Colutionen!
ntiee Eelr
m 16904
ro VII. DN
n in tern
9udleuins
, 57 ten.
iſirit
ee un
,voe im
em, Nel
ſoluriore 1
mpebines
1 Hethi

9 non

icts
reſhen

De impedimento Ligaminis, Gc. 193

ror ſponſæ jam ſupponatur imprægna-
ta, omnino congruum videtur, ut

oruc procuret, vel procurari faciat

iſpenſationem; tum ob conſervandum
honorem, vel etiam reparandum dam-
num puellæ; tum etiam ad legitiman-
dam prolem. Neceſffum tamen non
erit, ut in ſupplica exprimatur copu-
la quæ interceflit; quia per hanc Sem-
pronius non contraxit novum impedi-
mentum affinitatis cum ſorore, ſeu
puella imprægnata, ſed tantum cum
hujus conſanguineis.

CASIS TERTIIIS.
CAe pepetuæ caſtitatis voto obſtri-

a, oontra ſunm voöotum promiſitk

matrimonium Cajor verum hunt ipſam
paulo poſt exoſarepudiavit ob ſeniam,

S& abiens cum Filio Cati contraxit ma-
7 SS”õ .„ / „ h/ Co 2 . . 4
trimoninm ; quod uht Confeſſariuz in⸗

audiit, juſſit eam deinceps abſtinere 2
petendo debito. Jam quæritur I. quid
de valore hujus matrimonit tenendum?

2. an Confeſſarius bene feterit prohiben-

do petitionem debiti?
K. 1I. Matrimonium Caje, quam-
vis illicitum, utpote contra votum
ſeu vitutem Religionis celebratum;
validum tamen eſt. Ratio eſt: quia càùm

216

217 R. ad zdum.

1949 conferentia nona
ſj enſglia cum Cajo inita fucrint null
P nim de objecto illicito, ſe
runt enim de objecto illicito, ſeu
”äl te voto caſti-
repugnante voro caſti.
de matrimonio re eſt imnden
tatis) n ex ipfis ortum eſt impe.
tatis) nullum e- omeliants. nn dgi
eitatis, ut di
imentum publicæ honeſtatis, ut i
imen “ ergo matrimonium R
to comſcientiæ laltem, & coram De⸗
ſt validum. In foro tamen exte no;
fnon conſtet de voto emiſſo, ee oce
bari æſumeretur pro val .
Pori r n nullirate matri-
ſponliali riorum, & nullitate matr
ſponſalium priorun ”c
monii entis, üt poſt Sanchez,
monii ſubſequ . Oerieatuz
notat Cleri L
t. Averſ. & alios n lericatus
ete 17. 5 quia Eccleſia non judicadde
0 ccultis, ſed de iis dumtaxat, dug Kuib ⸗
„vel in foro fori geſta ſunt. 1—
“ Gonfeſſarius inte
dicendo petitionem debiti pen keeie⸗
ſi ob orumn inrerdirir uia vord e
rictis non licet petere, i
Hri Non autem feciſſet bens intir
dicendo Rrobrerimpcdimentumchulhli
nullitatem matrimo-
cæ honeſtatis, & M
nii inde oriundam; dum in ro Lon
cientiæ (in quoò Conteſſarius tenetur
ſcientiæ (in quoô teniut
pœnitenti adhibere fidem) priora ſpo

tem de futuro nullis, nullum contrahi-
tur impedimentum: ergo &c.

Nimelix

(oolari

Ulgeser
lbltuns
Uionil, u

4

Mhn per⸗

renusſtane
lümnrrinor
Orcinrinn;
kopreter⸗
Un grawichr
Ue animard
ndar Wd
Verids, &
teri dedi
Mnimarunn
lvi cen
Ee. C
ilere pon

Md Doct⸗
eheik

U ei

ugrd

Gbmm
ſalia fuerunt nulla: ex ſponſalibus au-

bodin toe
Ctedentn
Unprobe⸗

nsH De rimyedinen Ligaminir e. 19
infe. 8. III.

o Ulicio
t. H Corollaria ex dictis inferenda.

Nrtum et in Olliges ex diéctis I. Quòdſi i Perſona 218
eſttis,int dubitans de ligamine prioris ma-
tinonumm trimonii, an ſit ſolutum? veniat ad Pa-
& cm rochum, petens copulari cum alio, nul-
tamen eim latenus ſit audienda, nec aſſi ſtendum ta-
nifo,e li matrimonio, niſi re prius delata ad
tur ro Ordinarium, & diligenter diſcuſſa. Ra-
nullaem tio patet ex dictis: quia hoc eſt negoti-
nter um graviſſimi momenti, ex quo Pen-
otuGe det animarum ſalus: quanta enim ori-
entur mala, ſi prior maritus fortè re-
dgul verſus, deprehenderit ſuam uxorem al-
aſin reri dediſſe fidem? quanta pericula
Elris“ animarum? 2 quanta in populo ſcandala?
iitenn atqui certum eſt, id jam ſæpiùs conti-
giſſe. Qaſus mirabiles (ſi curioſus es)

anon le

nn⸗ 6 1 videre potes in P. Gobat jam ſæpiùs eit.
. kei, tr. 9. 4. n. 32 5. Qua de cauſa idem exi-
“ mius Doctor bene monet z. 334. non
menmmn eſle facilè ſtandum teſtimonio nudo u-
ten ins nius, etiam occulati teſtis, niſi alia ad-
i W jungantur adminicula, & Conjecturæ de

ink obitu prioris conj jugis: . immè & teſti-
na lte, bus in hoe puncto non eſſe nimis facilè
ni 7 credendum ait; conſtat erenim, quòd
umn improba & cœca venus multas non ra-

AN. 10 excogitaverit fallacias. Hinc Con-
N 2 feſ-

29* cvnferentia? nona
feſſarii, & Parochi minus quaàm oportet,

cautè procedentes in hoc puncto, de fa-

cili poſſunt ſemetipſos proſtituere, &
exponere periculo cenſurarum.

219 Collig. 2. Conjugem, qui cum du-
bio de morte prioris tranſit ad ſecunda
vota, peccare moraliter; tum quia ſe
exponit periculo inferendi alteri inju-
riam gravem, itémque periculo forni-

candi, , & tandem Sacramentum peri-
culo nullitatis. Nihilominus, ſi con-
jux prior vità jam ceſſerit, & ſuperſtes
latcadit ſe obligar e, ſeu contrahere cum
alio quantùm potuit, Valebit matrimo-

nium; quia potuit ſe obligare, &, ut

ſupponitur, voluit, ſi, & in quantum
potuit: ergo &c. Barbohß,⸗ in c. Dominus.
Sporer, & alii plures.

Dices. At quid, ſi tales relciant, „

priorem conjugem adhuc vixiſſe, tem-
ore, quò⅛ matrimonium Gecundum ce-

ſebratum fuit, & poſtea primum c obiiſ⸗ .

ZJur. in 6. non frmatur tractu temporis,

quod de jure ab initio non ſubſeſtit. Con-

gruum tamen erit, ut ob ſcandala: evi-

tanda, & proles, 14 quas ſuſceperint,

melius educandas de novo contrahant.

hbo⸗

.

ſe Hoc ſe ecundum: matrimonium ma-
nebit invalidum; quia juxta Reg. 15.

Mimnt,
Sre. 1.5
Cönmuniter
fetrione

20ln matr!
en ſr cel

ebrercit

Ule lde
Cller! Une⸗
Tünn zutem
ſenriaber

l. ti
ler honeh
e EKurdt
etſttse
CAitati⸗
ünti
honlilin
t, 2,
iig er
nendotn
Nl
N.eWn
Colntenc

ſac

ℳ

un en

deſuncto
Mrokitter,
furarun.
m, quin

ranſt Aher Z

er; tun gl
endi alteli
periclh 1
ramentum

nim,S

, ſe
ntrahett,
lebit mart
Nigee 4

Kin guun
bin⸗ .M

tals tel⸗
e Ne,

Prümmn

rimonui
N,,
1 Andli
ſleche.

De impedimento Ligaminis, &. 1 99
Sporer. z. 53. La Croix n. 678. & alii
communiter. Neque opus erit ulla

diſpenſatione Pontificia, daté, quèòd

2dum matrimonium bona fide unius

ſaltem ſit celebratum, prout facilè col-

ligetur ex dictis: ſin autem mala utriuſ-

que fide ſupponatur celebratum, diffi-
culter impetrabitur diſpenſatio. Ut-

rum autem in tali caſu opus ſit nova aſ-
ſiſtentia Parochi & teſtium, dicetur n.
34. ⸗
Coll. 3tiò, hoc impedimentum pub-
licæ honeſtatis non oriri ex ſponſalibus
de futuro I. ſi ſint contraéta à ſponſis
irretitis aliquo impedimento v. g. voti
caſtitatis, aut Religionis, cognationis,
affinitatis, criminis, &c. quia talia

121

ſponſalia ſunt nulla, utpote de re illi-

cita. 2. Idem tenendum de ſponſali-

bus ex metu gravi initis, ſecundùm
dicta ſuperiùs z. 3. 3. Idem quoque
tenendum, ſi ſponſalia ſint fictè contra-
ca, vel cum perſona in determinata

v. g. una ex Filiabus Titii; vel ſi ſint

contracta à Parentibus nomine Filio-
rum abſentium; quia etiam hæc, ante-
quam à ſponſis ratificentur, ſunt nulla.
4. Denique idem dicendum de ſponſa-
libus ſub conditione de futuro initis;

quippe quæ ante impletam conditio-

N 3 nern

498 Ccontferentia nona Dimrd,
nem non ſunt proprie & ſimpliciter iniiege
ſponſalia: atqui juxta dicta n. 210. ex Aunen ſ
ſponſalibus de futuro, ſi quacunque ulnguine
demum ratione nulla ſint, nullum im. cogn
pedimentum publicæ honeſtatis oritur: eſchne
ergo. Vid. Clericat. A. n. Tz. Maſtr. 4. Iuberhn
diſp. g. n. 45s. in
Dices. Demus igitur, Titium con- menimm
traxiſſe ſponſalia ſub conditione de fu- nhinog-
turo cum Bertha, & non exſpectato e- umplble⸗
ventu conditionis rurſus alia, & quidem M nn 4
abſoluta contraxiſſe cum ipſius ſorore, ſolen
nunquid incurrit impedimentum pub- (Ml
licæ honeſtatis iiKoc
222 R. Nullum incurrit: non enim ex hin
prioribus ſponſalibus; quia erant tan. Gum .
tùm conditionata, & conditio nondum Qaumign
adimpleta: neque ex poſterioribus ; erm
quia hæc erant invalida; tenebatur e. (nique
nim Titius exſpeédtare eventum condi- mytlet
tionis, nec priùs cum alia potuit licitè o
contrahere matrimoniim. (ulr h
Dices iterum. At quid, ſi cum Ber- Muinor
tha feciſſet abſoluta ſponſalia, & rurſus (llenel
alia abſoluta cum ipſius ſororen atc
223 K. Hæc zda nulla eſſent, nec habe- mitine
rent vim inducendi impedimentum oret,
publicæ honeſtatis, vel irritandi prio- ex lo
ra, prout expreſsè ſtatuitur. aρ. un. de Cognati

Pponſal. in 6ö. (Qare adhuc enee nde

ds Deimpedimento Ligaminis, & . 199
Alni tur ducere priorem, ſcilicet Bertham.
Gichn u Si tamen ſororem Berthæ „vel etiam
qus conſanguineam ejus in primo, vel 2do
t, Alun gradu, cognoviſſet carnaliter copulâ
mneſtrsnm perfecta, neutram ex illis ducere poſſet.
1,,. M Non Bertham, propter impedimentum
auaffinitatis cum ea contractum: nec ſo-
r, Itin rorem, immò nec conſanguineam ejus

me in primo gradu, propter impedimen-
nien tun publi oeltbatls, Vid. Reiffenſt.
ali, Thl. mor. aiſt. 1I4. r. I4. R. 130. Sporer.
niglus n. ſ5. Cleric. E. 2 94. — 224
imentun . Coll. 4tò, ex ſponſalibus de præſen-
E ti, ſeu matrimonio rato non conſurge-
on c re hoc impedimentum, ſi fuerit contra-
inee Gtum I. cum errore perſonæ, vel 2.
hna Ccum ignorantia qualitatis ſervilis, vel
nitcen 3. ex metu gravi injuſtè incuſſo, vel
hent denique 4. in amentia, ebrietate ple-
na, vel etiam infantia ſeu tenera ætate.
VeH

Ratio patet éx dictis n. 2106. quia non
Lupnl ritur hoc impedimentum, quando
matrimonium eſt nullum ex defectu
nr conſensús: atqui in his omnibus caſibus
deficit conſenſus requiſitus ad valorem
tote 8 matrimonii: ergo &c. Secùs dicendum
foret, ſi matrimonium fuiſſet nullum
eyx alio capite v. g. ob impedimentum
nimnt/, cognationis, affinitatis, criminis, vel
„ Cclandeſtinitatis; quia in his non defi-
lnuc e N 4 CICE

200 Conferentia decima
cit conſenſus. Pont. Perez, Herincex
diſp. 6. q. S. E. go. Maſtr. cit. n. 4g⸗.

CONFERENTIA

DECFMA.

De impedimento dirimente
Affinitatis.

S II MMARIII M.

225. MWinitas eſt propinquitas gnaruen Te.

zumn una oum conlangninea alterinus babuit o⸗
pulam carnalem.
226. Debuit eßſe copula carnalis Petkcke; unde

22²2 z. Probabiliter boc impedimentum non ine

oarritur, Li ſolzs vir ſeminavik.

128. Aflnitas oontradta ea copula illicita Aſzue

ad ꝛdam; ex copula verò heita aſque 44
4Atum gradum ineluſivé ſe extendit

229. Traditur modus prablics dignofeendi 4.

Vantiam unius Derſöonæ ab alia, in gradu AMxi.
zatlis.

230. Quo iure , Gnitas dirimat matr imonium 2

231. Anitas ſupervenient Matrimonig, Tgc-
do privetjure petendi debitunzs
232. Inoehtas dehet ehſe volantaris,
233. PEr ſéienter commiſſus, uk privet Se. S&ραe
234. m, hae pœunn diſpenhäre valent. 1I. S. Pentis

teg 2. Ep ſéopns, & 3. Cont⸗ſſarii Mendican-

bin m aa hoc depatatt cαρ.
235. Keſolvitur Caſas l. Mulieris dubitantis
de valore ſii mal vim onii 60 gquod in juventu⸗
6

Ninme

(ilrprer

n
2)6 Vagkitet
lilitir in hl
4. Ntigue
Ggtirte⸗
19 Utmmen
Uedier, 7
leiti Aleyet
440. Reſeite
(uſfl Nirin
agirmn 9
N wr
numn ote
1 fcorit.
3 ½2 Meo
Poyhahi
333. Dop
, gut
3 44, Vr5
ee
16G. An
36 60. rrhi
ulſizt

ſ, Mart,

i ingti,
ſenli e

24 ½ N
. 45. Aee

liugnine
249. Ner
Nkimne

o. lrnr
2 hiten

Ltia
Erer, Hu
l.Cif

NTI.
14.
kicne
PU.

Dnorun

Ctin Hl

1 neckin
ptutuen
it.
pul , iMtle 4
Y heit 1
lenan.
te

in
trimnlrit,

,
znut 16n
4
3t. l, 86

1, 11 Mn

it, ℳ

iu ,

De imped. dirim. Affinitatis. 201
te ſapius peceaverit cum PFratre ſui Mariti mo-
derni.

236. Si dubitet an habuerit cooulane perfebtam;

videtur in hoc cali Præſumendane pra copula
pertecta;

237. Idebque Aas Matrimonii interdieendus.

38. Satis fit utdanz Inſtantiæ.
239. Si zamen zalis Mulien haberet rationes pra-
babiles, quòdnon inter ſerit copuala pertecdta,
licitè ateretur luo matrinzonio.

a: Relölvitur Calns II. de Marito, 7ui ſemel

caun FPatrina, & ternn ecunm Noverea ſuæ Con⸗
jngis renz habuit.

241. Si Noserca on Kmul! pronziſit matrimo-

nium, toteri ean ducere poſt: mor Eém moder-
E uaoττâ.

2 42. Rekolvitur Caſus III. de Puella, 4 l& pof

ſonſalia carnaliter beccavit um fratre ſus
Lonki:
243. Propterea tenebatur abſtinere à 4 marrimio-
nio, quoigſque inipetraret diſpenfationem.
244. Vir & Malte, Tacognotentes, non fiant af-

Ene- &.

245. Affinitas ſemel Tonkracka, perpetuò du; at.

246. Ex Cölis tactibus, guantume vis aſowis, nons

conlu, git.

217, Maritus peceando oum on Uanguinea Clxo=

tis in 2tio aut A4t gradu, non amittit jus pe-
tvendi debitum.

24³⁸. Neque mirtit IRi peceet ecun propria eon-

längnineg.
249. Ner LIxor amiſit, Tuc i . gnoranter ommik-
JRit ine eſtum.
250. In prawi non eſt Ratim Ponehidendum, 2u8a

Tadileh amilerit jus Derende debitum
251. Da-

202 Cconferentia decima
251. Daté etians, quòd am ſerit ilud, nihilomii-

nus licité alteri parti offert eſum ſui corporit.

§. I.

Præmittuntur, & breviter reſol-

vuntur quæſita, ſcitu neceſſaria ad
reſolvendos Caſus de impedi-
mento Affinitatis.

(lilæres I. quid ſit Affinitas, &

quotuplex?

225 R. Affinitas eſt propinquitas duarum

perſonarum, quarum una cum conſan-
guinea alterius habuit copulam carna-
lem. Ita Navarrus cum communi DD.

Duplex autem eſt, & adhuc viget affini-

tas, una, quæ ex toro legitimo in ma-
trimonio, tera, qus ex toro illegitimo,
ſeu copula fornicaria extra matrimoni-
um oritur, prout videbimus. Sed
Quæxær. 2. Qualis requiratur copula,
ut inde oriatur affinitas?

226 R. Requiritur copula carnalis perfe-

cta, per ſe ſufficiens ad generationem,
nempe facta cum penetratione & imilſ-
ſione ſeminis intra vas naturale fœmi-
neum. Rationem dat Sporer. n. 72.
quia per omnem & ſolam talem copu-
lam vir & fœmina fiunt una câro, unum-
que principium generationis; in qua
uni-

Ua n
1

Ninpe
Unlire func
nierslrpes
telet in fol
Urerofueri
etiun int
aetit co
el erce
gnevit. 5
kell. lhe
Dices 4
ſeeſinn den
Mn⸗

(i N

Uit. neg.
neganth
atio e
1. ſoeun
er givi⸗
Uum com
a Meci⸗
1 hener
,Kd

ledlens
letürce
Kretie

uula ti
130 in
mpeci⸗

4

Rim Deiimped. dirim. Affinitatis. 203
til i unitate fundatur propinquitas, & affi-
n‚i nitatis impedimentum. Nihil tamen
refert, an fœmina ſponte conſenſerit,
an verò fuerit invita, ignara, dormiens,
hteyitet e, Vel etiam inſana &c. dummodo inter-
venerit copula perfecta, prout colligi

necelitt
leimel. Poteſt ex cap. dEeretionem. 6. de eo, dati
i vognovit. Maſtr. 2. Aiſs. 7. z. 2r,. Reif.-

feunſt. lib. 4. tit. I4. . 44. Laym. Cle-
t Afnia ric. deciſ. 37. m. 3. S
Dices. At quid, ſi ſolus vir, non item
nisu fermina ſeminaverit?
mumen R. Adhuc oriri impedimentum affi- 227
oma nitatis, cenſent Sanch. Pont. Keiffenſt.
Nanhl c1t. . 43. quê tamen probabiliter hoc
tuerges negant Hurtadus, Maſtr. Loc. cit. & alii.
epitlne in Ratio eſt :quia, ut ait Cleri cat. cit. n.
oln Z: ſecundùm principia juris Canonicie.
munmn eX divina. 2j. q. 2. Tequiritur ſemi-
ing ” num commixtio; & ſecunduùm princi-
inmr Oe bia Medices, fœmineum etiam ſemen
„ àad generationem neceſſarium reputa-
cms tur, & ad hunc finem fuit à natura inſti-

coneki edicus, relatus à Clericato, non ve-
te retur dicere, oppoſitũ eſſe apud Medicos
n t. hæreticum: at ſi fœmina non ſeminavit,
hents nulla fuit facta commixtio ſeminum:

An ergo in hoc caſu probalius non oritur
impedimentum affinitatis. Quare nul-
e e lus

28

204 couferentia decima

lus dubito, quin huice ſententiæ ſaltem

in foro conſcientiæ poſſit eſſe locus;
tum quia aliunde conſtat, hoc impedi-

mentum velut odiofum quid, eſſe re-

ſtringendum potiùs, quam extenden-
dum; tum etiam quia, ùt Cardenas, La
Croix u. 533. Tamb. Krimer, Kugler,
n. To5So. Pichler. & alii docent, in du-
bio de impedimento contracto, præſer-

tim juris humani, præſumendum eſt

pro nullitate impedimenti, & pro liber-
tate volentium contrahere. Vid. eti-
am Gobat tr. 9. u. 396.

Quvær. 3tiò, quouſq; ſe extendat hoc

impedimentum?

veniat ex copula licita in matrimonio,
jùre novo jam ſe extendit ſoluùm uſque
ad ꝗtum gradum incluſivè, prout exprelſ-
s& ſtatuitur c. Non debet. 5. h. t. Si autem
ortum fuerit ex copula illi cita ſeu forni-
caria, ex conſtitutione Concilii Tr.

. 2g. de reform. makr.. . ſoluùm exten-
ditur uſque ad a dum gradum incluſivè,
& non ultrà. Ita communiter DD.
Quxr. 4t0, quomodo practicè pro-
cedendum, ut dignoſci queat, an, Vel
quoto gradu affinitatis una perſona di-
ſtet ab altera? S=ð

K. cum diſtinctione. Si enim pro-

Dinue⸗
oun P
hoechnoſee
Geni 1 .
Panierbiten
Cei kabuer

Alen derte

Unes ii
in cumun
ſontqudd
Uumiteren
IUnensafkn
Uullten 1
Emcopuln
fuerkl
iee;
antem
tendit.
lendum,

bill

nit,t
rl dot

Alnienis

APerit
1Ren

wile

ndog
Ulter

R. cum

conjunh

gdeige s De imped. dirim. Aſßinitatis. 205
Mã cum P. Gobat. tr. 9. u. 40οο. ad 229
Ullt ele dee hoc dignoſcendum obſervanda erunt ſe-

ln, weim e I. Itaque ſi v. g. Cajus & Caja
gtil, ſonſi dubitent, oportebit indagare, an
dimere ajus habuerit copulam carnalem, &
Ut Cnten quidem perfectam, cum una ex conſan-
Crimen guineis Cajæ, an verò Caja talem habu-
docent,1 dica cum uno ex conſanguineis Caii? ſi
ntracho e min quòd non, certum jam erit, nul-
Amemn Inter eos verſari impedimentum di-
ni rol tia ſale⸗ affinitatis. 2. Si autem alteru-
ere. altem pars fateatur, ſe habuiſſe ta-
lem copulam, mox conſiderandum erit,
denende en fuerit licita, an verò illicita & for-
nicaria; quia hæc tantùm ad zdum, il-
matnne den hum n eE 3tlo tandem erit atten-
a ch quoto gradu conſanguing

erdm facilè Doteri juncta Cajæ (hoc autem
niag ile poterit colligi ex arbore conſan-
ß A nitatis, modéê ſuperiùs z. 130. tra-
irc iro⸗ nam in eodem gradu affinitatis
minc, S Se mdt conjunctus ſponſæ. Ex. gr.
Sempronia, quam Cajus fatetur cog-
, noviſſe, fuerit conjuncta Cajæ ſponiæ
Prakia in 2do gradu conſanguinitatis bi
do gradu conſanguinitatis, parifor-
eu⸗ miter Cajus erit in zdo gradu affinitatis
pe conjunctus ſponſæ ſuæ Sajk. Vid. ctiam
de

206 conferentia decima

de hoe Reiffenſt. cit. n. 52. vel in Thl.

mor. tr. Ig. diſt. 14. n. I20.

Quxær. Stò, quo jure affinitas dirimat

matrimonium?

230 R. Quamvis multi, etiam magni no-

minis Doctores (ut videre eſt apud

Kugler n. 1593.) exiſtiment, quèd af-
finitas ſalrem in primo gradu lineæ re-

t dirimat jure naturæ; probabilius

tamen videtur, dirimere ſolùm jure
eccleſiaſtico. Et ita tenent Scot. Maſtr.
Boſco, Herincx, & alii Scotiſtæ commu-

niter, contra Reiffenſt. Ratio autem

eſt: quia inter affines nulla reperirur

ſuperioritas vel conjunctio ſanguinis:
ergo uſus matrimonii inter illos non

repugnat reverentiæ ſanguini debitæ,

nec tantæ turpitudinis cenſeri debet, ut

matrimonium ipſo jure naturæ dirimat,
quamvis ſi ſine juſta cauſa affines contra-

hant „ nonnulla videatur intercedere

irreverentia, ait Herincx diſp. 6. Z. 65.
Vid. etiam Kugler cit. l. ubi hanc
ſententiam pluribus probat rationibus.
Quær. 6tò, an, vel qualis affinitas

impediat petitionem debiti conjugalis?

R. Affinitas ſuperveniens matrimo-
nio, contracta ex inceſtu cum conſan-

uinea (vel conſanguineo) conjugis
in primo, vel 2do gradu velertai &

Ninpea
ſiünr con
uun len pir
wurl Aarit
en inceſtum
ührinprin
Gmiglus 4
, db no
Petendo dcbi
Cdnal)en
Reitur Aterl
Ctns Hne ſin
Mnan. lt⸗
petoto tit
ne domn
1„.83. N
rle, Vel 0
noque er⸗
lonis
n Enl
Ddn
emipront
iſun;
(ee, te
. alake
Petente:
4 conln
nlpebilt
lem bie⸗
illi

decina De imped. dirim. Afinitatis. 207
a. Wit ſienter commiſſo , inducit pœ-
m, nam, ſeu privat jure petendi debitum,
Anisci ita, ut ſi Maritus ſcienter commiſerit ta-
lem inceſtum cum conſanguinea uxo-
ctmmm ris ſuæ in primo vel zdo gradu, utputa
Gdere es cum ipſius Avia, Matre, ſorore, vel
nen, filia, ſub mortali tencatur abſtinere à
gracu Ie petendo debito (idem dic de uxore in-
2; nii ceſtuoſa) quamvis debitum reddere te-
ere ln neatur alteri parti petenti; quia inno-
nentee Ccens ſine ſua culpa non debet ſentire
eorleum PGenam. Ita ſtatuitur expreſsè Variis
I AApp. toto titulo. de eo, qui cognovit E&c.
luter Eſtque communiſſima PDD. teſte Sporer.
e Iu . 53. Nec refert ſitnè inceſtus noto-
ro rié, vel occultè commiſſus; quia in u-
nte. α trôque caſu contrahitur affinitas cum
npuln conjuge, in qua fundatur hæc pœna pri-
erlit “ Vationis debiti, ùt obſervat Sanchez,

22 .
vadge Laym. & alii communiter. M
34 * Dictum tamen fuit, hanc pœnam in- 232
c, curri propter inceſtum voluntarik com-

i 6 PRace, quia juxta cap. diſeretionem. 6.
ee Tc 0, beaer Erc. nemo ſine ſua
buk . culpa debet Pprivari jure aliàs ſibi com-
uls⸗ petente: at ſi uxor v. g. vi ſupprimatur
à conſanguineo mariti, non cenſetur
SMO, culpabiliter admiſiſſe inceſtum: ergo.
Idem dicendum foret, ſi ex gravi metu
admiſiſſet; quia non videtur præſumen-
“. J dum,

208 Conferentia deeima
dum, quòd Eccleſia velut pia Mater,
velit tam gravi pœna animadvertere in
conjugem gravi metu coactam ad fran-

gendam tori fidem. Laym. Tamb. IIlI-

Additum inſuper fuit, hanc pœnam
incurri propter inceſtum ſétenter com-
miſſum. Etenim Sanchez l. 7. d. 32. .
43. Gobat. tr. 10. n. 63â. Herincx adiſß.
7. n. S§. cum aliis probabilius tenent,
ignorantiam tam facti quàm juris

(dummodo non ſit affectata) excuſare

ab hac pœna, quémadmodum excuſat
ab aliis. Idcircò ſi quis ignoret, hanc
perſonam cum qua peccat, eſſe conſan-
guineam ſuæ uxoris, vel certe, ſi igno-
ret, huic crimini de jure eſſe annexam

penam privationis petendi debitum,

tutâ conſcientia poteſt adhuc peteré
debitum; quod pro praxi eſt bene no-
Quær. tamen gtimò, quinam diſpen-
ſare valeant cum inceſtuoſo in hac pri-

vatione petendi debitum conjugale?

234 R. cum P. Reiffenſt. in append. 4

itum lib. Decret., G. I2. . n. 56 y. HæCc

poteſtas competit I. non tantùm fum-.

mo Pontifici, ſed etiam 2. Epiſcopo;

& 3. Sede vacante Capitulo, ſaltem vi

conſuetudinis, quæ tribuit jurisdictio-
nem.

—

itpe
dent an

tNe H

Mlemrin
DorCunus d

unnllineel

ell eten
fult n!

ir helles

ſdeszorng

Aing

il
lohneri
ego ed
M 1egl,
Tnedde
Geclan

11l, i
ihetirfe
1 rlrrer
Katid

ie; un

(lineng

lut pin
limadvenre
Fln. Im

nſengt
Henihail
,Nan
data) e
ignoret,
cere/
elle im
ndi Gehiu⸗
2Ohue N
en

Ginand

loinh
1N6
Cintun
. Eyl
. ice
6

4
1

Deimped. dirim. Aßfnitatis. 209
nem. c, cum contingart. de foro compe-
tent. 4. Inſuper Confeſſarii regulares
Mendicantium, à ſuo Provinciali ad.
hoc munus deputati, poſſunt diſpenſare
cum tali inceſtuoſo, etiam abſente, in or-
dine ad petendum debitum. Ratio eſt:
quia ùt jam fuprà z. 77. notatum fuit,
hæe facultas diſpenſandi nedum vivæ
vocis oraculò (ùt ſibi perſuadet Lezana)
ſed etiam per ſpecialem Bullam Euge-
Congregationis Caſſinenſis (qué pri-
vilegio etiam Mendicantes gaudent)
anno 1736, pridie Calendas Julii. Er
hanc poteſtatem eſſe conceſſam, poſtea
declaravituliusII. prout videre eſt apud
Reiffenſt. cit. n. 57ga. Unde Gobat tr. 10.
n. Gσ ait. Si Parochus ſcribat tali
Religioſo (ex Mendicantibus ) à ſuo
ſuperiore ſpecialiter deputato: veto à R.
V. at diſpenſet enin NN. in debiti petitio-
ze, erit res ſalva, cùm Confeſſarius re
ſcripferit : Aiſpenſo, dummodo ſubſit
rationabilis cauſa; quæ vix unquam
deerit; tum ob periculum incontinen-
tiæ; tum etiam ob periculum in fama-
tionis, contentionum, vel alia mala de-

clinanda. Monet etiam Portell. Made.
Reſponſ. moral. part. 1I. caſ. 2. talibus

c pœnitentiam.

21& conferentia decima Nin
Vid. de hoc Sanchez. lib. §. diſp. 16. 2n. Werndo
5. Quintanadven: Singular. Ir. g. in. ulneten
zul. Z. 4. n. 6. Sporer. z. 453. Herincx fün, z
de Matr. diſp. . E. I3. Kugler. n. 1333. (tmn n.

e, mn ho
§. II. MV em Ilhe
Proponuntur, & breviter reſolvun. w dnd
tur Caſus practici de impedimento jphhm
Affinitatis. nare
„TTICG en hren
CASHS PRIM US. inelzin

Itia fatetur, ſo continuis exagita- at dl
r Nerupulis, ⸗rdd in jisventn Uun, il
te ſua, prius, quam de matrimonio in. Ms:
eundo quidquam cogitàſſet, a quodam ju- Lenthl
vene ſeduct a, Tapins ſut corporis copiagg mſahe
eidem feciſſet, eujus jam fratri nupſiſet. niere
Hinc poſtulat ſeire 1I. quid ſebi de valore lirerin
ſui matrimonti tenendum 2. an poſſit gint, e
tutà conſcientia uti matrimoniosk iglid
235 R. Ad 1mum. Si habuerint copu- menr
lam perfectam, matrimonium nullum 18
eſt; ſin autem imperfectam tantàùm, va- mimen.
let matrimonium, prout jam ſequitur nan
patenter ex præmiffis. Cæterùm ut eimen
Confeſſarius vel Parochus &c. digno- inorh
ſcat, an habuerint perfectam, nec ne? zikr
oportebit indagare I. quot annorum ſy
tunc fuerit, dum peccavit? ſi enim an: eiſ
nos pubertatis ipſa, vel ſaltem juvenis ln en

—

tune

uim De imped. dirim. Aſſinitatis. 211
Nd6; tunc temporis nondum attigiſſet, non
. ,eE præſumerentur habuiſſe copulam per-
.493. Hen kdam, prout cum aliis notat Gobat
ler„ Lit tr. 9. n. 3 95. 2 dè. oportebit inda-
gare, an non impediverint generatio-
neFm, diſpergendo ſcilicet ſemen extra
terreen vas; quod ſanè frequenter nimis faci-
npecimmn unt perſonæ ſolutæ, ne patefactò delic-
to incurrant notam infamiæ. Et ſiqui-
dem fateantur, ſe hôc, vel ali modo
IMN impediviſſe, rurſus concludendum
miet erit, quôd nullam contraxerint affini⸗-
= tatem, ideòôque matrimonium valeat.
anin Dices :At quid, ſi Titia fateatur, & ſe,
igin complicem criminis, tunc temporis
mwi jam ſuperäſſe quidem annos pubertatis,
dubitare tamen, an generationem impe-

,tpin
e diverint, vel copulam perfectam habu-
„6 Erint, vel etiam an tunc ſatis intellexe-
rIit; quid ad copulam perfectam requi-
Uerun en veretuk“ 36
nium R. di dubitet, an impediverint gene- 23
turnn rationem &c. rlimendum videtur
inee Pro. copula per ecta, ideôque pro im-
7 erl pedimento affinitatis, & nullitate ma-
„ trimonii. Ratie eſt: quia e- commu-
D iter contingentibus ſit prudens pra-
8 Jumptio: communiter autem contingit,
ſn ut perſonæ jam puberes habeant copu-

S lam perfectam præſertim ſi ſæpiùs re-
enj
Y ◻ 2 G pe-

238 K. neg. min. in hoc enim caſu mora-

212 Conferentia decima
petant, nec impediant generationem.
Hinc poſt Sanchez, Gobat, & alios,
Clericatus deciſ. 31. n. 7. ait, in foro
externo, ubi conſtat de congreſſu viri

cum fœmina, & de copula cum ea exer-

cita, ulteriùs non eſſe indagandum, ſed

pronunciandum pro impedimento affi-
nitatis, & prœæſumpta ſeminum effuſio-

ne, ac commixione: atqui etiam in fo-
rO interno tenemur nos accommodarée
præſumptioni fori externi, quando non
conſtat, hanc eſſe falſam: ergo in hoc

caſu videtur ſtandum pro nullitate ma-

trimonii; & per conſequens ex hac
ſuppoſitione.

237 K. ad zdum, Titiam uti non poſſe

matrimonio; quia, ut dicetur z. 479.
quando conjux eſt moraliter certus de
nullitate ſui matrimonii, in nullo caſu li-
cet ipſi petere, aut reddere debitum;
quia fornicaretur: quod eſt malum in-
trintecauanm.
Dices rurſus: poſt matrimonium ſemel

contractum, præſertim bona fide, ſemper

præſumitur pro valore ipſius, quamdiu
certò non conſtat, fuiſſe contractum
cum impedimento: at in noſtro caſu
certò non conſtat de impedimento: er-
go &c.

liter

lim,
ecero

E

ln chnſte
lenſtpids
Cnntiisco
nnrrcon
Toonmnixt
4 harn
Ulo hen

Nlalronn

1. tamer

udens ne
Jumn kaben

4

Uliret ſen

Euhlu

lenlo ſe
Muerha
rn⸗
Ullrlleinn
1 COlra

en mud

uhlroni
Uleniun
bume
Ominhe
. e Undk
eltenii
Niſinan
1 en ſi
Maln

lin De imped. dirim. Affnitatis. 213
Benettin liter certò conſtat de impedimento ;
ba, . quia conſtat de copula carnali, & qui-
it, im dem ſpiùs iterata inter puberes &c. &
congrelim cùm talis communiter, ſeu regulariter
keuman ſemper conſueverit fieri cum effuſione,
gandun, & commixtione ſeminum, hinc meri-
edlimerto t eunitu fuiſſe facta, nec pro op-
nimm ekk poſito habetur prudens argumentum,
nietimm ait La Croix. z. 537.
cenm R. tamen 2dò, quèòdſi Titia haberet 239
,gbunchn prudens motivum, credendi, ſe nun-
erg nn quam habuiſſe copulam perfectam, vel
nullaten ſi ſciret, ſe non ſeminâſſe &c. poſſet abſq;
lem A! ſcrupulo uti matrimonio, nedum red-
dendo, ſed etiam petendo. Ratio eſt:
Gfi 4 quia ex hac ſuppoſitione poſſet pruden-
ene ter & ationabiter credere, ſe non in-
Curriſſe impedimentum, ideôque vali-

nnuloen dè contraxiſſe matrimonium: qui au-
ere ddin tem prudenter & probabiliter putat

tmmiun matrimonium eſſe validum, licitè pe-
tit debitum; tum quia ſtat poſſeſſio pro

oiune illo tum etiam, quia ſicut in aliis, ita
le Etiam in hac materia, ubi tantum éitur
H de honeſtate actus, licitè ſequi poteſt
1

ſententiam probabilem, juxta commu-
viſſimam DD. Additque rectè Averſa
ee 2. 27 Räct. 2. G, ult. apud La Croix z.
299. adhuc petere poſſe, etiamſi opinio
ſin 5£WF bro

214 Conferentia decime yye
pro invaliditate eſſet probabilior. Vid. eme,

La Croix cit. 4. Z. 297. In non
CASIIS SECUNDISBS8.. Mueinn
. . eiud;ui
Empronius vem habuit ſoèmel cum Pa- imahe
trina ſua, & iterum cum Novercz monots

propriæ conjugis. Dubitat proin, &G il, ſonnl
7 Ecund
quarit . an deinceps poſſit ab uxore pe- Neheehen
tere debitum? z. an, caſa quo uxor ünfeln
proprial quæ alt n periclitater in partu) ] anmllge
moreretur, non poſſel ducere Novercam, Clun n
ut pote quam ſiſticatur a ſö impragha.
40 K. ad Imum. Potefſt Sempronius
petere debitum. Ratio eſt: quia nec
Noverca, nec Patrina (uti ſuppono)

ſeren ae
e.

fuit conſanguinea uxoris : liceét ergo C1
peccando cum Patrina comiſerit adul- , em
terium inceſtuoſum, propter cogna- md t,
tionem ſpiritualem vi baptifmatis cum nhſe⸗
ea contractam; quia tam nullam per S
hoc contraxit affinitatem, hinc nec iun- ,
currit pœnam privationis petendi de. ei
bitum. Quamvis uxor, ſi reſciret tegn
adulterium à Sempronio comiſſum, poſ- in
fet de jure eidem negare debitum, ut “
dicemus infrà z. 366+. Vid. etiam La n,
Croix n. 597. . nage
KR. ad z dum. Poteſt Sempronius mor- e⸗
tua conjuge ducere Novercam illius,

ſi

ein

babilior .

Ws

tſenelcunt

, CuN
Zar gr
abem,

i A

e M

Ptiinubt

6

,iNont
O
Gebitum.

De imped. dirim. Aßinitatis. 215
Ii huic ante, vel poſt adulterium com-

miſlum non promiſit matrimonium.

Non enim incurrit impedimentum eri-
minis; quippe ad quod non ſufficit ſo-
lum adulterium, niſi accedat vel machi-

natio mortis, vel promiſſio matrimo-
nii, ſecundùm dicta z. 159. & 160.
Neque incurrit impedimentum affinita-
tis reſpectu Novercæ; quia per copulam

cum uxore propria exercitam factus eſt

ſolùm affinis conſanguineis uxoris: No-
verca autem non eſt conſanguinea:

CASIS TERTIIS.

CLiaaob inita cum Cajo ſponſalia .

peccavit carnaliter cum ipſius fra-
tre germano; & quia ſponſus vult pro-
xime celebrare matrimontium in facie
Eecleſtæ ; hinc multum anxia, utpote ti-
mens vel Dek offenſam, ſiconſontiat, vel
coram hominibus infamiam, ſi non con-
Jentiat, ſoèiſeitatur, an non poſſit contra-
Üre cum Cajo matrimonium? Rationem
dubitandi allegat geéminam. 1I. d 4
ratre ſponſe Zuerit quodammodo vio-
lenter anacta ad peccandum. 2. quòd ſè-
men ab e receperit quidem, ſtatim ta-
men rurſits 1, BdS ,ne forté gravi-

216 Coöonferentia aecima .
da inecurreret notime in famiaæ coram ho.
minibus., Quid Caja reſpondendum!?
42 R. Sine diſpenſatione non poteſt va-
lidè conſentire, & contrahere matri⸗
monium cum Cajo, propter impedi-
mentum affinitatis contractum. Nec
enim obſtat, vel excuſat I. quèd invi=
ta; & quaſi violenter adacta fuerit ad pec-
Candum;, nec 2. quòèòd ſemen receptum
mox effuderit: quia recepto ſemel ſe⸗
mine copula jam fuit perfecta, & de ſe
fuffieiens ad generationem, ideôqueé
Coôntractüum impedimentum, ut notat
Sporer n. 7z. quèòd autem receptum ſta-
tim effüderit, eſt per accidens. Sccus
dicendum foret, ſi conſtaret, quod ip-
ſa non ſeminâſſet, prout jam dictum
Dices. Quid ergo Conſilii in hoc caſu⸗
K. I. Vel abſtinendum erit à matri-
monio; vel 2. ſi abſque detrimento;
aut nota infamiæ abſtinere nequeat, pro-
Euranda diſpenſatio priùs, quaàm matri-

monium celebretur in facie Fccleſiæ;

Vel denique 3. ſt ob periculum gravis
nocumenti aut infamiæ res moram non
patiatur, & ſponſus urgeat nuptias ſo-
lemniter celebrandas &c. ſponſa erit in-
ſtruenda, ut conſentiat, animô tamen fa-
ciendi quantùm pro hie & nunc bote
zt⸗

linn

erkline
Chaulgue
Cunmnant
ent, de

(ortolar

(⸗
ella
0bntk,
Gllarirn
Anbur oti
Te⸗ COtur

Unumer
WS
Ue;gef

Urlangnt
Aufnltar
i onl
Ulienn (On
lnnt

Aele

uchli
dcnt

NinGe De imped. dirim, Affnitatis. 217
ier atque abſtinendi ab omni actu venereo,
irdeudes quouſque diſpenſationem obtinuerit.
Nonpoten Quinam autem in tali caſu diſpenſare
Cihetem valeant, dicemus z. 491. & ſéag.
Tim Corollaria ex dictis inferenda.
icſt, (Oluüges exX dictis 1. Virum non 244
fen ele — fieri affinem mulieri Carnaliter 4
te ſn ſe cognitæ, nec viciſſim mulierem viro:
i, 6 Quia vir & mulier ſele cognoſcentes, di-
ih . euntur potius principium affinitatis, &
rm ſtipes communis, ex quo affinitatis gra-

mn, n, dus numerantur, & diſtinguuntur, prout
Ccum aliis notat Schmalzgr. ib. y. tit.
en, ſanguineis mulieris à ſe carnaliter cog-
timn mnite ac vVieiſſim mulier fit affinis ſon
, ioe conſanguineis Viri, & quidem in eo gra-
du affinitatis, in quo gradu conſanguini-
i tatis conſanguinei diſtant à viro: ipſi
Gn autem conſânguinei inter ſe non con-
nee trahunt affinitatem niſi indirectam,
gbun quæ defacto non ampliùs habet vim in-
Pe ducendi impedimentum inter eos. Hinc
Ulunn

n nihil obſtat, quò minùs Pater & Filius
HH. qucant viduam matrem, & ejus Filiam,
H Vvel duo fratres duas ſorores alterius
e familiæ, Vel etiam idem vir ſucceſſivè
Bun quas viduas, quarum mariti germani
. .

