Gg150
author: Elbel, Benjamin

III llll I III

(

ilte Un

CONFERENTI
THEOLOGICO-MORALES,

8 E U

CAsUs CONSCIENTYIAE
. SPONS SALIBUS

MATRIMONIO,

Secundùm generalia Morum Pri

cipia ex probatis Doctoribus prac-
ticè reſoluti,
Et unà cum Parergis ex Univerſa Theologia
Juxta Mentem

DOCTORIS SUBTILIS
OANNIS DüINS SCOTI

Publicæ Diſputationi expoſiti,

Primò, in Conventu Palſavienii: 2d0, e-
tiam ſub Comitiis Provincialibus

In Conventu Auguſtano PP. FranciſcangEE
.

ALMA PROVHNCIA ARGENMY NDA,
P.F. BE NAMIN EI BEL, SS. , NN
Lectore Ordinario. Ne
D EF EN D EN 7† FEF
EP. F. AMADEO KLIER, 88. Theologixcer dfato.
Die Menſis Horis §. ante, 6 2. poßt meridiem.

= SAVII, Typis Gabrielis Mangold, Typog.
Principis, & Epiſcopi Patlavichlis.

Reverona, Wi, zno,ac Taſrf.

ſimo Domino, Domino

FRANGISCO
VSIG.

Qfs 6COPO NILG-
POLITANO,

S.RI. COMITI DE LAMBERG,
Lib. Bar. in Ortteneg, & Ottenſtein, Do-

mino Dynaſtiæ in Stayer, Ziho wiz, Schio wiz„
Kabi, Kizbiehel, Lewenberg, Kapſpurg,
Amerang, & Stokern,

Reverendiſſimi, ac Celſiſſimi §. K. Imperii
Principis, G& Epiſcoßi Paſſawienfis

SUFFRAGANEO

Nec non in Pontificalibus

vICANG GENERALI,

-CONSILIARIO INTIMO,

Vetuopoſitane. Ececleſiæ Salisbur-

8 s „ & Cathedralis Paſſavienſis
CGANONIGO CAPITHLARI &c.
Domino, Domino Gratiofi fümo.

* —☛ „.

Reverendiſzime, ac YZllu-
Rriſſime Domine, Domine
Comes! Gc. Gc.

on oportuiſet „ JLLII-
STRISSIME COMES!
non oportuiſſet, ut inter
EE RNN aggratulantium, Tuæque
eahciſſima juxta, ac fau-
iiſime Inaugurationi ad Thiaramn ,& In-
fulam Epiſeopalemn ſenceriſſimk applauden-
zium Turmas, eſſemus ultimi nos Fatres
Minores Franciſéanæ Familiæ Paſſavienſis 5
quandoquidem non minimam, ſèd multam
prorſus inde conceperimus muateriam gau-
dliorum. L

v.: ,: g, .
Nec decuiſſet jam ultra diſſimulare laten- „

zem hactenus in mentibus noſtris ſinceriſſe-
ma congratulationis aſfectum,ubi vidimus,

neminkm eorum, qui de Tuis ſunt, ſunm

non conteſtari mentem, ſua non depromere

vota, quòd divino Numine Gnine ad
Ntieg⸗-

*

il
Un

Vu.

.
.

De⸗
e

nun

R

.

I.
1⁰1
nter
egae
fat- 5

Aen-

Itres
tum
6ℳ.

iſ-
imu,
nere⸗

ℳ

Atie⸗

DEDICATIO. .

altiora, nempe ad Pedum & Infalam voca-
us, & Subdiacono ſubitò evaſeris in Epiſco-
um. Vocatus Plant divino Numine; quta
non glorificaâſti Temetipſum, ut Pontifex
fieres, ſed (a) vocatus à Deo ùt Aaron, ac-
ceſſeſti, Tuumque ſubmittendo Verticem, non
plus decoratus es Mitra, quàm Mitramra-
ro humilitatis exempls decoräſti. Sic nimi-

rum, ſic

Quxrentes refugit, fugientes gloria
quærit.
At verò, in Eptſcopum, & Epiſcopum Ni-
lopolitanum deſignatus cur ſis, quis divi-
net * Neque entim Caſui vel fortunæg id at-
Pribuendum arbitramur, ſod altiori Conſelio
Duperum, atque ſingulart Dei diſpoſetioni.
Legimus in ſacris paginis, Deum, ubi Mun-
di hujus Machinam brachis virtutis ſug &
nihilo produxit, pariter ſeciſe, atque in
eus Prmamento ſiseſpendiſſe quodamodo duo
Luminaria magna, unum, ut præeſſet Diei,
alterum, ut præeſſet Nocti. (b) dun
Ne, quod jam ſapins admirabundi volveba-
mus in animo, prodere fas ſit: videtar Deus
biſee temporibus noſtris vix non eadem in-

ten- — noväſſe Prodigia. Ecquis enim age⸗ .

Deum, Cujus providentia in ſui diſpoſitio-
ne non fallitur (c)qadriennis abhinc mag-
num ſicſpenaiſſe Luminare in Hemisphario
* 2

(Aà) Hebr. c. 5. (b) Gen. 1. c. (c.) Eccl. in or. Dom⸗

III. poſt bent.

DEDICATIO.
noſtro, quando cum ſumma totius Civttatis,
znemò & Diaceſeos exultattione, & om-
nium maxima conſolatton- Germanum
Tuum IOSEPHHM DO MINIGCIHIM
conſtituit S. R. I. Principem, & Antiſtitem
Paſſavienſem, at praeſſer Diei, aſt,ampliſſt-
mæ Genti ac Popizlo,u, jam pridé aurea diés,
clariſſimuüng, Vers ldei, & ultus Divini Lu-
men; omni lce meridiana clarins illuxerat?
Meäium in ſuo feliciſſemo vregimine nondum
emenſas erat Luſtrum, & jam tots quantam
Diaceſin viſitando, non tam luſtraveérat,
quàm illaſtraverat verbis, atqué exemplis.
Auis evumeret, duot Toempta & Aras ſo-
lemni ritu conſeècraveritsuperiss Wizot Mor-
talium millia, ſacro delibutos Criſmate, Ei-
dei Sacramento confrmaverit? Quot quà do-
mi, quà ruri etiaz, nedam Maäajoraum, ſöd
& Papvulornm Cytüs, Chriſtianæ Saptentic
Elementis inſtituerit? Quot honzinum, Pa-
diorum pidſertim, & 1efeu plebis Turmas
aiſimulat a interime Celſituaine) Iacro ſao
gloquis, ardentiſſim!,ſqae eν+r‿ͤt tonthbus

provocaverit ad amulanda chariſmanta me-
liora? Quid hic, vel de veſtituto, vVel ettiam
ampliato Templorusm, praſöèrtinz athedralis
Paſſavienſßis, oynata eommemoremus? Quid.
de rei Divinæ ritibus inſtauratis? Duid de
animt prorſus exelſi, atque invicti magni-
tudine, tum in adminiſtranda juſtitia, tum
ztiam in defendenda immunitate eccleſtaſti-

*

7

1

M⸗

UImn
em
les,
Ul.
4t7
m
4t,
.
lor-
5.
l.
til
I.
t
690
gl.
eh,—
0
4
fu

. DEDICATIO.
7à? Quid denique de vigili cura & Jolicitu-
dine, qud perpetim geſtit, ut Oviculæ Chriſti
Febi concreditæ, non t am paſeant ur ab aliis,
Ve ut Ipſe paſcat? Profelcto CELSISSI-
UIS noſter forma Gregis ex animo factus,
(d) Clericorum omnium; immò (non no⸗
rum hoc eſt, ſed ſummi in terris Oriſti Vi-
carii BENEDICTI XIII. Pontificis Max.
Oraculum) Epiſcopus Paſſavienſis Exemplar
eſt omnium Epiſcoporum. Cæcus omnino &
mente captus ſit, neceſum eſt, quem Zantus
Virtutum ſplendor nondune Uluminavit;
quippe qui nec unius, licèt vaſtiſſimæ Diæœce-
Nos, Reint circumſeribi, neque intra to-
tius Germaniæ Terminos contineri potuit;
quin per Italiam in Urbem ipfam, in Vati-
zanum, in oculos Summi Pontificis, quò ecla-
vins, e delectabilius ſuos diffunderet radios;
tanta quidem luminis claritate, At Alte-
fatus Bontifex BENEDICTUS XIII. nuper
continene non potuerit, quin puhlico quodant
diplomateé Orbi readeret conteſtatam (e)
paſtoralis virtutis alacritatem, & incredi-
bilem afliduitatem, qua CELSISSIMIS
noſter inter paſcendi grêgis multiplices cu-
ras, nullas omittit Pontificalis miniſterii
partes, Emalque affectuoſiſimt Eidem con-
gratularetur, quòd ex digniſſima iſta, &
omnium præconié celebranda vigilantis
(d) 1. pet. 5. c. (e) verba ſunt Panhtifteis, in Epiſtola da-
ta ad Epiſcop. Pafſſav. 3. Febr. 172 6.

DEDICATIO.

ſolertiæque contentione, magna ſuo Nomi-

ni accederent claritatis incrementa. Ne mo-
nendi duxit, ut ad majora contenaeret paſto-
ralis ſolicitadinis argumenta, ded: perge
porrò, ùt cœpiſti, ajebat piiſſimus Pontifex:
nimirim noverat, Magni Luminaris radios
non intendi, neque opus eſſe, ut intendantur,
Jed ut in Orbem ſpargantur. An CELSISSI-
MlIS noſter dici nen mereatur Luminare
magnum? Verum, placuit Divinæ Sa-
ientiæ ‚ quæ à fine uſque ad finem at-
tingit fortiter, ſuavitérque diſponit om-
nia, (f) placuit buic tam ingenti Lu-
minari Juperaddere magnum Luminare
alterum, ut prazſſet Nocti, dum Te in Pa-
Morem, & Ppiſcopum Nilopolitanum, abi er-
rorum tenebræ operuére terram, & Macho-
metiezæ pravitatis, ac ſuperſtitionis caligo
populos (g) Praordinavit, ut vel ſic Seden-
tibus in tenebris oriretur lux magna, &
Virtutum Tuarum ſplendore, famæ volan-
tis buccina illuc H Jenſim ad agnitio-
nem Veræ pdei,atque verum Dei cultum Tuo
aut diſponerentur, aut provocarenturevem-
plo; & quemadmodum Nilus, nokiſſimus il-
le Orbi Fluvius, & (teſte Seneca) (h) uni-
ca Wgpptiorum ſpes, & famoſeſſemit montis
Unomine Atlantis )upibus ſianm trahens ori-
ginem, inde per omnes Wgppti plagas, gud

latè patent, ſéſe quot annis diffundit, & dif-

üuuner

Sap. 8. (g) Iſa. 60. c. (h) apud Gesner. v. Nilus.

e
,

—
—

DEDICATIO.
fundendo fæcundat z ita pariter Epiſcopus
Nilopolitanus, nobiliſſima ex Familia Lam-
bergiana (ut nomen Mons dederat) ſuanm
trahene originem, Kgyyto toti fieret in e-
xemplum, & perpetulen ſälutis emolumen-
tun. Quis jam admirandam Dei provi-
dentiam non miretur? Quisnon prorſus fö-
Liciſſimam proclamet GENITRICEM Tuam!
quæ eadem ſorte, qud olinz Rachel, beata,
immo long' beatior, nomen ſaum à mortali-
tatis injuria vindicavit, dum & Imperio
ſuum dedit OSEPHIIM DOMINICHIM,
Principem, Pataviique Antiſtitem, & W-
gypto FRANCISCUM ALOYSIIIM, velut
alterum ſuum Benjamin, Pariter Epiſoopim,
& animaraum Paſtorem. Quis beatan nois
Pradicet, quæ tam inſignia, tämqune clariſz
ſima Mundo edidit Luminaria? Qux deni-
que, quot numerat Pacunditatis ſuxg Ger-
mina, tot cernit ſiaera. Luis non Libi,
Uluſtriſſime Comes, Tuæque PROGENI-
TRICOI Clariſſimæ congaudeat? Quis non
SZinceriſſeime congratuletur?
Verum enim verò, hac tam admiranda

Divini Naminis circa Te diſpoſitio, ac feli-

iſema, Tuiſq; condigna meritis Inaugura-
Zio, nec unica nobis, nec ſola exſtitit materia
ghudiorum. Habent hoc ſili ſolenne Nobi-
lLiorum, atque in primis Zllaſtrium animi,
ut, quantò diviniores habentur cateris mor-
talibus, tantò benigniores, humanioréſque
RS Ni⸗

exiſtant, nec dignos ſeſè exiſtimant tante
fortuna, tantoque faſtigio, niſt Genertis Jut
claritatem, cat eraque avita nobilitatis de-
cora, hac mirifa animi ſaavitate condiant,
& munificentta protſas ſßngulari exor-
nent i id ſanè, quamvis Pamiliare ſiu, &
naſi commune altis quoque magni Nominis
zmiliis, Illuſtriffimæ tamen Proſapiæ Lam-
bergianæ videtur præ cateris proprium.
Novitk Mundus, Res abundè in omnes
Lambergæorum Munificentia ſeſè effundat.
Novimis eteini & nos Fratres Minores
experientid docti, quot gratiarum, at fa-
vorum Wyriades Lambergiana Liberalitas
plens ſemper alveo in Conventum hunc ne-
Itrum Paſavienfſem derivaverit. Nume-
ret, & millies refundat Ille, qui novit nu-
merare ſtelas! EGrati animi causd b millibus
unum tantnum, vel alterum referre plaxait.
Anis abhine triginta tribus una cum ſupe-
riori Eccleſiæ ee contignatione, TWarris
Cnampanaria fatali incenais conſumpta, &
ineinerata fuit: tantam Eccleſiæ ſtragem
renuiſſemus Aivini cultus &- Hao, ſſtan
rator, IOANNES PHILIPPIIS de Lam-
berg, tanc temporis Epiſcoôpus Paſſavienſis,
poſtea etiam d. R. E. Gardinalis meritiſi-
mus, diutins Sae non, poterat, quin oc us
& Tectam Eccleſe, & Terrim & cineribus re-
iſeitaret, reſisſettata Deo, & Eccloeſiæ re⸗-
Eneret; unde tontigit, ut Caſus nobis Ta-
ta⸗-

nt?
i
de.
ant,
Nr.

Uinie
am⸗
iumn.
nnes
Aat,
es
itas
v.
me-
it.
pe.

i

, ℳ.
.
nls,
,6

le:

ü⸗

SI..

DEDICATIO.
1Ialiſzmus feret occaſto, & argumentum
Lambergianæ Gloriæ: veque enim peſſunt
Campanulæ Turri inſèrte, dum ad Dei lau-
dem & glortam provocant hominés, ſimul ho-
minibus non inſonaré Lambergianæ Munifi-
centiæ præcxonium.
Doormitoria noſtra, ac Periſtylium, late-
ritiis ſtrata lapiaibus, partinm uſu continus
attrita, partim etiam vetuſtate conſump-
ta, neceſſaria inaigebnnt réparatione, quot-
gué biantihus lakb Nrobibus, tot videbantur
quaſi linguis implorare Patronum & Bene-
Jactoren, qui noſtram ſablevaret indigen-
tiamn & pauperiém: Talem ſe nuper clemet-
Ziſim exhibuit Germanus Tuus, noſter
CEISISSIMUS PRINCEPS, && Epiſcopus
Paſſavienſis, qui ingenti are, & dormitoria
contabulari aſſeribus, & periſtylium, non
Jam lateritiis, ſed ſectis de lapidibus, peren-
nat uro opere ſterni curavit, nec Suc ſatis Vi-
debatur Clementiæ, anicum eréxiſſe lapi-
dem in Titulum, lüt olim Patriarcha Zacob.
Jeèd innnmeros qunſ, poſiit, in ſig num gran-
dis ſuæ Munificentiæ, t vel nobis tacenti-
bas, immortales lapides Mort alibus, Lam-
bergianam erga Conventüu, & paupereulam
Religionem noſtram proclamarent Benevo-
lentiam, aut certé facundo ſilentiog ſuo Illo-
rum Munificentiam perpetuò teſtarentur.
DQuid multis? Tu ipſe Illuſtriſſime Comes,
hoc litterarium munuſeulum noſtrum, Teir

PEDICALTIO.
millenis titulis Tibi, Tuôque honori aliun-

de debitum, Tuum eſſe noluiſti, niſi Tuis

expenſis, liberaliſſime oblatis, prodiiſſet in
uhlicum, ut, quemadmoduem & avitæ no-
bilikatis, & reliquarum virtutum; ita &
Lambergianæ Munificentiæ ex aſſe hærelem
Te probares, & Dvel hoôc ipſo Lambergianum,
quia ſummè benefium.
Tandem Illuſtrifſime Domine, Domine
Comes! iſum hitjus opuſegli angumentum à
Te alienlm minime eſt. Wactatus de lpon-

alibus & WMWatrimonio alteri convenientius

Uitari non poterat, quam Tibi; vel quia
Jam pridem cum ſammanobilitate virtutes
. 7. „„ ,—„
cæteras indiſſolubili ſa dere ſociaſtiz vel quia
. 8 . . .
nupertinmt, applaudente Paſſavio, cum Ec-
cleſia ſpirituale Conjugium (i) celebraſti ;
Vel R⸗tee, quia de caſibus & cauſis matri-
monialibus judicare, juxrxta Sacrorum Cano-

nu & Tridentini(KkK)decretaz ad Judices eccle-

ſeaſt icos, & vel maximt ad Epiſéopos pertinet.
Et hac tandem ſunt, quæ noſtros commovb-
re animos, ut communi oonſelis hoc Theologi-
cum opuſoulamt quamvis rude ac tenue, Tuiſ-
que longè inferius meritis) Tuo inſeribe-
remus Nonzini, Tuis dedicaremus honoribus;
novimus etenim, juxta eftatum Apoſtoli eſſe
gaudendum cum gaudentibus (1) quidni &

gratulandum cum gratulantibus? Novimus,

Jat-

(i) c. inter corporalia. 2. F. cum ergo. De transl. Epiſe.
() De reform. Matr. ſſ. 24. can. 12. (DRom. 12. v. 10.

— —

ſ

6.
i
n
ne

1

i,

„

tes
id
E-
i;
itri.
Ml-
le-
et.
.
i.
ull⸗
ie-
uß
1ℳ0.
0
.
Hil.

,10

—

Vatis non eſſe, erga Benefalct orem gratioſiſſie
mum, amorem, & gratitudinis affelztum
ſolum fovere in animo, ſè daquitati vel ma-
xime conſentaneum, ut innumeras gratias,

favores ac beneficia, tum à Te, zum etiam

ab univerſa Illuſtrifſima Familia Lamber-
giana hactenus errog,⸗ caæteris Mortalibls
publics quodam,qualecunque id demum eſſet,
conteſtaremur gratitudinis noſtra monu-
mento. Qunpropter Reverendiſſime, ac
luſtriſſime Comes! boc litterarium Ana-

Wn ucrade ,nulla re alizæ, quàum illu-

riſſimo Tuo Nomine ſélendidum, aqui, bo-
nique facito, ilaudque benigno dignare vultu.
Noſtrum deniq, Conventum, ac Religionem
,‚— » 2. . . .
Seraphicu iiſäl, quibus hactenus conſie Viſti,
favoribus, & gratiis fovere non deſeſte.
Noſtrüm viciſſim erit gemitibus inceſſahi-
libus ſupremum exorare Numen, ut Te Tibi,
. „ 2 A . . N . 4
ac nobis quaàm diutiſſimè conſervet incolu-
mem, ad communem Chriſtianæ Reipublicæ
felicitatem, Eccleſiæ Ssanc oemolumeni um.
& imortalem Lambergianæ Domũùús gloriam.
Ita ſinceriſſimè, ac tota animi contentione
vovemus, & precamur

RBeverendiſſimæ, ac Illuſtriſſimæ
Doominationis Tuæ

Dewotiſſimi
FF. Minores Recollecti
Conventus Paſſavienſis⸗

3 2 S2¾ 2 ε2 2¾ K 2 — „2 n En

2 e ee e ee e S1

epiimane.
Sig. in Conſ. Eccl. Daſſa i

Vienſi 17. Jan. 1726.

Maximilianus Emmanuel Liber
Baro à Penzenau, Officialis .
π£ Vicarius Generalis. ”ͦ́ðÿMUc

Max. Gand. Steyrer .
Director. S dun

Georgius Michaél Staĩner
Conſ. & Not.

Sey

—
S.

6SS D=
S E

ginet

S☛α

Studioſe D. Lector!
àN TEF vacuus & Palæſtra theologica abi-
N res, modicum quid Tibi offerendum
duxi, præſentes ſcilicet Theſes
theologicas. Modicum, inquam; nam ſi
molem & pretium computes, hoc non à
me, ſed totum quantum Tibi obvenit ex
Munificentia Reverendiſſimi, ac Zllaſtriſſi-
mi Domini, Domini Mecænatis mei, Verè
Cratioſiſſimi ; Cui proin unà mecum in ac-
ceptis illud referas, oportet. Si verò doc-
trinam attendas, hæc non tam mea eſt, quàm
Doctorum, quos in hoc opuſculo citatos re-
peries. Id unicum (gratia Dei adjuvante)
ræſtitiſſe me arbitror, quèd ex præmiſſis
Principiis generalibus reſolverim Caſus
particulares, & quidem practicos, minimè
ſanè fictos, ſed factos, tandémque in ſingu-
lis Conferentiis ſubintulerim nonnulla
Corollaria, quæ recta ratio, & prudentia dic-

titabant inferenda pro praxi. At, quem in

finem iſta? Certè non in alium, quàm ut
Tibi ſtudioſe Leétor, ſi non multum, modi-
cum ſaltem pro modulo meo prodeſſem; e-

tenim experientid compertum eſt, ea liben-

tiùs lectitari à nobis, quæ reverà geſta ſunt,
quam du geri potuerunt, illaque eadem
tantò fideliàs mandari memoriæ, quantè
exploratius eſt, timeri, ſperarivè poſſe e-
. Ven-

ventura per ſimilia iis, quæ contigiſſe didi-
cimus. Quapropter & Tibi ſtudioſe Lector
Caſus hos verée praétieos proponere volui,
propoſitéêsque reſolvere, ut & Tu genera-
i Morum Principia, ſin minus in ſe, ſaltem

capta perfectius penetrares, ac penetrata
tenaciùs memoriæ imprimeres, meôque vel
ductu, vel exempléô diſceres, in ſimili con-
tingentia facti eadem Principia applicare;
neque enim parv eſt diſcrimen inter zéſe
generalia illa Theologiæ moralis Principia,
&° eadem applicare ad Caſus particulares:
fortaſſis tanti laboris non eſt, illa addiſcere,
quantæ eſt artis, eadem in contingentia fac-
ti particularis prudenter applicare, ob di-
verſitatem circumſtantiarum concurrenti-
um. Unde nullus dubito, quin hunc la-
borem & conatum meum eò pluris ſis factu-
rus, quò certiùs cum tempore experieris,
hujuſmodi Quæſita in examinibus pro cura
proponi; Caſusque conſimiles in praxi non
rarò obtingere. Utere igitur ſtudioſe Lec-
tor hoc meo labore ad tuam, aliorumque
ſalutem; & ſiquidem boni aliquid in hocli.
bello repereris, Deum lauda, & unà me-
cum glorifica: ſi quid verò reprehenſione

puta, veniam indulge, & vale!

CON-

ut applicata ad caſus particulares caperes,

dignum, illud hùmanæ imbecillitati im-

S-—

—

S= S Srr-

==

EES
—

——

08) (56* 12
„ S k ; 5 5 2 .
ä
. . Pi . B.-. Kt. Nt r r . . te eAe Fe e
☚☚☚ ☚ .

₰ „S
„Ee
e
3
. F
4⁹ 4
E
“
. 6
8
1
er
2

◻ *
Z.
S
2.
Fre

PRIMA.
De Natura, & Obligatione

Sponſalium.

SIIMMARIIIM.

r. Sponſaliafunt bromi G wocrrterie fururi Ma-

trimonii, &Gc.
2. Ad eorum valorem requiritar libertas pefeéta
. Gravi metu extorza injufts, frosabiliat ipſoj ure
natnr'æ ſant nula.
4. Promiſſio ſponſalitia debes eſſe mutua; unde
F§. Sinè repromiſſone non dantur vera Bponfaha.
S. Verha vel ſij ua. debent ſuſtoienter exprimere con-
Sa sDvar.

„. Quando ſant dabia, arten dend ℳ mens profe-

rextiz, Gc.
*. Qurenam efone eenſantur. babiles 44 Honſar
lia .
Läberi ſint cor Pareni um valide contra
punt Jponſalia.
1, Werumque tanzen ika contrabentes pectant ſal-

Sèm venialikter;
— 4 1. Ims

—N
4*

ͤ2 Conferentia prima

1I. Imoô. & mortaliter ſi contrabant Perentibus

g'aviter, & rationabiliter invitis.
12. Reſolvitur Caſus I. de eo, qui defloravit Puel-
lam ſub fda promiſſione Matrimonii.
13. Talem tenetur ducere Et quare5
14. Neo ſakisfacit pracisè dotando eam.

15. Reſolvitur Ceſus II. de Puella, qua Haretirs

promiſer at Matrimonium cun ſenſa Paren-
zum.
16. An tabis promißß 7 vahat, f Ponfus velit am-
Pledti kdem veravg2
1r7. Rlvitur Cazſus III. de eo, qui contra Puem
priorum, contrawit 2da Ponſaua.
18 Haæc da non valent, nnietk * * ima muiſen:. R.
lum conditionata;
19. Vel etianzꝛfi 2da ſponſaz jam iger mmpragnats.
20 Sponſalia inita ezæ errore cirea ſubſtantiam LPer-
. Vnaæ, ſunt irrita, & nulla
21, Nala etiam ſunt Eiſponſa, veletiam Honſe;

7 ligutus voto caſtitatig, aut alio impedimeute

i retituas.
22. Nec valent, licdr Puella; Jan, conerlßſe m
corporig.
23. Spon, Hahta ante 1 rrernium completum mita
Suntnulla. „
24. Sub conditione zikta non valent ſi, impliciter an-
te, bene autem poſt conditionem adimpietanz
25. Sub conditione impoſſibili inita ſunt nulla-
46. Sub conditione turpi celebrata, obligant poſt
adimpletam conditionen non autem ante.
27. Ad valorem ſponlalium non requiritur Pra-
lentia Tarochi, . & teſtium.

*
.
4R

P
tu

tiben

Dnele

Aretin
Puren.

Gem
butſ.

n Pel⸗ *

ſene

lmeytt
1 ν

lter e

nesrequirantur ad va

De Natura & olligatione, &. 2

Præmittuntur, & breviter reſolvun-
tur quæſita, ſcitu neceſſaria, ad ritè deci-
dendos caſus circa valorem
ſponſfalium.

uaeres 1. Quid ſint ſponſalia?
R. Sponſalia(à ſpondendo, ſeu ſponte pro-
mittendo ſic dicta) ſunt promiſſio volun-
taria, libera, & mutua, ſigno aliquo ſen-
ſibili expreſſa futuri Matrimonii inter

Perſonas habiles. Ita Illſung. tr. 6. Diſp. 9.

9. I. art. I. cum tom. DD. Ex hac deſcriptio-
ne facilè colligetur, ducna conditio-
H valorem ſponſalium.
Verùm ut res tota ampliuùs dilucidetur,
Quxr. 2. Quæ & quanta libertas, &
deliberatio requiratur ad valorem ſpon-

ſalium? R Cum P. Sanchez. lib. I.de Matr.
Diſp. S. n. 5. Sporer. de Matr. Z. 1556.

Tanta requiritur, & ſufficit, quanta re-

quiritur ad mortaliter peecandum, ſeilicet
libertas perfecta cum deliberatione ſal-

tem virtuali. Ratio eſt: tum quia obli-
gant ſub mortali; tum etiam quia pro-

miſſio ſponſaliorum debet eſſe actus mo-
ralis, & ſimpliciter humanus: ad talem

autem actum ſufficit, & requiritur adver-
A 2 cen⸗

diqè cdovnferentia prima
rentia, libertas, & deliberatio ſaltem
virtualis: ergo, &cee.
Hinc qui in amentia, ebrietate &c.
contrahunt, non conficiunt ſponſalia, ut
communiter tenent Dpo.
Dices: Quid igitur de ſponſalibus ex
metu contractis tenendume
R. Si metus fuerit levis ſolùm,
valent; quia talis metus notabiliter
non minuit libertatem, & facilè contem-
ni poteſt, ac debet: ergo qui ex tali
metu conſentit, ſatis liberè conſenſiſſe
præſumitur; quamvis DD. communiter

fateantur, etiam hæc ſponſalia eſſe ſuᷣ

modé infirma, & de facili reſeindibilia
per eum, qui metum paſſus eſt. Si au-
tem metus fuit gravis, & ab extrinſeco

injuſtè incuſſus ad extorquendum ſponſa-

lia, Doctores diverſimodè ſentiunt.
Nonnulli ſatis grav DD. videndi a-
pud P. Kugler De ſponſal. part. I. n. 34.
tenent, ſponſalia ex tali metu inita va-
lere, quantùm eſt de jure naturæ. Lz
Croix verd de ſponſal. lib. 6. PZart. 2. 3 n.
106. putat, eſſe valida ex jure naturæ,
ex jure autem poſitivo eſſe probabiliter
nulla, per «. Ex litteris. de Deſponſat.
Impub. mihi tamen cum Kugler l. cit. &

IIlſung. cit. diſp. 9. n. 2. atque aliis pro-

babilius videtur, talia ſponſalia eſſe de
ju-

4

lten

Kc.

ia, u

De Natura, & Obligatione, &. F
jure naturæ nulla, nec inde oriri ullam

obligationem, nec impedimentum pub-

licæ honeſtatis. Ratio ſatis bona eſt hæc:

quia ex jure naturæ repugnat, aliquem

obligari ad actum irritum, & ſalter per le-
ges impoſſibilem: atqui matrimonium (ad
quod ſponſalia obligant) ex gravi metu
injuſtè incuſſo initum, eſt nulſlum, ſaltem
Per leges poſitivas: ergo & ſponſalia ob-
igantia ad tale matrimonium, ſunt de ju-
re naturæ irrita.

Quzxær. 3. Quomodo promiſſio ſponſa-

lium debeat eſſe mutun?
R. in hoc ſenſu, quatenùs promiſſio u-
nius partis v. g. Sponſi non ſolùm debet eſ-

ſe acceptata ab altera, ſponſa ſcilicèt, ſed
inſuper ab hac facta repromiſſio. Ra-
tio eſt : quia ſponſalia conſiſtunt in
contractu oneroſo: ad oneroſum verè

contractum requiritur nedum utriuſque
partis conſenſus, ſed etiam obligatio
mutua ad aliquid faciendum, vel dandum:

ergo. Communis apud Laym. lib. I. Wac.

10. part, I. c. I. . 2.

Bices. Quid ſi autem ſponſa acceptet
quidẽ promiſſionem ſponſi, abſq; eo, quòd
repromittat, tenebiturnè illam ducere?
. R. Cum diſtinctione. Si enim'/pro-
miſit animo verè contrahendi ſponſalia,
non tenebitur; quia contractus ſponſali-

A 3 Ltius

6 conferentin primma“
tius nullus eſt, ſi non ſit mutuus: unde
communiter dicunt DD. Contractum

ſponſalitinnm, elandicare non poſſe. Si au-

tem merè liberaliter promiſit, tene-
bitur, non quidem vi contractũs vere
ſponſalitii, ſed vi gratuitæ promiſſionis.
Tandem, ſi dubitet, quo animò promiſe-
rit, præſumendus erit promiſiſſe animo
contrahendi vera ſponſalia; quia in ob-

ſcuris & dubiis inſpieiendum & præſu-

mendum eſt id, quod plernmque fieri codne

Iuvit: at plerumque ſponſi non aliter ſe

obligant, quàm dependenter ab alterius
reciproca promiſſione, &animo efficiendi
vera ſponſalia: ergo. Ita rurſus cum commi
Laym. cit. Bonacin. Sporer. n.152. & alii.
uær. 4t b. Quiænam ſigna conſenſũs
expreiliva requiranturr
7 K. Talia ſigna, Vvel nutus, vel etiam
verba requiruntur“, quæ hie & nunc
ſufficienter exprimant, & indicent ,
loquentem ſeriè, & verè intende-

re promiſkonem reciprocam futuri

matrimonii. Ratio eſt: quia ſponſalia
ſunt contractus humanus civilis: homines
autem non poſſunt verè contrahere, niſi
per ſigna ſenſibilia animum veré contra-

hendi manifeſtent: ergo. Sanchez. Ca-

ſtrop. de ſponſal. diſp, I. punc. 4. . I. Ba-

benſt. Ty. §. part. 7. Aiſ- I. art. 2. M. 33t.

contrarium: ergo.

De Natura & Obligatione, & W. 7
Dixi, requiri talia ſigna, vel verba, quæ
Egnifcent, loquentem ſerid & veré inten-
re, &c. & 6. Enim verdò ſi ſponſus aut
ſponſa ſatis manifeſtet, ſe non ſeriò loqui,

ſed tantùm jocari; ut ſi quis alicui vetu-

læ dicat: promitto me ducturum te, ſi
quando junior evaſeris, & c. contractus
erit nullus: ſicut enim nuptias non con-

cubitus, ſed conſenſus facit T. 301. de

R. J. ita etiam ſponſalia non facit locutio
per verba vel ſigna quæcunque demum,
ſed conſenſus; qualis hic non ſupponitur.
id. Babenſt. o. rt.
Dices iterum. Sed quid, ſi promit-
tens fuerit ufus verbis dubiiss
R. In foro interno à Confeſſario atten-
denda erit mens proferentis. In externo
autẽ à judice proceditur ſic: ſiverba vel ex
ſe, vel ex circumſtantiis loci, aut ex com-
muni modo loquendi ſignificent promiſ-

ſionem mutuam, pronuntiantur valida: ſin

minus, invalida: denique ſi verba ita
ſint dubia, ut ex iis non poſſit probabi-

liter coniici mens utentium, declarari ſo-

lent ut invalida, juxta Perez, Diana, Go-
bat tr. 10. u. 73. & Sporer. z. I75. Katio
eſt: quia ſtandum eſt pro libertate poſſi-

dentium illam, niſi jus aliquid in contrari-

um ſtatuat: atqui hic jus nihil ſtatuit in

Quær.

8 conferentia prinan
Quær. „tò. Quænam Perſonæ habiles,

vel nhabiles cenfeantur ad contrahenda

K. Illæ ſolum Perſonæ cenſentur habi-
les ad contrahenda ſponſalia valida, quæ
matrimonium ipfum aliquando validé &
licitè poterunt contrahere, quæ verò ma-

ſponſalia?

trimoni ips validé & Hicitè contrahere

nunquapoſſunt, velaliunde ex juris diſpo-
ſitione ad fpondendum inhabilitatæ funt,
nequeunt valida conficere ſponſalia. Ratio

eft: quia ſponſalia funt promiſſio futuri ma-

trimonii: ergo illi tantùm ea poſiunt con-
trahere, qui ſunt habiles ach matrimonium
ſuo tempore ineundum, idque validéè ſi-
mul, & licité; nam univerſim promiſſio
de aliquo impoſſibili, vel inhoneſto, ſeu

illicito faciendo non valet, tametſi jura-

menté fuiſſer confirmata: quja juxta
Reg. SS. Jar. in 6. non eſt obligietorium

zontra bonos mores praſtitum juramen-

gzum. Ita cum Com. Sanchez. Eb. I. diſpit F.
IIII. tr. 6. Aiſp. 9. 4. r. art. T. . 9. Reiſtenſt.
mor. tr. rg. Aiſt. I3g. n. 20. Cbi tamé adver-
tendu, ſponſoôs pro eo ſolùm tempore in-
habilitari ad contrahenda ſponſalia, quo
manent irretiti impedimento ſive diri-
mente, ſive etiam impediente ſolùm ma-
trimonium; unde ſi ſuam promiſtionem

referant ad tempus, quò impedimentum

ſe
lu
t,
Nn

VAl
tib

con
ee
is

del

c

De Naturk & oblgatinne Ge. 9

s, fuerit legitimè ſublatum, valebunt ſpon-
na“ ſalia. Ratio eſt clara: quia pro tunc li-
citè contrahunt matrimonium: erge pro
dbu nunc validée promittunt. YZid. Dh. i⸗
gur Quxær. 6t. An Liberi licitè, vel ſaltem
6„ validé contrahere queant ſponſalia Paren-
mn tibus irrequiſitiss
ee R. I. Caum communi Dhp. Fos Validè 3
po. contrahere. Ratio eſt: quia in e-
u; lectione ſtarus, maxime martrimoni-

nio 4 alis, ipfſo jure naturæ quilibet eſt li-
ber, & nulli alkteri, ne quidem Parenti-

UR

4.*
Nr bus ſubiectus. Hinc meritè Concil. Wid.
un „ Seſſ. 24. C. I. decidit, valiaa lſſe maltri⸗
ſi meonia Liberorum ſint conſenſia Parentam
o contracta: ergo etiam valida erunt ſpon-

eu AKlia, ſaltem per fe loquendo, ſi tale ma-
trimonium aliunde non ſit prohibitum.

R. 2. Liberos irrequiſitis Parentibusro
c coutrahentes communiter peccare, ſed,
. Per ſe loquendo, venialiter tantùm. Ra-
H tio eſt: quia liberi, præfertim Filiæ, de⸗
ſ. „ bent id honoris Par entibus; Secùs enim
e Parentes meritèò judicabunt, ſe contem-
R hi. Diximus tamen, quod ber logquen-
o Adowvenialiter tantaum peccent » nam per
1 accidens, fi nimirum prævideant, ſe Pa-
nr rentibus non requifitis daturos occaſio-
nem magni mæroris, gravis atque diu-
ſn turnæ offenſæ, aliorumve peccatorum,

A 1. exX⸗

o conferentia primz

excuſari haud quaquam poterunt à mor⸗
tali peccato. Sanchez. lib. z. diſp. 23. 2 n. 9.

Bahbenſt. . Aiſp. 1. art. 2. n. 1S.
Dices. At quid, ſi contrahant Paren-
tibus invitis, & contradicentibus?
II–K. Cum Diſtinctione. Vel enim contra-
hunt c dignis vel indignis, id eſt, talibus,
qui funt vitæ perditæ, eriminoſi, vel alias
malæ famæ, e quibus infamiæ nota;, a-⸗
liudvè dedecus in familiam redundet? ſi

primum, non peccabunt, ſaltem ſi con-
ſenſum à Parentibus modeſtè petterint, &

aliunde nullum immineat incommodum;
quia quantùm ad eleckionem ſtatús funt

ui juris, ut dictum eſt. Quin pot iùs Pa-

rentes peccabunt, ſi abſque juſta, & gra-
vi cauſa nitantur impedire Filium aut Fi-
lià ab honeſto, & ſibi utili conñubio. Si zdũ,
id eſt, ſi cum indignis contrahant, vix
excuſabiles erunt à peccato mortali. Ra-
tio eſt: quia ex talibus connubiis regula-
riter, & quaſi ſemper ſequi ſolent gravia
mala, utputa, ſcandala, odia, rixæ, ac
diſſenſiones, dedecus denique Parentum
& totius Familiæ: ergo ſimilia connu-
bia & ſpowſalia vix, aut certò rariſſimè
Sora pofunt finéè peccato mortali.
ide de hoc puncto optimè diſſerentem
P. Sporer. 2n. 204. La Croixn. oι .

*

lue
en⸗

De Natura &- obligatione, &. ðð

Proponuntur, & breviter reſolvun-
tur Caſus practici de Spon-
—üüüüüüüüuuuulibus.
QASIIS PRIMIS.
1Linus, ut uſum corporis impetraret,
L Edte promiſit matrimonium Titic,
quæ Primè quidem tergiverſata, tandem
erò acceptata condttione fFutunt ma-
trimonii, petitum conceſſit. Aſt Titius
Facti jam pænitens, quarit. I. an ſponſa-
lia valeant? 2. an Titiam defloratam te-

neatur ducered O”ͦJ”JMJJMV
R. Ad Imum. Sponſalia reipſa non va-12
lent. Ratio eſt: quia ad valorem ſpon-
ſalium requiritur promiſſio vera, & ſeria:
atqui ficta promiſſio nec vera eſt, nec ſeria,
proindéque nihil operatur, prout bene
probat Maſtr. 4. diſp. 7. de Matr. n. 25 8'.
&α Kugler part. I. deſponſ. Z. 22. ergo
ſponſalia reipſa non valent.
R. Adzdum, Titium obligari ad du-r3
cendam Titiam, non quidem vi promiſſio-
nis ſponſalitiæ, quippe quæ conſenſu de-
ſtituta, reipſa nulla fuit, ſed tituléô juſti-
tiæ; nam, ut ait Laym. tom. 2. L. 5. r.
10. c. I. Z. 1o. Mulier copiam ſui cor-
poris faciendo, inſtituit contractum in-
. DOomi-

12 conferentia prinn
nominatum: Do tibi corvpus meum ea lege,

ut poſten Matrimonium mecum contrahas

(quod & factum in noſtro caſu) quare
ſi mulier ex ſua parte promiſſum impleat,
alter acceptare non poteſt, niſi ex naturali

æε quitate & juſtitia contrahendlo obliga-

tionem implendi etiam id ipſum, cujus
causA pars altera impleverat. Et licèt

talis in animo ſuo proteſtetur, nolle ſe

ſponſionem facere, tamen externa illa
ſpontanea acceptatio copulæ, tali, & non
alia conditione oblatæ, eſt contraria pro-
teſtationi, eamque morali æquitatis ra-
tione elidir. Quam ob rem deceptor in
omni foro ( inquit idem Layman.) ad id
compelli poteſt: nec dubito, quin in fo-
ro externo compelleretur.
ices. Ergonè ſuæ obligationi nõſatisfa-
ceret;, dotando præcisée Titiam defloratâ?

14 R. Cum Sanchez. lib. I. Aiſp. 1Io. Maſtr.

Tbl. wor. diſp. 2o. n. 76. & La Croix. lib.
6. part. 3. n. 67. probabiliùs non ſatisfa-
cit. Ratio eſt: quia juſtitia commutati-
va exigit non tantùm ut reddatur æquale,

ſed ut (per ſe loquendo) idemmet, quod

ex juſtitia debetur, reddatur in individuo:
at Titius debet puellæ defioratæ ex ju-
ſtitia corpus ſuum in Matrimonio tra-
dendum: ergo non ſatisfaciet præcisè do-

C18

tando illam; præſertim ſi per juſtam Judi-

4 6
al
nare
leat,
tali
lig.
jus
iet
leſe
illa

non

ro.

ra-
r in F
Gid
o.
islr.
rati
laſtt.
.M.

listr⸗

Gale,

gual,

duo:
tIN⸗
e.

.

ligent ita, ut teneatur ſtare promiſſis?
Ss

Dee Natura &S Obligatione, &. 13
cis Eccleſiaſtici ſententiam fuerit adactus
ad matrimonium. Vide etiam Gobat. tr.
10. n. 230. Ubi mox datam reſponſio-
nem ſapienter limitat, reſolvendo quèòd

non teneatur ducere defloratam, Imo.

Caſu, quo mulier advertit fictionem pro-

mittentis, ut ſi promittens fuiſſet ex no-

bili ſanguine, puella verò ignobilis, &

de infima plebe; tunc enim videtur no-

luiſſe illum obligare, imò voluiſſe decipi
potiùs, quàm ſit decepra. 24dò. Non te-
nebitur eam ducere, ſi ex tali matrimo-
nio oritura fint gravia ſcandala. 3tiò. Si

promiſſor falsò putârit, puellam, cui

fictè promiſit, eſſe virginem, qualis tamen
non fuit; & ſinè dubio ceſſat obligatio, ſi
puella patiatur ſe ab alio corrumpi poſt
factam promiſſionem; quo caſu ne quidem

tenebitur quidquam ei dare pro dote, ſicut

nec tenetur, ſi illa reſpuit fictum promiſſo-

rem; quia non promiſit dotem, ſed matri-
monium. Ita poſtSanch. Lugo. Gobat cit.

CLASIIS SECINDISS.

C Empronia ſponſalia feci t ecum Sempro-

nio, quem probè noverat; eſſès Ack-
tholicum; hine Parentum ſuorum nedum

. oſenſam Jed & diſeratiam incurrit.

Pabitat ergo, & quaærit, an ſponſalia ob-

2

15

14 Conferentia prima
R. Semproniæ ſponſalia videntur non
valere, ideôque non tenebitur ſtare pro-

miſſis. Ratio autem eſt: quia ùt cum

Communi DD. tenent Gobat cit. n. rof.

Babenſt. IIIſ. Kugler part. I. n. I1I4. ma-

trimonium Catholicæ cum hæretico, re-
ulariter ſaltem loquendo, eſt illicitum,
adeôque moraliter impoſſibile: nemo au-
tem ad impoſſibile obligari poteſt, ùt ha-
betur Reg. WI. Zur. 6. ergo.
Deinde, ex tali connubio Semproniæ
meritò timeri debent ſcandala, diuturna
Parentum offenſa, & alia inconvenien-
