que generationem poſitive impediunt Ktüptan
modô prædicto, peccant contra natu- uriskinn
ram & finem Conjugii. Et, amabo te! erintent
quantum putas inferretur detrimen- gumm,
tum ſpeciei humanæ, ſi ſcirent homines, lutio
eſſe permiſſam hujuſmodi procuratio- kleite
nem? Unde Sanch. Laym. Gobat, Spor. wicen⸗
alifque DD. meritè inferunt, mulierem, Uobttion
quæ priùs ſeminavit, teneri ſub morta- onite
li pe ccato (per ſe loquendo) expectare Col
ſeminationem Viri; quandoquidem cer- uieii
tum ſit, ſolam mulieris ſeminationem talin
non eſſe ſufficientem ad procreationem etn
Prolis: fecus dicendum de viro, qui per ſln
ſeloquendo, non tenetur exſpectare ſe. Nad.
minationem mulieris, eoquod ſolum ſteeet
virile ſemen probabiliter ſufficiat ad HWR 8
generatlonem. Coll.

Htin

Crenc.
generth
en ad en
nrutloe.
hortunde.
unn nont
minilri
gi
Inpellu
utra nn
,alncor.
Certioet
bonis
Ntbenn
Obat N
Wblen
nidepee
ination
ro,
1od

De Matr. uſu llicito et. 393
Coll. 2do , ne conjugatis quidem
permiſſos, vel permittendos eſſe tales
tactus, qui ita ad pollutionem tendunt,
ut ſint quaſi inchoata pollutio, ſeu ex
quibus prævident ſe eſſe polluendos.
Katio eſt: quia cùm ſupponantur eſſe in
materia venerea, & per ſe vehementer

tendant ad pollutionem; hinc qui eos

vult, prævidens inde ſecuturam talem
turpitudinem, convincitur voluiſſe ip-
ſam pollutionem. Ita Averſa apud La

Croix nu. 313. Secus dicendum exiſti-

mant Gobat. tr. ro, n. 666. Spor. z. 5o5ρ
& alii plures, ſi tactus ſint tales, ut ordi-

nariè fiant abſq; pollutione, tametſi præ-
ter intentionem & exſpectationem con-

jugum, una alteravè vice fuiſſet ſecuta
pollutio: quia conjuges vacant rei de
ſe licitæ, & pollutio ſequitur merè per
accidens, præter intentionem vel ap-
probationem, aut conſenſum illorum, ut
lupponitur. Vid. DD. ecittrtt.
Coll. 3tiè, Conjugem, qui in uſu
conjugii ſibi imaginatur, & repræſen-
tat aliam perſonam, ita, ut in ea carnaliter
dele t tur, peccare mortaliter. Comanif.
Jſim ,5DD. Ratio eſt: quia delectatio ſumit
ſu m ſpecificationem ab objecto: atqui
objectum talis delectationis eſt prohibi-
tum, & mortalirer illicitum; cùm ſup-
B b g po-

429

430

394 Couferentia decima Neptima
ponatur eſſe aliena perſona: ergo. unlann
31. Dictum tamen eſt: & in ea carnaliter vpa .
dAelectetur & . ita videlicet, ut eam lo-⸗ (Ihani Cnire
Cô propriæ conjugis optet habere præ- (ſtener
ſentem, aut deſideret cum illa habere egert je
rem, ſeu⸗ turpiter agere, vel actu putet, ſi-
bi rem eſſe cum illa &c. ſecus dicendum Prcisd in
foret, ſi aliam ſibi imaginaretur præcisè Eumnh
ob naturalem illius pulchritudinem, in Mun, tine
ea ſiſtendo, & quodammodo quieſcendo ie Mehn
v. g. ex intentione generandi prolem Uenchs
ejuſdem formæ aut pulchritudinis; quia, Umigſe e
ur notat Sanch. aliique, i in hoc nulla ap- uInetih
paret turpitudo: quamvis omnes hoc incſir
ipfum etiam diſſuadeant, ob periculum l lin
incidendi, & admittendi delectationem bobi ed
carnalem graviter illicitam. dn n
Dices. Tenebiturnè hujuſinodin mo- Erdinn,
roſus Delectator exprimere in Confeſſi:· y
one objetum ſuæ delectationis, ſeu ip- ce
ſam perſonam, nedum quoàd ſubſtan- runnſt
tiam, ſed etiam quoàd circumſtan- a n
tias, puta, an fuerit ſoluta vel ligata 2 ee 4
conſanguinea vel non? &qll. Uunn
432 R. Omnes fatentur, objectum quohd Utir tinod
fubſtantiam ſaltem, necctiarid eſſe ex- aba

primendum, dicendo, quòèd fuerit alie⸗ diiznl
na &c. an autem circumſtantiæ illius pa- nlemt
riter exprimi debeant, non conveniunt lielge

DbD. Diſtinguendum tamen videtur tnotn
cum

Hrim
zerga.
Curil
Uteme
noberen

illa iben

Cupuret
5Cicene
tur ats
linen,1
lliehent
iprolen

insſni
enolla
Ol

ericij

eCkaronen

nodine

nCo
,A

hr.
evente

ſell

De Matr. uſu illicito, &. 395
cum Laym. Leſſio, Reiffenſt. Theol. mor.
tr. 9. diſt. 7. n. 15. & interrogandum
(ſi penitens ſe ipſum non explicet) an

delſideraverit, & quantùm in ſe eſt, in-
tenderit peccare cum aliena, an verèò
præſcindendo ab hujuſmodi deſiderio,
Ppræcisée in fimplici delectatione quo-

dammodo ſtiterit ac quieverit? Si pri-

mum, tenebitur explicare circumſtan-

tias perſonæ concupitæ ſeu deſideratæ:

quia actus deſiderii, utpote efficax, quan-

tum in ſe eſt, tendit in actum externum

cum perfona aliena perficiendum: ergo

ſi hæc ſit reipſa aliena, conſanguinea,
vel ligata &c. participabir malitiam
ab objecto concupito prout in ſe eſt. Si
zdum, multi etiam graviſſimi DD. vi-
dendi apud Babenſtub. tr. 2. diſp. 2. art.
6. n. 37. ſatis probabile & tutum cenſent,
quèd pœnitens non teneatur explicare
circumſtantias perſonæ. Ratio eſt:

quia actus ſimplicis complacentiæ, ut-

bote de ſe inefficax, non tendit in opus
externum ùt perficiendum, ſed præcisè
ſiſtit in objecto ſecundùm ſe, præſcin-
dendo à reliquis circumſtantiis: ergo
ab his nullam participat malitiam. Fa-
tendum tamen eſt, tutius eſfe, etiam in
tali caſu exprimere circumſtantias; quia,
ut notat Herincx p. 2. är. 2. diſp. J. n. . 3.
U-

396 Conferentia decima ſeptima
hujuſmodi homines lubrici non ſolem
multàm præſcindere à circumſtantiis,
ſed regulariter loquendo feruntur in
objectum cum ſuis circumſtantiis pro-
poſitum. Quare idem Doctor cenſet,
in praxi hanc ſententiam eſſe ſequen-
dam. Et procul dubio tenebitur ex-
primere circumſtantias perſonæ, ſi in
ipfis quà talibus v. g. de perſona aliena

quà ligata, aut quà conſanguinea, fuiſ-
ſet delectatus, prout bene notäârunt

Sanch. Azorius & alii apud Spor. z. 524.
Coll. 4t , Conjugem votô caſtita-
tis obſtrictum peccare mortaliter, ſi pe-
tat debitum. Ratio eſt: quia vovens
caſtitatem ſimpliciter obligat ſe ad con-
tinendum ab omni actu venereo, ideéôq;
tale votum imitatur naturam præcepti
negativi, quod ſemper & pro ſemper
obligat, in quantùm ſervari poteſt: at
conjux habens hujuſmodi votum poteſt
abſtinere à petendo; quia, ùt jam ſuprà
intimatum fuit, conjuges non tenentur
petere per ſe loquendo, ſed tantùm red-
dere: ergo petendo peccat. Vid. dicta
n. 7o.

434 Goll. tandem ytò, ſimiliter illum

conjugem, petendo uſum matrimonii,
mortaliter peccare, qui ſcienter com-
miſit inceſtum cum conſanguinea ſuæ
Uxo-

Unis inpr
tlenco⸗

hniureom
Vüllene,
UIn acede
etere ge
Ahrzere.
Ne mnocen
lent., Ni

i le⸗

Ueltiones
mn Incurre
EVAlearin

(0)
DrC

le Ad

reltitl

ein
i non
Ccutmſteni
ferumt!
ſtantisn
oCorcen
elle
tenebiene
eſone, 11
elonn A
inen, 1
Vottrun
Dhotn.
ſ0t t
Lliteht
Onife
n ſeor⸗
Peteoite⸗
m Nrnef
.N olent
i cu
ſounn
Etfunin r n 1
1
Motane,
leumnmn

WOH

ilirer 1
Hattinm,
telt
jent 4

De Matr. uſi illieito, &&. 397
Uxoris in primo vel zdo gradu; quia
per talem copulam ( perfedtam, t lup⸗
ponitur) contr axit affinitatem cum pro-
pria Uxore, & amiſit jus petendi debi-
tum: accedere autem ad affinem, & ab
ea petere debitum, non vacat 'gravi
culpa: ergo. Nihilominus UIxori, ut-
pote innocenti, tenetur reddere, dum
petierit. Vid. de hoc dicta n. 2 21. &
Neqq. ubi deciſum reperies „quænam
conditiones requirantur ad hanc pœ-
nam incurrendam, & quiſnam diſpenſa-
re valeat in petendo debito.

CONFERE NTI A
DECIMA OCTAVA.

De Adulterio, & obligatione
reſtituendi inde contracta.
Sl MM ARIII M.

435⁵. Adulterium elt violatio Tori alieni.
436. Eſt quadrupleæ;
437. Etſemper qualificatum, ſen duplex pecea-
tam. Hinc
438. Diverſas poſt ſo trabit pænas, kum civiles,
tum etiani canonicas.
439. Adultera non tenetur ad reſtitutionem, ſi
ea adulterio non concepit; bene autem ii pro-
lem Suriam genuerit.
440.

398 Conuferentia decima obtava

440. Subinde tamen per accidens ec Matur ab

onere reltitutionis.

341. Adulter, ſiſit moraliten certus, prolem eſ-
Je d ſe generatam, tenetur ad compenſande

damna, Marito, & aliis legitimis Prokdas
illata.

442. Id, probabilius, tametli non ſuaſerit adal

tér, ut Marito prolem ſpuriane ſupponat.

443. Stamen non ſit moraliter certus, prolem

eſſe ſuani &. ad nihil tenetur.
444. Nequetenetur ecomapenfare damna ex adul-
terio meré per accidens conſequentin aliis,

445. Reſölvitur Calas I. de Uxrore, quaæ dubitat,
an à Marito, an verò ab Aduttero conceperit
446. Reſölvitur. Caſus II. de Marito, qui fæmi-
naæ ex adulterio d ſe imprægnatæ, Aederat pe-⸗

cunia! pro alimzentanda prole, quæ tamen um
pecunia äbiit, prole retitta &. Hing-
447. 1 ali Marito etiamnum incumbit obliga-
tio providendi efficaciter proli æ.
448. Quod, ſi non faciat, lioebit ſpurio clani ſub.
trahere alimenta libi neceſſaria;
449. Nikiſpurius Jupponatur Bimet comparon-
do jamjane ſußciens.
450. Non tamen hcet ipurio clamn ſarripere por-
tionen hareditatis communem aliis brolibus
logitimis
451 Reſolvitur Caſus III. de ftæmina, quæ circa
idem tempus duobus Maæchis recerat pot ſta-
tem ſui corporis, & ab alterutro o‿ρGt gravida.
4 5ꝗ2. Si Adulteri iſti ſeſe non ignorärunt, utér que
tenetur contribueren alimenta prolis.
453 Si autem invicenmz ignory drunt; probabilius
nullus tenetur guidgaam expendere;
454. Froindégue ſoli Adulteræ mnenmber obliga-
tio

ingu,

Mit G,
Aomudl
ſe Eien

n unhlit

.
ſ Nerrnſen
1 hor tenea
6 Male
e ſMun
ln eati t
un, e
ſh Bihurin
Uekurtbſtin
eoonvincin
ſor ln zre
Alultera
4br. Anle⸗
prolemer
in Orpbe

emit

Uuntur gu
kelolren

lkan De Adalterio, &. 399

exeto= zio inzpedtendi, vel etiam rarciena: danna
Marito &. illata.
uur, nen 455. Qub modo haæc compenſare debeat?
eeu 45 6. Qui eonſentiente etiam Marito, carnali-
itimit nd ter cognoſoèiz conjugatam, committit adultes
AEi 457. Recenſentur cauſæ eweouſantes Adulteram,
1und uat von teneatus fateri erimen adalterii.

ertu/ 45 8. Ji Mulier ſupponatur DWefamæj jam proſti-

tutæ, ſolum periculunm ulterioris infamiæ eam

enon et non eacaſat, quo minus lateri teneatur cri.
guticbiu men, &o. Gceꝝ
Jus de 459. 57 ſpurius convincatur eſſe illegitimus, te-
Cton reytit netur abſtinere ab hbareditate adeunda Rn eus .

o,giſeor J convinci nequeat eſſe illegitimnus
4 eies 460. In praxi admodum raro contingit, ut

Ietuinii Adultera teneatur fateri erimen admiſſum.
rs 461. An Parentes teneantur ad reſtitutionem, ſi
nti 4 Proleni ex aaulterio natam exgonant alendam
in Or. Zicnd coli

. 1

zuineln⸗
. 6
“ Præmittuntur, & breviter reſol-
ſne zeepe Vuntur quæſita, ſcitu neceſſaria ad ritè

6imc reſolvendos Caſus de Adulterio
nie & obligatione reſtituendi
ate 4 inde contracta.
rerdf!

ſihe 4
,t N
l. 4

Uæres primò quid ſit Adulteri-
um ?

rmnis R. Eſt violatio tori alieni: ſeu, ut 43 ½
e alii dicunt: eſt peccatum luxuriæ, quò
W violatur fides conjugalis, & fit acceilus

4 2

43⁶

400 Cconuferentia decima oltava
ad alienum torum. Contingit autem
adulterium tribus modis. I. quando
ſolutus miſcetur carnaliter cum conju-
gata. 2. quando conjugatus cum ſolu-
ta. 3. quando conjugatus cum conju-
gata. Hoc tertium gravius eſt duobus

præcedentibus; quia violatur dupliciter

fides conjugalis, in quantùm utraque
pars torum violat, & committit inju-
riam reſpectu innocentis: proindéque
in confeſſione neceſſariò aperiendum

erit, fueritnè adulterium comiſſum ſim-

plex, videlicet inter ſolurum & conju-
tam, aut viciſſim, an verò duplex, nem-
pe à duobus Conjugatis. Cmmuniſſima
Quær. 2dò&, quotuplex ſit adulte-
rium?
R. Eſt quadruplex. I. Mentale tan-
tum. 2. Formale tantum. 3. Mate-
riale tantum, & 4. Reale, id eſt, ma-
teriale & formale ſimul. I. Mentale
dicitur, dum ſola mente, ſeu actu inter-
no tantùm violatur fides conjugalis; ut
ſi conjugata, vel conjugatus proponat,
aut deſideret rem habere cum aliena, vel

ſi ſolutus concupiſcat conjugatam, jux-

ta illud Matth. 5. qui viderit Mulierem
ad concupiſeendun eam, jam machatus
eſt am in corde ſuo. 2. Formale tan-
. tùm

1

Un comm
un, cree
lrum, E
Eetille tan
proler:
lnnsebe⸗
le cothi
uminrin
kelen, u
Eun wllre
nſäiene
len K
WI. Ad
Eirnedoin
(Cnz
ttum E⸗
A Pri
Kſecatun
Aeoſtitinn
ler
npad, N
ecei
E ilte

m De Adulterio, &. 401
gden rum committit, qui reverâ cognoſcit
. E ſuam, credens tamen, vel putans eſſe
cmEo alienam, & non ſuam. 3. contra ma-
Wenn teriale tantum commirtit, qui reipsâ
cun cognoſcit alienam, invincibiliter ig-
ANE norans eſſe alienam, & putans eſſe ſuam;
rAId quale comiſit jacob cognoſcendo Liam,
un un quam invincibiliter putaverat eſſe Ra-
mitils chelem, ut habetur Gen. 29. 4. Tan-
inde dem adukerium reale committitur,
peneng dum ſcienter & voluntariè cognoſcitur
Düdumin aliena, & torus ſeu fides conjugii vio-
nRe latur. Atque de hoc potiſſimùm nobis
aeyee erit negotium in præſenti.
utn Quær. 3tiò, quale peccatum ſit adul-
terium, & quales poſt ſe trahat pœsnas?
It m. R. ad primum. Adulterium ſemper 437
eſt peccatum mortale, & quidem du-
Henen plex, nempe contra caſtitatem, & con-
„ tra juſtitiam; quia teſte Apoſtolo 1. cor.
2. Mulier ſui rorporis Bar vrer non ha
M bet, ſed vir: ergo proſtituendo ſuum
uni corpus, Marito infert injuriam (idem
R— dic de viro proſtituente ſuum coôrpus)
rrcne & quidem graviſſimam; qua ratione
i“ idem Apoſtolus 7. cor. 6. ait: nequé for-

em “ nictarii, neque adultert, nequé molles
leH nn De Geedeae ä
me tum ex jure civili, tum ex canonico e-
„ Ce tiam,

402 Conferent ia decima ostava 1
tiam, poſt ſe trahit pœnas. Prima pœ- ſtpofth,
na civilis eſt pœna capitis. l. qaamvis enn äle
30: Kn. Cod. add E. Jaultam. aé Adult. flilſee
Hæc tamen poœena non amplius videtur fonenm De
in uſu, ùt notat Engel. . 5. t. 15. n. 6, Aconſ
& alii. Unde Pirhing. . F. Eit. 16. P. Ig. nnliht
hodie in noſtris partibus pœna adulterii lnulirc
eſt ſtatio ante fores Eccleſiæ cum cande- 6Een
la accenſi, tribus dicebus Domi: fi fe
nicis, vel feſtis, quando eſt concurſus miſte⸗
populi, vel alia pœna arbitraria, crinn ſnili
pecuniaria. 2da pœna civilis eſt amiſ- un heii
ſio dotis, vel donatorum propter nup- ſetiecze⸗
tias. stia poœna canonica eſt, quèd mnepree
propter adulterium fieri poſſit divor tl⸗ ſippohti
um, juxta dicta z. 365. Ata, eſt pr enni tlarti
petendi debitum conjugale; de qua di- Utriſte
Ximus z. 357. .. eis
Quxr. 4t0, an, vel qualis obliga- enn
tio reſtituendi incumbat Adulterg? Krin
439 R. cum diſtinctione. Vel enim ex ihanez

adulterio nata eſt proles, aut aliud dam- iercn
num conjugi innocenti illatum „vel ſe
non? Si non: Adultera non tenetur ad . HK
reſtitutionem, ſed tantùm ad ſatisfactio- )
nem pro offenſa, petendo veniam, vel A

erene
aliò modo quærendo reconciliationem MM
cum offenſo conjuge innocente, ſi ta- enee

men huie innotuit adulterium n R

EAN
Drimg
l gut.
I. de A

liüs nin
tit. 6
fjt, 16,41
2, 45
Ennzclrt
ecuumcn.
S Don
coneun
nnineti

flisekm

Nopter.
ir oher⸗
3 gegu

uls⸗
gulen
Hel endt
lon
tenen

1

ſri,
eninn
cMinde
ente, 4
fiun 4

*
4

Dde Adulterto, & *. 40½
ſuppoſitò, quòd omnino maneat occul-
tum adulterium, ad nihil tenebitur;,
niſi ad veram pœnitentiam, & ſatisfac-

tionem Deo præſtandam: quia in tali

caſu conjuæ innocens nullum fuit paſſus
damnum, ſed meram injuriam non dam-
noſam: atqui pro-ſola injuria non dam=
noſa nulla debetur reſtitutie, ſed mera
fatisfactiò; ut docêrtur in materia de Re-
ſtitutione: ergo & e. Si autem ex adul=⸗
terio ſit genita proles, vel aliud dam-
num illatum, tenebitur Adultera, quans-
tuùm fieri poteſt ſine diſpendiò famæ, vel
perieulo vitæ &c. procuraré, né legiti-
mæ proles, Vvel Maritus inocens, ex
patiantur. Ratie clara eſt: quia æquitas
naturaàlis didat, innoeenhtem non eſſé
damnifieandum, & damnuri illatum eſſé
réêparändum : atqui Adultera prôcul du-
bio dammifiearet Maäritum innocentem
fupponeêndô huie prolem ſpuriam, quam

füppoſitiòne partüs aduülterini damnum

côgeretutf älere: damnificaret intuper
proles legitimas; qüarum hæréditas di=
minueéreturiergoTaltem per ſe loquen-
d) Adülera fénetur Btjüfmedi damnd

Inferenda preeludere; vel illata jatn
eoômpenſate, Sanch. Tatnhur. IIIl: Reif-
fenſt. Thl. mor. tr. g. diſt: 4. A.! 29. & alii
Gominsssef,,
L CcZ Di-

404 Conferentia decima octava

440 Dictum tamen eſt: per ſé loquendo te-
netur &c. Nam per accidens excuſa- en
bitur, ſi non ſit certa, ſed dubia, ſitne 1 chen
proles ex adulterio concepta, vel verò inan
ex toro legitimo. Item non tenebitur, ſi bntazrt
Maritus & liberi legitimi ſponte remit- Menth
tant, vel liberè remittere credantur pru- ils le⸗
denter. Item non tenebitur, ſi abſque no- edün
tabiliter graviori damno ſuo in bonis fa- beerd⸗
mæ, corporis, vel etià fortunæ compen- In lilken
ſare nequeat damna illata. Tambur. liib. Gnherlnt
7. Decal. t. 2. G. 4. 4. n. 9. Babenſt. tr. 7.
Elllarls Ul.

diſp. y. art. 3. n. 40. & alii communiter.“
Quxr. 5Stò, an, vel qualis obligatio enelligfn
reſtituendi incumbat Adultero dad
441 R. Si Adulter moraliter ſit certus, nens
prolem à ſe eſſe genitam, vel certè non inept
habeat rationabilem cauſam de hoc du. lt,
bitandi, teneturper ſe loquendo) ad re- fdken
ſarcienda omnia illa damna, quæ ex ſup- ird ek⸗
poſitione adulterinæ prolis per ſe ſe- 6 lnigen
quuntur Marito, & aliis legitimis pro- kleguen
hbus. Quin etiam in defectu Adulte- nodo con
ræ ad hæc damna reſarcienda tenebitur ennen
in ſolidum. Ita Sot. z. diſt. 15.4.2. ad K.
Molina, Caſpenſ. Lugo, aliique apud unn
Aaſtr. Theol. mor. Aiſp. 9. u. 54. Ratio ticon

communis, & fundamentalis eſt hæc: I, nil
Aui⸗ Adulter ipſomet adulteriô dat cau- tmiit
im toti illi damno, quod ex adulterio, Mari⸗
. vl Eltimn

lLan
ueif⸗
lens eigli
ubia i
tl, Ne
ltenebinl
voneten⸗
ecanturnn.
lablgten⸗
inbonit
1r coN.
nbli ⸗
behll,te,
nunite
oblorn
eto!

9

De Adulterio, &. 40 5.
vel potiùs ex ſuppoſitione filii illegitimi
pro legitimo, aliis conſequitur. Un-
de tenetur in primis reſtituere ea, quæ
ſunt expenſa in alimenta prolis à 3tio
anno ætatis & deinceps; nam educatio

prolis illegitimæ primo quidem trien-

nio ad ſolam Matrem pertinet, ſequen-
tibus verò annis ad Patrem. 2dèò tene-
tur itidem Adulter cum Adultera ad
compenſanda omnia alia damna legiti-
mis prolibusv. g. per diminutionem hæ-
reditatis illata vel inferenda, item alias
expenſas factas v. g. pro veſtitu neceſ-
ſario, pro ſtudiis, vel aliis artibus ad-
diſcendis à prole ſpburiaz
Idque probabiliùs, tametſi non man-
dâàſſet, vel conſuluiſſet Adulteræ, ut
Hrolem ſpuriam ſupponeret Marito.
atio eſt: tum quia adulter ipsô facto
ſuo iniquo fuit cauſa damnorum per ſe
ſubſequentium, & adulteram quodam-
modo conjecit in eam neceſſitatem, ut
ad evadendam infamiam & perpetuas

* *
rixas &c. cogeretur Marito ſupponere

partum adulterinum. Et certèe Adultera

defacto non concurrit aliter ad illa dam-

na, niſi quatenus prolem illegitimam
permittit eſſe in domo & familia Mariti,
ut Maritus & alii credant eſſe prolem
legitimam: neque enim ad hæc damna

Cc 3 In

rm permiilive ſe habere. Eid, D. litt,
443 Dictum tamen. fuit primè,: N. Adll⸗

406 Conferentia decimaot ava
inferenda neçeſſum eſt, ut Mater dieat
hanc prolem eſſe legitimam: immè
nec dicere ſolent, ſed ſolùm permit-
tunt prolem credi, & tractari velut le-
gitimam: atqui idipſum facit Adulter,
ut ſupponitus: ergo etiam hic tenetur
ad compenſanda damna. Unde hanc

ſententiam Spor. n. g2. dicix eſſe cer-

tam, eamque tenent Molin. Leſſius, Lu-
go, Laym. Herincx hic a’ſ. 6. . g3.
Guamvis Henriquez, Sotus, & alii non-
oppolitum teneant de Adultero, qui
tur Marito; eoquocdhtalis in ordine ad,
damna illata velinferenda vidgçatur me-

er, moralitereins ſit, Prolezmcſ aſ
Iirer certus, quando ita prudenter cre-
ſuam, ut oppofitum nullò modo videa-
tur probabile, utputa ſi Maritus toto il-
lotempore, quòadulrerium commiſit,
bfuit, vel non cohabitavit UNopi, vel

fuit ad actualem uſum conjugii &c. F
contra in dubio rationabili, an proles
non ſit à proprio Marito, ùt ſi hic tem-
= po-

De
Pre conee
Tr diunde
(ludts E
Dent, Mni
Rinrione
Amotum
Pababilili
(Colterutn
enlctionen
WGarr ILn
UCroi
Phn
) n.3,
tlioneme
Cern, ſ
Uuntliäce
(Ehito er
la manet
a, u 0
lisratou
le bonorn
kegnun
Rbecla
,an Mr
Indo el
Uun ve
Rintp pre
Ireſt
e potel

litant De Adulterio, Go. 407
Materie pore conceptionis cohabitavit UIxori,
mum in mec aliunde fuit impotens, aut infee-
Mun en cundus &c. quamvis nonnulli exiſti-
nireu ment, nihilominus eſſe obligandumad
A reſtitutionem, vel compenſationem
ubietum damnorum pro rata dubii; mihi tamen
leeh probabiliſſimum videtur, in tali caſu L

cree Adulterum non teneri ad ullam com-
Lels penſationem. Itaetiam cenſent Sot.
66,, Navarr. Iugo: Dicaſtilo ‚Tamb. Spor.
Kaling IL-a Croix lib. 3. p. 2. n. 33. IIII. r. 4.
obblite diſp. 3. n. 96. Babenſtub. tr. 7. diſp. y.
Uteto, 1 art. 3. . 33. && 34. Ratio eſt: quia in
dubio nemo debet deiici ſua poſſeſſione
(en certa, ſi ſit poſſeſſor bonæ fidei: &
e amdiu quis rationabiliter dubitat de
, debito ſeu obligatione contracta, tam-
„ Qdin manet melior conditio poſſidentis,
ℳν°6 ita, ut non teneatur ſeſe privare bonis
elt ſuis: atqui Adulter eſt in certap oſſeſſio
ee e bonorum ſuorum, & quidem bona
Nain fide (quamvis non habeat bonam fidem
coNe reſpectu adulterii à ſe commiſſi) & in-
nstee ſuper ſupponitur rationabiliter dubita-

nork

dise

coNe re, an Maritum damnificaverit adulte-
DW rando : ergo non tenetur pecuniam
an ham, vcl alia bona expendére in ali-
E menta prolis & e. Deinde infans geni-
h tus præſumitur in tali caſu legitimus 3
tun mec poteſt repudiari à Marito, ut jura
„. Cc 4 ſta-

4 0A Conferentia decima oltava
ſtatuunt; & hoc ideò: quia in dubie
non eſt privandus poſſeſſione legitimi-
tatis, utpote genitus ex toro matrimo-
niali: ergo ſimiliter non tenetur Adul-
ter alerel hujuſmmodi prolem, vel quid-
en pro ea expendere; ſecus enim ta-
is infans eſſet melioris conditionis,
quaàm alii legitimi; quia à Parentibus
poſſet brætendere æqualem portionem

cum aliis, & ſimul ab Adultero alimen-

ta, vel dotem, aut alias expenſas. Vid.
Spor. . Ssg.

444 Dictum fuit ado, . Adulterum obli.

gari ad reſarcienda omnia damna guc
per ſ ſöguunter N Happolitione &ů. Ne-
que enim Adulter, nec Adultera tenen-
tur reſtituere pro damnis illatis merè
Per accidens, ſeu in talibus bonis, quæ
filiis legitimis de jure non debebantur,
Sillegitimo collata ſunt; ut fi bonus
amicus Mariti, vel alius aliquid libera-
liter leget, aut donet, aut etiam ſump-
tus ad doctoratum , vel alia ſtudia con-
ferat filio ſpurio, quem putat eſſe legi-
timum, nunquam collaturus, ſi ſciviſ-
ſet, elle illegitimè natum. Ratio eſt:
quia liberi leg gitimi ſüpponuntur nul-

lum habuiſſe jus ad talia bona aquiren-

da, aut ſibi, conferenda: ergo per hoc
non fuerunt læſi in naliquo jure: cui au-

ſlen
77 ni

tem

iem nonelt
Miutio:

apud

lEunh

oponvrn

landn

to
A

hin in.

teri
t el
ait

ec
len .

diſſen

ihenr
la, /
re
1 bſent

n ten

ſtem De Adalterio, &r. 409
nelen reſtitutio: ergo. Lugo, 4/s. 13. ſect. 3.
tomitiug . 9. apud Spor. . „5. Tambur. cit-c.
neut A 3. H. 4. V. S.
SeH Proponuntur, & breviter reſolvun-
hndiinn tur Caſus practici de Adulterio, & ob-
Dremnm ligatione reſtituendi inde
Nporton — contraccda.
CASUS PRIMHS.
d ia in abſentia Mariti cuidam al-
Eennd teri corporis ſui poteſtaten fece-
lmm,u Tat delapſè poſtmodum auno menſe, ſuo
me“à Marito aliunde reverfo, eandem fecit
lteranrt ottsasee Verum elapſis dein duobus
Uars on Vel Er. ibus menlibus ſ Videbatur Marito
bond,de Juo jam nimis pragnans , ratione ab
debebnm 60 aem ſapils objurgat a fuit & ivcrepa-
14, . lat Taſpect 4 de commercio carna-
crilta i alieno interim admiſo. Et quia Ti-
demine ia ipſamelt multum aubitat, an non
ſlne concéperit ab Adultero z hinc valde ſol-

el Scita, & anxia petit ire, an tenentur

6 Jao AMarito fateri, qudd interim, dam
is abſens fuit, commiſerit adulterinm
n &an teueretur Marito, ali 134 e liberis
umn aliquid compenſare, ſi prolem pepererit 2

Cc⸗ aliis

A& Coufenentin deciman oltava
Aliis prolibus, etiamſi probabilius cré-
dar, fe ex adulterio concepiſfe. Hæc
reſolutio patenter ſequitur ex dicétis z.
â.. quia ubi damnum alteri illarum
non eſt certum, ibi non debet imponi
obligatio reſtituendi; eoquèd in dubio
maneat melior conditio poſſidentis ſua
bona, famam &c. &c. atqui etiamſi
probabilius videatur, Titiam concepilſ-
ſe ex adulterio, per hoc tamen non fit
certum, quòd damnificaverit Maritum;
quia probabiliter potuit concepiſſe à
proprio Marito: ergo. Et quia ſecun-

duùm axioma vulgare: Mam eſſat Fnis,
pariten ceſſat ratio agendi propter fi-
nem; hinc dicendum, quèòd in tali ca-

ſu non teneatur Titia fateri crimen ad-

miſſum. Profectò in tali caſu judex Ee-

cleſiaſticus, immò & civilis præſume-
ret pro prole legitimè genita, proindé-
que abſolveret adlilteros ab onere reſti-
tutionis; quia, ur dicunt Juriſtæ: Re-
us dubius eſt abſolvendus, & in dubio
Iavendum eſt Roos: ad quid ergo deſer-
viret talis confeſiios, vel manifeſtatio
criminis, niſi fortè ad concitandas, &
fovendas perpetuas inter conjuges ini-
micitias, odia, atque animorum aver-
ſiones, & alia innumera malaz

2

CA-

l

(

yenmi

,

uannlif/

mnaltrp

en ucen

ſalafe,

nueſl
ere.
Srimg
if Nnn

M toza

.Z eckai

lileſtn
alieſi,

n,al

,lng . Be Adulterio, &co. 411
eSH CASIIS SECIHINDIS.
ter Cii Sbmnyronins IUxoratus pauperculam
leri Um quandam, ſöd pulchrame honeſtam

Ebetinn puellam, nomine Semproniam, ſaptus adl
Pokinti Eesc andutmn ſolli t a Jerat 5 ui etiam Pro
tend Eingulis cerporis ußibus ſingulos ſölvit
gi i dacatos. Tatdem verò illam impra-⸗
mcos gunvit & ne patefacto crimine infa
men voci mic notam incurreret, miſit ompro-
iellim zetam atterntinin quendasm locum, datis
oneefle eidem ducentis dueatis, quibus & Jo ſa=
ginem Ftent are, & prolem naſöituranm honeſ
eſt , aucare polſet. Abiit dempronia, FKeli⸗
ayf it ergat Pepézüt. Vernim. Poſt paucças
ainesè 1,15 emproni, ſeilicet) in ſoripto reli-
hicd Ais n dono, cj eſdumn Pereper eelt Opißfi⸗
cis, ipſacum pecunia clane aliit in alte-
nam terram, nunqaam ameplins reditu-
a. WBasartt er jam, I. An dempronius
Zeneat us Prot igeues aliqaidevpenaere pro-
alimentandahac Prolé Npur ta? 2. an,,
“ ſu, quo Pater negaret aliment a, hujeſe
Vnlet⸗ wodi inef ant! Jan adulto licent aliquid
antt c nlt ſueipere Paurentig D
“M R. adprimum. Sempreonius tenetur 44 6
ad preæſtanda alimenta, ſaltem neceſſa-
ria, proli ſpuriæ. Ita Abbas., Laym.
“ tom. 2. Uib. S. tr. vo. patt. 3: 6. J. E

65 Mriet
Onerene-.
.
Griſte
,.,64
G

4rà Cconſerentia dezima olt ava

Lugo ci⁶tand. Spor. tr. 6. c. 3. . 10 9. La
Croix ib. 3. part. 2. 2. 1I067. Katio
eſt: quia tam jure naturali charitatis,
Aam etiam jure can. cap. cum haberet.
oο, qui duxit. Parentes tenentur præ-
bere alimenta proli, etiam ſpuriæ: &
hæc quidem obligatio erga prolem ſpu-

riam poſt elapſum triennium incumbit

ſoli Patri, ùt ſuprà n. 111. notatum fuit:

at Sempronius ſupponitur eſſe verus Pa-
ter prolis hujus: ergo tenetur eidem
præbere alimenta neceſſaria.

447 Nec refert, quòd Sempronius videa-
tur jam ſatis providiſſe, dando præfatæz
Puelle ducentos ducatos pro ejuſ-
dem congrua educatione; nam talis
proviſio fuit reverà inefficax, quamvis

id contigerit ex defectu, & malitia Ma-

tris: quemadmodum ergo, ſi Mater
abiiſſet, vel pecunia illa caſu periiſſer,
Sempronius adhuc teneretur providere
proli, modòô moraliter poſſibili; ita &
in hoc caſu. Deinde, ſi Pater non pro-
vidiſſet, obligatio alendi ſpurium tran-
ſiret ad hæredes Patris; & ſi hæredes

providere nequeant, hæc obligatio

tranſit ad aſcendentes paternos, ùt colli-
gitur ex l. ſi quis a liberis. JG. utrum
autem. f. de agnoſ lib. & docent Syl-
veſt. apud Laym. cit. m. . item Lugo

diſ.

N

de⸗

lat erno
ere igleh

incunpro
Ue al N
Epecuninn

pendetin

Rjmad

epet, G
0On luſk
Mlunen-
le der i
klunn od
(vantum

lerriment
Molium)
lure Alime
lentione

opteree

kceſſarie
UWltS.
olyelent
lehetnr

t De Adalterio, &G&. 413
aiß. 24. R. 12 . & 736. apud La Croix
67 E l. cit. ergo à fortiori tencbitur provi-
chatiet dere ipſe Pater, caſu quo Mater deficit
nhen in cura prolis; quamvis fatendum, in
hoc caſu Matri primariò incumbere,

enentturſe .
het ut pecuniam ſibi datam à Sempronio
rolerte expendat in educationem prolis.
n inee. R. jam ad 2dum. Si Parens alimen- 448.
urmé da neger, & ſpurius ſibimet comparan-
erernd do non ſufficit, nec aliunde (utputa
etur eike Per Matrem, vel per Judicem, vel de-
nique per induſtriam & laborem pro-
gise brium ) obtinere poteſt, licebit eidem
Ndopreit 6 quantùm fieri poteſt abſque notabili
6 etrimento uxoris „ & legitimarum
, numd prolium) clam ſurripere Patri. Ratio
3 n⸗ eſt: quia Pater tenetur in hoc caſu præ-
etiint ſtare alimenta, & alia neceſſaria pro e-
,Al ducatione ſpurii: ergo ſi hoc non faciat,
1 eilt roprercidue Filius clam ſubtrahat ſibi
re Ccera, nequi. eſſe rationabiliter
Plit invitus. Tum quia talis accipit rem

eroon. a Auivalenter ſuam; tum etiam quia
aliter recuperare non poteſt, ſibi
re n uod ſibi
i debetur. Potentn ed n
1 . . . . . W
Dictum tamen fuit: ſi ſpurius ſibimet 449
e comparandonon ſufficit & . ſi enim ſpu-
6 r rius ſufficientem ſuſtentationem aliun-
de habeat „Vel laborando honeſtè aqui-
enl, rere poſſit, ſpectata qualitate perſonæ
Nc

1

4IM4 Conferentta dectmaoctava
ac ſtatus ſui, non tenetur Parens eum
alere, juxta l. e quis àliberis g. deniqué
iaem ſf. eod. ut notant Spor. & Laym.
it. n. J., Ideôque ex hac ſuppoſitione
nihil ampliùs tutâ conſcientia liceret
ſurrippere; præſertim cùm aliunde con-
ſtet, non eſſe liecitum uti tacita com-
penſatione aut ſubtractione, ubi debi⸗
tum non eſt certum & liquidum.
R. 3tio. Certum inſuper & indubi-
tatum videtur, quòd hujuſmodi ſpuriò
non liceat clam ſurripere Parenti por-
tionem hæreditatis cum aliis prolibus
legitimis. Ratio eſt: quia ſpurii om-
nis ſucceſſionis in bonis tam paternis,

quàm etiam maternis incapaces ſunt,

per Authent. licet. C. de natural. lib.
& L. ſi quis. C. de inteſt. Naptiis. Vid.
Laym. cit. n. 13. Ea Croix ubi ſupraà .
175ö4% sl
.CASUS TERTIIIS.

( Aja nobilis famina longo tempore

on potuit à So Marito perfeltd

cognoſei; & quia libenter viaiſſet ſe Ma-

trem, hinc ciren idem quuaſi tempus aliis

duobus Machis corporis ſui copiam fecit;
fuit gquc 2, Alterietro eorum, impragna-
ta, quamvis determinatk ſoiré negued;
4quonam? Quoniam vers poſt primum

puer-

rherite

Sylre
umn ir

in uernr
iiru,
ſtmnie
lurarux
l ie re

in 3 g

ſuriun

ula here

CQumbirſ

Onni moe
Drecayere
enda, V.

Uusamole

Capaciu

eit er
lelelle,
loptt⸗
A
Cliten
gleekaar

Enm

hini De dAdulterio, &c. Aa
Piepd strperinm, plares adbuc ſuſcepit proles
Le Olv orpro Marito , Zimulque preUdet,
por Eln Filium natu primum, gquen, ex adulter
bppoſte rio conceperat, aliis legitimis prolibu 5

etate PrAr epturnm magnane portionen hare,
5 aiune⸗ ditalt 5, & inſuper Vi primogenitnrk;
6ucaa AVtenturum aliquod hidei comneiſam,
ge, ide onſine magno prejudicio legitimi Pri-
ſm ögéeik! Pinc qucrit 1. guid jam ſibi
4 C inde 41 ändam! 2. an, Vel quid duo S Wck.-
Attin 155 3. vel ſibi ſit Peſtituendam ,caſi
Patenti e quo ſpur , Loke oſſet auertere ab ader⸗
rier K. ad primum. Cajæ omnimodis in-451
N Ze cumbit ſub graviſſima obligatione, ut
*“ omni modo moraliter poſitbili ſtudeat
, præcavere damna legitimis liberis infe-
*Rr renda, v. g. ſuadendo, ut Filius ſpu-
tlss rius amplectatur ſtatum Religioſorum,
uhl n

incapacium dominii ſeu bonorum tem-
poralium; vel ſi hoc medium non pro-
TIS Kciat, ex bonis ſuis paraphernalibus
4 (vel in horum defectu) ex Amicorum

HE fubfidiis previdendo ſuſtentationi ne-
ceſſariæ, aliiſque neceflitatibus ſpurii.
KRatio patet ex dictis n. 40.

H R. ad zdum. Multi, & graviſſimi 452
ℳα quidem DD. tenent, in tali caſu utruum-.
. que ex adulteris teneri pro rata dubii ad
alendam prolem, & compenſanda dame

416 Cvnuferentia decima otava
na per adulterium illata; quia certò
conſtat, prolem ab iſtis adulteris, vel
uno ſaltem eorum eſſe natam. Vide-
tur tamen in tali caſu diſtinguendum,
& vel maximè attendendum, utrum a-
dulteri mutuèò ſeſe invincibiliter igno-

raverint, vel non? ſi non ſeſe igno-

raverint, ſed ſeiverunt, Cajam utrique
feciſſe, vel proximè facturam eſſe pote-
ſtatem ſui corporis, tunc utérque tene-
bitur contribuere ad alimentandam
prolem. Ratio eſt: quia licèt incer-
tum ſupponatur, uter eorum ſit deter-
minatè Pater, certum tamen eſt, pro-
lem eſſe ab illis progenitam, & quiliber
eſt determinatè cauſa talis incertitudi-
nis, vi cujus ignoratur, quisnam eorum
ſit determinate Pater, proindéque te-
neatur alere infantem: atqui hæc in-
certitudo eſt grave damnum, & æqua-
le cum eo, quod illatum eſt per adulte-
rium; quia vi hujus Maritus non poteſt

ab uno determinato exigere alimenta

recipienda: ergo utérque tenetur ad
compenſationem iſtorum damnorum,
Marito & aliis legitimis prolibus emer-
genttum. =

473 Contra verò ſi Adulteri invincibili-

num incertitudinis, co quèd ð
S S Lc

ettucinis
Uuusineert
Uuntenetnn
li nogne

uyrreßst
etne
Uls, & h

Umnifcre
Ubierur de
Pleriore
Uenls; cur
Mkiot conn

(o. Det

) gvem
r tit t/.
1 alzt
Eüme,
kgnorureri
4 Conhen

uln⸗ ur 1l
ſallin
Akere e
titln

ien
(wit
dultetie
tun.
kingvente
Uin utrun:
biliterig⸗
von ſee
Cjamtnt
emelet
terquert
limenmu
1 liekt int
umtcer
incei.
isnumen
gingeget
tgii⸗
n,A
hernl
USN No
ere Ulven
tenen!
atmnond,
Mibuse

rie
tunt⸗

4

.

Dde Adalterio, &. 417

ſe invincibiliter ignoraverint proba-
bile eſt, neutrum in conſcientia obli-
gari ad aliquam compenſationem. Ra-

