Iigore nnt
Mors bonit

udcl Mn
etencl cebr
non ſernnt

rb ferti An
,7 „ .
Gilcorelss.

I6. Mn!

Vietn 4.
incontinct.
ionem, (
Gliinne.

ſce, W
necelin
Nre, n
voto coN:

n.71. LaCroix.z.6 57.-Et quoniam ex ta-

5

De Watur. & ent. Matr. &e. 293

bis lubet, Quare Parentes adornärunt
auptias. Deancitur proin Semproiaz ad
Eecleſtam, ibique coram Parocho & te-

NLibus interrogata, an sempronium

velit habere in ſuum! reſzondit fri-
gidum: ita. Verum pauld voſt re-
ducta ab Eccleſia ut aſſolent) in hoſpi-

tium, d Regt convivio nuptlalt, re-

nuttque cobhabitare ſponſo, aſſeverans

Ne ſolum conſenſeſſe in matrimonium ob

Parentam minas, & importunas preces.

DQaeritur jam, quid de valore hujus ma-

☚

ririmonii conclunendum2çqe
R. Concludendum videtur, matri-

monium eſſe nullum. Ratio eſt: quia

quamvis ſolus metus reverentialis ut-
pote de ſe levis, non habeat vim ir-
ritandi matrimonium, tamen ſi acce-
dant importunæ ſollicitationes, Paren-
tum minæ, vel ſi rationabiliter timea-
tur gravis & diuturna Parentum indig-
natio, vel mala tractatio, vel denique

aliud quodcunque grave malum aut in-

commodum, matrimonium reddit nul-
lum, Pprout jam ſuperiùs z. 192. dic-
tum fuit, & fatentur DD. communiſ-
ſimèé. Sporer. z. r7. Sanch. Laym. Kugl. 4

323

294 Conferentia decima tertia
li matrimonio timeri potiùs debuit e.-
ventus peſſimus, quàm ſperari exitus

bonus; hinc meritò, & quidem ſapien-

tifſimè, judiciꝙEccleſiæ (ut mihi conſtat)
declaratum fuit, memoratum matri-
monium fuiſſe nullum, & data Puellæ
poteſtas liberè, cuicunque vellet, nuben-
di. Vid. Gobat. zr. 9. 2. z. 175.
CASHS TERTIIIS.
C Ajus poſt contract a cum Cja Boge.
O lia, ex fragilitate bhumana .
Zs, cognovit carnaliter Proreze ſ
Gponſæ; unae etiam propter ronrracen
inde impedimentaum affinitatis, licet o-

cultum, renuit ducere Cjam. Herwe-
rò acceſſit ad tribunal eccleſtaſticum,

pet ns at ſponſits ogéreler implere led.
miſſionen, ſponſalium. Et quoniam aa-
monitus à Judice Eccleſiaſtico noluit ſta-

re Ppromiſſis z hinc incarceratus fuit, &α

eο ÿMpneniatus. Bgritur. ſpu Se
Caijo agendum, vel conſilti loco Sgg ren.
dum ſaerit in hoc caſu?

324 R. Gonſulendum fuit, ut Cajus pe-

teret diſpenſationem ſuper impedimen-
to affinitatis, & hoc, vel à S. Pœni-
tentiaria Romana, vel ab Epiſcopo, qui
in caſu tam urgenti poteſt diſpenſare,

onlisriner
onhlendurn

e Mur.
Vher, La

Wn.

blibentar

im dum

ſtionen,o
Eenel, pen

z.
non contin

ELobtentam

“
†

In clnde⸗

139.) D
Orktabant

er ho ſ

em, mt

, ſed 1
ondlünm

um, Pi.

Us Inte
Achrans,

11. Carde

prout jam communiter fatentur DD.

San-

jty De Natur. & eſent. Matr. &t. 295

itg ten danchez. Laym. Spor. Conink, Kug-
ans lern. erat. & alii. Quodli Epiſco-
gidengt Rus diſpenſare nollet (prout teſte Car-
niem den. Adſſert. 22.n. §. multi faciunt) vel
Dtatun m ſponſus vincula aliter evadere nequeat,
Gink Conſulendum erit, ut in facie Eccleſiæ
ereleme unterim, dum Româ obtinuerit diſpen-
,, ſationem, contrahat, animéô tamen fa-

ciendi, quantùm poteſt pro hic & nunc
TIK Gan eſtpro e Sr Dun⸗
410 & non conſummandi matrimonium an-
,Ceh te obtentam diſpenſationem; in tali e-
unaes nim caſu neceſſitatis (inquit La Croix
iren n. 539.) Eccleſia non prohibet, ut

ut Contrahant quantùm poſſunt: neque
ti Pper hoc formaliter ſimulant ſuſceptio-
n. “ nem, aut adminiſtrationem Sacramen-
g i⸗ ſed potiùs ſimulant contractum, qui
,ide ecundùm ſe non includit actionem ſa-
unit ecram, priusquàm ſit completus & va-
i,mli⸗ lidus, inter perſonas habiles legitimè
R5 celebratus. Vid. Gobat ?tr. 9. n. 256. &

ℳℳ S50. Cardenas cit. 9 Boſco diſp.
. . . . 990. 00 /V.
Mα 12. dect. I. 4. n. 232. 6

gn
106 Corollaria ex dictis inferenda.

inee ¶ Olliges ex dictis primèò, copulam 2.
ee , carnalem non eſſe de eſſentia Ma-
iet trimonii; tum quia matrimonlum Tra-
„tum præſcindendo à copula, eſt verum
T 4 ma-

eſt tantùm uſus matrimonii; uſus autem
füpponit eſſentiam rei, cujus eſt uſus:
ergo. Hinc ſecundùm dicta, inter B. mtliten
Virginem & virgineum Ejus ſponſum

Joſephum, fuit verum matrimonium,
abſque ullo commercio carnali. Ni-

juris in corpora ex ſua natura ordinetur

ad copulam tanquam medium necefla-
rium ad ſuſceptionem prolis, qui eſt
finis intrinſecus matrimonii; hinc ſpon-
ſi contrahentes & expreſsè conſentien-
tes in translationem juris, non poſſunt
non conſentire ſaltem implicitè in uſum
talis juris, ſin minùs in actu zdo, ſal-
tem in actu primo, uùt notant DD. com-

326 Coll. 2dò, Matrimonia à Paganis vel

etiam hæreticis &c. contracta cum ex-
preſio vel tacito ſaltem pacto illud diſ-
ſolvendi per repudium, eſſe nulla ſeu in-
valida. Ratio eſt: quia indiſſolubilitas

eſt de ſubſtantia matrimonii: tale autem

bactur repugnat indiflolubilitati: er-

g0 & fubſtantiæ. Secus dicendum fo-

ret, fi ſponſi haberent animum con-
trahendi indiſſolubiliter, quamvis co-
Rirarene cum tempore invicem ſe dere-
inquere, ut ex dictis conſtare debet.
. Sanch.

296 Conferentia decima tertias
. . . .„ R 5
matrimonium; tum etiam quia copula

Ini

Delirur.

reh. Salrnn
,4=.
Coll ztid

üortulism
rlan mit
enco zut b
hilominus cùm traditio & acceptatio

Ut cobkeit

nruri on
ll Kd.
Ilmorthlie
Uer le
(in Ncrn
EtEnhe
Ecrament
Leccant
ünin;
dhoe der
fihecil
Eemuumad

di op

Uilen.

un ban
Drorn

uarnen

,tni De Natar. & eſent. Matr. &e. 397
nqe/S Sanch. Salmanticenſes, Cleri cat. deciſ.
I; uſdm F. g. 432.
smn Coll. 3tiò, Sacerdotem non peccare 329
lc, um mortaliter, ſi conſtitutus in ſtatu pecca-
Bjns hont ti mortalis matrimonio aſſiſtat „dut be-
narinum nedicat nuptias. KRatio eſt: quia af-
carnui. ſiſtendo aut benedicendo non miniſtrat
E accumg aut conficit Sacramentum. lta caum
Ura oldu ooνvovn Bonacin. Sanchez. lib. 2. Aiſß.
linm ne 6. . ſXů.
Ns, i. Coll. 4tò, Sponſos, qui in ſtatu pec- 328
öhinehe cati mortalis contrahunt, peccaremor-
Leohlelti taliter, ſaltem in quantùm ſuſcipientes;
NAH quia Sacramentum indignè ſuſcipiunt
Hcctnu & tractant, ponendo obicem gratiæ
Cn 2rI. ſacramentali. Probabiliùs tamen non
ue Peccant mortaliter in quantum ſunt
MWiniſtri; quamvis enim ſint Miniſtri
Pen ad hoc deputati, non tamen funt Mini-
rackrn: ſtri ſpecialiter conſecrati ad hoc Sacra-
d“ mentum adminiſtrandum; etſi fatendum
nlelet ſit, ait Spor: nz. 35S. opinionem Na-
Gieii⸗ varri (oppoſitam) eſſe ad modum pro-
rlen babilem. Loquimur tamen de ſponſis
llienz fꝗdelibus ſeu baptizatis; nam Pagani feu

cencmm infideles non baptizati, cùm ob defec-
*M „tum baptiſii ſint incapaces Sacramen-
umze torum, contrahendo non conficiunt
„ Sacramentum; unde etiam in ſtatu dif-
enle, Kum;
H LSSn gra-

298 Conferentia decima tertoia
gratiæ celebrantes matrimonium, non „„
peccant, ne quidem ùt ſuſcipientes. 60
Dices. At quid ſi matrimonium DEC
contrahatur per Procuratorem?
329 R. I. Per Procuratorem contrahi De M⸗
poteſt, dummodo mandatum ſit datum
ad aliquam Perſonam in individuo, &æ
poteſtas contrahendi tempore, qus u
Procurator contrahit, non revocata.
Ratio eſt: quia alii contractus celebra- 1. Maenm
ri poſſunt per Procuratorem: ergo & inne z
iſte; cùm nihil ſpeciale de hoc ſit con. mn.

ſtitutum. Accedit etiam praxis Eccle- huyin
ſiæ. Neceſſum tamen eſt, ut ſi tale ma- g wen
trimonium per Procuratorem, vel per Brikn

Epiſtolam (prout fieri poteſt) celebre: gg un;
tur, id fiat coram proprio Parocho & zen
teſtibus, ob rationes ſupra àn. 279. alle- 8 Lea
Satas. = I D
330. K. 2. Ut Procurator licité etiam ,
contrahat nomine ſui Principalis, non mMan
eſt neceſſum, ut ipſe ſit in ſtatu grati?,· h n
bene tamen ut mandans, cujus nomine iinen
contrahit, in ſtatu gratiæ exiſtat. Ra- Auſe
tio eſt: quia Procurator non recipit Sa- M
cramentum, bene verò mandans ceu si
Principalis, qui proinde tenetur tunrc e be
eſſe in ſtatu gratiæ, ne illud indignè re-⸗ muant
cipiat. Sanchez. Bonacin. Salmanti- da de
cenl. Babenſt. ?7r. 5. p. 7. Aiſp. 2. art. 4. ien
ℳ. 27. CON- 4

texti⸗

hndn. D
eihients⸗
criup
okem!
rein Con
tümmſit
indiricto,

npore,
lon tevc

Atus e,
em: eigt
hoe ſte
tais
Urdlen
tem, ſ

etols

Daroc!

ſcite 1
in

341. Ssegs dicendums, ſi brævideat, Jiana re-

e A (1) K è 29)

CONFERENTIA

DECIMA QIHARTA

De Matrimonio invalido
revalidando.

SI MM ARIIHM.

331. Matrimonium quod cum im edimento die

rimente oontraktum, bene conciuditur effe
niullum.
332. Impedimenta jure naturaui dirimentia e⸗
numerantur 6.
333. Jure naturali divino (Jaltem impedientia)
Junt duo.
334. Jure humano tantùm dirimentia, dantur
Ztem.
335°. Quæ dirimunt jure naturali, ſunt indi Sen.
ſabitia.
336. Illa etiam, quaæ jure D. impediunt, pote-
lſiate humana directè tolli, ſeu itenar non
voſſunt.

337. In impedimentit „jure humano tantäüm

irimentibus, diſpenſare poteſt I. Sumnmzus

Poutifex. 2. Subinde etiam Epiſiopus.
338. Conte Harius dum advertit Pænitentem
laborare aliquo impedimento, praſertim diri-
mente, debet cautiſſimè procedere 5

339. Et ante omnia attender e, litné peænitens, in

bona, velin mala fide? G...
240. Nec oportet plus reſpondere, quàm interro-
gatur.

Non⸗

300 Cönferentia dJecima qa aris

. &.
admonitio profutura, vel non?
343. Qando Matrimoninm füit nullum er de-
Fedlu conſenſus in una parte v. g. ſponſa, ſußeit
pro revalidatione, ab eadem parte novum bræ-
Nari conſenſiena. .

Parte novus interveniat conſènſus: an verò eæs
Plicitus! diſputant DD.,
345. Cſu qu nullitas prioris Matrimonii eſt no-
tvoria, debet revalidari in præſentia Parochiae
Teltinum: non item, ſi ſit occulta, ita ,„ut pro-
barinon poſſit, & 6.
346. Repondetur cuidamz Inſtantiæ.

348. Quid Confeſſario in tali Cafu agendum

cedendum!

landeltins cunz uno, poſted autem bablics um
atltero econkrawerat. ”
351. Quid tali contitendum d

Jupponatur obfſtritia ) coram Judice proban-

3 54. Reſölvitur Caſas III. de Fœmina, quæ falsò
dicdlitans coram Judice, JNo 2 Sempronio impta-

natam, Eundene coggit ad contzrahendum.

lidanaunz.

Bonſionem, vel admonitionem eſſe profuturam,

342. Et quid, N confeſſariut dubitet, ſitnò ſua

lLdlu,

3 li uo
Pnpruniu
11
Cs ut,
artvaſi⸗
3. Nen en

344. Si autem tuit invalidum propter inhabilita-
tem Perſonarum, neceſſunz elt, ut ex uträque

3427. Reſolvitur Caſus I. de Ixore, qus mals
fide d quadraginta annis vixit in ſtatu Conju-

349. Et quonzodo praclics ad revalidationem bro- H
350. Reſölvitur Caſas II. de Wrore, quæ prius
352. Vel gub m odo impedimentum ligaminis G
353. Quod. ſi probare nequeat, opor kebit fugere.

25. TLale matz rinzoniunz videkur neceſariò reva⸗

356.

Ninpedie⸗
i.
labutan
r,

Ermntto

(untur 4
reſdre

uo De Matr. invalidorevalidando. 301
ee orntnt 356. Et quomodo? præſertim ſi dubitetur, an
. Sempronius hactenus libers unquan oꝝſenſe-
Gitet, A re . .— H
35⁵7. Qua ratione Confeſſario cautè procedendum
it uleeen 6iroa revalidationenz 5 2
nει 358. Non ſemper tenetur peœnitenten, obligare,
hatte nirgf u? impedimentum latens alteri parti manife-
unri 359. Eaplicantur duæ clauſulæ, quæ videniur ob-
, A N. 21%

1.
gtinmnii P . Kä
ues Præmittuntur, & breviter reſol-
eiH Vvuntur quæſita, ſcitu neceſſaria ad
rrereſfolvendos Caſus de matrimonio
4 invalido revalidando.
Queres I. Unde dignoſcendum vel
4R concludendum, quèòd matrimo-
gu, nium fuerit invalidè contractum?
“e R. Concludendum eſt fuiſſe invalidè 332
„Ccontractum, ſi ſponſi tempore contrac-
ts fuerint irretiti aliquo impedimento
dirimente. Ratio eſt evidens: quia
„impedimenta ideò vocantur dirimen-
usH tia, quòd matrimonium reddant nul-
α um, vel potius quèd obſtent, ne illud
„Nℳ« validé contrahatur. Quia verò ad
Præſentis Conferentiæ inſtitutum vel
maximi refert, noſſe, quænam impedi-
menta ſint diſpenſabilia, & quænam
non; hinc Qbxær.

1 “
e

302 Conferentia decima quarta My,
Quær. 2d0, quænam impedimenta 1 0me
dirimant 1I. jure naturali? 2. quænam Mlſ.
jure divino? & 3. quænam tandem ju- its. ,
re humano ſeu Eccleſiaſtico? (Wr z
332 R. I. Impedimenta jure naturali di- un fn
rimentia ſunt I, Error in Perſona. 2. m
Conditio ſervilis ignorata. 3. Si defuit N md.
conſenſus ſaltem ex parte unius, ùt ſi h oonſen
ficè tantùm datus, aut etiam (ſecun- albila,
dum probabilem opinionem Scoti & a. lenm en
liorum) metu gravi injuſtè incuſſo ex. n „ in
tortus. 4. Impotentia perpetua. ſ. (inenton
Conſanguinitas in primo gradu linex mm imes
rectæ, & (ſecundùm aliquos) etiam (imd
in primo gradu lineæ tranfſverſæ. 6. mMheiime
Probabiliter etiam ligamen. mune
333 R. 2d. Jure divino naturali matri- D. com
²²* monium ſaltem impedit votum ſolem- miumm
ne Profeſſionis, ac etiam votum ſacris N za).
Ordinibus annexum; immò, ſecunduùm (Eiin
D. Thom. votum ſolenne etiam dirimit Memtibn.
jure D. 2. Eodem jure D. cultùs diſpa- uhl
ritas impedit matrimonium. “ Aer llde
R. 3t10. Jure humano ſeu Eccleſia- Auurll
ſtico tantum dirimunt ſequentia. I. ti
Conſanguinitas ultra primum gradum; gelnp
immdò etiam (ſecundaàm multos) in eſert
primo gradu lineæ tranſverſæ. 2. Om- ale
nis affinitas ex quacunque copula. 3. Gind
Omnis cognatio ſpiritualis & legalis. elen
A4. Om-

334

NarpoI De Matr. invalido revalidando. 303
impedin 4. Omne crimen, ſicut & 5. Publica
12 qum honeſtas. 6. Raptus, & 7. Clandeſti-
untunden nitas. Communis DD.
ſco: Quæzr. 3tiò, an vel quænam impedi-
lemn menta ſint diſpenſabilia, & quænam
en non?
;, G R. Imòô. Impedimenta orta ex de- 33 5
enis fectu conſensûs, non ſunt propriè di-
eim ſpenſabilia, ſed tantùm ſupplebilia per
Nen Cit liberum conſenſum de novo præſtan-
Kinue dum. 2. Similiter indiſpenſabile eſt im-
ahenl pedimentum impotentiæ perpetuæ. 3.
,mul kem impedimentum conſanguinitatis
les)a in primo gradu lineæ rectæ, ſicut & 4.
ruſen Impedimentum ligaminis jure ſaltem
humano eſſe indiſpenſabilia, fatentur
Un DD. communiſſimé; quédque in iſtis
uee nunquam diſpenſetur, docet praxis.
KR. 2d. In impedimentis jure natu- 336
Arali divino dirimentibus vel ſaltem im-
pedientibus, uti eſt votum ſolenne &cc.
6 nec Epiſcopus, nec Pontifex diſpenſare
valet, ſaltem per ſe & directè; tum quia
lex naturalis propriè & directè non eſt
*D dii enlöbilis; tum etiam quia inferior
ane in lege ſuperioris diſpenſare nequit abſ-
ein que ſpeciali licentia, ut oſtenditur in
nk tr. de Legib. Qua ratione autem Pon-
e tifex in voto ſolenni diſpenſare poſſit,
N aut ſoleat, dictum fuit z. 115.

304 Conferentia decimn quarta

recenſitis, diſpenſare poteſt per ſe lo-
quendo ſolus ſummus Pontifex ceu ſu-
premus legislator Fcecleſiæ univerfalis.
Per accidens tamen, in caſibus valdè ur-
gentibus, poſſunt ctiam Epiſcopi di-
penſare, uùr videbimus infrà z. 493.
Cæterùm, quando vel quibus de cau-
ſis ſoleat diſpenſari, videri poteſt ex di-
ctis de ſingulis impedimentis in parti-
culari. Vide etiam Sporer z. ge.
e 4t , an Confeſſarius tenea-
tur Ttatim admonere pœnitentem, ſi ex
confeſſione advertat, eum laborare im-
pedimento præſertim dirimente, vel
quid in tali cau agendum

338 R. 1. cum P. Sporer cit. z. g444. La
Crroix & aliis, in tali caſu quàm cautiſ-
ſimè procedendum eſſe, & ante omnia
attendendum, ſitrnè impedimentum ju-

re naturali, aut divino, vel humano ſo-

lum dirimens? vel qua ratione ma-
trimonium ſit nullum: Quia Confeſia-
rium oportet ſcire, ſitné impedimen-

tum diſpenſabile, nec ne? Secus non
poterit bene conſulere.
339 R. 2ddò, vel maximè etiam atten-
dendum eſſe, utrum pœnitens ſit in bo-

na, aut mala fide. Si in mala, ita ut
=èðWJM ſciat

44

337 K. 3t410. In impedimentis jure poſi-
tivo Eccleſiaſtico introductis proximé

1

emecrime
ebitet,
UIletanſini
edd

gringlire

Ennci
Ulllt

e naciee

liens⸗

Efſeitnen-
UIuneti

1 Emu,
reorinn

W) mni

teneture
hertthba
ringen
anit
zine
NN
Eheriit
emlit
nd in
Anerlann
Penttden
helinen

4

de
ndernr

Pbende 4

2

no.. DeMWatr. mwalido revalidando. goy
suee Kciat matrimonium eſſe nullum, aut cer-
Gis ponn 1t dubitet, vel interroget de valore,
Kpee vel etiam ſi vincibiliter ignoret nullita-
tie e tem, coquod de valore dubius, negle-
ubieh xerit inquirere veritatem, tunc veritas
büusHE eidem candidè erit aperienda, & inſi-
Polc? nuanda nullitas matrimonii, proindé-
LAα que interdicendus uſus matrimonii, ut-
bsdes pote illicitus, & merè fornicarius. Ra-
votetee tio eſt; rum quia in hoc caſu diſſimu-
in m. lare veritatem, eſſet approbare falſita-
, tem; tum etiam quia pœnitens eſſet in
rins ten malo ſtatu, & incapax abſolutionis, ob *
men, ignorantiam culpabilem (t ſupponi-
bornen mus) atqui Confeſſarius per ſe loquen-
meme, do tenetur erudire pœnitentem, quem
AdAadvertit laborare ignorantia vincibili im
, matcria gravi: ergo. Si autem adver-
Um tatur pœnitens eſſein bona fide, utpote
me Ignarus impedimenti, aut nihil dubitans
genton’ de valore fui matrimonii, tunc cautiſſi-
u mé oportebit procedere, nec ſtatim in-
tione m timare nullitatem, multò minùs inter-
Conte, dicere uſum. Quin immò regu-
wedim kriter loquendo (ait ſpor. cir.) relin-
Bees& quendus erit in bona fide, præfertim ſi
umpedimento juris naturalis aut divini,
in tt MWdeéôque indifpenſabili laborare depre-
sſt, hendatur. Katio eſt: quia regulariter
uu loquendo admonitio Confeſſarii reſpe-

306 Conferentia decima quarta
&tu talium nocet potiùs, quàm proſit;
eoquèd non ſoleant deſerere conjugem
putatitium, tum ob ſcandala, infamiam,
vel alia incommoda evitanda, præſer-
tim ſi proles jamjam ſuſceperint, prout
cxperientia multiplex docuit. Qua-
propter cùm ex duobus malis minus ſit
eligendum, præſtat diſſimulando pœ-
hitentem relinquere in periculo pec-
candi materialiter, quâm aperiendo
veritatem eum deinceps exponere pe- 1
riculo peccandi formaliter. H l inne
340 Inſuper bene monet Spor. cit. etiam lcd
in caſu, quo pœnitens impedimenti Isa

* . . . NN
conſcius, apprehendit ſe non poſſe pe- ds ruin

tere debitum, bona fide tamen & in- Ananth
vincibiliter credit, ſe poſſe reddere al- nnd
teri petenti, diſſimulandum eſſe, prae- „Cin.
ſertim, ſi ſit fœmina; quia fœminis E nan
majus ſemper periculum iminere ſoler vel
ex negatione debiti; hinc La Croix z. Kenke.
a3. rectè dicit, Confeſſario non eſſe In de
plus reſpondendum, quàm interroge- Ußer
tur: addunt Tann. & Gobat apud eun- lktaren
dem D. cit. poſſe Confeſſarium diſ- furarn
ſimulare veritatem , aut verbis (ll echen
eludere, ſi graviſſima mala pœnitenti Inl,
imminere prævideat ex clara manifeſta- Allent
tione veritatis. EEFeme

nn t
h ele

anien⸗

Elin c
tkrins
Elimiih
lenzls,d
iple,
Mnlline
ugln

N, tuin
Di- urei

Centt

De Matr. invalido revalidando. 300
lvam prokt

e Dictum tamen fuit, vegalariter lo- 341
re e ſendo eſſe diſſimulandam veritatem,
lwinimt ubi pœnitens eſt in bona fide; enim-
nd, verò ſi in caſu (quiĩ tamen rarus erit)
Derim, Confeflarius prævideat, matrimonium
ein. 6E megdiante diſpenſatione & renovatione
nlemmm conſensüs, abſque gravi periculo reva-
ulencof⸗ lidari poſſe, deberet pœnitenti nulli-
etienlef tatem inſinuare, atque uſum interdice-
n Peitt re; quia Confeſſario incumbit etiam
onpeccata materialia impedire, dum fa-
cilè poteſt, prout omnes fatentur.
Dices adhuc. At quid, ſi Confeſſa-
mefme rius rationabiliter dubitet , ſitnè ſua
npel admonitio obfutura potiùs, quàm pro-
men A furura: è
etellert KR. Cum. P. Gob. La Croix n. 742. 3 4²
mele ſi matrimonium nondum ſit contrac-
in ſenn tum vel proximè contrahendum,
fime Ccommuniter conſultius erit impedi-
iC5N mentum detegere, dummodo ſit ali-
0ONO Aalis ſpes, ut pœnitens deſiſtat, & di-
inten ſpenſationem petat: ſi autem matrimo-
apvde nium jam ſupponatur contractum, con-
riunm 6 ferri debent inter ſe ſpes, & timor
t ſen damni, idque eligendum, quod præ-
eiet ponderat. Denique ſi Confeſſarius ip-
iſi⸗ ſe diſcernere nequeat quid præponde-
rét, tutius erit difſimulare & ſilere,

„

„donec diſpenſatio ſit impetrata. Vid.
Ir. D. citt. V 2 Quær.

243

344

sogs (Cunferentia decima quarta

trimonium ſit neceſſarius novus utri-
uſque conjugis conſenſu?s “
dum ſolùm ex defectu conſenss, eòô-
quèd alteruter ex ſponſis cæteroquin

habilibus, ficte, vel etiam coactè tan-

tùm conſenſerit, ſatis tutum & probabi⸗
le eſt, ſuficere, ſi ille, qui prius ficte
conſenſit, de novo eliciat verum con-
ſenſum, etiam internum tantùm. Ra-
tio eſt: quia conſenſus alterius qui non
ſfinxit, erat legitimus, & inter perſonas
habiles, & cum hic ſupponatur alterum
ſemper tractare ut verum conjugem;
hinc conſenſus ſemel datus cenſetur

ſemper adhuc durare. Bonac. Sanch. A-

verſ:Kugl. n. 59o. LaCroix. n.511. & alii.
R. 2d. Si matrimonium fuit inva-
lidum non ex defectu conſensũús, ſed
propter inhabilitatem perſonarum ra-
rione impedimenti latentis, DD. com-

muniter fatentur, requiri novum u-
triuſque conſenſum, eoquèòd prior ut-
pote inter perfonas inhabiles fuerir
nullus. Controverſia tamen & difficul- w

tas maxima eſt, an ex utrâque partere-

quiratur de novo conſenſus explicitus

& expreſſus, ut proin neceſſum ſit⸗
conjugem impedimenti latentis igna-

rum—

Quzr. Ftò, an ad revalidandum ma-

KR. I. Si matrimonium fuit invali=

5Mr.

mlnoner.
(Gel.
mn,La C
uuniertener
ignwo ir
WNOG0,

lfaipote

ſn, AC
hun ſtnu
il nennde
norn i n
Nck co

lioniset

Uimonit
Ulenſm

ßemel

Huu 4
idancdumt

novi N

fuit int
nlensts, 4
Cktelon

n Cot
n Crat
i prüste
Verumne
de novo in matrimonium, quantum o-

Ctüm. 1
tetherlon
ur Aren

coNjlg

tos el

e. Gnn

ſuit g
nlenshs, 4
tonmmn .
0. n
N
00 r.
bile e
Ue
4
Nin 1,

l

Ften⸗

De Matr. invalido revalidando. 309⁹

rum admoneri de nullitate? Scotus. 7.
d/if. 35. J. F. Uitt. H. Tambur. Co-
ninck, La Croix n. yY2. & alii com-

muniter tenent, neceſſariũ eſſe, ut Con-
jugi ignaro impedimentum aliquéê ſal-

tem modo, aut ſub dubio ſignificetur;
quod fieri poteſt, ſi alter dicat v. g. ſu-
ſpicor, vel timeo, ne matrimonium
noſtrum ſit nullum, ideôque rogo te,

ut ad pacandam meam conſcientiam,

pus eſt, conſentiamus. Ratio hujus
opinionis eſt: quia ſi conjugi ignoranti
nullé modo manifeſtetur invaliditas
matrimonii prioris, nunquam dabit
conſenſum novum, ſed tantùm ratifi-
cabit, ſeu etiam confirmabit contrac-
tum ſemel factum, qui, cùm fuerit &
ſemper maneat nullus, eo ipsô eſt in-
ſufficiens ad conſtituendum verum ma-

trimonium. Alii verèò moderni DD.
Henriquez, Sotus, Ledeſma, Herincx

hic diſp. 6. n. 33. Sporer. z. 759. quam-

vis fateantur, neceſſum eſſe, ut inter-

veniat utriuſque Conjugis conſenſus
novus, putant tamen, id fieri poſſe abſ⸗
que eo, quòdnullitas matrimonii alte-
ri parti manifeſtetur, daummodo pars

altera conſentiat de præſenti, & abſo-
lute, cum hac expreſſa intentione, quèd,

V 3 etiamſi

sI0o Conferentia decima quarta Mllni
etiamſi non valeret matrimonium an. ullcwin
tea factum, velit tamen nunc de nova üklſtris e
facere. Si enim altera pars de novo abr meſmtemi⸗
ſolutè conſentiat, non apparet ratio du- Creſt 5
bitandi de valore novi matrimonii. uuummr
Tandem Ledeſina, & alii nonnulli, jingten
quos refert Sanch. lib. 2. diſp. 36. . 2. Piltmir,
exiſtimant, ſatis eſſe, ut ſolus conſcius in Mben
impedimenti de novo conſenſum expri- Arrement
mat per aliquem actum externum, ſive m wnli
verbis, ſive factis, v. g. per copulam men mind
affectu maritali habitam, nec eſſe neceſ- tho, . l.
ſarium, ut altera pars impedimenti ig- t.1en
nara, ullo modò moneatur vel de nul- Coact
litate matrimonii, vel denove conſen- Orr.
ſu eliciendo; quia dum Pars ignara pen imnchmma
tit copulam, affectu utique maritali, & allltentin
alter conjux impedimenti conſcius eo- aum
dem affectu reddit, jam adeſt, inquiunt, xiorir
ſufficiens utriuſque conſenſus in matri- lene
monium. Et hæc 3tia opinio, utpote mneceſum
minàs probabilis, & minus tuta, extra kercon
caſum neceſſitatis redigi non poteſt in ſun ebe
praxin: tamen in caſu neceſſitatis, ubi ſelchii
nulla apparet ſpes, abſque gravi incom- atn
modo obtinendi novum conſenſum al- Crti ch
terius expreſſum, poſſet Confeſſario de- hmelr
ſervire pro ultimo remedio, prout no- ,
tant Sanch. Bonac. Caſtrop. Sporert. an t

1et De Matr. invalido revalidando. 312
imorimm apud La Croix n. 51. Extra caſum tamen
udes neceſſitatis extremæ, non licet ſequi
Isdenemu hanc ſententiam, ſed ſequenda eſt pri-
Mretrté ma, quæ eſt Scoti, ùt diximus, utpo-
arimom te tutiſſima pro valore; vel ſi prima re-
Müinomf digi nequeat in praxin ob periculum
AFt“ v. g. infamiæ, oportebit ſequi ſecun-
cs dam. Ratio eſt: quia hic agitur de va-
ſenimen lore Sacramenti: atqui dum de valore
ternun,“ agitur, non licet ſequi minùs probabi-
er coin lem, aut minuùs tutam relicta tutiore:
ecelenen ergo, &c. Laym. Sporer, Boſco diſß.
edonendii 12. Necz. I4. n. 90. Card. cit. 4. z. 669.
velden La Croix cit. & alii cmmuniter.
noreen Quær. tandem é6tò, an ad revali-
signnß⸗ dandum matrimonium ſit neceſſaria no-
emd Va aſſiſtentia Paro chi & Teſtium?
cNiee R. cum diſtinctione. Si enim nul- 34
K,de litas prioris matrimonii, & impedimen-
snm tum plenèé probari poſſit in foro exter-

gio, N n0 ‚neceſſum erit, ut matrimonium re-
s tn validetur coram Parocho & Teſtibus;
n ſiautem probari nequeat in foro Eccle-

celict⸗ ſiæ, ſufficiet illud revalidari in occulto.
Ariinee Ita Boſco ubi fuprà à n. 11I. Navarr.
Onleti Cordub. Herincx cit. diſp. S. n. 39.
elne Schmalzgr. Sannig. de deſponſ- impub.

Norn c. I. Z. I4. Illſ. tr. 6. diſp. 9. n. 119. Car-
, ℳ den. cit. n. 665. Ratio inde deſumi-
8 twr, quèòd mens Tridentini, prout ex
a E V4 tcextu

312 Conferentia decima quarkn

gravia peccata ex clandeſtinis nuhtii⸗
conſurgentia, eoquòd in facie Eccleſiæ
probari non potuerit matrimonium à
ſponſis contractum, proptereâque re-
Hicto priori conjugio ad aliud convola-
bant, utique non ſine concubitu forni-
cario: atqui hæc ratio non urget in no-
Ktro caſu, ubi ſupponitur, matrimoni-
um eſſe publicè contractum, & impe-
dimentum probari non poſſe; quia Fc-

cleſia hujuſmodi matrimonia ſemper

habet rata, nec unquam permittit ta-
les ſponſos convolare ad aliud matrimo-
nium: qua ratione Pius V. declaravit

(At videre eſt apud Herincx & Navar-

rum c. 22. Mau. n. zo.) hujuſmodi ma-
trimonia revalidari poſſe abſque nova

præſentia Parochi, eâäque declaratione

S. Pœnitentiaria uti conſuevit, eò vel
maximè, quòd plerumque ſine maximis
difficultatibus matrimonium coram Pa-
rochò & Teſtibus revalidari non poſſit.
Hine Carden c⁰. v. 665. meritè dicit,

hanc fententiam poſſe tutèò deduci ad

praxin, nec ſubjacere damnationi.
Dices. Clemens VIII. fertur di-
ſpensâſſe cum talibus ſponſis, ut matri-
monium abſque præſentia Teſtium &
Parochi revalidare poſſent: ergo ſad⸗
6 up-

textu patebit, ſolùm fuerit, ut vitentur

lur.
helit eſt

Cnun aro⸗

ouml

Eelltionen

llit evn
Uicem,

un mnt ee
en ſeeuri
Ulientiarn

Droponu
InC

T. e
4 AUrua
a,guant
lrnri
ulilinmn
malu f⸗
tee in,
n gen

.

1 4

uns DeMatr. invalido revalidando. 213
utrwim ſuppoſuit eſſe neceſſariam novam præ-
Kinis umm ſentiam Parochi ac Teſtium; ſecus fru-
fcielkh ſtra diſpenfäafe.
trimomin R. cum DD. citt. in primis de hac di- 346
Ntereigen ſpenſatione non ſatis conſtare, & dato
udcon quòd diſpenſaverit, factum procul du-
rbinhn bio fuit, eoquòd impedimentum occul-
nurgetint⸗ tum quidem, ſed probationi erat obno-
„mittim xium, aut certè id fecit folum ad ma-
n,” jorem. ſecuritatem, & tranquillitatem
e;di conſcientiarum. Vid. Schmalazgr, lib.
ia ſeng g. Zit 3. . 122.

ermnittit! äss
“ Proponuntur, & breviter reſolvun-
tur Caſus practici de revalidando

iinal S? Matrimonio.
H OπASIIS PRIMIS.,.
benis Via tempore Oponſalium peccadit
corun carnaliter eum germano fratré
3 oe ſg E,i. . . I
pon P Pponſe ſui; ande facti œnitens & con-
63 . .
rdde SCa, daant oe,rs , Coef Iſario ed, Lit,
Gecui: . Wcler. iſſe Impéaiment ane dirimens:

vihilominus perrexit in ſuo propoſito»
S&mala fde nupſet Titio ſponſo ſuo, Vi-

XiI gac in eoden matrimonto so. Als

ttvn re 1. .
dtut Elaibus inde Ticſoeptis prolibus. Tan-
. 2) . .
ce. dem vero periculase decumbens, E&, ki
N mens

31r4 Conferentin decima quarta

Auit. Quaritur jam 1I. utrum Con-
Feſſarius bene fecerit, quantoepus inti-

unitentids
347 R. ad primum, in hoc caſu vel ma-

dum, an non impediverint conceptio-
nem ſeu generationem; & datô etiam,
quòd non impediverint, ideôque habue-
rint copulam perfectam, impedimen-
tum non fuit quantocyùs intimandum,
ſed advertendum potiùs, an Titia fue-
rit in bona, an verèò in mala fide, itém-
que an talis admonitio eſſet profutura;
plerumque enim, dum ſponſi proximè

mèubi ad nuptias ſolenniter adornandas
jã omnia ſunt parata, hujuſmodi admo-
nitio erit inutilis atque inefficax. Hinc
per ſe loquendo videtur Confeſſarius
non bene feciſſe ſtatim inculcando &
intimando impedimentum, ſed opor-

relinquere, vel, ſi in mala fuit, inſtruere,
ut contraheret animo faciendi quan-
tùm poſſet, non tamen conſummandi
matrimonium, & quamprimùm procu-

weens de ſalute, petiit Confelſarium, ei.
démque miſerum animæ ſuæ ſtatum ex-

mando impedimentum TIitiæ? z. Luid
agendum, vel conſulendum fuerit pe-

ximè attendendum fuiſſe & interrogan-

cogitant celebrare nuptias, & velmaxi-

tuiſſet ſponſam hanc vel in bona fide

Mr.
cihen
Colloer⸗
umiummhe,
Cwintoeh
Ulſtlnt,
wrimiſe
h, ne
immmrocr
mli enoen
WAroni n
Unle peecn

icsde

o De Matr. invalido revalidando. 315
ſeſmimt rare diſpenſationem. Ratio hujus fa-
eſatnt Ccilèe colligetur ex dictis z. 335. quia
urus nimirum hujuſmodi incautæ admoniti-
tes ones in hoc puncto plerumque plus ob-
142 eſſe ſolent „quàm prodeſſe, prout ex
nfurt“ hoc ipſo miſerabili caſu planè non ficto,
ſfſed facto, luculenter colligere licer.
n R. ad zdum, à Confeſſario ad in- 348
Lintenogt firmam vo cato præ primis fuiſſe adver-
tconcen tendu, an fuerit ſpes reconvaleſcentiæ;
cdathetii el non? ſi nulla, oportebat peœniten-
gelndu tem de peccatis, & confeſſtionibus in-
nhetine validis hactenus fortè factis, examina-
inandn re juxta regulas in tractatu de pœniten-
T, tia tradi ſolitas, proindéque verè do-
astee lentem, ſeu contritam ac confefſam ab-
tgofnme. ſolvere, relictò protinus putatitio
i ri Marito in bona fide, utpote, quæ nec
Grdn. ipfi, nec prolibus quidquam nocebit.
im Si autem affulgeat ſpes recuperandæ va-
ſncdinn⸗ letudinis priſtinæ, & per conſequens
eften EHn. periculum eccandi ob incontinentiam
Coelnn viri, Confeſſario incumbet, ut quam-

alemhn Frimùm conetur impetrare diſpenſatio-
ſed oN nem, vel ab Epiſeopo, vel ſi resmo ram
tter Petrata procedere ad revalidandum ma-
. trimonium ſecundùm dicta hactenus.
Dices. Sed quomodo procedet ad

316 Conferentia decima quarta

349 R. Ante emnia inſtruet Titiam de

novo conſenſu eliciendo & impetran-
do à Marito. Deinde advertat, an ha-
ctenus pacificè cohabitaverint, invi-

cem ament & c. ideéôque ſit ſpes facilè

impetrandi conſenſum Mariti; tune

verò hôc aut ſimili modo in præſentia

Titiæ Maritum poterit alloqui v. g. di-
cendo. En Deus uxorem tuam ribi u⸗
tique charam & dilectam redonavit
reſtituendo eam priſtinæ ſanitati zabar⸗
tebit ergo, ut protinus in pace ac ſan

converſatione inviccem cohabitetis, &
nunquid eam actu in tuam recipis, eti-

amſi nunquam recepiſſes * Zi Mariens
reſponderit ita, uxor facilè idem rep .

net, nec ampliùs dubitandum erit de

valore matrimonii. Hoc pro mea ſim-

plicitate exempli causâà ſuaſerim, Tu ve-

rò, ſi in praxi pro diverſitate Perſana⸗
rum & circumſtantiarum quid ne ius
tibi occurrat, tutò utere: per me ĩcet.
C A SIIS SECHNDUS,
Empronia Watrimontem avdoßt.
uné conutraxerat cum Sempronio 8 . .
Ludque carnali opere conſummavit. 7:
, /0 dem graviter offen-
rum paulo poſt ab eodem graviter o
n, coram Judice interpoſito etiam g .
eran zavit, ſoe unquam zupliſe
Jarando negavit, Jo ung A

i

Atr.
yyuno,

ererit Au,
ſer

ſinutire,

ſun, /
mnd,

tetdum
IInum mad

Alilicetin

upbumel,

Meccie

edumded
is Cortte

uis hoe

nere c
ſiten cle
mmentid
o piget
wi ireye
umenti,

Kids

n kll
tem
Indhurm tn
lhre
Mleretn
etrn
dn eck P⸗

ſuartt
et Titiam
Cimpetn

Vertit t

ferint, in
lt hesi
Mrici; dn
infruin
oli gt
tuum tll
ecorE
nitri:oe

e eſind

Nbitetis
tecigis,
di Mun
Lilentge

Cotn ene

Drommerd.

lerinln

gte aſt

Uid nan

DS.
pro
uni
Niterg
inſ

4

primum matrimonium contraxerit,

De Matr. invalido revalidando. 317
Sempronio; qua ratione à lege viri ab-
loluta fuit, proindéque in facie Ecclefiæ
contraxit cum Titto, ex quo aliquot
jam proles ſuſcepit. Tandem tonſes
tie ſtimulis exagitata opem poſtulat &
conſeliu. Dusritur ergo,quid indhoc cſi
agendum, & quid conſilit ſiggerendum2
R. Imdò, in hoc caſu præ primis at- 370
tendendum fuiſſe, ubinam Sempronia

XK

an ſcilicet in loco, ubi Tridentinum
receptum eſt, Vel non? ſi primum, liquet,
eam peccàſſe graviter, tum contra præ-
ceptum Bccleſtæ, tum etiam probabi-
lius contra reverentiam Sacramenti;
quia hôc ipſo, quèòd quaſi tentaverit
ponere contractum matrimonii,; &
quidem clandeſtiné, fecit rationem Sa⸗
cramenti à Chriſto annexam eſſe irritam,
quod videtur fieri non poſſe ſine ſatis
gravi irreverentia in auctorem Sacra-
cramenti, ait La Croix z. y32. Inſuper,
At ex dictis z. 297. conſtat, matrimo-
nium fuit nullum, & per conſequens
actus carnalis merùm fornicarius. Se-
cundum tamen matrimonium in utro-
que foro eſſet validum, atque in ee

perſeverandum. Si autem fateatur,

ſe contraxiſſe in loco, ubi Tridentinum
