Innot

etelinr

crn,,

, conl

geat m
Wlieri

De ſponſalium diſſolutione, &c. 41
Alit tum etiam, quia per exiguum ſaltem
tempus tenebatur exſpectare reditum
GsG“ ſponſi, ùt bene notant Abbas, Henri-
thu, quez, Palaus de ſponſ. diſp. I. punct. 23. .
3. Et Gobat tr. Io. n. 353. Ubi etiam
u, u monent, quèd ſi juſté impedimento
etur, eu ſponſus detineatur in alio loco, ad judicem
,Ade eccleſiaſticum ſpectet, attenta qualirate
5, proll ſonle, Perigulo incontinentiæ, aliiſque
aten circumſtantiis, decidere, an ſit ſufficiens
onltien cauſa ſponſalia diſſolvendi: neque enim
lumgn fas eſt cuilibet, ſe propriæ caufæ judicem
noluce conſtituere, inquit Palao c.
b Dices iterum. Quid ſi autem ſponſa
ubtpin interim facta fuiſſer ditior v. g. ex hæ-
m;u reditate, vel legato inopinato, teneretur-
onm nè adhuc ſponſum priorem acceptare?
nte K. Sanchez, Caſtrop. Kugler. Part. 3.54
n. . 1o7. tenent probabiliter, quòd fic; eo-
guèòd ſponſus per hoc non ſit factus dete-
vm FiOr. Contra verè Illſ. Schmier, Ba-
. benſt. oit. avt. zg. n. 37. dicunt, quèd
non; eoquèd ſponſus reſpectu ſponſæ
nher jam notabiliter ditatæ, evaſerit inferio-

mopiun

ng 118 conditionis, & faltem comparativè
, deterior. Sapienter tamen monet Spo-
Peun Tcr. Z. 252. hujusmodi ſponſo jam impa-
umh . Ti, conſulendum eſſe, ut non multùm ur-
f Secat matrimonium, propter periculum

cim mali exitus, quem plerdmque ſolent nan.-
d. Ae⸗ 5 ciſei

4 Conforentia ſecunda N
4 . . „ „ „ ⸗. S
ciſci matrimonia inter inæquales con- Umumea
tracta, proindéque contentus ſit alia com: ulin

penſatione pecuniaria. Man
Corollaria ex dictis inferenda. miim

— du
5 (Olliges rmò, ſponſalia juſtis de cau- Arnüine
ſis (quas ſuprà à n. 29. recenſuimus) (imtt
diſſolvi poſſe, tametſi juramenté firma- Prepnu
ta fuiſſent. Ratio eſt: quia juramentum mm
ſequitur conditionem contractüs, cui wler
adiicitur: atqui natura contractũs ſpon- c
ſalitii hoc habet, quòd juſtis de cauſis pofſ- tiſhi
ſit diſſolvi: ergo pariter ceſſabit juramen. t,.
tum. Vide Sanchez lib. 1I. de matr. diſv. (osd
2. n. 6. Laym. lib. S. tr. 1o. P. 2. c. 2. unat
n. 1. Qlericat. deciſ. 17. . 11. iiari
56 Collig. 2. Sponſam (idem teneas de tettir
ſponſo) quæ laborat defectu aliquo per- 1 2,6
nicioſo, ſeu tali, qui matrimonium rec- Coll
datr notabiliter difficilius, utputa ſi eſſet lri
multis gravata debitis, vel ab alio jam . Ed
imprægnata &c. teneri per ſe loquendo obltr
hujuſmodi defectum manifeſtare ſponſo, turg
vel certè abſtinere à matrimonio contra- milſio
hendo; ſecus enim ſponſum deciperet in . urſn
materia gravi, ſéque ac illum coniiceret dum
in periculum perpetuarum diſcordiarum, m
alio:

—

De ſponſalium diſſolutione, &c, 42
les aliorumque malorum; quod ſinè peccato
aliscct. graviſſimo fieri ſanè non poteſt. Ita
Da. communiſſimè. Sanchez. lib. 6. Aiſp.
27. n. Io.
Dixi: ſi laboret defectu pernicioſè & .5
Quando enim laborat tali defectu, qui
enda. matrimonium ſolum reddit minùs com-
modum & appetibile, ut ſi ſit ferocis in-
sdeean genii, parata tamen ſe corrigere, vel etiam
enſuim „ ſi jam ſit ab alio cognita, non tamen im-
t0frm. prægnata, neque hoc crimen manifeſtan-
mentn dum unquam, &c. non teneretur illud
t, a Prodere; tum quia conſuetudine jam re-
is bor ceptum eſt, ut contrahentés ejuſmodi vi-
uls Lia ſibi non manifeſtent, inquit Babenſt.
ſoramer cit. n. 42. tum etiam, quia nemo tenetur
,ρ ſuos defectus propalaré, ſeque ipſum dif-
121 famare „quando eos reticendo nulli facit᷑
inyjuriam: atqui in hoc cafu ſponſa non
tenes? facit injuriam ſponſo: ergo. Vid. Sporer.
n. 2 56. Herincx ott. n. 5s. Fin.

lin Collig. 3ti, Sponſos vi ſponſalium ob-8
taſich ligari ad abſtinendum ab omnibus, quæ
dio. datæ fidei, & executioni promiſſionis
locpen, obſtare poſſunt. Ratio eſt quia qui obliga⸗
oo. Kur præccpto, affirmativéê juſtitiæ ad pro-
M miſſionẽ ſuo tempore implendam, obliga-
de c-. tur ſimul præceptô negativo ad abſtinen-
ee dum ab omnibus, quæ impletioni pro-
D miſſionis poſſunt eſſe impedimento: at-
4 H

AM⸗ qui

44 Conferentia ſocunda

19

qui ſponſi ex præcepto affirmativo juſti⸗
tiæ tenentur ad contrahendum ſuo tem-
pore matrimonium: ergo etiam & c. Ca-

ſtrop. Mezger, Babenſt art. 3. . 3. Unde

CLollig. 4t %, ſponſum poſt ſponſalia
fornicando cum alia (idem dicito de
ſponſa) probabiliùs committere duplex
peccatum, nempe contra caſtitatem, &

contra juſtitiam; quia vi ſponſalium tene-
tur abſtinere ab omni eo, quod executioni

promiſſionis obſtare poteſt; tum etiam
quia tenebatur corpus ſuum conſervare

in eodem ſtatu, quò erat, dum ſponſalia
fuerunt celebrata, aut certè illud non red-

dere notabiliter deterius: atqui ſponſus,
vel etiam ſponſa fornicando cum aliis e-

vadunt notabiliter deteriores; tum quia

reddunt ſe ſuſpectos de frangẽda aliquan-
do fide conjugali; tum etiam quia ſe ex-

ponunt periculo alendi prolem extrane-
Am: ergo. Vid CQericat. Deciſ. 16. . 17.
Kugler de ſponſal. part. 2. à n. 274. Ubi

etiam inferunt, ſponſos teneri in confeſſi-
one hanc circumſtantiam, utp ote ſpeciem
mutantem, exprimere, quamvis Maſtr.

Caſpenſis, & alii ſat multi oppoſitum te-

neant.

CoON.

8
⸗
mr
l. Diri
lummf
Mem,
64. 06,
lonti,
6) daor,
i hi
ij. (44
60 ot
1eH
. ,
ge
(uin,
uord

. ling⸗

4

tivo
(o ten
m Re
D
dicito 1
re Cuple

ten,à

lum tere⸗
vecutiot

mn etin

nleryun
Gonläl
non ret
honlis
n Aie
tunn g
1dligun
vin ſeel
nextmn
tn
2/ 1
onſc

eſhel g.

vis M,
ſituum 1

s) e Sen 4 ½

CONFERE N T A
T ERTIA.

de Impedimentis Mäatrimonii

in Cenere & de Impedienti-
tibus tantùm in Specic.

SUIM MARIIIM.

60. Imnhedimentum 2, in genere . ohhtsculum Me.
trimonii, &.
61. Dirimentia Paſant hatui ab Eec ieß Re. 2, vei §.
Pontificoe.
62. Epiſéopus autem vullam mprdenuama ami.
men-y,
63. Bene tamen impedientia Hatuere por eſt.
64. Olim impedientia fuerunt Plura:at mods⸗ 1 4
tantum numerantur NKilicer
65. Sacratum Tempus,
66. Vetitunz.
67. (Ad quod alia tria recsegrta)
68. Sponſalia; Et
69. D rne t mpleæx; quod zracfagehen 6 eri .
telt.
70. An, vel quaudo habens votun pohi⸗ 7 redders,
vel etiam petere debitunnd
71. Ltinam in talibus votis At 4 SGenſare

72. Enumerantur impedimenta dirimentia qude

tuordecim.
73. Haretici probabilius iildem impedizserrit

D Wynnrad.
74. Kr-.

—R

46 Conferentia tertia
„74. Ler conſuetadinem introduti, vel 4cvogan

poteſt impedimentum;
75. Si tamen covuctndo Sit oitima introduce: 5
Et

76. Insgegipzentaun⸗ ſoloj jure bumano iatrodaéam.

77. Reſolvitur Caſus I. de quadam Tertiarin, hai

bente votum caſtitatis; quæ

78. Contrahendo Matrimoniun Peccavi⸗ mortan-

Ser.
79. Reſolvitur Caſus I1. de udioſo, qui contra

ſunm votum Esrediend Keigianenen mnivit ma-

krimoniunz;

80⁰. Froptereuque brima vicé petendo debitum

”

peccat.

81. Refolvitur Caſus IIi. de Ponß. 5. tontratentilu:

abi que proclamationibus praviis. D
82. An tales licitè, vel-validè contraxerint?

83. Matrimoaium cum impedimento airimente

contradtum, eſt nullam;

84. Etſi Ponh inoralſert. J laborare tali mhe-

dimento.

85. LParochus per uend- tenetur tale matri-

monium impedire.

86. Quidagen daum, ſi tale matrimoniun non .

1. 72 aiferri 1 4a ihamatione &ec.

§. I.

Præmittuntur, & breviter reſolvun- .
tur quæſita, ſcitu neceſſaria ad ritè deci-

dendos caſus circa impedimenta
in Genere

C Uæres Imò, quid & quotuplex i ſit

impedimentũ matrimonii in genere?

R. Im-

—

De imn
Lbomlne e
0lkr, ne
TMohlum

⸗ Tentorur

Ihedien
nimot
1S cont
M Vere
mengg,
ſel ſet
Miweg
Cinent
cimm
Indeci
RI.
kepote
keprrten
lls

De impedimentis Matzimonii, & . 47
Kk. Impedimentum, t vel ex ipſo 60
L nomine conſtat, dicitur omne illud, quod
udl obſtat, ne inter aliquas Perſonas matri-
monium contrahi poſſit valide, aut licitè.
uu LInde duplex eſt genus talium impedi-
X mentorum. Alia dicuntur minora, ſeu
impedientia tantùm, quæ obſtant, ne
matrimonium licitè contrahatur, quam-
ie Vis contractum in ſuo valore ſubſiſtat.
MueN Alia verò appellantur majora, ſeu diri-
mentia, quæ faciunt „ ut matrimonium
nec licitè contrahi poſſit, nec validè,
emi proindéque contractus, ſtante tali impe-
dimento initus, non ſolùm illicitus ſed
1 Eetiam nullus eſt, &irritus. Cmmunis DD.
ne Quxr. 2dè, Quisnam poſlit ſtatuere
Impedimenta Matrimonii
K. I. Impedimenta dirimentia ſtatue-61
aene re poteſt non ſolùm Concilium generale,
repræſentans univerſalem Eccleſiam in
umNE ſuis Capitibus congregatam, ſed etiam
fummus Pontifex, qui eſt caput viſibile
totius Eccleſie. Ita cum Cummuni
KRKeiffenſt. Thl. mor. tr. 14. diſt. I4. n. 2.
ſoru. Ratio eſt: Quia Pontifici conceſſa eſt uni-
1e del, Verſalis poteſtas ligandi atque ſolvendi
eun ſuper terram. Hinc Concil Trid. S. 24.
Can. g. definit: Si quis dixerit, Eccleſtam
on votuiſſe conſtituere impedimenta ma
gert sä eiri⸗
geliee
R.

nel abfiſt

Git morh

teli inß⸗

48 Conferentia tertia

trimonium dirimentia, velin iis conſtitn-

endis erräſſe, anathema ſet.

62 R. 2. Poteſtas conſtituendi impedi

menta dirimentia matrimonii, defacto

non competit Epiſcopis. Ita concors

DD. (teſte Clericato. Deciſ. 15. n. 22.)
Rationem dat idem Clericatus: quia Epi-
cCopi nullam aliam habent jurisdictionem

Chriſtus conſtituit Monarcham, Princi-

Ber & Caput totius Eccleſiæ: :atqui nul-

ibi legitur hæc poteſtas Epiſcopis con⸗

ceſſa: ergo.

63 Dixi autem, defacto Epileopis non eſſe

conceſſam Poteſtatem ſtatuendi zmpedi-

menta dirimentia. Quèòôd enim pro bo-

no regimine Eccleſiæ, & Populi fibi con-
erediti, ſtatuere poffint impedimentaim-
pedientia, nullus eſt, qui neget, ait idem

—

Clericatus cit. z. I3. Ratio elt: quia Ec-

cleſta * vetitum numeratur communiſſime

inter impedimenta impedientia, ut ſtatim

dicetur: atqui poteſt Epiſcopus ex ratio-
nabili cauſa aliquibus matrimonium in-
terdicere: ergo. Vid. Schmalzgrucber

lib. 1. I. T. n. 762.

Quær. 3tid. Quæ, & quot defacto vi-
geant impedimenta impediemia tan-

tüm ?
R. Olim

(quæ eſt neceſſaria ad leges ferendas) ni-
ſi illam, quam ipfis elargitur Papa, quem

—

Deinn
Oui

ümnereba
nat

lil

4 4te
Nerh
Gond e
Urcekact
Ulmer
imeme

De mpedimentis mal riwogii, E&. 49
h — R. Olim quidem jure antiquo diverſa 64
numerabantur impedimenta iinpedienria,
di impel nempe SJðJUMU
1, Gend

t conon Eeeleße s vetitum, nec non enpus feria.

1. 1. ¹ es
n Agee caledzur. crimen, Hoallie,
endeh Veramj jure novo Concilii Trid. anti-

“ quus ille rigor mitigatus fuit in tantum,
n, i ut defacto non niſi quatuor impedientia
guitl numerantur communiter, ſoequenti He-
nis Xametro comprehenlſnn.

Sacratum tempus, vetitum, Ronſalia. ⸗

none votum.
i mn!
nſni Primumi itaque impedimehtum impe-6

Git diens eſt Tempus Sacratum, id eſt, illud,
1 er quod eurrit ab Adventu uſque ad Epipha-
r⸗ * niam; item à die Cinerum uſque ad Oc-
tavam Paſchæ incluſivè. Quo tempore
tamen ſolùm prohibetur matrimonium
Pt ſolenniter celebrandum, id eſt, cum ſo-
uitt, lemni benedictione, vel etiam traducti-
en one ſponſæ in domum ſponſi, vel aliis
Oniin van lætitiæ ſignis, velut inconvenien-
begrn tibus & i importunis hoc ſacro tempore:
r unde prætermiſſis hujuſcemodi ſolemni-
k 1 tatibus præſertim in caſu neceſſitatis, ſi-
mi? ne & Peccato poſſet Parochus aſſiſtere ma-
R

tri-

0% ckzrentin tertia

trimonio in aliquo loco vel domo priva-
ta; quia Concil. Trid. &. 244½. de refor.
Matr. c. 1o. ſolùm dicit: antiquas ſolem-
nium Nuptiari prohibitiones diligenter
ab omnibus obfſervari, ſancta Synodus
præcipit. Sanch. lib. z. diſp. 7. Reiffenſt.
cit. n. I2.
«6 Secundum impedimentum impediens
eſt Vetitum, id eſt, prohibitio ſive ge-

neralis, ſive particalart is, ab Epiſcopo, vel
étiam à Parocho facta ex rationabili cau-

ſ. , utputa ſi dubitetur, an inter ſponſos

non verſetur aliquod impedimentum?
&c.

Huc etiam referri poteſt & debet, imè.
ndeſtinitas, id eſt, matrimonium clam
ſinèé Parocho & T eſtibus celebrandum;
lUlicèt enim in loco, ubi Tridentinum non

eſt receptum, Validè contrahatur finè Pa-

rocho & Teſtibus, tamen contrahentes
peccant mortaliter; nam talia matrimo-
nia, ut ait Trid. i. S. 2g. 6. I. aun-

Ta Dei Eccleſea ex juſtiſſemis ocauſts ſemper

adeteſtata eſt, atque prohibuit. 2d. huc
reduci debet omiſſio benediétionis; item

3 tiè. omiſſio proclamationum, quæ ſeclu-
ſa diſpenſatione ſinè gravi peccato omitti
nequeunt. Ratio eſt: quia Eceleſia ſeve-

rè præcipit, ut fiant diétæ denuntiatio-
nes, quatenùs impedimenta, ſi qu in-

—

ter

Nein,
hont
gleſeme
Clntin
3,Gek.

.

fertiu
hun
letim)
Kiamnot
martin
tumſpe

Ibs he

teryeneri
erins ln!
Mun

tumek

iyend
j 1. e/ enci
s yl
riu
Shturj tat; 1
(1 ldemn di⸗
imdeli ur

⸗ et

3 in

De impedimentis matrimonii, & . O1
Dnoptn ter ſponſos verſentur, detegantur, fic-
l Ni que ſeandala, & animarum pericula præ-
gun iir cludantur. Ita cum communi Perez. diſp.
ligen „3. Necf. I. u. 7. apud Buſenb. de Matr. c.
4 Fne 2. Aab. 1. H
jNefn Tertium impedimentum impediens 68
eelſt ſponſalia: hæc enim (ſi tamen valida
imelen fuerint) impediunt, ne quis cum alia,
tite etiam non conſanguinea, poſſit licitè ini-
ces re matrimonium, niſi prior ſponſa, vel
nabii etiam ſponſus conſenſerit, aut alia à prio-
er ribus ſponſalibus reſiliêndi juſta cauſa in-
imentu tervenerit; ſecus enim læœderetur jus al-
terius in materia gravi, quamvis matri-
ebet,u monium ipfum adhuc ſubfiſteret, ùt dic-
Mumd tum eſt ſuperius . 33. ̊
ebrundn (Quaartum denique impedimentum im-69
tirune pediens eſt votum ſimplex; idque qua-
corieh druplex. 1. Votum Oklibatüs; ſeu nun-
Outcten quam contrahendi matrimoni. 2. Votum
4 Iunmn ſezſoipitendi ſacros Ordines. 3. Votum in-
6, E dn Religionemn. 4. Denique Yo-
GdS Zum ſimplex(nam folemne dirimit Matri-
M monium, ut dicetur n. 103. ) perpetuæ
mizi Oaſtitatis. Ratio autem, quòd hæc vota
(idem dic de eo, qui feciſſet juramentum)
t0 O impediant matrimonium, eſt: quia Con-
delakt. juges debent ſe obligare ad uſum corpo-
is in Ordine ad generandam prolem:
uſus autem corporisad quem repulariter
“ D 2 6

Dni

e

4
.
9
.

52 cconferentia tertia
ſe obligant, repugnat voto Caſtitatis;
item ſtatus matrimonialis repugnat cœ-
libatui, ut de ſe clarum eſt: ergo qui ha-
bet ſimile votum aut juramentum, illici-
t& contrahit matrimonium, quamvis
adhuc validé: nam multa fieri prohiben-
tur, quæ, ſi facta fuerint, obtinent ro-
boris ſirmitatem, ut habetur C. ad Apo-
Kolicam. de Regularibus.
Quwr. hic incidenter 4 b. Utrum
habens hujuſmodi Votum ſimplex, poſt
matrimonium ſemel validè (t ſupponi-
mus) contractum, poſſit petere & red-
dere debitum conjugale? “
70 R. Qum neceſſariis diſtinéctionibus.

Nam I. habens ſolummodo votum non

nubendi, vel etiam ſacros Ordines ſuſei-
piendi „contractò ſemel matrimonio po-
teſt petere & reddere debitum; quia

X . . . . v
cùm ſtante matrimonio, tali non amplius

liceat ſuſcipere Ordines (ſaltem ſinè con-
ſenſu uxoris) Votum jam eſt redditum
impoſſibile, conſequenter pro hoc ſtatu
non ampliùs obligat. 2doͤ. Qui auté vovit
Religionem, probabiliùs peccat mortaliter
prima vice conſummando, ſive petendo,
five etiam reddendo intra primum Bime-
ſtre; quia talis ante conſummationem ad-

huc poteſt, & per ſe loquendo tenetur in-

gredi Religionem, poſt conſummationem
** à0U-

Nimn
tenn h
Greci
ichliene

( eruy
Ileinel

Uium;
lellere:
1corjn
Atadult
ſcin

iberah,

r.
het ſira
ortältte
Iutentior
ſec ktiar
ſtione
Ibantü⸗
Uenereo
4Petencka
Netenti I
mun Bin

le er

can
Näkrt

De impedimentis matrimonii, G&. y3.
Cliade autem non ampliùs: ergo conſumman-
de do reddit ſe ultimatò impotentem ad ſa-
ogun tisfaciendum ſuo voto; quod abſque pec-
unG cato gravi fieri nequit. Tamen matrimo-
„dum niéô ſemel conſummato, poteſt perere de-
he bitum; quia Caſtitatem non vovit; &
Gest reddere: immèò tenetur reddere, donec
CAM4 vel conjuge moriente, vel conſentiente .
aut adulterante, poſſit Religionem ingre-
lun di, ſicꝗque ſuum votum implere, ait He-
Mer, rincx diſp.6. de Matr. n. 17. & Keiflenſt.
tſidi cit. n. 21. Fin. 3tiò. denique. Qui ha-
te”n bert VYotum Simplex Caſtitatis, peccat
mMortaliter, non ſolùm contrahendo(cum
Gionu intentione conſummandi) matrimonium,
um ſed etiam quoties (ſinè legitima diſpen-
neh ſatione) petit: quia vi voti tenetur,
mmone quantùm poteſt, abſtinere ab omni actu
umi venereo: poteſt autem licitè abſtinere
on Aà petendo: ergo. Nihilominus debitum
INν petenti redere tenetur, ſaltem poſt pri-
ele mum Bimeſtre: quia ad hoc jam eſt ob-
ohk ligatus majori vinculo matrimonii, ſimul-
AG que per votum fuum non potuit præju-
wor dicare juri IIXoris. Scotus. 2. adliſt. 35.
Derint A. conſimiliter. Sanch. lib. 9. Aiſp. 32.
um M Keiffenſt. eit. n. Tr. & 19. .
tionen“. Dices adhuc. Sed quis diſpenſabit le-
tenetmI gitimè in tali voto, vel etiam ad peten-
dum debitum? H
R. I.

74 Conferentia teriaas
71 R. I. Summus Pontifex poteſt diſpenſa-
re. 2. Epiſcopus verò in voto Religio-
nis, vel etiam perpetuæ & integræ Caſti⸗
tatis, utpote ſpecialiter reſervatis ſum-
mo Pontifici, per ſe loquendo diſpenſa-
re non poteſt, bene verô in caſu urgen-
tiſlimæ neceflitatis, ubi mora non pati-
tur recurſum ad ſummum Pontificem.
3. Confeſſari Mendicantium (& qui ho-
rum Privilegiis gaudent) etiam in voto
perpetuæ &integræ caſtitatis juxta proba-
bilem ſententiam, quam tenent Herincx.
part. 3. de voto. Alſp. a. n. 73. Reiffenſt. &
alii plures) diſpenſare valent in caſu ne-
cefhitatis, prout inferiùàs z. 496. videbi-
mus. Poſiunt infuper diſpenſare quèad
petendum debitum cum conjugibus, qui

contraxerunt matrimonium Ccum VOtO

Caſtitatis ante emiſſo, itémque cum con-
jugibus inceſtuoſis, qui contractô jam
matrimonio cum alterius conjugis con-
ſanguinea intra ſecundum gradum adul-
terium perpeträrunt, dummodè ta-
men tales Confeſſarii ab Epifcopo ſint
approbati, & ad hoc munus à fuis Pro-
vincialibus deputati; hanc enim faculta-
tem diſpenſandi nos Mendicantes à di-
verſis Pontificibus, non ſolùm vivæ vo-
cis oraculo (t Lezana ſibi perſuadet)-
ſed etiam per ſpecialem Bullam Eugenii

„

Nim
.Eai
Uobeim
V bene
ylum
Eum Sane
ſentt.,n.
Cretale.
gentinn
X.In
nümnti
Istamen
icecku
kin, i
Gekaco
decim,

Eyrer
S
Clet⸗
H
e,

Mr

De impedimentis matrimonii, &. 5
tdien IV. & aliam quandam declarationem Julii
oRelin II. obtinuimus, prout teſte Sporer z.
gre Cm „S. bene probat Quintanadven. Singu-
Vatisin arium tr. 9. ſingular. 2. J. n. 6. Vide e-
dihen tiam Sanchez. Aib. §. Aiſp. 16. n. F. Reif-
u uga fenſt. in Apendic. de diſpenſ. poſt ztum De-
non du cretal. G. v2.. 2 ððð

Ontiftn Quær. Stoô, quæ & quot defaéto vi-
Equihe geant impedimenta dirimentias“
nn om R. Impedimenta dirimentia Matrimo-72

taph nii antiquo jure tantum duodecim erant:
Herinn iis tamen per Concilium Trid. duo ſunt
Henſt. acdhecta, ſeilicet abſentia Parochi, & Te-
cam ſtium, itémque Raptus Mülieris; quare
Viden defacto comuniter numerantur quatuor-
e gn decim, & omnia continentur in ſequen-
gidis, tibus verſiculis.

cuin W H H
ecuncn Error, Conditio, Votum, Cognatio:
Gaci⸗ „ „ crimnen, S
gser Cultüs diſparitas, Vis, Ordo, Ligamen,
Gonn Honeſtas:

noN n ſes Aſinis: ſ. fortè coire nequibis.
oNůe. d P arochi, aut duplicis deſit præſontia

inſkk Raptavà ſit Mulier, nec parti reddita
ntes cAàa AIc. .
Wive- Hæc Jocianda vetant connubia: ſe aclta
N, roetrablant.
n bip

I D 4 Sunt

6 conferentia tentiss“

Sunt quidem nonnulli, qui dicunt eſſe

ſedecim impedimenta dirimentia, ſed

hi explicité numerant triplex impedi-

mentum Cognationis, unde non in ſub-
ſtantia, ſed ſolùm in modo numerandi dif-
ferunt. Alii denique pro diſtincto im-

pedimento addunt ætatem Impuberum,

qua ratione etiam tertium verſiculum
præallegatum ita inſtituunt: 4
Ktas, Aſinis, ſe förté coire nequibis.
Verùm iſtud impedimentum ætatis, ut-
pote quam malitia poteſt ſupplere, com-
modè reducitur ad impotentiam, ut in-
frà 2. n. 2 52. videbimus. L M
Quzr. 6toô, Utrum etiam Acatholici,
Lutherani, aliique Heæretici ſtringantur
mox enumeratis Impedimentis cccleſia-
ſticis, ita, ut ſi cum tali impedimento ex
jure eccleſiaſtico dirimente contrahant,
Matrimonium ſit irritum & nullum?
73 R. Permulti, & quidem graviſſimi DD.
Germani, Marchant. Wribun. Sacram. tom.
3. tr. I. Eit. 6. conc. 4. Tannerus, Laym.
Dicaſtillo, Habſenſ. apud Sporer. de
Mäatr. 6. I. n. 3 5. Schmalzgrueber lib. 4.
tit. I. n. 379. Kugler de Matr. n. &94.
putant Matrimonia Hæreticorum, cum
impedimento juris eccleſiaſtici, uti eſt

Clandeſtinitas, contracta, eſſe valida ;-

quod multis rationibus oſtendere nitun-
tur

Nime
U, K
trrin con
N unis
ſiente
mabrog
ljugese
uerinte
guam tan

munt core

lgo ec
In cum
lile.
Uebülrs;
llg
Gtſedde
Impedin
a: hun
(s 00
Roniss
I. h. g.
4 tit

54

Noſtrz el

Krin

an 8.
ue o⸗

tti leeg

4. 8

Gicunte
nentin,6
er inhet
non inſt
netancil

ſtincton

nppberm
vetſculn

nihuti⸗

, TVtarb

ete,
n, utn

catholi
triognon
18 eeclen
iment 6.
cootthhen
un!

wilinl 1

cruHN
oree,
dder ih,

—
S=

renick
ren

De impedimentis matrimonii, & . 32
tur, & vel ideò maximè, quèd con-
traria conſuetudine Hæreticorum jam à
tot annis practicata, Pontifice utique
ſciente & non contradicente, videantur
jam abrogata hæc impedimenta. Deinde
conjuges converſi ad fidem, licèt non con-
traxerint coram Parocho Catholico, nun-
quam tamen urgentur, ut denuo contra-
hant coram vero Parocho & Teſtibus:
ergo Eccleſia ſupponit eorum Matrimo-
nia cum tali impedimento contracta va-

luiſſe. Nihilominus mihi videtur pro-
babilius, etiam Hæreticos ligari impedi-

mentis jure eccleſiaſtico introductis, &
conſequenter eorum matrimonia cum tali
impedimento contracta eſſe nulla ac irri-
ta: hancque ſententiam tenent mordi-
cùs Gobat Thl. experim. tr. 9. à n. 41.-
Kônig. Schmier tr. 3. de imped. Matr. c.
I. . 2 7. Helſs. Pignatell. Krimer apud La
Croix approbantem. z. 772. Reiffenſt. I.
4. kit. 3. n. I40. & Jag. Ratio autem
noſtra eſt heæc: quia certum eſt, Hæreti-
cos ſtringi legibus eccleſiaſticis, quando-
quidem vi Baptiſini ſint ingrefſſi Eccle-
lam, & hujus jurisdictioni fubjecti; ne-
que Dodtores pro contraria opinione ci-
tati negare poſſunt, quin Hæretici legi-

„ UIE⸗ . . „ 1 . 7
1 bus Tridentini Concilii aliquando fue-

8 Conferentia tertia

rint obligati: ergo dicendum, quòd etiam-

num ſtringantur.

Neque conſuetudo Hæreticorum po-
tuit obtinere vim abrogandi impedimen-

ta ſinéè conſenſu ſummi Pontificis: atqui
Pontifex nunquam conſenſit, ſed frequen-
ter contradixit, declarando hujuſmodi

matrimonia ùt invalida & nulla, prout
authenticè oſtendit Reiffenſt. it. n. 1 32.

& Matthæucci in Cautela Confeſſarii
lib. Z. c. S. n. IoI. Nec dubito, quin ſi
hodiedum deciſio circa valorem matri-
monii cum tali impedimento ab Hæreti-
cis contracti peteretur à Curia Romana,
reſolveretur, nullum fuiſſe & invalidum,
prout facilè colligetur ex dicendis in-
frà a. n. 237.. ubi de impedimento Clan-
deſtinitatis. Nec eſt cur Papa vel Ec-
cleſia nunc velit indulgere, & permittere
deſpici leges illas ab illis rebellibus, qui
Papam vocant Antichriſtum, & Eine-
gant poteſtatem ad talia impedimenta in-
ducenda, aut tollenda. Quèd autem ſœ-
piùs non contradixerint Pôntifices, ideò
contigit, ait La Croix cit. quia ſciebant
nil profuturum apud contumaces, & ſa-
tis erat, ſemel ſæpiuſque proteſtatum eſ-
ſe. Unde etiam Gobar olτ. z. 5z. teſta-

tur, ſe à graviſſimo quodam, & uſu pe-

ritiſſimo Doctore ex Urbe intellexiſte
hanc

Mipe⸗
bene turri
loliter
E
Nolt aro⸗
Ni, Velno
N Der

onipoch

Gelaſtlco
Umroduel.
Ur. Ce
Pitureze
Uen egit
Ulilexhr
cOolkader
AI Dro
tum: X
itur
mroducl
.
idun
Pentin.

Knnhs

4

rede

nenty

De impedimentis Matrimonii, & . 59
guddetin banc doctrinam eſſe hodie conformem ſty-
lo, & determinationi Curiæ Romankg.
ioorum 4 Quær. 7timèò. An per conſuetudinem
hmpetine poſſit abrogari impedimentum matrimo-
ffcs: nii, vel novum introduci? “
ſedfregut R. Per conſuetudinem legitimam ab-74
hufudm rOgari poſſunt impedimenta ſolo jure ec-
Ulla, po cleſiaſtico . introducta „Vel etiam novum
I. introduci. Ia commants. Sanchez,
Couelin Maſtr. Clericatus. deciſ. 15. u. 20. & col-
0, glin ligitur ex a. 7. & cap. Buper co. de Cognat.
em mm Eirit. KRatio eſt: quia per conſuetudi-
bHere Rem legitimè præſcriptam poteſt abro-
Romm gari lex humana, velnova introduci, ùr
rmidbin conſtat &X ap. Fin. de Conſuet. ergo eti-
cencs an abrogari aut introduci impedimen-
eatocs tuin & certè impedimentum „quod di-
H Eirur Cultus diſparitas, ſola conſuetudine
emim introductum eſſe fatentur DD. communi-
e Dictum tamen fuit: per conſuetudinem 75
Imemis legitimam; ad hance verò requiruntur ſe-
ene QJuentia. I. ut ſit rationabilis, 2. ut per
ſuleni tempus à lege præicriptum ſit introdu-
red Rta, & quidem 3. cum conſenſu ſaltem
4 “ tacito Pontificis, ſeu Eccleſiæ : & quia
O Hercticorum conſuetudines hiſce condi-
ſunm tionibus non ſunt veſtitæ, hinc non ob-
in tinent vim abrogandi impedimenta, ùr
ellenſt H Dro

60 coferentia tertia
proxime dictum. Vide Gobat cit. tr.
n. 24.

76 Dictum fuit 2dò, abrogari poſſe impe-
dimenta ſolo jure eccleſtaſtico introducta.

Impedimenta enim, quæ ſunt juris divi-

ni vel naturalis, non vincit conſuetudo 3

nec etiam ea, quæ jure divino ſunt ſolum
impedientia, & ſimul jure eccleſiaſtico

dirimentia, uti eſt v. g. votum ſolemne;

quia hôc ipſe, quòd Deus & Eccleſia di-

rectè ſemper vetent talia matrimonia,
præſumendum eſt, nunquam in ea con-

ſentire. Gobat. cit. n. 41. La Croix. z.

Proponuntur, & breviter reſolvun-

tur Caſus practici de Impedimentis
impedientibus.

rum &. P. Franciſei in ſæculo viven-

tiam, & quidem publich in Eccleſta, nec †

ontenta commnni profeſſionis formula,
gud alii non clauſtraliter viventes Terti.-

.

awi, & Terttartax utuntir. Saegi.
AWo-

1 mn d. Ordinis, inſuper in actn bprofeſee

nls

iaprofelſa eſt Ordinem Tertiario.

d ml

N Allir
fmuno
ſGrſen
in utin
Uurturja
Metinm lt
aA
rio .
Aeptione
Droelſio
(ercihi
Pol Soi⸗

ncdne

emittitde
Clplenddt
1.c.G*

otum 1.

De impedimentis matrimorii, & . 61
tait.n, nis addidit hæc verba: Voveo etiam &α
olein Promitto Deo omnipotenti, & tibi Pa-
mumii zer G*. ſervare caſtitatem perpetuam.
rbi verim Out inconſtans eſt Mulierum genus)
tonſteni non multò poſt facti pænitens nupſit Titio.
lne Oaueriturjam primo, utrum valide? 2ds
eol an etiam licQch —
mſolem R. ad Imum. Matrimonium valet. 77
edeit Ratio eſt: quia tantum votum ſolemne in
min ſuſceptione Ordinis ſacri, aut in Religio-
n e ſa Profeſſione, non item votum ſimplex
4CU (ſi excipias votum, quod emittunt Keli-
gioſi Societatis ESI poſt Novitatum;
itémque vorum Caſtitatis, quod Uxor
emittit poſt datam Marito licentiam ſuſ-
cipiendi Ordines ſacros, ùt habet Sporer
reolu z. 43. & alii) dirimit matrimonium: ar
edimens votum Titiæ in noſtro caſu fuit tantùm
ſimplex: ergo non dirimit.
Nec refert, hoc votum fuiſſe publicè
lln factum in Eccleſia; quia ùt teſtatur La
OCOCroix n. 40 I. ad hoc ut votum caſtitatis
dirimat matrimonium, non ſatis eſt, fuiſſe
, emiſſum coram Epiſcopo, Parocho, vel
α etiam coram alia Perſona publica; ſed re-
VGα. quiritur, ut ab Eccleſia ſit ſolemniza-
te. tum & acceptatum. Quin imo, Cap. un.
1 1, de voto. in 6. clarè deciditur, quèd nul

62 conferentiatertia
lum votum cenſeatur ſolemne in Ordine

ad dirimendum Matrimonium, viſß
emiſſum in Religioſa profeſſione, vel ſacri

Ordinis ſuſöepttone quale non fuit illud
Titiæ. Neque Eccleſia, vel Ordo Sera-
phicus, aut is, qui auctoritate Ordinis
profeſſionem acceptat, aliter acceptare
vult, quàm ſub modo & formula, ab Ec
clefia vel Or dine præſeriptis: atqui formu⸗
la profeſſionis, præſcripta Tertiariis
non clauſtraliter viventibus, non conti-
net votum Caſtitatis: quare, quòd Titia
ſimul emiſerit votum Caſtitatis, conti-
git forſitan ex privata devotione, & me-
rè per accidens.
78 R. ad zdum. Titia nubendo peccavit
mortaliter, ſi tamen habuit animum ke

obligandi acd conſummationem & uſum

matrimonii, ad quem al'i Conjuges com-
muniter ſé obli ant. Ratio eſt: :quĩa cùm

votum Qaſtitatis valuerit ſaltem in ratio-

ne voti ſimplicis; hinc Tita manebat obli⸗
gata ad ſervandam Caſtitatem omnimo-
dam, cui ſtatus matrimonialis repugnat,
ut conſtat ex dictis z. 70. Quaré ſinè di-
ſpenſatione debitum Conjugale petere
nunquam poteſt, quamvis poſt primum

ſaltem bimeſtre alteri comparti juſtè pe-

tenti reddere teneatur, ut dictum ett I.-
cit.

CA.

eime
(6

gei
ut,
ſie 3
liuen
lie t lmn
l hariter⸗
nouimn
Matri,

amn i

S

nerſoprin
deflt ot
7 atrin
I. 14
opeeczr
Relgioni
Econgit
S COn
enn l
Ulg tenet
N VCdu
Niumi Impe
uln

4 nut

Ui COnſtat

er eſſe

G CASIIS SECINDUS.

r . Slmnronie, ſtudioſus dum graviter de-

De impedimentis matrimonii, &. 63

. .
nfuit i adu, viter

ligionem, ſi Deus ſanitatem priſtinam ſi-
bireſtitueret : recuperata autem valetu-
dine, cum paulatim ſonſiſſet ſtimulos car-
vis Pariter invaleſcere, neglecto voto ma-
erin Iimonium cont raxit Dunm empronia. &α
wnen 1ia matrimonis contracto daamprimim
I. an lonſit conſéientiæ ſtimulos, hine
— veondum conſummato mäatrimonio, nec
bs, s ονimo Bimeſtri quarit 1. an pecca-
ne, A verit contrahendo? 2. an poſſet conſuma-
ve matrimonium? Quid reſpondendum!
R. ad Imum. Sempronius contrahen-75
do peccavit, & quidem contra virtuteng
KReligionis. Ratio eſt: quia votum, li-
céêt conditionatum, recuparata valetudi-
te ne, & conditione ex parte Dei adimpleta,
teninn cœit abſolutè obligare: ergo Sempro-
uneht nius tenetur ingredi Religionem. Nec
mon tale votum deſinit obligare, & matrimo-
tee nium impedire ex eo, quòd voto obſtric-
ateſtni, tus ſentiat ſtimulos carnis etiam vehe-
gdle OH mentiſſimos; tum quia (teſte Babenſt.
v/. 5. Part. Z. diſp. 3. art. I. Z. I2.)ex pra-
tiſik Xi conſtat, quèòd Eccleſia tales non exiſti-
jcuné met eſie liberos ab obligatione voti; cuùm
S . ſta-

iune Ort
ter Nceſtl
Imbln,
Atvifon

aulmun
en un
ningeser

64 conferentia tertia

ſtatus Religionis, ſicut etiam Ordinis ſa-
cri tam ſint excellentes, ut merito ob il-

los aſfequendos vovens debeat velle cum
divino auxilio ſuperare quaſcunque diffi-

cultates, & tentationes; tum etiam quia

in Eccleſia non levia mala & ſcandala pro-
cul dubio orirentur, ſi cuilibet propter

tentationes, ſtimulos, vel etiam lapſus

carnis, neglectê voto liceret ampleéti ſta-

tum matrimonialem. Sanchez. Aib. z. diſp.

1I. n. 9. Baſil. Ponce, Conink, Palao de
Pponſal. Aiſp. g. Punct. n. 2. 12. M. I.
80 R. ad 2dum, peccaturum mortaliter, ſi
etat debitum& matrimonium conſumet:
imèò etiam probabiliùs peccat mortaliter,
ſi intra primum Bimeſtre reddat, At jam
pra n. go. diximus. Ratio eſt: quia
ante conſumationem adhuc poteſt Keli-
gionem ingredi, & non conſumare, ne
quidem reddendo debitum, quamdiu hoc
inè injuria denegare poteſt: poteſt au-
tem negare intra primum Bimeſtre: ergo.
Et hæc ſententia, quàm tenent Reiffenſt.

hic n. 20. IIII. Tambur. Bonac. Kugler. 7. Pchh
1592. procul dubio probabilior eſt, & u len

Nihilominus ſunt, qui probabile cen- Itant N

tutior.

ſent, u habens votum Religionis,

contractò ſemel matrimonio, ſi ſeſe jam
reſolvit, quòd nolit ampliùs mutare ſta-

tum,

Nimpen
n olit
let ſhe,

h ob.

tan
tulguan
Dollumnus
1(0 Cblery
Il, nor
docrinan
Prinn vi⸗

ncorhmun
Ine k,
numer

lbenre

gliterp
(IN 6
Celldile

dißsre

e Diar

Alreg een
s dunt

gi ſtatns

Mapul

1 De impedimentis matrimonii, & . 6y
nOi tzum, poſſit etiam intra primum Bimeſtre

neritd Iicitè ſaltem reddere debitum. En tibi

= —

enſelen verba Gobati, quæ habet tr. ro, n. 6.
ngen „Quia tamen (inquit) non debemus

mnetlam
ſcandah

=

cuiquam laqueum iniicere, quando
ppoſſumus cum ratione abſtinere, idcir-

—,

iber „co obſervo ex Stephano de S. Paulo in
etum „Thl. moral. tr. 5. diſp. &. dub. J. n. 6G2.
mE „doctrinam, quam de redditione illicita
6 , prima vice tradidimus, fuiſſe quidem

2
2
2
3
,ME „ communem Doctorum, ætate S. Tho-
., „ mMmæ: at verò poſteriores Theologi tan-
Drtaltee „ tô numero apud Dianam part. 1I. tr. 5.
conm zeſol. zo. abſolutè adſtruunt licentiam
morulm „ liberè reddendi, ut cenſeam, tali mulie-
N, M „ri, & viro, conſtitutis in periculo mor-
Oelie , taliter peccandi reddendo, ſuggeren-
dolt , dum à Confeſſario, quèd fit perquàm
ummen „ credibile, nullam culpam admiſſum iri
Humgit ab iis reddendo, atque ita etiam ſentit
„potels ipſe Diana, non diſſentiente Stephane
ekre »„deS. Paulo. Ita Gobat. Et hanc ſen-
them tentiam cum aliis pluribus DD. multùm
Kugn probabilem vocat Kugler ci. Tum quia
liore „Plures cenſent privilegio primi Bimeſtris

Mos tantùm gaudere conjuges, qui co-
abies Bitant Keligionem ingredi tum etiam,
eligime quia ſtatus matrimonii quòad redditioné
videtur ſuſpendere votum, ut nonnulli te-
gure? néet apud La Croix . 36 1. EK his facilè col-
V

—

6 6 Conferentia tertin
liget prudens Confeſſarius, quid oporteat

reéeſponderedempronio noſtro. Sienim mo-

raliter poſſit, jubeatur abſtinere etia à red-
dendo, & ingredi Religionem: ſi non
poſſit ampliùàs, poterit permitti ut red-

dat. Conſummatéô autem ſemel matri-
monio erit eidem liberum etiam petere,

juxta dicta ſuperiuùs n. 7o.

CASIIS TERTIIIS.

iemeeenmaen, ſo ſonſit d Ruoſzon-.

J ; quapropter ne exmatrimontidi-
latione crimen admiſſaem aliis innoteſte-

zet, petiit à P. R. Domino Decano Rurall

