218 Cconferentia decima

fratres fuerunt; quia univerſim inter

duas perſonas virgines, ſeu etiam inter
tales, quarum una non habuit copulam
carnalem cum alterius conſanguinea,
nulla intercedit affinitas, prout cum
conmunt DD. tenent Sporer z. 7y.
Sanchez, Baſil. Pont. Leſſius, Clericat.
Coll. 2. Affinitatem ſemel contrac-

tam perpetuò perſeverare. Hinc Ma-

ritus (ſine diſpenſatione) nunquam am-
plius ducere poteſt uxoris ſororem, ma-
trem, vel etiam filiam ex ſorore natam,
etiam poſt mortem uxoris. Ratio eſt:
quia hoc impedimentum oritur imme-
diatè ex commixtione corporum ſemel
facta inter virum & mulierem: ergo
quemadmodum commixtio ſemel facta,
eſt quodammodo perpetua; quia ſemel
factum infectum fieri nequit; ita & af-
finitas inde confequens perpetuèò durat.
Ita teſte Sporer, communis DD. apud
Tambur. hic. tr. I. c. 12. J. I. 2. n. 10.

246 Coll. 3tiò, nullam contrahi affinita-

tem I. ex ſola copula etiam vaſe pene-
trato facta, fſemine tamen viri vel om-
nino non, vel extra vas muliebre dif-
fuſo. 2. Neque ex copula ſodomitica,
vel alia quacunque pollutione extra Vas
generationi deputatum facta, multò
mI⸗

ſhe⸗
Mins en tat
bislleiris
ronionto.
lfenina!
,t. 1
Crgnin
hll ſette
Nernionem:
n don ilc

olbt conld

ol. 40
Uoris ſar
Wograd,
Nlddds d
Mrid e:
CUrreret
Contractan
Ur Ut af
Ollituti

Anmße,
N Ulntont
e
E

it De imped. dirim. Affinitatis. 219
nürernt minus ex tactibus quantumvis turpi-
enelmm bus & laſcivis. 3. Nequc ex ſolo matri-
abiten monio rato. 4. Neque ex copula, in qua
onlngle ſola fœmina ſeminavit. Ita Keiffenſt.
6, rone lib. 4. tit. 14. a. n. 39. Ratio horum
GNoker eſt: quia affinitas non oritur, niſi ex
R li copula perfecta, de ſe ſufficiente ad ge-
nerationem: atqui omnia modè recen-
neom fita non ſufficiunt ad generationem,
.. Hil Prout conſideranti patcbit: ergo.
undn Cigll. 4r; Virum, qui heccar cum 247
uxoris ſur conſanguinea in 3tio vel

8lororen⸗ . .
ſorore huu 4 t0 gradu „ non incurrere ponam pri-
6 u Vationis petendi debitum ab uxore.
1 Ratio eſt: quia hanc pœnam ſolùm in-
rre „W Ccurreret propter affinitatem cum uxore
PNonnn contractam; eòquod indecens videa-
ſen, tur ut affini commiſceatur: atqui poſt
otac conſtitutionem Concilii Trid. 221. 6.
mzaune 4. de reform. Matr. ex copula illicita
hnnen ſolùm contrahitur affinitas cum conſan-
ee uineis cognitæ in Imo & 2do gradu
1 M 3 . : .

„ & non ultra: ergo non privatur jure
7 petendi debitum. Vid. Sanchez, ib.
eri . diſp. 67. . g. Clericat. ubi ſuprà v.
m 25. Kugler n. r 321.
Coll. ytò, hanc pœnam neque incur- 248
ri à Marito, qui peccavit cum propria
ſolone ſua Conſanguinea, vel primi, vel 2di
eeſt gradús. Idem dicendum de uxore pec-
a, cante

conferentia decima
cante cum proprio conſanguineo. Ra.
tio eſt eadem: quia hæc pœna privati-

propter inceſtum & affinitatem contra-
ctam cum altero conjuge: at ſi peccet
cum proprio conſanguineo, non con-
trahit affinitatem cum conjuge, liceèt
cæteroquin hoc peccatum ſit gravius:
ergo &c. Laym. Aib. F. r. 1o. part. 4.

249 Coll. 6t0, non fuiſſe privatam, vel

privandam hoc jure petendi debitum
illam uxorem, quæ prima nocte poſt
nuptias celebratas, putavit ſibi rem elſ-
ſe cum Marito reipſa autem fuit cog⸗
nita à Leviro, ſeu Fratre Mariti. Ratio
eſt: quia ſecundùm dicta n. 233. hæc
pœna ſolùm incurritur propter ince-
ſtum ſcienter commiſſum: atqui hæc
Mulier non commilit inceſtum ſéienter:

ergo, &c. M ”M
„ à . .
2706 Coll. tandem 7timòô, quèòdſi in pra-
Xi obtingat pœnitens, ſeſe accuſans,
quèd peccaverit carnaliter cum con-
ſanguinea ſponſæ ſuæ, vel etiam uxo-
ris, non ſtatim concludendum ſit, eum
incurriſſe impedimentum affinitatis, vel
amiſiſſe jus petendi debitum, ſed quàm
cautiflimè indagandum, ſeu interro-
gandum eſſe, primò, an cum conſan-
⸗ gulinea

–

Nliſ⸗
üfrle

ye⸗
glur hon

culnginen
onis petendi debitum, ſolùm incurritur

tlit, vi⸗
A lcita
1 inguire
innint co

1

melkechano

lun. zid.

(iendie

bumrinrin
nrminn
UIntrd ine
,fun in
Dices
Preydor

tionis
tamen Ne
Alitumabeh

tun le
, 60 gu
Aler ete
ung

Well

ſen Ei

Corſtes
6. Nt
0 Florg:
ſ Ugorej
un grn

ſuie De imped. dirim. Affinitatöis. 221
nguim! guinea ſponſæ in primo gradu, vel cum
tpenim conſanguinea uxoris in zdo gradu pec-
lüminum caverit; quia ultrà hos gradus ex co-
itenu pula illicita non extendit ſe affinitas.
eE 2dô. inquirendum erit vel maximé, an
neo,um habuerint copulam perfectam; quia ex
conigen imperfecta non oritur affinitas, ùt di-
im Ir n Gum. 3ti0. an conjux peccati reus
S ſciverit, huic crimini eſſe annexam pœ-
nam privationis petendi debitum; quia
fiatm ignorantia juris, vel etiam facti (quæ
endi dh non rarò intervenit) excuſat ab hac pœ-
m e na, juxta ſuperiùs dicta. J
tbiteen Dices adhuc. Quidſi verò conjux
gten i fateatur, ſe non ignorâſſe pœnam pri-
Nirt.¹ vationis huic facto annexam, timere
„ tamen, ne ſi deinceps contra morem
Pohe ſolitum abſtineat à petendo debito, red-
n: ai darur ſuſpectus IIXori, aut certè onero-
eſtumfen ſus, eo quòd ipſa præ verecundia non
audeat petere debitum? B
dcl⸗ R. cum Soto, Ledeſina, Sanchez, L. 251
e . diſp.7. Laym. Sporer, z. 45 3. & aliis.
In tali caſu licebit ei ſe modeſtè inſinua-

ſein re ad debitum, & quidem in gratiam
m GOjugis vV. g. dicendo, an non placeat?
fiine &c. Katio eſt: quia hæc pœna cum tan-

10 rigore introducta non fuit ab Eccle-
6 iren ſia, ut cum gravi periculo infamiæ, vVel

men⸗ ctiam gravi incommodo conjugis in-

222 Conferentia undecima
nocentis oblervari debeat. Vid. DD.
itt.

CONFERENTIA
UNDECIMA

De Impedimento Dirimente
õ

SI MM ARIIIM.

2352. Imapotentia coeundi eſt impedimentum diri.

mens,
253. Notatur triplex impotentia. .
254. Ut dirimat, debet eſſe I. antecedeny. 2, 6.
perpetua, & 3. abſoluta, ut adſoluté reddat
wzbabilem.
255. Quidti ex pöſt falio oriatur dubium, an im-
potentia præceſſerit Matrimonium?
256. Detectu atatis impotentes cenſentur „Ju⸗=
venis ante annun 1atuns, & Puella ante an-
wunz 12. completum.
257. Si tales atztentare præſuamant Matrimoni:
un, per ſe logquendo graviter delinquunt.
258. E quid, A malitia ſuppleat atatem?9
259. Impotentia ætatis dirimit ſolunz jure Eccle-
haſtico.
260. Impotentia auten orta ea cfedh cor. porit,
jure naturali.

261. Solvitur quædam Inſtantia contra bot ſac “S

Deitt in
16) Berpo
itin tener
ltiak.
A Nitiur
Artickere,
K S mrl
lmnnteer
finleimnt
or,
. inri⸗
diekirn
16. Nbtr
in lle ent
Ml kuiten
. Hyr ieit
fuchit

fiengt,

. Matrin

291. Mo
lajentjum.
1,M
nt, enn

262. Refölvitur Caſus I. de Viduo, qui poſt
2dum Matrimoniunz celebratun advertit
impotentem, & propterea judicis Ecelsſiæ fuit
divortiatus.

—

diu Deimp. Impotentiæ & Atatis. 223

bet. WI! aé63. Si eæ poſt facio conttaret, fuiſſe erratum in
Judicio, teneretur talis redintegrare Matri-
moniun.
X 11 264. Reſolvitur Caſus II. de Nonſo, qui volens
contrahbere, dubitavit, an eſſet potens?
IMA. 265. Si ſit probabiliter potenz, Parochus licit?
AXAwWilit;
„ 266. Immò tenetur aſiſtere Matrimonio, ſi no.
0 Diain⸗ titiam de inzpotentia dubia haulit exæ ſola con-
267. Solvitur inſtantiu, & redditur ratio , our
Ill in tali dubio liceat contrabere?
, 268. Reſöltvitur Caſus III. de Marito, qui ſau-
nrdintd am Uxorem poſt primum puerperium non am-
plius pokuit cognoſceere.
ntis. 269. Huie icitum eſt eonari ad copulam, quans
mni diu affulget probabilis ſpes, eum aliquando per-
ut AMeld Ficiendi.
270. Matrimonia ſterilium valent;
rlu 271. Non item Evnuchornum ͤ utroque tefte

zninn carentiune.
Ier u 272. Si Maritus evadat Evnachbus, multi te-
5 e“ι tent, eum licitès uti matrinionio. “
25273. Qxid de valore Matrimoniià ſenſibus?
muat Mu 274. Vel etianz ab infirmis oontra dle?

H 275. 8 certò conſtet, WMWatrimoniun cuni ime
ud“. Potentia pe,petua fuiſſe contractum, nulitas
,linin derſe loquendo debet intimari.
276. Subinde tamen per accidens eportet diſſi-
, fven miulare veritatem.
2 77. Conjugibus dubitantibus de impotentia,
tonta Permittitnrſpatiume triennii ad tentandan &.
dun, 278. Muuer, quæ ſomper cune periculo vita, vel
Aten eriani proles mortuas confuevit parere, nee noK&
S0. obſtante validè contrabit: an etiam heité:

*

Præmittuntur, & breviter reſol.

vuntur quæſita, ſcitu neceſſaria ad rite

reſolvendos Caſus de impedimento
impotentiæ, & Ætatis.
IUæres Imò, quid intelligatur per
impedimentum impotentix?
R. Intelligitur impotentia coeundi,

ſeu defectus hori & inhabilitas ad

habendam perfectam copulam conjuga-
lem; unde qui perfectam . exercere poſ-
ſunt copulam, quamvis ob ſterilitatem
laborent impotentia generandi, non ta-
men ſunt inhabiles ad contrahendum
Quær. 2dè, quotuplex ſit imporentia
ber ; alia nàmque eſt I. antecedehs, alia
poralis tantum. 3. Rurſus alia ab elurn,
& alia reſpectiva. Antecedens dicitur,
quæ jam exſtitit ante contractum matri-
monium, conſequens verò, quæ ma-
trimonio contracto primùm fſuperve-
nit. Perpetua cenſerur illa, quæ ahl⸗
que miraculo, vel certè per medium
aut

224 Conferentia undecimg
Weleame

conſequens. 2. Alia perpetua, alia tem-

—

Ninp n

Fnonorb⸗
m rel de
Pprlinonis

ler der re

ſerienlot

iu inoumdb
une kum d

in
Unl mlien
ſihre ere
ngamdirt
Kn Nſt
Ktolidon
undiffei
e exorel
entia
llnn
Uheiturt
Al ſenin

nneen

Mic
uur; Wie
övefiln
Ohnminn.

;

ut ninn

derh De imp. Inpotentiæ e& Ktatis. 225
aaut medicamentum naturale, ſine gra-
viſſimo morbi, vel etiam vitæ difcri-
eſite d mine 5 vel denique abſque peccato v. g.
N füperſtitionis tolli nequit (eſto tolli
necelitki poſſet per remedium ſuperſtitioſüm,
einpeline aut periculoſam valdè inciſionem fœ
Ans, minæ &c.) quia talis impotentia cen-
linelem ſetur incurabilis, ideôque perpetua;
mpoenn unde cum aliis pluribus Sanchez, Aib.
entin 7. Aiſp. 93. n. 20. bene infert, non te-
Xinmiin neri mulierem pati, nec virum ex-
Pulam ℳ ſpectare eventum tam periculoſæ inci-
neeet ſionis, ſed petita ſolutione matrimonii
bſellu tanquam irriti, poſſe conjugem poten-
nermis dem tranſire ad alias nuptias: & contra
nttn tam difficile . vel per ordinarios Eccle-
ſiæ exorciſmos in maleficiatis, im-
Gcirnis potentia ſolùm cenſetur temporanea.
umtmn Abſoluta impotentia dicitur, quâ vir
1 is impeditur reſpectu cujuslibet ſœminæ
gteceten (aut fœmina reſpectu cujuslibet viri)
,D ita, ut cum nulla poſſit exercere copu-

D lam perfectam: reſpecéctiva autem dici-

eleni, tur, quàâà impeditur ſolùm reſpectu hu-
Gdms ſus vel illius perſonæ, & non reſpectu
ö, e.. Annium. Ita DD. communiter.
1 Quxr. 3tiò, qualis impotentia diri-
. “ mat matrimonium? M

R. cum szommuni PD. Impotentia, 254
. P

J N
Pel ſ ut

226 conferentia, undecima

utmatr imonium dirimat, debet ee.
antecedens. 2. per Pctua, & 3. abſoluta;

reſpectiva enim non dirimit, niſi re-
ſpectu perſonæ, cujus impotens eſt. Ra-
tio rmi deſumitur ex c. Hi, qui. 32. 4.
7. item c. S: axorém. 32. g. F. ubi ſatis. atlti E
clarè deciditur, impotentiam, quæ ma- aiſ
trimonium ſubſequitur, non dirimere;

quia poteſtas ſemel data non adimitur.

per hoc, quèd ſuperveniat impedimen-

tum utendi oteſtate, ùt patet in Con-
jugibus Religionem brofeſſi is poſt ma-
trimonium. Ratio 2di deſumitur ex Undne ger
cap. Fraternitatis. de le frigid. & malefe. el

qula nimirũ de ratione matrimonii noh, mnne

eſt, ut conjuges poſſint ſemper habere
copulz perfecta, ſed ut ſibi conferant po-

teſtaté ad aliquando habendam, ſeu quæ N
poſſit haberi aliquando ſaltem. Ratioztii W
eſt hæc: quia ſi v. g. Vir ſit ſolum impo-
tens reſpectu hujus, non verò alterius
perſonæ, nihil obſtat, quin poteſtatem
corporis ſui alteri perſonæ tradat: ergo
impotentia reſpectiva non dirimit ma-

trimonium, niſi reſpectu illius perſonæ,

reſpectu cujus vir eſt impotens. Ita
communis DD. apud Sanchez cit. A. n.-,
Cæterùm perſonæ impotentes haben-
tur, & recenſentur ſequentes I. Qui ni-
mis ſunt calidi. 2. 1 Nimiuùm frigidi. 3.

4*

UCh ſen
Henmopt
nnm veler

E ollede
Uuntudenn

cituin Ser

ikes, N

. San⸗
hlor 65
hc ſt or
el Indul
e ac
Cntencki ut

Anhe
1 a mi

kring De imp. Impotentiæ & KEtatis. 227
Ghed Maleficiati, ſeu maleficié redditi impo-
Kzdh rentes. 4. Mulieres nimis arctæ. 5.
timit Ii Impuberes ante legitimam ætatem
dorndt! (horum tamen impotentia cenſetur ſo-
H, lùm temporalis) 6. Senes nimia ætate
.IE exhauſti, & viribus deſtituti. 7. Ev-
tangu nuchi ſeu Spadones teſtibus deſtituti.
on Im 8. Hermaphroditæ. Hi omnes, quan-
UnAI donam vel qua de cauſa impotentes, &
irimee per conſequens inhabiles ad matrimo-
tuetin nium habeantur, videri poteſt apud Cle-
Oktlses ricatum deciſ. 32. 4. n. g. ubi diffusè &
Enmim fundatè de hac materia diſcurrit.
1 Dices. At quid, ſi dubium oriatur,
Immmeis utrum impotentia præceſſerit matrim
enpeke nium, an verò fuerit ſubſecuta?
icon R. Sanchez. ib. 1. Aiſp. 15. n. 6. & 25 5
umn alii plures volunt, præfumendum efſe,
lendm quod ſit orta poſt matrimonium; eò-
elng quòd in dubio ſemper ſit ſtandum pro
n Tettnd valore acts „ ſeu etiam matrimonii
. det contracti, üt habeture. Vict ex qaadam.
H de Teſtibus & Atteſt. Verùm Bonacin.
Ciini: Laym. Engel Reiffenſt. cit. ?1it. 15. n.
lusede : probabilius exiſtimant »præſumen-
„ dum eſſe quèd præcefſſerit; tum quia

c tunc ſolùm in favorem matrimonii pro
egtes hujus valore præſumitur, quando po-

teſt conſummari, & obtineri finis ma-
0 trimonii, nempe generatio prolis; tum
DBW P 2 etiam

228 Cconferentia undecima
etiam, quia per hoc conſulitur bono
prolis, & evitatur periculum inconti-

nentiæ ex parte conjugis potentis, dum

huic conceditur poteſtas tranſeundi ad
alia vota. Idipſum præſumendum exi-
ſtimat Keiffenſt. l. ct. n. 29. Caſu quo
conſtat, impotentiam eſſe ortam ex ma-
leficio, vel mutilatione membri &c.
Sporer tamen z. 12 5. cum Gobat ait, in
tali caſu (ubi ſcilicer conſtat, impo-
tentiam ortum trahere ex maleficio)
minimè tutum eſſe, ut ſeparentur tales
conjuges. Quare oportebit, ut in ſimi-

li caſu Confeſſarius cautè procedat, ni- e ar⸗
2èð ;—— . : (W.n:
Allauctoritate propria decidat, ſed po- en

iùs taliter dubitantes mittat ad Rk.
Conſiſtorium, vel Conſilium Eccleſiaſti-
cum. Vid. de hoc Gobat. tr. 9. 4. n.
gTo. Kugler A. n. 2o5 2.
Quæxr. 4tò, quinam defectu ætatis
cenſeantur impotentes, ac proin inha-
biles ad matrimonium? .
256 R. Defectu ætatis impotentes cenſen-

tur Juvenes, qui nondum compleverunt

annum decimum quartum, item fæmel-
læ ante completum annum duodeci-
mum. Ita ſtatuitur c. continebatur. Item
c. Atteſtationes. de deſponſat. impub.
Ratio autem eſt: quia Eccleſia pro in-
convenienti habet, matrimonium con-
. tra-⸗

Kt⸗

Nim.,
Cllbi,
Lenerll p
mult
Uunn, & f⸗
Eeimun eo
eſin
teremmtine

Koord

unnen ſin

Cnnt mottali

uueth grr

llcke

Diitun
is coner
e dicker
lamm (on
nli po
uddum

lung De imp. Impotentiæ & Etatis. 229
onſiink trahi ab iis, qui nondum pubertarem, &
lalumnhn gencrandi potentiam aſſecuti ſunt: at-
oencht qui maſculi ante completum annum
Stnne rAtum, & fœmellæ ante annum duo-
fümenne decimum completum plerumque non
2,,0 aſſequuntur potentiam generandi: ergo.
leonmad Hinc ſi impuberes attentent contra- 257
ne menm here matrimonium de præſenti, nullus
unCE eſt contractus (niſi malitia ſuppleêſſer
col zætatem) immèò tales probabiliùs pec-
NE cant mortaliter contrahendo; quia in
ſenenmn materia gravi agunt contra præceptum
ehiiti? Eccleſiæ. Baſil. Pont. Hurtad. Cleri-

Gel Dixi tamen per parentheſin: niſi ma- 28
ninr itia ſauppleat atatem. Etenim, ſi cer-
umk“ tis conſtet indiciis, puerum, & puellam
., ante dictam ætatem, & uſum rationis
ad eum contractum ineundum ſufficien-
Geſhnn tem, & etiam pubertatem, ſeu copulæ
7 nic carnalis potentiam aſſecutos eſſe, ne-
quaquam à matrimonio repellendi e-
KenedA runt, ur cavetur. c. de illis. 9. c. ult. de
cone deſponſat impub. Quo calu tamen li-
ione centia ab Epiſcopo (non, niſi ob ur-
unn GNH gentiſſimam cauſam danda) impetran-
ehg da erit; ſecus probabiliùs peccabunt
pſit N mortaliter; quia Eccleſia tale matri-
e monium ob impubertatis tempus fieri
noniw’ prohibet graviter ‚niſi ob cauſam legi-
. P 3 timè

230 Cconferentia undecim
time approbatam, utique ab Epiſtopo,
inquit 8porer. n. 732. Vid. KRugler. n.
2117.
Quxær. tdn quo lareimpotentia di.
rimat matrimonium:

279 R. I. Impotentia proveniens ex de.

fectu ætatis dirimit ſolum jure eccleſia-

ſtico. Ratio eſt: quia ut jam ſuperiùs

notatum eſt, hæc impotentia eſt tantùm
temporalis, & non perpetua: ergo ſpon-
ſi impuberes poſſunt ſibi tradere] jus ad

copulam aliquando ſaltem habendam.
Quèd autem jure ecleſiaſtico dirimat,

patet ex c. Ubi. De deſponf- impub.

260 K. 200. lnpotentis provenienserde. 4

fectu corporis, dirimit jure naturæ,

ideéque diſpenſari non poteſt. Ia

comnenniſſimes DD. apud Kugler. .
2041... Ratio irrefr agabilis videtur hæc:

ie de eſſentia contractůs matrimo-
ialis eſt, ut conjuges ſibi tradant jus

V TPl

adcopulam, ideòque & Corpora ad co-
pulam, ſaltem aliquando exercendam
apta: atqui impotens, héc ipſo quèd
talis ſit perpetuò (ut ſupponimus) ne-
quit tradere corpus aptum ad copulam
aliquando habendam: ergo &c. Qua
ratione Maſtr. 4. diſp. 7. n. 416. meritèò
matrimonium cum impotente contra-
Gtum, vocat chymericum.

Di⸗

N e

Vicp
Ms In
ſentiins,
eberiu it
iur lh
Nntionem,
6 K D
umnindri
Deehentin
(Cl Reeti
ſel,itnie
Uunſiti
Ute, & .
Intöimori⸗

W⸗

Dopor
Nntur

t
itk
e le
er ti
e N
. in, “

luna De imp. Impotentiæ & Ttatis. 231
eib Hig Dices. Impotentia matrimonio ſu-
Vil-ugu perveniens, illud non dirimit: ergo de
eęeęellentia matrimonii non eſt, ut conjux
imcten tradat, Vel habeat corpus aptum ad ge-
nerationem. G
Veniesaed R. diſting. conſ. Non eſt de eſſentia 261
mmeeke matrimonii in facto eſſe, conced.
ramie De eſſentia matrimonii in fieri, neg.
entiaettn conſ. Sic etiam ad matrimonium in fieri,
n:g ſeu, t validè fiat, requiritur, ut ſpon-
imcee ſi non ſint irretiti impedimento affini-
tenlebenn tatis, & tamen affinitas ſuperveniens

.

liccin matrimonio, illud non dirimit.

.

en Proponuntur, & breviter reſol-

. „ . .
i vuntur Caſus practici de impedi-
l NM „ maento impotentiæx.
Sidt

eH OASHS PRIMUS,
n U ius viduus matrimonium celebra-

vit oum Titia: poſt contractum

animadvertit, ſe impotentem ad di-
winez mittendum ſomen intra vas, duravit-

Gi guc bac impotentia ultra trienninm,
z ec tolli potuit ver media naturalia, ne-
, 1

7 N gjue per Wiritnalia, quanmis Viein in-
1, vD terim non rard ſonſorit ſe incaleſéere ad

aAllias mulieres, & pollai in Emno. Tan-
”M 4 dem

232 Conferentin undecima
Akienre

dem ro ad Ordinarium Seng,„ matri-
monium fuit declaratum nullaum, & Ti-

e. date boreſtas tranſéund adalza vo.
Thide contigit, ut Litius cum alia

Pectantt; &- quda hane impragnvit .
bhinc vult eꝛm ducere in uxorem. ac-
ritur proin, an Poſſit, t, an Verò veneajas
redire ad priorem conjugem?

262 R. Non tenetur redire ad priorem, .

ſed poteſt-ducere z dam, quam impræ-
gnaſſe fertur. Ratio eſt: quia penlitis
omnibus cir cumſtantiis i in caſu allatis,
Titius reſpectu prioris fuit impotens ex
maleficio: impotentia autem e malefi-
cio orta, ſi per media ordinaria, vel
ordinarios Eccleſiæ ckorciſimmos rtolli ne-
queat, meritò cenſetur perpetua, ideô-

que dirimens matrimonium: ergo ma-

trimonium cum Titia contractum ab
initio fuit nullum, proindéque cogi
non dehet, ut ad priorem redeat, præ-

ſertim cum ſupponatur jam imprægnal-

263

ſe 2 dam. Sanchez. lib. 7. Aiſp. 92. Kri-
mer. n. I3T. S alii apud 1 Croix

n. oα. Clericat. z. 35.
Supponimus tamen in hoc caſu, im-

petentiam ortum traxiſſe ex maleficio,

quod poſt triennalem probationem nec
per media naturalia, neque per ſpiritu-
alia tolli potuit: ſi enim Titius etiam
al⸗

n uecre
leprtus
fniattioni⸗
Mlisadutn
ttnefetn
Hanu
tgeiſn

mnKenn

Gnrt 1. A
Pygteruit
Urio At
Ktbnigr
nme,
Cellt Ne
Vid. “

e⸗

licendum

rerm Pi

Epetuan

um De imp. Impotentiæ & Kktatis. 133

Gelaa, NMAt

nelum,

nar adi

Vitius unt
inpyihun
uoreff
, vefotinti
u in
e a grin
guunin

glit ent

nC An
i inporeni
jenei
tinni,
enostal
henit
meagne
Atnidun:
degent
eler:.
inprren
Ui
iin
hrleret
ionent

erhi⸗
s

6

4

auctoritate eccleſiaſtica ob impotenti-
am, quæ credebatur eſſe naturalis, fuiſ-
ſet ſeparatus ab uxore, & poſtea ratione
fornicationis inventus uùt potens, &

habilis ad ulum matrimonii, abſque du-

bio teneretun, & cogeretur redire ad
priorem uxorem Titiam, etiamſi hæc
interea jam aliud contraxiſſet matrimo-
nium, & confummdàſſer. Ita enim deci-
ditur c. Accepiſti. o. Lausdabilem. &
c. Haternitatis. de Frigid. & Malefc.
Ratio eſt: quia præſumptio debet cedere
veritati: prius autem matrimonium fuit
verum; quia impotentia nulla inter-
cefſit, vel certè non perpetua: ergo.
Vid. Sanchez, Filliuc. Laym. Gobat.
tr. 9. n. 430. Kugler. z. 2709. Aliter
dicendum foret, ſi Titium inter & u-

xorem primam interceſſiſſet impotentia

perpetuareſpectivèe talis.

Sbmpronins pridie nuptiarum acceſ-
Jam ſapius carnaliter cognoviſſe ponſam
Keiam, nunquam tamen perfecte, eoqubd

lLub actuali congreſſe önſerit inſolitum

quendam languorem corporis ,„& aver-

Lonem ab abtu venereo, propterelqleé
I ſemper retraxiſſet ſine alla Jömi .
P 5S -

234 Conferentiaundecimag
ſ aſtone; quibus auditis Confeſſariut,

tia, hunc dimiſeit ad Proprium Paro-
ehum, mandans, ut huic rom totam

S llonaturalt concrederet. Zam dAubi-
1a sr L. atram Confeſſarius bene fece-

rit * 2. utrm D. Parochus auditla rei

Nerie potuerit aſſiſtere, matrimonio dem-

Pronti!
264 R. ad imum. Videtur Confeſſarius

non bene feciſſe dimittendo Semproni-
um ad Parochum. Ratio eſt: quia im-

potentia Sempronii non eſt certa, mul-
tò minus certô perpetua, ſed potius du:
bia. Et quamvis ex præfatis indiciis
(judiciò Zacchiæ Medici apud Clerica-
tum cit. n. ro.) argui Pollt

tis; tamen hæc frigiditas videtur po-
tius ab accidentibus, quàm à natura
proveniens; quia, qui ſunt naturà fri-
gidi (teſte Medico cit.) non ambiunt
copulam frequenter: atqui dubitans ra-
tionabiliter, an non ſit potens ad matri-
monium, licitè contrahit, juxta San-
chez, Tamb. Gobat, Sporer, Kugler, 2.
10°5. La Croix. n. 795. & alios: ergo
Confeſſarius ſine cauia gravavit ſuum
pœnitentem, eum dimittendo 1 D.
aro-

N nch,

Ducdum,
P’ez ans demept oninm laboraré impoten. Snmtuce
ſummertre
Mzd
. , . . . ) ,
Siub, Sigillo confeſſionis, avut certè ſub'Si.

e natrime

t, Sempro-
nium laborare impedimento frigidita-

enmonids

lümns;tun

Pe igedaren

Eonds n!

Ion otut,

Mehit.
ninn

Mentir
C Relide
(Kerament
Mattimon
Wen D
heinn
Uhprxn
Prlertim
(ſatere
lloncer
Mg
iit

l con

detezn

intig

.
Gerane
„

iuo De imp.Impotentiæ & Tiatis. 235
G Parochum, præſertim cùm ſinerubore,
u,e & propria confuſione, non potuerit cui-
pris h pPiam aperire ſuum ſtatum.
gie en M. ⸗ R. ad 2dum. Potuit D Parohus aſſi- 265
utaes ſtere matrimonio Sempronii; tum quia
4. Sempronius potuit licitè contrahere, ut
Hyiur lunf diximus; tum etiam quia matrimonium
huraus ſine inconvenientiis, & ſiniſtris ſufpi-
trimmmh Ciohibus in his circumſtantiis differri
non potuit, prout conſideranti facilè
rCNs Patebirt. . .
eidemn (Quin immè, ſi Parochus hujus im- 266
beki potentiæ dubiæ notitiam habuit ex ſola
dtemen Confeſſione pœnitentis, vel ſub ſigillo
Eelporint ſacramentali, tenebatur aſſiſtere tali
rpi Watrimonio; quia ſecundùm communif-
wltlꝛ Eman, DD. notitià, ex confeſſione, Vel
ſub ſigillo confefſionis ſacramentalis

AA,N in. 1
“ Comparata, in foro externo uti non licet,
ilere. præſertim ubi ex hujusmodi uſu pœni-
6. u Lens pateretur notam infamiæ, vel con-
dan fuſionis: ergo. “
nrn 6 Dices: qui dubitat an ſit potens, eò
non Ve ipſo dubitare debet de valore matrimo-
anic nii contrahendi: atqui dubitans de va-
E lore Sacramenti, nequit licitè contra-
u here; quia illud exponeret periculo nul-

lage litatis ſeu irreverentiæ: ergo &c.
ne R. diſt. min. dubitans de valore 267
Sacramenti, nequit contrahere, ſi boi

236 Confſerentia undecim
facilè abſtinere, & aliunde non ſit præ.
ſumptio pro valore, con. ſi ſit præ-

ſumptio pro valore, & nec facilè abſti-

nere poſſit, prout fit in noſtro caſu,
neg. Cùm enim valdéè difficilè accidat;
hujuſmodi hominem adigere ad perpe-
tuum cœlibatum, ſimuúlque dubitetur,
an non ſit potens ad matrimonium, ita
ut hoc dubium vinci, ſeu deponi ne-

ueat, niſi per experientiam; hinc ſtat
9 P P 3

poſſeſſio libertatis pro Sempronio; cùm
communiter loquendo quivis ex natura
ſit potens ad uſum matrimonii. Er

quamvis ſtante dubio practico illicit?

contraheret, poteſt tamen tale dubium
practicum prudenter deponere; unde
non video, cur depoſitò dubio illicitè
contraheret: neque talis ſe exponit

periculo peccandi formaliter, ſed

tantùm materialiter, prout patet in ca-
ſu, ubi poſt matrimonium contractum
dubitatur, an impotentia præceſſerit, an
verò fuerit ſubſecuta. Vid Card. diſert.

2.2 n. 51g. Viva ad I.propoſ- ab Innocent.

XI.damnatam. n. 31. Kugler 4. n. 1539.
C A 8 UIS 1. E. RT IIS.

* Seugap,ne amplins perfeciſſe opus

Cau-

okjagale alſcue diſperſione ſeminis.

4

Nip n

¶in ,j⸗

nulrem
il eſeber

Wen

Purf. A

Mrinon’o
uammmnti

lußfleri
AId Mi

emultin

1, imote

Inid N

Ulobir e
MXRu

es,in⸗

Eltum eſt

Peter in
P Cjer
Setr.
nns
Aynor
mnhun
rerr
berſe

lains De imp. Impotentiæ & Etatis. 237
benonſin Caasſam hujus interrogatus, reſponaet;
1I1 Riam auxorem in proximo Puerperio dae
hclem deò eſſe deſtruct am, ut ob corporis aréti-
noltodt tadinem hactenus penetrari nunquam
Kelegt Potaerit. Quaritur jam 1I. quid de hoc
getentie atrimonio Zenendum ? 2. quid Cajo
dreilta ut errogauti reſpondendum, vel confu-
rimoniun, lendum fuerit?

*

R. ad primum, matrimonium ſubſi- 268

ſs ſtere validum; quia ſecundùm dictan.
nypronioze 2 52. impotentia ſuperveniens matri-
iberun Mmonio; præſertim conſumato, illud non
ini. diſſolvit, juxta communiſſimam DD.
ein R. ad 2 dum quæſitum. 81 apparet 269
Ntleclti ſpes, aliquando perficiendi copulam, li=
Vneteze citum eſt Cajo eam attentare, tametſi
Præter intentionem pollutio contingat.
ſ ee ke⸗ Cajetan. Navarr. Henriquez, Laym.
littr, . F. tr. 10. P. 4. c. II. Z. 4. Sanchez,
tprt P 6. 9. diſp. 17. n. 20. Ratio eſt: tum
tomtt quia Cajus vacat aßeri licito, tentans,
Leelali & procurans copulam ſibi poſſibilem ac
rd, permiſſam, & præter intentionem ſe⸗
„ gquitur externa illa effuſio; tũ etiam quia

habet jus inveſtigandi illud impedimen-
tum, prout conceditur cap. Laudabilem.
FIIS ce frigid. & malefici: atqui non poreſt
aliter inveſtigare, niſi operi conjugali
ſe vacando: ergo. Addit S orer, n. 127.
Ppro praxi ſequentis: inſuper (ait ipſe)
. non-

28 cConferentia undecima

nondum quidem legi, fed vir magnus,
in praxi verſatiſſimus mihi conſulen- 3
ti relpondit, quêd ſi ex tali impedi-

„½

r

la

mento ſuperveniente v. g. Si uxor
poſt puerperium deſtructa, & arcta fa-

Sta ſit, & absque periculo ſecari ne-
queat, ſi ſaltem pars ſeminis ſubin-⸗
trare pollit, poſſe ſe excitare applican-
do, etſi major pars ſeminis effunda-
tur, dummodo aliquid intret, prout

regulariter fit, attrahente matrice;

ſic enim in ſequenti puerperio fortè
remedium invenietur. Ita Sporer
, l. ot. Ex quo patet, quid Cajo reſpon-
dendum Vel conſulendum ſit. 4

„Cor ollaria ex X Belisinferenld.

Bolliges ex dictis I. Matrimonium 8
ſterilibus contractum valere.
Ratio eſt: quia ſteriles poſſunt exerce-
re copulam perfectam: quèd autem ſe-
men eorum non ſit prolificum, eſt per
accide ns. Idem tenendum de matri-
monio inito cum muliere, quæ ſemen
vViri recipere quidem, non tamen intra
Vas retinere poteſt; quia prius qum
ſemen receptum rurſus effundat, copu-

de⸗ ſe pta a ad Senerationem jam fuit
Son-

bin,

. cohünmutn
lnel du
Hanamn
(n Nei⸗
2..
Cemove
lur, ele

iul

khin
ſeo ſemnine,
IElI anf
ini

lorſſin de
ercr

tHonins

tes teſte
i⸗ ſe

D
1 lrir⸗

s De imp. Impotentiæ & Ktatis. 239
Aritng conſummata, & perfecta; cui per acci-
n cond dens eſt, quòd ſemen rurſus effundatur.
Rtllin Ita cum communit DL. Sanchez, Lib. 7.
Ar diſp. 92. Reiffenſt. La Croix. . oga.
Kmm . Coll. 2. Matrimonia, quæ ab Evnu- 271
elolkene chis utroque teſte carentibus Ccontra-
huntur, eſſe nulla & invalida. Ratio
eſt: quia tales ſunt impotentes ad copu-
ints eie lam perfectam, quandoquidem careant
Min W Vero ſemine. Ita decidit Sixtus V.
inttit,, Bulla. um frequenter. uüt habetur tom.
ntemm „. Bullariit Rom. conſtitut »g. dicti
Pontiſicis, potéſtque videri apud Sanch.
Reiffenſt. Kugler . 2047. & alios. Ni-
hilominus Spadones uno tantùm caren-
tes teſte validè contrahunt; eoquèòd
unus ſemen ad generationem ſufficiens
fſuppeditare queat, prout communiter
gfatela fatentur DD. Maſtr. Herincx, Sporer,
ALaCroix. n. 75. Ubi ſubdit ſequentia:
Corrinon⸗ Hermaphroditos contrahere poſtle ſe-
Kun ii cundùm ſexum prævalentem, habetur
Cuntel L. Quaritur. ſy. de ſtatu hominum.: ſi
Adi neuter ſexus prævaleat, datur optio,
cum ijurent ſe permanere velle in eo ſexu.
n & Valet tamen, ſi conjuge mortua mutent.
Glr ſi Vide Spor. 4. z. 134.

lemini ii
ltretgyie

i Ne⸗ . . * —
tm Dices. At quid, ſi contingat virum
s poſt matrimonium jam contractum ca-
ncat,, ſſſiiitra-

nin,

272 R. Probabiliter licere putat Sand

240 conferentia undecima
Gtrari, ſeu privari utroque teſte, lice.
bitnè huic vacare operi conjugali?

Palao, Wieſtner, Keiffenſt. Schmalz-
grueb. zit. 15. z. vo. contra dicaſtill.
Dian. & alios oppofitum cenſentes.
Sanchezii autem ratio eſt: quia ta-
lis vir utitur jure ſuo ſemel aquiſito;
quòèòd autem ſemen verum etnittere non
Valeat, eſt per accidens: quemadmo-
dum ergo uſus conjugii interdici non
poſſet, nec deberet, ſi apertè conſtaret,

viri ſemen ex morbo eſſe corruptum,

Vel ſterile, vel ſi copulam velit habere

rope tempus partûs, ubi non eſt poſſi-
bilis generatio; ita nec in tali caſu pro-

hibendus videtur, præſertim cum in
tali congreſſu ſalvetur finis ſalté ſecun-
darius matrimoni, dum ſedatur ardor
Goncupiſcentiæ, &ſimul præcavétur pe-
riculum incontinentiæ. Vid. Sanch.
l. eit. Kugler. z. 20 521 thece
Dices iterum. Sed quid tenendum
de matrimonio à ſeniculis, & viribus
exhauſtis contracto
R. cum diſtinéctione. Si enim tales

ſfſint, ut vel naturà, vel ſaltem arte ca-

lere poſſint ad coitum, validè contra-
hunt; quia hoc ipsò fieri poſſunt una ca-
ro,

Diß1
tteeinge

tee muurs
I. ent d h

n chihl

eesvalide
nt Ita
N
uCcirn;

utumell
Dices,

tmegbenh

örlliddee
n edu
n lepr
NRNR
ellereel
nez.
Urmi ex

etun;

ungener

Ulkio

Kudumſfor
6 nrle
thendun

Ugeren

ſe, h

4

Ning

ne teſte O.

iugzni

De imp. Impotentiæ & Wtatis. 241
ro, nec impotentiàâ laborant. Sin autem
nec naturàâ, nec arte ampliùs excitari

ut queant ad habendam copulam perfec-

Fn h,
Fenlt, Shn

tam, eéò ipſo velut inhabiles & impo-

tentes valide contrahere non ampliùs

enm d4 poſſunt. Ita Caſtrop. hic panct. I4. H.

unn Ceit
: e
Enel
mhbtinet
5 tentt
enkenſe
n eltnt
S
ſeer

til 4

lednt

tkemeti
Pid N

690,.
6 Cind
tem n.
lide n/
Guntun
1

2. Averſa, Krimer, Kugler & alii apud
La Croix n. 79r. contra nonnullos op-
poſitum cenſentes. l
Dices. Qui ex morbo ita languet,
ut nequeat habere copulam, nihilomi-
nus validè contrahit v. g. ad emendan-
dum affectum concubinarium, vel pro⸗
lem legitimandam: ergo etiam talis ſe-

nex licèt nec naturâ, nec arte ampliùs

calere poſſit &c.

„

R. neg. conſ. quia impotentia talis 274

infirmi ex genere & modo ſuo non eſt
perpetua, prout eſt in ſeniculo. Si ta-
men vis morbi ita deſtruxiſſet poten-
tiam generandi in ægro, ut nullo medio
erdinario reparari poſſet, pariter di-
cendum foret, matrimonium ab ægro-

to convaleſcente contractum-vel con-

trahendum, nullum fore. Vid. DD. cit,
Kugler à z. 202 9.
CGoll. 3tiò, caſu quo certò conſtaret,
matrimonium ab utroque, vel uno fal-
tem perpetuò impotente contractum
0=

fuiſſe, hujuſcemodi conjugibus Per “

275

242 Conferentia undecima

loquendo eſſe intimandam nullitatem
matrimonii, atque interdicendum om-
nem uſum venereorum; quia talibus
utpote merèé ſolutis ,„ plus non licet,
quaàm aliis ſolutis. Aliter diſcurren-
dum eſt de conjugibus, quibus pot
matrimonium valide initum, primuùm
ſupervenit impotentia perpetua;! talibus
enim utpote veris conjugibus propter
jus ſemel aquiſitum Hiciti ſunt tactus &
oſcula, ad declarandum affectum con-
jugalem, vel ad fedandam nonnihil
concupiſéentiam, dummodo ablit peri:
culum Pollutionis, etiam ligatis ſemper
illicitæ. Vide Spor. Lit. n. 127. Illiuns.
tr. 6. diſp. g9. Z. 123.

276 Signanter tamen Aictur elt, con-

jugibus, qui cum impotentia erpetua
contraxerunt, per ſé loquendo intiman-
dam eſie nullitatem &£ interdicendum

uſum venereorum. Rationes hujus

limitationis dabimus inferius n. 335. &

4α.
Giccs adhuc Quidli autein conju.
ges poſt matrimenium contractum de-
prehendant ſe impotentes ad conſum-
mandum, ſimulque dubitent, ſitnè ta-

lis impotentia ber petuò duratura, nec

ne?

277 K. Conjugibus rationabiliter dubitan-

tibus

7

Nr iſhe,

tib mn lbe

ue ullah
Emlaktrie
Pienctn;
tpkobai
ull, Ep
Punne,
n ſclti⸗

ISleſckaras

A,.Ars
Guterien
gbbes
nrifudt
Murtitod
lusplerp e
Cntinzit
elis autea
mpore 1
Chpl
lmmmndi
4
ilitdert
unen⸗ Dr
Nrhe
MNunte
I1
lint ſ
Collr
i attin

Periene

lim De imp. Impotentie & Etatis. 243
