non eſt promulgatum vel receptum,

371

Eceleſiaſticum tanquam caſum occul-

318 con ferentig decima Jaarta

licitè quidem, validè tamen contraxit:
conſequenter negando illud coram Ju.
di ce Eccleſiaſtico, commiſit perjurium,
nec potuit vivente Sempronio validè,

aut licitè alteri nubere, ob impedi-

mentum ligaminis, quod ſecunduam
dicta n. 33 5. humana auctoritate indi-
ſpenſabile eſt; quò ſuppoſito.
R. 2dèò cum P. Engel lib. z. tit. 2rI.
g. ad ztimam Quaſt. Semproniæ i in⸗
terroganti conſilii locôò ſuggerendum
fuiſſe, ut curaret Maritum putativum

data oportunitate per Confeſſarium, vel

alios viros idoneos certiorem reddi de
nullitate matrimonii, atque eò diſponi,
ut pateretur negotium ad Conſiſtorium

tum deferri, à quo potuiſſet pronun-

ciari divortii ſententia, ex cavſa impe-

dimenti occulti ſibi cogniti, & coram ſe
Vegitime probatt, & mulieri ob præce-
dens perjurium aliqua etiam occulta
pœnitentia dictari, 4
quit D. cit.) ſæpe deferuntur caſus oc-
culti matrimoniales ad Conſiſtorium,
qui ulteriùs non propalantur; quemad-
modum enim Ss. Canones non tantùm

ad forum externum, ſed principalirer

agd internum ordinantur. c. novit. 13. de

Faci.⸗ . ut animarum. 2. de conſtitut.
in

icut apud nos (in-

N Mr.
nſ inetin
er ſer
Uentionem!
ez (
Al nin

Genn ilt
fim mnnit
Ubenll bas

“S elſ td
n murrime

rbrio lec

ſehoncer:

eentem
1 Cducorre

iNrii
oltione n

Holtione
elenci
eraliis e

te lern
Ullämn

n
Disgite
iu R

8 zunm De Mar. invalidorevalidando 319
en contmm 6. ita etiam Judex Eccleſiaſticus in
ladeckwt uanrum fieri poteſt, fori interni con-
ltpeimm Uiderationem habere debet.
Nnin Dices, Quomodo mulier hæc po-
o int tuiſſet probare impedimentum ligami-
DNKm nis; cum ipranquam perjuræ, & pro-
Corcnen Priam tur itudinem alleganti, non ſit
ſo, habenda fides Arg. cap. ſicut nobis. g9.
N, . T. de Teſtibus? & in ordine ad ſeparati-
epreni onem matrimonii jam contracti plena
Uggerent probatio requiratrr? WD
nntti,n Reſpondet idem Engel: videtur ſuf-322
ilme ſilentem botuiſie elſe probationem ex
Enmdt his concurrentibus 1I. ex depoſitione
eedclien veri Mariti jam ſemel facta. 2. ex de-
Conikinin poſitione nova iblius fœminæ. 3. ex
meorn depoſitione Confeſſarii cum licentia
4 Cne revelandi ſigilli à pœnitente facta.
ſen 4. ex aliis circumſtantiis, utputa ſi fœ-
en „" mina lacrymetur, debitum tanquam
S ten ſibi illicitum recuſet, fugam mediterur
4 1 . &c. Obtentàâ autem divortii ſententia,
di s vel priori & vero Marito reconciliari
gnn⸗ debet, vel, ſi id non poſſit, innupta
r e in alio loco ſibi non periculoſo degere.
tee Dices iterum. At quid, ſi vir puta-

; ſe tivus renuat ſeparari, vel Conſiſtorium
DN contradicat?

ini R. in caſu tam deſperato vix aliud 3,2
ene, medium magis oportunum ſupererir,

uulr i
N prim
kliten
inek: gui

320 Conferentia decima quadta
quàm ut Sempronia oportunâ fuga ſu-
conſulat ſaluti; nam debitum reddere
nunquam licebit, ut dicemus z. 419.
redditionem verò ex integro declinare nlend
videtur moraliter impoſſibile; qua- nl
propter cuùm ſecundùm rectam ratio- unm il
nem corporis incommoditates ſint poſt- e ntk
habendæ animæ & ſalutis æternæ peri- eier
culis, conſulendum videtur, (lalvé eemd
meliori judicio) ut captatâ fuga Sem- e
pronia in loco tuto deinceps deliteſcat. iann
CASIUS TERTIIIS. MNN
CAa coram Judice Eocleſtaſtico di- Menter d
O& d‿ravit mendaciter, ſé à Crjo cui. Nid
JBemel fecerat poteſtattzſui corporis ub ſpe ⸗ Cotlenl
matrimonii eſſe impragnatam, quapro- nn dl
zier Juder Eccleſiufticus ſub' intentata: Neonſen
diuturni carceris & excommunicatio- litris
nis paa condennavit Cnjum, multum Enlzper
reluctantem, ut corriptanm duceret i Inlimich
quod & faltam. Jam verockja Ffactipe, Ee Nclimn
nitens fatetur, ſé Maritu ſänm, ſalso de- uin
tuliſſe, oqudd al aliocofrapta, & impra: I Cuce
geyat a ſat & quonianm hactenus non beie Ig
cohabitärunt per ſut longu tempus’lcoa- Himred
a vamqi matrimoniaplerum; malun: E e
Jortiuntur exitum) hinc quærit. L. Al,, I ſheren
.: Marrimonin valeat! 2. an ſit neceſſaria l mrine
revalidatio hujus Matrimomi, pralin- Cabite
Zim cum jam conſummaverint? —

— .
= –
E

60latt
tunt fort
Dtum tedte
CethuIS /,/
egro ellin
olibile zn

ltates lnt

tenne

Letur, (M

tl fugn
Pelteli

TIUS.

,C,
ni

tan, iſ

iunh
unene
, ſbre
, Aeſil
Gn
1NN

pH

. 4
e

De Matr. invalido revalidando. 321

R. ad primum, hoc matrimonium
probabiliùs eſſe nullum ſeu invalidum.
KRatio eſt: quia metus, cujus impulſu
Cajus conſenſit, fuit gravis, & reipſa
injuſtus, utpote fundatus in falſa præ-
ſumptione facti particularis: atqui talis
metus irritat matrimonium ſecundùm
dicta n. 152. ergo. Vid. La Croix. z.
6;52.. ubi pro hac opinione refert etiam
Pont. Dian. & Averſ. M

314

R. ad zdum. Matrimonium hoc vi. 355

detur neceſſariò revalidandum, niſi a-

liunde conſtet, Cajum liberè, & inde-

pendenter à metu ſibi incuſſo contra-
xiſſe, vel interea ſaltem liberum præſti-
tiſſe conſenſum. Cæterùm, ùt adver-
tit cum aliis Kugler a. n. I14. liberé
jam conſenſiſſe præſumitur, ſi conſcius
nullitatis ob metum injuſtè incuſſum,

hactenus per notabile tempus v. g. an-

num & dimidiumlIxori ſuæ cohabitavit,

nec reclamavit, aut fugit, dum tamen
facilè potuiſſet; & præſertim ſi conju-

gali affectu copulam habuit &c. D
Dices. Quidſi auté penſatis omnibus

dubium relinquatur, an Cajus indepen-

denter à metu conſenſerit, vel hacte-
nus liberum præſtiterit conſenſum, e

vel maximè, quòd vix unquam paciſi-

c& cohabitaverit Uxori?

322 Conferentia decima quarta.

376 R. Laborandum fore, ut Caja vel per ſe,
vel per alios bonos amicos inducat Ma-
ritum ad dandum jam liberum conſen-
ſum independenter à metu ſemel in-

cuſſo; quia tale conjugium abſque pe-

ticulo infamiæ, aut ſcandalorum &c. vi?—

“

ampliuùs poterit diſſolvi. Et datò tandé,
quòd prævideatur Cajus tam facilè non
perſuadendus ad dandũ de novo conſen-

ſum liberum, poterit Caja amplecti ul-

timũ remedium ſupraà z. 344. recenſitů,
& matrimonium ratificare reddendo
debitum affectu conjugali, quampri-
mùm Cajus illud petierit; quamvis e-

nim hic modus revalidandi ſit minàs

tutus, tamen ſi matrimonium abſque
gravi incommodo aliter revalidari ne-
queat, Sanchez, Bonacin. Palaus, Spo-

rer, Gobat Quin. tr. 5. c. 37. u. 135.
putant eum practicè tutum. Idque vel d
maximeèe dicendum videtur in caſu no-
ſtro; tum quia dubitatur, an non Ma-

ritus intra tam notabile tempus liberè
& independenterà metu conſenſerit?
tum etiam quia Sanchez, lib. 4. diſp.
I4. n. y. probabile cenſet, valere matri-

monium, tamerſi judex aliquem com-

pelleret metu revera, & à parte rei in-

juſto, dummodo talis ſecundùm allega-

ta & probata juſtè fuerit compulſus,

prout in noſtro caſu contigit. §. III.

Atri⸗

Choleri
ls r

Oenns ine
Enin inſim
elimentun
NINNUe
Wmline pro
werletit,

Mni

Cenndt, N

Ulis un
Ginnalic
tatitii ſe

guatt,
Ciarelet

Dee Matr, invalido revalidando, 323

e OCorollaria ex dictis inferenda.
un he ( Olliges primo, quàm meritò hac- 357
Hlorumdee. — tenus inculcatum fuerit, ut Con-

TFratden feſſarius in ſimili caſu, ubi deprehendit
tumfcdn impedimentum dirimens latere, matri-
enowek moniumque revalidandum eſſe, quàm
anplelie cautiſſimé procedat; quia ſi minus cau-
gakerli te proceſſerit, faceile poterit continge-
ve lellen re, ut pœnitentem illaqueet quodam-
,Jumm modo, & graviſſimis exponat periculis
qum Peccandi, prout ex dictis colligere li-
dkemu cet. Hine idem Gobat proximè cit.
cium . 125. bene monet, ut Confeſſarius,
etlm“ Prius quàm pronuntiet matrimonium
,Dlanſe eſſe invalidum, inquirat an Conjuges
71. Dutatitii ſe mutuèò ſincerè ament, an
liiel Kerd ſæpiùs rixentur? item, an uxor
rin lunn nabeat magnam parentelam, nec ne?
Vnterk an. poſſint facilè carere, ſeu etiam abſti-
Ie nereà commercio carnali? &c. arque

. n
unns his & ſimilibus ponderatis, primum di-
1.ℳ ced, vel non dicet, matrimonium eſſe
lctene⸗ riu 2d „quòd, licèt Confeſſa- 358
ren Hl EX charitate ſaltem teneatur adju-
Cun E Ponitentem, & collaborare pro

— S alidando (ſi tamen fieri poſſit) ma-
. E trimonlo, non tamen ſemper tenetur ei-
. N X 2 dem

324 Conferentia decima quarta len.

dem præcipere, ut impedimentum la- ntce
tens detegat alteri parti, & ab ea petat 4 ninh
novum conſenſum; quia frequenter “
accidit, ut nullitas matrimonli, vel ia e
impedimentum latens, abſque graviſſi- enen eke
mis incommodis, puta infamiæ, rixa- ecee
rum, ſcandalorum &c. periculis, alteri D le,
= non polſit. Hinc in imn,
itteris Apoſtolicis, ubi in talibus im- Punch 5
pedimentis diſpenſatur, communiter Alnemmm
executio diſpenſandi demandatur Con- D Nobe
feſſario, aut alteri viro diſcreto &c. ut urider
daC

diſpenſot &. ſod ita caute, ut Latoris
delictum nuſquam detegatur. Vid. Hen- I1t.
rique? lib. 11. c. 3. 2. 6. Sanchez lib. 2. 00X
R. „. . 0)
Pices. Atqui etiam in iiſdem litte- DE
ris apoſtolicis communiter additur hæc
clauſula, ut diſpenſetur, ſeu etiam re- N Die
validerur matrimonium altera parte en 0
certiorata de nullitate prioris Sce, „ le
ité additur hœc clauſula: ut inter ſe pub-
lic, & Jervata forma Tidentini con. III
tyahint &c. heæc autem fieri nequeunt
abſque éo, quòd impedimentum alteri inn
parti intimetur : ergo hoc eſt neceſſa- um 3
359 R. cum P. Gobat cit. n. 242. pri-
mam clauſulam eſſe obſervandam, quan- 6
do id fieri poteſt abſque detectione cri- e.
. mi- “

guat,
Aimenrun

Ee en
i feqen

trimonl, .
ige gn
nnlamie,
ericulis, 1
ſ. Hir

in taibist

commmuni

ndaturC

cteto El./

erk ,
Nent iicn
inegter
tunn 7, 1.
eſt nec

. „29 4
ncne
ig,

De Matr. invalido revalidando. 325

minis, prout vel ex eo colligere licet,
quèdi in iiſdem litteris ſtatim addatur:
Jed ita cautk, ut Latoris deliltum nuf.
1 am detegetur. Similiter reſpon-
endum eſt ad alteram clauſulam, nem-
pe Pontificem ſolùm velle, ut tune
publicè, & ſervatà forma Tridentini
contrabant, „quando id vel nunquam

factum eſt, vel quando nullitas & im-

pedimentum Eccleſiæ innoteſcit, aut
certé probationi obnoxium eſt. Ita
Sanch. Pont. Pirhing, Krimer z. 539.
apud La Croix n. 576. Boſco. ai ip. 712.

SDect. I4. n. 107. & IiIT.

CONFERENTI
DECIMA QIHINTA.

äl

atque indiſſolubilitate Matri-
monii.

SII MM ARIUIM.

362. Maemrnonien Ppracisé ratum, 6 diſolu-

ek: ram Auoa thorum, quàm Auod vinsa-
um.

361. Matri monzen conſunmmatum inter Pide-

les, pariter diffolvi poteſt quoàâd thoraum, non
12 irene⸗ gquodd vincutum.
262. . . 303. Solvuntar duæ Imſtantici in contra-

364. Que

326 Conferentia decima quinta
364. Quo jure Matrimonio conſummato compe-
tat bac indiffolubilitas —
365. Matrimoniunz infidelis, liest contlumma-

tum, poteſt diſſolvi in tribus Caſibus, A con-
verſus ad fidem aliud matrimonium contra-

pa?z.
866. Non item ſiuterque convertatur ad veram
367. Divortium eſt legitima ſeparatio viri ab
Ikore, manente adhuc vineuto conjugali.

368. Enumerantur 6. cauſæ, ex quibus fieri por

teli divortiunr.
369. Satigit euidam Objeciioni in contrarium.
370. Refölvitur Caiſus I. de ſpontö, gui polt con-
rradtam quidem, nondum tamen conſuimatum
Mairimonium, cogitat ingredi Religionem:
Jubitat tamen, an liceat, eosudd ante contrac-
tune ponſam jam cognoverit &. SS
271. Siſponfam non imprægnavit, per ſe loquen-
do licits ampiectitur ſtatune religioſum.
372. Et ſponſa poſt profeſfonen: Mariti, licits
convolat ad 2das Nuptias.
373. Reſolvitaur Cafus I. de Judeo, qui poft
ſuſeeptum baptiſma, cogitat ducere puellam
Chriltianam , repudiatis duabas LUortibus ju=
dæis.
274. Primam eoniagem (NRutiliter poſſit) te-
netur adlmonere, quatenus velit ampiecti veram

375. Quæ, ſi renuat converti, vel converſa coba-

bitare, non tenetur Maritas illams acceptare.
376. Relolvitur Caſus III. de Uore, qua tam ob
malam tradlazionenn, tzum etiam ob adulte-

nium à Marito commaiſum, diſe cſit, nolens

rever tises

y Vadhe
noure

r,
. I1 /1 ,
0 mrhe
uintgcnn

elin ngu

o Murinon
un, li
Aui hrote
Onur

tn jiru⸗

il ertior

i 4

e en g

uiter lom

Mntun

Menihn

Uunur aue
te kellr⸗

3 lblit

glint

lammati i

eit eotſaene

Cbur A/
inioniufn int

Oert tur A

9 Harthn 1i

1 ntie,

irunnuin
, u m
erennſnnitn

di Nekgoren
Ate in H

he.
4 , 6

4 4 .

guerrt ,ll 1
4 Immer

r ſt) W

ptiide
uehi
am eteren
4 10
4,

“ ,N

.
r

De Divortio Gα 327
377. „7 adulterium viri Stponate, notorium ,
poteſt manere divortiata.

378. Ter ſe loquendo tamen, ſuadendum vide-

tur, ut ad virune ſunni regrediatur. Hl

379. Ad conlummaändum Matrimoninßs, &

omnimodam ejuſdem indi WMölubilitatem indu-

cendam, requiritur copula earnalis perfecta.
380. Mar imoninin non diſſotvitur per ſolum in-

agreſſum, led per ſolennem profelſionem Reli-
gionis approbatæ.

3 u, Coninæ, non potens cohabitare alteri abſaue
gravi pericalo animæ aut corporis, eæimitur

a* obligationibus matrimonialibus.
382. Conjux, qui alteri dedit cauſam adultenan-
di,. non habet vauſanz petendi divortiumn.

383. Uæor, quæ poſt cognitum Mariti adulterium,

pvariter commilit adulterium,tenetur egrediaa
Maritum . ab ilo poßaletur.

Premittuntur, & Previtcer reſol.

vuntur quæſita ſcitu neceſſaria, ad de-
bitè reſolvendos Caſus de in- & diſſo⸗
lubilitate Matrimonii, ſeu
Divortio.

ugre⸗ primò:, an, vel quomodo
Matrimonium ratum ſit diſſolubi-

le reſponſi ioné ſuppono cum com-

muniDD. matrimoni diſſolvi poſſe, vel

quoaàd thorũ tantùm ‚Vel quoad thorũ &

vinculũ ſimul. R thorũ diſſolvitur,
quando conjux legitimè à conjuge ſe-

X 4 Pa-

328 Conferentia decima quinta
Patatur quantùm ad cohabitationem &
ectum. Quoàd vinculum autem diſ-
ſolvitur, quando ita ſeparantur, ut eis
concedatur libera poteſtas alteri nu-
bendi, vel cum alio contrahendi : hôc
modo olim mediante libello repudii a-
ud Hebræos diſſolvebantur matrimo-
nia, prout videre eſt apud Clericatum
deciſ. g9. n. .
360 K. jam ad quæſitum. Matrimonium
præcisé ratum diſſolvi poteſt tam quoad
thorum, quàm quoàd vinculum 1. per

ſolennem profefſionem Religionis ab

Eccleſia approbatæ. 2. per diſpenſati-
onem à ſummo Pontifice factam
vel faciendam. 3. non tamen per
ſuſeeptionem Ordinis Sacri, vel impo-
tentiam fſupervenientem, multè minus
per mutuum difſenſum, ſeu volunta-

tem ugun. Ita cum vommuni DD.
Glericat. eciſ 13. La Croix z. 412. Ra-

tio primi inde deſumitur; tum quia
Chriſtus hoc privilegium conceſſit Re-
ligioſæ profeſſioni, prout ex perpetua

traditione, & ſenſu Eccleſiæ, atque de-
claratione, vel potius deciſione Concilii

Trid. &. 2. Can. 6. habetur; tum etiam

quia contractusmatrimonialis tacitè ſal-
tem ſemper includit hanc conditionem:
niſi ante conſjſaummationem voluero am-

r.

Ed, ot ſi
urmr layr
r,ummnd
ertibe
umimonium
Aelhmitan
ernlinieo
tun ſ iſe
her nutun

er imdo

Ulenicde

un potids
Lcommun

erxdecla

ur. 20
Unorium
erntli
uguuth
n et
luſen
den
omg e

;

luint
.H“
hitationen ,. AFum
riter deſumitur ex praxi Eccleſiæ, quæ

im autend
Nuntut I
ls Aterle

trabenei⸗A.

elo wuli
ntur manne
Ud Clerienn

ſrrimorin

tim ei
Plum 1n
eligionis 1
1 fet
gce nin
n tanen K
1,N e
multd mNS
ſeu V Ulnn⸗

unun N

n AN

tun Culi

eelit N

, 41 e 6

De Divortio &. 329
plecti ſtatum religioſim. Ratio adi pa-

jam ſæpiùs diſpenſavit in matrimonio
rato, prout ſuprà n. 11S. dictum, &

fatentur Laym. Sporer, Kugler, Go-

bat, immò communiter Canoniſtæ:
ergo per diſpenſationem poteſt diſſolvi
matrimonium ratum. KRatio autem
3tii deſumitur ab oppoſito; quia ſcili-
cet nullibi conſtat, quòd matrimonium
ratum ſit diſſolubile quoàd vinculum,
velper mutuum diſſenſum Conjugum,

vel per impotentiam ſupervenientem,

vel denique per ſuſceptionem Ordinis;
quin potiùs oppoſitum conſtat ex praxi,
& communi perſuaſione Doctorum, nec
non ex declaratione Zoannis XXII. Ex-
trav. Antiquæz. de voto &c.

.

Quzær. 2dòô, an, vel quomodo ma-

R. Matrimonium conſummatum (co-
pulà carnali perfecta) inter fideles, ra-

trimonium conſummatum inter fideles
ſit indiſſolubile?
361

tionabilibus de cauſis diſſolvi quidem
poteſt quoàd thorum, quoàd vinculum
tamen eſt fimpliciter indiſſolubi-
le. Ita ſemper tenuère, & etiamnum

tenent DD. Catholici communiter. D.
Thomas, Scotus 4. diſt. 31. litt. G. &

S. 39. 1. J. H. opinio. Maſtr. g.

330o Conferentia decima quinta NN
diſp. g. n. 157. Reiffenſt. Laym. &c. & iintin
habetur expreſsè deciſum in Concil. an.
Florent. ac Trid. Can. 5. 6. 7. & S. Id- Ur cie⸗
ipſum proteſtatur Apoſtolus 1. Cor. 7. (lmtimn
dicens: iis autem, qui matrimonio jun- s Na
Ciſunt, pracipio nom ego, ſed Dominus, Ellalgigu
IUxorem a Viro non diſcedere- quòd ſi dif- M, A⸗
eſerit, manere innupt am, aut viro ſuo itti ſe
reconciliari; & vir uxorem non dimit- ſ gligin
tatn ergo cùm Dominus præcipiat, Mu- nlut n
lierem diſcedentem ex quacunque cau- Mndtt,
ſa, ſi non reconcilietur, manere innup- Mſohſn
tam, manifeſtum eſt, inquit La Croix, ere, eh
voluntate viri non poſſe diſſolvi. ullomie
Dices tamen. Chriſtus Dominus vi- ge dalen
detur expreſſam dediſſe licentiam diſ- Wiggent
ſolvendi matrimonium conſummatum rumt⸗
ob fornicationem Matth. 19. dicens: luy yini
quicunqut dimiſoerit uxorem ſunm fyuzcem,
NB. niſi ob cauſam fornicationis, & a- InteſteC
liam duxerit, mæchatur, & qui dimiſ- N Nipen
Jam duxerit, maæchatur ergo ob for- Uthe, 17
nicationem licet uxorem dimittere. inmg 00
362 R. cum Scot. Maſtr. Cleric. deciſ. 10. Mhgsaln
z. gg.. & communi Catholicorum, Chri- nn (mic
ſtum fuiſſe locutũ de dimiſſione uxoris (uii ri
ob fornicationem quoàd thorum, non i. an
autem quoaàd vinculum. Unde diſting. Eilhr
Conſeq. ergo ob fornicationem licet Nan
dimittere uxorem quoàd thorum & luncn
co-

.

Ln & Ccohabitationem, con. quoaàd vinculum,
n in Cn neg. conſ.

7,ο „Jeque dicas, hanc reſponſionem eſſe
olcs r ſolùm arbitrariam & excogitatam. Nam
inms Chriſtus Marc. 1o. abſolutè proreſta-
Gis tur dicens: quicunque dimiſerit uxorem
Gr. un Ham, & aliam durerik, adulterium
peI A Wit 1t ſaper eam. Item Luc. 16. om-
, m AE S1dgaut dimittit uxorem ſuam, & alte-
rrcehit Ad ducit, mæchatur: & qui dimiſſam
cungec ir„ ducit, machatur: at hoc eſſet fal-
en ſum, ſiob fornicationem licerer aliam

anere innn .
itlao ducere, repudiata priore etiam quoaàd

“ vinculum: ergo. Hinc D. Auguſt. lih.
Doinns 2. Ae adalter. Conjug. c. 4. ait: nulliaus
enunt dir, Poſterioris Malier Uxor eſſe incipit,
mſinmmn S. Prioris eſe deſterit: eſſe autem deſinet
ig As Roc, Prioris, ſe moriatur vir ejus, non
nn 1⁷ errcr. Et hanc interpretatio-
ni,, mem geite Cleric. z. q 5. fin. faciunt om-
,, n 2 . ipturiſtæ in commentar. ſuper
. 1bo Aaer c. 719. Lyranus, Abulenſ. Mal-
Pine nneus „Cornelius à Lapide &c.
iulnſ⸗ am Phariſæi interroga-
mfun dant (. riſtum de dimiſſione Uvoris

horeu Auoid vinculum, & non quoad tho-
Potn 4 um: ergo Chriſtus cenſeri debe
len am de illa reſpondifſſe.
nenß K. cum La Croix. n. 402. Chriſtum 363
conn plus reſpondiſſe, quàm interrogârint;
e quemad-

t eti-

332 Conferentia decima Tuinta

quemadmodum Matth. 22. interroga. a

tus: an liceret dare Cæſari tributum? Urcki

1 V. Her
incCetien
cl ſitith
(Cers fum

reſp ondit: = ergo quaæ ſunt Ceæſuris

caſari, & n ſunt Dei, Deo. Dixit

ergo in noſtro propolſito, licere uxorem
quoàd thorum dimittere propter for-
nicationem, & tamen ſine adulterio non
licere dimittere quoàd vinculum. Qua-
re in forma diſtingui poteſt conſequens:
ergo Chriſtus cenſendus eſt reſpondiſſe
Qde dimiſſione quoàd vinculum, & ſimul
de dimiſſione quoàd thorum in ſenſu
jam explicato, con. de ſola dimiſſi ione
quoad vinculum, neg. Con.
Quær. 3tièò, quo jure Matrimonio
conſummato Fidelium competat tam
ſtri cta indiſſolubilitas?

364 R. Aliqui putant competere cidcm

jure naturæ: alii volunt, competere ſo-
lum jure poſitivo: probabilior tamen
ſententia tenet, indiſſolubilitatem ma-
trimonii conſummati fundari quidem
in jure naturæ, quod fornicationem,
ſeu etiam concubitum vagum ( qui ex
diſſolubilitate matrimonii conſumma-
ti facilè inveheretur) prohibet; nihi-

lominus omnimodam indiſſolubilita-

tem oriri ex jure divino, ob rationem

Sacramenti & ſi gnificationem, ſeu re-

Præſentatione Unionis hypoltatic in⸗
ter

ekorarn h

Cte Atrin
r Kh

imnni lnke

tumindidon

Quum

Uuonmnii

lne conc
RE marricn

enmntmti
e ſut de
Dihilominn
Ur adiden
laluß n
6 egben
ine n
4 ſgite
fmminhtil
a
ae en
ninen de
Rtöter
inſet Uel,
ituti

D

na pe Divortio, &c 2333
enhteg ter naturam humanam Chriſti & Verbi
Nium D., quæ eſt indiſſolubilis. Maſtr. cir.
ſan 2. n. 175. Hérincx, Spor. n. 390. Vid.
1, M ertiam Clericat. Aeciſ. 9. & 1I0. Ubi dif-
liceenee fusè diſcutit hoc punctum. Quiaverò
teo hactenus fuimus locuti de indiſſolubi-
Allletint litate Matrimonii Fidelium; hine
nellu’ c Quær. 4tò, an, vel quomodo ma-
Kconee trimonia Infidelium ſint ſolubilia, vel
rhemi etiam indiſſolubilia?
um An. R. Quamvis Matrimonia Infidelium, 36 5
tun in ſeu non baptizatorum, legitimè (id eſt,
ünifin abſque conditione repugnante fubſtan-
A. tiæ matrimonii) contracta valeant ſal-
Mimina tem in ratione contracts civilis, ide6-
one“ que ſint per ſe loquendo indiſſolubilia;
nihilominus ſi unus eorum converta-
Neer’ tur ad fidem veràm, poteſt contrahen-
do aliud matrimonium diſſolvi in tri-
Giiortinm bus ſequentibus caſibus. I. ſi alter nolit
itenm converti, nec cohabitare converſo; vel
Niden 2. ſfi quidem cohabitare velit, at non
etiogen ſine injuria Creatoris, utputa quia Chri-
n(i Kum, aut fidem blaſphemat; vel deni-
conlmm que 3. ſi converſo ex cohabitatione im-
mineat periculum ſubverſionis ; qua-
oltlu pröpter Apoſtolus 1. Cor. 7. dicit: &
ntdd zufidelis diſeedit, diſcedat, non enim ſer-
n, en wvituti ſubjeltus eſt frater aut ſoror (id
lr elſtfidelis ) iw hajaſmoedi; quibus erh is
Dð . Ape-

734 Cnferentin Neeima Juinta

Apoſtolus voluit innuere diſpenſatio-
nem à Chriſto Domino factam in tri-
bus enumeratis caſibus, prout commu-
riſſimè tradunt DD. catholici. Sanch.
Maſtr. Salmant. Cardinal. de Laurœa a-
pud Clericat. Aeciſ- 11. n. I4. Ratio
autem hujus divinæ diſpenſationis fuit:
uia fortè multorum converſiones fuiſ-
i impeditæ, & nimis grave accidiſſet
Chriſti jugum, ſi omnes ad fidem con-
verſi cogerentur vivere in perpetuo
cœlibatu, caſu quo alter infidelis nollet
converti, aut converſo cohabitare ſine
“S injuria Ohriſti, vel periculo fubverſo

nis. Vid. Laym. La Croix z. 400.

vertatur &ö. Nam ſi uteérque ample-

tatur fidem catholicam, neutri licebit
ab altero diſcedere; quia tunc ceſſat ra-
tio diſpenſandi mox inſinuata, prout

conſideranti patebit. Ita communis DD.

Quær. Sto, quid ſit Divortium?
367 R. Eſt legitima ſeparatio viri ab uxo-
reé, manente adhuc vinculo conjugali.
tommunis. Dicitur autem legitima
Veparatio: quia ſine lege & legitima cau-
ſa fierĩ nõ poteſt, nec debet; z quando qui-
dem vi contractus matrimonialis Con-

juges teneantur ad indi viduam vitæ ſo-
cietatem retinendam. Cæ-

e
tuln,

Auuncef

Ar latehr.

Ar rottin

ulecleſe

10 ,. i

er e,

hen⸗ lnjea

unak lite

ne nniſhu
lneſe H
Eerh,
llleni
Kgene
nunn

uuin
366 Dictum tamen fuit, matrimonium Hlrim

eſſe diſſolubile, Si uns infedelium con- de kr

ett ort,

. . „ele

n

bhiiatl
N Irtl ien
nete fekürag 8
lat henee
tnd u
laich
lnens

De Divorio, &4. 33 ½
OCOrxterùm, quôd legitimis de cauſis
auctoritate præſertim Eccleſiaſtica fieri
pofſſit divortium, ſatis conſtat ex per-
petua Eccleſiæ praxi; idque declaratum
M tanquam de fide legitur in Concil. Trid.
lelama Ke. 2 4. Can. 5. ibi: ſi quis dixerit, Eccle-
1 V ham errare, eum ob multas caucſas ſopa-
ltnd vazionem Conjugum quoàd thorum, ſeu
rerloneri quoud cohabitationem adcertum, incer-
mel tamvt tempus poſſe fieri decernit ana-
fent shemaſit. Hinc jzau“
in enen. (Quær. 6tò, quibus de cauſis fieri poſ-
flelisnle ſit, aut ſoleat divortiuum
kubeem KR. Sex generatim enumerantur. Ima 368
loliroti eſt mutuus contrahentium conſenſus,
„ℳ. ſi nimirum velint ob honeſtum finem
uttinn v. g. ad ſervandam caſtitatem, vel ut
α vacent orationi, ut innuit Apoſtolus
e r. Cor. z. vel etiam ne nimia prolis mul-
Teimilcii tiplieatione graventur. 2da eſt forni-
met catio ſpiritualis, ſeu lapſus in hæreſin
Duni, aut gentiliſmum. 3tia eſt incitatio ad
peccatum Frare; ſeu imminens grave
Im periculü falutis ſpiritualis; ut ſi ab altero
oühm incitetur ad fidem abjurandà, ad corpus
oNHe Droſtituendum per adulterium, ad vene-
en α ficia &c. Ata eſt ſævitia Conjugis; ut ſi al-
egine teri cohabitare nequeat abſque pericu-
duné lo mortis, aut mutilationis, attrocis
onilse verberationis, vel ſalutis Corporalis. 5ta
unſte ”ü r l

, int,
e (lenſt
Uackam in r
prout eonn
holici. n

536 Conferent ia decima quinta
eſt votum ultramarinum ad liberandam hh
Terram ſanctam: hæc tamen in noſtris itiin
partibus rarò continget. 6ta eſt forni- Genk
catio, vel potiùs adulterium carnale ab .
altero voluntarie & culpabiliter com- eck

2 3 . 2* „ . . 1 inti
miſum. Dicitur notanter: voluntariè
& culpabiliter commiſſum &c. Nam ſi M

ex ignorantia inculpabili contigiſſer, n
4S5 . S. e. ncd
eoquèd v. g. Conjux putaverit ſibi eſſe i⸗ 1
rem cum conjuge, aut vi fuiſſet ſuppreſ- 1 len
ſa &c, non daret cauſam divortii: quia
cùm talis non ſit culpabilis, nec puniri
debet. Argum. c. Ita e. &c. Propoſito. ponur
22. 1. F. Vid. Reiffenſt. Thl. mor. tr. 14. rC
diſt. 13. A. n. 91. Ubi etiam z. 10. no-
tat, nomine adulterii hic intelligi etiim ()
peccatum ſodomiæ, vel beſtialitatis,
non item tactus impudicos &c. pollu-
tiones &c. quia per hæc, licèt cæterô- altn
quin gravia peccata, non perfectè & . /
conſummatè læditur jus matrimonia-

„ 2⸗ . .
le; cùm non dividatur caro unius Con- ſurek
jugis ab altero in Tertium. urt
Dices adhuc. Chriſtus Dominus . un
- n

Matth. 19. unicam cauſam divortii re-
cenſet, ſcilicet fornicationem: ergo
aliæ non debent admitti.
369 R. cum P. Engel tit. de Divort. n.
140. & II. ac aliis, Chriſtum ideò for- t inn,
nicationem ſpecialiter recenſuiſſe, quia
. hæxac

vinna

iberundh
ninnol
elt fon
1CArnalet

liter ac.

Voluntri

Ac. NNI

ontigilet
ritſbi
ſuppre⸗
rtii: un

ec punit
yopoſte

104,I0.

gigicinn
tigienb⸗,
eciterd

erſelt A
ttinon .
nins r

P.,

De Divortio, &. 337
hæc ſola dat cauſam divortii in perpetu-
um, etiam nolente & invita alteraparte;
ubi e contra aliæ cauſæ non dant jus per-
petui, ſed ſoluùm temporalis divortii,
quamdiu ſcilicet durant, v. g. pericu-
lum incidendi in hæreſin, morbum
contagioſum &c. quibus ceſſantibus
ſeparata cogitur redire ad conjugem,
eſtque eidem reſtituenda.

Proponuntur, & breviter refſol-
vuntur Caſus practici de Divortio
Conjugum.

Trins poſt contralctum matrimoni-
um cogitat ingredi Monaſterium
aoddam paœnitentiæ caus. Motus
autem fult ad hanc reſolutionem, tum
uia int ellexit, Uxorem tempore ſpon-
Hulium ſibi fregiſſe filem, pecoando cum
alio ; tum ettam quia pacifick hacte-
ms non cohabitärnnt z tum denique
Nuia nancuam adhuc l ob maleficium,
t ſaſpicatur) potuit conſummare ma-
trimoenium. Dubitat tamen, an ſibi li-
ceret ingredi Religionem, eoqubd ante
tatratfen, matrimoniu ſuam Donſat

„

338 Conferentia decima quinta

aliquoties cognoverit carnaliter. Quid 4

reſpondendum Titio?

370 R. Titius per ſe loquendo licitè poteft

amplecti ſtatum religioſum, etiam re-
nuente IIxore. Ratio patet ex dictis:
quia matrimonium præcisè ratum po-
teſt diſſolvi per profeſſionemReligionis
approbatæ; eoquèòd contraéctus matri-
monialis ſemper tacitè ſaltem involvat
hanc conditionem: niſi voluero ample-
cti ſtatum religioſum. Nec obſtat,
quèd Titius ſupponatur ſuam ſponſam

aliquoties carnaliter cognoviſſe; quia

per copulam antecedentem matrimo-
nium nequivit fieri conſummatum, cùm
nondum fuerit ratum.
371 Dictum tamen fuit: per ſe loquendo
licitè poteſt, &. Si enim ſupponamus,
Titiam ex præcedentibus fornicatio-
nibus à ſuo ſponſo jam fuiſſe impræ-
gnatam, aut Religionem ob eas forſi-
tan manifeſtandas diffamatum iri, non
licebit Titio ingredi Religionem; quia
damnum ſponſæ illatum, vel etiam dif-
famia Religioni inferenda vix aliâ via
ræcludi poterunt, quàm perſeverando
in ſtatu conjugali: ergo tenetur in hoc
perſeverare; ſi tamen ſupponatur im-
potentia Titii non fuiſſe antecedens,
& perpetuò duratura; de qua ſuprà z.
2542

dicun
i ſite
Ues.
tlim,

Eld Ate
intic,,

) Mrer
llenis
n Etam
bhrs i

A nein

Ullte ad

Nrediv

Cortiun

Uiturun

entem,
Voblien
t tamen
ulth,

Elitſtgrn
Sharun

ne ſen
n Cen
lkon
1 en
Une, er
t .
jtſn

Hiuts De Divortio, &. 239
ur. 24. dictum fuit, qualiter obſtet valo-
ri. Vide Clericat. Jeciſ. 1z. n. 16.
citeon Dices. Datéô jam, Titium fuiſſe
etumk profeſſum, poteritnè Titia remanens in
er ids ſeculo alteri nubere, ſi dedit cauſam
ru A divortio, peccando cum alio?
Relgim. Rk. Poterit. Ratio eſt: quia profeſ- 372
us II Kio ſolennis diſſolvit matrimonium ra-
rine tum, etiam quoàd vinculum. Et quam-
Ae vis pars illa, quæ dedit cauſam divor-
oln, tio v. g. adulterando &c. ſine exprefſa
ſponſin vel tacita ſaltem licentia non poſſit
e; du tranſire ad alia vota, nec Religionem
mutin- ingredi vel ſuſeipere ordines, tametrſi
n divortium per ſententiam Judicis eſſer
inſtitutum; quia divortium non no-
Hgunß centem, ſed ſolùm innocentem eximit
ommg ab obligatione thori conjugalis &c. po-
ornicne teſt tamen licitè tranſire ad alia vota,
ſeinmd. ſuppoſité, quòd pars innocens muta-
ensI. verit ſtatum ſuum, prout fit in profeſ-
Nir‚m ſione ſolemni; quia aſſumendo talem
em;u ſtatum cenſetur etiam innocens à ſe ab-
etimd. dicare omne jus conjugale, quod habuit
9aIH in alteram partem. Sanch. Pirhing. Fag-
remn nan. c. ex litteris. 5. h. t. Schmalzgr
turime cod. tit. n. I24. Babenſt. tr. 5. p. 7. diſ;
atur I 2. Al. 6. Z. 32. 8
eCeeh

„W LV 2 CA-

3406 Conferentia dec5ima quinta
CASIS SECUINDUIUS.,„
Snbronin abjurats gZudaiſino, -
3 dem cum hbaptiſmate ſiuſeepit: fa-
zetur tamen, ſe tempore Iuſßidelitatis ſug
d ecaaan uxore duxiſſe aliam,
ariuter.
quid ſibi de prioribus matrimoniis te-
nendum? 2. an modò repudiata etiam
ſecunda conjuge poſſit ducere puellam
ud nna Juam ſibi jamjam deſpon-
ſavit?

373 R. ad primum. Matrimonium Sem-

ronii cum prima conjuge fuit omnino
validum in ratione contractùs (ſi tamen
non exceperint contra perpetuitatem,
nec adjecerint aliam conditionem ſub-
ſtantiæ matrimonii repugnantem) quia
etiam Infideles de jure naturæ poſſunt
invicem transferre dominium ſuorum
corporum, in ordine ad generandam,
& educandam prolem; quò fuppoſitò
dicendum, matrimonium cum 2da con-
tractum fuiſſe nullum, quandoquidem
inlegium repudii jam ſit à Chriſto
Domino revocatum, prout defacto
Quin immò nec licitè potuit z dæ Uxo-⸗
ri adhærere, niſi invincibiliter igno-
raſſet revocationem hujus privilegii,
4 in-

dgdn. Luarit proin I.

communiter tenent omnes Catholici.

1
iſer.

1

Uelur adn

ſumen 6
flger)
ti i
lun, Pror
Colr.

um
orfennn
MlNC

oni
ices

ntco

re velt
. Ne
1 At 4 ,
lut in,
itrion
Gheliell

eſs
y, .
chen 4

znta
S
eit
tati
ſe Aen
Cin l.
oiis .

ta etion
uel

dcur.

am em-
romnine
ſitamen
tuitaten,
Menn lo⸗

n

Pornn

n. 40 9. COlericat. l. cit. n. 10.

De Divortio, g&G. 341
inquit Card. de Lauræa apud Clericat.
R. ad zdum, quèòd Sempronius te-
neatur admonere primam conjugem

374

(ſi tamen poſſit, aut ſpes converſionis

affulgeat) quatenus etiam ipſa velit
amplecti fidem veram, ſeilicet Catho-
licam, prout communiter monent DD.
La Croix z. goss. Sanchez. Diana, Lau-
ræa &c. apud Cleric. cit. n. 21. Quèôdſi
uxor renuat converti, licebit ei ducere

puellam Chriſtianam, immò tenebitur

vi promiſſionis ſponſalitiæ.

Dices adhuc. At quid, ſi uxor re-
nuat converti, & nihilominus cohabi-

tare velit?

R. Non tenetur illam acceptare; quia,

Aut ait Apoſtolus, non eſt ſoervituti ſub-

Jelctus in hujuſimodi. Deinde ex tali co-

habitatione plerumque exponitur fide-

lis periculo ſubverſionis; ad quod tamen
declinandum Chriſtus diſpenſavit in

vinculo matrimonii cum Infidelibus

converſis. Quèd autem Apoſtolus 7.
Cor. . adhortetur, ut, Si quis frater
uxorem habet infidelem, & bhac conſen-
tiat habitare cum illo, non dimittazt il-
lam, rationem conſilii habet, non
præcepti, prout notant DD. La Croix.

CA.

37 5

342 Conferentiaz decima gqainta

CAe ante aliquot menſes diſceſit

2 ſuo viro 3 partim quod ab eo ne-

dum verbis, ſed etiam verberibus fue-

rit malè tractata ; partim etiam, quòd
Maritus commiſorit adulteriuem. Et
quamvis à ſuo Marito ſapius ſuerit re-

vocata, noluit tamen revertt, nec ha-

bet animum revertendi. Quagritur I.
an propter allatas cauſas potuerit licité
recedere à 2. an etiam protinus poſſit
Jequeſtrata manere, vel 3. quid Con-
feſſario in hoc caſa valde practico agen-
dum *

376 R. ad Imum. Si mala tractatio re-

ſpectu Cajæ fuit verè gravis ſeu ſæva,

utpote notabiliter excedens modum

corrigendi aut corripiendi jure permiſ-
ſum, ex quo Cajæ imminuit grave ma-
IH v. g. vitæ, mutilationis &c. àt ſuperiùs

dictum, potuit vi hujus licité recede-
re à ſuo Marito, & quidem auctoritate

privata; quia nemo tenetur cum peri-
culo gravis mali exſpectare ſen-
tentiam udicis, ne inde enaſcantur in-
juriæ, unde debet naſci jus. Quin e-
tiam propter ſolum adulterium culpa-

biliter à viro admiſſum, tutâ conſcien-

tia potuit diſcedere, dummodo de adul-
terio

CASUS TERTIIIS.

tio heri
icihze⸗
etenll,

Dllne

