licentiam contrahendi pratermiſſis de-
nuntiattonbus ; quam etiam obtinuit,
Ned c-um onere, ut contraheret coram D.

Parocho ſponſi. At illa, diſſimulatohoc one-

re contraxit coram ſao Domino Parocho.
Dübitatur ergo I. an P. R. Dominus De-
canus Ruralis potuerit concedere hanc li-
‿ntiam? 2. Wirum memorati ſponſt potu-
orint licite, vel ſaltém validèt contrahere
coram D. Parochoſponſæ, Cajæ ſoilicet?

81 R. ad 1mum. Poteſtas diſpenſandi in de-
nuntiatié6ibus ſeu proclamatiéibus, de jure

ordinario ſolùm competit I. Pontifici, 2.
& Epiſcopo, ejuſdémque Vicario Gene-
rali.

Deim
M
Urhen
nbll
od gr⸗
ſorb, ſe
nemfi
F.lo n,,
ekono⸗
til Gent
, d

lonem!
itls n
opn

1Oehs
Gud 1
Obliger
Cadlri

(alſin
Umnkn

y,

(Ccndurn

Kiterir 1
Dnd gi

De inpelimentir mat rimonii, Sc. 67

id opotte rali. Quin imè, Epiſcopus i in iiſdem tene-
tur diſpenſare, quando id exigit necefli-

jenimm
dainn tas publica vel privata, ad Vitandum ali-
ein: nd quod grave incommodum animæ, Ccor-
ituem Poris, famæ, vel etiam fortunæk. Ka-
nel mmn tionem ſubmitriſtrat cum Tannero, Gobat.
m helnt r. to. n. 5oS5..La Croix n. 490. quia hc po-

teſtas non commirtitur Epiſcopi, aut Vica-
rii Generalis libertati, ſed arbitrio, id
eeſt, judicio, ſecundàm prudentem ra-
, tionem regulato. Unde in caſu neceſſi-
tatis, quo ſeilicet non datur recurfſus ad E-
ſaß piſeopum, ait La Croix z. 494. poteſt Pa-
rochus ( quidni & Pecanus?) declarare,

rimmonilt
7 vtu uôd præceptum prochamationum noen
in 1 obliget ſi Epiſcopus diſpenſare teneretur,

6 adiri non poſſit. Quare cùm in noſtro
nio caſu ſupponatur, Cajæ iminuiſſe pericu-
W lurrimfamiæ ex dilatione Nuprtiarum, di-
. hes cendum videtur, quèd ſi de hoc fortè con-
n Nfſtiterit Domino Decano „potuerit is ſin
, minùs diſpenfare, ſalcem declarare, quòôd
Præceptum proclamationum cum tantò
veu, periculo non obliget.
d/te. R. ad 2dum. Præmemorati ſpo onſi 82
ar. validè contraxerunt coram Parocho
Cajæ, Ratio eſt: quia Tridentinum plus
ndie non requirit, quàm ut contrahant coram
proprio Parocho: Sacra autem Congre-
ore Lgatio (teſte La Croix n. 497.) declar avit,
E 2 per

68 conferentia tertiaz

per proprium Parochum intelligi Paro-

chum alterutrius e ſponſis; quod immu-

tare non potuit D. Decanus: ergo. Quin

etiam licitè contraxère, ſi ex gravi, &
rationabili cauſa id fecerunt; ; quia non
eſt præſumendum, fuiſſe mentem D. De-

cani, eòs obligare, ut cum gravi incom-

modo contraherent coram Parocho ſpon-
ſi potiùus, quàm ſponſeę. Verumtamen

ad hoc practicè dignoſcendum, utrum
ſcilicet contrahendo peccaverit? atten-
dendæ erunt aliæ circumſtantiæ, utputa
finis prohibitionis &c. &vel maximè utri
bona, vel mala fide contravenerint Præ-

cepto D. Decani.
§. III.
Corollaria ex dictis inferenda.

2 Coli. r. Matrimonium cum impe-

dimento ſive ex jure naturæ, ſive
Eccleſiaſtico ſolùm dirimente contra-
Gtum, nullum eſſe, ac irritum; idque
verum eſt, tametſi contrahentes in-
vincibiliter ignorâſſent ſe impedimento
irretitos. Ratio eſt: quia Eccléſia non

ſolum prohibet ſponſos volentes con-

trahere cum impedimento dirimente:,

ſed

Neinp
Klnte
(un:at
nunln eti
5 un
aletih

Diees,

9
dere rat
unin
n, 1

Noranti
(ultel
Nundun
Contrah
licti
Pitſoro
Cogeret
34 Mon 5
uinon
ulten
Draris
rnr
unm,

.
.

laike . De impedimentis matrimonii, &. 69
imt ſed inſuper eos inhabilitat ad contrahen-
1o. G dum: at ubi lex eſt inhabilitans, igno-
EgrI Fantia etiam invincibilis non facit habi-
gli les, quamvis contra legem agentes ex-
mmh cuſetà peccato: erĩvvvo.
ziden Dices. Aliqua ſaltem impedimenta
chohe v. 8. Criminis, Raptũs &c. videntur ha-
runtut bere rationem Pnæ: ergo quemadmo-
R dum ignorantia invincib ilis excuſat à pœ-
it? m. na, ita excuſare debet ab impedimentis
wimen K. cum P. Kugler n. 1 957. quòd, icèt 84
int n hujuſmodi impedimenta ſtatuantur etiam
in poœnam delicti, tamen primariè, &
principaliter ſunt inhabilitates Canoni-
cæ, quæ certèò incurruntur etiam ab ig-
norantibus, ùt conſtat ex praxi Eccleſiæ,
ch quæ teſte Corrado apud La Croix n. 642.
nunquam permittit talis criminis reos
CLontrahere ſine diſpenſatione. Hinc idem
unID La Croix n. 526. cum Sanch. Carden. Leſ-
turr, ſio & aliis rectè infert, eum, qui cogno-
vit ſororem ſponſæ, vel qui per judicem
n;. cogeretur ducere conſanguineam ſuam,
ente - non poſſe contrahere, & conſumare ma-
dimdé trimonium, tametſi gravi metu ad hoc
cnm adigeretur; licèt enim vis, aut metus
es gravis poſſint quempiam excuſare ab ob-
time Tervatione præcepti eccleſiaſtici, tamen
eum, qui inhabilis ‚non poſſunt red.
H 3 E-

jU„V00 (Cconferentiatertia

dere habilem ad contrahendum. Fateor

tamen, aàa P. Krimer. Z. IoI4g. Pichler,

& aliis 'ſatis probabiliter doceri, quèd
ignorantia excuſet ab impedimento cri-
minis. Unde Gobat, Sporer, Kugler

cit. & alii putant, eos, qui cum tali ig-

norantia contraxerunt bona fide, in ea fi-
de relinqui Poſſe.

87 Coll. 2dò, Parochum licits non poſſe
aſſiſtere matrimonio illorum, quos! novit

eſſe irretitos impedimento præſertim di-
rimente, niſi talem notitiam hauſiſſet ex
ſola confen lone Sacramentali, qua in ſo⸗

rO externo Uti neutiquam licet. Ratio

eſt: quia cum tali impedimento contra-
hentes peccant mortaliter, & Sacramen-
tum fruſtrant; 3 quod utique Parochus ceu
Paſtor animarum ſub gravi culpa prohi-
bere tenetur; præſertim quia! hujuſmodi

putatitii conjuges ſemper verſarentur in

periculo fornicandi. Oportebit proin

hujuſinodi ſponſos remittere ad Epiſco-

pum, aut ejus Vicarium Generalem, vel

denique ex Urbe impetrare diſpenlatio-

Pem ig. Sanchez. lil. 3 3. diſp. 15. . 3.
Dices. Qutdii a autem iinpedimentum
ſupponatur ocenltum, & foli Parocho

cognitum, ſimúlque matrimonium ſine-
ſcan-

⁶
—
r

—*

Dem
ſendalo
Eerri
0
.
Gur im
Nl me
(eler
oced
Finci
Chern
Chece
Acont
Crmal
Daroet
lum
taree
Etiam
telte,
ln ing
nod

e. De impedimentis matrimonii, &c. 7I
n. n ſcandalo vel infamiæ periculo non poſſit
.Dichan differri ampliùs? .ł D
ei, R. Cum P. Sporer n. 457. in hoc caſu 86
ment c & fuppoſito vel maximè attendendum eſ-
, N ſe, an contrahentes, vel etiam pars illa,
um tHÿ quæ impedimenté laborat, ſit in bona,
le, inen vel mala fide? Et ſiquidem Parochus
(vel etiam Confeſſarius) adverterit, eos
SnonH Procedere bona fide, aut ex ignorantia in-
em Vincibili, oportebit tacere, diſſimulare,
Alermm & permittere, ut agant bona fide potiùs,
ualee peccent materialiter, quàm conſterna-
mnif tà conſcientia, cum periculo peccandi
t. N formaliter. At verò ſi Confeſſarius, aut
, Parochus advertat, ſponſos, vel etiam ſo-
Gnm lum ſponſum, aut ſolam ſponſam, labo-
chd rare errore, vel ignorantia vincibili, vel
Iee Eectiam ſi ſuſpicentur de impedimento la-
rinm tente, aut omnino interrogent, conſi-
ruen liumque petant, tunc procedendum erit
irae modo ſequenti. I. Veritas erit aperien-
. 3Ende. da, dicendum que, quèòd nequeant con-
trahere. 2. permittendum ut contrahant,

ae ſed cum animo contrahendi ſeu faciendi
ee. quantàm poſſunt. 3. Interdicendus erit
63* uſus, & conſummatio matrimonii (ſi im-
ne pedimentum ſit dirimens, vel impediens

Prt propter votum Caſtitatis aut Religionis)
GE . quouſque fuerit impetrata diſpenſatio.
o Hinc 4. quamprimùm recurrendum erit

lum

272 Cenferentia tertia

ad Epiſcopum, vel ejus Vicarium Genera-

lem ſecundùm dict⸗ n. 7I. Vel, fi non ſit
periculum in mora, ad ſummmum Pontifi-
cem pro impetranda diſpenſatione. Si
mora deſit, & periculum incomtinentix
ex altera parte impedimenti ignara ti⸗
mendum, induc (ait. Sporer cited.) utr

pars impedimenti conſcia ex tempore vo-

veat Deo ſervare caſtitatem, aut primo
triduo, juxta monitum Archangeli Ka-
phaelis Pobiæ juniori datum; aut in raro
caſu primis novem diebus, in honorem
novem menſium, quibus Beipara Virgo
Deo gravis fuit; vel aliquid ſimile fanctæ

intentionis. Intereai impetrata diſbenſa-

tione ſuavis quoque modus eſſe porerit
renovandi conſenſum juxta dicenda 4. n.
335. Hane Reſponſionem meritè appro-
bat P. Kugler z. 2179:

4
N

CONEFEKEENTIA
QIXART A.

De Iimnpedimentis Dikineni: . nie

.
.

bus⸗ Kroris & Conditio-

D
F 1
H. Mei
ſantien
Tyage
1e
1. Nen
Gitioſ
92. R 4
9 NI .

cory

955. Kle

ünpen
90. K
ert⸗

8, le⸗

eſche
1) M

unr,

loo.,

Pl Ue
hnnn

kena

02. M.
.

I M.

en
Alle lunn
ungell
Urkinnn
Phonoren
Atr Vi

ikki

len

ſe doe
ence /
itozppn.

De impedimentis nirimentibus, S 72

S II MM ARIIM.

27. Luid ſit 1t Error?

88. Error cireæ ſuhſtantiam Ferſonæ dirimit;
89. Vel eirea qualitatem, quæ reaundat: in ſah-
ſtantiava,

90. Traduntar dua Regulæ, 44d de⸗ gnosenaxn, an

error qualitatis redundet in Eibltantiam, vel
n204
91. Nomine conditionis intelligitur ig gnorata con-
ditio vituti

92. Et quidem ſtricts talis.
93 sSi liber cum ſerva ſcienter eontrabit, ,valet.

94. Rgölvitur Caſus I. de eo, qui contraxit cunz
corrupta, quam azaverat, We Vircgivem.
95. Sola hbabitualis diſpolitio voluntatis, eur non
impediat valoren Matrimonii?
96. Relolvitur Caſus II. de eo. qui contraxwit ,is.-
gen ſe el Miniltrzam Principis.

97. An ſponſa lieuerit talem deſerere?

98. Et quid, A poſt agnitum errorens eidem con-
cehſihet eſum corporizs!
99. Rgſolvitur Cæſns III. de Porſa, 1 naaſie
damnato ad Triremes.

100. Hoc Matri imonium, probabilius valet.

I I. TItrum error circa 7walitatem vedundet in ſube
Rentiam Perlonæ, poteſt ſus modo coligi eæ præ-
viis intetoeutionibns, vet motine ⁶° line contras
bendi.
102. Matrimoninzs paine ,ſervo a4eriptieio tantun,
vel Origivario contradum, Nuhſeſtie.

74 canferentia quarta

§. I.

tur quæſita, ſcitu neceſſaria ad ritè deci-
Adaendos Caſus circa impedimentum
Erroris, & Conditionis

ſervilis.,. .

Uæres I. Quid intelligatur per im-
pedimentum Frroris:
87 R. Nomine erroris hic intelligitur non
tantùm ſiniſtra apprehenſio, ſeu judicium
intellects, ſed etiam ignorantia, quâ quis
ignorat Perſonam, vel qualitates Perſonæ,
cum qua contrahit. Unde talis ignoran-
tia ſeu error dupliciter poteſt continge-
reé, nempe I. circa ipſam Perſonam (&
vocatur error ſubſtantialis; eoquèd ver-
ſetur circa id, quod eſt de ſubſtantia con-
tractûs matrimonialis) vel circa qualita-
tes Perſonæ, utputa circa bona naturæ,

famæ, vel fortunæ &c. Eſt communiſſima

DD.
Quær. 2. Qualis error dirimat matri-
monium?

88 R. I. Error verſans ſeu contingens

circa ſubſtantiam Perſonæ dirimit; non

Item 2. error circa qualitatem, niſi talis

qua-

Mim

ndaret

— S c.
Præmittuntur, & breviter reſolvun-

dee
Dont. N⸗
epti
iseſten

klin
Chtrad
1. l.
l t,
i

onſer

nd
Mi
ſenlun
kepu
lond⸗
Ggum
turn
euni
7 (ond

kelolyut
tite gec
mentun
is

Ur erit

giturndad
judicin
„qud
8Derſon
signotn
contie
lonan
uol e!⸗
Antla .
aul⸗
naturt D
unin

.
lit n ₰

htingen.
nit, Mn

Nii
5

De impedimentis dirimentibus, & . 75
qualitas ex intentione contrahentis re-
undaret in ſubſtantiam Perſonæ, vel
potiùs contractůs. Ita rurſus un com-
muni Scot. z. Aiſt. 30. g. I. Sanch. Tamb.
Pont. Maſtr. 4. Aiſp. 7. . 390. Katio pri-
mæ partis eſt: quia ad valorem contrac-
ts eſſentialiter, & per ſe requiritur con-
ſenſus in ſubſtantiam objecti, circa quod
contraétus fit: at, quit errat noiut conſe-
tit. L. ſe per errorem ſ-. de juriſäilt. omz.
Jud. & errantis nullas eſt conſenſus er.
cum, teſtamentuiz. LE. non, idcirco. C. de
juris & ſacti ignorantia: ergo deficiente
conſeniu circa ipſam Perſonam, deficit
contractus matrimonialis.
Hlinc etiam comunis eſt Doctorum con-
ſenſus, hoc impedimentum dirimere ex
ipſo jure naturæ; quia ex ipſa rei natura
repugnat contractus ſine conſenſu in ſub-
ſtantiam; cùm contractus nihil aliud fſit,
quàm duorum vel plurium in idem placi-
tum conſenſus. L. I. f-. de pact is. Katio po-
ſilerioris eſt: quia ad valorem matrimonii

ſufhicit conſenſus in ſubſtantiam Perſonæ,

ſeu corporum quæ mutuo dantur: ergo
quidquid eſt extra ſubſtantiam corporum
(uti ſunt qualitates) eſt accidentale, nec
poteſt invalidum reddere matrimonium.
Ita rurſus DD. conmmuaniter. Herincx hic
Aiſp. 6. n. 37. Sporer z. 5. Engel. lib. 4.
IIt.

„

26 conferentia quarta

tit. 1. g. g. n. 2. Et colligitur ex C. eum

in Apoſtolica. de ſponſal.

29 Dicdtum tamen fuit: niſi talis qualitas

ex intentione contrabentis redundaret in

Nubſtantiam Perſonæ, & fubinde enim

talis error, ùt Doctores communiter no-
tant, redundat in fſubſtantiam Perſonæ,
quando nimirùm Perſona aliunde prorſus

ignota alicui contrahenti fub fola aliqua

qualitate proponitur v. g. quòd ſit primo-
genita; quòd ſit genere nobilis, &. at-
que ideo determinat voluntatem con-
trahentis, ut in eam præcise conſentiat:
quapropter deficiente tali qualitate deficit
conſenſus in ſubſtantiam, & ipſe contrac-
tus. Vid. DD. cit. Verùm pro pleniori
hujus intellectu
Quær. 3. Unde colligendum, quèd
error circa qualitatem redundaverit in
ſubſtantiam Perſonæ, vel non? Z
90 R. Ad hoc dignoſcendum diverſæ à di-
verſis aſſignantur regulæ, ùt videre eſt
apud Gobat. tr. 9. 4. z. 113. & Clericat.
eciſ. I9. n. 27. Convenienter tamen, vi-
tandæ obſcuritatis gratiâ, ſtatui poſſunt
duæ ſequentes. —
Prima Regula. Si contrahens matri-
monium qualitatem illam poſuit in con-

us

e tals

der
In cor
onitio

ſemenn

71. dn

1NI
lunße⸗
Guundo
mnin
CGaktak
mKun
AAte

inci

Contra

gonlith

e ſe
it⸗
urae

l
Uind

ditione contractũs, ſive formaliter, ſive ,

virtualiter; ùt ſi dixerit: Duco te, ſi ſi
virgo,

4
Pex A

lirgual
undareri⸗
binde ern
huniterne
n Perhonz,
ndeyroi
Pla dr
ſtpin⸗
6, G
tem C.
nſentia
te deßt
Contk
0 lenir

Im, l
laverle t
erlelt
igere
Cleric.
mern 1. »„
poliu *

6 Mol-. .

in ek .
ter, ſt .
, 6
0

De impedimentis dirimentibus, & . 77
virgo, ſi nobilis, ſi dives, ſi primogenita,
&. tunc deficiente tali conditione, con-
tractus pariter corruit. Ratio eſt: quia
tunc talis qualitas fit pars objecti princi-
Pas per ſe intenti, eſtque conſenſus ſo-
um conditionatus: atqui conſenſus
conditionatus conditione non fſubſi-
ſtente nullus eſt, ùt omnes nôrunt: ergo.
Ita cum communi D. Bonavent. 4. diſt. 3. .
21. apud Sanchez. Lib. 7. diſp. 1IS5. . 21.
2da Regula eſt hec: Tunc error qua-
litatis cenſetur redundare in ſubſtantiam,
quando de ea actum eſt ante contractum
matrimonii, quia v. g. Perſona cum qua
contrahitur, vel ejus Mediatores affir-
mäàrunt, eam eſſe nobilem, divitem, &c.
& altera pars ob illam qualitatem, in quam
principaliter dirigit mentem, intendit
contrahere cum illa Perſona, quam ita
Jueliſcatam credit. Ex. Gr. Si Puella ja-
et ſe nobilem, & alius non quidem no-
bilis, dives tamen, principaliter, induca-
tur, ac moveatur ad contrahend propter
nobilitatem; in hoc caſu probabiliùs ma-
trimonium nullum eſt, ſi puella non fue-
rit nobilis. Ratio eſt: quia in tali caſu
qualitas non minùs intenditur, 9 uam Per-
ſona, ideôqué hit pars objecti principalis
ex intentione contrahentis, & conſenſus
vere pendet à tali qualitate: ergo hac
non

78 Cenferentia Pearta
non fubſiſtente, deficit confenſus, &
per conſequens contractus. Vide Go-
bat. loc. cit. Clericat. deciſ. 19. n. 29. Kug-
ler z. 10 95. “U

mine Conditionis ſervilis?
91 R. Nomine conditionis, quæ eſt im-
pedimentum dirimens, intelligitur igno-
rata conditio ſevitutis fſtricté talis; &
innuitur, matrimonium cum Mancipio
Eontractum à Perſona libera, conditio-

Quær. 4t0, Qud hic intelligatur no-

nis ſervilis ignara, eſſe nullum, & irritum,

prout ſtatuitur cap. ſin. de conjug. ſor vor.
92 Dictum tamen eſt Imèò, intelligi Con-
ditionem Servitutis ſricte talis. Quo-⸗
circa notandum venit, dari ſervos in tri-
plici differentia; alii enim funt &rvi ad-
Neriptitii, alii Originarii, & alii Ervi
Propriè tales, qui alio nomine nuncupan-
tür mancipia. Servus adfcriptitius di-
citur, qui Glebæ ſeu præœdio colendo in
perpetuum ita addictus eſt, ut inde rece-
dere ſibi non liceat, niſi facta priuùs re-

miſſione à Domino ſive gratis, ſive etiam

perſolutò ejuſdem pretio: & tales ſat
multos hodiedum eſt reperire in Bohe-
mia, Polonia, Suevia, & aliis nonnul-
lis Germaniæ locis. Originarius Servus
appellatur, qui ortum habet à ſervo ad-

ſeriptitio. .
. Tan-

Nin
Iunde
cii
Uebeo
lstan
1eſt in
Memk, ut
1 le Cn
Chaſtitut
MMtural!
Ut i
Alalenn
Poteſtate
Heckulib
Deinde
üicgdi
fete ad
1verd
uulig
ortquo
Fentrem.

„De impedimentis dirimentibus, &c, 79
okenſi Tandem ſervus proprie & ſtrictè talis
Vike eſt, qui ita ſubjacet poteſtati ſui Domini,
„h utab eo etiam vendi poſſit pro libitu. Et
hujus tantùm ſervitutis conditio ignora-
Mignrom ta, eſt impedimentum matrimonii diri-
mens, ut ſtatuitur in jure l. cit. item ca.
gk 2. de Conjug. Serv. Katio autem hujus
girurig⸗ conſtitutionis fuit hæc: quia æ qquitati
Otis; naturali omnino videtur conſentaneum,
SMne ut ii, qui matrimonio ſunt copulandi,
conem &εqualem corporum ſuorum conferant
Ximim poteſtatem: at hoc non poteſt ſervus re-
G, ſpectu liberæ; cùm non lit ſui juris.
iein GO Deinde cuùm Servus lucretur Domino
„. quidquid lucratur, non poterit ſatis con-
um ferre ad commode nutriendam prolem:
„ ſi vero UXor ſit ſerva, & Maritus liber,
di rurfus ſequetur ingens incommodum;
quotquot enim genuerit proles, ſervitu-
E ti ſubiicientur; eoquèd partus ſéquaztur

S
dlat ventrem, ut jura loquuntur: ergo Eccle-
den ſia juſtiſtimam habuit cauſam irritandi hu-
2ſrir⸗ juſmodi matrimonia. Immèò verò fat
Erean multi, etiam graves DD. apud Sanchez
. lo, & Laym. tenent, tale matrimonium ip-

Nre.. ſo jure naturæ nullum eſſe; eoquia Per-
ſona libera meritèò præſumitur, nolle fu-
, um corpus tradere pro corpore alterius,
571 niſi ſimiliter libero. Vid. Sporer. z. 10.

80 Conferent ia quarta cfe
93 Dictum fuit zdò, matrimonium eſſe Nn
nullum, ſi ſit contractum a Perſona li- (All, e
bera, conditionis ſervilis ignara. Quan- ſ l
do enim Perſona, libera contrahit ma- er Et
trimonium cum Perſona, quam ſcit eſſe niilter
conditionis ſervilis, validé contrahit, non linlier
minùs, quàm ſi ſervus contrahat cum Inb en

ſerva: ùt habetur. C. alt. de Conjug. ſer- agulig

Vor. Atque hoc etiam procedit, ſi con- wdund
trahens liber ſperavit conjugem liberta- inn
Mure

te donatum iri, tametſi vana ſpe fuiſſet e
deluſus. Ratio eſt: tum quia talis non Weft
erravit circa conditionem ſervilem; tum ng
etiam, quia huic utpote volenti, & (GElle

conſentienti non fuit facta injuria. Eſt zmin
communis apud Spor. Babenſt. & alios. . d 4
L indi e

§. II. AMlliden

Proponuntur, & breviter reſolvun- titrn
tur Caſus practici de impedimento cHacn
Prroris, & Conditionis. e WM
CASHS PRIMUSs. unm
Tius in facie Eccleſie contraxit couom Menm
Titin, quam Fede,ze von a . Th
Virginem: at Verò Poſt contraclum d pre- ulbet
bhendit non ſölum corruptam, ſöd & gravi- uldnh
dam ab alio; qun ratione cogitat reſilire ulſe
4 matrimonio, & quarit , un hoc voſſit a
tutaà conſeientia ? AIPerho

R. Non

De impedimentis dirimentilbus, &c. §

nomiune K. Non poteſt, niſi in contractu ecx-94
ertul Ceperir, vel antecedenter proteſtatus ſit,

7. ( ſe nolle contrahere, niſi cum Virgine,
ateahied Katio eſt : quia matrimonium, 11 ſub⸗
* ſtantialiter conſiſtat, nequit infirmari aut
mnrane reſcindi, exceptis caſibus, quos Eccleſiæ
Nuietr Praxis permittit: cum crrore autem cir-
* ca qualitatem (ut eſt Virginitas) con-
. 3 tractus fubſtantialiter ſubſiſtit; nec ullo
d canone eccleſiaſtico tale matrimonium in-
em firmatur ergo, Hinc L. Alioquin, F. Ae con-
ſe fll⸗ trabh. emptigze dicitur: quòd ſ, Ago mé
virginem emere putarem, cam eſſet Ma-

8

2 talis
ſillem u ,,.α id eſt corrupta, ait Gloſſa, valebit

lenti emptio- in ſexis, enim non eſt erratum. Ve
uu. rum eſt, quèd talis emptio ob dolum re-
Adlis ſeindi poteſt; ſed matrimonium ſemel
validum reſcindi ita non poteſt. Laym.
lib. . tr. Io. Part. g. C. 2, . 2. Palao, Nieſt-
reſoe ner „Schmalzgrueb. ib. 4. tit.. I. z. 447.
cdinem Dices. At verò Titius proteſtatur,
„ ſe taliter fuiſle diſpoſitum, ut ſi ſciviſſet,
8. ſponſam jam eſſe corruptâ vel omnino im-
prognatam, prorſus nunquam conſenſiſſer.
AAh.³ R. Hæc habitualis tantum diſpoſirio ni?95
s il facit ad invalidandum matrimonium;
Mr quia in hoc contractu non artenditur
o uid feciſiet, ſi ſciviſiet, eſſe corruptam,
r T quid actu fecerit: atqui adtu conſenſit
N Berſoian Titiæx, & quidem abſolu-
“ 10,
R. Nen

82 Conferentia quarta
tè, ſine ulla exceptione, proteſtatione,
vel conditione appoſita, ùt ſupponimus:
ergo valet. Accedit, quèd ſi hujuſmo-
di habitualis diſpoſitio ſufficeret ad re-
ſcindendum contractum, innumera ſam
matrimonia reſcinderentur, nec ulla am- ſalyera

plius foret matrimonii firmitas; quando-

quidem frequentiflimè accidit, contra

Ninden
(A5
gemui

twifen

n Pyine
HAe
lul efd

hentes errare circa qualitates Perſonx. wven en
.

Quin etiam quivis matrimonii pertæſus,
facile prætendere poſſet, ſe erraſſe in
qualitate Perſonæ, proptereaque reſiliret,
utique non ſine ingenti detrimento pro-
lium, ſcandalo ac perturbatione Reipub-
licæ Chriſtianæ. Atque hac ratione diff-
cillimum eſt in foro fori obtinere ſenten-
tiam nullitatis matrimonii ob errorem in
qualitate Perſonæ, ut teſtatur Clericat.
Per/ 19. z. 33. addens in Fin. idcircèò
cauti ſint, qui in contrahendo matri-
„ monio ducuntur motivo alicujus qua-
,litatis in Conjuge, & eam in pacto ex-
„ preſsè deducant in conditionem ad ef-
, fectum, ut ea deficiente poſſint ſenten-
.tiam nullitatis conjugii obtinere. Vid. .
Sporer. n. 6. Babenſt. 1r. S. part. 2. diſp. 3:
ail. 2. Z. 10. 2OB

lennee
ihe ileni
Mmit EEe
nſnit
inſie .
Pnnte
S ans .
orir inr
M/ yt
otali,
eici
luy an
minmi
Uleonl

1
hoe n⸗

onnud

t4 De impenlimentis dirimentibus, &. 83
tſapgrr CQASIUS SECIINDIIS.
d Aacn
fieretit Slmyronins,et Vacilinssemproniampra-
innumer! divitem, & honeſtam Virginem per-
,nee h ſizaderet ad conubiüu, mentiebatur ſo cajuſf-
itu; u Aam Principis Miniſtrum & Legatum
cicit, e quò verò dictis ſuis fdem conciliaret ma-
nes e jorem, confinxit quamplures litteras,
onii en eaſätmque per Poſtarios velut à ſao Prin-
e al cipe identidem miſſas, ad ſe deferri cu-
quett vavit, Semproniæq, exhibuit legendas.
ttinent Conſenſit tandem mproniascelebratiſqué
tionela in facite Eccleſiæ nupt iis, abiit cum ſuo
eratinet Rponſo à domo paterna, pinguem ſocum a-
tinete Sportans dotem. Verum poſt exiguum tem-
obennn poris intervallum inaudit, Sempronium
ur Cu mon eſſe Miniſtrum Principis, ſed merum
Eni impoſtorem, qui ob plara hinc inde perpe-
bendon Zrata crimina, jam aliquot ies ecvulare, E&
Meniist fugaſebi conſulere fuiſſet coaltus. Qua-
in hi itur jam 1. Quid ade valore hujus ma-
vonent zrimonii cenſeèndum z. An Sempro-
Minen, nic non liceat reſilire“
tnee. . R. ad Imum. Probabilius videtur, 96
jt. α hoc matrimonium eſſe nullum. Ratio
elſt: quia, ut in caſu proponitur, ante
ronnubium de qualitate Miniſtri quà ta-
Slis, ſingulariter actum fuit, & hujus intui-

84 Conferentia quarta
tuitu ſemproniæ perſuaſum, ut contra-
heret: at, qualitates taliter intentæ cen-
ſentur redundare in ſubſtantiam Perſonæ,
ut dictum fuit n. 90. Reg. 2. ergo. Certè

oppidèò ſimplex fuiſſet Sempronia, ejuſ

démque Parentes (inquit Gobat tr. 9.
n. 122. in ſimili caſu) ſi in contractu, vel
interlocutionibus præviis nunquam ap-
poſuiſſent hanc conditionem: zradimus
tibi Filiam, aut, duco te, ſe ſis talis, qua-
lem te dicis. Accedit inſuper, quèd
quælibet Perſona, nedum prædives, ſed
vel honeſta ſolum, meritè præſumi de-
beat, noluiſſe contrahere cum homine

tam infami, cui abſque periculo maxi-

morum damnorum cohabitare non lice-
ret: ergo præſumendum videtur pro nul-
litate contractůs. Fatendum tamen eſt,
quèd ſi Sempronia abſolutè conſenſiſſet
in Sempronium, quem putaverat Mini-
ſtrum, quamvis non intuitu miniſterii,
matrimonium fore validum, prout jam
conſtare debet ex dictis. terùm,

quo animô conſenſerit aut contraxerit,
prudens Confeſſarius colliget ex ipfius
8 *

confeſſione.
97 R. ad zdum. Poteſt Sempronia ſuum
deſerere ſponſum, & reſilire ſaltem quòèa

.

Nimne⸗
Geenr ,.
imccens,e⸗
Unnt gruw
Teiritva
agleſtrane
icis ſent
Uuminmor
ntionbil
Inbonis
nee e
In poblie

un, Ce

Contracur
ne dil
onnn 3
Atali or
berit
lo, dot
Urbeber,/
Diceg .
Pnim,
Auyiter
E⸗ o)
dlemn
n,
.C
Cncd. de

torum, & cohabitationem, & quidem,

propria auctoritate. Ratio eſt: quia, uld
L di

4
1

UnO &

. umſenl

4 De impedimentis dtrimentihbus, & . g5
1,t dicetur z. 376. quando Conjux, præſertim
Inteus innocens, ex cohabitatione rationabiliter
timben timet grave damnum fſive corporale, ſi-
ergo. C Ve ſpirituale, juſtam habet cauſam ſeſe
nproH;s ſequeſtrandi, & quidem non exſpectatâ
GH Judicis ſententia, datéô, quòèòd ſit pericu-
on; Tum in mora: at in noſtro caſu ſempronia
nunqum rationabiliter timuit gravia damna, tum
em: nadi in bonis fortunæ, tum etiam in bono fa-
ſetis mæ &c, ergo. Quia tamen matrimoni-
luper, " um publicè in facie Eccleſiæ fuit celebra-
redi tum, & conjugium Fccleſiæ auctoritate
praſnn contractum; hinc ſinè ejuſdem auctori-
cum iu tate diſſolvi non debet, ùt habetur æ.
etichon porro. 3. de divort. Unde ad recedendum
mreI à tali conjugio ſaltem quòad vinculumo-
getu pus erit judiciò Ecceſiæy. Wieſtner, Pa-
mumm lao, Sot. Navarr. & alii apud Schmalz-
conn grueber lib. 4. it. 9. n. 41. .
reI Dices: Sed quid ſi ſupponamus, ſem-
umii proniam, poſteaquam cognovit ſe fuiſſe
1, NHE Sraviter deceptam „nihilominus adhæ-
gen ſiſſe ſuo Marito, atque affectu verè con-
contm, jugali admiſiſſe copulam, nunquid per
et “„talem actum matrimonium evadet vali-
dum, tametſi priùs nullum fuiſſet?
ronku R. Clericatus deciſ. 20. n. 70. cum 98
lten . Mard. de Lauræa, Pontio, Menochio, Fag-
& E“ nano & aliis tenet abſolutè, hujuſmodi
, vonſenſum tacitum, & interpretativum
F 3 non

86 cconferentia quarta

non ſufficere ad revalidandum matrimo-

nium; eoquòd ratificatio matrimonii in-
validi ſemper debeat fieri coram Parocho
& teſtibus, dicitque hoc eſſe deciſum à
Rota, & à S. Congregatione Concilii
declaratum. Nihilominus Sporer, Go-
bat, Sannig, IIlſung, Jluribuſu enn

geſtis Schmalzgrueb. i

trimonium ſufficere tacitum conſenſum,
& ratificationem matrimonii priùs coram
Parocho & teſtibus contracti, dummo-

dò impedimentum ſupponatur occultum,

ita, ut in facie Becleſiæ probari nequeat;
quia hòêc ipſo, quòd impedimentum pro-
bari nequeat, Eccleſia matrimonium ſo-
lenniter celebratum firmum habet, &
validum, nec permittit tales reſilire.
Quare cùm ex tali matrimonio timenda
non ſint incommoda, quæ olim ex clan-
deſtinis deſponſationibus ſequi conſue-
verant, dicendum videtur, quèòd éx
mente Eccleſiæ tale matrimonium non ſit
clandeſtinum, ac proinde ſufficiat clam

ſtabit, quid ad præſens quæſitum ſit re-
ſpondendum. Si enim fupponatur, nul-

probabiliter tenent, ad revalidandum ma-

4

renovari conſenſum. Ex quo facilé con-, .

Nitpe⸗
n r
ling marr
nhelet illa
Alterta
er adher
Neretltio

oro ext

Cnlninken

64

Aure
Perpe
ſone Aiſiu
ervitute
uniun
ſamſen,
Worit⸗
rmoni,
rejeſin
Na
CUmn e
ſen h

litatem matrimonii ob præfatum errorene- „Cemnnn

à Sempronia probari potuiſſe in facie Ec-.

4

cleſiæ, dicendum, quòèd non fufficiat ta“

CI-

ſat
Ut nu
ihn

4

7

„ De impedimentis dirimentibus, Cuc. 87
nmm Cita illa revalidatio: & contra ſi nul-
rinoms litas matrimonii probari nequeat ,
taim band ſufficiet illa ratihabitio.
decdr. Aliter tamen dicendum foret, ſi perre-
one Co xiſſet adhærere Sempronio affectu ſolum
Sotenl meretritio, &non conjugali; quèòd tamen
in foro externo non præſumitur. Vid, di-

sſanne
e cenda inferiùs z. 202.
iknde C,uüASUIS TERTIIIS.
1Conlch ””MG
rhe Ajus ob plura crimina ad triremes in
ale e Perpetuum damnatus, captataocca-
“B Rone diſzupit vincula, & eaſit wiſeram
Dall e Nervitutem, nec diu voſt contraxit matri-
mentumn monium cum Caja prorſiss ignara, quòd
imon zg,, ſomel ad i ee: ſuiſei damnatus.
nnid. Quaritur ergo I. quid de valore hujus ma-
iimonii cenſendum? 2. An Cja poſſit de-
io in ſorere ſaum Tponſum!
R. ad Imum. Maſtr. 4. diſp.. n. 402. & 99

inat
gul id cum eo OQlericatus deciſ. 20. z. 1II. Cen-

.α. ſent, hujuſmodi matrimonia nulla eſſe;
ume eoquèòèd ad carceres, vel triremes perpe-
fees tuè damnati, fiant ſervi vænæ, ac proinde,
hrie ſi quocunque prætextu aut colore cum
tun 1 Muliere libera, ignorante eorum con-

i,. -demnationem contrahant, matrimonium
. flat. ullum propter impedimentum con-
t .ckitionis ſervilis. Verum Manzius, Son-

ne 6 P 4 ne-

§8§ Conferentia quarta
nemann ad Nov. 22. 6. F. Olingenſperg.
lib. I. Qnſtit. tit. 12. Barthol. m L. gui
ultimo. n. 3. G. de pænis. Pignatelli
tom. 2. conſielt. y. Z.2. in ſin. (ubi pluries

ita firmâſſe dicitur Rota) cum aliis pro-

babiliuùs tenent, quòôd hodie nec illi, qui
ad opus publicum faciendum, vel ad Ke-
mos, vel ad Carceres perpetuos condem-

nantur, fiant ſervi ponæ; cùm Imperator

dict. Novell. 22. c. S5. expreſsè dicat: Nos
autem hoc (ſcilicet ſervitutem) remitti-
mus, & nullunme ab initio bene natorumex
Supplicio permittimus fieri ſervum. Ne-

.

aé enim mutamus nos foöormam liberam

in ſervilem ſtatum, & c. (Qapropter di-

cendum, matrimonium Cajæ (ſaltem ſi

ſupponatur in noſtris partibus, ſeu Koma-
no Imperio, ubi prædicta Novella viget)
contractum, firmum eſſe, ac validum;
quia Cajus revera eſt liber, & non ſervus.
LInde jam
100 R. Ad zdum. Matrimonium Cajæ,
datò quòd jam conſummaverint, quèad
vinculum eſt omnino indiſiolubile. Hoc
tamen non obſtante licitum erit Cajæ
Maritum deſerere quèad torum, ſi ex e-
juſdem conſortio rationabiliter timeat a-
liquod notabile nocumentum in bono fa-,
mæ, corporis, vel fortunæ; quia hæc

dani⸗

R

Deinhe⸗
Cunfaſtan
Mickur
.

(oro

„ollge

trur
(undetin
Enlum
lones ⸗
Infnem.
Com ſen
Clſint.
hensm
en, ,
tametlt
inus .
ſulir,
Uton ſtt
erit
di
Pohnl
En

tA4
Uingenhe
9l. n L4
. Dignnt
(ubi Do
Utm alli
enecillie
1, Nelm
Os coNN
Im Inpen-.
e dicnt
emn) eni
nator
N..
non
uniſin
(Wen
8,ſenln
vele
Wie
enon ſent

eri O.

III, 10
3 Cinen!

De impedimentis dirimentibus, & . 89
dant juſtam cauſam divortio, ut proxi-
. . . . . „
mè dictum fuit, & ampliùs dicetur a. 2.
365.

§. III.

Corollaria ex dictis inferenda.

6 "Olliges 1. ad dignoſcendum, u-
— trum error circa qualitatem re-

dundet in ſubſtantiam velnon? atten-

101

dendum eſſe vel maximè ad interlocu-

tiones prævias, & ad motivum, leu eti-
am finem contrahendi, itémque ad mo-

dum, ſeu formulam, quàâ contrahentes

uſi funt. Unde ſi v. g. Titius contra-
hens matrimonium dixit: Duco prælèn-
tem, quam puto eſſe Filiam conſalis,
tametſi non eſſet filia conſulis, nihilo-

minus matrimonium valeret. Econtra,

ſi dixit: Duco, ſeun conſontio in Filiam
Conſulis, am puto, ſſe præſòntem ;

ſi non ſit Filia conſulis, matrimonium

hon erit vilidum. Ratio diſcriminis
eſt: quia in priori caſu, ùt ex formula
loquendi patet, Titius directeè intendit,
& voluit contrahere cum perſona præ-
ſente: hinc, quamvis erraverit, cre-

bom.= dendo præſenti perſonæ ineſſe qualita-

tem, quèd ſit Filia Conlalis, tamen

4 — F 7 con-

102

*

9 Cconferentia quinta

conſenſum præbuit in id, quod eſt de

ſubſtantia matrimonii, ſcilicet in Per-
ſonam præſentem. In poſteriori autem
Caſu conſenſus Titii immediatè & di-
recté ferebatur in Filiam Conſulis, &
non in perſonam præſentem quà talem:
ergo ſi fupponatur non eſſe Filia conſu-

lis, deficit conſenſus, & per conſequens

matrimonium. D. Thom. Navarr. San-

chez, Sporer. n. 7. La Croix. n. y54. &

alii conmuniter.
Coll. 2dò, Validum eſſe matrimoni-
um, quod à perſona libera contrahitur

cum ſervo tantùm adſeriptitio, vel O-

riginario, licèt ignoràâſſet conditionem
ujus ſervitutis. Ratio eſt: quia Eccle-

ſia nuſpiam legitur irritàſſe tale matri-
monium; tum etiam quia iſti non ſunt

ſervi propriè dicti ſeu mancipia, ſed
re ipſa liberi, & ad certa ſolùm obſequia
ſuis Dominis adſtricti. Caſtrop. de
ſponſ. Aiſp. z. pincl. S. G. T. z. 10. San-
chez, Sporer, Babenſt. ubi ſupra. art.2.
. 19.

2RENTIA
N L A.

CONF
QuI

— oè

10 9 Phun-
mniſum
6.Craini

6. M

veſtiti
eguiltin
105. botu,
100, l.
trapium
108. Ord
nonite
109, Or⸗
ut.
lIo. Vr.
lurex
III. R
ids 770
I1e. No
ſ
atri
5 n. Tl
invehia
IIl G
uit d

gui)
, etiam

4 rgg,

2

64 De impedimentis Voti & Ord. &c. 91

quoc et
eit. De Impedimentis ditimenti-
die A4 bus Voti & Ordinis.
Cnſalitl
1gudn ttn SUHMMARIUIM.
l 103. 1. rem . ut dirimat ,debet éeſſe ſlenne ,6⸗

eee miſſum in Religione approbata, vel ſisſeeptionée
NwIAe S. Ordinis. Hl
J. 1 ℳ 104. Meſuper hujuſinodi vota dehent efſe valida,
& veſtita aliis conditionibus ad rationem voti
matrinon requilitis. r
r 105. Votum ſolo jure Eecleſiaſtieo dirineit.
tocn 106. & 107. Solvuntur duax inſtantiæ in cone
iio, ſe triraxrium.
Ontlone 108. Ordo ſacen, ſeu Major tantum dirimit,

niakec 57 item Minores-
tlemn 109. Or4do debet eſſe validè, & voluntarièò ſulcep-
. tus. e

li Non H 1I10. Vis dirimendi in §. Ordine, non ſenmper ori-
nlpl tur ea voto.
mobled III. Relolvitur Caſus I. de Moniali, quæ inva⸗
ſto,. „ lidè mofeſſa, poſtea eontraxit matimoniunz.
.c 112. Reſolvitur Caſus II. de quodam Clerico, qui
l poſt ſiſceptung Ordinenz ſaerung, contrawik
rl M Matrimoninm
113. Tale Matrimoninm fuit validum, N Ordo
invalidè ſulceptus. Econtra
114. Si Ordo S. validé ſuſo eptus, RMatrimonium
1I9 Juit Sacrilegum, & nullume.
