onis, dum facilè, ut edant votum continen-

“ tiæ, præſertim perpetuæ; juxta quod

ese hortatur Apoſtolus 7. cor. 7. Reverti-
ndehim mini in idipſum,ne tentet vos Sathanas.
rpot,e Dices adhuc. At quid, ſi ſolum feciſ-
Telde. ſent votum non petendi debitum diebus

Pnepſet ſuprà ſpecificatis Jð
Loe R. Adhuc fuiſſet validum, & tene- 402
Geneme retur quilibet abſtinere à petendo: hoc
mn en anen non obſtante, ſi unus adverteret,
. he alterum verſari in periculo incontinen:
R—ð tiæ, poſſet „immèò ſecundum Navar-
Aidl rum, Sanchez, La Croix cit & alios, ex

Glehete charitate teneretur alteri reddere debi-
olin tum: quia per votum non petendi non
ſin voluerunt excludere uſum reddendi ex
iuſtitia, Vel ſaltem ex præcepto charita-
d. tis

368 Conferentia decima ſexta
tis debitum. Quin etiam ſi unus adver-
ceret, alterum verſari in periculo incon-

tinentiæ, poſſet ſe inſinuare & offerre ad
uſum; tum quia talis inſinuatio vel ob-
latio non eſt debiti petitio, ſed potiùs

redditio; tum etiam, quia in tali caſu
neuter verè petit, ſed quòêdam modo
reddit; cùm neuter id faciat ſibi ſatisfa-
ieh gratiâ, ſed morem gerendi alte⸗
Vid. Filliuc. proximéè citandus z.
iz. Sanch. l. g9. diſp. g. n. rr.
. III.

Corollaria ex dictis inferenda.

403 (rer ex dictis primò, neutrum

ex conjugibus teneri ad peten-

dum debitum, regulariter loquendo.

Ratio eſt: quia nemo tenetur uti jure

ſuo, ſed poteſt quivis illo cedere. 8

ad poſtolicam. de Regular.
Dictum tamen eſt: per ſe loq gendo; .
nam per accidens, ob plricnlum incon⸗
tinentiæ, quod Gonj ux advertit in ſe
velin altero, poteſt ele obligatio peten-
di. Vid. Filliuc, 1r. 10. P. I. C. 10. 2.
30οa. Babenſt: cit. art. I. . y.

404 Collig. 2dèò, Conjugem, qui Ateri

ſeriò, juſtè & rationabiliter perenti, de-
bitum negat ſine juſta & ſufhcienti cau-

ſ; peccare moraliter. Ratio eſt: quia
ſe⸗

Mot,
Wcln 4
Aonbin
Ucharltaten

lit, dun

Mieniir
Nirterunt
ue lllia⸗
elirdl
eiminnol
ſcls
bleng
iun Noon

lhlenad
Ur Nller

Mnoneke
Cklitinten

K onn
ee, niſki

Mnn er,
Uapercie
ni
Gt,, ,:
WXi
Mne en
ſe
. iitmn
Wkn
1 D
) dod
Erlie

Nexu De Matr. uſa litito & debito. 2369
InusNte Tecundum dicta z. 3sy. hæc obliga-
culoinn tio eſt omnino gravis. Quin etiam con-
Kollem Wa charitatem peccabit graviter, ſi ne-
tio ld gaverit, dum animadvertit alterum in-
ſed continentiæ periculo expoſitum. Ex
inuld quo inferunt Sanch. lib. 9. diſp. 3. n. 3.
Ndumm Bonac. Filliuc. c.. 36g5. & alli, Conju-
lbiſt“ gem, qui vel crebris pollutionibus, vel
gendim etiam immoderatis vitæ auſteritatibus
itandua? V. g. jejuniis, vigiliis &c. ſe reddit
„—inhabilem ad commodè reddendum de-
bitum, peccare mortaliter: quia Con-
jjux eadem obligatione juſtitiæ, quâ te-
renc. netur reddere debitum, etiam tene-
nemm tur non efficere ſe impotentem ad ejus
“ her⸗ redditionem. Inferunt item, Conju-

gian gem non poſſe diu abeſſe ab altero con-
turbriſ . juge, niſi hic conſentiat, vel talem ab-

ſentiam exigat neceſſiras. Ratio eſt:
quia per abſentiam impeditur uſus Ma-
lient trimonii. Vid. Babenſt. ubi ſuprà diſz.
mnincn g. l. 1. n. 2. E& ſeqq.
Coll. 3tiè, Confefſario incumbere, ut 40

decere.

* moneat pœnitentem ſuæ obligationis,
1. 11 4 ſi advertat eum abſque juſta cauſa nega-

re debitum; quia aliàs perſeveraret in
niH malo ſtatu. Laym. l. F. tr. 10. p. 3. 6. 1.
H Y. J. Tunc autem, inquit La Croix. n.
et 399. habehit juſtam cauſam ſuſpicandi
iini Qde tali defectu, ſi deprehendat, conjuges
Nlee A a con-

370 Conferentia decima ſèͤxta N

continuèo rixari; hinc ſuaviter pœni- hnret
tentem rogare poterit, an etiam omnia iite
draſter;, sd quæ obligatur conjugi ſaa
vel ſuæ? MImaltu⸗

4 . — — 1 2. . 2 „» 2* . *
406 Coll. 4 t , etiam illis Conjugibus, amneler
qui ob aliquam cauſam extrinſecam, nn

. ISCaII . nolr.
v. g. morbum, periculum aborts, vel
étiam aliam impotentiam ſupervenien- Gnſen
tem, impediuntur ab ipſo uſu matri- Tan)
monii, vel alia de cauſa nollent eo uti, „lann
nihilominus licitos eſſe tactus impudi- R
eos, aſpectus, oſcula &c. dummodo ginan
abſit periculum pollutionis, & tales ac- D
tus flant ad honeſtum finem, v. g. ad r
concitandum, vel etiam conteſtandum tanen
amorem conjugalem (ſi enim fierent Nnman
ex mera & ſola voluptate, eſſent pecca- en
minoſi venialiter, ùt ſuprà dictum) Ita anine
Caſtrop. de Sonſal. diſp. 3. Punc. 4. H. innen
2. . 3. Illſung. diſp. 9. u. 129. La Croix Per
n. 3g1. ubi refert pro hac opinione 36. nn
alios DD. Ratio eſt: quia ſi tales actus da
Conjugibus eſſeênt graviter prohibiti, “ 4
matrimonium foret perpetua, & proxi- 6 s,
ma occaſio æternæ damnationis; ideoô- unma
que illicita foret omnis ſocietas conju- Cann
Fens præſertim in thoro: quia hæc af- e 1.
ferret proximum periculum mortaliter c c
peccandi, ac proinde taliter cohabitan- atd,

tes & perſeverare volentes abſolvi non eenn
pof. ll

n de Matr. auſu licito & delito. 271
ter on poſſent; quod tamen ſicut à ratione, ita
lmem & à veritate alienum eſt. =
Dnitie Dices. Status matrimonialis illos
ta.ntuùm actus cohoneſtat, qui hic &nunc
njngbe, poſſunt eſſe uſus conjugii: ergo ſi con-
tinen juges nolint, aut non poſſint uti matri-
, monio, etiam hujuſinodi actus erunt
rmeis ipfis graviter illiciri.
e. R. cum P. La Croix cit. neg. antett- 407
nt co dens. alioqui non licerent illis ulla oſcu-
zinpude la, amplexus vel aſpectus, niſi dum actu
un cogitarent coire; quod tamen falſum
lSNs eſt: nam talcs actus vel tactus, utpote
V. G. 4 conjugis naturà ſua referuntur ad co-
tehuin pulam conjugalem, àa qua relatione non
n fe eximuntur, eſto Conjux copulam non
enter intendat, aut etiam impoſſibilis ſit v. g.
unH ôb abſentiam alterius conjugis: hæe
ℳ“ enim per accidens contingunt, nec re-
LaUMW lationem intrinſecam illorum actuum
nine mutant: & ſicut matrimonium cohone-
NesAKH ſtat ipſam copulam conjugalem; ita &
ohnbii, tales actus, tametſi per accidens hic &
A punc non deſerviant copulæ. Sanch.
SS“ Hurtado, Ochagavia, Palao cit. n. S.
Coll. tandem jtò, Conjugibus lici- 408
ahel tum eſſe deſiſtere ab actu conjugali jam
vo inchoato, modè non ſit facta ſeminatio
Ohtbiu ad generationem inſufficiens, nec peri-
de culum illius faciendæ. Katio eſt: quia
0r Aa 2 D re-

372 Conferentia decima ſeptima 4

reliqua, quæ acta funt, non differunt ſget⸗
à tactibus impudicis. Cajetanus, Palud. — 7
N.

Saa, Sporer 2. 190. Illſung. cit. n. 129. ℳ
LDECIMA SEPTIMA.R.
De Matrimonii uſu illicito, ſeu g
peccatis Conjugum. rwan
S U M M A R I II M. aann

409. Tus Conjugii eæ triplici capite pot ſt reddi Giumife

Wicitus. ina
410. Subſtantia adtis conjugalis peſtulat, ut fatt dinellge
ocum immiſſione ſeminiz intra vas &GG. t.
411. Modus autem, ut fiat Muliere Succ -- Viro l deig,

inoubo TN-. yylil 3,
412. yſaper ſunt oblervandæ circunmzſtantia finis 6 Delde
413. Loci. 414. Temporis, & 415. Perſona- yinmrz
416. Conjux reddendo debitum, non ſemper peetat, Gh lat
quando alter illicits, ſeu cum peccato pofulat. in
417 Relolvitur Caſus I. de Uwore, quæ, né con- Cer⸗

ciperet, Jabinde negavit debitum, aut coegit vie ſe

. . e R, le dit 6t teu
rum abrumpere, vel etiam animum aliò diſfra- WKD Z
418. Hoc tianz protinus eidems licebit, non item
bprimum vel 2dum.

419. Reſolvitur Cafus II, de Uore, quæ ob nulli-
tatem ſui Matrimonii certô perſpeciam, Ma-
rito negavit debitum. .
420. Etianz à JQudice Ecclefiaſtieo condemnata ad
reddendum, in tali cafn peccat mortaliter N
reddat. 1 4²21.

e De Matr. zaſa illicito, &. 373
difteunn 421. 422. &* 423. Solvuntur tres Inſtantiæ con⸗
ueke tra hang Relutionent fakta. r
, A24. In tali caſi A procuranda diſpenſatio: & 4
14,AA . Ha.o..
. 425. Reſolvur Caſur III. de Core, quæ poſi
. viri receſſam eonſueveratſe ipſanz taclibu! pro=
†I 4 vocare ad eæplendanz Venerem. H
426. Si er hujuſmodi tactibur ſoleat pollui, peccat
4, morkaliter.
.. . 227. Et quid in tali Caſis conſulendumg
cito,/ 428. Conjugibus nunquam licet peſitivè impedi-
“ re generat ionem.
429. Nec lieent tactas (ſine neeſſitate) ex qui-
M. buus pravident ſe polluendos, nifiſint tales, qui
tgl ordinaris fieri ſölent abſque perieulo pollutionis.
430⁰. Qui in adiu conjugali aliam ſibi repræſentat,
ut,A“ 5* in eadem carnaliter delectatur, peccat gravi
. 431. Secus dicendum, ſi aliam ſibi imaginetur,

præcisé ob illius pulohritudinemz naturalene.
4232. Delsctator morogſus in conteſſione tenetur ba=
3 M rimere obiedtum deleciationis gquodd ſubſtan-
tian &.

yyi 433. Conjuæ voto Caltitatis obſtrikias, peccat mor-
, i “ taliter bPetendo debitum.
,eH 434. Simiädter, petendo ab Elxore debitunz peccat
teneH Maritus gui ratione comnmaigi incefties con-
1A rrawit oum eademe atinitatene.

de ISESEeEEeE

N N
SE
nu Aa 3 EG. I.

ale

374 Conferentia decima Neptima
. §. I. ü
Præmittuntur, & breviter reſol- anet
vuntur quæſita ſcitu neceſſaria, ad rité mlibl

decidendos caſus de uſu illicito uurtlien
Matrimonii, ſeu peccatis Mud
Conjugum. Aſ
”MVVs uuucten
IUær. primèò, an, vel qua ratione RK
Luſus Matrimonii reddatur illicitus Ee 1
ſeu peccaminoſus? „ RK
409 R. Ex triplici capite poteſt, & fre- 1
quenter ſatis redditur peccaminoſis;, 8
videlicet I. ex eo, quod Conjuges non H
obſervent id, quod eſt de ſubſtantia ac- t 4
tũs conjugalis. 2. vel quòd non fervent riſin
debitum modum, vel denique 3. quòd 6
alia accedat circumſtantia reddens eun- rlan
dem actum peccaminoſum. Ita Com- acg
Quær. 2dè&, quid quoaàd ſubſtantiam e
usus conjugalis ſit oblervandum? 2 len
410 R. Eſt vel maxime obſervandum, ende
ut fiat cum immiſſione & retentione imtn
ſeminis intra vas naturale debitum, ſci- V
licet matricem. Ratio eſt: quia uſus ne
cocjugii permiflus, & inſtiturus eſt “l
principaliter ad finem generationis, ſeu unns
“

propagationis ſpeciei humanæ: atqui d
nulla poteſt ſperari generatio, ubi ſemi- aun
nis Wfne

tim De Matr. uſe illicito. Gee. 375
nis fit diſperſio extrà vas naturale: ergo.
Unde Babenſt. cit. diſp. g. art. I. n. 6.
ter bene concludit, fœminam ſub peccato

fia, At mortali obligari I. ut ſemen viri recep-
llem tum retineat. 2. ut, quando ipſa jam
catis ſeminavit, exſpectet ſeminationem vi-

ri; quia ſemen fœmineum ſe ſolo non
elſt ſufficiens ad generationem. Vid.
in n Gobat tr. ro. n. 5go. Sporer u. =99o..
Ur illlcean Quær. 3tiò, quid quoàd modum de-
dbitltum ſervandum ſit in actu Conjugali?
i, Efe. R. cum DD. citz. Modus debitus PerII.
mincis ſe loquendo poſtulat, ut fiat Muliere
pa ſuccuba, viro autem incubo; quia hie
Dte modus eſt ad generationem accommo
nle datiſſimus. Ex hoc autem licet collige-
le t re, Conjuges à modo debito deflectere,
Gensen ſi vel ſtantes, vel ſedentes ,vel à latere
GH jacentes, vel præpoſterè more pecu-
dum, vel denique Viro ſuccubo, &
bumn Muliere incuba congrediantur; unde
I Spor. z. 793. meritè dicit, Conjuges
vN taliter congredientes ſine neceſſitate,
cten eſle dehor tandos, immè redarguendos.
ium, Ratio autem eſt: quia in his modis om-
E nibus, ſi ſit periculum effundendi, ſeu

I=H extrà ſpargendi ſemen (erit autem pe-
oHE riculum à potiori) peceabunt mortali-

e N ter; quia in materia gravi deflectunt Aà
Ubie debito fine generationis. Si tamen ali-
NE Aa 4 qui

H

412

376 Conferentia decima ſeptima
qui ex tali congreſſu vel modo, nullum
ſentirent periculum, non peccarent,
niſi ad ſummum venialiter; immò eti-
am à veniali erüt excuſandi, ſi id faciant
ex aliqua juſta vel gravi cauſa, utputa ſ-
Mulier jam ſit nimiùm tumida, & proli
periculum timeatur, vel ſi vir eſſet ni-
miùm pinguis aut craſſus &c. D. An-
toninus, Sanchez, Maſtr. Averſa, Card.
de Lauræa, Bonacin. Baſil. Pont. & alii
apud Clericat. Aeciſ. 3. n. 21. 4
Quær. 4tò, quænam Circumſtantiæ
ſint obſer vandæ conjugibus, ne peccent
in opere conjugali? .
R. Sunt obfervandæ ſequentes qua-
tuor. I. Circumſtantia debiti finis.
2. Loci. 3. Temporis, & 4. Perſona-
rum. I. itaque circumſtantia finis

poſtulat, ut opus conjugii exerceatur

ex bono, vel ſakem honeſto fine; cujuſ-
modi ſunt I. generatio prolis (qui eſt

primarius) vela. ut incontinentiam vi-
tent, aut 3. fidem ſibi ſervent, vel deni-
ue Atò, ut ſignificationem Sacramen-

ti perficiant (qui funt fines zdarii)
Quèdſi ex ſola voluptate congredian-

tur, peccabunt venialiter; eoquòd fi-

nem hujus actus de ſe liciti, quodammo-
do pervertant. Hac ratione Innecent.
XI. damnavit ſequentem propoſitio-
nem.

er 4,
ſemn exe,
.
Rlinnnde
pericon
eriöcan
n Ferum
nreninle
Psſoronn
Pnk, nr
en
Ce
Eiglenui
i Uete
u ſen
eekeenen
ledi
Aherhemn
len notri
fftenth
inklcn
mcn ie
lenſge
ſe,
ſenie
Nizben
IU Cn
Nonb

=

im De Matr. aſis illicito, &. 377
o, unin nem. z. 9. Opus conjugii b Jolam volup-
deceneun katem exereitum omut pentus aret
immda culpa, ac defectu ventalt. Nonnulli
Hidhm exiſtimant, conjuges venialiter peccare,
um ſi operi conjugali vacent ad ſanitatem
a,A Lcorporis conſervandam, vel reſtauran-
relan dam: verum Coninck, Herincx diß.
g. D. 4 7. . 27. aliique plures, tales 2 culpa e-
ei, tiam veniali abſolyvunt; quia ſanitas eſt
n All finis de ſe honeſtus, & cùm actus conju-
„ galis ſupponatur huic fini deſervire, non
Uoltuunnn apparet, cur ob talem finem evadat illi-
20400. Circumſtantia loci exigit, ut non 413
enresgl⸗ cxerceatur in loco publico, vel coram
citi iaiö Aliis, ob verecundiam naturalem, & pe-
D kil riculum ſcandali præcavendum. Item
tn O. nc exerecatur (abſque neceſſitate) in
cieren loco ſacro, id eft, Eceleſia: quia Eccle-
fnezaf⸗ ſia per humani ſeminis effuſionem (ſal-

ls(gie tem notoriam ) polluitur „aut certè ir-
endime reverentia magna ipſi irrogatur per hu-
e“ juſmodi opus carnale. Notam tamen
27

Gem Danch. Oib. 9. Aiſz. 15: dn. 2. & Salman-
. „ N — .
5 4l/ ticenſes hic c. I y. . 70. apud Clerxicat.
angrot deciſ. 35. Z. 29. nomine Ecclefiæ hic non

on venire Cœmeterium, neque Clauſtra
Gon e RKReligioſorum, nec Sacriſtlam, nec Tur-
s rim campanariam, neque Oratoria pri-
, vata non benedicta. —
h Aa 3t18

378 (Conferentia decima ſeptima

414 3ti0. Qircumſtantia temporis requit

rit, ur non exerceatur diebus feſtivis:
hæc tamen circumſtantia potiùs cadit
ſub conſilium, quàm ſub præceptum:
At verò in die communionis petere de-
bitum abſque neceſſitate aliqua, vel ra-
tionabili cauſa (qualis eſſe poſſet peri-
culum incontinentiæ) videtur non va-
care culpa, ſaltem veniali; quia reve-
rentia tanti Sacramenti exigit, ut ſuma-
tur ab impollutis non ſolùm mente, ſed
& corpore. Fatentur tamen DD. com-
muniter, ne venialiter quidem delin-

quere Conjugem, qui in die communio-

nis, ut ſuæ ſatisfaclat obligationi, red-
dit debitum poſtulanti. Vid. Clericat.
eit. n. 1 5. “
415 Atdò denique, ut actus conjugii ſit lici-
tus ob circumſtantiam Perſonarum, ne-
ceſſum omnino eſt, ut Conjuges non
ſint irretiti aliquo impedimento diri-
mente, immò nec impedimento impe-
diente voti ſimplicis caſtitatis; quia
talis petendo graviter peccat. 2. Ut de
valore matrimonii ſint moraliter certi,
vel ad minùs de honeſtate, ſeu liceita-
te actús conjugalis practicè non dubi-
tent; ſecus enim ſe exponerent pericu-
lo fornicandi. 3. Ut operi conjugali
non vacent cum detrimento notabili ſa-

41
imis uut
tcions
uin hi⸗
Mietpr
ilkonre
teſt
lenhter
lilctkn
e etent
Indunnc
iniluviter

A.

ch cran
Mteltie
Elbltidts
n ei
llatarn
Sle n
Cuen
neor
lge erl,
ran
lnne kie
hentt
erotle⸗

=☛

=

=
S

ban d
AUllga

lire⸗ B

r
porizkeſtl
Uio feſtlit
Otius eidl
pPrecepunn
peteet⸗
gun, en
poſet de
tur non fr
glin tet
t, ut funn
jente, ſel
0D. corn.
enn Gelin
Ommnbnd-
joni, e
.Cletiac

giithe
Urum,.
tsn
ento
to ine
ts;
2. I
ter eti
liet⸗
on.
tſerin⸗
nſga
tube
1

De Matr. aſu illicito, &. 379
nitatis, aut cum gravi periculo morbi,
infectionis, abortùs &c. Ratio eſt:

quia in his circumſtantiis uſus matri-

monii eſt prohibitus, prout conſideran-
ti facilè patebit: ergo &G⁊.ærb F
Quær. tò, utrum conjux debitum
reudendo peccet toties, quoties alter il-
lud illicitè petit?
R. Non ſemper peccat reddendo il-
licité petenti, prout jam colligi poteſt
ex dictis. Ut tamen meliùs dignoſca-
tur, quandonam reddens peccet, DD.
coνuιρι ſtatuunt ſequentes tres re-
gulas. Prima eſt: ſi petitio eſt illici-
ta ob circumſtantiam tenentem ſe ex
parte ſolius petentis, utputa ex co, quòd
ſit obſtritus voto caſtitatis &e. tunc li-
citum eſt ei reddere. zda. Si petitio
eſt illicita ratione circumſtantiæ tenen-
tis ſe ex parte actus conjugalis; ùt ſi pe-
tatur cum periculo abortús, ſcandali
&c. tune ordinariè, & per ſe loquendo
reddere erit illicitum. 3tia. Si petere
debitum eſt ſoluùm venialiter illicitum,

41⁶

tune reddere omni culpa vacat; quia

ſemper adeſt juſta cauſa excuſans, vide-

licet obligatio reddendi. Vide de his
regulis fuſius diſſerentes Sanch. l. 9. Aiſp.

6. Filliuc. tn. 70. p. I. c. Io. 4. P. 305.:

Laym.

417

380 Conferentia decima ſoptima
Laym., ubi ſuprà p. 3. 6. 4. . T7. Sporer
n. yTo. &ſögg.
Proponuntur, & breviter reſol-
vuntur caſus practici de uſu illicito
Matrimonii.

ChASUS PRIMIS.
TItia valdè abhorret conceptionem,
gqqia advertit cum prole etiam äg-
rumnas ſimul multiplicari. Hinc ſuo
Marito debitum non rarò negavit; ſub-
inde coegit eundem ſimulata infirmita-
*e, opus conjugale nondum perfeltum
abrumpereinonunquä verò uſum corporis
quidem permiſit, animé tamen ad alia
cc & diſtracto, ne & ipfſa concita-
retur ad ſominandum, & evaderet gra-
Vida., Qaeritur jaem 1. an, vel quo-
modo hact enus peccaverit? 2. an eadem
Protinus liceat practicare? “
R. ad primum. Titia ea ſolùm de
cauſa, ne evaderet gravida, negando
debitum, per ſe loquendo peccavit
mortaliter toties, quoties illud negavit;
quia allegata cauſa minimè excuſat; ſi-
quidem conjuges obligando ſe ad uſum
Matrimonii, cenſeantur hôc ipſo ſe
i-

Deldl,

eacco
Cimcomp
tunn en

l⸗

txende.

mltren
Rbrnge
Uotellter
umnan 1
Mur,M
itentihen
Precedere

Condra p

Uilet ded
üins)
dltcolie
Undem,
Urarerit
Ehabuen
nod ſin
lt poſti
llo, Ni⸗
l, Ain
un con
Indyete
od nt
ai di
Uhelit

Primn

17 on

ter kei⸗

uilicin

106.
im,
etiamn 4.
Hine /
ir 4

iſmmur

eftig

Nrſhn
,ℳ
ſue
Gert
6. el 6
d

Colunt
. egpt

Peeſt
neiſt
litif
A
ee
No.

=

De Malr. aſu illicito, &. 381
ligare ad conſequentia uſum, inter quæ
etiam computantur ærumnæ tum in par-
tu, tum etiam in educatione prolium
ſufferende. 2. Similiter ſimulando
infirmitatem, ſicque cogendo Maritum
ad abrumpendam copulam, peccavit
mortaliter & contra juſtitiam, & contra
naturam, fi res eò jam deveniſſe ſuppo-
natur, ut vir abſque pollutione,vel e-
videnti periculo pollutionis non potue-
rit recedere: ſecus dicendum de peccça-
to contra naturam, ſi res eò nondum
fuiſſet deduéta, & ſine tali periculo
Maritus potuerit recedere. Katio fa-
cilè colligetur ex dictis haétenus. 3ti0
tandem, per hoc quèd animum aliè di-
ſtraxerit, & quaſi merùm permifſivé
ſe habuerit, non videtur peccàſſe, dum-
modo finem generationis non exceluſe-
rit poſitive. Ita Sanch. Perez, Dica-
ſtillo, Eſcobar, Gobat cit. u. y92. Dia-
na, aliique apud Spor. z. 291. Ratio eſt:
quia conjux non tenetur ſemper pro-
movere, & procurare generationem
modo meliori, quô poſſet, ſed ſolum
obligatur illam non impedire poſitivè:
atqui diſtrahendo animum aliè, non
impedit poſitivè; quandoquidem ſeeun-
dùm probabilem ſententiam D. Thomæ,
& aliorum multorum, ſolum ſemen vi⸗
TrIIe

382 Conferentia decima ſeptima
rile ſufficiat ad generationem: ergo per

hoc præcisè, quòd ipſa conetur cohi-

bere naturam, non impedit poſitivè,
ſed ſolùm non promovet generationem

meliori modo, quò poſſet. Vid. DD. citt.
418 R. jam ad zdum. Hoc tertium Titia

protinus practicare poteſt, non item
primum & zdum. Ratio eſt evidens:
quia ſecundùm dicta, debitum negare,
vel ad illud abrumpendum Maritum co-
gere non poteſt ſine gravi peccato, bene
autem animum aliò diſtrahere: ergo
hoc 3tium protinus licebit practicare,

non item illud primum & 2dum, niſi in

lutionis.

CASIS SECHNDHS.,

hoc ſupponatur abeſſe periculum pol-

Empronia optima ſiae nupſit Sempro-

nio : ſèd quia ab hujus conſanguineo
in 2do gradu prinhs aliquoties fuit car-
naliter cognita, & quidem perföltk;
hine Coönfeſſarius eidem intimavit, ma-

trimonium eſſe nuklam, ob contractum

impedimentum afinitatis. Timens pro-
in conſéient iæ ſuc, aliquoties debitum ne-
gavit Marito, a quo propteren malk ex-
cepta & tralt ata, elem diſceſſit ad ali-
quot dies. Vernma Zudice Eccleſtaſti-
cone dum reſtituta, ſed etiam condem-
na-

A
lit ſit,
lumin
pn
hiniteen

Vr ltun

,
r ane,

eſteer/

nenten⸗

Uelare —
l rilchun
rrine;
lerlieg
lnyelie
mrieſ .
Coig, z
gut o
d lice
(toin
ll enſi
Aunte
Ingn
Cendum
Cnon olt

— == –

i i
61. N.
ir,
h.l

gin De Matr. üſi illieito, Er. 393
nsand Ahta, fuit, ut Marito cohabitaret, „G.
eturen Poſtulantt zedderet debitam. Dubitat.
elit. Ago, an lbi non obſtante nallitatt mar
ertomn ASimoni, certo cognita) non ieeret red-
Den dere debitum, tum quia à Zndice uit,
niumtn A hoc condemnata ; tum quia Maritus
Dpon en bona Fide Pen, ; um tanm qguid huic SDe-
Pericenen pedimentum & nullitaten matrimonii
mugn revelatv nequit ſine berienlo perpetna-
rium m rixarum, & gravißima ſu, dif-
rober Jacatone; tum denique quia redaitio-
te: eige bnm declinar 6 Pr. oltnus viadetur impoſſe

tadiene, bile moraliter, partim ob rationes jaz-
n,llu Jam allegatas, partim etiam ob inconti-
un et nentiam & importunitatem Mariti.
uaritur jä, quid dubitanti reſponden-
dAum, aut conſulendumd,
IlS R. Licèt nonnulli, quos referunt 419

,ven La Croix & Engel citandi, exiſtimârint,
4A in tali caſu debitum licitè reddi „ non

obſtante nullitate matrimonii etiam
Re certo cognita; nihilominus ſimpliciter
„dicendum eſt, debitum in tali caſured-
8 s di non poſſe abſque mortali peccato. Ita
Tann. Perez, Caſtrop. Dicaſtill. Gobat,
e Sanch. Bonacin. apud Spor. z. 471. He-
un rincx. diſp. . n. 30. Tamb. Decal. lI. 7. e.

4 d La Croix n. 31 5. Babenſtuber, ubi fupra.
axt. 2.n. I0. Kugler n. 176. Boicodiſp. 12.

wuts ct.
⸗

384 Conferentia decima ſeptima
Sect. 15. E. 249. & ſeqq. Engel lib. z4. tit.
21. Et eſt hodie communiſſima DD. qui-

bus noviſſimè acceſſit noſter P. Kazen-

berger. in ſuo Supplemento I. P. Sdargar.
Conferentiäa 4s5. à . 126. Ratio convin-
cens, & irrefragabilis hujus opinionis,
licèt rigoroſæ, eſt hæc: quia fornicari
eſt malum intrinſecum, prout patenter
colligi poteſt ex propoſitione, inter
damnatas ab Innocentio XI. n. 45. quæ
eſt hujus tenoris: Lam clarum videtur,
Ffornicationem ſocundum ſe nullam invol-

vere malitinm, & ſolum eſſe malam,
quin interdicta, at contrarium omnino

rationi diſſonum videatur:- atqui ma-
lum intrinſecè tale nunquam licet ope-
rari: ergo. Unde & Innocentius III.

cap. Inquiſitioni. De Sent. Excomm. in.

clarè decidit, quòd malier certò ſeiens
impedimentum conjagii, debeat potius
excommunicationis ſontentiam humili-
ter ſieſtinere, quam per carnale com-
mercium peccatum operari mortale.
Idem deciditur. ca. Litteras. de reſti-
tut. ſpoliat. Hinc ſententia oppoſita
ne quidem tenuiter probabilis videtur;
cùm contra eam pugnet ratio inelucta-
bilis, nempe malitia fornicationis cer-
t certiùs admittenda à Conjuge, qui
conſcius nullitatis nihilominusreddi

rnnrtion

D

ltum tn

Ahocomnde
Nnepolle
tüleed nal
Omitere
Tinen:at
n ormnne

Alietre il

Meteert
Ultiltics
Eeren

, P.

ICno⸗

leiconſte

MMennar
I quhrn
lCEes ta
Mdemdar

tinor

hetant

unie

Atece
Inen,
Kuipr
ridis e

Bim Dee Matr. uſin illiecito &&. 3 85
ll debitum utpote merùm ſolutus. Quem-
D admodum ergo nunquam licer pro-
rh. Eu curare pollutionem, eoquòd hæc ſit in-
. α trinſecè mala; ita nec unquam licet
ciocom committere fornicationem, ob eandem
8Oinu rationem: atqui committeret, & qui-
tigfonn dem formalem, Conjux putatitius, de
Nrtm nullitate ſui matrimonii conſcius: er-
ne, m g0 &c. &c. “
„ℳ Necrefert, vel excuſat, quòd Judex 420
poidt Eccleſiaſticus illam condemnaverit;
ening quia ſententia hæc procedit ex falſa
nim Præſümptione facti, proindéque non
n ℳ Obligat, prout in ſimili dictum fuir
mglin⸗ ſuprà, & notat La Oroix cit. Profectò ſi
nlee Judici conſtaret de impedimento laten-
entah te, & nullitate matrimonii, nunquam
Aunn condemnarer Conjugem ad reddendum,
ℳt Prius quaàm obtinuiſſet diſpenſationem.
le pi Dices tamen primo. Judex licite
α condemnat ad mortem, quem privat
,ileN ſcientia novit eſſe innocentem, tametſi
D Qcciſio innocentis ſit intrinſecè mala:

ti
ergo etiam talis conjux licitè reddit de-
1nort bitum &c. &c.
isdea K. Antecedens probabiliu 5 eſt falſum, 421
nel eb rationem allegatam. Transmilſsé
u „tamen, quòd poſſet condemnare Judex,
geg negari poteſt & debet conſequentia. Di-
ent fſparitas eſt: quia judex condemnat ùt

per-

386 Conferentia decima ſèptima

perſona publica: atqui ùt perſona
publica, prorſus invincibiliter ig-

norat, hunc eſſe innocentem, ſed po-

tius credere debet nocentem: ergo cùm

ignoranter condemnet, non peccat:
contra Conjux ùt perſona privata red-
dit debitum, & quia certèò ſcit, talem
redditionem eſſe meram fornicationé,
non poteſt non peccare reddendo.

Dices 2dò. Peccatori occulto pub-

licè petenti, tenetur Sacerdos admini-
ſtrare Sacramentum v. g. Euchariſtiæ,
ne illum diffamet, quamvis alias eſſet
ſacrilegium: ergo etiam Conjux li citè
reddit debitum, quamvis aliàs eſſet ma-
lum, ubi nullum foret periculum diffa-
mationis &c.
22 R. neg. rurſus conſeq. quia Peccator
occultus habet jus juſtitiæ ad ſuam fa-
mam, & nè publicè infametur, negatâ
ſibi Euchariſtia. Vir autem non habet
verum jus petendi, ubi matrimonium
certò noſcitur fuiſſe nullum, ſed tan-
tùm ex ignorantia putat ſe habere jus.
Deinde Sacerdos miniſtrans Sacramen-
tum, facit actionem de ſe bonam, ita, ut
tota malitia ſe teneat ex parte ſuſcipien-

tis indignè, ad quam ſe merùm permiſ-

ſivè habet Sacerdos. Unde etiam Chri-
ſtus Dominus Judæ ceu peccatori l.⸗
cul-

NI

(t edit
IIi rerd
l,Cern
Emlhmmel
Mrint au
Urerent
Ue zr
grnitit
Eefltoſbi
miſeh
leere:
Klum re⸗
E nIüs
In Comem
Ueli,re⸗
Ahnt,
onſtan
Cdlen
lufagen
Uerum 4
UNN do
Ueke,
inven
eb

tium De Matr. uſi illicito & . 3987
t hein culto dedit Euchariſtiam in ultima Cœ-
bilie é na: at verò reddens debitum in noſtro
n, eie caſu, operatur quod per ſe, & intrinſe-
megen cê malum eſt: quia admittit non ſuum:
eet non ſunt autem ullatenus facienda ma-
Nln, la, ut eveniant bona: ergo &c.
ſit, don Dices. 3tiò. Non tenetur Puella cum
ticrinn ſuo gravi diſpendio corporaliter reſiſte-
end. re viro ſibi vim inferenti, ſed poteſt ſe
ut permiſſivè habere, permittendo virum
Aid in ſe agere: ergo & talis Conjux poteſt
chnritin, debitum reddere.
is d. R. rurſus neg. Conſeq. quia ſecun- 423
ch dum communem uſum & modum lo-
elen quendi, reddere debitum non idem eſt
undé vwel ſonat, ac merum permiſſveè ſo habe-
e, Conſtanter excludendo omnem pror-
iabee ſus conſenſum in delectationem, & nul-
AANE lo modé poſitivè cooperari. Et qualem
ur, Tu finges Virum, quifreddendo debitum
nunk’ merùm paſſivè ſe habeat? Datô tandem,
indu quòd conjugi liceat merùm paſſivè ſe
ne habere, quæſo, mulierem tam fortem
huber“ quis inveniet, quæ permiſſivè tantùm
StH ſe habens, conſtanter excludat omnem
um“ eonſenſum in delectationem, & nullo
ee Prorſus modé poſitivè cooperetur, v. g.
un“ Ccorpus fuum aptando, membra diſpo-
in“ nendo ad congreſſum? atqui hæc abſ-
Rl que peccato fieri nequeunt, ut bene a-
.„. Bb z nl-

388 Conferentia decima ſoptima
nimadvertit Sotus, Boſco cit. z. 272.
& alii communiter: ergo. Nunquid
ergo jam cernis, hoc medium eſſe valdè

periculoſum, nec amplectendum, niſi in

”äs . 2
extrema neceſſitate? Quid ergo agendũ?

424 R. 2dò&, laborandum effé quanto-

cyùs pro impetranda diſpenſatione,
quam in tali caſu & neceſſitate non tan-
tùm Epiſcopus, ſed probabiliter etiam
quilibet Confeſſarius Mendicantium

impertiri valet ex ſpeciali privilegio à

Leone X. conceſſo, prout infrà n. 496.
videbimus. Scio equidem, hoc privi-
legium à nonnullis vocari in dubium,
noverint tamen illi, conſultius eſſe in
morbis tam deſperatis adhibere dubiam,
quam nullam medicinam. Unde in ſi-
mili caſu neceſſitatis non horrerem uti
hoc privilegio, pro quo hodiedum ſtre-
nuè pugnant Boſco, Reiffenſt., & no-
ſter Kazenberger, inferiuùs z. 496. ci-
tandi. Confirmor ampliùs in hac opi-

nione mea verbis P. Gobat tr. 9. n. 720.

Ubi ait: quia verò tamkyeracrucius, qudm
Chaſſatnuns adhuc tribuunt ipſe memo-
zatoſètlicet privilegio) robur, Belliza-

rius, & Bonagratia non negant, ſicut

nec Baſſæus, non eſſet manifeſti criminis
Jſeu imprudentiæ reus, ille ex Ordine
Mendicantium Regularis, qui naltus
juß-

/
Muc 0
ilter⸗
ineydl⸗
in/ e,

Mapnce,

ſonrimrre

Ubsconle
Mlecunc
ertimin
t, more

ammen ,
tul n
lan t
M yej
lnerem, .
Uiumm,
ninigtn
iie⸗
1. gy ei
enlen 1
N
chicer
h.1 7
Autde

iun Dde Matr. nſe, illicito, & 3989

D ejaſmodi Conjuges, conſeios impedimen-
ng ,, opt, ex fornicationté -= = diceret iis:

ce diſpenſo vobiſeum quond poſſann . gquia
n tamen valde dubium eſt, an poſſim, pe-
* tam a Pænitentiaria Romana, vel ab
yiſcopo certam diſpenſattonem-interim,
ltione, ſi cont inere non poteſtisrenovato tamen
lene prius conſenſu, & revalidato matrimo-
ler en nio ſecundùm dicta ſuperiùs à. 343.)
Noummn vevertimini in idipſum, ſperantes bene
ilgi⸗ de benignitate divina. Hactenus Go-
ec bat, more ſuo, ſapienter.
is elen C Aja Maritum ſortita eſt optimæ qui-
ei dem lht ait) indolis, calidioris
Iehe tamen naturæ, qut propteren debitam
merenn heaud infrequenter poſtulat, ſed citius,
edunde quam optaret, pro parte ſua perficit. Et
,An quia prafata Uor poſt viri receſſam
,N d venerem in ſè vehementer quidem exa-
inkeot⸗ gitatam, nondum tamen epletam ani-
NHSD madvertit; hinc andem proprii corporis
0 tactibus explere nitebatar. Quaritur
W . an licité? zao, quid conſilit Jugge-
,Mé rendum in tali caſu?
R. ad primum. Caja licité potuit 42 5
n hoc facere. Ita ſentiunt Sanch. lib. 9.
W Adiſp. r7. n. I12. (in Editione Brixinenſi
. SX An tuerpienſi) irem Bonacin. Perez,
Z B b 3 Balſ,

3˖90o Conferentia decima ſeptima
Baſ. Pont. Dicaſtillo, Diana, Homo bo-
nus, Leſſius, Filliuc. tr. 10. n. 330, Go-
bat tr. 1o. z. Svg. Spor. z. 491. Boſco
diſp. I 2:ſectione I 5.. 576. Clericat. Ero-
teém. . 11S. . 33. item de Matr. deciſ.
3s. Z. 23. Felix Poteſtas. JLom. 1I. p. 4. .
41316. Tambur. Decal. lib. . c. 3. G. 5. .
IS. & alii, contra Caſtrop. Burghab. La
Croix, & nonnullos alios. Katio au-
tem hujus opinionis eſt: tum quia eſt
probabilis etiam illa ſententia, quôd ſe-
men mulieris multum conferat, immè
verò neceſſariũ ſit ad generationem; tum
quia nimis durum eſſet, irritatam natura
compeſeere, proptereaâque talis Mulier
ſemper quaſi foret expoſita evidentiſſi-
mo periculo mortaliter peccandi, quo-
ties ex juſtitia redderet quod debet;
tum denique quia illa ſeminatio mulie-
ris in tali caſu eſt complementum præ-
cedentis acts maritalis. Et quamvis
nonnulli oppoſitum ſentiant, minimè
tamen evertunt fundamenta hujus no-
ſtræ opinionis, quò minùs maneat verè
probabilis: atqui ſententiam veré pro-
babilem licet ſequi, ubi agitur de ſola
honeſtate ackionis: ergo c.

Dices: At quid, ſi Mulier fateatur,

ſe ſemper ad extrà profundere ſemen,
quoties ſe tangit? .

e l.
) Dobit
Wconting
Un ſemen
Uetreread
Alnnb
Arpolttn
UUlier in
lete Lieen
nrlorifndi
lins, id
Eiqunce
ſüden pe
letdcerti
008, Kut
in noltro
ſare, a
lnodit
krtitn c
itur, ſe
Pllutionn
Adꝛdu
4 1 hl
Nladſenn
ndcril
Anckiben
Uolttin
daguddi
fendunmn

im De Matr. ufi illicito, G&. 391
Homah R. Dubitabunt forſitan nonnulli, an 426
„1ρ hoc contingat, coquèd judiciôò Medico-
rM rum ſemen mulieris plerumque ſoleat
criegh defluere ad matricem, rarò ad extraà, ut
t,u teſtatur Gobat Theol. exper. r. 9. Z. 391.
.ℳ Zuppoſitô tamen, quèòd, üt Caſus fert,
3 Mulier ſciat ſe ſemper ad extrà diffun-
Nngn dere, dicendum mihi videtur (ſalvô
Rov meliori judicio) hujuſinodi tactus eſſe
1 guin 4 illicitos ‚ideéôque interdicendos. Ratio
e eſt: quia certum videtur, ne conjugibus
Cimm quidem permiſſos eſſe tactus, quibus
onenn certèò certius prævident, ſe eſſe polluen-
uumnmm dos, ſeu tendere ad pollutionem: atqui
ISMu in noſtro caſu ſupponitur Mulieri con-
gidm ſtare, quèòd ſemper ſoleat pollui per hu-
nli cr juſmodi tactus: ergo non licent; præ-
dh ſertim cùm in tali caſu non merùm pa-
ome tiatur, ſed potiùs agat, ſeu procuret
un r bollutiohen.
ren Adzdum, quid nempe conſilii in tali 427
,tiin caſu ſuggerendum? Keſpondet P. Spor.
n. 4. his omnino formalibus: tardi-

Mneite. ori ad ſeminandum permittendum, im-
Nee mò conſulendum eſt ut ante concubi-
Ur eH tu tactibus excitetur ad venerem, ut ſic
poſſit in ipſo concubitu ſimul ſeminare;
ſtenn eoquèòd id multùm conducere ad proli-
eſm ficandum doceant Medici. Vid. D. cit.

t

392 Couferentia decima ſeptima N
- Coll ꝛ.
§. I I I. Uamilos,
Corollaria ex dictis inferenda. aufgi

428 (Olliges ex dictis primò, nunquam Rn
☛ elſle licitum impedire generatio- inackt
nem poſitive, utputa ſemen ad extrà Intruven
ſpargendo, vel jam receptum rurſus ef- Eenlinti
fundendo, aut procurando abortum &c.

. , 1rr
Katio eſt: quia ſemen humanum non in RM
alium finem inſtituitur, vel adminiſtra- mfoluti
tur à Natura, quaàm ut deſerviat propa- Coln

gationi humani generis: ergo quicùn- uIINGod

