cemodi matrimoniis nunquam aſſiſtant,
niſi moraliter certè conſtet, abeſſe pe-
riculum ſubverſionis. Et prorſus nun-
quam, ait Perez de Matr. diſp. 36. Ject.
2. n. G. ſi ſponſi adiiciant pactum, ut

malculi naſcituri ſequantur fidem Pa-
tris, fæmellæ verò Matris; quia hujuſ-

modi pacta ſunt prorſus impia & irrita,
utpote contraria juri poſitivo. cap. Ex
litteris. de converſj. Infdel. z. Judai. 25.

pronter periculum ſubverſionis, & ma-

Deinpea

tTene obliga

Cicbebo, led
Pereedlaad
Cüpiriwale

loym
CKholica !

Cllmablty
Lüchaleco⸗
Vendamn ad
Cert' ad E

Laymm fne.

ot. Ge.
RN Aad
Gunmn dele
30l
7.4.leu
tIo ad pel
llntis d
nibilomin
Ural acan
Mns mat,
Irltus 40

2. 1I. itéêmque juri divino, vi cujus Pa-

1tonos Deſimp. diſparis Cultüs, G&c. 169
litunen rentes obligantur proles educare non
Gitrim, diabolo, ſed Chriſto, eildémque præ-
Gert ae bere media ad ſalutem quà corporalem,
eruut i quà ſpiritualem etiam neceſſaria, ideô-
ealα que dogmata veræ fidei, qualis eſt ſola
täimonumn Catholica. In dubio autem, an peri-
, guodm culum abſit, vel juſta ſubſit cauſa permir-
Gimentun tendi tale connubium, rem eſſe devol-
17h. glinnr vendam ad ſummum Pontificem, vel
n huein certé ad Epifcopum, ſapienter monert
atur ſtn Laym. hic. c. I4. 2. 2. H. Jöcunao limi-
vtelec Za. v.
verkton n R. ad zdum. Titia potuit quidem 190
golilli ſfuum deſerere Maritum; quia ùt infra
nmdm . 365. cum P. Keiffenſt. Herincx diſp.
Coeite 7:-4. 9. 4. 4. 55. & aliis dicemus, incita-
1,, ti0 ad peccatum, ſeu grave periculum
Eonelok ſalutis præbet juſtam divortii cauſam;
nihilominus permittendum minimè eſt,

1 nen ut ad zda vota tranſeat; quia, ut diximus,
prius matrimonium fuit validum, &
le⸗ maritus adhuc vivit: ergo Titia impe-
,, ditur impedimento ligaminis.
eee. Nec obſtat, quèòd adjecerit pa- 191
e dum expreſſum de educandis proli-
itnn „“ bus in fide Catholica, ideéque videa-
bzg tur conſenſiſſe tantùm ſub conditione,
nbn, daam Maritus non ſervavit. Non ob-
, ſtat, inquam; quia non potuit adiice-

„re hanc conditionem ita, ut eſſet ſu-
een a. ſpen.
9 .

. =

176 Cconferentia ocaven

tio ipſa fuiſiet adimpléta z ſecùs enim
debuiſſet velle conſummare matrimo-

nium priùs, quaàm eſſent veri & ab-
ſoluti Conjuges; quod nunquam licet,

multò minùs ab Eccleſia permittitur
aut Præſumitur.

CASS SECIHNDIS.

Wmio in perpetnis gqaaſi imnimicitiis
2c iris Vivere canſas antem rixe-

ram dicit eſe ſequentes. 1. Dudd

Snna, Babuerit animnm nubend,.
d Makyimonium fuerit concta a ſuis
Parentibus, vomminantihbus ſabi exX-
haredationem, &- doenegationem omnis
hactenns de‿mpronio Marito ſuo debitum
Danqnat, redaltaerit. gZam quaritur
1. quia de valore hujus matrimonit te-
nendgam,s 2. quid d‿mpronig e polt val-
de aßfick onſielendum!?

192 K. ad rmum. Hoc matrimonium

reipſa, & coram Deo nullum eſt. Ka-
tio eſt: quia licèt probabile ſit „metum
non obfiſtere matrimonii valori, cer-
tum tamen, & exploratum habetur ab
omhibus, quèòd metus gravis injuſte

im.

ſpenſiva inatrimonii, quouſque condi- inkuntie
Eenumm, Gir
Uem merun

ll kert: e
A M

Eenpronia

Enontre
meinge
8A nubenn
er teſes
enter til
A
Dimines
Geo⸗aod
relcdider
Gonlo ſ

„ inllatn

Uine 4.
ihetere
Cunubio.
Nllmbst

7 R

tobaren
lde ine
tenlt
Upeit
leonli

4

De imp. diſparis Cultüs, & . 171
inecuſſus, immò & reverenrialis con-
iſett zunctus minis, aut malæ tractationi Pa-
NEE rentum, dirimat matrimonium: talem
berton autem metum paſſa eſt ſempronia, ut
Er enddl caſus fert: ergo. Hinc SS
hnimgunm R. ad zdum, conſulendum eſſe, ut 1932
nem Sempronia modo poſſibili probet, &
reymonſtret Judici Eccleſiaſtico, ſe vi
NDUS ſeu metu gravi Parentûm fuiſſe adactam
— al nubendum; hoc autem faciet I. Si
1mn ,l per teſtes probare potuerit, ſe antece-
A qenter fuille ſæpiùs poteſtatam contra,
E wel 2. Si per eoſdem teſtes probaverit,
2. 1 4 ſibi minas fuiſſe intentatas. 3. Etiam
Gle ex eo, quòd hactenus debitum nunquam
u/ reddiderit, nec pacificè cohabitaverit
tur ſponſo ſuo. Ratio autem, cur hæc &
isE ſimilia ſint conſulenda Semproniæ, ma-
xime à Confeſſario, eſt hæc: tum quia
, i Aliaàs in continuo quaſi periculo peccan.
α di perſeveraret; tum etiam quia ex tali
Ae/E“ connubio exſpectari nequit aliud, niſi
AK“ peſlimus tandem eventus.
PDices. Quidſi autem Sempronia
iH Pprobare non poſſet, ſibi metum injuſte
mek, twiſſe incuſſum, proptereâque nec au-
lt, diretur à Judice Eccleſiaſticoę
eren R. In tali caſu vix aliud remedium 194
f, ſuppeditabitur, quàm, ut vel fugâ ſi-
habem bi conſulat, vel per liberum oolen.
s uuum

172 Counferentiz otava

ſum matrimonium ratificet; quò facto
ſubſiſtet matrimonium, ut videbimus

inferiùs. z. 202.

CASIS TERTIIS.

AHus defloravit virginem, honeſtie,

immo nobilibus Parentihbus natam;

gquod ubi Parens inandiit Lat bomofau-
rioſis erat) minitatus eſt mortem quan-
zocpus inferendam Cajo,niſt vellet duce-
re deſtoratam: aunuit igitur Cajus ut
mortis evaderet periculum, Spopondit-

gue, ömmo juravit, ſo ducturum deflora-

tam. quia tamen eX poſt facto renuit
eam dacere z hinc ab Epiſcopo intenta-

taâ excommunicationis, &- diutterni Car-

eris pana fuit compulſus, ut duceret

defteratam. Quaritur jam, quid de
Valore hujus matrimonii tenendumg

195 R. Matrimonium fuit validum. Ra-
tio eſt: quia metus ab Epiſcopo fuit ju-

ſteèe incuſſus: talis autem metus ex cauſa

juſta incuſſus non dirimit: ergo &c.

Non tamen fuiſſet validum, ſi Cajus ſo-
lo metu à Parente incuſſo adactus con-
ſenſiſſet in matrimonium; quamvis e-

nim Parens defloratæ habuiſlet juſtam

Cauſam accuſandi defloratorem coram
Judice Eccleſiaſtico, non tamen habuit

juſtam cauſam incutiendi metum mor-

tis:

N np.
tie martlmor
le ineutlo .
Utcorttae de
Re rekert
Uulert,
ler e.2,
In wnrtimon
inculd in

ebndendonn

nchet, A
ien
Geir
(uaidi
ſhcere⸗
NOnaede
Dices.
im conle

Ueteg

ſriz,

Wius,

Cloriler
tione nl
4 ucenck
dicztie
utimon;
Nn

ulbetn

lsiny

in . De imp. diſparis Cultüs, &c. 173
iet; s tis: matrimonium autem ex metu in-
It n juſté incufſo contractum, eſt nullum.
Auut conſtare debet ex dictis: ergo.
RTIII Nec refert, quòd Cajus jurejurando 196
promiſerit, ſe ducturum defloratam:
iun, quia ler. c. 2. de eo, qui duxit, non ſo-
ntihu matrimonium ex metu gravi inju-
4Mα ſtè incuſſo initum, ſed etiam adjectum
éͦnee juramentum annullatur. Caſpenſis,
iii“ Sanchez, Averſa, Maſtr. Theol. moral.
CGHρ diſp. zo. n. 39. Nec obſtat, inquit La
,/ Croix. n. 666. cap. inter cætera. 22. 4.
oend g. quia ibi tantùm dicitur, quòd poſ-
un ſit ducere eam, quam ita juravit ducere,
in inmm non autem quòd tengatrr.
αhh Dices. Defiorator virginis, præſer-
tim conſentientis, non tenétur eam
mn, Wducere; quia ſcienti & confentienti non
eRMK“ fit injuria, neque dolus, juxta Reg. 27.
diduan? Zuris in 6. (uin etiam, ſi in VTitam
i defloraâſſet, non teneretur niſi ſub con-
ensaé ditione, nempe vel ducere, vel dota-
t: n re illam: ergo ſi cogatur determinat?
,10 ad ducendam illam ſub pœna excom-
se municationis, metus erit injuſtus, &
un matrimonium nulluum.
KR. Trans, ant. negando conſequen-197
ren an tiamn: quia in quibuſdam locis ſolet ex
tumm Lginis in vitæ in poœznam ſtupri mmjungi .

174 Gunferentia octava
ut ducat corruptam: ſuppoſita autem

tali confuetudine metus erit juſtè incul-
fus: & cum aliunde conſtet, judicia-
lis ſententiæ tantam eſſe auctoritatem,

ut ſemper pro Judice præſumi debeat,
donec contra ipſum aliquid legitimé
comprobetur, Zext. cap. in præſeèntia.
de renunciat. hinc, & in propoſito præ-
ſumi debet pro Epiſcopo, & metu juſtè

incuſſo, ideôque & pro valore actůs,

præſertim poſt contractum jam matri-

Kugler z. bb.

Corollaria ex dictis inferenda.

198 Olliges 1. Matrimonium à fideli

= contractum cum Cathecumeno
vel Cathecumena, eſſe invalidum; quia
tales adhuc ſunt infideles, ideôque in-
habiles ad contrahendum cum fideli.
Aliter dicendum foret de matrimonioà
fideli contracto cum tali, qui poſt bap-
tiſina ſemel ritè ſuſceptum, modò pro-
fiteretur judaiſmum, vel paganiſmum;
Jquia talis reipſa propter baptiſma ſul-

——

ceptum reputatur pro fideli, quantùm
ad noſtrum attinet propoſitum. Ita cum

„

ing.
Conmui Dl
Msh ls.
1.Q
UConmahit,
mins
Dum Imn
Kil bom.
is ſenperh
Uum dine

ſlemitrino

Gins (nl
nrrimonus
lauen,
timt. den
Colenr N
tlem et
Suniterpe
en,
Ultz l
eineude
Ils, er
r

me Deſimy. diſparis Caltüs, G&+. 175
E Communi DD. Laym. tom. 2. tr. 10.
nppoſt in Part. z. c. I4. R. 1I.
Keeln (I. 2. Quòd, licèt in eo, qui ex me- 199
ltet, i tu contrahit, reperiatur conſenſus vo-
uCen luntarius (metus enim non tollit vo-
Erlmi lunarium fimpliciter, ut dicitur in tr.
ignidtet de act. hum.) quia tamen talis conſen-
& ſus ſemper habet admixtum involunta-
Amen tale matrimonium, ne ſcilicet ſequatur
ore exitus (malus) qui de invitis ſoler
Humimm matrimoniis provenire, ut dicitur c .
f. IIN um, locum. I4. de SPonſ. & matr. Vid.
etiam c. veniens 13. cod. tit. Hinc ſe-
quitur & colligitur facilé, eum, qui
talem metum gravem injuſte incutit,
Tkeren graviter peccare; eoquòd metum paſſo
nic, 4 inferat gravem injuriam, ut communi-

nüm wer Laténtnr DD.
Cttean Dices. Etiam ex matrimonio metu

idm juſté incuſſo inito debet timeri malus
W" exitus; nec dubitandum, quin cum in-
Cun 14 voluntario contrahatur: ergo etiam
hoc crit nullum.
a K. neg. conſeq. diſparitas eſt, quòd 200
„mo metum juſte incuſſum patiens v. g. de-
agmniin florator, ſeu ſtuprator virginis, dede-
tiin rit cauſam mets; quare ſibi imputare
,Jin, debet, & facilius ſeſe reſolvere ad por-
m N, tanda matrimonii onera. Cumd;maxi-

„

I6 conferentia octava

monium metu contractum de j jure na⸗

turæ non ſit irritum, nec Eccleſia ta-
. libus condeſcendere, & contractum
irritare voluerit „conlequens eſt, quèd

matrimonium metu juſtè incuſſo ini-

tum valeat. Kugl. n. 69gI. Abbas, San-

chez & alii apud: Keiffenſt. lib. 4. . I.

201

conſenſum, tale matrimonium ſit ex ip⸗

202

n. 329.
Coll. 3tiè, quod ſi conjux metu a-

dactus fateatur, ſe nunquam conſen-

ſiſſe, ſed potiùs ex metu gravi ſimulſſe

ſo jure naturæ nullum. Ratio eſt: quia
matrimonium conſiſtit in contractu le-

gitimo: implicat autem contractus ſine
conſenſu duorum: ergo. Hinc hujuſ-
cemodi conjugibus blus non licet, quum
aliis meré ſolutis; cum in rei veritate
ſint ſoluti. Ita cum communi iDD. Go⸗

bat, La Croix, Sporer, Z. 24.

Dices: At quid, ſi cõnjux admiſerit
copulam carnalem, nunquid matrimo-

nium cenſebirur Validum: 2

lIùm, & à fortiori ſi admiſerit cum ani-
mo non perſeverandi in tali connubio,

matrimonium nullatenus convalidabi-

tur

R. cum diſtinctione. Si enim ad.
miſerit illam ex metu tantùm, vel fi-
niſtra opinione putans matrimonium
fuiſſe validum, vel etiam ex libidine ſo-

Nin,
ryef tilen
ſte un mne
En rere eo
1 Areli
rlyponu
Unetimu
et con

o, rd

Crjaglize
rerſober,

eihn

Phnmn

tl con

li 6 Wn
io uit
tali cokd
fobarte,

non tame

8 Hb
ili uud
nui 1

um Ge juter

gec Pecleſet

& contruer
guenselh
ſts inento
1. Abbag
ſt MRs

CONiux .
1amn d

gtugiim
oniumlta
Rtoeti
inonnmtl
conmie
Hlnen
nonlicetd
in teiſe
muni
m,
nid nn
u
nattün
Xlibine

momio valido.
1 .ð

De imp. diſparis Cultüs, &ͦ. T7ν.
tur per talem copulam. Si autem ceſ-
ſante jam metu admiſiſſet copulam af-
fectu verè conjugali, matrimonium e-
rit, & præſumetur validum; tum quia

(àt ſupponitur) metus jam ceſſavit ;
tuùm etiam quia ad valorem matrimonii

ſufficit, conſenſum exprimi verbis, vel
ſigno, vel etiam facto; quale eſt actus

1

conjugalis: ergo &c. Vid. DD. cit. Spo-

rer, Gob. tr. 9. z. 26 1. Ubi etiam n. 202.

mox ſubjungit: & verò, quando aliqua
puella annum unum cum dimidio vixit

quietè marito, eſt tam firma præſump-
tio juris & de jure, quòd affectu mari-

tali cohabitârit, ut etiamſi poſſit clare-

probare, ſe ex metu injuſto contraxiſ-
ſe, non tamen admittantur ejus probati-
ones. Habetur expreſſa deciſio in cap.

ad id, quod. 21. de Pponſal. & matr. Ita

Gobat. cit. .
CONFERENTIA
De Impedimento Ligaminis,
& publicæ Honeſtatis.
SHMM ARIIIM.

203. Ligamen eſt vinoulum ortun ex matri-

ℳ 204. Ur

in tali conjugio coacto, cohabitans

„»

171 S8 conferentia nona

204. Ut ad adas Nuptias tranſire licent, requin

ritur de morte piéëoτ†+ Conjugis ce itudh mora-
lis in ſoro eatern.

206. In joro interno ſußkcit robabilima r

ſumptio.
206. Reſpondetur cuidanm obectioni.
207. Undenam moralis certitudo de morte e.
Jummi poſſit, vel debeat9
208. Impedinmen!ame pabiics honeſlatis eli pio.
pinguitas Penfonurm, orta &J ſponſalibus.

209. Oritur tam ex ſponſalibux de futuro, 21d

Ade praſenti Jeue Matrimonio rato.
210. Exſponläalibus de aturo validis tantum :

ritur, & deſacto zltrà primum gradum ſe

non ekrtendet: ex mzatrimonio aul em rato, ée
tiam invalido, uſque ad ꝗtam gradunmz ſe eæten-

dit, modò non fuerit invalidum eα defelle eo con ·

ſen its.

214. Reolsitur. Cäaſus I. de Dar vche ,gui minut,
quàm oportebat, cautè procedens, copgisvene⸗

uworenz cum alio.
212. Tules tamen Conjuges non ſuerunt Ratim
Jeparandi.

213. Si kalis Mualier naala fide nupſit, & adtat

rationabiliter dubitet, an non vivat prior Ma.-
ritus, non licét ei petere debitum cc.
214. Reocvitur Caſus II. de quddam jur ene, Jui

poſt obitum ſuæ ſponſæ voluet ducere bnjus ſoro-

renz, & non poznit.

2¹5. Tocui⸗ tamen cun diſpenlatione impetran-

da.

216. Relolvitur Calas III. de Puella, qua con-

tra ſuum votunz Caltitatis:, illicité cuidam
promiſerat Matrimonium, Poſtea auten ns 7

Scjusſälen, Filio.

Nimſedi,
n bulſmi
lMmnem del
10 Lulm caut
titnbelurore
ien
1 i run
iſt ed dhi

bieſier

Zenn Adbue di
onni?
Mnl. Irnſchi
222 lyi eu
Vtbu, geit
ii utniiit

murfikt def

ſarie
ng. rmn
inde ruſſa⸗
ulſiror
vim irli

194, Ber ,

ineuzez,

umtänn

(lreng

Uivnn

Mons

De impeimento Ligamiinis, G&c. 179

nßre Mrect 217. Conteſſarius zali E. ioie maszits int erdiait

Gitcernitucnn

probahil inn,

jellioni
kitud, de ini

e Honelttir
16, zonſlh
u defutan,
in tA.
Oulidi, inid
rimun gl

nin utent:O

, ulun 64
guher tlh⸗

ocho,9
relept A

in ſenmn N

h
munutftt
möt. .
DNenn MN

lrrr,M

iurint

S

6 ,
AdN

—

7 7
11,

betitionenr debité.
218. Lusm cauts ſit Far ebobroe baendume onn
viro vel uvore, gqua vult * trankre ad aaas Na-
ptias.
219. Qui runz dubio de zzorte prioris conjugis
trankit ad alia vota, peccat graviten.
220. Quia Ii en poſtta &t reſciat, priorem Conji.
genz adhut Pnννaur* Pujus 2di wmatri-
monii? .
221. Sponſalia de futuzo, unde, vel quamdo nulla?
222. Leui contraait ſponſalia conditionaza oecum
PBertha, deinde non exſpedtato eventu conditio.
Mis contranis abhölnta cum ipſius ſörore, non
ineurrit ber hoc impedinientum Puölice hone-
ſtatis.
223. Si ecum Bertpa tecit ſponſalia 2ſolheta, de⸗
inde rurſas abſoluta, etiam de præſenti, cun
iplins ſorore, hæo zda nons Pravelat nec habent
viminvalidandi priora. .
224. Ea Matrimonio rato . gaando boc inape-
dimentkune non conſurgar!

9. ..
Præml ittuntur, & breviter reſol-
vuntur quæſita , ſcitu neceſſaria ad
reſolvendos Caſus de impedimento
Ligaminis, & publicæ Ho-
neſtatis.

Ileres primè „quid intelligatur
per impedimentum ligaminis? 2
R. Intelligitur vinculum matrimo- 203
nii, ſeu obſtaculum, ortum ex matri-
Mz tri⸗

180 Conferentia nona Ninra,
trimonio conſummato, vel etiam rato tennfro
tantàm, vi cujus Conjux impeditur, Ghe
ut ne quidem validèe poſſit contrahere Einirene
cum alio vel alia, quamdiu vivit prior dumcon
Conjux. Inſuper polygamiam, ſeu e- k cnee
tiam polyviriam, tam jure divino, Ennerl
quàm etiam humano prohibitam eſſe, AMrugti,
ita, ut nec uni Marito plures uxores, Mhan ke
nec uni uxori plures maritos ſimul ha- Emn gen
bere liceat, pluribus rationibus oſten- migmett
dunt egregiè Clericat. deciſ. 29. A. . Ultic,8
3. item Kugler, z. 1255. Unde Con- an cent
cil. Trid. &”. 241. de Reform. matr. Cun. Ine me
2. decidit: & quis dixerit, licere Chri- monlse
ſtianis plures ſimul habere axores, Oι W cdntr
hoc nulla lege eſe prohibitum, Anathe- ohillt
ma ſit. à fortiori uni uxori eſſe prohibi- lello:y
tum, etiam ex ipſo jure naturæ, habe- u. cert
re ſimul plures viros, cum IIIſ. Krimer, e,qund
König, & aliis pluribus, probat idem Urlrörat
Kugler n. 1533. eé́ præſertim, quòd bgumri
ex congreſſu cum pluribus, mulier fiaat ihm
inhabilis ad generandum, ùt experien- unor,
tia docet in meretricibus, ideéôquepo- mn
lyviria repugnet fini matrimonii. mle
Quær. 2dò, qualis certitudo de tig, i
morte prioris requiratur ad hoc, ut behüik
conjux ad ſecundas nuptias tranſire Slvett
Poſlit)/ . .
204 R. Requiritur certitudo moralis, ſal- nen
. tem

, nn

jur inpein
Ollr conmt
EdiuviVit
gamin,ſ
n jure A
rohibitum
pluresun
aritos I
tioniblste

Seriin

hie
rn Mit

rt,luenl
Gere uumn
riekeyn⸗
eniut
n MN.
,rett,
Clenin f
us,l
ir ee⸗

De impedimento Ligaminis, &. 191
tem in foro externo. Ratio eſt: quia

ap. in præſèntia. de ſponſal. & matr.

ſtatuitur, ne mulieres permittantur ad
aliorum conſortium canonicè convola-
re, donec certum nuntium recipiant

de morte virorum. item c. Dominus. de
adis nuptiis decernitur, ut nullus am-
pliùs ad ſecundas nuptias migrare præ-
ſumat, quoad conſtet, quòd ab hac vita
migraverit uxor ejus: atqui certum

nuntum, & ly quoad conſtet & c. indi-

cant certitudinem moralem: ergo.
Tunc autem cenſetur haberi certitudo
moralis de morte, quando ita creditur,

ut contrarium nullé modo videatur
probabile, ait Gobat tr. 9. z. 293. cum

Leſſio: vel, ut ait Engel. de ſponſ. duor.

v. Sj. certitudo moralis habetur de mor-
te, quando arbitriò Jjudicis, & pruden-
tis viri, rationabiliter credi poteſt obiiſ-
ſe, quamvis abſolutè poſſet ſubeſſe falsũ.
Dictum tamen eſt, requiri certitudi-
nem moralem ſaltem in foro externo;
nam pro foro interno, ut vir vel

mulier licité tranſeat ad zdas nup-

tias, ſufficere veroſimilem, & pro-
babiliſſima præſumptionem, tenent poſt
Sylveſt. Koſell. S. Anton. Sporer. &

Laym. lIib. F. tr. 1o. Ppart. 3.c. 3. n. I. ſin.

Quin etiam Kugler, quamvis nobiſ-

M 3 cum

20 5

I82 2 = Conferentin nonn: mo⸗
cütn teheat, requiri Kertiructine⸗ jn ca-
ralem ſaltem regulariter 3 valdè pro-
ſu, ubi talis haberi nequit, vValde t
ſu, ubi tal iis puribus exiſtimat,
ſatis eſſe, quòd habeatun 1 probabilitss
bilitas, & Praæumptio, ve ta, ad hoc,
major de morte, quaàm permittere
t Judex eceleſiaſticus po RK ue pro-
tranlütun ad 2das nuhtiaè , er elilatn.
Daré hititur tum XK c Tatione: quia
baten 1. tum etiam hac ratione an
c. etun en ⸗ plena cer-
in rebus humanis, in qu- tiam in ipſis
titudo haberi non poteſt AKtituendas 20-
udicibus a prudehrer inſtituendin
tiones, ufficit judicinm broberi ali-
mum, aut faltem Prchadi⸗ t non om-
fua, quam de opphliro 21 agit tem?-
Hino certum; quia talis tlir etaap. cit.
rè, nec imprudenter. Et “ & ut ok-
eutarun e de intelligi poſ-
TLet &‿α. tamen commodè tieudo mo-
Aunt &e debent ſic, quòd cer cntus regu-
ralis de morte alterius requllse clo Ra-
Talt & quahdo plena certitude n
lariter, non ancem in omni caſu,
beri poteſt, non UEE . Vid. Kugler
212 4. 32 ITSAX. torum
. .W . F— R .
1 dicas: in materia Saora nentorben
non eſt licitum uti opinione pr .

Nipe,
In enmne
Teinhocc.

Aundn dunt

li, ma
Mi;, ne
Eeilllonul!
Dtierionun
Weaun dl
Unane
memcrum,.
Ultr huberi

etaberirn

Ciſiphott
kudo wor
Hinc etnnr
Peenitente
(retedi
ſeln haben

etitudline

Dlrenge
unbbhbe
blen
C
Vranend
kendn Ne
tlonbn
guod u
1 llnan⸗

UArenitur

1 i01r a ex TOP
relicta tutiore „ ut conſt P ma,

Nrin der

ps Deimpedimento Ligaminis, &c. 183
Citucdinenn Ima , damnata ab Innocent. XI. jam
tmenm Vero in hoc caſu licitum eſſe tranſitum
it, Taler ad zdas nuptias, eſt opinio ſolum pro-
ibrsetlin babilis, ſimulque eſt tutius abſtinere à
umd nuptiis, ne Sacramentum exponatur
Fel mokm. periculo nullitatis, & conjux periculo
olſiteinn K. cum diſtinct. non eſt licitum uti 206
6; , Opinione probabili in materia Sacra-
A mentorum, quando pro uſu Sacramenti
cIiE tuta haberi poteſt, ov. quando non po⸗-
teſt haberi tuta, prout fit in noſtro caſu,

.
Prkhe ubi ſuppéitur, quòd nequeat haberi cer-
olinens titudo moralis de morte conjugis, neg.
n Norti Hinc etiam Confeſſarius licitè abſolvit
ImeRG PEUtentem, dquem probabiliter judi-
bPüil e Cat eſſe diſpoſitum, ubi non poteſt majo-
l, rem habere circa ipfius diſpoſitionem
8 ertitudinem, quamvis illicite ageret
M abſolvendo ubi omnimodam certitu-
nn g, dinem habere poſſet. Unde propter in-
* vincibilem ignorantiam de morte prio-
Celin ris, Conjux contrahendo non exponit
“ Sacramentum periculo formali irreve-
ceie rentiæ, nec ſe periculo formali fornica-

na dA . 1131 lali
n tionum, ſed tantùm periculo materiali;
quod utique licitum eſt ob cauſam gra-
viſſimam, & valdè urgentem: qualis hic

enee invenitur, ne ſcilicet talis conjux coga-
e, tur in perpetuum abſtinere à coniugio,

cx DN orte
eN M 4 torte

184 Conferer tia nona
fortè non ſine periculo incontinentiæ;
vel aliorü damnor. Gormaz. desacram.-
n. 323. Carden. IIIſ. tr. 1. diſp. 1. n. 77.

Quxær. 3tio, unde moralis certitudo
de morte prioris conjugis defumi poſſit,

aut debeat? .

207 R. Poteſt deſumi ex ſequentibus capiti-

bus. I. Si Parochus, v elkector Parochiæ

authenticè atteſtetur, eum obiiſſe; vel2.

ſi vir omni exceptione major idemte-

ſtetur; vel 3. ſi alius vir bonæ ſidei,
præſertim teſtis de viſu cum juramento

deponat, priorem conjugem obüiſte;
vel denique Atò. Si ſit fama communis,
ræſertim juncta cum aliis conjecturis
indiciis v. gr. quòd periculosèé decu-
buerit: vel prælium ingreſſus interieri
&c. item ytò. Si famæ communi acce-

dat unus teſtis de viſu. Non tamen

ſufficeret ad faciendam certitudinem
moralem quicunque teſtis, etiam de Vi-
ſu aſſeverans; nec teſtimonium pluri-

um ex ſolo auditu; multè minus ſola,
quantumvis diuturna alterius conjugis
abſentia; quia hæc & ſimilia in re tanti
momenti non videntur facere tantam

ertitudinem, ut de oppoſito rationabi-

liter dubitari nequeat, vel ctiam firmi-

ter credi poſſit obiiſſe. Vid. Spor. z. 1.

Gobat. tr. 9. AJ. n. 310. La Croix.n. 67.

13 pet,

Prnd
Pe hon
WININ

TIun,Otti

nl batot
te,

lunpte
Menheri
lite Plb

Cemtur al
Lehonek

Uchomtion
Dockelia
onkn
cillin

Ceterdl

boeime

Uturali

lm,
ulienti,

10 oe

dunch

De impedimentoLigaminis, &c. 18 5
nebtrinen Quær. 4t0, quid fit impedimenrum
mudhm publicæ honeſtatis, & quo jure diri-
1.Hher mat matrimoniuu
Felis enrn K. Eſt quædam propinquitas perſo- 208
8deümdd narum, orta ex ſponſalibus, vel matri-
monio rato tantuùm, inter ſponſum ex u-
genthuce na parte, & conſanguineas ſponſæ ex
ecorbue altera parte, ac viciffim. Appellatur
. Obiideft autem hoc impedimentum communiter

mngſor in juſtitia publicæ honeſtatis, eoquèd vi-
rbot deatur juſtum & æquum, atque publi-
unſum (a honeſtati conſentaneum, ut propter
en oô inchoationem matrimonii, quæ fit per
nncon ſponſalia, impediretur matrimonium
is Clſt k ſponſi cum conſanguineis ſponſæ, ac vi-
ele ciſſim ſponſæ cum conſanguineis ſponſi.
ellen Cæterùm communiſſimè fatemur DD.
fefunn hoc impedimentum non dirimere jure
cnnn naturali, nec divino, ſed eccleſiaſtico
MH Tolum, ut habetur c. Zuvenis. 3, c. ald

ceriil⸗
1, üin 4

audientiam. g. de ſponſal. & matr. &
1

alibi ſæpius. Ex quo patet, infideles

roe héc impedimento non affici; fideles ve-
e r poſſe diſpenſari à ſummo Pontifice.
ers „Sanch. Pirhing, Schmalzg.l.4. tit. 1I. n. 96.
Gnhn Quær. tò, ex quibus ſponſalibus
hocimpedimentum oriatur?
ſto dc R. Oritur tam ex ſponſalibus propriè 209

crc, talibus ſeu de futuro, quàm ex ſponſali-
N bus improprie dictis de præſenti, ſeu ex
Ce, M 5 ma-

186 C(Cunkferentia noug
matrimonio rato. Ex ſponſalibus de
futuro quod oriatur, patet ex juribus
num. praced. allatis. Quòd autem pa-
riter oriatur ex ſponſalibus de præſen-
ti (quamvis clarus textus juris de hoc
non habeatur) tamen haud obſcurè de-
dqucitur ex Cau. ſiquis deſponſaverit. 13.
item Can. ſe quis uxorem. I4. C. 27. 4. 2.
Accedit ratio: quia ex matrimonio ra-
to oritur major conjunctio, quàm ex
ſponſalibus: ergo ſi jura reputent eſſe
inhoneſtum, ut ſponſus ducat conſan-
guineam ſponſæ, proptereaque ſtatue-
rint impedimentum dirimens inter eos,
àa fortiori præſumendum eſt, repugna-
re honeſtati publicæ, ut ſponſus (vel
viciſſim ſponſa) poſt matrimonium jam
contractum ducat conſanguineam uxo-
ris ſuæ. Sanch. Aib. z. diſp. Zo. n. I. Fag-
nanus. o. ad audientiaiz. h. t. Reiff. lil.
g. Eit. g. Z. TI.
Quær. étòô, quoufque ſe extendat
impedimentum publicæ honeſtatis?
210 K. Olim jure antiquo ex quibusvis
ſponſalibus, tam de præſenti, quàm e-
tiam de futuro, licèt invalidis (dumo-
do non fuiſſent invalida ex defectu con-
ſensus) oriebatur hoc impedimentum,
& ſe extendebat uſque ad quartum gra-
dum, ut videre eſt. c. un. de ſponſ’. &
malt.

N prt⸗

. 6 4
l Ne ſos

bonlelia

nonci

5 Ant
ſuntuet
Er giuhu
alllfun
leltut; N
lſun un

Gy ſ.

Hee tan

lonek

urdto)
Matrimor
Claravit!
to,
Ubeturi

ulſit .

Ueriamn

7

Ucencan

II Crir

IINRdun
tenciaue
Ne Ee

tendit

KAlſan

1

ℳ De impedimento Ligaminis, E&. 1897
Hooklinze matr. ing. Attamen jure novo Con-
rer Aimk cil. Trid. jus illud antiquum, quantùm
uodutem ad ſponſalia de futuro relaxatum eſt.
Dusdeti Verba Concilii. &ö. 24. de reform. matr.
b iuneh c. 3. Sunt ſequentia: jaſtitiæ puhlicæ
ud obu honeſt atis impegimentum, ubi ſponſalia
ullanmni quacunque ratione inaalida erlenk, Saur
14 &ta Inodus prorſus tollit ubi autem
mtrimmn valida fuerint, primum gradum non erx-
kio, dun cedant; quoniam in alterioribus Sred-
reheni bus jam non potſt hujufmodi probibitio
ducxem abſöue Aiſpendio obſervari. J
eigekn æc tamen Hmitatio juris antiqui
denttd ſolum eſt intelligenda de ſponſalibus de
ct,en fuüturo, non autem de Ppræſenti, ſeu de
Ponlsl matrimonio rato; nam ita expreſsè de-
Tönontunx claravit Pius V. in decreto 1 56§. ema-
migemm nato, quod incipit ad Romanum, &
1 „„ habetur in Bullario Cherubini. zom. 2.
rN conſtit. 62. dicti Pontificis, poteſtque
. videri apud Reiffenſt. i. Z. 14. Quare
l dicendum, hoc impedimentum etiam-

1

c num oriri ex omni matrimonio rato,
none. Al . . . . d — —
Cin etiam invalido, dummodè non fuerit
7 invalidum ex defeétu conſensüs, ex-
l , eH

dsC tendique uſque ad 4tum gradum in clu-
jeſela ſivèe: C contra ex ſponſalibus de rure
diwenmn extendit ſe ſolùm ad primum gradum;
B ete OH & ſi ſponſalia fuerint invalida, quacun-
, („½ que demum de cauſa, nullum inde ori-
“ tur

Proponuntur, & breviter reſolvun.

»„

211I

188 Cconferentia nona

tur impedimentum. Ita cum commu.

ni Spor. Filliuc. tr. 1o. part. 2. c. 6. 2.
22. Herincx de Matr. diſp. 6. MD

tur Caſus practici de impedimento liga-
minis, &publicæ honeſtatis.

CASIIS PRIMIIS.

Tin ,cum Ppacificb ſaxæ uxori coba-
bitare non pot uiſſet, maluit caſtra
Nequi, quapropter clam abiit, uxore Ti-
tia domi relibta. Contigit autem, ut

elapfo uno alterozd anno quidam teſta-
retur, ſe vidiſſe Titium Periculosé de-

cumbentem, nec dubitare »quin ſit mor-
nus alius inſuper teſtahatur, ſe ex ore

nſäam militis reancis à caſtris au-

diiſe, quod obierit ; quibus teſtilus

anaitis, LParochus Titiam copulavit cum
alio. Queritur jam r. an D. Parochus
bene ſecerit? z. an dicti Conjuges fue-
rint ſéparandit, as verd botuerit iphs
permitti, ut in ſuo conjugio pertfévera-
renkt 2 S è
R. ad primum. D. Parochus non
bene fecit, aſſiſtendo ſecundo matrimo-
nio. Ratio eſt: quia cùm cauſa matri-
monii ſit una ex graviſſimis, oportet
om-

D peli⸗
Ornino, ur
Tltorzbllire

te beberet

Eelut ad ſuun

eankbecleſin

Ehuit ratiot
l, in n
inninien
ekamn, ur
Conectertu
Unr orer
ien Bern

un, Re

N d.
N id

(Cconnubi

ChIn can
Apolſ⸗
nimoninn
o Valor
anügest
lun vel
Uralicue
ltcelet
oecaſi
d n

vel Ai

(N leer

De impedimento Ligaminis, &c. 189
aamem omnino, ut quotiescunque Parochus
MwIteE rationabiliter dubitat, aut certè dubi-
65,6.g tare deberet de impedimento, rem de-
ferat ad ſuum Ordinarium velut Judi-
ceum Eccleſiaſticum: potuit autem, &
ſterrehn debuit rationabiliter dubitare in noſtro
belinemm caſu, an non obeſſet impedimentum
oneln?, ligaminis: neque mulieribus eſt permit-
ININS tendum, ut ad 2das nuptias tranſeant,
donec certum nuntium, id eſt (ut Go-
Aa bat, Sporer, & alii exponunt) einen ge⸗
naluté wiſen Bericht recipiant de obitu viro-
it, s rum, ut ex dictis n. 204. conſtat: er-
it autef go &C.
iln KR. ad zdum. Non fuerunt ſeparan- 212
eriußi di, ſed permittendi potiùs, ut in ſuo
„Nοοα Cconnubio perſeverent. Ratio eſt: quia
tur=α cum cauſa matrimonii ſit favorabilis,
ℳ ex pôſt facto, ſeu pòſt contractum ma-
Gihur

trimonium ſemper præſumendum eſt
Aplni Pro valore matrimonii, præſertim cùm

. Conjuges ſine ſcandalo, detrimento pro-
lium, vel aliis abſurdis vix, aut raro ſe-

A
parari queant; quod vel maximè tenen-
19, dum, caſu quo matrimonium bona fide
fuit celebratum, ut nos ſupponimus in
rochi! hoc caſu. Hinc. cap. Dominus. de ſè-

Nomm cund. nupt. expreſsé ſtatuitur, ut ſi aliquis
u“ vel aliqua hactenus id non obſervaverit
6, ℳ (ad ſecundas nuptias migrando) & de

21

19090 Conte rentin nona

morte Prioris, onjugis adhut . eiſi.

met dubitandum, i qui ipſi naßſit (bo⸗

na fide ſcilicet) debit um non deneget po-
ſtulanti. Vid. Gobat. Thl. exper. tr. g.
n. 306. item in Cipeo Clem. Iud. .

1T9 5. La Croix 4. z. 373

Dices. Sed quid, ſi mulier mala ſde

contraxit, utpote dubitans, vel etiam
credens, qud maritus prior adhuc vi-

vat, & modò poſt omnem inquiſitionem

moraliter poffibilem, non poteſt depre-

hendere, ſitnè adhuc in vivis vel non?
poteſtnè in hoc caſu non tantùm redde-
re, ſed etiam petere debitum?

n. cum diſtinctione. Si enim me
ram dubitet, an Maritus non ſit mortuus,
proptereâque valeat ſe cundum hoc ma-

trimonium, nullatenus licebit ei

petere debitum; ; quia poſſeſſio mala fide
cœpta nullum tribuit) jus in dubio; qua-
re huic nihil ſuffragatur T itulus poſſeſ-

eſt) reddere teneatur alteri conjugi, qui
bona fide contraxit, proptereâquema-
net in poſſeſſione legitima matrimo-
nii, & juris aquiſiti in corpus uxoris;
quo jure privari nec poteſt, nec debet
in dubio, ut notat neher. lib. 2. ARiſp.
44. n. 2. Herincx diſp. . q. 6. n. 31. &

alii ommuniter. Sin utem ſuppo-
na-

Ninvaix
unn ton
erettlones

iuliltercrec

Einpellmen
bfam kuerit
Kolndascon
tllete d
lem lccbi

) Derer,

n. F. 10,
Uüiles
et, elrexe
e Iunrin

nedd N

Renm de
Aebinl,e
Patur de
te action

045

ſionis: quamvis (ut proxime dictum

M
ey non
r jen ltaft
infit ſegu
fanit
angen
ſinli &

itt, i

*D

2t.
iiinegel
nin gelthi
Gl eer,

Nuliermit
, Ne dl
rior abhuen
inguiſtin

iris velt
Antumm red
irummt
di enin
OntNONRE
dumboes
ſelio nlt
1 ubiolr
linſet
Nind l:
tereigle⸗/

4

1

De impedimento Ligaminis, &c. 19 1
natur, non merùm dubitare, ſed habere
verè rationes probabiles, ita, ut ratio-
nabiliter credere liceat, nullum ſubeſ-
ſe impedimentum, eoquòd v. g. mari-
tus jam fuerit mortuus eo tempore, quê
ſecundas contraxit nuptias, non ſolum
reddere, ſed etiam debitum petere
eidem licebit. Sanchez. Lib. 2. diſp. 42.
n. 9. Perez, Dicaſtillo, Gobat. Expe-
rim. Wr. 106. n. 642. Sporer. Z. 472. &
alii plures. Ratio eſt: quia non appa-
ret, cur ex opinione ſpeculativa de va-
lore matrimonii, & nullitate impedi-
menti, nequeat inferre probabilem pra-
Gicam de licita redditione & petitione
debiti, eò præſertim, quèd hic non
agatur de valore, ſed de ſola honeſta-

te adctionis.

C, ASUS SECIIN DUIS.

— ſtam puellam Semproniam, quaæ ta-
men non multo poſt diutina infermitate
correpta fuit: ſponſiss verò, cum agrotan-
tem frequentius Viſitäſſet, cæpit nonni-
hil familiarius agere cum ſorore, ut
tandem hanc impragnaverit: & quia
Ronſa Sempronia Sem, IJuuam jamjam
obiit, hinc ad tegendum ſeelus, & e*i-
tandam ſimul infamiam, quarit Sem.-

VPro-

214

192 (cvnferentia nona
pronius, an non;

ſponſæ ſux defanct a?

²R. Non poteſt illam ducere ſine di-

tractum, perpetuòè manet, ita, ur
nec per mortem alterius, nec per
mutuam ſponſalium diſſolutionem tol-
latur: ita enim authenticè declaravit
Congregatio Cardinalium 16 55. 6. JRa-
lii, approbante Alexandro VII. Decla-
rationem hanc authenticam in terminis
referunt Fagnanus e. ad audientiam. de
Jponſ. &w matr. n. 2 9. Spor. . 57. item Cle-

ric. deciſ. 30.n. 9. Reiffenſt. abi ſupra n.Iz.

& alii plures. Deinde nec ex jure, nee

ex ratione oſtendi poteſt, hoc impedi-

mentum tolli per mortem, vel mutu-
am ſponſalium diſſolutionem; præſer-
tim cùm facta etiam diſſolutione ratio
motiva, ob quam hoc impedimentum
introductum eſt, ſemper perſeveret,
nempe honeflasnarurdlis.

2157 Didétum tamen eſt, quèd non poſſit
ducere ſororem ſponſæ ſine diſpenlatio-

ne &c. Notat enim Clericatus cit. .
241. Papam non rarò diſpenſare ſuper hoc
impedimento, & quidem faciliùs ‚ſi
Pproveniat ex ſponſalibus, quàm ſi ex
matrimonio rato. Quare cuùm fo-
ror

poſſet ducere ſororem

ſpenſatione. Ratio eſt; quia impedi.
mentum publicæ honeſtatis ſemel con-

iſpra,
I0r horlr i⸗
onmino

H

lentione
Unten, ve
n ucle;
in ſden.
Elkt, W in

—

udun inter
onlus non

Menturn ſ
Pekn ient
hincedtl
(N
a,
Matrimmun,

un o

Menur,

immin,

euo e

Edalereh
2 giCin

eutin

118 Klic
u Fltar

licun

mn
Aurere /

ducere i
1. goin in
ſtarsſemee
anet, in
rlus, hel
