De impetr. diſpenſutionibus, & . 467
impedimenta verſentur inter perſonas.
ſive ſint impedimenta diverſæ, ſive e-
tiam ejuſdem ſpeciei, debent ſingula
exprimi; aliàs vel nullum omnino, vel

illud ſolùm, quod expreſſum fuit, rela-

xabitur. y. Exprimendum eſt, utrum
v. g. Affinitas orta ſit ex copula licita,

vel verò illicita; item, an v. g. publica

Honeſtas ſit contracta ex ſponſalibus de

futuro, an verò ex ſponſalibus de præ-
ſenti, ſeu matrimonio rato. 6. Si pe-
tatur diſpenſatio poſt Matrimonium
jamjam contractum, exponendum eſt,
an Matrimonium ſit ſcienter contra-
ctum cum impedimento dirimente, vel
etiam, an cum ſpe faciliùs hôc modo
impetrandi diſpenſationem; item, an
cum, vel ſine ſolemnitatibus ab Eccle-
ſia præſcriptis; & hoc ob decretum Tri-

dentini &. 24. de reform. Matr. ſupe-
ridòs n. 492. allegatum. 7. Si in caſu ne-

cefſitatis petatur diſpenſatio ab Epiſco-
po, debet oſtendi, hic reveràâ ſubeſſe
neceſſitatem v. g. ob periculum anima-

rum, ſcandalorum, incontinentiæ &c.

uatenus Epiſcopo innoteſcat, ſubeſſe
ufficientem, & rationabilem cauſam di-
ſpenſandi in tali caſu. 8. Tandem ve-

tio petitur pro foro externo, exprimi

468 Conferentia vigeſiMmTYas
neceſſariò debeant nomina, & cogno- d.
mina diſpenſandorum, eorumque con- W;
ditio ac ſtatus, itémque nomen Diccce- Mat
ſeos ac loci, ſeu etiam Parochiæ, ad enz
quam dirigendæ ſint litteræ, gratiam imn,
diſpenſationis continentes. Sin au- (al
tem poſtuletur diſpenſatio tantum pro M
foro interno ſeu conſcientiæ, tune no- um
men petentis ſeu diſpenſandi debet re- lug,
ticeri, aut ſubſtitui aliud nomen fitum H
v. g. Titii &c. quamvis etiam in tali ca- uh
ſu ſit exprimendum, ad quem diſpen- no
ſatio dirigenda, vel cuinam executio Nb
demandanda. Pro meliori tamen cap- ti.
tu hactenus dictorum ponam breviter
unum, alterumvè Exemplar Epiſto- mc
larum. Primum eſto Exemplar Epiſto- (en
læ dirigendæ ad Eminent. & Reverend. Metg
Card. Majorem Pœnitentiarium pro ifce
impetranda diſpenſatione in voto caſti
tatis ad contrahendum matrimonium.
Summat ergoConfeſſarius (vel quisquis N
demum impetrare cupit dictâ gratiam) 1
mediam tantùm Philyram, & intùs for- (alt

metur Epiſtola hôc modo. vnti⸗
EMINENTISSIME, AC REVEREN e
DISSIME DOMINE! &c. &. Au

Sor O Lia emiſit votum ſimplex caſtitatisi tenq
gyzaia verò verſutur in continnoperi- ain,

—

een eulo incontinentiæ niſinubat; hinc Nup-
oc Plicat humillimè pro commutatione ejuſ-
ie, 4 dem Volt ad ſockum cont rahendi WMa⸗-
tun rimoninm. Deinde terminetur Epi-
r . ſtola ſic. Digneturkminentia ſua reſori- M
n pe! bere ad me (hic Confeſſarius nomen
eN. ſuum & cognomen exprimat) & breve
hett. Jeu gratiam dirigere ver MWantuam,
ſdin Augieſtam, Paſſavium. Exteriùs, ſeu
ie Aforis Epiſtolæ ſeribatur: Eminentiſſ-
ſhen. mo &- Reverendi imo Domino, Domine
cto J. R. E. Cardinalt, Majori Pœnitentia-
eia . Quòdſi Confeſſarius in cauſa graviſſi-
tt⸗ ma credat „Majorem Pœnitentiarium
kſe diſpenſare non poſſe, inſtituat ſeu for-
e met Supplicam ad ipſum ſummum Pon-
n e) tificem, modò qui ſequitur. W

ſec; BEATISSIME PATERI1

„I Wponitur humiliter ſanctitati Er
iam EV Piliter ſanct itat, Veſtræ ea

N Pro pavze dempronti acx dmproniæ,
. . . . .
H quòa ipſ, ignorantes ſè eſſe conſangui-

veos in ado gradu, præmiſſis denuntia
tieonibus coram Parocho ac teſtibus bona
IE de contraxerint ante I2. annos, & ali-
N. guot jam proles ſuſceperin-n. Cam au-
b Zem dicti Oratores, ob memoratum im-
ag. pedimentnm conſangninitatis , quod
Ic, occultum eſt, in Matrimonio ſuo perma-
. Gg 3 nere

8

470 Cconferentia vigeſima
nere nequeant abſque beneficio diſpenſa-
tionis Apoſtolicæ, neque ſèparari abſque
ſcandalis & aliis incommodis, cohabi-
tare verò per modum Fratris ac Sororis
difficillimu videatur, ob præſentiſſimum
incontinentiæ periculum ; hinc humili-
ter ſupplicät SanctitatiVeſtræ, quatenus
um eiſalem ſuper dictoconſangiinitatis
impedimento, ut in matrimonio perſe-
verare queant, diſpenſare, prolésque
JBaſteptas legitimas declarare dignetur.
Cratioſaum verò reſcriptum ſupplicant
dirigi ad NN. &ec. ð
S= Wrandum hic venit, quòd in tali
etiam caſu, inſeriptio exterior non ſit
dirigenda ad ſummum Pontificem, ſed
ad Majorem Pœnitentiarium, modò

proximè præſcripto. =èè=
TLandem etiam, ſi urgeat neceſſitas
in caſu, ubi Epiſcopus diſpenſare valet
ſecundùm hactenus dicta, poterunt lit-
teræ ſupplices formari modé qui ſequi-
tur. v. g. Ad Celſiſſimum noſtrum Ordi-
narium, ac Principem Paſſavienſem ſic.

CELSISSIME,AC REVERENDISSIMIE

S.RI PRINCEPS DONMINE DO-
Pe Il. ESc., cc.
F03 ERonitar mihiter Nsa, g,.

“
14,
uß
(uig,
fa
(/
milt
Agu
tione
lſa
liu
Maty.
eiet
pradi,

ſioni

ℳ in
mre
Glt
Crat
H
deni

Kehe,

u

De impetr. diſpenſationibus, & c. 471
eA ERraæguddà Cajus bonafide, & præmiſſis de-
bitis ſolennitatibus, in matrimoniu ſibi
atle copulaverit Cajam viauam, cujus ſörorz
yl, prius ſæpius cognoverat copula carnali
Ri Pperfecta. Et quia Cäjus ob impedimen-
nl.x zum aſffinitatis in primo gradu quod
eds oouultum eſt) inde contractum, Uwori
vint Bugputatitiæ protinus adharere non po-
e zeſt ahſqut eidenti periculo incontinen-
e ziæ, neque ab eadem Reparari ſine pericu-
nite do ſceandalorum, & præjudicio duarum
uam prolium, quas jam ſacſceperunt ex boc
miatrimonio; hinc bumitllime Nupplicat
iaut Celſitudini Veſtræ, quatenus in tantis
ont pemiculis conſtituto ſubvenire, & ſuper
nI Pradiktoimpedimentogratiamdiſpenſa⸗
nobh zionis clementiſſeme impartiridignetur,
ut in ſuo Matrimonio protinus perſeve⸗
elm rare, debitum yetere & reddere liberè
d S& licité valeat, & denique etiam proles
ualle Jam ieſceptas legitimas declarare.
au Erat ioſum reſeriptum dignetur Celſitu-
10 0 do Veſtradirigere ad NN.
ſee ⸗= Hic oportet addi nomen & cogno-
men illius, ad quem diſpenſatio dirigi

N debeat. Locus tamen & Parochia, in
0. qua fuapplicans degit, quantùm fieri po-
teſt, debet reticeri & occultari, ne for-
dtDè ipſe Orator diffametur, aut aliis red-

ya conferentia vigefm
datur ſuſpectus de crimine, & contracto
ingde impedimenteo.

Proponuntur, & breviter reſok m
vuntur Caſus practici circa diſpenſatio- (il
ners in caulis matrimonialibus. dL
*WMiius cupiens inire Matrimonium
cum Titia ſibi jam pridem deſpon- in
faza, petiit, at Confeſſarius ſibi impe- k
raret Roma diſpenſationem ſiper im- co
pedimento affinitatis, quod incurrerat
peccando aliquottes carnaliter cum cou- n
fangainea ſauæ ſpovſæ in 2ao gradu. Cn-.
Pr⸗harins lIubens hoc beneficium præſtitits
NJuo Penitenti. Sed ecce! prius, qan i
gratia diſpenſationis Roma aavenit, T-. (

Jas ‚peceavit cum eagd-t conſanguinea ſuiug 1

VSponſa y qun ratione Confeſarius dubi- (
tat, an hoc non obſtante, poſſit diſpen-† 1
ſJationem executioni mandares Quia u-
ieii?
504 R. Poteſt Confeſſarius, hoc non ob-
ſtante, diſpenſationem exequi. Ra-
tio eſt: quia Titius iteratò peccando 1

——
— ☛☛

cum eadem conſanguinea, non contra- (
cir duplex impedimentum; quemad.

mo⸗-

De impetr. diſpenfationibus, & . 473
modum non incurrit duplicem irregu-
laritatem, qui in eadem excommunica-
tione conſtitutus ſæœpiùs celebrat: ſicurt
ergo talis non tenetur insupplica expri- *

— —,,

amnbe

teb mere, quòd ſæœpiùs celebraverit, ita nec
i ille tenebatur exprimere, quod iteratèò,
2 vel ſœæpiùs peccando cum eadem conſan-
guinea, contraxerit impedimentum
cum fſua ſponſa. “
Secus dicendum foret, ſi Titius 5oy
n. interea non amplius cum eadem,
inpet.. ſed cum alia ejuſdem ſponſæ ſuæ
. conſanguinea peccdſſet carnaliter; quia
er per talem copulam contraxiſſet aliud, &
ad numeré ſaltem diſtinctum impedimen-
„o. tum affinitatis. Ec quia Confeſſario
GH non fuit delegata poteſtas diſpenſandi
ſin in pluribus impedimentis, ſed in illo
„. ſolùm, quod contraxerat peccando car-
naliter cum conſanguinea ſponſe in lit-
α reris ſeu Supplica commemorata; hinc
ℳ C(Confeſſarius vi hujus diſpenſationis
NeD præcisè non poſſet Titium habilitare,
H ad validè contrahendum cum T itia ſua
ſponſa Matrimonium. Vid. Carden. in 2.
onot. Criſi. diſſa. n.62. LaCroix n. 91 9. &990.
. Dices: Sed Titius ſupponitur itera-
ande t% peccàſſe cum eadem ſuæ ſponſæ con-
er ſanguinea, poſteaquaàm diſpenſatio Ro-
M mg jam fuit expedita: ergo Confeſſa-

o. Gg 5 rius

47/ 4 Conferentia vigeſima —
rius nullatenus poteſt procedere ad

executionem diſpenſationis.

706 RK. neg. conſeq. (Qia, ùt notant
* Doctores communiter, tales diſpen-
ſationes non ſortiuntur effectum à dic
cxpeditionis Romæ factæ „ſed à tem-
pore executionis faciendæ per Ordi-

narium, vel alium delegatum, cui

executio demandata eſt: neque ante

executionem habent rationem gratiæ
factæ, ſed faciendæ primàm. Vid.
Gobat. Theol. exper. tr. 9. n. q31t. vel
QAun. tr. SF. c. 97. A. n. ryg.
Dices adhue. At quid, ſi Titius, X
Confeſſario jam diſpenſatus, iteratò
peccâſſer carnaliter cum eadem ſuæx
ſponſæ conſangninea, antequàm contra-
heret Matrimonium, poſſêtne ab eodem
Confeſſario diſpenſarliꝰs·
707 R. Non poſiet. Ratio eſt : quia
Confeſſarius ſolùm poteſt diſpenſare in
impedimento jam contracto pro eo
tempore, quoò diſpenſat: communiter

7

enim in litteris Apoſtolicis ſolet com-

mitti poteſtas cum hac clauſula: ut di-
Eenſoshac vices ergo ſi poſt diſpenſa-

tionem ſupponatur iteratò peccàâſſe,

& peccando contraxiſſe impedimen-
tum, jam Confeſſarius nihil, ampliuùs po-
terit vi prioris diſpenſationis.

4 De impetr. Aienſarianibus, &. 17 5
CAsSIIS SECINDIS.

t Okmeronins Romaæ impetravit facull

e. * tatem ſeu diſpenſationem, contra-
lie bendi matrimonium eum Sempronia,

ornr. Abi in 3tio gradu confſanguinea z quod
tli⸗ & factum. ZJam verd poſt matrimo-
ai nium celebratum incipit dubitare, I.
di An diſpenſatio obtenta non fuerit ſubre-
e ytitia & nulla, eòudd in ſua dapplica

d ullam ſecerit mentionem de voto Reli-
el gionis ingrediendæ, quö ſè obſtrinxerat.
4 Et quia modò verſatur in periculo incon-
4 tinentiæ s hinc pariter 2dàdubitat, an
15 Kuper eden ee recenſitis non
I2 oſſit diſpentari ab Epiſcopo ?à Quidre-
do MWondendum994g2 V
en 1 R. ad primum. Sempronius non im- 708
N meritò dubitat de valore diſpenſationis
u & matrimonii: licèt enim nonnulli alf-
n ryment, poſſe impetrari & peri diſpen-
„ ſationem pro uno impedimento, alteròô
ter reticito ſeu non expreſſo, præſertim ſi
hoc ſit diffamatorium, ex cujus ſcilicet
“ manifeſtatione ſequeretur infamia: at-
ſ⸗ tamen ſi ex tali manifeſtatione nulla ſe-
8 noſtro caſu ex manifeſtatione voti in-

8 grediendi Religionem, probabilius
oymnino eſt, diſpenſationem eſſe nul-

lam, ſi petatur pro uno tantùm, alterò

impedimento ſuppreſſo. Ita Sanchez
. S. dAiſp. 23. Z. 2. Baſil. Pont. Suarez &
Salmanticenſ. apud Clericat. deciſ. zo.n.
10. Katio eſt: quia in Supplica omnia

illa ſunt exprimenda, ex quibus diffici-
lior redditur diſpenſatio: atqui procul
dubio difficilior redditur, dum Orator

pluribus eſt obſtrictus impedimentis,
quàm dum unéô tantùm: ergo ſi non om-
nia, illa ſaltem, quæ ſine diffamia po-
teſt exprimere, referat in Supplica, di-
ſpenſatio probabiliùs redditur nulla.
709 R. ad zdum. Poteſt in tali Caſu Or-
dinarius diſpenſare. Ratio eſt: quia

ſecunduùm dicta n. 491. Epiſeopus potefſft

diſpenſare in impedimentis occultis ju-

re ſolùm Pontitficio introductis, dum

urget neceſſitas, & inſtat periculum a-
nimarum, præſertim poſt Matrimoni-
um jam contractum: at in noſtro caſu
ſupponitur ſubeſſe periculum anima-
rum, & ſimul impedimentum (ſi quod
adhuc ſubſit) eſt occultum: licèt enim
ſupponatur conſtare, Sempronium con-
traxiſſe cum conſanguinea, omnes ta-
men jam credunt, & ſupponunt, hoc
impedimentum beneficiô diſpenſatio-
nis Pontificiæ fuiſſe ſublatum: ergo.

Sanch. Lib. 2. de Matr. diſp. zo. n. 3. &

Fe

=

vj

uum

1*

l⸗

bit

eNH

De myetr, diſzenſationilu, &. 477
4 Tambur. lib. §. tr. 2. c. 4. apud La

O diſpenſationem ſaper impedimento
aßinitalis, contrasto ex inceſtu commiſ-
J cum ſorore putatitiæ ſuæ IIxoris. Lueia
verò in Brevi Apoſtolico continebatur
bec Cauſula, ut diſpenſes - ſablata
00 caſione , & Cajus dict am ſororem Nuc

butatitiæg conjugis noluit domö ejicere;

binc Confeſfarius noltuit exequi aiſpenta

tionem. Qua ratione idem Cajus po

ſtulavit Bréve Apoſtolicum ſibi reſtitui;
quæſiturus alium Confelſarinum minus
rigidunm vel ſerupuloſiem, qui ſibi gra-
tiam diſpenſationis impertiretur. Qua⸗
ritur jam I. An Confeſſarius bene fe=
cerit negando executionem diſpenſatio-
nis?* 2. Utrum tradendo Breve Apoſto-
licum Cajo, non incurrerit excommuni-
cationem ? Quia in litteris Apoſtolicis
continebatur ſequens elauſula: quas
(litteras) ſub pœna excommunica-
tionis latæ ſententiæ laniare tenea-
ris, ita, ut nullum eÄarum exemplar

47 8 Cconferentia vigeſima
exſtet neque eas Latori reſtituas.
3. Itram alius Confeſarius potuerit
eaſdem litteras exequi, diſpenſando cum
cgoggs
510 R. ad primum cum diſtinctione. E-
lieri, ſupponatur fuiſſe conſtitutus in
occaſione proxima, eò quèd etiamnum
cum ea peccare aſſueverit, ſimulque oc-
caſionem nolit relinquere, vel ex occa-
ſione proxima facere remotam, dicen-
dum, quòd Confeſſarius bene fecerit
non exequendo diſpenſationem, quippe
quæ in tali ſuppoſito nullam habuiſſet
vim. Contra verdò, ſi ſupponatur Cajus
non fuiſſe conſtitutus in occaſione pro-
xima, aut certè paratus ex occaſio-
ne proxima facere remotam, foœminàm-
ue quàmprimùm abſque periculo in-
amiæ potuerit, dimittere, Confeſſa-
rius malè feciſſet, eidem denegando
beneficium diſpenſationis, utiq; non ſine
Frari injnris. Ratio eſt: quia hæc clauſu-
a: ut ARiſpenſes ſublata occaſione, intel-
ligitur de occaſione proxima, quam
diſpenſandus tenetur deſerere, non au-
tem de occaſione remota, prout teſta-
tur Gobat. Quin. tr. 5. 6&. 37. n. 1I59.

4

..%

La Croixn. 977. & alii.
.

*

a

Ron

r
ita
n

De impetr. diſpenſationibus, &c. 479
R. ad zdum. Confedarins traden- 5II
do litteras, non incurrit excomtnunica-

tionem. Ratio eſt: quia per memorataâ
ℳ elauſulam tantùm jubetur, ut litteræ A-
Poſtolicæ lanientur, ſeu lacerentur poſt,
5non verò ante executionem illarum.
. Quin etiam, ſi poſt executionem eas re-
In ſtituiſſet, præſertim j jam laniatas 4 id eſt,
uin ur Gobat cit. u. 26 7. & alii intelligunt)
e⸗ ita deſtructas, ut pro foro externo non
er ampliùs eſſent uſui, utputa ſi ſi igillum
. fregiſſet, vel litturam per medium in-
rie duxiſſet &c. probabiliùs non incidiſſet
Ne. excommunicationem; quia hæc cen-
ſer ſura videtur in eum ſolùm ferri, qui
s non laniat, non verò in illum, qui la-
ro. niatas reſtituit: Pontifex enim ideò ſo-
lùm videtur præcipere ut dilanientur,
n⸗ & non reſtituantur Latori, ne amplius
ir⸗ poſſint eſſe uſui: at, licèt reſtituantur „
uA tamen non ampliuùs erunt uſui jam dila-
do niatæ, ſeu laceratæ: ergo.
o KR. d 3tium, attendendum eſſe ad: 512
i eæxternam Brevis Apoſtolici inſeriptio-
lel nem, cuinam ſcilicet executio fuerit
Vun demandata 2 Quando enim executio
⸗ demandatur ſub his terminis: Diſereto
“ viro Confeſſario ex approbatis ab Ordi-
. vario, tunc quilibet ex approbatis ab

Ordinario Confeſſariis, poteſt exequi
, 4

488 Cconfereniia vigeſima
diſpenſationem; de quolibet enim Con-
feſſario approbato ſupponitur, quòd ſit
vir diſeretus. Ita Sanch. l. y. diſp. 27.
n. go. Bonacin. Tamb. & alii, quos ſe-

quitur Cleric. cit. n. 36. Si autem

executio diſpenſationis ſit demandata
& inſeripta hêc modo: Diſèreto viro
Confeſſori Magiſtro Theologiæ, vel De=
cretorum Doctori, tunc diſpenſationem
exequi ſeu impertiri nullus poterit, ni-
ſi ſic Doctor in Theologia, vel juris
canonici, vel aliunde privilegiatus.
Ita rurſus Sanch. Gobat. cit. n. 155. Ka-
zZenberger ubi ſuprà a. 3oD5.
Dictum tamen eſt: niſi t aliunde
privilegiatus; nam tale privilegium
ſpeciale, exequendi litteras Apoſtolicas
clauſulã mox commemorata inſcriptas,
dbtinuit Inclyta Societas Eſu per Gre-
gorium XIII. 3. April. 155a†½. vi cujus, non
quidem omnes ejuſdemsocietatis Con-
feſſarii, ſed illi duntaxat, qui ab Eorum
Præpoſito Generali, vel de Fjus licentiaà
Societatis Superioribus ad id ſpecialiter
fuerint deſignati, litteras Apoſtolicas;

datas cum elauſula memorata, poſſunt

exequi. Et quia eòͤdem privilegio per
communicationem alii Mendicantes
gaudent, prout docent Sanche?z cit. l. 5.
diſß. 34. n. II. Boſco, Herincx, keif.
en⸗

3ppor

guia

noͤſpe

ſ

Mrtit

Potis
quan

mwval

ſerinr
liene
tracta
leeltr
teaty
Gobt

—

De imett. diſzenſationilux, rc. 481
fenſtuel, Roderiquez tom. 1. Q. Reg.
S §. En. & alii; hinc no-⸗
ri Confefſarii, ab A. K. P. Miniſtro
Provinciali de licentia Reverendiſffimi

patris Generalis ad hoc ſpecialiter de-

putati, poſſent hujuſmodi litteras exe-
qui. 2dè. Idem privilegium per ſpecia-
lem Bullam Exponi nobis. datam die z27:
Nov. 1679. Innocentius XI. conceſſit
Lectoribus Jubilatis noſtri Seraphici
Ordinis. Vid. aupplem. Decalog. noſtri
P. Kazenberg. c. I. debt. 4. n. 395. Keif-
fenſt. Apzend. n. 444.
Corollaria ex dictis inferenda.
COlliges ex dictis primo, clauſulas, quæ in Bre- 14
vibus ſeu litteris Apoſtolicis communiter iolent
apponi, accuratè, & ad'amufſſim eſſe obſervandas; ti
quia negotium eſt graviſſimi momenti, & nulla ſfi-
ne ſpeeiali eonſideratione ſolet apponi, proindéque
merito ſummus Pontifex præſumitur velle, ut omz
nes & ſingulæ accuratè obſerventurztum etiam quia
potiores ſolent apponi per modum conditionis ſine
qua non. Quare ſz Confeſſarius eas non obſervet,
invalide, aut Certè illicitè aget diſpenſando. Cæ-
terùm, declatare, quo ſenſu quævis clauſula ſit intel-
ligenda, res eſſet haud exigui momenti, & fuſioris
tractationis: nonnullas hactenus explicuimus per
decurſum. De reliquis vero, ſi dubium oriatur, plaz
ceat videre noſtrum P. Kazenberger proximsè cit. vel
Gobat Quin. eit. tr. F. c. 37. à n. 7140%. vel denique

7

715

.

71I6

482 Conferent ia vigeſima

Clericat.cit. deciſ. 40. a.. Ig. aut La Croix à. 93§.
ubi diffuſius ſingulas explicant clauſulas.
Coll. 2dò, & ex dictis cum eodem P. La Croix
n. 977. jnferes „ quomodo in praxi ſit proceden-
dum ad executionem litterarum Apoſtolicarum.
Primò itâque, ſi acceptéò Reſcripto diſpenſandus te
elegerit ad earum executionem, ipſo præſente opor-
tebit aperire litteras; & ſiquidem conſideratis om-
nibus conditionibus ac clauſulis inibi contentis,
deprehendas, preces ſupplicantis veritate ni-
Xxas, ipſumque pœnitentem eſſe paratum ad
præſtanda omnia, quæ in dictis litteris apponuntur;
2. jube, ut ad confefſſionem ſeſe, diſponat. 3.
Audita confeſſione injunge pœnitentias præſcrip-
tas, adjunctis debitis admonitionibus. 4. Declara
prolem, ſi quà ex putatitio matrimonio ſuſceperint,
legitimam. 5. Impertire abſolutionem tum à Cen-
ſuris, tum etiam à peccatis, cum intentione, vel po-
tius expreſſione diſpenſationis in impedimento. 6.
Denique hoc ipſum, quod diſpenſaveris, pœnitenti
tuo declara, & 7. litteras modé prædicto dilania,
frangendo ſigillum &c. g. Tandem eſto ſollicitus
& circumſpectus, quò meliori modo matrimonium

inter putatitios Conjuges poſſit, vel debeat revali-

dari, juxta dicta ſuperius n. 3 94. & ſeqq.
Dices. At quid, ſi ommibns penſatis oriatur qu-
bium, an facultas aut gratia diſpenſandi ſe extendat
ad talem caſum & circumſtantias, in quibus poœni-
tens noſcitur conſtitutus?
R. ad hoc cum Thom. Tambur. lib. I. Decal. t. 3.F.
7. V. Diſpenſatio. n. 2z. Si certus ſis, te poteſtatem
habere diſpenſandi, & dubites, an ad hunc caſum ſe
extendat, præſumendum eſt pro extenſione; quia
poteſtas diſpenſandi velut quid favorabile, eſt latè
interpretanda: e contra ſi dubites, an ipſa⸗ diſpen-
ſatio, quæ tibi conceſſa fuit , fe extendat ad hane
ve

1

velil
callit
efed

erit,

gulae

—

—

orbit⸗
taliter
tra ez
Votun
C0
Henl
dubit
nelis
eller⸗
Manch
1ls.
aden
ubit
bio 9
(auſa
elle
tionie

—

54

ſir Le⸗
lit ati⸗
Pan
Lexriſ
6. U,
. m⸗

. Deng

40t

ebel⸗
etun.)
UAlste
epor⸗

tent,
te Hl⸗
m 14
unrn

.
n.

. z.
eſeti.

eelara
erint,
40en⸗ 4
Felpo⸗
to 5.
enti

lroin
Hicns

Cnlun
reril⸗

ur dH

geglt
⸗
Pon

115%

aen
link
ejgin
h
er⸗

Ne⸗

De impetr. diſpenſutionibus, &. 483
vel illam circumſtantiam v. g. an Pontifex in voto
caſtitatis diſpenſaverit totaliter, an verdò ſolùm ad
effectum contrahendi matrimonium? judicandum
erxit, diſpenſaſſe ſoluùm ad effectum matrimonii;

quia diſpenſatio velut quid odioſum, & à jure ex-

orbitans, eſt ſtricte interpretanda; unde ſi conjux
taliter diſpenſatus peccet cum alia, non ſolùm con-
tra caſtitatem & juſtitiam, ſed etiam contra ſuum
votum ſemel emiſſum delinquet.
Coll. 3tio, Eum, qui certus eſt de impetrata di- 5 17
ſpenſatione, & dubitat, an ea fit valida, quia v. g.
dubitat, an quod ex preſſit vel tacuit, ſit cauſ fi-
nalis, nec ne? 1 ſatis probabiliter poſſe præſumere,
eſſe validam- Ratio eſt: quia in dubio eſt incli-
nandum potius pro valore, quàm pro nullitate ac-
tus. Tambur. cit. n. y. Gobat tract. 9. n. 652.
Eadem ratione Sanch. Dicaſtillo de Matr. diſp. §.
dubit. 6. n. 1IS. & alii inferunt, generatim in du-
bio, an ſatis probetur veritas narratorum; item an
cauſa allegata ſit finalis, vel verò impulſiva tantùm,
eſſe præſumendum pro valore actüs ſeu diſpenſa-
tionis.

PARERGA EX HNIVERSA
SCOTI THEOLOGIA.

g. Heologia Viatorum non eſt propr iò dicta ſcientia.
2. Barrnr in Divinis diſtinttio ex naturz rei,
ſen Scotiſtica ; quæ 3. mullatenus prejudicat D. Emoli-
tati. 4. Deus eſt ſimpliciter immutabilis, tam phyyſcs,
quaàm moraliter. p. Creaturz raterita G IJatureæ, non
coexiſtunt phyſies æternitati divinæ, ſeèd tantum objetctive.
6. Ubiquitas Dei non hene infertur per conſequentiam
for malem ex PEjuſaenm onnipotentia Vel Per atione. 7.
Ders ab ägterno cognovit omnia fut nra contingentia „ e-
2 tiam

tiam libera, à tauſis ſecundis dependentia; tam abſoluta;
quàm conditionata; §S. non quidem in ſe ipſis per ſcien-
tiam mediam; nec 9. vi decreti prædeterminantis, ſed

16. éa cognovit in ſua Eſſentia ut aſfelta decreto conco-

mitante. TI. Prædeſtinatio eſicax Electorum ad glo-
riam fuit falta dependenter ab eorum meritis 3 ſicut
& 12. Reprobatio Damnatorum dependenter ab eerum
demeritis. 13. Myſterium Ss. Trinitatis, etéam ſuppoſita
revelalione, non eſt ſolo lumine naturali demonfſtrabile-
14. Solaz proceſſio Filii, non item Spiritüs ſancti, eft Gene-
ratio 3 ciejus 1v. ratio proxima eſt hæc: quia Filius in
Divinis procedit per intelleétum & naturaliter, Spiritus
S. autem per voluntatem & libere libertate eſſentiali. 16.
Natura Divina, at præſcindit àd Perſonis, habet peculia-
remé propriam ſubſiſtentiamzidebque præter tres ſabſiſten-
tias relativas admittenda eſt ata ſubſiſtentia abſoluta.
77. Perſonæz D conſtituuntur, & ab invicem diſtinguuntur
per Perſonalitates, ſeu (Aat alii dicunt) proprietates perſo-
nales Felativas. 1§. Spiritus S per ſe & ab intrinſeco non
petit procedere à duobut Suppoſitis vel Perſonis 3 unde
quant um eſt de ſe, potutſſet qus perfectè procedere à ſolo

Patre. 79. Qud Aſiper impoſſibile defalto non proceſſilſet

à Filio, nihilominus reéaliter perſonaliter ab Illo diſtingue-
retur. 20. Beatituao non in ſola viſione, ſed ſimul, 24
quiagem principaliter in Pruitiane ſita eſft. 21. Ne quidem
per abſolutam Dei potentiani ſieri poſſe judicamus, ut ocu-
lus corporeus ele vetur ad videndum Deum at in ſe eſt. 22.
Eſt tamen poſſibilis Wecies impreſſa D. Eſſentiæ; eanadem
claré & diſtenléte repræſentans. 2 3. Intelleltus creatus
ad viſionem beatificam conturrit per modum cauſz eſzcien-
zis, & quidem principalioris; 24. hinc intelleltus per-
Ffeltior cum zquzli lumine poteſt producere viſionem per-
Fectiorem, quaäm alius mindus perfeltus. 2 . Eff poſſtbilis
viſio bealifica præciftva. 26. Plures Angelos ſolb nume-
ro Aiſtinältos nedum poſſebiles cenſemus, ſed & probabilits
aefalto dari 2. Et quamvis ſolis naturæ viribus ab-
Roluts loquendo yohſint penetrare, & cognoſcere ſecreta cor-
aium

Aum⸗
ten?
tion

6p⸗

vint

yjoh

1.
. ,.
(ram
aut
Pera
Uere
ſorn
alt
bili
ſtr
ſen
beee
tnu
nul
mo⸗
rat
lan
nia
ace
Ae
haß

Ver

ſelen dium, probabiliàs tamen defalto en non cognoſeunt, ſal-
,·ſen tem omnia. 25. Potuerunt in primo inftanti ſuz creaz-
Nti tionis peccare. 29. Primum Luciferi pezcatum non fuit
9 ant fſuperbia formalis, ſed Philautia. 30. Canſcientiam in-
AI eH vincibiliter errantem, ſi dittet aliquid üt præceptum vel
prohibitü, tenemur ſequi, non item, ſi ſit vincibiliter errans.
Hum 31. Per ſè loquenado licitum eſt ſequi Sententiam minus
peſ probabilem relicta probabiliore, niſt agatur de valore Sa-
male “ cramenti, vel de actione cum periculo damni ſpiritualis,
Ge aut corporalis tertio inferen di. 32. Actus externus ſu-
idn peraddit interno diſtinétam bonitatem vel malitiam. 33.
Pphin Percatum qua tale, ſeu malitia moralis peccati conſeſtit
ali 16. formaliter in privativo, 6 34. immediats fungatur in
elul actu voluntatis,mediats autem in voluntate. 35. H poſſi-
Mer. bilis pvura omiſſio libera peccaminoſa 3 quæ 36. tunc incipit
ſhti. eſſe peccaminoſa, quando urget præcepti ponendi actum, &;
untur ſimul eſt in poteſtate omittentis, ponere abtum vel non. 37.
eſſi Peccata venialia, quantum vis multiplicata, non conſti-=
e ton tnunt formaliter peccatum mortale; 38. immò voluntas
ul nullum vensale tantaàm vitandi, per ſe loquendo, non eſt
46 mortaliter mala. 3 9. Peccatam mortale, nequidem in
ſ ratione aſfenſæ, . Rmpliciter Gintrinſecè infinitum, ſed
igr. tantàm extrinſecè, 6 ſecundum quid. 4o. Peccatum ve-
14,G niale conjunttum cum mortali, in inferno nequidem per
git aceidens punitur pœnaä zeterna. 4I. Beatiſſima Virge
e Maria fuit concepta ſine labe peccati origenalis; 412. nec
. 11. babuit debitum proximum illud contrabendi, 13. bene
nts verò remotum. 44. Decedentes cum ſolo pecrato- origi⸗
e nali, non patiuntur. pænam Jensis ſed adamni ſolum.
S 45. Lex dud talis adaæquaté conſcſtit in ſolo actn volunta-
gur⸗ tis, quò legislator vult, ſuos Habditos ad aliquia aaſtringe-
, 7. 46. Promulgatio non eſt de JWentia legis, ſed tan-
ſiin tum conditio ſine qua lex non obligaret in actu 24o. 77.
fum. Lex vetus fuit per Chrißtum abrogatz, ſed in die Penteco=
kfes primum, adum nova fuit ſolemniter promulgata: 48
“ ab eo tamen empore non Ffuit. FKatim mortifera. 49 Po⸗=
Gr. teſtate Eccleſiæftica per ſeé? directè poſſant præcipi ant Pros
„ Hh 3 tbi-

—

hiberi abtus mers interni. go. Leges tum Eccleſtafticæ',
tum etiam civiles, per ſe loquendo non dependent ab accen-⸗
tatione Populi. I. Poteſt Legislator humanus in ma-
teria etéiam formaliter gravi obligare leviter. „2. Pe-

regrini per ſè loquendo non tenentur legibus particularibus

locorum, per quæ tranſeant. „3. Per actus formaliter
malos poreſt introduci conſuetudo legizima, habens vim
legis. 54. Omnia peccata venialia colleltivè ſumptaz
bomo vitaxre nequit, niſi cum Privilegio ſpecialis gratic.
VV. Omnibus onenino hominibus datur a Deo gratia ſuf-
Eciens ad obſervantiam mandatorum requiſita. 56. Gra-
1ia ſuſciens & eſſcax non diſtinguuntur entitativs; 57.
Rcut nec habitus charitatis ab habitu gratiæg. S Ulti-
mæ diſpoſitiones ad gratiam non procedunt eſfeltive ab ip-
ſa gratig, ad quam diſponunt. g. Defalto nec altus
amoris Dei ſuper omnia, nec coutritionis habet vim
juſtißcandi formaliter; ο. quin immò, nec ipſa gra-

tia ex naturz fun habet vim juſtificandi, ſed tantum

ex Ordinatione Divinaz hinc &. abſoluté loquendo gra-
tia in ratione qualitatis ſpeltata, poſſet ſimul in eodem
Subjelbto ftare cum peccato mortali. 62. Poſſet Deus ab-
ſoluts loquendo homini Aimittere peccati abſque infufione
gratig, &; 63. abſque retractatione peccatoris. 64. Merita
mortiſßicata vVi juſtifationis reviviſèunt nedum ad inte-
gram gloriam, ſed etiam ad integram gratiam. 65.

Cbhriſtus vi praſentis decreti adhuc venißſet, etiamſi Adam

non peccàſſet. 6. Anima Chriſti fuit formaliter ſanc-

tiſcat ſanktitate aocidentali per gratiam habitualem,

& non per Unionem bhypoſtaticam. ⁶7. Gratia habitua-
lis Chriſto collata, fuit ſismma de lege ordinaria: 65.
abſolutè tamen loquendo potuißſet adhuc intendi. 66g.
Merita Chbriftinon ſunt ſimpliciter infinita; o. Ejufß-
dem ſatisf altio fuit quidem abundans, non tamen ad a-
Pices juris, Vel ad rigorem juſtitiæ falta. I. Chriſtus
Dominus fuit prozime impeccabilis, non tamen vi Unio-
nis Eypoſtatica zmmediaté ; unde 72. etiam in ſenfu com-
Feſito ejnſdem UEnionig dici non pot eft ſimpliciter impecca-
i-

K
“H

Lbilie
Der
vi
yon
Lon

Sſ

UIII

/.

Ur/,

inn.

ililie

ſan

lione

kur 4

u⸗

62.
i⸗
ſii⸗
Ete
Gpe⸗

at

Leri

i, bilis. 73. AMhenſus ſidei nofiræ ultimats reſolvi debet in
g. d& Deum ut eft prima veritas, & inf allibilis in revelando,
“ vi cujus nec falli voteſt, nec fallere. 34. Revelatio D.
Ne non ingreditur objectum formale motivum ſidei. yy.
Gie Concluſio illata ex duabus revelatis eſt de fide; 76. ſicut
ltr. & ſequens propoſitio: modernus Pontifex BENIEDICTUS
W XIII. eſt legitimus Vicarius Chriſti, & D. Petri Succeſſor.
m 77. S. Pontifex eſt ſupra Conciliun; yS. eſtq,; at Deoc-
a tor univerſalis Eccleſiæ ex Cathelra loquens, znf allibilis

—

“ in materia fidei & morum, etiam independenter à Con-
cilio. 79. Aätus fidei poteſt ſtare cum evidentiz in atte-
r. . ſtante. So. Si Deus cuipiam rewvelaret ſnam damna-
li. kionem propter peccatum futuri, adhuc poſſet, inumd tenere-
6, „ tur ſperare beatitudinem; S2. Secus, i revelaret propter

α eccatum præteritum, quoc Deus nollet amplias dAimittere.
vn 82. Actus Charitatis in Via ſpecie differt ab altu charita-

. . . . S» = n .
r. vis in Patria. §3. Deum interéhominem verſari poteſt ju-

en Nitia commutativa, 84. non tamen ſtrilte talis. §& v. Non
Pr. 5 eſt poſſibile dominium duorum in ſolidum, quod ſit plenum,
on Operfelum,ſive permanens,ſive etiam inſtantaneim. §6.
. Uſus ſimplexr fabti eſt ſeparabilis à dominio, etiam in re-
ſu. bus mico uſu conſumptibililus. 7. Clerici ſæculares ſunt
u veri Domini reddituu Eccleſiaſticorum, etiam ſuperftuorum;
zer. §S. nihilominus ex præcepto Eccleſie obligantser tales red-
. Aitus ſuperfluos applicare ad pias cauſas. 9 9. Nonz licet
lin Judici ad mortem condemnare illum, quem privatz ſcien-

tiâ novit eſſe innocentem. 90. Fures licite quidem occi-
duntur, ſed non præcisé propter ſurtum ſimpiex. ogr.
Poſſeſſor bonæ ſidei licitè redait rem furi, ſin aliter ſaum pre-

n⸗
e,
itus⸗

4

tium recuperare nequeat. 92. Qui pes culpam Theologicam
4 le vem, ortam ex inadvertentia,alteri inlulit quant umcun- .
que grave damnum, ante ſententiam Judicis non tenetur
. na compenſandum illudl damnum; 93. Probabilids tameis
i . tenetur , qui per karte minuta deliberaté tommiſa, Jac-
li. ceſſvè grave daminum intulit“, tametfi ne 52 ultimo Ti-
e dem furto gravitatem formalem dTamni animaa vertiſſet.
rt 94. Contrattus ex gravi metu injufts incuſſo ad extor-
. Jusn-
R

quendum altum initi, tam jure naturæ, qudmietiam poſiti-
vo ſunt validi, aliquibis duntaxat exceptis. gS: In ſtatu
innocentiæz non fuiſſent inſtituta Sacramenta. gé6. Cir-
cumciſio fuit proprié diétam Sacramentum. 97. Sacra-
menta N. L. cauſant grattam non phyſice, ſed moraliter
tantum. »S. Sacramenta Vivorum quandöque per acti-
dens conferunt gratiam primam. 99. Submerſio per
ſe occiſiva non ſuſcit ad valorem Baptiſmi. 700. Par-
vuli Infedelium, Prineipibus Catholicis politicè ſubjedtorum,
non tantùm valideè, ſed etiam per ſeè loquendo licits bapti-

zari poſſunt, aultoritate ſaltem publica. 101. Miniſter

extraor dinarius Coönfirmationis ex commiſſione Papæ, po-
teſt eſſe ſimplex Sacerdos. 1oz2. Forma conſecrationis
Calicis eſſentialiter in his tantum, vel zqui valentibus
verbhis conſiſtit: hic eſt Calix Sanguinis mei. 793. A-
qua vino mixta in alice, mediats ſolum convertitur in
Sanguinem Chriſti. 104. Actiotransſubſtantiativa non
AI productiva, ſed adauctiva tantùm. 1055. Utrum
ſacramentum Pœnitentiæ qua tale formaliter conſiſtat in
ſola abſolutione, an verò etiam in altibus Panitentis,
problema eſto. 106. Poteſt ; immò ex charitate debet, ſal-
tem ſub conditione abſolvi Moribundus, de quo conſtat,
gquòad Chriſtians vixerit, tametſi pie &, nune nullum in eo
deprehendatur ſignum doloris, 107. Ad juſtißicationem
ſußicit attritio cum Sacramento Pœnitentiæ z 105. quod
deſfalto nunquam poteſt eſſe validum 6& ſimul informe.
109. An circumſtantias not abiliter aggravantes tenea-
mur confterè, problema eſto. 110. Extrema uncktio per
ſe & primariò eſt inſtituta ad remittenda fenaliter pelcata
ſolum venialia, & quidem immediats, ſine ulla Ppoſitiva
diſpoſitione ex parte ſubjecti requiſita. 111. Omnes

7tem Ordines ſunt Sacramenta, non item prima Tonfu-

ra. II2. Matrimonium Lefdelium ſemel validè eon-
tralctum ; nunquam amplius evadit Ssacramentum, licèt
adhdem veram convertantur. 113. Utrum autem
Fidelibus ratio Sacramenti valeat ſeparari à ratione con-
traktus metrimevielis preblema eſte:.

FR—

den

N ,

1
gicr⸗⸗

Nr ii⸗
ri⸗

r

.
eti⸗
linie
gtiott
tik
,4
4
4 NM
Utrun
e i
*
,
ln
z :4H

tion n

Elenchus Conferentiarum.

conferentia I. Pag.
de Natura, & obligatione Sponſalium. 1.
conferentia II.
De Sponſalium diſſolutione, & cauſis ea
dit olvendi. 22.
conferentia III.
De Impedmentis Matrimonii in Genere, &
de impedientibus tantum in Speeie. 4 5.
conferentia IWk..
