quirantur ad hoc, ut ſola machinatio
mortis dirimat?

158 R. Sequentes quatuor conditiones re-

quiruntur. I. Ut unus conjugum alte-.
ri

im

Dümenetn

Nelmlc,
rutr
Fimebioari
n fuen
en h. 3
4 Fr. in
Prſens)e
a,K eun
Nonil
Ne ſel gi
eticl e
Min

Nel lmert

Nud WN
De macd
tentlone
dimatri
lem ſſb

(I mor⸗

Uio hn
,.
Mebimm
exer
Ulnerede
Utendion

nei, &

berd
ein.s

prina!
Nuln urem
1. Matr. N
Gdimentum
crimenen “
empe munl
E miliren
tant conict
1 tamim,
jugis D
Ommmitt, D
terium,,n
inis conm
nnlli
Adltero,
1 Nedtt
ro. Hus
Gicuntin
lalt
menin, 6

De impedimento Criminis. 143

xi machinetur, ſeu verè inferat mortem,
vel phyſicè, vel ſaltem moraliter, ut-
puta mandando, ſuadendo &c. 2. UIt
vi machinationis ſeu cauſæ poſitæ mors
alterius fuerit effective ſecuta; nam
juxta cap. Hæc autem verhba. de ænit.
diſt. I. in materia pœnali (qualis eſt
præſens) verba ſunt ſtricte interpretan-
da, & cum effectu accipienda; unde ſi
mors fuiſſet ſecuta non ex machinatio-
ne, ſed ex imperitia, ſeu etiam incuria
Medici, vel hyrurgi „vel ipſius etiam
patientis &c. non contrahitur hoc im-
pedimentum. 3. Requiritur, ut machi-
natio mortis fiat ex mutua conſpiratio-
ne machinantium. 4. Ut fiat ex in-
tentione perveniendi , ſeu contrahen-
di matrimonium, ita, ut hanc intentio-
nem ſibi manifeſtaverint criminoſi,
qui mortem conjugis machinati ſunt.
Ratio hujus eſt: quia, ut ait Illſung tr.
6. diſp. 9. n. ů̊. Eccleſia ſtatuendo hoc
impedimentum, voluit illud periculum
Præcavere, quod conjugi innocenti im

mineret ex aliorum mutuè manifeſtata

intentione matrimonii, tanquam ido-

nei, & ordinarii medii ad libidinem li-

berè explendam. Maſtr. Herincx, Bo-

nacin. Sanchez. lib. 7. AM. 7S5. Z. 13.
Quær.

144 Confereniia ſu ptima
Quxr. 4 t , quid ſeu quænam con-

ditiones equir antur ad hoc, ut machi.

natio mortis cum adulteri 10 dirimat ma-
trimonium:?
R. Ut machinatio mortis conjunda
adulterio dirimat, requiritur I. Ut fue-

rit commiſſum adulterium formale. 2.

Ut ab una parte adulterantium ſit mors
machinata alteri conjugi, ſive phyſicè,
ſive moraliter, & vi machinationis ef-
fectivè ſubſecura. 3. Ut machinatio
contigerit ex intentione perveniendi
ad matrimonium cum adultero, vel a-
dultera. Ita cum comuni DD. Sanchez.
cit. IIlſ. n. St. Palao Laym. ib. 5. tr. 10.

y. 4. C. 10. . 2. Ratio eſt: quia hoc im-

pedimentum introductum fuit, ne cu-⸗
piditate alieni matrimonii conjux inno-
cens occidatur: atqui hæc ratio locum
non habet, ſi conjux occidatur ex alia
intentione v. g. vindicandi injuriam,
vel liberiùs peccandi &c. ergo.
Quær. 5tò, Quænam cConditiones
requirantur ad hoé, ut adulterium cum
adjuncta promiſſione matrimonii ſive“

de præſenti, ſive etiam de futuro⸗ diri-

mat matrimonium?

160 R. Quatuor ſequentes conditiones
requiruntur. 1. UIt promiffit 10 ſit faca
ſerièò, & non fictè tantùm; quia pro-

miſſis

D

nlitckn
ſen Ino
IO,dt Kun
ns 1. Ca
(n lric
chenk inn i
D i
tert 1n
Cüidn,
k,an
Crininis lt

Llicen

Eeleerarh
iltate en
ceon
(ue NON
Perfeckun
SFt 2, ,
Nönmmmiſtin
mIrimon
ub bpi⸗

inn hoe
d lud doſt
Keonne⸗
lthhorer,
, R
odar
e

De impedimento Ciminis. 145
miſſio ficta non eſt vera promiſſio,
ſicut homo fictus non eſt verus ho-
mo, ait Kugler z. 1979. quare cûm
verba Ss. Canonum in materia tam O-
Irsann diots: Krigte ſint interpreranda: &c aes
riur,u. cibienda, dicendum, quèd non ſuffi-
Imme ciar ca prornilkio. Krimer, Naſtt.
umfr SPorcrZ. 10 9. IIII. cit. 2. S7. 2dô re-
i hezt quiritur, ut adulterium formale, id
eſt, cum advertentia quèd compars
tind criminis ſitligata, fuerit commiſſum,
r mmen e quidem completum, ſeu tale, quod
e ee dqe ſe crat ſufficiens ad generationem,
le, ideéque cum copula perfecta. KRatio
i eſt: quia hæœc eſt materia odioſa, ideô-
14. ſt que non extendenda ad adulterium im-
nit. perfectum. Babenſt. ubi ſupra. diſp. 3.
1 .

pring
Guenumt
hoc, urm
eriocirimm

nfii arpt 2z. n. 6. 3tia conditio requiſita
ce eſt, ut vivente codem conjuge ſit
emE commiſſum adulterium, & data fides de
tihu matrimonio. Hinc ſi fides fuiſſet da-
ndi in ra ſub priori conjugio, & adulterium
e commiſſum ſub poſteriori, non incur-
GNHE ritur hoc impedimentum; quia per
ltelm .aliud poſterius matrimonium difſoluta
gimm eſt connexio adulterii & promiſſionis;
fun ait Sporer. n. 1oH.. Atò denique requi-
tur, ut promiſſio à criminoſis ſit ſigno
CoNM quodam exteriori facta ſeu manifeſtata,

.

toK“ α ab altera parte acceptata. Katio
e K prioris

0

146 Cconferentia ſoptima
prioris eſt: quia ſola interna promiſſio,
vel potiùs intentio promittendi utpote
incognita, non præbet alteri parti occa-
ſionem machinandi mortem, ad quam
præcludendam hoc impedimentum jure
introductum eſt. Deinde, juxta ſacros

canones requiritur datio fidei, ut hoc

impedimentum adulterii incurratur:
fides autem inter homines dari non po-

teſt, niſi per ſigna externa, prout bene
advertit Kugler n. 1393. Ratio autem

poſterioris eſt: quia ſine acceptatione
promiſſionis non habetur propriè pac-
tum, aut datio fidei, qualis tamen re-
quiritur c. Re ce. eo, qui duxit.

Laym. Eſcobar, aliique apud Gobat

Dices. Quidſi verò promiſſio facta
quidem, at rurſus revocata fuiſſet?
161 R. Qum diſtinctione. Si enim ſup-
ponatur revocata ante commiſſum adul-

terium, non incurritur hoc impedimen-

tum; quia cùm per revocationem fue-
rit extincta, non potuit ampliùs cum
adulterio influere ad inducendum hoc
impedimentum. Si autem fuerit re-
vocata poſt commiſſum adulterium,
quamvis ante mortem conjugis, jam
contractum eſt impedimentum: jam e-
nim concurrerunt adulterium ſimul, &
. pro⸗-

lmnpe
Ponllome
Mluin pon⸗
dme teyot
retorn
Ane pore
Diessirer
ſohc hii
X Me
ondirionen
Cimennm,
oebbabin
fumpom
ehhen
n
Inducene
kommmun

nh,

0

T

en 4

temimn De impedimento Criminis. 147
mminenlim promiſſio matrimonii; unde non eſt am-
Aterime pliùs in poteſtate criminoſorum, me-
Oten,A diante revocatione effugere hoc impe-
pedinam dimentum. Sporer, Babenſt. cit. 2. 59.
nde,unt aliique plures.
tio flen Dices iterum. At quid, ubi promiſ-
rii inum Rio facta fuiſſet ſolàm ſub conditione?

nsnn R. Ante purificatam ſeu impletam 162
em ,H eonditionem non incurritur hoc impe-

z. ND dimentum ‚bene verò ſi conditio ſit ad-
impleta, & acceſſerit adulterium., Ra-

e en pleta, ſleri
tur Nint tio eſt: quia promiſſio conditionatapriùs

ulsam. quàm ponatur conditio, manet ſuſpenſa
.“ &inefficax, eè verò adimpleta evadit ab-
e mil ſoluta, ideéôque efficax & ſufficiens ad
inducendum hoc impedimentum. Cum
n communi Laym. Perez. diſp. 33. Ject.
deini Proponuntur, &breviter reſolvur
roponuntur, &breviter reſolvun-

4

n tur Caſus practici de impedimento

ucendan .
gele 1 US PRIMIS.
n, I nie⸗ non tam perſonæ, quum divi-
Pe egrem umore captus, duxit Ti-
uum D tiam ; at verò cum haæc continuis quuß
M K 2 al-

148 Conferentia ſeptima

attereretur infirmitatibus, malorum
tandem impattens, mandavit ancille
Jux, ut ſibi venenum procuraret : paruit
ancilla lubens: venenum attulit ⸗ Titius
prepinavit: uxor obiit. Hinc ancilla
upiens matrimonio jungi, Hero ſuo eſt

blandita, & ab' eodem, poſtquam ſapius

ad peccandu illü incitärat, impragnata.

Dubitatur jam, an Titius poſſit ducere

anciltanm?

363 K. quèd poſſit. Quamvis enim oc-
ciderit uxorem, ancilla cooperante;
quia tamen non fecit hoc ex intentione
contrahendi cum ancilla, non incurrit
impedimentum criminis, ut conſtare

debet ex dictis z. 15g9. .

Dices. Saltem ancilla fuit coopera-
ta in mortem Dominæ ex intentione

contrahendi cum Hero: quid ſi ergo &
Titius habuiſſet hanc intentionem,
nempe contrahendi cum ancilla?

164 R. Poſſet nihilominus illam ducere.

Ratio eſt: quia machinatio ſola ſine a-
dulterio non dirimit, niſi intervenerit

mutua conſpiratio cum intentione in-

vicem ducendi, & quidem exteriùs ma-
nifeſtata, prout viſum z. 160. & cum
conmuni tenent Sporer, Tamb. Perez,
Gobat, z. 15“ÿ. Kugler, z. T35c. atqui
in hoc caſu ſibi non ſupponuntur mani-
fe-

din

tll inre
Untelumi
Dieno; chn
öſnkueri
Nol: erg
Cnenwum.

(8

ſetu
itcon
AI3 9
Gtili
Mariti
ſn or
e len,
niſe M
un haß.
itfin
lezt g

Win

X

ennes
lerid
miſſon
ſi, t
benl.⸗

ptins ddDde impedimento Criminis. 149
Mu, min feſtäſſe intentionem contrahendi, nec
ndadr Ad adulterium interceſſit, ſed ſimplex for-
utA nicatio; cüm Titius per mortem uxo-
Atult h ris jam fuerit ſolutus à vinculo matri-
monii: ergo non contraxerunt impe-

i, n dimentum.
H CaAsSIIS SECIINDIIS.

G Srmpronia, Sjus WMaritns Jam pri-
mrisein — dem fuerat Caſtraz ſecutus, ſapils
οα ad peccandum ſöllicitata à dempronio,
cx imemmn 220 nit conſeèntire, propter periculam in-
, Monie Iſ⸗ amlcd gunt ratione Se mpr onius eidem
ral obtulit ac promiſit, quòd poſt mortem
Mlariti vellet eam ducere, dum modou-
luit coe Num corporis lbi concederet. Tandém-
inetd gae denmpronta aquteVit, ſed nihil repro-
nilen miſit, nec dixit, ſ ratum at que accep-
tentiom 2An habere promiſſm. MWuarit ergo,
ncinA e defuncto Jam priori Marito nubere

0 Nn K. Poteſt huic nubere. Ratio eft: 16 5
Sptene . Aula ſolum adulterium non trahit poſt
tention- éimpedimentum criminis „ niſi acceſ-
eLtetinſ⸗ ſerit & promiſſio matrimonii, & pro-
,he. b* miſſionis acceptatio, & quidem expreſ-

1 N ſa, ut cum Bonacin. aliiſque tenet Ba-
benſt. cit. diſp. 3. uMrt. 2. n. 63: quia cum

1585 Cconferentia ſoptima
verſemur in materia odioſa, non debet
extendi, ſed potiùs reſtringi ad promiſ-

ſioné veram & ſtrictà matrimonii; qualis
non datur ſine acceptatione: hac de cau-

ſa Henriquez lib. 12 c. I1. n. 3. Bellarm.

de matr.l. I. c. 22. apud Laym. hic c. 1 0. . .

probabilius cenſent, ad inducendum hoc

impedimentum requiri promiſſionem
mutuam, ideôque repromiſſionem alte-

rius partis, prout ſatis clarè innuit Glofſſa

imn cap. ſignifcäſti. de eo, qui duxit: atqui

certum eſt, in noſtro caſunon interve-
niſſe promiſſionem mutuam: ergo, & c.
Dices. Sempronia non contradixit
promiſlioni: ergo cenſenda eſt acceb-

„

166 R. Neg. Conſeq. Licèt enim, qui

libus, non tamen idem præſumitur in
odioſis: jam verò acceptatio in hoc ca-

ſu cenſetur quid odioſum, eoquèd in-

vehat, & poſt ſe trahat impedimen-

tum criminis: ergo ex ſola taciturnita-
te præſumi non debet acceptaſſe pro-
miſſum, ſed potiùs ex alio motivo v. g.
libidinis explédæ, conſenſiſſe in copulà.
Dices iterum. Si Sempronia ſolli-
citanti reſpondiſſet: zon concedam ke-
ITum corporis mei, ziſi promittas mihi
matrimoninn, Sempronius acceptande
S uſum

H

lumhe⸗

n derpor
Clnle, S

ylnrlite
uletirma

Eetetet ulun
Mumcen
ſen.

K

merfem
ſenlis ſen
nimmlhie

omnlte

tid cedler
rormite
2300 Cd
tantomn

ſkeita
mentumm
rondi

mentn
Aſte
Wnt
honnn
Nuge
keert

B De impedimento Criminis. * 51
oll, hon inn

,NS uſum corporis, meritèò præſumeretur
figine conſenſiſſe, & promiſiſſe matrimonium:
trimann ergo ſimiliter ex eo, quòd Sempronius
oneheen Sbtulerit matrimonium, ſi mulier con-
113 M cederet ufum corporis, hæc conceden-
e do uſum cenſetur acceptàâſſe promiſſio-
Gncaudan nem. 1 K de
roniſin . R. neg. conſeq. quia in priori caſu 167
niſionnn intervenit pactum mutuum, atque con-
teimi ſenſus, ſeu conventio duorum; dum e-
il nim mulier dicit: Concedo uſum corporis,
Unonim ſepromittas &. vir utendo corpore me-
mie ritò cenſetur acceptare conditionem, &
nNHK promittere matrimonium: è contra in
nhoH 24o caſu non intervenit pactum, ſed
ta.ntum pollicitatio, id eſt, ſolius ſem-
t enn pronii offerentis promiſſio; quod non
rinhiat Dſkicit ad introducendum hoc impedi-
eſmm mentum. Et datéô etiam, quòd mu-
Goinh lier acceptàſſet, ſi tamé nihil repromiſit,
8 ol probabiliùs non comtraxiſſet hoc impe-
inehe dimentum, ut proximè dictum z. 16 5.
quia ſine repromiſſione, ſeu mutua pro-
e miſſione, non habetur vera promiſſio
HE ſponſalitia, proindéq; nec datio vera fi-
en dei de matrimonio. Vid. Sporer, z. 109.
e Kugler, 2. 1952. ubi pro hac opinione
A refert Wieſiner, Krimer, IIIſ. & alios.

1 z2 Conferentia Jptima 4

Ajus relicta priori conjuge, matri-
weonium ſicte contraxit cumn Cja,

ligaminis huſus prorſus ignara: elapss
autem biennio, cvum unam, & alteram

Iam prolem ſeepiſent, Zaſrs eß, cnn.

dide putatitie conjugi ſue, ſé eſſe liga-

tum cum alia, propterenque fete tantum
conſonſiſſe in matrimonium: nihilomi- 4
nus perrexerutt cohabitare mods coniu-
.. —R X 7 ,17 .
gihus vVeris aſſueto: & eum mods reſeiat
Priorem obiihſe, quærunt, an non poſſint

. 2.

de novocontrabheres
6I 8g R. cum diſtinctione: poſſunt enim

contrahere, ſinon compromiſerint de

novo, poſteaquam Cajæ innotuit nul-

litas matrimonii ob impedimentum li-
gaminis. Ratio eſt: quia hoc impedi-
mentum non incurritur ratione folius
adulterii, niſi ſimul acceſferit promiſf-
ſio, & quidem vera ac ſeria, matrimo-
nii, prout dictum ſuprà n. 16ο & cum
aliis docet Kugler. z. 9go. at Cajus non
promiſit veré, ſed fictè, ut ſupponit

Caſus: ergo &c.

Dices. Quidſ autem verè ac ſeri
intendiſſet matrimonium cum Caja,
— nun-⸗

lin,

untid ind
tun aininie
llin en
Nizelpoti

Rd Cr,

alarnit

Oninmei

Mors, rade
inentune
toniun,8
lelt torne
raline
Eenlumn.
Lugeer
(Cum Tarr
nles dut
Khlterr,
lishcte
umxelar

Pünum
Eenun
Aerin
ecchen

logis,

fretieg

7

iting De impedimentoCriminis. 113
nunquid incurriſſet hoc impedimen-
EIIS, tum criminis datê⁶, quèòd poſt talem
notitiam perrexiſſent utendo matrimo-
ere, nio; vVel potiùs adulterando:

/G K. Si Caja poſt adeptam notitiam, 169
Gmmi quòd putatitius maritus ſit ligatus, ni:

,‿α hilominus eidem fecit poteſtatem cor-
ſirtfe Poris, probabiliùs contraxerunt impe-
. ti dimentum criminis; quia, ùt ſupponi-
ele⸗ „tur, priùs vere compromiſerunt matri-
ſedel monium, & modò tali promiſſtoni ac-
rrdks ceſſit formale adulterium; quod ſuffi-
6,N „Clit ad impedimentum Criminis incur-
Kugler. n. 139ö, Sporer tamen n. 10655.
cum Tamb. cenſet probabile, quòd ſi
RK tales putatitii conjuges perrexiſſent
tnienm adulterari, non ampliùs vi promiſſionis
notlit priùs factæ, eoquòôd jam apprehenderint
Giemm, eam velut impoſſibilem ceſſaſſe, & expi-
boe ine⸗ râſſe, non contraxiſſent hoc impedi-
tinteln mentum; quia adulterium non ampliüus
ee fuiſſet conjunctum cum promiſſione.
mnde t certum eſſe debet „quòd non con-
GE . traxerint hoc impedimentum, ſi poſt
4C, acceptam notitiam de vita prioris con-
Nrii“ jugis, ſtatim retractâſſent priorem pro-
miſſionem, licèt protinus fuiſſent adul-
ren terati; quia ſolùm adulterium non indu-

n: Ml

olinten

un Ccit hoc impedimentum. L

x5y4 Conferentia ſoptimmg m

APm Ns§. IIII ulhncii
Corollaria ex dictis inferenda. min en

3 , ſedve
Olliges ex dictis 1. hoc impedi- in mnin
MBYmentum ratione adulterii non in- Mh rio
curri, ſi una pars adulterantium neſ- onantt
ciat alteram eſſe ligatam. Ratio eſt: indnan.
quia ad contrahendum hoc impedimen- 6 .
tum ratione adulterii, debuit præcefſ- (ahzte
ſiſſe adulterium formale & reale: K a⸗ illienb
lias canones ſcientiam requirunt, quòd mpeiii,
nimirum alterutra ſaltem pars ſit liga- umnmhen
ta, prout expreſsè ſtatuitur æc. Propoſt- Rmenn
tum. de eo, qui duxit. Hine Coninck, inecdl
Laym. Perez, Sporer, aliique inferunt, Smtur.
quèd ſi puella ignoraverit, hunc virum mmiſl
eſſe matrimonio ligatum, aut uæorem ianis,.
ejus adhuc wivere, etſi ignorantiàâ cral⸗ Holl
ſa, non contrahat impedimentum cri- Mfeli
minis ex adulterio proveniens. Vid. mmntthe
Spor. prox. cit. n. 1I0o. La Croix n. 622. Andl.
171 Collig. 2dò, impedimentum crimi- e
nis incurri, ſive vir uxorem, ſive uxor“ ciimnin
virum occiderit. Ratio eſt: tum quia Wleg
jura, quibus hoc impedimentum intro- Muünon-
ducitur, modòè de uxore, modò de ma- üinicen
rito adultero & fidem dante loquuntur, qdum

ut videre eſtc. t uper hoc. c ſignifäſfi.de In de

170

Ginfekentl

1. hoc in
dulterim
Aterantinn:
m. Nuin⸗
hocinpen
Gehuithi
le Eiele
en P
Hine
igteint
it, uu. 4
n, S
ignormi
edimmenmm,
Drenies
4CrOAN/

rem,

=

=☛ =
—–—

MW De impedimento Criminis. 1 5½

co, qui duxit. item c. ſi quis vivente. 31.

7. I. Tum etiam, quia diſpoſitum quam-
vis odioſum ac pœnale) de uno corre-
lativo, cenſetur etiam diſpoſitum de al-
tero, ſi æqualis comparationis ſint (uti
nulla ratio probabiliter afferri poſſit,
prout contingit in præſenti. Laym. ubi
ſuprà. c. Io0. z. y. Caſtropal. de ſponſ.
AA. 4. v. 12. 2. ..M
Coll. 3tio, Infideles, ſi tempore in-
fidelitatis commiſiſſent hoc erimen, non
impediri, quò minus inter ſe poſſint
contrahere. Ratio eſt: quia hoc im-
pedimentum introduéctum fuit jure tan-
tùm eccleſiaſtico; quéò Infideles non li-
gantur. Si tamen fidelis cum infideli

commiſiſſet hujuſmodi crimen, machi-

ſunt maritus & uxor) & diſparitatis

172

nationis ſcilicet vel adukerii, non am-

plius poſſent inter ſe contrahere ;

5„
quia fidelis reſpectu alterius infidelis
contraxit hoc impedimentum criminis.
Caſtrop. Laym. Babenſt. hic n. 6.
CLoll. 4t, Criminoſos ratione hu-
jus criminis non reddi ſimpliciter in-
habiles ad contrahendum quodvis aliud
matrimonium, ſed ſolùm unt inhabiles
ad invicem, ſeu cum criminoſo contra-
hendum, prout ſtatuitur c. ew littera-

173

ram. de eo, qui duxit. Hinc ſi crimen

com⸗-

174

156 conferentia. Noptima

commiſeris cum Titia, prohiberis, im-

mèò inhabilis es ad ducendam hanc, non

verò aliam, quæ non fuit particeps cri-
minis. Herincx de Matr. diſp. 6. n. 76.

Sporer. n. II4.
Coll. ytò, Conjugem, qui vivente

adhuc conjuge alteri promittit matri-
monium, per ſe loquendo graviter pec-

care: idem dicendum de altera perſona
acceptante promiſſionem. Ratio eſt: quia

talis promiſſio jure prohibetur. ap. in.
de o, qui duxit. eò nimirum, quia hu-

juſinodi promiſſiones ſolent inducere,
& anſam præbere machinandi mortem
conjugi innocenti, pro ptereaque meri⸗
tô reputantur repugnare bonis mori-
bus, & taliter promittentes jubentur

puniri. cap. cit. Sanchez, Laym. Caſtrop.
Gobat. Theol. experim. tr. 9. . 211.
Dices. At quid de fictè ſolùm promit-

tente tenendum, peccatnè & incurrit

hoc impedimentum?
R. Procul dubio peccat, ſi ita pro-
mittat, ut altera pars non advertat fictio-

nem, credatque ſeriè ſibi promitti;

quia talis promiſſio adhuc præbet, aut

certê præbere nata eſt, occaſionem ma-
chinandi mortem; qua de cauſa Sanchez,
Babenſtub. & alii plures cenſent, etiam
per hujuſmodi fictam promiſſionem,

Mime
nhem adul
Wenmm cri
(Cele ktuuuer
Urinprrch
Ntonidus.
Uer Mgho.l
Utenendh
Cunichi,
Iuenudnoen
Corrit inep
ftend herel
Hne non
Uittegt ine

ofi

1 Pamiſ
nuchinan
r . ing
Conſtitut
0 X dar
Nlols

.
Erhreſe
MNIN
NMIkinor

jun-

00

Siting Deimpedimento Criminis. 1 57
Drohibeii junctam adulterio, conträhi impedi-
ndumieen mentum criminis; eoquèd finis Ec-
Uitpertiges cleſiæ ſtatuentis hoc impedimentum
1t 6 fuerit, præcludere viam iniquis machi-
nationibus. Verùm Bonac. Laym. Kri-
n, qumm mer z. 9906. La Croix. n. 62ρ.. probabi-
romititm lius tenent, hoc impedimentum non in-
togrwim curri ab iis, qui fictè ſolùm promittunt,
Beden quemadmodum fictè baptizans non in-
no currit irregularitatem, nec fictè pro-
bibemn fitens hæreſin excommunicationem.
mium nau Flinc non bene arguitur: Nerio pro-
ſolenti mittens incurrit hoc impedimentum
tinmdim ergo & icte promittens; cum etiam täa-
Rteteiger lis promiſſio nata ſet præbere ocenſtonem
re bonin mac. hinandi mortém. Non bene argui-
enesin tur, inquam; quia in bofitivis juris
am conſtitutionibus non valet argumenta:
8,1 tio ex paritate rationis, Præſertim in
Glnge odioſis ‚uUti eſt impedimentum crimi-
Ffthæc ſententia utpote benignior, vel
t, maximeè eſt amplectenda; caſu quo
eert“ matrimonium jam fuiſſer celebratum
i ron. ab hujuſmodi criminofis. R
e CONFERENTIA

S=

3

1 5 8 crnferentin eravs

De Impedimentis Plas
Cultůs, & Vis te

Metas.

SII MM ARIIIM.

176. Cultus di löerirar reperitur zantum inter
baptizatum, & non baptizatum.
I77. Hoc impedimentum ea conluetudine Erehe.
Jiæ eſt introdudtunmz.
178. Matrimonium tamen inter tales hmmer
fuit, & eſt ilicitum per lIe loquendo.

179. Merrimoninn, Catholicæ um Haær etirs

(vel viciſivz) valet.

180. Si tamen juxta leges Erckßie, e, & Aſzuein. im.

pedinzento dirimente ſit celebratum;
781. Nibilominus per ſ’e loquendo eſt graviver 1.
li eitum.

182. UIt Metus dirimat, requiruntur Juatuej

Conditiones.
183. Quinam Metus cenſeatur gravis à &
184. Quandonam injuſte incuſſus?
185. Qaojure dirimat Eſt duplea rentir.
186. An, vel uando ex mezu contrabens peccet?

1877 Habens aninzum conſummandi matrimo-

ninm ratione gravis & injuſti metus nuhum, „
peccat graviter.
188. Solvitur quæzdam inſtantia contra hor.

189. Reolvitur Caſus I de Muliere Catholica,

quæ cum Haæretico contraxerat;
190. Et eundenz, cum ſine periculo dremm
cohabitare non potuihet icitè deſeruit.
191. Praæcluditur quadam Inſtantia.

iup.⸗
INl Nobitar
lintulln
In Ili ineu,
1e Nregend
Nibitur
Mlemn pyypt

ed ueret

sne
n ri
mnenſe

Dr ſette

rden i,
h Dõl
nnn
1, lelkſan
Uimetai ini
100, dwitu
801. iCr
e nulun
102. bt 99
S

1

n

Mu G

192. Re-

idren

(A

V, Ke

eitur totin

ete
rpnteti

gunch.

ice ℳ M

Pretue

0NdAS

guimnmn 6

u⸗ 7
lalnu
Anptiihh,
mul, i

miii

nhH
gint 0

De imp. diſparis cuhss, &c. 159
192. Rgolvitur Caſus II. de IUore, uegren;
metu inducta nupſit.

193. Tali incumbit probare metum, ι Auo-
modo!

194. Quid agendum, ſi probase nequeat: 3

195. Reſölvitur Caſus III. de eo, qui defloraverat

Tuellam, propter euque ab Epfſzopo fuir coacta
ut eam duceret.
106. Si à ſolo Parente Daelle metat mortis mjuſt
coαρπν ααι urſet, quod eam vellet ducere, jura-
mentam eſPet nullum.
197. Pro ſententia tamen Epiſeopi in tali A
ſtandum elt.
198. Matrimonium Fidelis cum Catechumeno
eæſi nullum.

199. Eceleſia meritòirr tavi Mairimaniun grar

vi metu injuſto gtortum.

200. Solvitur quædam laſtantia.
201. Si Covjux metu adadtus nunquam conſen-

ſum præbuit, matrimonium eſt ipſo jure natu-
7g * nu anr. .
Et guid, i poſtea habeant eorulam, tarna-

. 1

pPræmittuntur „& brcviter reſol.
vuntur quæſita, ſeitu neceſſaria ad bene

reſolvendos Caſus de impedimento
diſparis Cultus, & Vis, „
ſeu metůs.

Uæres amd, quid intelligatur per
im⸗-

6eO Conferentia oltava
Impedimentum, quod appellatur Cultus
diſparitas?
R. Intelligitur obſtaculum matri-

176 .„ * -
monii, ortum ex diverſitate Religio-

num, & irritatur matrimonium, quod

ſidelis ſeu baptizatus contrahit cum in-

fideli ſeu non baptizata v. g. Judæa,

Pagana &c. Dixi: cum infiaeli öen Loh

baptizata &. etenim nomine infide-
lium hic non intelliguntur hæretici,

ſed non baptizati; & nomine fidelium

intelliguntur baptizati, tametſi fidem
veram ſeuCatholicam non profiteantur,

Ita communiſſima DDdo.
Quær. 2dò, quo jure hoc impedi-
mentum dirimat matrimonium
197 R. Dirimit ſolàùm ex traditione, &
conſuetudine Eccleſiæ univerſaliter ap-
probata. Ita Not. g4. diſt. 39. 4. Ah.
Maſtr. aliique Scotiſtæ communiter.
Ratio eſt: quia non dirimit jure natu-
ræ, nec jure Eccleſiaſtico poſitivo, pro-
ut bene, & diffusè probat Clericat. de-
ciſ. 26. 4. n. 5. reſtat proin dicendum,
quòd ſolùm dirimat ex traditionekccle-
ſiæ, ſeu conſuetudine; quæ, ùt dixi-
mus ſuprà z. 74. habet vim introducen-
di, vel etiam abrogandi impedimen-
ta matrimonii jure humano impe-

Drißpea
letinnt dir
ij.

Wundum
cnm iandelibu

temturk;
E herietlon
mmlredudati
. 7. Vge!
leeng zeſe

g nende

Altur teior
Erhokalis
lfe uer⸗
l Fuge
Mürrimonn
Ueretien
lltam,
ſſi ⸗ n
vnuniſtx
Rry. 11.
Kemei
, ec ge
30 alet.
W Inen

hn

oll De imp. diſparis Cultus, G& . 161
ppeliru dientia, aut dirimentia. Vid. Sporerza
chellin. Notandum tamen eſt, matrimonia 17 9
eniueld cum infidelibus eſſe illicita, & quidem
rimonimg jure naturæ; ſemper enim viderur ſub-
ontrinten cſſe periculum ſubverſionis, aut certè
W g malæ educationis prolium: hince Deu-
ziſftl ter. Z. V. 3. Deus Ifraelitis prohibuit
nomne“ dicens: zeque ſociabis cum eis (Genti-
Untur hund Hbus nempe) conjugia ‚ ubi v. 4. ad-
nomninei ditur ratio: quia ſeducet filium tunm.
j, tunel Et Apoſtolus 2. Cor. 6. hortatur fi deles:
nonhefte nolite ducere jugum cum infidelibus.
Vid. Kugler. z. 1404. & 19979.
re hNme (Qer. 3t10., Quid tenendum de
wonum Matrimoniis Catholicorum cum Hære-
Unietnieo K. I. Matrimonium Catholici eum 179
bararica velicidim) contra dumelt
cormx- Validum, datb, gudd Röéocundam leges Ec-
ne , celetzatuze, Ita Thrologi
oboſan ovmmennißime, ut Bellarminus apudspo-
Ce“ rer z. 1I17. putet, oppoſitum aſſerere

—,,—

in Coen eſſe errare in fide. Ratio eſt: quia ta-
RK le matrimonium nec naturali, nec divi-
4 WR na, nec eccleſiaſtica lege-irritatur: er-

giree 80 Valet.
Nota tamen per omnem modum, quod 180
Ninn non ſine nota dictum, nempe, eſſe va-
h lidum dats, quod ſeècundum leges Ec-
cleſiæ

162 Conferentia oltava

cleſiæ ſit celebratum. Qùm enim hæ-
retici ſtringantur legibus eccleſiaſticis,
ut DD. communiter tenent, & ſupran.
732. inſinuatum fuit, atque pluribus 1.
cetur inferiùs z. 255. & ſeg 71. conſe⸗
quens eſt, quòd, ſi celebretur mjuſng.
di matrimonium cum aliquo impedi-

mento, ſive jureD, ſive etiam eccleſiaſti-

co dirimente, matrimonium nullum
eſſe, ac irritum. Et certiſſimèò irri-
tum erit, ſi fuerit contractum cum pa-
G diſſolubilitatis, prout videbimus.
.37 20.
1 c Hujuſmodi etrimoniun
eſt graviter prohibitum, ita, ut per ſe
loquendo Catholicus cum hærctica
contrahendo peccet mortaliter; tum
quia Sacramentum miniſtrat berne
indignæ; tum quia ſe exponit ericlo⸗
ſubverſionis; tum denique quia ſemper
ſubeſt bericulum malæ educationis pro-

lium. Hac de cauſa nedum jure na-

urali & divino, ſed etiam humano, in
Phuribus conciliis prohibita fuere l
juſmodi connubia, ùt videre eſt apue
Sanchez. Vib. 7. Aiſ. 72. Maſtr. 4. diſp-z.
n. vo. & alios paſſim. 4
Quxr. 4tò, qualis vis ſeu metus di⸗
. rimat matrimonium? 2

Nimn
EIn ner
unnr cone

2 Ultad ex

lle neullus
Unlenkomi
etit.
Reg Ar

E dnnis

N CrS
ſbl, rel ſuis

morts mut

18 emifon
uri
urninie

in cochlhmd

imela eth⸗

Vit uU Vale

Vencum,
l unglun
Den MMtant
munimoniun

tentatum

—— = S.

herio

l in ob
1,. guh.
vrltlint
Uan lenh
ohim
Ceterin

ler;
Er nel

n
Obmm enin)
us ecclelaki
ent, Afn

De imp. diſparis Cultüs, &0c. 163
R. Ct metus dirimat, requiruntur 182
quatuor conditiones. I. ut ſit gravis.
2. ut ſit ab extrinſeco, & quidem 3. in-
Oeplurnul juſtè incuſſus. 4. ut fit incuſſus ad ex-
6 4 torquendum ipſum matrimonium. Com-
bretut iſ⸗ munis. ð
Niqne in Dices. At qualis metus cenſetur eſ-
fin ecn ſe gravis HMUUMUW—
vonuun u K. Gravis reputatur ille, quò quis 183
Cetlim ſibi, vel ſuis timet malum grave v. g.
monmen mortis, mutilationis, diuturni carcé-
OIr iln ris amiſſtonis proprii ſtatus vel digni-
taaatis, ſtupri inferendi, &c. &c. unde
mIIe communiter talis metus dicitur cadens
n,W in conſtantem virum, eoquèòd hujuſmo-
Gun u di mala etiam cordatum, & conſtantem
ofti virum valeant commovere ad aliquid
mn agendum, quod præſcindendo à tali me-
Nont e tu nunquam feciſſet. Communiter ta-
Uede men notant Doctores, ad irritandum
crii matrimonium fſatis eſſe, quèòd malum
edumm intentatum fuerit reſpectivè, ſeu re-
mIN ſpectu perſonæ cui intentabatur grave;
nfie, quia, ut obſervat Leſſius ib. 2. e juſt.
le Al c. 17. dub. 6. . 25. talis metus æquéè
ltr/4 conſenſum tollit, vel certè notabiliter
minuit reſpectu perſonæ quam percel-

.

ennen lit, quàm metus abſolutè gravis.
QCLeterùm, quòd metus ſolùm levis, ſeu
ex levi malo proveniens matrimonium
DH L. 2 non

164 conferentia oct vva

E quia
B Ix. 2. 64 9. qui⸗
vgiores⸗ mnon minuit norabiliter.
ralis en , & facile contemni p
bertatem ,

it. Idem tenent de met
it. Idem tener metu
quiden gen ſed ab intrinſeco incuſ-
Zien, gravi,

iculo fragii „
ericulo nau ,
&c. pr us, ſed potiùs conceptus
icitur incuſſus, aliis La
ee ut obſervat cum aliis
à metuente, “
Croix. eit. n. 651.

O igi metus
Di⸗ es iterum. Quand Igltur m. Eus
Dices i g

eputandus eſt injuſtè incuſſus?

e reputatur injuſte incuſſus
„ cC reputatu ſtam
184 R. imäinterensnon habun di tale
quando ſeu poteſtatem intentane
cauſam, ſeu p

m cuti G. Spor. n. Iö.
nalum, ſeu incutiendi met. S P

jure metus di-
Cæterum , quo jure m
QCæterüum , q
18 5

&d dirimat ex
tenere videtur, qusd Thomiſte
Pus jure naturæ: rohahiliterte⸗
* ali plures, non minùs pr re eecleſia-
irimere ſoluùm arum facit
nent, dir in tamen Parum facd 4
tico. Ad praxin tamen ippe eſt,
ſtico. Ad. certum quippecit,
aidel tden tali metu Sene &c.
rrinſeco injuſt incuio novum conſen.
ſum liberè præſtitum,

me-

„

Ninp,

umnn hellus

t⸗
Er ſto
Ala metag
Entinmatri
Won cet
care mort
Rermmenrun.

eur cun i

uls conr

lnn, Ocuanti

Climmti,

uetnt edi

hmaterg
Otind nor
amhhibolo
Noneſt Pro

Tamentum

Aunexg eü
ulsnonee

üik inent

Peindern
er, ve⸗ D

demtin

et gien

mentienn

lanen De imp. diſparis Cultus, &. 16 5
llme ſtnn metum paſſus eſt. Vid. La Croix. 4. -n.
irnothig (Quxr. 5tò, an vel qualiter peccet,
contem qui cx metu gravi injuſté incuſſo con-
tenendt ſentit in matrimonium?
iuriſeadn R. Non defuêre ‚qui putarent talem 186
icllonmug Peccare mortaliter; eoquòèd fruſtret
tlimens Sacramentum. Verum meliùs reſpon-
otiisen Adetur cum diſtinctione dicendo, quèòd
Vt Cu ſi talis contraheret animò faciendi tan-
tuum, quantum poteſt, ſine intentione
NrE conſumandi; vel etiam, ſi contrahendo
nhoſet uteretur æquivocatione, ſeu amphibo-
neult logia materiali, aut non purè mentali,
inſſkehen omnino non peccaret; tum quia talis
ton hiun, amphibologia in caſu neceſſitatis gravis
nie non eſt prohibita; tum etiam quia talis
netd, n nec mentitur, nec irritat propriè Sa-
ne en cramentum: quia ratio Sacramenti non
oni eſt annexa contractui niſi ſit legitimus;
1u qualis non eſt contractus ex gravi metu
uob in, injuſte incuſſo initus: ergo. Si verò
oI ſis abſque interno conſenſu fingeret forma-
rotitii liter, ſive per mendacium, ſive per æ-
, e. quivocationem purè mentalem, pecca-
en ret quidem, ſed venialiter ſolum ; quia
un mentiretur, quamvis comparti non fa-
cCeret gravem injuriam. Kugler, .
NHH. 7o2. Carden. Gob. Bonacin. Perez, Spo-
udeD rer, & alii plures. D 1

166 conferentia oc ava yr
187 Dictum tamen fuit, non pecccarc, i
7— y, „,znndi, di teekna 8.
contrahat ſine animo conſammandi. dl Nazatd
enim haberet animum conſummandi, Eet n
vel alios actus caſtitati repugnantes ex- H
ercendi, ſeu etiam admittendi, procul “

caret graviter pro gravitate
. dubio peccaret graviter pro gr⸗ “
materiæ; quia cùm matrimonium ſit re- Crione
ipſa nullum, talibus non licet plus, quàm ftre Aen
aliis ſolutis. Gobat, 6r. 9. . 256. Ca- innſt

ſtrop. Sanchez. s
Dices. Conſtat ex propoſitione29. lenngn
ab Innocent. XI. damnata, non eſſe li- Orn

citum, etiam ex urgenti metu, ſimulare
Sacramenti adminiſtrationem; bine
Sacerdoti nequidem ex metu mortis e- Prdporn
vadendæ licitum eſt, pronuntiare tor- Pr
mulam abſolutionis ſuper indiſpoſitum:

ergo nec licet ex gravi metu contrahe- .
re matrimonium, utpote nullum ac ir- e
18 8 R. negando conſequentiam, & fuo-
polſitum, quòd talis ſimulet adminiſtra:- Ili

tionem Sacramenti; quia adminiſtra- oe
tionem Sacramenti ſimulare, eſt poneré tphller,
materiam vel formam, vel utrumque,
omiſsé tamé aliquo efſſentialiter requi- .
ſito v. g. intentione, aut jurisdictione Zmg
in Sacramento pœnitentiæ: atqui con-: Mm
tractus meticuloſus ex gravi metu, ut- Arun
pote ipſo factô irritus, nec eſt materia-

=

S
nonpeccen
Hinmntet.
conäummm
epognatct
nitencl,n
er Pro gen
rinonuunt
licetpogſ⸗
Nropolii

7

late,Nol 6

wetnint

tlonen—

metumn-
tonunbin
er incilc

wenn am

gtim 4

in nii,
luimi
tirltenii
nisi

e:rl D

ut proles, 4 5¾ * G.
miam & regulas fdei Catholicæ educa-

De imp. diſparis Cultus, &. 1 67
nec forma Sacramenti: ergo ſive me-
fingat ſe ponere, non erit ulla ſimulatio
Sacramenti. Alia eſt ratio de formula
abſolutionis ficté prolata: quia talis Sa-
cerdos vere pronuntiat formulam à
Chriſto inſtitutam, & fingit ſe admini-
ſtrare Sacramentum pænitentiæ & me-
rita Chriſti indigno, utiqueé non ſine

gravi injuria in Chriſtum auctorem Sa-

cramentorum. Vid. Kugler cit. 2. g.
Proponuntur, & breviter reſolvun-
tur Caſus practici de impedimento
Diſparis cultûs, & vis ſeun
T Via Yingo Cathelica nuphßt Titio
eretico, ena conditione expreſſa,
gquas SZiſciperent ud nor-
rentur. Elapsö autem auno & altero
aueno, cogebater a ſuo Marito, ut & pro-
lem nat am juxta principia hereticoram

inſrneret , & inſa inſuper Bereſen

amplectenetur 3 qua ratione Titta um
JNaa prole clam aufagit, &Gad partes Ca-
L 4

tholi-

168 conferentia octavo
tholicorum tranſiit: Titius verò aliam

duxit axorenn. Quagritur jam 1. an
matrimonium Titiæ fuerit validum?
2. an non huig pariter licezt tranſire

ad 2da vota, ſonu nubere alteri?

189 R. ad primum. Matrimonium Titiæ
fuit validum, ſuppoſitò, quòd non in-
tercefſferit aliud impedimentum. Ra.
tio conſtat ex dictis n. 179. quia matri-
monium Catholicæ cum hæretico, aut
viciſſim, nullibi irritatur, ſed ſolum
prohibetur ab Eccleſia, velut illicitum,

læ educationis prolium, quod in ſimili-

bus matrimoniis rarò, immèò rariſſim-
abeſt, prout experientia docuit, & pa-

ret in hoc ipſo caſu facto, non ficto.

Hinc Gobat, Sporer, aliique Doctores

communiter monent, ut Parochi hujuſ-
