n mlin tibus an laborent impotentia perpetua,
Cicencunn per c. Laudabilem. de frigid. & malefic.
in permitti triennium ad tentandum & ex-
ls n periendum; quin immè, quamdiu ap-
nndln paret probabilis ſpes aliquando conſum-
guchl mandi“, & perficiendi copulam, licet
tumN ipfis tentare, tametſi præter intentio-
et D nem pollutio, ſeu effuſio totius ſemi-
goe nis extra vas contingat, ob rationes 2.
lüngtkt 26 9. allatas. Inſupèr notant Laym. hic
Aecun c. Z. Coninck., Salmanticenſes, & alii
m apud Olericat. Aeciſ. 32. n. 43. in con-
oa abltr jugibus, qui ob naturæ imbecillitatem
lrsle ſunt inhabiles ad perfectè conſumanduũ
E matrimonium, exſpectandum eſſe tem-
prus plẽæ pubertatis, quæ ſecundùm jura
un G contingit Maſeulis decimo octavo, fœ-
egtuepe mellis autem decimo 4toô anno, &ab hoc
cilni tempore numerandum trienii ſpatium,
Terflen quô elapſo, ſi nulla appareat ſpes con-
rine⸗ ſummandi, vel ſeparandi erunt, vel,
bt⸗ 6 ſi abſit periculum incontinentiæ G quod
tamen, præſertim in junioribus, vix
n aut rarò aberit) permittendum, uæ per
nit, modum fratris ac ſôroris, abſque om-
ni uſu venereorum cohabitent, ſi no-
“ lint ſeparari.
rinnn Coll. tandem 4t, valide contra- 278
hi matrimonium à muliere, quæ longâ
role experientia didicit, ſe nunquam pepe-

”M Q2 riſſe

244 Conferentia undecima
riſſe ſine periculo vitæ, aut nunquam
genuiſſe prolem vivam. Ratio eſt: quia
talis mulier non eſt impotens ad uſum
matrimonii, quippe quæ, ùt caſus fert,
jam ſæpiùs concepit. Major eſt diff-
eultas & quæſtio, an talis mulier poſſet
licitè contrahere? Negat hoc Boſſius
apud Tambur. tr. I. sc. I32 ſe 2. e. 12.
aliique plures. Verùm Sanchez. ib. 7.
diſp. 120. Spor.n. I 22. Tamburinus & alii
meliùs affirmant, & tenent, talem mu-

lierem non peccare, ſi viro ſcienti &con-

ſentienti nubat. Ratio eſt: quia talis
mulier nec viro, nec ſibimet, utpote
conſentientibus facit njuriam, nec pro-
li, quippe cui meliùs eſt aliquanto ſal-
tem tempore fuiſſe, quàm nunquam;
tum etiam quia valdè durum eſt negare
tali mulieri remedium concupiſcentiæ,
ſcilicet matrimonium, in hunc finem
ſaltem ſecundariò inſtitutum à Chriſto
Domino, & eam compellere ad reme-
dium duræ mortificationis & extraor-
dinariæ, causâ ſupprimendi ſtimulos

carnis; nam neque infirmum, ut vitam

ſervet, obligamus ad remedium admo-
dùm difficile conquirendum vel ſuſti-
nendum, ait Sporer cit.
Ex quo bene infert P. Kugler n. 20ℳ6.
quòd talis fœmina debitum & petere

lim. I
Arlleepo

ullgerito

Dtlin, nihi

ſeecne

teſectis⸗
Eeoattai
DDen.
. Nor

Nhutah

R belſe
euntum

n

2831 n
betnnfi
134. An
lel aen,
.
N Dane

mn De imp. Wmpotentia &. Eratts. 24 5
ut nue & reddere poſſit, immò etiam teneatur
ocks reddere viro petenti; cùm miſeriæ ſuæ
Rtens An conſcia, nihilominds ad hoc ſe obliga⸗
D verit. Secus dicendum foret, ſi ignara
ioreé ſui defectûs & periculi pariendi, bona
Smens fide contraxiſſet, un videbimus z. 395⸗
hocka VWid. DD. cit. Herirnicx. hie E. 6. 2. n.
„5. Ron . A. 2. 7
l

Am DHODECIM A. .

blihmir

it De impedimentis dirimenti-
unn bus Clandeſtinitatis, &
ali nunm IeBiae Raptûs.
e SII MM ARII M.
eupſe Ren 270. Clandeſtinitas oritur ex defedu Farochi &
kuete Teſtiam aſſiſtentium.
mC . 280. Ecoigia per hoc non mutavit diretté Saora-
kun mentum.

entte 281. Ad. valorem Matrimonii requiritur Ai. =
Kene Rtentia proprii Parochi;

dl in- 282. Qualis benſetur eNe Parochus domicilis.
Ut N 283. Sponfi eæ diverſis Parochiis, coram utroli-
z bet vulidè contrahunt: an etiam lieitè)

Ciunn, 284. Paroohus fucultatem aſiftendi poteſt alteri,
7el 4 JſJed Sacerdoti tantum, delegare.
285. An idem valeat Capellanus
286. Præter Paroshbum debent ſimul aſſiſtere duo

een realii cujuſounque demunr 6 conditionis.
1 4 23 287. De-

246 Conferentia duodecima i,
287. Debent autem non tanzum pheylicè, ſed d mgiliil
mioraliten eßfe praſentes. m G, mre

288. Matrimonin hæretieorum coram Frædican- anmhmndi,
tibus contracta, valida cenſentz multi Docto- P liſentet

s /. 18 W V Ulriſiani
289. Oppoſitum tamen videtur probabilius. in ic 1
290. Raptus eſt viotenta abdudlio tænzinæ de loco heiliun
in locum causà Matrimonii contrahendi. Pbnmng

29 1. Quidfi poſted liberè confentiat talis Feëmina) Muobtn
292. Si fœmina raperet virum, probabiliter non uiſotit
obſtaret valori Matrimonii. Pemti
293. Relolvitur Caſus I. de Miniliro Epile opi, lin nin
. qui coram alieno Paroohbo contrawerat; aſſeve- iene
rans, à ſuo Domino ſibi eſſe conceſfam bhbane
fkacultatenz.

294. Licèt dubitetur, an Epiſo opus dederit licen- Rrnke
ziam &. œminæ tamen non amplins licet ee- At
ſilixe: & quid agendam: AP ndur n

295 Reolvitur Ciſus 1II. de Nudioſo, qui eum ſolve

ſua ſponſa contraait coram D. Tarocho LVien-
nenli, falss diétetans, ſe eſſe Viennenſeni. NE
296. FSi illuc perrexiſſet anim quærendi vonditi- Uleren
onem & . matrimonium, ſulſoſteret. Qmn
297. Reſolvitur Calas IIl. de Catholico; gui unn e i
Acatholica ooranz Prædicante matzrimonium Ina
non ſolum ilicits, ſed & invalidé contraxit.
29 8. in buic potuerit permilti tranfitus ad 2da Umer ger
voka? SIE Unr

299. Et quid, ü tam ſponſus, quam ſponlafuiſ- (len
ſont avatholici! ôòMM .
320. Mazrimoniun line Parocho contractamd (ieg⸗
Perſonis habitantibus in loco, ubi Tridentinum
nunquanz tüuit promulgatum, aut receptune, Iueklnd
valel. ’WJUMWUN Ceteſt

301. Non tamen valeret, calu gus ſponfi & loo etuhze

im De imp. Clandeſtinit. & Raptüs. 247

nn tyleic recepti Tridentini exirent ad alium locum, ubi
non eſt receptum, praciss animi ibi olande Büns
eorttn Freift contrabendi.

ut mitil 302. Reſpondetur ouidam inſtantio.
303. Chriſtiani, degentes in partibui Naß delfunn
nakhſe vel in loco, abt Parovhusm habere nequeunkt;
igſafimdd abkhq;te ilo walids ontrabunt.
utre 304. Coram quo contrabere debeant Minites; 2
es allim 305. Non obſtat valori, tametli Parocbus & Te-
,Pmbelilei kes inviti aſzſterent
0 Aſiſtentibus Matrimonio elſt gants proveden-
ſriſeo N Wam r ſi Ton R nt egtsaz: d
tyremt 4½

A Praæmittuntur, & Drcviter reſol-
miil vauntur quæſita, Teitu neceſſaria ad ritè
ise reſolvendos Caſus de impedimento
. de Clandeſtinitatis „& Kapts.
ſn Uæres primò. Quid ſit impedi-
“ mentum Clancdeltitutatis „& quô
erlei 6 jure dirimat matrimonium?
RKõ R. Eſt obſtaculum matrimonii, or- 279
ae tum ex defectu Parochi & teſtium; ete-
ui nim matrimonia clandeſtina appellari
ſ ſolent, quæ clam, ſeu clanculario, &
α quaſi in occulto ſine præſentia Parochi
page, & teſtium contrahuntur: talia autem
SH matrimonia, licet S. M. Eccleſia ſemper
ℳ,“ ſit deteſtata, ob ingentia mala, puta per-

„„ betuos concubinatus &c. & ſimilia inde
, „ Q4 non

248 cnferentia duodetima
non rarò orta, olim tamen valebant;

verùm in Concilio Trid. jam totaliter
caſſata & annullata ſunt ſequenti con-
ſtitutione &S5. 24. de Reform. matr. c.

r. ubi dicitur: qui altter, quam pra-
Jente Parocho, vel alio Sacerdote de ip-
us Parothi ſeu Ordinarii licétia, & duo-

bus vel tribus teſtibus matrimonit con.

trahere attentaäbunt, eos §. Synodus ad
ſie contrahendum omnind inhabiles ted-
dit, & hujaſmodi contractus irritos &
nullos eſſe decernit, prout ebs præſenti
decreto irritos facit, & annuktat. ExX
quo patet, hoc impedimentum jure tan-
tùm FEécleſiaſtico introductum, ideô-

que diſpenſabile eſſe à ſummo Pontifi-

ce. Eſt communiſ. DD.
Dices. Pccleſia nequit inſtituere,

immutare, vel etiam irritare Sacramen-

ta: ergo nec contractum matrimonii,
quippe cui ex inſtitutione Chriſti Do-
mini fuit annexa ratio Sacramenti.
Ek. permiſtſ. ant. neg. conſ. Ohriſtus
enim Dominus non cuilibet contractui
annexuit rationem Sacramenti, ſed
tantùm contractui legitimo, id eſt, ſe-
cundùm leges inter fideles, & perſonas
habiles celebrato; quænam autem per-
ſonæ habiles, vel quis contractus eſſet
legitimus non determinavit, ſed po-
tiùs

inn.
sleterm

Hirſomit
Itren anin
Tlnioären⸗

eloin in
gnoſlan

lchtetye
Entiitin
I, Unetl
Elleitin
lalein ir
Eumentün
EudRade
Uitcerrg

trahend
mmmuni,

emin 1
Mmonii:

l,gie

ing De imp. Clandeſtinit. & Raptüs. 249
en lmhn tiùs determinandum reliquit Ecoleſiæ;
immtetht hinc potuit Eccleſia ad publicam uti⸗
ſeuentie litatem animarum matrimonia clande-
n ſtinazinfirmare, & fideles ad ſic contra-
“ ang hendum inhabiles reddere, quemad-
eralfit modum & Kespublica civilis contra-
Meris Ctus quoſdam v. g. pupillorum vel ſim-
* pliciter, wel ſi certa ſolennitate ſint de-
ie ſtituti, irritos, aut certéirritandos decer-
srae nit; tametſi ſpeétato jure naturæ irriti
u illiciti non eſſent. Neque ex hoc
/E FEccleſia directe mutat, aut annullat Sa-

hul cramentum, ſed ſolum indirectè, qua-
unſn, tenus ad contradtum legitimum requi-
unrt rit certas ſolennitates, & ad aliter con-
mmit trahendum perſonas reddit inhabiles.
communis. Kugler. g. 90 3. Spor. . 32.
lti Quxr. 2dò. Qujuſnam Parochi alſ-
eg 8 ſiſtentia ſit neceſſaria ad valorem ma-
mniine trimonii?
Cri (K. Requiritur aſſi ſtentia Par ochi pro⸗ 281

enni Prii quia ut poſt alios notat Schmalz-
e grueb. lib. a. tit. 3. L. I34. Concili-
„% um Trid. loc. ſuprärelato eundem Pa-
rochum requirit ad aſſiſtendum matri-
4. monio, quem requirit ad illud denun-
NH tiandum: ad denuntiandum autem re-
A P quirit Parochum proprium: ergo &c.
es⸗ Validé tamen aſſiſteret Parochus pro-
prius ‚tametſi eſſet ſuſpenſus, vel in-

r. 0

et n

2570 Confererntia duodecima
terdictus, vel etiam excommunicatus,
vitandus, Schiſmaticus, &c. dummodè
non ſit actualiter depoſitus vel privatus
beneficio. Ratio eſt: quia aſſiſtentia
hæc non eſt actus jurisdictionis wel ad-

miniſtrationis, cùm etiam ab invito vel

coacto validè præſtari poſſit; ſed eſt ac-
tus teſtimonii ex juris diſpoſitione re-

quiſitus: ergo quamdiu verus Parochus
manet, matrimonio validé aſſiſtere, &

auctoritatem præbere poteſt. Spor. m.

362. Laym. Averſ. Krimer, Caſtrop.

& alii apud La Croix. n. 7ag. 9

Dices. Quisnam ergo cenſetur Pa-

rochus proprius contrahentium?

282 R. Parochus domicilii, in cuſus ſei-
2

licet Parochia contrahentes habent do-
micilium, vel quaſi domicilium in illa
autem Parochia cenſentur habere quaſi
domicilium, in qua cogitant habitare
Véel perpetuò, wel ſaltem per non bre-

Ve tempus, ait Gobat. zr. 9. n. 456.

Ratio eſt: quia Tridentinum requirit
Parochum proprium: talis autem eſt
Parochus domicilii, utpote ratione cu-
jus quis Parochianus efficitur juxta cap.
elt. de Paroch. ergo. Boſco de Matr.
Aiſp. II. n. 355. Perez, Sanch. Schmalz-
grueb. aliique communiter. Hinc
Reiffenſt. Aib. g. tit. 3. n. FS5. Schmalz-
gr.

im6

Fcblad

Uulniterint
tum Procl
(Ctrltenre
Wümmmibi
le ſöhns ce
giogride
Erir Kc⸗⸗
e lieenri
Töambik
eli
Gelbroe
Cngrege
Aunide
(Ae on
hig on
mar,
Dices
wi ſec
Uioceles
Noun
Uöund
“ End Nnrre
e. N

Tlmnoni

Nnidg De imp. Clandeſtinit. & Raptüs. 251
mmuren gr. cit. La Croix z, 719. cum aliis com-
Ac. durm muniter inferunt, non ſufficere aſſiſten-
Gvekin tiam Parochi Originis, niſi in tali Ioco
Uiralken contrahentes habeant domicilium, vel
itbr animum ibi habitandi. Ratio eſt: quia
Rabimime ille ſolus cenſetur Parochus proprius,
Gr;Eidh à quo quis alia Sacramenta v. g. pœni-
iholtinen tentiæ &c. recipit, & qui poteſt alteri
enohad dare licentiam ad eadem ſuis Parochia-
eAtee nis adminiſtranda. cap. omnis Atriuf-
eſt, Re Nxus. ae paait. & remiß. atqui ta-
en,C Iis eſt Parochus domicilii: ergo. Unde
zuigit⸗ Congregatio Cardinalium, ùt videre
celernm eſt apud Boſco.it. n. 4oο. decidit, illum

niumen eſſe proprium Parochum ,in cujus Pa-
R rochia contrahentes habitant témpore,
kban duo matrimonium contrahitur.
jliumi Dices rurſus. At quid, ſi contrac-
tecg turi⸗ ſpectent ad diverſas Parochias vel
Crlun Dioceſes? ie
erante R. cum Boſco, Navarro, Pirhing & 283
„S aAliis apud Keiffenſt. cit. n. 56. tales co-
4 Ra ram utrolibet ex duobus contrahere
un d poſſe. Ratio eſt: quia contractus ma-
Sn trimonialis eſt individuus „& non, ni-
n ſiinter duas perſonas conſiſtere poteſt;
conſequenter ſi quis ùt Parochus pro-
pPprius matrimonio unius poteſt aſſiſtere,
n, poteſt etiam aſſiſtere matrimonio alte

„ riſus cum illo contrahentis. Quin e-
c tiam

252 Conferentia duodecima
tiam Pignatellus, Fagnanus. c. Guba no⸗
bis. de candeſt. deſponſ. n. 33. & alii,
plures referunt declarationes Cardina-
nalium, quæ dicunt valere matrimo-
nium, licèt in Parochia ſponſæ contra-

hant coram Parocho ſponſi. Poſſet

tamen (ait rectè La Croixn. 716.) Or-
dinarius circa iſta aliquid præcipere,
quod obſervandum eſſet, quamvis non
de valore. Hinc Reiffenſt. aliique
monent, in praxi obſervandam eſſe or⸗
dinationem proprii Ritualis Diœceſani.
Quare cùm in hac Diqceſi noſtra Paſſa-
vienſi vi conſtitutionum generalium
ordinatum ſit, ut ſponſalia coram Pa.

Parocho ſponſi contrahatur, cenſeo, ab
hac laudabili conſuetudine abſque ur-
gentiſſima cauſa non recedendum, vel

quovis modo contraveniendum.

(Quxr. 3tid. Utrum P arochus hanc

ſuam poteſtatem aſſiſtendi matrimonio
Poſſit delegare alteri, & cui?

284 R. Potelt delegare alteri, ſed Sacer-

doti tantùm,„ non verò Diacono vel
Subdiacono. Ratio deſumitur ex Trid.
ſuprà relato, ubi dicitur: qui aliter,
quàm præſente Parocho, vel alio sater-
aote de ipfus Parochi ſon Ordinarii li-
centia contrahere attentabunt &c. er-

yiſn l
Pbheinſo
uocholice
cClalkurm
ilas, be

Cpelan
tidallſte
Meltrenne

n Eler,

Nlkteme

uulr,
(egareen
Verd
rr fuit,

m abi

Unrrar
1l o

reſe

ntcſe⸗
trnn, H
ettoge
Wum

Cer.

ineet

getitns
nus, . e
1, 35,
Nete munt
IN/ 1609
id prraſt
Rquamyßt
Ndme
Dioe
geter
laconl
umeetd
UCle
ge ddr
encun D
ocnnz
mnine

Digconof
re

iA

1

De imp. Clandeſtinit. & Raptüs. 453
go hêc ipſo ſupponitur, & conceditur
Parocho licentia delegandi, & fubſtitu-
endi alium Sacerdotem.
Dices. Poteſtnè etiam Cooperator
vel Capellanus hanc licentiam matri-
monio aſſiſtendi alteri Sacerdoti dele-
gare ? 0 1s.1. 23455 316 ) or
R. cum diſtinctione. Si enim ſup- 285

ponatur Capellanus, qui non habeat

oreuzrennivCi aIRtendi ſed ſo-

lum delegatus pro aliquoô certo actu

v. g. matrimonio Titii, nequit hanc
poteſtatem alteri delegare; quia delega-
tus ad actum particularem (ſaltem re-
ulariter loquendo) non poteſt ſubde-

legare. eap cuùm cauſum. 62. de appellat.

Si verò Cooperator ſit talis, cui vice-
eura fuit eommiſſa ab Ordinario, vel
etiam ab ipſo Parocho, licèt ad paueos
duntaxat dies, aut ſi ſit Vicarius Pa-
rochi, poteſt alteri Sacerdoti hanc ſu-
am poteſtatem delegare. Ratio eſt:
quia delegatus ad univerſalitatem cau-
ſarum, ſive ad omnes cauſas, ſaltem in
certo genere v. g. matrimonii, poteſt
ſubdelegare, dummodo ſubdeleget ad
actum particularem. Kugler z. 330.
Averſ. Krimer. n. 6S1. La Croixn. 734.
Quær. 4 . Quot & quales teſtes
ſint neceſſarii ad hoc, ut matrimonium

254 Conferentia duodecima iß
286 R. Preæter Parochum requiruntur o Nbo
alii duo vel tres teſtes, prout patet ex 11Eli⸗
conſtitutione Coneilii Trid. relata 2. (un 6t
279. qui debent ſumul intereſſe; quia uulesb h
debent ita intereſſe, ut de uno eodém- anihs cor
que contractu matrimoniali teſtari va- Celium]
leant, quod facere nequeunt, niſi ſimul dt;re
præſentes exiſtant, üùt notant Sanchez, lone NRein
Boſco, Perez, Reiffenſt. a. 1 07. *W Nie
Quia tamen Concilium memoratum Mepohh
non requirit in teſtibus aliquam ſpecia- Ingnigrl
lem qualitatem, hinc communiflimè ln Dien
docent DD. quoſvis rationis eompotes, Mrerho
etiam pueros, fœminas, conſanguineos, inddſe⸗
Religioſos &c. aſſumi poſſe in teſtes s woöl
matrimonii. Vid. La Croix ci. A. n. Areticine
Quæres ytò. Qualiter Parochus & Conllit
teſtes debeant eſſe præſentes? (idbon
287 R. Debent eſſe præſentes non tantùm ühnig
phyſicè, ſed etiam moraliter, ita, ut ad. huenr
vertant, & intelligant, quid agatur. KRa- ummr
tio eſt: quia debent eſſe ita præſentes, lli cen
ut poſſint authenticè teſtari de contrac- omgſn
tu matrimonii: atqui ſi non intelligant (dem
quid agatur, nunquam poterunt teſtari, um Nn
nec cenſentur fuiſſe præſentes; quia àͤr conmn
dicitur. L. coram ſf. ae verbor. ſignif. 6o A ſlen
ram Titio aliquid jacere juſſas, non di- elerere
citur eo praſonte feciſſe, ziſi is intelligat: there,

lrimz

egoinm
Mrontptt
Hride relte
Uterele ſe

geano eo
altelte
tinten
lum⸗

Oimmund

ngee

oNOſ

r Duoly
GStortt
n in
lurte
eo
etuntti
es,
ind

De ͤimp. Clandeſtinit. & Raptüs. 255

ergo. Barboſ. Sanchez. lib. 3. Aiſp. 39.
n. I. & alii communiter. J
Quxr. 6t0. Quid tenendum de matri-
monlis ab hæreticis coram ſuis Prædi-
cantibus contractis in illis locis, ubi
Coneilium Trid. promulgatum & recep-
tum eſt, v. g. Auguſtæ, UIImæ, Ratis-
bonæ, Memingæ, Campidonæ &c. ?²
R. I. Quamplures etiam graviſſimi

DD. probabile tenent, hujuſmodi ma-

trimonia valere. Ita March. Tanner.
Laym. Dicaſtill. Habſenſ. Schmalzgr.
Sporer, Kugler, & noviſſimè P. Pichler
in ſuo jure Canon. Ducuntur ſequenti-
bus potiſſimum rationibus. I. quia

heretici per contrariam conſuetudinem

videntur jam præſcripſiſſe, & abrogdſ-

288

ſe Conſtitutionem Trid., diſſimulanti-

bus id Pontificibus. 2. quia ſi talia ma-

trimonia dicantur nulla, maxima inde

ſequentur abſurda, utputa quòd hære-

ticorum proles ſint illegitimæ, item
S 2

quòèd ſi convertantur ad fidem Catho-

licam poſſint ab invicem divelli, immè

debeant, ſi de novo non contrahant co-
ram Parocho Catholico: at hæc ſunt
contra praxin Eccleſiæ; quia converſi
ad fidem non permittuntur invicem ſe

deſerere, nec coguntur de novo con-
trahere; quod tamen deberet fieri. 3.

quia

258 Conferentia duodecima
quia multi in talibus locis contrahen-
tes invincibiliter ignorant hoc decre-
tum Tridentini, utamtes bona fide ſu-

um Paſtorem eſſe egitimumParo chum:
ergoô ſaltem iſtorum matrimonia erunt

.

289 K. 20. Videtur probabilius, hu-

jùsmodi matrimonia ab heæreticis co⸗

ram ſuis P rædicantibus contracta in lo-
cis ubi Tridentinum promulgatum &

Præpoſ. Leſſ. Pignat. Tamb. Gobat,
Krimer & cum aliis pluribus La Croix.

z. 7ga. Mezger;, Schmier. Oberaſcher
apud Babenſtub. tr. F. p. 7. diſp. 2. art.
Boſeo ceit. v. 133. Herincx hie diſßß. .
n. I0. & alii quamplurimi. Ratio hu-
jus opinionis eſt: quia ſecundum dicta
ſuperius n. 73. etiam hæretici per ſe
loquendo obligantur legibus eceleſia-

ſticis, æquè ac alii ſubditi rebelles le-

gibus fuorum ſuperiorum. Nec eſt;
cur Pôntifex ipſis condeſcendat; quia
ut dicit Trid. cit. c: . non eſt dignus Tui
Becleſiæ benignitatem facile experintuy;
eujus ſalubria monitatemert contemyſit:
Proſeel nec ipſimet Prineipes acatho-
lici approbarent matrimonia contra
ſuas leges à ſubditis rebellibus inita, aid

0-

Duit. 6
chr fr .
(polltend

lkicltione
1i, Mendu
leqaiabt
Cthalieorn

ſaenrelgens

ennti ex

(ucer

hrſey
ontraherxe

ileelt

Untione
Rchurracl

ur o

ntor
Conzihe
ſirnir
en

tumenci

ten
kntatit
uadlin

Ebehe

eim De imp. Clandeſtinit. & Raptuüs. 2,7
is n Gobat r. 9. 2. 2. Ad rationes pro
t eHH« ppoſita ſententiàâ R. ad primam dicen-
Sbomfe do, heæreticorum conſuetudinem eſſe
munbmch illegitimam, nec habere vim irritandi
ttimonud conſtitutionem Trid. ut jam ſuperiùs
nv.i 73. notatum fuit. Ad 2. dicimus nul-
obanilis lum ſequi abſurdũ (niſi fortè ex malitia
hretee acatholicorum rebellium; quod eſt legi
ootrahi per accidens) nam r. Eorum liberi poſ-
onugm lunt haberi pro legitimis ſaltem in foro
Iud politico; quia ad hoc fufficit, quèd ſint
mh G Prognati ex matrimonio tollerato, &
uela habito pro legitime in fero fori. 2.
Ore Quèd autem converſi ad fidem non ſo-
zaip leant ſeparari, nec cogantur de novo
t.3 6t, contrahere inde fit: quia ſaltem Pro-
he babile eſt juxta plurimorum opinionem,
oAAH in rationée: ſacramenti, ſaltem in ratio-
riis necontractus civilis; quare ex poſt facto
useH videtur potius præſumendum, & ſtan-
i rick dum Pro valore actùs quamvis ſi Curia
eni,⸗ aliter reſponderet, ut noôtat La Cro ix.
iene S„. 76 7. Mmox ſubjungens n. Zyo. Tutius
tamen erit, eos Chæreticos ſcilicet ad
tftidem converſos) adducere, ut ob-
renta diſpenſatione in impedimentis, ſi
SS quæ adſint, contrahant de novo coram
"Farocho Catholico & Teſtibus, ne ſZ
R ex-

exponant periculo materialis fornica- mlianti
tionis. Ad 3tiam rationem dicendum, immnenn
quèd licèt ignorantia invincibilis ex. is 4
cuſet à peccato, non tamen poteſt eos ripoten
reddere habiles ad contrahendum, quos mium cun
Eccleſia inhabilitavit, prout patet de amdi
conſanguineis contrahentibus matri- femmnlet
monium cum ignorantia etiam invinci- mmi teilin
bili impediment. uuii
Quær. tandem 7timò, quid ſit im. „,, n
pedimentum Raptüss ſenelinloee
290 K. Kaptus propriè didtus, prout eſt lkr Kui
impedimentum jure novo dirimens ma- aints cdn
trimonium, eſt violenta abdactio fe-. ed
minæ de loco ad loum, causà Matrimo. Mhererfh
nii contrahendi. Ita Herincx, Naſtr. 4. A
diſp. 7. n. 403. Clericatus decil- 33. . . Pfim lo
Kugler z. 1124. & alii plures. Ubi e Nantn
communiter notant, ad incurrendum libus
hoc impedimentum requiri tres condi- ca ſenn
tiones. I. ut inferatur violentia, & quide
2. ipſi fœminæ. 3. ut hæc inferatur exfi-
ne contrahendi matrimoniu. Ratio eſt:
quia Concilium Trid. per ſuum decretum e3

„

annullando hujuſmodi matrimonia ni-
hil aliud intendit, quàm ut libertati
matrimonii conſuleret: atqui ſi nulla
inferatur violentia Puellæ in ordine ad
contrahendum matrimonium, ſed ipſa S
ſponte conſentiat, jam nihil præjudica- r
G tur,

eom Deimp. Clandeſtinit. & Raptüs. 279
nils im tur libertati: ergo ex mente Tridenti-
enden ni non incurritur hoc impedimentum.
mincbl - Dices. At quid ſi Puella violenter
men ſort rapta poſtea liberè conſentiat in matri-
Mhendune monium cum Raptore?
Dre oeD R. cum diſtincione. Si enim ſem- 291
ent, per manſerit ſub poteſtate Kaptoris, nee
etimim parti reddita tutæ, matrimonium nul-
lum erit, prout innuitur verſu ſuprà
,Nldi z. 72. allato: validum autem erit, ſi
ſepmel in loco tuto, ubi liberè abire po-
, tuiſſet, fuiſſet collocata, & illa nihilo-
dnreg minus conſentiat. Ita commanis.
N. Dices adhuc: quidſi verò fœmina
AA MH raperet virum, valeretnè matrimonium?
eM R. Probabiliùs valerer: quia Trid. 292
6 666 ſolum loquitur de Raptoribus, non verò
s de Raptricibus;: nec ſolent leges ſtatui
um de caſibus rarifſſimis, qualis eſt hic,
ne quèd fœmina rapiat virum. Quare cum
eeς hoc decretum Concilii ſit correctivum
rms juris antiqui, ſimúlque poenale, non

M eſt extendendum ad fœminam Raptri-
me Cem viri. Sanchez. lib. . diſß. 13.
ninenan 10. Herincx, & alii plures apudpor. ci.
IES CEontra Maſtr. & alios.
Proponuntur, &breviter reſolvun-

4 ; tur Caſus practici de impedimento
lprric Alandeſtinitatis.

260 Cunferentia duodecim
Itins cujufälam Principis & Epiſco-

ve⸗ Miniſter venit ad D. Paro-
cham, aſſeverans jure inrando, ſibi 4

ſuoCelſiſimo vivæ vocis oraculs conceſſam
fuiſſe vot eſiatem, oram quolibet Barocho
contrahendi cum ſua ſponſa, proindéqgue
etiit ab eodem Düo Parocho, utolt
ALabi familiariſſimocopulari , quod & Pa-

ädtum. Vernm, ubi Epiſeopus id reſii-

Hinc & Titia incultos viri mores jam-

jam eoſa, voluit à matrimonio, lictt

Ham conſumemato' Feſtlive. Quck,itic,

Jam 1. quid de valoré hujus matrimofit
tenendum? z. An Titia otuerit ſalvi
conſèientia reſilire, vel hoc permitten-

dum fuerit d

493 R. ad primum cum diſtinctione. Da-

t6 enim, quòd Epiſcopus re ipſa dederit
ampliùs recordetur, matrimonium va-
lebit; quia Epiſcopus poteſt hane fa⸗
cultatem delegare cuilibet Sacerdoti,

prout clarè patet ex verbis conſtitutio-

nis Tridentinæ: atqui ſi Titio conceſ-

ſit facultatem coram quolibet contra-

hendi,

inp.
denl ei
nrn Meh
ſi gemfit
um et ve
, ⸗
ſimtlnan
ilit te
e gun e
Chts en

ibiret
vit, improbavit faäctnm, & D. Paro-
chum ſitſpendit al Officiozproteſtatus, ſi-

bi non conſtare de data Titio licentia.

uon ſcralte
ſodev
EGre
ullſx
lro cac
(rornl
6, matr
Nlanct
M ri
nelpte
(hiN
Mlennice
mmn
legesie
Aent

oD Deimp. Clandeſtinit. & Raptüs. 261
INIISD hendi, eéô ipſo indirectè cenſetur pote-
ſtatem afliſtendi delegàâſſe illi Sacerdo-
α ti, quem Titius elegit: ergo matrimo-
Alh nium eſt validum. Sccùs dicendum
dA foret, ſi Epiſcopus Titio talem licen-
H“ tiam nunquam conceſſiſſet. H
heton R. ad zdum, Titiam non potuiſſe 294
NAPAe refilire, neque hoc permittendum fuiſ-
G le; quia cum dubitetur, utrum Epiſ-

,ℳ, copus non conceſſerit licentiam, eò

ipetl ipſo dubitatur, utrrum matrimonium
GN non ſit validè contractum: atqui in du-
Pttſenn, bio de valore matrimonii jamiam con-
eG tracti, præſumendum eſt, & ſtandum pro
Gh valore ackûs, præſertim in caſu, ubi
inenio nulla ſtat præſumptio pro impedimeto,
„ D& nullitate matrimonii: ergo etiam in
e noſtro caſu ſtandum, ac præſumendum

Oteerie eſt pro valore actůs; cùm aliunde con-
pe, ſtet, matrimonia ſemel conſummata ſi-

ne ſcandalo, vel periculo prolis vix,
e aut ne vix quidem diſſolvi poſſe. Quia
eigid tamen præœſumptio-hæc poſſet fallere,
mA daté, & ſuppoſito, quòd non ſit con-
noni ceſſa Titio licentia, hinc meritò, & ſa-
ek hn pientiſſimè in noſtro caſu ordinatum,
GSn S& mandatum fuit, ut memorati con-
NXς⅓ü uges iterato contraherent, ſeu conſen-

ctirent coram proprio Parocho. Vi⸗
tio e H Prop deti
ecge D J. dctt

262 CcConferentia Auodecima AX
deri etiam de hoc poteſt Carden. Aiſert. (midlium
2. 4 n. 5gS3. La Croix. n. 736. & 117. lnitrebi⸗
CQASIS SECUINDIIS. nlini
Srnmonins ujnſdam Univerſitatis lunrh ſn
ſtudioſus pro Pallade Ebi deſpontd⸗ ſten Inche⸗
verat Semproniam ; ne autem contra- gHhugee
hendo in eodem loco condiſeipulorum ſu- 1 ehegl
orum lIudibrio ſeſe exponeret, perrexid Dg,
Viennam, anims ibiaem contrahen- Untettic.
di, ſimulque de famulit ios ſet, t ocatt, wſ n
conditione ſibi providendi. Aeceſſit nialium,
Pproin Parochum Viennenſèm, petensee: Innenllnn
Pulari ; & ut facitins impetrayel peti-
tum, dictitabat ſea falſo ) & Vie- füſer 1
nenſom eſſe, & cuidam Comiti ſua lociſſe? oeo Dar
JNervitia; qua rationé aſſiſtentiam Pa- ehum
rochi haud difficulter impetravit: Quia lice ii
zamen congrunze ſibi Jervitium impe- Akren
trare non potuit, hinc in Patriam eae nn
Sempronia redire coactas fuit Jam Re.n. ie,
rò agitatus ſtimulis conſoient ia dabesee Uln.6
&qusrit de valore ſii matrimonii. QLua
interroganti reſpendendunzgd .
295 Rk. Matrimonium valuiſſe. Ratio (4
eſt: quia ùt caſus fert, Sempronius per- 2
rexit Viennam animòê ibidem aquirendi unt in
congitionem, ſeu ſervitium: ergo eti- trinn
am animéô ibi habitandi , & figendi aic,
Juuſi domicilium: at, qui figit in lac 1 ge,

Meim De imp. Clandeſtinit. & Raptüs. 263
domicilium, vel quaſi domicilium,
M.Gα ſortitur é& ipſo Parochum, & poteſt ibi
NDN Etlam prima die(cæteris ſuppoſitis) con-
trahere matrimonium, ùt habetur c. alt.
Uinee de Paroch. ſupraà relato, & cum aliis do-
Rρ cent Sanchez, Pont. Gobat tzr. 9. 2.
ANeNn g532. Kugler. n. 307. Laym. lib. .. tr. 6.
ihe c. 10. 2z. §. Laà Croix. z. 722. ergo.
ret, Dices. uidſit autem Sempronius
uNHE non habuiſſet animum habitandi Vien-
a næ, ſed quærendi conditionem & do-
A ℳ micilium, ubicunque demum locorum
Nre congruumreperirerrkt 9
NH K. PEx hac hypothefi Sempronius 296
GMe fuiſſet vagabundus: vagabundi autem
. 100cO Parochi domieilii ſortiuntur Pa-
eue rochum hofſpitii, & poſſunt ubique,
e adhuc validé contraxiſſet matrimo-
ei. nium. Sanchez, Leſſius, Pirhing, Kug-

G ler. n. 304. La Oroix. n. 7406. & 747.

o CASIS TERTIIS.
CAas Catholicus in quadam ivitate

l t Imperii, ubi Catholici permixti Vi-
ron vunt cum Acatholicis, contraxit ma-
nig trimonium cum Caja Acatholica, &-
ni gquiidem coram pſèndo -paſtore Pradican-
/, te: quia verò poſt annum circiter frege-
gien 4 R4 rat

poteſtatem tranſenui aa alia vota. In-
.

dieante potuerit licite, vel ſaltem wali-
de contrabere à . atram Cjo poſſit

alteni nuptam 03 14 te
297 K. ad primum. Cajus non tantùm
illicité, ſed etiam invalidè contraxiſie

pes perveniendi ad priorem, ulpote jam

ſtitutionem Tridentinam tenebatur
contrahere coram proprio Parocho:
proprius autem Parochus Caij non fuit
Prædicans, ſed Catholicus & verus
animarum Paſtor, à quo tenebatur eti-
am reliqua Sacramenta ſaſcipere. Nec
ullibi conſtat, quòd Fecleſia cum ſimili-
bus Catholicis, qui coram legitimo
Parocho facilè poſſent contrahere, velit

£ illicite coram Prædicante contraxe-
rit; quia fruſtravit Sacramentum. Vid.
Leſtſ. in auctar. Verb. Mæret. CGnverſa-
Zio cum Catholicis. caſ. 24. 25. & 26.
Gobat. tr. 9. n. 772. & 512. La Croix.
2. 771. item 7bn.
R. jam

rat thori fdem, peccando cum alia;

vit CGijam a lege viri ſolutam, fecitque

indulgeri licent ia ducendi aliamz Pra-
Vertim cum nudla buic amplins aſfalgent

Ninp.6

— uminonin
de jam qukritur k. un Cajns corkin, Pra- M,

ImerUnce

ſumnobet

nn groden

(rmmnin

enoCotho

. n eh,
MAnentur
4
npem,

videtur. Ratio eſt: quia ſecundàm con-
udlsin

diſpenfare. Ex quo facilè patet, quòd

Mentign
Ohuilan

Lentiim 1

ot. Vie
ond
Inern de
liͤfiten
idenre
Uniip
lea
COnnkhi
Alll na

uommcr
—

Neinda De imp. Clandeſtinit. &; Raptis. 26 5
n .A R. jam ad zdum, potuiſſe permitti 29
mun Cajo, ut & ipfſe tranfiret ad zda vorta.
en, KRario eſt: quia ſecundùm dicta, prius
GAH&. matrimonium certòô videtur fuiſſe nul-
Grz lum. Unde atteſtante ſimul, & appro-
Aimm bante Gobat cit. v. 37. à Reverendiſ-
GE fimo quodam Conſiſtorio declaratum
die A eſt, matrimonium fuiſte nullum illo-
“ rum ſponſorum, qui cùm à proprio Pa-
AH rocho Catholico obtinere non potuiſ-
ſent, ut eò, qué volebant, tempore co-
homknn pularentur, excurrerunt ad Pagum lu-
Cconcuu theranum, ibique à Prædicante copu-
lung Tati ſunt. ouadendum tamen erit Cajo,
ete t ad evitanda ſcandala, & alia ineonve-
obum nientia, à ſummo Pontifice, vel certè
Ci ab Epiſcopo petat authenticam dechara-
Etioncm nullitatis prioris matrimonii, li-

teneeumt centiamque impetret tranſeundi ad 2da
een 1 vora. Vid. Schmalzgr. hic n. II I.
1nH Notandum etiam eſt, hie fuiſſe ſer- 299
M monem de caſu, quo vel uterque, vel
l unus ſaltem ſponſorum Catholicus con-
RH traxit coram Prædicante. Etenim ſi
cunm ſponſi fupponantur fuiſſe acatholici, pu-
entun! tat La Croix cit. z. 773. permitti non
Cintß poſſe ab. Ordinario „ut diſſoluto priori
6. connubio tranſeant ad alia vota; eò quòd
Prius matrimonium coram Prædicante
Ccontractum probabiliter fuerit vali-

15 R 5 dum

266 (Conferentia duodecima
dum, ideôque ſtandum videatur pro

illius valore. Nec refert, illud fuiſſe

à Conſiſtorio Acatholico diſſolutum;
quia talis diſſolutio fuit nulla, inquit
Verumtamen non dubito ego, quin
ſi altera pars volens amplecti fidem Ca-

tholicam, in tali caſu aſpiraret ad alia

vota, Romà ſaltem impetrare poſſet
declarationem nullitatis prioris matri-
monii; quandoquidem Reiffenſt. cit.
tit. 3. à. I32. & ſeqq. Matthæucci in
Jua Candel. l. g. c. . à n. ro1. &alii plures
referant declarationes authenticas Car-

dinalium, quibus hujuſmodi matrimo-

nia declarata fuerunt ùt nulla &invalida.
Confirmor ampliùs ad hoc aſſeren-

dum ex reſolutione data à S. Pœniten-

tiaria Romana anno circiter 1718. ad
ſequentem caſum. Claudius natus &
ccducatus in hæreſi Lutherana, deſpon-
dit ſibi Bertam pariter hæreticam, co-
ram Prædicante ſuo tunc ordinario,
cui per aliquot annos conjugaliter co-
habitavit. Cum tempore Claudius ab-

jurata hæreſi ad Gremium Romanæ Ma-

tris ſe recepit, propter quod repudia-
tus fuit ab uxore, quæ poſt annum;
annuente heæretico Miniſterio, alteri
nupſit. Hinc Claudius Cajam ſibi jun-
Xxit,

Ninn 0

Ein

Cnicllium;

iir ſur 0
or role

ſimnin urge
Uretotnad
mttlmmn,1
UIrermemor
ilo beo;

eſtni,

Gnudose
Uiictone
heruiint
emt, &
rimum 8&
Ulmonium
n,ſecun
Il nullun
umilum,
(Wecoran
R olknin,
Cnd
eoncip
de⸗ ähi
(Umr
. Daroe
enti,

Cerini⸗
1ridenar
1t, Ulud ſ
0 Giſolonn
ll in
bitoego,t
elti flenl
ßirartut!
Petrare d
riorisn
Reifkent:
Crtheuot
Gliptn
Caruesl
voimnd
lninrd
Nhoe A
1Den
cite int
iuspmn
Netionm
gugile⸗
Clhuii⸗
Nunm
1o en⸗
oſt m,
etio, .

1

De imp. Clandeſtinit. & Raptuüs. 267
Xit, & in quadam Imperii Urbe fixir
domicilium, verus Maritus hujus pu-
tatitiæ ſuæ Conjugis habitus, ex qua
aliquot proles ſuſcepit. Tandem con-
ſcientia urgente quæſivit remedium,
& re totaad S. Pœnitentiariam Roma-
nam delata, invenit ſequens. Peteba-
tur ex memorata Pœnitentiaria r. An
in illo loco, ubi matrimonium contra-
Gum eſt, Concilium Tridentinum ſit
receptum a. An Claudius inter hæreti-
cos natus & educatus, Coram Prædicante
Miniſtro hœretico côtraxerit?́ 3. An Lu-
therani in his partibus matrimoniu ha-
beant, & agnoſcant Sacramentum ?à Ad
primum & adum reſponſum eſt affirma-
tivè. Ack 3tium verò negative. Pro-
indéque Romà reſcriptum, quòd ma-
trimonium cum Berta, quia Clandeſti-
niem, ſecundùm Tridentinum per ſe fu-
erit nullum, proptereâque Claudio
permiſſum, ut cum Caja putativa con-
juge coram ſuo Parocho & Teſtibus
conſentiat, in occulto tamen, ut ipſius
ſamæ conſuleretur, & ne eſſet ſcandalo
fuis concivibus. Ita mihi vir quidam
fide digniſſimus retulit, qui rei totius
(dt narratur) ſeriem de ore ipſius R.
D. Parochi huic zdo matrimonio afli-
ſtentis, exceperat. Subſummo jam:
atqui

268 1 Conſerentia duodecima . Nin
atqui ſi Pænitentiaria Komana agnoſ-. mene in
ceret hujuſmodi matrimonia ab hærc- m Cſtitu
