tio eſt: quia in tali caſu nullus ex Mæ-

chis voluntaria extitit cauſa hujus in-
certitudinis damniferæ: ergo ratione
hujus incertitudinis cauſatæ neuter eo-
rum tenetur ad compenſanda damna;
atqui neque tenentur ob prolem geni⸗
tam præcisè; quia quilibet ex iſtis adul-
teris eſt incertus, an ſit Pater hujus
prolis, & hôc ipſo incertus eſt, an
damnificaverit Maritum &c. ubi autem
dubitatur de damno illato alteri, ceſſat
obligatio reſtitutionis, ſeu compenſa-
tionis; cùm in tali caſu ſit, & maneat
melior conditio poſſidentis ſua bona:
ergo. Pettſchacher de reſtitut. pag.
gοo9.. quem refert & ſequitur Babenſtu-
der. cit. tr. 7. diſp. S. art. 2. n. 39. Ex
R. ad 3tium quæſitum. Ex hac ſup-
peſitione, quòd Adulteri invicem ſe
ignoraverint, ſola Adultera tenebitur

aliis legitimis prolibus. Ratio eſt:

454

ad compenſanda damna illata Marito, &

quia, ùt ſupponitur, ſola Adultera eſt

cauſa injuſta hujus incertitudinis dam-

niferæ, eoquòd ſciens & volens admi-

ſerit plures Adulteros, quorum oper
. D dJ

natà

41 8’ Conferentia decima oltava

nata fuit proles incerta Parentis: ergo

hæc ſola tenetur ad reſtitutionem. Vid.

Gob. Quin. tr. 5a t. 25. . 40. & ſed-

La Croix lib. 3. part. 1. n. Jog.

Dices. Quibus ergo modis, vel

mediis Adultera compenſabit damna

illata per adulterium?

R. Tenebitur illa compenſare vel I.

ex bonis paraphernalibus, aut ex ſuo
proprio peculio, ſi quod habeat; vel

2. ſolitos ſumptus in veſtium pom-

pam, luſus &c. conceſſos &c. moderatè
minuendo; vel 3. etiam labore manu-

um (ſi quid tamen lucrari valeat) reſar-

ciendo; vel 4. Filium inducendo ad
Religionem, ùr jam dictum eſt; vel
denique alio quodam modo procuran-
do, ut Maritus & alii hæredes legiti-
mi alià via vel modo emolumentum
capiant, & damna ratione illegitimæ

prolis illata compenſentur. Fateor,

has regulas eſſe nimiùm latas, & quaſi
generales, neque ad omnem caſum ap-

Picabile⸗ noverit tamen prudens Con-

eſſarius, in hac materia univerſalem re-
gulam ſtatui non poſſe, ob diverſita-

tem Perſonarum, & circumſtantiarum.

Quare cujusliber Confeſſarii judicio

prudentiali ineumbet, ut in caſu emer-

gente pro diverſitate circumſtantia-

2

funn e

comperir
ſetet nec
der Keice
zunglu
Mrolt conl

Umuuniter tr
Plcarcee

lelitucionn
dor tr ,.

Cota

Pon

ULa
conlentie
Adulterin
Ulicand
Ellone,
vruicatu
Alliere .
An, co
110 Atere
tliain
Uf

quihri

hem De Adulterio, &ͤ. 419
tens rum diverſa ſuggerat conſilia, modos
ionen compenſandi. übi verò nullum ſup-
,011 petet medium, Adultera excuſabitur

ℳ per accidens ab onere reſtitutionis,
os; quamdiu duraverit ſtatus impotentiæ,

albin prout conſtare debet ex regulis com-
mruniter tradi ſolitis in materia, ubi
eles, agitur de cauſis excuſantibus ab onere
Iÿ reſtitutionis, & videri poteſt in P.
habent; 4 Spor. tr. g. Decal. c. 4. Nldt. 3. An. 50.

d . Corollaria ex dictis inferenda.

ducencl ¶Ollges primè, etiam illum, qui 476
un — copulam habet cum conjugata,
o on conſentiente ipſius viro, committere
rees adulterium, proindéque teneri ad ex-
Polumen plicandam hanc circumſtantiam in con-
eili Tteſſione, nec ſatisfaceret dicendo: fui
Mé Fornicatus (idem dicendum eſt de
,E Muliere, quæ acceſſit ad alium Mari-
ns Kum, conſentien te UXore illius) Ra-
ueme tio autem eſt hæc: quamvis enim in
ere tali Caſu parti v. g. Uxori conſentienti,

non fiat injuria tamen fit injuria gravis
“ vi cujus conjux tenetúr corpus ſuum
non: roſtituere, vel commiſceri alteri:

„ atqui huic juri non poſſunt conjuges re-
lt D d 2 nun-

457

42 0 Conferentin decima oct ava
nunciare: ergo nec impedire conſen-
tiendo, ne committatur adulterium,

& duplex ſpecie peccatum, ſcilicet con-

tra caſtitatem, & juſtitiam. Unde
Innocent. XI. meritò profcripfſit ſe-
quentem n. So. propoſitionem: copuls
ca conjugata, conſentiente Marito non
eſt adulterium: adeoque ſiefficit in con-
feſſione dicere, ſe eſe õ Vid.
Viva ad hanc propoſ. 5o. Ilſ. tr. 4. diſp.
J. 2. (J5. 3
Coll. 2dò, Adulteram non teneri ad
manifeſtandum, ſeu fatendum adulte-

rium in ſequentibus caſibus. I. Si/

manifeſtatio nont profutura. 2. vel
etiam, quando non eſt moraliter cer-
tum, quèd ſit profutura. 3. quando
non poteſt fateri erimen abſque pericu.
lo vitæ, vel famæ, quam hactenus poſ-

ſederat integram. Ratio primi eſt:

quia dum ceſſat finis, ceſſat etiam ra-
tio agendi propter finem, nec tenetur
Mater ſe fruſtrà diffamare. Ratio adi:
quia, ut notat Leſſius de juſt. Iib. 2. 6.
10. dub. . n. yo. Spor. n. y5. in du-
bio, an manifeſtatio ſit profutura, me-
lior eſt conditio poſſidentis famam, &c.
Ratio autem 3tii & Ati eſt: quia bo-
num vitæ & famæ ſunt altioris ordinis,
ſuperàntque omnem æſtimationem pe-
cu-

Cuniarian
jelkamam
Gemn dam
Communit
Nalinnt
Cirabſg
Mrlertin.
leitd eile
eſirution

rwenp⸗

I Cnting
nunillimn
Dicum
teneri cun

kenus oe
Huma Ad

(etalicri

e audivi
tlo rimit
ellria,
lunng
iwerierin
latoſl

A De ddulterio &. 421
lie nh cuniariam: ergo nemo tenetur vitam,
Adltain vel famam prodigere, ob compenſatio-
Clicaan nem damni in bonis fortunæ; quia, ut
n. u communiter tradunt DD. in materia de
Nlie Reſtitut. quando Debitor reſtituere ne-
nenze quit abſque longè majori ſuo damno,
NMnnn præſertim in bonis ſuperioris ordinis,
itm licitè differt, vel omnino intermitrtit
un. Wreſtitutionem, ſi tale periculum ſemper
, durare ſupponatur, prout in noſtro ca-
ſu contingit. Ita contra paucos com-
nteein muniſſima DD. quam ſequuntur Molina,
m Af Lugo, Spor. cit. z. 560. & alii.
dde: b Dictum tamen fuit, Adulteram non 4 8
un 21 teneri cum periculo famæ, quam hac-
cltee tenus poſſederat integram & . Nam ſi

3. n fama Adulteræ jam ſit læſa, urputa ſi
neſe⸗ de tali crimine ſuſpecta hactenus jà ma-
udenas le audivit, & ex altera parte manifeſta-
Gin tio criminis prævideatur utilis, & ne-
rein ceſſaria, ad reparanda vel præcludendes
ertn damna, probabiliùs tenebitur adultera
uins fateri crimen. Ita Sotus, Molina, Leſ-
t ſius, Laym. Lugo, Spor. cit. z. 566.

, Ratio ſolida hujus opinionis eſt: quis
„ injuſtè damnificans tenetur præpedire;
ſmmmt vel etiam reſarcire damnum illatum,
n 61 quoties id facere poteſt abſque majori
ſe ſuò́ detrimento: at hoc poteſt Mulier

42; à Cconferentia decima olt ava
lieris, utpote jam proſtitutæ & ſuſpec-
tæ, non reputatur magni momenti; nec
talis Mulier crimen fatendo propriè
& fimpliciter perdit famam, quippe
quam hactenus non ampliùs poſſedit
ſaltem integram: ergo. Meritò tamen
monet Lugo = 3. Nect. 3. Z. 5. non
ſufficere quamlibet ſuſpicionem velru-
morem de infamia talis perſonæ ad hoc,
ut obligetur manifeſtare crimen admiſ-
fum; ſed debere tantam efle, ut vulgè

jam malè audiat: difficillimum enim ac-

cideret, ſi ob levem ſuſpicionem, vel
rumorem incertum renererur ſe ipſam
proſtituere, & certam ſubire jacturam
famæ. FEt quandoquidem res hœc ſem-

per ſit plena periculo; hinc oportet, ut

CGonfeſſarius cum hujuſcemodi pœni-
tente quàm cautiſſimè procedat, neé
temerè & prœproperè decidendo, plus
quàm oportet, gravet illum, urique
non ſine evidenti periculo ſalutis.

4 599 Coll. 3ti, Nothum, ſeu ſpurium,
poſtquàm omnino convictus eſt, quèd

ſit illegitimus (ut ſi Mater teſtibus pro-
baverit, Maritum toto illo tempore ad
conceptum & partum exacto, abfuiſſe)
teneri abſtinere ab hæreditate cum legi-
timis adeunda. Ratio patet: quia
adeundo hæreditatem, aliis damnum
injuſtum inferret. Cæ-

Crtert
ez, gur
lenetut er
ſmneleel⸗
allteran
Cinole
imelint
te nili e
Umnetiam
Mtuligen
Ucedlitin
te Lelſ
1I.B
Unte conn
le, dio⸗
Preterw
Coll.
Calum,
Marito,
; gui
Iperlern
un Ke
Aiguune
Ahibere
elan
Dies

eEe. Cæterùm, niſi afferantur tales ratio-
ncs, quæ inducant moralem certitudi-

e
n, u tenetur credere Matri, aſſeveranti ip-
NH, fum cſie ſpurium, ctiamſi ſcitet, fuiſſe
eetoem Adulteram. Ratio eſt: tum quia Filius
,, Snn eſt in poſſeſſione, ac præ ſumptione legi-
end timæ fliationis, quà non tenctur Cede-
nrum re, niſi convincatur eſſe illegitimus:
enm tum etiam quia alleganti propriam tur-
Ut v itudinem nulla debetur fides quando
cim. id cedit in præjudicium: præſertim cum
ren Keſte Leſſio de juſt. .. 2. c. 10. dAubit. 7.
er elo v. 51. & Babenſt. proximè cit. n.43. ali-
tin unde Gonſtet, ingenium foœminananme
esheeb⸗ eſſe, alios præter modum amare ‚alios
Ppræter modum odifſe. Ex hoc
dco 4 (Coll. 4Atd, in praxi rarò occurrere 460
nol 4 caſum, in quo Adultera ſuum crimen
wotlt, Marito, vel etiam ſpurio prodere tenea-

, tur; quia hoc rarò fieri poteſt ſine gra-

6
un u vi periculo vitæ, aut famæ, diſcordia-
fng. rum & perpetuarum rixarum &c. tum
e etiam quia rarò continget, ut Filius ob
aliquam ex enumeratis cauſam teneatur

tekt,⸗ adhibere fidem Matri, & hœæreditatem
en derelinquere. Vid. Babenſtub. it. n. 43.
R Dices adhuc. At quid ſi Parentes
te prolem ex adultcrio natam, criminis te-

42²4 Conferentia detima oltava
gendi causâ, exponant alendam in Or- ebze
phanotrophio, tenebunturné Orphano- (ſie e
trophio refundere expenſas in ſuſtenta- tigns
tionem prolis factas, ſi Parentes aliun: m if
de ſint ſatis habentes? Eumnn

461 K. Eſt probabile, quèd non tenean- (len
tur aliquid compenſare. Ita Henri- nngn
quez lib. 11. de Matr. c. 1I9. n. 3. Dica- büine
V. 3. 6. 14. Z. 4. ubi hoc probabile cen- hh r.
ſet, ſaltem ſi Orphanotrophium ſit di- Aeblet
ves. Ratio eſt: quia Orphanotrophia, th,
& alia hujuſmodi miſericordiæ domi- , g
cilia, in hunc finem ſunt erecta & fun- „,
data, ut in neceſſirate conſtitutis ſubve. 0
niatur, abſque onere aliquid compen- D
ſandi: hac enim ratione peregrinantes De
infirmi ob præſentem neceſſitatem a-
luntur in hoſpitalibus, tametſi in Patria
ſint divites. Et hæc ſententia poſſet de- §1
ſervire Confeſſario in caſu, ubi ex par- & A,
te peœsnitentis adverteret periculum, 4 in
vel magnam difficultatem in compen- 4 “
ſandis hujuſmoôdi expenſis. ((knnd

Nihilominus communior ſententia e
tenet, Divitibus incumbere obligatio- ue
nem compenſandi memoratas expenſas; wina
quia Orphanotrophia ſunt inſtituta pro iie
pauperibus & indigentibus infantibus: ſenn
talis autem infans, cùm ſupponatur ha- Kund

Orphamn
1lültenn
tes Alitt.

ntete

ta Hen:
4 jetf.h
hile cen⸗
mn t d.
trophin,
dom
aAkun

s ſobſe.

(ofmper⸗
grinnt
neen
inan

W
lnt.

re

ſentenn
Pligtet
“ 6
ituußr

ſnbe

D
4 e

De Adulterio, &. 425

bere Parentes divites, à quibus ali po-
teſt ac debet, non eſt pauper, nec verè

indigus. Nec-videtur ſubeſſe pericu-
lum diffamationis in compenſatione
talium damnorum; quia ſin minuùs per
ſe, ſaltem per alium bonum amicum aut

virum prudentem v. g. Confeſſarium,

idipfum exequi poterunt; aut ſi nolint
facere titulò juſtitiæ, faciant titulô gra-
tuito v. g. per modum piæ legationis
aut oblationis. Vid. Leſſius L. cit. 6. 19:
dubit. 6.n.69. Lugo ade Reſtit. tom. I. diſp.
13. Nect. I. 4 n. 4. Laym. loc. ti.

CONFERENTIA
DECIMANONA.
De Abortu, cejuſdémque
poenis.

SII M M A K I I M.

462. Abortus eſt ejectio fætus immaturi.
63. Nanquam licet grocarare abortum e4
& dire ds;
464. Etiamſifætus ſupponatur nondii animatus.
465. Indirectè tamen procurare ſubinde liet.
466. An Mater cum periculo vitæ teneatur ab-
Rinere à medicamine, ex quo praævidet Kecn-.
turum abortaum
467. Refertur rigor conßitutionis Siatina f-
fre. enat. 4 ejnſäsmg, moderatio, as per Ere-
gorium XIV.

468⁸. Enamerätur dauirhane,uat eb⸗ 52 ruio.
DA S stisam.

426 Conuferentia decima nona
etiamnaum incurrunt procurantes dkortem
atis animati.
469. Ab his pœnis incurrendis excuſat uoren-
tia, licét ſupponatur craſſa & JRupina.
470. Qaos tempore tatas ſoleat animari, vel 1præ-
Jumi animatus?
7 1. Ab excommanicatione ex procuratione ab-
ortus contracta poſſunt abſolvere I. Jummus
Tontilex. 2. Epiſe opus, & 2. alius ab Epiſeo-
po ad hoc deputatus Confteſſarius.
472. In irregularitate inde contracta Sßenſue
competit ſoli ſumm o Pontifiei.
473. In Caſie neceſſitazis etiam Epiſéopo.
474. Reliquas pænas, puta, inbhabilitaten ad
beneficia, vel beneficii privationem, relaxare
pot eſft holas §. Pontifex.
475. Reſotvitur Caſus I. de Pr erbyiero, qui Puel-
læ à ſe imprægnata opræbuit voculum medicum 1.
guc & abortunt, & (præter intentionem, mor-
tem Puellæ procuravit.
476. Si fFætus fuit animatur, & exoommuni-
cationem, & irregularitatem incurrit.
477. Ab i⸗ bæni⸗ poteſt vel à Pontifice, vel in
eaſu u, gentis neceſitatis, ab Ep Nopo liberari.
478. An pœnam privationis beneficii ,& mnhabi-
litatis &. ſatim ante omenem ſentextiam, e-
tiam declaratori. iam ermninincurrat 1 duhler
Bententia DD.
479. Si rarionabiiter uhürtar, an ſetu urrir
animatus, „non incurrit.
480. Neque her hot, 27204 Preter intentionem
ſit locuta mors Pueljie.
4⁵ I1. Reſolvitur Caſus II. de Mirito, qui Ilxo-
vem pragnantem diré tractaviz vet beribut, ſtc⸗
ut abortum feeerit;
: Qui, ſi abertum diredts non mredit,
ip/o

De

Pmm i,

“
G) Nobeen
4 ſinet r
mi inma
E hruret
alnl
dhneur
Aligttie
1 nieſe⸗
E. 6. Multn
erſtenai
S ule

ſetene.

B Urtuin,

. ui
ne, deon⸗
11 Anima
unicatu;
Por Nerur.
aenit 64,
Mimna
imn hor

leni
terelel

E

n

ter enin

ſit iynnn
,4.
nuni e

eurdred.
6 I. Nn
11 6, Hr

sen

iitaten 41

n veletitt

70, ui
„ reicmc,

tirpenn N

erhoſnn
rrit.

ifte, A

lii 3 em
. ead
ntinn in,
nttlpſr

,
1

De Aborti, éuſäémqle panig. 427
Won non ineidit ec ouαοEcοHνiρ Ka⸗⸗ V.
& 4 guolibet abſoloi valet.

483. Reotvitur Calus III. de Adulkere, gu⸗

Eibimet non rarò vim intulit, at andein æ-
zum immaturum ejecerit.

484. Procuratio abortus facia à Piarentibur n, m-

per eſt duplexæ peceatum.

485. Cler eus, polt procuratum aborennz fatts

animati, exercendo Bolenniter adtum o, dinis
line neceſſitate, ineurrit irregulat. itatenz

486. Non item Kifaceret boc in caf necell. zatis,

ad evitandunz ſoandalum.

48. Tali Clerico ilies R laborandam pro. 4, her.
Jatione.
488. Qudm mi 2iK. Rt Ckricut, 4ui broeuravit

abortum.

489. Qui dubitat zarionabi krer an ea ſua actio-

ne, vol cooperatione fuerit ſecatus abortas &
tüer animati, non tenetur ſe ger ere 24 eacone-
munieatunz, aut irregulateni.

490. Secus dicendum toret, ubi conſtat, 46

degderit cauſam efyc ac iſimam ad abortum/&
tus animati, & ſolum negatius dubitat, anfor-

6 2 tan akoes non tuerit non Ecutut ²

5§. I.

Præmittuntur, & breviter reſol-
vuntur quæſita, ſeitu nece ſſaria ad debi-

tè reſolvendos Caſus de Procu-
rantibus abortum.

— primò, quuic ſ ſit abortus, &

quid procurare abortum
R. Aber-

Contferentia decima nona N4
R. Abortus eſt ejectio fœtùs immatu- iünm
, ſive animati anima rationali, ſive e- No*
tiam inanimati. Unde procurare abor- ,
tum idem eſt, ac ſtudiosè quærere & ap- Mlleet
plicare media, ut fœtus conceptus im- rihantn
maturè eiiciatur: quod quidem diver- iMei
ſis modis contingere aſſolet. 1. Dire- nage
ctè, dum applicatur medium, ſeu eti- kiln zur
am medicamentum per ſe efficax ad ex- ipheitz
pellendum fœtum, vel dum Mulier præ- ngge
gnans percutitur, comprimitur, aut c- eentan
tiam gravia eidem imponuntur onera, inehg
ut fœtum immaturum ejiciat. 2dò. In- Miiden ie:
directè, dum prægnanti applicatur me- nar 1
dicamentum, per ſe & directè ſolùm tkiſi
tendens ad recuperandam ſanitatem, mur,
v. g. ſecando venam &c. ex quo per 1,121. V
aceidens, & præter intentionem . ohel

tus ejicirtuar. bandus.
Quær. 2d, ſitnè aliquando licitum uſfeſe li
procurare abortum? Lzd.

463 R. Abortum fœts animati per ſe, & lilnung
directe procurare nunquam eſt licirum. M, iez
Ita communiſſimb DD. Ratio eſt: quia rumne
in nullo caſu ſcienter innocentem licet RWõq
oceidere per ſe ac directè: fœtus autem Maen
animatus eſt innocens, & ſcienter occi- Ne
deretur: ergo. De procuratione ta- k,;
men abortũs, ubi fœtus noſcitur non- 6. a
dum eſſe animatus, DD. non ita con- (75 b
2 VvVve-. NW

nn De Abortu, ejuſalémque panis. 429
immen veniunt. Diana, Navarrus, Sanches
ll er lib. 9. diſp. 20. n. 9. Laym. l. 2. tr. 3. 6:
tareihe J. 6. 4. Z. 4. & alii plures tenent, lici-
ketee tum eſſe etiam per ſe & directè procu-
ehgi rare abortum fœtûs nondum animati,
jende in hoc unico caſu, ubi ſcilicet Mater
„De prægnans ex præſenti morbo extremè
h,lenei⸗ periclitatur, & nullum aliud remedium
Aa luppetit; quia tunc fœtus cenſetur in-
lliertr juſtus aggreſſor vitæ maternæ. Et hanc
r, Are ſententiam non comprehendi in propo-
r onera, ſitione ſequenti n. 34. ab Innocentio XI.
d proſcripta: Licitum eſt procurare abor-
earurm zum ante animationem faætüs, ne puella
ou deprehenſa gravida, occidatur aut in-
imm Jametur, cenſent Cardenas criſ. diſ-.
gor 22. P.21. Viva ad eandem propoſ. quam-
nente vis oppoſitum teneat Ulſung proximè
ceitandus. Item Mattheucci in Cautel.
golohm Confeſ. lib. 2. c. 20. n. Xꝓ..
K. 2dò. Firmiter tenendum videtur, 464
l quèd nunquam, ne quidem in caſu al-
uu lato, liceat per ſe ac directè procurare

Tliciwum imati
i abortum fœts, etiam nondum animati.
temles la tenent Leſſius de juſt. lib. 2. c. g.

tr. 29. c. 6. z. 101. Spor. z. 794. La
ned Lroix l. 3. p. I. n. 52 5. Babenſtub. tr. 5.
nicn 6 diſp. 6 art. I. n. 6. Illſung. tr. 4. diſp. 3.
„ n. 63. ubi dicit, hanc ſententiam he-

430* Confereniin detima nong
die eſſe certam. Ratio autem ſolida
hujus eſt I. quia nunquam licet per ſe
ac directè procurare pollutionem: ergo

nec abortum; cùm hoc ſit majus pec-
catum, & magis oppoſitum generatio-
ni, quippe, quòô fruſtratur duplex ſe-
men jam aſſumptum à natura, & præpa-
tatum ad procreationem individui hu-
mani. 2dèò. Ideò concludimus pol-

lutionem eſſe intrinſecè malam, ideô-
que illicitam; quia ſi ſemel permitte-
retur, procul dubio maximum damnum
habituale inferretur humano Generi t

atqui idem damnum imminet humano
Generi, ſi permittatur ſemel procura-
tio abortũs directa; quia homines avi-

diùs quærerent delectationem carnalé,

utique longè majorem ex copula, quàm

ex ſola pollutione, proindéque finge-

rent ſibi, neſcio quos caſus ſimilis licen-

tiæ & neceſſitatis, & rurſus poſt coi-

tum procurarent abortum, parùm cu-
rantes de generatione prolis: per con-
ſequens impediretur uſus legitimi ma-
trimonii, & daretur magna occaſio ſtu-
pris ac fornicationibus, à quibus de-

factò multos abſterret timer infamiæ;

& prolis alendæ &c. 3tiò tandem. 8i

ob pericùlum vitæ lieerert per ſe & di-
fectè procurare abortum, idem foret
S per-

Dea
Enhe
Umintem
Rrvur
alteb e
nerpt
Agiaur:
Epelarg

nnhr

Uuntum,
In.
Dium
Girn ind
dencone
in tenee
ien Matt
kemgeu
Maefigetn
rondn

De Atortu, ejuſälémque pœnis. 431
enn permittendum ob evitandum pericu-
etee umn infamiæ aut mortis ab alio inferen-
nemteg. dæ „prout bene arguunt Illſung, & Ba-
nf “S benſtub. cit: Sequela autem eſt falſa,
“ prout ex propoſitione damnata patenter
Ulfetſe colligitur: ergo &c. Nec bene dici-
Ar tur, uòd talis fœtus velut injuſtus
teitr aggreſſ or poſſi t. expelli; nam ſi hoc ſit
nus i verum, pariter licebit expellere fœtum
n, itet animatum, tanduam injuſtum aggreſlo-
permitte rem. j.
thmmn Didum tamen eſt, non eſſe licitum 46 5.
Cenei per Je & directè procurare G. (Wèd
hunm enim indirectè hoc liceat v. g. adhi-
Sten bendo medium, per ſe & directè ſo-
um tendens ad recuperandam ſanita-

nc tem Matri, v. g. ſectionem venæ ,
* pharmacum purgativum &c. ex quo
bund . prævidetur fortè ſecuturus abortus fœ-
Uile⸗ tüs nondum animati, non videtur illi-
ute citum, prout fatentur DD. «communiſſi-

me. Ratio eſt: quia Mater habet jus
ca ad conſervandam vitam & ſanitatem
1 ſuam: ergo etiam ad ſummenda medi-

Arön l

gtinin camenta, quæ per ſe ſolùm tendunt ad
Nei, recuperandam priſtinam ſanitatem, eſto
ftinn per accidens inde ſecuturus prævidea-
fitf, tur abortus: ſicut ex gravi cauſa lici-
l,. tum eſt, adhibere medicinam, ex n
ee Per

432 Couferentia decima nona
per accidens, & præter intentionem
prævidetur ſecutura pollutio.
Dices: quidſi autem fœtus ſuppona-
tur jam animatus, licebitnè etiam tunc

ſumere medicinam, per ſe & directé

ſolùm tendentem ad ſanitatem, tametſi
prævideatur periculum abortůs?

466 R. cum diſtinctione. Si enim af-
fulgeat ſpes, & prævideatur, fore, ut

ſi Mater abſtineat à medicina, infans ſit
naſciturus vivus, & perventurus ad
baptiſmi gratiam, tenebitur Mater ab-
ſtinere àa medicina etiam cum periculo

vitæ; quia virtute charitatis & pietatis
obligatur vitam æternam & ſpiritualem

infantis præferre ſaluti proprii corpo-
ris. Contra verè, ſi vel nulla, aut

certè exigua appareat ſpes, deducendi

prolem ad baptiſmi gratiam, non tene-
bitur abſtinere à medicamentis: quem
enim in finem? Et quia regulariter lo-
quendo cum morte matris fœtus extin-
guitur; nam Matre lethaliter ægrotan-
te corrumpuntur humores, & alimen-
tum inficiunt, quò fœtus erat nutrien-
dus; hinc ſi Medicorum judiciò mora-
liter certò futura prævideatur mors

Matris, niſi medicamenta ſumat; po-
teſt ea abſque ſcrupulo in tali caſu ſume-

re, etiam cum probabili periculo mor-
. tis

–

Kintan
., C
huiter)
öprocun
L.
Wrunn
iE
G al
leihe
Ullment
gite
Liiflie
inli,
Uotntmde
tr eſ

rihſoh

e erian
lezatgn
Eeellni
ſecken
Eregoi
titner

eſti

hind i
borum

“

DnH De Abortu, éjuſabmque panis. 433
tentigoen cis infantis. Ita Sanchez, Diana, Ami-
.— cus, Cardin. de Lugo, quos refert, &
e ſequitur Maſtrius Zl. mor. diſß. g. . 31.
etmm Quwr. 3ti0, quibus ſubjicliantur peœ-
ce nis procurantes abortum?
m,m K.-1. Contra- Titenter procurantes 467
1 abortum foœrüs ſive animatt, ſive inani-
enin? mati, & quocunque modo conſentien-
,Lore, res, aut præbentes venena ſteérilitatis
inlash Mulieribus &c. Sixtus V. anno 15788.
nturus a Bullam edidit ſatis rigidam, vi cujus il-
Arerth. los ſubjecit omnibus pœnis, tum jure
Neiell divino, tum etiam humano canonico
Kpin ac civili contra veros homicidas con-
iriln ftitutis, præſertim irregularitati, atque
ανexcommunicationi ipsé facto incurren-
D dæ ( ſi effectus ſit ſecutus) A qua neque-
gednenin ant abſolvi ( niſi in morrtis articulo )Ane⸗
doee que etiam in jubilæo, aut vigore Con-
Gen cilii Tridentini, niſi à KRomano Ponrti-
uie“ kice; atque etiam ab eo duntaxat urgen-
Al⸗ tiſſimis de cauſis diſpenſari poteſt in ir.
gtl. regularitate inde contracta. Veruùm
Ee rigerem hujus conſtitutionis Sixtinæ

e Gregorius XIV. Bulla. &des Apoſtolien.
n edita. 7597. & videnda in tom. 1. Bulla-
c b rii Romconſtit. §. dicti Pontif. modera-
n tus eſt in duobus prineipalibus punctis.
dſ Primè ita, ut poœnas procurantium
⸗ Abortum fœts inanimati; velpræben-
d E e ti-

434 Cconferentia decima nong

tium mulieribus venena ſterilitatis, re-
duxerit ad terminos juris communis,
vi cujus tales puniendi ſunt, ùt homici-
dæ. c. ſi aliquis. de homicid. Non tamen
fiunt irregulares, ut habetur c. ſicut ex
litterarum. eodem tit. Secundè. Pœ-
nas verò eorum, qui abortum fœtũs a-
nimati procurant, eatenùs eſt modera-
tus, ut à peccato, & excommuniecatio-
ne, quam ex conſtitutione Sixtina ta-
les incurrunt ſummo Pontifici reſerva-
tam, quilibet Confeſſarius ad hos ca-

ſus, per Ordinarium loci ſpecialiter de-

putatus abſolvere poſſit. Unde

468⁸ R. jam 2dò. Sienter procurans abor-

tum fœts animati (effectu ſecuto) in-
currit defacto ſequentes pœnas. I. Ex-
communicationem latæ ſententiæ, non
tamen ampliùs reſervatam ſoli Papæ,

àt mox dicétum. 2. Pnas in utroque
jure homicidis conſtitutas. 3. Inſuper

ſi procurans fuerit Clericus, incurrit
cujuſvis privilegii clericalis, dignita-
tis, & beneficii eccleſiaſtici privatio-
nem; 4. fitque inhabilis ad talia in po-
ſterum conſequenda. Quin etiam per
dictam conſtitut. Sixti V. Clericus ju-
betur poſt degradationem extradi foro
ſæculari, capitali ſententià feriendus.
Vid. Spor. z. 700. S

Oð”YJZMU:
n
iyr n
otinth
ellk,.
rendl
btme
lacon
allmn er
e. 4
ſAb
Uunn tem
Pinert
Unltiam.
IIneſtl
Men,r
ent, I.
non 49
dioſg
memor
Cürante
Uon abs
lenin
Kielin
Utarm
dien

OH

De Abortu, ejuſalémque prenis. 43 5
ltanhle. Signanter tamen dictum eſt: ſeien- 469
r ter protarans &. communiter enim

ee notant DD. ut videre eſt apud Sanchez
nn Ae Matr.lib. 9. Aiſp. 32. ab his pœnis in-

ſ currendis excuſare ignorantiam tum ju-
ih)l . ris, tum etiam facti: quia Pontifex cit. in
ſeie= ſua conſtitutione iteratò poſuit parti-
bnoder culam ſeienter, ſeu in ſéienter procuran-
unnee res, &c. at, qui facit ex ignorantia juris
Mtinde vel facti, dummodo non ſit conjuncta
e cum temeritate &c. non reputatur

Nienter feciſſe: ergo nec incurrit pœ-
Nietde. nas Bullæ Sixtinæ. Quin etiam igno-
de rantiam affectatam excuſare à cenſura,
quæ eſt lata in Gienter cofnittentes cri-
H men, probabile cenfent Diana, Burghab.
,Dk Cent. I. caſ. 75. & alii: quia etiam talis
Rtemm non agit ſeienter, & aliunde conſtat,
N , odioſa eſſe reſtringenda. Quia verè
unee memoratæ pœnæ afficiunt ſcienter pro-
3.n curantes abortum fœtůús animati; hinc
is non abs re H

dignn. Quxr. Atò, quéò tempore fœtus ſo-
Prinnie leat animari, vel præſumi animatus?
AAae KR. Res hæc valdé eſt ambigua: nec Me- 470

em dici in hoc puncto conveniunt. Non-
eti nulli etiam magni nominis tenent, a-

hn nimam rationalem ordinariè ſtatim in-
ſaiet⸗ fundi circa ſeptimum à conceptione

Adaiem, quæ proin, ut Themiſtius in 1.
Ee 2 de

436 uferentie decima nona
de Anim. c. 22. loquitur, ipſa ſebi ef-
Fformat, & raparat domicilium, non
eſformat um ante, & præparatum Dbir.
Leſſius & contra lib. 2. de juſt. c. 9. n. 65.
Lugo, Babenſtub. cit. z. 9. & alii ab eo
relati, cum Hypocrate tenent, animatio-
nem fœtüs ordinariée fieri poſt organi-
zZationem Embrionis „ & regulariter
contingere in maſeulis die circiter 35.
à conceptione, in fœmellis autem cir-
ca circiter die 40. vel 45.
Tandem communior opinio fert, a-
nimationem mafculi 40., fœmellæ
autem 80. circiter die à conceptione
fieri: & hanc ſententiam, utpote be-

nigniorem etiam forum externum, ſeu

Judices ſequuntur, quantùm ad Pnas
ordinarias homicidis inferendas, ut te-
ſtatur Reiffenſtuel Theol. mor. tit. 9. Aiſt.
3. n. 34. Schmalzgr. lib. §. tract. 10. E. 129.
Quær. 5'tò. Quinam peœnas proximé
commemoratas valeant relazxare?

47 I. R. I1. Ab excommunicatione con-

tracta ex procuratione abortũs poſt fc-

tum jam animatum, abſolvere poſſunt

ſequentes. I. Ipſe ſummus Pontifex.
2. Epiſcopus. 3. Omnis ab Epiſcopo ad
hos Caſus ſpecialiter deputatus. No-
mine autem ſpecialiter deputati Bona-
cina apud Sporer intelligit etiam illum,
qui

„

Ne

ikubet
Uyenct⸗
hi
Aleratis
Nhnicatio
Inores R
hlopal
ltos;
Uunnr o
leigne l

Ules, erie

(glales
Pirilegi
epoteſt
münicat
lem rech
e el, Po

Ullatem
etiont
enhec

emn Poter
Pibrd a,
Meſen
ler tamer
Confel
R kurſi
mendhi
“R

4a4
i.
,
, ut

. .lG

lüche⸗
Cüinti.
Po .
lter 6
en .

Eemnele
eptio
Dote be.
vn, E
PeeN
Syltt
19,4 %

jmuin D

e .
enalu
onttc
*“
N.
tl Pone
mien
H

De Abortu, Suſdlemque bpanig. 487
ui habet facultatem ab Epiſcopo, ab-
ſolvendi ab omnibus caſibus & cenſuris

ipfſi Epiſcopo ab homine vel jure

reſervatis. 4. Item ab hac excom-
municatione abſolvere poſſunt Prælati
majores Regularium, jurisdictione quaſi
Epiſcopali gaudentes, ſed ſuos tantàm
ſubditos; pro quibus etiam, ut abſol-
vantur, poſſunt deputare alios. ytòà
denique ſatis communiter tenent Doc-
tores, etiam Confeſſariis privilegiatis
(quales ſunt Mendicantes, & horum
privilegiis communicantes) compete-
re poteſtatem abſolvendi ab hac excom-
municatione pro foro interno. Ratio-

nem reddunt hanc: quia ſatis veroſimi-

le eſt, Pontificem Gregoriũ XIV. ubi fa-
cultatem a“ſolvendi ab hac excommu-
nicatione denegavit aliis, ab Epiſcopo
non ſpecialiter deputatis, noluiſſe ean-
dem poteſtatem denegare privilegiatis,
quibus aliunde poteſtas in caſus etiam
Papæ reſervatos jam fuit conceſſa. Spo-
rer tamen n. 3a. monet, ac ſuadet, ut
Confeſſarius privilegiatus, cui facilis

eſt rurſus ad Ordinarium, nec aliunde

timendũ periculum ſuſpicionum de pœ-
nitente, vel aliis innocentibus, in re
tam gravi viam incedat ſecuriorem.
Certum etiam, atque exploratum eſſe
Ee 3 de-

438 Conferentia decima nonn
debeét, poſt propoſitionem . 12. ab A-

lexandro VII. damnatam, quòd, ſi Epiſ-

copus pro ſua Dicœceſi ſibi reſer wverit
procurationem abortús, vel etiam ho-
micidium quodcunque voluntariè

commiſſumquod in hac noſtra Diœce-
ſi eſt refervatum) Regularis privilegia-
tus abſolvere non valeat, niſi deſuper
obtinuerit ab Epiſcopo ſpecialem pote-
ſtatem.

472 R. 20d. In irregularitate ex procu-

ratione abortus fœtûs animati, per
ſe loquendo diſpenſare poteſt ſolus ſum-
mus Pontifex. Ratio eſt: quia Grego-
rius XIV. conſtitutionem Sixti V. vo-
luit obſervari, & in ſuo robore perſeve-
rare, præter ea, quæ ipſe Gregorius
moderatus fuit: atqui quead irregula-
ritatem (cujus diſpenſationem Sixtus

V. ſoli ſumo Pontifici reſervavit) nihil

473

ne,

relaxavit, vel moderatus fuit: ergo.

Dixi etiam: per ſè loquendo ſolus ſum-
mus Pontifex poteſt &c. Nam Epiſco-
pus ſaltem per accidens diſpenſare po-

teſt cum Clerico in caſu neceſſitatis,
ubi Clericus tenetur adminiſtrare Sa-
cramenta, vel conficere, nece facilè re-

eurrere poteſt ad S. Pontificem. lta
Henriquez, Avila, aliiſque pluribus re-

latis, Laym. cit. c. I2. . 6. Ratio deſu-

mi-

yͦA
ditur in

rietur

Utantan

1 Eyſte
i,e.
n i vo⸗
tetar.
ejunid
bentes dr
Piflegi⸗
Uegllarit
Alis Din
Alrt,

n.

X
lieet Pr
Ntisad

(PIS

mus bo

. hnn

lli ſuc⸗

Car re
ſe,l
tem El
Cencdur⸗
Crenon
ſtione

„ De Abortu, ejuſalémque pœnis. 439
nbꝑ mitur inde: quia ſuave Eccleſiæ regimen
,Un. videtur poſtulare, ut ſummus Pontifex
ree in tanta neceſſitate, & caſu tam urgen-
timd. Le, Epiſcopo concedat facultaté diſpen-
luo ſandi, ne hujus defectu ſcan dalum oria-
Deg. tur in populo, vel animarum ſalus peri-
riar. clitetur. Inſuper Superiores Regula-
Gelde Fes jurisdictioné quaſi Epiſcopalem ha-
n bentes cum ſuis duntaxat ſubditis vi
privilegiorũ poſſe diſpenſare in hac ir-
Nroc. regularitate, tenent cum pluribus alle-
Lgatis Diana., p. 7. tr. S. reſol. 22. Portell.
usum. V. Abortus n. Io. quos ſequitur Sporer n.
V . R. 3t1. Quoaàad pœnas reliquas, ſei- 474
e licet privationis beneficii, & inmhabili-
e Latis ad illa obtinenda, ne quidem Epiſ-
en. Cobpus diſpenſare poteſt, ſed ſolus ſum-
m mus Pontifex. Ratio eſt: quia Sixtus
thrtl V. hanc facultatem diſpenſandi ſibi &
n. ſuis ſucceſſoribus expreſsè reſervavit:
neque in hoc Gregorius XIV. quid-

e. Ann relaar i; ergo cùm aliunde con-
ue ſter „Inferiori non competere faculta-
eNitnh, tem diſpenſandi in lege Superioris, di-
rne . cendum, quòd Epiſcopus in his diſpen-
cNe ſare non valeat: neque in his tanta urge-
bir neceſſitas, quanta ſubinde in diſpen-
lien. ſatione quoàd irregularitatem. Vigd.
foer Ee 4 RKeit⸗

4o, Conferentia decimn nonn. .,
Reiffenſt. Lih. . Decret. tit. 10. n. 22. ſel Inn

Schmalzgr. eodene it. n. 32. dum,
= Lelnon
§. 1II. ne
Proponuntur, & breviter reſol- ner⸗
vuntur Cafus practici de Procuran- ien
cibus Abortum. H“
“ ö
CASUS PRIMIIS. üer

Tius Prashyter impragnaverat Ti. ((mhlli
tiami quere ut infnmniam ſibi im Abiler
minentem, & ſcandalam in populo inde Allrins
oriturum pracaveret, mall cautus pra- Uih ll
bait pocislum medicum, qus non ſolum enci
Iatum, ut intenderat, ſèd ettiamt prater un,
intentionem ) animan Titiæ expulit. (ument
Dubitatur jam I. An Titius peccaverit? regule
2. An, Vel quas panas incurrerit? z. (H.ree
Ruisnanm, in talt caſa mederi, vel pœënas (lc

relaxare valeat! L “
47 5 R. ad primum. Titius præbendo po- etns i
culum ex intentione procurandi abor- Qonmun
tum, peccavit mortaliter, uùr de ſe cla- mol
rum eſt: quia non oportuit facere ma- 0, aut
lum, ut eveniret bonum, feu, ut vitaret gnem de
infamiam & ſeandalum: atqui procura- trG
re abortum eſt malum, & quidem in- pllxri
trinſecè tale ſecundùm dicta: ergo &c. (ooluch

476 R. ad zdum, eſſe diſtinguendum, & (cigen
2 vel (tpe

7

4.. De Abortu, ejaſäémque penig. 444.
,6 Vel maximèe in hoc pundto attenden-
dum, an fœtus fuerit jam animatus
velnon? Si non: dicendum, quèd Ti-
tius nec excommunicationem incurre-

r teb rit, nec irregularitatem. KRatio eſt: quia-
4 Gregorius XIV. memoratam conſtitu-
Nelt.

tionem Sixti V. reſtrinxit ad terminos
juris communis, nempe Sacrorum Ca-
S nonum, & Concilii Trid. at neque in
Concilio Trid: neque in S. Canonibus

i Sj. — . . . . *
iin. ullibi legitur ex communicatio, vel irre-
loick gularitas lata in procurantes abortum
r foœtús nondum animati: ergo &c. Si
6o autem conſtet, fœtu jam fuiſſe anima-
pree tum, dicendum erit, quòd Titius ne-
l dum excommunicationem, ſed etiam
“ irregularitarem & reliquas Pœas z.
e, 465. recenſitas incurrerit. Ratio patet

=Bèð dictis l. cit. W
3,1 Rmn . 3 . .
6 R. jam ad 3tium. Datòô, quod 477
fotus fuerit animatus, Titius I. ab ex-

e communicatione abſolvi poterit vel à
die ſummo Pontifice, vel etiam ab Epiſco-
e po, aut alio ab Hoc ſpecialiter in hunc
n finem delegato, vel denique probabi-

liter à Confeſſario privilegiato. 2, In ir-
en regularitate autem diſpenſari poteſt à
enI ſolo ſumo Pontifice per ſe loquendo:per
H accidens verò etiam ab Epiſcopo, vel
un, (ſi ſupponatur eſſe Sacerdos Keglaris

—

478

442 Cconferentia decima nona

à ſuo Prælato ſeu Superiore habente ju-
risdictonem quaſi Epiſcopalem in ſuos.
3. A reliquis verò poœenis relaxari non
poteſt, niſi à ſummo Pontifice. Hæc

