regulas proximè datas, facillimum erit
AQdeprehendere, quantùm una perſona
Adiſtet ab altera. Sin autem ad nullam
rreeliquarum perſonarum, ſeu etiam cel-
lullarum pertinere noſcatur, nullum e-
rit inter tales impedimentũ conſangui-
nitltatis. Quèòdſi hic modus inveſtigandi
non placeat, aut in veſtigaturus arborem
côſanguinitatis ad manũfortè nõ habeat,
R. 2dò, prædictam conjunctionem
Etiam ſequenti modo, quem tradit Go- 131
bat. tr. 9. n. 106. & poſt eum La Croix.
. Z. 6o7 poſſe inveſtigari. Quaærat igi-
tur ex iis, qui ajunt intercedere cog-
nationem, cur hoc putent aut dubitent:
quibus auditis inveſtigaturus deſeribat
in parte inferiori alicujus carthæ nomen
ſſponſi ad latus ſiniſtrum ad latus autem
extri ſponſæ: ſupra ſponſum deſeribat,

1 98 conferentia ſexvas

Nim.

ordine femper aſcendendo àproximiori- Windh
bus, nomina illorum ſponfi cognatorum, ufmni
qui dicuntur dediſſe canſam cognatio- Iag
ni ex hujus parté: fimiliter ſeribat in mii
altero latere nomina eorum, qui es par. undorg
te ſponſæ dicuntur dedifſe ejuſmodi Müer
cauſam; nec cefſet à ſeriptione, donec nnttte
deveniat ad communem ſtipitem. Qu⸗ .
factò conſideret utrum ſponſi ſint in li- memm
nea æquali, vel inæquali. Si in inæ- uimonl
quali, applicet regulam 3tiam. Si in h
æ quali, applicet zdam. Exempléô for- imdth
ſitan res clarior evadet. Ponamus igi- rred
tur Titium & Titiam ſponſos dubitare, Eenil
an poſſint contrahere matrimonium: (at.
cauſam dubitandi allegent hanc: 4s ι D.)
corum Abavi fuerunt uterini fratres. ecc
Jam in hoc caſu, qui cupit propinqu- hau
tatem vel diſtantiam eorum inveſtigare, (pent
ſcribat in cartha ùt fequitur. üenn
Proavus Joannes.. tent
2 Abavus Paulus Abavus Petrus 3 M
&α Avus - Colinas Avus- Damian. en
S Pater - Georgius Pater- Simon 3 u
Titius-Sponfus Titia- Sponſa 5 ien
In hoc can deprehenditur Joannes “
Proavus fuiſſe ſtipes communis, à quo. dum
Paulus & Petrus ſponſorum Abavl & ti
fratres uterini immediatè, ſponſi ver?
me-˙

t De imp. dirim. Cogn. Carn. ec. 119

rorint mediatè deſcenderunt: & quia Titius &
cognImI Titia ſponſi in linea obliqua qualiter,
n enknt leilicet 4tuor gradibus, diſtant à com-
erenn muni ſtipite, ſequitur pariter, quèd
g atlen quatuor gradibus diſtent inter ſe „pro-
e Ain indéque abſque beneficio diſpenſationis
one, Contrahere non valeant.
Piten. Quær. 7timò, quòê jure hoc impedi-
e mentum conſanguinitatis dirimat ma-
S ini trimonium? 22—
lan. „ . K. Probabiliter ipſo jure naturæ di-

Nemtif rimit, &quidem in quocunque gradu li-
NDumé nex rectæ, ſive aſcendentiũ, ſive deſcen-132
8 bihit denti. lta ſentire videtur Scot. 4. Aiſt. z.
nimwe q. un. J. de ſecundo dico, aliiq; graviflimi
Rene: “ S. Ratio hujus opinionis Ppræcipua eſt
te hæc: quia omnes aſcendentes in linea re-
Qdk habent rationem principii reſpectu
he deſcendentium: atqui inſtinctus naturæ

videtur dictare, quèòd Genitoribus de-
beatur ſpecialis reverentia propter con-
S. junctionem ſanguinis, cui reverentiæ
Pem copula carnalis repugnare videtur; qua
DmH ratione Doctor Subt. Il. cit. extendit
Enmn hanc prohibitionem ac irritationem ju-
le, re naturæ ad quemcunque gradum li-
8 neæ rectæ, immò etiam ad primum gra-
gi 4 dum lineæ tranſverſæ. Nihilominus
AI . ſatis probabiliter alii tenent, quèd ſo-
D s primus gradus conſanguinitatis li-
. I 4 neæ

—- —

120 (vnferentia ſexas
neæ rectæ, puta inter patrem & filiam,

& inter matrem & filium, de jure naturaz

matrimonium dirimat. Ita Sanch. Ca-
ſtrop. Baſil, Pont. Bonac. Qlericat. de-
iſ. 22. u. 23. La Croixn. &οb. Schmalz-
grueb. Iib. 4. tit. I14. n. 25. & ſéaq. Ra-
tio hujus opinionis eſt: quia Avus, cæ-
terique aſcendentes reſpectu deſcenden-
tium non ſunt principiùm per ſe genera-

tionis, ſed per accidens; Filius namque

exigit ſolüùm Parentem, non verèò A-
vum, vel alios aſcendentes, prout patet
in Abele, qui fuit verus Adami Filius,

nec tamen habuit Avum; ex quo patet,

quèd Avo aliiſque aſcendentibus non
ſit debita reverentia tanta, ut ſi inter
eos contrahatur matrimonium, in jus
naturale offendatur.
133 Norandum tamen hic venit pro praxi,
quèd, quamvis Papa ſecundùm probabilé
plurimorum DD. opinionem diſpenſare
valeat in omnibus gradibus lineæ rectæ,
tum etiam transverſæ, ſolo primo gra-
du lineæ rectæ excepto; attamen in
gradibus lineæ tranſverſæ rarè ac diffi-
culter diſpenſare conſuevit, eò quidem
difficilius, quò major inter diſpenſan-
dos verſatur ſanguinis conjunctio: nec
ſolet, præſertim in gradu primo & 2do
diſpenſare, niſi urgentiſſimis de Cauli
e c Eal. ..

X
llreuaute
hermi
udonrite
Eer 8
iunl, g
P entendi
„A LK
ſinguige
Eeceſalii
fonen h.
fleento
benn
d he
4 gb.l
Irped
rimete
Penliti
. 2
6 elen
AIrn (0
Annctn
ting
inlti
(nel

Iun

½ De imp. dirim. Cogn. Carn. &c. 121
tem Aflu In lineaautem recta, teſte Clericato cit.
lejemm n.206.per mille &ſeptingentos annos nul-
aSnnO lus Pontifex unquâ diſpensàſſe legitur.
Ceia (Quxr. Stavo, quid ſit cognatio ſpi-
t Am ritualis, que jure dirimat, & quouſque
“ ie cxtendaaatt
Ui Ae . R. I. Cognatio ſpiritualis eſt pro- 134½
tuceten pinquitas quarumdam perſonarum, jure
erkegen eccleſiaſtico introducta 8 propter colla⸗
Uisns tionem Baptilmi, vel confirmationis,
non fuſceptionemvè recizientis aliquod ex
,Drond e his Sacramentis. . lta communis DD.
hi apud Babenſt. 77.5.pat. 5. diz. 3. art.
A Z-. 36. EX qua deſeriptione patet, hoc
ſuntos impedimentum jure ſolum eccleſiaſtico

z,Utl dirimere, proindeque tolli poſſe ex di-
Niun dq7 ſpenſatione Pontificis.
R. 2d. Cognatio ſpiritualis mo- 135
pon dè delcripta ſolùm dirimit matrimo-

munnve nium contrahendum, non item jam
le contractum, ſi huic ſuperveniat. Porro

ad quinque tantùm perſonas ſe extendit,

igep tet! .
nenn ita ut vi Baptiſmatis ipſè baptizans, &
1 Evit2 & fonte levans hanc cognationem con-
eb 3 trahant cum baptizato, baptizatique
etit Patre ac Matre. Similiter vi confir-
iben⸗ mationis hoc impedimentum contrahit
g confirmans, & confirmatum tenens,
5 4 cum confirmato, confirmatique Patre
no

ℳ . ac Matre: nec ultra ampliùs ſe extendit.
„½ H S3“ Ita

„

122 (conferentin fexta

Ita ſtatuit Concilium Trid. S. 24. de
refor. matr. e. z. Reiffenſt. ubi ſuprà.

n. TI 3. & 1I 4.

136 Ubi inſuper notandum, quòd hoc im-
pedimentum cognationis ſpiritualis ſit
perpetuum, nec extinguatur morte li-
linus perſonæ, cujus occaſione contrac-

tum fuit, baptizati nempe vel confirma-
ti. Ratio eſt: quia jura hoc impedi-
mentum nullibi limitant ad tempus,
quéô illa perſona ſupponitur ſuperſtes.

Hinc bene dicit Sporer n. ;. fallere

illud Germanorum proverbium: Das
Kind iſt geſtorben, die Gevatterſchafft hat
ein End. Vid. Sanchez. Ab. 7. diſp. r.
v. J. Tilliucius tr. 1o. p. 2. n. I59.
Qucxr. 995, quænam conditiones re-
quirantur ad hoc, ut Patrinus contra-
hat impedimentum cognationes ſpiri-
tualis? *

137 R. Requiruntur Atuor ſequentes.

I. Ult habeat intentionem ſaltem virtua-
lem, & implicitam, obeundi munus
patrini; nam ſine intentione verè non
obiret munus patrini: quemadmodum
fine intentione non verè baptizarer.
Sanchez, Coninch. Schmalzgrueb.
lib. g. it. II. . 26. 2dò, Requiritur, ut

baptizatum de manibus baptizantis im-
mediatè ſuſcipiat, vel, fi alicubi fortè

bap-

Ninp

uflnns.

lone ſae
rene
Cin gii

a lolo

t .
70 ½.
Is ſaor
lenmdi,8
utiine
Pkexint

eritin

Merntio:
regener
hegrk
I n
dpucd
ſ. 2
If

Nvia 10

inent
uckun,
ation

eh

W. e

id. N ,,

Wiſi

gͤti
8 Hiritull

ltur non
one conn
vel com
hoe ine
t 20 tene
tur ſyet
n. NI.
ig 4
. 10.
ndlitlonei
tinms n
toniz

f ſdlin
lteni.
nd .
lan 5
bapti in
Nultot⸗
D
Unhl

ubifn.
Nr

PDe imp. dirim. Cogn: Carn. &e.

baptiſinus conferatur per immer fonem,
è fonte ſacro levet, idque per ſeipſam,

aut certè per ſuum ſubſtitutum; ſecus

enim dicinon poſſet, eundem de bap-
tiſmo ſuiſcepiſſe. König. hic n. T4. Reif-

usn . Fz. apud Schmalzgr. cit. .

37. & 35. 31ti10. Requiritur, ut Patri-

nus ſaum munus agat in baptiſine ſo-

lemni, & validéè adminiſtrato; quia in
baptilno private ſuſcipiens non ſuſci-

pit ex inftituto Eccleſiæ; & ſi baptiſmus
uerit invalidus, non fit ſpiritualis rege-

neratio: atqui propter ſpiritualem hance
regenerationem contrahitur impedi-

mentum, ab Eccleſia inſtirutum: ergo.

HII. z1r. 6. diſp. 2. azxt. 6. M. 27. & alii

apud Babenit. tr. §. part. 2. Aiſp. I. art.
S H. 2. 2. 4. 4t0. Nequiritur ut Patri-
nus è& fonte levans ſir ipſe baptizatus 3
quia non baptizatus non incurrit impe-
dimentum ſolo jure ecclefiaſtico intro-
dquctum: itémque Patrinus in confir-

matione debuir eſſe confirmatus, ut hoc

impedimentum incurrat; quia ùt dici-

tur. c. in baptiſenate. 502. de conſecr.

Aiſt. a. in baptiſinate vel erifmare non
poreſt alium ſieſoipere in filiola m, qui non
c baptixatus ,vel confrmal us. Vid.
Clericat. deciſ. 23. 4. . F0. Schmalz-

grucb. cit. 4. n. 34.
Dices.

ra4g (Cconferenria ſexts
„Dices. Quidſi autem aliquis infan:
tem levet per alium ſubſtitutum , ſoll

Procuratorem, an Procurator an verò
Principalis mandans, ſeu ſubſtituens

Contrahet hoc impedimentum??
138. R. Olim quidem plures cenſuerunt,
in tali caſu impedimentum contrahi 4
ſubſtituto ſeu Procuratore; verùm,
teſte Sporer. n. 96. jam communis tenet
ſententia, (quam ſequuntur Laym.
Bont. Tamb. Cob. Schmalzgrueb. Mat-
thæucc. Schmier, & alii) hoc impedi-
mentum contrahi à Principali ſeu man-
dante, non verò à ſubſtituto. Ratio
eſt: quia, ut ait Sporer cit. generalis
ſta conſuetudo in Eccleſia notiſſima,

haber vim declarandi legem, & regu-
lam illam juris in &. Dui facit per alium,

7 Perinde, ac ſifacint per R ipfam. Et
hoc fuiſſe declaratum à ſacra congregat.
29. Mart. 1582. itémque I5. Martii.
163 1. teſtatur Nicolius apud Clericat.
Proximè cit. deciſ. 23. n. F. Tandem in
declarationibus Conzil. id. ad G 2. G.
24c. Z. g4. habentur hæc formalia: Pro-
ucrator non contrahit cognationem Bi.
ritualem ſili, ſid mandsntt Quare
de hujus opinionis veritate prudenter
vix dubitare licet. ü

„Qxrr. enl

Nin.4
Vr. Ie
Kr, E
Eiggun
ne ror
Ulins gen
ohdinen
di, gd
ttfahts
elende
ut lin
liuraute
ſtlepbe

Dorlcis:

te⸗
X.
Pertec
ktlame
erlon⸗
kinei⸗
lkuter
ln l

Wor
CRem
ure
lium
allun

% De imp. dirim. Cogn. Carn. & c, 127
Aiquisin „ Quær. 10. Quid ſit cognatio legalis,
Kitutun quotuplex?

e . .
rnrot,nei K. I. Cognatio legalis eſt propin- 139
1 ſblime Auitas quarumdam perſonarum, ex adop-
tum: tione proveniens. Ita communis. Pro

6 Centuekunt hujus pleniori intellectu notandum :
m m adoptionem à DD. communiter deſcri-
hre; Venn dĩ, quòd ſit es ten⸗ aamptio perſons
mmmundm XiYaneæ (id eſt, talis, quæ non eſt es
untur In Aeſcendentibus adoptantis) in Filium
legruenli aut Filiam, Nepotem vel Neptem. Di-
eim citur autem legitima alſumptio, eoquòd
Pallan ſit legibus civilibus introduéta, & ca-
tn. Monicis approbata. Laym. lib. .tr. ro.
Lelen P. 1. c. 7. Filliuc. ubi ſuprà. z. 195. ca-
notlin ſtrop. de ſponſ. diſp. 4. unkt. g. 4. n. 3.
4 Uen K. 2dò. Adoptio eſt duplex, nempe 140
„ Poerfecta, & imperfecta. Perfectacquæ
m Eettiam dici ſolet Arrogazio) eſt, qua
igin! perſona extranea, ſui juris exiſtens, per

e Principis reſcriptum transfertur in po⸗
1,. Al teſtatem & familiam adoptantis, ur in-
6 Chin ſtar legitimorum liberorum eſſe inci-
ldnn diat. Imperfecta ſive ſimplex eſt, in qua
“MZ auctoritate cujuſdam Judicis jurisdicti-
ali Oonem habentis perſona extranea, ſub
nen Parentis ſui poteſtate conſtitura, in Fi-
d lium vel Filiam, Nepotem vel Neptem

aſſumirur, abſque jure adoptanti ſucce-
. dendi neceſſariò, ſed ſolùm ab inteſtato;

id eſt: abſque eo, quòd taliter adoptans

—

,

teneatur adoptatum inſtituere hære

dem, quamvis ita adoptatus habeat jus

ſuceedendi, datò, quòôd adoptans nul-

lum fecerit teſtamentum, vel invali-
dum aut caſſatum. Vid. Babenſt. tr.

5. p. 7. dtſp. 3. Art. 2. . 27.

Qucxr. tandem II. Utrum tam per-
fecta, quàm imperfecta adoptio generet

hboc impedimentum, & 2dò.
ſe hoc extendat?

141 R. I. Ex adopt

ione perfecta oriri hoc
impedimentum, fatentur omnes. Ex im-
perfecta pariter oriri, docent quamplu
res etigam inſignes DD. Palao, Keiffenſt.
Cleric. & alii. Negativa tamen opinio
„ mibhi videtur veroſimilior. Ratio eſt;
tum quia textus civiles, loquentes de

cognatione legali, loquuntur de tali

adoptione, per quam adoptatus tranſ-
fertur in potefſtatem & familiam adop-
„dit.
adoptionem pro adſtruenda cogna-
civi-

tantis: textus autem canonici
Schmier. lib. g. tr. 2. c. 32. n. 21.

tione recipiant in ſenſu juris

lis, utique non aliam, quàm arrogatio-
nem, ſeu adoptionem perfectam admit-
tunt; tum etiam quia hoc impedimen-
tum introductum eſt ad vitandam forni-
cationem, quæ facilè fieri poſſet

inter

per-

..

inke

Petimm ine
lltor pen
intecn,
tomntrad
len woy
Un Kun
S.lnhl

X1

Grim

Eatöhtnn
Aalönem
lkanleg
Commden
Ccitane
dmniter
Goidem
verd &
eintolin
lltuntl
Mberln
Une
nzehr
tl ſa

1

Po
turl

ltertitſt perſonas in eadem domo comorantes:
Uthere m atquihoc periculum ceſſat in adoptione
ltubert imperfecta, quippe per quam adopta-
4Coprint tus non traducitur in domum & pote-
I ſtatem adoptantis: ergo &c. Coninck.
tDen: Laym. König, Wieſtner, Schmalzgr.
runtint : R. 2. Cognatio legalis extendit ſe, 142
n 220 dirimit I. inter uxorem adoptantis
Sradoptatum. 2. inter uxorem adoprati
hrgloie & adoptantem. 3. inter adoptatum, &:
ia tcommuni Gobat tr. 9. n. 177. Quo-
mnes Circatamen notandum, hoc impedimen-
engu trum inter adoptantem & adoptatum eſſe
n quidem perpetuum: inter adoptatum

=☚

L Anme diu ſolùm durat, quamdiu filii aut fili?-
e exiſtunt ſub poteſtate patria adoptantis.
Hur n Babenſtub. ct. n. 35. Plura de hoc im-
ens pedimento diſſerere videtur ſuperffu-
flnm um; cùm his temporibus adoptio per
“ fecta ſit admodum raarr.
N A†e⁊ò G . V
Proponuntur, & breviter reſolvun-
kunH tur Caſus practici de impedimento

ce CLognationis.

„

128 conferentia Rxia

CASUS PRIMHS.

.

Ius quinguennis in ſtatu ma-

imeniali jam transacto, nupen In
T imonialtanm Ituunele e⸗

adierat, qud eſſet cognatus I
qquodam audierat, quod eſſet cog lpuud co

Nu conſanguinens Ec uxoriz; qua rat!,

one anxius, & dubius, quid jam dein-

ceps agendam, conſilium petiit. Ste.
IF'’Iarins deſuper interrogatus T. 75
uvm ad proprium Parochuimn, “ Si
interim, dum veritatem rei deprehen-

deret, ab auſu Conjugii He e

ritur jam 1. an Confeſarins bene kee
rit? 2. Haid D. Parocheo agendum, vel

de valore hijus matrimonii cenſendum
kuerit?

543 R. I. Si Titius ex rationabili Gauſ
ſeu fundamento dubitavit de imheul
mento conſanguinitatis, Confe Eind
bene fecit mittendo eum ad Paro hun
proprium; quia Titius rencnatut ri
tatem indagare, & interim ab uſu .
trimonii abſtinere: atqui veritatem po-

rtuit faciliùs indâgare conſulente pro-

Berio Parocho; ſemper enim ſupponitun

arochus habere majorem notitiam O-

vium ſuarum ſeu parochianorum, quàm

alius Sacerdos vel Confeffarius, cui

Pœnitgns ignotus eſt ergo, &e. Dixi

Ninn G

ini tamen
llſigubiten
un habuerit
Piendi ce⸗

neritacker

Irn, Nind
un kndden

Oborhirin

dchndKen

h

(gulsed
hrnſez
lewde
Mitts ſ
pienncl
200
tondbil
plinento
Ugere, S
Gaendm
Mettim uſ

WNNS

len len
Iinsten
dengel
Etlamred
Mtriman
ulem

rts De imp. dirxim. Cugn. Carn. &c. 429
Dinxi tamen: S& TLitius exrationabili 144
RIMUS ean S ſa dubitavit, &. daté enim quèd
non habuerit rationabile fundamentum
in ſmn ſuſpicandi de conſanguinitate ,nec talé
uan Potuerit afferri ab illo, qui aſſeveravit
eſeten Titium eſſe co nſanguineum, is non fuit
zwni, il obligatus contra ſe inſtituere quæſtio-
liss nem, proindéque non fuiſſet opus il-
etit 1 lum remittere ad Parochum. Ratio
mt,f eſt: quia ut in materia de jure & juſtiria,
, ipnut dicĩtur, & eum comuni träditsp orertr.
nniie 2. 7. 2. 2. gI. Poſſeſſor bonæ fidei
e ( qualis eſt Titius noſter) non tenetur
contra ſe ipſum inſtituere inquiſitionem
levibus ſolum de cauſis: ergo multd
minus ſi nulla adüt rationabilis cauſa
ſuſpicandi de aliqua conſanguinitate.
KR. 2d. Daté quèòd Titius habuerit 14 5
rationabilem cauſam ſuſpicandi de im
nce pedimento, tenebatur Parochus ipſum
OH adigere, & pro poſſibili adjuvare ad in-
a dagandam omnimodam veritatem, &
ehni interim uſum matrimonii interdicçere.
n 5 Quèdſi facta ſufficienti inquiſitione ne-

yiut N
9 0N
ia

=S=S—
=RMU

Konbil
it Gein

ſl⸗ queat deprehendi omnimoda Vcritas,
Mülen 4 Titius tenebitur ſtare matrimonio, ei-
n npn démque licebit uti tum perendo, tum

nottii etiam reddendo. Ratio eſt: tum quia
oruIme matrimonium eſt cauſa favorabilis, pro
Nr, qua ſemper eſt ſtandum, ut habetur Aaß.

146 R. Contrahendo cum tali dubio, ſal-

130 Conferentia ſexta 4
ex litteris. de prob. item c. fn. de ſent.
& re judic. Tum etiam quia univerſim
actus in dubio debet grerpretani vali-
dus. L. quoties. de rebus dub.; ſemper

enim præſumptio ſtat pro valore actůs,

donec de invaliditate certèò conſtiterit:
ergo etiam in noſtro caſu præſumptio
ſtat pro valore matrimonii. Viqd. San-
chez. lib. 1I. diſp. 185. An. 5. Barboſ. .
Xiom. I2. n. 7. La Croix n. 29595.
Dices. At quid, ſi Titius jam ante
contractum dubitàâſſet de impedimento
conſanguinitatis, & nihilominus con-
traxiſſet? .
tem per ſe loquendo, peccavit mortali-
ter; tum quia Sacramentum matrimonii
periculo nullitatis & irreverentiæ; tum
etiam, quia ſe periculo fornicandi ex-
poſuit. Suppoſitò tamen, quòèòd jam con-
traxerit, & dubium vincere, ſeu veri-
tatem, vel potiùs nullitatem matrimo-
nii ſui deprehendere non poſſit, lice-
bit eidem nedum perſeverare in ſtatu

Ninp a,
totius
to ore ſi
Iunimoniun
(lm, lcit

Un Keute
erl Heitun⸗
Wlen, dir

Oninel
er/
t are
Evata
Enyrrt
unuhiug

uereh,

WMu /
tveif /,

lden
n:

conjugali, ſed etiam petere ac reddere.
debitum. Ratio eſt: tum quia impedi-
mentum non præſumitur, ſed probari
debet; tum etiam quia ùt proximè dic-
tum, in dubio præſumitur pro valore
actůùs ſeu contractus matrimonialis:
V ergo

hnmti

.
„

De imp. dirim. Cogn. Carn. & . 131
emnt, 1 ergo Titius probabiliſſimè præſumet
Guanum pro valore ſui matrimonii: atqui ubi
acn matrimonium probabiliter putatur va-
Miſ lidum, licitè petitur ac redditur debi-
10 Vlloren tum: ſicut enim in aliis, ita in hac ma-
etbenfn teria licitum eſt ſequi ſententiam pro-
ln prin pabilem, ait La Croix. z. 299. ergo.
„„ A OQASIUS SECUNDUS.
liti in⸗ Nowinesezronii, nati Egrenſis, dum
beimhedlt puer adhuc erat quinquennis, ab
hilonm zt,s parente e ſacro baptiſmatis fonte
—vata eſt Sempronia: & quia idem
titti. Sempronius jam vehementer affeltat
connuhbium,; hinc quarit, an non valeat
ummit Aucere emproniam,; præſortim cum nun-
everelti pin. habuerit intentionem agendi Pa-
rmn, inum reſpectu Semproniæ, imm nec
ldcn potuerit habere tunt temporis. Qaid
ere, cenſendum, aut Sempronio reſponaen-
Nenmn aus L
e R. Sempronius nequit ducere Sem- 147
ee preniam. Ratio eſt: quia non ſolum
ger PEgræ, ſed etiam in tota Dicecefi Katis-
qum bonenſi conſuetudine legitima intro-

A ductum & receptum eſt, ut infans, cu-
DHH, jus nomine alius levatur, impedimentũ
1" cognationis Spiritualis contrahat cum
P. SS

132 Conferentia ſexta
levato, prout mihi authenticè conſtat

ex quodam gratioſo reſcripto Reveren-

diſſimi Conſiſtorii Ratisbonenſis, dato
1I. Junii anno 1725. Quare cùm ſecun-
dùm dictav. 7a. per legitimam conſue-

tudinem poſſint abrogari, vel etiam in-
troduci impedimenta matrimonii etiam

dirimentia, dicendum, quòèòd Sempro-
nius, utpote natus Egrenſis & ſubditus

Dicœceſis Ratisbonenſis, contraxerit im-

pedimentum.
Dices. At nunquid hæc conſuetude
eſt conformior juri communi?
R. Non videtur conformior; quia
ſecundùm dicta n. 137. de jure commu-
ni requiritur, ut patrinus habeat inten-
tionem agendi munus patrini: at talem
intentionem Sempronius non habuit,

nec habuiſſe ſupponitur: ergo. Quare

mihi videtur certum, quòd præſcinden-

do à præfata conſuetudine, dictum im-

pedimentum non contraheretur ab in-
fante, cujus nomine à Parentibus alius
levaretur. Videatur de hoc Qericat.

Nin A
eſtent na
nungenen
len le 11
pomit.
lruror.
Pynuaen,
a nutrin⸗
X Cun
7, Eyrno
lern 14
Cennnioner
Gln bec e
Thiirt
I dlenn
NNedr
erense
aAhl 3,.
inußli
at ſatul
r eſled⸗
n, gu
Id codt

deciſ. 23. . n. Io. Schmalzgr. lib. 4. tit.

TI. A. n. 30. L

CASUS TERTIIS.

( Aja inopinatum edidit partum .
quia nemo praſens erat, qui infan-
tem

ümnkfi
Diunn
ſin B
reſude⸗
Ugectll
lult, e
oyrian
Nn

t

gentice e

kihto Reren
bonenls,
are chnſen
timamn
i, velein
crimoniiet

nod denn

nlsAKtt⸗

ontruititk

e Colſtet
nuni!
Cormior,
ejurecon⸗
lubenm
tni:
pon k
S

De imp. dirim. Cogn. Carn. & c. 133
tem recens natum ſacrö baptiſmatis la-
vacroregeneraret ; hine Cijus Maritus
eundem de vita jamjam periclitantem
baptizavit. Jam verò dubitat, an

cum ſua uxoreé contraxerit cognationem

BPiritualem, vi cujus prohiberetur ab
cſa matrimonii?
R. Cum Sanchez. lib. 7. diſp. 62. n.

1o. Fagnano l. 4. in. . ſi vir. n. 9. Kug-
lern. 1942. Cajum contraxiſſe quidem

cognationem ſpiritualem cum uxore;

quia hæc ex omni baptiſino validé ad-

miniſtrato contrahitur: at non contra-
Xxit talem cognationem, vi cujus pri-
varetur uſu petendi debitum: ita enim
expreſsè deciditur Can. ad limina. 7.
cauſ. 30. q. I. ubi ratio redditur: quiz

inculpabile judicandum, quod neceſſi-

tas intulit. Et hujus opinionis vide-
tur eſſe Schmalzgr. tit. I1. n. 42. ubi
negat, quòd parens in neceſſitate bapti-

149

zans contrahat impedimentum cogna-

tionis ſpiritualis, nempe tale, vi cujus
ab uſu matrimonii impediretur. Ubi

.*

eetiam n. 13. addit, Patrem non amitte-

re jus petendi debitum ab uxore, ſi in ca-
ſu neceſſitatis, ubi alius haberi non po⸗
tuit, è ſacro baptiſmatis fonte ſuſcipiat
propriam prolem; quamvis enim patri-

nus non ſit de neceſſitate Sacramenti,

1 3 eſt

134 Cconferentia ſFexta

baptiſmo etiam privato honeſtiùs adhi-

betur. Quapropter cùm in tali caſu

parens nihil delinquat, non eſt, cur

impedimentum jure canonico in pœ-
nam deliéti ſtatutum portet. Ita etiam

ſentiunt Engel, König, KReiſtenſt. apud

Schmalzgr. cit. item Laym. lib. F. Er. 10.

art. g. C. §. n. 7. Ubi etiam notant, ab
1 L

hac pœna privationis petendi debitum

exceuſare probabilem ignorantiam juris

aut facti. Immèò Sanchez. Lib. 9. diſp.
32. n. 17. etiam illum liberat ab hac pœ-
na, qui laborat ignorantiàâ facti craſſla,
modèò non ſit affectata, vel ita craſſa, ut

ingens temeritas ſit ignorare; quia jus

imponit pœnam privationis ſetenti: à.
tali autẽ pœna excuſat ignorantia quæ-

cunque non affectata, & quæ non eſt a-

dedò craſſa, ut ſit ingens temeritas. Vid. 4

Sanchez. octt. n. 36. 3 9. & 40.
Dices adhuc. Si ſponſus prolem ſuæ
ſponſæ per fornicationem genitam, etia
in neceſſitate baptizet, aut è& S. fonte le-

vet, contrahit impedimentum cogna-

tionis ſpiritualis, vi cujus prohibetur
ducere ſponſam: ergo idem impedi-

mentum contrahit Maritus, prolem le-

gitimam ſuæ uxoris baptizando, vel
S. fonte levando.

eſt tamen de neceſſitate præcepti, & in

ih
omms
Ierlis.
Miw in
Mngtias

(in, ies

UMen:

Wclan
gui gn
El Möhd
imhedine
norllsink
nnmnicif
eninbu
Tbi od
Wse
ligleni
Dieee
lemfue
ſienter
. Gid in⸗
ſbrenci
XA

R. Cum

nnnn
Wwe
re
N
AKun
dehnn
Kug⸗
ullo
(nr⸗

1

vDe imp. dirim. Cogn. Carn. &c. 13 5
NrcetdR. Qum Sanch. Fagn. Engel, Wieſt- 150
doneſtien ner & aliis, negando conſequentiam.
m intle Dilparitas in hoc ſita eſt: quia marito
non l, poſt nuptias aquiſitum eſt jus petendi
onico inm debitü, ideò privatio hujus juris cenſe-
et, Iid tur pœna: nemo autem puniri debet,
eitens niſi culpa præceſſerit. c. diſeretionem. de
..l eo qui cognovit: &contra inter ſolutos
m notm ſeu nondum junctos matrimonio, hoc
endidan impedimentumnon cenſetur pœna, ſed
Orantunm moralis inhabilitas ad matrimonium ex
1. , canonici juris conſtitutione: tales au-
eabhen tem inhabilitates etiam ſine culpa con-
ſadin trahi poſſunt, ùt patet in irregularita-
nec tibus contractis ex defectu v. g. corpo-

Ae; aj ris, lenitatis, &c. Vid. Laym. prox. cit.
nis en⸗ Dices adhuc. At quid ſi Maritus pro-
orantind- lem ſuæ uxoris ſine neceſſitate baptizet
En ſcienter, vel ex baptiſmo levet, nun-

timl qWuid in hoc ſaltem caſu privabitur jure
petendi debitum?

Prln⸗ R. Affirmant S. Thomas, Laym. cit. 151
4 , 7 / . 2 .
cinn Bonacin. aliique ſanè permulti & graves
4 . DD. Verùm hodie negativam ùt proba-

biliorem tenent Maſtr. 4. Adiſp
un ⸗ . Aaitr. 4. 4. 7. N. 13 0.
rohbe Herincx diſp. . q. 2. n. 10. Keiffenſt.
Schmalzgr. cit n. 45. aliiſque congeſtis

Cen⸗ Kugler. n. 19065. Ratio eſt: quia hoc
. nullo claro jure oſtendi poteſt; immè

contrarium potiùs colligitur ex cap.
NI. 1 4¾

re ego cum P. Gobato coaſ. S. n. 61S. eti-

. liter.

152

demus de divort. quo jure Infideles

153

Sporer. z. z5. Fatentur tamen omnes,

136 (conferentiaz ſoxta
vir. 2. h. tit. abſque claro autem jure
non eſt aſſerenda tam gravis poœna. Qua-

dm ſecluséô privilegio, tutò ſequerer in
praxi hanc ſententiam, inquit meritè

quèòèd taliter baptizans peccet morta-

Corollaria ex dictis inferenda,

Olliges ex dictis Imèò, Infideles va-
lide contrahere, tametſi in 2do, 3tio,
vel 4to gradu conſanguinitatis fuiſſent

conjuncti: proindéque ſi ad fidem con-

vertantur, non erunt ſeparandi. Ratio
eſt: quia hoc impedimentum, in quan-
fum ſe extendit ad 4tum, tertium, vel
etiam zdum gradum, eſt introductum
jure ſolùm eccleſiaſtico, per cap. gau-

non ſtringuntur. Secus dicendum fo-
ret, ſi contraxiſſent, poſteaquam fidem .

Nim.
Uhei d
Men. R
Tenmnnol
Aunngoi!
fiienin
Pun cil
Rrd

01J.

(ol. X
imeire
Doptinncl
Lelgars
lenn

in,,
tlo hort
Plinink
Weqn
Nlinen
tctt
l
W⸗
ng

veram jam ſuſcepiſſent. Babenſt. ubi ſu-
prà. A. 3. art. 2.n. 24.
Collig. 2dòó. Si Titius communem
ſtipitem contingat in ?to gradu, & Ti-
tia in 2do, 3tio, vel 4t0, cos non Pid- .
S 1-

lke
Non

ime

8
Mnn.

De imp. dirim. Cgn. Carn. & . 137
ro aten? hiberi, quò minùs matrimonio ſociari
spem valeant. Ratio eſt: quia hoc impedi-
i„st mentum non extenditur ultra 4tum gra-
tolegnen dum: atqui Titius contingens comunem
ingnit ei ſtipitem in 5to gradu, jam ultra 4tum
tümenonm Sridum diſtat à Titia: ergo &c. Sanch.
peccet nmn ib. 7. diſp. 53. n. 5. Gobat, La Croix
Coll. 3tiò, Eum non contraxiſſe hoc 154
impedimentum, I. qui à Parentibus
baptizandi, vel Parocho non rogatus, aut

femt. delgnatus ad munus Patrini;, levavit.
Item 2. qui levavit ſine intentione pa-
Ifess trinu agendi, ſeu ſupplendi cæremoniam
Ginads baptiſmi more aliorum juxtaccleſiæ in-
icniolin ſtitutũ. Vel 3. qui putans ſe levare Iiti-
Afdene um, per errorem levavit Cajum. Ra-
rnci tio horum facilè eruitur ex dictis . 137.
n,E dulain his omnibus deficiunt conditio-
ertt Des equiſitæ ad contrahendum hoc im-
rok pedimentum, prout fuſius oſtendit
1 .„ 1t GClericat. deciſ. 23. Z. . 3. ltem Kug-
ler de Matr. d. n. 1915.
erlni Dices tandem. Quidſi autem
nſ⸗ plures à Parentibus deſignati, eundem
tti⸗ infantem ſimul levâſſent, contraherent-

nè omnes, vel nullus eorum hoc impe-
we dimentum?
n R. Juxtapræſcriptum Trid. de Refor. 155
3 . Matr. SS. 2. c. 2. non ſunt admittendi
Sung. Rt 5 (T Plures

135 Conferentin ſexta
plures ſimul, ſed unus tantùm, vel ad
ſummum una & unus patrinus. Dat
nihilominus, quèd vel ex ignorantia,
vel etiam ex vana policia &c. fuiſſent
admiſſi plures, oportebit attendere, an
omnes ſimul, an verò ſucceſſivè tantùm
tetigerint & levaverint? Si fucceſſivè,
dicendum, quèd ille ſolus contraxerit
impedimentum, qui primus tetigit &
levavit, vel ad ſummum primi duo, ſi
fuerint vir, & mulier; quia revera iſti
tantùm ſunt ſuſceptores, & quan do ac-
cedit 3tius levans, miniſterium patrini

jam invenit exhibitum; & ſic ejuſdem
exhibendi jam non amplius eſt capax.
At verò, ſi ſupponantur plures deſig-
nati ſimul levâſſe, Sanchez, Navarr. Sa,
Barboſ. Paſſerinus apud Schmalzgr. cit.

Deinh.d.
ſyrrinemn

elelilet n
Outumen

llls. l

Pentiame
00)
ehn

Vb. n
157,. de
Maehi

Autem

n. FHg. probabiliùs tenent, ab omnibus
incurri hoc impedimentum; eoquia
omnes conditiones pro hoc impedi-
mento contrahendo reperiuntur in fin-
gulis. Teſtatur etiam Fagnanus in cap.
Ex litteris. fin. h. tit. ita fuiſſe decla-
ratum à S. Congregatione: è contra
Kugler z. 19eo. contendit, in tali caſu
probabilias à nullo contrahi impedi-
mentum; quia Tridentinum prohibens
adhiberi plures patrinos, videtur for-
mam ſtatuiſſe, & irritâſſe plurium de-

ſig-

———— —q

39. Ce
lurhin,
39 Aue
ein ad
1i Pu
nt
un;
Rn
162. 8
prit
lein
Vee

— .&,-æ—

—,,

14
Intum, ſel:
trinus. Dr
exignorn
Cec. file
attencere,
eſſive tun
8 fuceli
1s contkn
nus tetel
prini n
lia teren
E gatent
etiunpn
ſe eilc⸗
Eektcn.
luresle
‚„Num

alte ?

3, onmni-
m; N.

0e I

Unturink?

AlS i,
iſe e
.
intiic
i ime
Nrohihe⸗
Peturte

De imp. dirim. Cogn. Carn. E. 139
fignationem, ſecus enim non efficaciter
excluſiſſet multitudinem patrinorum,
quod tamen erat intentum hujus conſti⸗
tutionis. Ex quibus patet, utràmque
ſententiam eſſe ſatis probabilem.

CONFERENTIA
SEPTIMA.

De Impedimento Dirimente
Criminis. J

SIM. MARIIM.

156. Impedimentum Criminis deſoribitur.
157. Spectato jure antiquo, eſt duplex, videlieet
MWachinatio mortis, & adulterium: atrlmque
autem duplieiter contingere pot eeefkz.
158. Quænam condiriones reguirantur, uAt ſola
Macbhinatio dirimat!
159 Quznam, ut dirimat Machinatio jundtan
cum adulterio Et
160. Quænam tandem, ut adulterium junktum
oum promiſſtone Matrimonii dirimat?
161. Si talis promiſſio ſit revocata ante commi-
Jum adulterium, non ineurritur impedinzen-
tum; bene autem li primum poſt adulterium
Iſit revocata. .
162. Similiter ſi tuit promiſſio eonaitionata.
prius quàm ea adimpletur, non contrabitur im-
Dpedimentum, bene veroò poſt adimpletam, dunma
—acceſſerit adulteriuns.

*

140 Conferentia loptima

163. Reolvitur Caſus I. de Marito, qui coope-

rante ancilla occidit uvorenz; Talis

164. FPotelt ducere ancillam. ſi huic non manifeſta-
it, ſaam intentionene ducenat iplan ancil-

16 5. Regolvitur Caſus II. De Uxore, quatonceſ-
Jèerat uſum corporis cuidam matrimonium ſibi
bromittenti.

166. Si talis Uwor nihil repromift, probabiliter

poteſt nubere Adultero poſt mortenz Mariti.
167. Solvitur quadam inſtantia.
168. Reſolviturcaſus II de eo, qui vivente prima
Urxore duxit 2Zdam, nikul huic manifeliang,
guòd eßſet ligatus. ”
169. Quid ſi hac 2da lor conceſſiſſet Sum cor-
bporis, polteaquam audivit, Maritum jam eſe
ligakunz!
170. Impedimentunz Criminis non inourritur
ew adulterio, ubi una pars neſeit, alteram eſe
ligatam.
171. meurritur tamen live Vin occidat Lrorem,

ſive Llxor Virum, modo acceſſerint aliæz condis

tioner & . & .
172. Inſideles tempore infideiitatis com mitten-
Zers kale Finen, non ineurrunt im pedimentum.
173. Pidelis oconmiſſo crimine fit tantum inha-

bilis ad ducendum complicenz eriminids.

174. Qurs vivente Conjuge alteri promitkit Mätr i⸗=
monium, per ſé loquendo graviter peccarz.
175. Idem dieendum de eo, gui ſicis quiden pro=
mittit, ita tanzen, ut fictio non advertatur ab
altsra parte.

2 0. “

§. 1.

Nimn

Mrrnittun
unurgoerl
Grencos
ir

E
Wn

moriomcdh
N.hme⸗
Cun obla
trodve
e Cn
d W
Valeant.
Autermn e
netum

me;

l, ſer
Cenoct
r.
E
. Wndat
Ad
hler
Morten
lennu

tin De impedimento Giminis. 141
Mwito, Nick L
it un munſi
d Hn/ Præmittuntur, & breviter reſol-
un, g vuntur quæſita, ſciteu neceſſaria ad re-
munmimn ſolvendos Caſus de impedimento
dirimente Criminis.

t, NCi
, “ Uæres Imò, quid ſit impedimen-
. tum criminis, & quo jure matri-

ictmt monjum dirimat?
ui nunſi⸗ R. Impedimentum eriminis eſt quod 156
dam obſtaculum, auctoritate Eccleſiæ
ak introductum, vi cujus perſonæ ob enor-
me crimen commiſſum impediuntur,
mius quò minus matrimonium contrahere
t,d valeant. Ita in re cmmunis DD. Ex hac
autem deſcriptione patet, hoc impedi-
e mentum jure ſolùm eccleſiaſtico diri-
,α mere; idean⸗ auctoritate Pontificia
onnnii tolli, ſeu diſpenſari poſſe cum hujuſ-
geine cemodi criminoſis, prout omnes faten-
tuuin, tur.
Quxær. 2d „ quotuplex ſit impedi-
mni mentum criminis?
. * R. Spectato jure communi antique 142
u, duplex eſt, nempe 1I. Machinatio in
mortem Conjugis, & 2. Adulterium.
Ita rurſus cum communi DD. Keiffenſt.
.Thl. mor. di d. 14. . 5t. Dictum elt:

142 conferentia Je ptima
Nectato jure antiquo nam jure novo
Concilii Trid. dareform. Matr. S. 24.
c. 6. additum fuit impedimentumRap-
tis; de quo infrà n. 29o. agetur.
Srxterum, utrumque crimen duplici⸗
ter contingere poteſt, nempe machina-
tio mortis 1. ſic, ut vir & mulier com-
muni conſenſu committant conjugici⸗
dium. 2. ſic, ut una pars tantùm, vir
ſcilicet, aut mulier conjugis mortem
machinetur, & inſuper committat adul-
terium. Similiter adulterium, prout
eſt impedimentum criminis committi
potẽeſt I. ſie, ut ſimul fiat promiſſio ma:-
trimonii de Ppræſenti cum adultero. Vel
2. ſic, ut adulterio inſuper accedat pro-
miſſio matrimonii de futuro. Hinc eſt,
quèdspor er aliique plures dicant, impe-
dimentum criminis eſſe quatruplex.
Vid. Reiffenſt. cit. Verùm enim verè,
cùm non quodlibet adulterium, nec
quævis machinatio mortis poſt ſe tra-
hant hoc impedimentum, prout DD.
communiter fatentur; hinc non abs reE
dubitabis, &
Quær. 3tiò, quænam conditiones re
