1II5. Reſolvitur Caſus III. de quodam Minorifta,
qui Matrimonium contraxit ſiniltrè eredens,
etianz Minoribus eſſe annexan obligationem
O= Ervandi caſtitatem;
116. T4

9 R conſerentia quinta

116 Talis, ſi intendi
valids coutraxit.

Z facere, gquantum potuit, Utle. 4

De me

Nunor
112. Solvitur quædam Inſtantia. entis,
119. & 120 Solvuntur duz Inſtantiæ contra ur: K
hoc. .
121. An, vel quando conſtitutus in Sacris, & de- IN VIIO

linguens contra Caſtitat en
Juum eaplicare3 .
122. Matzimonium à Clerico in Majoribus con-
Rituto, velà Religioſo attentatum eſt nullum,
& Saerilegunz; Et quas pœnas tales incurrant)

Præmittuntur, & breviter reſol- AUln;

§. I.

teneatur ſtatum Uines,

ui,
Notane
tunn ſole
tum ine
Onpino
tutamn

vuntur quæſita, ſcitu neceſſaria ad ritè

. . . IA imer
decidendos Caſus de impedimen- Obligan
tis dirimentibus Voti, & oruit
Ordinis. nelor
. Klomnm,
Uæres Imèò, Quodnam, vel quale 1,.
votum ſit impedimentum diri- (er
mens matrimonium contrahendum? (er
103 R. Votum ſolenne Caſtitatis, emiſ- Nrhotr
ſum in profeſſione alicujus KReligionis Uum;
ab Eccleſia approbatæ; itémque votum D
„ .„ . „* 1
illud Caſtitatis, ex conſtitutione Eccle-

ſiæ Sacris Ordinibus annexum.

9. item in Latteran. Cap.
UIt

Ita ex⸗ .,
preſsèe ſtatuitur in Concil. Trid. Sd5. 24.
de Watr. Can.

(libus

„„ Deiimpedimentis voti & Ord. & . 93
unn n I lex. 40. 6. 27. 4. I. Vota autem ſim-
plicia non dirimunt, duobus dumtaxat
eryxceptis, nempe voto, quod poſt bien-
Gtekh. nium Novitiatüs in So cietate Eſu emit-
Mumit un titur; & voto ab uxore emiſſo poſt da-
tam viro licentiam ad ſuſcipiendos Or-

, Suerit, 64 e
matn , dines, ut Jam ſuprà . 77. notatum
Miinihun Notandum tamen eſt, ad hoc, ut vo- 104

n,tu rum ſolenne dirimat, aut ſimplex vo-
Ae tum impediat matrimonium, neceſſum
omnino eſſe, ut concurrerint omnia ad
naturam ſeu eſſentiam perfecti voti re-
quiſita; adeôque debuit fuiſſe emiſſum
her n I. voluntariè & deliberatè. 2. cum ve-
IIn un ra intentione promittendi Deo, & ſeſe
pedlium obligandi. 3. ab eo, qui ſe obligare
1, potuit. 4. ut ſit de re Deo placita & de
meliori bono. Ita cum Tamb. Leſſio,
& communi DD. Clericatus. deciſ. 21.
,Tele . F.
htum Quær. 2. quò́ jure votum ſolenne
encon/ Caſtitatis in profeſſione KReligionis ap-
rn probatæ emiſſum dirimat matrimo-
Rege. nium l
Ue oe R. Dirimit ſolùm jure eccleſiaſtico, 105
onele non autem jure naturæ. Ita Scot. 4.
, I. Aiſt. 35. 4. An. Maſtr. Herincx, Boſco,
„,6 Sporer. z. 4I. & alii 8SS. communiter;
ran — quibus adſtipulantur RR. Laym. Filliuc.

=—

94 Conſerentia quinta
Kugler n. 1I S1. contra Gonet, & plu-
res IT. Et quidem quèd jure eccleſia-
ſtico dirimat, fatentur omnes, patét-
que claris textibus juris; namque Gre-
gorius XIII. Bull. Aſcendente Domino
ait, voti ſolemnitatem ſola Eccleſiæ con-
Iſtitutione inventam eſſe. Idipſum do-
cuit perſpicuè Bonifac. VIII. c. un. de
ot. in. 6. dicens, vott ſolemnitatem
(ſcilicet matrimonii irritativam, de qua
ibi loquitur) ſola Eccleſiæ conſtitutione
inventam eſſe. Quèd autem ex jure
naturæ non dirimat, inde patet: quia
votum ſolemne & ſimplex quèad ſub-
ſtantiam ſunt ejuſdem rationis, nec
differunt in ratione voti, ſed unum æ-
què ac alterum coram Deo obligat, ut

habetur c. rurſus. Qui Clerici vel vo.

ventes: atqui certum eéſt, quèd votum
fimplex matrimonium non dirimat ex
natura rei: ergo pariter certum eſſe de-
bet, quòd votum ſolemne ex natura rel
non dirimat. Neque dirimit ratione
ſolemnitatis; quia hæc ſolemnitas voti
eſt ſolàm juris eccleſiaſtici, ùt habetur
ex cit. ap. an. de voto in o. Immdò hæc
ſolemnitas vix aliter explicari commo-

de poteſt, quàm per vim dirimendi ma- -

trimonium, huic voto ab Eccleſia ad-
Dices.

N ijpe⸗
es.
letu, ut.
Enlitan
mliconl
er rolel
Clposlun

ttiam Rel

nditione
, ui⸗
Cöhracto
X.Ditt,
keinund
Eandern
Sucit
Tn d
dat alid
licet .
Citione
atura.
guochve
Uabengr
Ute el
Dend
Mo
Ullte
onvn
Utetede
(lit
*5 ,77

.
4

—

„ Deimpedimentis Voti & Ord. & . 95
onet, A Dices. Px natura rei repugnare vi-
ſoreee detur, ut quis rem uni ſemel donatam
Mnnes, t & traditam, rurſus tradat alteri validè:
Nmmcvet atqui Cconſtitutus in ſacris aut ſolemni-
leue is der profeſſus, per ipſam profeſſionem
kuli corpus ſuum tradit Deo, & Eccleſia, vel
Iiptüne etiam Religio nomine Dei acceptat talẽ
III. e. Al traditionem ergo ex natura rei repug-
ſlemnitmn nat, ut idem corpus tradat conjugi per
eme vontractum matrimonialem.
ßſfui RR. Diſt. Maj videtur repugnare, ut quis 106
rem uni traditam titulô v. g. juſtitiæ,

* eandem tradat rurſus alteri eodem titu-
nil 10 juſtitig, tranſeat. Ut rem uni tradi-
Gris, tam titulé v. g. Religionis, eandem tra-
ure dat aliò titulo v. g. juſtitiæ alteri, ſci-
diisr ülicet conjugi, neg. maj. Nam iſtæ tra-
ν ditiones, cum ſint diverſæ rationis, ex
i ſ natura rei invicem ſe non excludunt;
uuiſt quod vel inde patenter colligitur: quia
n habens votum ſimplex caſtitatis ex vir-
* tute Religionis tradit corpus ſuum Deo,
eYmnnt

6 Deus tale votum acceptat, & nihilo-
Init minus validè contrahit matrimonium.
nnicz⸗ * Similiter, qui poſt contractum matri-
chi monium validè fuit profeſſus, ſi poſtea

=—
=

Iund KAteretur conjuge ſua, non peccaret con-
tiden tra juſtitiam, ſed ſolum contra votum
nendn LQL.aſtitatis, ut notat Boſco diſp. 12. delt.
lch s, n. ga. ergo obligatio ex virtute Keli-

96 Conferentia quinta

gionis Deo facta, non excludit ex na-
tura rei obligationem faciendam alteri
titulé juſtitiæ. Vid. Maſtr. 4. Aiſp. 7. Z.
4s. La Croix n. -Sg. ==
Dices iterum. Conjugatus ſtante
conjugio, ex jure naturæ nequit con-
trahere cum alia; eoquèòd non ampliùs
habeat dominium ſui corporis, utpote
jam abdicatum & traditum uxori: ergo
ſimiliter ex eodem jure naturæ repug-
nat, ut Religioſus vel quicunque con-
ſtitutus in ſacris, corpus ſuum jam ſe-
mel traditum Deo, & Eceleſiæ, rurſus
tradat uxori. 15”ùùRV
107 R. Cum Noto g. diſt. 33. 4. 2. H. Mor
dus conveniens. & Clericato cit. Tectſ.
21. n. 22. ex jure naturæ non repug-
nare, ut uxoratus habeat plures uxores;
in veteri enim Teſtamento ſancéti Patri-
archæ plures habuerunt: unde quèd in
lege nova Maritus nequeat ducere plu-
res ſimul, inde provenit, quia primæ
uxori tradidit corpus ſuum cum hac
conditione, ne alii daret; id, quod à
parte viri in lege Moſayca non ſervaba-
tur, in lege tamen evangelica fuit fir⸗
matum jure divino à Chriſto Domino,
à quo polygamia fuit proſcripta. Quare .
neg. cons. Vid. Kugler 4. . 16604. “

deirprdh

. 3.
utiinonin
Ordo⸗
Cheountas,
In. Qoaru.

II, PkOr

em Hnche⸗

Etiz.n,
] . 4

Eedulrintut

Tnnut mart
N. Dur
UrOrio
Gefectn
il, ſlce⸗
linrrie,
Ciſneint
lun lltep
natids 0
Cun rarin
leretioni
Ordine
lld o
Uetetamen
out ſi ie
ramid

Uer .N

rii

tk De impedimentis Voti & Ord. &c. 97

udit dS (Qucxr. 3ti0, qualis Ordo dirimat

jenmit matrimonium contrahendum?
65 K. Ordo facer dirimit, nempe Sub-
diaconatus, Diaconatus & Presbytera-
gins mm tus. Quatuor autem minores non diri-
neut munt, prout habetur 6. quis Borum.
Inonmt A,ft. 32. & c. 2zz. de voto. in6. Ita eti-
ori,WM amn Sanchez. ib. 7. diſp. zy. n. 2. Cleric.

nuot:id Aeciſ. 25. n. 2. &w ſogaa. aliique communi-

aturete zer..
jcungen (Quxr. 4t 0, Quænam conditiones
umim requirantur ad hoc, ut Ordo ſacer di-
lele,u rimat matrimonium?
. K. Duvæ ſequentes requiruntur. r.
5 It Ordo ſacer ſit validè, adeôque ſine
o defectu alicujus ſubſtantialiter requiſi-
NNE ri, fuſceptus. 2. Ur ſit ſuſceptus vo-
resum luntarié, & fine metu gravi. Hinc,
ndhike qui ſine intentione & voluntate ficte ſo-
tee lum ſufſcepiſſer; vel qui in infantia or-
guce“ dinatus, ordinem ſic ſuſceptum nun-
ue quam ratifcàſſet, poſtquam ad annos
un diſcretionis pervenit, miniſtrando in ta-
,. li Ordine, per ſe loquendo licitè, &
n E. valide contrahit matrimonium: abſti-
aE“ nere tamen debet ab exercitio Ordinis,

108

109

Domm prout ſapienter ſtatuit Eccleſia. coa. Ad

I =noſtram item .:ſegnifical um nobis. De Ré-

8 cgular. Et cum comuni tenent Sanchez.
ab. 7. Aiſp. 29. u. 6. Sporer. n. 47. fin.

Quxr.

98 Conferentia quintn
Quxr. Sto, Utrum vis dirimendi
matrimonium proveniat immediatèé es

voto annexo Ordini ſacro, an verè im-

mediate ex ordinatione, leu conſtitu⸗
tione Eccleſiæ?
R. Vis dirimendi certèò emperpio
venit ex ordinatione Eccleſiæ, non ta-
men ſemper ex voto. Prior Pars do⸗
cetur à Scoto & aliis 88. communiter 3

quibuſcum ſentit Gobat. zr. 9, n. 270.
& habetur clarè in Concil. Trid. fuprà

et. Seſj. 24. Can. 9g. Altera verè pars,
quèd ſcilicet non emper proveniat im-
mediaté ex voto, inde ſuaderi poteſt;
tum quia plures graviſſimi DD. mox ci⸗
tandi tenent, Clericos i in ſacris conſti.
tutos, non Ni voti, ſed tantuùm Vi con-
ſtitutionis Eccleſiaſtice teneri ad CCli⸗
batum & obſervantiam caſtitatis; tum

etiam quia poteſt contingere, ut quis

velit ſuſcipere Ordinem ſacrum, & ta-
men nolit vovere caſtitatem; quò cali
certè non tenebitur ſervare altitatemn
ex voto: er odicendum, quèòd hæc ob-
ligatio nonentpet oriatur ex voto Or=
dinibus ſacris annexo, quamvis ſemper
ex ordinatione Eccleſi. ie, quippe quæ
voluit ad hujus obſervantiam obligare
omnes, quotquot Ordines ſacros ſuſci⸗
piendo voluntariè ſeſe conſecrtum
60 5

Neingea
Do K el
i Enns,
Plunr min
t Undlci⸗

ſtedten

Tellt, ad
fentia,&:
Dn aCtls en
M IIYI E

Proponun
irCa⸗

e

n 6
nhlau
adtri,
nnnſc
D
npl tum
lanfi⸗

. 0

its
vis Cirine
Timmedin
10, Aurel
,len Cnl

to lengen
cleſie,e
Prior es
.Cin
er en 4
rhrorene
Uuderi ho⸗
iDM
nlcrie
Znthm
enetiti
icri⸗
gere,1
licrum,
eni; lil
e al
oeft⸗
S tel

De impédimentis Voti & Ord. e. 99
Deo; & quidem juſtiſſimè: nam, ut
dit Scotus g, diſt! 3z. n. g. Clericus de-
putatur miniſterio ſacro; quod requi-
rit munditiam mentis, & carnis, per-
picacitatem intellectůs, & fervorem
affectůs, ad quæ omnia diſponit conti-
nentia; & ad eéorum oppoſita frequen-
tia actüs carnalis. Gob. Suarez. Kugler
. IIZI. & alii plurées. u
Proponuntur, & breviter reſolvun-
tur Caſus prackici de impedimento

—WVoti & Ordinis.
CLA SIS PRIMIISs.
Tie ante annum decimum ſexium,
quem erediderat ſe jamiam com-

pleviſ Jölemniter profeſſa eſt quen-

dam Ordinem ſacrum, al qué in äéollem

ber compluriism annorum ocurricula ufe

Tae ad Iri klſimum Rüa at atis annum eſt
onerſatn. Tanädem verb, ubi inaudiit,

Profeſſionem ſuam, utpote falctam ante

completusm, annum decimum ſoxtum,
nullam fuiſſe ac irritam, animum mur
tavit & habitum,; relictogque Monaſte-
ris matrimonium cont raxit. QLuagri-
tur an validb 2
G z R. In

111

100 Conferentia quinta
R. In foro fori, ſeu in foro Feccle-
ſiaſtico præſumitur invalide contraxiſ-
ſe. Ratio eſt: quia Eccleſia prudenter
præſumit, Titiam intra tam lon
gum temporis tractum ſaltem tacitè
ſuam ratificàſſe profeſſionem, præſer-
tim ſi interea contra valorem ſuæ pro-
fefſionis nunquam exceperit. Verum-
tamen, cùm Eccleſiæ nequeat fupplere
conſenſum ad valorem profeſſionis ne-
ceſſarium; hinc dicendum, quèòd, ſi Titia,
poſtquam cognovit nullitate profefſfſio-
nis, eandem nunquam amplius ratifica-
verit, matrimonium contractum in fo-
ro conſcientiæ, & coram Deo omnino

valeat. Quin etiam datò, quèd de-

prehenſo errore, & nullitate profeſſio-
nis ſuæ, Titia intra quinquennium à
die profeſſionis reclamâfſfet, quamvis
non exaudita à fuis Superioribus, poſ-
ſet modè interpellare Ordinarium, vel
ſummum Pontificem, & procul dubio,
facta priùs probatione de defectu æta-
tis, & nullitate profeſſionis, matrimo-

nium declararetur validum, atque li-

beri, ſi quos fuſeepiſſet, legitimi. Vid.
La Croix. 4. n. SyHYy.

Diinpen

(l

ſenm
hehe
en Nubgia
leptione, i
uidglret.
Uut man.
lumnhe
nmiumn cn
Mrg, hin
hſientig
e l. gui
euemilx
N a
lidus,
WR
Ulten br
pohbeè&

Nenproni

—

CA-

olultſa
.. ket dene
Conditia
COhlegu
N
ronio
60 eſt

4 Deimpedimentis VoticzOrd. &. 101
enomn CASIIS SECMINDUIS.
eſia put
ra tun Srnzyenien, e qud ſperaret amplam
llen conſequi benefcium, ſuſeepit Ordi-
nem, Mm zenz JSabätaconatus, en tamen cum in-
Nrenſat zentione, ut ordo ſen ordinatio 1eſpectu
git ſn Met valeret, ſe benefieium obtineret, ſo-
Gber ens non. Tandem vers dum advertit .
roleſion ſo vana Jpe deluſum, contraxit matri-
„gudcii monium ocum dempronia rei prorſus ig-
ne it warz;,; hinc jam non nihil anzkins, &.
nplis I conſeientia ſtimulis agitatus, petit ſoei-
tadunm ve. 1. quid de valore ſui Ordinis? &.
noon aid de valore ſui matrimonii ſabi eſſet
,l zenendum 5
nee R. ad primum. Ordo reipſa non fuit
inmqgenmm validus. Ratio eſt: quia ad valorem
Get, eu ordinis in aduitis requiritur intentio
oribis ſaltem habitualis, & quidem abſoluta
Civariun dro hic & nunc, ſuſcipiendi ordinem: at
ocI Sempronius talem non habuit: immè
eknt noluit ſuſcipere Ordinem, niſi obtine-
s ret beneficium: ergo deficiente hac
, Cconditione, deficit intentio, & per
giini conſequens valor Ordinis. Hinc
aad zdum. Matrimonium à Sem- 113
=pronio contractum, reipſa & coram
Leo eſt validum; quia cum Ordinem
“ 6 3 validèe

112

102 Conferentia quinza S
validè non ſuſceperit, impedimentum
dirimens non contravit. Unde ſi ſup-

ponatur eſſe in tali loco, ubi ignotus

omnibus, poſſit ſine ſeandalo Iori

cohabitare, non ſoluùm licebit, ſed eti-

am tenebitur eidem adhærere. Verum
cùm in foro externo præſumatur habu-
iſſe intentionem abſolutam ſufeipiendi
Ordinem, pariter præſumetur pro nul-⸗
litate matrimonii, nec dubitandum,
quin, ſi res Eccleſiæ innoteſceret, com-
pelleretur uxorem deſerere. Neque

mirandum de tali præſumptione; quan-

doquidem talis præſumptio omnino
conveniens, immè neceſfſaria ſit ad

tollenda ſcandala, aliaſque perturbatio-
nes, quæ in Eccleſia facilé orirentur,
ſi cuilibet defectum internæ intentio-
nis alleganti fides adhiberetur, prop-

tereâque ab Ordine ſacro reéſilire, & ad
ſtatum conjugalem tranſire permittere⸗

tur. Hac de cauſa multa matrimonia

præſumuntur valida in foro fori, quæ

tamen in foro poli (propter impedi-

mentum merè occultum) valida non
ſunt, ait Gloſſa in cap. cum in Apoſtolica.
Et in cap. Js, qui. de ſponſczl. item in

cap. ad Noſtram. de onjug. ſervor. Vid.=

Clericat. deiſ. 19. E. 33. ..

Deimhea
lices. A
Pronidsabl
Einen, vor
Continentie
ſahtineret
R. Inha
1 cdotine
eeicl
eoied e⸗
natrimon
lun, ind
Dtane
Advove⸗
M. gen.

(C

i/
Man 1
ut bert/
lulai
fae
Murante
tur, an

RKi

ult, n

De impedimentis Voti & Ord. &e. 103
moclinen —Dices. At quid, ſi ſupponatur Sem-
IIelt Pronius abſolutè quidem intendiſſe Or-
hiigi dinem, votum tamen ſeu obligationem
ndh. Continentiæ non, niſi ſub conditione .
ebit,Ete Ne obtineret henefcinm Gperatums
trett. n. R. In hac ſuppoſitione non teneretur 114
Ponrattr ad continentiam vi voti; cùm nullum e-
a ſulint milſerit: nihilominus „quia voluntarié
. uſcepiſſe ſupponitur Ordinem ſacrum,
neni eoipséò ex conſtitutione Eccleſiæ con-
e r traxit impedimentum: per conſequens
leſune matrimonium attentatum fuiſſet nul-
ee Ium, imo Sacrilegum, non quidem vi
tenee voti , ſed ratione Ordinis ſacri ,mane-
ppne bitque obligatus ad continendum, vel
eeſrn ad vovendam continentiam, ait Gobat.
epemm „„, 9. n. 271.
8 orkeg “

relll,,

hielt, ( . Ajus cognoments Simplicius, ſaſce-

l . . . „. .
nen bit minores Ordines, ſiniſtre exi-
4 ne ,Nimans, etiam his eſſe annexum votum,
N0

s. aut certe praceptun Eccleſiæ de ſervan-
ter 4* dacg aſt Utatét vVeryetun. Nihilominus ma-
B ſ la ſide, & conſèientia multum remur-
14, meiurante matrimonium iniit. Luagri-
R. Si intendit ſe obligare quantum po- I15
etuit, matrimonium reipſa ſubſiſtit; quia

104 Conferentia gainta
impedimentum dirimens non dependet
ex ſiniſtra exiſtimatione Caii, ſed ex
conſtitutione Eccleſiæ: Eccleſia autem
Ordinibus minoribus nullum annexuit
impedimentum: ergo. Dubitandum at-
men minimeè eſt, quin contrahendo pec-
caverit mortaliter, ſaltem ex conſeien-
tia erronea, eoquia putavit ſe agere
contra prohibitionem Eccleſiæ, utique

in materia gravi, & tamen non abſti-

nuit à matrimonio. Vid. Gobat. cit.

n. 27. Sporer. z. 415. Babenſt hic art. 2.

.. 25. .

116 Dictum tamen eſt: ſ; intendit ſeob-

ligare qcant um potuit tdatéô enim quèd
hoc non intenderit, ſimulque exiſti-
maverit, matrimonium ſibi jam impolſ⸗
ſibile propter Ordines minores, dicen-
dum foret, matrimonium eſſe nullum,
proindéque revalidandũ mediante no-
vo conſenſu. Ratio eſt: quia ad valorem
matrimonii requiritur conſenſus effi-
cax: reſpectu impoſſibilium autem non
datur efficax voluntas: ergo cùm Cajus
exiſtimaverit matrimonium ſibi eſſe im
poſſibile, eò ipſo non potuit efficaciter
in illud conſentire. At verò, ſi inten-
dit facere quantum potuit, per hanc
ſuam intentionem correxiſſe cenſetur
alteram illam erroneam cxiſtimatio-
nem,

—

Deiſrai
ten, gud
infollbile
ices,

Auibus cre

emne c⸗
lult emitt
Umirince
Wmonmun
Arn
60 Conlel
Cit. A no
Ws, nerr
iterer
ttimonick

en

luten
terpreta
menvot
ſcum,

Coro

C
i
lenn
Mamr
bens
.

Deimpedimentis voti & Ord. & c. 10 5
nonen nem, quâ putavit matrimonium fſibi
C,K impoſſibile eſſe.
Leckam Dices. Cajus ſuſcipiendo minores,
lhumm annen guibus credidit annexum efle votum
Nubitmdn ſolemne caſtitatis, ſatem implicitèe vo-
tahenn luit emittere hoc votum: ergo con-
GGH⁊I traxit impedimentum dirimens, & ma-
twit e trimonium eſt abſolutè nullum.
cleſe, . KR. Transmiſsô antecedente, negan- 117
en donm do conſeq. quia ùt ait Gobat proximée
. Gobun oit. & nos jam ſuperiùs z. 7z. notavi-
entes mus, nemo privata authoritate valet e-
mittere votum caſtitatis, dirimens ma-
rud trimonium: licèt ergo daremus (quod
ASeine tamen Sanchez. lib. 7. Adiſp. 31. u. J. ab-
dlgue ei ſolutè negat) Cajum implicitè, & in-
Pinmim terpretativé voviſſe caſtiratem, hoc ta-
men votum, utpote privata auctoritate

elſe l factum, non haberet vim dirimendi.
nunen⸗ Corollaria ex dictis inferenda.
dſtic, Olliges ex dictis 1. Summum Pon- 118

tas tificem diſpenſare poſſe in voto ſo-
lemni Religionis ſeu Caſtitatis, ad

e „effectum contrahendi matrimonium,
H . quamvis ſumma Sedes non conſueverit

„ . diſpenſare in hoc voto, niſi urgentiſſi-
S e GC ·j ma

119

—

106 Conferentia quinnag“
ma de cauſa. Ratio eſt: quia ſecun-
dùm dicta & probata z. 1os. Votum
ſolemne dirimit ſolùm jure ecclelſiaſti-
co: atqui in hoc ſummus Pontifex, ceu
ſupremus in Eccleſia Legislator, poteſt
diſpenſare: ergo hæc facultas ſummæ
Sedi non eſt deneganda; præſertim cùm
aliunde conſtet, Succeſſoribus D. Petri
concereditam à Chriſto fuiſſe ampliſſi-
mam poteſtatem diſpenſandi, juxta il-
lud Matth. 16. V. 19. quidquid ligave-
ris ſuper terram, erit ligatum & in
cælis, & quidquid ſolveris - -erit ſolu-
Dices. Cap. cum ad Monaſterium.
De ſtatu Monachorum. Exprelſsèé dici-
tur: abdicatio proprietatis, ſicut & cu-

Dehnpeni
tto
Un koar
tenrilt,9
Ullrre
elarerlte
ttekegt
lerpretant,
bybirhi
Nmiohu
Cudttar:
nee, ur

s ſh

ſontelle
fü, M
Crſi
de perl
ferum

ſt odia aſt Utatis ,ades ſt anneXau Reguls D

monachali, ut contra am nec ſummus
Pontifex poſſit licentiam indulgere: at
poſſet ſecunduùm hanc reſponſionem: er-
g0, &c. l
OConfirmatur. Profeſſio religioſa ju-
re naturali & divino obligat ad obſer-
vantiam votorum: atqui Pontifex ne-

quit diſpenſare in jure naturali aut divi-

no: ergo nec in voto.

doceri, quòd nec Pontifex poſſit dare
licentiam contra cuſtodiam caſtitatis
3 Ke-

R. Ad objeét. cit. Capitulé ſolum.

nepzyit
440
tlone,
li
Ger

4

t: guin ſe
, 109, Vo
ure eecle
8Pontitey’
ölator,
Aolras lun
Prelenia
DribusE
fuille n
indi,un
gilie
gutmn
PI⸗ A

Inſſn
Eyprebt 4
1,
eNL
erſN
Reree!
lle 8
oſonen

relgie
1r AN.
Ontiken 17
Aiard

De impedimentis Voti & Ord. &x., 107
Religioſo quà tali, & quamdiu ſuppo-
nitur ligatus voté caſtitatis: non au-
tem vult, quòd nequeat dare licentiam
ſublatò prius voto, ubi Religioſus jam

ceſſiaverit eſſe talis: & in hunc ſenſum,

teſte Kugler z. 166 5. Cit. Capitulum in-
terpretantur Suarez, Sanchez, Barbo-
ſa, Pirhing, & omnes fere Canoniſtæ.
Ratio hujus interpretationis inde con-
cluditur: quia non quærebatur à Pon-
tifice, utrum Abbas poſſit aliquem à
votis ſubſtantialibus abſolvere, ut de-
ſinat eſſe Monachus: aliunde enim con-
ſtitit, Abbatibus id non competere; ſed
quæſtio erat, an Monacho in Religio-
ne perſiſtenti poſſit Abbas aliquarum
rerum ſtriétam proprietatem indulgere:
& hoc fieri poſſe vel ab ipſo Pontifice,
negavit Pontifex. Hinc S

Ad Confir. R. cum eadem diſtinc-

tione. Profeſiio Religioſa jure natu-
rali & divino obligat, quamdiu Mona-
chus à votis non eſt abſolutus legitimè,
con. Suppoſita tali abſolutione, & vo-
torum ſublatione, facta à ſumo Ponti-
fice neg. maj. & Jappoſttum, quòd
Pontifex in tali caſu diſpenſet in jure di⸗
vino, niſi indirectè.

. Collig. 2dèò, non eſſe omnino cer-

tum, quèòd Subdiaconus, vel etiam Sa-

121

I0S Cönferentia quinta
cerdos ſæcularis vi voti teneantur ad
obſerwantiam caſtitatis; quia quamplu-
res etiam graves Doctores, Scot. Maſtr.
Boſco, Herincx (upraà relati, Averſa
& alii tenent probabiliter, cos ſolum
obligari ex præcepto eccleſiaſtico. Qua:
re ſi ſupponamus Clericum ſæcularem,

qui Ordines ſacros ſuſcepiſſet, animò

non vovendi, nee ſe obligandi ad con-
tinentiam, & deinceps ſolo actu interno,
conſenſu, vel dele ctatione morola, abſ-
que deſiderio vel intentione opere ex-

terno peccandi &c. contra virtutem
caſtitatis deliquiſſet, probabiliter non

peccàâſſet peccato ſacrilegii; tum quia,
ut fupponitur, caſtitatem nunquam vo-
vit; tum etiam quia juxta probabilem
multorum opinionem, Eccleſia actum
merè internum prohibere non poteſt;,
Vel certè non ſatis videtur conſtare actu
prohibuiſſe. Hinc etiam talis proba-
biliter ſatisfaceret in confeſſione ſeſe
accuſando in hunc modum: delectatks
Joam cogitationibus venereis &c, &c. eti⸗
amſi non exprimeret, ſe eſſe conſtitu-
tum in ſacris. Sporer. z. 57z. Gob, tract.
122 Collig. 3tiè, Matrimonium 4 Cle-
rico, vel etiam Religioio apoſtata con-

tractum, nullum eſſe, immò & Sacrile-

gum.

Minraln
Num Rat
nnliciter
Cum fnatrim
KrCicis: &
Etr. 10.,
1elen Cone
uas Monae
rietint,
6pellanr,
elvovent,
kegleres,
tonem (
len un.

erntor

Cer.
ere ſe⸗
Auſi ,
lel Nuſa
M. Et
lenn ucl
Porer.,
14.

Dei

“ Coz

viso De impedimentis Voti &! Ord. &c. 109
ti tenemm gum. Ratio eſt: quia Eccleſia tales
Squisum ſimpliciter inhabilitavit ad contrahen-
es, NoM dum matrimonium, prout jam conſtat
reſati, M ex dictis: & videri poteſt apud Laym.
ter, 1I. . Ef. 10. part. g. c. 3, n. I. ubi plura
cleſalie refert Concilia, & Patres, qui nuprtias,
u Ieels quas Monachi, aut Sanctimoniales con-
Nlgncimm appellant. Quamobré cap. 1. Qu! Cleric.
1o actuinten vel vovent. declarantur ipsô facto ir-
ne morol, regulares, & incurrunt excommunica-
tone den tionem quamvis non reſervatam) per
ntri win Clem. un. de conſang. E- Aſinit. Porro
beiige. Imperator Juſtinianus L. s. C. de Epiſé.
giumg & Cer . ſtatuit: Ni quis non dicam ra-
nhungun Vere Ned attentare tantnm, Jungendi
Drobli Aesd Matvimonii, ſjacratiſimas Virgi-

* Im 6S aiſits fuerit . capit ali Pa‿nn Fferia-
wenm le Wur. Et tales in Confeſſionali ne qui-
rcankne: dem audiendi ſunt, niſi ſeparati, inquit
nts n Sporer. z. 143â. Vid. Clericat. deciſ. 25.
m: .
e. C ONFERENTIA
eſee Cli 8 E KI A.

De Impedimento Dirimente
un Cognationis Carnalis, Spiritua-

oſate . .
AS lis, & legalis.
D

8IM-

Conferentia ſexta
SIMMARIIM.„

123. Cognatio ut ſio eſ Propinguitas Pernarai
ed que triplex.
124. Carnalis eſt propinguitas; orta e Vusr
eς, Jön propaßatitone carnali.
125 Quid nomine Kipitis mteifigatur! ⁶½
126. Quid nomine Gradus itenumn
127. QRuid nomine linez ? quæ zripleæ elt.

128. Tradantur tres régulz, dd ogneſeendam

diſtantianz Perfſonarum.
129: Cognatio naturalis jure novo ſe extendit ai
ad Atum gradum inolaſivè
130. Docetar modus; praclics imdetigardinho
pinguitaten Perſonaruni
121. Taditur äalius moda: inveſtigandi.
132. Quo jare hoc impedimoentum dir imat ma-
krimoniunnmi? Et

133.˙ Quando Papa ſoleat in hoc di Wpenſare 1

134. Cognazio ſpiritualis oritur ex collatione, bel

Jasſoéptionée Sacramenti; 5 idque jure Eocleſia
Kticoe:
135. Dir imit wairimoöniuni contrabendat 3
non iten jam contractum.
136. Mig, be, betua.
137. Ut Patrinus inéurrat boc mpedimertam:
requiruntur guatuor conditiones
128. Dum infans per alizam levatur, Hino ipa⸗
lis ſeu Mandans contrabit hoc inapedimen-
zunm.

139. Cognatio legalis ex adoptione pervenit; gus

140. duplea eſt.

141. Probabiäus exr ſola adoptione berfeäta ori-

uar,

142. Quo⸗

Deimpe⸗

il uchu

14) bloir
mmj Matri
3 colinei
14 Rnon he
i wonten
1) Bene dend
leb ltqnil
imn eubiti
erenß,
lin lenuce
149. Ntoi
ecſtteh ,
160. Ouidſ
lzl Marit
umn Fil
nendi ge
1, ufil
Gec
nleg
, dſn,
tat
unt,
6 4/ 8
leiin⸗
ſ d 1
lweyt

uitai Nin

1, onta r
Ngatr, 6
iglere
40 lzrlſn

ob ſrer

4 neſtel

“
umn Gimi

eſnel
4 len

ontrkeni⸗

ipelimi

el.
tur,!
an⸗

=

De imp. dirim. Cogn. Carn. &c. 111
142 Quothhur ſe extendat hoc impedimentam: 3

143. Reſolpitur Cäſus I. de eb, qui poſt contrac-
tunt Matrinzoniani zucipit daéitare, au non

Vit conſanguineu, ſuæ LIlæoris? Hic,

144. Si non habet fationabilem aus ſanm debiran-
di, uon tenetun inquirere &c.
145. Pene verò s ſirationabiliter dubitet.
146. Et quid., ſante contrattunti Mak imonium
jam dubitàſſet
147. Reſolvitur Cafus 17. de gu am Parvulo
Egrenſt, Cujus noömine Parentei aliam LPuel-
lam levaver ant.
148. Quid juris de tali conſuetudine

149. Reſolvitur Caſus III. de Marito, dTuii in ne-

ceſſitate baptizaverat propriam’ſobolenz.
150. Quid ſi ponſus baptiget brolem JIfuz ſponſæ!
151, Maritus etiam ſine neceffitate baptizan Ju⸗
um PFilium, probabilint non Privutrr. jare Per
tendi debitum.
152 2. Infhideler validè contrabunt matimonis 88
Iieit ſint conlanguinei in 2do, 3 7%, vel 4 4–⁵
Gradea &g.
153. Ss ſponſus: in sto, & ſponſn in ado graducor-
vingat communent Ripitem, vatlias contra-
hunt.
154. An, & quinam Patrinus non contr. zhaf
impedimentum Cognationis ſpiritualis?

i5s Et quid, li plures l, maul eun den zfaniem

ſeven

123

rreCyee. 2 Härt⸗ 24.

Pratmittumtur & breviter re .
vuntur quæſita, Ritu neceſſaria ad re-

ſolvendos Caſus de unhedimnenro
triplicis Cognationis, ſeilicet
Carnalis, „Spiritualis, α
Leg alis.

Ures I1mè, quid 4 t Cognatio, &
— quotuplex:

conjunctio, ſeu propinguitas Perlona-

tam; quæ ſecundutn communem Doc-
torum eſt triplex, nempé I. naturalis,
quæ ex ſanguine; 2. Spiritualis, quæ

eX adminiſtratione, aut ſuſceptione Sa-
cramentorum, 3. & legalis, quæ ex

Adoptione oritur. Ratio hujus diſtin-

ctionis facile conſtabit; nam ex tribus

capitibus modè recenſitis poteſt oriri
conjunctio, ſeu propinguitas Perſona-

rum: ergo & cognatio.
Quxr. 2dò, quid ſit cognation na⸗
turalis?

124 R. Eſt conjunctio ſeu propinguitas

Perſonarum, ab eodem propinguo ſti⸗
pite deſeendentium, per carnalem pro-

Pagationem contracta. Ita D. Thom.:

Sanchez.

hen

R. Nomine cognationis intelligitu

Nein. .d/

,. Hoc
Aumin
Uunt 15,e00
. tbeo
lnenpantur
Upui iei
Ptent,
H
lentarum
un Uie r
ein
ſtte,
ng id i
Rem dcſee
mmedin ger
leſcender
en l
5
abins
UId E
Conai
urirl
ſen
dertinl
Rreciatn
ture,
Plirni

4

teniter tl
ecellain
mpedinenn
is, ſelic

Ualls,

De imp. dirim. Cuga. Carn. &c, 11¾
Sanchez. & communi DD. Kugler n.

7293. Hæc verò cognatio naturalis
alio nomine vocari conſuevit eonſaàn-
guinitas, eoquèd ſit quaſi ſangainis uni-
as. & ab eodem ſanguine deſcendentes
nuncupantur conſanguinei, ſeun etiam
cognati ‚quia ab eodem ſanguine & ſti⸗
pite nati. Qocirea H L

Notandum, nomine ſtipitis impræ-

ſentiarum intelligi illam Perfonam, à

1t Cogen

nis intali
zlith
mmmnuen!
e1. nn
ritulls,,
ſeeytin
O huſis
namn er 1
in lens

oite,
pile
D,
Gc⸗

A aliæ proficiſcuntur. Sie Adam &
Eva dicuntur eommunis humani Gene-
ris ſtipes, eoquòd totum humanum ge⸗
nus ab ipſis per carnalem propagatio-
nem deſcendar. Quia verò Perſonæ
media generatione naturali ab invicem
deſcendentes in diverſos gradus & li-
neas ſolent diſtribui; hine non abs re
Quæxr. 3tid „Quid intelligatur no-
mine gradûs, & quid nomine lineæ?
R. 1. Per gradum intelligitur diſtan-
ria unius Perfonæ ad allam; five habi-

126

tudo diſtantium Perſonarum „ qua

cognoſcitur, quotà cognationis, vel

agnationis diſtantida Perſongæ inter ſe

differant. Sic v. g. Filius, cùm vi ge⸗
nerationis immedlatè à Parentibus pro-
greliarur ‚dicitur ſuo modé ab ipfis
iſtare, & facere unum gradum conſan-
guinitats.

1 14 Conferentia ſexta

127 R. 2d. Per lineam hic intelligitur

ordinatio, ſive ordinata colleétio Per-
ſonarum ab uno ſtipite deſcendentium.
Quia verò contingere ſolet, ut vel una

Perſona ab alia deſcendat imediatè, v. g.

filius, aut filia à Parente ſuo; vel etiam
plures ab eodem ſtipite, ut frater &ſoror,
quamvis nec à ſorore frater, nec frater
à ſorore; hinc à Doctoribus communi-
ter duplex ſtatuitur linea conſanguinita-

tis, nẽpe rect a & obliqua ſèn transverſa.

L inea recta eſt coordinatio Perſona-
rum, quarum una ab alia deſcendit,
vel immediatè, ùt Filia à Patre, vel me-
diatè, ut Neptis ab Avo. Porro, ſi Fi-
lius comparetur ad Patrem, Avum vel
Abavum &c. dicetur linea recta Men-

dens: ſi autem Pater comparetur ad Fi-
lium, Neptim &c. dicetur deſcendent.

Linea obliqua ſeu tranſverſa eſt coor-

dinatio Perſonarum, quæ ab eodem
iem communi ſtipite deſcendum,

ed ita, ut unanon deſcendat ab altera,

ſicut, v. g. Frater & ſoror &c. & tales

perſonæ ſemper ſunt collocandæ in li-
nea obliqua, ſeu tranfſverſa. “

. .

uòdſi Perſonæ in linea tranſverſa

collocatæ æqualiter diſtent à communi
ſtipite, ùt frater & ſoror &c. dicitur

linea transverſa æqualis; ſi inæqualiter,

its

„

WA reo

4

Deſſhir

Wrmplr
Cetrineatr
ſecl predi
teris eonla
t. Kd
liek, uor⸗
in bnris
Mocd

(lendihnske

nietto d
Colllefen
e: iu
t ſunt
r Müla
Peneratie
EPilium
dux P
umn Catur
Gnn &)
tiones G
Note du
S⸗ Inua
Ua thi

Mnſiſ,

Olleiinn

llter u

le⸗ De imp. dirim. Cogn. Can. &c. 1I5
Hic intelt ita ur una plus diſtet, quàm alcera, di-
eolledhh cetur linea tranſverſa inæ qualis;, prouf
Geſtenan facilè patebit ex præſenti Schemmate
Clet, ſt arboris conſanguinicaris.
Kimmeci. (Quær. At0, unde p? cticè dignoſci
eſio; i queat, quoto gradu unaquæque perſo-
rfiued na-in quavis linea diſtet ab altera?
ater, AA R. Hoc dignoſci poteſt ex tribus ſe- 129
tibuscum quentibus regulis, quas DD. commu-
aconſug niter pro diverſitate linearum aſſignare
utes conſueverun. JMM
naiel rmaigitur regula pro linea Tecta eſt
glin dee hæc: in linea rebta tot Rant radus,
Pmt. uor. unt perſonæ, und ôlnm dempta;vel;
,Lom ut alii loquuntur: tot ſant gradas, gtot
ten, Au gen iones. Ware cùm inter Patrem
nenkete Filium detur unica tantum generatio,
mpren & duæ Perſonæ, pariter unicus tan-
ur ℳα ta datur gradus: e contra quia intet
Kerhele Avum & Nepotem dantur duæ genera-
ur de tiones & tres perſonæ, hinc Avus à&
e detet nepote duobus diſtat gradibus. .
dAA 2zda regula pro lincea tranſverſa æ⸗
rde quali eſt hœc : in, linen tranſverſa achul-
loener; li tot gradibls Perfona diſtant intér. N,
eu. 7e0, quaælibet, vel una ers en diſtat à
en tit Dnν ſtipite 3 hinc quia duo fratres,
. vel etiam frater & ſoror uno gradu di-
ſtant a Parente ceu communi ſtipite,
3

ingu Hriter uno gradu diſtant inter ſe.

1I 2 3t1

116 Conferentia ſexta
3tia regula pro linea tranſverſa inæ-
quali eſt ſequens: in linea tranſverſa
inæquali tot gradibus perſonæ diſtant
inter ſe, quot vemotior perſona diſtat
commani ſtipite. Hinc frater & filia
ſororis diſtant inter ſe duobus gradibus;
quia filia ſeun neptis ex ſorore duobus

gradibus diſtat à communi ſtipite.

129 K. Jure antiquo olim ſe extendit uſ

uær. ytò, quouſque hoc impedi-
mentum Cognationis naturalis ſeu con-
ſanguinitatis ſe extendat? 2
que ad gradum ſeptimum: placuit ta-
men Eccleſiæ ob rationabiles cauſas jus
illud antiquum corrigere: unde vi juris
novi cap. Non debet. de Conſang. & Aßßi.
nit. Solùm ſe extendit uſque ad Atum
gradum incluſivè. Hinc Titius in me-
dio ſchemmatis, arboris ſcilicet con-
ſanguinitatis poſitus, vinculò conſan-
guinitatis impeditur in tantum, ut cum
nulla alia perſona in eodem ſchemmate
deſcripta valeat contrahere matrimo-
nium. Ita cum communi Reiffenſt. cit.
Quzxr. 6tò, quo modé in praxi pro-
cedendum, ut inveſtigetur propingui-
tas perſonarum ſanguine junctarum?

130 K. 1. cum P. Reiffenſt. Thl. mor. tr.

14. diſt. 14. n. IoI. hoc facilè colligi
poſſe ex ſchemmate arboris conſangui-

k
kanſyerliin
trißi
ſone
inndt
frater &l
busgradl
Drore d
iſtipite
hocime
ralisku

exten!
: len
les
Uaceni⸗
ne 4
iriusne
ilict
l e
Um,G
ſchekm
nprul, “ððWMN
ropit,
Ctarumn
l.
Uc
Onun

Nim
unts S
Pyrnr in
linvs
Lenlorel
Aunper
hnn
S ſetlonarn
on N
rperti
Telad
ulen
Kepllk
Eerehe
Ciſter
tclgur
Illrun
itinte
nitaii,
Whle

De imp. dirim. Cogn. Carn. &. 117
nitatis, & quidem ſequenti modo. Col-
locetur in medio arboris, ubi Titium
poſuimus, una perſona, deinde aſcen-
dendo vel deſcendendo inveſti getur, an
Alltera perſona, de cujus propinquitate
AQdQdubitatur, pertineat ad unam reliquarum
perſonarum, ſeu etiam cellularum, vel
non? Si ad unam illarum deprehenda-
tur pertinere, tunc vel ad lineam rectam
vel ad obliquam, Xqualem, vel inæ-
qualem pertinebit; proindéque juxta
