omnia patent ex dictis n. 771. & ſegg.
Dices. Ergône Titius ſtatim ips6
facto incurrit privationem beneficii

Eecclelſiaſtici, ſi quod habuit, & inhabili-
tatem ad tale inpoſterum conſequendũ?

R. Plures DD. cenſent, has pœnas ſta-
tim incurri ante omnem ſententiam Ju-

dicis; quia Pontifex dicit: ipss facto
rivamus &c. idque verum exiſtimat

Sporer, quando delictum eſſet notoriũ.
At verò, ſi ſupponatur adhuc eſſe, ac ma-
nere occultum, probabile cenſet idem
Sporer n. 7az. neutram ex iſtis duabus
Pœnis incurri ante ſententiam declara-
toriam criminis. Non privationis;
quia hæc eſt pœna poſitiva, exigens ad

ſui executionem actum poſitivum; qua-

lem nemo tenetur in ſè ipſum exercere
ante omnem ſententiam. Nec inhabi-
litatis; licèt enim hæc ſit pœna purè
privativa, nullum exigens actum poſiti-
vum; quia tamen apponitur immediatè
ad pœnam privationis, quæ actum ad ſui

executionem poſtulat; hinc putat Spor.

cit. eam ſequi conditionem poœnæ pri-
vVationis, ideôque non incurri ante ſen-

Eedtiam

Uunc o
lenturn
Piuhati
Urr. Hott

llm n

Mualg.
Contratn
1, deb
elent,
otemert
imnte 0
m: .
Dices
Penſatis
blle, ſo
ne! ten

Cotfhuni

XNe
lceſ.
lanc, B
Rorer,
Molin)
Nntion
Uregu⸗
Nis)nil

„

4 De Abortu, ejuſaémque pœnis. 443
beneſe tentiam declaratoriam criminis. In
linu hanc opinionem pariter inclinare vi-
Gmim dentur noſter Portell. in dubiis Regular.
e. Me V. inhabilitas. n. 3. ubi citat Sanch. Na-
ℳ vVarr. Sotum, Molin. & Ledeſm, ac no-
rin viſſimè noſter Kazenberger in upplem.
henei Decalog. P. SWor. c. I. dct. 3. n. 265.
itl. Contra tamen Reiffenſt. . 5. it. 1o. n.
Nent 20. & Schmalzgrueb. eodem tit. n. 322.
ensk cenſent, hanc pœnam inhabilitatis, ut-
dm. pote merùm privativam, ſtatim incur-
fah ri ante omnem ſententiam declarato-
im riam: quod videtur probabilius.
notori Dices adhuc. Quidſi autem omnibus
ſenen. penſatis maneat dubium etiam invinci-
ſer iten bile, fueritnè fœtus jam animatus nec
dum ne tenebiturnè ſe Titius gerere ùt ex-
dee Ccomunicatü, irregularem, inhabilé? &.
R. Negativé. Ita Tambur. Decal. lib. 479
e 1. 6.3. ſ. 7. V. Irregularitas. n. 2. Diana,
mzr⸗ Franc. Bard. de conſe. diſe. 6. c. 7. J. 4.
deme Sporer, & alii plures contra Sanchez

Molin. Matthæucci, & nonnullos alios.
n Ratio noſtra eſt: quia non eſt ponenda
m ſoſ. irregularitas (idem dicito de aliis pœ-
Umeli nis) niſi in caſibus jure expreſſis, ut ha-

uoni betur e. Is qui. de ſent. éccom. 6. at, in ju-
e rs nullibi exprimitur irregularitas pro
caſu, ubi de morte, vel homicidio cau-
rk. ſato dubitabatur, ſed tantùm pro caſibus:

=

S

=

444 Conferentia decima nona
ubi conſtabat de corpore delicti, ſeu de

homicidio certè patrato, & dubitabatur
de efficacia cooperationis ad morté: er-
go cùm in noſtro caſu nõ conſtet, homi-

cidiũ eſſe perpetratũ, dicendũ, quòd Ti-

tius noſter non incurrerit præfatas poe-

nas, eò prælſertim, quèòd, ùt diciturke-

gul. 39. Nur. in 6. in pœnis benignior eſt

Imterpretatio facienda.
Dices tandem. Sed nunquid Titius

iteratò ineurrit excommunicationem &

irregularitatem ex eo, quòd propinato à
ſe pharmaco mulieri animam expulerit?

480 R. Multi opinantur, Eum, qui vacat

operi illicito, fieri irregularem, ſi mors
inde ſequatur etiam contra intentio-

nem operantis; cùm enim poſuerit cau-
ſam de ſe illicitam & periculoſam ad in-

ferendam mortem, præſumitur voluiſſe

ipſam mortem. Nec dubitandum, quin
Titius noſter in foro externo pronun-
ciaretur irregularis, ob rationem mox
allegatam. Quin etiam in foro inter-

no ſeſeè ùt talem gerere deberet, ſi mor-
tem Mulieris intendiſſet. Quia tamen,

ut caſus fert, mors puellæ aceidit præter
intentionem; hinc dicendum, quòd ex

hoc capite nec excommunicationem,
nec irregularitatem incurrerit. Ita A-
vila, Henriquez, & alii apud Laym. l.
4 3. r.

de,

dtf., ).6
C Ratl
Menloni

icho,n

kliin
rticuloh
Oereculp
Ur: ergo
y 5
Clenorn
Unmmd con

Enem

Mniseri
CA
Enpre

n

1t At/
MTiri
at, ,
.
una⸗ 1

nden

X. hl

CuIN

Uusllre
Utenden
18 Veln
ncigide⸗

AUminn

n De Abortu, uſdlémque pænis. 4445
li ſae 3. fr. 3. 6. o. Z. 4. fine. La Croix. lib..n.
bitiet g92. Ratio eſt: quia pœna excommu-
ortet. nicationis, vel etiam irregularitatis ex
hom. delicto, non infligitur ex eo, quèòd opus
od in ſe licitum vel illicitum, ſeu etiam
eO periculoſum ſit, ſed ex eo, quòd ex tali
imd. Opere culpabiliter homini mors infera⸗
mir tur: ergo ſi ſupponatur non inten-
AQiſſe mortem mulieris, ſed hanc præter,
Tis immdò contra ipſius intentionem fuiſſe
onem ſecutam, ſaltem in foro conſcientiæ im-⸗
Umt munis erit à prædictis pœnis.

Ne CASIIS SECHNDIS.

uo QEmpronius Uxorem ſuam vulde præ-
won 5 . 2 7
en gnantem non verbis ſölum, ſod &

ee erbheribus dirè tractavit; unde conti-
it, at axor abortiretur, & infantu-
mma lus vic in lucem editus moreretur. Rm-
r tol proniusfact, jam ponitens gquærit & du-
n itat, an à quolibet Confelſario appror
mun bato ab Epiſeopo poſſit abſolvi? quid re-
RK Spondendumb
e RK. In hoc caſu pariter attendendů, & 481
accuratè inquirendum eſt, an Sempro.

iutumne, nius Uxorem ſuam tam dirè tractando
ee intenderit abortum, & mortem infan-
,(e tis, velnon? ſi intendit, procul dubio
t incidit excommunicationem à Sixto V.
. . fulminatam; immè & caſum Celſiſſi⸗
6o. mo

7

.

446 Conferentia decima nona N'’
mo noſtro reſervatum: unde non poteſt Legular
abſolvi à quolibet Confeſſario, ſed ab uli.
eo duntaxat, qui gaudet poteſtate ab- ken hi
ſolvendi à Caſibus ſummo Pontifici, & Alluien
Epiſcopo reſervatis, ſi tamen ſuppona- loni
tur non ignoràâſſe hujuſmodi pœnas. lckelal
Sin verò homicidium aut abortum mi- Mnmtin
nimè intendiſſet(prout plerumque fieri Migan
ſolet à ſimilibus) dicendum, quòd poſ- fllie
ſit abſolvi à quolibet approbato Confeſ- ll ,n
ſario. KRatio eſt: quia Sixtus V. ſuo nddtin
fulmine illos tantùm ferire intendit, qui dtroln
voluntarik procurant, ſeu etiam Pdo- Alcitery
seè quærunt abortum. Conſimiliter, de- N. nn
creêtum Celſiſſimi noſtri Paſſavienſis, u- (ultar
bi homicidium reſervatur, ſolùm loqui- Cꝗg
tur de homicidio voluntariè commiſo e „α.
ergo ſi Sempronius fateatur, ſe homici- (
dium vel abortum minimè intendiſſe,
non incurrit dictas pœnas, nec caſum rlit⸗
reſervatum. .“ Wütt
Dices. Quidſi autem Sempronius di- iweugz
cat, ſe percutiendo advertiſſe quidem a- Mo ter
liqualiter periculum abortûs, non ta- volum
men intendiſſe abortuumm M
482 R. Nec in tali caſu incurrit excom- ſinun
municationem Sixti V. quia non ſuppo- linrent
nitur procurſſe abortum: probabiliter uprin,
nec Caſum reſervatum Epiſcopo: licet lleng
hôc non obſtante potuerit incidere ir- Mini,
re-

—

nilitere.
Wlenit

lunlogle

iſ
Etendl

hec

.

ronimc
gbiden
3 n;
rit dn
no ⸗

1
1,/

ronanlit
nclten

1e⸗

De Aborti, jaſdémqe pœcnis. 447
regularitatem ex delicto homicidii ca-
ſualis. Hinc P. Sporer z. 7aÿ3. bene in-
fert, Epiſcopum poſſe diſpenſare in irre-
gularitate ex tali abortu, ſicut & quoli-
bet homicidio caſuali occulto, indi-

rectè ſolùm voluntario: quia Pontifex

cit. tantùm loquitur de abortu volun-
tariè procurato, & Concilium Trid. in
facultate conceſſa Epiſcopis ſolùm ex-
cipit homicidium voluntarium: atqui

homicidium tantùm indirecte & imper-
fecte voluntarium, non poteſt dici ſim-
pliciter voluntariũ: ergo. Suarez diſp.15.
Sesk. 1I. Z. 2. & commun. DD. quam ſe-

quitur Filliuc. tr. 2. c. 3. n. g6.

CaASIIS TE-RT III’8s..)

nd ( A'a ex adulterio conceperat à Czjo,
ehon

alere, vel Marito Japphonere cogeretur,

qui eidem, ne prolem adulterinam

Japius ſuaſèrat, et priuſqnuam fäe‿tus ani-
maretur, abortum procuraret. Caja à

longo tempore renuit Xai malignuen

conſilium: tandem verd, Poſteaquumfäa-

tum jam ſenſerat animalum, mutavit
animum, & ſibimet non rarò vim inta-
lit, ventrem & corpus ſaum vehementer
comprimendo, ſubinde etiam aſſeribus

allidendo, nec non gravibus oneribus
Iubjiciendos quibus de cauſis tandem,

non

448 Cconferentia decimn nona
non ſine extremo vitæ periculo, enixa eſt
fatum exnnimem. Quakritur jam,
qualiter iti adalteri peccaverint, &*
quules incurrerint pœnas!

483 R. Qaja peccavit mukipliciter, &

graviſſimè quidem. I. Adulterando

contra caſtitatem & juſtitiam. 2. Com-
mittendo parricidium contra charita-

tem & pietatem proli debiram, immè

& 3. contra charitatem erga ſe ipſam;
quia enecando fœtum in utero, expo-
ſuit ſe evidenti periculo vitæ, prout e-
ventus monſtravit, nec potuit hoc pe-

riculumſitamen ſanæ mentis fuit) non
prævidere. Quare indubitanter ( ſi
non intervenit ignorantia) incidit ex-

communicationem Sixti V. & caſum in

hac Diocéſi reſervatum Epiſcopo. Ca-

jum verò quod attinet, dicendum,

quèòd etiam ipſe peccaverit mortaliter
ſuadendo abortum. Et ſiquidem con-

ſilium ſuum nunquam revocſſe ſuppo-
hatur, ita, ut Mulier ipfius conſiliò in-
duca fœtum enecaverit, procul dubio
incurrit pœnas jam recenſitas. Sin au-

tem conſilium malignum pro poſſibili
fevocando, & contrariis rationibus e

vertendo, Mulierem quantùm in ſe erat;
fetrahere ſtuduit à concepto ſcelere;
& præſertim ſi proteſtatus fuit, ſe noe
“ ut

lintei

dea
1r feti
Probabil
necexen
I Abl
trcoi,
ſuetian

Mann

Cvarein
Conlil
tts N
Cegler.
1leb,.

tie
lexpe⸗

ſiet

Mondum
Ule non

uutge

od i,

Gtun

um De Abortu tejaſädémque penis. 449
,ein ur fœtus jam animatus occideretur
e. probabiliter nec Caſum reſervatum,
G nec excommunicationem, vel alias poE
nas à Sixto V. latas incurrit. Ratio
tr, eſt: quia, ut ſupponitur, parricidium,
Iumd ſeu etiam procuratio abortũs poſt fœ=- HH
UI tum animatum, ipſi non fuit voluntaria;
drm quare in tali caſu Mulier non tam vi
nyimm conſilii, quàm motu propriæ im probi-
pen tatis ac nequitiæ abortum procuraſſe
, eh cenſetur. Vid. Laym. lib. 1. r. y. p. 2.
t. c. 5. Z. 7. fn. Spor. z. 730. ubi plures

mede bro hac opinione referunt.

hn a e §. III.

“W Corollaria ex dictis inferenda.
an (Olliges ex dictis primò, procura- 484
tionem aborts à Parentibus fac-
enunt, tam ſemper eſſe qualificatum, ſeu du-
notllte plex peccatum. Ratio patet ex dictis:
e. quia non tantüm repugnat virtuti ju-
ea itig, ſed vel maximé ctiam virturi pie-
e raris, Prout communiſſimè notant Dh.
üt Et liceèt procurantes abortum fœtus
nondum animati, homicidium propriè
tale non commitrant, tamen comthit-
tunt quaſi homicidium. Unde Tertul-
n lianus in Apologeticoc. 9. Kripſt. Nobis
boemicidis ſemper intey dicto eitamn con-
9 KE,

ceptum aters, dum Meſaggal in ho-
eAAKiE . AGas Age.

475ß’ Conferentia decima nona
minem delibatur, diſſolvere non licet.
Homicidii feſtinatio eſt, prohibere naſci-

nec refert, natam quis eripiat animam,

an diſturbet naſeentem.

487 Coll. zdò. Clericum, qui poſt pro⸗

curatum abortum fœtus animati ſolen-
niter exercer actum Ordinis, v. g. bap-
tizando, celebrando &c. peccare mor-
taliter per ſè loqudo. Ratio eſt: quia pro-
curando talem abortum incidit excom-
municationem, & irregularitatem: at-
qui talibus non licet exercere actum
Ordinis: ergo. Quin etiam, ſi atum
Ordinis exerceat ſoôlenniter, de novo
incurrit irregularitatem, ob violatio-
nem cenſuræ Eccleſiaſticæ, ùt habetur

in qur. Canon. toto titul. de Ceric. ex.

comm. miniſtrante.
486 Dictum tamen fuit, quèòd per ſe lo-
quendopeccet. Per accidens enim & à
peccato, & ab irre ularitate modò di-
ta excuſabitur, ſi actum Ordinis, etiam
ſolenniter, in tali ſtatu exercuerit exi-
gente caſu neceſſitatis, ita ut abſque
periculo infamiæ, vel ſcandali abſti-
nere non potuerit. Ratio eſt: quia le-
ge naturali ac divina quivis, & maxi-
me Clericus tenetur cavere ſcandalũ,
nec non vitam ſuâ, atq; famam tueri: er-
20 eadem lege tenetur in tali caſu (ad e-

Fuum c
ionen

N.

(itunde

Ctüni⸗
Tregul
tlum0O

iker

Uututali
SMerren
Uütone
Col.
mbnicae

ſcee F
09 :1
nirentie
lecelſit
umum
empr⸗
2 9.
uni gin
ennſd
hr
keticl

ben

DeAbortu, ejuſalémque penis. A4
Vitandum ſcandalum) exercere actum
Ordinis: & contra lex, quæ prohibet
irregulari, & excommunicato exerci-
tium Ordinis, eſt tantum humana: at-
NN qui lex humana debet cedere divinæ &
iden naturali, dum non poteſt ſimul cum illa
vg dbſervwari: ergo lex Eccleſiæ in tali ca-
reng. ſu non obligat. Hin
rr. Coll. 3. Hujuſmodi Clerico excom- 487
excor municato & c. illicò laborandum eſſe,ut
en: Aà quàm citiſſimè diſpenſationem, & abſo-
Adun lutionem impetret, vel à ſummo Ponti-
ſacnn fice, vVel, ſi neceſſitas urgeat, ab Epif-
Genh Lcopo: interim tamen poſt peractam pœ-
ol- nitentiam celebrare poterit, quoties
keberm neceſſitas poſtulaverit ad vitandam in-
“ famiam, vel ſcandalum &c. ob ratio-
nem proximè datam. MM
4 „CQoll. 4t0, & cum Reiffenſt. cit. I. y. 488
ind zit. 20. . 2. inferes, valde miferos ac
e“ infelices eſſe, qui abortum fœtus ani-
m mati directe & voluntarièe procurant,
etne vel conſilium aut auxilium adh abortum
“ H præbent „Præſertim ſi ſint
i A. Derici, ſive curati, ſive etiam fimpli-
. G. ces, beneficium habentes, Vel non. Si
Xm enim nullum pro illo tempore adhuc
“ habeant beneficium, nullum amplius
artit conſequi valent, niſ difpenſentur à
c Papa, quantumvis delictum maneat oc-
. Ff 2 cul-

45y2 Cuonferentia decima nona

cultum. Si autem habeant beneficium,
illud quidem ante ſententiam criminis

declaratoriã dimittere non tenentur;

tamen ante eandem ſententiam, & licèt

delictũ ſit occultũ, ſunt ipſò facto

irregulares; per conſequens præter alios

irregularitatis effectus, non ampliuùs
poſſunt celebrare Miſſas (niſi ſubſit peri-
culum ſeandali) quot tamen plurima

peneficia requirunt; ut proin ſaltem

489

ex hoc capite ante omnem Judicis ſen-

tentiam in foro conſcientiæ teneantur
dimittere ſua beneficia; eoquèd ſuæ
obligationi ratione beneficii contrac-
tæ, non amplius poſſint ſatisfacere,
niſi à S. Pontifice diſpenſentur; quod

difficillimè, & non, niſi urgentiflimis
de cauſis fieri poteſt, ùt habet Bulla

Sixtina Effrenata jam ſæpiùs cit. J. 5.
Vid Reiffenſt. cit. ðUYUM
Coll. tandem ytò, Eum, qui dubitat

invincibiliter, an procuraverit abortũ,

vel, an ex ſua procuratione aut coope-
ratione abortus ſit ſecutus nee ne, ſive

dubiò merùm negativo, ſive etiam po-

ſitivo dubitet, non teneri ſe gerere ùt
ecxcommunicatum aut irregularem. Id-
ipfſum à fortiori dicendum eſt de eo,

qui habet rationes probabiles, quèòd
non ſit ſecutus abortus, & tantùm ne-

g-

Utire
io
Prelen
.
Dios
ktione⸗
licetlt

humn .

Mlleri
mumad
IUln de⸗

ibleen

Urepal
X

niur
mum,

ſuexrit
ſe ſübl
tar hal

lcus,

kinc d⸗
Rronth
micig.
17. l.
ſümam

(uand
ink u

4 De Abortu, ejuſdémque pœnis. 453
defin gativèe dubitat, an non fortè ſit ſecutus?
cii Ratio jam ſuprà n. 479. inſinuata fuit:
erem præſertim etiam, quia nemo in dubiis
in praſumitur deliquiſſe. L. merit. f. pro
Soeto.
nrn Dices. At quid, ſi talis ſolum habeat
I rationes probabiles contra ſe, quòd ſci-
l licet ſit ſecutus abortus, quia v. g. poſt
plrin fœtum jam certèò animatum propinavit
lltan Mulieri medicamentum de ſe efficaciſſi-
es er mum ad procurationem ejuſdem, & me-
metn rum negativè dubitat, an abortus ſit
uddſun ſubſecutus ‚tenebiturnè ſe gerere ùt
cTIme irregularem & excommunicatum?
eror, R. Tenetur. Ratio eſt: quia ſuppo- 490
rzn nitur præbuiſſe medium de ſe efficaciſſi-
ens mum, ex quo naturaliter ſubſequi con-
Pe an ſuevit abortus: ergo præſumi debet fuiſ-
Gt,% ſe ſubſecutus: & cùm nullam ſuppona-
tuur habere rationem, quare non eſſet ſe-
Atia cutus, atque merùm negativè dubitet;
lidorl hinc debet ſe gerere ùt irregularem,
ch prouthabetur c. petitio taa. 25. de ho-
e e micid. Ita Tambur. ic. c. y. N. un. n.

lop 17. Et licèt facta in dubio non præ-
egereen ſumantur fallit tamen bhæc regula
quando ſuntſolita feri I. ale. C. de d.
o inſtrum. Ita & P. Theſaurus apud Dian.

rv. 5. reſol. 26. Maſcardus Concluſ. 732.
v. . & v. apud Spor. n. Z,522

44 Ccunferentin vigeſim

CONFERHENTIA

De impetrandis, vel nonim-

petrandis diſpenſationibus ſuper
impedimentis Matrimonii.

8SII MMARI U M.
491. Suwimuas Vontifex in omnibus impedimen-
trs jare humano zantäum introductis, potelt

diſpenſarg; OðOSMZVM
49 *. Iu aliquibut tanzen nangugm, aut certè

non, nilſi de raro contingenti diſpentare conlueer

493 Etiavs Epifoopo conapetit facultas diſpen-
Jandi in impedimentis juris bhumani, pryalertims
pvolt econt: altum jam mat rimonium.

494. Immô & ante Matrimoniam, in caſu ur-

gentis neceſſitatis.

495. Iehuper Contearii Mendieantium poſſunt

Adiſpenfa'e in im pedimento impediente, orzo ex
voro ſimplici, non relervath S. Pontifici: inpms
probabiliter etiam invoto implici perpekuæ ca-

Litatis, pro can ergentiſimaæ neceſſitatit.
496. Item pro Emils eaſu nec eſſtatis poſſunt di-

impedimentis nihil valent.

497 LQui intendit pelee diſpenſationem . debet

pra priniis attendere“, Riens impedimentum
ocoultum, vel publicum!

498. §. Et notoriung, diſpenſatio debet peti à

Da⸗

Jpenſare in occulto impedimento affinitatit, poſ
contratium jans Matrimonium: in aliis tamen

dei
Data,

tentiar

c99. Nil

ktumnſa

min,
ſol. Trad
Deritent
302. Akeri
5607 Irt

604 Ren

etltutier
conoder

o dieu⸗

tari ad
dob. Tal
tur he
Erpedl
509, Jn
ium,
Aliato,
lere 7
6ℳ. Re’
aloye 4

uiittt
menzi

uiſ
e Naß,
110, Re
muere
dint ,

De impetr. di Gorſaienites, c. 4 5

14
Dat ariae lautenz oceuttum, dà Majori Pæni-
P tenmntiario, vel ipfo S. Pontifice.
494999. Velin caſß 4 nee eſſi tatis ab Ppiſè obo „ez Ae⸗
tunm tuit.
500. In doe⸗ non debet reticeri verum, aut
Oimn. eæprimi falſum: & quænam ſint eæprimenda
5501. Traditur Exeniplar Epiſtolæ ad cajo/en
er Penitentiarium.
. 5S02. Alterii Exemplar ad ipfum ſuiunz Tontifice.

3. Tertium ad Epiſcopum.
. 504. Reglolvitur Caſus 1. de ſponſo, qui dubitat de
vvoalore ſuæ diſpenſationis obtentæ; eoquòd ante

Hii. ewecutionenz diſpenſationis iterats carnaliter
p cognoverit conſanguineam ſponlæ ſitæ,
S05. Si oum alia conſanguinea ſponſæ interim peo-
A cadler, non poſſet vi bajas di Wenſationis babili-
etolin zari ad Matrimonium. .
306. Tales di Wenlatione communiter Sr tiun-
AMe tur effectum à tempors Ewecutionis, non d die⸗

Naiß Ebpeditionis RKomæ faclæ
. 507. Si talis Wonſus j. jam diſpenſatus per Conjfeha-
eE rium, itéeratö peccdſſet eounz eadem, vel etians
alia conſanguinkea ſud Vos, Aeberet iterat pe=
n n tvere d Hpenſutionem.
,usς 508. Reſolvitur Caſus II. de es, qui dubitat d.e
md valore dij SMpenſationi ſuper impedimento conſa
ftue guinitatis; eòquòd in Si, plica nullam tecerit
, mentionem de vozto ingrediendi Religionen: .
unn Ju ſeſs obſtrinxeraet.
509. Talis jom polſet diſpenſari ab Epiſcopo 1. 7.

d urgeat neceſſitas, vel perienlum animarunz.
510., Reſolvitur Caſus III. deo, dui noluit re-
en, ℳ linquere occaſion? browineain proptereng, Conte N.
snm lfJarius noluit ewequi diſpenſationenz.

51I. Confe WVarin tamen, Eidens tradendo? tter
Ff H 4 5
ihi, etl. 4

7

4A56 Cconferentia vigeſima Dei
tas Apoſtolicas, non ineurrit excomunigationt. (itn:
512. An alius potuerit illam diſpenſationé exe- ne
quid?colhigi debet ex inſeèriptione litze —arun imeate
513. R R Patres Societatis à ſuis Superioribus ogarh
Agoepautati, gaudent privilegio eweguendi hujuf- Alturt,
modi litteras Apoſtolicas, lieét Pint inſeriptæ glun
Magiſtro Theologiæ &. Eodem piivi- riiſpl
legio gaudent Lecdtot?zs Jubilati noſtri Serapbici nenuiſt
Ordinis. 51
514. Clanusſuiæ litterari ſant ad amaſſim obſervude. Um
515. Docetur prawis exequendi diſpenſationem. 1. 1
5§16. Luid, N dubium oriatur, An gratia diſpen- if
lJtionis extendat ſe ad talem Caſumw Einentt

517. Qui certus de inzzetrata diſpenfätione, dubi- tbes, t
tat, an ſit valida? poz Et prælumere pro valore. Hen

Præmittuntur, & breviter reſol- d ſe
vuntur queæſita, ſeitu neceſſaria ad debi- ceſeen
tè reſolvendos Caſus circa diſpenſatio- inqao

nes in cauſis matrimonialibus im- Ou
petrandas, vel non impe- 20og

491 (Uæres primô, in quibus impedi- conlbe
. mentis S. Pontifex poſſit, & in el
quibus ſoleat diſpenſare 460
R. I. Sumus Pontifex in omnibus im- nel
pedimentis Matrimonii tam impedien- cenlie
tibus, quàm etiam jure humano ſolüm caie
dirimentibus poteſt diſpenſare. Ratio len
eſt: quia omnia impedimenta jure ſo- ibitt
lùm humano dirimentia, ſunt introduc- NK
ta auctoritate & voluntate 88. Pontift- HKH

dDdeimzetr. diſpenſationibus, Gc. A,8

m ecumi: ergo eadem auctoritate & vo-

E Juntate Poôntificis poſſunt relaxari, ab-
G rogari, Vel ctiam dilpenſari; quia ut di-
e Ccitur c. 7. de Reg. Jap. Omnis res, per
rg qakſäunqué Cawcſas Zaſeitur, per aſäem
lung D Eziam diſſolvitur. Quæna auté impedi-

iHE menta jure humano ſolùm dirimant, di-
nun R. 2d0. Quamvis ſecundùm dicta, 492
aueſe Papa diſpenſare valeat in omnibus impe-
„ dimentis jure humano tantùm dirimen-“
e. tibus; tamen in ſequentibus non ſolet
ee diſpenſare. I. quidem non diſpenſat
LLoufn perſonis conſanguineis in linea re-
tet e Ga, ſeu talibus, quarum una ab altera
chr Ri e: deſcendit per carnalem propagationem,
beter in quocunque demum gradu diſtent. 2.

n. OQum conlſanguineis etiam in primo vel
iten ege gradu lineæ transverſæ conjunctis
. nunquam, vel vix unquam diſpenſare
ſt, b/ Sorto ſolemni adſtrictis, vel etiam in ſa-

cris Ordinibus conſtitutis rariſſimè, &
miner nõô, niſi urgentiſſimis de cauſis diſpenſare
erConſuevit. 4. Item cum illis Perſonis,
ſ quæ vel fine ſolemnitatibus ab Eccleſia
mn pralcriptis, vel etiam in gradibus pro-
ft . hHibitis ſeienter contrahere attentàrunt,
n ocr vix unquam, aut certè non, niſi dif-
Kcilimè diſpenſatur, prout Spor. . 54.

45 8S Conferentia vigeſimam —
La Croix, & alii DD. communiter no=-

tant, & ſtatuitur in Concilio Trid. de

reform. MWatr. S. 24. 6. J. In impedi-

mentis verò jure divino, & præſertim
naturali dirimentibus, diſpenſari non
poſſe, & nunquam diſpenſari, pariter

dictum fuit ſuprà z. 33 5. & 336.

Quær. 2dô, Utrũ etia Epiſcopusdiſpen-
ſare valeat in impedimentis dirimenti-
bus, jure Pontificio tantùm introductis?
493 R. primò. Poteſt in his Epiſcopus
diſpenſare poſt contractũ Matrimonium
pro foro conſcientiæ, ſi concurrant
fſequentia. I. Si Matrimoniũ ſit publi-
cũ. 2. Si impedimentũ ſit occultũ. 3. Si
initum ſit bona fide, ſeu cum ignorantia

impedimenti, ſaltem ex parte unius. 4. Si

in ſeparatione eſſet ſcandalũ. 5. Et ſi non

ſit facilis aditus ad Papam, ob pauperta-
tem, vel aliam cauſam, vel certè ſi ſit

periculum peccandi ex dilatione di-

ſpenſationis. Ita Sanchez, Krimer,
Filliuc. Kugler, aliiſque pluribus con-
geſtis La Croix de Matr. n. Sgp.

494 R. 20d. Etiam ante contractum ma-
trimonium poteſt Epiſcopus in dictis
impedimentis diſpenſare, quando eſt
urgentiſſima neceſſitas ſalutis animæ.
vel periculum in mora, & non eſt adi-
tus ad Papam. Ita rurſus La Croix cit-

LE

*1

Nyy,
1957.
Uliue.
uckin
Nirtun
Coir.
A: co
Krecet
kuumſe
Herlrei
entil
Clklasad
Clumin
ſnile,
ilhench
Animare
ſaatem!
zmimar
COnldet
terpres.
Rernece
nttis
Gimento
Pedur t
. n.
1tgo.
Penſare
e av.
elk uns

niterm⸗
Tri
inpel.
Eklettn
iriwer
Nrier N
ciſſer
reiment.
hducti
copis
nOtIIn.
corrant
ubl
tl
mmmn,
nind
Et Knon
npene⸗
nel
oe er.
Cinet)
bus eol⸗

Nunn
ancn
mune⸗
hekid⸗
oidi

4

2

De impetr. diſpenſationibus, & . 49
z. S35. Cardenas diſ. 2z. n. 636. Gobat,

Filliuc. Spor. Maſtrius & alii plurimi a-

pud Kugler n. 2134. Et ita declaraſſe
Sixtum V. Corradus teſtatur apud La
Croix L. 6. p. I. n. I17. Ratio autem

eſt: quia ſecundùm communiſſimam,

& receptam Theologorum, ac Canoni-
ſtarum ſententiam, poteſt Epiſcopus di-
ſpenſare in legibus Pontificiis in caſibus
urgentiſſimis, ubi non datur facilis re-
cuùrſus ad ſummam Sedem, & eſt peri-
culum in mora; tum quia non eſt vero-
ſimile, quòd Pontifex in tali caſu cum
diſpendio boni communis, & periculo

animarum, velit ſibi ſoli reſervare pote-
ſtatem à Chriſto conceſſlam in bonum

animarum; tum etiam quia praxis &
conſuetudo (quæ eſt optima legum in-
terpres, imò confert juriſdictioné) do-
cet, Epiſcopos diſpenſare, ubi tanta ur-

get neceſſitas, in impedimentis v. g. Af-

finitatis, Criminis &c. itémque in impe-

dimento impediente orto ex voto per-

petuæ caſtitatis, prout teſtantur Gobat
tr. 9. Z. 574. La Croix & Kugler A. citt.

ergo. Utrum autem Epiſcopus ita di-

ſpenſare valeat jure ordinario & per

ſe, an verò per accidens tantùm, non
eſt una omnium DD. opinio. Placet

in hoc judicium P. Kugler z. 2124. ubi

46 b Conferentia vigeſima
pro dirimenda hac controverſia, (quæ
videtur de modo loquendi potiùs, quàm
de ipſa re) ait, dictam poteſtatem Epiſ-
copi eſſe quaſi ordinariam, in quan-
tùm imitatur ordinariam in hoc, quòd
non ſit delegata certæ perſonæ, & Of-
ficio adhæreat: deficit autem ab ordina-
ria ſtrictè tali, quòd ſe nõ extendat ad ca-
ſus ordinarios, prout deberet ex ipſo no-
minis etymo, ſeu ordinariæ poteſtatis.
Quxr. 3ti0, Utrum etiam Mendi-
cantes gaudeant poteſtate diſpenſandi in
impedimentis Matrimonii?
KR. 1I. In impedimento impediente,
orto ex voto, quando illud votum
non eſt unum ex quinque Pontifici ſpe-
cialiter reſervatis, poſſunt diſpenſare.
Ita communiſſime DD. Herincx hic. Boſ-

co, Spor. Keiffenſtuel, Kazenberger

de legibus c. I. Selt. 4. n. 359. Ratio
eſt: quia vi fuorum privilegiorum poſ-
ſunt diſpenſare in omnibus votis, in
quibus Epiſcopi poſſunt diſpenſare jure
ordinario, prout videri poteſt apud

Spor. tr. 3. Decal. c. 3. Nelt. 3. u. 54.

atqui Epiſeopi jure ordinario diſpenſa-
re poſſunt in omnibus votis Papæ ſpe-
cialiter non refervatis: ergo. Hinc ſe-
qvWuitur, Regulares Mendicantes diſpenſa-
re poſſe I. in voto ſuſeipiendi Ordines.

zinvo
Uelper⸗
conc
Dubencl
Uitginit
4 ot non
Dobont
lur Kin
lter rel
Uiilomt
elſitis
Mendi⸗
orum
gret. tit
babilen
b. n,
ſeg !
Norin
orum
ds
Drinar
Lentili
Cinrio⸗
lini;
O
uüvert
tem &
nem

4
iapn
tidsi
Ntenki
ingu
hbe,ll
e,40
PDrein
Natales
Li
tellatß⸗
Mendl
Alandiin

elient⸗
1d votu

hetfn
erniN

De impetr. diſpenſationibus, &c. 461
2. in voto caſtitatis non perpetuæ, 3.
vel perpetuæ quidem, ſed pœnalis; vel
4. conditionatæ &c. item in voto non
nubendi, non fornicandi, ſervandi
virginitatem &c. Ratio eſt: quia hæc
vota non ſunt ſpecialiter reſervata ſum-
mo Pontifici. M
Quin etiam in voto caſtitatis perpe-
tuæ & integræ, quamvis hoc ſit ſpecia-
liter reſervatum ſummo Pontifici,
nihilominus in caſu urgentiſſimæ ne-
ceſſitatis diſpenſari poſſe à Confeſſario
Mendicantium (contra communiorem
aliorum) docet Reiffenſtuel lib. 3. De-

cret. tit. 34. n.4o. quam opinionem pro-

babilem cenſent Herincx de Lot. diſp. 4.
9.6. n, 73. Baſſæus Crouſers in cap. 7.
Reg. &. Franciſe. lect. 29. Kazenberger. I.
proximè cit. Ratio eſt: quia certum
eſt, quèòd Regulares vi privilegiorum
ſuorum diſpenſare valeant in omnibus
votis, in quibus Epiſcopi poſſunt jure
ordinario: atqui Epiſcopi in caſu ur-
gentiſſimæ neceſſitatis poſſunt jure or-

dinario diſpenſare in voto perpetuæ ca-
„ſtitatis; quia in tali caſu diſpenſant vi

ſui Officii, aut certè vi conſuetudinis
univerſaliter receptæ: conſuetudo au-

tem & Officium tribuunt jurisdictio-
nem ordinariam: ergo etiam in ſimili

62-

462 Cvnferentia vigeſina 1
caſu probabiliter id poſſunt Mendican-

tali eaſu ſolùm diſpenſet per poteſtatem
quaſi ordinariam (ut loquitur Kugler
diin omnibus votis, in quibus BEpiſeopi

e unt poteſtate ordinari

poteſtate quaſßt ordinaria: ſicut dum
aliquid favorabile conceditur Religio-
ſis, conceſſum cenſetur non ſolùm illis,

etiam qui ſunt quaſi Religioſi, ſeu No-

UInde Baſſæus apud Herincx cit. teſta-

—

tolleratam.

tes. Et datò etiam, adäkdiſeopusin füre, n

cit.) tamen, quia hæc poteſtas WRon,

a Mendicanti-
us conceſſa eſt favorabilis, ideôque pe
latè interpretanda; hinc non improba-
biliter dicitur, Mendicantes etiam poſ-
ſe diſpenſare, rarc⸗ Epiſcopus poteſt

qui ſunt propriè & ſtrictè Keligioſi, ſed

vitii, prout communiter fatentur DD.
& colligitur Argaw. c. Religioſo. H.
Daamvis. de Sentent. excommun. in 6.

tur, hanc ſententiam anno 1629,in Con-
ſiſtorio Cardinalium viſam fuiſſe, &

496 R. 2dò. Inſuper Regulares Mendican-
tes poſt Matrimonium ſive bona, ſive
mala fide contract, diſpenſare poſſunt
ſuper occulto impedimento affinitatis,

len
iil ⸗

kerd
rioren
mentooe
lennt,
rumn

atſe
ſing ,
e;.
J. N
jendlice
ſII. .
Krob.H
Alg b.
IIs Der.
Uthilegi
iin
ii,

ctiam in primo gradu, & prolem inde inz:
ſuſceptam legitimam declarare. 2. In a- kardun⸗
liis autem impedimentis dirimentinu Ledcen

%
ſenlen⸗
lteonwi

linſir

nclenti

DH
inprokr.
lun po.
potet

ul Cab

Wigi⸗

Pobet

lr N.
gturO

,,in⸗

t te.
ion
ile

eniic.

dtilin
ur Nuge

De impetr. diſpenſutionibus &c. 463
nihil poſſunt; quia talis poteſtas nec ex
jure, nec ex privilegio ipſis competit,
rout bene notavit Gobatér. 9. z. 721.
rior autem pars, quòd ſcil. in impedi⸗
mento occulto affinitatis diſpenſare va-
leant, docetur (contra communiorem

aliorum) à Richardo Roffenſi Epiſeo-

po & Martyre in Anglia in ſuo libello de
cauſa Matrimonii Regis Anglia. Chaſ-
ſaing. de Privileg. Mendicant. tr. .6. 5.
Propoſ. 2. Vera- Sux. 2. part. ſpeculi au-
ei. art. 27. Boſco diſp. 12. Kält. 13. .
195. Reiffenſt. zd. . Decret. in Ap-
pendice de diſpenſat. ſuper impediment.
g. II. n. g2. & ſéqq. ac noviſſimè à no-
ſtro P. Kazenberger in ſuo dapplem. De-
calog. P. Wor. c. I. Nect. g. n. gho, Ra-
tio hujus eſt: quia Patribus Auguſtinia-

nis per totum Mundum exiſtentibus
Leo X. clariſſimum, idque bullatum

privilegium conceſſit, quòd cum his,
qui in primo aſfinitatis gradu ſeienter,
aut ignoranter contraxeérunt, modo no-
torium id non Wuu, neque in judicium
productum, diſpenſare valeant, ut de
novocontrahant, & in odem contracto
matrimonio remaneant, prole etiam le-
gitima: ita tenor privilegii apud Ri-
chardum Roffenſ. I. cit. videndi: atqui
in eodem privilegio communicant alii
quo⸗

464 cuferentia vigeſima

te4 „ut DD. cit. no-
e Mendicantes, ut
ot erge &c. FErt licèt memoratum

privilegium velut inviſum à nonnul

liis impugnetur, tamen ſatis bene à
citt. vindicatur, & propugnatur!

n. r is iidemmet DD. moneant,
um⸗ dulates Andinnnte hoc privile-
ur Kegu ntur (niſi † ericulum r) ſed
Rentig Velaliänecalſitas urgeat “ .
1S. Pernitemtiariam vel ad Epiſco-

nſatione recurrant; quia-
diſpenſatione recurrant; quia
pum pro diſpenſatio eramenti, ſem-
Pum i valore Sacramenti En
Lubt Pnortet ſequi ſententias tutiores.
ig. dicta n. 424.

Onduntad innpctranchon- iccntärie⸗

R. I. Ante omnia attendendi

ſitn impedimentum e n d
Teeds Wlariento e en Ga ASe
Parta vicinix vel Parochiæ; item ſi de

ductum ſit ad forum contentioſiun, &

korn e n
ſuper eo pars eſt citata; A fortiori, ſijam

c pro impedi-
mente Eenrenn ſi Reus fuerit abſoltus
wum reputarur, ſ Reus fuerit

Dei⸗
i⸗
urga
Kint in
Uheiirn
(Coceli
xrltun
kode
nlm.
(hnlegt
Egub
(lnliaa.
Chim
ſori,
tur pub
tebitlit
ADa
Eemtil
ſientig
ſro bo
inoſt
iinteree
iriann
(ui in
atts

“ De impetr. diſpenſationibus, & . 4656
AtA à Judice, quam vis per falſos teſtes ſe
mmrmm purgâſfet; vel ſi unus tantùm aut alter
wun ſciat impedimentum. Notat tamen
Sbe idem Doctor cit. quòdſi in litteris Pon-
beet rikciis adderetur hæc clauſula: dumo-
tle do delictum ſeu impedimentũ omnino ſit
e veczltum, tunc ſi duo ſint, qui illud fciant
ei & probare poſſint, non ampliùs cenſerur
nien omnino ſeu totaliter occultum, ac per
en conſequens talis diſpenſatio foret nulla,
H eòôquòèd non fubſiſtat hæc conditio vel
Ks Lvlaufſulaa.
n R. ad zdum cum diſtinctione. Si 498
ess, enim diſpenſatio ſit petenda pro foro“
fori, eòquèd impedimentum ſuppona-
n rur publicum & notorium, tunc opor-
ir Lebit litteras ſupplices dirigere Romam
el ad Datariam ſeu Cancellariam. Si au-
teém diſpenlſatio ſit petenda pro forocon-
tune ſcientiæ tantùm, ſeu ùt alii dicunt, pro

nti nino ſit ocuktum, tunc per ſe loquendo
, litteræ erunt dirigendæ ad S. Pœniten-

D riariam, ſeu ad Eminent. Dominum
enl Cardinalem majorem Pœnitentiarium,

In4 qui in ſimilibus diſpenſar, & quidem
ii Sratis pro Deo. êèMV

ee Dixi tamen: per Je loquendo erunt di- 499
b, vigendeæ e&. Nam ſi impedimentum ſit
len occuletum, & neceſſitas urgeat, velin-

466 . Conferentia vigeſima d
ſtet periculum animæ, ſubinde potet imel
peti diſpenſatio ab Epiſcopo, ſecundam ſeft
dicta hactenus.

Quzr. Stò, quidnam in ipfis litteris rn
ſen in Supplica obſervandum ſit, & cx- uh
primendum 2* dbiur

5700o R. Eſt vel maximè cavendum, & (ſe i
obſervandum, ne in Supplica verum iche
ſupprimatur ſeu reticeatur, aut fals exx re
primatur; ſecus enim diſpenſatio cvar im
deret ſub-vel obreptitia, ideoque nul-
la. Quapropter ne talis error contin-
gat, oblervanda erunt ſequentia. I. nen
itit impedimentum ritè in ſua ſpecie ex- n
alio v. g. affinitatis pré impedimento im
conſanguinitatis, diſpenſatio eſſet nul-
la. 2. IUt accuraté exprimatur gradus; au-
etenim, ſi pro gradu primo vel 2do cx. ſzer
primeretur 3tius aut Atus, rurſus di- Ei
ſpenſatio nulla foret: ſecus dicendum, ſi i,
loco gradusv. g. 3tii fuiſſet poſitus Imus ft
aut adus; quia diſpenſans in gradu pri: 4
mo vel 2do, meritè creditur diſpen- d
Pponſi v. g. diſtent in gradibus inæqua- un
libus, cxprimi debet in quoto gradu
enla

quævis Perſona diſtet à communi ſtipi-
te; quia què minor eſt diſtantia, eè dif-
Kilids diſpenſatur. 4. Si plura ſmul if

