ticis coram ſuis Prædicantibus contra- Areſ it
ca eſſe valida, vel tanquam valida ag. Inteill
miſiſſet Claudio, ut tranfirer ad ada vo- (un Cmin
ta; quia non poteſt diſpenſare in impedi. (alos
mento ligaminis: ergo &c. Uits Ar

„Orollaria ex diclisinferenda. mun
300 (Olliges ex dictis 1. Matrimonium Laummd
à berſonis habitantibusin loco, SIN
ubi Tridentinum quoad præſens pun- d tenm
tum nunquam promulgatum, aut re- (kium, m
ceptum fuit, contractum ſine Parocho& rd cie
teſtibus, eſfe nihilominus validum. Ka- (lim, ve
tio eſt: quia Concilium cit. expreſsè Uunepoti
declarat, hoc decrertum nonobligare, ſiheracci
ei, boß, eriginta dies à peblicatione eint: Pncgn
etgo in loco ubi nunquam promulga- In l
tum eſt, non obligat, ac proinde tam Cngren
Indolæ illius loci, quàm advenæ, vel Uuhem
potiùs vagabundi, poterunt valide con- unli
trahere ſine Parocho & Teſtibus. E- Endcl
contra ſi Concilium Trid. in aliquo lo- katgii,
co promulgatum ſit & receptum, inva- is
lide Contrahitur matrimonium ſine aſ⸗ nicil
ſiſtentia proprii Parochi, tametſi con. Umtti
4 tka-

Nltide De imp. Clandeſt init. & Raptüs. 269
Nommm trahentes invincibiliter ignorent dic-
woninbm tam conſtitutionem; quia, ut dictum
ntibus enn eſt n. 259. ignorant tia etiam invincibi-
Punm vlia lis non reddit Perſonas habiles ad con-
Unumlun trahendum. Ita communis DD. apud
ſterudꝛm Sanch. Conink, Reiffenſt. RKugler n.
lreinin 565. &e alios. ib ſe
Dices. At quidſ ſponi exeant acha a-
lium locum, ubi Tridentinum non eſt
promulgatum vel receptum, ibique
matrimonium clandeſtine contrahant „
e. critnè Validum
in * K. cum diſtinctione. Si enim exi- 301
gtiuwinle⸗ crint præciséè animéô ibi contrahendi,
miut & denuo revertendi ad ſuum domi-
em, cilium, matrimonium erit nullum. Si
elnt verò cxierint animéô figendi ibi domi-
rl lnl cilium, vel quaſi domicilium, vel alte-
cücht rius negotii Pertradandi causà, ita, ut
* dir ibi per accidens quaſi, & fſine aude i in
liatimf legem, contraxerint, valebit matrimo-

J en nium. Ita enim declararum fuiſſe à§.

in Gongregatione, & abiUrbano VIII. ap-
* probatum anno T62V. I4. Auguſti, teſtan-
lte tur Lugo Reſponſ: mor. lib. I. dub. 36.
i Engel. 1i. 3. n. 20. Bar boſaà, Matt-

hæucci Proxime cit. & alii plures.
ie Dices iterum. (Wi ita exeunt è loco

ne domicilii ,ſolò etiam animo contrahen-
ſ di matrimonium alibi, utuntur jure
ic⸗ ſue

302

270 Cceonferentia duodecima
ſno: ergo non agunt in fraudem legis;
ergo etiam poſſunt in tali loco inire
matrimonium, non minùs, fquam alioz
contractus. unn
R. cum P. Schmalzgr. it. n. 113.
hujuſinodi matrimonia eſſe invalida

non tam ob fraudem, quàm ob decla-
rationem ſic approbatam à S. Pontifice,
ui noluit ita eludi decretum Triden-

tini. Unde non eſt paritas de aliis con-
tractibus; quia, ùt ſuponitur, & debet

. ſuppgni, aliis non obſtat ſpecialis lex,

ſicuti contractui matrimoniali. Qare
O; Gu ult. conſ.
Coll. 2dò, Chriſtianos degentesi in
artibus infidelium v. g. Turcarum, va-
idè contrahere. Idem dicendum de
contrahentibus in partibus hæretico-
rum, ubi Epiſcopus, Parochus, vel
alius Sacerdos habens licentiam aſſi ſten-
di, adiri non poteſt abſque periculo gra-
vis mali, v. g. carceris, exilii &c. &c.
Ratio eſt: quia omnino rationabiliter
per Epikejam præſumitur, non fuiſſe
mentem Concilii vel Pontificis, com-

prehendere talem caſum; quandoqui-

dem Eccleſia vi hujus conſtitutionis
ſolùm voluerit obviare malis ex matri-
monio clandeſtino ordinariè proveni-
entibus minimè verò obſtare, quò
. mi-

N inn

minds Cach

Porineiiss

Procbimat

Mlem. 50

. 1 Mll.!

(N134
i Cerho
n corumc
Thenhune
R ſer guenn

Cen

lgdi 3tl
N didre

umdmmde

Uod bie
Pohtti
tubennt
Untur. V
Eills y t

reibus

bu

n vel

(ren
Emnicln
Gd
Chamenn tn
ei

Meidg De imp. Candeſtinit. & Raptüs. 271
udene Winus Catholici in integris territoriis,
IiDEHE Provinciis ac, Diœceſibus, ex defectu
is,guumt Parochi matrimonio conjungi unquam
poſſent. Boſco, Marchant. Herincx.
d.1I Aiſz. See. 10. La Croix. . 770. Reiffenſt.
ele imd 11. . 13 4. ubi mox ſubjungit, hujus-
umbe modi Catholicis in partibus hæretico-
iSom rum coram duobus ſaltem teſtibus con
tetun A trahe ndum eſſe 5 eoquòd tales facilè ob-
scedin Tincri queant, & ita declaratum ſit à
Gin,A S. Congregatione Cardinalium.
ßeellil Coll. 3t10 „Milites Caſtra ſequen- 30
gti C. tes, qui proprium non habent Qapella-
num campeſtrem ſeu Miſſionarium, va⸗

0 egen lideuhigs conjungi poſſe à Parocho
Turcurunt. 10 Pitii s quia tales, cum nullibi fixum
– habeant domicilium „ meritò æquipa-
Prochi de illis, qui in præſidio collocati, vel
atim 9 rdinus Nobilium. ſuis deſervientes
iage 1 cialibus, per longum temporis ſpa⸗

idet tium, vel majorem anni partem ibidem
tontt ſuſtentantur; quia tales aquirunt quaſ
at domicilium, ideéque non ſunt vagi,
efck ſed quantùm attinet perceptionem Sa-
ude cramentorum, ſubditi Parocho il⸗
4 Eeni lius loci, in quo converſantur. Schiara,
.“ 4 La Croix. n. 751. Clericat. deciſ. 25.
ee Coll.

272 Conferentia duodecima

3995

ant: atqui hoc poſſunt, etiamſi inviti
aſſiſtant; ergo. Et ita declaratum fuiſſe

teſtantur Cleric. cit. n. 20. Fagnanus c.

Qusſitum. de pynit. & remiſ-. n.7. alii-

gente cauſa.
matrimonio quam cautiſſimè proce-

verſa apud La Croix approbantem /.
742. regulariter credendum non eſſe
contracturis, aſſerentibus ſe licentiam
habere contrahendi &c. niſi in ſcriptis
hujuſmodi licentiam exhibeant. Ratio

nimirum , quia, Cauſa matrimonii
eſt una de graviſſimis, ex qua dependet
animarum ſalus, nec facilè diſſolvi po-
ceſt matrimonium ſemel (licèt invali⸗-
de) contractum, ſine ſcandalis & aliis
. ma-⸗

Coll. 4t %, Valori matrimonii non
obſtare, tametſi teſtes vel Parochus aſ-
ſiſterent inviti. Ratio eſt: quia horum
præſentia ſolùm exigitur in eum finem,
ut de matrimonio contracto teſtari que-

que plures. Meritò tamen cenſet Aver-
ia apud La Croix, tales, præſentia Paro-
chi tam irreverenter abutentes, gravi-
ter peccare; quod procul dubio verum
exiſtimo, ſi fiat ſine gravi, & valdè ur-

dendum eſſe; monétque recté A-

hujus facilè colligetur ex dictis; tum

Ditn
uuünks ine

lln etperie
mmoree⸗
Earigiun
er hdehi
(munilet,

. 1 5 ethidend
à S. Congregatione die 11. Maii. 1669.

Eainrihte
ſin tber

306 CGollig. tandem yptò, Afſiſtentibus

“

1) Man
ine
nnnde

ien

oe Demp. Clanaeſtinit. & Raptuse 273
utiinonin maximis inconvenientiis; tum etiam
brn quia experientia docuit, à ſponſis in-
Egunm ſano amorée exccæcatis, jam pluries fuiſ-
tinamfr ſe excogitatas fraudes, quarum occaſi⸗
otetrig one Parochi, aliique, minùs quàm
caimt oportuiſſet, cautè procedentes, & fu⸗
Ahramme amn exhibentes præſentiam, turpiter
I. Mü& proſtituti fuere. Hinc & Concilium
,imm TriderSs. ez. de refonm. Matt. c. g. præ-
nAα ipit Barochis, ne Vagoram matrimoniis
ncenleth interfent niſt primo diligentem inqui-
emuh Ntiozem fecerint, & re ad Ordinarium
ents, delats ab eo licentiam id faciendiobtis
Gobio de Aluer Et hoc præceptum graviter
Evle obligare; meritò tenent Averia; San⸗=
chez, & alii communiter.

CONFERENTIA
eNI DECATkgꝰRZA TERTIA
len De Natura; & Eſſentia Matri-
ee monii, uſdémque Solemnita-
mmm 30. Mazrimonium Aſk legitina Maris at .
giee mina conjanktio, in individis am vi te ſciriu⸗

K

, tem & . l
. ſckie 3 . Elq; triplex, videlicet legitimnms, atam,
Ab eoutnatumm. ee
1

=

§ 269. u.

“

274 Conferentia decima tertia

309. Inter Fideles legitimè celebratum, elt Sas

cramentum.
30. Materia remota ſant corpora, proxima
eſt traditio: Forma autem ſunt verba, vel alia

Signa contrabentiü, conſensiiſatis eæprimentia
311. Miniſtri hujus Sacramenti ſunt ipfimet con-

trabentes: =
312. Non item Parochus: quiſolum N teſtis an-
thorizabilis.

313. Conſenſus oontrabentium debet eſſe mutuus,

voluntarius, liber, & abſolutur &e.
314. Si Matrimonium contrahatur ſub conditi-

one honeſta de præaterito, aut praſenti, ed ſub-

ſiſtente ſtatinz convalecit.

315. Si ſub conditione ptoyficè, vel etiam morali-

ter impolfibili, idebque abſque ſerio animo con-
trabendi, matrimonium eſt nullum.

316. Inforo tamen externo (niſi aliud conltet)

hujuſmodi conditiones habentur pro non adjee-
tis, & matrimonium praſumitur validum.
37. Si contrabitur ſub conditione repugnante
Jabſtantiæ Matrimonii, vel ejus triplici bono,
non valet. “
318. Valeret tamen, ſi contrabendo Je verè obli-
garent v. g. ad ſervandam fidem & . licèt bhabe-
rent intentionem aliquando non ſervandi &.

319. Ad Matrimonium legitimum requiritur

tripleæ ſolennitas, nempe I. trina denuntia-
tio. 2. Copulatio, ſeu benedibtio Parocht, 3. E-
juſdemque, & teſtiunz præſentia. “
320. Rgolvitur Cafus l. de Perlöna, Aua vol⸗
Bimpliei Caftitatis obſtridta, nuplit cum hac con-
ditione, ut ſibi liceret ſervare Caltitatem Deo
promiſſam. “
321. An talis Perſöna à Judice Eccleſialtieo con-
demnata ad reddendum debitum zeneatur, ve
ſa tems poſſis licitè reddere 2 322 Vi-

(DM.
R 38n cktur ei
tinem,

39 Mbitur
nirindacta
umininnuh
t. Nehoitur
umntum a
Uuit ere ⸗

l beebhee

i. Cpult Car
Mhnli

o⸗ Mrinn
Auunizeſor

n lunitt i

rio nondel
6. eeranti
Nranie cont
deeramzen

Qanch
uttahun

unpan,
1 e lan
14 in ut

nitenn De Nat. & Eſent. Matr. & . 275

lyutuni,l 322. Videtur eidenz confſalenduns, at petat di-

Vpenſationen.
pore 323. Rgſolvitur Caſus II. de Leella, qua Rereu n
nderti, A minis inducta (probabilius invalias) nuhpfit, &

ſtirertrinn. convivio nuptiali diſoeſſit.
iintiimt 22 4. Reloltitur Caſus III. de ſponſo, qui ob impe-
dimentum afknitatis occulté contractunr. res
zünng o nuit ducere iponſanm ſuam ‚proptereaque à Ja-
dice Eeclelialtico fust inearceratus &
lues 325. Copula Carnalis non et de ehéntia Matri-
tot 6ö. monii.
utrhbin 326. Matrimonia contracta cum pakto illad al-
enti, nandodi Wioendi per repudiuns & ſunt nulla.
327. Sacerdos in ſtatu diſgratiæ alſſltens Matri-

grinnn. maonio non peccat.
ſriaum 328. Teccant tamen graviterſponſi, in ſtatu diſ
um. gratiæ contrahentes; guia indignè ſur cepiunt
ſulenk Sacramentum.

4rjnint, 329. Quando per Epiſtolam, vel Procaratorem
zrd conttabnnt, debent eſſe in ſlata gratiæ pro ee
zinni ae tenmpore, qué contradtus fit per Procuratzorem.
zunhni 330. leſe tamen Procurator fungendo egatione
lua in ſtatu diſoratiæ, non peccat.

4 §. 1.
lent, Præmittuntur, & breviter reſol-

nut vuntur quæſita, ſcitu neceſſaria ad ritè .
decidendos Caſus de Natura ſeu
9 37 eſſentia Matrimonii.
“
Qnen primò. Quid ſit Matrimo-
mm nium?

„ K. Matrimonium eſt legitima Maris 307
1 ac cfœminæ conjunctio, individuam vi-

„

4

276 Conferentia decima tertia

tæ ſocietatem retinens. Ita in re com-
miunis. Dicitur autem conjunctio legi-

tima, id eſt, facta ſecundum leges,
inter Perſonas ſcilicet non irretitas im-
pedimento aliquo ſaltem dirimente.
Quèd autem conjunétio illa debeat efſe
individua ſeu perpetua, colligitur ex
fine primario, in quem inſtitutum eſt
matrimonium, nempe ad procreandam,
& honeſtè educandam prolem: hoc au-

tem nunquam, aut vix unquam fieret,

ſi Parentes non conjungerentur perpe-
tuo fœdere, ùt conſtabit ex dicendis:

ergo. Alii diſtinguunt inter matrimo-

nium in feri, & in falcto eſe. Matri-
monium in fieri (quod habet annexam

rationem Sacramenti, uùt videbimus)
deſcribitur à Scoto 4. diſt. 26. 4. Aß.

quòd ſit maris & fœminæ mutua trans-
latio corporum ſuorum, pro uſu per-

petuo, ad procreandam prolem, & de-

pitè educandam. Matrimonium au-
tem in facto eſſe, eſt mutua obligatio,
ſeu vinculum illud, quò conjuges inter
ſe mutuò indiſſolubiliter obligati per-
manent; quod vinculum eſt effectus

contractůs matrimonialis. Vid. Maſtr.

Quær. 2dò. Quotuplex ſit matrimo-
niumm 1

R. Ma- 4

Delltur.
Mtrin
Ctlytimu,
lytmmmn
W eonlentn
Abrenon.

rrauten

Pltiuitn
Ournon ſ
d ſeri
NEII.
ſinkuchrt
COnem
Dremhm
ſum ſteo
ſroniume
en inten
(nment
Mmmmg,
lene rerl
annll ve
(Eurnior
amng
Inkecen
Cranen
GAando

i,H4H
Itain k4

opunctoke
Undrn N
ieiimt
Ciinr
ilaceber:

colier
Inſtinmun

rocten
Olem: hi

entute .

ex Cicehl
Nrer wunn
oer U

De Natur. & eſent. Matr. &c. 297

R. Matrimonium eſt triplex, videli-308

cet legitimum, ratum, & conſamatum.
Legitimum dicitur illud, quod legiti⸗

mo conſenſu inter perſonas habiles,

ſeu jure non impeditas conſtitutum eſt.

Dicitur autem legitimum, eà quòd juxta

leges ſit initum. Et tale matrimonium

datur non ſolùm inter fideles baptiza-

tos, ſed etiam inter omnes illos infi-
deles, qui legitimè, id eſt, abſque
ullo impedimento dirimente con-
trahunt. Matrimonium ratum in

ſe includit legitimum, & inſuper addit

rationem Sacramenti, per quod ma-
jorem firmitatem aquirit, quamvis non-

dum ſit conſummatum. Et tale matri-

riis. monium datur ſolùm inter fideles, non

item inter infideles, utpote incapaces

Sacrameêenti. Tandem matrimonium

conſummatum appellatur, quod acce-

dente reali corporis uſu, ſeu copula

carnali perfecta, & de ſe ſufficiente ad

generationem, inter Conjuges eſt com-

Pletum & conſummatum. Ita rurſus
in re communiter DD.

Quær. 3tiè. Sitnè matrimonium Sa-
cramentum novæ legis inter fideles, &
quando à Chriſto inſtiturtum?
R. Eſt ſacramentum inter fideles, ſi
legitimè contrahatur, ſaltem cum in-
. 8 3 , ten⸗

309

278 Conferentia decima tertia
tentione illa generali faciendi, quod
Cbriſtus inſtituit. Ratio deſumitur
tum ex perpetua traditione & ſenſu
Eccleſiæ, tum etiam quia hoc nedum
Concilio Florentino, ſed etiam à Tri-
dentino &.. 24. Can. I. tanquam de fide

fuit definitum. Cæterùm de temporé,

qué contractus matrimonialis à Chriſto
ſit elevatus ad dignitatem Sacramenti,
non conveniunt DD. ùt videre eſt a-⸗
pud Clericat. de Matr. deciſ. 1. n. 1 .
Scotus, aliique plures ſatis veroſimili-
ter aſſerunt, fuiſſe elevatum tunc, quan-
do Chriſtus Dominus Matth. 19. ap.
probans matrimonium eò modo, quôò

primitùs inſtitutum fuerat Gen. c. 2.

ſubjunxit: quod Deus eunri, e
non ſeéparet j quandoquidem ali M
planius inveniatur inſtitutio hujus Sa
cramenti. Herincx hic di b. 2. . 20.
Quær. 4tò, quænam ſit materla;,

quæ forma, & quis Miniſter hujus Sa-

cramenti?
R. 1. Materia remota ſunt corpora
tradenda, proxima verò eſt traditio
corporum in ordine ad Sencrarlonen
prolis. Forma autem ſunt contrahen-
tium verba, vel alia ſigna externa ver-
bis æquivalentia, & mutuum conſen-
ſum internum, atque traditionem 8

NNat

Ctrlonen
Unenia.

Sn. Ne

Une aſin

Ulns int
Unolo er
Uultstntri,
Eermritadſt
ſiegende
1 N
merin con
Uhorn edt
ünlodee
Nndäse
1nd.
Corporun
eramen
IUnm in 5
ueieere
Wima
unopot

uin

Ankann
ada
ſfcjen
Neifen

tirtin
Nienti,
tio deiung
tione &l
n hocnein
Cetiumt
nqvum
mdeten
nialsa
1 Here
ridelet

gs rerol,
ntunc, 9
Itth.

De Natur. &- elſent. Matr. & 279
ceptationem corporum ſufficienter ex-
primentia. Scot. 4. diſt 26. Maſtr.
diſp. 20. Theol. moral. n. 9. & Io. Reiffenſt.
aliique paſſim. Ratio prioris eſt: quia
Chriſtus inſtituens hoc Sacramentum,
in nullo penitùs mutavit naturam con-
tractûs matrimonialis, ſed eum duntaxat

elevavit ad ſtatum &dignitatéSacramen-

ti: ergo eadẽ eſt materia hujusSacramen-

ti, quæ eſt materia contractûs: atqui

materia contractůs matrimonialis ſunt
corpora contrahentium: generaliter
enim loquendo materia cujuslibet con-

tracts eſt res illa, de qua contrahitur:
ergo. Quòd autem traditio legitima

corporum ſit materia proxima hujus
Sacramenti, probatur à ſimili; nam e-
tiam in Sacramento Ordinis traditio
materiæ remotæ, cenſetur eſſe materia
proxima ipſius: ergo idem dicendum
in propoſito. Ratio autem zdi eſt: tum
quia & in cæteris Sacramentis forma
conſiſtit in verbis; tum etiã quia genera-
tim forma contractuũ ſolent eſſe verba,
vel alia ſigna verbis æquivalentia, quæ
ſufficienter exprimunt internum con-
ſenſum contrahentium. Ita cum com.
Keiffenſt. Thl. moral. tr. I4. diſt. 13.
n. I4. ð
S 4 Di-

2 8o ò Cbnferentia decima tertias Mur.
Dictum etiam fuit; vel alia ſigna ex- Hun in n
terna verbis aquivalentia &. Quia mi in⸗
mutus, etſi loqui non valeat, nihilomi- chdienen
nus matrimonium contrahere poteſt; mmdimder
cum, quod verbis non poteſt, ſignis va- Mliitiſi
leat declarare, ut diciturc. Cum apud. ueg. e
de ſponſal. Ubi Pontifex hoc ipſum ad- m bokerun
mittit de muto & furdo, dummodo wp ſermo
hic fit compos rationis, & fufficienter armdum
intelligat, quid agatur. Wip ecle
31I R. 2d. Miniſtri Sacramenti matri- (ntciele
monii propriè ſunt ipſimet contrahen- umtimd
tes, ambo quidem adæquatè, ſinguli iqerlie
autem inadæquatè. Ita communis, & in Ghids
præſertim Scot. 4. dißt. 26. J. de Mini- um, H
Stro, ubi ait, quòd ipſimet contrahentes ſüsverbis,
miniſtrant ſi, i hoc Sacramentum, vel ientin
mutad, vel aterque ſibi, integrant ta- ſtim qlie
men unum Miniſérum. Ratio eſt: quia miim,
ille debet eſſe Miniſter hujus Sacra⸗. (alliſte
menti, conſiſtentis in contractu, qui imn anin
eſt miniſter ipſius contractús: atqui (un ie⸗
Miniſter hujus contractus funt ambo n ſt do
contrahentes; ipſi enim per mutuum
conſenſum faciunt contractum: erge
Dices. Juxta præœſeriptum Triden-
tini cit. Parochus vel alius Sacerdos aſ-
ſiſtens matrimonio, intellecto ſponſo-
rum conſenſu, debet dicere ad illos:

.

ſs tirtli De Natur. & eſſent. Matr, & . 281
sſe Ego vos in matrimoninm oonjungo, in
sG& C nomine Patris, & Filii, & irits §.
len,imd ergo dicendum, quòd hic ſit Miniſter;
tehere an cum aliunde videatur abſurdum, dicere,
ot. gun quòd Laici ſint Miniſter Sacramenti.
re. h KRK. neg. conſeq. Etenim verba iſta 312
boeihin non proferuntur à Sacerdete ſeu Pa-
O, Anmn rocho permodum formæ ſed Ppræcisè
& lufen per modum Piæ precationis, ac cære-
mphoniæ eccleſiaſticæ, quâ confirmatur,
eri m & in facie Eecleſiæ approbatur contrac-
N tus matrimonialis; quod vel inde evi-
rt, ink denter licet concludere tum quia 0-⸗
OoeNns lim ſubſiſtebat matrimonium clandeſti-
8 „ℳ« num, & etiamnum ſubliſtit ſine præfa-
) ctis verbis, ſi contrahatur in loco, ubi

neut Tridentinum non fuit receptum; tum
eee . etlam quia hodiedum ſubſiſteret matri-
ids monium, tametſi Sacerdos vel Paro-
ni „ chus afſſiſtens nullum proferret verbu-
lum, aut invitus aſſiſtens contradiceret.
nin 13 Quare dicendum, quòèd Sacerdos aſſi-
na, ſtens ſit duntaxat teſtis auctorizabilis,
88 “ ſeu talis, qui nomine atque aucéctori-
rate Eccleſiæ aſſiſtere, & in contrahen-
tes habere debet jurisdictionem ſpecia-
W lem, vel ſaltem ab habente talem ob⸗
Vn 16s tinuiſſe licentiam aſſiſtendi. Et quia
o hoc Sacramentum non requirit Mini-

„ Krum conlſecratum; hinc abfurdum vi-
16 „ 8 F deri

282 Conferentia decima tertia e Mtu
deri non debet, quòd poſſit confici à iwel
Laico; conſtat enim, quòd etiam fœ- uunnctibu
mina poſſit adminiſtrare Sacramentum (eellentl

Baptiſmi. Cmmunis. uoflij
QAr. 5t0, qualis requiratur con- minr or
ſenſus ad valorem matrimonii? (won alte

313 R. Requiritur I. conſenſus mutuus, Plij, Nie
2. verus & ſerius, 3. voluntarius & imelitege
liber, 4. abſolutus, & y. proprius mn urgn
contrahentium, aliquo ſigno exter- Dligumur
no manifeſtatus. Ratio horum colligi Chenent
poteſt ex dictis de ſponſalibus A. z. 2. Si yenotn
enim conſenſus ſponſaliũ debet eſſe ve- .
ſtitus memoratis conditionibus, à for- (Iun cortt
tiori idipſum tenendum eſt de conſen- onelhd
ſu in matrimonium. Vid. Sporer z. bſiltent

290. conlenſu
Dices. At quid, ſi matrimonium inabloln
contrahatur ſub conditione, eritnè va- cond
lidum? e cone
Ante reſponſionem advertendum, da. gun.
ri nonnullas conditiones, quæ ſubſtan: (nlitin
tiæ matrimonii repugnant. 2. Aliæ dan- lnlne
tur, quæ ſunt impoſſibiles vel naturali-· iglon
ter, vel ſaltem moraliter, ita ſcilicet.
ut ſine peccato poni, & adimpleri ne- Edren
queant. 3. KRurſus aliæ conditiones dan. Kwen
tur de ſe honeſtæ, vel etiam indifferen Ninr
. tes, & iſtæ poſſunt-eſſe vel de præteri:· Etde⸗

to, vel de futuro primuùm, prout etia am tmnen

..
fieri

4

4

oteto De Natur. & eſent. Matr, & . 283
lt om fieri poteſt, & non rarèò ſolet in aliis
od imm contractibus. Subſtantiæ repugnan-
Sacrumin tes cenſentur, quæ repugnant vel I.
bono fidei conjugalis, vi cujus conjux
Ainue tenetur corpus ſuum ſervare conjugi,
nori!: & non alteri proſtituere, vel 2. bono
ſenmsmm prolis, vi cujus conjuges tenentur non
olmmm impedire generationem prolis, vel 3.
. en bono Sacramenti, vi cujus conjuges
ſono en obligantur contrahere indiſſolubiliter
rum & perpetuèò, vel potiùs ad dies vitæ.
41 Hôc notato.
ebetelen . R. ad quæſtionem I. Si matrimoni- 314
ibes um contrahatur ſub conditione de ſe
tcees honeſta de præſenti, aut præterito, tunc
G ſublſiſtente conditione ſtatim valet; quia
Conſenſus conditionatus ſtatim tranſit
vtimume in abſolutum. Si autem contrahatur
e,An ſub conditione de futuro contingenti,
ante conditionem adimpletam non eſt
tenene validum: poſita tamen, ſeu adimpleta

u u conditione ſtatim convaleſcit, & qui-
„,AMAH dem ſine novo conſenſu, dummodo an-
dung tiquus non ſit revocatus. Ratio eſt:
nhone quia alii contractus ſub conditione ce-
immleit lebrati, poſita conditione ſtatim valent,
goesc⸗ & tranſeunt in abſolutos, præciſo om-
liler ni novo conſenſu: ergo idem dicendum
Eynt eſt de contractu matrimoniali (ſuppoſitò
te Lamen, quòd ſit celebratus coram Paro-

6 cho 5

=—

284 Conferentia decima tertia UMutvr.
cho, & teſtibus) tum quia matrimoni- mitale
um in ratione contraéctùs non differt ab men, G0
aliis; tum etiam quia de contractu ma- (ganmſkanti
trimoniali nihil ſpeciale conſtiturtum s in
reperitur ullo jure, ſive divino, ſive mſcd en
humano. IIIſung. tr. 6. diſp. 9. n. 47. (n attemn
Laym. Caſtrop. Bonac. Babenſt. tr. J. weis, &
Part. 7. dAiſp. 2. art. 3. n. 27. Notat ta- euümiur⸗
men Sporer. . 329. & alii communiter, Nanktl
hujuſcemodi ſponſis uſum matrimonii .
non eſſe licitum, priùs, quàm conſtite-. iimon
rit de conditione adimpleta; ſecùs e- mWiitar
ninpm exponerent ſe periculo fornicandi. Iimenun
FVia. DD. citt. (((Vchh
315 R. 2. Quando contraétui matrimo- 8, Ked
niali adiicitur conditio vel phyſice im- Metamil
poſſibilis, qualis eſt hæc: / lam digi- (Wmodunn
totangas, vel impoſſibilis moraliter, ůͤar ienenn
eſt ſequens: &inter conſanguineos licet EeEen ne
contrahere, & ex circumſtantiis colli- Khecuni
gitur, eam adiicienti non fuiſſe ſerium i ne
animum contrahendi, nullus efficitur E 8.
contractus matrimonialis. Ratio eſt: laith,
quia ſine intentione contrahendi dari )

N
non poteſt conſenſus requiſitus ad valo. wicn
rem contract⁴s matrimonialis: at ubi reugn
non eſt ſerius animus contrahendi, non h
datur intentio: ergo &c. ieri
316 Dictum tamen fuit & ex circum- pler

eto De Natur. & eſent. Matr. &. 2985
la mattim Rantiis colligitur, non fuiſſe ſèrianm a-
nonciden pimum, G&. Nam ſi abſint tales
COnttidnn circumſtantie , conditiones impoſ-
econtun fibiles in foro externo præſumun-
Ginn“ tur joci causa adjectæ, adeôque in
5Sα foro externo habentur pro, non
Pebent. adjectis, & in favorem matrimonii
, Nm præſumitur pro valore contractûs, pro-
commm ut expreſsè deciditur c. fiz. de conditio-
nmimn nib. aAppoſ. Idem tenendum eſt de ma-
imconu trimonio contracto ſub conditione
;ſes moraliter tantùm impoſſibili, v. g. &
ricenn 1Ixorem occidas, ſi fildemneges, & . da-
tô enim, fuiſſe ſerium animum loquen-
uümm tis, & conditionem ab altera parte im-
Nhfet⸗ pletam, ſubſiſtet matrimonium, quem-
ri admodum contractui ſtare, & olve-
mori re tenetur poſt adimpletam conditio-
e turpem, qui promiſit meretrici da-
d=e re pecuniam, ſi concederet uſum corpo-
fileln ris. Ita cum communi Sporer z. 337.
lis au EG 335. Salmanticenſ. Mezger apud Ba-
benſtub. cit. n. 15. “”“
6 R. 3tid. Si matrimonium contraha- 317

„henc
en tur ſub conditione, vel potiùs ſub mo do
ls:r reépugnante ſubſtantiæ matrim onii, ejuſ-
* V triplici bono; ùt ſi alrer dicat al-
ning, eri: contraho tecum, ſi generationem
⅓⅝ Pr. olis evites; vel, donee inveniam dig-
„niorem; aut, ſi pro quæſt u adulteran-

dam

1

286 Conferentia decima tertia

dam te tradas, ita, ut hujuſcemodi con-
ditio in pactum deducatur, & eò modo

aut pacto contrahatur, ut conjux ſit ob-
ligatus ad talia facienda aut permitten-

da, contractus matrimonialis nullus eſt,
non tantùm jure poſitivo c. ſin. de condit.
appoſ. ſed etiam ipſo jure naturali.

Katio eſt: quia de fubſtantia contractũs
matrimonialis eſt conſenſus in ſocieta-
tem perpetuam, ad fidem ſibi ſervan-
dam, & ad prolem ſuſcipiendam, aut
certè prolis generationem poſitivè non
impediendam: atqui memoratæ con-
ditiones, ſi in pactum & obligationem
deducantur, tollunt talem conſenſum;
cùm obligent ad eidem contraria: ergo.
Vid. Spor. . 342. IIII. cit. n. 5y1. Filliuci.
tr. 1o. p. I. C. g. n. I17.

318 Dixi tamen: Si hujusmodi conditiones in

pactume&grobligations dedacantur; nam ſi
conjuges ſeſe verè obligent ad perpetuò
ſervandã fidem, & ad reddendum debitũ
&c.tametſi haberent voluntate hujuſce-
modi obligationi nunquam ſatisfaciendi
in actu 2do, nihilominus matrimonium
valeret; quia actus zdus v. g. redditio-
nis debiti &cc. non eſt de eſſentia vel ſub-
ſtantia conjugii, ſed tantùm actus pri-
mus, ſeu obligatio reddendi, vel jus
petendi; ferè quemadmodùm de llu⸗
an-

Denlter
otirotine
untium vo⸗
Eiptun V.
t,let rov

Cnunſervancl

Er to.
Is ad cont

oolom;

l Ponpr
u Eene.

Utilexdol
n extrinlee⸗

n Eenon

bln dere
MN Mop
Veprelent
elicione

eccn

Is nee
lun conſi
Uone pe
Ennb n

Arthlte

. Cnclun

Urgtiken
Kinen
n, non
Gritltr:

tertis De Natur. &) eſſent. Matr. &. 287
Reenodier ſtantia voti non eſt actualis obſervatio,
t,Kehm ſed tantum voluntas ſeſe obligandi; un-
tcofmke de votum v. g. Caſtitatis adhuc vale-
pemim Tret, licèt vovens haberet animum nun-
ilisnnles quam ſervandi caſtitatem. Vid. DD. citt.
Sude n uær. 6t0, qualis requiratur ſolen-
re um nitas ad contrahendum debitè matri-
ncee monium? . ... . .
indee . R. Juxta præſcriptum Concilii Trid. 319
nbilen 5K. 24. de reform. matr. c. J. requiri-
tur triplex ſolennitas, quæ eſt quaſi for-
ma extrinſeca matrimonii, nempe I.
Trina denuntiatio prævia. 2. Copula-
tio ſeu benediéctio Parochi. 3. Præ-
ſentia proprii Parochi & teſtium. De
hac præſentia egimus 4. n. 251. De be-
nedictione breviter adverrendum, non
eſſe peccatum mortale, immèò proba-
lten biliàs nec veniale, ſi ſponſi matrimo-
nium conſumment non præmiſſa bene-
1 dictione Eccleſiæ, dummodo abſit con-
tune temptus aut ſcandalum. Ita cum aliis
nlun Babenſtuber. cit. n. 39. Ratio eſt: quia
hrklen Concilium Trid. proximè cit. horta-
lrßſan⸗ tur quidem conjuges, ut ante benedi-
im ctionem non conſumment matrimoni-
elli um, non tamen præcipit, ſed tantùm
rine conſulit: conſilium autem non ſequi,
n, ex ſe peccatum non eſt: ergo.
, Denuntiationes tandem quod atti-

n . net

jencdam,
poſtinen⸗
noratr
Pögrione
conlenin
rrainen
I.

„

288 Conferentia detima tertia

net, ordinavit Concilium Trid. loc.
cit. at in poſterum, antequam matri-
moantum contrahatur, ter à proprio
eui
1 zulta

zontrahentium Parocho, tribus conti-

nuis diebus feſtivis in Eeccleſia inter

Miſſarum ſolemnia publicè denuntietur,

nter quos Matrimonium ſit contrahen-

dum. Qumque finis hujus præcepti ſit

gravis momenti; hine Dodtores com-

muniter fatentur, denuntiationes inter-

mitti non poſſe ſine gravi peccato, niſi
excuſet legitima cauſa, vel diſpenſatio

interveniat. Quòdſi ſponſi in eadem

Parochia non habeant domicilium, ſed
ſpectent ad diverſas, in utraque Paro-

chia fieri debent denuntiationes, ut

impedimenta eò faciliùs detegantur.

Attendenda tamen erit circa hoc pun-
tum conſuetudo locorum. Cæterùm

quinam in proclamationibus ſeu denun-

tciationibus diſpenſare valeant, dictum

eſt n. 5&I.

matrimonii.

CA.

Dblter.

Aol

lſnſin a

uceberand,

I Mariti

ſ
Muc
niſone ſr⸗
Wonemn ee

.

utn i 1

rn imne
(vor clſan
Uun no
MArmlt

ſeuln

mn, ſu,t
tande,
Uigin
agm,
la

Atn rea⸗
uſn n
Proponuntur, & breviter refol-
rvuntur Caſus practici de valore

A uhl
einn
eiſliun
AI Mat
adi

na feeq ℳ½ De Natur. & Eſent. Matr. G&. 299
n CASIUS P RIMIIS,m,

tegtn

2 I Iia vots Caſtitatis obſtricta, poſt

Irhhut a . BOY
e,H multas precum inſtantias anaen

4 Aeuutere conſonſit in matrimonium oun, Titio Vi-
amk duo celebrandum „ Nod ſub ea conditio-
ſugi ne, ult Mar u; debitum nunquan po-
Ddhes RKularet, & libi liceret caſtiütaten Deo
R Promiſſam ſorvare illæſam. Titins con-
e Airionem accept avit quidem, ſod poſt ce-
1 en lebratum in Pacie Ecleſiæ matrimonium,
ſelcien debitam importunk petiit, quod tamen
i n uxor conſtanter negavit. Et quia alis
RMZ weodo import anitat em viri declinare,
uete jiudicavit ſibi impeſſibile , hinc ad redi-
tit, wendan vexam, & votum Deo ſèrYan-
dn Jum, fugä ſibi conſuluit. Verum de-
iee ILata tandem tota rei ſerie ad Zadicem
. E Leccleſiaſticum, Titia ſul interminatio-
busſd „e graviun pæœnarum condemnata, &.
lun,d comyalſa ſuit, ut viro cobabitaret, &
Lebitum redderet, eb præſèrtim, qudd
votum ſuum probare non potuerit, nec
in altuali contractu coram facie Eccle-
—lLe celehrato quidquam exceperit. Te-
tet dA vit proin multum anxia ad Confeſſariu,
ge conſilium poſtulans, & quaærens 1. an, Va-
leat matrimonium ita contractuns? 2.
an Zudici obtemperare, & Marito de-

2.

bi-

„

290 Conferentian decima tertia Mn.
bitum reddere teneatur, vel quid ſibi Nadd.)
agendum Eenno
320 RK. ad Imum. Matrimonium valet. oltempe
KRatio eſt: quia Titia obligationem red- (lkementin
dendi debitum, ſaltem remotam, ſeu in pümptione
actu primo non excluſit, ùt ſupponitur; ellid iti
præſertim cuùm more aliorum in facie MWen uum
Eccleſiæ centraxerit; ſed tantùm ex- Um andt
cepit contra actualem redditionem de- l. Nee
biti in actu zdo: actualis autem reddi- Qrmoede
tio non eſt de eſſentia ſeu ſubſtantia (ltß con
matrimonii; ſecus enim dicendum fo- lhrrceytn
ret, quòd B. Virgo Maria (quæ pro- (Nn Prrinn
cul dubio nunquam habuit animum u- NNndRüg
vendi matrimonio) non fuiſſet vera ſtribell
Conjux, nec validè contraxiſſer cum contenetu
fuo caſtiſſimo ſponſo S. Joſepho. Et ſiumt
quamvis multi Doctores teneant, matri- cli Multe
monium cum pacto ſervandi caſtitatem pleretur,
initum, eſſe nullum, oppoſita tamen undanch
ſententia, quam defendunt Vaſquez, It.0
Præpoſ. Herinex. cit. diſp. 3. n. 37. Kug- go
lIer n. y2o. & alii plures, eſt probabi- nmnium
liſſima: atqui Matrimonio juxta proba- umn
bilem ſententiam validè contracto cer- E
tò ſtandum eſt; tum quèd ſit cauſa ſtmori
favorabilis; tum etiam quia præſumen- ul
ddum eſt potiùs pro valore, quàm pro culmncdh;
nullitate actùs: ergo. Vid. DD. pro- inmnnnin
xime citt. olle

.

u tertii De Natur. & eſent. Matr. & c. 291
„el ul, . R. ad 2dü. Titia in rigore loquendo, & 321
eyrx juſtitia non tenetur reddere debit,
nomumd nec obtemperare Judici. Ratio eſt:
igrinmm quia ſententia Judicis procedit ex falſa
enctma Præſumptione facti particularis, nem-
tnpeon pe quèd Titia non exceperit contra ac-
iorum n“ tualem uſum matrimonii, & Maritus
ummm talem conditionem nunquam accepta-
Alrnne Verit. Nec dubitandum, quin Judex
Sarend aliter procederet, ubi de rei veritate
u te ſibi ſatis conſtaret: atqui ſententia,
vel præceptum Superioris procedens ex

loendum
ine⸗ falſa præiumptione facti particularis
ictacimm non obligat; unde Uxor, cui certô con-
Kilite ſtat de adulterio à Marito commiſſo,
trvilre non tenetur ampliùs eidem reddere de-
lene bitum, tametſi ad reddendum à Judice,
hemme Cui adulterium probare nequit, com-
ci ie pelleretur, prout cum aliis pluribus te-
lae ent Sanchez. I. 10. diſp. 12. n. 6. Laym.-
6 l. F. tr. I0. p. 3, 6. I. n. 4. Sporer. 2.

51. ergo &c. Nihilominus cùm ma-
NOH trimonium ſit valideè contractum, ut
ſuenmm ſupponimus, ob rationem datam ſupe-
N „% rius, & Titia debitum negare non poſ-
RW ſit moraliter loquendo, tum ob pœnaàa
à Judice Eccleſiaſtico intentatas, tum
etiam ob importunitatem Viri, & con-
A rinuum incontinentiæ periculum; hinc

procul dubio poteſt, immò ex charita-

292 Conferentia decima tertia
te ſaltem tenetur reddere; quia votum
continentiæ cum tanto rigore non ob-

ligat, nec debet eſſe majoris boni im-

peditivum. Hinc eſt, quèòd Maritus,
qui fecit votum non petendi debitum,
teneatur illud interdum non ſervare, ſi

Laymm. l. 4. tr. g. c. 7J. Z. 16. Illſung. tr.

T. diſ. I. n. I2. MM
322 Confulendum tamen videtur Titiæ,
ut propter periculum incontinentiæ

vitandum petat diſpenſationem, quam

impetrare poterit, & de facili impetra-
bit vel à ſummo Pontifice, vel ab E-

piſcopo, vel denique, ſi neceſſitas ur

geat, ab aliquo Mendicante, qui vi pri-
vilegiorum fuorum in voto continen-
tiæ, ſaltem poſt contractum matrimo-
nium, ubi neceſſitas urget, diſpenſare
poſſunt, prout poſt alios bene probat

Sporer tr. 3. decal. c. 32. n. 54. &. 75. &

infrà n. 19“. videbimus.

CASIS SECINDIS.

OBEmpronia 4 Parentibus ſuis ſapins

angariata, ut nuberet Sempronio,

ad e‿ααnendas tandem aliquando Paren-

wnm minvas, & importunas ſölicitationes,

—
bit

ician. Mea
ilſen, ih
re⸗

advertat tale votum ægrè ferri ab uxo- Pülcere,

re, aut præbere cauſam diſcordiis. Vid.

n fr.

unhAehi
umn, aleſit

ilue ohn

onſ
entunnmn
(Vuriturz⸗
rinnniit,

N. Cone

(niumel
(umpis ſi

e de ſe
tundt ar

4

Rimpon
KM inne,
Utmie.

reſpondit Parentilus! agite, quod vo

tirtlu
re;goner

