tia: atqui ſponſalia ex quibus hujusmo-

di mala rationabiliter rimentur, ſunt nul-

la, utpote repugnantia pietati, aut charita-
ti: ergo. Vide la Croix.6a. Spor. n. 20¾.
Dices. Quidſi autem Sempronius ſpon-

deat, quòd velit veram, ſeu Catholicam

fidem amplecti ?

16 R. Si hoc ſpopondit dum ſpon⸗

ſalia contraxit, & Parentum offenſa,
periculum ſubverſionis &c. non fſint
timenda, probabilius valida funt. Ita
cum aliis pluribus Kugler proximk cit.
Verùm, quia multiplici experientiâ com-
probatum eſt, quòd (præſertim ſponſi hæ-

retici) matrimonio ſemel contracto non

ſtent promiſſis, in illis ſaltem locis, ubi
hæretici vivunt permixti cum Catholi-
cis

bene
ro
on
. E

Dee Natura &- Obligatione, G&. T15
cis, quin potiùs nitantur & mulieres, &
liberos fortè ſuſceptos pervertere; hinc
bene monet Gobat. tr. 9. n. 220. cum Tan-
nero, Laym. & aliis, ut DD. Parochi,
quoad poſſunt ſeſe opponant talibus con-

₰

SS ſponſalilus eum Cnja andeſti-

nè contractis, poſtea Pacti pani-
tens, cuidam alteri promiſit matrimo-
nium, promiſſümque jurejurando confir-
mavit ocoram pluribus teſtibus, proprio
etiam ſaunguine ſubſeèribens. Hinc quærit;
an huc 2da ſponſalia prioribus non prava-
leant, an verò priorilus potius ſtare te-
veaturfffff ð
R. Non prævalent ada, ſed tenetur ſta-17
re prioribus. Ita cum Communi la Croix.

lb. 6. part. 3. n. 73. Ratio eſt hæc: quia

cùm priora fuerint valida, non amplius
licet ei contrahere matrimonium cum alia
ſine conſenſu prioris ſponſæ: ergo promiſ-
ſio matrimonii alteri facta fuit de re illici-
ta, & per conſequens nulla, uùt conſtat ex

dictis n. y. Datéô tamen, quèd Qajus
cum 2da. contraxerit matrimonium ratũ
(quod ſubin vocatur ſponſalia de præſen-

1I6 conferentia prin
ti, ſed impropriè tantum) hoc velut for-
tius vinculum tribuens jus in re, præva-
leret prioribus ſponſalibus de futuro, tri-

buentibus ſolum jus adrem, prout habet

communiſſima Doc orem.

„

Dices. Sed quid ſi prima ſponſalia
fuiſſent inita ſub conditione tantum de

futuro, ada verò abſölutè, ſimèulla con-
ditione, nunquid hæc praæ valebunt?
18 KR. Non prævalent: quia vi prior tenetur

expectare eventum conditionis, quônon

exſpectato illicitè contraheret cum alia:
ergo etiam invalidè promittit tale matri-

monium contrahendaum. Navarr. San-.

chez. lib.5. diſz.6. n.5. Clericatus de Matr.
deciſe go. n. 22. Et eſt communis DD.
Dices iterum. At Cajus zdam ſpon-
ſam ignaram priorum ſponſalium jam im-

pragnavit, tenebiturne nihilominùs du-

cere priorem ?

R. Per ſe loquendo tenetur ducere pri-
mã, ſi cum prima contraxit ſponſalia abſo-
luta aut conditionata quidẽ, ſed conditio-
ne modò ſam adimpleta. Ratio eſt: quia per

hoc, quòd zdam imprægnaverit, non tol-
lirur jus prioris ſponiæ: & homines ſolent
inſiſtere juri ſuo, non curando de injuria,
vel damno, guod aliis inde infertur. Si ta-
men ex violatione priorum ſponſalium
exiguum incommodum ſit obventuruùm
priori

De Natura & Obligatione, &. 17
e. priori ſponſæ, 2dæ autem grave; & præ-
r ſertim ſi hec aliter vix reparari queat à
,t. Caſjo, tunc æquitas ſaltem aliqua, aut cer-
be tè charitas poſtulabit, ut prior ſponſa ce-
AQaat juri aquiſito, potéſtque tunc judex
AI compellere ad ducendam poſteriorem, ait
n A ia Croix. eit. n. 7a. referéns pro hac ſen-
cr tentia Sanchez, Krimer, Kugler & alios

; plures. Addit Gobattr. 1o. n. 327. quòd
gett i zda ſponſa fuiſſet conſanguinea primæ

önon in zdo gradu“, teneretur Sponſus pro-
aliu priis expenſis procurare diſpenſationem.

„— Corollaria nonnulla, ecx dictis
ſhor üinferenda.
Olliges Imò ſponſalia inita ex erro-20
OOOre vel fraude verſante circa ſubſtan-
epr⸗ tiam contractůs, aut circa qualitatem per
adb. ſe intentam, ſeu redundantem in ipſam
ce fübſtantiam, eſſe nulla. Rartio eſt: quia
iapet ubi intervenit talis error vel fraus, deficit
e Eognitio, & per conſequens conſenſus in
ſlen“ fuübſtantiam: ergo etiam contractus, ur-
h pote conſiſtens eſſentialiter in conſenſu.
Si.. Deinde talis error invalidat ipſum matri-
Wuon monium, ut dicemus infrà n. SS. ergo 41
in fortiori ſponſalia de Ihturo ; quippe Gu
on-

8 W Cinſerentia primn
longè facilius diſſolvuntur, quàm matri-

monium. Contra verò, ſi error, aut

deeceptio folùm verſentur circa qualitates,
aut circumſtantias ſponſi, aut ſponſæ;
ſponſalia quidem valent; attamen ſi qua-

tis ſupervenientes, ſufficerent ad ea re-
ſeindenda, tunc errans aut deceptus ha-
bebit jus ad reſeiſfionem ſponſalium. Ra-

tio eſt: quia ut notavit Leſſius lib. 2. de
Iuſt. c. 32. dubit. g. in jure paria cenſen-

turnon eſe, & non hareze aliquid ſua-
.

pervenire, & pracedens ignorari. Vide
Sporer. n. 167. Herincx. part. 4s. de ſponſ.
diſp. 1. n. 20. . .

21 Collig. adò, ſponſalia ab habente vo-

tum caſtitatis perpetuæ contracta (vel

aliud quodcunque impedimentum ma-
trimonii) irrita eſſe, & nulla, ſaltem re-
gulariter loquendo. Ratio jam ſuprà

data fuit:quia ad impoſſibile, aut illicitum

aliquid faciendum, nemo ſe obligare po=-
teſt: at habens votum perpetuæ caſtita-
tis (vel aliud quodcunque demum im-

pedimentum matrimonii)liciteè nunquam

S contrahere matrimonium: ergo.
Reiffenſt. Wl. moritr. Ic. diſt. Ig. n. 27.
Dices. At nunquid valebit talis pro-

miſſio facta ab habente votum caſtitatis,

—

litates ſint tales, quæ ſponſalibus contrac-

1

Del
mee
ſenleri

Gnnt

kEnt

lun
bitur

6,

mur

tere
D
1. 20

4 De Natura & obligatione, &. 19
uti ſi Puella intuitu ralis promiſſionis conceſ-
ſerit copiam corporis?
itne, R. Non valet, nec obligat, præſertima2
onle, i Puella ſupponatur fuiſſe conſcia voti;
qu, tunc enim ſibi debet imputare, quòd con-
ſenſerit: Eſto etiam, quòd fuerit voti ig-
ee. nara, nihilominus ſi votifragus aliter
nohr damnum Puellæ illatum compenſare va-
m. N. leat, tenebitur abſtinere à matrimonio:
„ iin minus, per accidens quidem =
ener bitur eam ducere, at non vi promiſſio-
nis, ſed titulé juſtitiæ: nec licebit ei pe-
VEéE tere debitum, quamvis reddere tencatur.
ſun, Ita cum commun. Perez, Gobat, Sporer,
n. 266. =
NW. Collig. 3tid, Sponſalia ante ſepten-23
Nl nium complerum inita, irrita eſſe & nulla
m. per c. litteras. de deſponſat. Impub. Quia
en in talibus nondum ſupponitur uſus ra-
ſu tioenis, conſequenter nec conſenſus ſuf-
iuan ficiens. Si tamen ſeptennium egreſſi,
Neße⸗ ſpondeant matrimonium, quamvis annos
tms pubertatis nondum attigerint, ſponſalia
mie quidem valebunt, infirma tamen erunt,
nduan quia reſcindibilia poſt pubertatem adep-
h“ tam, ut dicetur n. 30. 4
% . Coll. 4td, Sponſalia ſub conditione dea4
6. futuro inita ( aliud eſt de initis ſub
conditione de præterito vel præſenti;
quia hæc, ſubſiſtente conditione ſtatim
h. B 2 va-

itats
6

20 conferentia prima
valent, non ſubſiſtenteautem non valent)
non obligare abſolutè, nec inducere im-
pedimentum publicæ honeſtatis quouſ-
que conditio ſit adimpleta, ita expreſsè
ſtatuitur c. I. de Sponſal. in 6. Ratio eſt
hæc: quia ante eventum conditionis non

merentur dici ſimpliciter ſponſalia, eòè⸗-

quèd adhuc deficiat conſenſus perfectus
in matrimonium. Nihilominùs, ut jam
dictum eſt, hujuſmodi ſponſi tenentur ex-
pectare eventum conditionis: quâ adim-
pleta ſtatim valebunt; quia tunc conſen-
ſus tranſit in abſolutum; proindéque in-
ducent dictum impedimentum publicæ
honeſtatis. Ita Communis DD. ut vi-
dere eſt apud Sanchez. Lib. S. diſp. S. n. 24.
& Sporer. n. 213. Krimer lib. g. n. 569.
la Croix. n. FH5. 2
Dices. Sed quid de ſponſalibus ſub
conditione impoſſibili contractis tenen-
dunnn:
25 R. non ſunt valida, nec ullam pariunt
oôbligationem. Ita Schmier. tom. 3. lib.

Babenſt. cit. art. 3. . F. Ratio eſt: tum
quia ad impoſſibile nemo ſe obligare va⸗
let; tum etiam quia talia ſponſalia ob im-

poſſibilitatem conditionis nunquam po-

terunt tranſire in abſoluta: & hêc ipio,
quòd contrahens adiiciat conditionem

3 he

„
=
S
=

De nutkra & obligalione „&c. 21

I) impoſſibilem, ſatis oftendit, ſe non habe-
oll re animum contrahendi: ſiné animo au-
Urht tem contrahendi irritus & nullus eſt con-
A Kractus. Quòd verò conditio impoſſibi-
“ lis contractui matrimoniali adjecta habea-
ei. kur pro nulla, fit ex ſpeciali diſpoſitione
Hl juris, quæ, cùm non pugnet pro ſponſa-

libus, ad hœæc extendi non debet.

WM Denique, ſi conditio turpis, & inho-26
M neſta ſponſalibus adiiciatur, ante imple-

“õ tam conditionem nullatenus obligabunt,
en ſed reſcindi debent: Nam quæ facta laæ-

“WB dunt, pietatem, exiſtimationem, vere-
h 8 ëundiam noſtram, & 6 ut generaliter di-
RVL

xerim) contra bonos mores fiunt, nec fa-
cere nos poſſe credendum eſt, ait Papinia-
nus in L. Filius 15. ff. deé conditione inſti-
ttiut. Congditione autem ſemel adimple-
Im t2 obligant; quia per eventum conditio-
enen nis tranſeunt in abſoluta, & cùm tale ma-
rrtrrimonium honeſtè contrahi poſſit, om-
nin nino obligabitur promittens, ut huic ſa-
tisfaciat. arg. L. 4. Q. Jed quod 3. f. De
„A Ccondict. ob turvem cauſam. Vid. Ba-
tun. bdenſt. cit. 2. 9.
reo CQCollig. denique sStò, ad valorem27
bin. ſponſalium non eſſe neceſſariam præſen-
n . tiam Parochi, & Teſtium: unde ſonſa-
6b lia clandeſtinéè contracta defactò valent

22 conferentia ſecunds
ſecundam communem DD.; quia nulla
lege veljure ſunt irritatꝛa.
Nec dicas. Vi Concilii Trid. &eſſ. 2 ½.
de reform. Matr. c. I. Defacto non valet

matrimonium clandeſtinum in locis, ubi

Concilium hoc promulgatum eſt: ergo
nec valent ſponſali. ”l
R enim Negando conſequentiam :
clandeſtina enim matrimonia per Con-
eilium Trident. irritata ſunt ob graviſſi-
mas cauſas, & ad præœcavenda irremedi-
abilia mala perpetui concubinatus, &
adukerii aliquorum, qui prius clande-
ſtinè cum una, & poſtea in facie Eccleſiæ
cum altera contraxerant; quæ mala, cùm
ex ſponſalibus clandeſtinis non immine-
ant Eccleſiæ, hinc dicta conſtitutio nul-
latenus extendi debet ad ſponſalia, præ-
ſertim cùm de his Tridentinum nullam
fecerit mentionem, & de ſolo matrimo-
nio loquatur. Vid. Reiffenſt. diſt. 14. .
30 & 37.

SECUHNDA.
De Sponſalium diſſolutione &

Cauſis ca diſſolvendi. 4

SIIM.

CONFEREN TI‚A

em
49

Anolt

e

tim!

ari.
mec⸗

F, AQ.

lunde⸗
cleſiæ

cü

mine⸗
onul.
nullem
nim

1 1,l

bDe rochber. Aiſt. atiokenct. 23
SII MM ARIIM.

28. ouſala etiam itins celebe. ata Helant di S.
olv.
29. Im m i 66 lare celent ber mutuum 4 Sinam
onlotum;

3 . Non tamen ipnbbrum, uumadi nt alas.

31. Ceſſant etiam per ſigoeptionenz Ordinis Sacri.

32. Mtem per profelſionem Religionis approbatæ.

33. Trem per Marnmaninm cumz alio, vel alis
contrattunn.

34. Probabilius tamen in hoe eaſu non di olnan-
tur abſolate & ſi⸗ mpliciter.

35. Etiam dirimuniur bey Zao:lvis imkedimentar,
Jpervenient.

. 3697 An autem N, mplieiter: 2 5 eentroveglan inter
DD.

37 Sonlalia ſubinde eIant per lapſaun tempo orix.
38. Non tamen ii tempui ſit 1. ram aa Bollicitax-
dam obligationem.

39, 4 ſonſeliber rel⸗ lre liget, Ponlas peſt e.

40. Item ob ſnn cationem /ponß aut Pponſe;
41. I4 4½ verum eſt, licéêt fam Sonka, quànr Nnße

ehet Fornicatus.
42 Item lieitum eſt relilire ob mutationem orabi-
lem ſupervenienten ðð
43. Quæznam naulatio cenſtatur norabiss 3
44. Quænam ſint notabiles eæ parte animi?
45. Quænam ex parte corporis? Et
46. Quænam ex parte toöortunæz à5

47 .TInde dignoſeendum, an ſponli præviſa tali mula⸗

tione, oontraxißent iponfalia, vel non?

L 48. Et quid, ſi dalitetur an con/znſi, WWent?

6497 ſ,6 quando privata auctoritate liceat V

24 Conferentia ſecunda

20. Retwitar Cus l. de ſponſo AFamane Kon-

Jam ſuam.

FI. Reloivitur Calus II. de Honſs . au: i ulis erißti.

mavit ſponſam eſſe divitem.

52. Reſolvitur Caſus II de e0 721 po PBonßalie

diſoeſſit, &c.

53. Quid ſ ſponlus redeakz, ante routraum 4 on-

No matrimonium cum alio “
54. Et guid, ſiſponſa interim evali Iit rio- 2—
5 5. Sponſalia criana juramentö Firmata Paſſant d, 45 .
oloi.
56. Si ſponſa (idem eſt de ſponſo) laboret Netode
perniciofos tenvtur illum manifeſtare, G.
52. Segus, A non ſit pernicigſus neec manite Mandes.

58. Hon ſ tenentur abltinere ab' iis, guæ matrimor-

nio contrahendo obſtant. Inde
59. Sponſus, vel ſponſa pecpando tum alio, Ro obe⸗
Viliäirce. vommittit s dablex brcoartm.

§. I.

Præimittuntor, & brevi ter reſolvun-

tur r quſita, ſeitu neceſſaria ad reſolvendos

Caſus circa diſſolutionem
ſponialium.

diſſolubilia? 2
28 R. Sunt omnino: quia eorum n diſtolu-

tio neque jure naturæ „neque divino, ne-

que eccleſiaſtico eſt prohibita 1ſ juſtis de

cauſie 3 .

„

Nleres 1mo, Sintnè ſponſalia ſemel
legitimè S validè contracta rurſus

Clenl
Per an
lcl
2. R
gene
lenlin

A

6
onl
Aere
dad
arn
cimu
ftal

(pol

Neße

. De ſponſalium diſſolutione crec. 25
en. gauſis fiat. Quin ctiam tum ex jure ec-
AQleeliaſtico, c. Braæterea. de ſponſal. tum
er. etiam ex praxi, & conſuetudine in Ec-
cleſia paſſim recepta conſtat, quèòd ſolvi
valeant. Sunt tamen cauſæ nonnullæ ex
u. quibus ipſo jure ceſſant; aliæ verò, quæ
ſolm dant jus reſiliendi, prout obſervat
„ Babenſtuber cit. Aiſp. 1. art. 4. Unde
6½ Quxær. 2dò, Quibus de cauſis ſponſa-
H lia iplo jure ceſſent, & diſſolvantur?
Ra.. Imd: Prima cauſa eſt mutuus ſpon-29
ſorum puberum conſenſus, vel potius
n. diſſenſus. Ratio eſt: quia omnis res,
, der quascunque cauſas producitur, per
e eaſdem diſſolvitur. C. omnis res. 27. 4.
2. Et c. I. de Reg. Jur. atqui ſponſalia
generantur mutuo contrahentium con-
fenſu: ergo per mutuum diſſenſum diſ-
u ſolvuntur. Maſtr. ag. diſp. 7. Z. 297.
ens . Dixi: primam cauſam eſſe mutunm 30
Sonſorum puberum diſſenſum. Nam ſi
ſponſalia ſint contracta à ſponſis, quorum
uterque, vel unus ſaltem eorum impubes
ſenl erat(puta maſculus ante annum deecimum
rurs quartum, & fæmella ante annum duode-
e cimum completum) non poſſunt ſponſa-
ſol. ſalia diſſolvere per mutuum diſſenſum, ni-
,e., ſi poſt annos pubertatis ade tos, prout ex-
e preisé ſtatuitur. e. de illis. 7. de deſponſat.

—W
M

nſilu

x.

26 (Conferentiaſocunda
Impub. item c. à Nobic. F. eod. tit. & ali-

bi. Ratio hujus diſpoſitionis eſt : quia
ob fragilitatem ætatis nondum cenſentur

tempus pubertatis eſt exſpectandum. Vi
Maſtr. I. it. . 298. —

habere maturam deliberationem ar iden

31 K. 2do. Sponſalia etiam diſſolvuntur

per ſuſceptionem Ordinis Sacri (iſt eſt
majoris, non item minoris) Ratio eſt: quis
conſtiturtus in ſaeris eſt perpetuò inhabi-

lis ad matrimonium. Ita communis.

Utrum aqutem ſponſo absque cçonſenſu

ſponſie liceat Ordinés ſuſeipere, major
contractus ſponſalium ſemper tacitè ſal-
tem involvat hanc conditionem: niſi e-
legero ſtatum perfectiorem (qualis eſt
ſuſceptio Ordinis, vel etiam cœlibatus)

Plurimi autem negant, uùt videre eſt apud

cit. n. zy. & Schmier. lib. g. tr. I. c. J. n.

liorem mranſivero, contraétui ſponſalitie

nec ex natura rei, nec ex jure poſitivo in-

eſt; ſecus enim pariter liceret eligere ſta-

tum cœlibatus: ergo Via. Babentt. art. 4.
n. F. on nit. adi. 6.

s,õ
3DOH

32 K. 3tio. Sponſalia item diſſolvuntur

per profeſfionem Religionis approbatæ.

Ratio eſt: quia Profeſie dirimit matri-

.

mo⸗

De ſponſalium Diholutione, & c. 27

„& monium ratum. C. ex publico. de converſ.
au Cenjug. ergo à fortiori dirimit ſpon-
nlem ſalia. Cæterùm, an ſolus ingreſſus diri-
Kil mar ſponſalia, controvertunt. DD. San-
nVO chez, Bonac. & alii volunt diſſolvi abſo⸗
Ilute per ſoluùm etiam ingreſſum: econtra
lwunm D. Thom. Durandus & alii apud Cleri-
(ſtd cat Deciſ. 17. n. 172. contendunt, non
n diſſolvi, niſi per profeſſionem. Tertia tan-
umbe dem oôpinio eſt media, quam tenent Pa-
ut laus, Pont. Maſtr. cit. n. 3200. dicentes,
onſem quèd per ſolum ingreſſum diffolvantur
me ex parte remanentis in ſæculo, ita, ut
ocudt non teneatur protinus exſpectare profeſ-
teal ſionem ingreſſi: & hæc videtur veroſimi-
Jior Ratio autem, quòd ex parte rema-
l nentis in ſæculo diſſolvantur, eſt: tum
bes) quia ingrediens eô ipſo cenſetur cedere
eſtapr juri ſuo ad ſponſam aquiſito: tum etiam
rinn quia nimis immutat ſtartum. Quèd ve-
ℳ r ex parte ingreſſi non ſolvantur er ſo⸗
lum ingreſſum, eſt hæc ratio: ne Cillcet
cd Via aperiatur fraudibus: facilè enim quis-
Fol. que ſponſalium, vel ſi onſæ poriùs per-
ete r. trœοſus, Religionem d tempus ingrede
ℳτι Lretur, ut ſic ab onere ſponſalium ſeſe exi-
meret, & aliam ducere poſſet. Vid. Cle-

ur ricat cit. l.
d. . R. 4td. Inſuper ſponſalia ipſo jure diſ-33
Pull⸗ ſolvuntur per matrimonium validè con-

28 conferentia ſecunla

tractum cum alio, vel alia ſponſa. Ira

communiſſlima DD. Schmalzgr. lib. g.

kit. g. A. 30. Reiffenſt. &c. Kartio jam

fuit fſuperiùs inſinuata: quia nimirùm ma-
trimonium cä fortiùs vinculum, quàm
ſponſalia, tribuens jus in re: ergo huic
ſponſalia, tribuentia ſolùm jus ad rem,
debent cedere. Deinde ſtante hoc matri-

monio, jam impo flibile evadit matrimo-

nium cum priori ſponſo, vel ſponſa con-

trahendum: ergo hôc ipſo ceſſat obliga-

tio contrahendi matrimonium cum illa.
Dices. Sed quid ſi tale matrimonium

ſolvatunper mortem conjugis, erirnè tunc

obligatio ducendi priorem ſponſam, ſi
contractaa 5 eee
34 RK. Sanchez, Laym, Filliuc, Babenſtub.
aliique ſat multi negant; eoquèd per
matrimonium obligatio priorum ſponſa-
lium nedum ſuſpenſaà, ſed penitùs extinc-
ta fuerit, adeôque non ampliùs reviviſ-

hæc ſupponatur urgere ſponſalia olim

cat. Affirmativa tamen opinio, quam

tenent Sporer, Haunold, Maſtr. Herin.

Schmier, Kugler part. . n. gzz. aliique

ſat multi, videtur probabilior; tum quia
talę matrimonium nec ex jure naturæ,
nec'ex jure poſitivo probatur habere vi

ſimpliciter irritandi ſponſalia priùs eôn-
tracta; prout beneèe probat Schmalzgr.

oit.

lerren

l.

Gtez,
Clarun
nhint⸗
uni

n

Ueliene
Uud,

uuinon

ſern
Meigtt

(untra

N,
ergta
I. 0
Genon
Peſim
Anch
linex⸗
enrt

Natio

walid

inhoc

ob

Sa

Itrum

— „

Enl.

de ſponſalinm diſſolutione, & c. 29
a. h Tt n. 3 5 tum etiam, quia obligatio ſpon-
r ſaliorum conſiſtere poteſt cum matrimo-
tio jon Nio, in tantùm, ut poſt diſſolutum tale ma-
trimoniũ cum priori contrahere teneatur:
quemadmodùm ergo qui habet votum in-
grediendi Religionem, vel caſtitatem ſer-
vandi, non liberatur ſimpliciter per ma-

Tümme
8, utnr
tgo hui

ihren, trimonium, ſed hôc diſſoluto tenerur il-
e ud ſervare 3 ita pariter in noſtro caſu te-
u netur talis. obligationi ſponſalium ſemel
KM contractæ ſatisfacere. Vid. DD. cit.
i K. ytò. Sponſalia porrè dirimuntur3 7
per quodlibet impedimentum dirimens,
d Ime probabilius etiam impediens, quod
Rdn de novo ſupervenit. Et quidem de im-
un pedimentis dirimentibus confſentiunt
in n Sanchez. Iib. 1. Aiſp. 56. Palao, Laym, He-
rinex de Ga di. I. n. 35. quoad impe-
ben qientia tantum tenet Sporer. n. 274.
nd Ratio autem eſt: quia per hujuſmodi im-
nhonn pedimenta matrimonium redditur vel
el invalidum, vel certè illicitum: ad
actum autem illicitum, ceu moraliter
, Pl impoſſibilem, quamdiu talis eſt, nulla da-

tur obligatio: ergo. Maſtr. 4. diſp. . M.
. 22. Caſpenſ, & alii.
tume Qalio tamen non inanis movetur,36
Hütint utrum per hujuſinodi impedimentum ſu-
een perveniens ſimpliciter ex parte utriuſque
(ponſi ſolvantur, an.verò ex partc inno

Umalin, centis
.

30 conferentia ſecunda
centis ſolum, qui cauſam impedimento
non dedit? Quocirca omnes tenent,
diſſolvi ſponſalla ex parte innocentis, ita,
ut ne quidem teneatur acceptare diſpen-
ſationem ab altera parte forté procu-
ratam; quia per hoc, quèd compars cul-
pabiliter dederit cauſam impedimento;,
renuntiâſſe cenſetur ſponſalibus, & in-
nocenti dedifſſe jus reſiliendi, quod per
diſpenſationem non amittitur. Probabi-
liùs tamen videcur, ex parte nocentis
fſponſalia non ſolvi; quia ex ſuo delicto
non debet reportare commodum immu-
nitatis à ſervando fidem alteri datam.
Q(are cùm ex juſtitia teneatur repara-
re ſus læſum, pariter obligabitur mediis
faltem ordinariis procurare diſpenſatio-
nem, ſi compars acceptare velit. Schmier.

lib. g. tr. 1. c. F. n. 7I. Qaſtrop Babenſt.

KRK. Tandem 6t0b. Sponſalia ſubinde
ceffant ipſo jure per lapſum temporis;
quando tempus eſt præfixum ad fini endam
obligationem; ut ſi contrahant hoc mo-
d6: promittimus Watrimonium, hoc ta-
men annb adhuc contrahendum; quò dato
ceſſaburit ſponſalia, ſi elapsò anno matri-

monium non fuerit celebratum. Eſt

Conimunis. Ratio redditur hæc: quia ta-
li modo contrahendo quivis ex ſponſis ſibi

,—

1

De
Toter
Düunne
ente
iol
Didun
fütprr
unſ
un bl
kerured
lerent
hoeten
legni
ſoro⸗
lercel
ün
igni
Nnac,O
Helllre
AI
Inde
honl⸗
ſumt
Cliun
Clleſt
Ronſt
Ueen
(Lecick
herite
ſte hh
Wein.,

De ſpenſalium dWſolutione, G&c. 31
Ciem Xacite reſervat jus reſiliendi, ſi matrimo-
tenen nium non ſequatur intra annum, ne ultra
tis,in talem terminum cum incommodo, & Præ-
e Ciſhen judicio ſuo teneantur abſtinere à nuptiis;
Drn Dictum fuit ceſſare ſponſalia, ſi tæminusq
al fuit præfixũs ad finiendam obligationem;
immento, Namn ſi fuiſſet Ppræfixus ſolàm ad Löllicitan
En dam obligationé, ne ſcilicet diutius differ-
oa „retur, àt ſi dixerint: volamus, ut nuptig ce⸗
probadi lebrent ar, enpore vVente coſtes, tunc elapsò
oeem hoc termino né ſolvuntuxr ſponſalia. Ratio
delict eſt: quia in iſto caſu intervenit duplex ob-
Limmu ligatio, nempe una celebrandi Nuhptias, al⸗
n. tera celebrandi tali tempore; hinc quam-
repart. vis elapſo tali tempore ceſſet hæc zada ob-
medin ligatio, non tamen ceſſat prima. Laym. Bo-
euite Dac. Salmant. &alii apud Babenſt.«tt. . 15.

Quær. 3tidb. Quibus de cauſis liceat

De rellire à ſponialibusg:
R. Licet ob tres ſe quentes præcipuè. 39
üit Imò. Si Sponſus poſt Rorualin (idem de
, ponſa dicendum) in Kegionem longin-
e 1 quam ſe transferat animò mutandi domi-
inien cilium, vel ſi abſque hoc animo quidem
“ diſceſſerit, certum tamen ſit, quèd diu
W“ hon ſit reverſurus prælſertim ä ab üt ſinè
ng necçeflitate, vel ſinè oonſenſu alterius. Ita
10 .

. deciditur in c. de illis s: de- ſponſal. Et
meritò: quia ſponſus ita diſcedendo ta-
I eitè ſaltemrenuntiavitiponſalibus. Bo⸗
Gnhe pacin. de ſponſ. 1. I. punct. 6. n. S. 200.

m.
Ulat.

32 Conferentia Nocunda

24dd. Licer reſilire ob fornicationem al.
terius, præſertim ſponſæ, tamerſi vi fuiſ-

ſet oppreſſa; quia per hoc redditur no-
tabiliter vilior, atque deterior: nec cen-

ſentur aliter ſibi promittere fidem, niſi
Si altera quoque
Kexten

parsfide m ſervet. prout habetur eX ap.
Dutmadmodum. de jurezar.
Quodli uterque ſponſus fuerit fornica-
tus, cenſent nonnulli DD. neutrum poſſe
refilire; eòôquod delicta compenſentur:
alii tenent ſolum ſponſum, non item ſpon-
ſam, utpote cujus fornicatio eſt multò
fœdior & deteſtabilior, poſſe reſilire.

cum hac conditione:

I

Probabilius tamen exiſtimo cum Palao,

Mugler e P. Ke 3. n. §59. IIII. &
aliis, quemlibet ſalvà conſeientia reſilire

poſſe. Ratio potiſſima hæc eſt: quià ſi
v. g. ſponſus priùs fornicetur, ceſſat im-
mediatè obligatio in ſponſa, ira, ut jus a-
quirat immediatè reſiliendi, nec ea obli-

gatio revivifcit per hujus ſubſequentem
fornicationem: ergo etiam ceſſat ſi uter-
B fornicetur eodem tempore; nam ſub-
equens fornicatio ſponſæ non facit ſpon-
fum fidelem, aut ineulpabilem, adeôque
nec ſibi illa aufert jus reſiliendi. Vid. eit.

Kugler.

42 31tid. Licitum eſt reſtilire à ſponſalibus
ob aliquam mutationem notabilem, ve

De

cleunt
rne
Ueith
Mn munn
Lyn .

.

lus co

prud
errn
iee⸗
Telnnn
LII
tunmat
nuun
len
nCrün
Tortan
Roni
Nrim
Itrio
onh)
Mlen
Alkter,

De ſponſalium diſſollatione, & c. 33
donem circumſtantiam ſupervenientem, quæ, ſi
A Aà principio exſtitiffet, vel cognita dinlet,
Idite meritèò à ſponſalibus abſterruiſſet. Ita
necca ecam communi Sanchez. lib. I. diſp. 62.
gem ,N. Payn. hic. z. I5. Ratio eſt: quia neu-
4ℳοα trius contrahentis intentio præſumitur
rer ſe extendiſſe ad talem caſum, qui quem-
vis prudentem à promiſſione matrimonii
unſ 1H Dices. Quænam autem circumſtantiæ,
glenti Vel mutationes reputantur notabiles?
en hon R. IIIæ reputantur notabiles, quæ ſta-43
Emum tum matrimonialem reſpectu talium Per-
teſlin ſonarum reddunt norabiliter difficilio-
aPhe rem; poſſüntque accidere in triplici bo-
I1 horum genere, nempe animi, corporis, &
relit fortunæ, prout notârunt Laym. Sporer,
gul Konig, Kugler part. 3. . 2 4. & alit.
elttin Primèò itaque cx parte animi notabilis44
mutatio cenſetur, ſi ſponſus (idem dic de

utiee
* ſponſa )deficiat à fide: ſi incurrat nota-
tene bilem infamiam V. g. propter furtum,
lun adufterium, vel homicidium commilſ⸗
R ſum: item ſi poſt ſponſalia contracta noſ-
ciher. Catur efſe inclinatus ad vitia v. g. Lu-
A libidinis, ſevitiæ, aut aſperitatis ni-
NN miæ, &c. Secus dicendum foret, ſi
he Ipohla jam aliunde néſier, ſponſum hu-
ſ juſcemodi criminibus infectum, & nihil-

4 5

ſponſa incidat in morbum pernitioſum,

34 cvüinſerentiaſöcenda
ominus contrasiſſet; quia tunc meritèò

præſumeretur conſenſiſie; ut notant DD.
Secundèò. Ex parte corporis cenſetur

notabilis mutatio ſi ſponſus, vel etiam

Ppræſertim incurabilem, uti ſunt lepra,
Paralyſis, morbus CGallicus, & eptilep-
ticus: item ſi ſponfa evadat notabiliter
deformis, aut mutiletur aliquo membre
corporis, manu, pede, vel naſu, & c. &c.

46 Tertiò. Ex parte fortunæ reputatur mu-

tatio notabilis, ſi ſponſus vel ſponſa in

paupertatem incidat: vel ſi Parentes ære

alieno graventur, ut dotem ſolvere ne-
queant; vel ſi uterque ſponſus ita fiant,

aut deprehendant ſe eſſe inopes, ut valdé
difficulter ſe ſuſtentaturi ſint. Katio ho-

rum omnium eſt: quia ſtarus matrimo-

nialis, cùm ſit de ſe valdè difficilis, perpe- al

tuus, & inabdicabilis ex natura ſua, taci-
tè præſumitur excipereée omnes mutatio-

nes, notabiliter præjudicioſas, ſeu tales,
quibus cognitis ſponſalia nunquam fuiſ-
ſent inita: atqui omnes modèò enu-
meratæ, judiciò prudentüm tales reputan-
tur: ergo. Vid. Kugler cit. & Ulſüng.

Dices. Sed unde dignoſcendum, an:
on.

D

Ponkli
Cühnlnt
1 H
(lei
nVe
Umum,
fbern e
timt
Plominn
,ſ
Pronnicl
mo,
1o, ie
Non mp
10.). l
1 29.
fanc
nutatio
Ulie

utttiot
berit
M eſt
Pentibus

murtter

Kherte
IIS en

lCnd

. De ſpoſalinm diſſolutione, & N. 25
he here ſponſalia ſtante tali conditione aut cir-
Dent M cumſtantia fuiſſent inita vel non?
K. Hoc ex confeſſione contrahentiumA7
Scenen qignoſci debet. Quare oportebit ſpon-
eln ſum (vel etiam ſponſam) examinare,
tnitiltt utrum, ſi eo tempore, quò ſponſaliorum
nt len fidem dedit, hanc vel illam circumſtan-
l tiam, aut mutationem ſciviſſet, fidem ni-
torbiit hilominus daturus fuiſſet, nec ne ? ſi di-
ment cat, ſe fuiſſe daturum, tenebitur ſtare
„Kab promiſſis: ſi neget, præſertim cum jura-
tatum mento, credendum ipfi erit à confeſſa-
onſ, rio, ideôque dicendum, quèd ſponſalia
tes non amplius obligent. Laym. lib. S. tr.
Nerem 1. p. 7.6. 2. 2. 15. Schmier. z.159. Sporer.
Nt Tandem, ſi dubitet, an præviſa tali48
Retiof. mutatione fuiſſet fidem daturus vel non?
u. Diſtinguendum erit arque dicendum,
Se quèòd non teneatur ſtare promiſſis, ſi
WuDEE mutatio fuerit revera gravis, bene verò,
mHI ſi fuerit ſolum levis, ſeu non notabilis.
ſentidſ Ratio eſt: quia ex communiter contin-
nun . gentibus fit prudens præſumptio: com-
det: muniter autem contingit, ut defectus vel
Srehncte circumſtantia & mutatio gravis abſter-
L reat à ſponſalibus, non item mutatio le-
vis: ergo. Ita Tambur. & Leand. apud

Cun, Ta Croix n. T6 S5.
NT C z Quær.

36 conferentia ſècunda“

Qbrr. 4 t b. Utrum à ſponſalibus li-
ceat reſilire auctoritate privata, an verò
ad hoc Opus ſit auctoritate Dublicaudici;

eccleſiaſtici? 2

R. Eum diſtinctione. Si enim cauſa reſt. 1
liendi fit certa, & notoria, ſive notorei-
tate facti, ſivej juris, licitum erit auctori-
tate privata reſilire, ſaltem per ſe loquen-
do, ceſſante nimirùm ſcandalo, vel aliis

inconvenientiis. Si autem cauſa reſilien-
di ſit dubia, nec conſtet, eſſe ſufficientem,
opus erit auctoritate „& Sententia ju-

dicis eccleſiaſtici, ne alteri fiat i injuria,
& ſpolietur ſinè ſufficienti cauſa jure a-
iſito per ſponſalia. Quin imè in puro
Junio „an cauſa reſiliendi ſit ſufficiens,

ne quidem in foro externo poreſt fieri

diſſolutio; quia poſſidet jus pro ſponſali-
dus, ut notat Herincx de an diſp. 1.
. 53. Hinc etiam ad præcavendas lites

ac alias injurias (teſte Laym, apud Ba-

benſt. cit. z. 4.) in multis Germaniæx
Dicœceſ bus cautum eſt, ut à ſponſalibus
HWH notis, non liceat recedere, niſi

causà Prids: 2 Ordinarium delata.

—R . —=

”MM

de ſonfalium dißlutione, &c. 37

e Proponuntur, & breviter reſolvun-
tur Caſus practici circa diſſolutio-
itanati nnnenm 8ponſalium.
H CASIIS PRIMIS.
lrelie T Tkia nobilis Puella de futuro matri-
Rciennn . A monio Ridem dederat Titio, equidem

tentuf nobili, ſed minds opulento. At ubi animad-
inſuuu vertit, Parentes ſuos id zægerrimeè ferre,
ſjure u penuere ob conditionem Ronſt multum
dinun diſparem, cæpit vacillare, cogitavitque
Kcien renunciare ponſalibius . quöd abi ſpon-
Orelt fen Jus inaudiit, minitatus eſt Gonſæ S. Ia-
6 Ponl mationem. Quin etiam oppidè propala-
N A wvit, ſe Titiam ſæpins jam carnaliter
encnslis cognoviſſe ,& (neſoio quæ) propudia cum
Ppolke es, perpetraſſe. Dubitatar proin, an
Canm Titia non hubeat juſtam cauſam repu-
vonlte Adiandi Titium, velut injuſtum diſßfama-
t. „ R. Videtur habere juſtam cauſam repu-y0
diandi. Ratio eſt: quia per hoc, quòd
ob juſtam Parentum indignationem co-
gitaverit renunciare ſponſalibus, ſponſo
non fecit injuriam, certè non gravem:
. C 3 Er-

1

398 conferentia fecundla
ergo Titius injuſtà ſua, & quidem gra-
viſſima diffamatione præbuit cauſam ju-
ſtæ averſionis & indignationis. Acce-

dit inſuper, quòd ex tali matrimonio vix

ſperari queat bonus exitus, quin potiùs
meritò timeri debeant Parentum offenſa,
rixæ, & ſcandala: hæc autem & ſimilia
præbent juſtam reſiliendi cauſam. Immèò

verò, ſupoſité, quòd Parentum offen-

ſv graves prudenter timeantur perpetuò

duraturæ, dicendum foret, ſponſalia

nulla fuiſſe, prout jam ſuprà z. Iy. dictum

fuit, &cum aliis docet Gobat. tr. o. n. Fob.

CASHIS SECIINDUS. G

SEmronin: Jam pridem ambiérat ma-
trimonium cum Sempronia honeſta
Liaua contrahendum, eb quòd putärit il-
lam ſatis divitem, & dominam domüs,
Jen Tabernæ vinariæ ; tandémque fdem
Juturt matrimonti ab eadem obtinuit.
Vernm non multo poſt venit in notitiam,
quba dempronia ſit pauperrima, & plu-
zimis debitisgravata z quaxre gogitnl re-
Iſilire dubitat tamen az ſibi hoc liceret,
Præſèrtim cam in contraltue, ſponſalitio
nullam fecerit mentionem de divitiis,
el dote adferenda à ſèmproniad

N.

leſlie.

CunC

.1I7.

(ionen

i, dv
Deinde
tmrar e
d hot
Honün
lle
Cobae,
uciee
uramen
COütt
Panpet
Poſtè

AI Pr!

Umere
Uique

eRRe ſponſalium diſſolutione, &. 39
idenn R. Licitum eſt in hoc caſu Sempronioy
cumé reſilire. Ita Babenſt. ci. art. g. n. 3 6. &
„A cum Caſtrop. Krimer & aliis La Croix.
moniod z. 17 5. Ratio datur hæc: quia in omni
dinomm actione nuptiali includitur promiſſio do-
moken tis, quamvis de hac non fſit facta mentio.
& ſimm Deinde tanta paupertas Sempronia repu-
n. i tatur circumſtantia reddens matrimoni-
mn kr um notabiliter difficilius: ergo intentio
petecl ſponſi meritò præſumitur non ſe exten-
Hponl diſſe ad tale matrimonium. Conſentit
.din Gobat. tr. 10. . 3006. addens, ſponſo à
ℳ t Judice credendum, præſertim ſi cum
juramento atteſtetur, ſe nunquam fuiſſe
contracturum, ſi ſciviſſet ſponſam eſſe
. pauperem. Aliter dicendum foret, ſup-
proſitô, quòd egeſtas Sponſæ Sempronio
eme jam prius fuiſſet perſpecta; quia tunc præ-
ſumeretur conſenſiſſe in pauperem: quèòd
utique & valide potuiflet, & licité.
.6 CastIS TERTIIS.
,,. CAe- , conſèntiente ſponſa ſua Caja,

tuk — abiit (kt ſölent juniores opifces) in
heh Regionem longinquam, ſpondens tamen,

. Je Poſt elapſam trienninne qaant ooe)us ne-
Geitir diturum, interim verò ſingulis annis da-
8 taram litteras ſponſalium confirmat oftass.

40 conferentia ſocunda
PElapséb jam triennio Cäjus nec rediit, uet
ultas interim dedit ad ſponſam litteras.
Laapropter cum modo inguius matri-
moninm offeratur Cäijæ, quærit hæc, an
ſebinon liceat illud acceptare?

12 R. Congruum fore in hoc caſu, ut ſi

Caja ſciat, ubinam ſponſus moretur, eun-

dem moneat de elapso termino, ad præ-

cavendas omnes tricas & lites, prout
bene monet La Croix. z. 206. ſi autem

ignoret, ubinam moretur, tuta conſcien-

tià poteſt acceptare matrimonium pin-
guius; tum quia procul dubio noluit ſe
obligare ad expectandum incertum ſponſi
reditum, præſertim pro tali caſu, ubi pin-

guius ſibi offerretur matrimonium; tum

ctiam, quia meritèò præſumitur ſponfus

ceſſiſſe jure ſuo per hoc, quèòd non redi-

erit ſtatuto tempore, nec unquam ſcrip-
ſerit litteras. ä
Dicdces. At quid, ſi ſponſus ſupponatur
rediiſfſe priuùs, quàm Caja matrimonium
celebraverit cum alioe
53 R. Tunc obligabitur ſtare primis ſpon-
ſalibus, relicto etiam pinguiori matrimo-
nio ſibi ab alio oblato, datô ſaltem, quòd
ſponſus redierit proximè poſt elapsũ tri-

enni terminũ. Ratio eſt: quia præſumptio
Cajæ, quèòd ſcilicet ſponſus ceſſerit juri,
cùm fuerit ſiniſtra, debet cedere veritati;

.

†

/
un etia
oris
Pont,
Per, a
lt G0
nonent
Ponſisd
Leckettac
honſce
Arcum
eula hp
ſaeken
Conlitue
ices
Nterin
lediter
nlon.
t. (
“D 17

n; en

