gin1

Mmiltere
1Eala
Cultione,
Cngle

tgenit ed

o conle
12.z
int eri

.II2, G

Wen ſenn

Ekres
unt ſeane

mmnumit
Ere uct
1e N
iln

Mi

Unpehenn
len,
Mtorion
eAun
icor
nenl

lintn De Divortio, &c. 343
IIIS terio fuerit moraliter certa ( ſola enim
ſuſpicio, etiam gravis, non dat cauſam
65 iei recedendi, prout communiſſimè tenent
dab a DD. Palaus, Filliuc. Laym. ib. 5y. tr. 10.
lerhufe vp. 3. c. 7.) & ſcandalum abſit. Ratio
tiun eſt: quia matrimonium ex ſua natura
u E non aliter obligat ad redditionem debi-
furt ti, & alia matrimonii onera, quàm ſub
j, uu conditione, ſi etiam alter conjux fidem
rim conjugalem ſervet: ergo ſi alter fidem
ritluh fregerit, ceſſat hæc obligatio ſaltem in
czſt foro conſcientiæ. Schmier. de Matr.
gul C. tr. 2.c. 5. n. 91. Wieſtner, Reiffenſt. Cle-
Hisger ricat. deciſ. 39. n. 31. Schmalzgr. H. Z.
n. 112. Gobat tr. 10. n. 722. Quia ta-
aCtior- men ſeparatio quoàd cohabitationem
ſeu en, eſt res publica, ex qua facilè oriri poſ- .
5 nodn ſunt ſcandala in plebe; hinc DD. cit.
gepenti communiter monent, eam fieri non de-
rent bere auctoritate privata, ſed judiciò
tlupenlS Eceleſiæ, prout etiam ſtatuitur. c. Por-
stecele. v0. de Divort.
ctoriun R. ad 2dum. Caja propter adulterium 377
cum en à Marito culpabiliter admiſſum, poteſt
dare in perpetuum manere ſequeſtrata ab eo-
antor . dem „ſi tamen adulterium ſit publicè
Qie notorium notoreitate juris vel facti
Un Culer nam ſi ſit occultum, à Judice Eccle-
conleer ſiaſtico reſtituetur viro petenti, quo-
oce/ uſque adulterium viri probaverit. Juxta.
Nℳe V 4. .

378

344 Conferentia decima quinta

e. ſignificaſti. de Divort.) Ratio jam con-

ſtare debet ex dictis: quia adulterium

tribuit jus divertendi à Conjuge, &

quidem in perpetuum. Argum. .

mox cit. At verèò ſi ob ſolam Ma-
riti ſævitiam divertiſſet, non liceret
ei in tali ſtatu perſeverare in perpetuum,

ſed tamdiu ſolum, quamdiu Maritus non

præſtiterit ſufficientem cautionem,
quòèd velit ſvitiam deponere &c. prout
habetur. c. litteras, &. 6. ex Tranſmiſſa.
de reſtitut. ſpoliat. ut jam n. 36 9. inſi-

nuatum fuit. Vid. Reiffenſt. cit. n. 100.
R. jam ad 3tium. Confeſſario in ſi-
mili caſu laborandum videtur, ut per-

ſuadeat Cajæ, quatenus velit regredi
ad ſuum Maritum (ſi tamen non poſſit

prudenter prævidere, ex tali regreſſu

majora oritura mala & c.) Ratio eſt: quia
oportet, ut Confeſſarius ſuo pœnitenti
ſuadeat ea, quæ pro animæ ſalute

videntur magis expedire: at magis ex-

pediens videtur in his circumſtantiis
regreſſus ad Maritum, ad evitandum

periculum incontinentiæ in conjugi-

bus, & præſertim ſi quas jam ſuſcepiſ-

ſent proles, ad meliùs eas educandas:

ergo. Vid. Gobat. cit. n. 723. vel in

Wair. tr. y. c. 3 4. Rct. I. 2. & 3. LaCroix

*. Z. g2 6.

6. III.

(odl

Ulte⸗

Goarn

n i
, neceſe

n le u
üregunit
b e
Enllerek
Uunteyrel

ſi
Ull zen
meſenten

10, cſd

Mati,v.
onn bene

inmen
Utinoni

Ugelotin

Mint, DDe Divortio, G. 34 5

Corollaria ex dictis inferenda.
N Olliges primèò, ad conſumman- 379
ſolmN ◻ dum matrimonium, & omni-

non icere modam indiſſolubilitatem hujus vin-
perpetun culi, neceſſariam eſſe copulam perfec-
Cotlusrm tam, de qua ſuprà z. 226. Ratio eſt:
Utionen quia requiritur talis, quæ ſit de ſe fuffi-
cr Lciens ad generationem, vi cujus vir
ßs ac mulier efficiuntur una caro, & inci-
9. in piunt repræſentare unionem Humanita-
.n, 1 tis Chriſti cum Divinitate: ſola autem
Grioinn copula perfecta eſt talis: ergo &c. Et
Ir, uten hæc ſententia poteſt deſervire Confeſſa⸗
lrregen rio, caſu quo Conjuges jam eſſent ſe-
nd parati, vel ad alia vota tranſiſſent,
liregen Prout bene animadvertit Clericat. de-
u Sl.7. n. I2. Quamvis ante factũ potiuùs ſit
eniten inclinandum ſemper pro valore prioris
2 lute matrimonii, & Conjuges adhortandi,
ugls ut velint in eodem perſeverare.
nKaetis Coll. 2dèò, Matrimonium ratü non diſ- 380
itandum ſolvi per ſolũ ingreſſum alterius in Keli-
com gionem, nec per qualemcunq; profeſſi-

ſulcent⸗ onẽ, ſed per profeflionem ſolenñem Reli-
genes Lionis ab Eceleſia approbatæ, cum emiſ-
vel ſione trium votorum ſubſtantialium,

CI ſcilicet obedientiæ, paupertatis, & caſti-
tatis perpetuæ. Hinc quamvis Tertia-

346 Conferentia decima quinta

rii & Tertiariæ Ord. S. Franciſci, vel

S. Dominici, in ſæculo non clauſtra-

liter viventes, faciant profeſſionem pœ-
nitentiæ causè, quèd velint ſervare
mandata divina &c. non tamen per hoc

ſolvuntur ab onere Conjugii, ſi quod
contraxerint; tum quia non emittunt

tria vota ſubſtantialia; tum etiam quia,

eſto aliquod votum emitterent, non

notavimus.

tamen foret ſolenne, ùt ſuprà n. 77.

Cæterùm ratio congrua hujus conſti-

tutionis eccleſiaſticæ fuit hæc: quia

profeſſio ſolennis Religionis approbatæ
eſt quædam mors ſpiritualis, ita, ut

ſolenniter profeſſus fictione juris cen- Amene

ſeatur Sæculo defunéctus, juxta illud

Coloſſ. 3. Mortui eſtis, & vita veſtra ab0--

Ncondita eſt cum Chriſto, &. Quemad-
modum ergo mors naturalis ſolvit vin-
culum carnale matrimonii conſummati;
ita & mors ſpiritualis, vel potiùs civi-
lis, debet ſolvere vinculum ſpirituale
matrimonii rati. Jam verò profeſſio
Tertiariorum (ſicut & ſuſceptio Ordi-
nis ſacri) non eſt mors civilis: ergo
mirum videri non debet, quòèòd hæc non
habeat vim diſſolvendi matrimonium

ratum. D. Thom. 4. diſt. 27. q. 1I. art. 3.
Bellarm. Durand. Sotus, Car dc Laura

Klüim
(A zt
Pniſerie

inulh

inn ab ol
hetoe
tnigre

un dlen
lrre a

5

Untb Prop⸗

enlt
imn .

ſertere,

Ucatinle

um conn
Coll. 4

(aub
hlre ex

kiun en

drelt

Mn her

guinm D e LDivortio, ge. 347
anciſi & alii apud Clericat. deciſ. 13. u. 35.
von n α .. =ðW =
ionen Ooll. 3tio, Conjugem, qui abſque 381
lin em gravi periculo animæ vel corporis ne-
menpern quit ſimul habitare cum altero conjuge,
gi, eximi ab obligationibus matrimoniali-
Dn eniumm bus. Ratio eſt: quia lex charitatis exigit,
etumg ut quiſque ſibi priùs velit confultum,
rent,m quam alteri: ergo nemo cenſetur ſe
ra,6 obligare alteri ad non cavenda pericula
dülutis propriæ corporalis, aut ſpiritua-
uscoN, lis. IIII. r. 6. diſp. 9. q. 4. art. 2. . 146.
e: u Babenſt ubi ſuprà. z. 34. Ex quo ii-
pprohn dem DD. inferunt, Conjugem poſſe di-
8, in vertere, ſi alter incidat in hæreſin, ei-
ſuris e . demque pertinaciter adhæreat, aut ſi in-
uurn I cidat in lepram, peſtem, vel alium mor-
olſnutl bum contagioſum &c.
Qvem Coll. 4t0, Conjugem, qui alteri de- 382
Niin dit cauſam vel facultatem adulteran-
umm di, ſive expreſsè, ſive tacitè; ut ſi adul-
tisci, terium, dum facilè potuiſſet, non impe-
iricune divit, vel ſi debitum negavit per longum
Nololi tempus v. g. 5. aut 6, menſes, dum ta-
to men advertit, alterum ideò fore in peri-
ls: e˖ Culo incontinentiæ &c. non poſſe prop-
Ahrem terea petere divortium. Idem dicen-
finotin dum de eo, qui adulterium, vel potiùs
1ℳ injuriam vi adulterii ab altero conjuge
lm commiſſi ſibi illatam expreſsè, vel alte

348 Conferentia decima quints
condonavit. Ratio eſt: quia tales cen-
ſentur renuntiare juri ſuo: qui autem
juri ſuo renuntiat, illud non poteſt re
petere. c. Quàm periculoſum J. 4. I.
Cenſetur autem Conjux innocens taci-
tè condonare injuriam, ſi poſt cogni-

tum adulterium alterius actum conjuga-

lem cum eo exerceat: ſecus dicendum

ſoret, pro foro conſcientiæ, ſi exercen-
do hujuſmodi actum expreſsè intendiſ-

ſet, alteri non remittere injuriam, uùt
notat Spor. nz. yII. Vid. Keiffenſt. cit.
n. 113. La Croix n. 433. & 434. ubi plu-
res pro hac opinione refert.
Dices adhuc. At quid, ſi Conjux poſt
cognitum alterius adulterium, vel eti-
am poſt ſententiam divortii jam latam ²
Judice, & ipſe committat adulterium,

poſſetnè in hoc caſu manere divortiatus,

an verò teneretur regredi ad alterum,
ſi repetatur?
R. In tali caſu probabiliùs tenetur
regredi. Ita contra Sylveſt. San-
chez & alios, Schmier. zr. 2. de
Matr. c. . n. 109. Engel hic n. 75.

Wieſtner, Reiffenſt. aliique plures a-

pud Schmalzgr. tit. 19. n. 135. Ratio
eſt: quia ſententia non dat jus diverten-
di, ſed ſolùm illud ex adulterio inno-
centi aquiſitum declarat, ut eo publicè

utti

flpollt::

ie guel
Cnltonat
entinm,

Emarticne

mrimge⸗
uantorit

Nelnſs

Et) ricetn
Crortil
Itegecl,

(0

R
V M

((U i/

ifſiin
. ine

findkie⸗

1 lumn
Merei n⸗
Nr ii
tentten
) Nir
ungri
0 Ne;,

guint
ia täleste
ui ane
on pote
n 7,,
nocerdil

oſt agt

Utu Coile

1s Cicendr
ſiexerlt⸗
66 imen
Guriam,
fenſt.
4 Ub N1
onſnn
m, Nele⸗

jamlu len

gule er! un
ivortinn
Galterun

is tenet
eſt. N
tra.
ic n

De Divortio c. 349
uti offi it: atqui jus divertendi ex adul-
terio quæſitum innocenti, ſolùm eſt
conditionatum, Si act or ſervaverit con-
tinentiam, & duamdiu innocens eſt;a-
lias matrimonium reſtaurare non tene-
retur innocens, ſi poſt divortium pro-
pria auctoritate inſtitutum, ipſe pariter
fuiſſet lapſus in adulterium; quod tamen
certò videtur falſum: ergo non obſtan-
te divortii ſententia probabiliùs tene-
tur regredi, ſi ab altero petatur.

CONFERENTIA

DECIMA SEXTA.

de Mattimoni uſu licito,
debito.

8 MI M M AR I II M.

2284. Uus Conjugii veris conjagidn; ber ſe loquen.

do eſt licitus;
385. Immo & ſub gravi obligation. Jetitas;
386. Si tamen ab altero petatur ſeriò, jults, *
rationabiliter.
387. Enumerantur octo canſa, eæ quibus ab'ſque
peccato injuſtitiæ negari poteſt debituns:
388. Non tamen ſemper abſque peccato contra
charitatem.
889. Lus Matrinzonii tempore menſtrui (Jal-=
tem graviter) non eſt illicitus:
390. Nec tompore laktationis, vel pragnationis.
zr.

350 Conferentia decima ſoxta
Neque ſterilibus eſt inzterdictus. “
307. H licent taltur & modò ablit e.
rieulum pollutionis, & ea eieel von. R, t nimis
obſeæni.
393. Jiauten fiant abſque ur. genti guaſa, cum de.
rieulo pollutionis, ſSunt mortaliter peceaminoſi.

394. Reolvitur Calus I. de Marito, qui cum

Uwore ſemel deprebezſa in adulterio, noluit dein-
ceps modéò debito perficere opu- conjugale.

395: Licet tal awori vedaere debitum, ſ. Marito
perſuadere nequeat, aut modö debito illud per-

iat.
356. Maritus tamen non tenetir debitum redde-
re Uxori, niſi injuriam libi illatam condonſ
ſe ſupponatur.
39 7. Reſolvitur Calus II. de Core; quaæ Marits
debitum negavit & .
298. Si moraliter certò prævidiſſet, ſè ea iterata
. conceptione expoſi. itum iri vitæ Perioto ,Jults o⸗
tuit recisſare petitunn.
399. Hoc tamen periculo non obhante, Bicits er
tiam redderet.
400. Reſlolvitur Caſus III. de Conjugibus, qui

mutuo conſenſu voverant certis diebas abltine-

re ab aeſu Conjugii;
40 I. E tale vorum mutud Iibi irritare non va-
leut.
402. Si ſolum voviſſent abſtinere à perendo, quis
* Sier teneretur alteri petenti reddere debitumz.
403. Conjuges per ſe loquendo non tenentur pete-
re debitam.
404. Qui alteri juſiè &o. petenti debitun negat,
veccat graviter. Unde 3
405. Confeſſarius tenetur talen admonere Nug oba
gatrone.

NeMn

aCd
i ſant t

406.

edniturge
0 A,,

fſudgeen

Uunttunt
Untnr veft
Utreoke⸗
Lebit

Alores

Omonli
tlring:

.'An

1, innd.
mnolet
Utli,
((lic
deg
E Not
D
lunm
ler
tee
Wen
Uiten ife
ndlnd

oH De Matr. aſi licito & debito. 351
„406. Conjugibus ab aſu Matrimenii impeditis;
nods Lieiti Junt tactus & . & quando? J
nop ut 407. Sotvitur quæzdam Inltantia contra hoc.
408. An, & quando ſit licitum Coxjugibus delis
calſotule Nere ab opere conjugali?
rpeeenmi
t dA« ,. §. I. “
e Præmittuntur, & breviter reſol-
vuntur quæſita ſcitu neceſſaria, ad de-
meMA bitè reſolvendos caſus de licito, ac

n ildN debito Matrimonii uſu.
un ( Ueæres primò, utrum uſus matri-
ne α e monii, ſeu actus conjugalis ex

ſe ſit licitus?

2 MeN . . „ . * . „
R. Eſt omnino licitus veris conjugi- 384

Noα bus, immò & honeſtus ac meritorius,
6o dummodo ſit veſtitus debitis circum-

ielo,j
„ſtantiis. Communiſſima DD. Ratio
e,α eſt: quia eſt medium ex natura rei or-
dei,5 dinatum ad finem bonum, atque hone-
gual ſtum, ſcilicet ad legitimam propaga-
tionem humani Generis. Unde Deus
emgé ipſe Protoparentibus noſtris primò
6 conjugatis Gen. 2. dixit: creſéite, & mul-
ea licamini: atqui blaſphemum foret,
HH dicere, quòd Deus aliquid ex ſe ma-
lum præceperit: ergo &c. Additum
une tamen fuit: Daummodo ſit veſtitus
doebitis circumſtantiis & .. fine ſcilicet,
“ & modo debito &c. quem, ſi conjuges
non

ment/

3 (vnferentia decima ſexta
non ſervent, poſſunt peccare etiam gra-
viter, prout conſtabit ex dicendis a. z.
Quxr 2. Utrum adtus conjugalis e-
tiam ſit debitus, & quando?

387 R. Eſt etiam debitus, & quidem to-

*E

386 Dictum verdò fuit. I1. Rriè petenti,
&. ſi enim ſeriò non peteret, vel eti-

ties, quoties alter conjux debitum ſe-

ridè, juſtè, & rationabiliter, ac licitè
ſaltem ex parte copulæ petit, ſive dein

.

expreſsè, ſive tacitè. Ita rurſus Com-

mun. DD. Spor. n. 5ob. Babenſt. hic diſp.
4. ant. I. Z. I. Ratio eſt: quia ex ipſa
natura contractùs matrimonialis conju-
ges invicem transferunt poteſtatem
corporum, in ordine ad uſum generati-

onis, & quidem proximum, regulari-

ter loquendo: & cùm res hæc gravis
momenti ſit, quippe ex cujus negatione
ſæpe ſæpiùs exponuntur periculo in-
continentiæ; hinc ſine gravi peccato
juſte petenti debitum denegari non po-

teſt.

am levi tergiverſatione, ſuaſione aut
prece de facili averti poſſit, communi:
ter fatentur DD. non eſſe peccatum gra-

ve, ſicut nec graviter peccat, qui red

ditionem pauxillùm differret, dummo-
do reſpectu alterius non ſit præſens pe-
ri⸗

M
illlm neo
Utetpfrerl
miniper
Picllrſis
klgrio
Wlkertn
Psteid
Monttlsn
letgudde
tenſteb
Ure welucn
rrideret,
Midediun
N MeR
Ant
lex parte
Eturreddd
tnhmuni

iedr

1
aldlert
Mitolt.
Miltered
Kat
in 1

o De Matr. uſu licito & debito. 353
eelimg riculum incontinentiæ, nec talis dilatio,
cence aut tergiverſatio ægrè feratur. Addi-
tum inſuper eſt. 2. juſtè petenti; quia
oniugif ubi ceſſat jus petendi, conſequenter ceſ-
üt obligatio reddendi. 3. dictũ eſt: ratio-
dnidenn nabiliter petentizquia petitio debiti ob-
Gebium ligans ad reddend, debet eſſe humana &
eA rationabilis; hince Iliſ. proximè cit. n. 12 .
, infert, quòd conjux nõ teneatur reddere
utis ſi petens ſit ebrius, aut amens, niſi aliud
I ρ grave malum ex denegatione oriturum
neih prævideret. Quòd auté etiam tacitè pe-
Asc/5AR tenti debitum ſit reddendum, inde col-
Dorele ligi poreſt & concludi: quia jus peten-
ngeget’“ di & obligatio reddendi ſupponitur cer-
eg ta ex parte utriũſque: ergo conjux te-
nee li netur reddere ſive petens expreſsè, ſive
neie tacitè, ſeu per aliqua ſigna ſuam volun-
eriene“ tatem manifeſtet. Vid. Ilſ. & Bab enſt. cit.
i en Quxr. 3tiò, quandonam uſus Matri-
grinmn monii non ſit debitus, proindéque pe-
teenti negari poſſit juſtè?
H KR. Varii varias enumerant cauſas & 387
,M Eaſus, üt videre licet apud Oleric. deciſ.
3Sb. . 13. Certum tamen videtur, quèòd
coo in ſequentibus caſibus debitum juſtè ne-
AN gari poſſit. I. Si unus Conjugum cul-
,tiſ pabiliter commilſit adulterium, ut pro-
Danve Xximè dictum fuit. 2. Si divortium ſit
Ereent legitimè factum. 3. Si conjux ob com-
miſlum inceſtum cum conſanguinea
2 IIxo-

35k4 Conferentia decima ſexta

tionis, aut ebrius ſit. vel y. Si priùs
ceſſit jure proximo petendi. 6. Si red-
dens rationabiliter poſſit timere grave

damnum vel periculum ſalutis corpora-

lis aut ſpiritualis, utpurta ſi v. g. Mari-

cus ſit peſte, morbo gallico vel lepra in-

fectus & c. quia in his caſibus conjuges

non cenſentur ſe obligâſſe ad redden-

dum. 7. Neque tenentur debitum red-
dere intrà primum bimeſtre, ex ſpeciali
privilegio & conceſſione juris. cap. ex

publico. de Converſat. Conjug. 8. Multi

tenent, debitum negari poſſe ex eo eti-
am capite, ne proles nimiùm multipli-

cetur, dummodo abſit periculum incon-

tinentiæ: alii tamen hoc negantz;eòquòd

matrimonium principaliter ſit inſtitu-

tum ad finem propagationis. Verùm
P. Herincx de Matr. diſp. . n. y. ine.

ſapienter, meéô judicio, ait, hoc judi-

cio prudentis, attentis perſonarum cir-

cumſtantiis, diſcernendum eſſe. Unde

Spor. n. 516. à peccato gravi excuſan-
dam meritè cenſet Uxorem miſeram,
quæ Marito omnia abliguriente, coge-
batur domi cum liberis eſurire, prop-
tereâque, ne ampliùs multiplicetur mi-
ſferanda proles, negabat debitum, quo-
uſque vir ſe emendaret. No⸗

UXoris in primo vel zdo gradu, amiſit
jus petendi. 4. Si petens careat uſu ra-

Ulbosm

“ ntdecbit
Umn holit

liligewi
(E Ayerd

ülinrni⸗

Menimt

hnen

mngi

ermmin
otes, 1

Rhkcien
olti⸗
(lam qude
eccend ee
(ntta (h
Uend M
E
HD” Ger.
erſtn
Dudanth
I.
nienen
Eeretk
Uariu
ARn
s N

4 De Matr. uſu licito & Aebito. 355
u,n Notandu tamen hic venit, quèd licèt 388
fenin in caſibus mox enumeratis Conjux ne-
Sih gando debitum non peccet contra juſti-
6.Rid tiam, poſſit tamẽ ſubinde, & frequenter
neregn quidégraviter peccare contra charitaté,
cN ur ſi advertat alterum Conjugem ver-
,g. N ſari in gravi periculo incontinentiæ &c.
Alent tunc enim, ſi abſque graviori incomodo
cN poſſit, tenetur reddere debitum exigen-
Creden ti, prout DD. communiter advertunt.
tumte Et meritò quidem (debito tamen cum
hecid moderamine) reprehendendæ erunt
. c4, IXores, quæ Maritis ſuis abſque juſta
9, MI Vvel ſufficienti cauſa debitum negant, ad
e Eeos mortificandos; quia tales, præter-
nmII quam quèòd juſtum negando graviter
funiar peccent contra juſtitiam, inſuper &
ggedi contra charitatem delinquunt, expo-
rim nendo Maritum periculo incontinen-
Jen. tiæ, & aliorum gravium peccatorum.
,„ Quxr. 4tò, Sitné uſus matrimonii
eſh licitus pro eo tempore, qué Uxor pati-
Gmmct tur menſtruum, vel lactans, aut præ-
ſe nans, aut omnino ſterilis eſt?

e⸗ R. Imòô. Uſus matrimonii tempore 386
im fluxũs menſtrui naturalis, quem fœmi-
e,A hæ regulariter loquendo ſingulis menſi-
ie, bus patiuntur, non eſt graviter illicitus,
icetrN ſed ad ſummum venialiter peccamino-
uniſ⸗ ſus,. Ratio inde deſumitur: ideò enim
d,
4

356 conuferentia decima ſextag N M⸗
ſecundùm AA. eſſer graviter peccami.
noſus, quia Parentes ſeſe, aut certè pro- gi
lem naſeituram exponerent periculo in- tann
firmitatum, vel quia ſemen videtur ahn
fruſtrà effundi; cùm eo tempore rarif- Unch Pon

ſimè ſoleant concipere fœminæ: atqui Klen
hæc minimè urgent; nam innumeri mune
conjuges coeunt tempore menſtrui, een
(ait Sanchez. lib. 9. diſp. 21. n. 7 & ta- enuri⸗
men rariflimè fibi, Vel proli damnum ier
inferunt; item ſine peccato coeunt tem- “
pore prægnationis aut ſterilitatis, ut rtt⸗
proximè dicemus, & tamen per ſe lo. d
tnſ

quendo non peccant: ergo &c. Quia ann
tamen talis acceſſus ad menſtruatam vi- dape

detur præſeferre aliquam inhoneſtarem n dor
& turpitudinem, vel etiam aliqualem “
incontinentiam contra rectæ rationis r d
dictamen; hinc Sanch. Loc. cit. Filliuc. donſt
laſtrop. de Sponſal. diſzy. 3. punct. 4. ſP. „leltt
Caſtrop. de Spo- ſp. 3. punckt. 4. H. unn

2. n.. & S. aliique communiter dicunt, r
taliter accedentem peccare venialiter rhe⸗
per ſe loquendo, niſi ſcilicet adſit juſta En
cauſa excuſans; qualis eſſet periculum Gun
incontinentiæ aut fornicationis; tunc Aihante
enim acceſſus omni culpa vacabit. Un- unnree
de Filliuc. & Caſtrop. ctt. n. 9. rectè di. leci
cunt, uxoré tali tempore licitè reddere, ach
immèò teneri ad reddendum, ſi Maritus hoſtin
de periculo prolis concipiendæ ad- locl ſen
monitus, nolit deſiſtere. R. 2do. enll.

ng De Matr., nuſe licito & debito. 3 7

en R. 2dô. Actus conjugalis tempore 390
e ackationis vel prægnationis per ſe lo-
erielar quendo non eſt illicitus. Ita rurſus
uln Sanch. Bonacin. Illſung. ubi ſuprà z.
Dorem „2. Ratio eſt: tum quia nulla lex pro-
ne: H hibens exſtat; tum etiam quia eſſet onus
cn longè difficillimum, ſi vir toto tempo-
Wedlrel,

re lactationis aut prægnationis cogere-
/ tur abſtinere ab uſu conjugii: nec du-
dn birandum, quin hujuſmodi conjuges
eunten innumeris exponerentur peccandi peri-
ltatls, U. culis. Dictum tamen eſt per No loquen-
der ſe le do; nam ſi ex congreſſu cum uxore pro-
K. Cpinqua partui, timendum eſſet pericu-
wurm lum aborrs, vel ſuffocationis, becca-
onehun rent mortaliter, ut de ſe clarum eſt.
in R. 3ti0. Etiam ſterilibus licitus eſt 39r
tde uſus conjugii. Ita Kugler, Laym. Spo-
7. Hh. rer, Herincx. p. 4. Aiſp. 6. n. 92. & alii
ℳ, communiter. Ratio eſt: tum quia nul-
erdm la lex in contrarium oſtendi poteſt: tum
eii etiam, quia ſteriles de ſe ſunt capaces
dlit , ad actum conjugalem perficiendum :
etie quèd autem ex tali congreſſu nulla ſe-
szI quatur generatio, eſt merè per accidens:
bi neque enim hoc provenit ex natura ip-
telt fius actus conjugalis, ſed ſôlùm ex in-
ree diſpoſitione Conjugis, vel etiam ex eo,
(Mm quèd ſemen non ſit proliferum. Vid.
er“ Babenſt. cit. diſp. 4. art. I. n. 9. Kugler.
Re N n. 20 36. 2 3 Quuzxr.

3758 Cconferentiz decima Frts 23

Quæxr. 5tò, Utrum Conjugatis li-
ceant tactus impudici, aſpectus, am-

plexus, verba, vel etiam dſeula⸗

R. I. Si fiant in ordine ad copulam,

vel conteſtandum amorem conjugalem

&c. omn ino licent, modèò abſit pericu-

lum voluntariæ pollutionis, & actus ip-
ſi ex ſuo objecto non ſint nimis obſeæni,
& beſtiales potiùs aut ſodomitici, quàm
conjugales: tunc enim Sanch. Gobat,

Fagundez, Caſtrop. Sporer, La Croix.

n. 315. Meritò putant, conjuges mor-
taliter peccare; eoquèòd tales actus ni⸗
mium à recta ratione, & fine matrimonii

deflectant, & bruta animantia magis,

quàm homines ratione præditos dece-
ant. Katio autem hujus reſponfionis
eſt: quia Conjugibus licitus eſt uſus ma-
trimonii, ſeu Eopula ad finem genera-
tionis: ergo & tactus &c. velut media

iticke

Eherielo
Pwi,ele

Inrlitr.

Eerine

t li
( mort
ergl
Uhunehn
Uleruk 1

skerin in⸗
1 cla;
htin

ure,

emper

lumme

Eckaton
einn

e⸗ o9. P
iet.

ad hunc finem neceflaria, vel certé “,

conducentia, eiſdem permitti debent.

Si tamen fierent ob meram voluptatem,

peccarent venialiter; quia tunc inter-
veniret quædam ſubverſio finis, & in-

ordinata delectatio in re de ſe Iicita

conjugibus. Tambur. LAib. 7. decal. &.
3. J. F. Z. Lo. & 42. IIlſung. cit. n. 129.
R. 24d0. ſi Conjux vel in proprio,
vel in alterius corpore exerceat hujuſ-
modi

oh
e

1

e 4

De Matr. eſu licito & debito. 359
nugrest modi tactus, amplexus &c. cum prævi-
echs,m 1ſo periculo pollutionis, & quidem ſine
enè gravi, vel etiam urgente cauſa, peccat
Huin moraliter. Ita um commnni DD. Maſtr.
corin Herincx. q. 7. z. 33. & alii. Ratio eſt
tſeiac clara: quia pollutio voluntaria eſt pec-
Aa; catü morrtale: ergo etiã tactus, amplexus
isoheon. Sc. ex quibus velut mediis ex ſua natura
ic;u in hunc finé ordinatis, fubſecutura præ-
,60 videtur pollutio, abſque lethali culpa
aCG exerceri né poſſunt ſine juſta vel urgen-
gesno te cauſa; quod notanter additur; nam
asn ſi juſta ſubſit cauſa, non cenſentur pro-
rinn curare, ſed poriùs permitrere pollutio-
tia ud nem : permitti autem poteſt ſine culpa,
dummodo excludatur conſenſus in de-
Porſin lectationem. Sanch. l. 9. Aiſp. 45. à n. 33.
uim Herincx oit. diſp. . n. 21. Sporer n. 490.
n geee & sSoοoο. Perez, Kugler aliique commu-

ned niter .
Nern. Proponuntur, & breviter reſolvun-
eim * tur caſus practici de licito ac debito
8, ceeccun uſu Matrimonii.
QASIIS PRIMIIS.
4 I rius deprehendit uxorem ſuam ab
onti alio concepiſſe; quapropter timens,
. tu ne deinceps ſimile quid contingeret, & p-

360 Conferentia decima ſexta
Jſe cogeretur alere proles ſpurias & ſup-
Ppoſititias, petiit quidem Frequenter de-
bitum, adebits tamen modo hactenus
nunquaim perfecit, ſed abruptä copula
lemen ad extraſömper diſperſit. Qua-

ritur jam in hoc caſa rI. an Titia Uxor

teneat ur, Vel ſalté deinceps poſſit ſuo Mar

rito debitum reddere?z. an että Maritus
teneatur nedaere Uxori modo cöpetenti?
394 K. ad primum. Si Maritus nolit per-
ficere actum conjugalem modé debito,
Titia non tenetur reddere. Nihilo-

minus reddere poteſt licitè, ſi abſque

gravi incommodo, offenſa, vel pericu-

lo rixarum „ aut incontinentiæ ( quod
rarò abeſſe contingit in ſimilibus caſi-
bus) illud declinare nequeat. Ratio
primi eſt: quia Conjuges vi contractús
matrimonialis non ſolent ſe obligare,
niſi ad uſum matrimonii à Deo ordina-

tum, & de ſe aptum ad generationem, ſeu

propagationem humani generis: ergo ſi
Maritus non velit matrimonio uti pro-
ut oportet, Titia juſtè id recuſare po-
teſt. Ratio autem zdi, quèd ſcilicet
poſſit, ſi velit, Tedclere, ac eſt: quia
Maritus habet jus ad copulam ſaltem
perfectam, ad quam Titia concurrere
poteſt, & intendit: quòd autem maritus
debitò modo eandem non perficiat .
2000 Cand H

cuiſd

cilr, a
aulamerun

renungl
nmneri
(ernri et
In Mriti

Urtrione
Imhemit
initin

i en

Homnlte
etenen
IIräprud

ito perli

ebite vel

I,

utl 4

iit iſfe

e Gen
un

J
£ te Co

ch. 63
1 30
eonlet
hiiter
I non
bem te

.

Verti
iat
uente 1
9 Volki
Gti pl

Ttia e
Nrl

Me
peten,

8nolitſe⸗

46 debint
edlr

Perie

iee (
ibub d⸗
. Nt
cottid

nen
S:ergol

lare de

ll

e⸗A.
n Idl
1 llin
ſcin,
,

De Matr. uſau licito & debito. 361

ſola ipſius culpa immediatè & proximè

oritur, ad quam uxor juſta & gravi de
cauſa merùm permiſſivè ſe habet: atqui
peccatum alterius permittere, vel etiam

ad materiale peccati gravi ex cauſa co-
operari eſt licitum: ergo ſi Titia abu-
ſum Mariti ſui ſuavi & charitativa de-
hortatione impedire nequit, poteſt il-
lum permittere. Spor. n. 490.
Dixi tamen :ſ charitativa dehorta-
tione impedire nequit &c. Certum
quippe videtur, quòd Titia in hoc ca-
ſu omni modo moraliter poſſibili labo-
rare teneatur, ut vel per ſe, vel per alium
virü prudentem v. g. Confeſſarium Ma-

rito perſuadeat, quatenus matrimonioò

debitè velit uti; & hoc quidem eò am-
plius, quò ipſa per ſuum adulterium
caufam, vel potiùs occaſionem tot pec-
catis & abuſibus dedit. Forſitan non
erit difficilè hoc impetrare à Titio, ſi in
uxore deprehenderit emendationem ſe-

39 5

riam, atque animum, ab omni extrava-

gante commercio carnali alienum. Vid.

Sanch. ib. 9. diſp. 16. La Croixn. 356.
K. ad zdum. SiTitio moraliter cer-

tò conſtet, de adulterio ab uxore cul-
pabiliter commiſſo, & injuriam ſibi fac-

tam nondum condonavit, non tenetur
eidem reddere debitum, prout dictum

396

Z 5 fuit

4

362 Conferentia decima ſexta
quèd, ſi velit uti matrimonio, teneatur
illo uti, modéô à natura, & Deo auctore
vaturæ ordinato, ad finem ſcilicet gene-
rationis. Comm. DD.

Simpronia poſt primum, zerperlnm

hactenus ſemper denegavit debitum

Marito ſjuo, öquentibus de cauſts. I.

quia ab eo tempore, quo primò concepit,
Jomper ſe malé habuit, coutinuis ſuccum-
bens infermitatibus. z. quia in parta
Jenſit dolores inexplicabiles ſeu ingentes.
3. quia cum ſammo vita periculo tan-
dem enixa eſt futum, & quidem mor-
zunm. Quaritur jam, an ſingulæ cau-
Jæ, vel ſaltem omnes modo enumeratæ
Eemul ſumptæ, Semproniam erxcuſoènt ab
onere debiti conjugalis, an verò hacte-
nus illud recaſando peccaverit

397 R. Imèô. Cauſæ modè allatæ non vi-

dentur ſufficientes ad eximendam Sem-
proniam ab onere debiti conjugalis.
Non enim prima; tum quia infirmitates,
ſi ſint leves tantùm, utputa dolores ca-
pitis, dentium, vel etiam parvæ febris,
inquit Clericatus deciſ. 35. nz. 13. non
excuſant; tum etiam quia Mulieres pri-

———

tüntterun
Ihuslii,
Ueim a
Mcnlae
mirim

llmcop

Urtions,
Aconcon
Uem . ſel
IS. N
Uollre i

heriendl
Itureg
eriri uch
ln.
les felie

nt lcet
inobli
h Perie
koordinar
Lomni
onnin
entn
Urrlertin
UEri

NPn

ntamene
hio,tenen
Deo aucht
dilicetten

ad concomitantia partum ſeu generati-
onem, ſcilicet dolores in partu ſuffe-

“
irob
Ac.
Ocmmtn,
1 ſuces
,n
, impent
ricuh
Gilen

tlN
tenon
Camde
Erritne
golored
Fyrfin

De Matr. uſa licito & debito. 363
mò uterum geſtantes plerumque majo-
ribus ſubiiciuntur difficultatibus, quàm
aliæ jam aſſuetæ ferendo oneri. Nec
2da cauſa excuſat; quia cum vi contrac-

tus matrimonialis ſeſe obligaverit ad

uſum corporis tradendum ad finem ge-
nerationis, eò ipſo cenſetur ſe obligaàſſe

rendos. Nec denique 3tia caulſa ſatis
excuſare videtur Semproniam; quippe

experientiâ conſtat, mulieres in primo

partu regulariter loquendo, majores ex-
periri difficultares, quàm in ſequenti-
bus. Quin immè Mulieres, quæ plu-

ries feliciter parturiere, ſubinde ſenti-
unt maximos dolores, pericula &c. e-

dunt fœtum mortuum &c. Quapropter
cùm obligatio reddendi debitum ſit cer-
ta, pericula autem aut difficultates ex-
traordinariæ in proximo partu ſufferen-
dæ, omnino incerta & dubia, Sempro-

nia omnino obliganda videtur, & in-
ducenda ad ſubeunda Conjugii onera,

præſertim ex eo, quèd procul dubio
Maritus innumeris exponeretur incon-
tinentiæ periculis. Nec dubitandum,
quin ſempronia hactenus negando debi-
tum, perſe loquendo, graviter pecca-

verit, & quidem toties, quoties juſté

Pe-

727

364 Conferentia decima ſexia lp
petenti denegavit, quamvis ob igno- küfn
rantiam forte inculpabilem, aut bonam i he
fidem à peccato formali poſſit excuſari. lenin
398 R. tamen 2dèò. Si Semproniæ Medi- um
corum judiciò certò conſtaret, ſe ex i- UmI
terata conceptione exponendam eſſe tltern
gravium morborum periculis, aut vitæ Mrhm
diſcrimini, vel etiam fœtum non niſi *.
mortuum parituram &c. poſſet proti- (19
nus abſque peccato recuſare debitum,
prout communiter fatentur DD. D. (
Thom. Scot. 4. diſt. 32. Sanch. Laym. 4 ne
Spor. z. 5Ig. Ratio eſt: quia Conjuges

Snis,0
corporum ſuorum poteſtatem non aliter imt ye
cenſentur transferre, niſi ſalva ſemper
fuarum Perſonarum incolumnitate: imòè MCHαÿ
nec poſſunt ſe aliter obligare; cùm non emm,
habeant abſolutum corporum ſuorum wui hip
dominium. c Ul ſterut
Dices. At quid, ſi uxor non obſtanti- lllita
bus hujuſcemodi periculis præviſis, ni- Wihin
hilominus velit obtemperare Marito, li- i n
399 R. Licebit: tum quia pericula hujuſ- leter
modi non ſunt adeò certa, aut infallibi- Qnty
lia; immò ordinariéò Dei beneficio fieri iane
poteſt, ut felicem omnino edat partum 4
Scùm ex altera parte difficillimum, imoòo . M
& periculoſum exiſtat, quaſi ſemper uri,; mdlc
& nunquam aduri venereis flammis; (lt
hince 6

o De Matr. uſu licito & debito. 36 5.
hinc videntur manere in poſſeſſione ſui
Juris, & petendi, & reddendi debitum:
tum denique, quia etſi proles naſceretur
hnie Mel mortua, tamen melius illi foret exiſtere
Gel bPrivatam viſione Dei, quàm nunquam
)1V
am 4. Exſtitifſe, prout poſt D. Auguſt. commu-
niter notant DD. Vid. Spor. cit. n. 51 5.

, Alt in
nton. he.

N, Cn & Cja Conjugati, communit
Loon , conſenſ, voverunt, dadd diebus
Corjuge feſtivis ,„Communionis & Sabbatinis,
tondin Zeé non per totacn quadrageſimam vel-
n ſemnt lent 2h Tinere ab opere conjugali. Ve-
dd OA, Cajas voſt editum votaen advertitr
tntt⸗ V memoratis diebus ſolitè acriorilus
ann carnis ſtimulis urgeri ; quibus cum non
c rarò ſuccubuiſſet, petiit aliquoties à Cn-
Juge debitum. Caja voti haud immemor,

8 Cb ien
aut bonm

t exclln

t timer hine ofenſam Dei ſj reddat, iline
hri⸗ S 1 em probe animadvertit, ob debitum ſi-
km i denegatum , aliguortes eſe vodriſe-
elſ. Qucrit proin, an teneatur, vel ſaltem
cote ut conſttentia poſſit aquieſtere Mari.
R. Si, At Caſus fert, votum abſti- 400

7
n— . . . . 7
nendi communi conſenſu, & quidem
“ Abſolutè & irrevocabiliter emiſerunt,

866 Conferentia decima ſexta

non poſſunt abſque peccato ſacrilegii

uti matrimonio diebus illis. Ita D.

Auguſt. S. Gregor. Albertus M. aliiſque

pluribus congeſtis Sanch. l. 9. d 6 .37.

v. 10. & 17. Ta Croix n. 3o. Ratio
eſt: quna tale votum fuit validum, & de
bono meliori: ergo obligat ad abflinen-
dum ab opere comjugali, Prælertim quia

mutuo conſenſu vovendo, conjuges à
ſe abdicarunt jus proximum ad illum
actum. Unde Sanch. cit. Laym. & alii

notant, conjugem qui in tali caſu petit
uſum tanquam ſibi debitum, nedum con-

tra votum & virtutem religionis, ſed

etiam contrajuſtitiam peccare. Addir

La Croix l. cit. hujuſmodi conjuges per
Judicem Eecleſiaſticum compelli non.
poſſe, ut redeant ad uſum corporis, e-
tiamſi eſſent obnoxii periculo, vel alter-

uter lapſus fuiſſet in fornicationem, ſed.

tenerentur vel fortiùs reſiſtendo vince-
re tentationes, vel petere diſpenſatio-
nem: & hoc ultimum remedium cenſeo
függerendum hujuſmodi Conjugibus,
nempe ut diſpenſationem petant; quam
procul dubio obtinebunt, vel ab Epiſfi
copo, vel etiam ab aliquo Confeſſario

Mendicantium, qui in hujuſmodi votis

diſpenſare boſlunt, Rroue zan glipi no⸗
tatum fuit. 1.
Di.

dlr

Uet.
uMiti,
Uunsirrit
N
U,den
1c,. IS.
conlen,
Dterunti
Poyentes
lu votn
mnmmin
1 ctmt
nglni
H
kypte
Drtatur.
ſuini
Dices 4
potn
ſeei
An
Uuili
Urnnon
uunn
dole
n, dn
A

.

negni
terun

Ai

êè
*

De Matr. eſie licito & debito. 367
ſcfl Dices. Ergone IIxor in tali caſu vo-
„ Il dum Mariti, aut viciſſim Maritus votum
MIINe Uxoris irrirare non poteſt?
6 R. Non poſſunt. Ita cum communi 401
h. . Abbas, Sanchez, Laym. tom. 2. l. 4. r.
un, Ale 4. c. 7. 2. 70. Ratio eſt: quia cùm mu-
Gabing tuo conſenſu voverint, cenſentur juri
ſrriniin ſuo renuntidaſſe. Secus dicendum foret,
iee KivoVentes ſibi reſervâſſent jus irritan-
adllin di tale votum, caſu quo adverterent
n &a magnum incontinentiæ periculum. Me-
luheri rIto etiam monet Laym. eit. Viné. Con-
Gumchn jugibus (niſi ſenes ſint) non eſſe ſüaden-
