tUt yxor]

Refp. 1. Pater & hoc dcücnente Tutor irritare poteft vota

&or Ephe

'rolis 1mpubens ideft ,marisante decitnum quartum , & foe-

Yif qjy.

minze ante duodecimumarnnum emiffa ; etiam rehgloms ingre-

diende ; nam quoad ftatum. perpctuum ellgendum nor judi-

Ll Ece] h

M^ Ubj

£atur fatxsprudens.,

tjus mpm

Item parentes irritare poff'unt vota perfonahæ filiorum

ufque ad annum vxgef imum quintum (quotempore foletcon-

L Ipmwb

tingere emancipatio 3 patria poteftate ) fi bonaé famiiliae fint

W uf an

nóciva, ut jejunandi dum laborandum foret , peregrinandi &c,

nec non etiain vota realia , nifi fiant de boms caftrenfibus , vel

A La lilge:

ls &

quafi cafttenfibus;

'Eft autem votum perfonale.,. quo promit-

titur aliqua a&io vel omiflioz votum reælc ett; quc resa;liquaa

ii emit

PA

extcrna promlmtur,,

LT

Refp.-2.

Maritum poffe omnia. vota uxoris irritare, eo

prorfusmodo; quo pater poteft iritare vota filii, idque quàmdiue

[77] ïftl

10

Mul

CXIRQ

DE VOTIS,

ri8x

—

m

Gg',fil.ljffubi'e&& ;: .non veró fi feparata fit per divortium : Ita

docent Stephanus à S, Paulo , Urbanus, Sanchez , Diana & alii

j

plures apud ipfum part, 3, tra&t, 4.refol, 220. — Etíi Becanus pu-

tet , ea vota tantuüm irritari poffe à marito , que ipfi incom-

sarbiuiüm

modant ; vel quae ad familiz adminiftrationem pertinent , in

, hum quia

quibussaritus eft caputuxoris, . Cujus ratioeft, quiauxor rion

in omnibus eft fubjecta viro , nec inomnibus ipfius juti officit,

necufa «t

nec cenfenda cft ea judicii debilitate ,. ficut impuberes, ut in

xccatum fal-

omnibusdirigidebeant, ltaque maritus juxta hunc auctorem

nequit tollere vota; certarum preeum, eleemofynarum ( prze-

Cat(ïvenïaïï.

fertim ex rebus , quarum integram adminiftrationem habet

us tf ma-

uxor) non mentiendi, non omittendi facri die feftivo , poteft

icturfxcricxï

tamen tollere votum jejunii, peregrinationis&c, Ita Becanus,

Confirmatur; quia virnon eft caput fpirituale uxoris , fed tan-

tum politicum; ficut Dominus.fervi , quemtamen conftat fola

fibi praejudicantia poffe irritare,

-iuc Nihileminus prior fententia mihi magis placet,. Ratio eft,

ullitionett

quia licet: quóad'attum conjugalem , vir & uxor fint pares ; at

p ac t

in caeteris vir eft caput mulieris. Unde Genef. 3. abfoluté dici-

tur- uxori.à Deo z :Subviri pote[lateeris , 65

ipfe dotninabitur tui,

&cad Ephefige Mulieres viris fuis fubdit.e fint, [icut Domino, qug-

niau. i caput eft siulierie , ficut Chriflus.c

ap

»uí efd Ecchfio. Sed

tum, d

ionieiop*

ficut Ecclefta fubjeGla eff Cbriflo, ita 68 mulier

6s *UIris füis itt omuz--

bus,; ^ Ubi pondero: Subjeiionem in omnibus viro, & tanquam

2 nor [

ejus capiti ; fícut enim omnes corporis actiones capiti fübdums

1 6 ïOWm

turyabeoqtie gubernantur, ita omnes actiones uxorisviro, ut

abipfogubernentur. Tum quia nullumefi tempus, i quonom

te

fo)etcor:

aniili

pofür vir ixorem ordinare: in boriam gubernationem domus;

& familie, Tum quiamulier eft imprudens, & facilis in ver-

riiani i&

v?

bis & promiffis, & ideó Deus fubdidit ejus voluntatem viro i,

nffbusr

votis emittendis, Et haec videtur effe expreffà fententia D; Tho..

uo prot

mz2e. 2,2. q: 88. art; $, ad 3; ubi fic ait : Qu

;

a nullum tempus eff,

;

Ü f€5&]] u

] dnquopralatusnonpoffit [ubditum civca aliquid

occugare,mullum a.

$um veligiofi cft firmumsnifi fit de confenfi pralati : ficut nec mofgag

frrie

J

du

| puclie cifienti indomo, n t deeolenfpatr

K

nec uxaris, nifg

;u:qu

d

$

fit

H

auv8*

CASUS SACRAMENTALES. -

Bsenenewcos- UM

f decazi anu virí,' Quid clarius ? Com parat enim DThom:s

extindu

uxorem in vovendo religiofo, cujus vota poffe praelatum in uni-

in4D.3

verfum irritare, nemo dubitat,

iL in.

Unde apparet, a-rgu—mmtum

Becani effe exigui valoris.

-

M.

Porró votaea, quae juti mari

ti praj] u&ïcafntï,-pojfï'un* à v-:ifä'

Ticet vit:

iritari, quamvisuxorcum illius licentia ea elicuerit, "Quia vie.

involun

dansuxori veniam vovendi , non amittit poteftatem in uxorém,-

quapropter omnes fupradi&i adhuc poffuntvota irritare , licet

earatificárint, eó quod per hoc non privárint fe fua poteftate

dominativa, Licet ipfententia probabili

Potiftn

"

or?þeæc*;eqt-veüi—ïæütgä—-

&l:æm fitunc fme càufa idfecerint.

R

—CASUS ACXVFII.

præjvdz

AMavitus cvult irritare eyotum caflitatis conflante suatrimonio 'iab

Dic

?f

suxore ab[que fuAlicentia em

Jf jeesny eó» pro tusoe -im[')lmft'uæ K

:

tonfub

- quaritur , an irritare poffr ?

cultate;

-Negant multi Theologi. Quorumrratio eft, quia vir, inqui-

Gitdebit

unt, nonhabet dominium in uxorem in ordine ad a&tum conju-

fint pate

galem, fed quoad eum funt pares cap. gaudemius de divortio ; &

CVi

€ap, fi quis uxorem.32.q.1. Necvireftcaputmulieris quoadeum

Quim Q

actum, ut recté Durandus in 4. d. 38. . 1. 3. r; annotavit ; ergo.

þlül (

nullo modo poterit votum uxoris circa eum actum emiffüm ir-

YOYeaE,

ritáre: Nihileminüstamen ex contrária probabiliore fententia.

Refp. Affirmatizoé. Ratio eff ; quia licet vir & uxor fint pa-

res quoad libertatem non petendi, & obligationem reddendi;

& itamateria illa nonfit viro fubjc&a; at quoad illam novam

obligationem , qua accidentaria eft , uxor fubditur viro tan-

h

i,

tcr voveat.

quam capiti, cujus eft voluntatem i pfiusdirigere, ne impruden-

Wter. ]g

W

Atqueidem fe

htïo, licet votum fit integrae caftitatis, poteft

enim vir illud omninó irritare,quia militateadem ratio; nam illa

Dore yy

'YOfg

govaobligatio, qua uxorinconfulto viro fe adftrinxit, fubditur

viro; unde fi eá irritatione faGá uxor adulterium committat,

C&Uf&l- I

quod(r

non erit voti rea , fedfoluto matrimonio tenebitur ab aliis nup-

tiis abftinere, ad quae exvi voti tenebatur , quia irritatione eft

Ianet f

extin-

Ui

DE:VOTAS.

. ag

TI8*

Thoma

ex.tä;.äïüäih; Ita Bärtholomæüs à S,Faufocitanis pro iE'D.Thom-

Nf u-

in 4. D. 3a.in fine, in expofitioneliterae Magiftri, Sot. lib, 7, q. 3,

UO

a, r, & in 4.D.35. q.1. a.3, Arag.2. 2. q. 89, a, $. & alios plures,

Ad argumentum fententi?e negativae refpondeo , quod

urdv

licet vir non.habeat domintum in eam materiam, habet tamem

Quá Vi

nuronnty

in voluntatem , quà fe obligat.

CASUS AMCXIX.

tare, t

] pme&aa

venidlilsts

Pote[ine «vir irritare votum uxoris de nom petendo debitum , quod'

ab[que viri licentia uxor emtfet ?

*

h Re]þ.-ä&matiwä Ratio«ff ; quia tale votuïmvar?g'itinviäi;

preejudicium , cuionus imponitur femper debitum petendi.,

vinratio d

"

Dices.. 'Tale votum . uxoris non praejudicat viro. ,. cui illa

TM

nonfubjicitur exea parte, Sed eftipfi par; & ideó poteft fine fa-

cultate ipfius fe taliter obligare ,'unde uxor abundanter fatisfa-

f ïnqu.ï;

cit debitoconjugali; reddendo debitum, | Refp, Licet vir & usor

um CoRu-

fint pares quoadlibertatemnon :pesendi , & 1ta materia illa non

vorto; K

fit viro fubje&a ; attamen quoad illam novam obligationem,

uoadeum

quàm fibi imponit per votum, uxor fubditur viro tanquam ca-

wit; uge

piti , cujus eft voluntatem ipfius dirigere , ne imprudentex

villum t

Yoveat..-

€ASUS M6CXX.

fententid

orfitpt-

tedütno)

Potefine vir cootum caffitatis uxoris, quod poft. confummatum taa-

1risionium de ejus [ieemtia, emllfet , zyritare ?

m fiovam

i u

: Refn..affiymati-vé, Ratio-eff ; quialicet virnon fit Dominus:

mp[üdenf

sateriae illiuspromiffa , fed.in illa fit aequalisuxori.;: attamen:

tanquam.caput eft Dominus illius a&us libert ,. quo uxor tem-

et

pore fubje&ionis fe votoilloobligavit: & licet ex viriconfenfu

ytis o

)

;naml

J

id votum &t fa&um ,. inde folum fequitur , quod vir abfque jufta:

cau(a. irritans peccet ,, non tamen.quod irritatio fit nulla z nec

, (gpit

gmmim

quod fic illicitaquando-caufa jufta irritandi fübeft, quia mulier

1anet fubditaviro , non-obftante licentia; nec tunc uxor . idi

4l Q^

a(:wn*/ IC

nanimplens peccas, ut habetur cap.30, Numer, Si audiens:

at*

Vl

Y1$4

C ASI;I—S SA'CRAMENTA LES,

osmietim um

Corpis, o

virtacuerit, & inalteram diem diftulerit fententiam , quidquid

voverat, atque promiferat, reddet, fi autem contradixerit, poft.

iitare, f

trimonii f

quam refcivit, portabit ipfe iniquitatem ejus. llbi licet non

di vota uxo

dicat exprefsé fcriptura , uxorem cffe culpee immunem , dum

terittidtt g

viro contradicente, non fervat votum , attamen tacite id figni-

loctat Tt:

ficat, ibidem ait, culpam uxoris redundare in virum, &ita in-

telligit eum locum $, Auguftini lib, 4. q. $9. in Numer. & refer-

chezverfat

tur ia cap.fin. 33.q. $.

Idem cenfeo dicendum, licet uxor de confenfu viri voviffet

omnimodam caíftitatem.

Qul fio

Idem dico de votis de rebus ad falutemneceffariis faGtisab

uxore de confenfu viri : poteftenim vir ea validé irritare, quia

M.

eadem militatratio,

Cum adhuclicentía data, maneat vir Do-

flün videtu

minus illius a&us liberi ,

tale votur

duxit.

| quatenus novam obligationem in-

i2

& ad abfi

Ídem dico de aliis votis communi confenfu emiffis , ut je-

Qen marit

junandi, orandi, dandieleemofynam ; poteft enim vir ea vota

t petend

irritare, quia poít talem licentiam adhuc manet Dominus mate-

lverit,

riz promifTa.

-X

CAASUS MCX XI.

Polifr g,

Qui4 fi am!)o.crinjugw de communi confen/fzf votum mjiita&ü i

emittunts poteflue vir id votum irritare

lu

" costrA?

Refi pohdent'þplurimï , neutrum pofle in hoc caíu alterius

VOrit, o

votum irritare,

Ratio eft ; quia uterque tunc juri, quod habe-

bat, tumdebitum petendi , tunc votum irritandi ceflit Unde

neuter absque facrilegio adverfus votum , & peccato contra ju-

ftitiam, infringendo pa&um cum eainitum, poterit ante difpen-

led fï WUL

fationem, five reddere, five petere debitum conjugale.

Nihilominuüs dico, & fivotum continentia communi coh-

ION

l

L

&t Ífito

fenfum emiffum, ficut & votum , quouterque ex palko vovet

ingreffum Religionis, non poffit faltem licité,ab ullo conjugum

Iplere ;

iUS fajt ei

irritari, cum uterquetunc cedat fuo juri quoad omnem adtum

m in

T perh

conjugglem ; fi tamen uxor iterum det marito facultate

Ccor-

DE VOTIS.

ïzäï

s e ]

corpüä, hon eftimprobabile, virum poffe Validä etiam ifta vota

?, quilquid

irritare,

Ratio eft; quia per hoc vir reftituitur in priftino ma-

xerit, pl

1 lícet non

trimonii ftatu, cum uxor ei remittat obligationem non revocatt-

di vota uxoris; & confequenter uxor obtenta hacirritatione pa-

m dum

ditdfgni-

teritlicité petere debitum, pro hac fententia Stephanusà S, 'au-

n, Kuine

lo citat Tra&, 4. difp, 12. dub.4. n. 65. doGtiffimum patremSan-

chez verfatiffimum in hac materia,

r &t

CASUS AMCXXII.

virivorile

Qui4 fi confeniiente marito uxor «vocveat ca[titatem ; poteffue ma-

riis fadi

vitus licité adbuc petere debitum?

xitare, quit

Refp. Affirmatizvà. Ratio eff ; quia maritus confentiendo,

nat virDo-

non videtur renunciare juri fuo petendi , nifi idexplicet: unde

tale votum folüm obligat illam ad non petendum debitum ,

xtionem it

& ad abftinendum ab omni a&u carnali illicito 5 tenetur ta-

lïHiSi u ic'

men marito petenti reddere debitum , nec ipfe maritus pec-

vir d vot

cat petendo, cum nec ipfe voverit , necjuri fuo cedere cogi-

minusmate

taverit,

CASUS A7ACXXIII,

Poteffne mariíus vola ab uxore em

nondum tamen confummnatum irvitave ?

iffa poft matrimonium ratum?

Refp. Affirmatiué, Ratio eff ; quia authoritas mariti in

uxorem acquiritur per matrimonium ratum ; ergo fi muliet

vovit, poterit illud ab eo irritari,

AE

x alterits

habe

quod

CASUS AMCXXIV,

efiit

Undt

conitia I

Quid fi mulier ante confummatum matrimonium religiottem evocveal ;

poteflue id votum A vire irritari? —

4ntedipe"

le,

Refp. Negati-ve, Ratioefl ; quia in hoc cafu tenetur mu-

lier invito viro non confummare matrimonium , fed votum

pv d

implere ingrediendo religionem. Confirmatur. Tum quia

r

aguy

jus facit ei poteftatem ingrediendi etiam invito marito ; tum

aun

onftituenda eft extra mariti

jem *

guia per hujus voti executionem c

LI1 1l

ulcaté

"U

pote-

1386

CASUS SACRAMENTALES.

ass v

"

po»teftatem, unde par non eft, utvmar-ijtus poffitirritare. Quod

j

ablleeft,

finegle&o voto matrimonium confummárit, non poterit abs-

cedit i loc

ue confenfu mariti intrare , quia confummato matrimonio

eundem YO

illud jus intrandi amifit, & tenetur marito adhaerere , eique de-

rendum, 1

bitum reddere.

Cumque non voverit caftitatem ,. poterit

rentivel tu

etiam petere. . Soluto tamen matrimonio , vel uxor fui juris

effe&a tenebitur voto fatisfacere, quia votum non fuit extin-

itactiomp

&um, fed fufpenía executio.

:

faccedit :

Probabile tamen putat

Leffius cum aliis quibusdam , ma-

fis fobjedi

At religyo

trimonio confummato,maritum poffe illud votum itritare 5 quo

tem adhy

eafu non tenebitur marito mortuo intrare religionem.

Anum exj

CASUS 7ZMCXAXF.

miritum p

Diün, qui

Poteffne vir irritare vota uxoris anfe matrimo-

cedicin 1l

"Hiuu emil[a?

fa&ta funt à muliere ante matrimo-

3i pu

Refp. V otä , qua

nium initum , non poffunt pofteà à viro irritari proprie, fed

tüm itcity

folüm fufpendi. Ratio eft; quia quandoobligatio eft contratta,

ipfa erat fui juris ; nequeratione materiae,nequeratione guber-

Wemimpo

nationis voluntatis viro fubdida; unde non habebant tacitam

tent/ng, t

illam conditionem , nifi maritus contradixerit, quare non pof-

ïl:() e&)qu.l

funt ab eo irritari ;. nifi irritatio accipiatur laté , ut comprehen-

& Dobere

trit f con

datetiam (ufpenfionem, poffunt autem fufpendi. Ratio eft ; quia

&xccutio poteft effe viro molefta ; & nordecet , ut ea fiat ipfo re-

W potef

ldem.

pugnante : foluto tamen matrimonio, vel uxore fui juris ef-

fe&a, revivifcit vis voti, & tenebitur exequi » fi ufque ad illud

Tet & at

Wi

tempus etiam votum fe'extendebat; ; Hinc fi mulierante ma-

trimonium vovit fingulis fextis feriis jejunare, & contracto ma-

V, e

Ot tutoy

trimonio vir executionem hujus voti fufpendat, nion renetur fo-

juto matrimonio ad jejunia omiffa tempore fufpenfionis voti:

ümti

Iiüs in

he

uià fuerunt onus dier, ac proindé transa&o die ceflavit ob-

(tor ve

ligstio : fed tenebitur ab co tempore foluti matrimonii , ad

S feriis.

&tia

jc'ünandüm fexti

l

^^ Si tamen mulier erat ignpubes, cum votum faceret, ve

iri; prO-4

fi vo

»

. babile

3

tum erat tal;c, uF a peïrenæ-tc vel tutore poflct irrit

PottPtRe ieigtiQunr

"DE VOTIS.

TA

-X18p

are Quod

gab.ile efä ; etlam à marifo poffe.

Ratio eft, quia maritus fuc-

Voteritibse

) mtrifr10nio

cedit in locum parentis , tutoris & curatoris ad gubernanium

eandem voluntatem , ejusque levitati & imprudentia fuccut-

Te , que dt-

&m , wterit

rendum, Ergo ficut votum, quodemifit eo tempore, quo Pa-

wor füyoris

renti vel tutori erat fubjecta, erat pendens ab eorum confenfu,

on fujt exite

ita etiam pendet à confenfu mariti , qui in horum poteftatem

fuccedit : nàm poteftas prima quafi continuatur, etfi in divet-

fis fubjedtis,

Unde fequitur, fi puella emifit votum caftitatis

xüsdam, md»

irritite; Q

aut religionis ante pubertatem , velrealia vota poft puberta--

tem adhuc minor exiftens , id eft, ante vigefimum quintum

Y

annum expletum , abfque eorum , quibus fuberat facultate;

raritum poffe ea irritare, etiamante confummatum matrimo-

ffttd-

nium , quia ftatim per ipfum contrattum matrimonii rati fuc-

cedit in illorum poteftatem.

Si puella carebat parentibus vel tutoribus, cum votum fa-

e mittic-

ceret, poteft matrimonio contratto maritus ejus adhuc illud vo-

J OPd&a f

tum irritare , modó ipfa tunc temporis , cum fibi obligatio-

r contradds

nem imponeret , fuerit in ea aetate , in qua filiorum vota à pa-

joeguber-

rentibus, tutoribus vel curatoribus irrita reddi poffunt. 'Ra-

bant um

tio eft; quia toto illo tempore, quo fecundüm leges congruit

yre 09 po»

ei habere tutorem vel curatorem, votum pendet ab illius arbi-

comprenen-

trio, fi contingat illum conftitui : atqui maritus fuccedit in ean-

itio elt (u

dem poteftatem; ergo etiam ab ejus arbitrio pendet,

futiplot

Idem dicendum de aliis, qui parentibus vel tutoribus ca-

fai ons

rent , & alicui Magiftro, Domino , velSuperiori pofteà fubcffe

ye atl

incipiunt,

Hinc Dominus poteft irritarevota fervi impuberis

erante

omníia, etiam perfonalia, & omniarealía puberis; quia eft ei

nuado m

loco tutoris & curatoris.

Secus fi erat major: tunc enim fo-

nmnewrlü

lüm fibi praejudicantia poteft irritare, Simili modo fi Novi-

js v0l

jv

fion

tius in fzeculo velin Novitiatu emifit vota in eaztate, in quá,

(a

a

tutor velcurator, potuiffet ea irritare : eadem poterunt

lmonh

etiam à Przelato Religionis irritari , cumin illorum

V

| pote&ät?m fuccedat,

As

LaX

J

ile

L11 11112

CASUS

1188

CASUS SA CRAM:E-NTALES.

n ans

CASUS ACX XPELL

Quid fi -voa uxoris irritentur à sviro , &5 "vola «viri irritentur

Poifnts

ab uxores revivi[cuntne foluto matrimonio?

: Refp, Negativvé. Ratio eff 5 quia per irritationem obliga-

R.

tio voti eftomninó extin&a 5-atobligatio femel extin&a nun-

yito quoa

quam revivifcit amplius, ut habetur in ]. cum ex caufa, cod. de

qU&VOVny

remiff, pignor. quia cum jam defierit effe , viresreaffumere non

ROHb;ZO d(

poterit, nifi denuó renovetur , ficut lex femel caffata non po-

teít amplius obligare, nifi iterum à Principe imponatur,

CASUS ACX XF' I

Poit(ine

Pote[ite cvotum , quod emrfi uxor implendum poff mortem

mariti,maAarito trritarie

M.

Refp. Affirmativé. Ratio «; quia uxor fübje&ta eft viro

nonífoluümratione materia,fed etiam ratione dire&tionis volun-

ftomiot

prudenter

tatis;ne novis obligationibus fefe fua imprudentia & levitateim-

plicet, etiam circa materiam viro nonfubditam , quare cum eo

promito

Dita

tempore fiatvotum,quo mulier eft plené fubjedta viro,fequitur,

ftgyedien

quod voti ejus confirmatio vel irritatio pendeat à marito,

Tf

^ CASUS MCX XV T.

i

eft, & du

Polefine votum integrecaf[litatis , quod vir de licentia uxoris

emi[tt , ab uxore trritari?

poteflate,

Refp, Poteft uxor ex jufta caufa licité irritare id votum

quoad redditionem ; & absque juftacaufa valide, fed cum pec-

Potfjlne 1

cato. Ratio eft, quia poft talem licentiam uxor adhuc manet

Ài

domina corporis viri, ac proindé materize promiffae ; non poteft

autem illud votum irritare quoadreliquoseffectus. Unde vir in

Wt en

€atutenebitur non petere, & ea mortua à fecundis nuptiisabiti-

nere, & fi cum a'iena commifceatur, peccabit contra votum:

Wes :

quia cum tantüm habeat dominium corporis fui quoad obliga-

I&, ab

!n

tionem , quam habet vir reddendi ; non,autem quoad coeccros

Doteinu

caftitatis a&tus, ad quos votum obligat

Mi

,non poterit irritare, nifi

quqad .i?lum fohjm a&um.

CASUS

Qs Utg

.DE VOTIS,

abl

118?

VCASUE AC ALELEY.

)jfj irilttlr

lt

Pote[Ine vvir irritare cvota uxoris fine faa licentia emiffa implenda

poff mortem iri?

of obliga-

Refp. affirmat, Ratio eff ; quia uxor non tantüm fubditur

extinounutg-

viro quoad materiam promiffam, fed etiam quoad voluntatem,

Catía, cot.de

uavovet, ne imprudenter feliget, Ita Bartholomaeus à $, Fau-

affümere nu

fto lib,2. de votorum irritatione citans pro fe varios Theologos.

(fta n pe

CASUS AMCXAXX,

'OflaCUL,

Potejfne "U

ir irritare votum ca[litatis fatum ab uxore /inä fua

liceutia , implendusm . pro tempore , quo

frmorítm

fl juris erit ?

Re]þ Affirmati-vé,

Katio e[f ; quia voluntas uxoris, dum id

jela eft vito

promittit, ett fub viri poteftate , ab eoque gubernanda, ne im-

Yonis rolut-

prudenter votofe liget: poteft autem imprudentia reperiri in

;evitateim-

promittenda caftitate in tempus foluti matrimonii; ergo,

arecum

Dices. Quid fi uxorconftante matrimonio emittat votum

iro/fequituts

ingrediendi religionem exequendum poft mortem viri?

mamm

—— .Refp. Etíam hoc votum poteft irritari à marito.

Ratio eff 5 quia id votum tempore fubjectionis emiffüm

eft, & dum fubjecta eft , irritatur ; nec per il

:lud eximitur ä-viri

TTILA

ppteüate.

CASUS CXX XI.

e jd vottl

edaumqee

PotefIne «vir fuccedens irritare -uota uxoris fada tempore prioris

viri , ab[aue ejus licemtia?

ghoc if

Refp. Affirmat. Hinc i mulier nupta, abfque viri licentia

[

nonpote

)

votum emifit, quod ille poterat irritare, & non irritavit, pote-

(inde i

rit fequens vir ea irritare: & fimiliter fi nondumnupta, & im-

yuptiisabltde

pubes emifit vorum perfonale, vel pubes, minor tamen, votum

t votU/

reale, abfque parentum , auttutorislicentia ; poterit vir, cui

| qu (Jþ/be'

M

ofteà nubit, ea irritare; ficut poterant parentes, aut tutores.

df

Raíio eff ; Quia maritus fuccedit inlocum patris , aut tu-

jiate

toris, ut gubernet eandem voluntatem,

Ll1 11115

CASUS

(5 08

Y

Ó

9

CASUS SACRAMENTALES..

qumposi ueeeaEst

folüm pott

CASUS AMCXXXIIL.

impedrunt

Ergo folus

itus dicat uxori , fe illi dare facuitatem irreä:oca'-

-Qäid fj mar

; poteritue adbuc validé

;onvcrf. (0

: i(esæ vovendi

irritare ?

. Refp. ajjïrmatiw)ä, Ratio eff ; quia maritus non poteft À fe

Polq?d«

abdicare curam & poteftatem gubernandi uxorem. Nec poteft

etiam concedere illi bonorum adminiftrationem independen-

tem à fua volunta

I

te ,ac proindé poterit omnia ejus vota rea-

frdxitum

lia jrri;are,

Yerecundi

CASUS DCX X XIII.

Potefine uxor irritare aliqua

Jiri vvola abfque fua licentia

emtja ?

Ratio eft ; quia uxor non habet

Pulrftey

Negänt Sotus & Azor.

dominium voluntatis viri , imó fi tanquam capiti fubeft, nec

etiam materize promiffze , quoniam hoc maximé locum habe-

lifg,

ret quoad a&us matrimonii , quoad illos autem conjuges funt

ve. o

ares,

Nihilominus

Litur

VOf

&tiDátig

. Refp. Abfque dubio tenendum eft, poffe uxorem ea tan-

tüm vota viri irritare, quae in ipfius praejudicium cedunt quoad

W.

moderatam debiti redditionem; aut mutuam cohabitationem,

f0f pf

prudent

Ratío eff ; quia pert contra&um matrimonii uxor habet domi-

nium, & poteftatem corporis viri quoad debitum fibi moderaté

mVolm Y

tri$, u

reddendum, & cohabitandum. 1. Cor, 7. Ergo vota huicdqmi-

nio przejudicantia irritare poterit.

Sequitur z. Simaritus abíqueuxoris confenfulongam pe-

Wt'c 31

i

regrinationem voveat, poffe id votum ab uxore irritari,

cmlmm

- Sequitur 2. Si vir abfque uxoris licentia eas preces, ab-

ftinentias, aut vigilias voveat,quae ita debilitent vires,ut ineptus

fit ad reddendum moderaté debitum, poffunt talia vota ab uxo-

Pülfjfnfx

re tanquam fibi praejudicantia irritar? : fecus autem , fi ina' fint

[

moderata.

*

Sequitur 3, Üxorem

non poffe ea vota in totum revoga-

Rtfp

n

Ratio eft; quia

É

vrev, fed folum cxceffum fibi praejudicantem,

- folüm

$x dií

DE VOTIS,

.Iror

d

foïüihlpoteft irritarevota, in quantum attüm matrimonialem

impediunt ; at'folus exceffus ille promitfus eft hujusmodi:

Ergo folus ille irritari poterit. Cap. quidam & cap, placet de

Mrioct-

v

gpnj;rf. conjug.

;

1

b hw

CASUS AMCXXXIV.

npotitàfe

otejik? uxor irritare votum viri de nompefendo debitum.:

, Nec peft

ab[que ejus [icentia faitum ?

indepenaa-

Refp. affirmatirvé. Ratio eff ; quia tale votum viri cedit in

Jus vot &

mmaximum uxoris g

$

ravamen , nam contra naturäleqm'mulierum

icrecundiam cogetur Íemper petere,

CASUS AMCXXXF.

u lts

ilare quecumque fmpuberum «vola , fivve realia,

yr non habit

Potejing pater iv

Jfrve perfoualia , (Fue mixta?

l fllbfü D nec

- Nota, Votum perfonale eft, quo promittitur aliquaa&io

(crn ha*

vel omiflio ; votum reale eft, quores aliqua externa promit-

titur; votum mixtum eft, quo utrumque promittitur, ut pere-

orem eatite

grinatio cum oblatione.

£

^

i Refp. affirmativu

.--

.« Ls

Ratio eft, quia ante pübertatis annum

edunc quoa

non pra

fumitur filius paffim habere fatis judicii , ut mature

abitationdt

& prudenter vovere queat,' Quare rne imprudenter fe votis

tabrtdore

involvat , volvit Jus omnia ejus vota effe fubjetta poteftati pa-

ib

tris, cui fubeft per tacitam conditionem, qua votisineft, Po.

A

teritque talis fubditus irritationem hujusmodi votorum pe-

tere , imó nonnunquam Confeffarius confulere pote

t

ft, ut Eg-

fü ongämpe

lem irritationem petat,

x

fl

H

l

eCS,

CASUS AMCXXXVI.

ires t ]

nept

',Potejine paler irritare evota per[onalia , au£ realia , aut mixta,

yo-

j vor

qua filius impubes emifit exeguenda mortuo

P?fl"f'y

T

-Aut poft pabertatem ?

Refp. affirmatirvé, Ratio eft; quiaomnia vota filii impu-

tol

Um TCW'

uta

pen-

þsris ex difpofitione Juris habent imbibitam conditionem

den-

JtiO

(i

fol

um

1192

CASUS SA CRAMENTALES.

ii

dentem ex patris confenfiiob imbecilleac imperfe&üm adhuc

Uitt

judicium , quod in illius votis locum habet, Confirmatur, Quia

difparem ef

páterna poteftas irritandi vota ,. eft praecipué collata ad om-

febitu , qui

nimodam impuberis gubernandam voluntatem imperfe&o

votis vero (

rationis ufu gaudentem , qua ideó errare poteft, non minus

circa obligationes implendas

jadicat, q

H

poft pubertaterg, qu.äm Circa im-

ejus praju

plendas, dum eft impubes,

ti autem ]

&tate emit

CASUS MCX X XV IL,

tem ex pat

flidiiams

Qyid Ji pater *vota perfonalia , aut vealia à Jïliofdmiliæ emiffa ,

dum erat fub poteffate patris , uomirritwutt ; porefiue poffea , dum of

Confyrment

extra illius curamy Wa irritare? v.g.emifit fiius ante anmum 14.vo-

Dite.

tum. aliquod perfouale , ut caflitatem; velreltgionem, aut nute. 2 $. o«

bitet , an

£um aliquod reale, ut eleemofymam ,qua à patre bis temporibus

fu. Aff

"ou. fuerumnt irritAtAs

9.

F

taritur,An polfrst nune

AD €o irrttari?

fion privat

T fudícs

Negant aliqui, fundamentum eft, quia poteftas irritandi

m d

vota eft folàm conceffa durante fubjectione

e

e

Ergo ea finita

non poterit amplius irritare,

Sicut fi Dominus votum fervi,

duminillius poteftate erat, non irritavit, poftquamis eft liber-

tatem confecutus

; non pote/t irrigarc , nihilominüs ego cum

fï&tiw i

pluribus aliis.

]umx CTM.IM

Re[p. affirmat. Ratio eft, quia nulla mutatio in illis votis

[

ex patterei eft fata, per hoc, quod filiusannos pubertatis exi-

vit: undeipfa adhuc manent implicité conditionata; ficut erant

M.

in principio , nempé mhJi pater contradixerits ergopoftannos

tfiCares

pubertatis irritari poffunt à patre, ficut intraannos pubertatis

potuerunt.

Idque cum conditio adhuc maneat , & firmita-

: lhi

Ua [

tem voti quafi fufpenfam teneat ; fi pater nolit effe firmam,

[/4

definet obligatio : quia ut ex reg, Juris in 6. habetur, quae

à principio non tenentur, tra&u folo temporis non firman-

tur. Confirmatur, quia vota illa à principio fuerunt infirma

& irritabilia, & nunquam fuerunt confirmata , ut fupponoj

Qui

ergo femper retinent illam infirmitatem ; ergo femper irri-

tari poffunt,

Quare

DE VOTIS.

119j.

l—*

um ulhüc

Quare ad argumentum :ccnïtr.a'rïäe fententie refpondeo

Datut, (mia

difparem efferationem : nam in votis filii, irritatio patri cen-

àt ad om.

febitur, quia judicium illiuseítimbecille, & imperfe&tum : in

perfedo

votis veró fervi, Domino facultas irritandi datur propter pra-

, I minus

judicium , quod ei x talibus votisirrogatur . ut quando ea in

rl C iffte

ejus praejudicium non redundant , non poffunt irritare; vo-

ta autem inipuberum poffunt femper irritari , quia funt ea

eetate emifTa , qua habent imbibitam conditionem penden-

tem ex patris confenfu , ob imbecille & imperfe&um eorum

vilia emt,

iüdicium$ qua quialitas femper maner in illis votis, nifi denuó

uften , dum g

confirmentur,

um 149

Dices. Poteftne paterad

huc irritarevotum iftud , etfi du-

4 init 259

bitet, an filiusfamilias ante annos pubertatis illud emiferit?

fempurih

Refp. -Affirmaticué. Rafio efl;quia pater poffidet jus fuum , quo

u

non privatur incafu dubio,confirmatur. Quiain fimili dubio

non judicatur imptibes quoad alios effe&tus. v, g, quoad agen-

fup ertandi

dum inïiudicio &c.

g et m

votum ftrhs

CASUS MCX XXF1L

i t bt

Tilius ante annos pubertatis emifit votum , &9 poftea cum eff fus

nis o um

juris , c

redens fuum votum e[fe abfolute vAlidum , proponit centies AUs

anddlies 3lud férvare 5 cem[eturne doc ipfo fuusm votum .

yin s vts

approbare aut ratificare ?

o x

Ratio efl ; quia ut quis cenfeatur aliquid

W(

)

(cotertt

Refp. Negaticve,

fciens effe invalidum;,velit effe validum;

oftiaos

ratificare;neceffe eft, ut

10P

perttl$

vel fi nihil de ea refciat , ut faltem intendat illud confirmare

g pu

& frmità

etiam €o eventu, quo invalidum fuiffet.

Dices, Cenfeturne Titius faltem tunc ratificare votum,

d fitmafy

quando pubes fa&us recordatur prioris voti , & illud ratifi-

r, qu

f Tl

cat , ignorans id effe irritabile? Refp. IVegati-ve. Ratioef :

; fioni

3 tollit volüntariam confirmationem

runt

jf

-quia ignoranti

d

PODO/

ex ea procedentem.

J

Peï i^

Mmm mmnm m

CA-

QI&(G

x'94

CASUS SACRAMENT ALES.

"— Ü

cocmamdueun at

CASUS AMCAXXAXIX.

fint fe not

Poffunine etiam cvota Religioforum. à [uis prelatis

Arritarig

ita implic

Quia espec

Re[a: 1 Prelatus nequit irritare votum Religiofi trans-

tunt, ino

eundi ad ftri&iorem regulam. .. Ratio eft ; quiaeft dere, in qua

tentum f

Religiofusnon eft fuo rzelato fubje&us:. nam cap.. licet de re-

matürum

ul. cuilibet Religioío conceditur libera facultas ad ar&tiorem

mifforiz

religionem tranfire petità ,. etfi non obtentá fuperioris licen-

dv

tiá : & dum per profeffionem. traditur voluntatis dominium

Dic

fuperiori ,. intelligitur ab eo is tranfitus exceptus. . .Deinde

tom flatuj

in omnium fententia nequit Praelatus vota religionis effentia-

dtreligioni

lia irritare,

teniuwos

Refp. 2. Omnia alia a

bfoluté irritare poteft Praelatus,

Adde

Probatur: 3. quia voluntas Religioforum debet effe per-

Monialit

fe&& fubje&ta. & dependens.à voluntate Superioris ,. in omni-

operibus f

bus ,. qua ad vita dire&ionem pertinent : Ergo: etiam.in. no-

T0 folüm

vis obligationibus fufcipiendis.

Verüm quia ex hac ratione

Obedienti:

videtur fequi , Saperiorem poffepracipere vel prohibere a&tus

tacitamcor

meré internos , quod tamen communiter negatur;. idcircó pu-

Cottradie

tat Eeffius ,. id nom poffe validé probari ex natura rei , five

rofeffionis ,. five ftatus Religiofr (nihil enim horurm tantam

fubje&ionem vel dependentiam voluntatispoftulat) fed caufa

Tilig i

referendà eft in difpofitionem juris.

Sicut enim ex difpofitio-

4

ne juris' in- omnibus votismpuberum - eft tacita &otiditio,

j parens » «pel'tutor , tton contradixerif-:. ita in omnibus votis

Religioforum x ejusdem juris difpofitione videtur ineffe hzec

tacitaconditio, nifi praelatus coitradixerit.. Habet enim Eccle-

Itf

» der

fia poteftatem ita ftatuendi; in votis & juramentis, quando ju-

Y

fta/caufa fubeft : ficut poteftascivilis poteft praeferibere formw-

e.

las in contra&ibus; & apponereeonditiones , quze fefnper in-

RlUtane

telligi cenfeantur ; etiamfi à contrahentibusadditze 5 vel cogi-

&if 2. Qs

tatzenon fuerint, — Subeft.antem hic. iuíta caufa z quia ut me-

QU mg/, ?

lius Religiofi im via fpirituali à fuis praelatis dirigantur , expe-

Tüg e&)CCI'

pof-

dit, utinomnibus à dire&ione ipforum pendeant ; nec

fint

Va OE QREER.

119f

DE VOTïS;—

fint fe —novis ob"lïga-tio-nibu*s etiam circa materiam praeceptam

( u

ita implicare, quin praelatus eas poflit tollere, Simili modo,

quia expedieb

E

.

at, eos, qui nondum annos pubertatis impleve-

Qu trate

runt, 13 omni

bus dirigi à parentibus, vel iis , qui ipfis loco pa-

derengui

rentum funt (eo quod fzepé judicium illius etatisnon fit fatis

Aiet àte-

maturum ) ftatuit, utomnia illorum vota , & juramenta pro-

dartiorm

mifforia haberent racitam conditionem , fí pavens aon conira-

tioris licen:

dixerit.

; dominim

Dicef. Sed und

e co-nfïa*t, Ecclefiam ita de votis Religiofo-

,. Deinit

rüm ftatuiffe?. Refpondeo, id colligi exufu ipfo, & gravi recepta

flis e(ïentia-

in religionibus;. quae non poteft aliundé quàm ex Ecclefie con-

fenfu provenire. .

Addo fim

talatus.

iliter , ä-d, Jamdxüa etiam poffe Abbatiffam omnia

Monialium vota irritare, ita ut nonrevivifcant, fivefint illa de

e d pte

$, ip.ontüte

operibus fupererogationis fivefub pracepto, Ratio eft, quia

tiat i Y*

non folàm Praelatis, (ed etiam ipfi Abbatiffae emittitur votum

obedientiz ; & ideó earum vota non.funt firma, fed includunt

jac ratione

hibere4dus

tacitam conditionem , fi Abbatiffa confenferit , aut faltem non

contradixerit,

-7 (dorcgue

j fe , hnt

CASUS ACXL.

tum tanram.

Titius proprid. autboritate cvulí cvotum Juum commutare in id,

e| fed a

quod.conftat e[fe melius , vel aquale ; quaritur,

il

an licite po[fit ?

4 Quf

JVofa, Voti commutatio juxta cap. pervenit 2. de jureju-

ot

randoeft (üubftitutio opetis honefti loco alterius per votum pro-

cindc hg

