ferre : femel non fervavivotum , femel falsó juravi &c, fine

4fone "

folicitudine explicandi cui voveris, vel per.quid juraveris,

(au

Si quis tamen votum confirmaffet juramento, tunc utrum-

ue , id eft, votum & juramentum foret in confeffione ex-

; T

H

jperit

"L

irgiem.

plicandum, Ratio eft c ara, quia tunc emergit duplex fpecie

maliria,fi contra illam delinquas :.altera: contra relig

ionem,feu

jalp

ngwb

$

— n em

Ra

Y,83

DE SACRAMENTIS

— lr

fidem datam pet votüm : altera contra obligationem» non ad-

Citcaquasc

ucendi Deum in teftem in re falfa,

tisfacit dict

Collige ;s,, Qui unicoveluti contextu continuat graviter

dealteto detrahere, licetoccafione data aliquantulum detra-

eft,quiab:

culitur, fen

Gionem interrumpat; licet alias diverfas de eodem detra&io-

Colipe "

nis materias tangat,unum moraliter peccatum committit, fa-

ditque vaik

tisque erit , fi ficfateatur, femelgraviter de quodam detraxi,

lnjurias mi

nifi ex tali detra&ione aliud grave malum fequatur,

Cenlebitur.

Dices : An non faltem debet explicari materia, in qua fatta

Nyla moral

eft detra&tio,, vel explicari numerus circumftantium , vel nu-

merus eorum , dequibus fa&ta eftdetrattio? Refp, negativé,

Q&Mige :

, €0 plures

Nam licet detra&tio in una materiagraviori inferat majus no-

Urreptes;

cumentum, quam in alia minus gravi , qui exceffus explicari

Wt & fjj e

in confeffione non poffet, nifi explicando materiam detratio-

Atío ef

nis, & conditionem perfonze, cui detrahitur,an v,g. proximus

infamatus fuerit ut hareticus, an ut fur, an ut Íodomita?

adquim o

& ruríus an infamatus fuerit Rex, an Epifcopus, an Sacerdos?

imo nifi explicetur etiam & numerus eorum, coram quibus

medi part

a m Hnw

detrahitur; acrius enim offenditur proximus , fi coram de-

Tüàtd

cem,quam fi coram duobus deillo detrahas; tamen cum haec

Hinti

NT

& fimilia culpam aggraventquidem , fed intra eandem fpe-

Upc//c&xw

ciem 5 non funt neceffario in confeffione declaranda , nec

à confeffario interroganda , fatisque erit, fidicatur in hunc

Wale f

modum ; graviter infamavi, detraxi, convicia contuli, ter vel

quater , & caetera, proutdiítin&is moraliter a&tibus contige-

Qu

CIpi

& ll

I

runt, fine neceffitate explicandi ; an ininjuria, inconvitio, in

detra&ione dixerim proximum effe hareticum , feu homici-

dam, feu fürem; vel explicandi affuiffe praefentes duos , vel

eCaCiter

decem; veldenique fignificandi eum, contra quem egi , fuiffe

Regem,velSacerdotem ; excipe nifi fuiffet parens, Avus, Pro-

Qs p,lmm.

q lfmone $

avus &c, quia omnis gravis injuria fimilibusillata, quae adver-

piiim

fatur amori & pietati illis debitae, eft diverfze fpeciei ab injuriis,

c[p

lios :

! Uübu

cuicumque alteri proximo illatis, quare erit apudSacerdotem

D«

) qu

exphganda, ita Thgmas Tamburinus.

Col-

)

1N SPECIE.

K ton ad.

Collige 6. Qui frequens eft in ferendis temerariis judiciis

Circaquascunque etíam materias graves de fuo proximo, fa-

Y efavjter

tisfacitdicendo in re gravi temerarié judicavi toties, Ratio

eít, quia bona exiítimatio, quae& per judicium temerarium ma-

H ündetra.

D detriio.

culatur, femper eft eadem in genere moris,

Collige 7. Qui injurias , contumeliasqueaddit, fuperad-

u /A

MTA

ditque unico irz fervore, licet interponataliqua aliaverba ad

[

injurias minimé pertinentia; femelinjuria proximum affeciffe

inquafily

cenfebitur , quare fufficit dicere, femel injuriavi proximum,

uia moraliter fuit una injuria.

m,venu.

, fiegatire,

Coll;ige 8, Idem numero peccatum moraliter cenferi,quan-

do plures vel plurimi a&us tam interni, quàm externi con-

.Tnajus no-

Is explicati

currentes naturafua ad eundem actum principalem ordinan-

detrattio

tur, & fub eodemintento, velfine principali uniuntur.

proximus

Ratio eft , quia licet finguli a&tus fecundüm fe fumpti fint

lodomita!

mali ex obje&o , vel faltem ex illo uno malo fine intento,

adquem ordinantur: quatenus tamen omnes illi,

Sacetdos!

tanquam

media partialia, velopera imperfe&

a fpe&ant & ordinantur

i quibus

ad unum finem , unumque opus principale perfecté confüm-

otam de

mandum , cenfentur moraliter inte

Cüm hac

grare unum peccatum,

Hinc infertur z, Qni furatur i

ntegram bibliothecam, vel

dem fpe-

Va , f&

fupelle&ilem , v.g. pertotam noGem , fzpiífim? renovatis

aGibus internis, & iteratis ablationibus ,

etiam fingulis ad

i nduac

mortale füfficientibus ,

( xerve. 4

unum tantum numero furtum com-

mittit ; quiaomnes iftia&us uniuntur fub uno intentoprin-

y contige-

nvitio, i

cipali, fcilicet auferendi totam talem quantitatem, — Unde in

confeffione fufficitdicere, furatus fum bibliotbecam -

vel fupel-

jhomic-

le&ilem magnivalorís : tacita iteratione aCtuum,

duos , vel

2, Titius

efficaciter volens occidere Cajum inimicum fuum

! impri«-

»oi, fuiffe

'US, Pto-

mis plurimos exercet atctus internos odii , ire , vindi&e , in-

1

quifitiones occa(ionum, electiones mediorum &c,

eosque fa.

cadret-

í

piffim& repetit a&us;

plurimos quoque exerceta&tus exter-

jinjatil,

nos : pluribus diebus infidias ftruit, praeftolatur, arma ex«

erüotenm

pedit,v equum afcendilt, proficifcitur , deprehenfum inimi-

cum

(i/

16o

Mub cosonAUeue, NGUGNUANSINNUANRE,

DE SACRAAMEN TIS

st

cum verbis infeftat, provocat , iterato ferit, tandem occidit,

us pof

etiam mortuo jam ictus infligit: &c, Similiter volens pec-

n C

care carnaliter ufque ad confummationem, quod diftin&os

dicatut.

actus internos exercet, & agitat , quod etiama&us externos,

cnmfe:

verba impudica, follicitationes , tactus &c, utrobiquetamen

dicete i

omnes illi a&us diftinGiffimi interni & externi, una cum ipfo

Exhari

a&u principali, homicidio, fornicatione &c. unum tantum

ftatupt

numero peccatum conftituunt: ut fufficiat confiteri atum

inmott

principalem : Seel commifi bomicidium avoluntarium! fornica-

Cs

$us fum femel ; nulla fa&a mentione at&tuum praecedentium,

d

en /

vel concomitantium , qui facilé à confeffario intelliguntut,

dettía n

quia nimirum omnes a&tus ifti tam interni , quàm externi,

UT

quantumvis phyfice diftin&i, natura fua ad attum principa-

quitd

lem homicidii, vel fornicationis ordinantur, & fubillis velut

pecit

uno iine principali uniuntur,

us a

Collige 9. Idem numero peccatum cen

feri; quod commit-

vutas

titur circa actiones ex natura , vel intitutione fua integratas

puut

ex pluribus a&ibus conjun&is, Exempli gratia : Celebrans

mmoni

in peccato mortali , etfi celebratio Miffae plures contineat

petn

actiones facramentales , utpote confecrationem , fumptio-

empli

nem, non tamen plura, fedunum tantum peccatum mortale

tioni;

committit ; quia omnes ifti atus integrant unum numero

türm

iinifterium celebrationis Miffa : ut proindé fufficiat confi-

it CP

teri ; celebrasvi. in flatu peccati mortalis femel.. 1dem omnino

Y

dicendum de Sacerdote, qui una vice & intentione notabi-

piuss

liter non interrupta , fe exponit excipiendis confeffionibus,

tafitur

aut diftribuendo Sacramenta Euchariftize, exiftens in peccato

fiemf.

mortali [fitamen ille diftribuens peccet mortaliter] quotcun-

Deera

que abfolvat, quotcunque facras hoftias diftribuat, unum tan-

petu u

tum peccatum mortale committit; quia nimirum omnesillae

ideöqu

abfolutiones faut diftributiones, ut modo a&u continuo fuc-

QUi w

ceffivo fiunt, ad unum moraliter pertinent minifterium ab-

im .

folvendi vel communicandi , hoc enim minifterium ex natura

t0Qe j

fua non determinat fibi certas perfonas , vel hoftias, quin po-

tius

ücrum

16

II Uteteee.

1N SPECIE,

"m occidit

tius poftulat per modumfacri tribunalis communis, aut facrae

e

'Olens pec.

coena communis, ut omnibus ad tribunal accedentibus

jus

iftin&bos

dicatur : omnibus.ad facrum ferculum accumbentibus fa-

Cxternot,

crumferculum apponatur : acproinde in confeflione fufficiet

Wetamen

d wwo

dicere ? pluribus miniftravi Sacramentum poenitentize , aut

Euchariftiam [ pofita fententia etiam hoc effe mortale] in

A arttum

ftatu peccati mortalis femel. Aliud effet dicendum, fiSacerdos

Iteri um

in mortaliexiftensfaepius difünttis & moraliterinterrüptis vi-

11 fortíc)

cibusfe prafentetad abfolvendum & communicandum,tunc

edentium,

enim ficut in mortali cenfetur mortaliter multiplicare mini-

elliguntat,

fteria facra, ità fané & multiplicabit peccata,

m exterfii

n principt-

* Collige 10. 1dem numeto peccatum moraliter cenferi,

quando dürante tino codemque a&u interno confummandi

billis velut

peccatum externum multiplicatur , folus a£tus externus fpe-

G&ans ad eandém confümmationem peccati, Ratio eft, quia

d commit«

unitas idemque impetus a&us interni .ad confummandum

dintegtitas

Celebratis

peccatum externum aliquod in genere moris tribuit etiam

moralem unitatem diftin£tis a£tibus externis habentibus fe

Contineat

per modum partiumad unam totalem confummationem, Ex-

, lumptio-

empla funt obvía,qui eodemattu interno,eodemque commo-

im mortac

Q nurmero

tionis impetu alterum fzepius verberat , unum tantum pecca-

tum committit, quamvis eo fempergravius, quo feepius: & fi

cjal contt

ita Clericum percuffit , femel tantum eít excommunicatus ,

n omnido

item qui eodem motu & impetufzpiusDeum blasphemat, fze-

ne notabi«

:

pius pejerat, fzepiushomini maledicit , fzepius detrahit, unum

'e(üonibus,

tantum peccatum committit, faltem in ordine ad confeflio-

in peccat/

nem facramentalem , utfufficiatdicerez Semel blafphemavi,

qUOïCUH'

|

peieravi,maledixi, detraxi &c,

unum;ün-

1

Namilla repetitiofit & im-

petu uniusacus interni , & uno continuo quafi a&u externo,

ompaste

ideóque nonnifi prouno peccato reputanda, . Econtra veró

vinuo füe |

qui una eademque no&e , v,g, plures copulashabet cum ea-

terium 2

dem ;- multo magis, qui plures copulas cum pluribus eadem

f e pintà 3

noGe init, ficuti etiam qui plures fucceffiv? occidit

i dcþct nu-

5 ) qüm

p

merum explicare copularum, & occifionum,

'Rätio

tdiu$

16z

DE SACRAAMENTIS

gguesan t

fepetäwï:

Ratioeft, quia hic funt diverfi omninó aQus confummati,

nec unus faciens moralitatem cum alio : in precedentibus

fmneï,m

veró illi a&us, v. g. detra&ionum.ex fe faciunt unitatem mo-

affamete

ralem , ficenim modohumano &ftimarifolent, Ubianimad-

reftitui t

verte, contingere interdum poffe , ut [licet fineinterruptio-

f erit.

rem aliet

ne! tranfeat tamen quis adaliam fpeciem peccati, & tunc fine

dubio ea explicanda eft ; v. g. coepifti percutere, & ceinde

vi$ aïao;

intetnu

volnifti modó occidere , & occidifti ; coepifti clam detrahere,

& deinde inter detrahendum fupervenit detractus , te minimé

tut , Coi

à detra&tione defiftente , dico tum occifionem , tum etiam de-

IN

tractionem coram detra&dto exhibitam , qua eft contumelia,

menst

rzeter verbera & detradiionem ipfam effe confeffario aperien-

fed qui

tatie (

dam , ut de fe patet.

Collige 11, Idem numero peccatum cenferi, quando inter

J

tulítue

to, & durante eodem a&u externo circa idem obje&um. folus

attus internus faepius , imó millies interruptus repetiturz

fa.

nifi quando formaliter vel interpretativé revocatus , poftea

comni

de novoaffumitur. Ratio eft, quia licet finguli a&us interni

fupom

£a n

circa objetum malum perfe peccata fint , quam diu tamen

formaliter velinterpretativé non revocantur, cenfentur mo-

l'el',ïafq

raliter per modum unius continuari & uniri in uno intento

diu

opere externo confummando, Exempli gratia; Titius fuc-

£erj

cumbit tentationi carnis, confentit, efficaciter proponit, pet-

Tevati

&c, interim dum fervet opus , hanc fuam malam volun-

tranm

git;

tatem m

illies repetit, nunquam tamen revocat formaliter, vel

at

interpretativé , fed ita conftitutus mancet, ut quotiescunque

Cisiy

à

fe refie&it fupra fuum a&tum , femper confentiat , approbet,

$

somplaceat : femper cenfetur idem numero peccatum , quia

volunt

omnes motus & adus fequentes uniuntur moraliter cum

mim

rimo a&u in ordine ad eandem primó intentam confum-

potil

gnationem externam ; fatisque erit dicere in confe(fione,

üm,e

v,p. femelfornicatus fum, Similiter difcurre de voluntaria

! Wi Ui

Üve tu

retentione rei alienze,per annum,vel annos plurimos,tametfi

voluntas æ'e;;nend-i?, ycl non reftituendi infinities inter

rupta

XIUVT

gepe-

163

-——.—W

| !.y SPECIÉE,

ümpari,

fepetatur , femper tamen idem numero peccatum mortale

"dentibus

manet, nifi quando voluntas non reftituendi revocata de novo

II.MEE Ino-

affumeretur , ac proinde in confe(Tione fufficiet dicere , non

Hnlwad-

reftitui rem alienam , cumpotuiffem & debuiffem reftituere

Vfüpth.

nec erit opus addere aliquid de duratione temporis , quo

Wcfne

rem alienam detinuit. Eodem modo difcurrendum in quo-

CC :"';Xüde

vis alio peccato externo,

Econtra veró quoties prior actus

Rttalits,

internus peccandi formaliter vel interpretativé revoca-

téminime

tur , tories cenfebitur aCtus interruptus moraliter , & tot

i etim de-

diftintta numero peccata : & quidem per fe loquendo , nu-

ntumelia,

merus ejusmodi a&uum effet explicandus in confeffione:

Ioaperitne

fed quia hoc plerumque moraliter eft impoffibile, ideó ordi-

narié fufficiet diceremoram temporis, v. g. Infegrometnfe per-

ndointet

ftiti inpropofito &5 voluntate fornicandi , occidendi , furandi , non

tum. folus

reitituendi , quod fzpius revocavi , antequam confumma-

tepttiturt

rem &c. unde patet, poffe aliquem integro menfe vel anno

5 , poftta

Ccommittere unum tantum peccatum, moraliter non inter-

tus intetni

ruptum: econtra veró unà horá committere centum peccas

(ip tamett

ta moraliterinterrupta , pro hac fententiacitat PatritiusSpo-

entur mo»

rer, Vafquez & Layman, cx di&is patet a&tum internum tam

3Q ifitento

diucenfendum eundem numero continuari,vel durare morali-

Crtus füc-

ter, quamdiu non eftrevocatus formaliter, vel interpretative,

VOf pet

revocatur autem formaliter a&us internus per actum con-

am volur.

trarium , quando nimirum voluntas a&ui priori, maloalium

naliter,vel

a&um contrarium aut nolitionis efficacis, aut faltem fimpli-

jescunque

cis difp'icentis , velaverfionis elicit, interpretativé revocatur

ipproxts

attus per ejus ceffitionem voluntariam : quando nimirum

um quie

voluntas fe refle&tens fuper priorem attum vel propofitum

liter cuf

ma!um , aut negativé fe avertit, aut ad alium adtum incom-

y confute

potfibilem divertit, ut fi propofuiffes hodie exire ad fornican-

n€e(50!lc'9

dun, occidendum &c. & memor hujus propofiti, domi mane-

rolurat

re,aliuda

ere,vel cubitum te conferre velles ; jam interpreta-

tivé cenfz

9s,umel

eris revocaffe a&um priorem, etfi a&ualiter non

nierrus

*revocaris.

—

X2

ne

COlf

,

I64.

DE SACRAAMENTIS

pas t

Collige 1z. Qui fimul unica v. g. explofione bombardze

omes d

occidit decem, viginti , plureshomines, fatisfacit in confeffio-

f BCiei jÍ

nedicendo, occidi multos uno i&u; non fufficit autem dicere,

se minto

uno i&noccidi hominem, feu feci homicidium: quia fic con-

tm v«

feffarius intelligeret te utium tantum occidiffe , atque adeó

tobent

non fatereris tuum peccatum, quo occidifti plures; at dicendo

em Dei

cum illa generalitate , occidi multos, intelligit, quantum fatis:

fatis pro

fofficiet:

eft, peccatum, quod de fi&o commififtt,

Collige 13. Qui unico attu defiderat occidere decem , vi-

f

fnatten

ginti, plures, quique unico.item voluntatis a&£tu concupifcit

copulam cum tribus , cum decem , cum pluribus foeminis

potel.

ejusdem rationis ; fatis propter eanidem rationem eft, fi ir

mit4s, /

confeffione dicat, femel defideravi occidere

pl'qre"s-,. & femel

xina deic

plures foeminas liberas concupivi,

.

2

Qu

Coll;

FA

pe 14«

Qui unico actu detra

Gionis multos fi mullaéfi t

propterea ndem rationem non eft neceffe, ut numerum perfo-

i

narumlafarum aperiat , v. g, fiquisdetrahat familize , vel do-

Juntate

mui, vel Religione, five numerofa fit , five modica ,

2

t

a cis-aþün&

foam f

eque eft, fidicat, detraxi cuidamfamilize &c, ..5

$

pf

- Collige 1$. : Qui fuo unico a&u peccaminofo fc

g*ridäfü&l:

ferzin)

eft aliquibus , feu occafio peccandi , non:neceffe hábet ex-

enij.

plicare numerumr aftantium , fatisenim habebit , fi dicat, fui

|ET

femel multis occafio peccandi meo

quotis

eadem.

malb. e;ffemplio.. Ra tivc eft

tOti p

€ollige 16.

Qui unico a&ubona multorum ?fæd "i't,g V. g. fü-

tatite

gatur bonacommunitatis , velhaereditatis ; fatis eft, fi'dicat;.

diz

fütatusfum à communitate, vel'ab haeredibus; neceffe fol-

& , co

licitus debet , explicare quotnam Peifona in illa communi-

Vs ea

tate , vel haereditate numerantur,

vantür,

Collige :7.. Si quis peccaverit cum confanguinea, non cff:

ties r

necefíé in confeffione. explicare gradum: confanguinitatis;;,

Cat3 n

v.g

, a quis peccave rit cum matre;; ancum filia, amcumnr fo«

tertedat

rore,

& ficdealiis, Katioeít, quia ex probabili multorunrz

iOf coy

fententia omnes gradus confanguinitatis. inter fe » ficut. &

GOmines

äic&ati

M:

.

IN SPECIE,

——

Al ä;r

mebaräæ

omnes aflinitatis inter fe etiamin genere moris funtejusdem

? Conteffio-

0 dicere,

fpeciei , quia hi gradus nihil aliud inferunt nifi majorem,

vel minorem conjunt&tionem im eadem ratione ; magis au-

tfic cop.

tem vel minus pracisé non variant fpeciem , nifi aliunde

LQUe deiy

probentur habere difformitatem ad re&am rationem feu Ie-

a dícepiy

em Dei eternam notabiliter diverfam , quod hic reperiri

itütis

fatis probabiliter negat Tamburinus cum aliis , ac proinde

fufficiet in confeffione dicere ; commifi inceftum cum con-

detem, vi-

fanguinea, licet quis propriam matrem, vel cum affine , licet

'oncupifci

matrem uxotris fuae carnaliter cognoverit, Ratiohujüs effe

1s feminis

poteft; quiautrimque in quovis gradu eft eadem fpecie defor-

Velt, (rin

mitas, nempe contra reverentiam debitam conjuntis , licet

, &eme

una deformitas fit levior altera,

Queres. Unde

! defumitur peccatorum unitas & diftinttio

mulla(t,

mumericaz'

um (erfo-

Refp. r. Pecca

tameré interna , qua (Eilifcä t fola mäIa vO-

g, veldo-

Iuntate confummantur , fumunt unitatem & diftindtionem

fuam numericam à phyficaunitate & diftin&ione ipfiusactus,

fatisabæn--

vt tot fint numero peccata , quotiesphyfice, voluntatie tà-

ican'äaïm'n'

fner: interrumpunt

Y

lábet €y-

Of nes..

C

ur, &repetuntura&us, f4 commüniter

dicat, fui

- Ratio eft , quia

; þ*eccatum toties mul'tipl'ïcä*furhume ro ,

Tatiocft

quoties perfedié confummatur ? fed peccata meré ititerna

toties perfedé confummantur , quoties interrupta volun-

, Vff

tari& repetuntur? ut aGusodii , blafphem—fæ ,her 'CGIS'*'; invi-

t, fiüicit,

diae &c, itenr attus interni fimplices, & inefficaces , velleita-

ec:efïefo)-

tes , confenfus ; complacentiz , delectationes motofze circa:

Ommup*

attus externos , & eorunr objeta; quotiesrepetuntur & inno-

vantur, ita ut pofterior à ptiori nullo modo'dependeat , to-

,0nd'

ties perfecté confummantur , & confequenter tot fient pec-

giitatf

cáta numero di&intfa ,. etfi notabilis temporis mora non in-

ycurir o«

tercedat, àt proinde fieri poffit, hominem unodie, vel una

mlro turm

liora committeremillepeccata ejusmodi interna odii, invi diae,

licutke

ttáàmen DoGores, effe

Quies.

fäaiäe&a.cionäs morofe &c. Adyertun

X3

plerume-

é

166

DE SACRAAMENTIS

..-P""

plerumquä impoffibile hujusmodi internorum þeccatorum

i, a

an facrés,:

numerum adinvenire , nec confequenter explicari poffe in

Tdém.

confeffione,

Secundum omhnes , ergotunc fufficit explicare

moram temporis,qua quis in tali mala voluntate perftitit: v.g,

ü dicatapl

ge feme

Integro anno in odio 65 inimicitia contra proximum per[Hiti : [.epzfRi-

"m cum memoria inimici vecurrerek, a& us odii, rancoris, incvidia &5c

viffet folu

YrenoUavi, Sicde cateris,

x

frcqucmi;

[dem.

Refp. 2. Peccata, quae pofito a&tu interno, opereexterno

confummantur , füumuntunitatem & diftinctionem numeri-

pibusqui

cam ab unitate & diftin&ione moralitantum actuumtam in-

yisandi

ternorum, quàm externorum, Totum patet ex diGis fupra;

pusg

roport

Hic folüm obferva , etfi peccatores habituales non poffint

[ilud

cogi ad explicandum frequentiam & numerum peccatorum

meréinternorum per hebdomadas, autdies; quiain his a&i-

quis

Dome

bus internis videtur impoffibile , eos adaliquei numerum,

fine magni errorispericulo, five per exceffum , five perde-

pusu

Ílea ittf

fe&tum reducere ; tamen cogi debent ad explicandum fre-

riamke

quentiamipforum a&uum externorum, v. g. fornicationum;

ut fcilicet dicant, fi recordentur, quoties plus minus pecca-

vt, v

obl

verint per dies, perhebdomadas ; quia praeditumpericulum

communiter non eft in peccatis externis,

Hinc à Meritrice v, g. non folüm debet explicari tempus

mali ftatus ; fed debent etiam explicari principales fpecies pec-

catorum, quas memoria retinet : an fcilicet ipía peccaverit

cum Sacerdotibus., cum propinquis , cum conjugatis &c.

hii

& faltem in confufo debet ab ipfa exp'icari multitudo nu-

ter

merica? v,

toties plus minus, per menfem, per hebdoma-

omniu

dam &c.

là

em fentiendum de fure habituali ; de ufurario,

Qifculfr

de fimilibus ; nam etiam ab his & fimilibus debet explicari

teef

faltem confufo modo frequentia furti gravis, feu injufti lucri;

eri w

E. g. fui fur, vel ufurarius perdecem annos, quater velquin-

J

quies plus minus furando in menfe, vel hebdcmada mate-

4] nttera

rnamgravem. lIdem dic deeo, qui paffim concupifcit feemi-

K

oncu-

nas fibi obvias ; dicat enim , per.duos annos obvias c

pivi,

- Wil

ZN SPECIE.

Ü

i

167

3CC&f0rum

pivi, addatque fpeCiEs principales, an frequc:it&r CO

gnatas,

li poffe in

an facras, an conjugatas.

F expliare

.Idem dico de habente domi concubinam; fatis eftenim,

Tütit sv a,

fi dicat, puellam utuxorem habui per tresannos, v, g. addat.

li: ! / fpj

ue femelin die plus minusillam cognovi,quid enim fi cogno-

AW (sjz"

viffet folum femel in menfe ? debet igitur faltem in confufo

frequentia declarari,

téxermg

Idem denique in colloquentibus frequenter , de rebus tur-

n nümeti-

pibus cum peccato mortali ; quando enim adeft difficultas ex-

mtamin.

plicandi numerum ; fufficit explicare confuetudinem , tem-

dis fupta;

pus & fpecies principales , quasinterloquendum concupiere

proportionaliter , ficut ditum eft de meretrice.

onpoffint

CC tOrUm

Illud denique hic adverte cum Tamburino & Vafquez ,

in hísai-

quodille, qui propter inveteratam confuetudinem non poteft

numerum peccatorum diftindté explicare , & ideó dicit tem-

!omerum,

re pede»

pus, ut de meretrice, & praedi&tis dictum eft , non tenetur po-

1dom fre-

ftea iterum confiteri peccata particularía , quae fibi inmemo-

ationum;

riam occurrunt, licet poffit ea magis diftindé aperire, Ratio

Ys pecci-

eíft, inquiunt, quiajam in illa confu(a narratione compre-

yericulüm

henía & directé abfoluta fuere,

UAXESTIO XV,

1 tempus

44n femper &5 in omti cafu. confeffio debeat

scles pec-

yeccavetit

effe integra ?

ugat'xs &

| Nota. Confeffio du

pliciter poteft effe integra , materiali-

itudo fl

ter & formaliter.

Confeffio materialiter integra eft accufatio

ebdo«

omniumpeccatorum , quorum poenitens poít diligentem fui

ufarario,

difcu(fionem conífcientiam habet,

Confeffio formaliter in-

explicar

tegraeft accufatioomnium peccatorum, quantum hic & nunc

yftiluct;

fieri poteft, & jufta excufatio non impedit.

Re

j

P

velqui

p,x, Períc foquepdo requiritur confeffio materialiter

da mite-

integra.

dtfemr

KRatioe

ft, QU'ïa alí as' nec .iud'i cium facramentale re&é ad-

Tj conrq-

æiuiürarf, nec aquitas in poenis ftatuendis fervari pote

Jirhy

Refp,

168

DE SACRAMENTIS -

ass

Refp. 2, Per accidens ali

ääcntf

quando fufficit conf&fäg forjpa.

Jiter integra, .

ade per

. Primus €afus, in quo valet, eft, fi poenitens prae vi morbi

uifi

confiteri non poffit , fed tandem tundat pe&us , vel fimilia

corripiat

figna poenitentia praefe ferat, Ratio eft, quiaficut ex infti-

prafetn

tutione facramenti neceffarium eft confiteri peccata in fpecie;

Sextt

fic etiam neceffarium eft confiteri peccata fecundum nume-

[ fitetí, ü

rum, utpatet manifefte ex Trid, ergo ficut in neceffitate ex-

. mutoel

cufamur ab integritate confeffionis quoad numerum pecca-

rititls:

torum in particulari; fic etiam quoad fpeciem , nar'n'.idem eft

etiam/n

jus utriusque, & utrumque jus eft à Chrifto,

*

|

SSSV

do ex confeïïïohe

Contei

Secundus cafus , in quo valet, eft ; quan

alicujus peccati , probabiliter oriti poteft grave aliquod dam-

$g

num, five peenitenti,five cuicumque alteri, Ratioeft, quia

iftitui,

praecepta pofitiva etfi divina , quale eft praceptum de inte-

; quote

gritate confeffionis , non obligant cum tanto difpendio ex

Caum

communi fententia,

Ubi nota in di&to cafu , non differea-

nitemd

dam femper effe confeffionem , donec integr? fieri poffit:

fotrcat

nam fi inftet praeceptum confeffionis, aut neceffitas fümendi

tti, pf

histe :

Euchariftiam, aut periculum mortis, debetpoenitens alia pec-

&ata mortalia, ex quorum confeffione nullum grave pericue

len, a

lum timet ,.confiteri,

illum t

A

liq

Tertíius cafüs, in quo valet, eft, quando multi effent in

Parochia peftelaborantes, vel in hofpitali graviter egrotan-

u

hi

tes, & confeffarius ab omnibus requifitus , non poffetomni-

Con

MUC

businneceffitate füccurtere, cunc enimobligat charitas,non

ceffit

excipere confeffionem materialiterintegram uniuscujusques

At

fed à fingulis audire unum peccatum, & ftatim abfolvere; ac

fitus

poftea fi &eri poteft, fingulorum confeffionem matcrialiter

fequ

integram excipere.

atio,

in quo valet.;eft ;;f ih-þmceïï amatis, auf

10 faé

;; Quartus cafus,

irruente fuübito praelio , aut alio fimili cafu effentmulti poeni-

Caplica

tentes , & Sacerdos non poffetingulos integré ex ordine au-

M

dire, poteft audire fimul multos alta voce aliquod peccatum

dter h

confi«

!N .S'PEC?E .

169

7;0 fotma.

confitentes, & fimul cosomnes abfäïvere ; prafertim quando

adeft periculum mortis,

? Wnorbi

- Quintus ca(us eft, fi confeffarius inter audiendum gravi

Vel lilia

X €x fl

corripiatur morbo , poteft ftatim poenitentem abfolvere,

racfertimfi fitin periculo, & non adfit alius confeffarius.

dferíe;

Sextus cafus eft, quando Sacerdos non poteft integré con-

10 fs.

MUU eg«

fiteri , nifi reveletaliquod peccatum inconfeffioneauditum;

multoenim major eítobli

atio Sipilli, quàm obligatio inte-

üm pecte

B

endza ,cuminnullounquam cafu,

nidem eft

gritatis in confeffione adhi

etiam impendentis mortis, liceatfrangereSigillum confeffio-

nis ; varii tamen fint cafus, in quibus peccatum mottale in

onfeffione

confeffione praetermittere licet.

quod dam»

Septimus cafuseft, quandonon poteft integra confeffio

oeft, quia

inftitui, 'nifi recenfeatur perfona complicis,ut fi quis matrem

n de inte«

autfororem cognovit: tunc enim ex multorum fententia,pec-

endio ex

catum illudin fpecie declarandum non eft j fed fatis eft, fi pos-

1 diferen-

nitensdicat, fe matrem aut fororem concupiffe , aut fimiliter

eri polit?

fornicatum , cum propofito confitendi integréSacerdoti al-

s fnmendi

teri, proximá occafione; quod & ego fentio, fi non poffis

s aliapec-

habere alium confeffarium , nifi proprium parochum vel ta-

Yepetici

lem , cuicomplex effetnotus ; fiaut

:

illum tenereris adire.

em»-'alium habere pngs,

;

L efent if

Idque adeó verum eft , ut Thomas Tamburinus doceat,

egrotane

te , ni facias, peccare cum onere reftitutionis famze apud

Tetomhi»

confeffarium

, quia nemq licit*cviqfamari'pot.c& fine ulla ne-

"

titàs,noft

ceffitate,

At fi commodé non potes a

dir& alþiu.m,f Thomas Tambu:

ujosque;

Jietes 4

rinus putat te obligari ad declarandum complicem ; licet

aterjalter

fequatur ejusdem complicis infamia apud 'confeffarium,

Ratio, inquit, eft ducenda ex inftitutione à Chrifto Domi-

)6(15: aut

no facta hu

explicat,

jus Sacramenti ; hancipfe pl»enqs' vi&oriz fic

à

Jri p

z

rdine 4U«

Majus ego j

üs habeo ad meam famam tuendam , quam

yeccatur

d jus,

alter habet ad .hoc , Ut ego confervem ejusfamam ; fe

cone

quod

DE:/SACRAIHENTIS

1706

w-

roximi j

(juodvego habeo adfamam meam.,.non.me,excufaf, I;e-aþeriam

erp not

confeffario fcelera mea , licet cum meze famze diminutione ;

damnop?

ergo neque alterius jus mé excufabit, ne aperiam ejusdem

ralibus,

fcelera, licet cum diminutione ejus famee,

Minotr eft cetta,

Ptot

Major praeterquam quod admittitur ab omnibus :' probatur,

natorsle

nam propterea poffum ad meam famam tuendam, alium ipfa.

mare; vera ejus occultacrimina manifeftando. .Unde reus

ferendum.

ConcutTm

licité infirmat teftimonia aliorum contrafe, revelandoeorum

toríao.

occulta fcelera, ut Leffius docet cap, 3 r, dub. 1. & alii, Faten-

AT

dum ergo , ita Chrittum Dominum voluiffe inftituerehoc poe-

tl pten

nitentizae Sacramentum y:;ut non haberetur ratio nec famae

proprie, nec quando id neceffe fuerit,famzealiene, Verum

confiteti

. Neqi

hoc fuo argumehnto nihil evincit Tamburinus,

Nam diitinguó Majorem: Majusego jushabeo ad meam

W& . 0T

famam tuendam; . quam alter habet ad hoc ; utego confer-

tenturj

fclime,

vem ejus famam ; «ateris paribus concedo, caeteris impari-

busnego, Ratio fub hac formadiftinguendi eft, quia quam-

Sigllom

iplumCo

vis ego tenear.confiteri meum peccatum infamando me

ipfum apud Sacerdotem 1 tamen haec infamia compenfatur

proioi i

eremfi

ex divinalege:;: quia.hoc. medio eripior propter frudtum $à-

fem lii

«ramenti abinfamia & danminatione zeterna. Econtraipfi pro-

ximo ex mea confeffione nullum commodum fequitur. Ur-

Vonfefi

fía &à

geo, fi fcirem ,' quod ex tali confeffione fequeretur proximo

non infamia , fed bonorum temporalium amiffio notabilis,

Dhiltam

nohn effet licitum explicare in mea confeffione aliquid , unde

judwri,

D

tale damnum incurreret proximus ; ergo nec potero meum

explicare peccatum , quanido notabilis

tf pe

:

infamja Ptoximi apud

metincr.

e«onfeffarium fecutura eft,

. Probatur autem efficaciter

noftra (en'tentïa'i contra Tho:

e(farium

mam Tamburingm & alios quosdam. 1.. quod pro Charitate

e » qii

inftitutum eft , ondebet contrá:charitatemmilitare , ut per

tüm pto

fe notum eft, & infuper afferitur à D. Bernardo in lib, de

alia lOn [

? Dury

praecepto & praecepti difpenfatione littera:Fj Sedpreeceptum

confeflionis inftitutum . e(t. pzo. pofiidenda. charitate Dei &

pro-

VURAISSPBCIE? "7

txcsiuest

171

N

Metperjm

p'koximi; ergo non debet contra-hanc charitatem militare;

linttioge «

ergo non debet derogare precepto naturali de evitando

! ejüsdem

damno proximi, five fit damnum

$;

in vitat, five in bonis tem-

-

1 ter

poralibus, five in fama.

4

r

H

4

þikirïda rcojricitirnru;ig,'

VWobaur,

-^ Probatur 21 quándo, duo p

fæ cepta d

d mm.(]faa

naturale& pofitivum, qua fimul fervari non poffunt; pra-

Unde g

erendum eft naturale, quia ftriGtius obligat, Sed ia cafupofito

hoeoun,

concurrunt duo pracepta divina, naturale de noninfamando

lil, Faten.

proximo, & pofitivum de formanda confeffione materialiter

Tehocpe-

integra, &ambo fervari non poffunt, utpatet ,. non enim po-

fiec fame

teft poenitens fine ja&ura alienze famce peccatum proprium

& Verum

confiteri? ergo naturale pofitivo praeferendum eft,

Neque dicas , revelare peccatum complicis in confeflio-

admeim

ne , non;eftilium infamare; quia Confeffarius non minus

tenetur fub Sigillo celate peccatum complicis, notum ex con-

* confer

s impati-

fcílione, quam ipfius peenitentis, : .Contra enimeíft., quo

Sigillum fecretinonimpediat, quin complex infametur apud

üia qum-

ando me

ipíumConfeffarium; alias extraconfeffionem grave peccatum

ipenfitor

proximi inculpateé poffem revelare homini prudenti , qui fe-

um $4«

cretum fideliter (ervaturus fit ; in ipfaetiam confeffione pof-

jipfipto-

fem fine neceffitate alterius peccatum detegere., eó quód

itur, ür

Confeffarius tale peccatum revelare non poflit, qua tamen

falfa & abfurdafunt,. Hincipfe Thomas Tamburinus fatetur,

proximo

Votabilis,

noftram fententiam à multi

judicari.

s DLo&oribusfin,praxi tutiorem

jd, ondé

. Dices: Salteminarticulo mortis

:O fQEUE

"tenebïturpoenitens con-

fiteri peccatum cum manifeftatione complicis non obftante

imíapl

mediocri ja&ura proximi in honore ejus & fama apud Con-

x Tho

feffarium ; non autem fi fuerit gravis & magna jattura. Ratio

eft , quia proximus tenetur pati illud mediocre detrimen-

lat

$, utpet

tum propter folatium morituri, Refp.Falfi(fimum hoceft,nam

[l lib- d/

alia longé majoris ponderis ratio contrarium evincit , quia.

fi extra-articulum.mortis ita-me práeceptum charitatis ob-

;ccpïm

ch/&

"i-ägat providere fama proximi , u li

