fantes , neque ullibileguntur effeab Apoftolisin

doc

i

fantgs (bap tiza*

tos: ergo non funt baptizandi.

ii 1

Re[p. 1. IVegando anteced, Nam pau

lo anteoflcidi à /i:nfahteä

i,

juxtá fcripturam effe capacesfalutis & baptiiími. Quod fi ve-

(l

rum eft,recté colligimus eos juxta fcripturam efle baptizandos,

qui

Item cum praecipit Chriftus Apoftolis, baptizare omnes gentes

feti

AMattb. ult. utique intelligit omnes homines falutis capaces,

Atqui infantes funt etiam gratiae & falutis capaces, ergo &c.

Jnt

Refp. 2. Dato anteced, nego confég. inprimis enim pari modo

K

argumentabor ego : Scriptura nullibi vetat infantes baptiza-

Wt

ri, & nullibi negatinfantesab Apoftolis fuiffe baptizatos:ergo

füí

& nos non debemus vetare baptzari , aut negare ab A poftolis

fuiffe baptizatos.

Deinde etíi Scriptura taceat , & expreífis

füt

verbis non dicat, tamen ufus conftans Ecclefize catholicze often-

dit, hoc effe verbum Dei traditum & voluntatem Chrifti ab

[

Apoftolis continuá fucce(fione ad nos ufque ii manus traditam

yerveniffe.

Certé hic locum habet illud Auguftini Epiff. 118,

infolentiffimae infaniae eft exiftimare non recté fieri, quod ab

W

E

univerfa Ecclefia fit. Atqui tota Ecclefia baptizat, & baptizavit

Wl

infantes, Ergo &c.

Dices. 2. /Matí

b. ult, Chriftus praecepit fic : docete ommes

g

t

entes baptizantes eos 65t. ergo vult baptizandos prius docerí,

M

uàm baptizari,; Atqui infantes non poffunt doceri.ergo &c.

Ttem ZMarci ult, dicit: Qui crediderit 65 baptizatus fuevit , fal-

hr

Q

epys erit , qui everónot crediderit , condemnabitur. Atquiinfantes

non poffuntcrede

£j

baptizari.-

fe,ergo etiam non poffyncr;&?: & adfalutem

Kef

ODEBAÁAPTISMO:;: .

—

s

jes

: 619

.. Rep. Ad primum , conceffo anfeced. a'ijlmguoconþqumser-

p

o Chriftus vult baptizandos prius doceri , quam. baptizari; Sí

o

lümg

fintadulti & do&Grina capaces, Concedo, Sifintinfantes, |./Vepo,

Nimirum debent inftrui, qui funt inftruibiles, id eft ; aduitiz

lt et-

hos enim non licet baptizare,nifi volentes; at velle non poffunt,

nifi priusinftruantur. Quare Chriftus hunc ordinem praefcripfit

lieif-

Apoftolis, . Utinftruerentillosin fide, 2, LIt baptizarent.3.Ut

lyze

docerent fervare preecepta Dei.

Qui ordo in infantibus ferva-

ri non poteft.

Item baptizandi debent prius inftrui, velin

Yantes

1 ye-

fe,velinalis. Adulti prius debent inítrui in'fe ; exratione jam

afdos,

data : infantes debent príus inaliis, nempe parentibus, & iis,

qui parentum Ioco funt , quia ab

fenttg

fenfu, non licet illos baptizare,

fque horum yqlunt;ate & cor-

H

14 CGS

-.Refp. EGamadfecundum, Diffing

uendo mínorem : "'ïr;ï.ïf'ztrat&s

X

modo

non poffunt credere aGualiter. Concedo. Habitualiter , nepo,

Et dico ,infantes in baptifmo credere non a&ualiter quidem,

ipz-

ut fomniat Lutherus; fed habitualiter accipiendo habitumin-

:

sttpo

fufum fidei.

oftolis

Dices.Reprobi non fünltbaptïzandi : fed snulti

prelr

funt reprobi: ergo non funtbaptizandi.

,

ää infantibus

Qitete

Refp. Eodemargumento probaretur, nec adultos effe bap-

rilli ab

tizandos , quiaetiam multi ex adultis funt reprobi.

Vditatt

L rj

Dices, Si infantes effent baptizandi , fieret hoc , ut pei' bap-

tifmum liberarentur à peccato originali, Sed haec ratio nulla eft,

jod aþ

Turit

Ergonon funt baptizandi, Probatur mzmor. Quia re&é nega-

tur fuppofitum ,quod infantes ullum habeant peccatum. Er-

n

go &c. . Probatur anteced. fi infantes habeant aliquod pecca-

tum , hoc haberent ex naturali nativitate feu propagatione ex

f0 g

i &Cw

Adamo. Sed hoc dici non poteft. Vego. probatur, Si infantes

;s il

haberent aliquod peccatum ex naturali nativitate, feu propa-

gatione ex Adamo , fequeretur , qnod peccatum imputaretur

fant

ju/i

ejus pofteris. Coicedo, Sed hocnon debet admitti : A/epo. pro-

niquitatem Patris fui : quod

bfz!, Quia aliàs filius portaret i

3

eft

[j

310

Cf'SUS $SACR AMENTALE& :

eft contra illud Ezech. 18, «,20. F'ilius non portabit in

iguitatäx

Patiis, Antequamad argumentum refpondeam,

AV ota. Exfi Anabaptifle , cum Pelagianis negent , infantes i

Qul

conceptione contrahere peccatum originale ex Adamo & cum

fiutis

1ht 1

illo nafci , id tamen faciunt manifefté contra fcripturam Pfa[m.

Wn «

$0, tV. 7. Ecce enim in inrquitatibus conceptus fum , &5 in peccatis

concepit memater mea, Et Rom. s. *v. 2, per unum bominempecca-

£um in bunc mundum intravit , 65 per peccatum mors,

Et ifa in

omnes bomínes mors pertran[iit , in quo omnes pecca-verunt. Et

]

u

Ephef, 2, «V. 3. Eramus &5 nos natura filii ire , [icut 65 ceteri.

pt

Naturá , id eft, ex naturali nativitate, feu propagatione ex

ditét

AdamO.

His notatis, pro folütione argumenti max

E

imé qugd

yrop:

ultimó ex fcriptura affertur..

Da

Refp. Diftinguendo: Filius no

n portabit iniquitatem Patriä',

(cm

tilltq

nifi fit particeps peccati Patris,comcedo. — Sifit particeps,mego.

Poteftautem duobus modis effe particeps. .Przmó , fimitetur

ytoi

peccatum Patris. Quo fenfudi&um eft Exodi 20. v. s.

Ego

bagu'

fuma Domiuus Deus tuus , zelotes, evifitans iniquitatem Patrum i

]

filios., in éevtiam 65 quartam penerationem eorum , qui oderunt me,

!t'aria

Secundo , fiipfius voluntas conftituatur in voluntate Patris; tan-

Iz

quam capitis feu principii totius pofteritatis,

Hoc modofu-

fpot

0bf

mus participes peccati Adae, juxta illud : in quo omnes pecca-

verunt.

às

Dices. Rom. 4. v. 1. habetur : [Jbi ton efl lex , nec pre-a-

tün

C

ricatio. Sedin infantibus non eft lex; aut cognitio legis, ergo

nec praevaricatio,

3DN

Re[p. Ya lex , quae data eft Adamo in paradifo, Ze /igno

füm,

fcientia boni &5 mali ne comedas , fuit etiam data polteris ipfius,

4

Et quia ille transgreffus eft hanclegem , omnes quoque pofteri

[ N

Chri

in illo transgrefli funt , tefte Apoftolo , s quo

otmnes peccacverunt,

ftií

fiéfi:

ferty

CASUS

232 UEESBAPTISMO.

*

31f

Midudg

il

CASUS XXIX.

Is Ig

Quid fi quis judicaret poffe quidem infantes baptizari ante ufum va-

"Cüth

1ionisfed mon e[fé comvenieus hoc fievi : fundamentum eff : quod baptiza-

fihr,

£us incurrat oblicationem fervande legis Chriiaua , nou videatur aa-

Vr

'fgm

4quum , u quis coutrabat gravem oblisatvonem abfüue [rno CóH-

DtWe

tes non. fumt capaces.. .Recíà we

; f*nfu x,' cujmk»z';rzfan

jetdicaret ?

t in

i. k

-^ Refp. ntgati-v?.

Conftat id. 1. ex praxi Ecclefize parvulos

dliti,

bàptizantis. 2. ex Trid, Seff. 7. Can. 13. dicenteanathema iis, qui

f& &X

dixérint pre[fare omitti parciulorum baptifma , quàm eos non adhu

quod

proprio credentes. baptizari in fola fide Ecclefie. 3. authoritate

Patrüm apud Vafquez & Bellarminum. 4. Ratzone. "Tum quia

atris,

fic melius confulitur eorum faluti.

Tum quia expedit eos ci-

Mepos,

tillime Deo confecrari. Tum quia dilatio baptifmi ad aetatem

|tetur

prove&iorem illecebra'eft peceandi , ea fpe, quod

i

poftea per

baptifmum liberabuntur ab omni culpa & peena.

En

1 1

. &« fatis folidae videntur rationes quorundam olitn in con-

n m

trarium oppofitae, nempe: z. quod videatur convenientius , ut

55 tan'

€a &tas expectetur , in qua baptizandus poffit pro fe ipfo rg-

dofü

fpondere & intelligere , quam obligationetn fufcipiat. 2. Quia

ob fimilem aliquam rationem differtur Euchariftia.

Xte

3. Quia

aliàs baptifmus exponitur periculo prophanationis ; cüm incer-

r2

tum fit, qualis futurus fit infans , cüm adoleverit.

4. Quia

o

Chriftusdi(tulit baptifmum fuum ufque ad trigefimum atatis

annum, 5. Quia heec videtur fuiffe praxis primorum fzeculo-

rum. Nonvidentur, inquam hz rationesfatis folidae. - Nam

'^[ig

ip[iugo

Ad primam dico , huic rationi praevalere rationes allatas pro

ifteri

«onclufione ; maximé quia beneficium juftificationis , & ftatus

Chriftiarri, quemi infantes baptizati confequuntur , longé prae-

ftat ifti obligationi, ac proinde nulla fit eis ínjuria, dum ifti o-

neri per ba

:

ptifmumfübjiciuntur; fed écontra magnum iiscon-

fertur béneficiuni,

03

d

312

C€A483 115 S'AC'RAME&TAL ES

—

. Ad fecundam dico , féüumptionem E»;uc.harï&iæ non effe parvu-

lis neceffariam ad falutem , uti- baptifimum ; ac proinde ef-

fe difparem rationem

quoad tempus fumendi utrumque Sa-

cramentum,

Q f4

d teríiam , quod aliàs

baptifmusexponeretur periculo proz

o

phanationis, dico, fiagatur de prophanatione bapti(mi per in-

fidelitatem , non effe morale illius pericalum inter fideles.

Si

Efr.1

autem fermo fit, demoribus, nimium probari : hinc enim fe-

oblig

queretur, differendum effe baptifmum ufque ad finem vitz,

ex ia

cumfit plerumque periculum , ne baptízatus perverse vivat,.

"d quartam dico , Chri(tum tantüm ba

puizátum fuiffe bap-

tifmo 7oann& , idque abfque neceffitate,

Qui

Ad quititíam díco , praxim differendi bapti

( EM

etiam tunc ita univerfalem, quin plurimiin infantia baptizaren-

tur.

Neceam diu duraffe; fuiffeautem tunc fpecialem ratio-

nem id faciendiob vigentem ubique idololatriam , & inde no-

Jj

tabile periculum fübverfionis.

füett

dicit s

Dices. S. Hieronymus in caput ultimum Matthai

Synodi

AVon pote[I fieri , ut corpusbapt

ifmi recipiat Sacramentum , nïþ.qn—

te$, t

fe animareceperit fidei cvirtutem.

Tant,ff

Refp. Vllud di&um Hieronymi intellig

endum eífe non ;i;c

f

parvulis,fed de Adultis baptizandis,

um

CASUS XXX.

Qui]

Quid fi quis judicet £eneri fideles precepto Eccle]iajiïca filiis fui.;

procurare bapti[mum brevi pofl eorum nativitatem 5 pecea-

reque mortaliter , ff diutius differant : Recfe

i f

ze judicat ?

;

Efp.ifa, Etque communis do&orum. | Ratio eff ; quia licet

RB

tb £

nullum hac de re extet univeríalis Ecclefiae preceptum , ex-

tant tamen plurima decreta Synodalia, Et praeterea Univcrfal;gs

ppare

Ecclefiae confuetudo parvulos baptizandi vun

denter

legis obtinet,

Qm in

CASUS

N

DE BAPTISMO.

$12

:pany.

inde d.

CASUS XXXL

Qu $,.

Qui4 i quis judicet , fideles. feneri jure naturali aut. divitto filiis

lopra

fwis procurare baptifmum , brevi poff eorum nativitatem:

Recià ne judicat ?

u-

&& Y

. Ejþ negatryé, Ratio eff ; Quia nullum eft fufficiens talís

Ti fe

obligationis fundamentum ; & contrarium potius colligitur

à Vita,

ex dilatione baptifmi initio Ecclefize fatis frequentis,.

Yivat, ,

[icbo-

. CASUS XXXII.

n fuiff

ji:i're petat , quenam dilatio debeat ce

.

3

7

Quid fi quis

Ro )zota(;:i

CIZAI D

hs d fufciens ad mortale : quid ei.

dicepdum ?

mratio-

ve m

Efp. Dissme m e L dndlacescon Llen C E ETE locorum con-

— fuetudines & fpecialia circa hoc decreta.

In variis Belgii

| dicit:

Synodis intelligo ex Authoribus juberi Parochos urgere paren-

EU

tes, ut intra diem tertium infantes fuos ad baptifmum offe-

rant,nec ultradifferunt, Aliàs per fe loquendo , feclufo con-

fion d

temptu non videtur mihi effe mortale, differre parvulis baptif-

mum ad aliquot dies. v. g. 4. aut $. aut fex.

CASUS XXXIIL -

fsf

Quid fi quis peleret, an non. in dilatione baptifmi fui filii po[fit fe-

[

qui (éntentiam Sot dift. . q,un.art,3, moz Zmprobastts ilorum morem,

; Jécundüm quem baptifius in diem g. 10. aut etiam xa.

A!H:ertur 2

à lt

Efp. Tatm Alongam baptifmi dilationem circa infantes abfolu-

n, (

té effe diffuadendam. Raíío efl; quia quamvis non femper

t

appareat periculum praematurze mortis , femper tamen pru-

denter timeri debet , ne infans aeternae falutis ja&turam patiatur;

cum impraevifae mortis fint quotidiana exempla,

Rr

CASUS

ASUd

314

CASUS . SACRAME k'TAiES

'CASUS XXXIV.

4

L

H

[

nifler quidam: D.

4

p

Qui

Quid f

Lifmi judicet. in; extrema: nece[]itafgg

multa licere baptiz.Anti , qua alias . minimóé.licerent. :

Reclé. ne,,

Efp. ve9 omnino;: Ratio:eft ;; Quix:extra cafum neceffitatis:

M

' "Minifter Sacramenti in.his,. quae.ad fuübftantialia Sacramen-

H

ti pertinent; note

quamcunque. opinionem: probabilem ,. fed.

ek

««

femperlc:,ertiolzem,&.pno,—babilionenufequifdcb*etf. 5. at veró in ca--

dollel

fu necelfitatis. eriam: probabilem: aliquam: pra&ticare: poteft:.

5

quia.urique:melius.eft,

dubiam.facere falütem infantis:moritu--

Tulit

V

ri, quàm;defperatam. relinquere,eo fermé modo , quo medici,

in agone.omnia.tentant ,. ut.aeger reconyalefcat.. Nec eft; quod:

lisà

tali cafu.irreverentia:Sacramenti timeatur;. utpote:quam . pro-

abli

babi

babilitas. fententize,. zelus anirá&falvands&e,. periculum: & ti-

.

o,

mor inftantis. mortis. pen

1

tus:excludit; nomenmm inter-venit te-

pori

V

meritas prefumptionis , )ubïfq/tidilz;ggnnia. pietatis, inquit-Ponti[ex:

inc, finulla 113. difE q; deconf;

j

i

qui

CASUS. XX

xv

Mi

ins ita- [ in: uteroomaternoadbuc: conclufus , ut:

1

b

Quid . fi inf.

m

aggm, A

d illum. pertíngere mom pofft :: poteritue.

Aptizari ?.

]þ;—neggtimä,., Ratio;

eft' s; quia baptifmus eft ablutio; quze fit

RE

&:affüfionem aqua. adi corpus bapti--

V

el. per afperfionem.

zandi;.vel per immerfionem: corporisiinaquam.. Atqui talis:

infans.non poteft:afpergi, nequeimmergi.. Ergo.

neque: baptizari,

R1

lat

SDXMS

p

CASUS

big

DE BAP TI5MO.

315

—N

CASUS XXXVI,

iQCthdtæ

Wi f J"in?fzäz::'a'lfquzi /corpr');fjs

notabili fpzir'tevexïet,*äs'?tirwætur de

vita dius ; pot

£It»€

«* debetme dm

:

: «; ?Rffä

;*6417!72;65:*1' g

Tttatis

remanecefficatefi vel folus.digitus habe-

C'anen-

R Ejp. ifa.Imó infup

ri polfit, baptizan

dus eft /.quia in qualibet partetota anima

em, ld.

'eft ; que proinde ;per aqua

«conta&tum cujuscunque pattis à

ro-inq-

pote

ftt. Quamvis poftea.ad.dubium

peccatooriginali purgari

fub:conditione rébaptizandus foret.

: poteftz:

tollendum , fi fupervivat ,

TaOrill-

Ratio eft.

; quiaexcommuniori fert

entia'non fufhicit quantu-

mediciy,

lamcunque partem cor

poris ablui ,

fed requiritur , ut notabi-

t ablutio ,ut quis meritó cenferi-poffit

Á quod.

lis abluatur : & tantafi

AtmI0»

4blutus, (QuamvisHenriquez, V

afquez & alii contrarium pro-

t & de

babilíter fertiant ?«quia.:

inquiunt , ficut

«quálibetparticulá cot-

Jettf £«

laéfus ; itaqualibetparticulacorporis

'poris laesá.dicitur 'homo

2

Jofjifok

ablutá , dicit poteft ablutus.

"

Ethacfententia in graviznece

(fitate:ufui effe poteft: alio-

ft,:ut.ea aquecopia adhi-

'qui'extra illam femper curandum.e

beatur ; quae feclufo omni dubio fufficiat,

Atquehac do&ri-

na bené notanda eft ob varios cafus;qui poffunt occurrere, quo-

"L

rumnon paucos hic fubjiciemus.

CASUS XXXVII.

qufi

0 fed tamen iniva Se-

s papta

| Q uid fi infans fit effujus quidem ex uter

reéie ne féc

enzdinas adhuc contentus :

lqi uis:

wäa]:t'izubitzr *

Efp. affirmative, ita docet SyIveffer verbo Bapti]nus, mum.2.

R

Katio eff : quia haecpellis eft quaedam pars corporis recens

"

nati: quare'

ficut ille, qui i capillis capitis afpergeretur aquà

propter denfitatem ejufdem ad cute

m non pertingente. effet

baptizatus juxta Vafquez, Henriquez,

Iambertum & alios3ita

&

450S ï

E ZL

316

CASUS SACRAMENTALES

& hicinfans. Alia eft ratio, fi infans effet vel corio infu'tu?s,

vel ita veftitus , aut panno involutus, & in iis tantum afperge-

xetur, velimmergeretur : quia illud involucrum c

,

oriaciugg &

lve&is & pannus non eft pars ipfius corporis,

CASUS XXXVIII,

M

ffi

Infans in üfero matertto adbuc contentus ; fí quocun

que möz;ïvok (

inte!

ver? ablui poffet $ vedfe ne baptizaretur ?

fize

Efp. affirmati-vé. Ratio eff : quia non eft neceffe, ut infans

ut'xq

R

phyficé prius nafcatur ex utero , quàm ut fpiritualiter in

QUi

Chrifto renafcatur : fufficienter enim natus eft per conceptio-

nem & nativitatem internam ; patet in iis, qui matreextin&á

ag

«oefo ventre extrahuntur & exfecantur : hos enim nunquam

elkc

phyficé natos, quis nolit baptizare aut poft extractionem, vel

f

antein ipfo utero, fi timeatur,ne infan

3

S per cxtra&iochm vio-

&E

lentam fit moriturus?

ten

peti

CASUS XXXIX,

ind

one b

ia

Quid äi-n collati

.2:þtzfmi folum caput abluatur, dïäe täiz?.

Qu

baptifmuus pro certo validus?

als:

! Efp. ita.. Probatur tura ex praxi Ecclefize Latinze, non adhi-

alio

bentis ablutionem totius corporis, fed folius capitis.

Tum

p

quia caput eft praecipua pars corpotis, in qua vigent omnes

dun

fenfus. Anautem etiam fufficiat ablutio alterius partis nota-

n

bilis v.g. brachii , pectoris &c, controvertitur : & licet fenten-

tia affirmans fit communior, videaturque vera, non eft tamen

€erta; ac proinde graviter peccaret, qui extra ncceffitatem o-

suiffo capite aliam partemablueret, Ratioefl ; quia Sacramen-

ulo nullitatis: & de hac xe monendae

ægm exponeret peric

funt .obftetrices,

CASUS

DE BATTISMO.

.32

;futus,

]Nge-

um .

ptizans in cafu neceffitatis, i non b—abe)zt 4d.

3 Quidfaciet ba

manum materiam certam $

Efp. Quod Baptizans femper quidem adlaborare dkebeat, ut

il

materiam certam adhibeat, nempe aquam elementarem ;

interim tamen fi talem habere nequeat, & infans jamjam ago-

infate

nizet, etiam matería dubia utinon prohibetur. Raíio eff : quia

utique melius eft, dubiam facere falutem infantis morituri,

iter in

quàm defperatam relinquere.

feptio

*

M

Miatcri

Dixi,

jam baptifmi certam (intellige remotam ) effe

itind

aquam elementarem, fiveaquam veram & naturalem. Idenim

quam

eftdefide, Ut probatur; 1, ex Scriptura 7oan, 3. nifi quisrenatus

, rd

fuerit ex aqua 65 Spiritu $. non pote[l introire regnum Dei, & AG.

)io-

8. Ecceaqua , quid probibet tne baptizari ? 2. Ex CC. Florent, La«

teran. &5 Trid, Seff. 7. Can. 2. debaptifmo. 3. Denique ex per-

petua traditione & praxi totius Ecclefie, Hinc valetbaptifmus

inaqua pluviali , fontana , marina, five frigida , five calida. Item

"

in aqua ex nive, grandine, aut glacie refolutis, . Ratioeff : quia

qualibettalis aqua rationem , & nomen aqua naturalis & ufu-

alis retinet,

Non valet tamen in Saliva, lachrimis, fudore,

adhi-

aliove fimili humore, nec in liquore ex herbis, floribusque ex-

Tut

preffo , nequein glacie, nive , nebula , pruina , & fimilibus non-

Is

dum refolutis,

Ratio eff ; quia hac omnia morali judicio

fiota-

non eenfentur aqua naturalis, & ufualis: five di

fpecie ab aqua elementari ; five

fferant

[Itef

m

non.

J10-

netye

&

SORE

Rr 3

CA-

us

CASUS SACRAMENTALES (

fti

(CASUS XLI.

(

Refertur à quibusdam hiftovia.de 'Hebrao;ne[cio quo , qui M. Au-

relio imperante, eum.de vita periclitaretur, ci aqua deficiente im [abula

eff baptizatus , per miraculum repente comvaluit : ex quo videtur.cla-

ifmiymonelfe folam.aquam veram

Cäiu;

r fg*qqi.materiam bapt

&

4

Efp. 'Sihec hiftoria vera-eft dicendum.eft; Deumifto mira.

R

culo:noluiffeprobare validitatemtalisbaptifmi , fed conver-

RE

fionem iftius judai , vel.adftantium:fidem. Inde poftea tefte

t baptizatus:eft , juffuDionyfii fEPifCQPi'

fet

?Vz' cepboroin Jordan

Wt

CASHS XLHI. -

ei

.Watu: infans periclitatur de -vita;confercuanda,, 65' quia aliusTi-

uor non Adefl, accipit .Parens atmmmmr'ium.,-i/ludqg:e.e undit fuper

€jus corpu[culum cum folita forma.ef debita inteutione baptizaudiz

JQuaritur nom immeritó, am denteratoco

rpufculo fnerit

» dealbata auima:?

Efpondet P /Gobat Tra&.2.cafu r,n.32. Atramentum effe a—

R

quam.nigram ( .confici.enim folet ex aqua & Aloé ) ergo fi-

Rl

cutaqua turbida ex luto expreffa eft apta materia baptifmi in

b

neceffitate.,ita & atramentum ,nifi forte.exalio liquore fuerit

w

confettum,

-Verüm deatramento ego judico , illud non.effe matetiam

tel

cej

baptifmi,quia nullo modo poteftdici manere re & nomine aqua

fuf

naturalis,cümomnes ejus.qualitates, colorem.nempe., .odo-

qu

rem, faporem, &c, amittat, fi fit verum.atramentum & non

Wt

aquanigratantüm : atque;inhismultum differt ab aqua turbi-

da, qua ex lutoexprimitur, cum quaillud malé comparat Go-

üt

vil

baf : Quique fru(tra miratur reliquos Do&ores hic nullam in-

ft

ftituiffe quze(tionem de atramento , quam ego putoneglexiffe,

eo quod judicarent fatis debere conftare, verum atramentum

tür

of-

non plus poffe dici materiam baptifmi, quäm cerevifia vera p

4

fit

DE. BAPTISMO..

319

fit:dici talis materia::cenfeoenim: de atramento dicendum cfíe

conformiter:ad.ea; quae Do&ores refolunt de.cerevifía..

K n.

CASUS: XLIII..

/Aïu

lt

7077

Cajus judicat ,.valori Daptifmi: nil officere ,. aquam: e[fe calidam; dul-

| eem , amaram , turbidam , fulpburcamfai[am., aut: alia (i--

mili qualitate ex-venis, per quas traufit-

infeciam: vecie ue &

-

NEA.

Oftver-

Ro Efp. affirmativé. itacolligo:ex:S. Thoma 3; p; q: 66. a: 4: ad'v,

1 tefle

cujus zatio: eft , quia: diverfitas, quae penes has qualitates ha--

]i

betur; eit. meré accidentalis;. & ut loquitur $. Tbom: non eft tan-

ta, quod foluat:

Jpeciemiaqua ,. 654 deöimbujjumxodi:aqwka potefE: fi--

eni: bagti[ryu:;,

/f

lj

[

CASUS XLIV.

fn

Atdi

- Quid fi bapt

7

reryum-lemiter décotfow uti ettam n lixdvso:

ifnus:conferatur - in jufculo carnis: aut* a!z'ämm!

valétue. 8

ffe t^

'Efo. affirmatkvé: ità D) .S; Tbomas: art. cit;. ad 2; 65 4, Ratio

gof-

m 1

eft :: quia per hujufmodi mixtionesnon folvitur effentialiter-

Speciesaquaelementaris;.& perconfequensneque tollitur de-

uerit

nominatioaqua naturalis; Addiditamen in:;jufculocarnis leni-

Laf

ter co&o' &c. ficitenim ipfe.Do&orAnzgelicus in: propofito ex--

ceptionem: his: verbis : A'fi fovté fit: fatia: tanta ve[olutio:corpo--

qua

Qd

vum lixatorum.inaqua, quod. liquor plás: babeb de aliena: fubflantia;.

quàm de aqua , quod ex [piffitudine per[pici poteft.. 65c; . Quafi dice-

TU

ii

ret ;: Sitanta foretaalieniifucci; liquorisaaut corporispermixtio ,,

(

utplüs hiberetde-materia corporis permixti . quàm aquae ; in--

validüm.effe baptifmum:in:ejüfmodi jüfculo aut lixivio mini-.-

11*

M

ftratum ,. quiaà licet aquain:taliicorpore exiftens non' mutare-

turfübítantialiter; ipfümitamencorpusnon effetinec diciipoffet:

fjf

aqua,.

yot-

fit

| CASUS;

320

.. €ASUS SACR AMENTALE-S'-.

nedi

xl

CASUIS LXV.

Sed quid fi quis baptzfmum cotiferret 1n cvitio Iympbafo ,ubi

jc'z'/('cet babetu

r pradominium vini : Valeretpe

u

C hi bapifmus ?

E.'];. negativé, Nam in tali valide baptifmum conferri non

poffe probat $, Tbomas 3 p. q. 66. art. 4. in corp. quia «vinum

Iympbatum magis eff coinum , quam aqua, Aliud fentiendum, fi ali-

cut aqua naturali tam exigua quantitas vini effet permixta, ut

qu

fimpliciter maneretaqua.

fut

ela

CASUS XVLVI.

Quid fentiendum äe cerevifia 65 mulfo , an [altem in bis

validus confertur baptifmus ?

Áui

28

Al

REf. Bfevit;er cum communi, baptifmum in tali liquore col-

latum , ordinarié effe nullum, Rafio eff : Quia prout ordi-

narié hujufmodi liquores coqui folent , aut faltem deberent,

aqua in illisadhibita tantum de fübftantia aliena attraherecen-

fetur, utnon poffit amplius pro a

qua fimpliciterhaberi, Addo

tamen ordinarie , effe nullum &c,

Si enim praefati liquores tam leniter coquerentur , ut ratio

NU

aqua naturalis praevaleret , validus utique foret baptifmus in

ipfis collatus , etfi non licitusextra cafum neceffitatis: Ratzo eff ;

i

x

quia tunc fimpliciter reputarentur pro aqua.

Subjungo : Etf

nonlicitus: nam fciendum eft , quod gravecommittatur pecca-

t

tum ob:gravem irreverentiam facramento illatam, quando

fus

baptifmus miniítratur in áqua fordidá , aut aliis rebus imperti-

nentibus permixtá , quando haberi poteftpura & fimplex. Item

u

ex menteBonacine aliorumque multorum Do&orum,fiMinifter

Q

baptifmi utatur aqua non benediGia , dumad manum commo-

er bgl—

qu

dé habere poteft pro collatione hujus Sacramenti fpecialit

neci-

DE BAPTISMO.

/.

52t

nedi&am : ?äafio eff- ;

quia facit contra 'f.l:ætut-un; Cleientine

.gmc.dc baptiímo, :

j

CASUS XLVI,

Cum in zp]ö lufo juxiía omnes non po[fit conferri bdpt;f;;;uy; q*uæfi—

£urs n fa!gemï Á

x luto exprimatur aqua fabtilis, 32 eag po[frt

D

validus conferri baptimus?

J

D. Efp. affirmaticve. ita S. "T hom. ii avt. cif, ad 2.Ratio eff ; quia

fiali-

lutum éít magis terra,quàm aqua , inquit.S; Doctor ; adeó-

à W

que non eft fufficiens materia baptifmi, qualis tamen eft àqua

fubtilis ex luto expreffà; cüm hae

,

cfimpliciter habeatur pro aguzz

slem.entari.

CASUS XLVIH.

$ eä quid Jicmdum de aqua Roris, item de aqua, Quæ-rd'&lä/itar ex

nive , elacie,grandine civc. Etqua tempore byberno [udat ex lapidibus,

col

Aut parieiibus , fimiliter , qua colligitur ex wvaporibus den[atis ia olla-

otdi«

rum tegumentis, quamdo llis aquá elementari plents fubjictrur

&t

jgnis , &c. effue babeud

;

baptifmi ?

42 pro vAlida .ma(fria

edt

W

| E/'p ifa.r Ratto efl ; quia aqua roris non minüs aqua elemen-

. taris eft, quam aqua fluminis aut pluvialis ; nix autem , gla-

atl0

€ies, & grandofübftantialiter nil aliud funt, quàm aqua natu-

j5 1f

ralis, ideóque & aqua ex illis refoluta talis eft: deinde aqua, quae

r

ex lapidibus aut parietibus fudat, vel modo prafatoin ollarum

k

tegumentis colligitur, nihil aliud eft, quàm liquor ex aére ver-

(Ca-

fusin veram aquam naturalem , ut obíervat Georgius Gobaft in

nÜ

fuo Alphabeto Sacramentali de baptifmo.

j[id

^. Dices. Si glacies, nix& grando fubftantialiter fint aqua ele-

m

mentares , tuacin ipfis, ut talibus poterit validé miniftrari Sa-

vt

cramentum baptifmi; cüm hoc validé mini(tretur in omni €o,

no

T

quod fuübftantialiter aqua elementaris eft.

$

-

ilie

J?

322

CASUS $ACRAMENTALES

ass

£.

'R:e

^. Negando illatum. Quiailla utnondum in aquam a Gua-

liter refoluta non habent hic & nunc aptitudínem ad ibluen-

dum; quare cüm fupra diximus, omnem aquam naturalem

u

effemater'am remotam baptifmi , hocintelligi debet ex fuppo-

fitione, quod fit fluxibilis, feu habeat effe fluidum , fecundum

quod proximé apta eft ablutioni.

M

u LLASUS XLIX.

P

SiC

em tehz'hzïüm circa aquam vefolutau ex Sale maris,

: (Quiz«lf'aut

Qua

Sale montano: : eflne e bac materia valida

h)

baptifmi ?

N

9 Efp. Hicnihil certi poffe tradiz nam hancaquam pro materia

hm

valida habendam effe negant $)/veffer «verbo Baptifmus. Lay-

Tif

man lib. g. £raG, 2. cap. 3. ft. 1. quorum faridamentum eft ; quod

éjufmodiaqua fecundüm communem aftimatiohem hominum

$.Y

non cenfeatur veréelementartis : Aliiécontra ample&tunturfen-

tentiam. affirmativam , ut FViuc.. Prapofitus ,. Diana, Fl en-

fuil

"n

viquez , &c, eamque probantex eo , quod tefte ZHfriffofele 2, Me-

teor. cap, 3. fal fiatexaqua falfa ;; ergo fihaecante concretionem

T/1A

LT

fuit apta matería bapti(mi , etiani deindeapta erit, cüm iterumy

77

refolvitur,

Ego cenfeo, ipfam faltem effe ejufmodi materiam;

if

in qua urgente neceffitate poffit conferri baptifmus fub con-

Teíti

ditione, qui deinde , ubi baptizatus fupervixerit ,. i aqua na-

turali fub conditione , majoris fecuritatis gratià repeti debeat,

puí

juj,

Atquehic univer(im obferva : Humores, d& quibus inter Do-

&ores controvertitur , fintne vera aqua , fünt materia dubia ,

nonadhibenda nifiin cafu neceffitatis & arimae periclitantis;jid-

que nunquam fine conditione , fi haec fit materia idonea : ego

te baptizo &c... Et quidemr/fi in cafi neceffitatis materiam du-

biam cum praefata conditione adhibuifti , debes poftea fuperfti-

tc baptizato adhibere materiam certam cum conditione z

Si non es baptizatus , ego te bap-

tlzO ; &C.

CASUS

$ DE BAP ïI:[&ZiO.

*'&m;

uen-

CASUS L.

Je m

Qyzd dicendum,de bumcvibus phlegmaticis animalium ,*v. g. fadore ,

Ino-

Afn nec.

cffe

um

— 7 Jfaliva erc. polfamtne in c.

/

j 'z'mzis)m'hz'äeriþfq

L materia baprifmi 2

H Atio dubitandi eft:quiaaqua fluensex latere Chrifti nonerat

nifi quoddam phlegma , & tamen per ipfam fuitexpreffum

Sacramentum baptifmi , & utadmittunt DoGores, fi quis in:a-

j

qua exChriftilatere fcaturiente fuiffetbaptizatus;talis baptifmus

fuiffet validus, ;! 'Ergo etiam poterit Sacramentum , iftud valide

confici in aliquo phlegmate animalis, ANihilominus

detig

Refp. IV egati've. - Ratio eff : Quia fecundüm communem z-

ftimationem hominum tales humoresnon folent venire fub no-

l

mineaqua naturalis & elementaris, .

N

quod

S

fjl

- A rattonem dubitandi refpondet:

j-Do&or pracit. l;;a;rt".);t. aä

r

lu

$. his verbis : Zquafluetis de latere Chrifli pendentis in cruce, nom

fuit bumor pblegmaticus , ut quidam dixerunt, . Intalienimbumo-

Hat-

n

venon poffet fieri baptifmus: Sicut nec in fJanguine animalis,aut «vi-

Jfoeft

no aut quocunque ltquore alicujus plante. — Fuit autem aqua pura,

2451)

aniraculose egrediens à.corpore mortuo , ficut &5 [anguis ad compro-

Haffls

bandam qperitatem dominici corporis contra /Manicheorum erroren,

uf fcilicet pe? aquam (que eft um quatuor elementorum , ) offende-

Cofi»

4 fl*

yetuy, corpus Cbrifli «vere fuiffe compofitum ex quatuor elementis ,

Deaf,

per fanguinem cvero oftenderetur,effe compofitum ex quatuor bumorz-

bus. . Undecolligis, ób adduGam rationemS. Thoma& inaqua

De

jb

d;

p '381; latere Chrifti íc

aturiente validumi baptifmiim con-

"ferri potuiffe.

jj

q

ii

!

iille

g:l

M

)d

(s

352

CASUS

224

€ASUS SACGR AMENTALES

A

CASUuS LL

cede

pl

'*z;iäl'ergo fentiendum, de fententia Lutberi docentis im colloq.

$om-

sninid

paofsae. cap. 17. ad baptifmmum fificere omne id,in quo

"

- peta

fexi balnemm , uf vitum ,

a

t amulfum. lac ,.

:

Efp. Fäiiäm & erroneam effe lranc Lothert fententiam. -R

ju

R

^

fio eft. 5 -Quia fieffet vera» tunc Conflantinus AMagnus bapti-

qufi

zari potuiffet i fanguine humario puerorum ( utpote quem.

medici ipfi praefcripferuat pro balneo ) & fimiliter in quóvisa-

lio fanguine 5 cónifequens atitem maniféftéréepugnat illis Chri-

ftiverbis: IVifi quis venatus fuevit ex aqua, 65c,

R

fü

Dices. Ergo: etiam errarunt Stepbanus £I. & Syriciusduo.

Summi Pontifices docentes in neceffitate valere baptifmum.in

feor

ul

vino. Reff.parum verifimileeffe, quod tradunt nonnulli hos

Qu

Pontifices id docuiffe ; cim hoc fcriptutis, & Patribus nimis.

ap

y

'erté repugnet ; aut certé dicendum? fi guid tglc ïdoc.ue'iugg »

füif

grra(i'c 'lult-;gii'iva..to*sï Do&ores.

Tif

SO€ASUS LIL —

w

Dap

EfIne validus baptifmus , i absque penetratione aque ad cutem: !

n

olnpe iua vvefles , quibms indutus.es,.

alit

perfendantur ?

n

2 Ztio: duLitandieff ; Quiadum olim una diealiquot millia ho-

fat

minum. baptizata fünt per afperfionem; videtur,.quod aqua

fn

uandoque folas: veítes eorum attigerit ,. & tamen. baptifmus:

ille valebat. Nihi'ominus:

3

Refp; Negative; Ratioeff * Quia in tali ca(u non tu; fed!

tuz veítes cenfentur proprié ablui,

Atqui baptifmus validus

requiritablutionem corporis, nonveftium , uti colligitur ex il-

lis ZupgufHini verbis :- Que-eff iffla virtus aque , ut corpus tangat

&5 cor abluaí 7

R

Ad

325

DE BAPTIS40,

ente ts

-

-

*

on effe

Ad rationem dubitandi refpondeo cum 7M ako .S e«

74,n

£redendum, eos,qui tuncfuerunt baptizati, ita temere fuiffe

, ?gm,

afperfos , ut unus

folus afpergeret, fed plures defignatos effe

sniniftros, qui tranfeundo ba

P

ut

tizandos , hos fic a.fperfgcgemx,

mpetenter attingeret.

jaqua,;gþica eorum co

CASUS Llil.

T.

Sempronius j

udical , materiam proximam baptifü:ï effe ablutionem,

Jeue illa fiat per applicatiomem nqua ad corpus, uti fit

bipti-

qua fit per Aquam

quem

ip iufuffone ,

Jeve. per applica

:

tiogem corporis ad ..

ÓViS -

t in immerffon

:

e, Q,Qg.erztuqri

i

hri-

| Aquam»utz

am reile ?

quia omnia Sacramenta , fi Euchari-

T Ejþ fta.* Et vatio er :

J duo

ftiam excipias, confiftunt in aliqua a&tione & re quadam tran-

feunte ; Unde eorum materia proxima neceffarió confiftit irs

um

l bor

ufu & applicatione materize remotae ; & probatur etiam fpe-

cialiter hic de ablutione peraquam fa&a: quiaillud eft materia

fs

roxima baptifmi , quod proximé fignificatur à forma & deter-

TU O

minatur. Atqui forma baptifmi non fignificat & non deter-

minataquam fecundüm fe fpe&atam , fed ablutionem aquá fa-

&tam, Ergo non aqua , fed aquae ablutio eft matería proxima.

baptifmei, Ex quo colligisaliquem, qui jam ante in aquam def-

J[att

vendiffet & in'ea confifteret, non fore baptizatum , etiamfr

alius fuperveniens formam baptifmi pronunciarct ; quia nimi-

yum deeffet materia proxima bapti(mi , hoc eft , ablu:io ; & fal-

fa effet forma , cüm haec im

ahe-

pertet a.þlutiomem fieri petr Mzm-r

[aque

ftrum , qu& car;jen' non fit..

imur

-CASUS . LIV.

h f

m DAH

anw jwmf, QZLutia'næm' 65 prout affio e]f', €f prout paJF*'y ,

.

|idus

€J x€jfe :mn/æriam.pfoxz

mam baptifmi..

er l (*

x

-Jïe P 2ge?

qny

R

Erþ; ia Rat'ib'ieff. r Qïï'a inprimis: däeä*öibt'ïbtïe*, üt aä-io"

€ft, nemo dubitat, cür exprefse importeturper noftram for-

A

$95 3

À

226

€ASTUIS^ $.ACRAME NT ALES

mam , ego te baptizo &c, de ablutione,ut päiïïo-c&,-pi'obätui".

mori

Tormanoftra; Ego fe baptizo : /Fquivalet for

