manifefta : tunc enim coram judice probanda venit.; ne velal-

en

teri fponforum fiat injuria , vel fcandalum creetur. Ceeterum

j

fit,quandoque utconcurrant plüres caufz diffolutionis, quarum

«

ficet f(ingulae non fint fufficientes; fimul tamen fumptze fuffz-

eti

Vél

cere poffunt , eo quódut fic reddant contradfum matri-

ità

monialem notabi»üter c'c*ifïïaci-liorem.:

hCï.

De

fia

&55 (o) Bs "

Bu

$. X,

—*N

IN SPECIE

527

d

XCulta:

$. X,

) Siilli

)äïüplau

De Miatrimonio.

bogl-

1l pof

QUZESTIOL

Lab

'eüm-

Quid fit Matrimonium ?

QUP

Efp.r.Eft Sacramentum,per quod in facie Ecclefiee fit Viri &

Linillge

Dontum

R

Mulieris conjunG:io in individuam vitize focietatem.

Refp. 2. Siin matrimonio confidereturratio facramenti , qua

efetbus,

demonftratur conjun&io Chrifti & Ecclefize, eft folius novaele-

edmi-

t u-

gis.

Si autem in illo confideretur mutuum auxilium multipli-

candz prolis, eft officium natura ante peccatum inftitutum4

quia d-

Quod fi etiamin eodemattendas remedium incontnentia, fuit

polfent

inftitutumpoft peccatum, fi autem legitimas perfonas , queehoc

contrahere poflunr, fuitinlege veteri & fub nova,

tefilire,

1 quite

QUAZSTIO I

alimu-

yonfali-

- Quomodo prolatur 21 atrimonium e[fe Sacramentum,

fuo;&

Refp. Probatur ex his,quz ad quodlibet facramentum Ec-

Cefize conftituendum requiruntur: quae funthaec tria, inftitutio

nifeffe,

divina, fignum externum , & promiffio gratize fan&ificantis.

tprf

am haecomnia reperiuntur in matrimonio Chriftiano , habet

yd4-

eniminftitutienem à Deo, juxta illud Matth. 19. quoZ Deuscon-

t

junxit, bomo non epareí, ltemritum feu fignum externum , id

jAtU!

€ft contra&um vifibilem inter Virum & foeminam.

Habere

etiam promiflionem gratiae divinazjuftificationis cognofcitur ex

;

ïf*ffk

verbis Apoft, Ephef. $, LIbi jubet conjugibus fe mutuo diligere

ita, ficut Chriftus dilexit Ecclefiam fuam ; at hujusmodi dile&io-

nem conjuges inter fe habere non poflunt, fine fpeciali gratia

Dei. Accipiuntitaquein contra&u matrimoniigratiam fan&ti-

ficantem feu juftificantem , nifi ponant obicem per peccatum

us

?

*mottalc. Accedit quod in facra fcriptura Ephef, $. Habeam

2

i

224

DE SACRAMENTIS.

Pt

dematrimonio ipfum nomen 'Sacramenti, nam ibi de matrimbk-l

tum O

nio dicit Apoftolus Paulus : facramentum hoc magnum eft,

(ine yll

Dices, Unum Sacramentum non pugnat cum altero. Ma-

folovit

Di

trimonium pugnat cum facerdotio

d

; ergo Matrimonium non eft

Sacramenturma,

&Eon

fenfü,:

Refp. Diftinguo Minorem, pugnat cum Sacerdotio ratione

ftatus,quem inducit,concedo Min. ratione fui,

Nego Min. fta-

fciunt

tus, quem matrimonium inducit

cnt.

cit facerdotium , eft, placere D

, eft, placereuxori: quem indu-

Won

eo. Hiduo ftatus fecum pug-

nant, nam qui cum uxore eft, follicitus eft; ad ea quae mundi

bent

ENNN

funt, & quomodo placeat uxori & divifus eft 1.ad Cor, 7. ipfa vé-

tó facramenta, quz ftatus hos inducunt, non pugnant.

atttej

"!

QOUWUZS'ELO-ITE

a

n Matrimonium [it faeramentum,ut

:

(erea

n ut cff contraéíus ?

eff vz?zculum;l: :

1q

JVota. In omnïmatrïmonio etiamab infidelibus contra-

pam

nem

&o tria funt confideranda & notanda. 1. E&'contra&us, quo Vit

pac

& Foemina mutuó compromittunt & corpora fua invicem tra-

dunt in ufum propagandaefobolis. 2.Eft vinculum,quod ex tali

Ícier

W

contra&u inter conjuges nafcitur , & quo alter alteri manet

devin&us , & perpetuó obftridus,utnon poffit pro libitu exce-

dere aut altericorpusfuum promittere, 3,

N

fa & ufusmatrimonii.

Eftconfummatio ip-

Proh

His pofitis:

hoc

Refp. 1. Matrimonium fpeGtatum fecundüm naturam fuam

praefcindens à ratione facramenti non confiftit effentialiter in

tonf

tum

contra&u.

Probatur, quiapoteft confiftere matrimonium in-

ter perfonas, inter quas nullus unquam interceffit coníe

Tato(

nfus;

tiam.

ergo cífentià matrimonii non confiftitin contractu, Pro

b. ant.

turV

Quia Deus fe folo per fuam voluntatem poteft facere,ut Vir &

Mulier fint conjuges, fi nimirum ille

düm;

pro fuo abfoluto, quod in

hend

omnes res habet, jure & dominio, tradat & det illis mutiium jus

& potefiatem incorpora ad ufum matrimonialero, fine ullo eo-

Cnt

Frun

IN SPECIE.

229

IN

ütrimo

rum confeníu; ergo tunc erit verum matrimonium inter illos

d

fineullo eorum confenfu$quaretunc co—nüüet matrimonium in

Mi

folo vinculo & non in contra&u.

10f elt

Dices, Non poteft Deus transferre dominium corperis Viri

& Foeminze in ordinead ufum conjugalem absque illorum con-

Iiiofe

fenfü, nam velillifciunt jus fuum, quod accepére à Deo, vel non

10 a.

fciunt ? finon 5 ergo peccant peccato fornicatioriis, & non pec-

Dindu-

cant.

Peceant.quia putant fe extra conjugium commifceri,

E3

n puge

Non peccant; quia funt revera conjuges. .. 5i fciunt, ergo de-

tnundi

bent acceptare , & ipfoufu matrimonii acceptant, & fic non de-

nave.

eítconfenfus; velfi non acceptant, peccan; , & non peccant, ut

ante probatum cft.

gefp. Talesfi non fciunt, peccant peccato fornicationis per

accidens ex confcientia erronea, non autem perfíe peccant,cum

.

revera fint conjuges, ficut peccat vir, qui cognofcit uxorem fu-

am, quamexerrore putateffealienam, — Sifciunt, & non acce-

tant, tamen conftat matrimonium Deo fupplente & traditio-

Jfv

nem & acceptationem ; & confequenter non peccarent per fe

b Vir

eccato fornicationis, fed tantum per accidens ex erronea corr-

(ira

x tl

fcientia, fi putarent non effe matrimonium & tamen copphrcn—

tur, -

1Anet

ze[p. 2. Matrimonium fpeCtatum in ratione Sacramenti

QXCOe

confiftit effentialiter in contra&tu, five in atione contrahendi.

*

oip-

Prob. 1. quia Theologi communiter dicuntfolam Euchari&ia*m

EL

hoc habere,quod fit Sacramentum permanens, coetera ommlia,

U

confiftere in alia a&tione tranfeunte. z. Sacramentum inftitu-

et lf

tum eít à Chrifto,ut fuo ufu fan&ificec & gratiam ex opere ope-

1f

rato caufet ;atqui Matrimonii vinculum fuo ufu noncaufat gra-

U55

tíam ex opereoperato , ut patet ; aliàs conjuges, quoties üterern.-

ATE

tur Mitrimonio ,acciperent gratiam , quod eft manifefté a

br-

ii

4

dumsergovinculum non eftSacrament

x

.

umergoi pfa actiocontr;

.':':.. : a

R

n

hendi eftSacramentum,

y

Dices, ProSacramento non poteft exigi pecunia :- atqui pro

ao exigi, nimirum

m

contrattu Matrimonii poteft pecunia ex j

3

dos

220

DE $ACR AMENTIS.

OOSTRSSESONENS

dos &c. ergo contraCtus Matrimonii non

eft Sacramentum.,

Refp. Diftiryguo Maj. pro facramento, ut Sacramentum eft, non

poteft exigi pecunia.

Concedo, prout contraGuseft , & habet

alia onera annexa.

Nego Maj.jam veró Matrimonium non eft

tantüm Sacramentum , fed etiam e(tcontraGuscivilis onerofus

fmagna importansonera, pro quibusjure merito poteít pecun

bi

$

ia

M

exigi & deberi.

Dices, 2. Si MatrimoniumeftSacramentum; ergo quando

fim

D

Chri(tianus adulterat , committit facrilegium. Refp. Negocons

len

feq. fi quis viventeuxore vellet aliam ducere , vel illam ducere,

D

qua virum habet, is equidem facrilegium faceret, quia quantum.

D

eft de fe, facitirritum Sacramentum, & conjugii exiftentis vincu»

lum diffolvit, quod eft contra religionem facramento Matrimo-

fY

nii debitam.

TY

Qui veró adulterat, nil horum facit, fed tantüm

abutitur ufu Matrimonii , qui non eft fecer neque Sacrafncntum.

fif

Dor

QUZESTIO.IV,

Itp

An AMatrimonium inter baptizatum &ynon bVaptizatum

teh

[(t Saer amentum ?

N

b

Refp, Negative. Probatur, quia ibi non eft verum Sacramen-

w

tum, ubi non eft Materia Sacramenti , & Minifter, atqui in illo

contra&tunon eft, ergo, Prob. Min. legitima materia funt duo

te

s

confenfus baptizatorum & Sacramenti capacium ; eodem modo

ba

Minifter hujus Sacramenti funt duo contrahentes baptizati ; at-

qui hicnon reperitur mutuusconfenfus inter baptizatos, ergo.

tum

Dices 1, Coriníb. 7, Paulus dicit: fan&tificatus eft vir infide-

lis per mulierem fidelem ; ergo $. Paulus agnofcit inter illos 5a-

qua

Unu

crimentum, ergo, Refp. negoconfeq. nam fan&tus Paulus non

UI

loguiturde fan&i&catione facramentali , fed de fan&ificatione

Se

lm

3*

fnorum

quaexbono exemplo & pia converfatione oriri folet,

foly

$

p

utnimiruminfidelis paulatimà fideli converta-

B

.lllfq

fiità

:

QUE.

1N $PECIF.

231

ema

tum,

QUJAESTIO. V.

o

bet

n Minfmohium abinfidelibus contradum fdtþaþeæ

f el

; ,Sq;mmmtum,quando'czmjzge; baptizanturt

'olus

Refþ. 1. Quando conjuges baptizantur , non eo fpfo, q'uod-

WF

baptifmum recipiunt , fiteorum Matrimonitum Sacramentum,

Ratio eft ,quia non poffünt plura Sacramenta uria cuim baptismio

àtdg

fimul adminiftrari , quia baptismus reddit hominem habi-

COfls

lem adalia Sacramenta , ergo debent prius tempore ante alia re-

Keff,

cipi, ergo eoipfo quod conjuges baptizantur, non recipiuntSa-

fLUR

cramentum Matrimonii.

ifi(ü»

Refp. 2. Imo etiamfi conjugés poft baptimum exprímant

rimo«

novum confenfum, non tamen fit novurn Sacramentum Matri-

ntüm

monii. * Ratioeft, quiaut fiatnovum Sacrimentum , debet fie»

CURT

ri novus contra&tus; fed etiamfi conjuges repetant confenfum,

non fit novus.contraCtus, neque nova corporum traditio, fed

repetitur antiquus; ficut quando quisfuum votum aliàs fattum

fifh

renovat , non vovet de novo , neque inducit obligationem no-

vam excommuni fententia, ergo. Probatur autem Major , ni-

4mefte

mirumdebere poninovum contractum, quia antiquusille con-

tratfus non eít capax ficramenti , & praeterea Sacramentum:

in illo

t duo

Matrimonii non cft vinculum, fed contra&tus, fiveattio contra-

hendi; ergout ponatur novum Sacr

modo

amentum Matrimonii , def

(; df

bet poni novaattio.contrahendi.

h

3

A

E

1

3

"

"

Dices, Hocipfo quod conjuges

€

converfi baptlzentm', ft bo*,-;

, crgo.

fU

tum Matrimonium magisin(olubile; quám ante eratjquia ante-

quam effent baptizati, erat in aliquo caíu diffolubile, nempe f

(2

yno

unus illorom tantüm fuiffet converfus & baptizatus,.& alter

converti noluiffet; poítquam veró uterque baptifmurm: fufcepit,,

tione

f

jam in nullocafu iilorum Mátrimonium quo.ad vinculum dif-

folvi poteft. . . Concedo, Ergo fignmm eft, quod fit fa&um Sacraz

metitum.

Re[p... Nego.confeq. quia illa indiffolubilitasnon ve--

nità facramento, cum etíiam Marrimonium ratum inter bapti-

zatoscontta&tum, quod fine dubio eft Sacramentum, poffet in

QUE

aliqug

232

DE SACRAMENTIS,

EEE O

aliquo cafu diffolvi, ut fuo loco dicetur, fed ori

tur ex €o, quia eft

etfiti

confummatum inter fideles,

Oritur ergo indiffolubilitas illa

fiergi

ex bono fidei; ditfolvi enim poteratà fideliinfavorem fidei, fi

j

rahe

alter conjunx fidem refpuiffet ; jam veró cum uterque fidelis eft,

voluit

It

ceffat ille favor & confequenter folubilitas,

Dicens, 2, Hincfequitur etiam nonfierineque poffe fieri Sa-

juflic

crámentum cum Matrimonium contrahitur à baptizatis absque

fíi Q

intentionefaciendi Sacramentum, fed tantüm cum intentione

deen

faciendi contra&tum puré civilem.

juc

Oritur

- CConcedototum, Sed hinq

QUA«:STIO VI,

«

tum,

n bap

tixatipo[[mt contrabere A atrimonium walide,qubd

N

» fed purus putus contradius

pur

$2023 üg AJAeY AMEDEU

PT2 7770

quiai

ha

Refp. AFHrmaiiV&. þtob. 1, Quia non debemus contradum

Und

aliquem invalidum cenfere , quem nullum jus, aut canonicum

aut civile exprimit effe invalidum ; atqui nullum jus canoni-

Qu

firi

cum, aut civile invalidat Matrimonium, quod fitfine intentio-

thoi

nefaciendiSacramentum. prob. 2. Quia ad valoremcivilis con-

tra&us Matrimoniali requiritur tantum,ut perfonzefint habiles,

tur

& fuum confenfum mutuó exprimant coram parocho & tefti-

büs; atpui hoc totum poteft fieri cum expreffa intentione non

faciendi Sacrament

um; ergo fiet purus contra&us civilis absz

quefacramento.

Dices,Chriftus contra&um Matrimonialem copulavit cum

facramento ; ergo vult Chriftianos contrahentes facere Sacra-

- Vet e

mentum,

Concedo. Ergofi non intenduntSacramentum fa-

Cf

cere,nihil faciunt. Refp.Nego confeq. non faciunt equidem quod

gus«

Chriftus inftituit & fieri vult; non tamen omnino nihil faciunt;

affuí

ficutis, qui abluendoinfantem , non habet intentionem facien-

diSacramentum , non facit Sacramentum , & non facit id; quod

fütn

Chriftus inftituit & jufüt ,non tamen ideó facit nihil, quia re

yera

irritg

t

etfi

OC IN $PECIE

25j

Uia eft

et(inon baptizet facramentaliter, tamen iknfanteni lavat & ab-

15 il

ftergit ; ita tales (ine intentione conficiendi Sacramentumcon-

dei, f

trahentes, non faciunt. e

;IfS c&,

quidem Sacramentum . quod Chriftus

voluit,

faciunt tamen contra&tum civilem.

Ti $4

Juflaj. Chriftus cum Matrimonium Sacramentorum effe

juffit inter fideles, reddidit fideles incapaces alterius Matrimo-

lique

nii, quàni quodeffétfacramentum, Refp.

Negoaffumptum, un-

htions

e enim hocconftat?

d hinc

;

Certé nul)um ha»bemus fundamentum hu-

jusreifufficiens,

Dices, Siinforo poenitentiae Sacerdos tantüm vellet exer-

cere judicium remiffivum peccatorum, & non facere Sacramen-

tum, nihil efficeret. Concedo. Ergo fi inMatrimonio Miniftri

z

qui funt contrahentes,nolunt facere Sacramentum, fed tantüm

purum contra&tum civilem, nihil faciunt.. &

efp. Nego confeq.

quia inforo pcenitentiae Sacerdos non habet

ullam jurisdi&io-

T

nem, nifi Sacramentalem & remiffivam pecca

ti nomine Chrifti,

dicum

Unde fi hac uti non vult, nulla utitur jurisdiione, & confe-

Inoni«

quenter nullum exercet aut exercere poteft judicium; at Mini-

ftri Matrimonii habent veram ex n

eftiQ«

atuta rei poteftatem & au-

5Coft

thoritatem conficiendi,

& Sacramentum , & contrattum pu-

ibilesy

tum; ergo etiamfi priusomittant, nonideó omittunt pofterius,

tefti

QUJESTIO VI,

C fon

p

4n fideles etiam licit? poffint talem contra

55

qäuïm purum

MAtvYimomts 12ire 2

fri)

N

Refp. Negativé. Ratio eft , quia effet facrilegium contra re-

at

nf«

cramentalem abs

verentiam facramento debitam,nam effet ufurpareactionem Sa-

queeffe&u facramenti, Plané ficut is facrile-

Uod

gus eff

et, qui vellet adhibere materiam &

unt

formam baptifmi, 8c

u

affufa aqua diceret:ego te baptizo in no

mine Patris &c. & ta-

men non intendercet baptizare:

ficut ergo hicexeo praecisé,quod

q

irritam redderet illam a&ion

em facramentalem, ex voluntate

/(à.

edi

Chrifti ordinatam ad conficien

dum$Sacramentum, peccaret mor-

£

taliter

234

DE SACRAMENTIS.

taliter ex communï; do&orum fententia , ità vcenipx fï; contrae

ife.

hens,

uir

viti

"QUES'T 1;'0. an1', W

fedh

- Quotuplex fit AMatrimonium? -

ra

&e-L

*

Refp, Eft triplex. AliudL

egitimum,quod etiam apud infi

dif

lesftat,m

odóperfonz fint capaces... Aliud Ratum, quod addit

facramenti, & inter folos fideles reperitur, Aliud con-

Go

rationem

Arit

fummatum , quodad

uconjugalieftcompletum, . Hinc patet,

IN

quidfit Ma

trimonium rarum,

& quomodo differatà confumma-

atrimonium dicitur ratum,quando contra&tus matri-

hí

to;namM

E

monialis eft factus,

etfinonfit fecuta copula carnalis; coi

J

t :' !

nfum-—

fj

",,g,uando.- eafecuta eft, . .

H

gï»æatumyclþödicitlur

&

QUZESTIO X

*

v

ph

hn Mzzfrim-a

ile qua&d'mz*ücz;iää? '.

etí

nium jïtdi'göluäz

atrimonium fecundümlegem naturz eft indiffolubile-

Q

Refp.M

VY

quoad vinculum, Ratio e

ft, quia Matrimonium fecurnidum le-

ie

gem naturse tale eft,qua

é

le

:

fuità Deoinftitutum ; fed inftitutum

fuit in diffolubile quoad vincu

lum 5 ergo natura fua tale eft.

Yo

hrifto , Moyfen per-

Ti

Min. prob, Quia cum Pharifei objicerent C

3

mififfe libellum repudii, refpondit Chri

ftus z

. Ad duritiem cordis

ff

Jür

eveftvi permifit vvobis dimittere uxoves *ut

x rag, 4b üzz'-tia autemnonm

COf

fuit fic.

tutt

^ dDices," Abraham absque peccato

repudiavit uxorem fuam

on eft ex natur

.

€

a fua indiffolubile.

tui

Agar. Ergo Matrimonium n

jun

Rtfp. Abraham jubente Deo re

:

x

pudiavit uxorem fuam Agar, quia

Tiot

per hoc

voluit fignificare, f

erepü

diaturuti/Synagogim ; itaque

e

fatum eft^cum Arahanio5 poteft

C

ratione

hujus. myfterit difpen

trin

autem Deus difpenfare inillis.

quae pertirtentad fecurdatia pree-

E«

ieft

UUR

r

*

í

zi EE N

-

hi

: Bgþ.,

jun

IN SPECIE

23j

[ oA al

ofittgs

Refp. 2,Probabile e(t Matrimonium quoad vinculum.potu-

iffe diffolvi in lege Mofaica per libellum repudfi. Ratio eft,

quialex Mofaicanon puniebat nuptias repudiatarum cum aliis

viris,ut patet Deuter, 24.Ergotales nuptize non erant adulteria,

fed vera Matrimonia : Lex enim Mofaica jubeba

1

tla pidari'Mp*licï-

rem in adulterio deprehenfam,

Mfidt-

lica datuf cafus, in quo poffit

Refp, 3, Etiam in lege Evange

Laltit

diffolvi Matrimonium quoad vinculum; adhibita tamen diftin-

dcore

&ioneinter Matrimoniumafum & confummatum ; nam fi Ma-

pattt,

trimonium quidemzatum& in facie Ecclefiae contrat&tum , nec-

Ififflde

dum tamen per copulam carnalem confummatum fit, dantur

matri«

his novisconjugibus duo menfes ad deliberandum, an Matri-

anonium confummare , vel religionem ingredi velint. Quod

i

fialterex conjugibus ingreffus fuerit, Matrimonium rafum eti-

am quoadvinculum diflolvetur, & alterinfaculo remanens ali-

ud matrimonium inirepoterit,fedtunc nimirum ubiingrediens

profeffionem fecerit. " Matrimonium autem confummatum

!

etfi quoad vinculum diffolvi non poffit, fi tamen alter conjunx

ubile

cum expreffa licentia alterius; poft confummatum Matrimoni-

m le-

um ingredi Religionem , &alteretiamfequi, vel faltem (fi prop-

utüm

ter fenium aut valetudinem de incontinentiafufpeGus non fit)

e elt,

voto fimplicis caftitatis fe obligare velit, matrimonium quoad

- pd-

mutuam cohabitationem ,ficut per divortium folvetur,

li

Dices x. Quare potius vinculum Matrimonii rati peringref-

(iuolt

fum in religionem diffolvitur ; quàm vinculum Matrimonii

confummati ? £efp. Ratio eft ifta, quod illa conjun&io animo-

rum, quzfitper Matrimonium ratum, etfi verum fit Sacramen-

fuyi

[]jlke

tum, & perfectum Matrimoniium, tamen folüm fignificat con-

jun&ionemChrifti cum anima fideli per gratiam qua conjun&tio

oia

ïqUC

noneftimmutabilis,quia & ia meliusmutari, & etiam per pec-

yel

catum omnino tollipoteft; at veró conjun&io corporum & Ma-

trimonium confummatum fignificat conjun&ionemChrifti cum

j

Ecclefia(juxta illud Apoftoli ad Ephef. , cap. Sacramentum hoc

zfü$«-

tagnum eft, ego autemdico in Chrifto & in Eccle

i

fia) qu& con-

[

vf

jun&io omnino indiffolubilis eft,

B?

236

DESACRAMENTI$.

Dices 2. Quomodo füummus Pontifex potuit in Mafrïndohiö

rato dare licentiam ingrediendi Religionem etiam altero conju-

TUf

e invito , et fic alterum jure ex matrimonio quafito privare?

g

Refp.Ratio,cur hoc potuerit, jam eftinfinuata ; cum enim Matri-

bus

inonium ratum ex fua natura non fit indiffolubile ; ideó re&te

tof

poteít Papa jufta ex caufa ejus obligationem & vinculum tollere,

Exc

vel per difpenfationem, vel per procurationem majoris boni &

N

conceflionemingreffüsin religionem.

Necobftat , quod alter

fie

conjux privetur Jure fuo ex contra&u matrimonii quafito:nam

Q

ex juftacaufa poteft princeps aliquemjure fuo privare, maximé

tati

fiidfaciat perlegem publicam & communem: quemadmodum

fá&um videmusinlege prafcriptionis, per quam ei, qui patitur

longo tempore rem fuam abalio posfideri, auffertur dominium,

& transferturin poflidentem, ne dominiarerum funt incerta, &

ut lites tandem finiantur. . Neque propterea tales leges mag-

num gravamenhabent, quiafuntcommunes omnibus , & ficut

TN

poffunt obeffe in uno cafu ; ita poffünt prodeffe inaltero; E. g.

T

lioc ano praefcribiturcontra me , altero fortaffisegopraefcribam

fni

€ontraalium, in hoc matrimonio uxor invitomarito ingreditur

füt

INU

1eligionem, In alteroinvità uxore Maritus &c .Deinde quia jam

perlegem generalem confítitutum eft, ut religionem ante con-

qu

fummationemingredi liceat, ideó obligatio Matrimonii non eft

p

omni ex parte pura & abfoluta, fed habettacitam conditionem?;

W&

obligo me, nifi intra bimeftre placuerit religionem ingredi. Tex-

p

lis

tus denique qui ex fcriptura facra poffentin contrarium adduci,

ut quod : AVon liceat dimitteve uxorem except caufd fornicationis.

fit$

Étem: Quos Deus conjunxit , homo tion feparet ; de Matrimonio

fiv.

;onfu-mmatoimefligun tur, ita do&ifílimé P. Ludovicus Engel.

qu

fier

QuzESTIO x

x

pi

'Azzf divortium ali4 ;zahdo V fit licitum?

tri

Nota. Divortium eft fe päræt*'ïäö viri ab uxore

qudäd Thpfum

to

r

& habizaxioncm manente Vixlculovconjuggli,

Rf]þ',

iuenr

IN $PECIEÉ

237

monjo

COnju-

Refp, Licite aliquando fit divortium, & fepäfatio quoad tho-

Watel

|-

rum & cohàábitationem, adtempus, veletiam in perpetuum, ob

gravem &juftam caufam, qualis Exempli gratia poteft effe Mor-

ati-

Tede

"buscontagiofus poft contra&tum Matrimonium alicui conjuga-

tofuperveniens ; item alterius conjugis culpabile adulterium.

Oltre,

UA«

Excipe r. Nifi uterque conjux particeps fit ejusdem criminis, 2,

Nifi innocens alteri condonarit, quod aliqui eum feciffe cenfent,

dater

fi eam poft adulterium intelle&um ruríus cognoverit &c. talis

^dam

Qximé

caufa funtetiam graves & frequentes difcordice, quibus cohabi-

tatio nimis molefta redditur conjugi innocenti,

o dum

QAI JE $ I O OXIL

Xititut

n &qui [int cafus , in quibus preceptum 65102 1004b

nium

13

licitum [ft partà inmocenti divertere

ä Conjuge:

AZocemte ?

rag»

" Supponoutcertum, quando duocon

C fcut

i-üges putatitii Matri-

monium feubomna, feu mala fide inierünt, cum ali

quo impedi-

E

mento dirimente, eos comperto illoimpedimento

obligari, non

tibum

modoó adabftinendum ab omni commercio carna

editut

li, fed etiam

tum à thoro communi, tumà cohabitatione.

Primum inde

i jum

; COfI-

conftat,quia cum Matrimonium fupponatur effe nullum;confe-

quenter petitió redditioque debiti conjugalis eft forhicaria &

onelt

peccatum mortale, Alterum indeprobatur , quód commu-

em;

nis thorus & cohabitatio fit proxima occafio luxurice , Cum

Ter

prabeat violentam fufpicationem

commixtiotis carna-

(dud,

lis, cap. lit. de praefumpt. atqui tenemur proximas occafio-

7718

nes peccatorum vitare , quinquam poffint concurrere ratio-

100j

nes , in quibus ipfis licitum fit cohabitare ut frater & foror (üti-

p

que fine Je&o communi) folent , hoc fuppofito ad

quaftio-

hem.

Refp. Poffuntgeneratim otrines revocati ad hofce quatuor,

primus cafuseft, quando adultera

*

perre&ura eft in fuo flagitio,

nifi parsinnocens ab eafe feparet, — Secundus cafus eft fornica-

1m.

tio fpiritualis , quó nomine vocatur lapfus in laerefin praefertim.

eum conítanu perficacia jun&us, " Tertius cafus eft periculum

RJPQ

683

anima

235

DE $ACR A—ME NTiS,

ficut:

animaimminensée flagitiofa vita alterius conjugis, — Quartus

gb

cafuseft periculum corp

oris impendens ex cohabitatipne cum

altero conjuge.

Obferva autei

A. L'icet, cum caufa divortii efít notoria, pro:

prià authoritate feparatio fieri poffit,tamenlonge tutius eft, ut

judicis Ecclefiaftici officium imploretur , nifi periculum fit ia

1nora.

e

Obferva 2,Si patrisculpa fad&tumeft divortium, liberi debent

josf

apud Matrem educari ex

uY

penfis Patgis ; fiMatrisculpa, 'apud; P j

tremexpenfis Matris.

fent

&

QUESTIO XIL

tíon

Que fit materia 9 forma Sacramenti AMatrimonii?

N

Refp, M ateriavemotacirca quam : funt corporalegitime coti-

proo

trahentium ; proxima,traditio ipforum corporums forma , ac-

prot

Ceptatio traditionis, per verba velaliud fignum exteríus expref-

Ctat

fa. Ratio eft, quia non eft alia materia & forma Matrimonii,ut eft

tio!

Sacramentum, quam nt eft contra&uslegitimus ; atqui contra-

&üslegitimi materia funt corpora contrahentium, & traditio

&e

Corporum, X Formaacceptatio traditionis; ergo & facramenti,

in

Minor fitmanifefta, ex omnibusaliis contraGibus, quorum ma-

teria funt res, de quibus contrahitur, .. Forma veró voces & fig-

Viv

na quibus contrahentium confenfus exprimitur. Majorautem

tell

probatur, quia Chriftus non mutavit contra&tum matrimonia-

licei

lem, dum eum ad rationem Sacramenti elevavit , fed fqlam ei

hw

vim addiditgratiam pra&tice fignificandi.

fatu

Dices, Materia & forma contradhus &

Sac-rament"xudebent di-

plus

ftingui plus quam rationesatqui traditio & acceptatio corporum

fiiur

funt eademres, fiveidem confenfus , & tantum ratione diftin-

guuntur, ARefp. Diftinguo Min, traditio & acceptatio unius

Tem

ejusdemque perfonz&'contrahentis eft idem realiter confenfus,

Min

concedo. Traditio unius & acceptatioalterius, Nego. Jam veró

habentfe

Tion

ficut

traditio hujus &acceptatio illius perfonae & Vic—ifïim:

IN SPECI—E'.R

Á u

239

hartu

ficut materia & formula hü;'u;s Sacr*amehtï;e

;

-

iC Qtn

rgo materia & fpr:-;

!

$a hujusSacramenti diftinguuntur realiter.

, pte:

QUZSTIO . XIIL

, gt

liig

Quis fit Miniffer bujus Sacramenti ?

Rep.1. Sacerdos five Parochusaffiftensnon eft Miniftrer hu-

dtbem

jus facramenti,Ratio eft evidens, quia ante concilium Trid.Ma-

ul

trimonia clandeftina, id eft;absque Parochi & duplicis teftis prae-

fentiá celebrata erant quidem illicita, & vetita, fed tamen valida

& rata, ut viderc eft in concilio Trid. feff; 24. cap. 1. Dereforma-

tione ;ergo Parochus non eft miniíter hujus facramenti; quo-

:

modo enim pote(t Sacramentum fuiffe validum fine Miniftro ?

COf«

Kefp. z. Miniftri hujus Sacramenti fünt ipfi. contrahentes;

prob. 1. Quia norrapparet alius, fi Sacerdos feu Parochusnon fit,

dy X

prob. 2, Quia contrahentes funt Miniftri contra&us, ergo & Sa-

onpret

cramenti ; quia contra&tus eft Sacramentum, & elevatus ad. ra-

t a

tionem facramenti, ex dictis.

:

Oftfas

Collige 1. Conjuges vici(lim effe fibi facramenti adminiftros,

aditio

& ex eotitulo debere effein gratia, cum contrahunt & nuptias

mntit

ineunt.

m

Collige 2. Non effe opus ullo parochi confenfu aut benedi-

& fig-

&ioneadvalorem facramenti hujus,fed tantum praefentia,ut in-

|Uterm

telligat, quidfiat ; unde fi conjuges Parochum per vimadducant,

yonit

licet ille reclamet,fe non confentire, & fe eos non conjungere,

lur ei

modótantümm adfit, & duoalii teftes, & intelligant, quid ibi ge-

ratur, valet Matrimonium, quia concilium. Tridentinum non

irdi-

rowm

plus ad valorem requirit, quàm prafentiam Parochi & te-

ftium.

r

vt

. Collige3. Etiamtun

c:cum abfentes cömïuges per procuratoe

onus

rem mutuó contrahunt Matrimoniur,ipfos contrahentes effe

f05

Mini(tros hujusSacramenti ;quia illi revera contrahunt,licet id

veti

non faciant immediaté & perfeip

nti

fos,fed mediaté perRmcwato—-

[is

tgsfanqu:amiüainïïrumenta',

*

QU&-

240

DE MCRAMENT:;.

p

^QUWESTI o XiV,

ftid

.Quanam difpofitio requiratur in contrabentibus adpercipien-

dum bujus Sacramenti fruéium C effecium?

Refp. Requiritur ftatus gratiae. Ratio eft , quia hoc Sacra-

imentum eftSacramentum vivorum,& nonconfert primam gra-

äirii

tiam ; ergo fupponit hominem,qui illud vultfufcipere, effe in

enti

gratia ; unde fi ingratia nonfit, & hocSacramentumrrecipit, fa-

crilegium committit. Exquoaliquicolligunt eum,qui hocSa-

illi

[17)

cramentum recipitin ftatu peccati mortalis fcienter, dupliciter

peccare, r. Quia Sacramentum in ftatu peccati mortalis admi-

W

niftrat, 2, Quia fic recipit; idem enim,qui hocSacramentum re-

(

cipit, etiam alteri ad miniftrat.

Nihilominus Alii exiftimant,

contrahentesin ftatu peccati mortalis , mortaliter quidem pec-

care,quatenusSacramentum indigné fufcipiuntsnon tamen quag

tenusillud conferunt, quia non funt miniftri fpeciali confecra-

ftà

tione ad iddeputati, qui foli, juxta communiorem fententiam

&

obligantur, non miniftrare in mortali.

Porró effe&tus hujus

b

Sacramenti funt gratia habitualis, &

f

a&ualis ad onera cogiugii

)

t:;nto faciliüs toleranda,

di

QUJRSTIO' XV.

NI

— Quenam Perfonepo[fint valid? [ufcipere Sacramentum

.

H

R

Matr tmonii ?

j

un

W

nefp. Omnes- illeperfonze poffunt validé fufcipereSacramen-

&

tum Matrimonii, qua funt baptizatae, & carentomni impedi-

iento dirimente,

Ls

QUAESTIO XVI

Quenam perfone posfint licité fufcipere Sacramentum

Matrimonii ?

Refp. ll Íolae poffunt licité fufcipere hoc Sacf:imentum ,

ujus

que pqü fufceptum baptifmum , non ium fibi ;onfciæ alic

pec-

P

E

,IN SPECIE.

241

—

m

pl r

peccati mortalis , nec habent ullum im

—

pedimentum vel dirt-

[

mens velimpediens Matrimonium,

QUESTIO XVIL

58(3.

- Quot int impedimenka impedimenta us UR

gt

Aoía. Impedimenta Matrimonii funt duplicia,

Alia funt

ele ii

dirimentia, quae reddunt Matrimonium nullum; alia impedi-

li, -

entia tantüm, quae folum reddunt contrattum matrimonialem

IcSe

illicitum,ita ut delinquant mortaliter,quicum tali impedimento

Viciter

contrahunt, fedtamen Matrimonium validum perfeveret. His

À

admi-

pofitis.

If fe«

Re[fp. Hoctempore quatuorimpe

continentur hoc verfu:

dimenta funtin Vigoröä quae

mitt,

à

1 t

Tempus Sacraium, vetitum, fponfalia , votum,

1 Qty

Tempusfíacratum, feautalii loquuntur feriatum , eft äpmï

fecti-

ma Dominica Adventus ufque ad tempus Epiphaniee inclufivé,

ftiam

hojus

$c à die cinerum usque ad oGavam pafcha, 'Quibus tempori:

bus non eft licitum celebrare folemnitates matrimoniales confi-

njugii

ftentes inbenedidtione facramentali, deduGione folemni fpon-

faead domum fponfi, acfolemniconvivio, — Vetitum feuinter-

dittum eft, quo ab Ecclefia vel omnibus , vel aliquibus, vel uni

foli pro certo tempore aut in perpetuum inhibetur nubere,

Tertium impedimentumimpediens funt fponfalia , quaeimpedi-

unt,ne ineatur Matrimonium cum alio,

Quartum denique eft

votum fimplexcaftitatis ingrediendi reli

Iet

gionem, fufcipiendi fa-

crosordines, vel nunquam nubendi,

à

pel

Alia funtadhucimpedientia ob deli&um, c

ömprehenfa his

verfibus:

!

Inceftus, Raptus Sponfate, mors mulievis.

|

Sufeptus proprie fobolis , Mors Presbyteralis y

Ag;æomcbam accz'pi,c:m : prohibent focialia Jura.

H

f y

us

Hh

qus.

w

242

DESACRAMENTIS.

D n

QUASTIO XVHL.

eah

i

- Quot [int impedimenta dirimentia Matrimonium?

Re[p. z. Impedimenta dirimentia jam poft Tridentinum funt

eli

trun

quindecim his verfibus contenta,

eti

Errov , conditio, «vofum , cognatio , crimett,

emi

Cultus difparitas , vis ,ordo ,lipamen , boneflas,

ob

Ztas , affinis , fi clandeftinus , &5 impos,

Si mulier fi£ vapta, loco néc reddita tuto,

J

kg

Rne[p- 2.

Per errorem hic intelligitur error perfonae , dum

fe habere Annam & habet Chatharinam : quo

i.

uis V. g. putat

cafu defe&tu confe

nfus in contra&tum cum Catharina non va-

0i

lec Matrimonium ,

fic cum ea initum ; valet tamen per fe lo-

ti

tis aut fortunae v. g. nobi-

uendos fifolum adfit error qualita

J'(IV'i

litatis ,

divitiarum; pulchritudinis &c. nam hi errores funt tan-

gui

oinde impediunt , quin adhuc abfolu-

P

tüm accidentales , nec pr

t& fubfiftatconfenfusinfuübftantiam perfonee.

Dixi perfe loquett-

p

am hi errores redundent in errorem perfonaejid eft,

f

do: quiafi eti

antis dire&té feratur in perfonam quaterius ha-

ficonfenfus err

p

bettalem qualitaten:

aütconditionem; etiam non valebit Ma-

er

ifus, qui turic eft quafi conditioratus,

d

trimonium defe&u confe

divitem G5c. alias

f

acfi contrahens

diceret , duco te filiam comita,

dutfurus , commifcendo

fe tamen cum illa , tollit conditio-

Y

[2

ncm.

- Refp. 3-

Nomine conditionis hicintelligitur fervitus, eaque

«

dicitur Mancipium ,ita ut Dominus in talem

(

ftri&ta, à qua quis

hominem habeat pl

enum jus vendendi, & quibusvis operibus

ditio ignorata dirimit Matrimorriu

In , Ctï'

pa

occupandi; quaecon

ffam & füpinam.

Ratio

amíi ignoretur per

r

igrorantiam Cra

eft, qui:

4

jus cano

nicum irrita

t, Matrimonia in. quibus nefcitur

Qu

; atqui etiamfi igrio-

&i

conditio

fervilis fponfià (ponfa,vel contra

turillaconditio;ergo.

rantia fit craffiffima;

tàmen per eam ighora

ort

et fponfam effe fervam & tam

en con-

rR

quàd fi tamen fponfus für

trahe-

£4$

;N" SPE*;':lä.

"

Bu

traheret, valeret Matrimonium; quia fervitqs ignorata tantum

?

ir ritat,

eftimpedimentum dirimens, in*

1Íuni

Refp. 4.Per votum prout

telligitur folemne; ficut & per

ordinem ordo facer5 quorum u-

dirimit matrimonium

poftfecontra&tum, Quam vim

trumq;

etiam conceffit Gregor.

E

XIIL Tribus votis fimplicibus, qua

emittunt Patres Societatis po

ftbiennium fui Novitiatüs ut patet

ex Bulla afcendente Domino,

Refp, , Cognatio triplex eft; alia carnalis,

alia fpirituali's, alia

Sl

legali

M

; dum

R

efp. 6. Cognatio

carnalis, qu& etiam confanguinitas dici-

Itquo

tur, eít vinculum mora

leperfonarum ab eodem propinquo fti-

fl Vi«

E

pite defcendentium carna

li propagatione contra&um. — Dici-

fe l-

