tur, neque opus eft fepius mori Chriftum ; fu

quod;

melmortuum fuiffe. Itemquando Aattbeus dicit, bic eff [an-

Yocat

guis teflamenti , accipitur teftamentum prodivina promiffione

efe

& ultíima voluntate Chrifti teftantis: quandoautem Lucas di-

"aC

in-

tii, T|

cit, hic calix eftceftamentum ,maccipiturtc.ft.amentum pro

ru-

Tüatet

DE E'iI'C HARIS T)A.-

$91

'-'—(ïl;fä n

ftrumento illius promiffionis, Itaqu

Ofténta, ;

rié & fine tropo eft dictum.

E

f: utrumque x;ErE & pro;

€que enim

— Dices. Chriftus dicit : boc

facite in -mþam commemora'tionemk.

jUm taft«

Atquimemoriaeft rerum abfentium , non praefentium, Ergo

'etur te(la.

Chriftus noneft in Ecclefia praefens, fed abfens,

mtit quía

Refp.. Verbailla claréexplicat $, Paulus 1. ad Corintb. 11.

4)f, p.em

dicens, mortem Domini annuniciabitis.

Ergo jubemur fumere

& Licg,

Euchariftiam in memoriam non Chrifti abfentis , fed Domini-

ipitur im.

cae mortis & paffionis praeteritae.

Dices. Si illa verba fignificant propr

ié vel fignificant fo-

; &lImque

lum corpus; vel totum Chriftum,

Dico , quod folum cor-

Q petad-

pus fignificant. Znfers. Ergo fub fpeciebus paniseft folum cor-

igit qu-

usChriftifine anima& fine fanguine mortuum, JVego con-

feq. Etfienim haec ibinonf(int vi verborum illorum , funt ta-

tropum:

men ibi per realem concomitantiam,

voptie di-

— Dices.- Copula eft fépe infcripturaacci

]

tur figurate , id

E

ilponit, &

eft, tropiceut Gen. 17. circumcifio eft faedus.

Xodi v2. agttus e,

yturExo-

phafe, id eft;tranfitus. 1. Corintb. 10, Petra erat Chbriflus. abidem

ET]

hanis eft communicatio corporis Cbrifti. Ad Titum 3. baptifmus eft

t fanguis

lavacrum regenerationis, Gen. 41. feptem boves feptem anni fünt,

aQ Dei

Matth. 15, Semenefl verbum Dei. ]oan;1o. Ego [um oflium.plu-

M^ qUO

raexemplaaffert Calvinus 4. in[litut, c.17. Ergo etiam in ver-

x a

bis Chrifti, cum dicit, joc eff

corpus meum 5 oportet copulam

peciebus

eft, accipere figurate.

$

.

L]

[o modo;

Refb,1, Non in orhiti

bus iis exeinplis copula eff accipitue

tropice, utfit idem , quod ffenificat,

Namin primis in eo

ccipitür

de fequ'

apnus eft pbafe ly eft , accipitur proprié, quia ille agnus erat

ed qIo

paícha; ideft , pachalis victima, ficut & ipfum feftum in ho-

decribt-

norem tranfitus Dominiinftitutum vocatur pafcha ; inde eft,

quod agnus ille paíchalis in Evangelio fimpliciter & abfolute

nim 1e

T

vocatur paícha ; ubi «vis , ut- paremus comedere Pafcba ? Et

iliife

neceffe erat occidi pafchba, /Marci, 14. Luce. 22. itemillud: Petra

n

erat Chriflus , juxta veriorem & litteralem fenfum Cbr»foflbo-

H

mi , T heopbilatli

» T beodofeti , Ambrofii , nonaccipitur de Petra

/Jroin-

ituali

fitu-

materiali , que fignificaret Chriftum, fed de PetraSpir

& in-

$92

CASUS $A4CR AMENTALES

——

& invifibili , quaeeosubique fequebatur de neceffariis pr;'ja

1

in ortb.

fpiciens , quz Petraveré & proprie eratipfe Deus , & confee

violam

quentet Chriftus ut Deus.At nuilus efttropus,(i dicatur, Cliri-

rf

yía (impl

ftus eft Petra fpiritualis, pracfertim incopulaeft. Item i/luZ

bis Chifl

ex I. Coriníb. 10 panis eft communicatio corporis Chrifti,

us

proprié& fine tropo ficexplicaridum eft : Panis confecratus

àfacerdote eft corpus Chtifti , & ipfius fumptio eft commu-

nicatio corporis Chrifti, Item illud: baptifmus eftlavacrum,

eft verum fine tropo: reverà enim baptiímus lavatà pecca-

t yro

to originali,quandononinvenitobicem,

iritio

7

Rfp, z. Eflo anteced, nego confeq, x. Quia nos multo plura

exempla ex facris litteris adferre poffumus , vel ipfis Adver-

fariis fatentibus , in quibusly eff accipitur proprié j ergo in

Üpo

verbis Chriftietiam debet potius accipi proprié, quàm figu-

S

ml

raté; cur enim à pluribus exemplis non fit firmior & certior

confequentia , quàm à paucis ? ?. Quia in exemplis illis, in

ivíatp

tum (un

quibus verbum eft,accipitur figuraté , utinillo bovesfunt an-

habet t

ni , femen eftverbum Dei &c.femper unum difparatum prae-

Yetbis «

dicatur de altero difparato, in quibus manifeftum eft, quod

fum. bor

non poffiteffe identitas realis. Ideóque re&aratio di&tat ad

tropicam locutionem confugiendum etle.. Atin verbis Chtri-

onfpr/r

1tts 6 i

fti , boc eff corpus meum, non praedicatur dire&e diíparatum de

difparato, ut manife(tum eft intuenti; non enim dicitur panis

W

eft corpus meum , íed hoc, id eft , fubftratum his accidentibus

timn a

bus, a

eff corpus meum , in quo proprié acceptónulla eftrepugnantia,

Ergo non cogimur confugere ad tropum, Quod autem Ad-

awlt d

$ 761

verfarii perly hoc capiunt panem,qui eft terminus corporis di-

fparatus, nos negamus id re&té fieri,

Ergo exempla illa

fun af

non funt fimilia, neque ad rem.3, in omnibus illis exemplis

Cofferftg

(47g

ubi reveraeft tropus , obícurusfenfus , femper additur expli-

D

catio, quaetropum indicat & explanat, ut Ger, 17, ubi circum-

fU r

cifio vocatur feedus , ibidem etiamdicitur fignum foederis. Et

!t hrj

E xodi, 13. ubiagnusdicitur phafe, dicitur etíam «vittima tran-

otilati

fitus Domini,

Et i. Coriníb. 10, ubi dicitur , Petra erat Chri-

dïlü&d[]

ue

Ommp

ftus, additut de fpirituali confequente eos Petra, Deniq

in

*

z

f93

: DE z Ungg-gsng.

ffariis pras

, & Cane.

n oiinibius patabolis & vifionibus femper indicatur effe pa-

Es

rabolam & vifionem myfticam ,ut appareat ftatim,non om-

atut,Clir.

nia fimpliciter & proprie effe accipienda, . Atqui in illis ver- -

lten ll

f Chüfti,

bis Chrifti,boc eff corpus meum, nihil talereperitur. Ergo debe-

Ófttratus

xfl?us eaaccipere proptié & fine figura,

5 Commu-

CASUS. CCCLXXVIIIL

AYt

ità Deta-

C'i;'m, propräus 65 grincipalis efe&tus facramenti Eubbari/z*iæ fi rzu-l

£ritio cf coufortatio Anima ac augmentatio iu vita fhirituali : Me-

Jultopluta

rità bíc quari poteft , in quo cozfiflat bac uutritio c cen-

Íis Adret«

|Cfortatso fpiritmali ?

j pl

Uppono,quod proprius & principalis effe&tus hu»ju-sþSa.cm-

m fipt

S

menti fit nutritio & confortatio animze ac augmentatio

À cettior

ylie ills, (

in vita fpirituali.

Patecex £ Jorentitio dicente, hoc Sacramen-

esfunt afte

tum eundem effectum habere reífpettuanime , quem cibus

habet refpeQu corporis,

Et ex Tryid. feff. 13. cap. 3. his

attm ptg-

.eft, quod

verbis: Swni aufem cvoluit ( videlicet Ghriftus ) Sacramen-

fum boc tanquam [piritualem animarum cibum ,' quo alantur &5

o didar ad

conf:

rbis Chti-

ortenfur «vi-ventes cvita illius , qui dixit ; qui manducat

yaum de

imne , 65 ipf» cvi-vet propter ine, Hoefuppofito

e[p, Hacc nutritio & confortatio fpiritualis confiftit par-

fcor patiá

ydentibus

tímin augmento gratiae habitualis : partim in gratiis a&tuali-

bus, ac nominatim in excitatione queedam charitatis cum

rugnantia.

a&uali dulcedine & gaudio fpirituali. ita $. Thomas in 3. p.

uenmAd-

xporisQ

q. 76. 4 1. ad r. ubific habet : per boc Sacramentum quan-

um eff. ex fui euirtute , non folum babitus gratie &5 «virtutis

mpla

confertur , fed etiam excitatur im aum juxta illud 1. ad Corintb. g.

exempis

torexpll

charitas Cbrifli urget nos.

Et inde ejf , quod ex vvirtute hu-

jus Sacvamenii anima fpivitualiter veficitur , per boc , quod ani-

i CütQu/T

ma [piritualiter dele&atur , 65 quodammodo inebriatur dulcedine .

derii lt

Ti /ihe

bouiiatis dicvine, Haec tamen excitatio charitatis & fpiritualis

delectatio f2 péim

ht Chfi'

peditur per neg!igenzifam & diüra&i,onem

Juique

com municancis.

n

Eff f

Alios

$94

CASUS. SACRAMEN TALES

aisb

:

p t

Alios etiam effe&us hujus facramenti recchfet T

4

iá.. [f

ft medi

13.c. 2. videlicetliberationem à venialibus , & prafervati

O-

[ererant

jtos &t

nem à mortalibus : dicitenim hoc facramentum efle aritido-

£um, quo liberamur à peccatis quotidianis , 65 4 peccotis movtalibus

homo&

prefervvamur. Hanc autem liberationem à venialibus non tan-

tüm operatur mediante fervore charitatis & contritionis,

adquem excitat ; fed etiam imediaté ex opere operato per fui

Sulpiti

receptionem, modó non inveniat in recipiente attualem ad il-

]a aut habitualem affe&um, — Praffervattonem autem à mor-

D

talibus efficit mediantibus gratiis aCctualibus , quze intuitu

communionis prius fattae , dantur rempore tentationis

ad eam vincendam.

"Et confequenter mediante

ifta

IX

[d Y

prafíetvatione caufat perfeverantiam in gratia , &

g

eam glorie adeptionem.

Unde ab eodem Trident, loc.

1.68]

citat,

dicitur pignus future glmfifev M d Pt'ïpdþüf?k Íalici-

Atgui

falis.

utraq!

Hab

et etiam aliquos effe&us in ipfüm corpus , þTu.rn in

des f

hac vita mitigando fomitem concupifcentia : Tum in altera

fumpt

infiuendo in glotiofam corporis refurre&ionem. Mitigatau-

QUX

Qis,n

tem fomitem . peccati. . r. Indire&é augendo charitatem:

Nam ut ait Auguff. angmentum charitatis , diminutio eft cu-

guin

iditatis, 2. Magis diredé per fpecialia Dei auxilia , qui-

(f gr

bus excitantur pii motus contrarii motibus concupif

Mif

centia,

1

lat

Ínfluitautemi

n gloriofam refürre&tionem corporum, in

1yoli

quantum Deus movetur ad vivificanda ifta corpora, propter

E

&i fj

conjiun&ionem , qu

.

am habuerunt cum vivi—&catricc CKH,R b

$ TI carne,

Ergo

. Porró circa di&tos Euchariftize effe£us notandum eft hoc

jei

difcrimen 5 quod aliqui femper obtineantur, quando adeft

fpofi

debita difpofitio : alii. vero non,. — Semper obtinentur illi ,

hu

iuos Euchariftia immediaté operatur; ut funt augmentum

tüst

gratia fanCtificantis ? gratiz actualis : liberatio a veniali-

L

au*

ïc,(

bus. Non femper autem hgbentur illi, quos tantüm c

fat

595

i a.

-DE EUCH 4R Isfz;/!. :

m

fat me;diät'c y Ut.funt-præfervaüd'ä.mortaïïbu*s ; ':djcnum- pet-

F'éltyatío.

feverantiee , & adeptio gloriz,

Raíio eff ; quod producat

€ft ais

^

iftos effe£tus mediantibus gratiis

attualibus , quibus pqte&

THoOriilibug

* fr07 tan.

homo reïü&cre ; & reipfa fepé refiftit,

ao

3

Dtfihnis,

CASUS CCCLXXIX,

40 per jui

odemodid.

Sulpitius 4uæremfi ,an Euchariftia fub utraqu

e fpecie acreþäa'mgja—

*

^s

gb

b una tantim ? rejpoudit ajfirmatiut.

em àmor-

yeo. -[Plll

4fet eratiam,quam

*

"

Jue intuitu

« ?Qgtgr;((gr, A5

bac *

eff

Donífo & cgzthq!i;i:f ïo/eari

pofz ?

tentatíonis

lante. ia

A Bfr.

jtà ,cum ä!ex. ZAlenfi , Vafquez & p

Iü:ri'bus aliis à V. a];

,W per

quez citatis

difp. 21 . cap. 2. & Cardin. de Lugo difp. 12.[eHl. 3.

Tidenf, lot.

4.68.probatur. 1. Sacramenta caufant id , quod fignificant.

Áte. fapi-

Atqui utraque fpecies fcorfim fumptafignificat gratiam, cum -

utraque feoríim fumpta fit Sacramenturm, Ergo utraque fpe-

, Tum if

cies feorfim fumpta caufat gratiam,

Ergo utraque fitnul

Probatur. 2 Apoftoli

n in alerà

fumpta caufat. majorem grariam.

litigat dU«

quando in ultima ccena accepere Euchariftiam fub fpecic pa-

Jitjtatem:

.nis, nunquid accepere gratiam? poftea veró, cüm ecalice fan-

Itio £ll cti-

guinem Chrifti haurirent,nunquid iterató diverfam accepe-

a, qu

.re gratiam ? quis dubitet ? idem'eft ergo de facerdote in

concupil

Mitfa,-. Quafi enim vetó facerdos, cüm hoftiam fumit , acci-

iat dimidium gratize, quàm accipit Laicus cum eequali di-

fpofitione fub una tantüm fpecie communicans , & deinde

yorum,it

» propra

altetum dimidium in fümptione calicis, Nam corpus Chri-

t CHAIU*

fti fub fpeciebus panis contentum eft caufa gratiae neceffaria.

Ergo non poteft dimidium effe&um producere in uno fub-

mefthot

jetto& duplum in altero , quando in utroque cft aequalis di-

fpofitio,

Probatur.. 3.

Franclfcus. Blanco. 4trobi - Epifco-

ydo aded

yur i

pus Compoflellanus , qui interfuit Concilio TriZentino , tefta-

tus eft , hanc fuiffe unanimem Patrum in Concilo Tridenti-

menum

50 congregatorum fententiam , omififfe tamen hoc defini-

27 f[lllah' ':x;

jm Cau* |

etur occafio clamandi Laicis

à

;c ,ne hærc(ti.cis importuna dar

EEE2

N

gra-

"

196

m r p

CASUS SSACR AMENTALES

cratiam

Ms

-J"-—-'

divinam fübtrahi. . Et certé Comcl

um

"

N uy.

od il

cap. 3. Cauté de hocloquitur , cüm dicit eos ,

qui unam

kcceliae

tantum fpeciem accipiunt , nulla gratia ad falutem ne-

fie patVU

ceífaria defraudari.

Probatur, Quia Clemens Vi

Ponti-

quibus [

fex Maximus in Bulla , qua concedit Regi Galliarum

ratiam.

4inno 1347. Communionem fub utraque fpecie , dicit

ad tevet

fe id ei concedere ad majus gratiae augmentum : ergo fen-

aíquam

fit utramque fpeciem ceeteris paribus Majorem

*

copferre

yeveren

gratiam.

vel tev

Dices. 1.

Concil. Ti4. kj]f :11. CAp. 3. Dicit fub qua-

bus 10)

libet fpecie contineri totum Chriftum , verumque Sacra-

inertol

mentum fumi , & propterea, quod ad fru&um attinet , nul-

TU

la gratia ad falutem neceffaria illos

-prifvari , qui qgam

Ecdefiai

tantüm fpeciem accipiunt,

m

Atqui fi utraque fpecies maj

orem gi*atiam ex oþere.

D

operato confeft , quàm una , privantur illi gratia majo-

re, qui unam tantum fpeciem accipiunt, Ergo.

id, qu

Domin

Refpond. Privantur equidem gratia majore , fed nulla

tiam e

tamen , ut concilium dicit , gratia ad falutem necetfa-

tia privantur ; ideóque nemo Ecclefiam meritó accufare

10 , Qj

modo,

poteft, quod Laicos jubeat una tantummodo fpecie con-

tentos effe : quia inprimis füb una fpecie accipitur to-

tauat.

tus & integer CHRISTUS,

ui dimidiari & mori non

habet j

EW

potett.

Idem accipitur gratía ad falutem neceffaria , id

eft , gradus aliquis gratie fandificantis , fine qua

li

nemo falvatur.

8 ra

Item impletur fufficienter praeceptum ,

fumenda Euchariftize ,

qugd,gx mgägqrum fententia eít ne-

"(é]o,

ceffarium àd falutem.

tamen

Quamvis autem Laici ,

þrf»i;uttaqïue* eis fpecies per-

g,

mitteretur , accepturi forent ampliorem gratiam , non

Xilta fy

tibus |

ideó tamen Ecclefia malefacit , utramque eis fpeciem ve-

tando : quia in difpenfatione & ufu hujus Sacramenti

deperi

ut re&té monet Tridentinum feff. 231. €-2- ) non folümat-

tificat

tendenda e(t fumentium utilitas , fed etiam Sacramenti

tribula

tid ,

icit «

reverentia , prfoptker' guam' fapé orittere oporte

qqüd

. DE E UCHAR.IS?';IA.

397

uod aliàs ad Ma'io.rem utilitatem fpecat, -,Jfa vidämus

QUÍ Unzm

EÉcclefiae lege vetitum ne quis fepiüs in die communicet ,

ne parvulis, ne perpetuó amentibus , ne agrotis detur ,in

« Popti

quibus timerur vomi

tus , quamvis iis omnibus fine dubio

A i qpum

gratiam confer

*

ret : quia nimirum Ecclefia magis attendit

d , dicir

ad reverentiam

Sacramento debitam , quàm ad utilitatem

; 6120 [cn.

aliquam aliquorum hominum.

Eádem ergo de causà ob

. Conferre

reverentiam fanguinis Chrifti, ut caveatur periculum illius

vel temere effundendi , vel aliter irreverenter ab homini-

It fUb que-

bus importune irruentibus tra&andi, & ut ne quis incidat

Jue Sacra.

in errorem , putetque non eífe totum & integrum C HRI-

inet , nt).

STUM fub utraque fpecie feorfim , jure optimo pracipit

g Unm

Ecclefia in Concilio Conftantienfi, ut Laici deinceps fübuna

tantüm fpecie fynaxin caperent.

& opute

. Dices, 1. Unaquzque fpecies feorfim fumpta continet

ïtia Sijo-

id, quod utraque fimul j nimirum corpus & fanguinem

Domini.

Concedo. Et utraque fpecies caufat gratiam nutti-

( ml

tivam eandem. — Diflinguo, Eandem fpecie , concedo. Nume-

n necelfa-

) acufare

ro , nego. ltem cauíat eandem

eodem niodo , nego. Diverfo

modo, concedo. Nam corpus Chrifti fub fpeciebus panis

necie cot-

caufat gratiam habentem alios effe

&us fecundarios ,

uàm

tl (0-

habet illa gratia,quam caufat fanguis

| ':CHRIST'I fub fpeciebus

a o

v'mi contentus.

La

N

Infizs, Gratia i

lla, qua eft à corpore Chrifti , eft

ejus'-

fine quà

dem rationis, cum gratia , qua eft àfanguine Chrifti. - Con.

(eptum y

tja et nf

cédo, E:fi enim fint ejufdem rationis illze gratize , habent

tàámen alios effettus fecundarios,

Quofnam illos ? fcilicet

$ratia, quz confertur à corpore Chrifti, exigit quaedam au-

cjes pttu

xilia fpecialia homini danda , qua confortentillum in labo-

m nofl

ribus hujus vita t cibus enim confortat & reftaurat vires

(jem ve

cramelil

deperditas ; gratia veró, qua eft à fanguine Chrifti , 1a-

tificat cor hominis, uti vinum , & exlularat animam , ut

(olumdt-

tribulationem & dolorem inftar ebrii non fentiat,

Plané

monium & om

ficut confirmatio, ordo , Matri

' niaSacramen-

t & »

Ffffs

ta

quo

$98

CASIIS SACRAME NTALE&

ta conferunt gtätïam ejufdem rationis effentialis , [ed tamen

^" Diit

anis , 0

duo conferunt majorem gratiam quàm unum , & fingula

unacum [

ratia habitusli & fan&ificante dant jus quoddam

enim ff

ad fpecialia

quadam gratiae aCtualis auxilia in tempore dan-

autempt

da,

Sactame

E. g. confirmatio dat quoddam jus , ut homini confir-

mato , fi à Tyrannis impugnetur, deturauxilium gratize &

crament

robur animi fupernaturale ad profitendam fidem etiam cum

A.

vite periculo. Ordo dat jus ad recipiendaauxilia ad fun&tio-

e[fe st

nes fui muneris re&é exercendas ; matrimonium datjus ad

catperí

Qec ag

auxilia gratize neceffaria & congrua ad fuftinendas ftatus

eadem.

illius moleftías

$i

2* 3d educandas proles, ad fervandam fidem

conjugalem,

que inté

s h

| Qüæ&io L

3

caid to

appartt

n tübilominus probabilius

f

fit. in fumnptione Eucl]ari]iiæ ti0n plus

knjq

gifæmle conferrà fub utraque. [pesie , Wq»u.läm jet ;

uncA 2

nem d

necing

REf zü'whätiwä. ita enim longé communius fentiunt

tiohem

Theologi. Et Probafur 1. ex Concilio ZMoguntino cele-

Xtranan

brato z4mm Ij 49. ubi e. 32. Dicitur , non effe dubitan-

D

f

dum, quin communio füb unica

pecie fit eque utilis & eif-

d n

ficax ad falutem, quàm fub utraque.

Tompti

Probatur-2, Quia fi plus gratiae con

A

T

fetretur per fu»'mp-

ptivan

tionem Euchariftize (ub duplici fpecie, quàm fub unica, nun-

tione /

:

quam Ecclefia prohibuiffet Laicis communionem fub utra-

fiondy

que fpecie : quia id prohibendo feciffet illis injuriam : pri-

produ

vaffet enim illos eà parte gratize,quam accepiffent commu-

!j

nicantes etiam fub altera,

his tot

^ s Probatur. 3. Quia cüm Chriftus integré contineatur fub

huns :

unica fpecie, & integrum Euchariftize Sacramentum fub u-

nica fumatur, non eft, cur minus operetur füb unica quám

fompti

lpitur:

fub gemina, Sicut non magis operatur , cüm quis binas ho-

oritgri

dmr

Qiag recipit pro gni:a.

Dices.

atl

L

DE EUCHARISTI A.

$99

nl É

ed Catneq

Vbices. 1, Significatio facramentalis, quze ineft fpeciebus

igula

anis, diverfa eft ab ea , qua ineft fpeciebus vini : illa

quoddam

j

enim fignificat refetionem anima per modum cibi ; hazec

ore dan-

autemper modum potüs : Atqui ubi eft diverfa fignificatio

ii confit-

Sacramentalis , ibieft diverfa Sacramentioperatio: cüm Sa-

gtatie &

cramenta operentur id, quodfignificant. Ergo &c,

tam cum

Refp. Refe&iohem fignificaram per fpeciem panis quidem

uv to-

effe diverfam ex parte modi fignificandt, ab ea, qua fignifi-

dtjusa

cat per fpeciem vini : non effe tamen diverfam ex parte rei ,

jag flatus

per quam habetur ifta refe&io ; cüm fub utraque fpecie fit

a fidem

eadem res , videlicet Chriftus reficiens animam.

Itaque a-

qué integra habetur refe&io anima per fumptionem Eucha-

riítize fub unica fpecie , quàm fub duplici ; eó quod fuüb uni-

ca id totum accipiatur, quod fumitur fub duplici,

Ex quo

apparet difparitas inter refettionem corporalem & fpiritua-

m

lem ; quod corporalis non habeatur integré nifi perfumptio-

nem cibi & porüs, eo quod in cibo non contineatur potus,

necinpotu cibus. Spiritualis autem fiat integré per fump-

: fentiunt

tionem cibi fpiritualis , qui eft Chriftus, ob rationem con-

lito cdte

trariàm,

dubitat-

Dices, 1.

- Dum ficerdos fumit f. afngu;fnem Chrf&ï , velac-

€ipit novarm gratiam & diverfam abea , quam acceperat in

Jus& ef'

Si primum : Ergo Laici

fumptione corporis,, vel non,

vet (orop-

privantur iftà novà gtatià , quamaccipit Sacerdos in fump-

.

Si fecundum

5

ergo fumptio fanguinis

ica, t

tione fanguinis,

fb utra-

noneftSacramentum ; cüm proprium fit Sacramenti gratiam

»

ium : p

roducere.

comd-

Re[p. Sacer

dotem in fumptione corporis fub fpe;ie.pa-

nis totam gratiam accipere , qua datur ex opere operato vi

opter

atut (

hujus Sacramenti : fictamen , ut etiam conferatur pr

[ (ub/

fumptionem fanguinis fub fpecie vini mox futuram, - Quod

igitur non conferatur nova gratiain fumptione calicis non

m

biuélo"

oritur ex eo, quod iftafumptio non fit de fe collativa gratiae,

cüm reveráà fit Sacramentum , quod de fe eft collativum

L

Di

:

gratie : fed ex eo, quod.jam fit habitus ejus effeGtus

Dige:.

r

P.

600

CAS$ U& $ACRAMENTALES

T

Dices. 3.

Clemens VI. in Bulla ad Regem Galliae cohce.—

TUf

dens illi facul

tatem

:

communicandi füb utraque fpecie , dicit

fe illi id conceder

- &c.

e ad majus gratie augmentum. Er.

Re[p. Vel Pontificem loqui ut privatum Do&orem fe-

J reipia

L

du

uendo opinionem noftra oppofitam.

Vel certé intelligen-

fc

m effe de augmendo gratie ex opere operantis, ratione

ilicet majoris devotionis :

quam in Rege fupponebat, in

: B.

traque fpecic.

fump—;ïonc Euchariftize (ubu

Qa t

impediu.

Quaftio 2.

/u/ccpz:zbt.

N

n priäzu: effetus 1n fufceptione Sacramenti Euchariflie

4' dilpn 6

£ Augmentum eratia?

. Efp. ita. Ratio eft ; quia Euchatiftia pet fe & expfimaria fua

inflitutione

; inftituta fuit ad augmentum gretiz confe-

rendum, ut patet tum ex definition

e Conciliorum £/orenti-

^i in decreto Eugenii, & Tvidentini.

Tum quia ficut cibis confert ro

bur,& aügmentum vi-

Y

venti., lta Sacramentum Euchariftiz , quod fuit. infticu-

M

tum per modum cibi & potüs, juxta illud 7oannis 6. caro mea

tu, &

EUA

*"Deré eff. cibus , 65 [anguis meus «vere eff potus , confert robur

to, & i

augmentum vita , id eit, fpitïitukaiis gratia,

qu& tur

Thor

; /Quæ [Lio.:2-

n etiam prefer-vatio à peccati mortalibus fit alrquis effedus

Sacramenti Euchariflis ?

REf ifa, Ratio eff ; Tum quia fic patet ex Tri4. feff. 13.

cap. 2.

Tum quia cüm Euchariftia per modum cibi fit

inftituta ,' conferre debet robur ad vitam fpiritualem , &

confequenter praefervationem à mortalibus,

Tum quia

Jeannis. 6. dicitur ; bic eff panis de colo defcendens , ut fi quis

ori

ex ipþ manducaverit , non moriaíar ; atqui hic non m

eft

601

——

DEEUÜCHARISTIA.

M; COnce.

et prafervari à

'mor;:g,liþys; ; qua mortem anima inf;f:-

runt..

pede ldiüt

MUm, Ef.

E - u

lorem (e«

Anrecrp

iens Eucbarifliam ctim 'peccato «uetiiali ; feu cim affeda

ntelligen-

ad peccata venialia , recipiat. augmentum gratie.

J

ls vtone

babitualis ?

1

Diebat, ia

Efp. ifa. Ratio eff ; quia peecata venialia non funt incom-

patibilia cum gratia , & charitate ; confequenter non

impediunt gratiz & charitatis augmentum , quamvis in

fufceptione Sacramenti' non obtineatur remiffio , illorum

Vrf

venialium, quae tunc a&ucommittuntur. ita 7 aleníia £on,

4« difp. 6. 4 r pundo, 3.

matía (j

Quarftio. 5,

kX

i conft-

An [u/ceþtio Euchariflie liberet à peccatä

| Éorttlia

veuialibus ?

intom Yi«

Efp. Ajjïrmatiqjg; 'Modo non adfit ipforum complacéti«

t ínfit-

- tia , aut in ipía fufceptione Sacramenti non committan-

tur, Rafio efi ; quia complacentia venialium impedit fpi-

77

ritualem dulcedínem , qua percipitur ex hoc Sacramen-

AX NODUI

to, & impoffibile eft aliquem liberari ab illis peccatis ,

ua tunc committuntur. ta Trident. feff, 23. cap. 1.

$,

. Thom. 3

- J« .. 78. a. 1. 65 2, V alentia loc. cit, v

B

un

e-

[ï;u!p fec

i

2

us effedus, & tverficulo —

( ff!& llf

-

" -tertzus effeus,

TA

EWDONES

.cipi ff

iem; i

n ia

j[ 0i

Ggg8

Qua-

1 [oti

6

602

CÁSU$ .S'*A'CR-'AMENTALES

^ Quaftio 6,

n per Eucharifliam vemittantur

opere. operato ?

peccaía venialia ex

.

Efp. :Ajirmdtiwä. Ratio eff. 5 quia.cüm in Tridentino loc,

cit, remiflio. venialium ponatur tanquam proprius effe-

&us hufus Sacramenti ; Sacramentum autem producat fuos

effe&tus ex opere operato , fequitur per Euchariftiam remit-

ti venialia ex opere operato,

" Quatftio 7,.-

4A4n per fumptionem Eucbariflie detur. auxilium ad veie aþeran-

dum,ei (emperandum femitem pec

CAFH, C nd ff/lendfzi

£entAtiones ?

Efp. Afïrmati-*vä. Raíio eff ; Tum quia damones effugi-

unt Chriftum prafentem, & ceetum Angelorum Chriítum

comitantium. Tum quia ficut cibus corporalis confert ro-

chariftia,

bur & viresad operandum, ita etiam cibus fpiritualisin Eu-

| Quä.ePcio 8

ZAn Euchar.

1,

iff

flia nos uniat cum Cb(z'/io

- €5 fidelibus?

RBEP

, Affirmati-ve, Probatur ex teftimonio S, Pauli, 44 Co-

rintb, 10, unum corpus. [umus ,

qui'de uno paue par-

t

ticipamus,

(

s o R

Qua-

60j

CIEUPUMEMPENUEUD DMASUEUNRURUSNGD Cdupnam Is

DE EUCHARISTI A.

—

LÀ

.. Queeftio 9.

- vdn per Eucharifliam tollatur poena tem--

s poralis ?

E]þ. Dïüi*hguendo :

vel enim Sacramentum accipitur ut

"fic , vel ut facrificium; fi accipiatur ut facrificium,cer-

tum eft remittere poenam , quia unus effe&us facrificii eft

remittere posnam , ut conftabit claré ex infradicendis.Si ve-

ró confideretur utSacramentum; non aufert primarió pos-

nam ex opere opetato, fed folüm juxta valorem a&(s, &

difpofitionem füumentis : nullo enim jure conftat, hunc effe-

&um produci à SacramentoEuchariftize.

»CASUS. CCCLXXX,

Quid [i in Ii:r):p;ipne Eucbariflie aliqua þars boflie deg[utïta

efl , d pervenit Ad fLomachum $ aAn ex tunc Eucha-

l.

rüffia (uum , Zc;ducit ! effe-

J'

»33/ Afärmagi.vö.; Ratio eff ; quia ut Euchariftia fuum þro-y

ducat effetum , requiritur , ut applicetur fufcipienti 5

dicitur autem applicata fufcipienti, quando aliqua pars ho-

ftize deglutita eft , feu transmiffa eft ad tomachum , juxta

ilud 7oannis6. qui manducat me , 65 ipfe vvivvet propter me,

Confirtnatur. —

uia hoc Sacramentum corifert gratiam per

Ü

modum nutrimenti ; fed cibus nutrit, quando transmitti-

tur ad ftomachum ; ergo Sacramentum Euchariftia confert

gratiam , quando transmittitur ad ftomachum , in eo fcili-

cet inftanti, in quo verum eft dicere , nunc deglutitum eft,

aut potatum eft, ita 77 alentía tom, 4. di[p. 6. queft, 7. puntlo,

I. suerficulo , contra bos.

o 8

æa

Ggg g2

CASUS

vucrs

€04

€A51U$ $A4CRAMENTALES

CASUS CCCLXXXI

Q uid fi quis diu etineat t;ojïiam in ore , iía ut. [pecies corr::mpan-

tur , Autequam deglutinutur : vecipitne frutium

Eucbgki i& ?

"

Efp Neg.ativ.ä. .Ratio eff ;; Tum quia n

on dicitor Chr;.

ftum manducare.

Tum quia Sacramenta tunc operan-

tur, quando funt applicata fuüífcipienti ; fed Euchariftia non

dicitur applicata fufcipienti , antequam deglutiatur , ut patet

ex rationibus ftatim anteallatis, Ergo Euchariftia non pro-

ducit effe&um , antequam deglutiatur, confequenter , qui

retinet hoftiam in ore, ita,ut fpecies corrumpantur , ante-

quam deglutiantur , non recipit fru&um Eucharifti& : quia

non dicitur Euchariftiam deglutire & manducare juxta illud;

gui manducal w , €y ipfe virvek propfer me.

CASUS CCCLXXXII,

Sacerdos deglutit4. þai*fte boffi.e ecvomit veliquas partes, auf mo-

ute pleuum aliarum partium deglutitionem.; reci-

pitur 4

Jiam ( fetum effed.

- '*pz't-ne $?^

"T

Sääïkætnti V

2 Efo. Affirmativé ; Etiamfi ille nondum receperit totam

X

hoftiam, vel fanguinem.,

Nam Sacramentum ex dictis

roducit effe&tum , quande prima pars hofti , vel fanguinis

xeglutita eft. . Rafío aufem,cur Sacramentur producar fuam

ratiam ex vi Sacramenti , quando prima pars eft deglutita ,

€ft , quia in eaeft totus Chriftus : Chriftus enim ita reperi-

tur in exiguaac in magna particula, Tum quia hoc Sacra-

mentum eft fignum practicum refe&tionis fpiritualis, quod

fignificat & fignificando efficit refc&ionem fpiritnalem ; cum

ergo prima particula fit Sacramentum Euchariftiz , & figni-

£* €9'weP — -- u

ficet refe&ionem fpiritualem , fequitur primam partem de-

'Tum

alutitam confexre grafciagm & refc-&ïonem fpiritualem.

quia

AMBECGE UCEARISTT'A...

L ossrara

66;

quia.ca

ufa perfetkt;pofita producictorum &:períe&tum fuum

effe&um in fubjecto , nifi aliunde adfitrepugnantia ; aut ni-

fi accipiat majorem virtutem agendi, aut (ubje&um melius

diípenatur: ergo Euchariftia producit totum (uum effe&um,

€o ipfo , quo fumpta eft , nec effc&um auget,, nifi fübjettum

melius dilponatur,. feu. nifi communicans a&us ferventio-

res eliciat , feque ad majorem egr

atiam praeparct , & difpo-

nat Tum quia fi non produce

retur totus effedusà prima

arte , fed fucceffivé augeretur per partes,

expediret gran-

diores hoítias recipere , eafque non ftatim

; fed interpofita

iora deglütire, quod noneftin ufu.

"Dicen

à

1

dum igitur eft.,

Effe&um Euchariftie produci deglutit

a prima parte per or-

dinem etiam ad reliquas partes.

"Nàm hoc Sacramentum

eft per modum unius refedionis & convivii. - & e(t unum

individuum Sacramentum , quod integratur

nor KU

?agte dgglq:?cqg ,þvcxfrüm euamex deglq;iqua,

-7 4 ASUS CCOLXX3UIL- no: .

Quid fi conting

"

:

i

d

at ut communicans [ inpeccáto mortali tunc fem-

pors , quo munducwolt aliquam partem hoffie , [ed At m elisiat.

ncium contritionis , auntequam veli.

qUAS partes mauducez ':.

$CT näqifimg

gratiam mnnducanda veliqaas 1 .«

!odos qnrntes ?

]i5

11$

R Bfr. Negatiwä.

Cum /Tenriquez & aliis contra Czy'etanum in

a

3: P. 9. 76. 4. 1, & alios , quorum fententiam probabilem

Fd,

exiftimat " alentía , eamque fequitur Suarez & inter alios

ti

Reginaldus lib. 29. num, 40. —

alio autem noffra eff ; Tum

D

quia totus effe&tus Sacramenti

producitur per fumptioriem

x

primz partis hoftize confecrat

& ; (ed communicans in fum-

m

ptione primz partis non erat fufficienter difpofitus ad reci-

J

piendum Sacramenti effe&tum ergo non recipit poftea effe-

e-

&um , quamvis fe difponar, antequam rel

iquas partes de-

tranímittat,

gh,l.tia,t : eafque ad ftomachum

Quamvis enim

£

)ià

illae

Qgggs

606

CASUS SACR AMENTALES

Qu

—

;-A

UOREUS pE R

þ. -

,

il fumptiones phyfice fint plures & di

ftin&z n

ihil

om

inus

untuna moraliter; per quam verus datur effe&us in prinía

deglutitione ; ficut effe&us baptifmi confertur in prima ab-

lutione.

Tum quia qui ind

1

& & facrilégé communicat;,

dicitur fibi judicium manduca

tl

, juxta illud Apoftoli ,' qui

indigné manducát &c. Par autem nom eft ; utquis pér ean-

dem refectionem & cibum pariat fibi judicium & 'gloriarri,

Quam ob rem Patres afferun

i

t Euchariftiam huic effe in-utif

E

lem, feu mortifctam.

müatu ! ranæ , mchus fe

Dices. Qui ddgl ui'tïtga particula :

difponit ad gratiam , recipit majoremgratiam , ut fupra in-

nui " Ergo etiam qui recipit particulam , in ftatu peccati

mortalis , recipit gratiam & effed&um Sacramenti,fi ad illum

f

fe di

particulae,-

ponit , . antgqugm dcglutitæ ölc,yc-:(orruptgï-(:mt tehquæ

[»

a

»

Refp. lllum,þ f-;ui' i!'ux(.'c;p,ta

hoftxæ parucula mehus Ie dx-

Íponit , non recipere majoremgratiam ex opere operato, ra-

tione Sacramenti , fed ex opere operantis , quatenus fcili-

cet per illud opus

*

in gwrat-ia elicitam , meretur gga*tiæ aug-

mentum.

Fateor tamen - q-üöid attinet ad fententiam 'Cajveta'lqli

eam effe valdé probabi-

,lemf

5

.

E

o

(

te

fe

t

f

CASUS

E

(SODE EUCHARISTI A.

605

p RE

[

.-:I—-*—-.—.

i^* TGASUS'CCCLXXXIV, '

Aliqui /bt gräzw Theologi arbitrati funt , poffe Laicum in ar-

ficulo tnoríis , quando non adeft alius , qui fibi Euchavifliam a4-

minifiret » fe dpfum commnunicare , vel alios. . Ita Valentia , Suarez "

Coninchus ; zz quorum feutentiam iuclinat Reginaldus

Alij.

ibo' 299 n—l» ;9*

fäææriwr,

AA TeCfÓ ?

X 7 Idetur , quod [ic. Ratio eff. ; Tum quia jüre folüm huma-

.no prohibitum eft Laico attingefe Fuchariftiam , cap.

per-venit de confecratione , difi, 2, jus autem humanum non vi-

detur in tali eventu obligare , fed potiüs videtur cedere era-

viori pracepto divino , quo fideles tenenturinarticulo mor-

tis communicare,

Tum quia olim permiffum fuit fideli-

bus fecum deferre Euchariftiam fequenti die fumendam,

Immoó etiam permiffum fuit Laicis deferre Euchariftiam ad

infirmos tempore neceffitatis, tefte Enfebio 6. Hifforiarur,

cap. 36. ergo etiam lioc temporepermittendum videtur

; Ut

Laici in articulo mortis fibi Euchatiftiam adminiftrare

pof-

fint, ita Doctores citati,

Quos fequitur 7 zleitia To

". ,

difp. 6. q.

tibus.

l1o, pundo. 1. ad finem. his tamen non ob

ftan-

Eucb

Refp. Negati-ub, Yta. FTenriquez lib, 8. c. g4, V/ifloria de

À

ariflia.n. 89. Cbamerota de Euchariflía., cap. 9. dub. 3. I i-

vvaldus de Euchariffie Sacramento , de ufu

65 adminiftratione,

fi, 3, ubi refert $. "Thomam,

Paludanum , & S3lveflrum. — Ratío

tf 5 Tum quia non eft canta neceffitas Eüchariftiae fümen-

d& , ut.Laicus aut alius , qui non eft Sacerdos , vel fal-

