«irca impotentiam, c.1075.Nubens opifici, pofteà militi, &c. c.979.Contra-

tetico.

hens cum voto caflitatis, c. 957.Error in füb(tantia dirimit.c,9 29.Error con-

m

ditionis fervilis dirimit.c.9 40. Similequid.c. 94 r. Rapiens puellam pro alie,

OEl of«

«ui cum difpliceret,raptor ipfe ducit,c.9 42.Matrimonium ab ordinario prohi-

Düimd,

bitum,tamen declaratum validum,c,94 4, Promittensalteri matrimonium vi-

Ciitw,

vente copjuge, anvaleat? c,9 48, Secus de Adulteris.c.9 $0. Contrahentes fub

Qetriug

condicione turpi. c, TO 14. 10 ry, Matrimoniumcontradtum anteBaptiímum,

(

anhoc fufcepto fortiaturrationemSecramenti?c.rog.Contra&tum ad evaden-

fibus

dum animz periculum,c. 1076 Contraftum cum coaGtiene à parte rei in-

Jaliam c,

jufta, e, 108 1. Contra&tus guomodo celebrandus? c. 1039. Quzfl. r. &

lumti-

. Uxori affecenti jurató , fe &&é contraxiffe, an credendum ? c. r 104. Ma-

jendum!

&rimonii incertitudo denegat petitionem debiti,c. 10 17. 1618. In pericule

dhentium

mortis contrahens ad legitimandam prolem, c. 1070, Matrimonium con-

Prooree

tradtus cum Aana, cujus fororem, invincibiliter ignoransimpedimentum,

intespof*

eorrupit , &c, c. 852. Conjuxabfente conjuge oble&lat fe cogitatione copu-

modo Vi«

]e maricalis, c. 1064. Conjugatorum obligatio, c. 1037. Contrahentium

aj Con-

nomina libro parochiali infcribenda. c, 920. An parochus parochiano fuo

um diri-

poffit affittere dlibi matrimonium contrahenti? c. 45. Bené affi(tit ma-

yreimpte

trimoriio, five viri five mulieris fit parochus. c. 899. Anpuniti po(fint ex-

dilfolte

currentes & contrahentes in locis, ubi Tridentinum non eít receptum..

Áitimpe

€. 858. contractus, vulgo bet Janbjtteiip/ nondum e(t matrimonium

vaQumt

ratum, c. 844. Matrimonium Beatz Virginis cum Jofeph. c, 79 .

s t

|

l

Merfio infontem Baptifmalem an debeat eff: trína neceffatió? c, 10g. 109.

E Bonä

|

Metus gravis defcribitur. e, 683. 1074. lnvalidat matrimoniwm, c. 1033. &c,

vide Matrimonium metucontra&tum.

itimoni

reveltio

Milites in przlio contra in&deles cafi an (int Martyres?c, 2$52.

valort,

Miaifter Bapti(mi inneceffitate, c. 11 5. 152,156. 182,

vimont

— -^ Miniíter Sacramenti exiítens in peccato mortali, an conficiat Sacramen-

jimpale

tum? c, 19,$. &c. Non intendens facere , quod facit Ecclefia, c, 17. $. &c,

Miffa quo caíu interrumpenda? c, j9.Miffa auditio.c, 1185. 1186.

mus, At

mentorm

Monialis dubitans fe effa baptizatam , denuó baptizatur; an teneatur emittere

novam profe(fionem

T fed

Monft

poft alium Novitiatum? c, 230,

?

um di[i'

rautrum baptizanda? c, 199,

Mors conju

yentidte

gis per teftem juratum , an p*o certa habenda? c, 1038, peraliaindi-

le

cia. c, 1039.

| ]mpädi

rioti po

WM] — — Mortem üibi imprecari an liceat? c, 1202. Mottis articulus quó feten- -

dat? c, f2

horn/t

"

s m

$

Mu-

qo

IN D.E X

5 -

Parents

|

Mulieres quadam ; Viris. ad. féptenniums abfentibus; ineunc fecundas.

i

agptiaäg

1

Jten

c, 7780

pat

Mulfum an materiaconveniens:

Baptifmi ? c. $ 1.

TUf

Muaera contrajuflitiam exigens,.c, 120f ..

Qu

Muftum materia confecrarionis valida.e, 3 $ 6. &c,

,Pazocäusl

Mautilare feipfamianliceat? c. 1260; Quafft. 4, & f

aq

Matus ac furdus num baptizandus?. c,$ 7..

pei

Mutuum. €. 1146.

Aal.iu

V

N.

fu

Nomen fibiipíi inBaptifmo imponens. c;. 17 j's.

h(

Novitiatus an diffolvat fponfalia ? c. 666.. Novitiu

sirediensad:feculum;. poteft-

dC

j

ducere. aliam.. c. 667,.

à

!

O

li

l/i

e

&V

Obex in Baptifrnoquómodo:tollatut? c. 176.$

44 0 fächï, ;

gula

Obítetrix. baptizavit. in nomine Zabuli, c, 179..

Petit facrum chrifma ad partum:

;

10:

,. Ab obítetrice:

trin

facilitandum.. c.. 182, Obftetricum.obligatio, c, 94, 151

-

baptizati: rebaptizantur, c, 187 ..

fite

attinus

Oleo Catechumenorum: ager inungitur. c. 46,.

Oleo fimplici confirmatus.c;2 ; ; Coliges 1..

-:CQg

Ordo, Ordinandi ,, &c,. An. Hermaphroditus capax ordinis

? c. f5 s. Requifitaim

at

eo, qui

ordinandus eft :: Sit. confirmatus ,. c, ; 67;. Actas canonica, €. f $ 6«

dic

Aetas: dübia,. c,. $ £ 9; Intentio; f9.

Attentio , c.. £ 60.. Jejunium..

lint

557

ContaCtus materiz, c, $64, $ 66»

c. f6r, Materia dubia; c..$62..562: $65.

g

Obligatio. ad. caflitatem, c. f6g; Oeftatio habiiós.

clericalis , &. corong,

I)

D

€.$69:.

s

,

5

del

P

$

Án

He,

[iru&usan Bené Daptizetur ?. 169:.

Psganusa formali Hzeretico in

Mrat

Panis dulciarius: ex. melle , facc

haro ,. aqua:rofacea; aut & fimili liquore confeäug,

Paþ

l

aut ex atborum;fru&tiBus pi

ftus; an- fit matería Euchatifti ? c..502. 203.

2X

304- 30j* Stc,. Panis.fermentatus:an. valeat: ad: confecrationem ?.c.. 303.;,

P AttInis n

302: 310«

Paren-

imS qmll

5

M.

r m ab ERE MIGKORUIR I PA

u

,cA;u UM SAC—AAMENTALIU

Hupkiaän,

ïi)-a;QQtes :honOränä-i; 11 ;-r. -Eorum potéítas quó íe extendat? c. 7 1. $. 1. & 2«

d]tem c,75. $. Unico. Infideles nolentes baptizari filiolum, c. 7 1.8. 1 &2.

Parentum à fide deficientium prolesan liceat vi retinere? c, 8 f , circa libero-

um conniibia, c, 751.757.nuni plus legare poffint, quamalteri? c. 1188«

'Quafl.7.

?Parochus :fit folicitus, an obitetrix fciat baptizare, c. 9 F.

Anpeccetper fimilem

mggligemïam"? c,I41,Simoniacé baptizans, c, 181, Tenetur parochiano

ipetenti dare licentiam alteri confitendi, c. 4 06. Àn poffitabfolvereuos in

.aliena Dizcefi? c. $o7. Abfens diecopulationis, c. 928. Parochus itineran-

tium quisnam:? c, j 17, Parochus contrahentium.-c, 794. 796. 797.7 98*

'799, Necdum facerdos, c, 800.801..809. 8 ro. Excommunicatus, fufpen-

füs, &c,/c. 802, 823. An talis poffit alteri facerdoti dare licentiam affi-

'ftendi? .c,.824, Antalis licentia poffit fübdelegari? c.:926, An licite affi-

ypodt

flat , antequam licentia innotuerit? c, 827, 929. Si extorta per vim vel me-

:tum. c, 829. Si.data animo fi&o, .c, 830, Si datàlicentià moriatur, c, 83 T.

Aliud de tali licentia. c,832. An alibi poffit affiftere? c/g45, Anlicitéa(fi-

flat in parochia fpon(x? c, 822, .An polfitaffifterematrimonio haretico?

:€, 82 1, Parochus alterius parochiani prolem baptizans. c,1577. Àn ffat irre-

gularis , &c,«. 3 ; g. Quando débeat intervenire matrimonio conditiona-

]pitum

to? c, 795, Peccat admittens plures Patrinos, c. 207. Ejus prefentia in-ma-

bltetrice:

trimonio qualis requiratnr? c-804.805. Parochianusdatà operaalibicon-

fitenstempore pafchali an bené? c. . 19,

-vl»?atri

nus.in Baptifmo, Patrinus illicité omittitur. c, 200, An femper contrahat

«cognationem? c, 201. Án peccetur, fine Patrino baptizare? c. 2025. Anli-

uificio

«ceat agere patriaum in locisacatholicis? c, 203. An plures patrini admitten-

I

:di? c. 204. An viri poffint fufciperefoemellas &c. c. 20g, Duo viri non pof-

jünium.

funt.admitti , fed vir.& feemina, c. 206, An (i plures, contrahant-omnes

4166

«€ognationemfpiritualem:? c. 208. 269.2 IO Patrini interfe noncontrahunt,

.C0r0no,

c€.211. An frater & foror fimul poffint effe patrini? c/eodem.Non bapti-

Zatus non poteft. agere patrinum, c, 212. Neque infans carens u(ü rationis,

intentionem.

c. 213.

Patrinus non habens

C. 214.

31j;

An

debeat

infantem

tenere .

aut

:geftare

manibus

»

*

c.

216.

An fit defignandus à parentibus ?. c, 217. An Patrini poffint effe

Haretici? c, 218. An excommunicati & infamesmoribus?c, 319 Anig-

norantes orationem Dominicam ,'&c c, 220, Anproprii parentes ? CA

anf!I'US,:'

Patrinus proprié non eft, qui affiftit , quando fupplentur caremonie, c

^»

"A ;c,!'

226. 2777. lenens erroneé, &c. c. 229.

C 303"

Patrinusin copfirmatione, Videconfitrmatio,

PPatris familias cura domefticorum circa Baptifmum, c,96,

Dyen-

i&

Tec-

d

1, N.7 va E X»

GAMMAmEm

Peccator in-periciilo;päicandi remanens, an abfolvendus ?c..$34. An poirigend:

[

f

Euchariftia ? c.. 46.1. 462. 463. 464.

b

Pollutie an impediat facram communionem? c. 454

Pote(Hat civilis an poffit cogere fubditorum filios ad Baptiftaum? c;7 , Potefta-.

Z

ff

te patriá. abuti, c, 64, 66. Poteítas Tutorum. Vide Tütor,.

tf

f

Przecepto duplici uno-a&u fatisfacere.c. 11505

Probabilitas. c, 1143; 11444 H f;

J

3

[ l

Raptus ii quo confifist?c. 942; 986.

Reliquiz & confecratis particulis à quo fümenda? c. 487. 488

f

Reflitutio c. 1170; Videfürtum..

Reus coram judice. c. 1189. r190; 1191, Reo concedendumr eft fpatiumcon-

fefionis & Communionis, c. 474. Etiamfi foret periculum elabendi, 47 .

Obflinate tamen non tenetur judex prorogare:tempus &füpplicium differ-

]

tg

t£. 476,.

[

ij

$

?

Sacerdes. Sacerdoti non cuilibet competit jus baptizandi,c.155;1 $6; Sacerdos fagus

N

ob

baptizavit,.c, 193, à fago baptizatus.. , 195, Ceccus an poffit coníecrare?

c. 232. Àn feipfum communicare? c, 386. An partem hoftie füz poffit

«

dare iafirmo?: c. eodem, chiragrà laborans: an. poffit Euciiariltiam admini-

LP

ftiare aliis. digitis; quàm pollice & indice?c, 392. Communicans feipfum

h

in infirmitate, . c, 401.402,403.404. An dé hoftia fuapoffirparticulam

W

dàre Communicaturo ? c..466. Sacerdote fub Miffa pereunte, amalius de-

li

beat füpplére? c, 494. 495. Sacerdos confécravit aquam ,.eamque furapfit ;

flà

poteftne dénovoconfecrare vinum, & non jejünus fumsere 'c,492, Excom-

4

municatus non nifi in extrema neceífirate poteft abfolvere , &c, c..g04.

l:

f0f Seneraliterapprobatus, c, grg, Excommunicatus, c, $ 20, Anpeíht

per feneflras abfolvere. lethaliter vulnératum.in

platea?:«. 536. An eum,.

qui nullum dàt fignum doloris? c, 5 37.

pc

Sacramentum füfcepturus an teneatur effe (Eatu inr gratize? c, r70. 6,8.

r

A

Sepeliendi an fintinlocoacro, qui inaQvali Baptiftmo mioriuatur; ; c, 232..

Sexusin Baptifio fi nondignofcatar , quonomine Baptizetur ? c, 238;

[:

Sponíalia, (ponfus, fponfa. Sponfalia hum valéant absque füfficienti rationris deli-

Req-

beratione?; c..48 1,.582. $83,. Contracla in fürore, ebrietate &c. c. 584«

dií

. Gantra&ta peraliuit;c. 587; Cumignorantia confangainitatis. c, $88. Cuar

[ueo

(

Q

.N

C ASU ïïM'v .SLA:C-R AMENTALIUAM,

ïrigend':

g&bq'-,- facdo , & mutvo (imul, e, 9. Per propinationem potüs. c, yo r

Priora derogant potterioribus, c« $92. Etiam juratis, c, $93, Etiam clam

initis, c, $94. Etiam annexam copulam habentibus, c,. j9j. Etiam poft

etela.

mortem unius, c. f96. PofE fponfalia contrahens ímpedimentum diri-

mens, c. £89. Si poít fponfalia contrala fuperveniat impedimentum fi-

militer dirimens, &c, c. 97. fi fuperveniat fornicatio unius, c. $98, f 99..

646.647. 649. 649 &c. Non folvuntur per utriusque fornicationem cum:

altero, c. 600. Ofzula, amplexus, &c, per fe non. contrahunt (pon(ilia,

e. 6or. Neque folvuntur , quando fponfus aliam ofculatur, c. 602, Ogpri-

mens vi, an teneatur ducere opprefam, c, 603, Si poft contra&ta (penília:

interveniat crimen occultum, c..604. Sponfalia Puberum per mutuuar

confenfum diffolubilia, c. 6og. Etiam juramento firmata, c. 606..Impube-

res renuntiare aequeunt fpon(alibus,.c.607,608, 609. Matrimonium con--

Uffreone

traCtum- cum una diffolvit fponfalia cum alia, c. €610, Etiam mutuo con-

fenfu diffolvantur contraCta. per modum voti,.c. 611, Conditione non:

Idi 47f.

ndife-

adimpletafunt invalida, c. 6 12. Si contra&ta (üb conditione tacita, c. 61 3.-

Solvuntur per fupervenientem difficultatem. c. 6 14. Etiam per füpervenien-

tem deformitatem fpon(z , e. 615. Etiam per morbum incurabilem, c. 616,

1mó.de fufpicione morbi incurabilis, c.625, Exciam per oris graveolentiam,

6.617, Etiam per mutationem , claudicationem, Ac. €, 618. Etiam pro--

fs

pter vitiofos habitus fponfi.c.619,Etiam ob graves inimicitias,c.640.Etiam

nfecrare?

ob graves diícordias inter parentes defpon(atorum,c.62;1.Btiam ob iofamiam..

g poflit

c 624, Etiamob fivitiam, c. 62 g. Etiam ob fupervenientem paupertatem, c,.

admini-

626,627.628,Non verópote(t refilire fponfus,poftquam carnaliter cognovit

sfeiplum

fponíam,.c. 623. Etiam poft recufatam à'parentibus dotem. c, 639, Quid (i.

"tieulam

uterque incidat in paupertatem ? 621. Quid fi fponfa reddatür ditior; pote-.

xds de-

ritne refilire? c. 620. An- ob exheredationem? c,632, An ob ineptitudi--

nem-ad officium: vel opificium? 633. Anoboccultum vitium?c. 634. Àn.

(mpft;

, EKCOrtI-

ex ratiohabili caufa füb(ecuta? c. 635.. An ob vitium cognitum ? c; 636..

Dubirans an contraxiffet ; (1 vitium pre(iviffet, c. 637. Àn ob raptum ?

( ). 04'

rl

e.638. An fponfalia folvantur per matrimonium cum alia invalidé contra--

Àpaim,

&ura? c, 640: Anfolvantüroblenginquam profeCtionem? c,.641.. Quid.

poít elapfum terminum? c. €42, Sponfilia habentia'impedimentum diri-

mens:contra&a füb'conditione; Si.Papa difpenfer. c. 643; Obteritá difpen--

n

Btione an alter refilire queat? 644, Anobomiffionem alicujus promi(fi ad--

je&i ? c, 645, An ob Hierefin; vel Apoffafiam ? c, 9 g2. An perdolüm dàn»-

i

tem.caüfam contraCtui c

» 6531 654. 655. la dubio , an fit füfficiens caufz

diffolvendi,

e o

6,656, An, fi. denuo- folvantur, íententia- judicis: Ecce--

fiaflici requiratur ?^ c, 657. Aun- fpon(: teneantur defeCtus. oc-

j 0s

«

Cultes; invicem: aperire:?. c, 658, An: contra&durus teneatue-

ig

gete-

T ND TX

/

24

lg

"Ti «

perditos mores corrïgere. autvitiumTuum mariifettar

€i $7

1. Quidi fpon-

!

"ao

fus religionem ingrediatur? c, 662.:663.:664. iPoft habitam «copulam

nequit religionem ingredi, c. &65. Religionem ingrediens poft contiacta

ioutant.

JutoriBt

fponfalia , & rurfus egrediens, an liberfit? (,666.:667. 668. D cfloratorin-

vità fpon(à religionem ample&ti nequit. c.(669..67 1. Secus,(i votum emi-

fit. c,/670, Polt .contra£&ta fponfalia emitteus votum (implex caftitatis.c

.

;

673.674.67$.676, Quid fi difpenfationem votiim

i

petravifi? [3 672, Plu-

ra de voto caftitaus, c. 680.734477 $4777*

E

*

Vinumdt

- — Sponfalia cland

[

ftina. c.750. Fi&

€conttra

&.c. 659. 660:66 1.738.779;

p s

740.744. Ex utrag; partefi&te promiiffa, c.798. 7 ,9/760. 761. In illegitima

— — Ó

etate. C 752,754.755.747. Conditionata, c. 75 2. Per literas, vel Procura-

torem, c. 747, Solvuntur fponfalia per füfceptionem Sacrorum ordinum,

m

c. 69 r. Et flatüs perfe&lioris, c.779, Sponflibus prioribus folutis, fponfus

non tenetur poflerioribus, &c, c..678. Contratta cumuna fponfalia per

a —

contractum mattimonii folvuntur, :manentque;fo!uta,retiam,,corjque,mor-

tuá, c. 679, Habentia impedimentum eex illicita copula .cum forore fponfze

Un&tion

d!

!

prieris , c, 682. In quo gradu.confanguinitatis fint invalida? c,733. Veré

contraCta an obligent fub mortali? c, 757. contraCta cum ignorantia obliga-

d

tionis, c. 765, Pluribus (imul promiffa. c,768, ContraCta inter catholicum

—

& acatholicam an fint valida? c, 85 . Anlicita? c, 836, Anopusdifpen(a-

J

-H

tione? c. 837,838. Contrahens cum foemina mal fidei & famz,an tenea-

tur eam ducere? c,738.739. Contrahens cum corrupta , putans effe vir-

-

ginem ? c,782, Dubium de contra&tu. €.742. &c, Dubium deanimo ob-

-]

ligandi. c, 783. Dubium deu(u rationis. c. 78 4. Dubium de etatelegitima,

Ws

c, 785. 785.787. Pater promi(it Cajo unam & filiabus, quarum unam Ca-

jus interim corrumpit, c.745. Vir divesingravimorbo foemina fibi infer-

vienti promittit matrimonium, illà tacente, c 746,

E-S

— — (ponfalia de prefenti. c..943. An fponfilibus poffit certus prafigitermii-

— -

nusad matricaonisc con,t;rah,endum,'?c,ij.

Stuprum. 1 160. 11 61, Gtc,

— -

Supetioris pracepum. c, 1157.

Subfidium charitativum. c, 1203, 1204,

- — [

-- ]

TO

--

--l

Teflamentum, c. 1188. Quaft. 2, Quinam teflari poffint, qui non? ibid,

Vobntasf

ugít. 4.

'Teftimonium falfum? c, 1164,

Ti-

CAÁASUUM S$ACRAMENTALIU2.

'Títulus: coloratus i confffïfärio;, EL

Copulitg

"Fortuia, c. 115j

"'ributum. c. 1203; 12045

cOntradla

Ard£or -

"Tütorum: poteftas limitata;. c. 77 $. 2

Tutorpro gugilid ccintfaïigns;.c. ;87,

1

'üt emi

t

I'ta t &t

V.

&7' D

Vinuman materia Baptifmi effe poffit ? c. .; rÍs

'7'&2*77?31

qug' [m

um

. vinum. materia Eucharilia. c; 349. &c--

|Brocune

— vinum:dolio inclufuman confecrabile, c. 3 355

Ordinum,

—

- vinummiraculofé produ&tum an fit materia ?. c, 36 ,.

s ponfüs

— vinum:album, an: rubrum fit; nontefert. c, 362.-

lia pet

LA-ET

—. vinum:congelatum an fit materia? c,.363. 364«

lgemore

du

Un&ionis Sacramentum:. Àn valeat ihtol&Oïcatechum'enowm:?f €; f46.-

3. V

EEMEU vai'eat'i"n*-*oleog;cuiämägnaïniixcioo!eiinon Ben'eai&i:accefïï't?* 6,f47-

iadbipte

— — Forma Unlionis; in. kEi;clefiäxs Mediolanenfi , an: vqleatfï in Franconia ?

tholicum

dipenl-

G f48-

; — Ertor ín forma un&ionis, c; f49;.

n tene«

: de vit«

— Quibusnamr pueris debeat conferri? e, H-O?;:?

ímoob-

— Anproditori infüdefnadaGlo ? c, 5 41,.

vitimi,

— Àn judao recens baptizato ?. €, f4kzr.'*.

um a

— . An valdé fenibus?: €. $43-

brinere

— Aniteratiitreadem infirmitate ? c. £44»-

j

— . An: puerpetis? c. $4 f

— Un&io unius fenfüs temporeneceffitatis, c; j £O:-

— Qusenam peccataejus virtuteremittantur LrCI

— In&tma: extra:articulum mortis petitungi,an bene 5eg£a

— Renuensungi obmotiva foperftitioa.c, j 7 3,.

— Und&ionem negligens arrpeccet ? c, 5$ 4«

SETPLENEIL. m

—. Un£ctionis: efficacia,, €, 553: $54

Voluntas füfcipiendi fcramentum qualis effs debeat ?s,.169:.

"

— - volüntas:ultima,c; 1188; Quaft, , &c-

Vor

T*

P

INDEX

Votumà cafü 11 16, Usquead cafum 11 4 I. inclü'h&r"e,

— — votum Baptifmi explicitum & implicitum, c. 172,

N

Uterus matris an diffecandus , u fübveniat

uc infanti? c, 235 2844

Uva füccusanlicité confecrabilis? c. 365.

——

Z

Zwringlianorum Baptifmus, c.58.

E

N

v2

E

»

4f

)

f

GL

^

l

*»

E

Di

EL

WX

j

lï

d.

ä

!

Ti

ï'l

o

du

|

5

Ae

M

S

2

m

Y

j

li

"

E

-

4j

IN

fi

z

pUM

m 2

xX Ev ir

u

t

t

l')

(f

Cu

D

-N

-SANGTISSIMI D. N. DOMINI

CL

IENN TIS

: ^

Diuina Prouidcntia

v

Damnatio quamplurium Propofitionum

excerptarum ex Lbro Gallico idiomate

impreflo, & in plures T omosdiftributo,

fubtitulo -- Le nouveau Teflament enFrancois , 4-

uec des reflexions morales fur chaque wverfet &c.. 4

Paris 1600.5 Ac aliter -- Abbregé de la morale de

J Euangile, des Aes des Apoflres, des Epiflres de S,

Paul,des Epifires Canomques, e de I Apocalypfe , ou

Penfees Chretiennes fur le Texte de ces Liures Sa-

crez &c, . Paris 16 [ D & 1604,

Cum prohibitione ejusdem Libri, & aliorum quo.

rumcumque in ejus defenfionem tam ha&e- -

nus cditorum ,. quàm in pofterum

edenaorum.

Juxta Exemþlar

ROMA , MDCC XIII.

aa äev

E

ag t

du

diiri

$

TM

LEMEN

sir 1

N j C

"

il d

3

x

(

J fl

EPISCOPUS

Teuft

Seruus Seruorum Dei,

fate«

s

D//-

Fniverfis ijrz]l;ifidelïäw fah)fem' E

,

&5 Apoflolicam Beneditliouem ,

ii

ET

NIGENITVS Dei filius pro noftra, & totius mm-

ept

N

t

di falute filius hominis fa&us , dum Difcipulos

ne;(

3

|

»

!

D

æ!

NI

m

S

fuos do&riná veritatis inftrueret,vniuerfamque

A

2

Qp

U

ï/

.Ecclefiam fuam in Apoftolis erudiret, praefentia

pun

X*

70

x

?gw

*

2

lüdi

M

a

Bs

us

d

)

difponens, & futura profpiciens, praeclaro, ac fa-

!loæi

;

iA

N

(2

: luberrimao documento Nos admonuit, ut atten-

d-efeu

-ä-

ital

falfis Prophetis , qui veniunt ad Nos in vefti-

[3t

£nentis Ouium ; quorum nomine potifIimuüm demonftran-

tur Magittri illi mendaces & in deceptione illufores , qui

hp

fpïend*-idä*

P2

pietatis fpecie praua dogmata latenter infinuan-

po:

tes, intro

ducunt fe&as perditionis fub imagine San&itatis ;

iatr

iliàs incautis obrepant, quafi deponentes lupinam

ori

vtque fac

Etid.

pellem ,

& feíe Diuinee Legisfententijs , velut quibufdam

Ouium ve

Hleribus obuoluentes , Sanctarum Scripturarum,

tofid

Íim

adeóqué etiam ipfius noui Teftamenti verbis, quae multipli-

citer in füam aliorumque perditionem deprauant, nequiter

grei)

abutuntür t antiqui fcilicet, à quo progeniti fünt, mendacij

as

Parentis exemplo, ac magifterio edo&i, nullam omninó ef-

vim,

fe ad fallendum expeditiorem viam, quàm vt vbi nefarij er-

flï. j

roris fubintroducitur Fraudfglentig, 1b1 diu'in.orum verborum

h.

praetendatur axthoríta

P.

.

EE

.

S,.

Yt fa

iis Nos veré diuinis mont

&tisifnfïru&i,-vväiï primüm,non fine in-

tütiy.

ne

Quim

timá cordis no&ri ama.ri;ucfincgaccepimu;si, Librum que

H

3

Ms t

o 0 0

'daïn Gal*li»cb ïdi"oma't-e clim impreffum, & in 'p"lu:räes Tomos

diftributum, fub titulo —— Le Aouuean T eflament en Fyan-

cois, auec de veflexions morales fur chbaque cverfet &5c..— 4 Pa-

yi$ 16995 Aliter veroó — — Aóbrege de la morale de l' Euan-

gile, des AGes des ApofIres,des Epiffres de S. Paul, des Epiflves

Catoniques , e de I ZApocalypfe , ou.Penfees Cbretienaes jur le

Texte des ces Liaves Sacrez 65c.

A Paris 1693., &5 1694

tametfi aliàs à Nobis damnatum, ac reuera Catholicis veri-

tatibus prauarum do&rinarum mendacia multifariam per-

mifcentem, adhüc tamen tanquàm ab omni errore immu-

nem, à pluribus haberi, Chriftifidelium manibus paffim ob-

trudi, ac nonnullorum noua femper tentantium confilio,.&c

us mun-

operà ftudiosé nimis quaquauersum diffeminari, etiam lati-

Y cipulos

né redditum, vt perniciofze inftitutionis contagium, fi fieri

ramque

poffit, pertranfeat de gente in gentem, & de Regno ad po-

Yreentia

pulum alterum : verfutis huiufmodi fedu&tionibus,, atque

ito, acfo-

tallacijs creditum Nobis Dominicum Gregem in viam per-

utatten-

ditionis fenfim abduci fummopere dolvimus : adeóque Pa-

in vefti

ftoralis non minüs curz noftrae (timulis , quàm frequenti-

onftran-

bus Orthodoxe Fidei Zelatorum querelis , maximé veró

€omplurium Venerabilium Fratrum, praefertim Gallize Epif-

t5 QUi

nfiouan-

€oporum, literis , ac precibus excitati, glifcenti morbo, qui

XOus;

etiam aliquandó poffet in deteriora quaeque proruere, vali-

diori aliquo remedio obuiam ire decreuimus,

lapinam

ibuídam

Et quidem ad ipfam ingruentis mali caufam providae noftrae

confiderationis intuitum conuertentes, perfpicué novimus

[u H fum:

multipi

fummam huiufmodi Libri perniciem ideó potiffimüm pro-

gredi, & inualefcere, quód eadem intuslateat,& velut impro-

fieguter

mendtdi

ba faniés;nonnifi fe£to vlcere foras erumpat;cüm Liber ipfe

yniro df

primo afpeQu legentes fpecie quadam pietatisilliciat; mol-

liti enim funt fermones eius fuper oleum : fed ipfi funt ia-

d*

porat

cula , & quidem intento arcu ità ad nocendum parata,

vt fagittent in obfcuro re&tos corde.Nihil propterea oppor-

fie i

tunius, aut falubrius praeftari à Nobis poffe arbitrari fumus,

quàm fi fallacem Libri do&rinam generatim folummodó

1 qutm:*'

*2

àm

äxNobis

9 9 O

À

a

à Nobis ha&enüs indicatam , pluribus fingillatim ex eo ex-

cerptis Propofitionibus, diftin&ius, & apertius explicaremus,

Dis, t

atque vniuerfis Chrifti£idelibus noxia Zizaniorum femina &

Drop

medio Tritici, quo tegebantur, edu&a,velut ab oculos expo-

neremus,

Itá nimirüm denudatis , & quafi in propatulo

pofitis, non vno quidem , aut altero, fed plurimis, gravitfi-

miíque, tüm pridém damnatis, tüm etiam noué adinuentis

Q

erroribus, plané confidimus , benedicente Domino,fore vt

omnes tandem apertz iam , manifefteeque veritati cedere

compellantur.

?. ltji

Id ipfum maxime & re Catholica futurum, & fedandis praefer-

[

tim iín florentiffimo Gallie Regno exortis ingenio-

D

rum varié opinantium , jamque.in acerbiores fciffuras pro-

D

In

tendentium diffidijs apprímé proficuum:. Confcientiarum

4

líü

denique tranquillitati perutile , & propemodum neceffari-

fj

um, non modoó prafati Epifcopi, fed & ipfe in primis Cha-

D

riffimus in Chrifto Filius nofter Ludovicus Francorum Rex

À

Chriftianiffimus, cuius eximium in tuendà Catholice Fidei

tj

puritate , extirpandifque erroribus Zelum fatis laudare non

6. Defc

poffumus,fzpius Nobiseft conteftatus ; repetitis proptereà

illc

vere pijs , & Chriftiani(fimo Rege dignis officijs, atque ar-

tf

dentibus votisà Nobis efflagitans, ut inftanti animarum ne-

De

ceffitati prol

(an

leremus.

atà *qtlmntociüs Apoftolici c;nfurä Ipdicii- confu-

m

Hinc adfpirante Domino , eiufque cocleti ope confifi,

[17/

falutare opus feduló , diligenterque, ut rei magnitudo po-

(ue

ftulabat , aggreffi fumus ; ac plurimas ex praeditto Libro,

Y

iuxta fupra recenfitas refpeGtiue editiones , fidelitér extra-

L A

&as, & tüm Gallico, tàm Latino idiomate expreffas Propo-

£à

fitiones à compluribus in Sacrá Theologíà Magiftris, primó

De

quidem coram duobus ex Venerabilibus Fratribus nofítris

m

Sanctze Romanze Ecclefize Cardinalibis accuraté difcuti;dein-

dé vero coram Nobis, adhibito etiam aliorurn plurium Car-

nunq

[/7/]

dinalíum confilio, quàm maximá diligentiá, ac maturitate ,

T& Grj

tí Textu

—fingularum infuper Progoüticnum. cum ipfomet Lib

exactif-

b

((

B.

5

$3173

- exa&iffimé fa&a collatione, pluries iteratis Congregationi-

emus,

bus, expendi, & examinari mandauimus. Huiufmodi autem

mina

T2

Propolitiones funt, qua fequuntur, yidclicet «

: -

tl

Uid aliud remanet anime , que Deuä, a/tque* ipfius 9ra-

ravif-

fiam amrfit, nifi peccatum, 65 peccati confecutiones, fu-

entis

)

fos vt

perba pauperías, 69 fegnis indipentia, boc efl generalis

inp

otentia ad laborem, ad omtioneiïa, 65 ad omne o-

| edex

us bonum?

2. lefuChrifli gratia, principium efficax boni curufcumque generis,

prafer

neceffaria eff ad omne opus bonum 5 ab[que illa , non folum

fgenio

nibil fit, fed nec fieri poteff..-

I5 pro

Dtiarum

3. In vanum Domine precipis, fi £u ipfe non das quod precipis.

4, 4à Domine ; Ornia po[fibilia [unt ei, cui omnia po[fibilia fa-

eceffari-

cis, eadem operando in illo,

ais Cha-

j« Quando Deus non emollit cor. per interiorem -vntlionem gra-

um N

Lie fue, exbortationes, &5 gratie exteriores non i

tzjïruiynt,

« Fidel

nifi ad illud magis obdurandum.

hite non

6. Dejcrimen inter Foedus Iudaicum, &5 Chriflianum eff, quod in

opterei

illo Deus exigit fugam peccati , 65 implementum legis a pec-

us x*

catore , velinquendo illum in fua impotentia : in iflo everóà

rüti fie

N

-cando

Deus Peccatori dat. , quod iubet ,. illum fua gratía purifi-

7- Que ulilitas pro bomine in -veteri federe, in quo Deus illum.

confifi

reliquit eius proprie infirmitati , imponendo ipfi [uam legem?

tudo po-

Que "vero [elicitas non eft admitti ad faedus,

m quo Deu»s nof

0 Libï01

bis donat, quod petit à nobis ?

ire

$. JVos non pertinemus ad nouum fa

dus, nifi in quantum p)zrtici-

; Dpo-

pet fumus ipfius nocve gratise, que operatur in nobis id, quod

j prim?

Deus nobis precipit.

9. Gratia Clhri[li ef gratia.

fuprema , fin& qua confteri Chriftum

youdtt-

Tüus.

"munquam pofumws , 65 cum qua nunquam illum abnega-

u Cat

qtitatt

Io. Gratia e[t operatio manus Omnipot etitis Dei, quam nibiime

pedire pote[t, aut vetardare,

»ïïTeX,m

euam-

3

11.Gya4-

6

asss ts

ILI,. Gratia non eff aliizd,quäm «voluntas Om

li

tis, 65 facientis, quod iubet.

3ipbtentü kDez', juben-

n

ii

lll

12, Quando Deus «vult [aluare animam ,^ quocumque tempore ,

(

" quocumque . loco efeäw indubitabilis fequitur cvoluntatem

0

€?,

4j Dt

13. Quando Deus «vult animam [alvam facere,65 eam tangz't in-

gfll

feriori

D

it.

gmtie Jue manu , nu(la voluntas bumana ei vefi-

U

14. Quantumcumque vemolus à falute fit Peccator obflinatus. ,

quando lefus fe ei cvidendum ekbibet lumine falutari [ue

/h

gratie,

Q,

iil

Salvatorem fuum.

portet, ut fe dedat, accurrat, fefe bumiliet,-äs* adoret

3

N

1s, Quando Deus mandalum fuu

m, 65 fuam eternam /ocuiionem

yyl

3. N

comitatur untiione fii Spivitus , G5 interiori Ui gratie Jue,

:

operatur illa in corde obedientiam, quam petit.

"uN

16. IVulle funt illecebre , que non cedant illecebris gratiz, quia

a

28

nibil vefiflit Omnipotenti.

It

17. Gralía efl vox illa Patris, que

bominer interitts docet, ac eo$

2$E.9Cw

«venire facit ad lefum Chriflum; quicumque ad eum non «ve-

j O'l

nil, poflquam audiuit «vocem exterio

rem .F ilii, nullatenüs eft

7

al

dotfus à Paíre.

; Di

18. Semen -verbi, quod manus Dei ivrioat, fe

;'npfr a]??rt fruäum

£0

fuum.

,

T

I9. Dei gratia nib

il aliud eff , quàm eius omnipoten:l «voluntas :

(f

Y

bec e[fl. idea ,

quam Deus tpfe nobis tradit in omnibus ]uj:

LT

Scripturis.

33

20. V'era gratie idea efl, quod Deus cvult fibi à nobis obediri, &5

J

obeditur ; imperat, 65 omnia fiuni

$ longz'bfur fauquam Domi-

nus, 65 omnia fibi [ubmiffa funt,

[

21, Gratia lefu Chriffi eft ovatia fortis, potens fuprema, inuinci-

fj

bilis, utpote que e[f operatio -voluntatis Omaipotentis , — fe-

$4

quela, 65 imitatio

operationis Dei incarnantis, & refufcitau-

3f

tis Filium fuum.

-

f

22. Concordia omnipotentis operationis Dei in corde hominis,cum

46 D;

libero ipfius svolun£atis confenfu, demonffratur illicó nobis, ia

&

— dn-

nb

7

?i; iuben.

Incarnatione, ueluti in fonte, atque drchetypo omnium*al'izz-

rum operationum mi

UITE

Jericordizs, 65 ovatie, que omnes ità gra-

7177

tuite, atque ita dependenkes 4

*

:

Deo funt , ficuf ipfa originalis

operaítio,

23.

Deus ipfe nobis ideam tvadi

dif omni/)oientif operationis fue

ng)'t h

gratia, eam fionificans per illam,qua Creatuyas,

N ïf/i.

ducit, 65 mortuis rveddit citam.

é Ribilo pro-

-

24. lufla idea, quam Centurio babet de Omuipotentia Dei, &5 Zefi

C brifli, in [anandis Corporibus folo motu fue vvoluntatis,

eft

Muüri fue

1m4g0 idee, que baberi debet de omn

ipotenita fiwe gratie in

5 adonit

fanandis animabus à cupiditate.

25. Deus illuminat animam, 65 eam

Janat equ? ac corpus

CUÍTOtM

«voluntate 5 tubef, &5 zpfi optemperatur.

fola fua

diie J

26. Nulle dantur gratie,nifi per Fidem,

.27. Fides efl prima oratia, 65 fons omnium aliavum,

fie, quit

28. Prima graíia, quam Deus conce

dit Peccatori, efl peccatorum

remil[lo.

í

(l dC 00f

29. Extra Ecclefiam uulla conceditur gratia, -

1f 'Ut-

3o. Omnes,quos Deus -vult

Allibiliter.

fakvare per Cbriftum, [alvantur in-

fettys ef

31. Defideria Chr

iff

JH femper babent fuum effedums pacem intimo

(rudm.

cordium inferí, quando eis illam optat,

32. Jefus Chriflus fe morti tradidit ad liberandum

pro femper fuo

yluntay

fanguine Primogenitos id eft Eledos,

minaforis,

de manu inpeli exter-

V fqi;

/

33. Prob quantum oportet bonis terrenis, &5 fibimet

[2

Ji renuniciaf-

vii, &

Jtsad boc ut quis fiduciam babeat fibi, ut ità dica

", appropri-

t Dotr-

andi C briflum Lefum, eius amorem, mortem,

65 mpfleria,ut fa-

cit Sanus Paulus dicens ; Qui dilexit me,

jinc

éipfum pro me,

6 Íradidit feme-

lsJ

384. Gratia Adami non p

rbdu'eeht, nifi merita bumana,

[uj'c///lll-

35, Gratia Adami eft fequela creationis,

65 eral debita natum Ja-

n&, ey iníegra,

itissctit

36. Differentia e[fentialis inter

gratiam Adami , 65 flafus inuo-

nübi!i L

h.

cenie, ac gratägm Chrifliaham efl, quod primam unqäw-jäw

28

$

* -

j, Ohd

in propria peric;;æ;z' recæpijfät : dfla qeró tion vecipitur, tii; iü

Jl

li

qerfona Hefu Cbriffi vefufcrtat?, cui nos untti fumus.

aj

37. Gratia Adami, fantlificando illum in [emetipfo, evat illi pro-

iij

portionata : Gvata Cbriffiana nos fantdificaudo

/in, I ef u Cbri-

ffo, eft omnipotens, & digna Filio Det.

il de

puu

38. Peccator non efl liber , nifi ad malum , fne oratia Liberate-

ris.

[

bil babet Zuminis,

p lis

39. V'oluntas , quam gratia non precveuit , ni

Yoti

nifi ad aberrandum, ardoris, nifi ad fe precipitandum virium,

fo, F

nifi ad fe vvulnerandum ; Efl capax omnis mali , 65 incapax

1101

ad omne bonum.

*

49. Sinb gratia nibil amare p

o]jumu;, nifi ad noflram comdemna-

i. Fid

Lionem,

Cl

tiam taturalis, etiaim in Pbilofopbis Eth-

$2, O

4I. Onmnis cognitio Dei, e

m

ficis, non pote[I «venire, nifi à Deo, 65 fine gratia non produ-

p

€if, nifi prefumptionem, cvanitatem, & oppoliitionem ad ipfum

Deum, loco affetiuum adoraionis , gratitudinis , &5 amo-

$3.

IY

42. ;*,:ia grátia Chrifli veddit. bominem. aptum 44 Sacrificium

f4h

la

n

Ías.

Fide ; fine boc nibil , nifi impuritas , nibil , nifi indigui-

jf

43. Prim

.

n

D '&Jïeäus gratiz baptifmalis e(. facere , ^UÍ moriamur

$6n

'ecca

to 3 adeó ut [piritus, cor, fenfus non babeant plus vi-

Deu

£« pro peccaío, quam bomo.rmortuus babeak pro vebus /Mun-

3- oft

)n,

44 Nz on funt, nifi duo amores; unde volitiones, 65 atHiones om-

& ]

[4^

nes noftre nafcuntur ;; Amor Dei , qui omnia apif propter

30. Oa

Deum, quemque Deus remuneratur, &5 Amor, quo nos ipfos,

"7)

ac eMundum dilipimus, qui quod ad Deum veferendum eff ,uon

à S'(/ö

veferí, &y propter boc ipfum fit malus.

NÍO/

Ap. 4Amore Dei in eorde Peccatorum non amplius vegnante, nece-

6[ $ LM

fe

[j

eius corrumpat.

ft , uf i eo carnalis vegnet cupidz'ta; , onnesque atiiones

tf

h, "

46. Cupiditas, aut C

