difcipulis [uis dicens ad eos : accipite 65 comedite , boc eff corpus

meum ; deinde fübjunxit, boc facite in meam commemoraíione

"s

5439

tf]o""

witi fi

cüm ergo Chriftus non folüm praceperit confecrationem ,

vérum.etiam fumptionem fequitur, Euchariftiam non effe Sa-

lj fum

cramenrum ante fumptionem,

Refp..N egando. Euchariftiam. confiftere in toto eo , quod

;inEc-

Chri(tus.infütuit & praecepitfieri : nam Chriftus aliqua prae-

idhiadi-

(tendit

cepit fieri, qua conftat pertinere tantummodo ad Ritum,cz-

remoniam , velad ufum, Praeterea Cbriftus praecepit.in fum-

1 fb Ma

ptione Euchariftiz fieri commemorationem fui , & tamen

rifam

cdnüat, commemorationem Chrifti non fpe&are ad fub

ftan-

elie

tiam

$28

s

A Ra

IES

4

CASUS "SACRAMEN T

—

E

-T

qutiisein t

tiarh Eucharþi ff*iäe', ficuti etiam Chriftus pofti n&xtutlonem B.ä-

R.

piifmi praecepit Apoftolis, utproficifcerenturad omnés geri-

nem fpa

tes, eafque baptizarent, & tamen nullus affeveravit baptif-

(entialls

mum confftereinilla profe&ione. ita 77 alentialoc, cifato, ?

nicntef

Dices. 2. Sacramentum v, g. baptifmi effentialiter cofifi-

aafiadi

ftit in ufu , quatenus Chriftusilludinftituens ufüs eftvocabu-

lis : Que

lo denotante ufum , ut patet ex illis verbis, quo Sacramen-

ib x

tum iftud przcepit inquiens t Jocefe omnes pentes baptizantes

monjra

€05 &c. Atqui etiam Sacramentum Euchariftia inftituens ufus

EW

€ft vocabulo denotante ufum , tefte fcriptura, r, Corintb, rr.

Dit

ubi inftitutio Euchariftie ita refertur : Domini 7E]us, in qua

Áitet fun

nolfe tradebatur , accepit panem &5 gratias agens , fregit &5 dixik,

w E

accipite &5 manducate , boc eff corpus meum:; evgo &c.

tialiter

Refp. Baptifmum non ideo effentialiter confiftere in ufu ,

tunc C

quia Chriftus eum inftituens qualitercunque vfus eft vocabu-

quando

lo denotànte ufum , fed quia fic ufüs eft vocabulo denotante u-

fum , ut vel fecundüm fe vel in alio equivalentieffet effentia-

türprin

le formz facramentaliad denotandam & determinandam mà-

It

fübfge

teriam proximam 5 at veró vocabulum ufus denotans in in-

füitutione Euchariftiae non efteffentiale formae confecratio-

quam

tàmdi

nis, cum v. g. formà confecrandi panem, non nifi in his

At ii

effentialiter confiftat: 7Joc eff corpus meum : quare ly acci-

piteés manducateà Chrifto additum eftfolüm ad denotandum

C st

Yiti,

finem hu

forma.

jus Sacramcnci , non veró rationem :Ee'ntialem

qudar

[2

Dices, 2. Ypfe S, Tboma;: SäcramentUmE-uf.hari&iæ in ufü

t con

feu fumptione conftituere videtur. , dum 3. parí. q. 79. a.

$. in corp. ita loquitur : fJoc Sacramentum [umul eff Jacri-

fniter]

Orüm

jficium 65 Sacramentum ,

"féd rationem facrificii babek, inquan-

tum offertur , rationem autem Sacramenti in. quantum. fumitur,

fümit

du

Similia etiam habet eàdem quaff. 4:.7, ad 3. ubi ait ; S$um-

ptio pertinet ad vationem Sa

a

Vatur f

-cr&;üämü , fe*d oblatio pert?net ad ra-

pletur

"lionem facr(/ïcz'i.'

Di

Refp,

fetie

a R

DE EUCHARISTIA.

229

tioném bà

Jlnfle san

| Rejþ Quod Do&orAngelicus eatenus folüm velit,'fum ptio-

QV 'baptif.

mem fpe&are ad rationem Sacramenti , quatenusipía ratioef-

fentialis Sacramenti effc&tum fuum ponerenequit, nifi interve-

Cs o

v$

iter cetff.

niente fümptione, tanquam conditionefine qua non, nonautem

eotaby.

quafi ad ipfam fpc&et, ut formaliter aliqua ejus ratio cffentia-

Sattisem-

lis : Quemadmodum manducatio dicitur fpeGare ad rationem

Wpliz a

€ibi nutrientis, quatenus cibus absque interventu fumptionis

non praeftat effe&um nutritionis ;hocipf otamenipfi cibo vim

ituens ufüs

Corinth ,

nutriendiformaliter non confert, fed'ineo fupponit.

Dices. 3. Corpus & fanguis Chrifti non nifitunc Sacramenta-

tjun ia

of 77

liter funtfub fpeciebus Eucharifticis, quando a&tualiter fumun-

tur.

Ergo ante fumptionemSacramentum hoc non eft effen-

tialiter & intrinfecé perfe&um. — dInfecedens probatur,

Pro

te in ufir,

[ vocabu-

tunc Chriftus fuam praefentiam fub iisdem fpeciebus promifit;

notatite U«

quando fervatur praeceptum iftius Sacramenti ; Sed hocferva-

tur primüminfümptione. Ergo &c.

steflentia-

idam mé-

Refp, IVegando anfecedens, INam Chrifti corpus & fanguis

fub fpeciebus EucharifticisSacramentalem praefentiam habent,

tans init-

nfectatio

quamprinium verba confecrationis effentialiter complentur, &c

ni(t in his

tamdiu prafentiam iftam fervant, quamdiu di&ze fpecies ma-

r )u

nent integrze, "& quamdiu fubftantia panis'& vini, quae per

oranour

confecrationem definunt, potuiffet fub illis naturaliter confer-

vari 44 probationem dico, in inftitutione Fuchariftize duplex

éncialem

quodammodo

f

praeceptum impofitum fuiffe, unum de ritibus

tice inulü

ervandis in ejus confecratione ; alterum de Sacramenti hujus

qea

ut confecrati fumptione ; prius impletur, quámprimum fupra

i j

materíam debitam cum competenti intentio

nepraefcripta ver-

borum forma abfolvitur , pofterius,

dum Euchariftia à fidelibus

jj

fumitur ; Chriftus autem (a

j at

cramentalem fuicorporis & fangui-

tv o

nis pracfentiam promifit,

non primumpro tunc, quando obfer-

vatur feu impletur praece

vl d

ptum pofterius, fed (tatim quando im-

pletur illud prius,

Dices,

Corpus

& fanguis Chrifti tunc incipiunt effe (ub

Ípeciebus Euchatifti

R!fp.

cis , quando funt efficax fignum & cauía

XX

gratia

"

2

36

€ASUS sgcR.AME NTALES.

p d

uod col

ratieä nutritiva : Sed hoc funt non nifi in fumþtione ; Quia

u Bit

non nifi tunc efficaciter di&tam gratiam producunt,

Ergo &c,

.a cRefp. Diffinguendo majorem ; Tunc incipiunt effe fub fpecie-

qperté fig

Quicift

brs Eucharifticis, quando funt efficax fignum & caufa quafi in

a&u primo.

Concedo majorem. . uando funt efficax fignum

otusEuc

ndm

& caufa primüm ina&ufecundo , nego majorem, . At veró efhi-

fem, qu

cax fignum & caufa ejusdem gratiee in a&u primo ftatim (unt,

E

quàmprimum fupra materiam debitam forma facramentalis ab-

tícula &

folvitur, quia. ftatim pro tunc quantum eft ex fe omnimo-

dam vim. & aptitudinem habent ad gratiam illam

vunt; X

dam.

.fprlqdu?enf

fandi,

CASUS CCXCII,

Calf)inï&æ ;ut fuis p&rfuædcaüt, Sacramch;tüfri E'ucliaïr'iftiæ

Kennili

N

confiterein a&uali fufcep

tione , docent verbailla: F7oc ef cor-

"s

pusmeum , non fuilfe prolata ante aCionem manducandi, fedin-

ter manducandum.; idque colligi putant ex ferie verborum

*

AMaítb, 2.

6. ubi habetur : ZAccepit 7ESUS. Panem , &5 benedixit

difcipulis fuis &v ait, accipite &5 manducate, boc

ac fregit, deditque

E

e[t corpus teum,

Quazritur,inreGe? Ratiodubitandi efl ; Quod

jNiso

Chriftus verbacon

fecrationis, nonnifiin a&tuali fumptione pro-

t Euch

nuncíaverít; cum prius ju

fferit paném accipere & manducare,

W

acdemum hac juffione impläþäfubjunxeri! dicens : FToc e[f enim

tüiffet

eorpus meum.

Ergo &c.

cgtäm €

Refp Adcafum propofitum:

'ä:**r'areCalvïnifïas l?ati;oeji;« uia

Yinode

utreté ait Bellarminus & alii;non debet hicattendiferies verbo-

Unt, fUlQ

rum : Alioqui ex textu /arei 414. 65 accepto calice oratias apens

l, conm

dedit eis , & biberunt ex állo omnes z &5. ait illis, — H ic eft fanguis

qui nc

meus 65c.. Sequeretur, corpus & fanguinem Chrifti folüm effe

(

in hoc Sacramento.poft ufum : quod.ne ipfi quidem dixerint.

Sed folüm debet: attendi. figniticatio- -& . fenfus , quem. ex

conftanti Ecclefiae & Patrum ántiquiffimorum fen(u conftát

effe hunc, vit figiificeturChriftum,;dum panem adhuc manu te-

ixiffe ;.Hoc eft corpus:meum . &c

EE

Rerct ante diftributionem d

Quod

23f

DE BuCH fixfg;*-rm.

x; Q

Qlod goäürmatur ex verbis l:-tlcæ 22.&À

poftoli r. a? C'ozfz'nþtb.

180 Kt,

Quibus

i — Hic effcalix tiocvum T eflamentum in meo fanguine,

Ublpedie-

aper

té fighificatur, fanpuinem effein calice ante fümptionetn.2,

4 Quf in

Quia iftié verbis: H eceff 65c. Flic t/f, €5c.

conficiebatur cibus &

MA

potusEucharifticus ; ergo fuerünt prolata ante ufum & fumptio-

Vetà effi-

nem.3.Quia Chriftushocmot:vo fuosinvitabat ad manducatio-

iln (unt,

nem, quod cibus, quem manibus tenebat , effet corpus fuum:

ettalis d.

& ideó /Mattb. 26, .. exprefít additaeft ad formam calicis pat-

Omfimp»

ticula en/m. . Deinde Apoftoli fucceffive ex eodem calice bibe-

runt ; & tamen Chriftus verba confecrationis non protulit , nifi

producenf

fomel, Ex quibus patet refponfio ad rationem dubitandi,

CASUS. C-C,XCI'II.

charife

kemnitiü: &5 quidam alii H eretici docent;SacramentumEuchariffie

vt ef a.

conftflere im ufu non accepto pracis pro ip[g manducatione , et aM tone

x(((', fedit«

ibendi , féd etiam pro [umptione ip manus , benedtél ione,

'erorm

difiributione , im e- delatione ad agros,

atl

fraäïiorf: ,

- Quaritur, n redfe ?

ticafe, hat

Rejþ; : Nk afive, Ratio eft ; Quia nec poteft dici confiftere

f; Qd

in his omnibusdiftributive (alioqui enim effent pluraSacramen-

j0ne pro-

tà Euchariftiae) quod nullusdixerit, Nequein omnibus colle-

adtucate,

&ivé : Quia alioqui Chriftus fümens panem in manus non po-

r d m

tuiffet ver& dicere: Hoc eff corpus meum. — Quod poftremum

etiam evertit illam erroneam quorundam do&rinam ex Cal-

)gjhmiä j

vino defumptam ; Nempe hzc Chrifti verba : £oc eff corpius me-

esverbo-

um,fuiffe promifforia (üb conditione, impletionishujus praecep-

j u

t , comedite:& folüm fuiffe verificata pro tempore comeftionis,

[

qua& nondum erat, cum proferrentur : nam fi ita eft , neque

wcdle

Chriftus errö dicere pot

uit, boc eff , fed dicere de

3

bpit :

Áretiot

erit,

yem. 0

.L cont

M CO B

u

Ó K

Xxx2

CASUS

ngd

172

camm

CHS;ZIS:-SAP;R;'AMENTP'ALE&,. :

p

fospuonl

CASUS.CCXCI V.

yitas lts

uid dicendum de quibusdam; catholicis docentib

ub fümplio-.

dliqua

Ineus. intrinfezà. nd &acra

WBCHIMERO i

nem; cyfä aliquid pert,

Euchariflia ?

conau g

Refp. eorum.doGrinam non effe admittendam; - P"rdbatür':,,

udipen

i: Cunott

1, ex ConcilioT vid.feff v 3.pertotam,nbi aliquotiesafféritinhoc

Sacramento: contineri corpus Chrifti, etiam-ante ufum; hoc

SCOLOUS

cedentet:

Sacramentum. deferri: adegros ,. fervari: iri facrario , adorari,,

camsv/rLi

coli. &c.. probatur. 2. ex Cottilio. Florentitio quod. in Decreto:

Eugeni? docet, Sacerdotem verbis confecrationis conficere Eu-

Tucharil

vittuts Q

chariftiam; Ergo Euchariftiaipfa confecratione conficitur & per-

ficitur etiamanteufüm,. — Ergo ufusnon fpeGatad illam intrin-

lu

fece con[Hituendam.probatur.5. Euchariftia eft cibus fpiritulisani-

timo, €

material

mia &caufatgratiam per modum cibi, Atqui cibus habetratio--

nem cibrjamante fumptionem, Ergo& Eunchariftia;.

tilliaaute

&nonr a

Dices; Sumptio Euchariftize eft ceeremonia fenfibilis figni-

ficansgratiamquam caufat infallibiliter ex promiffione Chrifti..

Ro

Ergo eftSacramentum filtemab-Euchariftia diftinttum;

agn t

A

Refp. Diffinguendo: anteced, . Caufàt.gratiam: ut caufa mo--

ralis,. Vego:

lf

ralis, Concedo..

Ut.applica.tio,-ipüus:Sgctamenti » fivecaufamo-

:

[ gtf

Mj

Iuflas. 1. Chriftus dicit Joan

nis.. '6;..: Qm' "ä;;:;z-na'ucat meam car-

nem: 65 bibitmeum [anguinem,babet vitam;.concedo, . Exgo mandu-

pratiaeq

cationi promiffa e(t vita & gratia.. ...Dz/Fznguo confeq. Mandu-

! altoca

cationi: ut caufze promiffa eft.. /Vego, Ut applicationi caufze,.

M

Concedo;

ftumin]

Av m

Inffas. 2 Ynaliis Sacramentis applicatio materize & formze

Dite

Sacramenti ingreditur intrinfecé Sacramentum & illi promiffa

eftgratiautcaufze. v, g. in baptifmoipfi baptifmi formae & appli-

"s mita

In . extrema

Tratdar

cationi aquae promirtitur gratia,.

Concedo;

unétione non oleo j fed applicationi olei & un&iont promiffa

Reff

Ittur&

eftgratia. Comncedo, - Ergo non tantüm Euchariftize, fed. ejus

fump-

lpodf

DEÉ Errc"HAR'zs.TM;,

233

NN.

fümpt.i'on'iïut C

aufa promiffa eft gratia. — /Vepo confeg. Di;'fpa*-;

ritaseft ;; QuiainreliquisSacramen

tis totaratioSacramenti eft:

Jinlio-

anfiens, norr auterm res permanens..

Unde non

mm

aliqua a&tio tr

eftmirum; quo

dínillisreperiatur applicatio intrinfece, quae fit

concaufa gratize & parsSacramenti,

Euchariftiaautem inftitu--

Prifatuy.

ta eft pe

r modumcibi nutrientis fpiritualiter juxta verba: Chrj-

éritwhoe

f

di : Caro mea-veré e[f cibus:

Unde ficutcibus eft res permanens,.

Ut Aot

& utta

lishabet adequatam virtutem: nutriendi aninam ante-

cedenteradfümptionem,.

Ifpa verófumptio eftconditioappli-

0, ddotari

cansvirtutem cibi nutritivam , ita fümptio cibi fpiritualis five

n Decreto,

nficere Eu«

Euchariftia. nonf;;?c&;.vi'rtus ,neque pars virtutis, fedapplicatio:

virtutis cibi.

;itur.&w-

m intrit

Inflas; 3.. Atunde hocconftat, quod in: confirmatione, bap-

titulisani

tifmo, extremaunGione &aliis facramentis applicatio &' ufus

materize facramentalis fit pars intrinfeca Sacramenti ; in Eucha-

abettatio

ziftia autemufus & fumptiofive applicatio fit: tantum: conditio

"

& non caufa gratiaefacramentalis..

ii g

ne Chrifti.

Refb.

Hoc conftat nobis ex u

fü & do&rinaEcclefize; quae

agnofcit totarh ratiorrem Sacramenti Euchariftici extra omnem

!

aif m

fumptioneme

infías. Ergo Sacramentum: Euchariftia: eft caufa moralis

aufemoe

gratize facramentalisficut alia Sacramenta.

at d

Refp. 1. Cüm hocSacramentum ipfunr au&torem & fontenv

gratiaecontineat,nihilrefert, fi ab ealegeSacramentorum quo-

?ftiaQidU«

Mandt

ad hoc excipias & dicascaufaregratiam phyficé..

Refp.z. Nontamemopuseftt hoc dicere, fedidici poteft,.Chri-

i du

ftumin hoc Sacramento exiftentemr gratiam caufare impetra-

zivé & meritorié pro illa gratia fuas preces & merita cíferendo,

t t

Dices. 2. Ergo fi Euchariftia poneretur in ftomacho homi-

yomitla

nis miraculofé ,. absque eo, quod intraret per os & mediante

cappl

manducatione, tamen caufaretgratiam,.

Ls

exttem

Re[ff. Tranfeat: fequela, | Sifciretreci

pieris;. qüiä' fecum age-

ronila

zetur & vellet recipere Sacramentum.

Vide Cardinalem Ze

fidejus

mptio

s collige , quod Aipfa« fu

famp-

Lugo difp. 1'.[8&; 7.1. 114, Ex didi

AXX 3

Sacrá-

474

CASUS SACR AMENTALES,.

[ nsienti

ls

Sacramenti Euchariftici nullatenus 'pcrtincat': ad complexxne;x-

tum intrinfecum hujusSacramenti; uti pertinere vult Aureolus;

álioe( ; quia Sacramentum hocinftitutum eft per modum ci-

Thonf

f

P!

bi & potüs

piritualis: Sumptio autem non potrcflf;äi.cri iptrinfe-

cum cibi aut potüs complementum.

7

Aecrefert, quod Euchariftia ordinetur ad nütritionem ani-

Ej

. fio CO

ta:& , nec haberi poffit nutritio fine fumptione? Quia inde tan-

tüm fequitur , quod fumptio fit conditio , fine qua . non

fm&lfm

haberetur effe&us hujus Sacramenti, Ita cibus corporalis ordi-

tG s.

natur ad nutritionem corporis, nec poteft hunc effe&tum habere

0i

nifi mediante intra fumptione ; & tameén hzecnon poteft dici de

ya bujus

sificatio

intrinfeco ejuscomplem

ento, fed tantüm conditio $ fmel qua ci-

busnon nutrit corpus, -

ts

Chtiti,

CASUS CCXCV, -

tasSacra

Tationém

W&Idenþs ldocet,- Sacramentum Euchariflie confiffere 1 folo Corpo-

nifiati

re C fanguine Chrifli ; [Deciebus pamis ci- vini folum

extrinfecà conmotatis. Ouaritur , Au

cii&y

reéfe?

NONE

L

*

a hoc Sacramentum d&bcf eiï'e

BDf

Efp. Negativve, Raíio eft

3

U-l

1/; g

. fenfibile,(altem fecundu

m

iab

iqu

am fui partem ; cüm commu-

Seyite

ne fitomnibus facramentis effe fignum fenfibile invifibilis gra-

tum Eu

tiz, Nec fatiseft dicere, quod fufficiepnter reddatur fenfibile

Q&) Ut j

perfpecies:Si enim hee fintextrinfecee Sacramento , non po-

prowi

teft hoc per illas reddiin fe fenfibile , quod tamen requiritur ad

eífe Sactamenti,

Cn

Adde quod Trid. feff. 13.cap, 1. &5 can. 3, &

id:qw(

Patres patfimdicant,in hocSacramento contineri corpus & fan-

Gbitty

guinem Chrifti : Quod tamen dici non poffet, fi hoc Sacramen-

fübfpec

tum nihil includeret preeter corpus & fanguinem Chrifti : cüm

Ex,

nihil proprié dici poffit contineriin feipío,

&torpo

tibus (

$ »«( 885

Ctpus(

Wmere |

j CASUS

FFitene,

DE EUCH AR13T1 A.

23f

mplemen

CASUS CCXCVI,

CAtrao]

^

modom d.

: TT bom

ijik quidam docent, Euchbarifliam confiflere in folis fpecz'e-b&:

( üntrinfe.

pasis ( wisi ut comuotantibus corp

"us e /æ'zfzguiwm

Onetig ini-

E/p.Negatiwä. Ratio efl ; Quia Speciebus etiam ficlfumptis,

1Nde a5

non convenit effe cibum animae, panem de coelo, habere vim

QU W«

fan&ificandi , verbis co

ordlisotdi-

tria &c..

tf

qfecratoriis confici, adorandas effe 1a-

um habere

Confirmatu

f. (Lx,ïa illa omnia funt ihtrinfe&ä"conï'[tïtuti-

teft dicide

va hujus Sacramenti , quibus ineít ex inftitutione Chrifti fig-

D qui de

nificatio & caufalitasSacramentalis: Sed fignificatio & caufali-

tas Sacramentalis Euchariftize ineít etiam cor

pori & fanguini

Chrifti

Ergo &c. Probatur minor,

oSignificatio & caufali-

tasSacramentalis Euchariftica ineft figno fenfibili, prout habet

rationém cibi & potüs, ut patet ; cüm ex inítitutione fua fit fio.

j!

D

M

nificativum & caufativum gratieeinftar alimenti?Sedin ratione

cibi & potüsconftituiturintrinfecé , per corpus & fanguinem

Chrifti: Unde dicitur oan. 6. Panis,quemego dabo , caro meg eft,

Et Juftinus;/Martyr in Apología 2. in fine : Floc alimentum apud

debcf effa

5105; inquit , vocatur Eucbariflia, quam infra dicit effec

4rnem 6G5

" (O(ue

fanguinem .Chrifli, . Deinde Trid, feff. 13,c. 2. fentit,

Sa cramen-

bilis grt-

tum Euchariftize effe cibum & potum , quià Chrift

oinftitutus

fenfibile

eft, ut nos fpiritualiter reficiat : adeóque effe fign

um fenübile

0 po-

proutincludens corpus& fanguinem Chrifti,

jititur 4

Confirmatur denique,

Quia Sacramenturn Euchariftize ef

. s

id, quodà Chrifto eftinftitutum, ut nos reficeret

per modum:

)USMH*

cibi & potüs: Sedcibus hic & potusfunt caro & fa

nguis Chrifti

(ramen

fubfpeciebus, utpatetex ha&tenusallatis. Ergo &

€,

[l« QUI

Ex didis colliges,Euchariftiam confittere in fpeciebus fimul

& corpore&fanguine Chrifti, ut partibusintrinfecé conftitgen-

tibus, Quod fi patres- fubinde - dicant, hoc Sacramentum effe

i

corpus Chrifti,veleffe corpus & fanguinem Chrifti, dicendi funt

fumere partem ptO toto, .. Quodnon eft infrequens in arte-

cAwä ï

fa dis

236

CASUS $ACR AMENT ALES

fattis five phyficis, five moralibus , utcum dicit

p habt

ur; Na'w.c g&

infado d

lignum : baptismus eff ablutio,

Unde non excluduntur fpecies à

Sacramento Euchariftico completé fumpto, fed illud denomi-

Quur

nantáparte magis praecipua,

non debx

Petes, aninifto aggregato ex fpeciebus & corporeChrifti

ftitutivo:

unum habeatfe per modum materiz, alterum per modum for-

fienti, f

haberen

mza, Rafio Jubitandi efl ,. quod Florentinum in Decreto de Sa-

cramentis dicat generatimSacramenta conftare materia & for-

Vn

tíaletn «

ma: non appareat autem, quid hic habeat fe permodum mate-

ride,quid permodum formze.

ao at

Refp, Neutrum hic proprié loquendo refpettu invicem haz

eficient

u

bere feper modum matertze, aut formze, fed utrumque habe-

re velut rationem -materie :refpe&tu figgificationis Sacra-

hujus

mentalis, nempe refe&tionis animae

extririf

peraugmentum gratia 3

qua fignificatio eft velutforma totius.

erpu(

Necreferí,quod cateraSacramenta praeterfignificationem

pitety

facramentalem habeant tànum per modum materiae; alterum

quami

per modum formee, nempeverba, quibus perficiuntur, Rafio

h

Cierum

enim difparitatis eff ,quod coeteraconfiftant in a&ione tranfeun-

te, videlicetinapplicatione materize & pronunciatione formae,

( &

Hoc autem confiftat in re permanente, videlicet in corpore

fum à

Chrifti & fpeciebus panis, quorum refpe&u neutrum invicem

viSec:

dici poteft, faltem proprié fe habere per modum materiz aut

tiamï

ecin

forme ; cüm neutrum refpe&u invicem habeat fe per modum

.

determinabilis, aut determinantis,

LU

AVeque obeft Florentinum : Quia ;non dicit,Sacramenta con-

ftare materia & forma, fed perfici, quód etiam verum eft de

Euchariftia: Fitenim ex pane & vino.tanquam materia, & vet-

Cttt)

bis confecrationistanquam forma; adeóque in fieri hujus habet

Vi

unum per.modum materize ,alterm per modumforma:Sicut

caetera Sacramenta,

Quia veró hoc Sacramentum non confi-

ftit utaliain ationetranfeunti, fed inre permanenti; Hinc fit, ut

in fa&o effe non reperiaturaliquid prater fignificationem Sa-

N

NU

cramentalem, quod habeat fe per modum formae : quia verba,

qua

g a

"DE EHCHARISTI A,

237

5Meyi; «

quze habuerunt fe inftar formae, dum fieret , defierunt ,dum eft

tUt [peCies à

infacto effe,

Jd GfOmi-

— Quamevis per verba confecrationis fiat hoc Sacramentum,

non debent tamen , nec. poffunt dici de intrinfeco ejus con-

ore Chrt

ftitutivo: alioqui enim non confifteret totaliter in re perma-

um for.

nenti, nec haberetur adequaté fa£ta confecratione,quia non

Cs de a.

E

haberentur amplius confecrationis verba.

ia s

F'erum quidem eft, quod hoc Sacramentum dicat effen-

CU qate«

tialem ordinem ad verba confecratoria ; fcd hic ordo non eft

ad illa ut partem intrinfecam Sácramenti , fed ut caufam ejus

Qvicem fee

efficienterh adeóque extrinfecam;

Quando autem Florentinum a

íL

1ghnat i&äy verba pro forma

iquehabe-

Xnis Sactt«

hujus Sacramenti,non eftintelligendum de formaintrinfeca, fed

um gritie

extrinfeca,cujus cvirfute ,ut ibidem loquitur , Subflantia panis in

uinem con-vertuntur,

corpus Cbrifli 65 fubftantia-vini in fan

Exquo

fitíortem

patet,verba confecra

&

uàm formalem,

torja potiusfpectare ad caufam cflïcicïn:em,

X

ts alterum

o A

Retlétamen dicuntur e

tíam forma extrinfeca refpe&u*fpe-

etratfeur

"cierum confecratarum , quia fpecies iftae ab illis ut forma qua-

dam extrinfeca denominantur confecratae.

ne forma,

Ita panis & vi-

(t Cotgote

-num ab eodem concilio dicuntur materia Euchariítiae, non 1n-

r fnvicem

trinfeca, cum fide certum fit, non remanere in ea fubftan-

Xerie aUt

tiam panis aut vini : fed extrinfeca & tranfiens , ex qua fcili-

ermodum

cet ii Corpus

E

& fanguincmighrþiüi convería fit hoc Sacramen-

tumx.

efta CU

CÁSUS CCXCVIL ..

rumeté

j u*

Cum fpecies panis 65 corpus Cbrifli fit Sacramentum

, )þecies

vini & [anguis Chrifi etiam [rt Saeramentum ; quaritur,an

ye:9icur

z VEnchariflia fub utraque [pecie ftt unicum fpecie

0n cofr^

.S'a:mmmmmï.þ

incfrut

'Efp. Etfi Euchariftia fub fpecie panis & Euchariftia fub fpe-

jonat d-

( V0

cie vini phyficé & materialiter fint duo Sacramenta fpecie

diffe-

qu£

*

y?,y'

CASUS SACRMMENTALES.

2368

susnsn

L n

ass

differentía: : Moraliftcr tamen & in rationeSa-cram'E'hti y t

int

mentalem

sfelbum

unum fpecie infima Sacramentum.. RafovfE ? Quia utraque ex

Sacrament

fi in(titutioneordinaturad unum & eundem finem , videli-

tur, 81

cet fpiritua'em refeQionem animze : ac proinde utráque ex

caret fine.

fuà inftitutione eft moraliter unum totale fignum unius to-

tilisrefe&tionis aníimas Et ficut ex cibo & potu corporali

fj & t

obftridbur

exurgit unica refe&tio corporalis; itaexhoc cibo &

E

potquiritua-

li,exurgit unicá refectio fpiritualis;

4

Sacramen

- : Etfi ergo phyficé loquendo; tot fint numero Sacramenta,.

cramea

quod'tumero:fpecies , vel; etiam partes.fpecierum: moraliter

Gumptil

tamen unum.numeroSacranrentum eft;quod per modumunius.

funptio ,

titmi of

proponitur & fumitur: Ratío efF 5 quia id ad unum finem

,fCi'

licet unam. rgfe.&ionerm fpiritualem: refertur..

CASUS CCXCVIIEL

: Qii

Qäæient:'* quando: nam: diever[e: fpecies fint; un

$

um:qxuli—p[lümz

AUMexo» SACYAIHEREA £

Efp.)

At

- Efp.Si diverfae fpecies: confecrat*æfi*.ve'þanis*',,:[ï've;-,. :vïn',iv?xcon-.;

chaita

fiderentur ut fumibiles diverfis: fumptionibus , funt.plu-

Chri a

ra numero: facramenta, &c fümprae: caufant: diverfas: numero

gratias, Si veró.accipiantur utfumibiles unica fumptione; non.

fio e «

Breerte

funt plura numero.Sacranrenta: , fed. unicum ;; & . fic. fumptae.

non operantur nifi unicanr numero gratiam. .. Dicendum eti-

Dustapti

am eft; effé unicum.numero totale Sacramentum , quando fu-.

Tiisquoc

ex rdit

mitur fub fpecie panis & fpecie vini z Quia ex utroque fit unica:

3

A Gs

ne,f..e,&io; fpiritualis;.

CASUS CCXCIX.

$u qz:

Qgærgntiï quottup

lix f fimptio: Eucliariftie ; quid.

we[poudemdam e'

Efp. Dicendum fümptionem Euchari(tize difvi'di in fpiritua--

B

R

Rb

üs E

lem: tantun facramentalem tantüm ;, fpiritualem & Sacra-

imentalem:

| UC apu

DE.E UCHARISTIA. þ

239

" —]

menti ,?th

menta*leni fimul. Spiritualis tantüm eft, quze fit per folum

T UtriQue ex

affe&um & defiderium internum 'fumendi Sacramentum.

1 j viddl-

Sacramentalis tantum eft, quando Sacramentum realiter fumi-

tur, fed absque fru&u propter

bicem, ut fi quis communi-

1 Uff/[ys t9.

catet fine confeffione & contritione exiftens in peccato morta-

nullo fe pecc

ato mortali

U porali

li, & tamen invincibiliter putaret ,

OCO fpiitua-

ob(tri&um effe, vel fi quis non'baptizatus

ibona fide accederet.

t

,quando reipía fumiturSa-

Sacramentalis & fpiritualis fimuleí

SIcrametta,

Cramentum cum fruétu sratiz.

ÜÜbitamen obferva , quod

: morjliter

- fumptio fpititualistantüám non eft

vera & propria Sacramenti

odumunits

fumptio , fed impropria & metaphorica, ficut defiderium bap-

ti(mi non eft revera baptismi fusceptio,

t finem, fcx

CASUS CCQ.

um de bomine mondum -*'f)ap«tïzatof; þ-e]h&e capax

Quid *a;ge;;z

J phra.

jfrutius Sacramtnti Busbarifiia ?

Efp. Non. Ratiofun

dament alis eff ; Quia baptismus eft janua

Sacramentorum, -

Item Sacramenta vivorum (quale eft Eu-

: vini COffe

Tunt. pl

chariftia) relidia fünt , ut ab Ecdefi& paftoribus Ovibus

Chrifti miniftrentur in falutem ; fed qui non eít baptizatus,

$: nUmera

noneft ovis Chrifti de grege vifibili & Paftoribus fubdito.

Hiofté; o

; Jumpte

Et certé etiamfi Ecclefia aliquando hoc Sacramentum infanti-

busbaptizatis impertierit,nunquam tamenlegimus catechume-

Wium eti«

gando fu-

nis quocunque in cafu impertiiffe, Ergofignum eft;Ecclefiam

ex traditione Apoftolorumaccepiffe , eos non effe capaces,

fit unict

CASUS CCCI,

Sed quid dicendum de infantibus &5 perpetuo amentibus äbaj—

dzatis ; funtne "Z

Ítegm hi capaces frucius Saeramenti

//

Eucharifíia ?

fpittut-

E-/þ.vlta Ratiíoefi ; Quiavetere Ecclefize ufu dabatur infanti-

bus Euchariftia in (ola fpecie vini , qui mos hodieque ad-

r'crae

Orientales catholicos populos perdurat,

ialef

huc apud -quosda;n

Non

Yyya

440

C ASUS SACRAMENTALESs,

Non eft autem credibile, Ántiquam Ec

clefiam in hab re erraí-

TI

fe, . Vide Cardinalem Ze Lugo difp.13.

^

Jedl. 2.

Que veró de

ticeo. p

infantibus dicuntur,

;

eadem de perpetuo amen

tibus inteltïigi

liciter

debent; namhiillis merito aequiparantur.

materia.

Dices. Ergo fi quis talis infans vel perpetuo amens cafü

vfaEcdt

ánv

entam hoftiam confecratam manducaret

tiam.

4

» acciperet gra-

crantis. f

7A

Refp. concedototum cum Cardinale de Lugo ,dif». rgseä 2.ff,

fit tt";tw

23. Ratio. eff ;Quiain hifce non requiritur intentio aut, volun-

páttis,

Á

tas ; cum haec fit. illis impoffibilis, fedfola Sacramenti r

3

ecep-

s

tio, ut ex opere operato gratiam facramenti accipiant..

I

Q use

CASUS CCCIL

parti

Querent? an /Materia Euc'b'ari/ïi.& , remoía

fcilicet &v tranfiens, fi-

myg dJA

"E HIALEY1A,E.

E

g

a fit Euchbarifl ia,

Jet paris tkitieeu: g

E/727 27

5

pitsdr

Ufiat , ff pauis alius confécretur :

C

Quid re[pondendum $.

quo,

Nofz. Materia Euchariftize duplex confiderari poteft : re-

Q

mota nimirum & proxima: materia Euchariítize remota elt, ex

qua Euchariftia conficitur, & quae in confeé&tione Euchariftiae

ámmutatur.& non permanet : materia proxima eft, ex qua re-

Q

manente proximé componitur Sacramentum Euchariftize per-

manens, NamfFuchariítiaà caeteris plerisque Sacramentis in

"

hoc differt, quodilla fint a&iones quaedam tranfeuntes, quanon

m

remanent : Euchariftia veró eft res permanens, & non tantüm

inufu quodam confiftens : ideó debet affignari materianon tan-

cenit

m

tüm ex qua fit,fed etiam ex quain effefuo permanenti componi-

Cheil

tur. Sicutergoin aliis Sacramentiseft duplex materia, proxi-

ma &remota;ita etiam híc, fed ordineinverfo : Namin aliis ma-

dot

(

teria remota eftres permanens, proxima eft ejus ufus, qui tran-

fit: hic veró remotatranfit, & proxima manet, fcilicet fpecies

tht

ribus

panis & vini.' Materia ergoremota hujüs facramenti eft tantüm

panis & vinum, uti probatur ex inftitutione Chrifti, 4 atth, 26

:

fecra

& guc;g.zz; his notatisad 'Wæüioncm in Cafu propofitam,

pm

Refh.

. MDE E*U*C*.PHXRISXTIA."

Z44

dC f€ emaf.

U& Yer de

Refp. Non poffe Euchariftiam confici ex alio pane quàm tri-

ticeo. probafur. 1. ex Florentino-in Decreto:de Sacramentis fim-

lOU Intel ig

pliciter dicente, Tertium eft Euchariftie Sacramentum , cujus

materia eft panis triticeus.Probatur. 2, extraditione & perpetuo

gincns Cf

ufu Ecclefia cum Latinze, tum Graecae; folum triticeum confe-

Vetet u-

crantis. probatur. 3. ex Rubricis Miffalis Romani £itulo de defetti-

bus : ubi expre(sé dicitur,non confici Sacramentum, fi panis non

1dhtg,

Ut No(un-

fit triticeus, probatur. 4.quia folus panis triticeus eft fimpliciter

—

lenti rece

panis, & alupancs, tanrüæ*iþäüä;dïefe&um adhibentu*t. Ex

1S

f

DL

D!

joCf. I. Intvæh'þddm efïþä-cer—lfe&ratïiöriem-, fi panís fit con-

fe&us ex radicibusarbortim, qualis corificiturin variis Americae

partibus : aut ex fruGibus arborum , ut glandibus, caítaneis,a-

irajn j

mygxdalis, nucibus &c. aut ex(eminibusleguminum, ut ex fabis,

pifis,lente &c.

Collices, 2. Nec valid& confecrari panem.confe&tum ex oriza,,

milio, avena, hordeo; aliis

'q.t;ïe g,fanis, quæ ;ertö non fum. triti-

potetste-

€ute

ota eft, ex

Achariftie

debeat effe

r qu rte

Bl Qtfæï*m[f qualis

je panis in materia -«Eacþnrz]fig -

"ii pete

- Quid ei refpondendum?

tnentis in

| ,fj E]þ dicendum , q'üöad' fit folus panis tríticeus , in conviviis

; qunon

". communiter ufitatus;qualis moralihominum judicio tantüm

n tanturm

cenfetur ille,qui eft confectus ex fatina triticea aquae naturaliad-

Von taf

mixtaacignecoQa. ItaDottores communiter, Rafíoeff ; quod

compont

Chri(tus confecraverit panem ufualem : ufualis autem di&to mo-

jj, proxi-

doconficiatur. Hinc

$

EE

saliis fnd-

Collige.Liba,plac

& ümïlïä* cónfeGa ex farina Vtrifïceaz

tj trar*

1mixta latteybutyro,melle, faccharo;4qua rofacea;aliisque liquo-

t fpttis

r antum

ribusab aqua fiaturalifpécie d'fferentibus non. poffe validé con-

fecrari : Nifi forté liqtiores 1fti admixti effent áquae tiaturaliin

e

l, 20,

m tunc illicitum fic confecra-

ID

! Pafvgqsuemfimts?: etfct tamen €tia

Yyy $

i lr

uj

E

.|

242

CASUS MC.R'Q&ME NTALES

——

p t

re : maxime extra cafum necelffitatis 1 Rat/o eff .. quia extra

hunc cafüm non lic

biam,

et ,m bacram entis .aähiþe—rg materiam du-

; Quil

0

pams,

;

Querenti an fil leg

ifima materiaEuchariflie ,f pan*äl *

- co;güc?æjzgx ./W/Z)'/? ] [eft;amlïdo..f

cie phyfica

fuftcicnte

| 1E]þ.'D*icendum effe illegitimam. . Raf meji,lea jamyäum

eiferc l

— differt à farina triticea, fi non fuübftantialiter , altem mo-

d

raliter & ufualiter : non ffit'enim ex tritico comminuto,nt fa-

rina; fed.ex albo li

preffo,

guore cgr.ams xrätïi,cgafs aqua .macferatis. €x-

qiií

OHUGASUS CCCV."

Quid dicendum de panedulciarioconfetlo,]cilicet cc('xt melle, «vel Ja-

" ps.]

cfe,uel aquarofaceasued aliofinli liquore, amtanta quanti-

dicant ioli

£Afe Ht nom amplius dicatur pauts ufaalis,fed dulcia-

qui t tti

vius, mutatoodore f fapore: eflue emateria fuf-

ficiens bbujus Saeramenii?

guïa-þþce:

R Bfp. Negatisve.Ratioef ; Tum quia non eft, nec appellatur

panis ufualis , nec eft confe&us ex aqua naturali,

Si veró

I'ï'ïllit&went

panis confe&us fit ex aqua naturali, & illi admnixta fit aqua ro-

facea vel butyrum, &c... . Videndum eft , an aqua rofacea, vel

alia res aquee permixta fit magnae quantitatis, ita ut zequet, vel

fuperet aquam naturalem, velanfit modice, & exiguae quan-

Mj

titatis.

Si eft modicae quantitatis , cenfetur adhuc materia

fiiensads

fufficiens , quiamodica quantitastrahitur ad naturam aliorum,

-Flortifityo

Si veró fit

qua concurrunt , & non deftruit rei naturam.

o frue fe

magnze quantitatis, non eft materia fufficiens; Quia ex hujus«

probatur,

modi admiftione refultat tertium quoddàm compofitum '

Qantis:

diftinctum pane ufualiIta Dïl'ltomas i 3.p.q.74.4.3.

CASUS

DEEUCHARISTIA: :

243

i * MPOI at

! qii &t

SCASUS CCCVI. .

thatetiam d-

diccndgng:ïde paffa: vel: pulte-. 65* ]ämä?)

b

u jïlnfnf'

us diffictens materia bujus Sacramcni i

T Ejþ Non;Ratio eff ; quia commrtnir nomine non. appellantur

vt

panis, & quamvis demus cum $ofo., paftam non differre fpe-

