a quandoque , cvel ratioplus [uadeal , infirimitas [iper-veniens, evel

et

fingulariter feftixvitas folemnis &yc. Ex lib. 4. difl, 12.part.2.2,2,

du

. 2. dicit ; Euchariflie frequens fumptio eff. bona, fi accedens evi-

ff

deat fv effe paratum. — $i vevo frigidum fe efe apnofcat , melius eft

ab[Linere , 65 Ji medio 10do fe babeat , mediocriter debef accedere.

[r]

Et ibidem ia corpore concludit : $i ergoqueritur , utrum ex-

p!

pediat frequentare alicui ?. dicendum ,.quod fi videat f2 effe in. ftatu

öh

Ecclefie primiticve , landandume[l quotidié communicare. — $7 au-

£em i [Laíu Eccldio finalis, utpote frigidum G5 'tardum, laudandum

efl , quod raró. 5 Siautem in medio , medio modo fe debet babere s

65 aliquando. debet ceffare , ut difcat vecvereri , aliquando. accedere ,

ut- inflammetur; amore ,..quia kali. bofpiti. debetur. bonor. , debe-

tur-&5 amor, . E£ éunc fecundüm.illam partem, fecundim quam vvi-

derit. melius, fe pro[picere , ad illam magis declinet : quod bomo foluna

experientia NB. difcit : Medius veró ftatus videtur ex mente

U

Bonaventurz ille, in quo verfamur. . Ex his omnibus.cum

u

P. de Rhodes bíc di[p, 1. queft..4, [e&h. 1. $. 4. concludo , pauciffi-

f

mosefie, quibus quotidiana comunio à prudente confeffaría

foi

n

»offit permitti ; pauciffimos , quibus hebdomadaria poffic

L

i

rohiberi ? nullum , cui menftrua non poffit confuli.

dud

1

poteft S, Francifcus de $ala

,

ione ad fvztam defyotaä

P». 20«- CQ 20& E

í

Q

CASUS CCCCLXXIL.

mel in pitatantüm communica'verit ; fz

ä)"gid]ifguü ergo fe

: ..aïtiæ—-

"eeitmé practpto iq'i"uz'iio T

R zfp.. Negatirué cum communiore

fententía ä*ptïxl-d*-Suä?;?z ;

tü

V afquez , 65 Cardinalem de Lugo difp. 16. fett. 2. . 27. contra

£t

anum

Vi

Bogq?veigf"urgm? Cajetanum , Ledefmam , V. iäokiam, Palud.

apud

ul

67f

VASMAES äïzz'cif;ämfffl A.* .

b

femel ia

oju

apz;a' S uareiïehf P. 69]2*33» qui putant fa tiseffe, vel

vita communicárt

gni;an.cä

j

fiat fatis.

*, u pricepto illidivino comm

u

H

W

Contra quosf

ipqäat:.yi; J(hua ex in!iiftütïone-Euchagriftia

2,

et cibus fpiritualisanimae j ergo ex natura fua fape fumen-

NI«

dus eft:ad retaurandas vires fpirituale&,! Ergo probabiliffi-

mum eft , Deum velle & praécipere, ut fapius f'umatur.

J

73

Probatur. 2. Chriftus obligationem illam reliquit. expli-

|W-

candam & determinandamíuz Ecclefia, —X Atqui Ecg.!.eüa pet

praxceptum fuum deterpiinat , utfzepiüs in vita fiat., fi illa fit

[l

! dii-

diuwmfa;,.»gempe— femelin annos fingulos. Ergo.

du

25 1:QGASUS CCCCLXXII.

Wt

obies e

TP

,;«-.

r

Quereii, u

3

e

o jl apifa commum'caanumäf x ut/iat :

he

D preeepto diuipa. [ai ?

!Tj«

n E]þ. HocDeum 1éliquiffe determinationi Ecclefiz & Pa Pco-

ilim

rum, aquibus debet populus illo cibo Spirituali pafci?

u

ündecongruumeft, utillitempus & frequentiam pro vario

ufu & circumftantiis populo praefcribant,qua determinatio-

"i

ne & prafcriptione fatta, jam fideles pro tali tempore non

j

foiàüm ex Ecclefiafti

Dïäg

CO , fed ex *dïvïqo præcepæ tengntür'fw

:

Legi

mere —Eu chariftiam,

0

CASUS' CC

CCLxXIY.

Qui4 fi Judex babeat Reum jam pioþïf?-ïaïroki*ä'elz'äum ad muor-

&

teneturne Reo: comcedere -

7 d.amimm,,ml "

.

X

x

femptus.

Cominunicandi ?

Efp. Affirmati-u? , p'er fe loquendo , præcffo periculo no-

R

tabilis damni comrmunis. - Rafío £f ; Fumquiapracep-

t£um communicandi obligatin articulo mortisex jure divino:

"" s

ergo pareft, ut judex concedat Reo tempus;quo valeat di-

u

20

vinum; praceptum adimplere. :.| Tum quia fic decernitur

13 difl. 2. & motu proprio Pij

g

Vc"ap.V t?nta » dift. 86. cap, qgæþtum,

uinti

^ 237

i

€76

| CASRUS $ACR AM ENJTALES

Quinti , edicb anno1569. ut téftatur Hem*iquk'ä;lib; $ -c,

te

in commentariolittera Z, Petrus Mavarrus lib.

£0l

: de reftitutione

cap. 3. . 22 5. Rodriquez in fummacap, 68. n. 1,

Reginaldus lib, a9.

La

n, 7o. $yFoe[le vverbo ucbariflia'y. quefito. s;

di

ditfo 8. & alii apud

Henriquez bco €it; contra Vavarrumin MM

anuali cap. 2 g : n.23.

Perez &aljos apud £7 euriquez loco citato,exiftimantes Judicem,

att

qui raticne confuetudinis in aliquibus locis- receptee , nón

«

concedit Réo tempus fumendae Eu

f:hariüiæ ,excu

fari

pcfïe-:ï

&i

peccato.

?

teí

' Sed quo

4 nos aferimus, verius efF ; utpatet tunre

iï'(rati*o'ni-

h

u

bus allatis.. - 'Tum 'qui Judex ex jure nature tenerur ediam

confulere bono privato, quantum re&a ratio di&tat & poftu-

la. Cümautem non poflit confüetudo contra jus naturze

fe

It

introduci, ficut neque poteft introduci contra jusdivinum,

fequitur Judicem non concedentem Reo tempus communi-

1

candi , non excufari perconfuetudinem, —Tumquia Clemen-

át

tina cum fecundum, de pcenitentia & remiffione pracfcribi-

D

tur Epifcopis ;ut pérexcommunicatio

,

"

,

em

[

;

ompellant v/]üdi-

ces ad concedendum reis przeditum tempus. ^

h

T

*

;

A

i

Z

d1

f

adic

&

..; .4;

équeobftat , quod

E

Pi

4

npr

11 Clementina foli

ü*g confef-

p

fionis meri

t1ora

t$ nam quod dicitur de peenitentia non de-

neganda,; dicendum etiám videturde Eüchariftia ex cap. quo4

in £e de penitentia 65 vemiffione. ita Gloffain di&ta CJemeniina.

BhopseuE i o MA rR

;

w s CA SDSSCCCLIMEY

p

$ eZ tä;zätüä' rie Judex veo tempis couimiunicandi concede rä';)ï þer)iäu .

fü

: lzfm þt 77

Reas eripiamï , vel a/ig

L [Zandz-

ii

lum gatiautur ?

R

Idl

x

Py xfoi Mflematiue

Ex

.atioeff ; quia Tadéx tenetur

g

uod e(t perfe:

z

perfeautemloquendo teneturco

2

nccdgte

tempus fumendz Euchariftiz;, uti probavimus. -

,

H

Ziimo fi reusniolueriti

ntratempus confuetum fi

BTTodice

ftiam ,

concciï;;m ,fe pz'æp;ar?rei acj;.;?on effionem & Euchari

-

téne-

DE EUCH AR15T14.

677

d nv

44

täneiür aliquam dilationem , e. g. duorum vel trium dierum

ftot

concedere, fi fperet fore, ut reus intraillud tempus poeniten-

i49,

tiam agat , nec fit periculum alicujus fcandali , vel alicujus

d

damni.

Aliquis privari pibfeü Sacramento Euchariftiz in

!

27

articulo mort

is adaliorumexemplum & correctionem: ficut

Wn

enim reus pr

ivari poteft pane corporali,ita etiam fpirituali ,

J(lti

do fattum effe , patetex Concilio Elibertino , ut

& itaaliquan

teftatur Repi

naldus loc.cií.m,

7e.Suarez di[p. 66. fet. 13. & Alii.

joni«

Ergo Jud

ex vi

detur excufandus; fi reo non concedat tempus

m

fumendz

Euchariftize in articulo mortis.

tl«

Refp. Non effeamplius in ufu, ut reus priveturEuchariftia,

Ul

fed p

otius contrarium in praxi fervari , fi Reus dedit fufficien-

1m,

temc

autionem , & debita doloris teftimonia , ut tradit £7en-

jii-

viquez lib. $, cap.

n£n.

ii

n .littelr*a' Z.Suarez é5 Jngiüaldzg locis

citatis.-

tibi-

ul

/"CASUS CCCCLXXVI,

-;

anjudex te.nm,tuf lïþemk & fftoÍes cvel

fp

Sed major. difficultas eft

920*

N

potius po[fít adjudicare

zi reum , cuti conceffit opportumam-, e [uffr-

cientem dilationem

ad peniteutiam, & communionem , [ed

n

rens noluit paniteutia G- FucharifHia Sa-

jf

cramentum fumere,

Efp. Poffe adiüdicare morti : nec ]üdi'cem teneri reum à

morte eripere, quamvis credatfore , ut reus in mortali

peccatomoriatur, Raf/oéffl ; quia dareturoccafio Reis non

(

fümendi Euchariftiam & poenitentiam , ut fe eriperent à

morte , ficque publica poteftas eluderetur, & magna feque-

lnr:.cntujr

incommoda in Republica,ita Yofss j. de Juffitia quaff.

'ld,

1. ait, 2, Regina

Idias loc, cit. . 71, fuevfic, prinia.

ete

j

(

Sipeqré

i

Q4433433

CASUS

ne

678

CASIIS SACR AMENTALES

fibe

CASUS CCCCLXXVIL

Querenti , utrum ali'quïu po[fit. fepius in die communicare

dpu

quid rejhoudendum ?

Il$;

lum

TO Efrondendum ef-nepatico? pet.fe loquendo. Rátio eff ;

"

quia

fi0f

R

& i cap. confuluiffi ,- de celebratione AMtiffarum , fancitum

eft,

fD

ne facerdos ia diecelebret ;fapiüs, aut communicet , e

XCE-

pta Nativitatis folemnitate

x

,aut privilegio , aut particulari

cafu , qualis cafus eft, fi

periculum fit , ut Sácramentum ve-

niat in, manushaereticorum, vel comburatur; &c, utbené ait

pl

f1

Kz

& alii,

igelus cverbo Etapb

mfzyfz'a 3.f 39'.-Goni1;cl'gu; q: 80 arí .I-;OI., ft. 3.

[

Ex quo patet

M

à fortieri, Lai;um non quïävfagpïüs in-,dig

Ccommunicare,.

Tm

à

.Ob

ferva £amen. x« Diem ,computmduiia effe à.media no-

jra

&

€ ufque ad mediam n

ottem fequentem , ut patet ex-ufu &

jiw

praxi.

[

finem,

Et ita vdoceg Suarez di[p. 69. fe& 4. concluf. s. ad

[f

Obferva, 2

; P'rïvilegïum ter goir;&)ünicandi in die Natf-

vitatis Domi

O

ni .e'gfgnjdi folumad cöfcöïan

t'es,-u; ipAfa-'do;et

ccmf'uezmio'T

i

XCASUS CCCCLXXVIIL.

[ea,

IN

i

j Qm'd» f quis querat , qu4 borá po[fit aliquis

COmmmIumicare ?

m

E

TÀ E fj. dicendum , poffe qualibet horà diei communicare:

quamvis enim Sacerdos non poffit poft meridiem celebra-

Tlai

re, ut infraoftendam, nihilominus poteft qualibet hóra diei

121

Euchariftiam adminiftrare , & alios ad communionem admit-

tere , modofufcipientes Euchariftiam fintjejuni, ^Ratio 4f ;

pat

quiacircahoc nulla extat prohibitio , ut tradit $5/veffer uer-

jün

bo Euchar

(ità

iflia terkio, quefito 14. ZAzozius r. parte. lib. 10, cap. 2 j.

j

Con

quefito. 8

Nam per ac-

Wa

Hoc iamen intelli gendum eft per fe Vloquendo.

cidens

E

DE EUCHARL1$T! A.

679

—

cidbns,ut ratione fcandali vitandi : Euchariftia non poteft qua-

libetdiei hora fumi,Quam ob rem extra neceffitatem non vi-

detur permittendum,utaliquisEuchariftiam fumatfub vefpe-

ris, vel intempefta nocte. Ratio eff ; Tum quia adeft pericu-

NT

lum fcandali , càmaliquis judicare poíTit , Eucharittiam dari

non jejuno.

Tum quia eft contra communem confuetudi-

eli,

CC*

nem,& praxinp. Ita Conincbusloc, citáto. -

larf

CASUS CCCCLXXIX,

)

at

! ()gæren,tiï, an /in communicante requimtwj j(junium 2

14

Efpondendum affirmati-vh, Probatur tum ex Ecclefiaftica con.

fuetudine, quze ab ipfis Apoftolis manavit, ^ Tum ex variis

1 die

Conciliis ,in quibusid precipitur:utin Carth

4

9. 3. Can, 19

Por

Tolet, 7. Can. 1. Conflant, feff. 13. S&Trid, feff. 14.

roó hujus

Q*

praecepti hanc rationem feu congruentiam tradit,

So A»u u'

fuk

flinus. Epifl. Y 18. placuif. Spiritui fautfo, uf in bonorem tanti Saz

7

cramenti prius ia Os Cbriffiani Dominicum corpus intraret ;

quam

ecteri cibi : nam ideo per univver[umorbem mos ifle [ey-vatur.

Val

Aeque huic praecepto obeft , ut objiciunt heeretici

,quod

ocet

Chriftus Euchariftiam porrexerit difcipulis füis poft e

fum Ag-

ni pafchalis , adeóque non jejunis : idetenim fecit ob fpecia-

lem rationem: ut fcilicet prius figuram, hoc eft, coenam pa.

fchalemimpleret ; quàm rem figuratam, hoc eft , Euchari-

ftiam inftitueret , intelliperentque difcipuli , coenae pafchali

jam fuccefhiffe Euchariftiam

;.ac proinde coenam illam non

rf

amplius ufurpandam,

Ceterim Jejonium ad Euchariftiam requifitum dc,betrefïä

]i

naturale , hoc eft, tale , ut

quis à media notte, feu hora ejus

dw

12.níhil prorfus fumpferit, vel per modum cibi,vel permodum

m

potüs,fub quo etiam intelligitur medicina.

Neque in hoc je-

JH

junio datur parvitas materiz,

g.

Unde quantulacun

ue quan-

titas (umpta per modum cibi aut potus impedit fu

mortali

'zy'

communionem.

Eft communis & certa.

Ad hoc autem;

t

utaliquid fumatur per modum cibi aut potu

5 ,triarequirun*

tur,

ilns

689

6A5U$ SACRAMENTALES

tur, r, Utabextrinfecoore fumatur, 2.

Utfd"egl'uvtiatüt,'v&'p&-r

Ó

auces demittatur, 3. lt perfe;

& non tantümper accidens

dedid

deglutiatur, Ethec tria requifi

£ula morali

ta habeanturpro aliqua re-

f qui

fent!

,qua ad-fvïn gqlpä cafus .p'g Fficpla,rgs gc'commoda-

dentt

r po- ati

tim (

CASÜS CCCCLXXX. .

datt

-

Qi:ærenti, quqle in commtunicante ve

quiratur jejuri:'um 1

quid dz'cmdzm ?

m

N

Ota.Jejunium etfe duplex, naturale & Eccledafticum. Pri-

hum violatut per quamcunq; cibi, potufq; fumptionem,

etiam per modum Meditinze.

Secundum aütem non violatur

Q

per quamcunque fumptionem , imà admittit unam refe&io-

nem , medicinas , &c. quo notato

Re[p. In communicante non fu

Hïci-t]eiunïüm' Eccle(faüi-

M

d

cum , fedrequiritur naturale, ita ut nihil planécibi,, aut po-

tüs ab Extrinfecofumatur. Unde& nocentius 12 [,in cap.ex

Ecdi

parte de celebratione /Miffarum prohibet ne ablutio calicis fu-

ial

matur à Sacerdoteiterum celebraturo , qua tamen ablutio

dtqi

non violaret Jejunium Ecclefiatticum. — Obligat autem prze-

$1

ceptum hoc jejunii füb mortali : nec excufat materiz parvi-

12 d

tas, .Quia materiahujus prohibitionis non eft proprié fum-

t

ptio cibi vel potüs, fedeft íumptio Euchariftize poít fumptio-

nem cibi aut potüs,

Quen

cum communi,

quod eft mggfni momenti , ut L'u'gq ait

Hinc colliges . Non violati hoc jejunium naturale ad com-

fore)

munionem neceffarium ab eo ,

qui accipit aliquid in os, &

yip

non deglutit.

VC fy

Collige. 2. Non violari ab eo, quideglutit lignum, vel ad-

teft

rumad occultandum , vel fimile aliq

uid , quod äþüomacho al«

K

terari & inftarcibi digeri non poteft, .

*

Collige 3. Non violari ab eo,

qui

lavando os; aquz gut-

tulam imprudeng demittit : quiah eft i.n'üa-r faliva.

- Collige,

DE EUCHARISTI A.

63t

üper

Ca[lz'ïe. 4. Nonetiam violari,, fi quid fanguinis & gingiva

dens

decidentis fimul cum faliva in ftomachum trajiciatur. Secus,

d re

An

fi quis f:

uinem fugeret ex fuo digito vulnerato. Idemcen-

ïoda.v

fent varii

á

e,

minutis quibufdam particulis pridiani cibi inter

dentes hzerentibus , fi fimul cum falivadeglutiantur, praefer-

tim fi id fiaat per inadvertentiam : fi enim fenfibiliter inci-

4

dant in linguam , exfpuendae funt,

Collizes, s. Necviolariab eo , qui refpirando attrahitfor-

té mufcam aut pulicem intra ventrem. "

n.Pïl-

CASUS CCCCLXXXT.

)Qf

Jhatut

| Querenti , quotiedo computandum [if. fempus illius jc*junii

o

Ad cesumiunionem mece[[Aris : quid dicem-

um ?

af

Efp. Computandum eft

fecundum diem Ecclefiafticum,

ideft, requiritur , ut communicaturus pro illo die more

Itpo-

Dies autem Eccle-

7

Ecclefiaftico computato nihil fumpferit,

is fü«

fiafticus computatur à media noctead mediam noGdem. Un-

jlutio

de qui à media no&te natalis Domini comediffet hora undeci-

p

ma illius no&is , poffet tamen , quantum eft ex ea parte, ho-

Dani

fütq»

ra duodecima ftatim fequente dicere Miffam & communíi«

Carc,

yptio.

Infias,

At Pontífex no&e natali jubet Cardinalem ali-

) ait

quem celebrare coram fe in facello ante mediam nottem,

Refpondent Aliqui Pontificem in eo caíu particulari difpen-

Cot

fare inlege jejunii,

lii veró cum Cardinale de Lugo loc. cit ; ft,

o &

B

$6, putant Pontificem pro illo loco anticiparediem natalem,

ut non incipiatà media noGe, fed unà horá ante, quod po-

V

teft, Quia reveta talis Cardinalis celebrat pro die natali &

wl-

reliquas duas Miffas illi deinde fubjungit,non aliter at-

que alius, qui poft mediam nottem cele-

gut-

bravit,

011120.

Rrr r

CASUS

682

€A5Us S(!(.?RAME'NTAL—ES

CASUS CCCCLXXXIL -

eli

Qui4 fi quis tranfatta media note deglutit aliquid Sacchari ,

Vs

& ore acceperat , frangitue

gmd velper

ÜSejunium ?

Do

Efp. ita. Ratio eff ; quia videtur illud fumere per modum

f0

cibi ; cüm illud vitali actione tranfmittat ad (tomachum,

doi

edendo, confequenter graviter peccat, fi fequenti mane ad

dià

Euchariftiam accedat , ur ait bené Suarez d

zjþ 68, k& 4. R/Odïi-

quez cap. 66 n. 3. & alii paffim,

*

L

Ex quo fequitur , eos, qui

vefperi Vadivitandam faucium

Q

raucedinem aliquid ori impofuerunt , non poffe fequenti die

communicare , nifi moralitercerti fint , fe nihiltranfadia me-

dia node deglutiv

;

iffe. ita Coninck- quefi, 8o, arí, à, num, 48.

IN

& alii,

Rel

/.CASUS CCCCLXXXIIL

qu

Quid (i Medicinam ore fumit , frangitne 7eju-

niunm naiumrale e

"

for

70

Efp. Affirmati-ub, Ratio efl ; quia vitali a&ione illam traji-

Di

cit ad ftomachum bibendo , vetedendo, confequenter non

Qqu

Soteft eo die Euchariftiam fumere. 1ta Do&tores paffim.

Non tamen frangit jejunium , qui aromata ori imponit,

i

eaque dentibus tenct ante fümptionem Euchariftia cauíà vi-

[47i

tandi noxii a

éris , modo nihilglutiat. 1ta Cornck. loc. Cif. a,

alii.

Secus dicendum eft, fi aliquid aromatum , aut

4.810 &

etiam

(acchari ftatim aut paulatim deglutiat, Ra/jo eff ; quia

tunc videtur fumere per modum cibi, cüm vitali atione

Qu

vransmittat ad ftomachum edendo.

r1

CASUS CCCCLXXXIV.

n

U

Quidam judicat ,neceffe effe , ub qui fufcepturus ff Eucbariftiam ,

dige[ferit cibum , Aut' po[T- ceuam dormierir.

MV

Reddà me?

conf

Utn

(

RE/p- N«qairve. Ratio eff ; T um quia hoc nullo jure caut

efr,

àber

683

t

*

,

DE EUCHARISTI A.

ePc Tum quia ali

quis poteft dici j ejütäqs à media no&ö,&uam-

vis cibum non digefferit.

Ex quo fequitur facer

dotem , 1qui*in vigilia Nativitatis

Jun

Domini pranfus eft , vel jentaculum fumpfit prope mediam

no&em , poffe poft mediam no&tem celebrare , quamvisnon

m,

dormierit, & cibum non digefferit.Nam dicitur jejunus à me-

lod

,'ozi

n

dia noce, ita Rodriquez c.2 49. de Miffa.n. 11«

CASUS CCCCLXXXV,

dum

ti die

Quid [i facerdos poff. fumptam ablutionem babet reliquias FIoftie

palft(a Affixis ;

j)ateffnq aovam Ablationem [umere , ut u-

Tre-

jusmodsveliquiae trajiciat ?

14

'; 3.. n. $,

Eþ.— Affirmativ

& ceum Sylveffro verbo Éuchariflia

. Reginaldo lib, 29. 1. 123. & aliis. Ratzo eff ; quia magis decet

Reliquias trájicere. per novas , & iteratas ablutiones,

Videantur etiam 7 alentia

uàm digitum in os ápponere.

£om. 4. di[p 6.q. 8. punlo. 3. verficulo Tertioetram, Emanuel $a.

cuerbo /Miffa.n. 36 Bartbolomens ab Angelo Dialogo 4, $.217. &

quj-

Dialogo $.$. 597.65$98. 1dem dicendum ett, fi particulaali-

$

qua adhaefitcalici, Ut inquiunt DoGores citati,

. AVeque ob[lat dicere,iftum noneffe jejunum: ob preece-

Taniz,

dentem ablutionem. Namre

putatur unica aGio, quam fa-

N?W'.I-

A

cerdos jejunus inchoavit.

^CASUS CCCCLXXXVI.

a

U

tore

Qui fi quis poft. famptam ablutionem, aut-poft jam ibi didas ora-

f105165 alägzgqnï Hoflia particulam, reperit im patena ; petejo-

&e eam flatim [umere ?

1

R. Elv. Affirmaticé, Ratio eff ; quia totailla a&tio reputatur

unus actus, una perfe&a (acrificii confuniptio, unum con-

fl »

vivium, & ita ufu receptum eft, etiam apud viros timoratae

confcientiz , quod etiam procedit non folum fi particula Ho-

ftize fit parva & exigua , verümetiam , fi grandiufcula fit, &

(tut

ab eodem facerdote confecrata, & oblata in illa Miffa : Cuüm

enim

Rrrra

$84

CASUS SACRAMENTALES$

Bezvorsseyegtongedm

enim fit pars illius facrificii, ad illius confam

ptionem pertinet.

ita Suarez. difp. 68. fedd. 6. Repinaldus lib. 29,

^

n« 323 Rodriquez, c,

66.de communione, n. 1. 2. & alii,

Q

Secus dicendum eft , quando magna inte-rceü'it mora

interfumptionem ablutionis, & fümptionem hujufmodi Re-

5

liquiarum , ut accidit , quando facerdos jam recetlit ab altari;

u

tunc enim non poteft reliquias fumere

Jucior

& non reputetur unica a&tio.

; cüm non fit iejunufs-,

indio

CASUS CCCCLXXXVII

Het

Quz'd' fi facer.

dos flatim poteft 7Miffe facrificium multo tempor& fe

guinj

detimuit in diffenfanda Euchariflia, ej communicanda aliis :

goteftine ex tunc vala purtficare , &i veliquias

Jmmere ?

Efp. Affirmativvé, i reliquiae fuerunt confecratze in eo fa2

Nf

crificio, Rafio eff ; quiacenfetur una a&io moralis, ita £7e-

D

riquez lib, g. c. 30. num. 3.2d finem. Suarez, di[p. 68. [e4.6. Si ve-

tó abalio fuerunt confecratae,melius eft eas,nifi (ámantur an-

cept

adeO

te purificationem , affervare, modo fervari poffint fine Ma-

WU

jori irreverentia , quim fit ea , qux committitur in füumendis

hujufmodi reliquiis poft purificationem, | Rafío eff ; quia je-

prax

juniumab Ecclefia prefcribitur in reverentiam Euchariftiz ;

quod autem prafcriptum eft in reverentiam — Euchariftize,

M

nondeébet in ipfius irreverentiam ufurpari. ita

á

ginaldus loc, citatis,

Szmrcfz é5 Re-

l |

CASUS CCCCLXXXVIHII.

.Quærenti, an bujufmodi veliquise dari þojïnt Laich ?

Mj

Jp

Non poffe dari Laicis non folüm ante, verüm neque

Sact;

R;

oft purificationem, nifi prius moraliter denturcum prio-

Wen|

zi hoftiola.

Raf?o eff ; quia ipfiuscelebrantis a&tio cenfetur

i

omninó confummata in prima fumptione, ita S'uarez

ff

loc, citato, Reginaldus loco citafo,

j QASUS

DbE EUCHARISTLA.

6

VANIMIE, inutillinoss

"tihet,

CASUS CCCCLXXXIX,

J£2,(,

Qui faciendum , quando facerdos veperit aliquas

H

particulas

Hoft14 , quas

aubitat e[fe conJecratas ?

í Re

D

zfp. Poffe facerdotem illum celebrantem eas fumere poft

dj ;

R

Uh,

fumptionem Euchariftiae & fanguinis, vel etiam poft ab-

lutionem, Rafio eff ; quia haec reputatur una a&tio, qua fuit

inchoata cum jejunio, ita $3/veffer verbo AMiffa primo , num. 3.

Fienriquez de /M

1

quitio, $. 692, & alii.

iffa c. 39. i. 3. Bartbolomeus ablängelo Dialogo

hotfe

lj

CASHUS CCCCXC,

Quarenti , utrum liceat aliquando fumere Euchariftiam

frAécfo jejumio ?

eolt

LHor-

Efp, Licere, 1, Quando ita poftulat reverentia Sacramen-

Sive

ti.2, Quando ita fert necefTitas hominis , autgraviorisprae-

ut art-

cepti. Raízo eff ; quia praceptum jejunii Ecclefiafticum non

e Ma-

adeó ftri&c obligat, ut etiam obliget , quando aliter poftulat

»endis

reverentia Sacramenti , vel neceflitas hominis , aut gravioris

pracepti, Hincfequitur

at

((*

CASUS CCCCXCI. .

niley

;

Sacerdosnon jejunus potefine fumeve Eucbariftiam, fi advertat fore,

st Alioquin EucharilHa perveniat ad mamus iufidelium , qui eam

injuriose tracfabunt , aut ff alia frmilis caufa .

uparwmmt 5

3 Efp. Afrmatz'wä. Rati

0 fl ; quia ab Ecclefia praefcriptum

€ft, ut jejunus fumat Euchariftiam ob reverentiam tanti

Sacramenti : fed major reverentia eft vel exhibetur Sacra-

Leqm

!9

mento, fi facerdos non jejunus Euchariftiam fumat ad vitan-

"t

dam praedictam irreverentiam., ita Suzrez difp. 63. feGl. 6. 4 fi-

nen, FLenriquez lib. 8, c. s . Reginaldus lib,29, n, 122. Azor prima

33. quefito. 7, & alii com-

parte, lib.» Io, €,

inuniter.

M

Rrrgg

CASIïS

68

D roenti t

.CASUS SACRAMENTALES

CASUS ccccxcir,

quif

Quid fi facerdos loco «vini confecracvit aquam non ad-verteng eyvo-

CH ypnift poft aqua femptionem : debetue de novo vinum confecrare,

Utcet fregerit jejumium per [umptionem aqua?

s.l

R Ef». Affirmatixve. Ratio eff ; quia confecratio vini fpe&at

turf

ad integritatem facrificii , quam conftat effe de jure divi-

[

incepel

no,quod preapo

.

nderat praecepto Ecclefiaftico de fumendaEu.

lde

chariftia cum je

junio,

weiulc

ctiéci

CASUS CCCCXCIII-

l/

BN

Quid [| quis poft. confecrationem ad'vertat fe non effe jejunum , au£

$1 veri

Jempto jam cibo confeeravit : teneturge [acrifitum nibil-

ominus berficere ?

[pecie,

perapei

R Efp. Affirmatic?. Ratio eff ; quia- ar&ius eft Vinculum &

ctifici

majorobligatio perficiendi facrificii jam inchoati, quàm

fsni

fumendi Euchariftiam cum jejunio , ut bené tradit Zzorigs

everly,

prima parte ,lib, Yo. cap. 33. q.3.. Rodriquez in fumma cap. 66, de

communione , num, I, R

ii

munitgr.

eginaldus. loco cjtato ; & alii com-

Qui ,

CAS U.S cbc&xczv.

etatic

Quz'ä fi. Jacerdos p

eratia: confecratione pereat , nec adfit facerdos

í

Alius prater [acerdotem mom jejumum s temeturne hic [acer-

dos 20: jejumus pe

CIU «

igïct'ïä Jaerift-

)

if

ptace

R zfp. Affirmative. ita^ Alérrus C, 25. . 86, contra Azo-

inmot

vium prima parte , lib, Yo. cap. 33. quefito fécundo , *& alii,

Rafio eff ; quia praeceptum perficiendi facrificium eft ftri-

ett inf

dif, »,

( &ius pracepto

fumenda Euchariftie cum

];ej,unio.

admipï

nit

. CASUS

DE EUCHARISTI A.

i

CASUS CCCCXCV.

- Quid fi facerdos pereak ante con[ecrationem , feneturne alius

0177

fa-

('I,Lyg,

cerdos preféns Mi/fam perficere ?

Efp. INegati-ué. Ratio eff ; quia in tali cafu non relin ui.

yd

tur facrificiumimperfe&um ; cüm fubftantialiter necdum

? wj.

MaE,

inceperit,

Idem

*

dicendum eft, fi facerdos pereat poft fumption&m

utriufque fpeciei : nihil enim ab aliofupplendum eft, cüm fa.

crificium fit integrum,

Idem eft de Epifcopo celebrante Miffàm ritu Pontificali,

Itl uf

Nam fi pereat fumptà utráque fpecie , nihil fupplendum eft,

j

Si vero pereat poft confecrationem , fumptà unà tantüm

fpecie , poteft facerdos fimplex , fitnon adfitalius E

pifcopus,

peragere & perficere ea, qua pertinent ad integri

tatem fa-

lum &

crificii, omiffis Pontificalibus, qua& non pertinent ad fub.

quàm

ftantiam facrificii, ita Tabiena «verbo AMiffa. num. ;o. Armilla

AtoriM

eperbo

. 66, de

/Miffa, n. 1 L Bartbolomeua ab Augelo de /Mifja.

$. 5 14.

o

& alil.

CASUS CCCCXCVI,

Quid fi. zuchariftia ratione neceffitatis adminiffretur pev. modum

viatici iufirmo exiflenti in articulo mortis , quaudo mon poteff commoa-

dt expebtari tempue, quo Eucharifl ia adminiflvetur tufirmo

,'z,xce'rdos

[

jejumo , Recfeme boc füt?

Efp. vAffirmativé. Ratio efl ; Tum quiaadeft neceffitas tam

infirmi indigentis auxilio Euchari(tie , quàm adimplendi

precepti divini , quod fi unquam obligat , maxime obliear

| A

inmortis articulo.

& ili

Tum quia hoc privilegium conceffüm

eft infirmo, cap. liquido. cap. Sacramenta , de confi

ecratione,

;Mïi-

difl. 2. nec oportet. fcrupulofum effe in hoc. Sac

ramento

adminiftrando infirmo, non jejuno , ut patet ex

allatis ratig-

nibus, ita Peírus Ledefma. de Sacramento gucbariflie.

6, 23 pag. 88, & alii,

ASUD

CASUS

683

CAS ITS AS;ACRAME*NTJZES.-

CASUS CCCCXCVII.

Sed anne poteft adminflrari Sacramentum Euchariffie bomini ft0ft

Qii

Jejumo yuot. folusm im ca[u mortis maturals , verüm etiam im cafumortis

P«

yiolenta ff communio commodée nequeae anticipari , vel differri , us f&

üljï&tü damnatus [ft ad mortem , illigue Princ

€

eo die igferri abfque dilatione?

hs jubent mortess |

Mi

E]p. Affirmatixué.ita Suarez difp. 66. feG. g. Reginaldus lib,

R

29. ft. 120, Rodriquez loco citato, Bartholomeus ab A

ngelo

bati

Dialogo 4, $. 53« 65 66. & alii, Rafzo eff ;

uia hia dicitur éxi-

EE

tere in articulo mortis, & ficut poteftin tali eventu abfol-

py

viàrefervatis,itaetiam admitti poteft adEuchariftiam,& ita a-

liquando factum fuiffe preemiffo fapientum Confilio referunt

fiità

Au&ores, Addit Coninck in 3. p. q.8. a. 6. n. 5 1. & alii , eum

fnut

qui advertit , fe eo die ple&tendum capite , teneri jejunare ,

d

donec fumpferitEuchariftiam,modo jejunare poffit abíq; no-

nonij

tabili iacommodo, ficut etiam zgrotus, fi commodeé poteft,

hw

tenetur , jejunus Euchariftiam fumere,

Cavere tamen de-

pofl

bet,neob fra&um jejunium differat fumptionem Euchariftize

Qu

in fequentem diem cum periculo decedendi fine Euchariftia,

D

veleam fumendi, dum fuerit fenfibus deftítutus : nam prze-

frm

ceptum communicandi cum jejunio

.

non ob?igat ita ftride,

dum

& cum tanto periculo,

TA

Ob id etiaminfirmus , ut jejunus communicet, non te-

adm

netur differre fumptionem medicinz , vel cibi cum gravi

Cotti

incommodo.,

Praetereanontenetur curare , ut Euchariftia

!,

notcte ad fe deferatur , ut eam fumat cum jejunio. Rafzo

(4

eff ; quia hoc fieri non folet (ine magno incommodo, nec

UT

uíu receptum eft, ut Euchariftia, qua& magno honore defe-

Ml

renda e

, deferatur intempeftá horà , ita Coninck loco ci-

&jun

tato, Suarez difp. 68, fa. $. in princ

Cram

í£us lib. 3. c

28, f^. 6.

ipiq. T ole-

Grf

. & alii.

CASUS

ees

—

——

DZ 20:&1&1&7*;4

Qigkumuame m

"

CASUS CCCCXCVIII,

! ftol

Wf

Quid dicendum de infirmo , qui femel non jejunus conmunicaqik

afici ; petefne sterum ad. commumionevs d-

lat f

pef' meodem vi

weiiii jime jg'zmi'o ; AE CUME

2

jejenio :

s

K z:[þ. 1. Poffe iterum jejunum admitti , & de hoc

- dulla* e&

MID,

difficultas, Probaturque. Quianulla fufficienti rationepro-

^gl

bari poteft,infirmum jejunum, & fufficientet difpofitum pri-

r éri.

vandum effe canto Sacramento.

Sed difficultas eft , utrum

abol.

ia

poffititerum non jejunus admitti. Adquam difficultatem.

Refp. 1. Infirmum , qui fex , veloGo dies antea commu-

eQtt

nicavit per modum viatici , poffe iterum non jejunum com-

Til

muniícare juxta probabiliorem DoGorumfententiam, | Rafío

Wt

eff ; Tum quia. Concilium Conflantienfe conceffit , ut infirmus.

ao-

nonjejunus communicet , & cüin non reftrinxerit conceflio-

aOïCü,

nem ad unam vicem , non videtur negandum , quin infirmus

n de-

offit icerum non jejunus ad Euchariftiam admitti.

Tum

illi

quia non efít cre ibile , Piam Matrem Ecclefiam velle infir-

WTA

mum privare tot commodis , & fru&tibus , quibus indiget in-

D2

firmus in ftatu mortis conftitutus, confequenter conceden-

ïï)'æ ,

dum videtur infirmum , qui fex, vel o&o dies ante comtnu-

nicavit per modum viatici , poíle iterum ad communionem

t te"

admitti, per modum viatici, fi commodeé nequeat jejunus

communicate. ita Suarez difp. 68. fedd, $. verficulo, duo ve-

gravi

Yó,

ariftia

Emanuel $a suerbo Euchaviftia , num. ;. Flenriquez lib. 8.

Multo

cap. 4.ft. r. 65 cap $o.n. 1. Reginaldus lib. 29. 1.320. Coninchus q.

80. arí. g. num, 73.

Etalii contra /£edinam & alios apud prae-

, It

citatos DoCtores,

defe-

Non tamen licet quotidie infirmum non

40

jejunum communicare propter reverentiam Euchariftiae Sa-

cramento debitam, ut obfervantenríq.65 Suarez locis citatis

Graffius 1.

p. lib. 2 . c. 49. num. 6. Bartbolomeus ab ZAngelo, Dialogo—

de communioue infirmorum cap. -

4 S-gc]..Po.ü"efvinw

8, f, 20.

$sss

CASUS

MU

4

690

'CAs,zis -sAc.R-A:.y-E NTALES$

À

224

[

.CASUS CCCCXCIX.

Ceter

510f fit jejunus s poke[Ine confecrare ad communi-

oblig

candum iufrmum , ( careat h

-Quid ji ]Tacelzfdov

ojfif's

re, t

cot[ecratis ?

*«

alia in

gume

B. Efj. N'agatiui. Conflat hoe ex fopradittis de matería Ea-

chariftize, Etita nobifcum fentit Suarez difp. 68. feBl. r. cver-

cetdc

&

ficulo , fecundum dubium. S. Antoninus 3. parte, titulo 3. cap. 6,

n. $. Paludanus in 4. fent. dift. 8.9.2. Poffecuinus loco citato, n.

pee

25. Henriquez lib.o. cap.4.initio, G5cap. 46.n. r« Reoinaldiua lib.

Ctaw

Dep

29.n1 121.&€ alir ápud pracitatos Do&ores contra JMajorem

fubot

in 4. difl. 9. q. 3. Cujus fententiamin hoc eafu putat probabi-

u

lem S$uarez. Et Ratioeff ; Tum quia hóc preceptum non

&an

minus obligat , qnàm obliget praeceptum conficiendi in azi-

ereni

mís , aut fervandi debitum ritum , & adhibendi veftes ab Ec-

fiem í

clefia praefcriptas ; ficutergonon licet celebrare in fermen-

Mj *

tato, aut fine veftibus illis, & debito ritu ad cómmunican-

dum infirmum , ita nequé licet facerdoti non jejuno cele-

brare ad communicandum infirmum, « "Tüm quia hoc Sa-

goet

cramentum , ficut eft majoris dignitatis, ita eft minoris ne-

ca;xd

4

ceífitatis. — Tum quia noneft ufu receptum , ut facerdos

non jejunus celebret ad communicanduminfir

in

"

um , fed po-

t10g |

tiüs incontrarium eft confuetudo Ecclefiae,

'x.w'xxxï

xim

Dices, Praeceptum jejunii eft de jure Ecclefiaftico: prae-

ceptum veró communicandi in articulo mortis eft de jure

E

divino. Sed praceptum divinum praeponderat Ecclefiafti-

T

expt

co, Erg

o facerdos tenetursel;ebrarc,q; infirmus adimpleat

receptum divinum.

X

itter

divinum praponderare

|

Refpondet/ (:Vugtius praeceptum -

*

Ecclefiaftico , quando

z

eandem perfonam,

utrumque Vpræcep:um cong'urrit in

Sed confra : ergo

facerdosinfirmitate labora ns poteft fra-

&o jejunio celebraread communicandum feip

Eüm,cümin ip-

fum utrumque praeceptum cadat, Al,itcr ergo

xefj.

u

a

7

DEMSUCHTM

691

IN

" Refp. preceptum divinum. prfæponder—ävrg Ecclefiaftico

ceteris paribus , quamdiu praefumitur praeceptum divinum

murn'-

obligare ; in propofito autem cafu nón prafumitur obliga-

re, cum ob reverentiam tanto Sacramento debitam, tum ob

alia incommoda , quae facilé poffent íuboriri. Quare ad ar-

[a -

gumendum neganda eftconfequentia.

Ratío efl ; quia (a-

Cerdos tenetur , ex praecepto Ecclefize jejunus celebrare ,

772

17

& ab hocpraecepto non eximitur ob neceffitatem infirmi (u-

falo,

pervenientem ;.aliàs non confuleretur revetentia tanto Sa-

€ramento debitze & ab Ecclefia intentze , neC vitarentur

Mhulib,

Aüjurem

magnaincommoda, & inconvenientia , qua aliquando

'ODad-

fuboriri poffent; Nam facerdoscogeretur aliquando à men-

ff non

fa furgere , & ftatim accedere ad celebrandum, adhuc eru-

EU

&ans crapulam , quod non decet. Infirmus veró in tali

eventu excufatur ; quia per ipfumnon ftat, ne communio-

db EC

U o10d

nem fümat. ita Cominck loce citato, s. $7. Suavez loco ci-

;nican-

tat, cverficulo fecundum duübium' ; & aliilocis citatis.

9 cet-

Dices. Licet infirmo non jejuno communicare 5. er«

0C $a

go etiam licet facerdoti non

candum infirmum.

,

