nos nulla poteft effe quaftio,

Habetur enim ritus externus,

iní X

AMaltb.26,65 t.Corintb.t 1, accepif panem.gvabias agens, frepit, G5c

& inftitutio acmandatumibidem; 7Toc facife , 65 foan. N'fi

manduca:veriíi , 9c, & promiffio gratiee Joam. 6. qui mandu-

cat bunc panem , «uivet in eternum,

ofamce

QU.AESTIO IL

n Sacta

h] quam-

us in[lituerit Sacramentum

yam Lt

|

- Quando Chriff

Eucharifliu ?

Refp. Hoc Sacramentum fuit inftitutum in ultima coena,

qua Chrifti paffionem praeceffit.

Probatum ex Evangelio

quie

Matth 26, & Luca 22. Tumex Concil Trid.Seff. 13. cap. z.

ib s

ubi afferitur , hoc Sacramentum à Redemptore noítro in

ultima coena fuiffe inftitutum , fiquidem tunc Chriftus ac-

cepit panem & fregit, & dando dixit : £Zocefl corpus meum ,

K2

iis

(n

76

| DE SACRAMEN fl:IS

"

Is -

iis preecepit , ut idem Sacramentum conficerent

, adeóque

^i

dedit poteftatem illud conficiendi , quee omnia de prima in-

pste «

ftitutione primoque illius ufu intelligidebent; cum ea; quae

fanguilk

legunturJoan, ó. De fola promiffione hujus Sacramend ,

fc fignu

non autem de reali illius exhibitione intelligenda fint.

chariltia

compet

QUUESTIO IIH,

tis hteri

Dia

In quo pracise confiflat ratio &mature , ideft , e[fentia

fcit z

bujus Saccamenti ?

teía &

Refp.. 1. Effentia hujusSacramenti confiftit in Confecta-

qqim

flat &

tione, Ratio eft ; quia Confecratio eft aclio tranfiens , &

uafiviaadSacramentum conftituendum ; Euchariftia autera

tamtum

jeitut h

eft Sacramentum permanens etiam ceflante illa a&ione.

Adde : quodSacramentum Euchariftia comedatur & bibatur,

tamgn !

afferveturiri Sacrario, feratur ad ae

D

z

gtos; fed haedicin eque-

Bu

untde Confecratione? ergo..

L

Refp. 2. Neque confittit in

ipía ('u-mptïorie*. Ratio eft z

fillert,

uia ante ufum & fümptionem & poftea eftSacramentum ,

Mj

qüamdi'u- fcilicetmanent fpecies. Confirmatür, quia fiSa-

tüt,

«ramentum Euchariftiae tantum effet in ufu, nulla ei poffet

t fed

exhiberií reverentiaantemanducatioriem ; fed ante illam eft

fiowal

adorandacultulatriz? ergo.

P

epetà

Refp. 3. Neque confiftit praeci

se in Corpore & Sanguine

Chrifti.

Ratio eftz quia Sacramentum ut fic, eft resexterna

& fenfibilis ; atquiCorpus & Sangu

vis Chrifti non cadit fub

fenfum noítrum? ergo.

ftit tantum in fpeciebus panis & vini,

Refp. 4, Nequeconfi

Ratio eft: quia multaconveniunt huic Sacramento , quz lo-

7

lis fpeciebus non conveniunt.

1. Enim eft cibus animce,

fuökmj

2. Excellit aliis Sácramentis. : 3. Conficitur illis Chrifli ver-

Ti*id, S |

bis: /Joc eff corpus meum, nihil horum convenit folis fpec

fion t3

Torem.

bus, qui funt accidentia: cixjggæ)

zz*e'jþ»v.,

Mu n

ZN SPECIE,

k

7

&Yima in.

Refp.. 5. Sacramentum Euchariftize effentialiter & adae-

quaté conftruitur ex fpeciebus panis & vini, & corpore &

1 eïquuæ

fanguineChrifti ; ex illis quidem , quia Sacramentum eftper

IN

Natre

fe fignum externum & fenfbile ; ex iítis euam; quia Eu-

chariftia effentialiter eft cibus anime , quod proprie illi non

competit ratione fpecierum, fed ratione corporis Chrifti füb

iis Jatentis.

. Dices, Contra

'prïmam Refpbnfïo-nem : Concil, Fiïo*ren t..

TT

dicit: OmniaSacramenta conftare rebus & verbis ceu ma-

teria & forma 5 fed in hoc Sacramento non funt.alia verba,

1 Confetlte

uam quibus fit Confecratio : ergo hocSacramentum con-

itffens , &

ftat ex illis verbis tanquam ex forma. — Refp, Nego maj. fed:

tiftiaautem

tantum dicit omnía perfici materia, forma & Miniftro ; licet

la a&ione,

igitur hac tria exigat confectioSacramenti cujuslibet , nors

K bibatur,

tamen conftitutio cujuslibet.

e

diciegut-

— Dices, Conttra. fecundam. Refponfionem

[

Euchariftía:

non confert gratiam nifi in ufu ; ergo videtur in illo con-

x

Ratio eft :

fiftere, .

Amentufm ,

Refp. Nego confequentiam : neque enim hinc fequi-

quia fi$a-

tur, ipfum ufum effe Sacramentum vel partem Sacramen-

la ei polet

ti , fed tantum effe conditionem , fine qua Sacramentum

( illam e

noncaufaret gratiam.s eft eni

Fn applicatio Sacramenti, ut

eperati pofkit.

;óanguiné

QpeeTI E

tesexteta

A*n Chriffus. [it

vere prafens in Euchariffie- l

Sacramento ?

inisl v

Ndfzzg: Catholici docent Chriftum effe ver& , realiter &

g, u79"

jj amme

fubftantialiter prefentem in Euchariftia , ut definivit Conil,

hf Yer

TTvid. Seff. 13: c. 4; &* Can, 1. dicitur z, Vere effe praefens &

non tantum figurate, feu- fignificative, ad excludendum er-

ligecit: L

|

rorem Zwinglianorum , qui non aliter volunt effe prafen-

Jj

Áf

teminpanc & vino, nifi tanquam in figno, Dicitur z,reali-

Lj

teE

K 3

1

78

DE $ACRAMENTIS

sao ao

ter effe præ;en's & non tantum ob'je&ivä, ad excludendum

? enimintel

errorem Calvini dicentis praefentem effe per folam fidei ap-

: exitbis &

prehenfionem,

Dicitur s, fubffantialiter effe praefens , ad

! fumavit

explicandum modum, quo Chriftus eft fub fpeciebus panis &

PUX

vini, non enim eft ibi per modum quantitatis , qua loco ex-

qyiut iv

|

Tettia

tenditur, aut per modum qualitatis , aut aliorum acciden-

tium , qua per fetnfum percipiuntur, fed per modum fimpli-

: daizat ?f

cis fubftantiae,

His pofitis

-

(ma(xöm

Refp. Ex capite 6. Joannis efficac

fter concludi poteft,

edendd

Chriftum effe veré praefentem in Sacramento Euchariftiee,

(ceréto

NNam ibi Chriftus ipfe loquens de hocSacramento ait; Panis,

tucpote

quem ego dabo, caromea eft. — Ubi exprefsé caro vocatur ipfe pa-

! füisexil

nis Eucharifticus. Hec autem proprié non figuraté intelli-

fitenatur.

Prima fumitur

gendum effe , probatur aliquot rationibus.

Q füom

ex illis verbis v. $9. Von ficuf tsanducacverunt Patres cvefiri

;

to fayiu

AManna 65 moríui funt , ubi promittit Chriftus , fe daturum

Chriff, |

illos rehe

aliquid Judais manducandum , quod non manducaverunt

eorum Patres , ergo non loquitur de manducatione fidei,

Dnio

fed de manducatione facramentali in Euchariftia,

Nam fe-

baiyue

velbis:

cundum Calviniftas antiqui Patres manducaverunt Chri-

ftum per fidem , fi ergo de illa manducatione loqueretur

Chriftus , nihil novi promitteret.

Deinde antiqui Patres

tirfinà

carnem Chrifti perfiguram habuerunt in agno pafchali: Ergo

«tim ha

non promittit figuram fuz carnis, fed promittit ipfam car-

Intho

nem.

Rurfus Chriftus contendit hunc panem , quem datu-

pristy

rus erat, praeftantiorem effe Manna ; fed fimplex panis ob fo-

font o

lam fignificationem Chrifti , non eft praettantior quam Man-

tquod

Áthwn]

n3, nam Manna , quaz erat figura Euchariftiae , tam eft res

praettans,

quam panis Euchariftie fine corpore & fanguine

Cf

Chrifti.

"

ubio n

Secuhda ratio fumitur ex eodem cap. partim ex dubita-

Mmima

tione Judaorum dicentium: Q uomodo potet bic tiobis dare car-

Riunis re

nem fuam ad manducandum?. partim ex offenfione difcipulorum

lemganu

utrique

Qiccnti um : Durus e[f bic fermo,65 quis potdf' eum capere?

enin

Yüba prl(

2N SPECIB,

Gtiniy

NG

79

Idendum

enim intellexerunt. veram carnem à £hrifto promiffam , ut

€i ap-

ex verbis eorum patet ; fed Chriftus corum opinionem con-

&ms D ad

firmavit cum majori atteftatione dicens : J4men, amen díco

5 ais &

«yobis , nifi manducasveritis carntm F'ilii bominis &5c. non babebitis

]

OCO -

eviíam in-vobis. —

) dden.

Tertia ratio fumitur ex illis verbis v.62, — FJoc «vos fcan-

imfinyi.

dalizat ? fi evgo videvitis Filium bominis afcendentem, ubi eral prins.

Quafi dicat, hocvos fcandalizat, quodcarnem meam vobis

di potelt,

edendam dare velim ? quid ergo facietis, quando in coelum

chatiftig,

afcendero , & tam proculabiverit corpus meum: quomodo

itz Patig,

tunc poteritis credere, idem corpus vobisin Euchariftia prae-

1tipfe pa-

fensexhiberi? ita explicat S. Chryfoftomus & alii: unde con-

téintelli-

firmatur refponfio.

Nam fi Chriftus folum promifitfet cor-

iümitur

us fuum fide percipiendum, non fuiffetdifficilius , fed mul-

TEU

to fatilius Apoftolis illud fide percipere poft afcenfionem

daturum

Chrifti, Nam afcenfio ab Apoftolis confpe&a corroborzavit

CaVerunt

$llos vehementer in fide,

ne fidti,

Denique prafentia corporis Chríti in Euchariftía pro-

Nam fe

bari poteft ex inftitutione Euchariftize , quae continetur his

nt Chri-

verbis: /Joc efl corpus meum , quod pro vvebis datur. Luce22,

Uetetat

ep,Ig. ltem bic e[l enim f[anguis meus nocui teflamenti , qui promul-

v Patres

tis effundetur in vemiffionem peccatorum, /M attb.26. cv, $8. quod.

ili: Ergo

enim hac verba inftitutionis debeant propri? intelligi, non.

Yam Gl«

metaphorie, Probatur, quia teftamenta debent fieri pro-

em ditu-

priis & perfpicuis verbis, ut in jure civili cautum ett , alioqui

nisob fo

funt occafiones multarum litium , at inftitutio Euchariftize

jm Ma-

eftquoddam teftamentum Luce 22.*7.20. Fic efl calix nocvum:

m el res

éeffamentumin meo [anguime.

jangait!

Confirmatur , quia fi teftator legaffet tibi domum; procul

dubio intelligeres domum proprié di&tamlegatam effe,non au-

temimaginem,autfiguram domus, Probatur 2, Quia com-

, duitae

duicat

munis regula explicandi fcripturam, eft, ut verba proprié in-

*

telligantur, nifialiquid obftet

jllot V

; at nihilobíftat, quo minusglaræ

at

verba pngp:i*c.im.elligamun,

p

/nim

Nee

l

$o

DE SACRAAMENTIS

- aapasen 099

Biocettc

Nec adverfariiquicquam afferunt , nifi quod ipfïks videa-

tur impoffibile, unum corpus effe Gmul indiverfislocis, Hoc

usme!

fitiont) |

autem non effe impoffibile, conftat exeo; quafi fi implicarer

idem corpus poni in pluribus locís, effet ideó, quia videtur

(corpus:

neceffario idem debere divelli à feipfo ; fed hoc effe falfum

accpit.

oftenditur indé , quod Deus cum fit res una , & fimpliciffima

e(t panis

atque invifibilis, tamen eft imulin omnibus & fingulis locis;

njs; pl

nis, Y

eftenim prafens totus Deusomnibus rebuscreatis, Necva-

C

let dicere, Deum non effe in diverfislocis, fedinuno, replet:

enim Deus totum mundum, quafiunumlocum. Contraenim .

H06,/

mun)

manifefté procedit ratio, quod poffet Deus alium mundum

!

creare, qui ittum, qui nunceft, ex nulla parte contingeret;&'

(0tpust

in eoetiam effet Deus, ficut in iíto, ac proinde effet inlocis.

quat i

unum /

diffitis ac diftantibus,

Ergo nulla eft implicantia, ut.eademij

vinitas '

res fit in pluribus locis.

R

Dices, Haec fentent

ia videtur everti ex ipfis Chriüi vet- ,

Ws

bis: Zccipite 65 manducate. Nam Chrifti corpus non poteft

quidm

propriémanducariore corporis,cum non poffit dentibus teri,

tam Dl

nit; 4

Ergo cum Chriftusdixit illa verba, non deditmanducandum -

l-

fuum corpus, fed panem, qui eratfiguta corporis,

tatyr

Refp. CorpusChriftidicitur proprie manducari in Eucha-:

diveti

Dit

riftia, etiamfidentibus non teratur, hocenim non requiritur:

ad rationem manducationis, fedfufficitfumere& transmitte-

tonem

re cibum ab ore ad ftomachum per inftrumenta humana &

& re

übhnt

naturalia,ideft, linguam & palatum, alioquifenes & infantes J

edentuli proprie non manducarent, quod falfum eft,

li

ebræ«

QuESTIO X

panis; (

: Quouodo Chriflus fiat prefens ia Sacramento

Q5 p

Euchariflie ?

Nimini

Refp, Chtiftas fit praefens in Fuchariftia per transfub-

Yinum

ftantiationem ; id eft, per converfionem totius fübftantise

iqua fü

Dit

panis in corpus Chrifti , remanentibus folis accidentibus,

Fundamentum hujus do&rinz fumitur ex illis Chrifti verbis :

Inde D

Hoc

1

81

m

-—

Jifs Videa-

Hoc eft corpus meum , nam cum Chriftus dixit, hoc eft cor-

*ds, Hoe

us meum, velparticulam HOC (quz eft fubjedum in propo-

D icaret

fitione) intellexit idem , quod fignificatur per praedicatum

4 Vidtyur

(corpus meum) vel aliud, v.g. panem, quemante in manus

f falfom

accepit, Siidemintellexit, fenfus erit; quod porrigo, non

pïilixmma

eft panis, fed veré corpusmeum, verum hoc anté fuerat pa-

jlis loixx;

nis; panem enim ante acceperat in manus ; fi ante fuit pa-

U Netvæ-

nis , & jam eft Chri(ti corpus ; ergo ex pane fadtumeftcorpus

, teplet

Chrifti , quod nos contendimus ; quod fi veró particulam

fitra enim

HOC, non intellexitidem , quod per pradicatum (corpus

mündam

meurn) fequitur impoffibile ; nam fenfus erit : hic panis.eft

ngeretic

corpus meum; quodimpofflibile eft, & contradi&tionem im-

et inlocis

licat ? nec enim fatis eft , quod duo fint conjun&da , ut

Ut eadem

unum fit aliud; qua enim magis conjun&a funt , quàmdi-

vinitas & humanitas Chrifti ia una perfona? & tamen non

idcircó licet affirmare divinitatem effe humanitatem , licet

htiftivet-

ion poteft

quidemdicere , Deus efthomo , &homoeft Deus , fed hic

tibusteri,

tam Deus, quam homo pro eadem Períona divina fuppo-

lücandum

nit ; ad diverfa de fe invicem affirmare , tam non licet,

tamque fieri non poteft , quam fieri non poteft, ut divería,

diverfa non fint,

inEucha: L

'equititut.

Dices 1, Euchariftia vocatur panis etiam poft confecra-

wsmitte: |

tionem , ut patet T. Cor, 10,v. 16.. Panis , quem frangimus &c.

umana X j

ergo reveramanet panis in Euchariftia , ergo nullafit trans-

fubftantiatio,

cinfantes L

f

Refp. Euchariftia vocatur panis, tum quia omnis cibus

Hebraeorum more panis vocatur , tum quia habet fpeciem

panis; tumquia ante fuit panis. Similifenfulocutus eft Joan-

tf0

nes cap. 2. V. 9, Uf guflavvit arcbitriclinus aquam -vinum fatlum.

Nimirum id, quodjam non aqua, fed verumatque optimum

tranüb»

vinum erat, aquam vocavit, exeo , quod ante converfionem

guanxia

aqua fuerit,

Dices 2. Sicut Chriftus de fe dixit Joan.6.v.48. Ego fum panis,

jentibut,

velit

Ita de pane dixit Matth,26, v,26. /7oc eff corpus meum , (ed

0f

cutun

$2

DE SACRAMENTIS

P endt

dem pror

cum dixit ; ego fum panis, non fe mutavit in panem, ergo

iv

it

fimiliter cum dix

Floc efl corpus meum, non mutavit panem

- primapto

in corpus fuum,

deluet h

Refp. Si illa parti

cula ficut in.Majore nil.aliud fignificet,

flrpatut,

uam Chriftum dixiffe utramque fententiam , concedo Maj,

accidenti

fi veróillaparticula ficu£ fignificet fimilitudinem iftarum dua-

nis fibi d

rum propofitionum.

Nego maj, non enim funt fimiles lMae

Dict:

dua fententie Chrifti; nam cum dicit : Ego fum pani , non

! verboru

loquitur de pane triticeo , fed de pane coelefti , non enim

tift per a

abíoluté dicit * Ego fum panis, fed panis vitae , unde non

Pows,*

fuit opus ulla mutatione , quia Chriftus fine ulla fui muta-

nisbuch

tione erat panisvitee , cum autem dicit z AZoceff corpus meum,

Ceat erjal

Ioquitur de pane triticeo , ut volunt Adverfarii 5 ac proinde

eyedítutt

non poteft effe vera propofitio , nifi panis triticeusmutetuz

z

in corpus Chrft

Quid con[lituat converfionem Eucbariflicam?

ls

Refp. Converfionem Eucharifticam neque adduGio con-

f medi

&ituit, neque reprodu&io ; Quid ergo? Sola unio.

Ratio

1 Mil

eft, quia neque adduGio, neque reproduüio devaftat fub-

ftantiam panis., fed fola unio , ergo haec fola conftituit con-

f£1

urue a

verfionem Eucharifticam, confequentia eft communis do&ri-

Re/þ.

anmm

na, nam adconverfionem aliud non requiritur , quamut una

res definat ad'exigentiam alterius poftulantis fibt illias acci-

quia

tiaj fit

dentia aut fubjetctum, — Antecedens autem probatur , quia

tfmum

nulla forma pellit ex fübjeGo formam , nifi uniatur fubjedio,

ergo five adducatur ,. five reproducatur Chriftus ,. fi tamen

peccarit

Confirma-

tgo Eu

nomn uniatur , non devaftat fubftantiam panis.

tur? quia corpus.Chrifti gloriofum non. pugnat cum pane

qultiftcys

Dic

satione ubicationis: poteft enim naturaliter penetrari & ubr-

lhtem

cari cum pane ; non ratione reproduclionis : nam a&io repro-

J

une-

Qüitur

du&iva ?ong.oris prout pracise reprodu&tio eft , habet c

e€m.

Glariftja

g,

iN SPECIE.

83

i ergo

dem prorfusterminum, quem babuit prima produ&io ; fed

Vityem

prima produ&io non deftruxit fubftantiam panis, ergoneque

deftruet fecunda, ergo intervenire debet aliud, vi cujus de-

&gniäcef,

ftruatur. Nihil aliudintervenire poteft, quamunio, vi cujus

ifündya.

accidentia panis ita Chriftus fibi vendicet, ut non polfit ea pa-

nis fibi deincepsvendicare: ergo.

miles]a

Dices. Verba Chrifti caufant aliquam a&ionem ; nam vi

i, n0)

Don enim

verborum ponitur corpus Chrifti 5 atqui non poteft poni

nifi per attionem vel reproductionem , ergo caufant alteru-

unde non

tram , ergo una illarum ingreditur in effentiam converfio-

füi muüta-

nisEuchariftice. — Refp. fi tibiplaceat hecconfequentia, pla-

Ypubtmtym,

ceat etiam ifta: Sacramenta caufant gratiam? ergo gratia in-

( ptoinde

grcditgr effentiam; quid tibi videtur?

S ID Otetut

Q UJ.ESTIO VIL

4n Eucbariflia

fft. medium nece[farium a

Jaltutem?

[J

29

xOro cofi:

Aoía, Quzeftio haec dupliciter poteft intelligi, 1. Am

0 Ratio

fit medium neceffarium ad primam gratiam juftificantem.

aftat füb»

z, An fit medium neceffarium ad perfeverandum in gratia

dtoit core

ufque ad mortem & gloriae confecutionem.

uare

Kefp. 1. Euchariftia nec infantibus nec adultis eft necet-

yis dodrie

m ut umna

farium medium ad primamgratiam obtinendam, — Ratio eft,

ilibs-acc:

quia ad illam obtinendam fufficiunt baptifmus & poeniten-

tiaj fi enim quis non fit baptizatus , poteft per folum bap-

(UT , qw

tifmum juftificari;. fi autem baptizatus fit, & poft baptifinum

rübjtios

peccarit mortaliter , fufficit illi Sacramentum Poenitentiz.

fiumen

Ergo Euchartiftia nun

Con a

quam neceflaria eft ad primam gratiam

juftificantem.

am p*

Dices,

Votum Euchariftize faltem heceiïarium eft ad fä-

a bv

doeptO"

lutem , nemo enim per baptifmum aut poenitentiam confe-

quitur primam gratiam , nifi

habeat votum percipiendi Eu-

i

chariftiam fuo tempore,

Refpondendum eft , votum perci-

L2

pien-

$4

DE SACRAMENTLS

apsaatti n

viti i

iendi Euchariftiam non aliter effe neceffarium , quä&: vO-

chatiülil-

tum fervandi alia pracepta occurrentia ; hoc autem votum

folet fieri in baptifmo , quando illi, qui baptizantur, promit-

puchari

corum

tunt fe fervaturos prcepta Chriftiana legis, five id faciant

ficüt 40

propria voluntate , ut aduiti , five aliena ut infantes.

Refp. 2. Euchariftia nec in re nec in voto eft medium

lp

flia n&

neceffarium infantibus ad perfeverandum in gratia bapti-

fmali ufque ad mortem : fi contingat illos mori ante adul-

ft"

tam «tatem. Prima pars de Euchariftia in re definita eft in

aliquis

—À"

Yatirmn 1

'Trident, Seff, 21. cap. 4. & can, 4

Ratio fumitur ex hisprin-

cipiis.

1. Quod Baptifmus conferat gratiam juftificantem

urgean

infantibus.

& poft

z. Quod hzc gratia amitti non poffit nifi per

peccatum mortale.

3.

uod infantes non fint capaces

tingud

eccati mortalis in illa aetate,

4. Quod qui cum gratia mo-

D

qatas

riuntur , falvi fiant, Hinc fequitur, infantes baptizatos,

Wam,

fi moriantur ante adultam aetatem , falvari fine reali per-

; ac proinde Euchariftiam in re non

d D

ceptione Euchariftize

ingrat

effe illis neceffarium medium ad falutem.

Secunda pars de

Euchariftia in voto probatur ; quia infantes, qui moriun-

d r

tur anteadultam atatem, non funt capacesproprii voti z alie-

tedo,

numautem votum , quod in Baptifmo fa&tum eft, folüm re-

(ooptt

fpicit futurum tempus adulta aetatis; ergoante illud tem-

D

ftia pu

us nihiloperatur hoc votum,

Wacta

R?]þ- 30

Euchariftia vel in re vel in voto videtur effe

medium nece

ffarium adultis ad confervandam gratiam bapti-

puligat

Col-

&iost

fm.lem ufque ad finem vite , prafertim fi diu vivant,

lieitur ex illo Joan.6, AVfi manducacveritis carnem &c, — Ratio

d tnoi

utprima gratia eft neceffaria ad falutem; fic etiam

Nego,

eft, quiafic

parane

fatione

erfeverant

ja in gratia ; ergo ficut an dandam vel re

dam prima

m gratiam inftituta funt Sacramenta bapti

fmi &

pu

ita ad- perfeverantiam dandam in gratia de-

cenitentia j

uit inftitui aliudSacra

mentum , quod eft Euchariftia, Con-

firmatur , quia Euchariftia eft cibu

s animae j ergo ficut vita

(ne cibo corporali: ita

vita.

cgrporgljg. nequit diu 'wnfexga:i

N SPEC!'E;

8;

-....—-.

WEDENMUDSESEURGNS UE

c]uäm vQ.

vita fpiriEU'al'is ;

quae eft.gratia , nequit confervari fine Eu-

1 Votum

chatiftia.

Neque dicas ,

infantes confervare gratiam fine

T Nomit.

Euchariítia ; quia in infantibus nihil eft, quod minuat aut

Id faiowt

corrumpat gratiam , hinc illis non opus eft cibo fpirituali ,

S,

ficut adultis,

t medum

Refp. 4. In dup

.

licí tamen cafu fieri poteft , ut Euchari-

e

tis Dapi

ftia nec in re , nec 1

n proprio voto fit adults neceffarium

ante adul

medium adperfeverandumin gratiaufquead mortem. r, Si

nita eftin

aliquis poft ac

ceptam gratiam (in baptifmo aut poenitentia)

ftatim moriatur ,

& non occurrant tentationes , qua illum

t hisprine

tificantem

urgeant, 2. Si femel aut faepius accepiffet Euchariftiam ,

It nifi per

& poft aliquo tempore fuperviveret , & fubitó tandem ex-

tingueretur.

[ tapxtes

hariftía confert homini perfeveran-tïahu in

yratia mo.

Dices, Si Euc

gratia 5

ergo omnes , qui femel digné fufcipiunt Euchari-

ptizatos,

reali pet«

ftiam , con

féquuntur perfeverantiam in gratia, quod falfum

n te not

eft, Diftinguo confequens 5 con

fequuntur perfeverantiam

in gratia, quantum eft ex parte

Dei fufficienter excitantis

a pats dt

jimotium

& iuvantis ad fervanda pracepta, & cavenda peccata , con-

roti ralite

cedo , quantum

eft ex parte hominum , fapé fuo vitio non

Gualibus auxiliis gratiae , nego,

(olum te-

cooperantium a

lod teft-

Dices. lla aux

ilia a&ualia poffunt haberi fine Fuchari-

ftia per orationes aut per merita juftorum hominum : ergo

etur effr

Euchariftianon eft neceffaria, . Refp. Diftinguo antecedens,

poffunt haberi modiíco aliq

uo tempore, v. g. integro menfe,

m bapt^

nempe à fufcepto baptifmo ufque

n, O*

efto ; femper & infallibiliter,

; Mio

"

ad mortem, fi quis diu vivat ; fine Euchariftia in re velvoto,

Nego.

quia aliquando contingit effe tam vehementes ten-

(icetíam

Lfcpaïlaf' ;

fationes, ut non po

flint fperari , nif adhibito remedio praci-

puo à Chrifto Domino prafcripto, quod eft Euchariftia ;

»ptiür&

non enim fruftra dixit : AVifi matduca-

mriide-

eyeritis &c.

jj Gof*

4

fjot vité

!

di: 18 |

E3

-

QIUE-

86

zDE BOUAT

| — poserssasst"

chilti, f

QHUuASTIO VIH

qxitü ef8

fentamus,

Que fit materia E ucbdri]ï(ge?

Dices,

cie , q.

Refp, Panis & vinumfunt materia, exqua hocSacramen-

tum fit. Prob.exinftitutione Chrifti. Matth.26, & Lucez2.

cum fangu

mododiic

Cui accedit perpetua Ecclefize traditio & praxis. Congruen-

tiaeft, quiacumhocSacramentum fitinftitutum ad rcficien-

:

fmperin

am animam , equum fuit ,

Nf

ut inftitueretur in rebus , quae

; Wnt, tdi

maxime conducunt ad refettionem corporis, Verüm

. Obferva r, Sicut in aliis Sacramentís, alia eft materia

m i

tamus il

remota alià proxima ; ita etiam hic , fed ordine inverfo :

namin.aliisSacramentis

$

.

mat

"

'eria remota eít res permanens,

du quo

proxima eft ejus ufüs , qui tranfit ;

D.

bic vero remota nempe

0b

panis& vinum tranfit,

panis & vini.

proxima veró manet, fcilicet fpecies

eeffiuts

(hfer

Obferva 2. Panem hunc debere effe ex tritico vel fi

ne,non ex hordeo, fpelta, autfarre,

do m p

fobving,

Obferva ;. Perinde effe quoad valorem Sacramenti, five

panis fit fermentatus, five azimus.

f v

Obferva 4. Nihilominus Graecos debere uti pane fermen-

efe vt

této , & Latinospaneazimo,

Graciautem funt Ecclefia ori-

&xigir d

entalis, Latini Ecclefia occidentalis.

«uafecra

. Obferva s. Vinumdebere effe de vite, nonex arte. Sed

E hitom

ices,vinum miraculos? àChrifto fa&um erat materiaidonea

tentiser

hujus Sacramenti, & tamen non erat de vite,

peccit,

R. Etfi illud

vinum nonerat de vite fecundiim originem, fuittamen tale

mo defii

fecundüm fp

ftilius;

ecici fimilitudinem ; item fuit vinum de vite

sequivalenter , etfi non formaliter,

Ütroer

Obferva 6. À

u

am.vino permifcendam , fed in parva

táftienva

i

quantitate, ut po

it convertiin vinum , antequam conver-

guinemvp.

titur in fanguinem,

Ratio autem , cur vino admifcenda fit

Obfe

aqua eft,quiain calice reprafentamus id,quod fluxit exlatere

ls Con

Chri-

Qantim,

"o t

IN SPECIE,

i

st

Chr;ïfi*i—; fed quod ex latere Chrifti fluxit, fuit fanguis & aq

uaj

meritó ergo non folo vino', fegi etiam aquá rem illam repra-

fentamus,

Dices. Ea ratió tion probat vino mifcendam aquam i

Atmég.

calice , quia aqua illa fluens &Chrifti latere non fuit mixta

Tütes,

cum fanguine , fed'feorfimper fe fluxit, nam alioquin quo-

iongrua-

modo diícerni- potuiffet ? ergoilla.m

:

iftioaqua: cum vino.eft

( reficien.

iímpertinens ad Euchariftiam.

- Refp.. Kicetfanguis'& aqua impermifta fuerint, dum flue-

b5 que

!m

rent, tamen fi in vasaliquod recepta fuiffent , nonnifi per«

t materia

mifta in illo vafe exifterent 3. nos autem in calice repreefen«

€ inverlo :

tamus illad cotüm , quod é latere fluxit,, non autem mo-

Tanens,

dum quo fluxic, & ideó vinum aqua miftum in calice po-

nimus..

tà némpe

'et fpeoes

Obferva 7. Hinc aqua promi

k-tïcne.aï* non effe de ne-

ceffitate Sacramenti, fed folüm de neceffitate praecepti;.

vd fligi-

Obferva 8. Sacramentum Euchariftia per fe loquen-

do non poffe confici abí(que peccato vel in.folo pane. vel iv

tenti, (ive

folovino, patet tüm ex fatoChrifti Eucee 22.. Tumex Trid,

Seff. 22. unde refolves: . Confecrationem utriüfque fpeciei

fermet-

effe juris divini', quia ratio facrifieii ,. fine quo per fe nonffit,

defia oti-

exigir ütramque,

z. Non licere alteram. tantüm fpéciem

confecrare , in.neceffitate ctiam gravi , v,g. ut moribundo

rte, $ed

viaticum detür.

Bizi,.perfe ,,.quiaperaccidens & praterin-

raidorez

centionem quafr aliquando una fola confecrari poteft abfque

Etí ii

peccato, ut fiSacerdos:hoftiá. confecratà moriatur, vel ani-

rno deficiens.1

o

uelam perdat , vel inamentiamincidat.,: nec

men t

n deiite

fit alius;qui po

tfacrificium fecundum,quod reftar,perficere,

Porró etfi confecratio unius tantum fpectei, non fit licita: eft

tamenvalida, | Patet ex praxi

d p

guinemponitadorandum;

Eccle(iz, quae cqrpus ante fari-

jconrí«

(cepd C

Obferva o, Advalidam confecrationem materiae requiri

duas conditiones,

Prima eft, ut materia Sacerdoti confe-

w/atetc

(

Cntt

cranti moraliter & fenfibiliter fit prafens,

Sccgmda eft, ut&

"-

inate-

88

IDE SACRAMENTIS

pepap m

materia fit à confecrantis intentione in individuo determi-

nata, Probatur primapars, quiaverba illa; Hoc eft corpus

meum; hiceft calix fanguinis mei, non dicuntur tantüm re-

citative , feu hiftorice, fedetiam fignificative & affertive ; fic

autem non verificarentur , nifi in materiam valde propin-

fjf

onfirmatur exem-

fectation

uam & moraliter praefentem prolata, C

omni lo

plo Chrifti , illa proferentis circa materiam

prafentem , & ex

prafentem, Ex

nialc ; 4

ratione facrificii , quod requirit hoftiam

exi

quibus tamen collige , validé confecrari vinu

m in calice coo-

m

iftro, hoftias

perto , vafe vel cantharo claufo, panem in can

Ratio horum

nempt

in ciborio , vel in cumulo fub aliis latentes.

uod &l

omnium eft, quia adprafen

tiam & fenfibilitatéem non requi-

k'Uf/ [/i

ritur , ut materia videatur,

veltangatur, velferiatur fono

N

verborum , dummodo videri

i poffit. fivein fe, five in alio,

qdis,

vel vafe adillam continen-

v. g. in fuo toto, vel continente,

Coll

dam deftinato. Ita Layman. Quant

aautem propinquitas uni-

bis: H

verfaliter fufficiat, dubium eft, &

ex morali prudentum ju-

Probatur etiam fecunda pars , tum

f fols

dicio z íftimari debet.

volorem;

quia hoc requirunt prono

minademonftrativa : Z7oc & £1c;

vtf

fingularia, quae debent effe cet-

tum quia a&iones funt circa

ftuste

tà & determinata.

Hinc 1.

non confecratur hoftia infcio Sa-

r

cerdote p

ofita five in corporali [fej

un&a tamen à cumulo]

l COf

fiveinfrai

nte

ileffi

llud. Ratio eft, quianon eftdeterminatain me

QtIOn

Sacerdotis , cujus voluntas

nonfertur inincognitum, 2, Ir-

ritaeft confecratio,fi habeat

Sacerdos intentionem confecran-

fit $a

inat& ac disjunctim,

di aliquam partem

materia indeterm

Obferva ro. A

d licitam materiee confecrationem duas

l'quamg

Prima eft, ut non fit major quantitas,

[

conditiones requiri.

quàm tempore opport

uno poffi

t abfumi , quia periculum

omputrefcerent.

Secundaeft, ut

aliàs effet , ne fpeciesc

ab ufu Ecclefiae

pracfertimin Miffali prae-

fcripto non recedat,

ll

QUE

- 4N SPECIE.

$9

t Iitóngate

dctermi.

QUESTIO IX

dcorpus

hm re.

Que fit forma Eucbariflie ?

üve

VWopin.

Refp. Fornra Euchariftize eit duplex , una confiftens in con-

(üteem«

fecratione panis, & efthaec: ZToc eflením Covpus meum, : Ubi

omnia funt de effentia, praeter TO en/m , cujus omitTio effet ve-

&m, x

tem, Ex

niale 5 altera confiftitinconfecratione vini, & eft haec: hiceft

dlice c00-

enim calix fanguinis mei, novi & zeterni teftamenti , myfteri-

0, hoflias

um fidei, qui pro vobis, & promultis effundetur , í1 remiffio-

o horum

nem peccatorum. Ubietfi verior & communior fit fententia ,

uod effentialia fint tantüm haec 3 4;c eff calix fanguinis mei

ton fequi-

atur fono

( vel biceff Sanguismeus , aut eis zequivalentia )graviter tamen

Yt in 4ll0y

peccaret , :

qui aliqua ex reliquis omitteret , vel anutaret, ex

dictis.

Continelt«

xuitas Uf

Collige , confecrátionem panis valide perhci folis illis ver«

bis : Hoc e[f corpus meum , & confecrationem vini validéper-

entum jü-

ats, tüm

fici folis illis verbis ? 47ic efl calix fanguinis mei ; neque alia ad

valoremSacramenti funt neceffaria.Prima pars probatur,nam ea

x &i

t e(fe cet-

verba füfficiunt ad confecrationem panis;quaefufficiunt ucChri-

ncio 3-

ftus fit realiter praefens in Euchariftia ; at illa quatuor verba:oc

eff corpus meum : adidfufficiunt,eó quodformae Sacramentorum

U

vinmente

id efficiunt, quod fignificant; ergo.alia verba ad valorem confe-

crationis non funt neceffaria, Secunda pars probatur, nam for-

ff t l

onfecrart

m Sacramentorum faciunt, quod fignificant ; at'in confecra-

R

ndim,

tionécalicis illa fola verba 3 £ic'efi calix fa

uiti s tmei , etfi re-

liquà non addantur', fignificant fanguiniem

€

hrifti preefentem

yem dul

yantitóy

incalices ergo fola faciunt , ut ibi fanguis Chrifti

pericu/um

E

,äcft,m.

2 WADOEme 70

M

qu

qua.

RE

DE SACRAAMENTIS

e9o

—)

QUAESTLIO.X

1it &(m

onittete

Efine mortale , in Con[ecratione omittere

TAn0$ y

l? enim ?

& CQE

Refp, Probabiliter folüm effe veniale. Ratio : quia non

Canont.

pertinet ad fignificationem formae, -

fentien

QUASTIO XL

Efine mortale , aliud quodpiam verbum in bis

$

ormis omittere? .

Reï

Refp. Effe mortale , etiam in formia confueta

fangüa'*n:ïs;

Ccum v

f

Tum quia di

P

utatur, annon tota illa formafit effentialis. ïum

partia

quia fingula verba funt de neceffitate praecepti.

te, df t

nile ve

QUJESTIO. XI,

run

Quid de reliquis omiffionibus 3

nultoi

debetf

Refp. Omittens poftremamliteram verborum confectatio-

qut

mis,ex negligentia , videtur folummodoó: venialiter peccareg

pun,

quia per hoc non turbari fenfum verborum fupponitur.. Omit-

QUigq

zens partes verbales Miffae ordinarías ufque ad eanonem., pec-

rie ]

&at exgenere fuo mortaliter, Quia talisomiffio per feac dire&e

Tétm f

opponitur praecepto Pii V, eftque circa partem notabilem ac

/

yites ;

principalem. Incipit autem Canon ab illisverbis : Teigitur

teptat

clementiífime &c. ufque ad Pater nofter;; exclufivé, In.ora-

tàbily

tione canonis datur parvitas materiz ; cujus omiflio- veniale

quand

non excedit , ficut in materia Religionis , voti , &c. . Modà

fenfus orationis tion deftruatur, Materiam levem quidam cum

Gu

Suarez exiftimant effe duas voces ; alii cum Bernal, otto vel

decemnomina San&orum. — Alii probabilius cum Garzia,qua-

tuor , velad Summum'quinque. : - Omittere ea , quaecertisin

feftivitatibus fuperaddi folent in commutticantes , & F1 anc igitur

!

ob

j

^

dina-

v;tïoncm ; puto eiïg ycniale, cum non fint partes or

Yi2 s

Rcff

SS

1N SPÉCIE,

enmasgi:

pt

—N

»

umptumen d

riz, & fine

iis maneat integritas Miffe. Poft confecrationem

?

omittere partem integram,

v. g. orationem Dominicam, Libe-

Haec Commixtio , Agnus Dei,

Domine fum dignus ,

raà nos ,

&c. Contrahit noxam lethalem ;

quia praédicta aequiparantur

QUiàmg

Canóni.: De omiffione partium poft Communionem,

idem

fentiendum, quod de partibus Miflae ante canonem,

QUASTIO, XIIL

] hi

Quid de omilone Rituum ?

Refp. Ritus majoris momenti, velut funt , miftio aqua

fangtinis,

cum vino, elevatio utriufque fpeciei , fra&io hoftie , miítio

pa:ticulee cum fanguine , purificatio pate

nae & calicis; omitte-

Jahs ïum

