cenfetur deeffe confeffarius, quia fine fcandalo non poteft

: viie, Har

miffim abrumpere & quaerere confeffarium :,Satis ergo tunic

wiidis ,

erit depeccatisconteri, cum propofito confitendi primaocca-

licogent

fione , nonautem neceffarium eft, in praedi&tis cafibus contri-

utpubli

tionem illam effe veram, fed fufficit effe prudenter exiftima-

e füí t

tam. . Porró praedi&is cafibus addr poteft fextus cafus; fiquis

vatio,

infcamno communionisrecordetur peccati mortalis non coa-

Dit;

Tuncut:

feffi , ubietiam fufficiet eli

cere contritionem faltem prud.entef

£xiftimatan,

i

tempyi

tinom

Quares 4, An accedens cum

i

venlaliter ?

Di

Suppononon requiti, utquis

4

'Ecö—dät fïhe'oïïinï þ&ca to vé-

peccati,

niali habituali, cum nullum extet praeceptum poenitendi de ta-

qya ip

libus ante communionem, ac licet qui in peccato veniali habi-

alit

tuali et, non accedat cum abfolute füumma reverentia , acce-

[

dit tarmenreverenter ; neque intoto, neque in parte per hoc

Otcui

impedit effe£&tum Euchariftize : quod enim per aliquam a&io-

(ianus

neri removetur fine refiftentia( ficut removentur peccata ve-

Qd ,

nialiahabitualia per fümptionem Eüchariftiae)non poteft impe-

protu

dire effe&tumipfius. hoc ergoffuppofito.

TnOvit .

Refp. Affirmativé, Racio, quae me miovet;eft,quod talis ac-

fimaret

&edat cun irreverentia pofitiva , & aliquo modo impediat Sa-

Candaf

cramenti effe&um ; obeft enim fervori charitatis, qüem ex

x

m de

Re[p

æggm operato excitatet , quod' verum: puto, non folu

N

com-

IN SPECIE,

107

i

communicante ob vatam gloriam , vel alium finem venialem ,

laFC, & d'eeft

ferendo verba otiofa.

Ficülum in.

fed etiam de eo, qui communicat pro

in Pafdhate

.)QUAESTIO XXIV.

O fcr

fügtin.

li They

E Eubbaiijliq heggmda fit peccatoribus?

A pquae

Communis feritentia eft , Euchariítiam fcmperöi

Refp. 1.

quod s.

übique negandam effe

peccatori publico, tum ob manifeftum

Quando fa.

periculum fcandali, tu

m0

birreverentiam , quae committere-

10 tempore

tur dando fanttum cani

bus , unde negari debet publicis LIfura-

f101 poteft

riis, Hareticis, Meretribus, Excommunicatis, fufpenfis & in-

5 ergo tunc |

terdi&is , quando eorum flagitia funt publica ; quare ut pub-

ptimaoqtie

munio , neceffarium eft,

lico peccatori publicé poffit dari com

jbus Contti«

ut publicé conftet de ejus confeffione & poenitentia , pro ratio-

erexifim«

ne fui mali

E

ftatus; ficque nimirum,uut manifefta fit eju»s con-

afos, fiquis

verfio,

Is nf COR

Dices, Quidfi

fimilis peccator effet in articulo mortis? Refp.

"[unc ut illi detur communi

o, fufficit , ut pro opportunitate

? prudenter

temporis hic& nunc rité confiteatur , autfi hic & nunc confite-

nali, petcet

ri non valeat; certa contritionis figna oftendat.

Dices, Quid fi autem gravis fufpicio adfit. magni alicujus

setitovee

peccati , quod pernegat fe commififfe ? Refp. Nihil refert ,

fendi detüe |

quia ipfi in tali articulo potius fides adhibenda eft , quam

ial habi^

aliis,

t AU«

WFefp. 2. Commuiiio tamen non neganda eft peccatori

. Ratio eft, quia omnis Chri-

tepet oc d

3

occulto publicé eam petenti.

gam adio

ftianus jus habet ad. petendum panem filio

rum in facie Ec-

clefie , quamdiuin facie Ecclefia non

habetur nocens , quod

ecatve

oteftimp!

probatur Exemplo Chrifti , qui

.

*

Judam à communione non re-

movit , quem ecculté noverat i

ndignum ; & aliasgraviter in-

od alic

famaretur ipfe petens, committereturque perturbatio , & grave

í

fcandalumin populo.

1 pedïjf Sk

, (f

Refp. 3. Effet tamen neganda communio peccatori occul-

to

olon C

2

(9m

108

DE SACRAAMENTIS

RE

g m

to occulté eam petenti, prob. ex illo Matth.7. v, 6,

Nolite da-

re fandum canibus , neque-mittati

scmargaritas veltras an'/te-

OICOS.

Dices, Quid fi facerdos ftiat per folam confeffionem facra-

mentalemindignitatem peccatoris ? Kefp. . Sacerdos tali ne-

que publicé, nequeocculté petenti poteft negare communio-

: Rf(þuï

nem,.,

Ratio eft, quia nemo poteft uti fcientia confeflfionis in

ts 20

erdine ada&tus externos , idque in tantum, ut illicitum fit fini-

(Hiverbiss

ta confeffione , vel cumipfo peenitente de ea loqui ipfo invito ,

P w

vel folo vultu occultf'f: exprobrare.

ingiti

2

! mejiumo »

QUZSTI O. Xxv.

zAds aQU

Voachuril

Quid faciet facerdos diffribuens multis communionem , f

fevenndu

V. g. foeminam inter eeteras. flelentem , cvideat facram bofliam

M.

ex ore in [Iropbiolum emittere ad inbonorandam .

cumprud

ilam,ut fufpicatur ?

elfe homi

Conleman

Refp. Illum debere omnibus modis fimilem foeminam ta-

tions |

eité obfervare, ut ex alíqua nota in ejus notitiam veniens, po-

ftea cum ea loqui , atque fic malum impedire valeat, quod fi fa-

vis,utu

- queni(t

cére nequeat, rem Deo committat. Ita Burghaber, qui abfo-

luté docet, illam noneffe publicé corripiendam, aut quomodo-

divinw

«unque confundendam, nec facram hoftiam ei coram aliis eri-

lnt- efi

tis tali

piendam , fi eripi non ita dextré ac occulté poflit, ut omnes la-

teat. Ratio eft, quod fimilis fosmina fit in poffeflione famze

ID a.

/

K,

fuc, nec nifi praefumptio fceleris ftet contra ipfam ; forte

enim non nifi phlegma ex ore emifit , vel facram hoftiam non:

aptizat

ad inhonorandum , fed ne inhonoretur, per fubitum vomítum

defía.

protempore ex neceflitate extraxit , praefümptio autem non

It

fufficit , ut extrudatur ex illa poffeffione , cum certa infamia

talis cogitati fceleris, Accedit; quod ante docuimus, poffe Eu-

chariftiam mini(trari , imó & debereocculto peccatori publice

petenti, ergo & illud jam adminiftratum poteft ei relinqui; qui

&un ea putatur PCCC&EULE US,

QU&-

m

IN SPECIE.

109

u

" Nilitedi.

Q—u £&STIO XXVI.

N

Velts aqge

b/ïmfacrai j

n fenegnïur 4

H

liguando bomines coriu-

ANS (]] we.

ücare. :

COftmyunro., |

Meffiois

... Reff. 1. Jure divino praecepta eft communio omnibus bap-

tizatis adultis, quod jure divino praecepta fit; patet ex ipfis Chri-

um fithyi-

fti verbis. Joan. 6. v. 53. JVifimanduca'veritis carnem filii bomiuis

iloituito, .

&c. &ratio eft, quia omnia media neceffaria adperfeverandum

in gratia , funt jure divino praecepta; fed commnnio eft tale

medium , ut fupra probavi , ergo ,. quód veró omnibus bapti-

zatis adultis neceffaria fit , patet, quia hi omnes fünt capaces

E

Euchariftize, & indi

tionen , f

feverandumin grátia.

gent illátanquam medio neceiïagio.ad per-

tatt bt

Àutt

Refp. z. Hoc praeceptum

divínum tutic maxiímé 'oBlïgät';

cum prudenter judicatur Euchariftize fümptionem neceffariam

effe homini ad eum finem, ob quem inftituta eft , nimirum ad

ifiatrt tl

confervandam & roborandam vitam fpiritualem contra tenta-

tiones, Ratioeft, quia hoceft commune praceptis affirmati-

Aníens, pO

auodí f«

vis, ut tunc obligent, quando urget neceffitas finis , propter

queminftituta funt, Hincfequitur,communicandum efféjure

. qui abío-

quomodo-

divino induobuscafibus. r. In periculo mortis , quia tunc fo-

m alíisetí«

lent effe graviores tentationes,-

2. In reliqua vita, quo-

E

tles. tali remedio

tomnesli«

tl

,Opus eft ad perfeverandum in ftatu gra-

one fime

Refp. 3. Vi

'Ptþæce*pþtf ?E'ctïe*fiaïïïcï tenentur omnes adultí

m ; forte

Ytiam nott

baptizati communicare fingulis annis circa pafcha , idque in Ec-

vomitut

clefia propria, velalibi cum licentia Epiífcopi ant Parochi,

Ita omnes, patet ex cap. Onnis utriu

f

q

Qtett t

ue Sexus? ;

2 infari

Ex;r; de Poenitent, & remifl,

offelt- 1

)ripl!f)üC?

Sibo(i8

iHQUiæ qu

Ó 3

QIUE-

Ü

ZIO

DE SACR AMENTIS*

^i

QUJASTIO XXVIL

viftig, pro».

"nqui circa Pafcha non communicavit , teneatur veliqua

mento, Vi

antii paríe communicare füb no-vo peccata

shoríali ?

Qdator per t

eccata vll

coletirel

Rf]p; Negative ,:pröïiätur , ficuti enim qui in fefto non au-

dit miffam,non tenetur eam alio die audire, nec qui omifit reci-

dimnpeie

i, QuitY

tare horas, tenetur ad eas diefequenti recitanda$ ; ita qui non

AE pavenidl

communicat tempore pafchali , non tenetur ante fequens pa-

Ícha communicare,quia non mínus praeceptum antiuae commu-

Jam tll

talennon

nionis videtur allegatum certo tempori, quam alia praecepta

fs elh,.

affirmativa. Confirmatur, quia ex regula generali, praecepta af-

firmativa obligant cantum certis tem

perfediani

potibus, quibus tranfactis

N

C;gllä:tv eorum obligatio.

tit tamen]

QU/ESTIO XXVII,

dutada

a, fedy

Qui fint effe&tus Euchariflie ?

M.

eharila, |

QRe]þ. 1, Augmentum gratiz eft effe&tus Euchariftize, Ra-

toncedt h

tio duplex eft, prima communis ; quiacum fit Sacramentum,

ventum d

Confert gratiam ex opere operato; non autem primam per fe

. p feloq.

loquendo , ergo augmentum ejus, — Secunda propria. j quia

€10 camp

Euchariftia eftinftituta per. modumcibi & potus ; fed cibus &

R

potus confert ad vitam corporis augendo ; ergo Euchariftia ad

fe&wud

vitam animze, quze gratia eft.

ïalïä.- aux/ilia funt effectus

W Coniat

Refp. 2, Gratia a&tualis, feu fpec

Autem ex

Euchariftiae.. 1. Ad excitandam animi devotionem & fervorem

charitatis cum fpeciali dulcedine fpiritus, eft enim Euchariftia

am'mculp

&liowro

ordinata ad fovendam Dei amicitiam ; haeceutem fovetur per

[cientias

a&uscharitatis; hincfigurata eft in Manna, quod habebat om-

ne delé&tamentum,

2. Ad vitanda peccata, quia juxta Trid.

que quiai

Seff. 13, cap. 2. Eftantidotum contra mortalia, & colligitur ex

] 1fïus j

Toan. 6, V ifi manducacveritis &c. non babebitis uitam in-vobis.

Rf

——-N

IN $PECIP.

PCISTISRUNICHS

41l

Refp. 3. Remiffio peccatorum venialium eft effe&us Eucha-

A il

riftiae. prob. 1. Ex Concil. Trid, loc. cit. Dum dicitde hocSacra-

mento. Quo4liberamur à culpis quotidianis, 2. Quia Euchariftía

[

datur per modum cibi , qui reftaurat deperdita, ergo cum per

!

peccata venialia aliquid in nobie femper deperdatur , hoc pane

Jtonor a.

coelefti reftaurabitur, 3. Quia Euchariftiainftituta eft ad facien-

omifit j

dam perfe&am unionem & amicitiam eum Deo juxta illud Chri-

fü, Qui manducat meam carnem ,in me maneft 65 egoim eo. Sedcul-

Itt qui a

——

eQuens pi-

pa venialis repugnat perfe&ze amicitiee Dei , ergo Euchariftia il-

i& COfhimte

Jam tollit , & quidem exopere operato; poenam tamen temipo-

ralem non tollit ex opere operáto vel immediate. Ratio difpa-

à pracepta

t Cepta -

ritatis eft, quia quaelibet culpaetiam levis repugnataliquo modo

5 tranfattis

perfe&tioniamicitize,ad quam Euchariftia eftinftituta , ideó il-

lam deftruit ; at reatus poenee temporalis rioni repugnat, remit-

tit tamen poenam temporalem mediaté, quatenusnimirum ex-

Citat atum Charitatis,per q

U

-

em remittitur poena ,npnï fempe;;

tota , fed juxtaquantitatem fervoris..

.

D

.

tefp. 4. Collatio primeegratice per

fe nen eft effé&us Euz

chariftie. Probatur tum ex-Ecclefize confuetadine , quae mort

i&iæ; Rä-

concedit hoc Sacramentum nifi juftis; tum quia nullum facra-

mentum,

mentum dat illum effe&tum,quem fupponit ; Euchariftia autem

am per t

per fe loquendo füpponit gratiam , ut cibus hominem vivum ,

tir ( qua

ddbusk

ergo eam primó non confert.

!

^ Refp. $. Collatio primee gratize peraccidens poteft effe ef-

haciftiaad

fe&us Euchariftia, Tum quia Sacramenta omnia hoc habent ,.

utconferant primam gratiam nom ponentibus obicem; poteft

effedu

autemexittens in peccato mortali , cujus non habet memori«

fervotdn

aminculpabiliter,accedere bona fide putando fe effe contritum,

uchanitta

l

& hioc modo non ponere obicem, quia fcilicet non eft in con-

vetüt oef

fcientia;nec inaffe&tu ad peccatum mortale,ergo- 'Tum deni-

xbat o

|

que quiaid poftulat excellentia Sacramenti , in quocontinetur

xta T. 3

Chziftusipfe, qui eít Fons vitz, ut fcilicet poffit vivificare mor-

ljgtut e

tuosnon refifte

ntes, ficut Chrifti caro

VV QS),

0015

vivificavit

^

Pro-

lu

1I2

DE SACRAMEN Z'l $

u

w

Proponuntur Canones Concilii Tridentiniex

gmuriont

Domit;

Seff. 13. de Sacrofan&o Euchariftiae

Sacramento.

; p

| Canon d.

Siq

citis d

I quisnegaverit,in fan&iffima Eucharifte facramento conti-

proyeni

neri vere , realiter, & fubftantialiter corpus & fanguinem una

cum anima & divinitate Domininoftri JE(u Chrifti, ac proinde

totum Chriftum,fed dixerit, tantummo

j

»

do effe ineo,utin jgao,

NI

vel figura , aut virtute ; angthema fit.

urnigel

Canon . II,

doran

sundum

Siquis dixerit; in Sacrofan&o Euchariftize Sacramento remaz

NI

nerefubftantiam panis & vini , una cum corpore & fanguine

fitet

Domini noftri JEfu Chrifti , negaveritque mirabilem illam &

propat

ingularem converfionem totius fubftantize panis in corpus, &

t fit,

totius fubítantiee vini in fanguinem , manentibus duntaxat

fpeciebus panis& vini ; quam quidemconverfionem Catholi-

Ca Ecclefia a

t

$i

ptiflime transfubftantiz?ionem appellat , ,;nathef

ref.

: Caf—zïon Ill "

diftrl

deer;

Siuisnegaverit in venerabili SacramentoEuchariftize fub

unaquaque fpecie , & fub fingulis cujusque Speciei partibus,

eparatione facta

31

ma fit,

, totum CHRISTUM contineri 5 a

W.

"

na;þe-

N

tolit

|

bknon IF,

Todlite

Siquis dixerit, pera&ta confecratione, in admirabiliEücha-'

riftiae Sacramento non effe corpus & fanguinem Domini noftrí

j

yi

Jsfu Chrifti , fed tantum in ufu, dum fumitur, non autemi ante

vel poft, & in Hoftiis feu particulis confecratis , quce poft com-

Que fe

muniof |

. N SPECIE.

113

"—— 1

D1LQiey

munionem refervantur vel fuperíunt , non remanere corpus

Domini ; anathema fit.

Canon F.

Si quis dixerit, vel praecipuum fruGum fan&tiffimee Eucha-

(ento conti. B

riítize effe remiffionem peccatorum, vel ex canon alios effettus

uinemua

grovenirc; anathema fit,

» &ptoinle B

Canon FT,

yutinfigno, ^

[

- Siquis dixerit , in SanGo Euchariftize SacramentoChriftum

unigenitum Dei Filium non effe cultu latrize , etiam externo a-

dorandum , atque ideó nec feftiva peculiari celebritate vene-

randum, neque in Proceffionibus , fecundum laudabilem &

Veftoterta. ä

univerfíalem Ecclefize fan&tze ritum & Confuetudinem , folem-

& fngoint

niter circumgeftandum , vel non publiceé , ut adoretur populo

m fllam & /|

proponendum , & ejus adoratores effe Idololatras ; anathe-

copus,

$na fit,

s duntit ]

|

m Catholie. |

Canog V. ïi;

i anathee

Si quis dixerit, non licere facram Euchariftiam in Sacrario

refervari , fed ftatim poft confecrationem aftantibus neceffario

!

diftribuendum: aut non licere, ut illa ad infirmos honorificé

deferatur; anathema fit,

if füb. d

Canon rIIL,

j partibus

at ]

SI quis dixerit , Chrï(tum in Euchariftia exhibitum fpiri»

tualiter tantum manducari, & non etiam Sacramentaliter ac

xealiter ; anat.hema fit.

bl Encht

Canon 1X,

i mot |

Si quis negaverit , omnes & fingulos Chrifti fideles utriuf-

ytem af

olt &

t g«

que fexus, cumad annes difaretionis pervenerint teneti fingu-

lis

qino l

:

Ir4

. DE SACRAMENTIS.

as at

lis annis faltem in pafchate , ad communicandum

Clericos

€eptum$S, Matris Ecclefiz ; anathema fit.

»Juxta pra-

snonicat

Canom X,

i

z

Siq

Si quisdixerit, nonlicere Sacerdoti cefebmnti' feipfum com-

snunicare ; anathemafit,

gutim

quià , u

Canom XL,

infticu

Si quis dixerit , folam fidem effe fufficientem praeparatio-

nem ad fumendum íanGifl$nze Euchariftie: Sacramentum ;

S«

anathema fit.

Et ne tantum Sacramentum indigné atque

ideó in mortem & condemnationem fumatur; ftatuit atque

nis pa

nem;.

declarat ipfa fan&a Synodus , illis quos confcientia peccati

mortalis gravat , quantumcunque etiam fe contritos exifti-

ment; habita copia Confeffionem Sacramentalem,

Si quis

$t

autem contrarium docere; praedicare, vel pertinaciter afferere,

feu etiam publicé difputando defendere praefumpferit,eo ipfo

excommunicatus exiftat,

J

Proponuntur Canones Concilii Tridentini ex

Seff. 21. de communione fub utra

& palrwlorum;

que fgeci'c $

D

Cmbn I *

fandu

ï uis d*ï*xe?i*,ex Dei preecepto,vcl neceffitate falutis; 6m—ncs

tm,

& fingulos Chrifti fideles utramque fpeciem fan&iffimi Eu-

Dic

chaxiftiae Saeramenti fumere deber e5 anathema fit,,

ifti fe

&f

- Canom r5

jhO, Q

putati ;

^A us dyerir , tisto Erdiettam Cutholicant nad gf

&aufis & rationibus adduttam fuifle , ut. Laicos, atque etiam

fíca (o

Cleri-

d

——

11$

!N SPECIE,

]U pra-

Clericos nonconficientes , fub panis tantummodo

municaxet,gut in eo erraffe ; anathema fit,

fpecie wmv

CAnon i,

)[Lm&om.e

Si quís negaverit , totum & integrum Chriftum omnium

gratiarum Fontem & Au&orem , fub una panis fpecie fumi,

quíia , ut quidam falfo aderunt ; non fecundum ipfius Curifti

inítitutionem fub utraque fpecie fumatur ; anathema fit.

patatip

mentum;

äänpn ZF,

Jnt afque

Si quis dixerit , parvulis , antequam ad annos difcretio-

tUt atque

nis pervenerint , neceffariam effe Euchariftias conimunio-

j peccati

nem; .anathema fit.

t05 exilli-

Si quis

- ferete,

G3/8 RYOR HGIGRVSORIS-SRYCORHE QR

It,eo ipfo

.

s. IV.

o

De Euchari&ia , ut eft Sacrificium,.

ï.

ilf91

QU.ESTIO

Quid fit Saerificium in genere?

Efp. Sactificium in genere eft oblatio rei fenfibilis à legiti-

R

mo Miniftro,foli Deo fatta per talem mutationem ad te-

nem.

ftandum fupremum ilius dominium & noftràm fübje&io-

6 (mæs

fumi Ev

Diciturr. Oblatio,

qüïa oblatio eft genus facfïücii. Dicitur

2. rei fenfibilis , ut excl

udatur externa oblatio

quaquis feipfum

& fua omnia Deo fubjicit & offert.

Dicitur 3. à legitimo 7Mini-

fivo, quian

on quivis poteftofferre facrificium , fed qui adid de-

putati fu

p joto

nt, quales inlege N

aturze erant primogeniti, in Mo-

faica foli Filii Aaron

elica foli Epifcopi & Pres-

cep

[ierie-

: in lege EVagg

PA

byte-

116

DE SACRAMENTIS

bvteri. Dicitur 4. $oli Deo fa&; quia facrificium proprie per-

tinet ad cultum latrize, qui foli Deo exhiberi poteft. Dicitur $.

p

er realem mutationem , ut diftinguatur à fimplici oblatione,

fu.

Dicitur 6. ad teftandum fupremum &c. quia hic eft generalis finis

omnium facrificiorum; funt enim quafi tributa , qua Deored-

füit expt

etat veru

duntur in recognitionem fupremi dpminii cjus, & noftra (ub-

fie Vl

ïB&iOHiSQ '

r eftfac

QUJASTIO IL

Cwitu

4ELE

n in lege mova detur verum & proþri? didum

ofext

facrificium ?

üocent

Refp. Affirmative.

Probatur ex comparatione Ecclefiae &

riuptwj

Synagog

se.

E(tautem hazc ratio

, in populo Jtidaico fuerunt

vera facri

ficia ; ergo &in populo Chrittiano effe debent. Pro-

batut confequentia , nam antecedens extra controverfiam eft.

1. Chriftus non omnino fuftu'it ca , quc Deus in veteri lege

l

infütuerat: nec enim contrarius erat Patri fuo, aut fibi ipfij

Q

fed aut perfecit , aut mutavit in meliora : ut patet in praeceptis

$t Sacramentis, ergo eodemmodo facrificia non debuit eomnino

eütpt

tollere de medio, fed mutare, 2. Sacrificium eft fummus cultus ,

quo1i

ui Deo tribui poffit , nam fine controverfia res verbis prae-

femx

ftant, & inter res , facrae profanis 5 & inter facras , publicae

fatiojn

O [

privatis &

inter publicas,eze quarum ipfa fubftantia in Dei ho-

norem confumitur

,quam eae quarum folusufus. Taleautem

Crünto

quare fi hoc genus

Cl'Sirfc

e(t facrificium proprié di&um, ut notum eft

«ultus fuiffe in veterilege, & nonin nova : tuiffet Deusin ve-

Jia, i

terilege lo

ngé majori honore affe&us , quàm in nova:& proin-

fufep

Dj

&e Chr

itus Patris fui nongloriam, utdicebat , fedigno-

ininiam procuraffet,

&genu

ET

6t

)c(

^

[

& fic j

hideng

QUE.

1N SPECIE. -

——a——

II7

DPI'?& per-

QU.AESTIO IIL

NU $

Atiofg,

4n Euchariflia fit propri? didum Sacrtfcütm?

Alis finis

Refp. Affirmativé. Prob. 1. quia celebratio Agni pafchalis

tofe(.

fuit expreffa figura celebrationis Euchariftize in coena ; fed illa

t (ub.

erat verum facrificium, ergo & haec. Prob, 2. quia in Euchari-

ftiae Myfterio funt omnia , qua requiruntur ad facrificium,Nam

1, eft facerdos, qui offert.

2, E(t hoftia, quz offertur; nempe

3. Eft Deus,cui offertur,

Chriítus fub fpecie panis & vini,

dum

4. Eft Ecclefia fidelium , pro qua offertur. $. Eft altare; in quo

Offertur. ^6. Eit a&tio facrificandi feu offerendi, Merito ergo

ccefre &

docent Catholici Mif celebrationem, in qua heec omnía repe-

riuiltur , effe verum ac p;opriä dictum facrificium.

o fuerunt

ent. Pro-

QUAESTIO IV.

tfam eft,

teri Iege

Quid fi Mifi -

fibi iplj

Refp. Miffa eft facrificium vel oblatio corporis & fanguinis

aeceptis

Chrifü fub fpeciebus panis & vini reprafentativum facrificii in

T

cruce peracti. Dicitur z.Sacrificium , id eftexternus a&tus latrize,

ScUltIS,

quo alíquid foli Deo offerimus,, ad divinae Majeftatis profeflio-

bis prz-

nem, & noftraefubje&ionisagnitionem, Dicitur 2, Corporis 65

publice

Sanguinis Cbrifli ; ín quo diftinguitur ab omnibus aliis facrifi-

j Da hO

cis. Dicitur 3. Reprefentativum ; per id enim diftiaguitur à

leautem

cruento facrificio crucis. Porro illa repraefentatio facrificii cru-

ocpens

€is in eo confiftit , quodin Miffa calix feorfim confecretur ab ho-

eusim ve

ftia, inquo, ut notat Suarez , eft quaedam myftica mactátio,

kprat-

feu feparatio corporis à fanguinc.

g

Dices x, Sactificium crucis habet vim

Xi'nünïtzmö ergo non

egemus aliofacrificio. ergo multiplicare tot facrificía snifize nil

eftaliud,quamnegare virtutem & fufficientiam facrificii crucis,

Refp. Sacrificium: Miffze eft re idem cum facrificio crncis ,

l

& fic non egemus alio facrificio ; fed folum repetitione e-

i:äl*fd etxl.

P 3

Dices,

Q p

118

DE SACRAJIENTIS.

Dices. 2. Si facrificium crucis habet vim infinitam , non fo-

foeciebus;

conffcait,

lum non egemus alio facrificio, fed neque repetitione eju'dem

Ut

Í

facraficii.

Refp. repetitio ad hoc rc

Pio

quiritu,r., ut virtus facri-

villilis, ^

&cii crucis nobis applicetur.

Dices 3, Ad hanc applicationem fufficiunt media à Chri-

effevilibi

fto inftituta , qualiter praedicatio verbi & facrae ceenze admi-

fedquatet

Dict

niftratio, Aefp. Inter haec media eft etiam facrificium miffze,

fem bt

QuZzSTIO YV.

*

ss o

Wesoblt

Tn uo confifiat e:j)ïzn?id hujus ]chiiþ'cz'i ex þarte

Bicetnon.

rei oblate ?

—Re]þ. 1. Res,qua primo & prïncïpalikter offertur, in facri-

ficio Miffae Chriftus eft.

Probatur, quia Sacrificium Crucis

cruentum, & facrificium Miffze incruentum non differunt,quo-

lr

ad rem oblatam ; fed res:oblata in facrificio crucis eft Chriftus

juxtaillud, 1. Cor. f. . 7. Pafcbanoflrum immolatus eft Chriftus,

M

ergó etiam resoblatain facrificio miffzeeft Chriftus.

"

mll

Obfevva autem , Dupliciter poteft aliquid effe res oblata.

1. Ut miatería, quae fupponitur a&tioni facrificandi, 2, LIt termi-

tampifp

dii £

nus, qui fit, aut refultat per attionem facrificandi,

tursde

Dicer, Solüs' panis & vinum eft resoblata,non autem cot-

ETE

qui20n

pus & fanguis Chrifti, quia illud offertur & facrificatur, quod

quinc

inimutatur feudeftruiturin honorem Dei , ut patetin facrificiis

Mofaicis.

At folus panis & vinum mutantur & deftruuntur,

pont a

i

V mm

nonautem corpus & fanguis Domini , ergo.

Refp. Sifpe&ktemusrem oblatam ex parte materiae,quae aQtio-

. pray

tali dlfh

ni facrificandifupponitur, noneftaliud quam panis & vinum ; fi

Dic:

autem fpetctemus rem oblatam ex parte termini, qui offertur ac

facrificatur Deo, non eft aliud quam Chriftus exiftens fub fpe-

SQJW

ciebus facramentalibus; & hoc pofterius nos volumus. Unde.-

u eïg

Refp. 2. Species facramentales panis & vini , intrinfecé per-

Pt tneag

Rw

tinentad rem oblatim in hoc facrificio ; ità ut res oblata per

modum termini no fit Chriftus nudé fumptus , fed fimul cum

mäee

fpe-

—

IN SPECIB. **

119

1,torif.

fpeciebus, quatenuscum ipfis unum compofitum facramentale

C ejudem

conftituit,

TUS ficti.

Prob. Quia derationevifibilis facrificii eft, utres oblata fit

vifibilis, fed facriicium Miffie e(t vifibiles ergores oblata debet

4 .

N qgni.

effe vifibilis ; ergo Chriftus praecifefumptusnon eft res oblat

E

fed quatenus per fpecies eft vifibilis,

Unwiffre,

Dices.Hinc fequiturfacrificium Miffze non effe idem,quoad

rem oblatam cum facrificio crucis, quia ibi folus Chriftus fuit

'Tesoblata, hic autem compofitum ex Chrifto &

fpeciebus, Refp.

4tía

"Resoblata eft eadem fubftantialiter in f

icrificio crucis &.:Miffæ ,

licecnon fit eadem accidentaliter.

tin ficri-

QUAESTIO VL

t Crudis

TUntquo.

In quo coufifiat e[fentia bgj&!þcrgïäii" ex parte

: Chriftus

4üi0nis?

Chriftus

Refp. Confïfïi'ti'ncdnfecratïone. Ratio cft , quia facrificium

es oblatt.

miífae offerturin perfona Chrifti.

Nihil autem facit facerdos

Ut tetmi-

dicit.

tamperfpicuéin perfona Chrifti ,quany confecrationem ,inqua

FToc e[f corpus meum.

Deinde Chriftusn

ihil aliud legi

Jtet Cof-

tur feciffe , nifiacceptum panem confecr

affe & diftribuiffe ; at-

, quod

qui nonfacrificavit diftribuendo, ergo confecrando, Min,

prob.

facrifciis

quia in omni facrificio participatie victimze à populo

fatta fup-

ponit facrificium confummatum. Colligiturex r. Cor.

truuntuly

IO. *U.18,

A onne qu? edunt boffias

, participes funt: altaris, Etconfirmatur

ex praxt Ecclefrze,

[uæaäio-

tali diftributione,

qua frequenter celebrat cale facrificium fine

vinm ;f

frrtur4

Dices. Ita fe habet confecratio ad facrificium

inqrüentum*,ï

ficut ipfa incarnatio ad cruentum.

ub je

Sed haec non eftpars facri--

, Unte

ficit;ergonec illa. . Majorpatet. quia ficut Deus fa&us homo

perincarnationem, poftea offertur inaltari.

Yecpe-

b o

Re[p. Hoc argumentum procederet, fi Chriïïus*-ï

n ho c fz-

erificio effct resoblata per modum materiae ;quae a&i

oni facri-

jl QY

Á

Ácanm-

120

ia

DE SACRAMENTIS

P

pei, In f

ficandi fupponitur : nuncautem res oblata per modum termi-

1itaspl'0yï

H

z;i , qui ex facrificatione refultat.

qump

eN

QUJESTIO VIIL.

Iuf

a

4n Sacrificium AMiffe comveniat cum [acrificio

parres O.

€rucis ?

A.

dQ cortn

! Refp;

Sacrificium Miffzeconvenit cum facrificio crucis inre

noN07

oblata , differunt tamen in

a&ionefacrificandi, & in quibufdam

Wj

aliis dicendis, Prius patet ex

di&is , quia Chriftus eft res oblata

ffün Dex

in utroque facrificio, Pofterius probatur , quia facrificium cru-

*QQ.W&W

cis per realem paffionem & mortem oblatumeft : noftrum au-

Iuj

tem per confecrationem & per tranfubftantiationem perficitur,

pecca[isz

Differunt ergoin actio

ne facrificandi.

efinpec

Hinc oritur fecund

a differentia in Myftica fignificatione,

*

jsreor

quia facrificium crucis non fuit repraefentatio vel imago alte-

rius fácrificii, fed potius prototypon omnium : noftrum au-

tem eft repraefentatio illius.

Tertio differuntin effe&u, quia facrificium crucis operatum

Aj

eít noftram redemptionem quoad fufficientiam : noftrum au-

tem applicat fru&um illius quoad fufficientiam,

l

QUJASTIO VII.

coittit

G&(ïtl 5j

Quale Saerificium fit miffa?

ü 'f,ït*fm

fentia!

Nota; In veteri lege fuiffe quatuor gc

nerà4 facrificiorum;

Primum erat Latreuticum, feu honorarium , quo

d folum fiebat

A repi

feu lau-

Sitm

ad Deum colendum,

Secundum erat Eucharifticum,

Qn

dis,autgratiarum a&ionis ; quod preeter

Dei cultum fiebat in

erat impe-

ratiaruma&ionem pro beneficiis acceptis.Tertium

tratorium, quod fie

bat pro beneficiis accipiendis,

Quartum

erat propitiatorium,

quod fiebat ad placandum Deum pro cono-

& fecundotantum fpe&abatur cultus

Det.

miiï?s peccatis, In primo

l

1N SPECIE. |

I2tf

U termj-

bei. In tertio & quarto confiderabatur praeter cultum Dei uti-

litas propria ,vel proximi, Nunc quaftio eft, ub quo genere

comprehendatur facrificium Miffze.

Refp. 1. Sacrificium Miffe eft latreuticum , quatenus refer-

m

tur ad colendum Deum , ejufque fupremam excellentiam & fu-

per res omnes creatasdominium proteftandum,

Refp. 2. Sacrificium Miffze eft Eucharifticum, quatenus fit

fücisi

incommemorationem & gratiarum a&tionem pro fummo be-

quibufdam

neficio paffionis Dominicze,

Te8 Oblata

Refp, 3.Sacrificium Miffze eft impetratorium ; quia per Chri-

jaum crü-

ftum Deo Patri praefentatum & oblatum facile nos quidvis itm-

oftrum ag«

petraturos fperamus,

Refp. 4, Sacriicium Miffe eft etiam propitiatorium pro

peficitur,

peccatis vivorum & mortuorum ; quia peculiariter inftitutum

ificitione,

eft in peccatorum remiíTionem virtute Paffionis Dominicae,cu-

jus repraefentativum eft,

nago altt-

fttum au-

QlleSTIö IX.-

opetatum

iram al«

"neffentia facrificii zi )e— fít 4li

effentia J[acramenti Euchariflia ?

quo modo diflintla ab

ReJp. Affirmativé, Prob. r, quia effentia facrificii partim

confiftit in a&tione facrificandi , partim in victima facrificata &

oblata at eflentia facramenti Euchariftize non confiftit in a&tio-

ne,fed in re permanente, qua refültat exa&tione. Prob. 2. ef-

dficiorum

fentia facrificii miffe requirit confecrationem utriufque fpeciei

ad repraefentandam mortem & paffionem Chrifti ; at effentia

lum feb:

y u V

Sacramentifalvatur fub una etíam fpecie. Prob. 3. quia facrifi-

. cium petfe & immediaté ad cultum Dei ordinatur, Sà-

x fehti

riumpe"

cramentum autem ad noftram juftifi-

. cationem,

ertum

1

y nfo COT

g

r

SR )O(Aä

QILE-

122

. DE SACRAMENTIS

QUJAESTIO X

n folus [acerdos poffit legitise &5 valide offerre

Qu

Jacrificium ?

Refp. Affirmative. Prob. quia facrificium & facerdotium

neceffarió funt connexa ; ergo ubi eft proprie di&tum facri-

M

Miffe,

ficium , ibi requiritur etiam proprie d.&um facerdotium,

Ye facet

N S!

QuS/AQRO T.

fuffici

if

f

Qm fít principal

bfa;en: in facrificio

Y

lidom

miffe :

qQUs;

Refp. Eft ipfe Chriftus, qui principaliter offert facrificium

miffx in Ecclefia per facerdotes alios, ut miniftros, Probatur,

uia facrificium miffze ficut ex parte rei oblataeeft mundum &

q

urum , ficetiam ex parte principalis offerentis debet effe tale;

Ài

ergo princip

alis offerens nequiteffe homo obnoxius peccatis,

fed folus Chriftus : qui nunquam fecit peccatum.

Confirma-

$u

tur , quia facrificium confiftit partim in actione offerendi, pat-

tim ín reoblata; ergo ut fit plané purum & fan&tum, non fatis

qude

lim.

eft , quod res oblata fit pura , fed praterea requiritur ,

ut períona offerens fit p

*

ura, quia alioqui a&tio offerendi non

V

effet omnino pura , juxta

illud Z4alach. 1. v. 11, i omni loco fa-

teln]

crifica

fur &5 offertur Nomini meo oblatio munda 5 non folum ex

.

quiao

jarte rei

oblata , fed etiam ex parte principa

lis offerenþi's, etfi

þusfa |

non ex parte aliorum hominum offcrentium,

licty

Hinc patet difcrimen inter facrificdia vetera & noftrum.

]i

Nam illa poteranteffe immunda dupliciter, r, Ex parterei ob-

teficr

a

latz. 2. Ex parte principalis efferentis 5 at noftrum nec ex

CQ, q(

P

arte rei oblata,nec ex parte principalis offerentis poteft effe

« po

inmuh

duni , quia Chriítus fimul eft res oblata & principalis

4C pto

fiim p

efferens, Quodautem aliquando Miniftri Chrifti fintimmun-

di, hoc non obeft facrificio, quia oblatio Miniftri femper

z

Qnt

fit in perfona Chrifü.

QUA.

124

ia

IN SPEC'IE.

QUIESTIO XI

lerre

Quo fenfu Chriflus dicatur principalis oferens in

! Sacrificio Atiffe.

'f'(itüfïuæx

N Qcr-

Refp. Ideó dicitur Chriftus principalis offerens in facrificie

iUm,

Miffze , quia Minifter offert in perfona Chrifti, nam Minifter fi-

ve facerdos in hoc myfterio fegerit ficut legatus Principis, qui

fuftinet &repraefentat perfonam Principis. Ratio eft, quiahoc

fufficit ad rationem principalis offerentis , nam qui dat Elee-

mofynam per famulum , re&é dicitur principalis donans, & il-

la donatio erit Deograta , fi donans fit juftus, licet famulus fit ini-

t(riæü!ü

quus ; ergo fimiliter dicendum eft in propofito.

?robatur,

indum &

QUJASTIO XII

dfe uale;

4in quilitet Sacerdos legitim? ordinatus poffit vali-

peccatis,

Onfitma-

de offerre [acrificium ?

end), pt-

Suppono confecrationem . fa&am à vero faücerdote

norrhtis

cum debita materia , forma & intentione , femper cffe va-

Juicitut ,

lidam.

endi nofi

Refp. 1. Omnis facerdos quamvis ab Ecclefia præcïfus , po-

jloro Ju-

teft validum facrificium facere, etfilicite non faciat.

Ratio eft,

(olum ex

quia poteftas Ordinis eft indelebilis, ergo manet in facerdoti-

ontis,etf

busab Ecclefia precifis , ergo valide poffunt facrificium offerre,

licet peccentofferendo,

fiofirur.

Refp, 2. Sacerdotes przecifi ab

re facrificium , ut

Ecclefïa valide poffunt offer-

tereide

Miniftri Chrifti, & in perfona Chrifti, Ratio

n f ex

eft, quia certum eft tales facerdotes habere characterem ,

jtet etit

feu poteftatem offere

ndi facrificium in perfona CHRISTI,

incipils

1

ac proinde fi offerant , validem effe facrificium , hanc e-

mf

nim poteftatem habent vi Ordinis , quam nunquam amit-

|

r

tunt.

7 pet

y&-f

E

