punita,' Vide etiam'Marchliantiumi

n Tribun.

$om. 3. parí, 2.

Érall, . 1. £if. v7, queff. 10,

65 Dianam parte,

1. fratd. 6. ve-

di, 1j

jb[o 1. .Ef,tra&. f8o

Tefol. 56, circa tmedium. -

- Jtem 65 Franci[-

icts. t

cum. Bone fpei..

ad

télebratur,

facrae Congregationis decla

rationem, — "-

kangumadfercdr&æ

pii celhrat

tinfetta

difkolubile

Quid facient ille pe

vjonz

nibus exiflimantibus

»que diu in :concubïhdiä fvixerunt, -:«o?f:l

allas: eff

tüm propte

&5

ffe matrimonio junttas , fi -we(in;*;gäï-

Wivergatin

fi[ccre ; ;

& ipfum Parochum 1a-

lía fecretó matrimonium dnire, u

Tittutm, cur

- sdeaí ?

i

nchez [

D Efp. Ín " cafu polfe

à Parocho , vel al

b

Dites, y

|& petrati facultatem

» Epifcopo im-

"80 Dwtin

rochi :

, ut ipfé confeffarius agat vices Pa-

TO salígqu,

quo cafu'affumi poffunt duo teftes ignoti , vel Re-

vdia v(fe

v'lf;gio 1, quijürent fe rem fecretiffimam íem

Itt Oil

turos, & ita nullum patientur in

-—

t Magiüei

)Vcöm(mädïum.

o s

M

&9c(

;C;KSUS

E

E Bsbl

..pEAïA)ATR 1440 -Ngo;

,,—ï,OS $

: facerd

m

/(CÁSUS /CMXXXIHJ,

xïiüianorum,

ll.pon Coum

&R'e,.(er&ur de *qu'o'dzzm Germania principe precedentis faculi , quod

i. fkerft— con[la

nter in bác per[aaftone , matrimonium jure divtao

in imilibus

t/fo

JViolubile:

,Qgg;erim?,ag ;

jgohf (/jä j!iä'!e

veció?

ine prefentij

!5 fi0n-enim

Efj. Negaiiä)ä. Nam quod matrimonïum &ïtkiaxm fit indif-

holici ; quod

^ "folubile jure divino , patet tum ex Genefis.z. Quatmobrem

, t adefet,

velinguet bomo , &c. 69 adberebit uxori fue. Tum ex AMatíb.19.

t erpa Eccle-

Quod Deus conjunxit , homo non feparet. Tumex r. Co-

otiia effe pro

rind.z. JH ,quimatrimonio junGi funt , precipio non ego, fed

JDorminus wxorem acviro non difcedere,quod fi difcefferit, manere

ni legitur

füm- 3! Pm, 2 V

dünupiíam, ia

communiter T heo—i»ogi » quos citat Sanchez l. z.

NIDTATS

dlcp. I j* :

P

Dices. L..

Cö'h'tra'&üsïper ea.ä caufas diffolvitur , per quas

ar& Ptj

yadfettdide

"celebratur, uthabetur in Reg, Jur. fed contra&us matrimo-

'nii celebratur.mutuo confenfu. .. Ergo poteft etiam mutuo

confenfu diffolvi ; confequenter matrimonium non eft in-

1 diffolubile.

PTSUCHE

1 --- Refp, Ex illà regulà

j

güfïs'cxbipïgndum effe matrímonium,

vfkemnt, 07?1-,

"

'tum propter bopum-commune , cum diffolutio matrimo-

fl A ii vergatin detrimentum commune,.. Tum propter jus di-

*

t, li

7 vinum , cum jure divino matrimonium fitindiffolubile. 1ta

r

4 Sanchez lib. z. difp, 15.n. 9.

*

: Dices, 2, Heb

rais permi

iffa fuerunt repüdia ,& divortia:

Epjfgopb if«

| exgo matrimonium non eft indiffolubile jure naturae & divi-

gat vices p

no : alioquin non fuiffent illis permiffa repudia. Refp. Re-

wti j LL R:.

| pudia foitíc permifIa Hebraeistanquam minus malum, ne fci-

] licet occiderent uxores, & à vero Dei cultu recederent , ut

Fïpef "hib,if !

ait Magifter in quarto dift. 353. Aut dici poteft, Hebraeis

ffa fuitTe repudia ex difpenfatione diviná,

H

Ita Medina de.coelibatu lib, 4. .

"

,fap- Ig.

À

cAS.US

— Ppp pPP

CASUS

CASUS. SAC—R'AMENTAL E $, ,—

d

103:4 :

[ fua pott

CASUS'CMXXXiIV,

fcfcribunt

Lari[eus Lutberanus junxit.fibi matrimonio uxoris fue Neptem

Hereticos

minime pf

fé Filta fororis uxoris fua. Filiam ; poffea ad fidem Catbolicam con-

à l'arocho , num fibi liceret matrimonium inire cum

belibusdi

ver[us , quarit

Aliá , vivente A

dhuc fuá Hareticá ftbà nffine im tertio eradu ?. Refpon-

Àf latis pf

dez Parochus omninà idibft licere p

ropter impedismentum affinitatis An-

77

tecedeus matrimonium dirimens, — Quaritur, an reiíe ?. Ratio dubi-

neré de Y

2

tandi eft ; fiquide

matrimon

zzm- videtur [

m hoc impedimentum eff uris Ecclefiafl ici , ide*'que.(

igAre Hæretiaa;iäcq(c[g& mom .

yem i n«

r Mäæ&o&; i

A

Ms

Tortifcet

Efy. Patochus benérefpondit Neoph

yto , pfi licere pro-

Cotjir

redi ad fecundas nuptias celebrandas, |.|4t2. Gobat. Tya-

trimotia C

Gatu. g. de imp

;

dimentis matrimonii Cafu. 1. [eGl. 1, wfezw; lf"? t

fiemo een

Lesfium , Suarez G5 pluves alioscontra plures.:

:

p

Probatur : Quiatalia connübia ( curii impedini

e

ntaium

Cf

Canonici )non valent; nifi accedat approbatio,vel ad minus

Gallerart

diffimulatio tacita fummi Pontificis,ut admittunt,qui funtin

efe p

oppofità fententià. Atqui non prafumitur pontifex vel

ities, aüt eximere

licum jun

Ecclefia confentire in hujasmodi confüct

Tec mitti

illos à communilege , cum fint rebelle$EGdlefia', neque ul:

UFWT

lum hàc in re favorem & benignitatemitiféreantur , nà for-

- ii

Jf COR

té ex fuá contumaciá commodum reportent' Et fatis.riirum

Viida effe

eflet, haereticos exemptos effe à jejuniis, feftis, impedimen-

tis matrimonii Jure Ecclefiaftico indu&is; ex eo, quod Ec-

tonisin

d

Cot;

clefiae authorit

:

z

T

du r LT ITTI U

nem obfervárint.

,. "

«

Hito ve

di,

X

b at farttroppdite foridahüsfetmeorifuétu:

1à Ye(u

7Major, uf

Uetodiny

diné contrarià

Hsereticorum , & in prafürptá conceffione ,

ut fáltem diIi

e.

mulatione taciti Ecclefize vel fümmi Pontifi-

Diu

€1

Nam fi fruftra legis-apxilium

,

ta Lep

L

s. Minor veró probátur.

bohize, 23. de Eled. à

:

i

nvocat , qui committit in legem. (Cap.

pulí

potiori pracluditur fpe

sornitiis favoris autindulgentia Pon-

Tnoig,

fpolia-

ti&cgi,æj,,' illis, qui qui, —ra,tiþer':e-- conantur Pontificem

re fuà

»s

DE MATRIMO NIO,

1035

:eumque vocitant , fentiunt , depraedicant

te fuà poteftate,

ntichrifum : Haec autem facere modernos

& (cribunt effe À

'fueNeprm

Hareticos., quis Theologo

tum eft ,. qui id ignoret ? ergo

minimé praefumendum ett ,

L

;Pontifices cum hujusmodi Re-

D377703777

F'tþülicm fuli

nfare aut etiam

diffimulare fuper impedimentis

bellibus difpe

adi i lfu.

À fe latis pro univetsá

*

Ecclefià. ^ -

nfuitatà qi-

—— Gonfirmatur 1.

Sien

im Princeps

pöliitï'cu'ä;"h'aäer&i 'æfþo-

& Mtie duli-

atrimonii , hic certé nunquam probaret

nere de valore .M

à Rebellibus fubditis , qui ipfius everfio-

matrimonia inita

:]Hci ; idgb;ugï

nem & necem quaretent ; Erg

o idem dicendum de

*

fummp

Pontificerefpéttu Haereticorum;.

ii

refst damnavit ma.

i Iicef&pifo-

- Confirmatur 2.

Clemens O&avus exp

;

Gobl Tye

trimonia contra&ta

1

Cor:

am- praedicantibus (.de quo infra ) fed

f([ercn;gmje

nemo cenfetu; täc*fi& a

"

lppvro-bïareh,* quod expreíse imp;'obat;

ergo &c.

ä&däö'iutfs

- Confirmatu

" 3 '*(Liijäerngregat

io Ca--tdïnalïur'nï, ut refert

feff. 24 Cap» 40. €XprC

fs& declaravit, non

'eLadttinus

Gallemart in Trid.

L

nmatrimoniointer

Haereticum & Catho-

it,quifunt'm

effe difpenfandum i

ontifex Y

licum jun&

osaliquo gradu, au

t affinitatis gradu , vocatque

tialia , irrita , nulla,

dit e;imexgl

haec matrimonia exi

: fequeu

-- Diées nihiilominus.

1, Cum Patronis fententiae oppofitae:

ur, nefots

Konga confüétudo eft i

n

"

:

contrarium? Ergo jam prafcripfit,

valida effe matrimonia

"

Hareticorum impedimento Cogna-

futís ii um

ïmpeölmm'

tionis in tertio & quarto gradu. Sed.

) güöd k

Coníra : Confuetudo non poteft toll

ere vim l&gïs nifi ex

coniuctudie

Sed ex dittis Eccle-

tacito vel expreffo confen(íu

à

principis :

ia yelf

A

u

1mmus Pontifex non

poteít praefumi in di&amcon-

j confüetu-

m confenfiffe, Ergo &c.

oncefr "

fuetudins

- Dices, 2. Secundum communem T

heo'qlögOfum'þfenten-

i Ponitta

tiam Leges etiam Ecclefiaíticae p

endentab acceptatione po-

1

gayriünm

) B ?

iil

vuli * fed hseretici non acceptant

has L-e;ges irritantes matri-

^

eni]on

monia, Ergd. *

cem o

lia

Refp.

K

fii

Pp'þ p prp* :

E

1036

LEATUS SICRAMBNTALES

pes

VRi

mmeusanag n

Refp. Di&ihguendo àjorem,: P'ä'ndent ab acceptát

1

one

b h

cendurm

populi morigeri , & ex rationabili causá concedo.majorém;

Populi rebellis & (ine tali causá tego maj.

Et eodem sodó

tesantect

diftindA minore nego confeg. Unde addit Suarez : nemo po-

tifices, qu

teft eximi ab obedientià propter obedientiam : Ergo Hae-

feqq, tf

retici non

gio timeb

inuntur,

,obedientesf*lcäitFE;kcfkh:Qge ; abeä— nululgt;n?,g-.jexäis

LA

Dico,

Infias, Qui

d fi autem prxor z*knïcoyr fieret etiam

j

/Catholica,

fatrimon

vellecque cohabitare marito fuo converfo?

tüm, quia

Refp.. Quod effet admittenda ; & cum

difpenfatione Re-

tnensà .

verendiffimi ordinariiex u

d

D Ml Qp

[^y

fe n[us. : Iit? pfaXiä*.f

$

*

E

qui quew

l

LE

tenti debi

» ;

z

C

;

32

A

pius audi

V a[entibü: contrabere Titio »Gfl*Cajä /Hat*;;im'onïw)i?, dum fieren&

vito debit

proclamationes in Bcclefia , infinuavvit fe quedam mulier dicens , fe

Yirginem«

Ab uho ex fenioribiss audi"vilfe , eos-ad.in

n

o ;gmïdu.

ictm ef zotfonguinea

i;f quart

'S äilaminw Ad. copulationem

--

Quaritur, am. Parechus pojït .m'.-' j

á

"

1277

agengere ?

1

' kfpondet Gobat tra,& d

O. D. y42. Par

"

ad copulationem.:

! Ratio.e

634X

Ü

*

lt

//I , quia teftans.

uando

confanguinitate non auditur ,:q

'«',.v l3

t ab.unefolo

majoribus ; &

àd

"bindiy

alii, .

nqn

qo bus; ve

! pluribus,

I-ta!t;Neif'vlqïrLuä?i

Tetiit debir

Mntyoto;

CASUS.CMXXXVL. .. .

. Dii s

Cordula svirgo plebeja nuplit opifich, qui pey intepuni snminr qm

ninm. Da

nofi poluit eo adigere $ u£ fibi praflavet copiam Jui corporis

:.

infe-

&nthhen

riu ila cum milite auffagit y atque du snilitid dues-liberos ex'eo fa-

Poriy

Jiepit. — Redeunzes im. Patriam , t po[fént inter fe vomtrahere, firipfe-

Qu per v

sunt Romam:

P

vo diffenfatioue , quem etiarm ab lottemtio X. abtinme-.

Yerbudui

runt ; jam quarittr, am fuminus Pontifex potuertt dzgvmürf

cum buju[modi plebais im matrime--

-

litritiudo

€

Ed

M ) qm p

Re[p.

1037

- UDE M ATRIMO NIO, :

emeeanh,

práton

2 Efr.

- Cum aba&u&dpotentlam fitbona Aarguyrï;emn tatio ; di-

LA

Aaforem;

" cendum eft potuiffe

?

quia fecit aoniftetantum, fed & plu-

xlem todg

gesanteceífores illius , ut refert P, Gobat ad Cafüum, & Pon-

ematrimonio , Cafu r8, n, 678, 8

Dtmo po:

tifices, qui difpenfárunt , d

Ergo Ha.

feqq. Acnon fine

gràvi ca

usá ; quia fcilicet ex priori conju-

io timebanturma

li exitus, vide cit. P. Gobat, Sed.

xtenqscx—i-,

mus Pontifex potuit credere, illud

Dices, Quomodo fum

smnatrimonium fuiffe folum

a

modó ratum &'non coónfumma-

,Catlviolicav,'

tum,quia Cordula conv

fatione Re«

ixit opifici perApm in communi

mensàá &letto? --

1

fIQYUS COl

— Reff. Teftes fueru

nt fuæcfï-e.ntes-prb;i þsä, þviniä ; Maritus,

qui querebatur contra

Cordulam ,.-quod nunquam ipfi pe-

4

Secundó Domettici , qui fze-

tenti debitum parere voluetit :

pius audierunt eos litigan

tes in

leGo , utique ob negatum

d ft& m£

viro-debitum ab uxore, .

ob i TM Ts

,

1

r dieti , f

virginem reperiffe-

M

fonguituc

CASUS;.CI

XXXVI? :

l-

Kacvarellus - poft *votum Caflitati fimple contraxit A --

trimonium ; an licité auk

:

þ(ücm

.

epalidé ?.—

Ed

" Efp Siis. fsoüfnajxït

matrimonium animo illud confum-

anoíclo X

"mandi;'petcavit mortal

iter, & contrahendo , & quoties

yarattus.

petiit debitum ab uxore,

Ratio eft . Quia h—æclomnia repgg.,i

nantvoto in re-gravi.

*

Dixi autem 4nimoi1

llud confu

mmandi ; abíque tali.enima-.

oqui

nimo peccatum non eft, Al

in B. P. María cum 7oJepho

&ontrahendo peccaffet ,'quód abfit. ^ -

jj : t

bio Matrimonium,. - Ratio-eff s.

.. Porrà.validum eft.fine du

r o je

quia per votum fimplex c

orpusfolüm promittitur Deo , nom

l/ïfï f!F(l Á

veroa&u ipfi traditur : Quando autem rem uni promiffana

, J iltien

alterr tt

T

j

ado ,alterius.ef , qui traditionem aäcsæ;a?i»a Ia

j

gus, . w an?mi ; 110;1.6 m ; ergo.

"

PPPDpPP3j

: CASUS ;

R

p

1938

m gt wenan

LCASUS SACRAMENTALES

M

Lil

j

st

CASUS CMXXXVIIL . —

hujasmot

AManilius

primá sofe pojt cop"u?ationem* cum fmsä ï'bzibiiam»ïn

tonttad

Bechefiá ,

conc

tráhensm

"ubuit cum forore fponfe ,co

r

ntrabendo cum [ponsd af-

-opofiaitatem s Quaritur jam,

A po

z

"m

l

jn altetar

£

H

.redäer*e debitum [aa mxoridd j l--

ffas abfüie pecearo an ormlz pl

fert eand

cgitanti $.

2

non habt

RE]þ.þojk Rätia-df:

quia quoties conjun

x hgatus vmcua

mmilitemy:

- loaffinitatis vel voto caftitatis non tenet

urex Lege jufti:

t cenim

t mortaliter, Sed

& nullos,

tiz alteri debitum reddere , reddende pecca

per primum bimeftre non tenetur reddere ex juftitiá fe-

cundum omnes.

-Ergo &c, Idem eft dicendum poft illud

bimeftre,

fi refciat interim adulteratam eífe uxorém cum

alio ;

Ratio ,

ef 5 quiaetiam tunc non tenetur uxori petenti

;ræno)))i

debitu

m reddere ex Juftitià: Confe

reddere fine peccato mortali,

m

pit hk

Cathtdall

1

CASUS' CMXXXIX,

L

Sardapalus exiflimans

f

fecontraberecum Sercyileá,contraxit :

vum QDouatá ; Queritur, An -

i

RAfïo Ü

R. N&l&üï)äfRüfïbï

9f ; Quia ad matrimonium

valï&ï

f& con

contrahendum jure'/natura requiritur confenfus in cer-

tam perfonam : quando autém perfona ignoratur ; cum:

M.

quà contrahitur, non

?

h

WOF 1v

iabetur confenfus in de termmatam ü,g

pete

A

( Vels

p r x um o

CASUS.CMXL. ,.

3

E

Ol of

1 Qta

Apoftolice fidis Lepatus Cardinalis militem à

(;Tqidam .,

rvilis eyrorem .

mulzere ob

,cQædïïianix fé

ufte -

gtl du

i

ritur, an'j

Jf

;4517;';" Affirmalub, "

Rat?o eff i q

u

ía. contra&us matrimo-

nialis fuapte naturá requirit legitimum confénfum libe--

ncon-

rum in determinatam perfonam juxta omnes, . Sedi

-tm&u

1039

53 DE - MATRIMO NIO.

prie fervilis , deeft

)t;ra&ü inito cum etr

E

ore conditionis pro

fenfus-i

in petfoham fervile

m: Ergo ex naturá

hujusmod! con

Minor probatur. Quiaeatenus con-

- babitam-ïn

€ontra&íüs irrituseft.

trahens milesille confentit

transferre poteftatem fui corporis

d /pon;ä nf-

nempem

ulierem, quatenus altera trans-

nofþalz,

in alteram partem,

]tera pars. utpoté ferva

fert eandem in illum.

Cum ergo.a

ferendifüum corpus in

non habeat poteftatem li

beram trans

n transferat , nec ille eam transfer-

ltu; vmtu-

militem, adeoque eam no

,

ntra&us fuit itritus

re cenfendus €

ft; ac.per

coníequens co

Lege jufti

& nullus,. . Ergo

ï

taliter, Sed

Idl

jotidum

?

gatus hu;usmodx fe-

H

jultit fe

E:?*rævi;-. --

L

i poft il

orém cum

o

c;)gifanti

inive mabvimonium cum

[ibi æqmlï ,kex* quá

ori perantà

amafculas , capaces

Canonicatuum in Ecclehis

offit habere proles

. offertur. [beció,

a Gaveula mentiens certum

nonwe |

Cat bedr alibus GermMia:

tauobilescum. 4

»

amen e[[et Gauponis filia, . Duaritur, .

An matytimoni

4

m Ab ii,s'—töziz'(iääïsz fuerit

jfwwl?

"validum *

tonirav

ve;:rfatur folum circa

R

..(- |

Aiiof d'üb,i;

H

tandt eft ,

1

qura hic errör

q

ualitá

tem

M p p

ïqüï non vi deturof-

um v'alid&

ficere co.

;

ium fuiffe nullum. - Ratió efF ; quia

Yos 10 U*

— Refp. Hoc matrimo

n

p

ertor iftius qualitatis redun

dat in errorem fubftantia five

tur , um

!

.

erfona , id eft, qualitas per

mmatam ll

|t

|

juve

rie per modum coridido

-

:

nis'j fine quà cum tali:per-

j fonin

n Corittáxiffet ; adeó ut

luerit illam;perfonam tá-

"Contrattus.autem «uüm -

&

H qal

itàte non affc&tàm 5

conditione initus , eà no

n fta

,

ea ol

l ä;/iieräob

»

qe

Y2

*z*ö:—

i

oU

; matïïmo'

ii

j

(

"Es

PA

CASUS

taud

pO

d in

m

CASUS SACRAME NTALES:

*

CASUS CMXLII-

3

Qui f jf

/Hi!e: quidam fber

ans fe

Colonello [uo euiduo: opus' gmt um fat

rum, fi puellam boneftam p

er raptum adduüilam ipfi prefentacuerit

ab erdinattt

fimiixp

H

4 matrimonium: fzctt (iczmt quim puellaColonello won placuit; .

tfiua

2pfe-mur

CQ CÀ COHITAXIE.

4

goyoecam-valide?

RE]þ F. a?idä. R

atzo eff ; quia nullitas :hatri;gonif felzjïx;iin;

ertut contra Raptorem rapientem pro fe , non contra ra«

- ium füi

pie

ntem pro alio : Unde in cafu propofito tam Colonellus;;

licer contee

quam Milesille , qui raptam adduxit , potuit valide contra-

dets , QUi

ere : Colonellus quidem quia non rapuit ; miles autem,

tity' confen

quia pro fe nonrapüit

; feä'p*rqofäliö. Ita «um ai?is Ta(gzlfurinu:

t

ib.7. l?ecalqg.- c. -6,-.»211.*-1 62 x

^

tim.

*

o A BIIBS

Senoy milly

S'þon]

HÁn

Bfcidrie bj r Parodo; at

Leflibus,

tnorie co

utuntur cverbis de prafeuíi , accipio t€ in meam , acci-

pio te in meum:

P

PERUT

Inne propterea þsgrwzt

Ti fart wari

UAET Inopium, ?

*

R'ä.gioïdubä,;an'&iäq&a«

: quia

.ad. valo

.. : d ag

a dtilic o Ed

J Honifis da

74 dithy

non requiritur , quàm ut in praefentià

Parochi& duorum

teftium

M

! À

Ms

mari....

afculus tradát fumnCOIïmS f*?mcnæ ,& ill'l.a— fuum

.

Y

DAT

N 4 warrä-ïääää

29 Layman (rad..10.

P

I rfidea

tloniby

-;:I$snon

debere pr&&fumi fponfos voluiffe contrahere ma-:

trimoniui.cum.peccato/nondum pramiflis denunciationi-

Dohblío;

Qdipid

bus-füb graviobligatione requi(itis; adeoque licet ex impe-

[

M Utene|

ritià utantur.verbis de

b

5

rafenti , praefumu

ntur tamen perea

velle folummodó fponfalia. celebrare.

Qutens

O ditigio f

Quod fi tamen conftaret earundem voluntatem fuiffe con-

Tiütc ff

üe

1]

trahendi matrimonium/, illüd-f

*

et utique validum , fed

ipfi

inipuhes -

n

lTldtije Yi

lon '-eVaüf-

fent.

L

CASUS

1641

*w

Gumascvomisruemo prtSnskte kUMGSES ciobos

DE äufmmomo;

CASUS CMXLIV.

fratum fi.

1 deïüpc)jï fadas

denüncialiones duorum Jponforum , fupercvenit

tejmtuit

,;þ;.grdg;;guja.pzahiäitio Parocho , se-eos copulet : illà nmtem fcientes

fe omni ex parte babiles , audiernnz [acrum Parochi ,eoque fentto cum

7p£actg2t; :

- £eflibin nccefferunt ad. altare , Jfibique invicem coram Parocho

mpromiferunt BAtrimonium s

4 Pt $*

— ue j(;ï[e*iit'i £

nne vAlide?

*

j

E

"r

lil felum itl

" Zþ:],?;omletläwm þart.

To.Ír.

àü

G. 13.vefol.

[/1

if. 16, .-»hoc Matrimo-

f1 CODCEa fs

nium fuiffe Romz , & Mediolanipronunciatum validum,

Colonellus,

licet contrahentes fuerit poenis mul&ati, Ef Rafío eff evi-

lidé COntTa:

dens , quiaprater prafentiam Parochi & teftium non requi-

jles autemy

ritur confenfus ord

i

mam-autPaïochx, fed i(oium contrahen-

sTamäuriaus

;ium.

-—CASUSCMXLV.

Seccmiorin w

Adiorum poffifor &5 Caupo , ac' proptereà

oþ ;j ?!iq/;?t

con[oríe conjupe 1f

dipens , contraxit [ponjalia cum ancill4 ,

1 &5" ne impediretur à ma

írimonio cum illá contrabendo à Filia-

eam , al«

D]

i ,aut ceríe derideretur , petitt à Parocbocopulae

bus jam maritat

i omiffis denunciationibus conjuetis , que tamen fatle fuerunt tri-

sf dl

jebus ferialibus poft mijjam.

Q uaritur, an.validum fuerit :

dilud.

matrimonium, «b an

:

Parocthus poruerit difpen-

(& du otu

J

AREYS miit

;v faredn denunciationibus?

N

( (l (uuxjj

E)ifïþa'i'ä*Chüs non potuit quidem difpenfare

in äe'nüncïa-

tionibus , fed bene potuit declarare, fe ad eas hic& nunc

10. pll' t.j'

unde certusfuerit non fubefte ali-

crabere m

non obligari, dummodo ali

uodimpedimentum. 1ta P. Gobat, traG. 10,cafu 3. — Ra-

f

»

mnöa,tiom'

E

16 antem eft ;

»

?

?

H

ft

-quia Contilium Tridentinum denunciationes

et cX impe

re

réfis , non

'concedit fupér iisdem difpenfationem nifi

p ptt

ordinariofeu Epifcopo : quía autem Parochusvidit , bic 8

Jl«

nunc fübeffe rationabilem caufam difpenfandi , fi adeffet or-

sfulfeco

i

dinarius potuit rationabiliter declarare,decretum liic:

jidum ; j

& nunc

-

,, ipfum npnn-ob*lmigam ad denuncnatxones !

;

" faciendas. ^ -

(ASQS

Q44 943

CASIIS

"a I".Göfïi

c4508 SACRAMEN TALES

—— —

u

Quipctmer ia

CASUS CMXLVL -

contrálief

relexduo

AMiles z?mþmgmwit puellam , quam pïr-omdä lt dücere in sorem,

xopat itaque Parochum , uí intermiffis denunciationibus ipfis dig-

peltea int

Corpe

vetur. affilere matrimonium contracfuris , alioquim dimi

Ad c

Z

7

ut/lizg/f*

aut fremii

71

redgmdææ- e[fe

(0ofacere Parochus ?

fira, — Quaritur evrgf-i,!.-/«m zd Jpoffit

gemíintér

parteJop

. Ejþ.. Poffe, Raíio e(f ; quia ex dilatione ma-trilxïnonii immi-

vt o

nent peccata , & puellae gravis confufio ; ergo. fi priusju-

C n

zent fe non ligari aliquoimpedimento,poterunt copulariabf-

x

ülteri rel

uedenunciationibus. [ta Marchant.in R

3

Cap» 1. , 2. & Gobát. , ubi fupra.-

efo!m.' p—?üfftr.a &.S.a

patte ; vel

fnottoà Q

"

confumm

CASUS CMXLVII,

;

1?&5'

miftim i

ngm Confeffar

ius du E*ccl?þä]/üimculqg F. z'rgz;nis (mip

fii, fivea

conf« ffiones, peregrinantium narra-it, fe un4

;

effione babuiffe tres

4

Yetà ptom

uentes Ca[us.. ^ Primus fuitevidue , qud.r um Spe 65 promiffio-

Dodhora,

ue eMatrimonii fzpius Babuit copulam cumuXorato , tandem mor-

íuá. uxoxe atfu contraxit cumadulfero. — Secunduserat vir?; qui

tuehdo!

vivente uxore feniculá continnà peccabar cum dAmcillá , cum promiffia-

aàmachin

L

"atrironi

ue faturi Matrimonisyguo uf eo citius Dotirentur, ex communi: Coz[rlio.

abtulerunt uxori veneuum quá eixtinétà folemiter celebrarunt: nup

adjltum

dies Leruus erat-etiamry Mterius viri,

Py hm ajterius uxore

Thtí Qu

contraberet ,cum. eá confpiravit , mz. MIa fnm. eb- spfe Jumm. 6 mediu,

Qd enim.

tollerent , quo f'aifo inter..fe eontraxerunt . uullo prius admiffa

NALUNT

Adulterio. fam quaritur ergo, at hb fves.

TUtUs, u

coutratí us fuerint u

$

4

lidi £

i

dpege

!.

H

yy

V, wale,

,R

la

Nite ?

R2 zfj.. Onnes

05 contraét

iritos.

l

4l

EE

w dï,

s

Tantrp.

us Ecclefiafticum fic ftatuit.., llt patet éx C

a

i

p

dabilem, de. Consverfione infidelium, & Cap. i quis vivente31. q..

timoni &

ngO,,le TT

z. ubi exprefsé:hoc impedimentum ftatuitur ad obtruncan-

U

j

l

dara: anfam: con

ttlos ) il/(

Mariticidii.. -

jugibus: commiuendi. crimina uxoricidii &

um tame,

4

J adyj

ter

Eo.rr.ä-: dup

nium:

Idiss

füntcrimina.dillintia à raptu inatrimo

€on-

inl

&

H

2ucyDE MÁATRIMONIO.

1043

Crecssetos

:

-.

€

Qn'mäïtäen;du m di rime

ntia,

Primimeft, homicidium,quo

one alterius conjux occiditur , ut

Y o :

vel :exduorumgconfgira-ti

laudabilem de

poftea intér fe matrt

monium contrabant , Cap.

nb ipfr dip-

Conver[ dnfideliume .

Vel quo poft admiffum adulterium vit

nf Pal

confpiratione alterius conju-

L ofít

r

aut feemina etiam fine praviá

em interficit-intentione contrahendi matrimonium cum

rfite,.. Quod fi alio ne, quàm contrahendi in-

monii ii«

parte fupe:

ter. íe , mor

gillata fit, .non.dirimetur matrimonium.

) [ ptiusju-

c' Secundum Crimen eft adulterium fic commiffum, ut ad-

copulariabf-

ülteri vel quantum eft in fe imatrimonium ineant vivà com-

polttrad, s.

(ibifidem praftent de matrimonio inter fe

parte ; velfaltem

: Debet autem adulterium effe

mortuá comparte ineundo

confummatum , & quidem fcienter , ut tale abutroque com-

miffum , & promiffio debet effe fa&a tempore veri Matrimo-

ii exopth

nii,

five ante, five poftadulterium.. . Requiritur etiam;ut fit

Jului g ts

vera promi

ffio; nontamen, ut fitmmutua, Jta communiter

Ratio autém eft, & quae Ecclefiam induxit ad fta-

«&prom

Do&Gores.

, lndem ol«

tuendüm hoc impediment

um , fuit ne allicerentur conjuges

ad machinandam mortem

fuis cenjugibus, fpe contrahendi

eniroiri g

Item ne allicerentur ad

um prom- g

matrimonii cum confpiratoribus.

timuo Goj

adulterium, fpe vel praetextu con

trahendi aliquando matri.

Jabraruit nl

«

raviffima & zequiffima eft:

n

moniü cum adulteris, Qu ratio

f

j

m fidem matrimonii non

alketius u

j

quid enim atrocius, quam non

P

e

[9)

u

fer

am conlpirare in mortem conjugi

s? Et quid

Áj admi]h

vare,verum eti

.

j

juftius, qua

h i

m vitae conij

ugum confülere,& tam immane fce-

D

lus , qualee

ft uxoricidium , vel adulterium,

condignà poená

trahoc impedimentum recla-

unire ? Unde perperam con

24

mantLutherusinlibro

deCaptivitate Babylonicá, Cap. de Ma-

atid

if;qii |

trimonio, & Melanchton in locis communibus; titulo de con-

E

tulo Lt

viree 2 *

jugio, qua& imprudenter Ecclefia matrimonium inter ad-

ulteros , non folum prohibuerit , fed etiam irritum fecerit,

yobturtàti |

umfiii J à

Cum tamen (inquiunt)David Bethfabeam priusàfe pollutam

per adulterium uxorem. duxerit ; Uriam ejus maritum pet

Reg,11. Verüm( praeterquam quoc

aqim

nim

infidias interfecerit, 2,

ToUle

gonr

— Q4q qdq ?

1044

CAÁ tf&v&AcmAMBNmLm

rE [ onenalnt

Mofaicà

ifiti tv

multa in lege Evangelicá prohibentur; quee m lege:

permittebantur, auc tolerabantur

, quia perfedio Legis E«

(; de pad

vangelicee hoc poftulat ) non apparet ex facra hiftori4; cóns

curriffe omniain matrimonio Davidis cum Bethfabe4 qua&

Quid Tur

nunc per legem Ecclefiafticam requiruntur ad incürrendam

if

impedimentum: criminis..

Nam: nec ádulterium illud fuit

commiffüm fubfpe & promiffione futurimatrimonii ,

[f [/

poft illud acceffit promiffio de. contrahendo.

neque

poft motem

Uriz , neque fuit attentatum inter illos:; vive

nte Urià; ne-

! Faf In

ue etiam confítat ullo- modo. Bethfabejany confpirafle aut

eein

confenfiffe in mortem conjugis ,. aut Davidem Uriam inter-

femise

fmale a

feciffe, ut Bethfabejam duceret ; quin: potius ejus. mortem:

machinatus eft, ut adulteriumcum Bethíabea commiffüm oc-

fetur, qu

cultaret, & filius.,

tetiocum

quem.ex taliadulterio;il

0olainc..

filiuseffe crederetur, fit itaque;,

Ia foncsgerat,uïiæ

. CASS. CMXEÉVIIK.

Quid ( uxov promittat: alicui:

Matriimonium , poffquasi Miritus

Qu od

fuus.mortu

us fuerit - fo

làne bec prom

Tiübtio

IMaÍr!moni

7ifio [ine adulterio. : o

lu d-

omens ? —

hi

Y

, Efm Negzztrue Raíio.

ff

v)-

Rg/px 1(05,

;; quia:quamvis etia m fola*cïu

s—,-

ttomn

modi promitfio potfic i

nducere votum captandae morti

-----

$5

tamen impedimienta matrimonii tanquam odiofa

'potius re-

TN

ftringenda funt, quam, ultr

fs esten-

met!tum (

denda , & majus eít femper

a cafüsim jure expre

o um

periculum, fi protoiflo conjun-

gatur adulterio, quam fi.fit fola, cumihomiineslibidine excoe-

E

Y

cati. majora facinora temeré audere foleanr, ^ Attamen talis:

i'enm

L.f

dia

Wwen

promifho, licet non itritet matrimonium ex

?

oft faBo.pér

novum confenfu

m con

rattum , ex fe tamei

rl

no

r eítobliga-.

Dicy

toria, neque vim.

;

:onfalium, habec,, quía

co

nftánte matri-

D i rí

monio:de alio: pac;

j

Ci

Atb

turpé pa&um reputatur , & aliquam

faltem occafionem captandee mortis praeber , prout in fimi-

li de jure Civili pattum fupep viyenus hazteditate pleutm.ftric-

I[7-

UE MATRIMONIO. -

rogp

)u RORAEI,

ege Mofüig

72

mi wm;üs udés prepgereæ xnvahd*xzrm dmltut Leg. ultxmo.

€

lo Leg;s b

L

de 98&130-

F.

Tlori cons

CK S U S CMXLXT.,

ab quà

Würrendam

Quzf fur:r, fi femina foluta pecca

um conjugato., ipnorans eum

- €ffé coujugatum,ex poff fAcfo: autem ;

n

"

m'jnm de bec eff certioratA ,

iriillud foit

promz fonem ncceptet « vel de Facfo. contrabat matri- -

omr,ne(;ue

| monium mortw uxore ?

joft mtem,

E/þ. In tali Cafu valdé probabxhter dm po(ï& nulïum füb-

te Uriàs ne-

- effe impedimentum..

Ratio eff ;

quia ijla copula ex parte

pnalïe at

alisi altero non fuit

Umm intet-

foeminze ob xgnoranuam ftatàs corn]

formale adulterium , neque etiám"

rorum pænam mee-

jus raorter

retur;. conlequentemequenüam quæ*ä Jüre tantüm adul-

mmilfum o«

terio cum promiffione Matrimonii con;unWmfäïgrtur. Bat-

at

bofam e. , de*eo,qpu dm;mnurxï,fy ho

CASUS CM

^

: 1—4

*

":

' ï'ïüæ&—æï

)'*ï

Qgrl [ï adulmz féientes f& effé &af&s:;dad&rmt*iiþp mmicem fidä»r Je

u Ms

matyrimonio in£er fe contrabendo.pofltmortem uxorie adulteri,,

sdillerio

i» M

'Ue ma*r

z adultexe ; incurrun

K

fnenü;m dmm*x*:üf

qemged;-—

*

H

i'*!'"

Ej

a.

äztwq(f squia qm;,g

d';cT rutm,mdem

Wfdfü Uï'

tur Qmmnü

mortein a

-ms compgum[ ipz;acur;u:u [41 Cap:.

OIH

d mortiy

zFa*tum 31 quæf&- Je mem

I'B

,,,,,,

agsï gafwgw impedi-

Á Sotius t

mentum.c

pis, & nunqu:

$$ adulteros matri--

n

onium^&

ote rlt»

II

lb, e,n um votum cape:

onju-

g B

la mgmmon;a tole-

tanda mortis ita. fta,mt

"W

g ente

reng

f;&gu:n:qr adu

jrert m vitam

fvm conjugis infi-

amen tdlf

dias-

[

ruerenn

2j

IO

lt

h&g pet

Dices. David commifit a uäenunï cunm Eethfabeæ &

tliga

q elto

poft interfecto hujus viroduxitillamin uxorem;. Ergaaduïu

li

terium & homw

mjn,

æon facluma itri-

caliqpit

at

[*

»[OW n

i.

i m

fiF Y

Qqq qa3g ?

Rejp..

3946

CA&SZFS SACR:JME NïAL E$

gssennotta t

t Refp.:

NOHB facwm árritum'

jure tiatürae aut: dwm

g

ïcd tantum Eccleüamco.

Hoc autcm jurc non tencba«tar

Dav:cï.

W

, d

1

o

CASUS C'M

djeminad

Ti

Qmä þ promz:]ïa matrimonii & aduz'termm jïmi qmlem dumæte

4 wMatr:mama vfed tempore dwer/' cmtrabetxme Punto

amfedtmmtzm Cr:mmzs ?

u Ti

1606

Elþ. A,äirmtzwe.

Ratio &its

Mz..,.

. tur , uti €laré colli

qma Jure C.momce 1ta &atux-

:

thatüs &t

rex illis verbis C

4p.

finalis de eo, qui

& ienu

umt &c. Coterum. taa(emrz tion debet.

» fl prius evel pokea £um

Nece/? at

uerit,

suixerit uxor ipfius, zlllam,:zdulterzo poll

ipsi (

-

mortem

CA SïfS CMLII

knpedim

Quzd f promis[io futurz ma'frzmom: adultem tto&t ferio & ex. ati-

Dia :

H

F.

mo jiat ,fed fidie &mtwm"mwmtume 1mpedzmm-

phcr tviff

m*mmzm: $6

Nj

WIO a m:

RE]þ Negah

R

atmnï

g

:9

qum ho

ed:menwm non

Incurritur fi

Hs

miflione atrlmomxh Sed

romlf-

fio noh*cenfetur e

H*e

$SthelMx

pru

iffio.: Ergo &c.'$

an

CZ tamen

lib, 7. difp. 79.n.

16. exiftii mat

iam fi&tà prom:ïi" ione impe-

Q2 f Ti

dimentUm 1ftud oríri, dummod

^ i

& aécé temt -

O altera| parsí ferió intellexerit

J

ädamen

Ts

h ;ct, quiá

us juris hoc:

1ï*ngöd1

6ht

had -

ione nitüntur, ne fpe'

fututiim timonii

captetur 'anfa alterum conjugem occi-

REIP V«

"dendi;;' quæ ratio etiam locum habere poteft hcet ma-

at &t

X

i

p

]

:

tnmonu ,Pmm:fï' ] üt tantu

ü& Yén

It

"

o

P

ii2izi

T*

af

I2

5 M T.

P.

hb

gï&.

i

13

CASUS

( DE MATRIMO N10,.

E

——.—

.*M

ütdivino

Cenebatur

CASUS' CMLIIL. -

mmr fi Titius «j. g. Juafu -vel cooperatione Caje occidat uxorem

fuam jut ducere posfit won spfam Cajam , fed aliam quamcuniue , cuel

determinatam Banc Semproniam crimimis 29navam 5 i—m'p"ediftumæ

"Titins , quin

poftea poshit ducere utramlibet , þevc '

]n 'du'razte

Cajam , (i'ue Semproniam 4

ï!l?t!ül;

; Elþ Titium son impediri , fed poffe utramlibet duce-

*re , modo cum neutrá earum ante mortem conjugis naoe-

o i t

chatus fit.-

*

Ratio efI 5 quia non occidit Titius uxorem fuam

TTN

ex intentione contr

ahendi cum complice feu confpirante.

Nece

:

ffe autem eft ,

f

.eam intentionem- contrahendi cum

pf o

ipsà

€

A $

:om plice. fuiffe.. Dixi; modo cum neutrà earum ante

mort

€

«m conjugis moechatus fit:tunc gnim h'-a'feegetutgli-qugd;

$mpedimentum Criminis, -

Dices : Debetne ea intentio ccntäahendiïl/cqm ipsà com-

tà?

S(ï'imauf'-

P

lice fui

ffe alteri part&manifefta:

)

r

L

a.

»

Ufil

E a

Refp. ita, Ratio

q:

uia alio

:

q

uin non poterit effe cohfpiz

tione in:ggdiama.;ximgnigma

um n0h

satio x inten

GASUS CMLIV,

k prom:f-

z camet

7

T,m;: æ;'äy.eg-ntgw&ïoirchpul*äm bäb'üz"t'cum Catbarind , &5

one impé

5 ïul Y

AMakrimonium inive attenkarit $ poferitne mortuá.

vtellexent

"

cum eá

m.matrimonium contrabere

ES

L

Q?CQF & UerH

s jorisnuf

C Cntljnï?:&i d

[uïj*nc; [PC

gem OCC

tV qgatwä Ratio eft ; quia jura fic ftatuunt, ut CGWP

ftat ex Cap.

cum baberet, Et ex Cap. finali. deeo, qui. Et

m eft , five'adulterium

»

,

H

m

precefferit contrae |

atrimonii ,. five fecu-

N

uiitusy

2

A

yot.

NÓ

CASUS

QUs j

048 .

. SASUS SACRAMENTALES.

Oucme

ag o

AC ASTIIS-CMEV;

um

in hoc aut

í

aum, cul

Quidv.ä Titius con

raxevik publi-é cvel. claudeftinb, matrimonium

um uxore

4ji , clamque carnaliter cognoUitante «vel poft contra-

^

enirimonium.: poteritue mortuo Cajo m:u;rz;m;;;gm .

Ad gmm 117,2;1,5 JéXOYC wa!zdä i;g.*b;gz-'ï r

*

*

E

Qul f qu

z

tilteratur, f

ï

p

R Ejp. Ngatiai. P

[9)

Y

bawrmmirrmen*üve Gt,aäuïterii,ïü;—

ve homicidii , impedit & ditimit matrimonium jure Éccle-

fícigus ndi

fiaftico. ^" Ut conftat

:

1

f

ex cáp. 1. de coniverfione infidelium. &

c,11. Siqüis vivente 42, Q 1 &6 1.2,& 3. d. s. & ó. tit deo;

qui duxit in matrimonium , quam polluit per adulterium,

RER-N.

Ratio autem ( ut faepe infinuavi ) cur hoc impedimentum ab

Ecclefià inductum fit, eft , ui

itentur ccedes & adulteriainter

promj/

conjuges , qua

;

tur ccafío

vitati poffunt fublatá fpe contrahendi inter

delinquentes, -

^

"Coeterum ut a

*amæfïamïc,uihgfgsmïmpnïb-ätfentatäfänauQ

cat impedimentum dirimens , requiritur,ut uterque contra-

Qdj

JH Mul

hens fciat , copulam,quam habet, effe adulterium, videlícet ,

ut uterque fciat,fuperftitem effe conjugemalterius, Nam fi

ime)

uterQque ignorat, füperftitem effe alterius conjugem , uter-

Que.poterit poft mortem conjugis celebrarefimul verum ma-

TA

[

trimonium. 1ta?erez ,quem fequitur Bonacina de matri-

fut extin
