$. 3, exprelfé dicit, modiciffimam aquam effe mifcendam, & ter-

àquil

tia pars non eft modiciffima , ideó potius ftandum videtut

quàmi

xi Ecclefiae Romanze, fecundüm quam com-

8 e1

confuetudini & pra

f1of| Coi

r, PUgISf QUE

s , aut decies plus vini, quàm aqu&

b

, calíci infundi folet,.

U5 vin

,i

C

Yitoad

8RMS SRYS

CASUS

nem iU

«t Imm

BÉ EUCHARISTIA.

$77

m

t Dopus

ittt ippd.

CASUS CCCLXXI.

eliscum

do &5 ubi pro conficiendo Sacramento fanpuinis |

É

; Quïlejrä"utf quan

€brifli vino mi[cenda [rt aqua?.

Refp.- Mifcendam effe temporefactificii&in altari. Ratío

eff ; quia cüm hzec mixtio facrificanti preecipiatur ut ceremonia

A

quaedam facra adfacrificium pertinens, neceffarió facienda eft

«empore factificii ad altare, vel ab ipfomet Sacerdote, vel à Sub-

diacono in Miffis folemnioribus &c. Undenon fufficit, fi vinctn,

iitisáqug

fTreriumelt

jam prius à caupone in dolio aqua liberaliter fuerit dilutum.

ntem , &

Qua in re hoc infuper notandum eft, di&tam mixtionem fieri

debere ante confecrationem angüinis , & quidem in ipfocalice,

non autem in ampulla 3 ideó fi quis hujus mixtionis fuiffet ob-.

litus, & recordaretur poft confecrationem hoftize; priusquam

tamen confecraverit fanpguinem , deberet eam facere ante (an-

rnfitt

guinis confecrationem, fecus veró fi illius recordaretur confe-

crato jam fanguine ; quia praeceptum hüjus mixtionis pro omni

'aqua, ut

& eo folo temporeligat, quo fanguis nondum eft confecratus ;

ntibus de-

ut inde colligere eft,quod praeceptum folummodoófit de mifc

"Ti ;quia

da aqua vino, non veró fanguine Chrifti.

Cencin

CASUS CCCLXXII.

Á de Wi

robatum)

— : Querenti utrum

aqua mixía cvino convertatur

n janguihem

.

Chrifli: quid reffondendum?

N ; qUO.

jtatem Vl-

m juxta fuperiüs di&ta, ex praecepto Ecclefize vino confe-

qrtio il

C

4crando mifceri debeat aqua , celebris exoritur quaeftio, an

aquailla, qua vino mifcetur, neceffàrió prius phyficé in vinum,

j K«

n vidt

quàmin Chrifti finguinem converti debeat ; ita ut , ficontin-

ia tv

gat, eam ante confecrationem non effe in vinum converfam,

non convertatur in fan

ls

guinem J fed integra permaneat fpecie-

bus vini permixta.

Circa hanc quaeftionem docet Pafritius Sporer , quodaqua

vino admixta in confecratione , convertatur quidem in fangui-

nem Chrifti, fednonimmediate: quia, inquit, aqua ut ficnon

materia

CASUS

eítimmediaté ;onfecraEilis (ali'oquinlaqua effet aequé

Eucha-

178

CASUS .SACRAMENTALES.

3

m dl

'.'

Euchariftieac vinum : poffentque amDo feorfim confeci

ari) fed

ullatet

mediaté tantum : quatenus aqua modica admixta vino

virtute

fednunc

O

ejus prius convertitut invinum,. & fic jam vinum fa

Gum , per

confecrationem in-fanguinem Chrifti. -

ItaCardi

Quod fi ergo (inquit)

aqua ante confecrationem non convert

atur in vinum, ütpote

& quatu

quiaante confecrationem admixta eft, v

elin majori quantitate,

bus. Pf

ton(ed:

uttam cító virtute vini, prafertim debilioris, converti non o-

tuerit : manebit fané peft confecrationem aqua illa inconverfa

Dliss aq

tiri

admixta fpeciebus vini confecrati & fanguinis Chrifti , neque

tunc falfam reddet formam £ £;c eff fanguis HEÉHS, . Sicut nec

deSact

mufca , necguttula alterius liquoris cadens in calicem : & ficot

p

nec granum hordei v. g. admixtum pani tríticeo falfam reddit

& agié

formam confecrationis panis.

Quia pronomen 5oc & bic , ca-

a

ienda funt non mathematicé, fed moraliter, denominatione

alicem

Dattés,

defumptá à potiori. Neque illa aqua admixta manens impe-

diet adorationem calicis,

Nam totum & folum incalice con-

mitetia

fecratum adoratur, nion omne fimpliciter, quod in eo eft, Pri-

itqiY

mario & abfoluto cultu latriae adoratur Chriftus fub fpeciebus

hominm

contentus. Secundario & cultu latriae refpettivo coadoran-

yituta

*on fj

tur fpecies, tanquam fignum continens Chritum. . Per acci-

dens folüm adoratur calix permodum veftis regis adorati ; alia

fünguit

Nec

NU

per accidens in calice permixta nullo modo adorantur.

denique timendum eft, 'ne per illam aquam admixtam perma-

quode

nentem frangatur jejunium naturale, adeó,ut Sacerdos in no&te

alioqui

natalis Domini fub primo facro fumens calicemcum illa aqua

t po

adhuc manente , nori poffet amplius celebrare feeundum & ter-

dqügms

tíium ficrum. — Cum enim aqua admifcenda fit ex praecepto Ec-

effetce

dubii

clefiae, & fumptio fit de praecepto divino; hocipfo ceffbit, &

confequenter non violabitur praceptum Ecclefiafticum jejunii

d& fon

naturalis,quandouna cum fpeciebus fanguinisper modumunius

faculta

potüs fumeretur illa aqua adtnixta , adhuc inconverfa.

De-

Wa

nique-fallax & vana eft experientia , quod aqua calici admixta,

türet

pett confecrationem poffit denuó extrahi per juncum, velalio

deftro.

$2odo ; nifi fort& in hoc ipfo cafu conceffo.. . Ita P. Patritius

tervatl

ntiam

Sporer cum multis preclaris Theologis , vq.uorpm fente

gïïi, f

nulla-

—

. bDE EUCHARISTIA. -

5'79.

Micrar

nüilaäenuäcämemnoga imo ipfeolim eam fecutus fui libenter ;

V0 virtute

fed nunc eá reli&á tànquam minus probabili.

dutm , per

. Reff. Aqua illa immediaté vertitur in fanguinem Chrifti.

50 (inquit)

ITta Cardinalis deLugo difp. 4. fecl. 2.n. 4 $. cum pluribus Patribus

W Dtpote

& quatuor Theologisab eodem citatis; Probatur 1. ex Patri-

Quiitate,

bus. Proríus eodem modo loquentibus de aquae ac de vini

It r0nyo-

confecratione, & transfi übftantiatione E --.adeöque:fu ppenenti-

severfz

bus, aquam non imíirnitis.quàm vinum immediaté tranfubftan-

jdi, fleQit

tiari ,licet idnon explicent in terminis, Nam S. Zmbrofius L 4.

icut nec

de Sacramentis c, 4,ait : V inum cum aqua in calicem miffam fit fan-

m: & fir

guis confecratione, ^ Et infra't. 24nte cverbaCbrifli calix eff sviui

lerm redit

&5 aque plenus ; tübieverba Cbrifli operata fuerint , ibi fanguis

hi, -

efficitur,

Deinde 5.4uguft, apud ZAref.ait :: 4qua mittitur in

omittatione

£alicem, &5 fit [anputs confecratione vevbi cceleflis.. . Omitto alios

Patres, quos videcitatos apud de Lugo n. 48. ^ Probatur 2, Quia

ficns impe-

clíce cone

materia confecrationis fapguinis eft vinum , ut concilia docent ;

eoeft, Pri«

atqui vinum lymphatum feu modicá aquámixtum incommunt

bominum vfuef; & dicitur vinum ; & bibitur provino. Frgo

b peciebus

Coadorate

yinum lymphatum convertitur in fanguinem Chrifti , ita ut

non tantüm vinum , fed & pauxillum illud aquae immediaté in

Per acd-

lorati ia

fanguinem Chrifti vertatut, Probafur 3. Quia particula de-

monftrativa , quam continet forma calicis, demonftrat totum,

yr N«

m permi-

quodeftin calice :ergo totum convertitur in fanguinem Chrifti :

osin node

alioqui enim di&a forma non verificareturadaequaté 5 nec to«

tum poffet adorari cultu latriae.

Probatur 4, Quía certum eft,

1 illaaqu

lum X tt*

aquamvino mixtam transmutari in fanguinem5 atqui illud nom

eífet certüm , fi aqua deberet prius transmutari in vinum ; quia

pcepto xc -

efbit

dubium eft, an aqua poffit virtute vini inillud convertis & vali-

da funtincontrarium rationes,

r. Enim cüm vinum fit opus

j jj

jmunii

facultatis vitalis animae vitis , non videtur poffe produci extra

uvas,nuti nec fanguisanimalisextra venas. 2.

uiaaqua eft na-

fa. DF

turaetenaciffimae, cum ne quidem per refolutionem in vapores

| aäm':ffï!

deftruatur. : 3. Quianoneftfet, cur inje&ione aqua per certain-

? yf/alïO

tervalla minueretur virtus vini,quin potius deberet extenfivé au-

fitritius

tentiam

geti, ficutaccidit in igne per adje&tionem materiz ignibilis.-

ddd 2

nulla-

, Dicea'þ.

.

j$o

CASUuS.s AAC:R-AM—E NTAL ES*

-"'---

- Dices, x, Mätferia conficcz*aöiliä» ä& v-mum

Atqui gutta illa

vini coti

aqua infufa

ngneh

crabilis,

vino.non c&yinumä;.

:

| Ergg on ett mafeï;;a:genfe—

Mj

Refp.. difinguen

do 'Vbæ'zþzjorem PL Ef vinum merum tantüm.

[is, que

f

INego.. Velmerum vel lymphatum, feu ufuale, Concedo, Gutta

autem aqua feorfim fumpta non eft vinum ,

ef fübit

vini pluribus permixta , jam eft vinum ufuale, -

fcd,cqm Rartib-us

tia vinii

Dices. : 2. Illa gutta aqua convertitur; prius. in vï—hühi ab

ceio, T

aGivitatevini; deinde veró perconfecrationem vertitur in fan-

fl

guinem Chrifti ; ideó enim debet infundi in oblatione, & ab

Qs, d

aliquibus propter eam caufam infunditur ante Evan

fermen

£

gelium, vel

etiam ante introitum mi

verti i

quo poffit aqua in vinum prius converti,

[ie, ut nimirum fit tcmpu

$ iuläciens;

fa.

Refp. negando affumptum. . Nam in primis

pxoba biliffi mum

immix

eft, nunquam aquam à vinoconverti in vinum , cüm hujusrei

& cotm

non habeamusullum argumentum , imó habeamus experien-

& íicut

tiam contrariam. Sunt enim homines., qui longo etiam poft

feyarat

tempore aquam vino mixtam feparare & extrahere poffunt.

cendut

Deinde Miffale praecipit , at aliquando:immediaté ante confe-

qua hc

ul

&rationem aqua infundatur , fi nimirum Sacerdos deprehendat,

fe aqua oblitum fuiffe , vel fi poft (aümptionem calicis adver-

ticuls

tat non vinum; fed rneram aquarn :calici infuüfam fuiffe, Ergo

po

tunc ron peterit illa aqua prius in vinum- converti , deinde

COm

D

per confecrationem in fanguinem Chritti, Item fi aqua illa

qeri, .

r

vertiturin vinum, Ergo illud vinum non erit vinum de vite,

QU

vel.ex uvis expreffum, Ergo illa pars non evit roateria. com-

ÍPth,

fecrabilis,

Item ignis licet a&ivilimüs tamen: non conver-

iS m

tit totum lignum in ignerm , fed aliqua pars materiae ligni re-

füanet

manet, Ergo etiam vinum, quod eft minus a&ivum , non po-

f

at

'

n

terit convertere aquam ita in vinum , ut non remaneat ali-

;

ifh

guid, quodinonfat vinnm. | Ergo hoc, quod remanet, vel mu-

titab

f

tatur confecratione ir fanguipem Chrifti,.vel non, Simuta-

&

tur ,.quid ni tota mutetur , finon mutatur, dicatur hoc prius de.

debus

tota àqua.

Wm

humTrzd ff t3-cap.2. di&it,'fuä&antïæm

fbfb

vini

x

ts

t

DE EUCHARISTIA. ;

58

TT

vïni convärti in fabftantiam Chrifti;

.Na.txqu-i aqua .ïfijhuixta vino

afcïä.conf .

non eft fub(tantia vini, Ergo.

Refp. 1. Major Cencilii intelli

gxtur de fubftantia vini ufua-

mi täntüm,

u

lis, quae compofita eft exvino & modica aqua.

!'M'O. Gum

Refp. 2.. Diflinguendo mihiorem. . Aqua feor

fim fumpta 50&

I Dartibus

e(t fubitantia vini. Concedo, Àqua vino immixtanon eft fubftan-

tia viniufüalis, AVego. Item non eft fubftantia vini meri. Con-

& Sfimm ab

cedo, Vinimixti feu lymphati, /Vego.. Sicut ergo in pane fer-

tiurin a.

mentato, quo validé utuntur Graeci, eft etiam aliqua particula

one,y db

falis, quae particula non eft panis purus, fed eft fubftantia panis

Selium, vel

fermentati , & ficut fal feorfim non poteft confecrari aut con-

xuftcins,

verti in corpus Chrifti, fed tamen poteft pani immixtüs con-

fecrari , ita guttaaquee feorfimexiftens non eft vinum , fed vino

lifimm

immixta eft vinum ufuale , fed feorfim non poteft confecrari

n hujostel

& converti.in fanguinem Chrifti, immixta autem vino poteft,

eupetien

& ficut gutra falis vel fpecies falis folius fi ex pane confecrato

etiumpoft

fepararentur , perderent confecrationem, . Idem. omninó di-

cendum, omninó & fentiendum eft , fi cum farina triticea , ex

t polunt,

ite Confe«

ua: hoftiae confecrandee pinfüntur, immifceretur aliqua par-

tehendat,

ticula vel furfurum , vel farinae hordeaceee; ficut enim hz par-

d ader-

ticulae cum farina titicea componunt panem ufualem, ita etiam

s Aqo

componunt materiam confecrabilem,

, dinde

i Dices. 4, Concilium Trid. feff. 13. can. 3. aitt- 87 quis nega-

a illa

«uerit, in Euchariflie facramento Jubunaquaque fpecie & fub finpulis

de vitty

eujusque [peciei pavtibus feparatione fala fotum Chriftum con-

1tja. COft-

£mrneri , anatbema fif.

Quod fi autem poft confecrationem Chri-

eonvet-

ftus manet totus fub fingulis partibus confecratis ; ergo etiana

ligai r

snanet fub particulis aquae; ergo etiam illae particulze aquae, f

noj t

f

arentur al

»aliis partibus, continebunt totum Chriftum, Ergo

Ch

t -

riftus continetur totus & adaequaté füb fpeciebus aquae, quod

.

vel n

eftabfurdum.

j mul/-

— Kefp, negando fequelam , nempe Chriftum vematiere füb f pes

r

ciebus aquae , fiilla exiftat feparatim à partibus vini. Nam

quamprimum feparantur à fpeciebus vint , recipiurit formam

|

mram

c:fïät-'

vini

fubftantialem aqua priftinam: quia quïayndo'fpecfe; vinic

3

efle

$82

CASUS SAC-RAM';N'TALES.

as

/w

effe fpecies vini , non remanet fiib illis Chriftus , juxta co

m-

Eïllt'ïCi , PC

Facharil

munem Theologorum fententiam :. atqui fpecies aquae illius,

hoc ipfo , quod à fpeciebus vini feparantur, non (unt amplius

$i t m

fpecies vini ufualis : ficut ipfa aqua extratta exvirio non eft am-

talent d

plius vinum ufuale, licet ante feparationem fuiffet vere vinum

Sacratnt

ufuale; er

senti i

Chriftus,

o hoc ipío, quqd fcparentfo' ; non manet fub illis

uthicy

Infias, Atqui Concilium

.dicit re.mane—re totüm' Chri&um

i tt';t'xc«

fub fingulis cujusque fpecici partibus, Ergo etiam debet manere

fub fpeciebus aqua , quaeeft pars vini ufualis,

Refp. ad antecedens,. Concilium tantüm intendit dicere,

quod per meram partium feparationem , qua in fpeciebus con-

| Qw'/dæ

tingit, non amittatur praefentia corporis autfanguinis Chrifti:

quod fi tamen per illam partium feparationem ipfze partes fe-

]

paratz hoc ipfo ceffent effe fpecies vini , aut panis, jam fine du-

aqu&&

bio ex mente concilii etiam deperdunt prafentiam Chrifti ;

e m

& certé in pane habemus hujus rei fatis evidens exemplum,

fonde

Nam hoftia vel panis componitur ex farina & aqua, quae aqua

quidem percottionem non omnis exhalat & confumitur,

fed aliqua pars remanet ad coagmentandas partes ; atqui hae

partes aqua conrentae in pane funt partialiter panis , & ver-

tunturin corpus Chrifti, & fi poft confecrationem perattam fe-

pararentur à fpeciebus panis, non continerent coi pus Chrifti;

loquu

ergo idem dicaturdeaquavinoimmixta. Idem fentiendum de

particulis furfuris, fi forté in pane confécrato reperiantur, ni-

pus

lol

mirumuna cum pane conjun&tas verti in corpus Chrifti: (i veró

bus .

fpecies earum feparentur, tunc non retinere amplius praefen-

fic ce

tiam corporis Chrifti, Ita Cardinalis de Lupo difp,4. fetd.4..63.

qum

Ex ditlis colliges x. Materiam calicis ex Chrifti inftitu-

tione effe vinum ufuale, pront comprehendit tam purum,quàm

man*;

mixtum : undeutrumque eft validé confecrabile5 quamvis ex

tifci

recepto & praefcripto Ecclefiae non poffit purum licité con-

fecrati.

2, Àquamnon effe feorfim confecrabilem, fed folüm

pita

Cpai

quatenus facit unum moraliter cum vino, 3. Sí fit modica

m

admixtio ajterins frumenti ad multó majorem quantitatem

tri-

a

L

M ia

s

:d

DE EUCHARIS TIA,

183

"

— !

IUX Com.

wcter : pogg e:xjnae confici ipmem*",; qui eft materia Sacramehti

qUg il

Euchariftis. |Sicenimloquitur5. Thomas 3.p.q.24- 4. 3.44 3.

At dmplius

Ofl fl m.

Si fit modica admixtio aliertus frumenti ad multo majorem quanti-

talem fritici , proterit exinde coufici panis , qui eff maateria bujus

&f vinum

Ratio efl; quod Chriftus pro materia hujus facra-

1 ab iig

Sacramentt,

menti inftituerit panem triticeum ufualem. — Vix autem fiat,

ut hic panis non habeat exiguam

Chifwg

Vaþliquam/' admixtionem gragi

CUtmaflere

à t,;itiCeo diverfi. .

CASUS CCCLXXIIL-

it dicere,

"Quidfi S;acerdas perada confecratione ad-vertat, fe ex oblicvione

iebus Con

nom infudile aquam ; debet me adbuc

i

sOnti:

infundere?

partes e-

Refp. n&gati*vä Ratio efl ; Tum quia non eft admifcenda

n inedy-

Peracta autem confecratione

aqua fanguini Chrifti , fed vino.

Chtiti

eft fanguis Chrifti. Tum quia nullum extat praeceptum ad in-

emplum,

fundendam aquam poftconfecratíonem perattam , fed ante.

]ug aqua

fümitur,

CASUS CCCLXXIV.

itqui ha

(Ez'J[z' querakur, c

ur Ecclefia pracipiat aquam modiciffi -

mam adhbzberi?

krt

xuti fe«

Refp. Id fieri. 1, Ad figaificationem myltícam, feuquía, ut

Chrlti;

loquuntur quidam Patres , major eff majefias Chrifii fignificata

qdum de

petr vinum, quàm fragilitas populi fignificata peraquam. 2, Ne

Itür , Di-

folvantur fpecies vini plerumque fatis debilis , & à cauponi-

: (iverà

bus ante diluti.

3. Ob probabilitatem alterius (ententize. ut

wpræfcn-

fic certius vertatur iri fanguinem z quam tamenratíionern nun-

n

quam adferunt canones.

jnfítu-

Ex hís inferes coritra Conink , Chrifti fïmgïqïnem fion re-

quàm

manfurumi fub folis fpeciebus aqua, fi poft confecrationetn are

nvis 0Y

tificiofé fepararenrur à fpeciebus vini: quia cum aqua 3 vino fe-

ite (

pirata non poffit corfecrari, confequenter quando ejus fpecies

!olim

feparatae (unt à fpeciebus vini, definut effe fpecies confecrabilis

nodica

materiae ,fub quibus folis poffit virtüte confecrationis cenftitui,

titem

tti

gut permanere corpus Chr ifti.

CASUS

r

fä

4 »

rE

CASUS SACRAME-NTA'LES. x

p du

CASUS CCCLXXV.

team

a

nem;

Quidam Tbomifla docent , omnia vverba , quibus Romana Eccl,

efi

?d'

wtitur in confecratione calicis , requiri advalorew confécra..

vétbis, Q

confectat

LHosts calicis: Quaritur, am vetie?

forme,

Nota. Verba, quibus Romana Ecclefia in confecratione

vcNe

calicis utitur, funthaec: /Tic eff enim calix fanguinis mei, nospi 65'

um T

65 eterni teftamenti, myfterium fidei,

qui pro vobis 69 pro multis ef-

eoentum

fundetur in vemiffionem peccatorum.

.Jam quaritur, an haec om-

ad Corifi

niarequiranturad valorem confecrationis calicis ?

——

hGR

Kefp. negativé, Probatur 1. Quia ficut in confecratione

dedjuse

calicis Chriftus dixit , qui pro vvobis effundetur , ita in confecra-

Àna

tione corporis dixit , quod pro «vobis tradefur : atqui hoc pofte-

ritomq

rius non fpe&at ad valorem confecrationis corporis. Ergo ne-

n cont

que illud prius fpe&at ad valorem confecrationis calicis.

Pro-

üllg .E

bafur, 2. Quia nec Apoftolus, necullus Evangelifta refert for-

hocetia

1mam calicis cum praedi&is omnibus verbis ; fed finguli aliqua

tum eft,

ex €is omittunt: & quidem ab omnibus omittitur ly eferni &

ly myfleriumfidei ; non eftautemcredibile, Apoftolum aut Evan-

qudjro

tionis,.

gclittas referentes formam calicis omififfe aliqua verba ad ejus

effentiam fpe&antia.

Probatur 3. Quia verba confecratoria

operantur hic, quodfignificant, Atqui verbahazc, hic eff calio

'ibeolo |

jang uinis mei , vel hic eft fanguis meus , antecedenter ad ifta fe-

quentia novi & zeterni teftamenti myfterium fidei, &c. Com-

eonfiten

[//7/4 14

pleté fignificant converfion

.

em vini in fanguinem Chrifti.þ Ergo

:

Ditoe,

illam operantur,

[eons

AVec refert, quod Concilium Florentinum in decreto de Sa-

frettde

cramentis pro forma calicisetiam verbà cum aliisreferat. Quia

!

id non facit, quafi omnia fint de ejus effentia, feu quafi omnia

pronuncianda fint neceffitate facramenti, fed preecepti. Ita hanc

M.

diciteffe formam ordinis facerdotalis: Zdccipe poteflatem 65c.. n

lus

tomine Patris 65c. Cüm tamen apudomnes certum fit,haec ver-

Vétba.

ba , in nomine Paíris &9c. non cfle de effentia formze,

QUatu(

JVeque etiam obfLat, quod preedi&ta verba in /Miffali Romano

(Otpor

impreffa fint eodem chara&tere, quo caetera: & pronuncientur

ngui-

eodem ritu & tenore. Idqueantequam Saferdos -ado'ret fa

nem:

:8$

—N

— — —— —

UE BUCHARISTIA- -

x

-

nem : id enim &t, quiafr

p

ettant'ad unám & ?&andem- orätio-

nem; Deinde idem dici poteít departicula et/m; & deiftis

t P

BUA

vetbis, quod pro vobis tradetur, que Gráeci addunt formae

c€onfecrationis-

forma.

*

*

panis , & tàmen certó non funt de ;efvfentiva.

(ecrztioe

Mi tozy r

" UNeque'e

x.éo; quod Lucas interferat formz héc desba

tióbum Teflamentum , hoc modo : Hic eft calix novum Tefta-

T0 tht ef-

VLOC oD

mentum in fanguine meo &c. idemque faciat Apoftolus .

ad Corinth, 1. fequitur , quod fint deillius eflentia, . Quia fi-

militer:

:

Yecratiom,

partcula enim'.:infr?fr;fgr'i-tur.forq?iæ j & tamen r;oqen-

1 CODECIA-

de ejus effentia. ^.

Anautem Chr

iftus in c'dtriaf;:trä;tib'rre"äalilcvïäïþfdnunciavee

|hocgote-

rit omnia verba , quae funtin forma noftra,incertum eft; &

- Bgone-

(s P.

n contrarium eft, quod'/y eterni & Iy myflerium fidei nec ab

üllo .Evangelifta , nec ab'Apoftolo.referantur,' , Coeterüm

Tefert (ot-

hoc etiam:dato nihil inde contra nos concluditur , quia cer-

ii fiqua

tum eft, Chriftum in confecratione panis protuliffe ifta verba,

y dl

quod pro-vobis íradet

iaut Era-

"

z'tr:þ& ';tamen-'nop (unt de effentia conf;cra-

*

tionis,

ba ad ejus:

fectatoria

cuf ulit

"Bbedloni pletique-docetk. , efrntiatforma", qua panis eebjeerdurs

a de-

confiftere in his quAtuor verbis: hoc eft corpus meum ; ecoztrA Scotus

'c, Co-

ocet. bec etiam verba pracedentía ».qui pridié quam pateretur ec.

[petfare ad ejus effentiam $ aut certé ia e[fe aecef]aria , ut ftne illis non

(ti, Ergg

perfiesatur Sacrameutum. Quia , inquit, nmifi proferantur verba illa

(to deSe

pracedentia ; bac féquentia ,hoc eftcorpus meum , zoz fremificant cor-

at. QUi

pus Cl:rt]?i » fed zpeus

facerdotis. — Quaritur ,quid hic fit

f omtia

Jentiendum ?

]i hanc

E[p. 1. Effentia formze, qua panis confecratur , confiftit in

. J

jis quatuor vetbis t boc eff corpu; meum, Ratio e(t ; quia

ve

hacit

rba confecratoria operantur id , quod (ignificant : atqui

quatuor pradi&a verba fufficienter fignificant prafentiam

funino

corporis Chrifti,.fqþ* [peciebus panis. Ergo &c.

cjentut

Eeee

ngul-

l.ïefp.

nem:

$86

CAÁASIIS ,$4CR 4£ME NTALES

s ts R IATR RT

at

Ycotosin

Woryruqemerutepome

fum ;-e

jepemroreennd

nullunmeffe, Rafío eff ; quia Chriftus conficiendo hoc Sacra-

(curo, t

mentum:non protulit ifta verba , qui pridié quàm pateretur

mormenti

uraturmi

&c. necfacerdosilla profert , ut

gerens pe;rfepam..cfhrqii—t:i.. Erï

[

O &c.

ilcipulis

Ad fundamentum:' $cof; dico hsec verba ,. hoc efl

corpus

16 , QU

sieum , fufficienter determinari ad fignificandum corpusChri-

dicanx

tealí corf

fti, non facerdotis illa proferentis , per hoc, quod facerdos

illa proferat , ut:gerens Perfonam Chrifti, Convenienter ta-

lute 22.

men pracepturm effe, ut praemittatur , qui pridié quàm pate«

g EV

exprinii

retur ; &c. ut clarius app

* $

calix ul

nomine ,'Q,hlfi&iïg

greeyx«t dl&a quatuorverlaaprofem

nem pe

*

Prü

:

x

rum (ui

V'arii dive

A

^

4

avunt in faca'cäiierif& Eu-

tealiter!

ebariflis wvert ejvéniiter gontineri corpus.

Jorüm temporurm *lj'—iäüti;i :

E

g

:

fanguinem Chvifli. Qua-

L

J

d ar

$

dquea

r,itu-'r,- a?zf ?,M? fé

gumentis ä"?äïforziöw offaþta ?;Fri; "IT

ducatio

n2 du poffit probari £ —

effs int

Ej poft. Pro

batur. 1. Ex verbisà Chrifto ufurþatis in m-

manif

ftitutione Fuchariftie /Maitb. 264 arci r4. Luc, 22. boc eff

modot

corpus meum, Fic eff [anguis meus &5c,. Quae (umptain proprio

Ton.

fenfu tealemco

Chrifti

rporis& fanguinis Chrifti praefentiam aperte

f : Tliflc ant,

prio in

uod autem in proprio fenfu intelligi debeant , patet.

Wwter

1, ex regula $, Zfupuffiniveceptiffima lib. 3. de dotlvina Cbrifti,,

(quoi

€. Io. quod nempe verba femper intelligenda fint in. fenfu

enfun

proprio , nifi obftet fcriptura contraria, aut evidens abfur-

potal

dum exinde fequatur: quorum neutrum hic invenitur; cum

tution

potius ex fenfu propriofequatur divina bonitatis , fapientiae,

7

ac potentize maxima commendatio ; $s in eum confpirent

etam

Evangelifta.

EtcPaulus z. Corintli 10. & 11. verba Chrifti

li aff

eodem modo fimpliciter referenres, abfque ullo fenfus figu-

rati indicio. 2. Quia Chriftus hac verba protulit in inftitu-

bilaro.

cenferi

110f er

ti n noviritüsper moduïm ltïeüamenti 3 ergo debet

Qcutus

;87

: :*,DE. 'I—:'-ZI'-CHARMTIA.*A- )

Man

locutus in fenfu proprio &cobvio ; & non in figurato & ob-

!01 OC Sats-

fcuro ; né alioqui daret occafionem errandi in-re gravifTimi

4 Dateretur

momenti : preefertim , cum nullo figno exteriori fenfum fi-

nCarifü B. J

uratum & latentem prodiderit ; cüm tamen aliàs foleret

:

ifcipulis fuis parabolas& obfcuriora myfteria claré explica-

tf WPW -

re..3. Quia verba adjuncta prafertim formae calicis clare in«

UrpusClori

dicant, Chriftumibi locutum . fuiffein fenfuproprio de vera ac

d lxstdog

reali corporis & fanguinis fui prafentia : fic enim fequitur

enjenter p«

Luce 22, H ic eff calix nocvum teftamentum in meo fanguine , qui

? quim ue.

pro -vobis effundetur , ( nempein remitfionem peccatorum,ut

exprimit /attb.) Quibus verbis fignificavit Chriftus , quo

rba..i g(ofcrri ,

calix feuliquor in eo contentus effet effundendusin remiflio-

nem peccatorum,.

:]

Probaítur. 2.. Ex

Joan, á, ubi Chriftus promittit fe datu-

iitétlo Elf

rum fuam carnem in cibum , & fanguinem in potum veré ac

realiter fümendum. :Licet enim, quain eo capite habentur

Jifi. u-

1

ufque ad verfüm j 1. probabiliter exponi poffint de fola man-

.7 vti-

ducatione fpirituali per fidem ; fequentia tamen certum eft

e(fé intelligenda de reali manducatione,

Eundem fenfum

atis in il«

manifefté indicat murmuratio audientium Judeorum:; que-

LT.

modo potefthic nobis carnem fuam daread manducandum.,

jt gtopoe

Joan. 6. & quorundam difcipulorum : Jurus ef bic fermo. Qui

f ágeti

Chrifti verba de vera fuae carnis manducatione in fenfu pro-

prio intellexerunt, quorum fcandalum advertens Chriftus

t 3 Pateto

mentem íuam de fenfu figurato non folüm non explicuit

ub l]ilo

(quod feciífet haud dubie , fi talem íntellexiffet 5 fed. écontra:

jn fenlü

enfum proprium confirmavit iiídem feré verbis , quibusa-

ns ajfat-

pud alios Evan

Beliftasufus fuerat inhujus Sacramenti infti-

urs a

tutione,

ipieltity

- Probatur. 3, Ex Patribus. Sele&a quoru

ndam verbä re-

yfitent

feram. Cyrillus erofol. fic loquitur Catecb. 4.cim Chriftus tpfe

, Chrll

fic affirmet , &5 dicat, boc efl corpus meum , quis deiuceps audeat du

Yusftt«

bitare ? aquam aliquando mutavit i evinum. fola voluntate $: 65"

nlütu

uon erib dignus , cuieredamus , quod vittum ii fanguinem transmu-

cenleri

j Q:EÀee:e:z

Áarvif,

( cutus

$88

CASUS SACRAMENTALES

-

,--.

d

Diti.

;aqzit: -Ambro[ lib. 4, deflSabfarh. cap. 4. fic -hab.e;: Panis ifle

panis eft ante vuerba: Jacrameuforum , ubi acce[ferit confecratio de

difiplis

ane , fit caro Cbrifli, - Ut autem explicet, quomodoid poffit

anem *

fieri,recurritad divinamomnipotentiam ; quod ridiculum ef-

ppeU,

prii:a

fet, (i panís fieret tantum figurativé corpus Chrifti. $, Chbry-

2

fofi. bomil. 83. in /"Maltth, Quoniam ergo ille.dixcit, boc eff corpus

nem non!

meum , nulla dubitatione teneamur : fed credamus. Et infra s nos

motaverí

ecum in unam , ut ia dicam ma[Jam reducit , neque id fide folum ;

modos lo

fed vet,

[

fa nos corpus fuum efficit :

foro e

f

vubi.x verba illa pond?randa

funt , neque id fide folum.

wr, Pt

"Auguftinus lib. 12. co

níva F. atgium'döcet,fideïesïn hoc Sa-

darat , (

ctramento percipere fanguinem, quo redempti funt. & czp. 20.

ftasion

nunc bibi , quod de latere Chrifti manavit : quod falfum ef-

nv

fet , fi tantüm acciperent figuram fanguinis. Damafc. lib. 4.

tum&

de fide. c, 14. ubifusé de hoc myfterio differens ait : Aec -veró

Dit

panis &5 vinum Cbrifli corporis figura funt ; abfit enim boc : euerim

tis ; 01

fpfumet Domini corpus. Deificatum 5 q

uippe cimm Dominus ipfe

w8

fignitic

dixerit : boc efl , non corporis fignum , fed corpus.

fgni&c

^ Neque vimullam habent , que contraopponunt hareti«

ris Chr

€i. Cüm enimfícriptura fignificat Chriftumnon remanfurum

P

in Ecclefia , fed abiturumad Patrem,ut /Mattb. 26. /Marci ul-

[

timo. 7oan. 14. Solüm vult Chriftum non remanforum fub

ff

fpecie ufitata& vifibili juxta modum humana converfationis;

b

Item cum dicit 74 atíb. 24. fi quis dixerit xvobis : Ecce bic eff Cbyi-

D

ffus,

é5c. nolite credere ; tanvüm monet fugiendos impofto-

WSd

res , qui

g. 4

fe CHRISTUM , aut P'rophetas:qc(ï'e menti-

Effo, !

Dices, Chriftus dixit, boc eff

corpüz meums atqui perly

quian.

boc intellexit panem 5 hunc enim in manus accepit, At-

minuà

ui panis non poteft proprié dici & effe corpus Chrifti, Er-

intept

59 figuraté,

?. /V.

d

fiem f

Rej

*

'ega

omin quia per ly boc, non ï*ntellïïgï tur panis,

la, id

fed accipitur hic adjeGivé pro contento fub his fpeciebus &

r q

accidentibus, ita ut hic fenfus reddatur ,6oc , id eft, contentum

tonve

fub.his accidentibus eft corpusmeum,

Dices

D

DE EUCHARISTI A.

$89

'**

—

U Puig,

Dices. a. (Ebd* accepit Dominus, benediäii i ffegït, id

mnþmtfo lt

difcipulis dedit ; atqui Chriftus accepit, fregit, & benedixit

Odoid poff

it. Ergo non potuit illum pro-

Giculum ef

panem ; ergo & panem ded

m' SA be l«

rit appellare corpus fuum

,fed improprié & figurate,

Refp. Diflinguendo ; ben

edixit ita,ut benedi&tiane fua pa-

Atf cogyg

nemnonimmutaverit. /Vego.

Utbenedi&ione fua illum im-

"Inlra ETE

mutaverit & in corpus fuum converterit. Concedo. Et eftille

! li [Ofüfjl j

modus loquendi fimilis huic , atque fi dicat aliquis , Petrusin

Onderanda

foro emit caponem, occidit illum,& edit, ubi non intelligi-

tur, Petruscaponem vivum uti emerat , & crudum , uti occi-

n hoc a«

derat , comediffe , fed mortuum prius & co&um ; ita Chri-

B TUNTN

ftushon debetinrtelligi panem profanum & talem manentem,

falfum ef

utiin &

d

1anus acceperat , fed benedictione fua tranfubftan-tia-'.

nojz. lb 4.

tum & in corpus fuum converfum Apoftolis dediffe, -

: A'ec ueró

Dices. 5. llla fententia boc efl corpus meum, eft facramen-

!uv : m

talis; ergo debet explicari & intelligifacramentaliter. Ergo

DI /þfe

fignificat panem effe corpus Chrifti facramentaliter. Ergo

fignificative tantüm, five fignificat,panemeffe fignum corpo-

nt heretí«

ris Chrifti,& nihilaliud,

nanforum

Refp. Diftinguendo anteced. Eft facramentalis, id eft, expli-

Ahurti ub

cat Sacramentum & ejus fignificationem , sego, Eft facra-

orum pb

mentalis , id eft , conficit Sacramentum , concedo an

fecedenf

tfationis,

&5 nego confequentiam.

cdi ühri-

Dices, 4. Chriftus dicit , accipife 65 manducate atqui pa-

impolto:

nis poteft manducari & non corpus Chrifti, Jeco min. pro-

& mentie

bas.. Corpus Chrifti non poteft dentibus teri & comminui,

Efio, Ergo non poteft comedi & manducari, JVego confeg,

yi perff

iuia non eft de effentia manducationis, ut res dentibus com-

il; ÀX

minuatur : aliàs fenes & edentuli, & quidam alii,qui bolos

jij, Ef

integros deglubere folent , non comederent z ad comeftio-

nem fatiseft , quod ore fumatur, & per infirumenta natura-

lia , id eft, palatum & linguam ad ventriculum tranífmitta-

t päl]/h

tur , quod corpo

d&

P

richrifti , Ut fub prCi-'eþus- .päni-s contento

al

€onvenite

Dices, Saltem hac verba , hic calix novum teftamentum

puti

Eeeea

eít

$99

,54&QFL«3äMENZü25

Ls

eftin meofanguine: d.uplicem'hþabem tropum ; 1. Quia calix

ponitur metononimieé velut contiaens pro re contenta. z.

pri

TT

Ditt

Quia vox teftamentum nonaccipiturproprié : neque enim

vinum aut fanguis Chrifti eft teftamentum, fed fignum tan-

Atquime

tüm teftamenti ; quia aliàs fingulis diebus renovaretur tefta-

Chriftus!

Rl

mentum Chrifti, & neceffe eliet (ep& Chriftum mori: quía

taftamentumnon valet, nifi moriaturteftator, HIebr. 9. item

dicens, !

Eucasi

AMaítheus ait: FHiceff Janpuis meus novi teffamenti , & Lucas ,

üic calix eft. tefLamentum,

( mort

proprie,

. Ergo alterutro loco accipigur im'fx

pie

Juui cor,

-Re[p. 1. Conicedendoin voce calix effe tropum , eumque

non parere ullam difficultatem , cüm fatis explicetur por ad-

pus g

dita verba , accrpite 65 bibite, Nemo enim non intelli

as C

modo calix bibatur.

git; SHow

ft. Etf

Re[p. 3. N egando in altera voce teftamentum effe tropum :

fmen ibí

Dia

nam duo funt, qua nomine teftamenti & quidem proprié di-

&i capi folent. r. Eft voluntas teftatoris, quae difponit, 8c

et, v

poteítetiam pa&um teftamentarium dici. Sic accipitur Éxo-

u

di. 24. quando dicitur , bic eff fanguis faederis , ive ut S, Paulus

pitü t

Eebr. 9. citat , biceft. fanguis teflamenti , id eft ,^ hic eftfanguis

lroac

quo fancitur & confirmatur voluntas, promiffio & pa&ü Dei;

Matth.

faexel

2, Teftamentum vocatur authenticum inftrumentum, quo

continetur voluntas teftatoris, & per quod accipitur jus ad

bis Ch

hareditatem.

[

Hoc pofito , nego, quod fanguis fub fpeciebus

vini contentus non fit proprié teftamentum fecundo modo:

N

quia veré eft Sacramentum & in(trumentum , quo accipitue

ttopx

jusadhereditatem,qua efteloria eterna, Neque inde fequi-

Id

tur, quod renovetur quotidié teftamentum Chrifti, fed quod

pakha

repetatur idem: ficut cum idem teftamentum f:

ae

ius defcribi-

Toteir

d

cit enim fe-

