xoté vel ob prolem illegitimam; velob incertitudinem au&oris;.

:rg Joribuste-

qui folvere teneaturea.damna, & confequenter uterq; pro rata

fuaex eá injuftá attione reftituere:tenebitür, quemadmodum fi

nonii fltusit-

debet propt

—

duofeorsim,feu cafü fagittas projiciant; quarum unacertó inter-

-

ficit fervum Petri,licet ignoretur,cujus fagittà interfe&tus fit fer-

y adulter at

(tutíone v

vus, finguli tamen debent compenfare: illud' damnum pro ra-

gv r

ta & quantitate dübii,, quianimirum uterque certum damnum:

intulit,vel occidendofervum vel caufando incertitudinem auc-

3j A. g

sj t

torisdamni, & fic privandoPetrum'jure & facultate exigendi

reftitutionem ab occiforecerto fui fervi,quare uterque dcbet-

m P'Oïtionem

ytem , QUi

nelil?;ibtu ere certam

partem pretii, Idem plané eftin -

noftro propoüw;

- dhoc C

*

ffcereto C

AC

a

L

(c)

umälmdi:a.

fefi

YyyyyY2

CASUS:

od

[

(idr

CA US. SA CR AMENTALESs.

p

p

esetdacs Va

3

: altermonten

CASUS MXXIV, — —

4

n eft ilat

y

v mulier babens tres filios , ex quibus utus erat ex. adulterio

ipjuri-adu!

natA5 , Ut fe liberaret ab onere refHitutionis

f aetenda filiis

eos Allosuta fertar.

£L 22022

A

/e

f

degitimis,:tà

translationit

Uzus veff

d

gzþ

Inie nal usf

/3

€um MocHi-

li exerpto t

mem , bareditate [at ampldprivaliturs.

Quid vultis , faciam ? quibus

auditis quisque ibl tismust , ue [Purius m

^i

0AIMPIHEY,

fi, d legem

rogürant MAtTEmyqt filerer , //

//

DuATE DUWÉS ives

tharitusyidi

uriuMgue ; qui-czgngue Z

Le feh , f&bl Tnvicens

remittentes in partem bareditatis Admiférunt

D

Juerttur

tiiqum a.

dtad, . an aftuta Ulauulierper boz fuerit imco

nfeint

*

H

vulte tranfi

Jiberata aäqpmzzi an.ejïer;jzij:gtimäs P

tU. nec d

Ttnt ad d

'- E]þoäde&t Comvaruv, ap-uälLäym,;Nägatiwä.k

Ratio eft , quia

.tunc filii legitimi nonliberé & fponte,

fed timore gravyi & me-

ptimfumü&

tu injufto adadti remiferunt fpurio,certó

nonremiffuri, fi ipfum.

matet manifefaffet. — 4447f támen P atricius &pórer , poffe hoc

Q j

remedium' admitti, fi omnes vere & exaninio fponte f

& explicité declaratfent, fe nonex metu,íed'ex amore

& bene--

volentia ergd Matrém , vel etiam ergafe invicem remi

ttere v

;

Íciren

vel-

le,remiffuros quoque,fi

!t,quis eéffce infelix illegitimns,

Ita

, It& r

H

* llegitimge

etiam Lugo & Tamburinus fentire dicuntur.

£m

i

: veDDungd

4[ eompen]

£om

J

QUdetam

de/ifali

H

a 7

4

€

siormim.

eiher fubon alqu

"L izuere fm;zrzjþ Adultera. Bo

"

*

njuria?

"

ii

:

, 14 üätüï, va]'en

I) Ef PrimiSinullum al

ud damn

um.

ORTA AE g

o fetigr «

Vnonteneriquidquam proinjuriá hàcMarito illatá reftituere, .

Tiedtiriio

atio eft, quia injuriae ab omni damnofeparatae non debetur ex

hia

juítiti4, nifi fatisfa&io per figna dolorispetitioné venize &c..quce

.

tamen locum non habet , quando injuria ignoratur,

Undenifi

maritusrefcifcat , non tenetur adulter ad calem fatisfactionem,

403*"154&'1&

a

Hac enim fatisfa&tio.non fit ,/nifi (entienti fe injuriá affe&tum,

cum confiftat in placationeanimi exacerbati quod fi refcifcat, &

p

putetur cupere, tenetur: aliàsnon.

'NOCI

0 &&:

em pecuniariam,

E

J

: Reff. Secundo.Si Mgri.tgs exigat (atisfaction

alter

CASDYE MATRIMONIO

09j

'—M

alter nbn tenetur eæmpzæ&ærc Ratïo* eFt, tum qu ia tale aa-m—n;

non eft illatum ; tum quia hac conventio feu transadtio pro

& Alltio

injuriá -àadulterii jüre eft.interdida L. tranfigere. 18,' cap. de

At R

translationib. ubi dicitur : Tzanfigere evel pacrfci deciimine capita-

AUE cgUI-

D) qz/iäw

li, exctpto adulterio, probrbitum uan efl, Idern vetatürl miles vr,

11 ad legem juliam de aduiteriis. : Quodidcircó jüsvetuit, ne

? 005752 (5

d

tmaritus y ideatur fuzeuxoris lenócinium facere , ejusque corpus

Qwritur

tanquam ad quzeftum leno prottituere.5' Si tàmen maritus oc-

entij

culté tranfigeret cum adultero finefcandalo, non videretur pec-

care , nec ad rettitutionem teneri, quia legcs illae magis perti-

nent. ad judices ,. ne.concedatur.actio, nimirum in poenam , ob

itioelt, quia

ocinii,quam ad mores privatos,

guyi ag

pxræfwmptionem len

Turi fiplum

CASUS MXXVI.

üu

^,fichor

',

lierium pavtus evi illius

Yté fecilent,

&

;'Quid j pofr a

fecutus fit , ad.

qwd :mv&t'(:r fzä*zg/;jem $

ye & b

mittere vth

Iäþ Tenetur, quantum feri pote(t fine.famze difpendio &

"vitae periculo procurare , ne legitimi haredesrationehu jus

ptinus, ]u

illegitimz prolis aliquid impedimenti cipiant. . Ita communi-

terDD.undefi habetParapherna, tenetur ea reliriquere legitimis

incoropenfationem, . Similiterfiexlaborequid lucri capiat, ad

quodetiam ei diligentia praeffanda. ^ Debetetiamfolitos furnp-

;;m'mf

tusimminuere , quantum commodé poteft, fpeGatà conditione

Af o

flatüs, valetudinis &c. quod fi hifce modis non poteft fatisface.

re, tenetur eum inducere ad capeffendam religionern , (i ad ean

L;;aukerum

,.

Vidcatur idoncus .R

Á reftituerh

€Glouss

Nauo eft., qu:aom ni bus modx à d€ bet eà Veæ

; æ num h

debeturer

:

d k du

»

Ppr

; Unde fl

edittis modis plen& poteff legitrmis beredy.

sfadionth

6,4 ngwum compen[are : Teuetürne. 441 alz'ägd*,;dhu eP.

E[þ Nan Sedpätefï p&rm ittéres ut ille gitimus. fü'ccedat*;

.aR

i

n

itio' eft. q.,uzi"a; nUHum tune fequ-ltur äamnüm,le*g:i*timrisa hæ.v

afilfy

-taüïixbu?,

Eïiw

:cunï

jltet

908

CA$SUS SACR.AMENTALES

-

vt o

Dicez. Me

fpcandz

fucceffionis, atqui haeleges obligaar in confcientiá, -

gitimus per leges civiles. eft in-gzpa-x hæmdi:talr*i-ïæ»

«quia ingef

Refp, primo. Nonetle incapacem, quando eo nomine coete-

4lios odiff

ris eftilla portio compenfata, & r

es omninó eft occulta: neque

; Jium, etiat

in Roc cafu leges illas accipiendas,

ideà ceffu

Re|p. Secundó. Etiamfi fit incapax,

potefttamen permitti,ut

-tibus mift

fuccedat, ne ipfa infametur.

Praefertiin :

D ET

non fentiunt ob compenfationem fa&am,

q:uandp alii damnum

ttatec t

CASUS MXXVIL

' inetur fief

Quid fi mater nullo modopoteft conipenfare damnum legitiinis .ä&edi

ó

85 ber prolem (Duriau c.

.

- Jiquid]

fnum erimen mavtto Aut proli ?

Akfatum ? teuebiturae tumnc P"æd"f

Ü f h

Efp. Si Mater dubitet, an proditio fit profutura :non tenetur.

RUR Ne

Probatur. ia indubio melior eft conditio poffidentis, ergo

i

quamdiu prudenter dubitat,an proderit revelatio , non tenetur

*tentia, P;

famam fuam, crimen occultum pandendo, prodigere,multoQue

Ergoprpt

minus, quando parum eft credibile profuturum. 1mó id mag-

: Quin vitan

nze effet imprudentize, redderet enim fe infamem & exofam

apud filium,& ipfum injiceret in magnosaeftus animorum,quod

: faperiulo

nonett faciendum

ao

í

absqug certo—fru&uz dc quo 'probabilite;:þqg

.

du yericu

dubitetur. ubi

|

Vtis, V Tl

Adverle primó, Rar& accidere ; ut adultera non ha beät'ïu'üam

PA

caufam & rationem dubitandi, an revelatio proderit, Primó

Wysit

quia filius matri dicenti ipfum fpurium, non teneturcredere;

etfi fciat,ipfam adulteram fuiffe;ut Zocet Gloffan Cap. officri 9. de

AMon g

: Nüquum.

poenitent, &5 vemiffionib. Ec fatentur omnes Canoniftae 7tt cap. per

£uas. 10. de probatron, &5 juris periti n l. fipoflbumus, 14. ff. de lib. 65

pofibumis, Ratioeft, tum quiaalleganti fuam turpitudinem nul-

Wt malgy

la debetur fides, ut in regulis juris dicitur , quod intellige ,

g fpei

cum alterius prajudicio , ut in preefenti cafu accidit,

Tum

quia cum ipíe & füà &'publicá opinione fit legitimus, non

diteitcef

16, QU te

tenetur cum tanto fuo incommodo fe reputare illegitimum ,

nifi convincatur,

Itajue quamdiu fubeft aliqua ratio fu-

A erpiy

fpicandae

Votitio

nl —À

* — DE MATRIMONIO..

UET

T8$y

eettdtarie

jfpi.cahlda-e ffäudis velerroris, non tenetur credere.

Turm

n

quia ingenium mulierum eft, alios praeter modüm amare,

VOffe Coete:

alios odiffe. Secundó, "Quiamater potett fibi perfuadere , fi-

Xulta:nequt

lium , etiamfi credat animo, tamen verbis negaturum, |Nec

ideó ceffurutd ha

x

reditate ;fed' potiüs omnia litibus & *'tum'ul-

f petmittiot

tibus mifturum. ^

alii detmnum

— Ad'verke fecundo..

$i filius omnino convincatur (ut, "ä;üïa

tnater teftibus probat, Parentera totoillo tem

!

pot eabfuiffe) te-

inet.ur-ne'n adire hareditatem.

/"CASUS MXXIX,

ifitir bateb-

$ed quid fi mater certam jpem baberet per revelatienem criminis

gt

fen - adul;e-rii damnis beredum occur[um ári, deneturue idcirco

&yimen [uum patef aceve ?

homenctur.

R Efp, Necdum teneur , fi. inde periculum vitze vel famze fi-

idenris ergo

biimminereputaret. Depericulovita eít communis fen-

non tenetur

tentia, Patetd, primó: 'Quia vita nullo ptetio eft aeftimabilis,

multo(ue

Ergo propter rei pecuniarize reftitutionem,nontenetur quisun-

Imà i g«

quam vitamprodigere aut periculo exponere.Patet fecundo.Quia

) & exodm

in periculo vite ceffat dominierum diftin&io,itàut licité re alie-

yortimquo

nà tanquam tua uti poffis; nec teneatis eam reitituere,quam-

abilicer ht

diu periculum durat , uti fi in fugà alienum equum confcen-

deris, & ille perierit,ergo. ta expreffé Leffius l. 2, de Juft, c,

veitjoom

10.D,7,n.53. Hinc fit, ut etiamfi ampliffima hareditas aut

5s

rif p

primogenitura , aut etiam Regnum ad fpurium devolvi dcbe-

tur ffcf(.en,'

ret,non tamen ad hoc impedimentum vita exponi debeat.

of

Nunquam enim poteft effe tanta bonorum externorum c

utipíam per fe folam praeferri vitae oporteat,

Si tamen

yh

y t p ]

UFJU

rius effet perditis moribus , ità ut ex Dominatu vjus timere-

dinem n

tur mala Reipublica admipiftratio ; legitimus autem effet op-

J

| inte/lge »

timze fpei teneretut adultera 'etium cum vitae periculo impe-

dit

of

direfuccefbonem fpurii. " Hocenim non provenit ex obligatio-

of

ne, quà teneturimpedire damnum legitimi haeredis, fed ma-

jme

í mmum,

lumreipüblicae. Eftque haec obli

gatio potius exlegé charitatis

ommutitivae,

vcïjg[ti*tiæ legalis, quam juftitiae c

z2Z L22

zAlíe-

fp

(n0*

;

CASUS $S4CRAMENTALES.

1

asss MUÉR

- ZAlteraPars quod neque cum famae peficulolrcmatur, Pm-.

:

batur priió. ex Cap. officii. 9. depaenitent, &5 remiffionib. ubiPon- -

tifex confultusde quádam muliere, qua partum fibi infigni arti-

ficio fuppofuerat, effetne abfolvenda, cum crimen fuum timeret

Sib-(y'lliþrzydfu«

dctegete marito, refpondet : Szeuf mulieri, quue ionorante marito -

;itqum Int

de adultero prolem fascepit , quam-vis id timeat confiterz , i(anec illz,

lþlh'm)ämtæ)*

ed competens fatisfathio debet inpungiper difcyetum Saceydotem, Hic

fum ii

Pontifex loquitur in Genere de eà, quae ob aliquam juftam cau-

samum a

fam timet marito detegere crimen, nempe ob periculum vitze -

. firini Sz'

velfams, veletiam perpetua offenfionis.

[

Probatur [ecundo.

Quia fama eft res fuperioris ordinis,

que&e juxta regulam Cajetani & Navarri nunquam eft neceffario.

exponenda pro rebus inferioris conditionis, Hincenim fit; ut *

]äctm

homo etiam infimae fortis non teneatur vitam exponere pro. |

Theo

maximis Fhefauris reftituendis

$

» Vel fama , etiam i;l.uügïsjhoæ-

fütirum

minis reparanda.

Probatur Tert

tenerimit

i0. Quia fama apud homines pecühïä nonfo-

timPfp

let eeftirnari , etfi quis eam fic aeftimaret, praeoptando pecuni-

am famz, contra reCtam rationem faceret. — Melimas enim e[E -

gucz;ïxal

uomen bonum, quam dicvitie multe; ^ Ut habetur Proverb. 22, |

Jh8i

Quo fit, ut etiamfi ad perfe&ionem pertineat pecuniarum re- |

yetie ,

nunciatio, non tamen famae & boni nominis ; cum hac 4d ,

K t

eedificationenr proxi

ml , & re&am officii ädmini&ga;ion"cm |

xertineat.

2

e

Ti

Y hitet

Proba

tur quartó. Quia quod foli fuccedant legitimi,, legi-

bushumanis eftintroduttum, qua non videntur obligare ,xfc.. f

Ts i (

omninó ceffare, quando imminet tale difpendium.

Quf byi.

i

*

bonus

&

Adverte autem,fi maritus fit vir vald

N

- prudens, &

rf f

pariter filius, ipfique rem filentio compreffuri fint, neque id-

circó mulierem ofuri fint, aut probris vexaturi, non cenfebitur

dititad

feinfamare, quamviscrimen illisdetegat. Unde fi he circum-

ftantiae adfint, & fimulfitcerta fpesdamni advertendi

Quodi

Aque

(quod eentö ratiff

imum eft) tenebitur fe ipfá

Thotim

Kprg ere,

CASUS .

:

ii

t Vitar gl

ADIEI' M ATR lgxia NIO.. |

tht D . 7

fotí/, ubiPo

D

CASUS M,XXX» :

bii

nigni atti-l

f

nfuumtimcrctä

| S*ibylliiïrzd fuomarito fidem fra

noit , &5ex adulterio luxurium conci-

dmterque Alios proprios liberos, educari

Wytferilol pitquem famem viro o fsapponit ,

r Mmecs d- du feeeit, poff meitos a

IeHe VN

os , confe[[ario jubente , Adulterium

£anquam v fJuerius im bareditatem pater-

attrdolen, Bs 1 ]iwmaferitr!uxuria,fuemtg;. 7

*

Quaritur Primó, as reZ? confef-

mjulumqu.] - eam cuam aliis legitimis felis ventat

Jfrius Silylinapraceperit u flagi

tium [uur filio detegeret ? Secun-

H

ericulum vite '.

credere,ecf? ab bareditate

do. lUryum luxurius matrt

erioris ordinis, 1

abflinere fe teneatur ?

y eft neceffaiod

ciffe, quia Sybilline communi

ncenim At,ut d

7 idetur Cohfcfïärïus re&t fe

" Theologorum fententiá ten

etur damnum aliis liberis tam

exponete o

Luxurius quoque videtut

l iïïuügis Ju-

. futurum quàm illatum refarcire.

teneri matri aetate jam grav

i fuique femper amanti, adeode mi-

vcuránonfo-

nime fufpe&ze credére, & a

b hzreditate fe abftinere, Ita Vaf-

tando pecut-

uez. Tra&. de teftam, c. j n. 2. & alii,.

Muigg itim d *

r Proren 22 -

- Ejp. Si conch'arius advertit,

Sibyïliham jam aliundé com-

ecuniarum t« d

senfaífe , vel absque periculo odii ,

difcordiarum , infamiae

haec advertit»

cum Dac4

&c. aperire fuum

facinus non poffe, fi , inquam;

de compenfationis admonuit,

;mm;aziancm

.tunc malé eam ulterius facien

J wt habet communis Theolo

gorum,

Qui etiam cum Cano-

e ïtïmï D )äg :

De pro

bationibus & legitimis in l. fi

nitis /1 Cap. per duas.

Docent, Luxurium non

".

-olligat

- poftbumis. ff. de liberis & pofihumis,

bus rationibus often-

L

teneri matri credere , nifi convincenti

ab hare-

. dat, ipfum effe fpurium

, adeoque etiam non arceri

nc, 0«

qelr

on t

bitut

ditate adeundá , cum.

fit in poffeffione filiationis legitimae.

.

Quoed fi tamen Sybillina ni

hil penitüs incommodi timeret ,

fihag cirom

fe extra legitimum

yerterol -

atque infuper demonftrare poffet ,

c omninó & confca'arius bené

J

Aïho*rum —. pnccpiffc , tun

prece-

Zzzwzzz 2

" .

CASUS

:zeæ

CA U&-J.ACL:ME NIALES.

st

prätäpiffcc manifeftationem , & L

| noneltcutr

reditatem relinquere teneretur.

.üxutiüjs.-ma,tri, credere, & hääf

Y

nempefam

Ad primum in oppofitum dicimus,

-'kS—ibyllinainr- omnibus ,

eulim inta

quibus poteft , modis, teneri quidem d

amnum legitimis filiis

| meputate

cayere, & refarcire, non tamen cum

ja&urd majoris proprii bo-

| etiamvitas

ni , v. g. Honoris, fame &c. qualis j

a&urain manifeftatione fie-

bonis forti

ret,juxta coramunem Theologoru

m. Luxurium

quoque afhir-

tendo;non

mamus.non. obligari , matri foli , ut ut fid

€ digna appareat,

prolíilegi

credere , & confequenter fe abdicare haere

ditate,

Cum jure.

gentium bonicommuniscaufá introdu&tum videatu

r,ad. multas

hominum aftutorum fraudes vitandas, ut nemo uniu

s.

,quamvis

miniméfu

4

fpe&ihominis Teftimonio: credere tenearu

r in.fuum.

Quidam Ti

prajudicium, cap. cum á nobis,

De teítibus.

quod. praejudici-

Atus i

um aperté hicintervenit, ut re

[2 jel.

n. f

"

&& Laym.l.3,

dii

Interim regulariter manet Ermum; e.x..«di&ï's.-'adültaemm ad:

preefara. damna avertenda non teneri: fuum crimen manifefta--

re, neque marito., neque proli. fpurize, . Sumiturdue id fatis:

EE

evitentér ex cap. officii, de poenitent, & r

& cnor

emiflionib, ubi-Ponti-

fex Innocentius confultus refpondet, ho

neffé poenitentiam de-

! quisisk i

negandam foeminae,quae finxerat partu

m prole alien.

4 uppofita,

tojttr nof

& pofteà timensiram mariti noluit rem manifeftare,

Sicut nec illé

-JE -t ubite

d

3

eneganda.eff poenitentia., qu ob fimilem tetmorezi prole

m.ex. adulte-

litione, n

vio coniceptam non vulk imaritofateri; Sic ibi. LIbi manifefté fup-

NtCO quosd

ponitur, faltem regulariter , non effe tunc obligationem ma-

] DDiydz

nifeftandi ; aliàs enim mulier nolens mánifeftare, non effet ca-

jp Sitandi, .

pax poenitentize, & abfolutionis Sacramentalis, Etineptédice-

iif m

retur cum aliquíibus, quod ibi non fit fermo de poenitentiá Sa-

tit,

"Wec

1

cramentali , fed de poenitentiá Ecclefiafticá eXterná & publicà..

I

InoA,

.

)

N

Quomodo: enim;voluiffet Pontifex,talem fosminam agere poe-

[ 3m; etiac

nitentiam publicam pro crimine; quodità anxi& 4-marito.celare:

æres » nC

conabatur? ratio autem füfficientiffima: eft, quia obligatio re-.

| itaxem:,*

eulatiterfaltemeft nimis difficilis, parum utilis, plt

go.nulla,

Nam.fecundum- communem: Do&ori

- reftitutio.

h

J!

)

f fon

[

bonorum in bonis fortunas.ordinarié fcu regul

x facienda:

k

Don

*

*

BE MATRIMO N10.

frer

:dere','&—h.æ:

Boneftcum detrimento velpericulo. bonorum altioris ordinis;,

nempe famae; vel vitae.

Atquiin propofito adeft certum peri--

1 0mnibüs ,

eulüm infamiae adulterae,imó & prolis fpuriae hactenus legiti--

'itituis flis

mae putatze, infuper eft periculum perpetui odii;divortii, & (zepé:

gtoptii bo-

etiam vitze adulterae,. qrgg;negularitet faltem pro damno illo in:

flatont fie-

bonis fortunze marito vcl filiislegitimis compenfando,velaver-

uoqueaftt«

tendo,non tenetur fe prodere adultera , neque

kmarvito , heque:

14 )pareats,

proli illegitimae,

Cum jure

CASUS MXXXL.

onad multis

)s, quamvis

( 'i;idam j;uri]ïhawet.ezc&f;z'rïident jumenem: primogenitum ,. quiï*cæz

tut in frum

M

dens Reg

jna Matri diceuti, quodapfe conceptus [ft mon. leaitimà ex. Re--

i prajdc-

ge

e4 adulterioex milite , ceffa fratrz minori Regnum., exquo: .

i, -P, 3', Cy414)l

dubitatur , amfiltus tenentur. eredere. matrá A[[e-

djé. ex. adalteris: ge-

renti . ipfuwe. e,

HIÍumc

Ailteratm ad.

ij

N

y manifel:

Efp

l*

imó. quoad fOrum—-externum*l apudomnes iur'i'ä periïes;

i idtis

: 2h

:

& canoniftascertum eft,;in hoc. non ftari: di&to matris, nifi li--

» ubi Donti-

uidis & indubiisargumentis id probetur, Sedfemper praefu-

tentiam -

mitur proles.legitima, fi tempore conceptionis uxor cum ma-

3

n-eï(uppaüï,*-,»,

i

| rito habitaverit, nifi.conftet;eum fuifle impotent.em,;velv aliá.

Jicot hi

T

ratione ,. prolem adulteram: effe, liquidó- demonftretur; At

qx -

vt r

veró quoad internum. confcientize forum aliter docent Praves;

'| DD,quod nempe , quando filius nullam: habet rationem: du--

ionem D

bitandi, id;fibi. meritó. perfuadere. debeat: ,. quod: mater. fide:

pn elfet

1 digniffima pro-affequenda zterna. falute cum juramento affe-

yupté ,*'æ*'

tit ,. precipue inarticulo. mortis. po(t- Euchariftiam füfceptam:.

Qitentlà of*

| Imó Adrianus. & Sotus,. quos fequitur Vafquez; fentiunt fili--

u

um etiamfi in publico judicio- contradi&torio:declaratus effet:

? 4gttt

p*

haeres ,. non tamem pofle tunc. in confeientia: retinere haeree-

arito at

lii ïej

/d'itatcmïn His.tamen: non.ebftantibus;

Ref, Secundà, "bfoluté, Filius velfilia Ha&tenüs ii pof-

odv

s t

'E

güïgne legitimorum. nataliu

m perfeverans minime tenetut

l

EZ2z2z27Z£ $

€re--

; i

*

-

L

P

CAÁASUS SACR AMENT AL zzs

[ minnl

credere matri , fatenti,

vel ei etiam jurato afferenti , »ipjfo'*s. et-

probentu

dodos &

fe ex adulterio fufcepto

$5 & illegitimeé natos, nifi id liquidis

& .in dubiis argume

ntis , etiam in

-foro externo valitutis

nomine,

oftendat,

Ut fi mater teftibus vel a!

debetet

io modo evidenter pro-

bet, toto tempore conceptüs & p

artüs abfuiffe maritum , vel

quot in.

fuiffe impotentem &c.

catein fo

Ita glo

flia fupra citato Cap. officii,

De pcenitent. & remillionib, &

Canonifiae communiter, Lef-

libus citt

fius quoque 1. 2.de juftit. c. ro. du

b, 7. Layman cit. c, 14. f.

Sporer.

1. Ratzo &ff , qui

a ut fepius dixi, jure gentium boni commu-

nis.caufa ad plu

rimas hominum aítutorüm fraudes evitandas

ft

intrgdu.&um e

t,ut nemo unius quantumvis fufpetti homi-

nis teítimonio

credere

(uidfra

teneatur in fuum prasjudicium , prae-

fertim tam grave;

uteítinpropofito. Placetergoregula à Card,

& a

de Lugo tradit

a his feré verbis,

Tunc folum filius tenetur

St?fl

credere in foro confcientie, quando motiva, quae habet ad

credendum , fi ín foro externo proponerentur vel probaren-

tur eodem gradu & modo, quo ipfi prob

Anturo

Judex prop-

FW.

ter illa motiva ítà

propofita illum pronunciaret illegitimum.

tme:

Qu

ando veró notitia illorum motivorum cum eodem gradu

tetíeo ,

probationis , quo filio proponuntur , non fufficeret in foro ex-

w /

terno ad talem declarationem ", neque ad vincendam pra-

Al(etn p

fumptionem contrariam & po

ffefionem legitimitatis , iden

f ztol

credo omninó effe in foro interno.-

Ratio eff , quia quoties

(uti bàc 4

foruf externum non innititur praefumptioni falíze , fed in eo

Cum adul

conftantomnia , qua cornftantin foro interno, non eft,cur re-

Ígat, x

cedamus 4 fententiá juftá fori externi , imó- prudenter eam

Rem, $

ample&imur, fi ea non difcordat 4 jure naturae. . Et fi omnia

Y n

etiam motiva in contrarium addu&a non füfficiant, ut judex

ütm

amoveat filium à poffeflione filiationis legitimae , quam habet,

D ntg

€ut eadem motiva absque ullo alio, nec magis claré probata

RYelts

Tüiticient, ut filius ipfe proferat fententiam contra fe , & re-

f » r

inquat filiationem legitimam , quam poffidet &c Sané non

Q inagi

£li,cur eadem motiva hibeant plus vel minus efficacize in

gorï:imd

oque

'UDO £oro ad probandum , quam in alio,fi eequé in utr

pro-

DE MÁATRIMONIO.

f

II63

um

prcbehtuf.. Poterit ergo tunc filius confulere. Advocatos

id liquidis

do&os & prudentes per interpofitam perfonam & tacito fuo

9 valitutis

nomine, ut fciat in confcientiá , quid. judex externus judicare

jexer' po.

deberet cum tali & tantá notitiá motivorum , & juxta id,

irtus , vel

quod in foro externo judicandum effet , poterit etiam judi-

O. ofidif,

carein foro interno circa obligationem credendi matri in ta-.

unitet, Lé

libus circumftantiis,.

Ha&enus Lugo, & ex e"(i)c;i'em- Patric,

Jt C 1f

n commt-

Spm:e:ræ

*

es evitatidis

CASUS MXXT*XI&E.

xdi homi-

Ciüm 3 pïæ'

Quia fi aduliera comtmiffo adulterio de iuduftrid cità. petat copulan:

j Uiaäü[ *

Á maArito, ut ffc incertus evadat comceptus prolss ; eff pe adhuc obli-

liug tenexut

g

2 adxe[ itut ionem damnorum ex Adulterio

per fäþ:quæntiä

um marità c ]ï!iï.f Jegitinis..

& habet à

[ probatett-

diflintkione, Sí enim ità facit praecifé ad tegendum:

Judex pto

crimen fuum ,

ne forté natà. prole aliquando innotefcat;,

)lenititmurmas

ceníeo , eam effe.liberam à. reftitutione damnorum fecuto-

odem g1« d

sum. Rafíoeft , quia.ex unà parte eft ufa jure fuo, ex alterá

«t jn forott

autem parte reverá proles manet dubia ,atqui fiadulterá non

ndam p s

fit moraliter certa, prolem hanc effe ex adulterio: genitanz

jans, r N

(

3

cuti hàc & nunc reverà rion eft , cum ob vicinitatem copulae

À

cum. a

dultero & cüm. marito prorfüs ignoret, vel faltem' am-

E

fdin9 i

q Q&,CUF r

-

bigat, ex quo proles concepta fit) non tenetur ad reftitutio-

nem.

Si veri ita faciat ex direG$ intentione , ut proles po-

ydester &

grtommt

fteà nata marito innocenti fupponatur cum ipfius & legiti-

moram filiorum damno , noón poffum eam 4 reftitutione

n

damnorum ex adulterio per fe fequentium liberare:

Quia

uam

habel

jam eft veluntaria caufa illorum damnorum , imó propé cet-

lt Probiü

[*

3

cum rezulariter filtenr ex priori prafertim: extra-

tt

ordinario libidinofo concubitu prolesconcipifoleat. Pro ma-

m

a

"u

joti igtelliggnt;a t

9€/fi

n

"

4 Obfer-

|

€ASUS 54 CRAA?E NTALES.

'IIIZ

^

vioretas 4

-'Obäfvgz, Omnis , qui ponit fcauf;m aliquam , di&;itür

Ratio

'etiam caufa effetuum , qui ex illa caufaper fe. oriuntur,

eraccidt

feu qui per fe connexi funt :cum illa cauía pofita, non au-

dicollatto

tem. omnium effectuum , qui ex illa «caufa quomodolibet

t Molin

e

*

.,pet accidens confequuntur

. & poffunt. effe innume-

Mant

ri nec pravifi , nec praevideri debiti, —Sic uxor in propo-

omnia di

"fito adultera fupponendo filium illegitimum eft folüm «caufa il-

maximé g

lorum damnorum, qua ex illa füppofitione Marito & filiis legi-

tergolhb

timis perfeconfequunturjnon veró eorum , qux inde meré per

fidibus,

accidens, & quafi fortuito fequuntur, & confe

quenter pro illis

judiciol

tantüm,nonautem pro iftis.damgis teneturuxoradultera. -Et

fhatito $

ut res tota clarior evadat ; pono bipartitam regulam, - Sit

^

tationey

€rgo

;

Qniprog

Regula, z Adulter

a tenetur reftituere Marito & filiis legiti-

're alis

fnis pro damnisinillis botiistantum, qua Marito & filiis deben-

(tando;i

tur, &conferuntur fpurio : utpote, 1. Marito pro alimentis &

peris, n

expenfis in educanda prole fpuria jfed hac poft triennium pri-

teftutentà

mum fimulcum adultero:& in defe&u hujus infolidum, — a. Fi-

ttiordina

liis legitimis pro diminutione hareditatis , feu portione collata

fiedeteim

fpurio. . Item pro Majoratu, fidei commiffze , aliave przerogati-

poxett n

va alias filio legitimo primogenito conferenda, modo autem

otculte ac

collata filio putatitioillegitimo. . Itemque hzereditas avi;avüri-

fütt deyen

culi, aliorumque afcendentium , vel confanguincorum; quae

tulté Q

debebatur filiis legitimis , & per iftum errorem conferuntur,

vel occupanturá fpurio.,

-

Wttar. Ti

frihil Q

. Ratioautem ett;quia hzecomnia damna pe

rfeconnexa funt,

& per fe oriuntur exfüppofitione prolis adulterinae.

90 teft Is

r af

Regula 2, Uxor adultera non tenetur reftituere filiis 1

cgi-

« ?RWOd 4

timis pro his damnis inillis bonis , quae filiis legitimis non de-

T6, ülne

, bebantur, & illegitimo conferuntur : ut fi confanguineus vel

[ )'jpeh (

amicus Mariti putans hunc effe verum ejus filium , vel alius

" igfonen

quicunque illum fpurium füum haredeminftituat, aliquid ei

SRtiRe]

leget, velliberaliter donet, fumptus ad ftudia, ad nuptias, ad

Do&oratum tribuat, quod forte certó non dediffet, imó dediífet

quiä hïet fj;

E

Rem

» .

vero filio, fi veritas coni*ci;»iffet.

Ratio

ho efäg

DE MATK I'M*Q N10,

diBg

N ts éupeo upiats.

im., dicitur

T Ra-iio eft : Quia hujusmodi funt :da-:mha non pet fe fed folum

Orlüntur ,

" peraccidens provenientia veris fiiis, quia ad liberales hujusmo-

1 T0f U

. dicollationes jusnullum habebant. ftaLugo excommunicon-

otodolibet

tra Molinam pluresquefequaces,

.

Z

a

dnume-

ffima obligatio: ïcompen-ïandi

-Manet ergo adulterze gravi

dn popo.

otnia damna per fe confequenüa,& marito & filiis legitimis

um ul i-

maxime,quantum in fe eft ; quantumQueomni modo morali-

kl

ter poffibile eft, Utpoté Primo. De bonis fuis propriis parapher-

nalibus,acliberis, de quibus fine mariti & legitimae prolis prae-

de meré pet

ntet proills

judi

cio liberé difponeré poteft,largiendo, legando, vel teftando

.

lulters, -t

inari

to & libetis legitimis usque ad aequalitatem damnorum

du - Sit

ratione prolis illegitimee acceptorum. Mecundó. . Si ejusmodi

bona propria non Rabeat, vel non fufficiant, debet conari fup-

filis i

plere aliis modis, utpoté rem familiarem diligentius admini-

ftrando, imminuendo fumptus alioquin conceffos in cultu cor-

fltisdeber

Jiments

poris, recreationibus , donationibus , quantum commodé po-

teftattentá conditione fui ftatüs , valetudinis &c.

Item ex-

sinium pre

um 2 B

tra ordinariá diligentiá adhibitá, quidquid proprià induftrià fi-

ne detrimento vel praejudicio f«milize acquirere , & fibi retinere

jone lia

e prat Ogätl'

poteft familiae applicando. Addií Molina, debere etiam eam

occulté accipere de bonis fpurii, quze ad ipfüm devenerunt, vel

jodo auttm

"

-

funt deventura, quantum tutó poterit,ut ex eis reftituat, & oc-

j av at

culté compenfet iis , qui damnum propterfpurium injufté pati-

;O[U)yx.? q

untur.

Tertio.

Si praedi&tis modis vel fimilibus parum aut

ferumtat

nihil compenfare poffit.adultera , tenebitur haec , quantum

poteft, perfuaderefpurio alium ftatum, religiofum vel Ecclefia-

rf

fticum affümere , renunciatà haereditate, aut promovere eum

adaliquod officium vel artem, aut quóquo modo ità accomoda.

"? filits q

re, ut fine haereditariis bonis filiis, feulegitimis relidis, hone-

qis f0f

d

fté vivere poffit,

ItaDo&ores communiter.

Quamvis quoad

f ine

ys Y

L["

i Jf

religionem contrafentiat Scotus, eo quod filiusnonteneatur in-

gredi Religionem, quantumvis fuafus

Sed contra, Ratio eft,

gigil &

(5 *

qiia licet filius quantumvis fuafusnon teneatur ingredi reigio-

|1)

nem, eoquod ipfi hocgraviffirnum onusfit, idtamen filio fuade-

iti

de d

e,noneftgrave onusmatri, Quare cum mater debeat repara-

Agaaaaa

re il-

futo

i

c Ab d ab ER TIAALAE.KS !

p st

tà 00f ii

re| il'la/d*—am»ha:ümni modo poffibili meraliätef,'-äï nimirum p:öffit

absque gravisfimo fuo.onere vel incommodo , non eft mirum,

neficia K

quodipfa obligetur ad tentandam etiam hanc viam, in quá ipfi

difpenfaci

peacvelut

non eftgrave onus etiam rcfpe&u filii; & longé facilius refpe&tu

filiae fpuriae,uti obfervat Lugo. — Quod fi denique nullo di&to-

d tempu.

Mittimot

rum modo fieri compenfátio posfit , dicimus tandem; quod re-

Dic

gulariteradea damna avertenda adhuc non teneatur adultera

Íuum crimen manifeftare , neque marito , ne

timernatol

Idque fatisfupra probatum eft. —

que pre)ia fpurize,

per mica

prooataf

Quarítio. incidens,

tirté nti,

filis wese

Quï filii fint legitimi?

45 C Cü

fpenfitior

YxIco r. filii & filiaz , vellegitimi funt vel. illegitimi. Legitimz

tatifüiffer

& Z (unt primó;quiex vero.Matrimonio fufcepti funt. Secundó,.

fpenfader

ui fufcepti funt ex Matrimenio non.vero,attamenin facie Ec-

necfragi

clefiae celebrato;& bonafide faltéuniusconjugi confuimato,Etfi

tisoccedio

enim poftillorum.conceptionem Matrimonii impedimentum

flüqamr

detegatur,prolegitimistamenbenigna juris difpofitione: haben-

terdlitye

tur, dummodoó bona fide;faltem alterius parentis: concepti fint,

Dndcos

licet poft litis conteftationemfüper impedimentoMatrimonii,

|

Din.

fed ante judicisfententiam;ut conftat ex eap; 2, c,ex tenore; Q ui

(üt bto [e

filiifuntlegitimi, "Ubi etiam notant DD,in dubioobfavorem:

Uktertumo

liberorum. , prafumenduns effe , quod bona parentum

quàm dl

fide ex putatio Matrimonio concepti füerint. Tertió, qui ex:

perfonis folutis fornicarié &illegitimé concepti erant, Matrimo-

Wsorobo

nio poftea.inter illas contracto legitimantur; Gcut conftat ex l

d mmt,g

€üm quis, ff, de naturalibus liberis Authent. Quibus modis

haturales efficiunturfüicollat;6, & inftit. de nuptiis $. lt 8&c

&l5 , velq

tit, 4 Decret; — Qui filii fint legitimi C, 1. & c, tantaeod, tit;

t pO(e

ubidicitur:tantaett vis Matrimonii, utqui ante: fint illegitimé.

Voeni

zenitt, poft contrattum Matrimonium legitimi habeantur,.

tdql

Quod Gloff: ibi & Abbas n. 4. & 7 dicunt intelligendunreffe,

n

tu-

quoad;emn*iaj,utï nimitumin:vhærcdïtate*,, feudo, primogeni

r4,

ï

p£ M,Lf:lfkmao,wo.

f)iyä,f

fmm poffit

ra,non rninis quàm alii legitimi fuccedere;itemqsad ordincs,be-

LefEminum,

neficia & dignitates Eccleflafticas , etiam Epifcopalesabsque alia

i (]Uïlpfl

difpenfatione promoveri poffint,Quia benigna jutis difpcnfatio-

ll tefpeda

ne ac veluti fi&ione , Matrimonium fubfequens trahitur retrà

tiulsdi&to

;

ad tempus conceptionis liberorum, Quare dici folet, quod

, quol te

.

Mati

rimonium fubfequensomnia antecedentia pu'gat. -

türdultera

Dico.2. Plurimum intereffe,an quis pro legitime vel illegi-

timénatohabeatur. . Nam illegitimé natis, cum adhereat fem-

prolt fpuria,

per macula paterni pecc

ati eorumque genitura à legitibus re-

probata fit,ideó in multisfunt deterioris conditionis, quàm legi-

timé nati, ita enim ad ordines promoveri non poffunt.tit. de

filiis presb. nonordinand. nec ad beneficia curata vel Praelatu-

ras, C. cüm in cunGis. c, innotuitdeele&to, Tawctfi per di-

fpenfationem autingreffumin monafterium ad ordines habili-

tati fuiffent,nifi pontifex fpccialiter ctiam quoad dignitatesdi-

W. Legitimé

t Secundo,

fpenfaffet.c, .ubi Panor.&DD.d.tit.de filiis presb.Item nec patri,

in as Ec-

nec fratribus aut aliis confanguineis lineze paternze legitime na-

Etlicétmatrifuccedant in Allodialibus & nun-

forato ELf

tis íüccedunt.

edimentum

nungàm patri in duabus unciis, in bonis tamen feudalibus ge-

neraliterexcluduntur. . In Cjnaturales in tribulofide feudode-

5

-

7

i

jone habtf-

:

nceptifits

fun&i contentio fit &c..

iDico s. Quod natus conftante Matrimonio adeó habea-

Áatrimoni.

