dubo I 3. n. 870

v fe

«. Probatur primó. Quia ficut poteft quisque tueri vitam

Judex

fuam ; ita etiam proximi ,

qui charitatis & naturae nexu i-pfz

eft conjun&us.-

eMe

" Probatur fecundó.. Quia talis cenfetur innocens , et(i for-

pl

té invafioni caufam dederit ; naminjufté invaditur, atqui li-

citum eft defendere caufam innocentis , imó charitas ad

hoc obligat , quando fine gravi incommodo noftro vel alte-

3 Qs

rius id fieri pote£ , iddue verum eft, etiamfi ille nollet de-

fendi, fed vellet fe pati occidi , quia cum non fit Dominus fuae

fiO ne

vitz,non poteft eam alteri donare, ac proindé.non poteft

jf

u

aliis:jus defenfionis adimere.

Et aliqui quidem lege

[95]

jaicum

ftitie tenentur alios defendere, tales v, g. funt Principes,

«

enfi?

Pratores, Magiítratus, .. Item illi ,qui ad hoc funt fpeciali-

u

agf UP

ter condu'

I

Hi, ut milites. Icem illi, qui ad hoc fe explicité vel

implicit? obligàrunt , ut feudatarii, & omnes famuli, v,

, De

V

a)ufa a

uæ»fügy W, :

offis tibi manum ab

ficpt

A'n]ubente Tj?amz—o p

fiiïndäïeï ,fi ääaqzzin, nix

effes imzerfutendus $.

jone a

j

.. Kefp. ZAffirmat. Pxobatur. Quía pars naturaliter eft prop.

te? tótum , ergo ad confervationemtotius,licitum.eft auétori.

Eateim babenti, partem & medio tollere, (ed- quisque. habet

ägpc: auctoritatem zcfpe&tu füorum membrorum ,

quia ef

Qu

L

guber-

1304

€A$U5 SACR AME NT ALES

eopemams i

n

fic amimat

gubernator& cuftos eorum, poteítiue de illis difponere, ut

ajunt, ma

gxpcdit faluti totius, ergo &c,

quetes i

ela t etus

Quaftio V,

Áilati peri

ÜUfrum ad cartis tentationes eiitandas auk fuperandas

turap ; et

7eeat fe mutilare ?

mod maj

dtoellete

Refp, Nepaticé, Ratio eff ; quia id neque& eft medium ne«

trem, S«

ceffarium ad anime falutem , non enim membra adferuntho-

mini perniciem , alioquin Deus pravam naturam inftituif-

fedum ho

Confin

fet. Sed malitia & negligentia libere voluntatis ,undé qui

1 partem

ob hanc caufam membrum aliquod fecant , tacitam qnaa-

dam Dco injuriam & blafphemiam irrogant, — —Nec etiam eft

Cris, prius

remedium utile & conveniens,quia abífciffiofeu caftratio, de

infpiciend

quà pracipue eft quaeftio, non tolit tentationes carnis, fed

E7

animo, qi

folum impedit generationem , quin potius , ait Leffius, il-

Thotontms

li, qui caftrantur, prafertim in virili aetate, magis incitan-

turlibidine , ut docent Bafil,lib. de virgin. circa finem,

Prolol

Doteft ire

Chryfoft. Homil. 63, in Mattha. Auguft. lib., contra Julia-

u, qw lio

num Cap, s.

lt Cod.

Quaftio VI,

&qUi eti

tem m

zIn aliquando liceat procurare aboríum ?

5 fittem;

DN

Refp. Quicunque malitiosé in fe autaltero procurat ab-

lonem

N

ortum , peccatgraviter, five fcetus fit animatus,quia eft vox

A

rum homicidium, fivenon , quiatendit adoccifionem homi-

Y

r f0

nis, & eft contra naturam generationis,

AE licetne matri dare pharmacum ad faciendum abor-

iteQ

el

tum , fi fcetus nondum fit animatus animà rationali ,

B

lja

quando id neceffarium putatur ad curationem matris pe-

LU

100/

ziclitantis ?

fþlcerc

fibi

uidam tefte Bufenbaum affirmant , docentque etiam

in hoc cafu dirc&à intentione poffe expelli fq;:um necdum

DE HOMICIDIO.

SURISOHIIEEUED. sesriiliet, semetieem gresaneeon o

150f

fic animatum , fic autem animari communiter, Tefte eodem,

E

ajun

t, marem die quatragefimo , femellas veró ottogefimo,

juz res incerta eft.

Intereà pro ipfis ftat ratio, quiainhoc

cafu fcetus eftaggreffor,nam veluti invadit matrem, dum ejus

faluti periculum creat , ficuti pravi humores invadunt na-

turam ; ergo fimili ratione pelli poteft , cuimm nihil incom-

4

modi majoris momenti exeà re fequatur. Meliusenim eft

depellere part

um nondum animatum , quam extinqui ma-

um nte

trem, Secuse

ft,cum proles eft animata , tunc enim effet di-

tuntho«

re&um homicidium innocentis.

nftitul-

Confirmatur. Quia ob falutem totius licitum eft abfcinde-

db qui

re p

artem , utfupra didum eft, atqui foetus eft pars ven-

n quit

tri$, priusquam di

ftin&á animá informetur, L, 1,ff, de

diam e

Nihilominus,

"

ïcntre

x

infpiciendo. $. r.

a,

Refp. fecundo.

Non licetei praebere pharmacum cum eo

nis, f

animo, ut faciat prolis abortionem, five ante, fivepoft ani-

(äus 5 XL'

mationem.

(ncítafte

Probatur. Non enim licet poft animationem, quia nor

j finetms

poteft diredte occidere innocentem, ut aliumferves. Undé

0

€i,qui hoc fecerit , conftituitur poena mortis.

Lege pe-

nult, Cod. de ficcariis, & L. divus. 4. ff. de extraord, crimin,

Nequé etiam ante , quia procurare abortum propter fani-

tatem , eft illicitum, ficut procurare pollutionem ob eun-

—

dem finem , utrumque enim eft contra naturam generatio-

nis, neque eft medium per fe neceffarium ad genera-

tionem.

L

ia l

Refp. teríió. Si veró fcetus fit animatus , materque ju-

dicetur moritura cum prole, nifi medicinam fumat , .licet

eam fümere, & fecundum quofdam tenetur , intendendo

! dire&é fuam tantum fanitatem, etfi indiredé & confequen-

Ti 3b0f'

! ter deftruatur foetus.

mgnall )

Ratio eff ; quiain pari neceffitate mater poteft magis pro-

ais p

| fpicere fibi , quam proli, ait Bufenbaum,

0

j*

Ccc ccc cc

Refy.

] neC

j

l

1306

CASUS $ACRAMENTALES

aosscmsms 7

Refp. quartó. Si veró/ cum/ 'morte' matris ,.-fpes vï'tæ &

baptifmi prolis. affulgeat , tenetur mater , fecundum ple-

at po(

convett

rosque , fub:

mortali abftinere ab;.—f otrq:;-n(i r;mvedio,ïqdeþüru&ive,

tolis..

: bim.

Rafío eft ; (3uia tenetur vitam corporalem expönere;pro

extremi neceflitare fpirituali infantis, Contrarium tamen

tefte Bufenbaum plures. docent effe probabile..

Videatur

Bufenbaum TraGatu 4.libro tertio,de quinto & fexto Praccep-

.«Ana[tz;

to.Cap. primo. DeHomicidie, Dub, quarto..

CASUS MCCI.

Vrts

(

Quid: fí quis a&u: &5 prosime me paret: occideve: ,. few fcitur. me

eerto. aggre[[urus:, nifi prveniam: . aut; defatlo in[idias [truxiffe -.

te fua

quas.aliter: ecuadere nequeam. s. Evitne mibi a5

tam,

D

occidendo: pre-venire 2

Rc'(pq

X8 d.

Efp. Ajü*mat;gCüm: communi Do&orum föntentiä; quan;

'etiam. tradit Leffius lib. 2, €..9. dub. g.

Tuji

quiailla tanta propinquitas periculi eft moraliter attualis ag-

il

!?fc t

reflio. . Exempla funto.. .. , Advertis Eatrónem vel hoftem

Quosyis.

tuum. à longeé ex in(idiis, fclopum. parantem. , & inten-

Tittimy

tantem. contra.te ,. licité eum occidendo- praevenis. j multoó

V. Diae

magis quando latro: defa&o: jam aggreditur, & i&tum inten-

M 6mme

tat , nullo.dato effogiendi fpatio , non teneberis priorem

i&um. exfpe&tare. ,. fed: licité. praevenis, ;; quia. aggrefito:

f cnhg VE

jam vere eft aCtualis..

r j

;, Uxor fcit maritum

fibi venenum: paráffe: ,. pugio-

ïïg

nem: fuüb: leG&o: occultáffe ad; ipfam: in; fomno : occidendam ,.

aut ad. eum . finem . ficarium: domum: adduxi(fe &c. — Si a-

VC hg

Ca

Wà 'Vi

à

tum: vel ficarium occidit..

; evadere: nefciat ,. prævcn;en'd'o,: ;igitö,. ipfum: mari-

hm in

DUnc, «

g'. Si

DE HOMICIDIO

1307

ii

We&

*Sij fciam mihi & te venenum lathale patatum ;

nec poiï'um illud! evitare:, ni(i alio artificio vel induttrià

m pe-

m&ive

convertam illud;in au&orem. Leffius l, c, citans Cordu-

fbam.

ferepo

1 m

CAS US MCCH

ideitut

Praep

Ana[iajïa durzüïme traatus d vviro fuo, que : zdczrm fepe fibi

Amortem. zmprecatur. Quæwtur n

peccet. ?

ïdetur mortaliter peccare. It'a Navarr. in Manuah.

Cap. rs; numer, 15.

Tum quia non. eft Domina vi-

il t

t fua

3

?

Ium quia e& contra charltatem fibi debi-

finiifts

*tam.:

lIt

" Ttà Sancxus jin Se-

Re[pond. Anaüaï' iam non peccare. -

le&, d. z. num, c. & alii.

(ja, quatt

Ratio eff ; quia-poteft affliGionem hanc prudenter cen-

fatio 64 s

fere majus malum , quàm ipíam mortem,

Imó alios

quosws €x indignatione & impatientià mortem fibi delibe-

dhofem

k -

raté imprecantesnon peccare mortaliter; exiftimamus con-

o/IZL [0

tra Dianam p. j. Tra&

t4. Ref, 92. & probamus tum

mmïen

Exemplo Elis, 5, Reg. 19, Jona&. cap.4. &c.

Tum quia

spíorem

fenfus verborum illorum.alius non eft, quàm malumus mori»

quàm £ales anole[Hias pati.

puglo

Ex quo patet , nec Dominum Dei in vitam noftram,

X

méc charitatem nobismet ipfis debitam violari,

adgndam D

O

$4

Caeterüm ex communi Theologorum apud Bonacn-

nam.in pracept. IV. Decaálogi, Difp. s. Quaeftio unicà,

fum 7^

punc, $, num, r,-peccat graviter maritus Anaftafiz tàm

Ccc ccc cc 2

duri-

$I

?zt

1308

€ASUS SACRAME&TALES

duriter hanc verbis & verberibus tra&tando , cum. uxor

lib

non ut ferva vilipendenda , fed ut focia fit amanda & ho.

lutiot

noranda, ( funt quippe Zuo it! carne uga, /Mattb. 19.) Ac

fqadc

delinquens etiam moderaté corrigenda , cum acris & dig-

álio j

na deli&o poena non ad maritum , fed ad Judicem per-

tineat.

Unde Palao de fponfalibus, Difp. 3. punc. 4. $. 3.

Ver-

^m

berum punitionem ( nifi graviffima urgeat caufa ) morta-

/4/ lli

lem ceníet , & non immeritó , quia ex fe utpoté fervilis

IU€ |

smaximé uxorem dedecet , & in ali

quorum f(ententia qu-—

tur de

ficientem dat divortii caufam,

FLLILIDD LU DI DL A RI LDILLLIILPIPDI DI L

MZ»'

"FRIBUTUM , GABELLA , VEGTI-

HARITATIVUM $

UB- -

? . GAL, C

'SIDIUM , &c.

CASUS MCCIIL.-

TOi

LV Qu

Quid fi cerió. conffet, aut probabiliter exiftimetur tributum au£

pelligal injuftum effe in toto , *vel im parte , utpoté quia noci-

Te] pe

tev impofitum abfgue fatis notd! auGoritate, vel causd jufl À , quia

Cempïe

Fama 69 perfuafio in: populo eft. ( u£ recvera efl. bás femporibus )

Wï QUi

Yt dv

iributa fub pretextu alicujus nece[fitatis impofita , in non. mecef-

lii

arios.ufas converti «vel affercuari ; aut certé longe mafori quan-

titate exigi , quüm nece[fitas cvel juffla causa poftulet , reli-

Vendits

quo. in privvatos ufas converfo z Zin'tunc lieitum &5 juftum erit:

ii

folutionem. im toto vel im parte [ubserfi

z

fntiby.

occieltá compan[atione ut1.

Qere, Aut etifmf

Wi &

Efp. Affirmatirve, ( modo femper abfit fcandalum ,

ï.ïsem

Trit

R

y

d

mendacium & perjurium , qua nunquàm licita funt )

didii. ,

ftàpoftalios Molina,Layman , & Lugo. Ratio manifefta

Serff a

eít, quia. cuivis jure natura conceffüm eft , injuriam &

pro

COR !

dàmnum injuftum impedire vel refarcire, quatenüs. licité

il

'þiwe

fieri poteft ; Sed eo cafu exaGiionis injuftorum tributorum

EXM

iy

(]Ue pi

injuriam & damnum. injuftum patiuntur fubditi , qued a

&

DE HOAMICIDIO.

1109

VXO?

-Eiä. ratione impedire non peffunt , nifi fubterfugiendo fo-

kxm"

lutionem 5 vel fi jam folvere coa&i funt , occulté compen-

)À

fando, ergo id licitum & juftum erir, feclufo fcandalo, vel

( lg

alio peccato,

CASUS MCCIV,

| pe:

Sed auid dicendum in dubio , quando vere dubitatur de

Yet

mottie

]4 itid tributorum , vetligalium , vel gabelle alicujuss

ervilis

(ve dubio negativo , dum [cilicet fimpliciter dubita-

ja (üf»

iur de Ju[litid V e&igalis absque.eo , quod fif aliqua vatio proba-

bils pro aut coníra.

Sicve dubio pofiticvo , dum dubitatur ,

an jufla finí , ex eo,

quod pro utráque paríe [jub vationes

iil

9

»

: Ervitne adbuc obligatio

T*

pra?abiles :

fJolvendi ?

j

Pro refolutione hujus cafüs,

ia primó. Tributum laté fumptum dicitur omne id ,

N?

uod Principi vel Epifcopo , vel Reipublica tribuitur,

vel penditur ad onera communia fuüftinenda.

Sicdue

TEU

i $001

comprehendit Ve&igalia, gabellas & alia &c. — V'etfzgal dici-

li

u

fur, quod pro rebus in civitatem vel provinciam inveétis ,

Il d

yel adve&tis foivitur, aliàs etiam dictum portorium.

Gabellg

p r

dicitur , quod Principi vel Magiftratui folvitur ex rebus

venditis mobilibus vel immobilibus.

in g

)W ,f j

Diciturque Pedagium , quod à tranfeuntibus vel equi-

;[Wfl [/l j

tantibus folvitur pro confervatione pontis , via , vel cu

n

ftodiz &C,

"CFributum ftri&é fumptum , prout diftinguitur d pra-

item

di&tis , eft penfio , quase fubditis impoenitur, principi vel

jra lU

nt

Magiftratui folvenda, ut & ftatum , & dignitatem fuam tueri,

& comrmunibus neceffitatibus Reipublicae vel utilitatibus

sanif

EftQdue . duplex.

]Br

m ^

profpicere poffit. :

Unum didum Capi-

Jj

íatio ;

Quod fingulis capitibus , vel perfonis imponitur

:

M

absQue proportione facultatum.

€cc ccec cc $

Altes

qe

la

€CASTUSSACRAMENTALES

1310

Alte*rurh,.dic.itaxr Cenfus, quod fecundüm zftimationem

tion

& proportionem facultatum à fubditis exigitur,

Abl

Et hoc rursus duplex eft.

Unum ordinarzum , quod

certam quot annis recurrentem ex communi lege penfio-

vet;

nem vel praftationem conrinet,

confi

Vcan

Alterum exíraordinarium , quod propter fupervenien-

tem ciufam five neceffitatem extraordinarie imponitur , &

dicitur :Colle&fa, Seu Tallia.

;

4l t

Huic fimile e(t fubfidium cbaritat

ivum , Qquo-d Epifcopi

butor

ceffay

aliquá occurrente neceflitate petere & exigere folent; -De

quo Cap. cum Apoft. de cenfibus ex Concil, Láteran; dici-

perpe

l C

tur : Suftinemus pro multis neceffitatibus , qua aliquo-

tantü

ties foperveniunt, ut fi manifefta & rationabilis caufa ex-

fatig

titerit, cum charitate moderatum,ab eis ( Clericis , Epi-

Ceffer.

fcopis ) valeant auxilium poftulare,

Atque ut juftum fit

ha

& obliget fub(idium charitativum,eafdem

requirit.co ndi,tiqf

Vaty]

nes, ac tributum,

uta ]

- AVota fecundó. Tributa , VeGigalia , gabella, fubfidia

gf

charitativa &c. ut jufta fint , quatuor conditiones requi:

T

fáptor,

runtur,

Primó. Authoritas legitima imponendi tributa

.dcvee

t

originarié eft penes Principes fupremos , videli-

dCjo f

Gigalia ,

cet Imperatores , Reges , Refpublicas,

feu Magiftratusin

W Nö

terris füis alium fuperiorem agnofcentes , aut eos, qui à

fäCUïtæ

fümniis Principibus privilegio , .ant legitimà confuetudine

tUl', qu

jam prafcriptà ,

facultatem hanc tributa & vectigalia im-

2j

onendi confecuti

funt, Vide Cap. fuper quibufdam de ver-

lt QO.

bo. fignif, Adeoque qui abíqdue

legitimà au&oritate ejus-

Efema

modi nova tributa , ve&igalia , gabellas in terris fuis im-

D

Qwn 1

onunt,praeter peccatumigraviiïï mum & fumménoxiumRer

mam ob-

publice , quippé omnes injufté ledentes & certiffi

i pü&

N

munica-

acfldn

ligationem reftituendi ipfo fatto incurrunt excom

tionem

WCS:I

elis tsss s a i

--

DE HOMICIDIO:.

E *

33'1';

l

tionem latee fententia in Bullá Coenae ; quamlaté explicant

Alphons. à Caítro Palao & Navar.

M

Secundó, Jufta: caufa exigendi ac imponendi tributa , &

]i

d ,

veGigalia eft primó: fuftentatio Principis vel Magiftratus

confiderato ftatu , dignitate & mentis ejus im Rempub-

n

licam..

n

— TTeríió. Neceffitas vel magna utilitas Reipublicae , cui

aliá ratione fübveniri non poteft, nifi fubfidio ejusmodi tri-

butorum , & exa&Gionum , quatenüs tamen opus cft ne-

(copt

ceffarium ? Adeó , ut fi caufa neceffitatis ,. vel. utilitatis

De

perpetua fit, v. g. confervatio murorum , pontium , cufto-

dici

dia civitatis. &c. exattio perpetuat. $in veró. temporalis

liquo

tantum , ut tempore belli defenfio contra hoftem , repa-

f

18

ratio deftrudorum per hoftes ,. eà ceffnte etiam exattio:

ceffet..

Eo

um t

Tuxtacommunem fententianr Ca jetani, Angeli, Leffii, Na-

notio

varri, apud Layman. Abfíjueergó ejusmodi jufta caufatri-

buta imponentes , continuantes , augentes &c, fine dubio:

graviffimé peccant ,. & ad reftitutionen obligantur , ut:

p

bfidia

rqu

raptores, Quzeomniafünt certa apud omnes,fed valdé per-

vería in praxie

&t

Qnuarto, Modus debitus imponendi tributum eff , ut ex-

adio fit moderata, & juxta menfuram caufz , vel neceflita-

j

tis , ob quam contribui debet , & fecundum proportionenr

qn

facultatum: fingulorum , ut.ron alii

plus,alii minusgraven-

j

qui à

tür,quàm juftum fit..

Aewdme

Quinto. Perfona fubdita r tributa enim eft Ve&"ï*gaïïa ju-

dild um

ft& exigi poffünt dire&? à folis fubditis ,. cum tributa pen-

a qel

deremaximé fit fisnum fubjeGionis, ut indicat Apoft. ad Ro-

man; r3.Datur enim

atc ([

Principi,ut fuunrac Reipub!icze flatum

ii

tueripoffit. Quodu

Ó

ue eorum tanitum intercflqui ejufdem:

;ïlUmR :

Keipublicze membra,adeod; fubditifünc.Indire&té verb & per

pan^

accidens, etiam exiguntur ab externis, nam inprimis inve-

n

j

hentes mercesin Regionemcoguntur ve&igalfolverepropter

(ioo

Son--

5

13412

CASUS SACRAMENTALES

gusmesce

conceffum jus mercimonii , quae tamen exa&io quoad effe-

jn du

dun;

&um in fubditos redundat, quibus tantó cariüs merces po-

dunq

fteà venduntur.

progt

Deinde qui merces ex provincii evehunt , coguntur

folvere ve&tigal , partim propter di&um Jus mercimo-

$upet

Partim propter ex-

jultiti

nii ipfis in eà provincià conceflum.

[

penfas partium & viarum & fecuritatis praeftandae obli-

Ulterius fi

ftet D;

gationem , quze Domino loci incumbunt,

nem f

vedigal , vel fimilis exa&io impofita fit fuper vino , fru-

mento , & his fimilibus fru&ibus, ac mercibus , qua in

perde

aliisdu

eá Regione vel Civitate venduntur , tunc etiam extranei

ficut & Clerici indire&é gravantur , ut fi ibi émere velint,

i4;

ROT

pari cum Incolis & Laicis Jure utantur ; ut cum aliis ne-

poffid

tat Layman,

His ergo con

ditionibus concurrentibus licita & ju-

propol

Ratzo clara

Ut debi

fta eft exa&tio tributorum , gabellarum, &c.

&f ; cum enim Principi ex officio incumbat adminiftrare

fionten

patend

Rempublicam , curare bonum commune , communibus

neceífitatibus , ac utilitatibus profpicere, &c. quae absque

wmþj

Ut qut

fumptibus praítare non poteft , nec fumptus fuffici-

d Inte

enter fuppetunt , nifi mediantibus ejusmodi tributis , &

vecigalibus , Jure poteft Princeps vel Magiftratus exi-

|

Vemefe

gere illa , quatenus ad ipfiusmet , & ofncialium fuorum

competentem füftentationem & neceffitates vel utilitates

asneceffarium & fufficiens e(t, — Quze qui-

Tsf

publicas curand

dem decernere ad Confiliarios , fubinde & ad Confetfa-

1 pteeet

gU

rios Principum fpe&ar , graviffime oneritis eorum con-

|

CUf

fÍcientiis,

Sed quid jam dicendum ad.

Cafum propofitum ?

Wens n

Eritne in dubio , quando ver& dubitatur five dubio ne-

Mi

gativo,, five pofitivo de Juftitid tributorum , ve&igalium,

]u

i

velgabelle alicujus: Eritne , inquam , adhuc obliga-

U fl'e, [l

tio ea folvendi?

Videtur tributum adhuc folvendum effe , uti affir-

Qufas

Ratio eff ; qu

i

mant Sotus , Leífius, Malderus, & alii.

in

.a

. m

Wt

Ique

bE HOMICIDIO,

151

fit

ii dubio Juftitize, Legis , Sententize, vel Praecepti eft praefumen-

dum pro Juftitiá,& parendum Legislatori, Judici, Superiori fecun-

20

dum communem in materiá de legibus & conícientià dubia. In

iO

propofito autem Princeps vel Magiftratue & Legislator, Judex &

$uperior; ergoin dubioan jufté tributa vel ve&tigalia exigat , pro

f0

LOX

juftitià & pro ipfo erit praefumendum,eiq; parendü .Nihilominüs

Re[pond. Veriorem & in praxi tutam effe oppofitam commu-

lei-

nem Doó&orum fententiam,negantem in tali dubio effe obligatio-

» 1

frü

nem folvendi tributa, fi poft diligentem inquifinonem dubium

perfeveret, Ita Cajetan. Sylvett. Medi, Armilla; Gabriel; Corduba,

p

aliisque plurimis citatis, Sanchez lib, ó. Moral, c. 4. Azor. p. 3. C

rnel

22. q. 7. Diana p. 7. traG. 17,refolut. 59. Lugo, tom, 2. de Juftit.

elinty

difp. 3 6. fe&. 6. Ratio eft; quiain dubio debiti melior eft conditio

$ g

offidentis , & ei, qui petit, incumbit probatio debiti : atqui ia

propofito fubditus poflidet res fuas, & Princeps petit tributum ,

x u

ut debitum , ergo quousque probetur Juftitia tributi, fubditus

D7

non tenetur folvere. Ad rationem oppofitam facilérefpondetur,

ftate

parendum quidem effe & praefumendum pro Principe; Legisla-

nibus

tore, Judice , Superiore , ícd excepto eo cafu;quo agitur de inter-

psque

eífe, aut ipfius Superioris, qui tunc praefumi poteft partialis , dut

uffid-

de Intereffe ipfius inferioris feu fubditi,cujusrem fuam poflidene

d

tismeliori conditioni praejudicari non debet.

$ CXI'

Coeterüm re&é notant DoGores citati,& exiis Layman.l.5.

yorum

tra&t.3.c.3.n 6.quod licet exiftente ejusmodi dubio püblico deju-

ftitia folvendi,fubditus licite fubterfagere polfit;officiales tametvy,

ls

$ qu

(i praeceptum exigendi commodeé declinare non pollint , jufté

fl

exigunt, quia quamdiu nonadeft certitudo moralis de injuftitiá

d coni

caufz ; praefümere poffunt officiales, quod Princeps ita praci-

piens juftam habeat caufam ipfis incognitam,

.

ctorm !

Alia eft ratio de Confiliariis Principum ,a

dquos þertinet de

yo f

Juftitia tributi cognofcere: hi enim non poffunt Principi con-

gliufti

fulere, fuadere, vel approbare tributiimpofitionem vel exa&io-

nem , ni(i affirmativé agnofcant , faltem.probabilitatem juftae

blig

caufa , uti cum Vasquez rectté notat Layman citàtus.

Similiter in dubio pofitivo de Juftitià tributi, cum fcilicet

; if

7, uü

atrinque funt rationes probabiles , fieri poteft, ut & Princeps

j

Ddd ddd dd

juftz

114

€45US Sg!CRAMENfALES.

ibssip:

jufté & licité exigat, & fubditus jufte ac licité neget, vel fuübter-

fugiat tributum: quia uterque fequitur fententiam probabilem:

Et hác ratione dari poteft bellum juftum ex utráque parte pro-

L|

pterignorantiam vetitatis ex uni parte, & rationcs utrinque pro-

[

[

babiles, ItaSanchez, Lugo;Diana, citati.

L

Denique pro praxi Confeffarii,omninó placet confiliumMo-

linze valdé laudatum à Cardinale de Lugo diétà difp. 36, fe&. 4. n.

Yt

43. quod quando evidenter vel fatis probabiliter non conftat de

Juftitiá tributi, vel vectigalis,ante factum populum femper mo-

nendum effe , & confulendum poenitentibus , ut tributa folvant,

[2]]

& non defraudent, ut fic Reipublice pax, & Principibus debita

obedientia ac reverentia confervetur, aliàs femel laxatá confcien-

fj

tiá hominesavari fine dubio valdé exorbitarent, & abuterentur,

tot

ii

cum graviflimo Reipublica & Principum damno,. Poft fa&um

autem & defraudatum jam tributum, fi peenitens certó vel pro-

Q

babiliter fibi perfuadeat , in tantá noftri temporis tributorum

fac

multitudine; & varietate effe aliquid injuftum,vel nimium, quod

&lte

ipfe folvat ,. vel multitudinem ipíam nimiam effe & excefli-

et

vam,Per fe, confideratà qualitate fuae perfonae, & negotiationis

[j

reliquis fuis tributisomninó fufficienter contribuere pro fuá pet-

Teve

fona, quantum Juftitia exigit ad Principis& Reipublicae necefli-

lp[iq

tates , non effe cogendum à Confeffario ad reftitutionem, fed

Vete

enininó diffimulandum., . Et ratio eft, quia cum tot conditiones

fitis

requirantur ad juftum tributum imponendum, velaugendum, in

I0f)

tantátributorum multitudine meritó praefumitur, multa effe in-

N

€erta & dubia, quafraudare, etfi non fitfuadendum , certé ta-

P&

meh etiam compenfare non funt cogendi miferi poenitentes. Et

off

fan& nimisgrave redderetur facramentum poenitentize, & viam

p

falutis multis praecluderet, qui, eftoà Confeffariis moneantur,

& obli

108,t

&

zentur, non tamen reftituent , adeóque aternee dæ'mnaä

Ts

tionis periculo fe exponent.

01

CASUS MCCV,

:

quàq

hii

Munufcula. contr

a

Uen

Exigens

W'.

od

R.

um

DE. HOMICIDIO,

131f

btet-

lem:

Quid fi quis ex pado implicito -vel explicito , munera , fen

uod-vis notabile, 69 pretio effimabile exigat , ut faciat -vel omittat

po-

id , quod alioquin ex juflitid gratis praflare tenetur i : Judese

yo-

ut. juftam fententiam ferat tandem , uxor, uk «viro debifum conjugale

reddat , ne adulteret: Latro ne bominem occidat ; uf quis depofitum

)Mo-

veftituat ; rem incventam fuo Domino reddat , «vel quod-vis debitum

Al

Mtde

folvat , &5c, Peccantne bi &5 fimiles mortaliter contra jufti-

fiam, &5 reftituttoni obnoxii funt ?

L fh0-

lvant,

Refpond. Omnes hi & fimiles, nifi alia aliqua jufta caufa ex-

Jebità

cufet , peccant mortaliter contra Juftitiam. Infuper pa&um

[ciet

nullum eft , nullum rei date dominium acquirünt , fed in

fILUs

totum reftituere tenentur.

Ita DoGores communiter,

Ratio

€elara eff ; quia nullus poteft vendere rem alterius alteri

Xdum

;fed qui

] pro-

ex pacto munus vel pretium pro eo,

quod ipfe ex juftitià debet

'Oruf

facere, vel committere , vendit id , quod non ett; fuum; fed

u

alterius;res enim , quae ex Juftitià debetur Petro, v, g. perindé

xcelli-

eft , ac fi effet ipfius , v. g. fi Judex accipiat munera tanquam

pretium ex patto, ut juftam fententiam ferat pro Petro, vendit

yrionis

reverà rem non fuam , fedi

üpe-

pfius Petri, quippé quae ex Juftitià

«

ipfi debita eft, quafi res ipfius, ergo peccatcontra Juftitiam , &

vere alienum rapit, necretinere poteft. Hic veriffimée eft univer-

, i

loD

fitas iniquitatis apud Magiftratus , Judices, Advocatos , Tabel-

um

liones , fimilesque Officiales Camerze vel Juftitizee, qui cum ex

officio conftituti vel fufficienti , imó plerumque exceffivo fti-

Go jfh

pendio éondu&i ex Juftitiá ten

vtb t

erentur praeftare obfequium vel

e, H

officium,

etfi exprefse in pa&tum non deducant.

Hecipfo tamen

pa&um implicitum ineunt , cum itàfe gerunter

ga partes, vel'a-

Lviam

lios, ut ii facilé intelligant , eos officium fuutm

non fatis praefti-

tutos,nifi continuis muneribus axim intün

gant.Sic

Que vero pa-

m

&o implicito ejusmodi

munera tanquam debita,

quód aliàs ex officio &

& pretia pro eo,

juftitiá tenerentur praeftare , exigunt &

£ecipiunt

» Vel potiàs extorquent cum grandi injuriá -& dammno

clientum

, quippé

quafi coa&i dant,

qui vel maximé in hoc funt involuntatii , &c

g

Dixi tamen in concluf, AVfi aliqua lia jufía caufa ?30"17?!3

ä

uftae

cz)ms SACR AMENTALES d.

1316 |

Jüttze enim poffunt fubeffe caufte , ob quas praedii Ochialgs—;

Tudex,Advocatus, Tabellio, Medicus, &c. ex officio & juftitiá ob-

ligati aliquid praeftare, Jure exigere poflint aliquid à partibus vel

Clientibus, Inprimis , i à Republicà condu&i funt ad ea mu-

nera, fed absque fufficienti ftipendio , tenebuntur quidem ex

jüftitiá praeftare operam petentibus, jufté tamen mercedem exi-

gere poffünt proportionatam ufque ad fufficiens ftipendium, fc-

cundum circumítantias perfonarum ,locorum &c, prudenter ju-

dicandum.Item licet ftipendium juftum habeant, tamen ceffan-

te fcandalo & prohibitione legis , exigere & recipere poffunt

aliquid tan

ua

m pretium laboris, & diligentie extraordinarize,

ad quam.ai

:

E

ibendam alioquin obligati non fuiffent, . Ut (i fu-

dex,vel Advocatus augendo laborem, alicujus caufam, fine alio-

rum praejudicio vel damno velociüs expediat : quà tamen licen-

tià cauté utendum. Plerumque enim intervenit damnum alio-

rum ,.ut fi officialis propter oblatum fibi munus unius. caufam

citiusexpediat, pofthabitisaliis, qui diutiuis exfpe&tárunt, & an-

l

te alios expediri deberent de Jure,nam qui prior tempore, eft po-

tior Jure,. Deinde pofito, quod plures adíint,qui aequali Jure gau-

deant, utin Judicis arbitrio pofitum fit, quem cui praeponat : Si

's ex pa&to oblati muneris unius caufam ante alios expediat , &

firespericulo non careat, damnari tamen non poteft, Quia cum

omnes-fimul expedire nequeat, neceffarió unnm. praepomendo

aliis , nulli injuriam facit , & nova fufcepta obligatio ingratiana

unius munus offerentisante alios expediendi caufam illius,pretio

eeftimabilis eft,ut poftalios refolvit Laym, Eadem porró ratione,

quáde Judice & officialibus Juftitiae,etiám di(correndum eft in a-

liis fuprapofitis exemplisacfimilibus. Et infuper notanda eft li-

mitatio Cardinal.de Lugo tom.2.de Jut Difp.18.n.64.fi nimirum

Judiciut juftam fententiam ferat. Latroni neoccidat &c. ex pa&to

des munera ingratiam tui ipfius, vel etiám alterius proximi,tunc

-

omninoaccipiens non pote(t retinere, quia accipit prore , quata

-; igratisex Juftitià pratare debet. adebque vend

it; quoä ioifa

fuum non eft, fed altg:rius.

:

UE u;

ilet,

ob«

as ve

| u«

f &

nal

m,fe

erju

efin

offunt

fIatlas

f

]u

U

liceft

1 4lio

aulati

u

etpor

rgi

uti

1at,

a cum

TA

V(&W

Pre[lO

atioi

drina

,dii

mxrum

o Päa

( ,qW

——

REHESMgac-ildiiee

—

R

A

"

Ea

—

»

E

|

.

-

T D i

ia a

i

m

-

*

o

[

"

s

FR

zj

Ia

——

tss

— —— a

UTTTUUTUR TU TU

—

t tÓ i EM i

:

:

—

——

2

E

TA

T

"m

Cs

L

-

E

E

m

3

-

E

E

|

W

[

!

"

-

—

—

E

*

—

-

*

RE

—

E

*

L

z

—

h

P*

a

Ms

iCf

——

a

:

z

2

Ea ter

DOX E

atl

duf

Es

.

Ib n ii r

—

"

RTE

*

E

/r

—

Kai um

X

E

*l

9

f

*

,9

s$»

L

E

48

1,99

e

-

*

L

]

Li

t

^

s

"

——

em

20

Z

Y

E

X

MEDVLLA

S

W

T

R

19

THEOLOGLE

|

18

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

115

17

MORALIS

O Baancee Q

16

Exbibens

"

LEEERHEEHHH

E

15

uzftiones Selediores de Sacramentis in ge-

ä

BE"

nere & Specie ; De Gratia juftificante, Cenfu-

tis, Horis Canonicis, Votis, &c,

Sacramentis autem fingulis Canones Concilii Triden-

tini eandem materiam concernentes fübne&tun-

N

tur,

-

Duodecim infuper Centurie Cafuum circa Sacramenta [in-

gula , aliasqs materias , acce[sére,

9

Ad majorem deniq; fecuritatem Propofitiones

b

ALEXANDRO VIIS.l

INNOCENTIO XI.

ä

DRO VIIL & INNOCENTIO XII,

VALEXAN

damnata, utiliter adjiciuntur,

P

m

,

?€4

Operá 65 Studio

R, P.Henrici Heinlein Ordinis S, Benedi&i , in Mo-

na£terio Theres ad S. Vitum Profeffi, SS, Theologiae

DoGoris &c.

ARAM

E^

*

PFINCS

Cum permiffu Superiorum,

V2

y»

INorimberga

s.

F

, dl

Sumptibus Joanis Chriftopheri Lochneri, An. 1714.

4 " Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com