pueti impuberes,foeminae,confanguinei,affines, parentes,liberi,

« peccato &

umet: um

fervi,infames, excommunicati, infideles &c, ut docet commu-

niffima Do&erum cum Sangez lib, 3.difp.4 1 .. Coninck deMatri-

Y DE)

monio difp.27.dub. 4, Layman. tratt.10. p. 2. c. 4. n.6, Etvatio

eguetcfte

k

jam fupra. indicála efi s quia conftitutio Tridentini fefs, 24 Cap.

;

de reform, Matrimonii Juris veteris correctiva non eft exten-

affitit at

irs convelt

denda ultra proprictatem verborum , qua fimpliciter teftes,

nullasautem qualitates teftium exigit. Erhiric fi de Matrimo-

jo pf

nii valore poftea in judicio lis moveatur , ordinarie fufficient

um poit

tales teítes ad reigeftae fidem facieridam,cuüm ad eum finem pri-

010 d

mum adhibiti & admiffi fint , ut docet Sangez citatus n. 6. Lay-

Qum, dixo

man. num. 6. infine. .. Dicotamen ordinarié: nam ad proban-

Jomugenv

dam Matrimonii contra&i nullitatem , utillud diffolvi,feuinva-

ptum &W'

jä

; Jidum pronunciari poffit, teftes requiri omn

D

H

i exccgtiqme

frgo Em

majores, red€ monent Docto rclsþæfiïm« 54

entiun r

at

j

EÉceeeesg "

! qLIOS

dort

Cásts

958

. CASUS SÁCRÁMENTÁTLES -

,

icmro HECKIRESUS qceereume —

. oissatio m

; »

!

nullo)éris

5 ;

d

iuterfuerint

Qmï ä?arock

us cum duobus aut tribw-t-q/iibw

gut

idem. aj]ijïatmz—

putini at

£rimonio,fed cum adverteptia velattentione utrtuali tantum; ut ffPa-

dbordinati

vochm vel tefes accedasit amimo Advertendi , deimde weró propter anen-

i if

res Jris at

addionesm vel occupasioues, alias aC u m advertamt .

declándet

o rA II Fales affiffentia ad valorem .

alfittentem

GRALViHRMÍid ——

Montado-d

tioneai

Refp. neoatixvà, Ratio (f ; quia fine advertentià vel atten-

d

kge nova

tiali ad ipfum attum veriteftes de facto alieno effe nom

poffunt ; efto talis attentio virtualis füfficiat inraliis facramene

antiqid , C

tis,in horis canonicis &c. Actámen fatis eft, licetipfe Parochus:

Scis

allegat 42.

vel teftes noninteligant ipfos cofitrahentesToquentes, modo hi

per fidelem ititerpretem declarent praéfenti Parocho & teftibus

füam voluntatemi , nam utique interptes fidelis praefentis eft

seq

quée fufficiéns,

Qui (

$, ac Procuratorabfentis, Ita contra Pontlu-m &

qrafeate p

*

"Ro

-

gm?/miz

1 1 cASUS. DOCCXLIL

$

[ g

I, z

;Quïïf

Paroch

[ 1

1

wmdyoþwwel tribus tefHbus afffiat q

uïdemmæ-

o M

n

?o, [Pd mibil loquená, .

mec proferens ia verba a Tria'fntiizq *ZMF

Orroluiffe

-ej?käqäiij)iiamiwsï?alidqm dÀ

Z

Y

007 aatyimónium?

Qu errií

2 Refp. Ha,. Rati

oeff ; qma nulla verba Par

d&hi f uiit äe cfï'ena

Vetbis de y

;

Itf 0. fmt

tia Matrimonii ; ( ergo ex parté contrahentium riullüs fit de-

feGus rationealicujt

Vf werba

I$ itmipedimenti dirimentis ; valid;um omni-

T

QU infin

no erit Matrimonium. -

Bo u

s ,Dcäcx LUl..

MEUSY

m miuore nutmero teflium utpote 'üno epel üilïö;

WN&V&'F.*Q

OQuid fi Parochis ctu

aut teffes ff

H€

Parocho vel Sacerdate ejtsmodi contracfui imterfue-

1077

vint; & d- quali pema multiandi funt *'

x

j

fitrreng

"

[e)

3i & teftium itaftatuit Triäähti-

Vitfe n

" Refp. Quoad posnasPPar

ch

uum feff. 24. de Reformat, M atrina.

- Sacra $ynodus Parocbum «uel

q"ï*i*rreffihu:

alium 3acer

d

no vel

MO Matrie

ofem ,. qui cum minore teflium trumero (utpoté u

nullo)

Sjdinf

DE MATRIMONIO; --

UER r

959

N

j

:

gäm*ltoj&ft?/tæ",*qui fine Paxocliocvei S:zær*äöt—wbujwmbdiæ&ürä

Gui

H a[ijfat'm-

nterfuerint ; nec nonip[os contvabentes gracviter avbitiio ovdinarit

puniri prcipit. Woc eoncilium.- : Per hujus peenze atbitrarie

LUE2

ab ordinario infligendze fententiam fublatas effe poenasgravio-

? yprer g.

MITAM;

res;Juris. antiqui ;; utpote füfpenfionem triennalem (cap; finali

de clándeft. defponfat.) latam in'Sacerdotem: fine aliisceftibus

affiftentem Matrimonio , cenfet Sangez lib, 3. difp: 48. cura

d vel attete

Huntado:difp, 10; difficul, ro.. Kationem dante ; quia quando

jeno effe not

lege nova'imponitur mitior

peena , quàm eratimpofita lege

antiquá ,. ceffet antiqua: & tacité. 3 lege gova: videtur auferri,

jis facrártiete

Sic ille; - Sed: contradici

t cum gljis Ba.-xbjovfai de Poteft, EP££$-

pfePanitht

yes, hodohi

allegat. 32. m.a1x62.

ho &teftibus

CASUS

D-?CCCXZ;IV.; !

:

præ(entis &

Quid'

jïïSþ*an]ïïïhriþ)'öSpbnfælioæümröntæ

atius evulgó

——

d

A ufitAtim e[l:

H vefente:

prüprioParochboch reftibus (u£ inGermAniA noliy

fïtmm

Qf

minime neceffarium ): utamur verbis: de prefentee. Actipio te

E

|n menm.:: debetue cenfóri smatrimouium ratum ,. ut frne -

mortali culpá.confummari po[fz ?. .

f qidmtme

Rof nrgati

"Dé, Praüagur:rlæw.iapræfumifnan;deäet;spgn;;.

jiimal

fosvoluiffe non

dum praemiffisdenunciationibusMatrimoniurmn

m

cum gravifeu mortali fcelere contrahere. -Quare licet ufu fiac:

verbis:de praefente ,. videntur voluiffe tamen fponfalia-contra--

( iaf

liere ,. ficut alii folent ,. licet'aliis verbis: externis-ufi fuerint :

gifis Gd

nam verba intelligi debent fecundüm . naturam contratitis;,

Jidurm oran

qui inftituitur, &intelligentiaverborum.ex caufis eft füurenda:

|

dicendi; quianonfermonires, fed fermorei fubjettus eft;id eft;,

inferviens, Cap. intelligentia. de.ver

i

sorum i, lducmots

vitNavar'c. 223 11»79..

«t iillo

o Probatur, 2.. Quiatamet

( potlamus; fponfórum expretz-

g t

fátirintentionem fuitfe Matrimonium contrahendi ;non t1men

idefficere potuerunt, fi hancfüam voluntatem Parocho & reli--

1:

j uTf

ui$ teftibusnon fignificárunt :: Suppotio enim eos exiftimáiTe:

far

LRUAE

non Matrimonii ,fed fponfaliorum tàntum coritra&tut fe inter--

gno

Sitmn

xqo

nuf/l?)

æïe, jg,eoqge quodtunc interfponfosageretur ; ignoráffe.

vero5

d

96o

CASUS ASAGRAM'ENTAL*ES.

ESEGEN) lEu

p

/ve.r,ö ftatuamus , eos probé fciviffe

locom habez

, quid agere inténdetent

Íponfi, cunc dubitari non

'

Á

poteft, effe Matrimonium validum, li-

pracepta ten

cet illicité contraétum, i

deóque& poenis quibusdam canonicis

Puro E

fubje&tum.

Juxta Capitul. ult. de clandeft. defponfat.

Papafinegra

o E£GHe auíem canoniceob int

erim ipfas Matrimonii denun-

generalis d

Ciationes funt hzxe;

: Prima, Cümalioquin proles nata ex Matri-

docetSanpez

monio cum occulto

impedimento,boná fidefaltem alteriuscon-

ceps iegum

jugis, in facie Eccle

gio legitima cenfe

fize celebrato , ex juris difpofitione ac privile-

pitot , iti m

atur cap. cum inter, c. ex fenore , qui filii fint

1. Quipttic

legitimi; fitamen.

:

publicae Matrimonii denunciationes non fine

snatriziong

crimine intermifize fu erunt,

tali privilegio proles privaturjuxta

0 gt

cit. cap. ultimum.

uamvis enimibi tantum mentio fiat. de im-

Giteumitanti

pedimento gradus p

rohibiti, videtur tamen id exempli caufá

babent prirí

Ictum , conítitutio autem generaliseffe,

ficut& ratio, quze ap-

tis vel afnita

ponitur ; quia Lales experfes,

welfaltem affeatores ignorantie vi-

llpen(ave,, (

deattur. Quazeratio con(tit

utionis inaliisquoque impedimentis

Catsotibur,

locum habet, faltem iis;

qua perdenunciationem fuapte naturá

$b2 161.

detezi poffünt,

Secusenim dicendum videtur de aliis, v.g.fi ma-

trimonium irritum fit propter occultum defe&tum confenfüsin

altero contrahente. Tunc propteromiflionem denunciatiónum

J Quid fi cum

"7

nonimpediri prolis legitimationem;, fi alteruter conjux boná

fide egit; probabiliter docetSangezlib. 3. difp. 42.n. 3.

4Alierapona. Siquisalioquinintra gradum prohibitum ig-

N

P. df

fi

|

noranter contraxit praemiffis denunciationibus aliisque adhibi-

US ib conl

tis folennitatibus , faciledete&o, poftea impedimento difpenfa-

tionem à Papaobtinerepoteft. Sin veró diGas folemnitates in

x&ml n C.z

Af

Ij

contrahendo matriimonio neglexerit , fpe confequendze difpen-

l

Qu

ationis in poenam criminis carere debet, quia dignus non eft, ut

Det: T

Went

Ecclefize benignitatem facilé experiatur , cujus falubria prae-

180 Tontte

ceptatemeré contempfit. Ita Trident, feff. 24. c, $. de reformat,

4

Poprietato.

matrim, Exiftimat autemSangezlib.3 difp.42. n.7. hancconftis

Clitthtaner

tátionem intelligendam effe de omnibus impedimentis filtem

N Ua'mn &

Mis, quze per promulgationem matrimonii detegi poffünt: quafi

impedimentum gradüs , tanquam frequentius contingens ex-

atl

eráliter

em.plaritcr pofitumfits: Ratio autem conftitutionis gen

locum

DE MATRIMONIO;

2e

e intcnderent

locum häb&är , ne Ecclefíe þen

3

Talidum, [j

praecepta temereé contempfit.

'i;g.n—itat-.ve,rji?,fc::;gþäriatür', * qui ejus

4

m canonicis

l atl

Porró, Effe&us hujus poenaliscon

ïtitufionïs-funt. 1. Quod

Papafinegravi causá cum talibus contra inhibitionem Concilii

monti détun-

generalis difpenfare non foleat, imó neque licité poffit, ficuti

DattexMatri-

docetSangez difp. 45 ,6.3, Nam ficutiomnis reipublicce Prin-

1alteriuscort.

ceps legum falubrius cuftos effe debet , non violator aut diffi-

oneacpririlt.

pator , ita multó magis Ecclefiae Paftor & Summus Pontifex,

, qui i r

2. Quipetit difpenfationem fupergradu prohibito alióve fimili

jones tonfine

matrimonii impedimento , debet in poftulatione exprimere , fe

privaturjuxt

non praemiffis denunciationibus temereé contraxiffe: quia heec

o fiatdeim-

circumftantia reddit difpenfationem longe d £ficiliorem. 3 Qui

evempli caufd

habent privilegium difpenfandi in aliquo gradu confanguinita-

at0, QU& 9j*

tis vel affinitatis poft nuptias boná fide contra&tas, non poffunt

iataraíia dv

difpenfare, fi nuptiae celebratae fuerunt temereé omiflis denun-

mpeditmentis

ciatiohibus ,' ubi notavit Coninck de matrimonio difp, 27

faptenaturà

idub.kg. n.81.

lis, v g fime-

CASUS DCCCXLFE.

confen(üsin

oncatiónum

Quid fi cum cive , -v. g. Auguflana cri-vis /Monachienfis præj'e'-ntct

—.fowv—oc/vo AMop.

achienft matrimonimum contrabat Augufla

'con)'ux. 0n

"el Ratitbona ; valebitue? :

- Refp. affirmativé, Ett contra Navarr. c.25. in fine, & cla-

;A?buumxg

rius lib 4, confil,4 & confil. r4, declandeft, defponfat, edit. 2. fed

vsque 4dtiole

mecum affirmat Henriquez lib, r1. cap. 3. n. 2. Rodriquez

nto dilpeni

tom. 1. C. 219, concl. s. Sangez lib. 3. dematrim. difp. 19. n. r z.

yemnitates

ende dilpot

1

Ratioefts quia lex correGoria ftri&ce interpretationis effe de-

bet: Tridentinaautem conftitutio corre&toria eft juris antiqui.

Ergo nonextendenda, fed potiuüs ftriié interpretanda eft, £ilvà

(alubria po

proprietate verborum , quae hicfervatur : quandoquidem con-

deiefortita

cilium tantüm requirit proprii Parochi preefentiam, qua in hoc

-

fanc m

| cafu ctiam extra ejus parochiam bené confiftit; cüm non aga-

i U

tur de exercendà jurisdi&ione contentiofa, Peccattamen

ofX

(

]

Parochus, i in aliená parochiá fpon(is fuis folem--

T

f

j

(s ex

Vitef

niter ac publice affiftat,

3

gueta

F£f fff

CASUS

* leom

f

|

i

962

CASUS SACRAMENTALES,

ä as at

CASUS. DCCCXLFL,

Qui4 f Catholici matrimonium contrabant ,«v. g. in.Saxonia coram:

Qui j dio fl

t cintraust

Pradicante j validine boc faciunt ?

famem i d

Re[ä... lía. Ratio efl ; quia Decretum Concilii Tridentini

requirentis ad matrimonii valorem proprii Parochi, ac teftium

prafentiam , nonfe extendit ad ealoca , feu Catholicorum, feu.

.af

tra&tüs matt

Hareticorum, inquibus nunquam promulgatum ,. nedum re-

ceptum fuit , ficuti aperté colligitur ex feff. 24, c,. 1. dereform.

&llo folido;

matrim, ubidicitur, ut Decretum inunáquáque parochia füuum

: tur, d ptoo

COntra us t

robur poft triginta. dies habere incipiat à die primze. publica-

tionis,,

fine actame

ftusfpainftia

CASUS. DCCCXLFIL,

: jn naturà toa

Cümetgoti

Sed quid , fi i aliquá cicvitate Decretum T; ;:idi-nt.-imïïpram'uläatum:

vone at

fueriz , smodo tamen expullis Catbolicis. Sacerdotibus nou adfmt proprii

Paflores j; aume adhbuc ualidà , ffcut prius, coramPradicnnte.

licic] aplue

vel fene Pradic

APÍIE IWBAITIMIODIA COHEÍT.

: menilumd

ii

! ggte*mm g

; tura Confice

F tüpopUm]

Refp. 1ta. Ratio. lejï;; quia.cun: his Iocis talí rerum ftatuss.!

At um Sar

Decretum Tridentini fervari non poffit , noneft exiftimandum,.

libertatem: matrimonii validé contrahendi impeditam efle ,

Vt'ccipere (

du5 nullum

ficuti Cardinalis Bellarminus vefpondet apud:Capeauille c. 6. q. 1 y.

Denique licet in.civitatibus Germanis , quibus Lutherani cum.

LT

Catliolicis permixtivivunt, v.g. Auguftani Civesreverà infpi-

E Wttrin

- Widfftem fer

ritualibus fubfünt Epifcopo fuo:,. imó etiam Parocho. Augufta-

no, tamen exiftimandum:.haud eft, Summorum Pontificum vo--

fliChl, R

luntatem effe, ut TridentiniDecretumfíe extendatad matrimo--

AU0 faram

nia illorum fine legitimo Paftore celebrata ; ne multa incom-

Httnopy.

snoda oriantur ,.fi eorum filiilegitime natinonfint, neque..

lt matfm

Vrj f

capaces officiorum ,dignitatum, fàcrorumy

ordinum:;.

Ticontng

TY

CASUS'— !

4m0n0-runt,

D£É MATRIMONIO,

*

.-—.*

| "CASUS Q'CCC'XLFM'IIZ-. |

Qui4 fi duo fideles bic 65 nu

nc intendant inire matrimonium Jotum,

Vatonjic Corim

ut coutra(ius efl , non autem,u

tfacramentumef! : poteritne per inten-

nti[fe

ararí àctontracíu

ziomem [ic contrabentium ratio [acrame

ne iA

[ Tridentini

.matrimvnii 3

ut pimirum ifte,

jf

j

qubfi as ?

hi acteftium

olicorum, (eu.

Refp. affirmatixv?.

Ratio efl ; quia illa änfcgaïi'abilitas con-

tra&tüs matrimonii à ratione

facramenti inter Chrifti fideles

, fedümte

mutatioenimnon praefumi-

1. dereform,

nullo folido fundamentonititur;

arochiafoum

tuz, fed probari debet.

Effet autem

valdé à Chrifto mutatus

contra&tus matrimonii

fi inveteri lege potuit validé celebrari

ime publice

vaautem

Chl'i'/-

fine facramento, in no

legenon poffet: Neque

fed ei

ftus fuainftitutione an

nu

liavitcontraétum aliàs validum,

folum. addidit dignitatem facramenti:.

in naturá fuá invariato

Cüm ergocujuscunque

facramenti confe&io pendeat ab inten-

Agromipafu

tione Mini(tri volentisil

lud conficere: ficut poffet quis (etfi il-

1 n ;m;m

ofetre , nolensta-

licit&) abl

uere puerum & formam baptifmi pr

7&4:':271!6

menillum

de fa&ko baptizare (quocafu certe nullum facramen-

1:

fané poterit quis velle contra&um ma-

tum conficeretur) ita

trimonium inire fimplicit

er validum eomodo , quoolim Abra-

m fl

hamcum Sara , Cicerocum Terentia ,

& tamen nolle conficere

Aomndtttt,

velaccipere facramentum. Quocafu contra&us civilis fuit va-

editar CU

lidus,

nullum tamen erit facramentum,

—— — m

Non poffe licité fic feparari à con-

ill $

Iuterim cerium eft ..

ytlerani cum

tra&umatrimonii rationem fa

cramenti , aeque ac fi quis abluens

3 )'Dïäl'-ä' inipr

infantem ferio proferret formam,

nolens tamen conficere facra-

fu irritatur & falfificatur

xo Augu

mentum.. . Ratio eft; quia utroqueca

a&io facramentalis à Chrifto inftituta, Et

Chriftus contractum

matrimonii elevans ad dignitatem facramen

ti fine dubio fic vo-

[ ad mafü'm u

conftat deniqug ex

quto o

luit matrimoniumcontrahi à fuis

L]

fidelibus,

communi fenfu,ufuque fidelium,i

pfiusque Ecclefize,quae idcircó

uünf;mqw

Ui

incontra&urequirit ftatum gratiae,-

Certum efl 2. Catbolicosnon feparare; n

am ex Catechi(-

m, &proinde mpo-

mo norunt, matrimonium effe facramentu

z

Aíen-

CASUS

EuE

$

364

,,CASUS SACRAMENTALES.

qusniaD t

nemü; à Parochis F uf(pgæmifä; confeffion

€ fe praeparent ad

dum,

ggpcias, tanquam ad facramentum fufcipien

W[ m

CASUS DCCCXLXIX.

i creliti

Quid fi H evetici, uti v g. Lutberani 65 Cal-vin

jfle contrabentes

IIPPM

matrimonium uon credunt, zilud effe [acrasmeut

UI , AC protzde etíias di-

eunt , fe nibil velle babere negotii

cum papifl ico [acramento in fio matri-

M.

1onie coutrabendo ;

ït'öljï

piumtne iibilominüs Jfaeramentum,

tíocft; qui

d impedimentum iuter-

| f ?fuä'tgm aliu.

qezerit ?

Refp. AAffirm, Rafio fümitur ex communi do&tina de fà-

Quid fi Ij

«ramentisingenere: q

uiaerror ptivatus;quoquis exiftimat,ma-

matettstá

trimonium noh effe fa

cramentum , & ideó intendit non facere

facramentum , nihil

Vil

plàné obftat facramento, dummodoó is ha-

beat intentionem g

eneralem faciendi eó mo

do, quo Chriftus

frieiitué Qu

inftituit ,. vel fieri voluit, quo vera Ecclefia ;

vel veri fideles fa-

h4193

ciunt&c. Atqui certum eft, plerosque Haeret

-

icos, Lutheranos,

.

von Jvteri

Calviniftas , Zwinglianos habere illam intenti

Titumque.

fcilicet contrahendi more Chriftiano

onem generalem,

» quo Chriftus inftituit,

Rejy,

quo.fuos fideles contrahere voluit :

ut experientia patuit it

alie circan

omnibus ad fidem Catholicamconver

fis; & palam fatenturple-

Yi Valenti

rique interrogati : ergo re ipfa , ge

nerali hac intentiorie prae-

——

tur Suncheg

vàlente privatae erronea intentioni, non fe

paratit, fed verum

Yenacin. de

facramentum conficiunt & füfcipiunt,

tisttid 10.

V aldé tamen probabile ef , Haereticos conficere ali

quando:

matrimonium absque ratione facramenti ,

de ptobit,

& puré fub ratione

ÜOnese

contraGtüisciyilis, Ratioeft;

quia nonnulli hzretiei fünt ità pro-

Poyio tef

fani , impti, & rerum divinarum contemptores, ut licetfcirent,

9 .

DN

Chriftum pr&cepiffé ; at matrimotiium non-ineatur, nifi cum

WT; cums

intentione facramenti , hoc tamen. praeceptum non curarent,

Vrj ve]l

ficut multa alia, & praefertim , fi fibi petfuaderent; rationem

Clbus te

acramentidmmatrimonio: effe rà dicemiidiffolubilitatis, multi

Vr

V

»Qua

mallent fidem permut:re Jüdaic& füperftitione; vel Türcic&

lo

&UC O

quàm matrimenium con

; ixngietat-c:,

tra»h:;g, :

(Litet Cerh

| indj[fqlubiljter;g

Nento $

: eA-suä

13

: DE MATRIMONIO.

" o nbulta,

Jrepartent ad

r csemums

CASUS'"DCCCL.

Quid Á

q

uds vilé uxoratus, deitide ob impedimentu m-z'mpg-tmtiæþw'-

dita profc[flenem emtfrt , uel facros ordines [afcepit , ci poffea:

Ptftil ere

thtj

appare

at , eundem ejjc

Poemtem.: quidfAaciet ? redireue

QIde tj dj

porerit, ce debebit ad uxorem ?

n i tratri-

Refp. AAffirmat, Vta. Diana part. r 1. tract, s. refolut,7, Ra-

LT T

matrimonii rite fufcepti praevalet,

tiq eft ; quia validitas

CASUS DCCCLI.

E

ofirina defa-

'Q"?d fi Rofita umor

maritodicat , imó.&5 juret , fe fidé contraxiffe

aut aliud impedimenlum dirimens habuife ;

xitimat,mi-

matrimonium cum ipfo,

it non ficere

zeuebzturne maritus uxori credere ?

V ideiur dicendum , ipfum teneri. credere uxori afferenti,, fi

imodo isha-

100 Chríftüs

maximé juramento id confirmet, Ita Tabiena v. matrimonium

2,0.7.1.8. nam mendax & perjurus nemopraefumi debet. Ergo

enfodesf?-

otheranoss

non poterit maritus negare. confenfum Rofinae tam fincere, fey.

ftatumque fuum apetienti..

.

e-

1 gencra['em,

fidem habere uxoris di&o*,- nifi

Qs infituity

Refp. Maritum non teneri

alize circumftantia & conjeQuraeid moraliter certo perfuadeant;.

tía patuiz t

Ita Valentia, Navarr. Rebellus ,& alii,. quos referunt & fequun-

byrentur -

ytone pree

tur Sanchez lib, z. de matrim., difp. 41. n. 52. & difp. 45. n. 3.

Bonacin. de matrim. quaeft 4. q.4. n. 19 & Dicaft, deSacramen-

,fidveum

tistra&. 10 de matr, d. 9,n, 177. Probatur tum ex cap.per tuass

de probat,. Ubidicitur, nimisindignum eft juxta legitimas fan-

e aliguano

(pb ration?

&iones,ut,quod.quisque fua voce dilucidé proteftatus eft,valeat

roprio teftimonio infirmare. Tunc quia vero-fimilius eft . Ro-

[antitaptt"

finam modo mentiri , quam fuerit mentita in contra&u princi-

licetfciretts.

cum-veré confentire, & absque impedimento centrahere

yr, nifi um

videri. vellet.

Dixi,.nifialize circumftantiee &c, hisenim prae-

j curtrents

fentibus tenetur credere, & abftinere fe ab omni carpali con-

r ritioRet

ta&u 5.quales autem illee fint explicant Sanchez & Dicaftillo;

itutfo, d.

Tite-sr m m

dloe.cit. breviter, dcbent effe tales,. quae virum prudentem vao-

j TOU

qaliter certum reddere poffint de fiéto concenfu, aliove impe-

2

"

metaphyfica haberi nequit.

| dimento s in.hacenim re certitudo

- Kff þfff' 3;

iaque

Qu

-

N

966

ao

e..c.g-s US SACRAME N TAIES.

w-dh-

t

*

"A tque ex bispatet ad rationemán contra*rium,hempe verum

tpr per g

noneft , maritum credere poffe uxori , nifi alize circumftantize &

s docet P

conje&urae accedant ; illaenim fimplexaffertio non inducit vi-

nens&c T

rum prudentem , ut inretam gravi fidem habeat, fibique per-

sitidelidt c.

fuadeat, conjugem graviter quidem incontra&tu matrimoniali

dfRiitatemj

decepifíe ; ,in.hgs; autem jj-graïg—aqafïer»tienk non d;:;i,pe re,

m exigtio

fijp. 1

CASUS DCCCLIH.

&is li velitc

"Trifinachbus tobilis jucuenis matrimonium contraGurus cum 4nna,

exeogula fo

Jitem prius babuit cum Barbara hujus fororo, imvincibiliter ignor ams ex

icarim oriri 3.

799

Theologorü

. ..cggzalg fora

wedimentum : -izzdägeïæäï&iþegyä(igæ'

fhattimontit

Pape,ut Aunam ducere Va mxorem poffot .

Tj ptindy

— V'idetur.non indigere, Yta Paludanusin 2.fent, difp.34. qu.r,

Veltusin;,

num.17. Major.ibidem dift.37.q.1,art.4, Bauciusin mi(cellaneis

Girc? prelen

cafuum confcientize Tom.2. opufc. 1.quzeft, 176. Fernandez in

fnttotisdi

medulla cafuum confcientize p 3. c. 16.fef. s in fine, ubirelatus

t eenty/e

à Dianap. 10. tra&. 13, refol, $ 1. ait, hancopinionem effe com-

effenr, ls

muniorem, Probatur, Tum quia hujusmodi impedimentum

Dicütec Won

éftimpofitum ab Ecclefia in poenam delicti.

Atqui poenae non

Caitaonim.

incurruntur ab ignorante illas invincibiliter. Ergo &c, Major

conftat inde, quod impedimentum exigendi debitum ex eadem

E

Vi

COnjtpii «

caufafit peena cülpae , ut cum pluribus docetSangez lib 9. de

Mi

k

fon fepr ]

matrim,difp.z0 n.r. Minorem ex communi docetidemSangez

in fum. 1.4. C. 22.n. 18. & patet in excommunicatione aliisque

BU Cómyant

E C(m(mgm

cenfürisetiam itregularitate a&ui impofita, quae ignoratae non

incurruntur, ut przeteralios tenet Palao tra& 2. d, 1. p. 17. n. 6.

3

Gu

la g

Tum quia eádem lege ecclefiafticá iaducitur hoc impedimen-

mï&xdlm

tum admatrimonium dirimendum , ac impediendam petitio-

nem debiti conjugalis, fi matrimonio jam contratto fuperve-

t4fte 1

RICDS petit

niat; hinc juxta declarationes Cardinalium Concilium T riden-

tinum feff. 24.c. 4, reftringensimpedimentum induttum prop-

m VerO [

fet ) flfaa'

ter affinitatem ex fornicátione contra&tum cenfetur etiam ad

eosdem gradus reftrinxiffe impedimentum exigendi debitum ab

NGtis

QUi «

uxore , quod induciturex affinitate proveniente ex illicita copu-

d

ncur-

mm (

la &c. At,quiho; impedimentum exigcndi debitum noni

ritur

Ri hoc

? Greccmes N tee

i

i D'E ! MATR IfMiO'NI 67

d

zes

967

Sndases

empeverum

ritür per

ig&OFääüämeïnvirrcibïïemï, ut'ex communi ferb alio-

cumaantie k

rum docet Palao loc:cit. n. 8.. Ergo nec impedimentum: diri-

on inducityi-

mens &c, Tumquia poenee quantitas debet patrocinari quanti-

t bique per-

trstrimoniali

tati deli&i c. fal, depoen.in 6, Ergo cum is, qui fciens inducit

affinitatem;puniaturpro tali poená,liberabeaden erit, quieane

pert,

dem:exignorantiacontrahit.

*

ndi

Refp.. Triimachumi

geredifpenfátione Sümmi Pontifi-

eis, fi velitcontraherecum Anna;etiamfi invincibiliter ignorárit:

1y em dnni,

excopula fornicariaoriritale inipedimentum, — Ita communis

iter lgnaramtt

Theologorum. Probatur, Tum quiauniverfim inrpedimenta:

—

matrimonti dirimentianon folüm impofita funt ut poena; ve-

ifäþfiw

ram principaliter tanquam inhabilitates, ut przeter alios notat

dfp.o4 Qul

'

Leffius.in 3. part, defacram matr, c; 7. d.f, n.130; & fpeciatiny

[

nmiícellanes

circa prafens impedimentum tradit Dicaftillo fratf. 10: de ma--

Termandez m

£rimonio di[p. g. i, ro8.ajens, Jus Ecclefiatticum naturali confor-

oe, nbirelatus

me cenfuiffe , utab iis, qui per.copulam carnalem una:caro faGti:

nem efle com-

effent, talis reverentia & pietas erga. fanguinem haberetur, ut:

ripedimentum

neuter illorum'absque difpenfatione vel contraherepoffet ma--

vi d non

trimonium:cumralterius confortisconfanguineis,. vel debitum:

conjugii petere ,. fi contra&to matrimonio talis copula: füper--

KC Majot

irum ex at

veniffet , & alterum conjugem effeciffet'affinem , qualis prius:

M !i d.

non fuerat Bactamen duplici limitatione. T. lIt illicita co--

iL ROR

pula tàmranté, quàm poftmatrimonium tantunr extenderet fe:

eoni al

ad confanguineos intra fecundim gradunr cumr illà: perfona .

t

2;. teadem:

jenoratiefion

cumquaquis rem habet: licitaveróad quartum,

j 197

eopula five-licite , five illicité,.& cum qualibet etiam ignoran-

jmpedimet

|

tia fa&a. dirimeret matrimonium cum praedi&tisconfanguineis,,

endam pete

fíante iftud' contigiffét : eidemr veró jam: contratto fuperve-

niens petitionem debiti.ante Judicis fententiam impediret :: ea-

ao füptf

Val

m i

dem veró copula: hanc ipfam: petitionem debiti non impedi-

roo

ret ,. fi.fa&a fuüiffet cum ignorantia invincibili vel confangui-

gdudcom

f d

nitatis perfonze:cum copjuge ,. vel legis aut poenze talis latae z:

Tum: quia cürr matrimonium non tantuni fit facramentum ,

exl/l

(tita CU

Lf.äd'ï etiam contraétus , pcteft Ecclefia: exigere certas conditio--

yriaon

j

eft prae-

CUf

nesad.hoc ,-,ytfüt:'l'egicimum, inter: quas conditiones

dictum:

268

CASIIS SACRAMENTALES.

i

. f;&h;&um impedimentum. - Tum quia ;G.müesgänditiönes vide;

didumelt;t

£urin aliis rebus requifitae ad earum valorem , ut in teftamento

tochumfpot

talis numerus teftium, ad profeffionem talis

&tas, contraquas

nulla prodeft ignorantia.

Curergo & in matrimonii valorem

talis induci nequeat , con

Quid ff lr

Sgnorantia.

tra quam 4imiliter nulla,prodefïc;

E

froue, &

Ad primum in contrarium negamus,hoc impedimentum effe

D7

ineram poenam, fed afferimus efle fimul i

nhabilitationem,quod

fecus fe habet in excommunicatione,

& aliis cenfuris,

Rj

Ad fecundum efto eàdemlege, iftud impedimentum affinita-

tut fecondit

Gail. 1. 0.

tisinduQ&umfuerit tam ad matrimonium dirimendum nondum

contra&tum, quàm impediendam pctitionem debiti, fi

huic jam

Vs dg

contra&o fuperveniat, tamen diveríá ratione, u

t di&um,

inhabilitiye

Àd tertium dicimus, verum hoceffe in

meris pcenis, .qgalis

lennitte; i

non eft ittud impedimentum.

Tidtny ia

It, quando

CASUS DCCCLIIL,

Vilitat; fect

! Quïdmc;m]?ndum de

matyinonio cotitratlo in loco,, ubi Concilium

Vet legisn

Tridentinum im puncto reformationis ynatrimonii

C2, deconí

JAeceptum nom efc ?.

& hutrim),

. Refp. Si matrimonium contrahatur ab incolis talis loci, il.

wb 228 k jl

Tud haud dubié validum erit fecundüm antiquos canones , ex

quibus ad fubftantiam matrimonii folummodó mutuus confen-

fus &abfentia impedimenti dirimentisrequirebatur. Ratio eft ;

| Quid jexcur]

quiaubilexnova promulgata velrece

ptanoneft , non obligat.

1

TA (bfegri

C. in iftis.verf. leges d

| ift. 4.Chock. :dg:j-utisdoqrd. in -e.gemp, Prn

Pllt*fw

'qo SO. nl 80

DN

CASUS DCCCLIF.

SNr

dC OQue n

Quid fi quidam ex locoyec

e

Wf dey

Comcilii, ci tbi contrahat cum incola illius loci:

"Df Concilii excurrat:ädiocum 5108 recgkji

. VAalebitue matrimouium ?

Qtadas o

U ityg]

d Re]þ. Pariter

yalere juxta fuperius dicta: Ratio cft; quia

cumcontractus matrimonii fit individuus, regulatur fecundüm

NI

Fs anre

locum uniuscujuslibet ex contrihentibus. Sicut fuperius

di&um

Vi o

*

965

—.—.—q

DE MATRIMONIO.

IGOfes viden-

di'&'tnt.xm e&,f-pr*"öprïüti-;iïäi*öfchum fponfi, effeetiam proprium Pa-

h teflamento

» COntraquis

tochum fproxq'afæ ;fiex ädive'rüþsparochiii;- fint defpon faci..

CASUS DCCCL7.

t0ni? valorem

ulla orodefet

Quid fi utraque pavs euigra-verit ad locum mon vecepti Concilii fine

Z

raude, et»exca

É

A traniferendi verumm vel quafi domicilium, aut :

imentumeffe

etiam per modum t nnfitís $ alebitne mutrimonium j

tionem;quod

juxtmomarem doci 2/Uius &ontracium ? :

Ui

Refp. Affirmatixvé, Ratioeft ; 'Tum quia contradtus

»'*regulä-

ntum affinitie

tur (ecundum legesloci ,'ubi celebratur. L. fi fundus ff de evict.

dum nondum

Gail.lib.2.'obf, 123.. Tum quia peregrini ex probabiliori non

ti, f huic jam

—

tenentur légibus domefticis, INec obftat , quod Tridentinura

didum,

inhabilitaverit perfonas ad contrahendum fine praefcripta fo-

paenis, qua)ii

lennitates inhabilitatio autem perfonae comitetur ipfam perfo-

nam, ficutumbra corpus: nofiobftat, inquam; quia id proce-

dit, quando perfona eft in individuoperfententiam Judicis inha-

bilitata, fecus, fi inhabilitatio fit generalis exlege, tunc enim

Vi Concttm

habetlegisnaturam, ut non obliget, ubi non eft recepta. arg.

Wi

c.2. deconftit, in6, Sanchez de matrim. 1. 3. difp. 18. Pontius

de matrim. lib;$. cap.9:n.2. Barb. de offic, Epif, p. 2, alleg.32.

h.

,

:talisVoci, 2

n, 153. & aliiibidem magnonumere CC.

Canone?, &

(s COQT"

CASuUS DCCUCLV f.

x. Watiodis

Quid fi excur[us ad -ïdcum':non'.receþti Concilii Tridentini fiat bac

mon ob agate

fola imtentione contrnhbendi fime Parocho, 4deoque in fraudenilegis ;

Valebitne tale matrimonium ?

. z'dc.tïur?vaïeï?.y Ratio efl 5 quia tranfiens ad talem locum, &

ibidemcontrahens fecundum leges illius, videtur uti jure fuo,

adeóque nemini fraudem aut injuriam facere. ], nullus vide-

amütttct

tur ff, de R'-ï' Lo 3. 5' 2, ff. de hb. hom.

exhib. intentio quo-

Atl

quemala; quamvis aliquando a&um faci

atillicitum,nontamen

ftatim invalidum, ut fiquis Parochum c

orrumpat ,ut fefinede-

nunciationibus in fraudem prioris fpon

fae copulet : $i filiusfa-

itio l9l

milias aut Clericus bona inter vivos ali

urfeed

enent eo quod de his

g füperiis

| teftari nequeant &c,

Nihilominüs

ï

G&8 888

R.

976

P

CASHUS-SACRAMEN'TALES.

um

.. Refp.. Matrimonium fic contra&um. effe invalidum, - Ita

non propricej

enim à facra congregatione. Cardinalium. decifum.,. & ab Ur-

ij i foris u

bano VIIK confirmatum effe, refert Lugo in Refp. moral,

dub, 36, Barb. de par. c. 21;n,26.. Boflius decontract, matrim,

€; 1.$. 29. & pro hac decifione facit, quod fraus& dolus non

| ag "

debeant patrocinari. C. fedes, de refcript, l. z.. de aqua. plu-

E

via,

uod. confra, legem.facere. , & in fraudem legie cequipa-

rentur. L, contralegem cuüm E. feq. ff. de LL, l, ex fa&to

45. fin, de vulg. fubft,L.3; $. 14, autem ff; ad S. C. Maced; C.

Myá

Tuliodl ; qui

per de R. L in. 6, itain L.bocmodo: 46. de condit. & demon-

trat, notanter conftitutum eft , ut fi. per fraudem prajudice-

Vfetiete av

tur legi reipubl, utili , ipfo Jure refcindi , quod fraudande

cideterniniu

legis gratia fa&tum eft, .. Quis veró non videat Confilium Tri-

dent.cum tanta praftantiffimorum Virorum deliberatione con-

fa. (an&gg

eluíum.,. effe legem Reipublice utiliffimam , & fi id defrau-

dari permittatur , januam aperiri raptibus & clandeftinis. de-

(s

fponífationibus. cum ingenti nonnunquarmr praejudicio- paren-

M ueto g

tum & priorum fponfalium, aliorumque intereffe habentium,

m

Quare:ad rationes contrarias refponderi poteft , negando;

3. )

quod jure fuo.utatur , qui legem defraudare cogitat;; Deinde

Y 91 numu

quod mala intentio non zrrifet aftum

Q.xx*æ

talibus à lege requifitis,

»fi vaihil;mütnt;in fubftan-

E

L

tíg procyato

Dotuit matri

CASUS. DCCCL

E

li nomir

Quod wfte; ]

Qn'zi fi. Hevetici p

ermixti: cum Catlolicis , apud'quos Concilium

Tridentinum receptum eff , vivant Q* in minori numero fint :-

O YOCUnto

Pedum.

tenenturne ftatuto Comilz'i?d&rqfäiwää?img

mAtrVImonis, .

Refpondet Affirmative Boffius. de, contr;. matr: c..1, $.24;

QWM r

nä 6)5. & s» 2—80

vl j

Ratio:eft5 quia Hzretici funt per baptifmum:

r"ffl'[üm

intra. jànuam:Ecclefise recepti ,. & ejus fubditi effe&i.;: Subdi-

I//] ge; i p

tusautem quamvis: rebellis utique ad leges fui fuperioristene-

f.

tur. inde.etiam.fit , quod Ecclefia:magis-Haereticos.ad-fidem:

R![p. y

«ompellat, tot, tit, X, de Háeret. quàm Judaos & Gentiles, qui.

Dnon

"URU v

*

TBMNS, Ima a,

D£ MATRIMONIO.

......

9yt

alidum, T

non

propmö «eïþs fubditi funt, "äicþü;te À Ppnbïö :! à

coe

1 & ab Ur-

M. motil,

Hs gui foris fum

f» judicare.

d matrim,

.. 'CASUS DCOCLE U. .^

&dolus non

rmapw äfDomn;: $ æäïlakfþäyim;t «;;Ayuwaääi Jurk ..

de iqua plu-

i a

Qdj

EcclefiafHiei «

ja tnles excterrentes g (zc&e;;g

, l ex ho

"bec fpzciunt.:?

C Maced C

3 Ref LA Ajfrmatiw'ä': Jta Sanchez lib, 3. desuatr. di

;?- 47-'"-':;& |

t & demon.

Rátio eft ; quia laudabile eft Principi Ecclefiam, ejusque ftatuta.

n prajudice

defendere àrg..c. excornmutiicamus $. moneantur, deHaeret,

d fraudande

c; decernimus.; de fent;excom, in ó. clem. un, de jurejur.

Ext tfAV.

onfiliom Tri-

unam :fan&a:ijq de major.&;eþed. intér com,

eratione(/ft-

i

$

fid defta-

. CASUS DOCCLXLX.

;

t

Ll

w:d fi pro contrab

endo matrimonioconfHtuifli precur.

4f:

orem fs

ndeftinis.de-

