sentionis, qua in Ádultisneceffarió requirit

ur , fufficit illisin-

l fo-

tentio Chri(ti & Ecclefiz ;

licité autem non poffent or-

HOI'(

dinari,quia ageretur contra mor

&

Tuto

.totius Ecclefia.

em& praxin :

F ]

M r

d

)e(

N R.

Ij

QUAE-

208

DE SACRAMENTIS..

SOECUDGONOUAD cngwguctENEUSU.

du

icicto

farios 8

QU;ESTIO XII,

eïg()o

Qui fimt effe&us Ordinis.

QU

&Suba

Rep. Effe&us Ordinisfunt gratia fan&ificans five habitua.

lis, gratia facramentalis, five attualis , & Character. Lltra-

sfosfü

tisOrd

quegratia datur, ut quisidoneus fit Minifter ; Chara&ter veró

cia fut,

datur, ut habeat poteftatem adminiftrandi, Perró hic Cha-

ra&er fupponit neceffarió neceffitate facramenti Chara&erem

£a

exerce

baptifmi ; unde fi quis ordinaretur non baptizatus , Ordo

N

non valeret ; Chara&terem autem confirmationis tantum fup-

ponit neceffario neceffitate praecepti 5 unde fi quis ordinare-

K

tur non confirmatus , valeret Ordo

fitg,

$

, etfi ageretur contra prae-

fax

ceptum Ecclefia.

paaa

QUAESTIO XIV,

Q

M

^i Ordinati peccent mortaliter exercendo fua officia

QU

in flatu peccati morialis ? -

fe

j

[io

!

u

Refp. 1. Epifcopi &Sacerdotes adminiftrando fua officia prf-

R

maria ( qua confiftunt in adminiftratione facramentorum )

bati

in ftatu peccati mortalis, per fe loquendo peccant mertaliter,

4dio

,non item exercendo fua officia fecundaria , ut patebit

Cendis.

gx di-

que

p

Re]p; 2. Neque Sacerdos, nequäDiRCfm

us in flatu peccati

mern

mortalis diftribuendo aliis Euchariftiam peccat mortaliter. Ra*

elut

tio eft , quia puré diftribuens omnibus penfatis levem tantum

velt

committit irreverentiam , nam ejus actio non eft confe&tio,

ttm

nec parsfacramenti , fed merus contat&tus Euchariftize , ipfius-

üm

que applicatio ad fufcipientem , tanquam a&ivi ad paífum ,

quae exgenere fuo non inducit peccatum mortale , aliàs mille

tng

G

peccata mortalia committezet , qui in tali ftatu mille perfonas

ommue

co»mmunicgret,nam quod perfonas in ftatu difgratiee €

nicat ;

-

1N SPEC'I.E.

209

m

-N

nicattot ponit aionesterminatas& co mpletas , jux

ta Adver-

farios & fingulae feorfim juxta illos funt mortaliter mala,

ergo,

Rep. 3. Similiter à peccato mortali excufantur Diaconus

lubty

& Subdiaconus,fiin ftatu peccati mortalis folemniter exercent

a&us fui Ordinis in miffz facrificio, idem dico de iis, qui accep-

Iüt veró)

tis Ordinibus minoribus, in ftatu peccati mortalis exercent offi-

* hic"hq.

cia fua , idem dico de Epifcopo fic conficiente Chrifma , confe-

db &ä!'m

crante templa , & vafa facra; idem affero de parocho, qui fic

$, Otdo

exercet facramentalia, vel folum affiftit matrimonio , aut con-

tüm füp.

&

Cionatur.

Otdinare-

Ratio eft , quia licet omnes illae aGiones fint aliquo modo

lr pra«

facra , non funt tamen proprie facramentales , cum pereas non

fiat facramentum, adeóque non funttantze dignitatis , ut eas in

peccato mortali exercens, peccet mortaliter, ficuti peccat in fta-

"

tu tali perficiendo facramenta,

*

Dices. lle peccat mortaliter , qu

i in ftatu pe/ccati mortalis

ofiti :

exercet aliquam a&tionem , ad quam fpecialiter confecratus eft ;

fed hoc factunt Diaconus & Subdiacorus &c. dum folemniter

in miffze facrificio exercent munus fuum. ergo, diftinguo Maj.

fhcapri-

ytorüm)

fiadio,ad quam exercendam confecratus eft, fan&tificet vel ha-

taliter,

beat rationem facramenti , concedo.

Sinon, nego, jam veró

a&io illa Diaconi,quae eft v.g.Cantatio Evangelii,& fubdiaconi,

jt gx d

que eft v. g. Cantatio Epiftolae fa&a folemniter, hoc eft, cum

propriis fuis ornamentis( proprium autem & praecipuum orna-

| at

ite; Wv

mentum Diaconi eft Stola, Subdiaconi veró Manipulus ) non

eft ita facra, ut fan&ificet , neque habet rationem facramenti

(anrid

Yidio s

vel ex toto , vel ex parte, acproinde non peccat mortaliter, fal-

tem per fe loquendo, qui talem a&ionem exercetin ftatu pecca-

pfus-

lum

ti mortalis, dixi per fe; quia per accidens interdum poteft con-

tingere, ut tam has, quàm alias przedictasa&tiones in ftatu pec-

jmill

«ati mortalis exercens, peccet mortaliter , nem

etlortS

pe rgti?nc

onu«

. Ccontemptus, aut fcandali.

lAK

Ddàd

QUE-

: DE SACRAMENTIS

210

1657'

"QU STIO. XV,

auc

quit

Qu« fint privilegia Ordinatorum?

to F

qutef

Refp. 1. Duofunt pracipua Ordinatorum feu Clericorum

darib

privilegia, nam aliud dicitur privilegium Canonis, aliud dici-

etar

tur privilegium Fori.

Refp. 2. Privilegium Canonis in eo fitum eft, quod excom-

municentur omnes conjicientes violentas manus in eos ex ma-

Cum.

litia : defümitur ex Innocentio IL. Causá 17, quaft. 4. Can.

fe ,

ït'oï

$iq

uis [uadente diabolo &5c, — Ut autem Clerici hoc privilegio

euni

deant , debent geftare habitum clericalem , qui confiftit in

gau

AE

vefte

& tonfura , quare hoc privilegio privantur. 1. Clericiin

Minoribus Bigami , vel etiam conjugati , non gerentes habi-

tum clericalem,

2. Etiam Clerici in Majoribus , qui ter ab

(íAti

dmóniti non reaffumunt di&um habitum. bi

fien

Epifcopo a

to !

nota, publi

cum feu notorium percufforem Clerici effe vitan-

f

dum, poft fententiam tamen judicis declaratoriam tantum , ut

vult Diana part. 1r, Tra&t. 8. refol. 21. citans alios ottodecim

fic

ett

tefte Stephano à S. Paulo.

tui

Ref. 3. Privilegium Fori in eofitum eft, quod Clerici om-

ninó. & fimpliciter exempti

fint àlaica peteftate , ita utad illam

ov

trahi poflint,

Habetur ex can. mom placuit, 16.

I 4

nunquam

decernimus. de

qui

queaeft, 7,

cap. Ecclfie $. /Marie de conflit. cap,

judiciis.

It'm

dir

QUAESTIO XVL

bet

pa

Que fitt obligationes Ordinatorum ?

fie

af

fet

Refp. x. Clerici obliganitur, t, Nofi ire ad belltm fine licen-

tía Papee.

2. Obligantur fióri exercére artem médicani , hifi

pet

abi-

qui

citra perie

uloni moertis eauía pietatis erga þerfanas mifer

€9 5

21I

s

ais

IN SPECIE.

les , vel cognatas, 3. Obligantur non exercere munus Advo-

cati coram judice faeculari in placitis faecularibus , quod addo,

quia in fpecialibus quibufdam cafibus hoc licet v, g. advocare

pro Ecclefia, pro perfonis conjunctis & miferabilibus, Ratio

'onm

autem eft, quia Clericus non debet fe immifcere negotiis faecu-

laribus.

Plura alia Clerici obligantur non facere , quas videre

ludíci-

eft apud :!ios Au&tores,

m

Refp. 2, Clerici infa

cris exiftentes obligantur genere habi-

Qmge

tum clericalem, & tonfuram five coronam fub peccato mortali.

, Can,

Probatur; tumquia alias videntur ftatum clericalem vili pende-

vilegio

re ; tura quia plura poffunt fequi incommoda , dum non nof-

ht in

cuntur effe Clerici, Propter gravem caufam tamen poffünt ex-

Cufari ab omni peccato, fi aliter faciant,

ericim

j habi-

Refp. 3. Clerici in facris exiftentesobligantur ad continen-

tiam feu caftitatem fervandam,

ter ab

Porró hac obligatio conti-

. Ui

nentia in dictisOrdinatis immediaté procedit ex implicito vo-

vitaf-

to elicito in ipfa ordinatione , cui ex lege Ecclefiaftica eft an-

ftexum,

Quare hoc votum eliciunt omnes, qui Otdinem

decim

facrum fufcipiunt , licet ignorent tale votum annnexuüni

e

e

effe Ordinationi

quia faltem in confufo & quafi vir-

(í of

tualiter omnes fciunt , fe teneri ad juítas leges concernentes

íbm

novum ftatum affumendum, voluntque virtualiter eos ferva-

! 16

fe , ac confequenter etiam virtualiter vovere caítitatem.

Si

T

quis tamen in-ipfa fui ordinatione haberet expreffam volunta-

tem non vovendi ullo modo caftitatem 5 talis quidem poft Or-

dinationem non ligaretur voto caftitatis , quod neceffario de-

bet oriri ex voventis voluntate explicita, vel implicita : fed

peccaret graviter contra praeceptum & conftitutionem Eccle-

fize precipientis omnibus fimiliter ordinandis ad vovendum

caftitatem ; nec ab hoc inobedienticze peccato talis abfolvi pof-

i

fet, nifi voveret ; quia praeceptum E«clefiz de vovendo fem-

5

per durat.Neque poflet fimilis validé contrahere matrimonium,

, Dj

quia impedimentum dirimens in eo adhuc oritur immediaté ex

jj

COR«

l8

Ddz

212

DE säcxmumvïzs

conftitutione Ecclefiaftica , que etiam invitum poteft inhabi-

litate ad matrimonium , dum videlicet non fervat conditio-

v

nes certas,

Re[p. 4.. Clerici in facris

exiftentes , five Cl'efici Majorum

R

Ordinum , íd eft Praesbyteri , Diaconi, Subdiaconi obligantur

condi

ad horas canonicas,

Probatur ex antiqua & generali totius

diofe.

Eccefiae confuetudine , qua non folum Prasbyteri, fed etiam

tenti

Diaconi & Subdiaconi cenfentur ad horas canonicas obligari ;

$, Ut

& merito hi obligantur , quia per Ordinem facrum accipiunt

in Ecclefia ftatum , qui ad cultum divinum celebmndpm eft in-

n

paca

ftitutus , inquit Becanus,

*

.

Y

Refp. 5. Cletici

Minorum

Ordihum ratione fui gradus non

guij

obligantur ad horas canonicas ; qui nondum fortiti funt fta-

lu

tum inter Ecclefie Miniftros , poffunt enim inire matrimo-

nom

nium. Quidam putant eos teneri ad horas B, V. vcl ad 7. Pf,

TufiCU

vel ad canticum graduum , fed certum eít , neque jure com-

tonf

muni , neque confuetudine univerfali eosad aliquid horum ob-

tequ

ligari.

Becanus.

Refb. 6. Probabile eft , Clericos primze tonfura teneri ad

r, Quia vi-

atrm

pfailmum Miferere , faltem fub peccato veniali.

detur effe confuetudo generalis. 2. Quia Praclati ubique im-

onunt. Contrariatamen fententia eft etiam probabilis, quia

etfi confuetudo fit , ut dicatur Miferere : non tamen cít per mo-

N

€oxü

dumlegis obligæntis, fed confilii , & ex decoro,

Hora

QU.ESTIO XVIL

tandt

Quanta fit

aäligd'fz'o Sacerdoris initiati Ad tres illas

quod

AMifas ab Epifcopo in Ordinatione

&

dujunéías 9

Refp

ondent,Aliqui illam obligationem effe fub mortali. Sed

oppofitum m

alofaftinere, 'Tumquia ex nullo jure heecobliga-

tio claré oftenditur,

: "Tum quia Epifcopi illam non intendunt,

vel faltem necdum exprefferunt fe intend.cxc'.d

QUUE-

GREESAEIS UE -UOOPIOMEEVP contitoelóttona

IN SPECIE. ..

IRIOUEMUUNICE DHOONNSHE Vinnemorcsmupsus

213

QU.ASTIO XVIII.

Vitio-

Quorniódo bore recitande fimt?

Qrum

nv

Refp,. Concilium generale fub Innocentio III, requirit duas

Otrts

conditiones, - , Ut recitentur ítudiofe.

2, Devoté : ut ftu-

"m

diofe recitentur , tria requiruntur.

I. Utnulla verbaaut fen-

gdi

tentiae omittantur, 2, Ut ultímze fyllaba non abforbeantur,

ipunt

5. Ut in medio curfu non fiat interruptio,

Hac autem inter-

etin-

ruptio in officio privato , fi fiat ex jufta caufa ,. nullum eft

peccatum : fiautem fiat. fine jufta caufa

.

r

non videtur effe

150f

nifi peccatum veniale.

Ratio eft, quia finguli pfalmi imo fin-

nt -

guli pene verficuli perfe habentfuam fignificationem , qua Deus

Timo-

laudatur, vel oratur , & unusnon habet neceffariam connexio-

^. M

nem cum altero. Ut horze canonice recitentur devoté , requi-

Com.

runtur duo, nempeattentio & reverentia : fola enim attentio

m ob-

non fufficit : cum enim oratio fit aCtus Religionis, neceffario

requirit reverentiam er

gaDeum. Linde aliud cft orare ; aliud

enad

attenté aliquid legere.

,

i v

QU.JESTIO XIX,

t im-

, quia

Quo tempore legende fint Hore

1100

Refp. Quoad tempusattinet in officio publico fervanda eft

confuetudo recepta. In privato, etfi laudabile fit, ut fingulae

Horz fuistemporibus & intervallis recitentur ; tamen ad vi-

tandum peccatum mortale fufficit , ut recitentur eo intervallo,

/

quod eft inter medium no&is praecedentis & fequentis , qui

enim interea temporis horas recitaverit, five in initio,

fivein medio, fivecirca finem, fatisfacit fub-

9d

ftantiee præcgpti.

i^

v

S8Do(ES

n

)

Dd ;

QUE.

214

DE sAcRAMENTIS.

contie

QUZESTIO XX

ficass

4in liceat szuutare ordinem in Horis legendis?

Re[p. Non eft

eccatum mortale, mutare ordinem Hora-

rum, ut fi Prima

di

catur ante laudes , vel Vefperz ante pri-

mam : quia ordo horarum extra chorum non eft (ub precep-

to , nifi fecundarió, tanquam circumftantia minoris momenti,

h

Unde etiam facile datur jufta caufa mutandi ; ut fià viro gra-

detey

vi inviteris ad recitandas horas pofteriores , & tu priores non-

dum perfolveris.

fceptu

)

QUESTIO XXI

lege d

PV

n mutatio officii dedita opera fit peccatum

tu

morífale ?

pro K

Refp. Negativé. Ratio eft, quiaid, quod Eecieüa— primarió

futU 2

(05;

pracipit, eft , ut feptem horz canonica quotidie recitentur:

&i

ut autem dicatur de Feria, de hoc vel illo fefto , folum perti-

net ad modum vel circumftantiam fecundariam , quae non €

tanti momenti.

Itàque fubftantià precepti fervatà, quod-

yr

cunque officium Breviarii conceffi recitaveris. Unde qui et-

iam fcienter omiffo proprio aliud recitabit , non tenebitur re-

petere ; milius tamen eft fervare proprium O cdum, & ac-

commodare fe aliis in omnibus.

lg

S

il

QuzsTIO XXIL

tratd

pecca

n fit peccatum

mortale, facere Sacrum ante AHatu-

fiüdui

tinum 65 Laudes ?

qun

Refg. Negative.

Ratio eft , quia nihil in jure cahonico de

t fi

hac re praceptum €

ft; nec confuetudo contraria recepta e

fub peccato mortali,

Confirmatur, quia nulla cft neceffaria

con-

IN SPECIE.

2

connexio , aut dependemia idtei: miffam & höras can;

nicas,

:

QU.ESTIO XXII.

1 Hora-

Ite pii

Que requiratur et4s inordinandis ,ut licite

DeCep-

ordinari po[Jint ?

moti,

ltogr.

ReJp. x. Ut quis validé ordinetur , non requiritur certa &

F ol

determinata aliqua aetas; unde Mas baptizatus ftatim poft fu-

fceptum baptifmum validé ordinari poteft,

Refp. 2, Utquis licité ordinetur, requiritur aliqua certa &

lege determinata zetas, ín qua Epifcopus regulariter difpenfari

non poteft ; nam pro prima Tonfura, & Oftiariatu, Exorcifta-

tu & Lectoratu , requiritur faltem feptennium com

pletum ;

pro Acolytatuannus duodecimus completus 5 Pro Subdiaco-

timario

natu annus vigefimus fecundus; pro Diaconatu vigefimus ter-

Itentur:

tius ; pro Sacerdotio vigefimus quintus,omnes incepti

; proEpi-

n petti-

fcopatu trigefimus completus,

non elt

, quot-

ProponunturCanoneä Concilii Tridentini ex

Seff, 23. de Sacrament o Ordinis.

quidt

itur t

,& EC'

Canon I,

Iquis dixerit,non effe in novo teftamento facerdotium Vifi-

S

bile, & Externum 5 vel non effe poteftatem aliquam confe-

crandi & offerendi verum Corpus , & Sanguinem Domini , &

peccata remittendi & retinendi ; fed officium tantum , &

ll

nudum minifterium pradicandi Evangelium , vel eos,

qui non pradicant , prorfus non

ii

ma Lt,

PGHQ Sacerdotes 5 anathe-

ene

afaria

cott

Canon

516

DE $A4CRAMENTIS.

5

Si -quis dixerit ,. p.ræter Sacerdotium non effe in Ecclefia

Catholicaalios Ordines & Majores , & minores , per quos, ve-

«t no

lut per grad

à

us qugfdam ; in facerdqtium þgndatur ;..gnathcï

quami

ina üto TO

dines.

fmea

f t

| Canon TII,

de Yl

a Si quis dixerit, Ordinem, five facram Ordïüatione'm non

ataY

effe vere & proprie Sacramentum, à Chrifto Domino inftitu-

tum , vel efle figmentum quoddamhumanum, excogitatum à

viris rerum Ecclefiafticarum imperitis ; aut-effe tantum ritum

quendam eli

;

S

gendi Miniftros Verb;i D'ei ,« fac-ramentorum

*

(s äü

anat,herpax fit.

At

Canon IP..—

Si quis dixerit, per facram Ordinationem non dari Spiri-

[

e.

tum fan&um ; ac proinde fruftra Epifcopos dicere

Accipi-

te Spiritum San&um , aut peream non imprimi CharaGterem,

veleum , quiSacerdos femel fuit , La

]

Xoty

icum Vrurfuä fieri poffe ,

TUf

anathema ü;.

EW

P

Canon F,

1

Si quis dixerit,facramUn&ionem, quá Ecclefia in fan&a

yen:

Ordipatione utitur 5 non tantum non requiri , fed contem-

lisde

nendam & perniciofam effc; fimiliter & alias Ordinis caeremo-

E

quii

i&

niag ; anathema fit.

Canon "P L

(

bupti

Si q)uis dixerit, in Ecc

lefia Catholica non effe Hierarchiam

Ecde

divina ordinatione inftitutam , qua conftat ex Epifcopis ; Praes-

p

quam

ghati

bytgris - &Miniüris; anathema fit. -

CA2056

7A] €DP

——

E

iÉ

L]

217

Canon F.

Xlefia

$1 qüis dixerit,Epifcopos non effe Praesbyteris fuperiores,

5, V.

wel non habere poteftatemconfirmandi, & ordinandi; vel eam,

Rt(]Cj

quam habent,illis effe cum Prabyteris communem ; vel Or-

dinesab ipfis collatos fine populi, vel poteftatis fzecularis con-

fenfu,aut vocatione , irritos effe, aut eos , quinec ab Ecclefia-

ftica & Canonica poteftaterite ordinati, nec miffifunt, aliun-

de veniunt,le

n hiot

anathema fit.

gitimos «uciïeiyerbi:& Sacramentorum Miniftross

nftttu

tum à

Canon FII,

titum

Oum;

Si quis dixerit , Epifcopos, qui auGoritate Romani Pontüifi-

«is affüumuntur , noni effe legitimos , & veros Epifcopos ; fedfig-

ainentumhumanum ; anathema fit.

Proponuntur quxdam de [ndu'lgeritfiis.

| Spiri-

Accpi-

lerem,

Quarej 1. Quid fitindulgentia? Refp. Eft relaxatio poenxe

temporalis, Deo debitae ob peccata dimiffa , extra facramento-

pOiTC ?

ium Is

er applicationem Thefauri Ecclefize.

Thefaurus

autem Ecclefiee comprehendit fatisfa&iones Chrifti & San&o-

rum, quibus non indiguerunt,

finda

Quaeres 2. Quotuplex fitindulgentia ? Refp. Duplex. Alia

plenariafeu totalis, per quam remittitur tota poena tempora-

n

lis debita in purgatorio : Alia eft non plenaria, feu partialis,

eratiou

quà folüm pars di&ze poenee remittitur, v. g. medietas uniusan-

ni&c,neutratamen eft remifTiva ullius culpae,

Obferva autem , ut quislucretur Indulgentiam, debet effe

baptizatus, quia Thefaurus Ecclefiae non diftribuitur nifi inter

rehian

Ecclefize membra,

Infuper etiam requiritur ftatus eratiz,

Do

quamvis tamen opera praícriptanon debeant neceffarió fieri in

Sratia ; ut patet in Tubilaeo , quod quis lucrari poteft , licet fo-

e

lum

ao

218

DE SACRAMENT IS.

lum ultimum opus requi&tüm fiatin gratia : ex qtjo fequitur,

ut quis alteri lucretur indulgentiam , non requiri gratiam in

promerente,modo indulgentiam fufcipiens fit in gratia, ita cum

aliis docet Stephanus à S, Paulo.

Bbabobobeb ebob ab ab Ebb'ab5 eb0b db dbd db dodbEb

futt r

$, IX.

fium

fit,

De Sponfàlibus,

y//7

é5 d

;

UuzESTIO E.

ii

Quid fmt fpon[alia,

E

f». Sponfalia funt promiffio mutua futuri matrimonii. Di-

R

citut 1. Prorriffio, quia ad fponfalia non fufficit folum pro-

pofitum , fed req

uiritur, ut promiffio accedat ; nam fponr-

L]

falia includunt oblig

ationem juftitie ad nubendum

5

at-

tum non includit , neque po-

qui folum voluntatis propofi

UT

teft includere obligationem ex juftitia ,

"

fed promiffio ,

e

ergo..

Dicitur 2. mutua , fimplex enim promi

íffio unius fa-

&a alicuia

Iteri non inducit obligationem fponfaliuga, fed ob-

$tl

miffum,

firel

ligat tantum

ad fervandam fidem & implendum

Ratio autem €

ft, quia fponfalia funt verum pa&um & contra-

ion [

ra&tus onerofus juxta definitionem

NT

&us onerofus ; atqui cont

Ulpianicommuniter receptam eft ultro citroque obligatios fi-

ve ultrocitroque obligationem inducens : ergo fponfalia ultro:

citroque habent obligationem ; ergo etiam ultro citroque ha-

bent promiffionem 5 ergo funt promiffio mutua, Dicitur 3«

matrimonii futuri ; quia haec eft differentia etTentialis, qua fpon-

] faliain ratio

ne fponfalium conftituuntur & ab omnibus

'aliis contra&ibus differunt,

t

E |

eRo(MS

QUAE-

IN SPECIEE.*

219

Quitur,

QUJESTIO If

hm in

f cum

In quo €9 quomodo differant Sponfalia à

AMafvrimonio ?

$COQO

R?jþ. Idex illata definitione eft clarum: nam fponfäïïa tion

funt matrimonium, fed fant contra&tus obligans ad matrimo-

nium de futuro contrahendum:unde qui matrimonium contra-

hit, dicit : Ego feaccipio in meam Üxorem , &5 me tibi trado in

"Maritum, 'Qui veró fponfalia contrahit, dicit : Ego pollic

e€or

&5 obligo e , uf futuro fenipore accipiam £e in meamllxorem, &

tradam me íibi ia /Maritum.

COUGSTIO H

nii.Dr-

ngamlPerfonIe in genere polint contra-'

1 pt0-

! port

. dpere fpon[alia :

d

JVofa.Perfonze contrahentes

unt quafi materia hujus contra-

ue po-

i

fubje&tum,

nifto ,

&us circa quam, & in qua, five

ju f

Refp. Ea tantum, quee alias legitimécontrahere pofTant &

fed Qb-

snatrimonii funt capaces , poffunt contrahere fponfalia ; nam

niffum,

fi vel propter defe&um rationis , aut libertatis, aut alterius rei

cottl'd-

non poffent legitim& contrahere, & feobligare , aut fi matri-

monii incapaces effent , non poffent fe etiam per fpon(alia ad

ioneti

tio; l*

matrimonium adftringere, Verum

in .[p;cic

autto:

quaerendo fit

qel

(t«

Mif

$o BC

)

$

Ee 2

QUJE-

d-

220

DE SACRAAMENTIS

QUESTIO 9IV.

In qua etate po[fint contrabi [pon[alia 2

Refp. Jure civilipro fponfalibus non eftaetas determinata;.

Undeimipuberes rité contrahunt fponfalia, modo non fint in-

(es]

fantes, ut patetex E. znfponfalibus contvabendi ff.de fponfalibusz

fpon

qua fic habet z in. fponfalibus contrahendis 2etas contrahen-

eum

tium definita nonm eft: ,. ut in. matrimoniis , aft: jure canonico:

requiritur aetas feptennii completi;. cap. lrtferas cap. acce[fit; ad.

cap diffol'uendum de defponfatione impuberumin: Decrefalibus.Con--

r

ftitutum autemeft hoc tempus, quiain eo praefumitur jam in-

cepitfé ufus rationis fufficiens.ad talem:contra&tum;.

& U ESTIO.V

f/J|o

ünd

An: Malitia etatem [upplente po[fint valide coutrabe

fponfalia. ante feptennium: exple-

[ie

iuin

o .P

2

n

i

I(

AVola;. Tünc dicitur Malitia fupplere zetatem; quando ufus

ii

rationis perfcQus reperitur in perfonis ante aetatem illam ;qua

lege eft determinata.

Refp. Affirmativé. Ratio: eft, quia matrimoniunr validé

contrahiturante tempus à lege praefcriptum , quando Malitia

fupplet aetatem. C. de illis de defpon; impub; Eft autem eadem

ratio: i fponfalibus ; utrobique eninr fpe&atur fufficiens cog-

nitio & difcretiocircaid, quodagitur : ergo fi malitia fuppleat

trn

zetatem in uno , füpplet etiaminaltero,

qi

Dices; Quando certa aetasjure praefcribitur, tunc praevec

^hiri non potelt, ut patet in profeffione ( fedecim annorumr) &

fie

teftamento. Refp. Id verumeft, nifiinjure expreffum fit.

tib

contrarium in cafu zequivalente ,. ut fit:

ttil

hoc loco,.

QUE

1N SPECIE:-

22r

QUJASTIO JIV,

n inter abjentes po[Iint contrabi Spon[alia ?

Nifata,

Refp, Affirmative. Ratio eft, quia contra&us interabfen-

"nt if

tes per litteras & internuntios fieri poffunt, & folent; atqui

libie

E

fponfalia funt contra&us , & aliunde nulla lex vetat illo modo

Tàien-

eum per

ficere; ergo illomodolegitimé perfici poteft.

Dotrcy

QUu.ESTIO VIL

t od

& Con-

m ift-

n po[fit: unus pro alio: contrabere Sponfalia , . c . Pater

pro Filioaut Filia , Tutor auí Curator pro Pupillo

: AMinorennz 2

Refp.. N'egativqäæ Ratio eft quia fponfalia funt' contrattus

onerofus , qui non:obligatnifi utrinque fit mutuus confen(us ,

(li

unde licet incontra&ibus lucrofis; qualiseft donatio , legatum,

Bieereditas &c. poffint AGores & Tutores proliberis &cfubditis

ftipulari, tamen in onerofis non poffunt, namin hac re gravis

o ufus

illis fieret injuria, quando fine eorum voluntate. imponeretur

illistam grave onus ,tammulta fecumferens: incommoda..

m

ralidé

QUJAESTIO:VII.

[alitia

A Sponfalia, ut fint valida , deleant ferri in

adetm

Perfonam: determinatam. ?.

TU

at

R:efþ:- Affirmativé.. Ratio eft, quia fponfaliarefpiciunt ma»

trimonium füturum ;; & funtpromiflio matrimonii futuri ; at-

X

qui matrimoniunr non eft nifi cum una Perfona: determinata ;

p

neque effe poteft ; ergo;.

!

Dices; Quidfialiquis tribus fororibusviciffim repromitten-

tibus promittat matrimonium fub disjunttione, feunam ex illis:

tcibus ducturum in Uxorem, funtne fponfalia :

JE

EKe 3

kfj

222

DE SACRAMENTIS -

gt

| Refp. Non funt proprie ,nifi poftquam ille unam 6Iigende

qmtur

determinat , quam velit ducere.

pub

et

Rfj

Inflas. Quid fi parens illarum filiarum velit, ut non hanc,

fed aliam ducat?

erel

contia

Refp. Talis non tenetuream acceptare , quia non promifit

üfa.il

matrimonium , nifi illi ex tribus quam elegerit, quam fiaccipe-

( o

re non poflic, jam ab obligatione promiffi eft liber.

teít al

QUJS'TIO IX

&ect

J

A fponfalia ab impuberibus contratia diffolvantur

per folum diffenfum alterius puberíatem

potd

adepti ?

pervi

JVofa, Sponfalia juxta leges & canones ante completum

(

aetatis feptennium regulariter validécontrahi non poffunt,nam

u

ante feptennium homo eft & dicitur infans , & praefumitur

ufum rationis fuüfficientem non habere ad talem aCtum recte ce-

i, (

Q

lebrandum,

Poft feptennium veró incipit impubertas, quae

vl

in Maribus durat ufque ad annum 14. in Feeminis ufque ad I2.

]

inclufivé. Abeo veró tempore dicuntur puberes& matrimo-

nii capaces, Itemalii vocantur impuberes pubertati proximi,

fion

Qrex

alii non proximi.

Pubertati proximi dicuntur illi, qui pro-

L

iores funt termino pubertatis quam infantiae , ut Mares,

Ya

qui aetate viciniores funt decimo quarto anno, quam feptimo,

eft,

five qui excefferunt annum decimum & dimidium 5 & Foemi-

mo ,

fiem

na,qua funt viciniores anno duodecimo quam fepti

His

fütra

id eft, qua excefferunt annum nonum & dimidium,

tione

ofitis

habe

Refp. x. Siduoimpuberes fponfalia contrahant, neuter po-

A

teít ante pubercatem refilire , pubes tamen fa&us poteft quili-

bet, cap. deillis , 1. cap, Anobis de defponfatione impuberum. atio

primae partis eft , ne propter inconítantiam aetatis faepe cor-

trahant, & refcindant fponfalia,

Ratio fecundae partis eft, ne

cogantur approbare , quod in tenera aetate fecerunt, Hinc fe-

qu H

IN SPECIF.

2253

t

|

igetdo

quitur, non fufficere mutuum impuberum confenfum , ut ante

pubertatem refilire poffint.

fhang,

Refp. 2. Prius pubes fa&tus poteft ftatim refilire , rrectene-

tur exípe&are pubertatemalterius, — Eft probabilior fententia

foaifit

contra Gloffam cap. de illis, verbo cum fpoufalia , & Ratio eft,.

iCOR-

quia. fruftra exfpe&atur eventus, cujus nullus eft effe&us, cap,

cum contingat de officii delegati , ergo fi prius fattus pubes , po-

teft altero pubertatem adepto reclamare,, poterit etiam ftatim ,

& fic tefte Becano tenet eadem Gloffa cap. citato, «yer£o /Mino-

Yi , ac proinde fibi ipfi contraria eft.

!

S cutm í

Rffþ. 3:. PUb€

impuberecontrahens fponfalia nunquam

poteft refilire : id tamen poteft impubes , cum ad pubertatem

E

pervenerit cap.citato.-

letum

Ratio eft , quia contractus poteft in míinoris favorem clau-

t,nafm

dicare , ut fiminor absque Tutorisauthoritate cum majorecon-

tra&tum ineat, illi foli reclamare permiffum eft , L, non eo mi-

mitut

de ce.

nus, C.de Procuratoribus;

Queeres, cum dicimus, impuberem fa&tum

, qui

puberem poffe

A.

refilire; quomodo hocintelligendum fit?

*

rimo-

Refp. Intelligi, fi ftatim ,ideft, itratres

diesrefiliat ;7 fecus

ximiy

fi non nifi eo tempore elapfo contradicat: illud enim filentium:

| ptO-

proconfenfureputatur.

Dices.

Afe5,

,

uid fi fponfalia ab impuberibus fueririt firmata ju-

um0,

ramento? Refp. Tamen diffolviab impuberibus poffunt, Ratio

eft, quia juramentum additum contra&ui fortitur conditio-

Cf

Q E

nem contraGtus illius, cui additum eft , ex L.fin. C. de nonmu-

ür

1aerat. pecun. atqui fponfalia impuberum habent hanc condi-

tionem , nf fadii puberes vefilierint , ergo etiam juramentum

bIPO—

habet hanc conditionem ; atque ideó non eft etiam opus rela-

xatione illiusjuramenti;quia füblatocontra&tufponfalium;

aV

ati

aufertur etiam obligatio juramenti illi contra-

(ii

&'gi infiftens,

fit

fe-

juts

224

DE ,SACRA—/MEWTis |

QUGSTLO X

("

jepram

An Spon[alia mutuo contrabentium confenfa .

f07 Ye

Aiffolvui poffint ?

miasi

Re[p. x, Sponfalia puberummutuo confenfu diffolvuntur,

rumpo

Gol

Ratio eft, quia resomnis per quafcunque caufas nafcitur , per

eaídem etiam diffolvitur.cap. 1, deReg.jurisin 6. atqui fponfa-

tabilen

lia nafcuntur mutuo contrahentium confenfu; ergo eodem

famlic

gomul

diffolvi poffunt, Confirmatur, quia nullo jure talis diffolutio

C&

prohibetur, aut irritatur, ergo.

Refp. 2. Sponfaliaimpuberum non poffunt mutuo, vel al-

fponti

terius confenfu diffolvi ab ipfis impuberibus , quamdiu fun£

ellato

Catio!

ámpuberes, Ratio eft, quia ita jus canonicum ordinavit, ne

nimirum tales ob eetatis inconftantiam nimisfrequenter & 1gyg-

(

ter cum damno fuo fponfalia diffolvant.

Aniciti

N

five i

QUAESTIOXL

modtt

BU 65 quali:

mutatio fub[ecuta det caz)/"am jufe

$

(

- diffoFuendi fponfalia?

inpen:

fowwn

Refp. In génere loquendo, quando poft fponfalia talis fi-

(

pervenit mutatio vel perfonarum , vel rerüim ad eas pertinen-

dotem

tium, ut prudenter judicetur , fponfosfi eam praevidiffent , non

a

fuiffe contra&uros , poffunt diffolvi fponfalia , etfi jurata fuif-

fent,

!

ut fi;

Ratioeft, quia promi

flio étiam jürata non obligat ultra ie-

vidett

tentionem promittentis ; atqui promittens non cenfetur ha-

fitute

bere intentionem promittendi id , quod pravifum judicio

Ll

ffe

t , & juraffet, ergo fi id poftea contin-

ho

prudentis non promifi

ttre,

at, non tenetur ad illud, fed poteft revocare & obligationem

diffolvere. Ex hac generali do&rina facile eft refpondere ad

:

prafe

cafus quofdam particulares, Hinc enim

D

tiofar

Coll/iee

fadeb

IN SPECIE.

225

as

Collige r'Sponfum non teneri,fi fponfa poft fponfalia incidat in

i

lepram, paralifin, morbumgallicum, fi mutiletur oculo , na-

fo, velaliterfiat notabiliter deformis; hucetiam refertur infir-

mitas habitualis,oris malevolentia incurabilis &c, ratione quo-

Ivattg,

rum poffunt diffolvi fponfalia priusinita,

Ur, r

Collige.2. Nonteneri fponfum,fi poft fponfalia cognofcat no-

1onfa.

tabilem morum afperitatem & fzevitiam, Nam propter hanc cau-

! COletm

fam liceret divortium petere ipfius matrimonii jam contra&ti, er-

Idolutis

go multo magis fufficiet ad diffolvenda fponfalia.

Collige, 3, Poffe ditfolvi fponfalia,fi intelligatur alteruter

j Vel 31'

fponfus valdededitusalicui vitio, ut (ifitebriofus , aleator, du-

]iu fünf

ellator,&c, & fi incidatin hzerefin,in furtum,homicidium, forni-

Wit, ne

Cationem &c,

Aleyi

Coli

e, 4.Poffe diíTolvi fponfalia , fi füuperveniat gravis ini-

tnicitia

lg

difcerdiaq,uae non facile fopiri poffe videatur, five de-

inde illa inimicitia gravis & difcordia fitortainteripfos,fponfus

five inter parentes fponfi & f ponfae,modo inde infcelix exitus ti-

ineatur,

;

Collige. 5. Poffe diffolvi fponfalia ,fi fuperveniat paupertas

ingens per incendium, vel nau(ragium, velfurtum, velaliud in-

Alis f

fortunium,

rtinen

Collige, 6. Poffe diffolvi fponfalia , fi parentes jam negent

It, non

dotem,quamantepromiferant, ltahabetur cap.deillis de con-

a faif

ditionibus appofitis,

:

Dices 1. Quid(i uterque fponfus in parem incidat miferiam,

Itf

ut fi uterque fiat pauper, vel uterquefornicetur. Refp, Tunc

w

videtur effe equa utrinque conditio & compenfatio , & ideó

Ydiio

neuter poteftalteronolente difTolvere fponfalia; ficut vir adulter

t ln'

non poteft uxorem adulteram repudiare & ab ea divortium pe-

tere , nimirum quia utrinque eft aequata injuria ; ita etiam in

nam

ie 4

praefenti cafü ob paritatem rationis.

Dices, 2.Sifpohfus non cenfetur confentire in fponfam vi-

tiofam,in quam non confentiret,fi vitium illud noffet,ergo fpon-

ilige

fa debet fponfo fua vitia aperire, v. g.debet dicere,fe effe deflora-

fam,

32f

DE SACRAMENTIS

n m d

Ls

tam, pauperem , deformem in aliqua parte corporis occulta ;

ergoteneturfe diffamare , quod eft nimis grave,

Refp. . &i illi

defe&tus fint tales,ut matrimonium fint redditurialteri parti pla-

ne perniciofum, ut fi fponfus alteruter laboret lepra , morbo gal-:

lico, aut fimili contagiofo , à quo ante nuptiasliberarinon pofz

fit, & propterquem alter merito poflfit ab ejus confortio fe ab-

ftinere, fine dubio deberetante detegere , quiaalias grave dam-

num & nocumentum infert fuo proximo , quodnon licet.Etex

hocfequitur debere hujusmodi defeGus aperire, etiamfi in illos

incideritpoft fponfalia jam contra&ta, antequam matrimonium

ineatur,ut alter fibi cavere poffet.

Quod fiautem fint defettus,

N

uimatrimonium non reddunt perniciofur aut inutile , fed mi-

g.

nus expetibile , ut fi fponfa fit devirginata, fi ignobilis , aut pau-

QR

per; nontenetur eosaperire, aut per hos fe diffamare, quia a-

Q

Hias multeetenerentur innuptae permanere, & nun

;

quam poffent

ii

virum accipere, quod eft grande malum.

o

Adverte autem non modo fas effe.à

*

fponfalibus räülire*;

uando mutatio gravis fponfalibus fupervenit, íed etiam quan-

do eaprzceffit,in contrattu tamen ignorata fuit. Quodfi talrmu-

tatione cognita fponfus fciens fe habere jus refiliendi à-fponfali-

bus , fponfam cognofcat , eo a&tu videtur renunciare juri fuo , &

di

Tponfalia rata habere.

"Addead folvenda fponfalia , ficaufa ipfojure ineft manifefte,

d

N

non effe neceffariam judicis authoritatem , fecus finon fit per fe

