dum & confequenter perpetuum, Kem jus naturze diétat effe re-

trimonia:

farciendam jnjuriam ab homine, quialium mutilavit 5 fednon.

tatum p

per reftitutionem membri, quod femel abíciffum, reparari non.

M

poteft, fedaliisviis acmodis. Idem dicendum in propofito, jus,

?&ä*, q

enim natura di&at quidem reparandam effz injuriam injufto

um noni

metumatrimonioillatam, fednonper ejus difpofitionem., cómx

TE

illudfemel validé contra&um divini non poffit, fed.aliis modis;.

effe, qui

quibus talis injuria reparari poteft, illudQue revalidando, fi pars.

&reto, d

altera violentiam paffa velit poíteà liberà confentire.,

obeindet

Dicer. $.. Donatio, qua fit latroni per metum in conftan-

jpregot

tem virum cadentem, nulla.eft, etíiam ftando in jurenatura.. Et

votum fimplex vel folenne, permetumin virum conítantem ca-

tom Ecr

Lt

dentem emiffum eft invalidum, etiam.injure natura j cüm Ec-

tantom

clefia non habeat poteftatemea ,. quae funt de jure naturze; irri-

emip

tandi, & tamen irritetomnia ejusmodi orfa ;. ergo etiam matri-.

D& i

monium. ex eodem m

3

erit.

etu. contra&um jure naturz inyalidum.

M

:

quiunt,

. Refp

.negal. anfec, quoadutramque pattem, Donatio enim;,

gAmeo i

qua fit latroni propter metum gravem , noneeftetiam ipfojure.

Sed has

humanoirrita& nulla, fed venit refcindenda per Judicem,in quo:

3

qud a

differt àmatrimonio, quo ipfo jure humano eft irritum, fi ex ill

metu contrahatur , quia eum inducat vinculum perpetuum,.

j

ujb

morz]

uando exgravi metu contrahitur , femel.effet validum., non:

mtio dii

poffet refcindi peraliquam poteftatem humanam , ficut refcin-

Wüteort

duntur alii contractus, qui ex.naturá fua. non fünt infolubiles,

Similiter votum fimplex vel.folenne pes metum. invirum con-

-cxprincz

ftantem.cadentem emiffum ,. non eft Jure Naturali, fed Ecclefía-

ce ii

Maü*im

fticotantuminvalidum, | Ad probationem veró in.contrarium,

qua

ficüutma

dico, qg,laiiic..cz.ïjïrc.s;.lcü;x n.qnhgbeat poteftatem irritandi ca;.

funt

! äbu:E(

—n-...—"

DE MATRIMONIO.

837

iite

tinmi.

fühwalidæ jure naturae, benétamen apponendi aliquas cxrcum -

DORC reparar

]uis enim frde

ftantias , fine quibus funt invalida, five finequibus Jus Naturee

tdlim dyat

non tribuit eis valorem , exquibusuna

eft, quod votà ,iliai, nom

;

CC tur inito

fint per metum gravem extorta, -

Anix eff vaj-

Dices. 6.Si nullum extat pecul

iare decretum,quoïïïccïeüäerhä?

trimonia gravi metu injufto contraGa irritet, uti fecit, cüóm ma-

dateffe re.

Wit: fdinog

zximonia clandeftina anteà valida irritavit;Ergo licet iftafint jure

tantum pofitivo irrita, illa tamen jure naturee invalida erunt,

j Iepanti n

propofito, j

Refp. N.confeq. Sicut licet Ecclefia decretum proferri nome

poffit; quo Matrimonium fidelisceum in£&deli.; id eft, baptizati

Qriam injufto

eum non baptizatá, aut vice verfa , declaretur invalidum , tamen:

itíonen, cum.

daliis modis

certum eft, & fatentur Adverfarii ,. jure folüm pofitivo irritunx

effe , quia nempe licet id non habeatur ex peculiàri Eeclefiee De-

dndo s.

[b

&reto, habetur tamenex traditione Do&torum, & Pontificum, ita

ob eandem rationem, Matrimonia gravi metuinjufto contracta

ia n onltin«

etatura,. Et.

jure pofitivo irsita funt ,. q.uawmzsz-isnullumï;xzcc peculiare Decre--

ynitantem Cd«

tum Ecclefiae, quo irritentur,

*

e-

:

Dices, 7.. Si Matrimoniagravi

raetu. in i

-

fïoconsfa&a,]*uæ:

f2 m B-

tantüm Ecclefiaftico irrita funt ,. erunt valida inter infideles;,

patura, itti

&üm ip& legibus Ecclefienonfubfinr. Sedhoc dicinequit;ergo»

exam matri-

nec illud..

z

E

a inyalidun

. Refpondent Sotus.

, Hemiijuez& al'ïïlnegm.f&qucïl quia, ítr-

quiunt , licet talia Matrimonia non fint irrita Jure naturz ,funt:

.onzn)'bchfm',,

zamen invalida Jure Gentium , quod habet vim apud infideles;,

íqm ipiojute

Sed hancRefponfionem & DoCtrinam multi improbant exeo;.

dicemynquo

V

quod cüm JusGentium dicatur illud,.quod. ex principiisnaturae:

irum,fiexile

cujuslibet rei per neceffariam & evidentenr, evidentià faltem:

erpetuum, iF

morali cenfequentianrdeducitur. Quodque proinde folarecta:

lHdþUm'r nOl'l

ratio dittat; & Matrimorria coactaeffent tali. Jure irrita., fequere-

ficotreicin-

tureorum nullitatem deducitanquam conclufionenrimmediaté:

cinflübiles,

ex principiis naturee ,. & confcquenter ex fe five ex Ture naturae:

nrinm con.

effe irrita-. Unde alii refpondent negandomin.. Putant enim:

fedEcaule

Matrimonia cx gravi metu contra&tainter. infideles effe valida,,

.conthr at

ficut matrimonia clandeftina apudillos vaiida funt, cum ipfi le-

ritantibus non fübdantur:.

;andi'cd,q;jæ

/ig;bus,üE/ccleüæ. talia. Matrimonia ir

Vesünn

Nnn n n3g

i

$58

CASUS SA CRAMED;I;FALES,J

p stl

Verüm melius refpondetur cum diftin

f

Gione: Dicendo nemä

ea efIe valida quidem apud infideles , fi nullum Jus Civile ea

apud ipfosirritet ; Invalida vero,

QuiEi

lex aliqua civilis ea irritans,

Ij gpud illos Iïf, 'utkcïü"e gotf:&

«CASUS DCXCIL

T

snotia gt

Qui4 /ï quis metu sortis 'cogitur non folim contrabere Mat-rim.-,

7

?-n PCV

£

ulam coníummare. Eritne adbuc

.'

vii contt

ftium, fed ezi.

znA

4

m AMAfirimonium ?

guame

u

Refp. Ia. Ra

tio eft, quia non poteft effe validum Matri-

m

Matrimc

monium, nifi validus (it confenfus, fed confenfus ita pergravem

tur, um

metum extortus eft invalidus, ergo etiam invalidum eft Matri-

monium, licet confummatum fit per metum: copula enim nil

operaturad validitatem

»

& liber,

Mag;imonii, nifi adfit confenfus validus

$ul M

Dic&t. Solus metus cadens in conftantem virum irritat

Matrimonium, fed metus,quo quiscogitur confummare Matri-

lh

monium celebratum per metumgravem, non poteft dici cadens

4fum .

invirum conftantem 5 metusenim, quo quis eligitaliquod pec-

catum , non poteft appellari cadens in conftantem virum , eó

VN

oftenfi

quod non eligatur minus malum ad evitandum majus, fed po-

Atb

tivs eligitur majus, ut evitetur minus, nam majus malum eft

peccatum veniale aut mortale quolibet malo temporali, quan-

& [ur

ter gv

tumvis magno , utbené ait Covaruv. in Epitome. p. 2.c. 2. n. 2,

lentfeq

ergo validum eft Matrimonium, quando contrahens metu mor-

tis cogitur nonfolum contrahere, fed etiam confummare,

eere .

n

Refp, In przedi&o cafunon adeffe metum gravem & caden-

Di

tem inconftantem virum refpe&u copule, fedrefpe&tu confen«

füs in Matrimonium , qui debet effe liber, ut validé celebretur

u 5

Matrimonium.

Biium Co,

Quarein propofito cafu Matrimonium eft in-

Matrim

validum, non quatenus metus cadit fuper copulam , fed qua--

tenus cadit fuper confenfum, cui deficit libertas

mrs qni?

Confrim

requifita ad Mïttimonium..

I

Jutets fet

" GASUS

DE MATRIMONIO,

839

——

a ha

do ftpe

CASUS DCXCIIL.

3 Ciril u

dl potef

Quid : AMatrimonium ex metu quidem leii , fed injuflé ex parte

^

iüums; Eritue nibilominus

unius inm—æ Jfet à

vAlidum ?

R-er ». It4. Probatur,

Quia Ecclefia non irritat , nifi Matri-

monia gravi metu injufte incuffo inita , aliàs omnia in Matrimo-

Mifrigg.

L

nii contra&tibus effent incerta, plenaque controverfiis & litibus,

uia metus levis facilé intervenit, aut etiam fingi ac probari po-

teft. 44d4o , quod qui levi metu movetur ad contrahendum

m Matr-

d

E Eravem

Matrimonium , non eft

i':

rus, ut fibi per Ecclefiam fubvenia.

a

e

mmetum à ferrepellere,

et Matr

tur, cüm facilé potuerit t

laenimail

J.CASUS DCXCIF.

TA

"Matrimonium ex melu gra-vi contratfum eliam Tura-

.Sm; qüfl [i

mento per vim extorto confirimatur s. Eritne

t ritat

^

ite Máttj«

propteregvalidum ?

Rä . on, Rati

O efts quia Juramentum nom confirmat

Qici cadens

quodpec-

aftum Jure Ecclefiaftico nullum, fed Matrimonium gravi metu

injuftéincuffo contrattum,Jure Ecclefiaftico irritum eft,ut fupra

Irüm , eà

oftenfumeft; ergo perJuramentumvi extortumfirmari nequit,

, fed po

-Addo, quod fi Matrimonium metu gravi injufté illatecontra-

al e

&um Juramento vi extorto firmaretur, Ecclefia non fufficien-

Jj, quat-

ter pravidiffet in commodis, qua ex Matrimoniis coattis fo-

Q-?u fl 20

etu mor-

.

lentfequi, Siquidem facillimum effetcogentibus, non folüm

€ogere ad Matrïmonium » fed etiam ad ipfum Iuramento con-

i,

firmandum.

&adet.

Dixiincafur Etiam juramento pervim extorto Confirma-

ucorfen.

tur. Sienimille, quimetugravi adcontrahendum Matrimo-

elebretut

nium coaGus eft, fpondé pofteà juret, fe confirmaturum tale

mdtite

Matrimonium, Tituloreligionis ad validé contrahendum tene-

fd qur

tur,quiacum tale Juramentum fit fponte praftitum , Jurantem

$

conftringit ad illud fervandum , cüim absque falutis difpendio

& preejudicio tertii,; at fupponimus, fervari poflit, Si quis fponte

juret; fe confirmaturum votum fine plenà libertate emiffum, te-

netug

CASUS

u

840

a

ER

2

5

CASUS SACRAMENTAT

9

MM a — —

zne*tui' virtute rel

1

gionis illud implere, T

5

[

m d

oterit tamen fponte

juransfe.confirmaturumMatrimonium m

etugravi contractum,

juramenti relaxationem petere. Quia c

üm nulium us ex tali

Matrimontio fit alteri contrahenti ac

7

QuidüSen

quifitu

m, 1:;;31:13. illi fgt inju-

MM"; "

fii, fi à praeftito juramento refiliatur.

bgm

f

CASUS DCXUCF,

Qyzl ffi matrimonium fit contrathum inter

filiam AMedici & 2

$

foïübi,

Rdþ-

eurare wolebat , z1

quem Medicus.

// d'uceret Prgfrizm

p

eónium

filiamg valebisne ?

tantum

- Refp

inwtoc

, Ita, Ratio eft, quia Kmetausmoþxtis gon gï& mcumasï

à Medico, fed à morbo.

:

Anfert,

CA

'SUS,wDC*XC??I;

ä

Vrgotor

flrecon

Quid fi Maivimonium fit contratum ab aliquo ex bac causd ; quia

Medieusdix&t : Ipfmm periturum ob bumoris Abundantiam,

füm abU

niftduceret uxorem;. annevalet ?

fueritit

; Refp. !ta.

Ratio eft; quia in hoccafümetus mortis oritur

à caufà naturali intrinfecà, & non eftincuffus à caufá liberá ad

P

extorquendum confenfum, ItaSotus in 4. dift, 29 q, T.

f

|JM CASUS DCXCFH,

Qui

ziji/M&tr

imonium pracvi metu injuffe illato centrabatur , ved-

m per ejus cen[ummationem Affecfumar

dtmm valida

&b €o , qui cogitur .faciam? -

f'gnli' |

les, j

'. Refp. INegat. Ratio eft , quia Ecclefia

fine ullà cx«c-eþ:tfbnc

& ptorir

irritat omniá Matrimonia, fattaex gravi metu à caufáliberà in-

Rj

[ UT

jufté illato. Unde licet coa£tus pofteà velit Matrimonium fub-

fiftere , & confentiat in copulam affe&tu maritali, per hoc tamen

jum vf

Matrimonium coattum non fit validum , fedpecca

:

dubio p

tale Matrimonium confummando,

1

t mprtaliter

f

Dices, Ecclefiairritàt matrimonium c

oa&um, in 'favorem

quimim

illius, qui cogitur, per fe veró & primarió in favorem boni com-

juftus

/.

1inunis

, ad quod ordinatur Matrimonium , ut nempe conjuges

palüsio;

poffint commodeé cohabitare, & prolem educare, quam com-

f

moditatem per feloquendo deftruit coactio , quae in

Matritmonii coattione inïerï-enit.

4

CASUS

s

tss

$4t

: m*fkmfc» NIO;

men ['p(mæ -——-m—w—*—

:Optfiï&um,

CASUS DCXC?HI.

? fUs ex t

Sempronius Suliam in juffo metu compellit ad [ecum contra-

illistiri.

guïä li

&

dum.fieque Matrimonium fit invalidum: manebitne [altem ille ob-

jT At Ad

ver? cj-validé comt rabendum, fifuliawiolentiam

]

palffa velit poflea. liberà confentme? -

4

; OY

Refp. 1ta. Ratioeft; Tumqu ia Ecclefiairritans tale Matri-

moóniumnon intendit favere reo in jufté cogenti , fed innocentis

tantum libertati ptofpicere : Tum etiam quia qui alium metu

L inoufs

injufto compellit ad fecum contrahendum, gravem illi injuriam

infert, injufté confenfium extorquendo in remaximi momenti,

Ergo tenetur eam refarcire ineodem genere,fi poteft. Pr-Oindec'i;

ftarecontra&ui,fi altervelit, Undegraviter peccat, qui confen-

W qui

141f

fum abuná extorfit , cum alterá contrahendo , quia cum prius

fuerit irritum, pofterioris invaliditatem non impedit,

YUs otitur

CASUS DCXCIX.

liberi ad

)

?

d dicendum in

*

d

,

V.S"ezl qui

[ubio , dnk:etwfueritgramzk, ncuffus 42 É

coutrabendum Matirisouium,e* Tuffus cadeus

imvirum corff amtem ?

N

j rd-

Rejþ. 1. Indubi

O,an metus fuerit gravis, preefum enduseft

-f(n/i

levis, Probatur. Quia

i

minus malum eft (emper prafümendum

dé proximo; ergo &c.

.

ceptione

liberà if

Refp. ?, Indubio, a

n metus fuerit incuffus ad -Contraheh—

um füb»

dum Matrimonium , praefumendum eft, non fuiffe ad id incuf-

fum , & ficcontrahentem caruiffe metu.

Ratio eft

octamen

:

$ g*gia in eo

dubio poffeífio ftat pro libertate; ergo &c.

;ottalier 1

Refp. 3. Quando metuseft gravis, & folum dubitatur,:an,

Av

qui minatur, folitus fit-minas exequi , praefumendus eft metus

i o

juftus & cadens in virum conftantem.

Ratio eft, quia metum

-onjues

patfusjuftam timendi caufam habet, dum alter minatur , cujus

T (om-

motes ignor

4t, nec aequum ei e

:(t fefe periculo

n

?äpon;re»; ergo &c.

Cuus

Ooo oo—

"ass

-

$42

JENMEPREPOSSENUTM ongcO m

as

bai

CAsUs 's-iAACER.AM;E NTALES:

^ CASUS DCC: -

Eil&mä&-r contmþit-/lflatrimahium;f;*&äo:contm&b tücipit dubitare;

Leto,rdf

nn non babeat; impotentinm , qua dirimat Matrimonium, ideóque folii-

g

eitus accedit Parochum c quarit., qnanamvequirAmtur, ut impotentia.

hujum

imonium. JQOnuiddicet Parochus ?. Mnte

L

d.iz'iæm»t.- Matr.

12077?

Ad Exztns;mfkm:r;qæaüd;ntgr 2

fe.dï.cöiifenfUS:

[

N ofa:: Quamvis. nuptias: norr concubitus:

fáciat,, utdicitur in-L, Nuptias, ff. de regulis Juris ,. quia tamen.

Ycett

confenfus de mutu&corporum traditione effe debet ,. ideó fi haec:

yion

conditio vel ex naturali indifpofitione vel: ex: maleficio , vel ex

—!chm,

magicá incantatione- fit impolffibilis, contra&tus Jüre naturze-

Mas

nullus eft invalidus ,. ficutvenditio,. quae etiam folo coníenfu.

inept

contrahitur, nullaccenfetur; fi fiatde re; quee tradi nequit;aut in.

lised

commercionon eft, Hocnotato ad/cafüm propofitum ?

Parochus Eilandro:refpondere poterit z: Tria principaliter:

quC

May

requiti,ut impotehtia dirimatMatrimonium, Primum eft; ut

Cont

fitimpotentia.ad:copulam:perfe&tam; quae per fe fit apta ad:

quá:

generationem , ficnt. proptereà: Sixtus V, in motu proptio de:

tawd

Evnuchorum Matrimoniis prohibuit; &invalida declaravit Ma--

gent

trimonia;abEvnuchis utrinque contrahenda , qui.licet uti pof--

E

cur

fintaliquo congre(fu,ïdeüiruümur, tamen.vero femine;

j

E

*

u-

-

.

s

Á

:

fitge

Secund

[6

irequiritur 1mpotentia perpet

uas,.quane

mpenec

D

odo naturali & licito nec fine corporis:

Teme

fücceffü tempori$ , nec m

periculo tolli valeat; fexf..

&5 DD. inG, fraternitati. De frigidis:

turri,

&y malefic; . Hinc licetcon

trahientes-ob attatem:juvenilem vel:

E

Seci

infirmitatem: aliquot etiam.annis- adiconíüummandum;Matri--

&O

monium.;nhabiles fünt ; dummodo fperetur aliquando affátu--

- diqu

rum impedimentum;.non debeantab inyicema feparari;

*

E

.

diàt

.

*

fferit Matrimonium;.

Tertiorequiritur;utimpotentia praece

i*

&non primumexihfirmitatevelalio cafu Matrimonio jàm con--

tracto, fupervenerit ;; obligatio:enim:ab-initio re&e contratta

nondiffolvitur; quamvisdeveniat ad eum:cafüm; à quo incipere:

non poffet; ficut nec affinitas; nec aliud itmpedimentum Matri--

snonio ex poftfa&o fuperveniensidannullare.valet..

CASUS,

843

—w

axxgsmsctyruummup VeANSEEGD

| *'LL-..«I-D?"MW?-

IM ONIO

Lmcsed

|.CASUS- DCQI.

1778

Leiordius cum fciat impotentiam-e]e impedimentum diritiens Ma-

at-,anmon tdeircó eriam [lerilit as vel fenecius Jit

n fj

trimonium , vald? befit.

Witfentig

ujusmodt. Et ide:

D jam

denexalens trazifire malfecundas muptias , [f de-

tun.

b

[

»vel Confeffario petat in[fIruct fonem ;

&^

quid ei

eu þ."/ïïiptr,ax P'W"OC

dlice 'f'imvääaa]itinjra?öfitam?

Confenfu:

Parochus vel Confeffarius, ','quoä

üiatamern,

" ?Reïpbgaem*pötefit.*veïl

1$.«

'llicet Felinus in C cümffit, De foro Competent. z. n.

deofihac

Jafon., volum.

1.'Confil. r13.n»x. exiftimerit, non mitius fterili-

0,Yd ex

dirimereMatrimonium;neceffe vere

PAU

tatem,quàm impotentiam

"Matrimonium:, 'fi v.g, foemina fexagenaria & ad.generandum

con. 1

inepta illud contrahat, 'eoquod finis Matrimonii , nempe pro-

lit,autin.

n2

lis educatio 'deficiat;/ Atque hinc fa&um fit , quod Jure anti-

quo Civili ex LegeJulià & Papiá prohibitum fuerit 'contrahere

xüpaliter:

Matrimonium viris poit:atnum (60, foeminis aucem :poft 50.

meltut

Contrari&tamen fententia totiusEcclefiac ufu recepta fit, tum

taptiad.

quod fteriles & fenes poffint uti naturalicopulá , per accidens

0prio de:

tantüm ineptá ad generandum : Imó aliquando praetet fpem

avitMa- 1

generent prolem ; Tum etiam quod Matrimonium non tan-

tüm propter prolem, fed etiam in remedium concupifcentiae

t ut: p r

fit permiffüm, Efto igitur propter fterilitarempreles obtineri

tpentc

mequeat, adhuc tamen alterfinis fubfiftit, quod fit infirmitatis

cofg

olri'sz

|

remedium, & humanitatis folatium. Ut dicitur in C, Nuptia-

« fripili

rum, cauf.27, q. 1. "Unde etiam Juftinianus Imperator in L.

ilem.yel

Sancimus. 27.' Cod. de nuptiis fuítulit di&am legem Juliam,

v Matti- 1

& conceffit in quaviszetate Matrimonia contrabere; Sitamen

p 4fltU

aliquis fenex morbis vel zetate ita exhauftus foret , ut arte me-

dicá nullà ad a&tum conjugalem habilis reddi poffet, talem im-

oniltt;

ffe Matrimonii , 'docent cotmmuniter Doctores

: «apacem €.

n cont

apud Barbo, in c, 2. de frigidis &

a

jcipett

F

a

ïmatct; 41.6,

Mitt

P

"m

Opo 'O'OX"-z

CASUS

C5 g

Y

$44

CASUS SACRAMENTALES.

[

us cnctuono GN P no rR

7s

CASUS-DCCIH.

m

ropoüt

lt Rodomannomatiiionium impericulo tortis fit c

oni

qusmo

Qid É

eum concubimá Ad le

vatfurs

videlice

giimaudam prolem prius ex eá.

- fufieptam yeritaevalidum? —

Matritm

Nota : Quod

Ttem in

prolesillegitima perfubfequensMatrimo

eum ejus matre contratctum legitima efficiatur, certi Juriseft ex

quptis

ducitu

L, Nuper, cod. de Naturakliberis, Et C, Tanta qui filii fint legi-

timi.

Ubi haec quaeftio explicatur: hic autem tantum contro-

.L moni

verfis eft; an valeat Matrimonium. eo

d

gOt

tem po;c? chmga.&um,;q-ug

ufusipfiusamplius non fperatur.

Refp. autem 4 nobis affirmat. Cazerefpo

nlïo tdncbrdïffläwä-

logorum calculorecepta eft, tefte Barb.in d. c. tanta; n.8. & Co-

var, deMatrim, p.2.€.8, $.2 , 10, - Et probatur ex Ecclefize

€onfuetudine , fecundum quam morituros interdum adduci-

R

mus, ut concubinas, quibus dici adhzeferant , in uxores accipi-

ant, partim ut affedus eorum impudicus inconjugalem com-

a

l:

tritmol

mutetur, partim ut jam concepta aut nataex ipfis prolesillegi-

tima & quafi pro non prole habita jam legitimetur ,. & quead:

pot

yium

omnes effectus Juris vera proles efficiatus, Ratzo veró eff ,quia

t ponimus, in&irmus morti propinquus.habet potentiam actüs:

lum

conjugalis exercendi, licet per accidens impeditam 7 quó mi-

Ma

nus ob: merbi vehementiam & ihortis adventunr , in: actum.

paver

deduci potlit.

Quod fi veró:accidat ipfam generandi poten-

poleà

tiám vi morbi fecundum fe deftruGam: effe ,. tünc centeri de--

«uf;

betimpotens homo Matrimonii-contrahendi, .Ex quo etiaím

Sentt

EE

apparet ratio, cur veneficio ligatus, fi ordinariis Ecclefize exor-

eifmis. javari non. poflit , impotens cenfeatur; «Non item ,.

litter

du

qui vi morbi impeditus eft peraccidens à generationis actu ex-

ercendo:: Siquidem etiam veneficium ac per fe tendit ad ho«

D

minis potentiam generandi ligandam; faltem inerdine ad per-

ümr

fonam determinatam,cunsquá contrahere vult, Confir, Do&ri-

tifü

ma haec ex €0 , quia'morti propinquus poteft inire Matrimo-

it.im

nium fpiricuale per profeffionem religionis,. juxta C, Sicuti Tc-

frUPCTï

nor. de regul, Ergpv&.Matrimgnium-carngle;

äïän(

| JV efqgæ*

-.N

GERDPEODdEDer

— ]

DE MATRIMONIO:

$45

A ek;uäöb]?&t, qguod m mostis articulo contrahens non habeat

s

|

gropofitum a&us conjugalis exercendi. - Nam tantum abeft , uc

À

ejusmodipropofitum requiratur , utetiam eontraria voluntas,.

t

'm&m

videlicet nunquam exercendi a&um conjugalem non infirmet

Matrimonium, ficut patetin Matrimonio Beatiffimze Virginis z

tonüm

Item iniíis, qui centrahunt cum propofito Religionem poft

tiscfter

nuptias ingrediendi, modo tale prepofitum inpa&um non de-

int gj

ducatur.

Ordinarié tamen & nifi gravescaufze urgeant, Matri-

[

monium morituris permittendum noneft 5. fed eo tempore adi

m quo

mortem bené obeundam difponendi.

CASUS DCCLHI..

'i'TäEoä

;A & CO'

imþö?æhtia-aiimi conjugum fapercveniat poff M atvimonium:

cdefie

MTO

de Ó

VAU UOC dum. tamenconfummatum j caufabitne

;

dduci-

nullitatem Matrimonii ?

R*efp. Negat, K

a paffim DoGores, Paucis diffentientibus:

accipi-

n COf«

apud Sangez 1.7 de matrim.difp. 1o2, Ratio effe poteft,quod Ma-

trimonium ab initio re&é contrattum non diflolvatur , licet ex.

'illegi-

quead

poft facto aliquod impedimentum incidat . fed tale Matsimo-

, quia

nium fuitab initio re&té contrattum,cum ex fuppofito tunc nul--

lumadfuitimpedimentum ;ergo &c,ma, pat, nam affinitas aliàs-

J5

T f m

0 -

Matrimonium dirimens; id non facit nullum , dum primum fu-

um

perveniteidem u£jam contraGio : Ergone impotentia perpetua:

Oteft-

pofteà fuperveniens id nullum faciet. E£ confirm, ex C. Hi qui..

gauf. 32, q. 7, ubi generaliter deciditur, Matrimonium füperve-

fl'!ïd?f

etam

nientem propterimpotentiam non effe diffolvendum, "Fextus.

exor-

fialiquividenturcontrarii, ut in C. propofuifti..cod, q. 7. & C, ex:

(eff

litteris de frig, & malefic.. Explicandi funt deimpotentia, cujus:

Ü x

'Saufa.jam eratante Matrimoniurmm,

Dueo tamen hicannotanda fünt. 1, Quod cüm Matrimoni-

|ho:

:

"

(

umratum ex dixfpgnfati»(aneï)a pali diffolvi potfir,talisimpotentia:

ei fuperveniens, fitjuftadifpenfitioniscaufa, 2. Quodin dubio;.

r

if

3n-impotentia. przecefferit Matrimonium ; vel primum pofte3:

fupervenerit, prac(umendum fit preeceffiffe, ficut valdé probabi«-

/[t-

X

liter. doc.c;:l?angrmit. in C. fraternitatis de ffig. & malefic,.

CASUS

(

Qoo oo 3

1846

.ICASUS SACR AMENTALE

s.

[ d

À SEESSTSSEUS copeccueER -

CÁSUS DCCIP, -

qui/

Quid fi Jimpo-tmt;ia gperpetuazoeundi-antecedit M atrimenium : di-

Fimitue Matrimonium son folum ffure Ecclefraflico , verum etiam

(ofurematura,ex quacuuaquecAusá proveniat ?

K

Refp. Affirm. YtaDo&orescommuniter. Etprobatur. Quia

geantu

:quod dirimat]ure Ecclefiaftico, patet Cap,'Quod fedem de frigi,.

tiotis]

& malefic. & C, 1. 33:q. 1, Quod veró dirimat Jure Naturee, ra--

£entidn

tio eft, quiaad valorem Matrimonii requirituryut conjuges fieri,

coedt

poffint unacaro ,.dicuntur enim duoincarnesuna, fed cum im-

tonp

potentia perpetua non poffuntfieri caro una; ergo non eft vali-

gmi/:

um Matrimonium cum impotentia perpetua. ItaSangez.1,7.

QR

de matrim.difp. 98.'P.Ledesmaq. 57.a. 1, Gutiererde matrim,

e.ve

velrtt

€, 11 g,-n.z. -.anink.udiæ.3fï,.fedemazrimm.;y;mdubf 7.;&-.-f.lii.

tíocon

'CASUS :DUCE.

jeeet

endum à conjugibus , .

vesinr

' Sed quid faci

Impetentiam perpetuam?

guiäwsran]ïa: ä ääl]?.]' s |

Adptot

deno

Refp. Non poffedebitum petere, vel reddere , nec poffede-

le&ari tangendo,ofculando &c,, Ratio eft,quia Matrimonium

turma

d

celebratum cumimpotentia perpetua eftinvalidum , a&tus au-

tem conjugáles, quales funt, reddere, tangere, ofcülari&c. mon

tübita

poffünt exerceri exiftente matrimonio invalido, Ita Rebellus

t x

tatter

l 3.9.16,n, s. Henriquez. 1. 12. c. 7. & aliicommuhiter ; Si verà

410n ceniftet adeffe impotentiam perpetuam,, vel tantummodó

&il

dubitetur, permtuntur conjuges fimul cohabitare per trien-

r

fl

nium,'ut Matrimonium cenfumment,quo tempore finequeant.

confummare;non ampliuspermittuntur cohabitare ad confum-

€tram

lpna

mandum Matrimonitm, quia judicatur adeffe impotentia per-

petua& confequenter invalidum effeMatrimonium,Proptereà

aLEII

facienda eft feparatio propter periculum incontinentice, Seclufo

28 (

Yicem

veró periculo incontinentize Jura permittunt, ut vir habeat tan-

quam fororem, quamnon poteft habere uxorem. Et C. requi-

quej

fiviti 33, q. r. Ita Henriquez l. 12. c,7. citato n, 7«

w*lpo

Cipit

; Pro pleniore tamexj notitiä fit,

CASUS

l

K

DE MA,TRIMOQIO:

Em 8"4'?:

f

- GASUS: DCCFT.

U.

Qy.iï fi dubitetur,

ulyum: inpotentia fit perpelua:cuel temporalis ;

? CM

.. qualiter probabitur c[jeperpetuam ?

Refp. Hic nonattendendum effe, anconjagesultró confi-

t Quia

g

teantur in judicio; fe effeimpotentes, coquod mutua coBiabita-

tionis pertzefi facile colludere poffent ,. & feparationem atque li-

Qu

centiam' ad.aliud Matrimonium transeundi impetrare ,.fed in-

ugesfrer

QUm Im-

cumbere Judicis Ecclefiaftici officio . ut fi vericas aliundé haberi

non poffit;.infpeCtionem corporisfieri jubeat, . In viro quidem

1ef valt-

per Medicos ,. in foeminá: autem perobftetrices & honeftas ma-

gez]7.

tronas. Si igitur poft infpedionem appareantfignaimpotentize;,

friaxtrm,

ea. vel funt manifefta , quze declarantimpotentiam perpetuam,.

&?lü., ;

velverifimilia aut dubia :: Simanifefta figna fint, ftatim fepara--

tioconceditur ; effetenim contra naturam permittere copulam:

imperfeGam, Siverifimilia furitfigna; &conjuges jam cohabitae

"d

verintperaliquodtempus, quod verifimiliter etiam fit fufficiens:

adprobandam potentiam velimpotentiantunc divertium qui--

demconcedipeteft, ita:tamen; utprius à.conjugibus juramen--

poïï'cäe-

moniut

tumcum:feptima:propinquorum manu vel vicinorum praefte--

tur; id eft;ut priusconjugati jurent;. fe pofcomnenroperam ad--

ius 4

«c Ton

hibitanrnon potuiffa confümmare Màtrimoniüm; & fimul fep--

ebellts

tem ex cognatis(iniftorum defedtufeptem ex.vicirriss vel his im

tanto numero etiam deficientibus duo faltem teftes bonae famae:

Si verà

mmod

& vitze) jurent fecredere ,quodconjugati verumdicent:.. Ub

adverterrdum;,quod conjugum juramentum.fit de veritate; te--

r trtt-

jequeat.

füium veró de credulitate;& idipfum juramentum de credulitate:

conlum

etiàm medicis & foeminis infpicientibusimponi folet; Si deniqs:

ypet

figna fintdubia triennium conceditur. conjugibus ,,intra quodi

pptetel

Matrimonii;.confümrmationenv tentare: poflint; eo veró tratns--

a& , finiliileffécerint; tunopreeftito praedi&to juramentoab ine-

Secuió

yat at*

vicem féparantur; & Matrimenium füiffenullum déclaratur; at--

que-itadiftinguendo:interfigna:-impotentize conciliari & expli--

;rque

h

caripoterit; C 1:cum C. laudabilém defrigidis Gy'maléficiatis 5: quae:

Gapitula int.cæ,ferdivexfa;;æid*cäntuæä»,ü.conjyggsïdïs«;ezdenæealyerjgï ,

L»r"

CASUS

$43

CASUS SACRAMENTALES. -

a

afïïrhaänte, altero negante, quod intra tsiennium ;,perfc&;tfwä-

foneft p

pula intercefferit. Necex infpe&ione oculari certum aliquidaut

fuffete]

verifimile appareat, potius viro (cum Juramento tamen) cre-

tüm, v

dendum effe quim mulieri , dicitur 7n C.

penult. cauf, 33. q. 1. 69

rationem

C.r. de frig. €y malef, Sed ifta principal

iter procedunt, fiimpo-

tentia procedat ex naturali caufa ; Si autemjudicetur effe ex ma-

cctSmäe

leficio, five magicá incantatione, quamvis figna impotentize fint

trait, p

manifetta , nonnunquam ultra triennium ( fi priüs fpiritualia

nium r

»edia adhibita non cenfeantur) arbitrio Judicis differri potef

&dito.cat

feparatio , & interimconjugibus, ut exorcifmis , orationibus,

Sermal

confeffionibus;& aliis piis operibus ftudeantà Domino Deo fub-

eínos p

litionem maleficii impetrare; fi autem triennium vel tempus

OW

à Judice Ecclefiaftico praefisum elapfum fit, nec tamen malefi-

Matrirt

cium ceffàrit, impofterüm conjuges tanquam perpetuo impo-

qr &l

tentes reputari debent , & licet etiam ex poft fa&o maleficium

t

forté per miraculum , aut folutionem ipfius maleficii vel per

dimeniy

aliud maleficium contrarium aut fuperftitiones tolli poffit ; quia

&t um

tamen miraculum & malefcii folutio non eft in poteftate con-

Exq

jugum;maleficiumautem alio maleficio vel fuperftitione tollere

ftecirent

apudChriftianos illicirum eftjideó nihilominüs im

potentifl per-

[exetoí

petuacenfebitur, C ult, cauf. 33 q. z.

*

X

ti ag

Porró pro folvendis quibusdam obje&íonibus? .

Veom (

Nofatmó, Nos perimpedimentum impotentiz inte

llizere

impotentiam pefpetuam ad copulam perfe&tam: Habetur au-

tsff, Q

ettet

tem pro perpetuá , quae nequearte medicá, neque confuetis Ec-

i(Q N xglu

clefiae exorcifmistolli poteft, Et quamvistolli poffit cum pericu-

4nta€00£

lo vitee aut graviffimi morbi, adhucimpoffibilis reputatur cura-

3ui

tio. Similiterfi perillicitam'incantationem, quia quod Jure non

poffumus, idabfoluté non poffe cenfemur. Denique etíi per mi-

tim ejt

C eny

raculum tolli poffit, nihilominüs moraliter rem eeftimando, im-

poffibilis eft curatio, Verum fanatio per confuetos Ecclefiae exor-

iUf co

»

tioem

cifmos, licet fupernaturalis fit, nontamenin hoc eventu mira-

culofa reputatnr, quandoquidem veluti ordinarié provenit,

&hgnc f

AVofa 2do, Si Medicorum judicio mulier propter ar&itudi-

Tnpei

per inci-

nem, v, g. cenfeatur impoggntia perpetua laborare, eftó

lonem

u ii

at

x

:

2 iDE MATRIMONIO. : 5

OP

849

f Cg.,

&

nem pericul

6fam, *thtäHig olli poffit, quam etiam mulier

iquidaut

cum ea contractum eft irri-

let)) cre.

fufferre pa

$Y

j

x

rata fit, Matrimonium

tum

O

nfequenter vir non exfpeGtato incifiorriscventu, fepa-

18

rationem petere, atque ad alias nuptias tranfire poteft, Uti do-

' Hmpg.

n.20..

/ CUma-

cet Sangez l. 7. de Matrim, difp. 93-:

. AMota 3tió. Simulie

r, qude cum impotentia perpetuá con-

Yi fint

traxit,

lum fanetur , nihilominus Matrimo-

tvf

poíteà per miracu

nium i

rritum cenferidebet : Nequeconvalefcet, mifi vir novo

:

ti potit

edito co

nfeníu accipere illam decernat. . Alia ratio eft, fimu-

(onibus,

mpotens, per ordinarios.

Ecclefiae exor-

Deofüb-

lier maleficiis reddita im

cifmos pofteàfanetur. . Nam hoc ipfo apparebit,

impotentiam

tempuus

tantüm fuiffe temporalem, feuordinario jure cürabilem, ideóq;

df«

Matrimonium ab initio conftitiffe, uti colligitur ex C, ult. 33,

) impo.

. I, & C. fraternitatis de frig. & malefic.

H

1

d

-

^

efiium

.. AMoíia 410, Me

innotatione prim4 explicando iftud impe-

vtl pet.

dimentum impotentizedixiffe ,a4 copulam perfettam, id cít , quae

it; quia

fit cum miffione veri feminis in vas muliebre,

t6 COfl-

* Exquofequitur 1, Evnuchos & Spadones; qui utroque te-

tollere

ftecarent, adMatrimonium contrahendum inhabiles,quia nem-

pe verofemine de(titutifunt, Sicut conftat ex metu proprioSix-

nig per-f,

ti V, apud Guttierer l.zcàn.44. cap.16.Sangez]1.7; difp.o2.n.17.

Verüm (i poft contra&um Matrimonium aliquis Evnuchus fa-

:))igaä |

&usfit, copulam imperfe&am cum emiflfione non veri feminis

ur du

éxercere non prohibetur.Sicuti docet Tolet.l.7,c.16,n.4,Sangez

CïiSECf

difp. 102.n.6, quia licet tales Matrimonium contrahere neque-

perict:

áant, contra&o tamen eis uti licet, quatenus id fieri poterit,

yt uta-

Sequitur 2. Non tantümeum, qui abfolute & refpe&tu om-

jtenon

nium eít impotens, impediri à contrahendo Matrimonio , fed

IIf

etiam eum , qui impotenseft refpe&u certze perfonze, quáà cum

,ime

a&um copulznunquam exercere poteft ; fiveidfiat ex incanta-

exof^

tione magicá , five exnaturaliimproportioneintér hunc virum

n

& hanc foeminam. Licet enim talisimpotentia refpettiva non

impediat ab omni Matrimonio, impedit tamen cum eà

;lïüdï.'

fpe&tu cujus eft, fine fpe xor-di-

'inct-

- .'per'fonä-,-.re

nariae curationis, -

ofem

. Ppp pp

CASUS

z

$;o

CASUS'SACRAMEN TALES:

um

--"-

jncontii

"? CASUS DCCFIHL "

tuum &

Quid fi poft feparationem conjugum ex causá impotentie conce[Jam,

netib. 421

fott

o forte jam aliud Matrimenium coutr aélum , ce[fet impotenti

E

an primum matrimouium redintegraudum ci- —

tefités CO

fecundum fépaorandamftt ?

?

atameni

tentia fublata fit per miraculum ve

volüntar

- Réfp.. Si impo

magicam, aut aliama viam preeternaturalem , valere primam fe-

lumperí

arationem & fecundum Matrimonium. Quiaimpotentia ex fe

perea.

Sud V.

veré fuit perpetua, uthabetur incit,C.ult, Siveróimpotentia

ceffavitmodo naturali perufum fecundi Matrimonii;ita ut veri-

um le

fimiliter etiamin primo fublata fuiffet, dummodó conjuges de-

bitam diligentiam adhibuiffent, invalida cenfebitur prima fé-

paratio, & fecundum Matrimonium ; adeóque primum redin-

.

Qlï!f;

tegran

d

analeficiatis, ——

dum erit, Tex, & DD, in C, fratc

-

ïiiä &

ij

s

i

Yoonon]

— Quid ff contrabentes jam ante /Matrimonium f

FU

er

£

fion pofl

ampotentiam , poteritne nibilominus deinde . ——

j

perpeu

Küparatiopem patere ——

i

Á

3

)

"

;

n

;

P;'O":fæutöht?ïä;

negativa. adducitur C.

4. €0

dem., Ubi justa

fümmarium videtur decidi ,. quod/fcienter contrahentes cum

x

Qiijn

