fionem aeternae beatitudinis & eeternee dæmnzgtion.isa incurfum ,.

Cutn:

*

k

4N SPECIE. *

189

eum propofito melioris vitz, non effe verum & utilem dolo-

rem , necpreepararead gratiam ,fed facere hominem Hypocri-

tam & magis peccatorem ; demumillam effe dolorem coa&um

& nonliberum ac voluntarium; an-ath-cmæï fit,

Tifern.

Wtin.

Canon FT.

p

Siquis negaveritconfelTionem facramentalem; vel inftitu-

tam , vel ad falutem neceffariam effe jure divino; aut dixerit

todum fecreté confitendifoli facerdoti , quem Ecclefia Catho-

Tfpii

licaab initio femper obfervavit & obfervat , alienum effe ab in-

Itis;

ftitutione & mandatoChrifti,& inventum effe humanum ;ana-

lipen-

thema fit..

fitrg-

Canom VII.

erin-

fictdg

Si quis dixerit , in facramento peenitentize ad fcmïmonegh

it

peccatorum neceffarium nor effe jure divitio , confiteri omnia

& fingu!a peccata mortalia, quorum memoria cüm debita & di-

ligenti praermeditatione habeatur, etiam occulta, & quae funt

Inte-

contra duo ultima Decalogi praecepta , & circumiffantias , quae

t fa-

peccati fpeciem: mutant ; fed: eam confeffionem.tantum: effe

JDertm

ütilem ad erudiendum & confolandum poenitentem , & olim

g

obfervatani fuiffe tantum ad fatisfadtionem canonicam impo-

(cet

rnendam ; autdixerit, eos quiomniapeccata confiteri ftudent ,

&E-

nihil relinquere velle divinze mifericordize ignofcendum , aut

D ff

demum , non liceré confiteri pecegtævgni'aliæ 5 anathema fit,

Canom PFIIN

u

Si quis dixerit, confeffioriem omnium peccatorum, qua-

lerm Ecclefia fervat, effe impoffibilem & traditionem humanam,

st (

(

à piisabolendam 5 autadeam non terreri omnes & fingulos u-

Y

!

triufque fexus Chirifti fideles, juxta Cenfilii Lateranerfis confti-

ff

Í

tutionem , femel in anno , & ob idad füadendum effe Chrifti

Jto,

ÁAa 3

fideli-

(u

1590

DE SACRA MENTIS

—

fidelibus , ut non confiteantur tem

pore f(lg]adfage-üm

25 ana-

thema fit.

$

|COEmon TX.

qoinid

Si quisdixerit, abfolutionem facramentalem facerdotís non

&pi

effe atctum judicialem , fed nudum miniíterium pronunciandi

fponi

& declarandi, remiffa effe peccata confitenti ; modo tantum

aliis €

at t

credat, feeffe abfolutum ; aut facerdos non ferió, fed idebab-

folvat ; aut dixerit, non requiri confeffionem

poeniütemis , Ut

ïfacerdosþcu:m abfolvere poflit ; anathema fit.

i

Canon X,

Si äuis dixerit, qui in

peccato mortali funt, poteftatem li-

ftum

itio

gandi & abíolvendi non habere ; aut non folos facerdotes effe

Qu

miniftros abfolutionis, féd omnibus& fingulis Chrifti fidelibus

effe dictum: Quacunque ligaveritis fuper terram; eruntligata

hat

& incoelos & quacunque folveritis fuper terram , eruntfoluta

& in coelo; &,quorum remiferitis peccata , remittuntur eis;

& quorumretinueritis , retentafunt : quorum verborum vir-

tute quilibet poffit abfolvere peccata , publica quidem per cor-

qen

reptionem duntaxat , fi correptusac

quieverit; fecreta veró per

dun

fpontanegm- co»nfefiïonem ; anathema fxc.'

eui

Canon XI,

Si qufs d;i.xerrit, Epifco

poä non habere jus refervandi [ibi'caf-

fus, nifi quoad externam polititam , atque 1ideó cafuum referva-

4:

tionem non prohibere, quo minus facerdos à refervatis veré

abfolvat ; anathema fit.

"Canon XII.

E

Si quis dixerit, totam poenam fimul cum culpa remitti fem-

per à Deo,fatisfationemque poenitentium non effe aliam quam

I

fidem,

qua

apprehendunt Chriftum pro eis fatisfeciffe ; ana-

thema ht

Canon

IN SPECIE.

To9r

—.N

*5 4

Canon .X IH

Si quis dixerit, pro peccatis, quoad poenam temporalem,

minimé Deo per Chrifti merita fatisfieri poenis ab co infli&tis

JLStOR

& patienter toleratis , vel à facerdote injun&tis , fed neque

ncianti

fponte fufceptis , ut Jejuniis , Orationibus, Eléemofynis vel

Wtum

aliis etiam pietatis opþribus,atqueideö optimam poenitentiam

: ïdkö.lab.

efle tantum novam vitam 5 anathema üt.

Tb

Canon -XlV,r

Si quis dixerit, fatisfa&tiones, quibus poenitentes per Chri-

yem Ji-

ftum Jefum peccata redimunt , non effe cultus Dzi , fed tra-

Ytes elfe

ditiones hominum , do&rinam de gratia , & verum Dti cul-

delibus

tum ,atque ipfum beneficiu

"

m mortisi Chrifti obfcurantes ; ana-

itlrgata

.thema fit.

Xtfoluta

(ür C5j

Cm?on : XV

um vit.

. .Si . quis dixerit., claves Ecclefiae effe datas tantum ad fol-

percote

etüpet

vendum, non.etiam adligandum , & propterea facerdotes,

dum imponunt posnas cofitentibus ,. agere contra finem

clavium , & contra inftitutionem CHRISTI, & fi&ionem

effc , quod virtute clavium , fublata poena acterna ,

posna temporalis plerumque exíolven-

Áibic-

da remaneat : anathe-

ert-

ma fit,

j rer

?5* M

E -

* fee

Mette

qum

Av

anr

^/f0n

192

..DE SACRAMENTIS

gunant

inftitü

$m t

$. VIL

t Do

De Sacramento extremze LInGionis.

roba

QUASTIO

L.

um

fionà

Qui4 fit extrema Unüio ?

illi f«

ïKEHK

Efp. Eft Sacramentum à Chrifto inftitutum,ut per unctig-

R

nem olei benedi&i & orationem Sacerdotis homini agro-

tanti & de vita periclitanti, falus mentis, vel etiam corporis,

cum ita expedit , conferatur , quod fit Sacramentum, probatur

exillo Jacob. s. Infirmatur quis in vobis, inducatpresbyteros Ec-

clefie , &5 orent fuper eum , unguentes eum oleo in nomine Dosinr,

ww

€5oralio fidei fakvabit infirmum , &5 alleviabit eum Dominus, 65

g/m

fi in peccatis ojl , dimittentur ei.

In quibus verbis continentutr

apud

omnía , qua poffunt requiri ad rationem Sacramenti, nempe

i

Materia ; Formze, Minifter, Subje&um & effeGtus.

Quarene-

[iH)

gari non debet, quin indé fufficienter colligatur extremam un-

&ionem effe Sacramentum.

Confirmatur, quia de extrema

31//;11!

fiev

un&ione z, habemusrzitumexternum : Orenft fuper eum, unpet-

«t

$es eumoleoin nomine Domini, 2. Promiffionemgratice juftifican-

tis : &5 alleviabit eun Dominus , &5 fi in peccatis fuerit , dimit-

flmi

fentur ez, 3, Mandatum colligitur evidenter ex eo , quod Apo-

t

ftolus non auderet itaabfoluté promittere tantum effe&um,ni-

fi à Domino accepiffet.

Coy

Ecc

Eftautem probabile,hoc Sacramentum fuiffe à Chrifto in-

ftitutum in no&e Coenz, quod defignationem materize & for-

Qng

ma, ritumque in eo fervandum 5 quoad poteftatem veró il-

lund miniftrandi poft refurre&tionem , quando Joan. 29. dedit

]

Apoftolis poteftatem remittendi peccata,

Prima pars proba-

etià

,fUS |

tur , quiain illa no&e inftituit novam legem 5 ergo probabile

eft, quod docuerit & inftituerit tunc precipuanovzelegis my-

intt

nc&e

r

?"i*f P þæc autem funt Sacramenta 5 ergo deinde illa

infti-

193

RN

-

LO ENGSBECIE AO

ïnftitu"i-t wi-a:i:ïum'pnö morituris 'crgo probabile &ft , quod et-

jam tunc inftituerit próiifdem hocneceffarium praefidium con-

I$,

tra Daernonis tentationcs , & mortishorrorém, , Secunda pars

probatur, quia cum hoc Sacramentum.fit veluti confummati-

vum peenitentize, ut docet Concil. Trid. Probabile eft,Chriftum

non dediffe Apoftolis poteftatemillud adminiftrandi; antequam

illis fecerit. facultat

em uaM?J?.vcndi à P;ccaïig --in Sacmmcnw

Utf

m

ll pro-

) Q., ü & S i g ï o t IL.

J'poris,

fobatur

E a Ql,l æ;]f,';tï:þijfïær;;g- D7 ]y;; Saeramtentia | !

us Er-

Dottiti,

Refp. 1. Matcrïia femota hujus Sacramenti eft bleum*«olï—

xvarum ab Epifcopobetiedidum. :Prebaturexillo Jacob. $. -

nj 8

-eentes eüm oleo 68 c,oleum veró fimplicitertam inScriptura quàm

Inentut

Ra-

apud Latinosillud dicitur, quod ex Olivis expreffum eft;

fiempe

£ionem Congruentiz hujus in(titutionis & voluntatis Chrifti

Iafente

4m uf«

:dant SS. Patres , quia per oleum optimé exprimitur effe&tus

hujus facramenti, Oleuni quippe lenit dolorem, ad intima pe-

teta

dietràt, affert hilaritatem , reftitüit interdum fanitatem; idem

Anptt-

extrema untlio efficit in zegroto fpiritualiter.

tificate

ditil-

Dixi : ZAb Epifcopo benediium , nam licet aliqui exiftiment

fimplicem facerdotem poffe illud benedicere ex Papze difpen-

(Apo

fatione ; tamen Concilia exprefsé determinant,oleumab Epif-

]m) m'

copo benedi&tum effe materiam , & tradiitio & praxis conftans

Ecclefia idem affirmant ; nechucusque con

[toín-

trarium habuimus

t fe-

exemplum, ergocftde effentia,

p -

- Refp. 2. Materia proxima eft un&io ex oleo fada, — Patet

dedi

ex Jacob, 5.ubi dicitur : UIngentes eum oleo &5t.. Ratio eft, quia

Yob-

etiam hocfacramentum confiftit in a&uali ufu: fed a&tualisu-

xiile

fus eft ipfaunttios ergo , fitautem hzecun&io ex confuetudine

smy-

introducta in modum crucis, licet id abfolute non fit neceffa-

*

3

nam quod in Confir-

niott

gixm, cum nullum cgtet preceptum

jl«

matione

194

DE SACRAMENTIS

matione fiatun&io per modum crucis , caufa eft, quia in ea fi-

deles fignantur tanquam militantes fub. figno Crucifixi, & ut

Chriftum coram Tyrannis confiteantur; in extrema un&ione

veró homo ungitur per

portet.

í

modum medicina , ut falutem re-

Re

. 3. UnGion hac ciebe-t'fïere faltem in quinque fenfi-

bus, Sic habet communis Ecclefize confuetudo , à qua recedere

R

grave peccatum foret , quia poffet effe dubium de. veritate Sa-

(olust

cramenti.

Ratio eft, quam S. Thomas affert , quia hoc facra-

eitqu

mentum eft inftitutum ad tollendum reliquias, & fordes pec-

15 £

catorum , ergó ibi debet fieri un&tio , ubi eft radix peccatorum ;

N

fed haec eft in quinque fenfibus, ergo.

Minor prob. quia om-

ne peccatum naícitur ex cogitatione ; omnis autem cogitatio

10105 ,

à fenfu ortumhabet; cum nihil fit in intellettu, quodnon fue-

Vr

rit prius in fenfu $; ergo quinque fenfus funt inungendi tan-

fl

uamoriginés & receptacula peecatorum. Dixi faltem in quin-

füfc

que fenfibus , nam quod ad duasalias unCtiones fpeGat, quae

do

fiunt in renibus & pedibus, non funtdeneceflitateSacramen-

Y

ti, quia. non funt in ufu-univerfali totius Ecclefiae.

Qua-

Y//

re praxis cujufque. Ecclefiae . fervanda eft.; & illa quidem

tatf

in renibus communiter. ob decentiam- komictitur in fo-

filt

miqis.

EU

Quæsffalm

!

NE

-Que fit forma bujus Sacramenti ?

W

Refp. Fortna extremae Un8ionis eft ;'q'þer iffam fantlam un-

am püffmam m

ife

dionem 65 fü

fericordiam indulpeat íibi

U $, quidquid deliquifti per *vi-

um 56,

k 3

|

&9(

NÓ

qui.

"

:

n.—N

d

395

in &f

odl ia

AN SBECHEOO .

RSESCMEESPHIERE d. RORU MS I r

I one

^5 QUESTTO IV.

1 j«

Quis po[fit mini Irare boc Sacramentum , quis

u

t fenfr.

: /i;fczþere , 65 &q,ï gïnt? éjus EE—

[4

u

*

;i

Ctdere

eft omnis &

M.

Rejþ.l r Mi»ni&lar fQHïciens hujus

'*Sa'cräm-eh ti

X liug-

folusSacerdos;patet ex verbis Tocobi $. indueat Prasbyteros &5c.

lts ptc-

eftque definitum in Florentino,' - Verum extracafum neceffita-

torum;

tis extremzefolusSacerdos proprius, velalius de ejus licentiali-

Em

üiaom.

cité hocSacramentum adminiftrat. -

yititio

Refp. 2. Solusadultusde vita periclitans , corporeque iinfir- -

onfue«

imus , quique poft baptifmtim a&u peccavit , poteft fufcipere ex-

tremam un&ionem. Eftcommunis. Caeterummnon peccat mor-

Id Gf

1 quitt-

taliter , qui volenter fine Coritemptuónittit hocSacraméntum

fufcipere; quiade eo nullum extat praeceptum ; ne éónfüétu-

i, que

do videtur plus, quàm fub veniali obligare, quoad difpofitio-

AImet

Qu

nem in fufcipiente ; requiritur & fufficit intentio interpretati-

vaj deinde qui eft confcius fibi

uidem

tur faltem elicere contritionem.

alicujus peccati mortalis; tene-

n Íe

^ Refp. 3. Effc&usprincipalis hujus Sacra&ibn;'i eftfanitasfpi-

ritualis five curatio peccatorum venialium. Item róboratio

anima contra tentationes Daemonis in ultima lu&ti; & colla-

tio gratize fanttificantis.

Secundarius veró effettus ejus eft

€piam fanare, interdum corpus fi expediat ; delerereliquias

! df

" peccatorum 5 actollere autimmin

^

P

Moem

reftaxi,t*es,

i

»o(

9R

&i

-

LE

Bba

Pro-

196

N

DE SACRAALE

À MÀ Ài

WTIS.

BNMIUEN

tll

?Eopcnüiïfüiïfägänones(ïonbiüïl'lq'ridm:tihiiä

X

P d

»e

de Sacramento Extremae

XIn&ionis.

j2 oCmop T. C

quis dixerit , extremam un&ionem , non effe veré & pro-

S,

rie Sacramentum à Chrifto Domino noftro inftitutum, &c

à B. Jacobo Apoftolo promulgatum. ; fed ritum tantum . ac-

ceptum à. Pa

g

j

ma fit.-:i

i, u

*

4

.vcmurm« humanum ';;— ïa'nathg'-

dam.

st

| Sx quis dixerit, fac

ram infirmorum un&ionetm fion confer-

h

j

u

regratiam ,. nec 1emittere peccata , nec alleviare infirmoss

W

fed. jam ceffaffe ,

sl

qua&olmtmcum fuemtgrauæ emationunta

i Y

am;hgææ fit-

82 : TCJHOü; l IT..

pAW

nem

"

,Si quis dixerit J extremae unionis rítum, & ufum , quems

obfervat San&ia Romanx Ecclefía , repugnare fententiae Beati

f

[9!

E

Afipo

Tacobi Ap

*

oftoliideoqueeummutandum , poffeque à Chti(fiæ«

Squh

V,

nis aþffquc gec&ætqa;oh'temþi 5 anathema fit.

?

fnti

j

1

boi

/.Si quis dixerit ,

PraesbyterosEccle

fie , quos Beattis Ia*cö;

TiX

bus adducendos effe ad infirmum inungendum hortatur, nom

eidi

effe Sacerdotes ab Epifcopo ordinatos , fed eetate feniores im

quavis communitate ; ob idque proprium extremae un-

&ionis Miniftrum nor eft fotum Sacerdotem ;

apiphema &t

&üte

otcil

$.8.De

1N SPECIE, ^

197

u

o al

Vuricpuvver aRb URU MC SUODU U S UE O EK

$, V.

i þx

Uv DeOrdine.

QUESTIO L

'toree

umX

- Quid fit Ordo ?

d d

amthe-

]þ.

Ordo eft Sacramieritum , quo confertur alicui þote&ag-

RA

roxima ve

l remota circa .Euchariftiam rité adminiftran-

dam.

f

Negant quidem Heeretíci hujus temporis Ordinem effe

;

Sacramentutm

, fed convincuntur ex propria confeflione; nam

Confete

ipfi fatentur tria requiriad Sacramentum proprieditctum,nem-

Itmos;

& (ymbolum feuritum exterrium , .prorniffionem gratfae , &c

)num;

süandatum feuinftitutionem divinam. Sed hac tría reperiun..

L4

tut- in Ordine

v

. ergo eft Sacrámentum, Minor probatur per

pàártese

Nani t habemus ritum externum, manus inpofitio-

item promiflionem gratize ibidem z JVoli ne-

nem. r, Tim. 4-

Quen

igeve ov

atiam , que in te eff, que daía eft Libi per propbetiam,cum

Beatí

smpofitione man

uum presbyteri, 65 2. Tim. r. admoneo £e , ut re-

tillige

fü

ifcites gratiam Der que eft inte per impofitionem mastuum meae

7ZUn.

Deníque inftitutionem & mandatum. Ephef. 4. Zpfe dedif

ordam quidem Apo[folos , alios Ecvangeliffas , alios. Paffores &5

Dotlores 65c. & praterea, unde fciebat Apoftolus datam effe

-

Jaco

Timotheo gratíam per impofitio

nemi ranuum ; fi aDco non

, If

6 1n

didicerat , eofigno conferri gratiam.

.QUAESTIO.I,

n.«

Quot finf Ordines ?

Refp, Septem fünt Ordínes proprie di&t ín Ecclefía $ his

autem nominibus folent recenferi, Oftiariatus , Lectoratus,Ex-

rnatus, Diaconatus, Prassbyte-

eïci&gws:,äcolyræws:: Subdiuco

b5

Iatüs,

"

Y98

t

ratus. | «Qlod fi feptenarii hujus numeri ration&m &kþöfcifs , eà

defumi poteft ex fun&tionibus,quae ad Euchariftiam referuntur,

ob quas hi Ordines ftnt inftituti; «Quatuor enim funt,qua di-

rede adipfumSacramentumpertinent : Euchariftiee confecra-

f

tio ob quam eft Ordo Praesbyterii. Euchariftize difpenfatio, ob

dici f

quam eft Ordo Diaconatüs : materise in vafis facris praepara-

ut dic

tio , ob quam eft Subdiaconatus : ejufdem materia ad altare

Tres alize deinde fun&Giones

cum ;

praefentatio , quae eft Acolyti.

obtion

fuüt,quae pertinent ad difpofitionem fufcipientium immurido-

rum.

Eft enim immundorum , ut eos diftribuit Dionyfius;

w

p (Wq

Ordotriplex, .Primusinfidelium credere nolentium , qui pro-

N

inde totaliter à vifione divinorum , & à cetu fidelium arcendi

Jermü

funt ; idque pertinet ad Oftiarios, quibus claves.cum cym-

balo traduntur , ut fciant munus fuum effe , populum fidelem.

addivina convocare , foresaperire ac claudere; aliosadmittere,,

alios rejicere, Secundus Ordo immundorum eft , eorum qui

fidem fufcipere annuunt , fed necdum funt fatis inftru&i , ut

Catechumeni : ad quos proinde in rudimentis fidei inftruen-

]

dos ordinantur Le&tores.

Tertius immundorum eft, eorum

Diac

qui quamvis fidem fufceperint,, funt tamen' Energumeni, id eft,

xitul

à Daemonibus obfeffi, ad quos emundandos ordinantur Exor-

r

(]lli(ü

Ciftee , quibus traditur liber, in quo fcripti funt Exorcifmi , (ub

1

lts

hac forma : Z4ecipite 65 babete poteflatem imponendi manum: fuper

(uia

Energumenos.

u

Olim fiquidem quia frequentiffimé daemones

pellebantur de corporibus humanis , concurrebant plurimi E-

|

nergumeni ad Ecclefiam , itaut effent quafi greges Energume-.

&tqu

Prima veró

norum ,ob quam caufamifte Ordoinftitutus fuit,

bus;

Tonfura non eft Ordo , fed difpofitio ad Ordines , per quam

Mind

quis fit Clericus , & capax beneficii Ecclefia(tici;

Nam

ac privilegiorum clerica-

tium

nalit.

lium,.

am]

&us |

QUP-

pati

ZN SPECIE. ^.

199

CHOUGRÉCOBSESNENED

cis, ej

QUAESTIO II

StUDEur,

»Que di-

Mu omues Ordines fint Saeri?

Xl eQ-

1lo, ob

Refp. E'tü' omnes & finguli Ordines aliquo vero fenfu-pofïïnc

Türa-

dici facri, eo quodnullus fit Ordo, qui non fit Sacramentum,

d'aure

ut dicemus ; quodlibet. autem. Sacramentum eft fignum fa-

hi 'X(ms

crum , adeóque res facra, ^— Nihilominus ufus Theologorum

mürip.

obtinuit , ut tres tantum dicantur facri , nempe Subdiacona-

onyfius,

tus, Diaconatus, & Sacerdotium, ^ Ratio eft, tum quia hi tres

proximé accedunt ad conficiendum Sacramentum Euchariftize

qui pto«

atcendi

perali

m g.

lemne Caftitatis votum,

quod minifterium , tum etiam quia habent annexum fo-

fidelem

*

$, Iv.

Tittere,

üm qui

: '..Q;';otjz'nt

Ordites ZHajores, quot

2 inor;f ?

Qi , ut

Yirue-

Refp. Tres funt Ordines Majores, nempe Sub

&ïaconatuä,'

eorum

Diaconatus, Sacerdotium 5 dicuntur autem Majo

res,

quia pro-

; Well,

ximius accedunt ad conficiendum Euchariftize Sacra

mentum $

t Exot-

quatuot veró funt Ordiries Minorés, nempe Oftioria

ni, füb.

ratus, Exorciftatus, Acolytatus ; dicuntur autem

Mi

nores,

! fuper

quia remotius a.ccedun; adrité adminiümndumEuchari

ftiae Saf

fnoncs

cramentum,

imi E-

"Dices. Epifcopatus eft Ordoex majoribus Ordinibus unus,

'gumee

atqui eft diftin&us à Sacerdotio , & longe magis à reliquis duó-

uvet?

bus ; ergo funt quatuor Majores Ordines,

Refp. Diftinguo

Min.eftà Sacerdotio diftin&hus phyficé conced

quia

o,moraliter nego,

P

Nam etfi Epifcopatus habeat aliquod munus , quod Sacerdo-

tium non hábet, nempe confecrandi Sacerdotes , tamen mo-

raliter cenfetur ad eundem Ordinem totalem fpe&are , ficut eti-

am poteftas abfolvendià peccatis non eftordo moraliter diftin-

&us à poteftte confecrandi, fed ad unum Sacerdotium ambae

j

pertinent,

(u-

Obfefj

200

DE SACRAMENTIS -

Obferva autem,Epifcopatuseffentialiter pra&fuppon'ät Praes-

m

nemf

yteratum , & poteftas abfolvendi przefupponit effentialiter

poteftatem confecrandi , graduatio autem aliorum Ordinum

Voillar

non eft illis ita e.

fadit; !

H';ngiailise'm collatio igpcgäggþgog Valæt fine

omina

ainfgriorc, *

confic

^QUESTIO v,,i ,'

qui C

uli Ordines

Presby

e

soent

An omnes & f

menía ?

N

j

d Nota. Quod «afiquäs Orddändefïdï& .-i':xt» Sacramentum ,k&

divii

de fide, ut conftat ex Concil. Trid.Seff. 25 cap: 5./& probatur,

Deus

quiaubi eft externum fymbolunxà Chrifto inftitutum cum an-

Wsf

nexa promifIione gratize, ibi eft facramentum , hic autem ha-

1isad

bemus externum fymbolum, feu caeremoriiam ,.hempe maníis

dit (

impofitionem & habemus promiífionem gratiae , ut patet ex

-HR'S?

Apofk, 1. Tim, 4, Voli negligere gratiam, que 1n £e e[l*qua data ef

Libi per Propbetiam cumimpofitione manuum Prabyterii. Per vo-

merj

C

cem Prophetiam ex probabili interpretatione denotatur forma

verborum adhiberifolita in impofitione manuum & ordinatio-

tur

ne Prassbyterorum. InftitutionemChrifti colligimus ex Epifto-

E

la ad Ephef, cap. 4. vide quaeft. 1. His notatisz

inpt

Prima fententia docet , folum Sacerdotium effe Sacrames-

UN

.tum, :Normine autemSacerdotii comprehendit tam Sacerdo-

lo

tium Majus, quodeft Epifcopatus , quàm facerdotium minus

quod eft purus Praesbyteratus.

Ratio eft, quia ut argumenta-

iit

tur Durandus, quoties multee a&iones tendunt in eundem ef-

tat

fe&um, illà fola Sacramentum e(t, quze confequitur ipfum effe-

nti

&um, utin baptifmo Catechifmus , unttio Catechumenorum,

pl

exorcifmus,& caeterae ceremonise przecedentes, omnes fpectant

|

Ort

adremiffionem péccatorum, fed riullaillarum eft facramentum

fet

m.

til

pr&ter ablutionem aqua , qua confequitur ipfum effedu

t

«

ml

IN ;S'PEC'I E.

201

nit D.

Etin Euchariftia omnes caeremonize praecedentes confecratio-

Cnri.alirer

nem fpeGant ad confecrationem peragendam , fed tamen nul-

Kdiptm

laillarum eft facramentum preeter ipfam confecrationem , quae

4 ägil"nc

facit, ut fit corpus Chriítiin Euchariftia ; ergo fimiliter cum

omnes Ordineseo tendant ( ut concedunt omnes Theologi ) ut

conficiatut corpus Chrifti , ille folus Ordo erit facramentum,

qui confequetur hunc effettum : caeteriautem, qui praecedunt

Presbyteratum, non «confcquuntuxj ; ergo non funt facra-

£0nenta.

Secunda fententia docet folos Ordines Majores effe facra-

itum,eft

menta, Ratio eft,quia hac tria officia natura fua requirunt

divinam gratiam , nt Ordinatus illis bene fungatur ; ergocum

tobutur,

m af

Deus non defitin rebus neceffariis, credendum eft ipfum per

Item ha.

-hos Ordines dare gratiam Subdiaconis, Diaconis & Presbyte-

risadfun&ionem officii fui. . Omnisautem Caremonia , quae

: franis

dat gratiam, eft facramenrum : ergo hi Ordines funt facra-

pitzt ex

menmo

du d

/Tertia fententia

Peryo-

docet omnes & fingulos Ox*dinbs efï'e facra«

t form

menta, Ratioeft, quia omnes & finguli Ordines imprimunt

Chara&erem z imprimere autem Characterem eft argumen-

]inatio-

tum & indicium certum facramenti ; nam haec ratio adfertur,

Bl

cur aliqua facramenta non poflint iterari, quia Characterem

Tafficfte

imprimunt ; ergo cum nullus ex omnibus poffit iterari ; ne-

ceffe eft omnes imprimere Chara&erem & effe facramenta.

icerdo.

Confirmatur , quia Concil, Trid. Seff; 23. cap. 2 Cum enu-

mifil

meraffet omnes Ordines , illofque afferuiffet ab ipfo Ecclefize

Tiv

initio in ufu fuiffe ; ftatim cap. fequenti definit, facram Ordi-

m J(.

nationem, qua verbis & fignis exterioribus perficitur, effe fa-

vtfíe-

cramentum ; ergo credibile eft, quod omnes Ordines pro fa-

jrum,

cramentis habeat , licet hoc exprefse nonindicet ; vocatenim

etati

Ordinem Sacramentum nullo fa&o difcrimine quoad hoc inter

t

feptem Ordines prius enumeratos. . Hze tertia fententia à ple-

du

rifque Theologis hoc tempore tenetur, ex qua fequitur effe

Ét

peccatum mortale fufcipere five Majores Ordines, five Mino-

€

&

res

202

DE sACRäMEme

resinftatu peccati mortalisfcienter, Quod fiautem teneas fe-

Did

cundam fententiam , non erit peccatum mortale fic fufcipere

m à

Ordines Minores, fi abfit contemptus , & fcandalum, quód fi

1 Bud

us aut

teieas primam fententiam, qua etiam probabilis eft , non erit

peccatum mortale fic fufcipere vel Diaconatum, vel Subdiaco-

l'll&iam :

natum, intellige feclufo fcandalo & contemptu,

b«t Pra

Dices, Siomnes & finguli Ordines funt facramenta ; ergo

tum,

fünttredecim facramenta.

Refp, Sunt tredecim fecundum rà-

&

chatift

tionem fpecificam efto , fecundum rationem genericam, nego.

-—

Vel fi dicas; erunt plura facramenta quam feptem , diftinguo ;

rv

erünt plura pluralitate fpecifica, efto; pluralitate generica , ne-

ágote!

Vel fi dicas ; erunt plura facramenta Ordinis, diftinguo,

lperit

E

go.

erünt p

lura pluralitate fpecifica efto, vel concedo ; pluralitate

gcnericä,'»Nego.-'Vel fi dicas, facramentum Ordinis non erit u-

num, diftinguo , non erit unum unitate fpecifica . concedo :

non eritunum unitate generica , nego.

Vel denique fi dicas;

Ordinatio Diaconi (idem dici poteft de Ordinatione Subdiaco-

n

ni; &aliorum) eft etiam multiplex : ergo Diaconatus non eft

potef

unum facramentum , dift. anteced. eft multiplex unum, nume-

dipo.

ro, concedo; fpecie, nego. Item dift, confeq. non eft unut

.

numero, concedo ; fpecie, nego.

potel

Ecde

QUAESTIO VI

(ide/

n Epifcopatus [it fJacramentum ?.

R

Refp. Affirmativé. — Ratio eft, quia omnis illa caeremonia

potd

& Ordinatio, per quam daturgratia & potelítas conficiendi ali-

afacramenta,qua fi conficeret aliquis , qui careret ea Ordina-

qu

, eftfacramentum ;5 fed per Ordinationem

pott

t£ione, effent irrita

doc

datur Epifcopo

pote

ftas conficiendi facramentumConfirmatio-

nis & Ordinat

ionis , quee fi Preesbyter conficeret , effentirri-

que,

,quia

tà,ergo quemadmodum Praésbyteratus eft facramentum

Ser illum conceditur poteftas conficiendi corpus Chrifti, quod

H

lis

Gne

nonp

offünt conficere, qui nonj»funt-fif;æsbyFþ;li ltactlam Epi-

í

?cgpatus eít facr&mentümj

»

Dm'.f

—-N

203

ÀN SPECIE. -

Cs fe.

che;Dlmn&*O Ordinum debet fumi aB Euchariftia , tad-—

Ufcipere

:Wöd i

quam à fine : itaque illi funt Ordines diftindi, qui habent er-

TOn ei

ga Euchariftiam diftindam aliquam fun&ionem.

Epifco-

Ibdiaco.

pus autem non habet diftindtam funGionem circa Eucha-

rifiam , non enim aliter confecrare poteft , quàm quili-

bet Prasbyter, ergo nec:eft Ordo diftin&us , nec facramen:

d 3grgo

tum,

um s.

.Epifcopatum poffe diftingui habita ratione Eu-

mi nemo

Refp. Etiam

(linguo;

chariftie ; nam quamvis quod attinet ad poteftatem Ordinis,

fic, D.

Praesbyter poffit celebrare Eucharittiam , tamen femper pendet

à poteíta

N

te Epifcopi , nec poteft celebrare , nifi ubi Epifcopus vo-

flinguo,

luerit.

üralitáte

f erit u-

Quæ $7P1-0. Vi :

Yicedo s

fidios,

Ibdiaco-

| Quomodo ;!cyfinizintur fnguli Ordines?.

Refp. 1. Oftiariatus eft Ordo, quo confertur alicui fpe'cialiä

fion elt

poteftas aperiendi & claudendi januam Ecclefiz , & admittendi

,ütmt

dignos & excludendi indignos,

1

Unuin;

Refp. 2. Le&oratus eft Ordo, quo confertur alicui fpecialis

poteftas legendi Pfalmos , & Le&iones ex pulpito in

Ecclefia, & populum catechizandi , feu inítruendi in rebus

fidei,

3

Refp. 3. Exorciftatus eft Ordo

É

morid

poteftas ejiciendi Daemonia.

»quo codiériur aticur) pecialis

"

ndi al

)rdia.

- Réfp. 4. Acolytatus eft Ordo,quo confe

rtur älicui fpecíalis

ionel

poteftas in Miffa folemni Subdiacono inferviendi , accendén-

do cereos , praparando & porrigendo illi ampullas vini & a-

mi-

ua.

i

u

Refp. $. Subdiaconatus eft Ordo,quo confertur alicui fpecia-

| quod

lis poteftasin Miffa (olemni i

'cancndi Epiftolam.

nferviendi, Diacono & folemn'iter

;Egl

Cc2

Reg,

Jit

204

DE-S;ACRAMENTI.S

Refp. 6. Diaconatus eft Ordo, quo conferturalicui fpecialis

7Al |

yoteftasin Miffa folemni immediaté affiftendi Sacerdoti & fo-

do&ril

lemniter canendi Evangelium.

Reff. 7. Presbyteratusfive facerdotium eftOrdo, quo con-

fertur alicuifpecialis poteftas confecrandi corpus & fanguinem

Chrifti, abfolvendi quoque à peccatis , & paícendi fu

-

te ac do&rina,

brditos ope-

tUl ,

&t

Qu fint O fficia Ordimtwuä)z ?

p

Vs

Refp.x. Oæ&ïkïurnq(")f*ciävfii eft,excladere infideles ,nefint di'vj-ä

norum Mynifteriorum fpe&tatores & irrifores ; item Excom-

4ppi

municatos utpote à fidelium communione przcifos,

Refp. 2. Officium Le&Goris eft, inftruere illos, qui de viá fa-

lutis ineundá & lege Chirittianà ample&tendá cogitant.

Refp. 3.. Officium Exorciftae eft, Energumenos à Doemo-

*

nis Tyran

nide liberare, ut cum ma

z

i

fint divinis myfteriis intereffe.

jori fru&du & decentiá pof-

L

.

Refp. 4- . Accolyti ( qui et

iamceréferarius dicitur ). mu-

/fad;l

nus eít prafentare m

n

ateriàm remotam calicis Subdiaco-

OW

no. ltem accendere ac deferre lumina in candglgbrig ad divi-

na officia,

dit

: Ofïïcium Subdiaconi eft, calicexü & patenam pfæ-'

Refp. 5

daltare deferre , eaque Diacono offerre, qui ea

arare, & a

Ítem afliftere Diacono ad infunden-

vet

rzebeat celebranti,

d'm'g

dum vinum & aquam in calicem, cantare Epiftolam ïiti Mif

fa &c.

foi

Refh.

6. Officium Diaconi eft, proximé affiftere & mini-

diti

frare Sacerdoti facrificanti , legere Evangelium in Miffa folem-

ni & quandoque miniftrare & difpenfare corpus & fanguinem

Q

n

Dominïo

diti

Refo. 7

; Ochium Presbyteri E&, confecrare CHRIS TI

apti«

;orpus & fa

nguinem , qui eftomnium Ordinum finis ; b

Zare,

-N

IN s*pBC)E. M

205

Decils

zare, item abfolvcre à peccatis &c. pafcere fubditos op'ere &

t kfo.

do&rina.

( COf

Quæs'rlo IX.

fUïïxïm

5 Opi

Quod fit Officium Epifcopi ?

Refp. Officium Epifcopi , quatenus à Sacerdote diftingui.

tur, eít miniftrare duo facramenta , fcilicet Ordinis, & Con-

firmationis ;. deinde Bafilicas , Altaría, Veftes , Vaía , Chrif-

ma, Virginesconfecrare ; Verbum Dei predicare,

Officia &

Beneficia dittribuere.

Y diyi«

Demum Epifcopalt Dioecefi praeffe,

XCOm

approbare ad confefliones excipiendas , & alia hujufmodi,

Yif

QUESTIO X.

o«

Que /itï./rlzzfäria fingulorum Q

ià po

que Forma.

Ls d |

Refp. x, Materia remotà cujuslibet Ordinis, 6& id, per cujus

) mu

traditionem conferturOrdo. Materia proxima eft i

Qiaco

tnaterise remotae.

0i

pía trgditio

divi

-U Refpi2. Matería rem

6ta Oüiariatüs fünt'claves 5 proxima

eft traditio clavium,

Tic:

Re[p. 3. Materia remota Le&toratus eft liber Le&ionum

od

quia

veteris & novi Teftamenti 5 proxima eít ejufdem libri tra-

ditio,

Mi

Refp.'4, Materia remota Exorciítatus eft liber Exorcif-

asoru

*

Af

um & Aäiurationum

:

3

proxima e&v ejufdem Ijbrj tra-

ditio.

lem.

Refp. $. Matería remota Acolytatus eft candelabrum cum

n

candela e

z

ditio.

x*tin&at& urcgolusyacuus,; proximæk efít corpm- tra-

"1]

.aptt-

Cc 2

Jat

Re/pþ

206

DE $ACRAMENTIS

fte

Refp. 6. Materia remota Subdiaconatus EA& cali.;;r*wlziacuus*

*

cum

5

proxima eft cjufdem tia-

Abbat

ditio,

patena vacua fuperpoüta

nesfui

siffor

Refp.-7. Materia remota Diaconatus juxta quofdam

Theologos eít impofitio manus Epifcopi & liber Evangelio-

tamal

rum , juxta alios veró , folus liber Evangeliorum , eo quod

impofitio manus fit partialis materia Sacerdotii , ergo non

Diaconatüs.

Materia proxima eft ejufdem hbrl trà-

d-

ditio.

Dices. Tempore'Apoftolorunä ; quo Diaconitum ab illis,

tum ab aliis ordinati funt, non erat fcrip

*

tum Eyängelium.,

ergo non eít Diaconatus materia.

u

Refp. Nego anteced, etíi enim eo tempore non fuerit im-

tntd

&

preffus aliquis liber, erat tamen fcriptum Evangelium. . Unde

Sotus ait Apoftolos & alios

bent

erat Evangelium.

i

ufos fuiffe charta, iq qugl:f;riptqm

pyti

Refp. 8. Materia rem

Q0ft

ota Præsbytcraqtïuqs eft ialix cum vino

& patena cum hoftia,

Proxima eft ipfa traditio calicis cum vi-

prim

no, & patenaecum hoftia ; &impofitio manuum Epifcopi, . Un-

Tiqua

tatur

de vides,quodOrdoPrasbyteratus conftet duplici partiali mate-

rià, & coníe

quenter duplici partiali forma.

l

Refp. 9. Forma cujuslibet Ordinis funt verba

'Epifcopi .per

fit f

qua ex

L

primitur a&tus traditionis , & po;;ftas circa rem tra-

ditam,

orài

!

OTEsTIO E

t

Quis fit 7Minifler Sacramenti Ordini;?

diq

tenti

Refp. 1. Minifter Ordinarius Sacramenti Ordinis eft fo-

te

Eft de fide.

Flor,

lus Epifcopus Sacerdos & confecratus,

Ín inftru&, Armen. & conveniunt omnes Catbolici,

Ratio

eft, quia Chriftus fic inftituit colligiturque ex perpetua Fecle-

'(ïæ praxi.

/

[

L.

z

—INCSPECIE.-

nx

207

C htl

Refp 2, Poffunt tamen Cardinales non prifcovþi & multi

m (

Abbatas ex commilfione vel privilegio conferre Minores Ordi-

nesfuis fubditis ; quod fi Epifcopus fine licentia aut litteris di-

uo"th

mifforiis ordinet alterius fubditum , Ordo quidem tenet, fed

10c]io.

:

tamen Ordinatus ;B: fufpenfus.

! quod

$o

:4agE E BAT. EOE aRl

u w

— Que conditiones requirantur in iis.

, qui 'z)olänt -

ibillis,

Ordines fufcipere?

ieliüm,

Refp. ':Conditionesin ordinando requifitze funt iftæ. Pri-

rit 1nte

ma4 , Íexus Mafculinus. Secunda baptifmus. Tertia , fcientia

- tanta , ut quispoflit rité exercere a&tus fui Ordinis;

uaría ,

Unde

fufficiens aetas.

Quinía , probitas.

Sexfía, multi alii prohi-

tiptum

bentur ordinarià jure, ut Bigami, folenniter poenitentes, Neo-

phyti , curiales, fervi, corpore vitiati , illegitimi, infames, ex-

1vitto

commnunicati , füfpenfi,interdi&ti, & omnesirregulares, Duae

um vi-

- primze conditiones requiruntur , ut valida fit Ordinatio ; re-

)i' un'

liqua ut licita fit ,

imáte.

tatur.

quamvis üy quid defit, peccatum commit-

Ex dittiscollige, quod fubje&um ca

i, pet

- Mit folus& omnis Mas baptizatus,

pax facräm;nti Ordini's

Dices.

11 (f

:

ordinari?

Poffetne ergo aliquis puerulus in.cunis adhuc 'ja-fcerïþs

| o Refp.. Poffet ordinari valide , fed n

onlicité,; Primum pa-

tet, quia.cum tantum re

quirantur conditiones , juxta fubje-

&i capacitatem , parvuli autem non fint ca

paces propria in-

