o Dicendum efl idem.3.De

&o, qui. &x pridiana crapula grave-

licis

indo

dinem:capitis & cruditatem ftomachi fentit ,. eftque- indifpo-

ficus:ad: devotionem.. :« Confültius enim efttalemabfti nere, etíi

ule

€onfeffus fit , ni(i nece

i

x

Hïtas ahqua urgeat, dee Leymau Iiþ.

te

5. tm&4 ?ap; 6

fone.

k

x

^^

jv

Qui2f

VAEX Oneo h

hem, atcedat. poft pollutmnem ,v*-'q'ü:.ö*

:p,? cont:gzt u-äsgiafeïtulþn': IPpuHQ u€ COYA Dg'a'

t dfadr?

Efp. Affirmativ? s

e

R

Á

preefertim fi pollatio non reliquit ali-

quem effe&tum

à

:

» Vel fi contigit ex deemonis fuggeftione

conttl Volüntàtem

illius , qui pollutiónem patfus eft,.ut eum

tul?

averteret À communion

e. [ta Ffenriquez lib 8 cap. j 1. & alii.

Q

Ratio efl ; quia.

H

patr;non eft, ut ibi fit poena, ubi non eftculpa,

j

Aliud. effet, i

jic0-

É

pollutio facta effet proprià culpá: Immo 24zo-

11us prima av

Lazarius «uerbo pollutio

iVISs

6.

r

í

-bi di

t Paludanum 65 Silueflrum ,.

Conincbus quajt.8o.

eit

4if. 7: J 42, Cbamerota de Eucbari[lia cap.

10, & alii, quos ip-

nca

fe tacito nomine refert , excufat à peccato

etíam veniali eum,

quia poft no&urn

m pollutionem contingentem cum pecca-

)u

0oQ0Q

to,

655

"

; :-C'fa*SU.S SACRAJ?E NTALES.

q

to,v-eï fïne þe&äto,vel' poft qupdwnqueizlïudzpeccämm accedit

Jl

ad celebrandum , deleto prius peccato perconfeffionem. Rz/jo

ef ; quia nullus adeft textus, vel ratio , inquiunt ipfi, fuffici-

L

íü

enter probans iftum repellendum effeà celebratione vel com-

lic

snunione. poft: confeffionem ; cüm peccatum carnis non. ma-

gis repugnet fumptioni Euchariftize ; :

quàm repugnet pecca-

fet

tum, exempli gratia; haerefis &c,

D

*

.

L

jel

Vérüm licet haec opinio non vi

deatur iimprobabilis, nihil-

ominus non eft recedendum à noftra opinione, quam com-

[//

q

muniter Viri perfe&iorem vitz ftatum . feGantes fuadent,

k

quoties non adeft jufta: caufa inducens ad: communionem, vel

ad celebrationem, - ItaSuarez. difp. 66. fetd, 8.V alentia Tom 3.

fii

f

difp. 6. q. 8. PunGlo 3.ad finem. — Graffius x. parte-. lib. 2. cap. 30.

fà

ti. 33. Petrus Lede[ma de Euchartflia. cap. :13.. & alii atferentes,

unico dieabftinendum effe , faltem ex decentia ab Euchariftia,

LíU

fj

quoties pollutio contigit expropria culpa ,.nifi aliter rationabi-

€0

lis. caufa fuadeat judicio prudentis: confeffarit. . : ;Et mcritó

etenim fi in veteri teftamentoSacerdotes miniftrantes Domi-

MT

&j

no in facrificiis tantum. judaicis , & manducantes panes pro-

pofitionis debebarit eo ténpo

abfüinere à mulieribus, quae

tamen omnia erant tantüm umbhra , & prarfiguratio: Chrifti ;

quanto magis miniftrantés Domino in facrificio vero, &

snanducantes verum immaculatum corpus Chrifti. '

^« GASUS-.CCCCLE, us

Q

à

l

d

(oguid refiandendumt .

Va

Ef : Nullam pfané ï:ff?rmïtääenïïmpeä'fïæï tömrhühionem,

iüin

nifi forté timeatur vomitus ftatim 'poft illàam fümptam:

nam fiiüfirmkas ex fe nullofumpto cibocaufetfrequentetn vo-

mitum , infirmüs nóri

gmmtnicandus , nifi per aliquas

"& judicétur per horatr vel circiter

horas vomitus ceffaverit ,

p

4

..

á comma InioHe eum*äeäi*fääfseïmm im, Quod fi fort caf

uf

[

RE EUCHARLPTIAV.

658

Wit

e€rah oüia vomitu redeunte redderetur , deberet reponi inloce

ZT

aliquo facro,ac fpecies,ubi corrüpta effent, in. facrarium re-

ICi-

€ondi.. . Dixi €5judicetur per horam à commugione eum son-voni-

(ll-

£urum 1 Quia poft horam communiter cenfentur dige(tze fpecies,

w

licet ftomachus validus citinis quàm infirmus eàs digerat, 1m-

fno Lugo de Eucbariflia difp. yo fetf, 3. 4. $4, — Ex Medicorum

Cöf&-

fententia, ut putát, docet minorem hoftiam corrumpi in fe-

i.

xagefima parte unius horze, hoítiam veró majorem cum fpe-

(

ciebus vini, fpatio femi quadrantis, vel faltem quadtantis: ex

iett,

quo deduci poffet, non effe contra-teverentiam, ante finitam

vd

horam à communiorie vomitum permittere aut procurare. Ab-

J '40

ftineaturtamefi, qiantum fieri poteft; qüia heec non funt certa:

130

tam Tamburinus tetatur , fe novifTe infirmum, qui hoftiam

ntts,

facram adhuc integram poft mediam horam à fumptione e-

rifóy

vomuit,' [nterea, fi quis fentiret^& à fide digno intelligret,

bt«

fpecies à fe confumptas fuiffe veneno infedtas, poffet ftatimà

verità

communióne procurare vomitem , ne vitá periclitettr. . Ita

)otti-

Stepbanus à $, Pa

»

ulo Trad., 5 -de ngram'enæ Difp. 4. dub f.

;pro-

8.31.-

*

/que

CASUS CCCCLPL .

iif

A 1

Ettergumenis ? communio

:

Sed qgid diceiiäluä de

€is datur ?

meæ

R.EJ. Si irreverentize, vonitus 8 fcandali perfenlum abfit,illis

acra- communio valdé utiliter. miniftratur, five ad vires

D

damonis debilitandas , ive ad proprias vires Energumeni ju-

vandas, & inaffli&tione fua patientiam augendam, acterrores

minuendos. Ita Francifcus Bone Spei de Euchariffía difp. 7.n, 8,

ofifl

on

Cs Ms

ncilium Blibertinum, cqp:?ïs?;&-firgug. "

);ümï

$

m VO

E .cmum.:' I.Canx r

[iquis

&

at

m ?öt $0

z 5

Ooeo 3

CAU5

ééo

CAGSUS WSACR; AMENTALES

sss

w à communioue [ic.

;

; Querenti , au ftati

»

um f fpuere |

e ct)((æa'ere g

Eiþ Érdico, L. Qmmws decens fit qhquamdm expe&arepo&

.communionem à fpuendo.,.non. eft tamen illicitum , fta-

L

timac conftat , nullum amplius fragmentum in ore reman-

N

fiffe , exípuere, .Ita Sfepbanms à S. Paulo, . Ratio eff ; qnianul-

di

lo pracepto hoc. vetatur.

Atqui |conceffum . intellioitur ,

quidquid wonveperitur probibitum. .. Nequeadeft periculum irre-

3

verentiee : Quia fputum juxta Medicos ex capite in.os defluits

Z

tl

Species verà in ftomacho continentur: Ex quo. "Tamburinus in-

fert, licit& poft communionem , fputum , .five. falivam Ta-

U

d

bacho ,. Pïpcrc . &c.

$

:eVocati . iïna- Ppcri;cglo irreveren-

du

tücx

TW

Di

o, 2. Etiam nuIIumextat ;Sräce pmmlïlä'erendxcome'

(o

ftionem ad certum tempus poft communionem :licet omninà

tig

decentice gratia , reverentia tanto Sacramento debita exigere vi-

deatur, ut non ftatim.ad cemedendum accedatur , nifi neceffitas

eat

df

urgeat. Nulla etiamlex jubet déponiglàdium ante communio-

[/

nem , nec confuetu

tione fcandali,

da.yisetur ehidasnenifi fortt aliquando -

CX?

fec

G

,.CASUS.

"

?

'( Qærentl,maug

eak

v:

"

valitidni ; qæoäquügfngefffþgz dfg;l ;

C damnunioni .

$

; Eji» ïnþrïgg'»äg;tcertuni', id.non pöfïöfnidrtali'tbf aggr;ävare,

fi defit contesgpptus. . Ratio eff ; quia non eft,exquo capite

NU

tanta gravitas Oriretur

E

,;.decens tamen eft , & ad hoc fideles ex-

b

(

bortandi funt, uteo

d

1

ie diligentiüs ftudeant,fein

Ecde

piis ope-

ribus exercere, - Ita Séephanus à $, Paulo,

R

QUi .

CASUS

ivoli

^DEEUCHARISTI A

éét

mdanida fit, vel ;zä;ganda' Eutbaryfia;

^ Querenti quibuma

quid. diceudum ? .

"Negandam effe puerís, omnésdocent , donec actua-

d

s

-hteru

-

A

fum rationis habeant, —Dfana tamenparte 10 fY4d. 16,

Iti

fefol 36.ait, eanrpoffe dari per modum viatici puero, de quo

j

dubitatur, an ratione utatur , quodfieri poteft circaztatem 74

lh

annorum : Verum confüetudo eft in contrarium, — Infüper ne-

gánda eft communio perpetub amentibus , ait Sfepbanus a 5..

Ffei

it;

Paulo; quia neque hi feipfos probare poffunt ; potcft tamen da-

Ift

ti furiofis& amentibusin lucidis intervallis, Sicut & ftolidis,

qui mentem habent debilem, modo fint doc

ibiles in iis, quae

v

[

ad fidem & ad devotionem fpe&ant, Poteft item per mo-

dum víatici dari iis, qui ii amentiam feu phrarefimr incido-

runt, quando conftat eos illa

3

3

m

1 defiderafle , prout colligitur ex

fnt

ninà

Concilio Cartbagtrienfi 4.€.76. — Et Ratzo eff ; quiacüm percep-

'.

tío viatici illis fit perutilis ad falutem, non eft, unde.eis fit ne-

X

ganda, Obfervatamen ex Lezana,ad hoc requiri, ut credantur

MIESI

€

ff

,

e in ftatugratize, nec fit fpes reditus adufum rationis, & abfit

Yj

periculum vomitus, & alterius ifrreverentiz : de qu n dubig

o/é

experimentum capi poteritpraebendo prius hoftiam non con-

fecratam ,ut

G a&af.

poft Dianam parfe, 2. T; ï*'dg.w 14. rffql..44. dcce?

/CASUS CCCCLX. .

- À

E

Sez! qm

,

?

V Pabl "Udlaji ad Elph ! ab [m :

E

Vs

wl»m:barwm eff in zjägmfe periculo mrtts ?

:4p'1te

Eff. :Si ebrietas füit voluntaria, non e&-þ'.'ei*"däh'duni' vxatï-

d

cum, .Raí;o tf 5.quia non eft mittendum canibus;ut canit

p*

Ecclefia : Si veró conftat illam fuiffe prorfüsínyolantariaro; 'pos

teft & debet ci dàri juxta Gobat. Cafa, 13: num. t96; Ratio effz

quia ebrius comparatur furiofo, addens in dubio prasftirai

involuntariam cfle ebrietatem , ut quando a«cídic illi , qui

S

Ooo05

nun-

662

€45US S.ACR AME NTALES,

A lofu-

nunquam, aut vix uhquam inyentus eft ebrius,

per indubio, utrum zger ille incurrerit perfe&tam ebrietatem,

an folim imperfe&am , quee mentem quidem ac linguam , &

forté pedes aliquantum turbarit, reliquerit tamen facultatem

fat commodé diítinguendi inter bonum & malum ; in hoc, in-

quit dubio , eft declinandum ín partem mitiorem, prout do-

cet AMenocbius deprobationibus concl. 579. .. Certum infuper eft,

communionem dandam effe damnatis ad mortem, adeó ut

Bonacina de Euchariflia difp. 4.queft. 7. parte. Y poft multos con-

tra Navarrum aíferat , judicem fub mortali teneri iis, hoc fpa-

tíum concedere per fe loquendo,

Nec excufat P. Gobaf ome

tes Colonellos & alios, qui milites in flagranti deprehenfos ju-

POQDECUA— u—---- - —— — - 3

bent absque fynaxi in prima ftatim arbore fufpendi, quidquid

dicat non effe damnandos judices,ne

tium illi, qui prius dato uti noluit,

gantes adkhQiC.: lpqgiugfpg-

4

[»

"

UOCASUS CCCCLX

1

?

P——— um w2 "t

Peccato'r?bux

$ed quzdd:cendum de

Eurb;zri ÍA:

; effne illis dekegginda

D-—-—

; Efp. Cum Francifco bone fpei

e facram. difp. 4.ft. 1272,&o'm-1

"nibus communitet, Euchariftia femper & ubique deneganda

z

eft peccatori publico ; fed quare ?.

, Tüm ob manifeítum periculum fcandali ; tum obirre-

- Refp

*

Verentiam , quae commi

tteretur dando fan&um canibus, Un-

de negari debet publicis ufurariis , hareticis , meretricibus, ex-

communicatis , fufpen(is & interdit&tis, quando eorum flagitia

furit publica: item Hiftrionibus& fcenici

s, quod Bacho Z/ff. 4.

queft. 2. arí,1, deducit excap,cum /Mar

ha , de celebrak, /Miff.

difl. 2.

Non gravabor tamen

p— s

€3 cap. pro diletione, de confecrat,

C

^aramtuel lib. 3. "Tbeol. /Moral.

hic apponete., qua habet

-

$

$..1393, Et ex ipfo Tamburinus

.. Ufurarii publici & com-

munes.peccatores aliquando tanguntur à DEO ,

& refipif-

eunt, unde me confule , magno confilio , & examine uta-

ris 2 Uant.equ.am publice pctcnti Eucharifiam neges publicé;

ex

DEEUCHARISTI A.

665

.'—g-'

quxa in altari nec tempus cxamiha»iidtiþfüppetit , nec

)

dantur , quos confulere poflis , ubicunque pravia refo-

lutione , antequam eó veneris , fandié & coram DEO non

N

fatueris negare Euchariftiam tali perfons 5 $Si petet,

I

concedito : riàm negafe ,'eft res graviflima , qua non debet

fieri impetu extemporaneo. Ego quidem prima vice nemini

"

mortalium negarem, quem non fcirem certó effe in omnium

j

Ün

epinione non baptizatum , delirum , aut arbitrii impotem.

Si certó fcirem, meretricem habitare-in lupanari, ufurarium

p

in telonio, & ex altari ad: has domos.iterum peccaturos, &

Itf

populum fcandalizaturos reverti (fed quando fimilia monítra

Ju

a&ionum data) auda

üid

nia Caramuel,

&g: ;ommunionemïnegarem, Hac om-

»

p

:*« Qui in hoc aliis videbitur nimis favere publicis peccato-

ribusinam ceeteri Authores communiter volunt ; üt publico

peccatori publicé poffit dari comimunio; neceffarium effe ; ut

publicé conftet:de ejus confeffione & poenitentia pro ratione

fui mali

ftatüs 5 ;i/c,nimimm, ut manife&; ütejus conver-

&

ff

1

i ts EUR AES pO R aihovo n

&

fj

.

5agc:idäm, nfn;i(i; fec&ator publzcu;þtm "

- gerieulemortisg./ 5

h

Un

REf Cum:-Gófat:cafu. 21.-fefol. 398 Susrez 8 Tahiero, üt

illi. communio .detur , fufficere ; ut pro opportunitate ri-

t

j

té confiteatur 5 aut fi non valeat : certa 'contritionis figna

oftendat, Sed quid figravis fufpicto adfit magni peccati, quod

j

ernegat fe commififfe ? Mibil refert ; quia ipfi intali.articulo

p

iotiüs fides adhibenda.eft, quàm aliis, . Cum in tali articulo

;., de riullo maxime catholico

P

/ dl.

raefumi debeat, quod velit effe

n

- Áncurius fuæ falutis,

pf

ata

ii

CASüs

664

CASUS $4CR AMENTALES,

REREMOGIDCUSUUES

(CASUS CCCCLXIIIL

Sed qmzl fi peccator oc

cultus petat communionemz e—rimz"

ei dAuda ?

-

FEf . Si petat occultàs eritdeneganda. - Ratío«f ; quía lia

ingens contra tantum Sacramentum committeretur irre-

verentia ,que&e tamen tunc facilé caveri poffet, denegando,

t

, efp, 2.fi petat publicé; nonerit deneganda, « Hoc enim

pl

Eugenius . 1. exprefse inhibuit, .. Et Rafío eff ; quia omnis

Chriftianusjushabetad petendum panem .filiorum in facie Ec-

clefie , quamdiu in facie Ecclefiae non . habetur:nocens ; quod

n

& probatur.exemplo Chrifti, qui Judaàm.à /Communione

non removit, quem occulté noverat indignum : & aliàsin-

.quit Lezaná ; infamaretur graviter ipfe. petens;;; committere-

turque perturbatio ;-& grave fcandalum ; in' populo;. - Interea

fn

tenetur minifter; omni-meliori - modo; quo poteft, vitare oc-

i

cafionem tali.hoc Sacramentum miniftrandi. ut v.g.differendo

diítributionem cómmunionis ,'divertendo ad alia, quandoid

q

fieri poteft, immo & monendo eum ad partem , ne fe ingerat,ut

N

vult Bacbo, quod'ultimum tamen fentio.cum S$tepbatio 4 .. Paulo

raró poffein pràxim deduci

l

coram populo.:-

,cum fgppohäg"ür peti»h publxce fcu

CASUS CCCCLXIV,

h

u

S$edquid fi: feientia:otculti alterius: delitti per'folam -confesfonem

)

av o^ Saeramentalem ad: difivibuemtem commmumnionem: pervenez.t

ie eifs

"U

d

rlf: ?fotje Ene b.

publice: [Fue occulzt petents. wr;iä—

PI&

munionem negare ?

x

y

* Epronpote&,

Rátioeft ; quian

emo uti ïp;)täü* fc—ierbht*þi'äf.cön-

ti:

f

"" fetfionisin ordine ada&us exterros, idque in tantum ; ut illi-

ul

citum fit finita confelTione,vel cum ipfo poenitente de e loqui

ipfo invito , vel folo:vultu occult? exprobrare : deinde quae ícit

OX

f

confeffarius per confeffionem , fcit ut Deus , quando

lic

Vero negat commuhiioriem , facitut homo,

q

CASUS

éóg

DEEUCHAR IST1 A.

,CASUS CCCCLXV.

szd Ii Läz'cu

$ inmortisarticulo, velextremanecesfitate com-

municet [espfum,facitne ho licite ?

IY

pc-

arez , Coninck, Lagman, 65 Prapofitus apud Bufenbaum &

O Lezana verbo Eucbariflia . 1$. docent, probabile effe, in ex-

m

trema nef(Titate, etiam laicolicere alium communicare, fi defic

ll$

periculum fcandali. Videetiam Dianam parte 1 tJfratt 7 wefol 45.

K

ubi recencer banc difficultatem late diífcutit, & firmat fenten-

lod

tiam affirmativam ; quod & facit P.Gobat. Cafu22.1.445 & feq.

nec non Bur

J

gl?abeï. centuria. 3. ccfa 69, qui & plures a'lios

]

!

citat,

His pofitis

wjþgndd Stephanus à $, Paulo poffe quemcun-

[

j

que etiam Laicum in extrema neceflitate communicare feip-

oc

fum , faltem probabiliter, docere illos quinque ítatim fupra

Citatos,

Pro. quo Lezana adfert exemplum celebris illius

d

od

Regine Scolie in ZAnglia morti proximae; & utecius, probat ;

quia licet hoc Sacramentum non fit tam neceffarium , quàm

jt

Sacramentum poenitentiz , eft tamen. valdé neceffarium 5 &

"

U

ex alia parte hoc non eft contra jus divinum , cüm olim fide-

les propriis manibus communicarent feipfos , ac facras ho-

Nec jus

ftias domum conferrent , prout hiftorize referunt.

humanum. cap. per-venit ; ficut nec confuetudo videtur obliga-

te in cafu tam gravius neceífitatis , vel faltem maximzae utili-

u

tatis,

Ita Lezana & plures alii apud Dianam parte, g. trad,

3- fréfol, 47. ac parte. 3. fra&, 4. vefol, 47. Ubi vefal. 48. feq, fa-

pzraddit licitum effe Sacerdoti , etiam extra periculum mor-

tis,feipfum communicare, fi nequeat celebrare , & adfit cau-

of

fa rationabilis , & defit fcandalum; quia non debet hic ex

i

ullo capite diftin&a effe perfona miniítrans & fümens, etiam

)(]M

extra celebrationem; cüm in die Parafcesves Sacerdos fe com-

(it

mutnicet, & tamen non celebret : ita etiam docet Lezana:

licet uterque velit , debere potius Sacerdotem recipere Eu-

chariftiam à Diacono , fi adfit : & Tamburinus dicat utrum-

Pppp

que

U

u

LA

CASUS 5AER AMENTALE&. :

ue zeque effe licitum,

His omnibus etiam fubícribit P.

à

Francifcus Bone [pei de Euchariftia difp. 8.4 num.7.. quibusom-

nibus non obftantibus,

Refp. Probabilius eft, ia nulla neceffitate licitum effe Lai-

co communicare feipfum.

Ratio eff ; quia conftans confue-

fü

tudo tot faeculerum oftendit id non licere,

di

ft

Dices,

Maria Stuarda Regina Scotiae Martyrium fübi-

tura, prius facram hoftiam , quam apud fc habebat , fumpfit.

Q

Ergo &c.

i

Refb.

Quod ipfa fecit , fingulari Pontifïcis: conceffione

fecit, quód-non eíft in exemplum trahendum, . Deinde cüm

videret periculum effe , ne poft obitum füum venerabile Sa-

B

cramentum in manus hareticorum incideret, & irreveren-

W

ter haberetur , maluit ipfa illud humiliter fumere ,

quod im

fimili cafuomnibus etiam feeminis]icet,

Quod fi olim fideles facras hoftias domum Contulefinf,uz

«ommunicarent in neceffitate fe ipfos , utique ex fpeciali Pon-

tificis conceffjone pro tunc fecerunt,

eít,

O;l,ibusi de fa&o nom

fïij

$

CASUS CCCCLXVI.

W

dvurs

erdos alicui communicaturo det particulam fie

hoflia majeris ; facitue id dicire ?

l

Efpondei Lezana Jüpra citatus n. 22. id non po[fé communiter

N

Qu

R

fieri, eà quod fit contra ufum Ecclefie 65 ceremonias AMiffa-

lis : Si tamen cafus rarus occurrat , ut cüm perfona notabilis

QU

vellet communicare, nec adeffet alia hoftia , tunc, inquit, id

fed

licité fieri poterit.

Verüm Diana parte, — 1. tra.. 1. vefol.

of

1te

37. & parte 3. fratd, a. vefol. 34. & parte 1o. traGl, 1x, refol. 70.

pluribus ubique citatis , ( Quibus poteft adjungi Burgba/er

Ál

centuria. 1. cafu. 37.) docet, non requiri, ut Perfona petens fit

erfona notabilis, fed fufficere, quod fic communicaturus,

oge:

non habeat àliam MKam,vel cogatur diu exfpectare, d

aliu

DE EUCHARIS Tfa,

éóg

p

P,

aliud facrum celebretur : & Tamburinus afferit abíolute , id non

H

e&e inconveniens, ob ipfam Chrifli primariam inftitutionem,

qui fregit panem & dedit.

Ex quo Tannerus apud Gobaf in

l-

"Alpbabeto communic.cafü 2 1 num.42 I infert,in neceífitate permif-

j

fum effe, ut aliquam etíam magnam hoftiamin aliquot partes

divifam praebeas accedentibus. Cave tamen, dumrenovas ho-

i«

ftiam in Remonflraníia expofitam, ne illius loco opponas eam;

(

quam unicam confecrafti in tuo facrificio ? quia ficmutilares

facrificium, . Vide cap. Relatum de confecrat. difl. 2.

Of

d

um

CASUS CCCCLXVII,

St-

Efeazarus Sacerdos. in- facro jam «venerat ad Canotem , cim

Cf

adeft. Minifler porrigens quasdam. parvas hoflias pro prafentibus com-

|in

ui id valde flagitant. Sed remittit bas Eleazarus,

: Jäcmndm

Ajems ferà mimis $las

^

Á

f'iffe allatas. Ouaritur, utfüm

At

ene remt[erit ?

(

ldeíar ben& remififfe, Zf2 Bonacina de Sacram?nt'i: difp.

Ro

V

4. quefl. ult. punc. 2. , 6, Fundamentum eft ;

uia illae ho-

ftize parvaead idem facrificium pertinent,ad quod'hoftia gran-

dior, Ergo fimul adeffe,utrasque oportet.

L

Refp. Eleazarum malé neglexiffe adítant

1

:

um preces", & re-

mififfe hoftias parvas , cum licité illas , oblatione earundem

rius mente conceptá, confecrare cum majorehoftia potuiffet

ta Poffe-vinus de officio curati. c.2, n. 17. /M arginus &* /Megalius,

MWbf

quosrefert & fequitur Diana, parte6, TraGl. 6.refol. 7.& Ratio ef z

quia oblatio patvarum hoftiarum neque ratione facrificii, ne-

il

;bizfä

que vi pracepticonjungi debet cum majoris hoftize oblatione,

jl

fed fufiicit,utrasque fimul in eodem corporali reperiri tempore

confecrationis, ut omnes iisdem verbis confecrationis aequa-

ol

J

liter objiciantur, Non diffentit Gavantus in comment, ad Rubr,

J

MHiffal. Tom, t. part. 3. £it. 10. n. 9. ubi hocadmittit ante

;"

it

j græjkzt(onem ;fed cur non etiam poft; cüm in neutro

$,

cafu lex aliqua ob&et.

net

.

liod

Pppp 2

CASUS

463

CASUS $ACR AMENTALES,

Ü

CASUS CCCCLX VIII.

(

q

yid fi Sacerdos «vel Diaconus aliis diffribuat 'Sacmmänturü

(

Euchariflia: debetne ,ut licità boc praffez .j nom mortaltter

peccet, efje in flatu gratia?

Ejþondet AMarchantius in. vefol, Paftor, Affirmati-cvé dicens

ÉX eum mortaliter delinquere , fi fit in peccato mortali , &

non conteratur; ita inquit , habet Rifuale Leodietfe , & paflim

alia Ritualia. Probaturque 1. Quia hoc eft mini(terium my-

fterii myfteriorum , quod paffim SS, Patres vocant myfteri-

um. tremendum ; fanca veró fandé trattanda effe, jure di-

vino conftat.

Secundo hoc Sacramentum fine comparatione

excellentius eft Arcá veteris Teftamenti , cujus tamen parum

[í

digna trattatio Ozam Levitàm percuffit, . Tertió $5. Pafres

fummam puritatem in hoc minifterio femper requifiverunt:

Aec tefert, quod di&us diftribuens non conficiat

"

f

Sacramentum ; quia etiam ut diftribuens fpecialiter repracfen-

tat Perfonara Chrifti, ac confequenter ei fe conformare de-

fil

bet, idque fub culpa gravi, cüm hujus Sacramenti adminiftra-

t

tio reputari debeat inter praecipuas fun&iones Sacerdotii

r

Chrifti.

Haec & alia peroptimé congerit ZMarcbantius. de

v

Sacramentis track, 4. cap, 10. fübdens , feptentiam oppofitam effe

ii

contra totam fcholae antiquitatem,

"Verüm his non qb&'anä

.:ïibugo

h

4

Rijþondet V'asquez cufn)pïu'ribus kecentïbfïbüs (quorum

iW

feitentiam. Diana reputat. probabilem ) preedi&um diftri-

buentem , folüm peccare ventaliter , eó quod levem tantum

p

committat irreverentiam, — Raf7o efl ; quia ut fic non eft Dei

gih

Minifter ad juftificationem proximé,fed tantüm veluti appli-

f

cans a&iva paffivis , ut loquitur Diana part. 1. traf. 7. vefol,

f

41. qoam doctrinam repetit refol. $9. & iterum verbotenus ,

fti

c.lf.

hn

quae dixerat refol, 41. habet paríf. 2. fra, 14. rdo!. 23. ubi a

i&

DEE UCHARISTIA

66g

dit fentcnt:am V afquez etiam: probabllem reputan à Sylfwo,

Cabreza, & multis aliis: tamen tu tene primam fententiamz

quam abfoluté tenendam etffe tradit F rancrfcw Bon.e fpez de fa-

cram,mgmere. dzfp 4.1.97. Gfkq

CASUS CCCLXIX.

[i$

):

Sedan communioniem in[tatu peccati mortalis diftribuens tot

VN

pecmm quortalia eommittit , quot pel:fomn dwe(/m

ccmrnummt ?

ny

ii

di

Färmat Comnck & Bonacma apud Ba[æum Verbo S acYamen-

tum ,cap,x.n. 8. bundamentum eft 3. quia fic indigné diftri-

one

TU

buens ponit tot. aCtiones terminatas &ncempletas. Sedcon-

(14]

trarium judico. probabilius cum Stepbano: à .. Paulo Baffeo,

ant

&5 Marcbantio. tzadl.. 1. fupm, ubi fic loquitur :

Eg0 vem

Cat

inoraliter confideknsdnm opimor

Unde liced Muyes misllrandi ac.

feft

pus phyfea iutervemiamt , moraliter tamen /oguc*fm'a cenfettr idem

de

mm þermm ; $55 guad :mtm etiam voeludiaie fermr Saærdos D27771

AV

grgo dzczmr jc idem zwmtum dzm :o/zit UAL ä- quamdsu, no-

QQi

zabilis mora Aut. mtermþt;o Hon m:erwm

ffmz ln'et corporis ej

"T

d

ealicis - femptio diver[ ff t zä?zmes yl:v/ dC s tamm "o confl ituunr

diver[n peccata, in Sacerdote, näd igne fiamenie

egquia þwt Una "POFA.

n

lis fumptdo Q partitipatio ejusdem jamyïm ; Jféé dicas: cjfä in noffro

;4]?4, dicet mz*e'rzm 05 cmtmwatzoizem xX 0m rtegem aggm*zmrt feeca.,

jilid

PU jimt c:'r' meritum ;wrfemïf

um mzt/tu þmzzl p admzm/zzm,

f

t

£. Negz»e verà puto ffi wzlxtcr judgcandum de S»cmmmz*a Pæmtefm.e

tur

gum ( mqult) Qguot Pæwtmtes ääjauwt D Pfcmto mortAli , £otíes cen-

i

Jétur peccare sortAaltter.

jl

Ratío difparitatis adferri potefl. ; quia

quot . per[oma -accedt ,. toiies qmoriatur ]udmum HIUVUHOU conificz-

fol.

J ,

zur /acmmmtum e tatm forma þ&cmmmtn[u Vepetitur , Auimanm

fantlificans,

Huc usque AMarcbanius.

Ba[feus tamen do-

di

Pppps

Ccet

é76

CA$SUS $4CR AMENTALES.

lit

c.et'ökppoüt:ünfl rquoad hoc ultimum etiam probabile effe; eà

f

uod etiam ceníeatur una moralis Sacramenti adminiftratio

ad plures fa&a : quod. idem ante docuerat verbo confeffarinus

p

Cap. 4. titimi. 2, citans pro fe Rodriquez , Flenriquez , Fapundez ,

fii

S3lvium & Dianam. — Vide etiam F. rancifcum Bone [pei loc, cita-

fiQ

íon,100,Quibus etiam ego adhzereo, :

P

CASUS CCCCLXX,

Itl

[ni/

Quarenti, at præb)zbile fit Sacramentum Eucbariffze 4ugeas

N

gratiam toto 1/o tempere , quo

"ventvriculo ?

H

Jfecies durat i'),,

,

«

Ejþondenduä ajj'?rnzatimä. Dummodö-foto fempofc du-

fai

R

ret difpofitio aliqua five eadem, five intenfior; five etiam

remiflior, ltapoft Cajetanum & Suarez fentit Card,de Lugo ifp;

ft

12. fect. 2. n. 46. probátur. . Quia Euchariftia caufat gratiam per

modum cibi nutrientis.

Ergo quaimdiu. durat in ventriculo

det

fal

& adeft difpofitio caufat gratiam; quia caufa neceffaria debité

fet

applicata, femper operatur effedum, fi non adfitimpedimen-

lg

tum, SedEuchariftia eft caufa neceffaria gratize, & eft per man-

ducationem pera&tam debité applicát

Y

a

*

, & non habet ullumim-

pedimentum, uti fipponimus, Ergo.

l4

Dices. 1. Hoc argumentum fi aliquid val

Et; nimium pro-

e

bat,nimirum Euchari(tiam augere gratiam toto fequenti teme

pore, etiamfi nulla fi.nova difpofitio a&tualis.

Ergo

]ro

Refs. Negando anteced. Quia Euchariftia , cum fit caufa

-tislä

neceffaria & non habeat contrarium refiftens fucceffivé expel-

pof

lendum , ftatim primo inftanti producit omnem effe&tum fibi

poffibilem juxta capacitatem fubjeGi, Ergo non potelt de-

min

inceps.quidquam aliud de novo producere, aut praeftare, nifi

qui;

mitt

accedat nova difpofitio.

tedd

Infias, 1n. ipfo inftanti maniducationis þoteü Euchariftia

lum

conferre gratiam , & confert de fa&o , etiamfi in illo nulla ex-

iftat a&ualis difpofitio. Effo.Ergo etiam poteft poftea augere gra-

Pl'Op

tiam, etiam(i non exiítatullanova difpofitio. ZVego con[eq. Quia

uti

DE EUCH ARISTIA,

é7r

n

uti dïxi', Eutixariftia eft caufa gratiae neceflaria, — Ergo in irr-

1gio

ftanti manducationis producit fimul omnem effe&um, quem

M

poteft producere juxta fubje&i capacitatem, — Ergo deinceps

T

nihil poteft amplius producere, n

ifi ex parte fubjeGti acceda»t

r

nova difpofitio & capacitas.

5

L

do confumitur &

nfIas. Cibus nutrien

pcrk & convgrtitur

in fubítantíam aliti, & nonagitin alitum.

;

?

Refp, Verum eft; neque Euchariftia in omni

bus co,nifenit:

i

cum cibo materiali & corporeo , fed ir eo praecipué, quod fi-

cut cibus non dat vitam , fed eani auget & confervat, ita Eu-

chariftia ex primaria fua inftitutione , non dat gratiam, quae

U.

eft vita & juftitia aniniz , fed cam confervat , auget & confor-

tat.

tigm

Dices. 3. Hinc fequitur, quo&' aliquís teneatur toto tem þo--

if

st

re,quo durat fpecies,fe confervare in ftatu gratiae,Item fi inci-

deret in peccatum rznortale, pro ee tempore , quo adhuc du-

qdo

rat fpecies, terneretur conterí aut Confiteri, rie impediret cf-

bitt

hd

fe&um gratia,

Coníequens autem videtur valdé durum.

Ergo &c.

r

Refp. 1, Poteft concedí fequeía cum P. Suarez,

$)

- Refp. 2. Quia tamen hoc durius videtur. ZVego féque/am cum

Fa[quez. Sicut enim homo non tepetur ad illum fecundum

jto«

effc&um Euchariftie procurandum , fed poteft licité illum nom

e L]

procurare, ita neque ad obicem illius tollendum tenetur,

la

Inffas. Saltem poffetaliquis licité accipere Euchariftiam in

:xd

ftatu peccati mortalis, modo habeat animum confitendi ftatim

poft fufceptionem, antequam fpecies confummantur : quia ni-

i

Ht

mirum in illo cafufübje&um noncareret effe&u fuo.AVego fequel,

i&

quia 1, talis homo peccaret contra praeceptum Chrifti de prae-

mittenda probatione per confeffionem faciendá, 2, talis homo

redderet fignificationem Sacramenti falfam, ^ Quia Sacramen-

yila

tum primó manducatum fignificat gratiam praefentem, Atqui

jt-

propter peccatum illius non eft gratia preefens,. E-rgo. a

t:!*

yia

u

/ln/la;

-

672

CASUE SACRAMENTALES.

fa.

"" lnjïzu Aliquis qui peccat moitaliter poft fu*nptloncm,

antequam fpecies corrumpantut , reddit etiam fignificationem

E

ufii

falfam. Ergo etiam ille peccat & tenetur vel conteri vel con-

L]

fel

- fiteri, quod pauló ante negavimus. JVego fubfumptum

.

quia

p

fpecies poft fumptionem pera&am remanentes , non fignifi-

dli

cantgratiampráefentem , fedtantüm conditionaté , fi difpofitio

adfit. Haec veró conditio non eft pofita, & eam non tenetur

fpit

£ett

homoponere, Ergo non reddit falfam fignificationem facra-

fiol

menti Euchariftia, Et certé fi aliquis in peccato mortali re-

cepiffet Euchariftiam , & deinde antequam fpecies corrumpe-

t

rentur, conteretur, aut confiteretur, is non acciperet-ullam gra-

tiam ex opere operato ab Euchariftia ; quia- Euchariftia non

fAt

Q

caufat gratiam in adultis, nifi prout voluntarie manducata aut

16

receptain ftomacho, — Atqui tunc pofttalemconfeffionem non

füpi

manducaretur Euchariftia voluntarie, nec reciperetur , fed per-

iun

feveraret anterecepta , quaé perfeverantia neceffarió eft confe-

cuta poft primam manducationem. — Quod fi non accipit ul-

n

p

lam gratiam j ergo etiamnontenebitur ad contritionem & con-

feffionem , qua in

Jim

Qrdipe ad eum effe&um eftinutilis, & fru-

um

ftranea futura,

x

ho

1 *v;ï;,Dilaej.4.

Si Euchariftia poft pera&am fumptionem auget

effe&um, quamdiu durat fpecies.

5

Ergo expedit majorem &

u

At

fpiffiorem hoftiam fumere, ut

fpecies eó diutius duret , & majo-

remgratiam conferat,

qia

À

feciffe & de fatto facere

- Refp. Id equidemialiqui Sacerdotes

E

D

"dicuntur. Néquei

lpare auürp, ('1 fine aliis .i-ncqmmodi-s

uU

cti'ego-cu

idfa

CASUS CCCCLXXI,

Ecd

Veni $u Acbnfe]]ionale Muliercula deawo

tioni dedita , queritque,att

lpüu«

ys liceat quotidie [umer

flatu

j

J f*" Am 0 omsunione.

:

::? æid ei

þdicmdum d

i

fit?

Go Repondro

'PI. Quod homini/'exiüent:i& iqn' gratia

Nam

fimpliciter loquen

do fit licitus quotidianus ufus.

otat,

Bo

ut Lugo de Sacramento Eucbarifiie Difp, 17. num Ln

fxcult

673

Vgb

DEBUCHARISTLA, ^

CicR Nnetenih. actnner

dul

It

;lïciarcfpræcep'tü nfg'rävfe*-«'fd;ïüa*æ 'obl/ig*ät'ïa&;äfïn;üaiif?co'-rhmunio*«—

m

nem , ita etiam tantürn prohibet dupplicem commünionem

Orn-

unius diei, 2. conveniunt DoGtores, quod ufus quotidianus de

*-gia

fe fit laudibilis , imó perfectior, qnàmrarus 5 ita enim ex-

?Di.

re(sé habetur in TyiZentino feff. 22. c. 6. Optarét quidem Sacra-

[it!0

fantla Synodus , ut in fimgulis AMiffis fideles adftanter , non [olum

VUf

fpivituali affe&u , fed Jacramentali ekiam Euchariflie perceptione

jl«

communicarent , quo ad €os

à

li

"

Jan&iffimii bujus facri;?cii jifuäw ube-

vior persveniret , 65c,

mpt-

Refp. 2, An autem

hic & nunc m hoc vel ilio individuo

expediat quotidiana commuünio , hoc jüdicio confeffarii vel

gt

. fiofi

Patris fpiritnalis remittendum effe, ' Quod etiam confir-

1 qut

mat Bulla 4nnocentii X 1, Quaeincipit 3 cimad aures, . Anno

|aon

1679. 12, Februarii.: -Haec enim Parochis, Confeffariis, aut

] per

fuperioribus decernendum concedit, —^ Quare licet Tridenti-

of

num optaret quotidianam communionem: Attamen ut be:

neS. Thomas 3. p.4:780.4. Fo; docet: duo bfc poffunt confiderari ,

lt u

C Con

ynum ex parte ipfius Sacramenti , ratione cujus utile efl , quotidie

fu.

umere , &c. alterum efl exc parte fumentis , 11 quo requiritur , ut

cuim 1agna decvotione accedat. ^ Et ideó fi aliquis quotidie fe ad

u

mat,

Luget

hocparátum invéniat , laüdabileeft., quod quotid

UndeS, Auguftinus ferm. 18. decverbo Domini , cüim.

xiffets

'f/ll'

"Accipe quotidie , uf quotidie fibi

N

profit. Subjungit : Si: "yicve , uf

quotidie merearis accipere,

faceft

-- Dices, Sacetdotes tamen quotidie fumunt, — Reff. tllos

poffe quotidie in facrificio communicare , etiamfi-minorem

nodi

forte devotionem habeant , quàm Laici. Ratio efl, 1, Quia.

id faciunt ex officio ; füuntenim nuntii & Miniftri deputati ab

Ecclefia , utejus nomine Deum placatum reddant ; quare

W )

ipfius Ecclefia? puritas reddit eos magis acceptos. 2. Ipfe

Ítatus feparat cos à curis faecularibus,conjuge, filiis &c.

.U ueres er

fit ?

uRMvem r o

;mtïa

Refp, 1d quï.iem ex majori vel minori affe&u , devotione

Nafl

otat,

poenitentis, ex fefti vel indulgentiarum folemnitate dijudi-

Q3q4 q

can-

ficut

674

CASUS SACRAMENTALES

candüdi cfïb. " . Aifero tamen ahqua .yc-ibo S. "Bönav'emfuræ ;

i

uii Jib. 2, deprofetdu Religionis c.77. ait 1 «vix aliquis ita religiofius

vi

e[je videtur &5 Jan&us , ( exceptis Sacerdokibus ) quin femel in jep-

fia

iimana [ufficiat ei ex con[uetudine communicare , nifí fpecialis cau-

