Sequitur. 2, Hzeredemabinteftato, fi fciat voluntatem de.

fun&i, teneri reftituere haereditatem , & folvere legataiis, qui-

ettio

busteftamento-minus folemni debentur,

jnt

Quj *

$equitur. 3. Sidubiusit de voluntate teftatoris, debet cum

illis componere ritione dubii. — Rafío eff , quia cum nec ipse,

.C[W, :

tlf

i V

nec alii coeperint adhuc poffidere bona fide; in dubio par eft eo-

J

tum conditio,

: '(guz'-

1272

CASUS $A4CR ;JMENTALES;

3

[ rerad

Sequitur. 4, Si h&eresab inteftato retiüeavt haereditatem, &le-

M

gata , poffunt illi, quibus aliquid per tale teftamentum eft re-

far'cdam

&ipep

li&um , uti occultà compenfatione. — Rafío eff ; quia reverà

4l

[

res reli&tae funt ipforum,

bibilem

Sequifur.s. Si haeres ab inteftato fateatur mentem teftatoris

biliot,

fuiffe, ut haereditatem nominefidei commilfi alteri traderet,

vel legstum aliquod folveret , aut fi oblato juramento, jurare

teltamer

arius l

noluerit oppofitum, cogendus eft etiam in foro externo hare-

Ts

diítatem tradere (detrattà tamen quartà parte , quam vocant

Trebellianam) & folverelegatum, ut patetinftit, de fide com-

miffariis haeredit. $. ult. & L. Quaeftionem, C.de fidei commiffis,

Videatur Leffius.

Sed-

Dices. x, Leges civiles aperté docent hujusmodi teftamen-

Bj

ta :inquibus deelt folemnitasjuris, invalida effe, & pro infe-

Gis habeti, ut patet L, hac confultiffima, C. de teftamentis, &c

l

tent,

pubes, j

inftit. quibus modis teftamenta infirmentur, $.exeo.

pietom,

Re[p. Leges illasintelligi deforo externo , quia fcilicet info-

rO externo non datur a&kio ex tali teftamento,

Lex enim ci-

Quitam;

QUaft Cafl

vilis ei non affiftit, hoc autem fit ob juftas caufas, 1, ad vitan-

daslites, 2. ad excludendas fraudes & machinationes,

tNi, n

Dices, 2 Si ejusmodi teftamenta effent valida inforocon-

Tntcap,

& bong]

. fcientize, malé facerent judices adjudicando hzeredibus ab inte-

ftato , quia facerent apertam injuftitiam , & preeberent illis

Qtciis de

occafionem iniqué petendi , quod aliis relitum eft,

Rceptaapl

Refp. Judices non adjudicant haeredibus ab inteftato bona;

UI mator

qu:e aliis reli&a funt, tanquam abfolute ad illos pertineant ; fed

Vr Deti.

folum non concedunta&ionem iis,qui nituntur tali teftamen-

l

Cuftretn

to: hi enim repelluntur, tanquam deftituti probatione, quam

OT r

leges requirunt,

QU lg

Dices. 3. Si tale teftamentum in foro confcientize eft vali-

€ Darer

dum;ergo tuncnon poterit agere pro pupillo (qui v. g. heres ab

inteftato)ad refciffionem teftamenti minus folemnis infavorem

It day

alterius conditi, fi fciat voluntatem teftatoris fuiffe, ut alius effet

| mmt a.

hazeres;quod eít grave incommodum,fi enim agat, peccabit mor-

taliter ;inon agat, condemnabitur,ut pupillum praftet indem-

€jp.

nem,

DE RESTITUTIONA,

-

1274

v A esastpn

- Ri-]þ; Non þofï'e agereSi autem ideó cogaturPupilloco

m) &KQ'

mpet-

eft re.

fare damnumy,pupillus tenetur eiin conifcientiá ad reftitutionems

1 twerà

& ipfe poteft occulté tantundem detrahere ex illius bonis,

Ad'verte tamen contrariam aliorum fententiam effe pro-

ehiators

babilem, & fecuram in conícientia , etiamfi noftra fit proba-

bilior.

Undé juxta hanc poterit tutor fic egere contra tale

ttadert,

), jurart

teftamentum, Similiter poteritjuxta hanc fententiam confef-

farius abfolvere haeredem ab inteftato , qui teftamento minus

10 hate-

i vocantt

folemni farisfacere nollet, conformando fe huic fcntentiæ.

Ve cott-

QU.JESTIO IV,

)mmïfïfs.

Quinam pof[fint ffari, qui tton?

eftamefte

pro infe-

Efp. Non poffunt teftari,qui vel fufficienti ufu rationis c4«

rent, vel juris difpofitione prohibentur, in hos r. eft im-

nentis, X

pubes , id eit,mafculus ante fe & foemina ante 12, annum ex-

pletum. L. 3quà atate, ff qui teftamenta. 2. filius familias,

t info-

qui tamen, fi pubes fit, poteft tetari de bonis caftrenfibus &

: enim Q

quafi caftrenfibus L. nemo, C. qui teftamenta. 3. ufurarii mani-

] vitat

fefti , nifi prius fatisfecerint, vel idoneam cautionem praeftite-

rint cap. quanquam, $. deufurisin 6, 4. Religiofi, s. Clerici quo-

forocot

ad bona Ecclefiaftica, C, quia nos & C, Relatum 2, & C. cum in

y ab -

officiis de teftamentis. Ex confüetudine tamen multis locis

enit M

recepta,poffunt de his ad pia opera teftari, 6. Damnatiad mor-

tem naturalem , vel civilem, uteje&iin perpetuum exilium, &

,to bofib

perpetuos carceres , habenda tamen eff vaízo locorum , &

geint t

confuetudinum , quia jus Codicis, & ff. nonubiqué fervatur, 7,

sf

Qui commiferunt aliquod crimen, cui jure annexa eft poena,

J quam

qui ipfo fa&o funt inte(tabiles, L. is cui, & L, Manichaeos. C,

de Hareticis.

1li

Item credentes,receptores, defenfores, & fau-

igd

torés eorum , ut patet Authent, Credentes, C. de Hareticis,

gl

h

item damnati propter famofum libellum L. is cui ff, quitefta-

nf

.menta, Deqiqgäperfezctltorcs,aut percufsores Cardinalium

tl

WK

C;—fælicisy, de peenisin 6,

«

NU

Yyy yyy y

QUA-

f

1274

&.

€A43U5 SACR MÉ NTAL;

HESRHHBSEN.

[

$t

QUAESTIO V.

prater

07

titlegi

| Quinam pOIJï&t;autn

posfint fc')fi-bi , 4u m/htutz kbä?eydf»a, j

etinci

vel lcgamrü [2

fputiti

2 Ef». Non p-oH'uhït.I. Heretici, & Apoftatas;L. Hnäli C. de hæ&

putati

'red, & L hi qui fan&tam. C, de Apoftatis. 2. credentes, recep-

i

tores, & fautores Hareticorum, fi tamen intraanbum non. poe-

quie|

nituerint, ut patet ex authent. cit, Undé fequitur haeredcs ca;

pareato

tholicos poffe tales haeredes excludere , & fi impedientur, uti

fietux|

adverfus eos occultá compeníatione, quia jus non habent 3.Qui

v lo

perfequuntur , aut percutiunt Cardinalem, ut fupra citavi, 4.

feditas,

ui ob crimen aliquod eft inteftabilis a&1v6;ita ut non poffit

toenal

condereteftamentum , eftetiam inteftabilis paffive, ut non pof-

(icis

fitcapereexteftamento, ut docet Gloffa in L. 15. cui ff qui te(ta.

It t-.mg

menta, quam communiter approbant DD. v. 1, — $. Fratres mi-

fcu gra

nores, ut patet ex Clement. Exivi, de verb. figni£S quiaigi-

tur. Videcatera apud Sylv, vel hareditas, 2. quaeft, 2. non ta-

Cotfen

W pite

men placet,quod putet,excommunicatum non poffe efle haere-

fiitet'or

dcm,cum id nullo jure probetur.

65 fup.

QU.ESTIO, VI.

C pot

ebent

n fius ilïegitimm posfit inffitui beres?

Mtyte

O ta. lilegitimorum duas effe fpecies, quidam vocantur tra-

[UN h

IN turales , quidam fpurii,

Naturales funt omnes 1ll:, qui

concepti , vel nàti funt ex parentibus folutis, non habenti-

Ui

bitija

];

bus impedimentum dirimens Matrimonii, Spurii dicuntur,

|

qui tiati funt ex parentibus, inter quos tempore conceptionis.

W

& nativitatis erat impedimentum dirimeris,

CDhy

^

b

Reff. 1. Spurius non poteft aliquid

capere à

patre, five ex

LA

teftamento,fiveab inteftato, five ex contra&u inter viros ; ut p4-

tet ex Novell, 74, c. 6. ubi fic dicitur : nulla eis participanda

(éneti,

pf

clemientia eft, fed fit füpplicium ho

e etiam pattum, utagriofcant

'gor

És nihil habimïrog, Hinc-

Pt tj

Sequi-

DEREPSTITUTIONE,

L

Is5j

RINQ GN g

; S'equituf; I.Si pater relinquat aliquid filio fpurioin teffimento,

prater alimenta , nihil juris acquiri filio,fed teneri in confcien-

hts

tiálegitimis haeredibus. ^Ratio eff , quia ipfe per leges fa&tus

eftincapax, haec intellige de fpurto patris, nam fi uxor habcat

fpuriüm, is eft marito inftar extranci , quare maritus feu patet

Wi

putativus poteft illi relinquere ficut extraneo.,

eS IeCep.

Seguitur 2.Sputiumnec poffe hzeredem inftitui indirecte ;

non pe

quare fi pareris alterum haeredem inftituat, qui ad inftantiam

otedcsd

parentis promittatife haereditatem reftituturum fpurio, non te-

nüyr, o

netut hic ftare promiffis , quia promitfio nulla eft; utpoté con-

t Qui

tra legem ; imó fi de eá promiffione conftaret, eífet talis hae-

Gv d.

reditas confiscata. Ex L, penult, ff de jure fifci,

Quamvis ta-

jon poft

menalteream fifco nonteneatur tradere, ante fententiam ju-

tnonpol

dicis , quia eftlex poenalis, unde poteft hareditatem fibi retine-

(ui tefa-

re, tanquam verus haresá teítatore inftitutus, Conditio enim;

rattemi

feu gravamen appofitum á teftatore , cum fit contra legem,

; quiaitte

coníequitur tanquam non appofitum in ultimis voluntatibus,

RAU S

ut patet ex L, impoffibilis. de verb. oblig. atque haec commu-

niter omnes extendunt etiam ad matrem , licet nulla alia pro-

ffe ht

les fuperfit ; iliegitimus enim , qui non poteft patri fuccedere,

nec poteít matri, nifi hoc excipiatur à jure, quod hic non fit.

Debentur intereà fpurio alimenta,fi aliundé (e non poffit fu-

ftent:ire. — Rafzo eff , quia jure naturae tenetur parens alere

fuam prolem , fi poffit; quae obligatio tranfit ad haeredes

".

p $o

tris.

Ita DoGores communiterte(te Covarruvia.

yrsqui

Dices. Jure civili vetitum eft, neproles ex damnato concu-

D

j habent

bitualatur á patre, ut patet Authen, ex complexu., C. de incertis

gicuntuh

nupt. . Refp

. juscanonicumillud fuftulit,tgnq'uam mi—nus con-

ts

fentaneum naturali pictati,

Obfervaautem matrem ten

erialére prolem primo tt*iennio,

t

feey

vclfuis fumptibus curare ali , fi posfit , poft hoc triennium

f05;

u

teneturpater, donec filius fuá fe induftrià poffit juvare ; ut ex-

d

preff? habetur L nec filium C. de patrid poteftate, Idem infinuat

Gregor. IX, C. finali. de converfione fidelium, dumait: pueri

32!/0 C'

m ali debent.

poft triennium apud patre

A

Yyyyyyy?

Refr.

CASUS SACRAAMENTALES

1276

u-

Refp, Filius naturalis poteft hzres inftitui, cam à patre

uàm á matre etiam univerfalis , five exaffe,ut vocant, fi ipfi le-

eitimas proles non habeant , nec fuper fint confanguinei at-

4

cendentes,id eft, pater , avus , avia &c. ita ftatuitur Authenticá,

licet C. denaturalibusliberis, fi veró fuperfintaliqui ex afcen-

dentibus, his jure Caefareo debetur legitima, quae eft tertia pars

hUL

bonorum. ex Novell, 118. de haered. ab inteftato,

Verum hoc

den

dumm

jus commune in quibusdam provinciis non obfervatur., ut qui-

Decelfi

dam notant.Quod, fi filius naturalis non in(tituatur heres, non

fuccedet patri ab inteftato, nifi in duabus unciis,id eft in fexta

mCp

arte bonorum , ut hebetur in Authen,cit,

Dil ol

Quod fi pater &

iS a

mater habeat alias proleslegitimas, nec fuperfint afcendentes,

tunc filius naturalis non fuccedit cum illis ab inteftato 5 po-

(id par

teít tamen ei relinqui uncia , id eft, duodecima pars bono-

fuim,

p

. Re

b, 3. Filius naturalis fuccedit m'atri': ex hác vitá dece-

denti , fi non habeat legitimos,etiam inteftatze, feu nullo con-

dito teftamento , ut hares ex affe : habenti legitimos vere

fuccedit ex aequo cum illis, ut expreffé habetur L, fi qua illus-

tris, C, ad Senatusconfult, Orficianum,

ABh

QU/ESTIO VII.

Ya

itüpedi

n Parentes po[fint plus uni filio legitimo relinquef:

tOpet n

quam As ?

Wnüm (

ICRCLC

Ef Affirmatzvé. Si per hoc alii non priventur portio-

ne legitimà,

Rafio eff ; quia poteft quis de propriis fuis

ERY

€um fo

bonis uni plus relinquere , quàm aiteri abfoluté loquendo:

et

debet tamen femper adeffejuíta caufa, ut videlicet ob merita

aut obfequia majora ; item fi alii habeant bona propria, ve

at j[w

WUO.

fint prove&i in arte , aut -ftndiis , vel corimodius aliundé

V

poflint bona procurare ; aliàs peccabunt faltem venialiter :

Si id fecerint ex amore inordinato;imó & mortaliter fi ex odio,

li part

)

fe

uí

excipeab hácrefolutione, nifi in certis locisid fit inhibitum; ut

Cedit u

e& BruxellistefteStephano 35. Paulo. ;

mD]e n

d

DE' RESTITUTIONE.

1277

Á

ipitre

QUASTIO VIII,

jplil.

Rel i

ia

- n quis poffit per teflamentuminflituere bevedem extraneum, ve-

ingendo fratrem velconfobrinum ?

alc

tia t

Efp. Poteft teftator quemlibet extraneum inftituere haere-

.. dem nullà fatta mentione confanguineorum coilater.

amhoc

ilium,

ut qui-

dummodoó defit fcandalum , & oblizatio,

quà teneatur aliorum

neceffitati fuccurrere,

Ratio eff,

e5, Dof

um

quia nullum jus naturale,

infexta

nec pofitivum divinum, vel human

.

ad oppofitum obligat;

xter &

nifi forté particulare alicujus provinciae

S

prout tefte Stephano

4 S, Paulo n Flandria ftatuitur, né taliter

dentesy

L

difponatur , nifi de ter-

, p

tià partebonorum,

s bono-

CASUS MCLXXXIX, |

j dett

chus.

lp CQ

0

os vett

Utrum Reus 4 judice interr

2

lus feneatur fateri

vVeritAtem ?

a los-

Efp. 1. Judici non legitimé interro

ganti, non tenetur faterj

veritatem , ut fijudex careat juris

diGtione

; Vel eam habeat

impeditam, vel non fervet ordinem jurisetfent

ialem , ut fi inter-

roget non praecedente femiplená probatione d

'

unum teftem

elidti, qua fit per

juratum omni exceptione maj

orem,

addequod

teíte Leffio lib

j

"

2.Cap. 3 1.

dub. 3. Etiam femiplena cri

ortio"

batio non fufficiat ad inte

minis pro-

rrogandum juridice, nifi fit

conjun&ta

wfiis fl*lis

cum formaliaccufatione,

vel cum eo, quod vicem a

ccufatoris

uendo

fupplet, ut funt notorium deli&i,

id

ma de auttore, vel denun-

m

ciatio juridica; quia judex ex fe judici

um inchoarenon poteft,fed

N v

aliquo horum modorum ad id debe

t provocari,

uraredec

glioni*

Refp. 2. Nec tenetur Reusj

alumniá (ideft,fe in om.-

yilitt *

ni parte litis veritatem dicturum

c6, (eu fervato juris ordine, Ratio

)fijudex non interroget juridi-

efl quia quandojudex nion pro.

t

cedicjuridic&non poteft Reo ull

m obligationem imponere ad

crimen aperiendum, ut adjura

ndum, cumjus ei hanc potefta-

qi

LITIETSY 3

tem

12»f

CASUS $ ACR AMÉNTAEL ES.

tem non cöncedat. Unde fequitur, Reum non teneri akd ejus

m

mentem refpondere , aut jurare ; fed artificio poffe eludere,

Q1

A otandum autem efl , joramentum de calumnia haec quinqu&

in pt

continere , juxta Gloflam in cap.r. de juramento calumnisze, r,

intell

Putarefebonam caufam tueri, 2, fe interrogatum à judice veri-

deré

tatem non celaturum, 3. Scienter falfas probationesfenon ad-

ilicit

hibiturum. 4. fe litem fraudulenter non prorogaturum. $. Se

fedei

nihil promififfe, vel deinceps promiffurum alicui cau(i litis, nifi

Ia

du

uodjura permittunt, addit tamen Leffius non effe hzec omnia

emper juranda maximé Reo, in criminalibus,

fnü

at x

.. Refp, 3. Non tenetur etiam reus fateri crimen, quando du-

bitat, utrum judex juridicé (id eft ordinejuris fervato) interro-

(

Crim:

get. Prob, 1. Quia nemo tenetur parere fuperiori cum gravi fuo

vel alterius incommodo, nifi conítet, eum legitimé pracipere

cimi

& habere au&toritatem obligandi, cur enim tantum onus tene-

mana

atur fufcipere ab eo, de quo dubitat, an poffit imponere. Prob,

fperet

2, n dubio favendum eft Reo, fecuseft; quando nullumindéno-

Dswn

tabileincommodum metuitur, Hincícquitur, judicezn reneri

Condi

aperire Reo ftatum caufze,probationes;indicia, & teftes, ut vide-

Catest

at juridicé contra fe procedi, fequé interrogari poffe ; & utfi quid

Propr

contra habeat poffit opponere& excipere ; fi aliter faciat judex

C d

nontenetur Reus refpondere. — Ratio eff , quiadum boná fide

dteqtt

adhuc poffidet honorem & bonafua, non tenetur illis fe fpolia-

por;

re , aut ea exponere periculo fatendo crimen , antequam illi

lbut

conftet dejure , quo ad id compellitur,

Sed hincoritur

Vi

CASUS. M CXC.

t o

n femper. quoties precedit [emiplena probatio &5 Reus

MUETTIY

E

juridicä imterrogatur, tenentur fateri veritatem contra fe ?

Coinunior fententia docet teneri tuncReum fateri veritatem;

UP

etfi morte ple&endus fit. Nihilominus cum multis aliis.

ür Q

Efp. Nesativé , dicoque,

illam obligationem non effe ita

1 0b14,

R

univerfalem ; undé excipiuntur 4 mu

Itis variis cafus x Si ti-

publie.

meatur fententia mortis, 2, Si Reus effet damn

andus ad :rire-

"Bof

mes. 3. Si effent. confifcanda omnia bona 1

pfius. 4. Si pericli-

litC i

P cum

tetur omninó ude honore & famá, ita Panormit. in Ca

ÜütCrin

Vhtric

— qlïet

DE RESTITUTIO NF.

Ui tarceRr E

J279

ad us

faper de confeffis, col. penult, . Sylvetter V. Confeiiio delidti

i

q.r &alii complures; e(tque haec fententia valdé probabilis &c

ginqui

in praxi fecura preefertim in caufis capitalibus, debet autem

ünia, £,

intelligi, quamdiu Reus fperat negando crimen poffe fe eva-

K vete

dere condemnationem , aliàs negatio effet inutilis, ideóque

:nonad«

ilicita." Probatur bac fintentia 1. ^ Quialex humana debet ef-

ms ï'sc

fe dere humano modo poffibili, &accomodata infirmitati hu-

liis, i

manza , alioqui deferviret folum ad illaqueandas conícientias ;

C omrut

eft autem humano modo impoffibile, ut Rei alioqui non dam:

nandi teneantur dicere te(timonium contra fe, ut damnentur

indo du

ad mortem ; ergo judex non poteft imponere tale praceptum,

Jinterto-

, Confirmatur.

Quia quarmdiu eft fpes evadendi, eo quod

crimen nondum fit plené probatum, praeceptum illud fatendi

[*

gravifuo

)ræcipefc

criminis videtur nimis difficilé, neque fatis accomodatum hu-

manz imbecillitati. Vix enim & mille unus reperiretur, qui fi

qys tenc-

re, Pt

fperet hác ratione fe poffe evadere mortem , non fit crimen

negaturus : atqui praecepta, ut obligent,debent effe confentanea

jindeno-

conditionihumanaergo, Prob.2. Reus poteft licité fugere?

Carcere etiam contra praeceptum judicis.

*

*

* $.

Quia juspaturale ad

s ütridt

propriam vitam tuendam redd

it1

uf qui

llilicitam fugam; ergo nec in

jic u

hoc cafu tenetur parere,cum adfitcertiffimü periculum vitze, fi

fateatur crimen. Prob;3, Leges humane non obligant,ut teítes

boni It

fe ol

deponantcontra períonas fibi valdé conjun&tas ;ergo minusob-

ligabunt , ut quis deponat contrafe ipfum in caufá proprizevi-

(j i

W

tecamittendee,Antecedens patet exL.4.ff.de teftibus.Confequen-

tia probatur, ' Quia nemocuiquam eftmagis fanguine juniétus,

Ri

quamipfe fibi,accedit, quod nemo teneatur teftari, quandoindé

fibigrave damnum metuit,ut docet Leífiuslib;2 cap. 30. dub, 6,

mf?

atqui non poteft effe majus damnum,quàmvitze,ergo non tene-

uentatem,

tur contra fe fateriReus cum tanto damno vitz fibi immorienti;

Jiis

Prob.4 Quialex humatra non nifi rariffimé & ob maximum Rei.

TM

publicaedamnum poteftobligare fub

ditum cum periculo vitaes

Qs s*

ergonecin hoc cafu,cum adfit certiffimum

peticulum vitae;ergo

T

(te^

nec in hoc cafu, cum adfit certiffimum per

ndi

iculum vitz, fifatea-

d

turcrimen,Prob, s. Nimisgraye,7. C.de teftibus,dicitur,neminem

v

3, 0

* fpet

eeneri contra fe exhibere id, per quod fibi negotium fiat ergo.

C Onüt-f

r2£98

: G:AS U.S SA4CR AME NTALEGS,

tiont

.ConErmatuf—, durum enim nimis eft, ut quis cogatür judici fub-

dam

miniftrare arma, quibus juguletur, cüm aliàs fpes fit evafionis,

adde quod nemo

&üm|

Ípoliandus fit armis, quibus videtur juüþ fe fe-

raque tueri,

utve

.. Ex dillis fequitur 1. Reumnonteneri juraread mentem judi-

cis, fed poffe uti amphibologia , vel mentali reftritione. 2,

m

vel F

Eandem fententiam etiam haberelocum in caufis non capitali-

turci

bus, in quibus valdégr.vis poena imponitur, ut damnatio ad tri-

remes, velad perpetuum carcerem , vel confifcatio bonorum,

afio

aut fit imeatur aliud

grave damnum, nempe amiffio honoris &

famae.

4

Dices, 1. Quilibet tenetur obedire fuperiori legitime prae-

a f

cipienti ? atqui fuperior legitime praecipit,quando fecundum or-

dinem juris interrogat Reum , aut juramentum ei defert :ergo

J

D

Reus tenetur parere dicendo veritatem, -

i

Refp. Diftinpuo majorem ; in caufis, ub

i non eft pericülum

4ccuí

tanti damni, concedo, Ubieft. Nego. poteft enim fieri, ut ju-

Contti

EM

dex habeat jus interrogandi caufa boni publici, ut officio fuo

fungatur , &tamenalter non teneaturrefpondere ad ejus men-

adtui

quod

tem ; idque ad fumum jus vitae fuee tuendze, per quod licitum eft

ei contegere & abícondere ea, per qua vita ipfaeripietur, ficut

efgoi

qui eftin periculo vitae , poteít fugere & carcere , etiamfijudex &

thim

Trftáf

leges praecipiant , ne fugiat, & fugientem puniant; & citatus po-

teft noncomparere , quamvis judex praeceperit, utcompareat:

& fervus bello captus poteft fugere,quamvis Dominus praecepe-

Vüfito

A

rit,ne fugiat, nil enim repugnant,judicem habere jus inquirendi

veritatem á Reo, & Reum habere jus celandi , quo cafu, &tfi

ümy

**Kia f1:

poffit praecipere, praeceptum tamen ejus non obligat ; nequé fit

adobligandum, fed ad inducendurm vel terrendum rcum;ut ve-

i

Dtüy

titatem fateatur. -

oce

iif

Dices, 2. Vergeretin magnum reipublicee damnum, fi judex

non poffetreumobligare ad fatendü capitale crimen; difficulter

DUET

enim poterunt detegi & puniri delicta; Re/p.Adillud damnum

m

reipublicze vitandum fufficitin judice poteftas cogendi réum ad

Ütine

m proba-

6600

veritatem dicendam pet tortu?am,qüæ poft femiplena

tionem

DE xxmnþzfuz'iz.ozvz,

r2fr

um Gutcomri

li

tionem jufté adhiberi potcü, non in pcenam, fedad -cxpri'mäeïx-

dam confeffionem criminis , etfi reus non

1onis,

teneatur .fub culpa

te fe-

«um periculo vitaerefpondere.

Ex ditlis patet,non debere Sacerdotem cogere peenitentem

m jud:

ut veritatem fateatut , quamdiu eft fpes evadendi , quando ta-

jone. 4

men non eft fpes evadendi ,ut fideli&tum fit plené probatum,

vel Reus fcit plené probatidum, & fe mortem non evafurum,

capitiie

oadtti-

tunc tenetur veritatem fateri, quia ceffat ratio celandi,&inhis

cafibustenetur fuperiorilegitimé przecipienti obtemperare,

norum,

noris &

CASUS MCXCI.

n Reusinca

fibus ii5,in quibus licité potefl, juxta di&a verum judi-

m pra-

f crd'mm megare; po[fit etiam

514

accu[atori umpingere crimemcalum-

mendacis ?

um t«

Rn Efp. SiReus videata

dfuam defenfionem fat effe n—egai'eäüdicli

690

crimen obje&um, & aliundé impingendo crimen calumniae

accufatori , graviter laederetur fama & honorillius;erit peccatü

ricalum

.

contra charitatem, tale crimenilli impingere, fitamen hoc ne-

r ut Jü*

ficio lo

ceffarium effet ad fui defenfionem,non effet peccatum,quod non

adfuit plena probatio contra Reum, quia accufat de crimine,

us

quod plené probare non poteft , praefumitur calumniator ; fibi

"itum e

ergo imputetaccufator damnum illud honoris , quod fubit , ipfe

r fctt

enim eft caufa,cumaccufaverit fine fufficienti fundamento.Con-

juder

firmatur exS.Thoma q.69.art.2.ubi dicit:Reum fe poffe tueriquá-

u*

cunq; viá,modo non dicat mendacium ; fed dum dicittalem ac-

cufatorem mentiri & calumniari,non dicit mendacium, nam qui

recepe

accufat de eo, quod plené probarenon poteft, calumniator prae-

quirend

fumitur,ut docet Cloffa incap.2 de calumniatoribus:ac proindé

ial.U.w &l

etiam cenfetur mentiri; quiafalfum praefumitur in judicio,quod

nequ 6

probarinequit, Ita Leffiusl, 2 c. 3 1. dub, 2, Idem dicendum effe

'

$t T

docent DoGores de omni eo, qui etiam extra judicium negat fe

dixiffe aut feciffe quippiam , quod alius illicité patefacit, und&

yfiote

infamia veloffenfio nafceretur ; ut fifub fecreto commifi quip-

jfícu!

piam, vel tanquam amico ex confidentia tibi patefeci , & tu idal-

terireferas; qui indé graviter offenditur,tuncenim fiille mecum

/!Um L

decoexpoltulet;poffum negare me dixiffe, convenienti modo

d

ol

ZZzz22 Z

intel-

g

qu

1242

CASUS SACR AMENTALES,

intelligendo, ut mendacium vitetur : Negando enim -- )ure

j

18e0o; quisqué enim jus habet fua occulta dicta & fa&a, undé na-

li

Íícereturoffenfio , tegendi quantum poteft, quod fi iniquo dela«

fided

malet

toriindé aliquid obveniat incommodi, id ipfe fibiimputet, - Se-

cüs, quandó alter poterat licit& patefacere; tunc enim eifieret

e.

Cond

injuria, fi negaretur : na

plet,

;

m fine fua.culpa.infama returut mcndgx;,

fed Aiïamroritur

2

rimi

"

QU /ESTIO I,

prira

n ad invalidum teflimonium poffit veus occulía cr

[

'?m'nd tf/i:um

mf e[t aue ?

imx

1

3 Efp. Poffe,(iilla manifeftatio neceffaria fitad illum finem, tunc

Tif

enimnon exceditterminum juftaz defenfionis , fi autem non

4it, .

effet neceffaria, fed aliter potfetinfirmari teftium probatio, effet

TAtus

quidem peccatum contra charitatem; quia fine neceflitate pro-

quig

ximus graviter infamaretur , nom tamen effet contra juftitiam

to3dh

juxtaLe(fium de juftitia & jurel 2,c.31, dub, r quia teftis eo ipfo,.

cbet;

quoeftificatur contra Reum, videtur cedere juri füo., & permit-

Tojury

tere, utreus fetueatur commodiore modo, quo poteft;.

fenti

Sed quid fi teftis debito modo & fervato jutis ordineteftetur

& &U

veritatemcontra Reum,poteftne adhuc Reuscrimen ejus occul-

tum detegereadtollendam ei fidem, fialiter fe tueri non poffit?

hs

fofcor

Rep. Affirmativé. Watio eff , quiain cafu pofito accufatio in

dt0p

reiveritateinjufta.eft, cum nonprobetur per teftesomni excep-

tione majores, quia per obje&tum crimen repelli poffunt; ergo:

&delià

ff ide

reus fe jufté defendit oftendens injuftitiam & defettum laten-

VA DO

tem contra teftem, cum quo non debebat teftificari, undé fibi

imputet teftisinfamiam, quam poteratimpedirenon teftifican-

me, N

0ff.

do, cüm fibi confcius-effet fui defeQrus, idem eft, etfi à judice fu-

iffet coa&tus teftificari

Reusenim utiturjurefuo ad neceffari-

t)ïowm

fen Ltj

am fui defenfionem,

Secustamenceft, fi crimeny;quod objicitur

mnp C

tefti, nonfufficiatad defende

PA

|

mdüm.«Reüm, þunc enim teftis fm—»

4 b MR' Í

ümfn;famaretun-

í

& fün

QUAESTIO 1l

üanpo

u Quof tt:/ies in: caufis criminalibus zequimntm Gj'quarg?dþy^

T& hg

pleni probeut ?

4d te[hü(

Refp.

^

DE RESTITUTIONE.

1242

d

toryte

T2 Efp.1. Quando per teftesveritas inquiritur in caufis crimina-

ndege

libus;jure civili & canonico requiruntur duo tefteslegitimi,

0 delà«

fidedigni,& omni exceptionemajores preeter accufatorem for-

et, e-

malem vel virtualem, quia conjux non poteft procedere, aut

eifient

condemnarefineaccufatore, vel eo,quodaccufatorisvicem fup-

plet, & dicitur accuíator virtualis, porró vicem illius fupplet in

mendag*,

criminibus contra bonum publicum fimplex denunciatio , in

privatis fi fint notoria, ipfa fa&aevidentia, ita Leflius de juft, &

: tfþiumz

jure.lil. 2, cap 29, dub.z2.n. 104,vide,qua dixi cafuo4, -

Refp. 2, Utduo teftes plené probent, requiritur 1, Ut depo-

em,tuhc.

nantjurati , patet ex cap. Nuper $1,deteftibus, ubiHonorius[lI,

temnoft

ait, Nullius teftimonio quantumvis religiofus exiftat, nifiju-

rio,efit

ratus depofuerit, in alterius praejudicium debet credi, Ratio eff,.

ate pro-

quia absquéjuramento faciliuse(t mentiri, quàm cum juramen-

iufïiltiam

to; divinienim Numinisreverentia prohibet mentiri juratum,

$00 ip[o,,

debet autem veritas injudiciiscerti(fimomodo inveftigari, Por-

!

ró jurare debet fe didurumtotamveritatem,;quam in caufa prae-

gä,tm:

fenti-novit , nulla falfitate adje&a ;. requiritur 2,ut deponant

toftetur

de eodem . faGo ; Katio eff 5 quia alioquin Ànon erunt con-

Qs C

teftes , fed tefítes fingulares , quorum alter alterius :dictum

npofit

nonconfirmat ,fed uterqué füuum tantum; & fictantum erit pro-

batio perunumteftem;undé debent convenirein tempore,loco,

ylatio

od

& deli&ifpecie:nam ex diverfo tempore & loco colligitur non

effe idem fa&um , de quo deponunt ; requiritur 3. quod fenfu

; m

9ï&ï€0'

externo illud perceperint (v.g.quod viderintoccidentem;furan-

odbl

tem,audiverint blasphemantem)], 1.fola. 4.C. de teftibus, ubi

Gloffa & communiter DoGores, & cap, fiteftes, 4. $. q. 3. Ratio

eftiicatt

ydice U

eff, Quia non poffunt effe certi de fa&o externo, nifi peraliquem

fenfum ;undeé fi deli&tum alias vifibile,folüm.ab aliis audiverint,

nonprobantplene, fed folüm faciuntindicium ad inquirendum

obiidtu'

ab illis; requiritur4.Ut teftesfimtomniexceptione majores,qua-

v

les funtilli, in quibus nulladefideratur conditio, quo minus te-

ftari poffint,& vocantur te(tesidonei;contra quosinihil poteft ju-

re. opponi, cur minus fit illis fidesadhibenda,feu curnon fint

i Minus idonei funt, quibus ali-

W/O"

gd te&ificandum admittend

Lz222222 2

;

qqid-

n

F 7: E

CA SUS &ACR'A*M ENTALES

qq'uid opponipoteft,velex naturárei, ut funt deliri & fatui, pleno-

ue ufu rationis deftituei vel ex juris difpofitione;

tell

Portó-ex jurisdifpofitione prohibetur 1. Inimicus ejus,, ad--

veríus quem teftimonium fertur, L 3. ff de teftibus, imó in cri-

ftif

minibusetiam exceptis, ut haerefi, crimine laefae Majeftatis &c,

divi

in. quibus alioquin. inhabiles admittuntur , inimicus re-

pu

ellitur, dummodo inimicitia gravis fit fecundum judiícis.

arbitrium, ficut conftat ex cap. per tuas. r, de Simonia & docet

Q

Clarus$ fin. q. 24.n 5.

B

:

Ydl

2, Repelluntur confanguü

inei &-äfïï'neä ejus , pro quo tefti-

Gor

snonium dandum: eft,adverte tamen confanguineos , & affines:

Ton

rei interdum admitti poffe ad reum defendendum, ejusqué inno-

edic

centiam probandam ; fic enim habet ufus, Tefte Claro, q. 24. n

12. atque ut dicit Layman, lib, 3. dejuft, tra&t, 6. cap. 4, , 4, in

GXCQ

Ts

eivilibus caufis , ( non arduz & multum praejudicantes fint,te-

lefíc

ftes perfonze admittuntur, tefte Mafcardo concluf, 68. n 10.

I6

3. Domeftici ejus , qui teftes próducere debet, in caufis tunv

iotti

civilibus , tum criminalibus repelluntur, juxta E. Teftes, ff de

Jaff

teftibus, l: r. $ ad. quaftioaem ff dequaeftionibus,L etiamC. de:

teftibus. C. fi teftes. 4.q. 3. Domerftici autem alicujus dicuntur,,

tio,

lo

nontantüm uxor; filii & fervi; (ed & liberti, famuli conduaitii.

acouf

& alii familiares; faltem fi'eis aliquo modo imperare poffumus,,

poftt

juxta l: refpiciendi, ff. depoenis, & docet AbbasC. in litterisn. ;

pirte,

de teftibus, verum tamen in fubfidium, fi veritasalicer haberi

efe

non poffit; domeftici teftes etiamadmittuntur v. g. in caufaad--

ulterii,(icuti docent DoGores communiter l; confenfu. C, de re-

ebi

pudiis. . Farinacius q.. 55. n,36.

Qry

4. Repelluntur infames infamiá jurissficut conftat ex C; li-

N füpe

€et ex quádam, C. teftimonium, de teftibus, nam teftimonium

tiho

3in judicio ferre, numeratur inter aGuslegitimos, quibus infa--

snesarcentur, fed nequeinfamesinfamià fa&iadte(tificanduny

Mj

incaufá criminali, aut ardua ordinarié recipiuntur ,uti.videre-

No, ]

, eft apud Cevarr. in pra&. qq: c. 18. n. z.

f; Berfona vilis & inops, fi deea; judicis arbitrio ,-füfpicio;

U

5- p

onge

£t, gïuod'p:sgniaf corrumpi: pgmcrit ; fecus fi-honefta & b

Irae

k

-

D

M RESTITU ï*l ONE,

pluo-

ismee, ficuti ex communi docet Abb.c. fi qui teftium, in finede

teftibus, Sylv. verbo Teítis, q. I.

^

N

5

&3 äd'

6; Pagani; Judaei

»

& 4 fid

e apo

ftatze contraChriftanum te-

inctt-

ftificari non permittuntur,C. non poteft & feq q.2. q. 7. qui eniny

tis &

divina teftimonia non fequunxur ,. pondus humani teftimonii

AS t6

perdiderunt,uti ex S, Aug refertur, in C, ipfa pietas, 23. q, 4.

judicis

- 7, Socius criminisad'teftificandum adhibendus noneft, fi--

t docet.

€uticon(tat ex L. ult. C, de accufat, l. quoniam., €, de teftibus, C,

veniens. r, de teftibus, €. r. de confeflis, ubiid.docet Abb; &c

p teffi-

Gomez lib. 3. refol,c. 12. n 16. Ratzo eff ;hic enim facilé alium

affints

nominabit, vel quiailliusprivilegioveniam fperat, vel quia ex

yinno-

ediocupitillum eodem fapplicio perire, in criminibus tamerr

q 24 fh

exceptis Tefte Eeffio,lib, 2. cap. 30 dub.admittitur focius ut ido..

TRU

neus teftis, ut inherefi, crimine Majeftatis, falfze monetae,ma-

intytt-

leficiofeu fortilegio; Sodomia & furto:famofo , addit Gomezius;,

TO

n.16.Idem dicendum imdelictis,qua non poffünt fine focio comt

yfüs tum

snitti:

Itemquéin hujusmodi depofitione focir non folim erit

fufficiensindieium ad:torturam, fed'etiam erit femi plena proba-

amC.dE'

tio; & accedente alio focio;qui idem deponat, erit plena proba-

tio, & poteritReus.condemnari,ut docet Cynus ind, r.lult;C.de

icantuf,

du&iti

accufar. & Panorm, in.cap: r,de:confeffis, debet tamen haec de-

ffimus,

pofitio fleri tanquam & tefte , nempe cum juramento & citata:

parte;cuietiam danda eft copia: depofitionis,ut poflitfc defen-

nf

;

dere,ita LeffiuslToc, cit,

TU

"T

8. In'caufis criminalibus jure cationico: rcpelïft-ur* mulie:;.

ob fragilitatem fexüs& ingenismutabilitatem; [tahabetur,

C dete

Caps

Forum. roi fub finem, deverb.Ggaificat & ró..

Mulierem 37 q,.

w« C. H'

f* jure tamer civili inomni caufaadmittitur,L.ex eo; 12, ff, de

mgnium'

teftibus, praeterquanr in:teftamento, L. qui teftamento.zo, T

busittf

Mulier f£ Qui tettam; fac. poff. ita communiter tradunt DD,

9. Miinorviginti'annis, in eriminalibusrepellitur 4 teftimo-

jcandunm

jj i

nic ,. k in teftimonium, ff. de teftibus; in civilibusautem admit;

titur,fi pubes fit; nonitem fi impubes, juxta L, 2, ff,

de. teftibus..

$, Lege Julia;.

fipició

- ia

10, Repellitur perjurus , qui in aliquacaufa falfum:curn jus-

hm

