tem Diaconus, poffit in articulo mortis, propria auctorita-

te fibiSacramentum Euchariftize adminiftrare

, non ferva-

ta folemnitate & ritu Ecclefize confüeto.:

Tum quia ficut

facerdos non poteft, ut feipfum vel alios:

Communicet in

articulo mortis, celebrare fine veftibus confuetis, ita neque

l

Laicus

608

Cuvmcadfecemea i

"

(Z'ASUS SACRAMEN TAL-ES

Laicus poteft

in.articulo mortis Euchari(tiam admini-&fare

contra ufum & con(uetudifiem' hoc tempore receptam in

reverentiam. tanti Sacramenti,

Tum quia.. hoc t-e'mporþe

non videturinufu , ut Diaconus Euchariftiam adminiftret;

ergo multo minus hoc videtur concedendüm Laico , ant al-

teri , qui non fit initiatus ordine facerdotali.

.Solus ergo

Sacerdos ordinarie faltem loquendo poteft Euchariftiam ad-

miniftrare , modo habeat jurifdi&ionem ordinariam , qua-

lem habent Epifcopi , Parochi, & alii , quibus animarum

cüra incümbit ex officio, aut faltem habent licentiam ab il-

lis , quibusincumbit Sacramenta adminiftrare. Nam a&qui-

tas & juftitia non patitur , uc quis falcem mittat in alienam

meífem. Hac de caufa inquit Suarez difp. 72. [eG. 3. Sacet-

dos , qui finelicentia Euchariftiam adminiftrat, per fe loquen-

do, peccat mortaliter , nifi hocfaciat ex preefumpta volun-

tate Paftoris 3 fibi enim ufürpat alien

u

a'n,g --jïiþrifdi&ion'e-mj, &

falcem mitcit:iän meffem alienam.,

P

euub al Qu Gd - 0

Dixi , hii boc fa'cz'af ex præ]umþta vvoluntate

/Pajïoris :

Nam fi credatur fore , ut Paftor hoc fciens approbaturus

p

fit, & daturuslicentiam , Sacerdos adminiftrans non peccat

mortaliter.; quia .non dicitur, alienam

Xjurifdi&ionem, ,igvito

proprio Paftore ufurpare.

Hiinc obiter advertenda eft differentiam inter admini-

ftrationem facr

"

tiz.

a;gmtþiggchfx;iüüiæ', & facramenti gognite-g-

Q

Quod ad Väidaæ ädnijihi&i'a/ti.öhciiu Savcra-:r(xel—n:ti*vþoeni-

tentize non fufficit

afumpta voluntas fuperioris , & rati-

fs

cit veró ad licitam Sacramenti Euchari-

habitio pracifa , fu

fti- adminiftrationem, . Ratio 4Jifferentiz eff ; quia

jurifdi&io non pertinet ad. fubítantiam: Sacramenti Eu*

mengi-

chariftiee. , ficuti -'pe:tinet ad fubítantiam Sacra

peenis

-DE EUCHARISTIA;

609

pænitehtiæ ; confe&;uen;er ad validam facramenti poenitentiae

adminiftrationem requiritur pofitiva voluntas fuperioris juris-

dictionem concedentis

Reginaldus & alii,

2X nog fufficit præ[gmpta. Ita Juarez,

CASUS CCCLXXXF.

: Qüid fi Sacerdos

precifo AMilfe [acrificio ex devvotione fe ipfum.

communicet ; f acstne boc licite?

Refp. I£a, Modó. non adfit alius Sacerdos , qui fibi adtni-

fiüiftret, nec adfitfcandalipericuluns.. — Ratzo eff ; quia Sacerdos

ett mini(ter ordinarius hujus facramenti ; nec dicitur alienam

jurisdiGionem ufurpare, fibi Euchariftiam adminiftrando, nec

ullum jus extat, in contrarium.

Imó Conincbus & plures alii

exiftimant ,

c etiam licitum effe Diacono in artículo mor-

tis cxiftenti ; fi alioquin deberet decedere. fine viatico ; nam

jureantiquo conceffum

erat Diacono, ut fibi communionem

praeberet, abíente Sacer

dote,

ut patet ex Concil. Nicenocap. 14.

nec ullo jure fancitum eft

tem in tali neceffitate,

; quin hoc iieri: poflit äD—iacoqo, fal-

|CASUS CCCLX X XV1.

Quid i Sacer

do; nton babeat aliam bojtiam con[ecratam pr.eter

MAm , potef mepartem [ua bofiie prabere.

ifermo,veletiaw (ano?

Refp, affirmaticuà , i adfit rationabilis caufa. — Rafío eff;

quia non apparet fufficiens ratio in contrarium,

Sacrificium

enim non definit effe perfe&um per adminift

rationem

.ujusmodi par

ticula. — $, "]ntoninus 3. parte,

tit, (3. €. 6, n. 3

k

W

QI

Hhhh

CASüS

640

CASIIS: s-A.CRQJgENTA;E"s,

xecmeterrrergr

; 'CASUS CCOLX X XP'It.

fit , Parochum fu

Cfii:m;ertum

Bitde teneri fuis osvibus )zu;þw

Admini, "AT€ ;

fenentur ?

"neritur , quaudo sem .

4

Refp. Per fe lódiénda terietf non foliin , quando fubditi

tenentur communicare , ut voluit $lvejter , wverbo confeffor, 2,

quefl. 18. Sed etiam quoties fubditi non irrationabiliter pe-

tunt, ut fieam petant non nitnis frequenter, fed quatenus po-

ftalatipforum conditio,& facramenti reverentia. Kat7o efP; quia

Paróchisimpofitum eft onus páfcendi oves fuas, quod maxirrie

fitverbo & facramentis; nec pareft, ut parvuli petant pariem, &

nonfit;qui panem eis frangat. Ita $uarez, & alii paffim.

Dixi, per fe loquendo, nam ex accidenti poteft fieri; üt Paro--

chus excufetur non adminiftrando fubditis Euehariftiam , vel

etiány abfalutionem facramentalem, ut'fi eàm irrationabiliter

petant; aut Parochüs illos mittat ad coadjutores, vel'ad alios Sa-

cerdotes legitimam facultatem habentes, modo hoc faciat fine

difpendio & detrimento fpirituali fübditorum , & modo fuübditi

inhoc confentiant : ficenim cedunt jurifüo , necdamnum pa-

tiunturex Parochi negligentia, nt fiippono. .. Addit Poffevinus

;

de adminiflratione facramentorum, cap. y.n. 8. Excufari Parochum,

d

quando.habet rationabilém caufam ea negandi 5 qualis caufa

efTet infirmitas, laflitudogravis collationem facsamenti impe-

i

diens, vel fi foeminzevelint

"

..dc-nq*&'e ;onf;teri etiam in Eccle-

h

CASUS CCCLX X XV'II.

Oyd f azfmz;nifr'randä lït Ezlg:bgrz/iiä * regä?ritar "e alra difpofitia

rater gratiam 4m adminiirante ?

fo

Refp. negati-vé cum Bonacina. Rafío eff ; quia hoc ex

Q

nullo jure colligitur.s"Ex quo pátet; riotropus effe, ut fit je-

*

ii

]

unus : cüm hoc nullo jutedivirio velecclefia

'ftico .præcigiatur.

tei

Qu

Ita Suargz difp. 72, fe&t. 4, & alii.

H

pr

CASUS

DE EUCH.ARISTIA

6tx

--.—

&

COCASUS' GCCLXXXIX

F zrm:lzw df ifa canjiztutw, uf in nullo plane ca[u fvelzt Eulmn-

mzn admm Jirare, nifi fervato ritu i decentiA tanto

- fRéramento. d:&tta ,,erttur,zn recte?

UC

Re]þ re&e omninó,....Ratío.eff ; quia cüm facramcntum

hoc fit maxima dignitatis , par eft, ut femper cum debità reve-

rentia adminiftretur, -

Hinc fequitur , Parochum non pofle

la

Euchariftiam adinfirmum deferre, quoties eam ferre nequit,

cüm'habitu decenti, id eft; cum fola& fuperpellicio praeceden-

te lumine; juxta caput fane decelebrationeMiffarum, Ita 53/-

:

-'w]ter werbo .Sacmmentum. ins pïurmu alii.

CASUS CC'CX'C'

d

Q:d ]ï Paroc/)us non pofft Eucharifliam ad mfzrmum prope tori-

Iurum defc*rrc Hniff ualde feffimanter currat g teneturne

l-

2 zlnmmw Ínfirmo /;zcmmmtum Ewcha-

!

*Q

Filie Adminifirare? :

u

Refg, negati-vé, Ratio eft; quia curfus nimium fefhnusv:-

"

detur repugnare reverentiae tanto facramento debitae, & de-

p

centiz ac honeftati clericali.

Nec praéceptum adminiftrandi

]»

Sacrápientum Euchariftize infirmo videtur/jure divino, vel ec-

M

Clefiattico introductum , cum penculo, ut Parochus fatuus ha-

beatur, & Irudeatur.

el

CASUS CCCXC!

S ed ejine 1dem d:cendum de admzmjïmtzone bapt:fmz

e penitentin? .

Refp negatz'ue ; fed quoties Parochus probab:hter timet

Ore,ut poenitens decedat cum peccato mortali , nifi feftinanter.

currat; tuncenim tenetur feftinanter currere, etiamfinondum

integre veftitus fit aut coelum pluviam minetur, autfrigus acri-

"

ter prædommetur, aut peuculum fit, utSacerdos fatuu:- habea-

tur. Rafío e[f ; quia proximus cenfemr effejn extrema neceffitate

propnæ falutis; quilibet autem tenetur, non folüm proprium

u$

Hhhh 2

hono-

612

DE EUCHARISTIA;

iuonorem , & famam, Vi?ïüm.,eïtï..&m'vVï;tälïïz;prodigefe ad falvan-

dum proximum in extrema neceffitate fpirituàli exiftentem

; ut

bené tradit $, T bomgs 2.2.4.185.4. $. Poffevinus & alii.

Y

Pra-

cifa veró tantá infirmi neceffitate P

4

rochus cenfetur fuo mu-

neri

f

atisfacere; fi quamprimüm curet infirmum adire feftinan-

O»*t non currendo »ut patet ex fationé ftiperius allata;

"

^CASUS CCCXCII.

b o

-*v

4

wf $ ace:rda)' clm*agm

laborans fanat [e ad altare

Eucharifliam aliis digitis , quam pollice c-':-indi;g"a;f :

.'ff?'v"vel: ui 'b'

ä

niniflret ; facitne hoc licite ?

Refp. negaticué, Ratio t:[f.; (Juiä licet tota rnarittlïsvsia'cc':i'dö;w

!

tis confecrata, tamen confuetudine receptum eft, utfacramen-

f

ta, qu& non funtabfoluté neceflaria, conferantur indice & pol-

lice; & cüm à communi ufu & confuetudine non fit receden-

:

f

dum , fequitur, Euchariftiam non poffe aliis digitisadminiftrari,

ficut neque licet celebrare , fine facris vefti

'buls ad com;iuuni-.

U

&andum. inürmum. :

j

t

CÁSUS C

&c,xiþm. :

[

Utrwx acie

dens ad*Sacmmerüüai Euchari

iftie debtal effe ,,,g, s

[

tin per confe[fiouem .. vel futficiat effe pär.

comirittosem ?

»

Uppoto in fafcipiente facramentum Euchari&ïa&reqü&f, ut

f

S

non habeat confcientiarn peccati mortalis , fed fit in gratia.

Quam óbrem graviter peccat, accedens ad'Euchariftiain , non

folum fi habeat affe&tum peccandi mortaliter, verüm etiamfi

Nam dicitur ha-

liabeat peccatum mortale ante commiffum.

bere confcientiam peceati mortalis; qui autem accedit ad Eu-

chariftiam cum peccato mortali , graviter peceat ; cüm indigne

fumat Euchariftiam , quae pe

^

r fe fuit infticut,a"ad confcreqdam

D

fecundari gratiam.

p«

Addo graviüs peccare , quo graviüseft peccatum, cum quo

Ins.

qu

fumitEuchariftiam. Ratío eff ; quig quo gravius eít delictu

U

[*

DE EucHAkIs'rm.

—

613

-

n-

:b*-wfidt;tuf habere majorem'- repugnäntiam cumauctore

;ratia,

t

qui in hoc facramento continetur, & percipitur. ItaS. Thomas

3. p- q. 80 a. $. Et alii communiter, . Qui etiam bené obfer-

vant differentiam inter eum, qui accedit ad Euchariftiam cum

conícientia peccati mortalis , & inter eum, qui confcientiam ha-

bet peccati venialis; quod qui habet confcientiam tantüm pec-

€ati venialis, non impeditur , quin Euchariftiae fru&um reci-

piat, cüm peccatum veniale , quamvis actualiter committa-

j

tur , non fitobexad divinam gratiam , nequecum ea fitincom-

patibile, His fuppofitis

Refp. Eum,qui hab

et confcientiam kpeceati.mor..talïs, teneri

Q«

praeemittere confeffionem facramentalem , nifi eam praetermit-

tat ob neceffitatem commmunicandi , nec habeat copiam Con-

feffarii.

Ratio eff ; quia 1. Cor. 10. habetur, Probet autem fe-

l

ipfum homo, & fic de paneillo edat, &c. Ex quo loco dcfumi po-

teft hocargumentum, Accedens ad Euchariftiam debet feipfum

ls

:

probare : haec autem probatio fieri debet per confeffionem ,

ut ecclefiaftica confuetudo declarat, inquit Coninchus , & Trid.

Seff. 13. cap.7. 65 canone 1 1. ubi poenam excommunicationisipfo

facto imponit contra eos, qui aliter decuerint , autafferuerint

eum pertinacia,

Ex quo fit, ut plus quàm temerarius fit exifti-

mandus, qui afferuerit, noneffe praemittendam confeffionem

ante fumptionem Eucharittize, Ita Suarez Zifp.66.fe.3.ad finem,

F alentia tom. 4. d

üt

:[p;.-qf q. 8. punäo.;. Ll enriqueg lle cap. 4,-.:,

J

6.2& alii,

CASUS CCCXCIF.

n

f

-Quid fiquis fe pecc

4

effe : teneturne confelfFonem pramittere ante [um-

ffe mortaliter , evel peccatum mortale äonþjï:m

je

| prionem Eucharifiia ?

u

Refr. Zta. Ratioeft ; Tum quia Trid. feff. 14. cap.g.& cv'an.7.

excipit fola peccata venialia ab obligatione confeffionis: ergo

peccata mortalia dubia funt materia neceffaria , confequenter

qui dubitat,fe mortaliter peccaffe, tenetur ante fumptionem

ls

F?uchari(tiæ confiteri, Tum quia conftat, latum effe praece

prum

à

obli-

614

——

4

' CASUS /-,..S*'AKC«I-KVAMENTALES.'

:——-—— »

obl

igans

g»üm-aä"cenfeüïon'em , qui confcientia

m habet pec-

eati mortalis; cümautem in dubio jadicandum fit in favorem

poffidentis, fequitur judicandum effe in favorem praecepti con-

fe(lionis , quod éex communi ufu & doGtorum confenfu cenfetur

effe in poffeffione. . Tum talis communicans non premiffa con-

feffione fe exponeret periculo recipiendi Fuchariftiam in pec-

cato mortali,nec dicereturfe probaffe,juxta praeceptumA poftoli

1.Cor,t r. übi dicitur, probef-autem feipfum bomo &5c, Yta M acvar-

rus, Bonacina &alii, iQuamvis contrarium fentire videatur Re-

ginaldus lib.29.c.6 n.99.ad finem .S'yl-vefter cuerbo confeffio.2.num.2.

Suavez depanitentia di[p.22.feQ. 9 .1.6, cum Tabienay Paludano, &

aliis afferentibus, eum,qui eequaliter dubitat; non declinans ma-

gis inünam, quàm in alteram partem faltem notabiliter, poffe

pra&icé deponere confcientiam dübiaminec teneri adconfeffio-

nem illius peccati ;

.

o FRIPP T U at a d

fuxffc

|CASUS CCCXCE.

Querenii , u,tïum ali.

quando. lieat communicare nof þrajnf/z' COR-

;E

e[fione pescati mortalis jam commisfr?

- Refpondendum eft affirmati'v?, intellige interire.nienie ratio-

nabili cau(a, ut fiadfit neceffitas communicandi, vel celebrandi;

nec adfitcopia confeffarii. RatioefT; quia praeceptum praemitten-

dze confeffionis ante fumptionem Euchariftize , eft praeceptum

(ä

affirmativum : preeceptum autem affirmativum nonfemper

f

obligat. Verum tameneft, praemittendum effe faltem contritio-

nis a&tum, ne indigne fufcipiatur Euchariftia cum peccato mor-

tali.. Nam aétus contritionis eftinnoftra poteftate, pofito divi-

noauxilio, quo Deus nunquam non deferit, - Ita Suarez difp.66,

[

us ab

"

ft

| feä j- Barfl;olomæ

communiter.

igelo dialogo * $.189. & .alji

th

ææ(onæ,

hi

as

Yid

CASLI&

.DE EUCHARISTIA,

AMNEUPENERQo. Ctrua QntaccGpsaccxzMo

61$

"CASUS CCCXCVI,

Quid fi quis babeat niece[fitatem communicandi , vvel celebrandi , fod

e/ffonem premitzere nb[que fBamdalog teneturne

- *en poteff 'c'anf

k fgnjïjimem premittere? —

Reff. 'n?gätiwä*. Ratio efl ; quia télisihaben neceffitatem

communicandi , vel celebrandi abfque. preemiffa confeffione,

üt fuppono, etfiforté habeat copiam Confeffarii ; tenetur ta-

- w

men elicere contritionis aCtum, Ita Valentia, Suarez ; Bartho-

E

lonizus ab Angelo Dialogo 4. $. 195. & alii.

- Ex di&is colliges , Sacerdotem, quiinchoatá mifsá memi-

Rit alicujus peccati mortalis , non teneri inchoatam miffam re-

linquere,utconfiteatur, &4£i0 eff ; quia nonetft dimittenda miffà

inchoata, neque eft obligatio ad fe vocandi Confeffarium ad al

tare , (i periculum fit fcandali, Immoó aliqui doctores'putant,

ron teneri ad fe vocate confeffarium , etfi commodé , & fine

fcandalo accerfere poffit, — Ita Suavez di[p. 66. fetd., a.

FHenriquez

lib, 8. c, 46,n.5.. Poffesvinus de Sacrificio c. 2.n1.

Lj. Coninchus g. 80.

&, 4. Dubio. 2, , 16. & alii plures,

Sed oppofita fententia videtur probabilior :: cüm non v-

deatur adeffe jufta & fufficieris caufa omittendze confeflionis,

j

quam conftat ex praecepto divino faciendam effe ante fumptio-

nem Euchariftize, confequenter tenetur voc

are Confeffarium,

fi commodé poteft.

a

. Ita Bartbolomeus ab Angelo Dz'alogvo fs

5', 6 60-

"CAÀSUS CCCXCVII

[*

1

Quid f S'acerdþ: forté committat aliquod peccatum morlale þoff Coi-

fécrationem , "vel recordetur Alicujus peccati mortalis autea CoMmisfis

'.fei*lffüï Ae..

Ante communionem pramittere co

2

/fa

commodo ei» aäfque'fmmlala polft ?

effronem , fi

Refp. affirmativé. Ratio eff ; quia ex praecepto divino tene-

tur ante fumptionem Euchariftie confzffionem praemittere,

nifi eam ex neceffitate pretermittat : in hoc autem caíü non

, Cünmr

Jb

vjdctur- adeffe necefïjtas preetermittendee confeffionis

Sacer-

z

616

.CASUS SACRAMENTALES,

Sacerdos commodeé poffit , & fine fcandalo ad fe Cohfcfïärium

accerfere, necmoraliter loquendo interrumpatur miffze facrifi-

€ium, cum aliquid fiat , quod dirigitur & erdi

-

natur ad ipfüm

miffze facrificium digné conficiendum.

z

Ex ditlis colliges , Sacerdotem, qui inchoatá miffli recorda.

f

tür fe effe excommunicatum, aut non jejunum , non poffe mif-

f

fam dimittere, fi eam nequeat dimittere fine fcandalo, nec com-

modé poflit habere copiam Confeffarii pro abfolutione ex-

!

communicationis. Secuseft ; fi poffit miffam fine fcandalo di-

mittere,medo nondum faGa fit confecratio; tunc enim adeft ne-

d

ceílitas ad miffam inchoatam profequendam fine praemi(fa con-

feffione. Ita $. Tbomas 3. p. q. 81 a.6. ad fecundum. Emmanuel

It

$4. verbo A iff;

j[a.m. 32. "Antoninus 3. parte tit: tg,c.ö.s.uæ .9-;7!.

q;ejie( vuerba Euchariflía. num. 9. & alii.

.CASUS CCCXCF lll

Quid fi Laicus premifa peccatorum conf&[]ione accedat cumaliis ad

ü

JUmendam Euchartfiiam., fed boftquam nd linteum pervenit,recordatur

Alicujus pescati mortalis obliti: teneturne recedere,[latimque

f

de nmovo confiteri , antequam comrmunicet ?

(Q

Y

Re[p. nepaticvé. Wafro eff ; quia talis exponeret fe periculo

infamiz indicando aliis fe habere confcientiam alicujus pec-

cati mortalis ; cüm peccatum veniale non impediat fumptio-

nem Euchariftia.

Cüm autem jugum Chritti fitfuave & onus

Q

b

ejus leve, non poteft videri obligatio fe exponendi tali peri-

culo,

Immoó multi do&ores apud Henriquez lib.8. c. 46. ex-

cufant hujusmodi Laicum antea confeffum ob reverentiam fa-

cramenti, etiam przcifánotá & fcandalo, Nam hic dicitur jufti-

Gf

ficatus, etiam probatur per confeflionem praemiffam,

$ed contrarium mihi videtur verius cum Suarez difp. 66,

Is

fet, 4. Cüm enim ante communionem praemittenda fit con-

feffio peccatorum oblitorum , quorum quis recordatur ante

communionem , ut indicat TríZentinum loc,cit, Non videtur

ona-

hic cxcufandus, nifi confeflionem orittat ex jufta & rati

bili

*

61v

|'DE EUCHARISTIA.

bili caufa , qualis non videtut in propofito cafu , 'quox* q)uisApo-

teftabfque nota, & fcandalo ad Confeffarium accedere.

ä

Hictamen advertendum eft, qu diximus, militare, quan-

h

do fequitur fcandalum proprié acceptum 5 non veró fi fequatur

tantummodó quaedam admiratio abfque fcandalo , & infamize

if«

periculo: nam pracifo fcandalo & infamize periculo,velaliá juítà

i

K-

& rationabili caufa, non videtur adeffe fufficiens caufa commu-

nicandi fineconfeffione. ItaSuarez difp. 67. fe&, 7. & alii,

l

Tunc diciturautem fequi fcandalum, quando datur occafio

i

n

detrahendi, vel temeré judicandi; vel proximum infamandi,&c,

& hocdiligenter advertendume

H

"1

O,

ft, càmaliqui accipiant admiraf-

j

tioqem pro fcandal

CASUS CCCXCIX..

[/)

(Lu?d agendum cum

comnunicaturis, quibus peraBla co

:

o flent novi fabeoriri [erupult? ..

á

x.v

Refp. Hosadmonendos effe cum S.Bona-ventur

i

Iu

tam diligentiam praemiferint,non amplius de propria difpofitio-

ne, & confeffione, fed potiuis de magnitudirie tanti facramenti

cogitent.

Ratfo efl ; quia hoc cedit in majorem Euchariftize re-

7!

vcrentiam—,v & prodeft ad effügandos fcrupulos,

lc.,.

CASUS CCCC.

0

lU

Quidfi Sacerdos celebraturus jam ftet ad altare » 65 wetiiat alí, uis

d

COMIHgAÁCAI AT UE , fetemþrizäs reconciliAart,ut dignä COMImWPCEL, eXpe-

£

21

dirze , ML Sacérdos

Á

deudiat tumc r::on:i/iati?nfm

f

Iius communicaturi ?

Refp minimé. Ratioeff ; quiaexperientiadocet, nonnullos

[

cafus aliquandoevenire, à quibus confeffarius non fe poteft ex-

pedire, nifi cum difficultate, & cum aliqua aftantium

animi com-

66,

motione, lta Suarez difp. 66. feG. 4. -verficulo,

on

Jextacaufa,

[Jí

i |

Sous in 4. dift, 12.q. I.artf. 4

üt

ld

"m

j

liii

7 CASUS

618

. CASIUS SACRAMENTALES,

V

-CASUS CCCCL.

uid fi Sacerdos morti prosiimus , non babet copiam confeffarit; po-

4eftue celebrare,

veletiam accedere ad [acv arium ,[eque communicare

a

umi[acomtitione quamrvis non d

eonfeffus fat ?

maticyé. Rafioeff ; quia

fa—lis--hab'efnäc*efïïtatem

fi

Réfp. affir

& nonhabetcopiam confeffarii,ut füppono, Ita

communicandi,

«

Emanuel $a, -vtrbo Eucba

riftia. n. 31. Toletus lib. 6.6, 36. V'alen-

Íi4, Sfotq; & alii.

CASUS CCCCII.

zfiibae

BParochus non bábets

cópiaméonfeffarii, pote[fne premi[facont

q

celebr are Ad communicandum

infiranum ?

quia cenfetur adeffe neceffitas

Refp.affirmative, Ratioeft ;

roximi, quaetanquari propria reputa

tur, Ka Reginaldus lib.29-

€. 6. n. 105. V alentia, Suarez, & aliilocis citatis,

"

&

'CÀSUS CECCIIH.

di

racïbus'non babeak cepiam confe[Jarii , þo(e]lne prem

£0

contritione celebrare in die feflo, ne Parochiant

iJæ

Quéj P

Q

caYéAME TH/SA *

detur adeffe neceffitas

pi

Refp. affirmátiué, Ratioeff ; quiavi

Vil

eelebrandi ratione neceffitatis fatisfaciendi pro

prio officio, quo

ut Parochiani non careant misiá,

]ta Regznaldus

lo

tenetur curare,

Suavez difp. 66. fell, . & alii

DOWUMSO COCCIBOS

i

ajufta g as iJa cogituy

5&

Quid [j kqu.z':tw—z"

tiene fcandali evitandi, vl ali

-edfpnmumicare ,Ue.

Icelebrares

tene£arme conm]ejftomem

pramitteres f0 n

habeat copiam cou].

e[farii approbati,etiam]i ba.

beat copram alter ius

woz npprobAt?, veletiam anpp

roäazfi, fed

€ '7&16'/.;1/1'1

"exiomnmnuticati vitandi?

:

fità

À

& Rafío eff ; quià talis cenfetur €

árete copi-:i'io n-

T]Us

E y négatio

Non tamen loquor de

feffarii habentis

facultatetm abfolvendi :

lo mortis : conftat enim

pto

€o, quicommu

nicaturus eft in articu

-

.

maj«

uemlibet Sacer

dotem poffe confeffionem exi

ftentis in articulo

(

cit, . 109. & alii.

.mortis audire, Itanggina/dzzloc.

CASUS

$19

L

DER EUCHARISTI A.

-CASUS CCCCF,

^0

E.V

Quid dicendum de illo, qui &enetur in pafcbate communicare , poteftne

per fe loquendo communicare , nomprami[s peecatorum

mortaliuu cozfeffione ?

208

Re[p. negati-vé. Ratioeff; quiatalisnon videtur effein necef-

fe

fitate communicandi, cüm praeceptum divinum praemittendae

"

confeffionis ante fumptionem Euchariftiae praevaleat praecepte

pOGcivo Ecclefiaftico communicandi in pafchate.

CASUS CCCCF'I.

*

1oft

Quid fi quii fibi confciua fit peccati mortaliz,pote(Tne «vel propter folam

as

devotionem "velpropter maguumfrucium , quem excommunione

perctipi cogno[cit,communicare pratermi[ja

D -'29'

conf e[lnome ?

Refp. Qyitibi confciusett lethalis culpze, non pot

L:& Eucha-

riftiam fumeére praetermiffa confeflione, quoties non cenetur ex

"

divino , vel naturali praecepto communicare, fed folüm vult

communicare ex devotione , vel propter magnum fru&um,

quem ex communione percipi cognofcit,

Ratio eff ; quia non

us

praefumitur adeffe neceffitas communicandi ,'& praeceptum di-

(0o

vinum praemittendae confelífionis

praevalere debet a&tui , qui

non eft in praecepto,

adu

CASUS CCGCFII.

Sed poteffne quis ad Euchariftiam accedere fine pamiffa co:gf?f!iön.e,

*o)f(ifw

gu; mois babet cap"imïf proprii confeffarti , [ed alterius , cui Hon -

nv

confatvit peccAtA propria confrteri ?

yil

Reþ; négat

i"uà. Ratio eff ; quia hic non dicitur effein necef-

fitatecommunicandi fite confeffione, cüm habeat copiam alte»

(ort-

rius confeffarii approbati , & hoc verum eft , etiamfi peccata fua

y de

proprioconfeffario foleat corifiteri cum majori devotione ; quia

nim

majorilla devotio non tollitobligationem praecepti, Ita /7enri-

iculo

que'z lib. 8.c, 47. Suarez difp,66. fed. 4, & alii.

liii 2

CASUS

-ASUS v

/

620

CASUUS .SAGR,AMENTALEVS.

CASUS CCCCVIIL.

— Sed quid dicendum querenti , quanta loci diftantia requiratur infey

m confelJarium ,ut peuitens dicatur non babere copiam

ffeiz-iz'fnte

& con[equenter pofftt "ompr esmiffa

po;zfe 17772

comfeffione celebrare?

| Räfþl Vfid€ri mi

hi illam diftantiam fufficere, quaeob diffi-

|

cultatem itineris , vel brevitatem temporis , vel ob urgentia ne-

€

gotia, vel ob periculum fcandali, vel infamize facit, vel Sacerdos

non poffit hic & nunc confeffarium adire fine magno incom-

modo. A4fío efl ; quia jugum Chrifti fuave eft, & onus ejus leve ;

quale profectó non effet, fiSacerdos occurrentibus talibus diffi-

eultatibus & incommodis non poffet licité celebrare absque

praemiffa confefTione.

CASUuS CCCCIX.

Quidfiquis premiffo examine confcientie , credit fe effe in /ïatü gra-

li

La , um veip[a peecatum sportale babeat, quod imvincibiliter 1euo-

ot

L

rat recipitue fructum & effeitum [aeramenti ?

[

Refp. Recipere, fia&um contritionis, vel faltem attritionis

Yy

eliciat, Rafio efl ; quia facramentum Euchariftiz poteft aliquan-

Q

do conferre primam gratiam, quamvis per fe, & exfua inftitutio-

ij

ne primarió fuerit inftitutum ad conferendam fecundam gra.

tiam,modo non ponatur obex ad gratiam : quiautem bonafide

Q

accedit , credens fe effe ingratia,non ponitobicem ad gratiam,

elicito contritionis , velattritionis a&u , ut patet ex dictis mea

Medulla de facramentis in genere,. Et poteft videri D. Thomas

in 3.p. q.79. art. 3.

Ex quoinfer

unt Do&ores, fufcïpien.tem Euchariftize facra-

pra

mentum, teneri elicere aliquem contritionis , vel attritionis

rift

fiun

a&um, necareat fru&u facramenti: riam fieri poteft , ut firin

peccato mortali; & confequenter non recipiat gratiam,

hi

velattritionis aCctum

if

' nif'i f;on;ritionis,

p

iciat.

end;

Q

CASUS

DE EUCHARISTIA.

621

CusnIOBONNBEMENEY, venatmatconsaremem

CASUS CCCCX.

J?:

Quid)ï q

uä ftt]&ipit E

uchariffiam non premiftá confejfz'dne peccati

mortA/is commisfl ; committiz ue unum velpiura

CccAFA ?.

-

R-e/.'p. Committere unu

m peccatum, fi confeffio tunc tem-

s

porisobligabat folüm per ordinem ad communionem, Rafio ef!;

.quia ubi eftunum propteraliud , eft unum tantüm ; fed prae-

A

ceptum confeflionis in propofito cafu eft perordinem ad com-

munionem digné fumendám ; ergo qui tuncomittit confeflio-

nem, videtur committere peccatum unum.

z

f

CASUS CCCCAXL -

ia

Se4 an committitur duplex peccatum ab excommunicato , qui fumit

Enchariftiam mon pr

«mt/3á confe [fiene , [ciens fé teneri vimculo

d

peccatt, o cenfura ?

Refp affirmati-ué, Ratio eff ; quiatalis primó facit contra re-

a-

ligionem , indigné fumendo Euchariftiam , Secundó facit contra

obligationem ceafurae,qua excommunicatus repellitur à partici-

patione facramentorum , aliorumque communione: hzeautem

Jl$

videnturobligationes diftin&tz rationis , confequenter utraque

circumftantia exprimenda eft in confeflione.

Ita Suarez 3. p.

al

fiif p.-vöïö. fet, x concl

ufione, . FTenriquez lib. g. c. 7. n, 2. & alii,

CASUS CCCCXI1l,

(

n,

Qui4 dicendum de accedente ad Eucbarifliam , non pr.emift4 confes-

lis j peecatie contra jus divimum , an folum

(

f?ne peceati morta

contra 4us ecclefeaflicum ?

l$

Refp. Peccarec

ontra praeceptum divinum. Rafjoeff ;l quía

praeceptumpreemittendae confeffionis,ante fumptionemEucha-

y

riftiae ab eo, qui confcientiam habet peccati mortalis , eft divi-

num , ut patet ex verbis Apoftoli , qui cüm dixiffet : Ego enim ac-

cepi à Domino, quod 65 tradidi uobis, fubjungrt.. Probef autem fe-

ipfum bhomo, uf fic depane illo edat&c. . Ya quibusverbiscontineri

pracceptum & probationem antefümptioniem Eucliatiftize faci-

endam effe perconfe(fionem, ait Concilium Ti4. foff- 13.cap. 7.

Cuüm ergó praeceptum probationis, feu confeffionis,quod tradi-

lii 3

dit

m

622,

CASUS SACRAMENTALES.-

Becrensans

dit Apo.fnï;olijs, Gt acceptum à Dee,äfecjuituæ- praceptum

præmit-

tendaeconfeflionisante fumptionem Euchariftize, effe divinum,

& confequenter eum, qui ad Euchariftiae facramentum accedit

cum lethaliculpa, peccare contra praeceptum divinum, Ita Cor-

dubalib.t :quefito 16 Cosarwvias cap.almamater,prima parte,S.r,.

V alentia'lom.4. difp.6 quaff.8.puntto 3 -adprimum.S uarez difp.á6.

fé G. concluf. 3. & alii quamplures apud £enriquez lib. 8.cap. a.

n commentario littera P. 69 V. . contra Cajetanum 3.p.q.80.4.4. /M e-

dinam codice de confe[Jione , tra&. 2. queft. 7 . Aemillam -verbo com-

munio. n. 1. & alios apud £enriquez &5 apud Conincbum q. 80. 4.4.

|

1. 3, exiftimantes effe praecegtum ecclefiafticum.

CASUS. €CCC X1H.

fia-

Quidfi queratur, qua de caufa fancitum fit , ut probatio.ante Jump

S

nem Eucharifl ia fiat perconfe[[onem ?

Refp. Poffehancrationem,feu congruentiam affignari. Tum

i

C

quia cum hoc facramentum fit maximzee dignitatis, & probatio

perconfeffionem fit major ea, quaefit per contritionem , par eft,

ut praemittaturconfeffio, Tumquia, ficutnullis admittiturad

collegium , nifi conftet de aptitudine per re&ores , & miniftros

1

ipfius collegii: itanullus videtur admittendus ad menfam tanti

f

ficzamenti, nifi dignus fuerit adjudicatus per miniftros Eucha-

r.ftiae,id eft,per facerdotes;praevia confeffione,ut argumentatur

ANugnus queft.80. art.4. du fficultate, 2. conclufione adtertium,

CASUS CCCCAXIV.

N

Quid fi quis fufcipiat Euchaviftiam nonpramiftd confeffione peccati

l

anortalis: tegeturnepofleaquam primum comfttert?.

Refp. 1. Sacerdotem, qui urgente neceffitate celebravit;non

praemiffaconfeffione peccati mortalis, tenetur poftea quampri-

D7

mum confiteri. Ita enim ftatuit Tridentinum feff. 13. cap. 7.

Refp.2. Laicus veró ; qui fine preemiffa confefTione fufcipit

iEuchariftiam, non tenetur ftatim confiteri. Rafío eff ; quia pree-

ceptum pofitivum extenditur foJüm adeos, quorum facitmen-

pi

tionem? Tridentinum autem non facit mentiónemLaicorum ;

f

onfef-

fed facerdotis.celgþrantis in zneceüita-te » fine praemiffa c

fione.

lgl

: DE EUCHARISTIA,

623

IK

£one. Ita Suarez Jiþ.öö.feä:.ggïäginaldw lz'ä.;;. f Io.änincbw

n,

q. 80 arí.4, dub.2.0.24. N aldus verbo Sacerdos, n. g. contra HH em-

it

riquez. lib.8.cap. 45. n.4, AA zoviumprima

parte lib.10.cap,3 1. que-

Ü

a[quez £om. 3. difp. 208..

M

; þ$09 65 e;z(äOS apu4 V.

GASUS CCCCXF,

$,

(Lz':idq fi S acerdos ex:

füia malitia celebracvit in peccato mortali , ton

i

effone; femesurne, Quampr imsum po

l

pmmifi C05

celebratsonem confiteri?

0til

Refp. negativvé,

Ratio efl ; quia hicnon dicitur celebraffe ur-

fl

genteneceflitate, fed ex malitiazconcilium Tridentinum autem

:

loquitur de facerdote celebrante,

1

in& ex neceffitate absque prae-

iniffa confeflione.

ANeque obflat argumentum

à minoi*ï ad ma

It

jus hoc pa&o:

Sacerdos communicans ex neceflitate fine malit

ia , tenctur fta-

timoblata&opportunitateconfiteri, Ergo à fortioritenetur

Uf

;qui

WT

«ommunicavit ex malitia ;

quia par non eft

; utcommodum re-

portet ex fuo delidto.

tef,

TE

Refpondetur enim non valere argumentum à minore ad

máajas in legepofitiva,quam conftat non obligare; nifi quatenus

L05

anti

4néa exprimitur. In Tridentino autem non exprimitur, facerdo-

JDi-

tem'ex fralitia celebrantemr, teneri quamprimüm confiteri,

Nam Tridentinum facilé fibi poterat perfuadere, facerdotem ex

N

n

^malitia celebrantem non ftatim expi

aturum , fua peccata per

'confeffiónem, cüm temeré aufus fit

grave facrilegium perpetrare

-ánEucharitie facramento fufcipie

Atl

ez difp: 66 f ,. -

ndo. .Ita tanquam probgbi—-

' ;f';i.u-s decet GSWW

"U CASUS CCCCXVL

o

"Quid f contfng

4L, Sacerdotem celebrave

cum ignerantia peccat'imoy-

tAlzs , eujus Aute celebrationesn, vel in

yr

e

^

"pfa

celebr AL ORE wol YBemHTHd , fed

þläm Yegor

dAtus eff poff.

elebrationem ;

FOBCIUTYAZE CX "Ui

4

jpit

Tridentino conditi, quamprintiu copfiteri ?

])mcc?!i 4

u

[£-

R (:[p nägdfz"l"?ä. Ratio e/i aQ

iia concilium Tridehtïn;um-

'þr'äeci-

e-

pit,utfaccrdos celebrans,urgente neceffitate,

finepraemitfà con-

m

.feffione,quamprimum cotifiteatur ; fedfacerd

osnon habens,aut

Yef-

ignorans fe habere confciehtiam peccati mo

rtalis, non dicitur

of

cele-

L.

DE EUCHARISTIA.

celebrarefine confcmone,urge,nïtezne'ceiïïgäte.ärgo.n"on tenetur

quamprimüm confiteri ex vi praecepti in Tridentino conditi,

ä

Secus fi recordetur poft confecrationem , fed communicavit

pr&miffa contritione? hic enim afficitur.decreto Tridentini,

Ü

f

cüm dicaturcelebrare urgente necetlitate; fine praemiffac

É

onfef-

fione, Ita $uarez, Repinaldus & aliilocis citatis.

ài

CASUS CCCCXPFIIL.

Quid fi Sacerdos, urgente nece[fitate communicet more Laicortm ,

?2

abfque premi[id mertalium co

f effone : teneturue poft communia(-

nem ex decreto Tridentint [latim confitez1?

i

o-

(

Refp. negatiué. Ratio eft ; quia Concilium Tridentinum]

quitur tantüm deSacerdote celebra

!l

& 8 &alii.

Qnte.Ita Suarcz d;ifþöääffe&.z.

CASUS CCCCX 22772

Sacerdos celebratis [inepremiffa confeffione peccátí tsovtalis commifii,

(

pracifo Widentiniþuæpta; teneturne fl atim jure divino coufiteri , [rue

celebrmwuerit im peccato mortAli ex malitia , ffve ex imad-

t

vertentin, t oblrviene peccati ?

x

*nfeüïolnis fa-

Refp. negativé. Ratio eff ; quia praeceptum co

i

ciendaeante communionem eft praeceptum divinum affirmati-

W

vum ; fed praeceptum affirmativum non obligat profemper, fed

fl

procerto tempore, & opportunitate, ita ut transaétà ed oppor-

NU

tunitate, & occafionenon obliget, utpatet à (imili de preecepto

d

audiendi miffam,quod transa&o die fetto non obligat ad miffam

Ine

audiendam ; ergo praeceptum divinum confitendi ante commu-

N

nionem , non obligat poft communionem,fedante, (Quamob

qud

rem facerdos celebrans in neceffitate , f(inepraemiffa peccatorum

I!

mortalium confeflione , non tenetur praecepto divino , fed ec-

Ino

imum confiteri poft celebrationem.

qui

cl/cfxaftico, quampt

CASUS CCCCXIX.

&ot

d

n

. Sed effne azlmj(z:ftra

nda Euchariflia infirmo, dequo non con[lat,

[is.

an fit rità dfbofitus ?

mitur

Inoy

