lO titlo;qur

$e

d q.uid-jï-Cajus»' "ut po

teflaíem babens eligendi unam ätï-*iäw-' äïiær

IG adituples,

mexi

Mlis carmaliter cogme[cAts fremtne boe

commodaof.

— us Tirii, aiqua

Iponidlía eo-

x propri? ffoufalia.? ;

JQE ;Itax.katia eff, qüïa Cajus ad illam fifiam; cfu-gm- carna-

1teorum ob-

um aimple.

liter cognovit, prafumitur acceffiffe animo eanr eligendi,

nec illa praefumitur aliter

] fempr eí

in copulam«confenfiffe, quàm fub. f?e;

itio vero- m

-Ma:.tr.impnii. ;

xonfis o ce.

CASUS DC cLXX.

oit, Ob fa-

m Nepo min,

Quid. e*htiendum,þ Titius Pateré duabus fuis filiabus alierutram:

jni tempote

dudefinite

Cajo promittAt , &j Cajus wicif[im repromittat , fe Alterut-

zAam dacturum ,

:

quam Pater deter

minaverit , am tn[aber . amba puella.

p Zf -

do ejusmodi pr

omiffoomem. d repromiffonem: c

on[entiamt; Jmne ff Ti-

tius PAater pof t

lem indefimitam promi[[louem umam filiam.

D

H

Q5 1101* AcCepIel , EEzIeAL:

zm;!a&äa hanc CA

zgæ'Pm*zex'

T if d-

dare- Aliam ?

do, Qu

A

| Ejp Sx incafu

pofito Cajus unam oblatam reicit, Pater notr

tenetur dare alteram , Probatur,

Quia Juxta Leg. 70. Ju-

ryis in 6. ln alternativis debitoris eft eligere ,.& fuflicit alte-

d pe

us CO 0

mn/n igmpleri

C€ASUS DCCLXXI.

ii 3odettt^

m on magit

F iliä-äïuwmad?jiömtzzdefertillu

uad Patren, qui flupratori uina-

yn magis uf

penas debitas procurnturum viá

£uy. accu[Ationem apud fudicem., e

€o metu percul[us ducit ilom.

roprie po

Lie nf emm: ducat, Hie

ypedimenuf.

p uxorem? Quaritur, an ualide ratione metás?

vte f0«

' E[g'. V. alidiffime. Proliatux, Quia hic metus juíté incutiturs,

vomionett

Juraautem hujusmodi Matrimonia non irritant, nifi prop-

h af'gün n

cm':meimm iniüffrä incuffum ;igitur &c.

stjonem

jio fit

E u

CASUS

CASUS

$06

CASUSSACR AMENTALES, —

--'-"

SENDE CNEZNISSNONETSIS r st

| .fCA":sus DCCLXXH,

Inimicus fuus te ïnj?gziitür-kdg'/'iä&o eladio ultureas injuriam fibz 4

Quidam d

de Mlatam ; Ti vident.te effe in manifello periculo mortis, procidis iu

nlb

- gema dicens : parte vite pmea , actiptam amam ex filiabus

9

Abem

IUIS 492 U xXOFCHL, 6A

?

:wmi.am irritans ?

que dotaba s effae bic dquetus matri- : /

E]þ Nigat.'Raï'io gt , QU'ia non eft incuffusin -o-rd'ineada;con;

.2:[;,00:

R

nugtas

trabendum Matrimonium, fed ad vindicandam injuriam ;

Vi pat

adeo

que tu liberrim? confentis in id, ad quod alter te non co-

git,

Ll

(&re VOCUIC

;

ORINN

CASUS DCCLXXIIL-

Pko'cu: procuratur .

pro filid cujusdam «vidue, illa nil miuus evult

quam Prorum; Hac

autem nift Proco nupferit, ct verberibus te excipiam,

r mater tibi

aæf]iusnmm'o.;Fäi;ztrgo boc 11sore adatfAcon-

[ q

— Jentit in matrimonium; - Quaritur.an validz?

tatii w//erc

lrgntific

Rüe

Efp, Incvalidà. Ratio eft , quia intervenit metus gravis inju-

fudinen &

incufüs à cauíá extrinfecá liberá : Talis autem fe-

-

tate (Ari

cundu

m omnes irritatM

?

atrimonium, tum proptetd.

datam.

L

li.beææææm,,mm proptet injuriam filiee

nj

CASUS DCCLXIV,

;

Clefiws accibiens fu

bdiaconatum espregé proteftatus eff cont

'raþ qjo-

Rïfuonfu

um ea[Hitatis ipff ex volumtate. Ecclefte amuexumsch ideb .

tf d

pel modum contraxit Matrimonium; anvAlide ?.

V[bortdoy

. Efr.C

um P. Gobat, Caí.13.de Ma trimonio n.27 1. Ipfum qui-

"Wif

dem liberum effeá voto,nuptias tamen ipfius facrilegas &

COU

nullas non .quidem ratione voti , fed ratione ordinatio-

-

Cfïllllg t

fufceptae. RatZo eff, uti

Wiliter [

' nis facree libere

que 'voluntgä !

Ecclefiæu äq*&ituenï'is, :

lus

Ua jien

lOnis eft.

IDorte cc

LEI

V G )

'"CASUS

$27

——-

MKU SEURUET

DE MAj'RIMo N1O, .

d

1 : GABUS DCGLEXV. .

vurimhli

", rl j

Qtjiäm exiftimans cuotum continentie efje anexum a. vilttoribus

RL

ardinebus cuws quà per[uaftone perinifit. f& ordimari, j priusquame

onaum,duxit "xe

ren ; qQueritur, a

-

WAlt- ;

"'?Im"i' füfwæt féebdinc

v vAdidi?

tinexd con.

Efp Gabatczt n 27 j Eum peccaffe nioxtaliw'&eïebranäo

m injurim;

nuptias cum erroneá conícientid , fa&um tamen tenuiffe.

Prim3 pars conftat, Secunda ex: eo , quod nemo valeat emit-

" te non Q

te

r

"

e votum , quod. pävatä gu-thokr;ta«tc vel error;'diræimat Ma-

j

vt-ri'monium. ;

Laimy ol

CASUSDCCLXXVï'

Witexcim,

datinci-

Fuerunt quotidam plures mulieres , que viros fuos caufA captivi-

£atis velperegrinationis ab[emtes uleram feptemnium preffolata fuerumt,

H

Nec certificaripotuerunt dewitávelmerte ipforum licet [uper boc [ollici-

;

av ij

tudinem ndbibuerint diligentem , cf- pro jmvenili atate [uá feu fragili-

js autem fe-

£ate earuu nequiverunt /e continere , petiueruut Aliis Matrimonte

copslari, ideo per Epieopum fedem .Apoffolicam con[uluerumt ,

tdimïnutam

Ad [ecundas wup

"um ffbi Iieret

L As ;rkqgr:edi ; Prïo.i

cujm refolnetione,

P

; :

en

le?.fponfyum et 4 S, P

ontifice tunc Cle

nte llI [5 ;'n pe-

E7

imt/qäo-

fentia de fpon[al. 65 Matvimonio, ibi : confultationi Tue faliter

v

ve[pondemus; quod,quotecunque annorum numero remaneant ,. qui-

d

, fumque-

«pentibus viris fuis, mon poffunt ad aliorum confortium canouicem

cotivolare : I ec autheritate Ecclefie permittas coutrabere , douec

acriltgas

ceríum nun£$ium recipians de morte "virorum.

Hac Clemens : Si-

vdinati-

militer Lucius IIT, Papa, C, Dominus de fecundis nuptiis decernit z

jlunté |

AVullus modoid fecundas nuptias migrare presumat , quoad conffef,

quod bác-vitá migravverituxor ejus; Ratio autem hujus refpon-

fionis eft, quia quantocunque tempore certà non conftat de

morte conjugis , manet dubium t at in eo dubio posfidet

lex certa Matrimonii, quae fervanda eít, fiquidem in dubio fa-

um

XX XX

CASU) . ;

|

4925

CA $H5 SACR AME N TALES

Ptf —

&um n-oäipiræfumjtür ,.fed demonftrari debet. kAttfekndc:. Do-

nec ceríum nuntium recipiant. non ma[culiaé , unm Tabellarium

qui referat de obitu conjugis abfentis , fedin N eutxo,,id eft cer-

$i lf

tam relationem & informationem,

vuleo €inen getsiefen 956

tidht, — Ut ipfe fignificat Lucius Pap

aaliis verbis, Quoad'conffet.

Mp

Nempe pet inftrumenta, plures.teftes, devifu , autper fenten-

E[pjta(

tiam judicis, feu authenticam Magiftratüs Teftificationem ; vel

Qes t

etiam Parochiteftantis,femortuum vel mortuam fepeliviffe,aut

hanc t&cit

-crticfm alteriusviri omni Exceptione majoris,

i

CASUS DCCLEX XV;I E.

Quidfqis

mzdam babens: votusm caffitatis perpetue facit fponfalia cum.Lus

&i , quA mortuá ante. nuptias celebratas comtraxit. nova ffonfalin

amjifcire

cum Lucia moriua [órore LucillA, obtentá jam folutiome "voti.

h

gj—!üiüfr'&rgp *

n [pon[Alia cum Lucillá contratía.

a( ol

fuerins ualian.

yiqu mu

ZAlio: Dubitandi eff , quia per priora fponfalia videtur Fuiffe

Tia conttaY

contrattum impedimentum: dirimens: cum. confanguineis

if exptt

Lucia in primo gradu, non obftante , quod fuerint inyalida;

Non enim erantinvalida defe&tr confenfüs *

"

»

H

Refp. Pofteriorzfponfalia inita cumr Lucilá füeratit omni-

[

ilfu

nó valida.

Ratzo ef, quia priora erant invalida (quia itlici-

ij

ta) fed fponfália invalida quomodecunque non. cauíant mo-

do amplius impedimentum: publicee honeftatis : fié. enim fta-

M,

hia x

tuit Concil; Tridentinum.de fponfal, c. 3, 47is verbis.: 7uflitia

Publicaboneflatis impedimentum , ubi fpon[alid quá. cunque-ratione;

COBe(Car

xpalida nonerünt, — Sandhafynodus pror[us. tolli& , ubi autem . -va-

P ME

lida:fuerint, primum gradum non. excedant. — Igitur &c... Ex quo

firtt Ario

gatet, quid fit dicendum ad rationem. dubitandi , utpote poft

W. fit, «

Concil; Tridentinum non amplius contrahi hoc impedi-

17

. Snentum exfponfalibus quomodocunque invalidis,ta-

W

Vme;-fxsnonagx- defg'&ulconfenfüs., :

98 )« 80

CASUS

$£02

-—N—

D,E MATRIMU&-':Of

ttende: D.

F'abellatim

CASUS DCCXXVIHIL-

Sed juid fi quis poff contrada [ponfalia jblübwma;lo emittat q)otuig

feift 0

5 facros feu majoros : anue etiam per boc

102 of

à feféipiendi 4ardme

diffoleuntur [beti[alia

^

Pt fenten.

Efp Ita.Ratio eft;

quia per votum fufcipi

endi chms ?Sr.dïi-

Oftem; vel

elriffeant

nes cenfetur eligi perfedtior ftatus, fponfalia autem habent

hmc tecitam conditionem, nifi perfe&ior ftatus eligatur,

/"UCASUS DCCLXXIX.

*liarzm;Lf

Qni f qu'is*e"o animo codtfaxit fponfalia,tit i'eweragcdntmfberätr, eti-

esdefeitus altertus v.g. lepram,morbum caducum cic.

A ufalis

amfi fciret gra

TTR

poteftne pe[tea fhoszfniia dilJolvere ?

[3

-« U fefp, Non poteit. Ratio eft; quia tunc: dolus-non dedit

caufam contra&ui , neque quando: tales defeétüs deteguntur.

aliqua muta£io fa&a eft refpe&u hominis ita affe&iad fponfa-

eturfoiffe

lia contrahenda, . Íd tamen nunquam eft praefumendum, nif

anguineis

ipfe expreftei

rit, ..Ita Sangez,lib, 1. de Matrim. difp.65..r. 2.

jnyalidis

— GASUS DCCL XXXI.

t omr-

Milce

ais

Quid fiunus ex fponfis fit confcius caufce fufficient?s ad ),"nonj:ali&

nfeturmne yuri refiliemdi cedere , fí f mutu)

yic ii

as 4 olvenda , ce

unt to-

carnAliter cogno[cant ?

»

im f

Refp, Ita, Ratio eft. Quia conjuges confcii fo

rnicätionit

: Jufitia

habitae poft contra&um Matrimonium, fi mutuó carnaliter fe

i nbioht

cognoícant , amittunt j

H

etendi divortium ; imó & fe accu-

fandi, Ex l fiuxor. 13.

f

n. ff. ad jul. de adulterio ibi, abolesvit

lu

enim prioris /Matrimonii deliia ,reducendo eam, ^ Et docet glojfa.

bquo

yote polt

cap. fini. de adulf. «verb, fornicationis. Cocvar. 4. Decret, 2.parf,

yputi-

cap. 2 36.n. 7. Barbofa l. 2. princip. part, 1 num. 101 . ff. folu£,

f

gu"tri'm. RME

T8

o fimiliter fponfus amittevt.iius'

refgipdendigfpögfalig, !

' 888 euus

CASUS

Xxx xx2

CASUS

500

433 SACR AMENTALES,

M-

ITCKÉSUS.-DCCEXXXEL-

Quidfi

quis babeat moves. perditos abs

que 4uimo corrigendi , tenetur-

Quijtt

3

p

[2 Joyaliäw defíffer

AFEC

;' 4;4! w;'tium Juum mzmä £-

.. Refp, Tta, Ratio eft, quia tales defe&us autgenerationem

impediunt, aut à fociali vita avertunt, aut honeftze educationi

| pp.

E US

prolis officiunt, Ergo cum eo vitio affedus non fis aptus

ctre , quo

Matrimonio, ejusque ufui, ad quem expeteris, contra juftiti-

betoff.de

am peccas , fi illud non.detegas : Sicuti peccares , fi venderes

lig

*

wonfenti

a putrida, credenti effe fana & commoda, cum tamen

non fint. ex L julian,13. ff aion, empt..

fa. l

Pro

XCASUS DEXXXIH,

obligatio,

Quid fi fornicatio pracedens fj

[ponfe rmvincibiliter .fuit ;zgnotata 4

coattt de

r

, 'g;gfogpaf?[i?e;&gæ/üf,guienm itaignorabat , et- fpon,

/am Virginem Auk

- El lzaizt vji»zm.zfiduam exif

Imabat , fernicatione detecf4, diffol..—

fomptio &

vere fDonfalia ?

Conáe

4t quis i

/ Reg:.ltæ. Probatur

t, quia promiffio , rebus: nötab-il'iter

fe ottigat

gnutatis,non obligat. Ex capit. Quemadwodum de jure juratido,

toerenr d

Sedrefpe&tutalis fponfi res.funt notabiliter mutatae , fiquidem

etet ex

fponfus de novoinvenit vitium .notabile prorfus ignoratum,

Probat

fibiignominiofum, quale eft viro fosminam corruptam, aut in-

&t n

honcftam ducere, imó & nocivum,cum bigamus fiat, ficque ad.

in dubip

erdines, f

l

fponfalia.diffolvere. .

»

e

b

llos eligat , pzcmgvexiï—non polfit , ergo. potelt talia

F

I

4

d

ttit deqi

É

b

9

u

jwment

EO

n

tur. 2.. Qu

sb du o Md odb fU

N

tium. , e(t caufa fufficiens ad diffolvendam venditionem,

LTHGINY

fiquidem .nullus praefumitur velle rem ita vitiofam emere 5

ergo à fortiori vitium occultum . in fponfía erit, fufficiens

i$ qua»

Diofeffroy

eaufa ad difiolvenda. fponfalia « fiquidena. ullug prafümitur

n & n

velle ducere ita corruptam & inhoneftam , prafertim cum

homines prudentes magni faciant virginem , & ho-

Witiiote

Ptl

ne&g!n fæmmamdueem,

*

fiite,

i€f

:

B'figmp

CASUS

DE MÁATAIMONIO, -

ger

l——*

"CASUS DCCLXXXIIL.

TM h.

Qui4fi quis

certus de promiflione matrimonii, dubitetanbabuerit "

$

lia t

animum [e obligaudi , vel an fééverit p

romi(frouem obl igare*; ;

teneturne[eare pronijrs?

Cenetationem

lt educationi

Refp. ita, Probatur. 1. Quia. verba exterius prolata funt

naturaliter figna intentionis , fiquidem nullus praefumitur di-

! Ron fís aptus

ccre , quod in corde-non habet. ex l, habeo, 7. vets, iden Eu-

Contra fufliti-

5 fi venderes

beroff, de fupel. legat. ibi; nomarbitror quemquam dicere;quod

nonfentit. . Ettenetmultis citatis Tiraquel.l.6 unquam, verb,

b Crn tamen

libertis. n. 17. c, de revoc. donat, Menoch, I. 3. de preefumpt,

E

D. 36 & 37. & lib. 6, praefampt. 5 f. àn, 2.ergo &e, -

"Probatur. 2,Quia promiffionem naturaliter confequitur

obligatio; nifi expreffe opponatur negatio contraría, ergo dum

li at í

!

" f

T

027 971

conftát depromiffione , & dubitatur decontrarieanime, prae-

77

i

fumptio & poffeffio ftat pro obligatione.

iU

Confirmatur,Quia hujus poffefTionis fignum

e&, quedftatï m,

ac quis dicit, fe promiffiffe , nom rogatur,an habuerit animurma

us notabilitir

feobligandi, quaü is animus prafumatur , alioqui. praefu-

v jur furimoo,

fneretur deli&um mendacii, cujus praefumptio omninó- fugi»

enda éft ex cap.2. de Regul, jurisin fexto & cap. Abfit. 11.q, 3.

tz, hquidem

3 Yemoratum.

!

Probatur, 3.Quiaquando dubium eft, an.juráimentum oblt-

37 4* * set, non poteftaliquis propria au&toritate contravehire, ergo

f Kqi6 .^ n dubio ftat poffeffio pro juramenti obligatione, ergo idena

gpgote[t gl

.

'rit de qualibet alia promiffione , cüm pariter.ad omnesac ad

juramentum'exigatur animus feobligandi,

i

sfido &jus V*

:2 Confirmatur. — Qui. probato fa&to, prze

fumitur intetve-

venditiontth

niffe omnia ad fa&um. requifita.,-ut. docet Panorm. cap, 1; de

fam emde *

his quae vi, n. 9. per cap. in praefent. de probat. ubi probata

profeffione, praefümitur profitentem habuiffe legitimam : aetaz

xj Aff

" fymitllt

temi, & neganti incumbit probátio; ergo curn conftet de pro-

fetim cum

ifiione , prfumetur in dubio animus fe obligandi,

ita hujus dubii ve:;

i&hO'

" Probatur 4.Quia forum externum cogn

ritate , fententiam ferret in. promiffionis favorem, pro.qua efr

precfumptiosergo idem: fentiendum. eft jn foro-confcientiaes

Xxxxx 3

fiqui-

CA |

032

CA5 ziä S4CRAMENTALES..

'-/

|

'ïïQUiäem utrumque- forum idem judicat , ubi externum hfai.

o D h

j

£e praefumptioni non innititur

,ut docet Sofus lib. a. de jufl, g.

ii p

g. art. 3,vers q, arguitur,

Coxvar. cap. cum effes, de teffam. mum.

loiotem il d

7. 69 umillis P. Sa

muttentem; p

f 13.

?gez, lib, t. de. M a5rita, dip. $. n. 20 65 difp.g.

nem,f] f0f

Dices, t.In dubio non preefamitur animus fe obligandi in

dubipia a

juramento metu extorto, ut docent /Joffienfis cap. ad audienti-

lliü(kü.ï i,

& , de bis , que evi everborum, Refignavvit, & tibi: Joan. Andr. n,

Tif Ngin

8. Abbas, Cap. fi veró de jure juran. n. 10. & Alii.

dicendum in d

Ergo idem

ficein C

ubio de animo fe obligandi in fa&a promif-

cialis Juios

fione,

: iffe metum,

Refp. r.Dato antecedente negoq confeq. in promiflione enim

tiojuris, (uo

fa&ä ut fupponimus, nullus metus aut vis interceffit , ficut in

effc u

yaramento jficque licet in hoc non praefumatur animus fe ob-

lii, praiürm!

ligandi,utpote quod fuit coa&tum , de quo loquunter Do&o-

betur,.

r€s citati, &in quo coattio praebet vehementum conjeduram

fi&i confenfus:

maximé praefumitur in 'mom.ifüoac, in qua nul-

la fuit coa&tio,

Quf qii

— Refp.2 INegando ant-&c'cd. Nam etiam in iurammto metu

s[i vario

[

extorto; ubi vehemens conje&tura defe&tüs animi fe obligandi

concurrit ropter metum incuffum , praefumitur animus fe ob

ligandi, ut deli&ti preefumptio vitetur juxtacap.r.

deRepul.juris in

LOI

6.cap.abfit ii, queefl.3 . cit. G5 docent Alex..deW exvo. c fi veró,cit. n.42.

Jratumus,

immola cap.ag audieniiam,cit n. $. 66 Cocvar.a.decret. 2 part.cap, 3. 65

tap. heefft,

j.gum.3. appellans oppofitum manifeftum errorem , & ità cum

E vonfallbwto

illis docet P. Sangez.cit.lib. 1. de Matrim. difp. 9. n. 13.

"

"

" Dices 2 perinde videtur dubitare de animo fe obligandi , ac

kibit fepten

COtetocu

dubitare de ipfa promiffione ; fiquidem animo deficienti non

TImife

eft promi(fio; fed dubius de promitfionead nihil tenetur,ut dixi-

1nus;ergo idem dicendum; fi dubiusfit deanirno fe obligandi, .

msin;gumï;

— Refp Negando majorem. diverfa Rafzo eff; quia dum omni-

nó dubitaturde promis&one, nulla eft poffesfio ex parte promif-

fionis , fedtota fe habet ex. parte libertatis : Atweró econtra

quando promisfio eft certa, & dubius animus , tunc praefump-

Rdþ' ms

no & Pöäc-süa»e& ex Pat:g prozä;isäqn"'is.

Diceg,

DEZAM ATRIAMONIGO,

—**—

g9$

extermum fa]

-Hb -;Dfice's 3, Bm.cap. z de his qua vi,&c. ad finem ,ibi : fi /e-

[ *

&bf

gitime probatum fuerit , nontimove mortis praditam mulierem: Re-

lb i

CH f

ligionemintráfe. Exquotextu conítat, mulierem habitum dt-

1 du; Wlfp, Ó

mittentem , profesfione jam emiffá cogendam effe ad. Religio-

nem,fi rmonafterium probaverit,fponte. profefTim etfe ; ergo im

t Obligitdiin

dubio;an valuerit profetfio,poffesíio.eft pro voluntatislibertates.

1. 4d audrenti-

alioqui ipfa, & nonmonafterium , teneretur probare metum,

]

Joan Andr, g,

Refp.Negando Confequentiam,quaeuniver&liter non eftvera,,

, Boidm

licetin hoc fpeciali cafa dequo loquitur textus citatus , fit fpe-

f& promi

cialis Ratio; jubet enim, monafterium probare , nom interve-.

"niffe metum., quiaexparte fceminaeerat poffeffioy & preefumnp-

nifftoneenim

tio juris, quod per mretunr profetfionem emiferat ,.ex eo, quod:

'efit, ficut ia

effet conjugata, viroque fuerat fpoliata, ficque infavorem fpo-

n fe ob

betur..

lii, preefumitur Gonfenfug::mctu;cxwrcus ; nifi contrariumpro-

nuntet Doo-

conjeGurati

€ASUS DCCXXXIF. -

i qui ul

Quid fi quis de f

dübitet , at pmmiltæhf AMatvimonium. iidäumïäf

iionis fe

zmpore promilftonis : eflne prafumemdum , babuilje

imátto C

s[um rA

ufum rationis ,[i pol , rem"verà ante febtenniuns

j fe ob igandt

promifst ?.1

iitnus (e 00«

Rigu j

'R»e]þ.f la, Probafur. Quïa—-i'n' f pohfalïbuscont«rahcndïs*, utfü-

ytro i ts

pra diximus, requiritur feptennium, & conft, ex cap; litteras,

barteh.

cap. Acceffit,cap. ad diffolvendum, de defponfat, impub, &, E ir

n,kiàcum

4fponfalibus contrahendis ff defponfal. fine.

Sed' ideó jus pra-

fcribit feptennium; ut praefumatur ufus rationis, qui feptennio

1.13.

Db]igandi TA

completocommuniter incipit : ergo illo completo,nifi contra-

eicienci n

Tium mahifefteéappáreàt , prefümenduseftindubio ufus ratie-

ncwf,üfffm'

mis inpuero -,-;glibq;iiï-fmfïra-jus annos preefcripfitfeg,.-

obligiiót..

j du OR

CASUS DCCEXXXV.

i

Je xorniie

impleat etateur,-validéne'co

ntmäuntw[þoh

o Ut

Qufæp:maiig&jï

etiam.ante féptenuium ?

I,f. de

C præfump E

Refp, Yta, Probatur, 'Tumqu?ä:ex CH p p

fponfaji.

Dich

904

CASUS $ACR AMENT ALES.

£»onfal. (atis eftfponfos quidagant, intelligere? in eelä'igam au-

habitent,

tem , fi malitia fuppleat aetatem,Tum etiam quia jus in Matti-

verboaut

£nonio difpofuit malitiam fupplere eetatem, — Ergo idem intel-

fponfos;f

ligendum fuiffe difpofitum n fponfalibus, cüm fint via ad Ma-

alteralter

trimonium. Ita ex cap. de illis. 2, de defponfat.impuber. & 1,

fis aittic

oratio, ff, de fponfal

Dict

B

. tenet cum multis P. Sangez. ;ib. ;.d!i'?.

x6..;1-,9:.

temalit

-CASUS DCCLXXXVL.

Refy,

Quidji ergo in quacunque etate malitia preveniat , &5 fuppifkt p

a oetio

t£m, frve via ordinariá , ffve miraculose ufus rationis acceleretur ;

yletatat

valeæmejgnfdia inter tades ontrAG a ?

Refp, . Affirmat, Yta Diana. 3; part. trati. a. refol. 2&3. .äf!eïz".-de

IVesvocap.jucvenis, de [ponfal. g. 19. pluresque alii, Ratío eff ; quia

Qujv

feptennium non przefcribitur , quafiid neceffarium fit, fed quia

..ütz//þy/gä

E

in ea eetate jus praefumit ufum rationis advenire, ut diximus ;

$

ergoin quacunque aetat

z

i

,& quacunque via ufus ra-ti.on-isame

fepfennium adveniat, erunt vera fponfalia,

Voluni

CASUS DCCLXXXVIL.

þus 4f

Quid fi uterque, aut alter tontrabens fit minor feptmkia ,

Ta Cv

E malf;ia J* plea

t «tatem,valebuutne 1/2

anþ;lift Ín.

ontrzalhr

&er €os Inita?

olum ff

d& wb

äejþ. Effe nulla, nifi pe& lcgi—fimam eetatem expreffe , aut

& U [.lm'w

tacité ratificentur , ut definitur cap,litteris, cap, Acceffit , de

ponfat, impuber, & cap. unico ; init. & $. porró eod, tit, in 6,

T

Et Ratioefl, quiafponfalia funt promiffio mutuas ergo fi faltena

U ii

r C(ï'hug

alter defe&u aetatis fit incapax promittendi, corruent fponía-

Qfio ab

lia , ita P, Sanchez,lib, x, de Matrim. difp. 16,n, $.

4f tgleg (

Dices. Quxenam funt hujus tacitae ratificationis Signa?

* ld

7 Refp. Sunthac: fi advenientelegitima zetate, contrahentes

t Bll

fimul cohabitent ex cap. unico de defponfat, impuber, in fexto

Cflófi v

init, fiquidem ex cohabitatione praefumitur voluntatis perfe.

Cutin te&

verantia;five fit in domo viri , five mulieris, Si fimul non

habitent,

UR at

( vemamuistencas,

22:DE MATRIMENIO. . .

d

L

"

*

E

€

ligunt g.

k

haï)iïtemä:,iüntälïigfü

nän' -cföljfgiitïre,ör,in vol

untat

eperfeverare,

&

15 n Mattt-

verboaut fa&o id.fignificent; 77erbo, fifa&i majores vocant fe

idem intg.

! (2 ad Mi-

fponíos ; fa&o,, fi fimul jacent , fi fe ofculantur. ut. fponfi, &

alter alterius domum frequentet, aut mittit munusculaà fporr-

ptber: & 1,

fis naitti confueta. ita Sangez lib. 1. difp. 16.n. 6..

[6)

.Tib 1.dfp,

Dices. Quando in Matrim

*

9nio Jc:onttr"ähenkdq pofï'umus If;i-

re malitiam füppleresetatem ? -^

Refp. Tunc nempe, fi adfit potenti

agenerandi, & fufH&ia&s

fatint a

difcretio ad fe obli

gandum , ;in( hoc enim eventu malitia fup-

'mc!:rctw ;

plet aetatem,

Quæ(ho mmdcnS ' Primä.þ*

)5j As

Quid juris,fi Matrimonio adjiciatur conditio naturaliter qgcl-ciä)i.—

4fio df ; qui

t edquia

iter impoffibilis , idefl, us velper naturam.impleri som pasftt,vel ff con-

utdixitnus;

gnores fit per leges lieità impleri nequeat .. ut [ü calum tati-.

- g&';ïi:, ; parrem, /i inigïvi:cfim»mmm ä&tgderis Lab

ratioaisante

á Ejp De jure civili *di&inquitür inter contra&tus &-Lultirh;s

voluntates , five teftamenta , fi de hujusmodi conditioni-

:bus agatur. In contrattibus conditio impoffibilis ftatim ab

[;

initio vitiatcontra&um, quafi nom cenfeantur habere'animum

onitrits

:

contrahendi-, qui- conditionem impoffibilem adjiciunt, l. non

A Mi-

folum ff. de obligationibus & a&ionibus. k imposfibilis

de verborum obligationibus, .

.ÁÀt veró in teítàmentis

& ultimis voluntatibus conditie imposfibilis habetur pro non

Accellit, &€ 1

fíc

Icripta , pro

prer fingularem. favorem

u

ultimarum volun

itu

odtit n a

Ut potius füftineantür, quàm pereant,$ imposfi

Is

g

roo f ia

hzeredibus inítituendis, circa Matrimonia hujus qua(tiotris de-

vent um

Gifio habetur in cap. ult, de condition. appofit, ubi diftinquitur,

an tales conditiones fint contra fubftantiam Matrímonii, vel

jigna*

'an aliunde fint'turpes aüt'imposfibiles. " "Prióri'cafu dicitur et-

fe nullum. Matrimonium fuüb tali cónditióne contra&urm;s 'po-

oncradtte

deitferto

fteriori veró valere Mátrimonium , & pfopter ejus favoreim;

pb u-

untitá p k

ï&cut in Femmï??f condltlonem h'abelf

2j

^ dip feeim

:fimmul noft

Yyy yy

Quari-

dabitelli

9et

LE$S,

UKPONIBEUITERSERN.,

I hu

p um

s "':lii- -I*V .»iviv,:: PU ..'vk;g,.,

offit

i. Q

— Quaftioincideng, a.

modo obli

tecum, i

4An &5 quomodo /Matvimonzum initum ce

nfendum ft adje&14 condi-

P

4one turpi vel impo[fibilz, ff aliquisrevera mom al

"LT

dliter, quà

m

catholice,

' /i;ä tAli :bnditiane Jä ei /z'gar: ïi?ztefndfriï

$s

tío adjeda

Mnes DD. laborant, quo fenfu Pontifex potuerit, vel vo-

credebatut

luerit conditiones turpes vel impoflibiles 4 Matrimoniis

dederis,

adiedam e

rejicere,& Matrimonium pro fimpliciter contra&to habere; cüm

tamen jure naturae confenfus adMatrimonium requiratur & fine

DURUI

confenfu Matrimonium effe non poffit; non intelligitur autem

b cunur: C

confentire , qui noluit feobligare, nifi fub conditione turpi aut

d n f

impoflibili, juxtatextum a

pertumin l, non folüm ff. de obliga-

pes cenf

tionibus & actionibus,

2' nl 3[

Refp. Breviter füummum Pontificem inillo cap. finali in-

ducere praefumptionem , quod fcilicet quilibet praefümatur ,

in contrahendo Matrimonio, quoad negotium principale ferió

ol i

agere, &obligationem fuam puré facere propter reverentiam

ditiot

Sacramenti , conditionem autem impoffibilem joci caufá adji-

cere. & cum dubium fit, an faciens conditionem impoflibilem

habueritintentionem vel contrahendi Matrimonium, vel po-

! f/vma!

mendi conditionem,

/

^ Y 2, &

jura in tali .clubig pro favor,e-. Matfimcnii

«præfumunt.- :

I Crtende

N

-.. Quaftio incidens. 3.

pq!' /!o 22J

H ntuR

n bec prejunptio Iit & juris &5 de jure ,sitaut nu;[apkobatia im

B enöl ubCl

conirarium nadmittaturs ut qui revera non confenferit, nift

minus pro com[entiente baben-

"iE facil

"77 jcimditimeþ', tnibilo

das fet ?

Áccei

, E]þ Effe 'präefump't'ïonem juris *tantüin , adeóqtie cedere

(]Uoïn Con

& Vitiee

veritati & aliis probationibus, ac fertioribus prafumptioni-

bus elidi poffe,

Unde non rejicietur conditio , fed potius

Dibus,

Matrimonium cenfebitur effe nullum,fi ex variis qualitatibus

Films in

colligi

40, f ahg

& circumftantiis, aifcïfïtul & interefífe contrahentium

potlit.

N

DE-MATRIMONIO.

907

r

Mi

poffit.-. Quod vel ideó. conditionem adjecerint;, quod null

modo obligari voluerint, ut fi nobilis dicat rufticae,contrahe

tecum , fimontem aureum in dotem dederis , vel revera noR

Id

) HIMM

aliter, quàm expletá conditione turpi, utfi haereticus dicat

catholice, contraho tecum, fi Lutherana fias, — Item fi condi-

tio adje&ta non fit fimpliciter impoffibilis. v, g. fi pauperi, quae

trit, v vo-

credebatur dives, dicitur, contraho tecum, fi mille in dotem

lattimoniis

dederis, non poterit praefumi conditionem tantüm joci cauía

dberes cüm

adjetctam effe, Praetereà etiam conditiones turpes de praete-

ntur& (üne

tito , utfi patrem occidifti , ex communi fententia non reJi-

Itur autem

ciuntur: Cum enim' non invitent amplius ad- delinquendum;

Je turpi aut

fed jam fupponantur extitiffe , non funt hoc refpe&u tur-

. deoblig-

pes cenfenda, Covar

j

n EEE

r

2f n. 3.

p f it

"f omatüt ,

s. s Quaeftio incidens 4v

xipale fetio

n ficut n »/:H'atrimoniä, ia etiam zn /þonfalzbu: de futuro coE

erérentiám

uf dj

ditiones turpes aut. impojfibiles rejiciamtur , ct [pon[Alia pro

" .

ab[olute contraifis habeantur ?

gollibilet

-Ffirmativa consmunis eft apud Sanchez. d. lib, s. .difþ; T

im, vd p*

. 2. eoquod favor Matrimonii videatur etiam ad fponía-

Maqimonu

lia extendendus , utpote quae funt via ad Matrimonium,

Aegativa famen,-quam tenet Zo£fius de conditionibus ap-

pos. n..22. videtur probabilior.

Ratio efl 5 quia cap. fin. eodem

P

tif.'tantüm loquitut de Matrimoniis, & ubi agitur de reftrin-

atbl

genda libertate Matrimonii & inducen

7 uj

eft facilé obligatio extendenda,

$

^

da eþ!igationc , hon

thi-

— Accedit,quod c. fin.fit cerre&ivum

iurisv. commühis, de

quo in contra&ibus conditiones impoffibiles non rcjiciuntur,

gt coitte

fed vitiant contra&um. L. non folum de obligation, & a&io-

ignptiont

nibus. 'Corre&io autem juris eft ftrid&'accipienda L. prae-

fed potits

"Unde :alterius in-

cipimus in fin, eod, de appellationibus,

vusliatbus

fero, fi aliquis dicat, promitto tibi Matrimonium; fi mecum

Concu-

Yyyyy 2

p i

9o$

.CA3US SACR AMENTALES.

as

*

s

ïöhäub-ü'er-ï"s ,fi me in tali f

e

H

etcremvemswlemnon

;

& s.

nifi fecuto 'QOQCuLbitü , vel fcelére.

i 4Quæ&io incidens, s.

Ain valeant fponfalia «vel. Matrimonium contraBum inler: con-

Jfanguimeos Jb conditione, [f papa diffen[nwerit , adeóque an . pedente

*Qw'zil

£ali condikione Miterutra pars refilire c- cum alio contrADe-.

re Valear , vel d.

7

"Jhen[attoue obtent

4 MUUH

r

Ou1

"

confenfus requiratur 8^

CODE

Egant non. pauci cum. Sylv. verb. Matri monium 3.q. 9

fone, ut.

N

condido enim,qua dependet ex Principis voluntate, in-

ERN

quiunt., eft impoffibilis , quia ordinario jure fieri non poteft,

dicionen

per text. in L. contrattus $. cum quis & L. inter ftipulabtema

liber2, &

$. facram. ff. de verbor. obligat. fi ergo talis conditio, fi Pa-

fong, ut

pa difpenfaverit, tanquam impoffibilis rejiciatur , utpote de-

& u

pendens ex Principis voluntate , fponfalia vel Matrimonium

fortune,

mínim q

valere non poterunt, qui

:

,

3 abïfofutö:* cónfanguinei ad ;ömra«-

hendum inhabiles fünt,-

Yol

vadis

IVibilominus dicendum eff , non effe co

hdïtïonem impollti-

bilem & confequenter valére cóntrattum ; dummodó pong-

COmícatx

tur cafus, in quo Pontifex folet' difpenfare; fi nimirum con-

WX feilice

fanguinéi non fint in gradu valdé propinquo , & fimul habe-

1tor n

ant juftam caufam petendi. difpenfationem . quod .enim. fre-

contm&

fuhilom

quenter: & quotidie fieri folet, non eft imposfibile ; fed di-

fpenfationes in.

n;;

r

N HfS |

ergo &c.

H

ter confangumeas qlu.otild,itc i:ff;:p?trari. fole;

M

Ad argunïeht'um

: fönþt'rah:u;n* ?f)?äa»riäeoa ',r'vc*'oïhdfitïonenï; quæ

obf

dependet à Principis. voluntate reputari imposfibilem , quan-

Qmitan

do Princeps id concedere non folet, nifi de extraordinaria fua.

Comun

poteftate ,.«& . rarisfimis in cafibus: &c. preeterea promittens

SI" aol.i

fceminae Matrimonium fuüb conditiones: f Papa difpenJavverit,

Q quy

tenetur infuper hanc difpenfationem impsetrare; quia qui ob-

!m, qui

ligatur ad. principale;, obligatur etiam. ad accefforium , fine

RI n

quo

»

'i;

ii

DE MJTR'IMONIO;

fv

quo 'prlfnciþalle haberi-

0n oblig;r;;

E

non 'poïäf—ï. Sanchez. dehb s ft, I2,

& 367

J.CASUS DCCLXXXVIIL -

1 üfet. Cot-

in contratu AMatrimonii contingat error cver[ans

LT

.

iC 90 fedenite

É

£

7

bf antiam :-eftne idecircó Matrimo-

mmbc.

7 ggänæ 97

nium irritum ?

j

LOta I, In contra&u Matrímoniali quadruplicem errorem

contingere poffe, nimirum primó , circa fubftantiam per-

imies

fonae, ut cum quis putat, fe Matrimonium inire cum Barba-

luntite, n

rà, & illud init nonnifi cum Catharina.

Secundó circa con-

non poteít,

ditionem perfonae, ut cum quis exiítimat, fe contrahere cum

flipulmxem

libera, & contrahit cum ferva, — Tertió circa qualitatem per-

ditio, ( Pa«

fonz , ut fi quis putet fe contrahere cum foemina formofa,

utpote de-

& haccum qua contrahit, fit deformis.

Quartó, circa bona

ivimoninm

fortuna , ut fi quis arbitretur fe in Matrimonium ducere foe-

ad contta-

minam divitem, reipfa autem ducit pauperculam,

Nota 2. Quemlibet ex enumeratis erroribus refpe&tu con-

m impoff-

—

trattós Matrimonialis poffe effe , aut antecedentem , aut con-

comitantem,

Antecedens eft, qui dat caufam contra&ui,

odà ponte

TU

yieum cott

ita fcilicet, fe habendo, ut contrahens non iniret contratum,

fi error non effet, ^ Concomitans dicitur, qui non dat caufam

tmul habé-

enim it-

contra&ui , fed tantüm ita ipfüm concomitatur, ut contrahens

nihilominus contractum celebraret , licet non laboraret erro-

| ; fe d

T€,

His notatis,

"

Ref.. Si in contra&u Matrimoniali Ínterveniat erfor circa

Yifv We

fubftantiam perfonz, five illa fitantecedens, fivé tantüm con-

comitans. Hoc ipfo jure naturae dirimit Matrimonium, Ita

m / A

communis cum S. Thoma.

d t

In fupplerento tertize partis. qe

$1. a, I. Rafío,quam Do&or Angelicus loco citato tradit, eff;

fgmxttcnfi

,mjaq;mh

quia quod circa aliquod fübftantiale evacuat feu tollit confer.-

fum , qui Matrimoniumefficit, jure natura' evacuat feu diri-

a qu

Llumï f J

snit iplum Matrimonium (quod enim tollit caufam , quae cau-

Yyy yy 3

faie

p1o

CASUS SACR AMENTALES -

TAT À a

fare dsi—gexj,et , €x natura rei tollit ipfu

m efïeffum)fed error

ten hi

circa (ubftantiam períonze five is fit an

teccdens , five conco-

lus) ergo

mitans, evacuat confenfum circa aliqu

od

i

H

ubfiantiale , nempe

-to Mattit

Circa materiam remotam ipfius Matrimo

nii, que fünt perfonae

Mp

contrahentes,ergo.

Minor probatur.

Conífenfus eft quidam

rametti

attus voluntatis neceffarió prae(upponen

s cognitionem intelle-

ceptira à

25, ergo quod circa didum fubftantial

€ evacuat cognitionem

qnatere

intelle&us, evacuat

quoque coníenfum tanquam aCGum vo-

circa fb

luntatis;fed co

gnitionem illam evacuat error perfonze, five

| toaux

is fit anteceden

Confirmatur,

$ five concomitans, ut per fe patet,

ergo &c,

vom n

Qui cum errore perfonze fi

ve antece.

Dia

dente,

five concomitante Matrimonium contrahit, non diri-

d &tor

gBit reipfa confenfum in hanc

perfonam individuam , quee ipfi

irriti , «

traditur, fed in aliam,

quam ipfa fibi imaginatur; ergo,cum il-

Matrim

a nullum efficit Ma

trimonium , fiquidem cum ea perfona

i

