hominem phyficé conftituendumr

'IW/

equiritur, fed non fufficit;

Refp. Negat. Patet

que ex D. Tho.infupplemento q.43, ar.2.

4ndià

ad 2, cujus Ratio eft, quia ad peccatum mortale fufficitconfenfus

[pont;

'Ccc cc

lm

754

€A435US $A4CR Jäazxz';f;.m.'

inrem prafentem,ad fponfalia autem requiritur cOnfe'hfm infu-

R.

turum,

Major veró rationis difcretio neceffaria eftad provi-

ritaselb

ebrietati

dendum in futurum,quam ad confe

?

ntiendum inadtum præiem-

tcem.

habeacli

Dices tamen cum Satigez Amico &5 aliis, Ad contrahenda

li tempot

D«

fponfalia fufficere illum rationis ufum , qui fatiseft ad peccan-

dum mortaliter,idque probabis,quia ufus rationis,qui fufficit ad

adulto i

antc aof

obligandum fe per votum fimplex religionis, poteít etiam fuffi-

cere ad obligandum fe per fponfalia, cum haec obligatio facilius

giendje

auferri poffit, quàm illa; ufus autem rationis ( inquiunt citati

( o

h

au&tores) qui fufficit ad mortale, fufficit ad obligationem voti.

tusvide

Refp. IVegando fubjumpt. Proptereandem rationem: votium

enim cum fit de futuro,majorem ufum rationis poftulat illo, qui

tem i

dum re

fufficitad peccandum mortaliter, non tamen requiritur ea ra-

tionis deliberatio , quae procedit ex confilio omninó maturo &

erahant

dineadc

previfione omnium circum(ítantiarum,aliàs enim feptennes

Di

nunquam validé contraherent fponfalia.

fiét4ten

CASUS DLXXXIV,

ebtieta

Quid fi quis contraxit [ponfalia in furore , ementia 65 ebrieiate , ia-

Vipotd

pedieute debitum ratiomis ufum, eruutue bac uaida.[f amte hujusmod

- Bürtali

ffurorem , amentiam , aut ebrietatem prepo[uexit ea

TetiSv

eoptrabere ?

M

1 Efp. Negat. Tta Ferdina

ndus de Caftropal. Dífp, r. de fponfal,

quodor

pun& z. n. s. Ratioeft, quiacumobligatio fponfalium oria-

quovis 4

turnonex ptopofitocontra&tum fpon(alitium celebrandi, fed ex

u

ipfo contra&u celebrato, neceffe eft , ut contra&tus valida fpon-

Vilv

faliaconftitnens fecundum fe fit fufficienter liberac deliberatus z

Varidi

atqui contractus 'fponfalitius celebratus in furore praefato ,

" Wi

amentiá aut ebrietate , rron. e&-fecw;ämn íe fuficienter liber &

l

deliberatus, ut patet,ergo..

x

fe&tam ebrie-

Dices.Primó. Sponfalia anteamentiatm aut per

tatem contra£&ta fub conditione, quae tempore amentiae imple-

tur,valent ; ergó etiam illa valert,quee quis propofuit contrahe-

£€ m;a amenciatm, & deinde r»c-i pfa inamentiá contraxit,

Refp,

-

?i5

.

*-—

DE MATRIMO NIO,

í

híüs fnfu.

| Riejji:, Cdncqgïantecfd. A?ego confequeni. & Parität&m. Difpa-

eltd prorj.

ritas eft, quod in cafu, quo folüm conditio tempore amentize vel

1ro preofene

ebrietatis impletur,contra&us fponfalitius fecundum fe debitam

habeatlibertatem (eu deliberationem, non veró quando ipfe ta-

1

trahenda |

li temporecelebratur,

[

düyccan-

Dices. Secund.

j. Ut v. g, Sacramentum baptïsmi ab homine

i fufkitad

adulto inamentiá validé & cum fru&u recipiatur , fufficit eum

etom ff

ante amentiam habuiffe iatentionem , & defiderium hoc reci-

itio folíts

piendi,ergoetiam ut fponfalia in amentiá contraGta valeant, fuf-

Uont du |

ficiet quempiam ante illam habuiffe propofitum eacelebrandi,

Xnetm Yotd,

- Refp. Concedoante & nego Paritat, Difparitas eft, quod mi-

& VOLU

tiüs videatur requiriad recipiendum,quàm ad agendum, qui au-

latill qui

tem fub prafatá circumftantià baptizatur, habet fe per mo-

mure v .

um recipientis , econtra fponfalia in perfe&á ebrietate con-

maturod

trahentes fe fe haberent, ut miniítri a

x

gentes difpoütivö, mcï"

dine ad celebrandum Matrimonium.

2

feptumes

Dices. Teríió. - Quiutfatis ment

is compos habet ante eb-

rietatem. efficax.propofitum aliquem occidendi, & deinde in

ebrietate cundem occidit, veré contrahit reatum homicidii,

hJ t

Ergo etíam, qui ante ebrietatem habet propofitüm, cum aliquá

wjumdé —|

contrahendi fponfalia, & deinde in eb

*

rietate vea»äem conttahit,

"

vera & valida celebrat fponfalia. -

:

-

Refp. Conce.ante. & Nego confeq. & Pari

tat. -difpäritäs eft,

« fponlal

uod occidere fit quoddam malum vitandum , proveniens ex

ium Orid

quovis defe&u , adeóque ad hujüs reatum incurrendum fuf-

ydi,fedes

hiciat; hocanteebrietatem fuiffe volitüm & fuo modo in eá prze-

fid fpor

vifüm , celebrare autem fponfalia non fit quoddam malum

fiberits

vitandum', fed potius bonum proveniens ex integrá cau(á,

at O s

unde'non mírandum, quod ipforum valor exigat ea ,

tun; fecun

dum fe effe volita; quando a&u ce-

y]bet & |

nE lebrantur.

mebi

] ïmp]ö'

DEM

Lff

Q -

:onflähö'

l

Ccccc 2

:j

f

: CASUS

d

[

736

€ASUS $A4CR AME NTALES,

—

p d

CASUS DLXXXV,

Quid fi parentes þro filiis malitie Caþacibu:, prefentibus ejcgnþii;

quif

Geturum mAtrimonium promittant ,cb bi taceant: Eflne bac

Taciturnitas fgmum [ufficiens pro man

ProSm

o FH cenfem 2

f o

| Efp. A ffirmat, TIta enim expreffe deciditur Cäþ.' ün-icec; 5 fih*,

"

de defponfat, impubl in 6. & Rafioeff;quia fi liberi incafu con-

. ufit;

fentire nollent , mentem fuam aperire poffent ac deberent

TA

coram parentibus, utpote coram illis , qui contrahendo: pro

«ento

ipfis illorum bonum quaerere ac velle cenfendi funt,igitur fuá

Ác fut

taciturnitate fignificare intendunt, fe interius confentire,-

o

ratio,

CASUS DLXXXVLI

bonot

S'e! quid fi parentes þbnä&ant pro filiis doli nondum'äaþacibus &ut

Ceperu.

Aabfentibus , atque fiiti po modáum ut doli capaces & prafentes 4 pa-

H

T

Ventz

bus moniti vatione [ponftonis l'acletacent. — Eritue eti-

comt

m bec tacitarnit

acfienum manifefiativum confenfis

Qot,

z'wemi. :

E .Züïrmat., Ita S. Tho. in 4. dift. 27. q. 2.a 2. ad r. & cum

€o Ferdinandus de Caftrop.. de defponfat, Difp, , purr, 4.

T;tiw 1

1i. 14. & plures apud hunc citati, Et ratio eft, quia filii debent

hunc honorem parentibus, ut hác in re animum fuum decla-

Jum fat

u

rent., reclamando , fi contra&us; pro iis initus illis difpliceat,

adeóq; dum non reclamant,cum poffent & deberent, cenfentur,

tacendo confentire.

ADixi autem in.cafa ; Sifilii à parenti-

L

bus moniti taceant. &c. quia fi ex alio, cujus non intererat,

rem ad illos deferre , hoc intelligerent ; & apud talem tace-

Wi

rent, non cenferentur indé confentire. Quia nontenen- j

wdr

quia

tur cuivis alteri fuam mentem ape-

li etia

rire,

ttgo à

inens ;

E T-

4 atf

CASUS

747

*—

DE ..M47*.&11Moïzvzo.

p

-

H

E

H

U confi

1

"

Ve M

Q;id fialu pro Jf

l

-f';-jþä,nzimnt vv. . Tutor. pro pupillo, fr:;ter

[

pro Serore. ec. C filitutateat , anne taciturnitas if apariter erit

üsrie i n

fifficiens [fgpum ad vanfrituenda fonfaliat

iCo* fin,

Ej. M

ultaii de hoe'controvertitur inter Dó&ores, multi

nafüw-

: dter

r funt L] q-u

i affirmant : preefatus tamen de Caffropal, cutm'San-

s

gez, & aliis. Neg

ativam cenfet veriorem, atque pro fundas:

x

x

5

nendo yro

mento hàbet: qui

à de nullá alia perfoná

,quam de parentibus

»lgitut füà

d

hoc Jure pofitivo'

'eft difpofitum; &

u

ofitum in uno, non.

tire,

débet difpofitümiceriferi in àlio , maxi

mé

cum fiof fit aéqua

ratio, quippé parentes ob nimium amorem filiorum , eorum

bono maxime confulunt;ipfique filii, quia ab ipfis vivere ac-

us ul

ceperunt fpecialem.-reverentiam & -honorem exhibere te-

nentur , quae neque, in Tutore , aut Curatore, neque in fratre

7172

n w

J

comp4

ratione -fq'*r"ö*ï-ïs ! :æïäi]äjfpiljb?e lünt." "dta di&dus an-

J

&or,

P

t & m

&

E

Lfym 4'

'I;i;iw mduxit Bärtämi;i:äïïgïnäw*ad '"copü*lnm-äüm ) mutua p'romr.f;

( de'ent

um deda-

frone f'uturs matrimónii. : Sed poffea éognoftens , fe e]fe £ón[amg uineum

Berta in quarto gradu, viult: 4 promiffrone vefilire * ueritur

difplicet,

?u |

;enfentul

MAU

Wïïm;! facere etinim in wztä fi*e?tig,d— etiin

3 pateftb

uinpeo du jurse..

intertdts

.Ef tss Hb Gehai! ad-petffcféhdy IURT fed'pom

leg ( ce-

etiam invitá Bertá recedere à promiffione.

Raftio eff, Tum

Teftem

quia promitfio non obligat ad rem illicitam, Tum quia fponfa-

lia etiam jurata diffolvuntur ob impedimentum fuperveniens,

ergo À fortiori etiam funt invalida ob impedimentum diri-

znens antecedens ipfa fponfalia, cum plura requiri videantur

ad.- auferendam obligationem

jam inductam , quam ad im-

Ccecc 5

pe

CAS»USW

7i4

CAaGUS .S.;lCR AMENTALE s.

w

Pediendum, ne inducatur, ..

. T um fqua,'nvalidum eft Ma-

ttimonium contra&uni

cuni confanguinitáte in quarto gra-

du, erg

o etíam fent. invalida fponfalia ,

Qu

U roboris & firmitatis ficut Ma

trimonium,

qua non fun'—;: tan-

JVeque o

bffat copula , quia copula non efficit contrahen-

tes habilcs

; nec obligare poteft ad rem illicitam.

Ef

CETec limita : Praecifo fcandal

o vel fraude Titii. Nam

ln

Rafione citandi fcandali fieri po

frcral

d

^

teft , ut Titius obligetut

V. mu

ad petendam

fede, Apoftolicà difpenfaionem, —— Iden

AMattitn

dic de fraude. -

quenti.

&

, -óneriupme p

Taboral

do not

s

£

h

gion

Qu f fjj

Poft fponfalia conkraxit. impedimentum dm

Wons , Teweturne impetrare diffenfationem impe-

Á

3

: dfma;ti $?

RE]þ.' Teneri , *quähdö commodc fot&n*;impe&are , aut

quando alioquin. fequetetur. Áponíze..gravé damnum, ut

accidit, quando deflorata fuit 4*

! i .E/þ.

fponfo , aut. quando gravem

fama ja&uram:pateretur,

Ratio eft , .quia par non eft , ut

fponfus commodum & immunitatem reportet ex fuo deli-

memie

&o , commodum autem & immunitatem reportaret,

Q

fi non teneretur impetrare difpenfati

Matrin

onem ,q.i!l—ius-i ^

ht f

i'mpedimgnti.

emendi

hlm-, (

alia ]oq

horrere

Rff mor

CASUs

EXM

739

L5 DE MATELMO NIO.

VESEUREDIREOGOREA cucororo Gbferstrsmle ss

Im

WTtO gra-

^—CASUS DXC.

Áudt t

-Quid ff aliq

ua fæmin-a vvellet mubere alicuí , qui fimul

: :æcu).t:, Jfüardus &

anutus eft , effesue ndonit-

teuda ?

m'trahcn-

3

Efp; Omninó «repe'llgridum'vefïe juxtà communem Do-

li Nam

&o. Cum Sangez. l, 1. Difp. 8. n. 30. Ratio eff , quia faltem

moraliter loquendo eft impoffibile , ut qui fimul coecus , furdus

obligeut

& mutus eft, vel á fe

E

"

iplo »yel 8b slio dilbat. requiits a

Matrimonium,

x--

1

u ii

Secus dicendum e[t

d'eea, qw folumuno ex his defe&ibus

laborat. - 4£emque de illo. , qui eft mutus &furdusfimul, mo.

do non fit coecus, non . talis poteft doceri neceffaria ad obli.

gationem , actumqQue conjugalem,.

,

" Àin- i

CASUS DXCL :

Quid ff Petrus dicat Hpollohig : propino hi ud AHalrimoniums:

Feffondeat : Deus tibi benedicat : Eruntue cé.

vfendi per

t , at

:ojt ïlaæ? ?efäff T'Tzïlef;/i ;3022?5?4;(?617(&&[;;724?"

qua, t

Efp Nifi conft;: v;:ä—lfäppareäft,Pätrüm*fuifi"c jocatum,

) gïavem

iä

j et , ut

fed ferio locutum , & maxime, fi praeceffit tra&tatio. vel

(to deli-

mentio alíqua nubendi , ín foro externo pronuntiandum,

Jrtatet,

. Quod Ha 1 Ratio eff , quia illa phrafis : propino.tibi ad

Matrimonium, ad erptionem, ad commutationem ; Serió pro-

Jlius.

la fisnificat apud Germanos ferium animum nu

bendi ,

emendi &c-^-Et fi altera' pars refpondeat benedicen

S pocu-

lum , cenfetur confen*tigc in rem petitam ,

N

aliequin certe

alia locutura,

Cert

x erit reperire puellam ; qua fi ab-

horreret á tali Matti

io, eó cafü non effet mox dictura

iam non effe tempus

igéndi de Matrfmonio : aut certé re-

fponfura cum tali reformatione vultós, oculorum , vocis &c.

£ASQS

ut

760

C55 5 CR AMENTALE

A o

*

— À

iJ'tv"omncs præfehtes äd&(erte,rc .po

ffent , a

b el BA rogitari

fcrió de Matrimonio 4 poftulante

oblato.

Illud veró indu-

bitatum ,

$d qii

acceptaffet

fi Appollonia propinatum poculum ac refufum

; & mox ebibiffet , nullo figno contrariam men-

tem oftendens , fed fcilicet , non bibere in fignum Matri-

D

LJ

L4

- Yi CU

monii , fuiffe compellendam nubere Petro

quia ejusmo-

feriora:

di a&io Germanis eft clarum & certum fignum confenfus

fitmart

in rem, -

quam petit—provpinans,' -F'ideatur. Gobat tra&. Io.

de re, q

cq]i& I.

Q5j

N

|ONWNWM

Qui4 fi B:oäfalia legitime fint contm&a cum unal; Dif

enim u

f 79

jölwuntzf(n: per fponf2lia poteffea &

$

:

äæichïa !

funda

€um Alia ?

- func en

Ef». Megat, Sed fponfalía pofteriora contra fidem prio-

potett/

R

rum contra&ta omni jure omniumque confenfu funt irrita

| gFZ,//bc

*eft nulla, eo quod una res obligata uni non poflit promitti

alteri, Et hic proprié locum habet regula juris : Qui prior

eft tempore, eft potior jure.

Accedit ratio clariffima, Quia

: Quïdä-;

omnis promiffio de.re illicita irrita eft & nulla ; atqui. pofte-

riora fponfalia funt de re illicita , fcilicet de Matrimonio con-

TU

tra fidem priorum fponfalium contrahendo , cum fponfáliá

at

^; prius cum alia vel alio legitimé contra&a ipfo jure natu-

ita u

.r& fint impedimentum impediens , feu prohibens

(dens:

protiti

. ; Matrimonium cpm ahá; ergo &c.

[ [itoriy

&d poft

Amatio

tit:;

EL ILAS

CASUS

vid:

-—.—""'*-—-..41

- DE MÁTRIMOMO.

"

T

Oft Cogitor

CASUS DXCHL

Yerü indu.

iC tefüftim

iora.

$

tiam Inen.

S*ïd»??äfï'?' ipefer

matà.erumtne ndbuc Zrrita?

Sponfalia Jiné jurafa feu Juramento Cof?fï*f'

eft effe

u Matri-

2 Efp. Affi

"a. Ratio eft, quia Juramentum non pot

4 Qumo-

^^vinculum iniquitatis ; ut Jurátó

quuntur; fedfponfalia pO*

fteriora iniquam pto

miffiohém continent, ergo Juramentà

| confeus

Gonfiymatur. Quia fecunda fponfalia funt

firmari non poffunt,

" Wl. li

de re, que non pote

ft fine peccato adimpleri ,' & funt in

5raejudicium alterius, atqui promiflio de re, quae non po-

teft adimpleri fine peecato, & qu& 'ef in praejudicium alte-

rius , non obligat, étiam(ifiat cum Juramento ; Juramentum

Df

enim non eft vinculum iniquitatis.. Cap. eumcontingat.de 7u-

,

re Turando. Hoctamen intellige modo, quándo celebrata tunt

fecunda fponfalia, non adeffet jufta cau(a diffolvendi priora,

tunc enim pofteriora valida füht , quia fünt de re licità, quae

1

ndem prío-

potett firie

p

Idecaps Rz ia pfæïüdï*dö ;tr?g-e;ifgdin:?i(cri. | San-

ene

[ae urita

Sg*ewz-v';f.',iþ* 6p i

i gromitti

CASUS.DXCIV. -

Q priot

pwom fpon]klta[ïnt .clam inita ,pofferiora autem;jblgn;mi

p Qu

2

£er5 . g. coram PA

rocbe e& tefLibus : eruuiue bac ad-

s pule-

Buc irrita ?.

10/110 COfl-

Efp. ia, pet fe loqu

endo: ratio eft, quia ficut a&ui, qui

R

de fe. nullus eft , Juramentum nullum roburaddere poteft,

x fponilià

]te fatü

ita multo minus folemnitas ullairobur addere poteít, Per ac-

Yibens

cidens autem, (i fponíus iritelligat übi & priori fponfae, orni

robatione de(titutis etiam oblato Juramento, fidem in con--

fiftorio non habendam , (edpoenis & cenfuriscompellendum

ad pofteriora Iponfalia cum majori fuo ac fpon(e prioris in-

famatione ac incommodo; facundis fponfalibus ftandum e-

rit : debebit enim prior.fponfa omninó effe contenta

& Juri fuo cedere ,faltem pro durante illo

matrimónio.

Ddd dd

CASUS

cAsug.

262

us

CASUS SACRAMPNTALES.

ass

CASUS DXCV.

Sedjäid |

tiot priora , [ed po[eriora babeant annexam copu-

fif, a

Qaü fifponfalia

!

m : eruntue bac utbilominus irrita?

Efp. 1ía. '-idäue non fqu*th:üerutiï. ;fff , qäuan'dc -p;ofïejridæ

REfz.it

- "fponfa fub promiffione matrimonii deflorata confcia fuit

"faap

priorum fponfalium. contra&orum, ( tunc enim deli&i parti-

J

ceps in neutroforo effet audiendafecundum omnes ) fed et-

f t g

iam quando fuitinícia priorum fponfalium, — Ratio eft, Quia

tev vel

etiam copula non addit.robur a£&tui de fe nulli: cum ergo Jus

fegutit

priorumfponfaliumnon poffit tolli per fecunda fponfalia inju-

SNONS

ftéinita & prorsusnulla , neque etiam tolli poterit per adjun-

Foo til

&am copulam. : Intellige autem rur(us per fe loquendo , nara

moriat

er accidens in cafu, cum ex violatione priorum fponfalium

ytigut t

nullum.vel exiguum incommodum .eventurum, fit. priori

Jurttae

fponfz ; fecundacautem fponfx , .quee copulam admifit , vel

"ertám

etiam impragnata fuit füb fpe promitfi matrimonii , grave

traxit |

damnum infamiz & vilitatis timeatur , tunc obligatio Jufti-

qvetsà

tize adavertendum damnum fecundz fponfz deceptae ( quod

menon

ut fupp

onittit , alià ratione averti non poteft, nifi eam du-

A

cendo ) utpote gravior

P

:

pratferenda erit obligationi priorum

dl q

fponfali'um,

juxta recep

tam regulamapudSy/veft.T7 ,Spon[alia,

duo «t

ncula difparis potentte fcompo[fibilía contrabantur ,

1.7. fi

fortius v

epellit minus forte, : Atque omninó acquitas & chari-

uf

tas poftul

at; ut eocaíu prior fponfa obligationem remittat ;

[X

poteftque juxta Sangez. x.

difp. 49 Jüdex interpellatus tunc

To/iteh

compellere ad contraheridum ctim pofteriori, . Nam propte-

$u /cray

reietiam ex communi fententia, fi quis poft vorum-fimplex

thAtrigg;

ciftitatis Deo fa&um, fub promi(fione matrimonii defloravit

[//

honeftam puellam , debebit interim poft pofito voto puellam

Mf n

/

ducere, étiam Deo benigniffimo creditoré obligatio-

nem ;;Iigïoniþ ad

«

:

óftponente obliga tlom] uftitiae-

Paf t

ergg :.pro.gxf:mum—.

fponf

CASUS

As DE AMLATRIMO NIO. —

TÓs

—M

3

TUTSTGASUS DXCVL --

E

þ' prior $ þch[ä, eyel éconíra footifus jam diem fuum obie

Y

IX oyg

vit , vel.religionem profefj

a fet ,"veldibere woleus 4 fpon[alibus

f'éce, Värit. mAanent.

"C A

dhuc imvalida

Hs JQ?;z/alin

offeriora ?

0 pfte rior

ï urás

anfa fuit

Ratio eft , quiaillapofteriorafponfcha etiam

^ taáprincipio

non valuerünt; aiqui juxta notiffimam re-

Qd pri-

ulam Juris 18. in ó.

- Noti firmatur tratfu temporis , quod ab ini-

I&8) fed -

equepofteà per mor-

loel, Qui

£io ton [ubfiftit. Ergo ea abfoluté (acta n

tem vel ceffionem prioris fponfa convalefcere po&tunt, con-

:

*

2 ctg0 Jug

fequenter li

ber manebit.^ Dico caut? : zbfolute falla. Nam &

Tlalia at

r

iorafponfália "Titius.conditionaté ficiniiffet cum Berta :

petadju-

potte

Egot

ibi promitto conjugium , fi forte Cathárina fponfía mea

n, nam

moriatur,

vel rémittat promiffionem fibi à me fattam , tunc

ponfalium

utique valida fuiffet promiffio conditionata, & mortua vel

) fir gtiort

Juri(uo cedente Catliarina , obligaretur -Titiusad ducendam

xümläc X d

Bertár , quia fi tünc tálem intentionem habuit , valide con-

II , gtaye

traxit pro tempore illo futuro. Sic re&é Tambur. addens ex

patio Juft

aversà, talem intentíonem conditionatam^habuiffe pra fu-

pte( quod

snendum effe in dubio.

-Quia alioquin deberent prae(umi

( eam db

deliquiffe contra priora fp

( eromm

onfalia abfoluté contrahþndo cum

alia , quod videtur fat bené additum,

pf

yvrabtítr,

CASUS DXCVII.

i & chati-

uid fi po/? [bonfalia legitime contratda fupersueniat impedimentum

qemittat;

mtrimontii v.g. Impedimeutum affinitatis carmalis, ut fé fponfus Tirie

llatustunt

fornicetur, um ipfms coufa

$

:

$

uineá zntrAa fecundum gradum ,m. q. cum

ejus [orore ,matre ,imaterterá , ideügue babeat impedimentum dirimeus

aj

matrimonimm coutrabendum cum ipfa-fua [Bon[A , e$» confeguenter, uom

mlïmp 74

diloravit

poffit procedi-ad. matrimonium de praféntt , niff prius impetratá di-

B

) e'Aam

: [penfare :. .Quid im hec cafa ex parte utriu[que nempe vel

enfi vel fpou[a licito fievt poterit,vél etiam

jblgitio-

:

debebir.

fütie

'€o cafü fpótifam Jiberari ; & poffe

R z[p. Primó, Certumeft;

i tíitulo,

nempe & Tifuo farni-

fponfum repellere fuplic

Ddd dd a

caíio-

CASUS

TA

| AVC'AVS" US SACRAMENTALES

—

^ pix

cationis : quia fregit fidem fponfaliorum : & Tifubo smpeli-

meníi coníratti , quia apponens impedimentum dirimens fe-

(ponfts

advcnit

cit matrimonium Jure impoffibile, (cilicet illicitum & inva-

e

bere de

lidum

.

Sponfa ergo habet fufficientem caufam refiliendi &

volendi fe conformare Juri illud matrimonium prohiben-

Damnit

ti, Idem per omnia effetincafuoppofito de fponía.

Secus Q

tum ol

Refp. fecundo. Sponíus eo cafu non liberatur à fponfali-

bus,fed volente fponsá , obligatur ad procurandam diífpen-

Catio al

fationem , atque ad matrimonium de prafenti contrahen-

nem ao

(utae

dum. Ratio efF, quiaex uná partefponfus non debetex ini-

q$ont 1

quitate lucrum reportare : Ex altera autem parte.de Jure

naturz eft, ut, quicaufa eft im

deat 4

fam, debeatillud tollere.

pedïimegti circa rem promif-

.

?

Refp. teríio. Eo cafu difpenfatio impetrand

a eft fumþfï-'

bus folius fponfi , ordinariis tamen & rmediocribus feu mo-

qu/

deratis. lta omnes, Kafio eff. .Quia (olus ipíe & quidem

injuíte fuit caufa, ob quam neceffarió ifta difpenfatio impe-

trandaeffet. | Dico famen fumptibus ovdinayiis 63 mediocribus,

RBb

quia obligatio orta ex fpon(alibus folüim urget fponfum ad

ln

ponenda media ordinaria , & non valdé difficilia, quibus im-

W.

pleri polfit matrimonium ; non item ad extraordinaria

Ut

& valdé difficilia ex vi fponfalium przecise & per fe.

:

doplx

Refp. quarto, Sieo cafu fponfa vi fponfalium fu

it violata

trimon

& impraegnata , unde damnum grave pateretur vel infami-

Jüliorm

am, nifi matrimonium fequatur , fponíus, qui fcienter tm-

vandi

pedimentum appofuit , adhuc obligatur procurare difpen^

At

fationem,etiam magnis fumptibus fuo ftatui propertionatis

Aurpity

etfi non nimis magnis, quibus à ftatu fuo cadere deberet.

€onj

Hta Tambur. Idqueetiam non tatione fponfalium pracife, fed

ex ratione injuftee damnificationis, cujus contra Jus fponfee

caufa fuit fponfus fornicando cum confanguineà, nam qui

eft cau(a damni contra Juftitiam , tenetur illud compenfare,

q

jüantum moraliter pot

eft ;scitrzi.notaþi;liter majus damnum,

proprium, .

Dixï

. DE MATRIMOÓNIO,

26f

t —À

.

— Dixi, qui fciä"n*terk *z'mpcdimenti;n appofuit, quando nimirum

(u!d ïmpgdi. !

timens f.

fponfus fornicans cum confanguineà fponfze fuc, (civit , vel

m &inva.

advertit , fic impedimentum contrahi ; tuncenim folum li-

eelliendi &

ber& dedit caufam damno ex impedimento fponfa exorto,

.rotiben

Damnificationi autem libera & culpabili fatisfaciendum eft,

D

Secus quando tunc non fcivit vel non advertit impedimen-

tum contrahi , tunc enim liberé non damnificavit: Damnifi-

à ionjr-

m dieg.

catio autem nonlibera & involuntaria non inducit oblipatio-

Contra]sg-

nem compenfationis, adeóq; jam fponfus non tenebitur pro-

ebetex r

curare difpenfationem expenfis magnis extraordinariis, ex ra-

Ite de Jure

tione damnificationis injufte , fed bené adhuc expenfis mo-

&m promit

dgratis. & ordinariis ex ratione contra&üs fponfalium.

eft funpti-

CASUS DXCVIII.

s (ex tn0-

Jbonfa

lia k

e

Nauidem

ngidi pojt

gitim? contrada fequatur fornicatio unius

eu [ponfs, feu Jponf£ : mum ea dirimit

*

iatio impe-

ffonfalia ?

tediocribi,

Efp. Fornicatio unius feu fponfi feu fponfa dírimit fponfa-

poníüm à

— liaex parte innocentis;ut recedere poffit, fi. velic.

Sino-

vibus if

lit, pars nocens obligata mahet, ne ex iniquitate fuá lucrum

reportet, ltaexpreíse ( quemadmodum de Jure Turando, Ubi

gaordinafiä

duplex datur tatio. — Primo, Quia fponfusea conditione ma-

ä;ifrio/a(a

trimonium promififfe cenfetur ?. $; 65 alter contra fidem fpon-

COU

jaliorum non egerit.

Nam alioquin frangenti fidem fides fer-

rientet i

vanda non eiít,

Secundo, -

u

&ecurnque caufa ad divortium

ye difpe

fufficit , eó multó magis fufficit ad fponfalia folvenda , ram

a

ottionatis

furpius eicitur , qum ton admittitur bofpes.

Sed fornicatio

t de.bcföf-

conjugis eft jufta cauía divortii, ergo & fornicatio al-

Yréefls

[e lo

terius fponforum eft jufta caufa folvendi

usfponie

fponfalia ex parte inno-

nam qu

. -v»ce'm:i»sv.

npm at

: æmnum

SDRESN

M 'O*

A

Ddd dd 3

D

CASUS

"&6

CASUS SACR AMENTALES.

d

oOEUR wencncbectpseetTye oecsegu ts t

-.--*

B.

CASUS DXCIX..

l

te [

(M:d f fþonf alia lepitimé coníra&a etiam Juramento (int confivma-

uterqué

£a di//olunuturue ex

aris tUl

parte imuocentis per fequentem Alterius for-

e(t i CO

wicALionem, ita ut f& inmocens velit , st liber.

d

4 fponfalibus ?.

füs non1

femina

Efp. Affirativé. Sic enim habetür C. Quemad

hi&dum i

h

deJureJurando, EftQue communis. Ratio ulteriüs eft,

quia propter fornicationem fupervenientem poteft vir li-

juia (s

cité dimittere uxorem à fuá cohabitatione, ergó longema-

i.

at

£is fponfam de.futuro ad eam non admittere. — Accedif.s

OE

quod in contra&u fponfalitio. tacité fubintelligatur hec

kt ; 1

conditio ; Si illa contra regulam defponíationis non ve-

nerit,pro ut notat Pontifex cit. Cap. Quemadmodum,

mita5,

dicendu

Dixi autem fponfalia diffolvi ex parte innocentis, non àu-

Qs fpor

tem nocentis, ne ex iniquitate fuà commodum ferat.

Quare fponfus fornicarius ad. nuptias compelli poteft , fi

alter velit. . Quia quod in gratiam alterius. conceditur , none

in ejus difpendium. vetorquendum. Reg. 61. in ó, . Et confen-

Su

tit lex quod favore. C. de legibus, .Deinde debet tradita do-

&rina indifferenter intelligitam de (ponfo, quàm de fpon-

fÀ ; Ratioeff , quia eque fidem frangunt fornicando , &

nt.

fe fufpe&tos reddunt , ne ctiam poft matrimonium viole

ad

Eb

Quam ob rem in cor

porum co

njunGione vir & mulier.

Tap

paria judicantur,

A

;

bbas-þin Cit. Gap. Qgemglmodum. $.

65

lllqd. ,

Tu

CASUS DC.

lii

itrít

um

$ed quid fi uterdue Sponfus poff Spon[alia fornicatus fít ;

iurne delidium . delidfo ità , ut meuter

aetus

cynpmjz

proptereà. á. fponfAlibus. vefilire

"

h

p ? ?

Rdþ.

767

—N

-DE Mg:rkmö N10.

D) Ef. Ne

"g*;;m. Sed

adhuc fpionffus.- fornicarius irepuditay-

re pote

(t fponfam fornicariam,

Ratio eff , quia etfi

RUE

uterque fidem viola

verit, tamen deli&a non cenfentur effe

fed fcedior ipfique fponfo deteftabilior

Eerim' fir.

paris turpitudinis ,

eft in con

tinentia foe

k]

minze,quàm viri. Confir, quia fpon-

fus non it

4

| vilefcit per fornicationem , ut fponfa, Accedicin

foemina periculum alien

& prolis.

imodnn ,

intelleximus de adulteris dicitur ,

lterioseft,

AVec obflat, Quod C.

otelt vir li.

paria fornica

tionis delida inter conjug

es muiuá compen[atione

folli. Nam

fponfalium folutio facilius permittitur quam

) longeme-

matrimonii ob quamlibet fcilicet notabilem mutatio-

p

Acdi;

nem

&

tut Jec

.

. qüe f fpo*nfaliau præïefüffet ,prDfällbUS Obülïlf-

5 I v€-

fet

?

uti fi fponfo vel fponfae fuperveniat notabilis defor-

mitas , infirmitas habitualis, paupertas ,. infamia &c. Idem

ilnodut

dicendum, fi horum aliquida

]

, Son d

&is fponfalibus detegatur,.

nte fggnf?lia occultl.'lml,ycpjm:ra.

n

jum fetat.

gotett, f

g ^ oASUS DC!.

fur , tott

t conene

fponfa ofcula , amplexus , svel fmiles ta&us impudi-

cadica o

; Quid f

cos Ab altero viro admittat j . poffumtue. pro-

; d at

ando , V

:

p rcæ.c:n;li jjan[iz-

v viollt,

Ef». Aiï;'näati;bä. Ratio eft , tum quia cenfetur vivere

quüliet. à

aodum $

R

impudicé, uti docet Covaruvias in Epit. p. 2. €. 7. $,

6. D. 3. à. quo proinde vir meritó abhorrere incipit.

jum quia per hujusmodi ta&us fit notabilitér vilior ,

ingeritdue metum , ne fidem marito non fervet,

Tum quia hac cenfetur notabilis mutatio vergens in

sl LE

us , quà mutatiorie

jl

gx—a gnum viri dedec

non promif;ü'ct.

previfa ufpgnfu-s

: ää)ocä; |

LO

CASUS

768

C4sus .S'Aczz AMENTALES

guaiemm

i, tpptt

?0

^. CASUS DCI. -

1,Dip

Sed quid f fponfaus a

liam

ulettür , impudich da

j

ne jpon.

Zz[c

neat 65c. pot?ritj

tlae s &

4 fbomfalibas re/?'!ire.

ul Y,

Efp. Negatiu?, Ratio eft, tum quia fpon(us non notàbili-

.,ter per hoc vilefcit, ut fponfa. Tum quianon proptereà

propriéa

viro aliqua impudicitiz infamia apudhomines afpergi folet,

tat ob de

ficuti docet Sangez.l, r, Difp. j5.n. $. Coninck, Difp, 25. Dub.

euram d

Kufy

7..56. ubi rede id limitat : A/ifi fint TaGus frequenter , ut

fexsiplet

?udicent propeufum.valde fponfi in alteram animum , üt meritó Hi-

40 pott

meri po[fit , ne

ÍUrus.

Jponfam mifzi;'!jzt 'zmï:atu*ria ,"faut fidem tion fer"va-

H

IN

fi agatu

*C:A-s'us DCllL-

ftibus,

4

tavidst

Qyzd fi fpouf:

vim ab altero

]

H

P

affa furk , antib propét-

inpettat

reA licité repudiatur ?

antur ,a

fulitiotu:

R Ef». Affirmat, Sic enim colligitur ex C. Raptor. 27. q. 2

un. Gloff. ver. potuerit. Atque ex communiore docet

jodir

Sylveft, verb. Sponfalia. q. 1o. cafu. 7. Covaru, in Ep;*, pi 1 c,

bet, url

;.princip. n. 2, Henriquez lib. 1r. cap, t4. n.6. — Et ratio

dleluts

eft, quia fponfa notabiliter fit vilior , ut ab eà fponíus me-

ritó abhorrere in

4

fubire debeat,

Gipiat , ne & ipfe Xinfamigm feu d?fiö?ïï-?

Qu

Y

de f 4&6 ndum, jï']þonle;a publicà coram Parocbo &5 te/ïibwce-

uris

lebrata fuerum ; crimen autem [

onfr aut [penfa orcultum aj 2 u

difülug

: ffne infamiá revelari A

-

emm

. poffit ?

fü diftyh

R. zfp. rinà J hoc cafüdp

onfa privatim

mohere deb'ekfkþfþþohk-r

tamenu

fum , adhibitis etiam, fi opus fit, parentibus ejus , & cog-

natis , ut ipfam liberam pronuntiet à-fponfalibus , & qui-

&dhucin

afi-

exter

dem publicé coram Parocho & tcftibus ratione fcandali vit

E

.di

timferi

769

*&

X PSEe ts

LDE MATRIMONIO .

di , fupprefsà

:

um causi ditoreidi, Dequise v urger -

I. Difp- 70;

&t, bolen-

i .;,Rejþ.

ft

raindb. sufBün us RB ATSERM Oi fatiDe venn-:

tiare , & fponfa moraliter certa fit de fponfi fornicatione,

oh motabï!i-

quia v. g. audivit 4 tefte occulato omniexceptione majore,

nprotere

propria au&oritate à fponfalibus refilire poteft , quando pu-

a,fpergiïæler,

tat ob defe&um plenx probationis fe in Judicio nihil o

bten»

turam effe , uti docet idem Sangez. difp.69.n. 7.-

:

JIp. as Dib,

f

eratur, 8:

EUTTE

Refp. tertio. Si.crimen fponfi ad Judicium de

AE merifo d-

femiplene, videlicet per unicum teftem probetur,ordinarie

non poterit Judex fponfalia diffolvere , uti bené tradit San-

!j i feïw-

gez. Difp. 71. n.7. quia unius teftis teftimonium non fufficit,

fi agatur de alterius praejudicio, C /icef. C, eeniens. De te-

ftibus. JDixiautem ordinarié., . Si enim fponía itàcompara-

ta videatur , ut difficulter à fe confenfum liberum in nuptias

m

impetrare poffit, ideóque infelices exitus.ac fcandala time-

antur , ad Judicis officium pertinebit pro diffolutione fpon-

jt. 15 0

falitiorum pronuntiare. Quia minus malum, quale eftpra-

niore docet

judicium aliqued fponfi non plené convi&i , permitti de-

Ép D. 6

bet, ut evitetur

; Ectano

a2

timetut. -

i mgj.q.s .m.a!um ,»,üggod,vex ic?"",*afo matrimonio

»otis v

CASUS DCV, .

. Qedects

Quid f

fponfaliafint inter puberesf coníratda ;

?8

bj]'untne ! bæf

.iterm que

HWIuut COFHm

kcan/ä'n 45

. difülui?

E]þ Az?'irmat Rät-io' e

ft, quia ut dicitur Cap. 1. de regulis

)f ffb

Juris. Omnis res , per quascungue caufas nafcitur , per eafdem

yh 47, tft

diffokvitur.... Dixiin cafuinter puberes ; quia fponfalia impu-

berum non poffunt validé ante pubertatem mutuo confen-

fu diffolvi. Cap.De illis. De defponfatione Impuberum.Pot: (t

debecfþon'

tamen una parsfacta pubes ábsque confenfu alterius,quamvis

l8 y &6

adhuc impuberis refilire , modo id ftatim fiat poft pubertatem

$ ;&qm

& exterius declaretur, Idautem fecundem ura cenfetur fta-

gdiiritan

m. Quod fi quis poft puber-

tim fieri, quod fit intra criduu

tatem

Eec.ee'

7709

CASQS'QJGRAM.BJV TALES

m

Ve

: w

L n

tatem fpon(alia c

-

Oi

ontraxexit. cum impubere

E

,non pot

eft refi-

lire , fedexfpe&are debet pubertatem alterius , ut is, fi velit,

refiliat; Quodfi ftatimnon reclamet , firma erunt fponfalia,

ii

nec poterunt amplius diffolvi,nifi mutuo confenfu,

p oASUSDCVLIO U

bf

Quid F.f

0.

"

J

yaad:

falia inter puberes contratfa fiat. Juramento: conjima-

fem , 4

;4, fb;&)wnm'e adhuc per mutuum zþ/ämm £0x-.

feufum: diffobui ?

^

»

fponíali

: E p.:'*lt'zzj.'*Ratïo 3

quia poteft quilibetTuri fuo, quo

pet

, (

^fponfalia acqüifrvit, cedere, illudque alteri remittere, arp;

clait G

Cap. preterea de [pon[alibus. junt14 GlofJA ibidem. Quod (iunus

t

tantum 4 fponfalibus refiliat , ipfe quidem per hocabobliga-

fadus,

tione immunis , non'fit , niíi alter pofteà confentiat ; nil

hanc e

ominüs alter redditür omninó'immunis ,. quia hoc ipfo ,

[*

ypo mf

quod

.

r

*

' É

pri

"

]

[

2

rfponfalrbus :t";nuxft;ieïf,::'.';fg.nfeturr cedere quf

]'url.

CASUs DCViL.

E

tratlis v

Quj [ !

ontraxervint fponfalia , poffuntne

de ff impaberes c

B7

- — des fant , 'u?üfl;',,fm'f'if?af? /þf)?f/æliätþ: ?

Efp. Non poffunt, Ut habetür: Cäp De illis. De defponía-

t

ione [Impuberum., .Sedexfpe&tare debent usQue ad pubér-

jj 4

tatem , in quà poffunt reclamare , & fponfalia dirimere , ut

falibu

dicitur eodem Cap. &ante hanc &tatem nullus eorum diffen-

T

Qp

fus admittitutá Jure. :

Quod meritodtatutüm:fuit ,'nepro-

t'o t

prer illius setatis infirmitatem: & "inconítantiam cum alio-

rum præjudi'ciïö fponfalia femel contra&a frequenter muta-

f f;ilja

yentur.

Et fímul hàc lege provideretur, ut fi quiforte im-

