tur 1. Vinculum morale, id eft radix amoris mutui & reverentia

97

invicem debita; di&tatenim reGa ratio , ut qui ex eodem fan-

Dicitur 2,

Lt t&v&"

guine funt nati, invicem ament & revereantur.

Yolu-

Perfonarum , ad differentiam brutorum , qua etfiab eodem fti-

(gutt-

pite procedant,

non dicuntur confanguinea, quia non conjun-

id eff

ad amicitiae unitatem,

Dicitur3 44b eodem [lipite pro-

35 hd-

guntm*

pinquo 5 qu

ia non fufficit ftipes remotus valde , alias effemus

Mi*

omnescogn

ati & confanguinei dicendi, eo quod ab uno Adamo

TAtUS,

defcendamus,

Dicitur 4. Cárnali propagatione contratium , ut

indicetut debere confanguineos procedere per carnalem propa-

(itig-

gationem ;ideó inter Evam &Adamummnon fuit confanguinitas,

etiamfi illa ab hujus offe formata fit : eft autem inter Chriftum

iye

& Mariam, quia heec miniftravit Chrifto materiamillam; quam

dey

Coeterze matresfiliis miniftrant, ubi

Ti

1

INoía1, Confanguinitas , five cognatio carna

lis numeratü-r

T^u

per ftipitem, per gradus & per lineas.

u

INofa 2. Stipes fivetruncus nil eft aliud,quàm illa perfonaà

citit

qua alize perfonze,de quarum cognatione traatur,defcendunt,

gfü'

& inqua conveniunt.

Linea eft confanguinearum perfonarum

ordinata feries, fiveeftordo eorum,qui ab eodem ftipite ordine

j gO.

oft

lius filius;alius nepos &c.

jne

.-defcendunt,in quo unusdicitqr Pater,a

Hh 2

gra-

244

DE $A4CR AM,ENXTI.S'.

-

ii

Hületeém IMrIeey

radus eft perfonarum fanguine jun&arum, fivc a

bäodem

trun.

eli

co defcendentium diftantia,

(ti

Noía3,Linearum alia eft afcendentium,alia defcendentium,

Linea defcendentium vocatur illa feries, cumà ftipite numera-

æqU«

mot

1nus deorfum ; afcendentium vocatur illa feries, cum ab inferio-

ribus numeramus furfum ad ftipitem ; item alia eft linea re&ta, a-

em

Linea re&ta eftordo per-

liaobliquafive transverfa & lateralis.

inpt

fonarum confanguinearum ab uno ftipite, quarüm una ab alia

f

q

nafcitur & defcendit; Lineaobliquafivelateraliseft ordo pet-

fonarumab eodem quidem ftipite defcendentium , ita tàmen ut

qui

jun

una non nafcatur ab alia, fed duae vel plures ex alia eadem : v. g.

duo fratres ex eodem Patre defcendunt , & ideó non (untin linea

qu

1€Ca , fed transverfa five laterali,item linearum alia eft equalis,

i

alia inzequalis.

Linea inzqualiseft, quomodo duz perfonse

$

non diftant equaliter ab eodem ftipite five trunco.. Exemplum,

£l

hepos eít in fecundo gradu, & Patruus eftin primo gradu refpe-

€£u ejusdem communis ftipitis,

Linea &qualis eft, cum duae

1no

His

b

perfonaeaequaliter diftant ab eodem ftipite, ut duo fratres.

;

x

pofitis.

-

hr

-Refp, 7.In ju

recanonico pro cbm

11

;

putandis gradibus confane

W

uinitatis dantur hee regulze..

Primaeft pro gradibus confang

uinitatisin linea re&ä; in linea

b

Íci

re&a tot numerandi funt gradus, quot numerantur perfonae de-

fcendentes und demptá, nempe primá five (tipite, in quo omnes

N

«onveniunt; ergo filius cum Patre eftin primo gradu,nepos cum

£l

Avoinfecundo. Etratio hujusregula eít,quia tot funt gradus,

UT

quot generaciones ; atqui inter Patrem & filium eft una genera-

&

tio, inter Avum & Nepotem duze, & ita deinceps,

pr

Secundaeft pregradibus confanguinitatis in línea tranfverfa

ht

zequali ; in linea transverfa, feu laterali zequali confinguinet in-

terfe diftant eodem graduquo eorum quilibet diftat in linea re-

o

"

b

bi

$533 ftipites ita fratres (unt cognatiin primo gradu, quia quilibet

corzum eft cum ftipitefive cum Patre communi in primo gradu

p

io-

li

iux;a prímamregulam, Ratiocít, quiailliintet fe diftant rat

ne

!Nä

1N $PECIE

245

i, VREBIDOEDROGER) conceoi

| fun,

ftare , quàm diftant

ne rr pitis, ergo non magis poffunt inter fe di

à ftipite,

:

l(

Tertiae

-

ft pro gradibus con(anguinitatis in linea transvería in-

mera

eequali ; inlinea transverfainaequali computandus eft gradusre-

tIfo-

motior à ftipite, & in eo gradu dicuntur efle confanguinei, Ex-

OT

Patruus cum fratris filio eft in fecundo gradu , & non

emplum.

(]e

inprimo ; quia licet ipfe fitin primo graducum communi ftipite,

TET

nimirum cum patre fuo, qui eft nepotis fui avus, tamen nepos

o pat

cum eodem ftipite eft in fecundo gradu; eftque ratio eadem,

Kf ut

qua in fecunda regula , quia ftipes eft ratio conjun&tionis & dis-

JV» g'

jun&ionis; ergo non poffunt inter fe magis convenire, quaná

|linei

quantum cum illo ftipite finguli conveniant; atqui fi proximior

li

ftipiti gradustraheretad fe alterum remotiorem, jam conían-

Áone

:guinei inter fe magis effent conjun&i,quàm cum ftipite finguli

JlUm,

«effent conjundi; ergo.

Pe/þel

Refp.8. Cognatio carna

lisfeu confanguinitatis dirimit Matri-

: dlïæ

. monium ufque ad quartum gradum inclufive, juxta concil.Late-

His

ranenfe. Cap.non debet de confanguinitate, Quod fialiqui inter

hos gradusfcienter Matrimonium contraxerint , debent. poftea

1afte

.in petitione difpenfationis hujus fcientiae facere mentionem

unde quia Trid. feff. 24. de Matrim. cap. ;j. Denegat omnem

lineà

fpem confequends difpenfationis ei, quiintra gradus prohibitos

ede-

Ícienter Matrimonium contrahit, difpenfatio ab eoobtenta erit

nfcs

invalida , fi di&ze fcientiae mentionem non fecerit ; nec refert,

quod di&am fcientiam ommittat exprimere ex ignorantia in-

a

(us,

vicibili, quialicet haec à culpa excufet, nequit tamen validare a-

&um, cuideeft aliquid effentiale, uthic contingit, cum talis ex-

u

. preffio fpe&et ad formam,& confequenter ad effentiam difpen-

à

ff

, fationis ipfins,

£

Refp.o. Cognitio fpiritualis eft propinquitas quarundamPer-

i

fonarum ex Ecclefiee ordinatione ortum habens ex Sacramento

be

baptismi & confirmationis, . Hxeccognatio dirimit Matrimoni-

7

uminter baptizantem &baptizatum,& hujusPatrem &Matrem,

)u

iiem inter fufceptorem & fufceptum

,& hujusPatrem &Matresm,

K

Hh3

[72

uÀ

246

'mz S'ACRAMENTIS,V,

g t

angexa

Refp. Io.yCognati;o legalis,eft propinquitas pärfonarum,pm«

abilit

veniens ex adoptione perfecta, (quafcilicet perfona extranea af-

omni l

fumiturin filium, vel nepotem, ita ut tranfeat in poteítatem ad-

tem t

optantis ; eique fuccedat, vel tanquam hzres neceffarius ex te-

ftamento in quarta parte, vel tanquamfilius ab inteftatoin to-

Stcpha

M

tum) eaque dirimit Matrimonium ufque ad quartum gradum

Inter adoptantem & adoptatum, ejusque defcendentes,

copula

cogno

Refp. 11. Affinitas confanguinitati affinis eft propinquitas

qunei

perfonarum proveniens ex carnali copula , five haec fit licita, five

5l

illicita ; porró affinitasorta ex copulalicita dirimit Matrimoni-

m

'um ficut confanguinitas nempe ufq;ad quartum gradum inclu-

dem,

five.

Si veró copula fit illicita, fiveinter non conjun&os Ma-

fionfa

trimonio inter fe, folum illud dirimit ufque ad gradum fecun-

dum,ita determinavit Trident. Hihnc fi

itius fornicetur cum

[

ellcnt,

Caja , inhabilis fit ad contrahendum Matrimonium cum Cajae

TOA

Matre, avia, forore, & fororis filiabus, ^His pariformiter dic,

confa

conjugem folüm privari jure petendi debitum eb adulterium

Ti

cum confanguineis conjugis ufquead fecundum gradum inclufi-

ve.

Sed hic

lia

diqui

^ Queres.An qui contraxit affinitatem cum fcientia juris & fadti,

fedcumignorantia poena non petendi debitum, illam incurrat?

trz;q

Q

Refp, Cum magnis Theologis negative, Ratio eft; Tum quia

Hio C

poena ignorantia excufatab incurrenda excommunicatione , a-

liisq; cenfuris,ut fupra probavi in articulo de cenfuris;ergo & ex-

at

dens,

cufabit abincurrenda hacpoena. Tum quia poenz quantitas de-

betproportionari quantitati delicti juxta cap. faelicis de poenit. in

Bieitt

P

'6. Sed minus delictum eft, & minor contemptuslegis,quando

frangiturlex continens graves poenas, poenis ignoratis, quam iís

pedm

Tüm r

cognitis; ergo,

Addo ego cum pluribusaliis , eandem poenam

&Cqi

fion incurri,quam diu eft occultus & incognitus illeinceftus con-

jugi. Haec à confetfario diligenter retinenda funt, cum fint gene-

Citr

lr

'ralianonfolüm pro cenfuris & irregularitate (pro quibus vide

Dianam part. 11. TraGt 4, refol. 4, ubi dicit, excufari ab excom-

funta

TiusT

tunicatione non tantüm eum, qui ignorat tali a&tuicffe eam

anne-

Atte

IN SPECIE.

f

247

aR

anRexam, fed etiam eum, qui id quidem fcit abfoluté, fed incul-

Wsbro.

ha af-

abiliter oblitus eft, dum a&um illum committebat;) fed pro

temy.

omni posnaimpofita ob delictum,nifi legis lator exprefferit men-

tem füam effe;ut etiamignorantes ftatutam poenamluant. lt

S CX [

E

dUin to-

Stephanus àS, Paulo.

- Sednunquididem

dicendum eft de ignorante affinítatem ex

um

copulaillicita contra&am, ita ut ille, qui cum tali ignorantia

cognoviffet Claram v. g. poftea adhuc poffet inire Matrimonium

JiDtpgis

Icita vt

cum ejus forore? affirmantaliqui apud Burghaber centur.2. cafü

trimori.

$4. & mea quídem opinione fatis probabiliter ob rationem peti-

tam à conditionelegis poenalis, Negat tamen Burghaber ibi-

mindi

&osMs-

dem.

Ratioeft, quia impedimenta dirimentia Matrimonium

nonfunttantum impofita ut poenz , fed praecipué ut inhabilita-

m fecine

Ut Cs

tes, quatenus ab iis, qui per copulam carnalem una caro fa&ti

effent, talis reverentia & pietas erga fanguinem haberetur, ut

um G2

neuterillorum fine difpenfatione poffecinireMatrimonium cum

ytet Qit,

N

«onfanguineis alterius,

dterium

Interím ad cognofcendos gradus affinitatis heec datur regu-

pindul-

Ia ; ut pofita copula carnali inter virum & faeminam, quo gradu

aliquis víro confanguineus eft, eodem fitaffinis mulieri; & écon-

s ag

ncurat?

tra;quare licetomnes confanguinei viri contrahant affinitatem

cum uxore ejus & viciffim ; tamen confanguinei viri & uxoris

unquii

fofte, 4«

non contrahunt affinitatemad fe invicem, unde patet, quód

affinitas non pariíat affinitatem aliam , nifiaffinitatem per acci-

00 F

dens, five quod confanguinei viri non fiant affines confangui-

xitas de*

fieis uxoris fed foli uxori &c,

poem't in

Porró affinitas per accidens nullum prabet Matrímonio ítm-

;,quan,/

pedimentum ; nafciturautem hacaffinitas inter perfonas , qua-

quami

rum neutra per copulam carnalem prabuit caufam affinitati ; &

ia

H'l Áj COn"

hzec affinitas effe poteft inter virgines & perfonasomnis copulae

—

carnalis expertes v. g. fi Titius & Cajainterfe carnaliter copulen-

tgent

tur ; confanguinei Titii funtaffines Cajae, & confanguinei Cajee

yus yr

fiunt affines Titii, Sed haecaffinitas non impedit, quin Sempro-

exit

nius Titii frater ducat quancung; confanguineamCajae, v.g, Cajae

p

4nne-

Coll;ige

"Maþrem,Sqrorem,Aviam,ne*pterïx. Ex di&is

248

MH woecnem a

"

.DE $ACRAMENT!S.

"Collige. 1. Is

qui fornicatuseft, cum forore f ponfgä fuæ 3 cüm

prone

neutra poteft validécontrahere, citra difpenfationem » imónee

Semp

cum earum confobrina, vel matertera,

D

t1fi0fi

of

Collige 2.Duo fratres germani poffünt ducere duas forores

germanas ; item Pater Sponfi poteft ducere Matrem velFiliata

T

Sponfz ; iten: Sempronius Cajae privignus poteft ducere Cajae

Gradi

Noverca Matrem,Sororem, Filiam; item Titius poteft fuccesfi-

quitat

vé ducere Annam & Catharinam , quae fuerunt uxores Petri &

tur&

auli Fratrum ; item Titius, qui duxerat fororem Caji, poteft

eftal

poft mortem Caji, ejusque fororis, ducere Bertam uxorem Caji.

dulet

fratri

«. Quzres. Quid fa&o opüs fit, fi vir & mulier Matrimonium

inituri timeant, neimpediniento confanguinitatis aut affinitatis

Ti

teneantur ? Refp. Inprimisinquiratur, utrum inter eos fanguinis

gertma

conjun&tiointercedat, Siaffirment; infpiciatur arbor confan-

j

BA

guinitatis , & confideretur utrum à communi ftipite &qualiter

!

diftent, an inzequaliter,

Si aqualiter ; quot gradibus fi-

fatf,

ve generationibus diftant à communi ftipite , totidem di-

T

fimy

ftaht inter fe; Si insequaliter 5 tot gradibus diftant inter

fe , quod diftat perfona remotior' à ftipite,

gi quatuor aut

Toatti

paucioribus diftent ; contrahere non poffunt.

Si quinque aut

$

pluribus;nullum interilloseftconfanguinitatisimpedimentum,

Cum,

Quodfi refpondeant, non effe interipfos fanguinis conjun-

eum &

Gionem, fed tantum affinitatem, inquiratur, utrum fuerint alí-

Quimy

quando in Matrimonio.

Si negent, nullum inter eos poteft ef-

ao

Íeimpedimentum affinitatis, Si affirment, infpiciatur matri-

tum

monium,quod v.g.Titius inivit cum Cajajam defun&a. Quód fi

Tt

Berta, quam Titius vult dücere infecundam uxorem,confangui-

D

neà fuerit Cajaedefun&ze in quarto, tertio aut fecundo aut pri-

prony

mo gradu, à Titio absque difpenfatione duci non poteft, quia in-

&dhüc)

ter Titium &Bertam eft impedimentum affinitatis; (iautemDBer«

lbt

ta fuerit Cajae defun&ze confanguinea in quinto,fexto, aut fepti-

Tnatrim

mo gradu, nullum eft interillos Matrimonii impedimentum,

Nil

Quod fiinter Titium & Bertam affinitas:orta fuerit ex copula

]us fiec

camSem-

illggitima, v.g.-quia Titius gogïovit Berte confanguin:

Ulmom

^ prone-

hia

v

19

: Cüm

pmhäam*, tun€ vidbätü;r,'quoto-confanguinitatis gradu Berta

fieó

Sempronium attingat ; i primóaut fecundo, Matrimonium ini-

rinon poteft ; fi te

I

D

foores

'tío, quarto, aut alio remotiore gradu , Matri-

"monium licité & validé contrahere poffunt.

lliam

^ "fandem pro pleniffima hujus doGrinz intelligentia obferva.

u

Gradus affinitatis numerandi funt conformiter penes propin-

üccesl-

quitatem confanguinitatis inter eam, quae carnaliter cognof(ci-

Petri&

tur & ejus confinguineos; in eodem namque gradu, quo haec

, potelt

'eftalicui confanguinea, fit ipfe cognofcens eidem aflinis : ic qui

m ij

habet copulam cum Cathariha, e(t ejus parentibus , prolibus,

otium

fratribus acfororibusaffinisin primo gradu 5 quia ipfa eft iisdeim

finitatis

in príimo gradu confanguinea 5 deinde fit avunculis & cognatis

fnguinis

germanis ejusdem affinis infecundogradu. Et ita ccnfequen.telf.

Confatt-

Sinecdum poff[is capere , pete intelledtüm à Deo,

*

.

-

*

»

.

D

»

H

je

|

imi

dir

aiter

V Refp. 12.

-

:

1

E

latrimonium

4

RR pl ee

folej: jafï;;g-

bvs f

ICYE m

4

em d*

Primum,

dum maritus cum ali;i confpiratin morteém tixoris,

t intet

fi mors ex confpirationefequatur , non

0or aut

matrimcnium contrahere.

E.

pöiï'um hi ;v;lulid*e inter fe

que qut

- Secundum eft,dum maritus occidit uXorem;ïut contrahat

ientumt

cum alia,.cum quaantea commifit adulterium; quod crimen

onjufte

eum facitinhabilem ad cóntrahendum matrimonium cum ea4,

ríntali«

quamvis adulteraignoret ejus crimen, modó ipfr notum fi ejus

yettel-

adulterium, five eum, cum quo habebat copulam , effe uxora-

matti

tum.

ubl

Tertiumimpedimentum criminiseft, quando adulter pro-

mittit adulterze Matrimonium poft mortem fuz uxoris, fi haec

fngui

Ut ]f

promiflio abilla acceptetur: vel fi per verba de praefenti, uxore

quim-

adhuc vivente, adulterantes interíe matrimonium contrahant,

qbete

debetautem & in hoc cafu notum effe adulterium utrique , alias

ifepti"

matrimonium valebit poítea contra&um.

Ut

Nihilominus docent aliqui, Maritum interfetta uxore,in cu-

copt

j

jusnecem cum adultera confpiraverat, adhuc inirevalidum ma-

ml

trimonium cum ei,fi habeatignorantiam invincibilem impedi-

i

li

menti

2f0

DE SACRAMENTISL

- ssts

menti dirimentis, Ratio eft, quia dittum impedimentumab

fiadhuc:

Eccefia impofitumeftin poenam deli&ti ; atqui poenze juxta Sarr-

abfentia

chez & alios nonincurruntur.ab iis, qui eas invincibiliter igno-

potelbn

rant. Ergo. Major patet;quia impedimentum hoc vocatur

criminis, criminiautem poenaftatuitur, Aliitamenadhuc ne-

títi.cap.

Cormmt

ant,matrimonium hoc effe validum;, quod videtur probabilis,

Dkef, David commifit adulterium cunm Bethfabea , & poft

præfenti

funcioa

interfe&to hujus viro duxitillam in uxorem ; ergo adulterium &

difante,

homicidium in tali cafunon faciuntirritum Matrimonium,zefy,

Mj

Nonfaciuncirritum jure natural&aut divino , fed tantüm eccle-

fiatico ; hocautem jure non tenebatur David,

^

e

X

n

perpaa

dit inter fi-

quiaeist

Rejp. 15. Cultüs difparitas hic eft ea, quae interce

$24

delem feu baptizatum , & infidelem non baptizatum , inter quos

tumin

non poteít valideinire matrimonium,

ad quai

. Kefp. 14. Vis impedit ac dirimit matrimonium , quatenus

(atümn

obftatlegitimo confenfui , qui ad Matrímonium requiritur, LIn-

M.

de fi pervim & metum extorqueantur fola externa verba finein-

non hat

teriori confenfu ; cunc jure traturze nullurs e(t matrimonium ;

fupplei

fiautem per vim & metum extorqueatur etiam interior confen-

& quiy

fus;tuncdiftinguo, Si metus fit levis, qui non cadit i conftan-

dLitt0

tem virum ,nonimpedit matrimonium; fiautem ü: gravis,im-

Quicont

cdit & dirimitmatrimonium jute ecciefiaftico.

-

Auüme

Reff. 1. Raptus mulieris irritat Matrimonium raptoris c

-Um

M.

rapta , nifi haec conftituatur inloco libero ; ibique confentiat i

OT

raptorem:quo confenfupofito poterit raptor eam in uxorem du-

Confifhi

cere. Ubi adverte,raptorem,five raptatm ducat, five non,effeipfo

Cum]

jure excommurricatum, & cogendum;ut raptam dotet juxta illi-

us5 conditionem ex Trid fefl, 24. de matrim.c, 6, requiriturta-

Datilic.

Rt[' .

menradhacomnia ,uteam rapucrit, animo cumilla contrahen-

Ottafit

di Matrimonium. UtdocetStcphnus à fantto Paulo, -

l

Omte &

Reff. 16. Ligamem figni&cat vinculum prioris matrimonii

lum tní

fiverati fiveconfümmatr, quo durante jure divino invalidum

Mittefpe

eítíecundum: Matrimorium. . Unde fi.quis ex fecunco Matri-

tradition

xaenio fufcepiffet prolem, teneretur tamem ad. priores redire,

1a&-

) tmditiom

2j

—ä

IN SPECIB

tttomab

hadhuc viveret, Hicfolet diífputari, an mulierob diuturnam

IUxtt San.

fer fmo-

abfentiam mariti poffitcum alio contrahere, Refpondeo, non

potetft, nifi habeat certitudinem moralem de morte abfentis ma.

: Vocr

Certitudo autem moralís

huc fj

riti, cap. Dominus, de fec, nuptiis.

'abilis,

communiter nonhabetur nifi per nuncium fide dignüm.cam. in

praefentia de fpon(al, velnifi fint tanta mortis indicia , ut certo

5 oft

Wtb r

nunciozquivaleant, Nequevero fufficit fama & rumor,five ex

diftante, five ex propinquoloco, nifi ea fit multorum diuturna,

wl

Um etde-

Kefp. 17. lmpedimentum publicse honeftatis contrahitur z.

per fponfalia valida, & dirimit matrimonium fponfi cum confan-

guineisfponfzinprimogradu,& econtra, itaomnesex Trid,

j inter f-

Setf, 24. cap.3, dematrim. Contrahitur 2. per matrimonium ra-

Íhter quos

tum inter maritum & confanguineosuxoris , & econtfaà, ufque

adquartum gradum inclufive, proutdittum eft de Matrimonio

T

confíummato ratione affinitatis,

titüt, Ut

Re[p. 18. /Etas deficicnsàjure ecclefiaftico (id eft, fi mafculus

a finein«

nonhabeat 14. vel faemina i2. annos,nifi forté malitia zetatem

moeniüm;

fuppleat, five nifi adfit & dolicapacitas, & potentia ad copulam ;

o Corfete

de quibus judicium relinquitur penes prudentes) ctiam dirimit

f conftat

Matrimonium. Similiteramentia matrimonmum dirimit, fi dum

tajissitte

quiscontraxit, ita fibi praefens non fuerit

, ut potuerit p'ræ&arc

verum confenfum; aliàs non.

Xtorís um

Réfp. 19 Etiam clandeftinitasdirimitmatrimonium, ubi con-

Yentiat if

cilium Tridentinum eft receptum, | Porró Clandeftinitas haec

xorem d-

confiftit in eo, quód aliter contrahatur matrimonium , quam

m,cffeip fO

coramParocho, velalio Sacerdote, de ipfius Parochi , vel ordi-

x u

narii licentia, & duobus minimüm teftibus.

oititut

Refp. 20.Impotentia co&undi perpetua , ex quacunque caufa

intde

ortafit,fi precedat Matrimonium , irritat illud jure naturae vel

omne & refpe&u cujuscunque perfonze, fi fit abfoluta ; ver cer-

;gmmOnïi

tum tantum, & refpedtualicujus tantüim determinatze perfonze,

;/uraü'»wm

fifit refpe&tiva, Ratio eft, quia Matrimonium confiftitin mutua

) Mu

traditionecorporum phyficéaptorum adgenerationem, five in

Ü fedih

traditione poteftatis corporis ad copulam conjugalem:hancauté

[ad*

12

po-

2f2

| DE .S'ACR AMENTIS

[ d

oteftatem ,irïnpoit:chis, ndäxpotcit tradere, Wcum eam non ha-

P

'cat.

Dixi 1.

; jïtpe,rpäf'u?' : quaïï's eft, quae. nulla arte, faltem fine

notabili aut probabili-periculo corporis tolli poteft.. In du-

bio autem perpetuitatis, concediturà jure triennium , ad expe-

riendum bona fide.Porró impotentia temporalis quzefine mira-

Iu

culo aut notabili periculo tolli poteft, non dirimit Matrimoniü,

f Ve

Werb,c

Dixi 2.Siantecedat:nam fi fubfequatur Matrimoniu »,non

irritat illud, etfiufum itaimpediat, utfoli contrattus, & ofcula

quiaie

N

liceant ; ;itra. periculum pollutionis,

Pont

QUAESTIO XX,

dif/?/)

lia ir

Quomodo /Matrimonium in-validum fit recvalidandum ?

du

l

Refp.1 Si fuit invalidum propter confenfum fi&um, vel gra-

vimetu extortum, fiveex una, five exutraque parte, poteftreva-

teít;;

tidari per quódeunquéfignum veri & noviconfenfus, Ratio eft,

ergo,

ia fi altera tantüm parsfiGé contraxit, confenfus unius partis

tionJ

habitabiliter permanfit ; ergo accedentealterius con (b'n.fg.. reva-

Nuut

didatur.

fittef

üit propterim pedimenturm confi riguini-

. Refp.z.Siin validumf

voteft

tatis v. g. velaliud (imile occultum dirimens, turic eo per difpen-

!

fationem, velaliterfublato,atque ica perfonisad contrahendum

dimg

habilitatisrequiritur novus utriufque confenfus figno externo

3 CX

Yiafo

expreffus. Ratioeft, quia neutrius confenfus antiquus fuit le-

gitimus,

j

cum non caderet in legitimam materiam.

tur al

Re p

.Ut Matrimonium invalidum, quod coram teftibus &

quíin.

Parocho eft celebratum, revalidetur, non opus eft deriuo coram:

etim,

Parocho & teftibus iniri , fi impedimentum fit occultum : fécus

pubhq

&t notum: Ratioeft , quia prius Matrimoniun praefumptio-

,

*

TUREU

me Ecclefig cenfetur vali

dum , non aut-cg;f

HU

AU!-Q(

quiain

. funtib

QUE

ml

BO

253

pden

0 h-

QUUZST -IAO XX,

en(ine

In à

[

am caufam poffit dif;;en]afi iä iampe-

Aquo j Ef obqu

diónentis MAfYIMmonii ?

lerpe-

1ett2-

Rejþ, n Paþa non poteft difpenfare inimpedimentisjure natu-

mof,

rze, vel divino dirimentibus, nifi ex fpeciali conceffione : in iis

Ua

veró, quzjure ecclefiaftico dirimunt, poteft, . Ratio prioris eft,

X olul;

quia interior noh difpenfatinlegefuperioris : nec homoin lege

matür&.: Addidi tamen : nifi ex fpeciali conceffione : quia fic

Pontifex (non tamen Epifcopus) poteft matrimonium ratum

«

diffolvere ex

jufta caufa, | Ratio pofterioriseft, quia Pontifex

talía impedimenta ind

H

In?

ucit: ergo etiam pote&-tolleæ, & quidem

jureordinario folus.

a en-

Dices. Summus Pontifex in ;ïüredivänoþdifpenfatore non po-

telHeve-

teft ; fed jusdivinium eft, ut Matrimonium ratum fi

t infolubile,

tio d

€rgo.

Refp. Diftinguo Maj. Pontifex in jure div

ino difpenfare

s pattis

non poteft, fi difpen(atio conducat ad Ecclefi

& emolumentum ;

If tevée

Nego.fi non conducat, Concedo.

» jusdivinum eft ,utvota & iu-

ryamenta fervv«f:n;tu;; & ta.m.envin hisfummus Pontifex difpenfare

frus

poteft.

Refp.2.Extraordinaria þ—'oöefïäsdif p

erdifpett

enfandi ín preedi&is impe-

ihetidum

dimentis , faltem poft contrattum bona fide Matrimonium , eti-

exteo

am conceditur Epiícopis , quotiesid neceffe e(t ad vit

anda gra-

x fuit le-

via fcandala, infamiam, vel aliud grave damn

um , nec facilis da-

tur aditus ad Papam ob diftantiam loci,

debet tamen im

vel paupertatem eorum,

reftibus?

qui indigent difpenfatione,

pedimentum,in quo

yo conm

etiam,ut ficdifpenfat Epifcopus,effe fecr

etum,fivenonconfiare

publice:pro quo vide Trid. Seff. 24. cap.

$. debent item, ut infi-

nuatum eft, conjuges bona fide contraxiffe , vel (altem alter eo-

o

rum, ut ex communi DoCGorum fententi

3 docet Stephanus à S;

Paulo.contra Henriquex & alios,

Dico vel

Jaltem alter eorum;

quiainnocentem gravarenon debetal

'ä

iena malitia 5 quod verà

antiis Epifcopi habeant hanc potefta-

,. *

ftantibus d1 &is circumft.

li 3

]v qu

l

L€is

214

DE ;AC—RJJMENTIS |

D. n

ss ht

tem, eft, quia non videtur credibile, füummum Pontificem pro

tunc velle fibi foli reverfare difpenfationem: ob quam caufam

turun

etiam id poffe Epifcopum ex urgentiffima caufa, antequam fit

fh'ue.r1

contractum matrimonium, docet Sanchez lib, 8, Difp. 12. quem

i eod

plurimi afiifequuntur. — Similis neceffitas videtur effe , fi quis

detic

morti proximus ad legitimandos liberos, vel ad reftaurandum

honorem, vel probono, aut com pofitione magnz litis,velit ma-

Q

eju5!

trimonium contrahere, obítet autem impedimentum dirimens,

vetbo

nec poffit adiri Pontifex, aut ejuslegatus, tüncpoteft Epifcopus

[

inifto cafu difpenfare,imó juxta fententiam plurium poteft Epif-

facil

copus , atrimonio contrado, cum difpenfatione fubrepti-

tié obtenta , difpenfationem confirmare , fi crimen fubrep-

&du

tionis fit omnino occultum, nec facilé poffit adiri Papa, vel ti-

meatnur gravefcandalum, aut periculum peccati.

E

Refp. 3. Quoad caufas

]

juftas, ob quas Papa difpegfarc poteft,

€ommuniter à Do&toribus hze citantur,

C

Primaeft, dum obloci anguftiam, vel nimís amplam alicu-

jusfamiliam non reperitur ibi matrimonium aequale , nifi cum

perfona affini aut confanguinea : quod adhuc locum habet juxta

Vq'uare

Vr

Wiggers, Dianam & alios apud Gobat in Alphab. Martrim. part,

Yi

1. cafu 23. num, 650, licet reperiantur duoant tres parís condi-

fenet

tionis. Item id habetlocum intuitu mulieris,licetin circumvici-

prism

nis locis multi inveniantur paris conditicnis: quia moleftum eft

!

teut

mulierirelinquendo fios, nuptías extra fuum oppidum, etiam

inloco vincino quzrere. Ubi nota ad hoc, ut aliqui dicantur pa-

Gamen

femi

ris conditionis, requiri, utíe mutuó aequent nobilitate, & divi-

tiis, acut non fit magna differentia in aetate,in indole, & in mo-

14gi

prater

ribus; item ut neutra pars fit altera magis gravata prolibus ex

pravio conjugio,

fitque

Secunda caufa eft compofitio, & pax inter confanguíneos

endm

Di

velaffines, qui cum fcandalo diuiin lite fuerunt.

Tertia caufa eft paupertas maximé in foemina , dum fcilicet

ad

haecnonpoteft obtinere dotem, ut nubat alteri aequali huic ; quí

paratus eft illam fine dote ducere : quod locum habet, quam-

vi$

IN $PECIE .

2$

Ra l

vis habeat parenites aut cogriatos, à quibus multa fperet in fu-

ITl pro

Qu2m

turum, fi nihileminus modó nolinteam competente dote in-

UaMit

ftruere,

uarta cau

fa difpenfationïs eft confervatïo illuftris familiae

UER

"]

hus

íneodem fan

^

k

8

-

uine: vel ;etïgfm ämp-lifiimarum divitiarum in ea-

indm

dem cogrüatiorie.

uinta caufa

difpenfationís eft excellentía merítorum e-

lt

irimts,

ejus, qui difpenfationem petit, vel pro quo petitur, Ita Baffzeus

verbo Aatrimonium cap. 9. num, s. fübdens in cafu, quo unica

i Copts

eftEpif

«aufa non eft fufficiens, multas fimul jun&tas poffe fufficere, adde

faciliorem reddi obtentionemi difpenfationis, fi filia excedat vi-

übrepti

fübrep-

geüm'um quintum annum iri zetate,

, vilti

QUZSTIO XXL

t potel

»

| Quid dicendum de c.&zjz( fequenti,

m li

! Cajesnegat fe vere cónfetififfein Matrímonium cum Agnes

te, feque affe&tu Matrimeniali cum ea unquam confuümmaffe :

nit cum

quare reli&a Agnete ducit Catharinam ; Agnes veró ducit Ti-

j

ecguxa

tum.

jm. patt,

.R

efp.Si Cajüs fitcertus de Verïmte utriusque fuze negationis,

is condi-

ynvice

tenéturremanere cum Catharina vera fua uxore , utpote cum

riusmatrimoniumiabfolute fuerit nullum ; at debebit Agneti

flum elt

refarcire damria,quae patiturratione praeteritae fi&tionis; interea

y,etitim

tamen terietur Agnes recedere à Titio ob moralem certitudi-

fttür pie

|

nem de valorefui priorisconjugii: & confequenter etíam Tititis

d-

ab Agnete, fi intelligat eam nuptam fuiffe Cajo, nihil alleganti

ETE

praterfiionem,Nec illi Cajus titulo juftitíae eftobftri£tus,cum

Jibus i

neque vi, neque fraude, aut confilio; illuni induxerit

erndam Ágnetem.

'avd aggigi.

fi

s

Dices. €)uid

ijudex Eccle(ïafïi'cus urgeat Cajum , ut redeag

,. &d Aguetem ? debet potius ex communication

x

em fü-

1 fCiüCCF

L

ftinere , vel in alias regíones extergas.

yics Q

Wgere,

"

7

fíá

CLUE

FTT

.DE SACRAMENTIS

——**

W

QuUASTIO XX

eralio

]ium &

Qui4 dzcendum de cafu /equentzï

prædxg

&j

l'onamus,quod Titius, po&qmm fponfaha cum Berta coti-

didam

traxit;cum illius forore mátrimonium de prafenti contrahat;

quid fiet? nam quatenus validé cum:Berta fponfalia contraxit,

Qomo

trahen

non poteft cum illiusforore validé matrimonium inire , propter

eft lx

impedimentum publicee honeftatis, .

Quatenus veró cum foro-

Cem

re Matrimonium contraxit, non poteft propter idem 1mped1-

mentum ipfi Bertze nubere ; qmd ergo faciet Titius?

&cpl

' Refp, Cumdiftin&ione; namvel Tmus Matrimonium con-

WRR

Si non confummavit ;

f0j

fummavit cum forore Bertae, vel non,

tenetur fidem fervare Bertae; & cum éá contrahere; Matumo-

fpíopo

comp:

nium enim cum forore Bertae initum, non potuit inferre i impe-

Vg

dimentum pubhcæ honeftátis ditíimens fponfalia praecedentia,

quin potius vi fponfaliorum præccdentxum—matumomum fub-

-t

fequens nullius eft valoris,

Si autem Titius Matrlmomum confummawt, cum neutm

potett effe validum Matrimonium.

Non cum Berta ipía, quia

jam afämtatcm, quz eft impedimentum dirimens , cum eaicon-

traxit, obcopulam quam habuit cum foroxeilliusut neque cum

Tstíoni

viüm;

forore Bertae, propter 1mped1mentum publica honeftatis, ex

Terisa

fponfalibus cum Berta initis, ortum. :

-Quareutmatrimonium

Titii cum forore Bertzeinitum fit validum , impetranda eft di-

teperi

Ti

fpenfatio , & mutuus utrinque confenfus renovandus mtenm

tenebxtur Titius cum Berta tranfi igere de damno,

Tidew

iíge

fü Ute

^"QUuZESTIÓ. xxm

Poteritae contral)z Ztà trzmomum cum dub:tdfur de

Tatur,

coufanguinitate volentáum aontm/yere ?

l'Cl,)faf

Adhancquaeftionem dilucidandam pono .hunc cafum, Pe-

quódy

trus perannos plures illicité cognovit Bertam conjugatam , quo

dileno ]

t;emponc Bertagenuit filiam; eodem fere tempore idem

Petrus

COntine

ex alío

1N SPECIE.

z

4$7

Ra

ex äliö þ;ncubitu (zepius repetito cumalia conjugata , dubitat fi-

lium ex eanatum effe fuum ; quaritur,

an hicfilius ducere poflit

pradictam filiam Bertaze?

Refb. FaCta fufficienti

QWW

diligentia poteühïcüüus ducere prae-

tratg

di&am filiam Berta fine difpenfatione in cauía impedimenti di-

&o modo dubii.Ratio eft, quia poffeffio ftat.pro libertatead con-

VE2

Dtopte

trahendum, nullusque fua poffeffione fine certo jure fpoliandus

míog-

eft; ItaSanchezin fele&, Difp. 43.n.44. qum fequitur Burghaber

l

imped:

Centur.2.Cafu roc.ejusq; fententiam confirmat ex cap.laudabili

& cap fin, de frigidis, ubi ftatuitur , dubium de potentia naturali

nonteneri ad tutiorem partem , feu abftinentiam à matrimo-

umcon;

Ynavit;

nio; quia fcilicet habet jus ad contrahendum,& in dubio ftat pro

lattimo«

ipfo poffeffio, ergo &c, à pari.De hoc dubio tamen monenda etfet

compars,necontra fuam v

:

t impe

:

N

oluntatem exponatur periculo gra-

&l

vium damnor um,

ya -

usl w

| neutti

Quid dicendum de cafu kquenti?

fi, quia

uidam Parochus convenit cum fponfis de certadie copu-

1ea.coft-

lationis, fed ante hanc peregréabiittransaliquem magnum flu-

que um

vium ; dicto die adfunt fponfi cum hofpitibus invitatis,ignari iti-

(tatis, 6X

neris aParocho fufcepti : abeft Parochus, neque poteft propter

mioniuri

repentinam aquarum eluvionem adeffe : fponfi accedunt vici-

i elt d*

numParochum;quifine mora aftitit & copulavit,quaeritur an và-

interi

lidé? RefpondetStephanus à S.Paulo ex Gobat negative, & bené,

Ratio eít, quia confideratis przecife circumftantiis , illis notr ad-

fuitlicentia etiam tacita Parochi,velfi adfuit, adfuit modo inuti-

li. Quodabfoluté non adfuerit, probatur inde, quod necexpri-

n

matur, nec adferatur ulla circumftantia , ex qua judicari poffit;

re ipfafuiffe conceffam, plus enim exallatisnon colligitur, quata

quód proprius Parochus ita fuerit difpofitus, ut certo dediffet ifti

i, -

alieno licentiàm, fi in mentem veniffet : at heec difpofitio non

Mmæw

continet tacitam licentiam, quae p;ndet ab aliquo a&u p

ofitivo

:m[)etfuï

conce-

ib

757 5 RRM 507 -

2535

DE $ACR AMENTIS.

p t

&bncedentis-. Nec refert , quod forte ille proprius Pavrochus

Theol

fieratt

dixerit intrafe, vel etiana verbis externis :O utinam illi fonfi ita

fapiant, ul accedant quemcungue Parochumcvincinum, quammibipra-

fadilio

copia

£um foret ; quia tunc quidem fuiffet data tacita licentia, fed modo

inutili & inefficaci : ut enim hane quis concedat efhicaciter, de-

ttex

bet fuam concedendi facultatem exprimere figno externo, &

gehut

6n

fi

