ris adhoc, ut fint valida alicujus gefta; ita etiám requiritur

fcientia communis ; & non füfficit fcientia particularis ca-

ebelly

P'éteptu

rentiz veri tituli adhoc, ut (int invalida gefta p

Fr habeqtem

tirulüm coloratum cuümerrore communi, '

tUrqm $3

Wccatim a

OGavó: Nonetfe validamabfolutionem Colïatam abeo,

Tioláre p

ni &

qui véró non eft facerdos , quamvis errore commu

titu-

Rigle t (

DE MATR120 NIO.

rIoig

'-———-

ponereopi.

ticulo colorato habeatur pro vero facerdote , ita Cajetänus

Dationemin

& alii, quoscitat Sanchez.loc, cit, n. ó.

! patet,illarg

Ratio ff 5 . quia adeft impedimentum

Juris divini , quod

ab Ecclefiá fuppleri non poteft: nam facultas abfolvendi Jure

toiis,cum

qim tittlo

divino competit tantum veris facerdotibus.

Ufft &XCO(mI

- .Nonó: Non effe validé geítaper eum Judicem , qui men-

te ca

máaunicato

p.tus»gü ,quamviscommuni errore credatur fanae .men-

one netefft.

tis.

Ratio dl ; quia intervenit defe&tus naturalis, qui non po-

decenfüris,

teft ab Ecclefià fuppleri : ob idfententialata ab infano, jure

naturae n

J

on obligat, Ita Reginaldus lib. z, n. 97. ;S,anckhez-

ib eoSacet.

Ioc.ckr.

que verait

abfolvend':

. CASUS CMXV.,

refomytus

Quid fi Parocbus svel alius facerdos nullis uteretur«verbis in Ce-

T& um

debratione Matrimonii ,eff£tué alidum?

ti, [ sst

Efp. ita. Ratio eff ; quia Tridentinum in claufulá irritante

non facit ullam mentionem verborum: er

verbaSacer-

krm coram

dotis non requiruntur ad validitatem matrimonii, Ita San-

Verumtameneft, Sacerdotem tene-

emaffiftene

chez l. 3. difp. 38. n.4.

ri ex praeceptoejusdem Tridentini feff. 24.cap. 1. uti hisyer-

tez lor. cicf

4 bis : £go-vos conjungo in nomine Patris 65 Filii ,5 Spiritus San-

), fed CorI*

| di, AAmen 5 velfaltemutialiis juxtaritum, &confuetudinem

, nad eue

pa'triæ'.

at vt

- CASUS CMXVI.

: ej um

pradida wverba , e[fetné peccatum mortale;

ä

Qui4 [i qmitte»p:e»nturv

H

AmÀm veniale tantum ?.

ioe , fit

« partice

z[f. ']uxta multos DD. & juxta Henriquez lib. 1r, cap. 2.

fe uil'ifüf

-Rebellum & alios,effe peccatum mortale , quia violatur

rculari C&

praceptum Concilii Tridentini,

Sed mihi probabilis vide*

pabntem

, turcum Sanchez lib, 8. difp. 2 g. n..6. & aliis., effe tantammodó

eccatum veniale ob parvitatem materia. Áaí;oeff; quia

violare praeceptum in reparvá,eft peccatum tantummodo ve-

niale , ut communiter afferunt Doctores.

Addo

titi

|

; Nnn nnn

wr-g*:

CASUS .s-flzcy'wzu ENTALES |

p nl

effetaliquo!

Addo cum eodem Sanchez.loc. cit, & Gutierezcap, é9.ad

finem ex Tridentino , Parochum teneri interrogare contra-

niüm datae

hentes , de mutuo confenfu , utrum videlicet foemina velit

fotntüm C

ducere virum , & virfoeminam.

Omilfiotamen iftius inter-

contra&u ol

rogationis videtur effe peccatum tantüummodoó- veniale ,

gula, none

quando Parochus certus eft de mutuo confenfu illo-

jlb difp.

fio 1v

rum , tunc enim omiffio iftius intetrogationis *videxux res

parva.

n Kalios

habererim

CASUS CMXVIL

hendum, . !

] gendi, Q

uid fi, qui fíu& Paroclo &5 teftibus 1n-valide- coniraxerunt z pof-

dundeni

J'entue poflen inter [e ,vel cum aliis iterum coutrabere , ad-

bibito Paroahbo.et t eflibus ?

fasdeflora

ttimonium

R.Bf. ifa. Ratio ef ; quiatefte Bonaciná de matrimonio fol,

tuendidam

37. quaft. 2, pun&o $, num, 47. Sic. declaravit Cardina-

lium. Congregatio,, nec Tridentinum hoc prohibet , nec.red-

It loc t

Sanchez n

dit hujusmodi contrahentes inhabiles aditerum contrahen-

dum fexzvatà debitá formá, fed tantummodó irritat matrimo-

D.

nium contra&um fine parocho , & teftibus,,

Gutierez de

9quo vj]

1hatrimoni

€rgo mattín

i

Majolum..

m vlebi

IU /7gjce

. CASUS MCXVIII.

Yàn),

D

Qui4 fi /Halrimonium clandeftinum contraliatur fjne Pa-

N

tf. N

ibus.5. inducitue Aliquam.-ob--

do Q

&üus

(aakm é tefl

D lz;ggtiqggcm, ?g' :

vim. emüe

Clinf rel

Ejþ N-u'liälm* dbïig*atibnemæïn!düæfäg-lläb;::ïi»'ï)ft;:ä n'orïx'häöä"-v

&O lm e,

re vim Metrimonii, fed nequefponfalium; nifi fortécon-

trahentes habuerint anim

tequifi o

fent,

t

;

um ob!igandf feeo modo , quo.nof-

müniqm j

[]

[/

Katio:ft; quia. r

iden t:i;mim reddiet—;ir rïïtümr&fn'uiluda raa-

Ieeg,.

grimonium: clandeftinum ,. fi: autem: ejusinódi .contratus

lm

DUhereg

f

clandeftinusinduceretaliquam obligationem; & haberet vim.

, fed.

BUTTITN

äpgn?älium,,mauingonigm non effetirritum , &.nullum ,

Het

TOt9

eDeRENOS

DE MATR-?MONIO.

iam matrimc-

effecaliquo mädo validum.Et hoc verum eft, et

Bite CoDlta-

nium clandeftinum celebratum fit cumjuramen

E

to;nam jura«

tralegem n

lentemex illo

Cemina velit

mentum eft de re illicitá,utpote con

AMeius itter-

contra&tu obligationé induci, & refi

(tentem illi contraCtui,Re-

torium , deregu

lis Jutisin.ó; itaSanchez

dy veniale,

gula , non eft obliga

fenfu ilo-

lib. : ;.difp; 20. n. 3.

Riccius decif,2 fo. Gutierez de matrimo-

i Yidetur 105

nio.c.r1.& alii. communiter contra

Henriquez lib :1. C. $.

s,matrimonium C

landeftinum

n.4. &aliosquosdamatferente

habere vim fponfalium,& oblig

are aditerum publicé contra-

hendum;

Sed noftra fententia pro

babilioreft, & eft intelli-

&üs matrimonii

genda,-quantum eft przcis? ex vi.contra

r

clandeftini:nam aliunde E, G. ratione damn

i illati,utfi fpon-

yert , Md

(us defloravit fosminam, cum quá clandeftiné contraxit ma-

trimonium, fieri poteft , u

t inducatur obligatio faltem refti-

rrimonidfol

tuendi damnum illatum ar

bitrio prudentis viri , juxta Gutie-

wir Catdina-

rez loc. cit, n, 3; Rodriquez primá patte c.2 10, & alios c,-dntraï

jet, necttte

Sanchez loc, cit, n. ;. & 6,

"

n conttaDei

Dices, t.-Quando a

&usno

n valet,ut agitur, valet eo mo-

tat matrimo

do,quo valere poteft.

Lege tam anguti ff, de fer-vituiibus. Si

Gutierez d

erco matrimonium clandeftinum,

non valet ut matrimoni-

" conttà

fponfa-

um; valebit laltem ut fponfalia: ; /& 'obligationem

lium inducet, cum

"

fponfalia cland:üi-na poüinc v-a;l*iþdþ-vccie-.»;

brari,

Re

. ABum valere eo modo $ quo' valerevpote(f; quah;

do defe&tus folum provenit ex parte caufz efficien

tis ( caufa

! $u P^

contrahentes , qui ex Decreto Tri-

enim.efficiens funt ipfi

dentini redduntur inhabiles ad cla

ndeftiné contrahendum ).

—

fedétiam exparte formae , qua e

ft folemnitas à Tridentino.

; nonhabt

ftat deeífe , quando matri-

xit forecon

requifita, quam folemnitatem con

—

monium clandeftiné contrahitur.

90 quo d

: Dices. 2, Matrimonium :clandeftine

[*

oh;tra&um—., intet

Jl r*

impuberes, feu inter.puberem &impuberem valet; utfpon-

& hu

falia:ergo matrimonium clandeftinum inducit obligationem

j (0nttà

&llfr

haber. ]

fponfal—ium.

|

Qu ,äü

l

|

Nnn nnn 2

Refb.

1020

CASUS SACRAMEN SAPHR r

'Rejþ.. Hoc efíe p-ecül'ia-re:fin. macriihöniïos clandeftino im-

Bequ

puberum , ut patet ex declaratione Cardinali

um;, inquit Bo-

terimpubet

Racina, &

unico.

ex c, fin. de dcfpoqfa;ione.— i

'nïpub;'xum; cap.

fijosmodir

fisautem fp

^^ Ratio eff ; quia Jus præ—fümit' ; impuberes fe voluiffe ob-

lisáre'eo modo, quopoffunt ; Cum autem impuberes non

fcatisf It 3

poflint feobligare vinculo matrimonii,(matrimoniium enim

inter impuberes. celebratum eft inval

idum ) Jus praefümit

Qsil

€os fe voluitfe obligare vinculo fponfa

foro judicandum ett , quando non co

lium, & ita in.utroque

nftat de intentione ip-

forum contrahentium , aut

quandoimpuberes:non habue-

, Eþ N

runt intentionem expreffam

'contrahendi tantummodó: mas

Drewot C

trimonium; nullaobli

didtur mà

gatio fponfaliumconfurgit in forocon-

fcientiae ex matrimoni

o inter impuberes contratto, Ita Re-

te(tibus C

belluslib. 2. q. 9.n. 7.

&teflius,

205 fs 24 8&A

Henriquezlib,1r, €«13j

Sanchez l, sz.difp..

deflievos, !

difp. s 1. n. 7.. Gu.;ic,rez»ffde;mauim

& alii,

Onio: c-..ezg-f* n, II,

quit Relv/

& 4li

& ^ Atque hinc patet differentia inter matrimonium clan-

deftinum contrattum inter

$

puberes,

impubcrkes ,& contrattum in:;e'n*

Dices;.

Tri'dïcmih-ü rm;fiffita 't.ïmatrïm

On:ium-zclïandæfäïn um ,

p

fed'matrimonium irritum non irnduci

L)

t ullàm oblisationem

l

matrimonii vel fponfalium.

2

ergo matrimonium. clan-

deftinum inter impuberes , non inducit

y

ullam obligatio-

h. m'(

nem,.

Püochu

Re[p. "Tridentinum: irritare: ..fö!hmmodö); matrimoniun

Vintrent

elandeitinum , quod: alias erat validum;, iliique formam &

Ut mar

folemnitatem: atfignare , non:- veróv irritare matrimonium.

mc'ni'x, fc

clandeftinum , quod: aliàs eratinvalidum ; ficut erat matri-

; Ronin n

monium impuberum , quod Jureantiquo erat invalidum , de-

&t

fcttu aetàátis , & refolvebaturin fponfalia;ut inquiunt:com-

gsüuniter D:

[o]

i

éipite ünicócltato. -

KXdores;&c pa:etcxdæclarauanaCax:dmahum & ex

Esx

DE MATRIMONIO;.

102X

l&n'de&ino»im.

" Exquo» deducitur, ex. matrimon io.clandeftiné celebrato irr-

terimpuberes oriri impedimentum publicae honeftatis : nam

UURtUm (p, f

hujusmo

di matrimonium refolvitur in vera fponíalia ; ex ve«

risautem

fponfalibus oritur impedimentum publicae hone-

fe voluiffsgb.

ftatis. Ita Sanchezloc. cit,

Dpubetes non

monium enim

CASUS CMXIX.

Jus prefumit |

rimonium celebretur. domi y effne propterea

Ia i utroque

ng'd" f mat

c!)mdg/iinumï e t':qu!idum: ?

;

intenu'oneip-

. Non effe cfandbüihum-þ,j nec invalidum ,modó Eöle*-

e5-fon habue

RE

"

P

ummodo mie

b

retu

rcoram Parocho & teftibus. Rafio eff 5 quia illud

dicitur matrimonium clandeftinum , quod fine Parocho &

jitin foro con-

teftibus celebratur ? Sed hoc non contrahitur fine Parocho

1io, lp At*

& teftibus, ut fuppono : ergo nec eft invalidum , nec clan-

Vchez l d.

deftinum. lta declaravit Cardinalium Congregatio , ut in-

Q 6201

quit Rebellus: 2, parté lib. .

4

- quaft. 7. num, ? Sanchez

onium cfanï-

& alïf;-

taum intet. |

CASUS CMXX,

Parotcbus a

ffifLat matyimonio ; feneturtie nofave

Jandeffinum;

^ Xempus PIALYUROVÍI, HOHINA L6--

jbliationttm

[

ffium ce

| *

pniuay. Cla-

n Cdncil»ibæ "Fridentino'feff; 24. cap. r, pracipi , ut:

n obigie

:*TE&./I

Parochus habeat librum,in quo referat nomina teftium,&

&ontrahentium, Pratereà fcribatlocum & tempus contra-

axrirmoníum

e fOfmam

&üs matrimonii, quod pracceptum.eum fit de re gravis mo-

itrimoriim

menti, éoquod ordinetur ad cavendas lites ,, & ut matri-

sonium notum fit Ecclefie , obligat fub mortali , ficut:

p erat mattl*

validum, V^

Feei

amobligat praeceptum habendi librum baptiza-

,

&X

scicterum, dra Henriquez.lib, x1.

guiunt E

najune P -

f

c. 77.- no 4;0-

3

Er

5oNnm mnm ;

CASUS

1022 :

.-C—»AA!"'Z'IS SACRAM:EETHJLES |

impediment

""CASUS CMXXI.

fationem, Y€

DExgo j

Quid [i matrimonium fit-invvalidum ob impedimentum diri-

mens y : quomodo fet .wdiduw;?

impedimen

riculum aliq

Efp. Ad reddendum validum matrimonium, quod initio

tüm , ponir

contrattüs fuit invalidum propter aliquod impedimen-

conta d x

tum dirimens, neceffarius eft poft impetratam impedimen-

ti difpenfationem , aut poft illius ceffationem novusutrius-

tmonii , qu

fovo mutu

que confeníus figno externo expreffus , nec fufficit confen-

Mu

fus ejus ,'qui tiovit impedimentum. Ità Henriquez lib. 12,

ls. aà cont

€ap. 11, Gütierez c/47.D. 3. Sanchez l. 2.difp.as. — Ratro e4i;

valldum, Go

quia confenfus antea praftitus fuit omninó irritus ex parte

utriusque contrahentis, cum verfaretur circa materiam il«

tot, quam

tiant, etian

legitimam ; & invalidam ;' contrahentesenim erant inhabi-

ti, nec il

les ad. contrahendum matrimoniumiratione -impedimenti

Seend;

dirimentis ; ergo de novo praftandus eft ab utroque con-

AS 8T2 d

trahente cum figno externo: nam ficutà principio requireba-

TC o

tur confenfus utriufgy exterius manifeftatus, ita etiam modo

efie impe

requiritur,cum prius matrimonium perindé fe habeat, ac fi

nullo modocontra&um fuiffet.: .Ex quo patet,noh fufficere

ete mattím

Beonttari

confcnfum illius tantüm , qui novit impcdimentgm.'

J t

meym.

^s52 200ASUS. CMXXIL .

Uf oniuee

Qy:d n matwmomum fuit mval:dum ob impedimentüm ämmm:,

entitin f

pote(fne. conjux , con[cius. impedimenti vogare allexum. conjugent y

Jinife

:

i&m(

d

n

in[cium illius imp

edimenti., u£ de toxvo coufeutial , . no;ädetegerz«

. do impedimenium , nec invaliditatem.

5

dmüw

maísimonii ?

W favali

Efroh, Duplidedile

pro refoi:t;tï'dhä Casüs

iftius,

H'el ien;enti?m

r

at fb

"k G

Primaeft Cajetaniin op

ufnc.fR&belli lib. z.quæü.g.ai't. 4.&c

Tïmomhm

aliorum afferentium fufficere, ut. conjux confcius impedi-

&um fl

Ahenti obtineat de novo:confenfum ab altero conjuge infcio

impe-

ET

DE AMATRIMO NIO.

1025

impedimenti , modo impedimentum fublatum fit per difpen-

3

fationem, vel alià ratione,

ius impedimenti nolit revelare

iltt diri-

Ex quo fit. , ut conjux confe

impedimentum alteri conjugi infci

o-illius, eoquod. fit pe-

revelando impedimen-

riculum alicujus gravis incommodi ,

abui i

, qmd ititio

tum , poffit hoc modo loqui ; confenfus, quem h

impedimen-

contra&u matrimonii , non. fuit fufficiens ad valorem

matri-

impedimen-

monii , quafo de novo confentiamus, & ita accedente de

novüstius-

novo mutuo utriufque confenfü matrimonium coalefcit.

ficit confen-

ato impedimentofunt habi-

Ratio. eft ; quia illi conjuges fubl

iquez 1.

les. ad contrahendum ; ergo ma

trimonium «coalefcit & fit

du

Cum ad illius validitatem nihil aliud requiri videa-

validum;

Ltus ex purte

tur, quam ut

contrahentes.fint habiles, & mutuó.confen-

materim Ve

tiant , etiamfi

alter eorum fitinfcius.impedimenti. gtætemi—v

eriüt abl

ti , nec ilii detegatur,

yonmedinend

Secunda. fententia. efF.. P. Ledefme . de /Matrimonio. quaett,.

. Sanchez lib. 2. difp. 36. n. 4. Gutierez cap. 47. de

itroque cone

45. att. 3.

[o requittoa:

matrimonio , n.4. & alior

um exiftimantium , manifeftandum:

y etiam modo

ignoranti , & illi notificandum.

eííe impedimentum. conjuegi

ïhabcat! (

eífe matrimonii invaliditatem,

Ratio eff ; quia nihileft ma-

iscontrarium confenfui , quam e

rrot ,. Lege ff'per evrorem ,.

noh füffctre

CUT

ff.4de Juris

di&ione omnium .]Judicum.;. fed ignosans impe-

;

dimentum

; confentitex errore , quo credit alterum effe fu-.

nonconfentit,cum intendat.con-

um conjugem ; ergo veré.

fentire in ífuum.conjugem

, qui vere non. eft., confequenteir

Áf äi'rimäm-!.

manifeftandumeftimpedimentum;

' Sed. mihidicendum videtur,impedimentum manifeftan-

49 d

dütn etfe conjügr illudignoranti, quando manifeftari poteft

ábíque gravi periculo.; hocenim modo tollitur omne dubi-

um-: invaliditatis matrimonii , cum uterque de.novo con-

fentiat habiticognitione invaliditatis matrimonii, Ita San-

ytione ?

$u$

€hez, & Gutierezlocis citatis. ornmtgo famer, quin ma-

simonium poffit coalefcere & validari, etiamfi impedimen-

p

att,

pcd .

tum nód manifeftetür , modSalterinfcius impedimenti ita:

(dus 1

nfcto

mvis:

of

gc

äieniem'iar , ut velit, matrimonium effe validum, qua

ante

inp

1024

CASUS SACR AMENTALES

iib t

ante fueric invalidum , ut fi

dicat; confentio inquantum pof-

biptizand

fum, vel quantum debeo ,

vel quantum neceffe eft ad validi-

findia mat

tatem Matrimonil.

Rafío «l ; quia nihil deeft , ratione cu-

jus matrimonium de

tare , ut t

beat diciinvalidum , cum adfit fuffici-

idem videt

ens confenfus,

Hoc modo intelligenda eft primafententia.

Hinc f

Secus dicendum

eft, fi conjux infcius validitatis matrimonii

tontraxetu

piioris, intendat folummodoó ratificare

preteritum matri-

exiftimarti

monium , quod credit fuiffe val

idum , ut patet ex rationi-

bus fecunda fententiz , quae fi

entesqu

hocmodoprocedat, vera eft,

(oge nv

Hinc igitur conftat,

utrum femper detegendum fit impedi-

mentum,& utrum c

onjunx ignarus impedimenti admonen-

dus fit deinvaliditat

ematrimonii :

Refpondetur enim detegen-

dum effe, quando commodé man

ifeftari poteft, ut dictum

(&iïä*';iz;ca

eft, Secus fi commodeé & absqu

gl p

e periculo nequeat mani-

tor/in r

feftari , & hoc modointelliguntu

r claufula difpenfationum,

in quibus praeícribitur,

conjugem admonendum de invalidi-

qu amkm:i

tatematrimonii effe

5 nonenim credibile eft, fummum Pon-

p

tificem velle obli

Bare cum tantoincommodo. Ita Sanchez

lO .8- difpo 34—.

n. ó1. Reginalduslib, 3 1.c,120. & alii.

8774

fit a

CASIS CMXXIII,

Qui4 fi fponfi contrabant matrimonium cum

x

fum, &

tdmentum .

falfo errore .:ïmpedimm?;

qtmento

7 dirimentis, ut f exillimeut fube[fe im

u

dirimens, quad-ve-

ve non [abefl , fclentes matrimomizm , cum b

ejusmodi impe-

infoerte

dimento celebratum ,effe imvalidum 5 contra-

tam Pated

bustue vAlide?

W [cieba

tntraGor

R zfp. valid? contrabunt, 6 contrahentes intendant €ontra«

Titatis q

here, quantuminipfis eft. — Rafio efí 5 quia matrimoni-

um validé celebratur , quando contrahentes funt habiles ,

Um wioy

habent fufficientem confenfum ; fedinhoccafucontrahen-

Virmonius

Ch& teft

tes funt habiles , & habent fufficientem confenfum ad cone

trahendum , cum intendant contrahere.

; quantumpoffunt;

tut Wtte

ergomatrimonium valideé celebratur. . Confirmatur à fimili

offun t«

de eo, qui credit baptifmum nihil valere , fed nihilominus

QU celà

baptif

"o l

-

*

W nbastin: Wuulirbeeg.

X 4,03 ïzgxumtyo&—zo..

102

r zil

M

]Uantum pof.

nba

teftalvaldi-

;:—iiändo intendit facere , quod poteft , & quod intendit

fantta mater Ecclefia ; Certum enim eft , illum validé bapti-

, REORE QU«

zare , ut teftantur communiter Dottores, Ergo dicendum

adfit (uffici.

idem videtur in cafu propofito.

*

m fententia,

Hinc fequitur , validum :

ei

ffe matrimon ium; quod"'duq

$ mattimonti

contraxerunt cum intentione contrahendi,quantum poffunt,

fitüm tattí«

exiftimantes priore

m alteriusconjugem fuperftitem cffe,fci-

et ex natiorii«

entesque matrimonium con

efes

;-rq&um »fuperftite alterius con-

edat, vera eff

m li imped

juge i-qvälidum !

ntiadmonet-

CASUS CMXXIV.

nim dettyene

Quid ,-diænäühb

cum quevitur , &n ad vvaliditatem /Malvimonii ,

, ordidun

alidum defeu alicujus occulii impedimenti ,

quod prius fuit in*v

xcueat mari

tmon folum requirn

Iub

t eo per difpenfationem fublato ,'de movo uter-

enfoiumum,

fentiat jquod.

er fe clarum eft vequiri 3 veràm etiam , nn infa-

7 de ivl

que con

; /

ut mAatrimonium de neovo celebretur

?er t e

mmum Pon-

:

^. FA Parocbo Q deffi-.

ass ?

- JraSanchez

RR

: «',4

i

EJr

/i

: o,nkïn "B.bha*c'mä, non requiri, ut de novo celebretur ce-

R

ocho & teftibus , modó impedimentum effet oc-

—ram Pat

«ultum , &

jam fublatum fuerit, nec fit periculum , ut im-

oj

pedimentum prob

etur in judicio , matrimonium diffolvatur

E N

inforoexterno,

& modoimpedimentum ignotum fuerit co-

inyo H

Mi mj

ram Parocho & teftibus

: Nam fi Parochus vel aliquis tefti-

-

ii

um fciebat, impedimentum fubeífe eo tempore

, quo fuit

contra&um matrimonium , non poteft cffe teftis valoris, fed

nullitatis matrimonii , cum fciat,matrimonium effe invali-

xlant conttde

Confequenter nr1a-

, matrimon

dum ratione impedimenti dirimentis.

trimonium in eo cafu de novo celebrandum eft coram Paro-

nt hables,

cho & teftibus ; nam prafentia Parochi & teftium requiri-

(p conttat-

tur , utteftari poffint de validitate matrimonii , de quà non

(for

offunt teftari , fi confcii erant impedimenti eo tempore,

tumpo

uo celebratum fuit matrimonium,

Verumtamen eít, nos

atut *

fitil

ommus

hic non loqui de fcientià Parochi habitá in folà confeffione ;

nibi

-'OQoo ooo

nam

bipti*

io26

M i

CASUS S'ACR AMENTAL 25*;

—

namilla fcientia non eft Pärochi-, at Parochus eft,fed eít illius ,

ci Sanchez

quatenus vicem Dei gerit; nec poteftillà uti extra confeffio.

&Navatt.

nem , confequenter fi Parochusin folà confeffione novit im-

76, j gl-&f

pedimentum dirimens matrimonium int

bittantes ,

S

er /aLiquo,s,, pote&

E

eorum matrimonio validé affiftere,

tum eliquo

Ad quafitum ergo dicendum , ut validum fiat matrimo-.

tam Paroc

nium antea invalidé celebratum defe&u alicujus occulti impe-

Sedhot

dimenti ,non requiri, exceptis circumftantiis pauló antein-

terqya'ïnqjï

finuitis, utdenovocontrahatur coram Parocho & teftibus ,

etiamfi matrimonium malá fide fuerit celebratum, Ratio de-

fumitur tum ex praxi & ufu , ut ait Navar, cap, 22, n, 7o, Tum

Qw'd,m)m

ex declaratione Cardinalium, quam citat P. Ledefma q. 45.

art. . Concluf. ante ultimum dubium, . Tum ex motu Pii V,

: qui diri

quam refert Sanchez l.2, difp.37. Navarr, cap, 22.n.70: dub;

.j?M

»

[

1o,n.8. Reginalduslib. 37, n.183. ad finem.

. Tum quia De-

cretum Tridentinirequirentis praefentiam Parochi & teflium;

Y N

0

-Xunr de |

non fe extendit ad hunc cafum , feunoncomprehendit hunc

cafum , cum ejus ratio finalis fufficienter falvetur , etiam-

[ füetunt v

fi matrimonium de novo non contrahatur coramParocho &

fioro tecip.

teftibus.

Ratio enim finalis Tridentini feff. 24. cap. 1. re-

fs. Sarc

quirentis pracfentiam Parochi & teftium , eft, ut videntur

i

gravia peccata & incommoda , quz ex clandeftinis nuptiis

provenirefolent ; Hzcautem füfficienter evitantur ; quan-

do: matrimonium femel fuit contrad'um coram Parocho &

J ! | Sed guz'd

teftibus, quamvis invalidé fuerit celebratum, defe&ualicujus.

P

eccultt impedimenti

E

nam peccata & incommoda , quae

ex clandeftino matrimonio nafcuntur, funt gravia fcandala;y

g g

n :

dum.conjuges , de quorum matrimonio nori conftat , putan-

dosecca

tur vivere in concubinatu, z, Periculum celebrandi novum

Ntiongy.

matrimonium: diffoluto primo , & adulterià exinde confe-

Sfdils

quentia, Sed his incommodis & peccatis fufficienter occur-

- ln

ritur, quando matrimonium fuit celebratum , coram Paro-

«ho & teftibus: nam. contrahentes per atteftationem Pato-

chi, & teftium habentur, ut veri conjuges ac impediuntur ,

ne novum: contrahant matrimonium, | Ita P, Ledefma loc.

d

j DRIE* Aää'n 1MONIO,

1627

;[Cdeüi-lii-l;

cit. Sz;;ichää,l. z;—difïþ; 3—7; Henriquez lib. t 1. c. 3. Re

ginaldus

a

Cap. 48. n.

6, & C.

tta confeffro.

& Navatr. loco cit. &

lii contra Gutierez,

n&é & abfoluté ar-

ODt O Vi i«

56. n, 3z.8t alios , quo

s ipfe refert, indifti

qUO5, pote&t

bitrantes , niatrimon

ium invalidé celeb

randum ob occul-

dimentum, iterum

celebratum e-fi"g co-

tum aliquod impe

nfatione,

hat mattirio-

ram Parocho, & te

?

ftibus obtentà difpe

.

occalitimpt-

. "Sed horum doGrina refe

lficur ex no

ftris rationibus, ptse-

Jaulo anein

té

le poffit revocari.

rquaín quod ad praxim diffici

o K teftibus,

ym, Ratiode-

2,0,70 Tum

onzfyumk,inwiidum ob impedimentum ali-.

Qu

li f;uj;ufn;codi matrim

edefma q. 45

: quod dirimens ,

po[tea.

obtent4 difpen[atione iterum occulté

exmotu Pj V.

E

- 353*[?»&7::"75 j tene

miurmveco

ntralenies de movo bentdi-.

11.1,10 90

PAEI

-.-gl

- éiones recipere ?

TumquaZe-

Efy. No

gtgnäfï. Ratio efi;

Tum quia benedi&iones nof

Jífciefium,

"funt de

fubftantià matrimonii,

"Tum quia femel antea

endrnnn

Tumquia

pericu

lure effet fcandali illas de

Lpr , tl

fuerunt recepta,

48, ad fi-

novo recipiendo.

ita Gutierez

de matrimonio cap.

mPuodo X

ne

m.3

-*;gmh;c'z loc. cit. n. 1.

, u videnur

ffipis najtis

contrabentes mati-imon-ium ',nbn petaut

ab quatr

id fi primitu;'

EAU

edilionem , peccan£ne ex boe

fefhuai us

F

-qulariä ben

capite ?

xmsda rquæ

|

ü:an?; C;obat Cafq 14.D.561,

nec venialiter per fe loquei-

Yià cindaay

1. do peccare conjuges n

on pete

ntesullam benedi&ionem.

,nüa!yPWn'

dus Tri

dentina , & conftitutiones

Rationem dat ; quia Syno

folo verbo boríandi , non pre-

yatdi 007

Synodales noftrae utunt

ur

exinde 09

. Unde expr

imit Navarrus ,

poffe abfoluté

jenteroc

cj?iendi. ,

peccato omitti,ita -

av' Íque ullo

Gobat.

corm Pl

rionemt

—

Ooo 000 :

CASUS

T018

CAstts $ACRAMENTALES

WALAITLAUS

d

"" CGASUS CMXXVIL «

Quid fi denunciationes Jïanii in- Parochiis Sponfi 65"Sp

on

neccfJarium , uf ille eíians fianf i P aocb

BI :q'w-':fa

Íá , .m qu

Á dlu»

;

- fiffimà babit4runt ?

| gii,ïua

[

i

Ot:h;.. Per Parochias fpc»nfj

& fponfee hie fntelligoillus ; ii

4

.N quibus hibitant , quo te

mpore matrimonium contra-

z .Jnt

hunt, Quaread quafitum.

*

Refg. Megativé; Im

Ó

?

» nec aliqu

al

T

'!rd'o.: convcn&'t.. R;ltïO?

frinet Pon

(ententiam.

eft; quia cum aliqui jamdiu antiquas: Parochias . defe-

fuerunt , noncenfentur a

mplius ,qui ibr funt Paftores , ho-

Diftingoit à

rum Parochi quantum; a

d facramenta , dgitur. nec' etiam.

Rn teaeti

.quoad. denunciationes,.

Prudens támen Parochus-fi dubi-

- Jnt inbon.

exi

.

tetde aliquoimpsdimento,,

*

B

get æiïimaniümiäi]?a[ïaxgvi

(t8 (0

ros

M

l-

frabantes o

lïfius'-,lo-(:i »à quo h.i.cq CO niunga;xdus; receffit;

IO?91 ,

*

quidem r

. CASUS CMXXYIII.

iU.

gunz,

E7

Qt.id*di'cän.düm;

de famulis &5 ancillis , qui modo fn ulb

£ Babi-

fanf

?

se&onís ft;

er unum annum aut. alterum,modo. i aliero loco;. pef [imile

E SaFoneife

Jpatium. &5 fic frequenter mutant: :

eritur, pro illi,

.in quo loco. denuiciationes

lts deferht

M UE

O fetya

543 jäo.ndi?frz&* aliqui »imfïïojcïöz, ori

ginis,, fe

E

d mpeditren

um; poffunt enim fieri in: loco, in.

quo contrahunt , fü

«un denur

tRtrahent

ibi fixerint d miciliunr, & maximé fi per majoremanni pat-

tem commorati fuerint ,' & animo illic cemmorandi veneé-

| tnehad f

rint ; ficut enim quantüm ad confeffiohens & communio-

* €x Béccany

nem. pafchalem fünt il'ius Parochize , "in'quà jam degüntf

Piswig,

ita & quantum ad matrimonium , ac ejus denunciatiónés..

inoti

Non nego tamen, finon fint fátis noti, oportere diligéntíam

adhibere , ut teftimoniaadferant deloco, inquo diutius

morati funt , vel'in quo ma gis noti

eíIe poffunt,

^

m

CASUS

1029

ml "-

E MATALMO NIO.

IcMUCES m

ïsþänfe-, ejlnä

fi quié ex Paroc

bianis [ciat impedimentu

märünmymat'rihm?

HU d

Quid

Jfponfa contrabere volunt , fed id probare:

s

d fponfrs e

feueturue illud vi denumciatio-

"

$s

a

l

:el'HgokiH'as- ,*ir;.

n pmff j

AE

$

þ'mmz"* lagerire. 'Zï ,

mvl'ugnhc'on—m-.

Tn eafü pof

to

non adefíe 'oBlïäätioiiäm :fpgri'endï; fu-

R

"

Joannem Majorem , quorum

venit, Rtio

. Jt

Linet

Ponfius pro: fe citans

fententi

abilem & pra&icabilem. reputat Diana,

tochías. defe-

aucem

Francifcus Bone fpei , dicens ; preedidum

Páftores , ho-

Diftinguit

Ut nec : etiorm

non teneri-

ümi

ile i

mpedimentüm . revelare , fr contrahentes

u

fint in boná

fide, q

E

odnullum fubfit ; fecüs fiin malá fide &

ochüs.fi dubl

:.. "

Rafrotem, prime partis dat t quia con-

eccato continuo.

^

mah(ïwd

trahente

sob b

ona

ä

m.fidemnon peccant ; & aliundé proles, re

qu

;

idem fonc illegitimse

i

fedinomniumopinione manent le-

Ts xv

gitimae.

A RW

3

.4

"

t Pa

E

-55 Provát

£

ï

e

4e part

; adfem ; quoä þn:;;teptum Cot-

anmïawx äabr»

L

se&ionis fraternae illoicafu ob

ligets. ergo & denunciationis.

1ta Francifcus Bon fpei difp: y.n 79 & 30. Intereà teftis vo-

,J 1

D

lens deferre taleimpedimentum cum: infamià: conjun&um ,.

|

debet fervato o

rdine charitatis:priussmonete obnoxium illi

impedimento ,.

t defiftátà cogitato matrimonio; alioqui fe

uldem:Erancifcus im 82. probatipfos:

eum . denunciaturum,..-

ntobunt , &

contrahentes: initerrogatos , a mor fubfit impedimentum ,

,rcm«änn;ï pat-

teneriad fatendam veritatem: , licet illud fit occultunr ,&

yrandi fent

ex peccato'

tum , ek quo ipfis infamia fubfe quatur -- quia

t commurio"

yróut fe ipfis

Ccatüm vitaretenentur , ita & à tali matti-

efiftete , aut fi nolint deliftere ,. impedimen-

| inófiio: d

mnciationde

re , ut difpenfationem:

«dijgériem

k

*

m

d

; 63005700?0*3

(ASUS

CASUS

u

VE séius

E rsdberis

n As É of

AMENTALES

Bs g ca, of u at

p

CASUS.CMXXJX,

Quidam Parochus convvenit cum fponfir de cerí die caplulationii,

t

Jed ante banc perepr? abiit traus aliquem m

abntin flrurum, Dide

þiäicu!ta! q

die adfunt fponfi cum bo[pitibus invitatis ; ipnari itineris à Pa-

vocbo fufepti. — Abefl. Parocbus , neQue poleff propter repentimam

aquarum elu-viouem adeffe : Sponfi accedunt svicinum Parocbum ,

| Eäïtxh-a

y

Á affitit , 65 copulavvit.- .Qu

Typeum,

qui E]izgþ 100

. ctur , at valide? -

Z

Wï' ia t

tion ; prob

Rïü- N'aalivi,

Ratio f , quia confidéta

tis Aþþrþ:äecisg | cïr-

bos seatri

cumftantiis illis non adfuitlicentia,

etiam tacita Parochi,

valida ; rj

velfi adfuit,

Qns, proy

adfuit modo inutili.Quod abfoluté non adfuerit,

probatur inde , quod nec exprimatur, fiec adferatürulla cir:

&C Capitül

cumftantia , ex quà judicari poffit , reipsà fuiffe conceffam ;

E

tem ad ida

plus enim ex allatis non colligitur, quam quod pr

rius

Chi vel Epi

Parochus ita fuerit diípofitus; ut certó dediffet ifti af

o liz

bitorabsd

centiam, fi in mentem veniffet ; aft hac difpofitio non

potett, x

Continet tacitam licentiam, quae pendet abaliquo a&u po-

fibus,

fitivo concedentis. ..Nec refert., quod fortà.ille proprjus

utttdy

parochus dixerit intra fe ; vel etiam verbis exteznis.: O ufé-

f millo «

nam 1lli fpo.

/f; ita. fapiants us aecedau; qug;.zfnquefl?nrocbum -w-

£.

. J W&l&, Ya

cinum , quam mibi gratum foref. —— :

Vo ii

: i Quia tunc quidem fuiffet data

licehria tacita, fed mod

lm eft e

inutili & inefficaci ; utenimhanc quis concedat efficacitet,

ondlig

debet.fuam concedendi voluntatem exprimere figno ex-

- Hocis

terno & manifeftare alterimediaté velimmediate , quae om-

nia ex probatis DDrbus probantur apud Gobat, . Quod

Tpilnno j

fitamenille alienus vicinus Parochus fuiffet aliasfolitus cone

CT

n m

jungere , in abíentiá fui vicini Parochi fubditos ipfius, va-

luiffet utique ejus affiftentia in cafu pofito;; tunc enim con-

gt

veniffet tacita licentia, prout bené notavit i

SI V6

Gobat cum aliis citatis.

píe

EE N

æmïäïäf

CASUS

DE MATRIMONIO.

Iö?'lï

"

.. CASUS CMXXXI.

apulifiots,

V, Dit

i:[i:m spam*, am matrimonia 'c[andq/i;;za «yaleaní 1is

Frifíá, 65 aliis. Repioni-

diteris a Pa-

xbigï*eu[t'ax

EORPEIIA :

t repetingt

bus Belii? — —

mba

7 "MürmatLothos cituns Chapeaville, Sylvium, Wiggers,&

Ub

"

Zyp.æum

,idque five Tridentinum ibifuerit publicatum,five

non ; pro

bat , quia ex declaratione Cardinaltum certis cafi-

bus matrimonia contra formam Tridentini contra&ta funt

præcisä dr

valida : Primus eft ; quando parochialis Ecclefia, utpoté va-

dta Patochi,

1on adfuetit;

cans, proprio parocho caret , & cathedralis caret Epifcopo ,

alurila

ac Capitulo habente à Concilio facultatem'alium! facerdo--

tem ad id delegandi; nullusque alius ibieft, qui vices Paro-

Cotcelam;

od optius

chi vel Epifcopi fuppleat, mattimoniunr tufic validé conitra-

gidncl

hitur absdue preefentià pà

rochi , fervatà.tanieniteo , in quo

p

yoteft , formàá Concilii ;:ne

foofitio fi0n

m.pa adhibitis faltem duobus tïey

uo adu p

] £&ibus.

x

Secu

ndus eff ; & exrentquxdem parochus &. Epifcopus ,

ile proptü

qnis; Qu

fed. nullo conftituto vicario , uterque metu- Hareticorunx

latcat., ita ut veré jgnoretur,ubinam fit : vel fieodem me-

Dzyotunt ,w

tu à Dicecefi abfit , nec.ad alterutrum ffit tutus acceffus , va»

lidum eft eti

;

z

am masrimonigm coütradum a-bflq,,ue: formá

d

1 Concilii,

*

— Hoc duos Ca

«e $gno e

fus fac,ga-.Cbägjzjegaäa ita expreffit chhï-

(c, Qu om

| Epifcopo Philippent&. 19. Januarii, 1693« qua ab O&avio

]Q

Tricarien

irmaniam & Belgium Nuntio. Apoftolico:

| füerat có

sfolitos con

äïätap

ro matrimoniis., quae in-

4

$

s ipfits,

landiá ; & Frifiá conzraheba

ntur, -

y; enim o

Sive ergo Difpenfatione: Pontificià ,

Hvä furis i:nte;rpfec-

i gpfe

| tatione , in illis oppidis & pagis , ubi nec Paftor , nec vi-

cem.ejus

gerens haberi poteft, 4wq)-id;ä'fäcnnrahufn.t. Chriftiani

] &ne i;.loæ

CA

$i ts-

10j2

CASIHS S4CRAMENTAL ESO

r d

nl

.. 'Si tamen in pagis ,-

vel locis vicinis efïe.nwf facer

habentes facultatem a(fi

AdOtHQS E)

qui poffent adiri fi

ftendi matrimoniis Chriftian

orum,

nemagno periculo , illi ,

qui.noncoram

,K:fkrtur Je :

tali facerdote cont

raherent;

invalidé contra

4

herent, l1ta Lo-

. Jurit cus

thus tract. 3. fuper att, 7.

übi circa finem addit, in fimilibus

ocis ab ip(is Haereticis m

atrimonia contratta (ine praefentiá

l'arochi, etiam effe valid

a ob eaídem 'rationes ; non. enim

| £. Mu

ibi plus habent copiam

Parochi ,

veró illi non veliat cont

rahere.cora

quam ;Catholici ; quod

folubile

ioium concludit illos

m Parocho, etfi adéffet,

teitquet r

peccare mali illá voluntate erga Eccle-

Quod Deu

ujam Romanam,

non autem eotüm :m

:

:

iA /

ptereà invalidas quia talis voluntas nulli

itrimonia effe pro-

bi tali poená legitue

Dottiitis :

