fequenti affertione patebit.

x

Hat€

789

tchoun URAT

DE MATR1MONIO.-

aneaqe t ADRICVMOEN POSUNESTHSNSNEIOND. quserasocriem ia

SXISNCDNOR

ao i iE TT i

0je, i fer.

fiafticus infpectà ;qualitate perfonse , aliisqQue circumftari-

M g vj

tiis tempus moderari poffit, & interim jubere , ut fponfo

11]

n

dficetur, intra tale temporis fpatium ipfi redeundum

g

i

- Ratio ett,

;

e , alioquin fponfam ab ipfo liberam fore.

n 'inge df

uia in hoc differt Judex Ecclefiafticus:à (zeculari, ficuti &c

&turnCap,

Jus Canonicum 4 Civili , quod Civiles leges pracipue ad

ublicam Politiam attendant, canones veró ad falutem ani«

d parttt-

m , & peccatum citandumi, ficuti notant DD. in Reg. Pof-

tiam diutius

feffor.

De regulis juris in 6,

Cum igitur interdum ob pe-

, donec Jo-

riculum

incontinentize vel fimilem caufam expediat mu-

L o

lieri , ut tamdiu fponfum

:

?ex—fþg&cïcï,f)lllüd iPde grbitrari

vitatem tv

debet...

k

i doret SyV«

Dico teríió, Si.

fponfus in j '-z;lqï;e:dam terräfh ' ïrd'o.micïiium—

irieus Caní«

mutaturus fe transterat , fponía hoc ipfo à fponfalibus li-

alisntgari,

beratur, qua videtur effe decifio cit. Cap. Deillis, Sícuti

(ralitey cone

notavit Abbas. ibi num., z. Canifius $. hujus Decifionis, &

um inmf-

colligitur ex textu 1. De illis autem , qui praflito Juramento

tun Urgtat,

promittunt fe aliquas.mulieres duGuros , &5'poffea ,. eis incogni-

u tlà .n(m

h , dimittuntteríam j fead pavtes alias transferentes ,. boc tibi

&am Jofim

epolunus innotefcere , quod liberum erit wulieribus ip[is ad alia fe

y[ed Qs

«pofa fransferre, rectpta Lamen de perjurio pornitentia, fi pev ca

xovindiam

fieterit , quo minus fuerit. matrimonium confummatum, | Atveró

spudís,. t

dimittere terram & adalias partes fe transferre , mutatio-

Antom p. ;.

nem domicilii fignificare. videtur , ut ipfemet etiam San-

f 21l

gez.indicat; . 12.... Non Ttà veró, qui negotii alicujus ,

I.M.H.S'Smg'

vel ftudiorum caufa loco difcedit , animo revertendi , is

enim domicilium retinet.

| preCano»

L. clam, poffidere, S. qui ad nundi-

s lintletvat

fs. ff. de acquirenda -vel. amitfenda pofft

65 L. 2. cod, de In-

fftam l

coliá. Matio autem illius conftitutio

eft, partim quod

gt lt

íta difcedens ac domicilium relinquéns ceníeatur renunti-

ifu'llïc)uf "

Partim quod fponfa de futuro virum alió

;r,ex fponfalibus.

com-

Hat

Ggg 88 3

7930

C 43U5 $4 CR AMENTAL2S

ASEPRSLN

t i pl

M-* 1

m

commigæmem vel vagabundum fequi.no

n cogatur , .cum

ad hunc event

u

3

um fe no;,nzobl,igarefc.e?n-f;a;qr-',-f:-f dieutidoseti

Gloff. receptain cit. Cap. de illis.

inia' fnn

$i quaras,cur dicatur in illo Cap

jurio mulieribus fufcipiendam effe. ?

pocmtcnuamde pi:'r:

m

; ;Refpond. 1d dici in cafü, quo per eas: fteterat

,-ne mam-

monium , .tempore ,. quo oportebat , contra&tum fuerit:

Tuncenimlicet viro eamob cau(am terram m utante , nihil-

.T $u

ominus liberentur , t

" fanque

di-[ïe cequntut,

am'f:n a;;ii;uo LII-IOdb— þaqfam -pcx'jgrii de-

D. 5.7

tradus a

-

NY

'"CASUS DCXLIL .

tur ad te

Quiä fi ]þon/hlz'bks certum fempus cuel terminus contiaäen)i bt

"

pediment

irimonium fit adjeifus, eo elapfo , fi matrimonium contra-

telatur ad

'är?mn 2092 fft ,

P

olounturut.

pxo[fer;ä

ingulnt

ffonfalia ?. ..

E

noneffe L

ftatex C Siént, 22, —

D

efponfa l:—

ante o

us & matrimonio.

EftQdue fine controverfia verum ;

fi tempus ad finiendam ipfam appofitam obligationem.&

ä':f,m S

tanquam conditio adje&a (it ; fecus veró dicendum, f(i

Íponfalia puré contra&a & po(tea primum de die celebrans

&

darum nuptiarum conventum fit.. — Tunc enim tempus

Quid,

non refertur ad obligationem , fed ad executionem , &

quamvis elapfum fit , manebit tamen obligatio fponfali-

um, pro ut idem accidit in aliis debitis & contra&tibus,

Si debitor confueto tempore non folvat, . Pano

d

Rï-»- Ne

odem. C, ficütde

rmf m

At Impe

- & DD.ine

s

fponfal& ^ —

€elebraà

j «matrimpniyo".-

Iu

E

N

iT

CASUS

du

791

—MMMÁMÁMád

Ségaalibase -

Rss EEE H as

E -Mzïx-w—wvio; T

ïtm, um

CASUS DCXLII -

Kuti dycet

/

[r]

uü fantiendum de- fpon[alibus inter per

"

ia5 habentes aliquod

r'am;[e per;

. dmpedimentum irimens. s. conír.

adis.

Ji

u

-conditione, y fi -

o Papa difpenfaver

, tie mkat'ri-

evalida ? -

;'t ; Juntne . ..

:

lum feri:

hte, nhil-

3 Efp, Sunt valida , rion tanquam omninó abfoluta , fed

^ranquam conditionalia. Sangez. l. , Difp. g. n. 10. &

perjprii de-j

Difp..g. num. z4; . Ratio:eft ; quia quamvis tempore con-

trattus: adfit.impedimentum dirimens., nihilominüs con-

tra&us cum hác conditione celebratus difertur & proroga-

tur ad tempus , quo fponfalia erunt licita, nec aderit im-

broidi d

*

$

TU

pedimentum

adus enim fa&us tempóre inhabili ; fed

rela

t

tus ad tempus habile., valet pro tempore habili ,. ut

inquüiunt communiter" Turisperiti. Serini Tarben O B

non eífe licitos ta&us & ofcula' int

ante obtentam difpenfationem non

er' hujusmodi fponfos

pefi

dum enim

funt qun.

fia vetum ;

f " 1ta: jSäqgcz:.; li, n.38,cum *qfiiSz-.Do&oriþUF.

gationem.

ass bstl rl -9 d. cieams

cendum , J

w colebvr.

enta fit

di

r CR

- Quid, ol

':XQWIW p

vecedere & promi[fone. invito .

lob 82385 0 p a

. Alfero ?.

rio (jontali-

0

,

yeradi us

3 Efr. Negativb, Ral

:

efi , quia obten,ta di:fäefiïfätïcbe:cef-

Panottm

fat impedimentum ,. & adimpleta eft conditio , fub quá

«elgbratà fuerant priora fponfilia, non eft autem libe-

4

rum contrahendi recedere à contra&u poft

illius conditionem.imp

h

tam,

lcf

' :

- CASUS

( 08

791

.CASTUS. SACRAMENTALES

E

RIMSMGNEMIN: cedum ceecheosbegnt

E

etto altet

(f diffol

GASuS DÜXLV)

Ethotc ol

fornicante

Quid fi poft conivatia fponfalia [rve ex páite fpótift [rve ex parté

fponfe , adfit omiffio alicujus , 'quod in contrattu fponfalitio

uttoque

promiffum erab ? poteruntne idcircó folvi

pix ii

onfalia ?

tommodo

Efp. ita, " Ratio eff , quia cum in hoc contra&u maxime

catio noft

fatiot

fpe&etur conjun&io animorum , multo major requiri-

tur libertas,quàm inaliiscontrá&ibus , adeoque quod.ab ini-

e(t contte

tio fuffeciffet: ad. il

.

Sponíe,, .

RRE AOIibQos obd ao

füetit ant

folvenþdum.þ

quam ob

te fponfo

/CASUS DCXLVI.

fufitiens

falia fint con

3

,,,,,

Gum fpot

à 4Quï-.? fi fpon

h& per fornicationem alterius

Ril ïqrawntö,:äQiWW"'fæ'

Go WR

o doni?

Causa 0L

þehaiäd&:b.duni de

&x tation

! Efp. Aj?ïrmatifvä; I

ta colligitur ex C. Qu

Jurejurando. Ratioeft, tum quia fornicatio fuperveni*

Deindfi

ens matrimonio dirimitmatrirhonium qüuoad torum : ergo

Áido c

multo magis fuperveniens fornicatio fponfalibus diffolvit

A

fti o

fponfalia, per q

uix inducitur obliga

Yur pert

trimonium & àd cohabitandum, -

s x

txo '5d in-eün"d'um ma«

ofcula &t.

Tum quia promiffio non obligat

yYs

, quando f'upervenit

inmagnun

notabilis mutatio ; qUà právisa , pro

tiffio non fa&a fuif-

PO

fct , ut toties didum efít,

Sed fi fponfus pravidiffet for-

nicationem altefiu

:

8, non pfroxfaiüffet, ,nec fe oblïgam,vu-

luiffet,ergo.

Tum quia in fponfalibus & Ju

ramento intelligenda eft

lam

M qu;;;i ]

iftaconditio : Promitto tibi-matrimonium , nifi contra regu

conjupii &5 defponfationis: cveneris, — Sed qui

fornicatur , fa-

cit contra regulam conjugii

& defponfationis ,

& co ipfo,

REfP- lía

de fide in futurum fervandá ,

t Parte

gqlo,fomicatur » Ht fufpc&us

ergo

^

DE£ MÁATRIMONIO.

du d

Ub 6s od

ergo alter non tenetur ftare (ponfalibus,confequenter fpon-

falia diffolvuntur ob fornicationem ipfis fupervenientem.

Erhoc non folum verum eft in fponfa, fed etiam in fponío

vew i

fornicante poftfponfalia ; militant enim ra—tiones eaedem in

)an/äli&ia

utroque,

pixi in

fornicante fponfd poftfponfalia, — Quia fi tan-v

tus fit ante fponfalia, illius forni-

tummodo fponfus fornica

du máxine

tatio non eft caufa fufficien

s ad diffolvenda fponfalia. -

jot requiti«

^Ratioeft, quia illius

fornicatio preecedens fponfalia non

eft contra fidem defpon(ationis ,

nec grave dedecus infert

quod ab ii

It ad il)utg

Spobfae , ficut forni

catio ipfius Sponfz , etiamfi commiffa

fuerit ante

fponfalia , gravem infert ignominiám fponfo ;

uam ob rem fornicatio fponfe non folam commiffa an-

te fponfalia , verum etiam commiffa poft fponfalia , eft

fufficiens causa, obquam poffit illa diffolvere,fi ante contra-

j«

&um fponfalium ignorabat fornicationem Sponfe, ' Forni-

catio veró fponfi commiffaante fponfalia, non eft fuf&iciens

causa , ob quam poffit fponsa refilire à fponfalibus , uc patet

ad&zodum de

ex rationibus allatis. Ira Mol. Tra£&t. 2, Difp, 272. verficulo.

o (operveni

Deinde fi mulier,

" Addo cum Reginaldo l. ; 1, n. 262. Sponfum poffe refili-

rum : erga

377

re á fponfalibus , non folum fi foemina fornicetur , fed et-

jundum fá«

iam pertnittat fe ab alioimpudiceé tangi , ut per amplexus,

ofcula &c. Haecenim cenfetur notabilis mutatio , vergens

in magnum viti dedecus , quia mutatione praecisá fponfus non

p faperrenit

"

UA

pr'omiüiïet.

»ridifet 1ot-

-

cAs'us DCXLVII.

obligate 0"

fornicalio fit involuntaria , st quando fcemina pfir-

"d d

'Sxed quiä j

vim copnita efl ; habebitne fponjus adbuc

airi u

Jus vefcindendi [pon[alia ?

rnicatuL H

Efp. 1ía. Ratio eft , quia ifta cenfetur notabilis mutatio

& p9

ndï;

ft grave dedecus pati,

fm j

ex parte ASp,onfæ , ex quà vir pote

?

pra-

ag

«

794

CASUS. SAC'R"AMEVNTALE 5

Tum

pfæfa*, rtim cum non ità facile conftare

poffit, (ponfam per vim

& omninó involuntarié cognitam effe,

qnatrimon

divortium

CASUS DCXLVIIL -

ulterio Vi

Quid fi alier fpouforum poft [ponfalia for

tium iU

nicefur ; dæ?:lwenturne |

diónem w

&c ex parte utriu que [ponft T

E[p. Ex parte fornicantisnon diffolvi, Nam ïpj'g ndn(dg.

majorem'

R

bear pont

bet commodum ex deli&to reportare in. damnum: alte-

X

tius.

Ex parte autem innocentis diffolvuntur , confequen-

ter ipfe liber manet à contrahendo matrimonio , fi nolit

-woftt fpon

Jum poffs

contrahere , ut patet ex rationibus jam fupra faepius alla-

Ratio

tis,

Si veroó ipfe velit contrahere , tenetur fornicans con-

ipons Q

trahere , & adimplere promi(fionem,

Ratio eff, Tum

fponfo fa.

uia nemo privari. debet Jure (uo (ine culpá.

Tum quia

tetquáti

uod in favorem alicujus introdu&tum eft , non debet in

num se

damnum ejus retorqueti,

L, quod favere. . C. De legib.

Vs Quc

cum. autem favore fponfi innocentis introductum fit , ut

polt f

ipfe poffit matrimonium contrahere, poftquam alter fpon-

fus fornicatus eft , tenetur fornicanscontrahere & adimple-

terjis in f

re

f

i,

P

»onfalia , ita vþolentcifponfoþinggcmte.» ;-Itg .Regïïnlgldä

IOC. cit.

i

CASUS DCXL[X.

Qui (5

Quid f

uter.

que fponorum f'omic*at,ianemfc*amhi]it pofí jþon- :

z/f cm&w

fMia g cebitue utrique fpaufo 4 [pore[alibus."

-

ref/jre g

Fraricif. Bonæ Spei 5

vult, tunc fponfalía per mutuum

NT

[ econfenfum implicitum tolli.

Fundamentum ejus eft ,

mina

quod ambo ponant caufam fufficientem fponfalium diffo-

IU'tïonïv

Bonácina econtrà contendit neutrum poffe re-

£a

:

filire.

" €ujus ratío eft , tüm

quï; dc!i&qqï unius compen:fgtut

cum deliéto alterius,

. Tum

r a

a.

tecat

^

DÉ MATRIMO NIO.

A À

Damper vim

Tum ciüiäxquavn*do uterque cenjunx poft contra&tum

matrimonium commifit adulterium, vir non poteft facere

divortium , quamvis adulterium fceminz fit gravius ad-

ulterio viri. X Ergo neque fponfus poteít faceré divor-

tium Ííeu diffolvere fponfalia , quando uterque fornica-

Wmtume'

üionem commifit poít fponfalia , quamvis fponfus fübeat

L

.

1f o de.

majorem íg

nominiam per fornicationem fpo

3

níe ,quam f(u'-

Amnux are.

beat fponfa pe

r fornicationem fponfi.

Commun

ior tamen fententia docet ,

quando uterque

a Cnfequer

nio, fi ndit

»oft fponfalia. inita commifit fornication

:

3

em, folum fpon-

fum poffeà fponía

*

libus refilite.

fepius al-

Ratio eft, quia nu

lla hic poteft fier

Í com enfatio d&li&i

I'nicans cor-

Licet enim ignominiofius eft

0 eft, Tum

fponfz cum deli&o fponf.,

fponfo talem ducere , quàm fit fponsee tali nubere, prae-

Tum quia

terquam quod ex fornicatione fponse multo majus dam-

n deber in

num immineat fponso ob incertitudinem fecuture pro-

C, De legh,

lum fit , ot

li. Quod autem in casu adulterii utriusque conjugis non

poffit fieri divortium , eft , quia Cap, intelleximus de adul-

&

j altet fpon-

teriis in favore

i

^

4

& adimple.

m indiffolubilitatis matrimonii idï expreffe

ja Reginald,

deciditur,

- CASUS DCL.

Q;id fi Sponfus aníe [ponfalia cum pluribus forhicatw ej]""et', iía

maxime buic cvitio deditus ; pote[fne [pon[a de

"

ui: cerrvzferetur.

boc certior fa&ta À Jponfalibus

reli ire [

"

er mutuum

RE/». t

a. Ratio eff , quia in hoc casu probrofum eft fce-

mina

talem: virum ducere , & meritó timere poteft,

mejue»

aliuim duo.

contra&o matrimonio eum fimilia patra-

j pufe &

sutum, &

fidem non ferva-

turum.

mpenliur

SROXNS

um

Hhh hh a

CASUS

796

CAS US u;ACRA M'ENTAL?ES !

— á

"CASUS DCLL

"pihilominü

cum eidem

«s ante ponfalia prolem ex forticatione babere

t

;pof-

Arveri

,Quid fi fponf?

eine Sponfa de boc cevtificata Spoufura

contrahent

repudiare ?

| erhente.

Q Efp; ita; Ratio eft , qu

ia in hoc cafü redditur matrimoni-

- fep.

um hotabiliter diflicilius. « Tum ob obligationem ei ali-

adhibitum

menta praftandi ; Tum etiam quia folet effe caufa difcor-

facere (pot

diarum ; & pradicam do&rinam extendit P, E

gidius, difp.

j1, 0. 268

23. dub. 7.n. ;7, Etiam

W piure

quando prol.eSv;;Te 7legv,;itim

pradusbot

xabacu.ï,yob: egsdem rationes,

dolorm d

* . CASUS DCLIIL. -

ab3ttoC

ff, de dolo

fí fponfalia. diffolvi po[funt ob famicatiw;æm- eorporalem,

? erum

Disi pt

anne«.ctiam o

m uempe ob barefgm , vel

«vi pelfunt per farmicationem [Birktua-

pud

quiaft du

IN

ipoff afLagns ?

Ratio

eít, quia fornicatio fpiritualis

Qum; Tu

cenfetur notabilis mutatio , quze tacité cenfetur excepta

-b olo fürr

in contrattu Sponfalium , imó tenetur Sponfus in eo cafu

Dtíaq

refilire.3 Sponfalibus ; nam contrahere matrim

*

onium.eum

du at

haeretico eít peccatuim mortale,

! patticipat

-CASUS DCLII. -

! fed decept

Áatioe

Qüd* fi fponfalia

Jint celebrata per dolum dantemillis caujau,

a

"

bibitum ab aliero. contrabente ; eruntne

DN

«valida ?

Déqueirti

monim

— RO intelligentía huju

$ casüs,

Adverte yrin;ö; d'o-füm ali-

quando dare caufam contra&ui , aliquando tantum in-

Mtio ver)

tutefe, qi

cidere in contradum , dolus dans caufam contraGui dicitur

previtife

ille, quifi cognitus fuiffet tempore contra&üs, non fuiffet

celebratus contraétus,

Doflus tantum incidens in contra-

D

&üs,

Dixi aj

nihil-

QUs ecep

ï&u-ma dicitur ille, qui fi cogn-icus fuiffet tempore contra

*?-—-—-

DE AJ.?TR IM'G;NIQ-.

797

nih.ilox—niþnüs contra&us fuiffet celebratus, fed non fcrïaffe

cum eádem conditione vel eodem pretio &c.

Dolum aliquando adh

iberi ab alltäm

;ababmt; [?:

Adeevte fecundo,

contrahente, aliquando à tertia perfona dift

;n &a ab ipfo con-

trahente.

His notatis.

T fhitfmosi,

Dolum dantem caufam contratdtui fponfalium

Refp.

d0nem 6 alj.

adhibitum ab altero contrahente confcio & participe doli,

: C difcot.

facere fponfalia ipfo jure irrita & invalida, " 1ta Reginald, l,

31, n. 266. Molina, De contratk. Difp. 352 Concluf. 1. n,7.

rï;igidius.difp-.

tlma,&igno-

ubi plures alios refert, Ratío eft, quia fponfalia funt con-

tractusbonz fidei, atqui contrattus bonz fidei celebrati per

dolum dántem ipfis caufam , funt irriti, fi dolus adhibitus fit

ab altero contrahente, L. 5 7, Tit,

$-pà rte, s. L, &bölegantew.

ä d'e dOIO*Q

t orpordlr,

. Dixi per dolum

dantem Caufam contra&ui fponfalium ,

Hl

uia fi do'us folum incida

P

tin fgonfalïa,non fgm-t fponfalia ipfo

ure irrita.

e

Ratio e€

ft , tum quía adeft fufficiens wnf&nfus ad contra-

o fpirtualis

&um; Fum quia ficut aliicontra&tus celebrati cum hujusmodi

Pt CXCEDIà

dolo funt validi , itaetiam fponfalia funt valida,-

g r eo Calu

Dixi adhibitum ab altero conitrahente : Qiuia fi dolus

monititi um

dans caufam fponfilibus, adhibitus fit à tertià perfona , fine

patticipatione alterius fponfi , fponfalia funt ipfo fatto irrita,

fed deceptus habet Jus illadiffolvendi,

Ratio eft, curnon fintipfo faGo irzita, eft, quia, ficuti alíi

y uj aé-

contra&us cum hujusmodi dolo celebrati, non funt irriti,ita

,

,

neque irrita funt fponfalia, Ut bene ait Sylveft, verb, Matii-

monium tertio, quaft. r2. Molina, n. 11, Reginaldus loc. cit,

g ddlordli-

Ratio veró,cur deceptus habeat jus diffolvendi fponfalia, vide-

tur effe, quia adeft caliscaufa ,feu mutatio, quam f(ideceptus

; tanmum Va«

d dicitur

pravidiffet, judicio

í

prudentis non fe obligaffet ad i.llla perfici-

ITR tuifet

enda. Ruríüs

Dixi adhibitum ab altero contrahente; qüia quando ali-

T

conttias»

quis dcceptu; eft ex fuá fals

à exiftimatione , nullo alio dante

Rulé

Hhh.hh 3

caufam

798

CASUS 4

EO

zabG

a 7

m

MMENTALE&

—

caufam &ontra

'[æ at "«e

&ui per dolum , valida funt f onfalia, Ratio

eft , quianullum jus irritat hujusmodi contra&tum, — Confir.

neas fpof

qui aüeft (ufficiens confenfus , cum non

Ecefit !

erretur cir;a fub.

it.?n,tiam,fed circaaccidentia, ut fuppono,

* modi pon

monium.

CASUS DCLIV.

certis cot

eadem aul

Quid fi decipiens per dolum dedit caufam fponfalibus 5 po-

olim quid

Fefíne cogi À decepto [Ware. [bom-

fum , Q

ALUMÉ «

2

OC

RI

Efp. poffe.Si fequamur fententiam Leffii & aliorum

quctun-

matrimol

àm modo decipiens veram habuerit intentionem pro-

fío t4t0.,.

mittendi , quando celebravit fponfalia.

Ratio eft ; Tum

Ticehon

qui par non eft, ut deci

piens commodum reportet ex fuo

dum, (

deli&to,

Tum quia hoc idem accidit in aliis contrattibus,

velotititi.

Tum quia cum decipiens praeftiterit fuum confenfüm , po-

- &us fponf

teft deceptus confenfum illum acceptare,& confequenter co-

cunque t

gere decipientem ftare fponfalibus ; modonon cogatur fta-

dunt Con

re illis ratione damni

]

nam fraudis.

, aut per fententiam judicis in p-pe'-

fhü! Pl!bx

vüliotté 7)

Ratio eft , quia fponfalia non claudicant , cum fint mu-

fl

tua promiffio futuri matrimonii , confequenter fi valida funt

'De ex

€ex parte decipientis, valida etiam funt ex parte decepti,

quemdiu

& econtra, aliàs claudi

á

/

tnéfitum (

appellari,

carent, nec poffunt mutua promifïio

&t li5 otje

YT

CASUS DCLY.

QUia Cum

Qui4 fi üanfaliä fint celebrata per. dolum dantem illi

;:au[am * E?'

modi fpy

Adbibitum Ab nltero contrahente ; induciturne ab idiis

EDidis

dimentum

uflitia

(olíina

zimpe

»

eneft Atis ?

puälic,æ

üm pnuq

Ofa, Indumentum publicze honeftatis feu ]u

&ïciæ pu-

filüm cum

U€ aut F

blicee honeftatis nihil aliud eft, quam quaedam propin-

n-

Wdfatas r

quitas inter iponfum & certas perfonas confanguineas qu

f

n d

——

DE MATRI1MONIO,

799

-0.

Vil Nano ]

fae ac vice versá iüter o

ii

miW as perrunas Coiangui-

Jf Con/i'/ ;

neas fponfi , quae propinquitas ortum habet per ftatutum

r Gitca (üb.

Ecclefi& ex fponfalibus validis , atque facit, ut poft ejus-

modi fponfalia contra&a deinceps fponfus poffit inire matri-

monium cum certis confanguineis fponfa, nec fponfa cum

certis confanguineis fponfi matrimoniumcontraheret. Haec

eadem autem propinquitas , ut orta ex fponfalibus validis,

hu 3

olim quidem extendebatur omninó usque ad gradum quar-

tum , nunc tamen primum gradum non transgreditur , ut

patet ex decifione Concilii Trid. Sefl. 14. . De reformatione

m quorüs

matrimonii Cap. 3. licet propinquitas, ut orta ex matrimo-

jonem pyo-

nio rato , & pariter inducens impedimentum Juftitiae pub-

ip l; Tum

licee boneftatis , etiamnum maneat extenfaad quartum gra-

tsX ex /uo

dum.

Quia circa iftam pradit&um Concilium nullam facit

ontractibus,

reformationem.,

Porró praefatum impedimentum eft effe-

'miüm ) pD'

L)

.

. quia fi fint invalida ex quá-

&us fponfaliorum validorum

quenter co«

cunque ratione, hunc effe&um non inducunt , ut claré tra-

cogatur la*

dunt Concilii verba, qua itá fe habent loco pracitato * u-

jicirín p«

flitie publice honeflatis impedimentum , ubi fponfalia quácunque

vatione «valrda non erunt , [anha Synodus prorsüis follit , ubi au-

m üncymtr

tem*valida fuerint , primum gradum non excedant.

validi fünt

De catero neque ex fponfalibus mereé conditionalibus,

« decepti;

quamdiu conditio nondum impleta eft , idem impedi-

A toRtuo

mentum oritur.

Tum quia nec olim ex jure antiquo

ex iis oticbatur , ut conitat ex C. unico.

De fponfalibus

in 6,.. Nec T'rid. quoad hoc aliud conftituit,

Tum etiam

juía cum conditio confenfum fufpendat ;. efficitne ejus-

modi fponfalia an

antur hunc effe&tum,

3

te illiuseventurm forti

N

*

i af

Ex Di&tis

ib il

Colliges Primó, Vi faepe di&i fundamenti non poffe'fpon-

fum poft fponfalia validé contra&ta inire validum matrimo-

nium cum Matre & Sorore Sponfee , nec fponíam cum Pa-

iffiaae D

tre aut Fratre fui fponfi, quia nimirum inter fponfum &

n ropll*

gradu,

praffatas perfonas 'habe;ur propinquitas in primo.

neàs (Poä

Atque

$60

M R A

LES

CASUS. SACK AMENTA

quu:' hoc ip

fum. Francifcus Sylvius in fu

pplem. qu.

43. a. 1, quafito 3.

Verum eífe cenfet , (ive ejus-

modi fj

X

fenfum, five

ponfalia contradia dirimantur per mutuum con-

yi f at

per mortem alterius partis ; qua fponfalia con-

df

traxit,

jett

Colliges fecundo,

Si Spönï'us poft 'Eadem Sponfalia cum

Bertá contra&a de

prafenti matrimonium iniret cum ip-

lus forore, & id ipfum cum hác cofifummaret , quod ma-

fr-

trimonium non tantüm foret nullum ob interveniens

« e/

fzepe dictum impedimentum , fed infüper neutram ex hisin

pones

uxorem deinceps habere poffet , non enim habere poffet

(Gonau

priorem , quia obftaret affinitas, nec pofteriorem, quia ob-

AC |

ftaret Juftitiae pu

blicae hone&atis. His pofidis ad cafum fu-

pra propofitum,

Ref». Negaticub, Ratio eft ,

uia hujusmodi fponfalia

$pnfibt

funt invalida , atqui

fponfalia invalida non inducunt impe-

Molw D

dimentum publice

- duris

honeftatis, uti oftendimus ex Concil.

Trident. citato , confequenter Sponfus poterit contrahe-

re matrimon

ium cum Matre vel Sorore illius , cum quá

prius celebraverat

falibus,

fponfalia per dqlum cäntem caufam f; pyo'n-

1

alits,

Collige teríió. Si quis poüï fponfaliav validécontra&ta cum

casa d

Bertá, deinde matrimonium contraherct de praefenti cum

t qon ett

ipfius aviá, validum fore matrimonium, quia cum in pro-

! a (olse

pofito propinquitas fpon

fi cum Aviá fit tantum in fe- :

".verb di

«undo gradu , non inducit impe-

Qu

dimentum.

L ia pj

| licet ini

— QD

CASUS

$891

.—N

mussmxsesenm

U DE MJgTRlM i N!O.

hp'nm qu.

CASUS DCLVI.

1€ €jug

"

Uutn con,

Quid fi vel Spenfus *t

e

| Sponfa dubitet ,'an. adfit fufficiens cauja

onfalfa con

diffolvendi fpon[alia ,-aut q

uando 1soraliter «vel Sponfo cuel 5pon-

n couffat fe-babere

fufficientem.c

E

.

4

r

L

T

nfafa um

W j« no

271

ufom diffolvendi fpon-

DRVU

dfolía j Poperum

Jponfalint ——

;raþiifi(auä&rtgnzg.ggyälgf;,;g: :

i

itate diffolvi, - Ra-

. quoma-

R

: J

;E . Ndn pc:)fï'e. absque

judicis au&or

Dterveniens

tio eft, quia diffolvens prop

riá au£toritate in hoc cafu ex-

m ex hisin

poneret fe pericul

o committendi.

injuftitiam contra alterum

bete pofft

fponfum ,. q

1i, quia d-

dcþcc .fpcïlfgr'i J ureübi;agquilïþf) per ?on.

àd caloli-

— "QqASUS DCLVIL.-

X [poníalia

::S'pai alia fäml «valide-

contraBla juflis. de caufis s Poffunt denuó

Xünt impe-

dilloFvi , adeó ut contrabentes

poffint-ab. illis vefilire., 65' B uo-

- &x Conal,

licité alteri nubeve. AE quavitur , an femper 4

t contrahe-

CO (uerint ;

ea fol-venda femper vequiratur. [eníentia .

judicis ?

"

"

, cum qui

qfam fpon-

p 5p. C

um Tannero Tom. 4. difp. 3. q

. r, dub, 4. , 7:. &

- aliis,

- Quando fponfalia funt clandeftina, aut quando

yrada cum

causa diffolvens fponfalia , ejusQue juftitia eft manifefta,

x fend um

non eft opus authoritate & (ententiá judicis Ecclefiaftici ad

"um in pto

ea folvenda : Secus veró , fi fponfalia funt manifefta, caufa

diffolutionis incognita vel dubia, -

,lum'mf-

veroó

uod fi alicubi Ritualia Dioecefana pracipiant , Spom-

falia publica nonnifi cüm prafcitu ordinarii diffolvenda effe,

licet intervenirec mutuus contrahentium confenfus , aut

ql'ia cau

fa publica , eorum ordinationi in-

. tali Dicecefi ftandum

! erit&ïf—

CA

lii ii

CASUS

$o5

EERSRUDEDURES n

CAÁSUS $A4CR z.w. NTALES$

"

.....

i;æ,uicsu

CASUS DC[;VlïIï

babeant occulíos

minimuæ

5 defethus , tenenturnà bos

Qs pf

^ fibi mutuó vecvelare ?-

&

R

xfp. Sponfinontenentur fibi mutuo revelare defe&u

S-OG:;

Quj

cultos, nifi fint valde perniciofi comparti, Ratio eft,

uia nemo tenetur fe ipfum accufare, infamare aut damni-

H

N

iv

4

care, Quare corrupta poteft fe gerere pro Virgine, nec

nobilis tenetur füa nobilitatis aut divitiarum quantitatem

(16gul

eum x

explicare. Quod puto verum probabiliter contra Amicum ;

Jomedin;

etiam incáfu , quocirca hecfe mutuo interrogant,.

exntum i

Ratio eft , quia nectunctenenturadhucfe infamare,cum

r an

fibi mutuó noninferant grave damnum occultando;folum-

flandi pt

4ue id reddat nuptias minüs appetibiles,

— Confirmatur. Quia fatis ufu & " confuetudine receptum

eft, neminem teneri fe prodere" & pradidum defedum

marifeftare , fed parti incumbere de' illo inquirere ; er

fi defe&us in diminutionem tui ftatüs ,. honoris aut-

h.

1 Qul

mze cedat, poterís vitium illud non folum tegere, fed etiam

interrogatus diffimulare ,' &quivocé refpondendo-? fibi e-

FM

aniet

nim imputet pars , quod fuerit decepta , cum exploratum

deberet- habere , ; te. non effe obligatum manifeftare defe-

N

&um ;.qui matrimonio.non nocet , & in tui honoris de-

tellem f

trimenturcedit. .. Per accidens tamen impediri à fponfa-

poftulat,

libus , & á fortiori à matrimonio contrahendo , eovitio feü

3r^ oy

defe&u non: manifeftato , nempe fi prudenter timeres , m-

tümub

« effey

trimohio contra&o , defe&um ilium effe cognofcendum, &

compartem egerrime latoram , gravesque diícordias in-

de proventuras. .

^ Charitas.enim exigit, ne tuum com-

Quod-

modum cumtam gravi proximi tui damno procutes.

fi autem fermo fit de defeGibus ,. qui redderent nuptias exe-

N ;ü

1

crabiles , qualis v, g, eft morbus gallicus, lepra , aut alius

fni-

iz,

morbus contegiofus ; .gray;is infamia, five generisaut fa

803

N

"

—DE. MAÁATR1MO NIO. —

2

.

lïæ',tai

3

esutiqu

Eai.

3

i

,

eri comparti effent manifeftandi ; quia ad

m'i'nimum- và

ld& à fociali vitàávertunt.

f M

4

020 7€ASUS DCLIX,.

:

déshty oc.;

5

À BHM

4

&th efl,

il contsalit i, avimofue fe mn obl —

a dampi-

nidi «valetue contradus3 ss

álet : adeoque ex.

"

vi promillionis non tenetut

iffi; &t

.Bfj. Non v

quantitatem

iios

promittens habet ani-

mum ver& promitte

bliea

:

rion autem promif-

taAmim,

fum adimplendi , fpo

liav

t

,

q

jui

irà promifit; matri-

nif,

monium inire tenctur;

Ratio eft; quia cum promiffio ve-

amáte m

1& & animo fe obligandi fa&a fuerit , prava intentio non

ARO,IDLUTIe

ftandi ptó mxaïs obligationem illam tollere non P?tcü,

t vettptum

CASUS DCLX, -

yn defetorm

irerts ergo

;ui; i? promifit matrimonium s T eneturn? Wiplere -

joris aut i

1iï-,4'q;;;,zp

fiie promiffioni Juramen-

: x,fzromi um , fi

fum appofuit ?

», fed etiam

Y

E

N

^

Á

"

do4 fb e

[» E]þAjjïrmath* Ra

tio eft ;

uia li

cet talis non habuerit

- animum

fe obligandi, & ex eo capite nulla oriatur obliga-

exploratum

affumpferit in

ehart orfe-

tio , eo ipfo tamen , quod voluntaric Deum

d

illum

honoris dt-

teftem futuri matrimonii , Religio & Reverentia erg:

i

poftulat,ut id exequatur, quod exteriüs promifit. Ea ta-

j à ponlie

, t vitiodtU

men non funt verafponfalia, neque exiisoriturimpedimen-

tum

ublicze honeftatis, ob defe&um vera promi

r

»

[-

Bjonig,quæ

(cendury

ia:"ïd'e

/'n.ti/*am fponfalium pertinet,

(cordd Hv

ZT

CASUS DCLXI,

om.

tun C

J

j

$i fiGe alicui promitten; matrimonitm iton "tene.ata'rr fv-i»«-promi[]id;

gpoast

ais exequi, quad promi[it , am mow [altem ad id teuetur

: al aliuä

ratione injurie aut damnui

iatí ?

,rï,wt fäf"i'

li

lii ii z

Rep.

d

164

CAS US SACRAME NTALES

sst

ijþ A,j'irmattfve. Ratio eft, quia fic, qui defloravit Virgi-

nem fub fpe matrimohit , quod fi &aé promifit, tenetur

eam ducere : quia Juftitia commutativa obligat ad id red-

Ql

dendum, quod debetur, Hle autem debet ex Juftitià con-

fenfuminfuturum matrimonium ;. cum'fub fpe illius. puella

fecerit ei fui corporxs copiam. n contra&ibus enim,in qui-

Men

bus habetlocum ; Do ut des , facio ut facias , quandounus

firm

contrahentium , 1& de quo agitur, explevit , tenetur alter

ex juftità fimiliter id ipfum exequi , quod promxüt faltem &

conmhe'

(X *WXX& P

damnum illatum aliter refatciri non po te

Cogmil

to fdem

CAS US DCL)GH

mque ,

di Ji nvonfu.e rel ipionem

reditur , poteffne ]þoajä ton ex]þe-

di: T

&Aatá illius gro

m

"e cazztrabere /janþ[m

mOHlUIT]

a du cum alio —

migtare,

tum fetv

REf

Efp aa,ti día Ratio eft ; Quia Fponfus fufceptione ha-

diüm at

bitus relxgxon fatis oüendxt, fe ex parte fuá fponfali-

bus renuntiare,

Unde fi egncdlamr , Dori tenetur fpon-

$ed ur

fa fidem illi datam fe:vare » üVe cum aho con:raxem (i-

PT

VC non.

* f

U'*iu-

abalin

£o :mat

CA S U S DCLXHI.

«im q

OT

Sed dæ'o!wntwne fpon/izlm ex. uträque parte [pon/orum per Re-

Jurame

Izgzoms apgro

bale ingreffum , quzmdo projküïo

Vihitori

.. Jequitur f

Duna r

Eþ ztzt. qua per mgre(fm rchgxoms profcfi' ione fub*

Sacmm

fecutà folvitur mammomum ratum nondum tamen Cdn'

Verum

fumatum , ut habetur ex C. 2. Dé converfione CO"!"S*'

l;

wmm , ergo multó magis per cundem uU.

p

quxa!ur

vi poffunt fpon-

, trinque. dimïa&

1a-"

Cui app(

cludxtur

jutando

CASUS

805

"—N

GEmGENSUE E GESONGEENGIE

DE MATRIMONIO..

IREITENEES,

Ofavit Vi

Ilt, tenetur

^" CASUS DCLXIV.

3 ad id red.

ohfalia fint firmata Turamento , anne illa m'bi!pmi-

Jtiti con.

nus per veljgionis ingreffum diffol-

illts puelf

«puníur ?

fD qui.

quando unus

ldeti poH'ektf, ipfa non diffolvi , fed eum , qui fponjfaliä

V

V. firmavitJuramento, debere prius matrimonium ratum

teetur a]ter

&ontrahere , ut fic Juramentum fatis fiat, Et deinde poffe,

iät: flhem 1 !

fi velit, religionem ingredi,

Ità quippé colligitur ex C.

Commiffum defponfalibus. Ubicumquidam fub Juramen-

to fidem foeminz dediffet de matrimonio contrahendo, vel-

letQue religionem ingredi ; confultus Alexand. 11i. refpon-

L]

dit

L

Tutius effe Religione Juramenti fervatà prius matri-

ii |

monium contrahere., & poftea , fi elegerit; ad. Religionem

migrare. . SuadetQue.hoc ipfum ratio , tum quia Juramen-

tione hd

tum fervandumeít, quoties id fervare non vergit in difpen-

u fponfali

dium falutis aeternae juxta Cap. Debitores de Jure Jurando,

netut [pote

Sed jurata fponfíalii fic fervare non vergit in difpendium

falutis eeternz , hoc ipfo, quod ea fervans non impediatur

t

3

ab affumptione- ftatüs.religiofi , cum poffit ftatim contra-

&o . matrimonio rato. religionem. ingredi,

Ergo. Tum

etiam quia qui juravit fe loluturum ufuras , licet poft

folutionem poílit eas repetere ,. ob. reverentiam tamen

Af pervRev- Q

juramenti tenetur eas prius folvere. , ut habetur Cap,

;

Debitores de Jure jurando, — Ergo etiam, qui juravit fu-

turum.matrimonium , tenetur itidem ob reverentiam

;(H&fle fUhv

r*

Sacramenti illud contrahere

amenit

Verüm his non obftantibus,

;

, licet velit jngtedif-rcli'gion—e,m;

j CW&P

. Aep. Adhuc poffe diffolvi, ni

fi aliud obä&f. Ratio cfï:,

uv

quia Juramentum fequitur naturam. & conditionem a&üs,

cui apponitur; ac proinde conditio tacité inclufa in actu in-

cluditur etiam in

j

uramento,

C, Quemadmodum de Jure

In€er,

*

pecun, fed promiffio-

jqrafndo. ,. EtL, fin/ De non . nu

ii ii5

n

CASUP !

$o6

CASUS SACR AMENTALES -

gt

ni matrimonii ineft hec tacita con

^

ditio , nifi promittens

folotiori

elegerit religionem , ergo & Juramento ineft hzec con-

fuo 649

ditio ; mi. patet.

quia ipfimet matrimonio rato ineft

hac conditio 5 aliàs non liceret ad religionem tranfi-

re, ergo etiam fponíalibus,

Unde cum ingrediens con-

ditionem im

á

Qul

trimonium,

pleat, non.erit perjurus non ;oq;gahvendo,ma.-

Confirm. Quuia accefforium fequitur naturam & coddï-

tionem fui Principalis , ut patet ex Cap. Quemadmodum, de

REfp.

Qu

:

Jure jurando. .. Sed Principale eft promiffio, accefforium eft

Juramentum , ergb ficut promiffio matrimonii cenfetur fa-

ul

quam 1

