deinde forma Graecorüm eft contra confuetudinem Ecclefiae

u

látinae, &

3

q

B

Vi "

M

:

»

i

j

r

i

j

L

n

K;'fæupm parsSacrament. -

purii

CASU

; V

*

;

:-

T

S

:? (:ï]g:)?ig;;i;ä(gäïi,,fdg $

fm

u

tont

aj

ibagti'z*anfäbat* :

&go te baptizo ii nomine Pdtrz's'; 65'

ld P Spivituss Mwen , eft bac fozma ualida? -...e

m

R

Ef. Mihi videtur plané dubia, Ratioeff; quid Spiritus

etiam Angelum fignificat,ergo mom determinaté & diftin-

aecs

T

2

-

á

iritum San&um. Er

.

Qüh

$

K uv -

a

*

ära"le*fqt?fä ufitatae. "-

"

]

&

]

CAS

-« Quid fi baptizans dicat zego te Daptizo in Patre: ,. Filio, &y

j

£

.

vitie Sanilo: "vel ego te baptizo.in ho Deo PAtre,

fien

d

L

:

'r?VäAïïI?liqä?Cj*.

Spiritu Sautio ; fuutue

'orma uplide ?

Sofi

tonf;

h

3 Efj. Mihi videridubias, Ratioe/f ; quia in histotum riomríta

Tlo:

$o aí

" explicite fignificatur ;. qu od | per illud iz sonine,

CASUS

-

—N

——

Dd

JDE: 'B'AF-TISMO;

3et

"7U 6ASUS CXXXVIIGT

Fili, 6j

'tt;Zans in

Quid fi bap

pronunciatione forme omittit -t;fi -i[(k:s parf,.

! /m'l:w 1 þAme

n,ego, in t 2z e$» bic va(ljdä

o daptizatt .

us fot.

Ejþ ita. R'afio eff ; Quia hac mutatío 'f'ot;mæ n'o'ü eff fub-

(tantialis , nec deftruitfenfum forma , & cüm non fit ma-

tcri-'a- gtav

is , non efficit bgp;izanteni reum ylctl(m-[i.sï —.CP'IFæ'ï

m

« 4QASUS.CXXXVII.

atriene

Sed peccatne mortaliter , qm «vulgari Iïngizii baptifmum confert a4d-

re pine

ifdem "verbis , qua proprit eundem f aciumt fén[im v

mowe:

; hil:ifis d

verba. latino. férmone

1 guem poriunt .

Ecdele

prplgta &

T /;—E].P?Nä,fat'i'w, "'ï':; Tmo confultim eff, ut quando Minifter

mà dà

* "hon berie novit exprimere vérba, latinó fermone , expri-

mat vulgari, ^ Rat?o'eff : Tomiquia videtur habere jüftam cau-

fam utendi vulgari idiomate.

Tum quia non diciter facere

contra ritum & cori

fue ;ydipcm gfcl;Qæ-.,. cümr ita ufü recep-

:um fic,

Gpititus

W EUCEO

& diftin-

" æqni-

Quld þfpüer* mg*rid[urïffbn'a'um finid formá baptifmi , ut fi mbria«

£ur, pofiquaem [acerdos dixit :ego tebaptizo in uomtue PAtrá :

Effne imvAlidus baptifmus ?

REJF t Rafio- e[f : Ciuia nori adéft integer fenfus fotma» ;

m

ergonon eft validus báptifmus, & puer non videtur fepe-

[iendus ia loco facro,. Ita Bellarminus //. 2, 4de þ'apt*zfmo,. €. 3-

Sotus diff. 1.q. s.avt. 8. Flenriquez lib 2. c, 11. ad finem. & alii

$antium

contra Syl-veflrum vverbo-Bapii[mus , primo , num, y

i na/l't&

"Thomam diff. 3. q. 2.4.2. ad 4. & alios apud £enriquez loco ciía-

us a

o afTerentes,Deum fupple re baptifm um, confequenter pue-

3

rum

982

CASUS SACïAMEN?'AZE;S'

;tufn fepeliendum efle in loco facro , tanquam baptizat-qu

Sedincertum eftjDeum fuüpplerebaptiimum , cüm id ex fcri-

ptura, vel ex traditione Patrum, & Ecclefiee non conftet , &

$

ex alio capiteconftet, invalidum effe baptifmum mutatá for-

mà fubftantialiter, vel omiffis ali

quibus vcrbis,per.tincntihq;s

adfentum fq;ma;" fubftantialem,

"U

CASUS CXLL -

100

Quid f bæþtizkti: bis cverbis forme : ego te bapt—izö in tomitie Pa-

t t

guiat

£ris , .Fil;'i ; p

iritus Samili, addat ci» omuium Sauctorum:

tel f

Valetue ;4!4; baptifmus?

qu.

Íef

R. Efj. Invalidum effe, fi baptizans intendat conferre baptif-

Chrd

mum in virtute fan&orum : Ratíoefl ; quia adeft mutatio

fubftantialisin verbis formae , cum errore contrario fignifica-

quen

tioni verborum. Si veróintendat conferrebaptifmum , per

fed ba

intetceffionem San&orum, validé baptizat, ut habetur cap. i

lapti

f10ft te de co

tüum

nj

vecratione difl. 4. Raíio e[f ,"qv.uia-fenfus forma tunc

enm

non mntatur fubftantialiter.

,

CASUS CXLIL.-

P

V aleine forma bapti[mi , fi quis eam suodico fempore inter;;umpaf,,

bäptu

etfi aliquid breve interponnt. E. g. i quis dicat , ego te baptizo ,ej in-

QUat

ferponens dicat , date aquam , c illà flatim noceptá, profc-

lve

quatur baptifmum , & dicat, in nomi?;fg :

Patris .

£0j

AEf ita.

Ratio eff ; Quiatalis interr,uptid & interpofitio nop

. immutatverum fen'(um f?rmæ.

- MM

anieuo.

CAStIS

-DE BAPTISMO.

385

Vlctpmm.

Atum,

CASUS CXLIII,

x fcri-

kt, k

I fot-

| Sed quid

dicendum de baptifmo , quem quis fibi ipfi confer

itibus

diceundo : Ego me baptizo: cbc. eflne iu-

validus ?

: Ejþ.'itä.-"iïatio efl : 'Fam qüï'a mutaturïf'ehfüs forma , cvm

non fit idem dicere, baptizo te, & baptizo me,

'Tun

uia baptifmus eft regeneratio quaedam fpiritualis ; ficut au-

Wi

/n.

tem nemo poteft feipfum naturaliter generare , ita neque po-

teft feipfüm fpiritualiter regenerare per baptifmum, Tum

qàia Chriftus /Jaftb. 28. dixit : Jocete omnes gentes, baptizan-

bipti

fes e05, &c. non veró dixit , baptizantes vos, Tum quia

Utato

Chriftus non fuit à feipfo baptizatus , fed.à 7oanne; confe-

XDifca

quenter-voluit indícare, neminem poffe feipíum baptizare;

aM

Íed baptizandum effe ab alio;

Tum quia nemo poteft fibi

baptifroum fanguinis inferre ; ergo neque poteft fibi baptif-

r u

mum4fuminis conferre. Tum quia nullus poteft reliqua Sa-

& une

cramenta fibi fumere praeter Euchariftiam, ut conftat ex TyiZ,

$e[f. 22. cap.6. pro noítra fententia ftat D. Tbomes, Toleíua ,.

V'idoria &5 alii DoBores paffim.,

L

Ex di&tis fequitur, ill

um, qui

feipfum in artículo mortis

ïlmplïtg

»d i

baptizavit, non effe falvandum ratione baptifmi a&ualis ,

quia nullus poteft feipfum baptizare ; fieritamen potett, ut.

f

falvetur ratione baptifmi in voto : quia creditur habere

contritionem cum propofito baptifmi,. Ita Eazarius in

-compgpdie Nav

arri, verbo baptifmus , num..

rA

36, & alii,

AE

Veu ---

EC drc Y

* La

Ms

384

CA; us &ACR -AME;N*LITA-L.ES

a

CASUS CGXLIV,

zi

tiplez

Quid fi duo fe invicem baptizarent tempove neceffitatis , dicendo

yeGpi

Ego te bapttzo , Gu« wvalidene € icttà fé imvicem

unam

baptizAremt 9-

f

Ejþ* ia Ratioe ;

Quia verificaretut forma bapti(mi &

quod

Tufio

ambo erga fe invicem magna *Ch?ri,.mäis.?&umf exerce«

H

X?HL—

i

fubje

H

WNS

1ntfi

qmr ]ïm

ul &5 emel plures aquá ajpergeret. dicendo 3 ego...

*

bapti

de f

0migue P

atris (c. validéue pmaues ;

plure

qUO5 lz;?tizfz z.

RE

baptizarentur ? .

2

w

Efp. ita; Ralio-eff ;

Quia non miüitatu

t fenfus fö'—ffnï.æi, ajmi

"idem fit dicere:ego vos baptizo,

áCegobaptizóte& te &c.

QuodDo&ores probant

à fimilide abfolntione facramentalit

j

tiam coffeffarius unica abfolu

tione poteft plures abfolvere,

ficut etiaim facerdosufiica c

Es

f;cratioqis forma poreft plu res

hoftias confecrare:

"Gonfirmatur. Quia tun

c poteft "haber'i baptifmus vahdus»,

t

&uando füb intentione. de

bita fervatur fubftandialis fenfus

t

plicatio materiz neceffa-

ml

formase à Chrifto praefcriptae , & ap

n

3À

riz ; fed hoctotum fervatur , qua

do fub praefata forma fi-

mul & femel plures baptiz

antuf a

b uno; Süpponoenim à

qui

ariintentionem , & fieri finigulo-

pof

talí Miniftro debitam forim

; quod autem

pu

rum fufficieatem ablütionem aqua naturali

forma fubftantialem fenfümà Chrifto intentum retineat, pa-

to

tet ex €o, quod idem fit dicere :

Ego vos baptizo : ac ego

tzà

hoc (inquit $, T5omas 3. P.

[

bapt

izote, &te&c. necenim per

Qttf

q. 67 p

6, ad 2. diverfificaretuc forma Ecclefiae ,

quia plurale

non eft , nifi

Diy

fin gulare*'ääïüï*ha;u m)ergo &c.

fiot

Dices

Cat

38r

^ Beiorcn

D *5)74341'57'13340."

che; Si plures fimul fub praditta forma äïb':"uno bapti-

zarentur, baptifmus non poffet dici unusnumero ,.-nec mul-

'dz'cmzia:

tiplex ; non unus, ob multiplicata fubjetta, qua baptifmum

recipiunt 5 nec multiplex, cüm fit tantüm unus baptizans,

unam numero proferens formam, Ergo &c.

Refp. cum Bonacina difp. 2. debapti[mo, q. 1. pun

äb 4.1.22,

p

eXente

quod ejufmodi baptifmus foret dicendus numero multiplex.

Ratio efl ; quia ficut diftin&io numerica motüs defumitur à

4

fubje&o, quod movetur, & in quo recipitur motus( quot

L

"CYye

enim funt mobiliain a&tu , tot funtimotus )itadift

inctionu-

E

merica baptilmatum defumitur à fübjetto, inquorecipitur

"T

baptifmus, & quamvis adfit tuncunaforma formaliter, quà

pluresbaptizantur , nihilominus virtualiter & zequipollenter

eft multiplex.

í

m d

CASUS CXLVL ^

t

mentalit

Yolere,

Sed quia Ji quis neceffi

Fate urgeite plures fimul EfkmelP"æ.

ato tHodo bAptizaret : faceretue hoc

,ftplures

Jicite :

vuídos

R Bfr. ita. Ratïo ef ; Qüa

valde credibile eít , quando Pe-

trus A. 2.una die multahominum millia baptizavit, fi-

s fénfus

tiectlft-

mul ab uno plures baptizatos fuiffe, càm non potuerint fin-

$uli feorfim intra ejufmodi temporis fpatium baptizari , &

orma 1

quando inftante periculo mortis inconflidtucum hofte non

yenim à

fitiptio-

poffunt fingulorum confe(fiones feorfim excipi , licitum eft

(d auiet

plures, fignum doloris exhibentes; fimul abfolvere dicendo,

€go «vo$ ab[oltro 65c, Ergo etiamlicet plures fimul & femelbap-

163093

Z

tizare , quando necefhitas urget, ut fi (inquit V. T/omas loc.

cit.) immineret vuina , aut gladius, aut aliquid bujusmodi , quod

df «

omnino: moram non paterefur, ut figillatim omnes baptizarentur,

] [/üü f

Dixi in cafu neceffitate urgente: nam extra cafum neceffitatis

non liceret ; & ex mentegraviumDo&Gorum mortaliter pec-

munein ufum Ecclefie in

Dicts

caget » quia faceret contra com

Ccc

Ie

386

CASTIS SACRAMENTALES

Ó

..-"-

re .gfa&i ,,þ -& multu

«ra en

fcriptos..

m immütarg-t ; xitus- ab þ— Ett-läfï; þ"r'ä.

alteri f

Dx

3

| CA s,.us. CXLVIL ^

fentiut

2 fiplures itaeundem infantem baptizarent , ut unus ablutrek,

botTrá

€

Qu j

i

RE &vxalzw'ueräz proft

rret: baptifmus bic effezue

i

Juq vX

MM X

ue he

Eji); ?taj 'VfRa-.ti'o- eff : Tum quía effet contra ïnfiiitutïohe'm

potuir,

Chrifti, ut colligitur ex perpetuo ufu Eccléfie ; nunquam

probib

Qs

enim vifüm eft, aut auditum in Ecclefia , quód baptifmus

*

alit

i

fis; l

&t fuerit adminiftratus , quàm uno abluente ; & profe-

formam.

QR

rente

$

penito

onfirmátur. Quia eo modo efféntia baþ-tïffrii-eff inftitu-

j ca

ta À Chrifto, quo fignificatur ab ufitatà formá Ecclefiae Lati-

nz : Sedab hac fignificatur, actionemablutionis ab eodem

epote.

(6.àqU

prodire , à qu

o proferutittr verba forma, — Ergo &c, Tum

uia mutatur

fenfus forma ,. & forma cfficitur falfa: nanx

peruil

o.te baptizo feu abluo, cüm ta-

ponen

proferens verba dicit : Eg

men revera ipfe non abluat ; fed tantummodo proferat for-

*

mam altero interim abluente.

E

v

i

$

$

i

E

H

H

4&

5

Q

SUS CXLVIIL-- -

j

Puerperavverit,

e groles , qua jam incipit egredi e

r

t utero , "ntà-

v in lucem,dixit adfl anti mulieri ; affer-

aintur', priusquam tota edatu

N

tent, quam. uides egre[Jam ,

€go z';wer-z'mx fzg-

H

*

Jferam. 'fz)äfzf.ä-þ; pmfäkigm. m

velin

" Bene £.

lüten

Eff.. Specuïacwe loquen

do, baþtïfmus

fotinD lls La de

lidé

^ *que.abfoluté repetendus , fi infanstotus edatur in lucem.

Minií

.Raíio:efl ; quia.Chriftus ita inftituitbaptifmum, ut ab eodcm

quào

dlebeat fierablutio ,& prolatio formae, ut patetex perpetuo

à C0l

Fcelefic ufu & confuetudine; qua' optima legum Interpres

mod

puer--

quncupatur, Deinde .(i.nudïa to calu forma,non fuit.vera ;

tünc

pera

t

DE BAÁPTISMO.

3

," É

387

f

dicebat t

efia präg.

p&.fä ehim j

yi

ao e ipfie, notitaprzoit, d

alterà mulieft,; quz afpérfit.

$

i ;

*

.

Dixi- autem fpeculaticvé loquendo

quia pr;&icä* aliter

fentiunt Cajetanus , /Marfilius, FTurtado &5 Capeacville apud Go-

qä/u&reii,

bat TraG.2. cafu a, . 146.qui ait ; fi fuit pracfentiffimum peticu-

lum morti$ ; & alterá mülier erat imperita formula , tani-

que hebes; ut non potuerit voce fequi praeuntem verba,

dnonem

potuit, imó debuit puerpera fequi fententiam auttoritate

Unquam

probabilem Do&orum citatorum.

Unde infert Gobat cita-

iptiltmts

tus n, 147, hanc fententiam locum haberepoffe tempore pe-

x prdte.

ftis ; fi enim ,'ait, in domum pefte infedt'am'obferatamque

nemo permittatüringredi , & mulier , qua'folain domo efty

tinfit-

penitus ignara & indocilis formiae , poterit Parochus. E. g.

f Lati-

in cafu extremz neceffitatis per fenéftram apertam dicere:

) eD)8m

ego tebaptizo in nomine Patris &c, Matteinterim affunden-

TAR

te-aquam ; 'üt' obfervat peftiferorum Patronus eximius C2-

1« m

peaville q. 20, de baptifmo. Haec pro praxi Gobaf uti

q*üe*ïfuP *

'"üm tàe

ponens , Parochum loqui in perfona baptizantis,

at fot-

CASUS CXLIX,.

mul baptizent 1

nfantem , ita uf uterquenon

h

E

-

i

&t , Verum etiam verba

l*ap;ifm&/& :

!)ï*afämt ; vn(etfää :

fï 0 5 If-

j

» E;fp;.lej?z'kvguendo :Yel

f;/üff

quilibet eorum intengit baptizare

independenter ab intentione alterius , quafi folus baptizet;

velintendit baptizare dependenterab intentione alterius. Si

intendat baptizare independenter ab intentione.alterius , va-

,' 4685

lid& baptizat ;; cüm adfit debita forma, materia & intentio

[ucrfle

Miniftri ; ficut patet à fimili in miffa facrae ordinationis , in

eicxm

quaomnes facerdotes con(ecrant , modó fimul perficiant ver-

netu/

baconfecrationis.

$i veró non perficiant fimul, illetantum-

erpr

modo confecrat , aut baptizat, qui priüs perficit formam ;

P

tunc enim adfunt omnia requifita ad Sacramentum ; nec illi

Ccc 2

Pöïä

qui

CASUS. SACRAIMENTALES.

388

m nl

qui pofterius perficiunt formam , dicuntur iterum.confecra-

re, aut rebaptizare , quia ut quis.dicatur iterum confecrare,,

& rebaptizare , requiritur,ut proferattotam formam fuper

Quid

materia jainconfecrata , aut fuper perfona jam baptizata ;in

r

noftro autem cafu., qui pofterius perficiunt formam, non di-

cuntur totam formam. proferre fuper materia jam: confecra-

ta., velfuper perfona jam baptizata , fed. dicuntur perficere

v

formamjam inchoatam, Siveró intendat baptizare depen-

denterabincentionealterius, non validé baptizat,(ive fingu-

proter

li dicant, ego te baptizo , five dicant : nos te baptizamus;

baptifa

Y op

nain fi.dicant, ego te. baptizo, falfa e(t forma. 3. quia neuter:

[íbec

er febaptizatfed cum alio. . Si. dicant : nos.te baprizamus,.

adhuc fal(a eft forma, & mutatur fenfüsforma quia idem eft

Wwri

Hocn

dicere , noste baptizamus, acdicere, ego & tu, vel'ego & ifte,

Ita $.Thomasin.3. p. q.66.4, g ad quartum. Suarez fom, r, de.Sa-

&i

cramentis di[p. 23. Sett. 3. I7.

:

infant

a[quez;3. I?.ïq:þ;ï'. 4. 6, C, ; m t 9fHen-

[

viquez. lib. 2.cap, 12.11, 1. 65c-.

tecxif

CASUS CL.

àd edi

4

intant

Quid (iunus incipit formam b

Valetne baptifguus ?.

ptzfrän'-,. 65 alius eam: Pcrj,ïbit'::, |

nepig

lilüte

Ejp. N'egati-vé. Sicut neque tenet con'fe'.crafio;quan*dd;fa;

cerdos inchoatà confecrationis formáà periit, altero ean-

dem.formam perficiente. — Rafzo.eff : quia deficientealiquo

pertinente ad effentiam.reideficit res, In utroque autem ca-

TA

fu deficitaliquid pertinens ad effentiam formae ,. cum neuter

ordine

proferens , omnia.effentialiaformas pronunciet, fine quibus

nequit haberi efféntia baptifmi ,. vel alterius Sacramenti. De-

bàt autem tota forma: Sacramenti proferri à Miniftro Sacra-

U

menti, & nonuna pars illius ab uno ,. altera ab alioz

Elo

ficenim nos docetEcclefiz ufus &

tisnoi

PfaXiSa»

velm

polle

CASUS

DE BAPTISM O.

389

TU

LCOnfecm.

Onfecrare.

L

am [üper

: ,?uidz'mi' Pavochus.ob[fetricemtoviter affumptam non obligat:

Xizita n

prifeai formam [altem lingua vulgari ;

m, non d-

ad edifcendam ba,

3

peccatue mortaliter 2

Colecra.

erficere

Ota, Minifter baptifmi in neceffitateeft omnis homo ha-

bens ufum rationis , potenfque & fciens debitam formam

ire depen-

fvebnpy-

proferre, & materiam applicare.. Rafioeff : Tum quia, cüm

zamus;

baptifmus fit Sacramentum magna. necetfitatis , Chriftus ju-

Jia neuter

re optimo voluit pro Miniítro baptifmi conftituere queme.

Dnms,

libec hominem , rationisufum habentem.

Tum quia fic ha--

aidem eft

betur in. Concilio-Florentino- in: inftru&ione. Armenorum..

Hoc notato

egotrite,

It L deSn-

Refp, Afficmaticve, Ratio eff : Quia faepiusadeft periculum:

135

infantis, dum nafcitur, velpaulo poft 5. cüm autem quilibet

teneatur fubvenire proximo in gravi, vel extrema neceíIita-

te cxiftenti: ; fequitur obftetrices à Parocho obligandas etfe-

ad edifcendam baptiími: formam , ut rite valeant fubvenire

infanti periclitanti de falute;

Quod fi Parochus in hac re fit

Vrf

negiigens,fequitur,quod fit incurius in procuranda proximi:

falute ,.ac proinde peccet mortaliter..

J&ndofie

rero eatt-

CASUS CLIF..

ite aliquo

—

autem o

Cap. Si quis per 19norantiam. ljabetur. Si quis perignorantiam

ordinetur, antequam baptizetur, debere ab:eo bapüzatos iterum bap-

m neuttt

nequibs

tzar. Jderito-erg

o dubitatur,an non äagtäzatwk polfét

valide baptizare ?

pnti, DA ]

iro Sati

3 Efp. Poteff, Et patet haec veritas refponfionis ex Concilio

E lorentino-in: decreto unionis :: ubi habeturincafu neceffita-

) alioi

tisnon folum.Sacerdotem vel Diaconum , fed etiam Laicum

vel mulierem , imóetiam Paganum & Hgreticum baptizare

|

polle , dummodo formam fervet Ecclefize,& facereintendat,

Cce 3-

quod

T

3199

CASUS $A4CRAME NT ALES

—

pis

qruocil facil,t Eccefia, . Raftio autem defumitur ex neceüïiyä.teï

poll s

hujus Sacramenti, quia fcilicet plurimi perirent ex defettu

tufta fà

Miniftri, ( non quilibet obvius effet in neceffitate fufficiens.

Unde ad capitulum, ff quis per zgnorantíam. Refp. ibireferrià $.

ti2, at

continé

lfidoro errorem aliorum ; quare ftatim fubjungitur : fed Ro-

manus Pontifex non hominem judicat

; qui baptizat , fed Spi-

ritum Dei fubminiítrare

grgt—iam baptifmi, Weri.amü' pagaqgs

fit , qui baptizat,

Á

Cin fa

CASUS CLIII,

Qui4 fi AMinifler in collatione baptifini non ïekprimefä -quilfmg

&f

con[uetis mominilus PAITEB . C FP , Sbirita

d

5 ó2udli ; fed

N

dot

ge;]aiwr

TAE oUrtaiuo Synonimi : effetue probabi

/

ffésaé falis

-

f65C0.

baptifquus validus?

dutisd

D. Ef. Affirmatié , licet graves Do&ores putþent ,nequidem

Kccefi

fufficere verba omninofynonima, Rafioeff ; quia Chriftus

propr

non alligavit virtutem Sacramenti.his aut illis vocibus matez

milet

rialiter fumptis,fed formaliter & ut figni&cativis:ficut ergo hae

voces non effent fufficientes,fi ex hominum inftitutione non

fignificarent, quod fignificant : itaalias, quibus homines im-

Quj

pofuerunt eandem omnino fignificationem , cenfendz funt

fufficientes ad valorem formæ,

]

j

4

& confequenter ad valorem

baptifmi,

0i

CASUS CLIV,

N

débit;

Quid fibaptifmus fit.ab FIareticis collatus : Effne

-eepetendas ?

Ia

tifte

E[», Per fe loquendo non.effe repetendum,

Ratío ei ;

quia.de fide eft baptifmum hareticorum , modó utantur

ItàCo

materia & forma legitima cum debita intentione effe vali-

pateti

fler ;

dum , prout definitum eft à Concilio Nicaeno poft Cypriani

obitum , qui ante hanc definitionem oppofitum docuerat,

Al mj

Item in Arelat, Conftant, & Trident Seff. 7, Can, 4,

Dixi,

.DE B AP TI$MO.

391

ts i

lii

E

5:cDixis per- fe loz)uemfoz: quia per accidens fieri poteft, ut

: defedu

poffic , imó. & debeat fub conditione iterari, fi nempeadfit

jufta ratio dubitandi de valore baptifmi, ob defe&um mate-

UitICIeng,

lerrià g,

rice,aut formae,aut in

: fedRo.

;emionise ap-vud h;æär;-e—tico-s non rarö

99nt-i:'73?mem*

fedspj.

CZ&SU sn CEVs«4o

Päääms

Cüm þ:berdof ff didinqrg'u; b.apgäzgfm.i AHiiffer , aiz propterea cuili-

bez . [m-arqlati*- corip

eL2E us proximu

:

"H C gxpe 7127

"baptizandi? —

TT

R. Efp. rton ; fed hoc jus proximum convenit tantüm facer-

iil d

. doti proprio, vel alteri ex hujus commiffione. Ita Do&o-

jj

rescommuniter. — Raf£o eft5 quod baptizáre fit aliquis actus

jutisdi&ionis , cüm per baptifmum admittatur baptizatus in

Ecclefiam ; .ac proinde extra neceífitatem id competat foli

quidem

Chrfus

proprio facer

doti ha—begtf- jggisdi&ionem; vcl, cui id com-

J5 máte

miferit,

ergoha

CASUS CLVI.

)n€ norn

inesif«

qui nton

eff facerdos ; baptizat extra nec

d funt

m

Jäquzf

H

: [h*;i??f ^Av

Iter , et.

i

[

ejgïïtäte.mf peg

alotem

folemnitate ?

amþ ä*aptisz jize

'Ofa, r. Duplex eft Minifterbaptifmi, Unus dicitar Mi-

. N nifter folemnitatis, cui competit ex o-äciominiftrarc cumnr

debita folemnitate, Alter dicitur Neceffitatis , ad quem-qnon

fpetdtat ex officio ,

niftrat.

fd ob neceffitatem baptifmum admi-

VTE

AVofa, 2. Minifter folemnitatis & ex officio eft facerdïogo

Ita Concilium Florentinum in inftru&ione Armenorum,: Ec

&nxur

| vali«

|

patetex communi Ecclefize ufü.| Rafjo; cus facerdos fit Minj-

fter baptifini ex officio, eft, quia cürm facerdos inftituriis fit

prian*

Ut

ad mini[tmgdam Euchariftiam , pareft,ut p'ofïjt illa admini-

trare,

|

Disxly

392

CASUS SACRAAMENTALES þ

ftrare , perqua poteft quis Euchariftiam participare ; poteft

L ol

autem particepsfieri Euchariftie per baptifmum. Tta $, Tho-

wertüsnr

1453.p.q.67.hisnotatis -

Relp, Affirmative, Ratíoefl. Tum quia illi vetitum eft ab

Ecclefia baptizare extra neceffitatem ; qui autem facit con-

um D

traprohibitionem Eccle(iz in re gravi, graviterpeccat.Tum

quia ex dire&a Chrifti inftituentis intentione folus facerdos

eft perfe inftitutus Minifter hujus facramenti , ut patet ex no-

tabilifecundo, Ergo non poteft Laicus, aut Clericus , qui

M

|

non eft facerdos,extra neceffitatem baptizare. ta $,T homas

G..

Xylop

3.p.q. 67.2,3. -Flenriquez lib. 2, cap, 28,-1. 4,. 65 cap.29. n. £,

aptizá

Suarez difp. 31.

felk. 4. F'aleutia 3 om, . difp, a. q. 3. punido, 1.

y

(olemu

everfus finem,

jneotur

CASUS CLVIIL

frrama

duee hat

Quid fi Parochus aui Alius facerdos infantem alterius Parochie -

tetbap

Jolemmiter baptizet extramece[fitatem : Facitue

A ;2

hboc licite ?

fitate.

mifion

Ejp. Negative, Rafío df ; quia vfurparet fibi jurifdiio-

R

nem , & munusalterius i cüm pafcere animas, quod ma-

jmped

ximé fit verbo, & facramentis,, pertineat ad Paftores , qualis

& X

eft Epifcopus in fua dicecefi, aut Parochus in fua Parochia.

CASUS CLVII.

P)wit

Quid fi facerdos aliquis folemniter baptizet fine licentia proprii

H äliqlu,ï

Pafloris : iucurritue propterea excommunicationem,

iaconi

GE

vel irreglflarimtem ?

cena nullibi eftex-

Efp. Negativv?, Ratio eff ; quia hec p

,quando Parochus

reffa, $i veró baptizet in neceffitate

Ratio eff ; quia

R.

abeft,nec facilé haberi poteft, non peccat.

debr

uilibet facerdoseft per fe inftirutus Mini(ter ad hoc Sacra-

tam,

mentum, & habet poteftatem illudadminiftrandi, lta $

umje Z

.lpo

*

93

t

JDE |BAP'TIS MO.

——

£, potelt

,d

r

jf

43 Tl-

.verfus finem.

fp. 23[(8265 difp. 3 I,?)?&.gi Z alentia. difp, 4. q...'z.;'pw;&oïz.

um eft jb

" ICASUS :CLIX,

at Qon-

at Tum

nus:non fit-ordinartus baptifmi 7M :'nz]?ri,- pote[Ine :licite

gCum Diaco:

jufla de.caufaex vommiffianeordinar ii 6Aap-

facerdos

HizArÉ?

( no-

CUS , v

;

R

- EJfp. Affirmative. Tta wcc;mm&mïter*'äl' heólogi. 'Colligitur ex

VTa

.Can. . Diaconos. difl..93. ubl

práhibentur.baptizare abfque

'Epifcopo vel presbitero:ergoex .eorum commiflione poffuat

^.20. 14 1,

m&m l

ibaptizare etiamfolemniter ; cüm álitetiam id poffint ábfque

:folemnitate. :Colligitur.etiam ex Pontificali Romano , ubi

ineorum .ordinatione dicitur : Daconum enzm opovtet mini-

dflrare.ad altare jbaptizare , 65 predicare : ergo viordinationis

:fuae habet faltem.aliquam poteftatem inchoestam.ad folemni-

"arotbie '

ter baptizandum, quae compleatur petordinarii commillio-

nem : Kaí/o fl ; -quia-poteftas privatim-baptizandi in necef-

fitate.omnibus competit, Requiritur:tamen ad hanc. com-

rifdidio

miífionem .gravis .caufa , ut quod proptriusfacerdos morbo

juod má-

ámpediatur,, nec adfit alius ;facerdos., «cui id.comitti ;pof-

:fit , .

65, qualis

tOChis

CASUS CLX.

Efine inter !B:ipäi[ ii /Miniflros fereuandus etiam in c):þ tecepfhita-

J

£5 Aliquis ordo ; ita , wut facerdos (i adfet ., praeferri debeat.Diaconoig

.Diacónus Subdiacono. — .Subdiaconus infertoribus clericis : Clerici-mon

f

,proprii

Glerteo.: Vir feming: baptizatus moubaptizato : Fidelis.in-

fideli.: INomexecommmaunicatus.excommuni-

i d-

:£ALO ?

L

TE

REh.ita. Ratio &f : quod -digni-o.resiperffe'le:qüerfao;p'raä"?e-rx*'i

; x

c Sad?

". debeant indignioribus.ob .:rever».en-tiqm 'Sacramento debi-

Xam *

tM

yte

Ájb

Ddd

Dixi?

2904

CASUS SACR AM E NTALES

ERa a EOR

y"enmn

Dixi tper fe lo

quendo: quia per.accidens quandoque pa-a

teft & debet hic ordo inverti : vel ratione majoris peritice

adbaptizandumin minus digno.

Vel ratione honeftatis :ut

Qui j

fi puer obimminens mortis periculum priüs fit baptizandus,

quam totaliter ex utero pfodierit : quo cafu etiam facerdoti

& proprio Parocho praeferenda eft mulier,

H

». 7

toll

JBASUS CEXI.-

1

Ábolont

Quid (i peofirius Paftoraut facerdos nolit baptizare : delekne

$1

Clerícus aut Laicus baptizare ,fi baptqzandus exi-

Jftat im neceffitate 2

| Efp Affirmaticvé, Ratio eff : quia omnis homo eft Minifter

Lio

baptifmi in neceffitate ; Etquiaunicuique Deus mandavit

Rompt

de proximo fuo,quifque eft obligatus, fi potlit, & alii nolint ,

Mlyff]/ti

er baptifni remedium fuccurrere extremé periclitanti de

falute.

Addo. Laicum in tali eventu teneri bà

t Mic

P

tizare/ii de-

&f

)*fmþiü :

fe&u Clerici & aliorum. Quia teretur fubvé

nt

t& indigehti,

dfv

Et facerdos tetnpore aeceffitatis nolens baptizare infantenx

at if

lt nj

xraviter peccat ; cüm ipfihoc competat ex officio , & tenea-

71l &

tur indigenti fubvenire,

ijfa

CASUS CLXJ.

Qui4 fi.Adulius extra 'hhäi'e[]ïtateii finak fe baptizari à Paga-

id

20 - Petecatue gmw'ter ?

|Y

! Efp.ita, Ratioeff : quia praeterquam quod alios gravitet

fcandalizet. , aut faltem. fubfit periculum alios praviter

WMaco

przm

fcandalizandi. ; iníuper Sacramentum- baptifmi exponitur

ericulo nullitatis , cuüm fit periculum non recipiendi bap-

Dir

Imel

tiímum defc&u intentionis, Denique eft caufa privationis

L

fon t

gratiz ,aliás per baptilmum conferendee

e

| quia po-

:

nit obicem per peccátunt mortal

QC0 |

ceom mf;ï:h

Val

€ASUS

*

—'f&».—c

otaccat

DF BA4P flsMö.' !

5:

que

[5 peritie

C ASUS CLXII,

-..

ltatis u

dem «uevé baptizare y fed $r

VE

nhÍef

/ EC

tizandig,

Quid fi .baptizäm imieadat qui

7

aliquod luerum , feu u :

7

£

utd Áucret ur z ö,fz!p:i-

*

dé. 5

facerdoti

£AIRE UA

D. Efr. Affirmatirue, Katio eff : «yuia finis ille extrinfecus non

tollit intentionem requifitam ad Sacramentum. Ita Bar-

&bolomeus ab zinge

:

lo fde-.&'(gïcrqmezztä in genere , Dialogo. 1.

fe&e!m

$. 33-

CASUS CLXIV. --

Miarter

madit

Licuftrius Turca ih'nlzpervo bello contra imperatorem

Romantia captus ,. dumque inter catbolicos detentus ,. ex: cvariis

ii polint,

coloquiss de fide Clarifliana ?vaia.iä erga banc .

Afhei cebit , eam tamen

iv de

2;

mop fafseptz , fed liberatuspnox: in Turctam redit s ubi pofl exiguum

ntde

tempus extremt decumbens , unum Chrifliauum captivum clam aliis

joigenti,

Ad fe vocat,ab eaque baptizari petit.probé jam f inflructum.

Aff mAns g

hfanten

at iffe Chriflianus nomine hoc indiguus, e? perver(e mentisbomog uo-

,

K teneor

Iuir , miff pro baptifmo collato certa pecuuta [umma penderetur. Licu-

flrius avaritinm banc $o Chrifliauo' MIthæ:fzz.f » ffondet. pecuninm

dflam , attamen lum ad redimendan vexationem , Aliàs forte

uec baptizandus , nec falvandus. — Queritur wtrum

licite fecerit hoc Lictg/?rim ?

Pa

& Jidetur,illicité feciffe. Ya plerique Theologi cum $. Thoma,

V

graviräf

2. 2. 0. 100. 4,2, Kalio.eff . 'Tum quiacooperatus eft fimo-

niacoaDimo baptizanti. - Tum quia per pecuniam aperuit &

;raWZef

pramunivit viam ad fpirituale , quod in re nihil alind vide-

ynicut

tur,quàm emerefpirituale, Tum quia fic etiam liceret re-

| bap

dimere vexationem abeo , qui beneficium Ecclefiafticum

itiofi

non nifi animo fimoniaco.dare vellet , quod cum S, Thoma

»

loco citato.ad quintum communiter negant Do&ores.

, Refp. Nihilominus Licuffriumlicité feciffe.

Ita Gregorius de

F alentia Tonm, 3.

d 6 q. 16, punGo. 3. Flenriquez,, Richardus ,.

ASUS

d

2

/Ma-

396

CASUS. S.gff('.'lï;A/LII:'JRNT)!ZE;S*.w ;

w—

AMhjor , & præter»'alios«Binfeldiüsä ii Cap:. 9..de Simonia 4. 3 o

concl. 3. probatur. Tum quia Dicuftriusnon dat pecuniam tan-

uam pretium rei Spiritualis, hoc eftstanquam id; quod tan-

Qiij

ti ftimat; quanti fpirituale.:- fed:dát:folummodo tanquam

motivum quoddàm ad.removendám'injüriam eani; qua ob-

3

Efr.il

ftat confecutioni rei fpiritualis.-

Tum quia quando fübeft

A if ib

cavfá rationabilis; nihil'aliudfit; quànrquod negligatur pec-

nificod

catumalteriuspropterutilitatem 5; quaeexfpediatur ex fpiri-

tdenori

tuali , quod'quis velfibi ,. vel.alteri procurat:

Sed'certum

titüt , At

eft , licité negligi peccatum proximi ,. quando fübeft:hujus-

cbigali

modi caufa:rationabilis:, ut' Theologtrin-eooftendün t,.qui

do bpt

;etitab ufürariomutuum , & folvicetufuras;. Clárumquo-

Cott

que eit ,. Licufirium graviffimam habere:caufam negligendi

confent

tunc peccatum: alterius , atque adeó procurandi per:vexa-

tionis.redemptionem baptifmum: ab illo , etiamfi in accipi-

Dei,ex;

D

endá pro eo pecunia; &.eodemconferendo fimoniace fit pec-

"attut,

caturus :: nam: quis:certus: effe poteft, an veram'ac talem

contritionem habeat; quze fine Sacramento ad fálütem füffi-

fequitit

£^

tünrno

ciát ! cüm nemofciat;am odío«vel amore dignus fit.. Eccl

quivis:de füadifpofitione meritó timere debeat,.

ej:,-"gg ut:

hj

Yoluntal

Ad. 1; In contrarium dico ,. Licuftriumnon fuiffe coopera- -

d5 qi

tum fimoniaco animobaptizanti, fed hujuspeccatum pro-

F

ter utilitatem; imó neceffitatem jure: neglexiffe ; mereque:

W ote,

jemdi

pirmififfe:

poliyi

Ad 2.

ico obligationem'pecunis& fuiffé meram: redémz

adtlis

'tionem vexationis pro tuendo optimo ac.neceffario jure , .

tntzon

quced Chriftüsconcelffitomnibusad Sacfamentum falbti ne--

ceffárium; imó efficax; tutiffimumqueremedium..

Inn

teh'ümllc

A 3,. N égo fequelam :: quia tunc talís redemptionon'ef-

Adàmi!

fét uidilis: fiquidém, ut ait /7alenti2; debet'affignari benefi--

ciüm; . AVéc:obflat $: 'Thomas'allegatus ;'etenim 1lle.loquitur

etiar

fólüm dé cafu ; in'quo pecunià dátüritànquam pretium rei!

Spiritualis, nontanquammerunrmotivum ad»ä'enïoïzen*däm*s

/

injoriam; guee obftàt;,

GASUS5

DE BAP T[SMO

—-N*m

397

Ttonig . $3.

GASUS CLXV.

Diam tan.

quodtan.

- Quid f adullus baptizetür : debefne tunc babere alzquam in-

Fátiquam

teutiouem: recipieudi baptifinum :

Qu ob

3 Efp. ita: Ratio defumitur, tum ex verbis $, Auguftini : qui fe-

do (übeft

Ntt pec-

cit £e , [ine te , non te falvabit fine £e ,id e(t, non falvabit te ,

nifi confenuas & intendas.-:

Tum qma bapt:zatus per bap-

'éx)ps,

tifmumi fümit multas'obligationes:'aequitas'aitem non pa-

WtU

H htjos-

titür , ut.qui^ praditus eft-ufü rationis;.ad(tringatur ad has

obligationes;nifi confentiat &cintendateas fubire; fufcxplen«

!un U qm

'utiquo

do baptifmum volüntarie..

Confirmatur;.Quia: non' eft' congrüum' &- re&a. rationi

eplindi

confentaneum ,.ut adultus-nolens-transferatur. in: famxham

Xf vext-

Dei;extra quam eràt.-

In atCipi-

Dices; Si infantes fine ullà füa: intentione: validé- baptx—

fitpt-

actalem:

zantur,.cur' nor'etiam' adulti ?' certé eflentiaà.baptifmi non:

requirit:confenfüm füfcipientis,. Aliàs: baptlfmus parvulo-

tem foff

runrnon:effet verus bapufmus.

j

Refp. Divina bonitas: non' requirit in' parvuhs proprlam*

voluntacem ; fed.faus habet volutitatem baptizantis ;' Rafío!

cooptta

efts

quià hoï: Sacrámentum illis'fümmé:neceffàrium. eü '&:

m pro

ili'intentionem habere:non poffunt, : quare'ne defe&u hu-

mereque

jus reddéretürillis remedium boc , & confequenter falus im-

potlibilis , voluit Déuseorum voluntatem non requiri,

De

| redem

adültis autem: non ieft: eadem qario; ; qu:a habere poffunt in-

ii jut»

tentionem;.

83

D

In pueris-ergo carentibus fü rationis Ecclefia fuppletin-

tentionem & difpofitionem:- R afío efl,

Quia ficut voluntas:

fionie

Adàmi fufficit ad:conrrahendüm : peccatum : originale «

dta:

piea-

eciani fufficit voluntas, & fides: Ecclefize refpettuinfan-

h gicut

tium, qui volantaus a&um nequeunc

AU

üm f"

e! ere

enod

(4505»

Düd 3j

CASUS

—

'æz

.045 IIS S;4C'R AMENTALE

&cram

CASUS CLXVI,

fs

atdualli

Quid dicesdum de amente, qui dum baberek lucida vationis inier-

altera Y

VAlla, petivit baptifmum e poflea dum durante amentia , bap-

dum el

Hagtur,refiflere videtur : an talis valide

probti

bAptizatur ?

dus ef

R Bfp. Affirmativve, Ratio eff ; quiailla reiftentia non repug-

brum!

natintentioni antea elicitee ; cum ipía refiftentia, qua

; f

NG

tunc temporis contingit , non fit atus humanus,

