citum fit , imoó debeam

Y.z

tace-

pto-

172

DE SACRAAMENTIS

D n

tacere peccatum meum , unde proximus mediocriter dam-

D

vdle c

nificatur ; ergo multo magis in articulo mortis licebit mihi,

& tenebor fama proximi confulere: praefertim cum mihi nul-

jidit j

lum inde fpirituale fequatur detrimentum , facio namque

um

integram confeffionem, in quantum poffüm , dum confiteor

pote

alia peccata, & illud fine circumftantia, prout fupra in cafu

tis did

i qui

declaratum gfh

ven Q

.QU.£E S-'T LOSXYL

n abfolutio po[fit dari moribundo , ufu lingue fubito de-

flituto , cum ille dat igna doloris?

Qul

Refp. Poteft & debet dari abfolutio faltem fub conditio-

|

ne tacita vel expreffa , videlicet fi haec explicatio peccato-

rüm eft fufficiens materia poenitentiae. : Eft contra Sotum

exttt

& Navarrum, fed probatuür, quia in neceffariis ad falutem tu-

pie

inill

tior pars eft fequenda; fedSacramentum poenitentiz, ficut

& Baptifmi eft neceffarium neceffitate finis, faltem in voto,

BUUE

& poteft morienti etiam in te efle neceffarium , fuppofito

(iem

tenti

uod de fa&o tantüm habeat attritionem, qua non fufficit

fineSacramento , quodfrequentiffimum eft : ergotutius eft

is«

in praxi dicere , paftorem teneri illo cafu moribundum fa-

Cf

cramentaliter abfolvere, faltem fub conditione.

tor,

- Dices 1. In cafu propofito deeft materia proxima Sacra-

VMlite

menti poenitentia , fcilicet confeffio peccatorum, illaenin

fiena doloris non magis manifefient peccatum, quàm fi non

ferent, cum etiam fan&liffimus vir poflit talia figna doloris

4t4

oftendere.

Refp. negoantecedens, nec refert etiam fanGit-

fimum poffe facere illa figna contritionis, quia etiam fan&tiffi-

mus habet peccatum veniale , quod eft füfficiens materia

confeffionis , & inilla praefertimhora non fit illadoloris figni-

fona

ficatio , nifi ad manifeftandum aliquod peccatum , quod

üre,

ungat confcientiam , & cujus remedium

ttema

; À

'q(uæra-cklïaer abfo-

l-utionem. :

Dices

W80t

—N

«s

IN SPECIE, ^

373

Itet dam.

Dz'ce:. ?. Non fufficit ad abfolutionem facramentalem

It mibi,

velle confiteri , nifi quis a&u confiteatur , & fe fponte füb-

hi.

jiciat judicandumSacerdoti ; fed illa figna generalia ad fum-

) Nmgne

mum oftendunt eum , qui illa dat, velle confiteri; ergo non

"'Oliisot

oteft facramentaliter abfolvi. Refp. Extra articulum mor-

t in ca

tis diftinguuntur confiteri & velle confiteri : fecus in illo,

in quo voluntas confiten

vera confellio,

di [quando non pote& aliter ] eft

QUESTIO XVII.

fulitode.

Qgid f illemoribundus dans fiena contritionis nullam men-

£onditig«

fionem confeffionis Sacerdoti faciende fecerit ?

peccato-

Refp. Poteft & debet abfolvi fub conditione , quia in cafu

traSotym

extreme necelfitatis , in quo verfamur, non requiritur ex-

ilotemtu.

reffa , fedfufficit tacita petitio confeffionis, quae adeft, quia

in illoarticulo figna illa fieri non folent, nifi ad manifeftatio-

itige, ficut

n invoto,

nem alicujus peccati , vel peccatorum , qua pungunt con-

fuppotitg

fcientiam , & quorum remedium quaritur medicina poeni-

on fafficit

tentie: vültenim exiftens in illa neceflitate declarare fignis

'tutius ef

illis contritionis, quodnon poteft voce, qua libenter, fi poffet,

ndum fa-

confeffionem peteret : nam videmus etiam maximos pecca-

tores, fi velunicum verbum proferre

poffint ; arden'ytifïimö

74 Sacta»

illo tempore efflagitare confeffionem,

, Mlaenim

um fi nd

QU.ESTIO XVIII

*

na doliris

"n abfolutio po[fit etiam dari illis , quf pujusmodi. /igmþæ-

Am fanüiï-

niten&ie dederint in abfentia Pafforis ?

n fanfiite

Refp. Poteft & debet dari, Ratio eft, quia certum eft

s materia

Joris (ignt-

figna contritionis ex alterius tamen teftimonio cognita fuffi-

ff , qUO

cere , utSacerdospoffit (icmorienti dare Euchariftiam , & ex-

tremam unionem & Baptifmum fecundum omnes Dó&ores;

( 1

ntritionis declarata con-

ergo ctiam füfficient eadem figna co

J

Y.3

feífa-

174

IMPUSSEN RR

DE SACRAMENTIS

|

feffario ex *t;e&imonio

alterius pro Sacramento poenitentia,

"

Probatur confequenti

a,quia fimiliter debetin omnibus Sacra-

tatetm

mentis miniftran

dis paftor examinare & judicare ,

-qui fint

trin

digni,

ut illis miniftret ;

&

i

fieri p

perceptione repellat.'

quxünt ?n.fdi:gjni, qt:'äe:gs-abkegrqm

filtetm

i Dices: Poteft contingere ,

ut mürmus poenit&ns inte-

C

rimdum adyocatur Parochus ,.m

utetvoluntatem. &efp.Hoc

nonobftante teneri Parochum d

are abfolutionem, .Ratio eft;

f p

quia idem inconve

hic ti

niens poteft.fapius contingere in matri-

Dd

monio contractt

:

o per procuratorem , quod tamen eft in ufu

fegi

Ecclefize ,& cft

u

Tti 'än*tingni,

verum Sacramgmqm- etiam. poft Concilium

hibe

yexa

QUZSTIO XIX .

NU

(X

n palr dari

alfolutiobotaitii Chriffiano jamjdm morh

Vluri

Vl)ïmqäai,'g(i;i nullum d

edif

fignum petitionis confefionis '

Iub

epel Ad;olorzk,?

h

NegantPIUrihïi; quorum ratio eft , -qufä nulla tunc adeft

ipta

materja proxima;. rnempe confeffio peenitentis exterior,.&

verí

fenfibilis, ne generaliter, ne confusé quidem , haecque fenten-

-fde

tia cuidam Profeflori Theologiae Scholafticae tam videtur.cer-

bi!ur:

ta , utnon dubitaverit affequi veritatem per hanc propofiiio-

L

nem; JVon licet unquam abfol-vere eum , qui nullam omnino confe[-

hn

fionem «verbo «vel fiono excbibuit 5 quamevis fenfibus deffitutus ja-

álteri

ceat, G5 de ceterobone tife G5t. extiterit.

pral

Nihilominus cum multis aliis Theologis Do&iffimis cen-

fco ejusmodi moribundum fatis fuperque petere confeffio-

mb

pedt.

nem per mores Chriftianostota vita fenfibiliter peractos : at-

QUnc

que adeó puto abfolvi poffe , (altem cum conditione, fi eft ca-

pax abfolutionis... Haec eadem fententia prafcribiturin praxi

tondif

LUE

fervanda omnibus Parochis tam in Archidicecefi Moguntina,

quàm inDicecefi Herbipolitana ín nova Agenda , idcóque in

t

bfolvi

t :

praxi cenfeo tal:m fub conditione di&a non folüm a

poffe,

liil

IN

ER

175

[

p

tf

ortisn

ecefii-

59dthhe

poffe, im;no proptertam urgentem in&,;;,ntfs-m

tatem abfolvidebere, Ratioeft,quia per conditionem cave-

Tui (ink

tur injuría Sacramenti: &'ex aliaparte confulitur, quantum

"ürüm

fieri poteft , faluti moribundi

E

» qui in tali articulo prafumi

faltem attritus poteft,

N fhte;

Confirmatur. Qu

ia certiori peticü*loi"occijrre:n'dbm.e'ft;

t).oc

fed periculum irreverentiae Sacramenti , quodab Adverfariis

il

hictimetur, ceffattum conditione appofita, tumau&toritate

1 matr-

1 in uft

Do&orum hanc fententiam defendentium 5 periculüm; au-

temdamnationis eeternze rémanet ; fi hujusmodi moriburi-

tiiig

dus facramentaliter non abfolvatur ,. & tantum attritionem

habeat ,. ut frequentius prafümi debet, cum non ita facilé

vera contritio habeatur ob Dei amorem fuper omnia.; :ergo

cum hoc periculum fit certius , illi occurrereeft tutius; - Ac-

cedit, quod homini periclitanti extreme circa affecutionetn

i

u

falutis eternae, debeat Parochus füccurrere per medium pro-

babile , fi tale fit in promptu , & aliud certum applicari non

poffit; fic enimagendo, etfi oppofitam fententiam ex privata

1cadet

ior, &

fpeculatione [ cui re ipfa poteft fubeffe falfitas ] putet effe

veriffimam , tamen fe. noftrze fententiae conformans , non

DUPIIe

1nodó non

at - Cafe

bitur.

peccabit , fed gotius, prudent-er ac Virtugsäbperä.

Q z'ïOj

Dices :

uid fi autem aliquis aGnaliter peccahdo E Lita fu-

«f

It fi-

bitó deftituatur fenfibus, ut nonpoffit himanitusloquendo

alteri/ Scioauttores communiter refpondere, taleminon effe

prafumendumattritum , atque adeó nec abfolvendum. Sed

is CEll^

xeffio-

mihi placec,quod docet Thomas Tamburinusin Methodo Ex-

editee Confeffionis lib.2. cap.10. $. 1. n.12, ubiexprefsé ponit

6; df*

hunc cafüm, & ad eum refolvendum fic ait ;; Ego fub preditla

e(tca-.

conditione "vix illum vegulariter fine ab[olutione dimitterem : mon

jprati

quia «velim abfoluere non difpofitum , [ed quiavariffime eenit , x

intifds

pe i

tam citó fenfibus quis, dum a&tu peccat, deftituatur ; ita ut«vz-

einus 1horbi non'u

jblolri

dit fuæ jalufz'. gon,ü:leïe per a/igtgfz;ä?*qttritioneqx:

lta iüg,

poffc,

Qu&-

176

umaceconppeu WESADRUSRIDPHÉRIED p m crteteipits

DE .SACRAMENTIS

um

eah

QusSTIO XX

[

fd

fer ojt

- 4In peceata dubia fint confitenda?

temil

Prima fententia d!o»cet: peccata mortalia dubia, aperien.

sultà

da neceffarió effe ut dubia in confeflione.

Prob, quia ante

uris C

inftitutionem confeffionis erat neceffarió pro peccatis du-

delid

biis recurrendum ad tribunal Dei per contritionem ; ergà

fnur )

& poft pro iisdem recurrendum eft ad tribunal Sacramenti

chet

Poenitentiae , cum hoc tribunal inftitutum fit à Chrifto , ut

an eri

abfolvatur & liberetur poenitens , omni eocafu , quo ante

aQ

legem gratiae de peccato perfe&é conteri debebat.

Neque

tuit d

hinc accedit onus ipfi Poenitenti magis, quàm tunc, fed ficut

tat'm:

tunc erat favorabilius , proilla neceífitate praefumere , ita &

Qs

nunc pro confeffione. " Non enim confeffionis tribunal eft

inftitutum in rei odium ficut forenfe (propter quod in hoc

16

.onus effet , fua deli&a confiteri , & in hoc proinde re&é

lidi;

obfervantur regulee juris : Odiareffringenda ; in dubio delitum

non prejuritur) fed in favorem, prout magni favoris eft , ab-

At

4folvi & liberari? quare locum hic obtinet regula contratia:

fivel

farores ampliandi, |Confirmatur: fifur , dicendo pracise pec-

fitei

cavi de furto dubio, certó i fufpendio liberaretur, & non

dicendo, fe fufpendii periculo exponeret , indubié putaret,

id dicere , fibi effe valde favorabile ; ergo idem eft dicen-

dum in cafu refolutionis ; quia licet ex illa confeffione fit

aliquid confuüfionis & oneris , hoc tamen refpeGu favoris,

quocertó à g

ehenna & mortis æt;mædamnatione liberatur,

temp

pro nihilo reputatur.

oper

Secunda fententia eft :. Peccata mortalia dubia non effe

aeceffario confitenda. Prob. quia regula juris eft 65. In fexto;

3In dubio melior eft conditio poffidentis ; fed qui dubitat de pec-

«cato , poffidet jus non confitendi : ergo.

Et ita intelligo

"Frident. Seff. 14, c. 5. übi fic: Conffat entim nihil aliud n Eccle-

tius fe

jïa a Ponif entibus exigi , quam ul po!iquam quisquis diligen

excuj-

:

IN

IN SPECIE. :

unapétteenenee at

excufferit , &5 conjcientie fu

z omnes latebras explorarverit , e4

fe

Dominum & Deun fuum mortali-

peccata confiteatur , quibus

ter offendiffe meminerit ; Se

d qui dubitat, an offenderir, non

imeminit fe offendiffe : ergo non

tenetur confiteri , quid

Derra),

multa ? Zndubio ton eft preJumendum delidum

, ait vulgati

l ante

E

ntentia de

AUA

j

uris communis regula ; ergo non eft ferenda fe

Confirma-

delido : ut quid ergo a

dtribunal poenitentia ?

1s efgl

mur r, Indubioanlex exiftat,

nulla eft obligatio legis. San-

famentf

chez lib, r, Ia Decalogum c, t. num. 31,

Atqui dubium eft,

ifto , ut

ergo nulla eft obli-

an exiftat lex confitendi

dubia peccata :

10 ante

atio illa confitendi.

Confirmatur 2.

Qui jus clarum po-

Neque

tuit dicere & non dixit, contra illum fieri poteft interpre-

fed ficut

Atqui neque Chriítus , ne-

tatio.

Lugo hic fe&, z. v. 109.

e,lük

que Trid, nequ

ealiud Concilium, jus clarum hic dixit ; ergo.

yunal e(t

Confirmatur 3.

In dubio emiffi voti non teneris voto, Sua-

din hoc

dubio commiffi de-

]e tedi

rez , Arriaga , & communiter ; ergo in

li&i non tenerís confeffione.

delidum

Refp.

Utraque fententia eft probabilis & tuta in praxi;

elt, b-

ac proinde peccata meré dubia, five pofi

tivum fit dubium

nitratiá:

five negativum , poteris prudente fa&a determinatione con-

jepet-

fiteri , vel non confiteri,

& non

XuLaret,

QUESTIO XXI

t dicer-

tone fit

Quid fit Satisfadlio?

favotig,

Refp.

Satisfa&tio facramentalis eft compenfatio poenae

talifs

, confiftens in

temporalis debitz ob injuriam Deo illatam

Porrà

n tffe

operibus peenalibus & laboriofistaxatis à Confeffario.

hac fatisfa&tio non eft pars effentialis , fed integralis

j (exto

. Sacramenti poenitentiae , ut conftat

depe

yelli?

ex fupra diGis.

nEt-

(f Je

ii

PRD-QRES

QUA-

DE SACRAMENTIS

t

t

QU.ESTIO XXI

An Confe[Jarius teneatur [atisfathionem imponere

ponitenti 2

Af

Re[p. Confeffarius ordinari&tenetur imponere fatisfa&tio:

enti, lm

st effe

nem; quia tenetur procurare integritatem Sacram

düobus tamen cafibus non tenetur imponere,

r, Quando

fatio f

cenitens eft ir articulo mortis , & non poteft implere fatis-

tumet

u 07

fa&ionem, z. Quando füfficienter conftat poenitente

m ïam

fatisfeciffe.

QUESTIO XXHL

n

n penitens teneaturillam acceptare &&

implere ?

IG

eft , quia quilibet fubditus

Ratio

Refp. Afürmativé. Ratio

o

omni jure tenetur obtemperare fententiae fui legitimi judi-

x

«is & fuperioris

quet

busvi

QUAESTIO. XXIV.

Yis, qu

de, CU

Hs meceffe fit illau implere in ffatu gratie?

giitati

ähmsg

Refp.

r. Satisfattio exhibita in ftatu peccati mortalis fuf-

ficit ad integritatem Sacramenti ,

& ad implendam obliga-

tionem à Confeffirio impofitam,

Ratio eft, quia Confeffa-

fatisfa&ionis praeftandum , norr

4ius folum obligat ad opus

p

autem ad modumoperis ,

ut videlicet fiat ingratia & chari-

tate, & hoc locumhabet in omnibus aliis praecep

tis & obli-

s pofitivis,

N

gationibu

tali ftatui effe&um remif-

fünt a

Re[p..

z. Nom confert tanzen if

E

fionis posnze temporalis, . Rati

o eft, qui

a peccatum mortale

Itevoa

fiémfe

impedit remiffionem omnis culp& , quàm diu nor amove-

tur, ergo & po'enæz.h;k

tior, t

(XUE*

IN SPECIE,.

179

—*

d.

QuUESTIO XXV.

/e

pro pomitentia imponi , ut ïüea'iï

n pgüït. Alicui

Maämmqmgum z

-

fa.

. Affirmant aliquifaltem in cafü , quo Confeffario conftite-

let, [ra

U

zit effe poenitenti remedium , ut non ruat in peccata carnis.

Ratio eít, tum quia ex Apoftolo, meliuseft nubere quàm uri;

lere t«

tum etiam, quiafufceptio hujusSacramenti non eft itaardua

C jam

aut onerofa, quin poflit fub pæniten*;ia aliquainjungi,

QU.ZESTIO XXVL

m Pænïfem £eneafur -vel acceptare pænife.niizzm perpe-

$uam , «vel acceptaíam exequi ?

RefpbnäetlStephanusä;S. PaulocumBurghaber negative.

(obditus

Ratio eft, quia eft immoderata, cum poena femper durans,

ii jud

communi hominum judicio immoderaté duret & gravet,

quantumvis parva fit, ut dicere ter Pater & Ave fingulis die-

bbus vitze fuae,

Neque etiam fimilis poenitentia eft rationabi-

lis, quianon eft conformis integritati Sacramenti procuran-

de, cum femper differri debeat 5 proptercujustamen inte-

gritatis procurationem imponitur& fufcipitur; quareà fimi-

valis füfe

libus peenitentiis abftinendum eft;

t obligt

-

"onfela«

QUJESTIO XXVIL

ffj, n

T

fatisfatlio ab umo Confg]]äïiokinq:oftä :

; &Obh'

Anjþa*nitcmizz feu

poffit «nutari ab alio?

Negant aliqui, quorumRatio eít, quia omnes Sacerdotes

r

funt aequales in poteftate abfolvendi : ergo unus non poteft

quutcat

revocare fententiam , quam alius tulit , nam ad revocatio-

imor*

nemfententia& neceffarium eft, ut judex, qui revocat, Git fupe-

rior, tamen Refp, Affirmativà, Ratio eít, quia ficut abfolu-

g

y -

tig

iQi$o

DE SACRAA7MENTIS

uiaf

tio poteft repeti fuper eadem peccata etiam ab alio Cohfcfïä-

rio , ita judicium & fententia« . Neque refert , quod par in

jnjuf

arem non habeat imperium, & quod ad revocandam fenten-

ment

aliud

tiam unius judicis adiri debeat Superior : quia Confeffarius

faltem

immutans poenitentiam alterius , non exercet imperium in

riorem Confeffarium, fed in poenitenrem ; nec revocatejus

gqua

tiofis

fententiam proprie loquendo , fed fuam profert ad confu-

lendum poenitenti , in cujus commodum id fit, Sed tunc

elevat

neceffarium effe , ut repetatur confeffio, apund hunc fecun-

n5*

dum Confeffarium , vult Francifcus BonaeSpei cum aliis qui-

busdam.

Ratio eft, quia illa commutatio eft ACtus judicialis,

ui fieri non poteft incognita caufa , circa quam verfatur:

Qui

alioqui femper fubeffet errandi periculum ; fed hoc necetfa-

rium effe negat Diana , exiftimans eos Do&tores in cathedra

l

vel in cella hanc opinionem docuiffe , fed in confeffionali

contrariam praGicaffe, Ratio negandi eft , quia fecundus

ftive

Confeffarius cum fit Medicus , & judex poenitentis ; poteft

Catls?

de tota fimul caufa , juxta praefentem poenitentis difpofitio-

leyi,

nem judicare , prout magis videbitur expedire 5 de tota au-

tiac

tem fimul judicat, quando nulla repetitaconfeffione , judicat

Gtans

a

nuncnon expedire talem poenitentiam, debet autem illa com-

mutatio fieri in facramentali confeffione, — Ratio eft, quiatam

ficet:

G

folutio quàm ligatio poenitentis funt aCtus clavium, qui ne-

eeffario requirunt Sacramentum.

|a

CU

QU.ESTIO XXVIII,

quia

efa

4ln ipfe penitens po[fit p

c?enitentiam per fe

D

dmmutaye 7

tum

- Aflirmat Díana, finempe eam mutet Ín oþus- melíus ; quia,

fon p

inquit, talis exhibet folutionemabundantiorem. NegatSte-

tu

phanus à Sané&to Paulo, Ratioeft, quianullus poteft , etiam

ut fic, Commutare praeceptum fuperioris ; ut v. g. preeceptum

hoc,

auditionis Sacri in opus illa auditione excellentius , &

quia

m

1N . SPECIE.

18ií

:Onfelïa.

quia non eft Superior : deinde illeopus, quod à Confeflario

X par i

injungitur, virtute clavium elevatur adhoc, ut fit opus Sacra-

] Nen

menti, & ut ficgratiam caufat ex opere opérato,non veró illud

lais

aliud fufceptum à poenitente,

Nec refert , quod quilibet

ium j

falem probabiliter, poffit fnum votum commutare in opus

"atejus

equale aut melius ; quia in voto ipfe vovens eft locoSupe-

Q«

rioris fibi ipfi legem voti imponentis ; neque opus ex voto

Sed tb

elevatur virtute clavium; unde eft lata difparitas, itaStepha-

Y fecug.

nus à $, Paulo.

aliisqui-

QUASTIO XXIX,

udicials,

'efatur:

; DeCeffa.

,nglifer peccet , qui ton implet peuitentiam à

rio injuntiam?

Confefi-

athedra

efftonali

Refp. Non eft mortale peccatum , omittere poenitentiam

ecundus

gravem impofitam pro venialibus , vel pro mortalibus pec-

; potet

catis aliàs confeffis : quia durum videtur afferere pro culpa

i[pofitio

levi , vel gravi , alias confeffa & remiffa , obligationem fa-

tota al

tisfaciendi effe gravem, ita Diana part, ;. tra&. 4, refol, r36,

, Judicat

citans Layian: quodidem TefteStephano à S. Paulo docent

illa co«

alii communius , quando pcenitentia fecundüm fe eft levis,

Uja tam

licet impofita fit ob peccatamortalia. Secus fi pravis.

quine

Collige ex di&is fupra, is, qui pcenitentiam implet in ftatu

peccati mortaJis , probabiliter quidem fatisfacit praecepto ,

cumimpleatejus fubftantiam ; peccat tamen, fed venialiter,

uía Sacramenti partem fufcipit indi

8nt , & obicem ponit

effe&ui; videlicet remiffioni poenae,

Dices : Si (atisfaCtio non ponatur, Sacramentum erit man-

cum & mutilum , ergo five levefit, five gravis , fi culpabiliter

rs',qïlïfr

non ponatur,eft peccatum mortale, Negoconfeq, quia tan-

git -

ancum quoad partem accidentalem,

tum- poteft dicitm

five integralem.

Nv

«(cpü]ü

&

Z3

quia

Va

182

)

DE SAORHMiENï]ä

ingr

QUAESTIO XXX,

p

Quis fit fenfus

Abfolutiouis [aeratuentális, frve illorum-ver-

borum: Ego te abfolvo à peccatis tuis?

Refpondet Francifcus Bonz Spei: Verborem forme Sa-

cramenti poenitentize , Te 2/fol'vo &c.' eft hic fenfus ; "Tollo,

five vemifto peccataíua , pro ut funá £ollenda : Primó quidem,

fiatia

fi primum Ecclefize clavibus fubjiciantur, & ante remifífa non

QW

fint per contritionem perfectam : Secundo veró & iterum,

teli

rout iterum deteftata & conteffa abfolutioni objiciuntur,

]Udh

robatur , quia non apparet, inquit , cur femel rémiffa

tent

minus. effe poflint obje&um novae abfolutionis , in fenfu

obvio & humano , quam nova deteftationis ; i enim pof-

QXX

M.

fim à me, quod non eft, & fuit , per deteftationem abji-

cere , qnid ni & per abfolutionem , cum abje&io illa mora-

lis fit quaedam moralis abíolutio , & remiffio five dimiffio?

pics

u

unde peccatum remiffum , quod fuit & non eft , habet effe

fufficiens adSacramentum, uti ad effe obje&tum deteftatio-

«

nis , five contritionis praefentis , in qua realiter prafenti, ut-

üo

teli

pote propria parte eflentiali facramenti fit objectivé praefens,

Contra autem infurgit Arriaga : aliquem, qui caret omni

t 1

vinculo, folvi à vinculo , eft poenitus imperceptibile ? ficut

tís G

i&

& eum, qui omni vefte caret , pofle fpoliari veftibus, Neque,

fi quis mihi debuiffet mille , & mihi mille dediffet, aliquis ad-

mittet, mepoftea ver& dicere; Tibi remitto debitum. Ergo &

pan

duo

à pari. Ita Arriaga. Quare

f

Refp. Senfushorum ver

borum Afbfof-vo fe, planus & legi-

flas

timus eft ille, quem tradit D. Thomas. Confero £ibi Sacramen-

tur

fmati

£um ab[olutionis ; id eft , confero Sacramentum, quod de fe

fufficiens eft ad remiffionem peccatorum: adcujus veritatem

Orit

minimé requiritur, ut a&u quis immediaté ante fit in pec-

Cati

cato : unde per buncfenfum nos claré folvimus , quomodo

pote

am erat

Ti

detur abfolutio« , qui.antea per contritionem perfect

ingta-

IN SPECIE,.

183

aisb I

IGb

; H

in gratia, & quomodo abfolutio poffit fxpius dari de eodem

peceato,

Zf

QUAESTIO XXXI..-

Y Sa.

Quis [it Ziniffer Saeramenti peniten tie?

Y

- Refp. 1. Ett folus Sacerdos , habens jurisdi&ionem ordi-

,

mariam,veldelegatam, Ratio primaepartis eft, quía Chriftus

lfl noq

!

Joan. 26 v, 23 folis Apoftolis & corum Succefforibus dedit po-

Iterum,

teftatem clavium,

luntut,

Ratio fecurndae & tert

ieepartis eff, quiaabfolutio eft a&tus

rémiffa

;udicíalis, ergo requirit juricdi&ioriem in fubditos, nam fen-

n fenfi

tentía non poteft ferri nifi in fubditos, fruftra enim jus dicit,

Im pf

qui fubditos non habet, ergo neceffarió requirit vel ordina-

nljj

xiam jurisdictionem , vel in ejusdefe&u delegatam,

| ffiofd-

Refp. 2. Hanc tamen jurisdi&ionem completé non acci-

nilfo?

it Sacerdos immediaté à Chrifto in Sacramento Ordinis, ita

vet effe

ut poffitquemlibet poenitentemiabfolvere , hoc ipfo, quo Sa-

flatig«

cerdos ordínatus eft, " Ratio eft, quia fi daretur talis jurisdi-

(], Ul«

&io vi Ordinis, non poffet per Ecclefiam füfpendi , ficut po-

aefens,

teftas confecrandi nullo modo perEcclefíam fufpendi potett,

omfi

ita ut irrita fit confecratio , quía fcilicet vi Sacramenti Ordi-

: feut

nis datur ; at jurisdictio abfolvendi poteft ab Ecclefía fufpendi,

Ut & fzepeé fit,

lequt

di&io neceffaria Sacerdoti ad abfolvendum,

jis 4d-

Refp, 3. Juris

Oa

partim con

fertur à Chrifto; parti

m ab Ecclefia feu Pontifice ;

duo enim poffünt fpeGari in illz jurisdi&ione:z primó pote-

ug-

ftas abfolvendi ex parte Sacerdotis, quat immediaté corfer-

Aff

tur à Chrifto in Ordinatione Sacerdotis ; fecuridó applicatio

« (e

materiae , quae fit ab Ecclefía vel Pontifice, Ex his duobus

tatet

oritur perfe&a & integra five completa jurisditio, quae vo-

1[)80

carí poteft a&tualis jurisdiciio , ut vocat eam Navar. qui eft

of

poteftas expedita adoperandum , cumr habeat debitam mate-

antum

o

ziamy applicatam P poteítas veró ex parte Sacerdotis t

ii

1gra-

poreft

DE SACRAMENTIS

14

Q

poteft vo&ari jurisdi&io habitualis, quia eft impedita , neque

tilia$

poteít exireina&um ob defe&um applicationis materie ; hzec

tante

autem applicatio non fit voluncate' ipfius poenitentis , fed

fama.

voluntate Pontificis , qui dividit Epifcopatus & Parochias;

Matri

fitautem dupliciterz r, Via ordinaria, ut quando aliquis con-

tettof

ftituitur Epifcopus alicujus Dicecefis , aut Parochus alicujus

riush:

Parochiaz,

2. Ex commiffione , ut quando proprius Paftor

dente

fuam ovem alteri committit , non conftituendo illumPafto-

do&

1

rem ex officio, fed (uas illivices committendo, & hoc facere

(

.'o

poteft Pontifex in toto orbe Chriftiano, Epifcopus in fua Dice-

mdü

cefi, & Parochus in fua Parochia.

doe

Refp. 4. Poteft nihilominus quivi

Ws fimplex Sacerdos ab-

Tolvere poeenitentem quemcunque , qui habet fola peccata

.&gu

venialia, 2. Etiam quemcunque poteft abfolvere à morta-

filett

libus femel confeffis & abfolutis.

3. In articulo mortis po-

Qisd

teft quoslibet abfolvere à quibuslibet peccatis & cenfuris ,

tem

quia nifi Chriftus contuliffet hanc plenam circa omnes &

proc

omnia poteftatem

; non fufficienter providiffet extreme la-

lutor

borantibus,

Á NI

Refp. ;. In articulo mortis omnes Sacerdotes fine ulla

exceptione habent plenam jurisdidionem circa quaecun-

que peccata & cenfuras ; idque juxta aliquos ex univerfali

€oncefífione Ecclefie; juxta aliosex jure divino, ac proinde

aec facultas abfolvendi inarticulo mortis convenit etiam Sa-

cerdotibus excommunicatis

£s , & haereticis, .

4 fufpenüs interdidis, de»grada-

bili

$(

ICuni

^"QUAESTIO XXXII

tüme

Qu« conditiones requirantur in Confe[ario , u£ rita mums

&tm

tenu

s5 fuum obire poffit ?

I

Refp. ;. In omni Confeffario tres communiter conditio-

113 Diel

nes requiruntur , ut rité munus fuum exequi poffit, vide-

Gl

licet fcientia, prudentia, & bonitas,

Quoad

AN SPECIE.

185

—N

Quoad fcientiam requiritur r, Lt fciat diftinguere inter mor-

» tque

It ht

talia & venialia, 2. lIt nofcat circumftantias peccatorum mu-

u$, fed

tantesfpeciem,

3. Utaliquidfciatdereftitutione bonorum &

fama. 4, Utfciatcafusrefervatos, 3. lIt fciat impedimenta

I'ohjas;

U

Matrimonii& alasmagiscommounia, .6. Ut fciat modum in-

terrogandi poenitentes, —.Non eft autem neceffe,ut Confeffa:

'ücujm

I5 dor

riushac omnia fciat perfetteé , fed mediocriter, ita vt Íciat pru-

mj

denter dubitare; & recurrere ftatim ad fuos libros,vel adalios fe

J factte

doétiores.

)

fua Dioe-

Quoad prudentiam , debet Confeffarius effe prudens in ca-

vendisincommoedis & procurandis commodis poenitentium &

tdos ab-

aliorum , confiderando quid debeat interrogare, quid docere,

! peccata

& quidfilere, dum non fperat emendationem.

Quoad bonitatem ; utlicite quisminiftret facramentum poe-

i mortá«

Ottis po-

nitentiz jrequiritur ; utfitingratiadumabfolvit, Patet ex di-

&is de Miniítro facramentorum in genere ; item ut vitam fa.

enfuris,

mnes &

tem exterius honeftam ducat ; quia alias plus obeffet quam

remi là«

prodeffet,interea nulla requiritur bonitas ad validitatem abfo-

lutionis ,nififidelitas, q

uaex vera in t n:?ionf: .a;bfolv-end i; profe-

(ine ulla

rat v..;;ba formzae,

lUæCUn-

QUESTIO Xxxi .

viverhali

confejonis,

pminde

de fit Sigillum

&5 que fubeo

timSe

«adant ?

legradi-

R

"n

. 1. Sigillum confeffionis eft inviolabilis & indifpenfa-

bilis ob

jf

igatio occultandiea , qua in confeffione facramentali

dicuntur tanquam eó proprié pertinentia,

Quare hocfecre-

tumeft omnium maximum & univerfale obligansin omni cafu

.

T

€tiam extremae neceffitatis cujuscunque, ita ut invito pceniten-

te nullo unquam tempore liceat illud revelare.

Refp. 2. Sub di&oSigillo cadunt 1. Omnia peccata morta-

7nditïr,'*

là,tam in generali

,quàm in fpeciali, & venialia omnia in fpe-

y vt

2. Etiam omne illud,ex quo devenire poteft in conje-

Cia -i )

a

urana

Quoad

186

DE SACRAMENTIS

TORPE TET

" ss

üufäggeccati- m.ortaii;in genere, vel rfiortalis aut venialis in

di, &

particulari, velindifpofitionis adabfolutionem, — 3. Sub Sigillo

tnortai

liU

|

cadunt etiam circumftantia peccatorum & peccata fociorum.

4. Etiam defe&us naturales, qui innotefcunt ex declaratione

^ £ja hab

eccatorum.

Ratio horum omnium eft , quia id aperté vide-

fión C

tur colligi exipfa inftitutione Chrifti : qui ficut voluit in novo

deadu

teítamento omnes aftringeread confeflionem tanquam ad re-

iam p

intellt

medium pro peccatis mortalibus; ita & voluit claudi hoc ar-

&iflimoSigillo omnia, qua aliàs poffent hominibus confeffio-

beneit

nemodiofam reddere, ac jugum quodammodo importabile, at-

que ut videas, quanta fitobligatio hujusSigilli.

(4 di

Obferva, in cafuquo aliqui inConfeffarii mortem cornfpiraf-

N

fent, ut de noGte dormientem occiderent, aut venenum in vi-

6

no confecrando miícuiffent, & Confeflarius ex unius illorum

ofïi

confefHone id audiviffet , non poffet abíque fratione Sigilli,

Jufí

fine licentia peenitentis. fugere , aut à confecratione ab-

[ w

ftinere.

quo?

QUZESTIO XXXIV.

que/

teny

fequi

Qui fint Effellus Penitentie?

m

fel à

Refp. 1. Perhoc ficramentum remíttunitur peccata morta-

Yi

lia poít baptifmum commiffa.. Ratio eft; quia in liunc finem eft

à Chriftoinftitutum , hincenim vocatur fecund

veni

.

i

a 'Po&vna;uïfægia

lacuy

um tabula.

etitiae äefnïftmtmr ätïarrx

Refp. z. Per facramentami poenit

p

peccata venialia, Ratio eft, quia Chriftus Joan. 20. Generaliter

dicit , quorum: remiferitis peccata &c.

;

Refp. 3.. Operabona mortificata per fubfequeris peccatum

smortale, revivifcunt per poenitentiam, Probatur ex.illo lócó

Ezechielis33. mipictas impti nori nocebit ci; in quacunque

die converfus fuerit ab impietate fuu- : at valde rioceret ei , fi

IQ

S

Agra-

Ls

snetitamortificata non ;eviyjfgc*rent;qU'ia- privaret eum tot

*gl;ä'g

1$7

—

|("£N SPECIE.

Iliafs in

Eiá, & gloriá meritis.illis debità, — Quare quicquid peccatum

DSigillg

mortale mortificat, hoc poenitentia refufcitat.

Clom,

Re[p. 4. Per facramentum poenitentiae confertur tam gra-

ütjone

tia habitualis;quàm aétualis. De habituali conftat ex di&is ;

Téde-

non eníim fitremiffio peccati fine infufione gratisefan&tificantis,

t D

de a&tuali docet experientia quodammodo ; experimurenim et-

,m'&&f fe.

tiones

i hOW.

iam pera&o hoc facramento in nobis effe pias illumina

intelle&tis & fan&as infpirationes voluntatis , quae fine

»dubio

onfeffio.

beneficio illius facramenti conferuntur.

able,it-

. Quare&. Quomodo remittantur peccata venialia in alia vi-

onfpirif-

ta, dum quis moritur in gratia cum peccatis venialibus nondum

remiftis ?

)

m in vi-

Refp. Ea remitti per contritionem , quim talis immediate

Mlorum

oft mortem elicit.

Ratio eft , quia cum ab una parte anima

: Sgili,

jufti à corpore feparata , fide & charitate fit praedita ac libera à

ione ab

rturbationibus partis fenfitivae , & ab alia parte eo inftanti,

uo anima feparata eft, perfette, cognofcat ftatum fuum,Deum-

que perfe&e diligat ; videtur negari non poffe , quin eodem

tempore erumpat in a&tum contritionis, quo pofito ftatim.con-

fequitur remiffionem omnium peccatorum venialium, . Adde

tamen per i(tum contritionisattum , di&umjuftum neque me-

(ffiotta-

reri augmentum gratiz , quia ad hoc requiritur ftatus hujus

vitae ; neque etiam remiffionem poenze debitae di&tis peccatis

»nem eft

wultapi

venialibus 3 quia ex ordinatione divina fatisfa&

3

io flon habet

.1ogum in altera vita , fed fola fatispaffio.

t etiat

Proponuntur Canones Concilii Tridentini ex

od

SelT. 14. de Sacramento Poeniten-

tiae.

(( 0l

i

Canon I,

lo Jco

TV

I quis dixerif, in Catholica Ecclefia pænätentiam non effe

(e!

d

S

ver& & proptié facramentum, pro fidelibus, quoties poft ba-

ls

4 2

Ptifj

188

DE SACRAMENïI&T

cumi j

ptifmum in peimm labuntur ipfi Deo reconciliandis , à Chrifto

Domino noftro inftitutum ; anathema fit,

ïemjl

um

Canom IE,

&non

Si quis facramenta confundens ipfumbaptifmum poeniten-

tize ficramentum effe dixerit, quafi haec duo facramenta diftin-

&a non fint, atq

ue ideó poenitentiam non re&& fecqn.dam; pof

5

naufragium tæbulam, appellari ;anathema fitz.

[

Canot ; 2IT..

N

Si quis dixerit, verba illa Domini Salvatoris z Accipite fpiri-

Jicna

Scot

tunr fandtum , quorum remiferitis peccata, remittuntur eis ;

& quorum retinueritis , retenta funt ; nom efle intelligen-

tham

da de poteítate remittendi & retinendi peccata im facra-

mento poenitentiz , ficut Ecclefia Catholicaab initio femper in-

$

tellexit ; detorferit autem contra. inftitutionem: hujus facra-

ti, ad authoritatem praedicandi Evangelium ; anathema fit,

pecd

& (i

€anon IF.

lige

Siquis negaverit, ab integram & perfetfam peccatorum re-

D

miffionem requiti tres aGtusin poenitente ; quafi materíanr fa-

gt

&ramenti poenitentiae videlicet , contritionem , confeffionenx

utile

eDfet

& fitisfictionem , quz tres poenitentiae partesdicuntur ; aut

dixerit , duas tantum: effe poenitentice partes, terrores fcilicet

fend

incuffos confcientize, agnito peccato , & fidem conceptam ex E-

a

vangelio vel abfolutione, quá credit quis fibi per Chriftum re-

dem

ammifla peccata 5 anathema fit;, .

- €anon. F

Si quis dixerit, eanrcontritionem, quce paratur per diícuffi-

:

l]

onem , colle&ionem & deteftationem peccatorum ; quá quis re-

cogitatannos fuositr amaritudineanimaefuae , ponderando pec-

8 Dir

tf

càtorum füorum gravitaterm , multitudinen , foeditátem , amif-

tutio

