lícos hinc inde controvertuntur , donec à S. Sed

€

: recognitæf

füper iisdem propofitionibus judicium proferatur.

- Fraucifcus Richardus, fantle Romana,€ Puive

Inquifitionis N otarius.

ffaa!k

La

Locus & Sigilli.

"

Jnna- à Nativitate D. N. JEfu Chrifti 44j

[/

efimo , Se:&mü-

fmo, Septuagefimo nono,

Inditlione fecunda , die vero 4. menfis

AMMaurtii , Pontificatus autem Sandiff. in Cbr

Innocentii Zizina Procvidentia Papze. XY, ammo tertio fupra di-

Sun Decretum affixum &5 publicatum fuit ad «vaFvas Bafilice

Principis Apoffolorum , Cancellarie Apo[folice, ac in acie Campi

Flore, ac in aliis locis folitis 65 confueti urbis per me Francifcum

Pevriuum ejusdem Sandiffimus D. N,

Ej Sanüiffime inqqiþtionid

€uxforem,

FERIA QUINTA.

DIE VIGESIMA QUARTA

Augufti, Anno 1690,

À

"

iä Conpvegatione gene

rali fand.e Romane 65 V nixverfalis Foquifi-

tionis , babita im Palatio Apoflolico /Montis Quirinalis coram

San&iff. D. N. D. Alexandro Divina Provvidentia Papa VHI,

dina-

ac Eminentiffiais , 6&y Reverendiffimnis, DD. S, R, E. Car

libus

ié

PR OP O.SITIO NES XXXIf DAMNf? T.»E

J lzbwmtota Repzibtïca wa]i;zr-z-a qdwïfw bereticam praeviía-

£em G ene

»

ralibus Inquifitoribus , a fantia Sede zApoftolica [pecia-

s

liter depütatis.

»

-AnGiffimus D

/N. ALEXANDER Papa VIII, non fine ma-

*

honoanimi fui moerore audivit duas Thefes; feu Propofitio-

hZ nes, unam dentio, & in majorem Fidelium perniciem füfci-

tari, alteram de novoerumpere ; Et cum fui Paftoralis Officii

munusfit, Oves fibi creditas à noxiispafcuis avertere, & ad fa-

lutaria femper dirigere, dictarum Thefium , five Propofitio-

Rum. "- asar, Ü a Éa« ERE . L . W I

num examen pluribus in Sacra Theologia Magiftris, & deindé

Eminentiffimis, & Reverendiffimis DD. Cardinalibus contra

Hareticam: pravitatem 'Generalibus inquifitoribus fedulà

commifit, qui pluries re mature difcuffa infrafcriptis Thefibus,

feu propofitionibus fuper unaquaque ipfarum íua fuffragia

San&itati fuz fingillatimexpofuerunt.

r, Bonitas objeGiva confiftit in convenientia objeGti cum

natura rationali; Formalis veróin conformitate attus cumre-

gula moruim, : Ad hoc fufficit, ut a&us moralis tendat in fi-

nem ultimum interpretativé, HUNC HOMO NON TE-

NETUR AMARE, NEQUE IN PRINCIPIO, NE-

QUEIN DECURSU VIT;E SU/E MORALIS. :

fc

2, Péccatum Philofophicum feu morale eft a&us huma-

nus difconveniens naturae rationali & re&ae rationi; Theolo-

eicum veró & mortalé eft transgreffio libera divinze legis, Phi-

lofophicum quantumvis grave in illo, qui Deum vel ignorat,

vel de Deo a&u non cogitat, eft grave peccatum , fed' non eft

offenfa Dei, neque peccatum mortale diffolvens amicitiam Dei,

neque azeterna poeria dignum.

Quibus pera&is SanGiffimus omnibus plené & mature

l

confideratis, primam Thefem feu Propofitionem declaravit

hareticam, &uti talem damnandam & prohibendam effe , fi-

cuti damnat & prohibet fub Cenfuris & poenis contra Haereti-

cos & eorum fautores jure expreffis

Secündam Thefem feu

Propofitionem declaravit fcandalofam,temerariam,piarum au-

m&

num offenfivam , & erroneam , & uti taleua damnanda

pro-

t —— ——

4B ALEXANDRO FIII,

iF

prohibändam effe , ficuti damnat & prohibet , ita ut qui-

cumque illam docuerit, defenderit, ediderit, aut deea etiam

difputaverit publicé , feu privatim tra&taverit, nifi forfan ime

pugnando, ipfo fa&to incidat in Excommunicatiohem, à qua

non poffit ( praeterquam inarticulo mortis ) ab alio quacum-

que etiam Dignitate fulgente, nifi à pro temporeexiftente Ro-

mano Pontifice abfolvi,

Infuper diftridé in virtute fanttze o-

bedientiae, & fub inde terminatione divini Judicii prohibet o-

mnibus Chrifti Fidelibus, cujuscumque Conditionis , Digni-

tatis aC Status, etiam fpeciali & fpecialiffima nota dignis , ne

preedi&tam Thefem, feu propofitionem ad Praxim deducant,

Alexander Sperouus S. Romane & F'uiver[alis In-

— —— - C U

quifitionis Nof,

Locus m Sigilli,

Die 24. Augufti 1690. füpra diGium Decretum affixwm Gypubli-

catum fuit ad vakoas Bafilice Principis Apoftolorum , Palatii $,

Officii, in acie Campi Flore, ac aliis locis folitis & confuetis V v-

bis per F'rauc.

forem,

;[cum PerinumSS. D. N,PP, &5 Sb inq:uz',fitz'on'u Cur-

DECRETUM.-

.FERIA QUINTA

DIE OCTAVA.

F;

Decemb. r699.

In Conpregatione Generali Sand.e Romane

&5 IZ nicverfalis Inqui-

u

fiéionis, babita in Palatio Apoflolico AMo

ntis Quirinalis , coram

55. D. N.D, Alexandro Zi-vina Pro*videmtia Papa VILI ac

Eminentiffimis , 69 Rexerendiffinis DD. S.R.E. Cardinalibus

in fota Rep

ublica Cbrifliana contra bereticam pracvitatem Ge»

neralibus [nquifitoribus,

à [antfa Sede Apoflolica [pecialiter de«

Putatis,

;:

C

Sandiffi-

TE

x

PROPOSITIONES XXX! D.AAMN.A

t1

An&iffimus D. N. ALEXANDER divina Providentia Papa

& Vili. praedidus: Pro Paftorali cura Ovium à Chrifto Do-

x

Z mino fibi commiffa de earum falute follicitus, ut in offen-

fo gradu per rectas femitas poffint incedere , & pafcuanimium

b

perniciofa in pravis do&rinis exhibita vitare, unius fupra tri-

ginta Propofitionum examen pluribusin facra Theologia Ma-

giftris, & deinde Eminentiffimis ac Reverendiffimis DD. Car-

dinalibus contra Haereticam pravitatem Generalibus Inquifi-

toribus commifit, quitantum negotium diligenter aggrefli, ei-

que feduló ac pluries incumbentes , fuper unaqua

fua fuffragia San&itati fuae fingillatim detulerunt,

q; ipfarum

H

Propofitiones autem funt infra fcripte videlicet :

1. In ftatu naturze lapfae ad peccatum mortale, & demeri-

tum fufficit illa libertas, quà voluntarium ac liberum fuit im

€aufa füa peccato originali , & voluntate Adami peccantis.

|

2. Tametfi detur ignorantia invincibilis juris naturae, haec

in ftatu naturze lapíae operantem ex ipía , non excufat à pec-

«ato formali..

3. Non lícet fequi opinionem , vel inter probabiles pro-

babiliffimam,

. Dedit femetipfum pro nobís obfationemDeo, noti pro

j

folis Ele&is, fed pro omnibus, & folis Fidelibus.

j. Pagani, Judaei, Haeretici, aliique hujus generis nullum:

omnino accipiunt à Chrifto influxum, adeóque hinc redtéin-

feres, in illis effe voluntatem nudam , inermem, fine omni

IE

gratia fufficienti.

6. Gratia fufficiens ftatui roftro , norn tam utilis , quàm

0

perniciofa eft, ficut proindé merito poffimus petere, à gratia

fufficienti Libera nos Domine.

7. Omnis humana a&io deli

berata , eft Dei dilc&i'e , vel

d

murndi; fi Dei, charitas Patris eft; fi mundi , concupifcentia

carnis , hoc eft, mala eft.

$. Neceffe eft infidelem in omni opere peccare-

^i

x

g.Re-

15

A4B ALEX ANDRO VH

9. Revera peccat, qui odio habet peccatum meré ob ejus

L

turpitudinem. & difconvenientiam «um natura, fine ullo ad

Deum offenfum refpe&tu.

Io, Intentio, qua quis. deteftatur

| malum, & profequitur

bonum, mereé ut coeleítem Qb-;ineat gloriam, non eft re&a nec

Deo placens.

e

11, Omne, quo

d non éft exfide Chriftiana fupernaturali,

quae per dile&tionem operatur, peccatum eft,

12, Quando in magnis peccatoribus deficit omnis amor,

-

deficit etiam Fides: & etiamfi videantur credere, non eft Fi-

i

des divina, fed humana,

13. Quisquis etiam ezternaemercedis intuitu Deofamula-

tur, charitate fi caruerit , vitio non caret, quoties intuitu li-

cet beatitudinis operatur.

l-

14. Timor gehennz non eft fupernatüralis.

[l

I$. Attritio, quaegehenriz & poeriarum metu concipitur ,

fine dile&ione benevolentia Dei ,

j

fotus, ac fupernaturalis.

propter fe non eft bonus

(s

16. Ordinem praemittendi fatisfa&ionem abfolutioni, in-

duxit non politia, aut inftitutio Ecclefize , fed ipfa Chriftilex, &

prafcriptio naturae rei idipfum quodammodo di&ante,

17, Per illam

[

eíft inverfus,

prgxim mox abfolvendi ordo poenitentiae

;

18. Confuetudo moderna quoad adminiftrationem Sacra:

menti poenitentiee , etiamfi eam plurimorum hominum fu-

]'

ftentet auctoritas , & multi temporis diuturnitas confirmet ,

1

nihilominus abEcclefia non habetur pro ufu, fed abufü,

19. Homodebetagere tota vita peenitentiam pro peccato

originali.

$

20. Confeffiones apud Religiofos fa&z, plerzeque vel fa«

Crilegae funt, vel invalidae.

21, Parochianus poteft fufpicari de Mendicantibus , qui

3

eieémofynis communibus vivunt, de impohenda nimis levi

& incon

$

2rua poenitentia , feu fatisfactione, ob quaeftum feulu-

crum fubfidii temporalis;

€ 2

22.Sa*

28

PROPOSITIONES XXXL. DAAMNATAE

22, Sacrilegi funt. judicandi , qui jus ad communionem

percipiendam pretendunt , antequam condignam de deli&is

fuis poenitentiam egerint,

23. Similiter arcendi funt à facra Communione , quibus

nondum ineft amor Dei puriffimus , & omnismixtionis expers,

24. Oblatio in templo; quz fiebat à B. V. Maria in die

Purificationis fuse per duos pullos Columbarum, unum in ho-

locau(tum, & alterum pro peccatis, fufficienter teftantur,quod

indiguerit Purificatione, & quod Filius, qui offerebatur etiam

macula Matris, maculatus effet fecundüm verba legis,

.25. Dei Patris fimulacrum ncfas eft Chiiftiano in templo

collocare.

26. Laus, qua defertur Marize ut Marize, vanaeft. -

27. Valuit aliquando Baptifmus fub hac forma collatus:

4n nomine Patris, 65c, Praetermiffisillie, Egote baptizo.

28. Valet Baptifmus collatus à Miniftro, qui omnem ri-

£urn externum, formamque baptizandi obfervat, intus veróin

£orde fuo apudfe refolvit, /Von intendo, quod facit Ecclefia,

àg. Futilis & totics convulía eft affertio de Pontificis Ro-

|

qmani fupra Concilium Oecumenicum au&oritate , atque in fi-

dei quxftionibus decernendisinfallibilitate,

. Ubi quisinvenerit docttrinam in Auguftino claré fun-

slatam , illam abfoluté poteít tenere & docere nonrefpiciendo

ad ullam Pontificis Bullam.

31. BullaUrbani VH n eminenti eft fubreptitia,

uibus maturé confideratis idem SanGiflimus ftatuit &

decrevit 31, fupradi&as Propofitiones tanquam temerarias,

fcandalofas, malé fonantes , injuriofas , Haerefi proximas, Hae-

gefim fapientis, erroncas, Schifmaticas, & Haereticas refpe&ti-

vé effe damnandas & prohibendas, ficut eas damnat & prohi-

bet, ita ut quicumque illasaut conjun&im, aut divifim docue-

tit, defenderit, ediderit, aut de eis etiam difputative, publice.

aut privatim tra&averit, nififorfan impugnando, ipfo fa&to in-

&idat inExcemmunicationem , à qua non poffit( preeterquam

àn articulo moertis) ab alio quacumque etiam dignitate ful-

gente;

AB ALE XANDRVO FIiI.

2I

g&nte " hiü à pro tempore exiftente Romano Pontifice ab-

folvi,

Infuper diftri&é in virtute fan&ze obedientize & fub inde-

terminatione divini Judicii prohibet omnibus Chrifti fidelibus,

uscumque conditionis, dignitatis, & ftatus, etiam fpeciali &

cuj

Ípecia

liffima nota dignis, ne praedi&tas opiniones aut aliquam

ipfarum ad praxim deducant.

Non inten

dittamen San&itasfua fuper hoc decretum alias

Propofitiones in majori numero ultra fupradictas 51, jam ex-

hibitas, & in hoc decreto non expreffas approbare,

Alexander Speronus , [antke Romane, &5 F'uiverfalie

Inquifitionis N otarius.

Locus m Sigilli.

"Anno -ä Nati-vitate D. N, JEfu Chrifti millefmo fexcentefiruo

indit]. 13. die 20. Decembr. Pontificatus autem . SS,

gonagefimo ,

dri divvina Providentia PP. VIIL anno fecundo fu-

D. N. Alexan

vaditium Decretum affixum &5 publicatum fui ad cval'vuas Ba-

lice Principis Apoflolorum, Palatii S. Officit, in acie campi Flore,

ac aliis locis folitis &5 confuetis V ybis per Francifeum PerinumSS.

IP, N, PP. 65 SS, inguifitionis Curforem,

Joannes Baptifta de Comitibus

Magn, Curf,

i

t

"

]-

Izs-

€ 3

Z

22

PROPOSITIO NES$ DE MOLI NO$

INNocENTI1: D. P. Pape Xl. Decretum,

quo damnantur Propofitiones 68. Micha&lis de

Molinos, Feria V, die 28, Aug. & iterum

1

19. Novembr, 1687.

Dabolendam perniciofiffimae Haerefis pravitatem, quain

plerisque Mundi partibus, non fine maximo Animarum

A

difcrimine invaluit, rigor debet Apoftolicus excitari; ut

Pontificise follicitudinis authoritate & providentiá, Haeretico-

rum protervia in ipfis fuz falfitatis conatibus elidatur , & Ca-

tholicae veritatis lumen in Ecclefia San&a refplendens , eam

utique demon(tret àb omni execratione falforum dogmatum,

expiatam; cüm igitur compertum fuerit, quendam Michaé-

lem de Molinos perditionis filium, prava dogmata, tum ver-

bo tum fcriptis paffim docuiffe, & in praxim deduxiffe, quae

pretextu Orarionis , Quietis, contra do&trinam & ufüum à

55. Patribus, ab ipfis Ecclefize nafcentis primordiis receptum,

fideles à verá Religione & à Chriftianze pietatis puritate, in

maximos errores, & turpifftma quaque inducebant; San&if-

fimus D. N. INNOCENTIUS Papa XI, cui cordi eft , ut

fidelium Animze fibi ex a]to commiffze , purgatis pravarum

opinionum erroribus, ad optatum falutis portum tutó perve-

nire poffint, pro re tam gravi, auditis pluries coram fe Emi-

nentiffimis & Reverendiffimis DD. Cardinalibus in totá Re-

publicà Chriftianá Generalibus Inquifitoribus, ac pluribus in

Sacrá Theologiá Magiftris, eorumque fuffragiis, tum voce,

tum fcripto fufceptis, matureqQue perpenfis, imploratá etiam

Sandi Spirirüs affiftentiá, ad damnationem infra Scriptarum

Propofitionum ejusdem Michaélis de Molinos, à quo fuerunt

pro fuis recognitee , & de quibus Propofitionibus tanquam

à fe diGatis, fcripris, communicatis, & creditis, & ipfe con-

vicdus, & re

vit.

fpe&ive confeffus c&, devenire, ut infrà decre-

PRO-

4AB INNO CEXTIO XÀ

2j

PROPOSITIONES.

r. Neceffarium eft annihilari potentias; Et haec eft Via ín-

&erna.

L

:2, Velle operari a

.&ïvö, eftoffendere Deum, qui vult fo-

lus agens effe , & ideó necefle eft derelinquere fe in illo, &

deinde fe habere corporis mortui inftar,

3, Vota faciendialiquam rem, funt i

mpeditiva perfe&io-

nis.

4. AGivitas naturalís eft inimíca gratie , & impedit ope-

rationem Dei & veram perfeGionem, quia Deus vult opera-

i in nobis, fine nobis,

s. Anima nihil operando annihilat fe , & redit ad fuum

principium & ad fuam originem , qua eft effentia Dei , ubi

manet transformata & diviniíata ; & tunc Deus manet in fe

ipfo, quia tunc nor funt amplius duae res unitae, fed una fola,

& fic vivit & regnat Deus in nobis , & anima fe annihilat in

effe operativo,

6. Interna via eft illa, in quà non cognofcitur aut lumeri,

aut amor, aut refignatio , neque neceffarium eft cognofcere

Deun, & fic bené proceditur,

7. Non debet Ariima cogitare, aut praemium, qut poenam,

;

aut Paradifum , aut infernum,aut mortem, aut aeternitatem,

$. Non debet velle fcire; anambulet cum voluntate Dei,

an fit refignata illi, vel non ; nec eft neceffe , ut velit cogno-

:

fcere fuum ftatum, nec proprium nihilum; fed fe fe habeat

quafi corpus mortuum.

l

9. Non debet anima memor effe , vel füi ipfius, vel Dei,

vel ullius rei, & in Via interna omnis reflexio eft nocíva , et-

iam: reflexio fupra fuas a&iones humanas ac proprios defe-

&us,

:ä

Io. Si propriis defe&tibus afiquis (candalizat alterum , nott

eft neceffe ad id facere reflexionem, dummodo non fit volun-

tas fcandalizandi; Et non pofle refle&ere ad proprios defe&tus;

eft donum Dei,

1LnÀd

44

PR OP'OSITIONEE DE MOLINOS

11. Áddubia, quæ accidunt , redé ne procedamus , an

non, non eft neceffarium reflectere,

iz,

iui dedit liberum arbitrium Deo , non debet curare

y

de ullà re , nec de inferno, nec de Paradifo, nec de habendo

j

defiderio fuze propriae perfe&ionis, nec virtutum, nec pro-

l

priae Santtitatis, nec

propriae falutis, à cujus etiam fpg fe pur-

gare debet,

[

13, Dum confignatum fuerit liberum arbitrium Deo, illi

debet relinqui cura & cogitatio omnium rerum noftrarum, &

E

permitti, ut in nobis fine nobis fuum divinum faciat velle.

14, Quirefignatus eft divinae voluntati, non debet à Deo

quidquam petere , quia petere eft imperfe&io, cüm fit actus

propria voluntatis, & eft quodammodo velle, ut divina vo-

[ä

luntas noftrze fe conformet, & non noftra voluntati divinzes

& illud: Petite & accipietis, ex Evangelio, non fuit ditumá

Chrifto pro Animabus internis, qua nolunt habere volunta-

tem; quin & iftee eó deveniunt, ut non poffint à Deo quid-

quam petere.

1$. Unde ficut nihil debent à Deo rogare, etiam non

de-"

bent reddere illi gratias pro ullá re, quia utrumque eft aequa-

h

literactus propriae voluntatis.

16, Non oportet quarere Indulgentias pro poenis debita

|'

peccatis propriis ; Quia melius eft fatisfacere divinze juftitize

quàm quazrere mifericordiam, nam illud procedit ex puro Dei

amore, & hoc ex amore intereffato; id eft perfonalis com-

|

modi noftri, & non eft resgrata Deo, nec meritoria , quia eft

velle fubterfugere crucem.

ditum eft Deoliberum arbitrïüin, curaetiam

f

17. Exquotra

|

ac cogitatio animze noftrae, non debent ulterius aeftimari ten-

tationes, nec alia fieri illis refiftentia, nifi negativa, non uten-

)

do induftriá: Et fi natura inde patitur , neceffe eft illam (ine-

l

re pati, quia natura eft.

[

18. Qui inoratione utitur imaginibus , figuris, fpeciebus,

j

ac propriis conceptibus; Non adorat Deum inSpiritu & ve-

[

ritatg.

I9.Quï

hl IRNOCENTIO i

alb

Ea

fl

19. Qui amatDeum prout illum Ratio argumentando re-

prafentat, aut intelle&us cemprehendit, non amat Deum

"

i[e

verum.

lo

. 20. Dicere , in Oratione u

tendum difcurfu & cogitatibus

l

tunc, cum Deus non loquitur animae,eftignorantia; Deusnon

(«

loquitur unquam, illius loqui, eft operari; Semperque in ani-

Tna operatur, dum ifta fuis difcurfibus, co

gitationibus & o«

lli

perationibus eum non impedit.

21, In Oratione manendum eft in fide obfcura & univer-

k

fali, cum quiete & oblivione omnis alterius cogitationis par-

[

ticularis & diftin&z attributorum Dci & Trinitatis ;

*

Atque

ii

ftandum in pracfentia Dei ad eum adorándum , amandum ei-

0

Que ferviendum : Verüm fine produ&ione ull

Deus namque id genus rebus non dele&atut;

orum aäþ.mm :

&

Dlà

22. Non eft hac cognitio Fidei a&us quispiam produ&u"sy

rya-

à creatura, fed cognitio quaedam illi à Deo data, quam crea-

id

tura non novitfe habere, neque adeó poftea fcit fe habuiffe ;

idemque dicendum de amore.

je

23. Myftici cum S. Bernardo in fcala clauftralium, diftin-

ld«

guunt quatuor gradus , Le&ionem , Meditationem , Oratio-

nem, & Contemplationem infufam.

Qui femper eft in pri-

(

mo, nunquam tranfit ad fecundum.

Qui femper eft in fe-

Gd

cundo, nunquam ad tertium pertingit, quae eft contemplatio

5ei

noftra acquifita, ubi confiftendum eft totá vitá , dummodo

Deusnon trahat animam, nihil tale expeCtantem, ad contem-

ml

d

plationem infufam: Et hac ceffante, redeundum eft Animae

ad gradum tertium, & in eo confitendum, non ampliüs revet-

f

tendo ad fecundurm aut primum,

Jl

24. Quantecunque cogitationes inter orsndum accidant

etiam impurze, quin & contra Deum & San&os, contra fidem

"u

[

& Sacramenta; Si non voluntarié foveantur, neque a&u a-

liquo voluntatis rejiciantur, fed cum indifferentià & refigna-

I$

tione tolerentur, non impediunt Orationem Fidei: Imó illam

reddunt perfe&tiorem,

[*

tati Divinae,

qgia Anima xþagis 'e& refignata volun-

d

25,Ta-

'ul

L

28

PROPOSITIONÉS DE yo*imbs

zf, Tametfi fuperveniat fomnus & dormiatur,ömnähö f&..

men oratur & contemplatio fit a&ualiter; Quia oratio & refig-

natio, refignatio & oratio, totumeftidem; Et quamdiu con«

tinuatur Refignatio, utiqueetiam oratio continuatur.

I

26, Tres hz Viae, Purgativa, llluminativa, & u'nïtïva; in-

eptia eft maxima, quze unquam prolata fit in ipfá Myftica, cum

non fit nifi via unica, id eft viainterna,

s

*

4

[

27. Qui defiderat & ample&itur devotionem fenfibilem,

is tiec defiderat nec quaerit Deum, fed fe ipfum: Qnique per

Viafn internam incedit, malé facit eam defiderando ac habere

conando, five inlocis facris, five diebus,folemnibus.

28. Bonum eft taedium rerum fpiritualium 5

uia fic ab

;g

amore proprio expurgamur,

29. Cum anima interna faftidit difcurfus de Deo & Virtu-

tibus, manetque frigida; nonfentiendo fe ad favorem accen-

í

di, bonum fignum eft.

30.

uidquid fenfibile in vita fpirituali percipitur , üluä

omne abominabile eft, fordidum & immundum.,

5

31, Nemo meditativus exercet veras virtutes internas,

qualesnon poffunt cognofci à fenfibu

*

ü

£utes,

"

s, Perdere oportet vi.;z?

32, Nec ante nec

poft comimunionemsaliá oþus eft prae«

Ti

paratione aut gratiarum attione, ( pro animabus hifce inter-

nis) quim ut fe teneant in folità Refignatione paffivà; Quia

3

in hác invenitur Amor, qui fupplet modo perfe&tiori,. quàm

omncs alii virtutum a&us , qui fieri poffünt , & fiuntin viá

&

ordinaria. Etfiin hàc occaftonecommunionis accidantmo-

us humiliationis, petitionis , aut gratiarum aGionis, repri-

ä

li

mi debent, quoties non cognofcuntur effe fpeciales Dei im-

à

l&

pulfus; Aliter

"

enim fgnt impulfus naturze , nondumkmcf-

tua,

&

Qu

M:

35, Malé facit Anima , quae Viá ift4 interná graditur , fi

diebus folemnibus faccrely velit conatum aliquem. particula-

lur

rem

: ;43 m&o CENTIO; Xl

2F

d«

rem ad habendum fenfum aliquem devotionis; quia Anima-

bus internis omnes dies funt pares ; omnes fefti : Idemque

g-

eft de locis facris, càm omnia loca his Animabus fint paria.

24« Deo gratias agere linguá & verbis non eft animarum

M

internarum , quarum eft in filentio fe tenere, non praebentes

Deo impedimentum, quo minus in iis operetur : Et quantà

ampliuis fe Deo refignant , tantó magis experiuntur impoten-

tiam dicendi, Pater nofter..

ly

.5j. Animabus hujus vize internze non convenit, ut faciant

j

n

Operationes etiam virtaüofas ex propria ele&ione & activita-

te; alioqui mortuez non forent,

Nec debent facere actus a-

moris erga D. Virginem, San£tos, Humanitatem Chrifti ; quia

)b

cüm hacfint obje&a fenfibilia, talis eft amor erga illa,

36. Nulla creatura, neque D. Virgo, nec San&i fedem ha-

51

bere debent, in corde noftro

qulJia Deus folus vult occupate

ln.

illud & poffidere.

37. In occafione tentationum ctiam vehementium , non

W

dcbet anima facere a&us explicitos virtutum oppofitatum, fed

tenere fe in fupradi&to amore, & refignatione,

5,

38. Crux voluntaria morti

3

lf«

&u, ideóque omittenda.

ficationum gravis eft & fine frus

A

39, Opera San&iffima , & aufteritates ,

assl ub

æ-

tunt, non fufficiunt ad animam veluno affultuliberandam.

d«

40, B, Vïrgä nunquam opus aliquod externum fecit , &

Jid

omnium San&orum fuit SanGiffima : I

if!)

$

^

gitur perveniri pq;eft

ad fan&titatem fine opere externo,

:

(

veram tra.nsfï:;v:rma;—tïo-,

41. Deus, ut nos humiliet , & ad

lg

nem pertingere faciat , permittit & vult in animabus quibus-

dam perfe&is, etiam non arreptitiis, ut doemon operetur vio-

*n.

t

lentiam in earum corporibus , illasque committere faciat a-

&us carnales, etiam in vigilia & fine mentis offufcatione, mo-

vendo illis: phycé manus aliaqueé membra contra éarum vo-

f

luntatem ; & idem dicendum eft in ordine ad alios a&tus per

|te

2

fe

n

af

PR öpoäzzz":o NE sip-z,yoimos

fc peccaminofos: quo cafu non funt

eít confenfus,

T quia non ad-

42. Poteft dari cafus, quo hae violentize ad a&tus carnales

exiftant in eodem tempore ex parte duarum perfonarum , id

eft, viri & foeminæ, & confequatur attus ex parte ambo-

runr.

4

3. Deus temporibus präete*ritis faciebat San&osxper' me-

dium tyrannorum , hodie eos facit per medium daemonum,

ui dum illis caufant di&as violentias, facit,ut ii magis fe vili-.

ficent & annihilent in fe ipfis, feque in Dco refignent.

44. Job blasphemavit , & tamen in eo non

peccavit a-

biis fuis:; Quia id fuit per violentiam Daemonis,

45. San&us Paulus paffus eft in fuo corpore tales violeri-

Jmacs Ab ^ aM u- al EOL

tias Daemónis ; unde fcripfit: Non q

z

uod volo bOnurm.; hoc a-

-

go: Sed quod nolo tmalum, hoefacio.

46. Ha violentize funt medium magis proportion amm'-*ä-a

annihilandam animarm,eamque promovendam ad veram trans-

formationem & unionem : neq

Y

ue aliaeft Vïïa ; cftque via faci-

fior & fecurior.

j

47. Cum he violentis accidunt , oportet, finamusSata-

nam agere , nonutendo propriá induftriá aut viribus, fedcon-

fitendo in nihilo noftro: Ac tametfi accidant pollationes, a-

&usque obfceeni manibus procurati , atque etíiam his magis

infolita & peregrina , non opus eft hisinquietari, fed'excluden-

]

|

di funt fcrupuli , dubia , tirnores , quia anima magis illumina-

- ta, robuftiorque & candidior efficitur, & acquiritur fanGa il-

lalibertas, Atinprimis non oportet ea confiteri, fitqueSan-

H

&iffimé illa non confitendo; quia fic vincitur d

æmon,& thefau-

x

h

rus quidam pacis obtinetur.

48, Satanas, qui facit tales violentias, fuggerit,deindé effe

*

graves defeCtus ad inquietandam Animam , ut nomr progredia-

t

tur in viainterna: Undead tollendas illi vires.

praeftat ea ncfz.-

!

Y

«onfiteri, quia ne quidem funt peccata venialia, .

5

49.Job

4B INNOCE N"Tzlo xL

29

49; ]ob pet violentiam Dcemonis faciebat pollutiones ma-

nibus fuis eo ipfo tempcore , quo smiundas habebat ad DEum

lts

preees, lta inter

prqzaqdp iq tali,fenfustex;um'qüendam. Cap.

d

16. JObo

Q-

$o, David, Jeremias &

multi & Prophetis fan&is patieban-

tur ejusmodi violentias harum impu

?

.

rarum .op-era;ie'a-»m.xm exter-

i

narum.

my

|$1, In Scriptura facra multa fu

nt exempla vfole'ntiæ ad

li.

a&tus externos peccaminofos; ut Sampfonis, qui per violen-

tiam occidit fe ipíum cum Philiftais, uxorem duxit alienige-

ft

nam, fornicatus eft cum Dalilà meretrices quae aliàs erant

res prohibitae, & fuiffent peccata: Item Judith, quae menti-

tf

ta eft Holoferni; Elifei , qui pueris maledixit :

Eli& , qui igne

C

confumpfit duos Duces. cum cohortibus Regis Achab, 'An

autem fuerit violentia fa&ta immediaté à Deo vel Dxmonis

minifterio , ut in al

28

tur,

iis'accidit animgbus?' in c?gbio»rc.l.ir;æguiæ

a

:$2, Quando

häj -violentiæ', etïäm. impurz;, veniunt fine

u

mentis offufcatione, tunc anima

poteft feunire Deo, & rei pfä

femper magis unitur,.

z

at2

DI«

$3. Ad cognofcendum ín praxi , an aliqua operatiö inaliis

períonis fuerit violentia, regula, quam ea de re habeo.,. non

,a

(s

folum eft, quód proteftentur hae animee fe non confenfitfe, vel

quod non poffint jurare fe confenfiffe; ac quód videamus ef-

def

n

fe animas, quo profe&um faciunt in via interná; fed pracfer-

hj

tim nie dirigo lumine quodam attuali., & quod fuperius eft

cognitione humanáac Theologicá , quo cognofco certó cum

f

Á

a

interná fecuritate, operationem ejusmodi effe violentam : Et

hoc lumen certus

fum venire à Deo, quia mihi venit conjun-

&um cum fecuritate , quod veniat à DEO, neque mihi vel

effe

umbram dubii in contrarium relinquit eum in modum, quó

did-

interdum accidit, ut Deus revelando rem quampilam, eodem

Y

f0f

teémpo

L

«

'caniniam fecuram reddat, fe cffe, qui eam revelglti.ppem

facit, nceque Anima poflit in centrarium dubitare,

..]Ob

d 3

$4,Spi-

39

PROPOS be NES DE MOLINOS

d

$4 Spirituales illi Vize ordinarize, in horá. mortis fe de-

jufos & confufos invenient, cum.

"

omnibus patfionibus in alte-

di

ro mundo expurgandis, .

Y

5$5. Per hanc viam internam pervenitur, etfi cum multa

t

tolerantia , ad expurgationem & mortificationem omnium

n

fio

paffionum, ità, ut. nihil amplius fentiatur, nihil, nihil plane,

neque percipiat quis inquietudinem ullam, perindé ut corpus

fte

quoddata. mortuum, neque anima fe amplius indivería trans-

ferri finat,

pli

. 46, Duae leges & duz voluntates , altet;a,.anïmgæ , altera

u

D

amoris proprii, durant, quamdiu amor proprius durat; Un-

dé ubi hic expurgatus & mortuus fuerit, utifit per viam in-

qu

£ernam, nonamplius ibi funt illee duzeleges, neque duz vo-

be

luntates , nec ultra fit ulla fübreptio , aut motus improvi«

lp

fus; neque aliquid porró fentitur, ne un

þm quidem venialg

Y

peccatum.

fi

57. Per contemplationem acquifitam pervenitur ad fta-

t

tum noh peccandi amplius, feu mortaliter, feu veníaliter, .

$8. Ad ejusmodi ftatum pervenitur , non faciendo refle-

xionem ad o

perationes proprias, qqiaïdcfeüus nafcuntur ex

AXeflexione,

lo

€9. Via interna feparata eft à confefTione , à Confeffariís

(f

& à cafibus confcientiee, à Theologia & à Philofophia,

N

60. Animabus prove&is , qua reflexionibus mori inci-

dl

piunt; quin & eó , ut mortuz fint , jam pertingunt , DEus

g

nonnunquam impoffibilem reddit confeffionem ; ipfeque fup-

plet tantundem ipfis largiendo gratíae praefervantis, quantüm

le

reciperent ex Sacramento : Ideóque his animabus non expe-

pü

Eu

dit eo cafu Sacramentum Peenitentize accedere , quia non

poffunt.

6r. Anima, cüm ad mortem myfticam pertingit, non pot-

eft ultra velle aliud, quàm vult Deus ;

quia non haber am pliküs

b

4j

-voluntgtem , & Deusillam ipfi ademit,

6;. Per

0

N

—

3F

:

hel

62. Per viutd inteeam pervenitur ad commue c

dum immobiliter in pace quadam imperturbabili,

cä':hiïüeq-

il

63, Pervenitur etiam mediante viá . interna ad mortem

fenfuum; imófignum, quód quis in nihilo illo confiftat;id eft,

i

Ve,

mortuus fit mortuus fit morte myftica, cft,.fi fenfus externi

non magis jam repraetentent res.fenfibiles, quàm fi rnion exi-

wm

l.

fterent ; quandoquidem non efficiant, ut intclle&us fe iis ap-

plicet,

64.

Theologus minuüs eft difpoütus ;quäx;n fimplex & idío-

t

tà, ad hoc ut fit contemplativus: Primó, quia non habet fi-

[

dem tam puram : Secundó, quia non eft tam humilis: Tertió,

Il«

uia noti curat perindé de fuá falvatione : Quartó , quia ha-

Vo.

bet caput plenum phantasmatibus, fpeciebus, opinionibus &

lla

fpeculationibus; & in eum nequit verum lumenintrare,

ile

65. Superioribus obediri debet in exteriore , & latitudo

voti obedientiee Religioforum pertingit folummodo ad exte-

ld

rius: Aliud eft in interiore, quó

fol-us DEUS & Direétor in-

trant,

t

66, Rifu digna eft doGrina quedam novain Ecclefia Dei ;

Ánimam , ad interna quod attinet, gubernari debere per Epi

u

fcopura; & fi is idoneus non fuerit , eundum Animae ab il»

lo ad füum Dire&orem. | Dico novam, quia nec Scriptura fa:

(

«€ra , nec Concilia, nec Canones, nec Bullz , nec Sancti, nec

Auttores unquam id dixerunt, neque dicere poffünt, quia Ec-

-

clefia non judicat deoccultis; h

ius

quam maluerit,

abetque jus Anim—a',,ut eligat,

?

7. Dicere, opus effe, ut internum manifeftetur tribuna-

n

li externo Superiorum, & effe peccatunmi, nifi fiat, ea eft dece-

Q«

ptio manifefta , quia Eeclefia non judicat de occultiss Atque

n

animabus fuis dam

$

A

num adferunt fraudibus hifce & fitioni-

2lUS,

j

68. In mundo non eft facultas nec Jurisdi&io ad mäni;'

l3

dandum , ut mahifeftentur litterze Direcforis Circa internum

anima:s &idcircó mohitos effe

oportet , eiïc hunc affüitum

d

qugndam Satamg. ^"

Quas

84

PR'&PG'S?TIQN!?&"D*?EM&LINOS

L n

d

j

(llas qmdem Ptöpoürtiohc'sutianquam haereticas ; 'fi:fþe;

&as, erroneas , fcandalofas , blasphemas , piarum aurium of-

l

fenfivas, temerarias, Chriftiange Difciplinz relaxativas & e-

t

verfivas , & fcandalofas refpe&ivé , ac quaecunque fuper iis

ü

verbo, fcripto , vel typis emiffa, pariter cum voto. eorundem

lic

Fratrum noftrorum S. R, E. Cardinalium & | [nquifitorum

p

Generalium damnavimus , circumfcripfimus & abolevimus

t

d

Deque eisdem & fimilibus omnibus & fingulis pofthac quo-

quo modo loquendi ; fcribendi , difputándi , easque credendi,

Sa

tenendi, docendi, autin praxim reducendi facultatem quibus-

cunque interdiximus 3. & contra facientes omnibus dignita-

&'

tibus , gradibushonoribus, beneficiis & officiis ipfo fatte per-

Ó ET

u

petuó privavimus , & inhabiles ad queecunque decrevimus,

tQ

vinculoque etiam anathematis eo ipío innodavimus , à quo

4

nifi à Nobis & à Romanis Pontificibus ; Succefforibus noftris

valeant abfolvi,

Prattereà eodem. noftro decreto prohibui-

mus & damnavimus omnes Libros omniaque opera quocun-

que loco & idiomate impreffa , nec non omnia Manufcripta

ejusdem Michaglis de Molinos, vetuimusque ne quis, cujus-

cunque gradüs, conditionis , vel ftatüs , etiam fpeciali notá

W

dignus , audeat (üb quovis preetextu , quolibet pariter idio-

mate , five füb iisdem verbis, five fub aequalibus aut aequi-

pollentibus , five abfque nomine , feu fi&o aut alieno nomi-

ün

ne, ea imprimere vel imprimi facere, nequeimpreffa feu ma-

nufcripta.egere, vel apud fe retinere , fed Ordinariis loco-

xi

rum aut haretice pravitatis Inquifitoribus ftatim tradere &

N

confignare teneatur fub eisdem poenis fuüperius infli&is: Qui

fl

Ordinarii & Inquifitores ftatim ea igni comburant & combu-

fitt

tri faciant.

hac

Tandem ut praedi&tus Michael de Molinäs ob harefcs &

av

errores & turpia fa&a praedi&a. debitis poenis in alicrum ex-

f

emplum & ipfius emendationem ple&er

etur, le&o in eadem

fiit

auditis dile&is filiis

noftra Congregatione toto proceffu , &

