mee Graecorum,

od

futueh

ques fichabet : baptizetur fercvus Gbrifli ,

quae eft valida, & ad-

mittitur ab Ecclefia.cátholica : atqui in

hacexprefse importa-

parte

cnd

tur ablutio paffiva, . Ergo &c, . 2, Illud fpe&at ad materiam;s

quod per formam fignificatur , & hocmodo , quafi informatur:

t Q

atqui per formam baptifmi fignificatur utrumque, & ablutie

lutic

Ut

prout à baptizarite procedit , quia dicit , baptizo , ubieft ex-

preffà mentio agentis; & ablutio, prout inb

aptizatorecipitur,

[uere

quia dicit báptizo te,

. Ubiexpreffa fit mentio baptizati feu pa-

coni

€uti

tientis, & haec duo, baptizo fe, funt de effentia formae : Ergo

&tiam ex parte mate

lutic

rice & a&tio & paflio .aþl,utiva eft de .ciï'en'.cia

matcria? proxima,

Eans.

f

olo.

$

" ;guizl Jl ;b??-Pti

; capillos abfque penetratione aque ad

eutem ablueret. : freretze validus

QUI

baptifimus ?

2

dali

[/77

R Efr. Probabile eft, quod fic; tam complur

€s graves DQ &o-

$

rE5 ita fentiunt: & Kafio efl : quia ; inquiunt, capilli; dum

29/'/)

corporiadharent,cenfentur, effe partes hominem orndntes,&c

juxta multorum Philofophorum opinionem vere informantur

ab anima ; adeóque fi hiabluantur ; fufficit,ut homo lotus.effe

dicatur, & confe

quenter veré baptizatus. . Dixi: probabile

eft, quod fic,

Quia fcio, multos Authores contrarium .doce-

Ri

re,quia , inquiunt, capilli non funt per fe proprié pars corpo-

VK

ris,fed potius quoddam corporis excrementum. — Ego relin-

quo iftam fententiam in fua probabilitate : per id tamen non

Tnal

fet ;

€vertitur noftra concdlufio, fed ad fümmum fequitur, talem

Kf

baptifmum effe dubium , ac proinde non nifi cüm conditione

ebereconferri : v,g. Si poffis in ablutione capillorum bapti-

deí

pre

Zatri, egote baptizo &c.:..Etquidem non nifiin extrema necef-

nfantis

b

ütaF? ; que cogit quovis etiam modo profpicere faluti i

mori-

DE BAP TISM O.

m

Mi prrm

[

—j

Ob

motituri, & excufat irreverentiám , quze aliàs admittereturexe

Ofüm,

ponendo nos periculo facramenti invalidé adminiftrandi, -F7óe

3:&&d-.

fameén addo , xalem fic baptizatum, fi poftea fupervivensinalia

IDott2-

parte principaliori , maximé i capite ablui poffit, iterum füb

ia

conditione rebaptizandum effe,ficv.g. — Sznecdum baptizatus

227

es, ego fe baptizo &yc. Utnimirum hoc modo certius ipfius fa-

iutfo

Iuti confulatur. Dixi : maximé in capite : nam peccaretgrávi-

[b

ter, qui extra cafum neceflitatis relito capitealiam partem ab-

iitur,

lueret :: quia in re gravi ageret conitra communen Ecclefiae

confuetudinem.

Quod fi tamen abfque periculo gravis no-

feupi-

: Bigo

cumenti caput ablui non poffet, monet P. Gonet, fufficere ab-

(fentà

lutionem itr pe&orc, fcapulis autalia fimili parte principali.

*

CASUS EVL

Complures fiinul ex füpra recenfitis cafibus

compledens,

Quid (ï nizllar pavs princi

p

palis ablui commod? poffit, 63 infans cve-

datur [rme bapttfmo decelfurus, folamque mamum ,bedem aut digitum ex-

0do

ara uterum materuum exerat , velzerte [f patsquidem principalior ex-

zra proteudatur , pelle tamen [eeundina itm inuoluta maneat ,ut ipfa

OT

6

pars phyfce per aquam immediate t4mgd nequeut v polfemus e&» debe-

musue partem eninus principalem w. g. dzgitumauti etiam fud

ntüt

'/

74

famfzcmmmm/itcfr .

s effe

3 fe;undihä. 777

n&lum: e

iil

oce

R Ejr. a/]ïMzzää)äi Tta communis: Dö&or'uäü R;ztlz"o e/f quia

.cum non fit.omnino certumi , quod taliter ablutus non fit

I'QO'

veré baptizatus ( fiquidem graves DoGores probabile effe affir-

-

100

iant, cjusmodi baptifmunr valeré) ac irifuper neceffitas excu-

letm

fet ab irreverentia , quae'alioquin per ufüim materiae dubize fa-

cramento infertur, & denique lex charitátis jubeat proximo

0f

um

dc falute extrem? periclitánti omri poffibili modo fübfidium

u

praftare , haud dubié norr tántum poffumus , fed etiam tene-

ul

n

mur per cjuímodi ablutionem Sacramentum baptifini impen-

der €»

It l

328

CA,SH.S* 5 ACRAMENTAF ES

dere, Etvero quod dico de dubia materia rationc ablutionis

partium in neceffirate adhibenda , intelligi quoque deber. de

materia dubia ratione exiguae quantitatis aqua : ut proinde,

Oil

dum urgente neceffitate non plus aqua , quàm urna aut altera

gutta haberi poteft, liceatpronunciatà formá debità hanc exi-

guam quantitatem pro ablutione. applicare : cüm non defint

DoGores , qui ejufmodi quantitatem pro materia fufficiente

H

agnofcunt, & meliusfit proximo alioquin certó perituro fübve-

f

nire per remedium dubiui

p

m; fgæg t.amcnfm,qd,o. probabile, quàm

H

jiodi

per omnino nglluma p:

tnti

-4CASUS LV,H.'

NY

guæ deinfante ex utero Alätrrk prbäzineant:

' Qyid-þm'l'm]ï un

an C bie baptizaudus eft ?

Y

Ef». Talem effe baptizandum fub conditione utique, Rafje

eff : quia probabilis fententia eft, unguesanimari eádem aná-

tnarationali; qgä a-ni-mantur catera partes hominis.

-^QASUS LVIII.

N

quem

In urbe quaz?am Hleluetie funt due Ecclefie, in quarum unapre

t

baptifmo adbibetur aqua elementaris , in aliera fat crebro aqua ro-

fàcea : jam recens comver[us ad fidesm catbolicam , [ctt fe effe baptiz.a-

ïrrcm

Gofte:

um in pofleriori Ecclelia, dubitat

Eritue re

proinde , an im 4quA rq//'f-

tosd

Á s i

cea , vel zaturali.

petendus

tertt

— baptifmus P^-

períc

Efp. Rebaptizandus eft utique FZeiveíus ille cum conditio-

4j

R

ne. Raf?o efi : Tum quia prudenterjudicat ,an non fit bap-

tizatus in materia omninodubia. " Tum quia baptizatus eft à

Miniítro Calviniano aut. Zimingliano ; qui concionatorie tan-

tüm & hiftoricé folent proferre fuas formas facra-

mentales. Ita Gobaf.

CASUS

NN

DE BAPTIS$MO,

329

qoesnmis o MVENSBDSGENAT edpoaSeRSe.

Itonis

be de

CASUS LIX.

ole,

M

Quid faciendum Paroche , qui fub faerificio /Miffemoneiur ; infau-

X x

dem vecens natum animulam agere, nec Ade[fe , qui

feiat baptizare ?

détnt

eme

Efpondet P. Gobaf eum depofità cafulà debere accedere ad

(übye-

R

fübveniendum: periclitanti ( etiam poft .confecrationem )

! qu&m

pera&oque illo tam urgente negotio , perficere facrificium. R4-

tiocff ; Quia illea&us fraterna charitatis, quem conftituto ir

tanto periculo amittendae falutis aeternae preeftare tenetur , ex-

sufabit illum ab.orni irreverentia & peccato,

uj

ISC AS US HLXQ

Melanius dubilans , an Predicani fuus vite Imþtizþt.,,.pætït prolem

Mg

J&am à (acerdote Catholico baptizari. .Quuritur , anbic

Ia

Jicite baptizet ?

Efp. Videri, quod non. Rafzo: Quia infans ille 'e:&.ponitür

R

evidenti periculo apoftafize, non aliter, ac infans infidelis,

quem Do&ores paffim dicunt non debere baptizari , fi fit refti-

n

tuendus parentibus, quia nempe ob periculum perverfionis fit

w n

irreverentia Sacramento & religioni. At veró plures militantra-

æfizn

tiones in contrarium, Ratio prima : quia harefis apud mul-

Á-

tos eft materialis tahtüm. 2. Quia multi teftantur, quód vix

tertia pars infantium perveniat ad annos difcretionis ; ficque

periculum apoftafize eftincertum. . $. Quia multüm confert

ditit

ad converfionem ejufmodi puerorum, fi poftea audiant

UA

fe Catholice baptizatos effe, &c, La

Cmä:x |

et à

. W

: *deaPtf 1;1-307-

ä)o(æ

Tt

CÀSUS

N

—

CASUS SACRAMENTALES

328

CÁSUS LXI,

elh

tibus

Qui4 f

infantem baptizandum.

fulimittam: aque éteo defluenti. &5

Alur

€1415.

debita intentione ,. dum.

A

uA: illum tangit. , for-

qnam. competentem proferau .. Vauetne

f

bapti[mus 2

R

E fj.affirmativé. Lta Bo

nacina; Ratio.eft:; Quiatuncinfans fuf-

TE

ficienter denominatura

blutusà me,.nec deeftaliquid ex re-

liquis- ad.valorem baptifmi requifitis ,.

uti. in. cafu fupponitur.

Ergob

aptifmus erit validus..

CASUS LXIIE

K4

M

Quid fi baptifm

us fi£ collatus infanti ab[que confenfü: ga—

hY

rentum , e[fme vAalidus 2

1no!

at

deli

Efp.

ifa; R alio eft.. Tum:qUiä.adïvaI*ömm;

baptifmi requiritur

ptop

"rantüm materi

à , forma & intentio Miniftri,.

"Tumquia Ec-

peri

clefia. non.folet rebaptizare. pueros invi

üis. garegtibus; | bapti-

jus!

ZàtOoS.

n

CASUS LXIII.

yurt

TOV

infideli parente natus. etianr incoilis garehtibmþ

infidelibus. baptizetur: . valetne:

od

Quid f in[a;f,

baptifimus &

E,fp ,äzgïrmati*mä, Fftcommun

isfententia Do&orun contra

KR

Durandum & quofdamalios;

Ratio:eff 5 Quia talesinfantes

1

Ergo fi

circa illos adhibeantur omnia

funtcapaces baptifm

hoc.eft, mater1a.

& forma cum debita in-

d

effentialia bapt

j

ifmi,

tentione

ini

ftri ,. effi

citut Sacramentum baptifmi ,. & habet

ficut

effekum

füum ex opere'operato..

Dices, Ad effentiam: & va

lorenr

Sacramenti requiritur in-

ejufa

- Atqui hic infans non Babet in-

Fum

tentio ejus . qUi illud füfcipit :

fuos parentes , quorum vo-

Bfop

tentionem neque perfe,.neque per

Ergo &c..

Reff.

luntas cenfetur voluntas infantis.

ipfis

DE BAPTISMO.

32

majorem. Si fufcipiens fit Adultus, Con-

Refp. Di]iingu»enää

«edo, Sifitinfans,tego, .

Aliàs infans.,qui effetomnibus paren-

tibusmortuisreli&tusfolus ,

:.mi g

abfurdum,

nonefletcapax iba;.ptïfmi ,quod.ef&

CASUS LXIV.

a uf

tenm-

3 .!ïiceine extva cafum:mortis ceríóimminentisinfantes infidelfum

5 fabditorum baptizare , fi parentes

onitur.

principibus infidelibu

dfint dnuii?

j Efp."non. Eftfententia communis & certa. Rafio eff : Quia

vel infans baptizatus relinquetur, parentibus vel ab lis ab-

Ms

firahetur, Neutrum recté admittipoteft, Non primum, Quia

morali certitudine fequitur , eum.ab iisforeeducandum in infi-

Vtitut

delitate, &confequenter exponi baptifimum evidenti periculo

prophanationis,'quod non licet.

Non etiam fecundum ; quia

lu'raïic--

arentibus: cüm habearit

byii-

per iftam abftradionem fieret injuria p

.

qus naturaleeducandi &apud fe re

ünen

di liberos fuos,donecad

annos difcretionis pervenerint.

Nec poffunt ab Ecclefia hoc

jure privari,.cüm ei nonfubfint, Nec unquam Ecclefia id ag-

novit in fe, aut ufurpavit., & merito , quia id verteretur i

(x'äu;x

odium Chriftianz religionis & perturbationem "Reipublicae.

CO d

Contra

Solvuntur quedam obje&rones.

Yantes

omtii

Dices. 1. Chriftus Matthai ult. dedit Apoftolis przeceptum

;

docendi & baptizandi omnesgentes,

jl

Refp, Hoc preceptum refpicere adu

Itos,ut patet'ex Iy,docefe,

Jubet

ficut ergo adulti non poffunt baptizari,nifi confentiant : ita nec

ejufmodi infantes abfíque.confenfu parentum,aut eorum , quo-

at it-

rum curae fübfunt, Noluit enim Chri(tus Religionem fuam vi

oetin'

"a

propagari, fed libero confenfu.

Dices. 2, Tenentur Parentes infideles Evangelio fufficienter

pere., & eum filiis fuis procura-

uj

ilpüs propofito bgpti-fmum fufci

165

OXta

——

252

€.45 US SACRABENTALES

e

ite

2

vis

& fi eum impediant, abutuntur pætriä«--poteftatäe. I—ïrgn ju-

fübv

d poffünthac poteftate ab Ecclefia privari,

Refp. N'egando confeg. Ratioef? 5 Quia Ecclefia in ejafmodi

jate

3nfideles non baptizatosnullam habet jurifdi&ionen , quae ta:

BI

3nenrequiritur ad puniendum.

Iraque punitio hujus abufüs:

Deo relinquendaeft, —

Dices, 3. Si ifti infideles vellent infantes fuos corporaliter

(Ellz

vccidere, poffet & teneretur quilibet eos- defendere & abftrahe-

zeà parentibus, Concedo.. Ergo.à fortiori idern dicendumidum

wolunt eos fpiritualiter occidere, faltem virtualiter impedien-

N

do fpiritualem eorum vivificationem per baptifmum;

abl

Refp. N'egando confeq. difparitas eff , quod in cafü anteceden-

fit

itis faciant contra jus naturale, quod habent infantes eorumad

vitae fuae confervationemr — Incafir autem confequentis faciant

9t

ii

tantumcontra jus fupernaturale, quod' habent infantes iftr ad'

füpernaturalemr animae vitam.

Unufquifque autem accepit à

13

ufu

Deo poteftatenr & obligationem hujusmodi injurias riaturales:

propulfandi ab innocentibus : non autem fapernaturales,iftius

faltem generis. Adde primam injuriam effe irreparabilem, cum

id

&i

vita corporalis femel amitfa nomn poffit reftitui. . Non autem

fecundam : quia infantesilli cum Dei auxilío poteruntfibi com-

«

fin

parare. vitam fpiritualem: , cüm pervenerint ad ufum ra-

T

tionis,

CASUS LXV,

Quid fi autem infzz'nteffpzzrent.um: infidelium principibus infidelibus

Jubditorum [rnt im cnfu mortiscerto-imminenris conflituti -

cebitue eos baptizare , fí. paventes

fezt imviti g

h

fitc

RBf

ia Rætfb«efï *quia camtunc ceffat p'eriïulum' prophana-

tion

is baptifmi5. eó quod ceffet periculum petverfionis; hoc.

[G

ipfo quod infans pauló poít Parentibus per mortem fit eripien-

inu

odä)

iU

dus ; utiquenon. .tantgm goc-c[t-, fed debet baptizari : m:

V1S

-

DE BAPTI14A O.

J MU

333

ia

L

] Oiu;

vis nulla pärcmib'us inferénda fit in ordine ad iftum finem, Quia

fuübveniendum eft extremé indigenti,

Dixi : modoó vis nulla

fmodr

parentibus inferendafit&c. — Quianon funt facienda mala , ut

]Uta-

eveniant bona.

2Dyfllg

CASUS LX VE

TAter

Quid dicendum , fi parentes infideler fuerint aliquando baptizati,

(tahe.

tidum

licebitne borum infantes baptizuare ?

dien-

Efj. Poffe tutic ipfis etiam invitis eorum infantes ab Ecclefia

t* baptizari, fiabfqueperturbatione Reipublicee poflint ab iis

Ceden-

abftrahi ,ut educentur infide catholica, | Rzffo eff ; quod Eccle-

ümad

fia ratione baptifmi habeat jurisdictionem in iftos parentes in

dchnt

erdine ad Religionem 5 ideóque.poflit jufté eos privare patrià

WMiad

poteftate, quam habentad.liberorum educationem , eofque ab

i

iis abftrahere, ut baptizentur , & in fide, cum. pervenerint ad.

urales

ufum rationis , inftruantur.

i

7

sftits

Dixi : Sifine perturbatione R

jeï'puBIïcæ &c. Quianon effet

) um

id faciendunr, frex iftainfantium à parentibusabftractione per-

turbanda effet Refpublica , & Religio catholicainodium:addue

dutem

(Cott-

eendas Qualiter natum eft fieri ,. dui

delibus..

r

8 pangnies. i:-mti:'gle;l;fcfsa fub-

[ I

funt principibus infi

CASUS LXVII

"

aventes imfideles co

i

:

$

j Qyzdji j

-

o Ountnue idciyzo £ades £m

nfentiant in bap*t?fh:um-ïhfanti?& :

r

j /W?ng

- baptizandi £

z

E]þ".,-isfi'üc'c'orïfähïtgïäh'f',;üt;t'amen'velï'rif;' eäs'-iilïöiï retinere, nec

Spesfit,ut apudeos remanent&s inftruantur in fide catholicas,

necin eum finem poffintab illis abfirahi abfque perturbatione:

t

;hof

Reipublice; non effebaptizandosz Ráffo eff ; quiatunc baptif-

musexponeretüt rnanifefto prophanatiouispericulo. Non'er-

pe

Wd?

go fatis eft, quod pareritesinfidel

es confentiant in bapti

f")

1

V

it2z

b

332

EX us SACRAMENT ALES

infantium fuorum , nifi etiam permittant aeducationröm Chri-

ftianam.

CASUS LXVIII

L

Quid fi aler conjupum fit Chriflianuss poteffne infans

Altero imvito baptizari:

ftiat

Ef», Poteft, fi Spes fit educationis Chriftianae. Tta enim in

díd

favorem Religionis ftatuitur, Can. Judei,caufa 28,.queft.r. 65

cap. ex litteris. de convvevfione infidelium.

Dixi; $; Spes fiteducationis Cbrifliane ; Quia dum paren-

tes fubduntur infidelibus , facileeft, ut alter conjunx infidelis

QI/)

impediateducationemChriftianam prolisipfo invito baptizatae,

TIndejura citata fupponunt parentes fubdi Principibus Chriftia-

nis. Non funt igiturextendenda ad cafüm , quoinfidelibusfub-

R1

jiciunter, nifi cum praedi&a limitatione: fiSpes fit educationis

ii

Chriftiane, Qua fpe fuppofita,

J

Deducitur 1. Baptizandum effe infantem , ortum-exm

atre

f

Chriftiana confentiente : quamvisPater diffentiat. — Rafío eff ;

Yis

Quiain hoc cafu infans fequiturventrem

;.cum fit ;meliprkcondij—

tio parentis Chriftiani , &innocentis.

.

li.

Deducifur 2.baptizandum e

ffe infa

,

j

nt

-«em,-oftum exPatreChri-

&

ftiano confentiente, quamvis mater.diffentiat, Rafzoeff ; quia

Pater eft caput, & praecipua caufa filii , &.ePf melior conditio

3

Chriftiani.

:

z

Deducitur 3.baptizandu

mffï'c*filium,o—rtumex*ütroque Pa-

rente infideli, quorum unus poftea converfus e

&, Ratioefi:

Quia filius fequit

ur parentem innocentem., ideft,

-conyerfmm

di

hu

L

I?I?

N

CASUS$

DE BAFTISMO.

235

Chi

CASUS LXIX.

. infans veip a. Paptizatus fit inccitis pa--

. Quid agendum , [

2- FEM.

tibus aufidelibus ?

j

* Efp.

SCdüfös periculo: fcandalt & perturbationis Keïpuölï'cæ

"'eífea

bftrahendüm à párentibus , ut inftruatur in fide. Chri-

ftiana.. Ratio eff : QuiaEcclefia per baptifmum acquifivit juris-

i d

diüiongm:im eum;,, & jus d i&am: inftru&ionem.-

hu6

CASUS LXX.

piten.

fidelis

Quid [f infans jam fit abfiratus in

'ufte Parentibus infidelibus,. G5

quor aliten certume. fjt 20 ejj

e s veflituendum ?

fratg,

giye

Miflie

daptisandus ?

ub

"Efp. Ajïï'matzfuä Ralioeff ; Tuny quia tunc per baptifinum:

non violatur jus parentunr ; efto priüs violacum fuerit per

tionis

injuftam abftra&ionem, Fum quia nonffit injuria parentibus,.

nvtte

fiinfans illeeduceturabfqueiis,cum: jamaliter fieri & infans il-

lis reddinorm poffit;.

of

- Confirmatur.. Quiai

lfe infans itr Hoc caftr, quaff non ceníe--

;ortdie

tur;habere patrem ,.vel matrem , ideóque tucceditmater Ecdle -

5Chri-

fia ,. utprolem recipiat , Daptizet & inftruat,.

quii

nditio

C.ASUS LXXI.

.At? Ik!f

ne ihfantes infldelium cicoiliter tantüm: fcu politice Chri-

j

ffianis Principibus: (ubditorum: imviris pareusi us

f

aptizare $

3. Eff. notiü Ratio e[f s Quiaipfí Parentes ihfïdel'es*,.nön* poffüht

à Principe Chriftiano cogi.ad fidem & Daptifmum fufcipien-

düm :'ergo neccogi poffunt ,. ut proles fuas offerant ad baptif-

mumi. Kalio utriusque eft. . quod poteftas Principis non fe ex--

tendat ad fupernaturalia, qualis eíft fufceptio fidei & baptifmiz:

S&:z:l,1;'ankulurx.-ad',ea':,k quae fpe&antadjuftiuam; & honefta

tem, &

?ODUIDM

SU$

3356

€ASUS .S;JCRAMmmmsl

at

bonum naturale fübditorum ac -f-'B.,'ef-igu;bnlic;æ. Quamvis autem

tiloci

poteftasEcclefize ac Paftorum ejus verfeturcirca fupernaturalia,

4 cjra

a acal

eorumque fit curare ; ut ferventur leges. fapetnaturales fpe-

Gantesad falutem animarum, non poffunt tamen earum legum

quidem

executionem imperare infidelibus non baptizatis , eó quod

Undc p

Anullam habeantin eos jurifdiGrione

m " cum non fint Ecclefiae

membra;:

;

um al

Hinc colliges , filiesin

f

idelium, qui non funt (egvi, fed caa-

becà?

J

tüm Tributarii, & Vafalli Principum Chriftianorum : quales

funtjudaei commorantesex concéflione. Principum in aliquibus

mwti

l

civitatibus, non poffe invitis parentibus baptizari : Raíío eff :

Tum quia Parentes , qui funt tributarii & valalli , & non fervi,

fdos c

non amittunt jusin filios, ficut non amittunt jus & dominium

aliarum rerum : ergo ipforum filii non poffunt baptizari ipfis

puen

itiviis, Tum quia vel filii iftorum parentum fuübtrahuntur pá-

Tem i

rentibus, vel ipfis relinquuntur, Sifubtrahantur parentes in-

W

tibus

jufté, Privantur jure, quod habent in filios. Si.non fubtrahan-

tur, funt in periculo perverfionis, confeguenter non eftlicitum

Principibus, aut privatis baptizare filios infidelium , qui non

j

funtíervi,

tibus.

f;fe.ä- Tri'butarii t.jsntüm 31 mv:t:s igfomm Pærgn-

p

"r

elis

Solvutitur quedam objeGiones..

lii

Vetà

D'ice.?.' 1. AMatbatbias Machab, 1. c.2. -dic'itur*tïrcwhcïäïü*'c

effey

pueros omnes incircumcifos,qui inventi funt in finibusIfraekin-

cend

ter quos videntur fuiffe non pauciinfideliumfilii :eadem autem

quoad hoc videtur effe ratio baptifmi & circumcifionis.

Et in

Concilio 'Tolet.laudatur Rex Zizebutus , qui Judzeosomnescóe-

erat ad fidem & baptifmum fufcipiendum,

Refp. Matbatbiam folüm circumcidiffe filios Judaeorum;quos

arentes metu Z4níiochbi omiferant circumcidere : vel certé fí

t

ia jufto

qWuos inh'-delium filios circumcidit, id jure potuiffe ; qu

- bello

dito

DE BAPTISMO.

937

AUCem

Hi autem ficut tunc

bello captx erant,ac proinde effe&ti fervi,

Urdia,

dd circumcifionem , ita & nunc ad baptifmum adigi poffutit,

^ fpe

üt dicemus in fequentibus..;:

"Concilium autem Toletanum laudat

egm

juidem Zelum iftius Regisinhocfat&o: Sed not 1pfum fa&um

quojd

Unde prohibet, ne deinceps id fiat,

nxlüüæ

Díces, 2. Parentes prohibendo baptifmum mfantxum fug-

rum àbutuntut patria poteftate. Ergo hic abufus potefï: & de-

la.

bet à Principibus Chriftiánis puniri.

quiss

Refp. Negando confeg. Quia abufus ille, cüm fit circa fuper-

quibus

/d

fiaturalianion fubjacet vindicativae Prmapns poteftati, :

i

Inflas. Quid fi ergo tales parentes infideles devoverent filios

feryi,

fuoscultui idolorum ; nunquid princeps poffet id impedire?

fl

- Refp. Poffetid quidem impedire ; fednon poffet propterea

pf

parentes adigere ad procurandum filiis baptifmum & m&rn&m-

r pi

nem in fide catholica j quia uttumque eft fupernaturale.

3

Inftas.2.. Quid fi ergo filios fuos inftruerent in magxcxs at-

hat

tibus , veneficiis, & latrociniis,

(Citurfi

. Refp. Tunc pofï'ent utique puniri , qma haec mamfe&ä fe-

1 f0

pugnant re&e rationi &'tempórali bono Reipublicze, :

AUF

£nftas, Ratio- naturahs etiam dictat.veram Religionem. cfï'c

ample&éndam, *

Sola autem Rehgxo Chnihana eft vera

Religio.

Refp. Ratio naturahs dl&at qmdem gcneratxm veram Re-

ligionem effe amplettendam , fed non hanc in particulari effe

veram, Neque enim di&at hancin particulari v. g, Chriftianam

Gidift

effe veram , & hanc v. g, jud iicanelfe falfam ; fed ad id diguof-

jelie

cendum opus eft ahqus lumine fupcrnatural:.

LUC

ktit

h

B Cfv

! Solvuntur relique obje&iones.

/ Dices. 3. Potc&as Principum eft divinze poteftatis. vica-

quos

ette

m; ergo. etiam fe extendxt ad fupernacuxaha refpettu fub-

UP

Jitorum,.-

Uu

Re]þ.

jllo ä

338

CASUS SACR AMENTALES

s

Refp. Poteftatem Principum effe quidem divinze pote&atïs

qren

vicariam, fed tantüm refpe&u.eorum , qua funt ordinis natura-

Doni

J

lis : fpe&ta

ntque ad.honeffatem naturalem & temporale bonum

Reipublice zn

om auten refpectu; eorum , qua funt ordinis fu-

einu

fteip

pernaturalis,

QuodifiPrincipes quandoquetulerint leges cir-

ca obfervationem: legunu

füpernaturalium; id.fecerunt. ex Ec-

qu&

elefize commiffione vel'expreffá , vel tacita ;,

vel praefumpta, id-

wero:

f

endi

ue tantüm re

g

oedtu; eerums

, qui fube;anu S'ginituali; ejufdenm

Ecclefize juxifdiélionis,

degen

ftas Parentum eà fe extendit, ut ii poffint:

at

Inflas; Nonnepote

]

filiis iuis procutare Bbaptifmum ?

pius

^ Refp.. . Ne

queparentum pote

ftatemeó.fe: extendere; ut libe-

tnviti

[

ros.füos jam; a

dultosadigantad fufceptionembaptifmi & fidel..

Licet poflint anteufüm rationisillosofferreadbap

tifmum;quia:

ekw

tunc nor; habent moraliter alianzvoluntatesa;quàm parentum;,

bypt

at

quod. nonconvenitPrincipibus refpe&tufübditorum;.non tan-

tüm adultorum,, fed: etiam parvulerum ; nifi hii careant paren--

latu

tibus :: tunc enim poteft,. imo; & deber Princepsaut Magiftra--

Par

tus Chriftianus curare;, ut baptizentur, & fuo.tempore: in fide:

inftruantur :: quia:tunc;

non habent.moraliter aliam. volunta-

Coni

tian

tem, qu

àm Ptincipisaut-M

agiftratus.Chriftiani, , Neque huic

rei poteít. obe

ff& contrariainfidelium tutorum:

voluntas, quia:

H

asin:pupillos: nen:eft àjure naturae », fed. civili,

J5

illorunx poteft

cui poteft: Princeps: derogare.

prafértim: cum.fitaliquo modo,

festfi

univerfalis tutor omnium: pupi

llorum fibi fubditorum:.

bey

& quandocirca ali-

pote

Dices;. Jusiminus debct.cedere majori 5:

uidi concurzunt; dua: voluntates

contrarias dominorum fub-

fütip

btemperare opostet:

volüntati: Domini fupre-

tunt

ordinatorumr,, O

mi, licet repugne

v voluntatii Dorini inferioris : Sed refpe&tu

D'oter

filiorum jus;. quod:

arentes infideles Principi Chriftiano tan-

& jus. divinum, quod

tüm civ

iliter:

N S

fuübje&i habent, eft minus,.

ib6j

Ecclefia à:

Chriftoaccepit

de docendis , & baptizandis omnibus

tántt

acinfüper refpe&u eorundem filiorum,

voluntas ;

3Qf

eftmajus 5

mini fu-

impe

quá jubentur omnes gen

t?s baptizari, eft voluntas Do

premi,

339

—

OJTE BAP TI$4O,.

'Otatis

ipremi , h*emþe Dei , & vcluntas,, :ut non baptizentur , .eft

Mlatüg-

iDomini inferioris;inempe parentuminfidelium, .Ergo &c,

onum

Refp. /Majoremtantum etfe veram.,ffi jusma

jus velit , ut fibi

TU

sminus cedat, & voluntas'Dominifupremi expofcat ,ut fi

bi ob-

H

ges qr-

ttemperetur,etiamrepugtanteirf

feriori; fecus autem fi jus ma-

te £e

gjus & voluntas Domirii fupremii id ipfummonexpofcant,

At

)pa,id-

weroó-cüm Chriftus mandatum dedit.decomnibusgentibus do-

li

cendis& baptizandis,id impleti

woluitmon dbfolute, fed falvà

od tamen jusnon

maneret in fakvo., fi parvuli

legenature, qui

ii pffnt

fParentum infidé

:

lium., (&inonnifi.civiliterfuübjecterum Princi-

ipibusChriftianis ,baptizari poffentut awulfi à Parentibus;ipfisq;

x ütle-

invitis, ut conftat ex «di&tis.

&fidei.

Anfias, Invalida eft;prchibitio iríferioris,quando contraria

umquia.

eeft mandato fuperioris:: :atquiprdhibitio;parertum vetantium.

Fentumy

iIbaptifnrum ünfantium Tuorum ceft mmandato Deide :baptifmo

foft Qe

«mnibus-cornferendo.contraria, 'Ergo:&c,

trparene-

Re[p. iDiftinguendo majorem, SSimandatum'májoris fit abfo-

fagita-

Jmtum. :Goncedo, Sitantümfitconditionatum ,siego. Jam autem

e nfide

amandatum Déi de baptifmo cmribus coriferendo tantüm eft

rolurita»

conditionatum ., fi nemape adulti in baptifmum,fuum confen-

qe ol

tiant , & parentes n baptifrmuminfantium fuorum,

, quid

Dices. Quandofubditi abutuntur Domirnito feu jure, quod

1dvilly

in res fuas hábent., poteft Princepseodemjureipfos privare, ta-

) modo

metfitantüm civiliter fubje&i finc (fi licecParens jusnaturae ha-

beatin filium,fi tamen eum,,'ut imocertem occklere vellet,

ircaalle

poteftà quovis etiam vi ex manibus cjuseripi )fed quando prae-

Jmfü )

fati parentes infideles impediunt ,ne filii fui baptizentur, abu-

tuntur jure , quod infiliosfuos habent , quia agunt centra ho-

(fupt?

3(96&1

norem Dei, & parvulorumfalutem : Ergo &c.

30 tf«

Refp. Argumentum iftud probare quidem, quód parentes

J quOK

abejusmodi Principeprivari poffint jure fuoin filios, fi eo abu-

ol

P msam

tantur contralegemnaturálem, dut civilem., nontamen,fi eo

unt

abutantur praecise contra legem fupernaturalem, vuti ft ; dum

j l-

impediunt, ne Qlii fgi baptizentur: cüm enim potef(tas civi

lis

u2

fit

tema

440

.€ASUS $ACR AMENT-ALE-S

ficmere náturalis, & abhominibus dimanans , non po'teïü feuc

/ütn,

tra jusnaturale extendere ad legem fupernaturalem ejufque ob-

agn

fervantiam , nifi forfan quafi per accidens elevetur inde, ubi

refidet poteftas jurisdi&rionis fpiritualis; at veró poteftas civilis;

ij

quam Princeps Chriftianus habet in párentes infideles,fei non

utíup

baptizatos non clevatur inde , ubi refidet poteftas jurisdi&tionis

li

ftumi

fpiritualis ; quia elevari déberet ab Ecclefia, aut Summo Ponti-

fice ; utpoteubi plenitudo jurisdictionis fpiritualis refidet ; inde

fW

tamen non elcvatur , cüm Ecclefia & Summus Pontifexin ejus-

pn

du

modi infideles Parentes jus non habeat, Quare quoad id; quod

ro probatione majofis additur, difparitas eft, quia dum Pater

Inm

filium innocentem occidere attentat, agit contra jus naturae?

quid:

brum

Unde mirum non ett, quod poteftate mere civili in hoc impe-

diti poffit

p

contrà legem fupernaturalem & divinam.

; quando autem impedit;ne filius füus baptiic;ur;;ægit

Anfias. Jure naturaecuivis licitum eft tueri innocentes,cüm

injuriam patíuntur 5 fedfilii praefatorum infidelium funtinno-

Qu

centes, & cüm à perceptio

ne baptifmi impcdiuntur injuriam

patiuntur. Ergo &c.

Refp. Diflinguen

d

N

o majorem, Jure riaturze cuivis licitum eft

NI

tueri innocentes , cum injuriam patiuntur in rebus , quae jüte

li

naturz ipfis funt debitae,

Concedo. . Cüm injuriam patiuntur

QUi

femper in rebus füpernaturalibus, mego, Filii autem praefato-

jute

rum infidelium, dum à fufceptione baptifmi impediuntur

; i'n-j?

woyll

pavs

jutiam patiuntur non nifi in rebus fupcmaturalþus.

CASUS LXXII,

Sed an :Eccle]ïa in eos infideles, qui etiam injufté Efz'üicitä bapti-

£zAli füut , Acquirat jus C jurisdiiionem?

Eff. Tta. patet ex Concil/o Toletato 4. can, f y. Vbi dicitur, u-

daeos , quimetu coa&tifufcepere baptifmum , cogi debere,ut

udaeo-

fervent Qdcm Cþriüiænam. . Et can, $8. dicitur ; filios j

IUm);

DE BAPTIS20O.,

341

"ia

t fc QX«

rum, fi baptizentur, illis eripi debere, Ergo Fcclefia habet ec

le ob.

agnofcit fe habere jus in illos : aliàs nihil tale faceret,

, ubi

- Dices. Nemo acquirit jus inalium cum injuria,& pera&um

Oi

U o

injiftum, — Atqui tales baptizati funt illicité , & cum injuria,

:

utíupponimus. Ergo &c.

^.

lonjs

Re[p. Diflinguendo majorem, Quando perilluma&tum inju»

"onti-

ftum nontranfit res efficaciter in ftatum aliquem, qui habet an-

^ hde

nexum jus & fubje&ionem, Concedo, Quando veró tranfit. ZVe-

injus-

go majorem. Ita qui alteram perfonam fraude & dolo injufto in-

; quod

ducit , ut fecum contrahat matrimonium , facit quidem illi inju-

n Patee

riam , fed tamen acquirit jus maritale, Similiter hic ; quando-

atufa

quidem baptizatus per baptifmi CharaGterem fit pars & mem-

impt-

brum Ecclefiz , licet injuria fit illi fàda, cum chara&ter fuit is-

tapit

preffus, fubjicitur tamen Ecclefiae & poteftati Pralatorum,

CO

CASUS LXXIIL

tinno-

Quid fi infantes in/ï;lelii:m füis par&nh'bw fint orbati :

E

juriam

ne imvitis tutoribus baptizari? -

^

(!ojfunt-f

um ot

g jdtt

Efp. Si tutores fint infidelesà Patre conftituti, non poffe,

l

Rafioeff : Quia ex jure naturali tutores fuccedunt Patri

juntut

uando eos Pater conftituit,

Si autem tutorces fint conftituti

vfto-

jure civili , & fint fubjedti Principi Chriftiano , poffunt eorum

u

pupilli baptizari iis invitis,

Ratio eff : Quia tunc Princeps

privare poffetillostuterespoteftate , eamque fibi refervare, vel

alteri Chriftiano tutori dare; confequenter facere

-

baptizari,

Jl

ut,]r

SRNE

i

etel

u

-

fülDy

Uu 5

CA-

-

;

€ASUS $A4CRAMENT ALES

"

CASUS LXXIV.

gt

QQuid fi parentes .-in/iäelfum «orfentiant in baptifmum pueri , gpuer

AAUtem , .de u

o dubitatur., au habeat .ufum rationis , ixe-

potä

Mutierur,; efine Gaptizmdus?

quo«

fitt

R Efp. Siex parte pueri nogurget mortis pefïcüïüm:,,'eïï'e üiffe-

fenf

rendum baptifmum,donec perfe&um ufum ratiornis nancif-

pot

catur ; ut fcilicet evitetur periculum nullitatis , :Sacramenti, &

l:

Apoftafize in ipfo puero ,:quod exiilla pueri velu&antia timerá

iu

prudenter poffet, At ucgente.mortis periculo ,'dicotalem pue-

rum baptizaridum fuüb conditione,fi es capax €5t.cum eriim S4-

por

eramentum , inquit Vafquez ,znflitutum fit àn hominum falutem ,

bay

maj

ior babenda eft.ratio fpiritualis g:ecäïtati;gkams »qual yenue-

reníie [a;ramenti.

fi:

dt'g(

CASUS LXXV.

EW

ïSempron'iu.c cenfet infantes maticipiorum infidelium pä(]? &5 de--

YOl

ere, is imvitis baptizari ff fübffnt Dominis Chri-

V

jAMÍS : Reddeme?

Efp. ita, Ratio eff : Quod Domini hábeant plenum Domi-

hu

"nium in hujusmodi Parentes & eorum liberos, ratione cujus

sl

poffunt illos abítraáhere à Parentibus, & aliis tradere cducan-

NX

dosin fide Chriftiana ábfque ulla;parentum injuria. Cümeer-

pi

go tunc & ceffet injuriaparentum , & periculum profanationis

|

mi

baptifmi , non eft, cur non poflinraut debeant baptizari,

«t

'S. Unicus.

inj

de

; *Sol-*uuntyr quedam objediones,

Lt

Dicej. 1. Pote(tas parentum in liberos -rat'ïone-natïvïtatis,

Yi

prevalet poteftati Dominorum in eofdem ratione fervitutis;

m juris

cg;gapdpquidem haec -folüm fit juris gentium: illa aute

natu-

-

rÁ

DEE 3".4!*" TI$4MO..

343

batura, Ergo nonjpoü'unt;infances:if*ti? à Parentibus abftrahi abf.

H

ue eorum injufüitia;.

:

Reff; In Parent

ibusmancipiis nonremanere patriamillam

)

7.;þü!r

poteftatem fefpeGu:educationis & difpofitionis filiorum ; eà

uod non fintamplius fui juris.. Nomeft ieitur hoc fenfu juris

*

naturze , quafi jus naturae prohibeat illam tolli

"

fed tantüm hoc

tlffes

e natura babeant iftam

uttif-

fenfu,.quod: parentes attento folo:jur

poteítatem , ficut &liberratem.fuam. Quemadmodum igitur

T

libertatenv iftany naturalem amittere poffunt per fervitutem2

timei

ita & patriam poteftatenr.

J

i

o*

^

mpue.

- Dicess 2 Poteft

4S

Domini

infervunr, cüm fit tantüm tem-

im Ó

xoralis , rrom poteft fe excerrdere ad;fupernaturalia ,. qualis eft

lifett,

baptiímus & fides. Ergo&c. -

o^

r

UP

licet tantünz naturalis;, füppo-

Refp: Sicutpatria poteftas.,,

fita tamerzelevatiorne hominisadcfinem füpernaturalem; exten-

ditícad baptifmum; & frdemáillis procurandanr,ita & iftud Do-

sniniun cum füccedat patriae poteftati:.

Dices; z. Ex di&is fequitur,quod poffint Chriftiani filios fer-

.

vorunmde confenfu: Iäïomir;nnunæ invitis ,gatentiüqsulicitä bap-

:

tizate..

