atrimonium non e

ffiicitur,ad quam alterius contrahentis con-

fpatitase

enfus reipfanon dirigitur, tanquam in materiam czrca quam,Sed

Wn, pe

Dices. x. Inter Jacob & Liam validum fnit Matrimoni-

füraut

um, licet TJacob erroneé exiftimaverit,fe Matrimonium con-

T& Qum

ummare cum Rachaéle,

ubi reipfa confummavit cum Lia ejus

p,

Grores ergo fignum eft, quod error ci

D& non irritet Matrimonium,

rca fubftantiam perfo-

[ fponfalis

! hwm

Refp. Cum S. Thoma pauló ante citato ad 4. Matrimo-

nialqm,

nium,quod fuit inter Jacob & Liam, non fuiffe perfe&um ex

concubitu , qui ex errore contingit , fed ex confenfu

:qu'i

h

poftmodum acceffit,

Tofo i

Neque tamen perfonae iftze concumbendo peccárunt

,quia

Iw

Tacob maritali affe&u acceffit ad Liam , put

ans efíe Rachelem,

at

Lize uxorio affe&u debitum folvit , exiftimans juxta pa-

trie confuetudinem, legs primogenitarum , fe jure ill

i à pa-

tente datam,

NT

Dices, 2. In aliis Sad*amentis cr'rbr circa fnbftantiam

perfona non auffert valorem (nihil fiquidem valori Sacra-

menti peenitentiae obftat, fi putes, quem hic & nunc praefen-

Mf

rerma

1ion :

T,.

DE MATRI MONIO:

D

)

fed Qtor

tem habes & abfolvis, effe Petrum , cum tamen reiþfa fit Pau-

lus) ergo neque error circa fubftantiam perfonze in Sacramen-

tle nempe

to Matrimonii, eundem auferret,

I perfons

Refp. Negando paritatem 5 difparitas eft, quod in aliis Sa-

eiquidam

cramentis perfonze, cui miniftrantur , fint fubjedta ipforum fus-

r itelle

ceptiva absq; eo, quod refpe&u eorundem obtineant rationem

Optitionema

materia remotz feu circa quam, adeóque non mirum ! fi error

adüm yo.

circa fubítantiam perfonze valori nil praejudicet; in Sacramen-

tonz, (ive

to autem Matrimonii perfonae contrahentes, feu corpora ipfa-

pO K,

rum funt fimul materia remota Sacramenti.

LEREHLG

Dices, 3. Alii contra&us, ut emptionis, venditionis &c,

[j Don diti-

ob errorem perfonae , cum qua contrahitur, non funt reipfa

que ipfi

irriti , ergo neque propter eundem fic irritus eft contra&us

do um ]

Matrimoníalis.

a períot.

- Refp. Yterum negandox confequentíam & parítatem : di-

tefiti$ COf

fparitas eft ; quod in contra&u emptionis & venditionis merci-

t guaSed

um, perfona, cum qua contrahitur, non fitíidem, quodemi-

ittenoni«

tur aut venditur, ficut tamen in contrattu Matrimoniali perfo-

niuft con-

na, cum qua contrahitur, eftid , quodtraditur.

roli ejus

- Dices, 4. Dolus meré concomitans nonirritat contradtum

j pero-

fponfalium , juxta fuperius di&a , ergo neque error circa per-

fonam meré. concomitans irritabit .contra&um Matrimo-

Matrimos

pialem,

Re

fe&um D

. Nos fupra agentes de fponfalibus Iocutos fuiffe de

enfu, qei

dolo importante errorem folüm circa qualitatem perfonaeg

in propofito autem effe fermonem de errore

.circa ipfam fub-

Iu qui

ftantiam períona , unde illinc nil fequi.

chelen,

CASUS DCCLXXXIX,

dux p4-

ejlià p*

Qui4 fi in contratfu. Matiimoniali contingat error circa

qualitatem perfona , aut ejus fortunas dirimitue

yrantam

7/ M»trimmium.

i Scrd-

Efp. Quod error círca, qualitatem perfonze aut ejus fortunze

C præfm-

non irritet Matrimonium , etiamft effet antecedens , nifí

rem

qualitas

r2

4

CASUS $A4CRAMENTALES

W

*

.qualitas sedundetin fubftantiam perfonae , aut fe habeat per

tnodum conditionis , fine qua contrahens non habet volunta-

£lo erto!

et,idip

tem contrahendi cum perfona , cum: qua modo contrahit,

.StaquoquecommunisDD Rat;o ef , quia cüm qualitas perfo-

j

n fit folüm quoddam accidens ,non impedit confenfum fub-

ftantialiter, hic enim confiftit in traditione tui corporishuic

Ti

borie

perfonze , quae traditio non impeditur , tametfi fis deceptus

nulis,

credens effe nobilem , divitem , aliisve dotibus ornatam ;

cum praedi&ae qualitates te non incitárint ad traditionem

M

aciendam , ut eflentialis materia círca

f;rm de

quati Sacramenti Matri-

monii,

TUs; QUi

"Accedit,quod fi

do. hat

Aob errorem qualitatis dantem ca"ufäm contra-

vilidon

&ui, Matrimonium effet. irritum , paflim multa Matrimo-

griff

nia fierent irrita, & fa&a diffolverentur ; hoc autem gravif-

imitet

fimum eft inconveniens ; igitur afferendum, ob folum erro-

Nt

rum qualitatis non reddi Matrimonium irritum,

-

á

Ex didis ergo fatis liquet, valere Matrimoniu

uv M

dedir;

loquendo, fi folüm adfit error qualitatis aut fortunae , ut v.g.

nobilitatis , divitiarum , pulchritudinis &c. quia hi errores

liats ,

qui ut

unt tantüm accidentales ,: nec proinde impediunt , quin ad-

e C

huc abfolute fubfiftat confenfus in fubftantiam perfonae, —Di-

xi per fe loquendo.

Quia fi etiam hi errores redundent in

fs &i

t15 dins

fubftantiam perfonz, id eft , fi confenfus errantis dire&té fe-

ratur in perfonam , quatenus habet talem qualitatem aut con-

* Masi

ditionem , etiam non valebit Matríimonium defe&u confen-

10it fe

us , qui tunc eft quafi conditionatus , ac fi contrahens dice-

libus j

tét,-4.

-

Po

Dottores communiter,

uco fe filiam comitis , di-vitem G5c, alias non duäur'u;f,

$

It

dum "

Dice. Contra&tus , cui error qualitatis cau

fam d&dit, väl

't do

jure naturae eft irritus , vel ope judiciseft irritandus; ergo eti-

dlis co

am Matrimonium contra&tum ex errore qualitatis danté cau-

Ine

fam contrattui, aut eft jure naturae itritum , aut per judicem

tün

irritandum.

Atqui tale Matrimonium per judicem nequit

is füj

di-

timen ]

AMritari , cüm femel validum (cujusmodi eft , quod ex

&e

Ui ipfi

: VOBIDIMI ia

E

DE MATRIMO NiO

213

: hübeit ger

Det volun-

&o errore celebratur) mequeat irritare judex ; .;jgitiäf figaum

Ü cOntrahit,

elt, id ipfum jure nature effe irritum,.

ialitis perío.

. Praetereà contra&tus bonze fidei ex dolo ipfis caufam dan-

ietm füb-

.tey initi, ipfo jure furt nulli , LLeze &5 eleganter fn principio,

corpotiehuic

Jf.de.dolo. Ergo etiam Matrimonium tanquam contrattus

Áit decepuus

bonaz fidei , cui error qualitatis caufam dedit, fic erit

nullus.

i5 Qthatam ;

traditionem

Refp. 4

d prius eti contra&tus , cui error qualitatis cau-

LDidecd*qYe

.

menti Matri-

fam dedit, ope judicis i

rritandus fit,fi ipo jure non fit irri-

tus : quando irritationem fufcipere poteft, fecustamen quan-

ii Contra-

do hanc fufcipere nen poteft ; Matrimonium autem íemel

validum , irritationem fufcipere nequit , & ex alià parte eft

1 Matrimo-

Xer gravi

graviffimum inconveniens . fi ob .di&tum errorem ipfo jure

Arritaretur,

Áolum etto-

nio2 d

ec e

/[I , quod contra Reï.'ponüön;em inffes : Ecclefia irri-

tavit Matrimonium,cui metus gravis injufte incuíffus caufam

nium pet "

dedit ; ergo etiam cenfetur;irritaffe illud, quod ex errore qua-

n Ug

, hi ermores

litatis , ut dante caufam contra&ui,celebratum eft ; cüm x-

ué utraque caufa violentiam inferat. . Nam Ferdinandus

; , quin ad-

: t

e Caftropalao ex €o difcrimen aífignat , quod metus inju-

ioa, D-

dundent if

ftus facilé probetur, nion autem fic dolus , feu 'error qualita-

tis dans caufam contra&ui ; ideóque expediens fuerit, irrita-

s üiteQe fe-

m 4)t CO

re Matrimonium ex tali metu initum , fecus ex prafato er-

rore feu dolo ; ne

du contr

litibus involverentur,

plura Matrimonia dubia »'e'fï'cnt,-, & omnia

xáts Glc

ffurs, IU

- Porró ad. avpumentum po]terïä-anftea propo]ilem, dicen-

dum efít,tametfi regula illa, quod contra&us bonae fidei initi

W d&(it, V'e!

ex dolo ipfis caufam praebente,fint ipfo jure naturze nulli ; in

aliis contra&tibus ordinariis, qui non perficiuntur a&uali tra-

danté at

ditione fui ipfius, locum habeat (uti etiam in fponfalibus de

&

futuro Matrimonio , utpote in quibus non intervenit actua-

et jud/æm

gem nequi

lis fui traditio, fed tantum promifIio de tradendo) eandem

tamen locum non habere, in contraé&tu;qui a&uali traditione

u ext

&us Matrimonialis; Siquidem

fui ïpüus perfcitur , ut contra

Z2222

cum

014

CASUS SACR AMENTALES.

—

cüm prioris generis contractus .d'ifïol'.tjl'bfiijcs'ffjnt«;"&üä&on*gra

hic pofterior indiffolubilis , in illis , ex juris interpreta-

. tione ordinarié cenfetur fübeffe haec taci

taconditio , fi /fa eff,

a

ut dicis &c. — (Quà conditione non pofitá, nullus eft contra-

W

&us) talis autem cenditio non cenfetur ordinarie fubeffe in

hoc contra&u pofteriori, De catero tamen in conclufione

dixi,errorem qualitatis non irritare. Matrimonium , nifi ea

T

redundetin fubftantiam perfona , aut fe habere per modum

777

eonditionis , de praeterito velde praefenti ; nam Certa perfo-

s

»

nz qualitas in ipfius fübftantiam fubinde redundat , quo cafu

ec Iv

error ejusmodi qualitatis juxta communem Do&orum fen-

L

tentiam irritat Matrimonium,

j

;

Cenfetur autem: perfonze

p

tf

qualitas in ipfius fabftantiam redundare,uf notat Layman. lib.

$. tratt, 1o, p. 4. Cap. 2. r 2.

uando per qualitatem uria

nd

quia o

certa perfona defcribitur, animoque defignatur, quae vifu

tt)

df

alioquin ignota eft, —— Sic, fiquidem . nullam ex filiabus Sem-

ftetc at

pronii ex vifu cognofcas , animo tamen confentias ad du-

on

j

cendam eam, qua inter ipfas primogenita eft, & offeratur

[

d

pofteàalia,quae fe mentiatur primogenitam,qualitas primogeni-

ttho t

tura ita redundat in fubftantiam perfonz, tit càm contrahis

non e

cum fecundo genita , Matrimonium per feé loquendo fit nul-

[

lum. . Similiter fi perfonce qualitas obtineat rationem con-

|| vumen

:

ditionis de praterito aut praefenti, quá non exiftente Contra-

teti f'q;

hens non habet intentionenr cum illà contrahendi, qualita-

enimi

tis error irritat contradtum Matrimonialem , nimirum quia

contraé&tus initus fub conditione , hác non' fuübfiftente, ille

fhe iliy

non fubfiftit.

Pro exemplo effe poteft , fi in' praefenti cum

Watiom

Barbara contrahas non nifi füb- hàc conditione , 'quedf?f"tt

nobilis &c & haecre ipf non fit nobilis,quam inter

"]

ndum erronee putas.

i

vt

d

Flamïäïu

cgqtsgthe

F

-

x

tujtur J

P

(0)

AC

b

"Y

o

CAsUS

-*

Ro kuaen ts s a n L :

DE MATRIMONIO.

$15

i

y äcontra

; mtcrprem

CH

:

i

CASUS DCCLXC

lo "I

9 t& Qontra-

Qnd Iï contmüuz /Matrzmomalz ad/matur condma

tl fubeffe j i

mgagwmt uatura aut fini Matrimosii : g/lm

F*

irrit um Mawmzamum d

uonduäone

ium, aifi ea

E[p A jïrmatwe.?rabatur ex c, Si conditiones de conditionibus

« Der.modum

oppof i£15: ubi dicitur,nullum effe Matrimonium fub his con-

(ertà prrfo-

ditionibus. contra&um , fi generatlonem prolis evités ? aut do-

-s«*

i, quo cifü

nec

ma aliam honoxe aut hcultaubus

1orem aut ü

J&orum fen«

roqu

uá Iterandam tetradas. -

(luiancm e primum re-

emr perforre

pugnat fini Matrimonii : Secundum ejus indiffolubilitati: ter-

Laytua, D.

tium autem. ejus fanditati & fidei,

Etratio etiamid evincit,

ilitteca Ua

qu

s

ia omnis. contra&us deftruxtur per ad;e&xonem conditionis

* qua vl

repul

ntis ontra&w.

Si autem conditio adjé&ta non repug-

labus Sem

et nat ræ

t hm Matrl

onii , licet fit curpis,ut fiquis dicat,

tias ad du

cont

tecum eá Cöndltmne,ut vi&tum furto queras,comittas

k oHcrawr

hommdmm &c. aut etiam fit 1mpofhb1hs, ut fi dicat , con-

grítnogen

traho tecum eà condltxone ut voles, in coelum afcendas &c.

» O 208

eft prop*ïct*ea irritum Mammomum fed conditiones il-

H

nio f nt)-

la

ntur

ro non adle&æ cap. eodem,

$j condztzonu. Id

(otem. Coft

tamen

&

intelli.

&

endum eft fecundum praefümptionem fori ex-

nte Conttie

terni. fupponentis tales conditiones non ferió adjici ; alioqui

[, quiiti

enim fi quis veré Confenfuüm fuum tali conditioni ita alliget,ut.

xirum quia

fine illa nullo modo intendat contnahere, nullurn eut Mam-

P&MC) J

momum.

[ta commumter DD

ï'

vfanti cum

FFä

CASUS DCCLXXCL

quod i,

ia

F Iammzw;udwat,noneyfknecg[[a*,ut confen[us . ad /Hatrzmamum re:

qug/' itus feratur in actumconjugalem ,fed L fufficere . fé tendat i. ip tnm:-

lafzmem dommu corpor um in ordine Aé Jfium etmm :

,,ertmr,»m rec?e.

Ejpb Aj'lrmatzwä

'Ita. Be&orcs eemmumter.

Probatur.

rwzo

»;Quia: ex, communi Ecclefize fenfu S Jofephus

ïfu«-&«

22222

4

5 6 B;

CASUS

5/! &

CASUS $ACR AME ?vrzg.; ES,

s

ao

t

& B. V'irg»o. contraxerunt M*a*trimonäümrvcrüm;& tamen non

IQ

confenferunt in. a&um conjugalem..

"Secundó. Quia. fi.quis

vradere bi

Matrimonium: contraheret cum. volu

ntate ingrediendi reli-

gionem ante: Matrimonit confaümmati

joglem:d

onem , validé contrahe-

tiditerila

rct; & tamen non intenderet -aétum: conjugalem, — Tertio.

Wulp,

Quia a&tusifte fupponit Matrimonium jam. conftitutum : er-

mam & e

20 non pertinet ad ejus efféntiam : ergo

poteft. in;::nc;j; « —c(-

(énfu N j

entia Matrimonii, non intento iftoa&u.

i

atet in ii

Dices, x. Qui confentit im translationem

oninil alicu-.

confenfac

jus rei in. ordine: ad' ejus ufum , virtualiter &

interpretativé

matrion

confentitin illius ufüm: ergo norr poteft. quis

. confentire in.

translationem: füi. corporis.in. o

fi in iftum. ufum: confentiat..

rdine ad ufüm conjugalem,. n-

T

Refp. Diflinguendoanteced, Sialiunde non poiïïa,i,ftiiiüüä?

j"

fum. impedire: C, (i poffit N, qui aut

en transfert Dominium;

corporis:füi.in: o

ne ad ufum. cenjugalem: ,. diiobus, modis.

poteft: a&tum. iftum

. impedire, . r.ingrediend

o religionem in--

tra bimeftre ante; Matrimonium: confümatu

VY

m

» pro» ut jus.

H GD

canonicum: permittit, 2; Ineundo: pa&un de

ontinentia in.

fetentes ,

Matrimonio fervandá, Po(to igitur,quod: conj

u

1ges; tale. pá-

on

entrar

&um:. inierint ante Matrimonium: ,. clarumeft ,. quói

JUFI GN

trahendo

64

Trtriron:

od wl

lem,

conjug

Dices,

Xmattm

2. Finis. M*æfimoiäiïä eft g,erätraüäþ.rolisi ,Sed pa-

Contafiet

Gumiftud de continentia in. Matrimonio: férvandá repug

irendifu

generationi prolis:ergo & Matrimonio ; acproinde illudinvali-

"wtiüst;

datjuxtaante dicta; de. ad

»

»

]Q&:onecondmems fini Matrimonii

furcfe

zepugnantis.

H

Kefp. D

Wa N

"

ifl. v/l/äl;fa]þïferm;. lesmammeml eft generatio prolis;.

Srent

fuppofito,quod' conjuges velint ati conjugio: fuo C, füuppofito *

conf

quod ex mutuo' Corfi

;nolint; uti;fed velint: férvare conti-

Wr

nentiam. N; Sicüt ergo liberum: eft conjugibus uti conjugio

vel'ex mutuo:confenfu: continentiam fervare,. hocQue poftre-

mum: laudabilius:eft quam: primum ; itaillis liberum eft vitare"

generationem prolis:

e per-

adum conjugalem,.

g-c:rsc.gmgjïl?;;;ntiäm*;;,veiäillaïn-"pfacuna;:

ices

d.

917

m stj

lo fXXi

[*

:

Es us

Gamermmon

3

—Dicea Suppo

iRo pa&to noni poffünt

Tponíüs &

fp

tradere fibiinvicem

porettatemiiimutuacorpora ad a&umcon-

tendi teli

h contrahe.

jogalem zergo nec poffunt inir

:

ergammomum, perqugdeü'en.

tialiter illa pote(tas traditur.

*

a. Totil,

Refp..Di[t-. -Antec; Non:

pöiï'ü—nfjtjridgäre* pbtïe'fïatämï prdxi'--

tU£um : er

mpeditam ex mutuo con-

mam & expeditam C. zemotam &ii

lmmdl d

fenfir N. jam autem;hec poteftas fufficit ad matrimoniam, üt

B

patet in.iis, qui jam: contracto matrimonio fovent ex mutuo:

confenfuicontinentiam znor definitenim;propterea permanere:

3

trDretative

matrimoniu

Ifentire in

m» licettunc poteftasin mutua corporg;ug a&um:

wg—;iiagal

em fit pec votum iffud impedita, ..

amlen, ni-

'""CASUS DCCEXCIL "

ft jï?ümu-

Doexiniüm

[j

*

düme-atur/ü

"nonium: absque con]i-n[m parmþum,. -'

us ntodis

eg'«irïmg;palz'ämn-,ä*v i

tjonem f«

yEfj. Ia. Probatur. Quia Concilium Tridentinum. feff. 2

pro u jus

M cap: 4..de reformatione matrimonii damnat hareticos af--

titentiaun

ferentes- /Matrimonia. 4 filiis. f[amilias: fine: confenfi parentum:

,5 al pa-

contra&la irrita e[fe ,. 65 paxentes: ea; vata: cvel ivvita facere poffe.

quod-cone

Etfiautenr confenfus parentum non fit neceffarius ad valorem:

matrimonii,ordinarié tamer:eft neceffirius ad hoc;, utlicitum:

? Conjug

fitmatrimonium., ita ut graviter peccent filii: & filize familias:

? S&d' pe-

contrahentes- invitis parentibus..

Et de hác neceffitate intel--

; repugnat

ligendifuntcanones & Patresrequirentesconfeníum parentum;.

ldinal

Pontiustamen- putat;hujusmodr matrimonia olim fuiffe irríta:

Vistrimonii

jure Ecclefiaftico:: ficut jam funt clandeftina,

"Gravitertamen:

etiam peccarent parentes, fi irratiorabiliter confenfam dene--

xtioyrous,

garent, & ifto cafu licitum effet matrimoniunrabsque illorüm.

confenfu. Anautem juftéaut injufté confenfum fu-

fipgoto

precipt

are t

.,

o^

j

j (0nj0gio

?m*ïdmjg;ïnt*- »

u- ] 'c.ar'etw $:

X fpe&katad Epifcoptms

t£bHm

..' jþ :

; eft vt

E r

curitepet

N

CASUS

!

5

-CASUS SACR AMENT ALAS.

^

du

PL RE ARA IR d

Ü

" QK?F'

"gt natu

er m

Ji liberi infciis &v inconfultis parent

J

"Tridentin

1!»/4 [ronfalia teme

df MOR Pa r g

2 pietatem

-

" obnorià

Teugionem r

ff

m con

ul

Qarentum cüra:

poteftas

tor virert

at, ut fine eorum confili

o nihil ftatuatür in re-tanti mo-:

oncata

menti,

"face pot

Non tamen femper obligantur ad confilium vel juf- :

fum feq

:

ue

iendum ; cüm ifi cóntrahendo matrimonio fint/fui ju-:

s t

dim con

ris, ac libertatis exiftant', ficüt re&e docet Sangez, lib. 42:cape:

23.Quare ita diftinguendum videtur; vel. parentes filium aut.

inp

P

iam ab omni

Mütrimonio avocare vel impedire conantur.

(

ï

Tunc obediend

um eis.non e(ít cum. incontinenti

periculo$

quad

quia melius eff nubere, quam.uri. .«. ad Corinth. 7.-

el certum

ünttali:

a

Qentintvr

al.quod Matrimonium,ad quod filii voluntas pr

o

.enzd'et "

fente Pyr

rentcs impédire volünt , tunc éxpendenda: funt r

ation

i

;q

Z

bus ipfi diffüadendo nitüntur, & cum contrariis conferend

a

atl licen

Vel denique parentes ad certàs nuptias filium ,

*«

alioquin ab«:

riete a

horrentem,compellere conantur, tunc fequendi

"non fünt, tee»

"ennin).

Atlbrefi

te Henriquez.l rt.c. 13,n. 13. Sylv. ver: preceptum, qüae(t à;

nifi in-cafü fpe&iali, v g. adgravesinimicitas tollendas; ficuti

& nl

totat Bellarminus de Matrimonio cap. 19. própos, 2; Hénri- ^

ftinumre

ftium y

quez. l. i, c. 6 n. 6. dummodó Matrimónium honeftum"

fit; & filius velit (tatu

'r:

Non

á

Yinariy

d

1

&

H

Oüvicar.

"

v

j

,paii J

-

eralrs,

pv

r Matrimonia clandeftina: funtae

m w

L

d

)U da eP uicita?

idsüi'narus

Efj. valtligeiao

fia/clandeftina fpe&ito tamtü'm:i

ure n

atu-

füshne

rze funt-valida.

Conclu(io certà! e(t ex Trid feff. 24. cap.

dem""üiïoü

2, de reform, Matrimonii.

; ubi manifefté id fupponit. Et Ratzo

di. debet |

Qione

etiam clara eft; quia ad valotem Matrimonii ex natura rei fut-

Di

ficit mutuus confenfus

-

12

liber inter perfonas ad Matrimo

nium

habiläs—?

€

Va

5

X 3

Refp.

Pþcd'.

v Dd d TAE YU

ro

Bulb a.

lïi

cttomei

vfAEses

,2, Quamv

alia Matri

à non videantur etiam

Z

nature illicita, ut communiiter

docent Theologi : Sem-

per tamen fuerunt graviterab Ecclefia prohibita ,. ut teftatur

lt f

s

'Fridentinum loco citato, ob graviflima incommoda , quibus

&

* i'&

&

obn

:

[o)

oxia funt. z. Enim nata funt parere gravia fcandala

m öoüjügeg,de quorum 'Mätrimdmo .nort co

as poftu-

tur vivere ii concubinatu.

uia fzép& dum occulré fiunt,

- Uantt mo« :

*eontrahuntur temere, & fine fufhicienti deliberatione 3 Quia

ii vel juf-c

"facilé poffünt itíiri cum occulto impedimento. 4. Quia mul-

fintfai u

tis effent caufa damnationis ;. dum priore uxore, cum quá

cla

».

m

i

lb g ape

| contraxiffent dimiffá;cum aliá palàm contraherent,& cum

Rlium aut.

eáir perpetuoadulterio viverent,

- Conantur.

. Refp. 3. In locis autem , in quibus Trídentinum, (ltem

x

ub

quo ad hoc, publicatum & receptum eft , non folum. illicita

*

I) cetvum

funt talia Matrimonia, fed etiam invalida

4

w

it patet ex his Tri-

endtt, *

dentini verbis cap. 1. cit. de Reformat. Qu

i aliter quám pra-

jonts; qu-

fente Parocho, vel alio Sacerdote de ipfiu

$ 4

?"arochi feu Ordi-

narii licentiá & duobus vel tribus teftibusM

atrimonium con-

yoferendae

iib

traliere atteritabunt , eos fan&ta Synodus ad fi

m

c contrahendum

omninó inhabiles reddit, & hu

jusmodi contraétus irritos &

y fünt; t^

nullos effe decernit ,

f

:

.prouteos prafenti Decreto itritos facit

!

d

& annulat, ^ Kaq

ue juxta Tridentinum, ut non fit clande-

s fiati

Mi

i Bimt«

ftinum,requiritur praefentia Parochi & duorum aut trium te-

fionetüm

ftium , nec fufficit aliorum,quamvis multi fint, przefentia,

Nomine autem Parochi intellieitur non

folum ille.,.qui

um

| primario alicui Ecclefiae parochiali

prefedus eft ; fed etiam

ejus vicarius, 'Infuper& proprius E

*

pifcopus, vel alius Epifco-

.pali jurisdi Gione przeditus,ejusque i

n fpiritualibus vicarius ge-

n

"neralis. Item Legitus fedis Apofto

3

À

licae in provincia, ad quam

,deftinatus tft,ac deniquei nomnium

fide

lium Matrimoniis fi

4

mus Pontifexaffitere,

vehitittendi lice

x

1

tiam dare poteft : (iqui-

- dent hi oninesnomine

ordinarii Paftoris.

f 14, UP

veniunt. " Quibus ad-

di debet capitulum vaconre fede,

cüm fuccedat in jurisdi.

; EU

&ione Epifcopi,

u

uti colligitur €x cap.

cum olim , de Majorit, &

m'monïum

*

€

ss

;

Ceterum

920

CA SUS SACRAMENTALES .

Caterum circapradi&um Tridentini Decretum graviffima

eít difficultas , quomodo potuerit Ecclefii Matrimonia confen-

TET

D7

fu clandeftinofa&a irritare, & efficere, quod confenfus clan-

deftinus verbis & aliis fignisexpr effus, qui ante. Tridentinum

erat fufficiens materia & forma Matrimonii, non fit amplius

fufficiens materia & forma illius: Ecclefa enim non habet

bj

poteftatem mutandi materias & formas Sacramentorum ,

(e agX

cüm hoc

fit proprium poteftatis excellenti , quaeeft in

tuto, DO

Chrifto.

di po

Sed a4 borc rffponäetw , Ecclefiam. duobus modis Matri-

r

monia clandeftina irritare potuiffe , primó indirette & media-

fece gt

té reddendo perfonas inhabiles ad contrahendum, ut innuit

yeniten

Tridentinum in pradi&o Decreto:Secundó dire&é & imme-

teflatiy

diaté caffando & irritando contra&us Matrimoniales , con-

fed ttti

fhuc íolgl

feníu clandeftino fa&os ?cum «enim Ecclefia &ic res publica be-

né ordinata 4 Chrifto , debuit in-eà effe poteftas ad regulan-

quià

dos contra&us fuorum fubditorum, atque adeó potuit ftatue-

inforoe

re quasdam conditiones, fine quibus tales contra&us fint ir-

4nt, 5

riti:in quo non mutavit materiam vel formam Sacramenti

wb

Matrimonii, formaliter fumptas (nam materia & forma Sacra-

iplohatis

menti Matrimonii, etiam poft Tridentini Decretum , eft con-

vel teíte

tra&tus legitimus, ficut ante ) fed tantum materialiter , faci-

lyuat,

endo fcilicet , quod contra&us clandeftinus, qui antea erat le-

Ut ww

gitimus, non fit amplius legitimus, nec per confequens elc-

cedat,

vabilis ad dignitatem Sacramenti, Sicutfi quis haberet pote-

ftatem. mutandi aquam in vinum , poffet mutare materi-

ám Sacramenti baptismi materialiter (hoc eft efficiendo quod

Gonw

ea res,qua erat vera aqua natur alis , jam non fit amplius

L

'aqua naturalis, nec per confequens materia Sacramenti bap-

[

fismi) fed non formaliter, quia femper verum effet , quod

nati

u

y

henR .

italis effet materia Sacramenti bap.tifï

U S

1

.mi, 4 Chrifto in»üätuta.

Vel a

H

um, vel

Db

i:ASüS

& pcr

|

l

DE MA&'RIMONIO.

95*

—

,—*—-—.—

*

1

ia

CASUS DCCXCV.

Wacn. ! Quid fi bodie poft qTridentinum contraberetur matvimonium condi-

Lienfüs dan.

. Homatum ; quandonam Parochus vel tefles intervenire de-

identinum

berent,am tempore contracius ,velpofiquame.

comditie extitit ?

h t ampliis

Q1 Jabet

Efy. Utrogue tempore. Ratio «f , quia fi non intezvenirept

metorum,

tempore contractus , dicerentur tantum fponfalia de fu-

» Quaelt in

turo; non matrimonium ,

quiaut fzpedi&tum , nullum ho.

die poft Trident

inum & matrimonium

fine Parochi & tefti-

"

intellige , ubi Tridentinum quoad hoc ei

iodis Matri-

um prafentía. :

k k medis 1

receptum. --

Tempore vero exiftentis.conditionis, nifi inter-

n, Ut u 3

venirent Parochus & teftes , non poflent in foro externo

: & ime-

teftari,matrimonium veré & fubftantialiter contra&um effe,

ies , COfI«

fed tantum fuiffe oontra&uminchoatum , pendentem & ad-

jpublica be-

huc folubilem, quod utique intentioni Tridentini adverfatur,

Qd reguli-

quod ideó Parochum & teftes requifivit , ut de matrimonio

xuit fatue

inforo externio ad multaincommoda vitanda teftificari vale-

us fint i

ant,

Sufficit antem , ut ipfi contrahentes coram parocho

& teftibus affirment , conditionem effe impletam; namhoc

Sacrametti. |

formaSade -

ipfo fatis intelliguntur purificare contrz *um, licet Parochus

$, elt 0 3

vel teftes per fe conditionem impletam non viderint , £effe

3

Laynan. de /Maírim. p. 2,n. 24 Qui tamen putat fufficere,

iliter, fid-

atea enat lt

ut tem

^

equens &e

cedat.

pore con.tra&us p*ræfengig Parochi & teQium ac-

berer at

CASUS DCCXCVI,

714 matet

:enjo qui-

Cüm iCæmcilz'.uäa Tridentinim a4d cualidé contrabendum snatrimo-

nium., prajentium proprii Parochi r

equirat ; quifaam cenféri debet

[it amplis. -

;

yenti 049*

propries contrabentium Parocbus ,ex cujus afffrentia

dit , QU

*

matrimonii vAalor depesdet ?

Ef. Proprium Parochum cenferi eum, in cujus parochia

|

Í bä?fj['

vel ambo contrahentes,vel.unus tantum habet domicili-

um, vel quafi domicilium cum animo ibi perpetuo vel fal-

temr peg mmajorem anni parte

m permanendi. 1ta communi-

, Aaa aaa

ter

CAU

522

CASUS SACRAMENTALES

À 7

.ter DD, fed ais, nunquid etiam

parochus folius loci -;»riging

inis , QU

in tantum haberi poteft pro proprio parocho, ut validé con-

fiftentiim

trabentium.matrimonio a(fiftat , aut alteri facerd

oti poffit af-

diverfarun

fitendi licentiam dare, quemadmodum e

pifcopus loci origi-

j prO p

nis eft proprius ordinarins pro conferendo Sacramento or-

pofit fà

dinis , etiamfi promovendus ad ordines alibi domicilium vel

ff.i

quafi domicilium habeat? Refp. cura Sangez. lib. r.

Difp. 2;,

nil faciat

eum quifolum eft parochus loci originis

» in quo fcilicet con-

locus ha

trahéns natuseft, & non fimul loci, u

bi contrahens habet

micilla ia

domicilium , aut quafi domicilium

; In preefenti non poffe

pto prop

baberi pro tali proprio parocho,

- Ratio. f ; quia dum con-

berealte

cilium. Tridentinum pro affiftentia matrimonii re

quirit pro-

()mï hi

prium Párochum, nonnifi eum intelligit,

cujus contrahens

tutum—ei

hic & nunc Parochianus eft, atqui contrahens non eít

parochianus Parochi folius. loci originis , cüm non ori-

o fed habitatio aliquem conftituat parochianum. Er-

£-

Quid g

po &c, Neceft par ratio de Epifcopo loci originis refpe&u

d

indijtre

promovendi ad facros ordines , quia, quod hic fufficiens fit

LA

proconferendis facris ordinibus , habetur expreffé decifum.

Cap. cum nullus de temporibus ordinandorum , cujufmodi

decifio non habetur pro Parocho

,

folius I:oci—jïplriginis'in,oxdine

|

i Rïïp.*l

L^ diii

ad alliftendum matrimonio.,

:

Duces, 1, Magis attendidebet

caufä- naturalis , qu im ac-

| &dde

cidentalis 5 igitur cüm4loecus originis fit caufa naturatís, ha-

: chxalfme

bitatio autemíe habeat ut caufa accidentalis, debet in. ordi-

ne ad affiftendum: matrimonio potius parochus locí origi-

nis , quàm parochus.loci habitationis pro proprio haberi,

Q*W &

Ref[p; antecedens, folummodó verum effe, quando caufa na-

GA w

turalisin ordine ad id, ad quod comparatur , quidpiam con-

fert , fecus veró fiad id: nil confert, Purus autem locusori-

ginis in. propoflto nil confért ,. cüm paroc

h

i

: ianum;cqp&imat

F

| REIF-V?

non origo, fed habitatio,ut didtumeft, --- :

Cenis

Dices, 1. Domiciliumoriginisnunquamdeperditur; fed

J| patoch,

unacum domicilio-habitationis retineturjuxta. Eeg. Sena-

Quf ju

tores, f ,dgchng;p:;iþgsgä;rgoænqn minus parochus lo

ci.ori-:

tofineri

ginis;

"——

Lzäfi MATRIMO NIO.

232*

ocioriinis d

'i.nisæ L, qUam

L

loci habi tationíseft proprius Parochus , pro af-

t leld& Cn. !

fiftentiá mátri

monii, ficut habens duo domicilia habitationis

Xt of

$ OClotioj.

diverfarum parochiarum , utriusque parochise praepofitum

ita pro proprio parocho habet, ut in a

lterutrius -pax:ocbia'

athtnto or.

poffit matrimonio jung

i-

.

Dicilium ve|

ul

a cüm ad conftitutionem .pa-rochiæ:

D. D&(p, 2;.

Refp. N eg. confeq. q

nil faciac purus locus or

iginis , econtra autem ad hunc faciat

Kllicet COf*

locus habitationis , poterit haud dubi£ is , quihabet.duo do-

hient habet

micilia indiver(s parochiis, & eadam saequaliter inhabitat,

! non poffe

pro proprio p

arocho ad:cóntrahendum matrimonium ha-

a QUm con-

berealterutrum paroc

hum , licer pro proprio parocho non

quititpro.

cOntrahens

poffit haberi parochus puri loci oríginis, dum alibi confti-

tucum eft .domicilium , aut quafi domicilium.

5 ton d

: D0n Ofi-

CASUS. DCCXCVIL

Um. Et-

uid fi quis obtinet duplicem babitationis parocbiam s poterit tunc

isrefrau

indifferenter coram alterutro paracho matrimomium inire , ita.ut pa-

fficiens (it

9.

micilii valide affill at vaatrimonio celebrato

2 decitum,

roches umw d

o5 dn aliegá fa'roclyii E

cujtfmodi

&,.Cum Conink difp. 27.

| de ,matfï-ih:snïd

sinordine

Ejo, Affrmatio

dub.2, EtRatioeft, quia per talem affiftentiam jam fatis-

fit Tridentino

-

7

,

um at

, quod plus qf.on greguiriyt quàm -prop.nii. p;ref

urafis,.hg- ,

;cþfi am-i?gngi:am u

:x 17 Ofdl

£

"CCAÀSUS DCCXCVII-

od ofigi

hiabeti

Quid ( contrabentes babeant di-verfos parocbos , antre præcisä [pe-

vtaufa o

&ando matr

imonii valorem , perinde eft , frve parocþusf Jfponf. /fve pa-

contratiui mairimonialt

iam (09*

v rechus fpoufa.

s

lotus/ft

;

Bs Affimatijà, Rati

o eff , quia qual

E

iscunque ad&i'terifv;,

sonlityat

cenfetur juxta praefctiptum Tridentini adftitiffe proprius

Wtur, ed

arochus, fiquidem quilibet ratione fui parochiatii acquirit

. $end'

uafi jus etiam in alterum contrahentem propter horum

m adinvicem , utproinde utriut-

[ogi.ari«

.coninexionem matrimoniale

Aaaaaa :

que

gi!lïs»

224

CASUS SACR AMENTALES

at

q-uä effs & dici poffit proprius parochus,

Nec.etiam quan-

tum eft ex parte valoris, quidquam refer

t

in qua Ecclefia

magis cof

parochiali alterutrius fponforum parochus

matrimonio affi-

ftat ; quia licet , fiv; g. patochus

hofpitana

fponfz matrimonio affifteret

Pyfir

in Ecclefiá parochialifponfi

fiae licenti

à parochi hujus Eccle-

fiz, valdé indecenter ageret , imó e

X

multorum opinione

df

peccaretjmatrimonium tamen nihilomi

Patocis

rationem fuperius infinuatam,

nus effet validum ob

viuy d

Quare parochi, ut fecuré

RY

procedant, in occurrentia talis caf

u

üs

diligenfg fgceptan; £uæ

2

'hojus pn

äæc;&s .cgnm;t udinem obfervent,

ss t

JXOc A

.CASUS DCCXCIX, —

cis ducel

Ciz&n etmm ?fzra

vabundi perfepé foleant - contrah

ere bsdfriäotiiïa;

bitiontn

DQuari potefe , quismam re[peiiu mazrimonii c

elebrandi , cen-

. Minc

z

Jeatur eff& proprius- parocbus-

0724 «

dum, &

vägn un-

bus vt

Riusq;uam' refi ponäeam,

füppono v*:;gabu-nc-ïdäf dm ytm:a

aliud iny

p

Leg. ejus, qui tnanumifit, $

» Celfus,

Jf ad municipalem, Qui

tochüm

nullum certum habentes domicili

um hinc inde vagantur.

Et tales funt duplicis conditionis,

qi

p

jatenus alii necbabent,

3

nec habere volunt certum domicilium;

fed perpetuó per ór-

bemvagantur , ut vulgo di&i Zingari,

: .Ef alii , qui reli&to

m

domicilio priori tamdiu vagantur , ufq

/

u£e

dum aliud fibi ac-

wih

quirant.

fortis.

Pon) rrplent aisf p

b

c?güt de utriusque

*

Refp. Propriur

'.,*

i quzd'em va gabäh&orum parochum: effe

p34

eum, in cujus parochia pro tempore bofpitantur , hujusmo-

. Yofo

Quin, q

di tamen homines ab.ipfo non debere admitti facilé ab ipfo

v

dtqui v

ad celebrandum Sacramentum matrimonii , nifi prius infti-

tutà diligenti inquifitione de ipforum ftatn & habilitate ad

lenita

-

contrahendum matrimonium

erbc,

; atque obtentà ab ordinatio

Catding]

loci eofdem copulandi licentià,

Prioris memóri Ratío eff ; quia tales hor

nines non funt

l, decre

ti

Dite

dieiiipendl Jraria Bolioifo, Rc, RhGECRARIOF 3 epmpecen

u

: ?rgjeu:e l

925

:

. DEMATRIMO NIO, :

ïetlam Uan. |

ufü facrame

ntorum ; ergo aliquis iptis aflignandus eft, qui

qua Eecefr -

timonioaff. !

magis congrué affignari poteit , (ed hic eft; in cujus parochia

hofpitantur : ergo &c.

i affileret

occ Pofltrius menbrum expre

T r

fl tradit Concil, Trident. Sef. 24

ujüs Ecch. d-

t opipiore !

de veformat. Makrimonii «ap 7.de hominibus vagis ita loquerms

Parocbis: zutem pracipit , ne illorum matrimonris intevjint , vifi

tLvalidum ob

prius diligentem inquifitionem feceriuf , G5 ve ad ordinarium dela-

l, Qt fecure

Ceptam fore

f , ab eo licentiam id [aciendi obtinuerint, .. Atque pro cau(ali

hujus prohibitionis hoc addacit , quod , càm ejufmodi ho-

