fine, neuter poteft

alteri petenti reddere ; quia

adulterium,

uterque eft privatus jure pet

endi, & petens peccat petendo; pe-

ovens Conc.

yt puta hat

tit enim copulamab attine,

Ita Doctores pxaulölpo»[-t citandi.

CASUSMVIL

Oraturatrie

(tringetetuts

moda,

Quid fi quis per

copulam coníraxit affinitatemcum fuoconjuge rmmo-

c€Att€5,

teneturnereddere debitum Mlipetenti ?

:

Efp. Affirm. Ratio eft, quiainnocensnon privatur jure fuq per

deli&um .alterius,

TTITTIS

ljfnitt

CASUS MVIIK

»

fhumadulte

illa: copuïäz ,Der q,u?m contraxit quis aüfigitafämmm fuá

dumyncat

$t quid f

Fuerit occtlt a ; Privaturne Ad/auc jure

conjuge,

'ec ial

, perendi ?

fefatoli

: cormimrs

R Bfp. Afficei.

Ratio eft, quia affinitas oritur tam ex Göpuïazoaä

cultà, quamex p

ublicá, Cap. difcrétionem. Ubi nulla fit diftine

&iointer publicam

& occu'tam,atqui ubi jusnondiftinguit, ne-

ergo.ltaSangez] 7. difp. 15. n. 13,.

que nos diftinguere debemus,

Reginalduslib. 31. n. 147.qui

dquidaliiapadSangez fentiant ins

j Dd

contrarium.. Addo non requiri fententiam

judicis ad.hanc poe-

/mþ p////illi E

nam incurrendam , cum haec fit peena privata , non requirens

au&oritatem judicis., & itáfit ufu recepta, ut bené ait Sangéz lz..

;Ze?n& g

de matrim.difp; 647h.18 & l..9. Difp..36, Reginald..

ao m

» $I D. 294;

— (ASUS

gASUä

*

ro$o s

CASUS SACR AM z-:NT.gL P5

---—-

centiam de

QASUS MIX,

tenetur pet

ximé pertit

Qgid f þ-qu'i.s -contrdäo AMatvimonio , fednon .-econfumæätio AMafri-

mom'a £08Z0'UÍ

PATA)

Z

tionempet

D HM uxoreteueturue iægredir&lzgïmew?

Jfanguineam uxoris,ex Qudcopulá factuseft zgj'im) ..

'ChCZ. l. ïedi

licetaliterl

E Ejp. N'ega

f "'Rät.l'ibejZ;UTum quia nullo jure þröbät;ur(a(;BQC

nink. D.

teneri : Tum qui perillam copulam non eft privatus obliga-

mittitmet

tionereddendidebitum. . Tum quia ità colligitur ex C. drfcre

ftis ootimer

fionem &c, Tua frate

5

wentiorzo

rnitatis, de eo, qui cognovit, &c,ità com-

muniter,

utadusval

CASUS MX.

1 dyen

femel exoría fit , exfpiratne üortix-eiw;f

tonvenibc

j leþ affimitas

| perquem contraQda efl ?

— Quij

Ejþ AVon. Sed ad

huc perfeverat in confanguineis cum pai*t-e

füperftite.

Ita quippe traditur Cap. fraternitatis 25. q. 1o.

Rj Q

probatque hoc ipfum DoGor Angelicusin 4.dift. in corpore. q.

- Mtain t

uni. a. r, quaftiunc. 2, pulchrá e

s

atione á congruo, iqq-æ vxd cn

tíotis us

pore&.

Qus cenferi

CASUS MXL :

Jor 2

Quid fi aliqui jure impediti Matrimonium contrabere infer fe fi-

E quasdorm,

:dm demt ub

couditioge difheu[mt iontsPapalis:contrahuntne obligatto-

gutfemdpa

Aem aliquam ante velpoff difbeufationem ? -

?

* q&lmer p()m

ätïo

Efp. Ex ejusmodi reciprocá promiflione oritur vera-oblig

tiiinqme

" fponfaliorurn fub conditione, quam proindé fponfüs exípe-

&are, eáque eveniente, id eft,impetratá difpenfatione,nuptias

| Yi lg

Ita dó-

contrahere tenetur, fietiam alterin fide datà perfiftat,

Qu

U

cetSangez 1. $. difp, . n. 12. &5 Probatur. Quiatalis promilfio

L

verfatur circaremlicitam & honeftam, nempe contrahendum

m

wl

Matrimonium poft datam difpenfitionem: cum ergo obje&tum

hujus mutue promiffionisfit honeftü, & jure non reprobatum,

non eft ratio,cur nonoriatur obligatio & quidem ex juftitiá, Ad

F COnRií

eum modum, quo etiam Epifcopus obligatur,voto transeundi

um

DUrümd

ad religionem edito füb conditione;fi Papa difpenfaverit, feu li-

d

centiam

R. 290 qql

DE MQTRIMONzo:

Yojr

—

"-

ccaíu Epifcopus vi voti fui

-t

"Quareficutin ho

tenetur petere di

fpenlationem,ità

&

fponfusillejad quem id ma-

plerumqué

E

tacité feobligat ad-difpenía-

T /Matä-

ximé pertinere videtur,

D

Arm

lla.ver.fponfalia. n, 1 r,San-

tionem petendam,

utinotavit

mjïnjfmi á

*ChCZ. ;11 ',yo*difp« 'S " 'q,æ v9-

n.36.Navar, l. 4. con

f. $. confang.edit.1,

rGonf.25.de

fponfalquem fequitur Co-

licet aliterfentiat edit.

Grinz eit,quia qui pro-

atrad Ioc

nink. Difp. 2o. Dub.2.,

35,ratio veró do

itus oblga:

mittitfinem,is etiam

cen

fetur promittere media,

fine quibus fi-

ex C d-

ft, & quiex aliquà confti

tutione , vel con-

nisobtineri non pote

faciendum,obligatureti

amad curandum,

kcità corme

ventione obligatur ad

ut actus valeat, ficuti docet Navar,

cit confil, g.n.7. fumptus ta-

onisimpetranda utrique

fponfo communes ælï'g

men difpenfati

€on v-:cnit,,' cum utliusgg

e negotium agatur.

j !/://31

ASUS. MXII.

onfalia cont

raxit fJub eonditione cum duabus,

utrifidesfervandaeff :

?

; cum ptrte

| Quidfi Tif

i2 19

D Efp . Qui cumd

uabus contraxitfpon

falia fub«conditione re-

* Jata in futurum eventum,

etficonditio defponfationispofte-

corpore, Q«

eveniat, non tamen con

tra&us abfolutus & perfe-

rioris prius

»,-quæfli v

&us cenferi debe

t : fed prior defponfatio, cui per pofteriorem

raejudiciumafferri non pot

uit,in füo robore permanebit, 1tà ut

ofitaevenerit , ipfiftandum fit, quia

rt iitl W H

quandocunq; conditio ei app

quod femel placuit;a

mplius difplicereno

n poteft, Reg 21.in 6. confe-

quenter pofterior:

defponfatio,neque licité,

nequé validé potuit,

" aä/lym' :

fi contingat priorem defponfationem «if-

xg:[lo

nifiineum eventum,

, 0

P difpoS- n« 180

fs ?

ielw ItaSangez l. $

CASUS MXXIII,

ioneupu*

1d

*'-(Eil fi quis co:

yje

entit inmatrimonium fub conditione de futuro con-

tat,

Aune a

dimpletá conditionefit validu

pi,absque novo confem[u,

Jjs pro

milllo

;fingemi $

".

'gtþ—adimgletä

fitrae

Qd

ve(a

nue nece[fe eff, wut iterum confé

conditione?

E

/um

0. 00

' iED.?PrdEabilius:eH'e,

&menti S;Thomzeconformius, imple-

n

;[tum/

táconditione requirinovum con

fenfüm de praefenti, aCtua-

d ld

finuare videtur S. Do&or.in

ey/Hm

eulld

lem purum & abfolutum.Id enim in

e

j ttans

eu

C,4. 3, & q. 47. upplementi,a,

s. ubi affirmat; fi

vertt

4 diü. 29, q.uni

XXXxXX

cofi-

(enua

1052

CASUS SACR AMENTALES.

axitbcséndcà st

lutostratif

conditio fit defuturocontingenti,cujus modi eft d'atio"pecuniæ,

emptiones

velacceptatio parentum;judicandum effe de tali confenfu , qui

LPrir,

fit per verba de futuro,

Unde non facit Matrimonium fed

fponfalia; ergo cenfet,ut in eo cafu Matrimonium contrahatur

habetur, a

Conditiont

adimpletá conditione, poni debere novum confenfum , figno

aliquo fenfibili expreffüm. — Rafio etiam id (uadet , contrattus

tionedeful

lidumabsc

dus eft,Sacramentum eft.

enim Matrimonii interChriftianos eodem inftanti , quo vali-

At fi quando quis confentit in Ma-

E

trimonium füb conditione, non ponatur novus confenfus, non

m enimy

traditione

poterit,tunc habere rationem Sacramenti ; ergo tunc non erit

validum Matrimonium fine novo confenfu verbis expreffo;

fedob la

snajor conftat. min. probatur.

Nullum novze legis Sacramen-

(üm perie

tum efít actu eo tempore, quo nihil ejus phyfice exiftit, quod

a&u fenfibilefit, Atqui dum praedi&a conditio ponitur, nihil

Quificot

Matrimonir phyficé exiftit,quod a&u fenfibile fit ; confenfus

Mai

enim & verba;quibus ante fuit expreffus füb conditione, jam

preterierunr phyficé , neque quidquam fenfibile exiftit, nunc

hyfice prater ipfam cenditionem, quae cum hihil Sacramenti

h

fit, non poteft ejusrationeSacramentumMatrimonii dici exifte-

[üt

o r

re phyficé, & effea&u fenfibile : ergo fi adimpleta conditione

fenlum j

non ponatur novus confenfus, (igno aliquo fenfibili expreffus

contractus Matrimonii no

rmenti.

$

n poþtgri*; habere ;ati,o,nem Sáàcra-

Qat rj

Nee valet,quod ait Amicus;

Qüod' licet re'iiqtia Sacranietæ«

Seyilj

ta,tunc quando fiunt , requirant aliquid fenfibile pliyficum,

fpeGans ad ipforum fubftantiam; id'tamen non: eft neceffariüm

inSacramento Matrimonii, qnáChriftus elevavit ipfuminSacra-

REH), |

rmaentum s ut eft contratus civilis, contra&us verócivilis, ut

h&ntes

perficiatur, non exigit aliquid fenfibile & phyficum, tunc quan-

hi, o

&lo fit,

Nonvalet,inquam, quia cum de ratione Sacramenti ut

Certimg

fic , fit effe fignum fenfibile, repugnat aliquod Sacramentum ,

Wite exer

quodcunque illud fit, ieri & penià

Tiidari

parterei, niü aliquid phyfi-

&um & fenfibile ponatur, quando fit,

11 co(ci

Dices.€ontrattus conditionales purificatá co'ndi-tilon-e,absque

abífo-

ioYo eontrahentium aom(cnfu: ftatim purificantur & in

lutos

DE M ATRIMO NIO,

um —

1033

7 NUNIM. maeu

itiopecunig,

lutos tranf&uht. L.het conditio

ff. deconirab, Ewpt, conditionales

onfenfu, qui

emptiones tunc perficiuntur, cumimpleta fuerit conditio, Ef

Finonitm jed

L. Prior ff. qui potiores,

Cum femel conditio extitit, perindeé

abetur, ac fiillo tempore, quo ftipulatio interpofita eft , fine

t COntrahatur

etfüm , figm

conditione fa&a effet. . Ergo etiam Matrimonium fub condi-

;

tion

t, Cutrus

ne de futuro celebratum adimpletà ;a*mdiïäone, ftatim fit va-

iti, qto vali-

lidumabsque novo confenfu,

nfentit in N-

. Refp. Conceffo anteced. Neg

o conféq. & paritatem:Matrimoni-

onfenfüs, non

um enim, cum fit perpetuum,X pertineat ad eos contra&us, qui

tunc rn erit

traditione perficiuntur, non purificatur folo conditionis eventu,

fed ob fui excellentiam fuprareliquos contra&us exigit confen-

1bis expreffo

fum perfeGiffimum & liberrimum,qualis non eft condiuionatus.

gis Sacramene

eritit, qud

.CASUS MXIV.

pOnitur, niox

Quid fi contrabatur

AMatrimonium füb conditione turpi , fubflautiee

j conentus

A7MALITIBIOIII MOR A

dver [atite: ut ff formicatus fueris, (Í nlte-

nitione, m

vius prolem impediveris, eff ne validum ?

'ey i , QuX

Efp. a. Ratio eff, quia quando conditio nonimpedit confen-

hll Sscramenti

füm in fubftantialia matrimonii, ipfum non irritat ; fed condi-

nii did exite-

tio curpis non advería fübftantize matrimonii, non impedit con-

eta COitione

fenfum in fubftantialia matrimonii,ut de fe patet, ergo ipfum

ibili expreftus

non injitat.

jorém S4tte

"CASUS MXV.

14 Sacam

Sedquid fi aliqui fponfalia fub fali condifione contraxcrunt,ïekeiitür-

ne contrabere ct celebrare matrimouium ?

? r

E

Quod etfi ante impletàm talem conditionem contra-

afornimac-

hentes fponfalia ad matrimonium celebrandum non obli-

vero ciiliss t

gentur , obligantur tamen eà adimpletá, Sicut mandans fub

r uf qugn-

certá mercede pacifcenscumMandatario pro re illicità patrandá,

gycramen t

ante executionem tenetur mandatum revocare, & mandatarius

qpumenim

mandatum non exequi, eotamen adimpleto, tenetur mandans

,igi

in confcientià me

rcedem folvere,non quidem ratione patrati

bsue

peccati, fed laboris impenfi, |

tíoties

.^ CASUS

x &U

gbef

Xxxxxx 2

d

CASIIS S.4CR AMENTALES.

szæ

CASUS MXIV..

-—-k;];]

do,Con. a

Qui4 fi Matrimoniun: fit initum [ub condifione imþogïbili';

di, ngo

eflze invalidum ?

nam fidem

reddendiyt

2 Efv Eftinvalidum in foroconfcientize, quamvis im foro ex-

fifolum o

"terno praefumatur validum.. Prima pars pateí, Quia non va-

tuncenim

let in foro interno Matrimonium fub conditione initum, nifi

donecitàc

conditio ftet zatqui conditio de impoffibili ftarenon poteft, cum

fit impoffibilis ;ergonecMatrimonium initum cumconditione

impollibili.

Idem dicendum de conditione repugnante Ma-

trimonio,unde itecont ra&tusinvalidus e(t, Zfceipiote inuxorem,

Duiz fl

tiulieri, f

fi prius me fepeliveris , quia fupponit Matrimonium perficien-

dum effé poft mortem ,quod repugnat, — E£ iffa Aceipio te in

n

conjugem;f tot d cvitá tu&non mentiarb. — Quia haecquoq; condi-

tio non ponitur ante finem vitz , fupponitq; Matrimonium

Quox

oft mortem contrabi,

UGque e7

Secunda vveró. Pars conclufionis conflat ex Grego, IX.

agv

en.

ult, de cond. appof.

CUT N

CASUS MXVIL

Vifas, qua

Ya

Quid frunic

onj'u?gum certó certitudine ph3[icA con[Tet , mtïimanïum

A

VWV

a/(e nullum , e

b notum imptdimentum dirimens ct alter.

ars bonáfidt

1

Ra perícm

indubitantàr Matrimonium vAlere BatAat j poteffue, ff

h

ucruïgcat

debitum , illelicité reddereg.—

"

. ftoNe

fit

at

Itacommuniffima DD. apud & cum Sangez [. 2,

R

P EIþ.N(gdfa

ts

* de Matrim, difp.

3t. &expreffó Innocentius L F. Cap. [nqui fitio-

0111 g

ni de fent, Excommunicat,ubi.confü

Itusdetali,refpondit. Debet

Wi hag

liumiliter. fuffinere , quam per

viüs fententiam excommunicatianis

commercium carnale cooperari peccato-tortali, Ratio autem eft

3 Dfels

elara, quia fornicatio

eft intrinfecé mala , femperque illicita,

Atqui non poteft negari, quin tunc admittatur proprié for-

L.

k i £are|

nicat

1

o , cum reverà int foluti,

potek p.

Dices. Patsinnocens licité petit; ergo alter

üTCManc

a pats licité red-

dere poteft.

"Tuterum.

Re[p..

DE MATRIMONIO.

DeeUEUS

10f

Refp. Difting. anLeced, F,ïc;ï*täþ;tït' , ideft,non peccat peternr-

do , Con. ante.licité,id eft;validé,& tanquam habens jus peten-

tpoffbil,

1

di, nego anteced. & confeq.Per hoc enim,quodilli propter bo-

nam fidem non peccet petendo, non poteft dare jus huic licité

$s Inforo ex

reddendi,utpoté fcienti dirimens impedimentum. Aliud effet,

Quia fut va-

fi folüm opinaretur probabiliter Matrimonium effe nullum,

tunc enim teneretur reddere conjugi , qui bonáfidecontraxit,

t Initum oifí

mpotel cum

donec ità certus fiat, ut parumaut nihil dubiireman eat,

mconditiont

CASUS MXVIIE:

tgnante Ma-

t xOrttty

; uid, Ji sullitas ttatrimonii fit quidem cevíó cognita uni conjugi . g.

miulieri, fcd nullatenus po[fet probari $

Micebitne mulieri in boc cafu ext-

m perficin

l vitanda m.

"mAq

a

Auipio t i

gere»vel faltem ad

dere debitmm ?

damna et geritu/æ red-

quot; cond

herimonurt

e

uoad petitionem feuexa&tionem debiti non eft difficultas,

.

Utique en

»

m ex Matrimonio nulle nullum jus petendi eft, 8c

dere ad perfonam , quae conjunx veré nom eft, haud:

£o, I Cp,

aGivéacce

dubiécontrafextum

decalogi praeceptum eft, aliasque leges di-

vinas, quaeomnem. immunditiam, & carnalenx commixtionens.

ratermatrimonialem damnant. r,ad Corinth.6.& ad.Galat, $,

Arduaautem quzeftio effjan faltem ad vitanda magra dame

mulrimmmim

—

! na & pericula liceat reddere debitum..

/

P2 d

jucurquti

i

Pro Negativá efttextus valdé claruszi Cag.lilteras, | De ve-

1 ffit:[poliat.Et i cap.Inquifitioni.

?

4.de fent .excommuni. Ubifummus

H

Pontifexrefcribit, quod mulzer confcia

nullitatis 65 impedimentima-

trimonii nequidem ad.

praceptum judicis fub cenfavis emanatum po[-

À

fngifi

Btabsd peccatomortalt reddere debitum,

Tales enim cenfurze nort

Y

y, Dd

ftringuntanimam & confcientiam foemirme, quia furtlataeex fal-

fá praefümptione ( quaelocunr non babetin confcientia) cum ju-

o aM*

dex foti extemni,qui de occultis nom judicat, praefampferit frivo-

(ut

illici

] léallegare

imped:mentum, cujus nullam probationen adferre

pïop

"

oteft.

R

atio autem principalis eft; quod conceffá in fimilibus

circumftantiis debiti redditione , fequeretur formicationem aut.

yliite )

adulterium , quae funt intxinfece rmala , ad vitandum fasnae. vel

Xxx xxX $

ViUsE

I

rofgó

€A45sUs$ SA'C)ZAME NTALES,

—

vite periculum,licere , cum tamen .propter nullum metum

tnodo cett

iceat peccatutm mortale admittere, Cap. facris : de bis,que «ui

omnibus C

metüsue caufd &c,

Et hanc fententiam cum Sangez l. 2, de

correfpon

matii.difp. 39. n. y. Barbo, in di&to «ap. Inquifitioni, n. 2, Go-

fi, & tunc

bat in alph. matri, p, 2:n 637.doceot plerique Theologise & :ca-

nonum interpretes,

Efto, quavis (candala & damna ex denes

aliàs filios

fit adultet

gationedebiti fequantur. . Ut Barbofa aic dito numero, 3.

tarito,

Pro enervandis quibusdam obje&ionibus dici poteft, nobis

fufficere, quod habeatur decifio fummi Pontificis in C, Litteras,

& C. Inquifitioni, reddere debitum cum fcientiá impedimenti

effe peccatum mortale, quale peccatum ob nullum metum com-

Quf

[//, [n]

mittere permittitur,

Di&o C.facris, De his, quae vimetüsve

&c. contra

quam argumentari non licet C. iniftis de 4, C, Ego

fplis. dift, g,

R. v

CASUS MXIX,

compe

þræfefiw cujusdam o

bbidi commifit adulterium cum uxore oppidani

Vus & [f

diztis k €

vViri nobilis ew eputentt. 'Ofþidnnus natum flium fhurium,putans fm-

TVolutax

NI , CU Hliis fitis eduemoit , bereditavit ctc

Quaritur ergo, am Q

,

afeitus ci adultera Nobtti oppidamo , ejus-

at

ad q?ij " lzggftur Py

tundo Jnro

|que legrttuts filiis. !

&C at

3 Efp. Pfæfe&us ille adulter','ü-moraliter certus fit, prolem effe

fuam,obligatur ad reftitutionem pro omnibus damnis con-

Tors, ute

R

410 e,

Oi um 1

fecutis marito, & liberis legitimis,

ff clara , quia omhís

[ I, f 5.

injufte damnificans proximum teneturad reftitutionem , fed ad-

ulter ver& injufte damnificat oppidanum, ejusque filios,ergo &c,

Klvwf Cïgm

13 » Mtlar

Intellige tamen per feloquendo , nam fradultera ipfadamnum

compenfaverit ,. vel compenfare velit, aut adulter id praeftare

AUC gj

nequeatob impotentiam phyficam vel moralem , utpotéob pe-

Süx

riculum vitae, famae &c, per accidens deobligabitur, Dixiin

conclufione, fi moraliter certus fit, prolem effe fuam, obligari

adreftitutionem. Id autem in propofito certum moraliter effe

cenfetur , quod prudenter ità creditur, ut contrarium nul-

'Talia enim passim humano

lo modo Vid.(*.attïr probabile,

modo

* tiatde ueuuud

E

DEMATRHMONIO,

20$7

lum qietum

mbdo certa dicuntur , ait Leflius. ]. 2, de juft, cap. VIO. n,59. ab

» lgt a

ngez l. 1,de

omnibus commuhniter receptus.ut fiin propofitotempus partüs

correfpondeat cum tempore conceptionis & adulterii commif-

oni.t, 3. 60

od & e

fi, & tunc maritus fuit abfens, vel infirmitate impotens, vel

moi ex defite

aliàs filios nunquam genuit; aut aliundé meritó credendum

fit adulterae afferenti fe ex adulterio concepiffe , non ex

Umidto, 3.

marito.

potefnobs

. CASUS MXX,

in C.Littetas,

impediment

Qyjzlji prafettus adulter fuafit adultere, ut prolem adulterinam ma-

metutm corm

vito (upponerer, tauquaTM ex ipfo genitam , c& cvnkgum;gï

; vi metüst

sanquam [uam educandam ; Ad quid ipfé ex

£unc evit obliaatus ?

den G

9 Efp. In hoc cafü certum eft apud omnes, eum QBH ari ad

"compenfanda damna indé fecuta , & marito in fumpti-

bus & liberis legitimis , vel haeredibus in díminutione haere-

j p

ditatis & fimilibus. Ra£io eff.

Quia tunc fuit vera moralis &

um M

voluntaria caufa illorum damnorum ; atque hoc fimul cunm

ju g

adulterá aedue primó & aqué immediaté , & non folum fe-

i, U

eundo loco, & in defettum adulterz , quia quando confilium

éft , datum in commodum ütriusQue, & confultoris & execu-

a n

emt&

[

toris, uterque tenetur zedjue primó & pro rata , & finguli in

$ cof

folidum in defe&u alterius ; ut ex communi notat Leff. L. 2,.

h

yuit

i qu?k

o

C. I0. . 5, & ex eo Lugo difp. 13. fe&, 2, , « in. fine; Tene-

ia

bitur ergo tunc reftituere adulter aut in parte rata, etiam ma-

onam

i

-

*

älloa;ïïgo ;

jori

, etiam in toto, pro ut ipfía adultera multum , parum,

a damnu.

aut nihil ad reftitutionem cooperari, vel contribue-

»

Similitér & econtrà dicendum de

ridp

fæ[tar []

| xe potuetit.

ob

adulterá,

vtpote

jit

g, D

il 1gä)'/

K

m)

jlicer ^

lo ä&ä —

ntrat

hf!mano "

o

mode

€ASU$»

top$

CASUS $A4CR AM..EN TALE$

ss

iasendemnieti —— À

u&äj&

CÁSUS MXXI,

su&orem,

m neceud

Sedquid fiille adulíer poffea adultere aibil fuafit , mec uïlo;niodo pro-

curavit,quod proles adulterinamarita fapponeretur.s teneturnt vationt

putare, qu

Adulterii pracise [altemex parte prorata um ad refh ituendum liberis le-

probablite

propofitar

JIEnis ,vel baredibus pro damnis,utpoto pro bareditate diminttá vel

Ablatá pro majoratu , vel fidei commi/jo , alioue pract-

[OM

quos £al furio tanguam degitimo

fequuntir

£0 AtZ?

f , Leffn

: Videtur quod Non.Yta SotusJ, 4, dejuft,c 7.3.2. & poïïeuxh

Ratioeft,.

Jra ilegix

Henriq. BartholomzeusáS. Faufto, & Diana p. 2.tra&. 3, Mifcell.

fitiosis, k

refolut. 24. alii recentiores tefte Leffiol.2.de juftit. c. 10. n. $.

Conjecit m

non negante hujus fententiae probabilitatem , fundamentum

elidum.

eft, quod tuncadulter non fit caufa propria illius damni , fed fola

uxor adultera, quae fola fupponit marito prolem alienam pro

Bitioni d

Canfr

fuà, quod adulter, ut fupponimus, nec intendit, nec confulitjnec

tà Cj

procurat. £Ergo fola mater eft, quze damnum infert, adeoque

eafolarepararetenetur,. Confirm. primó. — Si eo cafu adultera

Don alites

timum tl

procuraretabortum, non ideó adulter effet caufa abortüs , fiil-

Ttitus J

lum necfuafit, nec procuravit, licet illius occafionem dederit

Veguz eni

fuá copuláadulteriná; ergofimiliternon erit caufa illius fuppofi-

£d o d

tionis alienz prolis,(i eam nec fuafitnec procuravit , licet iJlius

occafionem dederit, Confzrm.fecundó. — Si egotibi furatus fum

At6 (oler

Cübit m

tuam fuppelle&tilem, tu veróad eam compenfandam fureris a

alio tertio pecuniam, non ideóego debeo tertio reftituere pecu-

Wum,

niam, fedífolum tibi pro tuá fuppelle&ile, Ità in propofito adui-

&lter

k.erg&el

ter eft quidem reus adulterii , non tamen illius fuppofitionis

& damnorum, qua uxor adultera fupponendo prolem alienam

l!mäh'uw

a h.

infert marito & filiislegitimis, confequenter à reftitutionis de-

dücarite

itoimmunis erit,

Quod fi dicas : Adulterum cenferi au&torem hujus fuppefi-

GQtionie

Bitig

tionis , quia matrem in eam necelffitatem conjecit , ut neceffa-

Durebi.

rió deberet prolem fupponere , alioquin debuiffet feipfam pro-

erc.

Cet j Tlf?)l

r

-

mcmi o

Refoondent

h

DE MAÁATRIMONIO,

l-l'ü':fg

. - Reffondent praefatae fenzentize au&ores : non ideo cenfetá

auctorem, quia nen cenjecit illam nolentem & invitam in

eam neceífitatem , fed volentem, . tInde ipfa fibi debet im-

lvmodopre

putare, quod in eá neceffitate fit conítituta. — Ità illi non im-

2777 3777

um rris lr

probabiliter,

Nihilominus contra illos

—.a.d quæ&imch in cafu

dimiathuel

propofitam &c.

' pmi-

Refp. . Affirnat.

Ita DD commuriter , quos laté citant &

fequuntur Layman. Lib. 3. Theol. Moral.Tra&. 5. p. 8.c, 14

n. 4. Leífius. de juft, 1, 2. c, 10, dub, £. Lugo,Molina & alii,

Ratio eft, quia licet mater fit, quae immediaté fupponit pro-

Acpolteum

lem illegitimam marito , adulter tamen eft caufa illius fuppo-

& Micd

i. 6,10.1.5.

fitionis, & damnorum confequentium , quatenus ipfe Fa Go:fue

conjecit matrem in neceflitatem ità faciendi , ne prodat fuum

ndamentum

deli&um. Ergo tàm adulter quàm adultera fuübjacent obli-

s. fedola

gationi ad fatisfaciendum damnis ex tali fuppofitione fecutis.

alenam pro

Confirm. Quia adulter eft etiam vera, proxima & immedia-

o

ta caufa illorum damnoerum, ficut & materadultera, hzec enim

ert, 40000€

non aliter concutrit ad illa damna, nifi quatenus filium illegi-

cfo at

timum talem permittit effe in domo , & familiá mariti , ut

bortus , Il*

martitus & alii credant effe filium legitimum , ficut reliquos,

nem deitit

Neque enim ad hanc caufalitatem neceffe eft , quod Mater

Jlinsfoppot

pofitiv& .dicat ; eum effe filium legitimum Patris, neque ità

hj

jcet i

dicere folent , fed folum perrnittit eum fic domi manere, &

fural

5 füm

EW

decipit maritum & alios , putantes eum effe filium legiti-

m fu(Q,US D

(ü

mum, Atqui eodem modo; fi non multó magis, concurrit

n

—

adulter ; hic enim cum fit verus Pater, & deberet ipfe eum

to ?

iv

alere & educare , & illius curam habere , ipfe nihilominus

)051

ip)

o

ol

hunc filium fuum relinquit in domo aliená apud putativum

lem?

henam

alium Patrem , 4 quo videt eum pro flio legitimo haberi &

educari &c.

iution*

Ergo eft caufa non minus quam mater illius de-

ceptionis & damnorum confequentium mariti & liberorum le-

Wf

gitimorum, ut fané perpendenti.luce ieridianá clarius-ap-

Ufus fur'

u«

parebit. , Mihifané fententia jam propugnata fummopere pla-

cet ; Tumprimó,quia communis , á qua proinde inre tanti mo-

f

D 4m PU

menti non eít facilé recedendum. — Tu fecundó,quia non ex-

u

Yyy Yyy

pedit

I089

at

CASUS SS4CR AMENTAL .E'S.

puu a

pedit ii re tam nefariá favere adulteris, 'T&mhtertiö-,' ql'ü?ïa: etx

j qdubio &

amfi adulter non fuafit. fuppofitionenv, tamen eft .caufa, cür

unus £070i

nothus ille credatur effe legitimus filius matiti, idjue iniquo

alter veroi

modo,nempe commercio cum uxore aliená.

. Unde cem ex

cindum p

áojuriofo fadto ipfius fequatur. hac credulitas, cetifetur.

Gauralitt

efíe damni cauía , quod ex i't4 credulitate nafciturz

x quo dai

Neque dici poteft, hocdamnum inde.nafci per a*'cci'dvcnsjï

entim t

quia. ficuti ille error ut. plurimum fequitur ex tali faéto irii-

i evenift

quo;'ita & ex errore damnum , idque fäc.i'lc' erat praevidere,

Df CR

Pro folutiorre fundamenti contrarize fententize refpondeo Ne-

hic confa

gando anteced. ad di&as eonfirmationes, dicoeff & plane diver-

Tium s

fam rationam in exemplis allatis de abortu & fito, Quiaad

bioa tev

fuppofitionem. prolis concurrit etiam . immediate 'ponendo

(ontra fe,

eam in utero adulterze, & tenendo in alien$ domo.

Ad ab-

Xei fecun

ortum.autem: nallo modo concurrit. immediaté , fed nudam.

Inentátioy:

occafionem praebet ipfius libérze ele&tionis ; & ftrans tüám ti-

putare.pol

emmredtà

bi; fuppellc&item nullo modo: concurrit ad tuum furtum pe-

cuniae refpeQu tertii, fed meram occáfionem pracbet, éx quá

tettryute

liberé eligis.furari ab altero tantundem; &

Qu atte

$

neuter in r-l'ieecfi—ï"f

:

£item ità agendi regulariter conficitur.

Yxowüder

"

E

11f

'uo:

d

-;:;

fi tamen in:aliquo-cafufingularialtcot:

fïlrfe;äufcraä

Gptieat

fua;fciens&cvolens conjicere in neceffitatem furandialteri tertió;,

aviusc[.*;

certé etiam injuriuseris iniliumtertium; ideóque'in defe&um

f&ïi debg[,

prioris furiserisreftitutioni obnoxius; quo ipfo

Dicis,

d

lo tuum-primunr furtum..

tamen oaerc

te lïib.e;ag» reftituen

Wiendnur

J €ASUS MXXIT, o cod9

Qþidïiazizlt;ermfäf f

f moraliter certus pmläæjï e[fe ji';m; fe

dfuereäs'

NU il

wvobabiliter dabitet im utrA

a

ue partem , fetne proles ex fe genita nec

: Ioitior etm

xe? adbutnb adulter: ob

f ituttomem ditforum

FALHY z d ve,

parte [ecumdam gu-gmitaüw ;

dämharuþ?fsl?em: pro

dubit, i

d

M liC m

Idetür, quocf fic. Ita doc

ent canymultis Molin

a Trn& 4 de

X (]r

. iuft; difp. 103. Laym,; E; 3. Theol. moral/tract; 3. p. 3. C, 14.

üæ fom da f

1.2 fundamenta funt primo,quialicet ipfe' adulterfit dübius, an

dym.] 5

qui

prolesfit fua*, tamenaeque du b;umf etiam eft, an fit mariti ? at

temo,ü "

ig

ln ob&am

( IDDE MAATRIMQNIO, .5

£i88i

Mi t (rei a

m

Vló, qua eti

in dubio nter duorum Pater fit prolis ; zequita$noti patithr, u£

t atf cur

unus eorum omnes expenfas fubeatin eá alendá & educandá,

Wiüeiniqu

alter veroomninó immunis fit, fed oportet eos éontribuere fc-

Unte ctim ex

cündum . proportionem- dubii , vel probabilitatis; «; Secnndá

tie

Generaliter, . Qunadocunque conftat;delictum effe admiffum,

tüt ez'ag

4

(ün

ex quo damnum fequi folet , prae(umptio folet effe contra to-

pet accfdmä,,

centem , ut ipfi incumbat probatio, nihil ex fuo delicto dam-

t adifi-

ni eveniffe , quod aliàs fuapté naturá folet fequi ,. cum in du-

It pravidtte,

biá:cauíà potius favendum fit innocenti , quàm mnocenti, At

hic conftat alterutrum commififfe delidtum; ex quo:tale dam-

fpondeo Ne-

e phape diver-

num, nempe prolisalienze fuppofitio fequi folet: ergo in du-

bio;an reverà-1tà fit , debet adulter in confcientià praefumiere

t Quisad

ité poneno

contra fe, & credere,fe efle debitorem damni reftituendi, fal-

, Adae

tem fecundum quantitatem dubii, itàQue :non eft bona argu-

f od

mentátio, quam aliqui faciunt: filius in dubiofe legitimum re-

7s Udtrt a

pütare pote(t, ergo.ctiam adulter it4 pracfümere; - Negatut

enim recteconífeq quia innocentia & favor filiiomnijureidme-

V Qtom ye

a bet,éc d

retur.,ut cenfeatur legitimnus , donec dem.onüre.t'urillqg'itimus;

cum ha&enus fuerit in poffeffione filiationis legitimae; ..At ve-

t in Jetete

roadulterümconftatcaufam injuftam fuiffe;ut maritusalimen-

ta preebeat.ilio tanquam certo & indubitato,qui tamen reipsá

fnrfoaufe[as

dubiuse

ft

altetitefty

($ quod: damnum* ;Tlfcþip -æ&jmqbile marito compen-

-

fari debet, -

(ri defe

: Dices.Nemo teneturfo

stmen ODED

Iye;'ev.& re fufï fe fpoïiar&,pr*iusquam

oftendatur debitor,

dbl

-dRefpotid.Ad bocfündament

ho Ticet dubTumsciitenturii

utruri prolesfit adulteri, tamen initalidubio certum videri, ob-

f, PM(?&H

ligationem alendi ipti incumbere, cum aliás damnuüm injuftum

r ff geniMW

inferatur matito ,.quippe qui filium dubium perindé alere cogi-

(ffotum

tur, ac(i indubius exiftat , adebquepericulum fübfit pretio acfti-

J

mábile,ne alienam prolemtanquam proptiam pafcat,

-Ex -clictis facilé conftat ; ftante hác fententia in conícien-

1 Tif 4 i

IN

tig foto damnum refarciendum effe pro dübii quantitate, . Imó

Laym.l, 3. dejuft. tra&. 3.p,3.c.14.0,3. ait,quod etiamiin foro ex-

(obiUs, n

ternosfi caufa eó deferaturjid obfervari conveniat.

Verum his

jtit M(lä;

non obftantibus ego &c.

Yyyyyy 2

Dico

CASTUS. $.44C R. A4MENT. ALE $.

à a;;

E nb

Dico. Simpliciterzadulternon obl*-ïgætür,ad ul-l-'am: cöhT en-

tentiæ»q"ia

fationem in: dübio, nifi ei moraliter certum fit, eam effe (uam

Kexalterà]

xolem. 1ta Lefs. l. 2; deju(t.c.o.dub;ó.n, 39, Ratioeff,

quia

teriicomai

in dubio melioreft conditio posfidentis;

nemo enim tenetur ali-

legitimi l

uid folvere, & re fuá fefpoliare, nifi conftet fe debere. . Con-

fentiunt veré in hoc Doctores,

Quamvis.enim quidam dicant,

illum teneri , quando probabiliter credit effefnam prolem, hoc

Quid f dio

tamen non.eft ità generatim intelligendum, fed quandoctredit

slieriumcut

ità, ut non: habeat rationem dubitandi de contrario;fieri enim

du

D 7770

óoteft, utquis probabiliter credat;effe fuam prolem , & etiam:

robabilitatem habeat,non effe, quo cafu certum eftnonteneri,

dax

IràEeffius, | a fubfumo, Atqut quamdiu adulter non eftmo-

raliter certus , fed veré dubium eft , an proles fit fua. , tamdiu:

non conftat, ipfum efTedebitorems & licet nonfitbonze fidei iv

! RE[:Aj&

erdine ad: adulterium , eft tamen bonze fidei inordinead bona:

BU

: fl s tra

fualegitimé poffeffa, nec illis fpoliari debet, donec probetur,fili-

umeffefüum, | Etinfuper incodubioadeft praefumptio jurís

genuerit, ut

4

tus ao

filium effe legitimum; ut conftat ex: L. filium: ff.. de bis, qui [u

à

debeat,idt

fuivelalieui juris, L. quia [emper. ff. de injus -vocando;.

Dorerelob

. idduegeneraliterintroque forolocum habere pluribuste-

A

latis docentEvugo & Leff, qniaicum ratione Matrimonii filius in-

BUCCIY

veniaturin poffe(Tione legitimze filiationis . non: debet propter

UOfeotsim

Boc dubium poffeffione fu& privari,

Ergo etiam adulter eam.

iE fetvum

prolem mariti, & non fpuriam fuam, ficQue fe'&reftitutione im-

VUS,.fmgu]il

munem: preefumere , & reputare poteft, — Alioquin certé-ca-

lis&liusdubiusmelioriseffet conditionis ,. quam alii. filii ejus-

MT

dcim mariti:non dubii;

llleratiotre praefumnptionis juris defuá

Nt'tselo

r

tiscami

legitimáfiliatione pofftt accipere & retinere totam portionem

haereditatis paternae, & infuper poffet accipere. partem , quam:

Tettütio

Mi

adultereideberet dare propter alimentapro ratione dubii,

Fatendum ergo eft,.titulumillum, qui fufficitad'hoc, ut fi-

lius3ccipiat portionem integram filii legitimi; fufficere eodenz

modoadliberandum adulterum ab obligationeeumalendi eti-

1

amex parte,

klisbené perceptis liguidó ruunt fundamenta contrarize fen-

tentia,

( BE MATRIMORNI 9.-

f6gg

———--—

lm Compete

tentiae, qüig;lex uná pa;,&: adulter reverà non probä tur debitor;

atn effelum

& ex alterá parteomnis praefumptio contra ipfum ratione adul-

R&fïatjf, quia

terii commiffielidicur per con

&r

*

rariam. praefum gtion'cm juris, de

fntoeturalie

k;gitimä- äli-aniom:prciisf-f

&ere, Con.

yoidm dicnt,

.CASUS-MXXIIL.

1 proltw, hoc

Quid fí dio otL lr

es: / M acbi gezfein' feré tempore commi[evint ad-

quandouedit

ulteriun cum Bertá uxore.

Caji im Hs circum]lamtits ,ut certum fit ab AL-

itioyftertenim

serutrovalunotllerum pralem effe genitam,nom àmarito. Teuebuntur-

em , &etiam

nà tunc nimbo velommes rejHipuere marito & frliis legitimis pro:

eftnoniteneti,

damanis ex. Pra.lg Adu

|terind füppofita sarito prerata.

Janparte ?

ernon etmo-

t fus, tamdi

Eff. Affirm. Cam Moliná, Vafquez, Lugone & aliis, Rat?o eff,,.

bonre fidei. a

qpia,ex.,unäparte:centumaefi:?,..prol'em: ab uno: eorum effe ge-

vontad bon

nitam ; ex alteráautem partelicet incertumfit, quisnam eorum.

ptobetor

uerit, uterque tamenfüá adtione injufta fuit incaufá , ne cer--

gen

humptio jatify

tus

damni au&or cognofcatur , à quo. certó compenfatio fieri.

debeat, ideod; uterque' certó injuriam & damnum intulerat;ut-

'.ziebz':, gj

0.

