nftitutus n. 8. de refcript.

Altera pars etiam pa-

tet , qnia: juramentom. reci pit Daturam.

€ui opponitur. Sed jam oritur

& conditiones a£&tüs,.

fE

( Qua-

1240

T. ,CAsus SAC'RA;I:i—,EN)TLA'ESi.

at

*

commi

demho

Quæ.s—'rlö r

qui d

enfarí in juramentis 5, que

fervatu

| Pofdïne efia'm difp

Leo ftst «

é

i

bona il

of

Refp. 1. ! Quicunque habet. pofïe&at&m difpenfandi ave

cula f

commutandi vota , poteft tali facultate uti , tametíi vota

ts dist

jurata fint.

Ratio eft , quià votum , ficut & quavis alia

promiffio , licet jurata fit , retinet naturam fuam ; quare

ti » QUà

nihil obftante juramento , remittere eam poteft vel ipfe, cui-

1hom;

Vot Q

promiflio fatta eft ; vel alius nomine ejus; tali poteftate prae-

ditus ; hoc ipfum autem in difpenfatione accidit, in quá Pree-

'iplli

felervat

latus Ecclefie , vel qui ab eodem poteftatem habet , vieeDei

orum

ob juftam caufam ,. voti obligationem remittit , vel in aliud

poffet,

commutat , tali autem promifforize obligationis remiffione

;

f

[f

i& , corruit etiam obligatio juramenti ; quippé quod eft

d quij

accef

rium , & confirmatorium promiflionis : jurat enim ali-

iütae

ent,

quis

À

fidem promiflionis Deo fervaturum, coníequenter , fi.

fide five obligatione promiflionis legitime liberetur, non ob.

alterius

Inf, pei

ligatur deindé acceflorio juramento,

pottunr.

Refp. Vota & juramenta pia æqüïparanmr, uhde QUiBu?;ä-

« my,

Uæfu (

cunque privilegium datum eft difpenfandi , vel commutandi

vota , cenfetur etiam datum privilegium difpenfandi & com-

Ute, tür

eaPIO

mutandi juramenta pia , abfolute ;idita.

:

Q*X

Qie

Ratio eít; quïa votum & juramentum pium fermé hmi-

(Ontf t

lem erga folumDeum ex Religionis virtute obligatione

m corn-

tinent, Undé haecjuramenta reputanturtanquam vota, Hinc

4

/

m

eft,quod ficut per profeffione

mcenfentur extingui omnia vota,

&i

ita etiam cenfeantur extingui haec juramenta. Adde, quo

/0

Proiy

ex communiore juxta Layman fenteütia papalis refervatio

d"'wr K

votorum extendatur etiam ad refervationem piorum jura-

ergo multomagis privile-

Num er

mentorum circa easdem materias ;

ut illá

gium , five delegata poteftas difpenfandi in vptis d

i*f

. com-

fedllel

DE $URAMENTO.

£241

od d

commutandi, extendenda etiam eft ad juramenta pía : fiqui-

dem hzec extenfio favorabilis; illa odiofa exiftit, quidquid ali -

qui doceant nullum juramentum abfoluté editum Papee re-

:

fervatum effe ; quiaàdiverfo,inquiunt, ad diverfum non fit

bona illatio ; praefertim à majpre àd minus,& in materià odi-

ä"näï qu

ofà,qualis eft refervatio Papalis, atqui voti, & juramenti vin-

tf vott

cula five obligationes , & confequenter earundem refervatio*

ncs diverfze rationis funt; imó major & eravior obligatio vo-

evis ia

ti, quam juramenti promifforii , ut plerique docent cum S.

imm

Thomá 2. 2. q. $9. art, 8. confequenter ma]or eft ratio, cur

ipft, qi

vota quadam Papa fibi refervet , quam juramentas ergo ex

fatepta-

Papali quorundam votorum refervatione non vc&& infertur

x' Uä?ïæ-

refervatio jurameritorum circa easdem materias , verüm etfi

, vieD

horum DoGorum fententia ejusque fundamentum fubfiftere

| in d

poffet, Ecclefize tamen confuetudo , & aequiparatio illa juris;

emiffine

de quà (üpra di&um eft,obftare videtur, quare ficuti vota, ita

quod &

& juramenta quinque fummo Pontifici refervata cenferi de-

zenimal"

bent. GCoeterum juramenta continentiae perpetuzeReligionis,

uentel , !

alteriusve materize refervatae , fi poenalia , aut conditionata

; no'yn Q?

fint, perind& ut votaejusdem conditionis , ab Epifcopo relaxari

poffunt. Hincfi vir, absque intentione promittendi, exmagno

erga mulierem affe&u juret , fe Religionem ingreffirum, fi nup-

enyi

tíae fucceffüm non habuerint: in hoccafutum Epifcopi au&ori-

tite, tum ctiam per Bullam jubilei; ac privilegii difpenfari po-

E

r & «

teft; proptereà quod tale

juramentum non tam ex affeQu erga

religionem , & Dei cultum ; quàm ex affe&u erga mulierem

f fimi

conceptum , valdé imperfe&um voluntarium continet.

,onem

COf

-

- oU Rep. 3. Juramentum promifforinim 'erga hominem, or-

pn

70[30

dinarié relax ir? non potett, absque €ónfenfu ejus, cui praeftitum

e't. Raíio eff, quia tali joramento jus homini acquifitum eft quo

dde

q.

proinde; ficut & aliis bonis privari non poteft; ubi difcrimen

"no

adv:rtere licte intet votuin juratum ,. & promiffionem ju-

j IC(erf 1

V

ratam erga hominem ; nam promi(fio voti Deo fit, qui oblisa-

)10["m

tionem remittere cenfetur ; fi. Ecclefiae Praelatus judicet ita

yut IH

f6 s

ngedlfe ad falutem VO";*'antig D&ïquc honorem ,tunc veró con-

(

S$ssssss

fequen-

4244

€.4$115. $ ACR.4ME NT ALE $,

L n

fequenter folvitur etiam oBligatio- juramenti, In juramento

autem promifforio , quod homini fit, ipfe homo eft creditor,

cujus proindé in hác re commodum , atque voluntas fps&ari

debet, coque invito obligatio remitti non poteft, perfe & or-

dinarie.

Excipiendi tamen funt aliqui cafus, 1. $j commune bonum

N

Ecclefi2e , cui privatum commodum pof(thaberi debet, jura-

Confirr

menti relaxationem exigat , quod maximé pertinere videtur

T.f

ad fupremum Pralatum , Papam , quippequi curam totius

Ecclefize gerit,

Nota autem, quod dicitur saximé ; quia fe-

Ht d

fevot

cundum proportionem & qualitatem caufz , interdum etiam

t'endum

ad Epifcopum pertinet, relaxare juramentum, v. g. non de-

nunciandi, non accufandi, fi bonum commune Diazcefis fuae

itducit

Utütum

aliud exigat, 2. in poenam criminis ab eo commiffi,cui jura-

N

tum eft.

Sicuti enim criminofus à judice fuo pecuniá mul-

Ihterore

&ari poteft, ita & jure fuo , quod ex promifforio juramento

endum

acquifivit , fpoliari , quà ratione in C. nosSan&orum, & C, jura-

quid &

tos, 1. q. G. abfolvuntur ii , qui excommunicatis Sacramento

CD$ no.

fidelitatis obftri&ii funt , ne eam obfervare teneantur, donec

illi ad fatisfa&ionem veniant, 3. Ratione gravis injurize,quam

&itiÜre

C5 Rn

jurans paffus eft ; puta, quia injufto metu, feu à promiffario , feu

lturum

ab alterá perfonà ad jurandum adactus eít; vel quia dolus,

Tion fien

aut enormis lafio in contradum incidit , v. g. emptor ul-

tra dimidium pretii jufti laefus eft ; tunc petità & impetratá

Tlone il

& llne r

ab Epifcopo juramenti relaxatione agi poteft ad contra-

* tl

&üs refciffironem , velju(ti pretii fupplementum,

Ità fu-

snitur-ex C, Abbas, jun, Gl, ver. coa&us, de iis, quae vi , & C,

TNeg q

Wf

verüm de jurejur, 4. quando aliquid fub juramento promit-

Yi

titur,de quo dubium eft, an fit licitum , vel illicitum ; proficu-

gej

wm vel nocivum , aut fimpliciter, aut in a!liquo cafu , in hoe

enfij

W

Vr

f

poteft quilibet Epifcopus difpenfare, quod intellige

€hf Q

de guolibe:

Epifcopo refpe&u fuorum

fubditorum,

tj

Mrita d.

e

3 Jur

CASUB

v ass

pETurs AM—'ENTOI

—

T

'amento

QUSTIO II.

teditof,

n in owni juwamento promi[sorio tacite couditiones

fp:&dfi

( & ot

inteFigantur ?

Ofa. x. Juramentum eft invocatio divini nomiais , in te-

tbonm

ftimonium alicujus tei,

Finis & effettus juramenti eft

ct,qUt

confirmatio rei dubize feu controverfze teftante Apoftolo ad

o Videtut

H:b. 6. omnis controcvevfe finis,inter homines, ad confirmatio-

m totius

Porró juramentum duplex eft; aliud af-

mewi, efl. juramentum.

; quiafe

fertorium , quando divinum teftimonium affumitur, ad affe-

m etiarm

rendum pracfeatia vel praeterita ; aliud promifforium , quande

,hon (e-

inducitur divinum teftimonium , ad confirmandum aliquid

vcefis fuce

futurum.

ycui juta-

AVot4. 2. Juramentum praeftitum circa materiam jurís,

unia mule

interpretandum eft fecundum limitesjuris, neque ultra exten-

JrAtmento

dendum. Senfus eít, fi quis alioquin jure obligatus fit ad ali-

k C

quid faciendum , vel omittendum , tunc juramentum acce-

cramento

dens non aliud fe extendit; fed tantum ad ea, quae fub obli-

yr, done

gitione juris comprehenduntur : ut proindé intentio jurantis

lïiæsquam

efle cenfcatur , fe nihil illicitum, five jüre inconceffumaatten-

ffirio, tl

taturum,

Exempla habemus.

I. Juramentutm Epifcopi de

yia dolus

non alienandis bonis Ecclefiae , interpretandum eft de aliena-

mv U

tione illicità , qua fit fine caufáà neceffitatis, aut utilitatis;

jnpett

vel fine requifitá juris folemnitate , ficuti colligitur ex'C, ult,

à contft

de Ecclefiarum zedificatione , & docet Innocentius, C. cuma

j t

omnes, de Conttit,

Abbss. in C. vt fuper. n. 15. derebus Ec-

ævh& j

Cdef. non alien, fimili ratione , fi Epifcopus in fui electione

verbis generalibus juravit, fe privilegia non daturum fine con-

o promi

1;p

ofic

fenfü capituli ; intelligi debet de conceffione privilegiorum

i, n

ho

illicitá, five quam Epifcopus fecundum canones, absque con-

enfu' Capituli facere non poteft 2, Cleticus , qui juravit refi-

dlige

dentiam. 3 Poteft tamenabeffe in cafibus

jure coqceiiïs. C. ex

parte 2 de Clericis nonrefid,

3

3. Juramentum de fervando fecreto, five non revelandisiis,

qu& in capitulo, concilie &c. tra&tantur; intelligitur , quate-

(

$$$s95s8 $2

nus

h244

CASUS SACR AMENTALES,

st

nus materia fecretum poftulat;ita ut fi magni momenti exi-

Àl

ftat , & valdé interfit non evulgari , ejus evugatio mortalem

is juran

etiam culpam contra religionis virtutem , propter violatum

dilponf

-

juramentum,contineat; fi autem res levis fit,folunr venialem;

P

Dofran

deniQue nüllam;, i. evulgatio nullum .omninó incommodum

duira

afferre poffit ; veliniis cafibus,in quibus commiffum fecretum

filit a

revelare ad impediendum maajus malum communi jure. con-

quod À

«effumeft. itaLayman.

PT

4. Miniftri publici ,fi jurent, fe contentos fore ftipendiol

CA

getaxato,item Mercatores, piftores, fi jurent, fe fervaturos ta-

poffe:

xationem pretii; ponderis &c, intelligiturjuramentum, dum ta-

COfcur

xatio jufta fuerit ; non.item fi conftet , injuftam effe, ut ex

Ten

Sanchez docet L:

fl t

finem..

gyma-m ïïþ?- 4« ttact. 3, CBP'L', 9. II..2,. .Circa:

f fli,

N'ofa 3. Jurar

nentum bopá fidepracftitum non eft extenden-

Yit;it

duniultra intentionern jurantis verifimiliter praefumendam, Ita

'[i()nc'hg

docet $. Thomas. 2. 2. q. 9. art, 2.ad. 3, & Canoniftze in C. ve-

niens,cum Gl. verb praefciviffet, dejurejur, Suarez lib, 2 cap;

notabi/iï

11.n; 12 &alii , cum ajunt., quod; juramentum tior cft exterr-

Yi ibi t

dendum ad incognita , five quae jurans in fpecie non cogita-

fit Ecd

vit; & quae in. mentem fi veniffent , verifimiliter excepiffet,

M

e; g, fi jura(ti te altert in omnibus pariturum , interpretan-

tt, d

dum: id. eft,, nifii vel illicita, vel nimis ardua , & à ftatu tuo ab-

tentis i

horrentia imperet , ficuti docet.S, Thomas J. c, & fumitur ex c,

LT.

Quintavallis., ubi Gl, var, exheeredit.. & de jurejur, & C. cum

m

juramehto de homicid, .. Quia ingenerali promiífione nor ve-

DfOpter

niuntea, que quis veri(imiliter ir fpecie nog promififfet , aut

W[(

promittere.rom potuiffet. . His notatis.

Poto

^ Refp.Inomniuramento promifforio, licet abfoluté fatto,

d) Xm

txcitae conditiones. quadam. continentury , Prima conditio,,

Weem

fi potero..

Quia ad impoffibile nemo obligatur , quod fi una

*

3

Vtnre

ffze impofibilis fit .alters. poffibilis maneat ;

pars rei promr

er

vel PUb'

tunc utile per inu

tile nom vitiatur , fi utile ab inutili feparari

Dotet

at

potfit ,

&

Y

x-fine dependentiá ab illo promiffum fugrat,.; ficuti

Smc

Riame

l

s?ogcnäüo&qres; in Reg, j,'ux;?s 37 if 6«

Altera

DE $ UR AMENTO,

d ncsanenc

ht exr-

ïAl't'Eræ conditio e£, Sa-lw.;)-;'ure&f autforitate fuperioris, fi

Vortalem

is juramentum fibi preejudicans irritare, aut ob caufam juftam

iotum

difpenfare, vel relaxare velit , fumitur ex C, venientes, C. ad

ealem;

noftram, 3. dejureju:z, & C, non eft, de voto: Veneft voti dicen-

Amodum

dustransore[for qui , qu

od voxvit , aucforitate feJis Apoffolice di-

fectetpm

f[lulit adimplere , et enim eadem ratio de juramento.

Adde

:

Jute C-

quod Abbas in c. uit. n, ro. de Ecclef. aedific. refpondit ; fi Prae-

latus inferior juravit fe norralienaturum bona Ecclefiz , fine li-

pendiolt-

centiá Epifcopi ; etiam legatum à litere talem licentiam dare

türos ta-

poffe: quia fpe&tato corumuni jurc intra terminos provinciae

n dümta-

concurrit cum Epifcopo in jurisdi&iorre.

.

ffe, ut x

Tertia conditio eft , mifi /5, in cujus gra

tiam &5 utilitatem ja-

.4, d

ratum e[l , obligationem remittat , feu expre(fe, feu tacité, puta

fi filia, pofteaquam hareditati paternze. juramento renuncia-

extendert

yit, à Patre hzeres inftituacur, tumfine ali$ juramenti relaxa-

ndam, lt

tione haereditatem capere poterit.

n C

Quarta conditio eft, f res im eodem [Tatu permanferit , [i-vve

lib 4 C0p.

notabiliter mutate nom fuevint ; fumitur ex C. veniens, & C, bre-

vi ibi, mfi drfficultas exiflat , propter quam requifitus non pof-

d ext

on gt

fit Ecclefize fubvenire & C. quemadmodum de jurejurando,

Ratioeff , quia notabilis mutatio quafi aliud obje&um fa-

excepllit

erpretat

Cit, ad quod , verfimili preefumptione , jurantis & promit-

tentis intentio fe non extendebat , ficuti explicat Sanchez

o (06 4

gt x

lib. 4. moral, cap.2.num, 22. Exempla funt z, irrcit, C, quemad-

modum ; fponfus poft fponfalia etiam jurata , refilire poteft

y C 0m

propter fubfequentem fornicationem , aut graveti deformita-

tem fponte2, Promiffio gratuita quamvis jurata fit, revocari

m'ümr *wï

poteftob füpervenientemingratitudinem promiffarii , ficuti ex

Sanchez, & ex communi docet Laymarr. 3.Qui cumiinimico fuo

jutt o

pacem juratus iniit ,.non obligatur juramernto , fi nova illum

j Condiin!

offendendi caufa fuperveniat ; ut fi ille iterum injuriam inferat,

poili

: manet »

vel' publico edi&to praffcribatur,datà omnibus eum: occideridi

j

poteftate , ficuti docet Syl. v.juramentum, 3 q. z. cafw 3. Ab-

yil

anraï

f

j

bas itr cap. 2. de renunt. n. 10. ubi generalem regulam tradit;

qus

fuo , interpretandum effe fecun-

ju amentum. renunciantis juri

Sssssss 3

dum

J

1246

——

CAÀASUS $.4CR £A4ENTALES.

peesdus

dum rei ftatum, & caufam tunc fubfiftentem 5 non item (i

lo

nova caufa fuperveniat : excepto, fi jurans intenderit renun-

Miit, :

pronitl

tiare juri ex novà etium cauía acquirendo , qua regula fumi-

tur ex cit. cap. 2. in quo habetur ; eum qui beneficio juratus re-

m'ls 2. 2.

conbrm

nuntiavit, poffe nihilominus illud petere , & obtinere, fi poft

dl :à

juramentum denuó adid eligatur, vel inftituatur, Pluri vi-

deri poffüunt in hác materià apud Layman. lib, 4. Tract, 3.

promi/

.

A

Cap, 9.

confitit

cAsUs MCLXVL

fuix v«

COnferrt

Tilius juramento promifit fe aliquid fatturum , peccatne

fügponi

mort alitev, fí nom curet guramentum im-

prafert

plere ?

quim v

E]þ Si Titius in regravi non curet juramentum implere,

um mo

peccat mortaliter juxta omnes; & Ra(7o eff , quis enim non

judicet eum peccare mortaliter,

ui in re gravi affümit no-

men Domini Dei in vanum? cer

d

gravem, omnium judicio,

Tiliy

irreverentiam committit,

Major autem eft difficultas, num

[

parvitas materie excufetà peccato mortali , falfitatem jura-

4

menti promifforii, quá in re certum exiftimo , non effe pecca-

tum mortale, partem aliquam exiguam materia juramenti

Mj

Qum h

promifforii non implere ; ut fi quis, poftquam juravit, fe da-

turum triginta alfes pauperi , non det illi nifi viginti novem ;

Ch(etur.

ille enim fimpliciter fervat juramentum , adeóque dici non

IPitiofe

poteft, quód Deum falfi teftem faciat.

üütyr

Qtelk ;

Sed quid fi tota materia juramenti negligatur ? poteritne

parvitas materiae excufare à peccato mortali ? negant non pau-

Hitene

ci , quia gravis deordinatio eft, quod quis Deum falfi te(tem

BESN

conftituat, hoc enim repugnat fini juramenti, qui eft, fidem

»

Int

facere , interpofito teftimonio divino, hoc autem facir, qui-

mte"ige

cunque-non exequitur juramentum promifforium, cum divi-

Ntit , x

num teftimonium affumpferit, ad confirmandam promiffio-

Wneg

nem,quam exegui nonvult, Nihilominus,

Mn at

Rdp.

DE TURAMENTO,

1247

E Dicrurtee

n

Refo. AfBrmatïüö , nec adveríarii contrarium evincunt.,

Fenu

Ratio, quia finceré promittens non mentitur, licet poftea

t fumi-

promiffionem non impleat, fed infideliter agit, ut ait 5, Tho-

FaNS rC-

mas 2,2. q. 11I0. att. 3. ad, . quareetfitalis promiffio juramento

confrmetur , non proptereà adducitur Deus in teftem men-

, fiyoft

Phyf v

dacii :ac proindé ex eo capite non fit Deo gravis injuria, fi

promiflio jurata de relevi non impleatur,

T55

Aliundé veró injuria , quae Deo tunc irrogatur , in eo

confiftit, quod contemnatur illius an&toritas, qua interpofita

fuit veluti per modum fidejuffionis, ut promiífioni firmitatem

conferret,

Talis autem contemptus cum non fit formalis,ut

fitt

fupponitur , facilé poteft in re levi à peccato mortali excufari,

prafertim cum juramentum promitforium minus obliget,

"

quim verum:cu]

us tamen in re levi violatio , non eft

tum mortale ex communi fententiá,

peccaf-

impletey

^nim nont

CASUS MCLXVII,

ymic qo»

v juticio

Titius , ut mortem evaderet, promifit Latroni centum florenos,

us Qu

quaritur, An tenentur felvere, fi promtjz"oni adbibuit

juramentum ?

tetfi jU'(ä-

(fe pCCC&'

Efp. Cum fpe&atá vi ipfius promiffionis, non teneri, quia

pamett

cum hzec exorta fit per injuriam , jure ipfo naturze irrita

vit,Ieot"

ceníetur, tenetur tamen virtute juramenti ; quia gravis eft ob-

9 ve

ligatio non affüumendi nomen Dei in vanum , qua non tolli-

oici 001

tur per injuriam illatam, cum eà non obftante juramentum

honefté & fine peccato impleri poffit, ut fuppono, quare pro-

oterittt

snittens tenetur aut fummam promiffim folvere aut di

fp;n-

fationem à juramento impetrare.

yf celtet

Intereà folvens poteft repetere pecuniam in iudicio,quo'd

Cnaü m

intellige, nifi juraverit fe non repetiturum , quod fi hoc jura-

Af qu

verit , poterit nihilominus latronem accufare de crimine, etfi

(i

aGionem civilem proreftitutione pecuniaecontra eum inftitue-

cum

/ig

renon poffit.

Excipe, nifi etiam juramento promiferit,fe eum

&on accufaturum 5 nam fi tale- iuramentum interceffit , debet

e€x

[

-

1248

CASUS $SACR AMENTALES,

— ——

ex virtute Religionis fidem datam fervare ob paritatem ratio-

hi5, poterit tamen crimen judici denuntiare, etíi juraverit fe

non denunciaturum , fi ejusmodi denunciatio neceffaria videa-

tur , adavertendum malum publicum, ut ex $, Thomá obfervat

jidigi

Honi

PetrusFulienfis,

ali

CASUS MCLXVIIL.-

b

Titius caplius jurat,fi dimittatur,incarceremfe vediturum effe,

gzærimr,gn LIUHT APCHLO ob.t'/lgcmr, ELHAI €umm vUlia , vel Alo

N

q

*

graviffimo perismlo [uo ?

1 ;

durita

| E f». !nf:picï-ehdum effe,an talis reditus poff;it habere rationem

Qeiicet'

virtutis , five actüs honeíti ; tunc enim juramentum de eo

obligat, quod accidit. r,Si carcer juftus fit; & mors,quz timetue

?tam ?

tum

$;j

jufté inferenda, 2. Sijuramentum redeundi praeftitum fit cufto-

diianocenti, quem indemnem fervare juftitiae, aut fidelitatis

Bàx jut

IQ

opus eft. 3. Si promiffusreditus inferviat ad bonum publicum,

v, g. Religionis Catholica ; vel ad avertendum fcandalum , &

& opy

Chriftiana fidei contemptum ; his cafibus juramentum omninó

tis& fid

Wtl C3

obligat: Ra£ioeff,quia ex comuni fententiá,juramentum impleri

debet, quando id fieri poteft (ine periculo anima , id eft fine pec-

£ CX (4

£tam (

catos at non eft peccatum,quod quis in di&tiscafibus ad carcerem

redeat, quin potius quod fe exponat periculo mortis otjura-

Imilife

mentum fervet , hoc eft opus Religionis & eximiz fortitudi-

nis, ifta tamen intelligenda puto deeo,qui jurat reditum in

Undo re

carcerem , przevifo periculo , quod ei ex tali reditu inmine-

üXæ im

bit ;-Si enim hác de re nihil cogitans juret, verifimile eft,

le güïïx.xx

Dit

eum non habere intentionem jurandi pro fimilibus, idcbque

non obligari , verüm praedi&riscaufis ceffantibus,

reftat alia long& major difficultas, Pro

cujus r;folutionc fit,

guG QUs

CASU*S

M DIRRe: oee,

RO

u

LLIDB fURAMÉNTOS ^

eytio-

iverit fe

m vide-

CASUS MÉLXXIX,

Obiecvat

Si aliqui£ Laíroni; aut Tyranno reditum cau[A redimeude -vexa-

3

Hopis juramento promirt , effne! etéum cum peviculo. mertis vel

vjufle ab ilo patiendi , redire cbir-

Altertnus gmw; v(.gfzima,li Z

gAtus ?

Egant mult fatis probabiliter.

Ratío eff, quia fe äpf&?m

rf

N

| alio

absque juftá cau(à neceffitatis , aut' publici boni ad mor-

tem iniquam offerre, eft opus temeritatis, & repugnat legt

charitatis cum.erga feipíum , tum etiam erga proximum, vi-

vaconenmi

delicet Latronem aut Tyrannum, cui quamvis parato , màáte-

um de 0

ríam peccati fine urgente cauíà de novo adferre non eft lici-

; timetut

tum ; confequenter talis reditus non pote(t effe materia ca-

fit cufto-

pax juramenti promifforii,

fidelitatis

Probabilius camen alíi affirmant, Prob, r, quiatalis reditus

Pubk'xmm,

éft opus fortitudinis , & patientize ; magnze quoque veracita-

lum K

tis & fidelitatis, ob antecedentem promiflionem , ergo eft ma-

Prob. 2.

momnim

tería capax obligationis ex juramento,

ul juravit

mimplett

fe ex carcere injuíto non fugiturum , obligatur juramento,

t (ineptt

etiam cum periculo mortis, dumrmodó jurans id. praeviderit,

icarceretdi

ideoque exprelffe vel virtualiter fe ad id obligare voluerit, erga-

(s o^

fimiliter obligatur , qui rediturum fe juravit; fiquidem rede-

fortitüde

undo reítituit fe in ftatum , in quo ante fuerat.

Prob. 3. Si

du if

tale. juramentum non Oobligat , quía eft de re illicita,

l immim-

fequitur ipfum quoque illicitum effe , confequens eft falfum;

[inie d

nititur enim juítà ratione neceífitatis , ut captivus

N

* iniquä detentio

ne ac vexatione ad tempus

E

J

liberetur,

^

z

Slx

(9)

NUOC

(40$

Ttttttt

DE

TALES.

1254

CA.SUS $4CR AMEN

"w

"-

eumassctum t^

emit; d

JDE.

tium 4

patere,

RESTITUTIONE.

CASUS MLXXX.

Qui/

- CTitius bona fiderem alienam poffidet , tenetur eam r?[ïit'uere;,

eum primum novit,non e[fé [uam ?

E.

loQg

Ota. Reftitutio eft a&us juftitia commntativze , quia m

nihil f

N re(titutione attenditur zequalitas juftitiae : Secundum re-

( non

compenfationem reiad rem, quod pertinet a juftitiam com-

Qu v

snutativam, Etfiautem nomen reftitutionis fumatur aliquan-

do pro omni a&tu,quo reddituralicui,quod ab eo ablatum,vel

injultit

us exit:

acceptumeft, five jure, five injuria; quomodo redditio mutui »

etiam f

pignoris;

depofiti &c,a&tusreftitutiorris dici poteft; magistamen

ftri&é loquendo, fümifolet pro eo folum aétu , quo damnum

ligat:m

p

U0f

proximo injufté illatunr reftauratur.

quim d

Nota, z, Tría effe capita , ex quibusoritur obligatio reftitu-

femini

endi.r.exre accepta. 2. ex injuíta acceptione. 3. ex utraque,

IU

Explicatur.

Obligatio reftituendt oritur ex re accepta, quando

uishabet rem:

alienam, quam bonafideputabatfuam, —Exin-

tious K

hibet ,

qufta ve

ró acceptione, quarido quis renralterius , quam ampli-

E

us notnm

habet , via: injufta utpoté furto, ufura &c. occupavit.

Quand

Exutraque autem ,

quando quís rem injufté acceptam apud fe

Wp,

retinet.

Ratio horum eft ,

-quia iis omnibus modis violatur

His notatis..

Ceni

aequalitas , quam juftitia commutativa exigit..

Refp. Affirm

ativé.. Ratioeff, quia aliàs pofita ejusmodi

A 1]

alienam retineret invito Domino , adeóque

«ognitione, ren

RV

eccaretcontra juftitiam 5cum nom

tantüm , qui rem alienam

1 ptet

accipit , fedi

etiam qBi invito Domino retinet , jufti

tiae aequali-

idrt

tatem violet, "Confirmatur.

Quiajamrircipereteffe pofletfor

htüeu

snalze fidei, nifi ftatim reftitueret, Undefit, ut teneatur rem

tOS, bül

Domino reflituere , non. exi gendo ab illo pretium , quo

e€mut.

mæ,q

: szl-:snfurwzvg.

12j$1I

mmbss o 1

emit, quia ficut nec retinendi jus nllum habeat , ita nec pre-

tium ab illius Domino exigendi, licet á fure illud poffit re-

petere,.

?

je

CASUS MCLXXI,

. Quid reffitue

ä,dum erit ÀTitio ,fivem alienam boná fidepoffedit,

. &b eadem bona fide confamhftt ?

fihttrt,

Efp. Titius non tenetur ad reftituendum , hiü id , in quo

locupletior fa&tus eft, quare fi in nullo ditior fa&us eft, ad

e, qDi i

nihil tenetur. Ratio eft, quia in hoc cafu poffeffor bonze fi-

indum re

dei non tenetur rem refítituere , ratione injuftae acceptionis,

tiam conte

cum bona fide eam poffederit , & confumpferit, adeóque fine

r dliquat

injuftitia; neque etiam ratione rei acceptae , cum ea nonampli-

Jatum,ve

jo mutul

us exiftat, nequein propria fpecie, neque in pretio vel valore,

etiam fecundüm aliquid illius, utponimus, Effet tamen ob-

gístamen

: damnumt

ligatio reftituendiratione rei acceptae, fi confumensindelocu-

pletior fa&tus effet , quia jam habetet in bonis fnis , amplius

quam deberet habere , ficque ditefceret ex bonisalienis, quod

jo rf

nemini conceffüm eft,

^

( utraque

Porróille dicitur fattuslocupletior, qui quibusdaim fump-

a, (uand?

tibus pepercit, quos alioqui ex re fua feciffet, feu qui aliquid

OEX

habet , quod aliàs non haberet.,

Secus veré fi nihil tale ha-

"

beat. Undefit;ut poffeffor bonefidei nihil teneatur reftituere,

WCC.Q?Q Yil

quando res aliena omninó periit, five cafu; five etiam ipfius

ao It

culpa,

Cumnon teneatur rationeinjuftae acceptionis, aut de-

; riolatur

tentionis, quia acceptio , vel detentio injufta non fuit; nec ra-

ifafig'*

tionereiacceptaze, quia haec necin fe extat, nec in aequivalenti,

Cum illius occafione ditior fattus non fit.

Hinc etiam fit,

e]'ugmodï

radeöqu'

eum v. g. qui bonafide equum alienum emit , & vendidit aequa-

li pretios ad nullam tenerireftitutionem , fi autem pluris ven-

; dlienit

didit, teneritantum adreftitutionem exceffus pretii, Et fimi-

a

liter eum,qui ad coenam invitatüs cibosmagni pretii furto abla-

'epoife(ïb'

tos, bona fide comedit , teneri tantum ad reftitutionem fum-

4 m

tmi coenátfet,

Quia quoad hoc

matï ; vq?am ;xpcndiiïct , i do

Ttttttt 2

tan-

212j2

CAS U$ SACKAMENTALES,

li

tantüm locupletior factuseft.. Undé refolves Cafus fe;quen--,

tes. x,Qui rem alienam bona fide inventam .vel ab alio gratis

acceptam recreatione extraordinária, eddem bonà fide con-

Qu

fumpfit, ita ut ex propriis bonis ea recreatione non obftante

tantum expenderit, ac fi realiena caruiffet, ad nullam tenetur

reititutionem, 2. Idem dic de eo, qui rem furtivam bona fide

Mi

emptam , eddem;bona fide vendit eo" pretio, quo emerat;

pid

f

4

quia hi omnes ex re alienaàmon funt fa&i ditiores, nec ea res

i

ampliüs apud ipfos extat,.| Secus dicendum eft de eo, qui ob

Dàm, W

e& conc

praedidtam recreationem peperciffet fumptibus, quos aliàs fe-

ciffet ex bonis propriis , aut fi rem furtivam vendidiffet,plus-

telt e t

&clives

quàm fibi conftitiflet , aut etiamfi vendidiffet rem alienam. bo-

na.fide gratis .ab alio acceptam; in his enim omnibus cafibus:

prowf

ditiorexre aliena eft fa&us, totum veró,in quo quis eft fa&tus

4.Si po

ditior ex re aliena, reftituendum eít, Etfi tefte Stephano á S.

Dominc

Paulo adhuc aliqui cum Francifco bonz $pei de jure & juftitia

tionemj;

difp. 17. n. 63, doceant in cafu revenditionis, etiam rei furtivae:

ominu:

borna fide factze;non effe. reftituendum . exceffaüm ; quia illud.

ficienten

majus pretinm reputatur moraliter fru&tus induftriee.

;f]on Imod

"Adde rem alienam in fpecie adhuc exiftentem femper effe:

It quof

reftitüendam , licet aliquis eam- fuis expenfis aut labore melio-

fim fru

rem reddidiffet,, quia per hoc non definit effe aliena , nifi in-

pore mal

dé occultus péccator smanifeftari oporteret , aut aliud, grave

USB&, 1

damnum: fequeretur. $Si tamen quis in cafu pofito rem alie-

tiontm f

nam:bona fide.poffeffam fuis expreflis aut labore :meliora--

vit, poteftà Domino rei exigere compenfationem fumptuum.

quos-fecit, ficut ex laboris, praefertim, fi

*

L It

;

D?Qmings þt:an:t.undem

erat expeníurus. -

| ïetur,-v

Aofainfuperex

S"tepha-h*o- 4S, Paulo; tra& 4 "dïi'ï'þï;- 4 Dub;

2,num. 12, nomine reialienz hic intelligi non eam folam ,. qua

in alterius eft dominio,fed omnem illam ,ad quam al-

ad rem habe

;

»Q"«

ter jus axre vel

t ,. licet e;us Do-

$

minus nonfit, « .«

-

»: )o( [ 3

CASUS

nnsni i i

| DERESTITU TIO&E.

MErumenem

; ]:M,

: fequere

CASUS MCL XXII.

I0.9tilS

ide cote

cfI Titio, fi re aliena bonafíide accepta

fuperve--

Otfante

Qyi;rl faciendum £

uiat dubium,effe alicnam ?

) tenqur

E

bom fide

« Si Titius re aliena bona fide accepta, dubitareinci-

yemeriz

pit,effe alienam, debet fufflicienter inquirere , an veré fit alj-

na.

1ec 62 168

2. Sufficienti inquifitione fa&a , fi non comperit effe alie-

9, quiob

nam, potefteam retinere, aut vendere;quia in dubiis melior

s alias fe-

eft conditio poffidentis. " 3, Dum veró fit inquifitio, non o-

ifetplu-

teft e& üti , fi res fit ufu. confumptibilis , ut vinumstriticum

&c.fi veró ufu non confumitur, poteft ed uti, modó intendat

ienam Do«

us calibus

pro ufupretium folvere , cafu quo comperiat rem effe alterius,

4. Si pofita fufficienti diligentia, res bona fide,non comperto

eh fus

at5

Domino confumpta eft, Titius non.tenetur nifi ad ejus reftitu-

tionem,in quo ditior fa&us eft, etfi poftea conftet , quis fitillius

& jultiia

Dominus.

f Siveró fuperveniente dubio, non adhibuit fuf.

A farv

ficientem diligentiam , ad veritatem inquirendam , tenetur

quia ld

non modoó ad reftitutionem rei, fi extat , velfi non extat, ejus

in quo fa&us eft locupletior, fed etiam ad reftitutionem om-

;mpef efe.

nium fru&uum , quos poft dubium percepit; quia ex eo tem-

ore meliO'

ore mala fide & injuíté. poffidere capit.

T niü:jn..

6, Imó probabili-

us eft , poffetforem malz fidei. teneri , non modó ad reftitu-

d 9t

tionem fru&tuum , quos ex re aliena percepit ; fed etiam eo-

J&t0. aue

rum omnium , quos Dominus ex ea percepiffet, nifi ipfi iniqué

eoeiora-

ablata, aut detenta fuiffet ; quia cum injufté alicni damnum

jp m

illatum eft, ratio poftulat, ut ill

;

e tunc omt-xinö indemnis fer-

vetur,

a Dib

QUESTIO ÜNICA.

lm, Q*

Que culpa intercedere debeat , ut in foro con]'ci?ntü

am3"

oriatur velitutionisobligatioratione i

[

ml

zjufh.a »zrfeptio-«

uit,[fve dammnificationis.

Ota,. Culpamaliter accipiapud Theologos,

& aliter apud

, Ftttttt 3

Utis

cW

Li

r2$4

CASUS $ACRAMENTALES.

TE rE

sasnsun

*iüri.s confultos, Nam culpa theologica eft quodlibet pcccafum

In foro confcientiz five mortale five veniale; juridica veró dici-

accidcrg:

vn a

tur omiífio diligentize, per quam alicujus damnum vel incom-

ffiodoY

modum impediri potuiffet, five deindé ea omiffio in forocon-

Ven

Ícientiae fit peccatum, five non ; culpa juridica varié dividi fo-

fedufo :

let, videlicet inlatam , levem & leviffimam. Latam committit,

qui, quod praftant veri boni, praeftare omittit; levem comit-

theolog

turante

tit, qui,quod praftant meliores,omittit ;leviffimam commit-

tit , qui optimos & omnium diligentiffimos non aemulatut,

veta,q

His notatis.

;

. oX

Belut,

Refp. Ut in foro confcientize titulo nudz injuftze acceptio-

nisfive damnificationis, extra officium & contractum admiffze,

A

itducen

oriaturreftitutionisobligatio, neceffarió intercedere debet ali-

qua culpa theologica ; adeóque ut ad nullam refttutionem obli-

tie fu

am ven

geris (faltem perífe loquendo, & ante fententiam judicis)fi dam-

num inferendo nullum in con(cientia peccatum admififti,

deliber;

aliquo

Ratio eft, quia fiin cafu poGto adeffet obligatio reftituendi,

Conicier

€a orirecur, vel ex re accepta, velexinjufta acceptione, vel ex

Wt porig

pravio contractu five pa&o inito,fedex nulio horum oritur,non

fum int

ex re accepta , quia fupponiturin praíenti cafuex damno illato

nihil remanere apud damnificantem,ratione cujus ad reftituen-

pir:

dum poffit obligari (fi enim aliquid apud ipfum remaneret,

mng,cff

utique teneretur ad reftitutionem, non quidem titulo injuftae

vetialea

N

acceptionis , fed tantüm titulo rei acceptae, de quo in praefenti

nonagimus ) necetiam oritur ex injufta acceptione : quia feclusá

NU

umpe

omni culpá theologicá , damnificatio non eft formaliter inju-

fta, cum nonfit peccatum contra juítitiam ; nec demum oritur

tä*&quw

qu/ àlt

reftitutionisobligatio ex contra&tu vel pa&to, quia,ut fupponi-

W

tur, nihil horum praceflit, ergo,

Hincinfertur. r. eum qui al-

teri damnum infertex ignorantia,obligatione , aut[in adverten-

tlmhu]

mS N

jl

tiainvincibili, ad nullam obligari reftitutionem 5 quia talis ig-

norantia, oblivio, & inadvertentia excufant o

Weceffe

perantem 4 pgc—

3uys

Cato, ut traditur in materia deactibus humanis.

