| Sæc.räfrieiim fünt fïgna ämtiæ*' : fedfïgm habent

"M [/

dependenter ab intentione

fuam fignificationem in

4

u;cntis fig

Citerq&

QUmy

n,??. aïut illud applicanus :;- crg,oö;ca T

I&ejþ?

RUR

IU DEOBAPTISMO.

375

um

USSm martcros dHb Ri iM

Refp.. Diftinguendo änajoi*em : funt ügnapfa&ïcagratïæ;mn-

ut fa.

NU

cedo, Speculativa, /Vepo. Signaautem pra&tica non poffunt ef-

ficereid, quod fignificant , nifi dependenter ab intentione ejus,

quiillis ütitur, Jta quamvisverba, quibus inituraliquis con-

iwter-

tUt n

traGus, habeantfuüam figniccationem velut fpeculativám iríde-

pendenter ab intentione conitrahentis ; non tamen pra&ticam

g li

feu effeGrivam ejus, quodfignificant. Undequi exterius pro-

Itibus,

fert formam contra

Oprigm

&us, fi non habcat mtentxonem contrahen-

t

iftus &

di, nihil operatur,

Dices. 3. Sactatnentà op&affïtur; tit mhedicamenta $quiare.-

fatme.

vera fünt medicámenta quaedam fpiritualia: fed medicatüienta

thtl

tded-

operantur independenter ab intentione applicantis:ergo &c.

- Rqp. Diffinguendd majo

TP

4

: Sacramenta operantur , ut

Wülitaw-

medicamenta phyfica ; qua iltu

tém curandi lhiabent ab intrin-

J5 COf?-

feco. /Vego. Ut miedicamenta moralia, qua vim fuam habent

ltægs"»

abextrinfeco; vidélicet ab 'inftitütione Chirifti, qui etiam re-

quifivitinténtionem mi

eolligitur; coficedo, : -

mlm , ufütls 'cx- probatxombus noftris

4

Dices.4. In agenteinftrument

*

ali fufficit ïnf&htïo' ageritis

principalis : fed'Minifter facrámen

ti eft tantüm agens inftru-

Eeïöpe"

vinitti

mentale ; Chriftus autem princip

alet e

rgo fufficit ihteqfïc )

quam Chriftus habuit, dum fácramentáinftituit, -

intul-

Relp. Diflinguendo majorem,

In agente inftrumentali phy-

I anif

fico fufficit intentio agentis princi

palis. Corcedo.

In agente in-

quitte

ftrumentali morali , quale eft Minifter (acráment

"n

orum, AVego.

fus &

Miniftri facramentorum funt inftr

*

Y

um

» d*

enta mo;güg

,qm non

intuid

poïfunt mo:a!iter gge;þ fine in;*ed;ïogg

fi

A

$. 2.

t9. o^

Solvuntur velique objeBliones,

Dices. $, San&us Auguftinus /ib. g. de baptifino coutra Dona-

habeti

[7/

45 C

4p. $3. exiftimat valiturum b;

aptifmum , quamvis falla-

yisy

citer & fimulaté collatum,

Eft dubitat, annon etiam valeret,

f;pamvis omnía ih eo fuiffen

t joculariter &« mimice pera&ta. At-

ll

m2

qui

276

ial

|€A3U4- .?AC'R"AME NTALE$

n

qui nec primum dixiffet , nec de fecundo dubitaffet, fi credi-

jnfing,

diffet neceffariam effe in

ordina

Ergo &c,

baptizante inteqtionqm veré ba vptiza»n-q

di.

praefat

- Refp. Diffinguen

zIp mzij'brEih: S;A'ügu&inns iþafchüt, cum

berete

€a tamen affe&ione erga Ecclefiam,ut fubmiferitjudicium fuum:

vealiq

futura circa hoc Ecclefiae definitioni. Concedo, Absque tali af-

beant.

fe&ione. /Vego. Nimirum tempore S, Auguftini necdum erat

D

definitum , ad valorem facramenti ex parte Miniftri opus effe

fed ho

aliqua intentione à nobis requifita , ac proinde ille non pecca-

Sm

vititafentiendo, |Maximé.cum ita declaret judicium ac dubi-

gue .

—Twum fuum de hac re., ut illud fubmittat Ecclefize definitioni, di-

(et int

k

cens fe libenter auditurum & fecuturum fententias Patrum ali-

uid circa hocin Concilio definientium,. . Cum ergo res haec

LAS

jam fit definita in pluribus Conciliis generalibu

€

cenferi debe

Inte;

€

.Sqd.

€

'.

z

WMfe. u

dtin

Auguítinus ad communem Ecclefia fenfum ac

Dices, 6.. Partes effentiales (acramenti funt res & yerba.Sa-.

fiec

&ramentum enim: componitutr.ex rebus tanquam tnateria ; &

indu

Mten

verbis tanquam forma. Sed hac duo haben

"

t-qrïindependc;me'rf

abintentione Miniftri.. Ergo.&c.

1

i

f

]

;

*

D

*

factar

.. Refp. Diftinguendo majorem :

Partes ,e.ffeniïäles facramefiti:

D

funt

EE

res&verba nudé & phyficé pofita. A/ego. Morali:g; &cum

debita intentione pofita. Concedo. -

T

i

i

vilor

. - Dices, 7. Poteft quis va

lidé ordinari äbfque intentione or-

fipf

dinantis. . Ergoetiam poteft quis valide baptizariabfqueinten-

dity ;

tione baptizantis. Prob.anfeced, licetenim Epifcopiantequam

gniti

erdine: conferant , proteftentur fenolle ordinare excommuni-

fit aJj

- €atos , aut non habentes facultatem àfuis fuperioribus ,aut ca«

Ret,

rentes vero titulo : nihilominus fi qui fint occulté tales, non

definunt v.ilidé ordinari.

Ergo poteft quis validé ordinari abíf-

ue intentione ordinántis; cu

m.in iftis F pifcqpis non fxt iqcen—

tio tales ordinandi.

]

3

i

É

ifecéd. ad cuj usþïæabatioäþmg —,c'qäqw&.agh;fcæ-.,

bipti

es

dente tiego confequentiam cum faa probatione, . Fateor quidem,

ol

st

Quo& fi i&a*?äggzïtiqgeäerajis;'ggg erdinandi taljes.fpf;tfeyg.rgr,

in

377

——

DE BAPTISMO.

Fedi«

in fingulorum ordinatione, reipfa qui effent tales, non validé

t

ordinarentur.

Sed quia fatta fufficienti diligentia nullus ex

CU

prafatis apparet, Epifcopus intentionem habet, velfaltem ha-

beretenetur, eosomnes ordinandi, quos habet praefentes, fi-

ii

ial

:

vealiqui ex ipfis fint, vel non fint excommunicati , & five h

":

beant , vel non habeant facultatem à fuo fuperiore.

Itat

Dices, 8. Intentio non poteft feipfam habere pro obje

&6:

s efe

fed hoc fieret in noftra fententia, dum minifter intenderet fa-

r

cramentum, quia hoc intendendo, intenderet ponere omnia ,

dubi-

]i, di'

quze funt necelfaria ad illud conücien'dum ,inter quae unum ef:

fet intentio miniftri, ergo &c.

n ali

Refp. Diftinguendo majorem : Inten

tio miniftri non poteft

hat

habere feipfam pro objecto diftin&é, concedo. Confusé. A/epo,

Intentio miniftri volentis conficere facramentum diftin&é ten-

-

dit in ipfum facramentum ; & confusé tantümin ea, quae funt

neceffaria ad valorem facramenti , in quanitum fcilicet vel in eo

1 &

incladuntur, velab co fupponuntur , inter que , cüm unum fit

kttet

intentio miniftri, ipfa quodammodo confusé intenditur , dum

facramentum intenditur.

Sed in eo nihil eft abfurdi, & in mul-

Tettt

tis aliis accidit.

Ita qui intendit contra&um validum, confu-

CURO

s intendit intentionem fuam , in quantum ipfa requiritur ad

valorem contra&üs, Itadefinitio definitionisin genere habet

TiC 0f»

fe ipfam confus? pro objedo , in quantum ipía confusé inclu-

ntefte

ditur in definitione in genere, " Et cognitio, quacognofco co-

quam'

gnitionem in genere, habet feipfam confusé pro obje&to , cüm

Til

fit aliquid

F

confusé contentum fub ratione cogni;ionis in ge-

ut ca

Her €.

P

,Dn

CASUS l-

ab

Qu

Quid fi quís ergo puerum tiecdum baptízatum, per jocum

baptizaret : effet ne talis baptifinus validus? Ratio dubitandi

it

Q

eít » quia baptifmus abAtJanaffo adhucpuera pueris perjocum

ndro Patriarchba Alescandrino,

i

co-läigtusappwbaws fuit ab Zlexa

Mm 3

Ec

EU

z

278

CASTIS S5ACR AMENTALES

-cxeedpemenn

CUOHSETEIEI ; CUM ass ii

at

[

Et $, Genefius , de quo ZMartyrologium roman

ut, fan&ificatus

vf

fuit per baptifmum mimicé in thestro acceptum ad irrifionem

Chiiftianorum. lIt referunt Sozomenus lib, 2, c, 16. & IVicepho-

qi

YMs lib, 8.c.44.

t

nem f

vale.

Refp, Ad cafum propofitum fab Ziflintlione. poteft enim ali-

quis dupliciterSacramentum aliquod v.g.baptifmumalicuicon-

quod

ferre per jocum.

Primo fic , ut non intendat illud conferre,

ditun

fedtantümjocari, Secundófic , utat&tionem quidemfacramen-

Satis

talem referat ad jocum & animirecreationem , illam tamen

GR

fnetit

ponat cum intentione faciendi id , quod vidit facere Ecclefiae

u

Miniftros, quos perjocumimitatur, Baptifmus primo modo

per jocum collatus non valeret ; fecus, fecundo,

Et hoc mo-

foliu

do Zitbanafius adhuc puer , baptifmum per jocum confod

v

»

älibg-s

E

n

pueris contulit, ideóque judicatus eft validus,

!

Quantum autem ad Genefium fpe&at ,qui cum Mimus effet

& Chri(tianorum (acrisin theatro illuderet fpe&tante Diocletia-

s

(

no , dicendum, fubitó illum Deo infpirante immutatum, bap-

l

tifmum non fi&e , fed finceré petiiffe : Miniftrum veró thea-

tricum etfi per jocumipfum baptizarit, voluiffe tamen imitari

phyf

& facere , quod folebant Ecclefie Miniftri , quos irridebat ; at-

fetit;

que ita non defuifIc fu

&5

6*

fficientem intentione;n ex parte bap:

Noti

tizantjs.

tam j

iu;

Solvuntur qu.e?lam objeGiottes,

- Dices, Innocentius 1V . inlib. 3.decretaliumcap.2.dïc'ï—t,baþi

tifmum effe ratum , /icet AMiniffer gerat in menfe nonfacere,quod

Quil

facit Ecclefia, Et Nicolaus 1.cap.à quodamjud«eo de confecrat. dift.

lia

4. confultus à Bulgaris de baptizatis à quodam judao, de quo

dubitabatur , an effet Chriftianus , refpondit, non effe rebapti-

zandos , modó judaeus ifte debitam formam adhibuerit.

Ex

:

quibusaperte videtur colligi ad facramenti valorem nullatenus

fü

þcggiri intentionem ex parte Miniftri conficientis,

Ut

Refp,

IN

DE BAÁPTI$MO.

279

fficatus

Refp, Ad authoritatem Intocentii di,?inguä&-.!a : dicit, b'ap:-

Áintem

tifinum effe ratum , Jicef minifler gerabin mente u1 facere quoad

effelum (acramenti , quo4 facit Ecclefia, Concede. Quoad a&io-

1778

nem facramentalem.:/Vego. Dicoergo Znnocentium nihilaliud

Naff.

velle ,.quàm non effe neceffarium , ut minifter intendat idem

QUi R.

quodintenditEcclefia quantum ad effettum facramenti 5 & va-

nierte,

liturum baptifmum, etiamfi putaret baptifmum nihil operari,

Tatnefte

Satisautem fignificat , neceffarium effe, ut minifterintendat fa-

| fameg

cete, quod facit Ecclefia, quantum ad. ipfam aGionem facra-

cclefre

mentalem; dumi verbis citatisfubjungit , dummodo intendat bap-

0modo

tizare. ANicolaus autem licet intentionis non meminerit , fed

lc mo«

folius forma , ipfa tamen intentio fubintelligenda eft, uti & ap-

"

icatio mater

xhlibus

1æ $ cum C?"*?m :ü-t folam .fqt:mamy non fuf*-:

Á

useffet

— Dices. 2.

Sr valor "fä(:r:zhiödtörum pen &äfcfiæö ;ïnterlitfoyne

miniftri , fequeretur, quod fideles effent incerti de validitate fa-

odetia-

mbi

€ramenti fuícepti. v, g. baptifmi, abfolutionis &c.

Q these

Refp. Diflinguendo : fequeretur, quod fideles effent incerti

imitati

phyfice, de validitate facramenti fufcepti, Coreedo, ^ Quod ef-

bat; at

fert incerti moraliter, /Vego; Habetur enim moraliter fuffici-

ens certitudo hoc ipfo, quod omnia exterius debité facta fint,

tb |

Noneft enim tunc caufa vef occafio (üfpicandi , defuiffe debi-

tam intentionem ; cüm hac poflit facillimé haberi, & defe-

!

äus ejus non pof?ït pmdctïemifniüm, !

*

|

x

CASUS Ill -

du

ft,(lt

Qui4 fi quis baptizet infantem abfque intenione expre[fa 65 diftin-

1

et ipntendtitur Sasramentum b.

4

Á

7 lflfto

df , qua fctli

tf f prapr s

de qu

TO k

dgfzïïg&æ eju

* comceptus - Faletue je.

baprifunus ?

eyt« [

j

[

Efp. ita. Quia ad valorem fäcrarheriti f'ufr"ïïci"t: intentio corr-

jatet

R

fufa conficiendi facramentüm , qualemfupponimus in bap-

ace-

tizante ?üifi&. ï'alis autem intentio eft , qua quis vult id f.

Iu

-

280

CASUS $A4CRAMENTALES

UEGUSBGRSCUREDLSINNESMNNENUN

f

re , quod facit Ecclefia, aut quod Chriftus ínttituit , aüt quod

tio

vidit Parechum facere : ita dottores communiter,

Et ratzo

eff ; quia alioquin contra praxin Ecclefiae rebaptizandi effent;

inciF

qui baptizati fuiffent ab imperitis & rudibus, licet adhibuiffent

etti

debitam materiam & formam , quandoquidem

-plcrumquc not

noverunt faltem diftin&e, quidfit baptifmus,

tem

tio|

CASUS 1V,

vYea

Parochus quidkm baptiza-vit infantes plui'imorf, [ezl o..fi&f CHMB

«

sntentione folym virtuali , nullum cum. aitunli.

ueritur an validet

Efp. ita. Ratio eft ; quia fi ad conficienda facramenta effet

neceffaria intentio aGualis , fequeretur, quod Sacramenta

ob inftabilitatem imaginationis & frequentes inde animi eva-

gationes plerumque effentinvalida, « Non eft autem credibile

Chriftum ficinftituiffe Sacramenta , maximé ea , quae funt abfo-

tonf

luté ad falutem neceffaria,ut tam facilé exponerentur periculo

t

nullitatis defe&u intentionis, Confirmatur 1. quia fi intentio

t

virtualis non effet fufficiens , aperiretur via infinitis fcrupulis:

tUt

circa valorem facramentorum : quia meritó fzepiffime .dubi-

fti

faretur , an minifter Sacramentorum habuerit intentionem

C

a&ualem , cum intentio attualis difficilis fit.

Confirmatur. 2,

quia ad facramentum validé conficiendum, fufficit ea intentio,

L)

&he

quze fufficit ad operandum;humano modo

.

Sed intentio

ofie

virtualis fufficit ad operandum humano modo. Ergo ad valid&

beat

c»pnficicndum "facramentum fufficit intentio virtualis,

lünt;

fomn

CASUS V.

Cutfi

:*Qui'd f ergo facerdos. inter baplizandum incideret ín ameizt:'am, és

etíah

nibilominus vi prioris imtentionis &f fpecierum ab en excttatarume

4

itde

[4

et verba re[idun b

| pergeret eo profer

baptifmus vualidus ?

ptifmi ; g/j:ï:nf c .f;i;

ficri

Atie dubitandieft : quia in tali facerdoteita inamentiam in-

die |

f0

R

cidente , haberentur ea omnia , qua habentur in meré di-

ftracto.

28t

DE BAPTIS44O,

c

od

ftra&to, Sedin meré diftra&o adhuc p'erfcverar& prior inten-

"Mig

tio virtualiter, Ergo & adhuc perfeveraretita in amentiam

,

jncidente,

(fent

Rep. Talem baptifmumnmon fore vali

dum, Ratio eff : quia

W

eftingens difparitas interfacerdotem ita in amentiam inciden-

tem & mere diftrattum.

Nam in meré diftrado prior inten-

tio perfeverat virtualiter moraliter : In amente autem perfe-

verat tantum virtualiter phyfice : quia ratione amentiae faQtus

&ft incapax omnis atus moralis,

CASUS VI.

eft

Quid Ji quis baptizarel cum intentione meré babituali.

Ya

Faleretne ?

[:7"

Efp..negätiwä. Ratio

i ; Tumquiaad conficiendum facra-

(bile

R

mentum , quale etiam eft baptifmus, requiritur ex parte

a(«

conficientis intentiotalis , quze fit caufa confe&tionis facramen-

jculo

ti : atqui intentiohabitualis non eft talis : cüm intentio habi-

entio

tualis fit moraliter interrupta$ intentio autem moraliter inter-

yulis

rupta non eítcaufa confectionis Sacramenti.

Tum quia actio

i

ubi-

facramentalis debet effe actus humanus : talis autem non eft

,

NT

Jnemm

cum fola intentióne habituali.

*

ur *

Dices. Quitenetur hodie miffzfacrificrum Cajo applicare,

fiti0y

& hefterna die in mentefua dixit, volo craftina die facrificium

offerre pro Cajo, fatisfacit obligationi , etiamfi poftea non ha-

entio

nlidi

beat aliam voluntatem applicandi facrificium : Sed illa prior vo-

luntas efttantüm habitualis, cüm hefterna die fit elicita, & per

fomnum aliafque a&iones impertinentes interrüpta : ergo. Si-

cut fufficitvoluntas habitualis ad applicandum facrificium, ita.

W)ö

etiam fufficere videtur ad conficiendum facra

menþum » aC pro-

arum

inde etiam ad validé baptizandum.

*

Refp. Ad majorem propofi

tionem ;

illum vq-ui tenetur hodie

facrificium Cajo applicare., fatisfacere obligationi , fi hefterna

»m,'

die habuit voluntatem ex tunc applicandi fru&um facrificii,

modo illa intentio antefacrificium non revocetur : fi veró non

u-

Nn

habuit

dQ«

282

CASUS SACRAME NTALES

habuit v-oluntatem abfolutam ex tunc appïican'diï faæfifïcïüm';*

fed folüm habuit defiderium , vel propofitum applicandi, non

jiqu

fatisfacit : quia propofitumapplicandi non eft applicatio.

[7/

Quare ad argumentum neganda eff confequentia : nanx ad ap-

licandumfacrificium non requiritur intentio , qua& virtualiter

duret tempore facrificii , ficut requiritur ad conficiéndum Sa:

B

tiecad

cramentum. — Rafio difparitatis eff 5 quia voluntas applicandi

facrificium non concurrit ad conficiendum facrificium 5 cüm

intent

fieri poffit facrificium abfque applicatione ; voluntas veró & in-

N

Tum

tentio conficiendi Sacramentum debet concurrere & cooperari

ad ipfum Sacramentum ; cüm concilium F/orentinum dicat ,

ganc

Sacramentatribus perfici, nempe materiá , formá &5 intentione Mi-

etad

niflri. Non poteít autem ad Sacramentum concurrere & co-

WW

operari, nifi a&tualiter aut virtualiterexiftat , quando conifici-

tür Sacramentum 5 confequenterad conficiendum Sacramen-

tum requiritur intentio actualis, aut virtualis ;

qua;mvis :ïd ap-

plicandum facrificium fufficiat hab'rtualis;f

[

CASUS VIL .

dt f

E7

uid fdc;*et' fücerdos cvocaius àd "üupt'izïm;lz,mi -ï ïn]ähfe"m' ^ /imuf 65'

A

ó

Abfal'ueudsm dultum , quorum nlteruter cértó mori

(?Nü'

,

Jéme Sacra

mento . ff Alteri

£5 :

Y&1

ponatur e

Wt

Re . Ipfam debere curare infantem bïþ'tïza;;iä per laícum ,

biyi

& advolare ad abfolvendum adultum, . At finemoadfit, qui vi-

|

deatur re&é baptizaturus , debere infantem praeferre adulto;

Tm

ille enim aliàs certo periret , non item hic, ".. Ubi autem diffi-

inteb

cultas

occurrit, femper eftarripiendum id, quod minus

litum

ulo , juxta D. Tho

ebrie

habe; de peric

BISISE.,

Utf

3,.. q- 830 d.« '6:05

ante

]

ä&)c(ää "

Qu

CASUS

283

r

DE BAP TI$MO,

*

;fum';

CASUS VIlL.

ï,nqp

;

si

m þræ-viiem fe inebriandum , intendit. &5 deteyminat aliquo

Z

d y.

ptizAre : valebitue 6aptijimfs pro ta 24

*

ilitet

5 cïþïi:ffztis pempore b

fempore co(/atü: ?

1$2-

Refp.

-* Nfgatiwä. Ratïodi; Tum quia tempore eBrietatiä

icodi

nec virtualis, cüm per ebrietatem

necadeft intentio aGualis,

& tamenuna earum in cón-

- CUR

intentio ejusmodi interrumpatur:

)Kite

fe&ione facramenti requiritur , cum

habitualis non fufficiat.

perati

Tum quia a&io baptizandi debet effe libera & humana, atque

diat,

principium & cauía confectionis facramenti: Talis autem non

tt Áll-

eft a&io fa&a in plena ebrietate, in qua baptizans, cüm non

k c-

utatur ratione ; dici non poteft g&ionem humanam exercere. -

otfct

^

At

$.

Solcvuntur qüædam bbje*&fbnlej:..

^

Dices, r. S, "Auguftinus Tra&atu s. in Toannem fub finem di-

cit fe non timere Miniffrum ebrium in [ufceptione baptifmi , fed at-

&endere ad Chriflum baptizantem : Atqui in ebrio non eft, nec

oteft , nii ad fümmum intentio habitualis. ergo &c.

.M 65'

effe ä

efp.. Ybi legendum effe non ebrium , fedebriofum , & ita gva-

ves Do&ores teftantur fe legiffe in corre&tis exemplaribus;

tantumque velle mores pravos baptizantis nihil obftare valori

Cum ,

baptifmi,

Dices. 2, Qui pravidet, vel intendit homicidium fecutu-

( T

julto;

rum in ebrietate, peccat, illique imputatur homicidium , quod

dif

inebrietate fequitur : quia homicidium cenfetur fufficienter vo-

litum & intentum in intentione aut pravifione pracedente

I

ebrietatem ?. Ergo etiám Sacramentum in ebrietate conficien-

dum cenfetur fufficienter volitum , & inten

ante ebrietatem elicita, - :

«

i

tum in intexuyiOgjg

- Refp. Negando confeq. - Ra

tio difparitatis eft ; Quia a&io;

effe libera & humana; in

qua lconfi.c,icur Sacramentum , debet

n2

fe

dU

——

384

CAÁASUS SACRAMENTALES.

fe qualis non eft attio fatta tempore ebrietatis. Ut aüt.exh ho-

tond

euniu

micidium imputetur ad culpam, & poenam reftitutionis, non

|

eft neceffe , ut aGio , qua committitur , fit libera, & humana

in fe, fed fufficit, ut fit voluntaria in Caufa ; juxta illud , ma-

pl

lum ex fingulis defechibus , bonum autem ex. integra caufa.

prim

Dices. 3. quiinterconficiendum facramentum involunta-

foe

rie diftrahitur, validé conficit facramentum, E

rgo Ftiam. yaIï-

dé baptizat , qui baptizat ir ebrietate,

t

ff

b

Refp. N'epando.confeg, Ratio difparitatis eff ; quia involun-

qici

tarié diftra&us exercet adionem humanam ; cüm utatur ratio-

ne , & illa a&tio moraliter procedat à priori interitíone ;qui

N

veró ebrietatis tempore baptizat , non excercet a&tionem h

"5

4

fite

fnanam ,ut di&um eft.

Mit

Dices, 4. Recipiens baptifmum in ebrietate , vel amentia,,

;

quen petierat ante ebrietatem , validérecipit, ut ait /nmocen-

f

&ius in cap. /Majores. de bapii[mo. Ergo:etiam baptifmum va-

lidé adminiftrat , quianteebrietatemintenderaebaptizare,

jott

Refp. Megando confeq. R atio difparitatis eff ; quia minus re-

efti

quiritur in patiente , quàmin agente, : Recipiensautem habet

pori

fe pa(five , cui proinde fufficit minor intentio,quam eft virtua-

fqu

Hs , qualis eft intentio habitualis. At veró qui conficit facra-

v.ü'td'

znentum, agit , ad cujus a&tionem requiritur, ut fit operatio

tion.

moralis & voluntas faltem virtualis facramentum conficiendi.

fat

CASUS IX,

&if

&

led f quis ad' conficienda. facramenta: adbibeat: Tntentionem non

ab[olutam aut equivaleutem abfoluta , fed coziditionatam -

conficieturut verum. Sacramentum 2

RO intelligentia praemittendum eft, conditionem quaeap-

L ponitur, aut effe de praefenti , aut de preeterito , aut de fu-

turo: Ut fi quis dicat; egote bapfizo, fi es ma[culus,.eft conditio

u$ ,eft

de pææfcn;i;;; ü;dicat-f, eggcf)-itc bagtizo, [inon fuiffi baptizat

con-

28e

Mb

CDE BAÁAPTISMO.

m ho.

wndïtxo de preterito ; fi veró dicat, ego fe bz'zþlz?z'd-, fi dederis

Son

eentum C ajo ,eft conditio de füturo. Hoc pofito

ünang

Refp. 1, Sacramentum adminiftratum fub conditione de

5 M

praefenti , vel de praeterito validum effe ; i res ita fit , ficut ex-

primitur in conditione.

li.

-. "Ratio eff : quiaconditio de praeterito , aut de prafenti non

lwalj-

fuüfpendit a&um , cüim non fit proprié conditio : ergo neque

fufpendit valorenx & effe&tum facramenti ; quia Sacramentum

volune

rei

ditio fuiffet appofita.

pfa fubfitit & operatur vemfxcatä. conditione 7ac fi ,a;?llaacorrf

2

[

Tatio-

fe

t5 qui

Si veró res.

u co

üditió non verifice tur,Sacramentum nom

conficitur; nihilque operatur : Quia Minifter non intendit con-

nn-buf

ficere nifi füb conditione; fi res. ita fit.

Absque intentione

Miniftri autenz nullum conficitur Sacramentum,

lentit,

GU

tum noneffe validum,

Re[p. z Sacramentum fub conditionede futuro admini fffä..

m Ya«

- "Ratio eff : quia veleft validum ftatins, vel eft validum tem-

s

pore adimpletae conditionis, Neutrum dici poteft. Non enim.

lU fC«

eft validum tempore adimpletae conditionis , cüm tunc tem-

Dobet

dul«

potis nonexiftat materia ,& forma, quae fünt partes neceffarió

requifitae ad validitatem Sacramenti : Neque'poteft dici ftatim

fac-

validum : quia facramentum non eft validumr abfque inten-

eratio

tione Mini(tri ; Minifter autem nom intendit Sacramentum.

tndi,

ftatimconficere, cüm voluntasconditionata, quàmdiu talis eft,

süaneat fufpenía, & nihil operetur , fed. folüm intendit con-

ficere adimpletá conditione de futuro : ergo nullo mo-

"do:eft validum , éxcepto Matrimonio , dequo

'M [

fuo loco.

d

]

ii -

*

X

J

e fü-

licie

,l

Nn 5

CASUS

(ne

286

—

| C-ASHA-S**" SAC'R-AM*EK'FALES-

quod |

CASUS X.

tüm,

ergo in conficiendis Sacramentis | couditionem :

tum;|

| de )?vquyiïi

apponit : peceatue fzaitäliterï 2

Tmmoó

effet

Efp. Ita,non folüm fi vapponatïggnditionä—m de faturo, ve:

t0, Q

R

rum etiam fi apponat. conditionem de praterito , vel de

impli

praefenti absque rationabili caufa,.,, Rafío eff. ; qnía exponit fe

( od

periculo adminiftrandi facramentum invalide, .. Sacramentum

fnena

enim non eft validum absque intentione Miniftri ;; Minifter

Osns

autem non intendit conficere Sacramentum; nifi dependenter à

tali conditione; &-cum fieri polfi,ut talis.conditio non fubfiftat,

.(?1;/1[&

*

fequitur facramentum invalide adminillrari : confequenter il-

lum mertaliter peccare, qui fine jufta caufa facramentum corr-

ficit fub conditione : fubfiftente verójufta caufa facramentum

poteft adminiftrari fub conditione de praterito , vel de prae-

fenti, . Propterea facerdos quando dubitat , an abfolveritpoe-

nitentem, impendit abfolutionem fub conditione de prateri-

H

to, fi non es abfolutus, vel fi non te abfolvi, abfolvo te. " Ita

Suarez , Reginaldus , Emanuel $a, vverbo Sacramentum, Et alii

«

Ratio

communiter,

CASUS Xl

;

ï'gume

T]m !

inculg

Quid [i baptiza

.

ns non intendat confefre effetlum facra

EW

menti baptifmi

»

an nibilominus fi adfit intentio conficiendi uerutm

um cum . delita materia e forma , com-

I mum.

Ü

?aþtifm

.. Jfeit verum

BSACF AUIEIHEUMI baj)-þ

LHfoi ?

Efp. ita. Ratio efl : Qui:l a&io fufficienter determinatur ad

R

elfe facramentale per. intentionem faciendi facramen-

tum,

Ergo non requiritur intentio explicita conferendi ef-

fectum.

Dixi explicité : quiaintentio conferendieffetum implicité

includitur in intentione. faciendi Sacramentum , feu facien i

quo

1

DE BAPTIS240.

—

287

quod i"nrtenditKEcclieü(; &c." Namquivult conficere facramen-

tum, vult etiam ejus effe&um , qui confequitur ad facramen-

tum ,juxta illud, qui vult antecedens , vult etiám con(equens;

Immoó qui vult conferre báptifmum, illum vere confert cum

)

effe&u , etiamfi noliteffe&tum & gratiam conferre : Natm pofi-

1 de

to, quod velit conferre facramentum, neceflarió vult etiam

ne

implicite & virtualiter effe&um , illamque revera confert , ni-

ACURI

fi adfit obex , & impedimentum ex, parte. fufcipientis : Sacra-

mehtum enim eft fignum facrum fignificans & infallibiliter effi-

initer

nierà

ciens gratiam. . Íta S. Thomas 3. p. q.

Yiat,

iculi,

:

.644.43.4. Suarez i;n' com-

zäï;e—ntiarig ejufdem art

terib

*

C0f

*'5;

E ASUS «le,-'* N

tUt

Qid (f quis per ignovantani credit ; f efe baptizatum , cium Lames

Jra

ære"'(zan- 973

Paprizatus defectu debite intentionis im bap

Zi- :

i

I|pce-

zawte ; poteritue tAalis [alvari?

'.

seletl«

, li

Efp. Non poteft,

nifi baptifmum iterum fufcipiat , aut nifí

.contritionem cliciat , in qua coritinetur votum Bbaptifmi,

Et dl

Ratio.eft : Quiabaptiímus vel inre vel in voto eft illi neceffà--

riusneceffitate medii ad falutem, — IIllud autem dicitur neceffa-

rium neceífitate medii ad falutem , quo five culpabiliter, five

inculpabiliter omiffo , nequit ;obtineri falus,

Caveat tamen

Ml«

baptizatus , ne anxius & fcrupulofus fit circa fufceptum baptif-

a

zmuti , nifi cercó fciat fefi&té baptizatum « nóm enim facilé cre-

dendum eít, adniiniftrantem baptifum debita ca-

| ruiffe intentione,

jrad

t

d-

— &R

)ogä

d

Jic

füO

|

7C CASUS

288

CASUS SACR AME NTALES

uImE

velle

CASUS XIIL

Tuthe

in cafu nece[fitatis fub tali intentione.

ind ; obfletrix

parcvulum baptizare

N

L

£, volo ut baptifmus ifle -valeat , fi Parocbus :

$£2

oD D'IA4S "venerit A

d baptizandum , quam

ARS moriAtur ; 44

il

verà prius veuerit

uolo baptizare.

E

j

etne validus

)

baprifmus ? .

, E;þ. fub difti

n&ione, nimirum quoód baptifmus fic collatus

non valeat ,

(i obftetrix, priusquam affunderet aquam, for-

mamque pronun

ciaret cogitans de adventu Parochiocyus ac-

ficier

cerfiti, fuam intentionem pen

*

dere voluit ab illius adventu;

f«

quia tuncbap

tifmus vere

fuit conditionatus fub conditione de

de intentio fuit inefficax ad conficiendum fa-

futuro, ac proin

cramentum ; Econtrave

ró baptifmus collatus valeat ,quando,

Qu

priusquam affunderet aquam,

formamque preriunciaret , cogt-

utpote quem noverat eífe

rryugr:

tavit quidem de adventu Parochi,

advocatum , nontamen tunc fubintellexit ullam conditionem,

fed eam primum po

ft formamex fimplicitate muliebri forma-

vit5 tunc enim con

ditio adje&a nil habet virium , quia quod

E

iam fa&tum eft abfquea

f

liqua conditione, non poteft pOQ;a- et-

fe infe&um per eandem.

pup;

fsl

CASUS XIV,

ettio

COnii

berazius baptiiam tolif facere','quodïfacit; Ebcle; ,

Chrif

| Qfd fi Lut

(ia Romana , [ed quod fua. Valid&» 4

f apt;'.mt-!

Kclel

f

E p.-i?a. Ratio eff: :

Cmïalicet talis Lutheranus erret in hoc,

it pri

am effe veram Ecclefiam & nonRoma-

quod falsó putet fu

fto]g

nam, tamen non errat in in

tentione generali , cüm habeat in-

Utive

tentionem faciendi , quod facit vera Ec

clefia , & ipfius priva-

t

tus error corri

gatut

per intentionem generalem faciendi,

Unde in tali Luthera-

uod facit vera CHRIS TI Ecclefia.

ana:&c

no ftant haec duo, nolle facere, quod facit EcclefiaRom

. vell;

ODE BAPTISMO,

2$9

velle facere )

quod facit vera Chrifti Eccleüa, quam þutat effe

7)

Lutheranam.

N

-CASUS XV.-

x

L

uid f ergo Calviniflaintendat facere , quod faciuht Calvitifie ,

$

467 quod j acit Ecclefta Romana,quam excludit ,credeus Romamnam

Eccleffam e[fe veram , calviniflicam verà falfam: an cf bic

J

vaAlid baptizat ?

n,fot.

u$ Q

Refp, negalivé, Ratio eff : Quianonhabct intentionem fuf-

ficientem, cüm non intendat facere

; quod facit vera Ecclefia,

'entu;

ne de

fcd illam excludat.

um fa»

CASUS XVI

nd,

Qui4 fi érgo in AMiniflvo baptizante concurrerent due intenirones

,f

x ee

repagnantes, una,quá vellet Agerequod Chrzfins 2n]lituit , altera , qu&

"

of

seollet f acere, quod f'Acit. Ecc

efía Romana. Couficereturne

apiifinns validus ?

iormte

;j

aquod

Efp. cum 7oatne

2

ers fub diftintlione , quöd fcilicet con-

R

ficeretur ínvalidé ,

!3

Minifter fic formaret intentiones re«

ilca d

pugnantes: J/oloagere, quod Chriflus inflituit , nolo tamen fa-

cere , quod Ecclefia Romana facit , tametfi illius modus agendi 65 in-

feníio e[fet conformis inftitutioni Cbrifli : Econtra quod validé

conficeretur , fi ejusmodi Minifter abfoluté vellet agere, quod

tde

Chriftus inftituit , & eatenus folüm nollet facere , quod facit

Ecclefia Romana , quatenus erroneé judicat, Ecclefiam Roma-

nam non agere fecundüm inftitutionem Chrifti, Ratio eít; quia

HIIOCQ

in priori modopropter appofitam hanc claufulam , £ametfi illius

tona:

modus agendi &5 intentio effet conformis inflitutioni Cbrifli , illa

at if

univerfalis intentio , «vo/o agere , quod Chriftus inftituit , veddi-

prira

u: tamen proptereafuam efficaciam non

jenid

-turincchax,q

perdit inj modo pofteriori,

xhd

Qp

t

Oo

CAsus

æej

2co

CASTS SACR:A;ME NTALES$

fequi

CASUS XVIEL.

$7-

iam

Qui4 fi Min

ifler facramentorum tantüm baberyel intäntionei:a profe-

rendi verba ,

(b exercendi aciionem externam [ncramentorum , undlo

sao0do inten

denda id, quod per eam intendit Ecclefia ? uel id

quad Ghrsfl us

inflituit ? valide me couficiet

facraimenta e

fto!

Quia ad conficiendum facramen-

[

k

Efp. negativé. Ratio df :

!

R

tem requiritur intentio faciendi rem ordinatam adeffe fa-

&ramentale, & non fufficit intentio faciendi remindifferentem:

C

fed intentio proferendi verb

a, vel exercendi aGionem exter-

& ordinata ad effe facramentale, fed

fati

nam, non eft determinata

N

N

eíft indifferens, cum a

&io illa & verborum prolatio fieri poffit

Ergo fola intentio proferendi

lis;

ad ludum , vel ad alios fines.

t

yerba, vel éxerc

endi actionem externám facramentorum , non

ett fufficieris ad conficienda facramenta.

Ratio eff 2. Quia nifi

xj

J

N

ulsagat

ut Minifter Chritti, non conficit validé facramentum 5

fed nifi per a

&ionem externam intendat conficere facramerr

Ince

tum,feu praeftare i

d,quod Chrittus inftituit;non agit utMinifter

Chrifti, quia nemo ag

it , ut Minifter alteriüs, nifi illud agere in-

&

e enim tu ageres ,

fey

t£endat , quod fuus principalis mandat ( nequ

ut meus minifter , fiego te mitterem , ut tu mihiemas equum,

uli

dt,

tu veró exercendo . exteriorem emptionis attum intenderes

equum emere non

ro me , fed pro te, vel proalio. ergo &c.

vid. Seff. 14. cap. 6. u« poen'tens valide abfol-

fed

Ratio efl.3. Quia

ven

vatur , requirit in face rdote

animum ferió agendi & veré abfol-

luat

vendi : Ergo juxta Tridentinum non fufficit, fi exterius pronun-

ter

ciet formam abfolutionis, prout pronuncíatur in Ecclefia, fed

ritur animus feu intentio veré abfolvendi. Con-

snfuper requi

Qu

Kematur, Qui

a £ lorentinum in decreto de facramentis , cum dixit

in cafunecetfitatis quemlibet etiam, P^

aginum validé baptizare,

alte

füuxt

qnodo fervet formam Ecclefiae ; addit 65 intendat facere ,. quo4

Ergo fupra intentionem pronunciandi formam,

VKe

t

faczt Ec'f.'l ejia.

ZT CQUI*

DE BRAPTISMO.

29f

fe

uirit etiam intentionem faciendi ; igüod facit Ecclefia per

nem.

i&gm forxpæ pgonunciatio

lr

, Unicus.

h3

n

'Svol-*uuntur quedam obje&tiones.

ches I. Medi

cina corporalis , utfuum obtineat effe&tum ,

entionem Medici : ergo neque me

dicinz fpiri-

fion requirit int

atitle

tuales, cujusmo

di funt Sacramenta , ad fui yalorem expofcunt

effe (1-

intentionem Miniftri,

g. Ratz'o difparitatis eff , quod medicina

CA

r Refp. Nesandoconfe

; &xtet«

corporalis fuum effe&tu

m operetur naturaliter , feu ut caufa

naturalis & neceffaria , ac proinde , ut cum

fuo effe&tu fubfi-

le, fed

ipoftt

ftat;, nonindigetintentione Medici ; Medicina veró fpiritua-

ierendi

lis, qualis eftfacrame

ntum tanquam fignum quoddam ad placi-

ducendo effettum ex inftitutione Chrifti,

, of

tum; dependetin pro

exigentis ad illius fub

fiftentiam intentionem Miniftri ,

eo quod

g'mniü

Sacramentum confift

tums

at in quibusdam hqmanis a&ibus , qui

amett«

intentionem operantis requirunt,

. Dices,. 2. Minifter Sacrament

i fe haBet ut inftrumentum

linifet

;erein-

& procurator ;

