manifeftare alteri mediaté velimmediaté ; quae omnia tefte Ste-

phano à S. Paulo ex variis DD. probanturapud di&turm Gobat,

valios

Quodfitamenillealienus vicinus Parochus fuiffet alias folitus

denti

S

conjungere in abfentia fui vicini Parochi fubditos ipfias,valuiffet

vtique ejusaffiftentia in cafu pofito ; tunc enim interveniffet ta-

F

W

cita licentia , prout cum Gobat & aliis bene notat Stephanus à

detS

fPu 8»., Dllb. 3. :

SQ lfgul'q Tra.&. s.Di

Taro

QuzsTIO'xxv.

Dir

AAn euntes ad locum , ubi non e[f receptum Tridentinum,

quiq

]

ibi valide comtrabaut Matsrimoniue clandeffine ?

pati

Re[p.Affirmativé;Ratio eft;quia peregrini à domicilio abfen-

frpu

tes, non tenentur legibus illius, fi contrariae vigeant in loco,

qtia

in quo degunt. lmo Lothus tefte Stephano à S, Paulo loc,

Dicet

cis. dub. 4. n. 37. docet id verum etfe, etfi eo finecant, ut poffint

]. ;

ibiliberécontrahere absque Parocho & teftibus, pro quo tefte

mf

eodem citat feptem probatos Authores. Acratioipfius eft,quia

tales füo jure utuntutur ;ac mala eorum intentio conferre qui-

P

dem poteft ad committendum peccatum ,nom tamen ad annul-

landum attum , cum intentio maneat in mente , nec influat in

opusexternum. . Itaille, & tefte eodemS. Antentus, qui infu-

h

er vult; idfiezi absque peccato, dire&t. Confeff. Tradt,

fe

4 ScQ, $. IN. 138

II, Difpzi.

tütun

HMIGESTIO XXVL

conft

t Matrimonium C landeflinum i avticulo morti: fit

validum ?

NT

m tafnen

ocn

| IR'ej.'þ-. Etfihoc communiter negent Do&ares; quida

-

"Theologi

IN SPECIE.

259

N—-—

Dex

»

"Itodg

*Yh

eölö,gï do&i &&eleöres affirmant, ut fi v.g quislethaliter vul-

f0f |

neratus habens concubinam,ut filios reddatlegitimos , & paret

tti (II'gm.

faciliorem viamadfalutem ,clandeftiné cum illa contrahit, quia

twdo

copia Parochi ac Teftium haberi non poteft ; tunc enim ex aequi-

iter, d

tate & Epikeja cenfetur decrétum Tritentini non comprehende-

n0, &

rehunccafum. itatefteStephanoàS. Paulo docentSoto, &à

tfle t«

Gratlis apud Lothum, Interim ut dixi alii comníiuniter negantid

1 Cobat,

validé fieri poffe, loquor autem de perfonis degentibus, ubi Tri-

ts folitus

dentinumeft receptum.

valuidfet

. Sed quid facient illae perfonze, quae diuig concubinatu vixe-

niffet 2«

runt,omnibusexiftimantibus illaseffe matrimonio jun&as;fi ve-

hanusa

lint refipifcereita fecretó , ut & ipfum Parochum lateat? Refpon-

detStephanusàS, Paulo, N. 38.circa finem , poffe in tali cafuá

Parocho impetrari facultatem , ut ipfe confeffarius agat vices

Parochi:quo cafu affümi poffunt duo teftes ignoti vel Religiofi,

n

qui jurent feremfecretiffimamfemper habituros , & itanullum

patienturincommodum.

Queres, Anmatrimoniumà peccato mortali excufet tattus

io abfett-

impudicos inter Conjuges non copulandi, fed folius voluptatis

in l,

lo loc,

gratia inftitutos? affirmat Layman lib, 1. Tra&, 3. cap. 6. N. 14.

Dicens itadoceri juxtacommuniorem fententiam apud Sanchez

tpollint

lib. g. de Matrim. Difp. 44. n. z1, & fequenti, Intellige ta-

Uo telle

meh fi abfit pollutionis periculum,

«f quia

rie qti-

Proponuntur CanonesConcilii Tridentiniex

d annui-

.Seff, 24, de Sacramento Matrimonii,

1Hu-:3

t

»

Canon 1.

v - |

T quis dixerit,Matrimon

ium non effe veré & proprié unum ex

feptem legis Evangelice Sacramentis,áChriftoDomino infti-

tutum, fedab Hominibus in Ecclefia inventum, neque gratiam

1f L !

conferre ; anathema fit.

upl

Canon 1I .

Si quis dixerit,licere Chriftianis plures fimul habereuxores, &

&

bitum; anathema fit.

Thwlogt i

hoc x?ulla lege divina effe prohi

Kk 5

Canoä

J

266

DE SAC*RAMENTIS'.

m

i CiotRSARÉS

Canon Il

tatiot

anati

Siquis dixerit,eostantum confanguinitatis,& affinitatis gra-

dus, qui levitico exprimuntur, poffe impedire Matrimonium

«ontrahendum,& dirimere contractum, nec poffe Ecclefiam in

5

nonnulliseorum difpenfare , aut conftituere, utplures impedis«

ant & dirimant; anachema fit.

Mu

contt

Canon IF,

d

efta

Matt:

Si quis dixerit;Ecclefiam non potuiffe conftituere impedi.

!

QW

gnenta matrimonium dirimentia,vel in iis conftituendis erraffe;

anathema fit,

anatt

illà

Canon F.

Si quis dixerit propter haerefim , aut moleftam cohabitatio-

nem,aut affectatam abfentiam à conjuge;diflolvi poffe matrimo-

S

nii vinculum ; anathema fit,

w

Canon Fl

fiett

then

Siquis d-ïx&rït, Matrimonium ratum , non conf&mmatum,

er folemnem religionis profeflione

- alterius conjugum nos

dirimi ;anathema fit.

Can.mzr FiI,

tisat

Si quis dixerit, Ecclefiam errare, cura docuit, & docet, juxta

4"'"——

Qru.

EU

Evangeélicam & Apoftolicam do&rinam, propter adulteriurm al«

terius conjugem , matrimonii vinculum non poffe diffolvi ,

li

& utrumque , vel etiam innocentem , qui caufam adulterio

non dedit, non poffealtero conjuge vivente aliud. matrimoni-

um contrahere; maecliari

que eani , quee, dimiflo ad:ult;ero, alii

mupferit ;anathemafit,

Ecde

Canon Vir,

Siquis äïxerï'r,äkcfefïä.fü errare , camob müftas catifas (epa-

ohabí-

sationem inter conjuges ; q.gga'd thorum , feu quoad c

;atio'--

—

IN $PECIE

PT

J

Ra

tationem, ad certum incertumve tempus fieri poffe decemit;

anathema fit,

itisim.

Imonium

Canon 1 X,

damin

Simpidie

Si quis dixerit , Clericos in facris Ordinibus conftitutos , vel

Regulares, caftitatem folemniter profeffos, poffe Matrimonium

contrahere, contrat&tumque validum effe, non obftante lege Ec-

clefiaftica, vel voto; Et oppofitum nil aliud effe, quam damnare

Matrimonium, poffeque omnes contrahere matrimonium, qui

mped d

setriffs

non fentiuntfe caftitatis, etiamfi eam voverint, habere donums

anathema fit : cum Deus id re&é petentibus non deneget, nec

patiatur nosfupra id, quod poffumus , tentari,

i

Canon X,

abitatio"

nattítno- |

Si quis dixerit, ftatum conjugalem anteponendum effe fta-

tui Virginitatis ; velcaelibatus , & non e(fe melius, & beatius ma-

nerein virginitate, aut caelib

atu, quàm jungi Matrimoqio 5 ana-

maturm,

tl;cma fit.

MU n

Cauon XI,

. Siquis dixerit, prohibitionem folemnitatis nuptiarum cer-

tis anni temporibus fuperftitionem effe tyrannicam ab Ethni-

etiuxa

corumfuperftitione profe&am ; aut benedi&tiones, & alias cere-

monias , quibus Ecclefia in illis utitur, damnaverit; anathema

tiUrm al«

fit.

fifiolri ,

Canogn XII;

duherilv

Tiimon

Si q?».ü; dixerit,caufas Matrimonialesnon fpe&tare ad judices

oto, li !

Ecclefiafticos ;anathema fit.

l

s

&OR

16 fent

colia

[

ARTI-

262

DA CENSURIS

P d

&ææææ&æææwæ»æw&aæ&æ&&æ&æææ

fpettu

Gencfa

foroet

ARTICULUS III..

f p

difipl

--DE CE NSURIS ECCLESI ASTICIS,

tefmpo

Nota, Cenfura Romanis ]igni,ïcabaf fententiam Cenforís snoves

tis pce

corrigentis,aué poenam deceraentis.

FH inc cenfurz vox ab Eccle-

poliet

hO

fiaficis feviptoribus translata eft ad fignificandam Jpivitualem poenarm,

remh

quam Ecclefie Pralaticontumacibus infligunt, Sif itagae

fedus

$ L

;

W

defia

QuidfitCenfura & ob quam ca

ufam ferri poiïït?l

vgriis

OUESTIO L

Dino

Quid fit Cenfura : d quo &5 in quem ferriþwït L

Efp. 1. Cenfüura eft peena fpiritualis, ab Ecclefiaftica poteftate

inflicta,privans ufualiquorum bonorum fpiritualium. - Ubi

K

nota, bona fpiritualia quaedam effe propria, feu privata, utfunt

fides,fpes,charitas &c. cujusmodi bonisfpiritualibus Ecclefia ne-

K

minem fpoliare, eorumque ufum interdicere potett ; aliaveró

hf

bona fpiritualia funt publica feu communiía : cujusmodi funt

(tgr:

t

publica Ecclefia fuffragia , & fatisfaGiones ; item fpiritualis juris-

diens,

dictio,facrificium & Sacramenta; Ecclefiafticabeneficia; quorum

omnium difpenfatio Ecclefiae commiffa eft, ut preinde aliquem

tahqu.

eorumufu adtivo & paffivo ob culpam & contumaciam privare

ttum,

poffit , namomnis bene conftituta Refpublica poteftatem habet

h

fubditosfuos ob culpam eorum privandi bonis communibus :

tofre,

fed Ecclefia eft fpiritualis à Chrifto optimé conftitutaR efpublica,

K

ergo poteftatem habet fubditos fuos ita meritos privandiiis bo-

clefar

nis fpiritualibus , quae diximus effe publica, ejusque difpentatio-

dente;

nicommiffa,

Poteft aütem cenfurasferre omnis & folus Prz-

Q

pa re-

Witc

;atqs m fubditos fibi cqntuma;es ; talis Praelatus eít Pa

fpedu

ECCLESIAS$TICIS-

2673

o ii

:

xææ&

fþc&u omhium Chriftianorum ; Patriarchae , Archïepi'i'copï,;

Generales, Provinciales , aut alii Superiores, jurisdi£ionem i

foroexterno & contentiofo habentes , refpe&u fibi fubditorum;

nam poteltas Ecclefiattica fori Externi ordinatur ad Chriftianam.

difciplinam fervandam per leges, preecepta,fententias ; haec au-

[5,

tem poteftas infirma & inermis foret , nifi contumaces propofi-

Hl tf

tis poenis ac cenfuris co&rcere & ad obedie

1b E.

poflet; ergo.

miarp-; compellere.

Refp. 2.O

mníis & folus homo baptïzat.usxx)ivens,s fuPerïag

m;)æm,

rem habens, poteftcenfura ligari.Ratio eft,quiahic folus eft fub-

jectus jurisdictioni Ecclefia(ticee. Debet autem cenfura ligandus

effe rationis & doli capax; quiaaliàs non obligatur praeceptis Ec-

offite

clefiae, nec eft capax contumacia. — Quare etiam impuberesà

variis eximuntur cenfuris, ob imbecil

tiam ordinis judiciarii.

Nlj/;atc-amr æ;atis, & ignoranj

?

QUEST 10 I—I.'; |

xteflate

.O£ quam caujam ferri po[f;t Cenfura?

n, Ubi

, Wtfont

Refp. Cenfüra ferri nequit ob peccatum mere intörnuni.

Ratio eft, quia Ecclefia non judicat de occulcis.

defiane-

fiavero

Refp. 2. Necferri poteft ob quodvis peccatum externum , Ii-

€etgravefit, nifi etiam contumaciam adjun&Cam habeas.

Su-

odi fant

Jisjutis

mitur ex cap. 18. S, Matth fi Ecclefiam non audierit, id eft,obe-

diens ei nonfuerit, fittibi ficut Etbnicus & Publicanus, id eft,

quorum

dliquetr

tanquam non ficintra gremium Ecclefiz , five in numero fra-

privat

trum.

Ref. 3.

n ht

Nec ferri poteít nifi þræced'em&fcandnïcæ menïä

Untus *

tione.

Ratio eff, quía cenfuranon fertur nifi in eo's-, qu1 äon'tra Ec-

þublicaf

jlis 00

clefíiam contumaces funt : tales autem non funt , nifi qui praece-,

dente monitione, & comminatione cenfüra , obedire recufant,

níatl

as

- 'ovemmm E

Quando autem cenfura fertur , fiveàjure, five ab homine., pro

P.

j 167

yitandis -cu;lipis:, ngnrequiritur alia monitio paräi'culgri's ;nami

fa

fcea

—

264

"

Df CENSURIS

ectpuety

D n

!äicenfuraäimpoütib,qüamdiu" durat Contimïö fubditosmo

net,

qonpa

ne illüd crimen committant : aliàs dum fertur pro culpis practe-

ritis vel praefentibus, requiritur trina diftin&a monitio vel una

jgnota

Hi

virtualiter trina, filtem ut licité feratur;

licet at

Re[p.4. Excommunicatio Major ; irno & aliae cenfurze, ferri

prohib

non potfunt, nifi obpeccatum mortale.

Ratio primz partiseft,

Hincft

quia poena debet effe conimenfurata culpae, c. Felicis, fed poenis,

annex:

in 6. judex pamam metietur ex culpa, fedexcommunicatio Major

palibu:

graviffima poena eft, & fpiritualis gladius , ac nervus Ecclefiatti-

Ra-

N

ce difciplinae ; ergó gravem five mortalem culpam exigit,

lgea.

tio fecundae partis eft, quia etiam reliquae cenfurae, ficuti com-

RW

muniter ferri folent, magnis commodis fpiritualibus privant ;

fivide

uare ut graves poenae grave peccatum requirunt.

Hinc fi cen-

ura lata eft contra innocentem , probatum nocentem , quoad

plume

Coos

Deum nullius eft momenti: quoad forum tamen externum ha-

bet effectum apud illos, qui ipfius innocentiam nefciunt; non vi

frémip

tio eft

cenfura , fed ex jure naturali, nefcilicet fcandalizet alios, quafi

ptetat

fuperiorem fuum ; & cenfuram talem contemneret, Infuper fi

Qp

quis ex metu v,g. haerefim pronunciaret fine animo haretico,

COncett

non excommunicatur : néc fi exterius profert harefim animo

I:eto

conceptam iis verbis, quae non funt fufficiens manifeftatio hae-

fitvas

refeos,

Etgeneraliter à cenfura excufat ignorantia inculpabi-

ittetdi

lis, excufansà peccátos quando autemquis habetignorantiam

defiaf

folius cenfurae, tametfi fciat opus effe prohibitum , etiam Ec-

ItaLay

clefiaftica lege;excufaturà cenfura; eft communis doGrina, fum-

ptà ex, c, 2, de confítitut. in 6. utanimarum periculisobvietur,

Q

fententiis, per ftatuta quorumcunque Ordinariorum prolatis,

ligarinolumus ignorantes : dum tamen eorum ignorantia craffa

nonfit,autfupina, Ratio eft, quia ad incurrendam cenfuram

requiritur contumacia, & virtualis quidam contemptus, in eo

Q

confiftens , quodaliquismonitioni legis aut pracepti cum com-

minatione tantae poenz five cenfurze, parere recufat : fed qui hu-

jusmodi Ecclefiafticee legis aut przecepti comminationem five

h

UUR

cenfuram ignorat , is contumax velclavium contemptor cenferi

non

V

b

"Ro a

ECCLESIASTICIS.

26$

— Á

lofet,

fion poteft, nonenim contemnit difciplin

Yaete-

am; qui ignoravit. lTi

'Qwt

ignorans 5 o. ff. locati. ergo, &c.

Hinc plurimi plebei non incurrunt excommunicationem,

e ferr]

licet committant actum , quem fciunt effe graviter ab Ecclefia

prohibitum; quia invincibiliter ignorant cenfuram annexam,

ttisdi

Hinc fit, ut, fi cafus tantum fit Papz refervatus propter cenfuram

poni,

annexam (prouttefte Lezana regulariter fieri folet in cafibus pa-

) Major

palibus) peenitens abfolvi poffità communi confeffario. . Ulte-

lefiaft-

tu Rll'

rius dico, qui exgravi metu mortis, infamise &c, transgreditur

us

legem aut preceptum Ecclefize, is non incurrit annexam cenfu-

t Com

tivant;

xam 5 tametfi quandoqueà culpa etiam mortali non excufetur,

fi videlicet legem violet, qua naturaliter etiam obligat. Exem-

Cf cen

, quoid

plum eft, (i quis gravi metuadattus matrimonium contrahat , &

jm h-

confummet cum confanguinea, non incurrit excommunicatio-

nemipfo jurelatam in Clement, un. deconfanguin, & affinit Ra-

f0 Y

tio eft, tum quid ad cenfuram requiritur contumacia , & inter-

s, quif

pretativus contemptus: fed quiexgravi metu peccat, alioquin

faperl

non peccaturus, is non cenfetur contumax, neque delinquere ex

JECICOS

contemptuEcclefiaíticee poteftatis, fed ex mera infirmitate natu-

animo

ra:ergo &c. tumquiain ordinead forum externum & leges po-

tiohg-

fitivas Ecclefize, gravis metus cenfetur juflps probabilis ; tametfi

Ulpibik

interdum à peccato non excufet, fpe&tato naturali jure, quia Ec-

antiam

clefiaíticae le

4n E

i

ges ordinarieïnon obligant cum tanta feveritate,

:

Ita Layman.

a füfte

yietuly

»rolati53

apapqpapao pqoapdpo

$. II.

a cratda

nfürau

s in?

fit Cenfüra? aut quomodo

| Qotuplcx

- dividatur?

n at

[

^

hu

1

Efp. Cenfura dividi poteft vel effentialiter , velv accid-enfali-

m r

R.

ter. Effentialiter dividitur in Excommunicationem,Sufpen-

canil

408

Roncm & Interdi&tum.

Ll

Ex

DE CENSURIS

266

UART

[

p dl

erivat

Excommunicatio eftcenfura, per quam quis privatur com-

objice

munione Ecclefiz, — Aliae(t Major,qua privat omni commu-

inftid

pione fdelium.

Scilicet Sacramentis Suffragiis Ecclefiae , &

Aliaeft Minor,qua privat faltem:

um

communicatione humana.

mutis

communione paffiva , id eft ufu paffi«o , fcu receptioneSacra-

hancft

imentorum,

Qu

are hac ligatus mortaliter peccat, fí aliquod

5. Pal

Sacramentum fufcipiat ; eo quod violet praeceptu

m Ecclefiae in

Incurritur excommunicatio Minor propter

propol

materia gravi.

e

diac

communicationem aut partr

cipatiorrem indebitam cum ligato

Dico : /ndebifam ; quia fi com-

ps

excommunicatiorre Majori,

A

municatio fit inculpabilis , tion in

curritur excomimuniícatio

Sufficit tamerr ad. hoc culpa venialis ;; etfi eninm

dous

Minor.

0

commnunicatio im divini

s fit mortalis ; in humanis tamen re-

*muh'x(

ulariter folüm . reputatur venialis , nifi adfit contemptus;

quite

Adde, modó poft Concilium Conftantienfe excommutticatio-

&Eud

nemMinorem non incurri obcommunicationem cum ligato ex-

quun

communicatione Majori, mfi hic eam incurrerit ob notoriam

fnorta

ercuffionem Clerici, quae nulla tergiverfatione celari poffit; aut

Lym:

jurisfuffrag

io excufari(prout juxta Francifcum bonz Spei de ju-

Sii

ye & juft. Difp. r9. rr. 134.

excufat probabilis ignorantia ftatus

funa

Clericalis) vel fit

fpecialiter nominatitn

denunciatus ; quia hi

tefici

folüm funt per

decretum di&ticoncilii vitand&.

ffionem Clerici ad hunc effedtum debe-

qtio(

. Notainfuper, percu

Antur

te effenotoriam notorietate fa&ti, five

effe fa&tam in praefentia:

Collegii aut Oppidi,

Cehri

multorunr, utcoram majori parte viciniae

fru&

ünde fi quis in mea pracfentia & aliorum pauc

orum teftium per-

rnofi teneremur illum vitare, nifi poftquanr

(tatk

cuteret Clericum ,.

|

crimeneffet fa&tum publi

cunr, five abfoluté notorium ; ut Stc--

hanus àS. Paulo docet exGobat.

Citmy

fitirr

Oweres Utrum excommunicatus,

cum pri;mtlm à culpa &

contumacia receffit, & per conitr

itionem vel confeffionem

iu üi.-

ln

Officig

ficatus eft, communium

füffragiorum & fatisfa&ionum: parti-

hiben

; praefertim fi peripfum non

ftet, quo minus per judicis

cepsfiat

,quorum fundamén-

tiofe,

fententia

mabfolvatur?affirmarunt multi

idetureffe alienum à pietate Ecclefiee

,velle euimi

Runic

tum erat: qpi'æv

pru-

207

À

ECCLESI 4.-8 TI CLS.

r

It COR

pfivafe ff'pii;ïtuvalibus -cemm.unib.üs a

uxiliis, & Sathanee infidiis

L

cujus caufa tanta ipfi poena

Wi

objicere, quiàculpa & inobedientia,

*

N

|

infli&a eft, penitus receffit.

Confirmatur ex €o:

5

quia talis eft vi-

faltw

. vum membrum Chrifti & Ecc

lefizejidebque vegetari debet com-

J cra-

muni Spiritu & infiux

u5nonminusquam alia membra, Verüum

hancfententiam modó docere non licet

; quia tefte Stephano à

aliqod'

a

b Alexandro VII. inter cceteras fequens

Qf

S. Paulo damnata ett:

proyte.

propofi

tio: quoadforum cotfcientie , reo corre

o , ejusque contuma-

Undegpoenitens cenfura

innodatus,

mligto

eiacefJante,ceffant cenfura.

[ eom-

riusà cenfuraa

bfolvendus eft, deindeà peccatis,

quidquid ta-

unfcatio

men (aitStephanusàS, Paulo) abfolutio dataáà peccatis, & non

tfi etitm

ab excommunicatione, per fe & ex natura rei fit valida.

itf t6«

— Qbferva autem , excommunicatum voluntarié in excome

4nunicatione perfiftentem , peccare contra preecepta , etiam

emti

VA CaDD-

jatenus Ecclefiaftica funt, fufcipiendiSacramenta l'oenitentiae

& Euchariftie, 'Ratioeft,quiailla przecepta per fe obligant ad

fgatoqr-

yororiam

mundandam animam, & confequenterad tollenda vincula tum

mortalium peccatorum, tum etiam excommunicationis, Ita

offt4ut

Layman.

é

v db jU-

Sufpenfio eft cenfura, qua perfona Ecclefiaftica impeditur à

ja fatus

fun&ionibus,quz illi conveniuntrationeofficii clericalis, aut be-

; qui bt

neficii,

Abfoluté fufpenfus ab officio, impeditur ab omni exer-

citio Ordinis & Jurisdi&tionis : fufpenfus veró ab aliqvo officio

m debe

tantum, impeditur exercere a&tus proprios illiusofficii , aut ne-

)fæfentig

ceffario connexos, ' Sufpenfusà beneticio impeditur percipere

,tOppidl'.«

fru&tus beneficii , etiam diftributiones :itemarcetur ab admini-

um pet

ftrationetemporali fui beneficii.

fqu

^

.aï

Qui exercet actum, à quo fufpen

fus eft, per fe 1oq11endo pec-

f?

u

cat morraliter,nifi levitasmateriee excufet : acfi fitattus ordinis,

fit irregularis,

i *

Interdié£tum eft cenfura aliquorum Sacramentorum ufum,

j jf

officia divina,& Ecclefiafticam fepulturam fecundum fe ipfa pro-

hibens, per quamultimam particulam differtab excommunica-

t wd

tione,que praedi&a prohibet, prout pertinent ad fidelium com-

ii

municationem 3 Item à fufpenfione, quae ea vetat, prout funt

v /

Ll2

a

us

Qïl*

aéf

DE CENSURIS,

us icen a Ro fa. TEECIR EE PRPEISG,

p du

a&usalicujus ordinis velofficü. Interdictum aliud eft loca!e,

fora Dap

uo interdicitur, ne incerto loco praedida exerceantur : aliud

vequat

perfonale , quoinhibetur, ne tali perfonae preedi&ta concedan-

tifexno

tur : aliud mixtum , quo locus ipfe & perfona interdicuntur.

hi

Clericus violans interdictum , vel illicité permittens violari, fi

(uispri

adeum pertineat regimenEcclefize, per fe loquendo mortaliter

abfolve

adconf

peccat ac fit per fe ineligibilis; praeterquam quod irregularita-

tem incurrat, is qui per a&tum Ordinis interdictum violat.

Ad

Deinde cenfuraiterum dividi poteft accidentaliter, ita ut alia

ui hl

fità jure , que fertur per legem vel ftatutum. perpetuó dura-

excom

tura;alia ab homine,quas per Judicis fententiam infligitur,inter

tamal

N

uas difcrimen eft, quod heecextinguitur morte, aut depofitio-

ne ferentis ; illa nonitem. Ex quo colligitur, fi judex fententiam

excommunicationis in aliquem ferat (ub conditione , nifi intra.

menfem reftituerit ; & nondum elapfo menfe judex moriatur,

non contrahi excommunicationem.

Iterum alia eft cenfüra

latze fententiae à jure, vel abhomine; alia eít fententise feren-

M

dae per judicem.

Cenífuralate fententiae dicitur, quam Reus,

visab

fine alia judicis fententia, ipfo fatto, vel criminis admiflione in-

eeftui

currit. " Cenfura fententizeferendae dicitur , quae non ipfo fadto

fignif

feu deli&o ; íed, ficuti aliae poenae; per judicis fententiam

Rirt fe

hg

«uície

deb ;C'q

Qmm,

"QUESTIO-L

lm

tiskcd

. Qui po[fmt abfolvere à Cenþ:rix?'

tiony

mine]

Refp. 1. Epifcopi fecundàm Trid, Seff, 24. cap. 6.pofï?unt.». I

abfolverein foro confcientiae, per fe,vel Vicarium, ab omnibus

cenfurisoccultis , etiam in Bullacoenz Papae refervatis, excepta

harefi, à qua per fe ipfos tantumabfolvere poffunt, (quantum

eft ex vihujusdecreti) dicitur autem cenfura occulta , quae con-

tracta eftobdelidum non publicum, nec ad forum contentio-

h

fum dedu&um, aut fi dedu&tum fuit, à quo Reus ob defettum

f'uni

f

Ceti

Qionef

.pmcba;timisfüi,t ab—foluaüs,z.l)offtInt etiam fæ*p; aþfolvere à

fura

IN

ECCLEI1$1A45T1CI8,

265

locit,

i alrud

fura Papaerefervata, propter impedimentum cjus, qui incurrit,

velquando propter fenium , morbum, fexum, pauperiem, Pon-

Doedane

tifex non poteft adiri,

ICUQW.,

Refp.2. Multi Religiofi, praefertim Mendicantes, poffünt ex

jotri,

fuis privilegiis (in foro tamen interno tantum) à variis cenfuris

Qrtaler

guhtit;

abfolvere ; quare à fuperioribus fuis illa privilegia petant ;cum

:

adconfeffiones audiendas exponentur.

,

Addeab excommunicatione Minore abfolvere poffe omnes,

Itautdla

qui habent poteftatem in mortalia. — Excommunicatos tamen

uà dune-

excommunicatione majore nominatim per fententiam prola-

turyintgr

tam ab homine, non poteft abfolvere, nifi il]

S

€, qui tulit, vel ejus

epoftio

Xtentam

fugccffor , vel fuperior, vel delegatus,

nifi intra

OUZPTIO I

qoritut,

ceníta

szNtom'odo danda fit abfolutio à Cen/üü?

z fere

Re[p. Id ftatuendum effe exnatura tum cenfurze,

tum cujus-

m Reus,

vis abfolutionis,

Addotamen abfolutionem

icenfuris non ne-

ione t«

ceffarió debere dari per verba;fed fufficere ea figna,

quibus aperté

p[o fato

fignificeturabfolutio impendi; in foro tamen extr

emo commu-

n indgi

niter fervanda eft forma cujusque Epifcopatüs ; in foro autem

confcientiae haecferé eftin ufu: Ego te abfolvo à vinculo v,

go €X-

N.N,

communicationis,(ufpenfionis & c, quam incurrifti propter

(talem caufam) & (fi fitexcommunicatus) reftituo teSacramen-

tisEcclefiae,& communionifidelium,aut (fifit fufpenfus) execu-

tioni tuorum ordinum, velofficiorum vel beneficiorum ,inno-

)m]m. L

mine Patris &c.

ynnibil

QUAESTIO XXII

excrjta

tuntur

. Quid & quotuþlex fit irregularitan.

ag cone

nrantio

Refp. 1.Eftimpedimentum can ofiicum , fufceptíonem Ordi-

efedui

nunifacrorum,& fufceptorurm ufum impediens, J Unde mulier

«

g'a ; Íed moralis itiliabili-

n/

nbn cít cjus capax , nec eft proprié ce nfu

3

fol

ta55

270

.JDE CENSURIS.

tas, feu ineptitudo ad praedicta, abürahendo quod fit vel nonfit

pofei

poena, dividitur enim I.

In eam , qua procedit ex defettu & in.

qpu

eam quax ex delí&os cujus utriusque caufa finalis eft reverentia:

Ordinum ; & fun&ionis eorum 2. dividitur in totalem, feu pro-

6d

prie dictam,quae omni Ordine fufcipiendo, & fufcepti exercitio

9no

privat, v.g. homicidium,bigamia; & in partialem, qua alique

tantüm Ordinis minifterio privat, vel folo afcenfu ad Ordinem

vt

fuperiorem; v. g. oculis vel palma carens Sacerdos , inhabilis eft

titti)

.Ad Miflam, non tamen ad confefliones audiendas; & Diaconus

fim

finiftro oculo carnes, inhabilis eft adSacerdotium , infuo tamen

i

"

Ordine mini(trare poteft,

g

QUJSTIO IY

9

Df

Quid fit cafuum refervatio &)4uis babeat poteflatem

rejercvandi, &5 à refer-vatis abfol-uendi ?

p

firud

Refp.s, Refervateeft nolle darejurisdi&ionem , five potefta-

& n

tem alicui inferiori confeffario à quibusdam peccatis abfol-

toch

vendi. Unde refervatio eft jurisdi&tionis fubtra&tio , non eft

ten

autem dubium, quin in Ecclefiafit poteftas quaedam peccata re-

Seff

fervádi;quia ficutEcclefie eft concedere hos velillos fubditos, ita

[b

& concedere authoritatem illos ab hisautillis cafibus & peccatis

f

Abfolvendi ; refervantur auitem peccata aliqua; ut fubditi melius

prvil

dirigantur, &à peccatis, quorum remiffionem norunt efle diffi-

V

/

€ilem, abfterreantur. Porró etfi Papa, Epifcopi, aliique Ordi-

pisf

narii, poteftatem habeant fibi quaedam peccata refervandi , con-

pott

fuetudo ramen,quae eftlex ufu diuturnointrodu&ta;jus refervan-

Sent.

di Parochis abftulit.

at

Refp.a.Peccata,qua refervantur,debent effe mortalia,eaque

Yeep

externa graviora, & ipfoopere confummata, namcum nulla fit

obligatio confitendi venialia, fruftraearefervarentur,

- Refp. 3. Arefervatisabfol vere poteft 1.Ipfe refervator. 2.Ejus

in fpirituali juxisdi&ione fuperior. 3, Cui ipfe poteftatem abfol-

-Vendi delegavit, 4:Sacerdos inferior , quandofüperioradiri non

pote

ECCLESIAS TICIS.

27r

——

100l

poteft ; fic v. g. à peccatis Papae refervatis poteft abfbïvbre Epif-

ï

W«in

£opus eos, quí Romamire non poffunt.

Tettig

E

Refp. 4. Extra mortis periculum nullus inferiorper fe & díre-

Upto

&& abfolvere poteftá refervatis , nifi ex jure vel privilegio id ei

erCItio

«concedatur.

iliquo

Dices, Quid ergo

faciendum illi, qui ín cafüm refervatum

dinem

vel Papae vel Epifcopo (idem queritur de incidente in cenfu-.

ylis el

ram) nec tamen anite pafchalerri communionem (cui absque in-

COR

famia fubducere fenequit) five Pontificem five Epifcopum adi-

Tameg

repoteft ?

Refp. Similem po

fle dircélé abfolviá Parocho, docet Wig-

gers & aliifex, quos citat & fequitur Burghaber centur, 3. Catir

o. Ratioriem dant, quia refervatioad charitatis & animarum bo-

(

nurmi íntroduda, non debet in harum malum cedere; eft quip-

pe data haec refervandi poteftasin eedificationem , & nonin de-

ftruGtionem, 2, Cor. r3. v. ro. Atqui cederet in grave charitatis

ytellt«

& animarum malum, frir: talibus circumftantiisnon poffent Pa-

*, abïol-

rochía Refervatisabfolvere ; ergo credibile noneft,eam potefta-

e

;on d

temà Pontifice denegatarm fuitfe Parochis,ad Fridentinum veró

catà ft

Seff, I4- cap. 7. dereform. & decretum Clementis V L ET. dicen-

itos,1tt

tía, Sacerdotem extraarticulum miortisnihil poffe,in cafibus re-

vectatis

fervatis, Refpondentintelligi debere per fe, fecus fià jure, vel ex

melius

rivilegio conicedatur ; quemadmodum Suarez Tom 4. m.3.par,

Te dif

D. 30.5€G, 3. rrum. $, Exiftimat, conceffum effe non folis Epifco-

eOn.

pis, fed etíam inferioribus Sacerdotibus, quoties Papaadiri non

poteft, & urgettempus communicandi, ex tex, in cap. nuper de

jj, Cf

1foV:'m'

Sent. excom. ubi habetur: 4 fuo abfolvatur Epifcopo , -vel proprio

Sacerdote. . Ex quo Gloffa infert, ergo fimplexSacerdos abfol.-

yiqu

verepotelt. Manettamen obligatio penies poenitentem poftea

j

h

comparendi, dungfieripoterit. ItaBurghabercum aliis

- Citatis,

s

A

j

& ) m

;JICQ'-

QUX.

2//

umv

DE CENSURIS

QU.ESTIO V,

n ob inculpalilem igmorantiam vefervationis , non

*

"

neurratur referuatio peccati?

Refp. Generaliter ob ignorantiam : refervationis , referva-

tionem peccati non incurri ,idque extendoad omnes cafus Epi-

Ícopales & Papales. . Prome ftat Burghaber centur. 3. cafu 31.

citanstresalios, Ratio eít, tum quia a&tus; proutfubftat refer-

vationiignoranter fa&us, eftqua talis involuntarius; ergo non.

eft peccatum, & confequenter nec cafusrefervatus. Tum quia

nulla pcena extraordinariaà Synodo impofita incurritur , fi in*

vincibiliteri

gnoretur,utcum pluribus docet Palao, —Videatur

iE

Burghaber loco citato

f

Notent hanc fententiam in praxi plané tutam omnes &

finguli Parochi pro hominibus plebeis, qui etfi in peccatis

gravioribus agnofcunt malitiam , plerumque tamen eorum

inculpabiliter ignorant refervationem ; ficut & cenfuras pec-

catis annexas , quod faltem verum eft de rudioribus homini-

bus plebeis.

Quare ficuti illos abfolvere poffünt per potefta-

tem jurisdidtionis fusze ordinarize ab aliis peccatis mortalibus;

3l

ita etiam ab his , qua vel habent annexam cenfuram

CY

4,1

vel puram refe;vationem.

Prisn

T

NU EA^

as

.

M t 3

C

p

£3/

80 I

ii

KM

OSN

2

füo fi

p -

nl

a

uN

i/

)

h

H

-

N

T fm

]

X—.

UY

bapti

[

tuit «

T al

fhenta

fhora]

lgt

CA-

/

*

M 5oC t4t-

273

H

N

SRIGRESOR

MPLGRUS GX BR EGORHESA

s

fetve

"* .CASUS

s Dpi-

fu A

SACRAMENTALES

tefer-

: E

"

y

0 fiofi

| quia

— DE BAPTISMO.

fin«

CASUS L

leatü

Quid fi quis Baptizaret absque intentione faciendi Sacra-

« ftttifuans aut. faciendi , quod intendit Ec

fier &

clefía ; *vel quod;'

Qcilii

Corifeus inflitust : Elfet me talts äafth: -

orum.

VAianus P

spe

P. hegativä:. Probaiur tum eïxk þlorenting ïn decretb de

ymifti

]f

4 ;

cramentis dicente , facramenta tribuá perfici , videlice£

R

yella

Se

.7. Can. r r, $i

materia , forma &5 intentione miniflri, Tum ex Tridentino

fibUs;

quis dixerif in Miniftris dum facramenta con-

*

In

ciunt , non req

uiri £

fía ; Anathema [i

ntcn;iönem letem fäzgiendi ; quod facit Eccle-

F «c voeritas mult

p

lici etiam vakione evincitur. x. Quia con-

ficiens &

miniftrans fa

Ccramentum agit ut Minifter Chrifti : er-

2o nece(Te eft

fuo nomine fi

»ut intendat facere, quod Chriftus vult per eum

tem aliquom

eti : nullus enimagitut minifter alterius, nifi fal-

odo intendat facere, quod alter voluit fieri nomi-

né fuo : Sed

Chriftus per baptizantem vultfieri Sacramentum

baptifmi ,

aut feri

; quod intendit Ecclefia, vel quod ipfe infti-

tuit : ergo baptiz

ans , ut veré & validé baptizet, debet habe-

re aliquam ejufce

thentales funt a

modi intentionem, . 2. Quia a&iones facra-

tnoralem requir

&ionés quaedam morales : atqui ad attionem

ituraliqua intentio. ergo &c. 3. Quia ad con-

ficic?da facram

enta requiritur aliquid, quod: determinet a&tio-

'A.

in

ncm

274

CASUS SACRAMENTALES

A rEENES SurT, UETVNESOOREEIESE.

m

näm ad effe facrämentale ,& tollat indiffercntiäm verborum. &

R

a&ionum^ fed hoc eft intentio faciendi facrámentum , aut fa-.

euh,

.

€1jen

di, quod intendi

tEccdefia, Ergo cggficiens fagramemum

«

ficete

debet habere ejusmodi ibtentionem.

3

i

i.

»

:

*

-

L

quil

Necfufficit folummoó

dohabereintentio

hem po

gendiï exter-

tr&

nas aGtion

es:v. g. ablutionem in baptifmo, fed requiritur in-

.

pende

tentio faltem

e

j

mplicita conficiendi facramentim.

. Quiatalis

feu ef

eft inítitutio

Chrifti, qui dedit hanc poteftatem hominibus,

fertf

voluitque , ut il!

&dterentur humiano modo. per propriam

$s

nempe voluntatem vo

lendo rem tranfigere , ficut Chriftus &

Í

figi , adeóque requiritur intentio Sacramen-

veta í

Ecclefia vult tran

tum confidiendi. Ha

e

:

cintentio requiritur. quidem eflentiali-

&

o

ter , vel fim

pliciter ac

n

xeceffarió , non tamen eft proprié de ef-

l

ficutt ad exiftentiar €reaturae vel caufalita-

medicg

fentia facrametiti ,

tem caufze fecundae effentialiter

Deus$ requiritur ac illius con-

fato, ,

eurfus , no

n

doty

itamen pxqptc;ea'l)?EüSïäQ de ;ff'cqt.iæ creaturge

al

*

«auíze fecund»æj&

quif

$ T.

.

*

w//ig)

-v oFvuntur quedam obje

ü

3

/'z'clj'rlze:;. :

um

bouri

d VDie'ek 1. Sacramenta.caufi

a

;.

nt fuu

m.effect

!ex opere ope-

ftnt:

ffet falífum,

fi requireretur intentio miniftri.

zato ; atqui hece

quim:

AV ego minorem. probaf-

quia tunc etiam conferretur gratia intui-

tu iítius intentionis,

Ergo ex opere operantis. diflinguo anie-

.

fifui

Conferretur grati

a intuitu iftius intentionis , quate-

cedens.

TUny

nus eít a

&io meritoria ipfius miniftri. /Vego, Quatenus ex

E

finif

Chrifti inftituti

one requiritur ad validam confeGtionem facra-

ori modo conferretur ex intuitu

POlïun

snenti. Concedo.

Si gratia pri

At fi

iftius intentionis; conferr

eturutique ex opere operantis.

pofteriori m

1

odo ïFQQf?mtur; »

non nifi ex qpcre;ppgrato«con-ï

fertur.

D

