miffi, eodem vinculo manente, poteítque tripliciter fieri, nem-

cenime o

yando U

peé inopus melius, zequale, & minusbonum,

Refp.. 1.. Quisque poteft fuá au&toritate votum fuum com-

iberefrm

mutareinid, quod conftat effe melius. — Probafur 1, ex cap. pet-

i

s fetpe

91

venit 2. dejurejurando: Propofitum feu promiffumnon infringit,

[

v

qui in melius ilud commutat,

Probatur 2.

uia in eo, quod me-

q

lius eft, cenfetur contineri, quod minus eft, unde dando melius

qwzü

ntis *

p?t

excellenter folvit, quod promiferat , fic inter homines optimé

pd

folvit promiffum, qui dat id , quod promiffario eftgratius; ut

l[; n«

r'ng

mimmmmnsm a2

filoco

1196

CASUS SACRAMENT ALES.' :

BUEMAB UET at

fi loco. canis promifTi, des equum ;; vellocoovis, bovem j loco

Autitme

nummi argentei, aureum; quareadhoc nulla requiritur cau(a,

torzquale;

tii: Siver

quia votum nunquam obligavitád omittendum bonummajus;

hincfit; ut votum orandi feptem pfalmos poffim commutare in

Confeffariu

votum faciendi facrum,

Diciturautem hic melius, quod om-

Ry.:

nibus infpe&tisDeo magis placet, etfienim per fe & ex fuoge-

petiotis du

tationeada

nere melior fit oratio quàm jenunium, & eleemofyna: quàm car-

nis affli&tio per cilicium ;; tamem qui vovit jejunium vel cili-

txvoto dR

3ium , non poteft füo arbitrio ifta in orationem aliquam vel

titut Prag

eleemofynam commutare : quis non femper Deo gratius eft

bonumy qu

nos id facere, quod per fe eft excellentius; fed quod pro tempo-

dopetiturt

munot

re, loco, & difpofitione noftra magiscongruit adinoftram falu-

tem à nobis fieri, itaque in hocpoterit fieri commutatio : abun-

l?t*/þ;

dé enim fatisfacit promiflionz , qui loco rei promiffze , fo

.

prià auth

lvit

promiffarioid , quodeft rei gratius, Tta Leflius.

e-

Dempe jn

Doctí quoque Burghabereurg, qui voviffet uni

Ecclefiae däre

t ER

A

calicem argenteum , quarn poftea'audit praedivitem effe, poffe

illum darealtertEcclefia , quee intanta eft patipertate , ut non-

témporal

nifi unicum calicem ftanneum habeat , idque licet Re&tor pri-

Boicitur (

mzae Ecclefie votum & promiffionem:

,a-ccleptäfïet.. Ità citatus

ltante r

Auttor Centur, 2. cafu 3 $..

,

tElieionis,

ANeque dicas, Nemo pot

eft effe Jüdex inproprid caufa, hoc

Pianus 48

folüm verum, fipars altera fit invita; fecus fí confentiat , utin

Wt Ompig

ofito.cafu.

( iDs8

Reff. 2.. Poteft etiamipfe vovens propriá auGoritatefuum

D.

votum commutare in aliudaequale 7 ita multi Theologi , addit

Hv ye] q

Dianap.3. Tra&t.s, refol.38. Idlicite fietietiam fine juftà caufà,

C'COH.[R

pro fe citans Villalobos, rxter Boriacinam & Fernandez , quos

W pars

citaverat p.2. Tra&.2. re(ol;». Atque id in praxi tütum effe

Ü Wtet a

exiftimat Pater Urbanus,tefte Stephiano à S. Paullo Tra&a; difp.

PO teü N

4. n.68. Kati?o eff ;

Ron ffariy

quia nulla fit Deo ínj uria »cm ei reddamr P.

sequé grata,.

.

Ws e(t

Exquoi

nfertureurm, (]igiävïövft' intráre certámi religio ftem, &

iWj

(itcertam pecufiiam, &

pofteà eligitaliamaequalem: velfi promi

facere,

pofteà datcalicem ejusdem Vgiori's,abmdäfuæ voto fatis

&hfatin

Atta-

»

NIRNRE

DE.VOTIS.

1'19'-7

oovem ; lo

Attamen tuti"uä eff votans noncommutare in id, quod puta-

quitür catíay

turzequale , nifi authoritate Superioris, aut prudentis Confeffa-

bom majus;

rii: Siveró vovens non poflit , vel nonvelit Superiorem aut.

commtare 1n

à

Confeffarium adire, fecurius commutabitin melius,

Jits, qudom-

Refp. 3. Adcommutan umvotumin minus bonum , Su-

e Kexfüe-

periorisauthoritasrequiritur. Rafio eff ; quiaintalicommu-

f qum ur-

tatione admifcetur difpenfatio, quà cendonatur pars ejus, quod

inium vd cil

ex voto debetur Deo;; ad difpenfandum autem femper requi-

m aliquam vel

ritur Pralati autfioritas ;; ergo: ad commutationem in minus.

bonum; quare monet Cajetanus 2, 2. q. 88 art. 12, quod quar-

co gratiüs d

pdpro tempo-

dopetitur commutatio;fimuletiam petatur difpenfatio;ut coms

imutatio fit fecurior;-

iofttam fl

utatio ; abun-

Refp. 4. Omniavotaante emiífa poffunt commutari pro-

priá authoritate in vota religionis, quae in profeffione fiunt;

omiffz fqlv;c.

nempé in votum paupertatis , caítitatis & obedientize perpe-

(Ecdel o dare

tud. Eftcommunis, & colligitur ex Cap.Scripturae de voto,,

ubi Alexander HE fic ait : Reus facti voti non habetur ,. qui

'em efe, poie

at DLOT

temporale obfequium:in perpetuam religionis obfervantians

nofcitur commutare,

Vota Novitiorum: ante emiffa poffünt

ccjedor ptte

durante novitiatu authoritate Praelati commutari in exercitia:

, J citatus

religionis, donec vel profiteantur, vel egrediantur , addit Ste-

phanus à $, Paulo;, eoipfo;, quo quis praedi&a tria vota profite-

aben

tur omnia illa vota.

obligaredefinunt;, i'dque communiter do-

fenic s *

ceri à Do&oribus,

Refp. s. Quisquis habet poteftatem difpenfandi 5rdina-

Sortate lIQ

rianx vel delegatam , habet etianv coramutandi z nom tamery

yeoloph 36

—

(d

econtra. ( Ratio prime partis eft ;; quia commutatio: eft quae-

'me'jll

dim pars difpenfationis: , vel imperfetta queedam difpenfatio;

;mndfï; (

ug«"

ut patet ex C. 1. de voto , qui autem poteft , quod majus eít;.

n

IU

lf

poteft etiam , quod' minus eft,

Ratio fecundepartis eff $; quia:

)

rb

non ftatim ,qui poteft, quod minuseft , poteft etiam ,quod ma-

jus- eft..

eie

ddy,urtef

Re[p. 6.. Quod ad caufans attinet . ad commutatiorrem

minor requiritur|caufa ,. quam ad difpenfationem , quia di-

uf)!'/' y

p

D

,

fpenfatio omninoliberat , commutatio aliud fubrogat, unde

ofi

Ccifeo

Mimm mnm i 3

fraue

Aca*

x198

d

€ AS'.ILS SACRAMENTALES,

fi authoritate propriá voventis commutatio voti fiat in me-

lius , nulla alia caufa requiritur , fi inzequale , fufficit ma-

Ti ioenl

jor voluntatis in illud propenfio , five qued fuavius hilariusque

Vovens adimplebit materiamvoti fubrogati, Si inzequale, &

authoritate Superioris, Sanchez, Diana & alii , tefte Stephano

R.

à5, Paulo docent, (atis probabile effe,, folam voventis petitio-

fpedat mil

nem effe caufam fufficientem, & nullam tequiri caufam aliam,

Dilpenfatio

fi autem dubitetur, an fit eequale, fufficit aliqua notabilis mo-

invoto efr

leftia in implendo, vel magna fragilitas cum periculo violan-

tracti o

di, vel repugaantia parentis aut mariti , vel fimile quoddam

Yovendo te

juxta prudentis eeftimationem , adde, quod aequalitas materiae

tis olvieot

commutandae authoritate Superioris non debeat fpe&ari phy-

Yikite cond

ficé , fed moraliter ; licet enim illa materia fit minor, quàm

K

amateria prior , fitamen fit Deo gratior, quia fcilicet promptius

fentis, &|

& devotius perficitur, pluris etiam aeftimanda eft,

tradis, Pic

Refp. 7. Poteft vovens fa&tà commutatione redire ad

elorum, &

prius votum omiffo eo, in quod fatta eft commutatio,

Ra-

Gelis Et r

fioe/f ; quia commutatio voti fa&taeft in ipfiusfavorem , unde

titis f/per &

poteft ei renunciare ; alioqui non tam effet favor , quàm onus,

genex at

quare dum mutatio eft fzepius fa&a, licitum eftredire ad quod-

£rga Deum

viseorum, Ratio eíft jam data ; quia commutatio £it in Vo-

Rs

ventis favorem, qui favori proprio ad libitum cedere poteft;

futig

habent

nam ut obfervat Malderus ex Cap. ftatuimus deRegularibus,

pettinetaq

Pofefl qui&que ei renunciare , quod pro fe nofcitur introduBfum.

Addo tamen , (i voti commutati materia fiat mala , indiffe-

Tetxan [e

Va 115 (oli

tens &c. voventem reddi liberum ab omni obligatione , nec

O00 (

teneri eum redire ad materiam priorem 5 quia

Wt nonc

— obligatio priorisin commu

"

tationc

Cetüyirm

| eít extin£ta.

ii

Iltiones

93 G X$

P'C)&ffnuan

AOQtS iv

Ms

Yenfa

n ii

CASUS

-

DE VO-TE&

1199

n TEl 1

CASUS AMCXLL

fat in me-

fufficit m

Titius libenter

«veliet fecum difpenfari in-votis quevitur, à quibut,,

Pilariusque

7: quas ob caufas poffrt. difjen[ationem

ODIIBEKCf

inde, &

de Stejuno

Refg. 1. Difpenfátioeft rigoris Juris, per eum , ad quenm

'entis pettie

fpe&at, mifericors & canonice fa&a relaxatio. Tta Lezana; verb..

aufamalíam,

Difpenfatio, n,2.e€x Hoftienfi& Sylveftro, |Difpenfatio autem

notabillsmoe

in voto eft vinculi relaxatio , & debiti vovendo erga Deum con-

riculo violne

tra&i condonatio , fa&ta nomine Dei ,.cum enim,1nquit Leffius,

ile quoddam

vovendo te obftrinxerisDeo ,eique fa&us fis debitor certi ope-

[itas cmaterte

ris.(olvi co debito nequisnifi ipfe vel aliusejusnomine & au&o-

ritate condonet, ficut videmus in promiffis humanis.

fpedari l-

ninor, quàm

Keff. 2. Eft in Ecclefiá poteftas difpenfandi in votis, jura-

mentis. & fimilibus obligationibus, & debitiserga Deum con-

etprommptié

traGis, Probatur exScript. Matth, r6.. Tibi dabo claves.regni:

coclorum, & quodcunq; folveris fuperterram, erit folutum & in

ye tedite od

untio, M

coelis. Ec rurfus Matth. 18, Amen dico vobis,queecunque folve-

zitis füper terram , erunt'foluta& in ccelis, — Quze verba ficut:

rorem, unae

, quim onas

generalia fünt,ita intelligi dcbent de omni vinculo,quod homo:

erga Deum contrahere poteft,& aliqnando folvi expedit.

Aire adquod-

tio fitin 0*

Refp.a. Haec poteítas Jure ordinario competit folis Prae-

latis habentibus furisdi&tionem in foro externo. Prob, 1. Quia:

dere potel

ertinet ad externam Ecclefize gubernationem , fícut poteftas:

Regurions

jricobiur

relaxandi leges, conferendi indulgentias ,. excommunicandi;.

4

ergo iis folis competit , qui Ecclefiee adminiftrandae praefunt,.

M, 1 li

Probat. 2... Quia haec poteftas non ordinis fed Jurisdidionis ,.

itioft na

unde non competit cuivisSacerdoti, nec ad eam requiritur fa-

-, quia

cerdotium ,.aut aliusordo facer, fed folüm Jurisdi&tio Ecclefia-

ftica inforo externo , qualis eít in Epifcopo confirmato ante or-

dinationem ,. ex delegatione tamern vel privilegio haec poteftas:

poteft etiam aliisconterri, proptereà ftatim initio hujus refpon-

flonis dixi Zure ordinario.

.

Refn.'4. Requiritur tamen jufta caufa non tantüm ut dis-

gcnfätiolicit*e,,fedïexiam ut validé fiatin:votis,Idque tam à

Papa,

quamu

(5

i12C9

CASUS S'À CRAMENTALES.

suscipitit n n

quàm ab.aliis,—-quidqüidgälii , tefteStephano à$, Paulo tra&, 4,

tahat, !

difp. 12, dub..6. $,6.n.74. contra communem doceant, id non

votum fim

'extendi ad Papam , eóquodvelint in omni voto hancineffe con-

etiam fole

ditionem; JVijfi Papa aliter di]pofuerit. 'Nerüm hoc planégra-

tis aflericenfeo , quia nonvideo , quo fundamento dicantur

eft inttodt

fem, 3.

1fideliu'm voluntates , ita à voluntate Pape in omni materiá

Ut fatetut

dependere: Probatur igitur noji-mw)?;on[z?o 5 quia inferiornon

lemniMg

poteft validé difpenfare in lege fuperioris fine caufi, ergo nec

fiiiüs c

Papa, qui ett inferior Dei, potett validé fine caufá difpenfare in

lao

votis, nam longe pluseft, Tura fnoSuperiori acDominodebita

remittere , eorumque obligationem relaxare , quàm aliquem

Wiligiofo,

ToitReligi

eximere abobligatione fervandze lezis fui Superioris, ac Do-

nonpoffe.

mini, in hoc enim non fentit Dominus prajudicium ficut

in alio.

Coifi

de dioni.

Refp. $. Caufzedifpenfandi in votispoffunt effe, v. g. uti-

litas Ecclefiae , honor Dei, difficultas magna fuperveniens, bo-

Dig

ttliolo..

tium commune Reipublica, utilitas voventis, ac magna ejus-

4lem fragilitas, per quam timetur fapius violaturusvotum, de-

teft ab hom

te/. tolli

indefaciliorem impetrationem faciunt levitasmaterize,incon-

fideratio, inconftantia , timor , vel alia imperfe&io a&tus vo-

titin quj

vendi,

fecrty

Quze etiam juftam difpenfandi caufam conftituent, fi

adfit vel leve periculum violandi, idque ideó , ne obligatio

Attplus ad

J pro charitatis perfectione indudta vergat in ejus difpendrum ,

Conlecratm,

idque in Chriftihonorem ac Ecclefiae utilitatem redundat , ne

homines laqueis irretiti fint, denique dum caufa non eft fuffi-

eIhgl corf

Nte effe v

ciens ad integram difpenfationem, partim difpenfari , partim

Commutari poterit; imó cenfeo , raró utendum effe purá dis-

Penlilg s

penfatione , eóquod raró fubfit jufta caufa , ut fine ullo onere

li

I5 VO

s ts

condonetur,cum infidelis difpenfator habeatur,qui cumminori

N2

Htan

. ja&urá potensaliquid efficere, cum majori facit, quaré faltem

€rit optimum confilium admifcere difpenfitioni aliquam voti

Commutationem , & quo caufa difpeníandi major eft, eó minor

ma,& t

commrurtatio exigitur.

—

ALEUM

Refp. 6. Papa ex juítá caufà poteft relaxare votum folem-

t

COn-

vlvlt n

'ne Religionis, & concedere , :qt Religiofus matrimonium

Ua-

tlj !l potg/i P

lss VIUNuec.

1201

DE voTis.

lo ttba,

trahat. — Probatur. 1. Quia Summs Pontifex pote(ï relaxare

ft, Íd ton

Aneffe con-

votum fimplex caftitatis. perpetuae, ut omnesconcedunt, Ergo

etiam folemne,quia folemnitasvoti folà Ecclefiae conftitutione

J dné gra-

eft introdu&ta , atqui Ecclefia poteít relaxare fuam conttitutio-

VO cantur

ncm,

?. Papa poteft difpeníare in voto folemni Clericorum,

t fteri

t

v

,

1onon

ut.fatetur D. Thomas & alit pallim, |')EÉrgo ctiam . in voto'fo-

lemniMonachorum , non enim eft illud minus folemne; ec

i, 20 n

difperture 1

minus continet fui traditionem , .quàmhoc: necrefert, quod

illudnon fit effentialiter annexum ordini facro, ficut hoc ftatui

yminodaità

Religiofo, quiaindéfolüm (equitur fierinon poffe, ut quis ma-

!im aliquem

neat Religiofum foluto voto , non aitem fe

quitur votum tolli

oris, acDe-

non poffe unà cum ftatu religiofo;

'

diciom It

Confirmatur. Cuia Papa faepé. utus eft

hác poteftate , ut

fide digni Authores referunt,

(fe.v. 9. Yt-

Dices, Votum caftitatis elt eíffentialiter annexum ftatui

retens, 00-

religiofo , ergo ab eo. non poteft divelli , ergo:nec tolli po-

qmagna ejus-

teft ab homine habente talem ftatum , quia ille ftatus non po-

evotum, d-

teft tolii ab homine,

Floc probafur, Quia hic ftatus confi-

Yerieycofe

ftit in quàdam confecratione, per quamhomo-totus Deo con-

o 3005

fecratur ;id autem,quod femel Deo confecratum ett, non poteft

onitituent, 1

amplius ad uíais humanos converti , nec poteft definere effe

confecratum , quamdiü manet integrum, - Ut patet in calice

dii endtt s

confecrato, & in homine confecrato inSacerdotem: Ergoqui

cdu[ldä j i

femel confecratus eft per votum religionis , tion poteft defi-

eon d-

nere effe Religiofus.

Hinc ulterius infertur , non poffe dis-

atl , Wmm

penfari in voto folemni paupertatis& obedientize, quia etiam

effe pura

di

haec vota effentialiter funt ftatui religiofo annexa , vel po-

[

e ullo.onet

tius innixa , & intrinfecé incluí,

Totus hic difcurfus con-

fifit in duabus propofitionibus; — Prior eff : Votum caftita-

vare faltem

tis eft effentialiter annexum ftatui religiofo , haec eft veriíTi-

vOCL

aliquam

ma , & ab omnibus conceditur ,. & aperté colligitur ex Ca-

Cüa Cömmm

pitulo cum ad AMonaflerium. De ftatu Monachorum, « A/fera

eft : Status religiofus non poteft tolli ab homine , quàmdiu

yott

In (Okm

vivit; hac eft ambigua , & à multis negatur, Probari fa-

oniul

(n-

u

7177 potgi primo, Quia nihil eft

melius continentià, quo poffit

Nnnnnnn

pro

120X

CASUS SA&CRAMENTALES.

p ER

ro eà Beri compenfatio, juxta illud Ecdefiafüci 26.. Omnie

gione, qu

ponderatio ton eft digna. anima continentis. " Secundo.. In voto

folemni eft traditio fui ad cultum divinum 5 in voto fimplici

Keligio x

voto caft

eft folüm promiflio, id autem, quod femnel eft traditum, non

fion peta

poteft unquam repeti,

Teríió. Si Papa potfet difpenfare in

voto continentia folemni , poffet fieri , ut vivente priore uxore

gre , fed

fenfu qoy

poffet quis duceré fecundam , ut fi Petrus du&à uxore ante

fotníca

matrimonium confummatum ingrediatur religionem, deinde

Papádifpenfante egrediatur, & ducat fecundam.

Veqxitur

YOIO f0f

Refp. INegandum eff , ftatum religioforum non poffe auf-

(4ti$ , Qu

ferri ab homine , non enim confiftit in aliquá confecratione,

fed in ipfà votorum obligatione , quatenus fit in promiffio-

dpiengi

OC Yotl

nc religionis approbatae,

Obligatio enim voti poteft aufferri

ab homine , ut patet in voto facris ordinibus annexo, INec

etiam dif

tefenti

quae adduntur, aliquid evincunt. 244 primum enim re[pondeo,

m ,

Scriptura non confert continentiam cum cateris virtutibus,

fed cum talentis auri.

Ad fecundum vefpondeo. Etiam in voto

dilpenfre

tlo & [ib

fimplici eft traditio fui, quia pervotum fimplex caftitatis fta-

olücà à

tim homo tenetur ad omnia ea , ad quae per votum caftitatis

folemne tenetur, d tertium refpondeo. Negandum eft, illum

o j

4 , wt

habiturum duas uxotes vivas , quia prior per Religionis profef-

fionem defiit effe uxor, cum per profeffionem Religionis folu-

.4' H.5

MND

I arior

tum fit vinculum conjugale,

lte à p

Inflas, SiPontifex talis voti vinculum poffet tollere, pof-

fet etiam tollere vinculum matrimonii rati , quod folvitur pro-

t (f

M

feffione , atqui hoc videturabfüurdum; ergo &c.

Refpond. Non eftab(urdum, fed valdé probabile , Pontifi-

cem ex caufá poffe difpenfare in matrimonio rato non confum-

mato, ut docent plerique Canonifta & Jurispetiti.

Refp, 7. Ex communi fententia haec quinque vota effe

7l SIPOn

Summo Pontifici refervata , nempé votum caftitatis perpe-

feïerva t

tue , Religionis approbatae , Peregrinationis Hierofolymi--

tanze, Romanza, & Compoftellanz. — Hinc fequitur, Epifco-

dl Pm&re

In voto Religionis non approbatee,

quäm fe |

pum poffe difpenfare r.

i Reli-

q

& in voto paupertatis & obedientise perpetuee in tal

» t

gione,

ting

Mitür

ag sasencayueqs

DE VOTIS

1305

$ Oi

V [n voto

gio-nb, quia tale votum non eft verae Religionis &otum., cum

v fmplid

Religio non approbata à $ede Apoftolica non fit Religio. 2. n

litu, nof

Voto caftitatis non perpetuae,

3. In voto non fornicandi ,

non petendi debitum , quia non funt vota caftitatis inte-

fenlic in

tiore uxte

gra , fed.partis tantüm , nec refert , etiamfi communi con-

uxor ans

fenfu conjuges voviffent, nec petere debitum , nec reddere, nec

fornicari , quia adhuc non eft votum integrae caftitatis , re-

em, dinde

linquitur enim libertastranseundiad fecundasnuptias, 4. In

voto non nubendi, quia hoc multum differt à voto cafti-

n poffe at

ecratiofe,

tatis , cum pet fornicationem non violetur,

5. In voto fuf-

cipiendi facros ordines , quia non eft votum caftitatis, etfi

y promibio-

hoc votum fufceptioni ordinum fit annexum.

6, Poteft

telt auffetti

nuo, N«

etiam difpenfare in qualitatibus quibusdam fubftantize voti

refervati adjun&is,

Ut fi voviíti ingredi Religionem ftri-

7] ïfyü/l/f [

vitUS,

Gam , poteft commutare in laxiorem , hoc enim non eft

difpenfare in voto Religionis, quia difpenfatio eft abfolu-

jm if voto

aftitats f

tio & liberatio , ille autem non liberatur à Religione , fed

folüm à quadam Religionis qualitate. Itaque non eft difpen-

m cftiits

fatio in voto , ut ad fubftantiam Religionisobftringit , fed fo-

T

lüm , ut ad illius quandam qualitatem , ita Sylveft, votum.

jpnis proit

4.n. 3. $. fextum. Similiter poteft difpenfare , ut profeffus

gionis

in ar&tiori tranfeat ad laxiorem , nifi ftatutum aliquod pecu-

liare à Pontifice approbatum obítet, Idem poteft Ábbas

iere p

cum confenfu tamen conventüs , ut ibidem docet Svlv. &

oviturpre

iisdem verbis D, Anton. p. 2. tra& 1r. c. 2. $, 9. Idcircó

autem requiritur confenfus Conventüs , quia, inquit D. An-

wïk j Ponüül

ton.

non poteft Abbas absque confenfu Conventüs alienare

perío

of cont um

nam Conventüs , nifi

hoc habeéat ex Privilegio fpeciali.

7. SiPontifex votum fibi re

fervatum commutiffet in aliud non

votà d

refervatum ,

eít novum v

poffet Epifcopus pofteà in hoc difpenfare , quia

vatis p :

otum per fe non refervatum.

8. Poteít etiam

jero

fcl

difpenfare in voto virginitatis ,

fi vovens nil aliud intenderit,

Epift

if

quàm íe obligare pracis ad in

tegritatem carnis confervan-

4pp

dam , tunc enim amifsávirg

initate per primum peccatum ex-

Ah Reh'

tinguitur obligatio voti,

M

quia res eít impolfibilis.

9, Poteft

groncs

Nnn nnnna

Epi-

P

CASUS SACRAMENTALES.

1204

yyeaaisau, f

ties exped

Epif;;:pus dif penfare in iz-oto Ca&itatiS: emiffo- ab uno con)u-

gum etiam cum. licentià alterius conjugis ; quia nifi conce-

forum Và

tatis Jcfu.

dcns. facultatem fimub cedat Jure: petendi. ,. non erit votum

integrze caftitatis.,, cum vovens,non. pofflitfe eximere ab ob-

Refp.

ligatione reddendi,. Frimó, Pote(t difpenfare in«voto -riün-

tffum d

quam petendi difpenfationem ,. quia nec hoc eft refervatum,

votis, in

]tem poteft Epifcopus. in.di&is: votis generaliter difpenfare

tíotis Xt

Pvimó. Si. (untemiflaexmetuinjufté incuffo. — Secundó, Quan-

tor injri

do materia. horum. votorum: deficit: à naturáà-materiae: refer-

n Joc pof

vata& , ut quando.non tota. materia promiffa, eft refervata ,

[itticipes

ut.v. g. dum quis facir votum: disjunétivum: caftitatis ,.aut je-

.

tumen fa

)

unii, velfi animus-voventis fuerit fe obligandi fub: veniali,

füperioter

tunc enim.fimile votum: non: eft perfettum ,. nec confequen-

fe quid fi

ter refervatum.. Vel etiam: fi di&a vota: folüm: fint conditio-

um eft.

palia aut poenalia;;, item.quarido: illa.vota: non fünt principa-

Verut

lia , fed accefforia.;, ut contingit itc v

CIdens po

dines.

q;o.» fufcigivenpdi. iäcrgg- ot-

£Lim.togr

Addit Corneio: teíte Stephano

3 San£k, Paulo : 4P*oïTe:ï 4EPi'

Aj?/z

fcopum. difpenfare in voto: caftitatis perpetuze: ,, aut Religio-

I5 Ratio

nis , quando non-eft facilis aditus ad' Pontificem: páuperta-

tis voventis.,, aut alia;caufa , .vel fiquidem eft facilis ,. tamen

rP

dinatia

in morá imminet grave periculumr, fivé incontinentiae , five

(candali , (ivenocumenti tertic: perfonze, quia prafumendum

in votis re

TODUÉUY n

eft , inhis.cafibus noluiffe Pontificera cum tanto a

r5

nimarum d.c.-»

trimento difpenfationem fibi refesyare:-

Y (üblst

Pa

1 mma f

Adreperíe interea ex

tephanó à 5.:

ulo z E*þif"c"oþuh'f non

X'?Cïüm,, n

poffe abíque urgentiflim: caufá df penfare ih voto quocünque

d t

fatto ,inalterius utilitatem, fi.ab hoc fuerit acceptatum , quia

hic acquifivit Jus ad. rem devotam. — Epifcopus autem: vel

1108. 0l W;

Wenfand

alius fupexior: nequit.abfque;

urg,þ?tiiïïmä?æufäzgliquem private.

Jurefibi acquifito.

^ 9-

qtübus. p,:g

n

f

' 0.471 E!L'D!

Refp. 8.. Benedidinr

þper p:rïVïïeg?U&l'—- fibl conceffürm ab

Eugenio IV. à Martino. V. & P'io II poffunt difpenfare itivo-

RIS Crgee

Püteftalïen;

tis quorumcunque fidelium utriusque fexüs , etiam Epifcopo:

quo-

Kxieft x

zefervatis , & ea cammutare:in..kaliazpiqtatiä« opera: totiés, !

ties

DE-VOTIS.

I20$4

V B. Pa eE

Wno .conj.

:t-ies expedire videbitur:.. Ut habetur in Com*penäi'o Benedi&i-

ia Mi coice.

norum Vallis Oliveti. pag.45. & referturin Compendio Socie-

ervotumi

'tatis Jefu. verb. Difpenfatio. $, ro..

imeré bob-

Refp. 9. Similiter mendicantes per privilegium fibi*co.n"-

[l WtO il

ceffum ab. Innocentio VIII. poffunt difpen(íare i omnibus

L tefetatum,

votis , in quibus poffunt Epifcopi ; excepto voto peregrina-

&t difpafare

tionis ultra duas dietas, id eft,. 20.milliaria Italica ,. ut habe-

Imó etianr

tund), Qun-

tur in privilegio mendicantium;. v.. Difpenfatio,

atetia: relt

in hoc poffunt, ait Leffius 1, 2; cap; 40; dub, 18. n. x34, fi fint

-ft refervata,

participes facultatis à Martino. V, conceffzae BenediGtinis,. . Hae

atis , autje

tamen. facultates norm competunt fingulis. pezfonis ,. nifi per

i fub veéniali,

fuperiorem & juxta illius moderationem ,. ait idem ibidem;,

c epníequen-

fe quid fingul

int conditio

dum eft,

i ordines poffint., ex saruns privilegiis colligen..

jnt pridpee

Verüm difficultas magna eft , at quand

o Epifcopi. per'äc-þ

cidens poffunt difp

jj rb ot-

enfare im votis.refervatis Papae ,. tunc. id;

etiam.raendicantes & Benedi&tini praeftare.poflint? .

« Poffepi-

Affimmati-va. fententia magnis; Eheologis videtur pro ba bi-

u Rdligi-

lis; Ratioeff ; quia in omnibus illis votis difpenfare poffunt

r piuperte"

mmendicantes & Benedi&ini, in quibusdifpenfant poteftate or-

CfIiS .7 t

dinaria Epifcopi ,. fed qpando Epifcopi: difpenfant per accidens

150/*,;:17 D NU

in votis refervatis Papae, difpenfant poteftate ordinariá; ergo..

foemenaum

Probatur minor, Quia illa poteftas ordinaria , quae erat Epifco

yynitum d

pis. fublata: per refervationens ,. reftituitur ftante juftoimpe-

dimento recurrendi ad Papam:, prout docet Pourre. p« 1. verb,.

Votum.n.33, citans Avilam , Henriquez» & Hurtadum , poffe

[copurti B0

quocünq

autem. mendicantes ( & confequenter quoad hoc Benedi&ti-

qüïi

noS.ob paritatem. privilegii: parem' habentes: poteftatem dis-

)tätum !

d

; qutem

"

penfandi) difpenfare in votis quibuscunque; in iis cafibus, in

quibus. potéftate: ordinari& poffunt Epifcopi ,. probat ibidem:

unp

p

c fe

n. 84, atque han

ntentianr effe probabilem , cenfet Crou-

qm p

fers. Capucinus ob'eindeimrationerm , qui & probat didtam:

mcfk'ü'

j0-

yire v

poteftatem Epiftoporumreffe ordinariam , quia perpetuó at

dque Jure órdinario , per quod'

v E

Bexa. eft. Dignitati. Epifcopali , i

illis;

inn nnn n

T qäg

1208

CASUS ,SA'CRäBäENTALES.

-

aC dractate

illis di&a facultas manet, -quä;naäiu ipfis legitimé fublar

a noft

transirei]

fieri, atQ

fuerit circa fimiles cafus,. Ob hanc rationem afferit Baffzeus,

fententiam Crouffers fibi placere maximé, quia anno 1629, in

yttur ipl

Confiftorio facre congregationis vifa & tolerata fuit,

Hoc fi

tis fimpli

le: Di

verum fit , (& fané quis tanto viro in re tantá diffidat

) non vi-

deo, cur pra&ticare non liceat,

frahert p

& d

Refp. Primà. Confefüarii Regulares , fi fint Viri do&i, &

telligi , 4

juxta normam Concilii Tridentini approbati poffunt dispen-

quoties

fare in petitione debiti cum iis, qui poft emiffum votum ca«

Àetn, Ut 6;

ftitatis confummárunt matrimonium , idque ex privilegio

Pii V. quod refertur in. compendio Privilegiorum Societa-

tis, verb. Dispenfatio. $. 9. Imó Sanchez in Decalog. cap. 34.

addit , illos id etiam poffe ante confummatum matrimo-

nium, citansSatyrum : Si tamen, inquit , ante vel poft ma-

$ Tyum

trimonium nondum confummatum conjux voverit ingref-

d

fum Religionis approbate , cum eo non poffunt dispenfa-

re, neque ut petat, neque ut reddat debitum , quia neque

hoc poteft Epifcopus , poffunt autem dispenfare in peti-

Eefz)

tione debiti cum eo conjuge , qui ftante matrimonio con-

habeat d

traxit affinitatem cum uxore aut marito, — Czeterum privile-

Uonem

gio , de quo hic agimus , poffunt Regulares uti etiam extra

Sacramentum Poenitentige , licet enim impertiatur Confeffa-

riis , non tamen Confeffarii vocabulum tam importat actuale

(Re

Confeílionis exercitium , quàm ipfum officium , & ad tale

Diy

munus acceptam approbationem, Ut exLezana, Urbano, &

Ob

aliis bené obfervat Stephanus à S. Paulo tra&. 4, difp, 12, dub.4.

jee,

N

$.6.n.gs. JVum etiam Parochi , alii-vué Sacerdotes inferiores

w

Po

habent poteftatem dispenfandi in votis?

[j

X Quam;

Refp. . N

ag

gitimo Superiore delegatá,

'caf. Nifi ex fpeciali privilegio , au; facultate à le-

ttm » €rj

Objerzua tamen , difpenfationem fupra in voto caftitatis

Wertmd

melius dici voti fufpenfionem , nam (i obligatus tali voto

fupervivat—fuæ conjugi., non poteft ad fecundas nuptias

q.ued leer

trans-

DE VO TIS.

2207;

tecatmR U oqurpe

transire, ger cap. ex parte de converf. conjug. de quo debet mo-

üblata not

3 Baffens,

neri, atque hoc claré conftat ex formulà dispenfationis , quà

ititur ipfe Summus Pontifex, dum difpenfat in voto caftita-

noY29, in

is fimplici ; has enim communiter addit claufulas vel fimi-

iit, Vfl

) nxi-

les: Dispenfamus ad boc tantum , ut matrimonium legitimé con-

trahere po[fis , ficut in eo. pofImodim debitum conjugale exigeve

65 reddere licité valeas,

Ex quibus claufulis videtur claré in-

ii doO, &

telligi, fic dispenfatum adhuc contra fuum votum peccare,

Vel peccat contra caftitatem conjuga-

unt dist-

quoties adulteratur,

Q Voturm C

lem , ut eas confiderant , patebit.

x pririlegio

CASUS ACXLIIL.

um Societa-

llog. p

Iitin.occ.ns an tradcndäs ?

m fnatrifmo-

yel pof. a*

Si Tyrannus per fqueretur inmocentem. , &5 minaretur. urbi exci-

rerit gt*

dism , »ifi illum interimats po[fetue inhoc cafuvespubliza

dnterficere inuocentem?

pr dispetia-

quanque

Refp. Nepativué Ratio eft 5 quia cum nullus hominum:

are n p*

habeat dominium alterius vitee , nemo poteft eam tollere ,

imonio COl

nifi vel ad neceffariam defenfionem , vel ad criminum puni-

um pririee

tionem,

Confrmatur ex- illo Exodr 23. Infontem & juftum

etiar atf

non occides ; quia averfor impium , ergo impicetas eft hoc

yr Confetae

facere..

x du

Dices, Respublica poteft exponere vitam fuorum civium

kad u

ob communem falutem , ergo etiam poteft vitam alicui eri-

, Urbano, k

pere , quando id neceffarium eft ad commune bonum, Re-

lf [ 12. dub'4'

[pond. Poteft respublica vitam fuorum civium exponere im-

ju ii

perando juftam defenfionem , neceffariam ad patriee falutem ,

ad quam defenfionem [ure naturae obligantur.

Quod longé

aliudeft, quàm ipfam vitam dire&té eripere , feu inferremor-

ol i

tem , eripere enim vitam innocenti, rmil per fe confert ad

avertendam Reipublicae calamitatem , fed folümr ex malitia

aftitati

Tyranni; itaque cum per fe malum fit , non fit licitum ex eo,

; t V

quod referaturad talemfinem, Nihilominus poteft Respublica

coge-

, nyfis

transe

Seimaes

1208

C A'äï?'S SACRAMENTALES.

»Eögc;'e innocentem, ut Tyrannum accedat, &.fi ire nolit.

9'X)C$'

teft illum Tyranno tradere.

Ratio «fL; quia ille innocens tunc ex charitate & pieta-

te in patriam , & ex Juftitià legali tenetur egredi,

& fe motti

Buifm D

VX PO

j f

exponere , fi certum fit,, calamitatem «

Qir

munem averfum

iri3 ergo etiam ad hoc poteit cogi, etiamfi cerxiffime fit.in-

terficiendus

U

bell

, licut cogi poteft., ut ftationcm fuam tempore

i obeat , etiamfi conítet interficiendum effe, quod fi nol-

Dottor C

dam Vicis

et ire, jam vere non effet inn

ocens , unde poflet à Republicà

Tyranno tradi.

fs pf

fpeculati

Dices. Primó: Tradere *Iänoten*äm'Ty*mnho"in-hoc cafu,

eft ipfi cooperari ad necem innocentis , atqui hoc eft illici-

met inp

Tuii

tum; ergo, Prob, ma, quia fi fatellites ipfius caperent &

traderent illum , vere Cooperarentur ;

ergo fimi'iter fi Res-

conform;

publicaid faceret. — Refp.

tur,nihilt

IVeg. major. Ad probationem dico,

eífe disp

arem rationem ánter iatellites Tyranni & Rempubli-

ehtentir

Do&or

cam , nam illi nullam habent auGoritatem in innocentem ;

unde inferunt eiinjuriam, Respublica veró habetau&torita-

qo8us d

tem , eftenim Jure naturze fuperior fingulorum, undé poteft

pofita cor

cogere ad id , ad:

quod ille J urenature erat obftrictus, — Utitur

NYM

enim TJure fuo,

Dices, Secundó:

Si Tyrannus in hoc cafu peteret ïïb'ï tra-

Prtilnj

dere virginem ad violandum , non poflet Respublica trade-

Vuli,

re illam invitam 5 ergó nec innocens poterit tradi , qui ad

mortem quaritur.

Refp. Nego confeq.

Eft enimtratio dis-

U

fimilis, Virgo enim ob periculum animae non tenetur ire;

fonew

undé nec Respublica poteft eam «ogere vcltridere, poteft

m «ull

tamen urbeexcludere & non tueri ; non enim cum tanto

üemg )

fuo damno tenetur illam protegere, vel

Eüeth

apud fe retinere,

Degari

QUi veri

eüdem

1

L

VCthten

Z autcy

CASUS

DE VOTIS.

[

1209

m ia

CA $us ZMCXLIIIL.

tolit, po

Probabilitas.

te& Wta-

,K femuti

Potefine DoHor alteri Confulenti confilium dare non folüm ex pra-

m averfom

priá

, fdd etinm ex oppeftà probabili aliorum [ententta, fifortz

4

bae (ibi f wvorabilior féu exoptattor [rt ?

ime it dp-

m tempre

Re p. Affirmat. 1moó arbitror nil à rationealienum fore , fi

uod ( d-

Do&or Confíultus fignificet confulenti , opinionem à quibus-

dam Viris do&tis tanquam probabilem defendi , quam proinde

à Republici

fequi ipfi liceat , quamvis idem Do&or ejusmodi fententiam

j hoc cilü,

fpeculative falfam effe certó fibi perfuadeat , ut proinde ipfe-

met in praxieam fequi non poffit.

- eft illici-

aparent &

Ratio eff ; Quia cum confulens in re dubiá Jus habeat fe

conformandi opinioni , qua à quibusdam virisdoctis defendi-

('iter fi Rer-

tur, nihil obftante, quod aliqui alii contradicant, & fpeculativé

onem dico,

lempobl-

fententiam improbabilem judicent, hoc ipfum Jus confulenti

Do&or indicare non prohibetur. Atque hinc eft , quod vir

DOLCEIECITL

do&us diverfis fecundum oppofitas probabiles fententias op-

tapdonita-

pofita confilia dare poffit, Servatá tamen difcretione ac pru-

od pottd

dentià,

g, Uttu

CASUS DCXLIF.

v ib t

