Infertur. 2. Non teneri inforointerno ad reftitutionemy,

PeCtm;

quijaculatusin columbas , refiliente globo bovem maGavit,aut

ctam,q

quod

Uwg

feram invincibiliter ?rbitratus ; hominem interfecit ; &

acci-

I25*

V vtotetaiquaus

DE RESTITUTIONE,

XécOtumm

ac

cidere nonraró folet , oblitusardentis a.rdentïs cerei incendi-

'età Qid-

dincom-

u

m excitavit &c, haec enim & his fimilia damna non funt ullo

e

modo volunt.:

ari

3, & confequenterfine omni peccato irrogata.

focon.

Verumet

fiin hoccommnuniter theologi conveniant , quod

divi 9-

feclufo contra&u & fpeciali officio , alterüm inculpabilíter

ommitity

theologicé damnificans

ad damni compenfationem non oblige-

m CORl

;magnatameninteripfos eft contro-

turante fententiam judicis

| Commit.

veríia, quanta cu

Ipatheologicaeffe debeat,

utextra contractum

gmulatut,

& officium grave

damnum; inferens ad compenfandum te-

neatutre

aceptio-

Aliqui cum

Turriano , Reginaldo & Vasquez fentíunt, ad

admifaey

inducendam compenfationis obligationem in foro confcien-

debet dli-

tiz fufficere, fi culpa,ex qua orta eít gravis damnificatio, eti-

xnem obli«

a4m venialiter tantüm.eft peccamiriofa ob defedum perfe&ae

s i dame

P

deliberationis.

Quorum fundamentum eft , quia dámnum

fili

juftitiam illatam , eft im foro

aliquo modo: voluntarié contra

(itoen ls

confcientiae compenfationit obroxium ; cum utique aequius fit,

yne, veler

ut potiüs is luat, qui aliquo modo voluntarié ex culpa dam-

oriturton

num intulit, quàm qui absque omni culpa invité damnum

mro ilato

: fed damnum ex culpa venialt contra. juftitiam illa-

patitur

! effituen»

tum,eít

damnum aliquo modo voluntaricillatum, cum neque

eminertt

venialeabsque omni voluntario contingat.

"Nihilominus alii docent , ad praefatam ebligationem nom

yo njufe

pradev

fafficere, fi cu!pa , ex qua orta eftgravis damnificatio , ob defe-

eliberationisfit peccaminofa tantüm venialiter,

&um perfe&tae d

jliter 1]

fed requiri,, ut fi

t verum peccatum mortale , ac proindé eum,

erum graviter damnific

avit ex culpa tantüm venialiter

um otitut

qui alt

Fundamen.

3

U

pom

pecca«

inofa, nor teneri ad compenfationem,

m qu

l-

tum hujus fententiae eft,

tum quia ut titulo injufta" acceptio-

adVCffm

nis, five damnificationis quispiam ad reftituendum obligetur,

ja tl

neceffe eft, a&um damnificantis effe perfe&é injuriofum, fed

a&us , qui ob defectum perfe&ae deliberationis eft tantüm

em ?

?

peccaminofus venialiter, non eft perfcGé injuriofus; ergo tum.

o

et am , quia ex voto edito & contrattu inito absque plena de-

p

tum;s

(

liberatione & libertate, non qr.i'tur: obligatio implendi vo

0

4ut

)

P

17246

/943 US SACR AMENT ALES.

asss i

Autcontra&tum; e

Yelit noli

rgo neque ex damno'dato absquälplev'na de:

liberatione& liber

tate orietur obligatio compen(an

tm, ni

Ita

[

d1 Qamnum.

Dentils

: Lyeiïfiu-.sjcum-pluribus aliis,

atqueade

f

.CASUS.MCLXXIIL ..

m &f

ptopaga

Jejunium.

eftabunr

ced(t,qu(

F abius ob morbum , q

uem ad initium Qu

adragefime incidif , ropat

intend

impetratque dilbez[attomem im lege jejunsi g fed poff 14. dies inte

g"

cemvalefett, — Quaritur , amvi acquifita bujts difen[atio-

patienti

45 per reliquum Quadraeefima tempus ex«

boneltat

lu eh

imatur Á préfata lege ?

L Efr. Probabilius videtur non eximi, ]ta Sanchez l, $, de

M

:

atrim. d. 30, n. 4. quem

plures Recentiores fequuntur,

Tum quia ceffinte cauíá difpe

nfationis , revivifcit lex ad fui

4

obligationem, Tum quiain difpenfatione fubintelligitur con-

ditio, f caufa permaneat; aliasdifpenfanseffetiniquus, Tum

M.

quia alioqui totà vitá non teneretur Fabius amplius ad jeju-

4 Q

nandum,

itel Pl

in fine..—

Contrarium tenct Salas difp. 20, de legibus, S, 63

E

Ceptu h

CASUS MCLXXIV.

quem vj

fepti, f

*Pvetfu;-q;i robuffus 65 fortis , quui pifcibus libentey cvefcitur , fe ait

ide hil

in Abflinentiaà carnibis ,quam Catboliciobfervamt , nullam mortificas

Donyi

tionem fémtzre : $- concludit a

bfHnentiam Acurnibus ergafe e[fe rem.qua.

leviter poteft comducere ad finen, quem . proporzit Ecceleffa , cum ergo non

fülum peccet uemialiter , qui omittit medium , quod ad finem levem or-

dinattur , [ed ef ille, quimedium omittit , quod adfinem graem leviter

Mlqms r

tenfetur conducere g ff alflinentia 4 carnibus die veneri leviter conda-

Voy

€at ad finems quem intendit. Ecclefja , putat. fé ad illam

ebligari folum "venialiter ; Queritur,

A e;;ä 2

Eþ. Falfum eft, äuod adfertur à Petfo-», videlicet fe nullam .

RFM

terti

mortificationem. invcnire? in abftinentiá .à. carnibus ;

quia

ftlip

velit

DE mynï*arzowg. '

I2$7

MMS Vl

eni de.

*Veliut nolit, fateri cogitur, eam reprimere carnis concupifcen-

Amonun,

tiam ; nam carnes (quidquid ipfe forte pro aliquot vicibusli-

bentius piíces comedat) plus nutrimenti adferunt quam pifces,

atqueéadeó copiofiorem materiam nutrimento ultimo fuperftu-

am & fpirituofam important; qua in corpore fervatur , & ad

propagationem fpeciei ordinatur

Haecautem materia,quantó

eft abundantior, tantó eft majus incitamentum Luxuriz,

Ac-

cedit,quodEcclefia prater finem iliumin cafu propofitum,etiam

li, rl

intendat honeftatem quandam,videlicet imitationem | Chritti

Íel im:grä

iil

patientis ac jejunantis , vel cultum alicujus fandii &c. quam

honeftatem dicit Arriaga ,' confidera à Le

gislator; jejunii ;

hunceà motum fuiffe,

ATC

CASUS MCLX XIIL -

quuntut,

ox 4d lul

"Aliquis difpenfatur in efu carnium , queritur , ati boc ipfo

debeat cenferi di/[f:m/;üm Ad non jejumaudum?

r (n.

, Tum

: EA | :5Àffgrmativve, Raíio eff , quia non obfervatá äb&inentiä

5 4d Jejt-

4 carnibus ítare nequit fubftantia & effentia jejunii , quod

hic eft aGus praceptus,

Patet hoc ex communi uíu & con-

)US j Sl 60

ceptu hominum ftatim judicantium , illum non jejunare ,

quem vident comedere carnes.

Atqui füblatá effentià prae-

AC pro-

cepti, neceffarió etiam tollitur totum praeceptum.

indé habens difpenfationem in efu carnium , habet illam ad

W 758 iil

nqn igiun;ndunï. lta docet cum aliis Stephanus à $. Paulo,

ml

,'Tf/*ïl)qw

CASUS ZICLXXIFE,

TU

[pytti

Aliquis die jejunii, ad quod obligatur, non contentus umicá wf&

p lt

&Hone , adhibet etiam fecundam ei cou[equenter peccat. auor-

r aol

taliter ex communi [ententiss peccabitne etiam adbi-

ln

Lendo tertiam e quartam?

Ffp. Illum non peccare faltem mortaliter in die jejunii pet

tertiam. & quartam refe&tionem. Rafioeff , quia unica re-

E

fe&lio e& de effentia jejunii, ut conftat excuniverfali Ecclefiae

$j qull

Uuuuuuuu

con.

velit

CASUS SACR.A;JJENTAL E $.

125f

tü, N

€onfuetudine , quae folüm prafcribit unicam refectionem

faciendam effe in die jejunii,

Quare cüm poft fecundam re-

hodie :

fe&ionem, obfervatio jejunii reddita fit impoffibilis, & ne-

poít qe

smoadimpolfibile cogi poflit , non videtur amplius ligari prae-

& noti

«epto jejunii,

Ita apud Dianam Do&ores communiter & no-

$«

minatim quatuordecim quos ipfe, citat.

p. r, traQ, 9. refol,

pem d

44 imO idem Diana ibi refol, 53. docet ,

nequidem. peccari

non obli

venialiter in tertiá aut quartà refe&tione.

Nihilominus toties

Quo fit

delinquitur mortaliter,quoties carnes comeduntur in die jeju-

non jej

ni. Ratio defumitur ex mente Ecclefie in die jejunii abfoluté

Dium, d

interdicentis.carnes , ne unquam fcilicet comedantur, feu nul-

tbe Q

diei: quare cum quo ad reliquasdiei partes maneat hoc

Catnibu

la parte

praceptu

m obfervatu poffibile, licet quis mané v, g. carnes

bus, Q

«omederit ,a

dhuc pro reliquis diei partibus obligat,

ubi ho

ebfetvar

CASUS MCLXXVII,

Pelruseft exitu

rus Aloco jejunii 4d alium, in quo non eff jejunium,

teueiurne jejumare

Jaltem proea parte dici, qua eft ia loco

Pf//f

Jeunas $

]

: ) Efp. Negatrvé. Ratio e[f , quia præeeþtum jejunii eft in-

divifibile obligans pro die integro , & non tantum pro ali-

RAf a

quá parte illius

;.

ergo fi quis uná parte diei non obligetur ad.

. Hibi qy

jejunium , prout in cafu

pofito talis non obligatur vefpcrä,-. nec

Jeiunandi

ebligatur reliquis diei partibus.

1 Cceff

n

Dices. Jejunium pro

tunc obligat inloco,in quo degis ; er-

(Um bX

oteneris illud fervare.

Necrefrt, quod quando adaliam pa-

uniofis excufandus ,hoc enim fiet ex

Tütt, fe

rochiam perveneris, à jej

N dici

fpeciali illius loci privilegi

0, quod ad te extendi non. debet ,

Vi

quamdiu extraillum verfaris,

N

Refp. Diffinguo antece

d, Jejunium per fe loquende obli-

Concedo, Ex hypothefi quod para-

at in loco, in quo degis

tus fis: tranfire ; ad. liocqu in que

non. eft obligatio jeju-

Rn

pE RESTITUTIÓNE.

129

9^ fuleitend ha.

Ciowm

hii, Nego.

Et quaío ,tefponde tu mihi, an tenears

dam x

hodie mane jejunare , fi mor

aliter certus fis te circa vel

w&nt

poft meridiem difpenfationem 'je.juna-ndi obtenturum ? cer-

d o

té non.

&t &0-

Sed quare? profe&ó quocunque te verteris, aliam ratio-

9. tell,

nem dare non poteris , nifi quia lex jejunii fic impofita eft , ut

n pecati

non obliget ad unam partem diei, fi non obligat ad reliquas,

us toties

Quo fit , ut fi quis vice verfà jejunans mane , in loco , ubi

die jetr

*

on jejun

atur , accedat pofteà ad locum , ubi fervatur jeju-

abfolutt

ni

.

Aliud ve-

um , ille non teneatur reliquá diei parte jejunare,

r eunu

rb eft de comeftione carnium ,quia praeceptum abftinendi &

neathoC

carnibus eft divifibile, adeoque obligat pro (ingulis diei parti-

g a

bus, Quarécum poffis illud fervare , antequam ad locum

ubi non jejunatur, te conferas ; tam diu obligaris ad illius

ebíervantiam, efto jejunium tibi folvere liceat,

CASUS. MCLXXXVIIL

n lo

j j

Peirus exit & loco, ín quo jejunatur, eo aninio, uf ion je-

junet ab Alio, ubi jejunium mom. obligatg quaritur,

An peccet ?

yi eft i

o t

Efy. Nepativué. — Ratio eff , quia ille non peccat, qui jure

n p

fibi conceffo utitur , at ille, qui ut liber fit ab obligatione

(qey 4

jejunandi , tendit ad locum , ubi non jejunatur,» utitur jure fi-

bi conceffo; érgo non peccat,

MNec dicas , nemini debere fraudem füam patrocinari ,

lef

d

cüm enim ille non teneatur manere in loco,ubi jejunium fer-

vatut, fed poffitadalium fe conferre, ibiqué lex jejunii nonob-

ld a]lüm Pa'

m f

liget, dici non pote(t eum fraudem committere,quatenus eg

n btb

tendere vult , utad obligationes jejunandi liber fit, fed

tantum illum uti jure fuo, quod nequaquam

illicitum'cü;

n

j o»

t*

GxUS SRNS

y vt

lh

Uuuuuuu 2

CASUS

4206

C.AASUS S4CR.AMMENTALESqS.

m

k con

CASUS MCLXXIV,

antici

fantià|

peirus [cit probabilem "Theologorum multorum fententiam docere,

quimo

mon e[fe de effentia jejumti , ut férvetur bora con[ueta refetliomis. Unde

as

Mäüffm

te cas[a rattonabili putafludik, tinerts , vénationis , pifcat ionis

eliAm o

b folam animirelaxationem ,velfacilioris Aliorum megottorum.

fíe qui

expeditionis collationem ferotinam inflitutt mane , prandium

qam f

teLrifi

nocfe, quaritur ,an peccet m boc violando

jejunium ?

s o

, TOta.. Ritus jejunii Eeclefiaftici , confiftit r, Inabftinentiá &

l/

-carnibus. 2. In unicá refe&ione. 5. In eo, quod illa unica

ff,

refc&io fiat tempore Ecclefiae confuetudine determinato, fci-

lbile,:

licet circa meridiem , ità ut aliter fine caufá rationabili faci-

Gipient

entas peccent 5 licet auten aliqui putent, hoc peccatum &ffe

eblg

mortale, probabilius tam judicio cumStephano 45: Paulo,non

effe nifi veniale, eoquod norr violetur fubftantia , Deo tantum

Hocnotato,

eircumftantia.

P

Refb Petrus ficfaciendo nequidem venialiter peccat, Raf;o

ejunium videtur effe perfeGtius & ftriGius, eo

eff , quia hoc ]

quod. tunc ine

dia fit produGior & longior corporis affliGio,

0j

am rationem Joannes Sanchius in fele&tis. difp. f 5.

propter qu

fid

n. 2, dicit

, id. nequidem effe. veniale,licet fine ullà caufá

& l.

H"a.::.

to,

^"CASUSMCLXXX,

N

Yoicit

,g?æ.uiusrv die jejun.ii- pu

tabat fe itér fathurum , &5 id;»o" mane fump-

fs éntegramve]e

Giouem ,quaritur,nu ff poffea ab itinere

jm;ediatur :

Aadhuc obl

jgetur ad..:-

jiyfum'um *

|

Ota, Lothuscum aliis quibtisdain: Theologis docet, effe

de effentia jejunii, ut fervetur hora confueta refedtionis ;

&

DE RESTITUTIO NE.

l26r

VU asss

& cohfccluäntei' docet, effe mortale peccatum horam iftam

anticipare,

Fundamentum ejus eft, quia fi falva jejunii fub-

hora refe&ionis folita ad libitum anticipari ad

ftantia poteft

h ho

quamcunqué hor

am, evacuaretur finis jejunii, ejus difficul-

jH, Unde

tas & carnis mortificatio , ficqué eluderetur praeceptum Eccle-

Va i

fiz; quia quam primum inciperethomo pati famem, poflet opti-

c*gatkomix

mam fumere refc&tionem, & eà ratione diem fine difficulta-

T

te transigere, hac fententia fuppofita, qua certé probabilis eft

ad cafum.

Ratio

inenti à

Refr, Paulus non tenetur amplius ad jejunium.

la uniga

eff, quia juxta hanc fententiam jejunium eft redditum impos-

3

uto, K

fibile, &

confequenter etiam obfervatio pracepti illud prae-

cipientis , & impoffibilis ad impoffibile autem nemo poteít

bili fd*

tom effe

ebligare fub peccato , ergo.

yulo, non

CASUS MCLXXXI.

G

Petrus explet annum . cvigefimum primum in die. jejunii

horá ocínmvá matutina guaritur,am teueatur W/i'ïzz;i

«t Mife

parte diei jejumare ?

£lius, e0

aæi&ïf)a

,TOta.

Pracepto jejunii Ecclefiaftici obligahtur' omnes

, (Hþ- $3'

N

fideles , qui ann

um vigefimum primum expleverunt ,

y at

&t ad apnnum fexagcfimum necdum pervenerunt, hoc no-

t*ayto;

Refp.

Negativé. Ratio eff, quia preeceptun jejunii

refpicit diem integrum,ut individuum obje&um adeoqué de-

bet vel totum diem comprehendere, vel nullam.

g f

Lt

partem illius,

o

W(O) ^

(

geg);am;;

Uuuuuuus$

FC"A'SUS

I204

CÁASTS SACRAMENTALES

CASUS MCLXXXII,

Petrus Semgenariw quidem , fed tamen robuflus , non fentit in fe

Anito

beut

motabilem virium debilitatem pey unam tantum refcäïio-

[^

nem dies quaritur, am obligetar ad jeju-

ntum ?

Efp. Nepativé, Ratio efl , quia fanitas fenum non eftfir-

R

ma & ftabilis , quamvis robufta videatur, fed fallax & in-

certa, mediaque inter morbum & perfe&am fanitatem , cui

Ef.

3tt

proindé inedia,vel etiam nimia repletio graviter noceret:qua-

praca

relicet forté aliquis in particulari ultra annum fexagefimum

IN

adhuc robuftus appareat , tamen ejus natura frequentioris

bus ht

cibi adminiculo eget , fi non ut pra-fenti, faltem ut futuro

Theolc

ejus ftatui provideatur propter hoc Diana poft varios quos

Citatp, r r, trac, s. refol. 9, docet fufficere, fi annus fexagefi-

elet,|

fimjle

mus fit inceptus, fed

füüm t

TC 0m

Dice. . Senes facillime jejunium ferunt fecundum Hip-

pocratem A

phor. r3. & pauciore cibo indigent, eoquod fint

ti not.

frigidiores

: ergo potius omnes ad jejunium funt obli-

inedeni

gandi,

Refp. Senes /adhuc meritó excufantur à

jejunio , quia

C ut bené Galen.

in illum Aphoris Hippoc.) ficut Lucerna be-

ne extindae continuam exigunt olei fuffe&ioncm , multam

autem & fubitam nequeunt fimul futtinere , (ic fenibus opor«

]

tet dare cibum neceffarium, fed paucum, & in mul-

u

tàs portiones divifum,nec ulla longa inedia eft

;

27

hij zk/

illis injungenda.

p

ï.dfä&

Soost

(0)

-wf

-"

N

of

g

CASUS

DE RESTITUTIONE.

1263

CASUS MCLX Xxlll,

il igfe

Aloricole quidam &5 alii pauperes in jejuniis Quadragefime non ba-

177

&ent Alios cibos pro nutriendá C con[ervandá vitá, preter cibum

o pofftut imjejumits

earmium e panem ; quaritur,am [rne peccat

4

Quadragefima fubindé comedere

C€ATIBCS.

yt e(tft

àx &i

Efp. Ajïymatiqfä , ita ex multis probatis DoGoribus docet

tm , ul

Stephanus 4 S, Paulo.

Ratzonem daí 5 quia Ecclefia per

t qui-

preceptum jejunii non intendit tantam ac tam difficilem ab-

yefimum

ftinentiam , videatur Stephanus à S, Paulo, tract, z. de aGi-

yentiotis

bus humanis. difp. $, dubio j. mem. 96.

uod fi aliqui

t futuro

Theologi rigidiores in oppofitam eant fententiam, optandum

jo5 quo

effet , ut cum illis rufticis & pauperibus jejunium quadrage-

fexapel-

fimale vel unius tantum anni fubirent,

O quam mitigarent

fuum rigorem, quamque felices econtra fierent ruftici, Qua-

re omninó cenfeo , quod Parochi à fimilibus rufticis requifi-

um H

ti non debeant effe nimis rigorofi in dandà licentiá tunc co-

uod fint

$nedendi carnes,

CASUS MCLXXXIV.

0, Wlä

Dies Feftus,

Ine w

eultit

us opot*

)uidam confeffarius. intelligit in confeffione 4 quibusdam -viduis

u-

€ puellis (e diebus dominicis & feffis vacamtes À labore facilime

|

Jabi in peccasa , qua per exercitium Aalicujus avtis. mechanice , quá

pollent , facile wvitare folent ; Quaritur, am poffit permittere,

ut tales vidua & puella diebus dominicss G- feflis

laborent ?

Efp Affrmativé. Ratio eff , quia quod illee licité pof-

R

funt facere , hocconfeffarius licité poteft permittere , fed illze

-iebusx

CSU

12645

CASUS SACR AMENTALES .

diebus Dominicis & feftis licit.ä'—poiïunt occupati in exercitio

artis Mechanica , ut evitent peccata, in qua aliàs frequenter

folent incidere, ergo confeffarius illud exercitium licité poteft

Pt

ipfis permittere.

Min.. prob. quia ut evitetur damnum tem-

lil

porale, licité tunc laborantopifices : item uxores, filii famili-

as, & famuli marito , patre & hero jubentibus, ut commu-

nis habet fententia ; cur ergo non multó magis licite laborent

Dj.

ille , ut evitent damnum fpirituale , quodab otio &icuriofe

ad f

per feneftram profpettu meritó fibi timere poflfunt,

hww

Quoj

CASUS MCLX X Xlli,

d intel

(tfe, Y

Petrus die qutmo audit M iffam cum fola revverentiá ex-

fatistae

ferna , quaritur, as [agisfacint pracepto ecclefraflico

3 Qu

Aaudiendi mtfjam ?

f Q

RE);/. Affirmatizué, — Ratio eff , quia fi intErna attentio effet

NT

materia ab Ecclefia preecepta, quantumvis involuntarie,

Yolunt

& fine advertentia attentio deeffet , adhuc fuppleri deberet

Con(tir

per attentionem novam in alia miffa audita; quod tamen eti-

tm pa

am AudGores oppofitee fententize negant effe neceffarium,

1100 v

Probatur fequela5 quiafie diftra&us non exhiberet attum prz-

ltr; f

ceptum plus quàm ille, qui témpore facri dormitet involun-

$

tari?, quare videant , qui noftram fententiam impugnant , in

voluit,

quibus tricis fe mifceant,

t6etfid

Dices, Quidfi Petrus audit m

*e

iffam fine intepwt—i.on.c fatis-

faciendi praecepto?

Refp,- Adhuc fatisfacit preecepto, quia, adimplet fubftan-

reecepti , fed. hine

B ts ;

tiam operis p

eritur

Wsc',.F

ïdcsf

RA

Yüm

C.ASL!S

n m

DE RESTITUTIO NE,

I26$

a&

reN o

uenta

|CASUS MCLXXXVI,

eptelt

fn i.

Petrus die feflicvo audit miffam , [ed expreffe intendit per illam au-

umj

ditionem mom [Atisf acere pracepto audiendi milJam ,quaritur.

Ammt-

AR ÍAL Esf aciat ?

aboteht

R Efr. Affirmaticvé. | Ratioeft, quia przecepta tantum obligant

jcuriola

ad fubítantiam operis injundi ; ergo 1llà oppofitá non eft

jn poteftate operentis , ut non fatisfaciat,

Nec refert, I.

uod a&tus non operentur ultra intentionem agentis: quia

id intelligitur , quando eft in poteftate operantis, v. g. fatisfa-

cere , vel non.

Nec, 2. Quodqui debet alteri centum, non

4

fatisfaciat obligationi, filiberali donatione det ducentos. Nec

3. Quod voto obligatusad recitandum rofarium, fi recitet ani-

1no non implendi , non fatisfaciat.

Ytio effet

Raíio eff ; Quia hae & fimiles obligationes proveniunt ex

voluntate promittentis , qui ficut ab initio debiterem fe liberé

Juntarià

- Qeberet

conftituit, ficin debito liberé permanere poteft * obligatio au-

men eti

tem parendi legi provenit ex voluntate Legislatoris ; idebque

effirium,

non intenditur ultra ejus intentionem & voluntatem , nemp&

um pra

ultra fubftantiam operis praecepti, Hinc

(«ol?

Sequitur Sacerdos , qui legit horas non eà devotione , quá

J um (

voluit, ideoqué propofuitad fatisfaciendum praecepto repete-

re,ctfi deindé non repetat, fatisfacit tamen praecepto,

j ho

CASUS MLXXXVII.

[ (ubfbn'

Pekrus incola cicuitatis, in quá feflus. dies efl:, i manb. egreffu-

rus c perventurus [it Ad oppidum , ia quo feflum nom celebratur,

ideoque 104 cpera fervilia exercere licità polfiz. — .Querstur,

an aibilominus obligatus [it ad mil/am audien-

Am.Antequam egredintur ?

Efp. .Affirmatiwe. Ratio efl ,quia praeceptum affirmati-

vum audiendee miffae tenetur aliquis quamprimum imple-

XX XXXX

1 C

(55

R26Ó

CA48U$ SACRHMENTALE&

|

te , fi Ipoirïca impleturus üe*n fit; Sicuti qui prævidet, fe pof

fteà ab audiendà miffa impeditum iri , ftatim audire debet, fi

rmi

flatui

poffit Quare quidquid Sanchez oppofitam tenens fenten-

tiam doceat, cenfeo hanc effe mentem Ecclefiafticorum Le-

4de0Q

conc

gislatorum , quam confuetudo & fidelium perfuafio interpre-

tatur, quod iacola die fefto miffam audire teneantur , fi per

ptobi

tale temporis fpatium in oppido exiftant , ut commodé audire

alique

offint ; undé ad id etiam ab Epifcopis &

bitori

Earochis jure opti-

tumt

$30 compelluntur,

CASUS M CLXXXVLH.

It

Qus ;

expen

Pialegata, &c.

|

«d pia

Parochus quidam , poff mortem Pa;"oc/]izmi fuii produeit

Datur

fcbedam;

continentem legata quedam ad pias caufas , quami

dum]

titite.

bominemi

lum , antequam decederet , [cripfiffe vel dia[-

tum: .

se a[Jeverat ; debetne pro ultimá legitimavo-

Qb5 (

luntate baberi2

8

h

ftulls

Ffp. x Si manus teffatoris agnofcitur vel duobus teftibus

»robari poteft, pia ejus voluntas executioni mandanda eft

[ür in

fid ty

* Rf]þo 20

Si ipfemet Parochus.legata annotavit, non credi-

Íis wj

tur ipfi

fine alio tefte :

quare monendi fünt parochi aliique

confeffarit , ut ultim

as ejusmodi. difpofitiones ad' caufas pias

l

Utm,

non excipiant , nifi a

dvocatis duobus teftibus mafculis aut fce-

cum Parocho fufficere poterit ;

li

sninis, quanquarm etinam unus

Codi

(

ï&

licetlegatum fit pro Ecclefia fua

, quandoquidem re&or;aliusve

beneficiatus , aut Religiofusnon prohibetur efíe

teftis in .;a,uf ,

Um q

"s

ET

£

Ecclefie&

eniy -

Ex

DE RESTITUTIONE,

n

—

126yg

IN n ao

: ass GEKEURENGÉECSUSH O

um m

Cstiesponeenem

Ex dictis /nfertur. 1. Si haeres per fch dulam vel fcriptu-

lg.

bet, f

ram indubitatam defun&i, vel quia ipfe eum audivit, fciat eana

entefi»

ftatuiffe , ut resaliqua detur ad pias caufas, etfi teítes defuerint,

UR

adeoque id in foro externoprobati non poflit , eum obligari ia

Yerpne

confcientià ad id exequendum.

Ratio eft; Quia non eft opus

',hger

probatione, quando de veritate conítat; eftqué haec magna

: qudire

aliquorum , etium Advocatorum deceptio, qui exiftimant, de-

bitorem ab obligatione folvendiliberum effe, quia de eo debi-

t opti-

tum demonftrari non polfit.

Infertur 2. Siteftatortibi aliquid occulté dedit , ut illud poft

ejus mortem in ufus pios expendas, tenerite in confcientiàita

expendere , etfi nullus teftis aut fcripturaintervenetit,

Infertur 5 . Etfi prius factum fuiffet teftamentum folemne

ad pias caufas etiam, & pofteà absqué folemnitate aliter difpo-

natur in favorem alterius piae caufze, fufficere hoc ad revocan-

OE

MUU

m

dumillud, ZtaBartholus,aliique. .. Ratío eff, quia feclufá folem-

D

nitatecivili primi teftamenti validum effet fecundum teftamen-

| did

tum ; ergo euam in noíto cafu, in quo non requiritur folem-

)l

nitas civilis,

Ifertur. 4, Valere teftamentum ad pias caufas, etfi in eo

nullus hzres inftituatur; quia de jure gentium non requiri-

tefios

tur inftitütio haeredis ad valorem ultimae voluntatis ,

wnó €

5

[]

fed tantum jure civili

atqui ut teftamentum ad pias cau-

of creór

fis validum fit , nihil requiritur folo jure civili introdu-

E

&um.

ayas p95

jg autit

Inferiur, $, Si moriturus czepit facere teftamentum, vel

codicillum , & morte praventus non abfolvit ; licet fecun-

poteflïa

dum alia irtitum fit ; valet tamen quoad reli&ta pia, qua in

(Ut

jlí5"

; n

fua illa imperfe&tá difpofitione jam exprefferat , tametfi

enim fuam voluntatem mutire potuerit teftator , cum

tamen re ipfà nullam mutationem fignificarit, naturali pariter,

Xxxxxxx 2

ac ca-

lx

J26£

€.45U05 SACRAMMENTALES,

ac canonico jure firma manere debet; ficuti docet Layman.

*

hg

lib 3. de]

tor C0

uft, Tra&, . cap. 2. pro pleniore tamen intelliggntia

eorum;,quae modo dida funt, fit

intotu

elopfün

QUESTIO, I.

(

Qui4 fit ultima vvoluntas &5 Cuotuplex ?

caufur

Efp Ultima voluntas eft gratuita difpofitio corum , quae quis

nuícy

oft (uam mortem f£eri vult. Hac dividitur in Teftamen-

Os, r

religio

tum , Codicillum, Legatum, fidei commiffum , & donationem

&aufá mortis,

velit,

letís d

Teftamentum eft voluntatis noftrze jufta fententia de eo,

foos t

quod quis poft mortem fuam fieri vult cum directa inftitutio-

nehaeredis , ubi Colligis 1. ad valorem teftamenti requiri, ut in-

addito

Yüs pfO

ftituatur certus haeres capax haereditatis, L, Quotiesff. de hae-

redibusinftituendis, Colligis 2. Etiam requiri, ut ille inftituatur

tempor

haeres, qui de jure inftituendus eft , hinc fequitur, fi teftator fi-

eng qul

lium habeat , illum debere inftitui , quare eo praterito irri-

Ut qu

tum erit teftamentum , ni(i nominatim exhaeredetur ob legi-

At effe

fu,nec;

timam caufam , quae caufa,fi non inferta eft te(tamento, ipfo

duütil, q

jure irritum eft; fi autem inferta eft, probari debet per haere-

dem, idem eft dicendum, cum pater praeteritur in teftamer-

Ginflitn

to áfilio non habente liberos; nam etiam huic tali cafu com-

Tedis 1

petit querela inofficiofi teftamenti ; hac tamen quarela jure

U. $t

communi non competit fratribus,aut aliis in linea transver-

fOr folen

fa, nifiinftituta fuerit turpis perfona , ut concubina, L. Fratres,

Tat ïepter

Cod. de inofficiofo teftamento,

»

Nütiang,

Codicillus veró eft ultíma

vi

oluntatis difpofitio , quà

Éw

fiilum

eirca fa&tum teftamentum aliquid ordinatur , additione , mu-

tatiorie &c.

3

EY

Step

fibí

C

ïM

Legatum & donatio caufa mortis, eft difpofitio , ultimze

voluntatis, per quam hares gravatur ad rem legatam , vel

fár l!:UO,'] )

jta donatam praeftandam legatario, aut donatario, :

feflimen

Fidei commiffüm deniqué in hoc 3 teftamento differt »

tor Volu.c

quod per illud non dire&, fed tantum indireGé, quodammo-

WiVUm: l

O qui$

Exoo CaSUUUTGC

DE RESTITUTIONE,

1269

Aymar,

do quis heres inflicuatur : per fidei commiffum enim tefta-

[igenti

tor committit fidei haeredis fui , ut deferat haereditatem , vel

in totum , vel in partem, alteri fubftituto poft aliquod tempus

elapfum velpoft conditionem aliquam impletam,

Porró Teftamentum eftduplex, primum eft in fcriptis feu

elaufum : quod teftamentum teftator, five fu, five alterius ma-

Qu qui

nufcriptum, feptem teftibus idoneis, non defe&uofis, non cce-

cis, non furdis, non mutis, riec furiofis , prodigis,impuberibus,

eflamen-

religiofis, cognatis , qui in teftatoris poteftate funt ; haerede

Ationem

vel iis, qui in ejus fünt poteftate; fed mafculis, puberibus

1

beris ad.id rogatis , & vocatis coratm offert. profitendo, id effe

; ( 60,

ylicutio-

faurn teftamentum: tum; fi poffit infcripto nomine haredis,

addito die, menfe, anno, manu fuá fübfcribit ; alioqui o&a-

rj t if

vus pro eo teftis : dein emnes & finguli feptem teftes eodem

f dehee

tempore fubfcribunt, fi poffint;perfe i

,

pfos , proprioqué vel ali-

(Lituaut

eno autcommuni omnes figillo confignant.

Ex di&is pa-

(latorlie

tét, quod teftes , quí adhibenturad teftamentum non. debe-

rito Yf

ant effe infames, nec quorum teftirionium in jure invalidum

ob lk

fit, nec paterinteftamento filii,nec filius in teftamento patris,

nt0, pl

autii, qui funt in ejus poteftate, nec hares,qui iri teftamen-

[ hete-

t»inftituitur, nec qui funt in poteftate haeredis, nec pater hix-

eftamet"

redis , :nec fratres ejus ; fi fint.in ejusdem patris potefta-

Jl o«

te. Secundum eít nuncupativum feu aperturii , ii quo mi-

vlj

nor folemnitas requiritur, cum jure communi taritum requi-

f q

rat feptem teftes idoneos fupra di&tos , qui rogati fimul con-

Fa

veniant, audiant, & intelligant teftatoris voluntatem,

velfcrip-

tim, velvoce prolatam , non: tamen re

qui

quiritur fübfcriptioaut

UE

f

figillum L. hac confultiffima. Cod. deteftamentis,

Monet ta-

fit s m

men Stephanus 4 $. Paulo, fi fcribatur tutius fore teftatorem

fubfcribete, fi poffit , aut impotentiam per tabellionem decla-

1ul

dümt

rari,non ad a&us fübítantiam fervand.

am, fedad meliorem pro-

vd

bationerm,fi teftes decedant,

velinidonei efficiantur. - Si dütem

at s

te(tamentum careat folemnitate debitá, du biteturque, ani tefta-

tor voluerit efficere claufum, aut apertum

» valet ut nuncu-

j gt

ur teftatoris v

Vmimo

p*atiyum: heec enim. praefumit

oluntas, ne a&tüs

do9/

Xxxxxxx 3

omni-

1275

CASTIS SACRAMENTALÉS.

r

omhinb corruat , ubi Nota , etfi in. teftamento nüncupätiv'a

hento

teftes cognofcere debeant voluntátem & difpofitionem teftato-

quiali

tis, in teftamento tamen claufo, non eft neceffe, ut teftes fci-

requiri

ant, quid in eo cóntineatur, fed fatis eít, (i teftator coram iig

fitprol

profiteatur, hoc effe füuum teftamentum & per fe, vel per ali-

tentiar

um coram iisfubfcribat, ipfique etiam fubfcribant, & fubfig-

cdaritf

nent, hinc vocatur claufum, eo quod teftatorl

,

atete vclit,q'uid

Toimus

in eo contineatur,

QUJESTIO 1.

4

n teflamentum faium a piam caufam fif validum , fi þdejïft.

olemuttates juris?

0i

rit

Oía. Dicuntur deeffe folemnitates jure civili req'uiütæ',

foro eí

N

fi non ad(int feptem teftes, vel non omnes fint mafculi, &

puberes, vel non omnes fint rogati, vel (inonomnes fubfcripfe-

gatar

rint &c.quae habenturL,hác confultiffima.2 r.Cod.de teftamen-

Mf

validur

tis.Dicitur autem teftamentum fa&tum ad piam caufam,quando

heeres inftituitur pia caufa, ut Ecclefia, monafterium, pauperes,

'mcntol,

quia m

Re[p. 1. Utteítamentum ad pias caufas fit validum, etiam

Ynteflr

in foro externo, non requiruntur folemnitates juris civilis;

fed fufficiunt ea, quae funt juris gentium.

Nempe ut duo te-

omisc

defidei

ftes adfint, Patet ex cap. Relatum primó de teftimentis,

Ubi Alexander 1lI, mandat, ut judex non fecundum leges ci-

lat

fonon;

viles; fed fecundum canones tra&et eas caufas, quibus agitur

de iis, qua& reli&a.funt Ecclefiis, duobus, vel tribus tantum

x nuda

WWf

legitimis teftibus requifitis, neque raquiritur praefentia Paro-

chi, utquidam volunt , nam Pontifex dicit non nifi duos legi-

timosteftes requirendos, potuit autem Pontifex in hàc rede-

eliejje

atf

rogare legibus civilibus, quatenus fcilicet impediunt curfum

& ftudium operumbonorum.

R

W

ftamen

tum fit Qalidum m foro intexmo,-lï-y

fun&;,,

Refp. 2. Ut tale te

.

.

üSteft

véin foro confcientia , non

funt neceffarii duo teftes. Rafzo &f ;

quia nequé jure civili, nequejure canonico funt neceffarii , nom

n tefta-

ili vv

p?imglm, quia nuna folemnitas juris civilis requiritur i

mento

Dieca

ll

DE RESTITUTIO N£.

127l

d n r Ea

Cuptivo

sento ad piam caufam , ut jam probatum eft, necfecundum,

1 teftaty-

teles fci-

quialigetjuscanonicum requirat duosteítes ; non tamen ideó

requirit , ut difpofitio fitvalidainforo confcientie, fed ut pof-

Coram Tíg

fit probari in foro externo, quantum fatis eft, ut judex pro eáfen-

Relatum.

|per li«

tentiam ferat, ut colligitur ex cit, cap.

Hinc jam

V ibf

clariffimé patent illa omnia, quo fupra pro refolutione cafus po-

veltquà

fuimus,

QU.£ST1O, IIf

E te]ïzzmentum fatlum ad caufam profanam.fit cvalidum fine

folemaitate juris,

jf

Ota. Certum eft hocnon effe validum in foro externo ,qua-

ritur ergo deforo confcientie, Aliqui tenent in utroque

fchiflfæl

foro effe validum, itaut harestali teftamento inftitutus, & le-

gatariusteneantur adreftitutionem haredibus ab inteftato.

jubfcripte-

Refb. Probabilius eft tale teítamentum in foro conícientiae

«eamet

validum effe , ac proindé licité retineri , quicquid ex tali tefta-

mqu g

mento poffidetur five titulo haereditatis, fivelegati. Kaíio eff,

uia numerus teftium, & fimiles folemnitates, folüm requiritur

|urm &

:.

l

qm

in teftamentis,ut fidem faciant in foro externo , feu ut falfitas, &

[

ris iil

omnis deceptio evitetur , ut expreffe dicitur L. Quaeftionem , C,

» at doote

de fideicommisfis:ergo non fuit mens legislatorum reddere irri-

ta taliateftamentainforo confcientiae, fed tantum in foro exter-

4b

nonon aíliftere, feu non dare aGionem, ficutnon dant aCtionem

ex nuda promiffione,nifi formula ftipulationis, velfimili modo

i tantür

fit preeítita, hinc

entia Part*

Sequitur, x 1los, quibusaliquid tetamento minus folemni

.dios B

eftrelidum, poffe illud retinereabsqué ferupulo ; vel occulté fi-

hicrett

bifatisfacere, fidefit fcandalum.

ünt u J

