L2222223

rameni-

1286

C€CA8US$ SA4CRAMENTALES.

ramento depofuxt ;qui enim femel pejeravit, putatur facile fe—

tare;

cundo pejeraturus.

teft

1 1. Ín caufa propria nemo. admittitur tefhs.L nullus ;ff.de te:

im;

ftibus ,propria autem caufa ea cenferi debet, cujus emolumen-.

df

tum vel damnum ad.aliquem füo nomine pertinet, L,.1, $. In.

&tef

propria cauía; ff. quando appellandum fit,quapropter Praelatus

talen

& Clericiin caufaEcclefize non prohibentureffeteftesjuxta C. in-

fei

lh

fuper,de teftibus, & C. tertioloco,de probat, 'Ubiid notat.Abb,.

Xofrt

1,2,quianon cenfemur moveriproprio comtodo,

Circa bec notandum, Etfixeftisminus idoneusnon probet

femiplene;facit tamen aliquod judicium,quod cumaliis conjun-

toní

Gum fufficiatad torturam: nifi repellatur ob fubje&ionem vel

ftm,

reverentiam, quam. debet accufatori ;utfi fit fervus vellibertus,.

elfeu

vel filius : tunc enim nullum facit 1nd1c1um fimiliter fiobini-

tüm,

micitiam, Deniquéfirepellatur,eo quod : fit receptus ante li-

fiprol

tem conteftatam, vel partenon citata : hoc enim caíu atteftatio-

nesnon valent (ut habetur cap. Qlomam 5 utlitenonconteft.

Íom

non procedatur preeterquam in cafibus ibidem & in Gloffa ex-.

pobli

ceptis. Quidam tamendicunt, teftes minus idoneos non facere

chto

ullum indicium,fitempore depofitionispars oppofuit excepuo-

ampot

nem iinhabilitatis ; idqué approbat Gomezius.n. 20,

ET

V

JVofandum 2, Te&es minusidoneos admitti tanquam xdone-

ü

0 1f

os,quando deli&um eft commiflum.eoloco,vel tempore,ubi co-

$j

pià teftrum'haberinequit; ut in campo, filva, cubiculo; monte;

item

Ntdel

Vel notturno tempore , ut patet cap. finali, deteftibus,

e50m

fi alterteftium fit valdé dwnus fide,poteft fupplere defe&tum;qui

eítinaltero mmu51doneo ita ut ffimulcäcmntplen am probatio-

Of

Ü

nem; uttenet Baldus: inL,fi quls»«cx aa;gcm;ams 6 g.l.if deedcn—

fitinte

&do, & aln De&ores.

Toditie

g

CASUS VCXCII

am.w

Licet ne Judicicondeumare Reum, qui per teftes legitime probatur

mUOCef

Reuscriminis d. g. homicida, quem tamen judex þrzwzm þzmtza

mas&

certo fcit inmocentem ?

Cor

ertum eft tunc judicem teneri omma medxa ten-

Oppreft

N Otandum. C

tare

o RfS V'I7'TU TI'Q'NE;Q

-t-:;ar-egad'fi'tiei;'a'ndum Reum, vel impediendoaccufati on.öm-;. fi po-

teft, vel clam procurandout Reuseffugiat, vel remittendo cau-

ide:f (

fam adjudicemfuperiorem & corámillo teftari innocentiamRei,.

UnNts.

velfi fit fupremusjudexabfolvendoReum de poteftate abfoluta,.

1, $d

& teftando fibinotameffe innocentiamillius. Sedquid finullum

us

tale medium fuccedat In hoccafuaffirmant multi,judicem pof-

iC

feillum condem

*

nare .fg(;undum- g!legaþaxä&«probata ,fed nihill'o.-»

i

at.Abb,.;

minus

Refp. N egati

?vä;'R**atid' ?/ü' , quiao c&;iv'dere-ihnoc*entem dire-

probtt

&& & fcienter, eftintrinfecé malum; ficut fcienter cognofcere

£

(

nonfüam ; fed nemo poteft cognof

cere, quanY

ertó ícit non effe

em ve

fuam, quamvis per legitimos teftcsipficoram judiceprobet,fe

ïbeïm?!

effe uxorem ipfius,. ideóque judex cogat illum reddere ei debi-

j0bifli

tum,tariquam füee,ergo nequé licebit occidere innocentem , et--

"

5

ante l-

fi probetur nocens perteftes,

eflatit"

Meque dicas: Officium judicis exigere,ut non judicetut per-

fonaprivata , fed ut püblíca ;ergo non debet fequi privatam, fed.

. o

of e

publicam fcientiam, ne inquam hocdicas, nam contra fic argu-

mentor: ideàratio naturalisdictat judicem debere feqüi notiti-

afcae

ampublicamper allegata & probata acceptam;, ne facilé aberret;.

xccpïiQ'

aut difcedat à veritateaut juftitia in judicando : haec enim eft ra-

nidofte

tio illius legis & cbligationis : ergo quando ei eft omninó evi-

dens, judicium fore injuftum , fi fequatur probata & allegata,

o

M(]meï

non debet nec poteftexillisjudicare : nulla enim lex fervari de-

yrem

bet,quando exejus obfervationefequeretur id,

oni & fini legiscontrarium.

guocïeft intenti-

z

ïümaq.m

EobatIO'

Confirmatur x.. )yuia.fieri poteft; ut.multorum.c

onfpitatio-

tie integrum-monafterium accüfetur, & teftibus confincatur.de

de;?den'.

proditione Reipublice, de idololatrii;de Sodomia & fimilibus

graviffimis criminibus; & judex certó fciat illoram innocenti-

am : quis non horreat dicere,illum tunc poffe , & teneri viros

2-

innocentiffimos equis difcer

pere,vel fïammisatrad*ere,o bcalum-

o

nias & minasperditorum ?

Confirmatur 2. Silex aliqua ftatuere

E, ut vi per calumniam

:dia u

eppreffüs,,condemngtur*,,etiïamüz- judex fciat;illum innocentem:

effe

üte

f:!!q

äASüs $A4CR AM.zNa".)zæs.

[ od

effe, talis lexeífet iniqua, & aequas aures offende

*

ret : ergo illud

fb

ipfum opereexequi.eft iniquum.

n

Deniqué hac fententia confirmari poteft ex illo Exodi 25,

tnali

Znfontem &5 juflum non occides , quia acverfor mpium.N eque dicasz

illum,qui convi&us eft perteftes,non effeinfontem ; quia publi-

fcnt-e'

cá opinionehabetur fons & improbus; contra enim fic argu-

fioce

mentor:opinio & calumniaze aliorumnon poffunt me facere fon-

juttü

tem aut dignum poená , alioquin Sufanna fuiffet dicenda fons

tentí

quam tamen fcriptura Dan. 12, vocat innocentem, nihilominus

&t &

Dices 1. exillo Deuter.17. inore duorumaut trium teftium

peribit, qui interfiietur, & Matth. 18. in ore duorum vel trium

d

teítium ftabit omnej|verbum. Ergo poteft condemnari etiam ad

mortem, Qui duobus vel tribus teftibus convincitur. Refp. Me-

gocon[eguentiam; quia ibi (olüm praecipitur, ne fine duorum

vel trium te(timonio aliquis condemnetur & interficiatur, non

tamen mens Domini eft, ut quandocunque adfunt tuo teftes,

poffit quis occidi;etiamfi judici conftetilloscalumniari,&Reum

effeinnocentem ; fed folüm vult declarare,quid regulariter fieri

poffit , nempe quando judex non novit contratium.

- Dices, 2, Propter bonum communelicet aliquando occidere

J/dg(fa

Jetyi

innocentem, ut cum diruitur, vel incenditur turris hoftium, in

quá conftat multos pofitos effe innocentes, ergo idem fieri po-

terg

Refp. N en0.Con-

teítin noftro cafu propterbonum commune.

féq. Quia quando evertitur turris hoftium , non intenditur dire-

£ké occifio innocentis, fed (ubverfio turris iili.gs,ecü peraccidens

x

;RHW

inde fequatur mors innocentis.

.

IT

Dices, 3, Quando quisobfui defenfionem occidit furiofum,

M e(w

neab illooccidatur, dire&é intendit occidere innocentem, er-

I 2

go licebit etiam hoc facere ob bonum commune , fi licitum eft

Mtí$ p

4

ob bonum privatum.

CF ipte

Refr. Dire&am occifionem invaforis jure ipfo naturae

« tgm

licitam effe, quando eft neceffaria ad defenfionem proprize

Cxtr o

vite , nam vim vi repellere licet 5 five ergo invafor pec-

dtochi

mihi eft

umO ha

cet formaliter five non , íi tamen ipfa invafio

teateríi-

ial

»Sc

DE FORNICATIONE.

1285

Dd

—

il

materialiter injuíta , ego occido nocentem mihi ; innocen-

ten autem five aon n

ocentem occidere, femper eftintrinfece

Vi 23,

malum.

H ixgre

Ex hác Sententia fequitur r. nec carnificem poffe exequi

,pubie

fententiam mortis contra eum , quem ipfe certó fcit effe in-

CMgu-

nocentem ; Sequitur 2. in tali cafu judicem vel executorem

erelut-

|da íony

juftitia teneri potiüs relinquere officium fuum , quam fen-

centiam mortis proferre , vel exequi contra eum, quem judex

ominus

tefium

aut executor c;:rtö fcit effe innocentem,

] triura

tim

q.Ne

duorum .

g teltes

J FORNICATIONE.

m

»

itet fietl

CASUS MCL XCIII,

/Magdalena quedam ex illicito concubitu prolem pepererat ; dum af -

occidett

fertur baptizanda.quarit Parochus , quis [it Pater , interrogata mater

tum, in

tergrver[atur , & quia Parochus coufLanter negat baptismumy

jfieti o*

nifi edatur nomen patris, edit materg n jure egit

TA

*

'szrec $ 2

Vr ditt

axciden

| Efpondet Gobät&benä ; vel Parochus quaffivit juffü Magi-

— ftratus Ecclefiaftici, vel injuffu, fi injuffu , tum non fatis

video, quomodo excufem fa&um , quandoquidem induxit ma-

unofum,

trem ad grande peccatum , fcilicet ad infamationem ftupra-

ytem, d

toris occulti,

Et quid fi illa mifera Magdalena concepiffet

jcitum 6

ex inceftus quid fi ob confeífionem ea ratione extortam fuif-

fet tam ipfa, quam inceftuofus rapta in carcerem , affe&taque

o

natll]'f

extremo fuüpplicio ? Si verb jubente Magiftratu Ecclefiaftico

Parochus urfit refponfum ad illan interrogationem , prae-

j u

Ti

y

fumo haud malé fecife; quia exiftimo poffe alicui concurre-

fnt

re tales circumftantias ratione alenda prolis illegitimae for-

gt

Aaaaaaaa

fiiCá-.

3288

d

cA45us SAC'R&!ENTALE&

—

CA

nicatorum , fornicatricumque 5 ut Epifcopis fuggerantjuftam

caufam vetandi Parochis, ne quemquam progenitum & mulie-

re folutá referant incenfum Chriftianorum, nifi mater manife-

fteet nomen Patris,

e

At inquies : eftne i

n foro , feu fäeculari, feu Ecclefiafti-

€o integré ftandum tali nominatione , feu jurata , feu inju-

-

rata?

Refpondet Gobat , nequaquam, quare nec putat agere jure

hi

Parochos, qui ob folam nominationem fa&dam & puerpera, re-

ferunt abfolute nomen maris pernegantis fe quidquam

ül

commercii carnalis habuiíffe cum. matre ipfuüm nominante;

etenim propter hujus negationem deberet illa infcriptio fieri

«um modificatione v. g. talis : Natus eft, Patre NN.ut ait Ma-

/

ter, ita Gobat, & meo quidem judicio aptiflimé in praxi pre

Q

emnibus& fingulis Parochis fervanda,

fi5,|

li

CASUS MCXCIV,

Itjuft

Titius vellet fornicari, nifi pe&catum ee. Queritur,

n mj

um pecces mortaliter ?

ttoo: 1

E

Tum quia talis conditio impoflibilis

Partim

R

Affirmati-ve,

Wten

non aufert malitiam obje&i intrinfecé & fubftantialitér

snali; ergo voluntas defiderando fertur in malum, — Tum quia

CQ

d fam

defideriumiftud aliud non eft , quàm optare, ut ordo & lex

Váttgg

naturae immutetur , quod pejus eft, quam v , g,

- fornicari velle,

ii

RUA

i,

T NI

/-/-Lg

Un,

('X

M (O

.

DE

il

r

DE FURTQ.

'z'ggf

uftam

nuie-

uf

. DE

Jefrr

FURTO.

Ü ïn'lu

CASUS MCXCY.

te jute

UPU

Titius furatur vem altevius ac proindé manet alieri obligatus ad ve[fi-

jdquam

éukionem; quaritur, am hoc ipfo alteri [atisfacint, ff vefhituat. ii

inante;

rem ip[am , (V ndhue exiflat , wut ejus pretium,a nom aumplius

extltar €

xio fieri

aitMee

Efr. ngäti-'vä , fed etiam debet compenfare fru&tus rei,

t pre

quos intereà tulit, uti & damnumemergens aclucrum ces-

fans, fi quod ex rei abfentia fuit caufatum,

Raíio eff ; quia tantum ref(titui poftulatjuftitia quantum vi

injuftee acceptionis aut detentionis illatum eft nocumenti; fed

vi hujus in omnibus prafatis alteri illatum eft nocumentum,

[P

ergo; Unde fie, g. Vaccam gravidam furto fuftulifti;cujuslac tu

partim abfumpfifti;partim vendidifti,verus autem Dominusin-

1p0fïi

bis

tereà non tantum caret pretio, quod ex la&is venditione con-

aptialit

ficere folitus erat , fed etiam cogitur propriis impenfis pro

bur quie

fua familia in dies lac comparare &c, tu teneris reftituere, (1.)

? &

Vaccam ipfam, fi ea fupereft vel certé ejus pretium,fi eam ven-

didifti aut confumpfifti, (2.) Vitulum,quem illa interim

apud te peperit,quia hic eít fru&us rei furto ablata, (3.)

Pretium, quod Dominus rei ex la&e vendito reverà probabi-

liter confeciffet , quia hoc eftlucrum ceffans. (4.) Preti-

um;quod pro latte comparando quotidié Dominus ex-

pofuit,quia hoc eft damnum emergens ex tue

furto.

»

Áaaaaaaaa

CASUS

12222

CASUS SAcg AMENTALES.;

CASUS ZIC XCF

Peccaret &9 teneturne ad ve[fi tutz'onem, qui ut acverterel furtum

majus ex bonis Pauli , con[uleret fievi furtum minus ex bo-

nis Philippi?

Egativé refpondet Pontius, five fur fit indifferens ad u-

N

trumque , five determinatus ad primum nihil cogitans

Ti

de fecundo.

Ratio efl ejus , quia in neutro cafu facit injuriam Philip-

0, debetenim potius refpicere honorem Dei, quam emolu-

Mi

mentum Philippi : Si ergó aliter non poflit impedire furtum

IK

TOrCS

majus ex bonis 'auli poterit ;onfulerc minus ex bonis Philip-

l,

Sed

.

&us.

Ulio

Refp. Affirmati-ué. Quoad utramque partem ; Ratio eff ,

uia licet fur fit indifferens ad furandum plus à Paulo, vel

qui a

iminusá Philippo , in quo eft major difficultas , quam fi de

li5 a

furto minori à Philippo non cogitaverit , injuriam facit Phi-

qUO (

lippo, qui determinat voluntatem furis in particulari , ad in-

tüm l

ferendum ipfi malum : tantum enim habet juris Philippus,

Vr p

ut fibi fervetur res fua integra, quz minoris eft pretii, quam

cho,g

Paulus, ut fibi fervetur res fua, quee majoris eft momenti,

tenon

Pt tot

CASUS MCXCVII,

C fe

VCapte

Quid

fi fur [it determinatus ad furandum equalem. quantitalem &

Qu e

Petro vel Philippo , iudeterminatus Autem 4 quo velit , pote-

" eitue amicts Petri confulere furi , ut furesur potins

Nran i

4 Philippo?

UM

!üfUm

Efpondent aliqui affirmative , & quidem fatis probabiliter,

hipi

Ratio efl , quia amicus ille in cafu pofito debet potius pro-

fpicere amico , avertendo furem ab ipfius damno , quam nen

thr )

amico , nec rationabiliter poteft Philippus conqueri ; qued

æïedc

conditionata voluntate voluerit amicus potius ma-

& Jütg

lum ipfius, quam amici,

E5l

Ti

DE

DE HO MICIDIO.

129j

DE

T

)

HOMICIDIO.

Md U.

CASUS MCXCVIII,

giani

Titius prirvatá autboritate C

J

un injufle occz'ditk; Queritur

nd quid tegeatur ?

P'hilip

emoli-

Efp. Titïum teneri tum ad expenfas , quae fiunt in curatio-

furtum

ne vulneris, tüm ad eas, quae fiunt in funere , fi funt ma-

Dhilp-

jores , quàm alióqui fuiffent, ut dum quis extra patriam oc-

cifus eft ; Denique tenetur de damnis temporalibus , quae ex

jio f!f ;

tali occafione , fpeGatá fpe lucri, oriuntur, Ut fi occifus ali-

jio,

qui arte vclofficio fuos alebat ; Porró quantitas lucri ceffan-

tis per mortem eccifi ftimari poteft ex quantitate temporis,

m ide

dt Phi«

quo occifus probabiliter erat fupervi&urus,ità ut occifor tan-

tum pro lucro ceffante teneatur refundere , quantum arbitrio

4 ad ifi

viri prudentis zeftimatur:

f

I

ylippus

pes lucri eo tempore affequibilis

j quim

Dico,quantum [pes lucri eflimatur &5c.'

uia pro lucro ceffan-

te non tantum reftitui debet, quantum Iucrum erat futurum

cn[io

per totam reliquam vitam,fed quantum valet ejus lucri fpes,

cum femper minus valeat fpes rei, quam ipfa res ut praefens,

ut autem aeftimatio lucri in fp

ia á

e rité fiat , boc obferevandum e[f,

qued ex lucro illo detrahi debeat id , quod laefus intereà inter

Wf f

lucrandum confumpturus fuiffet.

Sic fi totum lucrum in f;

pe

seftimaretur 1oo, florenis, & occifus ex his in fu

am familiam

infumpfiffet €o.

Tunc lucrum in fpe, quod refundendum eft

ab iniquo occifore , non foret aeftimandum 100 florenis, fed

pibiltet

tiUS prO(

tantum 50, quod fi homicida, vel qui damnum insulit, mo-

yim 6

riatur , tenentur ejus haredes ex ejus bonis,

Ratio eft. Quia

heredes fuccedunt in locum defunai,

&in omnia ejus bona

:rï;

i

& jura, undé etiam in omhes ejus obli

n

gationes , quibus ex ju-

ftitià obligabatur,

Caterüm reftitutio facienda eft neceffariis

Áaaaaaaa 3

hære:

pf

CASUS SACRAMENTALES.

1294

od u :

l

m

haredibus , qui reputantur una perfona cum defun&o, nempé

Patri, fi filiuscarens prole occifusetft: filio , fi Pater, uxori, fi ma-

tell

p

ritus, & viceverfà, Nonautem aliis,

Ex di&is collige fimili-

hm

ter, eum,qui lafit alterum in fummitate velintegritate mem-

feri

brorum , teneri adexpenías incuratione vulneris , & ad aeftima-

tam

tionem fpei lucrandi & damnifecuti. Ubi

|A53deverte.

Cum eommuni contra majorem in zeftimatio-

[

Qd

ne fpeilucri non deberededuci labores,quibus occifus aut muti-

latus di&tum lucrum fibi comparare debuiffet , quia quod non

atmi

faty

operetur, fivequod laboresillos non exerceat, fit per injuriana

ada

mutilantis vel occidentis, nonveró exignavià. Deindé quiab-

tatl

itulit ab opificeinftrumentum , quo laborando vi&um fibi & fa-

qua

milia comparat, fecundum omnes tenctur ad totum damnum;

ergo idem dicendum in noftro cafü, ^ Item qui alium injuíté im-

biore

Ié de

pedivit à labore diurno, tenetur integré lucrum illius diei farci-

re, nullà parte detractá, ratione laboris non obiti.

Nam alter

nqui

tendt

cupiebat laborem fubire, ergo &c, Denique fi aeftimationem

[

laboris detrahamus, vix aliquid fupererit, nam faepé lucrum non

f

eft majus, quam eftimatio laboris , ut patetin iisartificiis, in

Yenj;

quibus eft parum ingeniofz induftriae,quodfi tamen in tali cafu

cenitens vellet aeftimationem laboris deducere , ut nimirum

tüme]

le k

tantum detrahatur lucro, quantum ille artifex libenter pro la-

boris redemptione daturus fuiffet, tunc quia ficnon videtur fie-

fo qu

Auferr.

ri ulla inzequalitas, confeffarius potefteumabfolvere. Rafio eff ;

quia fententia majoris hoc modotemperata eft omninó proba-

Q

bilis,

CASUS MCXCIX,

D6

lmc

Utrum pro defenfione bonores liceak occidere eun, qui entat «violare?

cafus eft talis ; (Enominimeo falfis eriminatiouibus apud Principem jadi-

cem ,vel viros benorates detrahere uitaris , nec sl vatioue poffim ilfud

"Sper,

' damnum f ama nvertere,uift te occultà interficiam : Quari-

00 er

kur, a licite c* ftne peccato im hoc cafu te pojfirm

Nl'hiïm

interficere ?.

t

In fententiam Affirmati-vam tefte Letlio,lib, 2 c. 9. dub.12.

tis 0

C

n. 81. inclinat Petrus Navarr. eandem tanquam probabiliorem

præöerf

defendit Bannesde jure& Juft, q 64.a. 7. dub, 4. addens, idem

dicendum effe, etiamfi crimen fit verum, fi tamen eft occultum,

c?fïüdcn

ità

DE HOMICIDIO.

I20$

lmþæ

ità ut fecundum juftitiam legalem non poffis illud pandere.Idem

tefteeodem Lefliol.c tenentquidam alii recentiores, Probafur

Int

mili

primoó.Quia fi baculo vel alapa impa&a velis meum honorem vel

nav

famam violare, poffum armis prohibere,

Ergó etiam, fi id co-

Tin4-

neris lingua , nam parum videtur referre, quo inftrumento ni-

tatur quis inferre noxam, fi aequé efficaciternocebit, Probatur,

fecundo.

Nam ex fententia omniumlicet contumeliofum oc-

Datto«

f

cidere, quando aliter ea injuria arceri nequit, (quanquam ipfe

armis non invadat) ait Petrus Navarr. l, 2. € 3.n.376. ratio enim

d not

QtIatá

naturalis diGat, licitam effe eam defenfionem,quae neceffaria fit

ad contumeliam depellendam & comprimendam. Alioqui dare-

:ll

0120*

ikf

turlicentia improbitati, optimos quoque contumeliis vexandi,

quaetamen multo magis,quam damna rei familiaris funt acer-

nfumy

biores, magisque mordentanimos, ergo etiam licebit interfice-

fieum

re detra&oremgraviterdetrahentem ,

quando aliter ea injuria

i

a

nequit arceri,

Confirm.

Quia jus defenfionis videtur fe ex.

$

tendere ad omni id,quod neceffrium eft, ut te ab omni injurià

donetm

fervesimmunem. | Monendustamen detra&or prius effet, ut

omfoR

defifteret, quod idem dicitur de contumeliofo, Acinfuper ca-

cits, if

venda vindic&tzlibido, non enim licet privatá au&toritate con-

3l d

tumeliam vindicare, fed tantum compefcere, quod ctiam in vi-

yrirmfm

ta & rerum defenfione fervandum : tanti intereft ,

quo aníi-

u y

mo quid agas,

Probatur "Tertió

Quia talis detra&tor conatur

«tf

auferre honorem, qui meritó pluris apud hominesaeftimatur,

MIRLD

quam damnum multarum pecuniarum ; ergo fi poffim occidere,

pro à

nedamnum pecuniarum accipiam, poffüm etiam, ne hanc inju-

riam cogarfuftinere. Probatur quartó. Quia periculum famze ze-

qjnlrt

t

quiparatur periculo vitae; quod eft commune pronun

ciatum ju-

yerih)

risperitorum, Inquit Julius Clarus. $. Homicidium.

n 26. atqui

LE

lu

ob periculum vitae evadendum licitum eft occider

f

€,ergo&c,

j"

Nihilominusad cafum propofitum

Refp. Negati-vé, Ratio eff ; quia oppofita fententia mul-

tis occultis caedibus cum magná Reipublice perturbatione

dUboIz'

praberet occafionem , in jure autem defenfionis fem er

aiioretm

$, !

e?püderandum eft, ne ejus ufus in perniciem Reipublicae ver-

qffls

gàt,

a

1266

CASUS S'ACR AME*NTAïES.

^l

gat. Tunc enim non eft permittendus. Accedit, quod etfi-

at

Ípeculativé vera effet , tamen vix in praxi poffet habcre lo-

cum, Nam infamia vel eft illata, vel non! fi eft illata, non

que

ptol

extinguetur per mortem infamantis; fi non eit illata;plerumd;

non fatis conftat, aliter eam non poffe impediri, ac profmd*c

tutu

non poterimus eo modo defenfionis uti.

x

CASUS MCC,

quii

Utet

"Accedit quis ad äxorem alterius :intereyenit maritus , vavadit adul-

zerum : Adulter fe debito moderamine defendens,maritum in-

zerficit ,eflne veus bomicidii?:

^on

t

Ofa : Homicidium , quod o:nninó cafu fit, non eft pec-

N

catum , undé nec proprié homicidium vocatur , fed occi-

fm;

fio fimplex,dicitur autem cafu fieri , quod nec in fe,nec in cau-

LU

íà fuá eít voluntarium.

Refp, Negativé. Sed occifio ifta cenfetur fortuita, Ratio

4,'q

tone

eft, quia neque eft culpabilis in cau(à , nam adulterium non

fotan

eft via ad occifionem mariti, fed potius adulteri , rarius enim

DI

ex eo mors mariti confequi foler, Neque etiam eft culpabi-

Gníet

lis in defenfione , quiía pofitus in illis anguftiis poterat fe de-

fendere (non enim tenebatur fe pati interficii) cum debito

moderamine , undé etiam non contrahit irregularitatem, juxta

t te

probabilem multorum fententiam , quam tenet Petrus Navarr,

litg etti

,

l. 2,6,3. 0. 362,

dcbltm

nj,

CASUS MCCL

Titius occidit occulf? Petrum ; imponitur bomicidium Paulo,qui cum

pcm

fe

Petro exercebat fomultates. — Capitur Paulas , afficitur ft

upplicto

;

QUaty

eflne Titius cem[endus caufA mortis , quam aebet Jub-

ire Paulus?

Wfäm |

qub&m

E]þ Primö.- Si Titius nec eá intentione occidit Petrum,xut

V00 p

Paulo indé damnum eveniret,nec advertit eventurum ,

Qp

non cenfetur caufa mortis, vel damni Paulo , unde nec tene-

n fe

tur ad reftitutionem, — iio efl, quia illud damnum nec i

nec

JD£ HOMICIDIO.

1295

ii

e lo

necin causà eft volitum , ergo cenfetur fortuitum , confe-

,fot

quentia patet ex refolutione casüs przecedentis , antecedens,

umá

probatur, Noneniminfe volitum eft, quiaignoratur even-

oinde

turum , necde eocogitatur , non in causá , quiaeffe&us non

cenfetur volitus in causá, niti probabiliter exeá proveniat,

quienim raró provenit,non cenferur magisin illà causicon-

tineri, quam non contincri, fed potiüs minus. Sed

n

Quid fi Titius advertat damnum fecuturum tertio ? an

non faltem tunc committit pec

T

tertii ?

cagu-m injuftitiae re[pe&u

t p«

Refp. fecundó. Adhuc probabilius eft, etiamfi putes dam-

1 o«

aum indé tertio eventurum , te non peccare peccato injufti-

ia

tize in tertium , acproindé non teneriad reftitutionem, Rafío

efl ; quiaquando exaliquà a&ione fequitur Damnum tertio;

M

non ex naturáà a&tionis, velut plurimum, fed ex malitià, vel ig-

m non

norantia aliorum , quae fe immifcet , non cenfetur illa actio

n enitn.

injuriofa tertio , atqui bacc occifio Petri eft calis, ergo non

ylpib!

cenfetur injurioso Paulo,

tfe d

qebito

Dices, Qui advertitex opere fuo fecuturnm damnum al-

teri , tenetur debitam cautionem adhibere,ne (equatur, Om-

nis enim prudens hoc faceret , atqui ifte non adhibuit

(

damni.

debitam cautionem , ergo omiffione iflius cenfetur caufa

R

?

A 31

Quando damnum fequiturex opere, non natura o-

peris,

Á

dper accidens , non teneturex Juftitia cavere,ne fe-

Wum;

quatur ,fed folum ex charitate , ( undé quando habet gravem

caufam aliquidfaciendi, neexcharitatequidem tenetur ) ità-

quoemittendo cautionem , & non impediendo damnum ,

t&ion peccat contra juftiiam, fed folum contrà charitatem ,

sprito i

ff

quas nonobligat ad reftitutionem,

t

yt

Bbb bbb bb

Cofi-

« mf

[

De

1498

CASUS SA'CR.?":?-MENTA LES

lls

i

tht

Confir, Aliquot Exemplis. Primirm , 6 fureris Pétri-The.

faurum , unde putes illum dolore moritcurum, non cenferis

op

homicida ; necesirregularis , quia hoc damnum non ex illo

fie

furto dire&te , fedex animi voluntario affattu eft fecutum, Po-

opt

terat enim & debebatdolorem mit

i

i-ga re,fi non fecit, i bi- mor

tem fuam inrputet.

fti

Secundüm , vendis arma militi , quibus malé ufürum pu-

ft g

ta5,

Non tamen ideó: cenferis auctor illorum maloram ,

tem,

quamvis pecces contra charitatem , fi i

pfe alioqui ill-a-ï mala

non fuiffecfatturus. Sed

- Quid fi intendas, ut damnum tertio fic eveniat? ut f cum

Que

tl

vendis arma militi , optes

d&!o:

eiàintentione vendas?

inanimooccidi /in;imi..cum tuum, &

tàr(

f[pe[

Refp. fertio. Ktiamfiintendas damnum fge'rtik-ï":. fï"rt"a-mveh .ä;—

j

&io exterior cüm circumftantiis talis fit;, ut ex eà non fe-

Utf y

[|

i

uatur damnum ut plurimüm, feuex Cend'itï-ienc g&iqnis?

fed' dliunde, nen erit peccatum injuftitiae,

Probatur. Quia fecundum c*ommunææm dpï;hi;önem.

"FHeologorun telte Eeffio, :2 €:97 dub, 16^ h; 115.' Intentio

fion facit;utopus fitinjuftum, nifialiásex naturá fuá & cir-

cumftantiis'tale fir. Ergo cum ha aGiones, de quibus agi-

|

mus,non fidtinjuftae refpe&u tettii, ex natürá & circumftan-

tiis , non fient injufta ex intentione,

Confirm. Quia inten-

tio accipit fuam fpeciem ab objeGio, ergó fi objicctum non

eft injuftum refpe&tu intendentis , nequé Thtentio injufta

erit ,fed folum contra charitatem, ' Objectum autem inten-

tum non effe injuftum refpe&u intendentis, patet,quia quod

intenditur; eft, ut mors eveniat illi aliorum malitià. Atqui

hic nulla eft a&io injuftz , quze ab intendente in tertium diri-

gatur , cum damnum , quod ex tali aGione fzquitur , non

fequatur ex naturá talis a&6nis, vel ut plurimum , fed ex

l

Or-

malitià aliorum , que (e imm

] i.fget » quare etfi illatio m

tis

—

- DE HO/ifICIDIO.

-

É

R T299

non ta-

tis fit injufta refpe&u eorum , à quibus pr"ocæ:c'?ït

The

men refpedu illius , à quo non procedit , quamvis illam

fetis

optet fieri , ündé etiam nulla eft injuftitia in illáà intentio-

yillo

ne , ac proindé illa intentio non poteft eam communicare

" PG'

operi externo.

mot:

Ex his ( ut optimé advertit Leffiusl, c.)innumye:ræ qua-

ftiones folvi poffünt , quibus quaritur , utrum aliquid

1po-

fit peccatum c

tem,

qntra juftitiam , an tantum contra charita-

n

malt

. Refp. quarfó, Siattio exterior talis fit, ut ex eà plerum-

que tale damnum tertio fequi foleat, erit peccatum injufti-

ram

tiz ; etiamfi illud damnum non intendas , nifi forté in eà

um, k

a&ioneJure tuo utaris,Priorpars patet ex dictis,altera proba-

tur, Quia qui utitur Juri fno,nemini facit injuriam, licet poffit

d

fit peccare contra charitatem,fi parum ipfius interfitillo uti ,

qei

v ft

ut fi venas aquarum per tuum pradium currentes, 6 quibus

aqua in puteum vicini influebat , praetextu alicu-

101113 »

jus operis intercipias. Jta

i

onen

Lel 1US,

atenpo

j a u(*.

yr 88*

lu

ao

A intem

. —

w

v?

j IfijU j

4

f inte

quuï

jm

qon

tüf r

jder

Bbbbbbib's

'CASUS

(o mOf

n

1306

CA.S US SACRAMENTAL238

[

CASLIS MCC,

1 bt

fom,.

de f fugiens boffem , nom po[fit ecvadere,

nifi per anguftum it&,

tra lu

ubi proteret infautem & claudum

; poteritne illàc fugere ,

Paren

uí fe fJalvet ?

pem |

brett

2 Efp. Affirmat. Ratio efl ; quiaite jus habet ad. fügam vi&

nece/

publicà, quo Jure non poteft privari in tanto Difcrimi-

87 Cl

ne , ratione infantis, vel claudi ibi forté conftituti,

Sicuti

z

fi fugientiamens quifpiam vel ebriusfe objiceret , nontene-

p'* go üï

retur cum certo- vitae periculo ab alio deflc&ere.

Sufficic

quatti

morder;

igitur in tali cafu, uteam circumfpettionem adhibeat, quam

fcnfmnn

protempore & loco poteft,. ne noceat.

uod filaefio vel

mors fecutafuerit , non cenfebitur abipfo intenta, fedfolum

taminj

fj5 a

permiffa , nam utitur jure fuo extremé fibi neceffari

.9 , eà

circumfpe&ione , qui poteft,

Si tamen infans fine baptifmoeffet moriturus , eo ever-

tu , lege charitatis teneretur potius fe permittere occidi,

quia falutem. proximi fpiritualem fuze corporali tenetur

anteponere,

Kb |

Qua fho L

lint m

x'ECJPem

Vitom fer

Utrum licéat occidere injuffum incvaforem , ob defenfíonem evita

[Jue , &5 integritatis membrorum ; cum moderamine

inculpate tuiele ?-

Viya ftljs

&t

TOil

Efp. Affirmat, Probatur primó: Quiia Exodi, 22. dicitur,cunsz

tuty

j1ui furem noGurnum occiderit , non effe reum homicidii..

M

tfion

Nempé quia difcerni nequit , an venerit animo occidendi,

& iv

Wi

anfurandi tantum, It D. Auguft, q. g4. in Exodum ex-

onit,

C

Sed f

ex]

Probatur fecundó. Quia vim. vi repellere, leges omniaque

A

j

jura permittunt, Utait Alexand, III, Cap. Si veró. r.De

Af

fentent,excommunicat, & Innocentius 1H1, Cap. Significafti

It

2.

[:]

M

ihfert

N

DE HOMICIDIO.

i

7302

2. De homicid, quare etiam Clericis & Monachis hoc concef-

fuüm , ficut & Laicis.

Idqu& contra quoscunque etiam con-

Ut Monacho contra Abbatem, filio contra

fut i/&,

tra füperiores.

jtt,

Parentem , fervo contra Dominum , Vafallo contra Princi-

pem. Et in quocunque officio fit quis occupatus, ut fi cele-

bret & invadatur, poteft fe tueri & occidere invaforem,

Sí

1pm viá

neceffe fit, & pofteà facrum continuare,

Hanc fententi-

Difctimi«

am cumaliis tenet Leffius, l, 2. c. o. dub. g. n. 41, D; Antom,

i Sicuti

p- 3- tit. 4. €. 3. $. r. Sylvefterv. Bellum. 2. $.7, & z. addidi in

nion tentee

quaftione, cum modevamine inculpate tuteke , id eft , cum e&

Sufficit

moderatione, fine quà injurià depelli non poteft,

Iuia in de-

at qum

fenfione non poteftuti vi majore, quam fit neceffé ad arcen-

i fio vel

.-

daminjuriam , alioqui non eft defenfio

, fed u-kio,ugdä tene-

fedíolum

beris ad reftitutionem, Ita Eeffius,

ffatio , €

Quaftio IT.

eotrte

Utrum lizeak otcidere furem in. defenfionem

e ocdidd,

facultatum 2

]ïmrums- :

"

j tenetut

Q Efp, ideffe licitum omnibus & fingulis, fi illoe Fäcüifcätegï

fint magni momenti.

Nec fit probabilis fpes aliter illas

receperandi. Ratio e(f primó.; quia bona temporalia fünt ad

vitam fervandam neceffaria , ergo ficutlicet vitam tueri , it$

(ttett ni

etiam hec, que vite funt neceffaria , nonfolum prazcifé,ue

d

vivamus,

Secundó, Quia alioqui daretur occafio furibus

& latronibus viros probos fpoliandi, nihil enim ab illis effet

cuii

tutum,fidefenfio neceffaria non poffet objici,conceffa autem

icico

defen(ione,etiam cenfetur occifio, fine quà fapé non poteft

: omici

dih.

efífe defenfio;

"

gcciden

Sed. difficultas eft ,. quoufäue fe extendat hec defenfio

wdum o

quare ex Leffio notandum eft, variis modis poffe rem meam

invadi,

' emnläque

Primó, Si per te nitaris auferre , téque defendas contra

u

impedientem

j

; in hoc cafu eft communis fententia , poffe

fca

interfici,.

Sig

,D*

Bbb bbb bb 5

Secun-

1302

CASus SACRAMENTALES

Secundo.. Si re acceptá fugias , tunc poffum infequi & feri-

re, Velíin

ecefsé -üt ,eminus telo petere, ut fi quis equo meo

:

fugiat,

Probat, primó. Cyuia invafio rei durat , donec fe in tutum

receperit, ubi quietem poffidere incipiat.

-

Anyj

Secundó, Qvia nifi id effet licitum , defenfio rerum ma-

ft

ximàáex parte effet inutilis, poffent enim fures quidlibet ra«

pere, & ftatim fugáfe proripere; in fuga enim effent tuti,

Vj

Tertio, Si re certo.loco depofita volentemingredi in eum;

Qub 1

locum, vi impedias , tunc videtur conceffum, ut vim vi re-

Pya

peliam, meamque rem vi recuperem,

Sitamen defit ]'udexï

Ua

cujus opeid poffem confequi,

;lt(

famulum, vbl arte Ma-

et cony

Quartó, Si invadasres meas per

Po

gicà per Daemonem , necaliá ratione , quàm nece tuá poffit

impediri.

t€ 1nvaí

CItüm e

Quinto, Si

conju—raveüs in mea damna.

Sexío, Sii

obj;

mpedias iniquémeos creditores , ne mihi fatis

E

faciant,

Sepíimó, Si falsà accufatione , vel falfo teftimonio me

&hdi f

Tit&, no

fortunis coneris evertere, nec alia ratio impediendi fuppe-

tat, V. Leff. l. 2, €. 9. dub. 1.

Ubi etiam docet Laicum

dillo Uj

mæ [en

noneffe irregularém, qui invaforem iniquum ob defenfio-

nem rerum fuarum occidit ,, idemqueé probabilé cenfet de

ts

Clerico , fi id fecerit cam debito moderamine, cur enim

ü

Wsf r

fiat irregularis ob id , quod ; ut habetur C. Dile&o. 6, De

fentent, excoramunic

*

àt. in 6. omnes leggs & gmnia Jura ei

permittunt ?

-,

Confirmat., Quia

O

ccifio privatá 'auüoni-t;fe /fa&a non

inducit irregularitatem defe&u lenitatis , ficut cum fit pub-

äü] lïbfu[g

licáà au&oritate À jodice ejusque mini(tris , fed ratione cul-

p&. Undé cum abfit culpa, non poteft cenferi

fp' 4

irreg"uulqr.i;: ita Leífius,

tt

tO[x

te

n þd&l

Quz-

Cau&(

DE HOICID IO.

l-

——

E

Ia

Quacftio ILl,

dwm

n po[fit quis vitam proximi, que ab alio pri-xvat4 autforitate im-

^

" cum iuteríediione in

) fna

| petutur ,,iüïä'?i 227

mv afor&s, i a/z'tïe:f

at

defeumdi mequit ?

Utl

Rejþ; Affirmat. Ita DD, communiter, tefte L-efiï'. l,22€. 9.

1 eutm

