F non vero animo ;fed poflea cotempore,quo proctrator noteiue pue

vicio patetie

ff

um confenfumhabeus ; Validum ne fies

e habentiuti

; lofztrdbit.. Jqer.

Iuum AL Unontum ?

, fieganio»

Rdp. Naatine : .JYta Conink difp. 24 de matrimonio

at Deinde

;dub, 9. num. 72... Rafío urgens eff ; quia cum prima conftitu-

grinfobltat

E*

,i

tio procuratoris fuerit.nulla ex defe&u tui confenfüs., is non

]

potuit matrimonium contrahere , ut verus procurator tuus

1

& tuo nomine : Ergonulliter contraxit, . Ergo parum juvat,

^. quod poftea longé diftans.confenferis; oportebat enim: de, no-

r Cl « Xo procuratorem 1

primendum..

egi,tifzxä gon&itïuercï ad cuum confenfum €x-

nf

n

CASUS DCCCLX.

Quid fi contfabatar "iïiräïr*ihianium fub conditione velata ia prefens

tt GT

B

vel preteritum (*v g. contrabo tecum , f filia Titii es , f legitima , fé

r blpf/[mum

virgo: fi navts advenit: [

ater mortuuseff -c.) Batimne vAlet,

Jf conditio verae,

e

$&

"Et ffazimze nullum eft ,

conditio falfa eff ?

-

c[lOïlemg

fidem

(95.4/

Refp. Affirmati-ué. Eftque certum apud omnes , habe-

j

jles , 0U. R

man, trad. 10,parí. 2.€.7,

turque variis textibus juris apud Lg

BS BEB 2

MRIR.T ,

92*

CASUS SACRAMENTALES.

*

ss o

num. 1. Ratio eff , quia contra&us quilibet ex convenien-

tium voluntate legem & conditiones accipit: Si ergo ea (it

contrahentium voluntas , ut fi hoc exiftat , ftipulatio rata fit;

P. v

fi hoc non exiftat ,. ftipulatio itrita fit ; ita ftatim erit, ficut

TETTTOI

inter fe conveniunt, Quare L. inftitutis ff. de conditionibus

,Qwiiw h

dicitur: quod mulla fit conditio , qu& iti preteritum confertur , vel '|

áp T

Quia nimirum non fu

in prafens.

fpendit a&um , féd facit, ut

ftatim valeat vel non valeat,

- Nequeveró intereft, quocl?con.tmrhentes;. vel unuseorum:

A. À

ignoret conditionem appofitam fübfiftere, Ut contra Coninck -

ematifit coní

& alios ex communi notat Layman, . Et exprefsé habetur L.

wxorem , frc

cum adprefens ff.-de vebus. creditis, — Stipulatio tenet ,. quam«ui

lum deprehe

tenere conditionem ignorent..-. Quare fi contraxifti cum puellaz

lo feutatt

fi nobilis fit ; aut illa tecum : fi officium. à Rege habes : &

pott illstor.

«onditio fubfiftat , jam ratum & validum erit matrimonium,

Tifet ceto

«tfi tu. nondum ejus nobilitatem * nedué illa:tüum officium-

cognofcat ; quia non contraxiftis fub. conditione nobilitatis

cognitee vel officii cogniti,, fed: fu

ofiiciii,' fi exiftat,

b comüti'-onc nobilitatis , vel

Crtus ag

D ZZXIETY.

Quam'vis autem conditio de pr&terito vel'praefenti non

i

füfpendat matrimonium quoad"effe: ;; vel

u

ead valorem ,.

M

Wnila o

fiént füfpendit conditio: de füturo- , füfper

d

.;'

JAnam wf

t tamem quoad -

MtT? al i

ufüm licitum , quoufque conditio exiftere cognofcatur 5 li- -

cet enim matrimonium füb tali conditione initum reverà per-

1

|

fe&um.jam fit/,. fi cunc fübfiftat/conditio ,. fub qua eft ini-

tüm $ non tàámen eft permilffüs ejus ufüs, donec cognofcatur-

Rf.a

adeffe illa conditio ,. quia alioquin exponent fepericule ^

N w rf

fornicationis , /fi forté'conditio non fubfiftat,

Büteres y.

matrimonit

*

H

"

F

n

lt

E Xd

,Sideo.

El

j ?umütm ER EL

M ehe

) Q

Exre » e&

N

Wl vf

hign,

hy

,,,,,

Cfium. fbl

1185 easug:

M inns coniaes,

973

DEM A,iT.'RLMO NIO,

Sx.comicnien.

^CASUS DCCCLXI.

1 etgo & (it

ulatio atafit

P ohamw,. 4'U B. quod Titius firie dixerit Sempromi: $i virgo er, te

tltt erit, fit

duco-in uxorcm g f'virgo non fes . nulum eflo matrimontum noflrumz

& cudifionihu

Quarttur ,

an f pofl it& contracium ( confummatum matrimoniums

datur Sempronia. uon fuiffe uirgo , fed ab aliecorrupta,

otferty ,al "

L. féd facit,ut

dezreläm

irritum mauent matrimonium ( ratum ;

$ caz[anmatum 2

el unuseorum

Refp. Affirmati-vé. Ratio eff ; quia Titius in hoc cafü pef:.-;

ontra Conind. .

gnanfit conftanter in voluntate nor habendi Semproniam: itt

Ísé: babetut.L

uxorem , fi deprehendatur non effe virgo: Ergo licet ante il-

Ptb quatté

lam deprehenfionem centies fuiffet commixtus cum ilIa , nul-

ti cum putlz

lum feuratum, feu confummaturn extitiffet matrimonium , fed

gc habes : V

poft illastot co pulas potuiffet illanrrepudiare , fi poítca cogno-

aov

viffet certo fuiffe corruptan ab alio.

Qu offouit- |

CASUS DCCCLXIL.

n hobiitits

g

obilitatis, vel. |

Co[mnus. coram Parocho &* teftibus. contrasit matrühohiünæ cum

Muna: dnna,fí es legitimn, ducote im uxorem. Deindematrimonium:

wrefeati tfar

eum illa cou[usemuvit: ,. a€ prolem z'zz?'&' fz»y?qpi: ^ Pg(?lm camfeg*tum.g/l,,

N

3 ralotuta ,

-dnnam non futfJe leeitimam.

)ueritur primo

laniudmatrimonium.

fueriz ab initio nullum ob defeltium conditionis; Secundo , aunom

aprete- Qu |

solxtür ; l- Y

fuerz'tr vali

datum per copnlasm. multiplicem: -

Jebfequentem ?

nre«m pe |

b qui et -

Ke]þ ad p;rï*mamf quaftionem. Affirmativé, Riatïbr.efï;;

«cognoltatut ia -

quia ex ipfius Cofmi verbis apparebat ,. ipfius confenfum ver&

Jepericie

|

pendere'à veritate adje&ae conditionis. Ad fecundam quae«

ftionem , refpondeo Negativé. . Ratio eft ; .quod Cofmus co«

JM&[',,'

pulam: exercuerit potiüs ex conftanti falfa opinione ,. quod

Anna. effer legitima ,. quam. ex animo: habendi: illam.pro

Uxore, etiam.ca(u , quo forté nom effer legitima. ta hunc

€afum: refolvit Profper Fagnanus-in c. fi conditiones. de cors

diiión, Appos , afferens effe omnium confenfum ,. aliud. di-

cendum: tuiffet , fi Coímus

poff cognitum d.'ef-e&um:ïmïä'fr

"" Ggg £gg 3

liunx

C

974

CASUS SACIUAMENTALES.

:

Swepeeseonen,

:

lium adhuc copulatus -fuilïevt-fcadmäliter Annee

; tuncenim vera

satrimoftio

praefumerent , eum receffiffe à co

nditione prius appofita., ejus-

n abfoluto

que confenfüm defiiffe , pende

re à legit

ideó tunc matrimonium -conval

imatione- "uxoris ;

ter ConjUng

uiffet , fuppofit

4 illà proba-

fentur receli:

bili fententiá ,

quod matrimonium invalidé c

entratctum co-

selpondit 4

ram Parocho & teftibus poffit revalidari fine

nová afliften-

C r tas.

tià Parochiac teftium, Ínterim vides,

quàm ingentia imala

pradumitur

potuiffent oriri ex cafu propofito

» poftquam cognovit Cof-

nicatio aqce

mus ( vel fupra Titius) fe fuiffe t

am tu

-

7

piter deceptum : &

de futuro d

quid-fi , ut jure poterat , repudiáffet i

llam-tot mortalibus:

appofii, À

notam-Notham? «ReG£ ergo Gobat,.

traG, 9, ca(u g. n. 138.

monBet, Parochum non debere extra

ünam .. at

cafum magnze necefíita-

lidà tamen

tis affiftere matrimoniis conditionati

S

, nec permittere,.

fiter cum li

Q(mtrg&ui matrimonii conditiones app

onantut. .

:

lebit mattis

Sichez l,

CASUS DCCCLX/I.

a trid [

Es

uid fi matrimonium fit contralum

E

jub cbnditio;:e bonefta ac poffi-

-dliinfuturumvelata. F. £

Acciplo te , ff

poter £.

[2

A

[4

"ts confenfeyüt : '

: J'afhenditarne matrimonin

J CUCLULME ?.

«/que ad ærgäz'fio—

Qub m

jp Jl of

"

"ia r

Ita o.mne'ä. Et expfefää'h:;betuvp C

ditta d

fuper eo, de condition..

appof, Ratio eft

quia conditio pro-

|

l

prié dida , & in futurum relata fufpendit

actum , cui appo-

nitur. Ut habetur utroque jure :

Et Canonico C. citato fu-

A[fïm

pereo, Et C. de illis eodem : Et

Civili : L. fr ità ftipulatus

lno

ff. de verbor.

3

Cent, R

obhgation, quod tamen intelligi debet, fi con

b Conff]:

ditio appona

tur in ipfo contradu ;

$i enim contractus jam

TUS ts

femel abfoluto confeníu perfe&us

fit , conditio deinde illi

apponi poteft. L. 4. Ze donationibus

*

LO

Et quamvis alii con-

82

tra&us abfoluté iniri poftea nova fti

pulatione per mutuum

confenfum fuüb conditione infirmari

poffint; ut nifi hoc fiat;

Autido d

vel hoc feceris ;

RYORjb qub

donatio vel venditio

refcindi poffit : Secus

tamen eft in matrimonio

; quod femel validum nulla volun-

"d.

,.

e scdc

QUi jt

tate contraria diffglvityvr. Sicut notavit Sanchez Lib

M

: QCUBI(

matri-

]

DE MATRIMONIO.

—— Ül

—

97$T

UC ehim vers

matrimonio: difp, 6. num. 4; | Infuper nota duc«:

Unum , fr

ippta, cus

in abfoluto confenfu: de prafenti contrahant , aat carnali-

lone. Wroris;

ter conjungantur , ftatim firmatrimonium ratum ; quiacen-

i il probe-

fentur receífiffe à.conditione antea in faturumrelatà. Prout

ittatum qe-

zefpondit Alexander IIJ, cit, C. Ze illis; . Et habetur etiam

hovà -afflten-

C. per tuas.. de: condition, appof Etenim im:dubio femper

ingentia mala

praefamitur fponfus ,. v. g. affe&u maritali , nion: autem for-

cognovit Cof

nicario accedere ad fponfam.

Ideóque recedere 3 conditione

leceptum : &

de futuro antea:appofita., etiam velle eam habere pro nom

ot mortalibus

appofità: Alterum eft , qui fab conditioae de futuro duxit

a f. . 13

unam;.. ante eventum illius conditionis, injufté quidem ,. va-

g necefiti-

lidé tamen. matrimonium contrahit abfoluté' & indiffolubi-

ermittere, t

liter cum alia.

Ita.quando quis duas duxit füb.conditione, va-

t

lebit matrimonium 1llius ,. cujus conditio prius: eft impleta,

Sanchez L.4; de matrim, difp. 9. Dica&ill.o;difky; $, dub 8, Go-

bat. tradt, $o, cafu 12, num. 42 2..

pda at -

CASUS. DCCOLXIPV-..

LR

jit-

Quidfi-matrimonium fit contratum fub cotidifione honefta &5 poss-

Jfobili i futurum reluta, V, g. Duco te y.fi pater tuus milie forenos itr

dederit :* Anne eveniente conditioue flatim

5

P

? habetor C

' ;lomn"

EYf i u- |

m?t(tïäimi

um nullo vequifito mvue contya--

conditio pro-

hentium confenfn?

), 91 p9

£. tato Jl

Ajïimant*fcoäim'uniter'*'ö'ananiji;e.:in-»:cit; C. fuper eo... Gloffa:

Ihnocent; Hoftienfis ,. Abbas ,. alii cum. Navar, c..22. n..63;.

(à füpylaus

lébety &*CKDIF

Bt:- Confil 1. de condition, appof. Etex Theologis Paludae-

nus , RetrusSotus ,. aliisque congeftis Sanchez lib, s. de matr;.

yitradus j

difp.8. Coninck difp. 29. dub.1,. Layman. tra&. 10; L 5, part.2;.

jo deinde P

yis alii n

€,7. 1.2 Cardipnalis de Lugo de poenitentià difp; 13; fe&; s;

Hurtado de. matr, difp. 7;.diff. 3.. Dicaftillo difp, $, de matris

t m

monio dub. 6, num,.69. Caftro palaus difp. 2. pun&to rr; $;.2;.

: i

( foc f

Yoltt *

$us

Berez difp; 16. fe&..13, fusc, aliiapudipfos,. Ratio potiffima:

&t5 quia ita-declarárunt authenticé Piüs V. & Clemens VIHE.

1f

lp olum

teíte: locupletiflimo-Prtofpero , Fagnano- in.idem.C, füper eo;.

e b

A

ub

At

976

CASUS SACRAMENTALES,

k

L

AROER.

l idlignt , 1

bi per extenfum refert illas declarationes , ac teftatur ita

fervari in curia Romana,

$

Et.probatur receptiffimo axio-

effe,&flC(

mate

*

quod confenfus conditionatus. pofita conditione

-modi , tela

tranfeat in abfolutum. — Ut habetur L.

potior ff, qui botío-

impletioni

ves in pipnore.. . Et L. hec vexditio . ff. de

contrabend. emption.

dire.,. condi

fuþüüem[ : l

Abi conditionales venditiones tunc perfici

untur, cum imple-

ta fuerit. conditio.

Quando ergo dicis : Accipio te in uxo-

t feimpl

rem, fi pater confenferit : Perindeeft, ac fi.dicas: Jamvere

audiant, -c0)

habeo voluntatem & con

fenfum .habendi te in uxorem , fi

fublitee, te

pater confenferit z perinde eít , ac (i dicas :

Jam ver& habeo

vinter Cont

voluntatem & confenfum habendi te in ux

foro exterti

xorem 3

atnolo,

ut .affettus hujus «onfenffis -exiftat ,

pfiusquam pater con-

choato, adl

fentiat; volo autem jam & omninó co

hac fentenf

nfentio , ut quam pri-

mum jipfe confenferit ,

fis abfoluté naea uxor :

Ergo pofita

aliique g.

conditione absque inovo confeníü

jam abíoluté uxor erit,

Tier tetex

Confirmat Layman citatus hac ratio

ne :

Sicut fe habet con-

il Sper)

fenfus de futuro ad contra&um Sponfaliorum , ita fe habet

Nibilonius

confenfus de praefenti ad contrattum matrimonii :

Atqui

omnes fatentur ,

ZX

& conftat ex C. unico de Sponfal. in .6,

, n p fati

confenfim de futuro conditionatum ( v, g. accipiam te , fi

'cowditione j

pater mille florenos in dotem dederit ) eveniente conditione

A[ recto k of

|

fine novo confenfu purificari & effici Sponfalia abfoluta : ergo

etiam fateri debemus confenfum de praefenti conditionatum

tiont, denos

; Qiiquando.

(accipio te 'nunc in uxorem , fi pater mille florenos dede-

TGEYO dfion

3

rit) pofita conditi

j

one tranfire in :matximcnïum purum &

Tonevdat

?bfolqt»um.

Vfon g

CASUS DCCCLXF,

us F.

9

prtus f

lhto

Quid fi matrimonium fub conditione in fuburum velata jam cele-

Vrfirion

"bratum efl coramParoche e teflibus: Debebitne poflea eve-

"niteute conditione ,de sovo adhiberi Parochus

Mf )

eum teflibus?

VOUf c

ïlmomum

V idetur -quod Bc, Ratio non contemnenda eft: quia

Parochus & teftcs à Concilio Tridentino requiruntur , ut in-

men[)Jm jaw

tellij.

) äl'üch(m

,

n HMAT&II&/&O NIO. -

977

n

C telitor if

,tke"liigahtif,- -—:matrimonium vere & fub&ant*iä*lit'er— cönt.i*?a&um

WHmo rig.

effe , & fic de eo in foro externo, ad multa vitanda incom-

1 COnditione

moda , teftari poflint : Ergo debent intereffe eventui feu

Jj« qui pofjo-

impletioni conditionis , aut faltem à contrahentibus au-

letd, enplia,

dire

:

, conditionem appofitam impletam effe , vel defatto

; Qum jple-

fubfiftere. . Probatur confequentia :- Nifi enim interfint even-

pio te' Qio-

tui feu impletioni condidonis vel faltem à contrahentibus

15: Jamvert

audiant, conditionem appofitam impletam eífe , aut defacto

1 Uuxorem , fi

fubfiftere, reverà nefciunt, an matrimonium veré & fubftan-

n veré habeo

tialiter contrattum fit : nec confequenter de eo contra&to in

1 ; atnolo,

foro externo teftificari poffunt , fed tantum de contra&u in-

) patet (0t*

choato, adhuc in futurum pendenti & folubili, Etideó pro

hac fententia (tant Ledefina , Coninck , Bonacina , Hurtado,

tt qum pti

Ergo pofit

aliique cum Perez cif, difp, 16. de matr. JeG. 14. & ut probabi-

If& oxor etif

liorem tenet Layman cit,num. 3. neque nobis difplicet, nosque

illam fuperius tanquam tutiorem (

fe hibet con-

uti reverà eft) fecuti -fumu's,

1ta le habet

Nihilominus adcafum propofitum,

i. Aqui

.. Refp. Sententiam negativam etiam valdé probabilem &

yontd it ,

in praxi fatis tutam effe , nempe quando matrimonium fub

ipim te , &

i

conditione in futurum relata. jam celebratum eft coram Pa-

« Conditiort

rocho & teftibus , nihil opus effe ; ut poftea eveniente condi-

bfolita: etgo

tione , denovo adhibeatur Parochus cum teftibus,

Ratio eft;

X ditio4 st

quia quando matrimonium:coram Parocho & teíftibus omninó

yenos dedt-

fidté vel aliunde invalide contra&tum fuit, & poftea , depofita

f&ione vel difpenfatione impetratá , novo cotifenfu revalida-

m purum

tur , non requiritur neceffarió nova aíTiftentia Parochi & te-

ftium ; Ergo neque in noftro cafu , quando matrimonium

prius füb conditione

?

'-cïontra&um fuit, *anre ad rationem

u

iid j t^

Adverfariorum.

Mm n

coRefp. 'Negahdo arJtöceöens,prta omni eventu ; cum faepe

1

neque ipfi contrahentes, minus affiftentes fcire poflint, an ma-

trimonium veré & fubftantialiter contra&tum fit , ob impedi-

d d

qma

mentumlatens. Sufficit ergo ad intentum

principale Conci-

u !

fle, matrimonium coram fe

yifll

lii, Parochum &Ieftcs teftificari po

tli-]

Hhh hhh

&non

s*

973

CASUS SACRAMENTALES. -

[ onnuitem

& non clandeftine ,. quoquo tahdera modo, contra&

-

- érexitaddign

dummodó.patenrer nonnullo..

gm,-sfre;,-,

&

r Procuratt

.CASUS. DCGCLXVI:

T rafentesp

appurét aliq

Sed'quid , fi inbabiles ob impeditsenturm dirimfm.ad-'contmöänäï;ü

dchiità Coni

amatrimonium.coram Parocbo ej teffibus , contraxilfeue fub conditione :

" Dias, !

£ Papa difpen[mverit -- amtunc. ed difien[atione Tmpetratá perfecitur

; elfettus a

OBÍUNI Y ATUMA AD,

: |jroserto makirim

[que movo.coujenfa coram.

i. O

Parocho £ teflibus ?

tonfertur ef

äeü. N. eg;nti'—'-.väï ;

conari , w

Sed probabilius eft fola s*'pon-rälïa;pu;i;.

tat perficim

ficari ; matrimonium aptem certó ratum fieri debere per no-

vum confenfum coram Parocho&teftibus. — ita cum aliis Lay-

^

fente: quod

mancit.num, $. Prima

"

i

parsprobatur; quiadefponfatio facia

ïacïmäwf

per verba de praefenti fub conditione poflibili in futurum re-

latà, v:g. $? Papa difpenfavverit : habet filtem vim defponfa-

tionis conditionalis de futuro * Ergo: ficut Sponfalia de fu-

Qiiäi;»vrrz/fi

turo fub conditione difpenfitionis Papalis , eà eveniente pu-

rificantur; itt etiam eadem: difpenfatio fub eddem conditio-

o

ne fatta perverba: de praefenti , ed eveniente purificari debet;

Secunda parseft fer& communis, tefte Navarro l; 4, confil, 14«

B

de fponfal, & bayman cit; contra tamen Sanchez, Coninck;

; fote lf

aliosque non:paucos, Ratio eft i Layman bené data :: quod

nunquam: praefüumendum fit ,. mentem Pontificis difpenfantis

litocegii il

effe , ut matrimonium: preeterito tempore contra&um valeat;

hod ) f

: 4 Droyrio qqy

fed , utpoft collatam difpenfationem praemiffis denunciationi-

N fdfjjam

bus in:facie Ecclefize contrahere liceat : ficuti

:

ager;ö]col—ligituæ

ex Bullis.& RefcriptisPontificum..

/ ml(mmm

CASUS DCCCLXPF.

TOA i

Aliero i

Quid J maitrimoniim nocve legis fit: legitiin? contraBum iizte; fidelés:

d

bfentes

per Procurarorem vel

£

! 'gqidew.a, fed.m

mibilominus Jfaeramentum ?.

p iffolam ; ef 738 P

Ej Mi

Refp. Affirmativué. Ratio eff 5 quia fecundüm Concilio-

"rf

delium

fifra.

zuüm indeiiniram do&trinam . Chriftus matrismonium fi

eyexit

Vf d

Ls

o DE mfm.rMomo.

'97?

^ g

1

tradum efft;

äv'e«xït ad diïg*ni'fatcm 1

facramenti:

matrimonium autem initune

per Procuratorem ve

:

3

] Epiftolam inter abfentes , ficut & intet

praefentes pe

rnutus ve

lfigna eftverum matrimonium : neceft

apparens a

liqu

ja ratio, ob quam Etre:gcipi-qnäum à do&rinà in-

"contmb)n?i)ät-

definità Conciliorum,

fb nditine:

?*. Dices; Ergone tunc abfenti etiam -dormienti confertur

nata prfeit

effettus facramenti?

ii COFR

fi non a'd:ïïtob'ex ;' ficut fenfibusdeftituto

Refp. Omnino,

confertur effe&us extrem

zun&ionis: unde debet centrahens

conari , ut fitin

ftatu gratiee pro tempore , quo prudenter pu-

ponfalla pr "

ontrattum & facramentum cum ab-

ebere ptt no-

tat perficiendum fore c

fente: quod fi negligat ,

ex tuncpeccabit ratione periculi

2

H cui

cum ais Lay-

onfatio Gidz

Gcramehtum quoad igum eficthum exponi.

o fe

CASUS DCCCLXV L.

jjtn d

onflit de fü:

uzd ]iimïrinioriiwh à Perfonis quidem babilibws coram Parottio

eveniente pu-

o £ duobus vel tribus zeflibus imeatur , fed ab[que

; | jïaf"

5$

£ribus denunciatiomibus :

jem conditio-

L apnemif

2

yificari debel

! efd ne validum? .

'Nätä. ';TLex—'tus Concilii Tridentini Seff. 22. C. 1

. de Refor

j4, confl u

72 Conitds.

'

snatione M atrimonii G&c habet : . Sacri Lateranen[is Concilii ub

TEU

Junocentio 141. celebrati *ve[tigris inberendo precipit (SacraSy-

& df eeman) d

nodus ) ut-impoflerum antequam matrimonia contrabantur. fer

um vt 1.

à proprio contrabentium Pavocbo , tribus coníinuis diebus feftis

Aepnctiot

in Ecclefia inter Miffarum folemniapublice denuncietür ,. inter quos

matrimonium contraben

dum fit: quibus denunciationibus (a&is , fi

g li d

nullum legitimum opponatur impediment

um ad celebrationem ma-

frimonii in facie Ecclefie procedatur,

Ubi Parocbus V.iro 65

"

AMuliere interrogatis , 65 eorum mutuo c

onfenfu intelledo , «vel

&um»wfääf*fi ! ,

dicat : - Ego "vosin matrimonium conjungo in nomine Patris és

Eilii 69 Spivitls San&i - V'el aliis utatur cverbis , juxta receptum

hi 4;7!6

uniuscujusque Procvincie: ritum, . Quod fi. aliquando. probabilis

(inciti-

fuerit fufpicio , mairimonium malitios impediri pofje , fi tof pvece[-

lum

ferint deuunciationes , $unc-vel una tantüm fiat: ,. «vel altem Pa«

nil

fidehüm

Hhh hhh 2

vocho

gl

J

980

CASUS.SA C.RAMEN, TALES.

m

fire mat

celebxetur , deinde ante illius

teflibus. pefentibus. matrimonium

confummationem denunciationes. in

fiOum cont

Ecclefía fiant , ut fl aliqua fü

b[int. i

7

pramillsde

£ur , nifi Ordinavius ipfe expedire judicavverit

pedimenta , facilius detegan-

» Ub preditle denun-

R. &

ciationes remiktaniur ,

quod 1llius prudentie &5 judicio Sacra Sy-

to efentiale

nodus velinquit, .Ha&

di licentia;

»ofitum.

enus Con,ci;ium.. Nunc ad Cafu:ïx pro-

licentiadie

Refp. affirmativvé, Ratio eft 5 quia denunciationes 1&æ

Iewndi ante

non funt. de fubftantia feu valore matrimonii ,. ita ut fiomit-

contiwgen

tantur , irritum matrimonium cenferi debeat ; cum nec i fum

fubftantile

'Tridentinum,necab eoallegatum

s

La.teranenchom,cilium idnul-

a accida

lo vetbo fignificet: fed funt tant

um de neceflfita

te pracepti , ut

m pretr

abfque gravi & mortali peccato omitti non po

Ílint , cum ma-

teria praecepti graviffimi momenti fit,

ne fcilicet matrimonia

invalida contrahantur z

Excepto tamen: nifi ob gravem & ur-

(a:ïþ'm

gentem caufam Epifcopus difpenfet ,. &in cafü neceflitatis ur-

gentis , cum Epifcopus adiri non poteft , ipfe Parochus di&as

: Fola |

denunciationes omittere poteft & debet, Ut uno cafu ex-

prefso (eadem eft ratio de fimilibus) indicat ipfum Concilium,

- pe s

& excommuni docent Sanchez ]

pedwnentur

man cit. Traét ro.C,4. . FT,

1

IDE. 3, difp. 0. rium. 27. Laye

|

T &c, fv

Gonfirmatur Conclufio,

Qu

*uïa: 'jïïu.re aht:ï-qud vaii*dïum: érat

Nà fponfafi

matrimonium abfque praemiflis denunciationibus.contra&tum,

Wniete,

Ergo etiam nunc eft validum ;. non enim eft recedendum à jure

0.

antiquo , nifi quatenus contrarium ftatuitur jure novo. Sed

éatin

t

s i

jure antiquo matrimonium. celebratum fine denunciationibus

r R

erat validum , nec ullum novum jus-extatin contrarium : Ergo

etiam nunc validum. eft

ts

buscontractum;

mgt;ïi-momum abíque: denumiatiqniw

RULf d

Dicer, Denunciationes füunteffentiales facramento matri-

Wma im

moniiz Ergoillis omiffis nonvalet matrimonium.. |Probat an-

feced. . Si celebretur matrimoniun: absque praemiffis denuncia-

"OC

tionibus; habetur proinfe&o: Ergodenunciationes funt effen-

Disf

tiales facramento matrimonii. 'Prob. zuteced. quia fadum con-

Paroc

li,

ce-

at

ira legem b'abjet.gr proinfedlo L, mdubium-cod.d,&kgibtg., Sed

ra-

. : DE-MATRIMONIO.

981

-—N

[ d

3

,Mätïfmähfüm

Ieb

rare matrimonium absque præmifïïyse;dcnunci:itfiïgnibus*-* eft

?

ntra

Mcialiuey j

faGum co

:

; legem; ergo fi celebretur matrimoniüm:»,aösqug;

liM dttt-

milfis denunciationibus habeturproinfedto..

d fäcr—amenä

diha dety,

Re[p. tegando antecedens utrumque, Quia quo

0 $attd j

to effentiale efts circaidnulla Ordinasio conceífa eft difpenfan-

di licentia ; atqui circa denunciationes Ordinario conceffa eft

a(um prq.

licentia difpenfandi, uticonftat ex didis, |Nec.etiam probatio

dationes ifle

fecundi antecedentis aliquid evincit : quia tunc folum fa&tum

t4-t (lomit

contra legem pro infe&to habetur , quando lex ftatuit formam

1 necipfum

fübítantialem actüs ,. fecus veró , quando non ftatuit nifi for»

ciliumidnul-

nam .acci

^

identalem ,. quemadmodum fac":itfnl'g-:xc precipiens: cri-

pracopti, ut

nam proviam denunciationem.

^

;

Casus DCCCLX

1X.

* mmatrimonia

orirem & vt-

nium coníralieretur fine denunciatzonibus ?'

a Dratis u-

Quid fimafrimo

e[fetue pescatum mortale 2

ochvs d

ütio cafti exe

MNoia, Denunciationes ifte fünt velut quafi edi&ium Epi-

TET

fcopale ,. quo pracipitur fidelibus , ut fi noverint aliquod im-

n Concilium,

im.27. li

pedimentum ,. five dirimens ,. ut confanguinitatem, affinita-

tem &c.. five impedienstantum: ut votum fimplex caftitatis,.

vel fponfalia cunm.alia vel cum alio contra&ta &c. illud Parocho

ralidum eat

?

*

icontraurt

manifeftent,

z

À

Refp. Parochu

m& Sþonifdsx peccare mortaliter, fi denuri-

ia UV

i

ciationes faltem omnes fine facultate aut legitima caufa omit-

nOY. 9

nationibus

fantur;

Ratio: eft ;. quia eft transgreffio praecepti in. materia:

"—

gravi , hoc ipfo , quod omittere inveftigandi legitima impedi-

aripm: Ergo

muncation

mentamatrimonii res gravisfit ; atqui ex hoc,. quod prater-

snittantur denunciationes , omittitur medium inveftigandi Ie-

gitima impedimenta matrimonii ; ideó fiquidem' denuncia--

gento lt

tiones funt in praece

,

pto, ut per eas palam fiant impedimenta ,j

, prirtcat

.ergo &c,.

]

fis d

^ Dixit

an

men. Primo.. S.

altem fi omnes omittantür ; nam ff

; font W"m'

Parochus, inquit Sanchez lib. 3, difp. 5, num. 7, omitteret ali-

.f

f to-

vel ante matrimopium,, vel:

W

Scd q

quam. ex tribus denunciationibus

Hhh hhh 3

poft;

kbre |

i

82

Mdlb

LA OE TMCRAMBRTULES.

gt at

pofb anteejüsconfummationem, credo tion cffr

Ortale,

,

diez lib

do.certum effet moráliter -

, nullum fribeffe impedim

entum,

adfinem.,

quia levis.eft matetia partíalis

$

qüc,pnæ;qpfi? ! :Eft tafmen;utiqüä

onprefumi

reprehendendus, (i'hoc faciat

.,

Dixi Secundó. Quando omittuntur fine facultate

:utadi

verterem non committi peccatum , quando omittuntur ex fa-

cultate, quam non potelt Parochus «oncedere; 'cum ipfe non

| | Qu?)]ïq,uü

fit ordinarius , nec habeat facultatem delegatam ab Ordina-

tio, ut fuppono : in Tridentino autem facultas difpenfandi i

denunciationibus ante & poft matrimonium ratum concedi-

,' *'Rl));olj

tüurOrdinario, id'eft; Epi(copo , aut etiam Vicario Generaliy

&ptü &Y

nifi Epifcopus hanc ficultatem fibi refervat : nam Vicarius

tendam ac

Generalis venit nomine Qrdinarii ,

eefiatticum

Cap. Romana de appella-

tionibus in 6. Potett igitur Ordinarius propter caufas, quae

: Tantum.cerr

fibi juft& videbantur difpen(re : nam. Tridentinum remifit

qzenfiïmluä

hoc negotium prudentiae Epifcopi ; ut bené advertit Henri-

ag

quez lib. rr, cap 5..n. $.

, Addo, Epifcopum teneri difpen-

goflez auní

ienotantrte

fare , ut matrimonium celebretur fine denunciationibus ,

quando alioquin fequeretur aliquod damnum publicum , aut

fatitely

damnum notabile privatum : Tenetur enim füccurrere era-.

C nitztile

vibus

,dammfksvv M. ïgï;e'm;mo.dis; 1ta Sanchez '.ljb:hvg.' d;fp. 19,

j üiwotl,

trum.

.

cz & ay

Dixi Teríió. . Aut quando omittuntur fine 'Ieg'itir'n"a-c'äüzä

QUs . P

fa:* poffünt enim aliquando ad legitimam & juítam caufam

aum

mili

omitti, & matrimonium fine denunciationibus celebrari ,

E nffck

i

Y

i'. ,;l (

etiamfi non adfit facultas Ordinarii, ut accidit , quando pe-

6 mta

tictilum eft in mora, ita, ut non poffit Epifcopus adiri, Unde

l:

It

quando aliquis diu diftulit matrimonium , quod tenebatur

dends

cum aliqua celebrare , & poítea in gravem morbum incidit,

8bligat

€oque tempore petit abfolutionem , fed timetur fore , ut

poítea non celebret matrimonium , fi tunc abfolvatur ante

Vide BUrgh

Ptr;

contra&um matrimonium , poteft Parochus in eo cafuabfque

um

Wmj

facultate Epifcopi, quae commodé non potelt haberi , celebra-.

$o

if

Is

re matrimonium omiflis denunciationibus , illas faciendo poft

T pi

contra&um matrimonium. ItaSotus in 4, diít, 28. d.1.4

Sin-

lüat 1

983

! ERBOS ettene.

pE MATRIMÓNIO;

föïtäïe,quæ

Sanchezhb 3. difp. $. & difp. ro. Henriquez lib, 111..&3;).5; n $e

Xdimentun,

adfnem., Ratio defumenda eft ex benignitate Ecclefize,, quae:

Amenutiqu

;nongræfümiïsu*näobl'i'garc- cum tanto incommodo.

dute: qtad.

C ASUS. MCMXX

tuttur ex fa«

Jit confcius a

licujus impedimenti inter fpon[os , tene-

cum iple o

de/ïquu

n ab Orins-

*

turne per fé laguezlda.. ifud .mnngfejhpm; :

: ;2& tmort lL2

Mpenfindiin

um concedi

- Rep. -Afïrbmtfäæä Ratio-datur 3tam proptet di vihum'þræa-

&eptum de impediendo peccato preximi. "Tum propter reve-

itio Generaly

rentiam facramenti, TLum- propter hoc ipfum praeceptum Ec-

Ym Vicatits

i de apptla-

clefiafticum ob gravem finem graviter obligans, ldque nom

tantum certiffimó verümreft , quando fponfi confcii impedi-

: Qnufas, quee

menti:volunt malitiosé contrahere : ut fatentur omnes : aut

p tretit

vertit Denr

licet ipfi-ignari fint impedimenti-, fed periculum fubeft, quod

poftea manifeftetur illud 5: fedetiarn verum eft ,. quando ipfi

ener) dipet-

ntonious

ignorantimpedimentum , & noneft periculum, illud poftea.

snanifeltandi ,. cum etiam materialis irreverentia facramenti ,.

Iblfcum; 3Uf

&: materiale.peccatum proximi fit impediendum, quando fa-

ccurrere gt

cilé:poteft ,. juxta communem Do&orum fententiam apud Sane-

€hez & Layman citatos , etfi tunc probabiliter negent Pon--

tius ,. Perez , Barbofa apud Gobat cafu 13. n. f32.

Quod fi:

egititd at

autem smalitiosé contrahere vellent ,. certumr eft debere ma--

f £204.

nifeftari ,. etiamfi impedimentum oriatur ex delido gravis

s celetarly

fitque- notumuni foli ,. & etiamfi illud: noffet fub fecreto natu--

: yando pe-

rali : imó et(i prius fuiffet preeftitum juramentum de non pan--

d. Unte

dendo z quippeé quia nec fecretum naturale, nec juramentum:

il .teneb'&t.ll'

buro ia

ebligat cum tantoó incommodo animae & bonorum aliorum..

Yide Burghaber centuria 2. cafü ro&

t

:

ut fite ; 7

Porró, teftis volens manife(tare impe

dïhment'um»'co;njün»'--

(ciraturi

&um cum infamia , utpoté ortum ex gravi deli&to Sponfi ve:

j ca(uib que

Sponfae , debet fervato ordine charitatis & correQdonis fra-

)efï L.

lebtà

ternz, prius monere oDnoxium illi.impedimento folüm , ut:

n D7*

gïcf,ifftats:ä-c-c»gjtato matrimonio , alioquin.fe fuse confci

enti'æg;

1

j aff,lo

fä&i&ï—

&if*

1

^

984.

CASUS.SA CRAMENTALES,

1

;M

fatista&urum in eo denunciando..

í

;Huic admonitioni etiam

Bi

W(þ*.OpUI-U'a

repetit& coram uno bono viro , v

el boná foeminá , maximé

ia otEpilt

Ccoram parentibus , fi non acquiefcat ille reus , vel rea illa,

nium. po4

L

jam omnino erit fervandum preceptum Chrifti :

Dic Ecclefie:

dilpenate,

& quidem debet dicere Ecclefiae feu. P

arocho , etiamfi illud

lebrandum .

impedimentum infamatorium noffet

» fub fecreto natu-

Ratíge s "

m

:

rali, juraffetque fe non imanifeftaturü

juxta communem

Jebrandi

(1

Do&Gorum, Sanchez lib. 3. difp. 13. num.

6, Perez de matr,

T a

difp. 43. fe&, 6, num. 8. Dicaftello difp. 3.

dLI'b. 280

num. 299.

jos Diatceff

Tandem omnino ceffabit obligatio Tanlifeftandi i

mpedimen-

tum potett

tum , inprimis , quando.ex revel

?

atiohe imminet grave ma-

tiifénte ; ]

lum revelanti five aliunde , fivee

xÍ[e, v.g in delio com-

fb

plici ;.non enim tenemur cum

gravi noftro incommodo pro-

eitus debet

movere correcionem

proximi , velimpedire ejus peccatum

ftt , nerz

fecundum omnes.

ut ex communi do.

Deinde quando timetur grave fcandalum,

bezt; u (

cet Sanchez cit. num, 9. idem dicendum,

&f celeorar

quando inde imminet grave damnum alteri innocenti in ho-

hente J1det

nore, fama, fortuna vel vita.

. Ratio communis eft; quia neque

lex charitatis,

neque reverentiafacramenti,

neque praeceptum

d)äcodfün(

Superioris poteft obligare ad t

ale incommodum,, q

uandoqui-

dem non fint facienda.mala; ut eveniant bona. .Ad

w

Quid i contrabentes snatcimonium

f[iní diverfe üi&ceIiS*f; po-

)Refp, i

,.;(eïæiþf:.äpifäo

r

us cum sitrogue comtrabente dæmflwe

m -.äamæmziwihw ?

Orlnariam

€

Pqitus

äj??rmati vé cum Sancbez lib. y. dematr. difp. 7-ni.7.

P'eyficu,

Z'

ulítma conclufio, Gutierez de matrimonio cap, 46.

UE

o

lus 1

num. 1o. ad finem. ' Reginaldo lib. 3 1. num. 232. verf, 2, pro-

« thira]

pofitio, Coninck de matrimonio .difp. 27. dub. 6, num. $4.

*

verf. notaquando. Ratio eft; quia ficut alteruter Epiícopus

N

poteft utrumque conjungere in matrimonium 5 ita etiam po-

teft cum utroque difpenfare in denunciationibus, Hoc ta-

men ego contra praedi&os Do&ores puto reftringendum ad

Epifco-

DE 7M KTRIMONIO,

——'——.—

"

985*

"[IOR[ etlam

Eplfcopum 30 cu;us Dicecefi celebaandum eft matrim omum,y

d , m

ita ut Eplfcopus , in cujus Dicéceff celebrandum eft matrimo-

VG IQ i,

m

, péfiit.cum utroque contrahente in denunciationibus

Dit Écchfe:

di pcnfaxe , isvero , incujusDicecefi matrimonium fion eft ce-

itram alud

lebrandum , poflit. tantummodó dxfpenfare cum fibi fubdito,

C fatle

Ratio'eft ; Tum quia Epifcoyms 5in cujus Dicecefi non eft ce-

CommNnem

lebrandum matrimonium , nullam habet Jurisdi&ionem di-

[

re&am ; aütindire&am erga fübditum alterius Epifcopi , in.cu-

, um 299

;üsD:æeef' celebrand*um eftmatrimonium,

Tum quia intan-

Impedimen-

tum poteft difpenfare in denunciationibus eum utroque con-

-gnive qte

tra&eme 4 fn quantum ipfe debet affiftere matrimonio fur

lelidto com.

fübditi; aut i quantum alter , ab ipfo delegatus aut ei fub-

nmodo pto»

ditus debat affiftere ; cum autem in "propo?üw ipfe non afi-

ftat , nec alter ab xpfo delegatus ; aut ei fubditus affiftere.de-

Is DeCcatum

fcanaumty

beat, ut fuppono ,. fequuur Epifcopum, in cujus Diocefi non

dicendum,

eft celebrandummammm*mm nion poffe cum utroque contra-

centi in ho

hente in denunciationibus di(penfare: Tum quiahoc pa&o £a—

