matvimonium i& inifum ab aliquo ex bác causá , quia U

Quidfi

dix

uimnoris AbundAtiam ,nift ducat

is , ipfum periturue ob b

AXoOF C8e-

Faletue 2

»

DRET7

ol

R E.

Affirmat. Ratioeff ; quiain hoc cafü metus mortis ori-

i conttadus

tur àcausán

aturali intrinfecà, & non eft incuffus 4 causá

n fponfdia;

liberá ad extorquendum confenfum, quod tamen requíritur,

tquitit o

ut matrimonium fit. izritum, Ita Sotus in 4, dift,29. q, 1,a. 5,

s

CASUS MXCVHE,

Quid

dicendum de matrimonio.contvatlo inter filiam medici &5 epro--

Iu ,quem medicus

zoluit curare , niff duceret propringfiliam

l:

fn m/W l-

Jf

Cenfeturme. vAalidum ?

u

Efp. ita, Ratio eft

quiain hoc cafu metus mortis nom eft iniz

yr b alteto

cuffus 4 medico , fed à morbo.

ItaSangez lib. 4.de matrimo-

epn*

nio, difp.12, n.15, Rebellus lib.z, q-9.n,15. & alii coramuniter,

jia metusite

€ASUS MXCIX.

m confenios

Quid' fi Cajus. Tuliam inj

uffo metu. compellat ad feeum contvaben-

[ onfalibus:

dam , /icque ma

Irimonium

fit imvalidum zmanetne ille fAltem obliga--

;incatitD/à

fus ad-vexe

Q validà contrahendumli faliaviolentiam pa[[n.

Aur ab a

velit pofleA liberà confentire ?

aisl

Efp. ita. Ratio ef ; 'Yum quia Ecclefia irritans tale matri-

TEU «

monium , non intendit facere reo injuíté cogenti, fed in-

qua o

nocentis tantüm liberrati profpicere. Tum etiam quia qui

, Ítà Sangü

alium metu.injuo compellit ad fecum contrahendum , gra-

vemilli injuriam infert, injufté confenfum extorquendo in.re

maximi momenti : Ergo tenetur eam refarcire in codem ge-

T nf

nere ,fi potet, Proindéque ftare contra&ui , fi alter velit,

LInde graviter peccat ,qui confenfum ab uriá extorfit, cum al-

pl

teracontrahendo,quiacum prius fuerit irritum, pofterio--

p

im'f"

ris validitatem non impedit,.

fjace

j

jera:

.

Hhh hhh h 5

CASUS.

4

inp*

1166

CASUS SACR AMENTALES$

d

—

CASUS MC.

i

magilttat

tilrabif m

quoscung

S emprqniu: €o

atrimonium per gra-ven metum þbf inju[t

contrahan

Ab alio incujJum y peccatne proptereA?

Efp. Negati-ve, Ratjo eff ; quia nulli facit injuriam ; non

Advet

prehendi

enim facit injuriam alteri , qui metum fibi injufté incuffit,

fed ipfe potius patitur injuriam ab eo; nec facicinjuriamSacra-

toonium,

cramento,cum matrimonium non fit irritum defe&u ipfius,

bent,velc

ipfe enim intendit contrahere, quantum ei

ft ex parte fua, fed

E

lium equi

eft irritum ex decreto Eccdlefiz,

foto extet

Neque dicas, ipfum mentiridicendo confentire: nam quän-

inttljgen

f& [ta gl

tum eít ex parte fuà intendit confentire:ita Henriquez.lib. 1 .

€. 9,n, 6. & alii ; qui hoc idem afferunt, quando matrimonium

Àdvet

tum gravem cum juramento,

&05, qui.

;ontrahitur per me

:

CASUS MCI.

'enim non

Hentique

Sed an fponfus , qui alteri injuffé grazvem metum incuffit, poffit vefi

T Dodlor

lire À matrimonio ,antequam akter ,qui merum pa[fus e[t , ratifizez prio-

rem confénfum ,qui snon fuerat fuffiiens ad validi-

Á

-

Sangez, i

£ALOHR YHAITIMIOMIUL. ?

E

Ejp. in foro confcientiz poffe refilire, nifi aliud damnu

Senilin: g

fecutum fit, vel nifi judex cogatftare matrimonio. Ita San-

Abtridi: i

gez lib. 4,de matrimonio difp. r;j, Gutierez cap. 76, a. 17, &

fatcaty il]p;

alii, Ratio eff ; quia veltenetur ftare matrimonio, & non re(i-

/zw

lireratione deli&ti coactionis , vel ratione injuriae illatae : fed

ratione neutrius tenetur, Non enim tenetur ratione delicti

in poenam ipfius :nam haec fupponitíententiam judicis ? Con-

detut

Nuz

fequenter nontenetur ftare matrimonio ante fententiam ju-

dicis, Neque tenetur ratione injuria , naminjuria non vide-

F G

l

turtanta , ut neceffario debeat per matrimonium refarciri ,

Dat

r

kof

nifialiud damnum intercedat.

Mj x

CASUS MCUII.

len

g f

letu]

Quid fi quis injuflé compellat alios ad matrimonium contrabendum :

D

incurritne aliquam penam?

Qlge» ]

qufamns

Efp. Affirmat. Probatur; quiain Concilio Tri

d. seH.Z4oC8p.

|

&R

9. lataeft excommunicatio contra Dominos temporales ,

Tatipre

magis-

mmes T

DE MATRIAMO NIO.

I16y

—*

magiüratus, & alios cujuscung; gradus, qui fubditos velalios

d inju]?ä

uoscunq; dire&té vel indiredé cogunt, ne matrimonialibere

contrahant, circa quod decretum.

rïath', ftof

Advertendum eft. r.,in hác excommunicatione non com»

ftcincoffit,

prehendi Dominos cogenter fua mancipia contrahere matri-

monium, ficut neque comprehenduntur patres , qui prohi-

üramSacta

fe&h ipfiu,

bent, velcogunt filios invitos ad matrimonium : nam Conci-

lium fequitur de cogentibus , qui habent jurisdidionem in

ttefua, [ed

foro externo, ut patetex praefatione illius capitis, juxta quam

um quat-

intellig

endum eft decretum. l.fin. f£, dehaeredum in&it.utio-

ne. [ta Rebellus. lib. 2, q. 9. n. . & alii,-

quez lib.11.

" Advertendum. 2. in hác excommunicatione non includi

ittimonim

eos , qui prohibent matrimonium conttrahere : Concilium

enim non loquitur de prohibentibus, fed de cogentibus, Ita

Henriquez. lib, 11.c, 6. n. s. Perez.fol, 20r. quamvis complu-

j ufini-

res Do&ores velintincludiprohibentes,ut videri poteft a

vaiift prit-

Sangez. lib. 4, de matrim. difp. 22.

puc?

li

CASUS MCIII,

) damnum

Semilius ambit nuptias [e dignas cum Tulia nobili evirgine, fed pater

abtrüdit eà Tulianam paris nobulitatis puellam,graviter mimntaus ,u£f

jio, Ia San-

pereat ) ille tamen uegleilis miuis c$ coueuft patris comtrabit cum u-

6,4.17.

lia

maritur . anmSemilius peccet. mortaliter contrabeudo

& non t

cum Tulia centra voluntatem c con(énfum.

ilit : «

patris ?

ione QeA

Idetur fic peccare. Ita Gutierez, Petrus Barbofa, Vera-

V

ud.lCiS/Co,n'

cruz & alii, quos refert & fequitur Facundez, ]. 4, in De-

veráam [

calog. c. 4. n. 4. Ratioeft , quia in regravi & jufta non obedit

a o Vib

patri , &coffenditeum abfque juftacaufa.

s tetcith

Refp. Semilium non peccare mortaliter ineundo cum Julia

lignumfe matrimonium , ita D. Thomas, 2- 2« q- 104. a. ;. To*

letusl. ; fum, c. 1. n.6. Henriquez.]l, 1 r, de matrim, c. 6, n, 4

Sangez.l, 4. de matrim.d, 23. n. 10. & plures alii,

Ratio eft,

UE

quiainiis, quaad.eleGtionem ftatus , ad proprii corporis fu-

ia

ftentationem , & ad filiorum generationem fpe&tant , omnes

15»

homines fünt pares , nec filii fubjiciuntur parentibus; unde

p9

if

n

ggIS'

:

1168

CA35US SACRAMEN TAL£$

ifti immeritó offenduntur;ífi obedientiam ab ill-lils hac in re

non experianturs

i

ftillo.loc.

Atque ex hocpatet ad rationem adverfarioru

temtnora

tamen duo dederim, Primum cumSangez loco citato. Filium

veimpedi

teneri confülere patrem , faltem (i commodeé fieri poteft, &

ti tequit

fcilicetire,

nonionge abfit , aut finon timeat malitiosé impedimentum,

Alterum cum Toleto loc ibidem cit. filium etiam teneri obe-

Alie citci

dire patri , fi multum referret, illum cumalia contrahere. v,

affértó x

gïad graves inimic

itias inter magnas familias tollendas. &c.

Sea

quidem i

CASUS MCIV,

Cornelia uxor aperit vviro fuo Fleminio , fe fide contmætjäeinätfi -

qua .a(fcl

montum cum ipfo,aut aliud impedimentum dirimens babuilfé , ideóque

dzfcere Ab iffo vwelle,quo Audito. Flemizits valde commovetur., ci: mox

!

]

du

Ad cenfef[arium accurrems , fiire ex ipfó cupit uum credere uxori

Qu

tf t

:

lia

dJeneatur, Quaritur, quid dtcat confeffarius Flesmi-

- eudo f aciendum ?

,

fde-tur dicendum,

ipfum teneri creder

e uxori aïTerthï «

mmi fquï

V

fi maximéjuramento idconfirmet. ira Tabiena v. matri-

N

Va

monium, 2,g.7. n. $, Nam mendax & perjurus nemo praefu-

1ni debet,

Erg

X mihil

o non poterit negare confenfum Flcminius

"

uxori tam fincere fe, ftatamque fuum aperienti,

onemr

Refp. Confeffarium dicere pofte Fleminio, ipfum non te-

neri fidem adhibere uxoris dicto, nili alize circumftantiae &

f'ämficatml

cedi

conjectura id moraliter certó perfuadeant. Ita valentia. Na-

varr. Rebellus , & alii, quos referunt & fequuntur Sangez.l,

2, de matrimon. difp. 41. n. ; 2. & difp.45. 1. 3. Bonacin. dema-

l DN

len«

: fidejj

ls.

trim. q. 4 pun&o. 4. n. 19. & Dicaftillo de facram, Trad, ro,

de matrim, difp. g. n. 177. Sumitur autem tum ex cap. per

M

at

n

tuas de probat, ubi dicitur , nimis indignum eff Juxta legilimas fan-

di

Ti

Giores , uf quod quisque fu. «voce dilucid? proteffatus eff , cvaleak

dür

N

proprio teffimonio infirmare, Tum quia verofimiliuseft, Corne-

T

liam modo mentiri, quàm fuerit mentita in contraQu prin-

cipali, cüm veré confentire, & abíque impedimento contra-

Oi

[

here viderivellet. Dixi , nifi alie circumflantie 65c.. Hisenim

ll

rnali

"ü PotCü [

præfentibqstenetur credere, & abftinere fe ab omni ca

con-

Y

DE MATRIMONIO,

Y169

Meves liE

hacinte

CQü

; qüalesg autem illze (int, explicant Sangez & Dica-

ftillo.loc. cit. Breviter dcbent effe tales, qtiae virum pruden-

, quibut

tem moraliter certum reddere poffint de fi&o confen(u, alio-

!to, Filium

ve impedimento ,inhác enim recertirudo Metaphy fica habe-

ti nequit. Atque ex his patet ad rationem in contrarium,

potit, &

juentunt,

fcilicetverum noneft, Fleminium credere poffe uxori, nift

tenerí obe«

alie circumftantiz & conje&tura accedant ; illaenim fimplex

ttahete, v,

affertio non inducit virum prudentem , vt in re tam grav

ndas. X

plenamfidem habeat , fibique perfuadeat, conjugem graviter

quidem in contratu matrimoniali

Ldgcepi[fc .:»:in hàc autem

jurata affertionenon decipere. -

auifetmddti

,

äui/jf' D idfäq"f

CASUS MCV,

i, d m

Quid f due perfone.

zm?efäqþhf intm conjugake , bocrecepto cupien-

fde(e 71

465 cobabitare priorem sontraiium matrimonialem novo confenfu

h

Jenter mna

dfeflato ratifitent : obtinebitwe: matrime-

' ,lxt'm" Jf

mium iflud ex poltfacfo ver2 vationeus

— JACFAIHONIID

( afecenti

Spa v,máttie

R zjf». valdeprobabileeft ,quod(ic, Ratioeít , quia in tali ca-

yemo prietu

' fu nihil deeft , quod defiderari poffit ad rationem fa-

n Herniti

€ramenti, cum de prafenti adfit mutuus.confenfus in tradi-

tionemcorporum praftitus à perfonis habilibus cum perfc&a

(üm qon t*

fignificatione conjun&ionis Chriíti cum Ecclefía.

giantié

Accedit, quod fi matrimonium ejusmodi perfonarum vi

jleto.

rtovi confenfus id ratificantis ex poftfa&o rationem Sacramen-

«,Ul'sMge'l" r

ti non obtineret , fequeretur has deftitui fübfidio conjugibus

qqcín. Deft

fidelibus, aliàs ex Chrifti inftitutione promiflo , fcilicet gratia

? T[a ,IO.

facramentali fublevante onera matrimonii , hoc ipfo,quia eo-

szumm

atrimonium nullatenus haberet rationem facramenti :

$m j

fed ift

jl

gl

ud confequen$non

videtur admittendum,utpoté nimis

"

al

durum , & minus confol

atorium pro hujusmodi perfonis, Er-

corme

go &c,

.Dices cum Vafquez, bi nullafieri poteft ex mutuo

ufie D

contrah

,n['aau Pl'm

Ia*

matrim

enfium confenfu corporum traditio, facramentum

onii locum non habet , fed in prefenti cafu.nulla fic

if

&eri po

teft corporum traditio, quia cum neutra

L

.

L

j

ii iil i

perfonà ex

hi

(ort

1176

€A5tts SACR AMENTALES

bisamplius poteftatem fui corporis habent, hoc ip:

uod

jamprius vi contractus im infidelitate initi unius corpus de-

beaturalteri, utiq; viconfenfus pott receptum baptifmum re-

novati , nulla ampliusfieri poteft corporumtraditio ; ergo.

Ti

Refp. Diítin; majorem;ubi nulla fieri poteft corporum tra-

ditio, necut primóponenda,nec ut ex poftfatto confirmanda,,

ubi facramentum matrimonii locum non habet, concedo ma-

P

für jl

jorem. Ubi nulla fieripoteftfolum, ut primó ponenda, Ne-

^

[

omajorem ; ab ejusmodi autem conjugibus poftreceptum.

Md

aptifmum corporum traditio itaquidem fierinon poteft , ut

teB

primitus ponatur, fieritamen poteft, ut primitus pofita ex.

duobusp,

poftfacto confirmetur, cujus traditionis confirmatio deind&

tentibus,

rationem facramenti obtinebit;cum prima traditio ob defe-

Sedi

&um baptifmi hujus rationem habere nequiverit..

Inffas, Si in boc cafu corporum traditio ut confirmata

Cepto Qt

&ionei

er iteratum confenfum rationem facramenti obtinet,tunc

tionefe

ratificatio feu confirmatioifta neceffarió. fieri debebit coram:

as in]

parocho & teftibus, ficut alias ex praelcripto Concilii Triden-

toris Pa

tini contra&us matrimontalis , ut Sacramentiüm.con

:

ftituat ixä:

raefentia di&tarum perfonarum fieridebet.. -

(cth,per

ficatio ifta fiat coranx

Caudie

Refp. Bonacina,non effe opus,ut rati

3iiat,

Parocho & teftibus, & fundat fe in hoc ;

^

uia Tridentinum:

eatenus-folum ad validitatem Sacramenti matrimonii dicta-

].

tit, u"dö

rum perfonarum praefentiam requirit , ut contra&tus. matri-

moni:lis validecelebretur , adeóque quando jam femel validé

Detum m

eelebratus fuit absque earum preefentia, ex poftfattoad'con-

Wfn Qu

füituendum Sacramentum non: cenfetur. amplius eandem.

prafentiam requirere; atqui in. noftro: cafü. matrimonialis.

Wrapiy

"mura.

«ontra&tus jam femel fuit valide celebratus,ut patet, Ergo,

Ut

Sed quidquid fit , ego fentio (alterm decentius ac tutius effe; .

ficationem deponere co

;

lm

gxg;fa,tamrati

mcüo-&(tnüibps;.

þefm]t[,

—

Ti udier

D&

j

Illg

?

üod

M )o( tüt-

äx?i

;

1

Eïgu.s

"de-

tiímum te«

Q efo,

poumtta»

$ CANONICI

S.

irmitda,

| HORI

CASUS MCVL .

oncedomae

Petrus ju'ziïæt ; fe ; fí "vefperi matutinum & laudes vecitet ,due-

neni, Nee

rum dierum eält;gatzfmz' fatisfacere ; Quaritur,an bene ?

frreceptutt

T Atio dubitandi eft, quia Petrusitapoteft fecum difcurre-

n potes, ut

AX re, Poffum ex diétis una & eadem attione fimul fatisfacere

s pofita ex

duobu

d

jtio deinde

zentibus.

praeceptis nu me'ros.dmii

næïs eodem tempote con;ur—

itio ob dele-

— Sedincafu pofito eoncurrunt duo diftin&anumero pra-

;onümztä

cepto circa officium divinum : ergo poffum unica & fimplici

attioneutriquefatisfacere. Majoreft certa,nam unica audi-

yrinet, u

tionefacri fatisfit , fi feftum aliquodin Dominicam incidat. Si

ebit cotam

dicas , inle&ione matutini & laudum contrariam effe legisla-

ci Tridene

toris Papze mentem.: Petrusretorquet , in fententiamdocen-

;onïïllüüh

tem,per uniusfacri auditionem fatisfieri , duobus praeceptis

de audiendo fac

*

h H'a[Coïaüï

incidat,

to ig-fe&o:&Domipica,ü fetuminDominicam

videntinurm

Refp. Petrus in cafu pofito malé judicat , necbené difcur-

ynii d«

rit, Undé nego ip(i minorem. Rafjo eff; quia in eundem ve-

Büs m

fperum non concurrunt duo pracepta de legendo matuti-

feme

num cum laudibus , cüm tantum concurrant praeceptum u-

w&'g gd.(mx'f

[

nius obligationisfolvenda , & permiffa alterius obligationis

Jj &a9

[2

peranticipationem folutio: quia autem anticipatafolutio ni-

$

non

alis

hil mutat in re debita,fed in tempore,quo eifatisfieri permif-

at E

fum eft duntaxat , res debita anticipaté folvi quoad fubftan-

" euius t

tiamdebet, eo prorfus modo , quo alioqui fuo tempore folve-

n

retur ; utpatet ; nam qui debitum anticipate aut dilate folvi

permittit , nec realiter nec virtualiter remittit, Deindé con-

tra judicium Petri fufficit totius Ecclefize fenfus, prxis & tra-

' di'tio ;imó & di&amen rationis , ut bené

"

phanus à S, Paulo,

docetSte-.

js

lii iij i2

CASUS

*

1172

.

€4sus SACR*A.M'z.yfgLf'EQ :

:

[ at

[

fteSte

À

dicit Dian

*EBRläïATE,*

qtans inf

v -—/, :

CASUS MCVII.

HTIENCS

Gini(lo

Potq[tn:e li

quis licité fe inebriare , dum caus4 fanitatis id ordimantt

Leffus ir

medici ,[altem in abfentim alterius remedii? -

qpato t

Efp. Affirmat. Ratío efl ; quia fumptio;lla potüs v, g. vini ab-

refpondA

undantior , videtur omninó excufanda à peccato ebrieta-

ptumvitm

tis , cüm a&usillenon vi

e

ur effe contra virtutem tempe-

5j enim a

rantiz , eóquod non fit pot

us

fuperffluus aut nimius refpe&u

manum v

talisperfonae; congruit enim valetudini & vitee ipfius con-

ufüm ad.!

fervationi,, qui funt fines fümptionis cibi & potüs:quod auz

fig* teyu

tem inde fequatur privatio ufüs rationis, eft prxter inten-

&. S& AUg, 1

tionem: quia , ut fuppono, exprefsé non intenditur; ac jufta

jceretur,

videtur adeffe caufa exercendi talem a&tionem tanquam con-

febria occ

ruam hic nunc fuo finrproprio& proximo. Nec video,cur in

Sed Lf

hoc cuipiam fcrupulus inhareat, cum Do&ores fatis com-

etidens.

muniter doceant, fumptionem medicina direCécendentis ad

fanitatem matris , quae alia via obtineri non poteft , excufa-

ri à peccato, licetindé fequaturabortus, ciüm tamen vita fae-

Tij

tus fit majus bonum , quàm .ufus rationis, prafertim cüm

V Heharga.

hictantumamittatur ad modicum tempus, | Confentit E.

a

man. lib. 3. Se&. 4. n. s. ubiait : non abfürdum judicat re

bultite

Tatio, ad breve tempus ufu rationis deffitui , ut recuperata

fanitate , munera rationis melius praftentur , ficuti etiam

ftm;

dormie

1

A

nibus contingit.. Quagg. culp; yacaa talis voluntaria

Mito

ebrietas.

O gtis

ilio

Smd»

CASUS MCYIL .

Uam ,æm

Efine licitum inebriave. feipfum ad' evadendam mqæt?mï,f—nggm mi-

m Quia

mlfms, Ui

patur Tyranuus

yoiffevacuetur poculum vini 7lgzti35€x.cggju&[ugzg£fimc

rglt

e

o previder g,ui;-?:extöï[e'!*ifie&fïamdttw ESU

-

bi

lath

( t

Affir-

d

DE EBRIETATE,

PAOR

Y17$3

: »

;Ffirma.t Leffius lib. 4. cap. 2. dub.

4. Cujusfententiam te-

À

fte Stephano àS, Paulotra&t. r. difp. g. dub. ;, probabilens

dicit Diana, Eamque defendit Burghaber. centur, 3, cafü og.

ejtans infuper pro ea Dicaftillum de virt, Card. l. , dub. 3. n,

.3 $4. accedit Layman lib, 5. fe&. 4. n. f. Ubi ficait ? ex qua,do-

&rina (loquitur de doGrina praecedente) non improbabifiter

Leffius infert,licitum effe inebriari mortis vitandae causá,

;ü vditid

1uam tibi aliquis per violentiam minatur , nifi propinanti

TEU

refpondéas , modó fcandalum abfit , neque cedat in contem-

to ebtitta»

ptum virtutis temperantiae à Chriftianis fervandae, Probatur;

em tempte

Si enim ad redimendam vitam à Tyranno fas eft fibi ipfi

ys tefpedu

manum vel pedem amputare , cur non etiam rationis

ipfitls Cofle

ufum ad. breve tempus fibi adimere ? /Verüm buic fenten-

tix* repugnat Cajetanus. 22. q. rjo; a. z, ad 3. Imó

scquod a

eter infefis

& S. Aug,ferm. »32, etiam(: ad hoc veniretur , inquit , ut tibi

t a( lfllü&

diceretur , aut bibas , aut morieris , melius erat , ut caro tua

ia CO

fobria occideretur , quam per ebrietatem anima moreretur,.

deo turi

Sed Leffiusrefp

ondet,S, Auguft, dixiffeid proptereà, qua pef

fatis come

accidens conjunGa effe folent,

endentisa

CASUS MCIX,

t ,,CRCU :

e Vi fa.

Effnelicitum inebriare alium, ei prabendo potum fbrtiäbmm*,- cujus

vit ignorata decipiatur , fi alias grande malum non po[fit impediri, v. g«

guim cun

inebriare bofles tuos ,qui te captivums detinent ,me te

n

entit [5«

' gajäme'

ficat It

bducant s; vel eos , qui alias gæw proditurz |

urbemz

tuge

Ffirmativa iän:te'n':i-a pr

obabilis eft , quia cumipfi in eafu

qut a

voluntané

pefito non peccent, nec tu cooperaris eorum peccato,

jmó graves Theologi docent, in diGtis cafibus etiam licere

alios inducere ad ebrietatem voluntariam, Quorum fenten-

tiam,tefte Stephano à S, Pauloprobabilem etiam judicat Dia-

na. Quia,inquiunc, licitum eft füadere & induceread malum

j n

minus, ut impediatur majus, Sed contrahoc ultimum ín-

p p

j

jf

furgit Lothus probans füam fententiam ex Apoft. ad Rom. z.

ubidicit , eorum damnationem juftam eífe

»qui dicunt , £1*€iæ

lii iii i 2

ii5

Af* 3

pot 7:4. :

*

CAÁS0$ S4CR mmmm :

mus mala, uteveniantbona

;ergo nequélicitum e&indui:-&-þ:

Ti

aliquem adaliquod peccatu

m,c

ujus non habet voluntatem ,

ut licomittataliud,quod concepit facere,

quamvis hoc gra-

üppont

viusfuerit: Videntur enim illa effe ejusde

m rationis, facere,

malpm,ut eveniat bonum, &c inducereal

iquemad peccatum

pecat

mirmüs, ut non faciat aliud majus, Ad

in (oa caul

rationem oppofitae

A.

fententize refpondet Lothus

, eam tantüm habere locum,

dumaliquis eft omninó paratu

sindifferenter committereplu-

príema

resa&tusexternos malos, tu

at debua

ncnamquelicitum erit fuadere,

acinducere, ut petiüsexequ

aturattum minus.malum , & mi-

xe kíni

nus proximonocivum. Siclatroni volenti Petrum occidere

Qon quide

licitum eft fuadere , ut

e

hilominus

potius eum fpoliet ac dimittat &c.quia

in fimilibus fuafionis

'& indu&ionis obje&um eft tantüm o«

M.

apud Dia

miflio majoris maliac minoritas mali alterius , non autenrali-

quodnovum malum , undé nullo modo perhocaker induce-

& ebrioi

reinnovam culpam , ficutin cafu priori: nihilominus P.Men-

quieffen

tione ngn.

doin ftatera benignarum opinionum differt, .

G. 18. . 216;

dicit, peccatum minus , quantumvis long? di

verfum, & de

Conrümel

quoalter non cogitat,continerieminenterin majori,acfic nec

Hisaddit

illud fnaderi, ut malum novum, fedut pars malitize majoris,fi

Vntut, g

haecfecundum fe & in communi infpiciatur,

gt

Dl quin,

Rejicit z. Sententiam pofteriorem Lothushac ra-tïohe. a f

mihi fitlicitum urgendo aequales hauftus alterum inducere

adintemperantiam & ebrietatem , ut non exequatur malum

Ti fenten

contra rempublicam,quod machinatur, licebit etiam mihi il-

d pecc.

lum ducere ad lupanar, & adlibidinesconcitare,ut voluptati-

N

bus carnis quafi abforptus non perficiat malum grande;quo.

$u7 y A

Vhtiam Y

meditatur,fi nimirum illud aliterimpedire non poffim : quod

probatà pari, Quare cum Lotho & Stephano 4 S, Paulo

asqir

iori judicio ) omninó abftinendum

( .-fa-lrv.o mel

í

;en—fco ab illa fcnte«ntiaf :

'?ï"d'f Ti

df

o RR

REF- h

CASUS

Bocine

L

DE EBRIETATE. -

——*

Y I7'f'

" CASUS MCX,

:ü»inducerc—

luntatem,

- i fius mula.

mala committit in ebrietafe ; Queritur , am

ipfi ipnputemntur ad beccatum ?

l

.

soc ptt-

m,quod fitin ebr

Ictate incu

Ipabili , non effe

fijt faceté,

Uppono malo

- peccatum. Rafíio efi ; quia nec eft voluntarium.in.

fe , nec

dpecurum

in fna caufa, Ergo nequit effe peccatum.

n oppolita

fequentia, qua

erelocum,

Refp. 1, Omniaex cbrietate culpabili con

per fe mala funt , fipravifa fuerint, vel praevideri potuerint

trittertplu«

ac debuerint , peccata funt,, Undé perjuria, blasphemize, ri-

titfüadete,

lum, & nl*

xze, & fimiliavelícandalofa,velalteri nociva funt peccata ebrio;

non quidem.in fe ,. fe

d in causa,in qua cen( ntur vgliæ.Ni--

imoccidete

hilominus.

tat&cquit

äaBil*e tamen etiam eff, quod docet Vaf Uez

Hantüm o-

apud Dianam. p. 3. T ra&t, 6, Mifc, refol. 52. Multa di&ta vel fa-

f autetra

&a ebriorum non reputari peccata faltemgravia , qua alig-

Kerindüce-

qui effent, et(i preevideantur, eóquod in hominum z ftima-

us £Met-

tione non-cenfentur effe injuriofa, proutfunt diGta , facta, &

, 15fb 216!

contumelia,ex quibusnon fequituraliisullum detrimentum;

I(Umr-& &

Hisaddit & alia peccata.effe, quae fattain ebrietate non impu-

gracic n

tantur, quiadebent(cienter fieri , utimputentur: hujusmo-

? májotis

di inquit ,. eft peccatum:blafphemie, infidelitatis, & perjurii 5;

namquinon-videt veldubitat effe falfum , quod.jurat

erju-

cra-tion.e;"5

rusnoneft. itaVafquez. Verum quoadultimum hujus Do&o-

3 inducee

ris fententiam non cenfeoeffe tenendam. Rafio eff ;.quia licec

'ur al

di&ta peccata in f& non fint voluntaria, nec fcienter fatta eo

ao ii

tempore,quo fiunt,funt tamen omninó voluntaria in. caufa,

l:

i

cum füpponantur pravifa. Hisinterim non obftantibus fen-

andequo

tentiam Vafq.tefte Stephano à $. Paulotra&, 1. deactibus hu-

offim:que

snanis difp. ;.dub, ;.n.82,adhuc propugnant Salas,Sayr & Tar-

$T0 .

lner-',..cuius proindé fen

tentia mente tenenda cft 4 Confeffariis.

jum

G ASUS. MCXTI.

Quid ff Tittus fé ipcbriando tamtum venialiter peccmuerit.et mälzmi in-

j ).;

— defecutumfit grave,ut o g.bomicidimm: DQuaritur, an tale malum im-

putetür ei in culpam mortalem ?

R

Efp, Tale homicidium: effe folüm veniale. Raf7o eff ; quia

hocinebrietate commiffam non eft infeipfo voluntariun;

L,

Gug

(45Us

x:76

CASUS SACR AMENT ALES

ass

€um fiatá carente rationis ufu , fed (olüm eft voluntarium in

cumvela

causa , qua eft ebrietas ; erg

o tiequit contrahere majorena

culpam , quàm ipfa caufa hi

plus pron

c & nunc habeat , atque adeé

peccitum

quàm voluntas illa

; àquailla ebrietas dicitur voluntaria,nam

tota culpa eftin illa voluntate , & folüm per denominationem

m pecca

tio , qt

extrinfecam tribuitur ebrietati ac effe&tui fecuto; ergo non

vllatenus

poteft effe major culpa in o

;

r

tanda inc

Antecedente ebrietatem.

pere fecuto , guam in yglgnqtc

effe de ii

CASUS MCXII.

bus, lia

antum exc

'ïmw coumittit £

effum1n potu , ut licef adhue fciat dif-

Micommo

cernere imter bomum ct- malu

m . hbeneffum

At furpe , phantafra tAmet

figatite

jnm nonmibil turbatafit ,atque idcircó [inq

«A tizubet, bedes vacillent ,

fu 62 .0)

ectli duplicata ajbiciaut, capu

We 19 COTHM

j

?

lum & pet

Quaritur , ati perfecià ebrius frt

,:;gzv 'wï'd:»tur.

litet gt

E[p. [Vegati-vé, Patet ex defi

nitione ebrietatis, .Nam perfe-

&taebrietas eft exceffusin

"m

potu, caufa voluptatis, donecu-

fima appc

fus rationisadimatur, Atquiin Titio necdu

fuftcit, t

mxeft..adcmptus'

Quiah

ufus rationis, ergo nec dum perfectta ebrietas

*

4Min. prob. qui enimtcitadhucdifcernere inter bonum &

malum, honeftum ac turpe, ille more humano poteft adhuc

velle,quod bonum & honeftum eft, & nolle, quod malum ac

turpeeft. Ergo poteftadhucutiratione, Quare iliius ebrie-

tas imperfcta eft, &.

E

peccatum duntaxat veniale ; -quam?is

utum ex gravioribus, fi deliberaté committatur,

CASIUS MCXIL ^.

ïitfusxc,aupa daí

7

potum petentibus , quos indé inebriandos pr -

videt.

Huritur , ampeccet ?

R £/». Velille Titius poteft (ine notabili incommodo petenti-

bus potum denegare , ficque eorum ebrietatemimpedire,

vcl non poteft,Si poteft, peccat illis promendo potum,

Ratio eff ; quia tunc cenfetur confentirein eorum ebrieta-

tem, cum non folümillam nonimpediat, dum

teft,fed eti-

am ebrietatis materiam fuggerat. $i non poteft , ( uti certé

fine magnis incommodis fapé non poteft , eóquod ind&

effent timendae graves rix&e , convitia, juramenta &c.

cung

DE EBRIETATE.

1

i,

Dtatium j -

! cum vclnon folvere vellent ea , quae exnunc expenderunt , nifi

! Rlajorera

plus promatur

; vel ad alias tabernas ituri effent , adeóque

que at

peccatum per h

ocnonimpediretur) tunccenfeo, Titium mini-

tia, nam

quàm ferre poffint, Ra-

mé peccare eis plus vini promendo,

nindionefa

tio eft, quia tunc id cenfetur fieri involuntarié , neque enim.

: ergonorn

ullatenus intenditur ebrietas, fed potus promitur meré ad vi-

mlunme

tandaincommoda, Ita Marchantius addens idem cenfendum

effe de iis , qui apponunt coenam in die jejunii eam petenti-

bus,, licet fciant eos non excufari à jejuhio , eóquod eadem

n;c jciat.l:]'-—

incommoda & hic timeantur , & peccatum equidem ab uno

2

utalin at

negant

e

impediri ion poffit, — Addit Burghaber centur. x. ca-

fu 62.

j enciltit ;

Opificemcatholicam (perfe loquendo, fi defit fcanda-

du

lum & peri

culum alicujus majoris mali) poffe non improbabi-

liter peritis

& fidelibus famulis haereticis carnes in quadrage-

fi aliàs fint disceffuri , & ipfe laboribus nomn

Yum p?rf?

fima apponere ,

je, done U

fufficiat, nec alios poffit habere, quos fu

bítituat.

Ratio eít

on eft formaliter cooperari peccato ,fed folum

t adempfuä

qqia hocn

permittere ad cavendum grave in-

xbonun &

commodum,

otelt adhuc

| malom àe

jliius eorlt*

N

N

N

N

-.—5/

:

: V quan

*f

N -N

.'

k

xs)

o

a1^

N

15

f

v

z

H

:

;

Ts

n N

E

p

v

*

sT

24 3

N

IN

SSSS

nj*

*

SSCNCN

Cl g

A

N

N

)

Y

ZA

COA

E

oj

d

ldQPctmd.

f

^

M X TA Z

«»,

ASY

N

T

E

m'mpedire,'

$

^

p

um'eb[ictd'

,ccü,fcdtïi'

yti et

i

(

a

S

J

V

Kkk kkk k.

Ds

(

T

CASUS SACK AME*N;FAL ES.

p esninnt

dl

Dita

D

ergormeli

fpeduho

eft, uali

|-VOTIS& -

liciari, À

extiottris

CASUS A4CXF I.

€,

P

explarib

ï'äüæ faci£ aliquod:

»us ex xvota.,.effe illud opus [ [ä&itm melius,.

gquam facíum [jne voto ?

JVoía *. Votum in genere fic definitur Eft pic-omi"üio

Pdryi

deliberata fa&a Deo de meliori bono; Porró votum- aliud

eítfolemne, aliud eftfimplex. "Votum folemne eft, quod fitin:

I

profeffione religionis approbatae , vel facrorum ordinum fuf-

ferie x

ceptione. Simplex veró eft

five occultum:.

q,uoglcmque aliud, üvcpubli;um.

j

teriayory

X

poffiits

. " MMota 2. Ut aliquid ead

at fub votum ; tria -re'quïi'uhfk*;!;*..

r. Ut fit in noftra poteftate.

2, Ut fit bonum.

3, Utfit me-

peaitim,

iente vt

lius,quàmoppofitum, ' Hinc fequitur, non effe validum votum.

Conditio,

1. Si voveas, te nunquam peccatorum venialiter ,. quia hoc

non eft in tua poteftate faltem moraliter,

2. $i voveas opus

aiquom

dependes

malum aut indifferens ; nemo enim aliquid promittit alteri,

Y Quand

nifi quod ei gratum eff : Deo autem nihil cft gratum , nifi quod

eft bonum,

f; if

3. Si Voveas, tenon daturum eleemofynam, non.

OlVitur (

futurum Religiofum, non fu(cepturum facsosordines ;; melius

enim eftdare eleemofynam , fieri Religiofum, fufcipere facros

erdines.

His pofitis

Refp. Affiratixué, Ratio eft, quia qui vovet & votum fol-

Mj

vit, non folüm.offert Deo opus bonum, fed etiam botii operis:

D

funt

facultatem z nam privat fe facultate illius omittendi. Unde

fimilis eft illi , quídonat non folüm fru&us arboris , fed etiam:

Quamw,

&Rfü al

ipfam arborem , ut ait Anfelm. k. de fimilitudinibus e, $6. qui

autem folum opus praeftat abfque voto , non dat Deo operis:

Hem, Ti

dllius facultatem. — Deinde qui facit ex voto , operatur ex pro-

U f

pofito firmiori &

XErgo.

"

magls immutabil—i ; hoc autem €ft meliusz

*

Qte iti

Dice,

179

'?DE-A VO'TIS.

( Dice. Melius eft dare quid gratis , quàm ex .obligfa-ti-oïnej; |

ergo melius eftfacerefinevoto, Refp. Tranfeat antecedensre-

fpe&u hominum. Negorefpe&uDei: nam hominibusgratius

eft, ur aliquid ipfis donetur gràtis, quia tunc videntur aliquid

lücrari, At Deo non'eftfemper gratius, quia non quaritlucrum

ex noftrisoperibus; fed id feraper eft ei

gratius, quod fgci-musx

7773

ex plluriblu;s, vel melioribusaffettibus,

CASUS ACAVIIL.

t promiffo

Pefrus wul

í

fol:vi aut liberari a *voto fimplicis quevitur, quof we-

votum. aliud

—— His po]fit ab iWo folvi , aut ltberari?

f qnod ftin

Re]p Quinque. modis id fieri poteft, — z. Defitione ma-

ordinum fül-

terize , ut fi id, quodante erat legitima materia, definat effe ma-

yepublicum

teria voti, vel abíoluté, vel refpe&u voventis; v.g. fi hat im-

poffibilis, ( mala, fi indifferens; fi inutilis, fi majoris boni im-

D üirunmf.

peditiva.

2, Defe&u conditionis , utfivotum fa&um fit eve-

x, Uciymee

niente vel durante certa conditione, & non eveniat , vel definat

idom Yotum.

conditio. .3. Irritatione; ut quando materia,quam vovemus,

r V&ä bQC

aliquo modo fubje&a eft alterius poteftati , & ab ipfius confenfu

yovets Op*

-

dependens, qui tamen nolit confentire, 4. Conmutatione,

utquando obligatio voti ab una materia transfertur in aliam,

yoitti t

Im, mü QUOU

$. Difpenfatione, aut quando quisau&oritate ecclefiaftica ab-

of nc'ï

(olï.'itu-r omninó àvoto, Sed jamoritur

F [ mV ]u

ere 10

QU.ESTIO l-

Q

T

Quorum «voía poffint irritari ?

Y

Refo. Omn

ium illorum vota poffint irritari, qui alteri fub-

u

10

pers

bc

je&i funt, vel inomnibus; vel faltem quoad illam materiam ,

nal

quamvoverunt, Ratio eft; quia horumvota pendent à con-

fed etidm

fen(u alterius ,. ac.proinde includunt. hánc tacitam conditio-

151

quí

)US 6

(&

nem , nifi fuperior , velcujus intereft, contradixerit.. Unde i

er$

ille certior fa&us de voto contradixerit , ceffabit obligatio.

t

prex

Hinc fequitur, ad irritationem non requiri caufam , fed fuffi-

j d me

WE

cere irritantis voluntatem, ut docent communiter The

ologi,

Kkk kkk k 2

QLLE-

i

1156

CASUS SACRA.MLNTALE&

^ls 2lv

^QUESTIO II.

t illif

docent?

n pcccet,, qui fine caufa irritum. fecerzt altmu:

votum

plures aj

t , C

Negantaliqui.. Tum quia totum votum in ejus arbltrgum

modant

collatum eft, nec ulla lege cogitur illud approbare. Tum quia

quibuen

utitur fuo )ure,f' ve probet , five improbet,

in.omnil

Affirmant alii, Quia irritare votum alterius fine caufä eft

fec cenft

attus otiofus , cum careat honeftofine$ ergo eft peccatum fal-

omniou)

tem veniale, Cumquibus

vegur &

Refp. Probabilius eft, talem non excufári à peccaro veniali,

«ttm

Ratio eít , qum fine caufa velle impedire bonum opus, eft ma-

or) e«

Jum : cum enim caufanulla rationabilis füubeft , v1detur üeu ex

(atmentc

difplicentia bonioperis.

Confirmi

QUASTIO. I

fum polüt

E

ZA quibus poffint ivritari cvota? ^

l lþï'æ/L

meJ

Suppcmo, itritationem voti effe ejusdem a.nnultatxonem,

qum Tiet

ita ut perillam votum, acvon ebhg;mo fic evancfcat, acfi nun-

Wi Ctety

juam fuuïät.

