minés , utpote plerumque improbi ingenii , foleant primá

uxore reli&tà aliam &caltam primá adhuc vivente,in diverfislo-

cis ducere , fan&a Synodus huic malo

E

p,.e;r. prasfentem p—xfohi-v

| mdtrima',

bitionem voluerit occurrefe.

(fdl., -

- 'Hiacfequitur ,. etfi matrimon

ium inter vago s effet vali-

dum, fi Parochus eis contra dittam prohibitionem cum duo-

bus: teftibus affifteret , & ex parte contrahentium nullum:

?s dic) jmia

aliud impedimentum irritans intercederet ,ipfum ramen Pa-

rochum-id faciendo graviter peccaturum

w Qui

k Napattuc -

contrà preceptum in re gravi,

$ quia nþilmiæu.m av

H&häbems

geret

12 sü hp A a DC

etuo per dt-

,qu relido &

*

P

av

:

ld fibi ac-

Qui

srocbus necdum. facerdss eum duobus «vel tvibus Lefri-

affiflevet y: valide me id

morbaey ïma;rz'mwziai:

CCeret $.

t ripsque

"

2 Bfy. Affrmati?. Ratio

ef^, quia Concilium Tridentinum

acdhom df

"""pro folennitate effentiali ipfius matrimonii alind non re-

', hujüsmo-

quirit, quàm ut prater duos aut &resteftes affiftat parochus;

xb abl |

atqui Parochus cenfetur affiftere, etiam(i non effet facerdos,

prius jnfu«

'5Dignitate enim parochiali fuppletur au&toritas facerdotalia

ybilitite à

ergo&c. Atqüe hoc ipfum expreffe declaravit congregatio

i orfínatio

€ardinalium anno 1593:0t referturin de

4

, decreti de Réformaf, matrim.

;laraæ:io»pibäas cagicis,

s non font

- ^ Dices, r. Dum Concilium(zpecitatum ait r qui alifer quam

4

conpeten

ofe 65t, neceffarió ex parte Pa-

*

???ente Parocbo-«velalia facer

Aaa àaa 3

tochi

$536

j

C

CAStis $4

QUE Mu

IRAMENTALES

UYU DN M aT.

'*--F

^

uia

di&is

RCFP; |

zochi'ordinem-Sac erdota

lem reqüirere videtür,q

arari p*

4lius denotat, perfonam

cum fübfequente ; ergo &c.

pracedentem eiïe cop:ditignis: ü-miüs

É

urgent at

propolit

Ref». Neutiquam illis veibis , Tridetitinom idvelle ; quod

obje&io pratendit ;

quia di&io 2//u; non femper facit hu-

jusmodi denotatione

m , ut patet ex illis verbis Lucae. 23.

Quibus edu&tio Chrifti ad

crucifigendum fic defcribitur 5 u-

cepaníur autem G duo-alii nequam cum eo, Dein datoquod in

Qsïd&þ.yf

di&is Conciliis verbis partícula alizs

&denotet fimilitudinem

conditionis. perfon

"

& prazcedérntis cum conifequente , hanc

tamen denotatio

E.l

fi

nem Concilium noti ideó facere voluit , qua«

- logut.

Parochus tatrimonio affiftens , neceffário debeat effe Sa-

du eon

cerdos', fed quod defumendo'denoiminationem & potiori ,

lacerdos matri

gen-tiam

£fl& facerdos.

mohio affiüens pieramque&o rq,ina;iö &kax

1

dentínil

tet , no

Dices. 2, "Parochi i

fäfähfïä ïh'—Ceï*eb(ünäf; mafrïmö-äio,

eetdota

exigitur , utfponfos conjungat, & nomine Ecclefia benedi-

£at5 ergo cüm benedicere prepiium fit face

Juiet

.

A

pro at

ut Parochus affiftens fit facerdos.

Conciliü

Rtjp. inde folüm probari , quód conv

enicgut o FE

|

rochum fimul effe facerdotem, non autem quod fit de necet-

|

|

? Wytoc

tate.; nam intentum effentiale & primarium , cur Parochi

ü&æ*,m

atfiftentia requiritur , ut nomine Ecclefiaauthoritative té-

tiali, &

ftificetur & approbetcontra&um matrimonialem , quod fa-

cere poteft , eriamfi non (it (acerdos ; benedicereautem eft (o-

L]

lum

am neceffaritm

i, pt

4

Q

uid accidentale quod ; non, ut quodd

.0('6'4

adv

cclefia praedi-

&C!Q hi

pitur,

rem , fed ut quoddam conveniens abE

rianett

H

1

£v

alterfativa dubiastilgUnoeiB

s pars decla

..

rat

alteram, L. z. ff, derebus dubiis, Ergo.cum heecalternativa ,

patochi

pre]ente Parocho «vel-alro facerdote , dubia fit, utrnm nimirum

$pb

pars intelligi debeat de Parocho ; ut facerdote eandem de-

clarabit

Cerdote,

altera ,' quod fcilicet intc,l:l-igcndahïüt de Parocho fa-

R

DE. MATRIMO XIO.—

$22

N

^; QUi d

Refp.. Ttmc quidem unam ä*artcm-al'tef:äa tivae dubize de-

elarari per alteram, quando:alie conjecturas fortiores nom

-Uf?m's (itilig

urge

ävelie, Uod

propofito,.

jt declorationem.aliam ,,;,—n.qn.. ubi aliam. urggng,,; ut in.

oet facit hu-

. CASUS DCCCI.

8Iuca, a,

tibitur ; d.

clur: licentiam affiffendi matvimonio dä«;»ät» 41;;'-1;,-; Cle-

toquod in

ägïæg—m

ne[t facerdos : effefne -

nilitudinent

Ro æicq'ä?;qyi fno

valida? .

ente , hanc

Oluit , Quie

—

Ejþ N egäffwe Ratio.

eff ,

u

ia verba Concilii Ti*iäji:nrihä—l

t effe $2«

loquentis de (zpe-diétà.a

d

;

Iftenria. funt accipienda fecun-

dum-communem. intelligentiam. . atqui fecundum intelli-

| à potiefi,

Ratíe (Dleat

entiam-communem:., facerdos ,.quem. ex conceffione Tri-

dentini Parochus ad.affiftendum:matrimonio fubftituere po-

teít, non dicit aliumclericum.

1atrimadio

gga;þ,. vereinitiacumordine fa-

f Dened-

gerdotali, ergo &c« ..

1

o Interim, Autemn

il refert. ut'rum facerdos. fuB fituendus *

a äefh

pro curá animarum.fit approbatus nec ne , quia citm idem.

Concilium. feff, 23. cap; 1«. approbationem illam tantum pe-

i ít,

t denecet-

tat proconfefífionibus audiendis, propter magnam pruderr--

ais

tiam , fcientiam , & vite probitatem,in tali miniftro requi-

ür Parochi

fitam; noncenferur eandem exigere proaffiftentià matrimoz

Sadcs -

F

niali, acproinde poterit Parochus etiam fimplicem facerdo«

,9vod fj

tem;,íeu non curatum.fubflituere ad affiftendum matrimo--

emeltloe

nio ,ut habet commun!s Dottorum fententia;.

velfaridn

"Dices. Poteftipfe Parochus, ut nort facerdos validé affi--

fte

f

'q;'præ ,

ex

"

ematrimonio 5-ergo etiam ex ejus fübilitutione ficatfifte-

xe peteftalius clericus, licet, non.fit facerdos, —

Y

"

.

-

4

a

;sïäed/äf,*f

Refp.. Megando.co

[/]

'.

jjeq. Quia praeterquam , quod dig

räii"asz

ER

parochialisnon fatis cenfereturfuppleri , fialius quàm facere-

pia r

dos fubítitueretur; infuper alium quàm facerdotem fub(ti-

ydem de-

tui.non poffe , fatis colligitur ex:yer-

LWChO l

bis- Tridentini.-

CASUS:

Iuj

928

egs U$ $4CRÁAMENTALES

"

L i l

J

^"CASUS DCCCIL.-

Si IJW:

Quid fi Parocbus ftt éxcommunicatui

"

; frenfus at ii

a»;zzi&þg

siot

affiftetne cualid? matrimonio t

K Efpend. E£um validé affiftere', etiamfi fit excommuni-

Ef

catus non toleratus , fufípenfus ant interdit£tus &c.

N

dummodoó non fit privatus parochid, Ita Sangez. L, ;. difp,.

Tif

iomp

21. Ef rafío eff , quia affiftere matrimonio non eft proprie

quià

a&us jutisdictionis , fed folüm teftis qualificati ab Ecclefiá

sendum

conftituti, ut patet ex eo, quia matrimonium effet validum,

factiar

licet Parochus eidem ut teftis cogererur invitus intereffe ,

t pre

quod non cadit in a&um jurisdi&ionis ; igitur excornmuni-

ao

catio nonimpedit , quó minusilla affiftentia valid? fiat,

Dices. 1, Affiftere matrimonio eft 3&tus Pa

pialen

í

mc-hi ut Pa-

t0 o

tochi , ergo eft a&us jurisdiGtionis.

$

.

hec

Refp. diffiuguo anteced, Atfitt

ere matrimoni

B 'eo d GrüE Pa-

cienten

rochi ut Parochi, qua deputati fozmaliter àd exercendam

tür ali

jurifdidionem , mego, Qua deputati formaliter ad facien-

dixilfer

dam teftifi

Cca

eofifeg, m

r

ationem authenticam Concedo antc'cea'eng &x nego

que n

;

; "T'eflüimoniüm excosmmnicáti non tolerati nof

7 Die. 2

valet,juxta cap. decernimus. De fententia Excommunica-

tionisin 6. ergo licet affiftere mátrimonio , non effet a&tus

Sli»mluda

jurisdi&ionis , nihilominus excommunicstus non toleratus

eum invalide exbiberet. -

i

*

. Refp. Feftimonium excom

municati rion tólerati tunc fo

Ràx

làm 4 jure declarari invalidum , quando ad id ferendum non

Pa

admittitur perfona infamis , qualis tamen admittitur ad fe-

d eti;

rendum teftimonium circa contra&um ma-

hentíü

trimonialem.-

Qu à

qaititu

adum

ipus

CASUS

Datete

959

5-«

pE XMATRI;MKONIQ.

CASUS'DCCCIIL -

Medihuy d

$i ad hoc, fit aliw:ääcefdok,i q,uam Parocbwwahde küï]t,at maíri-

ionio ,requirabur

licen£ia praprii Parocli ; queritur, qualis

debeal effe illa liceniza?

Commulii-

Qi£us &e,

Efp, ex communi , quod-debeat effe expreffa , ut faltem in-

L. difg

nixa ratihabitioni de praefenti, ita ut licentia folum prae-

fumpta ex ratihabitione de futuro non fufficiat, — Ratío efl;

elt proprie ^

uia de licentià affiftendi matrimonio pariformiter difcur-

b Ecclefó

tvdidum, 3

rendum effe videtur, ficut delicentià audiendi certorum pa-

tochianorum confeffiones, atqui ad banc non fufficit licen-

intere(l , 1

tia prefumpta ex ratihabitione de futuro , fed requiritut

Cortuni. 4

fiat,

aliquo modo expreffa , aut faltem innixa ratihabitioni de

praefenti, uti communiter docetur in materià de Sacramen-

chi ut Pg-

to poenitentice,

Ergo. Interim tamen non eft neceffe , ut

haec licentia detur à Parocho in particulari , fiquidem fuffi-

tss

etcendam

cientem licentíam adaffiftendum matrimonio habere cenfe-

tur aliquis facerdos,(i aliquandoParochus eidem generaliter

ad facieft.

dixiffet : ego do tibi licentíam omnia officia parochialia , at-

tj E a o

que conceffionem i&am nunquam revocaffet,

lat

CASUS DCCCIV,

P

muaicz

é

(fet QUs 3

Sz modo ad «valide contrabendum mafrimonium v

iquivalur przejï'n-

&ia Parecbi :

queritur, qualis debeak effe

i Coletáti ,.

pre[entia ?

& tunco *

| E]pCum cotamuti , quod debeat effe moralis, hoc e.fï,quöd

idummont ;

* "Parochüs non debeat efle phyfice praefens folüm corpore,

fed etíam moraliter mente; itaut intelligat mutuum contra.

l&-

iturgd -

hentium confenfum , atque animadvertat , quid hic &

k

nunc agatur.

Ratio eff ; quia talis in Parocho praefentia re-

E

jairitur, vi cujus poffit teftari de eo , 'quod inter conjuges

a&um eft, ideó: fiquidem ejus praefentia exigitur 5 fed nifi

ipfius pracfentia fit moralis; non poteft viillius hoc teftari, ut

patet ergo &c.

mwä

Hinc

Bbbbbbä

930

C.45 US" SSACRAMMB UTALES

—

Hinc Parochus omninó ebrius ; gagt,'*dormie-ns faä rae-

J interrei

fentià in contrattu matrimoniali nil praeítaret. . Porró quod

cpsie

in propofito jam cafu dico de qualificatione pr

h

fius Parochi, etiàm

efentia ip-

mtelhgendum ePc de quæliiï'catione"pi'æ-

Concili

trahitut

fenf;iæ teftium,

ericult

ia alie

Quid fi Par

ochus vvel.ordinarius

alici Sacerdoti suel Párócho h-

riostn

: 'cehtiam de

erit d affifleudum , isverà Ante nccepL A molitiam .

Do&or

| '/y;gju;filzfcc;?ntiæ defatto. adfliteris matritonio, .

&obiun

/ARWE «mle,þs';.:? .

Qu à

Doftorum fententia diltiaguit , an di-

pusco

-tà fit licentiaad inftantiam alieni Parochi, vel mótu pro-

pl5

prio: priori cafü cenfent fufficere , quod licentia fuerit da-

I

23*

Vtel

ta & infinuata nuncio pro

z

.€à miffo , altero autem cafü non

"Aaut n

habere effectum an

te not

itiam.

ldemque tametfi aliquis

Sangez

tértius ( fine mand

men P

chi affitentis) licentiam

feveni

impetráffet argümento eorum, qu

& de privi

elis tradi fo-.

hyjus

lent, quod non prius habeant effctlum, quàm

privilegiato

. Hurtadode matri-

|

monio, Di

innotuerifit. Ita Sangez. lib. 3. difp. 36..

p- 5.difïicþ;lf';'

]

diffentientem.

3. &'ali'i' p lenque ,utvix fit re p'arïrä !

Verum quía cardo

&f undamentum ( ut fatentur cirati

vilcgii

f

Do&ores) confiftit in paritate du&ta à privilegio, ídeo resil-

la theoricé examinata non efttam'certa ,"quin omifsà diftin-

decid

et.fe

&ione generaliter in hoc cafu pr

fÉgien

9 Valore m im?nii s p

probabilitas.adferri.poffit,

*

Xeio

i

Eten

l

*

m quod privilegia:

a.beaaät

o Qumáte

n

Cuntt

data funt; etiamanteacceptammotitiamab eodem Sangez d.

egiit

lib.fub. n.1, allegantura2.magni nominis Do&tores,& praeter

ante.c

rationes & argunienta ibiadduca;etiam non parnm ftringit,

quod in. litteris gratze( quibus accenfentur;privilegia ) non

Ti

attendatur. tempusprefentate féd tempusidate ità,-ut ftà-

L, fi

etta

tim tunc; cüm datae-fünt; parti jus quaratur; ; Sicut cum

entiae

tir

communi docet Rebglffkurs in gpr»axi bencfic, in tit, differ

inter

*

m

" pÉ MATEIRO NTO. —

93!

—-.-—'

',-fw«,-,a-:»«.-'x-»v:-.v* s

15 [ud pte

crlpta Vgrätia&*&fïiüüitiae;n'n: $€c äcum'te.'fl,.d'c r&kfc, ript.ï

'Oftüquoj

Elentiz jp.

Accedit , quod in propo

fito cafu f&rventtit finis & ä;ärbä'

Itlonepta

Concilii Tridentini. Finis quidem

; quia matrimonium con.

trahitur püblicé coram'

Paroého & tceftibus , &

excluditut

: yérbaautem , quia datacít licen-

periculum abnegandi illüd

tia alieno facerdoti ; Utrum veró liaec

licentia debueric ipfi

('Pdrbbb&"lï.

riusinnotuiffe,hocinConci

lionon eftexpreffum,& quamvis

MWíitianm

p

!

D

Do

&oresid afferant; tamen fundamentum eorum admodum

dabium eft & cont

roverfüm; ^ Cum igitur de jure veteri ( de

nidmy indubieé valuerat.) ;non ceffeatur

quo tale matrimo

Vit,anda-

plus cotre&tum quà

mexpreffum L precipimus in fin, C. de ap-

mótu pro-

pell. &5 in dubio potius favendum matrimonio,c, fin.

de fent.

| fuerit da-

& re judic. cujusirritatio eft odiofa & plerumque fcandaloía,

i calü) non

"ftaut vel ex ubius Dó&oris claffici opinione-fuftineri poflir.

&tf aliquis

Sangez. lib, 1. difp. 18. n. 7. atqueaequitas rigori juris fitprae-

DN

licentiam

ferenda L. placuit. c. dejudic,

.plane-'bpïnþr:; .p,rowbabilem e(fe

s tradi o«

hujusmatrimonii valorem.

rivilegiato

$

umentis

s i Sangez addþïïtisï re-

jde matti«

um yideam'&u»g,qmd ar

poni poffit. —

i reperite

che:ergo r. Ín cap

, I.de conceff. prab, i

nó. dfi.þituvr ; p'ri-g.

vilegium prodeffe à tempore fcientice,

Tiod Cff?otïl

; 'Deinde ibi non

deSres -

.. Rep. lnprimis effe allegationem partis.

deciditur ,. an.non aliquando poílit , à tempore, quo datum

[sà diltit

eft, íed alia quaeftio movetur, an nimirum fi agatur in privi-

Ts

legio de juretertii, requiratur,ut privilegium illi tertio inno-

tuerit ? & ideó

.

þöf!-", qüV

pars 'diXïþ'* fufï—ï&:erg : qu*od' innotuerit privi-

leeiato;

Sangezo

Dice; 2.

'—In:äþcneüþcidäbfenti collato non acquiritur jus

jpretet

fiugit

anteacceptationem. C, Si tibi abfenti de przeb.in 6 confila-

ris dignitas acquiricur litteris preeftitis, id eft ; prxfeatatis,

1

jà)

non

L, fin, jun&t. Gloff. C. de con[ul. fervo a

Y

bfenti non qu& riturli-

$, Vl

[ii-

bertasdata ante certiorationem ejus.. L. qui abfenti, ff de ac-

vicut CR

quir.po[J. donatio non ce

nfertjus donatorio ante ac

tio-

forentid

"Bbb bbb:z

"

cepta

nem.

intet

2331

CA'..S ü& SM—CR AMENTALES

GENPUUP CUR

paseenm t

nem. L. abfenti. ff. de donaf. Legitimatio liberorum pe

r refcri- -

refum

ptum principis defiderat eorum ratihabitionem, auth, quib.

adhici

inod. natur. $. illud tamen.Col, 7.

6."- 7!1

Refp. Ex hisomnibus non re&

& neceffarió inferri ad pri-

requiti

vilegia & multó minus ad licentiam datam alieno Parochos

qdæ pte

uia in illis proptereà requiritur alterius partis acceptatio ,

ttà con

uod trahant fecum aliquam ejus reciprocam obligationems

dem $:

ita beneficiatus tenetur ad onera beneficii, & fubje&ionem

di Layt

Epifcopi ; Conful ad onera confularia : Servus manumitTus

& d

adjus patronatus & operas libertorum : donatarius ad anti-

uam

dora & evitandam ingratitudinem jux, L. fin, C. de revoo,

Jnettet

don. liberi legitimati, ad jus patrie poteftatis, n privile-

IN

giis autem , prafertim veró difpen(ationibus gratuitis vel li--

&altei

centia ad affitendum matrimonio ( quam affiítentiam Paro-

in ftip

chus alienus per fe paratus eft facere)nulla talis reciproca ob- -

altetiüs

livatio eft.

,

anste

Caterum in Z. C. Si tibi

aöfenti.þ non leve argumentum

tOCUI

pro contrario defümi poteft , hoc ipfo, quod ante notitiam

toggti

uaeratur beneficiato faltem jus ad rem , ita ut Epifcopus il-

lud beneficium fíne confenfu ejus alteri nequeat conferre,

Deinde in allegatis locis non deciditur , an fecut ratihabitio-

|

ne nonquaratur beneficiato, vel aliis jus in re 3 die primce

Quj

collationis, ficut inlegatis , quce etiam requirunt acceptatio-

PT

nem & tamen cedunt à die mortis,

Valorem autem matri-

|

monii etiam, quand

;

oque ppiïg gtïe ,in fufpenfo; commums

doGrina eft..

Dices. 3. Parochus non po

/?

te& cxc'rcere iu-risdi&ïfomm, RE

Q

NI

uam ignorat fe habere,

Refp. Cum Parochus in matrimonio potius teftis , quàm

judex aut minifter fir, ideó affiftentiam matrimonialem non

eífe proprié exercitium jurisdi&ionis , al is Parochus invi-

tus vel communicatus , validé nom affifteret , quód tamen

docet Sangez. lib, . difp. 39. & eodem lib, , difp. 21. n. 4. &

hoc ipfum eft in quaftione, an a&us, qui ab alterius licentia

dependet , non poffit exerceri ex rationabili illius licentiae

pree-

n d

DE MATR130NIO.

333

JDRE refeet Ed

rafumptione , praefertim quando jarn a&u data eft , licet

AUL quib, 1

adhüc incognita, Demumetiamilla opinio Sangez. d. difp;

ferri ad prt

36.ri. 7, & 8, quà in cafu , quoper nuncium licentia petita eft

requirit, ut faltem licentiaipfi à nuncioinnotuerit juxta ea,

0 Patocho:

quas præmiüt. E

difp.6.n. 20. & difp. 7. n. 55.

Non eftex-

(Ceptatio ,

tra controverfiam, Quia multi graves DoGtores apud eun-

litiOnem;

deém 'Sangez citati contra fentiunt, quibus etiam poteft ad-

DjeCtionem

di Layman l. 1, tra&t. 4. 0 23. fub. n, 10..— Übi docet expedita

nanumi(fug

& rationabiliter praefumptà difpenfatione ( fi a&u data fit ,

US ad antj-

uamvis necdum cognita ) validé contrahi poffe. — Nam ex

; de ttyo0

menteomnium Do&orumconceffio quacunque valet;quan-

lp pruvjle.

do concurrit confenfus utriusque ; fed quando unus petit,

tüitis vel l-

& alter dat , concurrit confenfus dantis & accipientis ; ficut

tjam Paro«

in ftipulatione per interrogationem unius & refponfionem

tiptoca ob»

alterius ftatim nafciturobligatio , nec requiritur , ut interro-

ansrefponfionem denuó acceptet & im C/em. 1. de procurat.

mumenum

rocurator conftituitur , (i unus per litteras rogaverit, &

te notitiam

rogatus litteras fine proteftatione retinuetit,

ftoposi- d

! CODetté.

CASUS DCCCVI,

yibabitio-

Quid fi proprius Parocbus affifiat matrimotilo inprefenti4 quidem

Qje ptima

ceeptatio-

duorum -vel trium teflium , qui tamen minimé ad teflificandum

em matrf-

fuerint. fpecialiter cvocati &5 requifiti. V alebitne

matrimonium ?

LQM&DWS

E[p. ita. Ratio eff. — Quia qualitas ifta , quod teftes 'dc-

BA m '

h

beant effe fpecialiter ad hoc requifiti, nullibi in Triden-

uata effe reperitur ; Ergo ab co-

ís, qum

; ":in,o affin

dem non cenfetur re-

alemnon

"

qUifio :

ho i*

a amen

n M-,

&ü v i

C

ys itentia

jícenude

Bbb bbb ;

CASUS

i.

p

934

m

CASUS 'SJCR;;'/EENTAEESM

p d

matrimo

M CASUS DCCCVIL

] decreto

Quid fi Parochus affifieret matrimonio cum duob

us quidem xvel tri-

bus teflibus , fed talibus, qui uonm fumt omni e

Xceptione ma-

Jores :-haberetirue. matz

vAalidaum ?

z*mmmmr

1

'Sed uilj

ft

Efp.ita, Ratio ef, Quia

.cüm contra&us matrfmöhidfäiüt

cauía favorabilis juxta

cap. ult, de (ent, & re judicata. Faci-

lius ejus valor

probatur per teftes agere

RUE

contrahenti

j:

mulieres , parentes

um, infames:',-

lemli

infideles &c,

chcommunnica.vti, fe rifij',iq?gpberes-,

| preíc d

Dices, Ad diffolv&ndum matrimoni

| ded

omni exce

*

um exiguntur teftes

ptione xiüjo;es

;

Pl

Ergo etiam ad id contrahen-

/7/'/'; lflbl

dum.

BN

valium

Refp.. Negatido

confeq. difparitas eff , quod. diffolutio fit

uoddam odiofum

, exigens probationem majorem , contra-

EC

&

io autem matrimonii fit

* Cetfitus

quoddam favorgbi!e expofcens

probationem mínorem,

* &fonm:

Confirmatur, Nam Trident. conftitutio veteris juris cor-

detur,q

rettoria extendi non debet ultra proprietatem verborum,

quoad

qua nullas certas qualitates teftium exigunt , praefertimcüm

procedat contra valorem matrimonii , cujus caufa favorabi-

liseft, cap. ult. deSent. & re judicata: (icuti eadem ratione in

uid

[i

fidei favorem ejuímodi teftes m

dei , de hzret. in 6,

:

in'orels admitti folent ; C, in fi-

[

"Accedif, 1,..Quod teftes

alioc(uïxïl inhabiles ; feu exceptie-

ne remobiles , validé tamen adhibeantur, ut inftrumenta-

5

tii, ad rei gefta probationem, ex partium confenfu, ficuti

notat Glof.fn aüthent, deteftibus. $, Neque igitur. Ver. &

Cep

Wofrr

fuppliciis , Sangez. lib. 3. difp. 41. n. $, Quin etiam ad actus

Cütdun

judiciales adhibentur validé, fià judice vel parte advería non

repellantur , ficuti coll

[

itur ex c, r, deexcept. in 6.

W

"Accedit,2. Quod'au

à

otitas Parochi fuppleataliorum te-

ftium defc&um, arg. cap. Cumeffes, de tetamenrz; Prafertim

ntracti

fi Parochus teftium nomina , diemQUe ac locum co

m*atrif

'—.———

DE MA TRIMONIO.

23f

D

v

| matrimonii in libro de

fcripfit , ficuti ei jubetur in Tfident,

ilts u -

decreto de reformat. matrimonii. c, 1. feff, 24.

OP A.

/^CASUS DCCCVIII.

Sed quid fi Parochus , aut tefles ad teflificandum de matrimonio co-

[feut adduéti per vim aut frandem : effetue

tonidis i

tmc?a 7

matrimonium vali-

licatt, Fad.

m'þilominm

dum ?

5 Darentes

Efp. A;jïrmatiä;ä, dummodo exhibeant pr&föhtïam mora-

lem fupra defcriptam. ^ De Parocho fic affitente tradit ex-

mpUberes,

prefse declaratio congregationis Cardinalium Concilii Tri-

intur tefteg

dentini interpretum n cap. 1. decreti de reformatione matrimo-

contrahet-

nii, íub his formalibus : Congregatio Concilii cenfuit matrimo-

nium coram Parocho & teftibus contra&tum, nifi aliudobíter,

IToltio fit

validum effe , quamvis Parochus invitus interfuerit, & alia de

(m.Contta

caufa, quam ut matrimonic intereffet, à contrahentibusac-

expo(cens

cerfitus fuerit, cum tamen ad attum matrimonialem , vere

& formaliterfuerit aZbibitus,

De aliis veró teftibus inde fua-

tfütís cot-

detur, quia ad rationem tettis , qui poffit teftificari, fatis eft,

ejorum,

qPQd ad»v:crtag & inte ligst, quidagatur &c. ergo.

xUmcüm

| favorabi-

s SGASUS BEDCCIX:

ratione in

Quzdn ;nätkiäbniüm ab incolis loci ubi vel in quo Tridenti m —

ts C infe

n ef

':ffitutiOL 110

vecepta , fine affifentia propriz'.-qu.

ïocbi celebrebur. t Ejtne;'fz(lei-'

exceptite

codum ?.

"

;

A

TUmenta-

T Ejþzm **Räiio;e/i q

uía ubi

lex nov

a pro*;rä'u Ig;?a'ta vel re-

nfo, ficti

cepta noen eft, non obligat , & per confequens matri-

r Ya &

monium validé contrahitur fecundüm antiquos canones;, fe-

nad adus

cundum quos ad fubftantiam matrimonii folummodó mu-

tuus contrahentium confenfus , & ab

]

;vm nofi

fentia impedi-.

*

imenti dirimentís rcgpire.-l

eu

iorum te^

bantur,

pygfertitm

contraal

CASUS

matti-

936

UmenuoEnmNIqu, GEUCDSCOTTUUEDVm)

CASUS SHCVRANMENTALLES

Gucipd n cupen

uosscca al

fofhot

GASUS DCCCX, .

eftinindiv

Qui4 fi aliquis ex loco recepti Concilii Tridentini Exct;frag ;:1 ia-

L

habetlegi:

69485 710 rece,

tÍ Concilit Tridentimi , ibi

Singez,

rechi

duortem vel triun tefiin

"a cHUS inacola 3Mius loci sea-

que fine a|ffitentim broprii Pa-

EF Psttonitim comtrAlnt , eff.

77 wa!idw* MA

ErISOBIUU ?

Efp. it

4

C

Quif f

*

. Ratioeft, quia cüm contra&us äatrimogiälis Gt

individuus , regu

latut fecu

ndum locum uniuscujusque

tl animoï

E

contrahentium , ficut fi contr

ahentes fint ex diverfis Paro-

chiis , proaffiftentia matrimo

nii fufficit

qua(liscunquc Pare-

chus ex illis diverfis Parochiis atfiftat,

B

atin

CASUS DCCCXL

toatrimo

Comumatct

Quid J ambo conírabenites tuig

rent ad:locum non recepti. C'oncïlä ;

trhattno

ibi fixuri domicilium [in

e eadem folennttate, feu affiflentia

preprii Parochi

( duerum aur triwm e-

N

ium matrimonium celebrent :

Celtr

: quisPar

Valebitne ?

Efp. Pariter in eo matrimonium effe validuni;

dopoff

.

.Ratio q/f,

! Z

quia contra&us regulatur

juxta m

orem illius loci , in que

celebratur, L. Si fundus. ff. de evict,

Confirmatur, Quaia tales hoc ipfo , quod illuc veniant a-

nimo figendi verum domicilium , ibidemque perpetuó

Qüi!i j

Atif 714

manendi , jam fiunt incola illius loci, ejusque legibus

obftringuntur,

Ergo validé contrahunt juxta morem

Wt 7

illius loci , neque amplius aftringuntur legibus prioris

domicilii , ubi

cefferint,

decretum T'ridentinqm viget , cum inde re-

JVeque b& obfiat

, quod Concilium Tridentinum ipas

RAtio di

perfonas inhabilitaverit, qua fine praefcriptà folennitate con-

Contrat

trahunt , inhabilitatio autem

CU beley

-

j

perfonae 'comitgtur perfopa'm,

IUS!OCI. y,

ficut umbra corpus.

Atj

Refg.

DE MATRIMO NIO.

93*

m

; Ro;. o;;etur' enim hoc folüm procedere, quando pc'rfoha

eft in individuo inhabilitata per fententiam judicis,quia tunc

iral ad lg.

habetlegis na

turam , ut non obligec, ubinon

! eft recepta, Ira

: prloprii b

difPO H 8.n. 13. & ;OO

061 d-

Sg:-angez, lib, 3.

CASUS DCCCXIL -

Qüïi;ir f ]þon[us

&5 fponfa fe [e conferant ad locum f0ft rebeþti Cont-

mohialis (t

cilii animo 1bi figen

di duntaxat quafi domicilium 5 contrabifurne

üsCujosque

vAlidum makrimonium ab 18

'et(is Pato»

- nitate ?

Pie Prestté n

que Pate-

E

IR

fp ifa.' Rati'o eff , quia decretum Tridcdfinüm rks)onhob!i'-

gat in Parochià, in quà non eft promulgatum ; fic v. g.

inatrimonia Chriftianorum apud Turcas captivorum , vel

commercii caufá ibi degentium; funt valida , quamvis con-

i Cmïu'.

trahant non fervata f

[6)

ibi non fuerit promulgatum, -

ormá Tridentini , fuppoüto,- quod hoc

;[Jïjlmia

folam translationem quafi do;mï-cþïlli»i efficitur

Ceterum per

quis Parochianus alicujus loci , itaut ab Ecclefize illius Paro-

cho poffit recipere Sacramenta, arg, c, fignificavit , de pato-

fulio g;f;

offà in Clem, 2, de Privilegiis,

di,inque

"chii'si , jundá Gl

CASUS DCCCXIIIL,

vettí4nt &«

Qui4 fi incole loci, in quo Tridentinum noneff in puntfo veforma-

erpetu

k [egibus

fionis matvimonii promulgatum , [e conferant ad locum non recep-

3 moremn

*."t,vum Triden

tini folo animo ibidem fine pavocho &5 teflibus

contírabendi : evalidéne conírabuné

3

y priori

matrimotnium ?

n inde t^

Aiio dubitandi &5 affirmatiruam tentndi, eft; quia ratione

um ipa

contra&tus quis fortitur regulariter forum , cap,ulf. de fóro

compelent. &y'confequenter validé contrahit fecundüm Leges il-

jtate cot-

;etïonamo

liusloci v. g. natrimoniumfine Parocho & teftibus.

Atqui nullus

Accedit , quod talis videatur uti jure fuo,

^ KCcc ccc

vide-

M

958

( €A5US SACRAMENTJL?S

'—

videtui-"doiö facere,

quijure fuo utitur. L. nullus, f de regu-

Al

lis juris.

Ergo.

e

du indic

-"Tandem quamvi

s hujusmodi íintentio mala'r'egddat a&um

il'icitum , non tamen ftatim fequitur, eum effe invalidum:

furispr

facete,

nam multa fieri prohibentur,, quze fi fa&a fuerint, obtinent

Al

roboris firmitatem, arg.c. adApoftolicam, De regularibus,

Et ob has, aliásque hujufmodi rationes ,

1 X p

non defunt , qui

«t prac

abfoluté cenfent cum.Sangez lib.3. de Matrim. difp. r8. n. 2g,

o dicett

tàle matrimonium valere,

Nihilominus.

Dico. 1. Prafati incola, fi cum fraude ac folo animo fi:

um no

tur i f

ne Parocho & teftibus contrahendi, illuc fe transferant , ha-

tat a

bitationem veró non mutent, invalidé contrahunt mattíimo-

nium. Ita 4 facrá congregatione Cardinalium Concilii Tri-

tiaibus

fito,

dentini interpretum fuiffe refponfum , di&tamque refponfio-

D«

nem fuiffeabIrbano VIHH, Anno 1627. confirmatam , refert

Lugo lib. 1. refponf. moral. dubio 36. Engel, lib. de clandeft,

f& («

cho k

defponfat, n. 20. Et Barbofa. c, 2 1. deofficio Parochi.n,95. ci-

tans alias declarationes facrae congregationis , & plures Do-

um

Gores. Rafiocff. Quia fraus & dolus, alicui patrocinari ||

fponis

lU

nondebent, Cap. Sedes. de refcriptis. Deinde, cüm tales

non intendant alibi habitare , cenfentur eífe Parochiani ^

Jetyr,

rioris loci, arg. Cap. 15. qui, de Sepult, in 6, ubi hoc in fi- —

Tenta .

mili cafu decernitur ; & confequenter tenentur obferva-

re debitam folennitatem Concilii Tridentini , utpote in -

fuá parochià recepti , & quidem fub nullitate actüs,

Adde , quod Concilium Tridentinum tales perfonas ad. |

ij

fic contrahéndum omninó inhabiles reddat , & confequen-

TW

ter quamdiu manent Parochiani prioris loci, neque mutá-

N

runthabitationem , ubicunque reperiantur, nulliter fic con- -

trahunt; nam inhabilitatio perfonae cormitatur ipfam perfo-

nam , ficutumbracorpus.

JVec urgení rationes in oppofitum allatae, Nam cap. ult.

Rà.

&o(

de foro compet, procedit regulariter ? fallit autem inter a-

monii

la , quando períona eft inhabilitata ad fic contrahen-

dum.

:' no 67

4d

——À

:

,

DE -LMA TRIMONIO.

EO

3

sss

Is

"

f dc reg;.

x--alterum refpondet Barbofa

ibidem , Ly nallus vide-

r ftante dubio: quia tunc

Ridatafum

íur indicare , quod fex illa loquatu

juris prafumptione nemo cenfetur,

quid in fraudem five dole

e tvalidum:

facere,

*

1t, Obtinent

Cedg!-

Tegulatibus,

':Ad ultimum dicitur , regulamillam non femper pro

re, ac praefertim tunc non

habere locum , quando ali

quid

delunt , qui

rtinens ad formam a&üs.

Vo-

mþ' [&n. 29'

eít preceptum tanquam pe

lo dicere : Etfi mala volun

tas reddens a&um illicitum ,

eum hoc ipfo non faciat invalidum , q

uando nihi] muta-

lo animo fi-

poffe. tamen pst

Sferant , h |

tur in fubftantialibus à lege requifitis ,

in- fubftaa-

eam a&um fieri invalidum , quando aliquid

ntmatrimo. !

"oncilit Tr«

tialibus à lege requifitis mutatur , ut fltxin propo-

1

fito,

xielponfio

Dico . Si verbincole tales tr

ansferant fuam habïtatio-

tám, refert d

nem feu domicilium , eo folo animo , ut ibi abfque Paro-

de donist, 7

cho & teftibus contrahant , valet matrimonium fic contra-

hi 95 d-

&um.

, pluresDo-

Ita fubditur in citata à Lugone Cardipaüum re-

attocinari

fpon(ione.

Ratio efl. Quia per talem translationem habitationis cen-

, üm tales d

Batochiati, -

fetur,quis fieri parochianus alterius loci in ordine ad Sacra-

X foc i 9 3

menta recipienda,

W av d

at 11

CASUS DCCCXIV.

ats,

'Ql.ti?l. fi duo contrabentes clandefline , fint divver[arum 'Parocbia-

yeríonas 9t

|

confequer -

rumy;in quarum una puälimmm uerit decretum '"Irideutint, mon ue-

xque m« d

ró in AlteYá : valetue matrimonium ,ff fuit celebratum in

en Parochiá , in quá decretum nom

itet iC COT

wit receptum ?

gfamperfo-

Efp. Affirmati-ué. Probatur. Quia fic declaravit congrega-

m p ul d-

tio Cardinaliumin caput. 1. decretide reformatione matri-

mohii. Ita Gonet. difp, 4. de confenfu matrimonii art. 3, S.

Md

one datá Epifcopo Antverpien-

: n. 67, patetque in refponfi

Ccc ccc 2

fi,

4l

940

—

CASUS SACRAMENTALES .

-æ-f'

fi , quam. refert

ti, art, $.

Sylviu s ad quæüiogem;' 45. fu pplemen-

Sugild

CASUS DCCCXV.

£l

Qui4 fi Parochus fimpliciter babevi non

pote[t , *vel non poleff ba-

beri fene maximo vel ipfius Parochi,ve

l.coztrabenutium

perictlo g

fj 0

Efíne Punc validum matrimonium im a

7

/äntia PAro-

iil

€hz contracium.

foerit p

Efp. z'ta.'

Probatur ex dec

fuito

dinalium , qua conful

ifione ejusdem tongreg&tïam& C'ar-*

&e vefor

formam matrimoniorum

ta ab- Epifcopo Tricarienfi circa

landie , & Frifiae contra

, qua in partibus Hollandizs , Ze-

tobut (ii

huntur , examinatis & perpenfis

CR a

rationibus fibi ab Epifc

opo propofitis , poftquam declara-

àdie pri

vit irrita efle matrimo

nia Hareticorum celebrata coram

tum n

miniftro Hzretico ,

vel Ma

giftratu in loco , ubi Tridenti.

i cont

num & publicatum , fuübjun

ab'meoli

füit aliquandó obfer-vatum de

€

Bit : $j veró in Parocbiá,in qug

retum proprio Parocbo careat , &5

€o.ctta

caíbedralis itidem Epifcopo &*

capitulo , babentibus 4 Co

ncilio fa-

ulitr quat

cultaiem alium Sacerdotem. ad id del.

(

andi , nullusque alius

hi Q

ibi fié , qui «vices Parochi aut

Bpifcopi fuppleat , matrimonium

ITf

eyale abfque prefentia Parocbi

; Jervatá tamen in

€o , /n quo

Vabl :

poteft , formá Concilii ,

nempe adbibitis faltem duob

E

us tf/ilbu:.

$i "veró

extent. quidem Parocbus 65 Epifcopus , fed

deori ,

tuio F'icario , uterque metu Flereticorum latent

"ullo confti-

Haet (on,

; 4a ul eye-

ifra tj

vé ignoretur , ubi (i£ , «uel eodem . met

u 4 diccefi .abfit ,. nec

YU

44 alterum fit. futus aceeffüs , cval

7dum efl ma

Imoni-

Al tyj;

m contratfum abfque. Parocbo , Adbibi-

duobus tefti-

Ullenw !

Á5 ;qme?æ

H

$8,& j

.mm: fi

MV

In.phrif

V

um od

-

X ib

$a

. €ASUS

—

941

—

DE MATR ï-;M Q:N10.-

ruPPth.

CASUS DCCCXVI,

J

'

d dicendnu de matvimonits H eréticorum,valentue illa,fi in

$ed qui

eorum. Parocbiz. Concilium Tridentinum. uun

g zmm

v

I Polf d- |

eos gt promelgatum.g. ..

i

Af .

!feristips

ï

m eft, matrimonía haeréticorünr vali

da efi'&, fi

in ipforum parochià Cw;iliüm Tridentinum nunquam

fuerit promulgatum.

&

p

Aliotit Cu.

Rat;o patet ex ver

bis Concilit Tridentini feff. 24 cap, r

ienfi cireg

de reformat, matrimonii, utpote quod ad obligationem &c

andie,Ze. B

robur fuidecreti requirit publicationemin unaquáque paro-

perprnfis |

chiá faciendam ; fímulque addit, ante lapfum triginta dierum

m declava-

