uberes fponfalia contraxerint , quae . minus placerent, aut

turiori Judicio innub

N

't'xpæ;lifg'nti,'ma

ili aetate [aldg ptoy

"

Es n u

: *';C.Arsusg

A.

&

—— ÓÀ—Ó—

as

pl Mi d

at ROR

m€—

igcstegpem ii

gäefæ N

CA

s DÉVIII.

lt freit,

"honíilia,

'

Quid fi impubes

Jponplla Jüranientó tinfrnirtirily fene. -

Atem Adebptus ea in- —

turae pu ert

- p?ä?ä ?

j2 Ejy, Ha.Prob. bocex G. Ex litteris; 2 De fponfalibus. übi. Ale-

j tonþhæ

-

xander III, mandat, compellendum effe quendam Juve-

nem , qui impuber fub Juramento cum puella impubere

fponfaliacontraxerat,adeafervanda. Quia periculofum efl , in-

y quodper

quit, confra fuum Turamentum -venire, juri canonico con-

itfefe pg;

cinit Civile. L,final. ff.de liberali caufa, ^ LHbi'admittitur Ju-

tod Ounus

ramentum impuberis , & ad illud fervandum cogitur puber

: abobliga

factus.

Quare fponfalia jurata. impuberum non.habent

oTtíat *y nil

hanc conditionem adjunctam, ut adveniente

boc ipfo,

.p,ube;tat; fql-f

edere tuo

y ' poffint,fed tantum ea, fquæ nonfqmjg ;faïtfa.?"* E

CASUS DCIX. --

Quid [ Cajus taGus pübertatem, 4 fponfalibus in'pubertate con

tra(lis velit reftlire ; amne ut velilire cenfeatur , faffetet pro fforo com«

- fetentia

mliu ig-

tantum ipterias difpntire, uel aninfiper teguiriturynt

Puntoci du OE T EL N Zz!iqü?ffl'-g?"( .mi

N

manifefterur ?

30 pobit-

þþ. A[iïrmatiä;ä. Cohtra Sangez; L, x.kd"ïf 0. $1. pe fpon-

(nete, ut

- "falibus, n. 17. Ratio eft; quia ad valida fponfalia contrahen-

wm difen-

da pro forointernonon fufficit initernus confenfus fine fig-

tynepre.

no ad'extra mahifeftativo , 'ergo neque fufficit ad fpon-

cun dio-

n

da, per quas enim caufas res nafd-

ter mta

d -falia diffolve:

-

tur, per easdem debet

iforte i

( ditohi

'«tt , aUt

leptor

EÉee ee 3

CASUS

CASUS

772

ol

cumcmccyue pH USNNSUSOGRNUAU) copercmssrsente, (

4515 S4OR AMENTALES

CmmrUuoeumens GUSNCNÉSUURE

—*"

À

L

Qui4 fi Titius poff. [ponfalia contraGa cum unÀ , ineat natydin-

[7!

DIUVm cum aliä AR Iütic IBAÍITBIOHIAuI Ctum po erfori dirimit

]

u Jffozfalia [ priore $

E t

Efp.ifa.Sic enimdefinitur.C . Sicut. 65'C.81 inter de fponfal. &y

A

ditioet

— C. I defponf duorum, . Et ratio quoQue eft,quia nimirum

uotiescundue duo vincula concurrunt fimul in eàdem per-

falia of

nl

foná, quorum nequit utrumque fervari , fortius preevalet,

fs lib

Sed fortius eftvinculum mattrimonii ;quam vínculum fpon-

falioru

i

3

1, cfgocqnju)galir Obligacip»anuperïvcnïþente obliga-

tio fponfalitia ceffat.

Quf

:

CASUS DCXI

gione , [ed

Q

uid fi [ponfalia mon.

foluniji(:tlggitimäiconäraäa;, ]äi'fjiam Jura-

£a principaluer in bonorem Dei , Jeis per zmodum *voti ;ut Accidit .quame

do quis intuitu. Pietatis eum Turamento promifit. fuessina pauperi fé

jita

HDL CHIB CÁ IMAITIPIORIMI

fon Id

contrAG ur.

9. poteruntue. adbue

*

muruo comtrabentium 'cbrszn]z? '; "

Hrinfecit.

Z/Tolui ?

1

Yos hb

kff ita. Ratio ff Quia il

le,in cujus favo

r

'em fa&um eü Ju-

Mi t

ramentum, poteft cedere Juri fuo, & Juramentum cenfe-

pedimentt

tur fattum fub conditione , i ille; in cujus favorem fa&um

fponfalbu

eft; velit acceptare , & nolit cedere Jurifuo. — Ita Letf. l. 2;

in 6, confe

Cap. 42 dub. 12, Sangez.l, r.difp. ;2.n.8. Confirmaturfeu

f0f2 (

potius elucidatur:magis.. Quia qui facit tale vocumfeu Ju-

inwfilía

ramentum , nonintendit (e oblieare nifi füb tacita conditio-

Ditat fe

ne , fi ille, de cujus commodo agitur , velit acceptare :

taCitiw

non enim intendit. invitum. ad beneficium acceptandum

cogere , vel nolenti obtrudere., ergo fi ille nolit , vel con-

p.'

donet, non obligatur ; ceffat enim conditio, fu

quà obligatio: eft- in-

: r

CASUS.

Ms RY

DE M ATRIMO NIO;.

725

CASUS DCXII

4l tudritoe

yrinit

adimplentur conditiones expreffe , fab quibus

£ contradi.

; ;. Qgiiji ftont:

/jïanfälia fen

vAlida ?

:

da j fumue

R Efp. non funt valida, nec obligant, donec adi'mp!eaturïcon-

AA

jemímum

ditio expreffain contractu fponfalium.Ratio eft;quia fpon-

i edttm per-

falia non obligant ultra intentionem promittentium. Pro-

mitrentes autem non habent intenti

35 previet,

N

onþm pbligandi fc: nifi

culum fpote

fub talibus conditionibus.

eDte Q0//ft«

CASUS

'DanL

Quid fi ]þonfalia non fuerunt celebrata fub aliqud expre[s4 condi-

L d

kione , fed tantummodo f[ub aliquá comditione tacitá

?

; féntne valida

Ab[olute , ita r mon cemfeantur. propri?

Lt furte

canditimalia ?

Acidit fUl

! p

n P/iülüf?'l (j

R

Efp.ita. Ratio þ/i ,tum quia conditio täcïtä fubintelle&a

3771

non reddit atumconditionalem. — L.condiizones , que ex-

ivinfecus. ff. de conditione. "Tum quia fequeretur ex fponfa-

libus fattis à Titio cum Bertá fub tacita conditione, fi non

farneltTr-

fuerit fornicata &c, lifque poftei diffolutis non induci im«

edimentum publice honeftatis , ficut non inducitur ex

m cenit«

i hum

fponfalibus veré conditionalibus ex C. unico defponfalibus,

[a LcHo L b

in 6. confequenter fponfus poffet poftea contrahere matri-

frmatorid

monium cum forore vel Matre Bertze , cum qui diffolvit

tomfeu Jl*

fponfalia celebrata fub tacità conditione, fi non fuerit for-

ta condiur

nicata : fed hoc eft falfum , ergo fponfalia celebrata fub

tacità conditione funt abfoluté valida, & non cenfentur

atceptte

ionalia.

Ita Sangez. lib, z.

cepritdn

"prop;iä condit

Difp. 67. n 3.

j uv

E —

Eeec ee 3

CASUS

CASUS

274

CAS Is SACRAMENTALZS

Gu cotapEErtr hp

p

CASUS DCXIV.

"

Quid fi poff fpo

tifalia contratfa fuperaccidit aliquid , qz;od eortita

uil'ü f

executionem,

nempe matrimonii contraBum &5 ufum reddit notabi-

liter difficilio

rem , quodáue fi initio firffet , bominem cordatum [i-

p

r

quilis conmditio

A .,meri ab illis

Jpon[Alibus avertiffet e: abflerruif-

J& j Poteritue i5 , eui matr

"monium [ic vedditur

jufle Af on[alibus vefelive, etiam imvitá

difficitius ,

t Vitgz.

fponfal

Alterá parte ?

TTE

Eþ:. ifa, Ratio eff. Quia intentio fpoddentis non praefu-

«onlorte J

470//[9//21/11

mitur fe extendiffe ad talem cafum valde difficilem non

fRONQ Vaf

neabfíterruiffet,

previfum , qui

guemvii hominem prudentem äpromifiïp-;

lubjle,

Quare fponfalibus feu matrimonii promiffionibus , quae

Corfr,

fuà

pte natura & Ecclefia praxi magnam animi libertatem

dotentioaet

fe oigate

& promptitudinem poftulant , ea tacita conditio femper

ineffe videtur : 5i ves in eo [latu permatteat, feu fi notabilis

| diflven d

verum mutatio non fiat,

Nec refert etiamfi fponfalia jurata

fuerint ,

quia Juramentum fortitur natufam & conditio-

nes aGs, cui adjicitur, Cap.-

- F sisit

jurando,

Quemadmodum, — De Jure

htl , d

l

! CASUS DCXV.

It

j

Qui4 fi ]þbpþ- iempore fponfalium pulcberrima deinde notabilite;

NStat

.X [

t deformku evada

£5 poteritne [ponfus propter bane tmufatio-

wem licità 4 [poufalibus ve-

E

£t li L

j lire 1

Y» [

REE.

iía, Ratio eff $ Quia in materia matrimonii admo-

dum afítimatur apud homines pulchri-

Quii f f

tudo.

t

CASUS

77f

—

E MÁATRIMONIO.

CASUS DCXVI.

quMd n

Qui;l' fþohfu: «pel fponfa mcidit

in gvavem morbun , paral-

Ml ub

morbum gallicum ,

;

Epilepfiam , alium-vé incura-

n lepram ,

, juflà ue alter recedere & ffonfAali-

rdaéu f

k bz'/em? morbum

Pö* bfnf(ermi C

us potefe à

(

E

ila, Ratio eft , quia hac , ficut retardarent à

** "fponfali

bus contrahendis , fic excufant á contraGtis etiam

Quia nimis grave etfet , hoc perpetuo velle in

jutatis.

non ptau-

conforte pati ,

poterit ergo is recedere ab hoc contradu

fcilem non

fponfalium ex fe diffolubili , attamen autem non à matri-

iptomilfo

monio jam contradto de prafenti , quod ex fe eft indiffo-

lubile.

Confir, Quia promi

ffio non oBligat ultrakp,romittentis

bs , qui

intentionem , fed intentio virtualis promittentium eft non

. obertatem

jtio fempet

fe obligare indiffolubiliter pro tali eventu , ergo eft jufta

diffolvendi causa,

:

EO

Yalia jurat4

.CASUS DCXVII.

y conditio«

, Delos

$ ed 'äuizl f po]ï fpdnþzlia contra&a animad-ver tatur oris Jravis

olentia , cui aríe /Medicá fub-venire nequeat , merito ne etiam

bac inter morbos valentes diffobvere [ponfalia

4

mumeratur ?

3 xfp. ïtzz-,. Ratio eft , quia illam in tam ar&tá cbniüh&ione

j nbl

tollerare nimis effet onerofüm.

Ità communis cum San-

ttidit

gez. lib, 1, Difp. s7. num. 2, approb

137« IH 4«

.

ante Pontio l, I;f €,

CASUuS DCXVIIL

lopii almo-

J

Qyid li fponfa. amittat nafum , oculos , cvel aures , aüt fiat

Wáhca , ub clauda 5 Tenebiturne fponfizs con-

trabere matrimonium cum

Jpossá ?

(45U$

E?

776

C A$tTI$ SAckAMENTALzs :

—*

REIþ. Negati-vb, Quoties enim notabilis mutatio l»"ehu cau-

Efp.þitaL

sa de novo fupervenit fponfalibus ,

.quà cognitá contra-

ne mai

hentes Judicio viri prud

entis judicantur non habuiffe vo-

tus habitu

luntatem, faltem impl

icitam fe

obligandi , eadem fuperve-

niens fponfalibus fufficit ad illa

diffolvenda , ex parte illius,

ligatur pri

4cem ín

qui c

O

1

enitá tali

falia celebrata fi

mutatione non contraxiffet, etiamfi fpon-

;iOpis.

nt cum Juramento.

Ratio eft

, tum quia

juramentum & promiffio intelligitur fa&a reb

us in eodem

ftatu permanentibus , quando autem notabilis mutatio fu-

pervenit, ut ia cafu propofi

to, tes non permanent in

Tiiw 4

3f M

eodem ftatu ; Tum quia prom

iffio non obligat ultra inten-

« 'gmntes !

tionem promittentis, promitt

ens autem non cenfetur ha-

li, -

buiffe intentionem

promittendi fuperveniente notabili

fnutatione feu causa ,

quá

ravisá , judicio prudentis non

promififfet,

AtQue ob eas

em causas nec Sponsa tenetur

Ucere Spoz;(u'm ; vid. Sang

ez, l 1;difp.s7.

3 *

£j.itn

URT

CASUS DCXIX,

f tiptos

proviàe $

Quid fi fponfus evadat. aleator ,

ebyi

0

f

; eanelí

us é^t. poteriíne. prqþt'e-i

reà fponja licite vefilire 4 fponf

Alibus ?

, ao

; ftox often

E

j

coliabitare,

[b iía, Ratio eft , quia fpon»fa,cun;v tali certä noiui(fet

: viifle,

Confirmat, quia ex C, Quemadmbdum de J,urey Jutändb

rfebus notabilitér mutatis promiffio non obliga

t, fed in hoc

: ï Quj j

A/trosee

gventu notabilis mutatio intervenit, ergo &c.

i?l r

CASUS DCXX. .

Quid fi inter ipfos [ponfos gracvis inimicitia fuerit (xf

REfP- i,

oría , po[funíné utrimáue 4 fpon[alibus

ufpicio

recedere ?

Dotfilitin

R,

Ht: fs

N

—

AMEN

pE MTRIMONIO: —

e

777

AEÍo feu cag.

ii contta-

Bj

il4. Rátio eft , quia tunc prüdenter tiImeri poteft ,

-

ne matri

monium fuperveniens triftes & infelices exi-

aDiiffe vo-

tus habiturum (t,

Sed qui caufam dedit inimicitiae , ob-

m fünerye.

aria media adhibere ad

ligatur prius omnia moralia & ordin

1

Dute illus,

pacem in

Uaf fpon.

duccmda'm n :quia--«alïiäs-. etit' m]u&a .caufa diffolu-

» m quia

;iopis.

s n eodem

CASUS DCXXL

$ mutado (ü«

etmanent

Titius defponfaxvit

Bertam, nejcientibussuel etiqm fcientibus utri-

tultta inten-

h

uique parentibus ,

unde tamen fa&hum e[f -uf ex utraque paren-

cantytimeaturg, aravis di[cerdia imter

Cenfeturfa

t parentes obflimat? contradi

E

nte /otabi

dos , vel eofdem [pomfos ; pozeritue alter etiam imito ali'cf-

tUdentis non

.ro.l e ad AÍi

ud qmAtrimonium, con-.

-we;ff.er& ?

ia XEDGTUE

p £f.

la. Ratio eft, quia ex tantà pppoüt.'iänef;c'ïle eft ori-

"riinimicitias

, incommoda gravia, & inter ipfos fpon-

tuas rixas & di/fenflones.

Monet tament

fos nuptos perpe

rovide Sangez.

, 1. difp. 14 n. 3, ut cauté in hocprocedas

eritt prople

confeffarie, nam fzepe jattantur mina, opponuntur pericu-

la , applicantur alia mala, quz tamen experientia

mox oftendit vana effe "

& itatim inito m'atrimopio defer-

viiffe,

(& noluiet

CASUS DCXXII.

yre Jorando

lc,fcd jn o

Quid fi pojï fþ.onfalz'a legitim? contratda oriatur uni ex Jponfis de

altero uebemens. fufpicio morbi. gallici , vel cujuscunque alterius

infiriitatts gvavis dncurabilis ; Detue ea caufam

ditia diffelutionis fponfo

Auo :

-

Efp. iía. Ratio eft, quia ejufmodi vehemens tanti mali

fzxzrit n

/

fufpicio quemlibet virum cordatum , fi ea contradum

fponfalitium przeceffiffet , ab illo ineundo non folum retar-

daffet , fed etiam plané abfterruiffet , ac proinde in

tentio

Kuf),

fpon-

778

CASUS. SAGRAMEN TALES

P

sipns n pralumitur f extndie sf sal lum

valde difficilem,

Porró ad cognofcendum , utrum promittentis intentio

Qiid

faltem virtualis ad talem cafuüm fe extenderit nec ne , exa-

minari debet fponsus , v, g, Si eo tempore, quo fponsa

promiferat, illi aliquis propofuiffet. ' Sed quid fi tale vel

B. !

tale poftea eveniat ? utrum refponfurus fuiffet, nón effe

l

utio

fibi mentem ad hunc cafüm obligationem fuam extendere ,

( pracd

cujus affeverationi etiam in externo foro praefertim jurato,

if , Ad

credendum erit, fi, confideratis circumftantiis & praecipué

3on eni

natura rei promiffze , probabilis ei fides baberi poflir, ficu-

petvetit

ti docet Sangez. l, 1. difp. 61. n. 6, Nam in his, qua adani-

Ti N

mum pertinent , uti funt fcientia, ignorantia , intentio &c,

ftandutn eft cujusque juramento cum alio modo probari non

falia , &

bendi u

p,o(ïïin.t,' ficuti notat Covaruv, z, rchi. C,10,D, 1,$ 3.

|CASUS DCXXIIE.

ii f

(Mn! E fponjïu caghit4 fufficienti causA 4 fponfalibus recedendi ,

[

U

L M ogmimas

Ej

penfa

(m kAFPBAltY co

*

4

g5

;

/cAR : patafrit ne

adiue j

uf d Ab?æþdiäw re-

Áuie v

*

&b

- E]fï. rf ?gartzä'bä. Ratio

eft , quia ex tunc fponfus cenfebi-

titó t

tur tacité renuntiate juri fuo, atqué fponfalia ratificare,

l. hujusn

iuam ob rem etiam fponía nonnifi fub tali conditione in

brandum

copulam confentire cenfenda eft , ideodue non audiendus

f en

fponíus , fi: poftea refilire velit ? ficut neque conjunx , fi

Cat

«ognito adulterio conjugis ad eam accedat , divortium in-

ilius , q

ftiruere permittitur,

ANeceffe £amen eff , fponfam fcire , fibi

Vüntur

jus refiliendi competere ; fi enim nefciat , non poteft ei

Quia in

xenuntiare , aut fponfaliorumr vàlorem ratificare velle. Prae-.

tum eft.

gerquàm eo cafu , fi fponsus claré fignificet , taft amimo fead.

ïnfu]

Íponsam accedere , ut tametfi jus folvendi fponsalia

d€f€&u |

haberet , tamen ea rata effe

alter] pa

— gel&etæ

at-ur, [

C'ASHST

'*-N

BR MATÉIMOXIO,

779

lum m

—

^leadts" Dexxiv. . -

Ls intentio

Q1

uíd R ex fponfs unus pravi isfam

ia maculetur , pa-

C D6, era-

jcit? recedere , etéam

] fponsge

seflme a-l;elr [

pof jerata

l tale vel

fpoufalia ?

ZAffirmativt. Ratio.eft, quia peräüanicun(;üe mu-

, Düteffe

[» Efr.

exttüder ,

& rationem nota

bilem fponfalibus fupervenientem , qua

fi

;racefliflet , fponfalibus obftitiffet , poffunt folvi fpon-

tim jnto,

falia , fed talis accidit in noftro cafu, ergo &c. mi. prob. an

X pracip

non enim in hoc cafu animi aut zeftimationis notabilis fu-

pofft, fico-

pervenit deformitas ? ut fi v. g. Sponfus furti , aut alte-

que ad at

rius pravis cfiminis damnetur, licité ergodiffolventur fpon-

ntentinc,

tobí o

falia , cum major fit moru

f

m & fama , quàm cerponris a,-:

benda ratio,

E

E

'5&'.

: CASUS DCXXV, .

( tll ,

WId fi poff. fponfalia contra&a deprebendatur fievvitia mtabilä

oteritne

f[ponfa ex IJo; capite fpon-k

ctitm

j parte [ponfi ; p

fum vepudiare :

R.Efp. Affirmat. Rätio eít , tumquia fponsa in hoc cafu me-

y cuébi-

ritó tímeri poteft infelices matrímonii exitus, 'Tum quia

AT

fi hujusmodi fevitia vel morum afperitas fufficit ad cele-

nditone 0

brandum divortium inter conjugatos, à fortiori fufficiet ad

axlendus

diffolvenda fponfalía,

onjmx , 4

— Caterum praedi&a

ha&enruüs ïntel!ïgcnda funt ex parté

illius ,.qui inaocens aur illefus eft ; Eo ením volente fol-

ottium i«

yfcite, 60

vuntur fponfalia, íi veró nolit eadem folvi , manebunt.

n potet &

Quia in favorem ipfius innocentis vel illaefi hoc ftatu-

tum eft.

vele Dtae

inimo ieà

Infuper przedi&ta procedunt de morbo. ejusmodi aut

ongai?

defe&u precedente,quidem (ponfalia , fed ignorato ab

alterá parte : nam fi pofteà talis defe&tus primüm deprehen-

ire , fi vult,

datur , poteft pars illafa refil

Secus, fi prius

CASUS

Fff ff z

HQVC-

780

CASUS SACRAMENTALES

.noverät illum defe&um ,. & nihilominüs liberé cogm.,;g

fponfalia, nam cenfetür it

xj»fh'æc confenfifie non obftante illo

de fe Gu

yil f t

fuh jirim

: C-ASUS-,R.,'DCXXVI-.

TT PE

Qui4 fi contratdis fponjalibus , [potifa, quee di-ves fuerat , ad pau-

juifem n

smotill

pertatem' vedacka fuerit ; "Ture ue propterea. diffol-

vuntur (Ppoufalia?

Q Efp. !ía. Ratio eft, quia ade(t notabiliffima mutatio, quas

E

áprincipio exiftens vel cognita fponfaliorum contradtum

A

t

-

[

ia i

impediviffet. Et hocidem dicendum, fi paupertas jam pra-

N &M

ceífit ; fuit tamen ignorata & fponía dives credita,

"Tunc

enim eà cognitá adhuc eft Jus diffolvendi fponfalia etiam ju-

fiquidem

p

rata, Ratio eft, quia cum fponfalium tempore defe&us

aupertatis non apparebat , proindé erat , ac fí non effet

veniente

(& ideo,quia ille ignorantia erat folum circa qualitatem per-

ERN

elt coma

fonz , fponfalia tunc erant valida ) cum veró pofteà appa-

(Ío exte

rere incipit defe&us ifte, perinde eft, acfi denovoadveniat

& exiftat : Nam ficut paria cenfentur : non effe & nonap-

fia adiet

CIeQere7

jarere ( in mortalibus non phyficis ) argument. L. fundi,

Kdpi

ff de contra&. empt. Jta etiam idem erit : aliquid fuperve-

Jem diffo

nire & praecedere , fed anteà ignorari

, ut inter alios ob-

fervat Leff, l, 2, de Jufti, c, 42. Dub. . . Addidi, & in pre-

tognitam

verbis anl

cedentibus femper luppofui , extenfionem ad fponfalia etiam

uráta , nam ut faepiusdixi , Juramentum additum promif

[i qoníus

fioni fequitur ejus náturam & conditiones, Et licet augeat in-

ominus]

T'optit

tenfivé obligationem , addità novà obligatione ex virtute

dem erja

'religionis, non tamen ( ut fimplices imaginantur ) auget

extenfive , neque obligationem extendit ad ullos alios cafus

Confentír

U5 ,f

vel circumftantias, nifi ad quas fe extenderet promiffio

fornitaio

ullo juramento veftita, quod

»nudaa« ,€*&n

elim com

vældä notandum,

t Hurta

Ui ate ,

€ASUS

781

T'-———

| Dzä MA TRïI;MQNIO;

C COltrarit

CASUS DCXXVIL -

Odante illg

vv. g. dicat : fateor quiden, me ,'Zzn&ä gf,-a,,,

uid fi erga» fponfas

!

D

fub juram

ento prom

fiffe matrimonium bwic Berte , fed nequaquam

utabam , 4

deo effe inopem ;

uk nunc depreheudo , i autem id has

, 4€mo0 1H€ A

dduxilftt ad dandam ei fidem matri-

, i paj-

buiffem compertu

7

?

:

onft

i/i.

monialem,

Quanudo,

?s it4 l'oquitur fincere ?

teneturue 1 confc

jentia. ducere

Bertasm ?

Utatio, quee

Efp. Negative,

Ratio eft , tu m.q;uïa þromiüïoen,on,gb'f;ggg

Conttadum

R

mittentis. Tum.'quiain]ure patia

tás m pta-

ultra intentionem pro

ervenire ,

& aliquid ignoranter praecedere,

ta Tut

funt , aliquid fup

fiquidem res

dic

itur fieri, cum primüm innotelcit, ex Gap.

ia etiam -

e exceptionibus.

:

Sed tali paupertate füper-

te defedts

Pafloralis. D

veniente poffu

nt diffolvi fponfalia, ergo étiam fi preecedit,

(; ton effet

& invincibil

iter ignore

tur ac pofteà patenter agnofcitur. Et

Jitaterm pete

Do&orum fententía. Inforo autem & judi-

eft communis

yofteà appt-

cio externo ten

ebitur hujus füe mentis indicia vel teftimo-

voadveniat

ut

Judex confideratis ;ircum&-antiis prudenter

: & nonap-

nia adferre ;

& debeat,

credere poliit

? L, fündi

Excipiendum au

tem per omnem modum : nifi poft ta-

Jio Jnpere

Jem diffolutionis can

fam aut fupervenientem aut de novo

x O D*

nteà valida ratificaveris , aut expreffis

cognitam fponfalia a

& f gree

verbis aut ipfofa&o,

& prafertim copulà carnali.

uare

viaaetiafm

cognità causá re

cedendi à fponfalibus, nihil

m promit

fi fponfus v. g.

ominüs fponfam carrnia

liter cognofcat , cenfebitur tacité re-

staugeatin-

nuntiare furi fuo , atque

fponfalia ratificare, — Quandoqui-

: ex virtüte

fub tali conditione in copulam

dem etíam fponfa non nifi

tur ) uget

confentire cenfenda eff :

Ideodue non audiendus fpon-

s dlios lus

fus , fi pofteà refi

lire velit , nifi

forté acceffiffet animo

n ratificandi fponfalia,

Tunc

promi 10

fornicario & expreífo no

ol

enim contra Sangez. l.

1, Difp. 66. n. 3. tediüs do-

cet Hurtadus cum Tambur,

ín foro confcentía non ràa-

& fic adhuc diffolvere poffe

tificare, nec cedere fuo Juri,

fpon-

(ASUS

782

CASUS $ACRAMENTALES

m d

fponfalia , nifi aliàs

ratione damniïili(lvaci ad il'le'a ratificanda

tqur etur,

CASUS DCXXVIiI.

/, QuidM

Quid fi famina p

ofl fponfalia incidat n eam pauperíatem , uf noä

évere. dotem promiffam

Eritme ea paupertas fuffi- -

D. Af

if f

£iens cAusm dilfolvendi fpon-

tionís d

alia?

eftet , (]W,'

n condit

Efp, iía, Ratioeft, quia haec eft notabilis mutatio, qüæ,iï

4 principio extitiffet , contratctum

fponfalium impediviC |

& Tj

fet.

Deinde fponfalia cenfentur contra&a cenfentur cele-

! tur COUl

brata cum hác conditione : Si Dostradatur.

Deficiente au-

3 1

tem conditione, etiam fine culpà foeminze,

non tenetur fpon-

fus ftare fponfalibus celebratis fub condi

tíone, . Nec obef-

fet , fi fponfalia ifta forent jurata.

Quia in Juramento in-

Quit f^A

cluditur tacité conditio inclufa in a&u, fuper quo interpo-

Bitur ; promiffioni autem matrimonii in hoc cafu ineft

conditio : Si Dos tradatur : Ergo & Juramento, Adde

quod promiffi

: p £fo. C

nentibus,

ocenfeatur fa&a rebus in eodem ftatu perma-

2 d

* poffe d

! purpenas

CASUS DCXXIX.

qui n

fos non

Quid fi poff Jponfalia.-vel fponfa vel ejus parentes recufant ol-

: Uttiusque

vere dotem ,eaquod im fponlalibus nulla prace[ferit promiffto ,

vel mentio dotis.

! fponfala,

X

Poteruntue adbuc

juff dijfiloi

( Jfponfalia?

Efp. ifa. Ratio eft , tum quia fponfus judicio prudentis

non cenfetur habuiffe intentionem obligandi fe ad contra-

hendum matrimoniumineo eventu. Tum

Qd £ À

7

quia proqxi(ïio

cenfetur fa&a fub conditione

dotís.

»

BU

finend;

- .CASUS

&7€; L,n' x(

783

——..,,—-—

D"E 2MATRIMONIO.

Ltfcanda

CASUS DCXXX,

nfus in eodem [latu permanet , fed [ponfa fit valde

dives : temeturme fponfa adbue ffare

ggig fi fpo

/þm/älihþf z

lm , t not

77 fxïï.

Efp. Affirmat.

Ratio eft , qüïa fponfus non eft fa&us condi-

i

tionis deterioris prop

ter illam mutationem fponfae,quam

effet , q

uando fponfalia celebravit , nec fponfa fuit decepta

tàtio, que Á

in conditione fpo

nfi , aut prefumitur erraffe circa condi-

? impedirit

tionem fponfi ,

fed circa propriam , in quam non fer-

fentur cele-

tur confenfus,

ita Sangez, l, 1. dif, 6o, n. 7, Reginald. ,

eficlete al

31. 264

nreturfon-

CASUS DCXXXIL —

]

JX« odf

'Axoento ift«

Qid' fi uterque

J

ponfus in paupertatem iucidit poff fgonjkiia,

uo interpo-

am po[fuut bac ex boc capite

( cafa ineft

diffohui 8

nto, Adde

p Ej». Contra Rebellum. l. 4. de fponfal. . s.fe&g.n. 7o.non

hatu perma

"poffe diffolviabsque mutuo confenfu. Ratioeft, tum quia

.

paupertas u

nius compenfatur cum paupertate alterius.Tum

juia non a

deft fufficiens ratio , ob quam dicamus fpon-

fos non habuiffe intentionem contrahendi fuperveniente

vf o

utriusque paupertate ; nam etiam pauperes contrahunt

rf

fponfalia.

olvi

CASUS DXXXIL

É

o prudettis

Qui4 fi alterutva pavs ex [p

onfis fit exbereditauda, aut vationa-

(e adcontra-

— biliter timentur , alterum ex ffo

n[is fore exbaredi-

twdzm

Poteritme Alter licite

i pfOII?i »

relelire $

| zfp. ita.

Ratio eft, quiaaliàs fe immitteretin periculum fu-

ftinendz paupertatis.

Áddit meritó Tambur. hic tra&,

(ASUS

3,€« 1. R, 10, propter paritatem rationis idem effe , fi adfit fi-

milis

784

CASUS $ ACRAMENTALE

p s

i'hilis rationabilis metus de futurá

paupettate för.te' alteri cx

quivis alia caufa proventura,

Qj

CASUS DCXXXIIL |

Wþ! (

pmmm

Quid fi [ponfus reddatur inepkus ad opificium exercen dum,, uel ac-

guzrgnd'ung offic

ium Ad füflentationem familia nec

efär.iunf ;

potefine fponía À fpom[alibus

veftlire ?.

'E/'p; lía. Ratio efl , qu

ia fponfália folvuntur pci* notabi.

&f

em mutationem fupervenientem , qua fi praceffiffet ,

qui

velcognita fuiffet , fponíalia non fuiffent inita ? nam. pro-

fuat d

R

miífio non obligat ultra promittentis intentionem , fed in

foecir

cafu fupervenit notabilis mutatio , ergo,

inciper

CASUS DCXXXIV.

fon àp

pdont,

Qui4 fi j:þþonfw laboret occulto «uitio, ob quo4 fi altercon]&iä; ef-

^

Jet . haberet juflam cau[mm diffolvendi [poufalia , poteritne

E

compellere alterum per judicem , ut [fet

lebrat

Jfponfalibus ?.

ypottz

Ratio elt,

Efp. ïfa; Quando fponfalia valida fueruni.

OMRI.

R

quia ficut per adulterium occultum non privatur ad-

ulter Jure exigendi debitum, id enim eft in poenam , poena

:

autem non debetur ante fententiam , ita nec fponfus a-

Qui ]

mittit jus petendi executionem fponfalium , quando cau-

(« cti

fa diffolvendi eft occulta. — Unde fponfa fi poft fponíalia fit

(f

corrupta , potéít fponfum defe&u iftius occuki ig--

narum

cogere ad ftandum fponfalibus

& contrahendum ma:ri-

mqnium.

o

fetur [

Sn

3

$ :

in pral

CASUS

Dtomit

T8y

*—M

ifegerecocercn ts ais

DP MATRIMONIO.

ufsttmen

FE6 alteri x

^CASUS DCXXXV.

Qüz'dl fi poft

fpotfalia contrata incipit apparere &5 cognofci aliqua

cauja , que

fi cognita fuiffet tempore fponjalium , [ponJalia judicio

demtis "mom

fifent. celebrata , quamvis ilin caufa tempore jp

Àn, a at.

p

tg yé

d imvincibil

a

J/ari,

- falium . adeffe

Jiter ignorabatur pO

teruntne diffolui ida (pon-

, fAHA f

E

Det totab;

Efp. A,äïrmatiwä,l Ratio eft, quía fporifalia diffolvi poffunt

teceffller,

R

uando fupervenit notabilis mutatio , , ergo etiam pof-

funt

q

! Dàfn pro-

diffolvi , quando aliqua mutatio feu caufa de novo cog-

em, fedia

nofcitur, quae tempore fponfalium latebat.

Paria enim

funtin Jure aliquid fupervenire feu de novo apparere, &

incipere cognofci, ficut &contrario paria funt non effe, &c

non apparere,, ut colligitur ex L. 77.ff. decontrabendà em-

^totirs d-

ptione. 1taSang, l, z. difp, 635, Leff.l, ?. de. Juft, cap. 42. dub.

"

attritint

:70 n. 34»

Ex quo p

atet, fponfum non teneri ftare fponfalibus ce-

lebratis cum eà , qua . putabatur virgo vel dives, fed

pofted cognofcitur effe ab alio deflorata , aut egeftate la-

Wido et ]

: 'orar*c;

(vatut aS-

.CASUS DCXXXVI,

a, pornà

|

/a

fponius 4«

Quid fi quis tempore celebrationis ]þonfalz'umk ignoiabat vuitium

ando Caue

feu caufam. fufficientem ad diffolvenda jponfalia , fed tamen ia

l7onfa[ia fit

enat animo affettus , wt fi vitium feu mutationem cognoviljet,

xuki g

sibtlominus [pon[alia comtraxifet ; poteritue

$

À é

M 4 fpon[Alibus re-

filire ?

Efp. Son poffe refilire.

Ratio eft, quia illa mutatio,

R

feu vitium. fufficit ad diffolvenda fponíalia , quod. cen-

fetur faltem tacité cohtra voluntatem promittentis.

Sed

in praefenti cafu. mutatio feu vitium non cenfetur contra

m abfoluté promiferit , & ad-

(ASUS

promittentis volqntatem , Cu

uc

G88 88

286

CASUS SAGRAMENTALES.

p

huc proiniülïöt cognito eo vitio,

,Ergo o pote 1 pon-

falibus refilire propter illud. vitium tem

pore fponfalium ig-

noratum , fi ità erat affeQus , ut eo cognito promififfzt,

Proptereà fponfus , qui promifit matrimonium Bertze

,

pauperi , aut deflorate , quam credebat effe divitem, aut

virginem , tenetur ftare fponfalibus, (i tempore fponfali-

Bj

um ità erat animo difpofitus , ut. fponfalia contraxiffet ,

culpan

etiamfi illam cognoviífet.

paup-er,em , aut de Horaytamf Ita Re-

fponfi pe

T

gniunm,

CASUS DCXXX

Sed quid fí quis dubitat , an tempore fponfalium ita effet affe&us, fäd

Qui f

Paberet vvoluntatem babitualem promittendi , fi cognoviffét -

D7

mutationem feu vitium , teneturné ifle

jfarc

fponfalibus ?

R £ff. Circa hunccafüm effe infpiciendam g'ravïta't'emlyü"tïi&

D5 i

mutationis, nam fi vitium & mutatio eft gravis , praefir-

; Contl

mitur non habuifle affe&tum feu voluntàtem habitualem fe

ebligandi : Quia fortiffima prafumptio defümitur ex

dalum.

communiter accidentibus ,

ut bené oftendit Me-

nochius l, . De prafumptionibus q. r8&. n. 7 $ed

?

QijT

1147

homines nolunt fe communiter promittere , vcel fe

obligare interveniente notabili mutatione , aut cogni-

to gravi vitio.

74

num. 4.

*

Ergo &c, idta Sangez. lib. I:Al'l,)ifp-"öï.

,

Ex quo ded

ucitur , eum , qui monfälïa;(:eïebi;avït cum

ün,

fponfa, quae credebatur dives, cum effet pauper, vel qua

t/monjy

fimulabat fe virginem, cum effet deflorata, non teneri ftare

preftar j

fponflibus, fi pofteà dubitet, an tempore fponfalium ita ef-

"Oi'enda

* fponfa]

&t affectus

, ut eam fibi defponditfet, i co

gnpyiïïätk ;

eam effe pauperem , vel de-

ehd

| RHoratam.

fid

— CASUS

57

Fddpcrcunqeegugrana conttuctu us lls UOGSONRRORDORER a A

EMb

eunpa

s

DE MATRIMONIO..-

um

Dflitm jo-

Cásus DCXXXVHL -

ornifftet

frponfa fu

H

erit per -vim absque ipfius culpd ab alio rapías

n Derg

| ' mnd

*

ufam 6?]$äkktem dlZ/älvmdi

, l"-ixem,, 4üt

äämæ fpmjfü £A

"bonfAlia?

& ipnfali-

Wtf2 xfet

: W'T'E[þ. ita, Ratío e/i*"-,;'qu'-ia .hic non tantum attenditur ad

culpam ,' fed etiam ad infamiem , qua in eo cafu in

ln [rg ls.

| fponfi. perfonam retundat , magnum enim dedecus fpon-

fi eft , habere uxo

U

rem ab alio , kextikamj üqe ipfius caufaco-

gþitam;

/CASUS DCXXXIX.*P *

Luftts, f

Quid /ï infer ipfos [ponforum parentes. exorianjur pracves initui-

ipavilft

eitia , qua. f ausle fedari mom poterumt , fi nuptia celebren-

i2

E

fur $ poteruntne réfcindi [pon-

falia ?

atem vit

Efpf.,'ita..katiö eft, qu

ia tunc. prbba.-bilïtet,tim'ett;r ex

yris , pralis

contra&du matrimonii

abitualem fe

z

infelix exitus , aut grave fcans

.dalumo !

famitut 6x

CASUS DCXL..

fendit. Me-

4f &

m

Qui4 fi Ti?fll,! poft. [pon[alia contra&a cum Bertá. ineat mäffimbä

e)&]äïe

Í

nium invalidum de prafeuti cum 2tnná y diffolvunturne —

propterea fp

ozfalia Titi cum

ayt cogni-

Bertá ?

I. Difpl ; 6ïi

Efp. Negatiyà, Ratio'e

ft , quia non ptäe&at' impedimen-

ebravit CUD

R

tum , quod, de Jure non fortitur effedum , fed ma-

trimonium invalidum non fortitur effe&tum , ergo norn

er, vtl (f

praftat impedimentum , confequenter non fufficit ad dif-

yteneri at

(iun ità e

folvenda priora fponfalia, Berta tamen manebit Jibera à fi-

de fponfalium : quia Titius per eám voluntatem contra-

rR

hendi vifus eft recedere à fponfalibus, & fic frangere

fidem, frangenti autem fidem non cft fervan-

da fide $

(ASUS

Cgg 88 2

CASUS

-

798

UER

A55 MICRAMENTALE;;&

s.

GNBEDUSUPGD

at

CASUS DCXL,.

Ht

fiáfticus !

Quid f ]þþn]il! poff fponfalia , non obtent4 licenti4 [ponse

tíis termp

ras lomgiuquas fe irausferat, ut brevi tempore rediturus nonm vi-

deatwr, — -Arquiritue per bor [fo

"A

2 literam facul;atgm

fignificet

cum alio contrabendi ?

eífe , alic

Ef», Affirmati-vé. Ratio eft, quia fponfus tàm longe dit-

ia ia

R

cedens Juri füorenuntiare cenfetur; Et habeturin Cap,

u$ C:ma,

De illis. De fponfal, verum defcendendo ad caíus particu-

1

z

pub(icam

lares,

ne,9

— Dicoprim

à, Si fponfus ob caufam neceffariam diutiüs

jrjor, De

lul

abeffe cogatur , tunc fponía exfpeGare debet , donec Ju-

ftum ejus impedimentum ceffet. lta habetur, in. L. fzepe ff,

EON

de fponfal, quae conftitutio, cum maximam aquitatem ha-

debet, .

beat, non videtur Jure Canonico corre&a , uti docet Syl-

o

veít. V. Sponfal. q. rc. princ. n. 7. in fine. Henricus Cani-

fiutatutt

fius fuper C. de illts. de fponfal.

Neque puto ab aliis negari,

betür ,

adhibità tamen duplicilimitatione, Prim4 , nifialitercon-

ventum fit. Secund4 , nifi incontinentize periculum immi-

notavit 7

colgita

neat , vel alia neceffitas contrahendi matrimonium urgeat,

grotifiu

'Tunc enim gravis mutatio fü

pervcnitl; ad quam iiaro-nkfa-'nom

cenfetur fe voluiffe obligare.

t

My, hii

Dico fecuud

0.

Si fponfus ob

! æufä&f Völünï:arïjärri I ufiam

ii

difcefferit , tunc

fecundum Jus Civile biennio exfpedandus

«tl fur

erit, fi intra Provinciam ;

Friennio , fi extra provinciam

moretur. L. 2, cod. de fponfal.

& L..2, cod. de repudiis.

Sic

: : Jueri : |

& DD.ibidem. Antom p. 3.

!

SuitCert

enim has leges conciliant Gloff,

Dthdog

tit.1.Cap.18.$.Cafüz.Menochius de atbit. caf. 4 j . n.2.aliisd;

£ez, ii

cornuniter. Nec juvat dicere cumHenriq.L : 1.cap.14.n.5.Sang.

l, 1. difp.s 4.n.6.& aliis quibusdam : quodl

eges citatz JureCano-

Ye [füdï1

a (int,Nam cum leges illae per feJuttze fintfervari

hi dor

nicocorred

.

fidi, ^. d

debent, quan

do aliud Jure Canonico diferté conftitutum non

Teperitur.

At veró ex cit.

Zap. De illis , non poteft colligi,

Cz fareis legibus aliquam derogationein fa&am fuiffe ,ut ex

ità diced

at fbonf

