doillam in futurum , gaudendo de aequitate fatisfa&tionis , de

confervata vel reftituta per Poenitentiam juftitia. Circa malun

um pirs

fugiendo illud omribus modis , rniolendo & deteftando illud ,

d 'alium,

proponendo rnon ampliusoperari.

er

lo*

*

sintend^ — |

Suppono 3. Actumdeteftationis pe

ccati , feu virtutis Poe-

uiatte

nitentizeffe de fe honeftum & fupernaturalem , eft de fide, de-

rünig»

finitumin Concil, Trid. Seff.14, Canom g.. Ubrait : Siquis dixe-

hem

1

tit ,. fine praeveniente Spiritus San&i infpiratione , atque ejus:

adjutorio , hominem credere; fperare, diligere , aut poenitere:

ficut oportet , ut ei juftificationis gratia conferatur , anathema:

fit; Sicutergo a&us Fidei, Spei & Charitatis funt fupernatura-

] les,Sicetianza&usPoenitentiae : quia. nom poffünt haberi fine

3

fpecia--

g

142

ETAR

pE SACRAMENTIS

p

15 CHEDSMOnUER

turalem

: himiï

fpeciali Dliei'g-ratiä & ordinantur ad finem fuperna

z

rum juftitiam animze,

His pofitis.

'Refp. 1. A&usexterni poenitentige proptié di&i funt, qui per

facultates externas exercentur , & à poenitentia imperantur ;

A d

tiles funt illi,quibus expiatur peccatum commiíffum , v. g. Re-

fitutio, eleémofyna , corporis afflitiones , tollere proximas.

Rfï ]

occafiones

peccatorum, mgdergri áffedus im:pjell;ptcs:;d pec-

pofit o

catum,

2

fgyiue W.

lex eft atus int&müs fPoenitänt'i!æ',( þ&rfe;-&u,sx

e U.

RE[P. 20 DUP

&imperfe&us, Perfe&usdicitur Contritio, qua eftdolor ani-

riiqui

mi de peccato tanquam fummo malo abolendo , quatenus Deo

tí, 9

etx.Cor

fuper omnia dile&o repugnat ; Imperfe&us a&us Poenitentiae

dicitur Attritio, qua non pertingit ad deteftationem peccati

nemyj

t

.:

an

Vigatíem

Iiquam fümmi mali repugnantis fumtmo bono;j fedifexïmctïu

.

E

H

ehenne , & zetetriae glorize amiffionis; &c. oritur

&

.

ulloye,

Refp. ?, A&ualisPocenitentia femper in omni

lege fuit ne-

[ltes

ceffarium medium ad falutem hominibus in peccatum morta-

potriere

lelapfis.ita Trid.Seff. 1 4. Cap.4.Eft tanien difcrimen inter ftatum

novvill

nova & veterislegis ;; quodcum Sacramenta veteris legis non

antecatr

velirid

cifent effe&tiva gratize , adultus non potuerit juftificarifine per-

mhia': In no-

fc&à contritione includenteamorem Dei füper o

quxfi

vaautem lege fufficiat attritio cum Sacraménto ;

hinc folet di-

propito

ito contritus;;

Ci; quod ex virtuteSacramenti homo fiat ex attr

non &

non quod attritio convertatur in contritionem ,

?

$

i

fed quod per.

'mpor

attritionem Baptifmo & Poenitent

jze conjunttam homo perin-!

am'contritionem extra Sacramen-;

&temp

de juftificetur , atque per ver

tere Pri

tum : funt enim duo illa Sacramenta mortü

orum per fe. in-

iplovult

flitutaá CHR ISTO Domino ad dandam primam gta-

933 quoc

| giaqm , feu vita

m animz fpiritua-

iyüm o

lem. '

quod a

X

Yinamg

m peq

üm Imp

ä)o(æ

QUA-

biipfiy

A: 4N. SPECIE.

——

Gs

143

Cmmememexerrase

!eml mml-

.QUASTIO VII.

Ui per

fi4tim obligze

Rfan ;

um dliquis

£

/

tur ad confritiqn'e:(: poþ 3

,'ï.lg. Reu

, mortale peccatum commilJum,

protmas.

* kbä ; ;Ngg:itivä ,etiam occurrat opportunitas, & facile fieri

54d kc-

poffit. Prob, 1. Ex communi fenfu Fidelium, qui vel femel vel

faepius in anno confitentur nulla interim habita contritione,

perfedus

dolot ani-

de cujus. tamen omiffione neque fe accufant ,, neque Confeffa-

rius inquirit. . Prob.2. Quiaalias homo differendo Poeniteri-

tenus Deo

Cnitentig

tiam , peccaret peccato continuo fpeciali impoenitentiae , quod

eft 1. Contra fenfum Ecclefiae & auctorum.

2, Contra ràtio-

t pecaat

nem hujus Pracepti , quod eft affirmativum, idcóque non ob-

dex tüetu

ligat femper vel profemper.

3, Illaobligatio non fundaïur in

"

ullo jure, ut patet,

gc: lt n

Dices 1. Siullum tempus eft, in quo peccator Don tenetur

m enort«

poenitere, licebit eo temporenolle peenitere , feuquod idem eft,

ter frtum

non velle peenitere ; at hoc confequens eft falfum : ergo &

|logis not

antecedens. — Major prob, quia nemo peccat propterea, quod

rinepet.

velitillud, quod ipfi non eft peccatum , aut quia nolit facere,

2:1nnoe

quod ipfi ex praecepto non eft neceffarium 5 at ponimus in

i (olet d-

cottrituis

propofito , hoc , quod eft non poenitere pro aliquo tempore,

non effe peccatum , item hoc , quod eft poenitere pro aliquo

| quod ptt

tempore , non effe neceffarium ex praecepto : ergo licebit pro

Ito perm-

eo tempotenolle peenitere , feu quod idemeft, velle non poeni-

Sacramette

tere. Prob.etiam Minor : quiais,quinon vult poenitere, hoe

ptt (V

ipfo vultmanere in odio & inimicitià Dei , & carere gratia divi-

f gra-

na , quodfane eft , velle fibi maximum malum, atque adeó fe-

ipfum odio profequi, quod minimé licet,

Et accedit adhuc ;

quod fialiquis vellet , proximum fuum effe & manere extra di-

vinam gratiam, abfque dubio contra charitatem proximo debi-

tam peccaret ; ergo multó magis contra charitatem, qua feip-

fum imprimis debet diligere , peccabit ; fi illud idem znalum

fibi ipfi velit,

C/:L)E

Refj

144

DE SACRAJMENTIS

ERE

P m

oteftatem

Refp. Nego min.ad probationem dico : non effe idem non

poenitere , & manereextra Dei gratiám , confequenter nee vel-

ritus at

le unum eftvelle alterum 3 neque tion poenitete jam, quando

wf vtl

quisnoft tenetur, eft caufaaut medium ejus, quod eft extra gra-

gemittete

confefiton:

tiam Dei manere : nonenim propterea , quod te tutic, quando

st f

iinimeteneris,rion peenitedt 5 fed quia prius peccafti, m

.

extra gratiam Dei,

rentur )

. Dices 2. Lexju

ftitizeinter homines ebligä:t ad furtum &ä;

vexotintt

tim réftituendums ergo etiam obligat ftatim ad fatisfa&ionem

vl

d Q

Deo proinjuria illata praeftandam. &efp. Negoconfequentiam;

difparitas eft : quod homo per neglettum reftitutionis patia-

Apottoli

tur damnum ínbonisutilibus, Deusautemminimé. Deinde

nendipa

antecedens non e(tuniver(aliter verum : f2epé enim tenemur

E

eotumji

Íent t

reftituere, quando commode poffumus,nifi per accidens leefus

libus,

Bgtiatur damnum ;nagpagmee; dila;io;ne :rciti.ït;ut'i'qni-sv. :

Sicqyt

tum;

——"—R ÀÓ

«fo!v'endap

EX

1

fl ye

. De Ponitenti

a, ut eft f*Sacf;

amentum. Á

h

QuESTIO L

—

Mp

tiam,

An in Ecclefia

Dei detur facramentum proprie di&um;,

rdoi;

; "

quod wocetur Penitentia? —

Efp. Affirmative cum Ecclefia univerfali contra haereticos.

Ratio eft, quia tria fufficiunt ad Sacramentum, nempe fynr

bolum éxternum à CHRISTO inftitutum , promiffio gratiz;

hu

& mandatum; fed haec triafunt in poenitentia : ergo , min. pro-

tresa&u.,

batur, nam fymbolum externum eft confeffio & abfolutio ,

oftolis

ttria ,

guam CHRISTUSinftituit Joan, 20, V. 22, Cumdedit Ap

Vtioyr,

pote-

SÉRass.

7N SPECIE.

145

e idtm m :

poteftatem remittendi peccata peï hac vetba? Accz'pite Spi-

ritum fanGum , quorum vemiferitis peccata , vemiffa funt eis , &5

IDswaydo

quorum retsnueritis, vetenta funt,

Nonenim poterant Apoftoli

' 'CX([AW.

remittere , aut retinere aliorum peccata, nifi perexcernam

D quania

confeffionem ea recognofcerent ; nec alii poterant (cire re-

AU Yatres

mitti fibi peccata ab Apoftolis , nifi externo figno abfolve-

renturj promiííio gratize autem includitur in promiffione

füttum h:

defadionem '

remiflionis peccatorum,non enim remittuntur peccata mor-

talia, nifi per infufionem gratiz juftificantis. Deniqueman-

fequentiam;

datum colligitur ex iisdem Chrifti verbis, quia Chriftus dedit

tonis pati-

Apoftolis poteftatem non folàüm abfolvendi,, fed etiam reti-

(, Deinde

nendi peccata fidelium, Ergo fideles tenentur comparere in

im tenemür

eorum judicio; £i enim liberum effet comparere, non pof-

v'cidcnslæfus

I$

fent eorum peccata retineri; ficut aperté conftat de venia-

libus.

: Sicautem reGé definiri poteft peenitentia: eft Sacramen-

tum novz legis à Chrifto inftitutum , permodum judicii ad

z«ææææ |

folvenda peccata ab hominebaptizato commiffa; hinc pote-

ftas, qua in hoc Sacramento exercetur, judiciaria eft,

QU.JESTIO Il

At

4fn boc Sacramentum [it diflintum à Baptifio?

tiam&formam. a.

Refp. Affirmative, Prob. r. Quia habet diftin&am mate-

1 didut, |

uia Minifter pcenitentise debet effe S4-

[

cerdos& Judex; bapti

fmi autem Minifter poteft effe Laicus,

QU.JESTIO IIL

j herttico

yenpelyr

. Que fit inateria &5 forma bujus Sacramenti?

ffio gyit

Refp, Materia, ex qua conftat hoc Sacramentum , funt

Q, min'fm.

E

tres a&us peenitentis, nempecontritio, confeffio, fatisfattio,

abfolio » I

Materia, circa quamverfatur,

funt peccata, de hisenim con-

jp ls d

ohis fatisfacimus,

t:rimur, haec ;onüte;nur .pr

pOtC- B

X

R:þ.

146

DE SACRAAMEN'TIS

f ii

Refp. 1. Peccata mortalia poft Baptifmum commiffa (ex-

nem nego.

cepto peccato finalisimpeenitentia ) funt propria & principa-

Rffpo S'

lis materia hujus Sacramenti.

Proprias quia proprié dicimur

;ceríitere dehis, qua& propria voluntate commifimus,

Prin-

j Scrum

aec ad ii

éipalis ; quia ad.tollendamortalia. hocSacramentum eftprinci-

paliter inftitutum,

Dites.

Refp.. 3. . Peccata venialia poft Baptifmum commiffa funt

Lj

effecdimi

propria materia huj

usSacramenti , fed non principalis, quia

licet propria voluntate commiffa fint, non tamen ad eatollen-

M.

: flutionis.

da hocSacramentum eft principaliter inftitutum..

NSSNE

Re[f. 4. Peccatavenialia funt materia fufficiens confeffio-

perbapti

nis, fed mortalia funt materia neceffaria confeffionis, nam ve-

snifla à)/

nialia poffumus confiteri , fed non tenemur , cum aliis modis

D

poffint expiari t Mortaliz & poffumus & tenemur confiteri,

tlf m

uia non eft aliud remedium ordinarium pro iis inftitutum;

uam Sacramentum poenitentiae,

E

"

am rei facrae ;—ü-t eft Sacra-

£t diyo.

Re[fp. x, Abfardum eft materi

nelnt h

mentum , effe peccata, — Refp. dift, abfutdum eft materiam,

franiffe

circa quam xei facrae peccata, nego , Materiam , ex. gua rei fa-

MCetüti

€rze, effe peccata, concedo,

.

'ortaüä fint materia neceffaría con-

ft, nní

Dices 2. Si peccata m

feffionis.; ergo fine peccato mortali commiffo nemo poteft

|

L pret

confiteri; quia'fine eo nonhabet materiam neceffaríam,

F &j

[2

Refp. Nego fequelam

3

. quia peccatum mortale dicitur

materia neceífarianon neceffitate Sacramenti,

fed neceffitate

confitendi ,quia peccatum mortale commiffum parit obliga-

tionem confitendi.

dicatur materia füffi-

R.

Dices ;. Si peccatumveniale tantum

ciens confefTionis ; ergo qui.folum habet peccatum mortale,.

t penin

Dehien

nequit confiteri;. quia talis non.habe t füfficientem materiam

i

?

&onfethionis;

&C'am

Refp. Nego fequelam

r a.d*'prdöatib'nemdi&ïhgüo* : nom

Vi5 hum

D

am fuflicientem , id eft ,, non habet materiam

l:

Babet materi

W80

obligantem ad.confeffionem , concedo, .Non habet

mate-

riam

*b d

?T IAFSPECIE, *

147

mmiü'a (ex-.

riam fufficientem , id eft, non defervientem ad «onfefltio-

ptincip-

nem nego,

Yie dicimor

Refp. $. Peccatum Originale nullo modo eft materia hu-

DUS, Ürrg.

jus Sacramenti , quia nec propria voluntate contrahitur,

mefiprin.

nec ad illud tollendum eft znfti

*eiffrWsa

UGLUULTSS RGw/ w

aAPn^

aec

ramentum , fed

-

Baptifmus.

tnilf w

Dices, :

Quid fi peccatum originale, propter obicem non

eíTet dimiffum,

ipilis, quia

Adeatollen-

Refp. Nihilominus non effet materia peenitentiae & ab-

folutionis , quia non fübditurjurisdidioni. & judicio Ecclefize,

ns confeffig-

Idem eft de peccatis mortalibus ante baptiífmum commiffis, &

nis, nam vt«

per baptifmum propter obicem non expiatis, funtenim com-

n alitsmodi

mifla abhis, qui foris funt.

4Dices, Quomodo ergo dimittuntur. — Refp. Per baptit-

ar Confiter),

inftitutum,

um remoto obice,

Refp. 6, Forma confiftit in illis verbis Sacerdotis: Ego

ut eft Sacta-

te abfolvo à peccatis íuis, Porto effentialia verba hujus for-

H materiam,

|

ma funt haec duo: 4bfolvo te, quia haec fufficienter figni-

ficant effetum hujus Sacramenti , & fatis exprimunt adtum

x ( tei f

Sacerdotis fententiam ferentis, Quare reliqua, quae addun-

effitía cott

tur, non funt neceffaria neceffitate Sacramenti, fed neceffi-

tate pracepti, idem dico de illis verbis: Z5 nomine Patris , 65

yemo pote

F

faríam,

Filü, 65 AMpiritus Jau&i.

x dicitur ]

QU E£STIO IY.

[necelitate

atit obllg | ,

Que fint partes Sacramenti penitentie?

sateria ff

Refp. . Forma abfolutionis eft pars effentialis Sacramen-

um motdes d

ti poenitentiae.

Prob, illud ef pars effentialis Sacramenti

poenitentize , quodeft prima radix, in qua praecipua vis hujus

mmateiam |

Sacramenti pofita eft ; fed ex Trid. SefT. 14. cap. 4. praecipua

vis hujusSacramenti pofita eft in verbisSacerdotis abfolven-

g * tol

, materil

|

tis; ergo verba Sacerdotis funt pars effentialis,

um d

f

SGOoz

Rejp,

148

DE SACRAMENTIS

-d",

Refp, 2. Contritio & confeffio funt partes effentiales Sa;

p

cramenti poenitentis; fed fatisfattio feu executio poenae im-

&& 00

ofitze efttantum parsintegralis, Probatur,quiabenétunc

mifft, quà

intelligitur

Th

Sacramentum poenitentiae habere fuam effen-

lIBR.E-hae!

m m m

poüto em

tiam, quanaoinaidabet, pei Q

uze confertur remiffio culpae ac

Rdy.

ponna zterna, & redintegratio amicitiz divina ; atqui ha-

deteftatio

bita contritione , confeffione & abfolutione illa omnia ha-

ng , d!

bentur; ergo funt partes eflentiales Sacramenti peenitentize,

fem

Contra veró fatisfa&ionem in executione non pertinere ad

emenoan

eflentiam, habetur ex contrario argumento , quia illà non-

dum pofità eft jam reconciliatio cum Deo; aliàs fententia ab-

folutionis falfa effet, & erraret Ecclefia , quae mox poft abfo-

lutionem recipit peenitentes ad communionem Corporis

PT

Chrifti, adquam nonnifi reconciliati admitti debent, Neque

dici poteft, quod Deus det gratiam in inftanti abfolutionis ex

M.

one implenda fuo tempore poenitentiae 5 nam multi

pravifi

dipofro.

ryeconc

ilianturDeo, qui de fa&o, aut fuà culpà fubfequente,

fei yiti

aut cafu aliquo non implent poenitentiam, — Neque poteft

tümjuo

dici, quod interea abfolutio pendeat à conditione de futuro;

j I&V-Uo

nam aliàs Ecclefia, quae ordinarié non preevidet futura , non

tiom)j

offet concedere abfolutionem ante poenitentize executio-

dem: N

nem. Nihilominus tamen fatisfa&io eft pars integralis in

&

277

hocSacramento, patet ex Trid, Seff. 14. cap. 3

. quod eam nu-

merat inter artes;

atqui non eft effentialis,

utoftenfum eft:

&

Unde licet opere impletanovum

erg

o faltem eft integralis.

non eífet ta-

?Ta

dum gratize produceret, ut docent aliqui ,

Á

men pars effentialis , quia per eam effe&tus Sacramenti cre-

fofp,

fceret cantum extenfivé,

gratia h:

QUASTIO V,

tüm mor

2

j ^Imil moy

. Quid €5 quotuplex fit contritio?

Refb, 1, Contritio in communi eftdolor ac deteftatio pec-

&ati commiffi cum propofito non peccandi de caetero.

epf

A

149

1N SPECIE.

"Wiisles a.

DOhg m«

Refp, 2. Contritio duipel-ek eft , alia perfe&a, alía i*rfper.

fc&a,

Contritio perfe&ta eft dolorac deteftatio peccati com-

É fune

m v(fen.

miffi, quatenus eft offen(aDei fuper omnia dilecti, cum pro-

JNULETN

pofito emendandi,

Refp. 3. Contritio imperfe&a , flve attritio eft dolor ac

; atyilha.

deteftatio peccati commilfi , vel propter timorem gehen-

Omnia «

Cemitentig,

na , vel propter amorem gloriz , vel propter turpitudie

ettitere al

nem peccati ipfam animam commaculantis cum propofito

E

emendandi,

ia il non.

fitentia ab.

QUASTIO VL

x poftabío-

h Corporir

"n [it aliquod peccatum mortale , quod pef contritionem

nt, Neque

gerfeGam exíra Sacramenium deleri nequeat ?

Jlutionis ex

nam multí

Refp. Negativé, Probatur; quia hzec conttitio eft ultima

difpofitio ad gratiam , ad quam infallibiliter fequitur gratia ;

bfequentt,

fed gratia excludit omne peccatum , ergonullum eft pecca-

que potef

de faturo,

tum, quod non tollatur per contritionem. Hiínc illud Ezech.

18, v.17, Cum averterit je smpius ab impielate fua (per contri-

tuta , 007

tionem) ;pfe animam faam vvivificabit, fcilicet difpofitive, & ibi-

: &recutio»

tegralis n

—

dem: Comvertznini 65 agrte penitentiam, G7 non erit vobis in rus-

ydsam nue

gam iniquitas , id eft, tollecur à vobis,

entomefi

Q U.ESTIO VIL

etanovum.

yn effer tà«

n unum peccatum mortale po[fit tolli /ï&e 4lio?

imenti o«

Refp. Negative, quia mortale ordinarié non tollitur fíne

gratia habituali ; fed gratia non patitur fecum ullum pecca-

tum mortale : ergo per infufionem gratiea tolluntur omnia

fimul mortalia,

SRESO(SAMS

d l

iU

T 3

hO

QUA.

|

1$ o

T

La

—á

--"",

| uig u ten

QU.ESTIO YIII.

adhibete m

4An Sacramentum ponitentie poffit conferre gtatiam nou

ïægcptum

aclommum

. babenti perfeti

am conkritionem, fed tantum

aítritionem :

eccata no

amiciuam :

Refp. Affirmative. Probatur, quia nifi aliquando contin-

hO

t

geret, ut fine perfe&ta contritione Sacramentum poeniten-

at i as

tize conferret gratiam , exiguum admodum vel potius nul-

&um yen/

lum beneficium fuiffet , quod Chriftus hocinflituerit, contu-

gis uG

leritque Ecclefize authoritatem remittendi peccata perpote-

an & etio

ftatem clavium regni coclorum : imó fuiffet id potius quod-

ut( as at

Effent enim obli-

Bw

dam quafi onus & detrimentumfidelium.

gati ad patefacienda peccata Sacerdotibus ( quze gráviffima

! validamil

res eft) nec tamen eoSacerdotum minifterio in clavium ufü

! eumillil

certius fibi polliceri poffent divinam gratiam, quam ex pro-

| tionjtrf

prio conatu fuo ad habendam veram contritionem cum Dei

? fundilum

auxilio ; quem conatum perinde potuiffenthabere, fi non

| erginfur

fuiffet illud minifterium clavium conftitutum.

- pardit, p

Ex di&is collige in Sacramento poenitentiae non neceffa-

ralittprae

rio requiri contritionem , fed fufficere attritionem fuper-

re t wnd

l

naturalem,

F1

culo at

TO

QU.ESTIO IX

Wipgare l

ütjkadve

An iortaliter lapfis contritio fit precepta? ,

] ut fügra

Refp. 1. Certum eft contritionem in genere-effe prae«

quis eton

ceptam, id eft, vel perfe&am contritionem, vel attritionem

tontritii

cum Sacramento ; fic enim intelligi debet praeceptum pc*-

n'xReipukh(

nitentiee Luc. 15.. JVifi penitentiam babueritis , omnes fimiliter

thembron

eribitii, Hoc autem praceptum oritur r. ex lege juftitiae,

' femde

fecundüm quam quivis tenetur fatisfacere alteri pro illata

injuria, 2. Exlege Charitatis Dei, quà homo tenetur dili-

gere Deum fuper omnia, Exlege Charitatis propria, quà

quis-

IN SPECIE,

at

Tji

quisque tehemr haberecuram anima fue, ac per confe

quens

Extat etiam de eare

adhibere media neceffaria ad falutem.

L tog

præc&ptumtnamrale ,namcum Deus fit füupremus Dominus

ac fummum. noftrum bonum , tenemur ejus honorem , per

peccata noftra laefüum , refarcire , ac cum tanto bono colere

amicitianr ac charitatem.

^;

corine.

Refp. z. Praeceptum tamen contritionis perfe&ae , obli-

1 peenitei,

at in articulo mortis , etiam'cum poenitentiae Sacramento;,

potius nu-

dum poenitenti occurrerit incertitudo, & fallibilitasintentio-

tit, CODQU-

nis & jurísdi&ionis confeffarii. Prob. quia cum non conftet;

à perpote-

an Sacerdos abfolvens habeat veré intentionem abfolvendi;

Jtius quod«

uti nec an ipfe & omnes alii per lineam.rectam praedecetffores

L enim obli«

Epifcopi fint legitim& baptizati ,. confecrati , &c. quod' ad

graviffima

validam abfolutionem requiritur ,. certé periculum' [ phyfi:

Javium ufü

cum illud fit aut morale,.perindeeft] quod' absque contri-

am expro-

tione perfe&a talis. incurreret ,, omnino fufficiens eft , ad

m cum Dei

fundandum à jure rmaturae gravem charitatis obligationem

1e, i non

ergà feipfam, vitandifcilicet fummum damnumaliequi irre-

jXarabile ,. per tam fuave remedium ;. ne aliàs cenfeatur mo-

yn neceffae

raliter preedittum periculum amare , falutem fuam fperne-

yem fuper-

re &c,. unde judico, quód' confeffarius poenitentem inarti-

culo mortis ad' contritionem perfe&tam excitare teneatur,

Refp. 3, Sunt. & alii cafus, in quibus dicitur peraccidens

obligare praeceptum contritionis perfectae,

r. Quando ex-

ä

714

urgit advertenter talis tentatio trahens ad aliud peccatum,

ut fuperari nequeat ,. nifi: contritio eliciatur.

, Quoties

s dfente :

quis errone? exiftimat ,. fe hiz & nunc teneri'elicereactuny

ytritone

contritionis perfe&ee,. . 3; In valdegravineceffitatecommu.

niReipublicee , qua prafumitur à Deo immitti ob.peccata:

pum p«

membrorumejusdem. 4. Dumquis impeccato mortali exi-

ftens debet ex officioSacramentum aliquod miniftrare,,

vel.unum e.quinque vivorum in fe.

i p

oetavdt-

fufcipere,.

pl

" qua

qu

QUE

ss

Mapaspasemspasa us DEUEDISESSOENEDS.

r;2

DE SACRAMEN'HS

MOTATSEETNPRMESSO WRUCUNNSDNUEDEDELI

eequititut

indolore «

;QüäST»IG X.

cuidem im)

"n deteflatio unius peccati snortalia ex moticoo äliqzäou&in

jn quibus t

«yer fali , R deteffatio omnium moríalium ?

tum debet

loris ex i

Refp. Affirmátivé, Ratio eft, quia qui efficaciter amat

tie, k C

finem, efficaciterodit impedimenta à fine abducentia; atqui

conteri &

omnia peccata mortalia funt impedimenta àfine, quem de-

(exatot

teftatio uuius intendit , abducentia 5 ergo qui efficaciter

eufanio!

unum odit, efficaciter oditomnia.

Major eft certa; Minor

- eandimt

probatur, quiafinis , quem deteftatio unius intendit , e£ vita

Rur

atetna, infernifuga, aut aliud motivum univerfale 5 atqui

us d

à vita eterna , ab inferni fuga &c. quodlibet mortale abdu-

fibi per

Cit ; ergo qui ex affe&u vitae seternae efficaciter unum odit,

tame/

efficaciter omnia oderitneceffe eft,

ut lia

eftilisvi

QHuESTIO XI

intde Q

'An pænit

ens fufcepturus Sacramentum ponitentia , deleat

babere propofitum explicitum non peccandi

de ceíerot

Refpondet Tamburinus : etfi propofitum explicitum de

catero non peccandi laudabiliter addatur , & in fententia

Refp,

Serdot

multorum neceflarió ? attamen in probabili aliorum opinio-

um Ecc

ne fatis eft implicitum; hoc eftillud, quod involvitur in ipfo

a&u deteftationis, feu difplicentize, nam qui ex corde dicit,

Rb

$3225

mihi pectatum difplicet ; implicité involvit fe nolle amplius

p

illud committere , nemo enim vult committere, quod ipfi

ftus ibi

difplicet,

do dolor eft attritio ex motivo tute

Doteftati

Adverte autem, quan

aUtem p

pitudinis peculíaris alicujuspeccati, v. g. Luxuriae ; nonfatis

Dieceffe e

effe propofitum implicitum in ejusmodi dolore concepto ex

Confeffi

tali peculiari motivo, fed debere tunc addi propofitum expli-

citum de ceetero non peccandi, Ratioeft, quia in confeffione

xequi«

1$3

1N SPECIB.-

—N

?equiritur propofitum nullum peccatum committendi ; at

in dolore concepto ex motivo particulari non involvitur, nc

quidem implicité propofitum non committendi alia peccáta,

f/f?liüwä;

in quibus tale motivum particulare non refidet : ergo merit

tum debet füuperaddi explicitum , vel eliciatur alius a&tus do-

Afef tyat

loris ex motivouniverfali, quale eft timor $ehennae, amor glo-

ria, & caetera,

Aliud eft de contritione, nemo enim pote!

6l at

conteri de uno mortali, quatenus eft offenía Dei, quin con-

1? quem de-

I efücaciter

teratur de omnibus fub eadem ratione. — Adeóque in illa ne-

Ceffarió reperitur propofitumimplicitum de caetero non pec-

125 Minor

candi mortaliter ad vitandam illam offenfam,

d edvita |

Rurfus adverte poffe contingere ,utquis abfoluté propo-

lo5 atqui

fatíe de catero non peccaturum ? timeat veró , imó certó

Italeabdu.

fibi perfuadeat , fe propter fragilitatem iterum lapfurum, &

unumodir,

tamen hicfufficienti propofito ad Sacramentumaccedit. Nam

ut recté docent Sylvefter & Tamburinus, velleac proponere

eft a&us voluntatis; exiftimare autem fe relapfurum, eft a&us

intelleCtüs.

i, d'eäeafv

QUASTIO XIL

Qui4 fit confe[io , &5 4 quo inflituta?

Ticitum d

ententia

Refp. . Confeffio eft accufatio legitima peccatorum fada

Sacerdoti ad obtinendam illorum remiffionem beneficio claj

m opinite

vium Ecclefiz.

tur in ipfo

'-'

Refp. ?. Hac Confeílio eft inftituta à Chrifto, Zoan, 20.

ytde dicit,

vv.22. hisverbis: 2ccipite Spiritum fan&hum , quorum remiferitis

lc ampli

peccata Cotiita Concil-Trid. feff. 14,can. . & probatur,quia Chri-

quiip

ftus ibi contulit Apoftolis & eorum füccefforibus judiciariam

poteftatem abfolvendi à peccatis in foro confcientiae,

Hac

otiro l£

autem poteftas nequit exerceri , nifi audita prius caufa , ergo

| nonlati/

neceffe eft, ex Chrifti inftitutione Sacerdotes prius audire

ficepto f

confeffionem , quam ferantfententiam abfolutionis,

um eyle

u

yiefine

QU.E-

[

154

DE SAORAMENT(S

m

QUAZESTIO xm.

n Confe[fio debeat e]& integra?

J o

(

Nota, Confeffionis integritas in his tribus confiftit, 1. Ut

poenitens confiteatur omnia peccata mortalia à fe commiffa,

Notz

z. Ut explicet numerum,

?. Ut addat circum(ítantias mu-

eccatün

£antes fpeciem.

His pofitis

Refp. 1. Pcenitens debet confiteri omnia & fingula mor-

F

0

CO at

M hat

talia , qua poft diligens examen memoriz occurrunt. 1lta

Anutant.

Trid, feff. r2. cap. j. unde fi poft diligens examen confcientiae

non poffit omnium recordari , non teneturomniía confiteri,

m intr

[ONSN.

& tamen confefTio erit integra & habebit fuum effeQum, fi

aliunde nihil obftet,

tum el

quoim.

Refp. 2, Poenitens debet exprimere numerum peccato-

rum , etiam in eadem fpecie dicendo , v. g. Ie.decies fura-

palioit

Dtlisen

tum, mentitum &c. effe, ut colligirur ex Trid.loc.cit, intel-

ligeautem numérum peccatorum moriliter diftin&is a&ibus

quinr:

commifforum.

Quod fi certus numerus non occurrat , de-

ántrlt

taleer

bet exprimere verifimilem, dicendo fe decies aut circiter fu-

l

ratum effe, fi nec verifimilis numerus haberi potcft ob lon-

inttie

gam & frequentem peccandi confuetudinem , fatis eft in-

candz.

dicare tempus , à quo capit peccare , & confuerudinem ,

quam illo tempore habuit peccandi, dicendo v, g. fe rer aut

beas c

hat

quater hodie, hebdomadatim , aut menftrnatim, tàa

Qto tcmea

i

pore hoc vel illud peccatum commififfe.

L

LÀ

funte

Refp. 3. Poenitens debet expl

Icare omnes cI

rgümüan-

ftanti

lnt n

tias mutantes fpeciem peccati,

| Ita Trid, loco citato. Sed

jam oritur

Re,

Yantes

deinc

Ccde

Ti jf

Confeff

fate Ch

QUa-

€lpiunt

—.—

IN "SPEClä.

L )

QUu/STIO XIY.

n omnes circum[lantie notaliliter aggmwkm intra

st r, Ut

: commia,

eandem [peciem a"ebmntin Confe fione explicavi ?

ï:

a has fl

. Nota duplices effe circumftantias proprie fpe&antes ad

]

eccatum 5 quadam mutant fpeciem peccati , nt furari in

ingula mot

oco facro , fornicari cum conjugata, confanguinea , Moniali,

rront, lt4

& haedebent neceffarió explicari, ut definit Trid, Alie non

confcientia

mutant fpeciem , fed tamen aggravant aut minuunt pecca-

ja confiterl

tum intra eandem fpeciem, ut funt quantitas , conatus , in-

tentio , malitia, ignorantia , paífio &c,

nam gravius pecca-

fedum, f

F

tum eft intra eandem

1

fpeciem, quod fit majoriconatu, quaín

quod minori;

item quod ex malitia, quamex ignorantia aut

m peccato»

pafífione;

jecies fütte

item gravius eft furari mille florenos, quamdecem.

c, cit, Intel-

De hiserg

o circumftantiis quaritur, anfint explicandae, Lo-

quimur a

utem de iis, quatenusaugent vel minuunt mortale

Kdtis adtibus

intra laticudinem mortalis,

curfat , de

Nam fi ex veniali fa

ciant motft-

tale, certumett debere explicari,

circiter u

Refp. . Aliquze circumftantize

Mü Ob IOR'

mortaliter aggravantes

fatis t i

intra eandem fpeciem

funt in confeffione neceffarió expli-

candae,

yertiditctt

bens circ

Probatur, quia Ecclefia fape refervat peccatum ha-

] 1e tet aut

umftantiam tantum aggravantem, ut furta & dam-

*

nacerta quantitatis

5

tanto m

fi

fed Ecclefia non refervat nifi ea , qua

untde neceffitate confeflionis ;

ergo faltem aliqua circum-

antie notabiliter a

£gravantes ratione t

írcumftt-

Íunt neceffarió ex

plicandae,

fælis refervationis

T

Refp. 2.

Reliqua circumftantize etia

m notabiliter agera-

vantes intra eandem fpeciem non funt

de in confe

ffione,

Jta do

neceffarió explican-

cet $. Thom. Bonaventura & plu-

rimi alii Do&ores fcholaft

confeffionis eft mere

ici. Ratio eft , quia praeceptum

pofitivum [non naturale] & ex volun-

tate Chrifti, àqua o

mnia pendent , qua in confeffione pra-

cipiuntur, Potuit

qui

ergo Chriftus hoc Sacramentum infti-

u a

tuere

156

DE SACRA/Z EN TlS'—ä

tuere fine obligatione explicandi circumftantias dlios aecpa

nondifng

vantes 5 ergo quamdiu non conftat de voluntate Chrifti &

muniter lo

pra-cepto, nullus tenetur eas explicare inconfeffione ; fed de

tali preceptonon conftat,vel ex Fraditionibus,velexScriptu-

iprum exc

lus idebn

ra, velex Patribus, & Concilis. Imóveró quando Concil, Trid,

fetf. 14. cap. s. explicavit praeceptum confeffionis, folum dicit

tepUs 2d [

omnes f

nos teneriad tría, nempe ad explicandas peccatorum fpecies,

numerum & circumftantias fpeciem mutantes ; ergo fatisfa-

(oxet haete

ciet praecepto confeflionis, qui obfervat hactria ; licet relin-

explicandt

myeimpet

quat circumftantias aggravantes etiamintra latitudinem pec-

€ati mortalis.

Nec dicas, Confeffarium utpote judicem , de-

Quenter ful

bere,habere dlenam notítiam ftatus poenitentis ; vel maxime

lg

ut fervet proportionem inter culpam & poenam? quiailla no-

jurimato

Galore, juy

titia fufficienter obtinetur per fcientiam numeri & fpecierum

peccatorum mortalium, ut ex TriZ. colligitur. " Neque&bic

! dicat, (en

kendis n

fervanda omnino rigorofa proportio inter culpam & poeni-

tentiam , ut communiter docetur.

e

Soüls;e '

Dices , Tvid. feff. 14. cap. j. Contrariumi

nfinuat perhac

afm Confi

verba: Oportet à poenitenfibus omnia peccatamortalia &c. iti con-

S Ceinge f

felfione vecenfevi , etiam occultiffima & c. que nomnunquam gracvius

1à tjusden

fauciant : ubividetur Tridentinuminfinuare, omnia peccata,

Blitssc

qua gravius fauciant, effe confitenda; fed circumftantiae no-

, lv

tabiliteraggravantes graviusfauciant ; ergo funt explicandae.

6 per gf

Refp. llla Tridentiniverba: Qu nonmunquam gravius [au-

N iuram

ciant , xeferuntur ad occultiffima , nonut oportet in confe[fione *e-

Oimqte

cenferi; ergo nihil contra nos.

Collige 1. Qui uno blafphem

ie impetu blafphemat, fi ek

USquxli

eodem calore , licet poft aliquam interruptionem blafphe-

Win eml.

miam iteretbis , ter, pluries ; fatisfacit in confeffionedicen-

AC fen

dofemelblafphemavi; quia unum moraliter peccatum com-

:

|

m'uud,*n

mifit.

! Qistir

Collige 2. Qui diftin&is moraliter actibus blafphemat

—

Que , g.

ffimam Virginem.

prímó contraDeum. Secundó contra beati

Püfändu

Tertió contra San&os ; fatisfacit dicendo te

£ blafphemavi,

mali',idaü((

KRatio

EE T

ZN'. SPECIE.

157

mund i

|

illasa n

Ratio eft , quia ex probabili fententia hze tres blafphemiae

& Chnili &

non diftinguuntur fpecie,

Oftendo, quia cum omnes com-

0s fedde

muniter honorent $an&os, non ob pracifam propriamque

ipforum excellentiam , fed quia ad Deum ipfiSan&i referun-

eriptu

zoncil,ltid,

tur; ideó nec injuria eos per blafphemiam afficiunt, nifi qua-

folwn diit

tenus ad Deum referuntur ; ab uno ergo eodemque Deo

xom ]pes,

omnes blafphemia fpecificantur. Aliudeffet, fi blafphemia

erpy faListe

foret hareticalis ; tunc enim propter fpeciem haerefis id effec

l: ficeemdin:

7

explicandum, quod fi illa tres blafphemiae ex uno blafphe-

udinem ptt-

mize impetu fierent , effentunum moraliter peccatum, confe-

uenter fufficeret dicere , femelblafphemavi.

udicem, de-

velmatim

Collige 3, Qui fimili unico impetu de eadem repejerat,

juramento sffcrtorio , atque iterum , iterumque , eodem

: quiailano-

&fpecierum

calore , jurejurando confirmat : femel peccat, fatisque eft,

fi dicat, femel juravi falsó.

Ratiopatettum ex diCtistum ex

Neque&hic

am & pornr-

dicendis in Collige decimo.

Collige 4. Qui eandem rem Deo vel homini promittit,

uat perhat

eam confirmans iterato voto, vel juramento promifforio,

& deinde femel non obfervat, femel peccat, cum repetitio

jjac tF

illa ejusdem voti & juramenti non mutet fpeciem, nec multi-

plicet peccata.

Hincin quacunque materia five voveasSan-

nnia pBCCWa

üis, five Beatiffima Virgini, fiveimmediaté Deo; velfivecu-

amüandæ "-

res per aliquem ex his , five per quodcunque aliud , in quo

tex lícanod.

veri juramenti ratio apparet ? eodem fpecie voto voves,

y r |

eodemque fpecie juramento juras.

Ratio eftifta, quiacom-

uj t

muniter intentio jurantis eft ipfum Deum, quiin SanGis, re-

busque illis relucet , adducere in teftem , & in votis ipfum

)

emäbül

eundem Deum colere,

Qare fatis eft inconfeffione fic pro-

)nem

b[afp!ï'

