ádie primz publicationis in Parochiá fa&se diQtum decre-

i. COfamm

tum non obligare : & confequenteribidem jureantiquo va-

lidé contraliitur matrimonium;etiam fine praefentià Parochi

! Trídenti.

*

dibingd !

ab incolis illius foci

$

Verba Concilit Tridentini , quibus lo-

u , 8

co citató annullat, matrimonia elandeftirra fuünt haec :

ul

Concilo ft-

aliter quam prefente Parocho , vel alio facerdote , de ipfius Paro-

Miyt d

chi feu Ordinarii licentiá 69 duobus -vel tribus matrimonium con

"TT A

*

trabere attentabunt , eos [antla S'yrodus a4 fic contrabendum omninó

du

inbabiles yeddit s 65 bujusmodi: contvadius irvitos "&5 nullos effe

ERE UM

y h.

decernit , pro. uf eos prajeuti decreto: irrifos facit. 69 annullat.

yly cotfi-

Hzec Concilium varias poenas in transgreffores ftatuens , &

infra fubjungens : Decernit infuper , ut bujusmodi decretum in

EUA

/

f y wf

unaquáque Parocbid faum robur poft Iriginta dies babere incipiat ,

(

Á die prime publicationis, ia e4dem Parocbid falle , numerandos,

ifnanig

Infertur proinde cum Gobath tra&, g. Theolog. Experim. n.

458, & aliis, quod valeant pleraque matrimonia Hzretico-

rum, fi aliud non defit, quàm prafentia Parochi,

Etenim

in plerifque Parochiis , omniex parte hareticis, non fuit ulla

fa&ta publicatioillius decreti: quiapleraque illa loco jam de-

fecerant ab Ecclefià, & Romano Pontifice , priusquam lu

cem afpiceret illa conftitutio Triden-

tina.

£UE

Ccccce ;

CASUS

542

CASU

OEU

$ SACRAMENTALES

gt

[

CASUS-DCCCXVIIL.

Quid i in locis &y Parocbiis , inquibus intercatbolicos 69 bereti-

qii t

C05 , eodem &emplo utentes , datur imultaneüm (uf «vocant:) efF-

que 4 catholicis promulgatum atque Veceptum decretum Concilií dri-

dentini , contrahant matrimonium Rareticoriam.

N

N

b

3

matti

: ,.þq/ï'a?? ,'A"'e'*r'iinä validam cju'imdifkahtff—z i

qmonium

tüm tej

REfP Valete ejusmodi

matrimonia fu&inchtiTanncïü;Tam.

PU

—* difp. 8.q. 3. ; 122, Laymann. lib. g. Tradl - 10, parte 2,

CAp.

fitus, 4

TAU2 $.

ii iW

4- ^. 7. Dicaftillo & alii, . Probatur , tumn quía: error com

jus £ribuit. arg. L. Barbarius. ff..de ofic, Praeetoris, Tum quia

Yendu?

ad validitatem matrimonii juxta formam Concilii Tridentini

dinali

fufficit affi(tentía Parochi,, etiam putativi. Tum tandem,

fU]f. 6

quia in di&o cafu videntur quoad effe&um effe dua Paro-

chia,,una catholicorum fub proprio parocho catholico vi-

ventium ; altera Haereticorum, in quà non fuit promulga-

Qi//

Mu a

tum , nequereceptum decretum Concilii Tridentini,

.. CASUS. DCCCXVIII -

Qui4 /bntiehdum de iis locis , in quibus decretum Concili T; yiden-

Lini de reformatione matrimonii receptum efF . poteffne aliquando

I

hp

matrimonuium clandeflinum effe validum , vel ratioue ipvvincibilis ig-

ipusy

norantie iflius decreti : vel ratioue neceffitatis , ut (f concubimarius

mnortà: proximus velit. coucubinam ducere ad prelem .

er

. legg'tim;;n

dam , "ec poffit baberi.

venin

PArochus ?

E

iwi

Inàthy

E/p N&gatïä)ä. ita Do

&torescommunit

er, R&tiqþzyi?; quía

R

iex Tridentini non tantüm prohiber hujusmodi matri-

hibea

omninoó & abíolu

ls Re

fgoni'um , íed

preun

irritat, -

1

lipay

D

; &bo( R.

ünta

CASUS

DE M ATRIMO NIO,:

943

mien ]

?

; SCASUS DOGOKDX: — —

& Darai:

uzs bäbät- domzczlmm, ubi Tridentinum recejptdm eff ;

qua ,

alide me coutrah

727

4

H

Waf )ej-

receptum ?

undelline im loce ,ubà mom cj

Coniljj Tyj.

—

E[p. Affirmati-vé. Ratio eft ; quiaTriden

kt:inum nön iifïtat

þefda, v-

matrimonium:clandeftinum réfpettu omnis loci, fed tan-

tüm reípe&u ejus, in:quo publicatum eft, quandoquidem

erirTo,

ad id publicationem exigat. Íta Sangez , Coninck , Prapo-

Mrít 2, tj

fitus, Hurtado, Poncius &c,id tamen videturlimitandum,

Y^ COITIRUIIR

niíi in fraudem legis eofe tranftulerit ad clandeftiné contra-

um quia

hendum :ita enim decifum e(T: 4 facrá congregatione Car-

Tridentíní

dinaliumi Tridentini interpretum te;fta-tü—rläp*æusx lib.4. Con-

h tandem,

dug Pito-

bolico Ti«

4

: *ffrizlen .

XOmUBa-

Quid diceidum f de H

ollandid, aliisque locis ,in quibus

i,

tinum Aliquando fuit veceptum , [ed modo [atjacent Hareticis Triden-

Iinum uóm vecibientibus : am fcilicet im iflis locis

Atrimonium claudefli-

H

s

wïz'lmf ,

num ?

40

(f Tyid.

v

Mece atbl

ntér catholicosillinchabitantes,

T!

Áiquitub

i

fi poffit haberi Parochus vel ejus fubftitutus , fine gravi

icibilisir

ipfius vel contraheritiumpericulo, Quod fi non poffit ha-

T

M.

beri, vel quia nullus eft, vel quia íta latet, ut non poffitin-

r

veniri" ; veldenique quia non poteft adiri , vel advocari fine

£ravi periculo ; tünc ex difpenfadione Ecclefize validum eft

matrimonium abfque prafentia parochi initum, modo ad-

TE

hibeantur duo aut tres teftes , ut praefcribit Tridentinum.

d mattt«

Ita Refponfum eífe à facrà congregatione Card, Trid, inter-

pretum teftantur Prapofitus

,Sylvius, inter alios nominatim

Zipzus lib. 4. tit. de iponfal;n.16.

Dixi inier catbolicos : Licet enim id varii etiàam exteri-

dant ad hareticos ; probabilius tamen videtur eorum ma-

tri-

C

944.

€ASUS SACR AME NTALE :l

L

um

t;i'x'h:onia'corariïäü

i ro

',

haec confuetudo e

d erRouE uf

Hatetico ,vel fplis r'e"az?i)&: ubi

Neque

inita

; €HiC Va

ida ex tacita Pontificis id

Eclefig uf

fcientis, necre

clamantis difpenfati.

one,-

Unde etiam eorüm

^.

muniterint

habentur ab

Ecclefia pro legitinüs.

Ira Tannerus, lay-

diltentiones

man :&'c.u

E

H

dio, Att

vatt, mimis

. CASUS. DCCCXXI,

rea affi

Quid fi facer

dos catholicus in fua Parocbid babeat ali

j

Woy lmreh'g

Layman t

-

Conclum :

£05 potefPie licite affiftere ipfomm máíri

$hüonio *

H

i

habetut s

fl Aaxet

RE Jr. Affirmati-v? cum L

)À

"manno

o lib. g. tratt. I0,p. c. 4. de

Afa-

Írimonto fecundum fe.

Probaíur,

Quia nulla apparet ratio:

g Pard

Cur affiftere prohibeatur,

Non enim propter vitandam

lum (it, t

communicationem

ablolrattr «

ftantienfe nec in fa

; cüm Haretici poft Concilium Con-

cris, nec in politicis vitandi fint , nifi de-

erptelsi d

nuncientur , neque

propter reverentiam Sacramenti,

.quód

ttimonii,

eretici indigné fü

Ícipiunt, quia P

arochus affiftens matri-

monio, non eít min

ifter, fed tantü

mteftis, & aliàs non in-

requens eít, ut facerdos ali

quorum matrimonio affiftat,

qui nototié peccatores funt,

& non patiuntur fibi perfua-

Quil f 7;

d

t

j

Áj

ri debitam di;fpoücionem;fa

|

pibndtlm.

d H.ngmïmumväignä füfci-

?

'CASUS- DCCCXXII.

DAR

. affi

Quid [i Parochus [ponfi »v. g

VUS w]

. Fine licentid illius Parocbi

z facitne (ä pa-

iflai in Parocbia fponfe s

- lid? ac licità?.-

?. dehr;

painm,

R &f. Licitéid non facit. Ratío eff , quia ex decreto Pi V.

apud Tannerum de matrimonio diíp. 8, quaft,

3. , 1 16.

Fafio

puniendus eft, Sicut & puniendus ( & fecundüm T.

anneruna

Vudmi;

ibidem n, 170. fufpenfionem incurrit) Parochus , fi utrum-

Pralri w

que fponfum fuum Parochianum in aliená Parochiá (ine ejuf-

& matim.

dem Parochi licentià copulat,

T Paroc

N&que

0 pb

. A—DE -MA'TRIIM'ONIO.

945

E:bus, vbi

Neque fané immeritó , quia facit contra commuaem

'ontifics d-

Ecclefiae ufum & conluetudinem, ex quà contrarietate com-

lam eorum [

muniter inter ipíos Parochosolent oriri praves irae., rixa ,

105, Lay«

diffentiones & difcordizenon fine gravi Parochianorum fcan-

dalo.

Attamen adhuc valere matrimonium ( contra Na-

varr. nimis rigide negantem cum quibufdam fequacibus)

re&é affirmat communis DD, apud Sangez. lib. 3. diíp. 19.

Layman tra&, ro.part. 2. €.4, D. 3, in fine. — Rafio ff , Quia

lïw M'tfl'f

Concilium tantum requirit prafentiam Parochi , quae jam

habetur : neque enim hic agitur de jurisdi&ione contentio-

WEf*

fà. lIsvero , qui fponfos alienze Parochiz fine licentià pro-

prii Parochicopulat,pretterquam quod matrimonium nul-

ATE J*

lum fit, tamdiu fufpenfus eft ab officio & beneficio, donec

vitanóam

lum Con-

abfolvatur ab Epifcopo Parochi,cujusjusinva(it. Sicenim

exprefse decernit Tridentinum fetf, 24.:c,1. dereformatma-

ot, nifi dt-

enti, quüd

trimonii,

fens mattl«

CASUS DCCCXXII.

jàs noft if

xio affillat,

uid fi Parochus Jit ab adminiflratione Sacramentorum interdi-

(bi perfüa-

df n5 , fufpenfus , excommunicatus , etiam mon toleratus ,v,g.

(s &fq-

!

notorins percuffor clerici : adbszne validé

Affjlit matrimonio? .

R.E/?. Validé omninó aífiftit, modó non fit a&ualiter depo-

"" fitus vel privatus, fed beneficium ac titulum , poffeífio-

zfgm[d ;

nemque beneficii Parochianiretineat, Ita cum Sangez. lib.

3. de Matrim, difp. 12, n. 4, Coninck. difp, 27. num. 7. & al

alilm.

:

1

eto FV.

Ratío eft. Quiaaffiftentiahaec non eft a&us jurisdiGionis

" ) D T^

vel adminiftrauonis, cüm etiam abinvito vel.coado validé

Tannerum

praftari poffit ; (ed eft a&us teftimonii ex juris difpofitione

, fiutrom

ad matrimonii fubftantiam requifitus : quamdiu ergo ve-

ji(ne g

rus Parochus manet, matrimonio aflfiftere aut authorita-

m enim contrahitur matrimo-

tem prabere poterit ,'. jà

Ddd ddd

nium

Nequ

H

946

€ASUS SACRAMENTALES

Collne

nium prafíente

dentini ?

Parochg(,fervasä p-roptietgtg vérborum 'Tri-

Patochi, &

matritmoni

Confirm, QuiaConcilium Tridentinum folumodó requirit

siter, qua

preíentiam parochi;fed Parochus excomunitatus,vel fufpen-

Patochi J

fus non definit effa Parochus propter cenfuras.

Ergo vali-

fletetiam

dé affiftit.

Idem dicendum eft de Vicario parochi excom-

municato, vel fufpenfo, quamvis peccet communicando in

tegularist

fit, valide

divinis cum aliis extra. cafum neceffitatis.

Quin adhuc vali-

dé affiftet matrimonio parochus, licet Epifcopus ei juftá ex

tem, etiat

EAU

causá interdixerit eam affiftentiam refpe&tu hujus aut illius

DeCel]itati

matrimonii ; non folum fi interdixit fimplici prohibitioni ,

fed etiam fi cum claufulá irritante talem affiftentiam, Raf;o

afiterem

t nonpo

tfí. . Quia Epifcopus non poteft reftringere vel tollere po-

teftatem jutecommuni Concilii Fridentini conceffam.paro-

20 C4 4-: n.)

chis, lIta cum alii Sangez. lib. 3. difp. 52. n. 2. Lugo. l. r. re-

Caljpe

(e vacs w

fponf. moral,dub, 4;5. referenscongregationem Cardinalium

monuiffe quendam Epifcopum, ut revocet fuum edi&tum,

tislue pr

quo edicebat ,ut fiparochus aflifteret matrimoniis occultis.

Ronitm,

Qtitür

domefiicis, fine praviis denunciationibus contractis , affi-

ftentia & matrimonia effent invalida : Quia nimirum tale

praceptum darenon potuit ; hoc enim effet condere nóvum

impedimentum dirimens matrimo

?

nia , quod non cadit fub

& ttfeni

copi.

Mtg ?ll.d

pote&'a.tc Epif:

'CASUS DCCCXXIV, -

t Paroclius £alis interdibus., fufpenfus , excommunicatus uon:

LolerAtus s poteritue Alteri [acerdoti dare licentiam.

á

À. ii

marrimonto affflendi?

4

atdoy

b -decm

3 Efp. Affirmaticu?. Ratio.eff. . Quia hujusmodi licentia non

eft proprie a&us jurisdictionis , & ficut parochus non eft

QUAUS, eq

p

privatus auctoritate: affi(tendi , ita nec poteftate dandi prae-

dictam licentiam.. Ob eandem rationem conftit,parochum

poffe validé dare hujusmodi licéntiam facerdoti excommuni-

£ato , velirregulari , vel füfpento adaffiftendum matrimonio,

Éx'hactenus di&is

Iæg.sang;z..lih » difp. 21..

Colli-

5

hd

DE XIATRIMONIO.

94*

Ia t Eb

" Colliges. r, Solüm alium facerdotem de licenti proprii

Xorum Tri. |

Parochi, & eorum,qui fuüb hoe nomine intelliguntur, valide

matrimonio affiftere poffe :juxta clara verba Tridentini. Qui

d requiri

aliter , quam praefente Parocho , vel alio facerdote de ipfius

vel(oipem

Ergovili

Parochi licentia &c. Certé etiam omnis facerdos validé affi-

ftet,etiam non approbatus, fufpenfus , excemmunicatus , ir-

chi excom.

dicando n

regularis&c, QuarefiipfeParochus excommunicatus non

adhuc val-

fit, validé faltem femper poterit fubftituere alium facerdo-

tem , etiam excommunicatum , quamvis non toleratum ,

s el uf ex

15 aut illius

v. g. netorium percufforem clerici ; quin & licité in causá

—

neceífitatis , (i Parochus ipfe infirmus, vel tempore peftie

ohibitiofi,

dam, Aulii

affifterenon poffit, necalium facerdotem quàm talemhabe-

re non peffit , ut ex Chapeaville notat Layman tra&t, zo. part.

toet o

2, C. 4. D. s. poft medium,

effam pato-

&

90, 1. 1. f*

Colliges. 2. Hanc

fliftendi matrimonio licentiam pof-

fe voce vel fcripto à Parocho , vel Vicario generali ; csete-

Pardinalium

» edidum,

risue pradi&is dari vel particulariter ad certum matri-

monium , velgeneraliter ad matrimonia quavis ; fed jam

yiis occnltis

oritur

radis , &il«

mirum t

CASUS DCCCXXV,

dere novum

yn a

At .cäi]ïentume Parochus. dare licentiam generaliter ad maírime-

ninquavis.[i dicat alisui Sacerdoti v, g, do tibi licentiam ad-

miniflrandi omnia Sacramenta in meá

t

Parothia ?.

yicair n

E]'p 3ta, Ratio efl,, Quia improprié:

f

altem hæc affïï'(ï?cbn tia

facerdotis eft adminiftratio Sacramenti matrimonii, Ita

Ht

ex decdlaratione Cardinalium . Coninck , Pontius , Caftro-

ficenti non

palaus, eosque citans Diana. part,11.tract.3, refol, 32. Etfi id

xhusmon €

neget.

H

Iurtado requirens licentiam genera- ,

lem exercendi officium Pa-

undi p*

ig,patöc um

h X OChio

xcommune

a?ätl'

jnoido

)

Ddd ddd ;

CASUS$

(

948

CASUS SACR*AME.NI"AL ES.

CASUS. DCCCXXVI.

i poteritne [acerdos.sv. g, banc generalem 4 Parocbo: acceptam li-

Qiz f

centiam. a[fftendi matrimonio alteri fubdelegare ,.

ut. alicui marrimonio affflat ?:

Efp. Dgä;inäuendo:& dico.poffe in abfentia Parochi: at veró

E[p.ita.

didioni

non poffein praefentia, Rafio eff, Quia in abfentia eft de-

legatus. ad:univerfaliratem; caufz ;; non. veró in praefentià

jurisdi&tot

Parochi..

Dianamk

CASUS DCCCXXVIE

"uid (i: Parochus. vpel'erdinarius: rezvera. dederitialicui: Sacerdoti

Quf a

lisentiam.affiffendi alicui matrimenio: a[fiflitue tAlis acerdos:

ia

'uwlidä;,anteq

utAam.illa liceni1A. eà in--

n

í

7772 55

R Efp, Neggti:vä; Ratio:

i. i

" donec eam.acce

eff ; quia eam licentianr. n

*R)

Icentias

ptet: acceptare autem legitimé.non poteft,

aimo. Qa

dum.eam datam: effe ignorat;.

nüm. 6,.

CASUS. DCCCXXVIII.

At f Ji&'m. Sacerdàs per nuntium petsit À Parocho-vel Vicario ge:

nerali. liceutiam. Affiflendài certo. matrimonio ; validé ne. ed- utetur ,

quam primum. cencel[A.eff' et1ff. eum.concelfam. mon--

2

dum. tntellexertt.?:

efp; Di&tumSacerdotem valid&affiftere; Ratio:eff :quia per

RE[P-.CM

illum:nuntium jamillam»acceptavit.. ita Sangez lib. ;. difp,

Atiuite

37, Coninck;, Barbofa, Caftro.- palaus ,,Gobat & alii contra.

Jitc(ipo

m j

Pontium,Perez.& Dianam part; 1 r, tra&t.5, refol,. 5 2.. Interea.

autem , antequam refciat.licentiam petitam effe conceffam , .

m o

nomaffiftet: licité; Ratio: eft ;; quia fémper:eft periculum;,

n&:licentiàinondum:forte datà,,. matrimoni-.

| en,ua: p

. um.fiatiinyalidum,,

k&'IEUS

€ASUS;

Ntssons UER

DE MATRIMO NIO. -

949

CASUS DCCCXXIX.

Attiplat -

Quid. fi licentia: affiffendi: alicui! matrimonio- Sacerdoti: data; fit

i,

per vim: vel. metum . extorta v fajfiietue ad.

valide- affftendum ?

'hi*at vetÜ

R Efp.ita.. Ratio: effl.. Quia probabiliter non eff aGus juris-

ntia eft de-

di&ionis, fecundum:Sangez & alios;. Aut quiaveriuseft,,

jurisdi&ionem metu extortam-valere, Tuxta Caftro-palaum ,.

| pradfentià

Dianam.& plures alios;

CASUS DCCCXXX,

Quid [i. Paroclius fifo &5 non-vero animodederit Sacerdoti licenz-

u Saerdil

fnni

- dam a[ffiendi alicui matrimonio j; valide. ue. afftflit:

tAlis:Sacexdos.9:

uia.adeft tunc titulus faltem:coloratus; licet

R. ita;

yon abet

licentia;externé:data & communiserror putantium; vero:

Aon potel,

animo. datamee(fé.licentiam; — Sangez: libe. 5.. difp. ,2, à.

num..6,.

CASUS. DCCCXXXTI.

Quid: Ji: Parochus:poff: licentiam:a ffifiendi matiimonio legitim? da«

MTOA

T UA

£am.moriatux. ;; anne [i: facerdos ille affiffat:s. evit:

/7

2157 r m

cualida: a[fiflentia. ?.

B sfg: Cum:diftintlione:. Namffilicentia datafit ad'affiftendümy:

f':quia ptt

'alicui certo:matrimonio',. & mors Parochi nota fit;, inva-

.Jib.;.diip.

lid&affiftet facerdos.ille ;; quia: delegatio data'ad' certum ca-

-alii contit.

füm exfpirat morte concedentis : fi'antem mors Pároclii ion-

j , Intetta.

dum:nota fit, adhuc-validé affiftet ob titulum coloratum &:

onceffüti .

errorem communem;

Simpliciterauteme nom exfpirat tua:

licentia: generatim: data: affiftendi: matrimoniis:quibusvis..

Jni»

j

Ka: Bugp.—&efp on

f; Mioral, - 1. düb.35; poft'Sangez lib..

-

3; difp: zS,:,.ä'ïn;ïögä.

l

]

1

CASLIS:

;

Qs " |

5fe

CAS*ZIS S$ACR AMENTALES

um ss

m

Se'd fei

CASUS DCCCXXXII,

que as

Quid fi quis per totam "vitam babitavit cum concubiná , qua rept-

feflarie in-

-sabatur ejus uxor,.ex qud etiamplures liberos füfcepit ;. poffea «ue-

quoad. pot

v0, dum

L.

[

grofaret, detegifur , non fuiffe cveram ejus wxorem, atque

adeo filios effe illesitimos ; unde

ip[e smoríi propimquus ,-cum pvo-

prium parocbum ad manum habere non pofii , quia nimivum «vel

Abf , wel non poteff inveniri $ vocat obvium quendam confz/arium:

Qui [ d

f

"uaritur an licentia proprii parochi etiam neceffaria fit buic confe[fa-

vlo v.g. pro moribundo, t matrinonio ffbi jungat comcubiuanm

batfenus occultam. Ad emendamdum affeidum con-

Ra"fponäk'

tubinarium ad legitimandas

YU

diberos ebc.

glonis, dit

R -Efp. omkïf;ö quod fic, R

4tto eff. Cyuiadecretumillud Triden-

hoc catm

tini, ubi publicatum & receptum eft , ita obligat ,. ut.ne-

Tiyys Otd

quidem in extremo agone , aut etiam intentato mortis metü

effe o

;

poffitvalidé contrahi fine Parocho ( ejusve licentià) & tefti-

& Confed

buscb'quamcunque caufam : juxta communiffimam Do&o-

ionc;

rumcumSangez lib, ;, difp. 39. ac fuse pr

í

obat Barbofa part. 2

Kaflora

-c. 2J 'I. 00 ; 1.

Atetcos

Confirmaiur.

Cmia verba Tridentäini funt valdé clara &

0, qu

wniveralia, & inhabilitas ad contrahendum indu£&a per le-

|

mma-&iï

gem,non tollitur per metum cujuscunque mali,

UET

Oppofitum tamen probabile cenfent vera crux , Vega &

ftlti Qon

3liiapud Caftro- palaum de fponfal, difp, 2. part, 13.$. 8, & re-

foluté docet Amicus apud Dianam part. 10, trá&t, 13. refol.

mem-u.m.t

1 ;, late defendens poffe fine Parocho contrahi tunc fingula-

riterà concubinario moribundo , quando niíi per matrimo-

nium legitimetur proles priufque fufcepta in concubinatu,

ld j

Titiiconcubinarii haereditas devolvereturad hareticos, Itena

poffe clandeftiné contrahi , quando quis minetur tibi mor-

tem , nifi contrahas , & mox confumes matrimonium , eo

Miig;

E

quod non videatur verofimile Concilium Tridentinum ejus-

modi cafus urgentiffimae neceflitatis fuo decreto voluiffe

Rl

comprehendere,

Mftnri

Sed

L 4

Q Githoli

4

— DE AMATRIA ONIO.

CUP icents

9j 1

Sed re&ius qms remittet cum Diana decifionem utriuf-

que casüs judicio habentium jus decidendi, Vide ergo con-

! que n

feflarie in. cafa occurrente,ut tutiora & fecuriora fe

s pf u-

quoad. potes,.

qgaæis-,,

VOrttt, afque

H , Qu pro-

CASUS DCCCXXXIIL,

Mitinm

afenrium;

Quid fi matrimonium , ,adiquam legitimä jfuz-'t-' contzadum eoram:

Jcerdote , zur[us contrabatur coram mintlro bareri-

huit tatfefi-

TO TPTTA

ce s fietue bac Jictte 8

(0]j-

Efpondet ad bunc. cafum negatiu? Lesfius in u&ar. cafh 24

F undamentum eft , quia videtur effe poffeffio quaedam reli-

gionis, aut ritus harretici , eóquod minifter ille hareticus in.

lod Tridet-

Boc caínin(tar perfonae facrae adhiberi, Teftatur tamen Ve-

[pat, UL«

riuys Ord, Praedicatorum in fuo paftorali tradt, 17. a. 7. illam

nottis voelll

effe praxincommunem in quibusdam partibus Hollandiae &

nj &el

& Confeed. P mvinciarum , fine ullà Catholicorum contradi-

namDodo-

&ione;

boía p

Ratio eff , quia aliàs matrimohiailla non Baberenturapud:

Hzreticos legitima cum magno catholicorum incommo-

jdà data y

do., qui hinc non colligunt ullam ritüs haretici profeffio.

ptapetle

nem, & miniftri apprecantis verba habent tantüm pro

eivili aut politicá. gratulatione , eoque magis quod ha-

;x pl

retici non. admittant ,, matrimonium verum eíle Sacra-

13-5.8'&re'

anentutn,.

d 1 F0

CASUS DCCCXXXIV, -

W ünguh'

- at

Quid [j catho

lici: interfint nuptiis beveticorum &5 eas aliquo:

uodo' benorent: : facientne bot:

yrcubindti

lcite ?

reticos Ia

yr tibi o

"Atio dübitandi eff ; quia fic catholicus videtur approBare

monilf » V

ritus hzereticorumautnu ptias illicito modo contractàs,.

ntinü

m5

Re[p. Vamen catholicis-illicitumnon effe,tales nuptias fud:

auifíe

praefentia & munerehonorare.

'et Y

Ralioefl.. Quiailla affiten-

tia catholici.eft actio indifferens, negue prabentur illa mu-

s

ACra.

e4

952

CASUS JAC'RAM'EN:TALES

W

nera adapprobandum tale matrimonium ,fedad confervan-

dam amicitiam intervicinos &i confanguineos. Poteft enim

ex aliis motivis illud mattimonium catholico difplicere ,

Qu f mudr

etfi ob alias caufas.honoret amicos ,

Jantur.

qui iliis.nuptiis copu-

Sufis co

CASUS DCCCXXXV.

ftaltudnoni

Catholican

Quid fi fpoufalia jint inita intev Catbolicum &5 Hereticam

Gonfai

P e comuerfo.: [umtue valida?

fice Concili

R Efp. Sang'ez,snegzztïfväïiib. 7.de matrim.difp,72, n, 3. Fun-

yaxpericul

Jdamentum .ef

3 quia inquit , promiffio illae(t de re;llicità,

At , Qti G

ac proindenull

am fpenfalium obligationem inducit.

Concilio pat

Refp. TamenccumBecanodeSacram.c

ap. 43. q.36,num.

en u 5

4. potius admittendum fponfalia valida.e

fle in.Germanià &

matrim, d//

illis partibus ,ubi catholici haereticis ad

mixtdegunt, Pri-

fur potef

11ó. Quiaprobabile eft apud variosAuctor

es,matrimonium or-

fecNy OE Y

Qendemadin

dinario modo Catholicorum in iilislocis cum hareticiscon-

trattum effe licitum ; & ut hoc dubium feret in favorem

R.

matim. b

matrimonii in re dubiajudicandum effet. Ergo non: roba-

tur,fponfalia cum heretica ex illa parte irrita effe , a

eóque

vl g &n

firma non eft pracipua ratio in oppofitum allata,

Secundó,

( xO9US ]

Quiatamet(i matrimonium illud non effctlicitumi

n ratione

vicert ii

Sacramenti , poffunt tamen fpoafalia effe va'ida , quia nom

aoft períc

continent promiífionem Sacramenti , fed tantüm contra-

IDer vivere

&üs civilis, qui poteft effelicitus & honeftus, Sicut in ve-

tholio ol

teri Te(tamento, fponfalia dicebant ordinem ad folum con-

tt]Pione N

tra&um «ivilem , illa autem per fe videntur fuiffe ejusdem

&Nus g

naturz cum illis fponfalibus, qua modó celebrantur. Er-

$ Uttoo

go fponfalia cum haeretica inita pro validis haberi debent:

V fandal.

quando autem cenfenda fint licita , judicari id debet ex con-

Uttonmubia

ditione matrimonii fecuturi , de quo, quando li-

ROR ld

umm

citum fit, jam ulterius inqui-

lsbor

rimus,

i"am C

Ofifügt

erdtm.

CASUS

Dbctm p

953

t ÀÀ—À—ÀM—

DE MATRIMONIO.

:

DÉGCESSTESISEH UVR CECRRESEIUIESERO qNISCES

dconfervan.

Pote(t enim

CASUS DCCCX X X'1.

contrabatur intey Catholicum &9 baereticam 65

) difplicere ,

Og:d Ó maírimonium

yptils copt

ésontra,

cenjendumne efl licité contrabi ?

Satis conflat .

Matrimofiia Cathoelicorum cum hareticis,

fialiudnondefit, poffe per fe valida effe:

quiamodo ab Ecclefia

Catholica non irritantur.

Hertlicm

di matrimonia in pluribus Eccle-

Con[lat tamen 2. Fjusmo

fiae Conciliis ac decret

is fub gravi peccato prohibita fuiffe, pro-

pter periculum fidei , quod à conjuge catholico & àp

roleincur-

n nl 30 th'

deteillicità

ritur , uti conftat ex Concilio generali Calcedonenfi, can, 13. &c

hudt,

Concilio particulari Eliberitano , Laodicenfi, Carthaginenfi. 5,

can.12, Ftaliis à Pontifice approbatis apud Sangez lib. 7. de

.q.2600m.

Germaníà &

matrim,difp.72.n.4. Quaftio ergo ad cafum proprofita tan-

punt Pr-

tum poteft locum habere de illis partibus , uti Catholici hoc

tempore vivunt , hareticispermixti ; & in hacquaeftione deci-

umaar m ot-

ereticisco-

denda maxime variant inter fe Doctorum fententiae.

Rejp. ergo ad qua[tionem in ca[u propofitam , cutm Sangez de

3n favorea

non ptood-

matrim. lib. 7. difp. 72. n, $. Tirino in Epift, 1. ad Corinth. c. 7.

verf, 39. & praecipue cum Leffio in Pofth, ver. Haeret. cafu 3.

[c, adtüque

in partibus illis Matrimonia Catholicorum cum hzereticis non

à, - UM

videri illicita , quando ha conditiones concurrunt, r. lit

míe vaupt

abfit periculum perverfionis, & perfonacatholica permittatur

àj iQunolt

liberé vivere in fuà religione, 2, Ut non impediatur ritu ca-

üm contta-

Scuc in vt

tholico prolem educare. 3. Ut nonfit facilé catholico in fuà

religione invenire conjugem fibi parem & idoneam. — 4. Ut

| )u CoQ*

hzereticus non fit denunciatus , aut notoríus clerici percuffor.

s eusdrt

rantut, D

s. Ut eoloco fit paffim confuetudo fic contrahendi absque nul-

lofcandalo, Ratio eff ; quia tres primze conditiones efficiunt,

yri debit:

utconnubiaillanon impedianturjure divino & confuetudo talis

bet 6 (on-

non ladit jushumanum, quo illa prohibentur: preefertim cüm

dl«

Summus Pontifex inmultis regnis fciat , & tamen non impediat

illam confuetudinem vigere,

Addit tamen Leffius , non facilé

fuadendum , quantum commodé fieri poteft, ut ejusmodi con-

nifi (inquit Tannerusde ma-

nubia cum haereticis contrahantur,

trim,

L]

: ass |

,Eee eee

9f 4

CASUS SAC:

--M;ENEEALE&

p oum

trim. difp. 8, qüag&;, " dub, s. n.88.) fpes.fit.moraliter certa de

t

converfione conju

gis haeretici, aüfju'di'ci*'ok prüdcgtqm gliud be-

Qul f hurt

num majo:iïs;momcmïiyexfge&et.-ur-;; i

;rmi;m»t (

[/

CASUS. DCCCX X XF10,.

jugziæ;mf

Quid Ji bereticus cum catbolica matrimonium conivatfurur promii-

1

1at comverftonem ;, poteftue etiam absque-diflenfatione

PAITIMOUIMH CoDIYAbI 2

Mi

ütde contu

«€um Pontio & ceeteris,

Partem negat.ämm docet Sangez lib, 7. difp, 72, n..4, infine;,

(ent iomn

Matievoni

Refp. tamen affiematizuteum Lau 20 de fide, difp. 22. feGl, a . 17.

ütfrétoc

Emman, Sa--ver. matrim. Fluríado dematrim. difp.76. $.229, Et

vobatur:,. quia exceptio haec invenitur in ipfis decretis ,. qui-

citholicar,

us Matrimonia. cum hareticisprohibentur, AVam inConcilio.

Vi d

Ctum , N

Calcedonenff. can.14; adduntur hzec verba: ifi forté f[poponderit,

bomum z

fe "venire ad oríbodoxam. fidem, ..Et in Capitulo. nen oportet18,

Tk

queft. 1. diferté dicitur , fi/ias bereticas po[fe accipi , fi [pondeant fe-

profeffuras ovtbodoscam.fidem, . Ergo. inhaerendo terminis juris:

tbio Effh

pofità tali promiffione non videtur ea. difpenfátio neceflaria,

futita, q

nifi forté-alicubi confüetudo obtinevet , ut eo eiam

[ tem geriqg

eafà difpenfatio.

4 Anbrofi

petatur. ..Nam ex tali. confuetudine.

cenferetur prohibitio.Ma-

!

ts percil

trimonii cum parte haereticiad.huncetiam cafüm ampliata..

Exiflimo.samen cum Eugo: contra Hurtadum fupra requiri:

&t etiam f

difpenfationem., quando. fpes converfionis conjugis heeretici

non-oritur ex promiffione , fedtantüm ex boná ejus indole , aut:

r |

animo:non.obftinato , etfi catholicee conjugi & proli liberta-

dämet;c-ä'fi

K

tem fidei relinquat. ;; Quia lex füpra citata folüm excipit ca-

'74mm' 3

- fum;, quo-conjux Biareticus converfione

m vagi..ücl;mï ;

expmsfä promaittit..

hm'

9tv

at

$

z

€ASUS.

555

7 0H DO ia

^DE MATRIMONIO. -

;

dliter certade

ltum aliud be.

Quid fi. bereticus :mm:i;cz:'t:bolkär'mntmö'rurw.mat»rimonïum "0.

promirtat comerftonem s

ef- adfit aliquod periculum perver[iomis con-

rimomium poffit aliquando

J

a cathelica ; quaritur : antalemat

u ? geandstali cafu fat mecelJAria -

Viru yronj-

3 | i;["gc-.clm't

s difpenfatio? .

yfati

R*'fP äJprmm Poffe aïïquanäo contingere , ut ali-

ti, quae.compen-

À, 11.4. in an,

unde concurrant . commoda maximi momen

& reddant illud

ferit incommoda & pericula in cafu allatà ,

Matrimortitim d- publicum Religionis bo

TY

um conducibile :

2 um

ut f éà occafione concedatur libertas profitendi Religionem:

16 21g, lt

catholicarh ; ubi anteà erat negatà ' Si filii fperentur. catho-

dectetis , qui«

Non enim ett illi-

m itGoncil

lici educandi, 4ut alia his zequivalentia,

Citum , fe aliquando exponere périculo peccan

W

di ob aliquod

Je poutittis

b

onum max

imi'momenti , cum propofio tamen cum Dei gra-

t oportd r

tià tentationi & peccatorefiftendi : cujus exemplum eft in con-

nubio Eftheris cum Aísvero infideli : & confirmatur in fatto

tetminis jutis:

jo neceffaria

Judithae, quaeut populum fuum falvaret , fe fuamque caftita-

tem periculo expoíuit , ut fatentur plures interpretes cum

ujïj: hþfnþtlo;

S. Ambrofiolib, 3, de offic. cap. 12. Non exponit (inquit) mor-

'ofibiio As M

tis periculum , fed nec pudoris ; quod eft gravius bonis fceminis,

yumplátts..

Ita etiam fentit Lugo de fide, d. 22. f,2, 1,22, Diana part, 3.

[ügta regif? d

trádt. 4. refolut. 269.

eis Aereli o

Refp. ad fecundum. Yn cafu

prædi&ær refolutionis peten-

j indole d

dam effe difpenfationem , ut tollatur prohibiti

o legis ecclefia-

'proli ibettz p

fticae. 'Ubi notat Pontitis cum Lugo; & Salas difp.

20. deLeg.

m excpit d

f, 7,fium. 74. Aliquando ex tali connubio poffe tot & tanta

adfdem.

bonà provenire , ut non folüm poffit , fed etiam

FICPF?I? dïfpenf-atioconce .i.

TA

«

l

IN

CASUS

csi

*Ege eee 2

9;6

. CASUS SACRAMENTALES.

CASUS DCCCXX XIX.

dbbet'ä

pen, nifi t

Quid fi Parochus a [f

licubi pro

| .ituk cum per(a

Lab matrimonio , quod fine juftA causá cbn;m-

uá bereticá ; anne hoc z?[ö

peccabit g.

Refb. PoHö-,ïParochu

m ex caufá abs

que pcccafo- afïïüere

Quid f tohi

Matrimonio, quod fine juftá cau(á contrah

itur cum perfoná hae-

7

reticà. EftcontraSerra

rium, qui de matrim.

cum haeret. cap. 3.

DUm, 121, negat; id fieri poffeabsque peccat

6, nifi perfona hae-

fetica converfionem promittat.

Quiaexiftimat, Parochum per

B

o€ cooperari matrimonio illici

omnesom

to catholici cum. haeretico ,. ex

€o, quód ejus praefentia reddat

habiles ad contrahendum, qui

(edo , s

fineeá poft Tridentinum habiles

noneffent; ac

ümoreft,

cent contrahentes

proinde cum pec-

fünionium

, afTiftere eorum matrimo;

nl

lo, ali,udr nomc[iä—.

quàm eorum peccato cooperari.

fhllios d

Sed noffra conclufio. probatur.. v.

- hitot ( ew

Conträ fSä,:r-räriæimï often»

fies r

dendo, Parochum per hoc contrahen

tium peccato non coope-

rari, Quiaille nonafliftit matrimo

hio tanquam minifter , fed

- Qadüntut

tanquam tefítis qualificatus ,

ut contraGus ille.debité ineatur:

fanis jore

Sicuti ergo(utadmittitSeyra

tiu

Pj

S) alii teftesabsque peccato tali

: yuinpul

matrimonio affiftunt, idem de E

4

rocha admittendum eft : tam

Jriyinfag

enim Parochus quàm teftes red

ft]ma o

matrimonium

e

u

dunt contrahentes.habiles ad

?

ianequet

1

fU df

fine Parocho fu

&

cerent,

"arochus fine tettibus, neque teftes

J funa g,

Probatur. 2, Quia Parochus in hoc cafi non affi&it,ä&üï

& feform.!

defe malo, fed quem contrahentes, fi velletuna pars converti,

potfint licité & honefté exercere ; atqui ex principio paflim re-

Wllasiren

€epto, dum peto a&tum vel affifto. actui alterius , quem .poffet

QUl vdlyre n

ille praeftare, & exfuá culpá exercet illicité, nondicor , ego ejus

Ws telless

peccato cooperati , & fiadfit caufa petendi illum a&tum, debeo

Dl hi

judicari à culpa immunis, uti omnes admittunt , dum urgente

PuY

€auía petitur mutuum ab ufurario ; aut facramentum ab ex-

GmMan-

communicato , aut domus metetrici elocatur,

de affiftentia Parochi

Ergo idem

ad nuptias , culpáà contrahentium illi-

!

eité initas , judicandum erit, Et ita cum aliis, quos citat,

E

Ocet

&

aMv t

: :BE MATKIMONIO.

*

9f7

Dd

docet Bafilius Pontius in Append. cap.9. $. 1. n.3. Addo ta-

men, nifi talis aíliftentia aliunde, v,

C45d Cotii-

*

. ii od

'

alicubi prghifbe,atur.,,

-'DCC'CX;LS

CASUS

Xcato affiltere

Qif fi""mntrkäo maíyimon.

1o de ejus valore gofï&ä,irz judicio lis mo»

iperlonilhe-

25

es

hireb ap.1.

'vm.mr $ ngii'il*e:- fe

É Actenzas m"f

,l"ï[?fïiü;i?"f'fäïff'äïl?-f fidem

iperfona ha«

EUR Re:[fr.; Te/fe; ïä&hci pro Mattïmc—nïiIVäïore'rc'putändï? funt

arociumper

haretico , er

omneshomines , quos jus naturale non arcet à teftimonio di-

cendo,. nifi illum ;de quo certum , vel probabile , vel prudens

àendum, qai

nde cumpet-

timor eft ,. quod non fit daturus , .vel dare non poffit verum te-

Tiud nonete;

ftimonium: uti funtebrii, amentes, infantes, autcerté homo

nulliusfidei; utfiquisin judicio perjurium commifit , nec pro-

af ol

batur fe emendáffe, c. parvuli 22. quaft. 5« .. Contra ergo te-

ftes idonei reputandifunt, quicungue dare poffunt, daturique

) non Coojt-

ereduntur verum teftimonium , etiamfi in aliis commerciis hu-

miniller, fed

manis jure communi repellantur à téftamento : utpoté etiam

bité ineatüre

