tur pro legitimo, ut tametfi probari poflit uxorem fzepius ad-

enate u)l

:

10 fY OE

ukeriumcommif(iffe,nihilominus favore prolispotiüsex marito,

|

uàm adultero concepiffe praefumatur. L, miles r , $. defunti,

arenu

ti, qi

ff,ad. 1. juliam. de adult.interim nec praefumptio , licet ordina-

rias probationes , vcl alias precfurr

B

.

ones in contrarium non

f,Mäffim()'

admittat,cedit tamen re

1 €vi

identiae & veritati , fi v, g. eo tem-

onftat e1

ibus modis

pore, quo mulier concepit , & alioinfuperlongiore maritus ab-

fens , vel ob infirmitatem , vel ob aliam caufam ad generan-

ET

dum potenter inhabilis fue/rit.. l filium 6, ff.de bié , quae funt (ui

velalieni juris.

zil

Sed quidfi ux

or ïpfaiinet fateatur,partum effe adulterinum?

poleantüti

communis eft fententia, filium,pro quo ftat juris praefumptio,

vlümeie

ua

materne confeffioni , nifi eviden-

mogönï

ne.n«ten;ri;fzdcm adhibere :

tiores,

:f

4

Aäa aaa a2

"*

Bu USSACRAMENTALES.

;.'1 a;

E MAUR

p———a

tïiores rátiones concurrant, text, cum NOtanGottofr."ifnlr,j 'Im*pe-'

liter prott

ratores 29 $, mulier $. de probat. Panorm. incap. pertuas. ro,

cernentibt

tivitatisti

ff. de probat. Num.4. Andraeas Gaill. pra&. obfer, lib. 1. obferv,-

97. n. 8. Layman intheol. moral.lib, 3. tra&t. 3. part.5, Cap. 14,

$n di

D. r. apud quem ibidem p

l

1

matosfilio:

:

ura de obligatione ex a-dulïterxi-s vi-

deri potuefünt.

caria natt

Dice 4. non tantü

m h-atos ex M'at.fimoüïo vafïd*e;, effe

fioi effe «

legitimos, fed etiam illos, qui nati funt ex Matrimonio puta.

aquiiter!

tivo, quod reverà quidem pro

pter impedimentum aliquod'

um legs

occultum confanguinitatis, aut fimile fuitinvalidum , publice

alicousz

tamen credebatur validum: dutamodó duo concurrant.— Ni-

tb |

mirum primó , quod faltem unüs ex conjugibus putativis

Mattieoe

(tempore contra&tüs) fuerit in bona fide & ignarus impedi-

fex natos

menti.fecundó , ut Matrimonium fuerit contrattum publicé.

letimé at

in facie Ecclefize, & praemiflisdenunciationibus c, ult,

Necob

de cland. de fpons, & c. pen. tit. qui filii fintlegitimi,

$- ü*-qui-s'ï

injureCn

Hi autem breviter circa utramque conditionem fubno- .

fandum 1. quodin dubio & pro favore prolis praefumatur potiüs '

xili, i

4f ,W

ignorantia,quam fcientia impedimenti tefte Covar.de Matrimo-

jox t ,

niop.2 c, 8. $ r n. s. facitregula juris 47. in 6,

fumi ignorantiam , nifi probatur fcientia.

F

ubi d'icitur, Ipræ'-'

Matrimon

-.a'

EASIVY

— Secundó,omiflBionem denu

nciationis impedire legitimita

tem prolis, quamvisuterque conjunx fuerit in bona fide,fi cul-

V5 rel dlie

pabiliter feu' dolofe fatta fuerit, non autem fi jufta de caufa & —

fufrot

ex auchoritate Epifcopi, quia d.c.ult.de cland. de fpon( partim eft

Wt

latum in pcenam clandefti

tBitimy

contrahentium;, partim vetó fun-

datur i praefumptione, q

i, qui denunciationes- ad reve-

Z

Xi pofft

Tlandum i?m'-ped'imen»tum'i:niï-it:utaäs* omiferunt , fcientiam, aut -

MW( l

faltem affe&tatam tantüm ignorantiam impedimenti habue-

COfmpln

tint; ergo f in omiflione denunciationum nihil

peccatum iii&f,-

-€effabit etiam poena & praefumptio,

e

v

At fxt /c.

Dices,

'Natosconítante Matrimonio

haberiin rj'ur'e prole..

Qd ex

gitimis, licetante Matrimonium per fornicariam copulam con-

þafä Am]g

cepti fuiffent,ficut aperté deciditJuftinianus Imperator inl nuper.

)am[,'mm

hera-

H, q?"f' Gs multó mapis, c, de naturalfþus.- ljb, Ubi etiam ge

Dotar GQU

liter

II0* .

i tme

n

DE MATMMQM&

il Impes

liter þxonm:zfzit, quod in queftionibus ftatum liberorum con-

CT ts5 10,

cernentibus, pro favore eorundem non con

«ceprti-onis , fed na-

b

L Obferv,

tivitatistempus inípiciendum fit.

LA CM. 14

ft illos dicere *»Ieg,i*tï'mä

Sed dices,.quomodo Imperator pote

idulerts vi-

natosfilios , qui reverà non ex copula Matrimoniali fed forni-

caria nati funt? Refpondetur, utaliquislegitimé natus dicatur,

vaïdo, dfe

non effe effe&tum juris raturalis, fecundum quod jus omneg

nonio putie

zequaliter nafcimur ex viro & ex foemina, fed effe potiüs effe-

um aliquod

&umlegis (unde & legitimi dicuntur.) & juris pofitivi, quod

m, ublic

alicujus nativitatem approbat, eique jura legitimé natorum at-

mant, Ne

tribuit. — Ergo cüm Imperator tamen hoccafunatos conftante

s putatvis

Matrimonio, quamvis antea conceptos, & in priori cafu Ponti-

fex natos ex Matrimonio putatlvo bonafide contratto voluerit

ts imped

m publid

letiiné Ratos, ideó etiam à nobistales dici & haberi debebunt,

u$ hus

Necobftat, quod conftitutio d.L.nuper,non habeatur expreffé

injure Canonico,vel conftitutio d.c.ult.de cland. difp. in jureci-

ver fubto-

vili, quia jus Canonicum & Civile fibi mutuum fubfidium pra-

aturpotiüs

'ftant , ut quod in uno decifum non eft, ex altero fuppleatur,

le Matrioe

Juxta c. t. de ttow. ep. tiunc. Jed quid fi mulier patiat quidem in

jcitut, ia

Matrimonio, fedtam maturé , ut maritus, qui ante Matrimoni-

,

g

otium cum ea non 'haþuit, *dubita/rc' polfit , an partus 'fu-:

3

Jegititmikée

us , vel alienus fit?

1

fíe f ct-

Refpondeiur, quam

vis ofd'inariüm tempus páríendí no-vem

de ciua

menfium zeftimetur, fi tamen mulier peperit feptzmo menfe,partus

(yirimes

legitimus putabitur , quia intra hoc tempusnaturalem partum

li yetà fur-

edi poffe , ex fententia medicorum receptum effe tradit

v LOT

inc.in L. feptimo menfe.deflatu bominum. . Iddue non tantüm de

itiam, 408

completo menfe feptimo accipiendum eft, fed & ad initium fep-

enti hbt

timi menfis legitimum partum nafci, fatis aperté proba-

eccatum n

tur ex & 3. &. ull. de fuis 65 legit. bered.

Ubi dicítur,

uod ex fententia Hypocratis ab Imperatore Pio appro-

jjorg k

bata Anno 182. die natus legitimo tempore natus habeaturz

J co-

pl]

jam fi more Greecorum ín 50. dies pro Menfecomputentur , ut

quptt

!| -notat Gottofr, dfi egmlem $. ulf, erunt 6, men[es &5 duo dies.

ag

Áaa aaaa 3

Dice

li

I! P tï ;

€ Aþsr.usf: $4CR 4M ENTZLE.S.

Diíco 6, Non itá praecif tempusnativitatis infj þ'icli circa !eäi—:

"r

timitatem liberorum, quin aliquando potius tempus concep-

egitit

tionis confideretur, fi hoc fit eis favorabilius,

Unde qui in

poris, a

Matrimonio conce

ptus& mortuo patre natus eft , haud dubie

tur, exc

ligitimus pofthumus dicetur.

Quidautem,fi mulier poft mortem

font, E.

'mär"'itï non pariat it-

lium ex

tra 9. menfes.-

Sed multó poft v. g. in menfe decimo aut un-

accipiat t

decimo?

tom. i

Refpondetur , ficutob diverfas naturae

/quaïitätes; mulier ali-

Dic

quando citius , ità etiam aliquando feriüs parere poteft , ità

niüm rat

quidem ut omnes facilé confentiant partum in menfe decimo

quiam d

€ditum ceteris paribus, fi nimirum maritus ante mortem fuif-

& legt

fet difpofitus.ad generandum , lébitimum cenfendum effe, De

Continper

menfe 11, difficultas effe videtur propternovellam 39. c, lbi

Mitrímot

Imperator partum zr. menfe perfe&to editum vocat impium,

legititmu:

& ait impollibile , ut conceptio ex marito in tantum tempus

t

extendarur, Sedquia Imperator de partu. meníe undecimo

quoreft

perfe&o,, & circaterrimum Anni edito loquitur , ideó conce-

&UC m

dendum quidem eft,talem partumn praefumptione juris haberi

1

att, eft,

pro illegitimo., i tamen ad initium vel etiam medium unde-

cimi menfis, peperiffet , & decoetero bonae famze & vit&e zeftima

* ia

QU RR

tafuiffet, & maritus quoque ante mortem nullo generandi

purgat

impedimento laboraffet , pro favoreprolis refpondendum pu-

- Ditoo,

tarem, Quia in dubio non prafümitur delidum, l, merito

o ridean

fÉprofocio. Imo ipfam novellae prafumptionem circa par«

15 Coni a

tum poft menfem undecimum natum per judicium medico-

rum (quibusnon dubitojuramentum deferendum , quod ità fi-

RUS ff

WCfOnc-

eutdicunt, & non aliter in confcientia fentiant.) elidi poffe, fi

atteftentur juxta difpofitionem naturce mulieris partum finé

$Ia

fufpicione tamdiu retentum effe, & concurrat bona mulie-

QUIA tjn

Tis à

T Iegitim

P.

pud vicinos exiftimatio , quibusdam -cxcmplis probat Got-

doft. innot.ad, d. c. 2.n.39.1.2.

W &

:

etitepy

Dico. 7, qued tanta fit vis Matrimonii,ut

non folümilli, qui

in-eo'concepti, aut

E

n

ati funt , fed etiam qui antea funt gent-

Bimaign;

tit,

3To fiof «

$i, poft illud contra&um legitimi habeantur. c. tanta: 6.

Q præ[en

quii

Y

DE MATRIMO N10.

II

Md r at Rsl

cira legi-

qui- Hïiiä fintlegitimi. — Ubi prolixé Barbofa in Colle&, DD,

Is Concp-

neque refert,an imediate vel poft intervallum longioris tcm-

yd qui n

poris ,

aut aliarum nuptiarum illa foemina in uxorem duca-

iud dubie

tur,ex qua prius li

beri per tornicarium. congreffüm fufcepti

ihil obftabit legitimationi,fi primo poftquam fili-

|paat ite

lium ex concu

bina genuit relictà concubiná aliam in. uxorem

10 u uf

accipiat & hac mortuá tunc primunr concubinam ducat, Pa-

norm. i eodem c. 6.n, 6.& DD. communiter.

mulieräh-

- Dico 8. Ad legitimationem liberorum folüm Matrimo-

poteít; ità

nium ratum fufficere, nec requiri ejusdem confummationen,,

Yfe decireo

uiain d. c. tanta dicitur filios poft contractum Matrimoniunr

ortem fuf-

effe legitimos & nullaibi fit mentio confummationis , unde fi

m effe, De.

contingeret Patrem ante confummationem mori, vel ipfum:

39, ( Ubï

Matrimonium in periculo mortis contrahi , nihilominus filius

a t

legitimus haberi deberet.-

Barbofa in eod. c, 6. n, g. per Ma-

trimonium. autem» putativumr norm legitimantur , quia ,

im terous

undecimo

quod eft d

e jure nullum, nullum producit effe&um ; quare

autem.magis natus in Matrimonio putativo legitimus cenfe-

deà conce«

uris babtt

atur, eft, quianon eft natus ex deli&to, fed in forma Matrimo-

lum unaee

grii fuppofita bona fide, ille veró: ex deli&o 5 ergo debet ali-

ia ztimi

quid. accedere. legitimum , quod illud. deli&um. cum effectu:

eneradi

purget.

A

Dico 9. quamvis de jure Civiliadlegitimationemiberoruns

endpmp?

; 97

duo videanturrequiri.r. utdotalia inftrumentaunà cum nupti-

d p

is confe&afint,Novell 89. c.8, 2. utconcubinz, ex qua illegiti-

mus füfceptus eft;fueritdomi loco uxorisdetenta, adeóque fin&

m

d f

fufpicione , quod ex alio fortaflis conceperit l.. nuper; inpr.e

de natural, lib; de jure tamen Canonico neutrunr requiritur z

ii pofto

t

artum n

uía tex. in d, c. tan

eneraliter loquitur;.

Ergo pro favo-

re legitimationis etia

m

generaliter eft. accipiendus, Barbofa d.

ofid qu p

proba

jüt

l.n, 44 & j.atque hac in parte jus Canonicum etiam in terris im-

jeritreceptum eft, — Et merito quidem;, tum/ quod effe&tusle-

gitimationis dependeat ex Matrimonio , quod'ad fui fübftan-

,1 ytil

50

font g^

tiam. nom requirit dotalia inftrumenta folo mutuo' confenfu

tito

em. de

na "

cum Btæfentiäz[?ano:chii &cteftium fufficienti.c, is,qui fid

fi?oräf»l'

£lf

CASUS S'ZQCEAMäNTQLE&

susstinsmesi

fponf. trid. feff. 24. de reform, Matrim. c. z, & aliàs ih;.dubiïis à

putantur et

Matrimonio dependentibus femper magis Jus Canonicum

C tadehon

Gonfrarit

quàmCivile fequi debeamus.c, cum tuam.de ord.cum natis cog,

cJator. R, Tum etiam quod hodieamplius non tolleretur con-

valuiffeex C

ubinatus, ideóquerarus vel nullus e

:

ffet hodie ;gm favorabi-

praxi tenen

Ais Matrimonii -cifg&us.

talis £lius n

tes intalic

Dico ro.Ad !egïtinäa:tioxxäm liberorum Pär fdbfequenä Matri-

putimenti

moniumrequiri, nt faltem uno ex tribus temporibus inter pa-

matertà fj

rentes potuerit Matrimonium confiftere, nempe vel tempore

AVU

Conceptionis,vel medio, veltempore parízus ; quialiberi meré ad-

TE

ulterini , inceftuofi , aut aliàs damnati in jure per fübfequens

Matrimonium non legitimantur.

(uoà dant

Unde fi v.g.aliquis ex ad-

plerum(ye

ulterio conceptus & vivente legitimo marito natus fit , nom

fiet legitimus quamvis marito mortuo mater ejusab adultero in

Titatem jnq

litr) loex

uxorem ducatur : fimiliter nec jura. legitimorum confequitur,

qui ex inceftu cum confanguinea genitus eft , licet poft ejus

Dico ;

Gipis, n

nativitatem mater per difpenfationem in uxorem ducatur ,

nifi ante nativitatem in utroque cafu impedimentum ,

UY

heicimar

(in priori per mortem mariti , in altero per difpenfatio-

a fl ex j

nem) fuiffet .fublatum : tunc enim faitem. tempore medio

j

aut partüs potuiffet inter parentes Matrimonium. confift

( wetitor

s

ere.

text. & dd inc. tanta, tit. qui filiifunt legitimi, ,

W(WC quy

&i comiff

Sed bic queritur,an ignorantia impedimenti p;xtfocïn&tut

fü, At w

filio? an qui v. g. natus quidem ex confanguinea parentibüsta-

emtibys &

xien coníanguinitatem ignorantibus legitimus cenfeatur ,

|Bitimai .

fi poftea per difpenfationem Matrimonium - contrahatur,

MVegati-vé refpondet Barbofa in d, c. fanta, . 42. partim ex ge-

Wm fey y

teralitatetextüsind.c,tanta. Qui non diftinguit,an parentes

Prowiat:

habuerintimpedimentiignorantiam , fed folüm confiderat;an

mur,&d ]æ

inter eos tempore conceptionis vel nativitatis potucrit'coxifï-

f'«lo

apn

ftere Matrimonium , partim etiam , quod parentens peccan-

pring

l

tes non potuerifit habere excufationem ignorantie, quia de-

im-

QTO um

derunt o peram rei illicitze; danti autem operam reiviliiþiïæ ,

pH

" Quibus

$-

E jufmuoivze. '

1113

$ indibiis

putantur etiam , qui preeter ipfius intentionem fequunter,

Anonitum

c.tauade homicidio, & c, eodem n 6,

IÀ ts cor,

- Conítraviam tamen fententiam aliquando inRotáRomaná prae-

etetutcon

valuitfe ex Caffiodoro refert BarbofaD.L.n.:41,videturque in

praxi cenenda,

Ratio mihi videtur effe valdé efficax , quod

T (avprabi-

talis filius non fit natus ex formaliincaeftu , ficut nec paren-

tes. in tali cafu tanquam incaftuofi propter ignorantiam im-

quens Mitri-

bus inter -

pedimenti poena inceeftás ordinarià punirentur.

Ergo ia

materià favorabili non venit in nomine inceftuofi,

ilInde

vel tempore

D. Cap. Tanta : citatum explicandum eft de illis , qui ex for-

yeri mere ad-

mali adulterio feu incaftu funt geniti.

Item illa regula ,

t fubfeguens

quod danti operam rei illicita imputentur, qua fequuntur,

Jliquis ex ad

xtüs fit . 0

plerumque tantum circa homicidium in ordine ad irregula-

ritatem incurrendam (qua etiam ex culpà leviffimá contra-

badultetoin

hitur) locum habet.

conlaquitur,

Dico 11, Licet

illegitimé nati etiam per Refcrïptüm Prin-

x pot qus

cipis, velindultum Comitis Palatini legitimari poffint, majo-

em ducttür ,

Nam

ris tamen effectuseft legitimatio per matrimonium,

edimentut

legitimati per Refcriptum principis non füccedunt Patri, fi

Qifpenfato-

ali filii ex juftis nuptiis procreati ad(int , nifi Pateripfe fup-

yore medi

plicaverit principi , & legitimationi inferta fit claufula : Von

: cotíifie

:

obffante quod adfint filii legitimi. &5t. Ymó in bonis feudalibus,

fidei comiffis familiarum , & majoratibus prorsüisexcludun-

atrocineti

tur. At veró legitimati per matrimonium legitimé natis ir

omnibus & per omnia aquiparantur ; Inducitur enim le-

rentburae

- cepieti

gitimatio ab ipfa lege tam Canonicà quàm Civili, adeóque

omnes effectus legis tribuuntur.

Nam vere eít legitimus,

conti AWU

quem lex pro tali habet , cum aliquem legitimum elfe non

m 9 E

proveniat à Naturà,fecundum quam omnes aqualiter nafci-

n p

mur , fed lege ejus Nativitatem five ab initio, five ex poft

nüder«f;än

fa&o approbante.

Legantur, qua tradit Harprechtus ad

t O

principium inftitut, De fucceff, ab inteftato n. 27 :. & feqq.

te

pCCCä

6»

Porró dum diximus, legitimationem per fubfequens matti-

q*ulg li

[f*

imonium i

pfo Jure induci , ulterius quaedam confequuntur ,

l

C

52*

Qe quibus

Bbb bbb b

Dico

CASUS SACRAMENTALES

I1l4

p onsndemtt

Dico 12. Quodlegitimatioper Refcriptum princiipiïs fze-

1lio ; efg

cularis vel Comitis Palatini non habeat effe&um in foro Ec-

cuffüsab

metus in

clefiaftico, v. g. uttalis legitimatus poffit ordines fufcipere,

terminat:

Panoxrmit. in Cap. per-venerabilem. Tit. Qui filii fint legitimi, n. 46,

Imó non pauci DoGores fentiunt tefte fagunt. l, 3. contro-

i r.n

verf, c; $8. quod legitimatio ab uno principe fatta non habeat

effe&um in Territorio alterius principis,adeó ut v. g, legiti-

"Qtidfma

4matus ab Imperatore non fuccedat in bonisin Papali Terri-

torio fitis. Item per legitimationem per Refcriptum Princi-

j M

pis requiritur, ut tam Patez, quàm filii legitimandi , & fe-

cundum quorundam opinionem etiam alii filii legitimi, fi ex-

Qild

Áippletur

tent, confentiant.

NOVCHZ 890 C.. 9-. & II.

Verum inhis

Qu ts

omnibusaliter res fe habet, fi legitimatio per matrimonium

lottitur

contingat, talis enim filius cum ipfo Ture legitimus effe&us

mhatrimo

fit, tam in foro Ecclefiafticoquoad ordines , beneficia & dig-

nitates , quàm in Civili quoad Haretitates, ftatum familize,

Citám g

condition

jiura retrattüs &c. atque ubique terrarum pro legitimo ha-

MTA

bendus etit.

Neque intereft , am Pater vel alii filis in matri-

monio nàti confentiant, an diffentiant, — V, Barb.

adtiber

o.in fæ pe

lébratum

tit. Qui filii fintlegit,

dx&o cg p. Tanta.

turjurm.

$

Jus telaya

CASUS MXXXIIL

gurtm ce

deþ maltvimonium: celebretur per metumm cadentetmm. i i'üirufw

Ilàxation

conftantem , efine cualidum not [olum , quando.«etus incutitur ab

quü' Po Ic

Cénltndus

altero contrahiente, cvexum efram

quando incutitur ab aliqæq:»

tertio. abfue [cientiä:'.gonüm—f

Tamey,

bentis ?

Efp. Matiimonium efteinvalidum, five metusincutiatur

R

ab altero contrahente , five abalio, Raízoeff ;; Tum quia

Qp

V

ità exprefse colligitur ex Cap, eveniens, 2. de fponfal.. 'Tum quia

ideó. metus irritat matrimonium, quia tollit libertatem con-

fen(üs requiriti ad matrimonium.. Cap, cum locum., De fpon-

hat u

ll'lltu;

fal. fed haec ratio. militat nonfolum , quando metus incuti-

tur ab altero contrahente , fed etiam quando incutitur ab

alio :

SYIN

DE MAÁTRIMONIO.

IIlf

Mi m

invalidum eft matrimonium , five metus fit in-

xincpis a«

alio ; ergó

r foro Ec-

cuffusaba

lio contráhente, fiveabalio; Ethocverum eft,five

.metus incutiatur ad

contrahendum cum aliquá certà , & de-

w fuíciperes

Dl t ^

terminatá perfonà ,

äïye cum jndeternxiinatä. Tta Sangez l.

l 2 Qntto-

ao habeat

difp. r2. 96 15«

CASUS MXXXIV.

L Y, olegti«

atrimonium fit celebratum cummetu cadente in virum con-

2apili Tetti*

|flantem , adjuntto jurawentó, E[Ine validum?

tum Princi-

R zfp.

AVegati-vé. Ratío eff ; Tum quia

f

iccolligiturex Cap.zl-de

nandi , & l

duxitin matrimonium/Tum quiaperJuramentum non

eo,qui

egitimi,fie-

fuppletur de

fe&us confenfüs requifiti ad matrimonium.Tum

Verum inhis

uiajuramentum

fequitur naturam a&tüs,fuper quem cadit,

vatrimonium

fortitur conditionesillius, L. fin. Cap, de numeratá pecuniA,Sed

imus efeQus

matrimonium ex difpofitione Juris videtur habere hanc ta-

nefida & d

citam conditionem , fi adfitliber confenfus ; ergo eandem

m imili,

conditionem habet Juramentum , confequenter Juramen-

egitumo

tum nihil operatür,nullamQue inducit obligationem , fi non

ol in matri-

adfitliber confenfus, ficut neque inducit matrimonium ce-

lebratum abfque Juramento cum metu gravi. Ex quo fequi-

;arho;inf?&?ü |

tur juxta communiorem Dottorum fententiam , non effeo-

pus relaxatione Juramenti,quando Juramentum per metum

*

ravem celebratum fuit additoJuramento: non enim eft opus

relaxatione , ubi non adeft vinculum & obligatio. Ita Rodri-

"II 1

Qquez. p. 1. C 121, 4. Sangez.l. 4. difp.20. num, 15, & alii. Idem

odl lint -

cenfendum eft de fponfalibus per metum celebratis cum,

Ju-

TM

it EmanuelSa v. fponfalia. n, z.

trgmento. Htbenea

CASUS MXXXV.

wgmcu

X

Quid fj matrimonium fit celebratum cum etu gvavi $ vejol-

-

iturte faltem 4

Jfpou/Alia , c& 'z'nducz't;oþliga:ia-

Tum ()h

mem jponjalium ?

jl.

Tom ii

"E[p. IVepat, Ratio d : Tum quïä'huïusmodï contra&us eft

i

o

E

irritus Jure pofitivo, fi autem refolveretur in fponfalia,

)

foof

n

h

[o)

"

(v

on effetirritus, Tumquia ficut matrimonium requirit con-

onfalia.

Inq

yinr d

1 [

'fen-fugg'libgrum ità &fp

Bbb bbb b

CASUS

; 116

CASUS SACRAMENTALES

Vemstaci Ro

tatem, vide

CASUS MXXXVIL

annum di

X

i'a' f mafculus ante

annum I4fum e

ufüm ob n:

I2WHUNL IHCAUE IMAIYUMODIUm ; €rifut uA-

xpletum : pufflizmemgtæ

Hlidum habendum ?

pleng pubt

nite cetfeji

R. A*egat*; per fe loq

uetido, Quia Ecclefiaftici Juris conftitu-

& ttitirtnt.

tione Cap. continebatur, Cap. atteflationes 65 Cap. uli. de de-

ànn0 ate,.

[ponfat. Impuberum. Mafculus ante completum decimum quar-

conceditai

tum atatis annum ; foemina veró ante completum duode-

cimum ad contrahendum matrimonium inhabiles cenfen-

téntipetr

g d

tur, nifi ob urgentiffimam caufam difpenfatio fiat. 7uxta C.

ubi eod, tit. &v docet D. "T bomas.in 4. dift, 36, q.unia,.s. Ratio

eft , quod Ecclefia pro inconveniente habeat, ut matrimoníi-

Cutt fj ob

um contrahaturab iis, qui nondum pubertatem & generan-

gwy'wmd 4

di potentiam affecuti funt,

Pubertas autem eà plerumque

fMj oj

&tate, quam diximus , tum mafculis ,tum fosminis contin-

/eni

git, ergoeá aetate & nonante matrimonium contrahere pof-

funt, Quanquam feclusá lege Ecciefiafticà, & fpe&ato Jure

Natura impuberes, fi ufum rationis affecuti funt, matrimo-

Rf o

nium validé contrahunt ; cum eorum impotentia nom per-

(TRURTY

petua, fedtemporalis fit, quin & naturalis.

Vfj (a;

Quam ob rem

fummus Pontifex nor minus in hoc, quam ia aliis Canonicis

Mroceto].

impedimentis difpenfare abfoluté poteft , quamvis non facile

&lititem ]

foleat, ut matrimonium interimpubetes , ufum tamen rati-

SURGC Certuy

onis confecutes, centrahatur, De quo v. Navar, l, 4. Concil &

Yal ;

$. Dedefponfat, impub. edit. 2. Sangez.L7. difp, 104. n. 1z.

QO niis

)

|

Qua

Porrófi certisindiciis oftendatur , puerum autpuellam an-

P

titudfm

f0

te dictam eetatem,non tantum rationis difcretionem , fed &

! Mdöädï&c

pubertatem five.carnalis copulae potentiam affecutos fuitfe;.

"h -

4 matrimonio repellendi non funt. Cum ineis malitia etatem

füppleat. Sicuti diciturin Cap. de i/lis, 2, & Cap. ult. eod. tit. &

videri pofeff Toan. /Hajor in 4 difk; 28.q. 2, éontra 3. concluf, Co-

vparu. in. Eptfome, p.2. . g. n. 6 po[E $, Gregor.lL. 2. Dialog. C« 1g-

Ubrnarrat , quod puer novem áannorum nutricem fuam im-

gT gc

pregnavernit. Sin vcrö-comlr-a;ac.cicþn ,ut poft legitim,

am &-

tatem

DE MATR 1MO NIO.

——I* II7

tatem, videlicet mäfi'cu;!a-s poftdecimumquartü , foemi

napofé

l

annum duodecimum matrimonium contrahentes , ad ejus

| fverme |

ufum ob nature imbecillitatem inhabiles reperiantur , tunc

;

plenae pubertatis setas exfpe&tanda eft, quze mafculo obve-

nire cenfetur anno 18. juxta L, Adrogato. ff. de adoptionibus , 63

ais contitu-

, minorem. Inflitut, Eodem. in foemina autem decimoquarto

YVI

anno arg. L. Mela ff de alimentis legatis, & ab eo tempore

cimum quat-

conceditur fpatium triennii ad experiendum, utrum impo-

etom duode

tentia perpetua fit , nec ne, ficuti ex probabiliore docent San-

biles cen(efte

at. fuxta G.

gez. 1 7, difp, 14, n 1g. & difp, 116. n. $. Conink & glü,

CASUS MXEXVIL

hap Ratip

tmatrimonte

Cum. fit obligatio gr

4vis ad bonum fidei Conjupalis pertinens , ut

A generat-

comjunx ad aliam perfanasm copulandi causá mom Accedat , quamdin com-

j lerumque

jnna ejus vupuit : Quaritur, quam exploratus effe

debeat comjugis ab

viis contilt«

fentis obitus ,ut Alteri volentitra

4f

£ius ad permittendum

Jere Ad Alias mæ--

yebere pot-

f ?

yetuto Juri

REfz Pro refolutione bujus casüs extat Refponfio G"lemmfï&

1 mattito-

tia 007 p«

£LL. C.in prafentia, De [ponfal, de mulieribus , quae viros cap-

pam ob

tivitatis caufa, vel peregrinationis ultra feptennium abfen-

tespraeftolata , poft diligentem inquifitionem. ob carnis fra-

i mgonïü'ä

j 201 fäCi[G

gilitatem alteri nubere volunt, ne permittas eas contrahere;

donec certum nuncium recipiant de morte virorum. £Ef 4/e-

tamen fati-

l0'4-'.' Cond]o

xandri LLL. in. C, Dominus, . De fecundis nuptiis, Super matti-.

moniis, qua. quidam nondum habita obeuntis conjugiscer»

Q ,n.lï'

titudine contraxerunt,.

Id. vobis refpondemus , ut nullus.

praella

qnati-

t

amodo ad fecundas nuptias migrare praefumat , donec ei con-

t s

ftet, quod ab hác vità migraverit vir ejus.

Ratio efl.. Quia

r

yilfe

quamdiunon habetur mor

alis certitudo,fed dubium aliquod:

jlitiagtat

manet de conjugis morte , periculum eft,ne fecundum ma-

It, t

odl

srimonium.invalide contrahatur ,& fornicarie confumeturz

h

o

]

, x 19

ergo tuütior interim pars tenenda

pid

$

. abttinendum ett..

o ävnugt-jisæ

(

TU

if

p*

i

(

Bbb bbbbz

CASUS

i

-

ioi8

CASUS. SACR AMENTALES

CASUS MXXXVI.

Quid fiunus "Teflis jaratus deponat de morte conjugiri, «vel fit cois.

Quid [ tiqu

MUTS C conft

AUs f Ama de morte Slius , fufpetetue alterutrum, .qt

nlinmapha t

Alter conjunx Jicità ad alias ueptias It am-

te bonc lii

fire pofffe ?

fgfem mápi

Qs certitüd(;

fuatm ad

R. Efp. Negatize. Sed requiritur ex modo di&i

moralis , qualis ordinariénonhabetur per unius teftimoni-

vinculiscan]

utm, multo minus per famam, fi folafit; fecüs, fiquze fingula

vent , Dott

ab

non fufficiunt, fimulconcurrant, velalix etiam conjedturee,

feu adminicula credendi adfint,

Puta, fi virfenex fuit , vel

5

inacie conflixit, & diu exfpe&atus non rediit , atque infuper

N'prïmisl

oculátus teftis adeft , vel publica fama de ejus morte teftifi-

cans : Hoc cafu, fi exa&ior certitudo , pleniorveé probatio

]

Tüticicht

ficmopioc

haberinon poffit , fufficere debet valdé probabilis.praefump-

rio, cum& hac moralem certitadinem non excluderefoleat,

tiaad eien

it , omire

ficut colligítur ex C. Quouiam. S. Porró. 'Si autem de carnali

conjugiofit agendum , tamdiualteruter conjugum exfpecte-

Füï« tss

tur, donec de ipfius obitu verifimiliter praefumatur, ub i4

i ix'tmgni

- Vgitur

Zoacef Gloffa. u. Prefumatur. .S, Anton, p. 3. tit. 1. C. 9. prope

nem. Navarr.l.4, Confil.1.de fecundis nuptiis.Rodriquez p.

ilopteryar

! Culm

r,fumma.c, 23 ,. concluf, 2, ubi monet, poft Gutierez c z.

pra&.qq.q. s. in fine, ficonjunx de morte conjugis Judicio

Dtad fecun

viri prudentiscenfeatur habere moralem certitudinem , feu

) Efp-ö'dic

valdé probabilem praefumptionem , qualem Jura requirunt,

fite

tpedim

opus noneffe, ut ab ordinario licentia petatur contrahendi

3yly,v

MQI, LN

alias nuptias, ideoqQue Parochum absquetalilicentià matri-

moniG atfiftere poffe, «Quamvis longé tutius fit rem ad or-

VClxe

jüs

dinarium deferre, imó id neceffarium effe arbitror, quoties

tme,

Wt

rationabiliter dubitatur,an certitudo vel prefumptio de mot-

Tün, (ït 8

te conjugis fufficiens fit, necne. Quareetiam Abbasincit,

ecuhiäs lil

CNras

jired

n.6. Deniqueait : Infummáhánc materiamreliriquerem

LY

arbitrio judicantis , ut diligenter omnibus porideratis

ælubïm

37

V, f

um de morte fitfacta Cer-

conüderet, utr

tificatio.

CASUS

DE MATRIMONIO.

1119

CASUS MXXXIX.

, fl u

Qüid'[i*ngque fe[lis neque famaadfit därmort'e'C'Onjagl? » 4dfint famen.

FOH EE

aliamagna indicia, féu comjetture, nom extflere amplius im vivis, Erit-

P

;

ne tunc licitum alieyi conjugi ad alias accedere muptias ? dj ut difficul-

2

zatem magis iutelligas , habeto exemplum | quidam in amentiam ef-

Ctis certitulo

firorem: actus , fibi ipfi aliquoties necem inferre attentavit y poflea

jus te(timori-

vigculis conflrictus fuit , ex.quibus denique ewupit. — Qub autem berve-

uerit, lice£ din. diligenter qualitus . mulla relatione feiri potefl , atque

fique (ingul

Ab eo temp

ore otfo vel decem auni imterceffermmt , utrum le'äf;sz

n conjedusg,

ejus mulierà ad. alias muptias tranfire lici-.

enex füit, rd

ium u

atque inlupet

Nþrfmï's füppono. Confideratis omnibus haberiin hob cafu

morte telli

fufficientia indicia ad' gignendam verifimilem perfuafio-

orre probatit

nem,opinionemque de morte mariti, Non tantum fufficien-

ylis pradlump-

tia ad gignendam certitudinem etiam moralem,cum fieri pof-

dadereloitats

fit, hominem. infanum , & à vinculis, quibüs anté teneba-

m d& ol

tur , nimis abhorrentem , inlongiffimas partes fugiffe, atque

u;me*xfpe '0-

ibi incognitum, vel novis vinculis obftri&&um latitare..

ymatur, Vif

Igitur difficultae casüs propofiti ir eo verfatur ,"utrum

ptopter verifimilem praefumptionem, & probabilem creden-

Rodtiquez p

di caufam, incerceffiffe mortem mariti ,

mwl?'eriiigonccf-funm

Cutierez 64

fitad fecundas nuptias tranfire ?.

z

u

H

npgs

)ydif)a

3 Efp. 65 dico prim

, Valdé proba

bilis eft fententia Rofellze y.

ANDUE

te

Ímpedimentum, 12. $, Ánton, 3. p. tit. r. cap. g, in.

a wunm

fine. Sylv. v. matrimonium.8. q. 1 2 Philiar, de officiis facerd,

,a 4

tom. Ig P. 25 19-2. CAO 9'0

Quodmulier in tali cafu nil peccaret ,.

jcentid atl

fi cum ejusmodi valdeé probabili perfuafione , ac praefump-

(crem at

tione , atque [Juftiffimà credendi causá, quod: maritns mor-

of quä".ef

tuus fit, adeóque bonà fide, (i nemo illi fe opponeret,ad

itt

mpt

jodem

fecundas nuptiastranfiret.Quamobrem confeffariusin confci-

b 25 ï// Ciïo

entize foroid ipfi permittere, & Judexinforo externo, fi poft

n A

þfeüt

cclebratas nuptias caufam intelligeret , neque mulierem pu-

niré , neque à fecundo viro feparare deberet , donec cogni-

vorifiis

7

tum effet priOr;mma:itu-rn adhuc vi:vcr/e-.;kx

Idque aperté fu-

U

mïtun*

1420

CASTIS SACR AMENTALES,

snitur ex Cap. cum

per bellicam. 33. q. r, Ratio eff ; quia in

r

fmoralibus, in quib

us plerumque certitudo omninó haberi

; neg tb .l

non poteft homini ad inftituendas aGiones fuas fufficere de.

tamer ul

bet probabili(fima ,

licet non omninó certa opinioleu prae

tia conceda

fumptio, -

ner pericul

Dico fecund). Jadex Ecclefiafticus in tali cafüindiciorum

Si fortépti

& probabilis praefumptionis, non autem indubitatz certi:

debet, &ce

tudinis de morte con

jugis , licentiam & poteftatem darenon

- focentio f

poteft adfecund

as nuptias tranfeundi.

Prítió, quia hac eft

quamvis b

fententia omnium Docttorum communi

flimapené omnium,

ut videre eft apudSangez.1, z. De matr

im. Difp. 46.q. 1. con-

: tu:ada(:; Jþ

equenter hacc confiftoriorum praxis, Cum à fententiá re-

L

cepiffima, prafertim in causá tam arduá , qualis matrimo-

nialis eft,in judicando recedendum non fit. Secuaó. Quia

3S. Canoneshanc partem negantem fufficienter tradiderunt,

videlicet . Dominus de fecundis nuptiis, | Et in C. Prefentia de

Notott

Iponjal. Utroque enim loco pracipitur ordinatio, ut ad fe-

demor/ruti

cundas nuptias mulieres tranfire non permittat , nifi conftet

Malquand

feu certitudo habeatur de morte maritorumt: ubi autem nec

R. ?

tcftimonium ullum de morte ipforum , neque eiíam indicia

quando de

indubitata mortis proferri poffunt , non adeft certitudo. Te-

| tb L

fio. Si permiffum effet in Ecclefiis, ob probabilem praefum-

; Abl

ptionem de morte conjugis,alteri darelicentiam fecundarim

; erolicando,

nuptiarum , facile foret hujusmodi licentiam extendere, ut

trahttdum

judici videatür praefumpriio jufta & probabilis , ubi non eft.

CURT

Quod in magnam Sacramenti irreverentiam , matrimonio-

rum confufionem, & Ecclefia fcandalum cedere poffet Adeó-

Cutra Qs

LONur:

que exiftimandumeft, füummos Pontifices ia citatis facris Ca-

nonibus przecipere voluiffe judicibus Ecclefiafticis, quod in

lo

d Qu

tali cafu, in quo de maximo praejudicio prioris matrimonfi

Cnlnfum

agitur , praefumptio effe debeat ipfo Jure firmata , priorem

conjugem adhuc vivere , donec haec praefumptio cerríis con«

trariis teftimoniis , aut probationibus infirmaretur, O uarío.

Qu r

Iudex praefertim Ecclefiafticus bonum publicum Ecclefiae , &

o com«

teverentiam Sacramentoruq praferre debet privat

Mig

.modo,

-

*

XYI2x

DN

as m

UPE MAÁATRIMONIO. -

4f5 qia in

modo. É Sx autcm intalicafu licentia fecnndi matrimonii de-

ino hii

neegetur, folumtimeri poteftpericulum incontinentize, quod

ïu(E;ere d.

tamen mulier tum Dei gratià vitare poteft; Si autem licen-

Tioitg pra

tia concedatur & publicaEcclefize approbatio ,.majus immi-

net p

ericulum publici fcandali, Sacramentiirreverentize &c,

'indicionm

Denique id certum effe

Si forté prior maritus adhuc vivat. .

Jtate Cem:

debet , & expreffé definitur inC, 1. & feqq. 34.q. 1. & ab In-

em dartnon

nocentio I, Epift, 9. ad Probum : fi poft fecundas nuptias

quamvis boná fide , & finedolo celebratas,prior maritus re-

quiahacet

i omnium,

vertatur , diffoluto pofteriore putatitio matrimonio , refti-

16:q- " CCH'

ruendan? ipü fore Uxorem fuam,

tententia tt«

Quaftio L

js matrimo-

Gus celebretur [ub demonftratione ,fub causá,

^

vuti. Qu

4mmganqm1.cdnnm

füb 10do , fub.conditione?

