peccet mortaliter feclufo contemptu ; vel alià circumftantiá,

d

i

etiam

fi omittat,quando fidem debet proteftari coram Tvran-

«

4

di;q."ia

fo. Rafio eft j

ia licet confirmatio tribuat vires, & robur

quiamors

ad profitendam

F

qu

confirmandam fidem; nihilominus hujus-

2

modi vires póffünt per alía mediaobtineri, utmed

Ó4

"

iis oratio-

ry

L

3

nibus, confeffione ,' & Euchiriftia. ita $. T homas:

»5

: p. q.65. a.

4

p .9

&5

mu: :

vez di[p. 38.[e8) 1. & alii.

q.72.a:1.4d 3. V alentiaTom. 4. difp. 5. L 2, pun &97 3- $ua-

^" Dices. " Epifcc

pus notabiliter negligens in ' conferendo

Martyrest

confirmationis Sacramento, graviter peccát ? ergo etiam

xus, Tur.

xraviter peccat , qui facramentum confirmatiohis non fufci-

H diceré

pit ; confequenter facramentum confir

N

mationis tieceffarium

Marjtils

videtür neceffitate praecepti,

!t met«

Ad

n

Refp. Conce[fo antecedente neg

^ tin Ls

0 cen feq. Raliö di&arïtäli; efti

Tum

uia Epifcopus facit contra proprium officiui in re gra»

?

u-

vi.

j

um quiía ficutgraviter peccat P

a

rochus , qui notabili

E*-e:r' nggïlïgiäns eft in a:&qüniü;gandis fgm*amen;iä; ita& E

pifco-

DEÉ

-

w

496

CASU $ $4CR AMENTALES

gesurti

pus, &c, ille veró,qui non fufcipit confirmationis Sacramen-

)

(0 QUOd

tum , non graviter peccat : cum non faciat contraobligatio-

r fotif

nem. ita Suarez difp. 38.fel, 2. Emanuel $a. everbo cotifirmatio,

modo Id

n. 12. ZIngelus , «verbo confirmationis Sacramentum, n, 1. Henri-

Concilium

quez. lib. 3, cap, t.n, 7. Et alii.

jeria df p

CASUS CCLVIIL

fet aQ

admixto

eniliter&

C'àm certum fit ex Florentino, ; decreto unionis, 6^* Trxden

tino in feff. 7. & can. a. smaterüggn remotam Sacramenti cenfirmatia-

li, Xoq

uis effe chrifma confeéium ex oleo e& balfamo ab Epifcopo benediclum ;

aqu g

oritur. 1.dubium $. an boc oleum nece[[ario debeat e[fe olivarum. 2. Am

yinit,

admixtio balfami [ft de efeutia materie confirmationis? 1. n [tt de

mateta

iffe beneditium ab E

pi/cofa ?

oleo & |

cfe"fzt(ia » chbrifma fu

Quare

ceffaria

Efj. Ad primum; oleum debere effe olivarum,ita $,T ho-

ia &

okoK

maás 3.p.q. 72.4. 3. & Theologicommuniter, Ratioef! ; quod

hoc folüm proprié dicatur oleum, fitque maximé in ulu com-

L]

t Gre

inunihominum

.

ergo ficut ex eo, quod pro materia bap-

tri Eu

tifmi afligneturaqua, bene infertur, hanc debere effe natu-

Pontific

ralem. ; quia hacfola eft propri&aqua , &in communi ufu

ti poflü

ominum : ita fimiliter ex eo,quod pro materia confirma-

Croment

tionis aífignetur oleum , bené infertur , hoc debere effe

7

olivarum ; quia hoc folum eft proprié oleum communi ufu

etie ia

receptum.

fnate,.

Refp.-ad. fecun

dum : Admixtionem bal(ami.effe de effentia

dhyidi

toateriae confirmationis.ita $. Tbomas in. 4. difl. 7. q. 1,.4, 2,

trmip

queft. 1. in 4.ad Annibald, dift..7 . 4, 2. ubique fimpliciter atfe-

rens , materiam confirmationis effe oleum balfamatum,. Eft

public

tiam &

tamen contraCajetanum , Sofo, " alentiam & plures alios tela.

tos à Gonef , afferentes admixtionem balíami folüm effe de

ïi& ma']e

644

neceffitate praecepti divini, vel Ecclefiaftici, non Sacramenti.

(oi

Rationetn fundamentalem defumo ex liberainftitutioneChri-

five fi

fti, qua colligitur ex FJoreníino loc. cit, ubi inquit : Secundum

Paulu

Sacramentum e[t confirmatio, cujus makeria e[l chrifma confeGum ex

&GWM

oleo ,

. DE -CONFIRM'XATIONE.V

497

[ d

:

$ Saffäme'ü.;

d n)'ibvfm fignificat confcientie ; übglïamo, qz;oä odo-

c

lii

oleo ,'quo

| 1

vem fio

nificat bone fama.ita Concilium ; quod ut patet, ceocem

"tMijo,

modo loquitur..de ;balfamo,.ac oleo,

AV eque obeff 5 quod

E

2

Concilium loc.cif. de Sacramento Euchariftiae dicat: cujus ma-

teria e[t pani triticeus, G5 vinum de-vite , cui-ante con[ecratio-

nem-aqua. wnodiciffima admifceri debet * & tamen certum eft,

;' *W*WJ

admixtionem aquz non effe de effentia Sacramenti : ergo fi-

militer &c.

Coníraenim eft diverfus modusloquendi Conci-

lii, Loquens enim de materia calicis , non dicit effe

vinum

aquá mixtum , vel compofitum ex vino & aqua : fed effe.

d

gM

À

vinum, cui aqua debet admifceri: Econfra veró loquens de

i?

materia confirmationis , dicit effe , chrifma confe&um ex

oleo & balíamo.

Confirmatur. Materia confirmationis ne-

ceffaria neceífitate Sacramenti eft chrifma, ut docet F loretti-

il

V Th

num & Trid.loc. cif. fed hoc juxta Patres eft compofitum ex

5qu

oleo & balíamo , ut.patet ex Dionjfio. Je. Ecclefiafl. Fl ierarch.

U COT

€. 4« Gregorío , qui explicans illud cantzc. 1, Botrus cypri in cvi-

"

i bape

neis Eugaddi; inquit, in Engaddi balfamum gignitur, quo cum oleo

edicna.

Pontificali beneditlione chri[fma efficitur :. quotum plures vide-

m

xi poffunt apud Suarez. Idem habetur in , Pafloralis. de Sa-

1

cramentis iterandis. Ergo,

efe

Colliges.1.Dum in c. Pafforaliscit.Pontifex interrógatus?an

nmuni u

effet iteranda confirmatio in eo , quiper errorem non Chrit-

mate, fed oleo fimplici fuerat delibutus ? refpondet, vor effe

deeffentia

aliquid iterandum , fed caute fupplendum , quod incaut? fuerat pre-

n

Idty

termiffJum ; fenfum etfe, noneífe iterandam confirmationem

(CLCeT aM

publicé &folenniter ; effetamen iterandam quoad fübftan-

atum,.

tiam & privatim.

Ita explicant hoc c. quo contraria fenten-

allortlae

tia majori ex parte nititur, $uarez bic difp. 23. $. 1, & G'onet difp.

indfe d

6,4.2. $.3.

cramerti

Colliges, 1. Bal

famum fufficere adconficiendum chrifrha,

iontÜt

five fit /ndicum, five Syriacum,aut Paleflinum, ut declararunt

: um

Paulus 114. Pius IV ,& Gregortus X 101, Sixtus V .apud Suavez

yllim ex

& Gontí loc, cit, & T amb, lib, 3. de Sacram. corfirm, c. 1. $. 1. 1. 3.

0i£0,

Rrr:

Neque

.

498

CASUS SACRAMENTALES.

-"""

Chilti ha

Neque obftat, quod differantípecie accidentali , vel fubftan-

tiali , quia omnia funt verebalfama 5 ficut quamvis vinum al-

erpetuo

bum & rubrum differant fpecie accidentali , vel fubftantiali ,

Anfimpi

Pontif

utrumque tamen eft mat

cria fufficiens Euchariftize, quia U

ul $t

trumque eft veré vinum.

ffitate facramenti , fed folürzläi

quxahæc

Colliges 3. Non etfe de nece

fnaxime (

precept!

,ut Chrifma fit recens illius anni, modó non (it cor-

ruptunt.

Prior pars patet : quia eft verum chrifma, Pofferior

ju Sura

f exufa & confuetudine Ecclefiz, qua fingulis annis

i bet

C2f confla

Eyifr

p

in die coenze novum chrifma conficitur,

& per Parochias di-

ä

[

ftribuitur, vetu(que concrematur, ut omnes un&iones,quae

picet

Chrifmate conficiuntur , novo & non veteri chrifmate fiant.

dido Q

fe, ul G

Et colligitur ex

c. fi quis de alio de confecr., difl. 4. e, quoniam de

Dit

'enf. excott. in 6«

Uade transgrediens hoc praeceptum pec-

caret mortaliter , quia in re gravi,

Pontific

àfottio

Colliges. 4. cum Suarez loc. cif. $. 1. moraliter non contin-

ere, ut miniftretur ficramentum confirmationis fine con-

m

joriadr

currentia alicujus partis balfamit ; cum tantum balfamiadhi-

dicutmÉ

beatur, ut pervadat regulariter , fiveformaliter, five virtua-

liter,rationefcilicet odoris & qualitatum totum oleum, hoc-

- itatía

ue alteretur.

r coni

M

Refp.

Jama

dtertium, chrifma neceffarió neceffitate facra-

menti de

bere effe benedi&tum ab Epifcopo. ita $uarez f. 2. &

Pontif

picisa

ali. Raíiodefumitur ex F/orentino, quod loc, cif. eodem mo-

doloquitur de

benedi&ione Epifcopi, ac de oleo & balfamo?

t p

& perp

etuo ufu Ecclefrz.

Notanttamen DoGtores apud Tamb,

i CQ

benedi&tionis relidam effe determinationi Ec-

£, 10.formam

clefiz, itautC

hriftusquideminfütuerit chrifma confecrari

Spiritus fan

&i invocationem , non tamen certam illius -

b

Quif

qui

mam prafcripferit.

Ex preecepto tamen Ecclefiae debet fer-

variab Epifcopo confecrante ritus per ipfam Ecclefiam pr&-

fcriptos,

Hinc

,

lr

Chrifmanon poffe confecrarià fimplici facerdo-

Cün

Colliges. .

tioner

c folus ex inftitutione

te,fed neceffario 'ab Epifcopo quia hi

Chri-

—

m

DE CONFIRMATIIONE«

499

T

Chrifti Babetpotc&atem illud confecrandi , uti col

!igä.tur ex

i vinumal.

perpetuo ufu Ecclefize & Elorent, loc. cif. dubium autem eft:

Ub lntiali,

An fimpliciSacerdoti poffit hacpoteftas confecrandi concedi

Ace, QUÍa U.

à Pontifice, Affivmat Cajetanus ,inclinatque Soto, l"idoria a-

negant:

pud Suarez loc.cit, Alii tamen Theológi communiter

Jf olim

quia haec poteftas jure divinoeft concetfa folis Epifcopistqu od

f10h f cor-

maxime colligitur ex F/oren.

uod foc. cit. dicit ,maferiam bu-

8, Pofersr

jus Sacramenti effe cbrifma confeum ex oleo &5'balfato per Epifca-

Vgulis annís

pus beneditlo. Deinde affignans ordinarium miniftrum illius

tochias di-

Epifc

Q

um, addit : 2//quando ex conceffione fedis Apoftolice Sim-

j

tem adminiftviffe , fed chrifmate per Epifcopum bene-

liones,quee

plicem

acerdo

mate fiant.

dido, Quibus

fignificathocSacramentum miniftrari non pot-

Quotiam de

fe, nifi chrifmate per Epifcopum benedi&o.

lexfacerdos poteítex commiffione fummi

ptum pec-

Dices, Simp

Pontificis alicui conferre Sacramentum confirmationis; ergo

ott cotitíti

à fortiori poterit conficere chrifma, quod videtur minus.

; [ine Coll«

Rejp. IVegando con[eq. non enim argumentandum eft à ma-

lfimiadli-

jori ad minus in iis , quae dependent ab inftitutione Chrifti?

jve vittuae

*ficut non valet dicere: Sácerdos fimplex poteft auttoritate or-

dinaria conficerecorpus Ch

eum, hoc

vel conficere chrifma.

j

-

rifti: ergo pogeü gtiaqq ordinare,

^

yate facra

Ratio aütem, cur Chriftus

»cOntulerit;pbfeüatem fummo

Pontifici, ut poffit facultatem confirmandi committere fim-

odem mo«

plici Sacerdoti,fuit neceffitas,quia ob multitudinem fidelium

" balamo:

eri poteft , ut Ep

ita Coninck & alii,

ifcopi omnibus in locis nqn reperiantur.,

pudTamlf.

ation Ee

CASUS CCLIX.

fegrr pet

Quid fi Epifcopus Excommunicatus, vel bereticus , auí etiam de-

llíus tf

gradatus alicui Sacramentum confirmationis vellez adminifirare :

ebet /!*

polfétue id valide facere ?

iam /-

E[p. Affirmati-xv? , Ratio eft : Quia talis adhuc eft Epifcopus;

cüm per harefim , velexcommunicationem aut degrada-

nfierdo-

tionem non amittat chara&terem , in quo fundatur poteftas

(utione

IKIIO2

con-

Chii

j9o

CASUS SACRAMENTÁLES.

g

confirmandi ; & ficut poteft ordines validé conferre, ita efiam

oteftSacramentum confirmationes validé adminiftrare. ita

Suarez difp.36 G. 3 .«verpi dicendum efi ergo,& aliisïheoll.païïim.

u2 El

GASUS CCLX,.

Qui fi Epifcop

us non confirmatus fit , poteritue *valide $a-

ONI

eraementum comfirmarionis adminiflrare ?

Mf

j H Efp. Affir

matirvb. Ratioeff ; quia habet.chara&terem ordínis

at

aT

Epifcopalis, in quofundatur poteftas confirmandi:Epifco-

e yefi

VyKOpiS

pus veró nondum confecratus , non poteft confirmare,

dinatii lC

quamvisfit ele&us ad Epifcopatum :

quia donec con-

fecretur , caret charatere Epifcopatus,-

(ubjedas,

AUX

eeli conft

GÀSUS CCLXL ^.

neremilla

" Quid fi Epifcopus in fua dicecefi confirmet f

bdifos. N&vltrferiusv-"

hoc etie

diecefr ; facitne. hoc icità ?

ting , pot

bene d

R Efj. Vegativé. Ratio efl ; quia nullus däbegmfäztägelfaïce:m

Pontifal

^in meffem alienam, & patet à fimili de Parochobaptizan-

:

te puerumaalterius Parochiz , ut fupra di&

t

».elf de baptif-

mo, Sunttamen;, quidocent, Epifcopum

*

i

i.confirmerfub-

*

ditum alterius Epifcopi, excufari à culpa & à fufpenfione.

Quj

Ratio, inquiunt, eft : Quia praefumendum eft , hoc ratum

& gratumforc Epifcopo. ita HÀeuviquez lib. 3.cap. 6,.1.6. Ema-

nuel Sa. werbo confirmatio n, 2. Cobtrarium tamen àlii pu-

U

tant probabilius cum Pefro Ledefma, V iváldo , 65 Bartholo-

(epto

1ueo ab Zingelo dialogo. 3. $. 62. & aliis : quia inquiunt, mittit

confirm

falcem in meffem alienam ,.nec conftat de vo-

eft, . Vi

- Juntate proprii JI*?pifco-pi*.

^ etrbo (

ln d

l

| CASUS

DE CONFIR MATIO NE,

jot

[ n

ia ESSISRCUAKCÉEIRRD aisl DaRTiestensacem

"ff ita efia

Difitrare i.

CASUS CCLXIL

4 fi Epifcopus in alterius dicecefi confirmet fuos fübditos , vel

pontifieales acfus exerceat abfoue licentia Fpifcopi, im cujus

diæ;ey? reper

iur g facitue boc

Icite ?

alirué, Probatur id ex declaratione Cardinalium

REf Ne

ettm OtdÍhis

circa Tridentini decr

etum fef. 6. cap. s. de veformatione , ubi

aOdi: Epifto: *

expreífse cavetur fub poena fufpenfionis ipfo fa&o , ne ullus

pontificalia exerceat abíque or-

Qonfirmare,

Epifcopus in alterius dioecefi

Onec con-

dinarii loci expreffa licentia, & in perfonas álteri ordinario

. fubje&tas. ita 7 enviquez loc. cií. EmanuelSa, /oc. cif. & alii,

. "Addit tamen £Henriquez, Epifcopum poffe in alterius dice-

;g.cü, confïerrc.to.nfuram,velv benedittionem folemnem, aut ca-

nere miffam Pontificalem abfque facultate Epi(copi illius loci :

alleüg

hoc enim nullo jure prohibetur , cüm tonfura, inquit Bona-

&ina , poffit conferri domi privatim fine Pontificalibus , nec

benedi&io & miffa folemnis comprehendi videatur nomine

tb,re,falce;m

Pontificalium, de quibus fermo eftin T774,

o Daptizst-

d baptif-

CASUS CCLXIIL

xmet lub

Dealont,

: Q?ïf [; Bpi/ï?opæ non jejunus , «velnon in die feffo admi niä r

Yoc fatum

Sacramentum. confirmationis : f Atitue hoc

licità ?

A. 6 Ent-

: alíi pU-

Q Efp. Zäräatiwä*.. Ratio eff ; quía iïcjfnnïüm"n'ön eft de prze-

Bartlo-

""cepto in hoccafu , fed folüm de tonfilio. Similiter, quod

/, mitül

. €onfirmatio debeat fieri in die fefto , nulla lege prafcriptum

0

eft. . Videatur F7enriquez lib. 2.c. g. n. 6.65 c.6. . 7. "Ingelus

- seperbo confirimatio . 6. 65 7. Tabiena eodem vverbo, n, 10, Bartbo-

lomeuws ab Zinoelo dialogo.3. $. 3;5. Et alii plures eontra Emange-

lemn $4 , vverbo.confirmatio n 1, quatenus exiftimat con&is-

mationem dandam effe & acopiendam

à jejunis.

(4505

Rrrg

CASUS

102

CASUS S$ACR AMENTAL fzs

— 7

— CASUS CGLXIV.

AQuïd fi Epifcopus coüferzzt«.»conjïrmatibnem , fed non in

Quif B]

Eccleffa : peccatne ?

af r

Enriquez , Coninchus &5 alii complures , putant,Epifcopum

H

non teneri confirmationem in Ecclefia conferre, Augnus

€ contra putat effe peccatum mortale,confirmare extra Ec-

E

clefiam. Kafio,inquit , eff ; quia ficut eft peccatum mortale

PUL

folemniter baptizare extra Ecclefiam ; cum fiat contra uni-

toafe,

|

tonaotis

verfilem Ecclefize confuetudinem , ita& confirmare, Jerim

km'la/ "i

cum Bonacina exiftimo , fervandam effe confuetudinem, &c

abea non effe recedendum abfque jufta caufa , ut bene in-

deæ zi

nuit Emanuel Sa.loc, cif.tamen non exiftimo etiam cum Donz-

tut induc

€in4 , confuetudinem confirmandi in Ecclefia receptam effe

NDI

cum tanto onere, ut reum lethalis cul

Tatl. 04

pe conftituat Epifgäf

cirandi,

pum,alioinlococonfirmantem,

CASUS CCLXYV,

Quid fi Epij

copus iulío tem

pore tion miniftvek fuis Sacm- :

meutum. confirmationis : peccatae

Q;ïdamg

enortaliter ?

E]p. Affirmaticvé, Ratio eff ; quia cüm fit Paftor, tenetut

[

. pafcere Oves , non folüm in his , quae funt fimpliciter ne-

Qtaxis

ceffaria ad falutem , fed etiam in his, quae ad Ecclefize & mem-

TY

brorum ejus fingularem utilitatem à Chrifto funt inftituta:

tonrma)

unde hac jufté poffunt peti ab ovibus, Nec expenías itine-

totfemr

ris petere potelt, (iquidem propter adminiftrationem Sacra-

g : t

mentorum, decimis, & íui Epifcopatüs fructibus gaudet,

Tatioult

Quod fi per feipfum huic obligationi non poffit commodé

petieuly

fatisfacere, fatis erit,fi minifterio alterius Epifcopi adjuve-

tur : quiaovium parum intereft , five per fe, five per

alium hoc Sacramentum admini-

ftret,

CASUS

DE CONFIRMATIONE.

f03

——*

CASUS CCLXVIL

1 tty i

Qu fi Epifcopus non folm Aduliis , everum etiam pueris nondum

Epifttpum

ufum vakionis babenkibus conferat Sacramenfumconfirmatio-

Y6, /Viptug

uis : faeitue id abfque peccato .

qnertali 2

fetra £.

um nwtafe

Efp. r. Epifc&p

us alíquando poteft & debet'ïnfäntes confir-

CORCEG Qj

mare, Ratio e[f ; quia fübinde pot

eft adeífe caufa valdé ra-

ute, P'erim

3

t

&

H

onabilisfic agendi. Ut fi E.g. timeatur longa Epifcopi ab-

»

fentia , velinfans brevi fit moriturus.

tudinem, &

Ut bene in«

Re[p,2. Nequeufus confirmandi compotes rationis vide-

1Cut Donr.

tur inducere obligationem pracepti , faltem fub mortali. Sic

ceptam effe

enim aperté docet Suarez difp. 3 y. Jec. 2. S- utraque ex bis.in fine.

"Tamnb. c, 3, & videtur fatis clare colligi ex textu Pj Z', infra

tuatEpifcþ-,

cicandi,

CASUS CCLXVII,

L2

cat corvenientius effe , infanter vegulariter

kSzzcm-

Quidam Ep

ifcopus judi

€£977

Jirmari poft. adeptum rationis u[um z quaritur ,

Am redia?

t, tenetot

E/þ ita. Pfobatur. Tum quia id obfervat hodie communis

Xicitet ne«

praxis Ecclefie, Tum quia id habet Pius V. i C'atecbifio

te A mern.

Romano 2, p. c. 3. fi. 14, ubi inquit z poffet quidem fIHatim à baptifmo

- inflituta:

conifirmatio omnibus adiiniflrari , fed minus expedit puevis illam.

|

nfas itint«

conferre ante feptennium , licet expetlandus non [i£ annus duoZeci-

yem Md

$31u5 : itaetiamdocent Suzrez , Gonet , Tamburinus & ali, Et

jj gt

ratio ulterius poteft effe ; quia fic melius & facilius cavetur

corimooe

periculum reiterandi hoc Sacramentum , dum recordantur

aov

. fchoc Sacramentum recepiffe.

veput

| ?äää:ozüää

CASUS

CASUS

$94

CASUS $ACR 4MENTALES

d

fj phyfic

- CASUS CCLXVAIT,

Quid fi

E

p

cramelltl,

cetiam][t im aortis artác

pifcopus ameutes,qui ante amentiam pe&eruni , confirmet s

(itioets

culo exifiant : f'acitue boc |

cru i

Jucite ?

&p:æccpt

Efp. Affirmati-vvé. Rafto eft F quia non poteít afferri ratio

fufficiens., quaoftendatur ; hos privandos effe gratià habi-

tuali, qua conferturper Sacramentum confirmationis. ZVec

Q $5

obflat, hos non effe pracliaturos & proteftaturos fidem ; hoc

eft enim meré per accidens. Utque de illorum debita difpofi-

T

/n t

tioneconftet, (atis eft,non conftare illosincidiffein amentiam

in ftatu peccati m

:

queet:

probatur,.

ortalis : —pm[um('tzzr enim bonus, qui .malw 108

gonine P

- Dices; Ament

ibus nr;ämi eft opus dïving auxilio ad prote-

tub efto

ftandam fidem ; cüm fidem profiteri nequeant, utpoteratio-

Npum

nisufu carentes, Ergo non eft iliis conferendum Sacramen-

tum confirmationis ; alioquin etiamordines poffent amenti-

bus conferri , quodnon eft admittendum.

Re]p. Per accidenseffe , quod Amentes nonfint praliatu-

ri, & proteftaturi fidem. JVec eff eadem ratio deordine, quia

cum per ordines conferatur quadam poteftas requirens

hs

quandam perfonze dignitatem, quze in pueris aut amentibus

[ed

Myty,

nonreperitur; fequ

x

itur, amentes & pueros non effe adfordi:;

—

viu Eed

nes promovendos.-

t'u ,lf ]214

C ASUS CCLXIX.

Demay

Quid (i Epifcopus conftrmans faciat unionem cbrifmatis infronte,

lhujus $

confitei

Hon immed

jate per, manum feam , fed per Aliquam virgulam , vel Altud

tons f

25 m;ä?mm;n

: peecabitue graviter fic coufir-

qaAndo ?

t6tnum

Efp, Affirmati-vé. Ratio eff ; quia licet probabile fit, id non

Confite

Ex

*

forecontra valorem facramenti , cüm adhuc fit vera un-

Gio, & manüs impofitio, faltem moralis ; probabile tamen et-

tionise

le

iam þü, giïc contra valorem facramenti, eó quod probabi

l

vopii

o

d

DE CONFIRMAT-'IONE.

fo$

üt,ph

yficam manüs impofitionem effe de effentia hujus Sa-

cramenti , cüm Patrcs paflim chrifmationem , manuum im-

ïi;con/imet,

pofitionem appellent. Utetiam habetur, c,cum vveniffet. de fa-

crauntiione, adeóque exponeretur Sacramentum contra ufum

& praceptum Ecclefiz periculo nullitatis.

afteti tatio

Pratidwbi-

CASUS CCLXX.

itetis, dj

Quid fi Ep,

fcopus confirmans non faciat un&ionem cbrifmatirain

hidem hat

in modugs crucixr..- peccatne mortAliter ?

bita difpofi

namentiam

Efp. Affivsmativvé, Ratio eff ; Tum quia un&io chrifmafica

R

in modum crucis eftneccffaria ad verificandam formam:

3

Qu uU t

qua eft : figuo £e

fi

fto cYucis , 65 confirmo

techrifmate falutis in

norine Patris 65 1

j

ii &5 Spiritus Santli.

Tumquiaita perpe-

o ad ptote-

tuó eft oblervatum in Ecclefia ; quae obfervatio eft magnum

tpoteratio»

fignum, ita fuiffe inftitutum à Chrifto. Ergo,-

Sactamett.

entamenti

CASUS CCLXXI,

us co

8

t pretiatu-

- Quid fi Epiftop

ronte : peecabitne mortaliter?

firmans non faciat tinionem ebrifmatis in )

tdíne, quia

Efp.iía Probatur, Tum ex Concilio Florent, quodloco citato

; requirens

amentibus

ait: ideo in froute, quod everectindia

edes eff , confivimandus in-

fe adodi-

uniitur , te Chrifli nomen profiteri erube[cat. Tum cx perpetuo

;

víu Eeclefize ? Unde nnocentius 1)L, c. cum venifet , S. per fron-

tis , de facra untlione, hoc Sacramentum, frontis chrifmatio-

nem appellat. Fit autemhac un&ioin fronte ad indicandum

hujus Sacramenti effe&tum , qui eft gratiacollataad audaGter

ij infatit

confitendum Chrifti nomen ; cüm enim , ut ditum eft,

[ ,Wl n

frons fit íedes verecundize , par eft , ut confirmandus in fron-

te inungatur , ut fine rubore & verecundia Chrifti nomen

confiteatur,

( d 07

: vetaui

Ex badenus diclis colliger , materiam proximam confirma-

at

tionis effe unttionem chrifratis in fronteper manum Epif-

afio «fl ; quia Sacramentum,

,cqpi.,' informam crucis fadam, R

$ss

pfobabï'xlec

quod

fo6

CASUS-S ACR AMENTAL

1

E*S?

—

m

cuodconütit inu(u; pro materia proxima habet a&tionem ali-

uam circa materià. remotam ; fed aCtio circa materiam remo-

tam conficmationis,non videtur alia,praeterun&ionem,Ergo

Cal?ijh) ?

materia proxima.confirmationis eft unctio. .. Ob id alio nomi-

quac ol

ne confirmatio appellatur chrifma à Patribus, & Conciliis ;

IWi öNq

vult gt

uod fignificat unttionem.. Debet autem ex di&tis hec ün-

[/

li ntt

&io fieri ,.non aliquo inftrumento , ut penicillo , fed neceffa-

tio facienda eftdigito, vel manu : ex praecepto veró.Ecclefiz

Ti 6010!01

;

n

ficiendaeft pollice dextera.. Kta paffim Theologi. Porróea

uantitas.adiftam un&ionem fufficit,. qua poteft quis digito

7

inungi in fronte. — Ex quo- deducitur , iodicam quantitatem

fafficere ;. ficutetiamad conficiendum chzifma , quod eft ma-

Y 44

E

ta hujus facramenti ,fufficit.ea quantitas.balfami,

mater

teria remo

s

E

& mixto ,.

quà poffir balfamum fuas qualitates & praefertim

fatur :

odorem oleo communicare,

Qaüamvis in fingulis partibus

telligito

chrifmatis non infitaliqu

$

*

zdbalfaml formalxsa., ]Ità DoGores

ciucis )

communiter.

E

10, €XQ

fupraa

« Dices. . Apoftoli c

6n€rr'r$aban; per gï;hpoütion:mf ma-

nuum ;. ergo fola impofitio. manuum eft materia confirma-

u

tiotis (t

;iggisn : -nonyw(cyöaun&iqa

F

E

&

5

r d

;

;

i

:

&

*

g

e

V tj

- sRefp, €um Suarez;,. B.

loD d as a at

*

&

M

quaim-nos dicim

us un&ionem, olim appellatam . fuif

$

fna-

TYentur

nuum impofitionem $

eó quod.manu & digito Epifcopi.

tum do

uamvisnon confiftat in fimplici mannumimpofitione. V

Q$,CC

/di£as , hoc fuiffe fa&tum ab Apoftoligex fpe'gi,älipriviiþg

füaswy

[

ä

&, alii.

tai

'4

0. t

34

Concil

Ofmm

!

tgoc

O(

s

pattes,

ditione

COf

Ümul

"——...u—-.

CDE CONFIRMATIONE, -

$07

d

üionema

Jia

-»CASUS CCLXXII,

ontm

Etoo

C'ally'-inpzfcopw jam Iäp-tua' etniavius cotfirmalionis Sacramen-

650 Domi-

zum collaturus ,videz inmmumerabilem turbam confirmaudorum. confla-

oncilis,

l$ hat un-

xiffé , Cf* quia communenm formam movit efje paulo Jongtorem , babere

vult Aliquam breuiorem. ut (ic i totaadminiflvatio [acrameuti citius

Fa

t aecelf.

edistur ,

G ipfe mints fatigetur, — Suggeritur ergo ipf! à quodam

15 Evlelie

7h

£.

olego bac : Signote chrifmate falutis in nomine Patris e2«. z 7/fa :

. Porrba,

confirmo te in nomine Patris &&c.

DLATILMY , ATR MERATI CXX

p

quis digito

-diffis -Qwi'zj"zzyy poffet a

s

ibere,

Uantitàterm

Hetur pojfe. Xta nonnulli apud Coninck de Samm. m 72.

QOd eft -

M 4.4. 1.67. Tum quia opus non eft, in forma nominari

à5 alam,

materiam Sacramenti , ut patet in baptifmo , ubi non nomi-

pradertim

natur aqua, um quiaparticula (chrifmate falutis) fatisin-

Is partibns

telligitur in verbo confirmo , (icuti etiam particula ( figno

i Dodores

crucis ) in verbo $i550, Tum quia Card, Bellar, L, de confirm.c.

fi

1o. ex quodam antiquiflimo rzfuali Rom, refert hanc

a

formam

fupra allatam : confirmo £e innomine Patris &c.

m mi-

Refp, Calliffum non pofíe adhibere breviorem confirma-

Confitima-

j

tionis formam ,quàm iftam communem , figsto fe fipno crucis,

65 confirmo te chrifmate falutis in nomine Patris, 65 Filii , 65

d

Spivitus Sandi ;

uam fub mortali fervare tenetur , ne Sacra-

d D

mentum dubium reddatur. ta ex receptiffima Theologo-

lcipi t :

rum do&rina. Dicaffillo de Sacram. TraGl. 3. d utiic. n, 76. di-

jone, Y

cens,communem illam formameíle effentialem quoad oinnes

»riv;ilagicæl

fuas partes. Qued Palao Trac. 20. d. unic. de confirm. pun-

)z.,

0 f. l. 3. ait, docere omnes Catholicos Do&ores, Tumquia

Concilium Florentinum in decreto fidei fub Eugenio IV. exacte

formam hujus facramenti defcribens omnia illa verba ftatuit,

Ergo credidit,omnia illa verbaeffe effentialia; alioqui formz

partes noneffent, "Tum quia idem ex continuo ufu & Tra-

dítione Ecclefiae haud obfcure habetur, Tum quia verbum,

confirmo , ex fe nonfatis fignificat materiam hujus Sacramen-

ti:-multo minus æguipollet v

erbum $7290,cui idcircó propter

*cASUS

$ $ssS23

ge-

fo8

€ASUS SAMACRMMENTALES

m des

eneralitatem fuam neceffarió. additur paxr;ï-cula^ ggh;;mä,

Tum quia fola illa forma communis, prout involuit omnes

particulas, fignificat neceffariain hoc Sacramento, qua per

Qui

formam fignificari debent. Nimirum z, caufam principalem

efficientem, plenitudinem roboris Spiritualis, quae eft fan&ka

Trinitas, 2. Finem, feueffe&um gratize falutaris ad pugnam,

Efr

ua& indicatur per vetba , confirmo te cbrifmate falutis. 3. Spi-

IUS $;

tentia *

rituale fignum militis Chriftiani , quod exprimitur verbis :

o.crucis, Er

7777

Signo . fe

;

[:

g^

&

o eademforma , prout omnia illa verba

adowe

complc&iztur, eft fola eEentialis.

fantibu

"Ad pyimum in contrarium negamus , opus non effe mate-

riam hujus facramenti nominari j cüm id aperté Florentinum

foleit,

requiiat,

Adhac chrifma per verbum confirmo non fatis

Koputt

exprimitur z atbeneaquaperverbum baptizo. 444 fecundum

patet ex di&is. Ad'fertzum dicimus cum Suarez di[p. 33. fel, $.

Palao puntlo, 3, . $. & aliis , ibi non exprimi totam formam,

Qu fl

fed verbis concifis , confirmationem declarari, [

CASUS CCLXXIH,

"us

1edd

Quid fi pluvibus confirztandis fe ngcimi aliquis ivalidé £apti-

AL , 07

dabitans tamen de valore [ui bapufm'; reciperetue

verum Saeramentum confirmatiouis ?

e

M

2 Efp. Negatzve. Ratioeft: Quiabaptifmus eft j:anäsa adom-

nia reliqua Sacramenta ; ide

ue nemo Sacramenti con-

firmationis capax eft, nifi priusfitbaptizatus. Coufirmatur,

Nj.

[

Chara&er confirmationis neceffarió praefupponit charate-

jusi

rem baptifmalem , ficut promotio ad a&tatem perfe&am fup-

de $as

ponit nativitatem ( ut tradit $. "TDomas 3. p. q. 72. 2 6, ) ergo

ficut nemo poteft ad perfetdtiorem aetatem: pervenire , nifi

f , qui

prius fitnatus; itanemo validé poteft confirmari, nifé

r qu

0R4C11f

prius fic þagtizatus.

Opinio (

probabi

£

£ASUS

—

AE

-

$09

ii

n d

d

p CONF[R?M*'A TIOÓ

osninuecIu um EEE (UUDOTI o oey"

à

n

Ut omnes

"CASUS CCLXXIV.

), Qu er

viines Daptizati perpetuó amentesz

InCipalem

Q;uid fi Jmttir bo

j

d deità comfirimantur ?

E

an &5

P f nth

Efp, Affirmatizoé, Ratio eff ; quia etiam hi fünt ca paces äu.

pugnan,

jus Sacramenti & effe&us cjus ; neque aliunde fit irreve-

it. 5 Spl-

rentia Sacramento. itadocent $.T bomas n 3.p.2,72.a.8.Suarez.,,

Uf YWwhis ?

iatlaveta

Tamburinus & ahi. Quod fi autem fpes fit, amentes redituros

adufum rationis ; expeCandus eft ufus rationis ficut in in-

efémite.

fantibus, Et fi alicubi Epi&opus amentes confirmare non

"orenin

foleat , fatisexcufabuntur ii , quofrum

;

«i»mexeä , i cos ad Epi-

ftof, fatis

fcopum non adducant,

d fecundm

€ASUS CCLXXV,

34 J j

fotmátt,

Quid i Epifcopus Adultos flatim 2 baptifmo. fafcepto confirmet ,

Jé fft oportunztas : facitue boc licité?

R

li

Ef. ita. Ratio ff ;quia nihilobftat ; & infuper fic fortiores

B

edduntur ad profitendam f&idem,

db u

CASUS CCLXXVL -

me

Quid fj nom confirmatus accedat ad Sacramentum Ovdinis

peccazue morkaliter ?

4 edome

yenti cot

Efp. N egati-vé. ita Tamburitus. cap, 1 .. 3. 5,4, & apud hutie

ufirul

F'alentia, Coniick, Gratad. & alii, Ratio eff.. Quia neque

chade

m

hujus fatisapparet praeceptum. Tridentnum enim feff. 23.6. 4,

de Sacramento Ovdinis : dum dicit : grimá tenfarA non initien-

".

£ur , qui con[irmationem non. Jufceperunt , monere potiüs vide-

njte , Ti

tur,quàm przcipere, Alii tamen, inter quoseft Tanserus.,

i,

Bonacina , Toléfus , docent, effe mortale; Comimunioretiam

opinio eft , talem peccare folüm venialiter : licet Tamburinus

probabile putet ; nec venialiter peccare : quia ns levis qui-

$s5s. 3

deny

(A50S

f1o

m

[ t

" ii

CASUS $ ACR AMENT ALES

d

em

d

nabilis

eordxnatlo apparet. Etex alia parte :ïbh obli-gan;ur »d-

ïegituru

mnes bonas operationes ordinibusfufcipiendis praemittere,

Nom excufat tamen Epifcopum à veniali fcienterordinantem

kpen

nullata

non confirmatum : quiaadhuncm

agig pertinet dire&ionem

fit,qu

conciliorum cuftodire.

^ Dices, lllum, qui primam

tonfuram vel ordines recipit

ipfa na

itudto

ante cómnfirmationem , peccare mortaliter, eo quod fáciat

autem

contraconfuetudinem Ecclefix inze (grayi, & gg;n.tra Lj:e,'cr'e-ï-

tum Ty/Zentíni Seff. 2 3.c. 4.

felcqu

etudo 'n;o*x"ä videatur indu&ta. fub

. Refp. Quod hac confu

mortali ;"neque etiam ex verbis Tridentini poteft colligi ob*

prect

eft &

ligatio faltem gravis; utex modo diisclare g'graxlfkätf

tempt

CASUS CCLXXVII.

fuícipi

Cepttm

Danfur. complures catbo.licï , qi Sacramentum confirmationis , etfi

cefaft

occaftonem recipleudi , mun

hbabeaut fapins

guam recipiumt :

of

Ap ideà graviter Jeccant 3

quíae

emo .e:nïmþer fe& 4d'i-r

]2 £j». Negatz-uz- ,per feloquendo : N

itqu

recté aliquo pracepto obligatur ad fufcipiendum Sacra-

füm ef

mentum confirmationis. ita $, Tbomas tum in 4. Z/ff. 7. q. T.

Vi

tb f

4. 2. quefliunc. 1. in corp, dum ait.: Sacramentum con[irmaljonis

non effe neceffitatis , fed utilitati. item 3. p. q. 65. a. 4. in corp, ubi

Piyci

docet, confirmationem non effe Sacramentum neceífarium

Tn6ntt

&mpliciter, fed tantum fecundum quid. - Quod dicere nonm

äïg(r.

potuiffet , &i perfe& dire

D

praceptum,

:

&s de ngfmcfipiiqndo aliquod extaret

t ob

accidy

Probatur, Si

cxcärdtr'al-iquoäïþ;ifjäehe.p tum per fe & diredé

ad (ufceptionem hujus Sacramenti obligans, id foret

aut di-

fntion

vinum , aut Ecclefiafticum : fed neutrum eft ; ergo. 4Minor

hempe

divinum , hoc

D

prob.quoad primampartem 4

*

$i effet praeceptum.

Tüitier

€olligi poffet , aut ex facti

s litteris, ant ex Traditione Eccle-

&üt pej

fed ex nullo iftorum

ducere

fi& , aut ex ipfa natura Sacramenti 5

colligi poteft , nonex fac

ris litteris , cum nul*lus locus affig-

RnabDi-

äiæiudi

$1X

hr g

DZ CONFIRMATIONE,

ts

Imur o

nabilisfit ; in quo fufceptioiibis.facramenti praecipiatur, ficut

Aittere,

legitur effe de praeceproSacramen tum.baptifmi,Euchariftiae,

ia

& poenitehtice : neque ex traditione Ecciefiae, cüm pariter

ioem

nulla fufficiens traditioex Cenciliis aut Patribus adfersi pof-

fit , quzeadftruat hoc praeceprumdivinum.; nec denique ex

s retpit

ipfa-natura Sacramenti deduci poteít ; quia Sacramentunm

X factat

iftudfolüm datur ad meliuseffeipfius vitae Spiritnalis ; ad id

a lte-

autem , quod.in-vita fpirituale eft folüm ad melius effe; per

fe loquendo ac dire&e nullum preceptum divinum obligat;

u&a ib

ergo. Deinde eodem minor-probatur quoad [ecundam paríem s (

dligiob

racceptum;, ad.fufceptionemconfirmeationis per fe obligans

i

effet Ecclefiafticum , eatenus:effet ,.quatenus determinaret

tempus:,, quando Sacramentum iftud. fub gravi obligatione

fufcipi debeat ( fic. quippe alia Sacramenta cadunt ub prae-

ceptumvEcclefiafticum ) fed eatenus non.eft preeceptum Ec»

clefiafticüns ; 'Fum quia.Ecclefianon:imponit preceptum de

i

fufcipiendo:Sacramento;pro. certo temporé , nif preceptio

ejuídem Sacramentipxéefappofitive fit de praecepto;

ivinO

o de

de.quotamennon eftfufceptioconfirmationis, ut jam.often-

n Sactt-

füm eft ; T'um. etiam: quia fi- Ecclefia determinaret teropus.

hn

aliquod-pro:/obligatione gravi

maxime,foret articulus.-mor-

tis ; fed hicnon eft, ut patecexipraxi; Ecelefize & 4Melebiade

iriipatié

