Theo-

pu

confultoribus qoftri San&za Inquifitionis officii, in facra

logia

"

E

MERRGCENTIO YU.

33

logía & in

ïäre I?dntifiäö Magiítris cum eorundem Venera-

')C

5

bilium Frattum neftrorum S. R. E, Cardinalium unanimi vo-

to, di&um Michaélem de Molines, tanquam reum convi-

[I$

&um & confeffum refpedive , & uti hareticum formalem,

i

licet poeniteritem, in poenam aréti & perpetui carceris, & ad

peragendas alias poenitentias falutares, praeviá tamen abjura-

tione de formali per ipfum emirtendá , fervato juris ordine

-

damnavimus, mandantes ut die & horá praefigendis in Ecclefia

(

San&:ze Marize fupra Minervam hujus almae Urbis, preefentibus

I$«

If

emnibus Venerabilibus Fratribusnoftris S. R. E. Cardinalibus,

b

& Romanse Curiz no[trae Praelatis, univerfoque populo ad id

Q

'etiam per.conceffionem Indulgentiarum convocando, ex al-

$,

to tenor Proceffüs , " ftante in fuggefto eodem Michaéle

)

de Molinos, unà cum fententia inde fecuta legeretur.

Et

&1'fs

oftquam idem Micháél de Molinos habitu poenitentiae in-

ul

dutus ptzdictos errores & haerefes. publicé abjuráffet , de-

fl

disus facultatem dileéto Filio noóftri San&i Officii Com-

p

n

miffario, ut eum à Cenfuris, quibus innodatus erat, in for-

ma Ecclefige confueta abfolveret: Quae omnia in executio-

otd

tiem di&ee noftrae Ordinationis die 3. Septembris labentis fo-

üq-

lemniter aQimplcta funt,

ii

nt

Et licét fupra narratum Decretum mandato noftro lIa-

T«

tum ad majorem fidelium . cautelam t

pis editum publicis

[n

locis affixum & divulgatum fuerit; ni

h

ilominus, ne hujus

j

Apottolicae damnationis memoria futuris tem

oribus dele-

à veritate in-

P

y

ri poffit, utque populus Chriftianus Catholic

u

ftrudior per viam falutis incedere valeat, Praedecefforum

noftrorum Summorum Pontificum veftigiis inharentes,

hac noftrà perpetuó valitura conftitutione fupradiGdum De

09&

cretum denub approbamus, confirmamus , & debitze execu--

a

tioni tradi mandamus; iterum fupradi&tas Propofitiones de-

2V

finiiv& damnantes & reprobantes, Librosque & Manufcri-

líis

os probibentes & interdi-

(

pta: 'cjugde*m Michaélis de Moliq

[-

centes

3gi1

PR OPOSITIONZS DE. MOLINOS

34

centes füb eisdem poenis & cenfuris contra tfansgreifore:s læ-

ms & infli&is,

- .Decernentes infuper præfcntcs Litteras femmpet & per-

petuo validas & efficaces exiftere & fore, fuosque plenarios

& integros effedtus fortiri & obtinere; Slcque per. quos-

tunque Judices Ordinarios ,. & Delegatos , quavis au&to-

ritate fungentes & fun&uros ubique judicari & definiri

deberc, fublatà eis & eorum cuilibet quavis alitet judlcan-

ia

di & interpretandi facultate & au&oritate , ac irritum &

inane, quidquid fecus fuper iis à quocunque, quavxs 'au&c-

5

ritate, fcienter vel ignoranter contigerit attentari.

Volu-

l

mus autem, ut praefentium tranfumptis , etiam impreífis,

manu: Notarii publici. fubfcriptis & ngxllo alicujus períonae

in Dignitate Ecclefiaftica. conftitutze- minutis , eadem fides

rorfus adhibeatur, quae ipfis Orlgmahbus I.utens adh:bcre-

gm-, fi effent exhibitze vel oftenfze,

Nulh ergo emnino hommum liceat. hanc pagma.m özc.

Ü

P

fl

I

'(l

fg

ï

Gon-

g

EE 1 3

55

la

E;mihtuïlo s. D. N Innocentii XII. Quà

Sr.

^^ damnat!

ibr

u

x

im, cui titulus : Explication.

as

cilkesfMaximfes des Saints, &c,

Wf«

IUS

^

f

]

rei memoriam,

P4pa X1I. dd; pe,rpetum

1tT

I

us alàs ad Apoftolatüs Noftri notitiam pervenerit, in

& — lucem prodiiffe librum

e

uendam Gallico idiomate edi-

C

] tum, cui Titulus ; Ex

2

I

cation des Maximes des Saints

lo

ly

Sur la Vie interieure , par Meffire Francois de Salignac Fene-

lon Archevéque Düc de Cambray, Precepteur de Meffeigneur

t

les Ducs de Bourgogne , d' Anjou ,& de Berry, A Paris chez

[l

Pierre Auboüiin, Pierre Emery, Charles Cloufier 1697. . In-

i*

»ens veró fubindé denon (ana libri hujusmodi Do&rina exci-

i

fatusin Galliisrumor adeó percrebuerit, utopportunam Pafto-

ralis vig

ilantiae Noftrae opem efflagitaverit ; Nos eundem lí-

'"brum nonnu

llis ex Veterabilibus Fratribus Noftris S; R, E.

Cardinalibus, aliisq; in Sacrá Theologia Magiftris, mature,ut rei

gravitas poftulare videbatur , examinandum commifimus.

Porróhi mandatis noftris obfequentes, poftquàm in quam plu-

rimis Congregationibus Varias propofitiones ex eodem libro

*xcerptas diuturno

accuratoq; examine difcufferant , quid fu-

per earum fingulis fibi videretur,

tàm voce quàm fcripto No-

bis expofuerunt.

Auditis igitur in pluribus iüdem coram

nobis defupér a&is Congregationibus memoratorum C

At di-

nalium, & in Sacra Theología Magiftrorum fententiis, Domi-

nici Gregis Nóbis ab zeterno Paftore crediti periculis, .quan-

tum nobis ex alto conceditur, occurrere cnpientes, motu pro-

ptio; ac ex certá fcientià & maturá deliberatione Noftiis, de-

qué Apoftolicee Poteftatisplenitudine, librum preedi&um ubi-

cunqg;, & quotunque alio idiomate, feu quávis editione aut

)

impofterüm imprimcn-

stc;üone -hàc usque imprcflurn aut

e2

Uf

36

PROF öSï TIO NES CAMERACENS)$

dum, quippé ex cujus le&ione & ufu fideles fenfim in errores

y

T

ab Ecclefia Catholica jam damnatos induci poffent, ac infuper

tanquam continentem propofitiones, fivein obvio earum ver-

ii

borum fenfu , five attentà Sententiarum connexione, teme-

fs

rarias, fcandalofas, malé fonantes, piarum aurium offenfivas,

in praxi perniciofas, acetiam erroneas refpeGtivé, tenore prae-

i

LEU ^

fentium damnamus & reprobamus, ipfiusqué libri impreffio-

x

nem , defcriptionem , le&ionem, retentionem & ufum omni-

$0Í

bus & fingulis Chrifti fidelibus etiam fpecificá & individua

mentione & expreffione dignis, fub peenà excommunicatio-

nis per Contrafacientes ipfo fatto absqué alià declaratione in-

d

eurrendá, interdicimus & prohibemus: Volentes & Apoftoli-

bà

£àauGoritate mandantes, ut quicunqué füpradi&tum librum

ii

;enes fe habuerint , illum ftatim atqué Pracfentes littera cis

jnnotuerint, locerum ordinariis, vel Haereticae Pravitatis In-

l

quifitoribus tradere ac confignare omninó teneantur. In con-

trarium: facientibus non obftantibus quibuscunqué. . Coete-

,1

rüm Propofitiones in di&o libro cóntentae; quas Apoftolici

|

Cenfurá fudicii, ficut preemittitur, configendas duximus , ex

1

Gallicoidiomate in La

videlicet z

tmum ;ve;!æ, fu,nþ tenoris, qui fequitus,

d

1. Datur habitualis ftatus amoris Det, qui 'e'ff charitaspu-

po

dy

pa, & fine ullà admixtione motivi proprii intereffe, — Nedj; ti-

snor peenarum , neq; defiderium remiunerationum . habenrit

L

5

t

ampliusin eo partem. Non amatur ampliüs Deus propter

h

sneritu:

m,n

3

neque propter perfetionem ;,.pcquä propter feli-

€itatem in eo amando inveniendam,

Ut

Ti

2. In ftatu. vitae contemplativze five unitivae amittitur q-

sone motivum intereffatum timoris & fpei.

LU

4. Id, quod eft effentiale in direftione animz , eft, nona-

h

liud facere , quàm. fequi pedetentim gratiam cum infinità pa-

àb

tientia, preecautione & fubtilitate, . Oportet fe intra hos li-

LU

mites continere, ut finatur Deus agere, & nunquam a

d pu-

UI

N

u

ag du

mneutaty

48 I-NRGCE&'ITO Y 65

[8

rum amorem ducere, nifi quando Deus per un&ionem inte-

j

riorem incipit aperire cor huic verbo, quod adeó durum eft

[8

[2

animabus adhuc fibimet affixis, & adeó

"

poteft illas üfaddalizae

re,aut j

n perturbationem conjicerc.

^. .

ln ftatu fan&ze indifferentiae aníma non habet am-

QO»

plius defideria voluntaria, & deliberata propter fuum intereffe,

s

u

exceptis iis occafionibus , in quibus toti. fuae grat;iæ:gfdclïitcr

non cooperatur.

[ga

$, 1n eodem

fï*atü indifferentiae fanfkze nihil nobis, o.

10

mnia Deo volumus, Nihil volumus, ut fimus perfecti & bea-

ti propter intereffe proprium , fed omnem perfeGionem ac

J

beatitudinem volumus , in quantum De

m

velimus res iftasimpreffione fuze gratiee,

*

,

o placec;ïg&ïccre, ut

us

6. In hoc fan&z indifferentize ftat

u nolumus ámplius fä-

It

lutem,ut (alutem propriam, ut liberationem eeternam, ut mer-

J

cedem noítrorum meritorum , ut noftrum intereffe omnium

?t;t:

quiximurm , 'fed eam volumus voluntate plená; ut gloriam &

lici

beneplacitum Dei; ut rem; quam

BIN E

a

*elle proptér ipfum.

;

U5

7. Derelictio non

eft nifi *abnegatiþö, fcu fui ipfius renun-

eiatio, quam JEfus Chriftus à nobis in Evangelio requirit,

poíftquàm externa omnia reliquerimus.

Itta noítri ipforum

abnegatio non eft nifi quoad intereffe proprium - - ., Ex.

(*

nE

trema probatienes , in quibushzec abnegatio feu fui ipfius De:

reli&io exerceri debet, (unt tentationes , quibus Deus aemu-

T

Jie

later vult purgare amorem , nullum ei oftendendo perfugi.

um, neque ullam fpem quoad fu

u

s

iam aeternum,

m inte.reffe 'propripml, gt-

L

. $. Omnia facrificia, qux

ieri folent abïa'riimabus; quam

siaxime disintereffatis circa earum aeternam beatitudinem,

Ly

funt conditionalia - - -. Sed hoc Sacrificium non poteft effe

4

abíoluturm in ftatu ordinario. In uno extremarum probatio-

li-

gum cafu ho« facrificium fit aliquo modo abfolutum,

u

E In exttemisprobationibus pote(t animae invincibiliter

e3

pec-

I

d

PROPOSITIONES CAMERACENSIS.

[ t

|

perümf

u

an effs perfuafione reflexá ; & quae non eft | in ti;äüs

f

tonícientize fundus, fe jüftereprobatam effe À Deo,

gl

^10;"Tünc anima divi

z

fa à-fertietipfa exfpirat cum Chriffo

1 p]iüs :

in cruce , dicens: Deus,

Deus meus, ut quid dereliquitti me?

Jt, f

In hiác involuntaria impreffione defperationis conficit Sacrifi-

|

|

gmp'ü

-fctum ábfolutüm fui intereffe proprii quoad zeternitatem.

73912

l

11, Ià hoc fatu anima amittit omnem.

fpem fui proprii

eell

intere(fe, fcd nunquam amittit in parte. faperi

'&Gibus dire&ti

:

ori, id eft, in fuis

H

erie

i

s & intimis fpem perfeägm,ïguæ eft defiderium

àno

disintereffatum promiffionum,

t

i

,

F

,. A2« Dire&or tunc poteft huic ani

a

mæ pþfmïþ't)tiet.'lc.,, ut fim-

|

(ata

plicitér acqüiefcat ja&urze fui. propri

iintereffe

^

j

füor

Gemnationi, quam fibi 4 Deo indi&am credit..

& iü&?»,c»dä-

betz

15. Inferior.Chrifti pars in-cruce.non communicavit fu-

V

periori fuas involuntarias perturbationes,.

2

1

2

M In extremis probationibus: pro.purificat

go-iie amoris

| fomä

fit quaedam feparatio: partis fuperioris animze ab

inferiori - -.

1

n iftà feparatione a&tus partis inferiorismanant

ex omninà

Cccecá & involu

h

n

;

(im

4

1tariá perturbátione; nam totum, quod eft vo-

untarium & intelle&uale, eft partís fuperioris.

a

iftoi

1f. Meditatio conftat difcurfivis aGibus, qui 4 fc'invi-

jottic

cem facilé diftinguuntur -:- -,. 1fta compofitio a&uum dit-

€ur(fivoru

2

i

m &:.igeüexg;zum eft propria exemtatxo amoris in

i

r fiu

NT

tereffati; -

NU

16, Daturft

atus ;fcohtenipla.t-ï'enï*; adeö :fubl-imisx adeoqué

i

|

perfe&ee , ut fiat habitualis, ità ut quoties anima a&u orat,

l

fua oratio fit contemplativa non difcurfiva.

Tunc non am-

l

hujg

plius: indiget red

tenus

&OS.

n

i

&

ite ädmedaïæuoncm egusquä a&us methodi-

intot

/ 317 Anim

a c;onte&aþïativæ«þfivantur intuïtudihixüd,

[

fenfibili , & reflexo JE(u Chrifti duobus temporibus diverfis-

Ut j]

- - Primó, in fervorenafcente earum contemplationis - -.Se-

riag 1

cutidoó yaníima-amitti

s pro-

I

D

t;:'intuitum; JE£fu Chrittiiin extremi

*

19.Ín

ba;'tiombusy

32

(

T$ Lh; ftatu paffivo ;exerce'mwo-mnes.'Vi.r;tüiïïä"äi&ïn&;e;

non cogitando , quod fint virtutes, - In quolibet momento

aliud non cogitatur , quàm facere id , quod Deus vult, am-

o

Tel

plius &amor Zclotypus fimul efficit, ne quis fibi virtutem ve-

lit, nec unquàm fit adeo v

:xïä;

rrtute prædxtus, quam cumvxrtutx

amplius affixus non eft.

19, Poteft dici in hoc fenfu, quod aninma paffiva & disin-

pii

sereffata nec ipfum amorem vult ampliüs , quatenus eft fua

Suïs

lUf

;erfe&io & fua felicita

:

s; fed. folum quatenüs eft id, quódDeus

à nobis vult,

[«

.20. In confite

ndo äebch—ltïanimä-ä transformatae fua äc—

cata deteftari, & condemnare fe, & defiderare. remiffionem

fl

füorumm peccatorum, non ut propriam purificationem & li-

berationem, fed ut rem , quam Deus vult, ,&vulc nos velle

1

propter fuam gloriam,

0tis

21« Santti Myftici excl

ntàftatu anifarum trans-

formatarum exercitationies

É

22. Quamvis hac Do&rina ( de puro

a*mrd): effet pura

linö.

V0

& fimplex per

fc&tio E

V?arïgcli;;ïgf in u-niy

ersà traditione. defig-

nata, ántiqui Paftores non pro

LP

tudiní

juftorum, Rifie

icorum gtatia pro-

"

xeæiäg am

mgi-

portionatd, -

*

ä'xi-

23, Purus a

m

iti«

orlpfefoïuscon&i xt otam vitam inte-

ríorem , & tunc evadit unicum pr

incipiums & unicum moti-

vum omnium a&uum, qui

ati &.meritorii füunt.

quä

d

Non intendimus tame

^

' expréffim propofitionum

fäf;

hujusmodi reprobatipnem alia irgodem libro contenta ulla-

m-

tenüs approbare, Ut autem eaedem prafentes litterze facilius

m

innotefcant, nec quisquam illarum ignorantiam valeat al-

legare volumus pariter, & au&oritate prafatà decernimus,

tO;

[:

ut illa ad valvas Bafilicee Principis Apoftolorum ac Cancella-

X

rie Apoftolicae , nec non Curiae Generalis in Monte Citorio

Ü

& in acie Campi Floree de Utbe, per aliquem ex Curforibus

It

noftris,

gh . PLOPOST. CAMER ACÉRS 45 ROCENTIO xl.

Eï.l

noftris, at moris eft , publicentur, illarumque exempla j5

dem affixa relinquantur, ità ut fic publicate, omnes & fin-

LT

&ulos, quos concernunt, perindé afficiint, ac fi unicuique

L

|

illorum perfonaliter notificatae & intimatze fuiffent. Utque

ipfarum prafentium litteràrum transfumptis, feu Exemplis.

etiam impreffis, manu alicujus Notarii- publici fubfcriptis,

& Sigillo perfonze in; Ecclefiaticá Dignitate conftitutee mu-

nitis , eadem prorfus fides,

tàm in Judicio, quàm extra il.

lu

, übiqué locorum habeatur, quaeipfis praefentibus ha-.

be

M.

:

tur, fi forent'exhibitze vel oftenfe, -

Datum Róma

m Mariam Majorem fub Annulo Pifca-'

| gpüd Sanda

|

roris die 12, Martii 1699.

N

N

1&

EPT d ,

N

W

N

"

T ,

— at

—

N

M

pE

SN

-

j

z2

A

5

E

T

x

ER

?

d

y

|

ií 'QQS

»

IV

PN

V

ln

XWL A

fY

V

|

"h

ll

C

Xo A!

X|,

$98 )o( 84

l ibi

Y fin

ää& SISHRYDATAY ISISALAE ao

stb ip p ib p ii db

ä-ï*sä*æ DI L

Tique

qoupqupeqeqmdpgeggqpepedgedd Qp ää*fä*ä&ü*&

Xqué

ä;s

VISSHSERURO U DAVISIS

RI-

! Dis

pis,

fru

1l

INDEX

du

9g

QU]ESTIONUM

AnricuLus PRIMus.

De Sacramentis 12 genere,

$, Primus,

De

Naturá G effentia Sacramenti tum antiqua , quim

IN 'owv& Legis.

QUJESTIO.

]

Uid fit Sacramentum in generc'

Il

Quid ficSacramentum antiquz legis?

1.

Q

Quid fit Sactamentum nova leglsP

1V. 1n quo przcipue differant Sacramenta nov legis à Sacramentis antique

legis?

V. In quodifferat Sacramentum àSacrificio?

VL An poffit eadem res fimul effe Sacramentum & Sacrificium?

Vli.. Quid fint facramentalia, & inquo differant áSacramento?

Vill, An Ecclefia habeat poteftatem inflituendi (acramentalia, & oblisandi -

deles ad illa (ub peccato mortali ?

IX, Quor fint Sacramenta novz leg".:2

X, Àn omnia Sacramenta novae legis perficiantur materiá & formà?

XI, An Chriftus ipíe determinaverit materias & formas Sacramentorum?

f

XIL Quiá

"O EGMRDBOE

i

XIL, Quid fic fervandum circa materiam & formam Sacramentorum ?

j

XIl, An Efdeüg poffit mutare materias & formas Sacramentorum ?

$. Secundus.

De ZMiniflro Sacramentorum,

QUJESTIO,

L Quis fit minifler Sacramentorum?

l, Quid requiratur in miniftro, ut validé miniftret Sacramentum?

HI. Quid requiraturin miniflro , utlicité miniflret Sacramenta

H

2

llQ

Y

IV, An peccet graviter Minifter , qui miniflrat Sacramentum peccatori publico ?

[

V, Angraviter peccet minifter, qui miniftrat Sacramentum peccatori occulto ?

w

$. T'ertius.

De Sufcipiente Sacramentum,

QUJESTIO,

L. Quis fit capax Sacramenti, & que Difpofitio requiratur, ut Quïs validé fufci-

iat Sacramentum ?

II Quaz Difpofitio requiratur, ut licité& cum fructu füfci piatur Sacramentum ?

lII, An Sacramenta femper in (ui füfceptione conferant gratiam füfcipientibus

fine obice gratig?

1V,. An Sacramenta conferant femperaqualem gratiam ?

$, Quartus.

L Q

ll À

ä

De Effe&iu Primario Sacramentorum,

WA

QUJESTIO. -

XU (:

M

T. Quis fit effe&us primarius & pracipuusSacramentotum?

Vj

]L Au Gratia habitualis diftinguatur realiter ab babitu charitatis ?

III. Án poffit divinitis confiltlere gratia habitualis cum peccato mortali ?

VL

JV. Àn gratia amittatur per quodcunque peccatum mortale?

W

V, Àn hac gratia habitualis natuta fuá expellat peccatum ?

VI. Àn ia Jufticatione Impii peccata fic remittantur, ut ver& deleantur, nec

t

uidquam remaneat, quod culpz aut peccati mortalis rationem habeat ?

Xl

VIL. Àn Sacramenta NNovz legis fint caufg principales gratiae?

VIIl. An Sacramenta fint cauíz In(lrumentales gratiae ?

XII.

VX An Sacramenta (int tantum cauíz morales gratia , af etiam eaufa phyfice

ejusdem?

.An

( QUUESTIONUM.

, An gkatia Jufti&cans, que Actonfertur in Sacramentis , fit cjusden: peciei

;

in omnibus Sacramentis:

XI, An Sacramenta prater gratiam Juffificantem conferant adhic aliam gra-

tiam?

$. Quintus.

-De Effetdu fec

undario Sacmmentorz)m.

QU/ESTIO, -

l. mns ht effc&us fecundarius Sacramentorum?

IL. AnomniaSacramenta imprimant chara£terem ?

li?

o

1Il, Quenam Sacramenta imprimant chara£terem ?

Proponuntur Canoues Concilii Tridentini exfeff, 7, De

Saïcramemi-sþ in genere,

AnricuLus SEcuNDUS.

De

fiíti

| SdC?'di??.enfiJL in Specie.

$. Primus,

um?

tibus

De Baptisino,

QUEESTIO,

T. Qaid fit baptifmus?

Il, An baptifmus fit Sacramentum?

Ill. An biptifmus fuerit inftitutus anté paffionem Chrifti ?

1V. Quando fit inftitutus baptifmus?

V,

uod fit Difcrimen inter baptifinum Joannis & Chrifti?

VI, Quod fit Diferimen inter ill

0s tres baptifmos, ifïuminis, Saminis, & Sanz

ulnis ?

VII, Quz &cmaterio baptifini ?

VIII, In quàparte corporis debeat fieri ablutio?

IX. An, ut valeatbaptiímus , homo debeat effe perfe&tenatus?

,Dtt

X. Anablutio in bapti(mo debeat fieri per immerfionem , an petaffu(ionem?

"d

XL An liceat baptizare zgrotum agonizantem, cui baptifmus probabilitér ac-

celerabit mortem ?

XII. An liceat occidere mulierem przgnantem jam morte damnatam , fi ratio-

fic

2

nabi-

ï

A

iNsz

It

nabiliter timeatur ,

:

quod ex dilatione fuþplicfi infans cettó fit moriturus

jiy

ante Nativitatem?

XIII. Que fit forma baptismi?

)

XIV, Quis fit Minifter baptifmi?

j^

XV. Analiquisin neceffitate. poffit fe ipfum baptizare ?

J

j[, (

XVI, An duopoffint fimulunum baptizare ut caufz partiales?

V,

XVII. Anduoe poffint (imul unum baptizare ut caufe totales?

YU

XVHI, Quis fit fübje&um capax baptiími?

M

XIX. Anetiam Monflra baptizari peffint ?

XX. Qui (int effeCus baptifmi ?

XE

XXL An baptifmus fit neceffarius omni homini ad (alutem?

X,

PA

Proponuntur Canones Concilii Tridentini ex feff. 7, de baptifmo,

Xl

f. Secundus,

[

hu

De Confirmatione,

»4

uid fit (f;onürmatie?

QUlES"JF'IQ,

"

34

[

X

1I, Quando hoc facramentum fit inftitutum?

)

HI, An Apoftoli eodem modo,

mentum confirmationis?

quo nos fuerint confirmati in fide per Sacra-

h

IV. Que fit materia remota hüjus Sacramenti?

M

V. Quafit materia proxima hujusSacramenti?

A

VI, Qua fit forma hujus Sacramenti?

YvII.

uis fi£ minifter hujus Sacramenti?

VIHL, Quis fit fubjeQtum capax hujus Sacransenti ?

bl

IX. Ám etiam amenies poffint conifirmari ?

PUl

X. Qui fint effetus confirmationis ?

|

*

XL An Confirmatio fit neceffaria ad Salutem ?

Proponuntur Canenes Concilii Tridentini ex feff. 7. de confirmatione,

|

v

4

$, lertius,

Yi

De Eügbariþii ut eff Sacramentum?

N

QUJESTIO,

Prol

Pfo;

1, Quid fit Euäharifïia?

II. Quan-

9UESTIONU A.

itügg

II Quando Chriftus inftituerit Sacramentum Euchariftiz ?

III, In quo pracipué ;,onfxüa; ratio & natura , id eil,( elï'efxtia hujus, Sacra-

menti?

$

IV, An Chriflus fit veré pr

zfensin Euchariftiz Sa&amemö ? à

V. Quomodo Chriftus fiat prasfensin Euchariftiz Sacramento ?

VI,

uid conftituat converfionem Eucharifticam ?

VIi An Eucharí&ia fitmedium neceffarium ad falutem ?

VIII, Qua fit materia Euchariftiz,

IX. Qua ficforma Buchariftiz ?

X, Eftne mortale, in confecratione omittere ly Enim?

XI, Eltne mortale, aliud quodpiam. verbum in his omittere?

XII. Quid de reliquis omiffhionibus ?

XIII. Quid de omiffone Rituum?

XIV. Anliceat mifTe addere Devotionalia privaka ?

XV. Án in forma confecrationis mutatio etiam accidentalis fit grave pecca-

tum ?

3

XVI. Quid (i quis confecret. hoftiam non

roiundam, vel non fatis mun-

dam ?

i

XVII, Quis fit Minifter Euchariftize ?

XVIII, Antetus Chriftus fit (üb utraque fpecie ?

XIX, Àntotus Chriftus fit füb fingulis partibus fpecierum 2 .

MT

XX, AntotaSacramentiratio inveniatur in unà fpecie ?

XXI, An omnes Chrifti fideles adulti teneantur ex przcepto Divino fum

P

erg Eu-f

chariftiam íub utraque fpecie?

b

XXIIL Anmajor utilitas capiatur ex communio

ne fab utraque fpecie, quàm fuB

unà ?

XXIIL Que requiratur difpofitio in fumente Euchariftiam ?

XXIV. An Euchariftia negandafit peccatoribus? -

XXV. Quid faciet facerdos diflribuens multis communionem fi V. G. foemi-

nam inter cateras fle£tentem videat facram hoftiam ex orein (trophiolum

mittere ad inbororandam illam, ut fufpicatur ?

XXVI, An teneantur aliquando homines communicare ?

AXXVIL An, qui circa pafcha non communicavit, teneatur re

liquà anni þarte

commnicare fubnovo peccato mortali ?

XXVII. Qauifint cffe&us Euchariftig?

Proponuntur Canones Concilii Trident. ex feff, 1 3« de Sacro San&o Euchariflige

.

Sacramento.

Proponuntur Canones Concilii Trident. ex feff. 21

fpecie, & parvulorum,

r

.De commun?one fub utraqj

Qu

»

f;

$. Quar-

INDEX

W EEE

PT st

$. Quartus.

j Q

1 Q

De E ucbzz'rijïizz ut eff Sacri &imäz.

W

QUJESTIO.

l]qq*

1, Quidfit facriü'cïum in genere?

n Q

U

IL. AninLegenová detur verum & proprié didum Sacrificium?

m

TIII, An Euchariftia (it proprié di&umSacrificium?

1V,

uid fit Miffa?

V. Inquoconfiftat effentia hujus Sacrificii ex parte rei oblatze?

VI. In quo confiflat effentia hujus Sacrificii ex partea&tionis?

—

VII. An Sacrificium miffe conveniat cum Sä(riüciocrucisf

VIII,

—

uale Sacrificium fit miffa?

IX. An elfntia Sactificii miffz fit aliquo modo diftinfa ab effentia Sacramenai

] Àt

Eucharifli2?

X. Anfolus Sacerdos poffit legï;imä & validé offerte facrificium ?

XI. Quis fit principalis offerens in Sacrificio mif[z ?

*

W. /

XII.

M

uo fenfu Chriftus dicatur principalis offerens in facrificio milfe?

Y.|

XIIL. Àn quilibet facerdos legitimé ordinatus poffit validé offerre facrificium?

XIV. Aa Ecclefía feu fideles, qui funt in Eccle(ià, etiam fuo modo offerantfa:

V

eri&icium ?

Vr

Xv.

uos effe&tus habeat Sacrificium Mif ?

$

IÀ

XVI. An valor & effe&ushujus Sacrificii (it infnitus?

il À

XVII. Aa aqué profithocSacrificiu

D

th

XVIII, Pro:quibus miffa Sacri&cium offerri poffit?

», fivepro multis,fivepro pgucïä offeratug'.?

ü

XIX, Cuiprofit miffa applicata contra voluntatem Przlati ?

É

K, Àr

X, n

XX, Cui profit fru&us miffie , quando Sacerdos, cum facrum appliciffet uni;

[

deinde ex oblivione applicat alteri?

X

XXI. CuiprofitfruQus miffz à Sacerdote nulli applicatus?

|

XXII.

uid melius Miffz fimuldifte,, an fucceffive?

!

XXIIL, An melius fit curare fibi applicari miffas in vità, quàm poft mortem?

Xl

XIJ],

XXIV. An miffa Sacerdotis mali minüs valeat quàm facerdotis boni?

Yy,

Proponuntur Canones Concilii Trident, ex feff. 2 2, de Sacrificio miflze,

$. Quintus.

!UT

!

A.

De Ponitentiaut efl Firtus.

il

QUJESTIO.

P

;, Quid fit penitentia, quatenus eft virtus?

Í

II, Qfxed

$9U.ASTIONU M.

GELUDSMEMERIRREENUS

I-ï: Quod fitobje&tum materiale peenitentig ?

Ill, Quodnam (it obje&tum formale pocnitentig ?

IV. Qualis virtus fit pocnitentia ?

V. In quo fübjc&o fit peenitentia?

VI, Qui fint a&tus ponitentie ?

VII. An aliquis ftatim obligetur ad contritionem poít mortale peccatum com-

miffum?

.

€. Sextus,

De Pauitentia ut e[ff Sacramentum,

QUJESTIO.

n

Í. An in Ecdefia Dei detur Sacramentum proptié di£tum , quod vocatur pee-

nitentia ?

l. Aa hoc Sacramentum fit diflinctum à baptifmo?2

l, Que fit materià & forma hujusSacramenti?

n?

YV. Qua fint partes Sacramenti poenitentiz ?

V, Quid eft quotuplex fit contritio? .

mgfz-'

VI, Àn fit aliquod peccatum mortale, quod per contritionem perfe£tam extra

Sacramentum deleri nequeat ?

VII, An utium peccatum mortale poffit tolli finealio? -

VIII. An Sacramentum pecaitentiz poffit conferre gratiam non habenti perfe-

mur?

Ctam contritionem, fed eantum attritionem ?

IX. An mortaliter lapfis contritio fit precepta?

X. And«teflatio unius peccati mortalis ex motivoaliquo univerfáli fit deteftatio

ufti,

omnium mortalium ?

XIL, Àn penitens fufcepturus Sacramentum poenit

gntiæ debeat habere propofi-

tum non peccandi de cetero?

XIl. Quid fit confeffio & à quo inftituta?

XIlI, An confeffio debeat effe integra?

XIV, Anomnes circumftantiz notabiliter aggravantes intra eandem fþe;iem de-

beant in confeffione explicari ?

XV. An femper & inomni caífa confeffio debeat effe integra 7

XVI. An abfolutio poffit dati moribundo, ufu lingua fubitó deftituto, cum

ille dat fi&3a doloris?

XVII, Quid fi illemoribundus dans figna contritienis nullam mentionem con-

- feffionis facerdotifactenda fecerit?

XVIII. Àn

Qued

TNPD-EX

AVIIIL An- abfolutio etiäm poffit dari illis , qui hujus'»m—edi figna penitenriz de-

derunt in abfentià Paftoris?

XIX. An poffit dari abolutio hemini Cheiftiano iam jam moribundo , qui nul-

lum dedit fignum petitionis confeffionis, vel doleris?

XX. An peccata dubia finr confitenda?

XXL Quid fit fatisfaGio?

IQ

XXIL An Confeffarius teneatu fatisfationem imponere peenitenti?

l

XXIIL. An penitens teneatur illamacceptare & implere?

W.

XXIV. An neccffc fit illam implerein flatu gcatiz ? —

*

I

XXV. An poffitalicui pro poznitentiá injungi, utineat matrimónium ?

N,

XXVI, An penitens teneatur vel acce

Y

tatam exequi?

ptare peenitentiam perpetuam, vel accep-

Vil

XXVII. An panitentia feu fatisfaCtio ab uno Confeffario

impofita poffit muta-

Y

ti ab alio?

u

XXVIIL. An ipfe pornitens poffit per fe penitentiam immutare?

r

É

XXIX, Qualiter peccet , qui non impletpoenitentiam à confeffario injun&lam?

Y

XXX, Quis fit feafas abfolutiónis Sacram

mentalis , five illorum verborum ; Ego

X

te abíolvo à peccatis cuis ?

Al

XXXI, Quis fit minifter Saeramenti poenitentiz ?

XXXIIL. Quaz conditiones re

offic?

quirantur inx confeffario, utrité munus fuum obire

Y

XXXIIL, Quid fit figillum confeffionis , &

qu fub eo cadam?

XXXIV, Qui fint effectus poznitentiz?

l

Propenuntur Canones Concilii Trident.ex feff. 1

4. de Sacrameg;to peni«

tenti&,

A

-

$. Septir;*;us.

ï

"

De Sacramento extreme undionis,

L———

Al

X

QU/ESTIO.

Prop

I. Quid fit extrema uaio?

IL. Qua fit materia hujus Sacramenti?

IIl. Que fit forma hujus Sacramenti ?

IV, Quis poffit min

4qui fint ejus

effectus ?

iftrare hoc Sacramentum, quis füfcipere, &

Proponuntur Canones Concilii Trident. ex fff, 14. de Sacramento extrema

Q

unctionis.

li, In

$, O&ta-

N

Eu CA

n——

r de

i .'5; Oaävug,

v DeOrdine,

]U l-

QUJES TIO

1. Ouidfiterdo?

II, Quet (int erdines?.

Ill. Anomnes ordines fint facri ?

IV. Quot fint ordines majores, quot minores?

V, An omnes & finguliordines fint Sacramenta ?

dtep:

VI. AnEpifcopatus (it Sacramentum?

VII. Quomodo definiantur finguliordines ?.

It utge

VIII, Qua fintofficiaordinatorum ?

IX, Quodíitofficium Epifcopi?

X

ug fit materia fingulorum otdinum,

&qnz-forma? .

Vlan?

xl. Quis fit minifter Sacramentiordinis?

»

n lo

XII. Quz conditiones requivantur in iis,

qui volunt ordines (lui'cipere?'

XIII, Qui finteffe&tus ordinis?

XIV, An. erdinati

. mertalis?

«

peccent mer..agli;e; exercendo fua officia in fïaz

u '- pkecïclg-;ti

m obite

XV. Qua fint privilegia ordinstorum?

XVI.

uz fint ebligationesordinatorum?

XVII. Quanta fit obligatio facerdotis initiati ad tres illas miffasab Epifcopo im

) qen

erdinatione injunétas?

XVIIL.. Quomodo horeg recitande fint?

XIX, Que tempore legende (inthorz?

XX, An liceat mutare ordinem in horislegendis?

XXI. Anmutatioofficiis dedità operà (it peccatum mortale?

XXIL An fit peceatum mortale facere facrum ante Matutigum laudes?

XXIIL, Quise requiratur zetas in ordinandis, utlicité ordinari poffint?

Proponuntar Canones Concilii Trident. ex f«ff. 2,3. De Sacramento ordinis.

al

$, Nonus.

De Spon[alitus.

(int i

QUJESTIO,

1 Quid fintSponf;alia?ï

L

Il, In quo & quomodo differant [þonfaliaä :fmftrimonio? !

$

Iti, Que-

( 0

INDÉY

?

offint con

H

L '(äæfn;am pe.rfönæ in ggih.erep

p

Uahcke;fponïfäliz,älmatrimogio j

XX

]V. In quà etate poffintcontrahi fpon(alia ?

XJ

V. An malitià etatem. fupplente poffint. va

lidé cont;ahi. f po?&lig Emtg feptenni-,»

b

um. expletum ?

X

VI, An inter abfentespoffint contrahi fponfalia?

VII, An poffit unus pro :lio, contrahere fponfalia , V.. G. Pater pro filio aut filia,,

b

Tutor aut Curator pro pupillo & minorenni?

VIII. Àn fponíalia ut fint. valida debeant ferri in perfonam determinatam ?

XW

IX. An fponfalia ab impuberibus conira£ta, diffolvantur per folum diffenfum al-.

XN

terius pubertatem adepti.,

T0

X. An fponfaliamutuó contrahentium confenfü diffolvi poffint?' -

XI, An &qualis mu!tat,ie fabfecuta det caufam jufté diffolvendi fponfalia R

$. Decimus.,

De AHatrimonios,

QUJESTIO..

V.. Quod fit matrimonium ?

Il, Quomodo probatur , matrimonium effeSacramentum P

Il An.matrimonium fit Sacramentum aut eft vinculum, an ut eft contraCtus ?

]V. An matrimoniüminterbaptizatum & non baptizatum fit Sacramentum ?:

V.. An matrimonium: ab infidelibuscontra&nm fiat pofteà Sacramentum, quama-

do cenjuges Daptizantur ?

VI.. An baptizati poffint contraherematrimonium validé, quod'non fit facramen--

l

"3C

tum , fed purus putus.contraGtus civilis ?

VIL, An.fideles etiam licit& po(fint talem contra&tum purum matrimenii inire ??

VIII, Quotuplex fit matrimonium &

IX. Anmatrimonium:. fit: diffolu

bilequoad vinculum ?

X, AnDivortium fit aliquando licitum 2!

z

XI, An, qui fint cafüs, in quibus preceptum

m

&.ndnhbdo licitum fit parti inno--

centi;divertere à conjuge nocente ?*

!

:

XIi: Qua (it materia. & formaSacramentimattimonii ?

V

XIIL.. Quis fit miniffer hujus Sacramenti ?*

4

z

]V, Quanam difpofitio requiratur in: contralientibius ad: gercipighdüm-hujus:

|

Sacramenti fructum &effectum ?

XV, Quaznam perfónce poffint validé fufci p,.ere/S'acramemummatrimoniil?*

XVI. Quanam perfona poffint licitéfüfcipere Sacramentum matrimonii ?.

!

XVII.. Quot fint impedimenta impedientia matrimonium ?

X.VIIII,, Quot fint: im'gedimenta,dirimencia.Qatrimonium ?

XIX. Quo-

Q UJESTIONUM

N

)?

D(IX Quomodo matrimonium invalidum fitrevalidandum ? ?

XX. Aquo, & ob quam caufam poffit difpen(ari in impedimentis matrimonii ?

Rnj«

XXI. Quid dicendum de cafu fcquenti?

XXIL. Quid dicendum de cafü fequenti ?

XXIII. Poteritné contrahi snatrimonium, cum dubitatur de confängumxmt

I

volenitiutn contrahere?

XXIV, Quid dicendum de cafu fequeml?

XXV, AnEurees ad locum , ubi non eftreceptum Tridentinum, ibi vahde con-

iafs.

tfahanc matrimonium clande&mc H

"'XXVL An matrimonium clandeftinum in articulo mortis (it validum ?

PProponuntur Canones Concilii Tridentini ex xemonea4.üe5acramcnto Matri-

monii.

ARTIGULus TERTIUS.

'De

Cenfuris Ecclefiafficis,

$. Primus,

us

j?

"Quid fi f f Cen]ura &703 quam caujam snferri pcf "H

QUESTIO,

quite

I Qlld fit cenfura, & à quo , & in quem ferri poffit ?

fTelte-

II, Ob quam: caufam ferri pe('üt Ceníura?

(nite?

$, Secundus.

Quotuplex fit Cenfura , aut quomodo dividatur?

innp^

QUJESTIO

1. Qui poffint abfolvere à cenfuris?

II, Quomodo danda fit abfolutio à Cenfuris ?

III, Quid&quotuplex fit itregularitas ?

lioju

IV, Quid fit Cafaum refervatio , & quishabezt poteflatem refervandi , & à re-

fervatis abfolvendi?

V. An ob inculpabilem ignorantiam vcfervauoms non incurratur refervatxo

peecati ?

G 2

IN-

Q*

IND EX

ao a

.»

A

d

s

5

.f*?sä

A

&

23

166

1

AC

äu (»'

[ äääaïüïä*æ?ï W

d

du

w i*-

E

«:-ä» OMeitase f

QAM,(

Aqii

43

143(

Ài

7

29

ä**

säüäææ?äüäääæääf 53

Àj

í

Aquæ

B

EX :

CASUUM SACRAMENTALIUM

[2

Bypti

A.

— m

Blutio Bapufmähs an dicenda fit conta&tus fü;cefïwus*' Cafu Tos.

Ablutio in Baptifmo, prout aGio, & prout paffio , an fint de effentia mate-

A

rie proxima? c,fA, -

Abortus quo Cafu baptizaidus 2" c.2,39.

m du eegt * c. 1200. Q. B.

AC&CL"OHLHS dubitans, an Pradicads füus rité bapmet, petit aSacerdOte catïma

I

