R. N egaiïfvä. R

atio eff ; quia Titiusnon dicitur ibi pro-

uim

pri-ä commaorari & habitare , & confequenter nec propri

ibi

——

DE MAÁTR IM*ONI—-G..

!GO!-

j

ibi paroch-uxm habere, Et ita faepius declaratum fuit in Rota

Romana tefte Riccio decif, 244. Menochiolib. 4. Confil, 294,

It 1 g

n. $3. mihi 36 i. in prima editione,ubiplurimorum Doctorum

CUA Pagtig

refert opiniones in toto illo Concilio.

A Wajiri

Ex dillis colliges, Invalidum effe matrimonium celebra-

L d

tum abincolacivitatis coram Parocho ruris, ad quod folet

aliquoties in anno accedere ad rufticalia exercenda. Idem

dico de eo, qui caufa peftis vel belli fugit à fuà Parochia ad

3i Dotuiciliuf

aliam , quam primumreverfurus , ut ex Navarro & aliis tra-

ordie & ton.

dit. Gutierer de mat

turadlegesil- [

F

rcap.63 n.7. .S.anchez lib, 5, difp. 2 ;.

num. rj.

[íusloci matri«

,CASUS DCCCXCVIL.

Quid [i contratluri matrimonium babeant duplicem parocbiam ba-

Bifationis .qui feilizet aqualiter ferà habitant im uno loco, ac im alie,

vhrayil etrie -

ut qui byeme babitant in umo loco, eflate veró in alio : poteritue

y uf cmm-

quilibet parochus ex duabus illis babitationibu

:

jyi atl

conjungere ?

grontn

1

xfp. ita, Ratio eff ; quia uterque eft illorum proprius illo-

xl

-rum Parochus : ficut enim poteft acquiri duplex domici-

n

lium , ita etiam duplex parochia habitationis poteft acqui«

'l'zrachusna'ml

Pf'

ri: ut conftat ex cap. 2. de fepulturis in 6, ita Gutierer de ma-

s [(tíus Em

tr. cap.62, n. 4. & cap.64. n. ». Sanchez lib, 5. difp. 24. n. z.

ricmam domi* g

contra Navarrum de fponf. conf, ; :. ubi afferit , requiri affi-

ponfqm i« -

ftentiam illius parochi , in cujus parochia matrimonium

ib. 3. dl Poäzg' 5

contrabitur 5 hinc colligunt Suarez, & Gutierer loc. cit. Si

habens duas Parochias eligat fepulturam in diverfis locis,

canonicam portionem inter utrumque

patochum dividendam

ho if 0Pf :

effe,

rflm'/h I/ MW 1

ff /rimi,w d

l

&podes

dïcïturibin"' L :

L1I 1l

CASUS

n p

1002

CA5 H5 $4GR AMENTALES.

asss t

Efp. ii

""

CASUS DCCCXCVII..

offuntp

Quid fi dentur vagabundi $ . quisnau parocbusx poteritþinterejïe

«vel asfiftere matrimonio uagorum :

Ef». Quemlibet poffe válidé affiftere , ratio et, quia ficut

quilibet Pàrochus poteft illorum confe(Tiones audire , &

| Qui od

Sacramenta adiminiftrare, ita poteft valide illorum matrimo-

Caveat tamen Parochus, ne illorum matri-

Pargf/:a T

nio alffiftere,

moniis affiftat , antequam adhibuerit debitam diligentiam in

N

Ef Aff

finefora

indagandis impedimentis ,& antequam ab ordinario obti-

nuerit licentiam affiftendi illorum matrimonio , ut patet ex

- (ríamonium .

Trid. feff. 24. cap. 7. ita Sangez lib, 5. difp. 25. Gutierez de ma-

&um Go t

tr, cap. 65. n. 6, & alii communiter ; nam periculum eft , ut

quando t

novum matrimonium contrahant relictà primáà uxore , &

fabftantiali

hoc valet etiam in iis, quialibi habentes Dom

"

icilium,,vo!unc

troniamcl:

contrahere in eo loco, ubi ignoti funt,

Parocti t

CÀSUS DCCCXCIX,

les fini, 1

ts Gulie

onium contrabatur coram Parecho five viri

FORUN

Qui4 fi matrim

eve femina ; proindene eff ?

V alios apu

Efp. Affie

mati?, Íta enim declaravit congregatio Cardi-

- Jarpoutt.

nalium te

fte Rebello lib.z, quaft. g-idemque tenet Riccius

decis, 344. Reginaldus lib. 31. n. 177. San

chez. lib.3. difp. T9.

-| Onorantá:

matrimonium con-

; Dye inli

Ratio efl ; Tum quia Tridentinum dicit,

: er & Sar

trahendum effe coram parocho.-

& nonma

gis expreffit Paro-

chum viri, quàm feemina.

*

um quia quilibet parochus

At

dminiftrandi Sacramenta fuis

Wtanty

habetordinatiam poteftatema

ts ab

fubditis : ergo poteftetiam illos

in matrimonium conjunge-

ptumkie

ze, etiamf(i aliquis illorum contrahere vel?t cum extraneo.

ptumn

CASUS CM.

premitte

Qui4 fi vel a)t &s

vvel uterque contrabentium fint di-ver[f idiomatis,

ihüit fo

guod H092 Derczpi.

atur 4 Parocho j

fedficitue-, ut. Parochus com[emum

mhe[

contrahentium intellieat per ipter-

pretem ?

Rep.

i

1663

Inmeunderer r

ODE —M.ATRIMONIO.'

wj

: Ejp itä. Ratio eft

; quia ficu

t reliqui contra&us percipi

ita & matrimonium ,

ita Sanchez

feri itene

RP

offuntc per interpretem,

ljb. m difp. 39. D. 3«

l quialitot

CASUS CMI.

sauüre, &

uid dicendum 4

e matrimonio coníraGo in articulo morízs fine

1f matrim.

»fà- inonlidum , licet contracium fuerit quacun-

orum matti

PAïqcha : e;f?ng hoc ip

que urgente ueceffitate?

ligentiamm

4

Efp. Affirmativve.

Ratio efl. Quiamatrimonium contrattum

dinario obti

" üne forma fubtt

antia

li eftinvalidum in omni cafu ; íed ma-

, Ut patetet

trimonium fadium a

bfque Parocho & teftibus, dicitur fa-

erez dema-

&um fine forma fubftantiali ,

eoquod in Tridentiao irritetur;

dom ef , ut

uando enim appoRnitur par

ticula irritans inducitur forma

ilium autem

Tridentinum irritat matri-

À Uxote,

]

(ubftantialis : Conc

.

monium clandeft

inum

in quolibet cafu ex defe&upraefentide

um rolunt !

Parochi& teítium , u

tpatet ex illa particula : ominó inbabi-

les fint. 1taS

anchez lib. 3.

difp. 17. Henriquez lib. 11, cap. 3«

n, ;. Gutiere

z de matr, cap.61. n.4. Coninck, de matr, difp.

2o. Riccius decif. 243. n. 3. & alii contra Vegam

fuoiti

30. dUbo 2. .

& alios apud

.

Sanchez & apud Gutierez loc, cit, Nequeexcu-

i Cardi-

fare poteft i

gnorantia invinci

bilis hujusmodi decreti ? nam

j

fed nonab invaliditate actüs ,

net iC a

ienorant

ia excufat à peccato ,

utbenétradit Gu-

)þ.;/) Lfv d

neque in hoc poteft Epifcopus difpenfare ,

WA conr

tierez & Sanchez.

gceptum Ecclefize non obligare

1 ftHlf paro

u$

Neque obftat, fi dicas?pr

ec parte

cum tanto rigore, ita ut

E

í

non

liceat in tantá neceffitate con-

ls

trahere abfque Parocho

H

& teftibus: nam verum eft, pra:ce-

mmcmü

tanto rigore, quando pr&-

m conjunee

tum Ecclefize nonobligare cum

extraneo

ceptumnoninducit formam fubft

antialem, ut eft preceptum

raemittendi denunciationes,

S

ecusdicendum eft , quando

fubftantialem & reddit con-

inducit formam feufolemnitatem

, ;J,bmatii;

trahentes inhabiles, ut patetin noftrocafu. ItaSan-

y a

chez.loc. cit. num, j

LHIlla

ACASUS

L0

$

€ASTI. SSACR.AMENTALES

—— —

4004 z

CASUS CMII

fium. 4

Titius in articulo mortis. exiffens , abfente proprio Parocho con-

Ad prim

£raxit coram Parotho alterius obpidi cum Berta con[anguinen im quar-

£0 gradu, quam Antea carnaliter cogmoverat , c» ex ea filium f'[cepe-

loc. cit. 0. .

vat, Quaritur ,an'validó contraxerit ante executionem difbenfAatío-

&induam

mis , quam [ummus pomtifex per-vicarium generalem obtinemdam. con-

tolli peract

sefferat , peracfis quibusdam operibus , quorum aliqua preflita fuerant

$ audhotta

nb. ipfo Titie, fed viearias nondum conce[ferat difpenfationem

di faculat

€72 [j

b

j

refcriptam 4 (éde

jexta fa;u/m:

"poft

j

,

24 ?

quam Epic

Aciperctto

! ALio dibitandi eff ; 'Tum quia quamvis matrimonium con-

* dtta inhabi

trattum inter confanguineos vel alios impedimento diri.

Beamy s

mente obfíirictos fit invalidum, nihilominus hic cafüs vide-

cum Berta

tur perEpickejam exceptus ob gravem & urgentem prolis il-

Adé&ci

legitimae neceffitatem. Tum quia di

.

fpenfatio jam obtenta

fs poí

eratà fedeApoftolicà. Nihilom

1nus.

- Refp. Fitmiter , conftanterquetenendu

m effe Titium in-

l

: fandüm qui

Hit «

valide matrimonium contraxiffe,

Probatur primó. ;; quia matrimonium celebratum coram

tátioelt;

mi Pontilc

alio facerdote , quam coram proprio patocho vel alioabfque

Wee(atio

licentia proprii parochi invalidum eft, etiamfi contrahàtur

r

inarticulo mortis , quod patetex Trid. ff. 24. cap. z. iis.pra-

m Viar

Sed Litius non contraxit

fam conte

fertim verbis omnino. inbabiles [int.

coram proptrio Parocho, fed coramalio abfque licentia pro-

| Steitims

prii Parochi, ergo invalidé contraxit, Addo,proprium pa-

valüm , t

! Cenf, v

rochum. non. potuiffe in hoc eventu facultatem affiftendi

concedere alteri facerdotl : nam ficut ipfe Parochus nonpo-

? Quens. nyy

:OOW Cón (

viffet validé affiitere, ut patebitex probatione fequenti , ita

&eque potuit affiftendi facultatem altericoncedere,,

COtlihen,

Probatur fecundó:;, quia.ut matrimonium coram proprio

itat gt

W comy

parocho.velalio: facerdote contrahatur validé, celebraride-

bet inter perfonas habiles ; cum autem confanguinei non

Q0d n

fint habiles,nififianthabiles per a&tum , & executionem di-

!

fpenfationis. , fequíitur Titium invalidé matrimonium cum

rez

Berta. aonfangpinc,anrcgmmxiiïe. Ita exprefsé tradit Sua

lib.

MOR st

DE MATRIMO NIO.

100f

Tib. ;. deleg. cap. 23. num, 2. 2« & 4. Sanchez lib, 3. difp. 17.

Paroclo coi. d

num.4. —

"ia o Gu |

Ad primam. rat

ionenm dubïmndi refpondeo. cum Suarez

&. inhabilitatem impofitam

fium fülcope-

loc. cit. n. 3. & Sangez loc. cit. n.

tti d matio- |

&indu&am per legem n

of tolli

per modum Epickejz , fed

Mi cun-

fitivum

fuperioris vel alterius habentis virr

tolli per actum po

tuita fuermt

& au£toritatem aufer

endidictam inhabilitatem, & inducen-

trfatitp

di facultatem & pote

ftatem ablatam per impedimentunr,

:

quam Epickeja poffit in a

liquo cafu excufare ab obligatione

& ápeccato ;cum autemin propo

fito cafu nondum fuerit ab-

P

montum con. |

hendi- matri

monium inter Titium &

limento diri

lata inhabilitas contra

Bertam, fequitur Titium i

nvalide matrimonium contraxiffe

C cafüs vde-

cum Berta.

tempral -

D

Adífíecun

danuaäonemdb—bit—andï refpondeo,refcriptum

]

am obtenta .

à fede Apo

ftolica obtentum effe potius mandatum ad difperi-

fandum quam

difpenfationem. ItaSangezlib.8. diíp.so,n.2.

Te Titiom t

Hinc colligitur,

filium fufceptum non cenferi legitimum ,.

ft legitimusproprer difpenfationem fum-

*

ratio eft ; quiavele

tatum coram 2

mi Pontificis vel p

ropter matti

monium : non primum; quia.

] alioabfqu'. Y

di(penfatio- füummi

pontificis nondum fuit obtenta , fed

fo-

ad

contranatx

]1um Vicario generali data fuit commiífio , & mandatum

9

?

. ss gie- a

eam conce

dendam. Non fecuridum ; tumquia prolesnon

m fequens, nifi matrimonium fit

,

j congaM d

| j

fit legitima per matrimoniu

yicenca pto-

validum , ut tradit Covarruvi

as & aliiapud Sayrumlib. 6.de

P

vopum/ d

Cenf, cap. 10. t

22,86 27; . Tum qui

a matrimonium fubfe-

ä

/ afiM.enöw i

uens. nom efficit

prolem legitimam , nifi contrahentes tem-

us sorpo-

'pore Cónceptioni

s vel nativitatis prolis effent. habiles ad:

contrahendum: -

"Fitius autem tempore conceptionis vel na-

equenti, I

[

1

tivitatis filii non.erat habilis.ad. contrahendum: matrimoni-

nfanguinitatis ,.

[1

:n Pfoprfü

um cum Berta propter impedimentum co

celeburiae

quod nondum fublatum erat, cap; tanta.

Qui filii fint.

legitimi.ita Suarez , Sayrus , Henriquez.

poyinet of

&. alii..

qyríotien dl

&

»onïum* qim

radi

Suatez

I' t

l22

nülí

€ASUS

ib.

|

1005

CASTUS $4CRAMENTALES

— À

CASUS CMIII,

Quif At

Quid fi Parochus *vel Ordinarius concedevet facultatem alteri fa-

tis [nr

cerdott coujungendi Jfponfos smasrimoninm , mon fo

vrochiA

Ium im propria Pa-

» VeTMBIVHAW extra propriam parochéam : effet va-

dida fAalis conceffía ?

R Ef. Affirmat, YaSanchez tib, 3. difp. 1g. & 24.

Bfpondtt

li .; I. n..

Reginaldus

ipfe nont

18o, Ratio eft ; Tum quia Tridentinum dicit, ali-

um Sacerdotem fufficere ad affiftendum matrimonio de li-

fiingrado

centia Parochivelordinarii,& non dicitin proprià Parochia ;

Ergo non poteít fufficiens caufa affignari,quare addenda fit

F »uidfl/Wi

limitatio contra favorem & validitatem matrimonii,ita utPa-

rochus folum poffit concedere fa

cerdoti licentiam conjun-

tl, fffd

gendi fponfos in propria Parochi

de

Tum quia hujusmodi

[9)

pX

licentia nonfeft a&us jurisdi&tionis c

ntentiofze &litigiofae,

feu prohil

fed gratiofae & voluntaria : a&us aut

em jurisdictionis gra-

tiofz & voluntaria exerceri

poteft extra locum proprize ju-

,mxx'xüm

tmen f2da

xisdi&ionis Ut cencedunt c

ommuniter DoGores,

congrepatie

! g daf

.CASUS CMIYV.

Quid fi 4 proprio Parocbo Loci concedat

; '**')jb- 3' di[þo.:

ur Sacerdoíi fabultas a[R-

Que liO 21,

Jlendi matrimonio exíra propria

m dio

cius dedl, ;

&5 bec conce[fio -valida?

cefin : Ejine

Efp. "Affirmatiué, Probatur tum ex rationibus in præce-"

.. denti cafu allatis,tum quia proprius Parochus poteít admi-

Vi f P

niftrare Sacramenta fuis ovibus, ubicunque exiftant ; ergo

poteft etiam affiftere Sacramento matrimonii , ubicunque

illae exiftant, etiamfi non obtinuerit facultatem ab eo Paro«

hf

cho, in cujus Parochia Sponfi conjunguntur. Re-

üàwn

bellus in L. 2, quaeft, 8, n. j.

2àlh, gt

tium NU

— ebods

n quia

Dotehteftio

CASUUS

1007

DE AMATRIMO NIO".

BU n elup .

CASUS CMY.

D

Quid fi Arcbi - Epifcopus vellet con

ungere im matrimonium [ub4i-

tfett lii h

zos [uorum [ufragameoru

. .U

Ldare licentiam illos com-

fn yrobria B.

jungendi :

offetue id valide

t(e) -

/

A

cere 2

) E]/þdndet

Bonacina non poffe : Ratio eft ; inquit , quia

| Mginddus

ipfe non e

ft Ordinariusillorum, nec eft eorum fuperior,ni-

um dicit, li-

imonio deli-

fiingradu appel[ationisæ.

rià Patochia ;

CASUS CMVL

: addenda (it

t contra&um coram proprio quidem Para-

—- uid i Matrimonium i

[

Jnii,ita uthr-

&bo , fgd, in

ffrdläe )-/e

E

« prohibito ab Epifc

-

po affflere Ma-

jam cot um

ZY1nomnt

o : Eflne validumt

i bojosmodi

xfp. validutm effe *

Ratio eff ; Tam quiapofito eo interdicto

P

arochüs adhuc retinet jurisdictionem ,

^ &tieieti,

feu prohibitione

Tum quia multa fieri prohibentur, quae

IGionis gra-

inquit Bonacina.

proptig J

tamen fa&a

tenent,

Tum quia ita declaravit Cardinalium

;

congregatie.

Idem dicendum eft ,

quando hujusmodi prohi-

t Coadjutori , vel Vicatio

Parochi , ita Sanchez

bitio fatta fui

uez r. parte,cap. 219. num.

1o. Reginal-

slib. 3. difp. 22, Rodriq

fala -

I duslib. 2 t. num. 179.

Henriquez lib. x x..—cap'».. 3. num, 4. Ric-

cius decif, z42.

Bw

CASUS CMVII.

Ti præce:'

clo vetitum fit. à füperiore Sacramenta: adminiffra-

otet adml

Qyiä' fi Paro

re ; aun? adbuc "valide asfiflit matrí-

4nonio £

fiant ; r£

, ubicinque

E]þ.A [ffixmativé.

Ralio efl, tomq

uia huju Sttüodï äffmen-L

b eoPato

R

tia non eft proprica

dminiftratio Sacram

enti, fed auctori-

p M

convalidatio confenfüs centrahen-

zatio, ut ita dicam, &

henfa in di&à prohibitione,

tium , quae non cenfetur compre

adhuc eft Parochus , &

'Tum quia pofità illà pro

hibitione ,

poteft teftimonium ferre

de contractu matrimonDil,

CASUS

CAj03

$008

CASUS SACR AMENTALRS,

p onst

CAÀSUS CMVIMH,-

Quidf coti

Sed quid fi wvetitum fif Parocho adminiflvare Sacramenia , eö

quod

mente captus fit : poteflue adhuc valide affiffere

tompolef,

Pmatrimento ?

Efp. Megaticué. Ratio eff ; quia Parochus debeteffe pr-

R

Mf ii

fens moraliter, & humano modo ; ille autem e(tprafens

düosaut

humano modo , qui videt , advertit & intelligit, quod fit,

Secus fi non advertit , nec intelligit,

quod agitur. Lege co-

tm; t

turae e(tnei

vam Tifio, 209. ff de cuerb.

ch

fignificat ; fufficit tamen , (i Paro-

tationis, L

us externo fenfu percipiat cenfenfium contrahentium,

fivé confenfus exprimatutr verbis, (ive fignis, fivé concipiat

quam tht

?

inmattimi

confenfum per fe immediaté, (iv& percipiat perinterpretem,

quandoipfe non intelligit fermonem contrahentium , modó

tesmoralit

tamen fit compos fui , ita utaon fitebrius, nec dormiat &c,

fonone(te

Ívetm,

alioquin non effet praefens moraliter & humano.modo. Ità

Sanchez lib, 3. difp. 39. num. r. Confirmat. 1. conclufio,

pliandi,mat

uia non intelligens , nequit dici praefens, arg.1. coram. ff.

de verb. fignificat. ibi : Coram Titio aliquid (acere juffus, non

dicitur praefente eo feciffe , nifi is incelligat, Atqui Conci-

NT

lium Tridentinum irritavit eorum contrattum matrimoni-

d

alem , qui aliter quàm prafente Parocho , & duobus vel

tribus teftibus matrimonium contrahere attentabunt,

Er-

RESWM. li

80 tequiritur parochi praefentia , non tantum phyfica , fed

NT

etiam moralis-, fivé hamana, itautintelligat , quid aga-

ü)üu S&a |

tur.

Unde fi Parochus effet ebrius vel dormiens, non

wïmx&.—,&ü

valeret matrimonium coram eo contradum : nam ;

' 00 i

di&a prafentia ejus exigitur pro

m cumi

- formá a&üs.

Itattus Par

Omm, fc |

hm de

& B9

Wfö

CASUS

3

DE MATP13O0O0 NIO.

1009

as cstunus:

CASUS CMIX,

uid fi contralui matvrimoniali inteveffent tefles vationis quidem

Ia , rl

en

" compotes , fed domeftici , vel Religiof, vel infames 3 effenine

tefles fufficientes ad cualorem matri-

3200nii ?

beteffe pta»

Efp. iía, Raíio eff .5 quia 'Concilium fimpliciter requirit

n eltprafens

duos aut tres teftes ,neque in ipfisexigit fpecialem quali-

tatem; ergo nulla aliá requiritur praeteream , qua jure na-

Ur, Leyt a

turz eft neceffaria ad teftificandum,nempé,ut quisfit compos

yen, fi PDaro-

rahentium,

rationis. Licet ergó praefatee perfonee non admittantur tan-

quam teftesidonei in aliis rebus,nihilominusadmitti poffunt

i& conciptat

in matrimonio, Confirmatur.Tum .quia poffunt effe praefen-

ntetptett/h

1

tium, odb

tesmoraliter. Tum:quia Trident. nullos teftes excipit ; Er-

gó non:éftratio,cur nos excipiamns , illosque exigamus ad

doteia C

feveram , & exa&tam Juris.normam, Favores.e

o moda, (tà

fni—m funf xamr.

pliandi, materia matrimoniifavorabilis eft,

t

3. condufo,

, coram ia

CASUS CMX.

non

ejultus

Quii f

Matrimonium fit contradium coram.eo facerdote, qui liceti-

yaui Cor

epaUimott*

dam a—[i/fm

di extor[st per metumgravem g valetne.

ejujenodi matrimonium 2

P

dobur $

Efp. ifa.. ARat'io tf ; quia Jurifdi&iometusextorta valid

ä*trähïi

Xíca ,

.. fertur, juxta communiorem fententiam, unde dici fo'et

'metu £efta valere,, exceptis aliquibus cafibus , ut abfolu-

jd agj*

miens, nol

tione, & excommunicatione &c.ergo etiam validum eft ma-

; nam

trimonium , quandolícentia extorra eft.per metum , prafer-

tim , cum hujusmodilicentia non fit a&us jurisdi&tionis , fed

fitattus Parochi,non inquantum habet formalem jurisdidi-

onem, fed in quantum eft teftis, à jure inftitutus ad teftifi-

£andum de matrimonio , & ad fubftituendum alium ad.hunc

Sanchez lib. 3. difp, 39. n. 13.

eïc&um. Jta

& difp. 21. n.7,

CASUS

Mmm mmm

CASUS

o d

D.

AC.II? Bs n a a i G

mesut s

;fed nuää üi?l-'?äatwimbkïum eff incvalidum , þ licentia agfijik*ädä £x-

Aligii Jnct

terta fuit.per do

hum . et? mendacium. 2 Pro m

, £eligen-

p

H htjns, castis,..

vimpulfia

" .Wtïzzl* Dolum & mendacia *alïqïuaïndöve'rffärï circa caufam

D

4WN finálem, aliquandó circa impulfivam tantüm.

'"Func

p

verfantur circa caufam finalem , quandó concedens licentiam

sovetur ad.eam concedendam ob caufam fibi dolosé narra-

taàm, fed' itaett affectus';ut finoffet illam caufam non fub&-

Efp;vä

ftere,hon concederetlicentiam. ^ Tunc veró verfantur circa

BN CI

Patochus.

caufami tantümimpulfivam:, quandó concedens.non prin-

cipaliter movetur ad concedendam illam licentiam ob illam

morer ad

«aufam fibidolosé narratam ,licet aliquom

qua videt

odoob iHimQ glof

:

veatüt/& impellatur, Hoc notatoy ( 00

hoc vider

fa Ena-hs con.

Vterafe

Refr. Quando dolus & mendacia fuht càu

( at

ceffionis,feulicentias;invalidum effe conceffionem,f(eu licen-

& valide

tiam., confequenter invalidum effe matrimonium contra-

&um coram eo faeerdote , quilicentiam extorfit per dolums | 9 um

& mendacia verfantia tirca caufam finalem; "Rafioefi ; Tum

Bwas

quia. difpofitio fa&a per dolumverfantemcirca caufam fina-

lem ;! eft invalida, ut traditcommunis DD; fententía, Tum |

quia nihil eft miagis contrarium confenfui , quàm er-

ror, E. ( per-errorem, ff de jurisditione omnium / Judicum.

Qii

$ecus dicendum eft , quando Ticentia 'fuit extorta per do-

, um "

mendacia verfantia tántummodo circa. "

impulfivát , fed hific

Jb

terà

em

CASUS

V Bs ss EL

IpR pofrriMoNIO.

IOTI?

CASUS CMXIL

Affeudi en-

ligm-

Aliq-äü [a&eräos accedit ad Parochum , à .quo petit i , nomine

alicajus - illuflris iv f'acultatem. ajfffendi matrimonio.; Parocthus

cómpnl[us "fecfa petitione , coucedit. il facultares. ajfiflendi matri-

citca caufam

monio : Qusritur modà , utrum valida fit ifla facultas , &

tüm, Tunc

sonfequemter validum ftt matrimenium coram co

:ns fHicentiam

: fgcgrdgte .cafelzigp(gm 2

lolosé natra»

m non fubf-

! 'Välääilm "eH'e.k 'Rafio-eff ;"quia- dolus verfatur folum

rfantorcirci

^^circa cau

fam imptlfivami , & non circa finalem : Nam

nson ptin.

Parochus concedens

licentiam; non videtur principaliter

moveri ad illam concedendam o

b petitionem illuftris viti,

jam ob J

quae videtur imper

tinens,

ad conceffionem illius facultatis, &

o)æi/(.'fv:)mïmo-

hoc videtur verum:

; etiamfi contedens ità forté fit habitua-

y finalis con-;

liter affe&us , ut.fi noffet fidtionem , non concederetlicen-

*

tiam afífiftendi

5

"alioquin nullz difpofitiones effent firmaee

emfeulictt-

& valide , cum feré femper aliquid lateat di(ponentem ,

yum contt& |

c perdolm 8

quo cognito non difpofuiffet, 1ta Sanchez.lib, 5. difp. 19.

i o

num. 1$, Qu,ticrez deïma'*trimgn.* cáp. 69. D. 1 j, & alii.

capfam d

jtia 10

CASUus CMXIII.

gim d

in julam. d

f

i.de- licentiä;-Pa?o&bi - affiflit. Ad atvimonio S. wr-

TET df:fgmdäty

$5 eflne «ali-;.

torto prt e

um

1

n mäc»

y Bfpond, Affiruatiué. Ratio eff ; quia verfamut i

teriá matrimonii , quae favorabilis eft,

Tum quia

os degradatus eít adhuc

äccrd

if 'Sacerdos'

" ')b(':f-a-

Mmm mmm 2

CASUS

CASUS

|

IOIZ

- AA aX

LERS

CASUS $ AGR AMEN TA

CASUS ,.CMXIV.

tit aliqut;,dï d

dignitáte ;

Quid fi Parochus babeat: injuftum titulum , ut accidit , quand&

vando füp

Parocbus commrfit. aliquod. deliium , vatione:cujus eff ipfo jure

Quandoigi

privatus beneficio , «vel quando. babet: beneficium incompatibile ,

vilida font.

vél: quando Acceptanvit. Deuefrcium: im. excomimunicatione ; Auue t alis

adbuc valide affifHit matrimonio , ita videlicet , mt

quinonel

matrimonzium . ftt "vali-.

humanom

?

do Pratori

dum ?

Hitc j

R zP Va'idum effe, etiamfi ipfo jure fit privatus beneüci;);

Judis a

modo in judicio nondum fuerit illo legitime:fpoliatus.

Ratio ; quia adhuc eft Parochus cum titulo colorato , &

! r0; quia i

&d hoc aute

errore communi valida funt.-. L. Barbarius, ff. de officio

ei& i

titulus col

Praetoris,. Pro majori intelligentià prepo.n'i;þgï--

alioquin (

? fQuæfäïio» incidens, ..

ferre; oon

Cipellanpr

n valida: fint. ea ,. :juæ* funi. ab alii]tto- juditä:,. qitiä' quere no'nrg

€o, 1nralid

eff Judex , fed exiflimatur Tudex ,.E.G. utrumaBa per fercvum ,

qui exiflimatur: prat

9

r

Quamsis c

*s valida finkac fi gelfa fuiljent . ao

dee( irulu

.. Pretore. ?. ad. banc difficul- —

fatem..

tigulum al

Giiter de

rff. Validà effe , modó-ttia concurrant. Primum eft , ut

ial 3« mmi,

adfit titulus coloratus ,feu putativus, ut communiter te-

æ;?'ll ; Qï D

ftantur DoGores, - Secundum. e(t; ut adfit error communis.

£

Nt, 29,

Tertzum

77

naturalis;

f ; utnullum. adüt:mpedæmen&um]uns Divini,feu

&

Primó igitur requiritur tituluscoloratus, qui cenfeturad-

Pivverois

effe , quando fuperior legitimus confert alicui dignitatem

UT err

vel beneficium, fed collario eftinvalida ob occultumaliquod

Nünis. se.

impedimentum recipientis.collationem , ut accidit, quando

Cf sroba

confertur beneficium excommunicato , invalida eft, Pra-

Msmoli: e,

tereà titulus coloratus eft ; quando aliquis recipit dignita-

n 6, Iïä*än,

it-

Pt L

tfe:m-,vel beneficium '^1 le:g;ileimveo-?f-upþrgi.ore',.fed—v pofteà comm

tit.-

1013

— a

DE MATR1MONIO,

tït-aliqaäd? deli&um;,

ratione-cujus eft. ipfo ix*a)'re' privatus i!là

vel beneficio.

Rurfus adeft ticulus. colotatus ,

dignitàte ,

li, quidb

uando fuperio

r occulté revocát dignitatem vel facultatem,.

Hojo ju

deft titulus. coloratus aliquo ex his modis,.

uandoigitur a

Onpatijilt,

valida funt gefta

per Judicem., Pratorem , vel Parochum ,.

T2

quinon eft veru

5

Judex, vel Prator;vel Parochus. . [us enim.

L

humanum fupp

let defe&um veri tituli L, Barbarius.ff, de gfä;

:

cio Praetoris.

fta per eum $ qui intrufit fe in officium

Hinc fequitur , ge

beneüciö;

Judicis, Patoc

h

ivel Confeffarii ,.

efle invalida inutroque fo-

-fpoliatus

fas nonhabet titulumverum , vel coloratum ;.

ro ; quia intru

ut valida (int gefta alicujus Judicis. , Paro-

lorato., &

ad hoc autem ,

de offiio

chi &c. q

5

ui veré non eft Judex ,. Parochus &c, requiritur

b eofüperiore, qui poteftillum conferre ;

titulus coloratusa

alioquin fi titulus

habeatur ab €o,.qui non poteftillum con-

ferre, non funt valida gefta ;

proptereà fr aliquis fimplex

:

€:

a

ihellanus & G&implex facerdosconftitueretur Parochus à Lai-

j qute lol

co, invalidé a

(fi&eret matrimonio, invalide abfolveret ,. &c,

*

ter haberetur pro vero Parocho : Nam

1 Jertitiy

Ciuamvis communit

WE

dceft titulus-coloratus collatusà fuperiore, qui & ipfe habeat

A

loratum..7£2.Syl-vefler: vv. Confeffor. primo; qua[I..9.

titulum co

Gutierez de

- Matrimonto cap. 62.n.26; Salas de Legibus d. 10

14; cuerf. . Confiematur. "Tabiena , €ajetanus ,. Me-

W[Crft u

fetk. 3. num;

wnter t

dina , 65 alii,

quos citat & fequitur. Sanchez. lib. 3. Dilp. 225

nz"mt 29.

PUTTNCE

Secun

Yciat , ia

dó : Praeter titulum: coloratum., tequiritur error

communais , ideft, error , quoaliquis commu

niter habeature

nfeturad

yro verotitulari,, beneficiato , praetore, &c. .. Non. tamerm

fufficit error unius , Vel duorum, fed debet effe error com-

jenitatem

munis ,nec fufficit, quicunque error communis , fed debet

miliquo

£ Nam hu-

cffé probabilis, id'eft, non craffus. vel fupinus

t quit 0

jusmodi error squiparatur fcientig j cap..

2..d€ conftit.

À

f r

i

n

5

n 6,. EcarAngelusf&äiiapudaS-—arxghezx !oac..ciir,,n;,ïs Et aperté

d;gmfä'

| patetex L. Barbarius citati.

conmit

It

l

Mimmm mmm

Tertio:z

|

F

s

1014

CASUS 54 CRAMRNTAL ES

[ sst

Tertió : Requiritur, ut non adfit impedim;edflü-xtää'i ïuris

feundo

o fcerdott

Divini,vel natorális ?* nam quando hujufmodi impedimen-

tum adeft, Pralatus vel Ecclefia non poteft hujusmodi de-

que Epitog

foit invalid.

fettum füpplere , cüm nonhabeatpoteftateminffuperiorem,

ficut poteft fupplere defectum Juris humani , & illumreip-

füertum ,

fem , cuj

sà fupplet, quando adeft ticulus coloratus:& error: com:

munis 7 alioquin fi Ecclefia illum non fuppleret, fequeren-

mutiter Di

tur multaincommoda , multce perplexitates , multa dubia,

u7

& multifcrupuli. ita Cajetanus in füummá verbo. Confeffio-

Tochuscón

Paludanus n 4. Difl, 17.9. 6..4. 1. Kee

$ emorey

ginaldug.

lib, 1,n. 97. & 4lii apad Sanchez f/b/3, Difp. 21.

loritis., 3

Addo hajusmodi defe&um ; etiam fuppleri a

biEcclefi;

fmentom ]

quando adeft-opinio probabilis ? tunc enim cenfetur ade(fe

pleripote

error communis , & ritulus'coloratus , ut accidit, quando

ttimoniur

€ft opinio probabilis , aliquem poffe abfolvere à refervatis ,

ita pote(t f

aut à cenfuris ; aut poffe affiftere matrimonio ? tunc enim

Coraqy Va

fequens opinionem probabilem , validé ab(olvic; validé affi-

etur Par

Et hoc

ftit matrimonio &c. ut patet ex allacà ratione.

« Qu

verum eft, etiamfi populus dubitet,fupeciorcm e(fe privatum

f d

fuo officio : Nam melior eft conditiofuperioris poffideritis;

Telus ell p

o r

Sanchez loc. cit, nó$. & alii.

5

q.lib. gde poeni t C.I4. n.4.

Ut excom

Ex di&is colligi poteft;folutio n

otf folüm casüs ante qu&-

ROU

ftionem incidentem propofiti, fed etiam multorum aliorum ,

lütem,

quorum do&rinanon folum eft verainforo externo , fed eti-

f0 (

am in foro confcientize , nec folum militat in Judice ordina-

Wreyia

rio,fedetiamin delegato ; ut pate

;

t cxï(;äap'.:i.nffam'is.:;:. q.7. i-t;

Vetün

Sanchez loc. cic.ni36.

2

Primó coligi poteft , va

i*idum- ö-ïfe matrimonium , cui

Dlütum j

affiftit Parochus , habens titulum invalidum ob vitium ali-

quod occultum , aut-habens beneficium incompatibile fibi

QDUS*Q(W,

Il()ïf,k& g

collatum à legitimo fuperiore. Ratio eft; quia adeft titulus

410 i

colotatüs cum errore commüuni abíque impedimento Juris

naturalis , autdivini. Ita Coninck difp, 27. de matrim,dub.2.

Rorta]ite

R. 22. Sanchez & alii DoGtorescitati.

o titg]g

. fecuadà *

rorj

DEOGMAÁATRIMONIO-

ii H

validam effe abfolutionéni datam ab

ntüm Turis

n oSecundo : ;S;äquïtu f

tpedimen-

£ó facerdote , qui commuhni

ter proParocho habetur , cui-

usmodi de-

cium:Parochiale , fed collatio

ue Epifcopus contulit benef

upetiorem,

fuit invalid

a ob occultum aliquod 1

llius facerdotis impedi-

imentum: ,

dependensab.Ecclefià , uti o

b excommunicatio-

cilumreip-

TOU COm:

nem ; cujus cífe&tus e

ftirritam facere collationem, ita come

mutiiter Do&ores.

t,fequeren-

ffe mra-frimoniurg coram. Laico , cuiPa-

nultadubia,

Teríio: Validume

) Confelfio-

zochuscónce(fi

"

*

t facultatem affiftencimatrimonio,fi commu-

Ratio eff ;,. quia adeft titulus co-

flepinaldus

pi errore babetur facerdos.

*

loratus., adeft error communtis ,.

& non intervenit impedi-

ris naturalis, vel divini

fed eftdefeGtus ,.qui fup-

ab Ecclefia,

mentum [u

[etor adee

pleripoteít

ab Eeclefià, quie ficuti ftatuit, invalidum effe ma.

fine Parecho velalio Sacerdote de illius liceptià ,

dit, quandà

uimonium

L veletiatis

ita poteft. facere

i

. ut &t validum matrimonium celebratum:

*

coram Laico, quicommunt

.etrore & titulo colorato exifti,

, Tunc enifi

smatur P

arochus , vel alius Sacerdos.

; ralide a

llum. effe val

idé. abfolutum , qui.Parocho no-

7

Et hoc

4 Quarío 21

Te privatur

minatim. den

unciato.,. vel notorio Clerici percuffori , con-

fua ,.in eo loco , in.quo communi etyore ,.

p

poiüdemis'; .|

feíTus eft peccatà

$& titulocoloratoh

abebatur pro vero Parocho, nec credeba-

jt. Gu d 4

tur. excomrmunicatus,.

nec ipfe posnitens fciebat , illum effe

enim cafu Ecclefia fupplet Juris-

r ántt quæ-' '3

excominunicatum : in hoc

didionem,quácaret excom

imunicatus denuntiatus , vel no-

mafíotud. a

Idem dicendum.eft de fuípento,

io, fed?ü. :

toriüs, Clerici. percuffor..

:

& irregulari, la

Sanchez loco cit. i, 46.

dice oreime

ffe valid& ab-

n's.ä-q:N"

Xerumtamen eft, illum poenitentem- non. €

.

folutum , qui confeffus eft. Paroc

ho , quem peeni

tens fcie

yofttuffy

eu

bat: effe excommunicatum. vitan

dum ;; quamvis ille Paro-

li

chus- communiter.in illo 1

o-fupes

) vitiim

b;co--haberexug pro legitim.

,ipit aol

j

riore, & non éxcommunicato,

m

itul?

Ratio eff ; quia con

fitens.peccata.

füä-ilïi 'S-and;äfdöt*iþeccaü"

qu

abfque neceflitate ,. vel:

mento ]0[15

mortaliter pacticipando in divinis,

dub.20

nom

trim

alio titule coum. :ve"*:g;omxpun;;atczïfvitandO',; confequenter

reci-

$tj

1OÍ6

CASUS S4CRAMBNTALES.

tecipit Lenehcxum abfotutionis , eo

quod dicatur ponereobi-

titulo colofi

cem ad abfolutione

&ulii, quos

m, & adgratiam perparticipadionemin

divinis cum exco

mmunicato vitando,

Ex quo patet, illam

fatno t

Jurisdi&ionem etfe invalid

ab Ecclefi f

Sacerdos ill

am non defeGu Jurisdictionis,cum

am habeat per etrorem' cotmunem cum titulo

dirino com]

colorato ,fed ratione participationis in divinis cum excom-

MNoni;:

inunicato vitando : participans enim.cum excomaunicato

.

te captasel

in divinis peccat mortaliter , nifi excufetur ratione nece(fi-

tis,

ratis, velalio:

L

futio/f.

lta Sanchezloc, citato,

jufto titulo, ut folet .»-doc-eri.ing&;a&. de cgnfurür.

teftabfidle

j

E patute m

Quintó : Validam etfe abfolutionem , ditamab eö Sacer-

lod

dote , cui Ep

ifcopus verbistantum

modo , fed abfque veráin

tentione , & cum fiGione,

&

E

conceffit facuitatem abfolvendi:

nam intervenit error co

mmunis , & titulus

.praefumptus

Qu/f Pa

collatusà legitimo fuperiore;

& facultas feu jurisdittio,quam

Epifcopus fi£té concetfit

» poteft ab Ecclefiá fuppleri, Tta S'a.n-

Mi

chez loc. cit.

Don acit

Séxló : Validum effe matri

monitum :contra&tum coram

otis mon t

€ofacerdote , cui Pa

tochus fi&e concetffitfacultatem affiften-

Qhez13 df

di , ut pátet ex pr

oximé ;Jlat.ä ratione; Ita Sanchez flþc. 'cit';.

Ttrprace

3 l's ., Efüf(/a

Septimó : *Gcffta;pe*r;eum,guïæaretfve-m*fïtülö,*"'fcdacomi

müni errore & ritülo colorato habetur titularis , valida effe

l At

patig,

iion fólum refp

etu eorum, quinefciebantillum carere ve-

rotitulo, fed etiam

titulum deef(fe,

fefpe&u "Zill,.igs; 3 qui fciebat? cj"»yerüm

Qui// M

Ratioe[t 5 quiaut di&um eft in fecundiconditione , ficut

fequititurerror communis , & non füfficiterror particula-

| f a

