- cottrahis fponfalibus 'kïïz[cipi!at;ordine:" fdtïef; ,E*vc

majores , anne per hanc füfceptiones fokvuntur .

*

eidem k

- fponjalia ?

$

mattimo

R Efp. iía. Ratioett ,

quia hi ordinesfufcipientem

reääun?

debiti co

-incapacem contrahendi matrimonii ratione voti folennis

Hinc jux

caftitatis , quod includunt. - :Dico autem per fufceptionem

2'40 & A'.

ordinum facrorum feumajorum &c, N amfíufceptioordinum

veme

minorum , ficut fufci.

'adus:

monii contrahendi , ita.nec fponfalia diffolyiz, .. -

pientem non reddit ;imapac-em mat,fi-

7f QuX

QW Ws

CASUS DCLXXXIL "^

incurtil

fet? ali

AMajoratius Nobilis Tusvenis cum Anná paris-nobilitatispuellA rem

babuit , &5' quia.ex affetiu erga hanc fepe ad ejus-edes dicvertit;,

fiertutt

Jaumiliariz atemctiam-contrahbit cum

"Appoltonid illius forere, qua cum.

propord

Aniito

Blchrior frt , quam Amn , transfert paulatim sotum affetium

f

^

"

focumi

um dlle i baus , C in uxoremetiam dacere cupst Invincibiltter ig«

penà,

neraus ampedimentum. fe ex iMicitd copmld cum .Aumn babitá ..aco;;ftiga;

ttahit; !

xtffe s Duaritur , n i

A

]

u ippallomiam tn uxorem dacere

idigeat dWm/a;tiozæ!Pmtgï;ä , :

i

M

g.

&

D MITT

X ïIdä.t.u»r non indigere.

Ita Paludan. in 2, Sent. D. 34« q. t«

Árer [

a COf

W n.:7. Màjor ibidemdift, 57. q. 1. a. 4. Baucius in Mifcel-

1

n ímpe

laneiscafuum confcientize.. Tom.z.opufc. 1. q. 176. Fernan-

|

dez, inmedullà cafuum confcientias, p. 3. c. 16,$. . in fine.

- f& du

Xurztt

Ubirelatusá Dianá, P. 10. Tratt, 13. Reffolut, j 1. ait: Hanc

D.

opinionem effe communiorem. Prob. Tum quiahujusmodi

tit ij

impedimentum eftimpofitum ab Ecclefia in poenam deli&i ,

hcüm

atqui peenze nonincurruntur ab ignorante illas invincibilitet;

dmarn

ergo &c, Major contftat inde, quod impedimentum exigen-

?

uri-

el'g&k i

didebitum ex eàdem caufà fit poena culpee , ut cum

P

iiong w

bus docet Sangez. l, 9. de Matrim. difp. 30. n. 1. minorem

18. &

(Onforris

€x communi proba; idemSangez in $um, L, 4, C. 22, f

50 qy

patet

- MATR1M0NIO.

$z3

...-*l

agb

n EE

,

pätet m excommunicatione aliisque ce

nfuris , etiamirregu--

laritáte a&us impofita, que ignorate non incurruntur; ut:

3cm, Iu

Tum quia'

,

preter aliostenet Palao traG, 2 di r. X 17. D. 6;

eádem lege Ecclefiafticà: inducitur hoc impedimentum ad'

matrimonium dirimendum , ac impediendam petitionem:

Ts

lais

débiti.conjugalis , f matrimonio jam contratto fuperveniat;

Hinc juxta declarationes: Cardinalium Concil, Trident. Seff;

epüontgy

24. C 4. Reftringensimpedimentum induGtum propter affini-

20rdinua,

tatem.ex fornicatione contractum;, cenfetur etiamad eofdenr

gfadu s reftrin xiffe im pedimen tumexi ge ndid e.b'i'tum ab uxo:

ré, quod inducitur ex affinitateproveniente ex illicità co-

pülà &c. Atqui hoc impedimentum exigendi debitum non:

incurritur per ignorantiam invincibilem ,. ut ex communi

feré aliorum: docet Pálao.loc. cit. n. 8,

Wü-ä "

Ergo nec impedi-

E75

mentum dirimens &c. Tum quia poenee quantitas debet

A G6 CUR

proportionari quantitati deli&ti, cap: fel;.de poenis.in 6. Er-

im afeium

gocumis ,.qui fciens inducit affinitatem , paniatur pro tali

;;ibilitfrjgs

poná, liber ab eádem erit , qui eandem ex. i

Bitd cufitie

trahit. Sed hisnon obítantibus,

800ranpi-a;CQnþ

ï;ix,,

Refp.. Majoranum indigeredifpenfatione fümmi Pontifi-

cis ,. fi velit contrahere cum Appolloniá , etiamfi invincibi-

liter ignióraritexcopulàfornicariádoriri tale impedimentum;.

) 'SQ-Q.M

Ka ceommunis Fheologorum.

Probatur. 'Tum quiauniver:

i Miícel-

fim impedimenta matrimonii dirimentia non folum impofi-

; Fernat

ta funt , ucpoena , fed pxincipaliter tanquam inhabilitates;.

g infnt,

utprateralioé notat Leffius. in p.3, de Sacram; matrim, c, 7,

—

ajt Ht

d; 1; & r30, & fpeciatim circa praefens impedimentum tra--

hrjusmo

dit Dicáft.trá&;.2; de matrim; difp. g. n.168.ajens :Jüs Eccle--

am deli&i E]

fiafticüm naturali conformecenfuifle , utab iis, qui percopu-.

jncbilitet

làmv carnalem una caro faGi.effent , talisreverentia & pietas:

mexpat

ergafaüguinemihaberetur ,utneuterillorum abfque difpen-.

um purl-

fatione vel cofittahere poffet matrimonium cum. alterius:

qinrem

conforris confanguineis, vel debitum conjugii petere, ficon--

f

X

22

gxa:&o: matrimonio: talis: copula fuperveniffet. ,. & alterum:

pate

Con--

824

CASU3 SAQR AMENTALES |

"—

co.n-jurg*ein ;feäffct äfïine-m;qüälis. prius non fuerat, hác ta--

men duplici limitatione.

Primá utillicita copula tam ante

quàm poft matrimonium tantum extenderet fe ad confangui-

yif o

x

neos intra fecundum gradum, cum illá perfonà, cum quá

quis rem habet.

Licita veró ad quartum.

Secundá. 1It ea-

dem copula fivé licité five illicite & cum quálibet etiam ig-

ff

norantia fatta dirimeret matrimonium cum praedidtis con--

exterto, q

fanguineis,fi ante illud contigiffet : eidem veró jam contra&to

cum laQ

fupervenienspetitionem debiti anteJudicisfententiam impe-

ingdlt;lo

diret: Eadem veró copula hanc ipfam petitionem debiti non

C&«&t. A '

impediret, fi fa&a fuiffet cum ignorantia invincibili vel con--

&thoc pl

fanguinitatis perfonae cum conjuge, vellegis aut poenz ta-

V st

lis latze.

Tum quia cum matrimonium non tantum fit Sa-

defututc

cramentum , fed etiam contra&us poteft Ecclefia eligere

trada, -

certas conditiones ad hoc, ut fit legitimum, inter quas cori-

r conii

ditiones eít praedidtum impedimentum.

Tum quia fimi-

i. .Sed

les conditiones videntur in aliis rebus requifitae ad earum

rat, M

valorem , ut in Teftamento talis numerus teftium , ad pro-

Tif CO.

feffionem talis aetas, contra quas nulla prodeft ignorantia,

fis eas j

Curergo & in matrimonii valorem talis induci nequeat,con-

ol

tra quam fimiliter nulla prodeffet ignorantia?

Aofa

- . Ad primum,In contrarium negamus,impedimentum

tüscaufi,

effe meram poenam , & dicimus , effe fimul inhabilitatio-

qua dcfrm

nem , quod fecus fe habet in excommunicatione & aliis

tüs divilio

cenfuris.

?

—

Qmmuni

Ad fecundum. Efto eádem

lege ittud impedimentum af-

EW

finitatis induttum fuerit tam ad matrimonium dirimendum

« COhli

nondum contra&um , quàm impediendam petitionem debi-

onditjor

ti, i huic jam contra&o fuperveniat, tamen diveríà ratío»

:

&ttrisma

ne, ut dictum.

Ad tertium veró dicen

dum, hoc effe in meris poes

tünpatfe

fortem dj

nis , qualis non eft illud impedi-

Gf defet

mentum,

t botor

CASUS

timcom;

f

—m

i DE MAT;;IMQNIQ.

G hàtte.

| (àm ante

CAS iJs | DCOLXXXIHL.

confangui.

?

m"d fi contingat Ripelium &5 Sewiriam contraheve malrimonium

.Cüm qui

s ex metugravi ad extorquendum confén[urn injuflo incuffog

, Ütea-

fubfihizue matrinonium?

X

t eiam ig.

di&iscon-

| Refp, Tale matrimonium effe ipfo jure nullum, tam in for

externo, quàm con(cientia, - Idque patet ex C, Veniens. 2, & C.

IContzado.

cum lócum de fpon(al. ubiPontifex hujusrationem reddit,quia,

tiamimpt.

inquit,locum on habetconfenfus, ubi metus vel coa&io inter-

debiti non.

ce(lit.. Atqui matrimonium foloconfenfu contrahitur; ergo.

bilivelcone

Ethoc ipfum communior & probabiliorDotGtorum , quos citat

: porna t

& fequitur Sangez l. 4.de matrim. difp, r9. extendit ad fponfalia

tum f//fa

de futuro ex metuinjufto, & cadente in virum conftantem con-

tíudigere

trada, . Quod nimirum & ipfa irrita fintipfo jure, quia nimi-

(quas COf

rumconnexorum idem eft judicium ,arg. C, translato. de con-

x m

ad earum

ftit... . Sed quiahic plures gravesque difRicultates poffunt occur-

rere , & quo jure matrimonium fattum ex metu gravi , feu in

n, ad pro

virum conftantem cadente irritum fit; ideó quibusdam pramif-

jenorantia,

fis eas per aliquot ca

A

fus. fequentes. refolvcmgs. l?'rq ,quibxi;»

queat, o

proinde?

ANata:

Metum 'ücvdeünlïïri ab Ulpiano. ff. de &o, quod me-

jmentom

tüs caufá , & inftantispericuli vel futuri mali, mentistrepidatio:

a ii ta w

qua dcfinitio omni metuiconvenit. . Omiffisautem variis me-

as k di

tüs divifionibus , quae ad noftrum inftitutum non pertinent,

communi divifione met(s dividitur in levem & gravem , qui

mentumat

etiam cadens in virum conftantem appellatur. C, Veniens. 2. &

ürimendum

C. con(ultationi.de fponfalib. Diciturque metus juftus. Duasque

jonem dl*

conditionesrequirit; Quarum prima eft, ut fit metus alicujus

veríà 1d0»

gravismali fiveper fe & ex generc fuo, five refpe&u perfonae me-

tum patientis. — Prioris 2etteris funt mors , atrox cruciatus, ad

mortem difponens,mutilatio, perpetuumexilium,diuturnus cat-

uj

cer, defe&io à proprio ftatu , amifTio omnium aut notabilis par-

tis bonorum, idque non tantüm refpe&u proprize perfonze, fed

étiamconjun&orum confanguinitate, affinitate, velard'á ami-

(ASUS

quaeft. unicá, a. 2, ad fecun-

ätiä;'u:-nptat $. iho, in 4 dift, 29,

dum,

M mm mnj

826

CASUS

€A(^R

AZ£3 W^V

AMENTALES.

: j

sscasda t

dum. Po/i'eriarisgenerik' funt mala, qkuæ ex fequidem leviora

apparent (ut metus verberum non adcó gravium) refpedu ta-

men perfonarum certarum habentur pro gravioribus : nam

ii

fxpe aliquid foeminae aut timido adolefcenti gravem metum

antltit, quod viro cordato nghn.ifi levem facit,

hO

Altera conditio eft ad metumgravem requifita ,'üt"';gmv-e

rovenit

malum probabiliter credatur imminere, fi enim non credatur

hottisti

Á

ejusmodi malum probabiliter imminere, metus tantum levis

em, qu

' etit.

2

gooium

oumitta

Nofa fecundo, Metum gravem" five in vifum coh&änte'm

foct ia

cadentem poffe inferri velfieri àvariiscaufis, Nimirum Primo

tidavis

à caufá naturali extrinfecá vel intrinfeca , ut ànaufragio, à pefte,

trimoni,

àgravi infirmitate. — Secundoó à caufa libera & extrinfeca , ut ab

aliohomine. Rurfusmetum illum gravem, qui inferturà cau-

f libera extrinfeca, poffe inferri dupliciter, jüfté nimirum vel

injifté, jJufte, fifudex v.g. comminetur mortem homicidz,

qiij

nifi fatisfaciat parti , vel ducat in uxorem filiam vel- confan-

guineam occili,

Injufté veró , fi perfona privata metum il-

hi

lum incutiat.

Item metum illum poffe inferri, vel ad extor-

traben//j

Ecrtla &

uendum confenfum in matrimonium , & tünc per fe ordinatur

ad matrimonium, vel nonadextorquendum confenfum in ma-

plctefgo

. trimonium , fed in aliquidaliud, & tunc nonnifi per accidens ad

Coromon

fion fiert

matrimonium ordinatur , v. gr. fiquisexmetu latronis accipiat

in uxorem filiam viri fortiffimi , qui illum à latronibus defen-

gaví fit

dat.

De caetero metus levis vocatur , qui noncadit in virum

conftantem, & evenit, cum timetur tantum leve malum , aut

grave quidem , fed immeritó & imprudenter, Quodnam au-

wq»

tem in particulari refpe&u cujuslibet perfonee habendum fit

hramon,

progravi malo, autfolum levi , prudentis judicio discu-

du

tiendum relinquitur. His

previeé nota-

»

! ;is oritur

ho

votum f

Donin i

It vile

| CASUS

ts

| DE MATRIMONIO.

dem leviora

CASUS DCLX X XIl/.

Tepetto t.

TOUS : fam

(Mzd F na

irimonium fif init

un ex meíu gra-vi unius ex contraben-

:

4ibus proveniente ex cAu[A naturali ; Eritwe

Nïm tüetum

idctrcó irritum?

. Refp. Nullus metus,

quantumvis gravis, fi à cauihhnatu*rali

d, u*xgmve

irritat matrimonium, . Patet hoc in eo, qui metu

proveniat ,

.

Rn creatur

mortis natura

lisimminentis, vel ex metu inferni duxit uxorem

Lantutm ujs

eam , quam habuit concu

binam, certum eftenim, tale matri-

monium effe validum,

ficut & vota, quee ex metu naufragii ve

imminente alio gravi pericu

lo iunt, omnium confenfu valida

1 Conflantem

1

in fimilibus omnibus nulla eft coa&tio, cüm

nirum r

funt, quia nímirum

nulla vis inferatur ; Neculla tunc fiatinjuria voventi , vel ma-

igio i gelt,

trimonium contrahenti.

nfeca, ut 2b

Yerturd cau-

.CASUuS DCLXXXV,

k

ii v

1 homicida,

Quid fi matrimoniu

H

fit initumex gravi metujufte a caufd libera

vel cotfan-

incuffo: eritnue vAlidum ?

L enetum 1d-

- Refp. IHta. Probatur. Tum quia nulla tunc fit injuría con-

ye)4d extote

trahenti ; tum etiam quia ita fz:pe fit in republica chriftiana.

Ecclefia enim per excommunicationem cogit nolentes adim-

(e oxoimatut.

sfum ia

plere fponfalia, & Tudex adolefcenti de ftupro virginis convié&to

comminatur mortem , nifi eam in uxorem ducat,

Haec autem

'ccidensad

ynis àccipit

non fierent, nec licité fieri poffent, fi matrimonium initum ex

nibus defet

gravi metu jufte à caufa libera incuffo forecinvalidum,

idicin vimum

CASUS DCLX X XFI.

nalum , 9f

-Qid f quü ex met

u quidem srarvi 65 z'njujtä incuffo , ]?d i Eau[l;v li-

odnamit

jbendit J

bera nion adextorqueudum matrtmonium, [ed ad plane aliudextorquen-

m , probuju evaftone ineat matrimouium cum aliqua:

erstne validum ?

r

;iodlïW

Refp. Ita. Haeceadem conclufio eft manifefta, Valet ením

votum fa&um Deo ad vitandam mortemintentatam à latrone,

nonin finem extorquenditale votum, fed pecunias : ergo fimi-

C

'iitcr valebit matrimonium, fi latro metum incutiat viatori ad

^mm ïnmg

pecu-

828

' CASU-S—-SACRAMEN'TALES.

M-

pecuniam extorquendam,

& viator ut praentem redimat vexa-

tionem, fpondeat feipfius

filiam

inuxorem du&urum. Item »fi

Judex contra allegata & probat

aadmortem damnet r

eum , qui

Quil fï"lllt

ut ab injufta morte fe liberet, Judicis filiam ducit

dmorttt £

matrimonium,

Similiter fi maritus

» Validum eft

adultero minetur in de-

ämg(f!

li&o deprehenfo propriá au&orit

ate mortem ,

ad cujus iram

placandam adulter in uxorem ducit minantis fili

: Rfff '

aàm, valet mà-

trimonium. Demüm quando aliquis in

jufté detentusin carcere,

torguenq

alá de caufá,& obalium finem ducit in

uxorem filiam ejus,à quo

condion

detinetur, fpe libertatis obtinendae

te Wperdt

,autquando P

rinceps bello

licet injufto ab altero vexatus petit ipfius filiam,

& in uxorem

ducit, propter bonum pacis,

validum eft,

mgtrimonium omnium cqntknfü

"Qäïkäiw

CASUS. DCLXXXI?U,

A fm/;/j:

Quid fi Judex [ecundim allegata

Efprbbata Jufté cogit aliquem ad

coxirabendum matrimonium cum al

£

2 A.

fed coaéto eff materiAliter e

g

à parte rei injufla , ut fí Tudexcoeat Ti

quendom

H inire matrimonium cum

teintend

4

/ ogz[lz, qua pof

fhonjalsa fornicata eft

Jr » TAt£oue cujss fornicationis Titius

bicite poteft a fom[alibus refilire

» fed cogitur la flare eb- inire matrimo-

H

a conjur

8EUTI , co quod uom po[fit im judicio probare fornicazt

Borator

0X2 (Pon[a s- '

effne hoc matrimonium 'validum ?

fnetum (X

fhortis i

Refp. affirm. Ita Sangez l. 4. de matrim, difp. 14. n. $. Ratio

eít; tum quia hujusmodi compulfio & coa&io eft juridica, jufta

; ixgscdglax

formaliter & fecundüm ordinem juris,

Tum quia non eft cre-

dibile , jus pofitivum, quod irritat matrimonium celebratum

&i ij

per metum gravem, velle in propofito cafu matrimonium in-

validum effe , cüm

Judex juridice procedat fecundüm allegata

& probata. . Secus dicendum , quando Judex inju(té

Rof

cum fcilicet non procedit fecundum

:

allegata

hii

,CRUC

& PfOb*atao

Cb Ve

Mqueven

H

z

MImqui j

Q ea pe.

"esUs

'f'*i'-ïm abfql

N

"DÉ MATRIMONIO.

$29

A as

issemomSpicess DOuespsenmeoencenn,

tdimityey,

" f f

t Rüm, qui

Qiid jïmah'

monium fit contraBum ab eo, quyujiä vvel injufte emt

a'Väh'dUm et

ad mortem À Tudice damuatus . Sed poffea T udex vel alius liberationem

"7/1-]9115

$772

Á mf;(t: promi,

! "

ropttam duceret in matrissonium s ..

CluS jram

- f ne vali

Ifm—m;str-üg?g;z:iki?? .

.l

:

, Vistma.

- Refp. la. Ratio eft, quia hicmetus n

n

äe& mcuff'us ad eSzF

Ut Clrere

torquendum matrimonium , fed jam incuffus aufertur oblatá

;

T0 6053 qy

CO

À

nditione matrimonii, & tradito modo,quo ille fe.

pofi'et, à mq-r-

'ïi!?CGPSbeHc

te liberare, ItaSottusin 4 dift, 295q..1.3, 3.

I üsorem

i

s CA$SUS DCEX XXLX.

lum confn

[//

Quid finatri

vonium fit contratlum à defloratore puelle,

quempater

vel frat

er puella volebat eccidere, féd ipfe defloy ator [id [do

nte obtulit fe

Ad celebrandum matrimonium , ut mortem

&6

efaitnï'ef'?-

eflze bic VEU vmatriim/æx;'üm Z

f aliem d

,A'*Räfp'. lta, R

atio eft, quia metus non eít incuffus ad extor-

aterialitrt

fY CUR

quendum matrimonium , pater enim vel frater puellze deflora-

ationa Titiu

tze intendebatdefloratorem occidere, non veró metum incutere

MPCIBATTIDG-

ad conjungendam filiam, vel fororem in matrimonium cum de-

t (onfoy

floratore, & deflorator fponté obtulit matrimonium, ut tolleret

metum fibi alio fine incuffum, | Secus dicendum eft , fi metus

mortis incuffus eft ad extorq

t $, Rarie

pen-dummatrimoni'um.. Henriq.

4 13. C.Q- no- 2,

rdica, a

CASUS DCXC.

:

1an ef cte-

clebnium

cat , omnem

melum pra-vern ad extorquendum

dew judi

Hm irritare maAtrimoniu

:

enfefn

á

monium i

»ifajz.t .v e imu/

FiWr.anr(dló? |

"i.

jm allegía

Rejþ., Reääomhïn

ó. lta enim condmunï;ter.fehtïunrrfhed-

(lé cogi

ü

logi, Canoniftee, & Jurisperiti, Etconft

at ex Cap. cum locum 14.

& Cap. Veniens. 15, de fponfalib, & Cap, 2, de eo;, qui duxit.

Idque verum eft inutroque foro, quia hz jura abfolute dicunt,

eum qui itzcontraxit, validé cum fecundacontrahere, licitéque

cum €a permanetfe; q

s

i

od falfum effet, nifi primum fl?atrim-qa-

4

nium abfolutéin utroque foro ,effet ircitum. .

1

E

ss

*

-

Nee

830

A

GUEU

CASUS 4,-'$,,A;C RAMENTA L.«ES:QV

:

vtisaida

gt

fi

3

debitam; P

- Necvualet ,

i

as :-

3

Jura .lid,.di'cere-,(

quiapraefum

untmetu

coa&um non cón

t

: di

e

ffiffe

fed finxiffe. Nam contra eft primó,,

mi[[iü 100t

fipp. t

quod oppofitum pateat ex Cap. fignificavit, ibi enim Pontifex

diferte fignificat eum , qui confenfit in unam , fed per vim , &

primo cnim

non fpont?, validum cum altera matrimonium contraxiffe, Se-

bi: A

PIem

cundó , ut arguit D, Thomas 3. p. quaeft, 47. art.7, in corp.

Ecclefia nuüquam prafumit peccatum de aliquo , nifi probe-

Pritió;ità'

tur. Prafumeret autem peccatum mendacii , fi exiítimares

dat etpro

catomendi

eum , qui coattuseft , nonconfenfiffe, quando dixit fe confen-

tire, Teríió, Ecclefia prafumit fufcipientem aliquod aliud fa-

EANSNN

cramentum ex metugravi,vere confenfiffe , nificertó conftet de

g. d

oppofito, ut patet ex Cap, /Majores. debaptifmo $. Iterquerifur-:

UE

Ergo idem eftdicendum à forticri de matrimonio, Ratio au-

verba , üt

materidl,

tem , ob quam Ecclefia matrimonia ex gravi metu contra&ta

ftatuit effe nulla, fuit, quia cum vinculum matrimonii fit per-

tem, fecte

petuum & indiffolubile, Ecclefia voluit, quod ejus celebratio

quidem tj

ita effetlibera & fpontanea, ut ad eam aliená vi & injuriá nemo

aliunde etg

cogatur, Quietiam caufá irritat votafolenniareligionisfatta

potelt con

ex metu cadente in conftantem virum.

Non irrítat autem

fotmais f

Dd

baptifmum ex eodem metu fufceptum , tum quia cüm fit fa-

quotun/

cramentum , non fubjacet difpofitioni Juris Ecclefiaftici , ficue

Citpetato

enimvery

matrimonium , quod non folüm habet rationem facramenti ,

fed etiam rationem contractüs naturalis & civilis,

Tum quia

decmn ]

etiam cüm baptizatus ad illum meré paffivé fe habeat , nonre-

b las

^ lm

quiritur ex parte illius itaperfe&um & exa&um voluntarium,

ficut in contrahente matrimonium, autemittente votà folennia

watec

religionis. Utre&eéobfervavit S. Tho.p.3.q.47.a.3.a, T,.

CO

- Dicer. Siomnis metus gravisad exterquendum confenfum

Qd8um,

injufté incuffus irritaret matrimonium , fequitur injufté op-

r à

preffüm peccare mortaliter peccato mendacii & facrilegii pro-

proinded

ferendo verbaifta: Epofe accipio it meam, . Sed hocvidctur ab-

tiamec

fardum; ergo & illud. Sequela majorisvidetur manifefta, In-

metu cos

juíté enim oppreffus proferendo illa verba,loquitur contra men-

0 le Conf.

tem, proindeque mentiturin materiagravi, Item profertfor-

tndit fac

m iq'-

Camenti

« facramentalem facramentimatrimonii fupra materia

eDI-

23 DB MATRIMO-NIO;

$31

N.—*

[

UnUnt n

debitám,; promaequc il.ludï.t facramento; & (acrilegiut com-

Fa eftrim),

mittit; ficutille, qui metumoitisaliquem indifpofitum abfolvit,

m Pontifer

Refp. negand, Sequelam majoris quoad utramque partem.

Wrvim, k

Primó enim quoad peccatum mendacii contrahens , quiilla ver-

traiffe, $s.

ba: Accipio.te in meam: profert exmetu gravi, injufté illata

VT. Morp,

à caufalibera, tripliciter fe habere poteft in corum prolatióne,

^; tifi probe-

Primo, ita ut non confentiat in matrimontum , & tamen iriten-

1 exiümr

dat ea proferre in fenfu formali, Et tuncfine dubio peccat pec-

xit feconfen.

cato mendacii, quia loquitur contra mentem , quamvis fortaffis

od alitid fa.

illud peccatum non fit mortale , obmetum gravem injufté illa-

tum,' Sicutquando Judexinju(té procedit, mentiri in judicio

tb conftetde

lr

non eft mortale,. : Secundó, poteft conirahens ita proferre illa

. DMoau-

verba , ut non intendat ea dicerein fenfuformali, fed tantüm

t Contta la

materiali, & tunc non mentitur, quia nihil dicit contra men-

nowi Drytr-

tem, nectenetur loqui juxta intentionem copgentis, quando»

us celebratio

uidem fupponimus , quodinjufté cogitur , & non obligatur

irjorlà nemo

aliunde erga feminami ad eam dücendam in uxorem, — Tertió,

poteft contrahens-proferre illa verba «cum intentione fenfus

:ïigionisfa&:

vritat autem

formalis fignificationis eorum , & confenfa in matrimonium,

j cüm fit f-

quantum fieri poteft ex parte fuá praecis?, & tunc etiam non pec-

€atpeccato mendacii, quia nihildicit contra fuam mentem, Illa

(iafci, iv

! /mzrncnti ,

enim verba faciunt tunc hunc fenfum: Confrabotecum, quantuim

u

—COoso quia

ex ne , firve pono , quidquid requir-itu?' fx poríemea, -agl contra-

ejt, Qon It

bendum tecum.

yoluntatium

Similiter contra

hens matrimonium, ex gravimetu ; non

peccat peccato facrilegii ;; nam vel boná fide exiftimat fe validé

voti (olennia

: .ao Il

contrahere, & perficere matrimonii facramentum , licet metu

coa&um , & tunc bona fides, feu ignorantia invincibilis ipfum

mcontenm

y ij oP-

excufat à peccato, vel contra nóvit, contrattum effe invalidüm,

proindeque non perfici matrimonii facramentum, & non peccat

scrilgl pto-

etiam, nec facit contra reverentiam hujus facramenti, qu! gravi

Offldetur q »

mlifcü&- a

Tnetu coaé&tus profert verba confenfum fignificantia, fimulan-

'do fe confentire,quantum poteft ; quaridoquidemtuncnon in-

comamen-

rofett Qf'

tendit facere facramentum , .nec profert illa verba ut formam

If

'f:t;ramemi, neque ponit illius materiam , fed fe habet ad i

nftàr

ma[öfiam

': x

illius

b

832

CAs-us SACRAMENTALES.

...—---

llhus » qüifrcpræfcnmndizcauf á ablüeäöt $ & pfc;ufz:*ret.in—thcatro

fus, jurt4

fibertatis

verba baptifmis: vel qui difcendi caufá feque exercendiin modo

L:

Qd

celebrandi miffam proferret verba confecratio

€hartaceam, finé intentione coníecrandi,

nis f-ugcrhaüiangx

:

enam infet

culofopeti

«::.0: Adduntaliqui, quod licet graviter peccet Sace

:rdos,qüi me-

tu mortis aliquem indifpofitum abfolvit, nón ta

men qui metü

vem , &t&'

L

ravi coaCtus matrimontu

,

gon itritá

F

m conttahit, quia ille confentit ei;qui

matrimon

ire& aliquid impium & facrilegum petit, proindeque exter-

num facrilegium committit, - Secus veró ifte , quia ab incu-

vurijari

minii Qto

tiente metum, matrimonium dire&té tantum petitur, quate-

nus eftcontra&us, nónautem quatenus facramentum. - ÍInten-

emplis de

dereveró facere contra&um matrimonii, qui nulluseft JureEc-

filhn;

Clefiaftico, non eft peccatum facrilegii, cüim talis contraétus nott

ONS

fit facramentum ,'eo quod Chriftus validum duntaxat contra-

tsadDo

monitit

ctum m,a-trimohgiiad dignixatcm facramenti elevaverit, |

itfett,

1

:

;

*

D

Di«

Szmpl;ormnm judic

at, matrimonium eva«i

metuin

:j

juflo contfaäüh:

xedáitipf

nen effe irritum fTure Naturali ,Jedtautum

tationes

n reéte?.

$

Elefiafico ;

Vortatjt

.. .R'efp. Ia. Ef contra

Pontium, ].

4. Cap, r4. & äiios;* e;?m-ï-

fidtd

mantes ralia matrimonia Jure Naturali effe irrita,

Sed noftra

giitis, «

conclufio probatur ratione fundamentali, . Metusgravis inju-

Wj

ftus neque defe&u plene libertatis , neque ratione injuriae,

tinseri

ittítum e

quam infert , tollit naturam confenfüs ad matrimonium eften-

tialiterrequifiti.' Ergoillum non irritat jurenature, — Confe-

'itoftfp

quentia patet. .. Si enim illum jure naturali irritaret, altero ex

It

primaco.

his capitibusidpraeftaret; Antecedensautem quoad utramque

partem fuadetur,

1, Quod ipfumnon irritét ex defeQuliber-

WrAdrs

CoXion,

tatis, patet ex eo , quod idem defettus libertatis reperitur in

metugrayi juíto, ex caufa naturali vel liberà proveniente; &in

üodenj

meétu gravi injufto ad alium.finem , quam ad extorquendum

Pugnetw

concenfum incuffo. .. Ec tamen ille triplex metus nom irritat

Yitüm co

matrimonium, velintribus pracedéntibus cafibus oftenfum eft,

h

cuf-

Ial » quo

'.-:Ex.'gv;Aolm-þetus ggavis adextorquendum confenfum injufte in

»

fus,

857

i

pE MATRIMONIO. -

"Linthegro

fus ; ïkü'i*e naturae son ir

*

^diin modo

libertatis,

3

;'igat m;tri:xqonium ex:.ïdü&fc&u pïlcnäef:

-; Quodveró ip

fum ixirä üäfufæ nonirritet ratione ,irijur'iæ;,

IPCïhoüiam

quam infert, probatur. "um quia tanta injuria infertur meti-

ts quime.

culofopet metumievem , quanta homini forti per mecum gra-

£t qu metu

vem , &tamen metus levisetiam cadens in virum meticulofum

pon irritat jurenaturae matrimonium, ^Tum etiam faltem in

Mentiei qüi

V que artr-

matrimonio gravi metu injufto ad alium finem incuffo reperi-

Juia ab intu-

tur injuria gravis , qua tamenmatrimoniumnon itritat , & Do-

titur, quite-

minii

proprii corporis translativongm non impedi;, ut v;æti(is ex-

tm,- Jntep.

emplis declaravimus.

d in aliis contratibus gravi metuinjufto celebra-

elt Juvfc-

zíddo, quo

ntyAismott

tisgravisinferturinjuria , quá non obftante funtvalidi, & effica-

ces ad Dominium transferendum ; ergo metus gravis injuftus

r contta

nite

nonirritat jure natura ma

trimonium, ratþion—e iniuriæ , quani

infert,

P

Dicef, 2. Tllud irritát matrimonium jure-natutze , quod

redditipfum involuntarium, voluntatirepugnans, cüm fit de

ho cotftau

ratione & nátura contra&tüs matrimonialis , quod fit liber & vo-

afío;

luntatius. Sed coattio ex metugraviinjufte incuffo proveniens

w

facit,

7790

quod matrimonium fit involuntarium, feu voluntatik;epu-

Sei stl

gnans; ergo reddit ipfum irritum jure natu

.

Refp. 1. Retorquendo argumentum 1

n Adverfarios , non

gv nl

ore ítídtia y

máinus enim eft coa&tum & repugnans voluntati matrimonium

irritum ex metu mortis injuíté incuffo, quando nempe Judex

ymum efieft«

i, Cf

inetu fufpendiicorruptorem virginis cogit, ut eam ducat, quam

metus injutté incuffus ejusdem aut minoris mali : & tamen illa

et, alteto &

primacoa&io non irritat matrimonium jure naturali, ut faten-

adutram/

*

fficiens fundamentum in fecuadá

tur Adverfarii ; ergo non eft fu

defettulbet-

coa&ione , ut matrimoniumi dicatur effenullum jure naturz.

gprtat 1

Quod enim jufte vel injufté incutiatur, non facit; ut minus re«

ninte ; n

pugnet voluntati & plenze libertati, v

el ut minüs pertcrrcfaci*atx

orquenm

virum conítantem,

t

r

Refp. 2. dift. major. lMlud irrita

t matrimonium jure natue

m fimpliciter. Con, maj.

raii , quod reddit ipíum involuntariu

nnnn.

ii

)

quod

s

$34

CASUS S—A-CRQ&MENTALEKS—...

p ln

quöd' reddif ipfüm involunfarïümïtantuxhfecu.ndum quld. Nego

u feperp

pihil violé

maj, Similiter dift, min, coa&io ex gravi metu injufté incuffo

facit matrimonium involuntarium fecundum quid, conc. fim-

contradu

pliciter, nego min. ut enim cum Áriftotele. 3. Ethico, cap. z.

cens; etg

qenat a

S. Thomas. r. 2. q. 6. a. 6. docet; ationes, quae ex metu fiunt,

etfiex voluntario & involuntario mixte fint, fimpliciter tamen

funt dicendze voluntarise, quia hic & nunc eas liberé volumus

piüm non

eligentes illas, ut minusmalum; ad vitandum majus; Fiuntque

compkts

à principio intrinfeco cognofcente fingula, in quibus efta&io.

toixturmi

Unde non competit illis ratio violenti, quod eft àprincipio ex-

corp Die

trinfeco, nullam vim conferente paffo. Cüm ergovoluntarium

a utdei

iixtum füfficiat ada&tum humanum , füfficit etiam ad matri-

Mewsax

contradi

monium, fpeGato jure natura & effentia matrimonii ,ut conftat

ex reliquiscontradtibus metu celebratis , licet jure pofitivo de-

haccu

j

beant in irritum revocari,ut habetur Cap, zdbbas. De iis; qui vi

& meut

inetüsve caufa.

Infias, Matrimonium cümfit vinculum qu

oddam mütuï,

toom, ne

duj gued

atque perpetuiamoris,& animorum corperumque conjuncio,

debet effe plené voluntarium & liberum

N

5 e.—rgo adillud non fuf-

ficit voluntarium mixtum.

:

ERE

Betibiapaboitudinie dSe Hibes

Refp. diff. anteced.. Debet effe p

guyijo

rum, connaturaliter, Concedo, Effentialiter, /Vego anfec,. Nam

teytiont:

volüntariurm mixtum fufficiens eft ad transferendumDominiuim

aNam ,

corporisunius conjugis inalium. : Addo confenfum:metu ex-

Gi'tettye

tortum effe plenévoluntarium ex parte fui , id eft, cum plena

l'ondict,

& perfetta deliberatione elicitum; & effe diminutum folum ex

fetlum

parte obje&ti, quatenus nempe illud tantum vult fecundum ali-

irtitidun

quam confideratiomnem,nempe prout valet ad vitandum crucia-

fite vjoly

tum, autaliudgrave malum ; hunc veró confenfum ex parte ob-

tIttonrjs

je&idiminutum non repugnare cffentiae matrimonii conftat ex

Dice

eo, quod noni minüs diminuté ex parte obje&i confentit , qui

tOdemm

confentit inaliquam, quia diveseft , licet fit deformis, vetula,

100 Cüm

querula , aliisque vitiis& defe&ibusobnoxia, & tamen omnium

diter fepa

corifen(u tale matrimonium validum eft.

Gülilrend

C

qui

Dicer. 3«

'9*æ0 f?PUgmtmtuxæ illius contratüs,

ex

tiriiesesn

E

d

"pE MATRIMÓNIO.

d

TT SEN

H

ex feperpe

tu

am & indiffolubilem obligationem inducit, cim

[l n cuffo

abile. |Sed matrimonium eft

nihil violentum & coattum fit dur

» (Onc fim.

contra&us , perpetuam

& indiffo

lubilem obligationem indu-

dICO, CQp. 1

imetuinjüfté incuflo proveniens,re«

Cens; érgo coa&tio ex grav

Tretu fiut,

pugnat naturze mátrimonii,

&ac proinde illud natura!i jure diffol-

CIhttafren

vi. UndeD. Thomas p. 3. d. 47. 3. 3. 44 2.

ficait: Ad màtrimo-

d vQumms

jum,

fed voluntarium

nium non fufficit quodcunque voluntar

5, Tuntve

complete , quia debet effe p

erpetuum

& ideo per violentum

Jus eltv ,

mixtumimpeditur.

Et in 4, dift. 29, q, T. a.

3. quaeftiunc., I, in

-

Xincipio -

Corp,

Dicendum,inqui

tquod vinculum matrimcnii perpetuum

'oluntarium

eft,un

deillud,quod perpetuitati repugnat,

tollitmatrimenium.

n ad mitri-

perpetuitatem

Metus autem , qui cadit in conftantem virum ,

i t contar

contra&üs tollit, quía poteft peti reftitutio in integrum, & ideó

yolitic de-

haec coa&io tollit matrimonium, & non alia.

eíís, quivi

Refp. 1.

"

Idem argumentum fieri poffe de matrimonioinito

ex metu

|mort

;

is jufte incuffo ; cüm illud non minus fit perpe-

dammutuly

tuum, nec

minus indiffolubilem obligationem inducat, quam il-

conjandio,

lud,quod ex metu mortisinjufté incuffo contra&um eit,

hudnon füfe

Refp. 2. Ex eo, quod matrimonium fit vinculum perpetuum,

& indiffolubilem obligationem inducat, folum colligi ex metu

um & libe

gravi injufte incuffo provenientem , repugnare illi connaturali-

qníer, ts

ter, nontamen effentialiter: perpetuum enim effe poteft, id eft,

Domirion

advitam , quod coa&um eit, & contra voluntatem , ut patet in

p« u

carcere perpetuo aut fervitute, Unde D. Thomas locis citatis

non dicit, coationem fuá naturá irritare m

atrimonium , fed af-

, com plena

it Ecclefiam ad illud

im folumer

fert folüm caufam feurationem , qua mov

irritandum , quianempe convenitnaturee illius contraüsfieri

undomalie

dum crücie

fine violentiá & coa&ione, gravesque folent exitus

vori,ri ex ma-

trimoniisgravi metu cogente contra&is.

expatttüu-

Dices 4. Jus naturze di&at , ut omn

is injuria r&farcïatur

j conlit &

Yferit , (0l

eodem modo , feü in eodem genere bonorum , quo illata eft,

Ergo cuminjuria injufto metu matrimonio illata non poffit

ji, Vs

1 01f mium

aliter reparári, quàm per ejusdiffolutionem jus naturze didat,

diffolvendur effe matrimonium metu injufto contra&tum,

yi

I

Nnnnn2a

Refp.

a&üsæ qe

)

|

CASIUS «SAGRALAM:—EB&"FALES&,

i Refp; neg.anteced. univerfalite

Y

rfümptum. Suntenimmul.

mmvaïiä;

tc injuria ,. que non poffunt atque adeó non debent reparati

fantias, !

in eodem bonorum genere, in.quo fa&e funt.;. Si quis enim fide.

son tribui

datá de matrimonio corrumpat virginem , & mox aliam ducat.

inuxorem , injuria graviffima priori illata non refarcitur inito:

fint perm

pofteriori matrimonio , utpoté quod eo non. obítante: eft vali-

trimoni g

