m [o-

sonur ab

plius lapfurum ftante eodem periculo : verum id non eft ne-

dul s

ceffarium , quia poteft contingere, ut quis abfoluté proponat

fe de caetero non. peccaturum ? timeat veró , imó certó fibi

ATE

Nam

perfuadeat , fe propter fragilitatem iterum lapfurum,

ut Tamburinus recé docet cum aliis, velle ac proponere eft

a&us voluntatis; exiftimare autem fe relapfurum, eft adtus in-

1171

telle&üs, qui duo a&us fe bené coempatiuntur in eodem ho-

^

mine.

His pofitis

Probatur poenitentem illum in proxima occafione peccan-

ccand

di con(titutum concurrentibus fimul illis quatuor conditioni-

atiof

bus poffe abfolvi , toties, quoties fic concurrunt. Rafío eff,

quia vel talis poenitens accedit attritus, velcontritus,

'.nnendi i

Si pri-

]

um , non apparet, cur melius fperandum fit de tali non ha-

j, w

bente gratiam & amicitiam Dei, quàm de illo ipfo jam confti-

Qu

tuto in gratia per abfolutionem collatá , fi fecundum , multà

gii

Yyyy 2

tnagis

e

d

CASUS SACR AMENTALES

magis v'ide-tur durum & abfonum,amicumDei & am a-ntemifnüm-

quam

gaonx

fuper.omnia per contritionem, non jampropter peccata praete-

rita; fed propter metum füturorum beneficio Sacramenti & ab-

ofte

ff

folutione privare , accedit, quod experientia doceat, id raró pro-

tiior

deffe & fapé nocere apud tales poenitenites ; tunc enim ve

confeffarium mutant continuó , vel nimis diu differunt con-

coni

boni

feffionem ,qu& tamen eft remedium , non tantum ut'quis ab-

folvatur à peccatis prateritis , fed etiam ad vitanda futuras

flicet

ideóque in peccatis, in quibus nec moraliter , nec phyficé

deol

a

oteft occafio peenitus tolli, ut contingit in mollitie, confu-

-

lunt DoGores, & ufus confeffariorum habet , in

Z

]

pl

quentiam confeffiones apud eundem confeffarium,

:

ungere ffc:-

á

of

Dices. Poft tam valdé frequentem relapfum , dum-tm

ji-

NG

la in peenitente cernitur vel fperatur emendatio, meritó prae-

Qu

n

fumitur fi&itium effe propofitum émendationis, ^"Sedcontra?

quia non eft moraliter imposfibile, peehitentem modo veré do-

Ti5

lere, & emendationem proponere ex corde, ac ftatim occa-

N

fione accedente. propter tentationes novas easque graves mu-

tare propofitum , & relabi: dum àutem poenitens habet ve-

rum propofitum & verum dolorem, dignus eft abfolutione,

ac confequenter habet jusad illam, nec-ei negari poteft, nifi

fiat de ipfius confenfu,

Accedit,quod concurrentibus quatuor

illis conditionibus confeflarius fem

per fpcrarc : poiïï-t gec'mua-

ramin poenitente emendationem,

N

CASUusS DXXXV.

di

lo

Q;uid [ .c"onj?f?zriu: tion obligavvit peenitentem ad rej!itutïön&?

.aczc.ndam, Ad. gq»m

£enebAIur - TeRCÍurne I4ne

vius reflituere ?

Qui

Q Ef», Si confeffarius oruninó de reftitutione facienda tacue-

[/47

fim

rit, five fi poenitentem nec pofitivé obligavit, nec pofitive

4rei

deobligavit , idque bona fide procedendo, tunc .nihil tene-

tur reftituere, — Aafio eff , quia tunc .non ceníetur caufa mo-

tb

ralis damni tertii, cum Rnullam culpam commiferit,

Imó

quam-

(SDEPOENITENTIA,.

74$

M-Q

milum

quamvis eg; ;iþgli-ggrjtiaïi.;craiï';f-:z)*mi?üiïet*f di&um: pæhiteätöm

prete-

monere de facienda reftitutione (licet graviter.pegeet , fi-eum

i &ab-

poítea non moneat. de fua obligatione ;; cum id-facilé. pos-

lt ptO.

fit).nec ipfum deinceps. moneat; adhuc juxta probatos Au-

aim vd

thores ipíe ad reftitutionem. non .renetur: Rafio d- quia

Y Cot-

confeflarius ex.nullo capite obligatur vi juftitiee- prócuráre

us ab:

bonum temporale aliorum , fed foluüm bonum fpirituale poe-

Ia

nitentis.. $i tamen confeffarius fimilem poenitentem pofitivé

plyue

deobligaffet , dicendo v. g. eum non teneri ad reftitutionem;

; Confu

tunc vel deberet eum poftea monere de fua obligatione , vel

ipfe per fe fatisfacere. .. Rafo efl, quia in eo. cafu fuit caufa

;ereyfre—

pofitiva damni tertii, ergo ex juftitia tenetur illud refarcire,

me fiül-

faltem fi cum ifua culpa eumobligavit, quod addo , quia fi fine

Q

culpa id feciflet , íolum.teneretur. ex charitate, & proportio:

CODtId «

naliter refolve oppofitum , ad qui videlicet teneatur confeffa-

*

r do-

rlus

n o

,:dum juflit poenitentem fac;fc i ?cRiF*??iQ*?erfï' ; ad quam

-

r

neallo :'.ElOdQ;tcnebatu;

t

Y65 fQU-

3

bt v&»

ASUS DXXXVL

lutioftey

Aliquz; ü;üf?a leihaliter vvulneratur, profpicient elfffïfff'"/iz V ár-

^ft, tif

socooiacerdotejquarituram Sacerdospolfir 2pfus

292

er f:mcjlms aö/ol-»

E

Vere ob perteulum yneintey im,dum

d

r

Á

"

;'02))&1&'

Qu

moriatur ?

. efcffzda; , z//e *

R

Efp. Poffe utique , fi

inter feneftram & **vüln;:ii'ät.um ea fit

difta

A

ntia,

f

d u gex PC E AE

Iodi poftet

H

H

'fioniz

y»

-(j»lzvl-idam' äeiigz'

ofus Sacerdos perSrlefiam itinerando,

79

in quaäatbolic;i

tade

baretici paiam mixti faumt, reperit inviabominem-ul,

c'mmyj » Vel zg-

Jgymum animam agentem : quem proinde son [cit,Cnt.

balicutinée//2 a2

)oüfiï'ä

hareticura : male an ben)vixtl//e : mec imeo poft suultos c

Lapnores ullia fs.

jtn&«

num dolorisprobabileel dub

E

Inup nduertit,

Z

B

quo f(attem fBeraré po[féz,

jmo-

* prcyfæwmm forze abfolutionem, Quar

E AT DOEHETÍE CÓipp,

1mó

J þ/tem' cum conditione abfo

Foered .

17022 .

:X.Hm.

Reff.

726

CASUS SACR AMENML E&

Efv. Moribundus lo(iuela- & fenfibus dc&ïxütuä-,

qui nullo

certo , probabili vel dubio figno oftendit , aut

oftendere

&l

poteft dolorem animi de peccatis, velconfitendi voluntatem,

ihol

nec validé nec licité poteft abfolvi , nec abfoluté,nec füb con-

ditione. . Hanc fententiam in his terminis cenfeo omnium

ii

effe , & certam : Ratio eít , quia omnes, qui contrarium vi-

dentur docere, loquuntur de moribunde, de quo conftat con-

feffario , quod fuerit catholicus : quod probé & catholice vi-

xerit, atque adeó paratus fuerit,fibi non deeffe in extremo

R1

vitae periculo, ac confiteri peccata fua &c, — Quze (inquiunt)

funt quaedam voluntas ac defiderium abfolutionis facramen-

Je

talis : proinde dari poteft faltem cum conditione, Ratio au-

n

tem eft ; quia nullo unquam cafu validé vel licité conferri pe-

X

teft Sacramentum abfque parte effentiali : Sed confeffio ex-

ht

€0

terna ac fenfibilis (formalis vel faltem virtualis) eft pars ef-

fentialis Sacramenti. poenitentiee : ergo id nunquam fine illo

fini

conferri poteft, atqui in propofito nulla eft omninó confef-

in

D

fio externa & fenfibilis , nequidem virtualis , ut fupponiturz

ergo talis abfolvi.non poteft, nequidem füb conditione : quia

ba

ut Sacramentum licité fub conditione conferatur , oportet,

À

ut adfit aliqua fpes valoris & fru&üs : fed ubi deeft omnis

«

confeffio externa , nulla fü

pereft fpes valpris & fru&tüs S;-

&

€ramenti: ergo &c.

Mi

Dices, Poteft fieri, ut talis non tantüm intus doleat; defi-

ln

deretque:confiteri , fed etiam aliqua figna edat per fe fenfibilia

f

etfi confeffario ignota, ut funt fufpiria , gemitus , afpiratio-

W

nes, oculorum fixi intuitus, aut alii in corpore motus, quae

p

forte à moribundo ordinantur , ut nutus internae poeni-

tentide; ergo haec fufficiunt confeffario ad impertiendam ab-

folutionem, faltem conditionatam,

E

Refp. Ubi hzc figna advertuntur, prudenter non poffe

j

denegari abfolutionem conditionatam : quia tunc habentur fig-

na dubia doloris interni ac voluntatis confitendi 3- quae qui-

rit

&

fe

dem de quolibet Chriftiano bono praefumi poffunt,

'ü

non autem de omninó ignoto.

?AS us

m

DEPOENITENTIA,

747

i

I nillg

ndere

"CASUS DXXXVIII,

atem,

Solent famuli famuleque fidei Ortbodox famulantes"apud "Aca-

en

kbolicos fé aecufare. i. comfefflonali , quod nom obfervárimt jejunia

nnium

ab Eccleffa pracepta , comedendo earnes fibi. appe(itas , mec. dies certos

m vi-

ellives , omitteudo audire mi/[/as, laborando c-t. — .Quari-

NU

qur,An pojfit tales ab[alvi .f mom promittant defére-

ii

re tale famulitium ?

tOR

Efp. Hujusmodi famulos & ancillas oportet adhortari , uc

Qunt)

*provideant (termino fervitii expleto)fibi de famulitio apud

amert

heros & heras catholicas, fi tales habere nequeant;nifi cum

tio U

notabili fuo damno, ftudeant proalteroanno cum Dominis (u-

"r

is convenire , ut fibi liceat diebus feftivis miffam & concio-

lj ex«

nem accedere : ac feriis fextis , fabbathinis, aliisque efarialibus

ts el-

conceflis ab Ecclefia ferculis vefci. Etfi nec hoc obtinere pof-

13]]

fint; nec advertant, quod preedi&ta fiant in odium Religionis

owiel-

catholicze , nec folicitantur ad fidem ftram deferendam , ma-

((cur?

neant in nomine Domini in fuo fervitio. Ita per omnia Go-

» quis

bat.in Theol. juridico morali, tra&. y, cap. 32, experimentali

Ioüet,

Alphabet. audiendi miffam cafü 15. Ratio autem eft; quia prae-

i

€epta Ecclefiee obligant ad fui obfervantiam , quando haecmon

ye

caufant

erave feu notabile damnutm.

Dixi autem notanter z

$i predida non fiant in odium Religionk Catbolice &5 non folici-

]

,deft-

fenfur , &5c. quia tunc nemo eos excufat à peccato, adeóque

(ibilia

fi nolint deferere faniulitium fuum , abfolvi nec poffünt, nec

titio-

debent. Certi enim juris eft, delinqui mertaliter ab eo,qui

,qe

paret imperanti aliquid in contemptum Religionis,

pæm'

140

CASUS DXXXIX,

Quidam in prima hebdomade lucratus eft jubilzeum, ín fe«

pofï:

l-

«unda incidit in cenfüram pontificiam aut Epifcopalem : qua-

ritur,an potuerit in fecunda ab ea abfolvi vijubilaei, fi denuo

3 qüi'

fecerit opera praefcripta? Refpondet Gobat in'Tbeol, juridico 10-

m(i Iral. 3. Cáp, 34. n 2$6, affirmativam effe probabiliorem ,

citans

458

725

TULE ..

RAU. ii

m rerpaten

—— , déisidbicin

o

citans pro vff;

Navar, Henriquez 8? alio

s contra Lugonem. Ra-

tio inquit, eft : quia potéft bis ab unoobtineri jubilaeum,con-

fequenter :etiam ejus favores t probat autemanteced, eodem

U

tract. cap, 14.4, n. 94, Quia- beneficium Principis.latiffime in-

Hungarï

terpredantum eft. L. Beneficium. ff. de Conftit, Princip,

E

Yi pu

mifetic

wææææææ&æ&æ&ææ&ææ&æ&ææw

t0 ben

dus ! a

4

pice m

NV

L

EXTRE

um b

quia &

.CASUS DXL,

*

teug

Orofius Parochus «vocatus ad puerum extreme labovantem , ,cfgfi]i

locus.

ct Go

Jime advolat , [ntram uniiionem mninifiraturus ; at resurrit ei-im

meatem ydithop puerüm mungunm Euthariflico epulo faiffe. —

tiienfe

vefecium ; pergit nibilomimus Oroftus, e$: extreme ungit.

v -?.,szrimr,wg?rifä & retíe?.

h

R

Efp Re&? redillim? ,. fi probabiliter dignofcere potuit in

puero ufüm rationis, eumquc-jam capacem judicavit , qui

pnta

difcernere poffet inter bonum, & malum , atque per fenfus,

getiq

qui inungi folent, certum exiftimatut deliquiffe, Ratio : quía in-

T

ter Euchariftiam & extremam un&tionem non neceffario requi-

:

aceh

ritur ordo, cum & olim in quibusdam

B

artibus pueri rationis

biptiz

capaces ante fumptionem Euchatiftis Í

üérit inundi, Immo,

Y

quia majot requiritur reverentia ad Euchatiftiam , quàm ad

méc

un&ioneni; capaciorem ceníeo talem puerum hujus, quàm

fuppei

illius Sacramenti, Secus foret 5 fi deeffet ufus rationis ; quia

nony

tunc Parochus Dicecefis Herbipolenfis noverit Rituale fuum,

meti

quod ita praemoniet: Non miiniftretur etiam praelium initüris -

ntmp

-- -- aut pueris ufum rationis nom-habentibus, : Jacob,: :

temp

Marchant, refclug Pa&oral. Trac 6, cap. T.

tim fu)

Sieral

e

Cl

WCASUS

——N

725

(DE EXTREMA UNCTIONE,

XCUEPCSEESAVENSQUCS

em N

1. Con

CASUS DXLL

&dem

- Gundradus 'curatus Campeftris Cæfariani'exercitküs in

tri (

Hungaria contra noviffimos Rebelles dimicantis , reperit in

via publica mifellum Sudi five palo invixum , & per viícera

mifericordia DEI inclamantem , ut fibi jamjam animam a&u-

to beneficium un&ionis exhibeatur,

Quid ageret Gundra-

dus ? anne homuncio ifte ob crimen proditionis infami fti-

ite mulé&atus cenferi poffet capax poftulati facri antidoti?

concludit ille affirmative , atque extremé inungit , & qui-

)

dem bené judice P. Gobat , cujus multiplex Ratío : Primó,

quia nulla lex pofitiva id vetat.. Secundó , quia nullo modo

repugnat reverentiee hujus Sacramenti , cum nullus plané

J ////(

locus fit determinatus pro illo, &c, plures rationes vide apud

ï; TE

cit. Gobat de Extr. Un&, Tr, 8.n. 849. ubi examinat cafum P'a-

)

ïiücnfcmlde .quodam malefattore fra&o rotgï,

CASUS DXLII,

tuit n

Nathan Judaeus in vitae difcrimine conftitutus , fupertiae

jr, QUi

gratize radiis illuftratur, de commiflis peccatis compungitur,

jenis.

petitque baptizari, & accepto Baptismo intra horze quadrantem

1f il«

moritur , fine extrema un&tione,

Quaritur,[an non potuerit

equi-

ac debuerit ungi ? Ref, Potuiffeacdebuiffe, ^ Rafio; Quia licet

itíonis

baptizatus ablutus fit omnium peccatorum fordibus ; tamen

mmi,

intra praedi&tum hora& quadrantem peccatum veniale facilli-

m ad

mé citiffimé pro fragilitate potuiffet admittere , ficque aliis

m

fuppetiis fpiritualibus indigere. Efto autem Neo-baptizatus

q:

non peccaverit, poterat nihilominus inungi ; quia hoc Sacra-

llj

mentum directé & abfoluté non eft inftitututn ad remiffio-

ins-

nem peccatorum, fed ad roborandum infirmum , ne in mortis

;

tempore in peccatis labatur,

Etiam pharmaca corporis par-

tim funt curativa, partim praefervativa.

Plures habet effettus

Sacra Un&io, Suarez To. 4.in 3.

part. difp.-;z.fc&.,z.N ugnus, Di-

caftillo, —&c.

oUj

Zzzz

CASUS

1

o

Cu sgcRAMEA?TAL ES.

d

m i?

-CASUS DXLIIL

benefic

. Macrobius nonagenarius deftitutus vifa , auditu , ccete-

r ac

risque fenfibus, Parocho fuo commendatur ungendus ; Paro-

mentis

tundet

chus verO tergiverfatur , eo

uód non fit infirmus actua-

liter , quandoquidem Jac. $, ícriptum fit ; infirmatur. quis

dusMe

is vobis, 65c..— Quaritur, an hoc cafu Parochus bené judicá-

hibet;

rit? Refp. Nequaquam, — Rafíio ; quia non refert, an infirmi-

ti50ng

tas fit ex intemperie humorum, an ex debilitate virium vel

sdmini

fene&a, an ex vulnere.

Sene&tus fi non eft morbus aé&tuali-

Q n

ter, eft tamen zequivalenter.

Quia infuper Concil Mediol,

Í(fe RX

4 expteffe ftatuit, ut fenio confe&tis praebeatur hoc Sacramen-

E

n terri

tum, licecnon fint aegroti,

Et his (recito verba Armillae V,

Un&io , n.6;) qui prz fenio deficiunt fine auali infirmitate;

ungen

unttio datur,

bueta!

'Huic oginioni —fuffraganturï Cardin. Toletus,

m

Dicaüillo, &c,

CASUS DXLIV.

quandt

ddbet.

Martellus malignis febribus correptus decumbit periculo-

decent

fe, adeó ut de ejus falute defperetur,

Itaque facro oleo praemu-

fuffcie

nitur ad fupremam luGam,

Inun&us pauló poft coepit me-

liüs habere ; at infortunium ! ab infenfiffimo infidiatore letha-

liter fauciatur, & incipit mori

Quaerriturergo, an Martellus

non denuó fit ungendus * Refp, Cum Hurtado ex Gobat n.889.

C

offe iterum licité validé recipere extremam un&tionem Kafio:

fnumi

ménot

uia aegritudo fimpliciter nova coriftituit hominem in novo &

diftin&o agone, nová & diftin&á neceffitate auxiliorum fuper-

*

ww v1

naturalium.

Aliud effet, fiaegritudo füperveniens effet naturá

muy

ft0/ e|

«oncomitans priorem, aut huic annexa , aut ordinarié confe-

Tter;

uens, Docetetiam D. Thomascumaaliis,inun&tos , dum nec-

dum graviter egrotabant , iterum ungendos, etiamfiin eadcnm

eviti

Ánsilit

infirmitate perfeverent ; fiquidem tunc devenerint ad morüus

periculum, & ftatus infirmitatis mutetur,

filtem

CASUS DXLV. .

fpo!en(i

;*resbyter Mediolanenfis qbtinuit in Dioecefi Herb

bene£&-

Mi

——-.4

: Di EXTREMA "Urg'þflo NE.

73t

.bencücium)curatum,;-quem mulier in partu periclitans cu-

, COte-

tat accerfiri , & perceptis Poenitentiae ac Euchariftiae Sacra-

u5;

Pato

mentis flagitat Sacramentalem un&ionem,

Parochus id ro-

J5 iduj.

tundé recufat ,apud femetipfum fic argumentatus : QuartaSyno-

r quis

dus Mediolanenfis p. 2. expreffis terminisPuerperas inungi pro-

: Judic

hibet ; ednecin Rituali hujus meaz Dicecefeos reperio Puerpe-

wirmi-

rasungendas, Deinde Kaf£o eff à pari : Phrenetico non debet

tium vel

adminiftrari, quando nequit fieri fine irreverentia Sacramenti,

s aQuii-

cui privata utilitas debet pofthaberi : atqui fimiliter timenda eft

| Mediol,

itreverentiaac indecentia inuncCtionePuerperarum.Ergo.Quz-

KTamer

ritur, an bene? Refp. Illum non bená argumentari ; licet enim

mille V,

in territorio Mediol, confuetudo non vigeat fimiles mulieres

tmitate,

ungendi ; tamen ea viget in Provincia Franconica , cui fe de-

Tolitióy

buerat conforreare,

Deinde claudicat argumentum à pari :

nam Phrenetico non debet hoc Sacramentum adminiftrari ,

quando nequit fieri fine indecentia ; Puerperae veró poteft ac

vrictlo-

debet hoc Sacramentum adminiftrari , quia poteft fieri fine in-

pramu-

decentia, fiomittat ungere pedes, — Nec aliunde apparet Raíjo

pit mee

fufficiens, cur privarcncur hoc fru&u. Marchant.l c,

e lette

- '£ASUS DXLVI.

«eltus

ZRLAN

'Cyd'onïuls Curatus per nimiam feftinantiam ad infir-

Ral

tnum advolans, loco olei infirmorum affümpfit oleum catechu-

novox

4menorum, Pera&á modó unGione deprehendit errorem. Fu-

yfoptt-

tne valida un&io ? Refp, Cydonium probabiliter potuiffe diffi-

mularejuxta Suarez & Layman. Ratío : Tum qui extremaun&io

Datüra

:canle-

non eftfimpliciter neceffaria ; tum quianon eft planécerta hujus

mlir-

materiz infufficientia.

Seclufo.tamen fcandalo (quod facilé

adcem

evitabit, monendo circumftantes de fuo errore) debeb:t vero-

notij

fimilius repetere extremamun

*

&ionem cum oleo infirmorum:

faltem conditionate, -

CASUS bXLVIL

oleníi

Fridolinus Decanus ruralis mifit hmitium in hebdomade

ene

Zzzzz

fancta,

A

742

CABUS SACRAAJENTQQE&. "

fan&ä, qui neo -confecratum ab E

.

atincurius nuntius incauté porta

pifcopo oleum fibi deferret;

ndo; nec vafculum plene fir-

quo

mando & claudendo, medietatem

facriolei effudit in

via, Quem

fiqu

proinde defeQum D. Decanus fup

plere volen

;b

admifcuit.

S oleum profanum

Itaque quaritur,an validé;

Ref.

Probabiliter,quód

tuit (

validé;quia dignius tr

ahitad fe minüs dignu

to

fis ff. de rei vindicat. favent huicfententiae S

m, L. Qua Religio-

ylvefter, Azor, Leff;

Diana,&c. contra Quintanadvennam.Si ve

ró admixtio oleinon

t-tio.4

facri fatta fit ultra medietatem,erit arbitro

-Jac.Marchgncio- ma-

'tcria dubia,

CASUS DXLVIII.

A&

UlX

C Sacramenti hujus forma communiffimé fit hacc : Per

dice

iftam5. Un&ionem, & fuam piiffimam mifericordiam &c,

Ju-

lian

re quaritur, an fi fupradi&tus Presbyter Mediolanerifis in Er

ari-

ditü

coniaadhiberet formam Mediolanenfem,

qua efthac:Lngo fe

inc

oleo fantlificato in nomine Patris, G5 Filii,

65 Spivitis NanGi ,ut

moremilitis undipraparatus ad certamen,

b

aereas füpevare poffit po-

äio

feffatessQuaeritur,an validé aclicic? R

e[p. juxtaGobat,nec valide,

neclicité Sic enim ait Tr.8.n,

808.Peccaret non leviter; formas

pet

enim Sacramentorum praefe

N

riptasin certo loco, non eft fas » fal-

K

tem adeó notabiliter,

mutare ibidem aliis,

Forté etiam, pergit

ulteriüs, conferret irritum Sacramentum ,

quia formula me-

diolanenfis, (ait ille, contt

antienfis) non habet alibi ügþif?cafiof

nem oratio-nis, &c,

*

u

SSS

- CASUSDXLIX,

;ic

Q—aï&am Säce*rdfos five ex 'þ'ï-:'n;,ieritïa Gramm-atïtää;

-üVe p- -

tol

€ipitantià liguze, ín deGione facr

a ufus eft hac forma: periítam

bt

fanctam unétionem , & fuam pii

ffimam miferiam ( loco,miferi-

CSF

cordiam) indul

geat tibi, &c. Quid hic judicii ferendum? Refg.

mi

Quibusdam vi

deri , commiffum errorem (ffi ungens de hoc mo-

fef

nitus fuit) emendandum fub mortali , cum fit notabilis formze

f

immutatio, & fubftantialis error Divinis attributis detrahens,

del

Quidfivcró ungens non fgifïþt monitus, & ille quidem fe i

nop-

M

tima

*

733

.N—

DEEXTREMA UNCTIONE..

déftrer:

tima fvoxr'rïnävun&ï*one'm praeftitifft e'autumarct*; tuncfupponendo,

Dlene f

quod taliter un&us preacceperit abfolutionem Sacramentalem,.

4

üem

ficque ungens poterit diffimulare , juxta rationes allegatas cafu

TOanum

546. Si vero infirmus repentino fymptomate oppreffus nec po-

LE quod

tuit confiteri, nec dare poenitenti& fignum,tunc , ut ex attri-

eligio

to fiat contritus (ut probabile

k

l, Lelï

I.

valde eü) r-epetenda fc—'ret un-

0iqon

Q:io. Gobat, Tr. 8. n. 81

CASUS DL,

LO f

Nazarius Parochus exiftimans egro in ftibüäiitïa fatisfieri

tempore urgentiffimze neceffitatis,v.g.atrocis peftilentiae, fi in

act Tgr

uno folüm organo fenfüs eoque magis expofito femclungatur

dicendo: Per zLam fantlam untlionem 65 fuam piiffimam mifericor-

( /U'

a Eran-

diamindulgeat tibi Dominus , quidquid deliquifti per vifum, au-

ditum &c. Refp. Nazarius rationabiliter egit, praefertim fi unxit

Ahpofe

in capite, ubi magis vigent fenfus. R afío: quia Tridentinum ait

d , ul

Ecclefíam Romanam non aliud obfervare in adminiftranda un-

Vvf po-

&ione, quantum ad ea, qua ad hujusSacramenti fubftantiam

CYalide

fowmis

perficiunt, quàm quod Beatus Jacobus praefcripfit. At iile undé

reefcripfit un&tionem, non veró quin

*

que fenfuum, Ergo, Joan.

Áis, la*

d

Molanus Tra&. 4. Iheol pra&. &c,

Va t

CASUS DLL.

äca;ie-

Fromundüs periculoféle&o 3etumbit, accerfíto ionfefï'ario

aperit unum aut alterum peccatum mortale, reliqua ftudiofe re-

ticens, malé perfuafus, quód illa perSacramentalem un&tionem

-

tollantur dicente Jacobo : $7 in peceatis [it,remit£entur ei.« Quaeri-

Filtam

Y

tur,quid intelligatur perly, peccatis ? Refp. intelligi Primó pec-

nifer

cata venialia ; fecundó poenas peccatis etiam mortalibus jam re-

miffis debitas ; Tertió peccata mortalia,in quae eeger poft con-

! Á

X(l0-

feflionemincidit, ignorans, fe iis teneri. Corneliusà Lap, in $.

(tmee

Jacobi ; Quartó Reliquias peccatorum, putà ineptitudinem &

hCOS.

debilitatem corporis & animaeremanentem ex peccato a&uali,

s actus

per qqæm fit; ut homo careat perfe&o vigoread eliciendo

2227 8

Un

fupet-

734

€ 45115 SACR AMENTALES,

— $3 idina "

[

ïupcrnaturales;

D. Thomas.

Aff

| '(Luïptö phan

tasmata & habtus

pravos, quilicet nontollantu

r

»tribuiturtamen per auxilia gra-

ftuf'

tize robur ad fuperandam diffi

nisfo

mé veró Fromundus in con

cultatem ex illis ertam, &c. Peffi-

feffione reticu

Z

fert i

qua debuiffet clavibus fubjicere.

it : peþcata rfxortalia "

t65 4

cam.

CASUS DLII.

Robt

Con

Domitilla muliebriter confidens verbis

citati Apoftoli ; al-

leviabit eun Dominus, & audi

ensex catechifta , quód finis & ef-

Qu

fe&tus hujusSacramenti fit p

erfe&

fried

ainfirmi finitas quoad corpus

telt

& animam ; hincaliquando le&o

affixa protinus mittit ad Paro-

[iefi

chum, , petíitque tría Sacrament

, Peenitentize, Euchariftize , &

M

un&ionis fibi conferri , p

utans & fperans, vi Sacramenti infir-

&

morum fe eocitirs convali

turam Quzeritur,an bené & laudabi-

liter! Refp.perperam egiffe,

fub

& Parochum,fi unxit,deliquiffe mor-

taliter, quia egit contra ex

pretfam prohibitioneii Concilii Flor,

inLit E

ubi ait FTocSacramentum non nifi infirmo,de cujus morte

fimetur,

Lä.

f.

Á

1 debet,Deinde expofuit Sacramentum periculo nulli-

tatis,fiqui

dem ex multorum fententia invalide confertur,fi con-

r

feratur illi,

qui nec putatur exiftere in periculo mortis,nec reipí&

Q

exiítit, efto

fit infirmus

;fecus, fi probabiliter putaretur exiftere,

qui

eftofalfó ; autfiun

geretur in

principio morbi ex fe lethalis , ut

pof

fit cum infe&tis & afflatis peft

[

lum

€xtt

.CASUS DLIIL .

IN

f

Puella Ruftica vicennaria merti proxima monetur à

rentibus ad fufceprionem facraeun&tionis; at illa renuit , erro:

cid

n)

decepta, quód deinceps ei non liceat choreas ducere, fertum

If

in capite geftare, aut nudis pedibus incedere ; deinde quód à ma-

joribus audierit,iis,qui un&i füunt, moriendum effe. Occafio-

dar

tem

ne hujus cafüs, quem Gobatrefert n. 813.

Queeri poteft,qua-

em errorem puella haec commiferit? Refp. Erraffe inprimis con-

one

tra fidem, & ignoraffe effe&um hujus Sacramenti, faltem fecun-

al

lU

àm|

arium , qui eft pott falutem animae fanitas corporis(

fi faluti

animae

zr

s

DE ifXTREMg- UNCTIONE. '

733

t ts

Dabitus

animze &ip&diät) ut obfervat Tridentinum feff 1;45:. 2. Ettolli:

ili Bra

gitur exillis Apoftoli verbis : Cratio fidei , id eft , prolata UnCtio-

Peffr.

nis forma , qua eft deprecatoria, faFvabit infirmum. Jac. 5. con-

Of tila,

fert in hancrem , quód Do&tor Joan. Eckius fex olei proprieta-

tes aflignet , quibus fignificentur fex dona & effeGus hujusSa-

cramenti, Primus fanitas fpiritualis, 2 Nitor confcientice, 3,

r

Robur facultatum animae. 4. Pax & quies in mifericordia Dei. y.

[

olf ^ij

Confecratio quaedam quafi athletaeChrifti 6,Gaudiutn & laetitia,

skef.

Quz omniactiam in eorpus tedundant, Rupertus Imperator

COrpus

mediantehoc Sacramento corporalem confecutus eft finitatem

dPyro

tefte Joan. Nider in formicar. l. 4.c. 11, Quidam vi morbi infa-

niens, virtute facri olei in utraque perfanatus eft fubftantia,tefte

fs l

|ift-

Antonio Dauroultio, Fabulofum praeterea eft, unctis interdi-

&um effechoreis, &c. . Proinde Dominorum Parochorum eft,

|da b

emot.

fubditos fuos hujusmodi fabulas ac fuperftitiones dedocere;

Flot,

CASUS DLIV,

Yj

null

Rl:car'ïus'illüd fan&i Jacobi :Infïþrmatukquifx É^t. interpretatur

fcon-

de mero confilio ,Sacramentalé un&ioniem negligit, & moritur,

'eipt

Quzaeres, àn peccaverit, & quo peccato, mortali,an veniali? Refp.

iflerp

quód peccaverit, liquet ex Trident. feff, 14. €. 3. dicente, non

m

pofle fine peccato contemriià fidelibus.

Quarmvis auter nul-

lum extet preceptum per fe obligans fideles ad receptionem

extremz unctionis, peccant tamen venialiter , qui absque ulla

cauía illam omittunt ; repugnat eriim re&tz rationi, tam utile

H

falutis remedium negligere tempore tam periculofo, — Per ac«

d

trüre

cidens veró peccat quandoque infirmus omittendo eam; pri-

y!um

m , fi omittit ex contemptu.

Secundó, fi cedit in grave

fcandalum proximi, v.g. fieger interrogatus, an velit eam fibi

m

af

dari, absque omni caufa refpuit, Secus foret, fidifferret in

tempus comtnodius. Item, quando cenfetur alíis dare occafi-

792'

onem ,uthocSacramentum parví faciant, —Tertió, fi nullum

ol

ün-

aliud Sacramentum ab infirmo poffet fufcíipi, &c. Tinniunt

iffa-

loti

ambae aures audienti aut legenti, quod fcribit Nicoiaqs N

fius

Is

736

CASUS SACR AMENTAL ES.

[ ia

nus in fua gemma (& habetur ín Catechismo Hi

&Qrïco cap

j.Tit.29.n.1.) dequodam contemptore noftri Sacr

amenti , qui

€o negletto obiit, & cumlinteaminibus involver

H

etur , aperuit

oculos,dicens, |Quia extremae unctionisSacram

entum abhor-

fog n

rui, centum annis in purgatorio

» jufto Dei judicio terquebor;

(ic íeqt

fiun&us fuiffem,

de aegritudine convaluiffem, &c. Utinam mor-

diacott

tales hujusmodi faperent, & virtutem hu

jus un&ionis intellige-

menti

rent;ac de tam falubri remedio providerent !

dies d

nhid

iotem

S030 0935 dbdb db ob ab Rab Oab odb 0050 08 050 d9t0-

ardía

t t

incur

| ORl]))]ïNE. i

Pioli

" -

ttin

impet

Olieu&us Hcrmaphröditus , in quo fexus. virilis pra&do-

E

P

minatur, vellet tonfurari in clericum.

dleque

Quaeritur itaque,

an capax fit attonfionis clericalis? Rafo dubitandi eft, quia P.

Palaus tales cenfet arcendos effe ab ordinibus, eo quód juxta

t

communeém Doctorum habeanturirregulares. Arcendi autem

ab ordinibus, utique & arcendi funt à prima tonfura , qua cít

btis!

difpofitio ad facros ordines, -Refpondendum, quód Polieu&us

Qieij

Capax fit ordinationis, adeóque etiam primaeTonfurae. Quid fen-

Qub

tiendum de irregularitate, ftet decifio penes Au&ores. ' Bona-

s

cina& $uarez de cenfauris, affirmant , effe irregulares jure po-

655q

.w

fitivo ; Fornar & Toleto contra negantibus. Interim faBá

fatuz

per fuperiorem difpenfatione circa irregularitatem , Polieu-

gefim

&us valide inauguratur etiam in S$acerdotem.

At veró fi poft-

&t

inodum in eo pravaleat fexus foemineus, retinebit quidem cha--

annur

ra&erem $acerdotalem animze indelebiliter impreffum , -

pletur

non tamen poterit valide coníecrare

, vel äpcccat?s

Rfü.c

*

abfolvere,

fiem

il

d

CASUg$

i

EIESCMEDS ts viboH atb t o

DE ORDINE.

37

CO Cp

Rl qui

! CASUS.Di.V,I;

Aperuit

bhor

ioR 'H-c[y'ch'ï-us minoribus ordinibus initiatus , annos cetatis

fuse numerat viginti & undecim menfes cum dimidio ; atque

Uebor;

Mnore

fic fecumratiocipatur ; De atatecanonicaad füfcipiendum füb.

l

diaconatum mihi feimi menfis deeft, res utiquenon magni mo-

Cge-

anenti;.parum pro nihilo reputatur ; quindecim folummodo

dies diftant ab anno vigefimo primo; fed quod parum diftat,

hþw

nihil diftat ; igitur curabo mihi conferri ordinem facrum . ma-

jorem. Queritur, an valide ordinetur? Refp. Primó,Etfi valide

ordinetur, peccat tamen mortaliter graviílimé contra preecep-

tum Ecclefie ac decreta Conciliorum.

Secundo , ipfo fattg

incurrit fufpenfionem ab executione fuorumordinum, latam à

PioIL Esíram.cum Sacrorum.. Aliisque Pontificibus, | Nec an-

te impletam zetatem ab illa fu

f

p

enfione abfolvi poteft, nifi priuis

impetratà difpenfatione P'ontificis fuper irregularitate ex def&-

tedo«

£xu zetatis. . Patritius.

aque,

fequenti caful

Sporer de mbjcgo ord, n, 96. Atqu:d de

yua P,

CASUS 'DLVII.

!joxta

W

| EvergiüüsSubdiäCenus natus eft die decimo o&mSeptem-

eelt

Yàus

bris horá quartá vefpertiná ; & revolutis viginti duobus annis

dies nativitatis fuaeincidit in Sabbatum

quatuor temporum,

díen.

quohabetur ordinatio,

Jàm quaritur, an Evergiftus illo ipfo

;003-

diepoffit promoveriinD

iaconum? Preegnans dubitandi Rafio

eft,

quód Concilium Trident.

feff. 23. cap. 12, de Reform. ita

i

ftatuat : Nullusimpofterum ad

Subdiaconatum anteannum vi-

J/cuj

gefimum fecundum :

oft

&c. promoveatur.

Subfu

ad Diaconatum ante vigefimum tertiutà

Á

mo: Atqui Evergiftüsadhuc ftat ante

dv

annum vigefimum fecund

um , quem modó horá quartá com-

,

pleturuseft, Erg

Reff, cum cit,

o non videtur effe ordinandus in Diaconum,

P. Patritio, n, os, adhuc fufficere, & licite adeóque

1ne mietu fuf;

P

enfionis eo die mané poffe Evergiftum ordinari,eo

QUöd vc"fpcpf

'ttahatqr ad mané, & faciunt fimul unum díem,

UUOA3223 -

confen-

N ;33'/'

€A5U5 $ACR AME NTAILVES.—

/ confentit Diahä p.2. tra&, 2, refol, 19. Plures tamen Do&örgs

;fcmel l;

oppofitum tenent, tefte eodem $porer loco cit, Et credibile eft,

minider

primam fententiam à Reverendiffimo Ordinario i

n prax; non

eo tequi

'forev admittendam. — Quid deaetate dubia?

&c, atv

CASUS DLVIIIL.

íneonot

va, fed

Quintiam); tempore belli Suecici natus, ö'þaptizaiw Zz' þifqpria Pa?

recipien

rocho,nontAmenin MAtricula. BaptizAtarum reperitur infertptus ; Iile

Dodtote

verà fufiepturus [acros ordines, diemac boramnntivitatis fua (nam di-

éus Parochus , atqueetiam parentes Quintiani jam defuncti erant) ve- .

Cire eupiens,quarit ex Patrino [uo ,qui dicit.eum matumel[e amno ..

Denth

Abf

;6 37. Calemdis jwzii. Suaritur , an boc tefHimonto

su

ffandum?

Efp. Si aliundé nullum habeatur dubiunm , Epifdo'pus titï;

: E]þ,

- que Quintianum fine fcrupulo ad ordines admittere poterit,

tent

RRatío? Quia Patrinus eft loco Parentum , & vocatur fufceptor

Cedite

(utique fufcipiens in curam fuam,praefertim circa fpiritualia)

atteitio

vocatur itidem fponfor acfidejuffor (haud dubié , utpro fufcep-

ficiünt

to fpondeat ac fidejubeat) Cur igitur teftimonium hujus non

t

valeat? Non reperi auCtoremcontradicentem, — Dico : nifi ali-

TWm, d

undé habeatur dubium, & meré negativum, fic utnulla appareat

As t

probabilis ratio tantze eetatisin Quintiano, non poterit licité or-

peccatt

ao

dinari : quia certa lex Ecclefiaftica reguirens hanc azetatem , eft

in poffeffione contra aetatem dübiam, Communis cumSanchez

ttquirit

1,0.38,

Qu

de Matrim, l. 2, difp, 4

,r

CASUS DLIX.

M&r/zä

þuiscardw JuscipitprimamTon[uram öOrdinesb:inoref,nonanifixo

"A Cf

Clericandi fed intentione clericalibus prinilegiis perfruendi aliquamain,

Ms

-QuejHo oritur, Am peceet nec ve, quia ngit conira Comil. Trid.

J€J* 23. €. 4«

!rimö]

R Efr. Etfiquidam exiftiment, talem peccare gravi

ters plütiu-m

— tamen opinione folüm peccat venialiter ; aut fi caufa juíta

Nb

fubfit;E. G, paupertás,ntullum prorfus erit peccatum, Alioquiin

9 qu

fufcipi;nte ordines requiritur intentio folum habitualis ,

id eft,

O0:e

femel

i

— DEORDINE,

739

o eettbaslias st

iDoftrs

ïc-mäl habita, 4& non revocata ; aliud eft in. oi'dinfa'hte, qui at

&tüblleet, |

minifter conficiens Sacramentum debet fe habere a&tive, & in

DLari n

e€o requiritur intentio, quae fit caufa a&ionis Sacramentalis,

&c, at veró fufcipiens ordines habetfe paffivé tantüm , ideóque

