quod cum alius modus fuppedit fe fe à tali vexatione injufta

fiberandi, ipfa pecunia traditio non poffit habere rationem

il at n

pura redemptionis ab hujufmodi vexá ; fed potiuis fit coope-

ratio ad fimoniam alterius, vel magis vera fimon

v

iaca cmptio;

Wrinprauila

Vide $. Tbomam 2.2.q. Ioo.ubi de fimonia,

ial if

CASUS CLXXXII.

Tb o-

Cajus 'Wz'bat*,'quod ofimis Eomko;miafay-ïn nece[fitate -uali dä &5l

1 tnaterig

éite po[ik admiuzflrare Sacvamentum baptifmi s; mon obflante quod.

erditiarius Miniffer pro ommni tempove [it folus Sacerdos

L.terialc füb

'sä"

"

gïtidem 'Par"oclom' fhoRedfe me ?

befuntt-ra-

Efp. Re&ä omnino : quía m hoc.omries Theolo ïyconvef'ä-

i maligno

« niubt , nullo-plané.contradicente, -Raí?o veró ; cur Chri-

apticandi

——

ftus vcluerit hic inftitüere Miniftrum. tam univerfalem ; eft

etat, E $

zte [ciat,

ipfa fumma baptifmi neceffitas , ob quam etiam. conftituit

materiam tam communem & tam facilé ab omnibus habilem

no,quif |

m, fifo

& applicabilem. — Nequeidíolümeftintelligendum de necef-

fitate extrema, fivede articuloaut proximo periculo mortis;

ceffiate ,

fed etiamin quovis periculo,in quo fit dubium , an ante mor-

jjque ha

Yendi,t'

tem fit adfuturus Mirlifter alius magis idoneus,

Quare notr

debet angi obf&etrix, qua in fimili vero periculo baptizavit

fimors

infantem , licet hic parum poft , omne periculum evadat:

at/ (at»

aliàás enim nimis faepe acciderét , ót propter fcrupulos &

5 M

Re&é in hanc

Gitir f0*

cun&ationem anime parvulorum per?rgnt.

$

Xena

[gra«

4430

.(ï'ASïIAS SA4CRAMEN TATLE

o EEE o

p

gem ait: $. Leo. Papa :

i Caruere ;zïä,be:hw ,' nedum Jþecim quaä-—

dam caukionis tenemus ,

damnum vegenerandavum incurramus ani-

n

marum. Praeftat namque mille ab eis baptizari

3

quam vel u-

num finebaptifmodecedere, Cavetamenn

e nimium teme-

Ünsaliqui

16 & abíque diícrimine.

Pro informatione quadam habe,

sle d

quod ex MedicorumDo&

rina Q uintannaduenam docere refe-

runt Nonnulli, Et efthoc. Infans,qui

finelachrimisautGngul-

tibus nafceretur (haec eni

m funtindicia fenfuumvivaciffimo-

AA

rum ,

Cal

quibus aéris frigiditatem & temperiem fentimus ex

Bf

ore uteri materni egre

H

ffi)fatis indicaret, fe vividos fen-

t[üc r

fusnon habere , & fic ali

quo . modo de vita periclit—ari pæ;fy-

100 À.

mendum eft,

Sicutetiam fi magnum temporisintervallum

iif £

in egreffione a

b utero materno confumpfit, vel nimiam in

h yufnt

hoc paffus eft

moleftiam , aut fuffocationis inchoata figna

bet p

profert.

Item in

Ratio mj

proximo vitz periculo eft, qui intempe-

ftivé ad quintum ,

fextumve , aut ante feptimum menfem

(utums

profilit; fufficiente

reni

m nntritus, aut roboratus à natura

noneft. Etqui ino£ta

vo páfcitur, egreditur in menfe expe-

zientià & do&trinaM

ed

icorumpericulofiffimo. Sicille, Nec

tamen hacfola tibi fuffi

ciant indicia , fed imperterrité etiam

Quidan «

L77

aptiza, quoties nont

antüm eft probabile periculum , aut

dubium ; fed etiam fi

tantim adfitprudens timor , praefum-

ptio - aut conje&ura periculi , ne

infans ante baptifmum &

vivis decedat, : Ad quod fufficiet , fi vel obftetrix ; vel

Rjoni

alia prudens & perita Perfona dicat , adeffe

qe5da

CO.

: pgriculump

laiidy

'm—-

N 79

FUnt f

T*

»c(

|

É

A&

CASUS

N

t

43Y

^£H l

i.

LDE BAPTISAO.

T0 a.

CASUS CLXXXIII.

2 teme-

Una aliqua obfletviit e fuggeffu cujusdaur. Religiofi petit à fuo Pa

zotho Ghrifma bapti[male ,ut illo umgens puerperam reddat par-

Am habe,

Fuvitionese expeditiorem, — Quarifur yam de-

'C6te ffea

aL comcedere , vel me-

gurfmguf j

aiime.

&are £.

Dtim ex

Eþäandät' Gobat bíz fra&k. 2. . 190, puto etiam Marcham-

ividos (en-

tium negaturum, eó, quodin Concilio /Mogutttino fub Ca-

Iati pl

rolo /H, cap, 37. fic ftatuatur z. Presbyteri fub figillo cuflodianf

Itervallum

Gbrifma €5nulli fub pretextu AMedicine -vel /Maleficii donarein-

nimiam in

de prafumant ; quod fi fecerint s bonore pricventur, . Et quis pro-

oatz fipta

bet profanum illum ta&um , tra&ationemque rei facrae X

Raíio aufem e[fe potef ; Yum quia €hrifma ad id non eft infti-

ifttempe-

numenem

tutum, "Tumquia à malis adimalificia adhiberi folet,.

sàfatua

/nje expte

CASUS CLXXXIV,

lueo ZNGS

Quidam cveneficis parentibus natus, à diabolo-paldé infeflatur.,

rite etiam

uec fctri poteft ullo indicie, ubi vel à quo baptizatus fuerit.

jlom, aut

Quaritur,

an: fst vebaptizandus [&b

cotditione

prafum-

Xifmum à

R EjþawdefG'obdt bïc f 3*?4; Diïj'türüa*S' & gt*a?es ih'fefïätid-—ï

[:

nes demonis poffe quandoque injicereprudentem füfpi--

cioniem , aut metum , ne quis non fit baptizatus valide : pro«

bari id' poteft variis exemplis illorum ,.qui poftquam fue-

runt rebaptizati ," óbtinuerunt quietem animi & cor-

poris. Quse exempla refert poftea/n, 446,

& 4f70:

P

4

H

ï-,

h.

(uUs

CASUE

432

Méega

CAS$U& SACRAMENTAL ESM

gt n

ff

CASUS CLXXXY,

yx po

dinis ?

fuf),

Quid fi quis judicaret effe unicverfaliter everam vegulam, toties fub

conditiane reiterandum e[fé Sacra

mentum baptifmi, quoties priss

j

fiqu

f&à conditioue tautum fuit collatum ; du

z

tus , &tl

vecf [éntirez 3

que leyi:

R Efp. Negati-vb, Ratio eff ; quia aliàásin reiteratione baptif-

sio Daphi

-mi

venefico

oflemus abire in infinitum.

Nec etiam fufficit (im-

nec[cir

pliciter & femper ad reiterationembapti(mi , quod tü nefcias,

u

an conditio , fub qua alter prius baptizatus eft, (it adimple-

hitus (ju

ta , feu fubfiftat , nec ne, Hocenim raró noveris in reitera-

tó baptizatis hac forma , $7 nondum es baptizatusyego te bap-

densfufp

íizo 65c. ficuti contin

fe at

git in exppütis infantibus»,ö;-alijs fi-

inilibus,:

eonfena

illum ab

prefeti

CAsüs;cLXXXVL

baptiza

Quid fi adfit certitudo moralis te , cvel aliumi effe , &5 quidem lepi-

Tut

He ac rità baptizatum. , potesue denuó frve abfolut? ,

Patodri

ftue conditionatà rebaptizari , wel re- .

64ptizare ?

Qu

C05 d :

Efp AVegati-vvé. Ratioefl ; quiaSacramentum hoc femel ti-

prafend

: té collatum eft irreiterabile,

Quodautem certitudo mo-

lo infan

ralis de precedenti baptifmo fufficiat , facilis etiam eft ratio,

Pxipe j

Nam (iphyficam vel metaphyficam plané requiras certitudi-

fion df

nem , viam aperis infinitis fcrupulis & baptilmi reiteratio-

fifet,

nibus : Quis enim hoccemodo certus effe queat , certitudi-

motcoll

ne prafertim juris de fuo baptifmo. - Nec obeft, quod cer-

tationeg

titudo moralis admittat aliquam formidinem, fufpicionem,

lil

vel levem fcrupulum in contrarium,

Adhucenim talis cer-

fho Qüau

titudo moralis fufficit; quia dubium prudens non admittít ;

Obfletri

ut proinde hac certitudine fuffultus , & fatis fecurus pru-

Itatem,

denter agatnon admittendo alium baptifmum,

Cümetiam

COmper

alia certitudo inter homines regulariter loquendo haberi

VIX

U fin

DE BAPT!$MO.

E

Minse

nb

lis certitu-

Vi'x pom t,

;.Sedþ gua'lia funt figna hujüs mora

dinis ?

'fies fi)

.Re

. Varia funt figna hujus moralis certitudinis. Primum

* prihi

efl ; fiquisfitnatus interfideles, & in fide Chriftiana educa-

tus , etfi nullum aliud teftimonium fit fufcepti baptifmi , fit-

que levis fcrupulus in contrarium. c, «veniens, de presbytere

ston baptizato. Excipe, f forté conftet parentes, ejus fuiffe

at

1cit m-

veneficos , & is, de quo quaeritur valdé à diabolo infeftetur,

nefcias,

nec fciri poffitulloindicio, ubi, vel à quobaptizatus fit.

Secundum fignum efl, Si etiam adfit tantum unus teftis ocu-

adimple.

| feitefa-

latus ( juxta quofdam etiamfoemina ) de quo tefte nulla pru-

dens fufpicio effe poffit mendacii, & dicat,hunc velillum cf-

ofb

fe 3Parochorité baptizatum. c. par-vulos. 65 c. cim itaque de

x 4lis j

confecr at, drfl. 2. aliud tamen foret, fi tantummodo teftetur ,

illum ab obftetrice , velalia perfona Laica effe baptizatum ,

prafertim fi ignoretur illa , vel quomodo foleat , aut fciat

baptizere,

idet li

Yertium

WIWE )

fignum ej? ; Teftimonism authenticum ex liíbris

Parochi,

Quartum [ionum efl in probabili fententia fcheda teftifi-

cans de baptilmo rite collato à Parocho , vel alio Sacerdote

(emel-

praefertim noto, qualis fcheda quandoque appendi folet col-

wio mo

lo infantis, dum exponitur ad hofpitalia , vel fimilia loca:z

eft tatio,

Excipe iterum ni(i forte ob certas circumftantias , fcripturae

ertitudie

non effet fidendum,utfiv. g. Tudaus, vel Turca &c. fcrip-

siteratiüe

fiffet, .Excipefecundo ; fi Scheda folüm teftetur de baptif-

ertitudi«

mo collato per obftetricem, vel aliumignotum. Quas limi-

tationes bene iiota,

luodcer-

irío t em.

Quiutum fionum móralis certitudinis de rite collato baptif-

talis ce^

1no ftatuunt aliqui , effe baptizatum à perità & approbatà

d

obítetrice, vel parentibus peritis propter inftantem necet-

.A(äa

x

P

:

rf

fitatem.

erem tamen , poftquam pramiffo examine

juetiam.

compertum eft, eas in nullo fubfta

ntiali requifito defecäïfe,

Qua fané certitudo nonnulla eft.,

qix

lii

Cate-

|

434

CASUS SACRAME UT4££S

——

—

i

Caterum quando , & quotiefcanq

ue p&äääiïigcäem in-

ädtü- I' c

uifitionem , & examen , probabile a« rationabile fupereft

geiciós

dubium circa fufceptum baptifmum;, five illud fit juris, fivé

u

qum,

fa&ti ; fivepofitivum, five negativum, toties poteft ac debet

£ialia

|

U

fub praefata conditione reiterari baptifmus in. eodem fubje-

&o, Uti eft communiílima fententia, Ratio bujus efi ; quod

jnfidem

non vid

fic magis con(ulatur hominum (aluti, neque revexentia $..

tíont dif

g//tl Icn

iSac.samcn.cis debita lasdatur..

CASUS CLXXXVIL

qtodo t

[11/7770

Q:

!

uidfi quis ob periculum mortis ab ob[Tetrice fuerit baptizatus $

ii [üt

potefne tunc. fub conditione veiterari 6agtgfg

Wa b

9245

mine

db hatt

-10fa, 1. Baptifmus proprié loquendo nunquam iterari po-

H

:1»; j

fit,nili

N

teft : quia iteratio. praefupponit collationem validam z

ira QX

juare dum quaritur, an

& quaridobaptifmus poffit iterari ,

&

ab ha

intelligitur de iteratione improprié dicta,.

Nota. 2, Baptifmus poteft &

debet iterari, quotïeä norm

eft moraliter certum, aliquem effe validé baptizatum , id exi-

ente fummá hujusSacramenti neceffitate. His tanquam cer-

Sel u

zis notatis,

&t ZP

Refp. Affir

ymativoé. Ratio eff ; quiä? cüm facile in tali occa-

fione poffit accidere defe&us, vel ex ignorantia , velex per-

turbatione mulíeris , non conftat moraliter certó de valore

bapt

ifmi, nifi aliunde per teftes cognofcatur , omnia exterio-

R5

&& effe adhibita.

Rituale , five Agenda Ecclefiaruny

h

fAa ré

tiam

M-guntinz;, Herbipolenfis, & Wormatienfisfub Eminentif-

fimo: Domino Joanne Philippo S. Sedis Mogunt,

Archie-

K

volun

ifcopo &c.

de formaBapt. haec labet num. V. fi obftetrices

cefia

in necefficate baptizarunt , reg

ulariter fubconditione infan-

Zante

tes ab ipfo Parocho denuo baptizantur , objuftum timorem,

tum

ne forfonaliquid fübftantiale ab ipfis intermiffim fuerit, Ea-

dem babent Paftorale Aecblinienfe , SylFoius &5 Urbanus Tra-

fia E

iab

dubj

—&w

æz BAP TISMO.

Wadgiiuus

:

o

3

Dtem .

xtendens ad baptiz

ätos de hx -

t füperef

&latu. 1. cap. 37. idem etiam €

xeticis : non quod dubitetur, ittq

Vit , devalorebaptifmi illo-

Jtis, fivà

quando rité confertur, fed qui

aipfiparim curant effen-

aC debet

gum,

€

*

dh

ibere, rejicientes omnia

m fübit-

£ialia hujus Sacramenti omnia a

Attamen hocultimum

(s quod

infidem & mifericordiam divinam,

uod dicitur de confecra-

entia ,

non videtur adeo effe conformeilli ,.q

tione difi. 4.c.

[i revera. quod adfe

ft BdChO in 40

dift. 4.que[t. 2,

Qui debereticis confitent

ur , febaptizatos folum-

art, 1, nempe;

jme dubitatione 4

4 catbolicam fidem -ve-

snodó in tromine Domini

mientes ,in nomine Tyinitatis baptiz

*

abis ; fi veró in nomine Trrni-

J9

D

lá reconci

liationi s gratid impen[4, catbo-

Va

fatis fuerint baptizati ,

lice jidei fociabis, ja

m veró hzeretici noítri temporis in no-

qine Trinitatis baptizant.

ünde non judico , baptizatum

dum effe , etiam fub conditio-

tetati po-

ab hareticofemper rebaptizan

ae,nifi aliande occurrant m

otiva.dub

itàndis eíffetenima con-

validam v

4ra communem praxim Ecc

lefia , paffim omres baptizatos

C iterati y

ab .hære:i"cjs era,p;izare;e

jties riott

iM id &lv

CASUS CLXXXVIII.

uam ete

563.: uid fi bereticus bap't*izans babuiffe$ expr

effam inieniionems

suon baptizaudi juxta Ritum Romana Ecclefta, prout «

onflat pradicam-

i oU

4es fap? babere.? e[fet ne ex boc capite pracist iterau-

)].ex

d

us bagtifms ?

]e Yà

f

ot€

T$ Efr. Nonideó, ftatim fore iterandum ba *tïi'm*üm: Rafio

j exterite

ef 5 quia apud praedicantes hoc fit, eó quod per ignoran-

Jefjarum

tiam(velaffe&atam vel hon affe&&tatam Jexiftiment, Romanam

nirienti*

fcclelfiam effe Antichriftianam: cüm tamen aliunde habeant

Aule-

voluntatem faciendi, ficut Chriftusinftituit , & quodfacitEc-

feteid

clefia vera, quod fufficit, Si veró conftaret,haereticum bapti-

Cn7d

zantem fuiffe am fceleratum ,ut noluerit baptizare juxta Ri-

imirttt

£um Romane Ecclefize , feu faciendi, id , quod facit Roma-

ii fa-

$ia Ecclefia ; etfi fcireteam effe veram Chrifti Ecclefiam , in-

W- Väi'

Verüm nulla eft convincens

&lb

duþi,ä non valeret baptifmus ; '

lii2

I

ratio,

436

CAS

IZ g

ILS

SACPAME

MPITINTUBAUA, MA POORDAERRE p

nn.E

.,N TALES

5

s ii i R EEE r

[ nl

ratio, ob quam credamusa

I-iq'u—e m,llcecdhas

heretic

u

Ui ol

Íe tam perver(ze confeienti

98

qe,ati

ayt pur

murm;pr

CASUS CEXXXIX,

cuetat ,

Sed quid dicendum de puexis exp

brachios

ofitis mon Babentilus fcedulam iig

(demn

Fof'iponium. [ui bapri

H ICHUMAHIDE 6agtimndz' r

R

REff- Omnes hoseffe fub conditióne b

aptizandos, In hoe

Laito,

enim conveniunt omnes Dottores,

Imó fi certitudo alia

chus Qv

viahaberi nequit, nifí per fcedulam invo

lucris pueria xaám;.

exprm

ftatuit $ynadus Cameracenfis füb conditio

folito d

Ratio efl s. quia.tale teftimonium non.

n€ poflé rebaptizari.

facit fidem indubiam :

poteïï,ï

cüm.enim ignotum fit,

quo&

quomodo talis infans bapti-

zatusfit, & in fimilibus c

afibus.

di : pk

deo,cur dili

quarantur tenebrae, non vi-

prioris

gentíi examine pra

miffo , & conditione adhibità,

adhidar

potfit effeillicita baptizatio z

maximnéà

Diana , Bufenbaum & alii docene ,

quia Suaxez , Layman ,

ESORET

nandum: effe in favorem. b

i cafiy dubii femper incli-

fifintac

aptizandi , ne periclitetur ejus

Ínte

falus;

Dices. Ergo poteft fieri

-

5

z

tám vet

ut aliquis licité fa-pius füb condi-

fafpici

tione baptizetur;.

tta T0j

Re[V,. Concedendo z

quod ut claridis percipias , ütar ver-

puüecis

cis Go£at in: Alphabet

o baptizatorum cafir 8. n. 253. Paro-

chusaccitus ad parturi

entemno

n

bitetur,an fit edituza prolem vi

ndum enixam; & de qua du-

vam, dicat obftetrici 7 fi qu&

ratione potes attinsere foetunz,,

infperge: aquam: im uterum:

Ts

pronunciando verba formulae z

?f

velut primum predierit, feu:

pes , feumanus , afperge,acfi

bis ita baptizatus ab obftetri-

ce demum przeter fpem prodea

t totus uivus, at fümmé de-

Ejr. ]

bilis, parochus ipfe repetat bap

tifmum conditionatum : /Vorm

eltfu

enim inielligztus itevatum ,

quod ambipitur effe fa um cap. final. de

presbytero non Daptizato

fu*rin-:

. ita ille; qui & cafu. 13.0 3744 abfolu-

fudito

t€ fuflinet, repetendu

m efTe fnb conditione baptifmum col-

latum.cuo

m£a remota; aut proxima materia, formay, intentio--

(tdote

LUE

ne »

*

—

o

D£ B AP TISM O.

437

Cw

i

P

í

7;—lme£

ne ,:autj'n'- ea corporis parte, cum qwu':i'b*us 3 v&l ïn; qua uh'us,,;

aut plures DoGores probabiliter negant fubfiftere baptif-

mum,pro quo & alioscitat.ac7.373.pra cederti exprefsé do-

cuerat , fic etiam rebaptizandum efíe baptizatum in folo

Jediltiy

brachio..

- Idem P. Gobat ibidem num, 40y. docet baptifmum itum

poffe licit& peragi quocunqne loco, & à quocunque etiam

05, In for

Laico, quanivis facile poffithaberi facerdos, aut etiam Paro-

titüdo gJig

chus pro fe citans Qaintanaduennam. Ratio ef ; quia cationes

tiaffam,

exprimentes contrarium , loquintur folüm de baptifmoab.-

baptizati.

foluto : quidquid expediat, inquit ; ut quoad commedé fieri

ndubiam s

oteft, etiam in hoc baptifmo habeatur ratiocommunis mo-

l15 bapti«

di : prout abfoluté fieri debet, dum eft notoria invaliditas

N

xrioris baptifmi. Adde non effe opus in praedi&to baptifmo

addibit,

adhibere Patrinos , nec coritractunr iri cognationem fpiritua-

lapar,

lem, (iadhibeanture . Noridebentetiam iterari ceremonia,

per indi-

fi int adhibitee in baptifmopriori.

lUt (jus

Interim diligenter obferva , quod etíam ad conditiona«

tam rebaptizationem requiratur , ut id non temeré & ex Ievi

]bcondi-

fufpicione,aut formidine fiat , aliàs peccabis mortaliter con..

tra reverentiam Sacramentis debitam , ut ut conditionem ap-

Ya YOf«

'

ngfU eris,

?. Pato-

'quadu-

CASUS CXC,

: fiqui

Uterm

Jitfüs judicat Baptizatos 4 "veneficis, «iel fagis laicis

multo ma

2

iy

irii V

rebaptizandos [ub comditione , quam

þaþtizafo;f" Ab obffe-

£rice, Recf we ?

biteti-

ynide

Efp, Re&& fané.. Ratio eff ; quía vehementior contra illog

p ott

eft (ufpicio fubftantialiserroriscommifft, licet confeflinom

fndl. de

fuerint fe malé aut innomine doemonis baptizaffe,

Etidem;

ibfoli

L

[

judico regulariter & ordinarié dicendum de baptizatis i Sa-

m

cerdote Mago. — Pro rationemihieft ( inquit P. 7ofepbus Dre-

gitio»

fehey inTuia praxi adminiffrando

vunm facrame

-

e

fiy

P

niorutm, fol. 489, y

lii2

quod

MH

428

£ASUS SACR AMENTALES

u cet

quoä—eyäþeräentiä conftet, fimiles frequenter & ordinäriä fo-

gem omi

lere & ex doemonis fuggeftione ac impul(íu debere mifellog

modi a

infantes male & in nomine doemonis, quem fagi communi-

ftaterapi

ter abjuratà Santtiffima Trinitate pro Deo adorare debent ;

fim:impt

baptizare, Deinde optimé ulterius probat Gobat à remorfu

demif 0!

confcientiz praviffima horum hominum , & tentationibus

nem cum

diabolicis continuis, fortiflimis imaginationibus obje&orum

punt, v

turpiffimorum, curiofiffimorumque, qua tantas diftra&io-

ádeóque

nes in miniftro caufare debent , ut prudenter dubitari poffit,

d confel

num non etíam inviti aut faltem indeliberati fubftantialem

errorem commiyferint.

mu n

Accedit , quod hujusmodi deplonandi Miniftri etiam 8a:

cerdotes , licet forté quandoque velint rité baptizare , vix ta-

inen poffint, eó quod illos , tanquam jam fua Mancipia ,

Ju qii

dzemon ad perveríam baptizationem potentiffime impellat

sltro f

p Pænit

comminationibus gravium verberum( ficut nonnullos effe-

eulun [

&us docuit) aut promiffione nefcio cujus compenfationis,

quibus omnibus éxtra

tifrtf

äratjam Dei conftituti miferi non fint

zefiftendo,

CASUS CXCI,

.

tend

Sed quid fi (ales "venefici wvel fagi de rite à fe collato baptifio fe-

Jleutur : eritue propterea A reiterando fub conditione baptif-

Qu ver

mum abflineudum ?

do firy

Ejþ, Nfgatiqiä, N fjl; Tum quia illi tantis modó þræf

Tatione

fatis malis & diftrattionibus obnoxii , vix ipfi noverint

traotdi

amplius , quid tempore collati baptifmi in particulari geftum

Alio «

fit

Tum quia fi tefte Tannero( qui videtur effe in oppofita

teiterat

fír

fententia ) denunciationes etiam plurium ftrigum aut faga-

rum non fufficiant ad torturam inferendam alicui denuncia-

tzx , conftitute in poffeffione bonz famae ; quomodo ergo

füfficiet unius hujufmodi teftimonium de fe ipfo , quod bap-

equie

utmum riteéadminiftraverit , cum ex füpradidtis de hocr

yaturz

.

DE B.4P ïilfMO*

439

ratur certitudo moralis, TTum quia u-ä;uis non credat, damo-

äriä fo-

nem omni modo ad laboraturum in fimili cafu , ne hujus-

'€ thilcllog

modi malé baptizati infantesrebaptizentur, & fua ex pote-

COmtmuni-

ftate rapiantut?adeóq; hifce examinandis firmi(fimé actortif-

It debent ,

fim imprimet,ne ullatenus tantü facrileg;iü fateantur, fiqui-

Attori

dem in omnibus homines criminibus facilius commiferatios

Yatiomibus

nem cum ipfís fint habituri, praeterquam ini boc, quod illo-

bjtüorum

rum , vel aliorum aeternam falutem perdendam concernit ,

S diftrai«

adeóque fummum odium, maximaquée tormentahujufmo-

Itaripoffit,

di confeffionem parituram : quo timore perculfi facile cxi«

flantialem

men negare , fcu celare prafumi poteft,

| etiam $4

CASUS CXCIL

if Vix t«

Mancipia,

Sed quid F facerdos -veneficus feriá fven*ejïbt'*ï'pæn-iifeätü* du&us

? itmpel(a

altro fe fifiat Tudici recepturus mercedem fuam. , extraordimarim quo-

d

ulos effe-

7

«e ponitentia (jgna edat , c interrogatus. cov[Lanter- fateatur , fé

mullam faerilege , vel im nomine demonis, féd omnes vite , flbique ex to-

enfationis,

zo praféntem baptizaffe ;

aut magis [i liber? & conflanter fa-

i non fint

teatur , fe uumm vel Alzerum.facrile

& baptizaffe ,

debité. Quid bic fa

; 641eros verà

[374

H .

"

Q Eff. Cam Gobat, T annero €5 aliis, ii his circuim ffarttiis omit.

Agtifim t

tendam effe rebaptizationem illius, quià Perfona quacun-

hatif

que venefica baptizatus eft, Quód tamen volo dixifle; quan-

do fimul non occurrunt alize citcumftantiae, & motiva reite-

rationem baptifmi urgentia; E. g. quod abhisbaptizatusex-

nodoptz«

? norerint

traordinarias à Daemone infeftationes patiatur , & firilia,

Ratio eff ; quia licet calia fecandàm fe forté nonfufficiantadi

ari eefturt

teiterationem baptifmi ; nihilominus cum aliis, putain pras«

n oppulta

fenti effe baptizatum à venefico, prudens dubium:

yaut faga

denunc

sapfarg poterunt,

yodo 0

yodbip*

ho

IT

»roquin

CASUNS

pauut

L]

440

| C,g?SUS SACRAME N'ï;:(fg ES

p t

CASUS CXCIII

de fí dubium fit

&5 quidem pofiticuum

» 4€ ralionabile , anbap-

$u (

HZAIUS (5 À facerdote Sago : Eritne bic intermittenda zon-

ditionatA rebaptizatio?

REfp MNepativé,

Ratio ef 5 quia eo ipfö ; quod fit pofiti-

fu.

vum ac rationabile dubium, an is , qui te baptizavit, fue-

luté «

ritfagus , etiam eft rationabile ac prudens dubium , num

ptüdens

non fis malé ba

moralis

ptizatus propter argumenta paulo antefupe-

1SorQin

rius adducta. Licetenim verumfit , in dubio forum exter-

num prafumere immunitatem à tanto fcelere , eó quod deli-

&a per fe, & ordinarie non preefumantur : & poffeffioin hoc

dubio ftet pro innocentia Miniftri ; Attámen hoc credo ex-

Quiji

plicari poffe quoadillum effcttum, nt non poffit procedi con-

emtito q

tra talem; nonquod non debeat in favorém innocentis bap-

tudite,,

tizati reiterari füb conditione ba

ptifmus,Quanquam rebape

tizatio occulté inftituenda foret,

CASUS CXCIV, -

T

fion.

(e (f

Quid-verà agendum cum il jam in Joco facro fepultis , quos cvenefi-

Teri! , Y

cA confitetur imvAlide , auz m INomine damonis

2 je eff

.bqptizato,s : eruutue exhu-

4 levi

mandi ?

'endum

"t o

Efpondet optimé Gobat negatizv? : eó quod in fide Ecclefig

Vere , aut faltem praefumptiveé mortui fint , & affliis ob

QUi

" perpl

malé fuis adminiftratum baptifmum conífan

guineis

üm (if,

humationem addenda

non fit per»cx

afllictio,

Igentià

Otet qu

Qu ;(

tiírio p

BOR

üantialil

CASUS.

DE BAP TISMO,.

44

:

'fC.ASUS CXCV.

',e! a,

,.

4 (tf-

Sed quid faciendum , i ali

j

uis fit. facerdos ex illis malä' ;

: fgu À $ago a(fuals bapri-

gAtis .

E

lute, ü'abfo;

ht Sofit.

E]þ In tali cafu repete

ndi funt ordines abfo

axit, füt-

luté conftet illum invalid& baptizatum effe,

$i dubium

i, n

rudens, conditionaté, uti & ipfe baptifmus. Sin autem fit

Antefüpee

mnoralis certitudo, effe rité baptizatum , abftinen

dum e-& &

ürn &xtete

reordinatione, ficut & à rebaptizatione.

]uod dej

—CASus CXCVL -

ff'oinhor

Cfedo &x«

.Quid fiinfans. fit

baptizatus quidem ab aliquo clerico , fed primá

ycetdi corte

emmnino vice hoc munus ebeuntes ac vel ideo mom ab[que imgenti follici-

xdetate , tnetu , ac perturbatione ,'vie fubftautialiter uel ne-

entis d

fudin: » AR

ret : poteritue

*

Im tebip

: ;ifi;æ;gliter er

f&b coyditine ..

rebaptizari ?

Efp. Si primó -äliunde , V. B. ex convenientibus teftibus

R

non conftet , omnia faltem fubftantialia rité pera&a fuif-

fe : fi fecundo ipfe Minifter pera&oillo a&tu non fatis memi-

0 t

ii

nerit , utrum hoc, vel illud fubftantiale pofuerit ; ac inde

d

non leviter tinieat, angatur per dies & menfes , & ad repe-

tendum fuüb conditionebaptiímum perpetim impellatur: po-

&erit omnino ille infans rebaptizarifüb conditione, Raf;o e[f ;

s Ecdefig

quiaintali cáfu prudenter timeri poteft, num non in tantail-

fflidis )

la perplexitate aliquid fubftantiale , utinon rarófolet , omif-

yinel

füm fit, Unde praeftat , (imilia munia mediocri & humanádi-

ligentià , quàm extraordinarià follicitudine peragere. Non

foret autem ; ne quidem fub conditione reiterandus baptif-

mus ; fi prudentes & in hoc periti homines , hujufmodi bap-

tifmo prafe

n

t

htes, ex poft fa&to te(tarentur; qiþi! omnino. fub-

üa!.iltia;lium prætermrlï'umfum'e

Kkk

Ex

ASUS

442

.CA3US5 SACRAMENTALES

asssl

Ex ditfis colliges , bené facere Parochos , fi fuos dominos

Eriprou

cooperatores prius in his muniis bené inftruant,corarm 1is a-

ditione ;

zandi, COf

liquot baptifmos conferant , ac tandem praefentes fint, dum

Neocooperator primum a&um baptizandi ferió exercet. At-

collige; t

ue hinc non eft rébaptizandus is, qui baptizatus quidem

e[fe exam

eft primus omninoab aliquo facerdote ; attamen tali, qui

eam t

riüs non rarófe privatim exercuit in recitanda formula

baptifmali affundendá aquá , illa fimul ponendo &c. licet

forte, dum ferió illum primum a&um perageret , fe diftra-

&um fuiffe recordetur, . Diftrattio enim fola , nifi aliud mo-

Ob;ietrik»

—

a& at

tivum accedat , non eft caufa fufficiens prudenter dubitan-

MR ;

di, de prius validé collato baptifmo

CM |

Aä tali facerdote hocce

|

modo g:;;ercitato..

CASUS CXCVIL .

Efpott

- jatetr

ged qmd ;aäïä"ääu

m , fiforté ob repfhtinu»m bk]ilmï,* 'fämoräni $ fui-

minis terrorem , AH

t quacunque ex cnu[m Minifler bapti

ifimi , ettam

& haud c

atus ,ita turbaretur in forma, ut dicío v.

g.Egote

Cipite^

Alias þrobä exercit

iv ab ndfantibus

fitionem

baptizo in nomine

Dei Patris,, zoz poffe

t peragere , ni,

soonitus de per[ona Filii , qua

m-etiam debitt exprimeret , atque fic per-

:

& o (

geret in

cateris : finito tam

£.

22.

;

A n p

oft

xeltéra/

an Per[onam Spititus Sancti

f'aédam fedulam nflg;;g s

0nem dsf&äfgrät ,

addiderit ?

Qutdo ill

omnibu

eiüvants

Efp. In hoccafu, & ex his praecisé motivis , fi teftis 'M,ölï:s

ac reiperitusaccederet deponendo formam integré pro-

Et tux

nunciatam fuiffe , necalius teftis inoppofitum ftaret, , nón

tionatu:

confulerem baptifmi repetisionem 2 quia jam adeffet certi-

Ventu,

tudo moralis-de baptifmo rité collato. Quod fi teftis autem

que abfo

idet formam, vel dubitaret ,

nefciret , quae interruptio inval

fus, Ve

feu non meminiffet , an interru

ptio fatta per terrorer fue-

&he not

4it tanta , & contra fu

bftantiam formae,nec.ne; repetendum

t modo

judicarem,

-

$in porró nullus fi

t teftis , qui teftari poffit de

-

Conferer

tertia per

fo

na addita , iterum fub conditione rebaptizarem

tàti,

t

M ——

443

05 dominos

Ecfi proitk'Jutrodiiääffem teftes , pariter-re-baptizarc&x fübcon-

COram ïlSa-

|

5 üm, dum

1

ditione ; quia potius teriderem in favorem fübje&i rebapti-

*Xercet, At-

zandi,confiderato fimul motivo illo perturbationis.

Ex quo

collige; rem in fimili caíu , faltem per teftium depofitionem

tü$ quidum

61 tali, qui

eíTe examrnandam , fi aliter non

poffit ; uc.prudentcr&licit&

da fotmula

etiam fub conditione baptizes,

E

do &, lícet

CA

S

jUs C'XCVH,I. u

t fe ditm-

fialiud mo-

Obftätri;æ qu.ädam peraiis jam fubüantialibu;'baptifmi ; Ffve "tr-

r dübitan-

Adlá jam ablutione , ipsáque formA,[latim adjicit comditionem in bunc

rdote hocte

zmodum s. fd wolo ,ut bic meus baptifenus mom ualeat , fi Parochus jam

VOCAEBS prius Adveuiat , Antequam moriatur iufani ; vAltak u-

Ad'veniAt :

' tevüi—,/i pfjif?; "n

" ualidus?

Efíne talis 6apfi/mu:-

] Efpondeo : Vel obftetrix illam conditionem etiam anime

umm,il/'

interno primó adjecit pera&is omnibus fubftantialibus :

& haud dubié baptifmus validus erit; nec iterandus ex hoc

,

Wifn;i ,UIE

[0'U-,*

Bpote

capite ? quia femel rité fa&um per fubfequentem talem con-

d

fliionem , infedum fieri nequit..|. Dico ex hoccapite : quía

ex alio capite, five ob dit&ta fuperiüs in cafa fuüb conditione

nf p

Vel fe-

m W.

reiterandum ceníeo baptifmum hunc obftetricis.

j

cundóillam conditionem adjecit quidem primoó pera&is aliis

omnibus , animo autem interno illam jam concepit , & ad-

tgms fidelis

diditante, velinter ipfam applicationem rnateriae & formae,

ntegre pro

Et tunc baptifmus omnino nullus eft, utpote vert6, condi-

tionatus, & cujus valor , feu forma verificatio à futuro e-

latety ,m.ï

jefter t

ventu, quando materianon amplius aderit, pendet. Adeó-

UT

ue abfoluté & fine conditione tunc erit repetendus baptif-

ldubicat

mus, Veltandem obftetrix de his examinata , ficuti ( quod

rrore o^

bene nota ) in tali ca(u debebit, ipfa dubitat, & nefcit , utro

fe modo habuerit: & iterüm baptifmus fub conditione erit

pevt

j pit *

conferendus,

:

:

Quia de valore prioris prudenter poteft dubi-

tar io

ypiite

KM&QH

Ex

444.

.CASUS $ ACRAMENTALES

fu.

| Ek huc ufque di&is vides , quanta tibi, & Miniftro cura

incumbat, ut rité baptifmus conferatur & fufcipiatur, Ut

Jumana

P

roinde nontantum fciens té non elfe , vel faltem non rité.

fatio :

gt etit

(per quo

d ordinarié intellige «valid? )baptizatum , tenearis

illum fub gravi obligatione

procurare ; fed.etiam , dum de

àcpite:

hocip

fo prudenter Zubifas etiam ob folam diverfitatem opi-

no, quo

nionumc

irca valorem baptifmi , vel ipfum factum, Et fimili-

Rif

ter ad conferendum obligatür Parochus de hoc dubitans,

conftet !

dum aliàs nil obftat, . Néqueeft, nifi cum gravi culpa , mul-

LA

tüm differenda hujufmodi conditionata reiteratio baptifmi,

mulien

uando non eft fpes ulterior deveniendi in rei certitudinem ,

[]

pinep

minus fi periculum fitin mora;

e

.

in quo. periculo ad re bapti-

o pot

zandum obligaturetiamquisque

Laicus , fi alius minifter de-

ticina

ptifmi; eft

bitus deit. Qu

ia primarius finis inftitutionis ba

1

Adamo

utilitas & falusanimarum,

E

IX.

| ?^ QASUS. CXC

ab infelicibus muliefibus ; ut-

Solent ]i:bmde M Onjird nafci

ote cum daobus mpitiäus, £Hnm

igo pedíore , cum collo.€ cAapi-

te Auférime , cum or

e naribusque

oviuis , «eum jfemiarum [fA-

ciebus , (ime ullo plant

capite , & eculis in[itis hine inde dm humeris ,

H

ex beflia ch: bomine conceptus [a£yrus ,

. — Quari bic poteft , auto

Pt

certà debet , ap &b quomodo talia mon[fra. fent

bnptz'zm z?

fequiti

il e

Efp. 1.

Quando tanta eft diftin&io , multiplicatioque pai-.

R

rincipalium ( puta capit

um, pectorum , cordium-

t64.

tium p:

&i

ue)diverfi

tasque operationum, ut infinuent plures animas;

TUf 1

debent fingu

la capita feorfim baptizari. ita Scofusin 4. diff. 6.

. 2. Et rafio e[f ;

quia tunc funtduofuppofita, Quod fi ve-

Deinde

eprehendatur tantüm unum cor,

Tiento

15 fub duobus capitibus d

:

eriguni

tunc unum caput abfoluté

baptizandum eft, &alterum con-

ditionaté.

Ratio e[f ; qui

a non eft miniftrandus baptifmus

& &

dubio ; eft autem tunc dubium, an fit

fine conditione , in

duplex homo: ergo &c,

Refp.

—

DE BAP TI$MO.

Wirten

44$

üiftro m

i, Ut

Refp.2. Quando monftrum habet omniä þror(us membra

humana , & caput ferinum , habendumetft provero homine,

1 fiot ritd

Ratio efl ; Tum quia virex muliere non generat Beftiam,adeó-

, tenearis

» dum de

que erit baptizandusabfoluté. Tumquiareliquum corpus

tefn Qp«

à capite fatis indicat , illud fuiffe vegetatum à corde huma-

no, quod principium tenetinter partes hominis,

Bj

Wubítan,

Refp. 3. Sipotiorespartes corporis fint fpeciei ferinae, &

lpa , i«

conftet monftrum progenitum effe ex viro & muliere , bapti-

zandum eft cum conditione : fi autem fciatur effe Satyrus ex

baptifmi,

muliere & beftia natus, is omnino baptifmo careat. Rafio

Itudinem,

] rt bapti-

prime partis efl : quia ex mero humano femine Beftia gigni

inillet dt-

nonpoteft, Rafíofecundepartis eff ; quia talis Saty rus,ait Bo-

nacina de Sacram. difp. 2. . 2. pundo 6,5. 3, non defcendit ex

Xilni; ef

Adamo; ideóque renafcendus noneft,

CASUS CC,

[

icet ad colldtionem-b

)u , -

fpfi fmi, o;u: qa'c

h. d u

Quid fi qui jud

Patrino

Recdfé ne

9

TT

; jumtrii ,

-E]þ. Tametxfïn ut baptïfmus!con'feratu-r valid

h, n

$s o fitopus

Patrino , five eo , qui baptizandum 6 facro fonte levet M

