ui ita contraxit, validé cum fecunda contrabere, licitejue

t u t

A1/4. n

L

cumea permanere, quod falfum effet;nifi primum matrimo-

nium abfolute in utroque foro effer irritum,

Uz*þm

Neque

Wlm "m

E MÁATRIMONIO.

rrfy

äoïunta.

Neque valet, fi dicas , jura id dicere , quia prafumunt,

'afi0, con

hofiium,

metu coa&tum non eonfenfiffe , (ed £nxitfe..

Nameontza eft.1.quodoppofitum pateat. ex cap. fignifica-

vit, ibi enim pontifex diferte fignificat, cum qui confenfit ia

ij d tt-

unam, fed pervim & nonfpo

.

.

nte,validumcum alteramatrimo-

.

r,fein

niüam contrax!

ffe; 2. ut argui

tD, Thomas3. p. q. 47. art. 7. in

€orpore. Ecclefi

a nunquam pra fumit peccatum de aliquo,

sexempïis.

nifi probetur :pra

fümeret autempeccatum mendacii, fi exi-

T mortem

&us eft, non confenfiffe , quando dixit

ftimaret eum , qui coa

le votum,

fe.confentire,2. Ecclefia praefumit fufcipien

tem eliquod aliud

m, fi latto

facramentum.ex metu gravi, vere confenfiffe, ni(i certó con-

m , kvl

ftet deoppofi

to, utpatet ex c. /Majores, de baptifmo, S. itenw

x ipius f

quaritur, Ergoi

dem effdicendum áfortiori de matrimonio,.

tra allegatà

Ratio autem,ob quamEcclefia matrimonia ex gravi metucon-

ufta moté

tra&a.ftatuit effe nulla, fuit,quia cum vinculum matrimonik

oníüm, Si-

fitp

erpetnum & indiffolubile , Ecclefia voluit , quod.ejus ce-

Li

fo, proptid

lebrat

b

o itaetfeclibera &fpontanea, utad eam aliena vi & in--

indam , 40*

juriá nemo cogatur. Qua etiam de caufa irritat vota folem-

rimonium.

nia religionis.fa&a ex metu cadente in conftantem virum..

Nonirritatautem baptifmumex eodem metufufceptum, tum:

vcere,diade

ejU5, à qui

1.quia cum fitSacramentum,;non fubjacetdifpofitioni jurisEc-

clefiaftici, ficut matrimoniü, quod non folumhabet rationenv

do ptinteps

Lzm,&m J

facramenti, fed etiam rationem contra&us naturalis & civi-

ff gmniuw

lis, Tum etiam 2. quiacum baptizatus ad.illum mer&paffivé:

fe habeat ,non. requiritur ex parte illius ita perfe&um & exa-

&um voluntarium , ficutin contrahente matrimonium ,. aut:

emittente vota folemnia religionis , ut re&&. obfervavit S«.

) oj

d

"'Thomas 5; p. q. 47.att; 3«ad 1.

€ ASUS . MEXXXE

tT*

um locU/s

Quid fi jüdéx: fecundüm allegata:&4 probata juff cogif' aliquem: ad'

contr Ahendum matr imonium cum aliqua, fed cont?io mnteriaiterei» 4

c iif

?

7;

d

NI

eufi

parie vereff

dajeffa j ut ff judex cognt Titium. inire matrisonium: cum:

eju

pon.

qzmpo ,

(Don(adia fornicAtA efFiratione cujus formicationds Titihs:

jt; üüt

"

cogitur Mis [Lave , & inire matrimo-

] maw

jo-

dicit2 potejt

4 fponfAalibus refilive. fe

|

nium ,eoquod

non: poffit in judicio probare formicationem fpoufa :

m

Effae: Bs maitimoninm validum-£

Reff.

N« ï

3122

CASUS SACR AMENTALES

w-

R Elp. Affirimativ?, ita Sangez lib, 4. de matrim. difp. 14. n. 8.

kogaturinv

Rafio eff. Tum quia hujusmodicompulfio & coa&tio of ju-

berum &t

fta formaliter & fecundüm'" ordinem juris: tum quia non eft

nis poffit

credibile, jus pofitivum , quod irritat matrimonium celebra-

totquendi

tum per metum gravem , velle in propofito cafü matrimo-

feguitur

niuminvalidum etfe, cum judex juridicé procedat fecundüm

allegata & probata, Secus dicendum, quando judex injufte

cogit,cum fcilicet non proceditfecundum allegata & probata,

Mi yrit

CASUS MLXXXIL.

jrmfane; :

j

Quid Jicendum de matrimonio contrao 4 defloratore puelle , queza

Pater vel Frater pueltavvolebat occidere ,fed ipfe deforator f fonte eb-

zulit [e ad celebrandum matrimonium ,ut mortem evitaret.

Efine bíc verum matrimonium?

Tfod,

prateny

Efp.ita,Ratioefl ; quia metus non eftincuffus ad extorquen

extorquend

dum matrimonium : Paterenim vcl Frater puellae deflorá-

incutiend

ta intendebat defloratorem occidere, non veró metumincu-

icito Cony

tere ad conjungendam filiam vel fororem in matrimonium

ThoniUz Qu

cum defloratore, & deflorator fpontéobtulit matrimonium,

uttolleret metum fibialiofine incuffum. Secus dicendum ef-

fet,fi metus mortis incuffus foretad extorquendum matrimo-

BVT

nium.[ta Henriq. lib, 13.c.c.n. 2, Pro majori intelligentiatam

9f ayty

antecedentium quàm confequentium,

TO hg,

Adverte, Merum dupliciter incuti poffe, 1.juít&,2.injufté,

rurfum metum , qui juftéincutiturob unum finem,non fem-

RFJP- l:

perlicité incutiob alium, ut ob extorquendum matrimoní-

um, E. g. aliquis habet jusaccufandi Titium ob injuríam fibi

«onfe

ht

UOj

illatam percontumeliam , vel per furtum, velper homicidi-

um, I(ie poteft metum accufationis incutere Titio, utab eo

um co

cxtorqueat debitam fatisfa&ionem,& in hoc cafu dicitur me-

yd &Uj f

tumjufié incutere, non tamen poteftob injuriam fibi illatam

per contumeliam &c, minari accufationem , ut extorqueat

Kendüm

confenfum matrimonii, linde fi mineturoccafionem , ut ex-

mndl f b] ]

torqueat confenfüum matrimonii , dicitur metum injufté in-

inli [X

cutere: nam iíte metus repugnat libertati matrimonii , &

Titius

eftinjuriofus facramento,-cum per hujusmodi metum

coga-

D

Y153

DE MATRIMONIO. |

t

æqgm&

$

»«cöga;ur invitus celebrare matrimonium , quod debet effe li-

C0 e j-

:

H

berum & non coactum ; Quamvisigiturille metus accufatio-

1ía non eft

nis poffit effe

juftus ob aliosfines , nihilominus obfinem ex-

m celebta-

torquendi matrimoniumeftinjuftus, Ita Coninck, Hincjam

mytimo.

T

fequitur

fecunium

dex injfté

CASUS MLXXXIHI.

K ptoaatà

Aliquis princeps habetjuftam cau[am inferendi bellum Titio ob juft &&

jrateufiones im. illius veguum : ff minatur bellam Titio, wiff propriam fr-

Aiam ducat : 3ujuflo minatur , dnjufle metum

vurlie, quitt

ncurit?

M,j&ante: -

EAU

Q Efpond. ita. Ratio eff ; quia quamvis minze fint juftae ob

praetenfiones juftas in regnum ; nontamen funt juftee ad

extorquete

extorquendum matrimonium, Titiusenim nondedit caufam

lo defiotá-

incutiendifibiminas propter Culpam aliquam ,'ob quam jure

etuümmu-

licito compellipoffit ad matrimonium ,confequenter matri-

erimonium

monium cum hujusmodi:metu celebratum, eíft invalidum,

xirmoniunt,

CASUS MLXXXIV.

Kcendum -

Quid i quis minaturoccafionem alteri cum periculo longe detentio-

m matrifmo-

ipentiátam

ais in carcere vel exilti,nifi ducat propriam filiam ,quam con[entien-

demcarnalitercognovit : diciturne talis metum injuflà incutere

ger ordinem ad matrimanium?

ü*c,z.in)llfæ*

10

R zfp. ita : Ratio eff ; quia qui carnaliter cognovit aliquam

mM("

confentientem , non tenetur praecisératione copula ma-

eaMl

guta

g D

trimonium cum eocontráhere,confequenterfi matrimonium

« 07

UE

€um eá contrahat per metum longz detenfionis in carcere

vel exilii,invalidé contrahit; quia contrahit per metum in-

7 utabe

e

dicitür m

j

ufté fibiincuffum ad extorquendum matrimonium, Secus

dicendumef , 6 ille,cui metus incutitur., deditcaufam incu-

(ii m

exu

qu ex

tiendi fibi metum ob culpam ,propterquam jurelicito com-

.nem;

yr €

pelli poteft ad matrimonium ; tunceenim validum eft

amatrimonium,, eó quod metus fibi jufté

mlu X ff

3ncutiatur,

.

mon!;

tiUs

CASUS

u

Ggg 88 8

oga

11$4

sst EE UA

€ASAIS SCACRIAMENTAL E*S

weeucano ss

CASUS MLXXXV.-

Quid fi Kollerius minekur accufationem T itio , nifi dumt propriam.

Quiddch

fliam.,quam con upravit y anue Titius Kollerdd filiaga 128 4X8-

)7 Aiz;[äm

rem ducendo, contrahbit verum matri-

rv

22024422 £

!

]

P

E

&

Videnduih éffe inhoccafu , an flliavoluntariéconfen-

JE ET

" ferivinfornicationem, vel involuntarié violata fit, $i invo-

luntarie violata eft, validum eft matrimonium , celebratum

fu. N

cum metu.accufationis ; nam , hic metus jufte incutitur ob

; Romg

caufam,ob quam ftuprator jurelicito compelli poteit ad con-

tato &l

trahendum matrimonium, Siveró filia voluntarie confen-

&dex

ferit ,. non videtur validum matrimonium, celebratum cum

Giturinfe

metu accufátionis, ex qua timeaturgrave damnum : nam ftu-

Cufa, Tür

xrator virginis confentientis non dedit caufam incutiendifibr

delidum

metum ob culpam;propter quamlicité compelli poffitad ma-

tet nuaq

trimonium , ftuprator enim virginis confentientis non teneé-

tutillam ducere, niffalius titalus ad(it, qualis titulus effet ; 'fi

wmüupi

ibi recepta effet lex pracipiens.contrahere matrimonium

cum ftuprata, vel fi praecefliffent fpon(ilia, vel promiffio ma-

trimonii , ut beneait Sanchez Tib. 4; de matrim, difp. 14. n

ii

uare Kolletius paterpuellae, qua confentiens fuit cognita

M füg l.f ,

carnaliter, habetquidem caufam accufandi conftüpratorem;

aut incutiendi metum accufationis ad obtinendam fatista-

&ionem injuria fibi illatae per ftuprum filiae, nón tàmen ha-

RF-fP M

bet juftam caufam incutiendi metum accufátionis ad'extor-

uendum matrimonium, nifi habeat alium titulum , quálem

4 fU Vr

habet páter in illis locis, in quibus receptum eft, ut ftupra*

u

,h tor du

cat puellam violatam, ut habetuür.C. r, de

4

^adulteriis, It3 Henrique

Z. LibQ ].'- XQ*

Simþ.'fï)/'*m

ENCE

M $

/5

E.

'Sfïf (

LE ^

(?ASUS

n

ais

i5 pE MATRTACONIO- 7

-

'Mvwm

H

. /GASUS-MLXXXVI.

/Í ioprii

Quzä ;!i;ändüm de illo matrimonio, quiod fluprator dolofus contraxit

a

H

MLA

47

K

:

/lüþmm?ef netum excommunmicAationis , vel mortis vvel alterius

[ 47

vis mali ; tntujjtm [rbi d Tudice nd extorquendum coufenfum, quan-

P Jfeelicet lex- at uik ub patra excolnnunicabtonis velsmortis , vel alte-

Mietonfene

31 IG WmMÁL, i qyiïäa/q]äfiüþï.fuföfi[Q"Z)Zf/g"gïliüämvj"JQf('þ?('h'—ï ÜRHI CATHA-

sos£rimenium 4uire ) faitue fual,idäm?x

fit Siinvoe

celebtanum

EEIA Ndrï&fï'c; d:libitïandum de valore talis matrimo

nit, lta

ncotitur o

" Redriquez prima parte. c., 25 1. num, s. Henriquez lococi-

Yeft ad cott

tato,, & alii communiter, Ratioe(L; tum quia fic babetur, c, 1.

arieconíet T-

& 2. de adulteriis, Tum quiajudex juridice procedens non di-

ratom Qura

éitur inferre metum.continet.S.fed vim.ff.de eo, quod metus

9 nam t

caufa, Tum quia ftuprator fponte fua fe iili poena fubjecit per

cutietdi br

döh&ü m,CUiimpoüïae& à iUTC hüju's.modi pæng,confgqueno

xolfirad a

ter nullam patitur inij.tfiam,, fl cogatur matrimonium inire

&nontené-

(

cum ftuprata,

g eet st

atrimoniurm

|CAS

U

IS MLXXXVII,

iomiluo mé:

li. 14 7

Quz 4 drcm.dum dematrimonio contratio 4 legzzvio,gui fubgramvi poe-

wdice coutrahere matrimouium , cf flare fponfmlibus am-

füit cog

,gzä cogitur 4 j

££A clebratis ,qua iffe recu[abat adimplere :

valetze.?

"

j a

tf en *

| EE.;-Mafrim.onium"ä 1

egario contracdtum effe validLïm. Ra-

tioeft: quia legarius jufte cogitur ob culpam;propterquam

Qis

jm, jit

à jurélicité compellipoteftad matrimonium , cum teneatur

*matrimonipm inirij&perficere fponfalia.TraHenriq.loc.ci,n.2,

u fpt

( h s

ao5 CGASUS MLXXXVIII.

"

$ im];fmrianu; judicat matrimonium prarvi metu injufle incuffo non

re naturali , fed Tasntus

ch/]ä drrituit ju

mjure pofit Fuo

E;&/cf;gj?z'ca. Reä??w?

H

j8h æfp

4G88 g'ggg 2

üs|

-

1156

CASUS. S4CRAMENTALES

conznugo at

E[p. iía. Eft contra Pontium.lib, 4. c. 14, & alios exiftiman-

proretiens

tes, talia matrimonia jure naturae effe irrita, Sed noftra:

voluntati re

conclu(io probatur ratione fundamentali: quia metus era-

fuf.di

vis injufté incuffus , neque defe&u plenae libettatis , neque:

tali, quodt

ratione injuriae, quaminfert, tollit naturam.confení(üsad ma-

hajorem. C

trimonium eflenualiter requifiti : ergoillum non irritatjure

dom quid,

naturz, Confequentia patet, Si enim jure naturali illum it-

ritaret ,uno ex his capitibusid praeftaret : antecedens autem:

adio ex gra

luntarium,

quoad utramque partem fuadetur. Nam inprimis,quod ip--

fum nonirritet ex defe&u libertatis, patetex €o , quod idem:

Tiégomiric

Thomas r:

defectus libertatis reperitur in metu gravi jufto ex cauía na-

turali vellibera proveniente,& in metu gravi injufto,adalium.

unt ,efer

tamen(ünt

finem , quàm ad extorquendum. confenfum incuffo, & ta-

mentriplex ille metus non irritat matrimonium , ut füperius:

TOlonus e

jus ; fun

abundéoftenfumeft, Ergo metus gravis ad extorquendum

it quibus.

confenfuminjufté incuffus jure natura non irritat matrimo-

t quod eí

nium ex defettu plena libertatis, Quod veró etiam jure na-

paflo, cum

turaipfuai nonirritet , rationeinjuria, quam infert. Pro-

batur. Tum. r, quia tantainjuriainfertur meticulofo per me-

Dmanam,

eCent/ m

tumlevem , quanta homini forti per metumgravem, & tamen:

metus levisetiam cadens. in: virum meticulofam non irritat

CH ratis,

QUELUt g

jure naturze matrimonium, Tumetiam 2, quiafaltemin ma-

trimonio gravi metuiinjufté incuffo, reperiturinjuria gravis,,

. nfar, )

Vi

qua tamen.matrimonium non irritat, & dominii proprii cor-

poris , translationem non im

pra declaravimus.

pedit,,i ut in variis exemplis fu-

Nd nog fif

Addo, quodina

lits contræ&ibüägævï metu m jufté cele-

Ms

bratis, gravis inferturinjuria,.qu& nonobftante ,funt validi

tr

Wt&rl Um'*s

& efficaces ad dominium transferendum.. Ergometus gravis:

injuftus , nonirritat jurenatura matrimonium ratione inju-

COTpm

$u

ric , quam infert..

L

T.

*

ortumw&

&olvuntur qu

edam obje&iones..

Werfe

N

Dices, r. Hllud irritat matrimonium jure naturae , quod

reddit ipfum involuntarium , feu voluntati repugnans, cum

qUmco.

fitde ratione & naturácontra&tüs matrimonialis , quod fit li-

TüCiatum

)1

ber & voluntarius ; fed coaGtio ex gravi metu injufte incuffo

pro-

DE MATR1/40 NI10.

—

U dreb

exilima.

proveniens, fäcit",,,qguvocï matrimonium fit involuntarium,feu

Std nofta

DeL0s 6tj«

voluntati repugnans, Ergo reddit ipfumirritum jure naturze;

Refp. dift. majorem : illud irritat matrimonium jure natu-

(is, fitque

ls ma-

rali, quod reddit ipfum involuntarium fimpliciter, Concedo:

majorem.; Quod reddit ipfum involuntarium tantum fecun-

ittitatjure

dum quid, Negomajorem. Similiterdifttinguo minorem. Co-

li illum if«

lensautem

a&io ex gravi metu injufté incuffo facit matrimonium invo-

luntarium ,fecundumquid. Concedo minorem. Simpliciter

is,quotip-

negominorem. Ut enim cum Ariftotele. 3. Ethicorum. c, 1. S..

quod idem

Thomas 12. quaft, 6. art.6, docet ;aGiones , quae ex metu fi-

x CaUfa nà»

unt , etfi exvoluntario & inveluntario mixtz fint, fimpliciter

to,adalium

tamen fünt dicenda voluntariz ,quia hic & nunc eas libere

uffo, & tà-

volumus eligentes illas, & minus malum ad vitandum: ma-

utfüperius

jus ; fiuntque 4 principio intrinfeco cognofcente fingula ,.

rquendum

in quibus eft a&io : unde non competit illis ratio: violen-

t mattito«

ti , quod eftà principio extrinfeco,, nullam vim conferente

i j176 a*

paffo, cum ergo voluntarium mixtum fufficiat ad a&ionemr

pfeet. Pro-

humanam, fufficit etían ad matrimonium fpettato jure ,&

ofo ptt t«

effentia matrimonii , utconftat exreliquiscontrattibus metu:

», & umen

celebratis ,licet jure pofitivodebeant in irritum revocari , ut

non irrtat

habetur cap.Allfas , de iis, qui vi metusvecausá.,.

Kemin m

Infias., Matrimonium , cum: fit vinculum quoddam mu-

yrfa av

tui atqueperpetuiamoris , &animorum corporumque con-

ycopriicot

jun&io, debeteffe plene voluntarium &liberum, Ergo ad il-

lud non füfficit voluntarium mixtuny,

yemols fl

Re[J.. dit.antecedens, Debeteffeplene voluntarrum &li-

t te

berunt , connaturaliter,concedo; Effentialiter,nego.Nam vo-

y

i vll

luntarium mixtum füfficiens eft adtransferendum dominium:

us g

a?i&

corporis uniusconjugisin alium, Adde, confenfum metu ex-

ionti

tortumeffe plene voluntariumex parte fui, id eft', cum plena:

& perfetta deliberationeelicitum, &zeffe diminutum folum ex

parteobietti , qnatenus fcilicet illud tantum vult fecundum

l]/'æ 3 quo

aliquam confiderationem , nempé& prout valet ad vitandum

qm

cruciatum, autgrave malum ; hunc veró confenfum ex parte:

7[1305!

tli-

voil

nrepugnere effentia matrimonit;,,

! V(c:bic&iä diminutum, no

-

SGg888883

CODE-

f

p

1148

CASUS SACRAMENTALES

at

conftat ex eo ,vq'uod nonminus dimminute sfx;'*-:zpäi'i

v'ebjedà

confentit; qui confentit in aliquam; quia dives eít ,licet fit.de-

endem mo

formis , vetula , querula, aliisque vitiis & defe&ibus obnoxia,

Ergo cum

& tamen omnium confen(íu

,tale matrimonium validum eft, :

aliter reépa

Dices. 2, Coa&io repügnat naturz illius contra&us ,qui

&t j df

ex fc perpetuum, & indiffolubilem obligationem inducit ,

Qum.

cum nihil coattum:& violentum fit durabile ; Sed-matrimo-

mf

nium eft:contra&tus , perpetuam & indiffolubilem obligatio:

etim mul

nem inducens, ergo coa&tioex gravi metu injufté incuffo-pro-

benttewo

veniens, repugnat natüre matrimonii , proindéquejurema-

lQUs 87

turali diffolvit,

Unde fan&us Thomas, 3. p. q. 47.att g, ad..2;

moxaliam

fic ait :.ad matrimonium non fufficit quodcunqne voluntari-

fton reícia

um , fed voluntarium complete, quiadebet effeperpetuum;

Tion ootta

*

& ideó per violentum mixtum impeditur. & in 4. dift. 29. q; T.

jusnatur,

à. 3. quat(tiuncula, r, incorp.dicendum (inquit )quod vincus

allum my

lum matrimonhii perpetuum eft; undé il'ud , quod. perpetui-

melabfcif

tati repugnat , tollitmatrimonium, : Metus autem, qui .cadit

üicentum

in conítantem virum, perpetuitatem contra&us tollit , quia

potangaz

potef£t peti reftitutioin inte

matrimonium, & non alia.

grum. Et ideö hac cpa&io, gohif

Y

d

Qui» dirj

Refb. 1. Idemargumentumfieri po(f-

d der d ho EE

Yebaragi

toexmetu mortisjufteincuffo,cumilludinon minusfitperpe-

tu um,nec minusindiffolubilemobligationem inducat,quàm

?l-äm pafta

ilud,gqnodex metu mortisinjufté incuffo contrattum eft, .

Refp.2. Ex eo , quod matrimonium fit vinculum perpe-

Dic& :

mm,, & indiffolubilémoblisationem inducat , folüum cQïiigi

Üiante

&oactionem ex metu-pravi injuíteincuflo provenientem, re-

NOCO ,

pugnare illi connaturaliter, nontamen eflentialiter : perpe-

Uinter,

tuum.enim effe poteft ; id eft, ad vitam , quod coadumeft,

£ Wa fi

& contra voluntatem: ut patetin carcere perpetuo , aut fer-

vitute, LInde. D. Thomas locis citatis non dicit, coattionem

ïl'l']'fä.nüä

fuà naturáà irritare matrimonium, fedaffert f(olumcaufimfeu

&l ume

rationem , qua Ecclefiam movit ad illud irritandum , quia

Ícilicet convenit natura contra&tüs illius fieri fine violentia

No,

& coadione , gravesque folent exitus oriri ex matrimoniis

Oüaueer

ehetldml

&ravi metu cogente contraGis,

Dices,

äpe

u

MÉ Prttasis.

^DE MATRIMONIO,

rifg

irte-')ab';&&i

'-:Dþie'eïi.*;; ] us naturz dictat,ut omnis iajuria refarciatur

licet t de:

eodem modo , fseuin eodem genere bonorum, quo illata eft;

!s obnoxia,

Ergo cuminjuria injufto metu matrimonio illata non potfit

.

litum eft.:

us diffolutionem, jus natura di-

aliter réparari , quam per ej

a& , qui

&at ; diffolvendum effe matrimonium metu injufto contrae

minduit;

Gum.

dmttimmo

mocRefp; Nega

ndo antä&eäens unifvx.ï'faïitei-* fumptum , fuäïa

) oblipatio:

énim multa injuria , qu& non poffunt, atque adeó non de-

noyffopro-

bent reparari in eodem bonorum genere ,in quo fa£tze funt,

yuejurenae

Siquisenim fide datáde matrimonio corrumpat virginem , &

atti 108

moxaliam ducat in uxorem , injuria graviflima priori illata;,

: voluntati-

non refciartur irtitopofteriori matrimonio, utpoté quod eo

erpetoum;

nonobftante eft validum , & confequenterperpetuum, Item

Hft- 29- qo IO

jusnatura di&atefferefarciendam injuriam ab homine; qui

uod Yi

alium mucilavit, fed non per reftizutionemmembri, quod fe-

(| pet Q

mel abfciffum repararinon poteft,fed aliis.viisac modis.Idem

» u cadi

dicendum-in propofito : Jusenim natura.dictat quidem re-

volit,guia

parandam eífe injuriam , injufto metu matrimonio illatam:

jadío QUE

fedinon per ejus diffolutionem, cum illud femel validé contra-

E

&um - dirirai non- potfit,, fed aliis modis, quibus talis in

iuria

imonïo lnl'

xéparati poteft , illudque revalidando., fi pars altera violene

fit

coníentire,

Uil

pepe

*

ü?m gal:ïg , .v,clift po&ea liberé

F'Uh[

IU

& Z5

lum t^

Soluuntar quedam objeGiones.

Dices. 3. Donatio, qua fitlaironi per metunrcadentem im

jut PWP"

?0

ojui V.

1/&[

conftantem virum;, nullaeft, eziam ftando in jure natura, &

'Qnïfmrr

votum fimplex vel folemne per metum in virum conftantem

(ei

yitre

cadentem:emiffum , eft invaliduny, etiam jure naturee : cum

Eccléfia non habeat poteftatem, eaquae funt de jure naturae

Oa&ume D

yos 9t

LE

irricandi, & tamen irritet omnia ejusmodi vota. Ergo etiam

nem

matrimonium ex eodem metu

coau/

[

validum erit.

F

-contra&tum jure naturae .iïn-v

1 cMAm

H

Refpondeo.Negando a

-äïxzeïäccvaäïens quead.ütramque partem.

yum

jv

ytid

Donatio enim ,.qua fit latroni propter metum gravem , non:

eftetiam ipfojure humanoirrita & nulla , fed venit refcinden-

aat/

Alvm

pfo ju-

D £,

—da per judicem , in. ,gup,giääe.rc,, ámatrimonio , quod,i

L

re hue

11€0

CASU3 $4CRAMENTALES

esccc uml

m t o

tehumano irritumett, i ex illo:metu ;co-n:trähatuï-; quia c

utn

inducatvinculum perpetuum , fi.quando exgravi metucon-

Quif mg

traliiturfemeleffet validum,non poffetrefcindi per aliquam

poteftatem humánam , ficut re(cinduntur alii contrattus, qui

exfuánaturá non funt infolubiles, Similiter votum fimplex

Np.n.

gravim

velfolemne per metum gravem in virum conftantem caden-

li contt:

tem emiffum, non eft jurenaturali, fed Ecclefiafticotantum

invalidum. Adprobationem veró in contrarium dico ,.quod

busquia

tipoteft

etíi Ecclefia non habeat poteftatem irritandi ea, quae funt

Tan/mot

validajure natutze, bené tamen apponendi circumftantias ali-

tüt um

quas , finequibus funtinvalida ,fivefine quibus jus naturae

W dübio.

non tribuit eis valorem , ex quibus circumftantiis una eft,

£f quiam

quod votailla non fint permetum gravem extorta.

Rurfggin.

Dices 4. :Nullum extat peculiare decretum ,quo Ecclefia

Thattimo

matrimonia gravi metu injufto contraGta irritet , uti fecit ,

fic eontra

cum matrimonia clandeftina antea validairritavit: ergolicet

leltto ht

ifta fintjuretantum pofitivoirrita, illatamen jure naturae €-

folumdu

runt valida.

Rep. :ngando»con'feäue-ntïam. Sicutlicet Ecclefize decre-

preaoe|

$s quia,

tum proferrinon poffit, quo matrimoriium fidelis cum.infi-

Téf Cnítat

deli,ideft; baptizaticum non baptizata,aut vice verfa, decla-

Ticulo D

returinvalidum ,'& certum eft, & fatentur adverfarii , jure fo-

d moreyi

lumpofitivo irritumeffe. Quianimirum,licetid nonhabea-

tur ex peculiari Ecclefize decreto, habetur tamen ex traditione

nüS,&pru

Do&orum ,ita ob eandemrationem, matrimoniagravimetu

R J

injufto contracta, jure poffitivoirrita funt , quamvis nullum

extetpeculiare decretum Ecclefiz ,.quo irritetur,

2317

h,

Dices s. Si matrimoniagravi metu injufto contraGta, jure

tantum Ecclefiaftico irrita fint , erunt valida inter infideles,

Vg fe

cumipfi legibus Ecclefize

11, ü&.a

o nec illud.

j

non fubfint, fed hocdici nequit, Er-

Rtrimy

Refp. Diftinguendo fequelam majoris: erunt valida,fi ibi

COntro

non extet aliqua lex Civilis irritans matrimonia gravi metu

injufté contra&ta : Concedofequelam majoris,Si ibi (it,uti effe

Quj

poteftlex aliqua civilis ea irritans. Nego fequelam majoris ,

& fic diftinctà

Vi

»

fninore nego confequentiatpä

CASUS

iT6s

RU helipecit

E DE AMATR 1340 NIO.:

"CASUS MLXXXIX,

^

"

j quiacum

Imetucon

de fi imatrimo

nium ex mebuquidem lecvi,fed in

j

u

fleex parte uniu?

'rdiquam

zvcu[lo

fít initum: Eritne nibilominus validum?

1tus.qui

. xfp.ifa. Probátur.Quia Ecclefia non irritat nifi matrimoniá

m lmpler

ràvi metu injufteincuffo inita ; alias omniain matrimo-

em catefie

nii contra&ibus effent incerta,plenique controverfiis & liti-

icotantum

bus:quia metus

levis facilé intervenit,aut etiamfingi ac proba-

dico , qux

ri poteft. Addo,

L

i

quod, qui levi metu moveturad contrahendü

f

, Quatunt

matrimonium,n

on eft dignus;ut fibi per Ecclefiam fubvenia-

Ytantiasali«

tuür,cum facilé potuerittalem metum à ferepellere.Caeterum

jus mture

in dubio, an metus fuerit gravis; praefümendus eftlevis. Rafio

1is nà 6;

eff; quia minusmalum eft femper prefumendum deproximo.

]

Ruríusin dubio,an metus fuerit incuffus ad contrahendum

;;o'Ecdefu

matrimonium,praefumendum eftnon fuiffe ad id incuffum,&

fic contrahentem caruiffe metu, Ratioef ;quia in eo dubio pof-

, i ftrt

« ergolictt

feffio tat pro libertate, Denique quando metus eft gravis, &

enum

folum dubitatur , an qui minatur , folitusfit minas exequi ,

yrafaümendus eft metus cadens in virum conftantem.

Raíto

Jefig t

éfl ; quia metum paffus juftam timendicaufam habet, dum al-

ter minatur , cujus moresignorat, nec equum ei eft, fe fe pe-

li cumAnTe

verfa', dedia

riculo exponere, Confirmatur. Quia quamdiu non conftat

tll ]ufc :

de moreviri potentis cominantis adeft jufta caufatimendi mi-

avere periculum executionis

| nhad

nas,& prudemis efüc

Aminarum.

CASUS MXC.

Quid Ji metuslevis tollat omnino confenfum in matrimonium : erit-

cavime

nrís V

Jurn.

we fecutumex eomatrimontum nullum ,[aMdtem in foro couféientia ?

Ratio el ; quia ad validitatem matrimonii jure na-

,

Rfp.ita.

4 Ut

"turz requiritur con

fenfus. ita Rebellus lib.2, de rnatrim.q.

ter mü

T

1 . Sec.1, alias tamen per fe loquendo metuslevis non irritat

f(4

matrimonü, Rafío ef ; quia alioquin effent omnia plena litibus

nequ!

& controverfis, cum metus levis frequenter adeffe foleat,

&

CASUS MXCI.

jl

g[ ïn

m;tü

Quid fi quis metu mortis cogitur non [olum contrabere matrimo-

,U[l

di

uinm ,[éd etinm per copulum cou[umare. Eritueetiam tune

p at

sfmvalidum matrimonium?

m»

10[15 ,

Hhh hhh h

Refp.

C d

116&

CASTIS SACR'ffMENTALES

p n

nacuti ii

R

Q Efp. ita. Rafio efl ; quia non poteft validum effe matrimo-

ceteti cofi

nium ,

nifi validus fit confenfus ; fed confenfus ita per me-

vi extorton

tumgravem extortuseftinvalidus, Ergo etiam invalidum eft

matrimonium, licet confumatum fit per ejusmodi metum.Co-

gitut exca

ula enim nihil operatur ad validitatem matrimonii, nifi adfit

per jurame

confeníus validus & liber.

ad mattie

Dices. Solus metus cadens in virum conftantem irritat

as (upe

matrimonium , fed metus , quo quis cogitur confumma-

G,denona

NY

re matrimonium celebratum per metum gravem , non

poteft dici cadens in virum , conftantem $ metus enim ,

berconjen

Conéquent

quo quis eligit aliquod peccatum , . non poteft appellari

€adensin conítantem virum , eoquod non eligatur minus

c'xto&xïxgax'xx

znalum ad vitandum majus , fed potius eligitur majus, ut evi-

Qucit mat

Tetu etavi

tetur minus: nam majus malum eft peccatum veniale aut

mortale quolibet malo temporali, quantumvis magno,ut be-

&ntentiam

né ait Covar, in epitome parte. z. cap. 2. num, 2. Ergo vali-

mattimonj,

tum füit ad

dum eft matrimonium, quando contrahens metu mortis co-

itur non folum contrahere , fed etiam confümmare,

Wion aj

14 $a "

Refp. In praedi&o cafu non adeffe metum gravem & ca-

dentem in conftantem virum refpeftu copulz, fed refpe&tu

Ghiomeft

confenfus in matrimonium, qui debet effe liber , ut validé ce-

TUramento.

ddp,

lebretur matrimonium. Quare in propofito cafu matrimo-

Q

nium eít invalidum, non quatenus metus cadit fupra copu-

tl'ä&um

lam, fed quatenus cadit fupra confenfum

CIenter pr

*

4 cu1 Qefmia libgrtaa

requifitaad matrimonium.

Is foent &

WV agere

"CASUS MXCIL -

Sed quid fi matrimonium ex metu pravvi injuft? inaujdcont*mäum

juramento etiam per vim extorto confitmetur s eritue

5 fd qi

[

proptereaualidum ?

dfhu

)W

R. E/»: Non. Ratio ff ;quia juramentum non confirmat a&um

jure Ecclefiaftico nullum, Sed matrimonium gravi metu

REfþ- Te

Qm f3l

injufté incuffo contra&tum jure Ecclefiaftico eft nullum ; ut

patet ex cap. veniens deíponfalibus, cap. confüultationi tuse.

COn(ltin

Bt

ibid.& meritó id ftatutum eft ;

fi

B

æ,uülcn

i enim effet validum,cum fuà

natu-

DEB MATRIAMO NIO.

;16;

a.

namrä fitindiffolubile, non poffet pofteà refcindi, ut poffunt

: fatrio«

ifa per mt«

Ceeteri contra&us ex gravi metu fadti, Ergo per juramentum

.

validum eft

vi extortum firmari

nequit, Confirmatur. Tum quiafic colli-

deeo, quiduxitin matrimonium. Tumquia

tetum.Co-

gitur ex cap. 2.

Jj if adft

per juramentum non fup

pletur defe&us confenfus requifiti

ad matrimonium, Tum quia juramentum fequitur naturam

ltem fefitat

a&üs, fuper quem cadit, & fortitur conditiones illius, lege fin.

Coniummo

C, de non-numeratà pecunia , fed matrimonium ex difpofitio-

nejuris videtur habere hanc tacitam conditionem , fi adfit li-

vem ,. non

etus enim ,

ber confenfus: ergo eandem conditionem habet juramentum,

confequenter juramentum nihil operatur, nullamque indu-

eft appcllat

citobligationem, finon adfitliber confenfus, ficut nequein-

atur minqs

ducit matrimonium , celebratum abíque juramento cum

ajos, Ut evt*

metu gravi ,ex quo fequitur juxtacommuniorem DoBdorum

veniale. aut

fententiam , non effe opus relaxationem juramenti, quando

30n0, L dt-

matrimonium per metum gravem injuíté incuffum celebra-

, Ergo al

tum fuit addito Juramento.

Nonenim eft opusrelaxatione,

ymortisCo-

ubi non adeft vinculum & obligatio. ItaRodriquez 1,p. c.J3 .

at

n.4. Sangez,lib, 4. de matrim,difp, 20,n. 15, & alii, Idem di-

avm & -

cendum eft de fponfalibus per metum gravem celebratis cum

(ed riptts

juramento , ut bené ait Emanuel $a, verbofponfalia. n. 2.

L.ucvalid'ecc-

Addo,

uodfi matrimonium metu graviinjufté illato con-

( matrim"

tra&tum , juramento vi extorto firmaretur, Ecclefia non fuf-

: u,fäcopu'.

ficienter providiffet incommodis, qua ex matrimoniis coa-

$ii

&is folent fequi, fiquidem facillum effet cogentibus, non fo-

lum cogere ad matrimonium ,fedetiam ad ipfum juramento

confirmandum,

CASUS MXCIIL

Sed quid fi ille , qui me

| ()C(mtmä l

tugrarvi ad contrabendum matrimonium ad-

eiiti

AH of poflea fDonte juret , f€ comfirmaturum tale matrimonium :

Jeuebiturnue nd valide coutrabendum?

RE/r. Tenebituromnino virtute religionis; Rafo eff ; quia

ft

qutal

gï

a

jme

vuc

cum tale juramentum fit fponté praftitum , jurantem

lgt

conftringit adillud fervandum,cum abfque falutis difpendio ,

li

imus, fervari poffit, Sic, qui fponté

y]/ä[lon

Íua.

& praejudicio, uti fuppon

um

Hhh hh

h z

jurat,

gau*

CASUS SA4ACR.AAMENTALES

1164

asss

jurat, fe confirmaturumvotum fine plena libertate emiffum,.

jnjaftinc

tenetur virtute religionisillud implere. Poterit tamenfponte

fobfitere

iurans fe confirmaturum matrimonium metu gravi contra-

tamef ttà

&um juramenti relaxationem petere : quia cum nullum jus:

mottaliter

ex tali matrimonio fit alteri contrahenti acquifitum; nullailli

to juramento refiliatur,.

fit. ;in-juriäv,' fi à pracfti

Quidfima

CASUS MXCIV.

dixi

Sed an uott falfemmatrimonium cum bujusmodi metugrarvi celébya-

£um re[folvitur injpon[alin,ci» inducit obligationemfpon[alium ?

U

Q Efp. Negativvé. Ratioeft; tum quia hujusmodi contraQus.

tria

eft irritus jure pofitivo; fi autem refolveretur in fponfália,

liberiade

non effet irritus. Tumquia ficucmatrimonium re

quirit an?

U mattim

& fponfalia.

ienfum liberum ,ita

€ASUS MXCV.

Y

Qui fut

'Quid fimakrimonium fii contraum per metum gracvem injuffà illa»

£um non ab altero contrabente, fed À tertza per[óna z

t [ D) qul

Eflze validum?

.Efp. Effe invalidum , five metus ille incutiatur ab altero:

IUj

contrahente five ab alio, Rafioef ; tum quiaita expreffé col-

Qutus ?

mQ, ü fp. [

ligitur excap. veniens. z, defponfalibus, Tum quia metus id-

circó irritat matrimonium , quia toellit libertatem confenfus

requifiti ad matrimonium. cap. cam locum, defponfalibus :

fed lizc ratio militat non folum , quando metus incutiturab

Wi fcgw

altero contrahentium , fed: etiam quando incutitur ab alio?

Ths a,

ergo invalidum eft matrimonium; Sive metusille gravis fitin-

cuffüs ab alterocontrahente , five ab:alio , & hoc verum eft,

RE(?: llj

five metus incutiatur ad. contrahendum cum aliqua cezta &

mW&uU

determinata períona , five cum indeterminata, ita Sangez:

Wtentisy

difp; 12. n, 1g.

Vltmer,

lib. 4 de ma.t'rimonio

CASUS MXCVT,

"mWn .ï

Quid fimatrimouium celebretur ex grarvi metu injufle illato : edde-

MTM

Lurue unlidum per ejus con[ummat ionem nffeci u maritals

Wtre, fs

Ab e€o ,.qui cogitur,fAdd a &

Wt orav

3 Efp. NMegaticvé. Ratio-eff'; quia Ecclefiía fine ullaexceptiotie

æïacom

^ irritatomnia:matrimonia factaex gravi metu 4 caufaliberà.

inju-

-DE MATR1440 N10.

l1i6g

—N

temitum,

iniufte incuffo, Unde licet.coa&tus pofteà velít matrímonium

nen ponie

fub

fiftere , & confentiat in copulam affe&u maritali, per hoc

av Conttae

tame

n matrimonium coa&um non fit validum , fed peccat

wllum jus

qutaüm»n, tale mat

rimonium confummando.

myvullaili

CASUS MXCVII,

