Refp. Adminiftrandam effe. . Ratio eff ; quia is praefü

Taty

cuüm

difpofitus, quem non conftat effe in ftatu peccati mortalis ;

nul-

ün

És

—

345j Eu CHARISTIA:.

624

[

nullus þræfümafur-näalus ;'nifi probetur. . Si veró antefuit in

l

ftatu peccati mortalis, neceffe eft , ut Sacerdos adminiftraturus

Euchariftiam, fciat, ipfum confeffum effe, velfigna contritionis

exhibuiffe, poft patrata deli&ta , nefacramentum indigno admi-

f.

ni(tret ; fufficit autem; ut hoc fciat, per teftem fide dignum, aut

aliundé probabiliter credat , ipfum effe rité difpofitum, Ex $3/-

epeft

ro, vverbo Eucbariflía. 3. n.7 : Paludano diff;g. q 4.$ uare; difp.

5

69. [e&. 2. Reginaldo lib, 29. 1. 7 9. & aliis:

CASUS CCCCX X.

0

Cüum jure dzvmo teneantur jïdelc;'bdptizatï- ,uterite:a vatione ali-

070

quamdo commnunicave, ut patet ex bis Chrifli verbis : Nifi nanducaveritis

earnem filii hominis ?. quaritur, qu

audosam pr-gc:p(u? :

boc i. os obltget ?

:

iü

)

Re/þ.i. Hoc praecép

tumoblig:tillos inarticulo

iortis:.k A.Eü:

W

communis & certa. Ratio eft;quod Euchariftiainftitutà fitin via-

ticum falutis: ergó tum maxime fumenda eft,quaándo de hac.vita

exeundum eft. Vide canonem 4e bis, caufa26.9.6. Perarticulum

&

mortis hic intelligitur quodcunque mortis imminentis pericu-

il

lum, fiveoriatur exmorbo, fiveex confli&u, five ex periculofa

7)

navigatione,

Confirmatur noftra coniclufio. Yum quia, qui non

)u

communicatin articulo mortis,videturoccafionem magni fcan -

T

dali praebere: ergo fequitur extare obligationem communicandi

im

in atticulo mortis, alioquin nulla fcandali occafio praeberetur.

Qu

Tumquia non jejunus poteft in articulo mortiscommunicare,

.0b

quamvis extet praeceptum ecclefiafticum communicandi cum

Jn

jejunio. - Ergo fignum eft preceptum communicandi in articulo

«

mortis effe preeceptum divinurm, cui cedit ecclefiafticum. Tum

quia fi preceptum communicandi obligat , maximé obligat pro

cotempore, quoillius adimpletio neceffaria eftad confequen-

dum finem, propter quem Euchariftia inftituta eft,. Sed neceffi-

tas refpe&u Euchariftiae fumendae reperitur maxime in articulo

t

mortis ad corroborationem virium fpiritualium , & ad perfeve-

randum in gratia, qui eft finis & effectus Euchariftiae, Ergo &c.

Tum quia hoc videtur colligi exTridentino feff. 13,c,6,ubi habe-

":

Kkkk

tur,

—

626

CASUS SA,C-R?&ENT-AL ES.

-

(ur, antiquiffimum effe morem communicandi in articu

lo mor-

tis, & cüm talisconfuetudinis & moris principium ignoretur,

eonjicere poffümus; eam confuetudinem jam tempore Apofto-

lorum fuiífe;& cüm femper perfeveraverit inEcclefa;exiftimare

poffuümus;hanc confuetudinem fundatam effein praecepto divi-

noobliganteinarticulo riortis ad communioriem; ut per illam

homofe pfzeparet ad tranfitum ex hacvita. - Tüm quia haec eft

communiorDo&Gorum fententia;à quanon videtur recedendum

abfque folido & firmo fundamento, Immoó quamvis alicui forte

non videaturimprobabilis fententia eorum , qui afferunt , eum,

qui commmunicavit in pafchates non peccare mortaliter , finon

[/

communicet in articulo mortis,ut ait $)/veffer verboEucbarifHia

(

3,n, 3. Emmanuel Sa, verbo Euchariflia, num. 1, Cajetanus, verbo

commutnio, & alii; nihilominus omninó confulendum eft , ut

Iä

exiftensinarticulo mortis , quàmprimuüm fieri poteft, commu-

nionem fumat : nam Sacramentum Euchariftiae uberes fru&tus

confert, & maximeé prodeft ad fuperandas tentationes irm arti-

culo mortis infurgentes, & confuetudo fidelium invaluit , ut ii

,

varrt';.cu'/lo mg;;is þEuchariftia fumatur,.

CAS US cccc'XXI

/

(0

Quidfi 'qüü'þcoüïnunicaweri t pauló ánte, quam incizleïäfin pericufum

-mortis ; teneturne ex vi divimi praceptá iterum commumicare in AYt -

f&

- eilo mortis, ut fi commumicwvit im pafchate, e$: fLatim iutva fex,

cricomel edfo dies zoceurrat periculum mortis ?

h

[/À

— Refp. negativé. . Ratio eff ; quia deó tenetur communi-

H(

careinarticulo mortis, ut hoc facramento fe praeparet ad tranfi-

füi

tum.exhacvita. Cenfetur autem fe przeparaffe ad hujusmodi

tranfitum per Euchatiftiam fufceptam pauló ante, quam incide-

E

retin periculum mortis. ItaSuarez difp

Q

. 69. fe&, 3. quinchus

,q. $,a. 11. düb, 3. & alii contra nonnullos alios.

Dices, Préeceptum Euchariftiae obligat pro articulo mor-

rgo

tis; fedhicnon fumpfit Euchariftiam in articulo mortis.

C

non fausfecit p:;.aecce'pto.:

Reæo

—UDE EUCHARISTIAU: 4

62;:

[-

Refp E)bligMe pro articulo^mortis; nifi illi ántea fatisfa-

l,

G&um fuerit,ut patetà (imili deBeatiflimaVirgine,quae poftChri-

1

fti paffionem debuiffet baptiífmum fumere ; nifi illum fumpfiffet

s

ante Cþf-i&ï mortem, Hinc facile refolvitur'fequen's

II-

QXSUS COCCXXIT U s

N

el

Quid fi qui paulo ante communicaffet , nefciens inflare fibi mortes,

t pracepto divimo communicanai

m

AP þi//e]iztzäfäei

LARÍLABIe morte?

"a

B d 0

| -Re]þllta. Raíio

eff ; quia ille fecit, quod præciþitur, ni-

,IITL,

mirum communicat pauló ante finem vitze, - Unde fi quis co-

10f

dem die valens celebraffet, autcommunicaffet, non poteft eo-

jia

dem die imminente fubito mortis articulo adhuc femel com-

T

ut

municare, quia fatisfecit jam ante przecepto, & non licet eodem

In

J

die extra miffa

s

|biscommunicare.. Ita Cardinalis de Lugo. .

lus

! «CASUS.GOCCAX X LU. :

nt-

Quid f

uis poft fumptam Eucbarviftiam in artieulo mortis coqhzmiþtv*;-

t

peccatum mortale ; teneturue ex pracepto divino

jerum communicare ?

Refp. negaticv? cuva Suarez loco cit. cotcluf, 4. S kcundum

modum. Henriquez lib. 8.c, g m 3. Reginaldolib. 29 1.6 y. & aliis

contra Tabienam *verbo communio, n.16. & Aymillam eodes ver bo:

i

a. 11, Ratio eff ; Tum quia nulla fufficiensratio, vel au&toritas af-

"a

ferri

)

poteftad oftendendatihujusmodi obligationem, Tum quia

Euchariftia non eftinftituta:

per fe ad delenda peccata mortalia,

fi

cut inftituta fuit peenitentia ; confequenter ufusEuchariftize

Jite

nonita obligat, ficut obligatufus confeffionis;

nf

(üt* pa;e:t ex com.

mun-i- fïdeliu

m confuetudine.

n

CUTCASUS CCCCX XIP. —

c]( [

l'dS

Quid fiquisn

01 commusicacverit in periculo mortis , teneturtie trans-

ACfo mortis periculo communicare , ut adimbleat praceptum,

que tenebatur n Articulomertis conm-

ot*

3"HEBICATE ?

gO

| Rä/'p. negati-cve. Ratie

efl ; Tum quia terminusconftitutus ad

non videtur pofitus ad fo-

cor?]municandum in articulo mortis

vl

Kkkk 2

lici-

638

CASUS SA CR.AMENTALES;

licitandam obligationemfumendae Euchariftiz ,-cüm pofitus.

fit ad praeparandum tranfitum ex hacvita. Quande autem ali-

quis terminus fuit conftitutus non ad folicitandam oblieatio-

nem pracepti, ceffatobligatio elapfotermino conftituto, Vide

Henriquez lib. 8, c. 5 .. 3. ad inem. Reginaldum loc,cit,n, 76f

^ CASUS €CCCCX XF.

Sed obligatne preceptum divvinum illud fideles baptizatos valione

wientos Ad c

ommunicandum non folum im articulo mortis,

m ulteriaus aliqupties

-z?rilm, etía

in"vita?..

Refp. affirmati-ué. Yta D'.;Tbomæ 3.p. q. 80. a. IT. Suar&.

difp. 69. [e&d. 3. & alii Do&teres communiter. — Ratio defumitur

tum exinftitutione hujus facramenti , quod inftitutum fuit per

modum cibi fpiritualis , quo anima nutriatur & confortetur.

Cibus autem fpiritualis non folüm neceffariuseft in morte, ve-

rzümetiam in vita: & ficut ftultitia notam mereretur, qui nol-

let cibum corporalem, nifi in morte capere ; ita (tultitiae & cul-

z notam incurréret , qui cibum Euchariftize fpiritualem fo-

lüm in morte fumere determinaret,

Tum quia Chriftus prae

fcripfit commuriionem inmemoriam paffionis; atqui non.fo-

lüm inarticulo mortis recolenda eft memoriía paffionis Chritti,

verüm etiaminvita: Qua autem dilatio fufficiat ad mortale,

ä

attendendo praecise ad praeceptum divinum, non facilé eft de-

a

H

finire, Communius DoGores putant, non po

ff

Te differri ad tres

aut quatuor annos abíque hujus praecepti violatione. Ex quo.

d

atet eum , qui femel in anno communicavit , fatisfeciffe prae-

(

€epto divino, quo pracipitur fumptio Euchariftiee extra mortis

articulum: hic enim non dicitur nimium diftuliffe füumptionem,

Euchariftig, ita Suarez Jifp. 7o. fed. 7. Reginaldus li'(z. 29. , 67«

65 73.

Dices.

Ex verbis Chrifti Joan. 6, AVifi manducavveriti car-

nen filii bominis, &c. non colligitur neceffitas fzepius fumendae

ii ex

Eu;hari;(tiæ , fieut ,etigm ex illis verbis , nifi quis renaíus fuer

agque

2

DE EUCHA RIS»TIA.

629

——-'F

4qua &c. non colligitur neceffitas fzepius recipiendi baptifmum,

Ergo fideles norividentur obligandi ex praecepto divino ad fae-

pius fumendam Euchariftiam, fed videntur fatisfacere füumendo

Euchariftiam in articulo mortis.

Ref». Obligationem fümendz Euchariftize aliquoties in

vita colligi quidem ex pracitatis verbis 7oa7,6, attentá tamen

fimul inftitutione Sacramenti Euchariftize inftitutee per mo-

dum cibi.

Cüm autem cibus non folüm femelin vita fumen-

dus fit, fequitur etiam Eucharittiam nonfolüm femelinarticulo

mortis fumendam efle, verüm etiam aliquoties in vita, Ita $14«

vez difp, 69, fetf, 3.

i^

- Ceterum praeter praeceptum divinum extat etiam eccle-

fiafticum , quo fideles omnes baptizati, cüm ad annos difcre-

ut

u

tionis pervenerint , obligantur ad communicandum femel in

anno, idque in pafchate. lta ftatutum eft in cap,

omnís utriusque

f,

]"

fexus de poenit. & remifs. & in TriZ, feff; 1, can, 9.

Petes. 1. Quando nam cenfendi fint incipere anni difcre-

j

tionis in ordine ad prepofitum?

"

h

Refp. Cenferi incipere, quando in fideli eftfufficiens ufus

fationis , ut poffit difcernere inter panem communem & En-

æl

charifticum. — Quia veró id ferius aut citius in diverfis accidit,

ideóque non potett affignari determinatus aliquis annus; à quo

N"

incipiat obligatio 5 in praxi ftandum eft

lls

judicio Parochi aut

Confeffrii.

de

Petes. 2. Ubinam facienda fit cemmunio pafchalis ?

i

U

Refp. Effe faciendam in propria Parochia , & fümendam

qfï

de manu proprii Sacerdotis, velalterius ab illo depitati,

Ex-

&*

du

cipe, r. Sacerdotes, qui fatisfaciunt , ubicunque celebr

ent,

2. Peregrinos & vagabundos , qui etiam fatisfaciunt

e

communicando in quovis templo, cüm

nullius fint Parochiae.

I^

lg

e

Kkkk 3

qu

CASUS

636

CASUS SACRAMENTALE'S.

—

—

1

CASUS*CCCC

X

XFI.

Qnd [; quis iníva tempus pafcbale non implevit prceptum COTRTHU

nionis amnua ; manetne liler ab hae obligatione

re[peéfu iflius aumi? -

Ref. negdtiwä. Itacommunius Do&ores. Ratz'og/ï;qruod

Ecclefia praecepto fuo duo prafcribat: Primum eft , ut quilibet

fidelis íemel inanno communicet,

Alterum, ut idfiat in pa-

fchate. Pofterior obligatio ceffat elapfo tempore paíchalis quia

tuncimpletio ejus fa&ta eftimpoffibilis, Prior autem, quee prin-

cipaliter ab Ecclefia intenditur, perfeverat , cüm adhuc poffit

impleri. $i quistamenante tempus pafchale communicaffet in

fua Parochia; maneret liber ; quia jam impleffet praeceptum

quoad fubftantiam & circumftantiam loci. Circumítantiaautem

temporis pafchalis non eft amphus in ejus potei*ca;c, .

-CASUS CCCCX XV1L,

Quid [i quis nec antea , nec (emporepafcbali commünicafz)i £ in propria

Parochias teueturne Poffem, quamprimum poteff mo-

vAliter illic commusicare ?

f

üed

Rép.affirmaticvé.Itacommunius DoGores. Ratío eff ;q

Ecclefia videatur. detenminaffe Pafcha non tantüm propter fo-

lemnitatem;fed etiam ne nimium differatur communio. Idque

confirmaturex eo, quod foleant excommunicari , qui non com-

municaverint in Pafchate, ni(i poftea quamprimuüm communi-

f:;

cent, Lj tamen quamprimum debet accipi cum aliqua lati-

tggünc;

'CASUS CCCCX XP'LIL,

Quid fi qicis pracvidet , fe tempore pafcbali non. babiturum

ä

opportuuitAtem communmicandi: temeturmne

pr« venire ?

Refp. 1. Certo teneri fi pravideat , fe etiam reliquo anni

h

2. Videtur etiam pro-

tempore cariturum ifta opportunitate,

abi-

DE EUCHARISTIA.

63t

|

babilius teneri ; licet putet non defuturam poftea occafionem,

praefertim fi haec remotior appareat à Paíchate,

Ratio efl ;

quodEcclefia videatur ex parte determinaffe tempus pafchale,

ne communio fniimium differatur, Dixi prefertim &c, quia (i

videret brevi fe

|

poft Pafcha habiturmm opportunitatem, pof-

fet expe&are.

CASUS CCCCX XIX.

t

Quid fi quis tempus pafcba

le pre-venit; teneturne deno:vo com-

municare , ff pofíea

j

A

offit commum

te ?

fcare d

t

- Pafc

j

Refp, cum communi affirmativé, Ratioefl ; quia talisnon

fatisfecit precepto communicandi in ipfoPafchate

g

,etiam potefþ

illi fatisfgccre. Ergo teretur fatisfacere,

CASUS CCCC.E X Y,

1

Ex Dotloribus Catbolicis complures Aut/;oxz;tafe gra-ves elim do-

euerunt , per communioneg /acri/egam., boc eff

factam in [l'atupeccati

mortalis [atsfteri diuino p

,21:&47'1!!0" .Anreéle ?

racepto de [amenda Eu:bnrg/f?a,

X

Refp. negati-vé. Tta Durandus , Capreolus , Adrianüs,

u

Amicus, Gonet & hoc tempore omnes. — Probatur 1. Quan-

i

do Legislator declarat finem , quem praecepto fuo intendit,

1

& propter quem praefcribit, non fatisfacit ejus praecepto , qui

i

fic implet, ut finem pracepti deftruat,

Atqui Chriftus prae-

eipiendo

fumptionem Euchariftize declaravit finem , quem

intendit , & propter quem illam praecepit, & per commu-

nionem facrilegam deftruitur ifte finis : Ergo &c. Probatur

inor,

Quia Chriftus

Joan. 6, afferit, carnem fuam effe fpi-

ritualem animae cibum:: Caro mea veré eft cibus: & quidem

ab omnibus manducandam & confervandam : — A/;fi, inquit,

M

manducaveritis carsem filii bominis &c.. mon babebitis -vitam in

Sumi

Q-

«yobisS, Quod Tridmtif-zum feff. 15. €. 2. explicans ait :

"

autem

652

CASUS —S/ACRA—MENTALES.

autem nolt;it boc facramentum tanquam fpiritualem animärum ci-

bum , quo alantur &y confortentur «vi-ventes cvita illius , qui

dixit , qui manducat me , G5 ipfe -vi-vet propter me &c. — Atqui per

communionem facrilegam

evertitur hic finis, ut-manife-üum

eft, Ergo &c.

$

Probatur. 2. Quando non tantüm res precepta efít, fed

etiam modus, quo debet fieri, aon fatisfit praecepto , quando res

ponitur alio prorfus modo, quàm fit pracepta: atqui fumptio

Euchariftize eft praecepta , ut íumenda tali modo nempe in ftatu

gratiz, juxtaillud 1. a Corintb. vx.. Probet feipfum bomo , 65 fic

ä

Sumitur autem modo prorfus oppofito ;

depane illo edat, &c.

quando fumiturin ftatu peccati mortalis;

Ergo &c,

Probatur 3, Noneftcenfendus impleviffe praeceptum, qui

ficrem praeceptam pofuit, ut reus fit, debeatque puniri obrem

fic pofitam : atqui communicansin ftatu peccati mortalis juxta

Apoítolum loc, cit,

con*ftituicqr reus corporis & fanguinis

Chri&i. Ergo &c.

. Unicus.

Sokvuntur quedam obje&iones,

Dices. 1, Datur duplex praeceptum divinum de Euchariftias

"unum pofitivum de illa fumenda: alterum negativum de illa

[—— G- E - WO 1 - WR

nonindigné fumenda : atqui dici poteft, quod per communio-

nem facrilegam fatisfiat praecepto pofitivo ; licet non fatisfiat

praecepto negativo.

Ergo &c,

.

Refp. Praeceptum pofitivumi

ncludere n&gativum, eó quod

fit de Euchariftia fumenda tali modo , nempe in ftatu gratiae:

& in ordine ad talem finem , videlicet ad alendam & confer-

C

vandam vitam animze.

Hicautem modus & finis excludit fa-

C

crilegam fumptionem : ac proinde involvit praeceptum negati-

vum de Euchariftia non fumenda indigne.

.

Dices, 2, Qui recipit baptifmumiin ftatu peccati

, fatisfacit

praecepto divino de baptifmi receptione; licet non obtineat ti-

nem, propter quem praeceptus eft , nec recipiatür eo modo, quo

debet: ergo fimiliter, qui recipit Euchariftiam in ftatu peccati

moytalis.

Refp.

633

DE EUCEARISTIA.

,kap. negaudo conféq. Difparitas eft, r, Quod bzptifmuä

fit initerabilis, ac proindé non potuerit , fic praecipi, ut mo-

dus recipiendi caderet in fubítantiam preecepti : alioqui enim,

;;.

qui femel indebito modo baptiífmum recepiffet, " nunquam

poffet praeceptum hoc implere : fumptio autem Euchariítize

fit iterabilis,

2, Quodreceptio baptifmi in ftatu peccati mor-

^

talis habeatnihilominusaliquem effe&um, propter quem prae-

Y

ceptaeft ; Imprimit enim charatterem, & recipientem efficit

ü

membrum Ecclefiz.

At Euchariftia indigné recepta nihil

finis obtinet, propter quem praecipitur,

3. Quod licet baptif-

25

mus in (tatu peccati mortalis receptus non operetur tunc rege-

nerationem animze, propterquam infbitutus eft, poffit tamen

i

poítea revivifcere & hunc effe&tum operati, At Euchariftia

indigné fumpta, nectunc affequitur finemfuum, nec pofteas

4

cüm nunquàám revivifcat : abfurdum enim effet huic facra-

Qs

mento tribuere revivifcentiam : hinc enim fequeretür quo.

tidié communicantem facrilegé , fi fub finem vitae poenitentiam

ageret ; recepturum augmenta gratie fingulis communioni-

bus ex opere operato refpondentia : ac proinde talem evafu-

i?

rum (ubitó valdé fan&um propter plurima facrilegia priuis com-

)

miffa; & eo fanGiorem, quo plura admififfet facrilegia , quod

0-

fané perabfurdum & falfum eft.

at

Dices, 3. Modusa&ionis preeceptae nofi caditin praeceptums

fed quod communio fat in ftatu grati& , aut peccati, fpectat ad

4

d

modum communionis,

Ergo &c,

d

- Refp. diftinguendo majorem:: Modus a&ionis praeceptae non

d-

cadic in praeceptum , fi praecepto non exprimatur, nec fit ne-

a

ceffarius ad finem praecepti, QConcedo. Si exprimatur prae-

ar

| cepto, vel

fit neceffarius ad finem praece

pti , prout.

acciditin noftro cafu. /Vego,

it

f-

O

E (a)jæ;s E

ad

»fn)'

Lllll

CASUS

634

CASUS SACRAMENTALES.

NI GA AE A cuaaesiepsucergest-

CASUuS CCCCXXXI,

$ed ,üæti;]itne per communionem facrilegam pracepto Ecclefiaflico de

AHHUA commmunione , prout nou ita multu abbinc amis decue-

runt plurimi

Theologi , t ego cum d im

mea Medulla ?

Refp. negatirué. Probatur. 1. Quia preceptume

ccletiati-

cum de Fuchariftia in Pafchate recipienda,eft determinatio prae-

cepti diviniin definito tempore ad fumptionem Euchariftize ob-

ligantis: ergo ficut praeceptum divinum eft de Euchariftiá fru-

&uofé fumendá, ita& ecclefiafticum,

;Hïr.

-Probatur 2, Quia etiam Ecclefia in praecepto fuo expr

$&n0dum excludentem communionem facrilegam : cap. enim

omnis ubriusque fexus, De poenit.& remifs.praecipit,ut quisque fuf-

cipiat vecverenter ad minus in Pafcba Eucbariflie facramentum, Et

"Trid. feff, 13.c.7. cavere, inquit, debet, ne absque magna recveren-

tía 65 fantlitate accedat.

Átqui recipiens Euchariftiam in ftatu

peccati mortalis; nonrecipit illam reverenter & eum fanGitate.

Ereo &c.

E

Probatur. 3, Quia Ecclefia praecipiens fümptionem Eucha-

riftiae pro fine proximo intendit fpiritualem anima refe&ionem

ac vitam : huncque finem expretlit Trid, feff, cif, cap,8, atqui

finis proximus , quem intendit Legislator, cadit in preceptum,

praefertim fi illum exprimat: ergo &c.

Probatur 4 Quia leges pracipientes aliquem aB&um intel-

ligenda funtde a&u valido & fortiente effe&tum fium, uterudi-

té oftendit D. Zu Bois in annotatione ad propofitionem r4, ab Ale-

ä

xandvo V/ 10. damnatam , multisin eum finem citatis juribus, E

ratio efl; qued leges primarió fpeGtent utilitatem, ac non fint

cenfendae imperare a&tus irritos & inutiles,

Unde ficut ab ZAle-

xandro V 11, meritó damnata fuerat haee propofitio , qui fa-

cit confeffionem voluntarié nullam , fatisfacit precepto Eccie-

C

fie : ita & haec: praecepto communionis annuze fatisfit per fa-

D

crilegam Domini manducationem , meritó etiam damnata cít

(

l!

ab lnnocfrftio X , Azmq 167 9.2 AMartii.

50 Uni'

p

DE EUCHARISTIA.

'3

$

E

$. Unicus.

dj

. Solvuntur quedam objetl iones.

: —Diceo'.,r. Ecclefia nonpoteR , aut faltem non folet praci-

perea&us internos. At

^

qui ftatus gþat'iæ eft aliquid mere vinter-,

num &c,

I-

"

Refp.

Diftinguendo majorem. Ecclefia öon poteft, aut faltem

non folet praecipereacus internos direGe, tranfeat, Indire&é,

Y

Similiter conceffa minore diflinguo confequens : non poteft

Du

n690.

preecipere ftatum gratize dire&te, effo, Indir

6; anego.

Potett

ergo Ecclefia indire&é praecipere aliquid int

ernum ,in quantum

s

if

neceffe e(t, ut actio externa debitomodo fiat, & in ordine ad

j

iffi

finem, quem intendit.

j

Dices. 2. Alia praecepta ecc

lefiaftica poffunt implerj per

Et

atctum peccaminofum, ut fi quis v.g. audiat facrum

42

Ergo &e.,

, jejunet ex

pravaintentione,

U

Refp. diflinguendo anteced. AWia praeceptaecclefiaftica impleri

il

poffunt per a&um peccaminofum,: a&us peccaminofus non de-

ftruat finem praecepti. Concedo. Sideftruat finem, nego, Jam au-

M

tem in exemplis allatis,

I

D

cct per pravàm intentionem vitietur

m

auditio (acri & jejunium , non tamen per eam impeditur finis

ji

proximusutriusqueprecepti, Ísenim in praecepto de Miffa au-

i,

dienda eft cultus divitius exurgens ex attenta & reverenti au-

ditionefacri, In preecepto autemjejunii eft maceratio corporis.

d

Neuter autem finis impeditur per pravam intentionem, . At in

d

noftro cafü per ftatum peccati mortalis impeditur finis proxi-

Ái-

mus,ob quem communio ab Ecclefia praecipitur,

Dicer. 3. Quirecipit Euchariftiam in ftatu peccati mortalis,

nf

verérecipit facramentum Euchariftize: atqui Ecclefia nihilaliud

Af;

pracipit,quàm ut recipiatur facramentumEuchariftize Ergo &c,

Refp. diflinguendo majorem. Vere recipit facramentum Eu-

C'

chariftiae , & eomodo ,quem exigit Ecclefia ad finem intentum,

a-

nego, Modo prorfusoppofito & evertente finem pracepti. Con-

t

cedo. Non poteft autem fatisfieri praecepto peractum eo modo

pofitum, quo tollitur finis preximus praecepti.

j

i l2

CASUS

636

DE EUCHLAxRISïTIA.'

.

CASUS CCCCXXXIL.

Huffite &5 plures. alii suoderni temporis Fl eretici docent , jure

divino Lnicz'a £F

4cCptAm eþ'ä COMmIPMUnDIOMEI /!2?/ utrAque ffecie:

JDuaritur , an bocfrt verum ?

Refp. negativvé, Probatur. 1. Ex oan. 6, ubi Chriftuspro-

mittit vitam aeternam fumentibus Euchariftiam fuüb fola fpecie

panis: $7 quis manducaverit ex boc pane , ui-vet in eteruum, Et

idterum: Panis, quemego dabo , caro meaefl , pro mundi vita, &c.

Et videtur ipfe

t difcipulis euntibus in Emmaus porrexiffe

Euchariftiam fub fola fpecie panis,

ä

Probaíur 2, ex variis Conciliis

Conft. fef..13. Bafil.feff. 3. &

í

Probatur 3, ex Traditione & fenfu

Tvid. [f2 1. cap.1.65 can 1.

Ecclefiae,quae tale praeceptum nunquam agnovit, fed oppofitum

fzepius in praxi primis etiam faeculisufurpavit. Nam pro «gris

affervabatur fub fola fpecie panis , ut conítat ex Eufebio Irb, 6.

ä

ji

Hift. Paulino, Ampbilogio, & aliis apud Bellarm, .. Et ita praefcri-

ptum fuit in Cosic. Aic, can. 13 cujus praxis haec ratio vide-

tur, quod fpecies vini non poffint diu fervari absque corru-

(

Deinde primis faculis fervente perfecutione fole-

fü

ptione.

bat poft facrificium Chriftianis tradi Euchariftia ub fola fpe-

€ie panis domum deferenda, ut illam fumerent opportunotem-

f

ore, ac maximé cum fidei profeffio facienda erat coram Ty-

V

[

tannis, ut fe ad conftaritiam animarent ; .ut teftantur Ter-

li

fullianus , Cyprianus ; Clemens , ,Alexander , Bajilius, Fiiero-

nymus , & alii apud eundem Bellarminum, |Denique antiquiffi-

a

mus eft ritus ille, quo in die Parafcecver Sacerdos accipit Eu-

lt

Mi

chariftiam fub fola fpecie panis pridie confecrati: Hujus enim

ritusmeminit /ngocentius 1. qui vixit Auguítini tempore.

Eu

$, Unicus.

VY

DN

Solvuntur quedatn objeä?ipnefi

Dicer x, Videtur Chriftus ZMatíb. 26, etiam precepiffe.

Tif

eN

i

.fgmptiop,cm Euchariftige jfub fpecie vini his verbis : Bibife

boc

DE E[fCHARISTIA.

637

boc onnes. Et Joan. 6, Nifi manduca-veriti cartem fili );omi.

nis , Go biberilis ejus [anguinem , uon babebitis uitam incvobis, | Ec

41

4ápofíolus . ad Gor. 11. ait: Probet

Y

pane illo edat , 65 de calice bibat. —'

auiem jäipfum bomo , 65 fic de

"Refp. Prima Chrifti verba dirigi adfolos Apoftolos , quos

-

tunc alloquebatur, ut manifettum elft ex ipfo textu, " Secundis

N

autem non pracipi fumptionem Euchariftize fub utraque fpe-

n

cie; fedfüumptionem carnis & fanguinis Chrifti : veré autem fub

Xcl

íola fpecie panis utrumque fumitur, cüm fanguis etiam conti-

ii

neatur(ub fpecie panis. Verbisautem Apoftoli non przecipitur

fumptio calicis , fed tantüm declaratur, cum qua difpofitione

fumi debeat ab iis, qui illum bibunt.

U

fü

Dices. 3. Gelafius Papa velatus cat, .compe'rimw, de confecr,

NU

difl. 3. veprehenfo quorundam more, qui fumpto corpore Chri-

r

Is

fti à calice abftinebant, ait : au£ zhtegra facramenta percipiant :

jUe

aut ab infegris arceantur z quia di-vifio unius

: ejusdemque mflerii

t

Jine grandi facrilegio non poteff procvenire.

Ergo &c.

(t«

Refp. Cum Bellarmino fuiffe tunc'ab Ecclefia

praceptam

'ü«

communionem fub utraque fpecie

; idque in odium hzrefis &

)e

fuperftitionis J anicbeorum , qui

à calice abftinebant , quod

originem vini, ut rei perniciofae daemoni tribuerent,

yr

Abfti-

nere autem à fumptione calicis propter hancrationem & con-

ky.

tra praeceptum Ecclefia , reveragrande erat piaculum,

tamen cenfenda eft Ecclefi

Neque

d

a, precepiffe tunc fumptioner ca-

f0*

licis , tanquam aliquid neceffarium ad integritatem facramenti ;

fr-

cum certum fit, fuüb fpecie panis contineri etiam fanguinem:

j

fedtanquam convenientem tu

m contra di&am hzerefim ; Tum

etiam ad diftin&ius re

praefentandam 'paffionem & mortem

Chrifti

; cujusmemoriale eft ficramentum Euchariftia : Nihilo-

sninus füb unica fpecie id adhuc fufficienter praeftat, cum vi

verborum füb ea ponatur

friodo velut mortuo.

fqglq'm Chrifti corpus » aC g;rdigndö

Dicer. 3. Euchariftia -inf

litht4 eft permiodum convivii i«

fe

ritualis: fed ac

rationem cotivivii

N

pertinet hon tàntüm cibug,

of

fed c)ltiam potus: ergo &e,

Llll 3

Reff,

CASUS SACRAMENTALES. |

Refp. Euchariftiam fub Ur]icaï'pecie habere raiioneüi öibi &

potüs: cüm fub unica contineatur corpus & fanguis Chrifti.

Dices. Sacramentum Euchariftiz eft inftitutum in utraque-

fpecie. Concedo. Ergo & mandatum in utraque fpecie, /Vego con-.

feq.Quia quodinftitutum eft,non ideó etiam eft praeceptum.Ma-

trimonium & virginalis ftatus eft à Dco inftitutus, nontamen

praeceptus. $. ZfpofTolus Paulus 1 Cor.7.dicit ; DeVirginibus pra-

ceptum Domini non habeo, confiliumautem do. Item qui ma-.

trimonio jungit virgínem fuam, benefacit , qui non jungit, me-

liusfacit ; Sicucergonon obftante eo, quod Deus inftituerit ma-

trimonium etiam pro omnibus, tamen licité poteft virgo aliqua

nonnubere, & nonuti matrimonio,ita etiam non obftante,qudd

ä

Sacramentum Euchariftiae feret inftitutum pro omnibus fub

utraque fpecie, potefttamen furni licitéfub una tantüm,

:

In[izs, Cum JoanneCrocio, Chriftiinftitutio à nemine de-

bet violari, Concedo. - Ufus facrae coenae fub utraque fpecie eft

[

ex inftitutione Chrifti, Ergo à nemine debet violari, Comcédo

folum. Ergo necà Laicisdebetviolari, Concedo, Ergo Laici de-

n

bent fumere Euchariftiam fub utraquefpecie. Aego con[eq.. Et

[

nítitutio à nemine debet

fatxo tibi fintile argumentum : Chrifti i

violari, Atquimatrimonium eft ex C

hrifti inftitutione. Ergo

nï

matrimonium à nemine debetviolari, Ergo nec à Virgine con-

*

olari, Ergo

tinere volente & valente debet matrimonium vi

virgo co

ntinere volens& valens debet & tenetut uti matrimo-

)u

j

nio.

id ad hocargumentum dicet 3. Paulius, vel aliquis alius,

ui S, Pauli fequitur confilium, — /fem fa

xo aliud ad hominem.

f

Chrifti inftitutio à nemine debet violari.

Atqui praedicantif-

üt

mus & praedicatio verbi divi

ni, eft ex inftitutione Chrifti,. .Ergo

f&

pradicantifmus à nemine debet violari.

. Ergo nec à fartoribus

Ergo omnes fartores

Qu

& futoribus nec foeminis debet violari.

t

& futores & fceminze debentfieri praedicantes &

pradicare.

r

verbumDei. Quidadhocargumentum .

Cro;iw ?

lib

CASUS

DE EUCHARISTIA.

639

V

- CASUS CCCCX X X HIL.

t

Querenti , inflas ne ob caufas Ecclefia Laicis probibuerit

ufam calici ; Quid dicendum?

l

N

Refpondendum affirmati-ué, Videlicet z. obpericulum effu-

[2

fionis , fi ia magno concurfu communicantium calix omnibus

.

r&beretur pueris,rufticis&c. — 2. Ob periculum corruptionis,

MW

fi vinifpecies affervarentur pro communione Laicorum, 3. Ut-

habereturuniformitas communionis refpe&tu omnium,quz vix

N

m

haberi poterat cum ufucalicis, cüm vartis in locis, in quibus vi-

num rarum eft, zegré haberi poffit pro omnibus: & praetereà

qui

non pauci fint ,qui vinum non ferunt.

4. Utaboleretur haere-

Ui

lb

fis afferentium fumptionem utriusque fpeciei effe juris divini.

s, Denique, ut per hoc magis declararetur, totum Chriftum fub

«(l

utraque fpecie contineri,

Dices, 1. Siifta rationes fint validae

X

fia primis facculis id prohibuiffe,

; debuiffet etiam Eccle-

2

gedo

T

Refp. negando fequelam. Raf.

o tiegandi f/f. Quia variz ratio-

nes ex allatis nonhàabuerunttunclocum, Tum quia tunc non

&&

:ebec

erat tanta multitudo fidelium , necadhuc exorta fuerat praedicta

harefis. Tum quia fucceffu temporis varia acciderunt, quae ma-

P0

pifeftarunt, non expedire, ut Laici calicem fumant,

ROf

Dices. 2.. Chriftus inftituitSacramentum Euchariftize fub

gO

utraque fpecie, & fubutraque illud reliquit fidelibus: ergo in-

1mo-

jufté privantur Laici,

yius,

Refp». Chriftum reliquiffe fidelibus corpus & fanguinem

fiets

füum , fequetotum fumendum , vel fub ntraque fpecie , vel ub

inti

.:

unica juxta Ecclefiae determinationem: Ecclefiamautem nullam

figo

feciffe injuriam fidelibus fübtrahendo Laicis fpeciem vini, eó

|Du$

toto

quod fub fpecie panis contineatur totus Chriftus , nec plus gra-

tize conferatur

a

tantüm.

per fumptionem utriusque fpcciei , qpäm uniug

1

Dices.3. Effneufus calicisprohibitusomnibusomninó fide-

libus, Refp.negativé. Nam Graci poffunt nuncetiam uri calice,

& de fa&to utuntur Roma in Ecclefia proprüritus, Poteítque

u

dari

-

640

CASUS SACRAMENTALES.

dari cafus,in quo id etiamilicitääaf"ap"udLatinfos:utü po&- confe-

crationem calicis irruentibus hareticis aut infidelibusSacerdog

aufugiat, autdeficiat: poteft enim tunc Minifter, aut alius qui-

vis Laicus exiftens in

8

phanationis periculum,

gratia fumere calicem ad VVitandu'm Apm-

P

CASUS CCCCX X XIV,

D

Queretnti , quos namobli

pet preceptum Ecclefiaft

icum hmeade :

Eucharifiia: Quid diceudum ?

Dicendum omnes fideles, poftquam ad annos difcretionis

pervenerunt , obligari ad communionem fumendam à proprio

Sacerdote, faltem femelin anno in Pafchate,

Veritas hujus aí-

/242:5, ]À2 —* - — D. Wl W. u - QD

fertionis patet ex c. omis utriusque fexus. Et ex Tvid.feff. 13.can.9,

Immo antiquitüs impofitum erat praceptum fidelibus fzepius

eommunicandi, Sedrefrigefcentefidelium pictate praeceptum

ecclefiafticum reftri&tum fuit ad unam vicem in Pafchate,

: Petes, Quot diescom

prehendat tempus pafchale refpe&tu

hujus pracepti?

Refp. Communiüs comprehendere r5. dies à Dominicá

$ex et o o VvQE B£7

Palmarum ad Dominicam in Albisinclufivé, . Variis tamen lo-

cis, five ex privilegio, five exconfuetudine fatisficri poteft huic

praecepto àmedia Quadragefima, vel etiam ab ejusinitio, aut

4b (-

à Dominica prima Quadragefimae ufque ad oGavam Pafchae, In

dicecefi Herbipolenfi fatisfit à Dominica Paffionis ufque adDo-

:

minicam 2. poft Pafcha,

CASUS CCCCX X XIF.,

Q:ærenti , anfe

mpore Pafchatis [umenda fit Eucbariflia in propr

i4

jf

Parochia, & Apreprio Paffore ; ita ut boc praceptum nom impleatur ,v

Eushariflia [amatur m propria Parochia de manibus propriss

Pafloris , aut. Alterius Sacerdotis de licentia

l

Pafloris ? Quid dicendum?

!

Re[p. affirmaticué. Ratioeft ; 'Turn quia ab Ecclefia þræfcri-

M

bitur , ut fideles faltem femel in anno communionem fumant

"Ffum quia admi-

H

à proptio Sacerdote, cap. ormuis ægtriwgue fexus.

niitra-

$41

1 iim, :EIICHABIISTI d

S

hï&m*t&of 'fairramentöwm , perfe -ïoqu:eado pert'iri-bt ad Pafto*

06

res; cüm ad manus proprii Paftoris fpe&tet pafcere gregem ,

vl.

quod przecipuéfit facramentis. - Quam obrem qui communi-

cavit in Pafchateextra propriam Parochiam absque confeníu

fui Paftoris; non dicitur fatisfecifle precepto ecclefiaftico , uti

bené docet $uarez difp. 72. fed. 2. FHenriquez lib. 8.cap, . m.2.

65 cap. yy.. Reginaldus lib. 29. n.9o. 65 24 & ali, Et hoc eft

verum , etiamfi communicaverit in Ecclefiis Religioforum ha-

bentium facultatem adminiftrandi Euchariftiam: Privilegium

fl

enim ,cüm fit odium juris, ftridé explicandum eft, falvo (cili-

Tif

cet jure Parochis cui Summus Pontifex non praefumitur dero-

.af

gare , nifi exp

:

resfe conftetde contraria.Summi Pontificis inten-

1j,

tione»,

J

D

7

icef. Sacetdos fatisfacit praecepto commünïönïs, quocun-

J

