cum reliquis, confert gratiam a&ualem ad onera conjugii fa-

cilius toleranda. Hinc

Seguitur 1,. Non femper dari totam gratíam facramenta-

It

lem eo tempore, quo Sacramentum fufcipitur, licet enim tunc

]j

detur gratia habitualis non ponentibus obicem : tamen auxi-

"d

Unfne

lia gratiae a&tualis p

Qüca dantur, quando eft olccaüor. cxercen-;

pofat,

di ea,

s

tüvitetar

Sequitur 2

, Hiecauxilía non conferti phyficé per Sacramen-

ta,fed tantum moraliter,quia conferuntur, quando Sacramen-

ta phyficé non exiftunt. -

Quf

Sequitur 3, Probabiliorem effe fententiam eorum , qui Sa-

cramentis tribuunt moralem tantum efficientiam,nam fi mo-

M. I

IU ar

raliter conferunt gratiam a&ualem , quz fingulis propría eft,

Vi Sactq

cur non etiám habitualem , quae omnibus communis eft.

atWn p

ttgoila t

?o(

I"Ob. tyi:

i

QUE

&i

QI!l'a qun

la poffur

$, V.

WA0 Btat

n

M )oC f -

^

:

dfidy Opus

102:0:0330:0830:02600:0$50/0$

so:08s0:0:8010

1 grim

$,. V.

1 COf

UC tum

&u fecundario Sacramentorum,

Onviffg

D Es

o 090UEXSTIO L

InC fitttq

Ittindty

Quis fit effe&ius fecundarius Sacramentorum ?

COIETUIIS

Ef». Effe&tus fecundarius Sacramentorum eft character,

m gritie,

R

eft autem chara&er nil aliud, quàm fignum fpirituale in-

8 pecca-

delebile virtute Sacramenti. impretfum. animze diftintivum à

Tortis QC«

czeteris. porró per chara&erem homo accipit poteftatem vel

jUm Coft-

fuícipiendi Sacramenta, ut in Baptifmo; vel eadem conferen-

m Al

di, ut in Ordines vel Chriftianam religionem intrepide profi-

Rff

tendi & .dcfcndggdi, ut in Confirmatione,

njugii f

-

QUJSTIO IL

ii

Tamete

An omnia Sacramenta

imnprimant charaflerem?

imm tunc

Refp. Negative. Patet de Euchariftia, Poenitentia,extrema

165 UX«

Un&ione & Matrimonio. Ratio eft, quae Sacramenta iterari

ol

poffunc, non imprimunt chara&erem , at

tüor iterari poffunt. Ergo.

P

-qui fupra di&ta qua-

acramete

"14 'II—I.

ITf gt«

QUZST

Quenam Sacramenta imprimant charaderem ?

v qui3a

Refp. Hzec tria , Baptifmus , Confirmatio & Ordo impri-

n11mo

munt in anima Chara&terem fpiritualem. Ratio eft, quia haec

bpfia clf $

tria Sacramenta non poffunt tepeti, cum tamen alia poffint;

C

at non poteft dari alia caufa hujus difcriminis nifi chara&er;

ergo illa tria imprimunt chara&terem , non autem alia, Min,

Prob. quia fi admittamus chara&erem , clara eit ratio difcri-

minis; ideó enim quaedam Sacramenta non poffunt repeti ,

quia quando femel data funt , femper manent in fuo effe&u;

alia poffunt repeti, quia non manent nec in fe,nec in fuo ef-

fc&u, gratia enim que eft effc&us folus aliorum Sacramento-

A

rum,

!

42

DE SACRAMENTIS

m

d

ge(e(fal'ïaa

fum, facil& poteft amitti , & fääi?ä amittitur, deinde etiamfi

aliquando non àmittatur , augeri tamen poteft , & fic Sacra-

——

m fidem

mentum poteít repcti, ut gratia augeatur z- at charatter. non

omnia 1

poteft augeri per repetitionem ejusdem Sacramenti , haec ra-

tio re&é oftendit , cur tria Sacramenta non repetantur, qua

. Si qii

fi non admittatur, nulla alia fufficiens reddi poteft.

qriendam

Eft igitur chara&ter nihil aliud, quàm fignum fpirituale in-

delebile impreffum animze, quo homo defignatut fervus, mi-

les vel minifter Chrifti; nam per baptifmum homo fit fervus

5

Chrifti, & diftinguitur à non baptizatis; per confirmationem

t QW

fit miles Chrifti, & diftinguitur à non'confirmatis ; per Ordi-

obicem 1

nem fit minifter Chrifti ex officio , & diftinguitur à non or-

per fidem

LNNNS

dinatis,

delipus

Proponuntur Canones ,,Contilfi Tridentini ex

Seff. 7. de Sa,cramenms in aM

s

: 6'41-;'0-22'-;*' d

tàhenpe

ia fü

I quis dixerit, Sacramenta novae legis-noh'f:fuïmz'omniä: à fe- .

7A fu Chrifto Domino noftro inftituta : aut effe plura velpau-

ciora , quàm feptem, videlicet , Batifmum; Confirmationem,,

Vqu

Euchariftiam, Peenitentiam, Extremam Un&tionem , Ordinem

opttio|

& Matrimonium ; aut etiam aliquod horum feptem non effe

fionisd,

veré & proprié Sacramentum ; anathema fit,

€anon If,

b

Si quis dixetit , ea ipf novze legis Sacramenta Sacramentis/l

iffrati

antiquae legis. non. differre, nifi quia. ceeremoniee funt aliee;

N eft

& alii ritus. externi 5 anathema fit, -

Tátiqon

Canon 1l :

Si quis dixerit, haec feptem Sacramenta ita'effe inter fe

garía, ut nulla ratione aliud fit atio dignius 5:

Siq

anuthemafi,

Canon IF.

,

Sictime

ad þfalute.m

Si quis dixerit,Sacramenta novee legis non effe

fe-

.. 4N. GENERE..

48

" ttoe,

aut eorum voto per fo-

hitümtM neceffatia, fed füperfua; & fine eis,

X HC t

lam fidem homines à De

ó gtatiam juftific

ationis adipifci ;.licet

NACer- m f

omnia vüngp'l?s neceffaria

non fint ; anatliema fit,

!

N

Y v r Ü

Canon P.

á

V, Q

D

1

. Si quis dixerit, haec Sacramenta propter folam fidem nu-

; anathema fit.

piritudein. B

triendam inüAituta fuiffe

t ftrvus,ni. ]

Canon V.

30 f fermus f

Si quis dixerit, Sacramenta novze legis non continete gra-

itmationem $

tiam, quam fignificant, aut gratiam ipfam non ponentibus

; perOrdi d

obicem non «onferre, quáfi figna tantum externa fint acceptae

It à non Ot-

per fidem gratize,

veljuítitiae, & notae queedam Chriftianze pro-

fetfionis , quibus apu

d homines difcernuntur fideles gb infi-

htniex |

]

delibus; anathema fit.

Canon. VL -

Si quis dixerit, non dari gratiam per hujufmodi Sacramen-

tà femper, & omnibus, quantum eft ex parte Dei , etiam fi

ümhia à fe-

rité é4 fufcipiarït;, feda

liquando ; & aliquibus; angthcma fit.

uryelpat- d

Canon FHb

mitionelr,

Si quis dixerit,per ipfa novae legis Sacramenta ex opere

, Ordinem |

operato non conferri gratiam, fed folamfidem divinee promif-

1 non eie ;'

fionisad gratiam confequendam fufficere ; anathema fit,

Canon 1X. ..

N

Siquis dixerit,in tribus SacramentissBaptifmo, fcilicet Coa-;

JCtammeltls u3

firmatione & Ordine, non imprimi Chara&erem in anima;

(unt alig

hoc eft fignum quoddam fpirituale & indelebile, unde ea ite-

i

j

athema fit,

raþi. non pqiï'unt; an

.. Canon X, .

[e, wri^ k

]cmlmv

Si qüiädï&&rif, Chri&ianos omnes m verbo , & omnibus

?aþramentis admini—&randi-s habere poteftatem ; anathema fit,

ïle.

C änon

q al

f

44

DE $ACRAAMENTIS.

d

z

gna&u;

Canon XL.-

fancibut

Si quis dixerit, in Miniftris dum Sacramenta conficiunt &

Dit

conferunt , nonrequiri intentionem faltem faciendi, quod facit

Ecclefia ; anathema fit,

rium,ü.

Canon X l1.

Martyr

tionem

Si quis dixerit, Miniftrum in peccato mortali exiftentem,

todeoc

modo omnia effentialia , quae ad Sacramentum conficiendum

t

aut conferendum pertinent , fervaverit , non conficere aut

i

Yonus

conferre Sacramentum ; anathema fit. -

/

Hiendo.

Canon XAIl.

N

Si quis dixerit, receptos & approbatos Ecclefiae Catholicae

mitm

ritus , 1in folemni Sacramentorum adminiftratione adhibe-

mus d

ri confuetos, aut contemhi , aut fine peccatoà Miniftris pro

nim :

libitu omitti, aut in novos alios per quemcunque Ecclefia-

rum Paftorem mutari poffe; anatherna fit.

191$0:10180:10520:0$80::0:10330:05807:0$80:10880:

h

ARTICULUS II. -

tripti

h

DE SACRAAENTIS IN SPECU?.

&t

|

W

. De Baptifmo.

/

Ota. Baptifmus proprié dicitur regeneratio. Effque tri-

Ad coi

(ten

N

|plex. Nempe báptifmus fluminis, id eft, aquae. Flami-

nis , id eft, contritionis perfeCtae, aut amoris Dei fuper om-

quodí

nia , & fanguinis; id eft , Martyrii, poteft autem Martyrium du-

beat à

Téperi

pliciter fpe&ari, primó formaliter, quatenus eft a&us virtutis

fortitudinis,& fic nequit habere locumi in infantibus,Ratio eft ,

t per

quia nullus a&tus virtutis poteft effe fine ufu rationis, quo in-

betur

T

GPS

fantescarent, Secundó poteft fpe&tari materialiter ,quate

€

"2N SPECIE.

45

—.N

— n d

E

""

e

&1&ualxs Imors P

"

fantibus,

»

ro Chri[l:q perpeffa; & fic convenitetiam in-

ICI ürk

þcfiio mortis nequit proprié vocari Marty-

w d

Dices, Illa per

rium, fi deeft confenfus, ut fit in infantibus. Refp. Poteft vocari

Martyrium , quoad ef caciam , non tàmen quoad formalem ra-

(lenem,

tionem & effentiam, Ratio eft,quialicet v. g. innocentes ab He-

attdim

rode occifi non habuerint proprium confenfum 5 tamen volun-

tas & meritum Chrifti potuit illis efficaciter prodeife; ficut vo-

Kerequt

luntas & demeritum Adami potuit illis obetfe , unde fit ; ut pa-

tiendo mortem pro Chrifto non quidem exercuerint actum

virtutisob defectum propriez voluntatis; tamen acceperint prae-

itholicze

adhibe-

mium virtutis ob meritum & voluntatem Chritti, nos hic age-

mus de Baptifmo, qui eft Sacramentum , five de Baptifmo flu-

fttispre

minis , quare fit,

Fcclefae

QUAESTIO L

Quid fit Baptifinus ?

Refp. Baptifmus eft ablutio hominis per aquam fub prae-

fcripta verborum forma ex Chrifti inftitutione in regeneratio-

nem fpiritualem,

,

Qu,æsnov.n.

4n Baptifmus fit Sacramentum P

Refp. Affirmative, Probatur, quía tria debent concurreré

ad contftitutionern Sacramenti ; primum eft, quod fit ritus,vel

ye t

caremonia , vel fignum externum & fenfibile3 fecundum eft,

Flani-

quod fit ex Deiinftitutione & mandato ; tertium eft, quodha-

Q orte

Wi du

beat annexam promiffionem gratiae juftificantis; fed hzec tria

reperiuntur in Baptifmo, adeft enim fenfibilis ceremonia,

tUl

át per ablutionem & invocationem fan&iffima Trinitatis.

-

ial

betur etiam inftitutio& mandatumChrifti.Joan, 3.JVifi quis vena-

p i

, & Matt, ult. Baptzzantes

(

tus fzferit ex aqua 65 Spiritu Santlo ch

E

605

Ü

46

DE SACRAMENTIS

Nihilo

€0$ 65c. Deinde habetur promiffio gratiae Matt. ult, Quz credi-

derit G5 baptizabus fueril, falcuus erit, Ergo

toiffeSact

mentum,

-

Bag:tifmgs eft Sacra-

qrdipa

QUESTIO i,

it inflitutus ante Paffionem

4 ng.tgfmu: fuer

Chrifi ?

Refp. Affirmativé, probatur, quia difcipuli Chrifti baptiza-

M

bant ante paffionem 5 ergo baptifmus antefuit inftitutus ; ufus

cramon

fusad G

enimfupponit in(titutionem , antecedens patet ex Joan, 3. ubi

diícipuli Joannisindignabantur Apoftolis dicentes ad Joannem;

bapiimy

Rabbi qui erat tecum trans Jordanem, cui £uteffimonium perbibui -

vetbortim

fli ,etiam bic baptizat , 69 omnes «ueniunt ad eum. & Joan, 1. dicit

epatos

homoe

Joannes Baptifta: Egobaptizo inaqua, biceft, qui baptizat ii Spi-

ritu $antlo, Confirmatur , baptifmuseft janua ad reliqua Sacra-

nismi

menta 5 fed Apoftoli ante Paffionem perceperunt Sacramenta

tift Jo

Euchariftize & Ordinis in ultimacoena, ergo prius perceperunt

puo/is

1

Hir A&

Sacramentum baptifnü.

E si*ï?o IV.

Tjtifmo

Qu

Quando [it inflitutus Baptifmus?

Refp. D. Thomas, Baptifrnum in quantum eft Sacramen-

d

tum , fuiffe inftitutumin Chritti baptifmo. Ratio eft, quia Sa-

cramenta ex fui inftitutione habent , quod conferant gratiam ,

W,

ergo tunc videtur aliquod Sacramentum inftitui, quando acci-

Át fs

pit virtutem producendi füum effedtum ; hancautem virtutem

I'RbI'HS'ng

accepit baptiímus, quando Chriítus eftbaptizatus; ergo tufc

elflarmi

Olüm j

ver& baptifímus inftitutus fuit ; quantum ad ipfum Sacramen-

tum, Min. prob.. Quia quo die Chriftuseft in Jordane baptiza-

Teritt

tus, conta&u fuo fanGificavit aquás , ut poffent effe materia

&6

baptifmi , &

Ütment

pe fajr;i&ifiïmæ Trvinti't'a;isï praefentiam deügpata'

QQBI:fO,Ij'mgo .

eRtitm c

g , f

Nihill

« ZN SPECIE. :

47

5 £l iers.

: N'i-hiïomfmüs Alii putænt verifimilius effe , Cfïri&uth- infti-

tuiffe Sacramentum hoc, poftquam à Joanne baptizatus, golle-

&f:;

i

í

Zgiï diffipulos- fuos

QUESTIO v.

27

Quod fít difcri

men inter baptifimum Joannie !

é» ChrifHi ?

2

ii optaz-

* *

Refp. Eft multiplex, nam r. Baptifmus Joannis non fuitfa-

tutos; uíüs

£ramentum , quianon fuitcaeremonia permanens , nec inftitu-

01 3. Ubi

tus ad fan&ificaridum , fed tantum ad preeparandos homines ad

|Joannem;

baptifmum Chrifti ; hinc non fiebat fub ulla determinatione

imerlibti-

verborum, z. Non habebat vinr conferendi gratiam ex opere

an, 1. dícit

operato, fed ex opere operantis, quatenus per humilitatis attum

hn p«

homo excitabatur àDeo ad contritionem. 3. Baptifmus Joan-

liquaSactte

nisnon imprimebat CharaCterem, unde fuititerabilis, 4, Bap-

cramenta

tifmus Joannis non fuit nsceffarius,, fed (ub confilio , fuitque

erceperunt

xro: folis adultis , & tantüm durante praedicationistempore;

Hinc AGor. 2. Baptizati à Joanne , dtbuerun.c iterum. baptizari

E

fti,

X

Ba p.cifmq Chri

"QqUESTI O YvL

Satramet-

en inter illos tres Baptifros fluminis, .

| ngäjif difcrim

flaminis , 65 fanguinis ?. ——

[l, quiaSa-

Refp. x. Nofter Baptifmus differt à Baptifmo flaminis,quod

t gritim,

fit factamentum conferensgratianrex opere operato , non ite-

yndo 4

mvittüter

rabilis, neceffarius etiam parvulis, remittens totam poenam

fed flaminis Baptifrnus non fit facramentunr, poffit iterari, fit

etgo t*

folum pro aduitis, conferat

at

gratiamr ex o p-ïerjcï operantis , nort.

remittat omnem poenam,

&

nelptizar

| Fefp, 2.à Baptifmo fanguin

t

$ d'ïf'r'erf,v quod hic nec fit- fa-

?fä matefïï

dégn

cramentunr , nec imprimat cliaracterem , nec fit neceffarius z

gratiam quidem ex.probabilr fententia confert ex opere ope-

jato , fed tantüm ex . privilegio, non ex inftitutione, Ca-

terum

Nihill

48

DE SACRAMENTIS

r agl

terumv Bäptifmus färiguïnïs delet remiffionem culpze & poehää,

prodeft parvulis etiam inutero matris exiftentibus , fupplet vi-

cem Baptifmi : patet Exemplo Innocentum , quos Ecclefia co-

l

lit pro Martyribus , quod fi tamen adultus effet (ibi confcius

peccati mortalis, quando duciturad Martyrium , debet elicere

3

Mp

a&um doloris & converfionis ad Deum.

racipua

o a

QU.ASTIO VII.

tibiles f

3*

pillis ,

Quid fit imateria Baptifmi,

bet fieti

Nota. Duplex eft materia Baptifmii , alia 'proxima,v alia

peicul

rtemota.

tenum

R

e

. I, Materia remota baptifmi, eft aqua ümplex & ele-

mentalis, patet ex Joan. 3. AVifi quis venatus fuerit ex aqua &5c.

j

Ratio à priori füumitur ex voluntate Chrifti , qui Sacramenta

inftituit eo modo,

uo voluit,

'Congruentia autem hujus

inftitutionis funt duze inter alias praecipuse, prima eft, quia

cum Baptiímus fit omnibus ad falutem fimpliciter neceffarius,

debuit inftitui in re communiffima , qua facile ab omnibus

EC

AW

haberi poffet, fecunda eft, quia per aquam , qua lavantur

quif

corporis maculze, apte repraefentatur ablutio peccatorum , quae

Jotehi

fitper Baptifmum.

Porró materia remota

licita eft aqua confecrata , fi haberi

eqo fi

vüj ]

oteft: valida eft omnis & fola aqua elementaris , quae morali

h

ominumaeftimatione fit naturalis & ufualis, eft putei, maris;

paludis, pluvize,

4

Refp. 2, Materia proxima baptifmi eft ablutio per aquam.

Ratio eft, quia hoc facramentum confiftit in ufu ; ergo ma-

tería proxima illius eft , quae performam & fignificationem ver-

Tup.

borum determinatur 5 fed haec forma ? Ego te baptizo :

fignificat & determinat actualem ablutio-

Wtrogr

| m ar

nem , ergo.

1 JOtotUm

Onfüen

QUE

ä

—N

1N SPECIE,

CHISIDSNIUSEENSU mUt amttrcomuepescnt

43

V yena,

Uppat v

QUZESTIO VIIL.

Clefiato.

Aconfcie

In quà parte corporis debeat fieri ablutio?

€t elicere

Refp, Ablutio debet fieri in capite. Ratio eft, quia illa eft

pracipua pars corporis , in quo omnes fenfus vigent , fufficit ta-

men ablutio facta in fcapulis , pe&ore,dorfo; quiaille funt no-

tabiles partes, & fecundum illas dici poteft homo fimpliciter

ablutus, de caeteris minoribus partibus, ficut etiam defolis ca-

pillis , cum AuGores varient, extra periculum mortis non de-

1mi, al

bet fieri in illisablutio. Unde Layman dicit hic cap. 3. ceffante

periculo talem ba

ptifmum faltem fub conditione effc repe-

lr & de.

tendum.

Apu 8j

*

Cramenta

QUAESTIO IX

m hujus

n ut vvaleat baptifinus , bomo deleat q]ä

dt, qui

perfetdó natus ?

Ceffatits,

ommibus

Re[p. Noneft neceffe, hominem effe perfe&é natum , aut

rantüt

ex utero matrisegreffum , ut validé baptizari poffit. Ratio eft

quiaetfi infans nondum fit egreffus perfe&é ex utero Matris ,

m, que

poteftablui , aliaque neceffaria ad Baptifmum poffunt applicari:

( haberi

ergo fi adfit debita materia, forma & intentio Mini(tri , poterit

» morali

validé baptizari.

j miris

Qu4ZSTIO X

| aquam-

An ablutiq in

baptifino debeat fieri pev immerfionem

10 fl*

4n per affufionem ?

m vet«

t :

Refp. Utroque modo valide & licité fieri poteft, Ratio eft quia

utroq; modo corpus veré abluitur per aquam, itaq; haecefttan-

tum accidentalis ceremonia baptifmi, qua pro temporum &

locorum varietate poteft mutar

&

j cft tamen cujufque Ecclefiee

confuetudo fervanda, Hinc.

G

Se-

Q

$o

DE SACRA/7MENTIS

apt

poraiïs

Sequitur 1. Si poft immerfionem infans moriatur in aquis

aufa.

eum validé fuiffe baptizatum , modo cum immerfione co-

extiterint forma & intentio baptizandi ; quia per immerfio-

Di

bilitet

nem falvaturratio ablutionis; quod etiam verum eft'; quando

fninifter ex malitia infantem immergit , ut fubmergat, modo

forma

delius

habuerit animum baptizandi , quia intentio illa Miniftri per ac-

cidensfe habet adrationem Baptifmi,

p p

Sequitur2, Sipuella ad celandum partum , animo bapti-

[üi ,

gt

gandiinfantemin flumen projiciat , valere Baptifmum, licet in-

fans in illo fubmergatur, Ratio eft, quia emerfio non requiri-

lüra

[

tur ad valorem Baptifmi ; nam ante emerfionem eft vera ab-

lutio requifitaad Baptifmum. Confirmatur , quia fi bono ani-

CCt,

1o minifter immergat puerum in fluvium ad baptizandum , &

bon

du

uer cafu elabatur € manibus & fuffocetur, nihilominus perfi-

ciet Baptifmum ; ergo fignum cf illum conta&um aquaz illo

l

taor

modo fa&um effe fufficientem ablutionem & materiam Baptif-

mi; quáre etiamfi fit per fe intentens,erit fimiliterfufficiens ma-

efft

teria, nam ratio ablutionis non variatur ex eo, quod vel

fens :

þ-gafu,

vel confilio emerfio non füuccedat immerfioni,

l

L

Etfiautem talis Baptifmusfit validus, eft tamen femper il-

etian

licitus, Ratio eft, quia innocentem :dire&é ac per fe occidere

i

nunquamlicet ; talisautem projeGio per fe ac dire&e tendit ad

Inot

infantis occifionem , quare ne eo quidem cafu licita eft, v. g. fi

N6,

Tyrannus infantem occifurus fit , &infans alio 1nodo baptizari

Mu

non poflit , fed hinc oritur,

Á

CO

QuS T*I'þ*o*f XxL

n liceat baptizare egrotum agonizantem , cui Bzþf[ümfs

probabiliter accelerabit mortem ?

Refp. Affirmativé. Ratio eít , quia Baptifmus ex uria parte

-eft tantiim caufa per accidens mortis, ex alia parte eft obligatio

procurandi tali aegroto falutem aeternam in ejus amittendae pez

acot-

xiculo eonftit;u*tofï ac proind'e poteft tunc & debet exigu

pora-

*

||

a

|

L

. 4N SPECIE. -

t

]t inaquis

poralis vitae ufura negligi, majoris.

P

fpiritualis ia&uräe cavendæ

FIOHB (0-

caufa.

Aümerln.

— Dices, Ergo etiam licebitinfantem mox à Tyranno infalli-

» QUaxdo

k

biliter trucidandum projicere in flumen cum pronunciatione

g&t, fnodo f

formzae & animo baptizandi ? cum enim infallibiliter longe cru-

delius . per Tyrannum occidendus. eífe íciatur , quam

Iltr]yer

per proje£tionem in fluvium , qua ipfi falus aeterna procura-

imo bqpti- d

tur , adeóque fumma . potius fiat gratia, quam injuria , nom

m licetine

videtur fubeffe caufa cur non liceat ,

præfcr;im cum nen fita-

0n requiri

lius modus ipfum baptizandi,

[ vera d- d

bono ani- ]

Refp. Negoconfequentiam, five illatum. Ratio, cur non li-

ceat, poteft effe hzec: quia non funtfacienda mala,uteveniant

andm, & d

bona ; eftautem malum intrinfecé occidere innocenter

n dite-

Jnus perfi- J

&6 & per fe.

naque i ]

InfIas. Quid ergo f.

aciendum cum eo, qui ob baptïfmüm

am Baptil- E

moreretur, ut fi quis v. g. inextremo vitee periculo conftitutus

ficiensmae

eflet baptizandus aquá venenatá, quia alia. non effet. prae-

] vel cafü, .

ens ?

femperil-

Paludanusputat talem debere baptizari , quia falusanimze

b occidete

etiam vitde temporali eft praeferenda. Sed melius refpondetur,

fi non potett fieri ablutio in tali parte corporis, ubi periculum

etenditad

|

mortis eft , non debetbaptizari , fi praefens fit periculum mor-

TA

tis , imó baptizans irregularisfieret, Nec valet argumentum

obaptan

:

Paludani, quia non debemus falutem animze praferre faluti

corporis , nifi per media licita ,aliàs liceret etiam praegnan-

i

,,; t€m & in periculo vitze conftitutam interficere,, ut puer

poflet baptizari ; non enim funt facienda mala,

ut eveniant bona,

j

H

)e(

| umpäïïä

|

-

ä

tgblingfü

|

&i

ende ye

x

jgac" p

G 2

PUE&'

QUE

42

um

DE SACRAMENTIS

HEEPHDENEEUTE

P du

[ r d

QUAXSTUIO XIE

lutionis ,

verboruit

nabaptiz

,An liceàt occidere. 2Mulierem pregnantem jam morte

damnatam , fi rationabiliter timeatur , quod ex' dilatione

fonam ve

Jupplicià , infans cervtó fit moriturus ante

tiganit !

naíévitatem ?

j ottit

. Ratio dubitandi eft, quia leges civiles volunt, ut expedte-

loquend

ergo Qat

tur tempus partus , ut poftea afficiatur fupplicio, juxta l. prae-

seecin

nantem, ff, de poenis, nihilominus

Refp. Licere, imóetiam expedire, ut ita fiat, Ratio eft , quia

&f primi

Es

in cafu propofito ceffat adzequatus finis legis, qui folum eft, ut

Dia

confulatur bono prolis ; ergo fiexdilatione fupplicii non con-

fe innon

fulatur, fed potius infigniter noceatur, oportet tunc agere

v

contra legem, cum aliunde Matri nulla fiat injuria , utpote

fpontj

qua fupponitur jam damnata ad mortem 5 atqui ex dilatione

vilcgt

fupplicit non confulitur proli, fed potiusip: infigniter incom-

*TO Hii:

modatur, quia fic exponitur manifefto periculo vitze corporalis

eeretr

& fpiritualis ; ergo, non licet tamen pragnantem innocentem

tiarqu

eccidere , quia fieret injuria matri,

quiul

QUJESTIO XIIL

diàm)

o

Ciutit

Que [it forma Baptifmi,

Refp. Forma Baptifmi in Ecclefia Latina eft : Egote bapti-

zo in nomine Paíris 65 Filii 65 Spiritus SanBi, Amen. in Ecclefia

Graeca ; bapticetur fevcvus C brifli innomine Patris &5 Filii 65 Spi-

vitus Santli. Amen, Porro quinque funt; quae fignificantur in

prolatione formae hujus, juxta qua valor ejus expendi debet.

fe

1, perfona baptizantis, faltem implicité; quod in forma Gra-

tempon'

corum non negligitur , cum TO baptizetur , idem valeat ac

US Sqte

bapticetur àme. 2,a&us baptizandi : Tum ex praecepto Chri«

flolis q

fti : baptizatites eos 65c, Tum quia neceffe eft, ut performam

otto t

fignificetur effe&us facramenti mediante a&ione Miniftri ; fed

IC[pe&u

In aDs»

TOi

hac eft ablutio; ergo vMiniüer debet exprimere a&tione

utio-ï

—N

p

IN SPECIE.

$5

lu&ïonïs , imó nifi

exprimatur, non erit determinatus fenfus

verborum , cum ablutio ad variosfines poffit referri. ;. Perfo-

7 hfe

T baptizanda : quia uti ablutio , ita & forma circa certam per-

i(ote

fonam verfari debet, patetqueex iifdem Chrifti verbis : bap-

tizaníes eos, G5c. 4, Unitas divinae naturze: quod fit per voces

in Nomine, — s. Trinitas perfonarum 5 quiain lege nova per fe

Fape.

loquendo , fides explicita Trinitatis eft neceffaria ad falutem ;

tl pra.

ergo cum Baptiímus fit Janua Ecclefize & fundamentum fidei ,

debet in eo fieri. expreffio fanctiffimze Trinitatis ; haec enim

eft primarium fidei no(trae ob

tfb quis

je&tum & caufa principalis effici-

mell, t

ensregenerationem fpiritualem.

f10f. Cofi

Dices, In attibusApoftolorum leguntur Apoftoli baptizaf-

ncagere

fe in nomine Domininoftri Jefu Chrifti. Ergo non eft neceffe,

ut in forma Baptifmi exprimantur diftindée tresPerfonae. . Re-

, ütpote

fpondent alií

dilatione.

qui Apoftolos olim hac formá ufos ex fpeciali pri-

F icom-

vilegio,

Alii dicunt , quod in forma Baptifmi Apoftoli ad

orporalis

TO Filii addiderint, ejus Tefu Chrifti , ut nomen Chrifti red-

XCentem

deretur illuftrius.

Alii dicunt ín nomine Curifti, effe

bap-

tizare authoritate Curifti, fine Bap

tifmo à CHrifto inftitutos

quod ultimum videtur effe probabilius , eodem modo explica

di&um Nicolai Papze,vel dic illum, quoad hoc tantum fuiffe lo.

cutum, ut do&torem privatum.

lrbl

QuX£ESTIO XIV,

Ecdefia

ip-

|

'Quis fit AMinifler Baptifiai?

ntur in

|

j debet

Refp. 1. Minifter Ordinarius ,

five fufficiens pro omni

tempore ad v

4 G-

—

lus Sacerdos

alidam & licitam admiftrationem baptifmi eft fo-

Jet aC

jurisdi&ionem habens, und, Matt. ult,

folis Apo-

yChr

ftolis di&tum eft : 4ocefe omnes

genbes baptizantes eos C9c.

m

porro talis ordinarius baptifmi

Minifter.eft quilibet Epifcopus

refpecu fuae Dicecefis

il

tochia,

; & quilibet Parochus refpe&u fuae pa-

] 30*

|

Touo

G';

Rep,

$4

DE SACR AMENTIS.

Reéfp. a. In-neceffitate Minifter validus & li-citaä. baptifmi

dorum ,

vel ob &

poteft effe omnishomo ratione utens, fi potfit loqui: & ablue-

re. Ratio eft voluntas & inftitutio Dei, dequa nobis conftat

cerdotel

ex perpetua Ecclefize praxi & confuetudine, femper enim ufi-

c;[iitate

tatum fuit, ut etiam Laici in neceffitate baptizarent, ut patet

ex Tertull.lib. de Baptifmo, cap. 17, Congruentia autem poteft

effe.haec : quia hoc Sacramentum eft omnibus ad falutem ne-

ceffarium 5 ergo ficut propter hanc caufam fuit inftitutum i

snateria communi; quae facilé ad manum haberetur , ita a

quum fuit, ut àquolibet faltem in cafu neceffitatis adminiftrari

poffet, neque id folum eft intelligendum de neceffitate extre-

Ri

ma , five de articulo aut proximo periculo mortis, fed etiam

ma D

jn quovis periculo,in quo fit dubium, utrum ante mortem fit

Qindr

adfuturus Minifter alius magis idoneus , quáre non debet an«

Yente .

gi obftetrix, qua in fimili vero periculo baptizavitinfantem ,

jUPNE

licet hic parum poft omne periculum evadat 5 alias enim ni-

fe ifu

tmis fzepe accideret, ut propter fcrupulos & cunGationem a-

W

nimz parvulorum perirent,

Quod fi tamen adíint plures,

t

D

qui baptizate poffunt, fervandus eft ordo inter eos,qui adfunt,

ita ut fi adfit Parochus, debeat hic cuilibet alteri praeferri fub

tdali

peccato mortali ; quia Parochus juxta praefcriptum Ecclefize

i Wi

um fuccedit quili-

eft proprius Baptifmi Minifter, poft Paroch

fm d

betalius Sacerdos ; poft hunc Diaconus.

Similiter Clericus

i vil

praecedit laicum , vir mülierem 3 nifi forte mulier noverit

melius modum baptizandi , ut folentobftetrices ( quae proinde

examinari & approbari debent à paftoribus) vel alia jufta caufafit,

ut quia virum ad parientem ingredi non decet ; hinc etiam

colligis interdum expediens efle, ut e. g. Obttetrix baptizet,

etiam praefente Parocho ob decentiam, dum fcilicetfoetusnofi

Í

&

poteft integer ex utero Matris educi.

Coeeterum poteft Parochus folemne Min

ifterium Baptifmi

Tüater

[

committere cuicunque Sacerdoti, veletiam Diacono, quando

adeft caufa rationabilis:; caufa autem rationabilis

hic eft,

Veríta

ptizan-

himg

guando Parochus non poteft vel ob multitudinem ba

dorum

m

IN*'SSECIE;

ISbtifmi

dorum , vel ob excommunicationem ,. vel ob infirmitatem "

i& ilue.

J5 Confat

vel ób aliud juftum impedimentum per fe , aut per aliumSa-

enitm df

cerdotem ba

ptizare , licet þaptizandi non fint in extrema ne-

OC patet

gefiitatc. '

Cmpteft

UCC 1

QUAESTIO XV.

tittumíe

It , ita a-

An aliquis ín neceffitate. po[fit fe. ipfum

Jminittrar

aptixare ?

(ate extre«

ed etiam

Refron. Negative, Prob. z, .Quia partïcüla TE , iri for-

nortem f

ma Baptifmi defignat perfonam ab ipfo baptizaánte realiter di-

fin&am ; ficuti particula TE, in forma abfolutionis ab abfol-

debet ati

in&intem,

vente ; ergo forma fenfus fubftantialiter mutatur , fi dica-

s ehit fie

tur , ego me baptizo &c,

Prob. 23.

Quia nemo poteft

fe ipfum generare ; ergo nec fe ipfum baptizare , deinde

tiofiem 4«

jt plutesy

ipe CHRISTUS non à fe , fed à Joanne voluit . bap-

tizari.

1 adfont,

Dices, Poteft aliquis fe ipfurn communicare 5 ergo po-

ferti ub

teft aliquis fe ipfum baptizare, Refpond. Si haec confequen-

1

j Ecdefiae

tia boria eft , Ticebit fic argumentari * poteft aliquis fe ip-

edit quili

fum cibare

: Qericut

5 ergo portef'c aliquis fe ipfum generare , quid ti-

r noverit

þ-i- videtur ?

e proinde

QUAESTIO XVI

acaufilt

inc etut

n duo poffint fimul unum baptizare, ut cauje ——

baptizet j

partiales ?

tetusof

|

|

Senfus quaeftioni:

5

imateriam , alius forriam ?

; eft , an valeat Baptifmus, fiunus ajppïi'cet

:

Bg);ifm.l

, gindo

Refp. Negativé, Ratio eft, quiaim hoccafu non fubfiftit

veritas verborumi , fi enim alius abluat & non ego , non pot-

hic & |

gapïflü'

fum ega vex:ödicere. s. DO te ïab*luaä.: :

d

Dices,.

$6

. DE SACRAAMENTIS

g t

Teltateitetoeme um

Dices, Ad veritatem hujus propofitionis , Chriftus non

qoníecrat

formam.

requifivit plus, quam homines requirant, ut dicant , egohoc,

imultist

aut illud facio ; atqui ad hoc fufficit me alteri mandare , ut

abluat , eo enim ipfo dicor abluere, quemadmodum dicitur ille

fimuLabl

aiolvit,

eedificaffe domum , plantaffe vineam , qui ea juffit ; ergo fi

efecvai

ego dicam famulo , abluetuhunc, & ille faciat, potero ego

tur gtav

cum veritate dicere: ego hunc abluo, feu baptizo : ergo non

D

eft neceffe , ut immediate per fe ille, qui profert formam,

i

EU

adhibeat phyficé materiam, Confirmatur , quod quis peralium

deret àc

facit, perinde eft , ac fi faciat per fe ipfum.

faretut

Refp. Tranfeat Major, fed nego Min, tam parum entim ve-

V eet

rum eft me abluere, fi imperem, ut alius abluat, quam parum

B !

verum eft me faltare, currere, ridere&c.fi imperem, ut alius

dereáq

faltet, currat,rideat &c, quareillamregulamjuris, quod quis

dete

per alium facit , perinde eft , acfi faciat per feipfum, intellige

folummodo , nifi

hj

excludatur alienum,

Apfius perfonae opus determinetur àlege; &

tum in

N

0

QUJSTIO XVI.

tiiqui

n duo poffit fimul unum baptizare, ut

€fi tor

fot4les ?

..ca»zJZe

dei

Vutetn

Refp. Probabile eft , quod poffint. Ratio eft, quia tunc

wien

duo concurrunt ad baptizandum ut caufze totales , quando

tdlg,

quilibet abluit fufficienter & verba formae profert in fingula-

divej

ri, Egoíte Baptizo &c. &quifque illorum intendit baptizare,

quop

five alius baptizet , five non; atqui in hoc baptizandi modo

nihil deeft ex iis, qua ad effentiam baptifmi pertinent ; quia

üs&

quifque eft fufficiens Minifter baptifmi circa fubje&um capax

ut fuppono 5 quare ergo baptifimus non erit validus ? certé

Theologi paflim «concedunt , multos Sacerdotes poffe

confecrare eandem hoftiam , fi nimirum omnes fimul ver-

T

(tm pa

ba confecrationis proferant , ut folet fieri in Miffa Ordi-

nationis , in qua Sacerdotes noviter ordinati fimul

defide

conic-

IN SPECIE, —

37

-

fifms ftoy

confecrant cum Epifcopo , dummodo fimul eodem inftanti

epolyr,

formam abfolvant : ergo etiam concedi debet , baptifmum

fïfc, ut

àmultis valideconferri poffe modo pradi&o ! fi autem non

Wtur jl

fimulabíolvant, is tantum confecrat , vel baptizat, qui prius

abfolvit, Etfi autem ex probabili fententia talis baptifmus

390 ff

L2

effet validus, effet tamen illicitus , quiafaltem in eopeccare-

180 f0N

tur graviter contra ritum Ecclefiz,

Ofmam,

Dices, Implicat eundem effettum fimul pendere à dua-

bus caufis totalibus, nam talis effe&us penderet & non pen-

beralium

—

deret à qualibet harum caufarum, Pendercet, quia abilla cau-

enim ve.

faretur; non penderet , quia finequalibet divifim effe poffet,

& etfet re ipía, modó una influeret eodem fuo influxu totali,

1 pirum

Refp. Negoimplicare, verum enim effet illum effettum pen-

) ütalius

ugdquis

dere àqualibet harum caufarum ; fed falfum fimul non pen-

dere.

intellige

Auflas. Tlle effe&us adhuc effet, fi una caufa totalis tan-

dege, &

tum influeret, Concedo. ergo ab altera caufa non pendet,

Nego confeq. pro intelligentia hujus,

Objfer:va. Aliud eft abaliquo pendere, ideft, effe viillius

tanquamcaufze fuz; & aliud pendere neceffario ab eodem, id

eft, non effe nifi vi illius. Secundo modo implicat quid pen-

f

dereàduabuscaufis totalibus, ut paffim conceduntde actibus

internis; at primo modononimplicat, poffum enim, ut ex-

Uja tuftC

s

perientianotum eft, aliquid facere propter diveríos finesto-

quando

finguli-

tales, quorum quilibet fufficienter movet, & idem poteft ob

diverfas caufastotales excommunicari ; quotque funtin ali-

ptizitt,

quo peccata mortalia

» totfunt caufae totales privationis pra-

d modo

ti& & gloriae,

t qu'm

QUJIESTIO XVIII

n captt

! cet

Quis fit [ubjeum capax Bapti[mi ?

: po/fa

jl &t

Refp. 1. Omnis& folushomo viator nondum baptizatus,

tam parvulus quàám adultus eft fübje&um capax baptifmi , eft

| OI'dl

de fide , & colligitur ex cap,ult, $, Matth. Eunfes docete omnee

fimi

(v

gen-

$$

DE SACRA AH EN TiS

l !"

fpo!iari n

gentes , baptizanter eos, &c, Ratioautem eft, quia omnes ho-

gam noc

