vet illaefam , adeóque vetat , neocculta ipfius peccata aliisma-

nifeftentur fine notabili neceffitate,

Probatur 2. Ex Auguft, qui Tomo ro, Serm, 16. de ver-

litü

Qs t

bis Domini exponens illud : Corripe ipfum inter £e &5 ipfum [o-

f

lum,fic ait: Studens corretlioni

parcens pudori , forté ením pr

*ndl LY

«verecundid incipit. defendere peccatum fuum , &5 quem-vis facere

obf

meliorem , facis pejorem. Sed ad hoc tenemur . per praceptum

Qu qoc

charitatis, ut caveamus , ne frater deterior efficiatur 3 ergo

Cig &O

ordo Corre&ionis fraternze cadit fub praecepto, fic argumen-

tatur $. Thomas 2, 2. q. 33. art. 7Z, . Confirmatur ex eodem

I'IHUH

Quf q

Do&ore Angelico loco citato, quia ficut Medicus corporalis

mms&f

fanitatem aegroto con'ert, fi poteít , fine alicujus membri

Oa d.

abíciffione; ita etiam ille,' qui ftudet emendationi fratris, de-

Qd i

bet, fi poteft , fic emendare fratrem , ut tamen emendatio

ejus fiat fine lzefione famze illius,

Tum , quia emendatio fic

.dCI' e(m-rw

Vem di

fa&ta prodeft primó ipfi peccanti non folüm in temporali-

bus , in quibus quantum ad mülta homo patitur detrimen-

IU tf

hmä mg

tum , amifsá famá , fed etiam quantum ad fpiritualia 5 quía

pra timore infamiae multi à peccato retrahuntur , qui fi fe-

&US, qui

ld

mel fe infamatos confpiciunt , irrefraenaté peccant. Unde

pon,

fi

Bob

D, Hieronymus fuper illud verbum Matth, 18. Tom. 9, dicit:

Corri-

] " ä;

et Blersuesu: o

! DE MUTuU O.

y23f

te hunc

-Cofripienduä eít feorfum frater , ne fi femel pudorem , vel

per hoc

verecundiam amiferit, permaneat in peccato, Secundó. Emen-

)s teftes

datio (ic fa£ta prodeft etiam aliis.

Tum quia uno infamato,

thàcvid

alii infamantur 5 fecundum illud Augufítini in Epift, 137. ad

fem, al

plebem Hipponenfem inter medium & finem tom.2. cum de

b guvi

aliquibus , qui fan&hum nomen profitentur ,'aliquid criminis

adh,

vel falfi fonuerit ; vel veri patuerit , inftant , fatagunt , am-

oram te,

biunt, ut deomnibus hoc credatur, tum etiam,quia ex pec-

jutt, &

cato unius publicato; aliiprovocantur ad peccandum , quod fi

qy] diio5,

tamen né fic quidem ffieret emendatio vitze , voluit Deminus,

1or,quo«

ut conícientia praeferatur famze, ut faltem cum difpendio £a-

prazcopti,

m« , fratris confcientia per publicam denunciationem à pec-

ye ünufm.

cato liberaretur. Undé patet de neceffitate. praecepti effe,

yimi fet«

:quod fecreta admonitio publicam denunciationem praecedat.

aliíetnd-

/ Dices, 1. CorreGio fraternavidetur melius fieri per Prae-

latum,quim per focium ; imó fi aliter facienda quàm per Praela-

N

tum,; non videturulla communitas poffe bené gubernari,

Refp. Si hoc fit verum, fequitur manifefté ordinem corri-

rf b

TU

gendi evangelicum & naturalem effe perniciofum.communitati,

& confequenter fequitur, nec effe in praecepto , necin confilios

j f

rgcepum

qua& doctrina non tantüm mihi , fed & viris doGiflimis videtur

yrj

effe erronea in fide, & certé ftultus ille.effet, qui crederet non

m'gvmm'

Chrittum in Evangelio, fed quosdam fciolos exfuo cerebro do-

; eottm

cuiffe optimum & congruentiorem modum regendi Eccle-

corpordis

fiam; & emendandi defe&tus fidelium fivein communitate, five

[ mcmb"

extra degentium,, quare ex terminis videtur manifeftum effe ,

tratrss

'quod dum non fit proprize famee renunciatio, debeat prace-

derecorreGio fraterna ; aliàs detrahitur preecepto Chrifti,quod

lendatlo üc

idem dico de adhibendis teftibusdiftin&is à Praelato, antequam

huic etiam utpatri reveletur peccatum. . Hancdo&rinam altif-

fimé fuis:impreffam voluit nofter San&iflimus Pater Benedi-

gettimen

: quA

€&us, qui in regulá fuá deExcommunicationeculparum cap.23.

nin

J

TU

hac ponit formalia: $7 quisfrater contumax, aut inobediens ,aut

Ün?

füperbus ,aut murmurans , uelin aliquo contrarius exiflens , fantle

h

29

d

fegygæ » 65 preceptis , i feniorum coní

empftor vepertas fuerit , bic fe-

(otri-

Q44 444 q

cun-

1226

CASUS SACRAMENTLAES,

m

tarum

cundum 'Döminä noftii preceptum: admoneatur femel , &5' fecundó

ecretó à feniovibus fuis , [i non emendaverit , objurgetur publice

effent

coram omhibus, 65c.

Eandem doGrinam tradunt noftra ftatuta

Ceptut

Burgfeldenfia in prologo Ceremoniarum nigrorum Monacho-

public

rum Ord. S, Benedi&i cap. $. ubi interaliafic docent: Pretereà

I

eyideat proclanians , uf nonnifi nudam in proclamando proferat -ve-

quatc

vitatem vei ; & ne ex folá fufpicione , «vel ex incerío quempiam

vel 3l

roclamet , fed que cervítffime ex vifi vvel auditu ipfe novit , fi ta-

90 1

men talia fint , ut publicavi ea liceaí , ne debeant abfque correptione

m

fub filentio preterires non-verbis utatur contumeliofis , corroficvis,

fecrot.

aut convvitiis , nec fale aliquid proclametur , in quo notari poffit

h

turpitudo, au£ undevifus excitari po[fit. Quinimo fi quis negled

lato n

illic boneflatis modeftiá logui coeperit , quod non decet , ei ab eo , qui

Capitulo preidet , filentium citius imponatur , & nonnihil inferius

dum il

id

additur: Valdé enim cavendum cft, ne crimen vcel fa&tum quod-

veritc

libet tale inquempiam proclametur, aut aliàs prodatut , ordine

Otdine

fraternae correGionis praetermiffo , undé fuze famae detrimen-

Adomn

tum patiatur, fialiàs occultum fit, vel non fit adeó divulga-

tum , quod juxta Apoftoli fententiam, peccans ccram omnibus

ia

Deccar

veniat arguendus. ; - Verum támen fi à fratre tale quid atum

fit, quod reclamari non poffit, & illefecretó admonitus emen-

Donj

dare cotitempferit, is, qui fa&um novit, poft fecretam admo-

T

nitionem , debet ipfi preelato non ut Judici , fed ut privatze

pecan

perfonae prodeffe valenti notificare , ut ab €o reus acri objur-

Aofin]

gaticne fecretius arguatur, & pofteà ad correptionem ipfius,

RLT

finon emendaverit, juxta dominicum procedatur praeceptum.

AUE

Dices, 2. Non videtur effe probabile, quod ea, quae funt

Üj

ln

in coramuni corfuetudine Religioforum , fint contra precepta

tü

Chrifti, Sed confuetum eft in religionibus , quod in Capitu-

f

lis aliqui proclamentur de culpis ; nuilà fecretà admonitione

tla MD

praemifsá, ergo videtur , quod hoc non fit de neceffitate pr-

UHïccre

Cepti, ad hoc refpondet S. 'Fhomas 2. 2, q.33. art. 7. ad quar-

Q3 ho

tum, quod hujusmadi proclamationes , quacin Capitulis Reli-

hr erg

ioforum fiunt, fint dealiquibus levibus, quaefamae non dero-

gant, undé funt quafi quaedam comnaemorationes potius obli-

tarunma

4 IN

DE MUTUO.

1227

* üamcR G

"]

5 fedo

tarum'culparum , quàm accufationes vel denunciationes , 6i

i publi

effent tamentalia, dequibus frater infamaretur, contra pra-

ta latuta

laado-

ceptum Domini ageret , qui pet hunc modum peccatum fratris

publicatet,

Bniert

Dicer. 3. Religioü tenentur fuis Pralatis obedire , fed

(b -

quandoque Preelati praecipiunt , vel communiter omnibus,

p

vel alicui fpecialiter, ut fi quid fit corrigendum , eis dicatur,

vll -

ergo videtur , quod eis teneantur dicere etiam ante fecre-

tonptiote

tam admonitionem , ergo non eft de neceffitate pracepti , ut

Qortofrud

fecreta admonitio praecedat publicam denunciationem.

üuri pl

Refp. S.'Thomas q.cit. art cit. ad quintum, — Quod Pre-

tj ureaa

lato non eft obediendum contrà przeceptum divinum, fecun-

i dbt0, qu

dum illud A&, $. Obedire oportet Deo magis quàm bowinibus , &

yil inferius

ideó quando Pralatus przcipit, ut fibi dicatur, quod quis fci-

lum quo

verit corrigendum , intelligendum eft praeceptum; fanéfalvo

yt r

ordine fraternae correGtionis: five preeceptum fiat communiter

dettirete

adomnes, fivead aliquem fpecialiter, Sed fi Przelatus exprefse

3 dirulge

praciperet contra huncordinem à Domino inftitutum, & ipfe

; ompibus

peccaret pracipiens & ei obediens , quafi contra praeceptum

i um

;

Domini agens. Ita D. Thomas.

yirusemet

Cum hác do&rinà adhuc ftat , quod. proximus propter

rm ao*

peccata publica publicé argui poffit , & debeat , juxta illug

y o

Apoftoli ad Timoth. c.s. Peccantes coram omuibus avgue , ut &

pE O

ceteri timorem babeant , neque necefIe cft , & tunc fervetur prae-

m plb

"dictus ordo.

æcepwm-

Dicer. Qu

alis debcaf

preecedere infamia , ut peccata cen-

feantur effe publica?

n pfæcepm

Re[pondet Stephanus à S, Paulo Tra&. 4, de jure & jufti-

n pl

tia difp, ro, dub, x. n. 9. in medio.

Ad hanc infamiam non

one

dmomtl

fufficere , quod duo teítes jurent fe vidiffe committi crimen,

(fiatt pf*

quia hoc ftante adhuc poteft crimen effe occultum : requiri-

quäf-

tur ergo, ut rumor fit fparfus per majorem, vel mediam par-

19&0)]

J;Rel

tem commounitatis videlicet Civitatis, Monafterii ,. Viciniee,

det"

ccata etiam occulta, v.g. funt

r2

Adde, quod dantur quaedam pe

cri-

Pü

Q3q 433 34 2

(f

1228

CASUS SACRAMENTALES.

o

€rimen harefis , crimen proditionis civitatis ; vel arcis, vel

alia &eque perniciofa , in quibus non eft fervandus ille ordo

correptionis, nifi forté aliquis firmiter exiftimaret ,. quod fta-

tim per fecretam

g.dmonitionem pofiet hujusmodi mala im-

Ped.ifec

Dubiut

ftrt per

veritami

CASUS A/CLIIL. :

Tarce

Superior praecipiens,

utrun l

[/7

Superiori precipienti fecundum opinionem probabilem circa. ma-

teríatn praceptam ,. vel pote[tatesm pracipteudi $. teneturue fabditus

ebedire etiam contra propriam probabiliorem f

H

-

tntiorem fpeculatruà vifam ?

li

& even

Refp, .Affirmati-vé. Ratio eff ; quia fi fubditus -quuïdï li-

itdübio

€ité agere poteft , pracipiente fuperiore etiam debet : quis-

que autem licité agere poteft fecundum fententiam proba-

dim od

QUate or

bilem , etiam contra propriam probabiliorem ac tutiorem:

ergo fubditus pracipiente fuperiore etiam debet.

Confit-

W teg, )!

matur ; In dubio inter fuperiorem & fubditum praefumptio

tur Reg

Ftetm|

eft pro fuperiore , & quanta confufio foret in quolibet re-

gimine , f quilibet poffet non obedire fuperiori juxta opi-

ol Yere,.

nionem fuam. fibi probabiliorem. & tutiorem vifam fpecula-

Copnitun

TA qoy

tivé circa materlam preceptam $ vel poteftatem pracipi-

endi ?- Secus eft , fi fübditus haberet opinionem , vel potius

Wtdo v.

&onfcientiam oppofitam probabilem pra&icé circa ipfam ob-

ODE de|

Qorgts

ligationem ,. quá rationabiliter judicaret ; fe hic & nunc non

ebligari pracepto fuperioris , faltem per modum Epikiae,

£O

qualis etiam in legibus divinis , multó magis humanis

Ym pr

mGraX,Q::

locum habet: Poterit ergo tunc huicfuae opi-

nieni fe conformare, & non

&xCOm.

C exco

Wobc,dire,g

QUtft ter

Es

€tl

äïäSüS

DE MüÜTUO.

1229

-

CIs, ve]

CASUS AMCLIF.

le or

qud fta.

Percuffio thrïcï dubitati,

13l iff-

Dubitans , &n bomo ille Clericus fuerit , quem percufffli , licet te-

mere percufferis , mon feue fufpictone adiquá effé Clertcum j f tamen poffea

veritAtem deþrchmdere uou poffis s debesue te excommmunicatum repu-

zarc? Mem i temere & malà fde [aserum ordinem fefcepifli , dubitams

uirum legitimam atatem babeas ; ff tamen veritatem deprebendere

non poffrs ; ceuendueme es fufpenffonis cemfuram ineurtle ?

tint g

Plara [Gnilia quari poljunt de

cenfurise

fuditus

Refp. Negalivvé. Ratio doGrinz eft ; quia delictum oþ'er'et

& eventuconfummatum effe , atque exindé confequens poena

Jiquid l

in dubio praefumi non debent, fed demonftrari; cum fint quid-

: Qui

dam odiofum , & homo exiftat in pofleflione immunitatis,

Y probte

quare omnia jura clamant: Reum dubium effe abfolvendum,

utiorelm:

ut reg. 167. ff. favorabiliores rei potius, quàm a&tores haben-

Confit-

tur. Reg. 15. in 6. odia reftringi ,. favores convenit ampliari,

alumptio

Etenim fi Judex inexterno foro neminem punire debet, fed ab-

ol

bet

folvere, fi deli&tum, ob quod juris poena decreta eft , fufficienter

uxta opi

cognitum nonfit; multo minus in confcientiae foro aliquis fe

; fpe Q2

ipfum condemnare & poenam legis in fe exequi cogitur ,. abíti-

Yi g

nendo v.g. à facris tanquam excommunicatus aut fufpeníus,,

, potius

donec deli&um & contratta cenfura in confcientià perfpecta &

jpfam 0

explorata fit, Ita Layman. — Coeterüm fi conftet quempiam ex-

communicatum fuiffe, dubitetur veró, utrum abfolutus fit, id-

punc no

] Eplklæi

ipfum probari debet, non praefumi, ficut notatSanchez lib. z.

moral. c, :0. n.$7. & Abb. incap. propofuit , num. 4. de Cleric.

mmam$

pl'

excom. ubi ait : Semel excommunicatus femper praefumitur

effe excommunicatus, nam qualitas femel pofita, quae ex folo

curfu temporis non tollitur , prafumitur exiftere, donec pro-

betur fublata, argum, reg.9. in 6, femel malus fem-

per praefumitur effe malus,

Qdg qqgqq;

CASUS

"s

atlb

]

1230

lus

CASUIS SACRAVMEUNTIALES.

nétur rt

: CASUS ZA4CLF.

non 1

Gravis Tortura.

culpam

quod g

Titius ad -vitanda formenta «valde gravvia , quibus ssevità poffit

ptrjütio

celerem mortem pr

tAre , imponit fibà crimen f alfum, propter

Tevocat

7

1

quad cert

fg

m [rt morte pledlenduss quaritur ,

7

AT peccet mortalzter ?

faltem .

Aofa. Si Titius ad vitanda tormenta levia falsó fibi cri-

fe

men imponeret , ob quod morte effet ple&endus , peccaret

visddf

in omnium fententià mortaliter. . Ratio eft ; quia quisque

tenetur fuam vitam confervare & tueri , etiam cum aliquo

dolore & incommodo, maximé quando mortem non eft co-

meritus, hoc notato.

Ctth ex

Refpond. Negativvé, Yta cum pluribus aliis docet Leffius

Und$ hec fententia eít te-

(pnt

lib. 2. cap. rr, dub.7. n. 41.

nenda; Favet enim multis miferis , qui alioquin non folàm

corpore , fed etiam animá perirent , confitendo crimina

&

falsó contra confcientiam , quae non audent revocare metu

tormentorum, Probatur autem , quia non tenetur ho-

Zm

produm

mo, cum tanto cruciatu vitam tueri , ne alius eam eri-

üüntür

piat ; ficut non tenetur permittere fibi tibiam abícindi cum

tinto dolore 5 non enim (ait ille) tanto dolore digna eft

if folidy

.

Unt Qu

faIUS.

Iw jni

Imó , qui hoc modo vi tormentorum faffus eft crimct

Qom n

falíum, ob quod erit morte ple&tendus , moan tenetur il-

l]ud poftei revocare , quamvis anteà perjurio illud con-

DX m

TUS jl

firmáffet , fi prudenter metuit fe rurfum ad tormenta rap-

"

tum iri, (uti ordinarie fieri folet ) fed poteft fine pecca-

Dj

to mortali in eo perfiftere & mori, Ita cum pluribus aliis

eriti :

docet Leffius n. 48. . Patet ex di&is , praeterquam illud de

Ut exto

perjurio , quod tunc probatur 5 quia etfi peccaverit morta-

liter , quando perjurio confirmavit , tamen pofteà non te-

.netuxr

Pæblll PIN

DE MüTHO.

12-341

s Cs Pt

nétur retra&äre. Ratio eft; quia perjurium jam tranfiit, &

non retra&tando nemini facit injuriam : retra&ando autem;

culpam pcrjutii delere non poteft , fed coram Deo peenitendo,

quod poteft facere

abfque externá revocatione : fecus eft de

hoc enim degbet

ii wfit

perjurio, quod in detrimentum alteriuscedit ;

*

revocari,

. inya

,uæïao

An teneatur ea , qua fibi impofuit rctra&are,

-

;

-

am eft occidendus.

faltem inextremo vitae cum Jamy

Refp. Probabilius eft non teneri , fi ea revocat

io nihil

jb fibi cfi«

prodetfet ; ficut ordinarie nihil prodeft. Ita Leffius n 49«

, ptcuet

ja quisque

CASUS /ALCLV'I,

um aliquo

Adulterium,

non ef

Cum ex: adulterio. damnificari poffint. Conjunse altey &5 proles Ie-

gitima ,

circa fuflentationem , barcditatem ebc. Quaritur,

xcet Lefftos

ad quid uterque adulterans natá eis prole

x dt

:enemutur 2

non (

àp qriminà

Refp. Si ambo adulteri zequé primó vel liberé in adulte-

ocare meu

rium confenferint, tenentur aque primó ad reftitutionem

lendá prole , & quod pa-

enetur DO

prodamno, quodfübit maritus in a

j em e

tiuntur proles legitimae ; & uno d

eficiente , tenetur alter

adulter , quàm adultera

)

Sdmf/ cura

in folidum : quia totius damni tam

. d'ggm £

funt cufa injufta , undé fic argumentor 5

quorum damno-

rum injufta caufa quis exiftit ,

illa compenfare tene

tur, fi

fed damnorum , quae

T

compenfabilia fint per quid aequivalens;

ex commiffo adulterio fequuntur marito a

dulterz , aut hu-

l [enetuï ]

fta extitit uterque adul&erans ;

TR

jus filiis legitimis , caufa inju

ergoe

ymentt !

(

Dixi: Si ambo equé

primó «vel liberé ii adulterium confen-

inc p*

aut fraude , ufuram corporis À ma-

JoribU

jl

feriné * quia fi adulter vi ,

T

tre extorfiffet, ille folus omnia

praefata damna compenfare te-

jm

j

t

neretur: quia tunc illi foli imputarentur Ut cau

fze per fe cul-

welli

p

pabili ac inju&æ.

()M&

u

Porró

;n;z

CASUS SACRA-MENTALES.

p Á —— oa(—

ais

-Porró damna emergentia adultera com

vincatt

Cavere poteít variis modis.

penfare aut prae-

E. g. rem familiarem diligen-

priam |

tius adminiftrando , de cultu corporis fui & fumptibus: de-

git hu

trahendo , de bonis propriis , fi quae habeat, plus relin-

dete, Í

quendo flliis legitimis quàm fpurio, item fpurio (fi hic aptus

nec id

fidé d ftatum religiofum , & mater aliundé impedire non pof-

tumul:

fit damnum , quod filii legitimi paterentur ex fucceffione hu-

ma f

inodi-reli

jus in hereditatem) fuadendo, ut renuncians heereditati, ejus-

tution

reditas,

gionem ipgrediatur, m quà non admittitur hae-

atQuir

fiisalt

ie&eri

CASUS. MCLVII.

Á

düm

j

. Quid fi adultera damnum ex : fucceffione fpurii oriturum , 2 fili

£

degitimis aliter av

&

rtere uon poffrit , nifi pzdu/;c;szfm

teít s

"eccultum prodar teneturge illud 0.

nifi ex

proaere?

fnamd

&il

Refpond,. Ex Communi , nifi mater adultera moraliter

füccef

certa fit, damna per revelationem criminis effe. avertenda,

periqu

& infuper revelationem iftam fieri poffe abfque probabili

periculo viteé, & gravis infamis' , eam faltem regulariter

NIl2 pe

non debere adulterium revelare,

Rune]

Ratio prioris eft 5 " quia

COfmmi

in dubio melior eft conditio poffidentis , adeóque quamdiu

I

mater prudenter dubitat , an revelatio fit profutura , non

YXuat

tenetur famam , crimen occultum pandendo , prodigere,

iultoque minus quando parum eft credibile , eam effe pro-

Vquey

Jàegn

futuram , atque circa hoc notat Leffius lib. z, de juftitià &

jure cap. ro. dub, 7. num. s:. Raáró in praxi accidere , ut

Ifie pE

Wltarm

adulterà non habeat rationabilem caufam dubitandi , an re-

velatio fit profutura , .eoquod .filius , qui ha&enus fuit in

poffetfione legitimee nativitatis , matri afferenti , quod ex

adulterio conceptus fit , non teneatur habere fidem ,

niü liquidis probationibus óftendat ;

eumi enim ipfe &

fuà , & publicà opinione fit legitimus , nori tenetor .cum

!u

fi con-

füer

tzmj:,ga fuo incommodo fe reputare iliegitimumi m

vinca-

Flüttie

p£ MUuTUO.

83

i ]

du pre-

vincatur,praefertim cum ïuxta r&gulamiuris:*allegagti fuam pro-

diligea-

inem cum alterius praejudicio , ut hic contin-

priam turpitud

ibus. de-

it, nulla debeatur fides, acce

dit, quod mater fibi poffit perfua-

s rdít-

imo , tamen verbis negaturum $

dere, filium etiamfi credat an

hiciptis

nec ideó ceffurum hareditate ,

fed potiüs omnia litibus &

'hon yof-

tumultibus mifturum.

Ratio pofterioriseft; qu

ja vita & fa-

fione hu-

ii legitimi per fubfti-

ma füntbona fuperiora iis , in quibus fil

dáà damnificantur 5

titi, eju5-

tutionem fpurii in haer

editate percipien

ütür ha-

fubire valdé notabile damnum in boe

atqui mater non tenetur

nisaltioris ordinis, ad averten

dum damnum in bonis ordiris

inferioris; ergo.

u

iter crimen non effe revelan-

. Addidi veró faltem reg

dum , quandoabíque probat

o

vitae periculo revelari non po-

i, if

teít &c,

Soletenim in propo

fitoà quibusdam hic cafus excipi,

/n

egitimo , gravilfi-

nifi ex hoc, quod fpurius fubftituatur pro 1

mum damnum immineat bono communi, Si

c, inquiunt , fi,

lio legitimo in regno effet

€, g. illegitimns Reginze filius

praefi

motalitet

fucceffurus, ex quá fucceffione

fubditi manife(to exponerentur

obligaretur Regina etiam cum

wencnöa,

periculo deficiendi à verá fide,

robabit

vitze periculo adulterium prodere , fi

fpeseffethoc malum com-

mune impediendi per revelationem adulteri

i, quiatuncbonum

regulatittt

quod eft vita.

dt; qum

commune praeferre teneretur bono privato,

) uamt l u

- Porró quod attinet ad ipfum adulterum ,

ille aliquande

excufatur à compenfatione damni ,

five extoto;

five ex parte ;

i , W0n

&compenfatum fuit,

,mdign*e,

idque vel quia damnum ab adulterà integr

y effe pro-

vel compenfandum creditur ; vel quia re

fitutio nequit fieri

turbatione

& discordiis fa-

g]ü&mä &

fine periculo vitze, difpendiofamee,

Cidifö ) )

us,rfxliumcffe fuum.

miliarum,' vel denique quia non 9& cert

g, m

CASUS AMCLPV 11I.-

yod ff

. Quidfi prdlbf expofíta ]ii à matre adulterá ?

;l',C f.dï(* :

' Refp. Si adulter id confulerit, vel

aliter expofitionis au&or

jim *

uf

fuerit, tenetur ad reftitutionem domui ,

vel hofpitali prolem

auti t

ph r

nutrienti, Dico; fi expofitionis aultor (uerit. :

. quia fi mater

/

U

Rrr rrr r

jpfe

E

É2j4

"CAsts SACRAMENTALES. -

s

commu

ipfo invito aut infcio prolem expofuerif, multi ipfum e*x&ä—

fant ab onere reftitutionis , eoquod tunc non fit vera caufa

fare tent

ahinist

damni, quod patitur ifta domus ; neque illud intendat, fed ex

laob de

alienà liberà actione proveniat. Nec refert, quod matrem in

uandam neceffitatem conjeciffe videatur , ut hoc faciat, ne

Compet

videlicet aliàsgrave periculum infamiae, odiorum., &c, incur-

à marit

rat, fi prolem non exponat ; quia ipfam (ut fuppono) non in-

ftopratc

vitam fed volentem in dictam neceffit

do, quo

atem conjecit ? uhdg id

z

eopori

ipía üþ—i dcþet imputare,

precibu

.CASUS AICLLX.

fi, Ut

letig )

T itius eff moraliter certus, Cajume[fe commiffurum adü!ïerii:m ; po-

teritue Titius Cajo liciió co

"f

slere , ut fornicetur , e4 videlicet intem-

tton ob

Kione, ut-Uitetur adulterium ,

quentit

quod nlz'teri émpedirs

aon potefr *

Refp. Affirmativé, Ratioeft, quia tale confilium non fer-

sur inmalum abfoluté , five fecundum fe , fed füb ratione bo-

Qiij

ni , videlicet , quatenuseft evitatio majoris mali ; non enim in

t,guu

TR

eo cafu confulens dicit, fac malum vel fac malum 1flud ;. fed ub

t

«onditione hoc modo :. $i £amen vefoleveris facere malum , potius

elige minus, 65 abfline à majori : neque per hoc alter ad malum in-

hi

ducitur, cum jam. ex fuá pravà voluntate firmiter ftatuerit pà^4

trare majusmalum , nec aliundé poffit , (ut füppone) à propo-

quis ob

Ohforn

ätoj Qc.&i »quàm.confulendo malum minus,.

VR Drol

CASUS ACLX.

CLb EN

*

AC fe

Stuprumi,

D ce

—— Que [it oblipatio pro ffupro injufto?

HCUt um

|

Refp- Ynjaftus ftuprator virginis, qui fcilicet vimetu, frau-

lp

de aut fallaciis ufuram corporis extorfit , tenetur puellae com-

penfare omniadamna , quae ex defloratione patitür , & pretio

eequivalenti funt competfabilia. Ratio eft, quia haee damiia

ftitiae

funt 4iHat;agpcr injuriam'* coipfo, quia funt illatajmodis ju

€ome.

9]

rt4

i5 Dusoceneen

DE *MüT'ü O.

m exu

v-comrhutativæ contrariis 5 ergo -inju'ftüs &upfator ea competi-

4 C

fare tenetur; v.g. defloratam ducendo in matrimonium , aut

acítimationemdamnorum pecuniis refundendo &c. Sic (i pucl-

] kdeï

Auemin

la ob deflorátionem non amplius poffet tam honefté nubere,

compenfanda eft fpes matrimonii honeftioris, fi ut jam nupta

dat, ne

*

C incut-

à marito , ex poftta&o ftuprum refciente deferatur , tenerur

ftupratorha

nc deftoratae miferiam fublevare omnimeliori mo-

) nonrir«

&c. ufuram .

, Unde jd

do, quo poteft &c, dixi eum teneri, qui vi, metu,

corporis concedat, & liberé in deflorationem confentiat, licet

precibus follicitata ( dummodó preces non fint ita importu-

na , ut judicio viri prudentis aequivaleant quodammodó vio-

lentic ) ftuprator juxta communem Dodorum fententiam

riutt -

non obligatur ipfi facere compeníationem damnorum fubfe-

t ii

t

l

quentium ; quia fcienti & volenti non fit inju;ia.

al

3

-

[

^CASUS */MCL,XL

i epniete

Ouid fi duo cbgnow-Erïnt eandem mulierem , ïtaï ub plane iuceríur

done 00*

K , quis fet pater , teneturne uterque ex 4q

uo concurrere ad fuflenta-

yenim i

tionem prolis , e$- ad reflitutionem f aciendam marito d filits mulie-

. fb

ris , fE bac f'uerit conjugata, Cf fit certum ,quod proles

0 fet leaitimA?

jr, u

malum i

Rejþonäftur à viris do&tis aHï'rmativäL Ratio eft, quod ali- .

077 72

quis obligetur , & unus non potius quàm alter: ergo uterque.

iptoy"

Conformiter ad haec docent aliqui adulteruga dubium , an ali-

qua proles fit nata (exfuo fcilicet adulterio) teneri proratione

dubii ad refarciendum,

Verüm eft moraliter impoffibile in

hác re juftam ponere taxam. Hinc cenfeo, quod fi mulier

poffet congruenter ex fuo fuftentare fimilem prolem, fortaíTis

neutrum ex duobus dubitantibus tenerifuccurrere, quia , cum

ipía dederit caufam dubii injufte , in hujus poenam merito

jeto ft"

ipfamet videri poffet habere totam obligatio-

nem, haecextende etiam ad

gl

fornicantes,

Y

j

(eio

(damniï

j

Rrr rrrr z;

CASUS

qum

CASUS sA'CRAMENTALEsf

M a

fecuti

/|CASUS AMCLXH,

el, a

lli , qui þromi/ïtmdtriman

ium Yir.

lt po

(Mui fz'zciendum ii

quam corrupit ?

2

d

T

Tanc,

L

Re[v. Ipfum teneri illam ducere , etiamfi tantüm ,E&ä

"teneri

matrimonium promififfet, Ratio eft; quia & fidé promit-

tendo contra jus virginis , quare tenetur eidem fatisfacere

füz

I

per effc&um vera promiflionis, Si veró incercedit impedi-

mentum dirimens matrimonium , tenebitur illam dotaze,

HU

I1ta Stephanus à S, Paulo Tra&. r. difp. . dub. 3. num. 42.

ftheatt

Adverte tamen eum non teneri illam ducere , fi ex circum-

ftantiis perfonae promittentis , vel ipfius promiflionis virgo

pma

(0

obl

facilé colligere potuerit , eum tantüm fidé matrimonium

tüit ac

promittere ; prout v, g. fieret , fi effet hic ftatüs longé altio-

ris quàm ipfa, tenebitur interim eam dotare,

Infuper etiam

Cf

f'&&um,

non tenetur ad matrimonium* licet illud ver& promififfet,

G ex tali matrimonio pravideantur fecutura gravia damna ,

Tl

vel fcandala; in quo cafu tamen tenetur promittens ad aliam

Icomy

compenfationem , fimiliter excufatur ab onere reftitutio-

nis, & multó magis ab obligatione eam ducendi in uxo-

rem , fi ipfa poft promiffionem cum alio fornicetur; quia

tunc ipfe potius decipitur , quàm decipiat, Neque etiam

ad di&am obligatur reftitutionem , fi virgo vel parentes ejus

-Titiw [

nolint acceptare smatrimonium poft fa&am corruptionem $

i

quia preter matrimonium nullam aliám compenfationem

promifit , ut

/

fuppono. l1ta Stephanus à S. l'aulo loFQ ci-

URFO.

n

h

N

€X

.CASUS ACLXIIL.

ICïfoþä,

a itius Adolfïfcens:tm;V 1rgines paris conditionis ]i:?) faá

T10 fiee

lum f

Pram.fj/ïone C

0718

ij corrupit ; gmxrim( 3 Aad

Qünet

* g(:z'd LeneAL ur ?

OC m

Dicutí aliqui z. Titium teneri ducere primdam,'üxhæc

tenetm- Í

ducere

fraudem advcrtgrg,nt?llo quo potuit ; nec teneri

fecun-

1 dify

d eangpec,

DE M/I-I'F'UO.

1237

fecündam , vel tertiafn licet contingat illum tranfigere , id

eft , aliter rem componere , cum prima , quod fi prima fa-

ii

cilé potuit advertere fraudem , & non fecunda, teneri ducere

hanc, &c,

:

w ff

Dicunt 2, In Cafu , quo Titius tenetur ducere primam,

*teneri coeteris de damno, fi quod fecutum fit occafione hujus

pfonit-

tUsce

fi&z promiffionis; & in dubio, an damnum fit fecutum, eum

teneri inquirere eo modo., quo poteft ; & debet in re magni

impet-

momenti, [ta illi.

Verüm

| dot&ïc.

Refp, . Non apparet ulla ratio , cur ille adolefcens non

um 42

teneatur ducere fecundam , fi tranfigat cum primá

?

.

Sienim

Girum-

prima moreretur , vel fponté cederet juri fuo ,^ videtur cer-

j virgo

moonium

tó obligari ducere fecundam , ficuti in cafu , quo prima po-

tuit advertere fraudem ; quare ergo non in omni cafu, quo

g dio-

ceffat jus primae , & confequenter dum eft huic aliundé fatis-

yretiarm

mififet,

fa&um, Certé merentur fimilis faringe homines , ut de fuá

malitiá non folüm nullum co

- dufnfdy

mmodum reportent , fgd etiam

4daam

incommodum hoc rcfcx-,an;.

effitutio-

. CASUS AMCLXIP.

j jn uY

üt ; qUIR

. Falfum Teftimonium,

je um

Titius ex ignorántid cvel inad'verlentid non. damnabili

: d

qts cio

-

d ffliäca-

n

145 elf boná fide f'al/umy quaritur , amteneatur fuum

A

fejfimamuw retratiare ?

fationum

j Joco &

Re/p. Breviter Titium teneri fium teftimonium retra-

Care ex juftitiá , fi ex eo fequatur damnum alteri ,

& fpe-

ret fore utilem retra&

ationem , eamque fine gravi fuo dam-

no facere poteft, probant aliqui , quia , qui detinet alie-

num fÍcienter , tenetur reftituere ; ergo fimiliter hic , qui

jf

detinet famam alienam , quam kefit, & poteft reftituere,

hoc tamen non videtur fimile , quia qui detinet alienum,

tenetur ratione-rei acceptz reftituere, quam adhuc poffidet ;

]j ü hæC

at diffamator non tengtur rati

one rei aCccepte , cum nihil

Á at

Krrrrrr3àj

inde

fegun

1438

| CASUS SACRAMENTALES.

-

——

A

inde habeat ; nec ratione inju(tze acceïä;tionis vel damnifica-

tionis , cum fupponatur non peccáffe; ergo alinnde debet

probari obHgatio juítitie , ad hoc probandum poflet afferri

melius exemplum illius , qui ex inadvertentià applicuit

ignem domui aliene , nam ubi id advertit, tenetur ex ju-

ftitid extinguere ignem, fi pote(t ; aliàás tenetur ad reftitutig-

nem damni ; fic etíam qui boná fide falfum teftificatus eít ,

Tiliy

applicuit quafi ignem famee alienae ; unde tenetur caufam

damni à fe pofitam aufferre absque fuo damno notabili.

pj

4 od

Ex di&is collige.

$i Titius fcienter falfum teftimonium

dixit, ratione cujus mors vel mutilatio ettinferenda , tene-

gmg

tur (ua di&ka retra&are, fi id profuturum putet, quamvis ipfi.

fimilis poenae periculum crearetur, ut communiter docent Do-

ores 5 quisque enim tenetur damnum , quod alteri fuique.

paravit, avertere, etiam cum pari damno fuo ; ut patet in re-

p de

ftitutione famae, honoris pecuniae &c. namin

pari dla mno tae-

:

fiti .

lior cenferi debet conditio innocentis.

Dices. Quisque magis tenetur confulere vitze fuce quàm

Quia J

Quàm

alienze; ergo no

lo fuze.

n tenetur £u..gcuvrrcrïeyitvæ aljenæ cum pericu-

d

Wonife

Vgj

Refp. Enim antecedens folum e!

ft verum in pari caufá in-

"][.ione

nocentiz; utfivita tua fine mea culpáfit in periculo, nonte-

Secus. eft , fi meá

lti

neor tibi confulere cum periculo mez,

culpá & injurià periclitetur , hinc fit , ut fi alios ad falfuna

V

teftimonium dicendum induxeris , ex juítitià tenearis eos mo-

tj

?

i

Poliign

nere, ut retra&ent; quod fi noluerint, debes judici totam tuam

machinationem áperire , ut innocens liberetur 5 quamvis

Vntr

Worjs

inde tibi certa mors impenderet , ut re&té docet Leffius

od intellige , modo fpes fit revocatie-

d ] UR'XU

öz alii, qu

np(fl*]'oï

nem -ill'am profuturam.

&t d m

2

38 0 x

ldl

x

difþö!?&ic

6,?, &,m

tet

Dre

» QUja

Quj

ODbor

émbrROD

| DE JURAMENTO.

: m??x

nifitt-

- debet

Affeui

piicuit

AhïïïNTO.,

exy

[fkutig

/

tus d

fïit';'w babet ex did

i banc notitiaur

.caufam

poteffati fubjecia fimt , vota edere

» quod perjone' , qua dtar;'w

l

A voluntAte €orum ,

65 po[fent ,

4

É u dependentia

uibus fabfunt , dtaut eai

7rita reddere po[frnz ,

monium

quatenus ipfrs pragu

4

ICAUL.

Unde concludit. fey,

z

4

j, tent-

demominativam poteflatem , v.g. Patris, P

iter juramenta pet

Yelatt , Douint ,

mvis ipi

.Ma-.kitz', Titorts €P t ritari

*

Juari- -

centDo»

Pur , AR bene ?

pj

ri ftique

Reff. . Juratetum profmirï*"oriurh

et if f6"

foli Deo p'r'æfïï'tum,ä

per denominativam poteftatem , P

raclati, Patris, Domini

100 f

riti &c. fimiliter irritari poteft, ficu

tifupra diximus.

quia Juramentum promifforium Deo factum aliud

Ratio eft ;

non eft,

r quäm

quàm votum juratum,

. Jutamentum autem acceden

S promif-

n pea

fionifeu voto , affumit

admodum de

naturam & coriditiones ejus Ced, quer-

jurejur. ergo perindé ac votum tacit e4 con-

icafi ife

ditione fit ,

diti.

falvo jure Superioris , irritandi pote&agc prae

? n[m It

[ n

Ref. 2. futamentum etiam homini

d o

reddi poteft, (i verfetur circa.

praeftitum, iï-'ri"t*uqu

*

materiam ,quse liberze alterius dis-.

s eosmo-

pofitioni fubje&a eft:

e

2

aut fi verfetur circa promiffionem vel

oam toam

€ontractum ,qui dom

inativà- poteftate Praelati, Patris,

Domini,.

ungI

Tutoris infirmari pot

eft.

Prior pars fumitur ex C, venientes

de jurejurando, ubi.di

]

[' Lefas

citur ; quod in juramento intelligitur jus.

.

:

w-

Superioris exceptum

$

. ut proindé

juramenta in- cujuscunque:

gratiam editas, perau

&oritatem.P

teftatis.etiam Laica,

apae,Epifcopi,

alteriusve po-

*

,

irritari queant , fifint circa

Ls

iteriam ejus:

difpofitioni fub

jc&am., ficuti nótat Abbas in.cit.

n«2. & in.C.co

C, venientes,.

