impotentibus nonfeparentur, fed ,.ut ibidem ait Pontifex , quas

hij

tanquam uxores habere non.poffunt, habeant ut forores, pro-

dénswar

indé tales: fcientes contrahentes cum impedimento impoten-

tix , videntur fibi invicem copulam remififfe, & in effeu non

Sgoten

tamad Matrimonium , quàm perpetus vitze. focietatem & alia

Totcult

obfequia domeftica fefe obli

gáffe, -fsjdu t putantþnqc. & Panor-

fit moty

mit. eodemc, 4. Àt..

i p

odfio eod. tit. n. $. "Et;iäm föï'e,*nfgeþt*ion'-

Oratorie

Re[p..cam Henr. Z

trahentes cum impotentiá poffe ex poft fa&o ab invicem fepa-

Taturmo

rari, Ratio e(t quia certum eft, tale Matrimonium propter im-

Obtinet

atem: magnz corporum. traditionis cíle Invalidum ;

(iat

poffibilit

s

ergoexco

defponfati ad perpetuam cohabitationem nontenen-

propter

tur. Sedneque cx,.conttg&u.;foq.(:tatisftcnebuntür,..tum

incon-

851

:DE MATRIMONIO.

incontinentice periculum ,

.tum quod focietas eti;-m jn perpe-

tuum & diffentiones ; velalia jufta caufa fuboriatur.

-L.O li e'-ve'

- ofct fs

F

nerit. 14.]f. pro focio,

Hatisy

Porró ad C.4, d

e 'frïgï;

& malefic. Refpondea-. Quod im'po-

tentes contra fuam voluntatem & inviti feparari non debeant,

wl art&m

attamen etiam hic aliqua limitatio eft addenda, quod nempe ifta

voluntaria cohabitatio non aliter permittendafit , quàm fi nul-

Xrimam fe-

tentiaexfe

lum periculum timeatur, ne inter illos cohabitantes actus im-

perfedd &

illicitiexerceantur , ac propterea ex Conftitutione

mpotentia

Sixti V. De

Evnuchorum Matrimontis prohiberidebent, ne in

itautvetj«

ntes condormiant.

co;l*eïq; le&o impote

nyugesde-

CASus DCCIX.

p

m feditt-

impotentia conjugis ion poffif auferri absque peccato, E.G,

Quidf

HU fine copula cum ali viris j Eritne. prepterea

zenfenda perpetua ?

;fr?gi;äxs &

' ',Rkjjg—.,lta.' Ratio

eft; quià juxta axioma Jurisperitorum, il-

lud non poffumus, quod Jure non poffumus, Jure autem & licité

non poffumusaliquid cum peccato; unde maleficium cenfetur

od

perpetuum , quando non poteft auferri absque alio maleficio,

CAsus DGCCX.

hij

Quidfi:

matrimonium Jit confra&um cumi

mpolente,

Jedpoft matrisias

»ntcs cutm

| mium f'acfo potente amirnculost ; Eritne ualidum?

.LifCX-g QW

Qres, pro-

. Refp. Negat,. Ratio eft; quia impotentia perpetua antece-

densmatrimonium dirimit matrimonium, talis autem eft dia

jmpote

fedu non

impotentia, cüm non poffit arte humaná avferri, fed tantum pet

m d

miraculum, Vocoautem miraculum in pracfenti cafu, id,quod

fit modo extraordinario & infueto, & hoc diligenter adverten-

.X Pt

dum propter maleficium , quod licet auferrinon poffit , nifi per

orationes, non tamen dicitur auferri per miraculum ; cum aufe-

of cotr

ratur modo confueto ; Sicut etiàm remiffio peccatorum , quae

*

m t

obtinetur perfacramenta, non dicitur effici miraculos? , cüm

mpmim-'

fficiaturmodo confueto, quamvis fiat virtute fupernaturali.

N alium ;

Ita Sotus in 4. dift,34, q. unicá, ar, 3. San-

yortenet

gez lz, difp, 9. 3.

CASUS

incot

Ppppp2

$52

CASEHS SACRAME N,V'EA*'L.E &

i

Qui fv

potentia cobumdi

poffit quidem tolli f;eþzibumnng |

ditatt g

| Qyjdþ im

non. [fme-coxporala periculo.z - Eritue adhuc .

m t

cenfenaa perpetua ?

R. zyïïk Ratio:

eft; quia talis difficultas.

—e,x:c&mmuni'hc;—

07

minum judicio habeturpro quádam impoffibilitate,& eft revera

yiaipfa

inoralisimpoffibilitasgilludenim moralitercenfemus nonpoffe,

feparati

qucá nonnifi cum maximá noftrá difficultate: vel incommodo

ineat riü

pcífumus. Unde fi foeminaitaeft ara,ut non poffit a bsque vitae

"tetturt

periculo reddi apta, dicitur babere. impotentiam perpetuam.

Judii)]

Quando veró poteft judieio-mecicorum per incifionem reddi

E

apta vito , vel per medicinam, non dicitur habereimpotentiam

Tationt!

perpetuam , confequenter validum eft Matrimenium cum ea.

velqua.

cclebratum ,. quamvis ipfa renuat incifionem: vel medicinam.

diuote

Nam attendenda eftrei natura, fecundum quam liic & nuncim-

:

pedimentum noneft perpetuum, fed temporale ; cüm poflitarte

Veriiny

bumaná auferri absque vitae periculo, Ita Henriquez.

N

37 Uxot

*

Cendunm

. CASsUS DCCX1II-

fomptio

Aüütic as

Quid [; muliäu- dæähraäoþüfäääwä.'üiä;güä;,iäep[ia

thabendam, poffit

ïuidc"m

Jfieri apta, [ed monnifi per Snct/fonem ;

fg(æt"tgäfääj

eomoli

— poH bmiffonem , ut agmrtïäiä; ,

jriovi

Refp.. Tenetur: etiam cumgravidolore. Ratio eft ; quïahoc

quatdo

eft neceffarium: ad copulam , cujus poteftatem & Jus transtulit

fotriati

V, Ti

iià maritum. .Nom tenetur tamen:hujægsïflfïg;dïl i.gäiüþ*ng

mpan

cumgravifiimo morbi incoramodo: quia

ó& videtu

gane

*

OM

da ad debitum conjugalereddendum cum füo tanto incomm

fetmom

do

[

Oif

9*

Matrimonium ta;

;

men cunreá c

;

celebratum validumelft, eo-

quod non adfit impotentia perpetua z tiam illa foemina poteft

tedütoi

"

Of

axte bumaná fieti apta, per incifionem

vamvisipfa nolitillam.

pati,aut nonteneaturpati, [ta

H

:

E

en

xriquez T. 12. c.

Vitfeme

$

. difp.93. n.z, —

if !

q

CASUS

^ pE MATRIMONIO.; .

?

$:5

N

.

""

CAsuS DCCX II

LA

Qid fí vir nofcatur b

abere impotentiam pevpetuam ovlam ex fvigi-

Vi f

ditate, quando sesope cop

wlam propter frigiditatem confummare cr fe-

| Poteritue femina 'fure matrimonio dis-

men emittere uequit :

[oluto CA5 frigiditatis alium

virum ducere 2

mmuni.hä.

Vrerera

Rz;[p; lta, Patet ex C. requifivifti, 33. q. 1. & ratio eftg

quiaipfa nomeft impotens, fed ejus vir ; ex oppofito vir at

Snonpoff,

feparatione non po

teft cum ali$Matrimonium inire , quod fi

itommodo

ineat , invalide init; cüm enim feparatus fit.à primá per fen-

bsquevite

xentiam Ecclefize (Separatio enim: facienda eft per fententiam:

erpetuam,

nem d

Judicis) praefümitur adhuc ineptus ad Matrimonium propter

frigiditatem, Ita Sangez l. 7. difp. 93.n.37. — Siveró poft fepa-

Dofenaam]

zationem fe probet non effe frigidum , ut quia fornicatus eft ,

& Q1 Q3

vel quía. fecundas nuptiasconfummavit, feparandus eft à íecun-

edicoatt.

d$ uxore, & reftituendus eft primee: nam validam eft Matrimo-

X Qumcam-

nium celebratum cum prima , eoquod veré non fuerit impo-

tens impotenti4 perpetuá , fed cantummodó fit feparatus à pri-

24

igoüitatte

m4 uxore ex praefümptione impotentiz perpetus; ldem di-

cendum eft demuliere ,. quae feparata foit à viro propter pra-

fümptionem impotentiae provenientis ex ar&atione, quando:

nimirum mulier ita. ar&a eft,, ut nom poffit à viro carnaliter

dmpft

M

cognofíd. Nam fi pofteà cognofcatur apta , reftituenda eft:

prioriviro, modónon fitaptaredditaperfornieationem, Nam:

quando fcemina.ita ar&taeít, ut nompoffit reddiapta , nifi per

:;juïaBOF

transtali

fornicationiemcum alio , cenfetur habere impotentiam perpe-

&uam, Ita Henriquezl, r2. c, 7.m. 9. ubi?

m piti

roblgap

*

«" Obferva. Poffe aliquando contingere, impotentiam per-

ï,*umr-i?iæüþ:&usu-n ius, quae non:erit refpe&u alterius, ut quix

Qcomo-

f

cemina eftar&a uni & nonalteri, neceftullunyremedium, quo:

ne O

reddaturlata&apta alteri;, Addunt;aliqui impotentiam nom

iprpotee

folum oriri ex frigiditate ; verüm etiatmex nimia caliditate, quá

qicm.

virfemen effündit,antequam debitum vas naturale ingrediatur;.

[

$ccus fi poffit aliquam: falteny feminis partem intra vas effüge-

dere- , fic eninr conjuges efficiuntur una caro,,

e

Ita:Sangez difp. g. z. n.10;

CASUS

PFpppps5

CASUS;

$54

CASUS-SACRAMENTALES. .

s

o t

CASUS DCCXIF.

Qiif d

Quïd f ïmpot-entiä p

eypelua oría ex -ma!e/i;io - perþ:;i-ab ad tmpedæn-

unis p

um congre//nm , & copidam maritalem (it

faciatantummod) refheétw

um a

€0jHgum Drafentium ,

" nom refheiiu aliorum omnium- -

Pererumtue conj

"

amfrahcrz cum a?

(ges f'atfo divortto mntrz'mmigxi

JVoia : Maflïeüci:uin dicitur perpe«tüu*m;,— quando Conïu-

chs.

adNoncit

$£5 poft experientiam triennalem non petuerunt copulam car-

atl

nalem habere praemiffis precibu

.

$, & aliisremediis pro ma»lcQ;ig

conta a.

amovendo.

Hoc Notato

:

4

Refp, ad cafum propofitum .4/fi.

rm, Et ratïO eft; quia re-

pettu aliorum non cenfetur adeffe impotentia perpetua,-

[924

'gmsandl

rüm fi conjugespoft celebratum fecundum Matrimonium cog-

nofcant fibi redditam effe potentiam confummandi Matrimo-

(nibqen

nium cum priori conjuge, tenentur redire ad prius Matrimo-

eu u

nium , in quo perfiftendum eft. , Nam illud eft validum , nec

irritatur

per im pot&n;iam praefumptam , fed per ïäatþ imþ?f

ften.tia-m.,

Vj

Jerpetta

.. *'CA':S-US DOeCXv. .

Sed fenebiturne conjux redire ad priorem conjugem , qWWO*HOä

filtem qu

€enfía.

2297 777

eoniltide

2 fublatum fit maleficium , propter quod reddebatur -/

ablüntsa

impotens ad cou[ummandum matrimonium,

K dspen

propter quod faää?a eff. feparatio?

sibfri

Refp.. Non teneri rediread primam conjugem, Ratio eft,

otior

€$uia poteft boná fide judicare nondum effe fublatum malefi-

eumitaw

cium refpe&u prioris conjugis, quamvis experiatur, fe aptum

lm,nej

ad confümmandum cum fecundá, C.$i per Sortiarias.

itetveni,

£AusÀ 3, q.1. Ia Henriq.l. 126 ,'8. & Qlii.

Anpa

«

D

;ONS —

42

CASUS

$55

N

DE MATRIMONI 0.

CASUS DCCXFI.

utio conbrabentium ipnoretur , quod impo

72 inpedja.

Quid f aä utroque "vel

dorefeq

kentia perpetua . (

ua ef

ipcapacitas ad balendam wveram e comple-

UA

£am copniam in

ter virumr feminam) dirimatmntrimentum.z.

d

ihileminus: matrimonium Irritum c

Effue n

- £al ignorautia b5eitum?

1do Cofije

Refo. 1£a, Patet hoc fufficienter ex conftitutione Sixti V,

ad Nuncium Apoftolicum inHifpania, quà declarari voluit , ir-

pulam cat.

rita effe Matrimonia Evnuchorum utroque.

tefticulocarentiuny

omalefício

contra&a cum mulieribus defe&um illum

Vüvc fcientibus ü.v-ze:'

H quaT

1gno£an£1 US.-

u) (e

CASUS DCCXTIL.

Tfüm Coge

Matrio-

ü'agfmm,.xquwgdoaä edisorum-fjuzgicio.fconfïzf,- makrimoniuar

Q:

»

Matrimo-

um us

ius AHt utriusque contrabeutis impotentia peypetuá con--

dum, nec

' £raéium f«

zj,ä., Adeóque tale matrimonium.

p

Feipiá eje nullum ?

am impo-

Re cum Layman, l. $. tra&, 10, p. 4 c, r1. In hoc cafü cä--

Ves perfonas ftatim feparandas effe , (altem quoad thorum, Dico:

faltem quoad thorum : quia fic fraterna focietatis vinculo:

at

conttri&a inter fe vivere & cohabitare confentiant, volentes:

1177

J

abftinere abomni carnis commixtione, tattibus impudicis &c,.

Id eispermiffüm eft juxta.Cap. Laudabilem.. &5 C ap, Con[ultatio-

ni de frigidis, — Quamvis interim circa conceíTionem iftius co-

habitationis bené attendendum fit ,. utrum non ob certas cir--

Ratio füv

m a

eumftantias intervenientes hic & nunc fubfit morale pericu-

1um ,.ne inter. hujusmodi cohabitantes a&tus imperfeGi illicici:

feaum

u

interveniant. Subfiftente enim hoc periculo , citata: Capitula:

nonpatrocinantur ,.ac proinde. cohabitatio non videtuz

concedenda, faltem fi nulla alia caufa legitima.

. oppofitum fuadeat,.

E

"

CAU

CASUS:

8r6

CASUS SACKAMENTALES.

ouguit t

CASUS DCCAXPFIIH,

;Qyiät

unc difpofitum fit , quando dite perfarzæJmat-ri;nion:'ämmntra*-

Quif P

XFHEE CHNI TWIDOTEHELA ,

di

VA HIEFLEO d

penpetua-u

"

teppporaniis d

ubitatur, an ji: *

R.

| Rep, Taxta citat, Cap, Laudabilem : 'Hüj'usm;odïk perfohis

to t

conceffum effe fpatium trium annorum ,

quo durante ipíis li-

eftfuren

citum fit conatum adhibere ad tentandam

o Qdf

copulatn, etíi per ac-

fetur fot

cidens pollutio eveniat, Elapfo autem tri

ennio , ubi nulla fa&a

tuerit refpe&tu im

pedimenti emendatio, eosdem à thoro fepa-

hi. 9

Yari debere,

permifsá licentiá conjugi petenti ad copulam veré

equod «

habendam c

terveniente tame

um alià comparte transeundi ad alias nuptias, in-

n authoritate Eccle

fia , tum proptgr vitan-

dum fcandalum, t

um oberroris periculum.

Qu A

- Sed ais," Quid fi autem fa&á tali feparatione pofteà conis

n

ini

us error detegatur , quod nempe utraque perfona re ipía

iUerit potens ad Matrimonium veré confummandum, & una ex

hj

ipfis :

f

u

'ecundas nuptias elegiffet celebrato Matrimonio cum alio

Aiíodio

conj

ge

z

aydUp

monio?

3 Eritne tunc ftandum priori aut pofteriori Matn-

t407 (

ef. In tali cafuprius Matrimonium effereintegrandum,

eofewd,

ac p

roinde. dimiífo

7

ao Matt

$, Thomas in 4. dift.

pofteriori, ftandum priori. Ita expreísé

34, q. unicd. a. 2,in corpore,

(ottetiiti

djpidf

CAsus DCCXIX.

- Quidfi 'ermapbroditus «velit inire matrimonium

; poferf"tnä i

"Valide ($- juxta quem féexum?

QuifI

Refp. Hermaphroditum, inquo praevalet unus fexus, 'paï-'l"e;

Matrimonium inire juxta fexum ; qui inipfo prevalet, . Unde

fi praevalet fexus virilis, poteft contrahere cum foeminá. Si prae-

M

valet fexus fcemineus, poteít contrahere cum viro, Ratioeft;

petitisq

quia cenfetur effe illius (exüs , qui in eo praevalet,.

debent,

106, n

utait Baldus in L. Queritur. ff. de

flatu bominum.

ET

T CASUS

(N,

DE MATRIMOI—*IIO.

877

CASUS DCCXX.

VCRfv

(Lz-&;d þ H mapbro

ditus juscta fescur inferiorem contrabat maíri-

t

seonium; eritue validum? :

u'nj:; |

.5 Refp. Non. Ratio eft

; quia ficut Matrimonium celebra-

tuminter per

fonas ejusdem fextüs eft invalidum.

, itainvalidum

Odi pitfonis

urze Matrimonium,

celebratum juxta fexum inferio-

Atte ii fj.

eft Jure nat

y eperac-

rem ; nam

fiinHermaphrodito pravalet fexus foemineus, cen-

enter non poteft cum foeminá contra-

j nullads

fetur. foemina ,. confequ

ithorofeji-

here: Siprzvalet virilis,

non poteft cum viro nuptias celebrare,

pulamveré

eoquod cgqifcratu:'illas celebrar

ecum perfoná ejusdem fexüs.

QUptias , i

^CASUS DCCXAI.

ptet vitte

QM

H eh:kiapbrbäi«tov fit u£erque ]Zexw equalis, 65 neuter preva-

ofv corri

mv het g po

teritue eligerey

ilum matrimonimm contva

quem fexum ille voluerit,es:(ecundum

bere?

Ona reipt

n &unaex

Refp. Affirm.

Ita HHenriq.n.6.1.14.c.8, Sangez l.4.de matrimo-

io Curmalio

nio di[p. 106.. Conitik. difj

Pl

11.demaírimo. d,7.n.89 Sylvefler 65 alii

apud Ug

olinum de irregularitate c.48.6.1, n t, fol, mibi 92. Debet

o Mar&

tamen coram J

udice Ecclefiaftico prius jurare ; quod tantüm

m elegerit,

uli velit, nec eundumfive in hoc, five in

e 4aadumj,

eo fexu, que

H

7

e

j

P

oni

( apita

3lio Matrim

io mutare. ficut poft $yl-veft. Avmil, 65 Summi[las

communiter in vverb. Hermapbroditus,

tradit Sangez desmatrim, l'ï'

Ji Jp. 1 96'. ,

. CASUS DCCXXII.

Owüoä li H ?rmapbrodi

fus velit conírabere matrimoninti , ad quem

rottrftn!-

pertinebit judic

are , quinam [ext Breunent,

quid

aciesdum [fz 1 dubio ?

«f

noe

b

,Reþ;ï' ']uäiciuiü' pertinere ad Medicos",' vel ad Matronas

d

$tptZ

eritas,qua ex pu

dendarum partium infpe&ione judicium ferre

taiod

debent , ut ex Turecremata tradit Sangez l. 7.

de Matrim. difp.

let,

106.n, 2. 1in dubio tamen judicium ferendum t ex ipfius

Ratio eft ; quianullus magis valet

Hermaphroditi a(i'ertionc.

hunc

Q34 24

' CASUP

858

CASUS. SACRAMENTALES

"

—

ao t

hm ftatum discerneré, quám: xpfemet velquam valeatMedx-

cus innixus affcrtlom xpüu» Hermaphrodm.

(XJNM li

CAS U $: DCCXXIZI

,qd !,M

S&d

?

. hH erm;zpbrodztw inq qrih uterque cafus eft .equalzs fatiá

Jcme

]ecitone walus [exus ,comtvAxit jmxta illum fexum matrnonium;

&

[0!671[7!6 mortue so;z]uge mutare eletitonem , e feeundim -

duo mat

alium [éxum mabrimenium: sontrabere?:

ml ob

Re[þ Cum Ugolino, Conink, Gutierez; Sangez & liis, lo-

in utq

&ds cxtme, non pofle absque gravi peccato, Rafio eff ; quia varia-

nV'CQW

ret clectionem in re graviffima, cüm fitvalde indecens, utimo-

i p

dó uno fexu , modoó altero.

Sitamen contraheret , vahde con-

traheret.

Ratio eft ; quia nullum Jus irritat illius Matrimo-

bium , necillius. poteaaa naturalis.aufertur perele&ionem ,aut

Quda

per )uxamem;Um antca græ(htum non varmnd; electioném

£exus.

ij

CASUS. DCC'XXIV

TnatfifriO

Ironit 16

mm' þ m Hermapbrodzt,a utezrgue [cxu& fit xqualï& Poterzme Pa-

311

tio ul

Koslus , o ngm(a ejtés matrimonio, aji erego

1005,76

Re[þ; Párochum non poffe a(fiftere matrimonio: 11.11us,m quO

t ctot

merqae fexus eftaequalis,donec Hermaphroditus corum Judice

1 1l fer

Ecclefiaftico proteüatus fit cum luramento ,quem.fexum fequi

posim

velit, Ratioe(ít;quiacum hazec pertineantad forum. externum,,

thmony

nondebetParochus fefein his immifcere,antequam haec pera&ta.

fint coram Tudice Ecclefiàftico. Tca Sangez l. cit. Ma;olus l P

QI!/

de megulamtate €. 27, 1,16, & alii;.

Tj

CASUS -DCCXXV

Qjre,

ngla.m bhabet: duos fexus , 65 inutroque potens ejf, ]EA

dtm, fec

d'uiequaliter j. auid, j"uïu P.

ml p] qu]d

Refp Si prævalear fexus. fæmmeus » reputanda eft muller,

TWtet du

Undenon poteft validé ordines fufcipere ,. nec profiteri in reli-

E

Atémor|

gione virorum ; nec uxorem ducere ,, fed bené nuber emamo.

Ita; omnes.

Aes

CASUS

M rtocrtaa,

ATR

8;9

Peeintds

-DE M

—

WI;;MONIO.

| d

3

val;ar

Me

"CASUS DOCXXFI.

Q*zd fi duo H ermapbroditi equaliter po

tentes inutroque fexuvelin

ad ufum promifcuum utriusque [éxis, bou. eft , modo mn[culinum,

*

nuu dnirematrimontum; [f4-

ul Fa

; modo famtni

cientne id licite?

R

AAf ;

ia illa effent quaü

(4oN]

7 Reéfy, Neclicitt; necvalid. Ratioeít; qu

duo matrimonia , quod videtur abhorrere ab ipía naturà ratio-

nali obgráviffima, que exindefequerentur incommoda, Et talis

2 &aliis, -

in utroque fexu potens nec mulierem nec virorum religionem

; Qu varig-

ingredi valet , nec otdines validé, nec licite zfufciper«epo;tcft'; ut

n5 Uti t o-

late profequitur Sangez difp. 7. & difp. 106,

Yalidé con

CASUS DCCXXVII.

; Matrine

bioret N

a incipit ejJe vir prorumpente naturá inJéxum

eiedicad

guædam conjugat

mafculiuum; Quid furt ?

svalidum PU

Refp. Si maheat etiam inillà fexus foemineus,

matrimonium , ipfique tenetur hunc fexum in ufum matri«

monii retinere: Si veró non remaneat ; matrimonium ab ini-

bter((ne?;-

tio nullum fuit, & nunc effet invalidum : :quia fexus ille foemi-

neus, in quo conttaxit , non erát perpetuus, adebque ineptus ad

D inqué

matrimoniumillud, Non, inquam, erat perpet&us, quia latuit

im fudice

in illà fexus virilis, faltem in difpofitione corporis, qui fuo tem-

-

ore jam erüpit, Solá ergo bonáà fide h

aum equ

P

a&enus potuit 'pti 'ïna-

extérrt u

9

gcperata

tfi;ï?.OhiQ,

MCASUS DCCX XFHL —

4 jolqs, l

Quidam conjugatus incepit e[fe femina; Quid Juris?

Refpondet Cardinalis de Lugo : "Tantam mutationem non

evenire , fi tameri contrahat, Matrimonium quidem fuiffe vali-

dum, fed ftatimmutato fexudiffolvi vinculum didi Matrimo-

P

nii ; quia Matrimonium n

equit effe inter duas foeminas , niec

inter duos viros,

j

fimuler,

Sed caníra :

Durum eít -cöncederä M:x'trïmonïi Vintu1um

üinel

ante mortem alterius gtriusvisdiffolvi, cum omnes Scripturze,

[cmmw'

monium confummatum non-

lfatfþs,&Theoio gi clament,matri

C

Qqq q4 2

nifi

CASIS

$60

CASIIS SA CRAMENTALES.

nifi morte diffolvi, ; Melius ergo dicitur, honatrï'monium ab

facercþ;fä

confenturm

initio fuiffe invalidum , quia fexus , fub quo fuit contra&tüm

Matrimonium, & confequenter habilitas perfonalis ad Matri-

geatem ^

monium non erat perpetua, utpoté latente in corporali difpofi-

elediont

Ob eandem rationem fi

noliberit

tione fexu alio, qui deinde apparuit,

quis talis profeffus in religione virorum fic varietur in foemi-

2410

nam, nulli

À

Y

enenitio

ter profeffus fuiffet , hec effet ;egendus, ut profitea-

necfilios

tur apud Moniales,

tem fpeo:

CASUS DCCXXIX,

a

Quid fi quis fe veddat impotent

Ài [osis

em ad reddendum debftum- conjugale,

sX dí

|peecatue mortAaliter ?

Refp. lllum conjugem peccare morcaliter, qui fe mediis

ion i*

illicitis reddat impotentem ad reddendum conjugale debitum,

€.pujt

qattit t

ut ficrebró fepolluat , vel ad alias accedat, advertens fe inde

reddi impotentem vel fatisfaciendum proprize uxori. Rafio eff ;

ca (

quia facitcontra obligationem contrattüe Matrimonii, in que

du

r

fe obligavit ad reddendum debitum , confequenter tenetur

iftam circumftantiam in Confeílione exprimere , ut bené ait

Cirle, )

Sangez l. 9. difp. .

Reginaldus 1. 31, n. 285.

Verum tamen

wmtfi j

duik m

eft, virum,; qui fe totum reddit impotentem ad habendam copu-

C ver

làm, non peccare tunc;, quando petitus non reddit , tunc enim

éxcufatur ratione impotentia , alioquin feré femper etfet in

moniüm

ftatu peccati mortalis, fed peccavit, quando fe fecit impoten-

£otahat

tem

k

5

m

Summs

quia tunc voluntarié fe fubjecit illi im potentiee contra ob-

ligationem contra&tüs matrimonii, :

i

geïunt;

1

L

CASUS DCCXXX,

flitotty

monium

. Quid Ji filii familias contvabanit M atrimonium infciis &6 quo-

modolibet jufle vel imjuflà imuitis pareutibon ;

á

n hab

Eritue validum ?

Pons&ci

Refp. Certiffimum eft apud omnes valere

$ quiftfoä Trz'rä.'

Quyi

eff. 24.6. 1. dereformat. Matrimonii anatbemaíe percellis eos , qui

fatePare

affirmant Matrimonium à filiis familias fine confenfa paren-

9eee(hm'4

rritum

1um cenm&ugximtum efIe, & pareptes. id ratum vel i

facere

LW

H

- .DE MATRIMONIO.

$6z

-.—'N

timonium)

(Leges autem civiles ad filize Mne ul Patris

facere poffe;

ContraQum

confenfum tanquam ne

ceffarium requirentes , vel folum ad ho-

Is ad Matrj-

neftatem feuaequitatem re

ferendae funt) Ratioeft, quia filii in

X1

imé Matrimonii 1pfo jure naturae omni-

taldifof.

ele&tione ftatüs & ma

L

| itionem fi

nóliberi funt, ac nemi

nifubjiciuntur. Atque utloquitur D. Tho,

Ut in foemj.

, qua ad.corporis fuftentationem ac prolis

2. 2.Q.104. a. 5. in lis

i profteg-

enerationem pert

inent,

omnes homines pares funt,ac proinde

necfilios quidem in

his duobus parentibusfübjacere. Hujusau-

tem fpecialis ratio €

ft, quiacum homo per Matrimonium fubji-

ciatur perpetuee fervituti, sequi

flimum eft;ut in hác re (it plenus

Item quia conjugiu

m exigit perpetuim focietatem

TA

fui Juris.

mutuo atmn

ore conglutinatam , amorautem debet fponte naíci,

vi fe redis

Ron imperari; quo

d enim quisnon elegit,non diligit. Texíus

30. 4« I.

Quare Urbanus F1.C, de nepíis. 31. q. 2 . de-

Jedebivom,

€. P* .efeni.-

n5 fe fnde

cernit ; Nec po

ffunt parentes filios cogere certo conjugio fo-

ciari (elegantem a

fferens rationem) quorum enim unun corpus

f Ratiogh

*

yni, in que

e[t, debet effe &5 animus.

Opponun

f quidem Hare

tíci fe&tantes hác in parte Jus

ter tenetur

Civile, Jure Divino & Naturali effe praeceptum : /7onorare

ut beni dit

Tum tamen

venies , adeoque ipfis invitis nil facere , praefertim in re ar-

duá & magnialic

ujus momenti , in quá etiam ipforum praejudi-

3dam copU-

&cium verfatur.

Ut fi filius cum dedecore fuae familize Matri-

&uc eru

«t effet in

monium cum fatis fibi impare ignobilitate , v.g, vel divitiis

contrahat, atqui , inquiunt, ftatutum Jure Divino & Naturali

ximpoten-

Contra 09

Summus Pontifex & Concilium abrogare velimmutare nom

peffunt ;.ergo &c.

-. sSed refponderi. debet, tantum

ïn geneiäe fure Divitio con-

f£titutumeffe, bonovare Pareníes , at veró quod in fpecie Matri-

snonium vel alius contra&tus fine confenfu parentum valeat ,

ün

non haberi exJure Divino, fed ex declaratione vel conítitutione

Pontificiá velhumanà.

— Quodi

Haereticir.fuam

ifäniäniïam exillo praecepto : Hono-

zComTriJ,

li ev, qut

rare Parentes,

velhonoraPatrem & Matrem : ftabilire volunt,

neceffarió contra omnes fuos DD Haereticos concedere debe-

gg patet

non tantüm Patrisfed etiam

virritm

bunt;incogirabendo Matrimonio

facre

Qa4 445

Mattis

36

CASUS SACRAMENTALES.

T n

Matris confenfum -'reqüifif: "quia :t'ar-rï-i*'-ateri,*q"üäïm Mater hono. |uífini

rari praecipitur ; quod tamen Juri civili adverfatur, ubi tantüm

pucroten

€jus Parentis confenfus defideratur

; in «üjus poteftate liberi

guariti; qui

unt. Notum autem eft;Matres:

situs i dig

S.füminse,

nonihabg.rc;i 1beros m poteftate,

À

Inffitut. de adoption, --

citeamied

Interim tamen fi liberi absqueráti

[o)

ineblbe ab bnconfalds

vel invitis parentibus Maátrimonia cor

" C Umin

trahant, id licité non fa-

ciunt, imó fiepé mortaliter peccant ,.

acexinde

puniri poffünt,

liberisne

quamvis Matrimofiium ita contrattum fuübfift

at.& valeat,

titionesdi

M erüm adhüc notábil

€ placethic adfcribere , quodlicet dis-

| rem n

fenfus Patris non in

validet Maerimonium jam contra&um , fi

Suitia f

tamen fola fponfalia jam contracta finit;& inde ex diffenfu paren-

(eclatss.

tum, vel confanguineorum forté propter inzequalitatem con-

. Alten

trahentiumaut aliamc

aufam magnum fcandalum timeatur, vel

dOlegesco

aliusmalusexi

tus,poffit Judex Ecclefiatficus tale Matrimonium

; fiinvitisqi

prohibere &

fponfalia irritare'; cüm virtusiuftitiae non obligat

x Yi

ad a&um p

eccaminofum , ex quo-notabiliter Jeeditür charitas

tid eum

proximi, pare

ntum:

pietas, & cognatorüm amicitia diffolvitur,

fejplic

ficuti docet Gutier

0a

difp. r4. n. 3.

ercanon guæ?cer :z-9.yn.-;3. Sgngeg l, x

hoA

:

- K

1

mabilicaif

lii fainilias incuitis parentibus contrabant matrimo

C2f libete

Qä Áf

pojfentue proptereá exBareditari? :

cera M

'RP]þ. Quoa

d hoccontroverti inter DD. '&shegatiïvmi 'cc':'mä-

loseyit,

muniterreceptam effe. Et Ratio eft, quia contráhere nuptiasin-

Toswven

vitis Parentibus non recenfetur inter cauías exhaeredationis. n

F'atene f

AVo'vel. 115,c. 3. Aliunde autem eft communisdo&rina, quod

Wtv

€x aliis caufis, quam ibi expreffis exhaereditatio non conceditur;

ni'caxiOn'en

eoquodin poenalibus & odiofis extenfio non fitfacienda: vulgato

60.(0ntEa

C.Odiade regulis juris in 6. FTarp .adS fin.inflit deesbered.l.6.n.66.

JetelVer

Porróficut Pater filio feinvito contrahenti nüptias hacredi-

* Domyy

tatem, multo minüs alimenta denegare poteft , ita etiam filize

: 1Q ?xte;*y

fine fuo confenfu nubenti dotem cónftituere debet, quia dos

nes

Ihpedine

fuccedit in Io'cum alifmentovmjüm : Sub háctamen queratio

ut,

Perlbnæ.s ü

——

$65

""--......

"

25 pr MATRIMONIO.

!

Mosbonare

ater hong

Ut:

( fliaindigno & vilioris cenditionis nupferit, non tenca

tutr

tDi Gahtüm

Pater do

P

em dare juxtá conditióne m & fratum filiae , fed (tatum

füte lber

mariti; quiduxor

fequitur eónditionem mriti, Sivé deinde ma-

n poteftate,

ritus fit dignior,vel vilior L.I eteri.cod.4e Incolis, adcóque fuffi-

li

citeam fi

"

irconflis

ecundum condi

1on£m mamaa

?

MU L

b

difp.

It nonf-

Utruma

ütem Pri'fici-'pïes*ifä.äcäiä'&ïä'sä pöffäätf pæna9 ftatüere

iri pofünt,

liberis (ine confenfu Parentum nubentibus; inutramg; partem

aleat,

rationesafferri poffunt.. Quidam negativami putaht probabilio-

odlicet dis-

rém, eoquod caufa matrimoniales & condere Ieges circa matri-

tadum , f

monia fint de Foro Ecclefiaftico, & nonpertineant ad Principes

enfüpiter.

fä;ülafes. arg- C. Tuz. de ordine cognitionóm C.r. déSpon(al-

tatem cor«

". Àlteratamen fententia etiam non eft improbabilis,dummo-

near va.

dó legesconcipiantur de illo cafu,quo liberi fine rationabilicau-

trionium

fzi;ïii'n

parentribusnubunt, Nam quándo.attus eft malus , tunc

von oblipat

€

^

tiam

es faeculares póffunt adiuvandi juris caronici gra-

ür charitas

rohibere,praefertim fi aliquo modoin praejmdicium:

iá cundem p

diffolvitur,

Reipublicae tendat , ficut hic, ubi exnuptiis liberorum graves

nonnun:

q

[uams lmmx;cmæ i.'ntef 'p'ar?;æte:si &i-gqngfaggpine as pro-

yangez l x-.

veniünt, -

n

1

H

r

^

P

"" Econtra.

fï:cf'*üi*EiHeti':no'määE&lehqtï-i'hVïtiäþafen tibus fine ratio-

nabili caufa nuptiascontrahere, ita parentes peccant, fi absqué

caufá liberorum Matrimoniaimpediant, & multó magis,fi eosad:

ïimWW;

certa Matrimoniainvitoscogant,tum propter fcandalum & ma-

mm Coftt-

losexitus, quiex invitis nuptiisoriuntur ; tum etíiam qucd libe-

yptiisite

tospriventfüojtre quod circà ftatüsele&ionem habent,Anverà

ationis. i

Parentes fine caufa legitimá impediemtes Matrimonia libero-

in4, qUo

tum;vel'eosdetiiad matrimonia cogentes incidant in excomnmmu-

oncedituty

nicationem , quatmtulit Trid. feff; 24 dereformat. Matrimonii,

€,9.Ccontra omnesimpedientes libertatem Matrimonii,dubitari

a:nlgato

iil t

poteft.Verius eftrion incidere,quia Concilium tantum loquitur

de Dominis & Magiftratibus, qui exvi jurisdiQtionis , quam: im

is hat

iart filige

foro externo habent, fabditosad Matrimonia cogunt; velab iis

impediunt , confequenter in-matcrid odiofd & poenali ad alias

, quia dos

jrationt

gerfona facienda non eft extenfio. Gutier. canon; quae.

&o- (—u 2'-—). :

lts

CASUS

$64

CASUS SACRAMENTALES,

M'

1

CASUS DCCXXXU.

&

d&!iïä

endum de [ponfalibus eorum, qui t

unquati po

fft

Qgid dic

licite comtrahere matrimonium o impgdimnttggï-

| untfval:de M

' -, j ?:dim

. Eruntne invalida?

;

"

E

Refy. 1ía, Ratioeft ; quiapa&umturpe

vel rei tütpis aut i«

pollibilis defa&to nullam obligationem induct

- Tex. uper eo , dé

sulietd

fransatlion, Et cumquid probibetur , prohibetur omne id , per

'hre'VQIiü,Fg

quodadiillud pervenitur : fed per fponfalia pervenitur ad matri-

monium;ergo.Et hinc invalida funt fponfalia fimpliciter&abfo-

a

Sumif

lut& contraéta inter perfonaslaborantes dirimente impedimen-

p lii

to,vel impediente matrimonium : adeó ut emne impedimern-

IN

W

tum matrimonii & dirimens& impediens tantum refpe&tu fpon-

hij

faliorum fitdirimens, Ita Do&orescommuniflimé. Eft ratio jam

enim/ir i

dataeft, quia talesnequeunt fine peccato promittere matrimo-

Porca d

oimpedimento dubitante.conjüges fieri,

fuericcon

nium,cum nequeant ill

Dixi autem [pon[alia fim

pliciter &5 abfoluté contratla,, itaut pro-

010

miffio abfoluta. fimplic

iter referatur ad quodcunque tempus

iitrm poet

etiam praefens, quo durat impedimentum. Secus fi

fponfalia ef-

ni(tigicea

fent conditionata, aut exprefsereferantur ad tempu

s futurum,

qidem//

quo ceffabit impedimentum,Ut mox videbisin exemp

Ted tiulo|

siteimt de

tibus.

'CASUS DOCXXXIHI..

obevati f

ümpliciter

Si Titius & Berta confanguineiin fecundo gradu

tiimDb.

contrahunt fponfalia; certón

ulla funt,cüm fintomnino inhabi-

tüt rédere

lesadprafentemft

atum :nullus quippe po

teftpromittere & ob-

ligare fe adid, quo

dexfe non poteft ponere: Sedhi ob impedi-

&rïgaturäe

mentum dirimens (q

uod exfe non poffunt tollere) non pofíunt

matrimonium contrah

ere;ergonec promittere & obligarefim-

conditionata, utpoté dicen-

Qiij

liciter, At vero fi promiffio vel fit

do: Spondeo tibi matrimonium, fi P

apa difpenfaverit. Vel pro-

ffabit impedimen-

*Re "

miílio referatur ad tempus.

futurum, quo ce

pofit ln

tum, v.gr. dicendo: Nunc fpondeo t

ibi nuptias contrahendas

debent ef

oftobxentam difpenfationem. Jam v

alida & licita fieri fponfa-

bt filits

ja, notat etiam Sangez]l. $. de matrim. difp, $« n. 1 6.

CASUS | "Qmlibet

86

-DE-MATRIMONIO.

"i as

*

*

a

«ab obque KSUS UCC X ACIWA: 0

riü

ux (quod ef impeditentum 9-

n

gamm

Quid Á lia 'volo cafitatiot

ta fimplictter

[17774

P Pgdietg:gantyi??) i

CRursts certó irrita fant.

'rahit [Pon[alia cium Bcïk(ä. |

VPsantitt-

75 Ratioef, quiapromi

£2

:

ffio etiam jurata

RE.

fa*cicd-äi rem m&alart;l

;.

n

[

ulla eft : ac Titius

di&to voto ligatus

er fponfalia Pï?mï,FtitäVio'

t.Juerio, d

tis, utiqueremm

a

j

am; ergo &*gg

Xuneid, per

,lax:f: vot

am caftita

*

$

u admatri-

CASUS.DCCX XXPV.

Kiterkabfo-

fo caftitatis ligaius feri4 prom

iffione AMatrima-

Sedquid fi Titius vo

impedimen-

Ml

debité 7AceptAtá

5

deà5,

tauquam fponfa

sbus contraGHa uersi ,Eey-:

impeditieo

ái

ii

o fenaf a cor

vupit ? Atnnt valebit talis promiffo?.

E

foeetu jut-

- Refp. Non valebit, Si fuit virgo confcia ejus vo

ü. Debebit

Ea oj

quod confenferit in copulam, ,Ex communi

'enim fibi imputare,

'e enat/oe

Perez, dift.s.

fe&k. 1. Gobat cafu 1. n. 10.

Infuperefto,quod non

T ESGSAAN

fueritconíc

i

2,3

dhucnon valebitpromiff;io, tanquam de re illi-

L E

, It t pto-

«itánulliter

fi&a, Quodfi Titiusnon poffit compenfare dam-

que tempus

num puellze,

utpote infaiiam, difbcultatem alteri.nubendi &c.

fponfalia el

nifi ipfe eam ducat;j

am per accidens tenebitur eam ducere, non

us foturum,

quidem titulo pro

iffionis; utpoteé de re illicità nulliter factae;

.compenfandum damnum injufte illarum

yplisfequen-

fed ticulo juftitize ad

virgini deceptae

; eoquod Yotum non obliget , quando nequit

obfervari fine injufti

tiá vel injuri& alterius. . juxta communiflt-

x mplicitet

mamDD:. Quare talis in Matrimonio contr

a&o pofteà tenebi-

'cüm quoad poffit,

pin inhao

tür reddere debitum , fed peterenon poterit,

jttere & 00*

votum fine injurià ;o,niugis.

jobimped

fäääturäfefïgm

CASUS DODCX PX p o

jligarm-

familias iufciis uel invvitis parentibusconivabant

tpordicer

Qy:d h jïlfi

