rem, Sequitur.2. Catholicum , qui itidem in neceffitate ba--

ptizavit puellam parentum paganorum, poffe defunc&to Pa-

tre matrem hujus prolis in uxorem ducere ,ut converfam ad:

ionem fpi-

fidem Chriftianam ;. non tamen-filiamràfe baptizatam , ( ut-

epedu ip-

óté-Cüm qua cognationem ípiritualem contraxit, Aafio

agdforum,

utriufc

titUa]Is (f«

que illati eff ; quia inineutrq cafu obftat fpiritualis cog-

nationis impedimentum..

t4, utique

&cdum eft

fmodi ba-

CASUS CCXXV,

date pott

*

tüt n pe«

Quid fidefgnat

M i;szjatïinismi, näz't-t'at procuratorem , poteritneper

lis COl

bunc-valide

fwngi officio Patrini , ita.ut ipfé quà mittens

cagnat-zowm

t

fbiritu

s

jjus relpt

P PA

Mem com*i*q-

-

E]þ Omninoe id üner'ï.'poiïe., Ita enim tefte Coninck expref-

se.habet declaratio Cardinalium S$ac, Concil, Tvid, inter-

R

Sattatttlt-

pretum... Et Rafiío eff ; quia fecundüm Ecclefix'praxin ba-

iffiiti

prizandorum. lufceptio , praeftanda per P'rocuratorém , dé

'ogimtiol/j/-

fa&o paífim admittitür j ergo cüm' non fit prafumendum

wimm,

Ecclefiam ita paffim permittere miri(ttationem baptifami

Ms

fine vero Pàtrino, omnino cóncedi deber , in cali cafu in-

tervenire verümi Patrinuni , qui cognationem fpirirualem:

o&f&&?

contrahat'cum . baptizando , & ilius parentibus : Sed

exorit

alius eflé' non' poteft ,. quàm mittens Procuratorem. ,

m

üqpidcm/' nomine mereé procuratorio fufcpiens , ver&

efcett -

Patri-

qlllïg

[

454

CASIS S4CR AMENTALES

'eeet

o EERMEBQE ncata VtcsceiS EUR ia

Pattinus no;z cít, neque di&am cognationerh

cbn tf

anit,ut

r ordin

erst pet

itidem habet tefte Coninck Cardinalium declaratio, & patet

ex eo, quodisfenon exhibeat fponforem pro baptizato , fed

Ditt

folüm mittens , nec enndem in curam fuam ; (ed ipfius mit-

contraht

vator dei

tentis fufcipiat ; relinquitur ergo , quod nonnifi procura-

torem mittens fit verePatrinus,

Quodipfum potett con&r-

cogratio

mari ex illa regula 72. juris in 6. quod quis facit per alium , per. [e

finguli d

qullo lo

feciffe cenfetur , &5 ex leg. 1:S. ufuj. ff. de procuratore : quod om-

nis a&us per procuratorem praeftari poffit, niíi exprefse pra-

hic non

hibeatur,

Etcertéfi Sacramentum Matrimonii veré contra-

uml

pE ES

hi poteff per ptocuratorem, cur rion pereundem baptizan-

dus fu(cipi poffet , ut vera rátio Patrini refültet in mitten-

PA

te ? Aec obfiat, quod fufceptio baptizandi non ita habeat

Q u

tationem contracttàs, ut contra&io Matrimonii : Nam efto

Etgo,

Tf

hoc fit, habet tamen rationem cujufdam fponfionis, quam

quis nomine alterius poteít praftare.

Abbilt

G dng

Porró dixi, quod is, qui nomine meré procuratorio fu-

ttaant

fcipit, cognationem non contrahat &c. quia fi v, g. ego ro-

atus , ut filium Petriéfonte baptifmali fuícipiam, dicam me

us uti

Direrlit

fufcepturum, fed deinde peenitens di&i, rogem meum vici-

num , ut velit effe Patrinus,melibenter fatturum fumptus,

$ n

qui ratione talis a&(is fieri folent ; ego non evadam Patri-

[

Opiion

nus, fed meus vicinus, utpote qni non levat nomine pro-

curatorio , rigorose loquendo , fed proprio. $ed con-

tum, v

£ra hac

Cntral

e fünda-

Um,qy

Dices, 1. Jüra cognationem fpiritualem fubind

re videntur fuper a&u perfonali ipfius tenentis feu füfcipien-

tit Pror

tis ; ergo cognationem iftam nemo contrahit, nifi ipíemet

t exhi

probabi

perfonaliter baptizandum teneat , aut immediate à bapti-

zante recipiat,

Dit

Satetdo

Refp. Cum Laymanao , quod jura eatenus folim cognatio-

tochus

nem fpiritualem fubinde fundent foper a&u perfonali ipfius

m;

nitm fpi

fu,fcipäþntis, quatgnus in iliis locis defcribunt bagtifmu

ut

Qutator

f

DE BAþP T1$24O.

455

ibes eeriors

lahit, t

üt ordinarie miniftrari folet , & quia forté olim non ita moris

0, k patt

erat per legatum munus Patrini obire. -

1zto , fed

Dices. 2, Si mittens procuratorem , cogna

tionem illam

pfits mit.

contraheret , tunc ubi nominealicujus communitatis P'rocu-

|Droturg.

rator defignatus , filium Princ

ipis & facro fonte fuiciperet ,

eliopar.

aut communitas, ut fic,aut

cognationem iftam contraherct,

Wt p (

finguli de communitate , ve

l certe

ipfe Procurator : fed à

quod om.

nullo horum videtur contra

hi ; non à Procuratore , cum

refsepto-

hic non agat proprio nomine ; necà communitate , ut fic,

TéCOntI-

cümenim hzc fitperfona fi&a , cognationisexpers eft; nec

baptizan-

etiam à fingulis de univerfitate ; quia aliud eft univerfitas ,

n mitttte

&aliud finguli univerfitatis , juxta cap. gui manu mittitur. 24

ta habeat

q, 2, & leg, in fantam, $..

Ergo.

4

Uniccerfitatis. ff. de rerum divifione.

Nam efto

I$, quam

Repondent aliqui concefJa majore , negando riin. & dicunt cum

"Abbate cap. cveniens N . . decognafione fpirituali. Quodin eo

atorjo f«

cafü fingulide communitate cognationem fpiritualem con-

trahant; quía difpofitio concepta in univerfitate , quando a-

$ 00 10

&us univer(itati cempetere nequit, refolviturin fingulos u-

dicam me

um vici-

niverfitatis, utres non pereat, ut

de fentent. excom. t6.

i colligitur ex cap.fi feutentia,

[nmptus,

D

^ eru

^

i alii €orían ex

m Patti

-

hoc obje&ionisargumento permoti,

opinionemillam , quod per Procuratorem fuícipiens baptiza-

1íne pro

tum , verus fit Patrinus, adeóque cognationem fpiritualem

$ed con

contrahat,volunt effelimitandam , nempe ad eum folum ca-

fum , quandonontota Refpublica,fed fingularis períona mit-

je füngdt-

[ufcipiem-

tit Procuratorem. Ita Tefte Gobaf fentit. Poffecvinus. q. 27.

tu ex his opinionibus eam felige , qua tuo judicio viía fuerit

jipiemt

probabilior.

3 þlpu"

Dices. 3, Quando Epifcopus aut Parochus mittit alium

Sacerdotem , qui íuo nomine baptizet ; Epifcopus aut Pa-

Q natil)f

rochus cum "baptizato nullam contrahit cognatio-

",

ais

nem fpiritu

alem 5 ergo nec ean

»fi//])üm E

dem contrahit mittens Pm-

ut

£üratorcm,

Nnn

Refr.

466

€45US SACRAMENTALES

n

r

13 Refp. Negando coïiji*q. Ratio ,:Z'[parit;tü ejft, quAia baptiza-

mentoc

ze , etiam ex potelítate delegata eft ejufmodi facramenti confe-

tilmus :

&io, qua fecundüm inftitutionem Chrifti nonnifi illum pro

mullus 1

Miniftro habet,qui immediaté materiam & formam applicat;

At veró fufcipere & fonte baptifmali eft czremonia ex pra-

natio fp

fcripto Ecclefie , quae ut praxis oftendit , permittit, ut quís

hanc ca remoniam validé peragere poflit vel per fe, vel per

conftitutum Procuratorem,

Pudliia

Ealfa .

- [nterim tamenin propofito bené obfervandum eft, ut mit-

Patrini

tens Procuratorem vere Patrinus fiat, & cognationem fpiri-

2771

tualem contrahat, non fufficere , quod Procurator folüm af-

il

fiftat exorcifmis & renunciationibus, aut refpondeatloco in-

fantis , ejufque nomen indicet , fed infuper requirituz , ut

uerum, dum baptizatur , aliquo modo teneat, vel eundem

B

hei

poft baptifmum immediaté accipiat à baptizante , quemad-

modum etiam alíàs veré patrinus quifpiam non efficitur, fi

tetcogt

arvulum folummodo teneat , quando fupplentur ceremo-

puelan

niz baptifmales in Ecclefia, poft baptifmum minus folenni-

Proltfa

ter collatum domi,

Quia nimirum tales affiftentes, aut te-

nifi pe.

nentes non vert habentur pro fufceptoribus & baptifmo;

0 ,qu

Xilmo (

Idem paffim Do&ores fentiunt cum T amburino. de fufcipien-

tibus in baptifmo conditionato.

-

1látio ,

tandum,

Quod pro praxi benän»oä:

Stajo

Q aM o uä C*CXXVI.

fà, CUj

NT

Parvulus in periculo conflitutas baptizatur baptifzmate pri-vato

nb/que ceremoniis , ut

*

D

3

ffoles : .Queid £ poffem fupplentur caremonia ,

iuter quas pracipum eff afflffentia Patrins. E

LHC DC 6'8?2f

Qui f

feudus verus Patrinus ?

Ht Ma

Efp. Negatvé cum communi Do&orum fententia,

Miwm

Et

[;

R

Kalao efl ; quia.oflicium Patrini eft ab Ecclefia inftitutum

pro folo , vero , certo , & abfoluto baptifmo. — Íta Bonacina

N

de züatrimLä; 3. panGio g. $. 2. , 10. cüm ergo in tali fupple-

&tj

imento

Df BAPTISMO,

467

i;l;aptiza.

d

It confe.

mento cæremdgiarum utcumque folenni , non fit verus bap-

j illumpm

tifmus , aut certé non abfolutus , fed conditionatus tantüm ;

nulius hic validé exercet offcium Patrini , cui fit annexacog-

D applicat:

R

M £X Dtg.

mti«o fpiritualis.

*'it: lt qvi"s

CASUS CCXXVII,

&Y per

Puellule recens nae ac domi ab objigtr'ibe bzzþtz'zatæ, übi poftea in

df utmit-

Ecclefta. folita caremonie à Parocbo adbiberentur , aflitit [ub nomine

onem fiti-

Partrini Philippus jzvens , qui poff 16. amuos petit. cum ea matrimo-

tfolum af-

sium contrabere. — Quaritur, an pofft ? Ratio dubit andi eff ; quia toto

eatloco ift«

illo zempore habebatur & appellabazur à

' pue—/la Patrinus,

]Jgrmfiþw e

itifür , W

| eundem

Efp. Philippum poffe cum illa puella matrimonium contra-

QUemad-

R

here, Ratzoef? ; quia fi aliquid in prefentiimpediret, fo-

fücitut ,

ret cognatio fpiritualis : fed hec nonadeftinter Pb/ippum &c

: C&ICITIQ-

puellam : ergo non poteft impedire matrimoniuminter eos,

s (olenni«

Probatur minor.

Quia cognatio fpiritualis non contrabitur

5, dit f&

nifi per baptifmum , vel confirmationem : fed in cafu pofi-

t0,quando P/ippus aftitit caeremoniis in antecedente bap-

baptilmo,

fofcipiet

tifmo omiffis , nullus fnit fa&tus baptifmus , nulla fa&a confir-

bene o

matio ,utifupponimus ; ergo nulla inter eos contratta co-

gnatio fpiritualis: ac proinde P/ilippus licite poteft cum puel-

la, cujus ceremoniis baptifmiaftitit, matrimonium contra-

here, nifi aliquid aliud obfiftat.

um

CASUS CCXXVIII.

rl

(tt-

Quid i Titius faäus fit Patvinus legitimuk Prolis Càjze ; &5 mor-

£uis Marito Caje ef prole , affeétet ducere Cajam £m wxorem . fretus iffa

axiomate Germaniso.:.Y»as JAino il qeftorben / oie Devattete

a EU

. fbafft bat ein fÉnb.. Porerirme Titius m boc cafu cum Caja

ticotum

Inire matrimouium ?

d

fud äü

Efp. Nepativvé. Ratio eff in promptu, Quia longeal

p

D

extinqui Paternitatem inter patrinum & prolem ex bap-

gentó

Nnnza

tifmo

«f

o

P

" CASTPIS S"ACR*AME-NTA«L ES

4

$

P. n

ag

tifmo evatam ;5 aliud ceffare cognationem feu*conimn&ïoneæ

fpiritualem incurfam per levattenem prolis ex baptifmo in-

rebaptizà

ter levantem & parentes levati : illa enim , utpote relatio

Paternitatis ,.definet effe definente altero extremo; At haec

manere convincitur, quàmdiu utrumque extremum ianet ;

L

ualis cognatio inter Patrinum & matrem

h;y:iz

itaque manet fpirit

prolis baptizatz , licet extin&a fuerit alia

.i.nt.er Patrinum

& prolem emortuam.

Rudi

CASUS CCXXIX,

od

telanfei

Utrum i& veré Patrinus fiat , atque cognationer fpiritualem cum

fat,ptot

zAto , ejusque parentibus contrahat ,qui per errorem im baptifino

Vetum ]

bapti

tenet filium Cnji, eredens effe filium Titit ,àqnopro Patriuo

& dicit,

veguifitus fuit 2

Á rana

fal/s, t

F

- Efpondeo , ii

intentionem habeatfüngendi officio Patrini

V

reípedu

hujus,

uem prafentem habet, quifcunque ille

non

fieri vere Patrinum illius, quem tenet, & percon-

d. 13

är,&CO

Pujfr

fequens

neque cognationem cum eocontrahere, Ita Sy/ve-

/ntio d

der ,5

angez & Repmaldus citati ap

ud Bonacinam de impedimentis

E

JMatr

imonii.q..3.puto j. $, 2. . 18. Ratio ef] ; quia tunc de-

di officium Patrinieircafilium Caji.. Ad-

Hiecibi

eftintentio exercen

&m teri

didi veró mfi infentionem babeat ,

65c. quia fi haberet intentio-

nem fufcipi

endi praefentem , qu

icunque ille fit ,. refpe&u filii

tl t

Patrinus evaderet, tametfi per errorem putaret,

hac(in

GCajus verus

Loni

hunceffc filium T7/ji :

quia hic errornontollit intentionem

X 0013

direCtama

d fufcipiendum filium C aji.

.

itentize valide abfolvit posnitentem,

tztur

Dices. Minifter poen

Rialis il

'quem putat eftvirum,cum

tamen fit foemina? fimiliterbap-

tizans validé baptiz:

atfilium.Cajj, etfi per errorem putet cffe

previu

empr

&lium Tiii; ; ergo etiam v

alidé quifpiam Patrinus erit'; q,uiï

cum fimili errorealiquem

éfacro fonte levat,

Refp. Difparitalem effe ,

quod praefati facramentorum Mi-

Obüä

ad. perfonam preefentem ,.

mifui intent

ionem fuam dirigant

quegs

469

M ——ÀÀ :

DE BAPTISMO,

un&ioneæ

quacunique illa fit , quodin cafu pofito nonfupponitur face-

ptlmo in.

rebaptizatum 6 facro fontelevans,

Je relatio

-

* At ha

CASUS CCXXX.

ümmanct;

AMHonialis profeffa dubitans , an baptizatafit , f 4d cautelam denuo

fDatwa

Tatinum

baptizetur , am wovam profeffionem teueatur fcere ,. alio

Novitiatu nom peracto ?

Ruditiffimus Portell. in dub.Regul.ver. /P""Ionia&c, tt y. dicity

.. .quod?Monial'isdubit*azns,-anefï'etbaptizaza—-,quæa Catr-

telam fe iterum facit baptizari, frantea profeffionem emife-

Ti cute

rat,profeífio tenet 5 ita ut exire non poffit, fed tamen debet

iv baptifie

iterum Novitiatum facere, anno integro, & poftea profiteri,

u

& dicit, quod ita declaraverunt Cardinales apud Afanzilluum

l, 1. cap, ro, lit. V, & fequitur Joan, Bapt. Ler.p.4 fumeyver, Mo-

(eatmi

Biales. num. I4-

M

1tque ile

Ver

unm i

illam aliter refert Barfol. de V ecchis in praxiovit,

difp. 13. dub, 1. n. 17, fuüb his verbis, /Monialis , que emiferaá

k petcon-

Profeffionem , 65 deinde probabiliter dubitaus non effe baptizatam ,

Ia ht

padimenia

denuo ad cautelam baptizata fuit , profe[fione ligatur , fed ad majo-

vem cautelam, iterum eam emittere debet , alio atmo non expetdatag

! tüfc de-

Hzcibi ; quam declarationem facrae congregationis füb eif-

j M

dem terminis etiam referunt, Novar.in Luc. Regul. ever, /Mo-

intentio-

niales , num, 1. 65 Tambur. de Jur. Abbatiff. difp. 6.9.3. ,4.. Ett

p fl

hec(inquit £Zjyacintus donafus Tom. 4.Tra, 12, de profeffione

4Monialium fol, 142 que[f. 20;n.2.) mihi videtur vera , integra,

Spijonem

& non mutata declaratio ;. nam ficut denuóad cautelambap-

tizatur ; ita iterum denuó profeffionem emittit, & dum mo«

ts

nialis illa primá profeffione ligatur, fignum eft, quod ejus

fatbape

ytet elle

praevius Novitiatus fuit rité, ac legitime fa&us , quandoqui-

dem profeffio faCta fine praeviolegitimoNovitiatu,nullius eftt

n Ul

- obligationis , ut probat fexf, cap. s. Trid. fe[T. 2 f de Regul..

ergo iili, uno Novitiatulegitimé peracto, alte-

W[] Mi"

jtem s

ro non eft opus.

Nnn $

quar

cggug

470

p

CAS?S. SäöRAMENTALES

fic utitàt

CASUS CCXXXI,

giz if

frarum dt

Qui4 fi quis baptizatus fit ablutione dubid , vvel probabili : q*?ne.in'

tos non &i

loco faero fepeliendus ?

baptizatl

Bongcinati

R Ef ?ta, Quod intellige etiam de iis , quorum bapti(mus

aliunde dubiuseft, Rafzo eff $ quia cum baptifmus fit fal-

f Naà

tem probabiliter validus, non eft, curis debeat carere Eccle-

Deus d [

fiafticáfepulturá : quod vel maximé proceditin dubio pofiti-

prate

vo, Unde Caramuel bené ait , lepidéerraffe illum Parochum,

vel«ond

qui infantem baptizatum baptifmo dubio, volebat quoque

Qefialtica

fepelire in loco dubio , qualis ei erat, cüm de eo , utpote

(ui vtl

NY

ropinquoipfi coemeterio ,litigaret , quodam cive afferente

b

oc pertinere ad fuum hortum ; illo pertinere ad coemeteri-

non e& ;

um... Coeterüm (uadeo , ut fi facilé poffit, hac fuper re con-

tum cof

fulat Parochus ordinarium, ficut habet RitualeSalisburgenfe

in. Rubricis,

CASUS CCXXXII.

Licetne f

ei , pud

Mf,j

Sed quid dicendum de eo , qui in a&uali baptifmo , antequam forma

l

ex toto abfalveretur ,vita funcius fu.

772 E—/fäe;kp.c':/im«

dus ia lore þcra ?

'E[p'—.' I. Si prudens dubium fit , num Minifter priusé vitä

REb V

" difcefferit, velobmutuerit, antequam formam fubftantia-

WCen

licet wte

liter abfolverit , debet infans fuperftes fub conditione rebap-

dutétm o

tizari, Rafzo eff ; quia aliàs infans.cum baptifmo dubio ex-

poneretur gravi periculo amirtendee falutis aeternae. ;

malum, |

- Refp. 2.. Si certó obmutefcente prius, vel mortuo Mini-

tempora]

Matei

ftro, aut quoquo modoinfans prius mortuus fuerit, quàm

formaabfolveretur, Aliqui tenent, adhuc fepeliendum effe

inlocofacro. Fundamentum pracipuum eít, quod Deus

tali cafu pro fua mifericordia fuppleat defe&tum baptifmi ,

em

quantum ad ejus effef?cum , leu gratiam , üxivagdohomin

fic

DE BAPTISMO,

Mib m

4TI

fic , ut itadicam , inadaequaté baptizatum. — Pro quo /enri-

quez refert SoLve[ivum aliosque, & Bonacina Graffium, Sedcon-

trarium tenendum

6j

f.

P.

?

Ratio eff ; quia certum eft non baptiza-

l: dinein

tos non effe Ecclefiafticà fepulturá donandos , fed tali modo

Daptizati, revera baptizatinon funt, Ergo. Vide FZenriquez,

pifmts

onacinam , aliosque.

Nec fundamentum oppofitum fub£-

iUs ( (a]-

fit, Namlicétpia videaturillafententia, & exoptandum, ut

ereFecs.

Deus id pro fua mifericordia praftet, illum tamen íd a&u

Jio pofiti

praftare nullum habetur fundamentum vel in fcriptura,

itochum,

vel conciliis, vel Patribus , vel traditione Apoftolica ,& Ec-

t quoque

clefiaftica 5 fed potiüs contrarium , juxta id 7

oannis 3. Nifi

, ütpote

quis renatus fuerit ex aqua 65 Spiritu Sautfo &5c,

Deinde Ec-

affetenta

clefiaftica fepultura hujusmodi infanti ad falutem neceffiria

cemeteri-

non e& ; quám multi enim defacto regnant in coelis ,

uo*

T COf

rUum corpora inhoneftiffimis humata funt locis in terris,

burgette

CASUS CCXXXIII,

Licetne fecave uteium "Matris paríurientis vicue ea de caufa py.-

eise , quod infaus vitd periclitezur

C alias abfque babtifmo decedere

Jitque &v temporali & «

Lerná cavere vitá

itt fottt

46&:4! :

: prafe

TL f

TA

de ?iIAï AMatr

is jam couclamatum [5 , ac ipfa im [e-

& onem confemtiat:?

yus o vita

| Efp. Megativé, Ratio eff : quia fic privata aüthfori'tät'e in-

nocens diredié & a&ione perfeinfluente oc

bftantia-

cideretur.Nom

licet autem facere dire&té per fe tiala,

ut eveniant bona ; tali

erebap-

autem modo,fcilicet ita directé & per fe

occidere,eft intrinfecé

lubio ex«

malum, Ergo &c.

Eft quidem vita eterna praferenda vitae

temporali , fed

u

pér media tantüm licita, non illicita, Ne ue

j Mi

Mater eft domina proprize vitae,ficiit & nemo ali

? qüäm

us,

m eflt

&t proinde ejusdem confenfus nihil

od Deui

iu,.vlet..

«

1 U[Hïl ,

.gmmf-'m

€ASUS

fic

4'7

CASUS SACRAMENTALES

paandttt "

l

CASUS CCXXXIV.

Qz;;zp'i;;ï;

Qufd Á Maäer parturiens apat ammm , 4c proinde mascimum pe -

tur cidem 4

viculum fit,ue infans Matermo utero iaclu[us (ime baptifmo

plæm? ) Mv

moriturus [it..— Quid bíc,inguam.

Ia j

Agendum ?

V3Ro refolutione hujus Cafus bene notandam praxim tibé

ad£fero ex Efcobar infumma Theologize Moralis tract. 1.

B. 4j

exomine2.c 4, relato à Gobatt , quam ipfe Efcobar etiam ha-

quia :

bet in Theologia morali tom., z. Volum, 2, lib. 9. de Baptifmo.

) Wperan

fec&t, z. problemate z1.

Et eft haec. Quod fi Mater parturiens.

ínfanticid

agit animam , ejus ori aliquid , e. g. cochlear imponatur ;

sodon;

tizantis.;

ne videlicet infantulo in utero claufo obturetur via refpira-

tionis ; & mox ut mortua fuerit , Matris fecetur uterus, in-

dattumr

fansque eximatur , ac fi vivus repertus fuerit, baptizetur

pída , to

tíà exeuf

ued non femel in Hifpanis Matronisfeliciter practicatum

fuiffe teftatur. Etidcircó ipfeetiam tenet, Matrem ad mor-

fitatts (

tem damnatam , mutato fupplicii genere , fecandam eífe;

téns d

dilato fupplicio , infans aliàs abfque baptifmo mori deberet?

ad interf

non enim tam citó cum Matre expiraturum credit contra

tem jnfa

quàm «

Layman & Suatez ? prafertim fe priüs ori Matris aliquid

imponatur, quo mediante, ore aperto refpiratio infantulo

J er f

non ex toto procludatur ; uti fe ipfum occulatum teíftem

bellicis

Tüht ten

hujus refert Éfcobar , cui affentior. "Etquoad ultimum pa-

nc homicidium fit publicà , legitimi ;

fiocentes

l;;t j .qui'a tu

acinfitm

-& à Deo concefsá authori:.

taïe.

&X quop

tamen n

xny

àdmoqur

.z:/'(, 1

OE

preefenti

gemey i(

b

E

ïatem, (

.. CASUS

ESENUNUST

475

Ls o DE RAPTISMO.

F

d

r ia

Ed nl Ü

GASIIS. CCXXX

J

EOR

Quiti infan:

f0

zfebzlftamrvenerzt,ut prüdenttm

üdieio Limen-

tcMN

£ur eidem acce.

leranda mors ,-ft etiam modicn aqua v vel smediciffomá

lft.;'f?m

plane , ad baptifmi tamen eyMorem. fiffi

ciente abluatur , ac baptizq-

'A /?

dur ; auue nibilomtmus 3 eddem ,

us A fAlvasvalore pot

u -

4 ablui c* baptizari

a C

w-zofzïi;-ä Aqu

CUdebeed 18 w

*

is trat, r

ItaTamburinus cum comm

u»nïï(. l&atio& ,

t etiam a«

REjif Häïfmatiw&.

quia hac ablutio quantum eft

ex fe habet fe valdé remote

Dptilmo,

& peraccidens & indire&é ad morteminfantuli , ut proinde

DArtoTiehé

1

infanticidium potius male difpofitioni ipfius infantuli, quám

IDODQW ,

ablutioni , utpote a&ioni necper fe , nec ex intentione bap-

la telpiti-

tizantis ad mortem ordinata ,'imputetur. Quis enim cre-

Itetus, ill

dat tam modicum aqua& , pr&fertim fi expedire videatur, te-

aptizetu

pid& , fore caufam mortis perfe ? Etfi communis fenten-

adicaqum

tia'excufet'eum , quiabinimico ad necem petitus ac necef-

madmote

fitatus fugit, & fügiendo infantulum in via. jacentem, non po:

am eiies

tens declinare coritetit; eó quodfugere fit a&io indifferens

j debereto

ad interficiendum hominem , & quia is.non intendit mor-

tem infantuli per fe, fed füam ab inimico liberationem , ad

(it contta

ris aligut

quám contritio infantis habet fe pér accidens. Et (imiliter,

inlantulo

fi ex (imili ratione excufantur, qui in beilo jufto cormentis

m veftem

bellicis dejiciunt turres , injiciendo artificiales ignes , exu-

imum pe«

rünt templa & domos , haud dubié praevidentes multos in-

?a'mä ?

nocentes peffumituros, [temfiexcufetur mulier pragnans,

ac infirma , füumens pro retuperanda fanitate pharmacum,

ex quopr&videat quidem infantemin utero m riturum, at-

tamen nifi fümat, fimul una perire neceffum fit-&c. Quem-

admodum Authores paffim docent. . Quidni excufab.ris in

prafenti caíu? fi autem ex

gente, id facerédebes, "

cufgris à peccato, neceffitate exi-

Neque Minifter baptifmi in

hoc cafu incurrit, ï.;rregularï-

tatem , etiamfi moriatur paulo poft infans, Raíio-efl ; quia

Qoo

irre-

CA

a& o ,,.,4.4.....",«?.,.(;;4,..5vl.l:ïäfr:;&ACRïgME,EIHL ES

t

æa's'difp-;fä;;

irregularitas ex delí&o; qualis hac ä(ïefcfeäczer,nbn: mcur*

zitur, nifi ubi eft deli&um. ..

-

egrade p

.tqui in propofito non: ïeæ d'—ei-» :

feitio 00

li&um ,uticlaréoftenfum eft, Ergo &c.

- &fic

& ebrium

|CASUS CCXXXVI. :

pempe.P'

tüm bupti

uid f infidelis adülius [at Tongo &empore inter Clriftianos more

ChrifHano:uixerit s; eb mox Im tale periculum vita. incidat . ubs

vel f o

quafi

1 oluntatem , fidem, ac de peccatis Brtritionem ha-

voluntate

expre

ffam.bapti[m

di at

^ &*'i"*- »'Uel t

271

H

t p pore] 3 delet He'pulis ltem

is

-;-..æ

E

k ub cqäzd(äiä?fe paptisarit 0^

miodam

A 3 .

ir.'

E]þ Afimativé:

Ita P. Jofe phus DrefcïlerMonachwsB'e'

R

n

nccg(fl;as

i

edi&inus , Liberi & Exempti- Monafterii;ad.-S;..Lamber-

tum in Styria Profeffüs , SS; Theologiae Do&or , acolim im

]

Alma & Archi- Epifcopali:Univerfitate Salisburgenfi cafütum

án

confcienriaé Profeffor prá&clariffimusin. Tuta praxi Admini-

ltht

firandorum Sácramentorum:Salisburgi edità, Ubicap, g»

defübjedo baptifmi fol;360: agensita loquitur: . ficut rarif-

fimusplane eftcafus, quoin periculo mortis, & fenfuum alie-

natione conftitutus. homo ,. qui; aliàás. Chriftian& ac.pie

p

vixit , abfolvi: nom poffit ,. aut potiüsdebeat ; ita.rarus fae

t2

o homo: adultus- non: baptizatus , qui

elreduu

ne erit cafus , qu

tamen. more Chrifti

ano inter Chriftianos non:fímulaté vi-

ingensb

xit ,.

& in' id periculum vitae incidit ,.

quo expreffam baptif-

Chatitas

. fidem, ac de peccatis attritionem habere ,.

lotisate

mi voluntatem ,

vel maniféftare' ne

queat ,. baptizhri non..debeat faltem fub:

Vüstatih

conditione; " Ratioelft;

quia poteft ac debet de hoc requifita

tur perj

mi:indpía vita more.Chriftianorum trans-

difpofitio praefu

&ft[fito

ada, Excipe,n

ifimanifefté conftaret , talem effe in impoe-

terim d

nitentia, velvera fideidetefüatione, &c:

!

9

pos, vel

agis catechumenum ,

& qui a pro fut-

Adde longe m

20 D 30(

cipi

endo baptifmo

£

infidei Myftetiis: inftruitur, in hujusmodi

1?3 utt

, €tfia&u tunc prafa-

üicat ill

hecd

ffitate Gm-ili';g'p- äm?täzqk debere

--

fas

|

i

-

47

.DE.BAP T5 MO,

'-—..-——.w

bf f'onrincr.

tas difpefitiones manifeftarenon valeat ,

nïü manifefta &

cCerta de peccatis impoenitentia, vel jam conce

E

s

ptee fidei de-

W etde-

fertio obeffet, quod valdé tar

ócontinget in mortis articulo.'

- Et fic cafus occurrere poteít , ut dormientem

furiofum

& ebriüm &c; ebfolute wali

d

je & licite baptizare poffis , fi

nempe: preedi x

^

"

à/ormnia .conven

jant&c. Valide autem tan-

tum

baptizab

is

À

83

fcd illicité.

5

/(i adhuc.nulla urgeat neceffitas,

ifitts r

1

,quamvis tibi de

t Utidat , bj

vel fi difpofit

io ad;gratiam fufcipienti defit

Hritonen h-

voluntate & confenfu illius conftet.:

R

lnde quando pritis.

dixi-etiam fic ebrium lici

t& baptizari pofle ;intellige, i con-

x

p

"'?

ftet ;ebrigtàtem non fuiffedeliberatam , vel graviter petcc

minofam; & fimulde:

2

à

onachw p

priüs requifitis tibi *Conüetuäc quuue

, Lambere

neceüïtäs ita-præefgtus Do&or,

be.

y

;

&

t

, colim i

C

DGOUUL

nfi cafüum

T

uid fi dBb 16 obdti adllo , « alipidnidd tübueit-en-

tionem fu[cipiendi baptifpum, eb» im Amentüam lap[us vefplit,

; ficatrarie

nolitque baptizari z eritne nibilominus

nfüum alie

Anuptizandus? .

ye ac pie

E/þ illium omnino p

ctes & debes fub -co*häïtïene , fi capax

a ratus fae

e$, baptizare , quando periculum eftin mora, & nullafpes

dtus , qU!

eft redeundi ad;fapam meóteni z Ratio.eft ; quia fic exigit

mpate Vl«

ingens bonum proximi , & favor fidei, ac ipfa in proximum

tom baptife

charitas , ut quoad fieri poteft, juvetur ad affecutionem fa-

m habete, 4

lutiszeterna. «Siautem periculum non fitin mora & fpes u-

faltem fub:

$üsrationis fuperfit, differendus;erit baptifinus, ne expória-

tur periculo irreverentiae.&eprofanationis. Idemdicendum

£ equflüfl

um ts*

eft, fi conftet habuiffe 3liquando prafatam intentionem,in-

. jnanpee

terim dum aGu relu&atur, dubitatur num fitrationis com -

pos, vel.non.. Quin addit Sangez n feletlis apud Gobat tra&t,

upro

2, n. 306, ligandum effe , qui refiftit baptizanti , (i dubium

fit, utrum libere refiftat , & adfit qualifcunque teftis , qui

yjuroct

*

!

dicat ilium petiiffe baptifmum.

Quod nota pro obfefTis à

29

Ooo 2

doemo-

-—L

40

C45U5 SACRAMENTALES.

AS UE o at

deipect w

tius in-

dcmone, Cuctrümuniverfimin éafte]:quo'vel de afte

tentione , vel difpofitione requifita prudenter dubitas ; &

ericu um vita imminet, fub conditione , nempe, fi capax &5

Qnd j

di[pofitus fit , baptizare debes. Cur autem indifpofito non de-

beant adminiftrari Sacramenta, Rafio' eff ,

u

ia facrilegiriay

eft, Sacramenta fruftráre (no effe&u ; & fan

à

a dare canibus,

p o

X Vi

übi ulteriusrota, quod debeasbaptizare moribundum v.g;

nota den

Tudaum , fi unicus ceftis fidelis & verax omniexceptione ma-

ior dicat , illum petiifle baptifmum ; à paritate, quod debeas

era pit

0. Que

abíolvere moribundum , de quo unicus teftetur, illum dedif-

deuta

fe figna doloris, vel petiiffe faerámentálem 'abfolutionemi

(is a )

'uod fi veró teftis id fub dubio teftetur ; vél prudenter & ju-

baptizat

fté de ejus veracitate dubitetur;fub conditione conferendus

t2 fignu:

erit baptiímus , ut füpra. .Raízo efí ; qgïain fimilibus fraterna

1um,au

charitas exigit , ut Sacramentum potiü$ exponatur periculo

tem fbb

nullitatis, quàmanim peticuloamistende faluis, v ..

N

s ASIES COXXXVHE o

nm ,qu

dio ante

uid fi 'comïægat natá prole , bujus fexum zlz:ghofci tion poffes

pustie f

baptizari generatim dicendo : ba

ptizo te drc 33

MR :Püääfff.kdr

in ia «

, ebfque omni. [peziali notmitue ?

238xMI5d us

d

men'melius fecerís;

"&NJI.J

iX Eff. Poffe quidem fic Paptizari..-Atta

tranum.

P* fiei & nomen viti & fceminze imporias.Cüm his precfer-

tim tem

P

oribus non raró id foleat fieri apud Magnos Princi-

21 Eya

f efat

pés, lm

ó Tefte 7ofepho Drefcber.cap. s. de fubjetdo baptifmifal.

UET

402. circa finem

;inItalia valdeufitatum eft; etfi'probé dignof-

catur fexus,

;

Quiti fi folómmomemn viriimporias; re&e facis;

í

dinarié tefidit in id ; quod! eft perfettius.

Natura namque ot

Undefepilis compertum

eft, quod fimiles in virum proru-

ina

) ü Pcm gjt,quä

d r

j»o j *

m. Sicut poft ahos flgce; :

t

!

bobac i

»

H

7

. CASUS

Y

477

DuRRicScem

DE BAP TIS/T*IO«*

m— m

;R;rms m

»

X.

Uitis &

CABUS CCXXXI

:J.H u

bortum: i,

abitur a

*

(

10 non de.

^s Q-'id.þ pueïgzc*m P

* ag(t;andw eft.

fine fgtw abortiwus

aCtilegitim

I6 vanibus,

R. Efp. Càm folus homo viator fit fübjectum capax baptimi g

üdumy s;

& viator non fit, qui vitam non habet, quod univerm

Ptionema-

nota de mortuis, apprime attendendum eít, num dum puer-

uod debeas

pera patitur abortum , ipfe foetus abortivus animatus fit, nec

Ilom dedi(

ne. Quemadmodum providé admonet Rituale Salisburgenfe

de baptizandis pavcvuli, — Et quisfanáe mehtis hoc neget? nul-

olutionér

enttr&foe

lusfané Theologus.. Nullatenus ergo fimilis foetus abortivus

Yiferendus

baptizandus erit, ne quidem fub conditione , fi nullum vi-

) fraterna

ta fignum , puta pulsüs ; refpirationis , fenfatiofiis oculo-

It periculo

rum , auditüs , cactüs vel

"

alterius fensüs,aut motis localis fal-

A

r

tem füb dubio edat. -

Aec audiendi funt nonnulli Medïgoïr'tlfm & Philofopho-

rum ,quorum quidam volünt , animain rationalem infundi

diu antequam fcetus refpiret , vel fentiat , autantequam cor-

pf

pus rité formatum fit ; alii die tertio poft conceptionem,alíi

hn

in ipfa conceptione feu feminum commixtione &c,. Quem-

admodum

re

&

!

fert & meritó reprobát LuZovicu: de fcildere lib.,

i

;

J

ä&än's,

$6, c. 2. n. f. Rafio efi

',.-?q

uia prà

xi$

3

P.

'Ecclefie & prohibitio con-

s ptaere

trarium fentit, Ubi & notari poteft illud T5eodoréii in capu£

21. Exodi q. 48. de percutiente mulierem

os Princi

1

. gravidam. Ibi,

if

f effigiatus infans egrediatur , fa&um illud bom

tidium "vocandum.,

Sin -vero paríus egrediatur injormis

P dignre

) bomicidium non cenfendum,,

4

2190

qula Mecdum aní

matum eraí ,

4

sff(äüïþ'

"editum efl, . *

;uog abortwum

1pï0w

3

^

B.

z

N*

OQ

k

Qoos

(Z?*ASUS

E

4"u

AT

"

CASUS SACR A 74

ALES

dïViflO'aa

"CASUS CGXL, —

mortallex

Ti poitéL;

Quandoquidem ut.babet paftorale /Mecblis;enfe, experieniid Ob-

ffetricum depreben|mm [it , frequenter. eeutnere partem v. g. inanum

betparit

vel pedem,iu qua enultis boris nom potef! motari Jignum vit,cum ta-

men boflea puer wivere deprebeadakur : boteyitue talis pars bapti-^^

; ,za-r.'z"þfþ condition

£, fi vivis, velfi ca

pag £5 .Ego (CRr

Qgcæ'rfriti:«

"baptizo &c,

I ER. Affirmatiaie. Ratio dfi: quia qüogiïe-fc-unq:uepæbäbi!e

LE

»

. dubium eft, ne fi forte infans vivat, priüs moriatur,ante-

N

Aiafidc

quam exutero totaliteregrediatur , licet fic fub conditione

olim d

baptizarein parte egreffa ; quia fic infantuli faluti abíque

Dio

aliqua facramenti irreverentia confulitur , dum id jufta &

orobabili de caufa fit,

evolatet

Aeque dicas , me contradicere di&

(et ii

is in rtzfpongg*n6 ad

fit v

pracedentem cafum..

Refpondetur. enim nequaquam. .

.Aliud enim ,eft,

quemba

quendia

quod feetus ex toto extra uterum maternum eercíffus , &

denfibusexpofitus ,nullum tamen vitz fignum edens , bapti-

fuos at :

ptijio,q

Zari nequeat, quod ficut ibi, ita & hicaffero. . Aliud eft,

bigtizar

quando ob experientiam obftetricum prudehter judicare,

. /feu dubitare faltem poffum , prrerum vivere , licet hoc uni-

focis C

Cum membrum utero egreffum vitam non indicet. .. Nam

fs

etiam in moribundis frequenter contin

Mi

vel membrum vigeat, nullatenus aliud, -

.git-;,f ut hic 'fcnfus-,

Prbiigy

i, qui

erode

"U CASUS CCXLL .

:

Quid fi quis ob fidem Chrift

"Martyrium fubire deberet , f famen

ts ifiQ

f&

cipere

Alatci

etiam ipfum prins Sacrsmentum baptifmi

h

poffet : an-

ue Ad illud prius fufcipiendum o

lzga:w

tér.gy

afet ?

Efp. Affirmatizué. Ratio efl : Quia Sacramentum hoc eft

cepto

juxta unanimem Ecclcüag cathglicæ fenfum fub pra

divi-

479

*—h

DE B APTISMO-

[ dïvino-, & ad falutem neceffarium-. Sicut etiam Chri-fïi"a'nus i'da

mortali exiftens , (r ducatur ad Martyrium, & pravié confite-

eritiia Qp.

ri poffec, deberer, Quia nempe accedensad Martyrium de-

V Q at

mplere omria preecepta, qua poteft.

VL CU g.

bet pam tus effe adi

EE

/25633.3

URTE

"

CASUS CCXLIL

uid [it l

Qyærent:q

aptifmus fanguinis ; &y an i

zyrten fupleat baptifmum: aqua : Quid

h fnf;m*fiäw /Mar-

J.epi;cbabüc

refpondemdwm ? ^"

TAtUT, ante«

