Ponitentem , qui fecundum probabilem opinionem doG'orum operari

€

ya. v

vult , teueturne Confe[farius ab[olveres licet

l;

smet certó fibs

I q

per[eadeat illa m doctrinam e[je fa

l/am?

Refp. affirmat, Ratio eft ; quia Confeffarius auditá confef-

ytatio d

ofetur 1f6s

fione non poteft abfolutionem negari poeriitenti re&é difpo-

T2

otelt

fito, nullumque peccati obicem ponenti, atqui fequendo proba-

bilem opinionem poenitens non peccat, ac proindé quatenüs

v &anto

eft ex hoc capite re&é difpofitus, ergó non potett illi abfolutio

negari;quarereprehendenda efteaConfeffariorum confuetudo,

qui veriti poenitentem contra propriam fententiam abfolvere,

eundem ad alium Confeffarium ablegant, quioppofitam proba-.

bilemtenet, Si enim ille alter abfolvere poflit , curnon & tu pof-

fis , autcurtua fpeculativa perfuafio poenitenti obeffe debeat.

00 O00 O

(s

Dices,

Cb

&2lo

CASUS SACRAMENTALES,

r omsadan

Dices: Confeffarius eft poenifenti;fuperior', ergo peeni-

tens depofità proprià opinione Confeffarii praecipientis opinio-

nem ample&ti tenetur,

Refp. Confeffarius non eft poeniten-

tis fuperior abfoluté & fimpliciter , ficut alius fuperior Eccle-

fiafticus.vel Civilis , fed folum limitaté & refpe&ive. in ordine.

ad peccata ab ipfo ad tribunal poenitentiz allata , feu quate-

nuüs ei poenitens fe fubmirtit in ordine ad Judicium facramen-

tale , ut de peccatis fuis judicet fecundum allegata & probataz

Tiim p

$ends atj

poenitens autem non peccat fequendo opinionem vere pra-

babilem , qua à Dottoribus probabiliter defenditur,

Neccorr-

lunidh

i jum

fequenter tenetur Confeffario fübjicere opiniones fuas probabi-

i

4:

les , neque quoad hoc ei Confeffarius tanquam fubdito quid-

guam' precipere potelt..

| la

c AS'U*S AMCXLV,

2, Pro«

piatur p

"Ad'vocatus caufe probabili patrocinium fufcipit , etfi contra-

(iate ey.

viam probabiliorem judicet ; quaritur ,.

hoc lurm

7 [,/wcct?. ;

ii ote

Refp. Negativvé, Ratioeft; quia Advocatiofficium non eft

fhtuan

definire, feu]us dicere inter partes contendentes , fed parti uni-

3Uf0/7 C

litigantium affiftere ,. & patrocinium adferre, confequenter f

(orinten

Advocatus caufam clientuli non manifefte iniquam , fed pro-

lgatiore

babilem judicet , licité ejus patrocinium fufcipit , etfi caufamv

G utg

adverfariam probabiliorem & faciliüs obtinendam arbitretur,

3 'mu,, [4

Nam quotiescunque caufa dubia, feu. controverfia eft, permit-

luftum y

átur parti. litem cum adverfario conteftari ,. atque propofitis

h&m qu

furibus ac rationibus fuis; Judicis dirimentis fententiam poftu-

Dübwe

lare ,. poteftautem quis per alium , quod poteft facere per fe

Wt fe

Ül

ipfum, reg. 68. in'6. nam Jura advocatum permit-

Iyiere,

&unt; ut fi veluti Vicarius partis:

£nüt

h

l-itigaþtis,.

Ræ»

h um

EH

Tlohlice

MU

Dr

M REU r

DE MUTUO.

——

12415

IMUCETEEOSE encvromuum casntvrmseuasat-

&rgo peni-

ntis Opinio-

d peniten-

perm: Eccle.

v inwdine

MUTUO.

, feu que-

CASUS /MCXLFI,

1m Rcrama.

a K pmobat:

"Titins precisó ratione earentie pecunie , feu obligationis non vept-

zendi ante certum Lempts , feclufo omni pertculo , [rve de forte, fve de

m ven pro-

r, Mecur-

lucro ceffante , ffve de damno emergente , exieit Aliguid ultra [arteu,

fén [ummmaim -mpim/:m fectmi»e MuIUALA CLAHOHATR EX aä—lz;gatim:

füosprobat

juff itia per mutuum induécia. Queritur, am (Te virio

fubdito quie*

ufure, aut injnfl itia bocfAciat ?

Nofa. Ufura dupliciter accipitur, r, Pro lucro ufurarie,

$i acci-

2, Pro contra&uufurario , undéhoc lucrum profluit,

piatur primo modo, fic definiri poteft: Ufuraeft lucrum imme-

Additur immediaté, quia debet

ufiiti

diaté ex mutuo proveniets,

hoc lucrum provenire ex vi patti mutuationis, fi enim imme-

diaté proveniat ex amicitiá velgratitudine , velex fpe alliciendi

imutuantem ad continuandum mutuum , non erit ufura,

ut

caumnoneh

autem ceffeatur ex vi mutui provenire , requiritur , ut mutua-

t r vt

torintenderitmutuatarium exvi pa&ti mutuationis obligare ob-

pfequentet *

ligatione ftri&á , feu juftitiae, qualis per pa&ta inducifolet ; vel

T (def(ï

p

J CQ

certé ut mutuatarius putet, hanc mutuantis fuiffe mentem. Ad-

ditur, ex mufuo procueniens , fi enim vendens rem tuam fupra

i at

juftum pretium 5 lucraris quidem , fed hoc lucrum non eft

» et Pf'ml

ufura, quia provenit non ex vi mutui , fed ex iniquá venditione.

ndénec incurris poenas ufurariorum , fin autem ufura accipia-

entiatgo

tur fecundo modo , nihil eft aliud, quàm mutuatio expreffa, vel

ycere p

implicita , cum pa&o reddendi aliquid fupra fortem ratione

pcrmlï'

mutui, Hisnotatis.

Refp. Si Titio ex carentià pecuniae nullum lucrum ceffat ,

nullum periculum impendet, nullum incommodum metuitut;

non licebit illi quidquam ultra fortem vel exigere , vel accipere

ex vi patti mutuationis,

Ratio eft, quia carentia pecuniae ad

ft

tempus eft deeffentià mutui; qui enim dat mutuum , alienat

rCna

QoooooQ2

1212

CASUS SACRAMENTALES.,

od

rem füam à fe ,. eamque tradit alteri , adeóque neceffarió e&

bontnibt

caret ; ficut ergó promutuo nil poteft exigi , eoquod contra:

et quit c

rc&am rationem fit, in contractu onerofo, plus ab alio exigere

tis,vel at

uàm ei tribuas, ut patet in aliis contractibus, ita nec pro ca-

fiquisinn

rentiá pecunize; cum haec non fit pretio aeftimabilis, nifi ratio-

timinquit

ne alicujus incommodi , vel periculi conjin&ti, Quare quid-

Quar

quid fic ultra fortem acquiritur, velut injufté acceptum debet

Aofa.

xeftitui.

fis dicumt

Dices.. Praefens pecunia plus valet, quàm futura; ergoli-

fe&te Cunti

cet mutuanti praecise propter carentiam pecunize aliquid ultra

Ym /t2 üt

fortem exigete.

Prob, anteced. Quia fi praefens pecunia tanti

[üte veró, ,

valet, quanti futura, & econtra , cum hac fit veritas prattica;

iti, vdq

& abexperientià pendens, tantum emere in foro potens nu-

judice (ünt

merandá pecuniá , quantum numeratá ; at evidentiffimum eft,

in judicio

hoc effe falfum 5 ergo evidentiffimum , numeratam pecuniam

M

effe meliorem & majoris valoris ,. quàm fit numeranda, five fu-

tura , fi hocnegas; viste & omnes effe coecos, & erras defe&u

tiles funt ;

teffote tf

foliusexperientia, Vade obfecroad nundinas, cum tuápecu-

pottt 1lis

niá futurà, & videbis, an eodem pretio fis habiturus fingula,

irregu/arcs,

quohabent, qui preefentem exponunt? Quod adeà verum eít,

"ili st

ut etiamfi vadas dives.ad mercatorem divitem habentem pecu-

eXefCent tj

nias otiofas multas, adhuc debeas pluris rem emere pecunis:

füct Doenit

mumerandà, quàm numeratà,

dtderintpe

Refp. Hoc quidem communiter contingere; minimé ta-

Ttoribus.

men id fit,.quia pecunia: numerata plus valet , quàm numeran-

dà ; fienim cuipiamomninó certó conftaret de recipiendis mille

florenis poft certum tempusabfque ullá difficultate , autlabore ;

|

ïiS'l, b.&?&

non video, cur pluszeftimare poflitalios mille, quos jam habet,

N utares

quosq; certó ad idemtempus refervabit inarcá,quam jusad prio-

HC rl

res mille fic certó recipiendos :: necvideo, in quo talemutuum.

CUYdtÍ nos

multum differat à depofito , nifi, quod adhuc majus commo-

läfim erur

dum adferat mutuanti 3. Cumenim per mutuum transferatur

dominiumin mutuatarium;hic obligaturad reftitutionem,quo-

Vtef; Culta.

P'oniffiy

modocunque dié&ta fumma:apud ipfum interierit, quod com-

"Omoria

modum non.obtinet.deponens , quod.igitur communiter plus:

a

Wlione d

t

DE MHTUO*.

1213

;[-Iä'rjö d

abomnibus zeftimetur pecunia numerata , quàm nüme*randä "

X contra

eft, quia ordinarié adeft, vel periculum fortis, vellucri cetfan-

N exigere

tis, vel damniemergentis, ut manifefta experientià conftat; nam

0 C2-

fi quisin nundinis petat aliquid emerepecuniá numerandá, fta-

Difistio«

tim inquiretur,an fit dives, annon difficulter folvat &c,

we qu-

Querer. Quanam poenz fint ufurariis conftitutze?

Xomdebe.

AVota, Varias poenas in ufurarios manifeftos effe conftitü.

tas,dicunturautem manifefti ufurarii, qui facto vel jure mani-

45 ergyi-

feft& funt tales , fa&o quidem manifefté tales dicuntur, qui pa-

iquid ult

làm, ita ut nullátergiver(atione negari poffit , adufüram dant,

cunia tand

jure veró , qui Judicis fententià de hoc crimine funt condem-

isprati

nati , vel qui de feipfislegitimo jurisordine hoc crimen coram

otens nu

judice funt confeffi , vel denique de quibus id per idoneos teftes

Timum t

in judicio eft plen& probatum, Hoc notato,

ipecuniatm

Refp, Ufurariimanifefti , id eft, qui fa&o vel jurenotorie

tales funt ; incurrunt infamiam juris , obquamrprivantur po-

j frehr

j d

teffate teftandi ; etfi perteftamentum iis haereditas fit reliéta,

j ul pect

potett illis auferre à fratreteftatoris ; fi veró fint Clerici , fiunt

x5 üngula D

irregulares , atque hanc infámiam incurri ab ufurariis Jure Ci-

verum

vili permiffis , docent Molina , Covarruvias & alii, quia & hi

yem petr

exercent ufuras illicitas, z. Admitti nomdebentad facramien-

tum poenitentize ,.nifi fatisfecerint , vel fufficientem cautionem

dederint per pignus, vel fidejufforemidoneum , idque vet cre-

jpítc V

ditoribus, fi adfuerint, vel ordinario loci, aut ejus vicario , vel

m]mcmn'

Parocho:coramteftibus fidedignis, vel Notario publico habenti

ndismile

mandatumr ab ordinario; ut patet ex Cap; Quanquam de ufu-

ris l. b. &alibi, fi tal'emcautionem praftare non poffünt, de-

4m hibct

bent jurare fe non poffe ,.& fe fa&uros quidquid poterunt , uc

ysadprit

fiat reftitutio; fi veró ob imminens periculummortis hzec ob-

muttl

fervari non poffint, fa&à promiffione pro viribus reftituendi ,

: mf

ftatim erunt abfolvendi : Debettamen adhuc Confeffarius pe-

st

tere facultatem juxta Authores citatosmonendi Epifcopum de

promiffionefa&, ut fi convaluerint , cogantur reflituere : fü

n2/] qü

r()d COFI

veró moriantur, coganturhzrcdes, 3. Repellendi füntà Com-

jis

munione altaris,nec admittendi ad oblationes offerendas, Cle-

jiter/

Qoo oooo 53

rici.

1214

CASIIS SACRAMENTALES,

sumemm ts

&i

rici veró accipientes oblationes de manibus ufurariorüfm : ui

torum,

manifefti funt, tenentur illas re(tituere, & ipfo fa&o funt fuf-

p

penü ab officio, adeóque carent executione fuorum officio-

ni obfe]

rum , donec fatisfaciant ad arbitrium Epifcopi: Cap. quia i

confort

omnibus de ufuris,

4, lllicitum eft illis , locare domos, &

D

D

TO.

qui ufurario extraneo domum]locat, excommunicatur.

$. Si

4 (

in tali peccato praedi&ti ufurarii moriantur , privantur füpul-

att C ff

turà ecclefiafticá ; quae omnia diverfis legibus continentur.

titi, &

Ceterüm licet ufurariis privatis nullae poenae infligantur jure

A

humano, quod tantum fert judicium de iis, qu& patent, non

FGte, nif

debent tamen eos Confeffarii abfolvere, poftquam femel, aut

bis ad fummumi polliciti fe ufurarum exercitium deferturos , &

quim vq

E

4(

reftituturos, non admiferint,

Totie füa

CASUS ACXLF II,

fur eft,

ad furta

Debitor.

patientia

fum, qi

nfeffario cum 1llis , qui eve alieno onerantur, cvel

de ageudum Co

folutionem mims dz'. eruat ?

Rot;hje,

v

Refp. Certum eft, eosinvito creditore non p.o(ï'e in con-

mobilia ;

Ícientià diu debitum differre ; quod pauci advertunt , quod fi

qui folpr

inde damnum creditori obveniat , etiam tenentur ad illud refar-

Opetfinis

ciendum, vel compenfandum.

&Centia (

Sunt tamen (inquit Marchantius) aliquae caufae excufan-

tes à debiti folutione ftatim faciendà,

poffnt (

r, Impotentia excufat

Miituere

à toto, fi contingat intoto; ficontingat tantum ex parte, ex-

NV

cufat ex parte,

2. Magnum damnum, quod fequeretur in re-

katum 0

bus non debitis.

3. Notabilis ja&tura decentiz ftatüs, Ratie

At p,

eft, quia his cafibus creditor fecundum redam rationem tenetur

Rif

confentire,& ideó irrationabiliter eft invitus,ut differas folutio-

iC Givite

nem , intelligetamen hzec, nifi creditor per damnum , vel pà-

abe,

rem ja&turam ftatüs pati deberet , propter tuam dilationem in

caufá enim paris damni potior eft conditio crediteris, habet-

que ille plus juris.

Ex

D£É MUTUO.

IZYf

SIBM tss

3

Ex his refolvi poffunt Cafus fequentes in gratiam debi-

'Um, qui

torum,

C

funt fuf-

2, Cafus: Si nobilis non poteft folvere, nifife privet om-

1 officig-

ni obfequio famulorum & equorum ; cogaturque abítinere

hqui if

oms, &

à confortio fui fimilium , excufari poteft , fi differat reftitu-

tionem.

W. ol

2.

Cafus: Si civisaliquis primarius non poteft folvere, nifi

X ftpi:

artém mechanicam exercere cogatur , fibi & ftatui fuo infue-

tinentut,

tami , fimiliter excufari poterit,

XRtur yre

3. Cafus:Siquis debet centum aureos,nec poteft ftatim fel-

tent , 101

vere, nifi domur, vel praedium aliquod vendat , multó minoris

fcmel, qUt

quàm valeat, non tenetur ftatim , fed poteft differre,

rturos,

4. Cafüs: Si quis debita non poteft folvere fine periculo fa-

Jutis fuze vel fuorum, poteft differre, exempli gratiá: Pericu-

lum eft, ne uxor vel filiae prae inopiá fe proftituant , ne filii

ad furta vellatrocinia abeant ; ne ipfemet debitor prae im-

patientii in defperationem incidat, nempé faluti fuze velfuo-

rum , quisque potius tenetur confulere, fi periculum iftud fit

"UM

notabile,

«. Cafus: Non excufantur illi , qui utfolvant, ne quidem

offe n con

mobilia aliqua eis haud neceffaria voluntalienare.

Nec illi,

qui nolunt fibi quippiam detraherede domefticis expenfis faepé

n quo i

j onedt

fuperfluis3 ut.fenfim reddantur potentesreftituere, cum enim

decentia ftatüs non confiftat inindivifibili, tenentur, quantum

poffint fibi detrahere , ut poffint debita diffolvere , vel aliena

« excufälï

zeftituere,

ntia eo

6. Cafus: Non etíam excufantur illi, qui injufté aliquem

lerefur

nte

ftatum obtinent, puta, quia furtis, fraudibus, rapinis, ufuris

; MU

ad eum pertigerunt , quin teneantur reftituere etiam cum di-

1xu

milfione ftatüs, intellige, quando jam ex parte notum eft, eum

nem tencwï

J

fic divitem fattum , aut pertigiffe ad eum ftatum , alioqui fi vir

habeatur probus & honeftus, non tenetur fe infamare,

um !

d paz

fed fenfim prout poteft, debet

jem

atl

ab

reftituere,

j

T

€ ASUS

E

:||

Y216

: CASUS SACRAMENTALES.

proximu

CASUS AMCXLV'LI,

bus ítjul

Detra&or.

hendop

tenetor

Qui4 agendum Confeffario cum detvatlore , qüi fe accufat.:(e injuftA

fem fan

Ablattone famae homoru ?

tra&ton

JVofa. 1.

uia inter famam & honorem hoc interce-

Vg

ere difcrimen , quod fama confiftat in interná opinione boná

detra&ie

multorum devitá, moribus, aut alio bono alterius; honor verà

fpatgito

in quádam teftificatione feu reverentiá externá ,alteri debita ob

teftitoti

aliquam excellendiam , unde honor lzxditur injuftis contume-

lgitur,q

iis, irrifionibus, agnominibus &c. fama veró detra&tione, quae

lr

eft occulta & injuíta denigratio feu laefio famze alienae , dico,

Thoma

fem f

melia.

occulta; fi enimfiat in praefentiaejus, quiladitur; eft contu-

teftituri

- Aota. 2. Detra&tionem fieri quatuor modis dire&e, & to-

fatisficit

iffamat

tidem aliisindire&é, dire&té quidem 1. Imponendo alteri cri-

menfalfum. 2, Revelandocrimenoccultum, quantumvis ve-

deftdu

rum.

3. Augendo &amplificando verum crimen.

4, Expli-

tii detr,

cando fa&um bonum, alteriusin finiftram partem, ut fi quis bo-

Nuüf;þfa

num fa&um alterius dicat, malá intentione contigiffe , hi qua-

QuUs d

tuor detra&ionis modi fequenti verfü continentur,

fhodo re(

Zmponens , augens , manifeflans , in mala «vertens,

&htiama

indire&é veró fit z. Negando recté fata & bonaalterius. 2, Di-

isqut j

minuendo re&é fatta vel laudes alterius; 3. Reticendo bona al-

Wratione

terius eoloco & tempore,quo coeteri reticentiam accipiunt pro

Ddye

tacit vituperatione & probro. 4, lta frigide laudando , ut

AUR

hoc cedat in vituperium & probrum laudati; ifti quatuor de-

EAN Qu

tractionis modi exponuntur hoc carmine :

AR

Qui negat , aut minuif , reticet , laudatd, remiffé. —

&toní fi

Refp. Confeflarius eum , qui alteri famam injufté abftulit,

COf

NU

obligabitinprimis procurare recuperationem famae, deindé alia

ons

à

damna compenfare , quae ex ablatione famae funt fübfecuta.

Ipfits inc

Ita DD, communiter. Ratio eft ; quia injuíte damnificans

proxi-

OCCUltuln

D£ MUTHO.»

Yiry

RAAND RUs

proximum, reftitutionem exhibere teneturin iisboris, in qui-

bus injufté damnum infert 5 ergo fi iniquus detra&or detra-

hendo proximum damnificet tum in famà, tum in aliis bonis,

tenetur exhibere reftitutionem, tum procurando recuperatio-

Tiem famze, tum compenfando damna , quz ob injuftam de-

![MW

&ra&ionem patitur in aliis bonis.

C Interce

Verüm quia detrahendi modusnon femper eftidem (cum

detra&io, quá imponitur crimen falfum , diverfa fitab eá, quá

ionetona

yonormró

fpargitur crímen verum ) ideóque neque modus obligandi ad

idebitad

reftitutionem poteft effe idem, ficaliter ad reftitutionem ob.

ligatur, qui injufté detrahit fcienter imponendo crimen falfum,

Contume-

Hone, qux

& aliter, quidetrahit fpargendo crimen verum , nam ut notat

Thomas 2. 2.4.62,a. 2, ad 2, illeprior tenetur ad reftitutio-

ld , dlCO,

e[t contü

inem facere etiam ingenueé fatendo fe falfum dixiffe , fi aliter

reftitutionem efficaciter praeftare nequeat ; ifte veró pofterior

fatisfacit, fi famam aliis modis congruisreftituere conetur, E. g,

'C&ä, & m'

y aiteri t«

diffamatum oblatá occafione laudando, aut alias tacito priori

defe&u de fe ipfo loquendo honorificé , in quorum prafen-

umv rt-

h Exp l-

tiá detraxit ; hàc enim ratione fama ex uná parte in tantum

illuftratur,in quantum ex alterá fuit obícurata: ne autem ini-

tliquis o

quus detra&or , cum putet fe tollere infamiam , eandem ex

h j h! qm'

modo reftituendi magis confirmet , magnam cautelam & pru-

U

dentiam adhibere debet, ut congruum modum fe ligat, qui fub

77

1US- ) D

his aut illiscircumftantiis fit fatis efficax ad procurandam recu-

perationem famae: Siquidem ingeniofiores ex modo loquendi

öo b()ma v

fapeéadvertere folent, verüm quidem effe, quod infamans ante-

diptontpro

hacdixit ; nunc veró eum folummodó revocare velle , quod

dando s j

dixit; quo cafu infamia adhuc reipfá manet.

[U'AEUOf v

De coetero fi incidenter fcire cupias ; an infamans obli-

,

gationi fuze fatisfaciat , fi famam apud eos tantüm reftituat,

coram quibus detraxit, vel an infuper reftituere teneatur apud

;t'ä

illos , ad quos infamia delata eft per immediatos atiditores

ei

f i

ipfius infamantis ?

o

Refp. Breviter,fi infamans fub exprefsá fide filentii crimen

NUA

'pccultum fuis auditoribus detexeri

t, vel aliàs bona fide exifti-

pl'Oxl*

Ppp pppPp

mav;-

xAl$

CASUSSACRAMEN?ALE&

Ea

maverit , ab.his crimen non. effe ulterius deferendum , quod

fure, di

tunc infamans fatisfaciat reftitutionem exhibendo coram fuis

tibus c

auditoribus : quia cum ifti fub. his circumftantiis crimen. ul-

ni fide.

terius deferunt , ulterior infamia tanquam voluntariaimputa-

tur, nam primo infamanti, fed ipfius auditoribus, aliter fentien-

pofit

poftbi

dum effet , (i detrahensprobabiliter adverteret periculum ulte-

0

rioris infamize;. tunc enim ipfe quoque cenferetur illius caufa

liam r

voluntaria, & per confequens infamiam removere teneretur

Q62 C

apud alios, ad quos per fuos Auditores propagata eft, cafu quo.

gl

infamiae propagatores non fatisfacerent,

fiineo

Ob[er-va.tamen 1. Injuftum detraGorem variis.de caufis

excufari poffe à reftitutione famze, ut. z. Ob juftam re(titutio-

defüs

t

nis condonationem ; quia ficut haec excufat in aliis bonis, ita.

tlyg

etiamin bono famzae, u£ 1.Ob juflam veffitui. Vocaturautem cons

Tüeliat

donatio.jufta, quam infamatus legitimé absque praejudicio ter-

Quinta

tii facere poteít. — 2 Sifama jam aliundé fufficienter recuperata

Titioni

eft ; quia tunc nihilamplius fupereft reftituendum.. 3. 51 pru-

E

denter exiftimetur , infamiam.]jam abivitfe in oblivionem;

quia tunc infamatus non amplius cenfetur pati. damnum in

honor

lii 4 ffe

famá, 4. Si crimen occultum , quod infamans propalavit ,.

-

J

am.alià viá fadum fit publicum 5. quia tunc. infamatus amifit

etlare

æp'ï,l

jus reftitutionis.

$« Si fama non poffit reítitui fine periculo

vita, aut majoris infamize ipfius infamantis :: nemo enim ad.

W d

ficit, f

zeftirutionem.obligatur cum majori fuo.detrimento. |6, Siex

narratione per fe infamativá , apud audientes., re ipfà non fit

l atem

fecuta infamia , quia v. g. non crediderunt detrahenti, &c,

thity

nam ubi.re ipíà nulla eft damnificatio ,. nulla.datur damni com-

Ra

penfabilitas.

7. Si infamatus viciflita famam abftulerit in-

Vidy

famanti ,. & hanc reftituere nolit ; quamvis enim non liceat

Vaput

eum , qui te infamavit,, viciffim.infamare (nifi quantum opus

H fr

nem.x

&ít , ne illi falfüm de te dicenti., credatur). fi tamen.tu alium in-

famáfti, qui te ariteà. infamavit, potes uti compenfatione, ei pa-

|

aut

ziter non reftituendo famam, ex fuppofito , quod parfit utriusq;.

diffamatio: Dico ex fuppofito, &c. quia fi tu alterum affecit-

pen-

fes infamiá, !bngö- majori. , utique: deberes exceffum com

[ires

f nbl

DEf MIITUO.

1215

? , qud

fare, dum -feorüm compenfabilis effet , poffet forté ceeteris pa-

oram fus

xmerr ul

ribus compenfatio totius famze aliqualiter differri,

8' Q; 1bGn

nà fide perfuafus crimen effe verum & publicum, narravit, nec

fiimputa-

9. Si reftitutio fitina-

'er[extt-

poflit &ne damno famae fue reffituere,

poffibilis.

um te

Obfersia 2.. Honor injufté ablatus, v. g. per contume-

dilius cauk

liam reftituendus eft exhibitione reverentiz, ]Ita S. Thomas

e tenetetut

Q.62, cit. art. 2, ad 3. .Ratio eft , quia juftitia commutativa

( fuquo

poftulat, ut id reftituatur, quod injufté ablatumeft , maxime

fi in eodem genere bonorum reftitui poffit ; ergo cum lionor

jis.de caufs

n reftitutio-

laefus repatari poffit exhibitione reverentiee ; veluti quádam

teftificatione excellentiae , utique diCctamen juftitiae commu-

s bofis, ità

tativee exigere videtur , ut honor inju(té ablatus per contu-

-qutem conie

1neliam, reftituatur exhibitione reverentize; qualis autem ac

vjudicio t

quanta in fpecie exhibenda fit reverentia pro fingulisinhono-

rrecupettà

rationibus , peti debet ex variis circumftantiis , ut ex gravi-

N

tate aut levitate inhonorationis , ex dignitate períone in-

blivionem;

honorata & inhonorantis &c. hinc füperior , qui contume-

dsmm 1

lià affecit inferiorem , raró tenetur inhonorationem com-

| ropahvwr

penfare petitione venia, tte, ut inquit S. Auguft. in fuà Regulá

matis al

Cap. 37. apudeos , ques oporíet effe fubjetlos , dum nimium fer-va-

[ine p

£ur bumilitas , vegendi frangatur autboritas , fed ordinarié fatis-

;

(0o QDWZ :

facit, fi oftendat erga lacíum majorem benevolentiam , affabi-

Jf

6 99X

i

litatem &c. econtra inferior fuperiori inhonorato fatisfacere

t Q'a ff

ft

tenetur petitione veniae , cum exigit ratio injurize , aut con-

hn

xibentis

fervatio refpettüs , inter zequales veró ut plurimüm fufficere

dani m

videtur, lzefo reverentiam exhibere, v. g, priusipfo aperiende

bmüer]t II

Caput, eundem magis honorificé alloquendo, aut falutando, &c,

nifi forté atrocitas injuriae aliam majorem exigeret fatisfatio-

j 00f

antum 0p

nems coeterüm fi inhonoratus fponté injuriam condonet ,

p ao ]

aut erga inhonorantem ita fegerat , quafi injuriae fit obli-

yrono

tus, inhonorans ab obligatione compenfandi

t

yie

cenfetur immunis.

Mi

teriml

^

CASUS

n &

g.lm

Ppppppp2a

I220.

CASUS SACRAMENTALES.

CASUS AMCXLIX.

—R;-f]

tione m

Due Contradi&oriz.

tuta eft,

cndi pe

Petefine ex: duobus contradicentibus opinionibus, ver[antibus civca

fit minus

Aécionem bumanam, an ea licita frts Petrus Jequi .

quam maluerit ?

RA

bio hafi

Refpond. ajjïifmati-'vä;, Probatur , quia opinionem , quae

fententi

nonelt aliena à re&á ratione;. poteft aliquis prudenter fequi,,

ioreftco

fed probabilis opinio non eft aliena. à re&ta ratione ;; ergo

lones a

poteft eam aliquis prudenter fequi.

Major eft clara, . Minor

tatà du

probatur ex definitione opinionis probabilis, quid enim eft opi-

liripof

nio. probabilis , nifi ea , quae certitudinem non habens , ta-

Wt

men: vel gravi au&toritate , vel nom modici momenti ratione

moret à

nititur, Confirmatur, Cum in moralibus non fácilé repe-

fne dubj

riatur exatta. veritatis certitudo , fed' fermé fola verifimili-

it Ofnrie

zudo ; fufficit fequi, quod eft probabile ; Etenim valdé difüi-

dem certi

cilis & propé impoffibilis obligatio fovet , fi quisque exami-

& re(tieu

nare femper debeat ; utra duarum probabilium opinionum

tentiam

efficaciore ratione , vel

Rn marer

authoritate fulta fit,

plurium: aut peritvi;o'rume Do&Gorurm

& fohm

Dices.. 1. Quid fi ex duobus ejusmodi probabilibus opi-

Dice

Rionibus contradicentibus, una. minus tutafit,, quàm ejus op-

ofita,

Ro,

Cntinere,

Refp.. Adhuc poteft quis licité fequi,, quanrmaluerit, Ra-

tio;eft , quia in moralibus operationibus neceffé non eft , fe-

qui;quoed optimum ac gutiffimume(t ; fed füfficit fequi bonum.

1

actutum , quodautem probabilis ópinio tradit, id bonum ac

tutum:eft ; ergo licitum efteam fequi , quamvis oppofita opi-

niotutior fit;

Pl

Minor conftatex di&tis. Major veró indé pro-

[

batur../ Tum . quia.alioquim confilium non differret 3 praecepto..

Tumquia nimis gravis obligatiolhomini operanti incumberet.

Dices. z.. Quid eft opinio tutior , quid eft opinio mi-

fej

us tuta?

Vfïfa Maec

e'*mente Pl

1

DE MUTUO.

I32X

Refp. Opinio tL-l-;iïor' dicitur , quae fequentem in opera-

tione magis removet àpeccato , vel peccandi periculo minus

tuta eft , quae magis videtur accedere. ad peccatum vel pec-

candi periculum , poteftque contingere , ut opinio probabilior

l

r(iþmaïrc:z!

fit minus tuta , & tutior minus probabilis; Exemplum pono,

")

fi, v. g. boná fide poffideas rem alienam , & pofteà fuborto du-

bio haefites; an fit alterius: probabilior, imo in praxi certa eft

fententia , poffe te illam licité retinere, exillo principio: me-

em, qe

lior eft conditio poffidentis : attamen eft minus tuta, econtra

ntet fequ,

nes ego

longé tutior eft opinio debere te illam reftituere , faltem pro

ratà dubii : fed & minus probabilis , cum nullus debeat fpo-

3, Mint

m eft opt

liari poffeflione fuà i re dubiá, donec evincatur..

Ratio patet, quia illa fententia eft tutior , quae magis re-

ibens , t

t rationé

movet à peccatoz Sed hac pofterior fententia, debere reflitur,

fine dubio magis removet à peccato ; reftituens eninr exclu-

ach g

dit omne peccatum tam materialiter quàm formaliter, & qui-

.yetifinile

vl it-

dem certitudine omnimodá & metaphyficá; impoffibile enim

eít reüituendope-cea-re : atverónon reftituens fecundum fen-

te exim

opinionutm

tentiam probabiliorem , excludit peccatum folum formaliter,

non materialiter , cum reverà poffit effe res alterius ; & id qui-

dem folum fecundum certitudinem moralem, ut patet.

ADices. 3. In dubiis tutior via eligenda eft.

bilibusp-

Refp. Hanc regulam potius confilium quàám praece

i5 "

€ontinere,

ptum

yer, W

CASUS JMECL.

nnei

s qui bonüm

Uno a&u*: duplici pracepto, &c. .

1

( onum 4

?

(i40

Pebrus judicat: f& duplicé pracepto uno: atlu , vvel dixue

Jisa&hibus,

pp?

eodems tempore po[fe [atisfaeere j quaritur , an.

rb iOt

p(On

bene judicet

V Præceg

v[eu

Kefp. Petrus bené judicat , unde dico :. Uno a&u di-

n

mb

1 opllïl

o I

vería praecepta fimut impleri poffünt , nifi aliud colligatur

e€x mente przcipientis , patet ex praxi quotidianá ,. qui enim

[

Ppp ppppa

o&äläs—ï

1222

CASUS SACRAMENTALES:

WERMENZENUT GEUUDRIN IN

obligatur ad horas ratione ordin

qpecitatione.

$

is & *bcn-&fi cn ,' fa—tisf'a cit unà

Dixi: Nifi aliud

kollïgatur ex tnente præcïpïehcïs ; quia

in poteftate Legislatoris eft, exprimere fc velle a&um aliàs non

71

praeceptum.

itdi

Dico. 2. Poteft quis eodem tempore diverfisattibus du-

plici praecepto fatisfacere , fi unus actus illorum non impe-

diat alterum,

Ratio eft; quia praeceptum , ut füppono , fo-

lum pracipit, quod fiat attus, non determinando , quod fiat

intet v

- diverfo tempore ab alio , in quo alius actus eft faciendus ; fi

fs «

ergo mutuó fe non impediant, fieri poterunt fimul , hinc

t

prius

ex communi fententià poteft quis eodem tempore audire Mif-

fam in fefto preceptam , & fimul legere horas, vel alias ora--

& ipj

tiones, voto , aliáve ratione debitas , poteft item, qui tene-

puun

«Jfi ff

tur audire duas Miffas , eas audire fimul , imó etiam tres,

f g

ut docent al/iqui ; dum fimnl in pluribus altaribus fiunt.

, tto

CASUS AMCLI.

quo,u

fo D)

Honora Patrem,

aol

hiA

Si Petrus fit. moraliter ceríus patrem fuum , qui ei plurima bona

tlf il

reliquit , e[ft i purgatorio , ilumq, per orationes , mif/ae

ALLAG, pla opera jmvare negiigat y pec-

queri.

catne mortaliter ?

frejo.

tht

Refp. Affirmativé, Ratio pet&nda eft ex quarto decalogi

W. g

pracepto : Totmora patrem íuum , é5c. vi cujus tenetur filius

El

ex communi Do&orum fententià opem ferre parentibus in

Wt g

grà

vi neceffitate conftitutis, & eos liberare ex carcere , dum

Wïïm

finegravi

füo incommodo poteft ; ergo& ex purgatorio, quod

dj

quidam carcer eft , vel fe habet per modum carceris, vel certé

fine ullo fundamento diceretur diGiam obligationem

U /7

finiri cum vitá parentum,

jiinof

Mform

"H

Rügis

CASUS |

227

Vi

DE MuTUG.

'acit unà

CASUS AMCLI,

ts; qui

Correptio fraterna.

1lis noft

-

Belrus evidet proximum fuum effe lapfum in gravve peceafum , pro-

ándé fcit ilum fraterne corripiendum ejje ; quaritur , quis ordo

Tibws die

72 illá correptióne fervari debeat ?

on imee

Nota. S, Auguftinus Tomo 10o, Serm.16.de verbis Dominí

ono , fo-

quodfat

inter principium & medium circiter fic ait : ZpJa corriprenda

unt coram omnibus , gue peccantuy coyam omnibus 5. ipfa cuero

endus; (i

jl , hinc

corripienda. funt. fecretims , qu peccantur fecretius 5 & pauló fu-

perius ait : $i peecacverit in fe fratey fuus , corripe eum intey fe

wlite Mil«

Quid efl , zn te

alías otd«

é5 ipfum folum , quare ?. quia peccavit in fe.

eccacvit ?. "T u fcis, quia peccavit , nam fi [olus nófli , quia pecca-

, qui tene-

eyit in £e , &5 eum evis coram otnibus avgueve , non e& correptor

tiam tt6$,

iflG

ed proditor.

Et iterum inferius z $ic agamus , 65 fic agendum

eft , non folum quando ia nos peceatur , fed quando peccatur ab ali-

quo ,ut ab altero ne[ciatur , in fecreto debemuus corripere , in fecye-

fo arguere , né volentes publicé arguexe prodamus bominem ,. nos

evolumus. corripere &5 corvigere ,. quid fi inimicus quevit audire ,

quod puniat ? IN owit enim ,nefcio, quem bomicidam Eyifcopus , 65

m 00fb

alius illum nemo. ocvit. , ego cvolo illura publicé corripere , 65 tu

»lth

quaris in[cribere.

Profus nec prodo , nec negligo , corvipio is

fecreto ,. pono. ante oculos Dei judicium-, £erreo cyuentam. confci-

eníiam., perínadeo: ponitentiam ,. bác chbaritate prediti effe debe-

io dralog

mus , unde aliquando bomines veprehendunt nos , quod quafi nom coy-

vipiamus ,. aut putant nos fcive , quod ne[cimus , aut putant nos ta-

gerur lts

centibus in

gere ,. quo4 fcimus , fed forté quod. fcis &5 ego [cio, fed non coram £e

eorripio , quia curare volo, non accufave , Juitt bouines adulteri in.

(s ]

a[Ol'iO!

quo

domibus. f[uis ; in.[ecreto peccant , aliquando nobis produntur ab uxo.-

] ccrtö

vibus: fuis plerungue zelantibus , aliquando maritorum. falutem qua-

.is j ve

rionem

zenit16us,nos.nonprodimus palam , [ed in: fecrefo arguimus,ubi conti-

git malum, ibi.toriatuy malum.

Hàc doc&trin&ábeneé deberentetfe

informari omnes Chriftiani , praefertim veró Clerici, & longe:

magis Religiofi,.

CAl

1234

CASUS SACR.A—IZIENTLA?ES,

"

Refp, Petrus in c—orreptïode proximi debet fervare hunc

r

ordinem ; ut primó illum moneat fecreto5 deindé fi

NCCU

per hoc

non fperetur fru&us , debet adhi

bere unum aut duos teftes

datio

difcretos, qui cum ipfo illum meneat , quod fi neque hác vià

alii inf

fperetur emendatio , poteft & deberPetrus illum deferre, ad

pleben

Ecclefiam , five fuperiorem , atque hunc ordinem füb gravi

aliquit

culpá fervandum effe probatur, 1, Ex Scriptura Matth, 18.

ve fl

ubi exprefsé praecipitur : 7 peccaxverit in £e , ide(t, coram te,

biunt,

frater tuus , *vade &5 corripe eum inter te &5 ipfum folum, &c.

: COW

$1 autem te non audierit , adhibe tecum adbuc unum -vel duos,

Xamen

Quo4 fi non audierit eos , dic Ecclefie. — Quse verba miror,quo-

üt conl

modo ab aliquibus dicantur folum effe confilii & non praecepti,

tha, ff

cum eorum praxis fervanda fit vilegis naturalis; quae unum-

Cto [

quemque obligat, ut quantumpoteft , famam fui proximi fer-

Quod f

