Gg100_qt
author: Heinlein, Heinrich

—

i

A EEE RU

E

m

u

E

;

--

UE

-

—

:

-

N

—

-

TA

M

E

T

m

v

M

E

u ior ii

f

m

—

—

r N-

at

E

*

-

E^

u

at

h

;

m

æ..

h

$

^

4

"1

"

^

ais

-

-

.

"

Y

E

[j

*

"

H

M

: d

LA

m

^*

D

*

"2

W

ib um

:

as

M

n

x $

.

Ww

i

Y

—

- up(/?" szd* JMW(..

"ompakf. ^

Y

e$

-

Nzææ'

1709430 021

BLULLTEE ATT

UB Tüb ngen

äx

iA

D

ss rA

Pt ia N W/

ltusiese t cttlicc NU

L od

?l

—

BRRU OAANRUT

ÉÉ

æ?

|

H

-

s

A

E

"

t

m

3

»

v

— MEDVLLA

A HEOLOGLE

" MORALIS

Exbibens

uxftiones Sele&iores de Sacramentis in ge-

nere & Specie ; De Gratia juítificante, Cenfu-

tis, Horis Canonicis, Votis, &c,

Säcramcntis

autem fingulis Canones Concilii Triden-

vtini eandem materiam concernentes fubne&tun-

Duodecim in[uper Centurie Cafuum circa Sacramenta [in-

gula , aliasqs materias , acce[iére,

,Ad majorem deniq; fccuritatcm Propofitiones

ALEXANDRO VII. INNOCENTIO XI.

DRO VIII, & INNOCENTIO X

ALE?CAN

damnatae, utiliter adjiciuntur,

K,

-

)

!I.

&,æmä: f

PL

Operá €5 Studio

R. P-.-uchrici Hein

nafterio Theres ad S. Vitum Profeíli

lein Ordinis S, Bcncdi&i ,in Mo-

DoGoris &c.

? 99 'Theologiæ W

3 m

Cun permijfu Superiorum,

VET

r

Y

INorimbergaz

sumptibus Joannis Chriftopheri Lochneri. An, 1714.

— ——

-

—— U

W

*e

—

à

L

m

9

^

$53 (0 8EI

4 RATET IT

L2

- auiike:

E dl

"

SN

SSAN

,

N-

[| ——

2

T

V

*

ï

Y

$s

Ej

um

«

iS

N

»u

3

E

N

fz

À

E

'i

.

V

—

Y

u

'f

N

lef

EASN

-«'/

27 7

C2

3

s

»

,

4 2

Z

;

tx

cC-€-—

A

F/

z

l

i&

e

"

(æ;ä/

52l

/l $N

C

T

3

APPROBATIO.

ETIASSI

-;:ï

Wt&

er-

.Pus pö&humum Admodüm Reverendi,

we» 9

& Eximii P. Henrici Heinlein, SS, Theo-

US

as2 L

V

ia

z2 N

logie Doctoris, in quo tra&atus de fep-

*

i

a

X

tem Sacramentis erudit£, ac clare per

MV2IPS

v

modum cafuum explanatur, perluftravi,

in eo al

iquid fidei noftra regulis, aut bonis mo-

ribus contrarium , fed omnia fana , ac folida de-

prehendi; Unde cum infigni utilitate eorum , qui-

busSacramentorum adminiftratio incumbit, in lu-

cem edi poffe ctiam poft mortem do&iffimi Autho-

ris, cenfeo, ut fic palam fiat omnibus, veriffimum

effe illud Poetz : Vivit poft funera virtus. Da-

tum Herbipoli in Conventu Pradicatorum ,. Con-

verfionis S. Pauli Apoftoli 23. Novemb, 1712.

Fr. Thomas Gerwigg Ord. Praed,

SS, Theologiz Prefentatus &

Le&or Mppriá.

X2

Cafus

198 (v

w—m""*m**w-—

^

«

?

AfusC onfc,i-(:ntiæ nz. ab AR& EiimidP.

V

|/

/ Henrico HeinleinSS, Theol.Do&ore fu«.

1

y

»s

! cincte folide tamen pondere tam ratio-

(5

(

A

25 num quà

m authoritatum elaborati in

Sublevamen Confeffariorum, aliorumg;

uibus animarum falutem cura effe oportet, nil

continent fundamentis fidei, SS. Pontificum, Con-

ciliorumq; San&ionibus , aut SS, P. P. Do&rinis

Contrarium, Quin econtra opus conftituunt per-

quam dignum , in quo pofthumo Typorum ope

progenerato exhumata in feram pofteritatem vi-

vat defun&i au&oris memoria. Ita ego infra Scri.

ptus cenfco, Dabam Herbipoli in Conventu F. F,

Min, S. Francifci Conventual, ad $. Crucem die 20,

Augufti, 171-2?'

F. CaARorus WirruM Otd,

Min, S. Francifci Conventual. SS,

Theolegix &c, p.t, Le&or Qrd.

Opus

298 (0 $&

d

GRESGISNIUDEEN eEoondootpub. CRDUSERDRR Doccec

Aoer

ao edmec: V

7-

Pus boc po]ibumum ex manufcriptia Admodum

Y Reverendi 65 Extimii P, Henrici Heinlein auon-

dam SS. Theologie Do&oris ac Ordinis S, Bene-

m-*'

X

EL LE

di&i in "Monaflerio Therenfi profeffi. laboriose

colleüum, eum à Tbeologis perle&um nibil Ortbodoxe jidez

gut. [anis moribus repugnans contineat , fed potits auima-

rum Curatoribus in utilitatem cedere pojfe, judicatum fue-

rit ut prelo fübjiciatur, autboritate ordinarid concedo Her-

bipoli pridie Calend, Decembr, 4ngo 4H, DCCXII

£,

Philippus Braun SS. Theol, &

J. U. DoGor Protonotar, Aplicus,

Comes Palat, Cafar, Celf, & Re-

verend, Princip. Epifc, Herbip. in

Spiritual. Vicar, General, Confi-

liat. Intim, & Ecclef. Colleg. in

Haug, Decanus Mppriá,

X 3

PRAE-

o

. PR/EFA:ATIO'

LEcroREM BENEVOLUM.

l;

Ni&Ecoda Crambe defipit; Dicebant

K

veteres füper re identidem repeti-

$

N

"$

ä

f'

z

$2 ta, quz humano vel auditui vel in-

tellectui , ceu cuidam palato degu-

ftända off

rebatur.

At vero, difcrete. L.e-

Gor, hzc Medulla moralis denuo repetita,

indubié palato tuo grata erit, imo priori gra-

tior; Eo quod redeat cum fcenore uberrimo,

cum ingenti auGCario , przlongo nimirum

Syrmate plusquam bisSexcentorum Cafuum

de fingulis feptem Sacramentis; de Juramen-

tis; Votis; Horis Canonicis; Jejunio; Re-

ftitutione; T'eftamento; Variis item peccatis

in fpecie; Nec non de Legibus ; Judice ; Reo;

'lortura; Mutuo; &c. ediverfis, noftroq;

zvo laudatiffimis Authoribus excerpta pro

Animarum Paftoribus , earum curam tenen-

tibus,

$98 (0 88

tii;l;S:', aut ad eam afpirantibus; LIt paftora-

le munus in omni eventu facilius exequi , ac

pr

zdifficiles Confcientiae Cafus ferméabsq;

negotio refolvere valeant.

Defunctus Eme-

dullator R. P. Henricus Heinlein jamdum in

vivis, ne ab inteftato é vivis decederet, O-

puículum prafens per modum Codicilli re-

linquens , cunctos Ánimarum Guriones, Pa-

rochos, & Gonfeffarios, laborum fuorumhz-

redes confcripfit. . Porró in calceoperisad-

jedus eft geminus Index , isq; perpetuus;

Prior Medullz , pofterior vero Cafuum ma-

terias prodens. Interim mi bone , quisquis

hzc legis, ne frontem indignabunde contra-

has , fi forfan prxlo errores irrepferint ;

Quin potius nihil humani à l'ypographoa-

lienum exiitimes.

Ita

; his utere, Deumq;

pro Authore precare j

V

aic,

Monaft. 'Theres

Bie2o. Decemb.

3712

Perior & Conventus

Poidemi,

PRO-

PROP.SITIONES

SENTENTIæ

Summis PQntlflCIbI]S

ALEXANDRO. VII

INNOCENTIO XI

ALEXANDRO VIII

INNOCENTIO XIH

damnata ac prohibitz

DE

Mp THUSIN

t38 /)50( i

Y

-

A

AA

a

j a

22

p

"

; l r

st

pb d

".

»,

dquatee

d

deep daeptiros o

,V'»

r

p p p doep doep o dp d 6sb

x

z5

DIPAS

, f

DECRETA

Sanaiffi. in Chrifto Patris ac D.N. D. Ale-

xandri Papa V. in Congregationibus Generali-

bus San&tze Romanee & Univerfalis Inquifitionis , habi-

tis Fer, V, die 24; Septemb. :66?.-

In Cohgreg

atione Gentrali Santle Romane &fflhiwerfalz;f Inqui-

Fionis , b

abita in palatio Apo[t. Montis Quirinalis coram 5 2n-

D. Alexandro. dicviná provvid. Papá V. 11. ac E

&w: D. N*.

aminentiff. 65

Reverendiff..D D. $. R, E, Cardinalibus in-fota

- Republica Gbriftiana advversus heveticam prarvitakem Genera-

Iunquifitoribus à S. Sede Apoft. [pecialiter deputatis,

! ibw

a

Lt

&

f An&iffimus D, N. audivit non fine magno animi

[ '4 ."

d

€€

r

P

fui moerore , complures opiniones Chrittianae

&

/oN

TU

(4)

difciplinærclamt'ivas,&-animarum perniciemin-

L0

«

S/XS

pQ

ferentes, partim antiquatas iterum fufcitari, pat-

AL

A N

tim noviter prodire: & fummam illam luxurian-

- tium ingeniorum licentiam indies magis excre-

fcete, per quam in rebus ad confcient

iam pertinentibus mo-

us opinandi irrepfi

t alienus omninó ab Evangelica fimplici-

Patrum do&rina , & quem fi pro re&ta re-

tate, fanctorumque

gula fideles in praxi fequerentur,

ingens irreptura effet Chri-

ftianze vitae corruptela,

Quare, ne u

llo unquam tempore vi-

am falutis, quam fuprema Veritas DEUS, cujusverba in d-

ternum.permanent , arttam effe definivit , in animarum per-

niciem dilatari, feu verius perverti contingeret, idem San&tif-

fimüs D. N, ut oves fibi creditas ab ejusmodi fpatiofa, lataque;

4

per

A us

2

PROPOSITIOXES (13. DAMNATAE

Dd

per quam itur ad petditionem, via; pro Paftorali follicitudi-

ne in re&am femitam evocaret , earundem opinionum exa-

men pluribus in Sacra Theologia Magiftris, & deinde Eminen-

tiffimis, & Reverendiffimis DD. Cardinalibus contra hzre-

ticam pravitatem Generalibus Inquifitoribus ferio commifit,

Qui tantum negotium ftrenué aggrefli , eique fedulo incum-

bentes, & maturé difcuffus ufque ad hanc diem infra fcriptis

propofitionibus, fuper unaquaque ipfarum fua fuffragia San-

&itati fuze figillatim expofuerunt,

1. Homo nullo unquam vitz fuae tempore tenetur elice-

te attum fidei , fpei; & charitatis , ex vi

1

præcgpjtorum divi-

norum ad eas;virtutes pertinentiutn,

*

2. Vir equeftris ad duellum provocatu

s poteft illud acce-

ptare , ne timiditatis notam apud alios incurrat,

3, Sententia afferens, Bullam Coenze folum prohibere ab-

folutionem haerefis , & aliorum criminum , quando publica

funt, & id non derogare facultati Tridentini, in qua de oc-

cultis criminibus fermo eft, Anno r629. 28. Julii in Confifto-

tio Sacra Congregationis Eminent. Cardinalium, vifa & tole-

rata eft.

»

4. Praelati Regulares poffunt in foro c

onífcientiae abfölvc;

re quofcunque faeculares ab harefi occulta , & ab excommue

4

nicatione propter eam incurfa.

5. Quamvis evidenter tibi conftet Petrum effe hareti-

«um, non teneris denunciare , fi probare non poffis.

6. Confeffarius , qui in Sacramentali Confetfione tribuit

Poenitenti chartam poftea legendam , in qua ad Venerem in-

citat, non cenfetur follicitaffc in Confeffione, ac proindé non

eít denuntiandus.

. Modus evadendi obligationem denuritiandz follicita-

tionis eft, Si follicitatus confiteatur cum follicitante, hic po-

teft ipfuni abfolvere abíque onere denuntiandi.

€. Duplicatum ftipendium poteft Sacerdos pro eadem

Miffa Iicité accipere, applicando petenti partem etiam fpecia-

liffimam fru&tus, ipfimet celebranti correfpondentem , ídque

ï

poft Decretum Urbani VIII,

9.Poft

4 B ALB.X**AN—DR O F,

D

— 9. :Poft Decretum Urbani poteft Sacerdos ; .cui Miffzecele-

branda traduntur , per alium fatisfacere , collato illi minori

ftipendio , alia parte ftipendii fibi retenta.

1o. Non eft contra juítitiam, pro pluribus facrificiis ftipen-

dium accipere , & facrificium unum offerre; neque etiam eft

coóntra fidelitatem , etiamfi promittam; promilffione etiam ju-

ramento firmáta, danti ftipendium , quod pro nullo alio of-

feram.

*

ir, Peccata in Confeffi

one omifía , feu oblita ob inftans

periculum vita , aut ob aliam caufam, non tenemur in fequen-

ti confeffiohe exprimere, --

j

12, Mendicantés poffunt a

bfolvere à cafibus Epifcopis re-

fervatis, non obtenta ad id Epifcoporum facultate,

13. Satisfacit praecepto annuae Confeffionis , qui con

Et&-

tur Regulari Epifcopo

préfentato, fed Vab eo injufté repro-

bato.

1

14.: Qui facit Confeffionem voluntarié nullam , fat

iäfacit

praecepto Ecclefiae,

I$. Poenitens propria au&oritate fubftituere fibi alium

poteft, qui loco ipfius poenitentiam adimpleat.

16, Qui beneficium curatum habent, poffünt fibi eligere

in Confeffarium fim

Ordinario.-

,

pli;gm* Sa;erdotem' , Don approbatum ab

17. Eft licitum Religiofo, vel Clerico, calumniatorem gra-

via crimina de fe vel de fua Religione fpargere minantem oc-

ddere, quando alius modus defendendi non fuppetic: uti

füppetere non videtur, fi calumniator fit paratus vel ipfi Reli-

giofo, vel ejusReligioni publicé & coram graviffimis vitis pra-

i&ta impingere, nifi occidatur.

I8. Licet interficere falfum accufatorem , falíos teíftes, ac

etiam Judicem, à quo iniqua certo imminet fententia, fi alia

via non poteft ianocens damnum evitare,

19. Noh peccat maritus occidens propria au&toritate uxo-

rem in adulterio deprehenfam.

*

20. Reftitutio à Pio V. impofita beneficiatis non recitan-

À2

tibus,

4

—

PROPOSITIONES XLF. D AMNATAA, -

tibus, non debetur in confcientia ante fententiam declaratori-

am Judicis, eo quod fit poena,

21. Habens Capellaniam collativam aut quodvis aliud be-

neficium Ecclefiafticüm , fi ftudio litterarum vacet , fatisfacit

fuze obligationi , fi officium per alium recitet,

22, Noneft contra juftitiam , beneficia non con

ferre -grätiä,

uia collator conferens illa beneficia Ecclefiaftica pecunia in-

terveniente, non exigit illam pro collatione beneficii , fed ve-

luti pro emolumento tempora

;

li;,quod ;iþi conferre non tene-

?

batur.

23. Frangens jejüriium Ecclefie , ad quod tenetur , non

peccat mortaliter; nifi ex contemptu velinobedientia hoc fa-

ciat , puta, quia non vult fe fubjicere praecepto.

24. Mollities, fodomia, & beftialitas funt peccata ejufdem

fpeciei infimae ; ideóque fufficit-dicere in Confeflione fe

' pl'O»

curaffe pollutionem,

lam cum foluta , fatisfacit confäffïi*o*-

25, Qui hàbuit. copu

nis praecepto , dicens, commiffi cum foluta grave peccatum

€ontra caftitatem, non explicando copulam.

26.

ando litigantes habent pro fe opiniones zequé proba-

biles, poteft judex pecuniam ac

-

Siperg prqferenda fententiaim

favorem unius praealio,

-

-

2

Si liber fit alicuJus ]

unioris & moderni j döbet opinio

eenferi probabilis, dum non conftet, reje&am effe à Sede Apo-

ftolica, tanquam improbabilem.

28. Populusnon peccat, etiamfi

abfque ullä; caufa non re-

cipiat legem à Princip

e promulgatam, :

uibus pera&tis,

dum fimilium propofitionum examini

€ura, & ftudium impenderetur , íntereà ídem SanGiffimus

re mature confiderata ftatuit & decrevit , pradi&tas praepofi-

tiones& unumquamque ipfarum, ut minimum tanquam fcan-

dalofas effe damnandás, & prohibendas, ficut eas damnat, ac

prohibet : ita ut quicunque illas aut conjun&im aut divifim

docuerit, defenderit, ederit, aut deeis etiam difputative pub-

fa-

Mice aut privatim tra&avcrit, nifi forfan &npugnando ipío

0"'

$

AB ALEXANDRO PFIN

&o incidat in excommunicationem, à qua non poffit ( praeter-

quam in ar

ticulo mortis ) ab alio quacunque etiam dignitate

fulgente, nifi à pro tempore exiftente Romano P

ontifice,

abfolvi,

Infupet

diftri&té in virtute fan&ae obedientie, & fub in-

terminatione

divini Judicii prohibet ómnibus Chrifti fideli-

bus, cujuscumque conditionis, dignitatisacftatus, etiam fpe-

ciali & fpecialiffima nota dignis , ne praedi&tas opiniones , aut

aliquam ipfarum ad praxim deducant,

Joauues Lupus S, Romane & F'uiverfalis Inqui-

.

fitionis Mof,

Locus * Sigilli,

Znno. à N ati-vitate D, N, JEfu Chrifti millefimo fexcentelimo

fexagefimo qu.

into , inditl. 3. die uero 2. menfis Odob. Pontifica-

£us autem. S5.

D.N. Alexandri dievina Providentia PP. VIL, an-

no fecundo fupraditium Decretum affixum & publicatum fuit ad

valvas Bafilice Principis Apoffolorum , Cancellarie Apoftolice ,

ac in acie Campi Flora, ac in aliis locis folitis, &5 confuetis urbis

per ie Carolum AMelanum ejusdem Sandiff. D... 65 Sant [fime

inguifitionis. Curforem,

FERIA QUINTA.

DIE DECIMA OCTAVA'^

Martii, Anno 1666..

n Congregatione genäral'i fanti

& Romane &5 V nimverfalis Inquift-

iionis , babita in Palatio AApoffolico /Montis

Quirinalis coram

fancif; D. N. D. A

lexandro Zivina Providentia Papa VII.

4c Eminenti ffimis ,

&2 Reverendi[fims DD. S. R. E. Cardina-

libus in tota Republica Cbriftiana ad'verfus b«

reíicam pracui-

taiem Generalibus Inquifitoribus, à fania Yede

44poffolica [pe-

cialiter deputatis,

a 3

San?iiii-

é

PEOPQS»ITIONES LXr D ZIMNATJE

Ah&i—fvärhnu's D, N. poft latum decretum die X X IV, Scp;.

proximé elapfi , quo viginti oCto Propofitiones damnatae

s

fuerunt ; examinatis feduló & accuraté ufque adhánc diem

infrafcriptis aliis, quadragef(imum quintum numerum implen-

tibus, per plures in Sacra Theologia Magiftros , ac per emi-

nentiffimos & ReverendifTimos. DD. Cardinales adverfus hze-

reticam pravitatem Generales Inquifitores, eorum fuffragia

fingillatim fuper unaquaque ipfarum audivit,

PROPOSITIO

29. [n die Jejunii , qui fzepius modicum quid comedit, et-

fi notabilem quantitatem in fine comederit, non frangit jeju-

niumo

. 80. Omnesofficiales, qui in Repubiïca corporaliter labo-

tant , funt excufati ab obligationejejunii , nec debent fe certi-

ficare , an labor fit compátibilis cum jejunio,

31. Excufantur abfoluté à praecepto jejunii

omhes illi, qui

iter agunt equitando , utcumque iter agant, etiamfi iter necef-

farium non fit, & etiamfi iter unius diei conficiant,

32. Non eft evidens,quod confuetudo non comedendi ova

:

& la&ticinia in quadragefima obliget,

33. Reftitutio fruttuum ob omiffi

onem horarum füppleri

poteft per quascunque El&emofynas ,quas antea beneficiarius

de fruétibus fui beneficii fecerit,

34. In die Palmarum recitans officium Pafchale, fatisfacit

*

pracepto.

35. Unico officio poteft

quis fatisfacere duplici praecepto

pro die praefenti, & craftino,

36, Regulares poffunt in foro

confcientize uti privilegiis

k

uis, quae funt exprefse revocáta per Concilium Trid,

37. Indulgentia conceffze re

Eu

lo V, hodie fünt revalidatae,

gularibus , & reyocatæ à Pau-

38. Mandatum Tridentini fa&um Sacerdoti , facrificanti

ex neceffitate cum peccato mortali, confitendi quamprimum,

eft confilium non praecceptum,

9. Illa

AB ALEX ANDRO FIL

;

"

39. Illa particula-qu

umaprimum intelügi;.u r, c;um: Sïka:-c;rdovs

X

fuo tempore confitebitur, «

"

40. Eft probabilis opi

nio , qua dicit , effe tantum venïale,

;

ofculum habitum ob dele&ationem carnalem, & fenfibilem,

uz ex ofculo oritur , feclufo pericglo confeníüs ulterioris, &

pollutionis.

:;

- 41. Non eft obligandus concubinarius ad ejiciendam con-

cubinam, fi haec nimis utilis effet ad oble&tamentum concu-

binarii, vulgó regale, dum deficiente illa , nimis zegré ageret vi-

tam, & alie epulae tedio magno concubinarium afficerent, &

:

lia famula nimis difficile inveniretur,

42. Licitum eft mutuanti aliquid ultra fortem exigere , fi

fe obliget ad non repetandam fortem usque ad certum tem-

pus.

43.

Annuum legatum pro anima reli&um, non durat plus

quam per decem annos.

j

44. Quoad forum con

fcientié reo corre&o, ejusque con-

tumacia ceffante, ceffant cenfurze,

4f. Libri prohibiti, donec expur

$

centur, poffunt þetingri,

usque dum adhibita diligentia corrigantur.

Quibus maturé penfatis , idem San&iffimus ftatuit, ac de-

|

j

Crevit , pradictas propofitiones, & unumquamque ipfarum,

ut minimum , tanquam fcandalofas effe damnandas, & prohi-

bendas, ficut eas damnat, ac prohibet : ita ut quicunque illas,

aut conjun&im , aut divifim docuerit, defenderit, ederit , aut

de eis etiam difputativé, publicé aut privatim tra&averit, nifi

fotfan impugnando ipfo fa&o incidat in excommunicationem,

à qua non poffit (preterquam inarticulo mortis ) ab alio qua-

cunque etiam dignitate fulgente, nifi à pró tempore exiftente

Romano Pontifice, abfolvi,

Infuper ditri&e in virtute fanGae obedientize , & fub in-

terminatione divini Judicii prohibet omnibus Chrifti fideli-

bus, cujuscumque conditionis, dignitatis & ftatus, etíam fpe-

*

ciali & fpecialiffima nota dignis, ne praedictaso

pinicncs ; aut

aliquam vipfarümf ad praxim deducant.

Joan-

PT

i

PRAEP 0317'(0 NES—I:?PC DAMNATAE,

conzt

antke Romate €$ F'aiverfalis In- ..

| ] oannes I upu;

- quifitionis INotarius.

*

CoOCMPELOPIT M SRERLTS

. Locus r Sigilli.

z4nno à Naltivilate D. N. JEfu Chritti 7illefimo, Sescente-

fio, Sexagefimo: fexto, Indiclione quarta, die vero 23. menfis

AH arkii , Pontificatus autem Saniff. in Chriflo Patris 65 D. N. D.

Alexandri dixina Pro«videntia Papae VII anno undecimo fupra

didum Decretum affixum &5 publicatum fuit ad valvas. Princi-

pi Apoffolorum , Cancellarie Apoftolice , ac in acie Campi Flore,

&4c in aliis locis olitis 65 confuetis / erbis per me Carolum AMolinum,

ejusdem Janhiff. D. N, Pape 65 fantliffime inquifitionis Curforem,

JFERIA QUINTA.

DIE UNDECIMA

' Martii, Anno 1679,

In Congregatione generali fantle Romane &5 V, niq;er]älis InQuifiQ

Lionk , babita ia Palatío Apoffolico V aticano coram fandiffima

D, N. D. Innocentio Zizvina Prowvidentia Papa Xl ac Emi-

nentiffimis , &y Reverendiffimis , DD. S. R. E. Cardinalibus ím

£ota Republica Chrifliana adcver[us bareticam pra-vttatem Ge-

neralibus Inquifitoribus ,a. fJandia Sede Apoftolica [pecialiter de-

putaíis.

7

An&iffimus D. N, Innoc, Papa XI, praedi&us ovium fibi à

.

Deo creditarum faluti fedulo incumbens , & falubre opus

infegregandis noxiis de&rinaru

paícuis ab innoxiis à fel,

record. Alexándro VII Praedeceffore

3

uo inchoatum profequi

|

volens, plurimas propofitiones, partim ex diverfis , vel libris,

velthefibus feu fcriptisexcerptas & partim noviter adinventas

Theologorum plurium examini , & deindé Eminentiffimis, &

Reverendiffimis Dominis Cardinalibus contra hareticam pra-

vitatem generalibus Inquifitoribus fubjecit,

Quibus propo-

fitionibus feduló & accurate feepius difcuíIis , eorumdem Emi-

nenuffi-

"42 INNOCENTIO, Xl

L

nmtimmorum Cardinalium & Theologorum votis per fan&i-

tatem fuam auditis. Idem fan&tiffimus-D.N, re poftea matu-

ré confiderata ftatuit & decrevit pro nunc fequentes propofi-

tiones, & unamquamque ipfarum, ficut jacent , ur. minimum

tanquam fcandalofas, & in praxi perniciofas, effe damnandas,

ficuti eas damnat & prohibet: Non intendens tamen San&itas

fua per hoc Decretum alias propofitiones in ipfo non expref-

fas, & SanGitati fuze quomodolibet , & ex quacumque. parte

exhibitas, vel exhibendas ullatenus apptobare,

1. Non eft illicitum in Sacramentis conferendisfequi opi-

nionem probabilem de valore Sacramenti , reli&ta tutiore , nifi

id vetet lex, conventio, aut periculum.gravis damni incurren-

di,

Hinc fententia probabili tantum utendum non eftin col«

latione Baptifmi, Ordinis Sacerdotalis , aut Epifcopalis,

?. Probabiliter exiftinio, Judicem poffe judicare juxta opi-

nionem etiam minus probabilem.

3. Generatim dum probabilitete, five intrinfeca , five ex-

trinféca quantumvis tenui ,. modo à probabilitatis finibusnon

exeatur, confifi aliquid agimus femper prudenteragimus.

4. Abinfidelitate excufabitur infidelis non credens, duGus

opinione minus$ probabili.

,

1

$. Àn peccet mortaliter, qui actum dileGio

nis Dei femel

tantum in vita eliceret, condemnare non.audemus,

H

&

6, Probabile eft, ne fingulis quidem rigorosé quinquen

niiä

per fe obligare praeceptum charitatis erga Deum.

: ! 7; Tuncfolum obligat, quando tenemur ju(tificari, & non

habemus aliam viam , quà juftificari poffumus,

$. Comedere, & bibere ufque ad fatietatem ob folam vo-

luptatem non eft peccatum, modo non obfit valetudini ; quia

licité poteft appetitus:naturalis fuis a&tibus frui.

'9. Opus.conijugii ob folam voluptatem exercitum omni

penitus caret culpa ac defe&tu veniali,

IO, N

mali,

on tenemur proximurm diligere a&u interno,& för-ï-

Ir. Pracepto proximum

;diligendi fatisfaccxje poffumus

12.

per folos a&us exgemos.

P

——

PÀOPOSITIO NES EXE. DAMNAT.E

12, Vix in faecularibus inventes, etiam in Regibus fuper-

fluum ftatui. Et ita vix aliquistenetur ad eléemofynam, quan-

do tenetur tantum ex fuperfluo ftatui.

13. Si cum debita moderatione facias , potes absque pec:

&ato mortali de vita alicujus triftari, & de illius morte natura-

ä

li gaudere; illam inefficaci affe&tu petere, & defiderare; non

quidem ex difplicentia perforae;fed ob aliquod temporale emo-

Jumentum,

14, Licitum eft abfoluto defiderio cupere mortem Patris ;

non quidem ut malum Patris, fed ut bonum

cupientis ; qui;

nimirum ei obventura eft pinguis hareditas,

15. Licitum etft filio gaudere de parricidio parentis à fe ir

ebrietate perpetrato, propter ingentes divitias inde ex haere-

ditate confecutas.

16, Fides non cenfetur cadere fu

fecundum fe,

b praeceptuim fpcci'g.l'e &

—

17. Sátiseft , a&tum fidei femel in vita elicere,

18. Si à poteftate publica quis ínterrogetur, fideminge-

nué confiteri, ut Deo & fidei gloriofum confulo tacere, ut

F

pecc

aminofum per fe non damno.

19, Voluntas non poteft e

fficere, uta

ffenfus fidei in feip.

fofit magis firmus, quam mereatur pondus ration.um ad aff

fenfum impellentiunr,

P

20. Hinc poteft quis pru

denter repudiare affenfum, quem

habebat füpernaturalem,

lis , &rutilis ad falutem ftat

2r, Affenfus fidei fupernatura

cum notitia folum probabili revelationis; immó cum forti-

formidet, ne non fit locutus Deus.

dine, quà quis

fides unius Dei neceffarià videtur neceffitate

21, Nonnifi

medii, rom autem explicita Remuneratoris,

23. Fides làte dicta ex teftimonio Creaturarum , iïmiïlivä

4

smotiyo ad juftificationem fuficit,

L

24. Vocare Deum in tefter m

endacii levis, nor eff tanta

aut poffit damnare hominem,

irreverentia, propter quam velit,

, five

25, Cum caufa licitum eft jurare

xes fitlevis; five gravis,

:üniet animo jurandi

26.81

E

48 JNNOCENTIO XI.

ff

26, Si quis, vel folus, vel coram aliis, five interrogatus,

five propria fponte, five recreationis caufa , fivequocumque a-

lio finejuret; fenonfeciffe aliquid, quod revera fecit , intelli-

gendo int

ra fe. aliquid aliud, quod non fecit, vel aliam viamab

€3, in qua

fecit, vel qgodvis alium additum verum; revera non

mentitur, nec eft perjurus.

27, Caufa jufta uten

dihisansphibologiiseft, quoties id ne-

ceffarium, aut utile eftad falutem corporis, honorem, resfa-

miliares tüendas , vel ad quemlibet alium virtutis a&um , ita

ut veritatis occultatio cenfeatur tuncexpediens & ftudiofa,

28. Qui mediante commendatione , vel munere ad Magi-

ftratum, vel officium publicum promotus eft, poterit cum re-

ftri&ione mentali praeftare juramentum, quod de mandato

Regis à fimilibus folet exigi , non habito refpeétu veladinten-

tionem exigentis, quia.non tenetur fateri crimen occultum,

29. Urgens metus gravis, eft caufa j

"

u.P.ca Sacramepto;pm

?

adminiftrationem fimulandi, |

i

30. Fas eft viro honorato occidere i

n

-*va:fo rem, quï nitit

ut

calumniam inferre,fi aliter haecignominia vitari nequit 5idem

quoque dicendum, fi quis impingat alapam, vel fufte percutiat,

& poít impa&am alapam , vel i&um fuftis fugiat.

:

:31, Regulari

ter qccidere potfum furem pro con

uniüus aurei,

fervaatïdije

- 32, Non folum

:liïcïtun'n eft defendere defehüehe occïü'vja;,

qua a&u poffidemus, fed etiam ad que jus inchoa

'tum habe-

1nus; &que nos poffeffuros fperamus.

33. Licitum eft tam haeredi, quam

legatarïö contra injü-

fté impedientem, ne vel hzereditas adeatur vel legata folvan-

tur , fetaliter defendere , ficut & jushabenti in Cathedram , &

Praebendam contra eorum poffelfionem injufté impedientem,

34. Licet procurare abortum ante animationem foetus,

ne puella deprehenfa gravida occidatur aut infametur,

35. Videtur.probabile omnem foetum quamdiu in utero

eft, carereanima rationali, & tunc primum incipere eandem

habere, cum paritur; ac confequenter dicendum erit , innullo

b2

36,

abortu homicidium committi,

32

PROPOSITIONÉES LYE.. DAMNAT AR

36. Permiffum eft furari,n

"

onfolumin cxtre-ma neceHitaf

te; fed etiam in gravi,

37. Famuli, & famu

lz domefticze -poiï"urit occulté horis

fuis furripere ad compenfandam operam fuam

» quam majo-

xem judicant falario , quod recipiunt,

38. Nontenetur quis fub poena peccati mortalis reftituere

ü8od ablatum eft

"

per pauca furta, quantumcumque fit magna

fumima totalis.

1

39. Qui alium movet, aut inducit ad. inferendum grave

damnum tertio , non tenetur ad reftit

E

utionem illius damnä

illati.

1

40. Contra&us Mohatr

a licitus e&; etfam refpe&u ejus-

dem perfonz , cum contra&u retrovenditionis pravié inito

€umintentioni lucri,

. 4L. Cum numerata pecunia pretiofior fit numeranda &

amullus fit, qui non majoris faciat pecuniam praefentem, quam

futuram, poteft creditor aliquid ultra fortem

àmutuatario exiz

xere, & eotitulo ab ufura excufari,

-42. Ufüuranon eft; dum ultra fortem aliquid exigitur, tan-

«quam ex benevolentia, & gratitudine debitum, fed foluzm f&

exigatur tanquam ex juftitia debitum.

.

?60:431 Quidni nonnifi veniale fit;detra

hentis aüthaoritatþemx

$nagnam, fibi noxiam falfo crimine elidere.

- 44 Probabile eft non peccare mortaliter , qui ïmpdni-t'fall-'

fum crimen alicui, ut fuam juftitiam, & honorem defendat,

Ex fi hoc non fit probabile , vix ulla. erit opinio probabilis i

Theologia.

45. Daretemporal

6 pro fpirituali noneeft fimonia, quando

xemporale non datur tanquam pretium , fed duntaxat tan-

quam motivum conferendi , vel efficiendi fpirituale, vel etiara

quando temporale fit folum gratuitacompenfatio

aut econtra,

:

prof piri-tgali

46, Etid quoque locum habet, etiamfi tmpmre fitprín-

€—

cipale motivumdandi fpiritualez immó etiam fi fit finis ipfius

tcifpiritualis, fic ut illud pluris eeftimetur, quam res fpiritualis,

4,7.Cum:

Y

WABINNOCENTIO XÍ.

u

4"7.. Cum dixit..Concilium Trident, :eos alienis'-' peccatis

€ommunicantes mortaliter peccare, qui, nifi quos digniores &

Ecclefize magis utiles, ipfi judicaverintad Ecclefiaspromovent,

Concilium, vel primó videtur hos digniores non aliud fignifi-

care velle, nifi dignitatem eligenderum fumpto comparativo

pro pofitivo; vel fecundó locutione minus propria ponit di-

egniores, ut excludatindignos ; non vero dignos: vel tandem

quando fit concurfus,

loquitur,

fornicationem fecundum fe nul-

.48. Tam clarum videtur,

lam involvere malitiam, & folum effe malam , quia interdictas

ut contrarium omnino rationi diffonum videatur,

«

49. Mollities jure naturzeprohibitanoneft, LInde fi Deu

eam non interdixiffet, faepé eflet bo

na, & aliquando obligato-

»

xiafub mortali.

$0. Copula cum conjugata, confentiente marito non eft

adulterium; ade

öque fufhcitin cfo-nflefïionlc—: dicere fe effeforni-

catum,

ï

$1. Famuli

'5, 'qüi fubmiffis 'llfuimevris fcienter adjuvat he-

rum fuum afcendere per feneftrasad ftuprandum virginem, &

multoties eidem fubfervit deferendo fcalam , aperiendo janu-

am;aut quid fimul cooperando, non peecat mortaliter, fj id

faciat metu notabilis detrimenti puta ne;ià domino malée tra-

&etur, netorvis ocülisafpiciatur, ne domo expellatur,

$2. Praeceptum fervandi fefta non obligat füb mortali, fe-

pofito, fi abfit contemptus.

$3. Satisfacit praecepto Ecclefize de audiendo facro, qui du-

25 ejus partes, immoó quatuor fimul à diverfis celebrantibus

-

audit,

$4. Qui non poteft recitare matutinum & laudes, poteft

autem reliquas horas ad nihi

ad fe minorem,

2

,l' tenetur, quia major* parstrahit

$$. Pracepto Communi

onis annuse faf;isüt per fäcr'il&gam

iDomini manducationem.

$6. Frequens Confeffio , & Communio , etíam in his

',. qui

nationis.

gentiliter vivunt, eft nota praedefti

b 3

£5

PROPOSITIO NES*LYFE DAMN 4 TE i

$7: Probabile

honeftam.

'c&, fufficere a.ttrition.em:mturaiem ; modg

$8, Non tenemur Cbnfcffarig interro

ganti fateri peccati

alicujus confuetudinem,

f9. Licet (acramentaliter abfolvere immediaté tantum con-

feffos rationi magni concuríus poenitentium ; qualis v. £. po-

teft contin

Berein die magnaealicujusfeftivitatis aut indulgen-

tioe.

6o, Poenitenti habenti confuetudinem peccandi contrale-

1?

gem Dei, Naturz , aut Ecclefiae , et(i emendationis fpes nulla

appareat, nec eft neganda, nec differenda abfolutio , dummo*

dó ore proférat, fe dolere, & proponere emendatioriem.

61. Poteft aliquando abfolvi, qui in proxima occafione

peccandi veríatur , quam poteft , & non yult omittere, qui-

nimo dire&é, & ex propofito quarit, aut ei fe ingerit.

62. Proxima occafio peccandi non eft fugienia, quando

caufa aliqua utilis, aut bonefta non fugiendi occurrit.

——

63. Licitum eft quaerere dire&i& occafionem. proximam

peceandi

.

ximi,

pro bono fpirituali, vel temporali noftro, vel pro-

/64. Abfolutionis .capax eft homo , quantumVis laboret i-

gnorantia myfteriorum Fidei, & etiamfi per negligentiam, et-

jam culpabilem nefciat myfterium fan&itfimae Trinitatis , &

Incarnationis Domini noftri JEfu Chrifti.

ä

65. Sufhicit illa myfteria femel credidiffe,

uicunque autem cuivis conditionis , ftatus & dignitatis

illas, vel illarum aliqnam conjun&im , vel divifim deferiderit,

vel ediderit, vel deiis difputativé publicé aut privatim tra&a-

verit, vel praedicaverit, nifi forfan impugnando, ipfo fa&o in-

cidat in excommunicationem lata fententie, à qua non pof-

fit ( praeterquam inarticulo mortis ) ab alio quacunque etiam

dignitate fulgente, nifi pro tempore exiftente Romano Ponti-

fice, abfolvi.

is

Infuper diftridé in virtute fan&tze obedientiae, & fubi

hter-

mina»tionc divini Judicii prohibet omnibus Chritti fid

elibus;

cujus-

B ALEX ANDRO VIlI.

j

«ujuscumque conditionis , dignitatis & ftatus , etíiam f;ïeäali

& fpecialiffima nota dignis, ne praedi&as opiniones , aut ali-

quam ipfarum ad praxim deducant,

"Tandemut ab injuriofis contentionibus Do&ores, Schola-

ftici ,aut alii quicumque impofterum fe abftineant , & ut pací

& charitati confulatur, idem. SanGiffimus in virtute fan&taé

obedientiz eis praecipit , ut tam in libris imprimendis ac ma-

nufcriptis, quam in Thefibus, Difputationibus, ac Praedicatio-

nibus caveant ab omni cenfura, & nota, nec rion à quibuscur-

que convitiis contra eas propofitiones,quz adhuc inter Catho»«

