cie phyfica à pane , nompropterea. dicendum eft, paftam cffe

H

fufficientem materiam : Tum quia non dicitur; panis. Tum: quia:

lria amydum,

differt:

fal

» liltem mo

Item: moraliter 5 quamvxsnom

P

dïfïä,ga;. fp'gcjc.-pþyüca'p

ninüto st f

Gajetanus 3.].d- 3443« )

k 3931

CASusS C

CCLVF

L.

QCentis ee

"uid fipro materia c

onfecrationi s Bucfariflice adhiberetur

A 4

w

Teicdt

-(:4

P

cifre feta, m eilgin s fren.

T

H

ia vae Boedicite:

l, u-

/ Refp. N'egati-vé.Ratto eff ; quia eft materia dubia :cim alii

] qmti-

dicant folis aceidentibus, obloci fterilitatem 5 alii fpecie diftin--

lulite

"

f

(

i à tritico ; ideóque: non licet, falteny ut£ pro Sacyam'en;o *

hþgexpönetätus periculo nullitatis. ''

d pH AAss GOCVIITET

cappellatat

$, Sivero

" fï'Qi;,.z"n&renti;z;zn? perinde fit ad valoremSacrament? E'ubädrijii;'e*,,

f aqua t0-

ndas [ft A

Z

R

& fFvepanis cgqiz-;,e,cm

ymus , [Fue f?ïmmtqtu«s $-

tolacet, Yé

Quid ditendum

aquve

R"&![]i.,—'l-.'äm päfr;i:s:fajiynïuïsg. quàmrfermenta tus eft mätv';e,*fiä' fuf--

igug quat-

.ficiensad validamconfecrationem. — Eftde fide; probatur. . ex:

uc f

m alioruts

- Florentinohanc veritatem definiente hisverbiszeftnimus in az3--

-3o [irve fermenkatopane- triticeo-corpus: Cbrifti cuevaciter-confici,.

EGODUS

proliatur.z,.ex perpetuo'ufu: Ecclefiae Eatinge azymum: confe-

u hüjas.

ofitum

crantiss quamin retantimonrenti uniyerí;m tamdiucrraffe:

E

dementiffimum e Het afhrm*zre.

4

r OP

(45US

CASUS

144

CAS$

—

E

MERACRAMENTALES

G EEE

ais t

.CASUS' COCT X,

Cm uterque pani;]ït fufficiens materia Eä-'"c!mi*?/iïä; trne;itm»ne nibil-

polines

j

eminus Latini confecrare Azs

mum,c Grath färmewf;tum,

tf

.

Jfnguli jxta Ritum Ecclofia ?

;'ä

Efp. affirmative. probafur. Quia ita ftatüit F i&r-";w—zïrinum

n

N

Hj !

literis unionis, Et utriusqué Ecclefide antiquillima confue-

gravitt

tudo obtinet vim praecepti graviter obligantis; ita ut Sacerdos

Latinus peccet mortaliter confecráns fermentatum iti Ecclefia

in al evt

Latina

Et fimiliter Sacer

Cf

;

licet cele

'Ecclefia Graeca,

Y

dos Gþæcus cqhiädräns azymum in

intalievt

Á

£

ER

tum diy

Quidfi Sacerdos Gr.ecus verfetur it Ecclefia Latina, poteritnelicité

violaren

confecrare azimum s &i econtra Sacerdos Latinus confecrare,

quoc(ic

r

eräfmiqmiiä »dum fääif;uäi 12 Erclgäzi Gf &cA ? !

cum ha

tum, oQ

R. Sl verfentur ín di&is Ecclefiis tanquam peregrini, pof-

füeto .

funt utrovis modo confecrare.- Probafur..Quod enim poflint fe

faveni

conformare ritui Ecclefiee proptize, patet ex praxi Ecclefiae Lati-

confefl

nae, quze hoc permittit Graecisin ea peregrinantibus, . Quod

veróetiam fepoffint conformare rituiEcclefiae,in qua verfantur,

tenent Do&ores communius, & colligitur ex canoue:lla aufena

difl. 12. ubi ex Augufl. & .dmbrof. generaliter füadetur , ut

quisque eo modo agat, quo agere viderit Ecclefiam , ad quam

"forté devenerit. Siautem fint ín di&is Ecclefiis non tanquam

T

;peregrini , fed tanquam incol&& domicilium in eis babentes,

I

-tenentur fe conformare ritui Ecclefiae , ii qua permanenter ha-

CoRfcC

.bitant, — Eccipe, nifiin eo loco, in quo habitant, habeant tem-

prafen

- 1'plum fui

ritus , uti habent Graci Romz : tunc enim te-

poffete

nentut-.fþ;rvarïäi ritum 1fhus templi,

- lnlngj

abfurd

fooral

« O N

CASUS

24$

N—

E

ET

^ DEE UCHARISTI A.

91

[

U

CCASHS COCXL ..

Mi ' Potefine Sacerdos Latinus inEcclefia Latina cotificereSacratment um

2277

l

Eucharillia $m fermentate [altem ism nece[fitnte,ut ffv.o. ad/fe

H

imfirmus, ei parochus nen babeat aliumpanem prater

ferimentatum.

P

"W. Cohfüe.

Efp. Ex communi Do&oerum fententia non poffe , fed

Rafío ef , Tum quia ficut

"ütSicerios

graviter peccare in conficiendo.

nit Edf

in tali eventu non lícet celebrare fine veftibus, aut vafibusSa-

cris, aut in altera tantüm fpecie, aut fra&o jeiunio,ita neque

A2ytun in

licet celebrare in fermentato. ^ Tum quia fiSacerdos tenetur

intali eventu conficere, maximé ratione praecepti divini, quo

infirmus tenetur in articulo mortis communicare ; fed praecep-

i

r

tum divinum non obligat, quando per ipfius adimpletionem

;

heribe t

H

violarentur leges ordinatae ad reverentiam tanti Sacramenti,

zäwrz

quod ficut eft majoris dignitatis , ita eft minoris neceíTitatis , &

cum haec res graviíIima fit fpe&ans ad Deireverentiam,& cul-

tum, potiüs habenda eft ratio reverentiae debitae tanto Sacra-

egtifi, pol*

n poffin

mento , quàm neceffitatis proximi, quae non eft tanta, quin ei

cdefie Lati-

fubveniri poffit per alia media , ut per contritionem, vel per

confeffionem , vel per alia Sacramenta,ergo &c.

s. Quod

"Verlntur,

CASUS CCCXII,.

eiadufeti

detur , üt

4Maíevia confecranda debet ne effe moraliter prefene

con[ecrasti?

, àd quatt

n anquant

D. Eff. Aj?ïrrhatz'wä.proþatur; 1, Quiaid omnino exigit prono-

pabentó

men Poc velbic demonftrativum , quod continetur in forma

fente l-

confccrationis ; nihil enim poteft demonftrari,nifi fit moraliter

beint te

fj t&-

praefens.probatur. 2, Quia alioqui Sacerdos exiftens,v.g. in Gallia

poffet confecrare panem & vinum, quee funt in Hifpania, imó &c

in Indiis, dirigendo intentionem fuam ad illa : quod falfum &

abfurdum efít,

Ad hoc autem ut rmàateria canfecranda fit

moraliter praefens, duo requiruntur, 1.ut fenfu aliquo poffit

(ASUS|

'.ZZ

per-

1

CAS$S1l$ $4CR AMENT ALES,

246

a n

percipi. 2. ut fit aliquo modo propinqua loco, lt Do&torcs

communiter.

j

Dices. Quamvis coe

lum & ftellze diftent à nobis longiffimeé

poffumus tamen illa demonftrare per di&ta pronomina ; dicendo

T pg

j

boc coelum ferenum eft; haec ftella fplendida eft: ergo falfum

i

eft, quod ifta pronomina exigant rei dem

^

tatem,

oníftratae propinqu;-

Refp. 1. Re&iüs dicendu

À

B.

m iftud coelum , ifta ftella : qwly

fenfüp

iftud vel illud.non ita exigit rei propinquitatem,

2. Difpari-

taseít; quod in illisexemplisnon fiatid, quod demonftratur,

ncm,ïx(

utaccidit in confecratione.

Ideóque in hac requiratur maior

rei demonftratze propinquitas.

Quam autem propinqua debe-

Ql t

ateffe,non poteft przcife detiniri, fedid eftimandum eftex com-

muni Do&orum feníu , fecundum quem non poteft validé con-

fecrari materia diftanscentum paffibus, quamvis tanta effet , ut

indeetiam facilé poffet vifu percipi. Imo nec juxta Hurtadum, fi

UP

diftet paffibusquadraginta. £lenriquez & alii putanteífe fuffici-

fuffci

Commu

enter propinquam, fi fitintra viginti paffus : Tannerus ait , id plus

aut minus limitandum Juxta magnitudinem & fitum materiae

t conti

confecrandae.In re adeó incerta,fervanda eft praxis Ecclefie non

ayetiatt

confecrantis nifi materiam valdé propinquam,Et metito ; quia a-

fedatiün

liàsnonfatis conftat eam defignari poffe per particula Poc.Quam

D6 a

ob rem non eft ufureceptum , utSacerdos confecrationem faciat

(i,nequ

in materia, quze coram ipfo non exiftitin altari, Immo ficonfe-

erat aliam materiam extra corporale, velaltare pofitam videtur

graviter peccare , cüm faciat contra communem Ecclefize u-

futmin materia gravi, feque periculo exponat non conífe-

Q

crandi, Ita Reginaldm,,Com'zzcbw,& alii.

Nb

dq

Q5 n0n

fibiliter,

00 tatío

€ASUS'

Ab

447

N

DEE UCH ARISTIA.

lt DO&ofcs

CASUS CCCXIII,

s lomiffimg

Sed poteþ ne «valide confecrari materia, lice cvicina, f inter rllam

10 ditenr

(f eonfesz amtem interjaecat paries, aut aliud corpus opacum,

* Qto falium

quod mon babet

rationem thece autwafts proxime

ilam ;aminemis ?

P Pl'Oïïnquvi-

Efp. .Neyativve. Rafio eff ; quia cüm tunc non poffit ullo

kdl:wr )

fenfupercipi, nec infe , nec in alio ipfam proximé conti-

- 1 Difpai

nente, noneft moraliter praefens confecranti,

Thonftraur,

IT4tUr m4jor

X"CASUS CCC XIZ,

Ytqua debe

n eftexcom-

Quid 'di'cmduhz de ho[is in pixide feuciborio claufo contentis:poffunt-

L Validé con-

ne vAlide cen[ecrari , f Ad eos dirigatur imtentio

htaeffet, ut

/cmþcrmvtic ?

turtadum, t

R Efj. Affirmativé. Ratioeft ; Quia ad ptæfentïanä moralem

teffefüfici-

^ ufficit,quod ipfum continens fit praefens. '-Nam fecundüm

t,idpls

communem ufum loquendi, folet res contenta per immedia-

m materie

't€ continentem fignificari, 'In praxi tamen curandum eft,ut

cdeftre non

aperiatur pixis feu ciborium non tantum in prima oblatione,

ito; quidt-

fed etiam inipfa confecratione. — Quod (itamen id ex oblivio-

for Qv

ne praetermiffum effet, & praeceffiffet intentio illos confecran-

frem lacit

di, nequidem fub conditione iteranda effet confecratio.

o (íconfe.

m videtut

.CASUS CCCXF.

ctefig v

Ogid f ad fit malteri'a panis tviticei quaniumlibet parwzz;

1 Confe-

potefl ue valide confecrari ?

Efp. Poteft; modo fit fenfu perceptibilis. Ratio prime partis

efl ; quod non fit adeó parva pars materiae,fub cujus fpecie-

bus non poffit poni corpus Chrifti , cum füb eis exiftat indivi-

fibiliter: Rafto fecunde partis eff ; Quia licet corpus Chrifti

ob rationem allatam poffit etiam exiftere fub fpeciebus partis

(4jUf

adeó exiguse, ut non pollit fenfu percipi :non poteft tamen ma-

teria

zz2

Z

44

" CASUS $ ACRAMENTAT ;-*sï,

l

terïa- ad&ä cAX;'*gua va—lägiäïænfecrærif:"q*aia cüm fofma:ceh)feir

d-

exi&eü&;

tionis fit demonftrativa

fecrate,

; debet effe demonftrabile id , quod

poteft validé confecrari : non. pote(ít aütem effe tale,

id quod

non eft fenfu perceptibile, Ita Do&ores communite

7

T

AVec refert , quod probabilius remaneat corpus Chrifti fub

Quf i

infenfibili parte fpecierumconfecratarum

»quaeàtoto poft con-

[14 /'f [

fecrationem feparatur. . -Ratéo eff

,

; quia minus requiritur ad

Sonfecrationem, quàm ád. produ&t

jionem rei:n

locum habetinconfervatione,ficut in produ&tio

De,

ec ratio alla;æ

jl

GASUS CCCXFI,

yuuo

p

ESSNSSS

4fi DEUS evel An

gelusvecvelet Sacerdotiparticulam pD2r77 fvel'

vini,qua AUBomime Dercipt mom bo[jet , 2bi

prafemtem ejfe..

fmiq

Poteffne ualide coujecrari

jf

e

ception

lt

R Ef

fr: Nega-tiwä,:läätio eftsquia non effet ita przefens; utà Sacer-

pote(tcc

" dote confecrante per pronomen dem:

onftrativum defignari

fenfibide

poffet : nam pronomen Píc & hoc ,

quibus homines utunturad.

contit

demonftrandas res fenfibiliter praefentes ex ufu communi ho-

k

:

»

R

aninum fignificantob

je&umn

ontantüm efle praefens,fed etiam

is

p

itaconfticutum & affe&tum , v

tquantum eft de fe.& e

[777/]1

'

x gar,te oD-

je&ihic &4 nunc poffitfenfibus manïfeftarig

deietu

Bu

CASUS CCCXFIL,

conüit

æxtfi;z[«

Quidf illaparticula ab boc Sacerdote, qui bic &ynute a4 confecran-

tj

J fe accingit, fóntivi uon poffír s. ab Alio ?Amen

» QH ACH- -

Hrore fenfm fot praditus , poffit ; poteff m

e

tibilis

comfeerari?$ —

fpititu.

UCaEt

p F]þ þi*-ofmbilïüseäea

m tunc poffe confecrari, quantum eft

li

€x €1 parte, . Ratíioefl; qiiáilla materia'eft fenfibilis, & ita

fand

u

fenfibiliter praefens , ut proónomine demonftrativo bíc, boc,

potfit defignari, licet propter circumftantiam extrinfecam per-

CUHL d

l coccus

e.i'gi nequeat pl.;nälücuæ fi Sacerdos in tenebris ve

exiftens

VDE E'U'OHARX: TLA,..

d

r tl

hsss N

Qe'xiït*cens fcïrcf effe hoftias appofitas, poffet fi

nb dub

r'Tläconfecn

io €as con-

6 1. quod

fecrare,

F'6id quod

CASUS CCCXFTIT,

lOrfer,

i Chrrft ob

Quid fi boffia confecrata dicvidatur in tam minutas particulas , e&

ea fenfu percipi uaturaliter gon polfent : effne gibilominus adz. -

LO D Con.

&quiritm id

Bu fub illis corpus Chrifl ? Ratio dubitandi of ; Quia Sa-

C at ll

erameutum delet e[fe flemum [enfibile. Ita Major

"

LE /;p AH Jïirmatifvä.Sic enim tenet communisTheclogorum o-

^rpinio contra /dMajorem, in a. diff. t 1. queft 3.

Quorum ratio

praecipué fundaturin Trid.foff. 13;abi Conciliumabfíolute docet,,

fub qualibet parte cujusque fpeciei feparata manere totumCbri-

i p u)

Ó

z.

f

fum : quae quidem tam univetfali&- dg&nina— non Vidf:tur ex-

ceptionem admittere,

Dices. Cum /Majore.

P*arti'cüïa he&turaliter* iizfen.üBi:l'is Ht

5 utiSacet-

'peteft confütuere Sacramentum, quod eft. effentialiter fignuns

am défgi

Siautem non:

s ütunturad.

poteft e-£fe Sacramentum ? ergo nom

$

€ontinet corpus Chrifti.

ymmuni ho«

Reff. Sacramentum utique eft fignum fimpliciter, ab(olu.

ns/edetiam

-t& & per fe fenfibile: cui non obftat , quod hic & nunc per ac-

cidens non fentiatur : particula autem illa eft-infenfibilis non

gx püteob.

defe&tu fenfibilitatis; quia revera cum aliis partibus jun&a

* fentiri poffez, fed per accidens eft infenfibilis defe&u alicuius

conditionis extrinfecee,ficut

coler imtenebris ex;i&ens-e& de fe &

extrinfecé vifibilis.

d eotftrt-

£nftas, (pecies Euchariftiae debet effe manducabili

u AD--

s vel po-

tabilis , cum confítituat Sa

cramentum , quod cft cibus &.potus

fpiritualis. Atqui inillatenuitate & parvitate non poteft man-

- ducari. Ergo &c,

mntum el

Rejp. Sicut deinfenübilitate jam refpondi : particulailla efd

jlis , 5

maodu

CaDi

DT

lisdefe; y

cl'porabilis de fe & ab intrinfeco, finempe

) bic, /w,

cum. aliis partibusconjungeretur, et(i

forté hic & nunc propte

fecam pet-

Íe

33) E

153

rationem non polfit deglutiri,

exiftens

*

/

Zzz $

CASUS

2j*

amen

SECCIMEACUUNUE

CASUS $.4CR AME.NTMLESL

d

at

w

GASUS CCCXLX.

Pofefine confecrari materiaquantumlibet magna, mdöþä *

: Quifi

£ otAm f

",

AUE GU

Mad" dR

45 zfearamta ?

df ezenter præjäm corz-

T

: E/p vA/?'z'?matiwä. :

Ita Do&ores communitet. , 'Ratic.)-ä J ;

quod Chriftus abfoluté dederit Sacerdotibus' poteftatem

requiti

fenfibiit

confecrandi panem & vinum absque ullo indicio limitationis

ad determinatam aliquam quantitatem. -.Dixi autém, sodo

tis Jntent

Jecundim fe totam fit [ufficienter prafenszquia, t fupra di&um

íis a

eít; ad validam confecrationem r

n

lic, qu&

tia materize confecrandae.

cquirjtu; "t mo;gijs- ïp-rz"seffen-

4

am ratuot

Hinc materia confecranda per fe loquendo ,. nofi 'pote&

jironay

eífe nimis magna: Dico per fe Joquendo : quia per accidens fie-

hiic; Tun

certa& d

ri poffet, ut magnitudo materiae obftaret valori confecratio-

nis , fi nimirum tanta' effet, ut propterea omnes partes non

1üs aliqu

minem ,

cenferentur habere praefentiam requifitam' , ut demonftrari

poffint per pronomen Aic vel boc : quare fi effet lacus aliquis

ton ferre

go etam

vini inftar maris magnus, non cenferem poffe talem totum

confecrari; & fecundüm. omnes

&onfecma

-

partes , e€ó guod Apart;-slt re..

$

TeQttc

motz non forent fatis praefentes.

cs D

CXX.

^CASUS CC

zit tanti

totíusfna

- ASed efine neceffe ad -validam confecrationem , ui materia

;pnkcranda det

erminetur im particulari per intemtio-

tüm r

"em confecrantis ?

confecr;

E fp » jfimatifüä. E

Di

ft communis & certa, . Probatur, ex ge-

&ffe um

nerali ratione facramentorum requirentium determinatio-

nem fubje&i per intentionem Miniftri. Probafur, 2. ex fpecia-

ftize no

feciantis

l; forma hujus Sacramenti , qua cuüm fit demonftrativa per

& deter

pronomen 5oc, exigit determinationem rei demonftranda,

f

cüm res indeterminata demonftrari non potfit

ftivafüs

CASUS

oftia cqn

DEEUCHARISTIA,

ZfJ

—'N—

» C ASUS QOX X L:

mbf

szd[ï quis ex mille formulis -vellet tantim confecrare decem

.ültt centum nonm det

erminaudo illas in partisulari ; effet me

wz/z'd& confecr AFurus ?

Jj [

; Ejþ-Negntiwä. Ratio efl 5 Quia ad validam 'tonfccrat'iohem

Witfatm

requiritur, 1. lt materia Sacerdoti confecranti moraliter &

Imitiionjg

fenfibiliter fit prafens, 2 Ut materia fit certa, & à confecran-

Im, 19]y

tis intentione, & in individuo determipata. Kaffo prime par-

ipra didum

Íis petitur tum ex inftitutione Chrifti; & verbis forma , £oc &

il : præfbn-

bic, qua non verificarentur, cüm fint demonftrativa : tum eti-

am ratione Sacrificii, quod requirit hoftiam praefentem. Rafiío

fecunde partis ef ; Tura quia hoc requirunt pronomina /oc , &

fton 'poteft

CCIdens f

Áiic ; Tum quia actiones funt circa fingularia , quae debeant effe

'onfecratio

certa & determinata.

Confirmatur. .. Quia fi quis baptizatu-

partes nof

rus aliquem intenderet hominem baptizare & non hunc ho-

emonftrari

minem , non validé baptizaret , quia illius mens & intentio

cus aliquis

non ferretur circa fubje&tum , & materiam determinatam, Er-

em totu]

go etiam in Sacramento Euchariftiz , fi quis intenderet hoftias

parta t

&onfecrare, & non has hoftias, non validé confecraret, Ergo

requiritur materia terminata in mente 5Sacerdotis confecran-

tis.

Denique fi Sacerdos ex mille formulis vel hoftiis volue-

rit tantüm decem vel centum confecrare, nulla eft ratio, cur

potiushae decem vel aliae decem , hae centum , vel aliae cen-

mw'a

J

tum ex mille debeant cenferi confecratae, Ergo nulle erung

confecratae,

Dices, Si quis deferat ad altare duas hoftias, quas credit

lj/, exfe

effe unam tantum , utramque validé confecrat 5 fed. illae- ho

trifitio«

ftiae non funt determinatee, nec praecognitae i mente comn-

« ecia

fecrantis. Érgo materia confecranda. non debet effe definita

qtiva pf

& determinatain menteconfecrantis,

;&rand&

Refp. Yuric atramque effe confecratam z. Ratjo eff ; quia

!

privatus error fpeculativus feu privata deceptio , qua duplex

hoftia creditur,una tantüm non qbü'afd'c bit& intentioni, quam

L

Sacex-

(45US 1

|

*2

CASQS SACR AM ENTALES.

ET SAESA

cingssen m

Sacefdos debet habere , & moraliter habet confctrandfi, t-dtmh

materiam , quam habet praefentem & in snente determinatam,

Secus dicendum eft, fi Sacerdos pracifé velitunam tantüm con-

df $u

DEU

fecrare; tuhnc enim cüàmSacerdos non habeat intentionem & ma-

teriam determinatam, nec fit majoraatio , cur una potius hoftia,

quàm alia confecretur , neutra debet cenferi confecratà, - Ita

Bb

Rodriquez in fumma,c. 294. i, 10, S)lv

Coniect.

& alii,

Éer , Suarez, He;zriguez,

Dipr,

Hiinc fequitur,nullam hoftiee partem remanere confecra-

quim OR

DEQ, vel

tam, quando Sacerdos intendit folüm quartam hoftize partem

confecrare, non diftinguens quàm partem coníecrare velit:fe-

Eo

cus fi aliquam hoftizee pàrtem determinatam & defignatam

eltsquia «

intendat confecrare , etiamfi illa pars defignata conjun&ta

tomen bt

fit cum aliis partibus, Ratio efl 5 quia illa conjun&io cum aliis

proterent

teda, [n

partibus non obftat, quin parsilla fit determinata, & quin vere

fit materia hujus Sacramenti ; ficut patetà fimili de vino confe-

tnadocs t

€rato, quod mifcetur & conjungitur cum non confecrato ; nam

confecratumnon definit effet confecratum propter admixtio-

nem, & conjunQionem cum non confecrato, Ita $9/vefler, Bar-

£bolomeus ab zu

^

gelo de AMiffa dialogo f. $. 697. Conincbus , Nu*ge

(Midïxïä

'pw? H enriquez, Suarez, Reginaldus; & alii,

CASUS CCCXXII,

W. 4

Quid fi Sacerdos pre[entes babeat decem boflias , 69 intendat gua;

- Vatusn

tamor tantum cop[ecrare mon determinanudo, quASs vuelit con- !

Ofhnes a

Jeerare : remanebit me aliqua venfeerata?

Offfeq $

fitt, Bo

R Ef». JVegati-u?, Colligitur ex di&is, Et Ratio efí ; quia in hoc

cafu materia non eft determinata in mente confecrantis, nec

eft majori ratio,cur una potius hoftia,quàm alia remaneat confe-

Quj

crata. lta Barfbolomeus ab npelo dialopo $. $, 696. & alii

do ad

Da&or-es citati,

mj

$$8 2« 89

CAsUS

UF

N—-

DE EUCHARIST14A,

443

Tándi t

Ym

CASUS CCCXXIIL

RODifatam.

| Qäid]i Sacerdos in

tenderet confecrave illam boffiam & multis ,quam

Fantimcon

nemkm

DEUSvelaliusvoluerit determinare,fé ienoret banc determi-

WALionem: vemaneret.ue Altquasonfesrata?

YUs hoftia,

Eciàd, * J

Efp. V egatrué.Ratioeft; Quia determinatio facienda eft abipfo

confecrante, cümipfe pronunciet formam demonftrativam.

He:zrzfyzm,

Dices. Sacerdos poteft offerre Sacrificium pro illa anima,

i€ Confecrg.

quam DEUs voluerit. Ergo

P

DEO, vel abalio determinari.

oteft etiam materia confccra.-ndaä

2

Itke partem,

!'€ velit:fe-

4

- Refp. Permiffo antecedente , nego confequent

jam. Difparitas

einaatim

eft ; quia confecratio exercetur demonftratione fa&à per pro-

: Conjunda

- nomen foc, cujus fignificatio pendet ex determinata intentione

o cum alíis

proferentis, & intentio ex déterminata & quidem fenfibili ma-

teria,

C quin ve

Inoblatione autem facrificii non intercedit tale prono-

vitto confee

Crato;tam

xpen boc : fed fufficit, ut determinetur ab aliquo,

CASUS CCCXXIV.

! admixtio-

vl Dar-

Quid fi Sacerdospufet,vel duas,vel fes boflias con]?&andas Mqü?,

!

nhur, Mp

eum fenk pinres, [Pue a [e, [Pve Ab A

neomnes coz[ecrat« ?

jo pofit & : R:mæzelwnf

Efp. Affirmaticvé, Ratioeff ; Quia error ['pccuïativuä & pri-

tendal QUi

vatus nonobftat intentioni pratticae & abfolutae confecrandi

li ttit

omnes prefentes, Quamtanquam Ecclefiz confuetudini con-

formem , quisque cenfetur habere implicite, ut docet $3/ve-

u n ho

fier, He:?(iquez ,& Suarez,

Jntis,

CASUS CCCXX V.

yestátien

Qui4 fi Sacerdos plu?e.f boflias ad alíare fulerit,aut rationabili me-

/ i

o Adverterit, ab alio Adferri À fé con[ecrandas ,vel ante [A-

erifiium monitus fuerit, de com[ecrandis in nltart jam

— Büfitis : anne im boc cafis Sacerdos confecrans

omnes con[ecrat ?

S

RE[; ffirmativé, Quod ver

um eft; etíi dum cdnfecrat,

(A8US

AÀaaa

eurum

4

$4

CASUS SACR AMENTALES

——

p d

ea;ïum-. non ita expreffé meminerit, aüt et

iam ad oblatïonär;l

non detegat, modo fint praefentesin corporali, vel faltem in.al-

Eril

tari. lta Keginalus lib, 29. 1. 19.Eayman.. y. £. 4. cap.2. Bona-

cina frac. 1. difp. 4. cap.2. puntdo, 2 & alii ab ipfo citati, — Eftque

fententia in praxi tuta.

Ratio

eft

[5 Quiaintentio præcedeqs

rcfpg&uillfaru-mVixtualiter*fpe-rfevc:rac.

-

FIP-

&

CASUS CCCXXVI,

tionetr

Qiiïä[äntibhdämde-äïo]tii; /ä]j*i&i'enfer pr.e[äntibz); : de quibus tamen

dat o

féeramdum mon. c

$

fem,!

| Sacerdos k.i;ztcz 074

itaverit .'R(nïa;

YAMA

uent utcon[ecrata z.

w

| E]þ Si pofitae fuerint fuper corporale Sacerdote n&fciehte,

trania

neceas ipfeadverterit, vel ante, vel in ipfa confecratione,de-

fnitid

berecenferinonconfecratas. .. Ratio eft ; quia non poteft 5a-

ante t

cerdos praefumi habuiffe aliquam intentionem eas confecran-

erati

di. Si veró illas advertit & reliquit fuper corporale, inten-

$ ma

dens illas confecrare fimut cum ea, quae eft ad Sacrificium de-

Teeyad

ftinata, deberecenferi confecratas ; quamvis inter confecratam;

tios

nonamp

lius earum meminerit, Katioe[i; quia;pripr intentio

2

te (l

cenfenda ett adhuc perfeverare,

[/A N

Yeti

CASUS CCCXXVIL

quim

Quid f

quis infcio-Sacerdote miffam cel&branf& äþpofuerït

hboflias con[écraudas z cenfébunturne con[e-

arate 2

LEfp. Negativvé, Ratioeff ; Quia ill nom cenfentur äctef-

k

minate inm mente Sacerdotis ,. & voluntas non fertur in

incognitumg

:

M

fttan

mg,

&t

. CASUS

$53

i TR

o

DEE UCH ARISTI A.

blationem

CASUS CCCXXFIII,

ttm in4l-

/^2. Dog.

- Erifne vvalida confecratio , quando güï: bbabens decem boflias

: Eu

imtendit tautum quinque con[eerare ; quas Ticus

| defggnawerit?- i5

DI cedens

3- Ejp. Cum diftinfione, Nam vel talis Sacerdos intendit con-

fecrare quirique hoftias, quas T/ius defignavit poft confecra-

tionem, vel quas defignavit ante confecrationem — Si inten-

ibur lm

dat confecrare hoftias , quas Tzfius defignabit poft confecratio-

!

nem, non validé confecrat ;

Nam determinatio materiae debet

precedere confecrationem ,. & effe&us Sacramenti non re-

nelcente,

manet pendens usque ad alterius determinationem ; càm jam

tranfada fit materia-& forma , quando advenit alterius deter-

tíone,de«

oteft 5a«

fninatio. -Si veró intendat confecrare, quas Tifíius defignavit

ante confecrationem, videndum eft ; num Titius ante confe-

otfectati

crationem manifeftet Sacerdoti., quasnam hoftias defignaverit.

e, Intet

Si manifeftat & Sacerdos fe accomodet illi determinationi ,

cium de-

remanent confecratz , quinque defignatae à Tifios quia inten-

eChataft

tio & materia eft fufficienter definita & determinata in men-

"intentio

té confecrantis?Si veró Titius. non tanifeftet ,. quasnam de-

fignaverit , invalida eft confecratio, càüm Sacerdos non ha-

beat intentionem determinatam , nec fcire valeat, hanc potius

quàm aliameffe confecratam. —Ita Suarez,

i

CASUuS CCCXXIX.

Qui4 fi contingeret formulam feu hoftiam wom confecratam cafa

r Jece)"

admi[éeri confecratis , fie,ut. mon poffit ab its difermi : poffet

emrin

- X€ €A valide confesrart?

Efp. Non poffet, 'Rátio eff ; quia ss n poffet

eam determinaté demonftrare , per pronomen demon-

firantivum /oc.

Atqui haecdemonftratio eít de effentia for-

ma. Ergo &c, Sed tunc ad vitandum damnum ejus , qui

g

eam reciperet, diftribuendae effent fingulis duze formulze, vel

Aaaa 2

hoftize

Cs

k $6

CASUS £4CR AMENTALER

p n

hoftize ex cumulo illo confecratarum ,in quem cafü cecidiffet

verboru

non confecrata , ut.

priam i

perent.

Erc finguli faltem confecratam acci-

eerdoti

C€ASus CCCXXX,

pomt d

Hoc no

Q;;idfentiwidum de boflis fuper aliare , non «veró fuper aram con-

Ri

CF AEAPI , "vl c

[

orale pofrtis. v.

Sacerdos habes in [acriflia inten-

effe po

4ionem con[ecyam

Á

postieulas $.2

//

& AMECHI I5 confueto,

collocautur aaminifzo: lm coynu altaris : Sacerdos celeb

pyxtde inclufa

ipat ?

rAf millam,

Jffne nlld aenplius Babitá pradidiarum particu

darum- memoria

eon[ecrat majorem.bofliam. Quaritur,nu tales

particula

Jfnst etiam con[éerata &

Qui

Efp. 1. Certum effe , fi fint pofitae füper aram confecratam,

y

aut corporale ,eífe confecratas.

propter virtualfcxj; inten-

Ij

tionem,

D

Refp.2 Quod'ad'quafitumattinet , Suarez, Tamburinus &oc,

a

fignen

apud Gobat Tral., 3. n, 87. contra Prepofitum docent , non fore

kali

confecratas,

Ratio ef ; quia contra confuetudinem Ecclefize

eft, & peccatum grave juxta Conink,, Bonacin. Repinald, extra

atam & corporale velle confecrare; ergo: eüm omnis Sacerdos

Q

prafumendus. fit& habere intentionem. conficiendi Euchari-

ftiam: fine peacato, dicendum. eft, no

»

luitfe confccrar; in di&9

cafu.

u

€ASUS, CCCXXXEI.

dtmon

uidam Sacerdos eff bujus cpinionis , vequiri ad: «validam confecra-

tur, f

tionen. ut.[onMs uerborum A Nngat materiam con[ecrandam -

Faf

Duarituram velfe ?

'Ofa; ex di&is ? ut materia confecranda. dicatur præfe-ns

Qu

moraliter , debet ita effe. praefens. Sacerdoti- coníecranti,

ut fecundüm: communem: loquendi modum poffit veré &

propri& d*efï'g:nari & demonftrari perpronomen Poc,.vel bic,juxta

prudentisvirijudicium, — Et Rafio; eff ; quia: formaeSacramen-

hn

dOtE [4

torum verificari. debene fecundum: communem: & propriam

verbo-

—

d.

DEEUCHARISTIA..

f

cecidifïb't

verägrum ügniücætïon-.em : verificantur autem fer.uhdïim pro-

1] aj

riam verborum: fignificationem , (i materia ita fit praefens Sa-

€erdoti confecranti , ut juxta communem loquendi modunr

poffit defignari , & demonftrari per particulam A4oc , vel bic,

Hoc notato

Vf (f

Refp. Negatkvé.

Raiio eff ; Quia materia confecrande

a Wien.

effe poteft fufficienter praefens, etiamfi fonus verborum ad

F ifzd/g.g

ipfam non pertingat. lta Fenviquez lib, 9. cap, 14, n, r, & ali,

!i[m' 6:.

CASUS CCCXXXII.

rj

4

— Quid dicendum de Sacerdote coeco., poteft ne coalide conficya-

eoram [e habet, quamuvis illam

ectatm,

"e k?[ïï'z?m » quAm

209 videcat &

m Intef

Efp. Affirmativ?. Ratio;eji';, Quia nom eft opäs*, üt materia

R

attu videatur; fed fufficit, ut fit praefens moraliter , & de-

us bt

fignetur per particulam, &oc, Ita Suayez, Reginaldus, FIenriquez,

non fore

& alii.

Eccefige

€ASUS CCCXXXUEL

l] x

boflia ex

jf

Sacerdo

Quid: dicendum. de

ffenbe à fergo ; goreffne fwää

r

de confecsari..

i 6189

Fy Ejp.. Validé confécrari poffe hoffiam 3 tergo exiftenten ,. ff

Sacerdos eam manibus teneat. Rafjo eff ;; quia tunc propri&

demonftrari poteft per particulam, boc.

Secusdicendüm vides

tur, fi Sacerdos illam pre manibusnon habeat, Itawarez,

CU

J

'lfalmtia«,Ræginaldüw& ali&

€ASUS CCCXXXIV,

" Quidfimateria confécranda atfu à Sacerdotenomtangatur, auí

rxfens

babeatur : nibilomtnusa

.efunlid&:

[

pra maAnibus won L

con[ecratur £

n

vere d

Reff . Affirmati-ve.Ratio eff ; Ciuiaxmateria;quee coram Saces-

jj jtd

j

yanene

dote ex ftit, potefteffe fufficienter praefens, etiamfi non tanga-

ríam

prafentiam rateziae, & ad've-

ii

tur,cum ta&s:nont;cqpiritur ad

Aaaa 3

tificam--

ietbo

454

C ASUS -5 4CRAME NT ALES,

p sst

q

fificafidam formam : nam def re ali

i

ju';i.-;[.vxj;e/'fen*t'i prdnuntiatï

citur,na

poffunt particulae , Poc vel 5ic , qua

Haing

mvis non tangatur. ]Ita

DoGores citati,

: Dices, utSacramentum Euchariftize valide conficiatur, faci-

Quif'

endum eft, quod Chriftus fecit ; fed Chriftus in confecratione

(/

panem manibus accepitz nam in canone Miffze dicitur t Accipi-

ens panem elevavitoculosad coelos &c, — Ergo ad validé con-

W

ficiendum Euchariftie Sacramentum , neceffe c(t materiam tan-

gi, vel prae manibus haberi,

refpeti

CY

Refp. Non omnino certum effe, Chriftum tempore confe-

crationishabuiffe panem p

j

manibus Przeterea dato Chriftum

pra manibus pan

em habu

re

;nontamen fequitur ad confecra-

tionem requiri, ut materia prae manibus habeatur; cüm non

omnia , qua&Chriftus fecit, neceffarió etiam facienda . fint à Sa-

cerdote : alioquin Sacerdos femper deberecaliquos communica-

k

re poft confecrationem, deberet lavare pedes , poffet in azimis

dica

tantum confecrare , deberet eo folo tempore confecrare, quo

modo,

Chriftus confecravit,deberet communionem fub utraque fpecie

folutic

adminiftrare, &c. — Quare ad /Majorem propofitionem objeGhionis

habeat

refpondetur,à Sacerdote ea praeftanda effe , quaefpe&tant ad ve-

Vs

rititem materize & formze,non autem facienda effe ea omnia,

(erio 4

qux Chriftusfecit. Cum autem veritas formze falvetur, etiam-

fimateria confecranda prae manibus non habeatur, non eft ne-

ceffe, materiam confecrandam

pra manibushaberi & tangi. ilta

Qu

$ narez ,-&,;allii DoBorcscitati,

CASUS CCCXXXV.

|

V

«uinum dolio inclufum yefl ne xvalida

füitde

Quid fi .coqfecretur ;

confeeratto,

q

Refb. lta,ihodö Coram Sacerdote exiftat, Rafio

ef ; Quia

eít fuficienter praefens, cüm poffet demonftrari per particulam,

boc. . Quamobrem de vino contento in dolio, vel amphora di-

citür, hocvinum eftoptimum, vel accipe metretam hujus vini,

& de pecunia facculo inclufa proprié & ufitato fermone di-

citur,

: BE BU'CH'AR*I;TIA;.

z

—S'N

Runcr

citur, hælc eftmeapecunia, I

?

Lt [t

ta Suarez,, Repinaldus., Rodriqu(z,.

Henriquez & alit,

CASUS CCCXXXVI.

AUH fäCi:

Qui4 fi Sacer

dos intendat confecrare duplicem makeriam unans pra-

CTatons

d alteramab[emtem y confécrabitne vere utrAm--

! Accipi.

jntem,

HEuno C eoden acfu

3

ldb con-

.Refp. Cbn]äcratiahem' nor fore validam refpe&tu abfentis ; at

m tate

rzefpe&u praefentis videri validam. Ratzo eff ; quia de materia

!t confe.

praefente verificatur fqrmau - Contrarium tamen tenet- A ug-

Wife.

htiltüm

CASUS CCCXXXVIT,

onfecta-

xum not

Quidficonfecretur materia abfens , que Lamen mente

eoncipitur : effue funlidzï amþcmtü T

Int àSi-

muhici

Refp. Negativvé. Ratioeff 5 Qqï;i licet hufusmodiï mäterät,

n azimis

dicatur praefens in intelle&tu, non: tamen eft praefenshumano:

ite, qo

modo, ita ut defignari poffit per particulam, foc ; & ficut in ab-

folutione Sacramentali non fufficit ; ut Sacerdos praefentemm

wefpecie

Jitdioni

habeat poenitentem in mente,. fed requiritur aQualis praefen-

tad ve-

tia poenitentis j ita non füfficit praefentia: intelle&ualis ma-

Qffà,

terize confecramdae,. fed' actualis. praefentia. neceffaria eft, -

; etratt

| eft ne-

. CASUS CCCXXXIX.

g. Jt

- Quid fi incboatá jam formd con[&cmtiöhi.'c , materia nondunr

à

erat pra[ens effne vAlida cou[ceratio ?

;Rïe]iä Negatrvé, Ratioeffz Quia hujusmod? materia nom

fuit demonftrata per pronomen 4oc ; ad validam autemy confe«

[/

. crationem talis preefentia: requiritur , qua.res poffit: :

iculanx Joc deraonftrari

- ,kæ

| -,Quïä

: gcr.gart

3CU)JIII:

)d Heariguezg

u d1

]s Vim.a

308 »e( $t

ne di-

Gituf

€ASUSE

IT

€A$US SACR AMENTALES,

p

CASUS CCCXXXIX.

v

Iu

Quid fentiendum de Sententia Patris Henri

quez tib. g. 'cap; 14.*

bere elip

06€/7125,2 AECY IATR co

nfeerandas moraliter ze

tio depto

nferi prafentem ,

JE fft ántra 22. pajjus?

fict, la

Ejþ. Haec fententia videtur fal(a.

Raf:o eft ; quia nimiam vi-

R

deturadmittere diftantiam

; cumde re fic dift-ar-xtc potius di-

n i

ch*emuszfllud,quäm boc.

eenJaann

CASUS CCCXL,

u

Quid Fktimdun) de Jententia P. Suarez.difp, 43. fe&, $, docentis,

R

.IE

SAIeriam confecrandam debere teneri manibus ?

JM

: Q

R £f Nec hac fententia videtur vera, — Ratio 4f ; quia eft ni-

gt

