barz'm, ufum fenfuusm bonum, fvel'malunä fa-

&l

;z'unï'.

47* O/be z

e 0 €

9

— —

-- T

[ür,fllji u

47 Ob,ezf—iehtia lepis profluere debet ex: fonte, &5 bic fons eft Cba-

f

Yiías.

Quando. Dei amor efl 1llius principrum snterius , 69

ilili.

- Dei gloria ejus finis , tunc purum eff, quod apparet exterius ;

Ia .

alioquin non e[l, nifi bypocryfis, aut falfa iuflitia,

48. Quid aliud effe poffumus, nifi tenebr.e , nifi aberratio , &5 nifi

.tiäfïata-

peccatum [ine

Fidei lumine , fine Cbrg'/to » €5 fine Chari-

tate.

X Àniti,

49. Vt nullum peccatum :

€,

LA

bonum [fine amore Dei,

l fine 2m " nofiri, ia nullum f/i.þng

"tw Cbaritatis

i

fo. Fruftrà clamamus ad Deum, Pater sui : fi fpiri

non ef[I dlle, qui clamat.

C0 dthA

g. Fides juflificat,

guangdo operatur, fed ipfa non operatur,nifi per

Charitatem.

fs B.

32. Omnuia 4lia falutis media continentur in fide, tanquam in.fuo

germine, G5

!

1108 profi-

ducia.

Jemine 5 Sed bec fides non eft ab[que amore, &5

! d if

, 6 n.

33. $ola Cbaritas Chrifliano modo facit [ a&iones C br

ffHianas )

per velationem ad Deum, & Lefum Cbriflum.

jucrificium

$4- Sola Charitas eft, que Deo loquitur, eam folam Deus audit,

j j. Deus non corona£ , nifi Cbaritatem 5 qui currit ex alio

jf il |

- pulfu, &5 ex-alio moti-vo, in «yanum currit.

im-

f mtortotr

$6. Deus non vemunerat nifi Cbaritatem , quoniam cbaritæþla

Deum bonoraf.

;

f pl oi-

;

-bw A.

37- Totum deeff Peccatori, quando e

y

Deo,ubi non efl amor Dei.

i deeft fpes, &5 non g/i- fpes in

P

Tioter ont-

48. Nec Deus efl, nec Religio, ubi won eft Charitas,

pif propt

$9. Oraíio [mpiorum eff nouum peccatum,&s quod Deus illis con-

j tf5

cedit,efl nouum in eos iudicium.

j df o

60, $

*

i folus fupplicij timor animat poenitentiam,quó bec eft magis

«uiolenta, eó magis ducit ad de[perationem,

ni6, wij-

61, Timor &onn

if

fi manum cobibet, cor autem tandii peccato adäi j

y od

citur,quandiu ab amore iuflitie non ducitur,

62, Qui à malo non-ab

Jf

malut t

linet, nifi timore paene , illud comaittit in

€orde fuo, &5 z'qm eft Reus coram. ?co.

63, B481

h 0be "

1o

LOI M

63. Baptizatus adbuc «

S

$. Il

hi

leat, aut adimpleat ex folo timove, —

ft /ub'l';*ge- ftm—t ludew; fi legem* nqh*'aäm.

LUR

64.

Sub maleditto lepis, nunquam fi bonum, quia peccatur fiue fa-

75

ciendo. malum, (iue illud non nifi ob timorem euitando.

e

Sacerdotes, 65 Do&oves legis mortui funt,

pitt

éy. Moyfes,

Propbetz,

u

abfque eo quod *v

lum Deo dederint filiun , . cum non

:

"

€ ffece-

f

Vi

-ryint nifi mancipia per Lim

oYem.

46. Qui-vuli Deo apropinquare

, &ec debet ad ipfum «venire cum

At

brutalibus paffionibus , meq

ue adduci pex in[tindum natura-

j yt

lem, aut per timorem, ficuti Befliz, [ed per fidem,

P

65 ptr amo-

il

vem ficuti filii.

"

öl

iton fibi veprefentat Deum , nifi u Dominum.

$s. Lei

£7. Timor -[eravilis

$1. Ol

durum, imperiofum,

iniuftum,, rntrattabilem.

68. Dei Bonitas abbreuiauit cviam falutis.

claudendo. £otum in Fi-

de, 65 precibus,

$2 D

69. Fides, u[us, augumentum,

65 premium Fidei, totutm eff donum

li

qure libesalitatis Dei.

|

7o. Nunquam Deus affligit

itmocentes 65 afflidiiones femper fer-

8j

- uiun£scvel ad puniendum peccatum,

vvel . ad purificandum Pec-

1N

catorenm.. -

hi

eff fe fe difpenjare ab ea lege,

lia

3n

Elomo ob fui con/eruationem pot.

uam Deus condidit pr

opter eius cutilitatem.

i Ab

7$.

Nota Ecclefie Chriftian

& tff , quod fit Catbolica, compreben-

e

EU

€9 omnes AAngelos Cocli, 65 omnas E

letios, 65 iuffos ter-

li

"yae, 69 omnium Seculorum.

$p

/33. Quid eff. Ecclefia,

nifi cocí us

F ilioruän Dei manentium in eius

,

Jinu, adopfatoru

"m

in Chriffo, fubfftentium in eius pevfona, ve-

fanguine , cutventium eius fpivitu, agentium

W. E

demptorum erus

&x expetlantium gratiam futuri Saculi.

per eius, gratiam,

"74 Ecclefia;

Jfiu? integer Cbriflus , Incarnatum V er

bum bqbef "a

[]/

Capuf, omnes "verà

Santios ut membra.

hN

75

Ecclefia eff unus -

Jolus . bomo: , compofitus ex pluribus

membris, quorum C briffus e[f

Caput, vita, fubfiflentia, &5 per-

E

ona; V nus folus Chriflus ,

e[t Santificator..

compoätw ex p(uziläw Sandis,

W i

: quorum

36. Ni-

li

-—x

9v 6 O

1 10f d.

7-; ,A;"ibil jþatiofiæ Ecclefia Deä; qmïa-a.m—izeæ

i

Eletli,65 1ufti omni-

um Seculorum illam componunt. —

ftr fj f

ui non ducit -vitam dignam Fílio Dei, 6* membro Chrifti,

/1uN,

77

ceffat interius babere. ?Dx.ïeum pro Patre, 65 Chriftum pro Ca-

LUUATTA

piï?o'

ROR !]ecf.

78, Separat

ur quis à Populo Eletlo, cuius /ïgm fuit. Populus Iu-

d(lic Hs ,

&s Caput eft efus Chrifius, tam tion vicvendo fecun-

qutire w

dum Ecvangelium, quam non credendo Exvasgelio.

DN

i Íempore, omniloco , &Y omni

79. V'tile, 69 necefarium eff omn

B5 ptr ato-

erfonarum generi [Iudere , &5 c

ognofcere fpiritum ?ietatem,

6s Myfleria Sacre Scripture.

4; Dowinyn

$o. LeGio Sacra Scripture efl pro ounibus,

81. Obf[curitas Santla -verbi Dei sion eft L

aick ïatïo di;fpenj?znä

Éoft is F.

e.

fe ipfos ab eius fedion

l

)9

$2, Dies Dominicus à C

jfHanis debet ]?zn&ifitaïi lethionibus pz'e«'

tl dotum

tatic, 69 fuper omnia Sandarum Scripturarum, Damnofum eft

dielle C briflianum ab bac letfione vetrabere.

Jenpe [tr-

Eft illufio fibi perfuadere,quod notitia AMyfleriorums Religionis

andut Pu-

33.

-fon debeaf communicari feminis, lettione Sacrorum librorum,

Alon ex feminarum fimplicitate, fed ex fuperba V irorum fcien-

ubu hpt,

tia, ortus eff. fcripturarum. abufus, &y nate funt barefas.

$a, Abripere & Chriflianorum manibus uouum Teflamentum , feü

corprelt

eis illud claufum íeneve , auferendo eis mo

:

dum illud intellfgcn-

"iif itr*

di, eft illis Cbrifli os obturare,

85. Interdicere Chriflianis leionem Sacre Scripture , prejertim

um i £

Euancelii, eff interdicere «vfum luminis filijs lucis , €5' facere

perfotu, r

- eyt patiantur fpeciem quamdam excommunicationis,

$6. Eripere fimplici Populo boc folafium , rungendi -vocem fuam

hu p

«voci totius Ecclefie,

i fu.

ejt wfus-co;zfmriu: praxi Apo/tglicæ,&j"

wdeth

intehitioni Dei.

87. Modus plenus fapientia, lumine, 65 Charitate, ff dare anima-

« JWMW

- bus tempus portandi cum bumilitate, &5 fentiendi flatum pec-

cati, petendi fpiritum penitentie, G5 contritionis, 65 incipi-

ii &

i 90

endi,adminusfatifacere iuffitie Dei,antequam reconcilientur,

88, Ignoramus quid [it peccatum , *&*7

«yera poonifentia , quando

»

z

evolu-

4

12

o 9 o

evolumus flatim ve[litui päj?üoni bonorum illorum

» Quibus

iij

t105 peccatum [poliauit, 65 detrel amus fepavationis ifl

ius ferve

lij

con[ufionen.

Mal

980

$9. Quaríus decimus gradus conuerfionis Peccatoris eff, quod cum

fit iam reconciliatus, babet ius affifendi

Sacrificio Ecclefie.

(;

90o. Ecclefia autboritatem excommunicandi b

abet,cvt eam escerce-

tttj

at. per prim

p P

Corporis,

05 Paftores de confenfa , Bltfra pmfwnpt(f, Lotius

Atl

91. Excommunicationis iniufte metus,nunquam debet nos impedive

L

ab implendo debito noftro : Nunquam eximus ab E cclefia,etiam

,

"uando bominum neguitia,videmur ab ea expulfi,quando Deo

fitf

defaCbriflo ,. atque ipfi Ecclefie ,. per Charitatem affixi [u-

100. T

[//177. f0

X

Q

92, Pati potíüs in pace emomm—un;wti(mem . 65 anatbema iniu-

H

flum ,quàm prodere «veritatem ,efl imitari Santfum Paulum :

l

fanbtüm abe[L,-vt fit. ev.

ipere fe contrà Aukbovitatem,aut fcin-

&

l

deve unitatem. -

Df

93. lefus quandoque fanat evulne

m ; que preceps Primorum Pa-

ftorum feflinatio infligit , fine ipfius mandato.

m

E 1 efus veftituit

lm

quod ipfi inconfiderato Zelo refcindunt..

IU

94. IVibil pejorem de Ecclefia opinionem ingerit: eizs ini'rniti';,quäm

| euidere illic dominatum exerceri fuprà fidem fidelium , &5 fo-

(uo,

D«

eperi diuifiones grogter V&5 , que nec fidezs ledunk , nec mo-

LA v

Ni

quia

9/'5'»'-:7

V eritates eó decvenerunt ,. cut fint liugua quafi p&wgw"na ple'-.'

[

p

vifque. Chriflianis ;; &5 modus eas predicandi ejt cveluti idio-

ma incognitum: adeo remotus eft a fimplicitate Apoffolorum,

h

&5 fupra communem captum fidelium ; Neque fatis adeverti-

f

£ur , quod bic defeius [it: vuum ex fignis maximée fenfibilbus

| Auditis

netiutis Ecclefie ,. 65 ireDei in Filios fuos.

7

forum

.

dvínj

96, Deus permittit, vt omnes pote[Lates fint contrar

Íe Predicato-

vibus «veritatis, ut eius sviloria. attribui non poffit, nifi Di-

O et.

euitie 9vatie,

tf

97. AV imis [ape contingit: membra illa, que mayis [anGe, ac mapis

fass h

tuamin-

Petni

jbfi Gé vnifa Ecclefie funt, refpici, atque tratlari tanq,

digna,

QUe i

l————

o 6 co

LE

, qlllbw

Ug [erye

- digna, vt fint in ECC[P]id',.

vvel fanquam ab ezi jäþamia - ]?J

luflus aiuit ex fide, &5 no

" ex opitiione bominum,,

98, Status perfecutionis,

(l cum

65 penarum, quas quic tolevat,

fanquam

1770

deretieus, flagitziqþtf, 65 impius,

vvliima plerumque

probatio:

— fl 65 maxime meritoria , cutpo

7Il wef'zp

conformem Zefu Cbriffo,

f& que facit bominem "magis

Ío, lg

99. Peruicacia, preuentio, oblTinatio in tt'olendo,

aut aliquid exa-

minare, aut. agnofcere fe fuiffe deceptum,

mutant quotidie quo-

s il

ad multos ii odorem mortis id, quod De

us n

lfaetían

fuit, vt im ea

effc

füa Ecclefia po-.

ndo Da

et odor "vite, V, G. bonos ji

ttes, fanG'a exempla &5c.

bros, injiru&i'o*-

àffi f

100. "empus deplorabile,quo creditur

vveritatem , eiufque difcipulos,

bonorari Deus, perfequends

jetta ii

Tempus boc ad-venit

LL

Payun :

Haberi, 65 tralari à Religionis

AMiniflris, tanquara impiumr,

65 indiynum omni commercio cu

m Deo , tanquam membrum

i -

putvidum,capax corrumpendi o

mnia iit focietate SanGlorum

ff

qtittt Pu-

bomrnibus pijs morte covporis

moyr s ferribilioy.

Fruffri quis

ibi blanditur. de faavum intentionum puritate ,

. €5 Zelo quo-

d7 N

- dam Religiotiis, perfequendo flamm4, jerro

que viros probos, fj

J peopria paffione eff excecatus,

aut abreptus aliena, proptereà

iciguam

- quod nibil vult examinare,

Frequenter credimus

Jacrificare

', O fi-

Deo Imprum, 69 facrificamus Diabolo Dei Ser-vu

T.

C fi0-

tor. A ibil fpiritui Dei, &5 dothrine Iefu Cbrift

JH magis opponitur,,

quàm communia facere iuramenta in Eccle ff

quia boc eff mul-

ia plb

tiplicare occa[iones peierandilaqueos tendeye

infirmis,65 [4io-.

lult idit-

£is, 65 efficere,ut notnen,6&5 -veritas Dei

Jfolorutm,

l

aliquando defervviant

confilio [mpiorum,

alv

Auditis itaque tum voce,

afb

torum Cardinalium

, aliorum

tum fcripto Nobis exhibitis præfä—

R

que Theologorum fuffragijs,,

diuinique in primis luminis

2

privatis ad eum finem;publicif-

vulicatte

que etiam indi&is precibu

qij -

& fingulas Pro

s, implorato prafidio ; ommes,

fas, malé fotia

pofitiones praeinfertas,tanquam falfas;captio-

ntes, piarum auriu

i offenfiuas ,. fcamdalofas,-

,,magis

perhiciofas, temerarias, Ecclefiae,

t

& eius praxi iniuriofas, ne-

iipt

qmeiþ:ECdbiïam folum; fed'

etiam itr Poteftates fzeculi con-

*X-g-

tume-

Á

E

14

$ 0O 9

;

ff

tumeliofas,feditiofas,impias,blafphemas,fufpe&as de hzerefi,

tüm

àc haerefim ipfam fapientes, nec non haereticis, & haerefi-

Findt

bus, acetiam fchi(mati fauentes, erroneas, haerefi proximas,

|?!

luriés damnatas, ac demum etiam haereticas , variafque

ink

h

arefes, & potiffimum illas, qua in famofis lanfenij propo-

gu

fitionibus, & quidem in eo fenfu, in quo hae damnatae fue-

fj

runt, acceptis, continentur, manifefté innouantes , refpecti-

ue, hac noftra perpetuó valitura Conftitutione declaramus,

qül

SS

damnamus, & reprobamus.

l;

. Mandantes omnibus vtriufque fexus Chriftifidelibus, ne de di-

l

l,

11

&tis Propofitionibus fentire, docere, praedicare aliter praefu-

i

hp

ftnant;quàm in hac eadem Noftra Conftitutione continetur;

ii

ita vt quicumque illas, vel illarum aliquam coniun&tim,vel

Q

divifim docuerit, defenderit, ediderit, aut deis, etiam difpu-

Iu!

tatiué , publicé , aut priuatim traGaverit, nifi forfan im-

Á

jl

pugnando, Ecclefiafticis cenfuris, alijíque contra fimilia per-

1l

petrantes à Iure ftatutis

peenis ipfo fatto; abíque glia decla-

ratione fubjaceat, -

Yi

C

| oba-

die

ceterum per expreffam praefatarum Propofitionum repr

lon

tionem alia in eodem Libro contenta nullatenus approba-

re intendimus ; cum prafertimin decurfu examinis com-

&t

alia

plures alias in eo deprehenderimus propofitiones illis,quee,

vt fupra, damnata& fuerunt, confimiles, & affines, ijfdemque

p

[]

*

COtt

erroribus imbutas

nec fané paucas fub imaginario quo-

— .. dam, veluti graffantis hodié perfecutionis obtentu, inobe-

l'olm

PU

. dientiam, & pervicaciam nutrientes,eafque falío Chriftianae

patientiae nomine praedicantes ; quas proptereà fingulatim

lo

recenfere, & nimis longum effe duximus, & minimé necef-

da

farium $ ac demüm, quod intollerabilius eft, Sacrumipfum

adl

.noui Teftamenti Textum damnabiliter vitiatum compereri-

Kulli.

mus, & alteri dudüm reprobatz verfioni Gallicae Montenfi

m

in multis conformem: à vulgata veró editione,quae tot Sae-

[

- €ulorum víu in Ecclefia probata eft , atque ab Orthodoxis

far

omnibus pro authentica haberi debet, multipliciter difcre-

tort

0S,aC

Dut

. -pantcm,& aberrantem, pluxl'iefque in alienos, exotic

faepe

o 9 9

]

;hæreü,

E nonaries fenful

. non fine maxima perü;iütaæ detor-

hareff-

tum,

9*

y

&

Oxittás,

Eumdem pro

ptereà Librum, Vtþöfä'per dulces f&rrnones x

xalqe

benediétiones , vt Apoftolus loquitur, hoc eft, fub falfa piae

inftitutionis imagine, feducendis Innoccentium cordibus lon-

lJ jopo.

(2 -

gé accommodatum, fiue premiffis, fiue alio quouis tituloin-

ícriptum , vbicumque , & quocumque alio idiomate , feu

R(Qe&l.

ltD

uavis editione, aut verfione ha&enus impreffum , aut in

pofterum ( quod abfit ) imprimendum, au&oritate Apofto-

fte de di-

licá tenore prafentium iterum prohibemus , ac fimiliter

damnamus ; quemadmodum etiam alios omnes,& fingulos

r pradt-

ntinetur;

in eius defenfionem tam fcripto , quàm typis editos , feu

nümyve

forfan ( quod Deus auertat ) edendos libros , feu libellos ,

eorumque ledionem, defcriptionem, retentionem, & vfum

im dilpu

x im

omnibus, & fingulis Chriftifidelibus fub paena excomimuni-

cationis per contrafacientes ipfo fa&£to incurrenda, prohibe-

lia pet

lia decla

mus pariter, & interdicimus,

ra&cipimus infuper Venerabilibus Fratribus Patríarchis , Át-

chiepifcopis, & Epifcopis, alijfque locorum Ordinarijs ; nec

teptobt

non hareticae prauitatisInquifitoribus ; vt contradi&ores,

approba

jnis com

& rebelles quofcumque per cen(uras , & poenas praefatas ,

aliaqueluris, & fa&i remedia , inuocato etiam ad hoc, fi o-

(( u

Jioetmque

pus fuerit, brachij faecularis auxilio,omninó coer

:

ceanrt : &

compellant.

à

irio quo-

y

olumus auütem,vt earum

, Inooe-

dem praefentium franfmhptiä,etia'm

impreffis, manu alícuius Notarij publici fubícriptis, & figil-

hriftiang

lo perfonae in dignitate Eeclefiaftica conftitutae munitis ea-

ingulatim

dam fides prorsus adhibeatur, quce ipfis originalibus literis

me nedr

adhiberetur, fi forent exhibitee, vel oftenfze,

mplüm

Nulliergó hominum liceat hanc paginam noftrze cïecl'a'r'atïbnis,

off etett

damnationis,mandati, prohibitionis,& interdi&tionis infrin-

Montent

gere, vel eiaufutemerario contraire.$i quisautem hocatten-

g tUX

tare praefumpferit,indignationem Omnipotentis Det,acBea-

»tthä*'/axls

to: um Petri,& Pauli Apoftolorum eius fe nouerit incurfurum,

j di(üe'

Datum Rome apud San&am Mariam Maiorem Anno In-

Qacos äf-

fepe d

Carra-

16

- 9 $9 —

--camationis Dominicze Millefimo feptingentelimo decimo

tertio , fexto Idus S

eptembris ; Pontifxcaþus ,Noyiih'i vAnno

A

D;,cim:otertio*,

d

I. Card. Prodatarius.

F. Oliuerius.-

Vifa de Curia L. Sergafdus.*

| Loco æ Plþumbi.

Repiftrata in $ ecreta:rin Brevium,.

L

L. Martinettus.

Der

A4ntio à Nativitate Domini N oftvi Lefu C'/;rg'/ii millefimo feptingen-

fefimo decimo tertío, !ndi&ione festta, die cveró decima Septem.

bris, Pontificatus Santliffimi in Cbriflo Patris, 65 Domini o-

firi Domini Clementis Dr-vina prouidentia Papa AX1. Anuo de-

cimo feríio fupraditle Litere Apoffolice affixe , &5 publicate

| fuerunt ad 7 aluas Ecclefie Lateranen, , 65 Bafilice Principis A-

. poftolorum, Cancellarie Apoftolice, Curie Generalis in AMonte

þ'a

Citatorio, in Acie Campi Flore, ac in alijs locis folitis, &5 con-

N

fuetis Verbis per

5

Zem.

7

me Peírum Rom»zglatiurm 4po/iolicum Cu([q-,

N

j

Antonius PlacentinusMagi&er Curfor'üm.

Q&a di

AT

D

. perfe

GD

innne

-H3 )o( *àt-

decimo

s

SVLZEXADILNI

7 m(u(cx U AN((

N

t Ánno

N

-

T

e

ORX

j1

re-

22

E

A

ä*a

Y

U

äo

)

E-— 7-5

A

35

SS

ita

as |

EjX

E

4:1

EE

N

L

Üj

-

N

N

—

m

—

N

N

N ISES

A

Ed

d

E

AW

7

O ER

i

E A

,

Ts |

ARTICULUS I.

DE SACRAJIENTIS IN GENERE,

&l

LLUS,

& eflentia Sacramenti tam anti-

De natura

tntitpt-

qua quam nova legis ?

ioupten.

iiti No-

QUESTIO L

Áttto d-

iblical

Quid fit Sacramentum in genere?

hh 4-

23 o

V Moni

«

Efp. Sacramentum in genere eft fignum fenfi-

; Éf cot-

.

[

?

] bile infenfibilis gratia, ad populum Dei aliquo

P A

modo fané&tificandum , ftabiliter à Deo inftitu-

?

Y

Hzc definitio convenit omnibus Sacra-

i C i/ft-

5

Xz

) cum,

XUm

$

A.

mentis , tam in antiqua,quam in nova lege,

ut patebit ex dicendis,folum hic advertendum

eft , duplice

m effe fan&titatem , unam imperfectam & lega-

lem , qua eft exterior hominis confecratio ad cultum divi-

num,& conferebatur per Sacramenta antiquae legis; alteram

perfe&am & juftificantem , qua eft gratia Deo gracum fa-

Ciens, & confertur per Sacramenta novae lggis.

A

QUA.

DE SACRAMENTIS

s

nonfüc

QU./ESTIO II

nitione

Dici

Quid [it Sacramentum antique legis?

guum |

Re[p Eft fignum fenfibile infenfibilis gratize, ad populum

Diti

Dei exterius fan&ificandum, ftabiliter à Deo inftitutum. Sen-

c]ï,qlll:a

£us hujus definitionis eft colligendus ex dicendis in quzeftio-

operauv

ne fequenti , folum hic.obfervandum eft , Sacramenta anti-

6gnifm

uze legis tantum fuiffe figna pra&ica refpe&tu Sanüitatis le-

be O

alis, quam conferebant ex opere operato; at refpeQu San-

Jee

&itatis interna erant figna fpeculativa fignificantia eam effi-

L

Dic

€1

endam non per fe i

pía ; fecj per nova legis Sacramenta ,

precip

quorum erant figurae«

eefie;

Q U £

STIO IH

dam i

fe f

Quid fit Saciamentuim nove legis?

eludt

Ref». Sacramentum novz legis eft fignum fenfibile in-

lenrà

fenfibilis gratiae , ad populum Dei interius fan&tificandum ,

fuet

ftabiliter àDeo inftitutum,

Jici

Dicitur x, Signum : Ratio eff, quia fignum definitur, quod:

W

elud

rater fui fpeciem , quam objicit fenfui externo, facit quem-

tll

iam.venire in cognitionem alterius rei ; Sed hoc optimé

convenit Sacramento novazlegis, quia praeter fni Speciem ,.

f.än jut

(di,

iuam objicit fenfui noftro externo , facit nos etiam venire

Coll

in cognitionem San&itatis internae, quam fno ufu & appli-

catione caufat in homine , ergo , eadem definitio Signi con-

lit fj

"Wi

venit etiam Sacramento antiquz legis , quia praeter fur fpe-

ciem quam objiciebat fenfui externo , faciebat infuper veni-

ii

re in cognitionem fan&itatis internze , om quidem efficien-

Cíam ,

E

: fltiOt]e;

dae per íe ipía, fed per novae legis Sacramenta,.

Dicitur ». Senfibile: Ratio eff , quia cum Sacrámentum

h inf

uódlibet fit infüitutum pro hominibus ,. debet effe fignum

|

]5 tmfa

illis accommoditunr, quale non effet , nifi in te aliqua fen-

itfütyr

fibili confiftezet ; cum. enim nihil fit in. intelle&tu,quod

prius

non

Conferr.

1N GENERE,

$

—N

ä:m fuerit in fenfu, nequit homo naturaliter venire in co-

gnitionem Spiritualium , nifi per res externas & fenfibiles,

D

:

icitur. 3. Infenfibilis gratie, ideft, gratiae habitualis Deo.

ratum facientis.

Doulum

Dicitur 4. 4Ad populum Dei intevius fantlificandum ; Ratio

Unsen.

eft,quia Sacramentum novze legis eftSignum praGicum, feu

quaelto-

operativum San&itatis internae adeoque non folum illam

1X QDj

Mtatye-

fienificans, fed fuo ufu & applicatione fimul efficiens, & per

hoc differt Sacramentum nova legis à Sacramento antiquae

eQu $an»

leegis.

eameffe

Dicilur ; Stabiliter ; Ratio eft , quia Sacramenta funt

'amenta,

recipusz Religionis caeremoniae, & veluti fündamentaEc-

clefiae 5 ergo ficuti Religio & Ecclefia habent ftatum quem-

Ita Sacramenta debent ef-

dam fixum & permanentem.

fe fixa & permanentia. Unde hujus conditionis defe&u ex-

cluduntur à ratione Sacramenti verba illa Chrifti ad Magda-

Yibile itt-

lenam & Paralyticum : Remittuntur tibi peccata íua: quia non

yandum ;

fuerunt ftabili aliqualege inftituta ad fanctificandos homines,

Dicitur 6. à Deo inflitutum : Ratio eft , quia folus Deus

«ut,quod

eft Author gratia , ac proinde ille folus fua authoritate po-

at guem-

teft alicui rei creatze dare vim fignificandi & efficiendi gra-

: optimb

tiam juftificantem, five illa vis fit moralis , five Phyfica, Ex

Specitm,

di&is.

ym venire

Collige ad effentiam Sacramenti novze legis requiri, r.

; & appli-

Ut fit fignum fenfibile. z. Ut fignificet veram fan&itatem,

Signi com

feu gratiam juftificantem, 3. lit eandem efficiat ex opere o-

et fai fpt-

perato, id eft , fuo ufu & applicatione per propriam effica-

'uperven/ï

ciam , & non ex opere operantis , five per actum,aut difpo-

l efïi( feli-

fitionem miniftrantis, vel fufcipientis. 4, Ut fit ftabiliter à

Deo inftitutum. Cum ergo dicimus Sacramentum novz le-

fifie

is conferre gratiam ex opere operato, fenfus eft , illud con-

fg ügwmï

erre gratiam vi ipfius attionis Sacramentalis à Deo ad hoc

yiga n

inftitutae; non ex merito agentis, vel fofcipientis, quod eft

conferre gratiam ex opere operantis,

i

3

unde

4

DE SACRAMENTIS

d

uridexpa'te*tMartyrium non effe Sacramentum ;namefto,

vun dit

debuift

quod forte ex opere operato gratiam conferatex fpeciali Dei

privilegio, non efttamenà Deo ad hocinftitutum,

piebintu

qnginal

QU.ESTIO IV.

differant Sacramenta uove l

In quo precipue

egi* 4 Sa-

|

cramentis antique legis ?

Refp. In hoc pracipue differunt, quod Sacramenta novae

R

legis conferant gratiam ex opere operato,Sacramenta autem

"yettitut

antiqua legis conferebant eam tantum ex opere operantis;

&t iath

Dit

qua ratio cít, quod Apoftolus Paulus ea vocet egena & in-

firma elementa , dicatque ideo abolita effe propter infirmi-

horin

tatem & inutilitatem fuam. 77eb. 7,

Dices. Circumcifio eratSacramentum antiquze legis ; fed

muifes,

haec conferebat gratiam ex opere operato ,. quia fuo ufu' &

Ne;

applicatione tol!ebat peccatum originale , ergo aliquod Sa-

cramentum antiquze legis conferebat gratiam ex opere ope-

rato. Refp. nego Min. Neque enim in circumcifione confe.

2

rebatur gratia virtute circumcifionis , five ex vi operis ope-

rati, fed ex virtute fidei in Chriftum Salvatorem venturum,

p

adeoque ex opere operantis , videlicet vel ex fide fufcipien-

Satme

tis Sacramentum, fi füfcipiens effet adultus, vel ex fide paren-

Enarjl

tis , aut miniftri, fi füfcipiens etfet parvulus,

Bov

Inflas. Citcumcifio fuit inftituta à Deo, ut virtute illius

Die

remitteretur peccatum originale ; fed haec remiífio non fie-

Cim (

bat (ine infufionegratiz , ergo ex virtute circumcifioniscon-

teht lm

ferebatur gratia, ergo ex vi operis operati. Prob, /4aj. quia.

& Saci

nulla alia fufficiens caufa dari poteft, cur infantes debuerint

tiquid

circumcidi, nifi ut ejus virtute liberarentur à peccato ori-

a M.

ginali, Refp. nego Maj. cum fva probatione. Neque enim cir-

Conller

cumcifio erat inftituta ad liberandum à peccato originali ,

? -JaCfany

fed folum ad fegregandum pepulum Judaorumab aliis. Con-

| W,ne

firmatur, Quia circumcifio debebat. differri ufque ad o&a-

vunm

P m

IN,GENE(*TRE." i

E

T orogí ho

3

t

hm e(to,

vum diem , fi autem fuiffet remedium peccati originalis,not

CCisli Dei

debuiffet tamdiu differriz alioqui omnes infantes, qui mo-

riebantur ante octavum

kdiem,- , caruiffent remeflio peéccati

originalis.

(f d

4-

Quæ's."r-ro V.

In quo differat Sacramentum à Sacrificio?

la hw

Rep. Differt in hocz quod Sacrificium ut tale fit diretté

Maauem

infti

tutum ad colendum Deum z Sacramentum veré eft diref

petantis

&6 inftitutum ad fan&ificandos homines.

ena & i.

Dices. Euchariftia eft direGée inftituta ad

f. än&ïfïcandos

t infirmi-

homines ; fed hzc eft propri& dictum Sacrificium, ergo, Refp.

dift, Maj, Euchariftia eft dire& inftituta ad fan&ificandos ho-

leis; ed

mines, ut eft Sac

10 ufu &

gamentumf.,- Concedo , Ut eft Sacrificium ,

Nego.

quod $a«

QUESTIO VL

$

"

ere opte

Ye confe.

ul effe Sacramentum &5 Sac

"

n pgjït-eddkm res fim

um ?

etis opt-

nturum,

'Rejþ. Affirmativé, patet:in: agno pafchali ,. qui fimul fuit

Sactamentumi. & Sacrificium in lege veteri ; patet etiam in

I(cipreti-

je paren-

Eucharitía , quae fimul eft Sg;cramentum & Sacrificium inle-

e nova,

"

Dices. Id quod eft Sacramentum,non poteft effe Sacrifi-

xe illius

[100 -

cium (imul; fed Euchariftia eft Sacramentum, ergo non po-

oynis cor

teft fimul effe Sacrificium.' Prob. Maj. quia Sacramentum

& Sacrificium opponuntur , mam.in Sacramento accipimus

Iuj qui

ebueint

aliquid à Deo ; in Sacrificio damus aliquid Deo, at Ratio ac-

carp otte

cepti, & Ratio dati non poffunt fimul in una eademque re

t cit-

confiftere, ergo. Refp. Nego Maj. ad probationem diftinguoz

TA

! Sacramentum & Sacrificium , materialiter fumpta opponun-

jis (ort-

tur, nego, formaliter füumpta. Efto, nec obftat;quod in Sacra-

id Q&&'

Sacriiïcio aliquid: offe-

Xamus

vum

1: gæento» aliquid accipiamus à Deo; & m

$

$

DE SACRAMENTIS

-"-.

Taàmus -D'eb .; nam hac duo poffe fimul confiftere , patet in

al 0v

agno pafchali ,

ui totus offerebatur Deo ad ipfius hono-

adiiti

Tem3; & totus comedebatur à

Judeis, ad illQ.r.um falutem;

N

fehabe

Idem fit in Euchariítia,

(; g

inticuel

UZS'TIO VIT.

terjort

Quid fint Sacramentalia &5 in quo differant d Sacramento,

fem no

Refp, 1. Sacramentalia fürit certze quaedam caeremoniae

M

facrae ab Ecclefia inftitutae in ordine ad Sacramentorum ad-

N b

tio dl ,

miniftrationem fervandae. Tales funt v, g. prima tonfura,quae

eft difpofitio ad Ordines fufcipiendos; aqua benedi&a, & va-

Jpinies

ria variarum rerum confecrationes.

AMatil,

Refp. 1. Sacramentalia differunt in hoc à Sacfamemis,

Yowie

quod illa fint immediaté inftituta ab Ecclefia; haec veró om-

nia fint immediaté inftituta à Chrifto. Deinde Sacramenta-

f-pernif

J

ia non funt figna effe&iva gratiae juftificantis ex opere ope-

timu

fato , qualia tamen funt Sacramenta nova legis.

Bu

Dices. Sacramentalia habent vim fuo ufu & applicatione

S$oan

fan&ificandi hominem , ergo funt effectiva gratia juftifican-

tis ex opere operato, Prob. ant, ex benedidione aqua lu-

ftralis, nam in illa benedi&ione petitur,ut aqua fit in San-

Gificationem.

N

Refp. Nego antecedens, Ad ejus probationem dico illam

Re

ht qu

aquam luítralem, aliaque Sacramentalia non conferre inter-

tiltmi

nam animz San&ificationem fuo ufu praecisé & ex opere

inhe

operato , fed ex meritis & orationibus Ecclefize poffe nos

excitare ad a&tus virtutum fupernaturalium , quibus deinde

4« Cl

quidem fandificamur ; at non ni(i ex opere operantis.

& füii

Wber,

QUAESTIO VIII.

Wad ;

fitii

n Ecclefía babeat poteflatem inflituendi Sacramentalia,

fUtroN

65 obligandi fideles ad illa fub peccato. moríali?

amen.-

trecit.

Benite

Refp, -1. Ecclefia habet poteftatem inftituendi Sacr

talia,

IN GENERE,

7

—&

; Datetig

Us hono.

talia, five certas quasdam ceeremonias in Sacramentorum

adminiftratione fervandas. Ratio eft , quia fummus Ponti-

fex habet poteftatem gubernandi Ecclefium convenientimo-

| faluFem,

do ; ergo negari non poteft, quin etiam habeat poteftatem

inftituendi ceremonias , quae ad digniorem & pro loco &

Muttefo,

tempore convenientiorem Sacramentorum adminiftratio-

nem non leviter conducunt.

ttemoae

Refp, ?. Ecclefia ctiam habet

poteftatem obligandi fide-

totum ad.

les fub peccato mortali ad tales caeremonias fervandas, Ra-

Vüta quae

tio eft , quia Ecclefia habet poteftatem condendi leges ob-

iv

ligantes fub peccato mortali , ut colligitur ex verbis: illis

"Matíb. 1$. Si autem Ecclefiam nonmaudierit , fit tibi ficut

tamentis,

Ethnicus & Publica

$

vetà Om-

fpernit,

nus. Et Luce Io, qui vos fpemit ,me

Tamentae

Dices ,.Ilfaie 29.. Deus conqueritur de Judeis,quod eum

pet ope«

timuerint , feu coluerint mandato hominum & do&rinis,

Refp. Hoc nihil valet contra nos, nam.folum intelligitur de

yicatione

Scribarum traditionibus, divinae legi contrariis,

juftifcan-

aqua lu-

QUASTIO IX

t 1 Saft-

Quot funt Sacramenta nove legis?

dícoMam

Refp. Sacramenta nova legis- nec plura , nec pauciora

fuünt quam feptem , patet ex Trid, feff. x, can, r, congruen-

tte intete

tia fumitur ex Analogia vitee Spiritualisad corporalem, nam.

ex opert

in vita corporali homo z. generatur, 2, nutritur 3. augetur,

poffe nos

4« Cüratur à morbo, fi-quo laboret.

armatur ad praelium

us deind

& fui defenfionem., fi opus fit. 6,con

Áit

uitur in dignitate ad:

intis

gubernandos homines, 7. operam dat propagationi huma-

nz ad reipublicee confervationem ,eodes modo in. vita Spi-

fituali homo . Spiritualiter generatur per baptifmum., z.

mcntzli&

nutritur & corroboratur per Confirmationem, 3. augetur &

lï

ereícit pet Euchariftiam. 4; curatur à morbo five peccato per

[

ctaenet

posnitentiam, s, armatur ad prelium mortis per extremam

tàlds

8

DES ACRA/I/IENTIS

pagsiuntt

Un&ionem. 6. conftituitur in ftatu honorifico pero-—rdinem,

rionem pr

7. fan&é propagaátur genus humanum perMatrimonium,

gninatt

Dices. Sacramenta habent efficáciam ex virtute divina &

veladhum

ex virtute Paffionis Chrifti, Sed una eft virtus divina, & una

autem 1070

Chrifti paffio,ergo unum tantum debet effe Sacramentum.

& detett

Refp, Eti in entitate fua una fit virtus divina & una Chrifti

exam pot

paííio,eft, tamen multiplex in fua operatione fecundum mul-

tiatiorem.

titudinem inftrumentotum per qua operatur. Sicut enim

ct, Bool

in naturalibus idem agens principale utitur diverfis inftru-

SN

mentis ad diverfos effet£tus fecundum congruentiam ope«-

Vi

rum;s ita virtusdivina & Paffio Chrifti operatur in nobis pet

tamen illa

diverfa Sacramenta, quafi per divería inftrumenta,

fici etus

Nego qot

DIAXSITO X

T eft tami

n omnia Sacramenta move legis perficiantur materia

] e(t reijto

65 forma ?

Refp. Affirmativé. Prob, ex Concil, Florent, in decreto

Ar

fidei , ubi ficlegitur : haec omnia Sacramenta tribus perfi-

ciuntur, videlicet rebus tanquam materia , verbis tanquam

formá, & Perfona Miniftri , quod ita capiendum eft, ut per

l 4if.

res intelligatur , aut Subftantia aliqua fenfibilis , qualis eft

jbet S.

aqua naturalis in bapti(mo, aut a&io aliqua-externa verbis

( Yepi

forma fuppofit:, ut eft Confeffio doloroía peccatoris in3a-

iem &

N

€ramento poenitentie : per verba veró intelligantur verba

|

i ca

proprié dicta in fex primis Sacramentis; in Sacramento au-

h

OU

tem Matrimonii verba fumantur aut proprieé , aut zequiva-

& elyiy

lenter pro fignis quibuscunque confenfum exprimentibus.

efet fj

. "Obferva autem , ficut in compofito phyfico materia ex

(ament

fe'indifferens ad hoc vel illud compofitum , determinatur

hundur

E

p

er formam ad hoc compofitum in particulari conftituen-

M

duimn ; ita etiam in Sacramentis res fenfibilis ex fe indiffe-

Ti

ateriae des

rens ad hoc vel illud figaificandum per modum m

terminatur per verba , quafi per formam ad hanc fi

gnifica-

tionem

Afj

*

IN GENERE,

RR n

REU IÉED.

9

Fotdinem

tiähem 'præ illa, 'üc v. g. aqua vel ablutio eft ex

fe indeter-

lOhium,

minata ad hunc vel illum ufum , poteft enim quis illa uti,

divitul

vel ad hunie&tandum fe , vel ad refrigerandum , accedente

a Unà

autem forma baptifmi, fcilicet,Ego fe baptizo in nomine Pafris

ienm,

65c. determinatur ad fignificandam animze ablutionem, fic

U Chrift

etiam poteft quis dicere peccata fua in tortura, vel ad glo-

1GU l.

xiationem ; at in Confeffione quando accedit forma , fcili-

Jicut eim

cet , Ego fe abfol'vo 65c, determinatur ad ipforum dimiffio-

Ti inftru:

nem,

Itiam 0pt«

Dices, Confefiio eft materia Sacrámenti poenitentiae , &

| fiobis pa

tamen illa fit verbis , ergo falfum eft,omnia Sacramenta per-

d

fici rebus canquam materià, & verbistanquam formà. Refp,

Nego confeq. quia confe(Tio illa etfi non fit res formaliter ,

eít tamen res aquivalenter, quia fungitur vice rei

