ftina Matrimonia edito, nulla mentio fit de fponfalibus , erga

ca cenfetur difpofitioni juris veteris relicta,unde cum jure veteri

vetftur

clandeftina Matrimonia valida funt

fendbi

; etiam poft Tridentinum va-

düm/par

lida erunt.

Addo,quod non eadem militeti raiio in fponfaiibüs ,ac in

Yocant, 1

Matrimonio clandeftino.

tentibus,

Raífio enim,qua Tridentinum mo-

tole de

vitad prohibenda Matrimonia clandeftina, fuithaec, ut vitare-

tur adulterium , quod ex eis fequebatur. Solebant enim ple-

Gelebran

Yomm

riQue fpreto priori Matrimonio clàm inito, de quo proinde Ec-

clefiae non conftabat , publicé aliud contrahere , quod tamen

pv

adulterium erat,

Hocautem locum non habet in fponfalibus,

bitécord

&i qui

quandoquidem Matrimonium contra&um fp

retis prioribus

Íponfalibus, validum eft.

testwri

Ad illud veró axioma:

! Prohibïto,Matrjmoni*ov, ccnf&tur

CO Íemy

r

Xrnonj

prohibitum id omne , per quod ad illud pervenitur, Dicendum

eft , illud debere intelligi , quando prohibetur Matrimonium

f -

UUX

abfoluté, five omnibus modis ; cum enim tunc nullo modo

q

poffit contrahi Matrimonium , fponfalia erunt promiffio rei

illicitee, ac proinde nulla,

At novà Tridentini lege nulla in

fponfalia prohibitio derivátur, cum nulla fit inter clandeftini-

tatem Matrimonii & fponfalium connexio , optimé enim pof-

funt fponfalia clandeftiné contrahi

4 ctiamüuMatrimoniUm de-

beat publicé celebrari,

. Ex di&is conftat ad fponfalia de futuro. praeter mutuum

cons

$t

—

FDLE.' J4.4 mz—-wbzvm.v

a d.

zottili Tj

Cco

nfcn[umnuü:m ;ilidm, folennitatem requiri, adcö-que etiant

fine paroc

ho&teftibus initavalere, I1mó in fponfalibus Paro-

Orttiitey ey-

Áritiotijjper

chus non £

3

léintereffe deberet, ne in ipfius prafentiá partes

nontantum

Íponfalia,fed ipfumetiam Matrimonium cum alio-

bfüturo, B

Nam.in praefentia Parochi & te-

hais

rum praejudicio contrahant,

ftium etiam extra Ecclefiam & P

arocho invito Matrimonium

? t "vtrba

contrahi pofle, fupra diximus, & alibi dicemus, Interim ad fu-

turam probati

onem, fi fortéalterutra pars fponfalia negare vel-

n novd hge

let,utique.con

fultum erit,vel teftes adhibere,velícripturam de-

telinquitur,

füer conficere.

Et quidem fizc ultima monitio füummopere

Lorecipimy

placet, At prior nempe in

fponfalibus Parochum non facile

ntc dande-

Primóenim ea monitio ad-

ilibus , ewa-

niteffe debere, non adeó placet.

verfatur variarum Dioecete

on praxi receptae, in quibus paffim

n jorevetert

&tf 3-

fcientibus &non contradicentibus locorum ordinariis Parochi,

dümfponfalia celebranda occurrunt, partes contrahentes ad fe

yocant, & fa&á praviá tum inquifitione de impedimentis la-

äfibus cin

tentibus, tum inftru&ione Chriftianà, quam futuri conjuges

itinum mo.

noffe debent, confenfum fponfionis de Matrimonio in futurum

, Ut ViCate-

celebrando ab utráque parte contrahente expofcunt, Quod

i enifn pie-

ipfum meo judicio fit fatis landabiliter , fiquidem praefentia Va-

jproinde Ec-

rochi magis urget , ut contrahentes negotium fponfalitium de-

wod tame

bité cordi fümant, facientque in eo, quod faciendum. — Dein-

ÁpataidiouS,

deid; quod juxta obfervationem pracitati authoris contrahen-

is QüonUs

tesmoliri poffunt (nempe in prafentia Parochi & teftium dare

confenfum in Matrimonium de prafenti , vicujus ipfum Ma-

jo, cenfetut

trimonism contraheretur) facilé preecaveri poteft & débet, fi

y, Dicetidum

nempe Parochus fponfalibus affiftens differté moneat , de

fatrimonirm

fa&o non tra&ari de ipfo Matrimonio hic & nunc contra-

nullo 7009

de promiffione ut cont-gghcndilia

mifo Y&

äcndo:,;fcd tantum

0

*

ggtufum &c.

g od

)

r a

aeíiti.-

pO

: eni?

de-

monium

sR Re

j

gt

Ttt tt

'CASUS

ont

$$2

LOT MK Gþlf?-*' AMENTALES,

E.

f

/"CASUS DCCLI,

fon traníe

Oütä, f K

Quandoquidem. matrimonium clandeftinum. de fa&ho Tvidentini lege

Jfi£ drritum , mempe i. bis locis, ub3 bec ve

*

[4

A eff ; f tamen Matri-

te Trident

qnonium claudefine i

mnillzs tnentur $: ba

ó

h

;

bitue faltem wim .

cenfetetur

ffosfalium

^

/

jogaliscen

urconjag,

REP.N

egat, Idque. prapter'dhas, Dechrationes Cardinalium

valida f

Go

Trid, Interpretum; qua habentur: in. ejus. additione

cenfeticot

Lugdunenfi Anno.1640; ad fe[J.. 24« c.. Y.. Decreti de: veformatione

adhu; m

M akrimonin.

Prior ità loquitur;.

Maírimonium: contrattum

coram.teftibus, fed fine Paroclio , «vel' alio. Sacerdoíe de ejus licentid

Quf

poft Concilium Tysdent. mon folum eff nullum, fed nec eim babe£ fpon-

ualium. — LAdeó.uk sic. contralientes ad denu? contraliendim: compelli

«on poffint. Poftezioritàl

$25

[o

uitur, Mafrzinonium contratlum non

DT

id

U

quiri t

fervat. forma; Concilii Ts

(Uicek contrabentes certaminter fe de

Matrümor

contrabendo: /Matrimonio fidem. dederint, &5* poffeÀ coyam. teftibus

ine Parocbo depre[enti contraxerint s carnalieítaminter eos copuld

cetvenofü

dustuaw

bfecul A non.in. [ponfalia de [uturo: vefolvitur ità: ut cogi poffint:

contrabere fervvatá [ormá Conciliz.

parte,ficu

Ex quibus: declarationibus: ruit: fündamentun contrariae:

Qanonico,

confitojr,

fententise , afferentis: Tridentinum: fuo: Dcereto. clandeftinum:

Matrimoniumin ratione dunraxat Matrimonii , noninratione

dcontrah

CO

fponfalitii contra&tusirritaffe. €onftat enim ex praedictis de-

clarationibus.Caxdinalium;Conzilii Erid; interpretum, lIriden-

Tnteligere

J

inumnon fólum. Matrimonia. clandefti

& Yaf

| 7'n'a'r,).fed;e.ciäm;fgonihüa

at m

in iis virtualiter inclufairritaffe..

Juv&isu

- CASUS DCCL.II.

defpotigi

wtem'*, ml

| Wid:-]ifinedntw /ïibnfäliiïz condifionaía: ,cen]älïüntürn&vzer;"

copulam. clandefliy

A0

D

Citat ;nte

Ab[olntat:

- fabfequentem. tr.nmïrgt in.

tus,nEC M 1

üeï;þudlar

j ,O:*ta.;rC*ertümevfüca;ncnatmnfïr.e.,.ithätrih*roniüm;ob.:-lägþmï

li in$, y

N

N conciliiTrid, Matrimonia clandeftinaitritantis,.

trádaante

E

D dliquo «

-'—.-—-—

P» fzxmiumvm.-

if

"Refp. N egaticv?.

- Probatur , quia fi fponfalia conditionata

non tranfeunt in ab

foluta , tiifi conditione verificatà aut de-

ideliti Ige

pofitá, fi pendeat.á folà volun

tatecontrahentis, licet autem an-

MkCA Matri-

on

ditio per fubfequentem copulam

E7

te Trident, jure ántiquo €

cenferetur deponi,

€o quo

d tunc cepula illa erat licita, & con-

I

nunc tamen.cum ta

liscopulanon adrmittatue

jugalis cenfebatur;

flit nifiaffectu fornicario exerceri,cum iti-

Adinaum

utconjugalis, nec po

s additione

valida fit, ad Matrimonium

€ontrahendum,;non poterit per eatu

cenfericonditio deponi, proin

deque fponfalia fub eà contra&a

Ptforttutot

onditionta.

: contradun

a,dhu.c manebuntc

CASUS DCCLVIITI.

n

ts lt

ante 7Limum etatis annum contrabant]ponfa

Iia*;

n bdbo -

Quia f a?igüi

Eruerme

& validisbsbenda? .

dincompei

äj

onfalibus,

aliam in Matrimonio re-

faum t

Efp. Aliam setatem in

"quiri, palam eft;

quiain fponfalibustantum ufus rationis, if

pitttt [e d

Matrimonio autemhabilitasad generandum confideratur, — Li-

yam hn

ertot Cot

cet veró juris confultus in l, 14. ff de fponfalib. dicat.in fponfali-

busnullam certam zetatem definitam effe , nihilominuüs hàc in

TOA

arte, ficut univerfim in materià matrimoniali ftandum eft jure

canoníco, quod tam in mafculis,quàm in foeminis feptem annos

» CO

conftituit, ut ante hanc feptem annorum aetatem f] ponfalia vali-

andeltinum

ainratione

décontrahi minimeépoflint, Nàm ante hoc tempus hoixines

non praefumuntur capaces ufüis rationisac difcretionis , ut fitis

eudidis Q

» ïl']dfl'ï.'

intelligere poffint,quid agatur. De jure veró canonico liquet

ex variis Pontificum füummorum reícriptis, ut ex C. 4. 65 5. de

mfponilia

Jponfal, impub. Ubi Alexander III. interrogatus de fponfalibus

juvenis cujusdam cum puellá,refpondet fuiffe validafihaecante

defponfationem feptimum eetatis annum compleverat, fecus

autem , fuiffe irríta,

Rf C,13.e0dem Tit. Innocentius III. de-

me ]

clarat inter juvenem & puellam , de quibus fuerat interroga-

[

tus,nec Matrimonium, nec fponfalia fuiffe contratta , cum con-

ftet;puellam nondum ad feptennium perveniffe, E£C.unico eodem

£it.in6. Bonifacius VIIIL affirmat fponfalia ab impuberibus con-

oD

tra&a antefeptennium nulla effe,nifi pofteá confenferint , & fig -

noaliquo externo confenfumfi

u

um expreflerint.

V.

Ttt tt 2

Porrà

cauwty S4CRAMENTALE:S.

p hi

T.

Porróetiam poft annum fepnmumfpenfaha )cormäia&ä non

inducunt irrevocabilem obligationem ,'fed quando aliquis.in

impubertate contraxit ; adveniente deirde pubertate- (qua in

Qaiz

mafculo cenfetur poft 14.tum , & in foerniná poft duodecimum

completum atatis annum L.fin.quando T utores. effe definent) ea

irritare poterit.

Circa etatem Matrimonio neceffariam fcien-

E. k

hia n

&um eft, utroque quidem jure conftitutum effe aetatem puber-

tatis, nempe in maículo 14. & in.(ceminá 12, completos annos,

matlieqa

$. 1. Znflit.de nuptiis, l. a. ff.. de vitu nuptiarum, — Mla. tamen de-

eyaa

claratio de jure canonico eftadhibenda , quod haec aetas non fit

dipredt

ità preecifé determinata, quinante eam aliquando Matrimoni-

2777

fatum;

um contrahi.peífit... Si nimirum malitia fuppleat aetatem, &

fionemy

jam tunc ad generandum habilis aliquis inveniatur, 'per £ex.

&v interpretes in Cap, Puberes 3. C..

Gompleti

de illis, 9, 65.G. uf't,, dgiDe[gz;ïg-

infahoc.

fat. Impuberum..

Dices. Pro contra

hendo Matrimonio diverfa zctas affigna-

onfenlu,

et adert

tur in jure, maribus & foeminis , nempe aetas 12, annorum pro

feeminis, & 14. pro Maribus, . Ergo cum fpon(alia.ad Matri-

Teptennit

monium: otrdinentut ,. pro. fj

fiium usq

gopfalibus- feptennium. g'.;;gip;ïcïu;.

aífignari non debet,.-

2

:

t quin

Refp.IVego confequen

£. & Paritat, Nam ut re&édifcurrit S.Do-

D.

&or p.3, quaft, 43. Supplementiart 2. ad.3tium, Tempore.con--

o

tractüisMatrimonii nonfolum requiritur difpofitio.exparte ufus

goetin

rationis,fedetiam ex partecorporum,, ut fittempus generationi

trimynium

aptum; & quiapuellain duodecimo anno ad hoc venit, ut pof-

f ii

fita&tui generationis.effe apta ,.puer autem in. fine fecundi fep-

b QUi

tennii; utPhilofophusait:Simul autem ufum. difcretionis acci-

Ttus

piunt, qui. tantum in-fponfalibus requiritur ;; ideó in.fponfali-

&umhyi

. hus determinatur unam tempus utri

*

Aj

,.(ï;uö;-,.;,n'&?lllf vaut*fer:n; in.

r

' [Matr.imonio..; . 9

queim Ma

doftbetr;

us

.

RO COnfen(

nl

(5)

AC

tut, ^ Ff

"um qeder

N

| GASUS

t

DE MATRIMONIO,

$5

Mititane.

ntrdia non

v CZWS« DCOLIV.

*v

0 aliquis.in

Ite- (que in

aní fponjalia. ante. feptesnium

odecimum

| z'd' fi. aliqui contrab

.

Jezum:Erustme vAlida?

Matkemati;ä £0

p

dteti) o

atam (cien-

N

(p. Kd validitatem fpon

$

falium,, fi in contrahentibus ma-

sdati

a. non fuppleat &tatem , exigi feptennium. ultimá die

tempuber-

€L0$ df1h0$,

mathematicé completum ,. Ratioe[t ; quia quando tempus á le-

| tamen de.

gepr

sefcribitur propter aliquod periculum,quod infra hujusmo-

ts non fit

di prae

fcriptum tempusfubeffe poteft, fervandum eft usque ad:

Matrimoni-

ultimum comp

lementum Mathematice feu Metaphy fice abfo-

Iutum ; Ideó enim annus decimus fextus ad' faciendam profef-

&tatem, &

y je.

fionemin teligione 4 Trid praefcriptus, debet effe mathematicé

completus , quía eft praefcriptus ad evitandum periculum,quod

.lrd ponv

infra hoc tempus fubeffe pote(t de minus maturo & deliberato

ts a p

confeníu, atqui feptennium in fponfalibus fimiliter praefcriptum

eft ad evitandum defe&tum pleni judicii & libertatis , quiinfra

;norum pro

440 Matti

feptennium fubetfe poteft ; ergo ad valorem fponfalfum fepten-

nium usjque.ad'ultimum diem mathematicé completum effe de-

oU

bet,, quando non conftat, quod malitia fuppleat aetatem.

Dices.Ad contrahendum Matrimonium fuüfficitannus 14tug

vnmitDe

moralitercompletus in viro , & duodecimus in.foeminá, Er-

i 0['(,.800?

y s us

go etiam ad contrahenda fponfália, qua funt difpofitio ad Ma-

trimonium , fufficiet feptennium moraliter completum.. Corr-

gericta,tï"oni

teftatori ,. ut. r4tusan-

t Ut po*

1. firm.infavorem Téftamenti conceditur

|

nus, qui ad teftandum requiritur, fit per ulimum diem tantum:

acundi 6p*

inchoatus; ergo id.etiam concedendum fj gonfalibus,præfeminæ

tionis C*

eum hocin eorum favorem cedat.

E

lin,fpor;f;u'-

Refp. Conceffo anteced, Nego con

r

feq. & P31-ï'£atE1n. tam ne--

autem J

jue in Matrimonio contraliendo, nequeín Teftamento conden—

do fubeft idem pericutunt, quod fubeftfponfalibus, ne fine ple-

noconfenfu fiant, fi infra'completum feptennium contralian-

tur, Falfüm vero eft quodadditur, nempe in favorem fponfa--

lium gedere,utultimádie 7tennii tantum inclioatà contrahan--

»

ibus, quod magis ad. eorum li--

tor, Nam id favoribus ;»& fponfal

(ists

Tittt^x

berta«-

!

$6

C.A45US SACR AME NTALES,

erntcsï)E

bertatem con äucïïtï;nüem peut conttahantur ultimá dier feptennii

finehico

mathematicé expletá

;quia certius eft de contrahentium liberta-

te, ex pleno judicio.

letofeptt

uerdar

CASUS DCCLVY.

ejosmodic

debitum t

Qc;:zz' fiautem couflet , uolenter contrabere fien ]Lilia, nondum com-

filfanonv

qeto fepteunio jam fufficiemter dolizapaces e[ey ceufgndum we eflquad .

foffcienti

HHB malitia fuppleat ntatemy adeon,ante etatem,iflam expleram

timenis

Jffonjali a valide cqntra!äæz!;«sr:?

ANICU

R Bfpondet Sangez Affirm.1 1. defpons, difp, z6. cum $ 'TE-Gmfä.

plitio.m

tionem at

An 4. dift. 27. q.2, a. 2. ad. 7. Ec Rafío eff,tum quia Temipus

feptennii 4 jure praefcribitur, nonut neceffarium abfolute, fed

contahe

folum quia in eàzetate praefumitur fufficientem rationis ufum il-

fadm.

lucefcere.

liscontrali

Igitur fi fatisconftet, cunc citius illucefcere;jus non

impedit valorem fponfalium ante feptennium contra&orum.

Tütotes ,l

mrom eorumt

Siquidem tyncceffat finis legis,

Tum quia Efto,3 jure pro con-

trahendo ipfo Matrimoniorequifitus fit in foeminisannus duo-

teutbabet

ecimus completus , & in viris 14tus; Nihilominuüs fi malitia

ti ob(erv

-- Prit

eetatem fuppleat , five,fi cum potentia generandi ante praedi-

€am azctatem adfit (ufficiens rationis difcretio, ante illam validü

- tbere tatie

Contrahitur Matrimonium 5 ut habetur ex C, de illis 2. Ze de-

wt fofhidie

Jponfatione impuber. quia nempe tunc ceffat Ratio, ob quam illa

GpaicUS

&tas annorum praefcripta eft; ergo etiam licet pro contrahen-

Jehtix CO

tonfepfüm:

dis fponfalibus praefcribantur feptemanni, fi malitia hanc aeta-

temfuppleat,valida contrahentur fponfalia, cum etiam hic cef-

mtradit

fet Ratio preefcriptae zetatis,

Etcerté fi malitia eetatem fupple-

VN f

re poteft refpe&u ipfius contra&tüs Matrimonialis, quidni etiam

Ut ii

fentum no

potfit refpe&uillius, quod tantum eftdifpofitio feu via ad igïum;

CASUS DCCLVI.

T 9. q; t

Ttquatm

Quidfi po/tjkþtmm'um competum fufficiensnon t adineundum con-

m ad s

tracham fpon[Alitium rationis ufusyvelex parte utriusá, vel tantumumui-

tiofis;

(;

us cottrabentium : fonfalia ab bis contraciaeruntne nulla ?

I5 Af

elíci

105 at gn

R £jfp. Effenulla. Ratio ef ; quia ut haec valeant , debentcontra-

hentes

; DE MATRIMONIO. .

$$5

Mmatcno bt

€ feytennii

hentesp

offt fibi mutuó inducereobligationem ex juftitid, cunr

fine hác obligation

e

i

fpenfalia. non fubfiftant, Sedquandoex-

um liberta-

fufficiens ratienis ufus velex parte utrius-

pleto feptennio abeft

ue,velex partetantum

unius,non poffuntfibi mutuó inducere:

hocipfo,quod hec neccffarió requirat,,

ejusmodi obligatienem,

Interim veró etfi tunc fpon-

debitum rationis ufünr; ergo.

aj coa-

fàlianon valeant,qu

ati

doexpleto feptennio unus contrahentiun

a dul

fufficient

irationisu

fu pollet, & alter eodem caret, convalefcere

e:cg/mm

tamen inci

^iunt, fí defe&um fufficientis rationis patieris acce-

H

fuiex poft fa&o confentiat faltem tacité feu:im--

denterationis u

iM Thomä.

plicite,

manifeftato

nempe confenfu v.g. per mutuam coliabita-

tionem, auta

liud quoddam fignum , ex quo liquido appareat,,

1ja TenQs

fentire in promiflionem ab alio prius.

Yolite, (ed

contrahentem illum cotr

fa&am.

Decoetero quamvis

libert nondum: feptennes fponfa-

Ssutumi

poffünttamen Parentes, Curatores&c

fefüs non

liacontrahere nequeant,

Tütores , figravis aliqua ne

ceffitas urgeat , V, G. publicum bo-

k Sorom.

num eorum loco al

iquam promi

ffionemin Matrimonium face-

yrepro cort

afnus ao

re,utbabebur.ex c.un(co

de defponfat.impuberumubi autem fequen--

B

cia. obfervanda bené funt.

U malixi'a

flionenr 4 Parentibus: fa&amv non ob-

Pxitnó, lllam: promi

inte prax

z

tinere rationem fponfalium , priusquam. liberi. fa&i feptennes:

]lam valici

aut fufficienti: Rafzone praediti ir eandenr confentiant. Ita cit,.

il d*

€ap, unicumm..

Secundo,liberosità defporrfantes non poffe à Pa-

$gyam lh

i

utpoftquam debitumrationis ufum funt affecuti,,

. ntraet

rentibus cogi,

uemadmo-

confenfum: praebe

antim di&anr promiffionem..

hancatt:

dum tradit communis DD; fententia, ex c.

fufficit. 27.q; r &5 C.

jam hic Ct*

epeuiens:de foonfal; 66 € .cumvcvirum de vegula; ibi; quia nempe filius:

rem fuppe-

aut filialiberumhabet arbitriumin

electione propofiti,fequi pa-

uidtieciant

rentumnoncogiturvoluntatem, — Decetque $ Thomas; in4,.

j a .lpïhmo

dif& x9; q; unicta; 4. ii corp: fie i nquiens :camin Matrimonio

fit queedam quafi fervitus perpetua , Pàter norr poteft cogere fi--

lium ad' Matrimonium petr: preeceptum, cum fit liberze condi-

um

tionis.. Quotamen nom obftante ex mente ejusdem DoG's--

f aniim

ris. Angelici loc. cit. poffunt Parentes ex causá rationabilr filios:

m/4

gando,.

»fuossl fadl confenfum: dandum. inducere E;rfUadenäGf,-, ro

4Juove

gt conttt

hcnm

852

CASUSSACRAMENTALES ——

— Á

*

tl

oiiesaret sst*

aliove adhibito modo ,dummodo non ladatur eorum 'iïibefftä;s;."

Quinimó fecundum Melinam Tom.2 tract. 2.difp. 266.5i pa-

rentes filium fuum impuberem adhuc deftitutum fufficienti

Quijal

rationis ufu alicui in Matrimonium dare promiferunt,tenetur,

ho

u

quantum in ipfis eft, laborare, uteundem obtento debito ratio-

KO

nis ufu difponant ad ratificandam promilfionem factam,

Quod ífi apud' filiam aut filium nil efficere poffunt;fient im-

| D. N

1nunes ab ulteriori obligatione ac etiam 4 poená, fi quam fa-

Citel; !

Qs promiffioni adjeciffent. ' Parentes promittendo enim fub

trahexdot

juramento aut adjectá obligatione ad certam poenam femper

IURS

cenfentur fub'ntelligere hanc conditionem : 57 filius aut ftlia

(b5 Z7?

fuo Lempore confenferiuí. Adeóque cum hac conditio, poft-

[ iudane

quam,parentes fecerunt, quantum erat ex parte ipforum, á fi-

! etam COf

liisaut filiabus non impletur il!a ad nihil amplius obligantur,

quamvis fi dubitarent, ant certó fcirent , fe apud fuos Tiberos

: Qerm at

E

hác in re nihileffe&uros& alicui pro certo promittendo dam-

fbtantia

num inferrent, hoc ipfum refarcire tenerentur , ut habetur

gare; ergi

Apud Sangez l. z. de fponfal, difp. 24. Denique Tertió obfervan-

-RG, QUi

dum eft, etíái liberi,qui ut nondum feptennes , aut ut caren-

tes debito ratcionis u(u 4 parentibus in Matrimonium promit-

gt ,

Bo

tantur abfoluté ex vi promiffionis paternz ad hoc, contrahett-

E

dum non obligentur ipfos tamen, nifi jufta caufa oppofitum

? obliydi:

fuadeat, teneri faltem titulo honeftatis ; promiffionem pro fe

Vit fe wbl

a parentibusfactam ex

po& fa&Q ratificare, nt colligere eftex S.

i.

1A0, Joc. citato.

; ticlifica

CASU*S DCCLVII.

ltome f

. Attur o

;idfz Filita familias fit kptenniojnajor, perfertleduevatione utens,

QP a nfeems á lmrmtiäw alicut puello im. Matrimonium Yomeit-.

tto]letes

fbf

Atur temebiturge ex poft fatfo promiffoni A parentibus facia

2

confenttre t

&us 04j

P«

€BO tMte

Efs. Eum non teneri ad hoc, nifigravis & urgensk caufa , id-

ipfum fuadeat,

Ratio eff , quia non videtur aequum, filio

Itb

(on Cquef

ejusmodi obligationem absque ejus proprio confenfu induci,

Wuhntg.

quando hUnc/ prabere potuit, e(t is petitus non fuit.

CASUS

$f$

DE .MAfRIZIa",ONIO.

--——,.—"—

um fibertas

"CASUS DCCLVII.

1668 pi-

| füffcienti

Quiid fi auf uterque aut un

us

4 ex contrabentibus non uifi fidà matri -

D

Intjtenetur,

ità ut non baberet amimum [e obli-

eDto ratio-

Uc dgonium promitteret,

d exterias verbis promittitseffentne

g J adid,que

M h&m

verba fpon]alia?

ntgentim-

Q Efp. Nullad

Ac proinde Ticectaliscontrihen s graviter pec-

,ü qmm f&"

'caret, non tam vi i

llorum fponfalium obligaretur ad con-

do enim fuh

trahendum Matrimonium.

dJta 'Sangez.1l, 1. de Matrim. difp.

pam fempet

h

l

,n, $. & pluresali

"

w

i. Rafioefl ,tum quia juxta C. fzt. de conditio-

j al

J!

nibus app

ofitis,

K

Conditio contraria fübftantiae Matrimmonit

iditioy of

il

latlicet verba & intentio effent promittendi; ergo

iforum, 4f

Allud annu

etiam con

ditio contraria fubftantize contra&üs fponfalitii eun»

Obfigantufy

dem annullat : Sed animus fe non obligandi eft conditio con-

(s oetos

traria fubftantie contra&üs 'fponfalitii, hoc ipfo, quod de

ttendo dm-

fübftantizcontra&ós lujus onerofi eft intendere fe ferió obli-

, u habetur

gàres

ergo.

;

Tum etiam quia promif, 20. eft quaedam lex pri-

ii) obfetvatt-

uarh fibi promittens impotiit; '"Ergoó ficut lex non ob-

yata, q

u ut at

ligat ;

quando legislator :per eam non vult .obligare,

um promi«

ità etiam promi

ffio non obligat, quando promittens peream

; tonttahét-

fe non viult obligare ; fed fponfalia contrata animo fe non

fs

(

1 Woöwm

obli

asn

E

di f

k

unt quadam ,pmmiiï«iqï, per quam A;pregm itat;ïns non

ynem pr? ^

vult fe obligare ;ergo.

gsxae&cx )

—————

- Dices. 1, Obligatio €

ft nätura"lfs effectus pfbïhifffon*ïs,'ücu-

ti califacere eft effe&us naturalis ipfius ignis; ; Ergo ficut po-

fito igne fequitur calefa&io, ità pofita promiffione Matrimonii

u

itur obligatio ad hoc c

ontrahendum, etiamfi contrahens

«iliatt Ms

E

let fead hoc obligare,

77

n ii

Refp. Difting. zinteced, Obligatio eft naturalis effe-

u^

:

&us promisfionis jerie, Concedo. Anteced, — Promi[fionís fide,

Nego anteced, & eodem modo diftingue coafequens,

ss a i

Dices, fecundo, .. Qui vult antecedens, vult etiam ipfum

jt, D

confequefis, Sed promiffio e(t quoddam .antecedens ad obli-

equi

fenfi

inducï:

gadonem , ergo qui vult

promiffionem, vult:etiam hoc ipfo

" Uuuuu

ejus

2

19

-

C€ASUS $A4CRAMENTAL E&

ssts m

"

c

J

jus obligationem : fed B& Matrimonium promittens , vult

de jl

promiffionem Matrimonii ; erge, '

vomiffori

mittcndi, :

Refp, AMajorem illam folum veram effe,fi procedat de vo-

lente antecedens efficaciter , non autem fi id procedat.de vo-

lente id folum inefficaciter , qualiter promiífionem Matri-

tjo COnfïC?o

monii velle cenfetur, qui fic fidié promittit.

. .Dixi autem in conclufione, eum , qui fic fi&é Matrimo-

nium promifit, non obligari ad hoc contrahendum vi illorum

"

íponfaliorum, Nam quod talis ex poftfa&o obligetur veré

promittere,vi cujus promiflionis deindé ad futurum Matrimo-

ROR

docet.dt

niumteneatur,negari non debet. — Raf/oeff, quia fidé promit-

iu;;ms'mï

tens Matrimonium violat Juftitiam commutativam peromiffi-

tiamnuiu

onem interni veri confeníüs, ergo eandem refarcire tenetur

per pofitionem hujus confenfüs omiífi3 cum juftitia commu-

fitmet coi

jam fj

tativa pe

r alicujus omiffionem violata ,tefär;ifïpäa r;;.-ger ejus

pofitionem,

teteligioti

Dices,

fio s con

()gï' fidé plofefhoncm .::"ejlïï;g;i"c:ifäm-:eäiäït,'!iöh ;,t'eï-

tb ego

netur pofteá profiteri veré,ergo neQue qui Matrimonium femel

i

j LÀ

Inpri-

promifit fi&é , pofteà tenetur promittere veré. . Re

;

d

mis ipfum antecedens 4 quibusdam negari,; Sed qui

3

quid fit

de antecedente , e€ó permiffo,, poteft affignari hzec difparitas:

: r£f

quod religio, quamquis profitetur,fit tantum in bonum ptro-

fitentis. s

p

Matrimonium vexo in guiusquc contrahcn;i's—-,bc-

apm.,

REJp.Nq

; ACQASUS»*[DCCLEX*T.,»

mo ol)

Dowlm

Qz;dü q:lzis:*z'ntem? tullum-confenfum-in. futurum/i?latr:momum

EE

elicuiffet , & exterius id promtfiffete d talis. promitteus:

nis obli

"

-w.'ï « us promiffto

awetur: ad. Matrzmomm À

contrabendum? ..

Qiij f

ï Efp -'Iïälbmïpromittenïtem vi hujus- promïfïïoms m con(;tï-

W ec

. entia quidem non obligari ad contrahendum . Matrimoni-

"t

um,in-foro tamen externo preefümi vere promififfey ac pro-

R,EfP- li,

äin.giä;ack fgenf;i;liaf im glmda. | cempelh poffe, ut netat Leff, .l'.zf

HQ pto

39f

Rn

r.ittens, vult

o juitiei caþ. m

' cujus raízo eff , qü'ïa' 'quando verba funt

promifforia, non e

[t preefumendum defuiffe animum pro-

edt deyo

mittendi, cum hi; ex

mz;tcriä rgiïgdefï"c foLeat, nifi de contra-

t dat de vo

Xnem Matri

rio qqng?ce;,

-

X€ Matrimo

&;z- illa promiffio fit firmata jumhmtb :an f""?.-

üm vrillorum

: Quzd íf

Maisem unlidn Banalia cenfPirute d

bligetur vere

im Matrimo-

Efy-Negat Adój;

colligo exS, Thomá in 3.dift;39.q.a. 5.q.3.du

n

t

uramentum eft, non obliget,nii

f& pronit-

"^docet,quod juramentumu

..,

quia contra&tus quoad fubftan-

m percmift.

juran

tisintentionem, Aafio &

/

tGre tenetr

tiam nullus,nequit juram

:

ento revalidari, ciim juramentum non

j COU

firmet contra&tum ei dan

$

do primum effe fübftantiale, fed hoc

obur & obligationem ex virtu-

h frger gj

;

jam fuppofito folum illi novum t

atqui fi&a Matrimonii promif-

tercligion

is ortam fuperaddat;

fio eftc

.

ont

U

,äi?;us q-ue'ad -iub&ant'igm nu'ngs:,— Utþfupra probatum.

i, nonte-

vonium feme

eft;ergo. -

Iuj Inpre-

CASUS DCCLXL ..

quidquid f

dfifuturum M atrimoniumpromittens babere tquidem an/mum fe

. diparits

Qni

imp

dbaacts pio

: pälgandfjd 207

lendipromiffum, f actetue fffkqa, quod

saettis -

1

of ffnt-vera jpoufalia-

er& & ani-

R. Efp.N egai. Raüb eff , quiacum promifïïo fa&a fit v

L

-mo obligandi, prava intentio non ftandi promiffis, obligatio-

nemillam tollere non poteft, ac proindé nec impedire , te habeg

antur vera fponfalia.

Mulritoni

vamititt

r

ASUS DCCLXIL

a

sz' dfifuturum jgrqmitte;ns Marimonium nec in

N

cluderef, nec pofiti-

À

É exc

luderet Animum. [C-obligntdicis interim. noffet abliga-. - ..

jj n nl |

Matrmont

" Honem fhon[alium : fb?ent(ze*kzgjq;maqli jöefg/)zliz vAlidA?

3 Efp. Ia. Ratio eff, quia hocipfo,

quod promittens in cafu po-

jffé, 4 pI

m íciats

& aniniumfe obligindi

W[ LGIT.M-

fxto promiffionis obligatione

Uuu uu 2

pok-

$92

CASUSSACRAMENTALES.

E

d

m

N

( rlg'um" nö

g-o(ïtïvä-non-;.;cïudät; Inter

pr

etativé cenfetur velle-

fee'obligäxe,

ac preinde nil. deeft rationi verorum fponfalium,

Um)niü pe[l

CASUS D;C:CL,X.I;LI;,,A

anteatitos]

Quisfiqui aIZe;fimt;wnä;z: furum matrimonzun promittzitz , fn v;;n-

concefít i

cibilster ignqmw,.grow

;j[/.flcïzmäm

if

JLam. knäer&-vfm.aäligandiä fnatne

copus Qu

vera fpon[alia.

r

h& ifieQc

A d

:

'fp. Non;. R?ltio:qï?,-l quia -inlhqc; cafur cenferctur declïe a?ï,

inus fg-: obligandi:.

»

C

f

CASUS DCCLXIV, ..

D7

Qyid]fidüæ- per[onä,,,qmef faniéa jfä82e-alïquoæimpedimer;tlc;ä/gl«läfzïiho-

nium. contrAbe.

7

j

idum. [olum. impediente, fjue qua poffümt quidem

! Atiod

Matrimonium: contrahere valide , féd/nom Bciti, at-

K

' W-M/zgæ

É tmm«wrmt cbhtmäe?fe-äþn/älzïzz,;ifmfzmgw?z(iäggg j

Jeuda

Effe nuHla; .. Ratio eft ;quia promiffio rei illici &ïæäiobleäga re

RI

nornr

fonialia,

poteft ; fed dum: adeft impedimentum impediens, ma-.

- tempore üt

trimonium eft illicitum; erg

& adm

otuncejus promiffio obligarenon.

e&omnit

gote&,g&coqfcqpcms fifiat;erit nullaz ..

«

adeuidd

E

Qgriijïmnfäulü;: po[t annum. ratum , eveli fæniiha; pq/ï düoz?äcïhaü)n:

Ri

Adcontralendum. matrimouium: inbabilis fft j am. JMatri-

bito:,qyus

monium. intey eos contraéium: walg&it:?. ^

feneaturi

R EIP Affirm, Dummodo fpes fit alíqüando Babilitatem ad-

hts rj

venturam. KAaíioeff; Quiaimpotentia.contrahendi non

fallwsnul

quandow

caufat nullitatem: Matrimonii, nifi perpetua & incurabilis. fit,

Q &N

, CASUS DCCEXVI.

J*te: no

äh.þ?len;:þx'fcdþj

agm"vl 55'Publlca", F. G'mtermagnos þrmaþ&f

tecudis :

Ad con[erviationem réenorum-oelpacis Mairimonium.Ante amn--

Moditate

"

z,

[

i

Wt n

m;;w

^

rtatiscontrabipoterit ?

Tgulaill

Mu

W y beíét

"

nat:oæ lætati's;- adä;mn:mhehdüms

inond-

'——.'.

zia MATR140NIO.

493

efe QUipat,

monium non fit juris naturalis vel divini, f'&d'pofi'tii)i humani,

nec impotentia contralrendi jure. naturali dirimat matrimoni-

um;nifi perpetua , idcó potuit fummus Pontifex Matrimoniam.

anteannos pubertatis ex caufá aliquá gravi concedere;& defattor

wittat:,ïnmgn-

conceffit; in c. 2, de defponfat. Impub, Ltà xarmen ut faltes Epit-

Mi u

copus caufe cognitionem. & clj-fgemafagtibnem interponat. Barbo-

*

fa. in.eod, cap; 2«n» 3-

r deeffe ani.

CASUS DCCLXVIK

Quid j in

f

:.

oä/alibkfs nullus: prefipitur fernzsihzæa&?lätztïünonäni

CORMÍIFA

.

[2

P

udam y iucipiuntue obligare ad fLatim. i[/m(.cont:m-

Behndum.

ntoM?tri;?J-

nt piden

2

t Atï&duöifandi'eff. 1, Quia regula r4,jurisim 6; fic Haö*et*':-iä-fom*-«

nib.obligationibus,in quibus dresnonponitur,profenti die debetur.,

daR ,

Secumdo.C)uia votunm ftatinobligat $ die;quá omittitur, ergo&

iiævobï-ïgarc

fponfalia.. Tertió, Quando adimpletio promiffioniseft omni

ediens, ma-

tempore utilis promiffario , promittentem femper: obligat ad

obligarenon

eam: adimplendam , fed: adimpletio- fponfalitiae promiffionis

etomni tempore utilis fponfze;cui fa&ta eft ;ergofemperobligat

ad'eam ad*imgkndämr » hifi ex caufa ju(ta difï&ramg.i. Nihilo-

nun

diadictm

Reff; Aegaf. Probatur.

uizíd commnne el?cfnn ide-

Mu

bito:, cujus folutioni non eft certa dies preefixa , ut debitor nomr

teneatur illud folvere , nifi 4 creditore requifitur, — Ex/ debi-

tores; pre[entes.C. de pign. fun4: Gloffà, Ergoquando in fpon-

jtfemad-

falibus nullus praefigiturterminus,ea folum obligare cenfentur;

jlendi 0f

quando unus ex contrahentibus exigit promiffionis impletio-

xabllis f

nem; & Matrimonii celebrationem,nifi fort& propterpudoremr

petere non auderet , ut contingere folet faeminis naturá ve-

Tecundis:in.eo enim.cafu tenetur fponfus datá proximá com-

y rl

moditate celebrare Matrimonium; quamvis fponfa id' nonex-

It M

igeret:

Unde ad:primum oppofitze fententize dicendum eft, in

regulaillà juris, ZmomniDuroblipationibus &c; fubintelligi de be-—

ne: , pefenfe: creditore : aliàs: in

utile foret mutuum , fi: abipfo

Y Mä!ïï'ï'

10

:

Hïu.u; Uu: 3

primo:

$24

CASUS $ACR A'MI;"-NTAZ ES.

primo di,& mutuætäfïutn.obïi-gare»t ad"flludx-,rc&ituenduä.w Ad

ecundum MNego confeg. & Paritatem 5 cum enim Deus per fe

píum voti adimpletionem non petat ,ncc fit major ratio , cur

$u juiäþc

potius uno, quàm alio tempore vovens illud illud adimpleat,

| hus Tit

ad illudimplendumanimi temporetenetur , quó commoda of-

fertut occafio,

Econfra veró cüm contrahentes fponfalia:eo-

h ;Ita.i

rum adimpletionem per fe ipfos poftulare poffint ,eorum ob-

ligatio non urget ,:donec una pars ab alterá eorum adimple-

vt C0f

fyec il pra

tionem petierit 4440 , quod adimpletio voti femper eft

grata Deo, eoQue gratior , quo citior, ' Celebratio veró- ma-

Matimon

trimonii non femper eó gratior , vel utilior eft fponfis,quo ce-

lerior : imó fzepe utilior eft uno, quàm alio tempore, ob va-

tjas circumftantias occurrentes.

Unde ad ferízum Nego min,

ii pl

andifait

fhajor etiam non eft femper vera, nam licet omni tempore

utilisfit pecunize folutio, tamen non fem

undiun

ditore requirente.

per -pbïiäg;gg, nifi cre-

&

fn jumdi

itu h

CASUS DCCLXVIIL

i

ngM þ ng*u; teib

us Titii filiabus promittat, fe unam ex ipfis du-

diurum m matrimonium ,ue utrag determinando, : ha

OHBes IYEs Pafri.ma.da 7

£,

JromittAnt 2 Sumtue Vera

RERT

Jfpoufalia?

55

tenetur

"i d (

Rffp JVegat. Ratio efl,q

uiain hoc cafu de Cajo

pET L.

tcít,quod tunc fponfalia contrahat cum omnibus, cum non

?

'm-imple

premitrat ducere omnes, fed tantum unam ex ipfis indeter-

minaté,nec cum unà magis,quàm cum alterá,cum non magis

uni,quam alteri , Matrímonium promiferit, &-non magis unma

filadjn

h accuai

quàm altera repromiferit; ergo cum nulla tunc proprié fpori-

falia contrahit , ac confequenter nec exindé impedimentum

— ")!We

Ó

publicze honeftatis refultat. « Quamvis, ut colligere eftex Bo-

X

nazin, de fpon(al. q. r, punc. 3, Tunc ob ejusmodi promiffionem

a V

faGam oriretur obligatio ex parte Caij ad unam eligendam,

i& a dl

& ex parte puellarum ad confentiendum in eledionem,

um utrinque promiffio fada eft, ut electio fit

. penes

: Cajum.

5

3

- CASUS

495

————

D£. M ATRIMONIO.

eum, Aq

1 UeQs per fe

C AS IJS D G GL Xl XO*

