,icem noln

, materi4

eft res proprie, efto, Proportionaliter, nego,

in decreto

QUAESTIO II

bus perf-

n Chriflus ipfe determinaverit materias &5

formas.

tanquam

Sacramentorum?

, ut pet

« Refp. 1. Chriftus determinavit materíam & formam cu-

qualis eft

juslibet Sacramenti novze legis. Ratio eft, quia cum omnia

n verbis

nova legis Sacramenta fint à Chrifto inftituta ad noftram fa-

qtis inSae

Jutem & fan&ificationem , neceffe fuit effe determinata fi-

tuc verba

n

a & caremonias , per quas illum finem obtineremus ;

mento at«

h

ot enim fpe&tabat ad perfe&am Dei providentiam fuaviter

t aquine

& efficaciter deducere fuos ad ultimum finem , quod non

mentibut

fieret nii per media à Chrifto determinata , ergo cum Sa-

nateril X

cramenta fint talia media, congruum erat ut Chriftus illa

fecundum materiam & formam determinaret,

ermínatur

gnftitoe

Refp. , Etfi juxta di&ta Chriftus Dominus determinave-

(c Waf

rit cujuslibet Sacramenti materiam , tamen in aliquibus Sa-

yeriz Q6

cramentis non determinavit illam in fpecie atoma, fed tan-

tum in latitudine quadam generica, Sic enim materia Eu-

cionum

; & tamen fecundum

ïlzazä&iæ eft panis triticeus & vinum

B

-

mul«

10

DE $ACRAMENTIS -

[

BasomaccndumRnPEMAUP, ODEDDCINMNURIEr,

|

mulcorum fententiam funt plures Species tritici & plures

M

teum

gc :

Species vini. Sic confeffio dolorofa eft materia poenitentiae,

eaem f0l

five fit dolorofa per attritionem, five per contritionem,quae

tamen Specie differunt ; item multe funt Species attritio-

Satatme

fentur G

nis, nempe alia eft propter poenas inferni,alia propter tur-

eft&tivur

itudinem peccati &c,

Sic etiam Chriftus inftituendo or-

dines , tantum determinavit eorum materias in latitudine

bus Sact

yicitut.

quadam generica, ut ea nimirum effet legitima ordinis ma-

teria , quam Ecclefia à Spiritu fan&to redta fua acceptatione

AXOnts

determinaret in Specie atoma.

tum«ti

Dices. Contra primam refponfionem: Si Chriftus deter-

Is

1

minaffet materias cujuslibet Sacramenti, determinaffet e-

requïtï

tiam materiam matrimonii, atqui hanc non determinavit,

at , n

alias eadem materia in Matrimonio fervaretur per totam

4 li

Ecclefiam. Sed non eadem fervatur per totam Ecclefiam ,.

euti fu

nam ubi Concil, Tridentinum eft receptum , contra&us

iIn

clàndeftinus non eft materia valida Matrimonii , & tamen

fem t

eft valida alibi,ergo non eft eadem materia ubique, nempe

(tur.

idem contra&us. Refp, Adhuc per totam Ecclefiam in Ma-

Iu

trimonio eft eadem materia formaliter , fcilicet contrattus

htialis

lecitimus , licet diverfus fit materialiter, contra&tus autem

fitalis

clandeftinus habetur legitimus ,ubi concilium Trident, non

didum

Mi

eft receptum,

UJESTIO XIL

tütur

1

Ua ,

Quid fit feroandum «

irca materiam €5 Jormam Sacra-.

"

tdhnf]

menítorum,

ritur faltem aliqua

ij

Refp. 1. In omni Sacramento requi

le: pot

conjondio

moralis materia & formae. Ratio eft , quiain

Wtarj,

omni compo

fito neceffe eft partes componentes inter fe u-

Cüntia;

niri. Sed hice

ftaliqua compofitio,ergo ; Neque refert,quod

ite

ejus partes no

n femper fimul exiftant phyficé: cum enim

Sacramentum no

n fit compofitum aliquod phyficum , fed

fongd

Dém, a

morale, fufficit fimultas moralis, inter partes ex quibus Coa-

RC

lcfcit, tanquam ex materja & forma,

nef,

IN GENERE,

1t

—N

P

! & plures

Refp. 2, Ut Sacramentum fit validum , debet inter ma«

^hitentig,

teriam & formam tanta effe conjun&io , ut fecundum mo-

ntmqua

ralem homigum aftimationem , fpe&atà naturà cujusque

$ atttitig.

Sacramenti , forma afficiat materiam ; hoc eft , ut verba cen-

Toyter tur«

feantur cadere in talem rem , & cum eaunum totale fignum

(Uemio Ot-

effe&ivum gratiae conftituere, Non tamen idcirco in omni-

litituüne

bus Sacramentis eadem materize & forme conjun&io re-

Yinis t

uiritur , fed in aliis major , in aliis minor, juxta varias cone

Ceptationt

d

itiones rerum aut verborum , quibus quodlibet Sacramen-

tum perficitur; Unde refolves,

riftus detete

1. In Baptifmo, Confirmatione, Un&ione, & Ordine,;

minafet e«

requiritur talis Conjun&tio , ut dum minifter verba pronun-

terminavit,

ciat, moraliter cenfeatur , etiam lavare &c,

per totam

2, Ín poenitentia , abfolutio fatis diu poteft differri ; fi-

Fcclefiam ,

cut in judiciis Sententia poft examen caufze,

contradus

3. In Matrimonio, unius confenfus poteft alterius con-

, & taman

fenfum tamdiu fequi , quamdiu hic moraliter permanere

cenfetur , ficut in aliis contra&tibus,

ye, nempe

4m in Me«

3

j

Refp. 3. Ut valeat Sacramentum , non debet fieri fub-

contraus |

fantialis, feu effentialis mutatio matericze vel forma : acci-

us autem

dentalis veró mutatio , etfi fepé illicita fit, non tamen in

ident, nonl ;

yalidum facit Sacramentum.

Ratio primz partis eft, quia per ejusmodi mutationem

A

tollitur vera materia, aut vera forma effentialiter requifita;

fublatà autem totá effentià , vel parte effentiae res non po-

t SAtfle :

teft confiftere,

Ratio fecunda partis eft, quia quod veré eft accidenta-

tem a&

le, poteft adeffe, vel abeffe fine fubje&i corruptione ; ergo

( i gma'.m

mutatio accidentalis relinquit,quidquid eft fubftantiale,five

; jtet e t

effentiale materize & formae juxta Chrifti inftitutionem,

yrett quo

Dices. Aqua naturalis eft idonea materia baptifmi ante

cum df

€ongelationem , & non eft materia idonea poft congelatio-

ücum, **

nem, atqui poft congelationem eft tantum accidentaliter

gwö'ä Id

mutata, ergo , Refp, dift, Min, eft tantum aceidentaliter mu-

Ba

tata

K!ffh :

12

DE SACRAMENTIS

at

tata phyficé, concedo, moraliter, hoc eft , eftimative, &in

(

u fo

ordine ad ufum,ad quem ab Ecclefia ufurpati folet , nego ,

X

ro hujus intelligentia,

pud |

Adverte, Subftantialis mutatio materiae dicitut , quando

cum f

fecundum communem ufum & zeftimationem hominum, dif-

ii $

fert nomine & re ab ea, quam Chriftus praéfcripfit, acciden-

potur

talis mutatio dicitur , quando cum ea eundem retinet ufum

tunc O

aliis ,

& nomen forma, mutatio effentialis eft , quando non ma-

net idem fenfus verborum , accidentalis mutatio forme eiít ,

em

uando ftante ea, manet idem fenfus verborum, ex di&tis.

Jequti

tf

Sequitur I. Effe. peccatum mortale mutare aliquid fub-

ftantiale in materia & forma Sacramentorum, Ratio eft, quia

ris

redditur Sacramentum invalidum,

Ia ,

Sequitur 2. Eum peccare mortaliter , qui extra cafum ne-

* kini

ceífitatis utitur materiá & formá incertà, omifsáà certá. Tum

* talid

? fusd

quia talis fe exponit periculo nihil agendi, Tum quia agit

contra univerfalem Ecclefiae praxin & reverentiam Sacramen-

' olini

to debitam,

otdis

"Dices. In Confeffion

| Wt

€ facramentali þoH'umus.afferre at-

tritionem , qua eft materia probabilis & incerta, omiífa con-

1 f

tritione, qua eft materia certa, ergo malédictum, Refp. Efto

QUs (

attritio fit materia probabilis in ordine ad effectum Sacramen-

tillia

ti recipiendum ; eft tamen juxta omnes mater

dine ad Sacramentum validé recipiendum.

ja certa in or-

Lb

QUJESTIO XIII,

n Ecclefía po[fit :nutare mates

"n -z;elformä: Sacra-

mentorum ?

Refp, Negativé, Ratio eft, quia jure divino funt determi-

nata per ipfum Verbum incarnatum,

Dices. Olim conferebatur Sacerdotium per folam impo-

lj

fitionem manus cum verbis proportionatis, jam veró faltem

qL

Ecclefia latina eundem. ordinem confert per porrectionem

)&

i

?nä:umentoxum. cuæ aliis verbis tanquam per materiai

fütut

OK«

——ä

.4N GENERE.

Vurteessssent

.13

Vä) k 'ï[l-

formam juxta Decretum Eugenii IV. fimiliter Diaconus olim

) nego 3

per folam impofitionem manus ordinatus fuit , nunc veró

apud latinos ordinatur per traditionem libri Evangeliorum

quando

cum forma illi correfpondente juxta idem Decretum Euge-

lum dit-

nii, & tamen conftat traditionem libri Evangeliorum non

ICCtfl

potuiffe effe Materiíam ante Evangelia fcripta, quando jam

t ulm

- tunc ordinabantur Diaconi, ut notum eft de Stephano &

0 mte

aliis, ergo Ecclefia poteft mutare materias aliquorum Sa-

me ei,

cramentorum. Kef». Nego confeq. vel clirius diftinguo con-

dids,

fequens, poteft illas mutare materialiter concedo , formali«

juid (üb»

ter , nego, pro cujus intelligentia, adverte Chriftum mate-

ll quia

rias cujusque ordinis inítituiffe in latitudine quadam gene-

rica, ut ea effet cujusque ordinis materia in Specie ultima

afüm ne-

&cindividuo , quam Ecclefia Catholica, fua acceptatione pro

. Tum

tali determinaret , hinc jam facilé intelligitur , quis fit fen-

juia agit

fus diftin&ionis , licet enim Ecclefia poífit facere , ut quod

dCramete

' olim deficiente fua acceptatione non erat materia alicujus

ordinis , poftea accedente fua acceptatione fieret materia il-

tevte df«

lius Ordinis , quod eft mutaré materialiter; non poteft ta-

((f corte

men facere , ut quod fua acceptatione jam eft materia ali-

i/[;, Elto

cujus ordinis, poftea ftante hac acceptatione non fit mate-

um

ria illius Ordinis, quod eft mutare formaliter,

tàln ot-

10320:0890::08:0:0380::0: 080:0220:0820::0230!

:

.S$, lL.

Suthe

De Miniftro Sacramcntorum,

I.

QUAESTIO

diertaie

Quis fit AMiniffer Sacramentorum?

n n

Efp. 1. Generatim loquendo ille eít fufficiens minifter ,

v ficm

qui à Chrifto fuit inftitutus , nam ficut illa eft materia

& forma fufficiens ac neceffaria , qua fuit à Chrifto in-

«fionem

eriam

Vfc,igtuta ac determinata; ita Jlle erit mniniit:;; fuflicien

S ac ne-

üfe

2

| ;eiïæ-r

M

t4

DE S*ACRA/MENTIS

ceffarius, qui à Chrifto eft determinatus,

Deinde potefta-

(eiti

tem conficiendi S'ignum, efficax gratiae non habet creatura

fentz

nifi ex inftitutione Chriíti ; er

go ille folus er?z minifter,quem

hi

Chriftus inftituit.

Minift

Refp. a, Solus homo viator eft fufficiens & neceffarius

vel hu

Mini(ter Sacramentorum , non tamen omnis in omnibus,

facit E

Ratio primze partis eft inftitutio Chrifti , qui ad Solos ho-

Mi

mines viatores dixit ; boc facite in meam commemorationem s

funt ia

accipite Spiritum fandum,quorum remiferitis peccata 65t. — Ratio

entr

fecundae partis eft, quiain aliquibus Sacramentis requiri-

777

tur, ut Minif(ter rité fit ordinatus in Ecclefia ad hoc munus,

W

Non autem omnis homo eft rité ordinatus, unde qui non

líot fi

habent chara&erem Ordinis, non poffunt effe miniftri Con-

non f

firmationis , Euchariftie , Abfolutionis, Ordinis, & extre«

frahat

mae Un&ionts.

Deinde infantes & amentes nullum Sacra-

Chith

mentum miniftrare poffunt, quia non habent ufum ratio*

ficit,

nis ac proindenon poffunt habere debitam intentionem.

lis t

Dices, Membra diaboli, v. g. Mali Sacerdotes poffunt

Sacramenta admini(trare, ergo & ipfe diabolus, Refp. nego

tutg

fiins

confeq, quia mali Sacerdotes id non faciunt, quatenus funt

t ef

membra diaboli, fed quatenus funt Miniftri Chrifti; funt

alem

autem Miniftri Chriti;, quatcnus funt veri homines ad hoc

1 Yolo

officium deputati,

iduali

iMtpta

QUESTIO IL

Ztini

4

Cä*hra |

iflro, ut 'wlidkrminijlret $4-

Yeluy

Quid fequimtur in

cramentum ?

int €fho

Refp. Ad valorem Sacramenti requiritur in Miniftro ali-

tujlo ,

qua poteftas conficiendi Sacramentum, Ratio eft, quía alias

Wtm,

erit facrilegus & deceptor, dabitque occafionem fcandali &

Vat

periculi- animarum , quamvis autem omnis homo ratione

atrO'm

utrens habeat poteftatem ad validé conferendum Sacramen-

R

tum baptifmi ob fummam ejus neceffitatem ; & Miniftet

füffcir

"Matrimonii finz ipfi contrahentes; Confirmationis tamen &

Dilcatur

-Ordi:

ts

1N GENERE.

I£

potefta.

Créatuta

Ordinis Minifter eft folus Epifcopus; Euchariftize , pæni:

tentiz & extremze Uln&ionis , folus Sacerdos,

quem

Refp. i. Ad valorem Sacramenti etiam requiritur in

wfarius

Miniftro aliqua intentio, faltens virtualis, abfoluta tamen,

vel huic zequivalens, faciendi Sacramentum, vel faltem quod

ImxbUS,

facit Ecclefia , aut Chriftus inftituit,

olos g.

Ratio primae partis eft , quia Miniftri Sacramentorum

AMoneps

funt intrumenta animata & rationabilia Dei,ergo debent fci-

& Ms

enter & rationabili modo facra myfteria peragere , ergo de-

fequiri«

bent habere intentionem ca peragendi;

« fUf1Us,

. Ratio fecunda partis eít, quia intentio a&ualis, etfi me-

qui non

lior fit & confulta non tamen eft neceífaria ; cum enim ea

iftri Cont»

non fit in noftra poteftate, & homo nolens volens fzp? di-

& axttt

ftrahatur, nimis durum & plenum fcrupulis fuiffet, fic hanc

m Sacrae

Econtra intentio Dhabitualis non fuf-

m ratio«

Chri(tus requifivi(Iet,

ficit , ut a&io, que cum illa fic, fit humana & moralis, qua-

JAem,

lis tamen debet effe a&tio,qua fit Sacramentum , relinqui-

; poffunt

tur ergo,quod faltem intentio virtualis requiratur, & fit fuf-

fp. nego

ficiens ad conferendum Sacramentum.

Ubi vides tripli-

'enus Jufit

cem effe intentionem,nempe aGualem, virtualem , & habi-

jj funt

tualem,

Intentio a&ualis hocloco eft , qua a&tu intendo

ts ad not

& volo facere Sacramentum, intentio virtualis eft , quae ex

a&tuali praecedente reli&ta, durat in aliqua a&ione, vi illius

incepta & continuata; ut fi ex intentione baptizandi, vel

celebrandi , vadas ad Ecclefiam, facras veftes induas, altare

It Sie 3

vel baptiterium accedas , etfi interim omnia alia cogites,

intentio habitualis eft mere praeterita & nec dum retradata,

nullo modo five

rnitr d

per /fe,üvch per aliquid fui influens in effe-

EE

Gum.

Ratio tertiz partis eft, quia intentio debet effe efficax,

andali Y

0 ïatlmc !

at fola abíoluta eft efficax , ergo illa eft neceffaría.

Ratio quartae partis cft, quia intentio conditionata non

g,

fufficit , nifi talis fit, quz ftatim tranfeat in abfolutam, ex-

T

l

amen *

|

plicatur , quia conditio appofita intentioni, veleft de prze-

- Qrdis|

^

terito,

N

x.! 6

.DE SACRALMENTIS

"m

terito, vel de þræfenti, vel de futuro ;-fï eft de praterito,

rereto

vel de praefenti , necefTe eft,ut vel omnino deftruat inten-

f coni

tionem , vel ut illa relinquat abfolutam & efficacem , nam

üs Min

Hin

fi illa conditio nec fuit, nec eft , jam deftruit intentionem;

quia voluntas (ub conditione, non pofità conditione nulla

fj impe

eít; fi veró illa conditio vel fuit, vel eft, jam intentio tran-

sadem ,

fit in abfolutam, quia voluntas fub conditione, pofitá con-

fufcipie

ditione fit abfoluta, hoc modo fit , quando quis baptizat al-

düta ab

terum fub hac conditione ; ego te baptizo, fi non es bapti-

a juxt

zatus, nam, fi baptizatus non eft, intentio fit abfoluta , &

feni/i, t

perficit baptiimum.

Si autem baptizatus eft, intentio de-

Ü

ftruitur & non perficit baptifmum. Jam veró fi conditio ap-

pecat

pofita fit de futuro , eft contraria fubftantiae Sacramenti, &

ergoil

ment,

nihil efficit, ut v. g. fi quis dicat:ego te abfolvo à peccatis,

fi reftitutionem feceris , quia conditio de futuro fufpendit

Minill;

praffentem intentionem, & facit,ut Minifter in praefenti non

caufuri

habeat voluntatem faciendi Sacramentum, & poftea pofità

menjís

conditione, non adfünt materia & forma, Ergo cum illa in-

fionabe

tentione nec eft, nec erit Sacramentum,

É

lice;

. Excipe tamen Matrimonium; quia hocfequitur naturam

Tonge

contradus , in quo confenfus factus fub conditione de fu-

tur mf

turo, veluti fufpenfus perfeverat, quam diu non eíft imple-

Ifta,

ta conditio , adeoque hac adimpletà i

11 Eccf

1

píum ikacramemu-m

primó accipit fuum effe completum,

Ti quoa

Ratio quinta partis eft , quia in hac exp

licita intentio-

I

ne faciendi,quod facit Ecclefia, vel Chriftus inftituit ,impli-

lier

cité & confusé continetur intentio conficiendi Sacramen-

f €Sw

tum.

Refp. 3. Ad valorem Sacramentci tamen non requiritur

Inf;

fides vel probitas Miniítri, Ratio eft, inftitutio Chrifti; quam

d

habemus per traditionem continuam,quod nimirum Sacra-

mml]lx&u

menta operentur virtute divina , & vim fuam habeant ex

tUte Chf

meritis Chrifti , non autem ex bona difpofitione & me-

ritis miniftri.

Hanc traditionem Stephanus Papa oppo-

efiam

füit Epifcopis Affricanis volcntibgs hareticos ad Eccl

rever-

1N GENERE,

17

r

—— —

" Brruernue

etetito,

reverfos rebaptizandos effe, Inftituit autem fic Chriftus,

C Inten

ne confufio vel perturbatio oriretur in Ecclefia, cum fan&i-

L, fliff]

tas Miniftri fzpe defit.

iutem;

Hinc fequitur, quod neque effe&us gratiz, vel Charate-

le nula

ris impediatur à malitia, vel infidelitate Miniftri, Ratio eft

& tfan-

ità l-

eadem , quia Sacramenta juxta omnes conferunt gratiam

fufcipientibus non ponentibus obicem ; atqui Sacramenta

Jitat g)-

data ab iniquis Miniftris, funt vera Sacramenta, ergo, dein-

5 bipti-

de juxta di&ta baptifmus ab hareticis collatus non debet rei-

uluta, &

terari, ergo imprimit Characterem,

-ntio de«

. Dices. x, Nemo dat ; quod non habet ; fed haeretici &

Vitio ap«

peccatores non habent gratiam & remiffionem peccatorum;

menti &

ergo illam non dant, ergo non efficaciter miniftrant Sacra-

peccats,

menta. Dift. Min. non habent illam formaliter, concedo,

iufpendit

Minifterialiter , nego , vel diftinguo Maj, nemo dat , ut

(enti nont

caufa principalis,quod non habet, concedo, ut caufa inftru-

mentaális , ne

&2 pofltä

£0, fic enirm ferra tribuitformam fcamni, quam

n ila ift

non habet.

Dices. 2. Hereticus non eft membrum Ecclefiz , ergo

satuam

non operatur ut Minifter Ecclefize, quia corpus non opera-

& de f«

tur,nifi per füa membra, ergo non poteft conferre Sacra-

frimple

menta ,

uia Miniftri Sacramentorum operantur ut mem-

«oe um

bra Ecclefize, Refp. licet haereticus non fit membrum Eccle-

fi

quoad fübftantiam , poteft tamen effe quoad Minifte-

ntentit«

rium.

j impie

Dices. 5,

Paulus dicit Ephef, 4. Unus Dominus , una

actamot

des,unum baptifma,

Ergo ficut Hzreticorum non eft fi-

des,itanec baptifma. — Nego confequentiam, probatur,

,equin'tut

Inflasj. XÀomundus nequit mundare, nam Ecclef. 24. v. 4

dicitur : ab immundo quis mundabitur ? Diftinguo antecedens ,

jfi, quam

Satti

immundus nequit mundare, fuá propria virtute, Efto, vir-

peur €Y

tute Chrifti, qui per miniftrum operatur, Nego.

gl TE

!

]

p&

opp?

efiam

ie

"

QU/E-

(

H

DE SACRAMENTIS

d

n

QUAESTIO Il

e$cramt

Quid requitatur in ZH inifivo, ut licitä mitifiret Sacra-

crment

m enía,

- qrdinati

Refp, 1. Praeterea ; qua ad valorem requiruntur ,. re-

et aC

quiritur probitas, five ut fit in gratia. prob. Tum.quia Chri-

pCCCä[ [

aütem !

fto,cujus eft Minifter, debet fe conformare juxta illud Lu--

ce xg. Santli eflote, quia ego fantlus fum, & Exodi 19; v, 22..

Sacerdotes,qui accedunt ad. Dominum , [antlificentur ,ne percutiat:

i Laitus

eo$. um quia fan&a fan&e funt tra&anda, Tum quia ad

hoc quidam fingulariter ordinantur , & gratia peculia ri do-

Av

nantur , ac proinde hoc curare prae alíis funt obligati:

Re[p. 1. Requiritur pratersea , ut exhibeat ac curet,non

K,

tantum qua ad. Subftantiam Sacramenti funt neceffária,fed

etiam qua ad decorem, five ex natura rei , five ex praecepto-

| dignt t

| Decot,

Ecclefia fpe&ant, Ratio prioriseft , quia alioqui Sacramen-

Conpitt

ta dehoneftat , & traCtat indigné. Ratio pofterioris eftquia:

tf

Sacramenta fan&e funt tradanda ;& prascepta Ecdefiae ob-

€ vio|

lieant in confcientia..

enmit

Refp. 3. Ut in ipfa adminiftratione fit recolle&us,

ilignti

Ratio eft, quia faltem venialiter peccat , qui voluntari&

yoperat

diftractus Sacramentum conficit , ita ut ad ipfum , vel ad

Deum non attendat, eo quod irreverentiam commitat, non

- i&d nem

- Miniflr

tamen. hzc difira&io eft mortale peccatum , quamdiu fic

adalterii

conficiens Sacramentum fecurus . eft , quod nihil grave ex.

Nequ

requifitis omittat; non enim hac irreverentia videtur adeó

fe Qiyec

ravis , ex di&is refolves..

1.. Peccat graviter,qu

i conficit Sacramenta non habens

e lndïgn(

V5 Co0

fufficientem jurisdi&ionem , vel de ea rationabiliter dubi-

tàter] a

tans , vel qui cenfura eft prohibitus,

2. Non licet Sacerdoti adminiftrare Sacramenta ,. cum

Dem

n

attritione cognita: quia adhuc eft extra ftatum grati&,

ii d

at

3. Non tamen neceffario praemittit confeffionem ( nifi

"fef ;

velit celebrare ) etfi fit confultius ; quia de hoc nullum eft

tio,

Til n

preceptum ; & ad delendum mortale fufficit contri

w

&

19

nl

IN GENERE.

4. Minifter Sacramenti ex officio & perfe, fi minii'crec

Bitri-

Sacramentum in mortali, peccat mortaliter, quia ille ad Sa-

cramenta digne miniftranda accepit Specialem gratiam vi

ordinationis fuze, at Minifter Sacramenti ex neceífitate &

W , g.

licet Sacramentum miniftret in mortali, non

UPINTTR

per accidens,

peccat mort

.

*

aliter ,

quia in hoc ceffat ratio praedicta , talis

ld Lu-

autem Min!

fter. ex neceffitate five per accidens effet v« gv

UE

Db

Laicus b agptiz;-ns in cafu neceffuatis.

peoia

Lquia ad

QUZESTIO SIV.

yliati do«

An peccet graviter ZMinifler , qui 1uimi[rat Sacramen-

iti

fum peccatori publico?

Uret,non.

Refp. Affirmativé, t. quia committit Sacrilegium , in-

((iria,fed

digneé tractando Sacramentum , 2. quia cooperatur alterius

R ctpto

actamee

eccato. Ratio primae partis eft, quiais dicitur Sacrilegium

committere,, qui violat rem facram per aliquam irreveren-

eft.quía

tiam : fed Miniíter conferens Sacramentum peccatori publi-

Jefig QD«

co, violat rem facram per aliquam irreverentiam , ergo

committit Sacrilepgium ;5 Ratio fecunda partis eít, quia qui

UO

pluntati

indigné recipit Sacramentum, peccat mortaliter, ergo qui

cooperatur ad talem receptionem, cooperaturad peccatum;

j, 01

fed nemo magis cooperatur ad talem receptionem , quàm

(tat, 10n

-

Minifter, qui dat Sacramentum; ergo Minifter cooperatur

amüiu lt

ad alterius peccatum,

| prave x

Neque dicas; hinc fequeretur Chriftum cooperatum et-

xtür adeo

fe ad peccatum Judz , quia dedit illi Euchariftiam, quamil-

le indigne recepit, nam nego id re&é fequi, Etfi enim Chri-

n habeó

ftus cooperatus fit Juda ad fufceptionem Euchariftie , non

fer ao

tamen adindignam fufceptionem , ac proinde neque ad pec-

catum ; nam ille dicitur cooperari ad,/indignam fufceptio-

j , n

nem, qui cum fciat alterum indigné fufcipere, vult tamen

au

illi dare Sacramentum fine ulla neceffitate ,, cum poffet &

y

æ(nïfï

deberet negare; qui autem moraliter non poteft negare,fed

illum *

teri Sacramentum, non co-

g

' L)

morali neceHïtatcx coa&us dat al

C a

M

opera-

(

20

DE SACRAJMENTIS

n

ts

eperatur ad:indignam fufceptionem , fed folüm phyäcä CO-

operatur ad nudam actionem recipientis,

g, Ul

- Dices. 1. Catholicus poteft hereticam ducere in uxo-

gentur

dO Sact

rem fine peccato , & tamen conftat hereticam indigne ac-

cedere ad Sacramentum Matrimonii , ergo non eft Sacrile-

fveran

ium, Sacramentum conferre homini indigno, Refp. nego

Tum q

antecedens,non enim in tali videtur ullo modo caveri potfe

indgn

eccatum Sacrilegii , nifi forte per ignorantiam; fic enim

tunc s

Sacrilegium committit, qui homini indigno confert baptif-

xam i

16 Á

mum , Euchatiftiam, vel abfolutionem 5 cur non fimiliter ,

ui confert Sacramentum Matrimonii, prafertim quando

fl

nulla eft neceffitas conferendi,

ter Wl

$candl

Inflas, 1.- Quid fi magna fperetur utilitas ex tali matri-

monio? Refp. Non videtur fufficere ; quia non licet haeretico

Sicet

dare Euchariftiam, etiamfi maxima utilitas inde fequeretur,

repeli

tum

Inflas. 2; Quid fi Spes fic converfionis? Refp. fi tantum

eft Spes ex parte Conjugis catholici, quod is fperet cum

nej

Dei gratia fe id effe&urum,ut uxor haretica paulatim con-

titer

vertatur, non fufficit ; fi autem eft Spes ex parte conjugis

hátj

hareticz , qua ita affecta fit, ut ferió cupiat effe catholica,

6t:

nec aliud optet , quam in fide inftrui, vel confirmari, abun-

|vel.

de fafficit,

Ratio eft, quia in priori fpe uxor perfiftit adhuc

onfeci

haretica, ac proinde in ftatu peccati mortalis; non autem

dens i

in poüeriori fpe.

*

ff co

Dices, 2. Si non

licet miniftrare Sacramentum ïndighä

a

accedentibus , Minifter erit femper perplexus , prafertim

vuando non conftat,an accedentes fint digni, nec ne, Refp,

| 2

uando non conítat,accedentes effe malos , tunc praefu-

mendum eft effe bonos,

!

QUAESTIO YV,

l

4An graviter peccet ZHinifler ,. qui miniffrat Sacramen-

u)

í£um peccatori occulfo?

Refp. Diftinguendo ; quia vel ille occultus peccator

: Efþ','.

t

1. pace

a,

IN GENERE.

21

umereenenm

]y GC& («

tit Sacramentum occulté , vel petit publicé ; fi petit occul-

t£ , tunc graviter peccat Minifter ipfi miniftrando Sacra-

iin u;io.

mentum. Tum quia Sacrilegium committit, indigné tra&tan-

digné a.

do Sacramentum , quod ipíi confert in fua indignitate per-

! $acile.

feveranti , cum ipfi hic & nunc poffet & deberet negare,

. ego

Tum quíia cooperatur alterius peccato, Excipe cafum ,quo

Vehyoffe

indignitas talis peccatoris fciretur tantüm ex confeffione ,

UC eüm

tunc enim propter bonum Sigilli , oporteret tali homini

ut bopii-

tam bené quàm digniffimo cuique Sacramentum rniniftra-

(imilitet ,

re, Si vero petit publice, jam etiam poteft & tenetur Mini-

m quando

fter illi conferre Sacramentum. Tum quia aliàs alter gravi-

ter infamaretur , committereturque perturbatio & erave

tali matri«

fcandalum in populo. um quia poffet effe aliis fufpicio ,

t hetetico

Sacerdotem agere contra Sieillum confeffionis, quippe qui

'queretur,

repellat hominem a fufceptione Sacramenti propter pecca:

fi tantum

tum occultum , quod verifimile fit illum fcire ex confeffio-

xrét um

ne;hac omnia mala caventur , fi admittat illum ad fufce.

]otim Coft«

tionem Sacramenti,ad quod petendum in facie Ecclefize ille

« conjügis

habet jus , quamdiu in facie Ecclefiae non habetur nocens,

: catholicày

Gravius tamen peccaret Minifter, qui peccatori publi-

atí, abün-

co vel occulto, ne daret indigno, porrigeret ei Hoftiam non

Vi adhuc

confecratam , etfi fic cum eo conveniffet; aut qui non au-

0n aucem

dens indigné celebrare, fimularet miffam, elevans hoftiam

non confecratam ; quia quantum eft ex fe, dat occafionem

m indigné

idololatrize,

?

referim

10880:10280::10560:0990: :0::0080:0880::0200::0880!

ecne, Mi

« 5-. *

yc przte

De füfcipiente Sacramentum,

TO W'U€STETO E

Qui: fit c):pa*x $4

cramehnti, 65 que difpofitio ve

at

«válide fufcipiat Saeramentum

Zuimtur , ub quis

í E]þ 1. Soli homines, quamdiu funt víatores , funt ca-

quia yel Sacramenta

at

ÀX paces Sacramentorum, Ratio ePc',

3

unt

v'22

DE SACRAMENTIS

—*

funt ordinata ad initiandos & confecrandos aculc(;fes Dei,uti

fij ett

, Cofil

funtSacramenta antique leeis, & fic foli homines funt cul-

'tores Dei, qui per figna fenfibilia initiari poffunts vel funt

aMita,

jgin

inftituta tanquam figna facra ad homines interiüs fanGifi-

candos, & fic etiam foli homines viatores funt capaces gra-

fucharil

tiz conferenda per talia figna fenfibilia ; nam beati non

Diti

'funt amplius capaces gratie s Spiritus veró non poffunt il-

fion teq

lam recipere per fufceptionem fignorum fenfibilium, ergo.

tum i&

Qatvulc

Refp. 2, Omnis homo viator perfe&us eft capax alicujus

ex Sacramentis, Ratio efh, quia omnes viatores funt capa-

D

ces gratiz,eaque indigent, ergo cum per Sacramenta con-

Sac s

feraturilla gratia , debent omnes effe capaces alicujus Sa-

a, qU

€ramenti.

:

ui f

efii

Refp. 3. Ad valorem Sacramentiin adultis vatione uten-

"tibus requiritur intentio percipiendi Sacramentum 5 non

fento,

"djtem in parvulis. ;Ratio prima partis eft inftitutio divina ;

tantun.

Ut

"ficut enim Deus non vult juftificare adultum absque ejus

"eonfenfu , fic neque per Sacramenta vult illum fibi confe-

malif, fei

:«rate fine eodem confeníu, Ratio fecunda partis eft, quia

tiot ja

"res tam paradoxa non debet fine fufficiente fundamento af-

fiatey

feri , atqui non habetur fufficiens fundamentum afferendi

1t efft

intentionem aliquam requiri in parvulis ad valorem Sacra-

vvoluf

menti, quia non funt capaces illius., ergo. confirmatur,

qm al

quia tales funt capaces baptifmi ipfis neceflarii fine proprio

€onfenfu, quem habere nequeunt.

Refp. 4. Intentio illa ex parte fufcipientis requifita ad va-

: Quelif

lorem Sacramenti non debet effe a&ualis , nec virtualis, fe

fufficit habitualis. Ratio eft, quia ficuc in naturalibus, íta

Roj

etiam in.moralibus major requiritur virtus in agente,quam

tistn fü

in patiente ; fed in agente feu conficiente Sacramentum

Ihiadi

fufficit intentio virtualis , ergo in patiente feu fufcipiente

QUOd v

Sacramentum fufficit intentio habitualis,

W ficyr

Dices. x, Concilium Florentinum docet Sacramentum

ini-

Dtoptüs ,

QU ver

tribus per«üci,vidclicgt materig ,«þforma & intentione M

ti5

IN GENERE.

23

" MMnguis

*5 Dei,uti

ftri; ergonon requiritur intencio fufcipientis, chþ. Ne-

?

fünt cu].

go con

5

feq. quia intentio fufcipientis in Florentino non eft

vvel (unt

addit

a,eoqu

ód non fit neceffaria in omnibus Sacramentis

ls &if

aCE59t4.

Euchariftize,.

v. g. in baptifmo infantium & ftultorum , in. fumptione

Jwti non

— Dices. ». Perpetuó amentes poffunt baptizari , ergo

Voffot il.

non requiritur ia quolibet adulto Sufcipiente Sacramen-

üm,erp,

tum intentio. ARefp. Perpetuó amentes numerantur inter

x alicts

parvulos ,.

non propter defcttum eetatis, fed rationis;

Intentio habitualis non fufficit in conficiente

fünt capi-

Dices. 3.

Yenta Cofl-

Sacramentum , ergo: nec in fufcipiente,

Refp. nego: Con-

feq. quia non eft fimile de cenficiente & fufcipiente , nam

icujus $a

ui fufcipit ,non eft principium efficiens Sacramentum, fed

one utet-

eft tantüm fubje&tum ; ac proinde in illonon requiritur in-

im; n

tentio , quae fit principium: a&ionis humanz , fed. quae

jo divitia ;

tantüm fit difpofitio,ut fubjettum fit capax Sacramenti,.

1

"

uare etiam hac intentio non debet femper effe for-

sque ejus

ibi confe-

malis, fed: aliquando - fufficit interpretativa.. Nam zegris ra-

elt, vquia

tione jam privatis re&é datur extrema un&io, non tantüm:

msnto al-

fi ante petierine, fed' etiam fi fuerint Catholici, neque con-

afferendi

ftet effe. iv mortali : quia hoc ipfo cenfentur interpretati-

em Sacta-

vé voluiffe & petiiffe, quod alii Chriftiani , licet de ea nun-

firmatut ,

quam .audierint..

T pmprio

QUuAESTIO IK

fita ad i-

quiratur , ut licit& , 65 cum fru&u fufci-

Q:ze* di/pojiïæ re

piatur: Sacramentum.

rtualis V

libus, &

Refp. x. Ad obtinendum effedum baptifmi & poeniten-

tia in fufcipiente requiritur & füfficit, praeter voluntatemr

ntem

yneqtu

jumendi Sacramenttm , difpofitio fidei , Spei & attritionis,

u(dp]'lme

quód requiratur, clarum eft ,.quia eft confentaneum;, ut ho-

mo ficuti proprio a&u liberé 3 Deo averfus eft , ita etianx

mentum

propriis rurfum attibus liber& ad juftificationem moveatur,

Minte

quód veró fufficiat, probatur ; quia cum haec Sacramenta

ont

fint

mi;/

|

24.

P

DE SACRAAMENTIS

[

p

ünf per fe prïmö inftituta ad remiffionem peccati m

ortalis,

vcrï'.'i

non poffunt illam in fuübje&o fufcipiente praeexigere , ac

quia:

proinde non eft contra mentem Chrifti , vel dignitatem &

" füa

fanGitatem horum Sacramentorum accedere cum fufficien-

fuícip

ti difpofitione ad remiffionem per ea obtinendam.Sed pra-

3052

dida difpofitio in tufcipiente heec Sacramenta (officit ; non

nong

(uffci

enim requiritur Charitas, vel ut gratiam habeat, quia hec

Sacramenta dicuntur mortuorum ,

quöd ipfa primam grta-

g

tiam feu vitam conferant.

I

Refp. 3. Ad obtinendum effe&um reliquorum Sacra-

fitca

fnentorum, praeter intentionem ea fumendi , requiritur

quis|

per fe loquendo, ut fufcipiens fitin gratia. Ratio eft, quia

tüs «

duo tantüm fünt Sacramenta pro mortuis per fe inftituta,

epc

feu quze dant vitam animze, & ad qua homo poteft accede-

a

C

re, etfi fpiritualiter fit mortuus per peccatum mortale, ta-

lemque fuum ftatum non ignoret, nempe baptifmus & poe-

etpo

nitentia; reliqua veró dicuntur Sacramenta vivorum;quiía

[uin

funt per fe inftituta pro juftificatis ad augmentum gratia ,

quie

adeoque fupponunt fufcipien

( mi

ingratia conftitutos effe,

tes Spiritualiter vivere : feq

)

Dixi, :, Sacramenta mortuorum e

ffe per fe inftituta

ik'lmai

pro peccatoribus , feu fpiritualiter mortuis, quia per acci-

elret

dens aliquando conferunt folum augmentum gratie,quan-

qiien

do fcilicet fufcipientem inveniunt in gratia conftitutum,Ra-

itn

tio e(t, quia Sacramenta femper conferunt gratiam juftifi-

intor

cantem non ponentibus obicem, Sed qui eft conftitutus in

Tnow

grada , non ponit obicem , ergo Sacramenta mortuorum

mort

conferunt illi gratiam; at non conferunt illi:

(ced

primam,quaïn

