Papa:in-cap. Spivitás S.- dercoujecrata diff, -5.-abi ait hoc Sacra-

(orp, Ubl

e(Carium

mientum.noh.

elle- nece(arium bominibus; jam: morituris,

(cete nott

Ergo;:

"

co Diximusa

btem.in concluóone , quod némo per Í6 & dire-

d extartl

&€ obligetüre&€, notant- enim; communitez'DoGores per

y d

accidens.& indirecie quandoque accidere poffe , ut quis obli-

Bationem etianigraveni liabeat fuícipiendiconfirmationem;.

etqut at-

Afimor

nempe fi exomitfionehujus faeramenti grave fcandalumime

n ,hOf

foineret; quatenus V.. omittens cenferetur idcontemnere;.

aut per omilfioncm offendere, fe con&rmatiónem pro nihilo:

ne o

ä

j iforum

|

ducere &c. :Similitez.fi.quis-ex dictamine propria-confcien-

VEU

tra fi-

nabi-

]

uæ judi.qare-:; fs abíqueihiocSaeramento tentationescon

à

dera

€A45tUIS fACR AMENT ALES

f12

— 7À

enetalis

dem nonfuperaturum , fibi inftare pefi.culum-deücicndï à fi-

riimali a

de , nifi perejus fufceptionem roboretur, &c.

Dices. 1. Ürbanus Papa in cap. r. de confecrat.

ex augmt

do Chilt

tuit ; omnes fideles pev snatus impofitionem Epifcoporum Spivitum S.

raceptt

po[t baptifinuta accipere debent, ut plemi Cbrifliani incveniautur .Er-

£o fignumeft quemvis Chriftianum per fe gravemhabereob-

fufücient

ligationem fufcipiendi confirmationem.

Natm quivis fidelis

bundanti

Ditti.

ex pr:cepto divino obligatur effe plen& & perfc&te Chriftia-

tum rit:

nus; fedtalis eft perfacramentum confirmationis. ergo,

Refp.in cif.cap. per illud verbum Zebet,non fignificari prz-

Cháóa:

Spinius,

ceptum, fedpotiüs confilium hujufque Sacramenti utilitatem,

non veró neceffitatem declarari; ut contra faciens peccet gra-

omi n

fj

viter, Unde adid, quod fubjtingitut , Ziffinguotmiajorem $ qui-

vis fidelis obligatur effe plene Chriftianus, plenitudine pra-

ftit; at)

alíquod ;

tiz& quoad fufficientiam. Concedo Majorem. plenitudine

gratia quoad abundantiám, /Vego majorem, Nam íecundüm

cantis,

do&rinam , Tbóme ii 4;difl.s:q, 1:a. 1. quefliuticula. 2.ad 1,

duplex dátur pleriitudo gfatiae Chriftianze ; uría quoad fuffici-

n buj

entiami ; quá habetur ex baptifmo, & conftituit hominem

füttjtct' Af

fubftantidliter Chriftianum , & alia quoad abundantiam , &

— (tar

tizec habetut ex confirmatione , atque con&ituit h'omin,evm

jam Chr

iftianüm militem Chrifti,

pot

Inftas.

Qui pleneChriftianus eft , etíam folüm quo

ad ftjb-

natiy

(tantiam, obligatut ex praecepto

divino agére militemChrifti,

Cond,

rofitendam Chrifti fidem cum pe«

eoipfo, quiaobligaturad p

frtut

riculo quoque vita&, fi

opus fuerit; ergoex eodem pracepto

àandae

obligatur ad id , unde

habetur armatura talis militis ( miles

pui , f

etiiminermis effe non

debet)fed illius armatura habetur ex

rurin(u;

Sácramerito confirmationis ; quia inde habetur robur ad

tivamm

Chrifti idem fortiter prop

ugnandam. ergo,

Epifcopi

Refp.. Conceffo anteced, d.

L

]

j

inguo confequetts, O

bligatur ad id,

Congru

unde habetur armatura qua

fi geaeralis , & ad pugnamabfo-

Operisy

Inté fufficiens , concedo confe

eg.unde habetur armatura omni-

0 utc

no fpecialis, & ad pugnam fuperabundans, f£20 confeg, Porró

wep[i,

gene-

DE CONF)RMATIONE.

$13

n

kdi à f

fgenefäliä& quafi füfficiens armatura habetur ex gratia bap-

tiímali cum auxiliis ipfi correfpondentibus ,omninó fpecialis

] foüc &&O

ex augmento gratize confirmativae; at veró ut perfe loquen-

yitifum ,

do Chriftianus agat militem Chrifti , obligatur quidem ex

4Utw .El'-

precepto divino procurare per baptifmum arma ad pugnam

abereob-

fufficientia , hon item per confirmationem omninó fupera-ï

visdelís

bundantia.

: Cf]rilm.

Dices. 2. quilibethomotenetur ad procurandum augmen-

VI0,

tum vitae corporalis per nutritionem ; ergo etiam quilibet

icatípra

Chriftianus obligatur ad procurandum augmentum vitae

i

tilitatem,

'Spiritus per Sacramentum confirmationis.

e(cttgro

. Refp. Negando conjeg. Ratio difparitatis

tff ; quia feclusà

'omni nutritione, nullum augmentumin vita corpcrali fubfi-

t quie

dine era-

-ftit ; at veró fine percepto facramento confirmationis aliunde

enituditté

aliquod augmentum vita fpiritualis, id cft, gratiae fandifr-

fecondum

cantis , haberi poteft.

2331

CASUS CCLXXVIII -

x af

,.Cüm bujus Sacramenti ZHinifler ordinarius (it folus Epifcopus vité

homínem

coufecratus : quaritur, an id spfum nibilominus valide ? licità mini-

iam , &

;[bemfatione && commiffrone [ummi Pontificts

(( Jfrare pojft ex d

h'ominem

aliqua frmplex [acerdos ?

Uppono tanquam dé fide , confirmationis miniftrum ordi-

((9ad. f'ub;

S

nariuni effe (olum Epifcopum. Síc enim eft definitum in

a Chrifti

Concil. Florentino in' decreto Eugenii & TriZ, Seff. 7. decon-

j um pe

firmat, can. 3. in quorum pofteriori ita habetur: 51 quis dixerif,

tcepto

Santle confirmationis ordinarium AMinifltrum non effe folum Epifzo-

pum , fed quemvis fimplicem facerdotem , anatbema fit. — Funda-

tis ( il

habeturtk

tur infuperin facra fcriptura , exqua habetur olim confirma-

gobur a

tivam manuum impofitionem non nifiab Apoftolis,tanquam

"Epifcopis , pera&tam fuiffe,

Actandem fuadetur ratione à

iorad i

congruoex $. Thoma : quia ficut in operibus artis abfolutio

operis pertinet ad fupremum artificem , ita etiam confirma.

m a

tio, utquaedam confummatio operis fpiritualis in baptifmo

ura of

p

L

-cocpti, redé attribuitur tanquam miniftro ordinario ilii ,

Á

j, Iorro

Ttt

qui

gne;

!

1

CASUS SACRAME n.UI'ALE:'S

Epifcopg

viin Ecclefia fuperiorem poteftatem habet; is aütem eft E-

pifcopus. Ergo.

fufint CO

yam à!

Confirmatur. Tum quia -milites recipere & confignare ordi-

rom ne

narie nonnifi ad ducem exercitüs pertinet ; atqui Sacramen-

Pontifici

tum confirmationis miniftrare , eft recipere , & fpecialiter

R.

confignare milites Chrifti, & Epifcopi in exercitu Ecclefize fe

finuator

habent,ut duces. Ergo,

Tum etiam quia confirmatio eft

con&ci]

perfe&io & confummatio baptifmi ; ergo ilii ut Miniftro or-

E

us collatio meritó tribuitur, qui in ordine Ecclefia-

ordindti

dinario ej

NT

ftico politus eftin ftatu perfeGtionis ; fedis eft Epifcopus. Er-

o. Porró per Epifcopum intelligimus jam rité confecratum z

ejulden

.. Df

quia Epifcopus tantüm defignatus , aut ele&us non confir-

fj

N

mat validé , nifi di

p

;enfatio & co-mmifiio fummi Pontificis in-

ra&ett

terveniat. Hoc fuppofito

ctamg

Kefo Affemative, "Probaius ex Conellio-F-Jséntnasimdo-

habet

creto Éugenii, ubi, poftquam definivi(fet miniftrum confirma-

efts eju

tionis effíe Epifcopum, fubjungitur : Legituv tamen aliquandoper

Bd

"Apo[tolice fedis difpenfationem ex: vationabili &5 urgente admodum

confn

caufa Jimplicem [acerdotem , chrifmate per. Epiftopum confe&o , boc

te Epi

numá

adminiftraffe .confirmationis Sacramentum, . Oftenditur pre-

terea ex verbis $. Gregorii relatis in cap. pervvenit, difl. 9 j, quae

lo W

ita fe habent : ubi Epifcopi defunt , ut presbyteri etiam in fronti-

tialité

Cxttao

busbaptizatos cbrifinate fangeve cvaleant, concedimus. — Ac deni-

que probatur ex factis variorum Pontificum, qui poteftatem

ne o

confirmandi in defe&tu. Epifcoporum fimplicibus facerdoti-

l

bus commiferunt,

Sic enim eam conceffit Adrianus V L, fa-

Ponti

cerdotibus Ord. Minorum,alii deinde fubfequentes Patzi£us

juisd

Societatisin Brafilia&c.

4

venit

;Dices.- T

AMelchiades : Papa. i. Epiffola . decretali ad

poffet

Epifcopos Flifpanie , Innocentius IV. & alii Patres pat-

d& coi

pote(

fim docent, Sacramentum confirmationis non . poffe

cerdo

unquam ab aliis, quàm fummis Sacerdotib

us five

- Epif-

aCtàl

s

DE CONFIRMATIO NE.

if

s.

nESSDE tss

Epi(copis confici.

Quin imó /nnocentius 1LÍ. cap. 4. de confue-

tém eft E. J]

tudine conftituit, ut fideles potius c

arerent confirmatione ,

uàm à Presbyteris eam acciperent

. Ergoexmente ipfo-

Enartordi

ecreme.

rum nequit fimplici

Sacerdoti per

difpenfationem fummi

Pontificis committi

hujus Sacramenti Minifterium.

Ipedalitet

decretis Pontificum &fcriptis Patrumin-

Velefis (e

Refp. Quandoin

Titjo eft

finuatur,Sacramentu

m«confirmationis non nifi ab Epifcopis

confici poffe, eos folüm velle

,quod à nullo alio ut Miniftro

h'miffro of

b Epifcopo , non veró quafi

1e Ectle(ra.

ordinario confici poffit , quàm a

neque ex po

teftate extraordinariaf

icerdos fimplex refpe&u

fcopus, Fr.

epoffit Miniftrum extraordinariu

*

m.

Mecratum?

ejuídem aget

nticon

firmationis ef-

1on Confit«

3

Dices, 2. Agere MiniftrumSacrame

fentialiter dependetà charaGe

re Epiíco

pali,cüm nonnifi cha-

Jnti&cis if

ali infignitus à

Chrifto defignatus fit hujus fa.

ra&ere Epifcop

P

m tion

cramenti Mini

fter ; ergoqui chara&erem Epifcopale

27 ihde-

habet ( f(icutnon

habet Sacerdos fimplex ) nullatenus poteft

tonrma-

effe ejus Minifter.

figuvopir

Refp. Diflinguendo an

feced. agere Miniítrum Sacramenti

fe adtmodutm

confirmationis ordinarium,

effentialiter dependet à chara&e-

tfeo, lu

re Epifco

pali. Concedo anfece

d.apere Miniftrum extraordina-

itür pr&-

rium &c.

IN ego anteced, Nam Chriftus duplicem inftituere vo-

luit Miniftrum con

firmationis, unum ordinarium, qui effen-

f.g que.

Epifcopali, & alium

( frotii-

tialiterinfignitus effe debet charactere

Acdeni-

extraordinarium , cui accedente difpenía

tione & commiffio-

ne fummi Pontificis fufficit fimplex c

hara&er facerdotalis.

oteftatem

mmi

facerdoti-

In[ias, H

oc quod fimplex

facerdosex commillione fu

Pontificis va

lidé confirmare poflit, vel provenit ex poteftate

TYARU

i

cerdotalis.: fed ex neutro pro-

7771

jurisdi&ionis , vel ordinis fa

venit : non ex poteftate

jur

ifdi&ionis ; haec enim conferri

offet Diacono vel etiam

Laico , & ficuterque eà habità vali-

ptili d

e ordinis; quia cum per

dé confirmaret 5 neque ex poteftat

ttes [/^

oteftatem jurifdi&tionis nullum reci

piatordinem , potfet fa-

on 06

ffione Pontificis validé hoc

Jy; five

cerdos fimplex eequé fine commi

facramentum conferre ; ergo &c.

Bpif

Aitt 2

$16

CASUS SACR AMENTALES

gt

Reþ. Provenire quidem ex poteftate crdinis-,lfeäindh müf

qfey attt

ut neceffarió connotante commiflion

em & poteftatém jurit-

officy at

di&ionis ;

Unde patet, nec facerdotem fimplicem x fola po-

folummo

teftate ordinis, nec laicum ex fola

[2

poteftaie jurifdiGtionis

rüerem

validé confirmare poffe

5

. Diaconus veró , etfi quandam

fitmatus ,

hábeat poteftatem Ordini

s , fecundum hanc tamen. aece-

dat licen

dente commiffioné & poteftate

jurifdidionis non poteft

f neque

reddi capax ad minifterium di&ti S

acramenti , cüm tion fit

copum ,

in eo poteftas ordinis immediaté in corpus Chriffi verum,

repote

quam prabere debet, qui vult poteftatem confirmiationis í

Potrema

etiam delegatam , exercerein corpus Chrifttmyfticum. -

j depende

.. Dices, Si íummus Pontifex poffetfacerdo

ti fimplici dare

e(tomnit

facultatem confirmandi, hoc

poffet ratione fuze fuprema po-

comple

teftatis , quam habetin Eccle

fiam 5 fed ration

e hujüsnon po-

Inff

teft, Tumquiaper hoccenferetur

difpenfare in jure divino,

dua diox

quatenus immutaret inftitutionem Miniftrtorum à Chrifto

tioftem.

determinatam , quod ipfi non conceditur.

Tum quiafic

; potet

etiam poffet alicui fimplici facerdoti hüjus Sac

ramenti' mini-

At Epif

fterium committere, priufquàm ipfe fit confecratus in fum-

nifirati

mum Pontificem, hoc ipfo,quod ante confecrationem fuam

pottt (

poteftatem jarifdi&tionis habeat , quod itidem non videtur

[ demqn

concedendum , cüm ipfemet arite confecratiotiem €óonfirma-

re nequeat ; Tum d

?

d

enique quia validé confirmare nor de-

FOT

pendet à poteftate jurisdi&tionis , fed ordinis, Ergo &c.

|

tratíon)

Refp, Negando min, ad probationem primam dico, quod fum-

fnh dtz

mus Pontifex committendo fimplici facerdoti di&üm mini-

diciows

fterium nequaquam di

fpenfet in jure divino, nec immutet

. Temini

inftitationem Chrifti :

5

. quia Chriftus & Epifcopum & facerdo-

jurifdia

tem fimplicem fecit h

ujus Sacramenti Miniítrüm ; illum or-

ht

dinarium , hunc extraordinari

um , ficque pontifex dando

fimplici

commiffionem non facit aliud ,

uàm Chriftusinfüituerit, fed

Tumqu

tantüm facerdotem fimplicem ha

bilem reddit, ut fecundümi

Chrifti inftitutionem poffit age

re miniftrüm éxtraordina-

mipilr

It |po

rium, Aa' alteram probez;iohem admitfo , quod rité eledas

Pon-

tifex

Fnd?ei&

La

$15

hg.

-DE CONFIRMATIONE, -

tilngmif

tifex raiïtä confecrationem fnam minifterinm 1llud committere

tattm Turit

offit ;

athoc nullum inconveniens eft, cüm commiffio ifta

*

Jéxfola 0.

sdi&tionis non exigens neceffario cha-

folummodoó fit actusjuri

FHifdidionis

ra&terem Epifcopalem.

Unde ficut Epifcopus ele&us & con-

qüantm

firmatus , nondum tàmen in

facérdotem ordinatus , validé

IIINQ. aece.

dat licentiam audien

di confeffiones , quamvisipfe eas;audi-

10f yte(t

ré nequeat ,ita

etiam Pontifex riondàm onfecratus in Epif-

DYV EM

ffionem pracfatam fimplici facerdoti concede-

copum , commi

il veram,

re poteft , etfii

pfemet

Sacramentum iftud conferre nequeat,

Fationis ,

Po[iremam proba

tionem fic di[linguo.

' Validé/confirmare non

(Um, -

dependet à pote

ftate jurifdi&tionis , quando poteftas ordinis

plici dare

eftomninó co

mpleta ( ut in Epifcop

)«oncedo. . .Qgände eftin-

premaeo-

uti

inSacerdote fimplici ) 2ego.

L

completa(

amprfcepus in

Q5n0n po.

Inflas. Ex-

di&is videtur fequi;quod eti

Ire divino,

fua dicecefi poffit facerdoti fimplici c

ommittere adminifítra-

3 Chrillo

mationis, . AVego illatum. Probas, Quidquid

tionem. confir

m quafic

poteít fummus .P

"

ontifex refpedu totius Etclefiae , id po-

enti mini-

te(t Epifcopus in

fua dicecefi ? féd fummus Pontifex admi-

5 in fum«

fitmationem confirmationis committere

niftrationem con

em füam

poteft f(implici facerdo

ti refpe&u totius Ecclefie,' Ergo ean-

) videut

dem quoque ip(i commi

ttere poteft Epifcopus ín fua dicecefi,

COf

, Refp. diffinguendo inaj...

uidquid poteftfummus Pontifex

: porr de-

refpe&u totius Eccle

fi&,

rxcise ráatióne ordinis ,fen confe-

crationis Epifcopalis;i

d poteft Epifcopus in fua dicecefi, T/25-

W

yod um

feat AMajor. Qui

y

dquid poteftfummus Pontifex ratione juris-

jm mini-

di&tionis univerfalis &c,

Nego /Majorem. Atveró committe-

re minifterium cónfirmationts

:

T

immutet

3Xin:

ia i n od

*

"ficexdo

jurifdicionem oniverfalem,

P

Ratio autem , cur Ep

; fmpusïn füa älæcefinon poffit

Wümdt-

fi

Y

TY

s ndo

A

plicr

facerdoti cornirtere, minifte rium confirmationis, eft «

.

erit,fe

Tumqu

1

iain Concilio F/orent. füpka citato difpenfatiofa&ain

snipifio confizmationis refertur ut,

*

ii

ialis przerogativa fe-

'undum

--

P

e

od

dis Apoftolica

3

ergo p

oteftatem hüjus difpenfationis faci-

Tum ctiam, quía qua fpe&tanc

vl

t

endæeide i foli attribuit.

Ttt 3

ad

(1L6

»

$18

: CA.S'US $ACR AM:ENTALE;?

ad. re"'gï"iï'hen'*mtius Ecclefiz , de jure -divino-foli Romä.n'o

*

,

huic

Pontifici competunt

?

quippe foli univerfalis Ecclefia

mmEpif(

àCHRISTO: commiffa eft -

t fed . providere de. idoneo

di&io f

Miniftro confirmationis in

cafibus extraordinariis , in

Qdhogt

quibus ilius' Minifter ordinarius

adeffe non poteft , fpe-

tio, ità .

&at ad regime

n totius Ecclefie ; quemadmodum ipt ri-

n a

tus Sacrame

ntorum Ad regimen a;qfius Ecclefize pertinegt;

in cjust

Eïgo.o :

fios QU

eyLranel

otelt !

C ASUS CCLXXIX.

Viiter

Quil fi quz: ex aliena ä:'ækc»e;]i ?uhiiitteä: dämw"oïiis pro fufäiþirn—

endo f

li5 fa

crás ordinibus avemit.

3

€? noudam confirmatus eff

3 þatgäneiäir ,

Gobat E

quo ordines fufcsbit ,etinm Licite

: Alr'fodem Epifcopo, À

v«

confiranari ?

icenti:

mentul

enitm.T

AR

Efp, ita. Ratio tf 5 quia exhoc,quod ordinarius proþrïus

habehur

R

licentiam deder:it,xc-cipien'äi alibi facros ordines, cen-

fetur etiam licentiam. conceffiffe ad recipiendum Sacra-

6.].

meéntum confirmationis, Nam qui concedit unum, cenfe-

tur etiam concedere akerum, fine quo illud prius con-

venienter haberi non poteft ; atqui Sacramentum ordinis

non poteft co

j

nvenienter haberi fine praehabita conürmg-

u

tione, -Ergo Xc,

CASUS CCLXXX,

N

€on

Quid fi-Epifcopo confirmante in fua dicecefi accurrant accole

4

.

zue dicità hos omues

tomm

Y s " r*

£X 8 lc'nü .: «poq'ter

:

L

pron;g'/äuä

Y

tàmen

ïzaq;ä'qnqn g

pus, (

Tepäanäs AS. .Paülo T?

att.s, Difp. 3. dub. unic.n. z. Refp-oh—

minift

s

det affirmativé, dicens, Epifcopos poffe fine fcrupulo con-

minitt

firmare eos, qui ex alie

*

na dxæccü inter cacteros fe prafen-

Tecept

tuat El

j Ra:;a

DE CONFIRMATIONE.

f19

*——

| Roman

- Rafío e[l 5 quia credendum eft ,

- hoc effe ratum & gra-

lls Ecclefr

eorum;,quod fufficit in pracfenti

:0am cüm jurif-

t idonto

tumEpifcopo

fit:de neceffitate hujus Sacramenti ,.ut docet

di&ie non

Dátii ; in

Ochosavia ,

faciliüs praefumi poteft confenfus & ratihabi-

teít , (pe.

us à S. Paulo citans pro fe Barbofam, T anne-

tio. ita Sfephan

Interea etfi

u ipfi (i-

vum &alios, co

ntrà Dicaflillum &: Bonacimam.

penwent,

in ejusmodi

'concur

fü ob hanc prafumptam licentiam alie-

fübditos confirmare poffit., fi tamen aliquis

nos quoque

extraneus feorfi

m ab ipfo confirmationem peteret , non

oteft eandem conferre fine prahabita aut aliunde rationa-

biliter pracfumpta. licentia proprii ordinarii ; nam fecus a-

[ u/nþt?n.

endo fufpenfionem à

pontificalibus incurreret , ut notat

D7

m etiam cenfuram. incurrit Epifcopus, fi fine

ii

Gobaf ,. qua

licentia propr

ii ordinarii in dioecefi aliena id ipfum Sacra-

mentum con

HH

t

fe

rt alicui , quantumvis pxoprio fubdito. Ita

enim Tefte Bo

nacina difp. 3. de confivm, q

ue[T. unic. puntlo 1T.

y Qroprits

1n

fines, Cel

babetur ex declaratione Cardinalium ;iæca&

*'m'd'.t decretum f«ff,

um Sacra-

ó. vcap. $t 4e reform,

m, cenfe-

n as u S CCLXXXI

ytíus co.

m ordinis

contii-

E

( hfïrmei*: .extra. Ecclefiam , þefcatne"

| Qullï Epicipat

ab boc mortaliter £

R Efpy. Etfi valdé conveniens fit , ut Sacramentum iftud

^conferatur in aliqua Ecelefia , quemadmodum — tradit

communis Do&orum , & probat ufus' Ecclefiae : ex hoc

gtacco(z

tamen non ftatim peecare mortaliter cenfendus eft Epifcos

pus, fíi quandoque Sacramentum iftud' extra Ecclefians

fl

pon

miniftret in loco decenti , quia confuetudo id in Ecclefia

miniflrandi , ex mente Bonacime loc. cif, t. 14. non cenfetue

lo cott

recepta cum tanto onete ; ut reum lethalis culpz confti-

; pral

tuat Epifcopum in alio loco confirmantem ,. praefertim ex

fatio-

futie !i

D

$

$20

ais

Cdsus $46X ERTULE

[ ss

fàtionabili Caufa; Sií tamen conErman'daï*e(ïet'-ïhultit'udo $

fiullaque fübéffet rationabilis caufa' , «onc' vix crederem id

"peffe excufa

"

Qul f :

rià peccato mojrtg;lqi ; attentä ïg,?'ïevraü confi ue.

us

b d

;

PA

Qui4 fi qui fton arripit. primam , «vel aliata occafionem OCCH-

Y

fe

infl

db þ/ajz

jendi S$acramentum confirmationis - cen[etur

vis dliqà

" 24 170: z'])þ- dllud costemmere? .

$

&& alij

Efp, Negati-ué ;"Sedillie"fölüm'cehfctür,i'lihäE'—ïc'onitämn-e

fet ín l

fpnoten

re, qui judicat, illud cantüm effe puerile, parvi momen-

ti, vel indignum fe. .jR,atiox 4f ; quià multa falubriaanimse

tiam la

conttit

omittimus pracise , quia noh reputamus ea neceffaria fine

H

ullo contemptu. -

Interim obligatur Epifcopus feduló admi-

poteft ;

Diftrare hoc Sacrámentum : ita ut graviter peccet , fimul-

»hd.

ptcato

to témporeé neeglicenter ommittat confirmare,

Ratio eff ; quia magno fru&u fpirituali privat oves

fibi

ton p

commniílas,

Parochis quoque multüm incumbit, ut dum

jt gnt

locorum ordinarii- ipforum Parochianos confirmare confti-

pedar

tuunt, antecedenter populum circa fufceptionem iftius Sa-

cramenti probé inftruant , ad preemittendam confeffionem

facramentalem adhortentur , & ubi haec ob temporis angu-

iij

ftias nimiumque, populi concurfum peragi non poteft, in-

"

finuent , faltem veram de peccatis contritionem eliciendam

£fle,

Nam ipía facramentalis confeffio ad perceptionemhu.

jus Sacramenti non videtur effe de precepto ,. etfi ma-

Alj

tut

joris fecuritatis caufa ut plurimum confu-

len. a fit.

glatig.

peccati

Ref;

preeep

ä)q(ä

tfition

CASUS

-h—..—

DE CONFIRMATIONE.

$5

militug, --

Tederem id

CASUS CCLXXXIII

aþi Confüe.

Quid fi adulíus «velit Sacramenttim confirmationis licità &5 fi rü-

éfuose recipere ; vequiritur me iu o flatus gratia rationabi-

lter prafumptus? —

fitm vaj.

Efp. Affirmativve. Ratio eff ? quia hoc Sacramentum eft per

* feinftitutum ad conferendam fecundam gratíam ; quam-

tht

vis aliquando pollit conferre primam. Quod oftendo, Nam

etfi aliquis Sacramentum confirmationis recipiens reipfa ef-

contemnei

fet in aliquo peccato. mortali , hoc tamen invincibiliter

rTmnomen-

ignorans ftatum gratiae prafumeret, vi didti Sacramenti gra-

ia qnima

tiam fan&ificantem reciperet etiam abfque praemiffa vera

effaria fine

contritione : quia nimirum Sacramentumiftud peraccidens

doldadmi

poteft producere gratiam primam , ut infinuat S, Thomas in

t 3 amuk'

j P. q. 72. 4« 7. 4d. 2, his verbis ; Ef fi aliquis adultus. in

peccato exifiens , cujus. confcientiam non babet , «vel fi etiam

: oves fibi

non períelé contritus . accedat , dummodó non fius accedaf ,

t, utdüm

per gratiam collaéíam in boc Sacramento confequetur vemi[fionem

.

ite confti-

pe—ccutorufn.

viftius$a«

(e(fonem

L

CASUS CCLXXXIV.

Jris ngu-

Qui4 fi adultus [it fibi confcius peccati mortalis , tenetur ne pra-

yett, in-

riufa

mirtere cæfäfþonem

p

]

uam faícipiat ;»wmmmmm

líciendam

€0 ïmat?onis 2

ionetmuge

d m

ZAtio dubitandi efl ; Quia cum hoc Sacra mehtüm ex infti-

R

tutione fua fitfignificativum , & caufativum augmenti

l

gratia , ut digne fuícipiatur , debet fe bomo confcius fibi

peccati mortalis, conftituere in gratia, nihilominus -

. Refp. Negaticué. Ratioel ;quia hujus rei nullum habetur

preceptum , cum fe in pratia conftituere poffit per con-

licet ex confilio fit eam praemittere

.

.

uti fimi-

;ritionem :

uUugu

le di-

(45US h

3

$42

CASUS SACRAMENTALES

aiemds

t

le dicitur de Miniftro obligato fe conftituere in grätia , priuf-

j t0

quam adminiftret Sacramentum.

- contía

fitmandi

CASUS CCLXXXV.

Quid fi quis Sacramehtum confivmationis fid'à fufceperit :

revivi[cetue boc. vecedente, ft-

éfiene $

Cut itt

Efp. A)jïrmatiwz». ita $.

Tboma: in 4. difl. 4. q. 3. a, 2.

quajtiuncula. 3. Gonet. difp. 4. a. s. Suarez dijp. 28.f.6.

B.

Cajetanus , AN'unno , Philippus à $, Trinitaie , Fleinriquez ,

ap

Diana, qui id concedunt omnibus Sacramentis, — Rafto eff:

* (qua l

uod non videatur conveniens divinze Providentize, ut fi-

- erit,di

&e fuüfcipiens Sacramentum confirmationis recipiat chara-

Te5n0

&erem , & viillius conftituatur in inamifibili ftatu, in quo

admitt

tenetur conftanter & ex officio profiteri fidem , & tamen

ob fi&ionem in perpetuum fit privatus gratia propria hu-

lii pl

ius Sacramenti, ac ex inftitutione CHRISTI chara&eri

$ illi ftatui annexa , etiam dum removetur fiGio : fed nifi

Sacramentum confirmationis ficié fufceptum revivifcat rece-

[ Quid j

dente fiGione , id fit : cüm fi&é fufceptum imprimart cha-

| WE

ratterem ,& fit initerabile ; adeóque non conferat effe&um

y/

& gratiam fibi propriam, debitam charatteri & illi ftatui, nifi

-

* fattin

revivifcat recedente fidione: Ergo.

- f

dican

CASUS CCLXXXVI

|

|

. probi

Cum in Sacramento confirmationis contrabatur cogttatio

Vil,

.'äziritualz';

quaritur , quanam c à

poficá

gui u$ ?

lis ,e

R Efp. ex Trid. feff, 24.c. 2. de veformatione, cognationem fpi-

effe m

ritualem contrahi eandem, & ab iisdem in facramento con-

hüm,

firmationis , qua , & àquibus contrahitur , in facramento ba-

Rof

tifmi; aitenim,ea quoque cognatío,que in confirmatione contrabi-

Hen-

Cntt

áur,cotfirmante, &5 confirmatum illiu fq? patvem &5 'matrem ac te

UE

íem

r N

-

$^5

4

-

DE CONFIRMATIO NE,

:ratia; püf

4 £em non

egrediatur. Uünde ficut nontangens ba.p*tïzandu'm non

F'

"

'contrahit cognationem ; ita nec contrahit , non tangens con-

4 firmandum.

CASUS CCLXXXVII.

feperi

| Cum in Sacwzmentb confirmationis wquikatur Palrínus , Rcüt i&

uaritur , an ille debeat effe déverfus ab

X EVA

" -äagtifmo ;

€o, qui fuit. in baptifmo?

À. 28.)

Efp.

Aüïmatz'fvä, nifi neceffitas excufet. ita Tarb. n. 3. &

etriqu,

apu

dhunc Caflro Palao , Layman & alii. Probatur hoc ex an-

» Mitoef;

tiqua Ecc

lefiae confuetudine. & car, incatecbifmo. roo, de confe-

ntíe , uc f-

crat, difl. 4, Non effe tamen mortale admittere eundem , cum

ipiat chare-

resnon fit gravis , docet Diana : imó poffe a

bíque peccato

àto, itt quo

admitti eundem p

robabiliter docet /Zuríadus ,

, bjl'mflt" ; &:

, tamen

alii apud Tamb. loc, cit.

xoprá hu-

| clara&eri

CASUS CCLXXXVIIIL

io : fed nifi

AQuid Ji quis necdum fit confirmatus , poteritne fub collatione Sacra-

ivifcat r&e-

menti confirmattonis effe confirmandi Patrinus ?

xrimat ch-

at effedum

Efp. Probabilius eft,patrinum debere effe confirmatum. ita

babetur : can. in baptifmate diff. 4.

Unde probabile €ft , fi

Vi/?achi, nif

Patrinus non fic confirmatus , non contrahere cognationenr

fpiritualem ; quia cüm can. cif, & Pontificale Clementis P (2.

dicant : /Von confirmatum non poffe effe confrrmandi Patrinum :

probabile eft;id non folüm illicite, fed etíam invalidé fieri. ita

cognatio

V'itloria , Angelus, Tabiena, Suarez loc. cit. quà (ententià fup-

pofitá, putoconfequenter cum Sgarez. q. 72.n. 10.in fine. & a-

liis , effz dicendum : non confirmatum adhibere Patrinum

€ífe mortale ; quia idem videtur effe , ac non adhibere Patri-

'J'Ofl'em (pi' i

jento CQF

num , quod juxta communem eft mortale; $y/veffer tamet,

amemwïä"

Roftl. Soto, & alii putant: non conficmatum fi fit Patrinus,

yecall- u

contrahere cognationem fpiritualem , quia fufficit hunc ha-

gt

bere chara&erem baptifmalen:, ut fit capax hujus muneriís:

fdth -

Uuu2

Uun-

$24

€A4$9U$ $SACRAMENTALES

-'l

Unde forté ex hoc capite dicent, id fieri non effe mörtälc.

S. Tbomas 3.p.9. 71.4.10. 4d 2. proutraque fententia explicari

poteft, dicitenim , non debet alium ad confirmationem tene-

a

re, qui nendumeftconfirmatus.

/h cong

CASUS CCLXXXIX,

Ep.

ento confirmationis apit Patrinum : acquih'tne

$i qqü in Sacram

Miquam novam obligationem ?

feu|

yerfed

bemus

E[v. Regulariterloquendo nullam aequitit , ut docef Sua-

Vez q. 72.4.10. dubium autem effe poteff, FTenriq.Bonacina,

Laym.

aof

apud Tamb, loc. cit. n.19. Ratío eft ; quiá hujus neque e

xjure,

«t ]i

A:

neque ex authoritate, neq;

rationeapparet obligatio.Dixi re-

gulariter. Addit enim Suarez,in caíu neceffitatis effe obligatio-

quà r

nem confirmatum infttuendi in fide & moribus: quando fci-

quam

licet deficit Patrinus baptifmi , vel alius , qui inftruat, Et

videtur coliigi ex can,in baptifmo, de confecr. dift

*

. 4. & Pon-

quodi

tificali Romano, ubi dicitur, Pafrinum

Na

obligari ad informan-

dliudg

duim confirmatum bonis moribus , Gs'operibu

$.

CO

CASUS CCXC,

nobil

Qio;

Puer Sexennis ex q:olüntate Parentum tenuit in co

IKsm

ufirmatione puel-

lam eju[dem atatis : facii adolefc

entes cubiumt adimoiem Matrimo-

[2

nium contrabere : divdum ipfés objiceretur impedimentu

.

"B COGRALÍDniS

hiritualis , refsunderunt , fe in illa etate nefczo

Z

i

ffe , quid agerent.

potuerint ab[que difpen[at ione

,,ngr;;ur €rgo, AA

CcOontrABEFe g

Ef». Potuerunt utique, Ratio eff ; quia pro illa zetate non

praefumitur tanta rationis capacitas, ut poffent facerein-

tentionem exercendi illam caeremoniam facram veluti pra-

fcriptam ab Ecclefia, quodab omnibus requiritur ad

«ontrahendam cognationem fpiritualem 5

Ergo &c.

Qua-

."DE CONFIRM ATIO NE.

$25

Temortjs, |

tiatrpficar

. Quarftio Unica,

Dém «ne-

"n confiderando gratiam facramentalem baptifini Eicanümatio-

«

H

92

ef

nis i

pter Jfé: f-?ïfeäior

jectus cm]ïrmqtiwiy, quäm

bapti(ani 1

R Efp. Affirmativve. Ratio eff ; quia ficut in.naturalibus majus

A UT7]

feu perfedtius quid eft , quo conftituimur in ftatu aetatis

p

jerfedae , quàm quod praciséab initio noftra nativitatis ha*

dotet $ut.

bemus ( quatenus per virtutem augmentativam accipimus

majorem molem, quàm per generationem fuerimus confe-

At Layn,

Ut exjore,

cuti ) ita etiam gratia confirmationis, qua conftituimur in

tio Dixite-

ftatu aetatis perfettae , majus quid eft , quàm gratia baptifmi,

TM

qua non nifi fpiritualiter nafcimur,

Neque obftat, quod gratia baptifmi fit magis neceffaria,

juando fci«

uàm gratia confirmationis, & illa remittat totam poenam ,

tuar, Ef

A& Pon-

uod non facit gratia confirmationis,

Nam aliud eíft, aliqua comparare penes nobilitatem ,&

Aff

aliud penes neceífitatem. — Experientia quippe conftat fepe

contingere, ut resmmagis necefTarise vite humanz (int minus

nobiles iis, quae tantum funt ad utilitatem,

Deinde perfe-

&io gratiae non àttenditur penes remiffionem poeenae , fed pe-

iiovpued

nes majorem unionem cum Deo , & majorem conformita-

Matrimo-

;em ad Chrift

um, in quibus ob fui plenitudinem ex-

puatittd

cedit .gratia confirmatio-

nis,

x

fz.germ/,

fate/on

M:

O KR

—

-

i

]

t ota*

tà

Uuu 3

DE

:]

$26

CAÁASUS SMCR'.ZMENTAL T

——

UE .

effe $a

etiam

mentul

confitn

EUCHARISTIA. .

charif

, Prt

GASUS CCXCL...

fion eü

fe (

Fleretici noftyi temporz? exi/iimahtj'a&amentüm Bucharviflie nom

coníiftere in re aliqua permanente, [ed im (ülo ufra cd aumptiome , ita ut

lie;

ficut aqua habet jolum rationem Sasramenti

apti[mi , quando appli-

am t

cAtur , Itaetiam [ecies Euchariflica falum babe

Aut rationem [Acramen-

mepti

IUmiur,mon-veràdum co

t quamdo aä?þf /

nfervantur in Zixidt,

tem fü

^ QQuarttur,an redie?

elt, E

o

R.Bfr. Negativé.probatur, r. ex Trid. fef. 13.c.8. ubiyrdïcitur,'

poft. confecrationem Chrifti corpus & fanguinem effe fub

menit

ficaret

fpeciebus panis & vini.& c. 3. ubi exprefse afferitur, hocSacra-

ET

mentum à c«teris differre, quog «yerius reliqua Sacramentatunc

primum fandiificandi vim babent ,cim quis illis utitur:- at in Eu-

Inaim,

prot

chariftia ipfe [anthitatis autbor ante ufum eft. & can. 4. 65 7. ubi

"

L

dicitur,anafhema docentibus non effe in Euchari(tia corpus &c

hii

fanguinem Chrifti peradtà confecratione, fed tantüm inipfo

pien

ufu, lItem afferentibus , in hoftiis confecratis , quae in facra-

rio refervantur, nonremanere verum corpus Domini,

o

Probatur.2. Ex verbis Chrifti: boc eff corpus meum. /Matth.

df

YR

.26.65 Marci 14, ex quibus hanc veritatem colligit TriZ. c; 3. ci-

tato, Nondumenim , inquit , Eucbarifliam de manu Domini fu-

füml

fceperant Apofoli , ciun «veré- tamen ipfe

Vétua

afrmaret » corpus fuum

€rams

eff , quod prebebat.

Probatur. 3. Quia extat confuetudo immemorabilis in Ec-

À

clefia, tam Orizentali , quàm Occidentali affervandi Euchari-

Chri

ftiam , illamque adoraadi ante fumptionem , ut oftendit

Gpití

V aleníia difp. 6. feG . 1. puntlo. 3. V idioria de Euchariflia. n. 66.

Iémo

jam

ption

V afquez 3. part. difp. 67. 3. Ergf) fignum eft, Eucharift

[2

Conft

DE EUCHAR ISTIA,

327

nl n

c::äghsädfämentum ante fumptionem. JVeque obat dicere ,

etiam chri(ma affervari, quod tamen conf(tat,non effe Sacra-

mentum.

Nam chriíma eft tantummodó materia remota

confirmationis : neque ipfum adoratur , ficut adoratur Eu-

chariftia.

H

Probatur, 4..

Quia fequeretur , 'pef verba confecrationis

non effici Sacramentum Euchariftiz , confequenter verba ef-

fe. falfa,fi ante fumptionem non effet Sacramentum Euchari-

76 IEAME

Tfietog

ftize ; Hocautemabfurdum, Tumquia fequeretur, hofti-

^di apili

am confecratam ad aliquem communicandum, non effe Sacra-

ATAUR

mentum , fi reipfa ab eo non füumeretur ob repentinam mor-

i,

tem fupervenientem ; fed hoc eft abfurdum. Ergo dicendum

eít, Euchariftiam effe Sacramentum ante fumptionem, ac

dicitur,

»roiade eamconfiftere in re permanente,-

Deinde fi Sacra-

effe ub

mentum Euchariftize confifteretin folafumptione , non veri-

Cfactá-

ficareturforma : Toc efl corpus meum z. bic ejl calix [anguinis mei

nb

&c, adeóque Chriftus in ultima ccena, proferendoillam for-

main, priufquam fumeretur illudSacramentum ab Apoftolis,

u inDy-

j 7. Ubl

protulitfet mendacium;

à

z

x

;

j

,

Dices.. 1..Sac

-

ramentum

E

uchariftiae confiditin eo, quod

otpos

inipfo

Chriítus inftituit, & pracepit fieri : fed Chriftus inftituit &

precepitnon folüm confecrationem materiae,fedetiam fum-

p[zcra-

prionem, ut patet ex illis verbis : Penedixit, fregit , deditque

I'Mz:ttb,

