habet , ergo folum augmentum illius.

.

lione

Dixi, 2. Sacramenta vivorum e

fIe per fe inftituta pr&

t

juftificatis ; quia per accidens aliquando peccatoribus feu

G

Ípiritualiter mortuis conferunt primam gratiam, fi nimirum

Wm

ad.ea fufcipienda accedant bona fide , exiftimantes fe effe in

tià fdi

unde

ftatu gratice: , cum tamen fint in. peccato mortali & ali

vere

C0

-:14N GENERE.

23

RRE r

Oftdi,

j vere fint attriti de peccatis , quae commiferunt, Ratio eft,

, aC

quia Sacramenta novz legis ita à Chrifto funt inftituta, ut

tem &

ficien

vi fua non fpe&ato merito operantis conferant gratiam, fi

fufcipiantur fine obice. Sed qui modo pradi&o accedunat

dpre-

ad Sacramenta vivorum , non ponunt obicem gratize, cum

SE

non peccent in ea fufceptione, & aliunde per attritionem

laC

fufficienter animum avertant à peccato mortali, quidni er-

m g

go ex fufceptione eorum primam recipient gratiam?

Dices. 1. Ignorantia non facit hominem magis difpo-

| Sactae

fitum ad effe&um Sacramenti., feu gratiam , fed quando

quititur

quis putat fe effe in gratia per contritionem , cum fit attri-

l, quia

cus folüm, hoc oritur ex ignorantia , ergo non eft magis

(tituta ,

difpofitus, quàm is, qui de fuo peccato mortali eft tantüm

accede«

attritus & cognofcit fe effe attritum,

Sed hic non eft fuffi-

tale, ta«

cienter difpofitus ad effe&um alicujus Sacramenti vivorum,

s & pc

ergo nec ille, Refp. Ignorantia non facit hominem magis

m,quia

difpofitum pofitives facit tamen, ut minüs fit indifpofitus ,

gtatid ,

quia excufat illum.à peccato a&uali , ne indigné fufcipiat Sa-

cramenta vivorum.

re , feu

Dices. ?. Quid fiet, fi quis cum contritione prudenterexi-

pfticuta

ftimatafufcipiat Sacramenta vivorum,quz tamen reipfa non

R atti«

eftvera contritio,necattritio ? Aefp. Ille neque peccat fuf-

&,quatt

cipiendo , neque confequitur gratiam; fed manetin eo ftatu,

um M

in quoante erat, Znffa; : Velin tali cafe accedit digne, vel

] juüi -

indigné ; fidigné, confequitur gratiam ; fi indigne , peccat

itutus it

mortaliter, Item velponitobicem, vel non : fi ponit, peccat

ttuotutr

mortaliter ; finon ponit, confequitur gratiam. Ref». In re

,m,qual?ï

acceditindigne , & ideó non confequitur gratiam ,at in opi-

nione fua accedit digné, ideóque non peccat, eodem modo

tgta f0

dicendum de obice. Ex di&is

ibyr &V

Collige. 1. Duorequiri, ut quis confequatur primam pra-

p

tiam perSacramenta vivorum, 1. Ut fit veréattritus.2, Utbo-

(e f((C 'm

na fide putet fe effe contritum,

(afiunt

ipiat

yus

Collïgei ?. Ut homo juftus per Sacramentum acc

aug-

26

DE SACRAMENTIS

sassnsm ts

nonfe

augmentum gratia , non requiri di(poütionemþ aCtualem di-

ftinétam ab intentione illud fufcipiendi, ^ Ratio eft, quia Sa-

dank a

cramenta conferunt: gratiam non ponentibus obicem, ex

diviam

ten foot

Ttid, Seff. 7. Cant. 6. qui autemad eaaccedit in ftatu gratize,

non ponit obicem augmento gratiz , & fi folà intentione , &

Qnt, q

fecum pi

nulláalià difpofitione aduali praditus fit, Excipe tamenSa.

cramentum poenitentia, quod non poteft valere aut conferre

Betrus Jc

effe&um ei , quihabet folam intentionem & caret omni alia

Mnusquis

swlem,

difpofitione , qualis v. g. eft contritio perfe&ta, velimperíe&ta

effentialiter ad Sacramentum poenitentiae requifità.

£f

vecont

Collige. 3. Eum qui fumit: hoftiam , quam nefcit effe

nonafte

confecratam , cum inftar alteriusanimalis fineintentione fu-

mendi Sacramentum fumat , aceipere quidem materialiter

fantajn

rem , qua eft.Sacramentum non tamen Sacramencaliter &

literiti

cum fru&u,

Idem docentaliqui de eo,qui fumit Sacramen*

nectüri

ponir

tum ex caufía famis , quod videtur intelligendum, fiex ea fola;

neque enim videtur Sacerdos fru&u Sacramenti privari , etfi

peum

pottin|

fumpturuscalicem , fimuletiam levare fitim in;enderez.

j ïdll'ür j aï

QUAESTIO

H

efiqu

giiau

: An Sacr.

amenta [emper im [ui fufceptione eonfcmhf

gratiam fufcipientibus fine obice gratie ?

jv a

COiliyy

Refp. Affirmative. Eftautem obex generatim vel caren-

sverhr

tia neceffaríz difpofitionis , velpraefentia contrariee , videli-

Olinffo,

cet cum quis non modó fe non difpofuit ad gratiam, fed'etiam

DeStnt

a&u peccat mortaliter,dum recipitSacramentum. tbivides,

QUE

Sermonem de obice hic effe ratione adultorum , in parvulis

enimjuftificandisper Sacramenta Deus nil ex parte ipforum

exigit praterSacramenti capacitáàtem. Nomine autem par«

hu$

vulorum intelliguntur etiam perpetuóamentes, quique fen-

fu parvuli funt , licet aetate grandes fint ; Adultos veroó, id

h

eft, eosqui ufum rationis habent , aut aliquando habuerunt,

: pratie n

» 8€

Deus juftificat;ut adu-ltosi, id eft, ut liberé confentientes

non

Mrememu,

-1N GENERE,

27

Tualem dj.

non fine aliquo aQ proprio, atque ita nece(Te eft, ut intehi

t, quia $-

dant & confentiantin id, quod fit, velintqueferió amicitiam

Okem, x

divinam cum propofito in ea perfeverandi.

Item fi pecca-

(U dtig,

rent mortaliter , neceffarium eft, utpropria voluntate retra-

ANone ,&

&ent , quod malé admiferunt , doleantque fe Deum offendif-

e FanemSa.

1

fe cum propofitofaltem virtualinon peccandi decoetero. Sic

Wonvre

Petrus Judais AGor,2.ait : Ponitentiam agite , & baptizetur

TO WCOTN

unusquisque cve[trum,

Sufficit tamen hunc dolorem eftfe vir-

tualem in iis, qui ftatus fui & officii funt ignati , excepto Sa-

limperíeta

ità.

cramento poenitentia ,in quo dolor formalis, qui fit attritio,

nefcit effe

vel contritio,eft pars effentialis.

uod fi adulti non modó

tentioneft-

nonafferunt ejusmodi difpofitiones ex impotentia , vel igno-

atetialiter

rantia inculpabili , fed quod pejus eft , adhuc peccant morta-

entaliter &

liter inipfa fufceptioneSacramenti per liberam omiffionem

Sacrametts

neceffarize difpofitionis , vel per aliquid aliud, multo magis

fiexea fola;

ponitur obex gratize, quia fecundüm legem à Deo pofitam,

peccatum mortale , & gratia fimul effe non poffunt ; ergonon

rivari, tl

ndetet.

poteítinfundi gratia fübje&oeodeminftanti,quo peccat mor-

taliter ; alias peccatum mortale effet eo inftanti & non effet:

effét,quia committitur ; noneffet, quia gratia adeffet, cum

$ratia autem nunquam eft peccatum mortale in eodem fub-

nfertti

jecto; atveniale noneftobex, quia non repugnat incompa-

tibiliter gratie ; Neque mirum eft, diverfis atibus iniri, vel

àugeriamicitiam divinam , & fimul admifceri levem aliquam

vel cartt

ria , vidtl-

offenfionem, quae cum amicitia ftare poteft, ut inter homi-

nes contingit, quando quis praeftat alteri magnum benc£-

j fed etiatt

cium cum Jevi aliquaindecentia quoad modumi conferendi.

Ubividei

in paï,fuhs

QUussTIO-.

te jporom

um p

4u Sacramenta coniferant feijnplägequalem gratiam,

uiqüe «

Refp. x. Sacramentum femp*e'rrh;ahbet equalem effe&um

s Yet()

abf

gratiz iniis, qui aequaliter funt difpofiti.Ratio eft,quia unum

tale-

ggqgjque Sacramentum habet defini

2

ttgm effe&tum ex cer

non

gek

28

DE $ACRAMENTIS

d.

x-—'

ce& pro-mifïïone: Dei; ergo ex parte Dei hic effe&us femper

eftaequalis : ergofi etiam ex parte fufcipientium fit &quali-

tas , effettus fimpliciter & abfolut? erit esqualis,

DeEf

Refp. 2. 1dem Sacramentum confert majorem gratiam

homini melius difpofisio. Ratio eft, quia Chriftus ita voluit

Q

& inftituit ; hoc quidem evidenter convinci non potett, fed

tamen probsbiliter poteft colligi.

r. Quia pertinet ad fua-

vem Dei gubernationem , ut homint melius difpofito detur

z.

plusgratia.

uia fimile quideftin caufis & difpofitioni--

: us

busnaturalibus. 3. Quiahoc modo excitantur hominesad:

Ro x

mejorempraeparationem & devotionem, €onfirmatur, quia:

inipfaanin

cómmune hoceftomnibus difpofitionibus ad formam , qua

fotm/er /

habet latitudinem intenfionis , ut pro varia difpofitione fub-

&l

jedti perfe&ior aut minu

Rif 5

hilominus..

$

í

s pe'gfe&æ fonx:mæk'iïnsmdmaaur,g ni-

—

minen of

Dices contra prim

am relþnolnfïonetm . parvuli, quicum:

debtinlor

folo baptifmo moriuntur , praedeftinati funt ad inaequalem:

quihomi

loriam , ergo ví baptimi accipiunt inaequalem gratiam.

ddb z ho

Prob. anteced. quia tam parvuli, quàm. adulti fupplent

tehec g

ruinam Ángelorum,ergo ficut omnes Angeli fuiffentinaequa-

&ex N

lesingloria z Ita homines,qui in illorum locum füccedunt ;

B :s,& ;bïm.

erüntetíam inaequales in gloria, Refp. Heec obje&io nititur fal-

1. Pradeftinationem ad

Afe » at

fis. fundamentis , fupponit enim.

Tinibus

loriampriorem effe pradeftinationem ad gratiam. | 2, Ho-

[et

.. nines füccedere in locum Angelorum, qui ceciderunt,,

- Dies -

. fecundum a&qualem gloriam ; re&ius utrum-

fitma m&m.

que nggatu E.

R. et e'aQui

la »Qut

RéSConf

IOt inmi,

t de ii

efg()ütjuö

* Quia t

Refp.

IN GENERE.

od

d

29

EGUS fcm er

$. II.

D fi &quali-

D*e Effedu prim

ari"o.fSa*cramentorum;

NT ehiiam

U5 a voly

QILESTIOTL.,

|DotG, fed

Quis fit effe&us primartus &5 precipuus Sacra-

.M ag -

menítorum;,

Dofito detyy

| Efp. »-Effe&us principalisSacramentorum eftgratia habi-

ifjftoni.

" ominesad

tualis , five gratiajuftificans , feu gratia gratum faciens.

Thatu, quia

;Rep. z. Hac gratia eft qualitas queedam füpernaturalis

u

in ipfaanimz fubftantiapermanenterinharens, qua homo

t'mam,

fitione

|

üb«

eeternae.

formaliter fit juftus,, & Filius Dei adoptivus. haerefque vitae

lucatut, fl

Re[p, 3. Daritalemgratiam ratio probat ; quia Deus ho-

minem juftum amat amore amicitiae & complacentia ;

uïï,&uïcum

; ergo

debetin homine effe aliquidjinquoDeus fi

bi complaceat, &

inequalem

quod hominem dignum reddat amore ami

citiae aliàs ipfi in-

lem pratiam.

debito ; hocautem nilaliud'eftquám gratia : ergo, quód au-

£ fupplent

temhac gratia fit habitualis,feu permanenter inhaerens;con-

enrinzque-

flat ex r, Corint 3. ubidicitur,Spiritusfanctus Babitare in no-

(accedunt ,

. bis,& Joan.14; ubiScripturaeit, Deum in nobis manfionem

onititurfal-

| facere ;; atDeus. non. poteff babitare & permanere in ho-

ationem ad

| minibus , nifi

per donum aliquod habituale & permanens..

m. 2, H f ergo;

cidetunt,

Dices. 1

. Entitasgratiaz eff minus perfetta, quám ipfa a-

um

nimanofítra, Concedo. ergo non poteft illam Deo amabilem.

reddere ;cumenimr aníma, quznobilior eft,non fit Deoama-

bilis , quomodo- poteft effe talis per talem entitatem,

Refp,

! nego Confeq, .

Nam-etiam pulchritudo hominis eft imperfe-

:

Gior homine ,, & tamenhominem reddit amabilem.

Idem

eíft de fuavitate morum , de Sapientia, de nobilitate; Idem

ergo fit judiciumde gratiahabitpali, & ratio reddi facile po-

quàm

tcít , quia utcomplexum ali*qubä' rgddatur perfe&ius;

ante

36

DE SACRA/HENI /$

-—,

änt& F;:eräf; fufficit, quod alia ei perfe&io addafür,licet hac

fit minor in fe,quam praecedens,

hp

Dices. 2. Inter Deum & hom!

nes non poteft effe amor a-

micitize propterdi(Timilitudinem & inzqualitatem,tefte Ari-

pj. N

ftotele ; atqui qualitas gratiae habitualisnon reddit hominem

Moconrot

Deo zqualem , neque poteft , ergo.

*

Refp. Nego Majorem, communi

ter quidem inter homi-

if ex D.

nes inzequales non confiftit amicitia, hoc tamen potius ex fu-

(l

L

perbia hominum nafcitur, quàm ex natura amicitize ; Deus

eonlilett

autem fuperbus non eít; imóveró &aliquando Regesamant

nam fie

aliquos longe inferiores , ut falfum fit, non poffe amicitiam

mundus,

inter impares fübfiftere.

boli , fimu

QUAESTIO H

innocers.

in fegati

. Angratia babitualis diffinguatur realiter ab Habitu.

tunuxcip

Charitatis ?

Dit

| Refp. Negatïvä. Ratio eft , quia omnes effe&usg;qui trï-i

Gionnin

uunturgratiíe , tribuuntur etiam charitati, nam primus

giturübt

effe&us gratiz eft, facerehominem Deo gratum & dile&um,

lite, etsc

hocetiam facit charitas, 7oati. 14. 21. qui diligit mes diligetur à

li. Nj

Pafre meo. Secunduseft , juftificare a peccato, & hoc facit

ftitir20n

charitas; Luce 7.v.47. remittuntur ei peccata mulfa , quia dilexit

Tunteque

mulfum; Terdiuseft, cransferrede mortéad vitam, quod ma-

odite , t

ximé convenit charitati, 1. Joan, 3. 14. translatà fumus de morte

Vonoripm

ad *vitam , quia diligimus fratres. X)uarcus eft, facere filios Dei

"

ibjis

adoptivos , quod etiam charitas facit, I. 7oan. 3. U. 1. idete

: Dur,

qualem charitatem dedit nobispater, ut filii Dei nominemur &5 fimus.

Bicaty

titàs habeant eofdem effectus for-

DOtug

- Siergo gratia & cha

L

'mal;s , Dion po

ffunt effe formae reali;er inter

läfiVï, l

fe diftindae.

MiCUly,

f N

BU A

&'atüm,

- ;äggöq(ää& L

E

IN GENERE.

31

vtecun,

—— a Ó—ÀÀ Pa

i

fa.

It, licet hat

QUASTIO Ill

Citimora.

4tn po[Jit divinitis confiflere gratia babitualis cum

peccato mortali ?

, ts Arj-

Iominm

| LRe . Negative, idque colligitur ex illo 2. Corínth, 6, 15;

Queconventio Cbrifli ad Belial? & Joan. 3. v. o. Omnis,qui na-

iet hoif-

ius eff ex Deo, peccatum nonfacit , quoniam femen ipfius in eo manef

potioser]u

&5'non poteff peccare , quon;am ex Deo natus efl, — lbi Apoftolus

oftendit , femen Dei,id eft , gratiam habitualem, non poffe

t ; Dets

Mgeramant

confiftere cum peccato, &probaturex effeGibus utriufque ,

e amicitiam

nam fieri non poteft , utidem homo fimulfit mundus & im-

mundus, fimuljuftus & injuftus, fimulfilius Dei & filius dia-

boli , fimul dignus vitaaterna & dignus morte aeterna , fimul

innocens & reus ? ergo fieri non poteft , ut fimul habeant

&szäifzz ;

in fe gratiam, effectus formales non poffunt fimul confittere,

tuncnecipfa forma poffunt fimulconfiftere,

Dices 1. Gratia nontollitur ab homine, nifi per fübtra-

hus qui tri

G&ioneminfluxus divini , quo confervatur ; fed Deus non co-

am primus

gitur fubtrahere fuum influxum , quando quis peccat morta-

& diledum

liter, ergo gratia poteft fimul confiftere cum peccato morta-

^ difpetut d

li. Refp. Nego Min.Quia Deus ratione fuze bonitatis & ju-

x hoc fadit

( RRetcoiii

ftitiae non poteft confervare gratiam cum peccato mortali,

nam repugnat ipfius bonitati amicum & filium adoptivum

quii dl

), UOd f

odiffe , fimiliter repugnat juftitize injuftum & eterna morti

ii demrt

obnoxium amare & hzredem conftituere,itaut fimul maneat

injuftus & acterna morti obnoxius,

tefilios Ddl

1019

Dices. ?. Nullum videtur efíe genus oppofitionis inter

iir m

peccatum & gratiam , nonenim opponuntur consrárie,quia

a

peccatum non eft aliquid abfolutum & pofitivum.

Nee re-

us ft

Q

lative, quia gratia eft forma abfoluta, Nec privativeé , quia

macula peccati in (tatu purae natura , non eft privatio gra-

tia.

Nec contradi&torie , quia peccatum non eft pura ne-

gatio, KAefp, Variíam effe oppofitionem inter peccatum &

gratiam , nam macula peccatí, prafertim quae confitti

]

&

45

ll

ial

32

b.

DE SACRAMENTIS.

us

juxtaprobabilem quorundam fententiam ,in privatione gra-

Dici.

tia, opponitur gratie privativé , alteraqua confiftit in ha«

fict expelh

bituali averfione, opponitur illi quafi contratie, (imiliter ora-

- bitit, Q

tia & offenfacontrarie opponuntur, injutia & gratia (e ha-

eccaturm

beént ficut equale & inaquale,

vnit, not

:'tamen f

QU/ESTIO IV.

fanditass

T dinns.

An gratia amittatur per.quodcunque peccatua

t 5b

moríale:?

? dit hom

otelcn

Refp, Affitmative. Ratio eft , quia zquodlvibet peccatuna

ergo Dea

mortale Deum graviffime offendit,.cum ipfi viliffimam crea-

Vi V8

turam praferat: quare hominem amicitia divina, adeóque

h"äf//o

gratia divina indigaum «on(tituit.

Coqe

nis, nf

QUJOESTIO V.

hi,

frweid

nbac gratia babitualis matura expellat

-abfüte

pec catum,

eloot

fani p

Refp, Affirmative Ratioeit,quia non repugnat exiftere

|

: enirpo

aliquamentitatem creatam ,qua connaturaliter exigat adfui

I)

introdu&ionem expelli peccatum , ficut frigus exigit ad fui

: 50 jl

introdu&ionem expelli calorem, ergo dicendum eft, gratiam

[ Ritia,

de fa&oetfe talem , quiahoccongtuitiis, qua Scriptura, &

Lt a

Concilia, & Patres de illadocent & pradicant, utut quod fit

lux, vita, juftitia , &c. atquilux natura fua pellit tene-

fdcn'dq |

bras , juftitia injuftitiam , vita mortem &c. ergo & gratia

Lt

w

peccatum.,

Dices. 1.

Gratia non opponitur nifi ipfius privationi ,

li

|

:

,

ergo non peccato, RefP. opponitur ipfius privationi priva-

'Rq

;iv&:, peccato veró coqtrariö.

Dices.

| poralis 1

CHIN GENERE, --

-

4

——..——-—

IMUPASHNENEDRINM s trcrreti unetueecooceccic a

-täone Bta-

Dices. 2. Peccatum eft quid morale,ergo non poteft phy-

TIC in as

ficé expelli per gratiam. Refp. Nego confeq. r. Quia nemo du-

t"xxite-rgm-

bitat, quin per unionem Hypoftaticam phyficé expelleretur

ts ha.

s

illa enim connaturaliter exigit, ut in natura quam-

peccatum,

unit, non fit peccátum. 2." Quia gratia etfi fít forma phyfica,

tamen fpe&at etiam ad genus moris, quaténus eft juftitia &

fan&itas, & quatenus connatumlirer*egigit ;m.orcm-amicitiæ

Íttt

divinae.

* Dices 3.

Si gratia ex natura fa. E:gþeHitf -þcc.catumg,&' red-

dit hominem fortialitet dignum amore Dei , ergo Deus non

potéft non amare gratiam & bene illi velle , qui habet eam ,

JeCcatunt

erg

o Deus non poteft velle talem hoþx;ïxïinem "unquam annihif

d CL62-

lare, vel perdere-

adtüque

^ *Refp. 3. D

ift. confequens , : nöf:ï poteft non amaie amore

complacentize firplicis, co

nce;dbo, amcþc- efficacis confervatio-

-

nis, nego,

À

Li

Refp. 2.

Non',po:t:e& 'Qelïle,:: cdmiätui;aliter ad gratiam de-

ftruere illum hominem manente gratià, concedo, non poteft

abfoluté , vel gratia ceffante, nego; ficut produ&o femel An-

gelo poteft quidem Deus abfoluté.illum velle:deftruere , :non

tamen poteft connaturaliter & juxta exigentiam-Angeli , .hic

t exiltere

E

enim potius exigit femper confervari, pofito quod femel fit.

pat ad fui

N

"Dices. 4. Si gratía ex natura fua contrariatur peccato,er-

B

t ad fui

|:

go juftus nunquam poffet peccare. Dift, fequel, retinendo ju-

,gratiam

4titiam , concedo, perdendo illam nego, ficuti calidum non po-

teft admittere frigus retinendo

s

prura, &

«;alorem.- d )po»:tef-t tg-mf.p per-

yod f

] 'dendo calorem,

j vit-

H

WasTlo-VWb

ygacia

,An in juflificatione impii peccata fic remittantur,ut vere

Hïïf/lf D

deleantür , nec quidquam remaneat , quod culpe auí peccati

as

.. tortalis rationem babeat ?

pitivée

f Refp. AH'.H'

mativé, .Probatur ex proportione mortis cor«

uo re-

goxalis & fpiritualis hoc modo; quando corpori mort

ftitui-

Diæ.»u

34

OV RANIL ss pecm

DE SACRAAENTIS

flituitur vera vita, mortem penitus extingui neceffe eft

,quia

gt

idem corpus fimul vivum &. mortuum effe non poteft

; €rgo

fimiliter quand

O

L

)mge u5

| animae fpiritualiter mortuae reftituitur. vita

fpiritualis , mortem

pepgitus. deleri neceffe eft, quia non poteft

moüum

fieri, ut. eadem.anima.

f

:

imul fpiritualiter viva & mortua fit;

atqui peccatum eft mors animze , gratia habitualis verà eft vita

Á

animz ;ergo quando gratia habitualis reftituit

?

ur animze,necef-

fe eft peccatum penitus aboleri.

U

v Vi

- Dices,. Scriptura dicit.peccata tegi. Rom, 4* V,

rum teda:funt peccata. Re[p. Eadem fcriptura dicit

peccata tol-

fu.

li, Joan, 1. v..29. Ecce aenus Dei, qui tollit peccata mundi. U-

110 J*

illa]

trumque ergo verum eft , & tegi , & tolli, ut eleganter expli-

f5 ].

«at S. Auguftinus in Enarratione fecunda fuper Pífalm. 3 1. fi-

cut.enim Medicus per ei

À

m

;

plaftrum tegit & tollit vulnera , fic

| go fi/[&

Deus per gratiam:tegit, & tollit peccata noftra,

7

.- QUAESTIO. VII.

"

F

*

d

"

5

-

LUR

n Sacram

entá f0v [

fie?

egis fmt caufe principales grat

^^ Refp. Negative, fed folus Deus eft caufa principalis gratize

N

cipiui

& remiffionis peccatorum , prob, z. ex illo Efaize 43. v.25, Ego

fumn , ego: fum ; qui deleo iniquitátes tuas,. & ex.Pfalmo 33. ubi

proi

dicitur: Gratiam ploriamque dabit Dominus. prob. 2. quia nullus

d oj

fubditus aut inferior poteft propria authoritate & virtute re-

r

mittere injurias, quae fiunt contra Principem fuperiorem, fed

tpr

omnis creatura fubdita eft:Deo ; .contrà quem funt injuriae

j (

peccatorum., ergo nulla creatura poteft fua virtute remittere

x

bus

dum

peccata contra Deum commiffa. Hinc fequitur, nec poffe.fua

virtute gratiam producere : nam gratia ex natura fua nequit

quiá

€onfiftere cum peccatis, ergo qui non poteft peccata remitte-

Q de

;

re, nonp

oteft etiam gratiam producere; aut qui hanc potef

post

producere, poteft etiam illa remitteré,

3

Dihil

Dices, Gratia eftres fimpliciter finita;'ergo p

otefï:!dafï res

[

alia, qux fit effentialiter perfe&ior j ergo poterit'aliqua dari;

itan

eree

feto

quee potflit gratiam pe; fnodUm caufæ principalis produc

ePQ

COA GENERE, ^

pole&kx 09

Rdp. Tranfeat þrima conféq. & nego fecundam: nam etiam

Angelus eft perfe&tior coelo , & tamen non poteft illud per

mc&kUm caufae pririciapalig 4-prqdu£ere; is

4 D por g

E

hortu t

a

Q UUE

3

T EO vIIL

Yerb efe

ul

n Sacramenta fmnt caufe infirumentales gratio2

Ua pgcel| f

ipturà Sacramenta no-

Refp.. Affitmative. prob. qüia Scr

?Buig. |

vae legis tribuit aliquam caufalitatem.

]

oan. 3.4. JVifi quis ve-

p«antd $

nafus fuerit ex aqua 65 Spiritu fando , & ad Tit. 3. $.. Salvos

o5 fecit per lasvacrum regenerationis. In his enim teftimoniis

i m -

Jnter oxpli-

illae particulae Ex & Per fignificant Sacramenta effe veras cau-

lm 51. f ]

fas gratize ; atqui non funt caufze principales, ut di&tum eft,er-

go faltem funt caufse in&pumcpf;alj;s gratiae,

mulnera, fic |

QUZESTIO'-IX-

"

4n Sacramenta. [int tantum caufe morales gratie , 4

hi gmtiä? ,

*

eíiam cau[e phy[ice ejusdem? .

j

palisgrati ]

Nofa, Caufa phyfica eft illa:j.quze. eft immediatum prin-

Vaf E

cipium exequens. & eliciens a&ionem , 'per quam res aliqua

70 35 Ab

producitur; caufa moralis eft, :

quae movet caufam phyficam

uia null$ |

ad operandum, :

virtute re« f

Refp. Sacramenta novze legis funt tantum caufze morales

riorem,fed ]

in:produ&ione gratiz. prob. 1. quia pleraque Sacramenta

funt fucceffiva; & conftant partibus fibi invicem fuccedenti-

n injurie g

jemittey d

|

bus:fi ergo phyfice conferrent gratiam, vel id facerent fecun-

; pof /a (

dum fe tota , vel fecundum aliquam fui partem.Non primum,

fua neqoit

uiá nunquam exiftunt fecundum fe tota: caufa autem Phyfi-

Aremittt D

ca debet exiftere,quando operatur; fiquidem phyficé agere fup-

ponit phyficé effe , quod enim non eft phyficé, illud phyfice

(; poté f ]

Anihil eft, & fi phyficé nihil eit, non eft phyfice vis, feu virtas

aut potentia agendi; ergo cum illa Saeramenta nunquam ex-

T ib

l

xu?. duj

[

iftant fecündum fe tota phyfice 5 nunquam in illis fecundum

odwff [7

fe tgtis erit .phyfice vis » feu virtus

. aut potentia operandi,

ffff '

E2

NOD

:æ

i

56

DE SACRAMENTIS

"s

RSVERACAE

Non fecundum; quia ea pars eft vel divifibilis & fucceffiva ,

pan&um )

vel indivifibi!is.& permanens,fi primum , jam non eft tota fi-

| of hyl

mul, ac proinde non poteft tota fimul

etur toQt

phyficé operari , ergo

vel reliquum, quod anteceffit , non agit

, Vel moraliter tantum

fice d i

agit, fi fecuridum ; vel illa fola habet vim phyfice operandi,

tus cange

vel operatur i virtute aliatum partium fucceffivarüm , non

qon pot

poteft f5la phyficé operari , quia illa fola non eft Sacramen-

tenus (

tum, Nec in virtute partium aliarüm ,' quia cum illae partes

!'eauc

&iet/

phyficé non exiftant,'non poffünt phyficé operari aut confer-

re gratiam, Deinde difficile eft explicare; quid fit illa pars in-

ferert, &

divifibilis in Sacramento, &

Pro

fibile,

quomodo poflit effe Signum fen-

ti0nis/

Confirmatur refpon

GQ. Minima Sacramenti pars effentia-

phríte

lis exiftit phyficé (loquor de iis, quae confiftunt in ufü ) quan-

quïïxb.

do producitur gratia j ergo pleraeque partes effentiales Sacra-

eam df

menti non producunt gratiam phyficé, confequentia patet ex

dent

di&is, quod in eis tunc nulla fit virtus , aut potentia agendi

d

phyficé, quia phyficé tunc nihil funt. anteced. prob. quia Sa-

tili of

cramenta conftant effentialiter aliquo fucceffivo , quod'nun-

cautiet

quam eft phyfice fecundüm fe totum tunc , cum Sacramen-

Em

tum perficitur ; fed tantum fecundüm aliquid.ultimum vel in-

Ctram

divifibile pofitivé , aut negativé , per quod completur Sacra.

ef

!t

Mi

1nentum effentialiter; ergo vel reliquum,quod anteceffit, non

effiür

agit, vel moraliter tantum agit ; quia cum phyficénon fit tun

5

1

o

o

€cum Sacramentum agit ;non poteft phyficé agere.

-Neque dicas z. Sacramenta tantum agere per illud extre:

d.ai

a,

A

mum , aut indivifibile; nam efficacia Sacramentorum conve-

dem:

nit illis fecundüm id, fecundàm quod illis convenit fignifica-

t di

tio perfe&a ; agunt enim,;quia fignifieant ; & qua fignificants

i loc

ac finihil fignificarent; nihil agerent;atqui fignificatio perfe-

Di

€ta non convehit tantum ratione illius in

med'xa

ratione talis figni fenfibilis. ergo.

1

:

fii.viüþilis.- -ultimi,fed

Vetbis

Neque dicas 2, Sacramentum tot

um agete þer illud folum

p

m per

änäfviübile »ficut globïlsvä)erfe-&us, tangit perfc&te planu

éerdo

pun-

ml

IN GENERE.,

37

un&um, nam r. globus eft phyficé, quando tangit,ac fi non

t tota f

effet phyfice,

nifi fecundüm illud indivifibile , non rede dice-

Wt D ergo

retur totus tangere. 2, p

artes omnes globi concurrunt phy-

P 'untom

& ideó dicitur to-

fic& ad illum conta&um innitendo plano ,

Peranii,

tus tangere, t p

artes illze Sacramenti,que non funt phyficé,

:Jm; fon

urrere phyfice, ergo folum moraliter , qua-

dOeg.

non poffunt conc

tenus fcilicet grat

ia datur propter eas partes , quae praecefsé-

& Darg

re , & quia

praecefsére , ac nifi praeceftitfent & ultima fecuta

Ut conter.

daretur gratia, ergo nihil eft, quod nos urgeat af-

fuiffet, non

4 pars i.

ferere , Sacramenta caufare phyficé gratiam,

Anum fen.

Probatur. 2, Quia Sacramenta poffunt effe caufze juftifica-

fed tunc non poffunt effe caufae

tionis,quando non exiftunt ;

S effenth-

phyfic

a& ; ergo morales tantum. M

ajor patet ex 5, Auguítino,

fU) quin-

ui lib

. 1. contra Donatiftas cap. 12. & lib, 3, cap. 13. perfpicue

it8 Sacra-

eam tradit, nam ex ipfius fententia , fi quis hodie fi&tus acce-

| patet er

deret ad baptifmum,

& cràs deponeret fictionem; ille cras ac-

ergo baptifmus in

lt agendi

ciperet gr

atiam vi baptifmi hodie fufcepti ;

- Quia Si-

tali cafu caufaret gratiam , qu

ando non exifteret , ac proinde

od nun-

caufaret illam non per efficientiam phyficam , fed moralem,

icramen

Et tamen in tali cafu baptifmus haberet veram rationem Sa-

n ve'in.

cramenti; ergo vera ratio Sacra

menti falvari poteft per folam

ür Sacra.

efficientiam moralem , ergo nulla

æeft necefílitàs ponendi aliam

e/fit, non

efficientiam phyficam,

Obferva autem fi

ionem effe duplicem; prima eft, quan-

1£xt wnc,

do aliquis n

"

on intendit recipere Sacramentum , & de hac fi-

d extré-

&ione non

.

-

loquitur $, Auguftinus , fecunda eft, quando qui-

D Conrte

dem aliqui

s vult recipere Sacramentum , fed in praefenti nom

figtifta-

€ít difpofitus a

d gratiam in eo recipiendam , & de hac fi&tio-

ne loquitur fan&tus Auguftinus,

nifant

y

videntur effe inftrumenta phyfica ira-

jp perfe

0 Dices. Sacramenta .

kimil

snediaté concurrentia ad produ&ionem gratid& , probatur ex

verbis facramentalibus , praefertim ex illis: Epo fe ab[olve à

dbldm

eccatis áuis , fi enim haec verba vera funt , neceffe eft, ut Sa»

um p

caris; ergo neceffe eft,

gqulgs vexé abíolvat confitentem à pec

3

us

pW

38

.DE SACRAMENTIS —

— á

yitur g

ut veré conferat gratiam , per quam tolluntur peccata 5 fed

non poteft Sacerdos vere dici conferre gratiam ,nifi fuo verbo

tiditcr d

illam producat, Refp. Non eft neceffe, ut ipfe Sacerdos phy-

fpeciei in

ficé producat gratiam, fed fatis eft, ut phyficé applicet Sacra-

mentum , cujus intuitu Deus confert gratiam & remittit pec-

cata, pro cujus intelligentia.

M

JVofa.. Omnem a&ionem miniftri alicujus deputati ab al.

tero, cenferi in prudenti hominum aeftimatione,ac fi effet a-

&io ipfius deputantis, & ab hujus voluntate bona. vel. mala

Bu

Julest

denominari aCionem miniftri bonam aut malam 5 unde fe-

quitur , a&iones Sacramentorum novze legis, quia funt a&tio-

iqgiaà

nes Chrifti moraliter ab ipfo exercitae per fuos miniftros , di-

Josss

u

gnificari formaliter à voluntate Chrifti Domini, qua eft infi-

niti valoris , & à qua redduntur noftra Sacramenta moraliter

busgra

Gactite

non folüm condigna gràtia , fed & infinité illa majora , ad

modum quo alize Chrifti a&iones ab ejus voluntate imperatze

I

habuere infinitum valorem $ ex hoc ergo valore poffunt no-

guii;

ftra Sacramenta effe caufze

pett,

x

morales vgratiæ, utpote eam mo-

fiiad

rflliter contingntïa.

Rij

QUASTIO X

;

fra g

n gratia jufrific

4ns , que confertur in Sacramme

ntis , ff

W.

tenis

ejusdem Speciei in omnibus Sacramentis ?-

Vr v

Refp, Affirmativé. Ratio eft, quia gratia habitualis per u-

num Sacramentum fufcepta intenditur , & augetur per fufce-

m

ine

düt,c

ptionem alterius Sacramenti , nam gratia fufcepta in Sacra-

fmento Poenitentiee , augetur per Sacramentum Euchariftiz,

[

A

érgo gratia,quae confertur per Sacramenta , eft ejusdem Spe-

Aldít

Cciei in omnibus Sacramentis. patet confequentia, quia nulla

qualitas intenditur per qualitatem diverfz fpeciei , fic enim

pori

Otá

calor v, g. intenditur per calorem , & minimé per aliam qua-

litatem fpecie diverfam , idem ett de frigore, idem de aliis qua-

tiené

litatibus ; ergo cum gratia in uno Sacramento collata'inten-

Donf

Qatur & aUgcatfug pe;z fufceptionem alterius Sacramenti

3 TC"

exþita

qui-

Ms

1N GENERE,

39

at ; fed

UO erbo

quitur gratíam, quae per Sacramenta confertur, non effe effen-

tialiter diverfam in diverfis Sacramentis , fed poti

0$ phy

n

us ej.usdcm

& Sacr;.

fpecjei in omnibus Sacramentis.

Xtit pec.

QUAESTIO Xk

u

ïifti Àl |

» Sd-crdmgnta D

rater oratiam. j

adhuc aliam gvatiam

7/7 ]ïcmfefn; gonfgrant

i Q.«&[ i

Y6. tj

: Refp. 1. ,Sï'ngulæ'Sacramenta prater gratiam juftificantem

Unde (e-

habent peculiares gratías facramentales, quas conferunt;prob.

It aQjo.

1. quia Sacramenta ordinantur ad diftin&tos fines;ergo debent

(tros, d.

habere diftin&os effe&us. prob, 2, quià aliàs cüm omnia Sacra-

? efLinfi

menta producant gratiam habitualem , eadem effet in omni-

motaliter

bus gratia Sacramentalis , & ita fruftra multiplicata effent tot

jora, ad

Sacramenta inter fe fpecie diftín&ta.

mprate

— Neque dicas Sacramenta multiplícari propter augmentum

[fint no-

gratíae ; ad hoc enim fufficeret idem Sacramentum fzepius re-

IQ It«

petere , adde , quod fequeretur,quaedam non effe magis necef-

,

faria ad falutem,quam alia,

Refp. 2. Gratia facramentalis n

on addït'aliquem habitum

fupra gratiam juftificantem, Ratio eft , quia ille habitus, fi da-

itis, i

retur, ponendus effet vel in ipfa animae effentia , vel in po«

tentiis illius , non in effentia ; quia gratia habitualis füfficien-

ter omnem effe&um confert, cujus effentia animae eft capax,

Is pet t

et fufce«

Non etiam in potentiis ; quia omnes a&tus , qui ab iis proce-

dunt, commodeé reduci poffunt ad habitus ordinarios,qui gra-

0 Sacrt-

variftiz,

tiam comitari folent.

H

"

Refp. 3.

ratia facram

entalis fupra gratiam juftificantem

em

addit fpeciale aliquod auxilium gratiee actualis ordinatum, ad

Tenulla.

(; eim

proprium finem cujusque Sacramenti ,oftendo. Baptzfmus v.g.

ordinatur ad hunc finem;ut homo fpiritualiter renafcatur, &c

m o

digné fufcipiat alia Sacramenta;. debet ergo conferre gratiam

Jjiqu-

fntefte

non folum juftificantem , per quam fiat regeneratio, fed etiam

m fer-

j fe

a;fciþantem & adjuvantem fuo tempore ad legem divina

vati-

qui«

4

DE SACRAMENTIS

s

vandäm,aliaque Sacramenta digné fufcipienda , quando opus

eft, Confirmatio ordinatur non folum ad augendam gratiam

habitualem , fed etiam ad recipienda auxilia ad fidem coram

De BA

Tyranno conftanter profitendam. Ponitenfia ordinatur tum

ad remittenda peccata mortalia poft baptifnum commiffa ,

tum ad ea deteftanda inpofterum ; debet ergo ad hunc finem

us

peculiarem conferre gratiam. Eucbariflia non fólum ordinatur

ad augendam gratiam , fed etiam ad nutriendam & exercen-

E &

elt aut

dam Charitatem, Extrema V'ndio preter augmentum gratiz,

quam confert , infuper erdinatur ad tollendas reliquias pecca-

delehle vi

torum, & vincendas tentatiónes, qua in articulo mortis oc-

ais

currunt.. Or4o quoque pr&ter augmentum gratiz , quàm con-

G ptendi

fert, ordinatur ad cultum Deireligiosé propagandum. — 74a-

di,utin

$rimonium denique praeter grátiam fanGificantem communerma

tcndi.&dei

