&a cum hác tacitá conditione ? Nifi meliot ftatus eligatur,

mam (

ita cenfetur fa&um Juramentum , confequenter ficuti pro-

mittens fine Juramento religionem ingredi , ita etiam po-

obliati

in raigi

teft, qui promifit cum Juramento, & hoc pa&o liber erit &

fponfalibus celebratis cum priori.

Sicuti.gtiamhl:ibet ent

gatione.

fponfus remanens in fzculo,

yraier

commo

Ad primum dico, quod Papa confulerit

'felüm tanquam

dicend

tutius,ut prius contrahat, Hoc autem confilium

.

non obli-

at,

alioqui

* Ad fecund. argumentum ex

ratione dedu&ulmdïco;quuah?

7777

tántam

doJuramenti non habetannexam conditionem,quae non eft

impleta,fecus veró,ubiipfi hujusmodi conditio eft annexa,fal-

Vonta

tem tacité,ut evenitin propofito. UInde ad pofterius nego Pa-

nioiit f

ritaté,quia in Juramento folvendi ufuras nullatacita latet con-

(f

ditio,qualis latetin Juramento matrimonii contrahendi Hinc

WW 2j

fi dicas, qui tenetur folvere debita , fi folvendoeft, tenetur

prius ea folvere, quam religionem ingrediatur , ut omnes

concedunt, fed fponfus, qui juravit fponfze futurum matri-

Qu

monium , eftilli debitor, &

4

f

poteft folvere; de?itu;x)-;ggt; m-

Wi

reffum, Ergo tenetur,-

.

Refp.. Conceísà maj

. dift. mino. Sponfus eft d&biïäf

fponfz abfoluté , nego min, conditionate Conc. ma. fimi-

bf

liter dift, confeq, & nego gon,fequent. & paritatem.

"Quia

alfun

folu-

N

$07

Mu ER

DE MAZ'RIMONIO.

FOmitteng

folutioni aliorum debit

-

&C COf

ftro cafu.

orum nþn i-r;e(ï: conditio , ut in no;

Ito ineft

: CASUXS DöLXV.

n vipj.

ens Q.

x

ittdo fa-

uis evirtufe f,

c

H

otifalzum cop

.

ulam babuit cum fpon!? »

potefine £une [ponfus Religionem

itgredi ?

x

n & codt.

dl )

R

Efp. Non poteft , fed debet matrimonium contrahere

floriom eft

?

cumíponsáà. Ratio eft,tum quia in hoc cafu obftat vin-

enfetur fa.

culum juftitia , cum fponfus teneatur refarcire injuriam,

$ eligstur,

quam non videtur moraliter loquendo aliter refarcire ,

fitut pto-

uam contrahendo matrimoniuzn cum fponfa,

Tum quia

obligatio naturalis przeferenda eft Confilio ; fed ingreflus

ttam p»

iber ert à

in religionem eft de Confilio, & reparatio famze eft ex obli-

libet

gatione naturali , ergo fponfus tenetur ingretfui religionis

proferre reparationem fama , qua aliter non videtur aliter

n tanquam

commode poffe reparari, quam per matrimonium, . Idem

dicendum eft , fi fponfus defloravit viduam bona famze, quae

| non ob if

alioquin gravem infamiam pateretur, nifi duceretur in ma-

trimonium.

Idem etiim dicendum eft, quando fponfus

Qicoyquatt

uz tuamre

tantam habuit cum fponsà familiaritatem , ut inde oriatur

nnexa/fd"-

fponfe infamia, fi fponfus ingrediatur religionem , &

nolit fponfam in matrimonium ducere.. Ita Sangez. l, z,

jsnegoPee

t [ateteor

difp. 44. num. 3. Henri

q.], LI l. 6 13. num, 3. Reginald. F. 3.

endi Hint

nmt 2$8. .

d, tenety/

" CASUS DCLXVL

Ut om

num rifti-

Quid fi poft fponjalia contrada alteruter ex . fponfis religionem

edizur , fed mom fecutá. profe[feome iterum egreditur g

imite 3-

.. quidem ingr.

[ófvunturue prop

tereà ex utrá

fponfalia ?

Que P&ïf e

j agbict

qa lii

Efp. leïrmatiwä.-vummodö religionis ingreqmis non fit

affumptus ex fraude ( nam fraus nemini patrocinatur )

y Qui

*

fun-

folu-

E

$08

CASUS $4CRABIENTALES

z

um

m t

tumipo

fundamentum hujus fententiae eft : inprimis enim per di-

diftolvel

&um ingreffum fponíalia folvuntur ex parte perfonae ma-

nentis in faculo,

fatum.

uiacum ingrediens religionem ipfo fa-

novitiat

&o cedat Juti (uo, quod ex fpon(àlibus contradis in hanc per-

d cedit:

fonam habebat , utiduehac ab obligationeliberaerit, Tum

(edk ip

etiàm , quia notabilis mutatio in perfona fponfi vel fponfae

ettkhe

fufficit ad folvenda fponfilia ; fed in perfoná ingredientis re-

ligionem fit notabilis mutatio,vulgo enim cenfetur magnum

fiyorabi

. S$ta

dedecus, inire matrimoninm cum eo, qui fuit monachus,aut

fponlal

cum eà, qua fuit Monialis , ergo quandounus de fpon(is re-

tjo 2

ligionem ingreditur, alter,qui manet in faeculo, hocipfoliber

N

eft propter notabilem mutationem ftatüs partis alterius.Tum

relliao

quia majoreft obligatio votifimplicis Religionis, quàm fpon-

etiam

falium , cumifta per illam dirimatur, Atqui prior obligatio

ortadii

penitus ditfolvitur per ingreffum in religionemin bonáfide,

feti

ideft ex animo permanendi , quamvis ingreffus pofteà refi-

liat, expertus ftatum illum fibi non convenire.

Ut fY

Ergo etiam

Oi

peringreffum Religionis obligatio ex fponfalibus orta diffol-

dam i

vitur penitüs , nec redit per egreffum ex illà.

EW

.

Quodautem fponíalia diflolvantur ex parte ingredientis

lutiojon

religionem per folumingreffum religionis,etiam feclufá pro-

feffione,

Ratio eft, quia fponfalia non obligant ultra inten-

MOR

Sicaten

tionem promittentis; promittens autem non habetintenti-

fetfione

onem obligandife fuperveniente ingreffuinreligionem ; nam

promiffio cenfetur fa&tacum hác tacitá conditione, nifi me-

[[777/^

Xat(po,

lior ftatus à me eligatur; cum ergo melior ftatus eligatur per

lmlfxïn

ingreffum religionis, ceffatobligatio promiffionis matrimo-

nii peringreffum religionis.

inutr

Denique adhuc magis probatur tota Refponfio noftra ,

fis, et

primó, quia ficut fe habent fponfalia, ad matrimonium ra-

Dite

DCht, ey

tum , ita fe habet novitiatus ad profeffionem, Eftenim novi-

tiatus via ad profeffionem, ficutfponfalia funt via ad matri-

tütum .

monium ratum.

Ergo ficut per profeffionem diffolvitur ma-

itludoy

itia-

nþ Der

trimonium ratum', ita per ingreffum religionis feu Nov

tum

Itf

sEl

DE MATRIMO NIO,

$o$

rad

pie d

tum fponfalia diffolvi debent, Conjirm, minus requiritn

h& ma-

diíffolvenda fponfalia , quam ad.dirimendum matrimonium

ratum , ergo fi ad iftud fufficiat profeffio ad ea diffolvenda,

ipfo f

lC per-

novitiatus feu ingreffus religionis fufficier, Confir..ulterius,

it, Tum

id cedit infavorem ftatus religiofi , ut. non tantum profeffio,

(ed & ipíe ingreffusreligionem dirimat, ergo ità fentiendum

|(potfe

Kntís r

eft & hac fententia praferenda alteri, ftatui relgiofo minus

hag

favorabili.

"(

T

Secund

[?]

.Major eft obligatio votifimplicis reti gïon'ïs;" uam

Chs aut

'onfis re.

fponfalium , cumiftaper illamdirimatur, atqui prior obliga-

ifo Tlbet

tio diffolvitur penitüs per ingreffum in religionemin boná

lus, i

fide, id et, ex animo permanendi , quamvis poftea ingreffus

refiliatur , expertüs ftatum illum fibi non convenire , ergo

Infpen

oigatio

etiam.per ingreffum in religionem obligatio ex fponfalibus

orta diffolvitur penitus, necredit per egreffum ex illa,

onjAde ,

t t-

Tertio. Quia etfi in jure non inveniatur expreffum ,

0 etiam

ut novitiatus omninó diffolvat fronfalia, ficuti profeffio

omninó diffolvit matrimonium ratum , tamen ex quà-

t diffol-

dam proportione & fimilitudine duci poteft argumentum

'edientis

paulófuperiüsexplicatum. — Confirm. primo, Quia hzec diffo-

Iutionon tantum provenit ratione notabilis mutationis, aut

Yf pno-

4 (nteft-

ratione renuaciationis fponfalium , fed favore ftatüs religiofi,

totenti

Sicut ergo matrimonium ratum omninó diffolvitur per pro-

feffionem favore ftatus religiofi, ita & novitiatus, Confirim,

em; nánt

ecundo. Quiacametfiingrediens proteftatur, fe nolle renun-

if me-

tiarefponfalibus uf.

que adprofefBionem,imó tametfi uterque

batutpur

fimulin

?

grederetur ( quo cafu ceffaret notabilis mutatio, quia

matritto

in utro

"

ue effet aequalis ) tamen adhuc diffolvere

ntur fpon«

wa;

falia, ergofavore ftatüs religiofi provenit diffolu

tio,

Dices, Omnia vota fimplicia, quae obligationem conti-

nntà-

nent, extinguuntur

per profeffionem,non autemper novi-

mnovþ

qyat

tiatum ,fed fufpenfa manent

; ergo fimiliterfpon(alia , quce

includunt obligationem matrimonii,non di fTolvuntur omni-

icur t

nó per novitiatum,

Notilt*

dientis,

fed fufpenduntur faltem ex parte ingree

rm

KKkk kk

$10

CASTS mcæ.mxaNf.äzz;;

ï&?ecp:. n-.e-g-. confeq. Quianoneft parratio. Nam )vot'avï.;rï'n.x-

»

licia non diffolvuntur favore ftatiis, fed quia profeffio eft

i kcn

uxedam mors fpiritualis ,& profitens quafi novus fit homo.

Át fponfália & matrimonium ratumextinguuntur favore fta-

tüs, non autem quia profeffiomors fpiritualis eft , alioquin

Suqid f

diffolveret etiam matrimonium confummatum;quod tamen.

L

&on fit.

CASUS DCLXVIL

Ef N

WR T

Quid fi fponfus fa&Eus norvitius vedéat ad [eculum, poteffne

vonte lt

ducere: Aliamm. velicta priore;.

QQi N

;R;e », Affirmab. Ratic eft, quia obligatio femel extin&a

iniquita

non revivifcit , fedobligatio fponfalium fuit extin&a per in-

fponfus

teffüm in religionem ,ergo:non tenetur cum eá matrimo-

conti/la

niumconttahere modo bonáffide ingreflus füerit religionem :

nepet v

nam fi mala fide ingreffüs füerit, ut nempe fponfam deci-

tum illam

peret; non.ceffatobligatioex parteingredientis religionem..

pedis t

Ratio:eft; tum quia fraus & propriaculpa notmdebet patro-

celebret

cinaridelinquenti. C.ex Tenore de refcripéis. "Fum: quia in:

w ol

hoccafü; non.eligitur melior ftatus , fed fingitur eligi. Ceffat

of

tamen obligatio ex parte fponfae manentis in: fzeculo, tum.

Virgtaitat

uia ingrediens. renuntiavitíponfalibus, quantum eftex pas-

&omu

te. fpä-.., ,m.ï Reginald.] 31, n..258..

4414

CASUS DCLXVIIL.

J2 g

Quidf

*poft: fpon j;äliæ contratfa unus:

fponforum: vellet: emittere vo-

n

um ingredieudi relizion

£ 792

polfetue per: tale-votum.

lib

emif[umn. ji:?ri"-

445

) er 4 fpon[Ali--

)u

5

abett

Ef ita;. Ratioeft, quiacum fponfüs poftfponfalia contra-

J

R

&a jus habeat ingrediendi Religionem , & per: hujus in-

titus diff

e. dictis,

tis velo]

greffüm . fponfalia folvendiä ,Ut conítat ex pauló ant

KHabet

gionem j

$t

DE MATRIMO NIO..

—*

ntra&a religionem voven-

Itf Vota (im

Habet quoq

ue jus poft eadem co

rofeffo «f

di, &confequenter m

ediante ho

corto fponfaliafolvendi.

Ut homo

CASUS DCLXIX,

Y f/avore a

* aliquin

[

lia fuam [pon[am defloraret,

Sed quid fi [ponfus

poft contrada fpen/.

ed,

lUO tamen

Ac pofiea u

otum f'aceret de ingr

jendá relig ione j pof-

f

Grne imvitá fpon[d veligionem

dneredi *

T&d teneretur ftare contratui fponfalitio , &

.Efp. 'Nþon;

inire matrimonium.

Ratio eft, tum quiaingreffus re i-

! ol

ionis in hoc cafu eft illicitus,

cum fiat cum injurià alterius.

otum autem vel Juramentum .non 3

oteít effe vinculum

Allicitum.

"Tum quia

Qiel extinda

iniqui

tatis, nec obligat ad aliquid

inda pet i«

fponf

u

s tenebatur ante votum impe

BÀ

dire infamiam fponfze

!j mattitmo«

contrahendomatrimonium , nec

fuitexemptus abobligatio-

tenetur adhuc poft vo-

teligionem;

ne per votum fuperveniens , €rgo

yonfam deci

tum illam du

cere, confequenter non pote

ft religionem in-

sreligionem.

gredi : Neque

fufficit inhoccafu, utfponfusmatrimonium

, fed ante confummationem matrimo-

debet patro-

celebret cum fponfà.

Tum quia in

nii religionem ingre

diatur, nam celebrando folum ma-t:ri-:

monium non impedit i

nfamiam, neque refarcit injuriam

N(oi, Ceffs

virginitatis ablatae , ergo

debet matrimonium confummare,

s; « d.

meltexpat |

& cum uxore permanere.

Ita colligo ex Sangez. 1. 1, difp.

CASUS DCLXX,

Sed quid dicendum 4e €j

usmodi «voto veligionis , quod fponjus.

T a

emifit.pofl quam co

ntrattis [poufA

liäjw copulam extorfit,

LTA

Efine validum ?

tà,&

J

b

. Effe validum. Ratio eft, quia ut fic eft de re lici

a

bettra&tumfucceffivum , confequentér fponfus ve

]ma-

velmatrimonio poft mortem uxo-

Á confa-

!D

ritus diffolutis fponfalibus

r nuj

j

ris, velob aliam caufam j

uftam teneretar vi voti illius reli-

;anüd

jdtiss

ptus fi

fiquidem prius con-

lh

bet

gionem ingredi ; Si agl hanca

K

z

tr2

$ i:z-.

äASU.S*? SACRAAME N TALES

—^

j

tra&um mattimonium oblig

: Dir

santum.ad tempus fufpendit,

ationem voti non abfïuïät : ffgd

z

yofteit

CASUS DCL

XXL

copuli

L]

moriiui

Sed'quid: fl quis. fa&lo-«voto: velip

u

1

- brovit

oti $ -velcaflikatis coirpinem de-

Jiormvit: cum. promifffoue matrimoni j Teneturne potius.ad

at jus.

mAtriponium contrabendum ,quam ad-uotum

eium p

aaimplendum ?

$angei

tedie

R B. Sponfüm adhue teneriad matrimonium contrahen-

dum.cum fcemináà , quam defloravit, fi

feemina ignora-

p

&ndi f

batipfius votum. Ratioeft; Tumquía

in concurrentia duo-

EE

rum praeceptorum,quorum utrum

que fervari non poteft,

illud eft praeferendum,

quod ftriiüsobligat. Sed in prae-

R

eontr.

fenti cafu duo hujusmodi praeceptaconcurrunt,

nempe pra-

pos,

ceptum virtutis Religionis, defervando voto,

& praceptum

Tuftitia , de refarciendà fponfze infamiá per c

ontrahendum

toquo

adimr

matrimonium, atqué hoc pofterius praeceptum ftri&tiüs ob-

pult

ligat, cum religio cedat Juftitie ,ergo&c, Tumquiavotum

nonobligat adveniente notabili rerum mutatione, ut tradi-

fibi £

tur in. materii de voto,

Sed in praefenti advenit notabilis

r

mutatio , hoc ipfo, quia fupervenit vinculum Juftitiae, &c

graviffimum damnum proximi, quod ex Juftitiá impedien-

dumefít, Ergo. Tum denique quia juxtacommunem fen-

| Qui)

tentiam preffus zre alieno.non poteft ingredi religionem,

quam anteá voverat, fi adfit fpes fatisfaciendi creditoribus

non ingrediendo religionem , er

£9 neque poteft reliei

gt

ibgredi fponfus in praefenti cafu; -

| A

Bf

Dices primó. Promiffi

i

m

ofa&a Deo eft gravior , & eft prior

alteriu

promiffione factà foemin

& , ergo eft potior Jure , & irritat

pofteriore.m"p-rsmiHïonem,,Refp.cum Sangez, Promiffionem

fium .

Qum d

tation

fattam Dco cedere pofteriori propter notabilem rerum mu-

|

Tum.

E

em,& proptergravi ,xmumlixiticiæ-.vihculum fuperve-

niens;.

lconf

lr.)ice.f.t

D?e

DE MATEIMONIO:

815

betüü, fed

"Dires fecunds, Si fponfus celebret fponfalia cum-una , &

pofteá de novocelebretaliacum altera,.cum quSetiamhabeat

€opulam , teneturadhuc ftare primis fpeníalibus, & matti-

monium contraliere cumiflà, cum quàá ptiora fponfilia: cele-

bravit finecopula,eoquod injuriaillata pofteriori-non aufe--

(4f.,4)

üg'rginm d.

!

rat jus acquifitum priori,. & fides pofteriàsdara in prasjudi-

eium prioris irrita fit in- contra&u onerofo , nt bené tradit

Sangezl, x difp. 49. . ;. Ergo etiam qui priusfecit votum in-

'Ontrahere

grediendi religionem, & pofteà defloravitvirginem cum pro-

ha ipnore-

miffione matrimonii; tenetur prius implere votum ingredi-

'htia duo»

endi religionem,quàm adi

mplere g;rom iffionem mlauimoniif

i

0f potef)

fattam poft votum..

Refp. N eg. confeq.

R:ati-o'-d'i'fpäritäti's eft*ï*l,,' quia votum: eft

d inpre-

contra&tus quidam gratuitus ,.fponfalia funt contra&us one-

p oa-

t ceprum

rofus , contra&tus autem gratuitus in Boccafu cedit onerofo,

tahenduim

eoquodDeus.non ità exadté velit promiffionem fibifattam:

tiiusob.

adimpleri cum praejudicio tertii , fecus dicendum eft depro-

uíavotum

miffione fa&á hominibus, qui: exatté volunt promiífionem:

fibi fattam adim

x

, üt tridi-

pleti, ,nec.v,olum;übi. jus aufezri ge;.-injurliiama

" notabilis

d

futie, K

;lmi -&&am.* |

';

CASUS DCEXXIL-

ypuden-

vem fent«

-

Qyuïiqm; fä&[ö fbota"*limpfici religionis contrabat matiimonium:

iglonem,

Animo ingredienda relieionis, amtequam con[ummet.ma-

ditotibus

grimonium : peccatue talis mortaliter?:

:ligjoncm

[ Eþ;ï«ïääc;'c;fäffin'o;r;aïiït;qtztalïs'-'pcrïf*elfö-qu'f: ndo. Ratioeft; tumr

- quia facit:gravem injuriam alteri conjugi ,.qui cogeretur.

cefpriot

alterius profeffionem exípe&are , antequam poffet matrimos

&il

nium : conttabere.cum aliquo,aut faltem cogererür manere:

(fíoem

€um defertore-religionis , fipofteà illeegrederetut religione;:

m l-

Tum-quiaexponit fe gravi periculo non adimplendi votum;.

u-

& confummandi matrimoniuüm contta obligationem voti. "

D?*ces 3 Contrahens matr

imoniumcum . intentioneingree-

Dic

Kkk kk-3:

diendi:

$14

CASTIS SMCRAMENTALES

diendi religionem nulli facit i.hjur-iam,**feöaü'tifu«r;jüre'fuo;Na?in

Ecclefia poftcontrattum matrimonium:;fed nondum confüm-

matum concedit bimeftre ad.deliberandum de ftatu eligendo

Qui f ?

& capeffendà religione , quo tempore liberum eft conjugi

!

denegare debitum ante confummatum matrimonium,ut re-

ligionem ingrediatur,

ij 4

. KRefb.Ecclefiam conc

edere bimeftre ad cheiibe-randum de

^caltal

ftatu religiofo eligendos fed non concedit, ut hoc fiat cum

praejudicio alterius & cum deceptione, fed cum boná fide,

aietum (

NVE

Uinde nonfequitur,illumnon peccaremortaliter, qui contra-

"um &t

hit matrimonium cum intentione ingrediendi religionem;

antequam confummet matrimonium, 1ta Con

Cantum ^

jnk. d ematri-

inquoo

monio, difp. 25. dub. 3.

wovit, J

erofim.

CASUS CLxxm.u

peete,e

?

poft fpoifalia contratia .emittatf V.otum fimplex

[

,

vanturfp

: Qgidjï quis ;

48 átAt

3 Dirimunturne per doc

-

düovitx

—Clonfalia ?

etíam Q

R Efp. ita. Prob. primó, au&oricate S. Thom.in

4. dift.33. q.

fpontd

1, adfecundum, quaeftiunc. z. ad 1, ubi leguntur hac for-

T10n am.

f4lia :

Deinde

Unde propter fvotum jimp]e;g funt jponfalis dirimenda,

fponflie

fisqgf Qs

Probatur fecundo. Ex co,quia contraQui fponfalitio fem-

Cof

per cenfetur tacité fubeffe hzec conditio , nifi perfectior fta-

tus eligatur, eo quodipfum jus naturz didtare videatur, ne-

fibi pra;

PU

minem per promiffionem fpon(alitiam fibi praejudicare velle

pantewr

inbonoexcellentiore , cum autem per votum fimplex cafti-

ditio,. i

tatis eligatur perfe&ior vitae ftatus , ftatus enim coelibatüs

eft perfe&tior ftatu matrimonii , uteftde fide ,fequiturfpon-

We COm;

ergï)*iüic.

falia dirimi per votum fimplex caftitatis , eorumque obliga-

tionem ceffare , ut in fimilidi&umeft de ingreffu in religio-

nem, Confirm. quia promiffum non infringit, qui in m

"

(ue p

?e

(Ontrahe

liusilliud commutat. Cap. pervvenit. 2.

fonfalil

de jureq jurando,

CASUS

341

.W

DEMATEIM ONIO:

efüoN

t

1 Cotfüm

"

- CASUS DCLXXIV, -

» tlipendo

Qui4 f,: quis poft. contratfa: fponfalia faciak votum (implex ca[fi-

3

* Conjugi

irimitue boc fpon[aMia ex'parte utriu[que:

t CC fe«

ho mti; o

comtrabentis 2'

:

.

m de

Ejp

: Affirmat. Probatur.. Ínprimis enim, q;iodï per votunm

Tiat um

ca

ftitatis unius diffolvantur fponfalia ex partealterius, ma-

bonj Mde,

nifeftum eft. . Tum quia vovens eó ipfo renuntiat fponfali-

Vi conttt

bus, qua. cum cafüitatis voto-licité-adimpleri non poffunt,.

ligionem,

"Tum etíam , quía tale votum novum affert gravamen alteri

dematri

tantum fübeundum ( quod adverfatur naturae matrimonii ,.

in quo oneraquoad debitum conjugale fünt paria )'nam quii

vovit, non poteít petere , fedtantum reddere, — At fzepe o-

nerofüm eft , praefertimfoeminis naturá verecundis fernper

etere', ergo &e.. Quod veró'etianr ex parte voyentis diffol-

fngix

vantut fponfalia, oftenditur hác ratione, quendo concurrunt:

duo vinculaincompatibilia,fortius debet pravalere :fed voti

etiam fimplicis caítitatis vinculum: eft incompatibile cums

,di&v ?)Soq'

fponfalibus , ut conftat.. Quandoquidem: evidens eft,. quod!

hat fot-

nom ambo:fetvari poffint ,. & eft fortius, quia' oblisat Deo

dirimta.

—

D

fisque füperveniens ea. diffolvit..

ponfaliavero homini tantum z e'rgppræv?l;etzfþpnfaliüusfi p-

alitiofet-

fectiot l-

Confirti.. Cum: contrahentesper fþOn(äIï'aa nonm intendant:

fibi praejudicium: afferre,, nec fe reddere impotentes ad.eli--

eatut, fie«

endum ftatumperfedtiorem,in ipfofponfalitiocontra&u, ex

jcate vt

parte utriufque contrahentis; tacité fubintelligiturTizc con-

lex cal/

ditio:, nifi perfc&iorem ftatumrelegero : fed ftatus caftitatis

coelibids

five: continentiaz fuperat ir perfecione ftatum conjugalem :

jturfon-

ergoincontra&u fponfalitio.femper fübintelligitur hac con-

j ib

ditio;nifi: elipam: ftatum continentise vel caítitatis;, proinde-

j rexgit

Que.per votum fimplex:caftitatis fponfaliaexparteutriusque

ia m

contrahentis diffolvuntur, Quodrnomfolüm intellizitur de

*

jurarm

h

T

fponfalibus fimplicibus,fed'etiam: de: juratis , cum

CASUS

A

$16

a

CASUS SACRAMENTALES .

um PE

á

r

m

:

at

tum fe uatur naturam. & conäit*ïanem,maf&&s, cu'iïä-

Uoi

pp

onitur,

& confequentercóhditioinclnfa t

áci ;f*e*in" actuincl

fas t Si]

iam in Juramentoe.

uda;ur et-

eeptaret

Dices primó, in.Cap. Y^ eniens -

$. qui clerici «uel wad;entti..

& Corpu

Mulieri, quz

ut diffolveret contra&a fponfíalia caftitatem vo-

nt prom

(edhocb

verat, dicitur injungenda poenitentia ob mentitam fidem,

eique permittitur inire matrimónium ,

ergo per votum

& pofte

fimplex caftitatis non diffolvuntur fpon

non effe

ventis,

;

falia ex parte vo-

Q

Refp. Idcircó dicitur à Pontifice injungendam effe poeni-

Va &ido)

tentiam huic mulieri , quia votum illud non fincero animo

p

fed fraudulenter emiferat , ut nimirnm non co

geretur fpon-

terius C

Ío , cui fidem prettiterat , copulati,

.Iili veró permittitur

fau (

cum eo inire matrimonium , tali voto non obftante , quia

tomjlz

non ftatuerat fervare continentiam , fed alteri nubere vole-

£ortm,

bat : undeaitPontifex:

Tutiuseffe , u prefata mulier poft fidem

injoria 1

datam contrabat , quamfo

rüicaítonis reatum iaücurrat.

tomitt

Dices fecundó. Deusnon acceptat promiffionem rei alte-

fubfifüt

ri priüs debitze & in ejus przejudicium ; fed votum caftita-

miffioe

tis emiffum ab eo , qui fponfalia contraxit, eft promiffio ret

dueini

alteri debitae ; nimirum inte

gritatis corporís , cujus ufum

*

fubvond

promifit fponfz; erg

o irritum efte

]

muitone:

jufmodi votum, & ch;äfe-

conttad

quenter non folvit íponfalia ex parte voventis,

B'efp.. Difling.major. Deus nonacceptatpromiffionem rei

injuriá,

prius alteri debitae abfoluté, Concedo. Rei alteri debitee tan-

non im

tum fub conditione, qua nonadimpletur. AVego imajor., fiwni-

wwnd,

liter dift..min. Votum caftitatis emiffümab eo , qui fponfalia

D

contraxit , eft promi(Tio rei alteri debitae fub conditione,

Ut p

qua non adimpletur, Concedo, Rei alteri debitae abfoluté, e-

atorp

go tmin. non enim fponfus ex contra&u fponfaliorum obliga-

tumin c

(ale votg

tar abfoluté ad tradendum ufum ui corporis fponfz , fed tan-

tum fub conditione implicita ,

Ro

quod -foirlicgt nolit tranfire 4&:

ftatum matrimonio»mclior x

Dattim

IOt flat

Quod

ER.T

DÀ MÁATRIMONIO.

$17

—*

feesctrofinee t

'Pponitur,

uod fï präefz;gam obje&

ionem parum aliter fic propo-

N Gator et.

nas * Si per ejusmodi votum fponfalia folverentur, Deus ac-

à

ceptaret p

romiffionem rei jam prius alteri promiffze , nem-

"Yostjs

e corpus

fponfi ad fervandám caftitatem , quod prius fue-

Itaemyo.

rat promi

ffüm fponíz ad futuram conjugalem copulam,

i filem,

fed hoc Deus non facit,

ficut fi v. g, Petro promitteres equum,

Pt Yotm

& pofteà eundem promitteres Ecclefia , pofterior promiíiio

Jttt vo.

non effet acceptanda , ergo.

Refp. pauló alite

r diff. ma.

Si per ejusmodi votum fponfa-

elfe prerie

lia diffolverentur ,

Deus acceptaret promiffionem rei priüs

Ceto animo

cum injuriá alterius ma.Nego : fine injuriá al-

alteri promiffze,

'etut fpon«

terius Conc.ma, Eodem modo dift. min. cum enim

fponfus

Yermittitot

fuum corpus in contra&u fponfalitio nonnifi eà conditione

romiferit fponfz,fi intereà is fibi non elegerit ftatum perfe-

inte , quia

ibere role.

&iorem, & hic & nunc illa conditio non impleatur,nulla fit

it of f

injuria fponfae, dum per votum caftitatis idem corpus Deo

romittit , & eà Deo haec promiílioacceptatur. Necetiam

;:m tei alte-

fubfiftit addu&a paritas , fi quidem difparitas eft, quod pro-

üm caffità-

miffio equi primitüs fatta Petro non poffit revocari fine hu-

:us injuríà , cum promiffio ifta non fupponatur fuiffe facta

romiffio tel

curus ufura

"

fub conditione , quá non impletá promittens Jus habet pro-

.

mi

ffionem revocandi, écontra veró promiffio corporis in

& cont-

contra&u fponfalitio fatta fponfae poffit revocari fine hujus

(fionemrt

injurià , hocipfo,quod fit fa&a fub praefatà conditione , quá

non impletà fponfus jus habet promiffionem fponfalitiam re-

lebite t

vocandi,

anajor f

Dices tertio, 1deó fecunda fponfalia etiam jurata non-diri-

vi ponfd

onditio/

munt priora , quia fponfa prima jam habet jus acquifitum

ad corpus fponfi, fedin noftro cafu habetfponfa jus acquifi-

olur t«

umga-

tum in corpus fponfi,antequàm ipfe voveat caftitatem , ergo

tale votum ejus non dirimit fponfalia ex parte illius.

( ia catt

Refp. difl. major. Ydeó tantum , Nego majo. partim ideó,

CL

artim etiam , quia ftatus fecundi fponfalitii non eft perfe-

&ior ftatu matrimonii , Conc, maj. Item dift. confeq. Ergo

L

taie

Qu

818

€A5U$ SACRAMENTALES

st i

L

al ov Aj POR RRR IOR UA r Mi

j

m

tus caftitatis, qui vovetur , non fit perfedior- ftatu : atti-

iniquæ:

monii, Conced, Si fit perfe&tior, /Vego. min, & confequent,

ac Paritatem, . Difparitaseft, quod ftatus fecundi fponfalitii

t

non fi

/

Qui þqm

excedit illua.in. perfe&ione..

: perfe&ior ftatu matrimonii: at veró sztl;.l.ä. Gaväiyatï?

jiiott

CASUS DC

LXXV.

Quidj [jo

n[üs-vonveat c

aff

fHitatem animo 65 z'nter-ztionf?dif-g

N

| [;;l*z:endiþäaä[tha ,facitnä;'rbïacl

licite ?:

queobligs

WO

rfp, Eum. libä-t&....idïfacere*get:f& Ibïlugn*dc;., . Ratio. eft ,,,quiïa

utitur Jurefuo eligendi meliorem vitae ftatum , fub cujus

6,& g

eligendi. conditione. eelebraverat: fponfalia. ; Idem dic de

düm dee

la;&pi

voto ing;.;diendi.g religja*on;am;,,kut; ait Sangez, L. r, [ D. 46, .

tut fare

Contra Yc

AGÁASUS.DCEXXVE ? :

S;ngez.lfx

- Quid fi [ponfalia: fiant: poft' votum fit

zzex;;gpï:gf;;-g,-

Juntne: inualida ?'

ä???/&a-

Q Efp. Aäïi*mat;. ItáSangez.l. r. difp. 46.n3 Ratlo;eü,tum

B

quía fponfalia fa&a ante.votum caftitatis irritantur per vo-

tum.fa&tum poft ipfa fponfalia, ergo multó magis funtinva-

lida ,.fi fa&a.(int. pofs votum ; cum fint promifliones de re

illicità ,.quae non.obligant..

;

'm. H

Judsdnds usl

"us

Regul; Noneftobligatorium. De regülis

Celebrati

quia promiffiones de:eàdem: re incompatibiles , ita: feha-

at Id

bent,utquea prior eft tempore , potior fit Jure; fed.in hoc

ficà ii

cafu. promiffio. voti: , quo traditur corpus : Deo ; eft priot

xomiffione fponfalium;,.quibus : promittiturcorpus homini,

ate(ecul

ergo promiffio. votieft potior Jure , conféquenter jpfa fer-

li, utlid,

t Datert

vandaeft, nonveró.fervanda eft promiiffio fponfalium;, & hoc

cum

.utierer [

WLetf,ge,tiamü;di&æ fgqnfalia fa&a fint cum Juramento;

ura-

2 d

$15

Kg——m

fgnneoat:

o

*.——., - ...-—[.- Á

"— /MATRIMÓ A1ó.

lus

ff

CU - natri

Juramentum n

injquæo

Onfequent,

SE^S

! Jponfalitii

^CCASUS DCLXXVI. — ^

^ Calitatis

de ]iqm.c fa*&i;*;þohjälibüi '*[70&53-212!/1&11!&"1; fed po/?ää füilþ?n-

- fütiotem «voti obtinuit s Teneturne ffare fponfalibus du-

«endo fponfam , -cüm quá prius celebracve-

&

.af fponfalia? .

P

"

r

tionedif-, :

2 pr Nontenerifp

orífalibus ftare, tatio eft

p

-omninó diffoluta erant per votum fubfequens , illorum-

que obligatio extin&ia erat. . Obligatio;autemextin&ta femel

non réviviícit. ;Regul. Non firmatur ? De regulis Juris in

1o elt,guia

, fücujus

6, & Regul. quod ab initio. 4f .eodem Titulo... [dem dicen-

dem dc d

düm:de'o;:qui priusfado voto-caftitatis contraxit fponfa^

lia ; & pofteà difpenfatus eft'in yoto. .. -Hicenim non.tene-

tur ftare fponfàálibus , utpote omnino invalidis , cum:effent

contra votum caftitatis & .de re

r

.;;

3

Hhcxtaruppeüwvcto ;Iga

pireenos od

hii

nE M

E

E

CASUS

L.

v

XXVIIL

J

p

li

bmlegzttmä

Ws

ï

a

aBHis curm umá , contridbat-to-

ïxo[eü,.mm

t A/rá y'totempore ; qnaxvalida ex nmt priuras tenetur-

V(üt pervo-

'

Crundis ,:et

s tunrime |

WE | ;a;reïi

iam[i pofea illa ,'friäm |

fiones d I6

«s difflvuntur? —

F. Nartivi. R

atio. eít, quia:non

-ïïi'rmatur;:tlr'aï&sj tem-

"poris;quod ab initio non fübfiftit; ; Sed fecundá fponfalia

l inf6.T/W

celebrata eo tempore,quo priora erant valida; non fubfi(te-

5, fta.It"

bant,ideft, non erant valida 5 ergononfiunt valida, fi po-

» (edi of

fteà diffolvantur priora , confequenter fponfus non tenetut

o, ii

ftare (ecundis fponfalibus.,nifi forteper accidens ratione dam-

"

7] hemï/lh

ni , utfi defloravit fponfam;, quae alioquin magnam infarai-

bt

am pateretur , modoilli non fatisfattum fuerit alinnde, Ità

Nm;yhoc

Gutierer de matrimonio ca

j cum

- 27;"nf,;ï'""":*conilü.k&de matrimon,

Juté

dnfp.z j.dub, 4^ni29,-

LE

CASUS

826

Ralb ondees o R

ass

bitum füi

&-

ficut obl

Quid fi fponfus poft prima fponfalia celebrata cum uf to

;itrabaf

um, itàt

maívimonium de praenti cum alia ; "Teneturne mortud uxore

»Jet

fponfus n

d

1

if

prament

'[Joluo tsatrimonio adbuc [lare primis [pdn]?z;j;þ;,fä p u9

Obfet

; u prz"ma fponfa adbuc"'fvifvat,*j?,:d.f |

. petat ?.

M

fito Pa

tionem p

Efp. Non teneri, Prob. primó, " Qui

a obhgatxo femel ex-

gon extini

tin&tà ampliüs non revivifcit. Cap. Quaris. De confecr,

dift; 4. L. qui res, $. aream, ff, defolut, Atqui fponfalia perma-

al

trimonium cum alterà contra&tum:' folvuntur. ; Cap, Si inz

Jiws,f 4

o o

ter. De fponfalib, Cap. r. de fponfá duorum. Cap. ubi. 27;

ttimofii

uaft, », confequenter obligatio priorum fponfalium. fuit

omninóextin&a, ergo &c. Prob. fecundó ex: eo: Quia fi,

tuáprion

cüni quis votum fecit profitendi religionem ftriGiorem &

fondua.

ipfo fa&to profitetur minuüs ftridtam, prior óbligatio omninó

extinguitur per pofteriorem , cum obligatio fortiorfüperve-:

niens extinguit priorem ejufdem rationis, juxta Cap. Qui

Qui E wr

poft s. De regular, in 6. Quidni pariter per matrimonium

PAU

mf

fubfequens o.

mninó extingueretur obligatioTponfalium pri-

J

orum *

n

Accedit ,

o us e o

matrimonii durantis, fi poft hoc contrattum remaneret ex

parte mariti hujusmodi obligatio; Hic enim fibi in memo-

027

riam revocando obligationem iftam , facile induci poffet ad

" Whtion

machinandam mortem conjugi fuz , '& huic fcienti eandem

obligationem obvia daretur-occafio zelotypiz , quatents

£ir hf

facilé eam fufpicionem formaret , quafi prior fponfa marito

füs votus

wh,ü

charior effet. Exquibus faneargumentis claré fatis apparet,

Of«

ejusmodi maritum non teneri mortud uxore feu diffoluto

matríimonio ftare primis fponfalibus.: Ethoc verum eft jux-

3 multos Do&ores , apud Henriq. l. 11. Cap. r4, . 4. apud

Etiamfi primafponfalia effent ce-

Sangez,l, r. difp. 48. n..3.

eft, quia Juramentum adhi-

lebrgta cum Juramento... Bat:i.o.:

itum

$851

——N

E

DE MATRIMO NIO.

vamemcamn

f

uxtad Confirmandam obligationem fþlbnfälifüm ,ergo

omiffionis ceflavit per fequens matrimoni-

ficut obligatio pr

ffaffe videtur Juramentum , confequenter

n

um , ità etiam ce

|

fponfus non tenetur

h

At feu

uramenti,

ftare fponfalibus ratione fponfalium vel

fententiam Ferdinandi de Ca-

Obferva tamen contrariam

ftro Palao. difp.

1. de fponfal, pun&o 21, n. 4.

Docentis obliga-

m fpon

falium per matrimonium fubfequens

o femel o

tionem prioru

edtantumintereà executionem ejus füfpendi ,

De CoRltCI,

non extingui ,f

lia permo:

adeoáue hoc mat

rimonio foluto teneri viduum ftare fponía-

libus , fi fponfa id

exigat , omninó obfervandum etle, quan-

p i

do fpon

fus honeftam virginem aut vi

duam. promiffione ma-

filiorey futt

trimonii decepit

,ac pofteà aliam duxit, quia tunc hác mor-

tuá priorem ducere tencre

tur faltem ratione damni illati, &

j Quía fi,

(&iorém &

nondum compenfati.

2

tio omnino

CASUS DCLX

XX

orfüperve«

froufis aovveat caftitatem falvo Ture alferius z

| Cip, Qui

Qm"a' É unus ex

trimonium

o[funtne ex boc capi

fe refcindi f[ponfalia.

Quaflio v g. eff , utrum

fponfn pofft »

efelire 4 fpon[alibus , m

on fülum quando

Jfhonfus poff f'acta

falioyn pti»

Jfpon/ads.

A UOv

it caffit atem abfolute ,

(ed. etiam quasdo vovit [alva Ture

d eff , quamdo vovit tamtummodo nom petere

.äjan./ä : i

" refge&a

debitum , intemtione tamen vea-

€244.

maneret ex

(f fnemo-

: x-:jþ..' poffe. :

Ratib eft, quia promiffio non eBli'gat uftfæ in-

d poft à

""tentionem prtomittentis , pr

omittens autem non ceníe-

nti eanaem

tür habuiffe intentionem obligandi

fe in eo cafu, quoífpon-

uaterus

b

is emififfet, fupervenit enim notabilis mu-

fus votum caftitat

ynla mito

tatio , ratione cujus matrim

onium redditur fponfa valde

tisaypateo

^* enerofum pr

opter innatam

& naturalem in pe-

a dl uU

æend'o verecundiam.,

um e u-

n ipü

jaefitt C*

-

Go

CA

CT

l

[ a )

LHHIL g

bitum

$2

Es .34CRAAJ£;NT3£ EÉ$

suctuRi i quepuarto,

Eml

at

itetin t

lüritáte à

qms

at a

deü

