[ fpenfalias eruntne valida? —

"URe [j. Eruntomnino valida, nifi ipfum Matri

monium non

"

ippecit

poffit lic

:

z

-

contra

Lj

*

"

i, Ratio eff; quia exuná parie fponfalia tam

mtrmefldas

ebente

j

eliberà;

quam ipfum Matrimonium. Etcerté quili-

f por*

bet filius familias habet tam clarum & certum Jus ducendi

mento , 'quam etnendi-do-

ä«gamlib'et non laborantem impedi

L tf

mum,

Cists

866

: CASIIS SACRAMENTAIi!S.

"a e.

njuni, agrum, veftem &c. ergo chü valet em

S

ptio domüs,agri,

ex fponíl

veftis &c. etfi repugnent Pater & Mater in ii

circumftantiis,

|. fponfus, q

quibus ea emptio non repugnat pietati , charita

t

i&c. Itaetiam

inferat ij

valebunt fponfalia, nifi fimilis virtus mandetabftinere à tali Ma-

trimonio, . Quare ficut fponfi ex

* poftíponia

talibus fponfalibus obligan-

eenitenti

tur, & fidem fervare tenentur , & i

nutroque foro ad fervandam

Ws

fidem compelli folent...Ita pare

ntes eos quoad hoc impedire

non poterunt , quin graviter peccarent, fi filium impedire, vel

slisfuadere conenturid; ad quod fub mortali obligatur,

Exalterá autem parte;quia non valet necobli

gat promiffio,

que verfatur circa remiillicitam

; invalida quoqueerunt fponfa-

u

lia circa Matrimonium, quod lic

iténon poffit coritrahi, quando

nimirum pietás, charitas, juftitia vel fimilisvirtus

claré prohi-

M

bet nuptias tales velcumtali, Utpoté fi Matrimonium quod

tionepro:

filius vel filia inire cogitat & fpopondit, eft in probrum paren-

fiémy feq

tum, in dedecus familia ob inzequalitatem fponforum; vel fimi-

damoum

lem caufam 5 fi inde oriantur graviffima fcandála., difcordiae,

N

3.

"

tum-,. ü jlh

ixce &c. Inter fponforum parentesvel confanguineos ; Si ipfo-

rum parentum gravis & éiuturna offenfio , indignatio , trifti-

tia &c, fecutura fit. Cüm enim tale matrimonium , utpoté

charitati;pietati, aut etiam juftitiae repugnans, fine peccato con-

trahi non poffit 5 ideó neque validé per fponfalia promitti po-

uem

tuit, ac proindé parentes illud impedire peffunt & debent,etianm

implorata ad hoc judicis auctoritate , ad cujus officium pertinet

cavere , ne talia Matrimonia ineantur , ex quibus fcandala, vel

M

infelices exitus fequi folent. Ut locum habeat r

* ber of

egula Juris jn ó,

v mult

In mali proqzigis )*iz(em-gqn e:fpedft kr-qare.

iohm

^«CASUS DCCX X XV'1L,

P3,deM

; m ognge

Quid fi ineantur

vera fponfalia : ariturne exis o

: lümiop te

m'ortnli» afijifþ: imz/e?d,g $oont

bhgat;o[äb

Cneri d.

Reft. Hta. Ratio eft ; quia ex contra&tu oritur obhgaäo ju-

fimu

fitiz fub snortali, quando materiaeft gravis; fed fponfalia funt

&o

fgf;ua&gs,'inter fponfam & *fponfum*in magcri; gravb . Er

€x

"

ER ,MATRIMOHIOQ

GU

86y

d

:

mf apr,

ex fponfalibus

fo

(IV)rituþrobligatio fub mörtali.w Ex:qim fit, ut

Amfantijs,

fponfus, qui nen adimplet fponfalia,graviter pec

cet, & gravem

C. itaetiam

inferat injuriamalteri fponfo , & hocverum eft,

etiamfi ftatitu

fe 3tliMy-

^

35 oblipan-

oftfponfalia cont

ra&a peeniteat fponfum illacelebraffe : nam

poenitentia po:

ftfp

*

onfalia contra£ta non tollit leiggtioncm eo-

i tvandm

i validé celebrata fuerint.

"C inpedite

rum, cum amca

1xdirt, vel

-CASUS DCGXXXVII[. i

AUL

It promff,

r

- fub fiB A promiffone /M atrimonii cum fomind mala.

runt (poni-

Q"'"""

fides eä' f

um babuit copslam $ Teneturne

"lhi quando

Curtprovi-

Re j N ontcnctur- Ratioeft $ QUMchuetmewr r

níar. quod

tione promiffionis , cüm

promiffio fi&a non inducat obligatio-

um paten.

nem ; neque tenetur rationedamni ; quia illa foemin

anulluma

2myvelfimi-

damnum patitur.: quare fatisfaciet folvendo pretium confuee

, difcordia,

?Um;.üï' ill: !

faemina confueverat fuum corpuslqcare.

:05; Siplo-

xitio, trilti«

^ CASUS DCCX XXIX-

um utpoté

mz»d fvie

aliquam fowinam , que fimulabat fe svirginem vvel di-

eccato cor?

voitem,

cum won c/Jet , decepit fiétá promij[one matrimonió .

xomilti po*

extarquendo copulam ; "eueturne

bent,etiata

" eam ducere ?

um pertinet

— Refp. Eum non feteri. Ratioeft; Tum

uia in hoc cafuha-

andaa, vd

bet fufficientem caufam diffolvendi fponfalia ,. .fi vera effent;

liaiurisin ]

ergo multó minus tenetur ftare fponfalibushidis, Tum quia

fi&tio feeminze compenfatur cum fi&ione viri. Ita Vasquez

"

;. de Matrim. difp, 6. c. 5, n. 19. Leffius l.2. c 1o. dub.3,n.29,

É

tn

l;

5 Sangez de Matrim, difp. 1o.n. rr. Et alii docent; non fo-

lüm tion teneri ad ducendam praedictam foeminam; fed neque

ii

- teneri ad illam reftitationem , quando fcemina fe virginem

firaulabat , & pofteà comperta eít corrupta, Nullum

)blïgatïb "

enim damnum vir illi cenfetur

onídla Junt

intuliffe,

tüf Eïä: :

|

: CASUS

Rrr r z

t68

CA SUuUS'Ss AEC"R?AM ENTA LES.

M—-

f

?

M o i h rrro d

3

Quid fivvir, qui eff multó digniorà conditionisfub fiBà AL atri

monii

romi[froue , a fumina, quaeff motabiliter iufer1or conditiope , extorfit

auzdnq;w

copulam, f femina deceptane[cicbat inaqualitatem flatás , c- vir ades

fjäwerant

er promifit , ut ip[a.

prudenter c vationabiliter potuerit ..

eredere, promilfronem mon ficfe, fed vere fieri ;

ficentiam

- Weneturne eAm duéere ? -

n; f [ Szflgj

tüm qua

- oRp. INon feneiur, ItaSangez l. r, de Matrím. dif p 10, n,20.

Leffius l. 2. c, 10, dub.3, n,22. & alii apudSangez. Ratio eft,

tum quia non tenetur vi promiflionis ; nam ex promiflione

Jponilun

interpie

fi&a non oritur obligatio. Neque tenetur ratione damni ipfius

foeminze : nam hoc damnum aliter vitari poteft, exempli gra-

jwt j

tià, dotando, velaugendo dotem, quá poffit &qué bené nu-

dubioMi

bere, ac fi deflorata rión fuiffet. ^ Tum quia ja&ura inferioris

tl

*

fceqiinae non vidétur compenfánda- cum tantó viri difpendio:

Tum quia nulus tenetur plus reftituere , quàm &eftimetur dam-

27 fv:??

num illatum: Juftitiaenim obligat adzequalitatem: Damnum

J i

autem amiffie virginitatis non tantiaeftimatur , nec conferen-

diàmi éftcum damno; qiod pateretur vir longé-

?

ditionis *du*cenärfïfitägm multóinferio rem, «

:;faperiexfiï s

-

fiibvs, fö»

tür de ii

.

B

3

d àd gildnbhir vir, qii poffquam AHatrinoniim iB proni-

fecusdu

.

j

db o

lt illam diicere , Wl*?ï?

n&aub —

m

».

T4

$

5

:

Rep cumLeihoI

z C 10. dub

it. 3. 0.27. : Adnihil tenenï

L

Ratio eft, quia fatiseft quod fit paratus ad illam ducendam, &

tupcad pr

[S

miffionem implendam , & peripfum non Rct,

2 anREIR promiffio achmr-*lea'mr . J

quzfuy

Cum plnr

bus vel

EC I

I n

3-

X

CASUS

JDE MA'BRIMON IO.

869

I—N

Ww

f

"i

184

-fü-gv-

CAS US BCCXLII

Mammonn

Qy:d þ quzs

æqualzw dubitat, an promzfmt wel contmxmt fpon]ä-

56

*

ww, extar/;p

lm » Utl uirum ve

rba centistant promiffiouems :

on/AÍL mc?

ls. vt jek

RU !gd?) fld

»lf'(?

N e at Si dubium adhuc perfcvcræt poü adhxbxtam d.-

ler hwrit

;.Re/p

,0

;genuam ad cognof

C

endam veritatem, Ita Henmquezl IIL.C.II.

n, 5, Sangez l. 1. de

matrim. dip. 9,& difp. 18,n.9. / Ratio eft;

tum c

a in dubiome

lior eft conditio polï'dentrs dubitans au'-

d).10,120.

z hitof,

tem

idet fuam libertatem, Tum quia hocetft in favorem

fpoa(ahum, qua«

debent g,fï'c libera, Tum quia facienda eftftriCta

x promiffione

juandoagitur de obligatione faciendá. Ci 1. Ze

: Gampjjpfus

interpretatio ».

exemgä»gfa

jure jurando. 1

lde

em cenfet Henriquez l. 11. c. 13... 4« in aequali

u brné qv-

dubio Matrimonii,

eoquodfit; mehor condmo pofi' dcntns. Con-

tra Rebell. z.p.l 4..q.3.n 95

jrà f etiorts

v dijendio

550

É

"CA süïä í *BäCELIII*

timetur dam:

oA

t Ef"i:a..! MY

Sed quzd Ii quis p

vomiji És eu »on.

/ja. contmmt, teneturne jlare

m: Damnum

| feu fpon[ alzbw $: gzmmla dubitaz , wtrum

vec conferen-

Pï omsj[1omz.

'b

gromáferit amimo fé o lzg;md: £.

perlots con.

Refp.s Tmerz. Ratio e(t;. Tum quia poffeífio &at profpori-

&libus; feu promiffione, quam conftat fattam fuiffe, fed dübita-

tur de illius excufatione. ^ Tumi quia a&us preefumitur fa&us

fecundüm .fuam naturam , -nec ullus praefumitur dicere, quod.

'F'&e Wa:-

mnhæbemn mente. Ita Sangez l. 1. difp. 9. ,

iz,&chfp.xs.n H

4ut

idís

A CASU*S

D XLW

NiY,

ïmh'!tencr/,

" rapruä- þelf:&e

fwääc

ontmbantur ]þbnfa&a meerta ; funt

/P

[ucendanb

Jqömþt!m. Q amex tp/iv oältgntza een[urgtt ?-

yon ts

i

Nata Nomme mcertgmm fponfahum mtelhguntur ea,g

S]U

QQF cu

Q.

na mcent

& indeterminata , feu quzx, fwnf

3

cum pluribus

i;p,s';r:f

ut qqgnd

o Cajus

oromittit tri-

d 1??'?9*

fe ufxam illarum du&urum, &

bus vel quatuor flh

;y('æ fimiliter fe promxttamt. "Hoc notato

L RTA

ï

-Rrrrr 3

Refp,

us

E

870

C&SUS- SACRAMENTALES.

M—

! Rejþ. I

Sp

onfalia incerta non.

p-l'OPl'iö &-I;Ct'f e&té Sporne.

falia. Kafio eft ;

Tum quia ficut Ma

trimonium neceffarió de-

bet effe cum det

unt inchoario M

erminatá perfoná ;

ita etiam Sponfalia , quae

"7

atrimonii, Tum quia

ex veris & perfectisSpon-

n u

alibus nafcitur i

mpedimentum public

& honeftatis: Sed hoc im-

l

pedimentum n

unico deSpor

falibus in

on oritur ex Spon(alibus incertis;

üt habetur C,

6. ErgoSponfalia incerta non funt pro-

hi.

prié&

perfe&éSponfali

a, fedpotius conditionata funt, ad eli-

fiot tenet

e

ndum nem

pe infuturum unam exillis ,

á

lone fa&a e

quibus fub:«disjun-

- erom efi

ft promiffio ,

purati Jut

Refp. 2. Ex

Sponfalibus incertis confu

reitobligatio adim-

A NU

pleridi Sponfalia.

Ratio d ;

tur obligatio ex vipromiflion

quia ex promiflione non fi&iáori-

N

ls , confequenter poteft promiffor

diens& d

compelli ad ducendam unam

ex illis , quibus fub disjun&ione

4

promifit, poteft enim com

pelli ad fervandam promiffionem.

Verum fiunaillarumr

(remtion !

enuat; promiffornon tenetur aliam duce-

Qntalt

re; nifi forté obligaver

it fe, ad

alteram ducendam, uná recufante,

i

trem, qU.

aut nifi ele&io reli&a fit in pot

eftatéillarum; Ratio, curnonte-

neatur unárecufante aliam du

YetÓ , at

cere, et,quia promiffor,quantum

TIaQtur, (

eft de fe, paratus eft ad promi

ducendamillam

Íflionem adim

plendam, id eft, ad

bene orlet

» que renuit; necper ipfum ftat , ne unar illa-

rum ducat,

fed ftat perillam,

*

quee recufat, ad quamnoh pertinet

' l prodsitoo

du&tio, fed pertinet ad prom

florémin promiffione alternativ4,

regul. de alternati-visin 6,. It

a Sangez l.'1. difp.26, n, 2.

r

€Jp. 3. Sponfalia incerta redduntur certa & perfecta p

er

; Quijir

deter

MT

indu

minationem , & eleétionem promifforis , quá pofitá ftatim

"

citur impediméntum püblicae honeftatis. Poff Conc, Tri4.

Jeft. 24 . 1. fufficienter praefumuntur determin

ariSpofaliacum

L

eà, cumquá promiffor habet copulam : praefu

mitur enim ac-

lib

ewin

cepiffe animo eligendi illam, quam carnaliter cognovit, cüm

(ptatam)

per copulam faat affinis reliquis forotibus , ita ut non 'potfit

unam aliarum ducere; ut cum multis citatis Do&oribus

4 X co

Itum,

de Spon(alibus.

Icuti ii

E tll p

CASUS.

at f

DE MA

[ E

GNDEUUDSiBEtS

TRIMONIO

eCeffiri) d.

hfalia

, quæ

Qäxd F Pater Pfon;:ïliff Ca)'o cunirjuram : i-ägfadmv 'gn*'/llah;bna-'

t

pon

zium unawe ex quAtuor filiabus , quas babet , tenerurne ali-

3ehocim.

quam trAdere , ff Cajea intérim. copulam baber

t habetur(

&utti uná carum?

Onflntpro.

unt) 3d C]i.

" Refs. Negat. com Sangez . 1. difp, 26.h, 4, Ratio eftquia

non tenetur tradere illam, cum quá Cajus copulam habuit; li-

U«fisiun.

berum enim eratPatri tradere, quam vellet ; necPater debet

privari Jure & libertate fuá obcopulam Caji delinquentis, ,Ne-

g d.

que tenetur etiam tradere, có quod per copulam habitam cum

lon fidori-

(ipromiftoe

uná fuüboriatur impedimentum affihitatis cum reliquis impe-

niu

"

diens& dirimens Matrimo

1

m

isjunGriore

.. . «Addo. SiCajus unamillà

[

*

i

umele

&am à Patre refpuat ï, Pa-

milfionem.

trem non teneri ad tradenda

E

alteram , etiam fi Cajusnullam

QUiam ducee

;

carnaliter cognovetit, -

Natio eff quia ele&io pertinet ad Pa-

irecufante,

trem, qui promifit, nec per ipfum ftat, ne aliquam tradat, ' $i

Cür tontee

veró , antequam Pater elegerit unam tradere, reliqueetres mo-

t quantum

xiantur , obligandus videtur Pater ad dandam füperftitem , ut

id eft,ad

bené oftendit.

angez loc. cit. alio

uin

enim Paternon ftaret

unam ll

o

ffet,

i pertinet

prossfioni quamadhue adimple

/rcmchvä, !

CASUS. DCCXLEL-

Quidfivuir divesf

min fibi in gravi morbo fideliter fer-vienti pre

p

r,e

muueratione promittat Matrimomium, C ip[amon renuat ,

LAcéR o Aacceptet talem promi

pemz-

Yi fatim

1

Cott,Trd.

$

Suptué bic vera SponJMia? ^ —— —

ofligqum

ïefp N egal

*

Ratio eft; quia ifta promiffio gratuita

non

* efitt 4«

habet vim & effe&um fpon(alium ::Si enim foemina poft ac-

yrit, ia

&eptatam hanc promiffionem nolit contrahere Matrimonium,

ad id compelli non poterit ; quiá tantirti habuit virutm fibi ob-

j pot

1 M

ligatum, ipfa veró ex defeGtu repromiffionis óbligatanon eft ;

Sicuti fi donationem aliquam meré gratuitam acceptaffet, Undé

ex tali promiffione non nafcétur impedimentum publicaee ho-

, Cui

CAU

j;;;ega:is* ficut ex iþonfalibus 5 quooninus mortua foemina

pro-

v

1922

CA S'Iïïg;-.SACR;AMENTALES,

6

J r;æ'vä.',',,.l

.promïfüs fatta eft, faggrgfgsïä;yirgïggbmi—xtehtc in uxorem , VEI |

'ï'()CCdit) US(

contra mortuo viro promitte

z

nte ejus frater à fce

Mitaec

miaa in Mge

sunt um d

Procuratot

o

vociri potel

isprotefctü

rendum, p

ET.

enfalia contmbantur p:r 4bfäyta' » ftempe per litt:

tionis gl

wej Protiratorem ; eruntne bac wn(id)g'

:

frä&,

"MALYINODBIAT C

conftitutun

e

1

- Dius

— Ref. Affem, Rato

^

ít; quia ad fponfalia non it;qüiüfur

p-atüm )

fimultaneus formaliter confenfus , fed fufficit, fi is, qui prior

confenfit , in hác fuá voluntate perfeveret , ufquedum étiaih

! confequets

SNNSNY

altera pars viciffim confentiat , prout idufilverfim in aliiscor-

Jarenimd

tra&ibus quoque, ut inemptione , locatione prócedir , & Textus

foen(um r

funt in L. sltirra, ff. de contrabendd emptione: .C, fíat. de Procu-

ld- n

Yafor. inó, — Verum Procurator ,. qui ad Sponfalia vel Matri-

inonium contrahendum , & ille; qui ad alios contra&us in-

: H

£

á

fend a l

eundo

Scc

ftinahtür , in tribus notabil terdifferunt. — Primó ut

yius abfoto

d prtet

Procurator ex'aliis contractibus Domirum obligari poffit,

fufficit , figenerale mandatum habeat, omnia loco Domini per-

Wiis Atl

agendi, vel Procurator-cum liberá adminiftratione conftitu-

niiabénti

Cofin

tus fit. L. Procurator. 58 65 feq. ff. de Procurator." Sed Spon-

falia vel Matrimonium Procurator aliter: contrahere non po-

G6 COR]LI

terit

»

quam. fi.hoc ei nominatim & in fpecie demandatu

;

f minus

fit.

b

*

d

men TE ig

4

Go Cap, ultimo de Procura

L. 4

in6. Secundó Procurator

ad alianegotia conftitutus ea per fe tra

&are non tenetur, fed

Ts efl

poteft alium fubftituere., non .vero 4

ocurator- ad Sponfalia

U. ve] ]

vel Matrimonium.contrahendum;; cum, enim caufa

äqatri-

Sicu

h& C

monialis maximi fit praejudicii;, ,ad. hanc.tra&tanda:

J

in,

erfo-

Centm

na indritria ele&a cenfetur , & confeq

u

H

enter fine v

ol

»

,r

n

táte

SWOC Thill

Principalis alteri committi non potetit,

.. Quod tamen étiam

dil Oïi

ad alia negotia; vald& ardua propter ean

praejudicii ratio-

1

S'Jfäïi*w

nem extendit .

jumption. 1, a, pré

fumptiotie 55.

Ofüm d

7 €10CU1 4546 ;

L

:

Tertió Demum

in aliis caufis.

.

TITIEA

B

7 fi Principalis Mandatum Pro-

Ugenü'"; 1

s

lr q

s:utatotiS--frevocet in ejus a

bfentía , Procurator adhue v

pre-

£7

—'—'"—*N—..

E

i

DE MATRYMO NIO.

nüxorem, T

Proccdxt,uäCiue dum fibi de tali revocatione innotefcat, . Cle-

ä?iqa ,i.an.ï*'

ment. un. de revocatione, L. fimandatum. r5. ff. mandati, At verà

"

Procurator Matrimonii vel fponfalium etiam in abfentia re-

vocari poteft; Ità, ut fi Dominus iterum poeniteat , & coram ali-

is proteftetur, fe nolle confentire in a&um à procuratore ge-

rendum, procurator invalideé contrahat , licet hujus revoca-

d

epgr!isceras,

tionis ignarus fit ; quod pro majori Matrimonii libertate ità

conftitutum eft in Di&, C. ulti. de procurator. in 6.

Dices. Si (ponfalia poffent contrahi per Procuratorem ; et-

of rcqüïrftur

i, qui prit

go etiam Matrimonium poffet fic contrahi , fed falfum eft

uedm a

confequens , ergo & antecedens, Prob. min. nullum aliud Sa-

cramentum poteft abfenti conferri,ergo neque Matrimonium:

n iri avecont-

d fs

Par enim debet illius aliorumque effe Rafio,idemqueeit funda-

mentum. necelfitatis praefentiae ia hoc & in alüs, Confirm,

fi, l Pron».

Idcirco . non poteft Sacramentum poenitentize conferri ab-

]i v Matr

fenti per litteras , aut.inter nuncium , quia forma il-

*

onimiótos -

lius abfolutem dirigitur ad. praefentem

, .

atqui non minus

x Prinut

lii pf

ad praefentem dirigitur ifta vel zequivalens forma Matrimo-

nii: Accipio Te in meam.Ergo fimiliter S

Domini ptt

nii abfenti conferri nequit.

)a*.cirgmxentum Matrimo-

yne conttitü«

^ fed Spo-

. Confirm, Ulterius, Paro

chus aïïï&en"s profert illa verba.:;Ego

wos coniungo ; ergo cum in tali propofitione pronomen J^os

ere ao g

mandatum

non minus requirat praefentiam fubjetdterum , quam Prono-

men TE in formáà baptismi & poenitentia , abíens non mi-

j Procnatot

nus eft capax Sacramenti Matrimonii , quam Sacramenti bap-

enetur, 1

,

tismi, vcl poenitentize,

Verümad objeGionem,

ad Sponfila

Refp. Cottceffo anteced. Megando confcquent. & Paritatem.,

caufa gatti

1

Sicut enimSacramentum matrimonii differt ab omnibus aliis,

d

i

m p

*juodin illiseffentialiter & neceffarió requirantur verba proprié

yc volitt

di&a & ore prolata ex parteformae ; Matrimonium veró re-

'amgnyclt'æ:m '

eulariter quidem verbis perficitur , poteft tamen aliis fignis ver-

aylcl, 2107

borum loco celebrari; Ut fignificat Floreritinum in Decreto

*

inpiif

f'o

datu

to

Eugenii, / Ttà etiam differt in eo,

quod poffit inter abfentes ce-

lebrari, quamvis alia nequeant.

adhllf Y

alïd?

p

Sses5$

Adke

474

CASUS $.ACR ME N TAL ES

FURRSIROSS g EEanL,

Addo , quod id habet hocSacramentum praealiis þäöüïiiafe;

quod cum habeat pro matetiá contrattum civilem, fequitur

littergs Mat

naturam ipfius , unde. ficut contra&us civilis aedue inter ab-

rodolte

fentesac pracfentes validé iniri poteft, ità & Sacramentum Ma-

&ürtantuim

trimonii, quod in eo fundatur;non folujà praefentibus, fedetiam

conjugibus

abfentibus validéfufcipi poteft. Unde ad Primam Confirmat.

H um FMD!U

Re[p. Negando Patitatem.; Nam inSacramento poenitentice

verbailla : AbfoFvo Te. ore prolata & dire&aad praefentem, funt

effentialia: Matrimonio vero fufficiunt quaecunque figna exter-

| QliWh

na, quibus contrahentes fuum confenfum invicem fignificant:

ærm

poffünt autem illum fignificare per litteras aut per int

-cmuqcii-

"um, aedue ac per nutus & verba, -

.

L

L

;

s illa verba: Ego vos conjun-

REO

Ad Secundam, Dico:in prim

Diemnà,

go;quz Parochus affiftens Matrimonio profert, non effe for-

mam Sacramenti Matrimonii, ficut verba illa:

Ego Te bapti-

de promild

bereinfeha

zo, Ego te Abfolvo, funtformaa Sacramenti baptismi & poeni-

tentiae, Secundo Negatur paritas.& confequent, Quoad verifica-

vileisQu

fimplexa«

tionem fignificationis Pronominis TE 657 0s, linSacramento

fibitetiam

baptismi & poenitentiae ex uná parte, &inSacramento Matri-

moniü exalià. JDrfparitas eff , quod cum neque Baptismus ne-

Wmpetit,

N

prálé ol

que poenitentiafit contra&us , bené autem Sacramentum Ma-

trimonii, Baptismus& poenitentia requirunt, quod praefentia

promiffon

f

u

Mcdit, q

jbjeti; quam exprimit párticula TEsfit phy fica ; Sacrame q-cu:n

vero Matrimonii requirit folura, quod fit moralis,:

£f poli

;Dices. Matrimonium per Procuratores vel per

litteras co-nQ-

& DC

Axt tofo

tra&tum iterümin praefentiá utriusque conjugis coram Parocho

& teftibus celebrari folet. .« At fi Matrimonium inter abfentes

Ms

ocuratorem vel per litteras contractum effetSacramern-

W promil

per Pr

tum, n

on foretopus ; pofteà in facie Ecclefize fponfos praefen-

Wt po]f

tes ; Imó hoc non liceret , «umSacramentum Matrimonit non

! f") mq llà

-debeat neque poffit iterari inter eosdem ; ergó Matrimonium

ïtaïä ,Aq»u

ánter abfentes per procurarores vellitteras celebratum non eft

-dläl)m

Sacramentum , fed duntaxat

"

a:liqu-ins, centra&tus naturalis &

eivilis,

Refp.

875

Ri

b

DEAMATRIMONIO.

ls petulire,

^ Refp. Z?e;;näïoäajpf, Namcum illi, -*qui pcr þl;fb.c-ufato-res v-e-ïl-a

P lequitur

litteras Matrimonium contraxerat, iterum fe fiftunt coram Pa-

]ue inter ab-

tocho & teftibus , noniteratur Matrimonium , fed vel fupplen-

Tiettum Ma.

£urtantum folemnitatesomiffae, vel ratum haberi declaraturá

US, edetiam

Qnfirmat.

conjugibus praefentibus, id.quod anteà pet Procuratores eo-

zum pomiïnc,g;&'um fuit.

i

"

)pcenjtentie

H

dentem, funt

CASuS

)CCLXXVIIL.

: [ipna exter-

1 fignificant:

" Quidfiquispronilfonem Mürimoniialierifeci potefnebanc.

rev.

[

: Framggigzääm:

i

care , antequam nltera pars accep-

rintemumil

Ateb, vel répropurtatt

Ejþ Cz;mGutæwzäeMatnm.c 3n6: omn em rprom?ifïþïo-;'

Yos ConJU

nem matrimonii regulariter &án dubio (aliud eft, i expreffs

fon effefot-

to Tebopti

de promiffionegratuità conftet) cenferi refpeCtivam,atque ha-

bereinfe hanctacitam conditionem: Si pars altera flatim vepro-

m & pon

oad verif-

sufevit:Quare(ihaecrepromi(lio fecrita nom fuerit , licet forte

Gacramento

fimplexacceptatiointervenerit, tuncdeficienteconditione cef-

fabitetiamobligatio ex parte promittentis, acconfequenter nil

;ento Mat!

yptisrmus fié-

[

impediet, quó minüsrevocari poífit. Sitamenpromittens.ex-

preffé non sevocaverit, cenfebisur adhuc in fuà-voluntate &

entum Mr

) prafentia

promiflione, perfiftere acalteni-moram deliberandi concedere.

Accedit , quod promiffio unius partis fi« mera pollicitatio (eft

ramefitud

enim pollicitatio folius offerentis promiffio) de cujus natura

l(tteras COf

€ft,ut ante acceptationerm partis alterius liberé revocari pof-

fit ut toto T;f, ff. de Pollicitat.traditur.

am Parocio

yer bfente

NeGsobttat , qued dejure Canonico in c. 1.653. de paGlis ;'om-

ne promi(fum jubeatur impleri, ex quo textu quidam conclu-

t Sacramtt

dunt, pollicitationem jure canonico revocarinon pofle; non.ob-

jfos p

ftat, inquam, quiatextusaccipiendus eft de promiflione accep-

['m] of fi9f

£atà, quaz fit puré non veró de fimplici pollicitatione aut

aw'moüium

fi

j 97 0

Allà þmmisügnc,quæ

àt fubzacitárepromilfionis con-

m

,— :.diti'ox?e. V

d

$5ss$52

CASUS

fp.

476

o

**W

tis valide

H

falia iU

qum o

Qid k ftosfalili vatidllontrag r ao Pa ütr lrv

faciendi

Á Judice Ecch

c?mg f((yaï:;;n:Dcäebitne

cjiajh'co m'? /f',?'f"d""'

nem ii

*:aæpe/li ?

gravis &

! Atioem dubitandi facit Cap. requi)ï?i)ii 7.'"ae'fponfrgi,;& i

onerofir

trim. ubi Pontifex eam , quae jurata etiam fponfalia contraxit;

fim, at

RC

& nubere recufavit , monendam potius ait, quam cogen-

dam ; cum coa&tiones difficiles fzepe foleant exitus habere.

ne oDl

Refp. Juri conforme & in praxi ubique teceptum eft, ut

feCON. t

ars illa, quae absque caufá legitimá à fponfalibus refilit, per

wepeln

cenfuras Ecclefiafticas, excommunicationem , aliaQue oppor-

bere q

tuna media ad contrahendum Matrimonium cogatur, 1dQue

vult rà

robatur ex C; litteris, tu. de fpon[al. 69 ZMatrim. &y ex C. 1. de

p

patis. | Aliishaud dubié fruftrà longus , & partibus valdé di-

Dic

fpendiofus .proceffüs in Judiciis fuper contra&is:fponfalibus

contrit

admitteretur.Textum in cit.C.requifivit, DoGtores communiter

debent?

interpretantur, fitanta fit animorum averfio inter ipfos de-

vetum q

fponfatos , ut judex periculofum matrimoniü prudenter timere

qoattun

poffit; & parsmalit cenfuras &'omnia perferre, quam Matrimo-

hünelte

nium contrahere ; tuncenim praeftat'minus ralum violatze pro-

hU

miffionis perm

?Ft??C »ut " i:;!s m'alpm 'c':oav&-iï matrimonii evi-

iü&ï*ä fpw

&llwtu

Dices 1. Sponfalia

non indicunt obligationem ad Mattimo-

turas i

nium contrahendum , ergo refiliens 4 fponfalibus non eft co-

Di

erdüs ad Matrimonium contrahendüm. Probaturantec.quia

QUi

L. 1. C.de [ponf.fic dicitur lii defponfata, renunciare conditioni,65

fendy

nubere, alii non probibetur.Refpondet Sangez.l. 1,de Matrim. difp.7,

Que rei

legem illam Caefaream fuiffe tanquam injuftam à fummis Ponti-

blent f

ficibus & jurecanonico abrogatam, 'Sed veriuscum Gloffa di-

V

cendum,eam communi fententiae nion adverfari , fed intelligi,

ityoft

et

defponfatam non prohiberi; fponfalibus ex confenfu fponfi re-

nunciatis akeri nubere.

hrtf

Poffunt enim contrahentes ex coin-

&endum

xa-

snuni confenfu inita fpon(aligübï mutuo relaxare, iisque rela

tis

r g

DE M ATRIAMO N10O,

$77

nb

[ d

t'iygy,validä & lläe cumaliis contrahere. . Porró certum eft fpon-

falia inducere obligationem ad Matrimonium contrahendum

17775

cum omnis promiflio valida & acceptata inducat obligationem

faciendi id, quod promittitur. . Certum eft etiam , obligatio-

Jw'wm

nem illam ex fponfalibus ortam effz gravem , cum fit, de re

& in materia juftitiee ; utpote indu&a per contrattum

l& m

gravi,

ortaliter fponfum vel fpon-

onerofum , proindeque peccare m

1icrarit,

fim , fiabsque juftà cauf(à refiliat.

Ut docet D. Thomas. p. 3.

1] Cotere

ali promiffio-

habere,

: 1, &d fecundum his verbis : Dicendum,quodext

ne obligatur unus alteri ad Matrimonium contrahendum , &

üm eft, ut

peccat mortaliter non folvens promiffum , nifi legitimum

tf pet

impedimentum interveniat. Ex quo etiam con(tat,pofle ac de-

qut oppcr-

bere cogi poenitentem negando illi abfolutionem , quamdiu.

, Ji(ue

vult refilireifine juftá caufá, quia tamdiu e(t in ftatu peccati

'ex C d

mortalis , atque adeó incapax abfolutionis,

H

1

& valde di-

um

& per violentïzlm

Dices fecundó; Matrimonium coatt

ponfalibus

contractum non eft verum Matrimonium, ergofponfi cogi non

mmuniter

debent ad Matrimonium, Prob. anteced. quia Matrimonium

r ipfos de-

verum debet effe liberum , nihil autem eft liberum, quod eft

.

prer omete

coacttum.

Refp. primó. Solam. coa&ionem inj

ustam , qualis

Mattimo.

noneftea, de quá loquimur, irritare Matrimonium,

.

e

H

i

jplata pro-

t - Refpondeo fecundo, Matrimonium i

B

lud,ad.quo

d fponfu,sxin-

mb £t*

juftéá fponfalibus refiliens cogitur,efTe fimpliciter voluntarium

& liberum in fuà caufä;vo!pntari?: enim & liberé promifit fu-

turas nuptias.

Matrimo-

1

yn db

Dicestertio

. In Cap.requifivitide fponfalibuä. Mulierem,

quz etiam cumjuramento nuptias promiferat , effe potiüs mo-

'antecqui

viltini

nendam quàm cogendam, Lucius Papa declarat 3. Rationem-

que reddit, quia Matrimonia debent effelibera , & coactiones

rim gT.

ymis of

folent frequenter habere difficiles & infelices exitus,

Refp. Regulariter & per feloquendo, cogi poffe ac debere

Gloftad

Q t

li

eh

injufté refilientem , per cenfüras, aliasQue poenas, five fponfalia

jurata fuerint, fivenon ; per accidens tamenillum non effe co-

j jani t

gendum, quando periculum eft,ne ex tali coadione fequan-

4 0X coim

ya

tur gravia fcandala , vel incommoda,. puta mors uxoris, aut

T tei

ti$

$ssss 3

tixae

474

C€ASUS S.A-C.';R A'MENTAI. E.

——

"f

rixce perpetua inter.conjuges,vel divortia.

Ad quod þü que-r;

(

fpexit Lucius Papa in füo refcripto,

utpote q

Prima Pars autem hujusrefponfionis, quaee

80 &&

&conbra äliqia-ös

- at

alierentes,tunc folum refilientes à fponfalibus cogendos effe,

quando fponfalia juramentoconfirmárunt,

Prob.primó ex cap,

nitentem

€x litteris 2,de fponfalib.ubi Alexander HI.de

etiam 0

quodam refiliente

& fponfalibusait, non folum non effe monen

dum, fed etiam Ec-

imentufi

Clefiafticà cenfurá effe compeliendum , nifi rationabilis caufa

NY

a

obftiterit : 5ic enim fonant expreffa & formalia verba illius:

$i nonacquiecverit monitis,

Ecclefiaflicis cenfuviscompellas (nifi va-

vead i

Éionabilis caufa ob[literit)

in uxorem recipiat, . Nec vefert,quod

2977

ibiloquatur de fpon(alibu

sjuratis ; nam folum ibi fa&um natrat,

- Sdt g

quod non eft permodum juris ad reliquos cafus trahendum,

lud vit

In.

, Probatur fecundo. — Judex «enetur ex officio compellere ad

E

reddendum cuiQdue, quod ei ex juftitiá debetur ; Eft enim cuftos

dere fpon

juftitiee , fed contrahentes fponfalia ità fe habent,

ut fponfus

f etr

Íponía,

& fponfo fponfa debeat ex juftitià fervare fidém; eti-

equo

amíi non juraverits ergo etiam fi non juraverint, tenetur ju-

-ftfümmy

dex eos compellere, cum 4 fponfalibus injufté refiliunt,

Tobatur tertió — Cum judex Ecclefiafticus ex officio fuo

fit paftor animarum

, quia forum Ecclefiafticum etiam exter-

num in hoc diftinguitur à civili , quod per fe ordinator-ad

Qdf

]

bonum fpirituale, tenetur providere bonum fpirituale fponfi

& fponfe ; fed ad bonum fpiritaale fponfi & fponfce pertinet,

quod uterque impleat promiffionem , quam fecit contrahen-

i

do fponfalia,aliàs enimuterque peccabit peccato infidelitatis &

Tonis

injuftitize; ergo:per.fe loquendo judextenetur compellere fpon-

DWf

os ad contrahendum Matrimonium , fi citrà legitimam caufam

7717

fpon(alixadimplererecufet, Quod veró per accidens interdum

lio f À

illi nonfint cogendi,quando nimirum périculum eft,ne exMatri-

t

nxite

monii contra&tione fequantur gravià fcandala, velincommoda,

Paíet primó. Quia cum ex fine fit defumenda vatío. & neceffitas

fortaf

mediorum, tuncfolum judex Ecclefiafticus debet cogere fpon-

tili D

fos ad contrahendum Matrimonium , quando fini Matrimo-

ajor

rimonii

Ri

zfaji hog expedit; (ed inhoc cafü non expedit fini Mat

€ogere,

$73

s

DE M ATRI MO NIO:

thi.qü-ere.

cogere, nimirum mutuo obfequio inter virum & foeminam,

"utpote quod in hoe cafu emninó perturbari cvidens eft, er-

E aliquos

^ eo &C-

l

0s effe

Patet fecundó.

Quia Judex »Eecleüa&icu*s non cogens re-

nitentem in hoc cafu maxime providetjuri partis innocentis,

It ,

Xe(iliente

etiam poftulantis Matrimonium: vitat enim ipfius grave nocu-

ttiam Ec.

mentum , ficut fi petenti. fuum »pïop«riurh gladium ad fe ne-

li avf

candum denegaret judex,

93 Tlius:

Patet teríio,

Quia licitum eft minus malum permitte-

re ad vitandum majus ralum : fed majus malum eft perpetua

J (m;ï f

fertquod

fcandala & inimicitias inter fponfum & fponfam oriri, quam

ia

fidem fponfaliorum frangi, ergo hoc poteít permitti , ut il-

lud vitetur.

.

s

Qum,

!

peleread

In illo tamen cafu de

bet Judex in utroque forö*compeb-

f& uot

lere fponfum, qui non vult fervare fidem , ad refarcienda dam-

t fonfus

na,etiam ex folà violatione promilfionis provenientia , quale

détm; et-

eft, quod fcemina repudiata non tàtm facilé inveniet virum al-

n

^

netür j«

terum,cui nubat;nifi augeatur ejus dos,

tt,

flicio fus

CASUS DCCL,

/ extet-

nv «f

Quid fi poft Concil. Trident. coutrabantur fponfaliaclandeffina,

qualia þmt : qua

nmom fiumt coram Parocho & Teflibuss

le (gonf

— fantue valida ?

percnet,

ntehen-

Ratiöäuþitandi eff , quia prohibitïs per Tridentinum Matri-

moniis clandeftinis prohibita quoque videntur clandeftina

elitatis

fponfalia juxta illud axíoma : Probibito /Matrimonio cenfetur pro-

lerefpott

bibitum idomne , per quod ad illud per-venitur, Sum

m ufam

ptumex L, ora-

interduna

tio ff. de [pon[alibus, Nihilominus ad cafum .

- Refp. Affirmat, Próbatur primó : fi enim effent invalida,

.exatri«

maximé ideó, quiairritarentur decreto Tridentini feff, 24. de ve-

af 004

formaíione /Maivimonii , Matrimonia clandeftina irritantis; Sed

yecelftas

tali Decreto non irritantur ; ergo poít Trident, valida funt.

ercljot-

Matrimo«

Major patet. mínor veró probatur.

Ex eo,quod id fuit decla-

nalium,

(rimoni

fatum expreífe , tette Ledesmá, à congggatione Cardi

A

gogere:

Triden-

446

sst ol

CA5 Us 54 CRAMENTALES.

d

confenfa

Tridentini interpretum , in hzec vcrba:ä;crätu—;z Conci

lii Tyi-

fineparo

dentinr, quo[Latuit , quod Aatrimoniicontrattus fiant [olemuiter co-

chus nof

vam Parocho 65 Teffibus, babet Lantum locum in Matrimoniisper

fon tant

Z

«verba deprefenti , nonautem in fponfalibus per verba de futuro. Ef

vur[us,

Dercretum boc annullat folum contratlus M atrimoniales

rom præj

per *verba de

ftium. ti

prefenti clandefline fatdos, fponfalia -vero per -fz(erba

contrahi

de futuro relinquit in Terminis juris communis.

M

Probakur fecundo vatione ,

Quid quid enim in nová lege

türam p

V, utit

expreffum non habetur , veteris juris difpofitioni relinquitur,

füpir r

ut dicunt Imperatores, Theodof. & Valentinianus L:precipimus

cap, de appellat. Sed in novo Tridentini Decreto contra clande-

QRX

titeffd

