que inloco celebret tempore Pafchatis, ut bené docet /ezri-

quez lib. g.cap, 2 3,de /Miffe facrificio n.2. & lib. 3. de /M:ffa, cap.8.

u

n.2., & alii communiter: Ergo etíam fideles videntur fatisfacere

precepto communionis,

quocunque in ;locofumant commu-

jv

nionem tempore Pafchatis,

lo

ReJp, ttégando conJeq. Ratio dijparitatis el ; quia przeceptumi

^

communhicandi in propria Parochia ex recepta ceonfuetudine vi-

AV

detür folüm extendi adeos , qui Euchariftiam ab aliis fumunt,

;

"

n

non veró adSacerdotes,

Do

CASUS CCCCXXXV'

Quid dicendum de 15 , qui in aliena Pavochia ad cevtum temþu: con-

auorAutur ; teneuturue tempore Dafchatis adire propriam Pare-

i

cbiam sit ibi comaiumivent ?

317

[

| R?fp. uegatio? cum Zzorio lib, 7 . cap. 6r. quæjïfb g. Ræginaldo

lib.29,1.94. Cajetano verbo abfolutzo à peccatis, Suarez loc. ci-

£ato & aliis, qui teantur, Eugenium Q uartum vivae vocis ora-

u

culo declaraffe; Viitores , ubi fe invenerint in Pafchate, cen-

feri , ac fi adeptifuiffent habitationem, quoad facramenta poe-

i

dni«

pitentiæ & Euchariftiae, -; Ex quo patet

» non folüm €os, quiin

F

:

Mmmm

alie-

jua

-

H

642

CASIIS: sA,"ïör»RäA MIENT&L ES.

alieha parochia ad cértum temipus co'mmor'ahtür ; vel domici-

lium habent, verum etiam viatores, aut alios in alia parochia

$

exiftentes, qui tempore Pafchatis non propriam parochíarn pof-

funtadire , utifunt peregrini , viatorés &t. poffe Euchariftiam

furaere in ea parochia,in quatem

4j

»

pp.(?: Pagkfc'.h;ve.i:.s;-:fgejriumur , &

ita docet ufus & praxis .^

/

*

d

AS

ds ccécx Y XVI

àl

l)

Quid Ji quis preeceptum communionis adimylefvü inb&ädd»üä!a fan-

&

&A , C velit im dieP

af

ehatà Eucharifl iam fümeres porteftue eAma

[

Jfumere À quocunqie Sacerdete ia alia Ecclefia ? :

.Rdp. ajïrmaiz;fi/ä, modo Sácerdos, qui adminiiïi'a—t Eucha-

L

ziftiam, aliàs habeat facultatem adminiftrandae Euchariftiae. Ra-

£io efl ; quia qui praceptum communionis adimplevit in heb-

domada fan&a , nullo jure obligatur in die Pafchatis cotmmu-

fiücare.

Ergo fi velit.commwunicare , poteft à quocunque die

communionem fumere, . Tum quia privilegía ; in quibus con-

ceditur facultas Euchariftize adminiftrandae excepto die Pafcha-

Q

P

tis,intelliguntur formalirer pro communione Paíchatis , ut ovis

)

fuum Paftorem, & fuam Ecclefiamagnofcat ; nos autem fuppo-

nimus , iftum.jam fatisfeciffe przeceptoe communionis & fuutn

Paftorem & Ecclefiamagnovifle, —Ira /Vugnausq. 92. avt. 3. "vev-

fic. alia difficultas efl.. Rodriquez in fumma c, 64. de commumione,

Contra Mamvarrum .

& norinullos dlios Recentiores apud præci—

&dtos aDo' ^o&ores.

-.CASUS. ö&eä&XX?HQ

fie

ndum de Laicis,

fef

Qgiädiæ

qui infercoiunt Religiofis : debeniue g;im

3Mé zempore P afchotis communiouem [umere in

qW

propria purochia 2

eli

; Refp. aj?m«ætimä.

Ratío efi ; quia in

€ap. ottitiís u'trixl.tgjuve'

iif

fexus decernitur fumendam efle Euchariftiam à proprioSacer-

N

dote, Hoc tamen reftringendum puto ad eos, qui non degunt in

i

Fs

Monatteriis, alusq,uc locis à cyramrar:okchorum exemptis,

€ASUS

N

*

SEREMSRUUSORERCO gfübasstueny vuds

DE E UC H-ARISTFA, :

N .

d

d

hi

7[-

.Sed g'uiä di&ändui;i de is meu, qui- fär&)iihitkeligiä/ü; Eïdeäuat

dn ilorum Monzafleris: pojfaneue Dicite tempore Pafcbatts

I NG

Comnunionem [mmmere 1o ii lopis y dpm ..

guibus degunt ?.

R,

4

Rejþ. aj.':ifä'mtifvä.d

alio eff ; Tum q;uia vxdentur e*ämptï

áàParochia, Tumquia ficut ibi poffunt fepeliri in confultis Paro-

r

chis, ita étiam videntur, ibi poffe facramenta fumere , ut aperté

51 12,

colligitur ex iis, quae

;g*aþäir. Q'a:?gez lib. g,.,dg /ld a(rfmqnie difp, 23.'

CASUS CCCCX X XIX, ——

M

M

dl , qüemliä&t. fidelem poffe EucharifLiam , alidqüe Sacra-

«

ngw juziz'c

amenta [umere

im [ua Eccleft

7A catb(drg/i :

M

Jreifene?.

)die

.. Refp. eremlibetxüdelempoffe in 'c*a.the.di'al,i—Ecdcüa facta-

o

menta recipere, modo fit fubditus illius dicecefis.

Ratio eft ;

há-

quia cathedralis videtur communis illius dicecefis Ecclefia : cüm

w

in ea refideat communis illius dicecefis Paftor , qui poteft appel-

0

lari proprius Saccrdos omnium fidelium illius dicecefis,

ym

"CASUS CCCCXL,

u

Quid /ï quis not c

amänunicäverz't in Pafchbates tenelurne elap]ä'o)

«

07!?.

t:gnpere Pafchatis , quamprimum commodé petefr.

eodem amuocommuniare? —

'R)efp'o-n—äet Bonacina probabiliter fü&inefi— ,poïï'e", no'n té-

nétri , ni(i forté diftulerit communionem ob confilium Con-

W

feffarii, aut nifi lata fit excommunicatio , vel nifi extet lex ali-

qua particularis , vel confuetudo contra non communicantes

elapfo tempore:Pafchatis,

Citatque pro fe J alentiam £om. 4,

t

difput, 6, queft. 8. punGo a, Flenriquez lib:8. cap. y.n. 1. & alios,

u

Ratío efl; quiaprzeceptum communicatidi in Pafchate eft affir-

$

mativum , ficut.etiam eft praeceptum audiendi Miffam in die

Fefto, aut jejunandi in Quadragefima v. g. Sed praeceptum affir-

u

mmm 2

mati-

P

$44

CASUSSACRAMENTALE&U

La

mativum non obligat femper , fed pro tempore à r ial

conceffo ; cüm autem Legislator praceperit fokim commu-

nionem fumi in Pafchate, fequitur praeceptum communicandi

in Pafchate, nomobligare elapío Pafchatis tempore; ad differen-

tiam praecepti annuce confeflionis, quod obligat pro toto an-

no, juxta /7enriquez loc,cif. confequeuter ficut qui preetermifit

die Dominico Miffam , aut jejurium in Quadragefima , non te-

3

netur fequenti die Miffam audire , aut jejunare , ità qui nor

communicavit inPafchate , non tenetur transacto eotempore

communicare, nififortécommunionem diftulerit ob confilium

Confeflürii : nam- qui communionem: diftulit ob conflinm

Confeffarii,obligandusvideturad communicandurm, juxta ipfius

Confeflàrii confilium , ex cap. omnis utriusque fexus , ubi haben-

tur hzec verba z Semel faltem in anno confiteatur , fufcipiens recve-

venter ad minus. in Pafbate Eucbaviffie facramentum , nifi jorte

de propriis Sacerdotis confilio. ob aliquam. vattonalülem caufam. ad:

tempus ab büjusmod: perceptione düxevit. abflinendum, alioquin &y

«yicvens arceatur ab Bcclefie

i

i-ngr(gü;,; &fmorzensE c;(eþnjtïäa*g artak

Jepultura.

.

. Hoci

dem pro.äedïfc',, fi lata fit excommunicatio contra notr

communicantes quamvisenitn fideles, elapfotempore Pafcha-

tis, non teneantur ex vi praecepti à jure communi impofit Eu-

"t — . . m

chariftiam fumere ; nihilominus fieri poteft , ut ex alio prae-

eepto obligentur,

etiamfubcenfura ,. modo cenfüra lata fit ab-

foluté , & nonfolüm contra non comimunicantes temp

ore Pa-

;

S

fchatisin confirmationem juriscomrunis, Ita H e(zmïgu.ez(ib;..ra

déponitentia, cap, 4.n. 6. &aliicommuniter.

7

Dixit autem Bonacitia in refponfione qua

fiti, probabiliter

i

füftineri poffe, non teneri,&c. nam etiíam, (inquit) valdé pro-

babileeft,, eumy.quinon communicavit in Pafchate ,. teneri ad-

Ü

t

huctransac£to tempore pafchali;, qu

amprimum commode po-

teít , communicare,

Ita enim: abíolut& docet Suagrez Z

;fp, 70*

hi

art:1p. difficultate. 2. verfic.

( L.2- cverfic, dicaergo. N'ugnusq.89.

IN ibilominus. & alii.. Ratioefl ;; Tum quia fümptio Euc

hariftize:

t

hatis

EOIx

!

æbfalnt,ä. græcigiïtw Eiltgmjffcm:cl« in anno , & tempus Pafc

DE EUCHA RISTIA. ;

64g

GSUENEUS.

V

non dll:þ þoü

tum ad finiendam obïïg,æticnem , fed ad folicitan-

n

dam, & nom addifferendam communionem ultra tempusPa-

'df

fchatis , quod tempus magis eftopportunum , & conveniens

]-

adimpletieni praecepti : quando autem aliquid abfoluté prae-

|e

cipitur , illique affignatur aliquod tempus , tatniquam magis

congruum adimpletioni praecepti , elapfo eo tempore , non

Pe.

t

ceflat obligatio. — Ergo elapfo tempore Pafchatis, nori ceffat

obligatio commtunicandi. Quod autem praeceptum. com-

N

munioriis fit abfoluté latum , patet tum ex illis verbis , quae

)

habentur in cap. omnis utriusque fexus z füfcipiens reverenter

dR

ad.minus. in Pafchate Euchariftize facramentum : "Tum quia

lus

fic videtur communi ufü , & confuetudine Ecclefize receptum,

J n*.

cüm Ecclefia foleat eos , qui nor communicarunt in Pafcha-

ia

te, vel poft aliquod tempus , interdicere , eosque ab inter-

n

di&ti vinculo non abfolvere, dotiec confiteantur, & decernant

ii

comitnunicare. |Et

4

fentio,

fic etiam ego ipfe fenf? fuperius, & adhuc

p

71

Ad rationem primae

fententiz qüïdï( dicendam fit: , patet

ex rationibus pro fecunda fententia allatis, — Nam praeceprum

oU

communionis nom ita videtur affixum tempori Pafchatis, ficut

m.

eft praeceptum jejunii,

& Müffze au:diend'æ,qmod'e& affixum tem-

pori-determinato.

P

s

Qui veró fequi

voluerit primam fententiíam , refi pond eat

40

ad argumenta fecunde fententie , tempus prafixum effe;

P

ad £niendamr obligationem .in ipfomet tempore pafchali ;

M.

quo tempore peculiari quadam cum reverentia colitur Eu-

chariftia , & recolitur imer

! oria inflitutionis tanti Sacra-

if

imenti.

FO"'

Ád id , quod defümitur ex ufu & praxi Ecclefize, refpon-

d-

detur, non obftare primze fententiae , in qua fuit addita limi-

p('

tatio ob confilium Confeffarii., vel ob aliam fpecialem prohibitio-

um

nem conifuetudine receptam,

- Hinc fequitur, inquit Bonacina, eam , qui notr commu-

Íc

(e

nicavit in Pafchate, non peccare mortaliter, fi elapfo tempore

tl

pafchali, dataopportunitate, non commwunicet , nifi forté diftu-

"

on

Mmm m 3

lerit

646

CASUS. SACRAMENTALES,

. -xeritcommunionem obconfilium Confcffarii , velnifi extecalt

qua fpecialis prohibitio, & hoc verum ett adhaere

ndo primae

fententia fecusfi fecundum veli

imus fg[tincre,

1

qruarfu fii,ximus,

D.

.eitc valdé probabile

CASUS CCCCXLI.

Qy:a' quuu þr&-*videt f ftaimpediendusm in Pafclmt& » ub intva illos

o aM - ER . CNORTORERE O

m dies , (quos poo defrgnatos ab E

eelefía) mon poffit-

guindeai

COPIEUBICATC j Leneturne communionem

anticipate famere ?

Refp. negaticvé. Ratioefl ; Tum quiaante praedidkcum tem-

pus praeceptum communionis non obligat.

Tum quia , qui

praevidet fe ita impediendumin dieFefto, utnon poflit Miffam

€o die audire , non tenetur anticipaté, Ergo neque tenetur

anticipaté communionem fumere , qui fe pravidet impedien-

[

dum in Pafchate.

Tum quia fi quis Euchariftiam fumpfiffet

Á

antecedenti tempore, & poftea tempore Paíchatis pofletcom-

municare , tenetur adhuc communicare : ergo fequitur, non

fatisfeciffe anticipando, & confequenter non teneríi anticipaté

al

communionem fumere.

Ita R

eginaldus lib, 29. t1.76, $uarea

difp. 70. fed, 2. dubio, 3. & alii.

Secus dicendum eft de eo, qui

in h&Bdomada fan&Gaanimad-

vertit, fe non poffe fequentibtis communicare ob fuperven-

tura impedimenta: cum enim tunc temporis afficiatur obliga-

tione praecepti , & poflitilludadimplere , dicendum omninó eft

Ti

teneri ea hebdomada communicare. Idem prater citatosDo-

Gores tenet Emanuel $a, sverbo Euchari[lia a4 finem,

t

te

CASUS. CCCCXLI,

i?

. Querenii u

um melius fit frequäntiü: commtutiiottem fumere,

quam rarb; quid vefondeudum ?

N

fis

Refpondendum efl per feloquendo , melius elTe,frd quentius

«

cotmmunicare, quàmraró, Probafur hoc , tum ex uberrimls fru-

iun-

&ibgs, qui ex auguftiffimo Euchariftiee facramento percip

tur.

DE- EUC H"ARIS TIA.

647

l

li

ld

tür, Tum 'qüia communicare cum diebijta dif; pö(ïtki"o'ne eft opus

per fe bonum, abftinere veró eft tantum bonum per accidens ;

d

uod autem bonum eft perfe, meliuseft, quàm bonum per ac-

. cidens, Ita $. T bomas 3.p.p. 8o. avt, 10. Conincbus ibiden;

Nug-

nus ibidem , concluf. $.. F alentia tos. 4. difp. 6. q. 8. pun&o a. «uer-

fic.6. Suarez difp, óg

N

& alii,

. fe&. 4. fgncluj 2, Henriquez lib, 8,cap. j5,

. Fieritamen poteft, uta

liquando melius fit abfti—ncrc àcom-

munione, quàm communicare, ut quando ita poftulat decentía,.

& honcftas, ad vitandamirreverentiamtanti facramenti,

2

Quotiesautem fumenda fit Euchariftia, non poteft certa

qui

regula praefcribi, & aflignari , fed pro diverfit

ate ftatuum & per-

furt

fonarum praefcribendaeft, NamReligiofo expedit frequentius

(t

.

communicare, quàm faeculari; Sacerdoti, quàm Clerico; So-

luto quàm conjugato, . Raró tamen períonis non religiofis con-

((et

fulendum eft , ut frequentius communicent ,

quàm octavo quo-

0f

1oft

que die, ut fic majori cum reverentia , & judicii maturitate dis-

cernant cibum à cibo, Ita Suarez loc, cif. concluf. 3,

Nugnus &c

ité

alii locis citatis, -

(e

CASUS CCCCXLIIL.

S

4d

Quid di'cekdum de pueris : 4n &5

q

uando debent adire

(

.Eucharifiiam? ——

i

Rf]p. 1, Extra árti

culum mortis poftquam ad ufüm ratio-

T

nis pervencrunt , ut cibum fpiritualem ab alio. profano diftin-

Do-

guere fciant,& congrué fe praeparare ad illum fumendum admit-

tipoffunt, Hocautem tempusnon confiftit in indivifibili, fed

relinquitur determinationi & judicio prudentis Confeffarii , vel

Parochi, ut ille ftatuat & praefcribat; quod videtur.

Fe,

Refp. 2. Inarticulo autem nior

tis omhifió danda eft piie-

ris, fi ufum rationis habeant.

Rafio eff ; quia tunc urget prae-

((

eeptum divinum , mjfi manducaueritis &c. quod ultra differri

-hon poteft aut debet, Tta Ca

frü-

rdzmliþ dengo

ut-

difp. 41.?.[6.'&.4,.

CASüS

t

648

[ )

.CASUS SACRAMENTALES,

CASUS CCCCXLIF.,

: Quid fi 2ub

em dubitetur de fufficienti pueri þætayte » 4n Íamen

- Enchariflin pro viatiso dari debez ?

Refp. In tali ca(u non tenetur Parochus illi darey nec illo

tenetur fumere, | Rafioeff ; quia quamdiunonconfat aliquem

lege obligari, fed eft dubium, non obligatur ftante illodubio, fed

judicandum eft pro illiuslibertate; quia eftadhuc in poffeffione

libertatis: attamen poteftillisdari, Rafioeff ; quia exuna parte

certum eft, quod habeat effe&tum 5 ex altera parte prchibitia

N - .2 X CM 2 £2 .—

Ecclefize in illo cafu non videtur habere pracfumi.

CASUS CCCC XLV,

Qgid f eger

in aríiculo morfis co

nft

1lutus non po[fit jumer? ä)iafï.

eum ub [Decie panis , licebitne illi dare fub .

fpecte vini ?

Refp. negatiw&. Ita DoGores communiter.

Necalis hiajüs

£ei ratio quzerenda eft, quàm contraria praxis Ecclefize,

CASUS CCCC.XLV'L,

d

Quid dicendum de

Energumenh ; funtte &5 bi.a

,

du

villiam admittendi?

It

Refp. IHta, Nifi aliundé aliud obftet, Ratio efl ; quia in Sa-

cerdotali quodam romano antiquo exprefse traditur admitten-

ü

dos, dummodo devoté petant j in Rituali veró novo Pauli V, ta-

cité videtur concedi : quia cnum enumerat eos , quibus Eucha-

!

Vi

riftia qon eft danda, nullum verbum facit de qurguxfnenis.-

CASUS CCCCXLV 11.

)

Quarenti, an nullo unquamcafa liceat cum confcientia peccafi moría-

lis communicare ; quid vefpondendum ?

fUJ

! Dicendum 1. Si neceffitas communisurgeat, & non fit copia

Hl

Confeffàrii , debet prius conteri aut faltem conari elicere atum

ol

contritionis, Rafioeff ; quia praeceptumurget, ut feipfum pro-

m,

bet vel per facramentalem confeflionem ; aqt contritione

ne

tü

Di EUCHÁARISTIA:

$49

—äe 1nd1gnus accedat. ; Er

fide putare feelicuiffe atum contritionis, -

go yelfdcbetpriüsf;äohügeir(;g; vel bom

1

Refp. 2. Sialiquisfitinneceffitateurgente communica

ndï,

v.g, poft confecrationem aliquis recordatur peccati mortalis &

lo

imminet hoftis, ita utmoraliter praevideat , fenon po(fe ante

i

fumptionem elicereat&tum contritionis,nifi velitfe & facramen-

tum graviffimae hoftium injurize exporiere; probabile eft, quod

fi€

N

tali homini non imputetur adnovum peccatum mortale, fi Eu-

chariftiam fumat: absque práemiffa.contritione vel. confeffio-

ltit

ne..' Ita Z afquez difp. 207.cap. t num, 3. Et confentit CarZina-

lis de Lugo, difo, 14.fetf. 1,1,3... Ratioefl; quia praeceptum non

obligat 1n talineceffitate, &:cum tanto

d

difpegdio;-- | vH.ic- tamen

Mi«

cafus valde rarus eft, -

'CASUS. cCäcXLtï'm. |

Quidfi g-uis €0

mmunicel cum-peccato «ve

tjus

geeeatum venialeg. ..

ii wl

d

g

Refp. 1. S1 acceda

tihitielaltadd

tur cum peccato venia

ed

chariftiam, peccatur per fe venialiter, & illam & communio erit

peccaminofa venialiter ob irreverentiam & indi

fpofitionem;

cumqua fit. ^ Ratio eff ;

quia eft obligatio fuüb:veniali-procu:

randi puritatem Hujus facramenti etiam venialibus , maculis

n5r-

carentem , idque propterdignitatem hujus facramenti, & vide-

M*

tür Chriftus Dominusad-hoc.indicandum laviffe pedes füorum

/. m'

di(cipulorum, ut oftenderet etíam affe&tüs noftras à terreno &

gcha-

levi gulvere effeprius eluendos

3

vivium Domini accedamis; -

j a'nütqua'm ad v.;menfaum &icoaf

1

C Dixi : Per fe peccavi venialiter:

Ratio ef'; quia fieri po-

teft, ut tam fübita ingruat neceffitas,

.Euchariftiam ftatim fu-

ort/

mehdi, ut nonpoflit attendere ad eam preparationem Is, qui

fumpturus eft , & tune fumptio nonerit peccaminofa;' Eodem

[apia

modo fi'fumens non fit memor; vel peccatorum illorum , vel

lum

obligatiónis fuse excufabitur abilla:reverentia. ^^

pro-

Refp. 2, Si accedatur cum peccato veniali atuali ; reddi-

ye,

güþ;c?mmunio peccaminofa, non tame

n femper in fe, Rafío eff ;

n

Nnnn

quia

640

CASUS SACRAMENTALES,

qumü quis Sacerdos dxccnsmxüämpsopopnlo fentiat fe diftra-

&um, obligatur, ne populo offenfam praebeat, progredi & com-

municare. " Ergoilla communio eft honefta, licita, imó obli-

gatoria , & tamen hoc non obftante diftra&tio illa concomi-

tans voluntaria, eft peccaminofa venialiter : in quo négotio duo

reperiuntut aGus in illo Sacerdote ; álter accipiendi Eucha-

riítiam & confummandi facrificium , qui eft bonus & debitus

in illa circumftantia 4 alter habendi diftra&ionem & a&tua-

lem indevotionem per illud a&uale peccatum , & hac vo-

luntas eft mala , & quidem fxpe dupliciter.

1. Ex objetto,

fi nimirum illud fit malum ; v. g. inanis gloría, vel fimile ali-

quid,' .2. Ex circumftantia , quia eft irreverentia , contrà fa-

cramentum , quod a&u fuüfcipit : hujus enim reverentiae &

religioni debetur,

ut -non.fufgipiatur cum-a&uali diftra&ione

^

voluntatia.

Refpond, $. " Potett tamen fieri ,"ut per peccatumi veniía-

le a&uale concomitans reddatur màla & peccaminofa ipía

cotfmmunio , ità ut illa malitia refundatur in ipfum atctum

communicandi.

Hoc auteni dupliciter contingere poteft.

z. Si per eandem volitionem homo velit & communionem &

inanem gloriam , five.quodvis aliud obje&tum venialiter ma-

-Iüm $; talis enim volitio eft mala malitia proveniente ex parte

uüius-obje&i.

Nam::.quandocunque voluntas liberé fertur

in malüm morale , eít mala moraliter,- Atqui hac volitio

communicandi fertur in obje&tum. malum & peccaminofum

venialiter, ; Ergo. & ipfa:eft mala & peccaminofa moraliter.

Y

2. Quando debet homo ob peccatum. veniale concomitans

eeflaáre potius & abftiriere à communione ,, quàm profequi,

Ü

quod poteft contingere aliquando , nimirum fi aliquis , cui

b

integrum eft differre communionem in aliud tempus , fentiat

p

fe non fatis.pro tanti facramenti: reverentía conftitutum cffe

di

ob animum paffione perturbatum; tunc debet fine dubio ex-

li

pe&are , donec fedetur animus & íe difponere rité poffit:

a

Quis enim excufet eum : qui à lufu & rixa immediaté iret ad

eí

il

«ommunionem, Talis ergo tenetur pro tunc fub veniali ab.

ine-

JBEVUCHENMS CH

E

Es

od

mv

-

iivi—nerc.

Ergo propter veniale pecéatüm concomitans ; ipfa

communio redditur venialiter prohibita S&' peccaminofa.

li-

- Dices. Videtur talis homo mortaliter peccate ; fi cum

l-

a&uali peccato licet veniali ad Euchariftiam accedit. - Aego;

W

Probas. Mle peccat mortaliter, qui füfcipit Sacramentum Eu-

hi«

chariftize , ita ut' privet illüd fuo 'effettu , & reddat falfam

Us

ejus fignificationem :- nam facramentum fignificat gratiam

juftificantem $ talis autem facit ,"ut eam efficaciter non figni-

YO

ficet & non caufet 5 "atqui etiam facramentum Euchiriftise

do,

ex fua inftitutione habet vim fignificandi & caufandi remiffio-

ali

nem peccatorum venialium, Ergo qui illudfufcipit cum obice

.f

a&ualis peccati venialis, facit;ut facramentum ex hac

parte -fru-z

ftretur effe&u fuo & falfum fignificat,

"

-

Qné

Refp. diflinguendo majorem. llle peccat mortaliter ,qui pri-

vat factamentum effe&u (uo primario , qui eft gratia juftifi-

i

M

cans. Concedo. Secundario, quie

gemi(ïib peccatx j;enialis,:

"n

vel major gratia, /eg0 majorem,

um

CASUS CCCCXLXI1X,

ei

]&

^ Querenti , at ad digne 65 cum effe&lu communicandum ve«

u

quiratur AiuAalis devotio : quid e[t

(

reffendendum?

r

I9

Refpondendum «ff segativé cum -communiorewfentcntïä

um

Probatur 1. . Quia facramenta conferurit gratiam- non - po-

nentibus obicem ; atqui fuppofito ftatu gratiae privatio de-

j(2)8

at

votionis non eft obex,

Probatur. 2; ex Concil. Trid. faff. 13.

cap.7. quod ex S. Paulo exigit folüm, ut homo feipfum pro-

(

(l

bet & conítituat fe absque conícientia peccati mortalis per

at

poenitentiam,

Probatur. 3. Intentio & voluntas fufcipien-

di

di magi$ videtur requiri ad effetum facramenti ,' quàm aQua-

"

lis devotio. " Atquinonrequiritut intentio a&ualis, fed fuffi:

cit praeterita, ut apparet in eo; quiinipfo communionis actü

t

ad

eft ditra&us & fibi minimé praefens , & poteft viaticum dari

ib

mentia , & confequenter

illi , qui, ame petivit, & jameft.in à

Nnnn 2

nog

ne

$f2

CASUS: SACRAMENTALES.

non habet a&ualem intentionem aut devotionem. , Confirma-

fur. 1. Quia dabatur olim etiam infantibus cum fru&u ,- ui

tamen non babebant, neque habere poterant devotionem

aGualem, — Confirmatur, .2, . Quia adalia facramenta, v.g. bap-

tifmi , confirmationis , ordinis non requiritur devotio 3&ua-

lis; Ergo neque ad Euchariftiam. Denique non debemus

abíoluté fine fundamento magno afferere, quod Chriftus Do-

minus talem conditionem & neceffitatem appofuerit huic fa-

—— R— —— —— Bu guci^ WAl

cramento, Atqui hujusce rei nullum habemus fufficiens fun-

damentum, .. Ergo &c.

;

2

Dicer. Hocfacran

1

ventum eft cibiu's-. | Atq'ui; cibus non nu-

trit abfque aGtione comedentis.

Ergo &c,

Refp. Eft quidem cibus animae noftrae, fed divinus & coe-

leftis , & habet hoc peculiare ,. quod non convertatur in fu-

t

fhentem, fed potius fumentem convertat in femetipfum, . At-

f

que hinc etiam jin infantibus & .perpetuó amentibus , qui

H

Y

non pollunt ullàm devotionem afferre, habet tamen effe&um

fuum

Tii

,5CASUS CCCCL. -

Ls

'i.'

Q werenti , qualis difpofitio reguiratur ad vemiffonem venialium

l)

£n bocfacramentos quid dicendum?

t

Ro refolutione hujus cafüs ità qnondam refpondit jn Theo-

P

logia,tinus ex ProfefforibusmetsHerbipoli; Etfirequiratur,

t

ut homoabiisaliquo modoavertatur, (nullumenim peccatum

tti

remittitur homini, nifi prius abillo avertatur) nonrequiritur

u

tamerrhictantaaverfio, quze fola pezfe fufliceret in jufto ad re-

p

remifhionem venialium , fed fufficit aliqualis averfio-& difpli-

]i

«entia queedam i commwYni , faltem virtualis, qualis videtug

lite

contineriin ipfavoluntate.pié communicandi, Kafio e[f ; quia

&t

cuat hac voluntas fit defiderium majoris unionis cum Chrifto,

per

videtur: continere virtualiter aliquam.-difplicentiam peccato«

t?xæl

rum , quse hanc unionem minuunt,. . Remittuntur. ergo in

tüm

hoc facramento illa venialia , quibus tunc voluntas nec aQtu,

fnur

olüm eft

hl

Bs i ggaliter acbeibeh, -. Hegegaroen affertio, inquit; f

H

Ü mtelj

DE EUCHARISTIA.

. 653

Ild-

«inteiligendad*c venialibus q"uoavd culpam , non autem quoad

Qu

poenam , quia Euchariftia , quatenus habet rationem facramen-

ti, non tollit dire&é poenas temporales ex opere operato : ad

D.

hoc enim non eft inftitutum , fed tantüm indire&? , quatenus

W

m

fumentem excitat ad aG&us fatisfaGtorios,

Dixi: quaterus ha-

Ts

bet rationem facramenti : quia ut habet rationem íacrificii, tol-

20-

t1

lit exopere operato poenasineo , pro quo offertur, non tamen

femper omnes,

N

-CASUS CCCCLI.

1

Ill

Querenti , qualis d.

nem Euchariflia : quid dicendum ?

iJpofitio ex parte animeneceffaria fit ad þt?æptia-

(

4Vota, Quari poteft tum de. homine jufto, tum de plecca-

u

tore, . $i fermo fit de homine jufto , quaritur tantüm de di-

À

fpofitione aQuali , an aliqua fit neceffària.

in quo dubio pri-

qui

1ma eft fententia 74arfilii ,

neceffariam effe difpofitionem pri-

m

vativam, id eft, carentiam omnis peccati a&ualis, etiam ve-

nialis,. Unde fi in corde a&u committatur peccatum aliquod

veniaie, alt, non conferri gratiam,

Secunda fententia eft C4-

jeíani , neccffariam effe difpofitionem etiam pofitivam actua-

1j

lis devotionis, que fi non adfit , nullam conferri gratiam com-

municanti.

Quod attinet ad hominem juftum.

O-

Licendum, x, Peccatum veniale , quod a&tu committi-

(üts

tur in communione , non impedit

augmentum gratiz babi-

tufi

tualis ,

fed tantim fpiritualem guftumm devotionis, . Eft con-

tra. 7M avfilium.

ritur

Probafur, 1,

Quia peccatum veniale non

pugpat cum gratia habituali.

2, Quiafi impediret effe&tum

dfe.'

primarium hu

foli

jus facramenti , ita accedens peccaret morta-

:Cïllï

liter, quod eft abfurdum & contra communem fenfum, .. Pa-

:

j

tet affümptum. . Quia in omni facramento eft mortale , fufci-

jloy

pere illudfcienter cum impedimento primarii effectus,

feugra-

tzhabitualis. — Hincinfere veram effe refponfionem,

nontan-

!f,0f

n

tüm quando aliquod peccatum veniale committitur

in com-

IU

munione, fed etiam quando

f

a communio eft

i^

peccatum Yer

ett

niale ex aliqua negligentia ve

ircumftantia,

ïel?

Nnnn 5

'A Dicer.

614

CASUS SACRAMENTALES.

Dicts. In tali cafu a&us commtunicandi eft malüs. Ergo

fioR poteft homo exeo fru&tum percipere & crefcere in gratia.

Refp. negando confeq.. Quamvis enim ille a&us, ut fitab

homine , malus fit , & ideó non fit fru&uofus ex opere ope-

rato, quatenus tamen eít applicatio facramenti , eft a&us fru-

4

&uofus, non ratione fui, fed rationeapplicationis facramenti,

quod ex o

obicem,

pere operato confert gratiam. cuique non habenti

Dicendum 2, Nulla pofitiva difpofitio, vel actualis devotio

;

neceffaria eftin homine juíto, ut per hoc facramentum augmen-

[

eum gratize confequatur , fed fufficit voluntaria fufceptio fa-

cramenti. Eftcontra Cajetanum.

Sed probatur. 1. Si carentia

talis devotionis impediret hunc effe&um , effet mortale ita ac-

[

cedere, quod eft contra fenfum communem, — Sequela patet

Y

ex ftatim ante diCtis. — Probatur. 2, Quia hacc aQualis difpo-

«

fiio non eft neceffaria ex natura rei , ut patet in infanti-

Tà

bus.

Nec ex inititutione Chrifti.

Paulus enim /,Corintb,.11,

declarat eum digné communicare , qui feipfum probat, Et

Tridentinum ait, hanc probationem confiftere ineo, ut nullus

conícius fibi peccati mortalis absque confeflione accedat, ubi

nulla fit mentio actualis devotionis,

Quamvis autem fandi

Patrés hortenturadaccedendum cum magna devotione, nullus

tamen dicit, id effe fimplicicer neceffarium ad recipiendam gra-

tiam facramenti..-

r

i

Dicendum. 3, Quod attinet ad peccatorem, ad hoc facra-

tmentum accedere cum confcientia peccati mortalis fine difpo-

du

fitionead gratiam fufficiente eft peccatum mortale.

Eft de fide,

fett

I, Corintb. 11. . Probet autem feipfum bomo &c. ubi judicium fibi

manducare , idem eft, quod novam culpam committere, Ut ex-

dos

hor

plicat Tid. feff. 13.cap.7, — Ratio eff ; quiaSan&ta fan&é traGan-

lils

da funt, " Quare obligatio non accedendi ad Euchariftiam,

cum confcientia peccati mortalis, eft praecepti divini natura-

Cor

lis.

Oritur enim ex natura rei fuppofita inftitutione & digni-

terp

taté hujus facramenti.

Porró in eo , qui habet conícien-

tami

non

abSq

tiam peccati mqrtalis nunquam in confeüionc deteüi ,

u

«

þx«:' EUTCHARISTIA.J

r1 y.f.

It

'fufficic cbntritio ad ficramentum- hoc digh& fufcipiendüm,

fed ex praecepto tenetur is praemittere confeffionem , quan-

E

:do poteft , quantumcunque fibi contritus videatur. Ita de-

i

dinit TriZ. fefJ. 13.cap. 7. & can. 11. ubiexcommunicat eos, qui

u-

lt!,

audent contrarium docere, aut pertinaciter afferere. . Quam-

vis autem aliqui putent , id effe praecepti ecclefiaftici, pro-

j

babilius tamen eft , etfe divini,

Eft autem notandum , cüm

Xug

quis peccavit mortaliter pridie communionis, vel etíiam mané

illo ipfo die , etfi poftea confiteatur , ex fententia tamen /Va-

j

eparri eum peccare mortaliter , fi eodem die communicet,

ofa

€ó quod magna fit irreverentia tali die communicare, J erius

htl

áamen eft , quod docet $. Tbomas & Suarez , id non effe mor-

|de*

a

tale; quamvis tali confulendum videatur, fieodem manegra-

viter peccavit, ut nonaccedat ad Euchariftiam , nifi magna ne-

ho

ceffitasurg

I

eat, maximé fi peccata carnalia przecefferint , quae

valdeé e;eæcam & devotionem di&rahunt.

bp!IO

&t

CASUS CCCCLIL ..

illus

Querenti , guibus cafibus liceat communicare cum [ola coutritione

, Ubi

w

j'ne Bravia ce

nfeffione beccati vtortalis ; quid

refondendum $2

((f ts

xglä

JVota. Certum efï, íd interdum Iic&re. Sed Trfd. felf. 13.

£4p. 7, duasad hec conditiones requirit, fcilicet carentiam Con-

adu

feflarii , & neceffitatem communicandi. . Supereft declaran-

dum , quando h& duz conditionescenfeantur adeffe.

ifpo

, fidC à

Rep. 1, Quodattinet ad priorem conditionem,tunc cen-

T)

fetur aliquis carere copia Confeffarii, quando vel nullusSacer-

dos adeft, habens fufficientem jurisdi&tionem , & ad diftantem

(

Ü

non poteft accedi fine magna difficultate fpe&tatis circumftan-

ffly

tiis perfonz;, loct, temporis, itineris&c, ^ Velfi adfit quidem

j

Confeffarius fufficiens, poenitens tamen non poteft illi fine in-

ia

terprete, aurfine periculo gravisdamni, velfcandali confiteri: fi

a

tamen habet quaedam peccata mort

5

[

2

dia,q

jen-

ua confiteri Pqte&

fiof

absque periculo, tenetur faltem ea confite

I

(uff

Reff.

€6;6

CASUS SA-CRAMENTALES.

Reþ. 23-, Quodattinet ad alteram.conditionem ; tunc cen-

fetur.adeffe fufficiens néceflitas communicandi fine praevia

d

confeíTione in abfentia Confeffarii ;; 1. Quando ipfe vel alius

p

fine viatico moriturus eft, nifi ipfetunc celebret. |2. Quando

qi

Sacerdos tenetur ex officio celebrare ; nec poteft id per alium

Ki

facere,

3. Quando (ine infamia vel fcandalo non pote(t omit-

qu

tere facrum, vel communionem, . Utfioccurrat memotia pec-

qu

cati, quando jam Sacerdos facris veftibus indutus publicé adftat

altari ,. vel communicaturus jam publicé fle&it ante Sacerdo-

i:)

tem, 4. Quando celebrans recordatur peccati poft confecra-

$

tionem ; tunc enim poteft elicere contritionem , & communi--

care fine confefTione,

Dixi: poft confecrationem. Quia fi

(it

ante confecrationem recordetur peccati , tenetur confateri,

dit

quando fine nota & fcandalo id facere poffet , ut fi privatim ce-

lebraret. Ratio horuryomnium facilé colligitur ex fupra dictis

dit

ad variorum cafuum refponfiones,

$. Addit $o£us , quando

fid

Sacerdos non poffet die Dominicofacrum audire, nifiipfeitale-

€01

gat ÓSuarez tamen negat id fufficere, nifi id effet in Pafchate,

M

AVofa, Trid, feff. cap. 3. praecipit Sacerdoti , qui urgente

necelfitate celebravit fine confeffione , ut prima data occafione

confiteatur.

Cujus ratio effe videtur, ne facilé pratextu ne-

ceflitatis fine praevia confeffione celebret.

CASUS CCCCLIIT.

d.

4

Querenfi, qualis

EnchartfHia: quiddicendum?

'fPo[ilio corporis neceffaria fit ad þxmpt(ogEm

Con

IVota, Si fermo fit de difpofitione pofitiva , | jure naturge

Avel

requiritur folüm talis habitus & compofitio corporis , qua

fl

pra fe ferat, animireverentiam, — Praeter hpcautem nihil eft

Aii

à jure ftatutum , nifi ut Sacerdos communicans more Laico-

t

rum habeat ftolam, ^ Quae tamen obligatio non eft gravis.

t

Sermo ergo hic eft dedifpofitione privativa, quae duplex eft:

4j

Prima eft carentia maculae cor

cibi & potüs.

p,eþalis. : Scc—u.nda, eft abftinentia

ht

Dicen-

Quia

1x3DE BEJ:CHARJST:A.

ógg

H

sibs :-Diæklmi- Es Quod attinet.ad.carentiam . þmaöu*!æ, no-

Va

&urnam pollutionem inculpabilem; vel folum venialiter cul-

us

pabilem , non impedire ex necelfitate communionemi diei fe-

AO

quentis, fed interdum .tantüm ex decentia quadam ; tunc

Jit

iuyx.

fcilicet ; quando ; illa-effettum aliquem nocivum pott (e re!in-

quitcv. g;commotionem carnis,aut formalemimaginationem,

eC-

qua devotionem impediat ; tunc enim confultius eft.differre, -

hat

oDicendüm 2. Tdem effe.de legitima copula conjugum ; haec

fv

enim nunquam communionem abíoluté impedit ; (i tamen di-

2UnT

&urn:effe&tum: poft: fe ;relinquat; ;; confultius.ett differre.;

t.uni

Hiinc fequitur,nec ráen(tmatas nec. puerperas abfoluté impe-

uf

dirí à communione, -*

1

tetl,

dit;utdifferáànt.- « -

S,.iæwtä;m;n ;nulla:necetfitas utgeat ; expe-

k

Me

