requiritur tamen ex pracépto Ecclefide , ut Sacramentum

iftud extra neceífitatem conferatur licité,

ita $. Thomas 3. p,

Vgue pat«

q.67.4.7. &communis DoGorum. -

orditme

Ratio prima partis ff quia S. Philippus in AGibus Apofto-

s anim2j

I4//60

lorum valide baptizavit Eurnucbum nullo adhibito Patrino,

of Y€-

Deinde Patres & Concilia , dum agunt de perfonis in Sacra.

mento baptifmi effentialiter requifitis , duas . tantüm

m €of

exigunt , videlicet baptiz

[m €0/

£o &c.

"

antem & baptizatum.- Et-

pul

Kkk ;

| Ra:iq

ffb

446

CASUS SACR AMENTALES$

p n

poptiz:

Raíio ]äcuüd;e partis babetur ex antiquiffimio Ecélefize ufu,

fpiritu.

quo tefte Diorifio c, 2. Eccléfiaftice Hierarcbie ipfo nafcentis

cramet

Ecclefize primordio confuevere Apoftoli Patrinos ad baptif-

mum adhibere , tum ex variis Canonibus, ubi adhibitio di-

piul

dem fü

Gorum Patrinorum intimatur. ut7fn cap. i catecbifmo de con-

mum i

fecrat. difl. 4 Concilio Trid. Seff. 24: cap. 2. de Reformat, /Matri-

monii. Tum denique ratione 5. Thome. Quia ficut , qui car-

ciente.

Di

naliter nafcitur , nutrice & poedagogo pro fui cura & inftru-

itipe

&ione opus habet , itaetiam fpiritualiter per baptifmum ge-

niti, cüm tefte S. Petro , fint veluti modó geniti infantes,

u

gut.

exigunt fpiritualem nutritium feu Pedagogum , cujus cura &

opera infide & Chriftianis.moribus inftruantur & perfician-

hO

e«mt

tur: Atquiejufmodi;Pédagogus eft Patrinus;ergo, ^

fum;

-Addidi autem eum fequiri,uf extra neceffitatem Sacrameníi

conferatur licità : nam ficut urgente neceflitate incollatione

qu ex.

«ptot

baptifmi aliae ceremonize ab Ecclefia praefcriptae licité omit-

lenox

tuntur, itaetiam adhibitio Patrini.

T$

ao sU Ceporoo:

hr

ti(tt

Qui4 fi atitem in baptifmo minus : folemni Patrinus abfolutà baberi

tebur|

nquid iume ex pracepto Ecclefie adbibendus erit ? &$: ff adbibea-

tri. 8,

?qæ.t ; ZH

rAbet cumb

[

us mïn;nfe h.

H

:

d ghüriralem ?.

Ptizzto gagägtiane?z

quend

4

guvi,

*E jïäMxhx Sro

babxlus videri , quod Ecclefia in brdïne ad

tione

taiem baptifmum non cenfeatur velle imponere obligatio-

tizatil

nemadhibendi Patrinum, & cafu quoadhiberetur, quod non

quía .f

Palri

contráheret cognationem fpiritualem. Ita Sangez. lib 7, de

JM akrifnonio, difp.l62, n. 14, cujue vafioeff ; quia ficut aliae cae-

tionen

remonia jita étiam adhibere Patrinum eft ab Ecclefia inftitu-

Dtmpe

tum pró baptifmo tantum folenni ; ideóque munus Patrini

Is per

non obitur proprie,nifi quando baptifmus eít folennis ; quan-

Umpe

do autem hoc officium proprie non obitur, vi ipfius cogna-

cum

Wrea,

&o yfpiricualis non contrahitur, Ergo. Nec eít paritas

QUiau

apti-

DE B4AP TI$40,

447

mb

baptizante , qui minus folenniter baptizando cognationem

efie ,

Wenfis

fpiritualem contrahit ; nam baptizans tunc veré conficit Sa-

d bapif-

cramentum ; Econtra baptizatum levans non dicitur pro-

ibitio d

prié fufcipere eo modo, quo ab Ecclefia ftatutum eft; fiqui-

itt P eog.

dem fufceptio eft caeremonia ab Ecclefia inftituta ad baptif-

^ Mali-

mum folennem, ut dictum eft ; ac proinde folennitate defi-

ciente , deficit quoque vera fufceptotris ratio.

Qii car-

Xnftm.

Dices. 4qutexbaptifmo minus folenni fpiritualiter ge-

um ge-

niti padagogo opus habent pro inftru&ione,in fide ; ac geni-

nfantes,

ti ex baptifmo folenni , ac prgindhc pariter patrinum exi-

unt.

s um

Refp. Efto uterque fpiritualiter natus peedagogo indigeat,

)grhciarf-

eum tamen non propterea debere pro utroque effe patri-

ACrattetla

num ; ciim non utriusque baptiímus folennitatem habeat ,

ollatione

cui ex inftitutione Ecclefia annexa effe videtur vera ratio fuf-

(omit-

ceptoris; fedïpaife»-olücium Paedagogi refpe&tu minus ío-

lenniter baptizati peragi ab alio , qui non fit ver& patri-

nusS.

x

Ex!

b

bís collz'gä: , Patrinum ex officiofuo pi'äecïpu& obliga-

7) hiiri

ri ( etiam fub mortali , fineceífitas exigat ) ad baptizatum in

tebus fidei & morum inftruendum, ita $, T homas quéft. cit.

7s

arí. 8, cujus Rafio eff ;; quia unufquifque obligatur ad exe-

quendumofficium , quod accepit, & quidem fub obligatione

e

£

ravi, quando rem gravem Concernit , qua fine officii execu-

dine d

tione ineffe&um deduci nequit ; fed patrinus refpe&tu bap-

lipatio-

:tizati füfcipit officium inftruGoris in fide & moribus , eoipfo

yodnofi

quia fufcepit officium Paedagogi ; ergo &c. " Dixi autem 1,

'iþ ' 7'

Patrinum ad boc precipué obligari: nam praeter hanc obliga-

Jz c&-

tionem principalem , habet adhuc alias quafi fecundarias ,

af«

nempe ut inbaptiímo refpondere debeat pro baptizando, fi

patrit

is per fe refpondere nequeat, quod fuo tempore teftimoni»

;quaü' .

um perhibere teneatur de baptifmo fufcepto &c. Dixi prae-

ag

terea, quod ad id obligetur etiata fub mortali , fi nece[fitas exroat.

g aum

de-

quia " $, Thomas loc. cif, obíervat : fi bapüzatus nullum

tri-

bapü- |

448

.CASUS SACR AMENTALES

/

trimehtum patiatur ob defe&um inftru&ionis in myhcriis fi-

J unportat

dei, ut puta, quia is jam ante fufceptum baptifmum fuffici-

cooperat

otiust

enter inftru&us eft, vel inter fideles educatur, aut à paren-

tibus, parocho, vel Ludimagiftroin rebus fidei inftruitur , &c,.

tür , quà

ceffat hac obligatio in Patrino.

Aliàás quantum ad ea , in.

enim nl

uibus baptizandi praecipue à Patrinis in(truendi funt , docet

tur fe Da

tur catac

$. Auguftinus ferm, 2 15, & traditur in'cap. vos ante , diff. 4. de

cotfecrat, illos.obligari , ut praefettim orati

Diyi

& Symbolum fidei edoceant &e,

pgcm fiominicam

fiejuítmo

t cat

CASUS CCil.

bore, qu

Qs at

Q:id f qur'& folenniter bkptizet fine däbibitö P&trino.

lhruere,

. quande aliquis baberi poteft ; peccatue mer-

Ditt

£Aliter ?

leretíc

Efp. Afïr-mdtiwä. Ratio.

di ; quia agit contra grave pras-

G admi

ceptum Ecclefiae,

lic, ts

aC ASUS. COMN, :

fejician

leant, cé

ui4 fi catholicu rogetur ab bervebico Lutberano , uf proiem fuam

Drobate,

é faero fonte fufcipiat , baptizandam fub debita materia. &5 farma

nonlice

utberamo s poteritue ile catholteus licité?. ia

'ä, Minifiro L

annuere c Patrinum agere ?

1

uf

fittfs, v

E[». Mihi probabilius videri , quod ex caufa

ratïodabiii,

Qum ha,

- Yfeclufo fcandalo & periculo, ne parentes haretici eáinten-

fetico, v

tione adhibere velint Patrinum Catholicum , ut.oftendant

Tiàm vl

eum füz fectae favere , hoc licitum fit in locis , ubi haretici

municat

tolerancur,& (ünt permixti cum catholicis. ita Laymatr. Iib. 5,

Qui

Tratl. 2 c. 9. Ratio eff ; quia catholicus infantem haretici fic

ábproba

levando é facro fonte , plus non facit, quàm quod externa

*

üptizr

fufceptione prófiteatur

?

fe, ut fpiritualem Patrem fufcipere

Wiper

fpiritualitet genitum in

H

fuami curam ad inftruendum in rebus

& vita Chriftiana; atqui hoc externafufceptione

"if n

veraz fidei ,

iQmoqy,

profiteri feclufo fcan

da"lo & præfa;o- periculo , nil illicit

im-

UpkEAPTISaO U

2

importaf » quia catholicus per hoc nec ,.a&'ivEJ, 'h&c pa

ffivé

m (uffid.

cooperatur ad indebitam baptifmi adminiftrationem , immó

Là parefp-

potius eft caufa , ut baptifmus tunc minus male adminifire-

li, ,

tur,

àm miniftraretur., dum hasereticus Patrinum agit( fi

SETMM

eni

t

;

h

:

areticus ageret Patrinum, )is faltem tacité profiteree,

k

ht docet

tur fe baptizatum in haerefi inftru&urum,

df a

quod non pqrö.fxivte;;.

Ominicam

tur catholicus agendo patrinum, Ergo &c.

Dixi autem feclufo fcandalo &spericulo i licitum effe &c.Quia ï

fi ejufmodi fcandalum & periculum fubeffet , tradit Layman ,*

tum catholicum expreffam proteftationem praemittere de-'

bere , quod velit baptizatum fufcipere , ut patrinus catholi-

frito,

cus , ac eundem quando opus habuerit, etiam cathiolicé in-

ftruere , quantum eft poffibile.

-.. Dices. Fidelibus interdi&a eft communicatio infacris cum

i [ue-

ereticis ; atqui catholicus fic fufcipiendo infantem hazreti-

i, admittit communicationemin facris cum hiereticis, Ergo,

&c. Praterea cum haretici caeremonias noftras baptifmales:

rejiciant, & loco earum concionem aliquam fubftituere fo«

leant, cenfetur catholicus apud ipfos agendo patrinum , ap-

mf

probare pravamillamh

PC

&reticorum opinionem ; hocau tem

&janá

nonlicet. Ergo &c,

"

At n

Refp, Ad prius , quod

poft exfracvagantem Concilii C'bnjtau-

tienfis, non quavis ; fed illa folum communicatio in facris

tonalili,

cum hareticis toleratis interdi&a fit; qua fitin exercitio hae-

eàinte

retico , vicujus communicans cenfetur facere contra exter-

ftendant

nam vera& & catholice fidei

hertrid

municatio baptizati , &c.

prgfeffiþnem j atve r talis com-

d

n hs

Quare ad pofferius nego , quod hoc

ipfo Päfrïhus cenfeatur

retici

approbare illam opinionem pravam, cüm per fufceptionem

extina

baptizatitantüm profiteatur, fe' baptizatum fub fuam curam

tyfrpete

fufcipere, prout ex praefcripto Ecclefiae vera officium Patrini

L

ín reb

exigit, non autem fe perhocre

]

icere catholicoru

m baptizan-

cep//bnc

jlicum

dimodum cumcertis 'caf: remoniis,

m

Ll

CASUS

459

CASUS. SACR AMENTALES

at

m nun

CASUS' CCIV.

detur e

apt

1

| Q"d f m ;o!lqtione b

Jitne hec licite ?

;fini pro Patvino plure:admitfäntur ;

Dua du

3 B.

Ta collatione baptifimi pro patrino nonnifi unus vel

una, aut ad fümmum duo, unus &

una defignari & admitti

offunt.-Itacommunis tenetfententia. Et probatur, quiahoc

H

f^.

R

feai

exprefs& decifum habetur in Concilio Tridentino fe[f. 24. cap. 2.

de veformatione . M atrimonii.

Idque ex eo motivo, ne cog-

d. Trr

lisinter tam multos contrahatur , ut poftea vix

vnus X

natio fpititua

obfervetur , aut ejus habeatur ratio

, cüm tamen fit impedi-

cotgrut

mentum dirimens matrimonium.

Verba di&tiConcilii ita

uN

habent. JZolens itaque $. $ynodus buic commodo pro-videre ,

&

D'ater?

atuit , ut unus Lan-.

à cognationis [pi

à

vitualis impedimentis incipiens ft

f 4

tüm five *vir ,

five muher juxta Sac, Canon.

inflituta , vel ad

Jummum unus «t

l utta baptizatum de baptifmo füfcipiant,

CASUS CCV.

Se!/fc:l

Qui4 fi in baptifmo vir

i teneant feemellas, &5 famina mojculoss .

Fitne boc licité ?

m

Óa

Niceno 4. u

tin propo.üto notat

Efp. Oxuantun.wï:-s in Concilio

ut viri in baptifmo non tene-

fonz ,

Suarez , ordinatum fuerit ,

quamy

ant foemellas, & foeminae mafc

ulos , ac infuper , ejusmodi di-

pol,

m etíamnum fervare

fatis congruum videatur,pra-

fpofitione

inlegt

fertim ub

ilocorum confuetudo habet, hoctamen non adeó

àens

neceíTarium eft, ut ex cau

fa rationabili non liceat facere con-

fed ho

trarium, — Ratío eff ; quia

Tridentinum ex inftituto agens de

.

piente

Patrinis , iftud non determi

?

navit , fed dum dicit, ut unus tan-

pe pro

tum five Vir five Mulier &c,

.

potiüs cenfetur ad libitum re-

zandum de baptifmo fufcipere

Qu

lioquere , ut quemvis bapti

dinatio autem illa Concilij Vi-

poflit ive Vir five Mulier 1 or

ceni

4rt

—-———

(DE BAPTISAMO,

ceninunc niod f ervaturin infantibus ; & álibi id ipfum non vi-

detur effe p raceptum,.

itinutur:

CASUS CCVI

D ünus ve

Durm due perfonie eandem prolem 2 facro fonte fufcipiunt , debeni-

& admitti

ne e[fé diverfi Jexhis , nempe vir & femina?.

« quishoc

) Ejy, A ffirmtirué,

ac proinde non poffünt duo Viti aut duae

2401

foeminae fimul eandem prolem fufcipere. Ideó fiquidem

», t g*

cit. Tridentinum admittens duos Patrinos , dixit : 4 fummum

Et Ratio

polleavix

unus & una baptizatum de. baptifmo fufcipiant.

!t impedi-

congruentie eff , ut generatio fpiritualis carnalem imitetur, in

Viliiita fe

qua necduo Patres , nec dua Matres reperiuntur ,fed unus

i , 6

Pater & una Mater. itadocet Sangez /ib, 7. de /Matrim. di[p. 37

Ib t at

". 40

a, 0A

Jnt,

CASUS CCVII.

E

"

$ed peccattte graviter Parochus, fi ex fua culpa

&5

] m;ghgm lia pl a;;

rei ,quAm duas per[anas., id eff , unum C unam , admit-

tAt Ad fufceptionem baptizandit

nofculors

Efp. Affirmaticué, ita Leander 65 V'ega &5' plures alii contra

(ito fotat

- "$angez , quiarbitratur tantüm effe veniale , fi plures per-

fonge , quàm duz, vel fi duae ejusdem fexüs admittantur ;

jon tent

uamvis idem Anuthor fentiat , Epifcopum difpenfare non

smodi di

poffe , ut id liceat; eó quod inferior non poflit difpenfate

iTünpre

nof 4060

in lege fuperioris, Ratío nofIrze conclufionis efl ; quia voluntarié

agens contrafeverum preceptum TriZeniini graviter peccat;

tere con

fed hoc facit Parochus culpabiliter admittens plures fu(ci-

aperrüe

pientes, quàm duos , unum fcilicet & unam ; feveritas quip-

jnts aQ

tum I

pe prohibitionis, contra quam agit , facilé colligitur ex eo,

quod ob deli&um admiffum juxta cit, cap. 2. fubjiciatur

uf

rio ordinarii taxandae.

Yil*

| poenæ arbit

en

Ergo &c.

L1l 2

CASPS

452

CASUS $4CR AMENTALES :

—À

nis dl

jtime d

Quid fi plures , qum à Concilio Tridentino admittantur , ad faf-

fint, ade

ceptionem baptiz;andi concurrant , erumtue ommes valid2 Pa-

tochum

tritni contrabeudo cognationem

port

zHalem ? .

41j

du

f $

fint int

T? Efp. Si mi ,þl.ütesïfïþi de

ffjgtiatï à pafentibus, & à Parocäo

dum ter

admiffi, fimulque baptizandum teneant , omnes validé

Patrinos fieri, & cognationem fpiritualem contrahere.

Ita

tüalem

$unt,s

cumcommuniori DoGorum fententia Sangez relatus à Bona-

Jicet et)

cina de impedimentis Maksimonii q. 3, pun&o. s. $.2. n. 25. 6526.

Ratio eff ; quiaattus contra legem exercitus validus eft,quan-

[ta eni

N

do lex a&um illum non irtitat ; fed dum plures defignati,

uàm Tridentirium admittat , eundem infantem fufcipiunt,

queat,

habetur actus contra legem exercitus, ut patet, & lex hunc

aCtum non irritat :

"

"

uia dum Tridentinum prohibet , ne plu-

res fufcipiant , non dicit, cafu quo plures defignati admiffi ef-

Stqiid

int , quod a&us füfceptionis i ordine ad cognationem fpi-

fnt à

ritualem contrahendam foret nullus , fed folüm quod tunc

Parochus , cujus negligentià id evenit , arbitrio ordinarii

uniendus effet. Dixiautem 65 à Parocbo admi[fií: Nam qaan-

R

do à Parentibus plures quàmunus & una defignati funt, Pa-

Wsv

rochus autem prater hos , non admittit alios, tunc nonni-

fi illae perfona validé fufcipiunt, quas Parochus admittit, ut

4711

iup,.

notat citatus Bonacina, Siquidem ex decreto Tridentini ad

Omts i

Parochum pertinetinquirere, quinam defignati fint , & de-

huícdt

fignatos admittere ; fi quiergo ultra numerum à Tridentino

praefcriptum defignati fint, & à Parocho repellantur, fe ha-

dutp

bebunt ac finon fuiffent defignati, & per coníequens illorum

a&userit nullus. Pariter fi vice versà Parentes nonnifi duos

fufcipientes defignent, Parochus autem ultra illos admittat

plures alios, hi pofteriores invalidé funguntur officio Patrini ;

atrí-

ut docet $2ngez ; gö quod munus Parochi non fit , alios P

Rhos

—W

DE BAP 'T'ISMEOQ

453

nos defignare, quando Parentes vel ii, quibus incumbit, le-

gitim& defignarunt, fed folüm indagare, quinam defignati

fj " hf

i

lde Da.

fint , adeóquein iis , quiultra àparentibus defignatos per Pa-

rochum inique intru(i funt , deficit conditio affignationis,

Porró in Refponfione dixi praeterea : Smul. baptizandum

fetneant &c, quia fi plures quidem pro fufceptione defignati

à'uwfto

fint, in collatione tamen baptifmi non fimul omnes baptizan-

s valide

dum teneant , non fiunt omnes Patrini cognationem fpiri-

Dere, [ta

tualem contrahendo, fed ille tantüm velilli, qui prolem tan-

$ à Dottt-

unt, vel eam immediaté fufcipiunt € manibus baptizantis,

;

cet etiam alii defignati poftea hujufmodi ta&um adhibeant,

125 8026

selbquan-

Ita enim habetur ex declaratione Cardinalium , & patet ex

efipnati,

eo , quod femel validé fufceptus , fecundó fic fufcipi ne-

queat,

ülcipiunt,

- lex hunc

CASUS CCIX.

t, n plü«

Y

20mill ej«

Sed quid f illi plures ad fufcep

D

fionem baptizandi concurrentes , fton

onem fpi-

ffiss defignati ab iis , quibus defjgnatio facienda competi;

; ffentue

quod tunc

valide Patrini contrabendo cognationem

ordinatii

Jpiritualem ?

am quat-

E[p. Negati-v?. Ita exprefsé decernit Ti r—izle

niinum cit. c, 2.

funt, P**

his verbis ? Quo4fi alii ultra defignatos bapti

Y nofiti«

eognationem [piritualem nullo paGo contrabant,

Necobfta

Zaíum tetigerigt,

nittit, Ut

t; UOd

incap. final. de cognatione fpirituali. in 6 decifum h

abeatur,

entini 4

omnes tangentes cognationem fpiritudlem contrah

ere.Nam

t kde

huic decifioni antiquae derogat decifio novai

videntite

dum pro conditione Patrini validi de

pfius T; Videntigi,

fignationem re.

yr, l-

, quirens, loc, cit, fubjungit :

Conftitutonibus

sj oU

in conírarium facienttbus non ob[lam.

if duo$

£ibus.

'

denittal

Pattij/

&iDoc8

Os H/if (

f105

Ll 3

CASUS

ï[

474

CASUS,.S:-ACRAMBN'TALES

CASUsS CCX.

$

Qui4 fi autem à Paventibus, aut iis , quibus defignatio facienda com-

petit , nullas omniuà PAtrinus defggnatus fft , ei» mua vel plures perfona

baptizandum teneaut cuminteutione agendi P atrinos : fiupt-

ne PAtrini cognatiouem fptrituatem

- coutrabentes ?

Ef

aliei

fi V&«

! Efp. Tametfi ob multorum graviu.m DoGorumfententiam

herea

opinio affirmans,quod omnes ejufmodi cenentes veré fiant

vt

Patrini , atque cognationem fpiritualem contrahant, mag-

nam probabilitatem habeat, probabiliorem tamen videri fen-

Aliena

antiqu

tentiam Sangez docentis , neminem ex illis veré Patrinum

fieri.

Prior opinio profundamento habet ; quia à jure anti-

Qolen

num

quo minimé recedendum eft, nifi quoad excepta in novo;

ergocum jus antiquum omnes ejufmodi tangentes pro veris

fpititi

Á

Patrinis agnoverit, juxta cit. cap. final. de cognatione fpiri-

tuali, in 6. Et Concil. Tri4. in propofito cafu non difpofue-

juges

rit contrarium ( loquiturenim tantum de eocafu, ubi aliqui-

loc,t

bus defignatis alii cangunt )fequitur eos etiamnum pro veris

tatur,

Patrinis habendos effe, — Pofferioris «veró probabilitas ex eo

AUf

Cotint

oftenditur,

Quia Concilium Tridentinum loco fzepe citato

pro neceffaria conditione validé fufcipientium mandavit fa-

&oená

Féfsi

ciendam earum de(ignationem, eó ipfo, quód Patrinos, ad

evitandam confufionem in contrahendo impedimento cog-

hilbitio

nationis Spiritualis , velit effe certos, qui fine defignatione

quamr

pravia certi effe non poffunt ; ergo ubi conditio ifta deficit

eptn

( ficut deficit in cafu pofito, ut pateD ex mente Tridentini nul-

u

fater i

lus habetur validé fufcipiens, Ex quibus patet, quid

ad prius fundamentum fit refpon-

quentil

dendum.

Véhíatt

Contn]

S5o 8

fpitito

IPatri

CASUS

DE BAP TI$MO,

455

CASUS

CCXI.

fetdatt.

$i Maritus 65 uxor , ut defignati in Patrinos, fimul alienam

ves yerfon,

Pro/en?ä f*cro

fonte fufcipiant , utrique ue fiunt

g

weri Patrini i

Efp. Si Maritus & uxor , ut defignati in Patrinos, fimul

^"alienam prolem & facro fonte fufcipiant, utrosque fie-

ütentiam

ti veros patrinos, atque cognationem fpiritualem contra-

ver fant

here cum baptizato & parentibus baptizati, non tamen in-

ant, mip.

ter fe, Ratio eff ; quia duos conjuges fimul fufcipere prolem

viderifen

alienam , teíte Sangez , lib. 7. d/[p. 57. n. y. permittitur jure

Datrínum

antiquo , & defacto videtur tolerata confuetudine fuübinde

jure anti

obfervari : hocautem non fieret, fi non uterque veré Patri-

num ageret refpe&u baptizandi, & cum eo Ccognationem

i n0v0;

; pro veris

fpiritualem contraheret ; ergo.

A'ec ob[Lat, quod in cap. final 30. q. 4, dicatur, ne duo con-

jone (piti-

üilpolute-

juges fimuleundem infantem fufcipere

prafumant.Nam per

hoc, atobfervat Coninck trad. 2.difp 32.dub. 2. folüm deno-

jbi aliqu.i-

y pro veri$

tatur, quod ex quadam decentia intermittere debeant, non

jitas ex &O

autem ex neceffitate feverioris praecepti.Atque ex hoc infert

Coninck , duos conjuges fimul fufcipientes non contrahere

ept citato.

ndivit fe-

cognationem fpiritualem inter fe,quia aliàs talis fufceptio fe-

veriüs ipfis inhibita fuiffet, Similiter infert Suarez hujus pro-

tfifl0S, à

jehto COP

hibitionistransgre(fionem folummodo effe peccatum veniale:

uamvis Sangez loc. cit, putet, fi alicubi contrarium ufu re-

flenationt

ceptum effet , facilépoffe etiam à veniali excufari.

jta defci

uod fi ulterius fcire cupias, utrum Patrinus effe poffit

]en[l'm' nv

Frater velSoror? fatisfacit Tamburinus lib. 3.cap 4.n. 11 & (e-

l qui

quentibus refponfioncaffirmativi ; eó quod hoc nullibi in-

veniatur prohibitum ; quare fi frater fit Patrinus fororis,

contrahent inter fe praeter confanguinitatem, cognationem

fpiritualem, /"erim quia comuniter non eft moris hujufmo-

di Patrinorum defigaatio, non videtur paffim deducenda in

Pra-

(ASUS

456

€ASUS. SACRAMENTALES

D EL

praxin, ne rem minus intelligentibus ponatur petra- f&axi-

dali.

CASUS CCXII.

Qüid ,5 |

Quid fi Homo tion baptizatus in baptifimo infantem teneaf ; anne

propteren. valide ,. feu im ordine. ad:contrabendam

72

ZtuAalem , fungitur officio

cognationem Y

PAatr12i ?

j

NY

Efp. VNegatiwä. Itaenim exprefsé traditur i cap, i Inzptsz

fU

mafe. fE. 4, de confecrat, & fuadetur ratione ; quia ficut ba-

SNSNS

ptifmus eft janua facramentorum , ita eft principium vitae &

oUjigat

cognationis fpiritualis, ut proindé cognationemiftam nemo

fu libei

contrahere poffit , nifi

i» Er

natus.

j

p?ius pet baptifmum fpirit*ualqiter fit

. CASUS CCXIII,

fud at

Quid fiin $

aptifino tenens infantem , necdum vationis ufum

£anir.

(ft affecutus ; valide ue agit Patri-

2um ?

Efp. Negativvé, Ratio eff ; quiaæ"ah'dä Patrinum agens de-

bet poffe officio ifto fungi ; eo autem fungi non poteft,

qui nondum rationis ufumaffecutus eft ; cum non poffit vo-

Qu

inte

luntatis intentionem formare , nec pro alio fpondere &c.

|

Ereo.

Interim tamen communis Do&orum fententia Tradit a-

pud Sangez lib. 7. de AMaírim. difp. 6r. n. 3. 65 4. Nullamcer-

tam aetatem ad hoc munus requiri , fed poffe puerum cu-

jufcunque atatis legitimum fufceptorem agere , dummodo

talem rationis ufum habeat , qui fufficiat ad contrahendam

culpam lethalem, etiamfi aliàs baptizandus aetate excederet

fuum fufceptorem ; quia nufquam reperitur certa

aetas praefcripta,

CASUS

DE BAPTI$MO.

4$

RSSENEILEN H G abd

Ua [ran

1

CASUSCCXIV,

giiid F qui

$ $n baptifmo fit £enens infantem ab[que intentione apen-

T

d Pq;rinam T

Valide me nibilom

N

T

! thrz'mzm £

imus kggit

"

5 Ejþ . Negatiob. Rätio t ; quia va'i'idä—-'Pät'r;inum: ägsns

contrahit obligationem officto Patrint anhexam 5 fed qui

itbpij

nullam habet intentionem agendi Patrinum , feu exercendi

ficut ba-

munus fufcipientis ab Eccléfià infüitutum ,. non contrahit

nvitex

obligationem officio Patrini annexam , cüm abfque confen-

imnemo

fu liber& agénus nulla oriat

ydliter fi

£o. Ergo..

ur obligatio , fu.tþpa]t.et ih vo-

"" CASUS.CCXY.. -

$ed anne , uí Patrinus cum . bap

Íizato

ftá

Faj

: cöä

sationem fpiritualem

contrabat , ultra intentionem [uféipiendi baptizatum

: gegujr;'-

tgr iztentto con

trahenda paternitati fpz-'

YiuAala ? $

selts de

Efp. N egaticvé,licet hoc a"iiquï velint, Ralionoffra eff :quia

'potf&;

A

haec paternitas fpiritualis fufficienter cenfetur volita i

:

offic vo:

dere X

intentione fufcipiendi baptizatum ex prafcripto Ec-

cefie ; fiquidem volens principale., con/e-

"tadit 4

quenter vult accefforium, quod ex

lamct-

rum QU

4 eo»fgquiturf

Xv

mmat

a 7s

Jo(Ree

handam

'edetet

a

Mmm

CASUS

CASU

458

CASUs &ACR' Af"zfiE.N?AZTE&

ss

ttii

CASUS CCXVI.

pote,qa

se,;*an;ze»,. ut quis ualide , feu in ordine ad contralendas cognatio-

baptizat

zem [piritualem., fungatur affigto Patrini, requivitur , ut Iuf antem ,

dinari f

dum baptizatur,teutat , fvez':tzfr fexuel per Procuratorem fuum ,v, £-

Alil

zg/zwa [/777777

bus geff ando, eidem manus. fuperponendo &rc. aut

fulet, t

dmmecdinté & anamibus. baptizantüs

ut Tiete

dféifeipiat $o

&xeroplo

tholícus

'EEJ;"[E;; Afüimative, Ratio eff ; Quia textus juris ftatuentes

cógnationem: fpiritualem inter fufcipientem & baptiza-

Ws hat

trito la

tüm K,'.;U'tüïiï*iaf*l*fï*äf*Ve tbis, fufcipit , accipit , tenet , Ievat ,tanpi£

s

[ SONTN

&c. ut fpecialiter videre eft in Tri4. feff. 22. de veformatione

AMatrimonii. cap. 2, Ergo ut quis validé Patrinum agat , corr-

trahendo cognationem fpiritualem. cum baptizato , neceffe

£ft, ut cum in baptifmoteneát,.-

Quij

i m ASUS: COXVII,

U

Sed anne , uf quis wvalidé Patrinum agat ,etiam. requiritur , ut à

(at€ C

parentibus, vel a Parocho lecitim? im Patrinum.

Jít defignatus ?

fittes &

mm,n

R Efp. ifü; Hiec conclufió fatis infinuatur in Concilio Trid,

cit. c; 2, his verbis * Quod fi aliwliva defisnatos baptizatum

tetigerint ,. cogtationem [pivitualém nullo pato contrabant ; con-

flitutzonibus i(z.contraïium facientibus ; non ubjiïar;tibuxæ, -

ii

/

CASUS-CCXVill.

Quid fiberetici &Y à fide Apoflate defignentur in Patrinosz:

Eitzue hoc licité

U.

Urifia

:-E]þ. NVegati'vé ; faltem ordïhä;i;iä loquendo, Ratio eff ; Tum:

quia oves non funt committendz iupis, Tum quia Patri-

ni debent effe idoneiadin(truendum baptizatum in fide ca-

m ha-

tholica , fponfionemqne pro eo faciendam ; quare cu

reticih

"u

M

—N

Qutla aob

DÉ BAP T$ MO.

du umum.

retici& à fide Apoftatae hanc idoneitatem

non habsant (t«

pote,quivera fidei adveríantur, ac proinde non invera fide

7 &Ogtdin-

baptizatum in&ruerent , neque dehac fide fponfuri effent)or-

! Laf anten

dinari& hocofficium ipfis committitur illicite.

? JWI , L

1077

ZAddo ordinarie : nam fi gravis caufa , feu neceffitas po-

ftulet , cenfet Laymam lib. $. TraG. 2. c. 9,11.7. permitti poffe,

ut hareticus ad fufcipiendum infantem defignetur. Pro

exemplo adducit, fi in Parochia , cui proximé facerdos ca-

- flatuentes

tholicus , expul(o Miniflro haretico , prafectus eff , Paren-

tes haretici deferunt filios fuos ad baptifmum defignato Pa-

& baptiz-

UMT

trino haretico : bocenim cafu patrinum hareticum repel-

Atformatione

lere,videtur effe valde difficile,

api, CO

CASUS CCXIX,

(o, necelle

Quuid [i publicé excommunicati ac moribus infames d.

efigneniur |

pro 'P.a,tr,in—is - EHme boc dicite $-

) Efp. Negaiivve, Ralio &f ; Quia cnm non liceat communi-

iltr, il

care cum publicé excommunicatis, & publicé moribusin-

M

fames non cedant inaedificationem , fed potiusin deftructio-

nem, neque hislicitim eft fungi officio Patrini,

7) m

buplizatum.

CASIS CCXX.

fiatb s lu

h

Quid gi ignorantes rüdimenta fidei , wf orationem dominicam

9 Sy 73'

/"6, defrguentur Patrini? Fitue

| belum .gipg/l-a,lamm e

Icife $

"

o

qfri;

R Bp. A'egativo. Ratio dt ; Qui

a licite füngen-s officio Pa-

^* triniaptus eife debet ad infiruendum alium in fide; (edad

tu$ , qui ig

if Tam

v.gc non €ft ap

norat rudimenta

[

i

fidei5 ?rgo;-'

u'xa?atf/"

1n fidg (3'-.

y; -

SRNS -

r

Mmm 2

CASU

z

46o

CASUS $4CR AMENTALES

peetam n

qno cuim

CASUS CCXXI,

leir y -Uf

debiti.

Quid fi parentes vefpetu propria Prolis agant P)ztrino.e;

Aili

aguntne (icite ?

bina lia

[2 Efp. Népatkub. ita conftat ex cap. pervenit , cap. didum efl

tizaret ,

.0 q.I1 & patet exeo; quod Pater proprium Filium extra

wgnatio

cafüm neccffitatis & facro fonte fufcipiens cognationem fpiri-

eim not

tualem cum conjuge füa, & per confequens impedimentum

exept

petendi ab ca debitum , contraheret,

Aetpe

f0 aU!

55 GASUS CCXXII.

-u

Quid fi Laicus in nece[fitate baptizet , contrabilte cognationem

TY

Jpiritunlem cum baptizate Cj* ejus

parent

parentibus ?

tüm à(

Not4. ExSacrament

cere ext

o baptifmi cognatio fpiritua-

lis oritur, & quidem nunc fecundüm novum

qui fict

tüm, 8

jusConcilii l'ridentini nofiifi inter has perfonas,

popte

1, Iinterbaptizantem & baptizatum. 2,Inter ba-

Cet p

tizantem &utrum«q; parentem ipfius baptizati,

libery

3.InterPatrinum & baptizatum. 4. Inter Patri-

pena e

Rj

num & utrofque parentes ipfiusbaptizati.Ita ex-

fititUa

refse decifum habetur in Concilio Trident. fe[, 25

wX Uuarc

tCtus r

de reformatione AMatrimenit. cap, 2.

àd QO

2 Efp. Omnino contrahere , fi cafum aliquem excipias, in

Vl

uoParens propriam prolem legitimam baptizat. ita $49-

ez lib.7.de /M atrim. difp. 62.n. 10, Ratioeff ; quia omnia jura

clamant , invero baptiímo ex parte baptizantis dictam cogna-

tionem contrahi ; baptifmus autem à Laico collatus eft ve-

rus baptiímus, Ergo. Dixiautem ; fi cafum aliquem excipiat,

&c. quiain cap. ad [fmina 30. q. F, excipitur Pater Filium fuum

;egicimumbaptizans neceffitate urgente , qui ex tali baptif-

fno

I—,M

DE BP TI$M O.

461

1no cum Íua conjuge non contrabit cognationem fpiritua-

lem ; unde ex hoc non impeditur à petitione & redditione

debiti.

Jritgs

"Addidi filium fuumlegiti

mum &c, quia fi quis ex conci

du df

bina filum acquireret , & eundem necceífitate urgente bapz

liwertra

tizaret, non pateretur exceptionem , fed cum concubina illa

cognationem fpiritualem contraheret , vi cujus ex poft fatto

m fpii.

üimentom

eam non poffet ducere in uxorem, Nam juratantüm faciunt

exceptionem quoad ufum matrimonii jam contrai , nefci-

licet per illum a&um bap

tifmi prajudicetur petitioni dcbïti "

hon autem quoad matrimonium contrahendum.

^ — Dices. ldeójura faciunt exceptionem quoad ufum Matri-

TAURT

monii jam contradi , quia aliàs propter a&um praceptum

parentes poenamfubirent (privatio enim juris petendi debi«

tum à conjuge in poenam cederet ) ergoetiam cenfentur fa-

pititua

cere exceptionem quoad' matrimonium contrahendum

Dovut

quia fic quoque Pater baptizaasfilium ex concubina fufcep-

eTÍOf45,

tum , & non potens ideó cuüm ea Matrimonium contrahere,

propter a&ium praceptum pcenam fubiret , quatenus (cili-

nterba

libertate eandem ducendi in uxore

cet propter baptifmum in neceffitate collatum, privaretur

lptizati.

m ,qua utique quzdam

r patri-

cena eft,

itacr-

Refp. Megando confeg, Siquidem contrahi cognationem

fpiritualem , qua fubfequens Matrimonium dirimat , nulla-

tenus rationem poenze habet

, faltem ex fe , cüm pertineat

if

ad quoddam amicitize & con

junGionis genus ; conjugem

]pia; m

v;rö- pr

ivari jure exieendi debitum ex fe quadam

/jtà ?

peenalitas cft ; unde nulla pa-

nia/ifa

titas.

77[03!1&'

C

. eft ve

CpA

Y^

u

A

m m

:þgptlf'

f0

Mmm ;

CASFES

462

ER OPÉEI o

p

"

C.af:ä*ülä -SAäRAMgzs—.fmäää

I n

yit 1 jUï

CASUS CCXXIIT.

jm,qio

fjj prin

-Qui.d Ji quifpiam i

nfidelis , id eff , nondum baptizat;u, neceffitate

ego.

nrgente alicui Sacramentum bapti/mi miniflret , vel cevt£ f& bomo ca-

in necet

Eholicus þ;,l;;j zef Pra[em pareutum Paganorum , contraberge uterque

baptizans cognationem [pirituAlem , ille prior cum baptizate &*

convert

tum, J

. 'tj,m parentibus

» poflerzor cum parentibus paganis

- apfrus baptizati ?

ptizavW

tre mat

REE. Quod ille refp

e&u nullius perfonee cognationem fpi-

fdem C

ritualem contrahat , ifte veró licet contrahat refpe&u ip-

oté &

fius baptizati , non tamen refpe&u patentum paganorum.

stf

ita communis.

Raíio ef5 quia cum cognatio fpiritualis ne-

nationi

ceffarió fandari debeat in vita fpirituali praehabita , utique

tuncintercedere nequit, quando vita fpiritualis necdum eft

prefüppofita : fed haec noneftpraefuppofita in ejufmodi ba-

ptizante infideli, ut cognationem fpiritualem fundare poffit

ad baptizatum & ejus parentes ; nec etiam reperitur in pa-

Quifi

rentibus paganis , utad eos facerdos refpeGtum talis cogna-

hui

tionis habere poffit ( deficiente enim termino alicujus refpe-

&üsdefidit & ipfe ref pe&gs )ergo.

CASUS CCXXIV..-

Efþ(

LT

Qyzd f autem in)ïd&lz's baptizaus ex poft [atdo mediante Sacramen-

puum

£o baptifani fidem fafcipiat , [pmiliter parentes pagamt ex poflf'aéto iti-

ptizad

em baptizentur , nunquid. [atem poffeA ex con[équeuti coguatio [pie

vitualis orietur inter infidelem illum - prolem prius A fe bapsizatam,

fadio p

poriter dnter hominem catholicum , & pareutes pagamos,

Ecdefía

fine ver

quorum Prolem baptizavit ?

terveniy

Efp. Mihi probabilius videri, in neutro ca(u ex poftfatto

COntrah

R

cognationem fpiritualem interdi&as perfonas exoriri,

ilus &

ita Sangez lib. 7. de JMatrim. difp..60. n. 11, 65 15, Rafio

Tiuider

re ne-

eff ; quia , quod à princigio irritum fuit , 'c(mvaiefce

quif,

3

Dr BabTiswO.

465

MOR i

pésiiysaien Es Gs «s

AE

m

1$.. Ín

—

, justa regulam , ston fiématur. de vegulis 3

5'.. kegzr:f

lum , quod ab ititio. ff.de Regulis Juris. Azqui cognatio fpiritua-

, ne;eMe

lis & principio, nimirum ante fuüfceptam fidem , fuit irritas,

TALT

ergo.

Hincfequitur. r.. Siinfidelis , id eft, non baptizatus ,.

in neceflitate puellam aliquam baptizavit,& deinde ad fidem:

dE7

UT d

convertatur, poffe puellam , aut ejusmatrem ducerein uxo-

h

