Refj.

124

DE SACRAMENTIS

Ri m

p

Refp. 3. Sacerdotes praecifi ab Ecclefía non poffunt offerre

snferit

validé facrificium , ut Ecclefiae Miniftri, &in perforia ipfius Ec-

faciico ;

Cl üüæo

]

22

Ratio eft, quiacertum eft illos facerdotes non poffe offerre

facrificium in perfona Ecclefize 5 nifi ex commiffione Ecclefize,

ergo fi ab Ecclefia praecifi funt, non cenfentur habere commif-

fionem Ecclefiae.

fu.

eofdem e

Ubi notatotum Miffzeofficium conftare partím ex fübftan-

tia facrificii , partim ex orationibus & caeremoniis Ecclefiae Un-

exeoof

de licet totum fiatá facerdote , ut à publico Miniftro , non ta-

a

r

men eodem modo, nam in fubftantia facríficii gerit perfonam

quítun

Chrifti ; in aliis perfonam Ecclefize, quare Ecclefia nequit illum

RI

Tertio

privare poteftate, quam habet ex commiflione C hrifti ; poteft

tamen privare poteftate, quam habet ex commiffione Ecclefize;

poo

g

quod fit per þenfuras Ecclefiafticas. Sed jam oritur

honeftu

QUZSTIO XIV,

Mj

m

fideles , qui funt in Ecelefia etiam fuo

gilena

4 Ecglgna feu

mo4o offerant facrificium ?

opeito |

duíolt

Refp. Affirmativé, Ratio eft , quia facrificium ex natura fua

leuut

eft cultus publicus & folennis totius populi; & proinde nomi-

enipo

ne totius populi exhibetur Deo per facerdotem.

puren

Dicuntur autem Curift

ficium.

W.

i fiede(les triplici fenfu offerre facrí-

fles p

duobu

1. Generali quadam ratione, quia fünt membra Ecclefiz ,

Seuni

cujus nomine facerdos offert ,, nam totum corpus Ecclefiz,

i, 27

quatenus facerdotem offerentem includit, re&é denominatur

GumM

offerens, quia offert per membrum fuum tanquam per inftru-

tum,

mentum ad id deputatum.

2, Speciali ratione , quia non fo»

Rj

lum funt membra Ecclefie , fed etiam exterius cooperan-

luberec

tur facerdoti facrificanti , quod fit petendo vel procurando

Qud: em

facrificium , dando ftipendium vel Eleemofynam facerdoti ,

infer-

: p on

klzv SPECIR, --

—'l--..K

125

Dt offerre

inferviendo fa&r*iäc:mtï., ?. Quia interno affe&tu confentiunt

prius EK

facrificio , & peturit effe participes fru&tuum illius.

QUESTIO, XV.

I ferre

"cclele.

Qommif.

Quos effetkur babeat facrificium. AMiffe?

Refp.. x. Hoc facrificium ex opere operantis poteft habere

x fübfaon.

eofdem effe&tus , quos poteft habere juftus homo in quo libet o-

Jefice Un.

perebono; Homo autem juftus poteft pro fe de condigno me-

); 10f fd«

reriaugmentum gratiae.

Item auxiliagratieeaGtualis , qua re-

perfonam

quiruntur ad perfeverantiam. | Secundo poteft nonfolum pro

yuicillum

fe , fed etiam pro aliis fitisfácere quoad poenam temporalem.

ti; poteft

Tertio poteft fimiliter pro fe & aliis multa impetrare à Domino

Deo.

Haec omnia poteft etiam praeftare Sacerdos exiftens in

Ecclgüæ,

g'atia per facriticium Miffze , ceu per opus religionis bonum &

1

honeftunm,

Re]þ, 2.

Hoc fácrificium ex o*pefe operato habet unum effe-

:

G&um , niempe remiffionem peccatorum quoad peenam tempo-

u fuo

ralem ,non tamen quoad culpam.

Prius patet: quia exopere

operato habet vim applicandi Chrifti fatisfa£&ionem per mo-

dum folutionis pro nottris peccatis , quoad peenam tempora-

atuta ftd

lem, ut patet ir Sacríficio , quod offertur pro defun&is. Non

d« comie

enim poteftillis prodeffe nifi applicando fatisfa&ionem Chrifti

pro poena temporali , quam deberent pati in Purgatorio. Po.

tte facr

fterius patet : quia culpa praefertim: mortalis non tollitur nifi

duobus modis.

Primó per contritionem extra Sacramentum,

Fedefie,

Secundó perattritionem in Sacramento Baptifmi aut poeniten-

Ectefioy.

tiz , alias fequeretur , peccatorem poffe juftificari per Sacrifi-

yminddt

cium Miffz fine contritione & Sacramento, quod eft inaudi-

er infttU«

tum,

non f

Refp. 3. Hoc facrificium per modum ïdupe.tfa'tïoni s poteft

popttiti

habere eofdem effettus , qui habentur per orationem,

Quic-

u co

quid enim Sacerdos poteít pro fe vel pro aliis impetrare

|

(erdol

per orationem extra Sacrificium Miffe , potett facilius mul-

i/]lCï "

Q ;

tó

DE mcm)ygmzs

—

126 :

qutipet

tó impetrare per oration

em conjun&am cum Sacrificio

Miflze.

g hat

tindii

Dices : Hicmodusimpetrandi non videtur diftingui ab o-

tentesno

pere operantis,

Refp. Multum diftinguitur : quia nonrequirit SanGitatem

eitlnitat

mitate *

Miniftri , quamrequirit opus imperantis.

Ubi Nota : Sacer-

dotem dupliciter fpe&ari.

Primó ratione propriae fanctitatis,

quatenus eftvir juftus.

Secundó ratione officii, quatenus eft

r m

Minifter Chrifti nullà hábita ratione propriee fanGtitatis, Prio-

re modo impetrat ex opere operantis; Pofteriore ex Chrifti

(j

inftitutione, "Undefequitur Sacerdotem bonum duplici titulo

Primó quatenus vir

X ueQ.

poffe aliquid impetrare per Sacrificium.

äü&ïs )

unodd

bonus, Secundo quatenus Minifter Chrifti eft.

QUAXSTIO XWL

€nimn

Q Q

n valor €5 effedus bujus Sacrificii fit

infinitus ?

tur

405 (j

Mola : Valorem Sacrificii diftinguiab effe&, Nam valor

tanim

fighificat moralem dignitatem, quam habet tum ex parte offe-

quid

rentis, tum ex parte rei oblatae, Efficitautem id , quod defa-

Hoc notato.

deteni

&o datur intuitu illius dignitatis,

mint

Refp. 1. HocSacrificium, quatenusà fuo principali offeren-

te offertur , eft infiniti valoris ad impetrandum , & tamen effe-

[

taatid

Gusillius eft finitus,

Prius patet: quia tum ex parte rei obla-

Sadíc:

tze, tum ex parte principalis offerentis habet infinitam digni-

alluw

'tatem , non mínus quam Sacrificium Crucis. Pofterius pa-

tet: quia effe&tus praefertim,qui liberefequitur,non debet men-

& 4 pj

furati fecundum valorem & dignitatem Sacrificii , fed fecun-

fmgug is

Drid

p

dum voluntatem & promiffionem Chrifti, Sicut enim merita

Chrifti (ecundum fe fuerunt infiniti valoris , & tamen habue-

Sierife

r

ls

runt effe&tum finitum ex Dei ordinatione

, fic etiam in propofi-

to dicendum eft.

S

Tritutio

ffertur à Sacerdbte 3

Refp. 2. Miffze Sacrificium quatenus o

nt,

velab Ecclefia, velab iisä qui Mx[ï'am audiunt, qui ei inferviu

aut

1N SPECIE.

yry

—N.N

icrfico

aut Ripehdic dato Sacerdotem ad facri&candum conduxerunt ,

non habet infinitum valorem merendi , impetrandi, aut propi-

Jj 4b o.

tiandi, Ratio eft : qu'a valor Miffze quatenus refertur ad offe-

rentes hos , fundatur indignitate offerentium ; fed illa dignitas

Zityem

eft finita & limitata , nata ex ftatu gratiae Sacrificatis finitae & li-

« Sacet.

mitata : ergo &c.

itutis,

QU.ESTIO XVII

tenus d

4n «que profit boc Sacrificium five pro multis five

x Chriffi

pro pauci offeratur ?

idititulo

Refp. Negative, Ratio eft : quia fi una miífa tantum valet

tenus vit

pro uno,quantum fi applicetur pro multis, vanus mos effet apud

fideles , ab Ecclefia totannis approbatus , utapplicetur miffa pro

uno defunéto particulari , ejufque particulari fatisfadione ; Cur

enimnon applicantur omnes Miffze pro omnpibus defun&tis ? &

cur tam foliicitus eft fidelis,ut pro fe particulari miffa applice-

tur ? Sanénon propter aliud, nifi quia fruétus faltem fatisfatto-

m valot

svius diminuitur ex confortio alterius, ita Deo volente, ut fic

tantum Sacrificium frequentius celebraretur.

Confirmatur:

tte offe

oddef-

.quia eifz&us hujus Sacrificii etiam ex opere operato eft certus &

determinatus 5 ergo quo dividitur in plures perfonas , eó fit

minof.

offeren-

"

Dices cum Cajetano: Sacrificium propter infinitatem fuam

yen effe-

fei obl-

tantundem prodeít omnibusac fingulis; res enim oblata inhoc

Sacriicio habet valorem infinitum : ergo ficüt fol non minus

» d

tiUs pt-

illuminat.multos quam paucos , & vox pcrinde auditur à multis

acà piucis,ita & valor Miffae non minus prodeft omnibus ac

etma

fingu is.

1 (etiti«

Refp. Non obftante valore rei oblatee & dignitate

princip.lis offzrentis , qui eft Chriftus, five qui fibi five alteriper

nmer'm

hibue- ]

:

S:crificium Miffe vult mereri , impetrare, aut fatisfacere; me-

ritim,impetratio & fatisfa&iofemper funt finita, idque ex in-

u

ftitutione Chiifti, quà voluit Sacrificii fui effe&tus effé finitos,

CïdOïC!' :

i

Unde quo dividuntur in.plures Perfonas, eó

fiunt minores,

:rviur]þ

p

QUA.

128

DE SACRAMMENTIS

URU

innm t

QUASTIO XVII.

«t 3' [

emano |

Dto,citc

Pro quihis AMilfe Sacrificium po[fit .

0 erri ?

pOtG!'ït

fu.

Nofa. 1, Illi, qui offerunt Miffze Sacrificium , funt, Chriftus

offerren

Dominus , qui eft principalisSacerdos; Celebrans, qui eft Chri-

deratis,

fti.Minifter ; Ecclefia feu caetus fidelium ,qui fignat talem Mi-

[

niftrum , qui ipfius Ecclefize nomine offerat ; Circumftantes;

TO

qui faciunt unum fuo modo cum celebrante ; Denique dantes

teh ss

Eleemofynam pro dicenda Miffa.

erivati

AVofa2. li, pro quibusoffertur , funt ipfi iidem fideles, vel

Écclefi

vivi, vel defun&ti, peccatores, veljufti &c. pro quibus inten-

ial

dit a&ualiter , vel virtualiter Sacerdos offerre.

Jam circa hos

prirao,

omnes poffunt confiderari tres effe&us Sacrificii, 1. Meritum,

M

quo fcilicetofferentes , vel ii, pro quibus Miffà offertur , feu

d

quod idem eft , applicatur , merentur five gratiae augmentum

BU

fiveauxilia Dei ad actus virtutum.

2. Impetratio, quáà iidem

india

per Miffam impetrant à Deo bona fpiritualia & temporalia, 3.

bl

Satisfa&tio , quá iidem fatisfaciunt pro paena temporali in hac,

Ethac tria uno voca-

EUV

feu in alia vita peccatisipforum debita.

Vrl

bulo vocantur fru&tus , feu emolumentum Miffze,

His prae-

notatis,

E

Vll

i

;

.. Quers r, An offeri poffit Miffa pro Excommuni-

V

catis,

Aota 1, Excommunicati alii funt tolerati,feu quod idem

cldi,

factif

eft, non vitandi ; alii non tolerati,feu quod idem eft, vitandi,

teral

& quidem publice denunciati nominatim , & publici percuffo-

ton ef

res Clericorum funt vitandi , caeteri omnes non vitandi,

ti pof

Mofa 2. Sacerdos triplicem perfonam repraefentat, 1. Im-

"mediate ipfius Chriíti, cujus tanquam principalis offerentis, fa-

Sacriftx:

'€rificium ejusque fru&um ex opere operato alicui applicat. 2. Ip-

pitiat

fius Eccléfize , cujus tanquam legatus, facra officia, & facrift-

qudis.

cia celebrat : & in his duobus agit Sacerdos perfonam publi-

Catne

QU

-—I&

Es

IN SPECIE.

123

d

cam. 3.R

epræfentat fuammet perfonam, & fic ägit perfonana

omnino privatam : ficut.enim poffunthoc facrificium offerre

Deo, circumftantes , veldantesftipem, utprivatae perífonze, fic

ipoterit & ipfe facerdos. His pofitis.

o Wiltus

Refp, 1. Sacerdos ut privata perfoma poteft applicare ; feu

eft s.

offerre miffam proexcommunicatis , five toleratis , five nonto-

leratis, Ratio eft ,quia EcclefiaExcommunicatos privat folóüm

tlem Mj.

ftantes,

«ommunibus. hocett ,:publicis fuffragiis, atqueadeo folüm fa-

crificio., ut offertur in perfona Chrifti., vel Ecclefize ,'unde po-

jUe dantes

teft Sacerdos in facrificio orare pro«dictis , dummodo id faciat

fdeles vl ]

yprivatim , feu.fola mente , & non per.orationes , quaenomine

'Ecclefize dicuntur. Item poteft in Memento orare pro iifdem ,

N

bus inten

q

uia , ut di&um eft , Sacerdos hocimodo .a

? circa Dos

x

gere ;po.te'&fn'om'ing

i

Meritum,

privato,non veró Chrifti & Ecclefize,

Refp.:2:Sacerdos ,ut;perfona publica, hoceft,nomine'Chri-

ortur , fe

Jg-mentum

fti & Ecclefia inequit offerre , vel applicarefacrificium pro ex-

communicatisfivetoleratis,-fivenontoleratis. 'Ratioeft, quia

qui tidem

implicateffe Excómmunicatum , & pro ipfo;poffe fuffragia pu-

poralia, 3

hi hat

:blica applicari : quia quidditas Excommunicationiseft privatio

communium fuffra

I*

giorum , ficuti ccecitatis quidditas eft priva-

tifo YOGI-

tio lucis.

His pta-

Queres2. An Miffa applicari poffit pro juftis five in hac vi-

ta exiftentibus, fivein purgatorio?

'orrmuhi«

Refp. Affrmativé. Utraquepars patet manifefte ex ufuEc-

clefia ,& deprioribusconftatex eo , quod fint capaces fru&tus

od ider

facrificii, Similiter, cum.animze in purgatoriofint vera ac viva

? vitanir,

merbraEcclefiz , atque capacia fructus facrificii propitiatorii ,

j permlo—

non eítratio, cur non aequé ipfis atquehominibusvivis applica-

di

ri poffit.

[f Y l-

Queres 3. Anpoffitofferri Miffa proSant&is & Beatis? Rejp.

xenti Ia«

Sacrificium Miffze poteft pro illis offerrijnon quatenus eft pro-

licatz-YP d

pitiatorium , fed quatenus eft Euchariticum, five facrificium

ii

laudis & gratiarum a&ionis,

Ratioeft, quia dum Deo facrifica-

m vah' *

inus pro fan&tis ; laudamuseum & gratias eiagimus pro fan&o-

Cam

rum

.

130

DE SAGRAMENTIS

—

rum vi&oria, meritis & gloria, eorumque in;fe.rccfiien

epreces

noftras exaudiri perimus. - Poteft quoque pro iis offerri , ut eft

ti

impetratorium ,. videlic

E

et. alicujus gloriz acciden:alis & ex-

trinfecae..

i

Queres 4.. An Miffa poffit offe

r;izproiï'nfähtibus Y Refj. A£-

fefpo

firmativé, etfienim non poffit pro.eis.offerri , uteft propitiato-

xium , tamen offerri poteft, ut eft impetratorium,. quia illisob-

iiqi) P

f:

luntatem

tineri poteft

N

ternis €c,. ..5..;

anitas, vitee prorogatio ,. prote&tio à ger.icul»-fl.s( €X-

À

Yottp?

Queres s.

An Miffiofférri poffit pro peccatonbus?Refpog?

elh qq

det Tamburinus :. ficuti.communíis & certa do&trina eft, abfo--

terdo5; !

luté miffam.offerri non.poA? pro.peccatoribus.damnatis,quia:

rmd du

hi funt in. termino, nempe inferno,. in quo nulla eft redem-

&ionent

ptio ; fic poffe offerri pro: viatoribus ;. illis.enim. quoad.ali.

ti n6

quem fructum prodeft ,.r

em.

npe quoadimpetrationem, utnimi-

«let ii

rum Deus eorum mifereatur ; eofque convertat:.

z

&ópn

Queres.6, An Miffaapplicaripoffit proinfideli

terànil

smative., Ratio eft, quiainfideli ( quamvis folumin uno)prod-

&ontdfit

eftMiffa, licecenim illt.non:/profit,quoad meritum:; fi-quie

iufente

dem. infidelis, qui. propter privationem gratiz ,. eft.Dei ini-

micus , non eft in ftatu meriti ; neque profit quoad fatisfa-

&ionem;, quia. fatisfacre poenae quis. non poteft , dum . eft in

eccato mortali, neque enim poena, ulla.remittitur ei, cui

a&u debetur-poena aeterna 5. prodeíft.tamen quoadimpetratio-

nem.( etiam ex-opere operato. ) quatenus ei impetrari pot-

funt ,. mediante- facrificio ,. aliqua. bona temporalia ,. imó &c

| CX

— fpiritualia , ut. funt aliquae bona infpirationes ,. & auxi-

iece]e

lia, utDkus aliquantulum. placatus; cum.

infidelem vocet ad:

[ OT

Áibetri;

^ fidem,.

Aenebim

Rof

&5« E |

terhom

inplic,

QUE.

D

ATE EPEORA 7

T

z31

ET d

d

: 1

"M'V

hi preces

QUASTIO XIX

VTL uteft

ls & ex.

p -E'uzpro[it Atifa

applicata contra v

lo.l;unfaïem,

Prelati?

A. 4f.

Ytiato.

Refpondet Tamiburinus certum fibi effe ( q!u'icqiäd dicant

aliqui) Deum non refpicere ad debitum facerdotis , fed.ad:vo-

tia lob

luntatem ipfius,.quare Miffa contra voluntatem Praelati eam

Tictlis .

.iubentisfa,ppli-caciyw,,»gapr»o Petro, applicata, five licite, five il-

licité pro Antonio, Antonio proderit, & non Petro.. . Ratio

*SPR'efþon.--

eft, quia Minifter offerens Miffam, non eft Praclatus, fed Sa-

| efbabfo-

cerdos., cui di&tum in ordinatione eft, zdceipite poteflatem offe-

Yatis quia

ef redem.

rendi [acrificium pro svixuis &9 defunhis. . Ergo ad ejus applica-

tionem cujufcung; alterius, unde nihil valebit applicatio Praela-

quodd. li

ti ;-nec.quacunque irritatio voluntatis fui fübditi, quam vel-

1 Uttimi-

-let Ptaelatus intentare, quia inhocà Chriftoomnium Domino,

Rf]þ.-AifH*r-«.

& Superioreliberam facultatem habetSacerdos , & confequen-

ter à nulla humana poteftate reftringibilem : & ficuti licentia

1no)prod-

conceffa mihià Pralato , non poteft reftringi ab alio Superiore

15 f quie

( Der ihi»

igferimc v.g. Friore; ita hic. .

d fatistte

u eftin

QuasTIlo XX

urei, cui

Cui Pö j

tfrufius ZHil]e , quando Sacerdos, cum [acrtum

petratio-

applicaffet uui, de

inde ex oblicoione applicat

:

etrari pot-

alteri ?

1, mb Y

i. CalcpotefteRitlkes . Sacocdot Hodiei€Mifam. i dertaliina

& auxi

die celebrandam, applicat pro Petro ,à quo v. g. Stipemrecipit ;

1

cras.deinde applicat pro Àntonio, cujufnam erit miffie fru&tus;

fi Petri; ad nihil aliud , pro ipfotenebitur. .Si Antonii ; utique

tenebitur Petro refarcire.

Refp. Miffamprofuturam

Petro. æRa;tioï eft ,Kquïgaæeommu»mï—

ter homines habent feu praefumuntur habere hanc voluntatem

implicitam , ut velint cuicunque tribuere fuum jus. . Cum

K3

igitur

qu&

d2

DE SACRAAMENTIS.

ig'i*tut-certum:'ütfääqm' prior eff tempore;potior eff jure , fi mhnl

obeft contra eum,qui prior eft ,ut obftare folet, in contra&ibus

poffeffio.rei apud pofteriorem, vel folutio pretii , vel quid fimi-

le,de quibusTaté Juriftae, dicendum erit, quod. in' cafu noftro,

ille Petrus ,. cui heriapplicatus, & veluti datusfuit fru&usMif-

f, eft potior in.jure , quam fit Antonius;.cui hodie hoc eft,

pofterius , datus eft idemdi&tus Miffie fru&us,. nihil enim ob-

; Kefy

alteri pro

ftat contraeumanteriorenr, cum fupponamus;inromnibus eos

effe zequales ,. praeterquamin tempore, quare cum facerdos ha-

tiy eramd

beatillamuniverfalemintentionem dandi.faum jus:unicuique ,.

jrodfta

NY

atque adeó frudtum Miffzeei , qui' potior eftinjure , nom ceri-

fendus. eft revocaffe priorem intentionem; fed' potius Petro

anteriori: velle: dare fruétum: Miffze',, no

j

*:m 'vcr.ö:Antoni*Qö Po-

fteriori

*

Dices.. Fru&us

M

Miffae potiuis p'rodki'rït'üntönibgquï"efïþ&fe-?

rior, ergo, prob:anteced. à paritatedu&ta ex Teftamentis ; nam

ficut pofterius teffamentum pravalet priori, etiamfi quando fit:

pofterius , nomrecordetur homo prioris à fe fa&i x ficfi herii

M

thilis ce

applicafti: facrum Bodiernum pro Petro, & hodie: immemor il-

lius:voluntatis applices proAntonio , per voluntatem eequé ab-

tonea

folutanr& efficacem , videtur praeferenda: liaec pofterior :: nom

N mere

enimapparet differentia'inter teffamentum pofterius , & hanc-

23

pofteriorem; voluntatem:.

diyus

Troüm

Refp. Negoanteced; quia poteftafferri difparitas; cur tefta-

xnentuni pofterius prevalet priori., non: veroapplicatio- Miffae:

ferim

cunr enim: teftamentum: firmitatem omnem fuam accipiat à:

pie

morte teftatoris; omresTiabent implicité hancintentionem;ut:

illudteftamentum firmum velint;.quod: morte ipforum confir-

smatum eft.,. & nor aliud'; Unde fequitur; quod' praevalere de--

beatomnino teftamentum pofterius, cum: per praedictam in-

tentionem revocentur omrmes intentiones: morte nequaquam

firmate;atin ca u noftro fimilis implicita inttentio non'adeft :

undeergo:priorintentioab omninoae

zi revocari poterit ?

QUaliiihtentibniigoüä'r.ioä

QU4E-

IN' SPECIE.

133

;;,ühïhiï

ttratbus

qQUESTIO XXL,

quiümj.

Vfofir,

i Cui profit fru&us Zltiffe X Sacerdote nulli

JàwMif-

applicatus 2'

: lOC &

m ob

- Refpondeo prodeffe Sacerdoti :iam licet Säc;fifi'cïüm" nulli

hibUsioe

alteri profit, nifi proillo offeratur - prodeft tamen ipfi offerene

cerdos hr«

ti, etiamfi pro' fe non offerat ;.ficut jejuniumr v, g. meum nom:

Iticoque,

prodeftalteri ,.nifi pro'coapplicem 5 at prodeft. mihlii;quamvis:

TIOft Cefl

"

mihi nonapplicem.

tius Petro

totio Po-

QWASTIO XXIL

, ijfe fimul dike , au:

icfrolie

| Quid melius

tis pám

fucceffivo? ?'

quandofit

Tif heri

Reh. M'elï'uä fa&urunr illun, qui fimul eodem die plures:

memor jl

miffas celebrandas: curaret ,. quamqui fücceffive ,. pro libera--

tione alicujus animze & purgatorio.-

Ratio eft ,. quia quam--

Veguabe

jot * non.

vis mereatur: ille'. quf: plures Miffas fücceflivis diebus cele--

, & hanc.

brandas.curet ,. quám qui fimul eodem die , quia nimirum fi

divitus:cultus per eurm magis exteniditur ,. & quamvis quoad:

fru&um fatisfa&ionis: adfit aequalitas ,. ut eequales fupponun--

cur teftte

o Miffz:.

-

tur im numero miffae ;; tamerr qui eodem die curat dicendas:

axipità

plüres: Miffas. citius exhibet Deo'fatisfa&üionem, at-

queadeó citiusanimam' à purgatorio"

tioremy

liberat,.

I n

vilercde-

hm t

quaqun

UP Z2

]Unïädeü'-

&x)o(

ï &

jpoftio

K 5

QUJE-

(

134

DE SACRAMBNTIS

—À —

CEXSUQSEMICT, p t

QuUESTIO XXIIL

Propon

n melius fit curare. fibi applicari AMiffas in.vita ,

quam poft mortem ?

Re

Jp. Affirmativé, ! Ratio potiflima eft, quia poft-mortem

n quis i

lucrabitur quis fatisfactionem

quidem, in vitaautem lucrabitur

Racrifici

itum. '

acung fatisfactionem, tum mer

f adiát

QUAESTIO' XXIV.

$quis

n milfa facerdotis mali minus valeat , quam

suliotenr ,

«Sacerdotis boni ?

$O Oa

Refp. Miffà m äii *-Sacerd'otäisnæquä utilis.eft quoad fru&um

gyinemdi

€jus principalem , qui eft ex opere.operato ; non item quoad

vim impetrandi ex propria períona. —Confentit Layman, qui

docet , Miffze fru&um , qui provenit.ex minifterio Sacerdo-

Siqui

tis , prout gerit perfonam vel Chrifti , vel.Ecclefize, non mi-.

gratiaum.

nui ob malam difpofitionem facerdotis , licet minuatur , ut,

in Cutr

gerit perfonam .privati.offerentis.

Et Ratio.effe poteft, quia,

e(femen

facrificium hoc non in merito confecrantis, fed in verbo per-,

nisácisfh

|

ficitur Creatoris, & virtute Spiritus San&i , fi enim in terito.

thwa fit,

€ffet facerdotis, nequaquam ad Chriftum pertineret, nam £

Cut ipfe eft., qui baptizat ; ita ipfe eft, qui per Spiri-

?

: tum San&tum hanc fuam efficit

Si qi

€ a.memf

fattificio

tcátroy

& o N

Si qui

$

horem $a

ebtinenQa'

Pro-

—N

O £N SPECIE, —

"r

Empon*untur Canones Goncilii Tfidbntini e

X

Vf ;

Sea" 22 de Sacrificio Miffze,

— Cauon F,

Ír'orten

Ucrtur

Iquis dixerit, in miffa non offerri Deo verum & proprium

S

Sacrificium , autquod offetri non fít aliud

, quag-nobisäkari?--

&um ad manducandum dari ; anathema fit,

— Canen II.

!t

Sï'qu'ïs dixerit, illis verbis: — FToc faciie iiiï';neäIhfcobzmema;

gationem: , Chriftum non inftituiffe A

poftolos-facerdotes ; aut.

non ordinaffe , utipfi ,aliiquefacerdotes

offelrrentfcorgus,&: fan-

] fr&um

em quoad

guincm»fgun(x';, anafþcma; fit..

" i'Gïznon; IH

a, qui

Sacetdo«

Si quis dixerit, milfie Sacrificium tantum

fion fri-

gratiarum aGionis ,.

effe láudis, &

tUt , U.

aut nudam commemorationem facrificiii

"TT

*

in Cruce pera&i:, non autem:

propictiatoriu

t : velfoli prod-

fl quit

effe fumenti ; neque pro vivis ,.& defun&is

»pro peccatis;poe--

Hrbo pete

nis; fatisfa&ienibus, & aliis rreceffitatibus o

n merito

fferri debere; ane.«

£hema fit,.

mmn£

jiti

Canon IF.

Si- qüiä díxerit, blà

fphemiam ifrpgarï)'fän&ïïïïd;äläïri&ä-i

facrificio in cruce pera&to , per. miffz facrificium:

» aut illi per:

hoc derogari; anathiema fit;.

Canon Vi

Si quis dixerit ,. impofturam'effe , miffiscelebrare in Hos-

norem San&orum:,- &' pro illorum ihterceffione apud DEum:

qb tinendá , ficutEcclefia intendit ; anathema fit, .

p

€a4ttom

136

DE SACRAMENTIS.

$i quis dixetit, Banonemäm'ïïfæ;e-rrbr,es :Lcon'ti:iErc,Eideöquc

dotittt

abrogaadum aiïc 5 anathema ffit.

(Canon. 1.

lo

quti

'Si quis -dixeliit ; Ceremoriias ,:vefles , & externa figna ,

«uibus in miffarum:celebratione Ecclefia'Catholica utitur, ir-

Ana st,

ritabula impietatis effe magis , quam officia pietatis ; an;thc—»g

Ott,

v

(Ca4non ;?Izz.

hii

'Si quis dixerit , Miffas , in .quibus fï'(;lus ;S:acerdos facri-

pato,

Ql

mentaliter communicat , illicitas .«effe

, iideóque (abrqgandas;;

tentizd

anathema fit.

ti Dd

(Canon 1X,

n

tltiqut

l-)Si quis fa-i'xerit , Ecclefize Romans ;ritum , «quo ;:'fu mmiífa

"Üwltwy

voce pars Canonis & verba .coníecrationis proferentur.,

peiten

damnandum effe ; aut lingua itantum vulgari miffam celebra-

|

(« rat

ti debere ; ut aquam ;non ;miícendam .effe vino in calice.o£-

ttti, f

fit contra Chrifti infitutionem ;

pet]ali

| ferendo , «&o .quod

anathema fit.

(CÍony

fj

Adetef

Q voun,

qUU$ l0

æ?o(æ |

1

Afüm i

Vonm

BN »ut

W

SOSQDe

AN* SPECIE.

337

&, V.

-De Poenitentia, ut eft virtus.

Ponitentia , quafi punientia à pona appellata efl , eo quod

bomo in fe yunidt fænifendq * ;g;zod male admifit pec-

12 (ptt ,

'Cd?l Qs

1 Utitur i.

QUZSTIO

$3 alithte

Qud fit Penitentia, quatenuse[fl Firtus?

& TOt

à

, haec quaeftio poteft procedere vel de poenitentia a:&ua'iï,

1N vel de habituali ,quare

s eft deteftatio acdolor animi dc

Refp. 1. Poenitencia a&uali

srdos fictte

peccato , quatenuseft offenfa & injuria Dei, intentione eam ab-

Drogandis;

olendi & compenfandi.

Dicitur 1. Defeffatio, quia aGtus poeni-

tentiz eft formaliter difplicentia, fuga ac receffus àmalo pecca-

ti. Dicitur 2. Dolor , quia ficutiex apprehenfione & amore'bo-

ni praefentis oritur gaudiums ita ex odio ac deteftatione pecca-

titanquam mali preefentis oritur neceffario dolor, Dicitur 3.

y fümmift

Quatenus eft offenfa ac injuria Dei; Quia heeceft ratio formalis

Xferentut ,

peenitentie, unde dolor de peccato , quatenus hoc eft repug-

v celebra-

nans rationi, & malum moris, non pertinet ad virtutem poent-

p caliceo

tentie, fed honeftatis. Dicitur 4. Znfentioneeamobolendi 65'com-

nems

*

p

en[andi, Sic enim diftinguitur ab attucharitatis , zquinon inclu-

dit formaliter compenfationem injurize,

i

"

H

*

*

R

eJp. 2, Peenitentia habitualis eft virtusi

nclinans hominém

ad deteftationem peccati, quatenus eft offenfa Dei, cum effica-

ci voluntatefatisfaciendiDeo, Patetex di&is nam inclinare ad

aGusfuos eftproprium omni habitui ; quod autem fit virtus,

clarum eft, quia eft hábitus bonus genitus ex frequentatione

a&uum per fe bonorum ac honeftorum : cum detefítari pecca-

tum;ut fatisfaciamus De

*

o offenfo, fit res per fe bona, ac ho-

ne&a.

S

o*

QLUE.

G-

1,9

DE $4CRAAMENTIS.

at

gnittitun

QUAS T[J1O IL

jeumpleid

exatarm:

Quod fit objetium AMateriale Ponitentia ?

uinjariat

ReJp. 1. Obje&um materiale poenitentiz , ut fugiendum -

eft malum culpae,nam duplex eft materia;circa quam virtus ver-

fatur ; una eft fugienda , altera ample&tenda; fic materia fugi-

enda in virtute caftitatis eft illicita dele&tatio ; materia ample-

&endaeftcorporis puritas, ; Simile eft in virtute peenitentia z

Ri

materia, circa quam verfatur fugiendo, eft malum culpae. Prob.

wandur

illa eft materia alicujus virtutis , circa quam illa virtus per pro-

Duilata

rium a&tum verfatur ; atqui a&tus Poenitentize proprius eft de-

1nuni el

teftatio & odium, & hzec deteftatio eft circa malum culpae,ut

f poni

fugiendum : ergo malum culpz , ut fugiendum erit objetum

aW

smateríale Poenitentiae : hoc veró objedtum materiale compre-

riter T|

hendit non tantum peccatum mortale, fed etiam veniale ,.cum

Deabk

& hoc fit offenfa Dei , & propriam habeat turpitudinem ; Item

1 4005j

nonfolum peccatum internum, fed etiam externum quatenus

teltcite

cum interno conjun&um eft ; tam commiffum quàm commit-

fro n

tendum,tam proprium , quàm alienum : quia Poenitentia o-

dit malum peccati ubicunque illud fit , ideóque tam a&uale,

.mï'mm.

quàm originale ; poffumus enim dolere ; quod genus huma-

num Deum in ÀÁdamo offenderit : quod pa&o dicitur in ma-

teria de Incarnatione , v

*

fto . effe.

;

irtutem Poenitentiæ potuiffe in Chri-

Refp. 2. Obje&um

materiale Poenitentia , ut ampIe&ed-

M

dum , eft aliquod opus bonum.

Tum quia id eft commune

Duiay

omnivirtuti, ut aliquod fcilicet malum fugiat , & contrario

atqui P

tntum

bono adhareat, . Tum quíia funt dua partes juftitiae : declina-

re à malo, & facere bonum. — Poenitentia autem eft quaedam

Quam ff

Objedy

juftitia,.| Hoc autem bonumlate patet, ficut malum illi oppofi-

tum , à quo cum voluntas recedat, neceffe eft , ut ad aliquem

io fiat

terminum tendat ; quod bonum cónfert vel ad peccatum vi-

(atio p

otme.

Quateni

tandum , vel ad expdlle:?dum, vel ad preveniendum, ne c

mit-ï

139

äN

Qasuequm p

mittatur, Poteftquoque malump

cenze dici objettum materia-

umj quatenus nimir

umt

ft medium ad deftruendum

?

le ample&

eccatum :

Sic voluntas vult poe

y

nam fubi;*e, qua Deo fatisfaciat,

füstdum

ö; iniuriam compenfet.

Viftüvers

QUJAZSTIO.IL

lattia f

itfia amye.

- Quod fit objedium formale Ponitentie?

C'nitehti ;

ulpas Prob, |

;'f " Refp. O

bje&um formale poenitentiae eft jus divinum fe:r—-ï

vandum ex fpeciali-

^

debito juftitize, five eft refarcire injuriam

(5 pet pro

Deoillatam, Ratioe

ft, quia obje&tm formalejuftitize in com-

prius eftde-

m upe,ut

suni eftjus ; ergo obje&tum juftitiae fpecialis , eft fpeciale jus ;

fed poenitentia eft juftitia fpecialis verfans circa offenfam Dei ;

it objedum

ergo obje&um ejusformále erit jüs fpecialeDei, quod commu-

ile Comprte

niter Theologi dicunt effe-malum peccati , quatenus eft offenfa

eniale, oum

Deiab homine cum Dei auxilio delenda & compenfanda, por-

inem: Item

ró ad obje&um formale poenitentize , non folüm pertinet velle

m quatenus

m comimite

refarcire injuriam fa&tam Deo , verüm etiam velle fatisfacere.

pro poena :

.

er

e

féd hoc eft fecundarium motivum , non pri-

$

vnítentia 0«

m 4&uie,

mafmum?*

efus huma-

Ator n mi-

-u sTIO V.

ifein Chri |

Qtälj; fpirtu: ]ït Penitentie ?

&Refp.' I. i"oemtentla non.eít virtus Theologita,'pfobätur.

ampleden

t commi

Quia virtusTheologica.pro füo obje&o habetimmediatéDeum;

& cont/fiO «

atqui Posnitentia non habet immediaté Deum pro obje&o; fed

tantum indire& & in obliquo, quatenus Deum refpicit tan-

;; dino-

uam finem Cui. : ergo, Min, eft certa , quia poenitentía pro

efiquedam d

i opp" d

obje&to habetfatisfa&ionem pro offenfa: cum veroó illa fatisfa-

&io fiat Deo , Deuseritfinis Cui. Hincvides, quomodo dete-

daigim

ftatio poffit effe a&us charitatis & poenitentize. Eft charitatis,

eccatim Vi-

, con.þ

quatþnus Deo vultbonum; & fä

git peccatum , ut eft Deo ini-

micum;

TRl |

2

|

DE $ACRAAMENTIS.

1ï4OJ

gt

tnicum ; eftpoenitentiae ; prout vult deftruere peccatum, & pro;

illo fatisfacere..

- Refp. 2 Pocnitentia eft virtus moralis per fe infufa & fuper-

naturalis. Prima pars eft certa , quia omnis Virtusvele(t Theo-

logica vel eft moralis ; poenitentia autem non eft virtus Theo--

E

logica ,&tamen verfatur in bonis vitae moribus & aGionibus ,.

detatio

&

ergo eft moralis, ' Secunda pars prob. quia poenitentiaex natu-

ra fua neceffario fupponit fidem juftificationis ; & fpem hujus

& Gcint

acquirendz' ;, fed. fides & fpes habent a&tus fupernaturales , ad

um

quos indigemus habitu fapernaturali ;, ergo etiam peenitentia

habet a&um füpernaturalem, qui requirit lrabitum fupernatu-

ralem; habitus autem fupernaturalisnon acquiritur ; fedinfun-

^

ditut..

Dices.. Poenitere notz e

ft aliud , quim velle nom peccaffe ;

hocautém velle , ft

ht k&*

ultum c&;, cum fit impoflibile; ergo non ;g:

com n

a&tus.virtutis.-

Refp. Stult

um EG:; fi doleasde eo, quod fa&um eft hac in-

inferio

tentione ,; ut coneris re

ddere infe&um , quia hoc eft impoffi-

Tienti-

bile ; fiautemdoleas ea folumintentione , ut removeas illud,

fist

quodextuo fa&o fecutu

m eft, nempe offenfam Dei, & reatum

r

cenze non eífe ftultum , fed virtuofum..

Ratio eft , quia hoc

€um

BDumn$

fihil eft aliud; quàm :velle Deum: placare, & illi reconcilia-

i, neque deinceps eum. offendere 2 quod: laudabile eft ;

&ilatm

uare

Ctv;

Refr

.. 3« Penitentia reducitur ad juftitiam , tanquam pars

fügd

aliqua po

tentialis,

Ratio eft , quia peenitentia eft'ad alium ,

Propor

Deo reddimus compenfationém , & ejus jus intendi-

$u

perquam

3nus , ergo

debetreduci àd juftitiam. — Dicoveduci;; quiacer-

nitentj:

$um eft , quo

dnon fit perfe&a juftitia inter Deum & purum Bho-

finitum

um purus homo riotr

P

xoffit ad'aequ

P

tit,. (in

minem,c

; al;tæcem

/ éempenfare offétiíam Dei.

adjutor

Kütop

p

ft. Siq

4 4(

)

ORE

ls Sic

QU-

" IEACSPECIE, -

141

ispetessatensty

QEUm, & o

GUESTIO V.

i& fUþer.

f Tha

hn quo fubjetto fit penitentia?

It5 Yheg..

- Rer. Eftiti voluntate. | Rátio eft quia peenítentia vel eft

Y iOHibus,

Mi eratu.

deteftatio peccati , & difplicentia , & fic eft quaedam nolitio,

ux eft a&us voluntatis ; vel eft intentio. fatisfaciendis,,

Dem hujg

& fic intenti

itütdes, ag

Md rE r CM

4

&

&

ptenitentia

luntate, .

H

i

fupermaty-

chinfun-

-

P

7 eoylg ähf;däxy)Pæn*ifenfile?

k

peccafe:

arppono 1. A&uminternum P oenitentiae elicitum . volur-

IEonor elt

tate habere regulariter conjunctum. a&uni appetitüs fenfitivi 5;

cum enim voluntas-dolet de peccato , traliit fecum appetitunr

'ef hacite

inferiorenr, utaliquem Dolorem concipiat. |Conftatid expe-

( impoff-

rientià :quamvisvel ex c orporis indifpofitione, vel aliisde cau-

s ild,

fisdolorillefenfitivusaliquando impediri poffit. .. .

á

h

H

-

X vedtuni

— :Suppono2. A&CusPomitentiz verfari vel circa

bonum , vel

, Ril hoc

irca malum.. . Circa borrum , amando horreftatem juftitiae ad.

COnCilian

Deum & fatisfa&ionis, defiderando illam operari , proponen-

ble ef ,

