. DDices, Qui anteamentiam velfomnum habuit intentio-

cumi

nem baptizandi, non validé baptizat in amentia , vel fomno:

quiale

ergo ne

e validé baptizatur, qui anteamentiam , vel fom-

num ha

!

»

uit intentionem recipiendi baptifmum, & poftea

baptizatur tempore amentiz, vel fomni.

Quij

" Refp. Negando confeg. Ratío difparitatis efl ; quia qui bapti-

fenlioi

zat in.fomno, vel amentia, non amplius habet eam inten-

li

tionem, qua fufficit ; cüm ne quidem habeat intentionem

virtualem , qualis ad minimum requiritur in a£tiva admini-

ftratione, cüm hac fita&io libera & deliberata, dum exerce-

tur.

N

Quiautem petiit baptifmum ante amentiam vel fom-

num , cenfetur habere eam intentionem , quaz fufficit ad

vidett

fufcipiendum Sacramentum bapti(ími ,/cujus fufceptio,cüm

IWM

v 17

fitquaedam paffio,nen tot nec tantum requirit,quot & quatis

tum requirit attiva adminiftratio,qua eft quz dam attio,juxta

éns.

illud? plura requirunturad agendum,quàm ad recipiendums

tum,

habe

lta F aleníia , Yuarez , Henriquez ; Reginaldus &5 alii,

Hebr.

CASUS CLXVIL .

Y

n ex Adultis baptizandi quoque finf peccatores , feu gra-

vioribus peeeatis ac?ua/ibu; obuoxii ?

Efpl Effe baptizandos , fi peccata præterita deteftentur,

. fecüs fi accedant cum voluntate peccandi deinceps, aut in.

peccato pratterito perfiftendi. Probafur prima pars ; quia

Sacra-

DE BJP T154M4O.

399

Sacramentum baptifmi ad ejufmodi quoque peccatores ju-

ftificandos inftitutum eft, cüm per ipfum omnia peccata

ä

li itfar

actualia ante ejus fufceptionem commiffa unacum poenisim

altera vita debitis auferantur.

Ergo his quoque conferen-

5 'M*

nunt repugnantiam,

dum eft , dum fufceptioni nullam oppo

Probatur etiam [ecunda. pars.

Quia cui baptifmus conferen-

ifmi fufcepti poffe fieri vivum mem-

dus eft, debet vi bapt

g,

brum Chrifti :a

d hoc quippe iftud Sacramentum inftitutum

, QU&

tor, ut per

fiftens in voluntate peccandi, non

eít; fed pecca

oteft vi bapti

fmi percepti fieri vivum membrum Chrifti,

tentio-

cüm tefteAJpof[t,

(omno:

2.Corintb.6. nulla fit païtic.*iþfzzfi? ]u/mm um ini-

quitat'g: i[-;rgo &c.

"ÉG

'elfome

poítea

CASUS CLXVILE

nus infliru&us ab berelico formali , babeat in-

bqti»

Quid ji aliquir Paga

inten«

tesbionem vecip

jende-,

quod fu. inflitutum à. Chriffo , quidquid illud

ft: Numqui

d 1alis baptifmum valide ve.

cipit j

f£d nec reci-

tioftem

j

dmini-

pit gratiam , nec fidem anfuam?.

2 (

R.Ej»

. ita. fané, Quod eríin recipiat verum baptifmum , pa«

| fom-

'tet.

Tum quia alioquin rebaptizandus effet, quod non

t ad

videtur admi

ctetidum, | Tum quia Sacramenta tribus pétfi*

a cum

ciuntur

, ma

terii j formá, & intentione Mini(tri, quzi om-

nià in h

OC cafu reperiuntur, etiam cum intentione füfcipi-

quatrs

-,juxta

entis, cümintendat fufcipere , quod à Chrifto fuit inftitu.

tum, Quod veró non recipiat gratiam, patet ; quia norm.

dUrnmé

habet fidem : fine fide autem impoflibile eftplacere Deo, ad

Hebraos z1, Quod neque recipiat fidem infufam , etiama

Quia rion eft füfficienter difpofitus ad illam re-

patet,

;

cipiendam. .]ta $. Tbomas 3« p. q.

/

* P

-

MU

i

T

| ä*ä)mä s

p

J

AS

ÜUs

qu&

KE

|

|

400

(CASUS SACRAMENTALES

r cypamen

m

T

CASUS 'CLXIX.

folje

vis alio €

endi Sact

(Quid fi bomo adultus €5 vatione-utens.ad recipiendum baptzfmum

wovis t

JINere negadive [ haberet ; Mius feilicet receptioni mec con[en-.

H

"ifendo : rec

$

quiritut |

(mum ?

speretue ;v;ælid&bqftlzfl

paces '

.'68. *d.-7.fd,d7;2;o

hi

]R EfP. Aegati-vé. Ttacolligo.ex :$:T50oma 3. p..q

orett. C

dum ait : fi 7n adulto deeffet intentro fufcipiendi Sacramentum,

e[fet rebaptizandus, ;.Etfuadet ratio. Yumquiatefte S, Augu-

«Qo abl

ftino relato incan,cum 4 multis.de,cotifecrat di[L. 4, nemo.ex Adul-

w

cenaby

4is ufu rationis predidlis rena[fcitur.ex aqua 65 Spiritu Sano nifi

volens, unde communiterillud D. Auguftinieffatum , qui cre-

Ro N

&il te fine te, non fakvabit £efine te ; Sed dumadultus ratio-

baptifa

füppofi

nis ufu praeditus baptifmum recipit abfque.ulla intentione

pofitiva ; cum voluntate neutra , .non eit volens, .ut patet,

umf

tis ittét

ergo, Tum.etiam, quia cum-hominibus adultis & ratione

Dic

utentibus fufceptio Religionis'Chriftianz fitlibera, non con-

trahunt.obligationem ad eam , .nifi velint;?.quod.fi autem £i-

'effentia

formar,

neomniintentione ,fefe habendo meré negative , validé Sa-

cramentum baptifmi reciperent, contraherentobligationem

-fem iv

ad Religionem Chriftianam , quitanquam validébaptizati ad

w E

f

eam fervandam cogi poffent , & tamen eam non vellent, fi-

m

quidem voluntas eorum :ad Religionem .Chriftianam fufci-

Wod h

piendam per baptifmum , meré ;nqgativþ fe haberet, . Er-

palc

L

go &c.

fam h

$. Unicus.

Di

"Sokvuntur quedam objeiiones.

bapiit

fion r

Dices, 1. Voluntas pofitiva fufcipiendi baptifmum , in a-

£0 &c

dultis non eft de effentía baptifmi. .Ergo ad huncvalidé re-

N

cipiendum fufficit,fi.quis le hábeat mere negativé ; illius

quirat

fcilicet receptioni nec.confentiendo , nec diffentiendo. Prob,

àgelti

uno

gqgg;cäï . —(æqd qde KefTen-,tia,»valorlis Sagramen-talis eft in

fub.

Quomic

iaiBE B'AP.T!SMO.;,

40t

—N;

fubje&toSacramenti fuf ceptivo,eft quoque de effentia in qud .

vis alio eju(dem fufceptivo. .. Sed pofitiva intentio fufcipi-

endi Sacramentum baptifmi non . eft de. effentia valoris, in

MULT

M (

quovis fubje&o hujus Sacramenti fuíceptivo , quià non rc-

quiritur in infantibu

?

$; tamctfi hl i&ius Sacrameriti fint ca-

paces.

4713

. Refp.

W egqndo'dntecä;i. ad cu;u: piobkt.ionem diflinguo 7M a-

jorem. Quod de effentia valoris facramentalis eftiri uno füb-

Qrtetfifts

] s. AUgu

e&o abfoluté , id quoque de effentia cftin quovisalio, Con-

. Adtil-

cedo majorem. Quod de effentia eft in uno fübje&o folüm ex

Stdonjj

certa foppofitione ,"id'quoque de'effentia:eft inquovisalio.

h qUitt-

"N'ego A ajorem: At verórintehtio fuftipiendi Sacramentum

Qs ratfg-

baptifmi non eft abfoluté de effentia valoris, fed tantüm ex

tentione

fuppofito , quodfubje&tum baptifmi receptivum ob rationis

üt patet,

"ufum.fit aut al

i

tis intentioneth, «

».qu'a'nc'lloï ftï;?it aprqm;ad eliFi;ndam -»vgluntg-'

, tatione

um

nonor.

-^ Dices. 2. Concili

' F?Srmtïküm ;efereqnsï;ä:äü;e funtde

utem(f

effentia valoris Sacramentorum ,tantüm recenfet materiam,

ilide $2«

formam & intentionem Miniftri ; nullam faciendo mentio-

itionem

nem intentionis ex

j

i

tur. Ergo &c.-

pa'r-;t'ej' fub;eüx $ cux Sacramgmum confer-

tizatid

?.mï.; f

" CRe[b. Ideó folüm X

;"C'oncilïd j VF iofäntino eiiïumei'anfe Säcra-

( i

menti efferitialia , intentionem füfcipientis omiffam fuiffe ,

J Ef'

quod hac non ita univerfaliter neceffaria fit tam refpe Gu

parvulorum, quàm adultorum

fam facit mentionem.

, ficut illa trjq,quorum expref-

k

—* - Dices. 3. Homo adultus;& ration

*

6)utenls'-,:,ïn receptione

.

intentio autem pofitiva

non requiritur ex

parte pfati;ntis, fed tantüm agentis, Er-

|,in 4

O &co

idut

Re[p. Etfi ex parte patientis quafi meré naturalisnon re-

1 MluS

quiratur áliqua voluntatisintentioadobtinendum effetum

| «PW)Z

agentis, eam tamen requiri ex parte.patientis voluntarii ,

'm i

ib

"

gqom*odo 'ad.réceptionem. bapti

ími (e habet.

à

homo adult

us

Eece

&

401

ii

CAsus $ACRAMENTALES

it f, Do&or cit, q. 68 a. 7 ad t,

& ration

-ew;u',ltens.?-'- -Unde inqu

tl f

in juftificatione,

qué fit in baptijim

o, ton eff paffio coadla , fed -vo-

eccat

!

non ta

luntaría , &5' ideó requ

vitur. inientio recipiendi id , quod €i

165 YO

'datur.

modo

.CASUS CLXX,

bapti

*

*

Quid faciendum bomi

ni

bus adultis , &5 ratione utentibus , ut fOR

quett

Jed etiam. digne reciplant .Sacramen-

folzäm wa(idä :

tupt baptifmi ?

'Præe)er' íntentionem eliciendu

s eft ahqms affenfus.fi-

RE]]H;

riis à Deo revelatis affentiatur juxta

quo quis myfte

N

Amonitum Ápoftoli ad He

b, 1 r. Credere enim oportet accedentem

pud

ad Deum; quia efl , & quod inq

uirentibus fe remunerator fit,.. Et

i erediderit &5 baplizatus fuerit s

impe

confirmatur ex /Marci ó1.. Qu

Praeterea fi bap-

fuum

faluus erit , qui no

ncrediderif ,condemnabitur.

tapti

^izáridus novetit

fe praeter originale habere mortale attua-

0s1

eftaliquis motus contra peccatum, qui

]e; eliciendus quoque

petet

rocedat ex motione

Spiritüs San&ti , & includat deteftatio-

[iüco.

'nem peccati cum propo

fito.non peccandi de caetero : quia

t t

nimirum , ut ejufmodi

.

homo Sacramentum iftud digné &

iat;nece

ffe eft euni voluuütarié mortvitae ve-

QUAA

cum fraü&turecip

neomnimotucon-

(s i

'teri peccatorum

, quod fieri non poteft fi

Yec

tra peccatum.,

(Ínterim tamen recté mo

net D. Thomas cit,

'Talem peccatorem non teneri fua peccata a-

Pu&ga

. 68.2. $. 65 6.

five ante baptifmi fufcep-

qui

&ualia prius

commiffa confiteri ,

[ite

-tionem ; cum-non

fit locus abfolutioni facramentali

ante in-

totig

reffüm Ecclefia perbapti(mum ;.

fivé poft,cümea p

l'cr: bap-

Mart

ti(mum digné fufceptum jam fint remota,

ha

et I

M

Obice

| An baftifädi pb[]it effe validus Eä'infb;;ni; ?

"

"

le ba

Refp.

ifacom communi Theo

logorum fententia. — Efpro-

LU

is adultus intenderet veré bapuizari , & ta-

bgtur. Quiafi qu

sncn

i(mi

us

-

DE BAP Tl MO.

40j

7.ad i

men non effet attritus de peccatis, vel 'haBe'ret affe&tum ad

ed *io-

peccatum mortale ;

hic quidem ver& & validé baptizaretur,

qui d

non tamen acciperet gratiam

ficramentalém: & hoc DoGo-

res vocant. Sacramentum effe validum & informe, Quo-

modo autem recedente hac fidtione & fublato poftea obice

bapti(mus

pracftet effe.&um & caufet gratiam, dicetur infe-

-

, [ noä

(äggn'tibus.

»

i 5. 2.

enfos £«

cum obice receptum poftea remoto obice

T

n Safïam;ä fum

comferAt gyatiam ?

ür juxta

celetittit

Refp.ita, Loquendo faltem de Baptifmo: de illo enim a-

pud Theologos certum eft, quod fi ejus efficacia per obicem

ji,

J [uerih,

impediatur, poftea fublato illo obice, praeftet tamen effectum

fuum , & caufet gratiam. Ef pateí etiam ex eo ; quia fi quis

T

baptizatus effet cum dolore (ufficiente de peccatis mortali-

ea d«

m qii

bus & nonde venialibus,, ille virtute baptifmi fufcepti acci-

éret remiffionem. mortalium, non tamen illorum venia-

teflatio*

u

im:poftea tamen accedente dolore de iis venialibus accipe-

"g quïa

rxet etiam eorundem remiffionem vi baptifmi prateriti, tum

dige &

quoad culpam,tumquoad poenam, Quodprobatur. Quia a-

yu.

C

liás fi talishomo poít baptiímum moreretur abíque novo alio

peccato commitfo poft baptitmumreceptum deberet pati in

J tih

cata d

purgatorio , quod eft contra communem fidelium fenfum ,

qui credunt baptizatum cum gratia, fi in gratia baptifmali

fülcep"

fine novo peccato addito decedat, fine mora abfque purga-

antel

torio ad ccelum tenderet , & eequiparetur in hoc baptiífmus

D W

Martyrio , quod (ine ullo purgatorio ad coelum perducit,Pro-

batur autem fequela AMajoris.. Quiaillud peccatum veniale non

i

eft remiffum vi baptifmi, cum ille fufciperetur , propter

obicem ; ergo vel debet in inftanti mortiscondon

ari , velil-

le baptizatus cogeturin purgatorioluere ; fidebetin inftan-

w

ti mortis quoad culpam & poenam condonari; ergo vi bäg—

ri,&ta' $

tifmi condonabitur remoto obice.

g

Ecea

404

DCCDEN! ib odb beudl

[

p

.

fe'mi['ü

' Sokvuniur

'- ;

adilurm

quedam obje&liones.

E

detut,

Dices. 1, Tlla fi&io vel obex tollitur deinde a

fiénte

tequin

eontritione , velnon. , $i tollitur contritione; ergo contritio

teligit

etiam!

confert gratiam & remiffionem peccati, &

mon ba lzi'tïi.'fmus

præteritus.

uieft

Re(b, Non to

llitur neceffarió obex per conrritïonem; fed

1t Dof

;oteft tolli fufficienter per attritionem , qua pofita Sacramen-

[dem

tum baptiími prateriti operatur effectum fuum.-

buptil

. Dices. 2. Si poft baptifmum illum informem fit commif-

(itutp

fum aliudpeccatum , tunc non fufficit attritio ; fed requiritur

POR

vel contritio , vel attritio cum Sacramento poenitentiz , vel

que i

certé poteft ille peccator, quihabetpeccatatantumante bap-

menti

tifmum commilfa , & deillisin baptifmonon doluit , poftmo-

ter pe

dum cum gtatia Dei ponere & elicere contritionem per-

b

fe&am. — Concedo. Jam fic.llla contritio praecedit naturà ip-

iven

u

fam baptifmi operationem , cüm fit remotioimpedimenti , &c

quaedam quafi difpofitio, qua in illo priori remittit pecca-

millio

tum.. Ergo poftea in figno natura pofteriori baptifmu

£

's'-n'png

remittit peccatum, cuüm fit antecedenter remiffum.

.

e

1

;

L

E]

23

.

L

l,

Refp.. Inillo priori contritio non remittit pecca

tà, fed tan-

tüm removet impedimenta baptifmi, nieque enim contritio

Airi g

wf

eft ipfafo

rmalis remiffio peccati , fed eft tantüm caufa meri-

toria , v€

I moralis difpofitiva remiffionis peccatorum : ergo

£t

fatior

in figno pofteriore baptifmus remittit , vel certé contritio &

priori

baptitmus fimul remittunt, ^ Et fan& idem hocargumentum

Conte

fieti poteít in eo cafu, quando contritio habetur in inftanti ,

Gten

;

uo. vel baptifmus vel abfolutio Sacramentalis confertur,

Nam

etiar tunc ponitur contritio directé pugnans cum om-

mort:

2

ibus , & quidem ponitur in figno vel

temif

nibus. peccatis mortal

í

i

3

inftant

i naturz ptiori,cum fit difpofitio ad remiffionem pec-

fition

: Ergo in inftanti

tio.qu

cati. Ergoinillo priori remittit peccata.

ta jam

pofteriori baptifmus & poenitentía inveniunt pecca

remif-

DE BA P T1$44 O.

40f

— n

j

O ftüifrä funt baptifmus & poe*nifentïa in ordine

adillumeffe

;

üm. Sicut ergo-ad hocargumentum refpon-

detur, quod proillo priori quidem intelligatur contritio,an-

veniente

tequàm opereturSacramentum, proillo tamen nordum in-

COhtritio

telligitur peccatum remiffum : Et quia pro eodem inftantí

iptilmus

étiam intelli

m

tur pofitum Sacramentum , hinc effe&us ille,

q

ui eft remi

j

i

io peecati re&e intelligiturin inftanti pofterio-

nem,(ed

re non

minus provenire à Sácramento , quàmà contritione,

ACEfmCTe

Idem ergo dicendum in nioftro cafü, quando Sacramentum

baptifmi tempore praceffit , & pofted per contritionem tol-

: comimit-

litutpriusobex, ' Nam tunc etiam nónintelligitur prius po-

&quititut

fita contritio,quàm Sacraméntümi ablato obice ,"fed utrum-

ntize, vel

que intelligitür fimul propriori , nimirum contritio & Sacra-

antebup-

mentum baptifmi fine obice , càm hicobex tollatur formali-

,pofttno»

ter per contritionem , at in inftanti pofteriori non invenit

ym ptt*

baptifmus remiffüm peccatum, quándo operatur; fed folüm

invenitpofitam contritionem , & pef éam obicem remotum,

atürà -

meti, &

unde utra

,

que etíam operantur pro'illo figno ,&"c;agfant re«

it peccae

,*gni'fiïqnerm' pgccafi'&gratiïam ju&i&;an;em, :

musnon

-- Inflar. Át poteft cddti'r'lger'e' , ut quis Bapcïzatus commí-

:;fe&mn-

ferit poft- baptifmum:.alia peccata mortalia , etiam teneatur

conttitio

ufa meri

confiteri, | Concedo.. . Ergo tunc baptifmusnihilaget, |Aego

confeq. probas, Sacramentum poenitentiz tunc praecedit ope-

m; em

Ynttiti

rationébaptifmi,cum tollatobicé baptifmi,ConceZ. Ergo in illo

prioricau(at gratiam. /Vego confeg.in illoprioritollit obicem

prentum

Cencedo. Ergo remictit peccata. /Vego confeg. Quia obex erat

infinvi ,

carentiá difpofitionis debitae ad remiffionem peccatorum

mNSUG

mortalium : Hacautem catentiatollitur formaliter non per

tüma O*

remiffionem peccatorum , fed per pofitionem debitze difpo-

fiono d

fitionis , quae eft vel contritio extraSacramentum , vel attri-

nemp,

tio cum Sacramento. poenitentiz :. quare hoc ipfo,quod in-

ia

Eee: 3

:tel-

Jl lam

m a

&o6

CASUS SACRAMENTALES

m

T

äin

telligaturpofita attritio cum S;öC;ïämþ-üEO;

L

.

[

poenitentize ;

tel.

lo

le

e

enter di

rv

ligitur fubje&um fuffi

:

h

B

fpofitum .a

dremiflionem om- —

facta

nium peccatorum mortalium , & confequenter jam intelligi-

tur ablatusobex , qui impedicbat effectus baptifmi; ergo 1

|J

aliud

[0)

ï

qué'

illo priori exiftit fimul &baptifmus fine.

.....

bice, & Sacramen-

da la

tum poenitentize cum omnibus requili:

$,

deinde in pofte-

alià,.

riori utrumque Sacramentum fimuloperátur gratiam & re-

trà

miffionem peccatorum : neutrum enim invenit peccata re-

miffa , fed folüm invenit ablatum obicem ad cau

petit

andamre-

tiam

miliionem peccatorum..

,

Inftas, Peccata ante

baptifimum &.cum b'a:ptifmo"co;mïjï

miffanon funt materia Sacramenti poenitentia : peccata ve-

T

qua

ró poft baptiífmum commiffa: non funt materia baptifmi,

Quomodo ergo baptifmnus poteftconcurrere ad remiffionem

pof

illorum peccatorum , qua poft bapti(mum informem funt

tm.

eou

commiffa , & quomodo poteft Sacramentum poenitentiae

caufare remiffionem peccator

qui

um illorum, qua ante. bgpt.i;f;

:

inum fufceptum fuere patrata,

,

t2

Refg. utrumqueSacramentumco

ncurrit ad tollenda om-

YüS,

nia ea peccata, fednon eodem modo, nam baptifmus tendit

Cont

Buá

dire&é ad tollendum originale & actualia peccata commiffa

ante baptifmum vel fimul éum bàptifmo,indire&t autem tol-

qo J

lit caetera omnia, eó quod gratia , qua per baptifmum con*

quif

Aittet

fertur, aqualiter contrarietur ómnibus omnino peccatis;

econtra Sacramentum poenitentiae dire&té condonat peccata

obx

aliaetiam

alíut

poftbaptiímum commiffa & indirecté tollit omnia

ante & cum baptifmo commiffa ; quandó cum illis prioribus

gl

tam 1

cafu reperiuntur : péccatum ergo originale- & acuelia ante

fam

funt materiá folius baptifmi dire&a &

Cato

baptiífmum commiffi

er fe;. Concedo. Indir

e&a & per accidens, & in omni cafu.

illud

IV epo. Ite

m peccata poft baptifmum commiffà non funt ma»

tíími

teriab

*

tlim

apti

fmidire&a & per fé, Concedo. Indirecta & per acci-

dens, A ego. Item peccataan

té baptifnjum commiffa non funt

dt gr

Concedo.

materia Sacramenti'poen.iïentiæ dire&a & per fe,

ndi-

DE BAPTISMO, !

407

oondlid

lndire&ta & per accidens. /Vego.

Neque apparet ulium in«

;intà

m on-

conveniens in eo , quod fingula peccata tollantur per duo

Ielipi-

Sacramenta eo duplici modo & titulo ; hoc enim non eft

ergoin

aliud, nifi quod Deus dans illam gratiam moveaturabutro-

taImef-

qué Sacramento, quorum alterum petit gratiam ad tollen-

| pofte-

:Ya liaec peccata, licet fimul per accidens debeant fimul tolli

l& fe-

alia, fine quibus haec tolli non poffunt ? alterum veró econ-

CR f«

'tra petit gratiam. ad remiffionem aliorum:utriufque autem

jam r«

petitioni

tiam. -

& exigentie Deus fatisfacit, cumf'in'fqngljt Bra-

H

Li

0 Com.

Infigs. .O

bexSacramenti debet prlus folli ,quam Svra"cra»-

cata V&«

mentumoperetur; quia nonpoteft cumobice operari:atqui

ptilmi,

" quando commiffum eít peccatum vel in ipfo baptifmo, vel

[fronem

- poft baptifnum, obex Sacramenti baptifmi eft ipfum pecca-

m funt

,

tum commiffum : ergo illud prius debet tolli & remitti, Er-

jtentià

-"quando fublato obice operatur.

go baptifmus non remittitpeccatà illa . fedmvemuremx[ïa,

. bapt

Re[p. 1. Diffinguendo.majovem.,

Obex Sacräzhehti

nEgaïï4

ao

vus, qui eft negatio difpofitionis requifitae debet pri

us tolli,

s tendit

Concedo. Obex pofitivus , id eft, peccatum, quod curm effe-

ymmila

&u

*

T

Sacramenti confiftere non poteft , debet prius tolli, Ae.

go /Majorem, Quiahoc, fimodo difpofitiones, & czetera re-

tem o

Ifi COrl

'quifita adfint, tollitur per ipfum Sacramentum, 2, Jero mi-

&CCAtiS j

Worem. Nimirum peccata commiffà in baptifmo efle:proprie

obicem baptifmi,' Quàm parum enim originale & quodvis

CCC.m

jaetiam

^aliud mortale commiffuüm ante baptifmum eftobex bapti Ími,

rioribur

^tam parumeft etiam peccatum in ipfo baptifmo commiflim :

"nam fi per poffibile vel impoffibile effet (imul cum illo pec.

reli &

'€ato conjunda attritio ejufdem peccati , certé ba

ptiímus

jf C u

Mlud remitteret : ergo illud de fe non obftat effi

Cacize bap-

'tifmi ? neque eft obex', fed in' quantum exclu

dit:neceffa-

fit m

et at

riam difpofitionem ba

i,

de omnibus péccatis,

goníitt

X

fjicuo»

[ndl

Inftas,

408

CASUS S4CRAMENTALES

evr0c lIt n m ao

Y 001

| lk]fz:ä. -Saltepupe,ccatuüieccmmi[ïum.powüibap,tifmuihi;ft

Cbex baptifmi ::quia impedit , ne baptifmus fortiatur effe-

f/oner

&um in eo fübje&o, in quo poneretur debita baptiími difpo-

p

fitio, nempeattritio generalis deominibus peccatis,« . :

fita at

: Re[p. 1. Etoficobex pofitivus; at-obex pofitivus.non :

et

ciffet,

anteSacramentum tollendus;, fed p.e-ts, ipfum Sa»c,ramcntunjj,g,

P

ut jam anite dixi,

,

tetet.

L

Refp. 2. Etiam i

llud peccatum non effe obicem baptlfmx

abfolo

roprié & infe ; quiaper fe tion impedit effedum baptifmi,

qutz)

modo cum illo ad(it difpofitio ad baptifmum in illo cafu.re-

w

-quifita; nim

irum conf;;i;io » vel ï?ït*iFi'Pj?"m 'Sa;f.aþment.o

pan

cenitentiae,

i

'xm e

Inílas,. Contri

t

3o vel attritio cum Sacramento poeniten-

qui,

ti2.non eft

^

H

difpoüciof—equviü—ta-vad baptif;;n/um ; fewd.at,tritio

«

cyrtä

tantüm,:

totic

t

guendo affumptum. .- Non eft pe';fe'f requifita.

t,u

Concedo. Noneit per accidens requifita , cüm peccatum ali-

tu5p

a

|ud

quod mo:tale;bap,t;fmp informi fupetvenit, N &f

Á

k 50 4

&

fotmi

W

j

Ü

;

R mwfïfw

s

xï:'reqilirat,ur ád tollendum obicem baptzjmz

attril

fitte vel indign fufcepti ?.

L

£atUh

tquis E&e &mdxg

Qday

Nota, *!:)ü:plicïier:pote-ftcon,-üngere,u

. n& fufcipiat bapti

fmum, .1, Ut tantum careat, neceffaria di-

e

-

tone

ípofitione-v.

g, attriti

one:,idque vel abfque culpa , vel cum

turf

. quod tamen in ipfo baptifmo committa-

L

culpa & peccato;

lima

tur , &ultraimpre

ffionem chara&teris non duret & extenda-

. tur, 2. lIt poft baptifmum alia i

nfupgþpeccata mortalia com-

"

ea,q

mittat..-His pofitis .. :

M

Tgo

difpofitionis debi-

miffa

ass Refp.t t2 Si:obex

fuit.taptüm negatio

E

..t&&aut peccatuminipfo baptifi

m

o

commiffum , fufficit poftea

l

m.

thent

| attritio*þoflkta, ad hoc ut bapti

fmu;*svhgbeatï?frfe&um.fuvu.

tà

ld

L]

à

DE BAPTISMO.

"

—

409

—

du

qunmescin

h

hum

tur effe

fta comm

un'is-fe)t":—tc'htia contra 7 afquez , qui re qumï contri-

tionem.

Probafur r. quia

non þote& fufficiens ratio a

fferti, cerpo-

ii d'?fp.o-.

s nöti &

fita attritio non fu

fficiat poftliminio , quandoquidem (uffe»

ciffet , i fuiffet pofit

a in ipfoarticulo baptifmi.:

ntüm,

Probatur. 2. Si ta

lis homoalia infuper peccata commit-

facramentaliter, tunc attritio cum

teret & illa confiteretur

boptifoi

abfolutione fufficeret

ad tollen

dumobicem , ut fatetur 77 af-

aptifmi,

Ergo etiam at

tritio cum baptifmo folo fufficit, fi nul-

cafute-

quez.

addiderit , aut quafi veró ille peccator

jum aliud peccatum

r'atoento

per nova pecc

ata mortali

a hoc commodi fit confecutus, ut

iam cum ífola a

ttritione poffit

effe&um baptifmalem confe-

*

ffum non poffet confequi. Et

;ænïted-

ui,cum

ante peccatum comml

certé quando

in illo cafu talis homo confequitur per abfolu-

d æm'tio

tionem, fine

dubio eriam confequiturillam virtuce baptif-

requi(xtä.

mi, ut paulo ante dixi :

ergo baptifmus informis fit forma-

tus per folam attritioneém , quan

tum eft de fe

; ü— nukli-um

qtum dli-

nrum novum fit natum.,

aliud impedime

Refp. ?.

(lg

ando veró baptizatus bapti(mo valido fed in-

formi commi

fic poft baptifmum fufceptum peccatum morta-

eft illu

d remitti virtute folius baptifmi cum fola

j

le , non pot

Itacommunis fententia. Et Raítoefi : quia pec-

attritionc.

catum poft baptifmum validum commitfum cf fubditum

clavibus, & confequenter non poteft remitti,nifi per abfolu-

:ä&indïwg'

effaria d

tionem facramentalem ,autper contritionem,in qua includi-

tur faltem implicitum votum abfolutionis facramentalis.

|, rl um

Dices. cum Paludano. in Sacramento peenitentize perfo-

omniti/

L extilàn

lam attritionem generalem remittuntur omnia peccata etiam

€a , quae

poenitens inculpabiliter non eft confeffus. Concedo,

aj

Ergo eti

am baptifmus poteft remittere peccata poft (e com-

miífa cum attritione generali.

Refp. Negando confequentiam. Difparitas eft ; quia Sacra-

um //

[«

sentum poenitentiz eft per fc inftirutum à Chrifto ad tol-

k&

protuncreperiuntur:

lenda omnia peccata,qua: in poenitente

f

Unde

&1O

CASUS.SACRAMENTALES.

m

t gtatia

Ünde neceffarió debet habere vim. fal'tem*indire&&. remitten-

di etiam ea, qua inculpabiliter non: deteguntur à poeniten-

Yorem, f

te : aliàs remedium illud: foret ordinaric inutile : cüm: raró

deft hom

poffi

mus omniía peccata: no(tra detegere propter ignoratio-

buptni

nem & oblivionem: : baptifmus autem non eft inftitutus ad

piane ea

conferri

hoc ,, ut peccata remittat, qua poft ipfum fofceptum funt

commiffa. ;; fed pro.hisaliud remedium ett à Chrifto inftitu-

tione $a

tum,. Ergo nor debet dici, quod cum difpofitione fua or-

COR

dari gt

dinaria ,ideft, attritione generali.illa remittat , fed require-

$:

tur infuperaliquidamplius ; ni

à(glacer

mentum poenitentiaz,.. .....-

*

irütunx;cqmnitipeä » Vel.Sacra-

»bonis /

1

^ Dices. 2;.. Sacramenta v

ivorum, ut Euchariitia, ordo &c»

& contri

etfinon fint inftituta,ut finc remiíTiva. peccatorum, tamermn:

Dit

aliquando cumattritione remittunt peccata , de quibus notr

tiam,e

erat recordatio ,.in eo; qui Sacramentum tale fufcipit, & ita:

ttritio/e

caufant gratiamprimam;cum attritione. Ergo etiam baptit-

fuo,. C

mus.valide.fu

fceptus poterit.cum ordin gti;z;diiþoütib*n e1e-

Yrgo,

snittere peccata poft fe commiffa,.

Tuf

tecedens 65 nego con[eg;. Di jiiaxiftizsr ef : quia:

Co«do

: Refp. Tranfeat an

illa.Sacramenta, vivorum per accidens remittunt peccata

qui erj

a in fübje&oinveniunt, tunc.càüm conferuntur ; hic au-

Dole

tem baptiímus dicitur condonare: peccata , quae non invenit

tlovite

in fubjetto, tunc quando . füit collatus... Hoc autem pofte-

Ynten

rius-eftlongé difficilius, . Unde mirum non eft., fi plus ad:

Tàm d

hoc:etiam ; requ

.

faciltg

H

itamus: , quam ipfius difg;oliïi:g:i,o-nem; grgiina.r

ceffifi

giam;:

4

lm

$. $*

Catinc

abeti

n Sacramentum: vemofo: per' contrilionem: obi

ce ,. def majoreri

:

minofo

gratiam, quAm. qua daretur fols contrztzomextm

tiam pl

SAcrAmentum. 9

tione m

Re[þ Probabxhus efi, quodita. Cu m Suarez. & Cardinali:

inobed

cafu: Sacramentum cau-.-

Wt im

fat:

ä& Lugo. Prob; 1. quia revera in.illo:

.

4l

— À

DE B4P Tls-/u 0,

eItritfen,

fat gratia m eandem , quam contritio.-Ergo fi non caufatn a

Fenittn-

jorem, non.eft valde utile Sacramentum, Quid enim pio-

Um ww

«deft homini, duobus titulis accipere gratiam,, nempe titulo

YIofatig-

.baptifmi & titulo contritionis , fi non accipit májorem , fed

ütutmad.

um hk

plané eandem, 2.:«Communiter Doctoresfatentur.majorem

conferri gratiam poenitent , qui abfolvitur , & cum abfolu.

odnflitg-

- tione Sacramentali habet contritionem , quàm is , .qui fola

Ils ote

«ontritione juftificatur. £rgo & hicdicendumeft,majorem

Tequitt-

dari gratiam à baptifmo cum contritione conjun&o ,quàm

vel Sacra«

Afolacontritione feorfim. 3, DominusiDeus.duobus a&tibus

ibonis fimul pofitis dat diverfa proemia, «Ergo:etiam baptifmo

orioit,

& contritioni conceditdiverfam.eàmquemajorem gratiam,

?, famett

— DDices, Si Sacramentumin tali ca(u confert.majorem gra-

ibus nott

tlam , ergo quifacrilegeé baptizatur , poftea remoto per con-

pit i

tritionem obice , habet lucrum & commodum ex peccato

1 Ug

fuo.. .Confequens autem ,non videtur effe admitrendum,

iErgo.-

?

nïong (

L]

Diftingueudo fequelam. 'Habet lu crum per accidens.

f quia

iConcedo, 'Per fe. Vego, non.eft autem abfurdum , quod ali-

&CGILÀ

quis ex malitiá fuá per accidens reportet.commodum ; imó

t hicaoe

hocoftendit imemenfam bonitatem Dei, quiex malis noftris

pinenit

novit elicere majus.noftriim:/bonum. 1mo & in contrariá

m pofte-

fententiàidemfequitur. .Nam.fi.auferatur obex poftea per

j pus j

folam attritionem,, accipit gratiam remiffivam etiam illius

n ordinar

facrilegii, quam nonacciperet.cum fola attritione, nifi prae-

ceffiffetillebaptifmus facrilegus. dtem quitecipit Euchari-

ftiam velaliud Sacramentum perseceptionem venialiter pec-

€amino(am, tamen accipit.gratiam Sacramentalem. " Ergo

habet ingenscommodum , nimirum gratiam éx a&u pecca-

minofo. Item quiincipitfacere opera requifita ad indulgenri-

F

'iznzzjbrem?

tiam plenariam ,& tamen primum illud opusfacit ex inten-

tione mortaliter peccaminofa, v. g. Si vifitetEcclefiam chim

inobedientia mortali , adhuc tamen poftea confiteatur & cze-

al

Wm(äü-'

&era impleat, lucratur remiffionem peccatorum & indulpen-

fat

Fff;

t!am,

CASUS $ACRAMEXTALES

412

MORCHSPBAR

cue

P esni

[ dum,nï

tiam, & perconfequens reportatex peccato fuo commoedun,

quia lucratur etiam indulgentiam & remiffionem cjufdem

pun I

peccati, Ergo non eft inconveniens , quod peccator ob

fubfecutam retra&tationem & poenitentiam efficiat , ut ipfa

etiam pecc

lem.

ata cedant inbonum & utili.taþcmu ipfius fpiritua-

$ s

Ao

pe&u

oto obíce omnibus co

l, fe

41: Sacramentum vem

*

nj?mt æqua!em

qratiam ?

quand

&onem

- Refp. 1. Si temoveatur obex per a&um attritionis aequa-

hO

lem, & aliunde nulla fit inequalitas ex parte praeparatio-

num congruarum , fine dubio confert aequalem gratiam ;

balur,

totus]

uia rnion eftratio, curíinaequalem conferat,

nem,c

Refp. 2. Si veró obex removeatur per actum attritionis

intenfiorem, vel fi tunc cüm baptifmus conferebatur infor-

tandm

Qus f

mis,praceíferunt jejunia , eleemo(inz vel fimiles a&iones ,

& baptifmus fuit informis folüm per oblivionem attritionis

Erpo f

neceffariae , idque fine culpa , tunc fine dubío major confer-

deinde

QUi cur

tur gratia, Ia Cardinalis de Lugo Difp. o. Sed. g. & probatur.

füum

1. quia ille a&tus attritionis concurrit etiam ad remiffionem

peccati & caufat gratiam Sacrarmentalem, Ergo inaequalis

losevol

Yto fi

inequalem. 2. Concilinm Tridentinum Seff. 6. cap. 7.. docet

ratiamdari Adulcis inaequaliter fecundum propriam uniuf-

Ui

cujufque difpofitionem.

Atqui ille aGus attritionis, quo

quoay

avfertur obex baptifrni, eft vera & propria difpofitio ejus ,

pm 544

fnomer

ui baptizatus fuit informiter, Ergo. Probatur minor. Quia

baptifmus non poteft operari in adultisfitic difpofitione. Et

Ergowi

fito a&

in cafu praefente non poteft operari gratiam fine attritione

lla-

.....

Di('æ

illa ; ergo i

attritio eft difpofitio. Item ille baptifmus

fuerat impe

b

ditus & informis ob defe&um difpofitionis debi-

Vott, F

en-

tollit ,

te,ergo non p

oterat gxpediri ad eum effectum produc

um

Gin ll

DE BAPTI$240.

413

mhls

emp s CEUSSE SEN um

ml

dum,nifi pofi

ta difpofitione , ob cujus carentiam impedteba-

1 Oj(dem

eft vera difpofitio,

sur, Ergoa&us,qui ponitur,

cCatorob

t, u iph

$ 7

5 t tüte

3» baptifmus retoto obice remitiat eiiam peccatum

veniale ?

Nota. Fieri poteft , ut quisin baptifmo habeat obicem re:

fp

e£tu peccatorum venialium , de quibus non modo non do-

IMW

fed habet formalem complacentiam. Jam quaritur, an

let,

quando poíteadole

t de eis venialibus , accipiat eorum remif«

fionem vi baptifmi praeteriti? ad quod

Jnis equ-

- Refb. Ktacum Cardinali Ze Lugo Difp. g. Setd. .. 29. Pro-

epatatio-

balur, 1. Quia baptifmus eft regeneratio totalis, per quam

gratiam ;

totus homo tranfmutatur in alium deponens veterem homi-

itttitiotis

nem , cum omnibus vitiis & concupifcentiis & peccatís nort

tantüim mortalibus , fedetiam venialibus.

Ergo ejus effe-

ytur fnfor

&us facramentalis eft delere omnia peccata, etiam venialia :

attiones,

qttritionis

Ergo fivenialia fola remanferant, propter obicem , fublato

deinde obice etiam illa tunc remittuntur. 2. Si ralis homo,

yt Confef«

robili,

qui cum obice venialium baptizatus fuit, ftatim poft baptif-

;

inum moreéret

ur, non iretad purgatorium, fed re&ta ad coe-

niffonea

losevolaret , quiain hoc baptifmus aequivalebit Martyrio,

n quilis

Exoco ficut Martyti cam peccatis venialibus decedenti , fta-

; doct

tim primo inftanti mortis ea remittuntur, quoad culpam &

j uniuf

quoad poenam virtute Martyrii prateriti, & ideó nemoorat

onit, (

pro Martyre , ita tali baptizato ftatimin primo vitae alterius

it10 (/5 s

momento vi baptifmi praeteriti remittuntur talia venialia,

j (

Ergoctiam hoc fitinvita, fi ille in vita rerhoveat obicem po-

(ne. U

fito a&tu retra&tationis,

:

qdor

Dices. An tunébaptifmus caufaret etíam gratiam ? Refp.

aptilr/s

nom, Etfi enim vi a&tus illius fupernaturalis , qui obicem

)nim'fbi'

tollit , poneretur gratia, non tamen proprie vi baptifmi pec-

m

dom

