turam, nec per artem fine vitae periculo, nec Exorcismos

Ecclefiz tolli potuerit, Matrimonium fuic nullum, Rafío eff

"m

fij

manifeftà ::Siquidem omne Matrimonium eft datio poteftatis

corporum ad carnalem copulam, fi petatür 5 fed. talis impo-

tur.

tens non habet fui corporis poteftatem ad copulam, ut fate-

Ergo.

Coeeterum fepaárandi non

funt.absque praefcitu

RBM

judicis. Ecclefiaftici , cujus

cít veritatem cafüs indagare , né

. lum M

forte fub praetextu impoten

tize lateat alia malitía,

dirimeng

€r parte p

qro TU EE p

tahendi

T Aliu!/äz tetur poteníram ad alias impotentiam -veró ad

Ting, n

gfxorem;

Totdit a

Quid de bos feutiezdam

lu

]A Bjpondetur. Effe.Smpotettidm refpe&ivam , quae fi fit per-

Iu

Ppetuj, nou minüs dirimi: Matrimonium, quam abfoluta.

hm ceel

Raf7/o v[l , quia ficut impotentia abfoluta eft. impedimentum

xylico v |

contrahendi cum omni , ita relpectiva cum tali ; Ergo ficut jlla

E

dirimit Matrit

Ü

ln c

"

p E lp i algree a

Vä)ïx Um 3

hä [

E

vond, ci

potentum cmf;tam xzefpe&wam per maleficiüh*f

iCl

poffs depelli per aliud. maleficium ; adcóque: non . effe

J

Vi

Ütonri

tuam , nec confequenter irritàre Matrimonium,

"

folummgdö per

Pütig, 1

Refp. Impedimentum; quod poteft tolli -

saaleticium , abfoluté tolli»ion poffe 5^ Quia juxta jura,

Vàty ,

quodjure,ideft, licité non poffümus, abfolute

h

non peffamus,

OEX N C

CASUS

1

.

E MATRIMONIO.

JIeé;

NISIRIAORS rooctyttnf

ESRSBEDUSSSED GESUUE

.CASUS CMLXXXVI,

Duo Wfioi ales milites divertunt in

j 74

wodam Ho, *it)'a' f!&þä&aï im g))e Ho-

g Cotifi

itiernnt duafilia perpulchra , Chr

£

j

ina ( Eubhroftna : unus illorum

(

"

fallicitevit pro Chriflind con[entieute, Mter pro Euphrofimá veclamante

k

(

[

ubs-

apud Parentes quoad utramque omninó rep

!

nantes. Difceffuri

7

r

ue fuam nbripuit clam : unus Chrillinam vo

niem , nolentem Eup

o[-

nam Alter : ubi Autem pervenerumt nd Exercitum cum ambabus confen-

fitc perna-

pHentibuscelebrata funt muptia ; Quaritur ergó , am valide propter Com-

: Exorcismos

m, Mio d

Jflii Trident. Con[Hitutionem [e]] 24.c. 6. de reformat tebi decer-

uit $. Synedus, — Intey raptorem Gj raptam, quamdiu-

tio poteltatis

£ellnte vA

proris man[érit, nullgim po[fe

talis impo-

;,,iP/ä $z po

fæäjjin*e Matrimenium?- -

]um, u Bate-

: d

que pcadas

R

Efp. Primó. Yoter primum officialem & Chriftinam fuit vali-

-dum Matrimonium. — Rafío eff ; quia raptus proprie di&us

jndgart , t

dirimens Matrimonium , fecundum omnes, eft abdu&tio puellze

t

ex parte parentum violenta ad alium locum Matrimonii con-

trahendi caufá, — Sed in propofito nulla fuit violentia Chri-

ftinze, neque Parentibus , etíi invitis,, ergo,

Atáueità re-

adusorttts

fpondit ad hunc cafum Lucips 144, Cap, cum ca

ufam de Yap-

/

foribus.

ue ( r p

Rej

. Secundà,. .. Yoter. alterum officialem & Euphrofi-

|

nam celebratum Matrimonium eft validum & invalidum :

n 4

bíolut.

Explico : Eft validum,fi illa À raptore feparata, ac in loco tuto

r :cdimeï)ï",m

qUA

ac libero conftituta, illum in virum habere confenferit : In-

J :

validum autem eft, fi in poteftate raptoris permanferit, 1ta

wr P

Qu

Concil cit, His ipfis verbis, Rat;o utriusiue partis eft, quia

concilium eo Decreto nil aliud intendit, nifi libertatem Ma-

d eie p Á

trimonii providere, fed hac libertas fervatur, quando Eu-

phrofina pofita in tuto ac libero loco confentit, & non fer-

vàtur, quamdiü manet in poteftate raptoris , ergo in

priori cafu &t Matrimonium validum , inva-

juxa UP^

Yolu

hdumm pofïeriogi.

E

B

9

Tftttt

CASu$

805

L

rbä&

€ASUS 'xa-äx-zy E'MAïL Es

p t

CASUS CMLXXXVII.

Quiid fi [ponfalia de futuro mutuo con[enfu diffolvantur ;

Quif gra)

: mfnmmäiimpe

dimentum publice beue-

l jreii

dtatis ?

'Ofa: Publica ho*h*e&as- eft quäfi- ili'qüä affinitas , quäpe&

IN conjun&tionem animorum oritur,tam ex fponfalibus de fu-

£f Syc

turo, quàm prafenti, Differt 4 verá affinitate,quodhaec non

nelater

tuentump

tantum ex animorum conjun&ione , fed corporum & copulà

illa fonía)

carnali proveniat Eftdue hujus publicae honeftatis feu quafi af-

finitatis effectus, ut impedimentum dirirnens Matrimonium

difenio w

conftituat,ità quidem, ut non tantum ftantibus primis fpon-

p 5

falibus, fed etiam illis diffolutis cum prioris fponfi vel fponfe

confanguineis intra certum gradum conftitutis Matrimonium

nec licité nec validé contrahi poffit, — Cap. fi quis uxore, cum

- Qui

//'Ofi

feq. cauf. 27.q.2. . Hoc Notato ad cafum propofitum.

Refp. Sponfalibus mutuo confenfu.diffolutis non manet

impedimentum publice honeftatis, — Eft contra Sangez. l. 7,

difp. 68 n,2r ubiaffirmat manere. ^ Verum cum in dubioim-

RW-NCE

quma

;edimenta Matrimonii tanquam odiofa potius reftringenda

Contrdus

fint, quam amplianda. argum. text. in Trid. fefl, 24. de re-

UC figutan

format Matrimonii. c. 2, in Prin, Ideó quidquid per Kationes

o Matri

in utramqué partem difputari poffet, S. Congreg. Card, de-

d q (j

claravit, non manere hioc cafu publicam honeftatem, pro ut

que fsl

refert Barbofa, De officii. Epifcop. p. 3. alleg. $1. r 288.

Ratio forté haec affignari pote(t , quod res qualibet eo modo

Tittatr )

W de for

diffolvatur, quo modo colligata eft. L. mil fam naturale. ff. de

Ts tn

regulis Juris.

Sed publica honeftas rita & colligata eft ex

mjutuo partium corifenfu , ergo mutuo eorum.

hii

terum diffolvi poterit ;

, diffenfu i

&

z Erg;a &g,,

s

& O

N d

CASUS

pisit QR

MBie [ aesgroeten.

cviA.sUs CMfox»van:I.ff

j

: df propte*;' nofab

ilem AMatrimonium Jupercvente

QJ. g&*

)anlmf;

£em , inop

iam , fornicationem folvantur f

AÍÍA:

W formita

mancebitu .

hic impedimentum publice

— hn a»ti:'?-

"

.XK'V/

$, que t

! E]þ.Sp«onfal

ibus hoc modo diffolutis manere publicam ho«

iubus de fu

neftatem,

Ratioefl; Quia

publica honeftas eft impedi-

od ha non

u

durat diffolutisfponfalibus, fi

1 cyulà

1nentum perp.et-

H

uni, quod etiam,

& tantum ex poft facto

illa fponfalia fue

rant aliquando valida,

.

(euquitid-

diffenfu.unius diffoluta ob fuperveni

n

tem Mgrrimanipm : e:f

Itrimoniurm

tims (port

£0 &c

rel fponi

/ CASUS. CMLXXXIX.

etimonm

Quid É /Hätrimoniu

m nos [if contrattum coram Paroche:

r Ut

io & te[libus

iuxta formar Tridentini oriturne

f

-Fr-ar.

ex hboc tmpedimentum

Pujälifx beneflatis?.

n;m fafiet

angez ld

! Eþ

Negativam fententiam videri mihi v

2

alide probabilCm,

r dubicitte

juam et

iam docet Sangez l, 7.difp.70.n,17,

Ratio eff, quia talis

fubftantialis non habet formam

elingenda

contra&tus ex defe&u forma

ii , ficuu fi

propter aliud impedimen-

; 24 t 16

aut figuram Matrimon

.

ec Rafiond

tum Matrimonium nullu

m effet : Oritur veró publica hone-

. Cnd. de

flas ex conjun&ione anim

orum non qualicunque , fed illà,

qua fit in formá Matrimoni

i vel fponfalium.

Si tamen ad-

:m,)w W

mittatur Matrimonium clan

deftinum valere in vim fponfali-

i Zgä'

ex tali Matri-

& modo

um de futuro , tunc etiam concedendum etit,

m

monio tanquam ex fp

oníalibus usque 'ad primum gradum

nafci impedi

mentum.

. Ita P, Engel. in Manuali Pa-

[iggtae "

..£OC

ho, p. 3. €. . De Mattim.

un

.IO.

Tittftz*

CASUS

CHSUS

FTT

e.»;.fkumjmcx-;muvz'gz E

GESERVEREIENIES ccum ogegp

e4CASUS CMXC..

Quid fi Caj

us fornicatus fit cum Titi4 ,

ffiquteajdre/þon[äiit :

ffbi fürorem tjjm Sempromiam

E

. peteft

'.'guamfz

z;in J '?ü, uxo(em'

Qui f i

Qim:d

E[p MNeutram, Ratio eft

» quia inprimis no

til Titiazh ;- cum lm-

- enjen|

pediat publicà honeftas, -

(

a$, -

Non etiam Sem proniam, quiaim-

pedit coxnträ&a,»a&init

CASUS CMCXI,

h

--

PUR

Contra

- Quidf d

is cum duabus fororibus fucc

€

lis,quamuam teuetur hbabere uxoreg ?

/[fi-vé contrabat þo

fiatem; p

lorcr.vel

r Ejp. In di&o cafuillá effe retinendam, cum quá primitus con-

od C

tra&tusinitus eft,fecunda veró fponfalium cum alterá, quam-

€edenterr

visde praefenti fuerint , propter imp

edimentum publica ho-

ZAtque illud bà

primà de

neftatis invalida effe.

c noíandum , quod impe-

pure, qui

dimentum publicae honeftatis non operetur retroríum, ut vul-

buiffeteye

ó Do&oresloquuntur, id eft,quod de fecundis fponfalibus de

at t

prafenti etiam invalidisoriatur quidem impedimentum refpe-

ditionztie

&ualiorumconfanguineorum, nontamen in praejudicium illi-

türis,idet

us , cum quo priusfponfalia contra&a funt per text. expreffum

t Í

in Cap.unico de fponfal.in 6, Aliud autem dicendum , fi quis cum

duabus forcribus fucceffive con.traheretfponfaliag&fccundam

ts

etiam carnaliter cognofceret, tunc enim neutram habere poteft:

Wdimenti

non primam,;quia ex copulá nata fuiffet vera affinitas,qua etiam

dirimit fponfalia praecedentia, Cap. ewlifteris deeo, qui cogtiois,

Crtterit

Nequeetiam fecundam propter impedimentumpublicae hone-

'tti füerin

a

libusortum,

« nulla

Rgti's ex primis fponf.

»

CfM Qb J

CASUS CMXCII.

Q)id fi Sempronius a

fis Nüxm

bfolute fibi defponfa-verit Titiam, &5 poftexcar-

7e€,

gim ab j

naliter copuletur cup foro

H

2:

-

"us Cajá ; quamnam ex bis pereft.

jun fübe

ACcipere txorem? .

i ve[

Efp. Neutram Ratioe

ft, nonenim poteft habere Titiam, ob

impedimentum affinitatis, nec etiam Cajam, ob impedimen-

6tl pu

tum publica honeftatis ortum ex

ïg'atur snt

€ontractis cum Titiá.

fponfalibus puré & abfoluté

CASUS

u l

GdpunsRccam

ADVE M ATRIMO NIO.

1069

umgmem

'f[ponfäkit

4

^ CASUS CMXCHL -

Z ]

utd [E þiiz-eantur fponfalia conditionata , ut [ *v, g. Titius Jicat 4d

"Qajam : ducam te im uxorem , fe mille im dotem dederis , ff parentes

m ;curiï ift-

77

urue exbujusmodi fJonfalibus comdit ioma-

canþnkrikt C ori

i quAirm-

RU puälim bonefl as ?

n Ef. R/eguluïter loquendo ex fponfälibus fub &onditïong

"contra&is pendente conditione. non oriri publicam hone-

'abatfponfg-

ftatem ; proindé fi fponfa ante eventum conditionis motiatur,

forcr vel alia ex confanguineis licité & validé in uxorem duci

tirtitüs cott«

yoterit. Cap.unico de f[ponjal. ii 6. ImO fi quis juxta. cafum prae-

cedentem cum duabus fororibus fucceffivé contraxerit , cum

iterà, Quatt-

publica ho«

primá de futuro & fub conditione, cum alterà de praefenti &c

uré , quamvis hoc licité & fine peccato non fecerit, cum de-

quog itupee

buiffet eventum conditionis exfpeGare, nil ominüs hancfecun-

Íüm, ütvul«

oniaibus de

damretineretenebitur, Quiacum ex primis fponfalibus con-

entum refpt-

ditionatisorta non fuerit publica honeftas refpe&u alterius fo-

roris , ideó fponfalia preefenti Íeu matrimonium cum eà con-

idicum il

t.exprelm |

ä

trattum fuit validum , & diffolvit

Cap. ficut, 22. de [ponfal.

priora fj ponfalia* d; futuro,

fiqusam

Axfecundur

Notanter autem díco, pendente conditione non oriri im-

abere poltie

pedimentum publicae honeftatis: nam fi appofita conditio jam

extiterit , & v. g. Parentes coníenferint, millein dotem nume-

1g,qaæ WW

u ag

rati fuerint , fponfalia erunt purificata , & perindé cenfebuntur,

acfi nullam ab initio habuiffent conditionem.

Praetereá fi

ubïxcæhofle'

etiam cónditio fit praefentis , vel praeteriti temporis , ut fi

fis Nobilis , fi fis artifex &c.

Tunc quia talis conditio fta-

timab ifiitio non fufpendit ipfam obligationem, fed vel tunc

gf —

jam fübeft, vel non fübeft; & ità contra&ta fponfalia valida

: t

funt vel invalida , ita etiam ftatim ab initio oritur. vel non

eritur publica honeftas. . Unde quamvis fortaffis fponfa mo-

fl

riatur,antéquam de conditione appofità conítet, an fit Nobi-

yngedi

n

sforor in uxorem valdé duci non

lite

Y

|

Jlis ; fi tamen reverà fuerit, eju

Ttt ttt3

poterit

CiSus |

N

x

1 075

M

CA5 U5 $ 4CR 4

: EfNTgiä.;:

poterit,nec attendi

7

tur, quod primim ex poft fa&o illa condi-

160f fedp(

tio declarata fuerit.

tum pu K

-

E

uitteloa,

CASUS CMXCIV.

Qui f confeffarius «yel alius quiscuque ex pri-vata fcientia adfvt??

4AL conjug ALAS habere iamorantinm $ptpedimentisteueturne cis im-

Qj

pedimentum conullitatem Matrimenii indicare ?

J )?u;

| iE]þ. Nontenetur ;imó plerumque non eft confultum , ad-

monere conjugesin bona fide exiftentes,fi tamen ifta concur-

B. N

rant. I,utimpedimentum fit occultum, & non fit fcandalum

"confing

apudalioshomines, 2,utignorandanon fit mortaliter culpa-

yuteonn

bilis, ficut ordinari& ignorantia juris excufat homines ple-

Jure g

bejos , foeminas , milites & alios fimiles; L, cum de inde-

potfuntdt

bito 31, f£deprobationibus. Etignorantia faGi excufat omnes,

sarrem ?

3: Utpoenitensnullum omninó dübium habeat,de valore quia

afiitate.

confeffarius velalius vir do&tus interrogatus de valoreMatrimo-

1145 H

nii tenetur veritatem dicere, ne caufam erroris praebeat. 4.. Ut

$9

prudenter timeatur, ne ex admonitione fequantur. diffen-

fiones, infamia, periculum incontinent

j

dala velincommoda,

ie,& aqli'a gravia f;an-

. Quj

Ratio autem , cur iftis concurrentibus reGté öfnittaturadä

du

monitio, /f/2 e? , quia nemo obligatur ad a&um inutilem &

proximo nocivum , effet veró talisadmonitioinutilis & nociva,

tum propter incomimoda fubfequentia , tum quod conjuges

UT

prius in bona fide exiftentes , per ufum Matrimonii putati-

i, f

DIbUS N

'vi non peccarint, jam autem poft indicationem impedimenti

periculo peceati exponantur; ergo &c. z4queconfirmatur ex C,

1 mæy fC(

I D

quia circa. de confauguinitate &5 affinitate. 65 C. fi quis autem de

panitentia difl.7 non obftat difficilistextus i C. extra de rogulis

AThit

furis, ubi dicitur, quod utilius fcandalum nafci permittatur,

- dafo,

l

-- Wodcon|

quam veritas relinquatur, Nam explicari poteft de tali veritate,

qua fine peccatotaceri non poteft , & ad quam manifeftandam

* !Onfangui

aliquis tenetur ; ut fi partes fint in mala fide vel dubio ; aut cul-

d fnastgr

pabili ignorantia.

tem Concionator aut publicus profeffor

ADguinty

tenetur veritatem dicere,licet fru&us alicujus privati non fpe-

Té-

mumimpg

DE MHTUMON:OL

3071

VOU o as

quiatalis doctrina ordinatur ad.bo-

) illa cond

l:

retur, fed po-tïus fcandalum,

. eum publicum,ideó obpriva

tum alicujus malum non eftinter-

mittenda.

umtiuM-

J CASUS CMXCV.

I íat-

Qu

i2 f Cajus

copulam habuik cura confanguinea Berta :

u

Caji effines cum confanguineis

LI

qu

fiunmg eauf. äi?güïnfi

: Bert«?

: x

Miaconqut-

Ratio.e]?,« quia licet Cajus Ea& affinis cum

R

: —Bv p. N egati've.

fius Bertz , nihilominus confanguinei Ca-

t fcangalum

"*confanguineis ip

aliter culpa-

j Bertee non

fiunt affines interfe ; Nullo enim

ib* confanguine

ft hujusmodi affinitas : proptereà duo fratres

omines ple:

Ture probari pote

m de ifde:

yoffunt ducere

dua.

s forores, & filius poteft ducere illam, cujus

tfit otmnes,

qmarrem Pateri

lus duxit, — Cap. fuper bi5.

De cot[anguinit, 65

Lt4 EmmanuelSa.

deimpedimentis n. 4. Reginaldus l.3 1,

valore, Ua

affinitate.

.

eMatrimo-

n, r45. Henri

quez lib.12. eag.lo.ft-; L..Sangez lib.7ide p atrim..Dszp,

beat. g Vt

N

r diffett

CASUS CMXCVI.

grivialane

E

uidfi Titius duxit Berkam m uxorem, poleftne ed moríuá

vittaturat

— ducere illaum.qua fuit u

xor fratris Berta

*

martqa fratre

E

Berta ?

inittem

edc od

o

€

f

. Ratio ff , quia Titiusper copulam habitam cum

|R

Efp. P

fa&tus eft affinis confanguineis Bertee, non veró af-

j conugt

Bertá,

onii putáti

£nibus Bertae.Uxor aut

em fratris Bertae non eft confanguinea

" editoenti

. con

fequenter Titius poterit illam ducere

Bettae, fed affinis

e

[.J

nam affinitas non

€

nerat

u 8 i

mortui Bertá &

ejus fratre

i um d

g

affinitatem. Cap,

quod fuper his de confanguinitate.

&

affini-

j

Ex ha&enus di&is fequitur Primó,

y1dt g

éate.

la Sangez. l. c.

yermittati

uodconfanguinei 1pfiu

s mariti fiant affines foliuxori, non veró

li enite

eonfanguineis Uxoris ,

3

^

& viceverfa confanguinei uxoris fiant

ito, & non ejus confanguineis, fieque inter con-

offefieam

affinesfoli mar

j qU

La

fanguineos uxor

is, nulla refultet veraaffinitas , quae Matrimo-

(ot .

j

loquendt

b 91'0

I

aiamimpediat.vel d'irimat,ticec fccundum vulgarem

$noduim

B

t 000 i;:

l

!0?2 &

J . CASUS SACRAM'ENT.4LE:;

waiiptamuD auentt

soi Pontific

Todum confänguihei mariti & confanguinei uxoris fe invicem

appellarefoleantaffines.' Ethzecregula traditur C.

finitatis fim

4p fuper bis de

confanguinit. ubi Innocentius IIL fic ait. . Licetomnes confan-

fion ipfo ji

guinei viri fintaffinesuxoris, & omnes confanguinei uxoris , viri

ig eodem

tanta indec

affines, inter confanguineos tamenuxoris & viri, & eorundem

nempe viri &uxorisconjugio, nulla prorfus eft contra&a affi-

finel trangi

nitas , prop

gradalinea

diri.

Unde

ter quam inter eos debeat Mattimonigm impe-

: Ditt

Sequitur fecundo.

] Licitä & välidb co-ntrahï'Matrimd-nïum

bateroda

intercon(íanguineos viri & uxoris , non tantum in Lineá trans-

fui; egofe

ver(a,v g. inter fratrem,nepotem , pronepotem &c, ex uná par*

&nulum.

te; & fororem , neptem ac proneptem &c. Viri exalterá parte:

Mi

Sedetiamin lineá redtà, v.g. inter filium Vitrici & Privi

uxoren fl

uti& inter filiam Novercae & privienum,

gnam,

x

Tulítio dux

u fiat

| Sequitur tertió, Quod confanguineus viriineo grad

&5 ftam «

affinis mulieris, cum quà vir copulam habuit , in quo gradu

muesss ]

viro eft fanguine jun&us , & viciffim confanguinea mulieris

exJofylio;

ineo gradu fiat afhinisin viro,inquo mulieri eft fanguine jun&ta,

demortuo,

Hinc frater eft uxori affinis inprimogradu,filius ejusdem fratris

reptehenfi

in fecundo gradu, & fic deinceps.

&

Syerirltoen

rectá,

Idem eft judicium de 1incä.€*

tt's detmor

CASUS CMXCVIIL

|

VioLererit !

& m mor

Cajus judicat per nullum graJum affinitatis linee transcupr[e, feu.

D

CoMALeFAÍIS iy[a jure

nature MAIVIMOBIMM diriuai.

j Qua- .

id wtet,

ritur,an recte ?

Tocem üce

Efp. 1ta. V(onnfequenter uxor po*tei*c morttio ?iro dL:ccre fra-

i fl0Ód

trem viri mortui,interveniente fummi Pontificis difpenfatio-

nec.

Et ulterius probatur.

Quia fi aliquisgradus affinitatis li-

Chiffj,

Ter'olis te

nez transverfze feu collateralisipfo jure Nature Matrimonium

dirimeret, non licuiffet in veteri lege Matrimonium contrahere

— Diy,

cum affine di&z linezin primogradu, quod tamen fa&tum fuif-

T trans

feteftantur varia fcripturee Exempla ut de Jacob. Gen. 29. qui

duxit duas forores Rachelem & Liam. . De Thamar. Gen. 58.

n

qua fücceffivé nupfit duobus fratribus, &c, Accedit, quod fum-

TIn

: Rffm

1073

DE M ATRIMO NIO,

-——-—

Ís f inricem

mi Pontifices fzpius legantu

r difpenfáffe in-primo gradu aF-

ransverfze,

Ergo fignum eft, hunc. gradum

finitatis lineze t

ones contne

non ipfo jure ha

"

turze dirimere

Matrimonium, fiquidem aliàs

fare non potuiffent,

Pratereà non apparet

elroris,vird

in eodem difpe

beamus

dicere , affinitatem in

& erundem

tanta indece

-

ntia, ob quam de

lineà transver!

fà dirimere 'Mgtt

affines in primo

cotttraa a:ï;.& '

| imonium mte:.

Joritm jupe-

grad

:

ulinece transveriae,

x

p

Dices.]cannes BaptiftaMatt

:

h, 1'4'1-.&Lüc'æ '6 —gravïrtet argue-

batHe

, quod duxerit uxorem fratris

Matrimontuta

rodem, tanquam gentilem

n Linei transe

fui; ergo fenGt ,

Matrimonium ip

L

fo jure naturze. effe illicitum,

$

& nullum inter affinesin primo gra

du lineze transverfze,

€, ex uni at

:xalterà parte:

Refr. Quod Joanne

s Herodem reprehenderit, non quod

uxorem fui

f

ratris tanquam affinem in gra

du jure naturae pro-

k Privignagnf

hibitio duxerit, !

fed quod eandem duxerit adhuc fratre viven-

te;n

am ejus fratrem

Philippum tunc adhuc vixiffe tradit com-

neo gudu fat

as: in citatum locum Matthzi,

j quo gT

muni

sSS. PP. & probat S. Thom

jnra myieti

*

ex Jofepho.

Deinde etiamfi eam duxiffet priori marito jam

demortuo;

re&e nihilominus Herodes à Joanne proptereà fuit

nouirie juntia,

jusdem fratti$

reprehenfus, quo

d tanquam filius natus ex Judao, obligatus

fueritlegemMoy

fi

fis,quae prohibebat

conjugium cum uxore fra-

1

* hanc legem Herodes

tris demortu

i relinquentis liberos ;

icipm de li* q;

violaverit ; quia t

empore Joannes

Baptifta viventis , imó

E

Lex

Mofaica adhuc vigebat.

Re&iffimé ergo

& jam mortui

asf

dici poteít, qua

ndó Joannes Baptifta Matth.14,increpavit He-

rodem 'dicendo : nom licef

tibi. babere 'uxorem fratvis fui.

unc lex vetus , quà prohibeban-

i, 2W : gä

Qu

::.

ia nondum fublata erat;t

o ducett f

tur

hujusmodi Matrimonia,

lex enim vetus ceffavit in morte

sl

jfpenfatio

Chrifti , qui nondum mortuus erat

i

.-,;v;-qu-ando Joannes nuptias

s ifinitats d

Herodis reprehendebat,

L]

Dices. Saltem Matrimontiu

m cum affine in p'rï:mo -gmchä

Mit

no, ut conftat ex Levit.

m conffl

hete

linez transverfae prohibitum eft jure divi

m

cap. 18

15 fratris tui non recve-

nf

ui

: 4-u»bi dic&;uf E Turpitudinem ««:uxor

"

p en. 19

labiä.o

mat Gf

$.

r novam legem in märte Chri-

-B E

ïilani -t:;e'lï-'aü'eqpe

fti;

K

quod

tni

u-u- uuu

2b

1774

CASUS .sjgck AMENTALES. :

m nóo aiptd t

tamen hoc

tïï ; nam translato Sacerdotio ', ïegïs' translatio fa&ta eft.

Hebr. 7. Ex dildis patet, quod uxor poffit mortuo viro ducere

cubitum pr

intct gente

fratrem viri mortubinterveniente fummi pontificis difpenfa-

uxorem du

tione,

Et hac fuit magna illa controverfia, quae fuborta fu-

it tempore Henrici VIIL Angliae Regis, qui repudiavit Ca-

inlogm d

Die

tharinam uxorem fratris mortui , quam cum . difpenfatione

fummi Pontificis duxerat, — Eam autem repudiavit hác ficti-

i r Cap.

trahendum

ene,quod fummus Pontifex non potuerit difpenfare , quod ta-

tontangu

men ab eo fieri potuiffe, paffim fentiunt Do&ores,

aoftinendut

CASUS CMXCVIIL

dun 4b ff

— M.

€ ajus etiam judicaé , quod affinitas in primo gradu linee ïeäæwemp&-

fiéndum J

7

?msr privig

Anum C VitricAm,ac inter vuitricum t priv

ignam, ipfà ju-

quuer d.

"3

re tALUra irtitet Matrimonium ; ,eriwj

"

fedde Qu

an (e&'ä £

Diej

Efp. Affirmativé. ÁAtque ín hanc f'entenääm tanqmai

Tpentaffe

lt ex tox

probabiliorem me trahit authoritas conciliorum Agathern-

fis Can, 61. & Epaunenfis Can,3o. Ubi prohibetur quidem Ma-

Rdy,

trimonium privigni cum noverca, additur tamen; fi ante pro-

am df j

hibitionem contra&tum fuerit (ut puta,quiaut infideles ad.fi-

fpx (b iete

dem . converfi in infidelitate ejusmodi Matrimonium contraxe*

ffpenfre.

runt) nom effe diffolvendum, |Ex hoc enim manifefté collt-

lritonio 3

gitur ejusmodi Matrimonia à praefatis. Conciliis non habert

tl ioft

pro irritis ipfo jure naturae, quia aliàs non potuiffent conver-

MDehfatin

fis: ad fidem indulgere. permanentiama im tali. Matrimonio..

Verüm cutm:contrarize fententize Do&oribus Zices primo; . Ta-

lia Matrimonia à nullá gente unquam fuerunt admiffa , fed.

ca/w]hkca

femper ut naturae advería reprobata, . Unde Apoftolus 1, ad:

If n

Corintlz f. concubitum privigni cum Bovercá vocat fornica-

7717

tionem , quae nec inter gentes auditute

:|

í

; Refr. Falfum effe ,quod: Matrimoni

a inter aHïnes in pri-

Mf |

mo gradu linez reCtze nunquam | fuerint admiffa , fiquidera

108 dryy

Rex Seleucus tefte Valerio Maximo l. $, c,7. fuam uxorem Stra-

l

LVT

ito, nec

cqogicam ceffit pægmim: filio Antiocho ex aliá uxore ger

tamen

Jttdiy o

4;

J07$

D-E MATRIMOP?['O;

a

i

tamen hoc fa&um reprehendit Valerjus. . Quod autem con-

overcà vocet fornicationem , quae nec

Vito duere

cubitum privignicum n

& difpeth.

inter gente

s auditur , €

ft ex eo, quod privignus vitricam in

? bortafo-

uxorem duxerit à

dhuc vivente Patre , eoque reclamante, ut

inlocum cit. notat, S. Thomas. -

udiavi, Ca-

Efcap equali-

ifpenfatione

Dices. Secundó.

3uxta Cap, t. de conjangui.

vit h &j

fey, &5 Cap. propinquis 3 y. q.

3. Eodem modoin ordine ad con-

trahendum Matrimonium a

bítinendum eft ab affinibus,quo ET

r quod u

d

;

z

coníanguineis, Ergo cum à confanguineis in primo gradu

abftinendum jure naturz , eodem quoque jure erit abftinen-

dum ab affin

ibus i primo gradu faltem linez re&ze,

Refp.

r

zando capitula illa afferunt , zequaliter e

ffe ab&i-r

Y

TT

nendum ab

X

nibus , ac à propriis confanguineis , non lo-

uunter de zqualitate abfolutà attendo folo jure naturz,

,

ïgmm, ij

fed de zequalitate attento jure Ecclefiaftico,

Dices Tertió, Nusquam legitur , fümmos Pontifices di-

fpenfáffe in primo affinitatis gradu lineze re&ae , ergo fignum

m tnquam

eft eos non potuiffe ob prohibitionem juris natura,

3 Agathen'--

Refp, Non proptereà nusquam legi Difpenfationem fa-

yidem M

d ponti-

ne

&am effe in primo affinitatis gradu lineze re&ze , quo

Á ante p

-

fex ob intervenientem prohibitionem juris Natura

abfolut&

lüdtlö V

difpenfare non poffit, fed folum quia, cum in ejusmodi Ma-

1 Cont!

d

trimonio intervenire foleat maxima indecentia,difficillimé ex

i

j

aliquá juftá caufà cohoneftanda , nemo ex catholicis hác in re

Dgn, h&bw

difpenfationem 4 fede Apoftolicá petere praefumpfit.

av v

(imopie-

CASUS MXCIX.

( M

Cajus judicat,quodaffinitas orta ex cop

ulá conjugali Matrimonium

dm!gæ; fed

dirimat usqy ad quartum

radum inclu[eui.ut orta-Uero ex

copulä orni-

ytolus 14

|/ecunelum gradum inclu[rve , e&

v farii tantum nsque A

Redfene ?.

—nanultra.

u onie

Efp.lta Ratío eft,quia priüs membrum ftatutum habeturCap.

nc.Tvt,

tion debet, Decon Janpuini: 65 affinit.Pofterius veró in Co

i,

M

felf. 24. de reformat. matrim. cap. 4. fic loguente, Preterea

Santta

yotem

&i*

Synodus cisdem G5 aliis gracviffimis caufis addut3a, impedimentum,

jo, f

qu

!

Uuuuuu 2

guo

qne

ro*;&x

€43Us s-ACR-'AzzE.NTALEä

0 propter affinitatem ex fornicatione contvaGham induc

ifur , &5

fideconta

matrimenium pofteà faium divimit, ad eos tantüm , qui in

primo &5

(;cundo gradu conjuguntunr ,veflringit, ia ulterioribus «p

eró gvadi-

fla caua c

bus[latuit , bujusmodi affinitat

i

Epifc'opus;

u0n dirimere.

en Mdtrirf;onium pgfeärbbfzt?ä&urh

^

M

CÀSUS M,

Tireni f

Effo in ulteiffbriöi;; gradibus ,ideft., kevtio ääua?iä;,afriüæ oría

ii cotit

ex copalá fornicaria, Matrimonium poffed contr adfus mom imAlidet,

*

]

mmg'u.id [lzlææ . faci

fs

t n bis ulterioribus güidtäug oTA

: 'äag;izf'zflz/icïää r

BW

d 4n du m d MLiciastium.

cità CU

in illis gradibus neclicuit, nec valuit,.. Cum ergo Tridenti-

veomrit

num tantum difpofuerit de validitate contra&üs, nil.dicendo

de licentiácon

t

3

ogdirite

rahendi, videtur quoad effe 11c1tum id rcyli&;uiü"?:

téns wriv:

fub difpofitione Jurisantiquk...—.-.

:

Ypifcop

Refp. Hoc jam effe refolutum pe

Hl mhu s

quit i d

ad Romanam. Ubiexpreflé declaratur, in.praedi&tis gradibus libe-

myonium,

I6 & licité poffe Matrimonium cont

É

;

Ye fitaffn

9fahi,;quemgd,modum refþrt

Nzïvarr-wi n Mzm.ugk Confefs, cap, 22.

D.42,

P

€ommifii

£j

*

r d

tnoyglfec

x

^

51

H

*

$

,

j

Yüorenim

Qm"-'d- ]äätäenduiä' czrm eumy qui ut invvinci

b:jw-

i

'

]

ei*ænomns:mpedz-

wb

amentum, affyaitatisoririex copula Misita, Matrimoniumcontrahit:

»Que

cum. afine intxa. fe

e CA

;

ndum gradum :

*

VUe d f

validum e

:

Xeüyoy

" Efp. Breviter;etfi vero defintrelati apud Dia

Ahigo N urES

13. refol 15. qui ex eo tenent affirmativam,quod Ampedi-

mentum iftudftatutum fit in poenam deli&i; poena aütem nom

Grd,de

contrahatur á taliter ignorantibus & oppofitam tamen fenten-

tiar negativam.magis interDoGores recéptatn,videti veriorem

Ditgy

Polter

ex'eo, quia hoc ipfumimpedimentunr non püre ut poená, fedut

quadam inhbabilitatio perfonarü-ex aliiscaufis intradu&tum eff

ali cafu.

Cs porg

* Quamvis ilntcrim..fatendumfüt ; Epifcopoforfan in.t

läijegam

facilius.

- pE MATRIMO N10,

'1077

m HHMIDO a

CHBEUSGUMEEUCS

r

&cilius difpenfandi licentiam competere,fi Matrimonium bona

Littprito

fide contra&um , & impedimentum occultum fit,ac infüper ju-

! vt orli-

fta caufa difpenfandi interveniat , quatenus aliàs in jure dubio

tiCotkrdu

ifpenfarcaut declarare. -

T—'Epifc"opuSPO,teft autd

CASUS MII.

Tironius f:if Matv

P

imonium dirimi per affinitatem ex copulä orzi-

IYACLAIm j

ded. judicat;, hoc. dn

teltigeudum. e[fe. , fi faruitalio

,aff?&itas üttg

fäiiä. con

txabendum.

t iruddith,

«

à

:Mnfïiæaäizm €9n

jracedat - ,,ngæritqr $

5 QUHTA- :

- Am redià ?

REJ.R

e&ä 'pïaiiä. Ratio eff , quia fi fornicatio fï;päþcoþul'a; illi-

fatrïmonium

cita cu

s

m cc;nfaaguinca,uxoris àmarito, aut cum. confangui-

teo Tridenti-

neom

iriti ab uxore primum durante Matrimonio admittatur,

nondirimitur Matrimonium, fed folum pars inceftum commit-

ib dicenao

téns privatur jure petendi debitum, quosque difpenfati o (quam:

ziärcliqu'x(fef-

Epifcopus dare poteft) obtineatur, — Ex quibus ftatim patet ,

A

4177

qui

d fit dicentum, deeo, qui.poft contra&tum cum Bertá Matri-

monïüm,

habet copulam cum forore BertaeyRatione cujus copu-

gradibusïïbe—

L fitaffiniscum ipíá Bertá,Dicendum enim, quod.conjunx , quii

aodum telart

1

commifit incetum cum conf(anguineà alterius conjugis in pri--

H

mo vel fecundo gradu; non. poífit ab eà peteredebitum, Pri-

?

vaturenim jure petendi. ^ G 4. deeo; qu? cognosvit &5c, Ita San-

gez;lib;7.de'Mátrim. difp. x$.

Dixi in primo: vel fecundo gra--

,r&anf ,'W?ä- *ät !

dir, quia ex copulá illicitànon oritur impedimentum , nifi us--

m cotiri

que ad; fecundum gradum , unde qui.cognofcit confanguinean

fuse uxorisintertio vel quarto gradu, non privatur jure petendis,

nam impedimentum petendioritur ex affinitate, quaein copu-

iil [01

n

fa illicità norcextenditurultrafecündum gradum. ut declaravit:

vod impe

Card.declaratio« | Ita Sangez; l. 9-dematrimr. difp.67. n« 14..

a 20t m no

ADices. qui hábuit copulam cum: fuáà proprià confanguine&

m

poft celebratum Matrimonium:, poteft 4 proprid uxore petere:

debitum; ergo etiamrqui cognovit confanguineam propriae ux-

t patth K

àl

erispoteftab ea peteredebitum.R efp-cum Sangez. l.c; 1,7. & ali-

mdu&hm f^. ]

quuntur de inceftu.cum: propriis:

gj

js Negan. confeq. gui-a: jura. lo

f iliué

Uuu uuu 3

COf

le24

CA;,,u.r SACR AMENTALES,

[ onnsting

confanguineis,ficut ne

affinibus conjugis,

que loquqnwtsut de cogulä,q;:r'æ habe—turdc

Qulb

CASUS II

yu/am/m

enjupa

Cum "Tridentinum ex c

opuld fornicarid ovtam , utdimþædimmtziu

Pf lia.

dir£gens rgjlriizg

jt usque nd fecundum gradum iucluffue-

quid intel-

inhocc

Jigi debet nonnine formicationis ?

tatem ited

deiysin

R Efe. Nomen fornicationistefte Sangez. 1. 7, deimpedim.

difþ,

67. h. 6, accipi debet generice,

pro utomnemconcubitum

edinquen

cum fceminà illicitum comple&itur habitá copulá,five deindé fit

alteripete

vero none

fornicatio fimplex ,five fttuprum , fiveinceeftus, five adulterium,

Siquidem in omni copulá illicità procedit ratio movens Conc.

ütetque et

Tridentinum ad praememoratam reftrictionem

; ut puta hac,

t enimcc

aut fimilis,

quodex tali affinitate communiter non oriaturami-

citiae vinculum , quod nifi ejusmodi affinitas non reftringeretur,.

ad gradus pauciores , alia multa pullularent incommoda.

Qul figi

(

. CASUS MIV,-

u

V

i

JMarifus commifit adi

Herium inceffuofum cum confanguined uxoris;

eliyr

n per boc coutrabit

affinitatemcum uxeres - quid talis affinitas .

eperatur ?

4

,:'Efpþ. Si ilia,cum quiá mari

tus veré commifit incaeftum adulte.

- rinum,fituxori confanguinea intra fecundum gradum,incur-

iaf

ritimpedimentum petendi debitum fub mortali, licetinnocen-

ti reddere poffitac teneatur : habeturin jure expreffe £oto título.

De eo;qui copno*vit confanguitieam uxoris fue. Eftque communis

omnium Do&Gorum fententía,

RB

Qf w

CASUS MV,

INer

Q6 Mï(h[l

Quid fiuterque cbnjunx babuif bopul(zm cum confanguif:äs alterius

Binaliy

coujugis,aut etiam quamdo unus tantum babuit.fed deconfenfu alterins :

CüNtrarjts

privaturnt uterque conjunx jure petendi debitum ?

hi ne

Efp.1ta, Ratio eft, quia jus relinquit poteftatm petendi debi-

R

NIOCute

tumtantum modo conjugi innocenti : In hoc cafu autem

n

uterque conjunx eft nocens, neuter innocens, ergo,

CASUS

DE MAÁTRIMONIO,

"fo

;Iubeturde

CASUS MVI.

Qui-d'þ detur cafüs,ut ut

€

! conjunx cum alt

Erius con[dägm&f; co-

"»ulam babucrit malitto

;

[é , ut alterum conjugem defraundaret debito

.

coujugali;teuenturme n

bi

ilominns fibi i»vicem veddere debitum? |

a fraus nemini debet patrocinari , atqui

277

R

*

.

t quidintel-

hoccafu fraus utri

(ue illi patrocinaretur acquirendi liber-

tatem á reddendo

debito. €, 57 /ir,

de cognatione fpirituali, Un-

de jusin hoc cafur

eftringit fuam prohibitionem, quá privaverat

pedim, difp,

petendi,vultque conjugem debitum reddere

concubitum

delinquentem jure

vedeindé (it

alteri petenti

,quan

do copulam commifit eo malo fine; quando

veró nonfecit eo

