
monio quaft, 5 pun&o 6. n.8, tíirca medium ciiéitér, Sive-

TM qu

rounus tantum novit, fuperftitem effe cónjugem altero ig-

W. dl&QS

norante & infcio, poterit infcius cogere confcium ad contta-

hendum matrimonium

Mttl4. ca?'

.*poü.mozxe*m «gfmj ugi$, ut patet ex &

fignificati.

- Exiftimo t4

men.cum Bonacinà citato ad indacendum

hoc impedimentum mon. fufficere , ut aliquis contrahat

NT

77 fag

matrimonium , vel copulàm-habeat , credens fupertiti-

tem eífe conjugem , qui veré non fit fuperftes cap.

1. titul. de eo , qui duxit. — Rafjo eff ; quia ad indu-

:

A

h

!þ' N&gr

cendum hoc impedimentunmr requiritur crimen adulterii

am'e[[

cum Matrimonio , ve] promiffione matrimonii fuüturi:

Q iuris fe

in

DEJMATRIMONIO, .

1045

M

in hoc autem .cafu. non intervenit crimen adulterii,

S

ss

Mbritottt

g&um',. cum conjux alterius non fit fuperftes.

pf coniig.

t

.CASUS CMLVL .

d

Quy'd [i &izi; coumittit adulíerium , &5 promrttit ill/, cum que;v ML

slteratur , fe commAciturum cumeo Matrimonium pofl mortem conjugis ;

dulteri, f

J

poteritue mortuo conjuge oAlide cum eo contrahere Matrimonium ? vig.

ute Ectle-

fK Cajus adulteretur cusn Berthá Uxore Titii promittens,fe cumeád conira-

éfurum AMatrimonium mortuo Tiiio : boteritne Cajus mor-

:

delium. &

Iuo Titio validé AMatrimosium cont

N

xakgre

,tit.deao,

"emim Bertbá ? ^

dulterium,

Efp. Negative. Ratro hujus impedimenti eff 5 ne ob fadiam

fientum 4

promiffionem & fp

Vetlantef

em novi Matrimonii cont;ahendi » capte-

tur occafig alterius c'onjugi—s*oc'.c.idvendi.

yendi ffüeï

CASUS CMLVII,

Yato n

ye Coftrt«

Quid /ï /z'Lle.c velpromiffio Matrimonii alicui data fit [ub pviore ?o:;-

jugios adulterium verócommt[fum fub altero bofleriore : orieturne ad huc.

,Vldämt "

impedimentum,

quominus mortud fecutndá coujuges adulter .

s Nm

em,utt

ducere po[fit adulteram , cui olins promt[erat ?

verumme

nii extincta

E fp. Negativé, Rafzo eff ; quia illa promiffio & fpes Matrimo-

f

de matti*

uit Matrimonium pofteriüs.

ItaSotus in 4.

in Si*

lift, 37. quaeft, unicá. art, 4. Sylvefter verbo Matrimonium, 8,

q. 9. di&o $. Sangez,

alinó Y

rlib. 7. difp.79. . 3. L;ym'an. lib. f,tra&, 1o,

ab come

Part. 4. Cap, I0,

pue h

CASUS CMLVIIL.-

dpcen

/

dum

Quid fi promisfio Af atrimonii fit quidem ab undper[on4 ex adulte-

conttà

hit

ceptata ab alterAt ma[citurue smde impedi-

ri.f f^cf^, [ed nom nc.

mentum 'diriiäz?k: ?

rtes ep.

1 indü:

Efp. Negative, Rafio ejt,'Tum;Quïa ante acceptatïon&m non

haberetur fidei datio feu proprie di&a promiílio , quam tex-

| adu]m.il

n.

nuda pollicitatio.

Tum etiam

j m

tus Jïuris requirunt , fed folum

Rrrrrr

l

quia

"TET)

€A3Us SACRAME NT ALE s.

j K pk?ï.

(ïfria ut promiffio jun&a adulterio inducat hoc imþedim&n.tum;

yeptomiliic

debet effe apta ad inducendum effe&um , ob quem à jure

petimentu

idem impedimentum ftatutum eft ; àtqui feclusd. acceptatio-

untnonde

ne alterius partis nori eft apta ad inducendum illum effe&um,

Rulío indu

fiquidem (i promisfio fa&ta ab unà perfonáà , non acceptetur

trimoniico

ab alterá, non prebet fufficientem occafionem machinandi

promifio

gortem conqj.ug,l j ergo.

Necet

fitis um

CASUS.CMLIX

tentumit

Quid fi ad promiffionem ZH atrimonii ab un4. perfond ex: adulleri

;xïgit cpm

"

2 futtam, Altera tac

eat: eenfebiturue ea promijfio per

boc Atceptata ?

Qul

Refy. Negativé. Ratio eff ,quïa hujusmodi promisfio non

D777

eft fimpliciter grata acceptanti , & de re oneroíá, . Ita San-

W

CASUS CMLX.

TO ererta

'ng-dz ficum ädulïeri o non co:g"uh gatur promz'sjïbgm ia n li eïän' ti-

p

um de ineundo Matrimnpio poff sowtegn conjugis : oriturue

W jusi

ec impedimentum dirimens ?

Rejþ 1'.,Noh' eft iniprobabile, quod tradit Henriquez lib, 12.

Qidj,

cap, 14. n. 3, & fignificat Gloffa in cit. c fignificafti; deeo, qui

duxit &c. Bellarm.lib. de matrim, cap. 22. cafu. 2. requiri pro-

misfionem mutuam , neque fatiseffe virum v.g.promittere pu-

ellae Matrimonium expreffe aut tacité acceptanti,nifi ipfa etiam

Tij

vicisfim fe obliget. Cum enimjuraad hoc criminisimpedimen-

Oieatior

zum:requirant , ut Matr imonium vivente conjuge cum altero

terijdeo

defa&to contrahatur, vel faltem fides detur de contrahendo; vi-

fut ,f

dentureodem rmaodo idintelligere; quoaliàs defponfatio de pra-

Nnt 2

fenti,vel de futuro fierifolet, videlicet reciproce, ficutietiam an-

poltm,

notàffe videturSylvefter verboMatrimonium, $. quaeft. 9, dito

im pe&m |

4. Ugol. deSacram; tra&, de Matrim: cap 19.n.8.

ii e, (

7'9-73-

£

L

- Refp.2. Magisltar:rlx?pigroþabili.ter Sanchez lib, 7. difp

20. (

. DE MATRIMONIO.

J

MORU acctames

p

-

20, & pleriqueé

dlii videntur fentite., quod non fit neccffiria

Yedimentum,

eff ; tuim quia textus ftatuentes di&um

; im-

quem à jure

repromi(lio ; Raf?o

dat&e cum adulterio mentionem fici-

pedimentum folu

c

m fidei

à qCeptatio-

unt,nondefideran

do repromiffione

m; ergo.

Tum etiam,quia

um efedum,

(nempe ne fpe futuri Ma-

Ratio inducendi hoc impedimentum

n acceptetüt

trimonii coajunx interficiatur

locum ha

bet, licet nul!a fiat re-

mnachinandi

io fa&ta acceptetur $ ergo.

pro

miffio, dummodó promi

Necetiam ad du&tum fun

damentum fententia oppofitae fa-

fatis fuum intentum videtur probare

,quod textus iftud impedi-

qualem

mentum inducentes, tà

lem repromiffionem requirant ,.

nfalitius,

À ex alhri 4

?;:igit cgntra&us fpo

u

fit pet

CASUS CMLXI,

*

!

oilla ab Adultero de coutrabendo Matri)nonio fa-

Quid fi prom

;5fi

fonisfio 09

ft expreffa

aliquo figto exteruo ; inducitue impeam-

& . a Su

574 7A

mentum dirimens ?

m é&alios,

Negativé. Rafio eff 5 quia pro

miffio fa&a absquefig-

R.

non habet vim promiflionis,

nechabet adjunc&um

no externo,

periculum. m

ichinandae mortis alterius , ad quam praecaven-

hoc impedimentum.

y ul d

dam jusinduxit

YT

CASUS CMLXII,

stb

z3 mid fi quis quevaft , qua

lis debeat e[fe promiffio, que cbncühen; *

cen[Hizuat impedimentum diri-

Y de«o, QU

m adulterjo &

"eas?

. tequiti pl* ia

romitteret -

Refpondendum ei ,

1. Requiri promiffionem , q'uæ habeat

jirip

fa etim

m ineundi Matrimonium cum adul-

obligationem determinata

simptdine?

ff

terá,adeoQue non füfficere,

fi v, g. adulter dicat; n/fi effem uxora-

ye CU d

QU

; quia talem verba necdum conti-

£us ,fe ducerem 5 Ratio eft

mbedo; ^

nent a&tualem promiffionem ,

fed intentionem tantum & pro-

qitioie vt

ofitum.

Item & illa verba pro

babiliter excufari poffünt ab

llam aliam ducam,

cgpctiam

i

impedimento, fi adulte

r dicat:mortaá uxore nu

j

on ptacifé fe obligat ad Matri-

nifi íe. Q]»ia-ita promittens n

moni-

"

Rrrrrr 2

)/6

-9')

4642

i

-

CA; ,zz';s' $ACRAME fTAL 13: $

m

onium, quin poffit ab eo abftinere.

Non tamen requiritur,

ut promiffio fit juramento firmata , fic

ut laté probat Sanchez,

lib, 2. difp.79. num. 29.contra contrari

um fentientes.

Refpondendum, 2;

Muliertatb

ne alterius partis fuffi

Quamvis fola promiffio fine repromiffio

alicui comfe|

cumadulterio concu

ciatad conftituendum impedimentum, fi

fie fiei u

rrat;

quia Canones folius promiflfionis, nul-

libiautem repromiffioni

s circa hoc impedimentum mens

eutondatt

runt, neceffe tamen

eft, ut promisfio ab

ine-

dernfel

alterá parte per fignum

v2

aliquod externum acceptetur;, folaaute

m interna acceptatio,vel

taciturnitas non fufficit, tum quod jur

interno poenam ftatuere , ficuti dicitur

a nonfoleant actui meré

» quod cogitationis poe-

Bj Mi

nam (in foro externo) nemo patiatur

jtt car

ti dift, 1. & L. cogitationis ff. de poen

IS.

(cogitationis de peeniten-

Un, n

Tum etiam quod ta-

hum

cens in dubio noncenfeatur confentire i

n fui prsejudicium: &

eum talis acceptatio fit il

m

quefuit(o

merito ff. profocio.

licjta,& delictu.

n non praefumatur, L.

.CASUS CMLXIII,

: hd

QuiZfi Titjus committens adultevium cum

! Donitiati

contrAi urumJMatrimomium poff sorte

Cajá promittat fe cumilig

ii Oon: 13

9 [u& comjugis; Beceatne

! ATUÍ]IS g

LOTÍA /r'tefr ?

F

( £tj

Q Efp,Nonfolum p-romittenter,h—,fed eti

atnacceptantem morta-

]

17772

liter peccare.Ratzo eff 5 Tum quia dat

ur anía

aptantze mortis

alterius conjugis: Tam q

uiafic habetur i

n Cap, finali, Tit, de eo,

fU vij

ui duxit,re.ita Sanchez, Bonacina & alii

.

— Dices, Eftne di&ta

ht M

invalida,

promiífio norrwfolum illicita, fed etigm

Cattefrnis

^ Refp. Affirmative.

Ratioef ; Tum quia jus re(iftitilli promif

fza Tüjunpat

fioni; T'um quia fi effet valida , obligaret promittentem ad illius

adimpletionem ; fed falfum eft;ipium oblig

ari ad impletionem

illiuspromiffionis, quam non poteft adimp

lere , cum ex hujus-

Va

snodi promiffione cum adulterio confurga

t impedimentum di-

'u'f)*o ; P

ataSanchez & alii.

r;mcrïsMatrimonium.þrgg no-p- eft vali

REfP-Nw

CASUS

Nim, do

SRUR )

DE MATRIMONIO.

145;

n

« fequitity,

t Sandhg

CASUS CMLXIV,

QLCS,

Mulier iath!i&a nupta viro acatbolico,confitetur in loco catbolico

teptomiffi.

(imentum, f

Alicui comfef[ario , quód wiro acatbelico nupferit , cum potuilfet babere

fee. fidei confortem . && quàd preles mafeulas debeat vire acatholizo ,

tilionis, ul

edaucand,

4.

ermittere umfi velit vapulare. Quam confolaturus v efbon-

um menine.

eler co

72

arius memor impedimenti y cultás difparitas didli , enm

32072

/6

tc pet fgnum

Abere /egitimwyi'"jþfælrimmium £m Viro f« , poíféaué

icceptatiorel

alteri nubere; amredi??

nt adui meré

! Efp, /Minime.Ratío: Quia per cultüs difparitatem intelligunt

itationis pee

; de poenitne

jura cum Theologis diverfitatem Religionis inter' baptiza-

tum, & non baptizatum; non autemillam , qua eftinter Ca-

m quod t4-

tholicum & hareticum.

1ta omanes omnino,

piodicium : &

kPeHïmumita-

lümatu, L.

que fuit Confx-lvium confeffarii,

CASUS CMLXV,

Sponfus fffpanfa celebraturi coram Parocbo &5 Zq/iibu;,abborwnt /2

Denuutintionitus f aciendiscoram populo , allegant falam canfam ve-

ft?atfemm W

sniffronis earundem ,v.q, difparitatem conditionis , nobtlis cum ienobs-

j gt

li ,divitis cumpaupere , copcubinarii cum concubinaria, qui vulzo ba-

bentur coujugess Timorem item ,ue a cou[amguinets injuflo impede-

AUUF , ALQue ideb copulantur Imtermiffis denuntintionibus;

intem mortie

AE

af U*

Efp. Validé quïd'em; quia denuntiationes non funt de fub-

]; C& G6 9

ftantia Matrimonii ;at fane illicité : fiquidem talibus cap. de

|, fedetium

clandeftinis de

tiainjungatur,

fponfationibus jubetur,ut condigna eis poeniten-

il promi

CASUS CMLXVI

tem 4148

impletirm

| Quid f Tz'tiu; copulam babeat cum Beríá conjugatd eurvente ejus

am ao

viro .poft cujus mortem modo prawift Matrimouium Berta g

contrabiturue bic impedimentum dirimens?

igentomn O

REfpc NQ'"

contrabi.Ratio eflquiaadulterium & promiffio Ma-

&rim, debent fieri vivente conjugeillius, qui eft complex ad-

(SUS ]

Rrr rir3

ulte-

1.034-

CASUS $ACR AMENT ALES,

- REDESDISSCAE.

ieponse cssasns

vlteri, Item eft dicendum de adulterio cum Matrimonio,cum

tn'moniuh)]

expreffe babetur Cap. f7n, de eo, qui duxit &3c, — Ita Sottus in 4.

diít. 37. q. unicá. a. 4. &alii, quos fequitur Sanchez.lib. z. difp,

qipromiio

ülteriori m

79. n. $, Perez $. go. fol. 188. qui etiam colligunt ex eodem

|puque

cap. fin.requiri, ut utrumque intercefferint durante codem Ma-

tüt, & foff

trimonio, & non fufficere, ut intercefferit in diverfis conjugiis,

moni, fivt

feu Matrimoniis. Undefi Titius promifit Matrimoniuny Ber-

thae mortuá (uá uxore,fed pofteà mortuá uxore contraxit cum

nem feu f

que vequi

Simpliciá & vivente Simpliciá cognovitcarnaliter Bertham abs-

&& condai

que novà promiffione,poterit mortuaSimpliciá contrahere cum

mortà o

Berthá, eoquod promiffio & adulterium non intercefferint du-

lx epien

rante eodem Matrimonio,

r ooft f

ftiem ante

4CASUS CMLXVIL-

t atte li,

QuiZfi adulter 65 adultera

[ive ante fivve poff adulterium commiffurm

quenallum

promittuut.e fidem dant dematrimonio poft mortem conjugiscoutra-

entum dirimens Matrimonium imter illos

polt adult

-./:endo,- cfjl?(e ipmpedim

- contrabentes?.

a

vmpedinai

millone. ,

Refp. Ita. Probátur ex pluribus textibus Juris Canonici,

thez, N

C ap. relafum, 3 1. q.1. Cap propofitum.C ap.ex litterarum. cap.fignifi-

*yotiong

cafti.cap.cveniens &c. T if.de eo, qui duxit. Ratio rurfüs (emper ea-

DEU

dem eít ,ne fcilicet ob promilfionem.fa&tam Matrimonii con-

Jl

fitt , wnge

trahendi captetur occafio machinandi.mortem alterius conju-

Ulretíüm

gisinter adulteros,

Vides jam ad incurrendum impedimen-

t adulter

tum criminis non femper requiri occifionem vel machinatio-

nem mortis, (ed fufficere adulterium cum promiffione Matri-

ttem fub

ioeff,

monii, Vides etiam non fufficere adulterium, alioquin omnes

adulteri vel adulterae invalidé contraherent fecundas nuptias.

COnttio a

]l djl; 79-

Sicut neque fufficit fola promiffio futuri Matrimonii poít mor-

temconjugis, quippe per fe loquendo fpeGato jure naturze illi-

cita non eft, attamen per accidens,quia tales promiffiones fo-

Quf

lent effe caufee multorum malorum,ideó merito cap fin de eo,

IKBOPT .

qui duxit.

Graviter delinquere dicuntur , eisque poenitentia

W/[;M

erí ma-

injungi p)ræcipitur,» qui matrimonio ligati prqmittunt alt

trimo-

UT

——--

DE MA—TRJ?ONIO,

1605f

rifmotio.cum

frimöniurïx] poft 'mortem conjugis, Etmerito Parochi ejusmo-

Sottus n 4,

dipromiffionem fa&tam audientes fufpicantur, & inquirunt de

i

]ib 1 dify,

ulteriori malo.

Intex eodem

veodem Ma-

:'^[tadue ad hoc

fecuhdüm'ïmpedimentum criminis requiri-

tür, & fufficit adulterium fimul cum promisfione futuri Matri-

tlisconjugiis

nonnm Ber-

monii; fiveadulterium fitcommiffümante, five poft promiffio-

nem feu fidem datam, uti expreffé habetur eodem cap. fin. Ne-

Ontraxit cum

ut unum fiat intuitu alterius per modum pa-

Bertham 2bs-

que requiritur;

&i conditionati v. g

. dicendo : Promitto, me duéturum te

ntraherecum

mortuá conjuge meà vel tuo; fi feceris poteftatem corporis,

»rcefferint du

Hoc enim nullibi exprimitur, fed fufficit cum adulterioante

vel poft fieri promiflionem Matrimonii , eamQue promiflio-

Si enim revoca-

nem ante adulterium non effe revocatam,

taante fit,jam non:erit adulterium cum promiffione , adeó-

j comfin

uenullum amplius impedimentum,

At i promitfio facta

»Wr!rcazztm-

oft adulterium , etfi ante mortem conjugis revocata fit,

interils

impedimentum jam ante contrattum per aduiterium cum pro-

miílione , utique permanebit , uti ex communi notat San-

ris Canoii

chez, lib. 7. difputat. 78. n. 7. Boniaci. de Matrim. q. 3. .pro-

yn.cap f |

pofitione, 2. & alii paffim,, . Hinc ulteríüs . requiritur. 2;

üsfempert |

ut promisfio & adulterium .vivente eodem. conjuge. fa&ta

rimonii €t* |

fint , unde 6 fides data fit füb eodem Matrimonio , atque ad:

*a

ulterium commiffum fub alio Matrimonio pofteriori, aut con-

Y f)*/'[(g £onjo

Amyeö)meü- ]

tra adulterium promiffum commiffum füb priori, promis(io

autem fub pofteriore Matrimonio, non erit impedimentum,

madbinitio-

(fione Matt!

M

Ratio eft, quia per pofteríus aliud impedimentum diffolutae(tt

connexio adulterii & promisfionis,ita ex communi , Sangez lib,

oquin ormne

ndas noptas

ABcsi, 785

(t

QGASUS CMLXVIH.

nii polt m

li

Qd fi Titius 65 Berka bona fide putantes Cajam Titii uxorem jam

yniffor

e[fe asortuam , ftc zmvicempromi[erunt Matyimonium s detude certe cog-

h 27

z(a[cunt eA

m adhuc vivere , cy mibilominus committunt adul-

TU

(ti4

terium yiucurruntue impedimeutum boc

dirimens?

triiao

n*ïtam

REfp*. Su—b di?&i-n&ione. »

?ienim' Titius& Berta pofilcog

vitaim

-

za;ï

€A43US $ACRAMENTALES,

——

*

vitam:Caje commiferunt adulterium ex

vi promistionis pri-

us factae cum fpe futuri Matrimonii,

yiterio,

impedimentum:

adhuc fine.dubio exur

git

parte fed

quia fic perfeverat promisfio fa&ta , &

quidem

immillione

jam fub.mala fide

» qua ante erat (üb bona fide.

nita Cajze vita nihi

.. At veró fi cog-

lamplius moveantur promis

fione

prius faGa,

quamjam tanquam imposfibilem

factam ceffaffe & e

t

X

fpiraffe ap-

prehendunt;

quianimirum vivente Caja Matrimoni

*

Ab iegrnit

potlunt, & t

ojunginon

amen committunt adulterium ,

non contrahent

MOUITA M(J

hoc impedimentum,quia.üc adulterium hoc

eumitter

conju

i

non eft amplius

^ qrin

n&um cum promisfione antea fatta,

quod valdé potan-

dum,

Rb

CASUS CMLXIX.

oufttm,

Etalios cif

Qui4 f Tit; U5 uscor at us dicat S empronie,

cüm.qua coumifit adulte-

0IHImI $ promirto £e ducere yfe

pater smeus profetfos fuerit,

? Amte mortem Patris nom proficifaatur :orteturue

Imbeaisueutume dirimens? .

] idoidj;

R Efp. Negative, Ratio eft

tt if ta

; quia promisfio conditionata ante

conditionem impletam

non eft fimpliciter promisfio , aut fi-

0 Dertayut

des dàta,quam requirunts

obtjm'/.'

acriCanones.Sic contraSangez & alios

I in

fentiunt'Conink , Layma

&.a iif |

n Perez, f!if. 33. Se&t, 4,'Tambx1finus

Ag NT

CASUS CMLXX,

Vi

Q;::idþ'ddulter« vyel a

ults dul

dultera cofizmwa'zzä'ulæri oinfuper töntrabþnt ,

ftitUe w

eb Dotius contrabere

(utique tnmvalide) attentantMAatrimouium per ver-

bade prefents, fl

atimme mafeitur iuter eos umpedimentum dirimensut de-

ne m

inde etiam mortumuxore Adulteri,velmartto adulterasmatrimomium

Teqüigur.

WtUm dj

valide NUHQUATE coutrabere poffpnt.

Efp. Aerthäfivä:. Conflat ex variis capitibus eódem titulo*

* deeo,qui duxit.

Ratio quoque eft ; fi enim ob excludendam

| 4 Qd j

0ga 44

occafionem machinandi mortem conjugis ex fola promiffione

"IN gj

Matrimonii cum adulterio nafciturimpedimentum dirimens,

M

Il

muito iagis nafcetur ex confentu de praefenti cum fimili;ad-

"ulte-

R

rejy

DipE M,f?'ïïfï; 119 N10.

t men.

;I'SfIODiS Bri«

ultcno.demteilfgäe de adülterio s'ïem& formah clä: utrá

que

loio exutgit

parte feu atrique parti cognito & perfed£ c

o

,

nfumm; m cum

h quidem

immiffione feminisintravas naturale.

Yen (i coe-

rrasfada,

CESHSCMLYXDL

ïxfgärafïcap»

i0jungi non

Zt ïu&urriiume boc impedimentum,ft fada promiffione /i?atrimonfi

Contrahehit

meuiva parsjeiat, "el altem alttra bars mefciat, fe bic c- numc

- eommittere adulterium , utf£ puella mefcint, hunc virum effe Ma-

eft ampliug

d

aldé notan-

trimanmio ligatum,aut

'qnoret ejus uxorem adbuc w'fuem,l

eg,ï I1guorAntiA craffa?

Efp. Negative, ta Sangez, Conink. Layman,Perez & alit

"paffim, Etconitat expreffé. C. propofitum, de ep,qui duxit;

»

Etalios canones requirunt fcientiam.

al dulb

J

CASUS CMLXXIIT .

r

Sedquid fi fada pron&'i [fione AMatrimonii nec fit nec fiat adultevium

re ipfa, fed tantum formaliter per coufcientiam erroneam , ut ff Titius

jonata ante

ef Bertaputent. conjugem. alterius adhuc uivereesumtamenvevera jam

obierit : aut. putent e[fe verum. Matvimonium illud prius,

opez & dfíos

ceum tamten reveraoboccultum impedimentum uullumfit ?

Fmpbutinus

L Ancurriturne impesimentum dirimens ?

5

P

-

Efp. Negativé, — Ratio efl ; Tum quia jura in re odiofa ft

ftri&té interpretanda:ergo in cafu noftro non funt extendenda

ultra adulterium reipfa tale & formalé ex utraque parte feu u-

trique parti cognitum & perfedé confummatum cum immif-

TP

u d-

fione feminis in vas naturale.

Tum quia- univerfaliter femper

jv

requiritur, Matrimonium príius fuiffe validum,etíi tantummodó

d

ratum aut diffortio diffolutum,

CASUS CMLXXIII,

jem t*

At q-uid f tz.zlä.cuþutante: conjugem jameffe movtuam cuel mortüum

dodetia

bonA fide contraxerunt Matrimonium poflea wvero cognito, comugem

mm!mO"ä

Adbuc wivere , committunt , ve pergumt , committere

] diï'ïmms'

adulteria idque quaft ex "vi prioris

eontrad us ?

Tl

Sss sss

Acci-

g

pojf

CASUS SACR AMENT ALE $.

1 Ccipc.refponfude&orisN;tvä;rriad,lïmää&f&afuni fibi gro-

pofitum, Confil,3.in eundem titulum;de eo,qui duxit,

Ántonius vivente priori uxore, motus rumore mortis

j qi

ejus, quae degebat longé diftans ab eo contraxit cum Berta

sutam corp

rattujtie ;

ignorante Antonium habuiffe uxorem , de cujus morte nil cer-

ti conftaret : quae Berta etiam poítquam deinde cognovit, vi-

eamdutre

ram Darch:

vere uxorem Antonii perrexit facere Antonio potcítatem fui

trimonium,g

corporis. Nunc veró fepulta priori uxore, & fuperítite fecun-

uiteaperam

da, querit Antonius, quid fibi faciendum?

if

Rejpondef fapienter Navarrus: non poffe illos convivere

MA j

nifi eliciant novum confenfum, quandoquidem Matrimonrum

non valuit vivente prima uxocre, 2. Licet novum confenfum

| [

eliciant,attzmen facere illicitum ac irritum , nifi accedat di-

E.1,

fpenfatioPontificis : quandoquidemBerta perrexit carnaliter ad-

J5

tem, Í

harere Antonio , etiam poftquam cognovit vivere adhuc uxo-

[it; nec o

rem. Àntonii. 3, Antonium teneri ducere Bertam volentem ,

TE

quia illam ab initio decepit, utique non contra&turarm fi cog-

Gipit r ze

noviffct effe incertum,an viveret prior uxor, . 4. Addit illam

If?fp. 1.

novam renovationem confenfus debere fieri coram Parocho

a osen

& teftibus , eftojam przecefferit in facie Ecclefiae Matrimonium

! t ponjj

iïumd i&vaüdümf,. fed de hocquarto nos fupra mitius.

J £0 dc

N

CASUS CMLXXIV..

Tute & u

Wiäjïiüter ad'u[temturayfai?:zprbmi'sfiorie AH ;ztrz'zkom? » Vel fato

i enim u

de prafentz Matrimaonto, ante commil[um ndulterium,uter-

| que rgflt"a

t: Anme poffea nibilominus feeuto ndulterto

ducurritur boc frizji*dimenmm.

Flnij,

2 Efp. Negativé 7 Ratiío eff ; quia fides data & præf'ehs contra-

UE

&us eo cafu fuit extindtus; ita Gonet de Matrimonio, di

ff

,

9.ant.4, num.s3.

.M

j

Ptmer

e

A c!fmam

& (o)ä*äj

MU t

CASUS

DE MATRIMOXNIO.

164$

fom (bi pro

luxif,

CASUS. CMLXXV.

more-mortís

Suvenis quidam faciendo pem

Malrimonii Berte,primó impetracvit

t cm Berta

ufuram corpe

vis:3ecundo cum jura

mento eidem promifit abfoluté futu-

Tertib coram Patre et» Matre Berte dixiffe , effe paratum

motte nileer-

YA3 Huptias $

eam ducere, [ p

arentes tbfius son veclammueriutydenique folemniter co-

Cognoyit; vi

ram Parocbo contraxi

z fgon[alia, j tamenergyuerjatur 1umc circn MA-

oteltatem fur

Pï 0

Jaffe fab cordittone:tumcirca tempus.quia dt-

vetítite fecun

trimonium.quod attfe

Adaix.

cityfe aperam [uam.

J/fe alicui Magiflro ad trienmium,ac proinde nct

polje fe Uuptias celeb.

vare aute fipitum tviemnium. COueritur itaque pri-

4/0,AP J'UVEDMS d

lle temeatur ch poffit cogi Bertham ducere? nn

los convivere

id

differre ad triennium ? & teriió quopacío

Matrimonmm

þ-pa £

dmepediri posfst , me ducnt Aliam ? Ounare

m confenfum

ifi accedardis

Efp.1.

Juvenis ille omninó tenetur ducere Bertham in uxo-

h

rem.

Ratio eft, quiaid abíoluté & cum juramento promi-

'carmoltet aü*

re dhüc oxo-

fit ; necobftare poteft fecuta poftea coram parentibus Berthae

« volentetm,

conditio addita : ficut perfe&ta donatio conditionem poftea non

doram fi 08

Ccap

it;ita nec promiffio onerofa,

z

efp. 2. Bertha non tenetur exfpectare triennium 5 Ratio eft

^ Addicillam

xam Paroco

qui

à u

a juvenis obftrinxit fe illi Magiitro pr;müm poft fponfalia s

atrimonium

non

potuit atitem fe obftringere cum injuria fuae

fponfæ ;et-

O0 &c.

;

15

Macer

Re[p. 5.E

pïifcopus.poteft pdrrohiiaere*alias nuptiasfüb anathe-

mate & Parochis imponere, ne quis illum co

:

Pulet cum alia;

tale e:;im, i—us- dantip(i valida f ponfalia,

j vf

j t

CASUS-«CMLXXVL ^

yluerio

- Fallentius prom'ijïf Catharinefuturas nuptiäs : int&iih cogiue-

féit Aunam Catharina fororem,uum eaque coutrabit deprefen-

H;quid 4 icc;zdw? de boc Matrirngnio *

vrimonio d

Efp. Matrimonium cum Annanullum effe patet propter int-

R

pedimentum publicee honcftatis : nec poteft poftea ducere

Catharitiam propter impedimentum afhinitatis cum ea contra-

lemcum Anna,

&um pcr commixtionetn carna

$ssss52

CASUS

(ASUS ä

|

2oée

€

Ed

AS US $CR AMEN T LES

—

ïa'fbäe afub

| CASUS.CMLXXVJI

confentum,

Liber Baro virginem nobilem

&ndem Ca

ue f uturi Matrimoui , reuite

follicitavvit ad copulam cum infinualio-

1

aE CA "VE eporelfit , Ineravidavitque,

itaquenon

-erAt AH Em uobilis illa in qu

arte eradu Barogi canf.

ngaizs;a. Xuari-

reffar,

impedimen

.Hf ergo, ad quid afäfigemr apb

pirent[poo

! ïEfþ.*'Regu-ïam'gener-;aiem effe , quodi

njuftus damniüca'tö'r

tíooppofit

teneatur refarcire damnum illatüm :

quod fi ergo fatis-

Conti

facere aliter nequeat nobili

tisfimorum

puellz gravidatae per vim , tene-

^

tur eam ducere in uxorem.

0. 4 d

Sed aisintercedere impedimentu

quad equ

fb 'comïmguïnitatifsf Refp.

Baro tenetur petere difpenfationem

Juven

facilé impetratur.

; qua fuper gugrto gradu

C conpre

X

tis, deund

.CASUS CMLXXVIIL--

IDantum i

C

Ts

reþmtm celebiavit Jponfalia cum Crefcente,

*

: am"üþtläf sorit B?'

mater Crefcentis,Creftept ia us po

fzt babereprosvi

roPatremCrefcentis,re-

t'xsümïPa[/:

Jétudit cum: confenfu Crefceutis

A

fentientes

JDuaritur, am valide ? Ratio dub

e1A fBorfAlia , eAQque intt cum Patre:

z'm;zdigäï, quia

$

"mravilfemi Docforesci-

fontm vo

tati A P. Gobab Cafu r . tefframtur,

effe 4 quadam

| ConeregAtIone Cardi-

Apytoburjt

C oLBalium itadecifmiut fidij

od DAH /

Pou[ALA ber mutuup

! M

t eolpfo impedment.

H

lo p

exinde armm z

Á

o iso -z*eü!m*j*æye' *

[ E( SpolilliCie

fcentia initac

um P*a-tre.Creïfc*&-ntïs funt pro-.

Pal

Wa g,

AW babiliter nulla obimpedimentu

1n publicae honeftatis, Ratio

2277

eft;quia certum eft , ex prioribusfp

onfalibus ortum fuiffe impe-

dimentum publicee honeftatis.

Tiigga

inter Crefcentiam & Patrem

mnowzz*m;;

Crefcentis:Sed hoc minimé pen

detá v

oluntate fponforum, ut

eorum liDittr permaneat vel ceffet

i

; quia penes ipfos quidem

H

]

eft diffolvere fponfalia, non tamen

tollere impedimentum : fi-

quidem:. per mortém: alterius fpo

I

Ípenfaliz, & tamen tum non ceffàt

forum. etiam diffoleuntur

RH? Aff

impedimentum;-etgo &c.

: KefPondent Authores contrariae

fententizet quandofponfalia

QUib

difTolvuntur per mortem alterius;

mi]ï;ï'm'cm

$

eanom ceffare ratione fui , fed

fatio-

Wil M

*toó:

i

DE MATRIAO:NIO,

cmnamunde

u r m

| faiïöiiï;ïuääiääwmïä z ;qüändö autem äxpiraht-per mutuum

]

confenfum;,tunc evancícant. ratione fui immediate, five per

m itfonudiy-

eandem caufam confenfüs mutui:per quam pri

us facta fuére:

AU

l'itaque nonfequitur: per mortem expirantífponfalia, non tamen

MiB£ A. Cugi-

impedimentum:: ergo licct per mutuum confeníum etiam ex-

P

pirent (ponaliay nontamen im

'edimentum , atqui Qhæïclc:& ;,'-a.lï

damnitcaur

tiooppofitee fententiae non improbabilis, . Sed

.

—Contra eft, novi

(fima & authentica declaratio Emineh-

i etgo Rtiv

X

tisfimorum Cardinalium fub Alexandro VIL apud Fapganum in

'vim , tne

cap..ad audientiam de . [ponfalibus. €5 /Ma.triman. ubi habetur,

L

z 2

juod fequitur.

initatis. [uf.

Jubente San

*

&;gümo Dörizï&o noftro p—r'oþo-fïtum fuit ín fa-

quarto gradu

cra congregatione Concilii, an fponfalibus validé initio contra-

H

&is, deinde mutuo confenfu diffolutis fit fublatum impedi-

mentum juftitize publicee honeftatis ; & dubio pluries propofito

& maturé examinato tanidem fub die 6. Tulii 1658, Eminen-

1oliu) Hor

tisfimi Patres i antiqua ejusdem congregationis fententia con-

G n

fentientes cenfuerunt , non effc fublatum. . Quam conclu.

qut um PW:

fionem poftmodum fümmus Pontifex. 16. ejusdem menfis

fini Diffrsl-

approbavi

ngtime C«

t ;amqpc jusfit in dqbium deiglceps non gefgf

u

*

;a:i;

(2 ,. €ASus CMLXXXI,

(um s

Fw'ælibi*anw: Pater Juorztni filiorum M aximi 69 M axímini du&ï:

inuxoremMaximillam matremMaxentia Cj Maximiane. | Et ut bona

ntis füntpto-

omnia Maximilla won parva venirent nd domum Feliciani, per[uafit

eflatis, MU

nfotfeimp

FelicianusMaximo, dusere in uxorem Maxentiam ctfimiliter Maxi-

mino contrahere cum MAXxImIAMA. — Quariturergo , an duo P,",þ,';?WW

m & Pautta

watrimonia Maximi cum Maxentia i Manximinicum MAxtmiana

ponforufi, *

;zærifzf' vAalida,

Ratiodubitandi eff, quia tales folent j

ipfos quie

Pyvicem agfæ!!zre* affines.

dimentul: t

! Efp Affirmativé I ta h&läje,t fententía corhunis, Ratio eft clara :

; if

ol

"quiaper hóc quod Fésliciánus cognofcendo carnaliter Maxi-

u df o

/lid

sillan contraxeritaffinitater per fe cum filiabusMaxirmillz,8e

4

PUA

fed

*

ü:fni;þllizxeæ' Maxx mx Hæ cum fili

is Feeliciani , filii Foelici.

Vanïean.dverln

(joie

sbSssg 999 *

fion

a

466 À.

I

CASUS S4CR AMENTALES

-

noncontraxerunt cum äliäbus Maxïmiiiæ,r-i&c ha cum :lhs : :7;!70

liet afïinii

lus enim cogaofcensalter

am carnalitet, fit affinis perfe confin-

dum gradu

guineis cognitz , & co

gnita confánguineis cognofcentis,usque

I$

adquartum gradum

;nioniautem cognofcentis confanguinei cum *

trts

confanguineis cognitze,neceft contra,

ltaq; adrationem dubi-

fitas Titi.

tandi dico;id fieri per abufum , zfa

I""æ?mi'ffl,uffä qu«?'(izpef

togradufo

2x.-deconþngw'ni. eAffinit; ——

Titiaeft f

. CASUS CMLEXXX,

Dum Titius parat

fe ad nuptias celebrandas cum Caja,

:

aperit Cajeta

Jerer Caja Parocho iu confe[ffane

J fapins peccaffe carmal

Z

| Qdj

Wt proinde Titiasipcurrerit

ter cum Titio,

Wt A

Affisitatem cum Caja ia primo erada ,

"iueaC,

A

quia z'nw codem Caja

eft comfam

i

rocho eft

a;ic;zdw ? !

*

Deta : gzmi '»;'gimur Pa-

pj.sr

" ttetiatm

R £. Si Cajeta habuerit cum Titio ggþüï.

am éx omni parte

am , Titius haud

""

,

(vl vi t

perfe&

U

| dubie contraxit affinitatem. cum.

! bitom fi/

Caja;ut proinde non poffi

[5

.eam ducere in uxorem: atque ad-

fit, zc tene

có debet dicere Cajetze,ut Titium admoneat de copula fecum.

habita, & de contratto impedimento cum

Caja fcrore.. Quod.

"It cotfung

fr autem copuke habitze cüm Cajet

püomm.

a non füérint perieQoe, ita,

utnon fuerit fa&a permixtio feminum utriusg; intra vas debi- |

tum, nulla fuit contraéta affinitas inter Titium & Cajam, &

per confequens n

MC

Matrimonium.

ullum imp;edfïmgmum -v-c:::;»ns;a;.qt:?»tä:äi'rimexjs;j "l M

li^ Qu

P

QCASUSEMLxXïL"

N5 s

1

*

*f äia*cohfi&turï

tio;fe iniprægiiatain 4Titiato,qui fasfus eft Tilie,

Vhmit

f€ altquoties babuile comimerctumcarnale cum coulanguiuea Titia.

; Orprimyr,

Juerit itaque Titia, an poffit cogere Titianum ad contra-

) nzbfio.

bendum fecum £Matrimonium.

[2

' per

À

F. Efondendam efi Titias : Si con(angnineailla Titiee fitipfi cort-

. fanguinea intra fecundum gradum , Matrimonium. non va-

liturum;fi autem fit illi con(anguineain tertio aut quartogradu,

tantum , omninó valiturum. .. Raíoeff in promptu: quia fci-

icet

IDE M ATRIMONIO, «

1063

I L

timilis ?fo.

ficec affinitas contra&a cx copula illicita,non excedit fecun-

htfe covtin.

Catis usqu

dum gradum, impe»dit—gu;em in -Prfmo & fecundp. Ita om-

HeS.

flgünei cun

Qu

ær&. : Unde pc;i(ïïtlfc;ire Titia,ïriääonam gradu illa fit a£-

tien dubi-

finitas Titiano

! Reff.Extegula communi Canoniftarum : quo-

rqp.quoarz;per

togradu fornicaría illa eft confanguinea Titize, toto gradu ipfa

jano..

«

'Lit;a eft affinis Tit

CASUS CMLXXXIL

qqritCajtt

AMaritus cbmüzi[i f gdulferiürh '-i?t:;e,äuofïm(æ cumian]änguimä

liter ctm Tib

Quj

af

ALXOr Es $ AH

per boc contrAxit:

WoitHtemecum uxore ,c gu(d £alis

v'imgmdu,

/;gjïnim: pperemr ?

jgitur b

Efp. Si illa; cum quá maritüs Yeré cornmifit inceftum ad-

* *uiterium , fit uxori confanguinea intra fecundum gradum,

. omni (atte

(vel viciffim ille, velilla) incurrit impedimentum petendi de-

itarem. cum

bitum fub mortali, quamvis innocenti debitum reddere pof-

q:atque 4d-

fit, ac teneatur, Habetur expreffe in Jure TTit. de eo, qui cogno-

copula fetum

«vit confanguimeatm u

2

:;ori; fu«?. E(tdue communis omnium

crare, Qd

D—o&orum-.

perit

k

u ris d-

.CASUS :C.'MLXXXIII.

fp C

Quadammulrer conqueritur de magná difficultate, &5 multo dolo-

at drime

experitur in con[ammatione acfás conjugalis .ideod,

ït',q guemr

-

I E]þ Si difficultas ífta non impediat verum Matrímonium in

'vafe naturali, eannon dirimere Matrimonium; Sic enim

jid Ti

exprimitur 71 C. 2.de conjugits Leproforum. Et Tit. De frioidis

zyittà Ti

65 malefici. ubi definitur , valere Matrimonium ejus , quze potuit

j atf

. perincifionem fine periculo mortis apta reddi

l&, quodemtique non-ft absque ; .

?vau

z

/,pfk Q

dolotis .:d:i i?',ïmm?*;ï*fgfï &c.

j QO

p

ff

QUs

E

gat V

yu: t

"a

CASUS

licet

CuSQSES RE

CASUS CMLXXXIV, -

[

FYir quidam non potuit penetrare cuas foemine ?qua;i:,nque cotatu s

þiti:'mn

)nare dubitans de valore matrtinonii comfalutt bác deve

filicitevit

Domipum Parozbumy

Á

o porei?.

quia rg/þoæ/i wæ:a,fïare

i Part

qu[uam u

MIN ALLUr :

R F/:o $i Imp-ot»entiar, fuerit perpetua , quze nempä fiec pef na-

iimtibm

