ho« non eft opus gra-

€àta illa toll;paig hoc ü:rgt ; quia ad

3

: tia

AIA

CASUS SACRAMENTALES

UER

d

r um

tia:noviter i—r-)—fu,fä , fed fufficit ;g-i'atia ,',quæ fuerat ad e

xpel-

1

Jendum peccatum originale in a&u baptizationis collata.

(ilj.

' "50 '80

n in fujcipiente Sacramentum baptifini *vel ponitentie ze-

quiratur fiatus gratiæ,?

H

Refp, Negativà ; fed fufficit attritio generalisdeomnibus

volun

t vel

peccatis, Ratio eft clara ; quia haec duo Sacramenta funt

mandat:

Sacramenta mortuorum, & ideó dicunturtalia, quia perfe

funt inftituta ad conferendam vitam fpiritualem peccatori-

us ,five primam gratiam juftificantem.

Ergo non poffunt

prarequirere ftatum gratie ; quia prima

P

gratia non praere-

i

quirit aliam gratiam ; aliàs noneffet prima,

Dices. Joan. 3. u. 14. dicitur. quition diligit , manet in mor-

Íe, Atqui per attritionem generalem.de peccatis nemo dili-

PA

£git Deum, Ergo «um generali attritione de peccatis manet

Rabin

in morte, . Ergo in. fufcipiente Sacramentum baptifmi yel

fufcepri

posnitentia requiritur ftatus gratize.

gratam,

Refp. Ly non diligit fami illic contrarie , & fenfum effe »

fet Q

qui oditfratrem fuurn, manet in morte. Et ita exponit ipfe-

v o

met Joannes veríu fequenti dicens.: Omnis, qui odit fratrem

Authori

fuum,bomicida efl ; &5 fcitis ,.quoniam omnis bomicida non babet

mus i

euitam in femetipfo manentem. in[las Àn Epiffola 1, ad Corint, 13-

Dicit Apottolus, nihil prodeffe absque charitate,

Vult,

Refp. Màum Apoftoli locum poffe dupliciter exponi, 1. fic,

ut haec verbaclarifatem autem non. babeam, accipiantur etiam

od T

tf

u

ovf

contrarie , & idem fit, ac fi diceret, fi quis aliquem oderit,

Qament

nihil poífeilli ad falutem prodeffe, quamdiu in ifto odio per-

manet, 2. Sic, ut hecyerba,charitatem autem non babeam, in-

tiam d

tquyd

telligantur de charitate habituali. Et fic fimiliter verum eft,

0f auter

nihil poffe illi p

rode;

fT:

£ur,cüm tunc fit in ftatu peccáti,.-

ead falutem, qui hac .charit,ate deftitui-

Qï,nnibus.

ghg&f, qu

CASLIS

——BE B'AP-TISM O.

rvieeéuoms a

4Ty

;(.i expel

CASUS CLXXI.

Jlla(4,

"

Quid R adulla lisFens folunspescatm original

bapti[inum:

debetue faltem: pramittere

; vvelit jü[cipekef

t

nAnttritionem ?

3 Efp. Negativve. Ratio eff ? quia cüm hoc norr contraxerit

Ownibus

voluntate propria:, non requiritur in ipfo ulla poeniten-

68 wf

tia , vel peccati deteftatio ; fed fuffic

;

1t pro;)oütum: fervandi:

Ua per(

mandata Dei.

eccatori-

CASUS CLXXIE .

n poffont

nprere-

. Quid [í adulius baptizatus im

nom elicit de'eo dolorem :

Jfat peccati mortalis atfualis ,

?A

reczþitne £

^

P

LLAME 122 zþfæ

l T MO

óacramenti [ia[ceptione 9.

&t dili-

s tanet

! Ef Negatio? , fed novumy peccatum facrile

ii füperaddit;

. Ratip.efi ; quia ponit obicem effe&tut fac

ramenti indigné

ptitmi vl

fufcepti z: hoctamen-.obice füblato baptifm

us eidem confert

,rat'ï;amf-' haöituak*mj, &. alia'ls?a&*ua!esg »

quafr: nunquam fuif-

fet obex pofitus, five , ut alii , baptifm

us obice fuüblato revi-

onit ipft

vifcit.: Ita.omnes communiter contra

Af fratrim

:

S$cofum 65 F'afguez ob

;-'

Authoritatem. D. Aupuftini & $, Thome

& aliàs cum baptif-

Jon ab

mus fit initerabilis, ejus effe&tusnon po

ffetunquam obtine-

IQTW. 13'

ri à (imili Adulto.. Hinc Baffeus v.- Sacy.

vult, prazdictam revivifcentiam eíTe co

amentum cap. 4, n, 1T,.

t

mmunem: baptiím

O,ï

ofii, 14l

confirmationi & ordini , pro fe citans

4Majorem , Paludanu

LE

tur etiam.

$3lvium: & alios,.

Alii.infüpeream extendunt a

J

d omnia $a

oderif

cramenta , proutfaciunt C2j

À

tíanus & Ca

brera : quam fenten--

odio

tiam dicit Diana fe libenter ampleGi, parf,

3.frat, 4 vefolut. x g.

]u i

eoquod miré extollat dignitatem Sacra

E

mentorum:.:-Z'illalo-.

jenm

Dbos autem & Suarez folam excipiunt E

uchariftiam; / Verüm,

-vdc(ïüw"

omnibus fententiis relatis, fubjungit:

Cabrera., unufquifque:

eligat, quam:maluerit, quafiid effeto

mninoarbitrarium..

(IUS

CASUS

416

"CASTLS SACRAMENMLM'

CASUS CLXXIL -

TTE T

uid faciendum JAdulto , fi :l« jam fufficienter de baptifmo infiru-

, ipfum retpfa

f"fcipere nonvaleat fine periculo vita ; quia

Mf

[éilicet Tyrannus minatur mortem

,f permittas

fé baptiz.ari ?

T

D Efp. Tunc baptiímum differri debere , fi fperet fe poftea

eq

baptizandum ; fi minus , poterit quidem fe obiicere certo

Gicenon

tionemi

mortis periculo ad fufcipiendum reipfa baptifmum , fi velit;

um : fi

itatamen ,ut etiam licité eum poffitomittere : cüm enim ju-

gum Chrifti fuave fit , non obligat cum evidenti vita pe-

ctedít eff

ricu!o.

fie ües

Ex di&lis colliges, non e

ffe neceffead falutem Adulti, utre-

cipiendu

ipía femper baptifmum

fufcipiat ; fed fufficere interdum , ut

generali

fufcipiatur voto explicito , vel e

tiam implicito inclufo in

gitoser

a&u contritionis perfe&a ; tunc

fcilicet, dum impoffib

ilis eft

Tlate,

a&ualis bapti(mifufceptio. Patef ex Tridentino feff. 14. cap. 4-

honc pt

dicente , contritionem charitate perfedtam hominem Deo

lat.

pifcopi,

reconciliare, priufquam facramentumfufci

fegui poí

Porró pet votum €

.

xp

licitum intelligitur h

ic voluntas ex-

NG

di bapt

ifmum , fi foret poffibile : per impli-

füeftà,t

plicita fufcipien

luntas generalis implendi omne

Wa

citum veró intelligitur vo

arat ab amicitia divina,

praceptum ,

cujus transgreífio fep

At

adeóque etiam praceptum de

fufcipiendo baptifmo ; quae

Copus inc

voluntas includitur in contrition

e perfecta, quatenus eft a-

TICOS Wi

G&us

lacendi Deo in omnibus,

Et quidem verba illa Mif

Titrm p

uis venatus fuerit G5c. item docefe omnes gentes baptizanfes eos ,

n

&c. continent in fe divinum praeceptum obligans omnem

N«

Adultum ad baptifmum fufcipiendum. lindetenetur omhis

Adultus fufcipere baptifmum , quamprimum de eo €

füm, qu

ftru&us & commode illum fuf-

tümredd

fufficienter in

Contrahe

CUrt tafi :

cipere 'thf&.

Yelafia $

CASUS

z

D

DEÉ BÁAPTISMO;

A1

Mb "]

CASUS CLXXIV..-

1o ijn.

Quid fi baptifmus fit collatus alicui , guem AMinifter credebat effe

1 gm

Mz[m/uæ.mm t

femina, aut elfe filium Titti cum[it filius

Caji : effne validus ?

: Efp. Validum effe. Ita Sotus in 4. dift, 1. q. ;, art, g. Ratie

t ooffea

€ft ; quia quamvis Minifter fpeculativé erret, tamen pra-

ETQ

&ice non errat ; cüm dirigat & dirigere debeat (uam inten-

tionemin pra'fentem perfonam , ne irritum faciatSacramen-

Venim -

tum : ficutvalidaeft abfolutio, quam quisimpenditilli,quem

vit& pee

credit effe virum, cüm f(it foemina , ficut etiam Clericus alie-

na dicecefis , aut ligatus excommunicatione accedens ad re-

Jlti ut re-

rdum ,ut

cipiendum ordinem remanet ordinatus , quamvis Epifcopus

generaliter admonuerit juxta Ritum Pontificalis , fe nolle li-

ndulo n

gatos excommunicatione, aut Clericos alienae dicecefis ordi-

(fiiset

nare,

Ratio eft ; quia praGtice & in particulari intendit

14 U )

hunc prafentem ordinare , & fic exponenda eft intentio E-

nem Deo

pifcopi, cum fic vitentur fcandala , & pericula , quae inde

fequi poffent : Clericusenim facilé poflet multos decipere;

[untasex«

credentes ipfum effe Sacerdotem, & validé conficere Sacra-

yr implia

menta,

ua non poffunt validé conficiab eo, qui noneftor-

ndi omne

dinatus

d

efe&u intentionis Epifcopi.

i divina,

Aeque obffíat proteítatio priüs ingenerali fa&a: qua Epi-

201 que

copus indicavit,fe nolleligatos excommunicatione , autcle-

mus eli d

ricos alienae Dicecefis ordinare,

Nam fattum eft contra-

d illa JH

rium proteftationi, Ffenriquez lib, r, cap, 1o, &5 lib. 2. c. 8.

ss

f 4.

N

'ec eff eadem ratio baptilmi , aliorumve Sacramento-

rum, quz Matrimonii , quod fupra diximus vitiari & irri-

eut

tumreddi per errorem períonae.,

Ratio differentie efl , quia

,

contrahens matrimonium , híc & nunc intendit contrahere

cum tali perfona particulari fibi propofita ; baptizans veró

vel alia Sacramenta adminiftrans

, non refpicit ; nequerefpi-

Ggg

cASUS

CC)!B

418

CASUS SACRAMENTALES

d--

cere debet perfona

s partículares fecundüm

COmones Hid.

rica fubje&um prafens , quodcunqueil-

viduas, fed potius ci

lud fit , confiderat

conditiones, & qualitates neceífarias ad

confeGionem Sacram enti.

Qm'J L

lidé baptizare, qui baptifmum

Hinc fequitur 1. Mlüm va

batur filium Titii, modó non

confert filio Caji , quem opina

t

habeat intentionem «ontrariam

, qualem haberet , fi diceret,

faci

volo hunc baptizare

,

qui eft filius Titii, & fi

forté aliusfit,

timus |

Tunc enim invalidé baptizat, cum in

latum

nolo eum baptizare :

particulari deficiat in

tentio nechï'ari'a'-gd bap:ifmqm.. Gïajï-

TY

fius 2. par.lib. 1. cap. 3. . 33«

No

ui pro

fæm.iha' baptizatus fuit in irfan-

Hoceil.

Sequitur 2, Eumq

tia, impofito no

mine,

quod imponi confuevit foeminis , non

minem i

effe rebaptizandum ,

fed folum nomen commutandum inno-

fünt «X

men viri , fi poft

ea in

virili eetate promineant virilia mem-

uzinin

fantia ita latebant , ut fosmina putaretur, Ob

qua of

bra ,

indictut

id aliqui in Lufitania err

averunt , qui baptifmum iterum

Mj

contulerunt cuidam jam in profedta actate , qu

1fem

t fue-

teraidu

rat foemina :xi&imatus.-.

Lta Sofus in q-uaftum difl, 1.9. g.

4f..

toncm

arí, 8,

CASUS CLXXV.

D

fo fcan

dubium

opria autovitate fibi commutet nomen in Baptifmo

Quid fi aliquis pr

4 &t G

impolitum ; factetue boc licite ?

77

[9)

. Rafio efl ;'Tum quiahoc

TnNus e

R Ejp. Affirmati«e ; perfe loquend.

non videturjure prohibitum,

Tum quia fic hgbecgr. E.

tione,

1. C. de mutatione nominis. .

& C d

Dixi: Pey fe loguendo,

nam ratione aïteiïu's .cïrcumiïan-

quibus 4

poffit fibi nomen impofitum

tiz fieri poteft , ut quis non

]reniti

commutare, ut fi p

ericulum fi

t fraudis, vel damni alterius.

8 qoí

" ad L. Corne

l, de falf. Satius tamen eft commutare

£.f il

L. falfi.

rincipis,

Sic enim facilé

sBomen au

t&oritate Epifcopi, vel p

tUr in

cavetur fufpicio fraud

is , & damni,

Ita Bartbolomaus ab /Inge-

Dem inf

fi dubi

lo Dialogo 2. $. 50 cum

qu(olo &5 Glo[ja,

CASUS»

tsss

DE BAP TI$MO.

419

hs d-

aunquel

CASUS CLXXVL

ellatas ad

Quid agendum fií

n qudndo dubius eft , an bapkifmus fuerit datus ,

aptimus

vel an fuerit vaidus ?

nodonon

TOta. 1, Duplexpoffe effe dubium,

unum jutis, alterum

fidceret,

fatti : hoc tunc eft , quando dubitatur

,an collatus fit bap-

t alitsfit,

dem eft, fuiffe col-

tifmus : Illud veró, quando certum qui

t, m n

latum baptifmum , dubitatur tamen , an fit collatu

s fub for-

üm. 6dj

ma vel materia debita, five certá,

:

ivum,aliud pofitivums

(tininfate

Aota. 2, Dubium aliud effe negat

Hoc eft, quando funt apparentia indi

cia , ad credendum, ho-

minis,noft

minem eífe baptizatum, non tamaen

fufficientia , & aliunde

qumintio»

funt etiam indicia apparentia , vel apparentes conje&ura .

rilia meme

qua oppofitum perfuadeant : Illud eft, quando nullum eft

taretur, Ob

indicium adjudicandum, hominem effe baptizatum.

ym iemm

Refp, 1. Si dubium negativum fit, five juris five fa&i: rei-

emper füee

terandum eíle baptifmum fub conditione , quam Suarez bíe

di r ltg' i'?

difp.

22. fel. 2. S. féd queres obiter, in folemni baptifmo , &

tunc maxime

quando dubium eft publicum, ut omnis occa-

fio fcandali tollatur , docet effe exprimendam : quando vere

dubium eft occultum , aut baptiímus confertur fecretó ,ía-

T äüþtif,m(;

tis eft, (i mente, atque intentione concipiatur, Idem adver-

tit Serra q. 66. . 9. S. fi autem fatla. — lbi tamen in fine addit,

m quia hoc

melius effe ob reverentiam baptifmi femper exprimi condi-

tionem, Rafio conclufioni$ de dubio negativo fa&ti eft clara

hgbetqr. .

ex c, de quibus dubium, de baptifio, Vlbi AAlesander 111 aif , de

df

quibus dubium eft , an baptizati fuerint , baptizantur bis verbis

im pf

pramittis , [i baptizatus es, nontebaptizo, — Sed fj non baptizatus

es, ego fe baptizo , &c,idem habetur c.par-vulos. c.cimifaque,

yy ts

c. fi nulla , de confecrat, diff. 4, Quorum omhium ratio fun-

( mutal

datur in periculo animae baptizandi, Unde obeandem ratio-

" 77

nem infero : reiterandum efTe baptifmum fub conditione,

fi dubium negativum fit juris, quia etiamin hocnon eft mi-

nus$

(ASUS

Gg/g 1

410

CASUS SACRAMENTAL ES

nus animze periculum.

Confirmari hzc

do&rina poteft ex

f

illo principio , quod in prafenti poffetfio

ftet pro obligatio-

tízentut

ne , five pracepto baptifmi , ficut ille,

qui habet dubium ne-

deo ; if

ativum ,an fatisfecerit praecepto recitandi horas canonicas,

mano;

veldiefeftivo audiendi miffam

nicas & audire miffam,

tenetur recitare horas cano-

1. aliqu

fet itre

Refp. 2. Sidubium fit pofitivum, five juris, fivefa&i, ef-

baptim

foiife f

fe fimiliter reiterandum baptifmum. ita habetur in 6. $ynodo

€4n, 84. quoties non inveniuntur firmi teftes ,

qui eos abfque

ni, d

ulla dubitatione baptizatos effe dicant, nec i

pfipropteraeta-

ambigl

tem de fibi tradito ryfterio apté refponder

e poffint, debere

lil

baptizari.

Idem dicitur in Concilio Cartbaginenfi, g, c. 6, Ra-

hi dj

fio ubique datur ; ne homo ex

ponatur periculo damnatio-

wifrcrdi

nis ob carentiam baptifmi.

«f ag

Refp. 3. Quando eftcertitudo moralis, collatum effe ba-

&um il

ptifmum , hunc non effe reiterandum ob levem fcrupulum ,

fupyrs.

vel fufpicionem de carentia baptifmi, Ratio «idetur clara:

Tébapt

t lia

quia tunc reiteratur baptifmus imprudenter , utpote contra

certitudinem meralem baptifmi collati, &

abfque fufficiente

fufcigit

fundamento illiusnon collati,

fabilite

velutip

CASIUS CLXXVIL

&lud m

Quuid fentiendum de fententia Sotiin 4. di&in&. 3, q. unica,a.9.

grviter reprebendentis comfuetudinem

uorundam Parochorum , auáí

omnues infantes , quos obfletrices o

j

uecefszatem baptizatos

Qllid M

À fé alferunt , fub conditione iterum

J

Mþtzz;mt ?

Efp. Haec re rehenfio intelligi debet ; fi interim moralis

certitudo adfit, infantes domi legitimé baptizatos effe, fi-

Mj

cut notat Suarez difp. 31. feld. 6. $. dequo prectpto. . Verumta-

£ 00f

men in quibufdamlocis , ubi experientia conftitit, obftetri-

Ciefia co

cesnon raró à Diabolo deceptas, in ipfius nomine baptizare

CConfm

«l d

(olitas , confuetudo obtinuit , ut omnesinfantcsf quos mu-

1er

ET

DE BAPTIS7MO.

421

| Dotslt ex

lier affirmat, fe domi baptizafle, iterum füb conditione bap-

QUl igati.

tizentur; quam ego confuetudinem reprehendere non au-

LD1Um fe«

deo ; imó cum Laymanno approbatam reperio in paftorali Ro-

ahoniog,

mano , edito ZInf-verpie Anno 1607, pag. 20, 65 31,. cüm reve-

d5 CatiQ-

ra aliquod dubium & periculum animae fübfit ; ideóque cef-

fet irreverentia facramenti,

Neque enim veró repetitur

al t

baptifmus , íi intali caíu, quo non fatis conftat , collatum

N]

fuitfe, fub conditione confertur. Quia uti dicitur in c. veni-

08 dl

ens , de presbyt, non baptizato , nonintelligitur iteratum, quod

pttt at«

ambigitur effe fa&um. Et inc. folemnitatis , 1. difl. 1. deconfe-

1t,debere

craí, Lalis irepidatio non facit iterationem : quoniam non mon[lra-

m

tur effeiteratum , quod ne[citur effe fatfum, & in c.fi nulla. difl. 4,de

amnatio-

conifecrab. ait. Leo. 1. nen inter-venit temeritas prefumptionis , ubi

eff diligentia pietatis, Etenim hic maximé locum habet di-

n effe a.

&um illud ; quod 7n Zubo inclinandum fit in facvvorem anima ,

upulum

feupars futior praferenda, . Quandoquidem fi homo , qui ve-

hr :

ré baptizatus non eft, in inrantia moriatur, falvari non po-

t& COntIà

teft; fin autem adolefcat , nullum aliud Sacramentum valid&

yfüciente

füfcipit ; & confequenter nec licité, fi de fuo baptifmo ratio-

Rabiliter dubitet : quandoquidem baptifmus eft janua , ac

veluti paffiva difpofitio ad alia Sacramenta , fine qua nullum

aliud validé fufcipitur,

t g.

CASUS CLXXVIII.

l s qw

t

Qui4 fi adfit teflis oculatus teffificans, infaníem effe veré baptiza-

Fum , de quo tellifcaute uulla Jeufpicio

€

mendacii. Poteritne 1Alis 2nfans licite f&b con-

je])o-fz't , permécio(t |

ditioue baptizari ?

rl

Efp. non, Ratio eft ;

efe , f

quia fic colligitur ex c, parvvulos, diff, z.

etumi

de confecrat.

idemque locum habet, fi dubitetur,num Ec-

obíitt

clefía confecrata fit , fecundüm do&rinam Znnocentii, In rubr.

de confecrat . Quod fzr.

7

p

jpridte

ptura in /Marmore, «vel unus teflis fidem

p mu-

D

facit de Ecclepæ

cog[e*cratione.

liet

Ggg 3

CASUS

422

CASUS $ACR AMENTALES

mult i

re m

.CASUS CLXXIX.

confide

Obflelrix quedam pauper. mulier confitetur facerdoti , fe 40. circi-

teneatul

zer inf antes baptiza[fe in nomine Zabuli 5 quibus poffea A Parocho, fne

ex lege.

Alio baptifmate , caremonia tantum adbibita fuerunt. Per[ona auteu

mon ufi

ille nom recfe baptizata partim mortua fumt , partim adbuc vivunt,

d fermà per varia. oppida y vel etiam Kegiones difper[a: ut. confide-

ex jufit

imines

TAU oumibus multus modus excogitari poffit , quo illis defecims baptifini

injuriá

- farifietur , niff muler Magifiratui f prodat, i extremum fubire

[

o Fiplicium deben

u

Jyueritur,

4

l;ic Agendum ?

quid Con e//?zrio.

164, Q

E]þondendam evidetur , quod confeffarius imprimis Mulieri

fft ii

Y

explicare debeat gravitatem péccati fui, & fpirituale dam-

le j i

num, quodhominibus àfe perperam baptizatisaccidit ; in-

quidqi

ducere etiam ad renunciandum diabolo , fi cum eo( quod

obligat

verifimile eft)pattum habeat, XQuodfi eamfemel , iterum,

d nonn:

vel fzepiüs , fi opus fit , inftruttam & catechizatam , rede

tem n

difpofitam exiftimet, & verum propofitum concepiffe , non

feffarit

folüm abftinendi impofterum ab ejufmodi facrilegiis , fed eti-

tum, $

am fatisfaciendi & praeftandi ea, ad quae Confeífarius eam

N

obligatam effe judicaverit ; tunc fi haec promiferit Mulier ,

f i

à peccatis eft abfolvenda.

É

V

Deinde veró feu in ipfa confeffione

,' feu poftea , tempore

Omir

magis opportuno , confeffarius operam dare debet , ut in

Muliere excitet defiderium plené fatisfaciendi pro peccatis

Muga

n

fuis , & reparandi fpirituale damnum ingens, quod inno-

Go, m

centibus intulit, & ea propter extremum fupplicium corpo-

ris libenter fuftinendi ad falutem anima fuae & aliorum, fe-

Gimin

:

Namfi

que ipfam ad hoc offerendi.

àptiz

Quod [i autem confeffar

iusab ifto tam heroico actu mu'-

lierem fuapte naturáinfirmam , plané abhorrentem confpi-

Wtendi

Copia (

ciat, non illam urgendam multüm arbitror , dicendo v. g, àli-

00 pto

ter íalvam fierinon poffe , neomninoin defperationemaga-

ntus, fi

&ttici

tur , & in retia diaboli recidat; fed debet effe conte

mulier

BE BAPTISMO.-

423

. us Ddy

mulier impofterum à peccatis & facrilegiis ejufmodi abftine-

re firmiter proponat 5 licet enim cafum iftum fpeculativé

confiderando , probabiliffimum videatur, quod hac mulier

40. tiftj-

teneatur, fe ipfam Magiftratui prodere ; quia falus corporis

Tocdo fne

ex lege charitatis poftponenda eft faluti anima , praefertim

1 7071

L ATUUAT,

non unius, fed plurium petfonarum ; Immo hac obligatio

f zyf]ii-

ex juftitia effe videtur : quandoquidem ipfamet mulier ho-

mines illos innocentes in falutis fuaedifcrimen per fummam

7 l»mg(ff,yj

injuriam conjecit : Tamen hic ipfe difcurfus fortaffe non tam

J07 :

certuseft , ut à nemine in dubium revocari poffit: propte-

rea , quod licet majus in genere fuo abfolutéconfideratum ,

LÀ

.

sMulieri

fit fpirituale , quàm corporale damnum

tamen corporale

in hoc cafüu maximum & certiffimum eft , nonitem fpiritua-

le dam-

le ; cüm homines illi per contritionem falvari poffint, Sed

Giditin-

juidquid fit de hac refponfione , faltém mulier, ut ponimus,

o quo

obligationem hanc feipfam prodendi & ad mortem offeren-

ierüm ,

, rede

di nonagnofcit ; edocereautem illam probabiliter ignoran-

tem in re non omnino evidente , confultum non eft ; ficon-

iffe , not

feffarius arbitretur , fenonperfuafürum , fed magis ob futu-

s fedeti

itius edm

rum. Sic Laymam lib,2. trad. 3..c. 3. . 3.

. Atque hac fane viri hujus celeberrimi ad cafum Refpon-

t Muliét ,

fio ac folutio eft plena prudentia, & confilio, dum & confu-

lendi indemnitati miferze obftetricis & faluti tot miferorum

tetoport

hominum nulla alia fupereftvia, Etquoad tertium facitillud

i, um

S. Auguftini bom, 41.infer go. [i fcirem non tibi prodeffe , non te a4-

) peccatis

monerem , t10n fe berrerem, | Interim falvo omni meliori judi-

iod intc

€io, mihi hifce malé baptizatis abfque tanto obftetricis dif-

m cope

crimine füccurrendi, non omnis alia via videtur impoffibilis,

orum, -

Nam fi forté unus vel alter tantüm fit hocce modo invalide

baptizatus , confeffarius licentiam obtinerepoterit abeàdem

jj ov

ucendi quoad hoc notitià confeffionis , ut eofdem , fi forté

; conl

copia detur, & aliàspericulum in moranon fit , quoquo mo-

OV.goaP

do pro circumfiantiarum varietate occurrente , abíque ob-

emt-

yeró

ftetricis periculo , o;cultä rebaptizare priït. Quod fi

yentus, V

tam

mliet

424

d

CASUS 'SAC'B" AMENTALES

p

tam multi (int invalide baptizati , ac iri memoratis cifcum-

C

ftantiis conftituti , miferculae obftetrici quoad catera juxta

aupettas

di&a difpofitee, ac à crimine abfoluta dicere poterit , fuge ad

fondifeut

exteras nationes, ut mortem evadas ; & quidem cuüm cujus-

pio j

dam fort& falutis periculum in mora eft , quamprimum , ego

fimoniam,

interim cum tuà figillo confeffionis utendi licentà rem de-

[ Sittotid

bito modo infinuabo, & fic falutem aeternam miferis à té

cinfaftit

facrilegé baptizetis procurabo , te nul

4

latenus prodi;ugus',ü.

eltin fratt

bi locorum fis reperienda.

menxis n

Quodfi veró nec huic con

(acrameli

filïo , « monito velit a"ciquic't*T

cere, manet firma Laynaiini fententia ac refponfio, n qua

! (s o

illud obfervo, debere nempeillum conféffariutri petere licen-

alia te qu

tiam expreffam , idque velin, vel extra confeffionem , ut

X Ws

poffitextra confeffionem cum illa hac fuper reloqui, ultériuf-

t n0nj

que ad illumtam heroicum a&um difponere,

Midup

f

CASUS CLXXX, ^

fuetum,

T0c008.

Quid fi Parocbus longa experientia dotlus , ac frequentey decep-

£us differret bapti[mum filii naturAlis ac fhurii , u[que dum prius con-

: Jaodabl

UT

faerum fl'ipeudium vel mulc£a perfoluatur : quia prudenter pravidet ,

125 pof

- Jf collato jam baptifmo nil. bujusmodi À. Parentibus bene

-- habentibus vecepturum- Faceretne id:

J

peuner

17772 22

xídetot

ln

Upponitur autem , quod interim infantulo nullum pcrï-

:

€&, T

culum immineat. Similis cafus fieripoteftdequorundam

done

fepultura , maxime quando prater mortüaria exfolvenda ,

Qs n

effentforte raulCtandi confanguinei, eó quod E, g. non fatis

mature vocaverint, Parochum ad moribundum, vel alia de

corut,

quatug«

caufa debitores exiftant.

Hi:

Certum autem eft, quod executionem baptifmi, vel fe-

ultura conferendae omnino intermittere non poflint. c, abo-

fenten

&i conl

lende. de fepulturis, 'Uünde folümquazrítur de dilatione , feu

Dullate

coinmünatione, Deinde etiam certum' eft, quaftionem

non

T

ml

DE BAPTIS7MO. .

42

(s fretm

dpocdusicsoatuc! WE D

non proced

ere,-ü.ParochuS pfævid&.at,'feu þtæfcäät, quod

&Uf jurtá

paupertas parentum baptiz andi pueruli, aut bona reli&ta de-

n.t', fugead

fun&ti,feu etiam cognatorum id non patiantür, His fuppofitis

CUm quyps.

ï[nUm, $o

: Pro fenientia negatica facit 1. quod hoc videatut fapere

fimoniam, 2. quod id exprefse prohibeatur. c.cum í& Ecelefia

U. tem de.

de Simonia. Etmagis ad rem praefentem. c.4d Alpoff. 42, Item

ij à tà

c, intantum. c, Audivimus ibidem. Similiter idem prohibitum

AUUF 8

ett in flatutis 65 decretis oeneralibus «vifitationis $alisb. de Sacra-

lit séquid

mentis in genere, p, 2. ibi, Pro qualiscunquefacramenti, vel

facramentalisaut etiam fepultura adminiftratione , Sacerdo-

o, Inqu

tes nullo modo pacifcantur de danda:fibi certà pecunia, vel

&lerelicen

Oneti , üt

alia re quavis ; poft adminiftrationem. támen , quod juris

& laudabilis confuetudinis eít , diftreté «amen exige-

üi, ulteridf-

re non prohibentur, JIdem videtur prohibitum in Riftuali

Salisburgenfi in. vubricis generalibus de Sacramentis in gene-

ré. p. 1. Ulterius fi ex poft fa&to hujusmodi homines con-

fuetum ftipendium, aut mul&am folvere nolint, habet Pa-

rochus recurfum ad Epifcopum , quieos-compefcat , qui

Iiet d-

laudabilem confuetudinem «malitiosé nituntur infringere.

7 prl:)s (ii-

perc.ad Apofl. 42. de Simonia.

Rationes autem inter caete-

7

( jrtit,

ras poffunt effe hze ; Tum quod hoc videatur medium im-

pertinensad ftipendium , etiam confuetum extorquendum ,

videturque quafi fpiritualis quaedam tortura.

qum quod

fit contracommendationem totius Cleri , Religionis catholi-

lm peti

€8, Tum quodfichomines magis avertantur à frequenta-

orundam

tione Sacramentorum, & plures fimiles, quas quifque pru-

[olvenda,

dens noverit,

non fati

Videatur Ludovicus Engel in A4anuali Paro-

cborum. p. 4. c. 3. de [epulturis. n. 1

E

gl aj de

quaturde fepultura denegatione. :

;. €916. quamvis hic magislo-

His omnibus non obftantibus p

lacet. mihi aHïrmatïia

j vel f

fententia, Rafíoeff ; quia non raróaliud medium obtinen-

1. 6 TP

di confuetum ftipendium non fuppetit; cüm tamen ab illo

one, d

nullatenus paupertas,ut ut praetexta , excufaret , & perfae-

sffonem.

—

pe Parochus; vel mifellus cooperator, quiomnibustempo-

fiofl

rAu m

i

426

,,--»-l

CASTIS SACRAMENTAL ES-

A Ti

rumac aeris injuriis exp

ofítus , furmmo in ælfïu;,- maximo in

xis quoti

frigore, mediis in pluviis, nivibus;.

die no&uque, per avia

& devia , non folumcumdetritionev

fimde «fk-ä[

eftium, fed & frequen-

Quenr i

ter manifefto mortis periculo

ad plures horas excurrere de-

pendium

beat, totum füum. vicfum & ami&tum ex fo

la hujusmodi la-

boriofiffima ftola.

quodammodo comparare debeat,

'uantY

tor frequ

e

poffet dik

nifi hocce modo expra&ticet , ex

rtus eft,fe non folum jufta

dum f

mercede privari, fed & cum fi

ilo in fe pfalli, dum bibunt

vinum abfque menfürai

Il , qui ftipendium non exfolverant,,

mota fj

(

Compertum namque eft, nequitiam Rufticorum effe infcru-

Ala

tabilem , ita , ut nom raró dum fe fimulant, non tantüm norm

doexcofe

poffé ftipendium pro baptifmo: aut fepultura ( taceo de le-

aominil

genda pro defun&o vel unica miffa ) exfolvere , fed nec effe

cufattr,.

panem domi pro fe fuisque, illiipfi peracto baptifmo, vel fe«

pulturá non paucos florenos in caupona, domivé helluando

fl

corifummant , à

MC

Vi defin

beri poffunt;.

quibus. fan& conviviis. haud quaquam cohi-

Sed ; coníra: bec aliquis affurgit , criftas tollit, & inclamat;

QUapio .

tubeffe

accufandos hos eff& apud Ecclefiafticum , vel etiam fzeculare

ft , five;

tribunal, & abíque mifericordia puntendos. Haberi etiam

eyum.

eap.ad: Apoft. de Simonia,. Xudio,fed repono; Licetid quidenm

qelquue

fieri poffit , fi Parochus tam in fpiritua

ibus ,. quàm tempora-

libus fit plenus Ruftici Dominus , ac etiam , quando faltem

mm i

recurfüm babetadpoteftatem Ecclefiafticamfive Epifcopunm,

fudo,

1

flattis;

quitam;infpiritualibus,quàm in temporalibus ruíticodomi-

timta

natur ? id tamen perízpe difficillimum accidit, quando Ru-

füicus in temporalibus agnofcit alium Dominum: ,. enmque

Cáhs

us fOICJ

potentem , qui velipfe ,vel ejus fubftituti prafecti clero norr

multum affe&i fünt : Quin potiüs: querelà fuper hoc apud:

guinei,

ipfos depofità ,. rufticos excufant , preetendentes,, annuas

fiilibu

Intéttog

expenfas Domino fzculari folvendas praecedere, & quod pe-

jus eft , fubinde: plané hujufmodi folutionem rufticis inhibe-

Querere

re folent. -Accedit, quod füperior fpiritualis propter mifel-

Danarun

adver-

Jm, qn

lum cooperatorem:non facile litem: m*ovcbit potenti

faviOw

427

at Bo

DE BAPTISMO, !

—.—N

maxim

0

fario, Tandem pro hac

jparte—äffe-rri poffet ;pafi'ta-s fic. Pra-

xis quotidiana.docet , quo

dSacerdotes ante facrificium paf-

6 , pet avía)

fim de ftipendio pro eo

dem exfolvendo pacifcantur , & fre-

: frequene

quenter illud nonlegatur

, priufquam confuetum pro €o fü-

"Urttre de-

curergo Parochus , cur coopera-

smodi ]

pendium exfolutum fit ;

tor frequenter deceptus

, & forte ab eodem praente, non

4 Qum

poffet dilationem ba

E

ptifmi,

vel fepulturzecomminari, ufque

lo ts

ftetur, d

um interim aliud periculum in

um bhunt.

&um ftipendiumprz

ammora norn eft,

ANunguid m

os dignus efl operarius mercede

olvetant,

fua ?

efe infert-

antüm nolt

Ad argumenta contraría refpouderi potefl, 1, Quod eo mo-

do excufetur à Simonia ftipendium acceptumante baptifmi

AC60 de le«

adminiftrationem ,vel fepulturam , quo poft acceptum ex-

fed nec effe

cufatur, & quod c, abolende. 4e fepultüris, Prohibeat folüm,

n9, velft«

neterra caemeteriata vendatur,

Lheluando

Adcetera capitula de fimonia dici poteit , illa folüm Io-

jram coti-

ui defimoniaca labe, Item regulariter & communiter, &

uando fimilis fraus aut deceptio prudenter timeri nequit

x itcamaf,

n feculare

fubeffe. Imó quod pleraque inhibeant, quidquamaccipi pof-

fe , fiveante , five poft.c.«veró ad Zpo[I. fupponat pofle E pit-

beri etiam

copum efficaciter mederi, quod fepefierinequit. Et fic ad

tid quidem

reliqua etiam fundamenta facilé poterit refponderi. Quid

rtempots- |

autém in hoc vel illo cafu particulari agendum fit aut quo-

1do (item

modo, neimpingatur , bene confiderande erunt circum-

(fcopum,

ftantize, loci , temporis & perfonarum, quibufcum hoc nego-

iicodomi- ]

gium tractatur,

vafdoRu-

Geterümin fepulturishaec nonnul

lis eft praxis, ut pari-

j eümqu

bus folennitatibus exequias celebrent, prout nempe confan-

ilero t

guinei, feu hzeredes ftipendium offerunt. Solent namque in

dhocpoe

fimilibus cafibus communiter vel ipfi Dominum Parochum

;, /I]0a5

interrogare , quantum folvendumfit : aut Parochus ex illis

(qioà pe

quarere ,quomodo , vel quibufcum caremoniis , quo cam-

fs i ia

panarum compulfu , an cum Vigiliis, feu officio defun&o-

yermit

zum , an & quot miffas Ze Requiem , ad fepulturam defiderent,

1 tj ä dve r'«

Hhh 2

AtC

n

jue

fativ J

t

^E

3

: €A$SUS^ SA'CRJM'EN-TAL ES

iil

ummOdC

K;Eque dum decentes quidem pro qualitate perfonze caeremo-

nias cxigunt , defolutione autem confueti ftipendii quzerun-

manuten

tur , Parochus paratum fe exhibet ad fepeliendum , fed mo-

R.

do, quo fimiles folent, qui tantum folummodo offerunt pro

tem altu

flipendio, Quo faepé fit, ut adliberandam familiam à labe

fe pote

& maledicorum linguis folvant expenfas proportionatas ,

fimopec

aliàs certó certius in hofpitio perpotandas,

Sacramel

CASUS CLXXXI.

quodcun

fiberand

W fe

Quid' fi facerdor in illud profundum malorum perevenevit: , at jïn?—

i

jatios

Ll

plictter molit baptizare , nifi baptifmus abeo ematus ,(ém prinspezuuia

L

Vide£, :

pro ipfo Saeramento exfolvatur z poteffge Parens pueri,vel ipfe

adultus baptizandus licft& pecuniam prius

£radere 2 !

Efj. r. Talispoteft emere aquam enti'äm»öened*i&a&xfaföh:&«

Cj f

jüímodi peffimo homine , fi aliàs aquam pro aptà matetia

[

du

habere nequeat.

Ratio efl ; quia fic tantüm materiale fü

14

N

D//,

jyretium venit , & benedictio fe habet per accidens.

Refp. 2. Parensinfantuli baptizandi , aliique poffünt trá-

dere , fedanimo non fimoniaco, petitam pecuniam maligtió

Bj.

UM

u

facerdoti, ut baptizet , fi aliud nullum medium baptizandi

Jur r

eundem jam in mortis periculo conftitutum fuppetat, E, EA

uia nec parens , nec alius praefto eft , qui baptizare fciat;

ip u

Twterja

Idem dic de Adulto necdum baptizato morti proximo,qui fi-

bi perfuadet , fe difficulter poffe elicere contritionem. 'Ratio

& ayli

e[fe poteff , quod hoc in cafu , & in tali extrema neceffitate,

fitate &

feditiat

fummum jus , quod vel parens erga Prolem vel quisque lia

bet à Deo fe fe falvandi, adeóque & baptifmi recipiendi, tri-

tem It

Puat titulum , ex quo pecunie traditio excufetur à fimonía;

debet a

infante

utpote, quia in his circumftantiis eadem confiderata; tan-

tummodo eft redemptio quadam vexationis injufta; à ma-

aliàs e

UTR

lo hu;wfmo&i Sacerdote intentatae : atque talis utitür fo-

b

lum-

429

—N

DE B/IP ?'ISM(?«

p

& Cttto.

jummodo malitia Miniftri ja'n*:n a*d--h,oc parati'p*"ro- fuo i'ch—'*

ll quarup.

manutenendo.

1 , fed mo.

Refp. 3. Adultus qui fibi contritione fubvenire poteft ;

flerünt bro

item altus , qui prolem fuam per alium facro lavacro munda-

làm à labe

re poteft ; non valet abfque fimoniaca labe, adeóque gravit-

tonatas,

fimo peccatotradere pro baptifmo conferendo, feu pro ipfo

Sacramento , huic facerdoti pecuniam, ^ Rat:o effe wvidetur ,

