in eo nonrequiritur intentio , qu& fit caufa aGionis ordinati-

va , fed folüm quae fit difpofitio ad fufcipiendum ordinem, &

ijio s.

recipiendum &

"ff ile

&um ,S,acram;m.alcm.' Eft communitfima

A hMp i.

Dp&orum.

^. CASUS DLX.

ÍtFanf) r

Demetrius,inter ordinandum , -voluntariis animi ecvacationibus

€. (Anth

/ft

adei diffimékur , m quid circa [e geratur , penitus lenoret , mut ff norit,

NHÜUN ATC babet pium motum volumtatis ci- reverentia.

Qwaeritur , am delinquat?

m falvis effentialibus, materi4 , formá,& in-

DJUS Uj*

Efp. Qüænqiiä

j poterit,

.tentione ((altem habituali in fufcipiente, ut dictum cafu prae-

fifcetor

cedente) ad validam fufceptionem Sacramenti , non requiratut

Xituadia)

attentio , adeó ut etiam voluntariz diftra&iones per fe nihil of-

'ofuep-

ficiant valori Sacramenti faüfcepti , imó etiam miniftrati, Nihil-

ijjus ion

ominus juxta communem fenfüm tam piorum , quàm do&o.

: nifiali

rum, conferenszequéac fufcipiens Sacramentum cum volunta-

jippiteor

riis mentisevagationibus non excufareturà veniali irreverentiae

(f Of«

peccato , quia SanGa fan&Gé tradtanda funt, Hinc Georgius

m

unchez

requirit bonum aliquem motum voluntatis ad recipiendum

qualecunqueSacramentum fine omni culpa irrcvexcntiæ.

"CASUS DLXL

/ükrtiali:Diacokw

Presbyterandus ipfo die ordinationis nmane pau-

vnitio

E|lum cibi fum

It mibrl cogitans,quid ub Milfaordinationis cum reliquis

rfidl

?W'"diflc

JINeo-omyflisféz fumpturus [neram bofliam. ^ Himc eemina oritur queffio,

| Brhimó.anteucatur eo diecommunicare ? éegundo,an non jejumus po[-

U comnumicaye ?

Jurum

.Efp. Ad L Quintanad

vennas & Tamburinusobligant quidem

yjjota

Neo-Sacerdotem fub mortali ad füumendam Hoftiam facram,

quiin

eo quód omnes Neo-myftze confecrent & facrificent cum Epif-

,ide j

copo : ergo fub mortali tenentur participare de fuo facrificio,(u-

(emd 1

Aaaaa» 2

mene

74*

CASUS SAC'R A'MENfAiES.

orair

m'evnd-o facram hoftiam ; cum fumptio fit de effentia, vel Cercä de

fubftantialiintegritateíacrificii, Heec Rafio non convincit, eo

1641

quód nulla prorfus extet lex communionem fa

ltem graviter

nequ

pracipiens; & reliqui Do&tores omnesaltum fi

lent detali rigore,

Deliquit equidem M

artialis in hoc,quód fregerit jejunium con-

Atrij

traconftitutionem Cap.cum a Pafribus,& Pontifical

eRomanum,

praecipientia jejuniü ipfo die ordinationis, fi

&t

hacfitad ordinem

crum. Quiatamen de communi Theologorum contra non-

nullos Canoniftas, jejunium non eft de fübftantia ordinis , hinc

R

comedendo parum non peccavit mortaliter Demetrius, ^ At

*

potuitne non jejunus communicare ? Refb. confideratis om-

uttl

nibus, finimirum vigeat confuetudo communicandi,& ex omif-

fione timeatur fcandalum & infamia

«

publica coram magna prae-

(l

fertim populi frequentia & aliorum

ordinatorum ; absque du-

bio poterit adire fynaxin, Rafzo;

fup

uia concurrentibus fimul

negt

duobus praeceptis, divino & humano , illud huic praferendum

il

eft, Ergof(epofità tantisper conftitutione Ecclefiattico- huma-

f

nà de fervando jejunio in die ordinationis facrze, attentiuüs audi-

rific

endum eftdivinumtonitru: vae homint, per quem fcandalum

W

venit, Matth.cap.18, Deindealioqui nonjejunus effetin ftatn

q

déteriori, quàm quiin a&tuali peccato mortali exifteret ; hic-e-

CoIT

nimfe poffet juvare peractum contritionis elicitum;alter verà

/

)

onis actus.nequit fe conftituere

Pgï millenos contriti

ieiunpm,-

t

CASUS DLXIE,

fit.

Jreneus äþifcopw finit

W

4 ordinatione intellipit ex Archidiacono , ca-

licem, quem,ut materinm tangendam per*exis fui Nee-

Presbyteris, non

lt

effe cotfecratumy Angitur dtaque feyupuli, c dabitat,

LVUH ordinatio

[r/^

st reiteranda * Quaritur in borenu,anlit reiteranda?

lu

, Efp. Equidem cenfet Palaus Tr, 27. punc, $, n, 16. calicem &

tis

pateriam debere neceffitate $acramenti effe confecrata ; at

communijor tenet contrarium, Rafíoeff :

Tumgquiá ex nullo jure..

fabetur,

A

«eorum confecrationem effe neceffariam neceffitate$a-

cramenti. Tá quia confecratio in calice non confecrato valet;Er-

o et&tim ordinatio. Tü quia vafa non confecrata adhuc funt a

qu

pta

hd

inon minus;ac miateria aliorum

f

fignificare pogcfïatcm.qfx.æ -dg;qr,

Qrdinuwm

|

à

UBEORDINRO

EL

-

treee RE QR

C

eífe peccatum gra- .

ordmum n

;n.-äanCCrätaiCe rtum tamen eft;

Irdit, ep

ve, adhibere calicem vel pate

nam non confecrata in ordinatio- :

& talis ordinatio for

SFQViter

rïe?gq-ïa Fon;yariatu

à

rEcclefiae praxi,

&bl

jt igore j

"CASUS DLKIIBS —

r*

1

1

:

11 Con-

uratiout Sacerdotali pro materia S

4&4&:2?&&&

Acrifius in fua inau

QOUf

accepit

BALERAIB CU

of fap

erpo/tA, AT CA

6,

$cesrifruevimo s erroré modo

$&

53485

Idiem

PO

f ordinnticnem deprehe

nfo adit Fpt/c

4.

ge(mj rgordinari, *

ï.ä fiüs

uaritur,an

cgä ?

d

I5 inc

Efv Acrifium potuiffe ac debuiffe réordinationem p

etcfe ob

$

N uttoritatem Concilii Florentini , ubi Papa Eugenius ita lo-.

ïis om-

uitur : Sextum Sacramentum eftordinis, cujus tnaferia eftilludper.

xomit-

cujus traditionem cenfetur ordo, Sicut Presbyteratus traditur per

m

calicemcum vitio, 69 patene cum pane porretlonem. .. Atquiin ca-

It du

fu propofit

o ea matería nimirum vinunrin calicé non traditur;

fimul

neque veri

ficatur forma , quae eft hzeC z decipe poteflafem offe-

tdüm

vendi Sacrificium m

»ffasque celebrandi £a pro cvisvis , quüm pro de-

Jfide

untlie, innomine Domini, amen,

Hac,inquam,forma non ve-

audi.

rificatur, cum facrificium Miffe perfc&um confiftat effentiali-

ialum

terin confecratione utriusque fpeciei,& preceptum jure divino;

Vaty

vino ftatutumeft, ut ha confecratio fit Sacrificium

NUA

quia jure di

commemorativum Sacríficii cruenti; hoc autem non fit, nifi per

vero

confecrationem utriaisquefpeciei, Hinc necPontifex difpenfa-

atio fiatfubuna fpecie, Ergo ordinatus fi-

m,

re poteft, ut confecr

ne alterutra fpecie d

ebetreordinari,& interea ceffare ab. exerci-

i

:

"

tio ordinis.

w OHSUS DLT V.. u

*

5,(5'

k

7

j Il

Leodegarius Sacerdotio iif

Andus tenet illem opinionem, quàd inor-

77

dinntione nóti reguiratur ejfentialiter contAcfus iaterie phyfisus, fed

afliciat smorAlis,ut nimirum ordinandus extenlione mamuum, uuttu, in-

n

elinatione capitir.aliove [cemo aquivalente ffeuificet fe materiam oblatam

T

ab Epi[copo aecepiare. Quaritur.anidfecuré ?

"

;

&ores cum D, Tho.

» 4.

jre.

R

Efp, Quanquam graviffimi Do

jj«

"

d. 24. d. 1. à. 1. ad valorem & cfleritiam Sacramenti re-

Ff«

quirant conta

&um phyficum ; multó plures tatnén negant ;

u

& conta&tum moralern füfficere ajunt , tefte Gobat Tr. $. n,

$

um

[

"quia ine immediato vel mediato ta&u verifi-

j7- Ratio

un

Áaaaa j

cantur

l

£4:

€43Us3 SACRAME N i'fALE.?*;

d

cähtiif-ve;ba for

ma, & fignificatur,

dari potellatem denoratam

l.

permateriam

?

&

^

fornam, Uteni

m quis vere dicat :

di

non eft neceffe

» Utis,

-

accipe boc,

fioum:

porrigaturaut

cuioffertur

2

rem accipíat,

fed fufficit, fi ei

offeratur,

Cum tamen haec po

fterior fententia

tehet

nonfit certa, & prior fit tut

cerdos

eodegarii,qui phyficé ma

ior, utique non cer

ta erit ordinatio

teriam non tetigit;

& infupergraviter

tistme

eccaret, finon manifefta

to hocdefe&tuaudi

ret confitentes,aut

pits d

iffas diceret proftipendi

is; nemo eni

nem ; nifi inextrema nece

m vellet à tali abfolutio-

[litate,

aut miflam

pro ftipe;nifiquan-

al

o deeítalius certó initiat

usSacerdotio. Jm

juxta communem

fenw,

peccaret Leodegarius mo

rtaliter, omitt

Cum, quia ageretcontra

endo contactum phyfi-

ndj

Ecclefize confue

tudinem, fufciperetque

»acramentum dubium,

& foret faltemc

onditionaté reordinan-

dus, Qb g:ayiaïma inco

:

mmoda, qua: ex

inde oriri

;POH.e;ntc.

CASUS DLX VY.

[v!!]

Cïlömal'üþbwïin( fua 0

rdiuatione Subdiaco

Raf

WATCTIAcAlicem uAeuum

nali accepit folummod.

Biro

ob

*

$49 DAtCNA,

non-verolibrum Epiffolarum;

hbint

JBAIrARur, /uret,ff

! Amibiguut dema

lore SubdinconAatis, mixus Auifori--

fiofii

7AI€ Tanneri,

qui

d)

P.

7Z-qufL, 2.2. $

7.8d materiam b

NCR

€FAP Ir Aditionem

Ti Epiflolarum,

7

4

u$ ordinit-rcguirit

[

TACODI Gordum ve

[1274

eoquüd ante eju.

traditionem Sub-

x

1

-Clodul,

tur ordimAti, /ed ordimanai.

u5 rech

Suarttur,an .

CC fenttat ambiecudo?

$

Vw

? EfpondeoCu

m Illfungn

egativé, Quia non eft crcd,ibile,qü'öd

uo concilia Florent,

i

& Carthag. IV, cap, 4. non affignarint

materiam adaequatam S

ubdiaconatüs per folam traditionem ca-

licis vacui cum patena,u

2

ti

tamenElorentinum videtur voluiffe af-

N

fignare.HlfungTr,6.difp.g

Qa'h 2. 4

Vihilominus videtur effe probabi-

ht

Ius,materiam remotam praefa

ti ordinis effe tamlibrumEpiftola-

w0,

rum,quim & calicem vacuum

cum patena vacua; atq; exutroq;

Ccoalefcere mater

i

d

Siq

m adæquat

am. Vigucrius,quarius, Tanne-

anftt

rus, Dicaftillo ;«c.

CASUS DLXVI,

3

Quia

74

ntc

$9j 93 cAÍÍ.

Owvianus in fua ord.

*

natione Sacerdotali porre&am

materiam,'n-i/*;-

Ecde

CCN C?* DALeHAII $i Extre

MNufALC digiti €$ folo

ungue tetigite

eneritur, an de[ua ina

ugurAtione Sacramentali £af

Oxtr

M j:,ä- eha- .

e

hb

raiitrem acccperit ?

DE ORDINE,

s

745

ftenent,

-

2

l0titam

Efp.. Mutuatis verbis Cardinalis

&e,LugO'vvägtäldïGöbät de

Or-

dine n62.üngues five intanimati,five inanimati,ita funt ma-

217

:'Cit, Íei

nuum & digitorum pars, ut quando manu vel digitis aliquid ap:

'Dtentia

P

»rehendi debet, fatis fit, fi unguibus digitorum tangatur, Sic Sa-

Winatio

cer

dosin fua ordinatione, quitangere debet cuppam calicis digi-

?L ter

tis mediis, fufficit, (iunguibus eorum digitorum tangat , quia ii

$ Ut

tuf;

ItàaLugoRe

fi

Aolutig«

pars dvijgi'ti cenfen

j

C

SUS DLXVIL.-

pons. Moral, 1. 1.&ub,..£.:n.8. :

liquan-

Carilepbus ion ignorans , concilium Tridentinum [eff, 2 4. c. 4.de Re-

TUf CfR

form. praeep?,

e,ur Ton[urandus fit confirpsatus $ ipfe mibilomirus non

n

Tonfuram,verum & [acras ordimes [nfeipit pratermil[A Sa-

i phyfi

Vü'tadö VÍmA

£K ATRER

tAli coufirmatione. — Ouaritur.anet qualiterpeceet ..

tretqut

D Efbondet Jordanus, probabile effe, Carilephum non peccare

;ïdifllll-l

J

"mortaliter, ^ Econtra Bonacina afferit, committi mortalein

afu pofito, Jamquis horum videturtibi probabilius fentire?

Refpondet P.Claudius la Croix n.2223.primamSententiam videri

nbro. '

probabiliorem, Raf/o : Quia ubi agitur de mortali contrahendo,

W hint

u-

noneftafferenda obligatio, nificertius conftet, Et ad permo-

vendum

[0)

rcquirit

eft dicere, quód peccet venialiter, finegligat,

yrdinandum ,ut confirmatienem priüs ,fufqipigt j jig'atis

p Jl

r

2QGASUS DLXVIII.

YPunibaldus fu[cipit Sacros Ordines , ignorans eisdem annexam e[fe

d.

od

oälf;ggtiontw Caflita

Id., - QOuefiiboritur,nm A

Zemteneaturoblridíus? —

V fervandam eaflita-

natitt

n Q*

"J Effondeo mutuatis verbis citati P, Claudii la C,roixnr.- 2162,

iftsf

vix, aut ne vix quidem potefteffe ignorantia caftitatis'ordini

obabi-

facro annexe&es quiaordinandus faltem confufé id cognofcit,hoc

ilolr

ipfo, quód videatomnes fic ordinatos abftinereà matrimonio,

'Si quis tamen invincibiliter ignoraffet hanc obligationem effe

[

ilne-

ánnexam, non tenereturad caítitatem, necex lege , necexvoto,

quia Ecclefia nonintendit talem adftringere, Conink , Palausn,

12, contra Averfam $, Quintó, qui putatobligandum ex lege

ml

Ecclefize, Culpabiliterignorans tenetur exlege, quia tenebatur

examinare, quid connexum effet.cum illo, quod voluntarié affu-

j

Sub-

7

i—to !

?cbat.- Hinc qui'in-i-tiamr. P:esþy*þeratþ', D'ia*c*onïtü*,") aut

nj

laco-

»e

o at GetILcL ia NAUDO d as

€A3U5 SACR AMENT ALES)

r

Üiaconátuánte m

atri

;

;

monium contra&um , redditur inhabilis

ad contrahendinüm

cxvalid

inatrimonium

ex Trid.íeff.24.can,

3,Qui veró initiatur poft

plilip

; feparatur à con

juge in- Ecclefia Latina ; in hac

enim non

permittitur ufus conj

ugii cum ordine ; licet Grecis fit

jodiciu

permiffus

3scaufa

ex Cap. Quefitum,

cipiturt

7CASUS DLXIX,

nofci, C

P":rnaudus elericuy b

eneficiaius & in[acris conflitulus

APIIUPÉ ClerisAle»

vfed & je

effat quidem

j Quifi

nei/ime tempore iptermifit d

eferye coromAm

^

Cumer

J 4bius ab Epifc

0je Aarsomitus, Peccatrit eraviter?

monio!

REtS

Iex contumacia,

contemptu, cumq; gravi fcandalo non

geftaret,

peccaturum mortaliter ; aliàs tantüm venialiter. Fa-

QUf

«iliusaute

Matria

m grave fcandalum & ftatüs clericalis irreverentia ori-

ERN

retur exneglectu veftis

s clericalis.quàm coronze;ideo faciliüs pec-

*atum mortal

€ per illum comiffüm iri ;

dexie

Toliuscoronze,It

raró autem ex neglecdu

l

a P,Jac.

Illfung de Ord.n. 38. Porró obligatio fe-

Eccdf,

rendi tonfüram

& habit

üclericalem ordini competentem juxta

confuetgdinem regioni

tintte,

s conftat exTrid.feff. 14.c,6.de Reformat.

farm)

ff

-DE MATRIMONIO.

v g

CASUS DLXX,

E

v«mo.

Continpit non arb,

LOf

IHZA CADODÍCHM O

ul defpon[atis uel conjugatis aliquod im

pedim?ä-

WeiAiur , Atque comtra cos vel ad impedicudum »a-

CUW

EFÉHEODÍMIES COMITA

enaum, velcontraiium di//ol'uendum neatur. Qua-

titurergo, q44djndicibus im tAli proce[f ebféruandum fi ?

iiíto

Pro refolutiomehbu)ous.

tnpti

Efp. Primi. Omne

e

1

npale

s Caufas matrimon

iales pcftinere ad judi-

d

R

cium Ecclefüafticum; quam propofiti

onem,fi quis contumd-

&iter ne

vetit, Anathemate damnatur à. Concilio Tridentino,

nemc

Jefs. 24.

b

dio,

e Sacramento /M atrimonii, cam,12, unde judices (ecula-

&cs feimmifcere non poffünt, quia cum Matrimonium fit Sacra-

Mj

mentum, caufa illius cenfetur effe fpiritualis,

quam non conve-

Qübqu.

t6,lice

nit à fzecularibus Judicibus traétari,

C. Decernimus 2,de Tudiciis.

poftco

Imótametfi caufa Principalisfi

t fzecularis, & quaeftio tantüm in-

cidat de valore Matrimonii

( v. g. Siagatur de haereditate, & fi-

Matitu

Infuper

lius, qui bareditatem prate

n"diþ, negetur effelegitimus & natus

li

Q

uDÉ MAÁATRIMO NIO...

74

ts ts

3

inhabili

éxvalido Matrimonio) adhuc judices fazeulares in caufi princi-

ltur poft

pali fuperfedére, &ciliam queeftionem de valore Matrimonii ad

iinhac

J s t

judicium Ecclefiafticum decidendam remittere deberrlicet ali-

às caufa connexa dividenda non fit.L Vulli.ro.cod.de judiciis. Ex-

cipitur camen fi (it fpiritualis, qua à Judice fzeculari nequit cog-

f Qile

nofci, C Tuam.3.de ordinecopnítionum.C. lator, $: 65 C. caufam.

1047 77

7. Quifilii fint legitimi. Mynfing centur. 1.obfercv..10o. Qui ità in

Camerà imperiali pra&icari afferit, nifi quaeftio effet de Matri-

dilonos

monio merifatfi. 65 nonjuris. E. G, i filius diceretur meré ex con-

litet, -

cubinatu genitus, & negaretur inter parentes ejus aliquando

Matrinsonium fuiffe contractum, cunc enimde iíto fa&to,an Ma-

ntiati«

(Us]W-

trimoniüm contratctum fit, abitrahendo à valore ejus,etiam Ju-

dex fzecularis re&e cognofceret.

yeau

Refp.fecundó.Cauías Matrimoni

itofe

ales non ad quosvis Judices

Ecclefiafticos, fed tantüm ad Epifcopos, eorumque vicarios per-

mjurt

tinere, Unde Decani & Archi-Diaconi hanc cognitionem cau-

eisnind

formata

farum Matrimonialium fibi de jure vindicare non poffunt. 7 /;4.

fiff. 24. Deveformatione C. 20. In amplis tamen Dicecefibus,ficut

)

v. g. inSalisburgenfi , folent Epifcopi Archi-Diaconis caufas Ma-

trimoniales in certo aliquo diftri&u emergentes judicandas

dinete

committere, & fibi tantumappellationem reíervare, ne partes

(f Itb

cummagnis fumptibus & temporis difpendio cogantur femper

qe

Epifcopale confiftorium adire, Abbates quoque nonnulli Ex-

empti,qui totum Territorium, & ineojurisdittionem quafi Epi-

fcopalem habent,quamvisipfi de coeteroEpifcopi non fint,etiam

djudi

de caufis Matrimonialibus cognofcere poffunt :nam ad decifio-

LUfdr

nem caufarum iftarum non requiriturordo Epifcopalis,fed juris-

ntiffy

:

vülde

Refp. tertió Neminem poffe propriá authoritate conjugem

ACEde

-ob quodcundue impedimentum fine fententiá judicis dimitte-

onve

re, licet fortatfis notoría confanguinitas inter ipfos conjugatos

dith

poft contra&tum Matrimonium appareret.

Imó fidefatto e. g.

m]/fl'

Maritus dimififfet uxoremad recipiendam eam, at cogandus , &

lh

infuper peená arbitrariá mul&andus effet, c.5. Je dicvortiíis,

its

mipfi conjuges vel illi, quo-

: Re[p.quaríó, Quod non tantà

b

b

ruim

*

746

CA5 US SACR AMENTALES.

Sumomeceno,

d

P nnd

tüntu

rum intereft, f*ï5æääæägfïïfmöhifum'ääæïaïe;&rï-

pédiméhtum:

judici notificare;fed frfama fpargatur;quosdam conjugatos ali«

conje

um

quoimpedimento canonico laborare;judex de veritate ex officio

dubio

inquirere debeat *imó quilibet de populo;cui impedimentum

notum eft,id judici proponere,&Matrimonium accufare permit-

direal

tátur, nealiquifubfpecie conjugii impune'adulteria: yeb ince-

t/elïä, |

ftus committant; dummodo non fit praefumptio ; quodéx odio

n

áut malitia, vel'ad extorquendam pecuniám accufator alienur

ttim

Matri

m

accufare-

po[funt.

uU - p r um

256

i'

ITMM

eeles

BN

-344 O

Ju

Ceni

ritür auteni

æfümþäo contra accuiätorem, fi

eotempo*

facil

re, düo denünclátiónes arite; Matrimonium 'in'Ecclefía fattze

funt, ipfe in loco praefens fuerit , nec contradixerit;& primüm

Mà

poft Matrimonium cotrra&üm accufationem . inftituat ; quaré

non erit facile audiéndus , nifi juramentum praeftiterit ; quod

dcþa

xrimum ex poft fa&o in veram notitiam impedinienti devenerits

pro?

fitul

& nullá malitiá adaccufar

dümimovetur c. ulfimo. Tit; QUi a.cczf

|

favepoffunt, ubi videatur Panórmit.n&mero g. & 10:.. 53

h

-T

*

;

7

i

P

pria.confeffio:dicatur ópti

.;(

fltct,

Refp. qui

nfó. Quamvis aliàs pro

[

a probatio, fi tamen conjugati ultió. faterentur. impedimen-

tüm, E. G. cofifinguinitatis, impotenitie;criminisnon propte-

Mjti

mntq

réà matrimonium ftatim feparandum foret; nifi 'ex aliis.conje--

&uris deveritite appareretne conjuges cobabitationis pertaefi,

[

lluderé& impedimentum fingere poflint. c. fuper eos;: f. de eo.

Tgfi |

€o

füeri

qui cognavit.

- Si vero conjüges non petant feparationem ; fed

T

tantum difp

enfatióném & ulterius cohabitare velint,creditut

affertiont: quia hic nulla caufa eft,cur de falfita-

D

fimplici'eorim

Qo(t

te fufpe&i fint: n

am confeffio non eft in eoru

t

:

:

.

m fayïofc?rgä"fe;.

otius gravàmen impetrandee difpenfationis.

fextó, Caufam Matrimonialem reputari 1n idt;ajgauf,

C.laf

£f f

e

fatn ardüam,& magni

prejudicii, adcóq: in eánon fufficere qua-

qur

Jescunque probationes;

fedrequiriplenas & integras . Verum

C d

ntratfo diffolvendo

mon

hoc intelligendum eft,fi deMatrimonio /am co

agatur. Siautem agatur Ze impediendo maírimonio, quod nec

trim

sadmit-

àut j

dum contractum eft; tqng etam femi plens probatione

tuatur,

24*

N Ine inrde

'

e pIGPATRIMONIOU l-

|

l

famacommunis,velalia indicia &

ä&htuai

tuntur, m; &i&um unius teftis;

H

Pat09 alie

€onje&urae c.2; de confangut

n

i - 65 affinitate.

. Ratio eft, quia ex

taliimperfe&3 probatione res

fit faltem dubia &. periculofa; In

eroffiio

lotutior via eft tenenda;

& expedit impe-

ientum

dubioautem & pericu

tpenmite

direab initioMatrimonium,

quàm cum perictilo peccati'admit-

teíe , ut fortaffisex poftfatt

o.cum fcandalo diffolvi-debeat, :

Vàyince.

MF'QGXO

EM Refp.- S&Ptlïjiöu À

Licet regulariter confanguineus pro con-

aliuriy

fanguineo non fit teftis.

idoneus , fi tamen agatur Circa-Ma-

trimonium de impedimento con

fariguinitatis .potiuis confan-

A

guinei , quàm;extrà

nei pro teftibus- admittendi: funt , có :quod

cenfeantur optiaagu

habete: fü& Genealogicze notitiam; & non

vt

fuá :familià tolleraturi. fint. c. 3. qué

fs Gd

facilé inceeftas nuptias in-

prinim.

"Matrimonium accufare poffunt &5c. c, f'uper.

*

22. de teflibus.

Refp O&avo, Sialiqui

.

teftes aliquid contra Matrimonium

tj quare

fainpun&to juriscontroverfa fit, tunc potius

k qud

deponant, vel resip

Nvarenty

ro Matrimonio, quàm contra:

prönumiapdum* ;H"e';« ;Arg.,ï- gags

finalis de fentent. 65 ve judicata- ..

Aonó. Caufas Matfimonïakä t;'a&äridaä *eH:'e fumma-

Refp.

titer, & quantüm fieri poteft breviffimé , ut longiores dilationes

" Opti;;

& fruftranez exceptiones ex officio judicis amputentur ,.;ne li-

m

wpte-

tigantes ob-longiorem: moram periculo incontincntiae.expo-

suniee

nantur, — Clem.2. dejudiciis, €5 Clem. fepà2. de everborumfignif.

Re[p. Decimó. Quod fententia lata in caufà matrimoniali

T

m

non tran(eat in rem judicatam, etiamfi ab/eà appellatum non

fuerit; proptereà fi quandocunque novae. probationes impedi-

m d

menti ermnerferínt, nova accu(atio inftitui poterit, vel contra,

tedittt

fi Matrimonium ex falíis probationibus feparátum fuerit, & ex

fülit

poft fa&o de verítate :conftet , rurfus redintegrari debebit,

Cmylg

3

C.lator. 7. 65 ibi G lo[Ja de fentent, & 've judicatd. --

"'fcau'

-Refp. Uindecimó, Quamvis aliae aGtiones regu

laritef extm-

uantur lapfu 30, vel. 40. annorurbi L. ficut. 3. 65 [ omnes 4,

eque

Verwn

C. de pmjkriptione 30, annorum , accufationem tamen Matri-

monii poft lapfam temporisinttitni poffe. Neque enim Ma-

yndo

trimonium ab initio invalidum tra&u temporis convalefcit,

d n«

Hoc tamen concedendum vi-

dmit^

aut ir;ïpcdimcnþum tollitur.

Bbbbb

detur,

yotile

744

2

CASUS SACR AMENTALES,

dätur', quod

poft mortem con

pott

jugum 3o, vel etiam 20. annis

lapfis non poffit difputari de v

alore matrimonii preteriti, E.G,

ut Filius velNeposá fuccetfio

n

Qu

ceum in tali cafu jam ceffaverit

€ haereditariá excludatur

quia

peccatum conjugum , n

Oon.ape

paret Ratzo;cur difpofitio juris

civilis, quae poft tantu

m tem-

pus omnem a&tionem tollit,

locum non habeat.

tl

textus i /. querela, 12,

' Facitenim

tam

ubi Baríbolus 69 DD.C

4 legem: Cor-

doteif

neliam defa

uda

Refp.

g | Zvdeci'mö. In aliis

quideni cauüs-)du-biiä 'cohfülendum

effe partibus, ut transaction

&

92

» Vel amicabili compofitione liti

198

finém imponant. - At veró in

Matrimonio, quando agitur fu-

bus, .

per impedimento canonico: n

on effe permiffam transa&tio-

ubi u

nem , neque juramentum vol

un

tarium , vel compromiffum,

quoq

aut alia fimilia , quae fpeciem tra

nfa&ionis continent. C, ulf.

frau:

detranfai: Quiafüper illis tantu

m admittitur transatio, quae

funt in poteftate partium litiga

efust

ntium * non.eft autem in ea-

quiin

rum poteftate cum impedimento

canonic

o in Matrimonio per-

qui

manere vel fine impedimento à Matrim

onio difcedere, ergo.

fntu

Super expenfis autem in lite fa&is item

fi contra filium aga-

N

tur, de valoreMatrimonit parentum ja

m defun&orum in or-

V

dine ad fucceffionem hareditariam,

iapf

re, nemo facile. dubitaverit,

t.r-ansaäfc-ionem prpcedcf

ulha)

DN

CASUS DLXXI,

ftm

— Quidfi femina fiB4 promiffione AMatrimonii extorfit 4 yiro-

ligeti

cqgulqm 3 Teneturue ilum ducere?

lo

tare

T Efp. Ut plurimum non teneri. Ratidejï, quia non tenetur

ratione promifílionis, cum fuerit fi&a; neque raíione

vf

damhi, cum vir non foleat damnum

feuf

do t

^ habitá: Furf: foemi'—m,h

pati ,. chuli

part

l

fib

gulax

ibq

. CASUS :

749

"a

j Di M ATRIMO N10.

-

CASUS DLXXII.

t E G.

VU , quia

'dejïömmit V irginem fub [pe Mätrimonii f

- Quid f alis

promi[fi : teneturne eam ducere ?

»10nap.

Efp. Quod talis per fe loquendo teneatur puellam deflora-

xCiCCHim

D Coy.

tam in Matrimonium ducere ,. nec fatisfaciat offerendo ei

dotem fufficientem , ut poffit alteri viro fibi fimili nubere, fi

uella nolit acceptare ejusmodi dotem, — Ita cum S. Tho, in 4,

llwdim

tione t

dift. 28. q. unicá art,2. ad 4tum. Sangez. l. 1. de fponfal. Difp,

1o.n.3. Prioris membri ratioe[f , quia in omnibus contra&i-

igiturfy.

bus, ín quibusintervenit contraQus? Dout De;, facio ut facias:

insadig»

ubi una pars ex contrahentibus implet requifitum, tenetur

miftü,

quoque implere altera , etiamfi haecifidé contraxiffet (nam

D (: u[tl

fraus ei patrocinari non debet) fed ín caft pofito intervenit

Jo, guz

ejusmodi contra&us, & puella , quantum eft ex parte fuá , re-

ninee

i

quifitum implevit; ergo &c.

Pofterioris membri rafio e[f,

fiio pet-

quia juftitia commutativa obligat ad reddendum non folum

6, 0.

tantundem & aequale illi , fed etíam fi fieri poteft, id iptum

m aga

quodex eádemjuftitiá dandum eft :fic fi quis furatus fit equum,

n n ote

& hunc ipfum reftituere poffit, non fatisfaciet reftituen-

tocedt:

do pretium : UInum enim pro alio in-vito creditore [olvi non pote[f,

ul babetur L.2.$. 1.ff.devebus creditis,

Ergocumüin pofito cafu ta-

lis fit conventio humana faGainter virum & virginem exhiben-

tem fui corporis copiam , ut ex Juftitià commutativa vir ob-

i

ligetur ad illam ducendam in Matrimonium , non fufficiet

loco hujus certam dotem dare, fi hanc virgo deflorata accep-

tare recufet, & deflorator eandem in: Matrimonium ducere

tenatut

poflit : Ifte enim contra&us eft de rebus determinatis dandis

;r'wu

feu faciendis , adeoque non fufficit dare eequivalens , quan-

do exhiberi potett res determinata , & zquivalens ab alterá

arte non acceptatur,

Interim tamen dixi , quod talis, qui nimirum Vireinem

fub fpe Matrimonii fidé promiffi , defloravit, per fe feu re-

gulariter loquendo.teneatur ducere : dantur enim certi cafus,

ä:

ebit ex fequentibus,

ISUS

in quibus norn tenecur, ut pat

Bbb bb 5

CA5 006

[7

ass

CAsUS 's-Achæsz; 25

In

CASUS DLXXIIL

& ti

$ed quz'Z f

def;ordtor

ii longé- d

ifparis condz'.tion'i:; E. G lonpe

inténti

Hobilfor có-

C. AL

gAE€ loc

1

b

a pfuem puela

[2 47272

3

neiatt.

^Ul

ertit

» Vel facile adverte

/A non invincibiliter iene-

7

'mwilt:*',) /f,d vel ad

legite

furne adbuc illams ducere ?

e ;otui; :'"ïjeæ?i* | ?

cisdec

-Efp. Negativé : Rafjo

busim

ef,

quia nec tenetur eam ducere rafio-

fare

^ promiffionis , ut

poté qua ex fu

ppofito fuit fi&a, acproin-

de invalida, nec

etiam rafione jufti

ad reftituendum

plus,

tiaz, cum hecnon obliget

quam damnum zftimetur ; quód fi au-

l

tem deflorator longe

majoris conditionis v. g. in nobilitate

W

cogeretur ducere puel

z

lam corruptam, obligaretur ad reftitu-

$

It

endum plus, quam d

4

tanti eeftimetur damn

mnum zeftimetur , hoc ipfo, quod non

aliquam ducere in ft

um corruptionis , quanti , fi vir. debeat

atu notabiliter indignam ; Ergó, Ubi

tamen obfer

M

.tente.

714, hic í

ermonem effe de qbn nifi fidé promit-

TE

luifte

H CASUS bLXXIV.

N

Qui4 fi puella deflovata fub fpe

H

'atrimonii fife. fibi proni ff in-

Vincibiliter jenoravit zllam di/fa.

ritAtem couditionis ex pore

orAtorts ; feuebtturne bic faltem IunC €ATH

Quid

«4cere ?

vetur

iefop

Efp. In hoc cafu corru

ptorem intuitu 'prxæfiatæ difparitatis

-non excufari ab obl

igatione ducendi puellam in Matrinio-

nium,

Ratio eft ,

quia difparitas conditionis ex fe non irritat,

nec impedit Matrimonium , ergo fi puella decepta aliundé fu-

"

picari non potuit dolum fubeffe contra&ui , non videtur de-

)

:

ceptor eximendus ab obli

gatione eam ducendi , quamvis econ-

:'.

P

j

1

trà alii, ob rationem

fe velint,

pauló anté addu&tàm valdé probabile ef-

ftantiá co

quod talis fi&é promittens neque fub hác circum-

rruptam ducere teneatur , fed fatisfaciat , fi exhibeat

pro da

mno ?llgto pecqniarigm compenfationem,

Intcr?m

7$I

&:—N

GENSE

UDE MATRIMONIO, ^

- ]nterim in foto externo, «non igred:tur dicenti s fe fi:

&o tantum animo promififfe Matrimonium , quia interna

intentío 'ex a&u' externo praefumitur.: L. 1,c04; 44

em Cor-.

- . li

hr (Zm.

neliam deSicariis, &5.L.g C.deinjuriis. - Nifialia indicia pro feal-

"ebi-

legare poffit; E; G. quod priüs hunc fidumanimum coram ami-

cisdeclaraverit,ità ut his & aliis fimilibus indiciis concurrenti-

u

etenfio-

bus in füpplementuin ülter

3

foris 'þïöbi;:fgippïg.jij;'ähi:cnjtum pre-

dC DI

tt-.ufc valeat,

h obliget

d fi u-

a

j

4

s.

Vobilitate

Qu

sïonäztmms notabiliter altioris puellemins di om& "vere

] refitu«

e fciente

;q,:;:?

"Mabrimonium promitteret ,. ac propterea [b [e fturi Ma-

trimonii ipfa f perzmitteret deflorari , ténereturme eaen dusere , f&

10 ton

B ïd/i unde g^"v

:

Ium vel dam

t dehat

[2

e' féanda.

"um ex £Ali M;g.;fjlmm'o—

j U

KT

t nia-zltþ-eziremr?:

promit-

' Ajï:rmatzfue Ratio efl,quia cum corruptor üt Dom1

nus rei fuz & fciverit conditionem puellze , cenfebitur vo-

luiffe cedere libéré

:

; juri.fuo; öc niliil de exceffü fuae conditio«

A

nis- præ;tgnderc,x;.-

« r

,

3

E

NT

?

L

CASUS DLXXIY:

wf

dudfen d

!

x

z

fiont pr

omiffioniefie fuluri /M ätfï;nor;)'i/& que-

retur

rave malum vel [caudalum., ut F. G. armues rixa intér ATA«

f

atítatis

£e$'ve

con[anguintos contrabendum, velodium Cap

itAle imter. ipfos con-

4

af ebenies

äc;cjägäe tAlis f1Gfà promittens ex juflit

iEl«

::ontrzþeæglüzii Matrtmvnïuw premiffum?

71 eä/ig?tw Ad ..

ii

d d-

Epregatme Ratio et, qu'ifaï nulla -pbte&- effe oBligätio

r de

^ Juttitiae ad a&um aliquém , qui fine gravi' peccato adim«

eorte

pleri nequit : atqui Matrimonium cum gràvi aliorüm^ ^^

t fcandalo fine-peccato celebrari non

jledt

malg au

l

.Cum-

TR .,po,t-cü,ergor &c,

ibeat

æs)ocn:ï

Cerim

äASUs

752

ass

—CASHS S$ACRAMENTALES.-

CUMUREEEADERCeeN

f onfaü

- CASUS DLXXVII.

cedetidi

Quidfi corruþtbr fide Matrimonium prbniitterb

€ effe virgsuem ,que poffea deprehemditur monfui

/fes

t)'utüe;üi aæmu

effetze

puoprà

1

£ndts ;06'5 1

Egatus ad contrabeudum Matrimonium cum :i g

REjþ.N

egaticve, Ratio eff,

Quifl

atur deceptione alterius.

quia tunc deceptio umus ädgnpe:i.

A

CASUS DLXXVIII

m

Quidfifidlé p

H

romz'ttens "Hatrimonium,eam, quam fub fpe futuri ma-,

P

trimonii copnovit , exiflimabat e[fé Virginem,pofea deprehemdiz nom

taat 4

ui/fe ,teneturneenmducere ?.

àdi

betat

Efp. V'eg. Ratio eff,quia fi hzec eft caufa fufficiens ad difï'dlv&h;.

indun

| da .qupfglia vera , quidni effet ad diffolvenda fponfagia ü&a

CASUS DLXXIX.

Al wþrö Iicät- in bi; duobus pojteribribw cafibus puellati ial?m tt0ft ie .

Q

neatur dclinquens ducere in uxorem,nunquid[Altem yatione babita

ii

copula nliqt(id dare tenebitur ?.

Efr. Si puella fingendo & afferendo fe virginem, cavl:(am'præ-

Ka

- buit ficté promittendi Matrimonium cüm habitácopulá,pro-

Iu

mittentem ad nihildandum teneri, &atzoeff, quia cum in hoc

adpw

cafu puella fuà deceptione caufa fuerit fic habitze copulae , non

eft conveniens, utfornicator pro hácaliquid compenfet, Secus

effet, fi quae putabatur virgo, per fiGionem Virginitatisillum

óty

n

noninduxiffet ad copulam, tunc enim,quod pro copulá fi&é Ma-

trimonium promittens aliquid dare teneatur, docent Corduba,

& Manuel,citati apud Sangez.l. 1, de fponfalib. difp

"

^^ CASUS DLXXX.

UF- ;00' nol l.

Quidfi pue'.'la, P

oftquam ATitio fub [pe M atrimonii i

ä promiffi de-.

4d cc

Oft

orAtA eff, denu cum aliquo nlio foruicetur; tenebiturne eam.

Titiusducere 2

L

endi á

d

REng N fgdt. Ratiío efl ; Si enim haec eft jufta caufareced

fpon;»

DE M;rn;zzguo N10,

733

-N

fpohfalibuä verécontra&is,ergo etiam eft caufa fufH-C/i?nsad re-

üldie;entf'

cedendum à fp

onfalibus ficté contra&tis, - l taSanchez, (.,cv. quem

IAjjt oj

pro praefenti mgteria vide,

.CAS8US DLXXXI

rpen

Quidfifiant fponfalia libera quidem 4 coazlione , &5' met& cadeníe in

AE um con[Lamten, (uc cequicitur in C, unico de p

on&l.in 6. ) féd absque fuf-

cleuti rationis delib:mtiang: fumtne valida ?

Efp. Negat. Rafio eff , quia ,cum fponfalia inducant obligatio-

fuluimg.

nem,jusautem obligandi oriatur ex voluntate deliberaté ope-

tHÍE pl

rante , confequens eft, promiffionem fponfalitiam fieri debere

deliberaté, — Accedit, quod absque rationis advertentiá & deli-

beratione non detur actus veré humanus

difblren-

induccrg obligationem humanatm,

CX

: adeþqüe nec potens

ïaix&a.

CASUS DLXXXIL

n t fa

Quidf quis *velit contrabere verafponfalia, vequireturne ad ila con-

habità

tm/amda FABIATAHoWIS deliber At i0, quamtam requirit peecati

lethalis perpetratio?

p

E[p. 1ta, Ratio eft , quia cum fponfalia obligent fub mortali,

ulä,þw'

neceffe eft in iis eam delibera

tionem intervenire,quae fufficiat

ad peccatum mortale.

» n hot

E

]re , ort

CASUS DL-XXIXI*»II.

t OCUS

Sedq

(sl

uid fi quis d)tlit—contz?azbere -'Ugï'a fponfalia: [u'j?ïciefne etiam ad

fM

-dlla contrabenda, tantapracist vationis deliberatio,

quantamexigit

:Of (belo

feccati mor/mlis perpetratio ?

0 IlJ— L

TOfa:Aliud eft fequïri adaliquid conftituenidum,aliud eft,fuf-

ficere ad aliquid con(tituendum : n

am animal v.g. requiritur

ad conftituendum hominem, fed non

fufficit. Item materia ad

»mij]ï/f ,

