fororem tuam in tanto periculo trep

idantem , fi mora defit,

inducuntextempore voveat,

Deofervare virginitatem fuam,

QUs debi

autprimo triduo matrimonii

Intete) in

juxta monitum ab Archangelo

Raphaéle datum Tobize juni

ori:aut fi longiori moraopus fit,

Tij eor

primis novemdiebus , in honorem novem menfium, quibus

Virg

9 Deipara Deo gravis fuit; velaliquid fimile fanttae in-

COþffjm:h

tentionis.

uidni confenfum faltem permiffivum à novo ma-

uT,

rito novanupta facilé eblandiatur? intereà impetrata difpen-

T0 j

atione,fuavis quoque modus effe poterit, renovandi confen-

p

um ceterüm ad exemplar, quod tibi in caufa matrimoniali

monftratumeft,difce judicium ferrein aliis materiis & cafi-

R ä:/,þ D QW

bus confimilibus , ita Patritius

& r

Sporet,

Tüy,

Rdf,

Me

m à

m CASUS

pE -34.,4 TRIMONIO;

1257

nl 2

CASUS MLXIMH,

) Cafü ut-

i, Acfi

A dvertit Cenfeffarius Petrum contraxiffe matrimonium invali-

dum ,feue jure humano, ut cum con[anguinea prioris conjugisantraquay-

ffatius!

$um gradum , five jure livino , v.g prioriconjüge nondum mortuá Gc. Ex errore vel ig-

ilt ettoté

morantia invincibili & inculpata duranieetiamnum Vona fide : advertit autem nibilominus,

feipfum informet ,tazsen conjugem putatitiamnon dereliurum , continubpeccaturum,aut

t &bona

jf derelinquat ,.oritura graviftma (candala, alia incemmoda, ac dificultates prafertise

t, adat-

€irca proles jam [ufceptas , €9 quamwis etiam difpeu[atio impetrari poffet , attamenetag -

ytem duci

mam fore dificultatem & periculum in renovando con[en[u; eo quod conjux uallitateu

matrimenii fubedoratus denuo confentire wollet 2 quid

ytare, vd

«ciet. Confeffarius ?

minterto«

R. Ejb. Eo cafu & poteft & tenetur Confeffarius prudenter dif-

: 1, Veti-

ümulare,imo fi opus fit,obligationem etiam debiti docere,

here cum

ita PatriciusSporerexSanchez. Rafioefl; quia ex duobus ma.

et interdi-

lis minus eft eligendum, fi ambo vitari non poflint , ut hic

jm petern

contingit. Minusautem malumef fornicari materialiter tan-

s; intert

tüm in bona fide, quàm acceptá informatione imprudenti,

nhoculti-

formaliterpeccarecontinua perplexitate ; aut alia graviora

smala caufare.

f prai

; vi li aU

Dices. Quid fi poenitens conícius (it nullitatis matrimonii,

atque facilé apprehendatfe debitum exigere non poffe,invin-

m ,qUi (0

taSanciez

€cibiliter tamen putet fe alteri exigenti debere reddere? Refp.

re,adjuv?

Eádem ratione tace , diffimula , praefertim fi fitfoemina, qui-

son defit

bus debitum negare valde difficile & periculofum eft, donec

tem foa

sunéilito

intereà impetrata difpenfatione eam de revalidando matri-

t

gQ.D

monii contra&uinítruas,

ta0qus

lt

CASUS MLXIII.

Um, quibus

Confeffarius ad-vertit Petrum awelle ducere uxorem confanguineam

(ant

7n gradu. dirimente ( idemque efl de quovis alio a&u velconirattu il-

onom .

4c4£o AU iniquo meeró futuro )

qui tamen ex errore imvincibili ita fé

a diptt

poffe putat s defatlotamen nondum duxit . && liberb wonducere pe-

mdl

conie

feff , quid faciet Confefarius?

fià

: Efp.Confeffarius

attimo

tenetur Petrum informare de rei veritate,

ris d*

etfi credat Petrumnon pariturum, fed graviffimé peccatu-

rum, Rafíoeft ; quiaConfeffarius,ut fpiritualis Paftor,Do&or,

Medicus animarum, ex officio fuo tenetur poenitentem in-

formarede erroribus confcientiz , nifi fubfiz rationabilis cau-

|

Eee eeee

fa

(5 05

1158

CASZIS SACRAMENTJJLES

n vt

fa diffimulandi, ficut in cafu priori, Ille enim, qui ex errore

invincibili jam contraxit matrimoniü v.g.eftin poffeffionebo-

$ifiti

na fidei, & fiinformetur, conftituiturinperplexitate & peri-

TTE

culo, cum aut peccatorum aut fcandalorum , vel aliorum in-

commodorumac difficultatum , quibus fe moraliter extricare

nequit, uti fupponimus : qui autem nondum contraxit , ab-

Pj A

folut& liber eft, ficut hic non habet caufam non recedendi à

A

dtije

tl

fuo errore,ita & Confeffarius non habet caufam diffimulandi

fuum officium, feu non informandi eum de errore fuo, &

G1

confequenter fecutorum caufa per fe, nullo modo erit confef-

f pen

deedy)

fariiinformatio , fed malitialibera poenitentis informati..

CASUS MLXIV,

dero

jog det

Conjux abfente conjuge obleat fe cogitatione copule maritalis,

priratu

eccatue mortaliter ? nempe peccato: mmoro[e deleéf ationts ?

R Ef». Vegativwée. Ratio ff ; quia mortalis malitia deleCationis

quedice

motofz fumenda eftex malitia , objeti, five rei cogitatae j

o eji

fed copula maritalis malitiam nonhabet ;ergó de ea cum vo-

Jefotams

luntatis approbatione eft gaudio cogitare , non eft mortale

amer ;

peccatum morofaz dele&tationis,eft tamen peccatum veniale;,

If , Dotj

juxta Cajetanum , quia nec neceflitas nec pietas talem men-

quam g

tis occupationem fuadet.

gutatitiz

feforem

CASUS MEXV,

QUif cer

T itius dubitat: de mateimonii contrabendi valore ( quia *v. g. cer-

tur ah mw

tum nuntium de morteconjugis nom accepit )teneturue Amnrri-

:

monto conirabendo ab[limere ?

Thwfete

E[p. Affirmative,idque partimob favorem Sacramenti,

ne

80 & p

invalidé adminiftretur , partim ob illud principium ; mala

fidecontrathum iniri po[fe [ionemque incboari ab eo , qui initio dubi-

£at , num contrabendi po[feffionem capiendi jus babeat , quare qui

ita mala ac dubia fide contraxit, ftantetali dubio conjugii de-

bitum petere non potett, licet alteri bona fide con-

UM

trahendi, fi petat, reddere

ühite

teneatur,

"Init

CASUS

DE MATRIMONIO,

1159

70 um

g d

—

X CITOIG

CASUS MLXVI.

lionebo-

SiTitio poff matrimonium bonafidecontraG um fupercveniat dubium

e& peri-

de iMius valore , idque poft diligeutem veriratis indagationem depelli

otum It»

awonpoteft $ poteritue Titius licito conjugit debitum

exttiCate

Petere ?

To Efp. Affirmative. Probatur, quidubium fupercveniens bone fi-

axit,ab-

cedendi à

dei poffeffori obeffe non debet,ita ex communiore fententiae do-

Tmulandi

cet Layman, & colligitur ex 5, Auguft. lib.de fide & operibus

tfüo, &

cap. 7. quod refertur caufa34. quaft, 1. cap, Sivirgo &c. 2. ut

'it contel-

lite pendente, ubi habetur , quod accufatus ( de matrimonii

defe&u) ante probatam accufationem , jure , quod habet in

matis

altero,privari non poteft, imó ftantetali dubio theorico cen-

jugi debitum petendi,conjuox redderetenetur; quia nemo

surilali

privatus alterum fui juris poffeffione privare poteft, Ob du-

(f

bias , etiam probabilesnon tamen certas rationes, quare ne-

atíonit

quehicpericulü eftfornicationis formalis feu peccaminofae:

cum , efto matrimoniumrre ipsá irritum fit tamen probabilis

oratey

i cum o"

ignorantia in bonz fidei poffeffione à peccato excufet , fi

[ motte

tamen matrimonii .defedus manifefto alicui exploraturus

fit , potius excommunicationis fententiam fuftinere debere

yvenidi

lem mee

quam fernicationis peccatum , feu petendo feu reddendo

putatitiaeuxori admittere. Ex diüis collige, bona fidei pof-

Íefforem jurefuo.nequaquam excidere , priufquam certo vel

quafi certo deprehendat fibi jus non competere, quodfi igi-

tur aliquis defe&tum matrimonii licet bona fide contra&i,

q. 9. ^

manifefto de

Annfi

prehendit, omnino abftinere cogitur, 3 redden-

lo & petendo.

menti;ne

CASUS MLXVII,

ium ; f0

il À Ji

Qui4 fi Caja ob longam /Mariti fui abfentiam nubat altert ,

vité qu

fheitne id valide? -

yxjugi*

'R Efr. Ob nullam mariti abfentiam , etiamfi de illius morte

e(07

. dubitetur, poffe uxorem alteri nubere. probatur, quia ita

l

definit Clemens Tertius, cap. in prafentia, de fponfalibus,

ubiait,non poffe mulieres a2 2liorum confortium cagoníce con-vo-

Eee cee ea2

4re,

"UL

1146

€A43US3 SSACRAMBENTALES

cormetzimurg r

lare , donec ceríum nuncium vecipiant: de morte «virorum. Quibus

re , debt

verbis fignificat , ne validé quidem illas poffe matrimonium

ntqueei

contrahere, donec cis certoconftetde mortevirorum, Unde

eumvin

hoc capite fuit corre&tum jus civile, permittens, ut mulier

illud red

poffit alteri nubere , poftquam quinquennio integro exfpe-

dis nupti

&alffet virum abfentem, de cujus vita dubitatur z L. uxores ,

juriradh

de divortiis : vel toto quadriennio , ut permittebat lex nxor ,.

& )

eodice de repudiis, Nam Clemens!lI, nullum terminum praes

uI

figit, declaratque, nuNam abfentiam fufficere abfque certo

tufpicio

nuncio,

Y6t0 C0

Porró per certum nuncium , unius folum nuncii teftimo-

ftrere,

nium initelligi non debet , itaut fufficiat ad hoc, ut mulier pof-

fit alterinubere , unum folummodó mortem mariti nuncia*

Qui f

re ; cumjura dicant, vocem unius, effe vocemnullius ; & cum

(ctulta

jn nulla caufaunius teftimonium,etiam juramento firmatum,

d

fufficiatad plenam probationem faciendam , ut L. jurisjuran-

NW'. M

di cap. de teftibus ftatuit Conftantinus Imperator,& Alexan-

der M. cap. licet deteftibus, Sed. per certum nuncium intel-

&

17

ligi debet certitudo moralis de morte mariti ; quae non ex fo-

(ato:

lo unius nuncii teftimonio fumi debet , fed ex aliis admini-

culis etiam , quae arbitriojudicis plenam faciant de morte

B

tioge]

conjugis probationem. Adminicula autem , quibusfama,vel

unius nuncii teftimonium juvari poteft, haec numerantur à

1lts pf

8l* inter

Sangez lib. z. dematrimonio difp, 46. n. 1 , & fequentibus.

Longitudoabfentice , & fama generalis de ipfius morte,inlo-

Thre, (

Tion ïem

eo,ubi ceontigifle dicitur; praefertim fi locus.eft adeó remotus,

utalig probationes difficile poffint inde haberi. Simorsnaz-

f(ïï, dnä&

zatur jam.pridem contigiffe , & ab.eó cempore nihilde vita

Werjt ïfxï

illius nihil auditum eft, . Sj.erat.valde fenex infirmee valetu-

dinis, Velfi füitin praelio , & diu exfpeQtatus; non eft rever-

Pt y;

Ddl

£u5 i fuit captusab hoftibus ,. à quibusdicatur interemptus

-

j

a

3

málongotempore, (ine ullo nuniciocontra

E

rioæfält-em-ä per-

UOäd N

foná fide dignd accepto , & fimilia.

Wlt;a &

Sivero contingat , mulierem poftquam matrimoniun

&um fecuttdo contzaxit ; certo fcire proprium maritum vive-

(&ülitfi

Ie,

DE MA TRIMONIO.

rI4r

re , debet abftinere à confortio alterius itaut nequepetere ,

Imonium

neque ei debitum reddere liceat, Si veró probabiliter dubitet

1, Unde

eum vivere , debitam quidem petere non poteft, fed tenetur

Y mulier

illüd reddere , ut definit Lucius lII cap. Dominus. De fecun-

toexpte

dis nuptiis, ubi ficait: $7 4/iquis , vvel alàqua demorte prioris con-

,Unres,

jugis adbuc fibi exiflimat dubitandum , ei, qui fibi mup fif,debitum non

lerxor ,

deneges po[lulanti , quod & fe famen novverit nullatenus exigendum,

10f Qr

Demum fi id füfpicetur fine ullo rationis fundamento , debet

jue o

fufpicionem deponere , & cum eo, cui denovo nupfit,ut cum

vero conjuge quoad petitionem & redditionem debiti , fe

ii teffimo:

gse rere.

»CASUS MLXVIIT.

puliet pol

t mancia"

Quid i matrimonium fit nulliter contra&um , &y mullitatis caufa fit:

us K cum

ecculta eh uni tamtum particognita y poteritue aliquando comvali-

fmaturt

daré, abfque eo, ut alteré parti ignorandi id fiquificetur ?

urisjurat

Nota, Matrimoniamnullicer coritractum propriä quidem &

gt

de jure matrimonium dici noa poteft ; diciturtamen ma-

ipminttl*

trimonium improprie, feu defacto attentatum, quo no-

À

noxex O

tato ad'cafum propofitum,

LJ

ii adimiti

3 Efp. Affirmati-vé. Ratiodft ;jqui

apoffet non taró ex notifica-

tiorie hujusmodi impedimenti gravis oriri diffen Go,perple-

ssfama,

xitas , infamia, aut aliud fcandalum,ad qua& malavitanda ma-

i

1

petanur

gis interdum congruum eft, impedimentum quovismodo

Soe oU*

collere, quamconjuges invitos ab invicem feparare, Quare

g"

nom femper invitis conjugibus matrimonium feparandum

Ü [ngWfi'

eít , dumodo, impedimentum vel caufa nullitatisper difpen-

l

fatiorem , autalium modum tolli poffit. fmo fi vir tantum

fuerit in malá fide , & foeminam ignaram impedimenti dece--

ipd vt

g yaet"

-

peric. Videtur plané ex naturali equitate ad toliendum im-

edimentum & difpenfationem: impetrandam cogi poffe,

d sent-

gt

gpus

Quoad modum autem convalidandi: matrumonium. nulliter

*

dul

£ontra &um fit.

ytiei

"nng

nium nullum ;e'x defetiu conj?h[bs in alleru-

: Qljllüfï maírimo

áro recorvalidari poffrs ?

r

-

;l;ec-' eeee 3

Reff..

1042

CASUS SACR AMENTALES

ia ii

Refp.1n hoccafu convalefcet matrimonium,f ille,quifi&é

tum fit, u

tantum confenfit, expoft veré confentiat,neque enim ad ma-

duosteíte

trimonium neceffarius eft confenfus viri & foeminae formalis

tates abifi

ter fimultaneus , fed fufficit, quodis, qui priori temporecon-

flerum cer

fenfit , infua voluntateperduret , ufquedum etiam parsalte-

foneparif

ra confentiat;alias matrimonium per procuratorem contrahi

&non con

non poffet, cum principalis, qui procuratorem mittit,longo

feà (olemi

tempore prius confentiat , quam altera perfona , ad quam

eulum, t

procurator mittitur, Volunttamen DoGores, utifte novus

prime o

confenfus, non fit meré internus,fedper fignum aliquod ex-

confenfur

ternum, veluti perverba,qua conjugalem affe&um indicent,

Cuítus, . Y

aut percopulam exprimatur;quia adeffentiam facramenti re-

impetime

quiritur fignum fenfibile, Licet veró in tali cafu jam prius

Tochus ve

adfuerit fignum , fcilicet contra&us extrinfecus matrimonii,

ti duorm

& tantum adfuerit confenfus ; reputatur tamen hoc fignum

alis bonis

infufficiens : quia tunc temporis

» quando pofitum erat, fuit

folummodó putativum & falfum.

Qui ficon

Qualiter matrimonium nu!lw;a cefJante impedimento dirimente

"Vertar, f/y

occulto,recomualidari debeat ?

W!þ

Rep. Siimpedimentum occultum ceffárit. v. g. in affini-

UA

tate occulta, difpenfatio clam obtenta fit: uxor legitima, de

hofere.

quá nihil fcribatur, mortua fit &c. requiritur quidem novus

Cütfant

;pi

confenfus : quia prior propter tale impedimentumerat in-

E feandalum

validus ; interimtamen non eft neceffe , ut uxor, v. g. ignara

t mortg

nullitatis prius de eà certioretur, & ita novus ipfius confen-

C

fus petatur , fed fatis erit, fi diffimulata nullitate interrogati-

Nm d

one deprafentifattae confentiat , ut fi maritus dicat ; fi non

C iton

efles mea uxor , velles fieri? & defa&to visfieri mea uxor &c,

d W»xde ;

quade re videatur Sangez.l, 2.difp. 36.

doGtsi,

ICefe, ne

ZInad reconvvalidationem matrimonii debeanf veiterari folemnita-

Dtur,

te:v Cozciliz dridem

Lini, ut fcilicet denub imterveniat Paro-

- cbus cus teflibus?

j m

Petiqlum.

Kefp. Effe diftinguendum , an impedimentum ita occul-

tum

b TLRifi.

"at as ERN

DE MA TRIMONIO.

1147

equifd

tum fit ,ut probari nequeat? vel utrum juridicé faltem per

lm adme

duosteftes probari poffit? priori cafu fufficiet , quod folemni-

e formali

tates abinitioadhibitee fint ; quiaearum effe&tusetiam impo-

yorecont

fterum cenfetur durare , hocipfo,quod matrimonium tali ca-

pitsalte-

funegarifacilé non poffit , cum conftet decontra&tu publico,

? Contrahi

& non conftetde impedimento, Atin pofteriori cafu propte-

itit lotgo

reà folemnitates reiteranda funt;quia fine hisfubeffet peri-

,ai quam

culum , nequandoquematrimonium negaretur, finullitas in

ifte novus

primo contra&u propter impedimentum probari poffet , &

liquod er-

coníenfus novus ex defe&u folemnitatum effet omninó oc-

nindicent,

cultus, Verumne paffim divulgetur , quod duo conjugati

amenti te«

impedimento canonico laborent, notabilis eft cautela, ut Pa-

jam pribs

rochus vel Confetfarius petens licentiam à Patochoin prafen-

atrimofii

tia duorum teftium , qui poffunteffe de confanguineis , aut

oc fipnum

aliis bonis amicis, partescoram fe privatim conjungat,

1 erat, [bit

CASUS MLXIX,.

Quid fi cenfeffJartus , cvel alius quiscunque ex privvata fcientia ad-

qertAt, eoujugatos babere igmorantiam impedimenti ; temeturne ejus

[irientt

impedimentum ; r uullitatem matrimonii indicare ?

Efp, Non teneri; imo plerumque nor effe confultum ad-

n af

monere conjugesin bona fideexiflentes. Sitamen iftacon-

eoitimà, 0

dem (10Y/S

currant , primó, utimpedimentum fit occultum , & non fit

fcandalum apudalios homines, Secundó,utignorantia non

ymetac i

, g g

fit mortaliter culpabilis, ficut ordinarié igriorantia juris ex-

cufathomines plebejos, foeminas , milites & alios fimiles, l.

(us conltl

cum de indebito. $. r. ff, de probationibus, & ignorantia fa&ti

niectopat*

excufatomnes. Tertió, ut peenitens nullum omninó dubium

habeat de valore matrimonii : quia confeffarius vel alius vir

7 uxor &v

do&usinterrogatus de valore matrimonii tenetur veritatem

dicere, ne caufamerroris praebeat. Quartó, utprudenter ti-

meatur , ne ex admonitione timeantur diffenfiones , infamize

w' jg////lniW'

ericulumincontinentiz , & alía fcandala , velgravia incom-

-

moda. Ratioautem,curiftis concurrentibus re&é omittatur

jid

aul-

admonitio, ita eft ; quia nemo obligatur ad adtum inutilem &

um

pro-

l44

CASUS SACRAMENTALES

proximo nocivum; effet verótalis admonitio inutilis & noxia$

omnese

tumpropter incommoda fubfequentia. 'T'um quodconjuges

vt ponigml

prius in bona fide exiftentes per ufum matrimonii putativi

atusconj|

minusobn

hon peccaverint, jam autem poft indicationem impedimen-

ti periculo peccandiexponantur, Ergo &c. idque confirma-

deduci ol

tur ex c, quia circa 6. de confanguinitate & affinit, & cap. (i

tiamvimo

quis autem 4. de poenit. dift.7,

impotens

Necobftat difficilistextus inc, 3. de regulis jutis,ubi dici-

Conít

tur, quod utilius fcandalum nafci permittatur, quam veritas

gotel! i

relinguatur, Nam explicari poteft de tali veritate, qua fine

eions u

peccatotaceri non poteít, & ad quam manifeftandam aliquis

Carnale,

tenetur; utfipartes fintin maláfide , vel dubio , aut culpabili

Neguto

ignorantia, Itrem concionatoraut Profeffor publicus tenetur

€at p/oy

veritatem dicere, licet fructus alicujus privati non fperatur,

abe/l,ute'g

fed potius fcandalum; quía talis doGrina ordinatur adbonum

Toluntas

publicum; ideó obprivatum alicujus malum noneftintermit-

noninfzg

tenda. Pluribus examinathanc quaftionemSang. d. l.difp.38.

tiffrms Yir

CÀSUS MLXX.

$ af t

Quid fi matrimonium in periculo mortis fit contratium cum propria

£0 tcmpor.

conculina ad legitimandam prolem ex ed fufcept um Eritue

: valiáum ?

Nota. Quod prolesillegitima per fübfequens matrimo-

Q?/ï/fif/i I

nium cum ejus matre contradum legitima efficiatur , certi

juris eftexleg nupereod. de natural.liberis. & cap. tanta: qui

ONTT

filii fintlegitimi. Ubihaec quaftioexplicatur, Hic autem tan-

W

»3ul

tum coutroverfia eft , an valeat matrimonium eo tempore

ls i

3 Quy

contra&tum, quo ufus ipfius ampliusnon fperatur? ad quod re-

fpondetur affirm, qua refponfio concordi Do&orum calculo re-

Nte

fun

Cepta eft tefte Barbofa in d. cap, tanta num.8.& Covarr, de ma-

( N ]UX

trimonio p.2. cap.8, $.2. n. ro. & probatur ex Ecclefize confue-

.tudine, fecundum quam morituros interdum adducimus, ut

concubinas , quibus diu adhaferunt , in uxores accipíant ,

Tüittimon

partim utaffettus eorum impudicus in conjugalem commu-

Com

Ti

tetur, pattimut jam conceptaaur nata ex ipfis proles illegiti-

hb.7

quoad

de

: dlfp

ina & quafi non proles(ua habita , jam legicimczur ,«

omnes

AtiQs.

DE MATRIMONIO.

TIAf

g .

—

EH

omnes cffe&tus juris vera proles efïïCiath-Ratiö Me. Es

Conjuges

ut ponimus, infirmus morti propinquus , habet potenuam

i putativi

a&tus conjugalis exercendi,licet peraccidens impeditam,quo

yedimett

minusob morbi vehementiam & mortisadventum in atctum

cohtrma»

deduci poffit. Quodfi veró accidat ipfam generandi poten-

TT

tiam vi morbifecundum fe deftru&am effe,tunc cenferi debet

impotens homo matrimonii contrahendi,

s,ibi dit

Confirmatur do&rina hzec ex eo; Quia mortipropinquus

am veritas

poteít iniri matrimonium fpirituale per profeffionem reli-

, qua fine

eionis , juxta cap. ficuti tenor, de regul, ergo & matrimonium

lam aliquis

€arnaie,

yt culpaoll

Nequeobftat, quodin mor

tis articulo contrahens nonha-

us tenetut

beat propofitumat&us conjugalis exercendi. . Nam tantum

n (peratüf ,

abeft, ut ejusmodi propofitum requiratur, ut etiam contraria

: adbonim

voluntas , videlicet nunquam exercendi a&um conjugalem

i íntermit-

noninfirmet matrimonium , ficuti patet in matrimonio Bea-

ö.x,&spög'

tiffims Virginis, Interim ordinarie , & nifi graves caufeeur-

geant , morituris matrimonium permittendum non eft ; fed

a p

cotempore ad mortembené ob eundam difponendi funt.

sbri

"CASUS MLXXT,

; gnattime

Qyidam Hermapbroditus suult contrabere matrimonium,-Quærituf.

"An vAlide & licità id poffit ?

jatur , (f

canta: 9

R zfy. Diftinguendum effe , an alterutro fexu, fcilicet foemi-

neo , aut virili magis pravaleat , vel anin utroque aqua-

'X]WW'an.

( Dïöïpü

lis fit, quodex infpectione corporis à medicis facienda judi-

al quit

candumerit. Priori cafu matrimonium re&é poterit contra-

herejuxta praevalentem fexum;altero autem cafu dabitur ipfi

at

aku oKR

icul

vatf.

em

ele&io, juxta quam velit matrimonium inire : debebit tamen

fj

coram judice Ecclefiaftico priusjurare, quod tantum eo fexu,

(ig cot

M

quem elegit , uti velit, nec eundem five in hoc , five in alio

fanty

matrimonium mutare, ficut poft Sylv, Armil, & fummiftas

u

co

communiterin verbo Z7ermapbroditus traditSang, de matrim.

es

j

l-

lib. 7. difp

ol

«196, & nos infcxius trademus per plures cafus enu-

M&

qUOd

clcg;ius.

Fff fff f

mnCS

CASUS

CA&SUS SACRAME NTALES

d

M

CASUS MLXXH.

Oftt.

tU5 Cat

Fornelíusfatetur potentiam ad.alias ,jmpotentiam aufem ad uxoremz

tisttepida

uid de bác impotentia entieudum?

eutem vafi

! Efpj,. Effe impotentiam refpeGivam , qua fi fit perpetua;,.

tion pertin

non minus dirimit matrimonium, quam abfoluta. Ratio:

eft: quia ficutimpotentia abfoluta eftimpedimentum contra-

Yemk gt

latur.Gip

hendi cumomni; ita refpeGiva cum tali: ergoficut illa diri-

Gtorquee

mitmatrimonium cum omni ,ita& haec cum hocvelhàc:

Dices. Impotentiamrefpedtivam caufatam per maleficium;.

Quatumpr

ft k erge

poffs depelli per aliud maleficium ;adeóquenon effe perpetu-

am , nec confequenter irritare matrimonium. Ref». Impe-

Fritis ger

dimentum , quod poteft tolli folummodó per maleficium , ab-

ponens, j

defGipin

foluté tolli non poffe : quia juxtajura, quod jure, id eft ,licite,

non poffümus, abfol

uté non poffumus..

tis Donory

CASUS MLXXIIT.

edtthme

àmicitn, a

F 'ir 65 mulier contendunt ad. invicem coram Tudice dé isjmpotentia:

ad co&umdum, viro dante caui[am mulieris arilitudini, adeüque praten-

audvidl.

Yira agpa

dente iucifaram ,muliere autem cau[mute niminm ero|fitiem.

viri : quid. Confilii ?

téfoeur.

Efponfio facilis :-Vifitentur per honeftos ac honeftas re-

N US: m

W.mm

Rn

"fpectivé: i exceffüsinventus fuerit in viro , mulier non te--

Ál

nebitur pati incifüutam? fi veró extraordinaria ar&titudo re-

(er d C0f

erta fueritin muliere , illa obligabitur adhibere curamarti-

P'obabilir

ficis. Ratio primae partis eft; quiaubi defectus eft in viro; i$.

P

Tstüm !

debet fibi fü

venire per propriam curationem ? quod fi non.

0.2 )

offit; dimittatuxorem; utaliam ducat. Ratio fecundzepartis.

e'Q"()Ve]

N

e(t: quiamulier contrahendo obligavit fe ad'copulam: Confe-

fewd

quenter- & ad medianeceffaria ad illam, fi non habeant anne-

Wl

d C25

Utilin

xum periculum vita j aut aliud graveincommodum..

e mkk

u

C€ &SuS MLXXIV.

"d

e

e 4d exfor-

l"de;,

Va«

Rigeliua ? Seuiria ob metum gracoem ibi 4 *vito potent

Wduc

quendum comfenfum Visflatum matrimuninlem, injufle incuffem, matrz-

at]n

meniumcontrabunt. Quaritur;an tale matrimonium fft oalidum? pre:

re[oluiione tnm bujus quam aliorum.

p/uriwmfgummfw

Poffe lr

en[ntsm. -

ANetos

» "r

DP MÁATRIMO NIO.

YI£Y

RUO ditictt

Ofa. 1. Metum fic definiri ab Ulpiano , ff.de eo ) quod me-

u um

tus causà, Eft inftantis periculi , vel futuri mali, men-

tistrepidatio. Quze definitio omni metui convenit. Omiffis

perpetua,

«utem vatiis metus divifionibus , quzead noftrum inftitutum

a, Ratio

tion pertinent , metus communi divifione dividitur, in le-

vem& gravem, qui etiam cadens in viram conftantem appel-

ümante

x illaditi-

latur.Cap, veniens.2. & Cap. confultationi,de fponfalibus,Di-

citurque etiam metus injuftus,qui duas condittonesrequirit z

- vel hác:

quarum primaeft , ut fit metus alicujus gravis mali , five per

naleficiufm,

fe & ex genere fuo, (ive refpe&u perfona metum patientis.

(feperpett-

Prioris generis malafunt mors,atrox cruciatus ad mortem di-

M. Imnpt-

eficium ,a0»

iponens , mutilatio , perpetuum exilium , diuturnus Carcer ,

defe&ioá proprio ftatu , amiffio omnium, aut notabilis par-

i«f It

tis bonorum, idque non tantum refpe&tu propris perfonae,

fed etiam conjuné&torum confanguinitate, affinitate , vel ar&tá

amicitia, ut notat fanCtus Thomas in 4. dift. 29. quaeft, unicá.

li i'mpotm!it

art, 2, ad z. pofterioris generis malafunt, que exfequidemle-

Mgf (ritte-

viora apparent( ut metus verberumnon adeó gravium &c, )

refpe&tutamen certarum períonarum habentur pro gravio-

gïgprim

ribus; nam fzp? aliquid foeminae aut timido adolefcenti , gra-

honellas t*

vem metum incutit, quod viro cordato non nifi levem facit.

yliex ao &

Altera conditio ad metum gravem requifita e(t,ut grave malü

yritudo -

probabiliter credatur imninere ; fi enim non credatur ejusmo-

» qurami t

di malum probabiliter imminere,metus tantum levis etit.

(rinrito;

Aofa.2, Metum gravem,fivein virum conftantem cadenté

od

ü,xog

poffe provenire à variis caufis.Nimirum 1.3 causá natural; ex-

)wndzpams

ais

trinfecà velintrinfecà,ut ànaufragio,i pefte,à gravi infirmita-

yd

m Gov

te.2,3 causá liberà & extrinfecá,ut ab alio homine.Rurfus me-

jpeint a

tumillum gravem, qui provenit à causà liberá extrinfeca,pof-

(pfe

fe inferri dupliciter, jufté nimirum vel injufte.Jufté quidem,Si

judex v.g. cominetur mortem homicidee, nifi fatisfaciat parti,

jex m

fet

l/

at

ut ducat in uxoré filiam & confanguineam occifi;injufté vero,

j

fs

fi perfona privata metum illum incutiat. Item metum illum

h

j

potfe inferri , vel ad extorquendum confenfum in matrimo-

i

pigm , &tunc perfe ordina

tur ad matrimonium; vel non ad

Fff ffffa2

€xtore

PL

1148

€ASUS S.AACRAME NT.;IL ES

n

;xtorquendum confenfum in matrimonium, fed in aliqbid

aliud, & tunc nonnifi per accidens ad matrimonium ordina-

Qu dica

tur ; v. g. fiquisex metulatronis accipiatin uxorem filiam vi-

ri alicujus fortiffimi, quiillumálatronibus defendat. De cze-

Iuf

libera:

terometus levis vocatur,quinon caditin virum conftantem,

& cvenit, cum timctur tantum leve malum , aut grave qui-

q'llattQS

dem, fedimmerito autimprudenter, Quando namautemin

alteriUs p.

particulari refpeGucujuslibet perfonz habendum fit malum

xiteum t

progravi malo , aut folum levi , prudentis judicio difcutien-

Bayfragi

dum relinquitur, His.praenotatis ad cafum propofitum.

ReJpondeo, prafatum matrimonium effeipfo jurenullum

Q///ï i [/]

tamin foroexterno,quàm in foro confcientiae. Idque patet ex

c. veniens, 2. & c. cum locum de fponfàl. ubi poritifex hujus

RB

rationem reddit: quia (inquit)locum non habet confenfus,

trahen

ubi metus vel coa&io interceffit. Atqui matrimonium folo

Ecdefiae

confeníu contrahitur. Ergo &c. & hoc ipfum communior &

pleréfpon

robabilior DoGtorum , quos citat & fequitur Sanchez lib, 4.

D)QQm

de matrim, difp. 19. extendit etiam ad fponfalia de futuro ex

dDt7) 7o;

metuinjuftéincuffo & cadente in virum conftantem contra-

ümersr

&a ; quod nimirum & ipfairrita (intipfojure, Quiaconnexo-

rum idem eft judicium argum,C.translato, de conftit,

Q'l;d)ï Thit

CASUS MLEXKXV.

4 Mltm' ä

Quid fi matrimonium fit initum ex metugrarvi unius de contvalienti-

d proweniente , ex

cAUfA naturali : evitue idcirco

"

REIP-Abïr

Irritum?

l'lllmd1

Ef». Nulfus metus qua

ntumvis gravis, i 4 causá naturali

(,:Wfdbem

proveniat, irritat matrimonium ; patethocin eo, qui me-

Um&(ï t

A m

tu mortis naturalis imminentis, velex metu inferni , duxit

!

Qïkï

uxorem eam, quam habuit concubinam ; certum eft enim;

dui n

tale matrimonium effe validum , ficut & vota , quae ex metu

memr,-æ

nauftagii , vel imminente alio gravi periculo fiunt , omnium

CUf ä(e

confenfu valida funt,quia nimirumin fimilibus omnibus nulla

DWW! " dc'

eft coattio, cum nulla vis inferatur ; nec ulla tunc fiat injuria

" duïend

:

We

voventi vel ,ma'trimoniurp contrahenti.

CASUS

CUf

DE MATR12MO NIO.

1149

CASUS. MLEXXVI,

L

h otdina-

Qui4 dicendum de matrimonio , quod quis coutraxit cum aliquá , ad

filíam vi-

evadendum periculum anima : eflud ualidum ?

[I Decæ'

Efp. ifa: Ratio «ff ; quia metus hic non eft incuffus á causá

fLawem,

libera adextorquendum confenfum. ita Sotus in 4. dift, 29.

q. L. art, 3. Valentia Tom, 4. d. 10, q. 3 pundto,2. & alii, Ex quo

jrave Qi«

Vautemin

alterius patet , validum effe matrimonium,quod quis contra-

fit malum

xit cum Concubina metu inferni vel infamiee,

þvel mortis vel

difcutient

naufragii.

uml

CASUS MLXXVIT,

;tenullum

Quidfi matrimonium [it initum ex gravi metu

"

jufté 4 caufa ïl.z'bverä'

pe patetct

incull : eritne vAlidam ?

Efp. iía, Probatur. Tum z. quia nulla fittunc injuria con-

dfex hujus

confenfüs,

trahenti. tum. z, quia ita fzepé fitin republica Chriftiana?

ynium folo

Ecclefia enim per excommunicationem cogit nolentes adim-

müniot

plere fponfalia , & judex adolefcenti de ftupro virginis convi-

&o , comminatur mortem , nifi eaminuxorem ducat: hzec

autem non fierent, nec licité fieri poffent, fi matrimonium ini-

efituto £X

erm conte

tum ex gravi metu jufté ácaufalibera incuffo,foret invalidum,

CASAS MLXXVITI.

ia onnext:

)üif.

QuidJi matrimonium fit celebratum per gracvem metum juft? incuffuta

4 causá liberá ,nonm ad buec finem ,ut matrimosium inenttr ,fed

ob aliam can[am , eftue validum?

7zaptra!?f/!fi'

Rz]þ. Afftrmat.

Rafío efl ; tam 1. quia adeftfufficiens volunta-

7re

rium ad matrimonium, quodfponté eligitur, & eft gratum

g

contrahenti. tum. ». quia nullojure conftat irritari, LInde «a-

u5à v

Nidumeft matrimonium celebratumcum meretrice ad vitan-

eo, (

dam mortem in illis locis, in quibus confuetudine receptum

(

Í dul

eft, ut morti damnatus, fi velit matrimonio jungi cum aliquá

mtfï

enil/

meretrice, donetur vità. Raí7o eff ; quia metus mortis nonin-

,,au

jg ex

cütitur ad extorguendum matrimonium , fed jam incuffus

Y

gj

propter deli&um antea commiffum aufertur oblatá occafio-

mxïïa

ne ducendae meretricis,

yils

fat 9

xu[lö

Neque obftat, quod matrimonium celebratum per me-

l«

tum incuffum adalium finem, quàm ad extorquendum con-

.

fen-

cu

F ff fff f;

71:--61

Xrfo

CASUS S4CR AMEN TA

- k 09

asss

fenfum, fit aliquo modoinveluntarium. Nam illud involunta-

rium non cenfetur caufa confensüs, fed tantum occafio, cone

Ntqu

metucoal

fequenter non fufficit ad reddendum irritum matrimonium,

Namt

CASUS MLXXIX,

vit, ii et

Qui4 fi matrimonium [it initumex gravi melu injuffé inculfo A cau-

vnam, fed

J libera,non ad bunc fimem , ut matrimonium celebretur , . Jéd ob

tium or

:

aligm caufam : eflueci boc validum?

totpore,

R E/fp. Affirmat. Probatur hec conclufio manifeftis exemplis.

&ifiprobe

Sicenim, r. valet votum fatctum Deo ad vitandam mortem

Timatete

intentatam àlatrone, non in finem extorquenditale votum,

fconfon

fed pecunias ; ergo fimiliter valebir matrimonium, fi latro

Ticramen

metum incutiat viatori ad pecuniam extorquendam , & via-

fietdeoy

tor,utprafentem redimat vexationem, fpondeat ipfius fili-

quaritui

am fe inuxorem du&urum. Item. z, Sijudex contra allegata

Atio ag

& probata ad mortem damnet reum , qui ut ab injufta morte

fe liberet , judicis filiam ducit , validum e(t matrimonium. Si-

fitperpet

militer, 3. Simaritus adultero in deli&o deprehenfo, propriá

fàtio Y

auctoritate mortem minatur, ad cujus iram placandam , ad-

ulter in uxorem ducit minantis filiam , valet matrimonium.

jot neg

Ti relii

Demunm. 4. Quando aliquis injufté detentus in carcere,aliade

NODjtIE.

causá, & ob alium finem , ducit inuxorem filiam ejus, à quo

Mi

detinetur , fpe libertatis obtinenda , aut quando princeps

ff

bellolicetinjufto ab altero vexatus,petit ipfius filiam,& in ux-

orem ducit , propter bonum pacis, matrimonium omnium

ATàmeni

€onfenfu validum eft.

L

CASUS MLXXX,

( habur.

A volt

Cajus judicat omnem metum gravvem ad extorquendum confenfum

WU/frene

énjufle inculfum irritare matrimonium. Queritur,an recíe?

ER

R zfp.re&é omninóo.Itaenim confentiunt communiterTheo-

logi , Canoniftee & Jurifperiti , & conftat ex C, cum locum,

14. & c.15. defponfalibus. &c, 2. de eo,qui duxit &c, idque ve-

QIWV )

rumeftin utroque foro: quia hac jura abfoluté dicunt, eum

E2)y ab

