re , eft ex generefuo mortale , ut patet ex praecepto Pii V.

Ve-

niale veró cenfetur , omittere ritus minoris momenti, nimi-

rum benedi&iones , cruces , deofculationes , inclinationes , ge-

nufltexiones,&c,Similiter Purificatio poft communionem prima

debet fieri in vino fub peccato levi ; Secunda poteft fieri in a-

nfecratio-

cum juxta pios ac do&os illa rubrica non fit praece-

qua fola,

tyettat;

ptiva, —

Porro ritus Miffze folemnis communes Miffis privatis

j, Omite

obligant ex genere

fuo fub mortali , nifi excufet parvitas mate-

1em, p

ri.

Proba

bile tamen eft, feclufo fcandalo , eorum omiffio-

acdired

nemnon nifi peccatum veniale effe.

.Quia non videntur etfe

abileen a€

partes neceffariee Miffze , nec fpe&ant fimpliciter ad ejus in-

Teigitu

tegritatem , fed ornat(üs gratiá adhibentur, . Partem Miffze no-

, Ínot

tabilem licet omittere ex caufa gravis neceffitatis , ut v. g.

io vetii

quando miniftrandum viaticum , aut cqnfumendum facrifi-

o, Mod

cium,

idom u

(Lu.äEsTlo XIV,

,0dore

amaq

"n liceat AMilTe addere devotionalia

ecertieti

qrivata?

LLl

|

i

Refp. Vi bulla-Pontifice Pji V, non licere; ait enim ; Ve

T

1f »

2

1n

92

DE SACRAMENTIS

in AMiffe. celebratione alias ceremonias

; "el preces , quàm que

pem DO&OU

boc /Miffali continentur , addere xvel ve

citare prefumat,

Contra

faciens igitur pecc

abit graviter , aut leviter,

pro gravitate, aüt

æob- fulpic

levitate materia, « Grave videtur, fi hu

juscemodi ad.

;

Ü

, wditam'en:;

ta fiant animo novum inducendi ritum,

Leve ver

O , f brevi-

cule preces , & praefertim jaculatoriae devotionis c

aufá interfe-

rantur,

Dixi: brevicule; nam or

atio produdior devotio-

Nota,m

nem redderet indifcretam,

de 10

QUAESTIO XV.

!

pow

hn in forma confecrátionis mutatioetiam accidentalis

3-

f/fp, j

[ié gracve peccatum ?

d Ed

diitionem

^" Refp. Effe graveexgenerefuo, Ratio: quia in: re tam fá-

neuws

crárecedere à ritu Ecclefize, eft eravis deordinatio. ^ Unde vel

ipfo verlx

unum verbum immütare, verius eft, quód fit mortale. In

eit di&umx

aliis veró Miffae partibusfi fiat mutatio verbalis ,

facerdotsi

cibus, cum notabili deformitate ,

erit fimiliter mortale,

Quae

lqd,,Har f

deformitas defumitur ab.o

ppofitione cum fine praecepti Miffa-

quoton

lis. Sifiat mutatio Synonimi in Synonimum, videtur venia-

te,inite.

le ; nifi fuerit diverfi idiomatis, tünc enim procul dubioforet

trà t p

mortale propter prohibitionem concilii Trid, Seff. 22. c. . &

non eltt

tut ficeni

Can,9, ldemdicendum, fi in precibus mutctunfenfus,&cg

P Ucrar

|QuzsTrIO XIV,

apmevi

Quid fi '-qüiä confecret bofliam non rotundam , vel non

Commit,

1. Ex ipl

Jatis mundam &3 candidam , vel non integram , -vel fine

fashabet

àmagine erucifixi , vel cum

i;ïr:»zgine-

$ancdi ?

fhatiducat

& diit d

Refp. Effe exgenere fuo tantóüm vchialt*:.. Ratio: quia non

conftat de praecepto rigorofo ; nec funt aggravandae obliga-

lud, Hox

tiones,

Laico veró in communione prabere hoftiam majo-

Teriner]

fribuendi

fe'm ; vel plures parvas fimul, gravis effet abufusjuxta co

inmu-

nem

Ü quiT

BR

93

m

L

:iem——. Düo/&o

Etcontra.tales merità proceder

L

-

h. C

! et Inq,uiültioiü

Witate av

efeiob- fulpic;onem erroris,

tlmen.

o5 uoaesTor O xvi..

O Sbreyj.

Ul iterfe

0t depig..

- Quis fit Mtiniffer Euchariflie ?

Nota,nos hic loqui de Miniftro conficiente , non

de fol

O

«

difpenfante ,. qualis ex: ;ati.onfab,-., caufa

| potefteffe Diaconus.

Letlilie

Reþ?.:. S.öI'us»facexzdoszef'c*mfimiü'&nrEuc&arïïïïæ: ; femper enim:

in Ecclefia pro indubitato habitum eft , itaneceffarium effe or-

dinationem facerdotalem:ad: Euchariftiam conficiendam , ut fi-

nretm fs

ne eanullomodo.confici poffit. Haec autem veritas probatur ex:

- Unde vd

ipfo verbo Dei ;; nam illud: Cheifti,. 17oc facite, Luc. 22. non:

ortale,-.1n

eftdi&um,, nifi Apoftolis, qui eo. mandato ordinati funt primi

! g. In pte-

facerdotes novi teftanrenti ,. id' autem probatur hioc modo : il--

a, Que

lud , oc facite,.non: fignificat folum , manducate, & bibite;,.

tepti Mifle

uod: convenit omnibus. Chriftianis ,. fed; fignificat , confecra--

«tut vefiide

te, fumite , & aliisdiftribuite, utme facere vidiftis ; iftaautem

dubío foret

tria. nom poffünt convenire: ornibus :: ergo illudimandatum

YETA

noneft datum omnibus;,fed folum quibufdam, qui ideó dicur.--

tur fácerdotes: ergo:caeteri nullo modo: poffünt Euchariftiam.

'enfus,&c.*

confecrare , & fi id tentaverint , nihil facient nam Sacramen-

|

ta conficiuntur in perfona: Chrifti : quare: cui Chriftus id' non

commifit ,is nihil facerepeteft; Probatur Major propofitio :

, tditm |

1. ExipfotextuLucas Lucas enim;'qui folus.inter Evangeli-

ftashabet illa verba : £Toc facite; nordizerat antea, accipite,

ywlftt o ä

manducate , &c, fed fofum: dixerat : Accepi£ panem , benedixit ,

€5 dedit dicens : boé e(f corpus meum.Exrgo: non retulit Lucas:il-

quia

j

lud , £oc facite, adattionem (olàm manducandi ,.cum ejus ne

ke o

meminerit quidem;, fed'retulit ad: actionem benedicendi & di-:

janma)o

j

ftribuendi , qias éxprefférat ,. & fimulad aCtionem manducan-

j

eni-

g

di , guia Dominus etiam manducavit, ut eft communis fent

3

tia,

| DE SACRAMENTIS

$94

d

RomsumP,

at

divi

nammd

tia,licet in Evangelio non expri-matür. 2. Qufa fiulla eft rat

io ,

cur illud, £Zocfacite, non debeat referriadomnia , quae Domi-

qar (

nus fecit,

et bfpe

h

;. Quia nifi ad omnia referretur , non haberemus

qc non mo

mandatum divinum in verbo Dei expreffum de confecrandaEu-

chariftia : & proinde non poffetab Adverfariis hzereticis ( quod

ationdli É

de divinit

tamen ipfi negant ) confecrari, ipfi enim contendunt, non de-

Conti

berefieri, nifiid, quod eftexprefse indivinislitteris mandatum,

cjepinisa

Probatur nuncetiam minor propofitio, quia-fi illud mandatum

g N

daretur omnibus : tenerentur omnes confecrare & diftribue-

Dicei

re : idautem non folum effetabfurdiffimum , fed etiam eít con-

tra confuetudinem omnium , tum catholicorum , tum ha-

giti capit

erona

reticorum.

jh roltit

Nec obftat, quod S. Thomas 3. pat. q. 81. art. r z. colligatex

quándod

hoc loco effe de jure divino, ut omnes aliquando fumant Eu-

£etutm,

chariftíam ; ubi videtur intellexiffe illud boc facife, di&tum effe

omnibus , nam S. Thomas non vultcolligi immediaté,fed me-

RQW»

tiunt, t

diaté, quia enim Dominusjubet Apoftolis, ut confecrent, fu-

anim tit

mant, & diftribuant * confequenter jubetaliis, ut accipiant de

eopt

manu facerdotum diftribuentium , quibus enim tenerentur fa-

téulty

cerdotes diftribuere , fi nulli tenerentur accipere ? fimile eft il-

souon

lud Joan, ult. pafceo-ves meas , ubi mandatur Petro , ut pafcat

1nà

Vb

gregem , & confequenter mandatur gregi , ut paftori obediat.

&f catoQ

Quare idem S. Thomas 3. p. qu. 82. art. r, docet,

Obk

facite , inttitutos fuiffe à Domino facerdotes.

per illud : ch

(itlafp

demmd

4Q. H 28 8T L X VTT

Qie pari

&^

. An totus Chriflus fit fub utraque jþecjiei ?

mentaljs

Refp. Affirmative, Probatur ex fcriptura, in qua habemus

; tantim,

tria folida principia , primum eft , corpus Chrifti effe in Eucha-

! Ge vitix

tiadfünt

riftia, Matth.26.v.26. — Hocefl Corpusmeum, alterum eft, Chri-

ftum poftrefürre&ionem non amplius moriturum. Rom. 6. v.

1 Die

9. Chriflus refargens ex mortuis , jam nonmoritur , mors illi ultra

| tem, at

onam

| Bntam,

i'

ftion dominabitur. -';fefFium.e&, Chriftum effe unam perf:

. divt-

IN SPECIE.

9$

at

divinamin duabus n

aturis fubfiftentem. : Ioah., |Y. 14. F eybum

Leféatio,

ideó ex primo principio

fequitur , corpus Chrifti

Wt Domi.

caro fatkum e[t ,

Txermug

effe fub fpecie panis. E

x fecundo fequitur, effe ibi corpusvivum

ac non mortuum ; & proin

de effe corpus informatum anima

(aflüSy.

fleibi perfonam Vetbi , ac proin-

Ms oud,

rationali, Ex tertio fequitpr 9

de divinitatem.

It5f de.

Confirmatur , quía certum eft,

carnem Chrifti effe fub fpe-

tinditm,

mándtm

cie panis:

at caroChri

fti realiter unita eft anima ratiopali & per-

fonae Ver

bi , ergonon eft ibi fola caro.

: diftribue.

Hzcratio nonconvincit , quia anima realiter eft u-

m eft con-

Dices.

, tum hæ-

nita capiti ,

& tamen irr pede eft anima fine capite5 fimiliter

erfona Verbiunita €

ft humahnitati, & tamen Perfona Verbi eft

in multis locis,ubi non eft humanitas , non ergo verum eft,

Collipiter

quandoaliqua duo realiter unita funt, ubi eunum , ibieffe al-

ümant Eu-

didumedfe

Refp. C

um diftinttio

ne: quando aliqua duoadcequaté uni-

te,fed me.

tafunt , tuncu

bi eft unum , ibi eft alterum, hoc modo, ubi eft

lectent, t

anima ràátionalis fecundum a

daequatam unioneni , ibi eft totum

xipiant de

corpus & econtra

: quando autem aliqua duo funt inadaequa-

erentur f«

té unità, tunc u

L

b

icunque eft minus , ibi etiam eft majus; &

mileeftil«

»

non écontrário;'

hoc modo; ubicunque eft caput , ibi eft ani-

, ut pifat

ma: &ubicunq

ue eftSol

, ibi eft Orbis cocleftis; & ubicunque

1 obediat,

yud : fat

€ft caro Chrifti,

ibi eft perfona Verbi, non tamen écontra,

: Obferva autem; licettotus Chriftus fecundum fubftantiam

fit füb fpecie panis, & totus fub: fpecie vini, nofr tamen eft eo-

dem-modo ibitotus; Ratio eft ; quía corpus Chrifti eft fub fpe-

cie patiis vi facramenti j

dd e(t vi verborum feu formae facra-

?

mentalis ; reliqua ipfiunita funt ibi per raturalem concomi-

taritiam , ut fánguis , anima, perfona Verbi. Similiter fub fpe-

haberti

cie vintadeftvi facramentifanguis Chrifti, reliqua veróipfiuni-

jnEuit*

tá'adfüntpernaturalem concomitantiam.

H

d- |

to Dices; Perfona. Verbi eft u

bique. pe

r fuam i'mmehfim;-

À

(Om' 6. V. '

jili ul

tem. ergo non eff im Euchariftia per naturalem. concomi-

ufon/

Refp,

l

96

IDE ;Sncmmzwzris.

at

,V Die,

Rep. Peri"ona'Ver;bipo.te[tAduplic;itcr;fpe&ari í 1 Secundum

fe ; &ficeft ubique perimmenfitatem. 2. Quatenus eft unita

«uintitaten

humanitati; & ficrationeunionis

Rg HabE

-æüälaïflucharifäa pet concof,,-

mi;antiam:di&am;

.e[t,qüia «

«uqae pot

QUAESTIO XIX,

[nidi,

*local'h ut

ifjus

t

f

»cgpiacCi» S

.An Fofts 'Cbr

fit fub fingulis pd-rtiä.u;

Dies

'g[j)-e,cierum g

«« to/?

Refp. Totus(Chri&uä-cü'fu'b;ïïqgu'lisjpart'ibus fþ&cierufä, poft

p//Vll/El I

earum divifionem , & etiam;ante divifionem, .Prima pars eft

M.

de fide, ut patet ex Confil. Trident.Seff, 13. Can. 3.. Ratio vez

tenti; /

roeft, quia quandohoftiaconfecrata dividitur j'Chriftus manet

BRWSNEW

in partibus divifis, aliàs facerdos:non fumeret Chrifti corpus,

"Chrftosf

quod dicinequaquam poteít, jam.veró cum aliqua' verifimili-

*fhthtio:

tudine affirmari nequit, unam tantüm partem Chrifti effe fub

*eft deefer

una parte fpeciei , aliam fub alia ; tum quia cum tota hoftia

;..divim'tusa

sequaliter fit confecrata ,nulla eft ratio;cur caput Chriíti fit po«

tius fub una illius parte, quam-pedes ,aut vice verfa; tum quia

cum corpus Chrifti fit immortale, perdivifionem fpecierum

Á

nullo patto in partesfecari poteft ; fequitur ergo totum Chri-

ftum effe fub fingulis partibus fpecie:um poft divifionem. Se-

cunda pars oftenditur,

Tum quia, fi totus Chriftuseft in fin-

f

gulis partibus divifis , ergo & totus eft in illis ante divifionem,

F'eqitity

cum perdivifionem fpecierum non mutetur.confecratio , nec

numi

peream fieri poffit , ut Corpus Chrifti fit totum, ubi antea fo«

ideff t

lum erat fecundum partem. :^ Confirmatur, nam poft confe-

& Mi

crationem Chriftus eft in tota hoftia, & confequenter in fingulis

Tümpor,

partibusillius, etiam antequam dividantur : at non eft in illis

gO mm

per partes ? cum non fit in hoc Sacramento modo quantitati-

[

vo, fed indivifibiliter, ad modumrerum

Sidto; e

in illis totusetiam ante divifionem.

f pmtuahum ;gr'go eft

1

Quicalite

Micsda

: Dices,

97

77 N SPECIÉ.

E Ms as

n Euchariftia

Secünd

DICL'!. 1. Hvzþziäaetne ergo Chriftus; prout?ü: i

k'

J 6E units

«uantitatem & alia accidentia.materialia ,. quae habet in ccelo?

4 j COnCOs

Refp H

T

abeteaomnia exceptis iis,quae pendent à loco, Ratio

eft, qu

ia corpus Chrifti eft realiter unitum quantitati ;

ergo ubi-

«unque ponitur corpus Chrifti , ibi ponitur quantitas,

4n[las, Corpus Chrifti eft etiam realiter unitum extenfioni

Wi

locali, & tamen'hanenon habetin Euchariftia. Refp. Ideö ex-

icepiaccidentia dicentiaordinem ad locum.

3Dices. 2. Non videtur eíIe-poflibile;:quod orpus Chrifti

(eum tota quantitate, quam 'habet in coelo , ;poffit conftitu

;i m

:;icrudï,po&

parvula hoftia ,nedumin minimis illius particulis,

-

Ia pars eft [

"U Refp. 1mó vel maxime eft poffibile ; fpettata D

h

el -omnAilþo-'-

« Ritiores

tentia; fi enim Deus poteftefficere, ut camelusintret per fo-

T

tiftus manet

'rameti acus,ex cap. 19, Mat

t

h.quid niefficere poterit , ut totus

fift corpus,

"Chriftus fit'in qualibet particula fpecieiconfecrata ? neque ob-

iverifimili-

'ftat ratio allata : nam háberea&uextenfionem ad lócum, nort

.

rifti effe füb

'eft deeffentia quantitatis

5

tota hoftia

fed quaedam illius PFO prietas, quae

divinitus ab ea amo.v.cü poteit,

ii t p

; tum qui

^QUZSTIO XX

Y Ípecterurt

i .vrzkfïo qnmveniatur inun4

otum Chti-

d | Antom jd&üment

fpecie?

icnem, 96 |

yseft in fit»

- Refp. Affirmatiive//Pro

batur,quiain quolibet Sacramento

fivifionem , 2

requiritur fignificatio & caufalitas, eft enim Sacramentum fig-

-atio , 16€

/ä

num &caufa gratise, haecautem reperiumnturin qualibet fpecie,

bi antefo !

i

ideft tam in fpecie panis ; quàm in fpecie vini feorfim fumptis?

ergo,Min prob, quia totus Chriftus , qui eftfons omnium gratia-

oft con

riníngs J

rum,non minuscontinetur fub una fpecie ,quam fub utraque,

'ergo non minus operatur fub una, quamfüb utraque.

ndtinis

| uan!fm' |

Dices. 1. Vel panis & calixfunt duo Sacramenta vel unum.

'Siduo; ergo Catholici populumintegroSacramento fraudant,

qui calicem ei ne

lm:läf) . &

s

gant. üäun*um : efgo dimidiatum Sacramentum

"Laicis datur.

J d

N

Refp.

98

DE SACRAMENATIS-

Ls

Refp. Dari populo integrumSacramentum;, non.mutilum

vel dimidiatum:; fiquidemin qualibet fpecie feorfim invenitur

sofodiit

ul

veriatque integriSacramenti ratio,

H

duhty o

Inftas, ficít integrum,quod acci

pit Laii'ws—;ï ergo fUni:dübk

26. Dibrt

integra Sacramenta, quae accipiuntur à facerdote, Refp. Nego

ftolos, fie

'confeq: nam duse fpecies fimul fumptae non faciunt duo Sacra-

dotis ,

menita; ficut nec dua particulaeconfecrata fimul fumptae ; vel

dic effe quidem duo.phyfice, moraliter tamen effe unum nu-

li, Qu

fpecie

4nero Sacramentum , quod per modum unius proponitur & fu-

Chsito:

ihitur ,quiaidadunum finem, fcilicet unam refectionem fpiri-

tüalem anima refertur,. -

,

F

Chritic

fab E

Dices. 2, Euchariftia. eff conviviu

m fpirituale z ad convi-

Üi

vium autem non.fufficit cibus , fed requiritur etiam potus,ergo:

populum parum civiliter tractant catholici, qui ad facras epulas:

qer:Un

(idume

eum inyitant, & folum.cibum fine potu ei tribuunt, Refp. Pa-

C&

pulo: datur cibus fpiritualis,, qui eft integra & totalis refe&io,,.

&cvirtualiter continet cibum & potum.. Neque obftat;quod à fa-

ve nait

trumic

cerdotibus in ipfo facrificio diftin&é fumatur Euchariftia. per

us 0f

modumcibi & potus , idenim fit potiffimum ob facrificii ,nomr

ebSacramenti integritateni , neque inde populus aliquid per-

Chrltia

tll cayr

dit ; namid ipfum , quod fumit facerdos fub düplicifymbolo ;.

fumit populusfüb uno, quemadmodum fi urri álicui. darentue

lij

in una fchedula 100, aurei àmercatoreaccipiendi , alte

d di

^

ri,flarcn—-

0

Anfto,

æ'g:r. totidemaurei,.fed infchedulis. duabug,.,,

QUASTIO XXE..

at

& Bj

n omnes Chrifli fideles adulti teneantur ex precepto di-

&c,

viino fumere: Eucharifliam fub utraque [pecie ?

Y2

Jicir

Re[p. Negativé.. Probatur,quia fiutríuft q»ue.!þecieijfümptïþ

effet neceffiria illisomnibus ex: praecepto. divino, fequeretur

&t

unius fumptionem ad falutem non fufficere ; fed hoc.eft falfum,

eum.]oan. 6;

Vis conferendi.gratiam & vitam aeternam uni

e. fe--

fpeciei attribuatur, nam. ibidem, v, 51.& y2. Chriftus d

ipfo

—-—.—'

: 4X SPECIE.

99

90 utilum

D üwenrtor

ipfo dicit : Ego fum panis suius , qui de coelo defcendi , fi quis

snanducacverit ex' hoc pane , vicvet in eternum , &5 panis, quem ega

80 fünt lw

iv

dabo, caro miea eff , pro mundi «vita. Neque obftat illud -Matth.

26. Bibiteex bocomtes, Ea enim verbadiriguntur ad folos Apo-

h. Ngo

ftolos, neque illud Joan. 6

Nifi manducaveritis carnem filii

t d Sacra.

lImpti: vej

tiominis , &5 biberitis ejus [anguinem , non babebitis cuitam'in«vo-

um «

bk. Qui enim fumit Euchariftiam fub una fpecie, v. g. Sub

ponitur& fs

fpecie panis, füb ea carnem & fanguinem Chrifti accipit, cum

Loncm firi

Chriftusfub fingulis totus contineatur; proindetalis manducat

Chrifti carnem füb fpecie panis, bibitque ejus fanguinem non

àd conyr-

fub fpecie vini quidem, fed fub eadem fpecie panis.

n potustrgo:

- Dices , Matth. 26. v. 27. Dixit Chriftus ; Bibite ex tfocom-

1

ficrasepuhas

*1e5 : Unde jam fic argumentor , lifdem di&tum eft bibite , quibus

di&um eft manducate. Velergo utrumque di&um eft omnibus

jlis teleQto,.

'Chrifti fidelibus , & ficomnestenentur ad utramque fpeciem,

velneutrum , & fic non tenentur ad ullam fpeciem. Ref». Neu-

a5 quodalie

chariltia. pet

trum di&um eft omnibus Chriftianis , fed Apoftolis praefenti-

acrilicii, noe

bus, undeex vi verborum, manducate &5 bibite , non tenentur

aliquid pere

Chriftíani communicare ; fed ex vi

illorum ; JV7fi manducafvgf

icifrmboloy

vifis carnem filii bominis G5c.

— dhflas lipfemet Chriftus fatetur fe omnibus dicere, quic-

"t datentut

quid dicit Apoftolis, juxta illud. Marci 12. v. 37. Quod -vobis di-

Aeridatete

coyonttibus dico. Re[p.VerbaChrifti aliquando diriguntur ad folos

Apoftolos ,ut Matth. 26. v.» 1. Omnes vos fcanidalum patiemini in

!

se ?fía node.

Aliquando ad Apoftolos & eorum fucceffores

& Epiftopos &c, Joan, 20. v. 23.

Quorum remiferttis peccaía

mepm /

"&c, Aliquando ad Apoftolos & omnesfideles ; ut Marci 13.

i

V. 370

Hoc autena

tod «vobis dico , omnibus dico , vvigilate.

a d

judicandum eft partim ex naturarei,de quaagitur ; partim ex

Circumftantiis, quae ex contextu oriuntur , partim ex-

fqietett

fenfu Ecc

defie uni -

a, a

: £rgditione &

verfalis.-

verim Wi g

yilis dl g

/

| ä&)o(eäN i

QU/E-

100

DE SACRAMENTIS

"n

VONPESERGER E

n*onigüu"a

(LUESTIO*XXIL'

li compet

u major utilitas c

,

]

fon.

: tatur excommunzonefub llfqul'le ;

bus, quo ;

fptcie , quam [ub una i

nis&

p i

Refp. . Ex qualibet fpecie percipitur tantum ejus fru&us,

concio ?

quem Catholici in facramento Euchariftize quaerunt , quantum.

etfrton ag

neceffarium eft adalutem. Habetur haecrefponfio in Concilio

Trident.Seff. 21. Can.3. . Ubi. Concilium dire&é. damnat hae-

siom gl

reticorum fententiam de: neceffitate utriusfque fpecier, nam

B N

fru&us,quem Catholici in facramento quaerunt, eft gratia Dei

a

animze infufa , per quam confervatur vita animze, ut per cibo-

Mümptioa

rum nutritionem confervantur corpora.; fed. qualibet fpecies:

Veadem CC

confert gratiam,ut füpra demonftravimus , cum fit;verum fa-

trnpelur

cramentum ,& quilibetgradius gratiae fufficic ad implenda man-

qilimyz

data, imó ad pellenda etianr omnia peccata: ,. & confirmatur

sl

Joan.6. Ubi Dominus pollicetur vitam fümenti unam fpe-

ciem

.

e

T0 01

: Quimanducat buncpanem , cvicvet im efernum,

(j

non p

Refp. 2.Licet plus gratiae & :

f

ru&us ex utraque

Ípecie, qüiimz

ubivita

ex unatantum:caperetur , nom propterea opuseffet ,. vel expe-

fintkiif

diret,, utomnesutramque fpeciem fumerent; | Probatur;nam.

muttr y

ex duobusmalis femper eft. eligendum minus. malum ;. eft au-

coníttür,

tem. minus malum: ,. ut homines aliqui careant aliquo.bono.

|

inen,

non neceffario,, quàm ut Sacramentum Dei evidenti periculo:

Dts

irreverentic exponatur : exporieretur autem: evideriti pericu-

4 fultr.

lo , fi communiter populo daretur Euchariftia: fub: utraque:

fpecie ; moraliter enim fieri non poffet, quin fzepius effunde-

guæ,'ï?;

rctur fanguis Domini, Et confirmatur haec ratio ab: exemplis fi-

tontirreg

milibus ; certé facerdotium gratiam confert ,. nectamen expe-

dit omnibus fieri facerdotes. ParyulisEuchariftia gratiam con-

tots; 8

&iam,ü'v.-

ferret, & tamerrquia ea: non. indigent neceffarió:, nec fine ir-

Di

reverentia eis dart poffet;. non:eis datur, neque à Catholicis,

|

Amen fe

neque ab Haereticis. Praeterea plusgratiz recipi poteftex fre-

piniseftc

que;

guen.ti communione fuþ una f pe,cïe : quam ex rara füb utra

nor.

Vquef

IoOIl

IN SPEGCIE. *

n

11o

nigitur eft neceffaria communio fübutraque fpecie; cüm fa-

cile compenfari poffitdamnum , frquod fit;

dufrzqy

Refpon.. 3. Nihil fpiritualis fru&tus capitur ex duabus fpecie-

bus, quodnom capiatur ex una 5. eftque hzec affertio: cómmu-

nís& probabiliffima,adeó ut fimpliciter afferi & expulpito in.

susfrtiss,

concione ad populum proponi poffit;nam/Concilium Trident,.

IL, QUi tUX

in Condlio

etfi non apertiflime hoc definierit, tamen fatis indicat feff; 2 r,

can, 3. cum: dicit; fubuna:fpecie fumi integrum Chriftumom-

damnat ha--

Deciei, nam

niunr gratiarum: Fontem z fiznificat enim his. verbis fub una

fpecie fümi omnenr gratiam, . qua ex Euchariftia fumi poteft.

[ erati Dd

Acceditratio . quia: etfifumptio fpecie vini phyfice diftinguatur

Ut pet ciboe

(bet fpecies

i fumptionefpecier panis ;; moraliter tamer eft eadem fumptio

& eadem communio: :: ergononmajor debetur effe&us pro u-

(( verum -

traque fumptione; quam pro earumaltera.. Confirmatur; nam

plendamane

onfitmatur

ui fimu] aut fuücceflivé fumit iryeaxdem communione; duas fpe-

cies ejufdenr rationis ,, non percipit plus gratiee ex opere ope-

l unam fjee

L]

rato, quàm. fi: unanr tanturmm fpecienr reciperet ; gratia enim

L

non eft promiffa praecise fpeciebus, fed manducationi z quare

ptcje quam

ubí-una tantum eft. communio , unus:eft effe&us , etfi'plures

,Ydaype

fint & diftin&zefpecies ; ergoquando fpecies panis& vini fu-

baturnam

muntur per miodumr unius communionis , non intenfior

m; at

confertur gratia ,. quam. fi; una tantum ex illis: fpeciebus fu-

&

e

íquo.bon

meretur.

tj pericub

Dices. x, Sub unafpecie Chriftus continetur femel totus z

titi erici-

at fubutraque continetur bis totus ;

ærgoplus confert. fuþ utra-

] utraque

que;quam: füb una;.

ys effünde

Kefp. Non' fequi

tur, quia ettïärrf- fub- una parte Holüiæ-

yempls f

contireturfemel totus , & fub duabuspartibus continetur bis

merexp

totus ;; & tamerf perinde eft, five quis fumatunam totam ho-

Ym ct-

ftiam ,five duabuspartes; femper enim eft idem effettus..

« Qit-

Dices: 2.. Mius eft effe&us: cibi , alius potüs ;; cibus enim

athici

famen fedat ,. potus fitim extinguit : fed Euchariftia fub fpecie.

]

t r

panis:eftcibus , fub fpecie vini e(tpotus ; ergo Euchariftia fub.

uttaquis

u

[f

utra gueä fpecieplures effettus p'm—d'

3

;cit','q;uäms fub una.

Refp..

&65

.JDE $ACRAMENTIS.

'Re]þ. 'alit,)Jv*-sH&f'cx,effe&us*cibi, qui folumeft cibus : & aliuspo-

tus , quifolum eft potus, at non aliuseffe&us eft cibi & pottis

«quande uterque continet utrümque , qualis eft in rebus.cor-

-

e

poralibus lac , quo infantes nutriuntur -

eft enim ille potus

cibalis, qui & fitim & famem fedat, talis igitur eft.cibus &

Suypo

potus animarum: una enim & eadem res, (ive detur fub fpe-

i [oltus

cie panis, five füb fpe

cie Nimi...,l-ü.vzc utriufque,& famem & fltim;

4

A

animze feda«.

Qu

Dices 3, Euchariftia fuüb :

& Tlar

f pecicþanis Sacramentum eft: erg&

gratiam confert 5 vel igitur fuperaddita fumptio calicis gra-

tüf ffv

tiam auget, vel non auget. $i primum ; ergo tmajor fru&tus ca-

hG

eduk

pitur ex duplicifpecie , quam ex una, Si fecundum ; ergo verum

Sacramentum non confertgratiam : ergo fruftra fumitur à fa-

admictet

cerdotibus.

Refpon, Sumptionem Euchariftiz;e fub fpecie

(íadeap

panis gratiam conferre , fed eam gratiam in fümptionem u-

charitia

triufque fpeciei, ut in unam caufam effe referendam, quando-

tet n

quidem ad unam refe&tionem utraque fpecies confert , nec fe-

com Bo

quitür alteram fpeciem fruftra fumià facerdotibus.,

quia intcg

fit, u

gtíitas facrificii utriufque fpeciei fumptionem exigit.

Tidnon

Inflas.

ertradi

Species xcali;is'non p;otc'&' fepe.-rari,',:antequæm fu-

d

1natur.

poitur

Refp. Poteft moraliter o

-pc-'ra;riþ, non tamen phyfié. Ex

&t

&i ÍS.

f ml

Collige , gratiam dari ín prima fumptione, . Ratio eft,

hoSac

quia gratia promittitur fumenti Euchariftiam ; Ergogratia illi

conferri debet. Confirmatur, namin illa parte eft integra & ef-

pem

ficax caufía gratize : ergo ftatim atque applicatur fübje&to rite

t effe

difpofito , effe&umproducit. Sequela patet , quia Sacramen-

lt a

ià operantur ad modum agentium naturalium , & grati-

3

pernitt

in fubjettonon ponente

;

omnes

am producunt

obicem,

miqoa

et;qui

——

DO

[ ;om

QUE-

4N SPECIE.

103

Pa

MRSSORÜU UC T R,

5; dlitsy,

QUASTIO XXI

LA poli

"ROUS Cor.

tur difpofitio n fumente-

Que requira

Euchbari[liam ?

Ie us

X Qbus dy

$

u

!j

potio: r, Quod folus homo fit capax Eüchäri'&ïäe ,-;quïw

r beXþg.

[

in folius hominis favorenr eftinftituta,

AL tim

Suppono 2z.Solum & omném hominem baptizatum effe

€apacem facramentaliter fumendi Euchariftiam , (ive cum fru«

fne&:erg&

|

&u illam recipiendi , nam baptifmus eft janua Sacramen-

ilidi gu-

torume..

tUGUSQa-

Probatur

Refp. x. Communicaturus debet-effe jejuntüs;

Qoverun

ex.ufu Ecclefiae catholicze, quáe tantum: jejunos ad Euchariftiam'

ditur à fj

admittere folet,, exceptis quibufdam: cafibus:, de quibus infra..

ub fpecie

Hnde aperté colligitur , in- Ecclefia vigere przeceptum ,. ut Eu

lonem t

chariftia tantum à jejuniis ordinarie fumatur ,idque congruen-

Quando-

ter, nempe propter majorem reverentiam hujus Sacramenti ,.

, nec fe.

cum horno jejunus apüor fit ad' exercitia pietatis,. & aequum

Juia intee

fit, utChritus fit nofter primus-cibus,

Porró preeceptum il-

Iüd non eft divinum pofitivum; cunrneque ex fcriptura,neque

quam

ex traditione corrftet, ejusmodi praeceptum fuiffe à Chrifto im-

pofitum; non etiam eft naturale ,. cumratio naturalisnon di-

( Er

&et, moderatum cibum fuümereante communionem,, effe per

fe malum.,. ut fatiscolligitur ex fa&to Chrifti , qui poft ccenam.

atio ef,

hocSacramentum difcipulisporrexit ;itaque dicendum eftillud

gcatia il

raeceptum effe Ecclefiafticum;

ga&el

"Queres , Quale jejonium debeat'effe? dicendum r, debe-

jedotit

re effe naturale, id eft, fine omni cibo & potu à media;no&e

cramte

ufque ad'communionem , ron tantum Ecclefiafticum ,. quod

gtl*

permittit potum'& cibum faltem per miodum mediciriz ,. ita

omnes Theologi. 2; Violàri-ejusmodijejunium; etiamfifitmini--

ina quantitas , modo fuerit per modutn'cibi velpotus;. Ratio

eft, quia femper eft a&iocontrá principale prohibitum', quod

atum.-

eft ;ommunio poft cibum 5,confg'qge-nte;-fem peteritpecc

mots-

(

164

DE SACRAMENTIS

/M

,mortäle, etiamfi Jejunium violeturin parva.materia , quia in a-

mormlis. |

&uqui prohibetur, non cadit levitas materiae, prohibeturenina

ea Chrift

communio poft cibum : fi autemfit parvus cibus, adhuc.com-

anjatia, q

munioerit poft cibum , & ita effe hoc preeceptum,declarat con-

rium xdig

fuetudo Ecclefie & communis exi(timatio fidelium.

Dixi,

-pia cofeti

per tnodum cibi evel potás : id eft , quidquid propria actionevita-

mortlitet

li per os trajicitur in ftomachum 5 unde etiam medicinz fum-

pofferedi

ptio prohibita eft ; quod veró per modum falivz defcenditin

fis , narb|

ftomachum , non violat hoc jejunium, v. g. fifanguis aut hu-

L -- D

or defluens é capite deglutiatur, fi oseluendo aliquidaquae

* odl

cum faliva defluat , fi.cibus inter .dentes ex

H

,wpri,diana.cæanaihæ-'

tantum

rens cafuabforbeatur; ita Filliucius,

?

: V, quan

Queres.2. Anin aliquo.cafu.poffit funmii

Fuchatiflià à.non

Ayre ef

jejune? dicendum.eft poffe. :x, 'Propter.neceffitatem.fpiritua-

&tf

lem fufcipientis ; ut fi fit in.articulo.mortis. :2. Propter in-

teCipiet.

tegritatem facrificii , v. g. fi putans fe confecraffe vinum .de-

Nivorum,.

prehendat poft fumptionem fuiffe aquam 5 .aut poft corifecra-

verom]

tionem recordeturíenon effejejunum,, .aut.moriente poft con-

h

fecrationem facerdote , velinfirmante alius debeat füccedere,

Thortis.

qui abfolvat , aut immineat periculum irreverentize ab haereti-

bettoy

cis &c. Ratio horum eft, quia heeclex jejunii eft Ecclefiaítica,

1

h

Coiath,

communio veró in articulo,mortis. integritas facrificii, & ho-

!

ba wj

nor Euchariftize funt .de jure.divino 5 ergo hoc praevalere de-

dé cor

bet. Ex qua ratione aliquiprobant,facerdotem poffe celebra-

|

Ie

re non jejunum, ut morituro polfit prebere viaticum, quam-

mU'iiO'n'

vismulticontrarium doceant

propter reverentiam Sacramenti,

/

e'& Chia

& contraria praxis Ecclefiae id confirmat.,

1l CU

Refp..2. Communicaturus per fe loquendo debet effe ia

tibus y.

ftatu gratiae.

idifitc,

Ratio eff, quia Euchariftiaeft Sacramentum vivorum & onr-

nium fandiffimum, inftitutum ad dandam nutritionem & au-

CIi,t

Um ury

gmentum per modum cibi , ergo requirit fümentem in vita

ftextur

gratid&. lUndecolligis, eum committere peccatum grave fa-

ülum,

Crlegii, qui accedit ad Euchariftiam cum confcientia peccati

inet-

| ibltner

1N :SPECIE.

10

—N

Qqua n a.

mortalis, Ratio efï; quia ficut . veneratio & cultus, qui exhibe-

CLUrenim

tur Chrifto in Euchariftia, pertinetad virtutem religionis; fic

NC-COm.

lanvtog-

injuria, quailli fit, pertinet ad facrilegium , quod eft contra-

rium religioni, Similiter.colligis eum , quietiam deficiente co-

. aDii,

ia.cofeffarii. cum attritione cognita commuhicat , peccare

TO vifa.

mortalitet ; quia indigné manducat, & confequenter non

1fz )w-

Tendit .

pofferecipere effettum gratiae dandum in termino maducatio-

nis, nam pofuitobicem inipfa manducatione.

tüsaut hu.

quldàque

.. Dixi autem in refponfione, per fe loquendo: quia Filliucius

«um aliis docet, eum qui cum contritione exiftimata licet fit

cenaha

tantum attritio, ( quod & ego fentio ) vel cum attritione cogni-

'ta ; quamputat exighorantia invincibili fufficere, accedit ,re-

[tia à o

nfpititus

- Cipere effectum , nam bona fides , inquit, excufat à peccato,

-& confequenter-non ponit obicem in ipfa manducatione: quare

topter t

recipiet.effedtum ,' quem per accidens conferunt Sacramenta

inum d-

'vivorum , remiffionis videlicet mortalium ,. & primzae gratiae,

Confectae

verumhoc pofterius ex ipfius mente fit ditum.

H

epoftcote

eccatï

. Refp. 3. Communicaturus , fj habet confcientiam p

QCCedett,

mortalis , debet priusfacramentaliter confiteri , fi poffit & ha-

ib hareti

beat copiam confeffarii, ; Probatur ex verbis Apoftoli Pauli r,

lefaftici,

Corinth, rr.ubiait : Probet autem [e zpfum bomo , &c. quae ver-

dii, k ho-

ba Concilium Trident. explicat de probatione per facramenta-

valere de-

]em confeflionem,

» celebrae

" Queres 3, In quibuscafibusomitti poffit confeffio ante com-

In, quam-

munionem ? Concilium Trid. excipit illum caf(um, in quo non

ctamety

T

eft copia confeffarii, quo tempore fufficit de peccatis conte-

ri; cum propofito prima occafione confitendi, Ab aliis DoGo-

t eftt

ribus varii cafusenumerantur ; primus eft in articulo mortis,

-fi defit confe(firius idoneus,

Secundus cafus eft neceflitas of-

ymk ott

!

ficii , ut fi Parochusà fuo pago abeffe nequeat, & miffze offici-

a

i

um urgeat , poteft celebrare praemiffa contritione , modo con-

n in/

(&

qä

fiteatur data primaoccafione, — Tertius cafuseft infamía & fcan-

jl

l

.dalum , ut fi quis habeat cafum refervatum, & fine fcandalo

li pöCCa

abfinerenonpoffit àfacracommunione, Quartus cafus eft ,

)

*

quando

106

DE FS"A"CMMEN'HS

t

quandourget praeceptum communionis, ut in Pafchate, & deeft

gniunic

fd etiamm (

confeffarius , quod cenfeo effe verum,quando eft periculum in-

famiz, vel fcandali.

Ratio eft, quia communicare in Pafchate

eft praecepti Ecclefie ; praemittere aütem confeffionem facrae

mentalem eft przecepti divini fecundum aliquos, & fugere in-

Á

famiam eft jurís naturalis.. Unde haec regulageneralis à Theo-

logis paffim recipitur ; quando concurrunt duo praecepta, quae

R.

fimul fervari non poffunt , obfervandum eft id, quod majus

Vbique nt

eft, five quod ftri&ius obligat. Quintus cafuseft, quando fa-

periculur.

cerdos in ipfa miffa recordatur peccati mortalis, quo tempore. | t

