[) Efþ-.'i?; Baptiímus fa

nguinis eft Mart rïumpro fide Chri-

conditione

ftianaobitum : Si quis enimante receptum bapti(mum in

luti abfqüe

Ó

dium fideioccideretur, & pro fidemortem obiret, fine du-

1id julta k

bio non aliter , atque fi baptizatustunc effet, rectà ad coelum

evolaret , fanguís enim ejus pro tunc effüfus vicebaptifmi ef-

fet, & ideó Martyrium dicitur baptifmus fan guinis,non quod:

onfone a

fit ver& baptifmus , , fed.quód eundem effe&um praftet ,

quem báptifmus in illo articulo, .Et fundatur etiam hic lo-

preftus ,

quendimodus in fcriptura." " Nam Marci i, ipfe Salvator ad

fuos ait : Pofeffis Diberecalicem , quem ego bibiturus füm , aut ba-

cns, Dapti

Aliud eff,

ptifao, quo ego baptizor , baptizari ? & Luce 12. Daptifmo babeo

?

aptizari, &5 quomodo coav

d

Or' ,

ufque duuz perficiatur : quibusg:

-j

locis, C

hriftus mortem &. paífionem fuam appellat baptif-

t hoc uti-

mum..

« M

hic fenfus,

Refp. 2. In infäntibqufnartjiriüm fupplet baptifmumaquz,

Probatur 1, exufa & fenfu communi fidelium & totius Eccle-.

fiae , qu& celebracfeftum Innocentiunr , in odium Chrifti ab.

Flerodeoccitorumjinter quos finedubiofueru nt pluresinfan-

tes infidelium-& incircumcifü, Probatur. z..

ex fcriptura , quae

j,fum

JMarci 8, genecatimi

bt u

dicit qui perdiderit animam fuam prop—-

ter me & Evangelium , falvam/faciet eam; Hic non. exci-

N

a

Chriftoinfantes,vel adulti

&

yw.ï"*-p-iumurf*

1

n-on;

i hocdi

$5

CY wa'aptïi.zg;ti;,, '

;pflfef)tf)

Wl

CASUS

t

480

CAsus. SM-CRAMEN?'ALES

üénin.

p d

E

n Patrtt

CASuS COXLIII.

*

hoc ipfo ;

inf.

tim utiafi

-s Querenti an

aníes in utero materno à Perfc»cäiore ! fiden

lendi titdl

eccifi fiat etiam. Martyres ; quid

a - dfcmdum ?

Dice.

Efp. eífe, Ratio.t;/.-?; quia. vel ille perfecutor fidei intendit

Concedo

"illos occidere, vel non.Si incetidit , res eftclara: quia in ta-

li cafu revera infans telis occiditur ia odium fidei à tali Ty-

mcnwmo

reguintu

ranno. Si ille non intendit , fed voluit tantüm matrem,quam

ERN

gravidam 'nefciit, in. odium fidei occidere , tunc reverá

ecciditur in' alium 'fidel.per plagam, ex odio fidei illa-

qui prof

uinfar i

t^m, ficutrevera effet Martyr, qui oceideretur ab aliquo ,

qui quidem non intendebat occidere , fed tantüm percutere

in odium fidei, Quia ad Martyrium fufficit mors obita ex fi-

dei odio illata, ut ex fenfü communi Eccle(iz patet, quae fine

Qu

difcrimine ut Martyrem colit, etiam eum, qui ex odio fidei

dormie

[6]

"

1s occifus eft, ita Conini:k de $ gquïmäü quaft. 66, a. 12,

Ef /

dub, 1, n. 123

fantib

adultis,

CASUS CCXLIV

NT

t(ort, 1

n aduliis '/l?-ariäyrium füppleat baptifmum

Ytun, 2

: '-äüärentf an i

; Humzms 3 gu24 dicendum ?

tattyri

R Efr. Aärnzutivä, fi z-qüiä in.odium fidei occidatur, ante-

P.

eft folic

quam po

(lic baptizari. : Probafur, T. ex fcriptura, Matth.zo,

ritinm

animam [uam ( id eít , virtam ) propter me , in-

Qui perdiderit

epemiet eam.

Ídem .habétut Marci 8; v. 24 Luca 9, 24.

Joan.

12. V, 24. . Probatur. 2, ex $. Ztugu[Hino, lib, 13..de ci-

eyitaíe

Dei cap. 8. qui folvit obje&ionem , qua ex illo , nifi

Que

quis renat

us fuerit.ex aqua ,. fieri poteft , & hoc modo dicit;

Qui enim

dixit , nifi quis renatus fueri ex aqua , idem dixit,

7 co-

IT

qui zie conf.

tjïuf fuerif coram bominibus , confitebor €5' ego eu

T am

fho

483I

t i

DE BAPTISMO.

vam Patreumeo, Probatur. 3. Ex fenfucommuni Ecclefize,quae

hoc ipfo , quod novit aliquem pro fide mortem obiiffe, fta-

I fi?e;

tim utfan&um fingulari honore profequitur, nec de aliis co-

Jlendi titulis eft follicita.

Dices. *Ergo Mart»yriuni confert gratiamTupra meritum.

t intwdit

quia ( t

Concedo. Ergo exopereoperato. Concedo, Frgo eft Sacra-

mentum, Nego coníequentiam, Quia ut fit Sacramentum,

l tl Ty-

requiritur , ut fit ritus & caremonia adhocinftituta à Deo,

It quam

hC teveta

ut fan&ificet homines ; hocautem non convenit Martyrio;

cui propter excellentiam ejus datum eft à Deo privilegium,

fidei h-

b aiq00,

ut inftar baptifmi omnem culpam & poenam deleat.

percutere

Jbita &xft-

CASUS COCXLY,

,gue fine

Querenti an /Martyrium conferat gratiam fupra meritum

odio fidei

patientis : gnid dicesdum ?

fl 66.4' )2'

AE(' , Affirmative, Probatur. z, quia confert gratiam in-

fantibus, in quibus nulla fünt merita,Curnon ergo etiam

adultis, in quibus Martyrium plus habet laudis, cüm fiat or-

dinarié cum a&tuali fidei profeflione , & fit voluntarium ; cur

J

rion, inquam, Adultis gratiam conferat fupra meritum ? Pro-

batur, z. quia Ecclefía catholica, quando intelligit aliquem

martyrio affe&tum , nonattefditad alia merita , neque de iis

eft follicita ; fed hoc folo titulo, quod vitam pro fide amife-

üt, antt«

latth,10,

rit, in numerum fanGorumrefert & colit,

r fit 10*

CASUS CCXLVI,

(2 9

, -

Querenti , quenam difpofitio reguiratur in adulto paccato-

jlo, tj

v€ ad gratiam martyrii : quid dicen-

um ?

/o dicit

n dir/

pl : m adulto: quia ininfantibus nulla praerequiritur di-

go puno-

ram

os velin ipfo adhuc utero mater-

: fpcüt?o, fed futficit ili

PppP

no

492

N A

€A$US SACR AMENTALES

--f"-

no claufos. in od.fiulma Is

2

dei , vità pri.va:ri-. anrcv "ad ca-

- Refp. 1. In adultis peccatum mortale habentibus neceffa-

Qui] &

ria eftformalis vel virtualis poenitentia & averfio à peccatis,

tll Aïi MM

ut confequantur effe&tum Martyrii. Probatur, r,

quia qui

e m o

proptia voluntate eft averfus à Deo , debet rurfum

fua pro-

us ff

prià voluntate ad illum converti : hoc enim conve

niens eft

- lil um t

teuiié

rede rationi. Sicut ergo in baptifmo adultorum requiritur

liqua poenitentia peccatorum , itaetiam in martyrio. Pyo-

£atur 2. quia aliàs haeretici & fchifmatici,

qui proaliquo fidei

articulo aut pro aliqua virtute occiduntur, eflentaequé mar-

tyres , quàm noftri , quod eft falfum & contra commonem

| UM

feníum Ecclefiz catliolicae, fequela patet ; quid enim illisaliud

& unive

ebftat , nifi peccatum haerefis aut Íchismatis, in quo obftina-

Yopttr !

teabfque ejufdem pcenitentia moriuntur?

!

quii t

4

Refp.2. Wlla poenitentia non debet neceffarió effe contri-

ut Maxt

tio. Probatur. Qwia Martyrium füpplet baptifmum aquze &

tuus eft

remittit peccatum mortale : fed fi praerequireret contritio-

tuusfiti

nem , non foppleret baptifmum aquae, fedillum fuppleretcon-

lemáp

tritio, qua eft baptifmus flaminis, & non remitteret pecca-

tum mortale , cüm illudinp

Die

fioxi vicont ritiopi; ja m.eíte t r;—

*

howini

miffum.

Tabent

Refp, 3. Suílcit , ft illa pcenitentia fit attrítio, Proöääur.

paoe

Quiamartyrium non eft minusefficax in remittendo peccato

quodqm

originali & tnortali , quàm baptifmus aqua,ut loquuntur

fan&i Patres ? atqui baptifmus a

i

qua cum fola attritione j.u-

talitere

ftificat.ergo& Martyrium.

us pec

Rejp, 44 Probabile etiameft fufficere attritionem eogni-

tam.. Probaíur eodem argumento. Martyrium non eftminüs.

itquey

fine du

efficax & potens quam |baptifmus aquz. — Sed hic ju-

flificat cum attritione etiam cognità tali,

in pacc

Ergo &c.

hil prg

luntas,

. CASUS

M tiiuar

DE BAPTISMO.

483

at aj c

CASUS CCXLVIL .

Dunereft

Qui4 fi ex accidenti contingeiet bominem pro fide morientem ex-

4 atcatis,

eufari à penitentia, vel quia nom eff memor peccntorum , vel quia mom

, quia qm

eft memor obligationis [ue, velauia imvincibiliter putat. ad abolenda

;eccata fufficere volumtatem moriendi pro Chriflo : Eflwe etiam proba-

Vetlkts ejt

bile folam illam voluntatem mortendi pro Chriflo (qua etiam eff pami-

1 fequiritu

. seutia virtualis ) fufficere ad grattam Martyrii & ad jufH-

tytio, Djg.

ficationetmm per Mart

OE

, ium con[equem-

aliquofidei

dAm :

&U mat-

. Efp. ifa. i'-';l'ndatüfautem hac refponfio in fpeciali privile-

Omtunem

millisaliud

io & promiflione Chrifti fadta Martyrio, qua eft abfoluta

& univerfalis? quicunmque enim , inquit , perdiderit animam fuam

o obftina-

propter me , cvivvificabif eam, Lucce 12.aut ut Marci 8, eft, $4J-

ffe contri-

«yabit eam, : Ubiaccedit Univerfalis Ecclefiae confuetudo , quae

ut Martyrem veneratur omnem eum , qui pro Chrifto mor-

n iqueu

£uus eft, & nihil aliud requirit, quàm quod pro Chrifto mor-

contritio.

tuus fit, neque explorat, aut inquirit,an poenitentiam attua-

Jletetcon

lem de peccatis habuerit, vel non.

Tet pecca

Dices. 1, Hinc ptobaretur Martyrium conferre gratiam

n effetre-

homini etiam a&ualiter in peccato mortali complacentiam

habenti : quia Ecclefiaetiam noninquirit, an in actualicom-

P/abaiur.

placentia peccati mortalis non fuerit, hoc folo contenta,

) peccato

quod mortem pro Chtifto obierit,

;quuntur

Refp. N epatido fequelam. quia non eft verifimile, imó mo-

tiofte [U-

raliter eft impoffibile, ut quis in a&tuali complacentia alicu-

jus peccati mortalis verfetur , & moriatur pro Chrifto, ma-

? (yni-

litque vitam perdere, quám fidem negare, Nam talis etiam

[unitiul

(ine dubioita affe&tus eft, ut malit etiam vitam perdere,quàm

j jo-

in peccato mortali perfeverare.

Dices. 2, Martyrium fi non fiat ex a&uali amore Dei , ni-

hil prodeft, Ergo non fufficit fola moriendipro Chrifto vo-

Paulo. r,Corinth, 13, $7 fradi-

jlunt'as.Probatur anteced, ex S.

dera

CASUS

Ppp2

484

C EL S'A'CVR*AME*N'T'ALES

dero corpus meumita , ut ardeam,

7iis.

bil mibi prod«fl. Ergo &c.

c'harz'tatem-autem ton babuero,ni-

oti indle,

Re[p. Negando antecedens,

Ad'probati'anm ahtiiecedentis dico,

jo, Erille

Paulum non dicere, fi

tradidero corpus meum propter Cbri-

ratiam:

fium finecharitate ; ho

c énim fieri non

poteft fine charitate,

"m vol

velantecedente,vel faltem confe

quente : quia per Martyri-

sfantivd

um confequitur homo charitate

m & amicitiam Dei ; fed di-

cit, fi illud tradidero abfque charitate, quod fit;ut D, Thomas

explicat, quando ea traditio fit vel propter vanam gloriam ,

vel quando conjungitur tali operi voluntas peccandi morta-

Quarti

litet ,

tam

& hac ratione tale Martyriumr nihil ad. falutem pro-

deffet,

CASUS CCXLVII, -

Bol

777

At toft if Lali peccatove pro obtinenda

gratia Martyrii fafficerek

voluntas babitualis morieudi pro €hriflo,

v. $. [f quis ita habitualiter

Sututr,L

ellet ,yjï»&w » At [E occafio fe prafentaret ,e

€£ potius smortem: fabituru,

Pb

quam fidem negaturus , eb interea cd,

"nm dormit ,occidétur im

fotuinibt.

odisum fidei : EfFue talis ver Martyr ?

3 Qu

bus ais

.Efp. N'egatrvé ; neque talis acciperet gratiam Martyrii,

Quare ? quia nimirum illi deeft poenitentia tum a&ualis

Jumà

tum virtualis, cüim nullum habeat a&tum

terpreta

» qui fit peenitentia

denti lal

vela&tualis , vel virtualis.

Dices. Infantes non baptizatifioccidantur , in odium fi-

ujusib

motti p

dei , accipiunt gratiam Martyrit. effo. & tamenetiam carent

poenitentia tum a&uali ,tum virtuali, Concedo. Hinc autem

Qw

nihil probatur contra me. . Nam hi non opus habent peeni-

ri diled

fr,tun

tentiá, quod patet etiam in baptifmo , in quo ab infantibus

non requititur ulla poenitentia ? ab adultis autem requiri-

limim

le&ioni

tur, Quare? ideó quiainfantes non fünt averfià Deo per

propriam voluntatem , adulti autem peccatores fünt aver(i

Evand

fuá proprià voluntate , ideó hi debent reverti a

fignifica

dDeumaliquo

- W cayr

iuae volun;atis motu , non autem illi.

Infias,

C ea

DE BAP TISM O,

485

bugro i.

Infias. Ergo fi aliquis adultus folum haberet peccatum

originale , ille f(iltem non teneretur ad poenitentiam, Carrce-

n li,

do. Et ille fo1à Martyrii in (omno perpeffione confequeretur

Obler Chyj.

t u-

gratiam Martyrii ,etiamfi nullam ejus fübeundi habuiffe

Catitate,

iuam voluntatem. Concedo. Quia illein hoc cquivaleret

: Vaf tyfi«

infanti vel etiam adulto jufto , de quo inferius,

& fed qj.

CASUS CCOXLIX.

D. Thoms,

!glotiam ,

Vi morta-

ueyenti an /Marlyrium im "Adultis babeab cuim vemiitendi onz-

aem culpam e panam ex privilegio evelut ex opere ope-

Uil pto»

"zato , etiam [éclufo addu charitatis, Quid

dzcemadus

Efpondendum zfïrmati*vä. ita Cajetanus , Bellarminus , Suavez,

$5£vius, & alii Recentiores communiter contra Zenfens,

1 ff

noitualitey

Seotum, Durandum , I^ afquez & alios.

filitun,

Probatur. T. ex M attb. 10, Omnis qui confitebitur zne coram

r

lt ff

Bominibus , confitebor €3 egoeum coram Patre meo, & ibidem «v.

39*

ui perdiderit auimam [uam propter me , incveniet eam, Qui-

bus aliisque fcriptura locis 7farci 8. *v.35. Luce g. v.24. &

Martyri

aCualis

Joantiis 12, v. 25. ex communi fidelium fenfü & Patrum in-

Tiítentia

terpretatione , Chriftum confitenti , & pro illo vitam per-

denti falus promittitur, nontanquam proemium dileGlionis,

E

p

binulla fit mentio , fed tan

dtum fi«

€ujusi

quam fpeciale privilegium

mortí pro Chrifto obitae conceffum.

1 Carent

Quodenim dicit // zfguez per /y propter me fatis fi. gnïfïca-*

C auem

ri dile&tionem ad effe&um Martyrii effe neceffariam , refelli-

Yrpoen'

íur,tum ex €o , quod hzc verba , in fenfu maximéobvio fo-

anti/Js

lümimportentcaufamiinfliae mortis, non veró affe&tum di-

rapiri-

le&ionis : Tum quia ///zrci 8, poft ly propter me , additur , 8

kto per

E-vangelium 5 ubi Iy propter, quatenusafficit Ecvangelium , non

: avell

fignificat propter E-vanpelium ,ut objet'um amorit amicitie, fed

na]iqüo

ut cau[am morí£is illate;ergo etiam quatenusafficit Chriftum t

cüm cadem vox in eademfententia non poffit intelligi diver-

hus

ío

Ppp 5

|

486

CASUS SACRAMENTALES

st

fo fenfu. Tum denique quía Chriftus /Matíb, ro. v 28, pro-

Rffþ I

ponit metum gehennae tanquam motivum fufficiens ad fru-

enmajo

&um Martyrii , dumait ; Volite fimereeos,

fu.

qui occidunt corpus

ULP

&c, fed potiüs iimete eum

, qui poteft & animam &5 corpus per de-

Ve 1n gebennam,

aut difer

vidqui

Probatur. 2. Ex Patribus , qui Martyrioin genereeandem

mis ettó

aut majorem vim juftificandi tribuunt.Ita Clemeus Rom.lib, r.

-Cotiflit, A pofl. c, 7, ait: Etfi catec

bumenus fit , letus difcedat ; paf-

& contéf

fio enim,quam pro Chrifto fufline

Í,, cedet ei incveriorem baptifmum,

Die

& C

J.

onpm

prianus Epifi,73.. IVumquid poteff -vis baptifmi efle major ,

quam

confeffio , uf quis coram lominibus Cbriflum confiteatur, &5

o Matt

uo fanguine baptizetur, Auguflinus lib, 13.de ci-uit.c.s. &5 8. ubi

&get Q

ocet, mortem Chriíti causá toleratam, tantum valere ad

Tantis.

abluenda peccata , quantum baptifmus, &c. quia, inquit,qui

l]

dixit : JVsfi quis renafus fuerrt ex aqua &c.

dixit, öj'qtgi me confef-

dile&ion

fwus fuerit,

decatat

Probatur,3. Quia Martyrium habet vim juftificandi parvu-

pfüæt

losquafiex opere operato ,ut fatentur Adveríarii, & meri-

pem'xä

to ; cüm in eisnullus fit a&tusoperantis , cujus valori tribui

nue

Di

polütifta efficacia : ergo à fortiori eodem modo juftificat A-

dultos , in quibus folis proprie & formaliter effe poteft Chrifti

u

confeflio : praefertim cum utrisque propter mortem Chrifti

EE

Áhifma

causá obitam iifdem verbis falus promittatur ; adeóque vis

falvandi parvulos non conveniat Martyrio ex privilegio acta-

tyes

ti conceffo , fed morti ; alioqui Martyrium non magis dele-

M

tet peccata , quàm carcer, aut exilium &c.:quod eft contra

tà yo.

communem Ecclefiz fenfum, Item malé diftinguerent Theo-

tite qu

logi tria baptifmata : nam baptifmus fanguinis non diftin-

vele,n

ueretur à ba

Chrti.

j

candi,

ptifmo flaminis, à quo folo aberet vim jufti-

t &t

"Dices, 1, Apoftolus, 1. 42 Corintb. 13.ai€: fi tradidero cor-

Dit

pus meum , ita utardeam ; charitatem autem non habue-

tium h

rg;; nihil mihi prodeft, Ergo &c.

merito

R.

ii

DE BAP TI$240;

457

1428, bro

Refp. 1. Solutionem hujus jam fupra datameffe , aliter ta-

I$ ad fru.

men majoris doGtrinz caufa,

DL 117771

Refp. 2. Ly non babuero , non intelligendum effe merene-

YP5 d-

ative , fed contrarie , ut fenfus fic : fi proximum oderim ,

aut diffenfiones, vel fchifmata foveam , nihil mihi proderit,

féundem

quidquid pro

Chrifto patiar. Et hic fenfus maxime confor-

Fonil

Apoftoli Gorintbios veprehendentis ob fcifmata

mis eft Scopo

lehtzpf,

& conténtiones.

!

Daplifiu,

Dices, 2, Chriftus jodnni T5.

dicit: AMajorem bac diletli-

onem nemo babet ,uí animam fuam ponat quis pro amicis fuis. — Ex-

(emir,

fltatur, &5

o Martyrium eftatus maxima diledionis & ratione ejus

l" Hgl Dbi

delet culpam omnem ac poenam , adeóque ex opere ope-

valete ad

rantis.

Dquit;qui

Refp. Hujus loci fen

fum effe , non poffe dari majorem

dile&ionem ex obje&o ; feu neminem poffe majore indicio

/tfe COf

declarare fuam erga alterum dilectionem , quàm moriendo

Vi pattl

pro

eo, Ex quo non fequitur martyrio effe neceífarium im-

erar

ià charitate a&tuali ? fed utfummum ita ordinarié fie-

,& meti«

oti tribui

ri & exeo maximam effe charitatem re&e colligi,

(lüficat A«

Dices. 3. $. AAuguftinus lib. 3. contra Donatifias cap, 16, &

lib, 4. cap. 17. dicit, martyrium fine charitate, non effe ve-

«f Chrifi

m Chrifti

rum martyrium , nec prodeffe poffe ; &ideó haereticos aut

fchifmaticos pro Chrifto morientes , non effe ver& Mar-

üque rii

tyres,

;

910 &(1

i

3015 delt-

Refp. Auguffinum

ocis cítatís non loqui de charïtate fump-

ta pro actu, quo Deus fupra omnia diligitur ; fed de chari-

ft contri

ntT/e0»

tate quà fidelis unitur cum vera Chrifti Ecclefia : folümque

f df[ï!!?*

velle,non poffe martyrium iis prodefTe, qui feparant feà vera

€hrifti Ecclefia , ejufgne unitatem fcindunt , us faciunthere«

n j*

&ici & fchifmatici,

:

&ro Cot«

Dices. 8. Bernardus E,

piff. 7;7. ad Flug. V'iG, docet , Marty-

riurm haric praerogativam obtinere , ut fit leco baptifmi, 8&c

habu^

meritofdei per charitatem opgranftisy

£R f&

vj

"u

488

€A4$5Us$ SACRA?ME NTAÀALES

ass at

$it

d

Refp. vel Bevnardo opponendo Patres fupra ci t«ä.tos. Vel

eumbenignéexponendo , ut tantüm velit, privilegium jufti-

dipilis, C0

ficandi & liberandi ab omni poena conceffum effe Ma rtyrio,

Cientia

€o quod de fe fit tetimonium & probatio maximze charita-

cam Vi -

tis er

à

Chriftum : nonautem quod necetle fit , ut ex perfe-

Chd L

arítatis motivo fübeatur ad hoc, ut effe&um fuum

Aabeat.

h

ib

nin fed

Dices, S. Thomas 3. p.q.66.4. 12.ad 2. Sic babet : dicendum

proinden

quod effufio Janguinis mon babet vationem baptifini , fi fit fine chari-

Sacraticn

fafe : ex quo patet.,

quod £aptifimus fanguinis includat baptifmum

flaminis. & 2.2,g. 124.4. 2. docet Mar.

Í

J

viumefe adum cbarita-

Lis , ut imperantis : fortitudinis autem at elicientis,

Refp. S. DoGtorem iftis quidem locis multum favere oþpo-

$

fitze fententiz, Aliis tamen fatis aperte ftare pro noftra. Ut

in 4 diff.q. 3. quefliunc. 3.ad 1, baptiímus fanguinis non habet

10c ( nempe quod liberet ab omni culpa & poena ) faníüm

ex opere operantis , fed boc babek ex . imitatione pa[fionis Cbrifli,

Et in 4, 44 Annibald. difl. 4. q. uttica. a. 4. 44 3. ait; baptifmus fan-

-

Q

Quinis non babet fupplere effeum baptifmi fluminis exc opere ope-

vantis, ficut objiciebatur, fed ex imitatione paffionis Chriffi, Qua-

re cum diverfis locis diverse loquatur, cenferi poffunt utri-

ï

que ei adhzerere per refpectum ad diverfa loca, Certé ipfimet

Thomiftz nobifcüm communitüsféntiunt,

/

:

Dices. Proprium eft Sacramentorum juftificare ex ope-

il

ré operato ; atqui Martyrium inon eit Sacramentum,

E'ül

Ergo &c,

: A

- Refp. r. Diflinguendo /Majorem : Proprium eft facramen-

Condici

torum vel formaliter vel aequivalenter talium juftificare ex

L

opere operato ,concedo tmajorem, Solum formaliter talium, ne-

h

gomajorem, — Similiter diffinguo minorem. Martyrium non eft

r

I

Sacramentum formaliter ,concedo minorem. Non eft aequiva-

lenter , nego tminorem,

Re[p. 2. Sacramentajuftificare ex opere operatoalio mo«

22017i

&iones

do guäm Martyrium, Sic enim juftificanr , quia a

Sacra-

E

DE BAPTISMO:

489

Vliisacise UE nl iil ia as

itätos, Yd

Sacramen

täl&s fu

ntexciaeneblihl Ghriti , ut miniftri prin-

tbium ipfi.

cipalis , continentque ejus merita de fe ad juftificandum fuffi-

3 Märfyrio,

cientia, : At.proinde morali confideratione habent intrinfe-

1 Quariti.

cam vim juftificandi.

Martyrium autem'nec fit nomine

t Cx xrfe.

Chrifti, nec continet ejus meríta,necaliundein fehabet vim

Qu füum

fufficientem ad juftificandumi & remittendam ombem pos:

nam ,'fed'tantüm id ei competit ex fpeciali privilegio ; ac

: dicelug

proindenontam nobili modo j

3

Ib fiedbar-

u&ificatcïz opere operato , u.t

1 laptifas

53"31".'9"";43 n

*

d E eemidan

i chirig-

retiti , quosiodo intæäigähdi fint fantti Päire:locenfe:,

VetCoppo.

noftra, Ut

; Mart]rz'um

babere majorem vim quam

baptifimum?

ton habet

p2 ) Htl

) E]þom!endum, €os folüm velle , quód majorem conferat

gratiam,nó autem,quód minorem requirat difpofitionem,

n Cl

pii]mis at

inde tamen noníequitur,femper dubiam forefalutem Marty-

rum.Quia de falute eorum,qui tales declarati funt ab Ecclefia,

TT

cui promiffa eft infallibilis affiftentia Spiritus fan&i, habetur

rjfi, Qua-

lfunt utri-

certitudo fidei.. . De aliorum veró certitudo faltem moralis ;

tum ex eorum diGis & fa&tis in ipfa paffione,, Tumex eo,

rplimet

uod fit moraliter impoflibile , catholicum pro Chrifto morti

fe fponte offerre, & non elicere varios a&tus fidei, fpei, chari-

't &x opt-

tatis &c. adeoóque poenitentia faltem virtualís,

ymehitolTi,

*5 Ex didlis colliges , in Chrifti promiffione Matth. ro, Marci

facrattiet

$, &c. quamvis abfoluta videatur , (übaudiendas tamen effe

conditiones jure naturae & divino pofitivo abfoluté requifi-

uficatedt

cenitentia faltem virtualis

aliun,ft-

ta$, qualis eft.p

»pto remií-

: fione a&ualium,

nione

E

yaliozt«

j Rones

$acta-

T

Q4q

CASUS

490

GEEDSSSUa

.CA5US SACRAMEN ïALE,,fg

p gt

(reiiii

"CASUS-GCCLL- -- o^

j exprii

thehti , h þrobabiliu:i fit 4d ef]k&um /M ärty)iil&öh/.fi'quiri in

:

andspt

peccatore aö?um

€07

*

tritionis , fed fafficere aä:(m Aktritionis

n fapernaturalis 2

;

R prondendum, e

ffe probabilius.fpeculati

véloquen do. Proba-

:^ tur. t quiaactusattritionis fufficit adbaptifmum, cui jux-

Quatti

ta Patresfupra citatos non cedit Martyrium quoad vim jufti-

ficandi peccatores, Probatur. 1. quia Sacramenta vivorum ,

E/þs iq

licet ex Chrifti inftitutione gratiam prarequirant in fufcipi-

A

*

ww

ente, poffunttamen peccatorem attritum juftificare , fi bona

Mdf[ ]'I'C'

fide accedat,, putans v, g. fe.effe contritum, aut in ftatu gra-

dedentes

tia. Ergo à fortiori Martyrium , quod non eft Sacramen-

Ya gons

tum, neque ita praefupponit ftatum gratize, ut peccetur novo

qui ilos

leccato contra reverentiam ci debitam , fi advertenter in

quàm

ftatu peccati fuftineatür : cüm nonmaágis exigat gratiam in

fentíone

fuo fubje&o , quàm ceetétri a&us fupernaturales , quos Con-

teontut,

ftat fine u

—

(ommu

eccati.

Hop-e'gcaqtïoþï imö ;utiliter'eäe'r'ceri poffe in: ftatu

les pro]

Probatur, 2.

| äuia fi Mäft rium non poffet jufïiäcafg ho-

Tati, lii

mintiem attritum, non poffet dici füpplere baptifrmum - aquaes

perws

nam paífio externa pro Chrifto fj

onte tolerata nunquam

[o, Apri

feipsà immediate culpam deleret,fed per contritionem dele-

Iuf

tam praffupponeret: quod videturrepugnare Clementi, &

Mi ,a

aliis Patribus-Mártyrium baáptitmo praeferentibus,

^

Afie

4

LI

&icé neceflaria ef&

facit M.

Dixi: Specul

e

*

"

loquen

4o : quia pfa

tutever

cohtr

itio , aut CO

nfeffio ; ficüt non poffitante Matrtyrium ?

vittüttt

peccatore

folüm' áttrito fponte omitti fine novo peccato

patitur

coritra ch

aritatem fui, qüà quifque fub mortali obligatar,in

Vittüte

mortis articulo adhibere media falutis , quàm poteft 1e-

«t tin

curiffima reli&tis incertis.: nealioqui fe exponat periculo

QQt,

damni irreparabilis , "Uti faceret peccator cum Íola at-

tritione voluntari& & advertenter mortem fuftinens *

| if

1

JURO, m

ts efft

of

Mi qumpue

u

z

DP WAPTI$MO.

s

r

z

»

"t

fi eniim forte ver

E

d fit fententianegans Ma

"

TLLNLTS

iexp

0 ii

rivilegioetiam fine charitate , nori liberabit euth'afür-

frátinjs

h

s

antis proþaþjlitgs ,aut þonäipüus fides,

s

-—QASUS- CCLII.

$

enàs.Prohy.

Um,cui iUX .

Qlcer:nfi, qu

«enam z?equiratur difpofitio 4d ratiam. Martym in

d vimyfti-

"Adulto uf ificato * quid dicendum?. -

a vivorum,

Efp. 1.

Requiritur, ut morsinferatur non re.ü'(tenti.. Hinc

I in füfcipi-

att , li bona

.^milites contra in

fideles pro fide pugnantes non cenfentur

Martyres , fi jn pugna re

pugnantes occidantur , fecus fi fefe

infatgte-

dedentes , & pofitis armis occidantur. ^ Et Rafio-eff : Quiata-

Sattatmette

cCetur novo

les potiuspro vi&toria vitam exponunt , quàm pro Chrifto, &

qui illos refiftentes occidunt, magis intendunt vi&toriam,

'ertenter i

uàmodium fidei, Verum quidem eft, quod talesmilites in-

gnüamin

e multum me-

tentíone religionem tuendi pughantes ea in r

uos t«

reantür, non fant tamen proprie Martyres. Ità DoGores

((e-in fLatu

communiter.' Etpatetex perpetua praxi Ecclefize , qua ta-

les pro Martytibus nunquam agnovit : imó Phoca Impera-

Rificate ho

tori , aliisque tale Martyrii genus inducere volentibus fem:

RO

m aqua

per reftitit ; ut ceftà

y

turBa;roniUS, 'Vi'n-;notis gd Ma'rtyvrqlog. ad

tunquam

Ip. Aprilis. :

jném delt

Refp. ».Requ

iritur etiam, utmors inf&ratur*in Odïum Chri-

eriénit

fti , aut vera fidei, autalterius verze virtutis causaà, Non enim

facit Martyrem , ut dici folet: quód autem pre quavis vir-

cefra

tute vera füfficiat obire, oftenditur ex eo , quia qui proaliqua

attyrim?

virtute etiam morali moritur, propter juftitiam moritur &

o péccan

patitur ? atqui horum eft regnum ceelorum, Item qui pro

jigariit

virtute moritur pro Chrifto& Deo , qui omnis virtutis fons

(utli 7

eft, & in cujushonorem cedit ea virtutis defenfio, mori cen-

j peticu

fetur,

i

(ola ^

Refp. 3. Ptobabilee

tiam eft , in 'homi'ne,adultö jam ante

uun *

jufto, non effe opüs, ut à&u pofitivoacceptet mortem, fed

(atis effe , fi habeat voluntatem interpretativam aut habi-

Qqq4 :

tudá-

4925

—; CASUS.SACRAMENTALE?

tualeti., imó modó.non. habeat volunt

atem a&ualem con:

trariáà;Unde, r.Si quisàáTyranno fugiat

sihilponi

;ne.QGC'ida;pr,

1

&in -fugg

tiorals

tamen cadat , & ccedatut, erit Martyr,

:

2. Sifollicitatusde neganda fide noluit neg

dre; & deinde

repicete

vel dormiens transfigitur, vel/dato veneno nefciens extin-

ciíunt, qi

uiture

aliterafi

3. Síquisétiam nunquam ín vita cogitaffet de morte pro

fent offel

fide acceptanda,fed in fubito Tyrannorumin curfu dormiens

feept vid

Qum CC

inodium fidei occidatur, erit Martyr.ita Coninck.3. p, q. 66.a,

12. dub 2. .136. & probatur, 1, quiatalis homo veré perdit vi-

& a oC

sam propter Chriftum & non habet obicem gratiae Martyrii :

pere gra

volüntat

ergo hocjuxta promiífionemChrifti vivificat & falyat eum.pro-

batur.2,quiainfantes etiam necdum baptizati hoc modo mor-

sbXisy

tui fünt Martyres; curergo non etiam jufti adulti ? certénon

Tàtà o

videtur, Chriftus minus bene

fi

E

,cii*volgiiïg-canfcrre]infamibqs

&oprol

adhuc inimicis, quàm juftis amiciíque,

É

Dices, 1. Eft difparitasinter infantes

'"icadultos, Patechoe

in bapti(mo, qui etiamconfertur ínfantibus abfque eorum

Qi

voluntate, non tamen Adultisabfque ulla eorum voluntate, fi

3

rationis fint compotes,

;

^s Refp. Verum hoc eft

in baptifmo., f'c'd;h(oi'i eít par ratio in

Martyrio. Namin baptifmo ex injuftis fiunt jufti, LInde Adul-

p

ti qui propria voluntate. peccarunt & injuftos fe fecerunt,

gl

proprio etiam voluntatis motu dsbent juftificari, & quia non

fimoni

eftcongruum, ut quisex inimico voluntario fiat amicus abf-

hw ef

ue fua voluntate.; atque hinc etiam adulti: peccatores, ut

u

Martytiigratiam confequantur,debent peenitere faltem vir-

tualiter , ut fupra dixi : atin Martyrio jufti non ita res fe ba-

bet;nequeenim ex inimico fit juftus,fed tantum impenditur

illi liberale Dei munus pro damno vita, quod fqüi,nuit pro.

Dei caufa.

"

-^ Dices. a, Poteftfieri, utillejuftusdormiensita fit habitua-

lite: affe&us;ut fi proponeretur ei mors,effet potiüsfidem ne-:

s hoc.

gaturus, quàmmorte

"

m fuþiFurus,&,poteü fieri;ut Deu

videat.

Refp.

st DE O BAPTISMOS-

493

" Rejp.Verum eft : $ed hacc conditionalis & habitualis affe&tio

æ&&;itx-fuga

nihil ponitin re,neq; attenditur áDeo.Nam fiDeustales condi-

tionales & habituales affectiones feu volitionesin nobis vellet

* ln

eIe exfine

refpicere & punire,pauci effent, quos nó damnaret:quia pau-

cifunt, quos nonril

le praevideat ita conditionaliter & habitu-

I^v

Aliter affed'os,utin tali veltali circumfítantia & tentatione ef-

TA

fent offenfuri mortaliter.Et idem eft de infantibus.Narm etiam

fU dormwg

Tepé videt infantem ita conditionaliter & habitualiter affe-

:',5'114 ql 66-&

&um acconftitutum ,ut fiufü rationis praeditus effet in tali

.lf, Pïfdü"

t tali

fione conftitutus , vellet non baptizari & non acci-

Maryrii

pere gratiam bapti(mi; & tamen non obftante tali habituali

vgtcum,pfag

voluntate conditionatá , juftificatur ille infans. Ergo etiam

modomore

adultus juftus non obftante ea habituali voluntate conditio-

! certéfon

nàtà non moriendi pro Chriíto , gratiam tamen mortis de f4-

infanbus

&o pro Chrifto obitee ex liberalitate Dei accipiet. -

CASUS:CCLIII.

QUE eOTUITI

q

olontate l

quis mortem ex Chrifii odío fb illalam /i;)'iinefff

. €X. [olo wama gloria Motsuo ; :[,cf;n; "Vere

X

i rätiö n;

Tdeddi-

Ejj. Negatiue. Ratio gffs;quianongotet per voluntatem

fecttunits

malam , aut etiam indifferentem cenferi velle reddere te-

. quia nof

füimonium CHRISTO , & virtuti,

Si tamen vana gloria

non effet motivum totale & principale , fed fecundarium

nigs df

atote5, Ut

gantüm ',

, aliquo modo impellens aut facilitans , eiie j

altem rit«

E

yerqm Marty

rium , licet venia

E

r

rts fe J

vici;atu;p.

npen/tuE

j p9

W

s

3 9.

tl

[ Met

A

Qd

us Io€.

GASUS

Jefp.

Qqq 5

494

st

CASUS SACRAMENTALES d.

f

y

[

D T CRSIS CO.

i

ial

$ 1

34

*

Quid i

1

,

),i

adulto jufto.

ec

fit aGualis nec cvirtua

, Flendi pro Chriflo. , fed folum babitualis , éu voluntas praterita.

(

mon retraébnt

/

"

- YH obtinendam? .

efficietme Ad Gratiam. Marty-.

F E]päjïrmatwä

É

E.

x

Ratio eff ; quia in

-

hunc finem mors non

enproni

'. debet patienti voluntaria effe per modum affe&tüs , fed

pl W

folüm per modum obje&i voliti, ad quod Marryr non debet

fe habere a&ivé, fed folüm permiffivé, Imojuxta fuperiüs

di&ta fufficit voluntas interpretativa ; qua eo ipfo quo quif-

y»

que pié & Chriftiané vivit, cenfetur potiüs velle mori , quàm

RU

Chriftum negare,

Hinc fi dormiens autperfecutionem fu-

ml alv

bipas

giens fubitó occidatur,cenfetur pro Chrifto vitam perdere,&

dignus aeterno próemio in compenfationem d

amnipro Chri-

tnatjone

fto accepti, Ita Cajetanus , Coninck & alii,

-tdle prat

.CASUS CCLV.

UEq

pem

An bonus La

fro fuerit AMartyr ? Ratio dubitandi eff

»

; quia

exianf 0i

À $. Muguflino vocatur Martyr.

i, M

; Efp. nonnifi

improprie fic appellari. Ratio eft ; quia'mors

ad erofit

illata ob fidem , aut virtutis exerciti

ipül non fuit

-

um,

sos i

» CASUS CCLVI.

Tíbus, «

1697

Qui4 dicendum de iis , qui peftiferis ex charitate

inferviunt :

Suutue vere Martsres ?

i

« d.

R. Efj. Etfi hicommuniter negentur proprié:

[5

ife Martyr'*e's':—

, Ditt

funttamen feré aequales , autfuppares Martyribus. Tum

confm.

ex Dionyfio & Alexandro apud Eufebiuml, 7. c, :7. dicente

gtavitet

pit ; 0i

boc genus mortis nihil videri abeffe à fplendore Martyrii,

videtür!

Tum ex Martyrologio Romano 27, Februarii faciente men-

tionem de quibusdam in peftiferorum obfequio extinttis,

MU.

quos , inquit , «yelut /Martyres veligiofa fides «vene-

Ti ui

"i, Tu

-rgri coti[uevit,

DE

te-r Regli

495

| *8iH 2o( w—

stv SMbCISEGENDCUmvem. WEDUEMESTUMGNENIS DUUUS Em

'*N

* rv

3n

n -

4 Priftrigg

ïdEA TION

Ü

E..

CASUS CCLVII,

11 fort 108

Sempronius judicat, Sacratiietitum confirmationis non effe ad falty-

ffedis . (ed

farium neceffitate medii j imó ueque neceffitate

yt non debet

nstá WWWWQB

tta füperiüs

s pracepts : quærittæ, an reiie ?

lo quo quit.

) B ) ïäüïwïmtiwä. Ratio prime partis eff » Tum quia ex nul-

Dofi , Qim

X.lis Chri(ti verbis colligitur talis neceffitás. Tum quia

utionem (ü-

multi falvantur fine confirmatrione , ut patet in infantibus

» perdere i

baptizatis, ex hac vita decedentibus ante fufceptam confir-

nipto Chri«

matio

&

onem. Ratio fecunde partis €ft , quia nullibi reperitur

receptum. —

ule p

X

q

yüo fit ; u& qüi Cotifirmationem (gohté emittit; &on

