mines ità àDeo creantur , ut capaces effe poflint fpiritualis

falutis, ac vitae aeternae: Salus autem & vita aeterna homini-

eulo Apo

yic, u

bus poft Evanggl-ii promulgationem ordinarié non contingit

Diri!

fine baptifmo, juxta verbum Chrifti Joan. 5.. IVzfi quis venaíus

mottis f

füeritex aqua 65 Spiritu SanGo, non poteft introire vegnum Dei.

bus, f4

Refp. 2. Si puerinter baptizandum, nondum finitáformá;

moriatur, baptifmuseft nullus. Ratio eft, quiaantequam for-

(piriiuaï

tat er'

macomplebatur, baptizandusnon erat amplius viator & fub.

infans !

je&tum capax baptifmi.

Refp. 3. Non valet baptifmus iteratus , ideóque uterque;

Oa

KEcceli

tumrebaptizans, tumrebaptizatus, peccant mortaliter, fiunt-

que irregulares, & in jure civili fübjacent poena mortis ; quas

velit ial

N

tamen poenas non videtur incurrere, qui etfi fine jufta caufa

reefei

rebaptizat füb conditione : quia intelliguntur de baptifmo

abfoluté dato , quando moraliter conftat , priorem baptif-

& p

tationi

murm fuiffe validum , ita Layman.

Reff. 4. Si dubium fit , aninfans vivat, baptizandus eft

quía hc

fub conditione,

-

[petr

o

nis fl

Ratioeft, quia cum talis i

nfans probabiliter adhuc fitfub-

je&um capax baptifmi , non debet illi baptifmus denegart,

perptt

tos n

fed faltem cum conditione conferri , quia per conditionemr

cavetur injuria Sacramenti ; & ex altera parte confulitur,

fis (

wrenl

uantum fieri potett, infantis faluti, fiille adhuc fit viator,

Refp. g. Valid& baptizatur , quem Minifter putat effe

IN

alium , aut licetfit puella, quam putat effe puerum. — Ratio

füeth

filíos|

€ít , quia intendit baptizare praefencem ; aliudeft in Matrimo-

nio, quia intendit contrahere cum illa, quam putat.

Refp, 6. Etfi Ethnicorum £lii invitis parentibus bapti-

zentur validé, ordinarié tamen id non eftlicitum,

Ratio eft,

quia vel poft baptifmum abftrahuntur, vel illis reftituuntur5

Ri

neutro niodo eft licitum invitis parentibus baptizare j ergo

fur;

a

Min. prob. fi enim abftrahuntur , fit illis injuria, namagitut

&ontra jus parentum, quod habent infilios , & quo inviti

veldi

po-

IN SPECIE;

$9

—M

mþes hO'.

fit injfü'ria Sacramento,

fpoliari non poü'üntt; fi refticuuntur,

Ditittalig

nam hoc exponitur periculo irreverentiae

, ipfique filii peri-

Jonini

culo Apoftatiz, quod fine infamia Chriftiani nominis fieri ne-

unde Ecclefia nunquam id fieri volunt.

oD ngit

quit ,

fi infans fit conftitutus in certo

di777.

Dixi Ordinarieé. Nam r.

4 def.

mortis periculo

, tunc lité poteft baptizari invitis parenti-

bus, tiam illa incommoda tunc ceffant ,

& propter infantis

Jf

fpiritualem neceffitatem non cenfetu

r gravis injuria , fi ad

or&tds.

tam exiguum tempus jus Patrisviolatur. 2. Pofito, quod

infans five jufte five injufté à parentibus infidelibus fit ab-

ütetque,

ftra&us, neque reftitui poffit, tunc licité baptizatur, quia

Ecclefia fuccedicin locum parentum.

3. Siunusparentum

Cf Hünte

s; quis

velit infantem baptizari , altero recufante, aut relu&ante ,

fla cauía

tunclicetbaptizare , quia jufta ejus voluntas injuftae alterius

vptimo

raferendaeft , maximéin favorem prolis innocentis & fidei.

1 baptil-

4« Si probabiliter colligi poffit, infantem perveniffe adufum

rationis, tunc invitis parentibus baptizari debet , fi velit;

dus eft

uia homo nfum rationis affecutus, in iis, qua adfalutem

fpe&ant, debet effe fui arbitrii, in dubio autem de ufu ratio-

Cfitfüb.

nis, fufficit effe feptem annorum.

j» Si Ethnicorum filiifint

perpetuo amentes, tunc invitis illis debent baptizari; quia

negati,

tales non poffunt in perpetuum fpoliari omni remedio falu-

tionent

(ulitüf ;

tis. 6. Siparentes Ethnici funt cuamancipia , invitis etiam

IOT

parentibus licité baptizari poffunt, quia tunc filii, quos gene-

tat elie

rant, tui potiusfunt, quam illorum, 7. Si parentes aliquando

Ratio

fuerint baptizati , vel uterque velfaltem alteruter , eorum

filios baptizare licet ; quia tunc Ecclefia jus in eos habet,

am'mþ

QUAESTIO XIX

; b*lptïd

o ell

n etiam AMon[hra baptizari po[Irnt?

anti^

,Refp. Monftra eífe duplicis generis , nam z. Quaxdam

, p

funt , de quibus dubium eft, an fint homo vel bettia &c,

gitut

!

2. Quedam funt, de quibus dubiumeft, an (int unushomo,

i

jpritl

velduo, Circapriora dico;fi preecipuz partes finthumanz,

p

2

V. g.

6o

.DE SACRAAENTIS

COU Dehelrenemy

V. gt. capüt , pe&us &c, debent baptizari, quia po

tiffimae

i

ille partes fupponunt fubefle animam rationalem 5 quod

tonfit

etiam poterit dignofci exoperationibus, Siveró pracipuae

homo|

artes referant formam beftiae, non debent baptizari , nifi

f0; &l

forté fubfint aliqua figna , ut fub conditione baptifmus con-

pullutm

feratur.

zirca poftertora dico, fi ex diverfitate operationum

joum

conftet effe duos homines , v, g. fi unus dormit, alter vigi-

[

lat, tuncbaptizari debentdiftin&is ablutionibus & verborum

alicut.

formis ; aut certé in cafu neceffitatis dici debet : ego vos

p

letim

baptizo&c, Siveró dubium fit, anfitunus homo, velduo,.

tuncunus abfoluté eftbaptizandus, alterfüb conditione, v.g.

ration

Si tues homo;vel finonesbaptizatus, egote baptizo &c. haec:

temil

fieri poffunt, quando duo fünt capita, & unum corpus,

[

QUESTIO XX.

/w;rpï

& hw

Qui fint effe&us Baptifmi?

quiai

thine

Refp, 1.. Baptifmusconfert homini gratiam juftificantem;,

fi fufficienter fit difpofitus, Ratio eft, quia homo per Bap-

quis

lia del

tifmum fpiritualiter renafcitur ; ergo accipit novam vitam

MT

fpiritualem , quam anteanon habebat ; haec autem vita ni-

hil aliud eft, quàm gratia juftificans, ergo.

fibero

Refp. 2. Baptifmus veretollit peccatum Originale, Ratio

evads

Á

eft, quia Baptifmus confert gratiam juftificantem ;. fedpec-

catumOriginale nequit confiftere cum hac gratia ,. quia haec

NiUs.

eftvitaanimas nequitautem fieri, ut eademanima fit fimul

quye

viva & mortua.

Cato

Refp. 3. Baptifmus tollit omnia peccata mortalia ante

dolor,

commiffa , fi homo fit fufficienter difpofitus.

Colligitur ex

Chrif

aliasm

illoA&or; 2. Bapticeturunusquisque cvefIrum in vemiffionem pec-

Wt lib

catorum cveffrorum , &5 accipietis donum Spiritus Sanili, Ratio

autem eft , quia ficut homo per gratiam Baptifmi eft filius

R

Dei, ita per quodcunque peccatum mortale eft filius Dia-

Itm,

boli; fed nequit homo fimul effe filius Dei & Diaboli , filius

fupta,

amoris, & irse ; ergo,

poteft

Refp.

:

6t

zg SPECIE.

Dutiffmas

Refp. 4. Baptifmu setiam tollitomnia peccata venialia, fi

1 3 quod

non fit impedimentum ex parte fufcipientis.

Ratio eft, quia

us

homo per Baptifmum fpiritualitergeneratur, & fit novus ho-

ui, nj B

mo, ergo nihil retinet pertinensad veterem hominemn , ergo

IDson. H

nullum peccatum retinet, Huc referri poteftillud.2. Pet.2; v.2,

Tionp d

ficut modo geniti infantes.

alter Yei- d

Refp. $. Baptifmus fimul remittit omnempoenam , quae

Verborum

Patet ex

alicui: pro: peccatis jufto Dei. judicio imponitur.

* 60 vos

;

perpetua traditione Ecclefize , quae nunquam baptizatis fo-

) velduo,

letimponereopera fatisfactoria., eo quod omnispoena, quae

i, vg. d

.

ratione illorum peccatorum erat debita , perbaptifmum fit

okchec 7

remiffa,

pus

Dices. SiBaptifmus tollit omnem poenam ,. ergo injufti

funt principes fufpendentes furem , aut latronem ob furta

& latrocinia ante Baptifmum: commiffa,

Nego fequelam,

quia duplex eft poena ; altera conftituta àDeo; altera ab.ho-

ficantem,

mine, Prior tollitur in Baptifmo, non pofterior, & meritó,

yperBape |

quia- ficut bomines fcandalizati funt per publicam culpam,

am.vitam.|

ita debent edificari per publicam poenam.

z, Quia multi

mita ii

peccarentimpunéante Baptifmum ; fipurarentfe forepoftea

liberos ab omni poena civili, z. Multi fi&&accederent, ut

, Ratio

evaderent füpplicium humanum,.

Refp, 6. Baptifnusnon liberathominem à poenalitatibus

;

(edpec-

uahec 3

ujus vitze , eft autem poenalitas defe&us quidam naturze,

qui per fe oriturex principiis natura , & peraccidensex pec-

afimd ;

cato primi parentis, ut v.g. paffibilitas corporis ,. morbus,

talía at

dolor, concupifcentia, fames, fitis,mors.. Ratioautem,quare

lieiti( 6X

Chriftus noluerit eas tollere per Baptifmum , eft hec , quod

jgnt pec

alias.multi vellent baptizari, non tam ut falvarentur, quam

ut liberarentur à miferiis hujus vitze..

3

|NÜ

e fs

Refp. 7. Baptif(mus etiam confert gratiam Sacramenta-

lem, & imprimit Chara&erem, Utrumque patet ex di&is

iliu.'ma'

fupra. Tandem homo per füfceptionem Baptifmi fubjicitur

j, fs ]

poteftati & jurisdictioni Ecclefiz,

1,, Quia per Bapüfmum

3

tan-

]

62

DE SACRAMENTIS

PuREUSAUMMePEDO

at

tanquam perj

änuam ingreditur in Ecclefíam : ergo debet

qutem

fubeffe Pralatis Ecclefiz.

2, Per Baptifmum fit membrum

inagult

Chrifti, ergo debet fubefle cap

iti feu Vicario Chrifti. ET fi:,

hij

ovis Chrifti, ergo debet fubeffe paftori.

&

lame

poü un

[l

UEZSTIO XXL.

uml

n Baptifmus fit nece[Jarius. ommi bomini

*

tiecelfa

4d [alutem?

tium dl

o

Refp. 1. Baptifmus extra cafum Martyrii reipfa fufceptus

elittr

eft medium ad falutem fimpliciter neceffarium pro parvulis

& ufum rationis nondum affecutis. Eft defide , &apertécon-

AW

ftat ex di&o Chrifti, Joan. 3. JVifi quis renaíus &c. — Ratio eft,

lifica

fim p

|

quia per Adam parvuli mortalitatem & damnationem incur-

rerunt nafcendo, ideó per Chriftum falutem fuam confequi

hes, q

debent renafcendo, hoc enim medium inftituit Chriftus in

R

deind

lege nova , quod in patvulis extra cafum Martyrii fuppleri

yerit,

nequit: nam ii non poffuntfalvari ex opere operantis 5 ergo

folum ex opere operato,

tf

Refp. 2. Baptifmus re ip

fa vel voto fufceptus eft.medziumþ

tolog

ideu

neceffarium falutis proadultis & ratione utentibus. Et etiam

de fide definitum in Trid, Seff. 6. .Can. 4. acceditperpetua Ec-

filo;

clefiae traditio & omniumconfenfus,

Ratio eft, quiaomnes

In

nafcuntur in peccato Originali, & filii ir ; ergo indigent ali-

quo medio , quo fiant liberi5 fed medium in lege nova nott

"n

eft aliud, quam baptifmus,cum in eumt&inem à Chrifto fit in-

ftitutus , ideóque 1. Petri 1. v.2. comparatur arca Noé , qu&

[ 'qx

receffaria fuit ad falutem corporis; ergo.

j

Dixi: Voto fufceptus; nimirum pera&um conttitionis,

(ur

vel amoris Dei perfe&ti ; qui vim habet juftificandi. Ita paffim

docent Theologi.

$i

Nibilominusfi quzratur, an Baptifmusfit omnibus necef-

tt(ira

farius ad falutem? Refpondebis ad evitandas tricas aptiffime

Chriif

hocmodo: Baptifímus fluminis ve

lin revel in fuo vicario fut-

Ejus

Tütap|

ceptus eft medium neceffarium omnibus ad falutem.

aureql

IN SPECIE.

65

A debet

autem vicarium in parvulis eft folus Baptifmus fanguinis ; at

Knhrum

inadultis vel Baptifmus flaminis, vel fanguinis,.

'! 31Flf

Refp, 3. Bapti(mus in lege

nova. neceífarius eft adultis,

etiam ex necelfitate preecepti,

Ratio eft, quia Apoftolis ira-

pofitum eft praeceptum baptizandi alios ; ergo aliis impofi-

ïr

tum eft praceptum fufcipiendi.Baptifmum , deinde quod eft

neceffarium tanquam medium.ad falutem ,. id etiam neceffa«

rium eft ex praecepto; fi pofitio ejus fitin noftra poteftate.

fufceptüs

*?

Porró.hoc praeceptum non obligabat , nifiquando Evarr-

parvulis

elium fufficienter fuit promulgatum ; itaenim aperté dicit

etté cofte

'Trid. Seff,6, c.4. Poft Evangelium promulgatum neminem ju-

Ratio ell

ftificari fine Baptifmo , exiftimant autem Authores , folems

m incut-

nem promulgationem Bapti(mi fattam fuiffe in die Penteco-

coníequi

ftes , quoS, Petrus A&or, », publicé Jerofolymis pro concione

ritus i

dixit: Ponitentiam agite, 65 baptizetur unusquisque cvefIrum. Alias

füppleri

|

deindé nationesobli

avit ,.quando promulgatio ad.eos per-

yenit,

Hinc cum C

b

tis, eLQ

riftus dixit Joan. 3« Mzfrquis venatus fue-

rií &c, Non fuit tunc promulgata lex Baptifmi , fed privato

medium

€olloquio infinuata ejus neceffitas füo tempore vim habitura ;

retiam

ideóqueante mortem Chrifti Baptifmustantum fuit fub con-

etua Ec-

filio, & non fuüb praecepto.

ii omnes

. Froponuntur Canones Concilii Tridentini ex

gentdli-

jora f0f

f

Seff. 7, de Baptifmo.

(lo fitim

£, que

Canon, L,

T quis dixerit , Baptifmum Jöannis-*liabuitïä-e«andem« vins

eriíonis

cum Baptifmo Chrifti; anathema: fit.

(jpa

Canon IL.

Si quis dixerit, aquam veram & naturalem rion effe de ne-

TA

eeífitate Baptifmi ,. atque ideó-verba illa Domini noftri Jefu

J

[j*

Chrifti ,. nifi.quis renatus fuerit ex aqua & Spiritu fan&o , ad

irjoMe

metaphoram aliquani detorferit. anathema fit..

J

fjus

Canon

aucm

64

DE SACRAMMENTIS

p sadi

d

GORSEMESERERUT

i(Canon . 111,

Si quis dixerit, in EcclefiaRomana, quae omnium Eccle-

$iquis

fiarum Mater eft & magiítra, non effe veram de Bapti(mi Sa-

(ei recott

€ramento do&rinam 3 anathema fit,

gidlia &tl

Canon IF.

Si quisdixerit, Baptifmum, quietiam datur ab hzereticis

Sjqui

in nomine Patris, & Filii & SpiritusSan&i, cumintentione fa-

NG

ciendi , quod facitEcclefia, non effeverumBaptifmum ; ana-

thema fit.

4d pænit:

Canon F.

Si quis dixerit, Baptiémum liberum effe, hoc eft

Si qui

* snonrn:f

qu Chei

ceffarium ad falutem ; anatbema fíit.

anathet

Canon F.

Si quis dixerit, b aptizatum non poffe , etiamfi velit,;gr,a-

tiam amittere ; anathema fit.

f/ui

bert, f

(Canon V1l.

& pxopt

Siquis di-xerit;baptizatos;pcr'quftiï'mum'ipfum"fdliustan-

ebapti

tum fidei fieridebitores , non.autem univerfae legis Chriftis

€03 ff

anathema fit,

(Ca4non vVIIT,

s

fj um

Siquis dixerit , baptizatosliberos effe ab omnibus fan&ee

Ecclefize praceptis

, quz velfcriptaveltradita funt, itautea

Si q

obfervare non teneantur, nifi

fe fua fponte illis fübmittere

leveit

Patriiie

voluerint; anathema fit,

Canon T1X.

& ubi (

t&C alía

Si quis dixerit , ita revocandos effe homines

ad Baptifmi

DE YT

füfcepti memoriam , ut vota omnia , qua poft

Baptiímum

fiunt vi promiffionis in Baptifmo ipfo jam fadtee , irríta effe

intelligant, quafi perea & fidei, quamprofeffi funt , detraha«

tur, & ipfi Baptiímo ; anathema fit,

Canoh

1N SPECIB,

aucnemRe a R GUEU

—*

Canon X,

h E.

Siquis dixerit, pecca

taomnia, quz poft Baptifmu

m Hunwt',

tifmis.

fo13 recordatione & fide

fufcepti Baptifmi vel dimitti, vel ve-

nialia fieri ; anathema fit.

Canon XL,

hætäl*lïg

ntione j;

Si quisdi

xerit, verum & rité collatum Baptifmum iteran-

&dum effe illi ,

qui apud infideles fidem Chrifti negaverit, cum

m , atj«

ad peenitentiam convertiturs anathema fit,

"Canon .XII,

, fionts

Si quis dixerit, neminem effe baptizandum, nifi eà aetate,

qua Chrittus baptizatus eft , vel in ipfo kmprti/s articulo;

anathema fit, -

velit.gu.

Canon X1l I'.

Siquis dixerit , parvulos,

co quodattum credendi non ha-

bent , fufcepto Baptifmo inter fidele

scomputandos non effe ;

ac propterea , cum ad annos difcretionis p

ervenerint , effe

foliustafl«

aptifma , quam

rebaptizandos, autpraftare omitti eorumB

fola fide Eccle-

is Chrifti

eos non a&u proprio credentes baptizari in

fie ; anathema fit.

Canon . XIV.

yusfande

Si quis dixerit, hujusmodi parvv

1

los baptizatos, cum ado-

t, itaut

leverint, interrogandosefífe, anra

tum babere velint, quod

jomitttte

Patrini eorum nomine ,

dum baptizarentur , polliciti funt:

& ubi fe nolle refponderint, fuo effe

arbitrio relinquendos;

nec alia interim poena ad Chriftianam vitam cogendos ,

nifi

ffapíni

ut ab Euchariftiae aliorumque Sacramentorum perceptione

l gnom

arceantur , donec refipifcant j ana- -

yia et

thema:üt.

Atra 4*

S.TI,

(inoni

66

DE SACRAMENTIS

[ Ed

VESUGNEESESRRS) MEEESULNUEIEUINOS,

..-u--'

offe talem

-

s. IL,

t Spiritus

tuos us t

facrament

De Conürmatio*neï,

d rationer

QUAESTIO £L

D.

Áiciendigt

Quid fit Confirmatio?

fio, €

TgQ

Efy. Confirmatio eft novae legis Sacramentum, quo ho-

k

F

pl

mo baptizatus ex Chrifti inftitutione fpiritualis gratice

Tibenio,

fandi, Q

augmentum , ac robur accipit per Chrifmatis in fronte un-

abiero, l

&ionem ab Epifcopo datam , fub prafcripta verborum for-

£na.

Comple&itur haec definitio materiam, formam, Mini-

fáim eun.

ftrum , inftitutionem hujus Sacramenti & effetum. Brevius

fic definies : eft un&io Chrifmatis in fronte , figno €rucis

fa&a, fub praefcripta verborum forma.

4

Quodautem Confirmatio fit Sacramentum, eftde fide de-

finitum in Trident. Seff. 7. de Confirmatione, Can. 1. Ratio

M

autem eft , quia tria ad conftitutionem Sacramenti debent

ttode coel

natipol

concurrere. Primum eft, quod fit ritus vel ceremonia , vel

promiferi

fignum externum & fenfibile, Secundum eft, quod habeat

ii T

annexam promiffionem gratiae juífificantis.

Tertium eft,

uod fit ex divina inftitutione & mandato.: Sed hac repe-

quoady.

fiter £an

riunturinconfirmatione, Ergo Min. prob. nam ritusexter-

g

nus eft manuum inipofitio, A&or. 3. & to, effe&tus habetur

Apultlis

ibidem , quia per manuum impofitionem dabatur Spiritus

fan&us; & quidem promiffio hujus effedus habetur AGor,r

palisiw

Tifurg fn

ubi dicitur £ Accipietis Spiritus Santli «uirtutem fupevevenientise

$n "vos.

Inftitutio.8& mandatum : non habetur quidem exprefsz,

intelligitur tamen ex locis citatis & ex conftanti ufu 5 nun-

t AM

quam enim Apofítoli tam.conftanter & fecuré impofuiffent

manus ad gratiam Spiritus fan&ti communicandam , nifi Do-

Rub,

goinus id praecepifler; fciebant enim , hominem purum non

tecofles s

po

! IN SPECIE.

—N

piofï'& talem caeremoniamiinftituere, ad qulqrh fequeretur gra-

tia Spiritus fan&i , eftque fignum ftabile, quodprobatperpe-

tuus ufus totius Ecclefiae tam de hoc quam de aliis omnibus

Sacramentis nova legis; ergo in confirmatione nihil deeft

ad rationem Sacramenti,

Dices. Sacramenta ex Chrifti inftitutione habent vim ef-

ficiendigratiam; fed confirmatio nonle

gitur iq&ituta à Chri-

fto, ergo non eíftSacramentum,

fà, qto fo

Re[p. Etfi Chriftus hocSacramentum non inftituerit ex-

idlis gratie

hibendo, inftituit tamen promittendo plenitudinem Spiritus

| ftonte un«

fan&i, quz per ipfum confertur juxta illud Joan. 16, Sinon

iborum fot-

abiero, Paracletus non veniet advos, fiautem abiero, mit-

nam, Mini«

tam eumadvos,. ItaScotus,

m. Brevius

igno Crocis

QUESTIO II

. Quando boc Sacramentum fit inflitutum?

ftdefidede«

1. Matiü

Refp. Probabileeft;hoc Sacramentum fuiffe inftitutum in

enti debent

nocte ccena, Ratio eft, quia hoc tempus videtur maxime affi-

gnari poffe,quod ea no&e,ut habetur Joan 14. Chriftus toties

monía, vdl

juod habeat

promiferit Spiritum fan&um , novumque Teftamentum con-

ettium el,

diderit, Etfi veró tunc Chriftus hoc Sacramentum inftituerit

quoadpromiflfionemgratiz per ipfum conferenda , commu-

| hac rept-

niter tamen Au&ores docent, illud fuiffe confüummatum &

titusexter-

lus habet/£ 4

perfe&um poft refurre&ionem , quando Joan, 20, Chriftus

Apoftolis plenam poteftatem Ordinis facerdotalis & Epiíco-

tor Spirtaf

palis in corpus Chrifti Myfticum dedit, dicendo : Zccipite Spi-

tor AdoT,

vifum fantfum , ficul mifit me-vi-vens Pater, 65 ego raitto os.

lpfrfz/mie»ü

QUAESTIO IIL-

nexpdsþ*!

atu fj

44n Apo[loli eodem imodo , quo nos, fuerint confirmati in

n Jlmfïem

fide per Sacramentum Confirmationis ?

/ Ri D

Refp. Negativé, fed extraordinario miraculo in die Pen-

jrom

f

&

tecoftes Spiritus (anGtusin fpecie vifibili defcendit fuper Apo-

2

/0

ftolos,

6$

DE $ACRAAMENTIS

ftolos , quo fuerunt confirmati ad fidem Chrifti liberé pro-

fitendam, Apoftolorum deinde minifterio per manuum im-

ofitionem, tanquam per certam & ftabilem ceremoniam

in Ecclefíia manfuram. Eadem plenitudo gratie reliquis

Chrifti fidelibus collata fuit , ut conftat ex ACtor. 8, ubi Pe-

f

snatis

trus & Joannes imponebant manus fuper eos , & accipie-

e

j

bantSpiritum fan&tum , & AGor. rg. idem dicitur de Paulo,

ximat

& hac caeremonia ab Apoftolorum tempore ad hunc ufque

diem in Ecclefia permanfit, ut videre eft apud Patres , quos.

Vs

qua1

fus& citat Bellarminus & alii.. CongruentiamdatS. Thomas,

IN

uia ad vitam fpiritualem fpe&at non folüm generatio , quae

í

t per Baptifmum , fed etiam roboratio , quae habetur per

J

confirmationem , deinde Imperatoris eft fignare militens

$

fjuum

& armis inftruere.

QU.ESTIO IV.

que

poii

ngæ fit materia remota bujus Sacramenti?

Ref». Materia remota Confirmationis eft Chrifma,ex oleo

olivarum & balfamo confe&um , atque ab Epifcopo benedi-

&um. ltaaffirmantPatres& conftans Ecclefiseufus, ipfiusq;

formze veritas, quae fatis indicant Chrifti mandatum, & hujus

Ri

materiz neceffitatem.

:

,

t

N

77

Dices, Materia Sacramenti debet effe communis , quae

ubique reperiatur , ut aqua Baptifmi ;; fed oleum olivarum

aud

in multis regionibus nullum eft, & multo minus balfamum:

Of

erco hac non funt de effentia Sacramenti,

Refp. Major

là,à

tantumeeft vera deSacramento necgffitatis, ut eft Baptifmus;

tigo

tale autem Sacramentum : non eft confirmatio , ac proinde

non eft neceffe, utu

b

v

Inento

bique ejus materia n'afcatur,.(fed fatis eft,.

iunio

quod poffitaliunde advehi.

trat

Mf

E .-

ä&æïä)o(æagä ise u

QUE-

1N SPECIE,

69

—N

fPSTeEhEEOUUEL

Gsgpmeco um

er Dto«

JUm im

QUAESTIO V.

woniam

Que [itmateria proxima bujus Sacramenti ?

' Iünujs

V U RQ-

Refp. Proxima materia hujus Sacramenti eft UnGioChrif-

gnatis in fronte fattamanuEpifcopi in crucis figuram. Ratio

t (ípje.

eft : quia Confirmatio confiftit in ufu ; materia autem pro-

debulo,

anc uíqe

xima eft actualis ufusmateriae remota : fedUn&ioeft adtua-

lis ufus materize remotae ; ergo, Confirmatur ex ipfaforma,

rt$, quos

3 T Omas,

quz nonpoffet verificari nifi per a&ualemUnGionem ; di-

itio, quie

citur enim : Configno fe [igno crucie , & confirino te Chrifmate

betur pet

alut. Accedit perpetua traditioac praxis Ecclefiae,

e militéf

Dices, Apoftoli confirmabant per impofitionem ma-

nuum; ergomateria proximanioneft Un&io Chrifmatis.

Refp. Nego confequentiam ; quia Unctio Chrifmatis e(t

quadam impofitio manüs 5 qui enim imU'ngic,; manum . ime

j?

'

ponit,

-

QUAESTIO Vi

na,ex olto

o benedi-

Que fit forma bujus Sacramenti?

yipfiusq;

ykious

Refp. Forma hujus Sacramenti eft : Confiono te igno cru-

eit , 65 confirmo te Cbri[mate falutis , im nomine Patris, 65 Filii &

Spiritus [an&i, Amen. — Ya Florentinum in decreto Eugenii IV,.

jis, que

olivarum

accedit traditio & perpetuus ufüsEcclefie, Deinde perhanc

jlamum:

formam exprimitur Perfona confirmans , Perfona confirma-

ta , a&us Miniftri, caufa principalis efficiens, caufa finalis z

fj, Mijt

aptifmue'

ergo eft bona,

dUQUA

Dices, Expreffio fin&iffimze Frinitatis de nulloalio Sacra-

mento legitur in Evangelioni(i de Baptifmo, Matth; ult. Bapt-

diaciifo

zantes eos in nomine Pakris , 65 Filii 6y Spiritus [ani , ergo con-

firmatio non videtur requirere expre(lionem & invocatio-

!

mem fandiflimae Trinitatis,

i g

Refp.

70

DE SACRAMENTIS

fs

Refp. Sicuti forma Baptifmi cum exprefïïïme fan&iffi-

sm:e Trinitatis nobis conftat ex Verbo Dei Íícripto, ita forma

fpifcopus

effione Pa

€onfirmatioriis cum eadem expreffione nobisconftat ex Ver-

bo Dei tradito.

feriores i

Verbum autem D

Patet ex perpetuo ufu & praxi Fcclefiz,

Callpt

Nam hic f

auctoritatis,

Dei üve Ícriptum fit five non , ett e'jusgem

folus Papà

Q UESTIO VII

Colligt

tüt eravi:

| Quis fit /Plinz:]ïer bujus Sacramenti?

Jidam; Q

Refp. 1. Ordinarius Minifter hujus Sacramenti eft folus

fine cagta

Epifcopus. Eftde fide definitum in Trid, Seff, 7, Can, , de

Colli

Confirmatione, Ratio eftvoluntas & inftitutio Chrifti, Con-

T

uentiam dat $. Thomas : quia ín operibus artis ultima

po quo:

Rato

P

erfe&io operis pertinet ad fupremum artificem; ergo cum

qm nE

Confirmatio fit Perfectio Baptifmi , poteftas illam conferendi

prefon:

fpe&abit ad fupremam Ecclefize poteftatem : hanc autem

Colft

poteftatem habent foli Epifcopi, Hinc A&or. $. & 19. foli

gendm v

LJ

Apoftoli leguntur confirmatfe

sor debe

id approbat.

; & communis Ecclefize ufus

POW

Refp. 2. Ex commi

ffione (ummi Pontificis fim lc;x Sa.

fiter pof

cerdos poteft hoc Sacramentum miniftrare,

Ita paílim fen-

Collig

tiuntTheologi, EtGregorius Magnus Presbytero Sardinize

Sattmen

in defe&u Epifcoporum id conceffit. Difpenfavit quoque

teft piv

Gregorius XIII, cum Sacerdote in Índia.

Ratio eft ;

uia

yiendi

Chriftus potuit hoc modo Sacramentum infticuere, ut Epifco-

pus haberet poteftatem proximam , Sacerdos ex vi otdina-

f ,

tat myl

tionis faltem remotam; quia ex hocnullum fequitur incon-

veniens; quodautem ficinftituerit, colligimus ex fa&o & de-

claratione Pontificum ; neque enim videtur fuiffe conve-

niens , ut fideles ob defe&tum Epifcoporum deftituerentur

hujus Sacramenti !

periculis, Hinc

fpirituali fru&u neceffario in inftantibus

ngn,

Ofo ba

Collige 1. In

ferlorem Sacerdote non pofte effe Miniftrum,

türa qUOS

nequidem ex difpenfatione Papa, Patetexdi&is ; nam folus

"Ut in]

Epi«

IN $PECIE.

us

2

! linfir

La i

fp-—ïlfcopü's ju*re divino eft Miänï'üer ordidaribs , € ex Cone

effione Papae foli Sacerdoti fuit conceffa poteftas , erso in--

t erW

ferioresSacerdote exclüduntur,

XClelp.

Nisden

Collige :. Hanc difpenfationem poffe tribui à folo Papa.

Nam hic folus poteft difpenfare in jure divino; Huc ufque

folus Papa difpenfavit, & quidem rariffimé : ergo,

Collige 3. Etfi ad licitam Papse difpenfationem requira-

tur gravis & urgens caufa, ea tamen non reéquiritur ad va-

1 f (olue

lidam : Quia difpenfatio eft atus Jurisdittionis : ergo validé&

fine caufa poteft conferri deputato Mitriftro.

Ca0,3, de

Collige 4. Necharefin nec cenfuram impedire in Epifco:

ifti, Con.

po, quo minus validé conferat hoc Sacramentum..

Is ultim

Ratio eft : quia nec harefis nec cenfura tollit charatte-

erg0 CUm

nferendi

zem in Epifcopo; ergo necpoteftatem, qua conferturin im-

preffione charatteris,

X autem

Collige $. &dSacramentum Confirmationis ficité confe-

k 10 fol

rendura requirifurisdi&ionem, tnde Epifcopus confirmare

i vfür

non debet , nifi fibi fpiritualiter fubje&os, alioqui violat jus

alterius Epifcopi, & peccat contra juftitiam , nifi rationabi-

1pler $t

liter poffit praefumere de voluntate Ordinarii..

(lim fen-

Collige 6. Epifcopum obligari ad adminiftrandum hoe

Satdinise

quOque

Sacramentum certis temporibus. Ratio eft ; quia non po-

teft privare tam fpiritualr fru&u fuos fuübditos , quorum

: quis

pafcendorum cura ex officio ipfiincumbit, Undejuxtacom-

t Epifco-

fnunem

f

"

ententiam graviter peccat, filongotempore omit-

j ordini

tat miniítrare,

jtincite

Gokde-

QUAESTIO VIIL

e (0nN€

jttent

Quis fjt fubietum capax bujus Sacrameuti?

tan//üs

R. Subje&um capaxConfirmationis eftomnis & folus

homo baprizatus, Ratio congruentize eft: quia ficut na«

niram,

tura quos generavir, ad pezfe&um adducere conatur,ita etiam

n &()W

Deus 'in..Ecclefxa quos fpiritualiter generavit per Baptifmum,

Ipe

ad

72

DE SACRAAMENTIS

ass v

adftatum gratiz perfe&ioris adducit per vt n Con-

firmationis, Infantes tamen , tefte Layman, in plerisque

"——

Ecclefiis confirmari non folent ; partim ut Sacramentum

MO

majore cum reverentia & utilitate fufcipiatur, utpote con-

currente a&uali fide & reliqua difpofitione fufcipientis; par-

g

tim ut abfit periculum repetendi, fi ipfe qui fufcipit, recor-

ficatis d

dari deinde non poffitfaconfirmatum fuiffe, Nihilominus ob

Trid,

rationabilem caufam etiam ante licité iis datur , v, g. Si timea-

fitax

vel hic adifta loca raró veniat,

tur diuturna abfentia Epifcopi ,

|

mi, U

Similiter docentaliqui in articulo mortis p

offe ac debere con-

[ o

firmari, cum fint capaces ac digni , ac nifi confirmentur ,

datur à

:

trimentum fpiritualis perfeGtionis patiantur.

(ía (

cotror

tum r

QU.AESTIO IX

fe tatt

An etiam amentes po[fint eon firänd.rï :

ui ufum rationis femel affecutus , poftea in

tix pr)

Refh. 1.

tiám pt

amentiam incidit, confirmari debet. ^Ratio eft : quia adeft

at pf

ntas fufcipiendi tempore oppor-

TocSat

interpretativa hominis volu

tuno Sacramenta ad anima

rum falütem à Chrifto inftituta,

Rfþ

Excipe r. Nifi conftet al

iquem peccato mortali obnoxium

Siyam

in amentiam incidiffe, — ». Si fpes fit, u(um rationis recupc-

fnünko

randum effe, cantifper effe expectandum.

Vftíeu

Refp. 2. Etiam perpetuó amentes,

pra

fertim fi aliquan-

Cliis

firmantur;, eet(i per

do ufum rationis habuerint , licité con

Ratio eft:

flánte

accidens nunquam fint fpiri

tualiter pugnaturi.

It Trj

fpirituali fru&u & fin

e irreve-

quia ejusmodi amentes cum

ficuti &

repegi

rentià Sacramentum Confirmationis fufcipiunt ,

D

Baptifmum,

Tidere

fpiritualiter pu-

Dixi, Etfi per accidens nunquam fint

naturi, nempe contra fidei perfecutores ; quia fatis eft, quo

abfoluté fint capaces pugna, quodque fine pugna ad proe-

mia militantium poflint pervenire,

QUE-

-N

: IN SPECIE,

73

t Con.

pleüsque

QuUuESTIO X.

menm

06 CO

- Qui fmt effedus Conjirhmt'z'on?s?

D par-

if, wot-

" Rep. 1. Per hoc Sacramentum confertur gratia fan&i-

ficans diftin&ta à gratia Baptifmi, Eft de fide, ut conftatex

mvl

. Sitimea

Trid. Seff. 7. Can. 2. De Confirmatione,

Ratioeft: quia Con-

VO ER

firmatio eft Sacramentum diftinttum à Sacramento Baptif-

:bete COf«

mi, ut patet ex dictis ; ergo producit gratiam , éamque di-

entur , de-

füin&am à gratia Baptifmi. Preeterea in hoc Sacramento

datur Spiritus fandus 5 atque hic non datur absque gra-

tia fanGificante: ergo.

Porro Confirmatio per fe auget &

corroborat gratiam baptifmalem 3 cum enim fit Sacramen-

tum vivorum , perfe fupponit gratiam primam ? ergo per

fe tantum producit fecundam. — Sed haec eftangmentum gra-.

ti primz : ergo, Per accidens tamen potett conferre gra-

pofttain

tiam primam , fi nimirum adultus fit veré in peccato mor-

quia adef

tali, ipfe tamen bona fide accedat tantum cum attritione àd

1 oppot

hocSacramentum, ;

:

inflituta,

— Rep.:. Pét Con

ürmationem etiam confertür .gratia

Ybnoxium

Sacramentalis & imprimitur Chara&er, Primum eft com-

js tecupt

mune omnibus Sacramentis ? quia omnia ad certum finem

inftitutafunt; Gratia autem Confirmationis propria eft fpe-

f, diquati

cialis quaedam Spiritus fan&i prote&io'adtenendam & con-

T et[ï per

ftanter profitendam Chriftifidem. " Secundum eft definitum

Ratio 0*

in Tridentino,

Deinde hace

Q&ratio ,cur hoc Sacramentum

ne iU*

repeti non poffit,

:

ftgd

Differt autem hic ch

ara&ef realiter & effentialiter à cha-

raGere Baptifmi & Ordinis ,. ficut etiam ipfa Sacramenta

ditept

2

quia per illos deputatur

.hongo ad

] eüduo

dlfferunt E

4

Pa

jpt€

^ i diftin&a munera-.j"

ld

(uE

K

| QUJE-

74

DE SACRAJMENTIS

--""-

QUAESTIO XL

"n Confirmatio fit neceffaria adSalutem?

|

Siqu

- frumno

Refp. 1. Confirmatio non eft neceffaria neceffitate medii

cerdoten

ad falutem.

Ratio eft , quia nec ex fcriptura , nec ex traditione , ne-

ue fineaut inftitutione Sacramenti talis neceffitas colligitur.

41 201

R

efr

f», 2. Neque eft neceffaria neceffitate præccpti períe

loquendo.

5

Ratio eft, quia Ecclefia non urget ejus fufceptionem ul-

lis poenis, & canones, qui in contrarium afferuntur, debent

explicari non de nece

inelius effe,

ffitaté praecepti , fed de neceiïïtate-ïad

Dixi per fe loquendo; quia per accidens aliquando pof-

fet effe neceffaria neceflitate precepti, ut finimirum aliquis

Ef

valde metueret , ne in tormentis

fec

ä fide deficiat fine hoc Sa-

(irimitu

cram.entOO

0s Qul

r Canones Concilii T'ridcn"tirii ex

Mullb.

Propqnuntu

Seff. 7, de Cenfirmatione,

4

Minffit

hod

Canon l,

44 DN

I quís dixerit, Confirmationem baptizatorum otiofam ce«

S

remoniam effe , & non potius verum & proprium Sacra-

mentum; aut olim nihilaliud fuiffe , quam Catechefim quam-

dam , qua adolefcentize proximi fidei fuae rationem coram E€-

&

ema f.;.t,

.ælc.fia-.exponebam;, anath

Canon If,

MW

qua Q

$i qiiïs dfäfefri?t , Ínjurios effä.Sfpïf&uï Fan'äo 'So*s , quí fa-

Matth

&ro Confirmationis Chrifmati v

Ubi af

;rcutem aliquam tribuunt 5

Ultima

j

maxhcm fit.

(tpit p

C'2s05

-

75

cuspbihmuai

p

IN SPEC';LE;

d

Canon Ill.

'

)

—Si quis dïicerït , fan&tae Confirmationis ordinarium mini-

&

ftrum non effe folum Epifcopum , fed quemvis fim

»p-licem Sa-

itewdgj

cerdorem; anathema fit,

Ont , fv

olipttu,

ptiperle

: SQiQ

ais

oem l-

DjeEucha»riftia.

.uteftSacramentum, -

t,debent

(litatead

QUZESTIOL

nidopof-

Quid fit Euchariffia?

maliquis

EJj. Eft Sacramentum Corporis & Sanguinis Chrifti füb

e hoc

R

fpeciebus panis & vini ad fpiritualem animae refe&tionem

divinitus inftitutum, quod fitSacramentum , apud Chriftia-

