jejqnp cerlc'b-r:ate.ad communi«-

yis t«

CU

— Refp. negando confeq. Ra

tio Jifparz'hztii eft -; quia infirmo.

nog jejuno licetcommunicare propter obligationem juris

fkto-

divini, & ob privilegium ab Ecclefia concefíum, & ob pra-

xim commuauiter receptam ; Sacerdos tamen caveat,ne Sa-

jpre

cramentum Euchariftiz:e adminiftret moribundo , quando

le um

efafti-

moraliter timet , fóre ut infirmus eam per vomitum , vel

expuitionem ejiciat ** Tenetur enim evitare iidecentiam &

pleit

irreverentiam tanti Sacramenti, Ita Dottores citati.- Oppo-

derare

.;:f:c—qm tenent

Lugo, Dicaft. Tamb. Filliuc. Zanan-

s

Üic n

| us, Zamranus , &c,

$

eftfa-

?o(

RX

j ip-

1.

$ss52

! $.Uni-

691

.C4sus $ACR ,mm TALES

C

CEDSSUGUIMMERROS

uàt

$. Unicus,

4

trid

'Reþlwuntur.*quædam

quefliones celebres de veali

*

prefentia

aqu

Chrifli im Sacramente Eucharifiia.

flen

$i ztAque

ProE

Quaftio 1.

.

4An corpus C hrifti verà vealiter &5 fubftantiahiler exiffat

j

d2 Eucharifiia ?

t

Nofa. In hac materia , que omninó pendet ex voluntate

füd

Dei, oprtmum probandi genus erit ipfa divina authoritas,

V

quse fioftendatur, promififfe fuum corpus in hoc Sacramen-

fatt

to , illudque inftituiffe , & inftitutum confirmaffe , evidenter

r

«demonftrabitur catholica veritas , quod fcilicet. corpus

fua

fpo

Chrifti vere realiter & fubftantialiter exiftat in Euchariftia.

ro fententia affirmativa catholicorum contra plurimos

drrii

ET

rnitempo

z

qu

Wores.

ris Haereticosafferam probationc; principa-

dem

Prima ergo pro

batio famitur ex figuris tali modo.- Figurae

nin

telii

dieceffarió debent effe inferiores rebus figuratis : fedfigurae

Euchariftia vel funt excellentiores velnon inferiores fimpli-

lipt

&i & naturali pane fignificante tantum corpus €hrifti ( u£

fütí

haeretici volunt ) ergo Euchariftia non eft panis naturalis ,

W

& folüm fignum corporis CHRISTI, fed eftipfum corpus

Qu

rfubftantialis,

Chrifti, panis veré cceleftis & fi

AMajor pa-

quii

tet ; Nam ideó figurae dicuntur umbrae,Z7ebreor.16. . Ex cer-

i

t& (i dicatur figura Euchariftiae , ipfa

ura Euchariftize debet;

Dion

Chriftum aliter continere , quàm

E

$

uratum ; aliàs fipura

tem

nondifferretà figurato. — /Minor probafur inductione, . Quia

w'ni(

1. panis /Melcbidecb Gen, 14. Secundo panis propofitionis

Exodi 40. Tertio panis Eliae ab Angelo oblatus. 3. Reg, 79.. Et

tion;

pracfertim Agnus pafchalis , ac ipfum manna ( que omnía

Df

fuerunt figurz ) fünt multo praftantiores pane Eucharifti-

Mati

£o. NamChrifti caro melius fignificatur carne Agni quàm

[/14]17

Aghi,

paue, Atem mors Chrifti melius figaificatur morte

a

guäm

DE EUCHARISTI A.

695

Lquäm ,fia&ione panis , Chrifti ïghoCentïa, manfuetudo ,nu-

tritio fpiritualis , excitatio fidei , &c. melius fignificantur per

:

lii

aquam,q

quàm

per panem ; ut fusé Bellarminus lib, 1. c.

N

t

ftendit, Ergo Eachariftia non eft tantüm panis.

E

Secunda probatio famitur ex promiffion

1

bus , quas pet

Propherias fattas omitto , actantüm illam folemnem oan.

71

6. . 32. & feq. fa&tama adduco, ubi Chriftus poftquam dixiffet :

JVon /Moyfes dedit -vobis panem de ccelo , fed Pater meus da£ cvobis

anem de colo *verum ( qui Moyfes tamen Manna dederat )

JDtg

fubdit: Panis , quemego dabo , caro mea efl. pro mundi viía: caro

Titas,

mea *ver? e[f cibus , G5c.

Ad hac mirantibus Judais non auf-

Amen

fert admirationem , fed magisaunget , dicens : JVifi manduca-

hntet

eperitis carnem filii bominis , non babebitis vitam in evobis,

Re-

orpus

fpondentibus illis : Dorus eff bic fermo , declarat potentiam

VilUA,

fuam exemplo, his verbis : Joc vos fcandalizat : fi ergo «vi-

fimos

- Meritis filium bomitis afcendentem , ubi evaí prius &5c.

Quafi di-

Xt«

ceret : caro,qua aícendit, etiam potuitfe in cibum dare, Tan-

dem cüm aliqui etiam ex difcipulis à Chrifto difcederent , in-

tellipentes de reali manducatione fui Magiftri , debuiffet om-

euta

fure

ninó fignificare Chriftus, fe fipuraté loqui , veltantüm intel-

m

ligere manducationem per fidem , non veró realem , ex quo

ftatim omnis dubitatio & difficultas fuiffet fublata,

Sed tan-

u [

ais ,

'tum abfuit , ut figuram expreflerit , quin etiam confirmarit,

opus

quafi juramento dicens: J7/imanduca'veritis &c.Quafi diceret,

ui vult me fequi , hoc credat ;

ui non vult, abeat,

Hoc po-

r

d

i«

fito , aut Chriftus ftetit promi

s hic fa&is de fua carne , aut

debet

non ftetit.

Hoc fecundum effet blafphemia maxima, Siau-

temprimum dicatur , carnem fuam realiter dedit

i

vini fpecie,

i

; fub panis &

Qu-ïæ

fonts

Vertia probatio fumitut ex ipfa

ïh'ujus Sacramenti inftitu-

tione, quz tam claré hancpraefentiam realem probat, ut pla-

" E,

m

neénonnifi hereticá pertinaciá negari poffit, ita enimi habetur

arili

Matth. 26. v. 26, & feq. zdccipite

5

"manducate : F1oc efl corpus

meum z bibite ex boc omnes: Flic eff [anguis meus. Idem bhabetur

yim

gf? ;

AWLarci 14. Lu;æ 22, & 1. Corintb

. 11 Clariflime dicitur : Poc eff

$5553

COrpuas

vim

,

654

CASUS SACKAMENT/"E

p

Z'orpw*meum. Et quale ? itud fcilicet reale, quod pro *vro'bïs

mag

tradetur. Hincita arguo: fiChriftus corpus fuum dareva-

COH?

luiffet ( quod tamen negant fe&arii) non potuiffet clariori-

[

bus vetbis uti , quàm illis , quibus ufus eft : ergo vel voluit

um

dare fuum corpus, vel nos decep

i $ecündum gftblafphe-

ftus,

mia, Ergoprimum verumeft, -

erat

Certe quando Chriftusin facra fcr

ipfu ra revelat i:nyi':e ri-

nifel

um Trinitatis dicendo : 77i íres unum funt : & myfteriumin-

iW

carnationis : P'erbum caro . falfum eft : Et refurrectionem à

p

mortuis : omnesquidem refurgemus: in iftis omnibus non

o

clarius locutus eft, quàm cüm dixit : /Toc eff corpus meuia :

[/2

fed in illis nonadmittunt figuratam locutionem. — Ergonec

QW

hic admittere debent.

1mó fecundum ipfos Chriftus dici

fel

poffet ( fit verbo venia) verus impoftor, . Nam ille, qui in

&ut

fuo teftamento & inftituttone haeredis figuraté tantum loqui-

titas

tur, decipit eum. v. g. fi dicerety relinquo ipfi domum, &

intelligeret domum tantüm figuraté ; atqui Chriftus infti-

tuens Euchariftiam condebat teftamentum £7;c efl calix no-

vum teftamentum in meo fanguine : ergo impoftor effet fi-

guraté loquendo.,

Credamus ergo Deo ( inquit $, Cbryfoffo-

mus , bomil. 83.in /Mattb.) nec repagnemus ei, etiamfifenfui

noftro videatur abfurdum, quod dixit,

*

-

Confirmatur, Quia quod in locis fcripturae ci

tatis pro reali

N

praefentia Chriftinon recurramus adimpropriumienfum;po-

gUä

teft effe & hac ratio.

u

ia juxta communerm regulam ex

tam

fantto Auguftino lib, 3. de dathrina C briffi. cap. 1. Quando verba

X

þex |

fevipture poffunt in proprio fenfa fumi , nunquam funt accipienda

£

o

In]

figurate , nifi aliund? couflet manij

eftaneceffilas. Quase hic mi-

Tand

nime conítat ; cum hic nulla po

flit oftendi implicantia ; &

proc

aliàs utique facilius fit, illud, quod jam eft aliquid, in aliud

I

,;

convertere , quàm ex nihijo aliud creare, Hocautem Deus

D,

4

fecit, quando coelum & terrám ; cur nonergo etiam poffit

priu

panem & vinum in carnem & fanguinem convertere ? Unde

ül;

fan&us Ambrofius lib. 4. deSacramentis cap. 4. ait : fienim

quanto

Deus cöre'avic cqe!um & terram, quando non erant;'

magis

DE EUCH ARISTLA.

695

'Otis

iri.agisv poterït panem & v

: Vs

convertete,

X

À

inum, qua: jam exiftunt, in aliud

UE

0i

Urgeo, Ratic, cur ini

ftis locis, 'Ego fum vitis vera ; ego

t

fum oftium 5 femen eft verbum Dei ; Petra autem erat Chri-

)l«

ftus , fümatur figuraté, non defumitur preecise ex ly eff , vel

erat, fed ex implicantia , impoffibilitate , & abfuürditate ma-

ffo

nifefta, quze reperitur interfubje&um & praedicatum, ita ut

T.

em

interiftanon polfit effe identitas: Sic Chriftusnon poteft effe

proprie, oftium, petra, panis :

idem eft de fimilibus aliis

:D0n

Ql

objettis à feGtariis, ) At veró hzec impoffibilitas non reperi-

o nec

tur inter fübjetum hoc, & pradicatum corpus meum., Aliud

fuitfet, fi dixiffet ? ego fum panis ; vel hic panis cft corpus

s dici

üL A

meum ; quia ficreperiretur impoffibilitas, cüm inter fubje-

&um panis, & prad

2

icatum corpus tieutn non poffit effe iden-

squi

n

titas, '

ifti

'k Qu'æ;ftio 2.

X [j*

fet f

An 6Gy 'q-flama

do facra boffia adofari

yofo

:

pg[z'r ?

endul

z| p Chrï(*cuä in -Sa«'cram-ento* Euchariftize fupremo cültu

M

Hac catholica veritas coníftat ex

R

latrize adorandus eft,

m,PO'

quaftione precedenri, in qua oftendimus realem prafen-

am ex

tiam Chrifti in Euchariftia. ' Sicut ergo Chriftus adorari de-

bet , ita etiam hoftia,

quit

Qaod exprefse definitum habetur

vpfn//

in Tridentino feff. 13. cap. 5. & can, 25.

Tam quoad ado-

[d

randam Euchariftiam,quàm quoad eam circumgeftandam in

rg,' &

procetfionibus, Idem confirmat antiquiffima praxis Ecclefize,

dliud

ldem etiam perfuadetfanctorum Patrum Authoritas,

Nam

D. Auguflinus i Pfalin. 98. ait: nemo illam carnem mandacat, mifi

Dey

poffi

prius adoracverit, S. etiam G br

E

QUde

yþjiomus bomil. 3.in Epi]f.ad Epbef.

ait : "adom 65 manduca,

p*

um

jco

Re.

nagü

696

CASUS $4CR AMB NTALES

Dices.1, Si Euchariftia effetadoranda,etiam illi effentado-

Iu

randi, qui eam fumunt

» quia etiam continent Chriftum tam

que

bené ac Euchatiftia.

1l

dtà

Refp. negando [equelam, Non euimideó tantüm e(t adoran-

te efg

a: quod in ealateat CHRISTUS , fed quod folus ibi la.

gUl'&(l

teat, nullá alià fubftantia

pra?fcntæ, qtfæ fimul adorari ví-

do1

deretur.

Sicip

— Dicer. ». Finis hujus Sacramenti eft fumptio, non ado-

yon

ratio : nec Chriftus juffit fe adorari in Euchariftia : Aliàs A-

a

poftoliincaena Domininon fedentes communicaffent. Ergo

m

non eft adoranda,

turp.

Refp. tiegando confeq. Nam ad hoc , ut quis fit adorandus ,

non opus eft, ut propter adorationem veniat ; fed fatis eft,

tüt,

quod excellentiam eo honore dignam exhibeat ; quod híc

tibu.

fit 5 aliásnec Ghriftus potuiffet honorari, dicens, 7oan. 8.v.

$0.

Ego ttion quero gloriam meam, An Chriftusjufferit fe ado-

rari à Magis? anab Apoftolisin Afcenfione ? Hoc nullbi le-

gitur.

Et tamen factum eft.

uod in objeGione de Apo-

itolisadditur , ad id refpondetur, adorationem non confiftere

tantüm in genuflexione, fed etiam in profunda capitis incli-

natione , manuum cemplicatione ; quod Apaftoli,ut credibile

eft, fecerunt.

Deinde Apoftoli €hrifto familiares eum non

femper adorarunt per a&tus faltem externos,praefertim cüm

ad menfam cum ipfo recumberent ; ficut nec Aulici fuos re

&

ges fempecita honorant,

Zufias. Concilium Carfbagit. 111. can, 2 3. preecipit : ufcüm

altavi

4

iff

itur, femper ad Patrem dirigatur oratio.Ergo nunquam

ad Euc

s

11

ariftiam.

^

2

Refp. Concilium vult cantüm , utante & poftconfecratio-

nem , orationes ad Deum Patrem dirigantur, cyi fuus filius

dile&us offertur,

N

2

s

Dices. 3. Circumgeftatio Euchari&ie in proceffionibus

eft theatrica & ridicula

, necunquamin primitiva Ecclefia &

ab Apoftolis exercita.

Refp.

Y

L

o DE EUCHARISTI A.

—

697

m

Refr. An erg

o David. r; Reg. 6, male fecit , arcam Dei

MTH

( qux erat

figura

Euchariftize) de domo Obededomin eru-

falemac civi

tatem Davidinttodücendo ?' atiquetion.

Qua-

9f'an.

re ergo ma

]é faceret Ecclefia Euchariftiam , utpoteipfum fi-

bi Ia.

(i vi«

uratum , cum honore,

gaudio fpirituali &tc, circumferen-

do ? fic enim Chriftus per

fidem cognitus palàm honoratur,

Sicipfita

nquam fümmo

benefa&ocri gratitudo exhibetur 5'fic

| U.

iniuria a

b hzreticis , Judaeis &c,

ilate , pro viribus com-

ls -

enfantur: fic quod

per annum negleGum eft , hoc folem-

hp

ni cultu refarcitur , ut ait

Urbanus IV. in decret. inftit, Fefti

corporis Chrifti,

Qldis ,

Q uod autem i

d in primitiva Ecclefia fa&um non legaz

ls eft,

tur,mirum non eft

; quia Gentilibus tunc adhuc dominan-

odj

tibus Chriftiani id aufi non funt , ne pretiofam hanc Mar-

N

:j

-

ante porcos , fcilicet Gentilium pedibus

&400-

g;ritam

conculcandam mitte-«

li le.

rent.

: ADO-

(iltete

indi-

——ÁÀ

15975

x pori

xu-

N

A

o anef

t

——

R

zM

VE

(s

U

2,

at

U

*03:

, Qum

&

N

$

W

]

j5 16

u

E

N

$

A

N

N

r

N

N

qtcit

nquam

e

filiQe

filius

ynibib

W K

"oUldt €-

DE

R

698

p 7

4SUS SACKAMENTALES .

AX

TTum q

i tat

r vale

polito.

NITE

NTIA.

»

COPG

quiren

.CASUS D. .

men

mutiic.

: 'Almäcbi:;g boná - fide confitetur S'acerdoti .nejäiääti :jlf)fceräärä i&i—

ter peccatum: mortale ( veniale , imter. refervatum. i.

fapien!

volat

'- mg& refervatu

m, QQuaritur , aM valide

furísdi

abfoloatur ?

$ua,

Efj. Validé abfolvi, R

atio ; Tum quia concurruntomnia

Vaf f

neceffaria ad validam abfolutionem ; adeft. enim forma

cum jurifdictione & intentione confeffarii, Adfuntetiam tres

a&us poenitentis capacis abfolutionis; utfüpponitur, Ergo

- validaeft abfolutio. — Tum quia fequeretur , peenitentem,

Qu

pun ip

qui boná fide confeffus eft peccata fua facerdoti nefcienti dif-

cernere circumftantias mutantes fpeciem, obligari ad re-

confitenda eadem peccata; quod non videtur admi:tendum,

R

«um jam confeffus fit a&um & peccatum , quod fuübjicere te-

fiten

nebatur confeífioni,

Hinc fequitur , confcífionem bonáfi-

quiay

de factam facerdoti ignoranti , & abfolutionem àb hujufmodi

adben

facerdote collatam , effe validam.

Quamvis confeffzrius in-

jufté abfolvat, auterret in imponenda peenirentia, & in pec-

V«

catis obinfcitiam difcernendis. —Vafq, de poenit. q. 93. a. 3.

dub,2,Petrus Sotuslect.9, de Coafetf, Reginald.lib, x.nutn.14 r

& num, iór, Suar. To, 4, difp, 22, fe&t, 6. n. 4.&c.. Quidquiddi-

MU

Digt

0. 1, Dum. 3. cumaliis apud Suar, l, c,

fAn

( cat Silveft, V, confeffi

CASUS DL

N

j

Tereniius Parocbus judicat fe infufficientem 4d fxcz'-pz'mdaf Con-.

iC

: þj'ïoï»;-*y qiia n0n T2 Jéit ommnes excomumumicationes, vel irregzln-

rit Al es, audomtes ratienes peccatorum & circumflantiarum,

quia |

Juaritur , an reci? judicet ?

confu

Efp. Minim?; fufüicit enim confeffario, ut ea calleat , quce

gek

aliqu

. frequentius accidunt , fciatque dealiis dubitare. Ratio:

Tu n;

699

DE POBNITENTIA.

IN

. Tum 'cihiäl-pau&i'ïïigææï alioqui reperiren

tur Jdonei; vel nnlli;

& circumftantias.omnium pec

catorum difcerrie-

qui rationes

1

*

cularibus confeffarius.

re valeant.

Tum quiaín cafi

bus parti

pofito dubio poterit confulere fapientes,

aut ftudendo in-.

uirere veritatem, ficque muneri fuo fitisfacere, Caveat ta-

men confetlarius,ne pofito rationabili dubio alicujus excom-

municationis poenitent

ém abfolvat, antequam Confilium à

häre n

indaganda veritatis ftudio librosre-

Ó

fapientibus capiat , aut

volvat * Fieri enim poteft,ut abfolutionem im

pendat abfque

jurisdictione

, icque graviter peccetexponendo fe pericuio,

tomnia

Suar, To: 4. dip. 18

ej&f;;z*. C-gninckfdi*-fp. 'x;idïllxb.ï $, D. t2

. forma

Vafg. Regin. &e. -

1 (re3

*

CASUS DIl

2"

Q:

p

Confeffario , fi cafus difficilis occurrat in Confeffione;

ntem,

gzgändum

eaaeat

ntidi-

Quem ip/ä D

ffatim dillolueve , fed. indigeat maturiori indagine,

;

r

$io; que ambo tamem. id temporis

d fe

aut afie'ntum Cox,

uonm fiappetant ?

h

ndurm,

eere -

Refp. Confeflarium

poffe abfolutionem impertiri , fi poe«

nitenspromittat fe fa&turum, quod judicatum fuerit, Ratío?

rODMf*

quía poeniteris in tali eventu cenfetur fufficienter di(pofitus

M

'ffm(')di

adbeneficium abfolutioni

x

-

ty ff

V.confeffio 4. n. 4. &c.

srecipiendum. Suarez l,c. Aq-gelus/

inpec

CASHS DI -

f A

n 14t

Oäilo juffa de cau[a peregre proficifcens extra fuam parocbiat

"

Diecefim coufitetur peccatum , aumuexam babens ve[eroattonem Unpo[e-

;uxdd;»

m

£m à proprio benitentis Ordinario. Quer.an ab Aljeno tbidem ex-

pofíte confeffario poffit ab[olui à refervato ?

(ofi*

R

xJp. Poffe abfolvià quovis facerdote approbato & expofito ,

modó di&tum peccatum non fitetiam ibidem refervatum;

Pgd

lk

juia facerdotes alienze dioecefis judicant fecundüm leges &

j

confuetudines fuze,& non alterius dicecefis ; adeóque cuum le-

es& confuetudinesalienze dioece(is abfolutionem à pyeccato

qu

Oü;..

ato»

aliquo non grohibcn;, quiv

is Sacerdos appr

i

2

obatus &,;exp

tus

uf

760

CASUS SACRAMENTALES

tusab eo abfolvere poterit, Quod fiautem p&-&catum.etj amtiá

n r

alienadicecefi annexam haberet refervationem, dico, haud du-

fito €

bieénon poffe ibidem dari abfolutionemà quolibet facerdote,

prehc

fed folüm à poteftatem haben

"

Suar, Laym. &c.

te in reim"vat:aT Cajet, Henriq.

Uf

"CASUS DIV, —

i

Lampridius obtinuit à fummo Pontifice vel Epifcopo facultatem el

M

gendifibiconft/Jarium. Quaritur.am Poutifice vel Epiféopo mortuis,

(in

prefnta facultas adhuc vigear ?

Sace

tend

xfp. Affirmativé juxta comuniorem DoGorum fententiam,

12/7

ctiamfi obtinuerit facultatem cligendi confeffarium pro

rcfervatis ipfi Pontifici vel Epifc.Ratio:Tum quia baec concef-

Wes

dem

fio cenfetur gratia fa&ta;gratia autem fafta non exfpiratmorte

habe

concedentis. Tumqui ficutfacerdos abfque limitatione tem-

poris approbatus ad confeffiones audiendas , poteft confef-

Para

hyqu

fiones audire mortuo vel excommunicato Epiícopo , qui fa-

t

cultatem concefferat & approbaverat , ut tradit Emman, Sa,

V, Gratianum. 4.Sanch, de Matrim. lib.S.difp.28.n.7 s.Sotus in

4. dift, 18.q.4.a. 3. & c, Ita qui facultatem eligendi confeffarium

Qui

obtinuit,poteft eum eligere mortuo concedente. (ua tamen

do&rina non eft extendenda ad jurifdi&tionem Vicarii aut vi-

fitatoris; nam hzc exfpirat mortuo Epifcopo; Et gefta pex

Mi

Vicarium Epifcopi mortuo Epifcopo funt invalida ; nifi forté

M

fatts fuerintin ignorantia mortis Epifcopi longc diffiti, Tunc

r m

enim fuppletur jurifdiGio pererrorem communem & titulum

PA

coloratum, Henrig,lib. 6, c,13.n. 3. & 12.

fneni

.CASUS DvV.

í

&Par

Devitápericlitanti affant duo Sacerdotes unus ad curam anima

firty

yui nondum approbaíus , alíer -veró excommunicatus denuntiatus.

pitu

fexi

wAr, Qtuis horum potior fit ad abfolveadum pro tali articulo ?

R

Ej*, Cum Bonacina, jurifdictionem tunc potiüs corpetere

verof

n

oiXcurato , quàm excommunicato, Ratio : quia Sacerdos

tet

excom municatus denuntiatus arcetur ab Ecclefia , & ita pri-

lo Cho

am

ncm,.

yatur gsa*gc minifterio , ut nequeat jllud exercere piaterqu

in

DE POENITENTI .

70r

u

*tlamin

in -avticulo extremz necelffitatis ; qualis non cenfetur in no-

dud dy-

ftro cafu, quia adeft facerdos alius in

erdote,

preheníus , licet non curatus.

gremio,Ectlet?'ge come.

! Wiqo

j

i

CASUS DVI.

rdos À fuo parocbiano ropetur pro licenti

Qui4 fi piop;'ius Sace

alibi confitendi : tenebiturue banc ei concedere ?

TA

Efpondco, quód teneaturfaltem ordinarié, Nam peccaret

WP ZU,

(inquit S. Thomasin 4.dift.17.q,5.a. 3. quaeftiunc, 4, ad 6.)

Sacerdos fi non effet facilis ad praeftandam licentiam confi-

tentiàm,

tendi alteri : quia multi funt adeó infirmi,qui potiüs finé con-

feffione morerentur , quàm ut tali Sacerdoti confiterentur,

Ium pto

cConcet-

Hzc $. D. Atque pro tali licentiá follicitanda ex mente ejuf-

itrotte

dem Dottoris Angcelici , fatis eft, fi praecisé poenitens dicat,fe

t feme

habere caufam rationabilé tale quid petendi, ut proinde tunc

conid

Parochus credere debeat,nec ultraurgere,quia nimirum cau-

fa, qua forté poenitentem movet,pertinet ad ipfum confeffa-

qie

nan, 5

rium,vel non pote

ftexprimifine relatione alicujus peccati &c.

Sotus iil

CASUS DVII.

x

(farium

Quidam Epifcopus aut Pavocbus babens Jurifdi&/onem in aliquem

itamon

uoad forum Saeramenti peulteutia , euudem audit e$- ab-

TA

. folvit etiam extra Dieceftn, Quavitur,am boc poffit ?

((a Q«X

Efpondeo , Epifcopum aut Parochum poffe abfolvere fuos

& forté

fubditos inventos vel fecum du&tos extra Dicecefin. Rafio

j Tufc

eff, tum quiajurifdictio,quze abfque ftrepitu judicii exercetur,

rulum

poteft extra proprium terricorium &Dicecefin exerceri,argu-

mento textüs de officio legati, cap. ultimo, Epifcopus autem

& Parochus per abfo!ntionem exercent Jurifdi&ionem abíq;

ftrepituJudicii, càm facramentalis abfolutio fine Judicii ftre-

Anitite

ii M

fexüs

pitu fieri dicatur, Tum quia cüm in capitulo omnis utriusq;

h?

entio fiat facerdotis, cui peccata confitenda funt, non

veró fiat mentio loci, fequitur,non effe determinatum locum

3p.€fff d

408

& territorium , in quo fubditi poflint fuo Epifcopo vel Pa-

ji pti*

rocho peccata confiteri, Ex di&tis claré colligitur,jurifdi&tio-

nem; quam facerdos proprius in fuum Parochianum habet,

quam

n

Ttett ;"

nom

701

CASUS SACRAMENTALES

—

L

non terminari loco, quafi eundem tantüm -i"ntra,:n

on etiam -

[

extra fuum diftrium abfolvere poflit, fed (olàüm terminari

[u

eríoná proinde poteft fui Parochiani confeffionem audire et-

ff

lam extra fuzm Parochiam & Dicecefin, dummodoó hic perma-

fat

neatParocbianus. Et Ratio eft, quam dedimus , quia cum

K

judicium in adminiftratione hujus Sacramenti nullam folen-

al

nitatem externam requirat, vel ftrepitum externum,ratione

£0

cujus non poteft Judex in quovis loco exercere alia Judicia in

tà

fuum fabditum ( quatenus fi hocliceret , ut plurimum turba-

I

retur externa Gubernatio )non eft Parochoneganda poteftás

iU

facramentaliter abfolvendi

?

E

7

Parochiam & Dicecefin.

fuum fubditum. extrg propriam

P

Dixi tamen,dummodó hic permanetParochianus : qui fi

j

v.g. ex mutato Domicilio , vel quafi domicilio defineret effe

Parochianus, haud dubié terminaretur Jurifdittio facerdotis

proprii, nonloco, fedpotiüs perfoná , quia ifta defineret effe

ipfifubdita , ut proinde ille in lianc Jurifdictionem alibi non

poffet amplius exercere.Porró qua dixi defacerdote proprio,

€

ut habente jurisdictionem ordinariam in faumParochianum,

f

ob rationem pauló anteinfinuatam , applicanda funt etiam

«

aliis facerdotibus habentibus in certas perfonas jurifdictio-

t

nem delegatam , quod (cilicet harum confeffiones audire pof-

&t

fint,extradiftrictum propria Parochize, quando manent fub-

)*

ita illorum jurifdittioni delegatae

[47

aliam reftrictionem non habet. -

,&]Jurisdidionis delegatio

4

W

CASUS DVII.

P!

ob

Q uid fi quis obtentá facultate eligendi eonfdfariun& fibi eligat Unum.

D

Quaritur,amper banc eleiiionem finiatur potefl as eligenat ?

fol

Efp. Negativé , nifi aliter ex circumftantiis colligatur de

- menté concedentis. Ratio eft , tumquia, licet fermo fim-.

ve

las

pliciter prolatus in odiofis , & onerofis intelligatur de primo

actu, quàde causá promiffio dotis fa&a alicui,cum nupferit,

t

fen

intelligitur folümdeprimo matrimonio, Lege Dotis promif.

C0f

& fatis -

fioff. dejure Dotium ; /ni'hi.lominus in parum onetofis

favo-

1j

j

—DE POENITENTIA,

703

m

favorabilibus fieri poteftextenfis ad iteratos a&tus, nifi aliter

]

j

conjiciatur de mente concedentis , argumento legis , placet ,

ff.de liberis & Pofthumis. Tum quia facultas eligeridi confef-

f

N

farium videtur favorabilis ; favores autem ampliandi funt, Ita

el«

Reginalduslib. r, num.96.ubirefert Navarrum,Sylveftrum &

alios, Idem innuit Nugnusinadditionibus quaft, $.a« dub.z,

né

jiti

€olo. 4. verf. dubitant etiam, ubi etiam addit, eum, qui facul-

tatem obtinuit eligendi pro unà vice confeffarium,fi aliquid

Y

[tà

in eà confeffione oblivifcatur, poffe vi illius facultatis pecca-

t

u

am

1m oblitum confiteri confeffario ele&to , quia faculta? non

&us fit completus,

vidc;ur finita , nifi a

CASUS DIX,

ii

s

$ eJ quld[i quis babet qui

dem facultatem el'aendi cor

xf?ü*a(ium ; pote[t .

YUP

g boc fpfo eligere ,quem voluerit [acerdotem

'

; enmpotinseliaere

ebet abprobatum Ab or

,

dzzArzo ?

([e

n

t[e tfat

on

rfp. Talis debet co

iumab Epifcopo approbatum eli-

ere, Ratioeft, quia in generati conceffione non veniunt

fÍoy

I!

ea,quafuperiornon coricederet,fifpeciáliter rogaretur;fur-

m

mus autem Pontifex non concederet in fpecie facultatem.

confitendi cuicunque facerdoti , cüm periculum fit, ut poeni.

)o-

tens facerdoti rudi & indocto confite

of

atur. Ita Vafquez q. 93,

L

art,1.dub. j.n.3.& art. 3. dub. 4.0.2. Reginaldus lib. r.mum. r78,

Ex quo patet à fortiori illum, qui facultatem haber eli

WO

gendí

confeffarium idoneum debere confeffarium ab Ep;fr

opo ap-

probaturmeligere. Nam Concilium Tridentinum requirit ap-

probationem, ut aliquis judicetur confeffarius idoneus, non

obftantibus privilegiis & confuetudine etiam immemor

abili,.

wuw

exceptis habentibus beneficiü Parochiale, cujus nom

ine non

folüm venitbeneficium,quod communiter vocatur cur

atum;

ds

hij

verüm etiam alia fuperiora beneficia, quibus eft adnex

afacul-

tas audiendiconfefliones;ut eftE

*

pifcopatus, Archidiaconatus,

(rü

& aliqueAbbatia ; nam obtinentes hujusmodi beneficia cen-

i

lïf

fentur approbari ad.confeffiones , cüm obligatio audiendi.

confelfiones fit onus talibusbeneficiis adnexum,Ita Si

15

at.difp,:

V0

3,8? fc&, 4,1. 21, Reginaldus lib. 1, n, 191, & alii,

;CASEIIS

yo4

CASUS S4CRAMENTALES

-

€ASUS DX.

qui

dut1

Forminianus babens facultatem abfol-vendi 4 cen[uris fn foro con-

eRiü

Jeientia , illarum a

b

tione Á peccatis, Ouaritur.am valide & licité id faciat?

bfolmt ionem idmpendit extra confeffónem, fine ab[o!uf

Yet

pen

Efp. Affirmati-ve. Ratio ef ; quia aliud eft forum confcientize,

fefi

aliud forum facramenti poenitentiae , ut patetin Parocho,

t

cui poteft concedi facultas abfolvendi in foro confcientia fuos

tent

fubditos à cenfuris, quamvis nondum fit initiatus ordine fa-

ni5

cerdotali, nec poffit confeíTiones audire , & facramentalitet

pei

abfolyere, Ergo qui habet facultatem abfolvendi in foro con-

hi

fcientiae à cenfuris,poteft abfolutionemimpendere extra con.

Vati

feflionem, quamvis nonabfolvat à peccatis.Ita Sanchez lib.8.

Kf

de matrimonio. difp, 34.n. z. Henriquez lib,7, c. 13.n, 2, Suar.

&

de Relig.tom.2. tratt.6.lib.6. c.16, n.4. Rodriquez tom,1. qua-

ftionum regulas. quaeft, 20. a. 7. & alii,

CASUS DXI.

Pu

hl

Laurellius confitetur alicui Sacerdoti babenti faculatem abfol-vendi

4 cen[uris ex officioyvel ex privilegio. Quaritur.animpetratá abfolutie-

ue, remaaent abfolutus & cen[iris , etiom ve[éruatis .quas ex

oblivioze tacuit ?

zfp. Omninó Laurellium remanere abfolutum àb omnibus

a

*illis cenfuris etiam refervatis, modó generalem obtinuerit

lus

abfolutionem ab omnibus juxta formam , quze communiter

D

hoc modo confuevit adhiberi : abfolvo te interdi&i , fi quod

& tuindiges. Ratio efi,quiaille

£oi

incurrifti, quantum poffum,

etabfolvendi ab omnibus cenfu-

confeffarius facultatem hab

ris , ut füppono , quas poenitens conticuit , &ut

itur eá facul-

(

I^:

tate generaliter cum intentione auferendi omnes cenfuras ,

tens remae

p

quantum pot

eft ; ergo illas revera aufert & poeni

Í im

net ab illis abfolutus : confequente

r fi poft co

nfeffionem

recordetur alicujus peccati obliti, h

3bentis adnexam ali-

dó confiteri pecca-

juam cenfuram , tenetur tantummo

tum oblitum , cui erat annexa ce

nfuta.

]ta Sanchez

m eft ,

|N

ch,üs dicendu

än fumæaq hb. 2. C. 2).41'10 90 & alii,

-

d

pE POENITENTI A.

725

qüande '.cöäfgü'arius non imp;r;c-iit abfolutionem gcneraiem ,

0H

aut non habuit intentionem auferendi omnes cenfuras ; funt

jl

enim aliqui confeffarii, qui confueverunt tantummodoó abfol-

vere & cenfuris in confeíTione auditis, in quo cafu certum eft,

ja,

poenitentem non remanereabíolutum à cenfuris, quas in con-

felfione per oblivionem praetermifit,

Propterea bené adver-

ho,

n

titcum aliisSairus lib. 2.c. 21. optimum confilium effe poeni-

a

tenti in confeffione petere abfolutionem generalem ab onm-

nibus cenfuris; tunc enim remanebit ab omnibus abfolutus

Mit

COf*

per abfolutionem generalem collatam à confeffario facultatem

habenteillas auferendi.

Idem dicendum eft de cafibus refer-

(gfi

libl SI

vatis , quorum refervatie definit per abfolutionem traditam à

Uat.

confeffario , facultatem refervatorum habente, etiamfi poeni-

ye

tens per leivienem—aliquod peccatum refervatum filuerit.

CASUS DXII,

Pevillus penitens virtute Jubilei vel alterius pricvilegii faculiatera

yrii

habeteligendi confefJarium npprobatum ab ordinario

vo ab[olutiene

lutie

cen[urarum t5 peccatorum -« Queritur.an po[fit

€ igjere £05n-

f

d ab ordimartio alterius

: feffarium 'apprab»:

i cefts?

(fu8

Efv. Negative, fed debet eligere confeffarium approbatum

ab ordinario propria dioecefis.

Ratio eft, quia approba-

yerit

ditet

tus ab ordinario alterius dicecefis, non cenfetur approbatus,ut

declaravit Cardinalium congregatio apud Quarantam verbo

juo

jaille

confeffor, fol. 197,

3

enft

CASUS DX III,

CU

C?emdniurpænitm:te

mpore Tubilei confeffus eft cenfuras , &5 pecca-

ellandi ceteya

J

tA referunta cum intemtioneconfequendi fubtleum, & pr

Jie

praferiptaiaT abileo: Quaritur.anremanent ab[olutus dVobtentá ab[folu-

$

Hone aliquid omifit,rattone cujus omiftomis nom confeguitur 1ndulzenti-

m

dli«

Al , Ht [ v.g. omittit jejunium , vel aliquod aliud pium opus 4

Jummo Pont

f

ce prefcriptum pro la,crnndi—

av d

dndulsentiá ?

du

R Ef». Cremonium remanere abfolutum , modà accefferit ad

B.Q,

^Uuuu

CO

jine

"p

706

C€A3$U$ SäC&AMBNTAL E $.

confeffarium , cum - propofito . praeftandi . coetera requifita ad

confequendum jubilzeum, Ratio eft, quiaabfolutionon fuit da-

tàfüb conditione , fed abfoluté, confequenter re ipfa fortita eít

| Hi

effe&um , & peenitens remanet abfolutus , quamvis non con-

fequatur Jubilaeum;cujus intuitu conceffa fuerat facultas abfol-

z

-vendi icenfuris & cafibus refervatis,

| À

:

CASUS DXIV.

N

Debeine Confe[farius non foliun attendere ad peccata,qïerüm eliam

p

nudito quelibet peccato j

$4

Q

vensale ?

dicAre, A [f martgle,;m

ei

',

h7

R

E]þ Non teneri in particulari audito , quoiibef peccato ex-

plicité judicare effe mortale, aut veniale, fedfatis effe,ut au-

diat, vel intelligat peccatum commiffum,licet non poffit om-

Ità Suarez, tom, 4. difp.

Pj

ninó determinatum ferre Judicium,

lo

20,fe&, 2,num. 2, Vasquez. de poenit, quaeft, 93. art. 3. dub. r.

jüïil

Sylvefter, Verb, Confeffor, 3. quaeft, 9, n. 13. Reginaldus E r

veríu Itaquen.146.& alii.Ratio eft; Tum quia fieut non tenetur

Confeffarius fcire omnes rationes & circumftantias peccato-

rum, ut fuperius diximus, Ità non tenetur determinatum de

Cum judicium fupponat

1

fingulis peccatis ferre Judicium.

cognitionem gravitatis peccati ; alioquin nullus reperireturap-

of

tus & idoneus confeffionibus excipiendis , cum nullus feré

m rationes, & omnes cafus diffi-

tud

cognofcat omnes peccateru

ld.

W

ciliores,

Quam ob rem

Confeflarius in peccatis difficilio-

ribus poteft fufpendere Judicium , dato poenitenti remedio

lu

cidat , ut bené docet Sylvefter, l. c,n, 13.

at

opportuno , ne rein

&

circa principium. Tum quia confeflarius non tenetur , nec

poteft in dubii

E

sfirmurm ferre judicium, ut fi poenitens dubitet,

anconfeníer

fufficientem habuerit deliberationem &c.nana

Tudicium ferendum eft circaallegata, cum ergo poenitens affe-

rataliquandó materiam dubiam , non tenetur Confeffarius fir-

mitér judicare, fed videtur fatisfacere attendendo ad fingula pec-

V

€ata, quibus auditis & intelledis videtu

r virtua;iter- ferre iudi-t

&ium eo .mgä'o; quo ea cogriovit,

CASUS

Mp

d

DA rolä NITENTI A.

MUPXEEME) CEUUEMEINe o cnisc:

eissettentipedtee, GIBNGESHIRSENÜQUR.

1 ad

CASUSDXV.

Ls

1 eft

Flabeníes duo DOMiCilid,kiü quibus equé babitant- pro diwärfä .

MU'

E porte. po

|nt ub utrique Parocbo , im quorum Iarochta

ib[Ox

«

babent Domicilia, can]ïteri.? :

Ejþ Ita, Raíio eff ; Tum q

uia uter.c'lüc illorum eft proprius

Parochus & Sacerdos.

Quilibet autem poteít confiteri

4

proprio Parocho feu Sacerdoti,

Tum quia poffunt in utro-

Que loco fepeliri ,

aut in utroque matrimon

ium contrahere,

Ita. Navar, Cap. placuit 7

ergo etiam poffünt confiteri.

s

1 -

o0g

Sqa—rcz de poenit, difp. 4$. fe&, 2.n. 5. & alii,

CASUS DXVI,

tU

of

Poffantne etiam illi

, qui iri utto loco domicilium haben£ , in z;lio eyerá

difp.

leco babent qu

AE demicilium. qui nemp? i Aliquo. loco

babitasmt ma-

Yl

jeríi Anni parte,

licet alibi domicilium habenmt ,ut fumt féholares , mi-

5 !. h

lites, litigantes,

( mercAatores , qui diu in Aliquo eppide

nquam ,eiiam utrique

fietur

€ OMWOï AHEUF

» ol tmtne , d

(at0-

; Pa;jocha confiíeri ?

.

m de

RE

|p.

Ia. Ratio defumitur ex confuetudine , quae pövtru'ït"- in-

POD,?/

tro

d

uci, & Jure optimo fuit introducta , ne hujusmodi per-

['aQ-

fonse Sacramento valde neceffario diutiüs carerent ; confue-

i ïerä

diff

