yadiderunt,

Pt

Nota: contra&um feu difpofitionem aliquando fiericum

demonftratione , ali

n

jo, üt at -

quando cum cau.fa,—aüqq;ndp cum modo,

N

nifi conftt

& aliq

uando cum conditione,

j autem nec

Refp. primo,

Contrattus tunc fit cum demonftratione ,

quando denotatur .

aliqua qualitas perfonze, cum quà con-

ïiäm indic'l&

dimdo, d*

trahitur. [Itfiin contra&u dicatur , Juco £e , que es virgo.

m praiome

Refp. fecundó. Contra&us tunc fit cum caufa , quando fit

explicando motivum , quo quis adducitur velalliciturad con-

uT

verdete, U

trahendum , ut fi dicatur, contrabo fecum, quia es di-vez,

.. Refb. fertió, Contra&tus tunc fit cum modo , quando im

bi 0002*

contra&tuadjicitur aliquod orius , ut fiin contra&tu matrimo-

Jtrimono

offet At

hii dicatur ; Zuco te, ut mibi infersvias,

*

— ARefp. quartó. 'Tuncvero folet fi

eri

conträ&uscum condi-

js facris a

tione , quando a

i, qU/

/

pppqi tur aliqua ;ondivtio, ad fufpend-cndgþ

marimot

cqnfeqfum. ;

uæPciö II.

T

entia inter demonftrationem , cau,

W QWO

"Quenam | jïta':)??r

vt* ip[am conditionem ?

[m, modutm,

taefi

— Refp. Different

ià inter dem'onürationem; caufam, mc-

ial

(or

Ccc ccc c

duns

QQ0i

3*1*2*2

C Astts :wcxämæ NTALES

d

smandii s

dum & ipfam conditionem eft , qnod conditio propri& fump-

eitio : Coti

ta per fe füfpendat contra&tum,demonftratio veró, caufa &

jemifrsi

modusnon fufpendant per fe, (ed folüm aliquando per acci-

Md g

dens, quando fcilicet intervenit aliquod impedimentum di-

tatem ratr

rimens , ut accidit, quando quis contrahit cum aliquà , quam

Ecdefia; pt

credit liberam effe,fedeft (erva ;ut fi dicatur, contraho tecum,

Aifi pet o

quz libera es, vel quialibera es, Autquando adjicitur onus

cam, Huicl

repugnans fübftantiae matrimonii, ut fi dicatur, contraho

que od Qb

tecum, ut fumas v;genum fterilitatis,

tiollorem,

Juaftio Hf ——

- Quofuplex fif condilio , que in conírafla matribxpniä

- Aapponi félegz ?

Q:id fl

Refp. Conditiones, qu& in contra&u matrimonii apponi

offunt , alias effe neceflarias,alias turpes , alias impertinen-

Efp. i.

tes , aliasimpoffibiles, alias honeftas, alias de practerito,alias

in foro/

de praefenti , alias de futuro.

"

tionez af

MNota autem primo, Aliquas co:

n

) dïti'cn-es.turpäs effe contra

M

fubftantiam matrimonii, & haefunt , quee repugnant praci-

f elby;

puis bonis matrimonii , ideft, proli, fidei , feu fidelitati,, &

Xnter p

Sacramento , fe

) us $edi

u indiffolubilitati. Haec enim funt tria bom

matrimohnii.

fabiles f

ANota fécundó. Proles dic

itur bonum matriaionit. feu de

&tgo &c.

ratione & fubftantià matrimonii , quia contrahentes matri-

Dceltria,

monium debent faltem interpretativé fe obligare adnonevi-

- Cirfrn

tandam vel impediendam prolem per media illicita , üt per

Cttur j

receptionem veneni , aut per abje&tionem feminis recepti ,

famwift

aüt perprocurationem abortüs : per media veró licita, ut per

.WXUB im

votum caftitatis mutuo confenfu emiffum, vel per ingreffum

&üdice

religionis poteft proles impediri.

Ex quo patet boro pro-

€Orlnine

lisrepugnare hancconditionem 5 cogfvabo tecum , fi partum iuz-

loris W-n

edi-verís, aut venenum fterilitatis fumpferis,

"

Ctdition.

ANota terfió. Bonum fideifeu fidelitatisimportat o

blíga-

ACl m

tionemad reddendum debitum , fi petatur, & ad non commu-

* Dtafeni

&Ofl«

nicandumicorpusfuumalieno, Huicbono nze-gugnat ifta

itio :

ÀLia, t

1123

———-—

AE MATR?M OALNIO.

Fopri ump-

ditio : ?CK.'ont;h*abb £ecum , fi pro qua:/lü adulteraudum te frk.;i;, quel

IMO, Cafa &

,quos ego «voluero.

.

i per ati«

fi permiferis copiam tui illis

ficat indiffolubili.

— Nota quartó : Bonum facramenti figni

imeitum. d

tatem matrimonii , quae reprefentat unionem Chrifti cum

diquà quam

monium vi hujus non poteft folvi,

ID CeQm,

Ecclefia ; proptereà matri

m

nifi p

er rmortem conjugis,

aut per profeffionem , ut infra di-

adjicituroms

cam.

Huic bono adverfatur ifta conditio:

L1

contraho tecum uf-

tüt, contao

que ad obitum Patri

s/,rvel donec inveniam diati.orc.m,r vel for-

mofiorem,

CASUS MXXXVIII.

t

nium celebretur fub conditione nece[fariá , effne sua-

de jï gatrimo

lidum amte expeétationem eveutis

cenditionis ?

moníi appoti

; (mpermntr«

ldcjue tenet non folum in foro externo, fed etiam.

inforo interno, mo

do contrahentes non habuerint inten.

[etetíto, ais

tionem fufpendendi confenfum ufque ad conditionis even-

tum, LàSangez.l. j.difp.2. Ratío eff. Quia tunc matrimo-

ys ff coritta

ponant prect-

nium eftwalidum , quando adeft mutuus confenfus de praefen-

; fidelati, &

t inter perfonas habiles figno externo fufficienter manifefta-

tus. Sed in hoc cafuadeft confenfus mutuus interperfonas

unt ttià 0014

habiles figno externo fufficienter manifeftatus , ut fuppono,

moni, a

ergo &c. JVeque obf

4í conditio , qua apponitur, cum fit

neceffaría , habetur pro impleta.

ser(es At

Confirmat, Quia hujusmodi conditio neceffario futura ,

i abnonT

Jicita , UT

cenfetur jam infuis caufis praefens, & perindé fe habet, ac

m

fijam exifteret, adeoQue ficut non fufpendit confenfum , ita

vinis (ett o

neque impedit, quo minus ftatim fiat matrimonium validum.

lia 00

Secus dicendumeft , quando uterque contrahens, vel alter

eringi t

eorum intendit füfpendere füum confenfum ufque ad condi-

tet boro ?*

tionis eventum.

Tunc enim matrimonium fub neceffarià

j )f MWW-

conditione celebratum non eft validum de prafenti,cum non

adíit mutuus confenfus de praefenti , ficuti nequeeft validum

, od

de praefenti matrimonium , quando apponitur conditio ne-

ceffaria, tunc enim appone

ns conditionem neceffariam cre-

j

EWCO'

Ccceccc ca

dens

dirio:

OXIi4

CASUS. l;s,/A'c;MME,Nm';.zsx

GannER

m

denseffe contingentem, non contrahit ftatim matrimonium,.

fenfam ufq

gsonium &

cum non habeat confenfum de praefenti,fed intendat tantum-

modó-contrahere dependenterab eventu conditionis, quanr

maícetur: |

credir effe contingentem. — FZínc patet,validum effe matri-

teüiþï(mïow

monium de prafenti fub his conditionibus celebratum.

Ducote in. uxorem , fi fol crasorietur, Autfiftellae eruntin

coslo. Aut fielementumignis fit fuperelementum aéris, mo-

szil ]im&:l

do contrahens non intendat fufpendere confenfum ,ufque ad

emtra juj4

conditioniseventum , ut benéaitValent, to

m. 4. difp. 1o, de

f Wt

3, pun&o 3. & alii.communiter,

CASUS MXXXIX,

Efj. i

ts ul

Sed quid. dicendum; (i cotiditiones treceffari.e: apponantur cantifaäigi?

fabfantiar

s0mtALQuam comditiomes , [ed.tanquam prafinitiones , ei determinatio-

ditiocontt

visquocontrabentes intendunt matrimonium celebrarey Erit-

nestempo

4

matrimoninm,an potius adhuc.

(übffantia.

ze boc: ipfo faäiu

tionead/

faciendum ?

x[p. ii loc:cafü: contrattus matrimonii nor cenfetur ffa tint

prolenque

MUU

faétus, fed'faciendus, Ratío eft; quia illa conditio eft pofi-

tà tanquam terminus: adillumcontra&um celebrandum, ut

quitut mat

accidit-,. quando quis: dicit 5 contrabam: Lecum , [i; Pater mens &

tonditione

t (ng

7

eyitá mig:

a verit z h-i.cenimæinæn.ditcon&:gþcmg&uagdufgæg

migravcrit & vitày.

t

LTA f

*

CASUS MXL..

OtRm fj

j*

Sed quid fi matr

iinonium:fitcelébratum [ub: Bis conditionibus , conc.

SIT CR in

traho: tecum;, fi.

Anti- Chriftus nafcetur, vel. /ub: a/Is conditienibus ,.

Tnytur

1ug-gþxtö,jeiunm

reveutura :eftue fratim: matrimo-

Wito Vs

pgium validum 2

F2 ec n

BU

»d E]þ! la; Ratioeft ;

quia hujeismodi conditiones reduci pof-

fünt adinaturam.conditionum;,

quae funt abfoluté neceffa-

riz , atqui matrimonium: celebratum fubconditione: abfolu-

I [;

té neceíTári validum:eft ante exípediationem event(is cor-

Gfeture

ditionis, non foltim inforo-excerno; (sd etiam interno, modo^

Ms r

contrabentes: non habuerint.i

ntentionem fufpendendi con- -

fcn fura:

m

.DE MATRIMONIO..

uz;

-

itimonium,

fenfüm'ï'ufqüä*'ä'd' condïitioni s eventum,ergo. ObDid matri-

monium contra&um fub hác conditióne;; Si Anti - Chriftus

at Lanum.

i'on'xs,qum

nafcetur : eft ft

atim validum , eoquod ex infalibili fcripturae

1 fe matri-

fit Anti- Chriftum nafciturum, -

teftimoniocertum

Celbracum,

x

dl exntin

CASUS MXLI..

Imaeris mo-

lebretur füb- &Iifïquäf E(ïmdïfz'ane;t"ufpi j qüzq ]it*

E

im;ufqued.

eonira [ubfl autiam matrimonu

vfem qua [uprAdicfis pracipuis tribus ba-

imenit adverfetur;

effac irritumi ea conditio adjum-.

qis matr

E

j dilp. rOTq.(

o gutursat de futuro praflanda ?

; ïta;- Pät&täq*e haec conclufío ex C.fin. de condit. p

"

'olï'ä

RBb

£is,

ubi hoc decernitur. Ef ratio eff , quia conditio contra

a eonteatti

fubftantiam contra

&üs deftruit contra&um,ergo etiam con-

deermiuatit

ditio contra fubftantiam matrimonii deftruit matrimonium

vlebtarty lrl

fabfiantiaautem matrimonii confiftit im confenfu & obliga-

du

tionead focietatem conjugalem , ad fidem mutuó fervandam,

1

Vetur flatitt

»rolemque fufci

piendam; qua funtilla tríz bona matrimonii ;

cum autem pra

di&a conditiones repugnent. his bonis , (e-

lito eft of

uitur naturam

& fubftantiam matrimonii deftroi per illas

rndum, Ut

conditiones,confequenter matrimonium effe invalidum. Hoc:

Puler t e

/

tamenintelligitur , modo lujusmodi conditiones adhibean-

.pand'of'atef

turin ipfocontra&umatrimonii,daam fi adhibeantur poft con-

EL

trattum matrimonium,, non efficiunt illud invalidum, cum

hoc jam fupponatur effe validé celebratum, ficut neque illud:

efficiunt invalidum, quando hujusmodi conditiones non ad-

mïö'üï'fcwï

junguntur, ut de futuro praeftandefed apponuntur de prae-

JZ/I/IW ub

terito veldeprafenti, Proptereà fi Titius dicat Berta, con-

n

trahio tecum,fi adulterium promififti; validé ftatim matrimo-

nium contrahit, (i Bertaadulteriumcomnmifit. Rafioeff ; Tumy

erdUUPOF

quia conditio de praefenti vel de praterito non fufpendit a-

£4

&um, . L, Inftitutiotalis ff. de conditionibus ? Tum quia nom

t n

lü-

cenfetur contra bona matrimonii , cum füpponatur praecef-

"etitió

cor

fífe. matrimonium.. Ita Covaruv, 2, parte. Epit..

j10, f

cap.3. $. . D. 9.

wden

qj/ort

€ce eccc »

CASUS

m

i:æ6h

: .64:. us SACR:JM-E NTAL Lf;* !

|

dendo'ä;t;ï

- CASUS MXLIL.-

tja prol

| Quid fimat

vimonium celebretur fub his conditionibus

-

1 contörah,q 3

:tecum , fi filios occidas, vel mutiles, effze

u

dmAlidum ?

2 Efp. ita, Ratio efl, quiaiftze conditiones funtcontra bonum

: Qtidin;

:

//

. matrimonii, id eft; contra prolem, Ethoc videtur verum,

etiamfi fic contrahentes confummárint matrimonium, quia

RBjut.

matrimoniumcelebratum fub conditione contra fübftantiam

proles 1

matrimonii eft invalidum,necfit validum praecise

Vpcfkcopulm.::

quxter ]

- CASUS MXLIII,

Qu'ïä mairim

onium fit celebratum cum bis conditionibus : duco fe ,

r /z'jtcfa'ä'- Jfér

vaudam perpetuam cafhitatem obliges ,velad pro-

-uj

Vigione facieudam ? effue

[2 z?nem Z2 r€

vAlidum ?

uf i

. Efp, ifa, Ratio eff ; quia fi hujusmodi conditiones repug-

[.. ff Jf

- tient fübftantie matrimonii , maxim6 hoc erit , quia re-

pugnant ejüs praecipuis bonis , nempe proli , fidei & indiffo-

nabi&' N

lubilitati : fed non repugnanthis bonis, ergo non repugnant

fubftantiee miatrimonii , min, prob, non enim repügnant

proli; quia contrahentés fe non obligant ad impedien-

dam prolem per media illicita ; neque repugnant fidei,

uia contrahentes non fe obligant ad communicandum cor-

pus alieno ; neque repugnant indiffolubilitati , quia matri-

| Mbf

ttà (ubí

monium erit adhucindiffolubile & vinculum per

petuum; er-

Yelis.con

gonon repugnant praecipuis bonis matrimonii,

J ràyli;

, GASUS MXLIV.

Qz-iid [i matrimo

nium fit contra&um boc tmódo ; contrabo zfäcurä

boc pato , u$ nunquam petam debitum ,veddam

| ia

tibi petenti ; valetne ?

famen

f

Efp ita. Ratio eff.

Quia finon valeret, effetideo , quod haec

- conditio fit contraria proli ; fed non eft, Ergo, min. prob.

| a

i r

quia pofita hàc conditi—qnc poteft adhuc proles fufcipi, red-

^s

en-

DE MATRIMONIO,.

Mm—i

1127

dendo debitum, petenn, ergo illa conditio non eft contra:

|

tia proh

h contraht

e

CASUS MXLV

Qg:d j matrzmomum contrabatur fub bác conditione : conttvalio te-

uoties 1/itczto

ytra boum

eum , fí neges mibi debitum,

Jwetzero ;

ktütvérum,

Ejhze vAlÀ

:

um ?

nomum,qun

übftantum

Efp.ita. Ratio eff , quia pofitáhàc conditione poteft adhrüc

- proles fufcipi , reddendo debitum licité pstenti , confe*

X

at copulam,

quencer illa condmo non e& cont raria proh,

CASUq MXLVI.

ybot : duco lt

vtdadjn

Quul ji matrlm

onium fit coníra&ium cum paäo ninquam coba-.

/

bitaudi (mul : Eflne irritum?

.Efp. ita. Raíio eff , quia haec..conditio. fi mphcxter repug

nat proh » qua vxdetur ühcxtö xmpedm præcnsä rat:g.

ones teuge

( , quia It-

nabili causá. -

del& idiffo-

CASUS MXLV]L

yn repugnant

Qurd jï ineatur Iub

bác conditione , confralio tæm ; f prolem abi-

m fé vgnant

(6lad s Q* Aliis expouas alendam ; -Effne.

d mpcdsen-

vAlidum ?

(uomant ndPs

nandum tot-

Efp. ita. Ralio eff , quia haec conditío non vxdetur effe com-

u[a matr/

tra fubftantiam matrimonii , nec omninó repugnat bono

prelis,cum proles pofiït ali ab aliis,imó frequenter meliüs ala-

1pctuwü»e't

:ur ab aliis ; quam à propriis Parentibus, .

"CASUS MXLVIII

nltabo j

,de [i detur con f&nfu.e matrimotiialis fub conditione , que repuptias

u antia matrimonii wel ejus bonis 3 conflituetze

lat

Verum matrimonwm 7

uadhæf

Eþ Negat. Ita habetur C.ult, de condmombus æppoütxs'

ubi d:,cmur, q,uod ü condmones: centra fubftantiam ma-

0 mm. Wþ

trimo«

UPIJ

da«

11 zs !

| cgsm quzämïv-räïxää

nvcitpirenm

ztrifmïonïliï abhibeantur,contra&us, quantumcunque üc'faäml

rabilis, careat effeGu ; cujus vatio eft , quia hujusmodi condi-

tionum adje&tio eft contrafinem matrimonii,

adeoqueimpe-

Quid fcot

dit , ne confenfus, qui fub iis conditionibu

!

st frafett

a

K

H

APE

lidum e&ic—iat Tat

rimonium, .'

:

E Mf t

Pro Exti

* CASUS M

ur cone.

:

ngd )5 dei

jf

füs matrimonialis fub :andiäiäne'imjgäbili;/

nullumae conflituitur matrimonism? ..

p Ahï

RED. Wull

condi

um conflilui. Quando prudenter ex circumftantiis

Confenfim

prefumi poteft, quod talem coriditionem adjiciens habeat

nattímmoni

feriumanimum contrahend

i Rafioefl; Quiatuncconfen-

fus noncehfeturetffe verus,

"Namcontrahens tünc cenfetur

T hens f

Lcumad

nolle fe obligare , nifi fub eà conditione impoffibili , & qui

Vi5 tenere

non vultfe obligaré, nifi füb conditione impoffibili, cog-

nitáà utimpoffibili , fimpliciter fe non obligat, nec habet in-

tentionem fe obligandi, cum impoffibilium nullà fit-obliga-

Qu/ (ta

tio. Aliàs autem faltem in foroexterno per ejusmodi con-

hn Jj

trattum validum matrimonium conftitui, communiter de-

duci folet &x Càp. de conditionibus appofitis : ubi Pontifex

vf

fic loquitur : $7 conditiones appofite matrimonio furpes aut 1mpofe

Th.its

fibiles fuerint , debent propter facvorem ejus pro tion adjetdis babe-

ri.. Uride ficargumentor; Hujusmodi conditiones ex hoclo-

AR

UE

co habentur pro non adje&is ; fed fi non fuiffent adjeGtae,

phat; g

A pltear (

validütneffet matrimonium j érgo eftvalidum , licetfuerint

adjettae di&se conditiones , modo adfit confenfus abfolutus

: Wamele

contrahentium figno externo fufficienter expreffus, .Secüs

lt Càm

utique dicendum eft, fi non adfit confenfus abfolutus , & con-

€OQod i

trahentesnon confentiant , nifi füb conditione turpi vel ime,

TL dif

poffibili. -Tuncenim non eft validum matrimonium, eoquod

liium fuwä

non adfit confenfus de prafenti, qui neceffarius eft ad validi-

ic3 ü

: ».?t.at,em ma

trimonii, Ita Sang

.A s; dématrim, difg.;xæï'.f 2l

oLetlius : 1; 2 c. 18. dub. 15

: num. 1222,

€ASUS

j

IU ia

DE MATRIMO NIO.

"

E

ve fitfaro:

- QASUS ML.

moli Cogti-

ogucimpt.

Quizï fi canþ

nfus matrimonialis fit datus fub conditione preterità

Aut pre[ente ;

atimu? validum matrimogium conflituit , ( conditi

ij da;utq,va-

] Jabfiflat .£ametft fu

Lfflemtiam talis condítionis comtrahentes ignorent ?

Pro Exempig; fet

, ff coutrabens dicat : coutrabo tecum matrimo-

nium, [f Pater tuus fuit movtums , (6 filía

Jitse .

rinpoftil

-'E . Affirmat, Ytà communiter Do£tores. Et ratio eft, quia

conditio de praterito aüt prafenti vera non fufpendit

raimantis

confenfum, ergo dum talis conditio fübfiftit , ftatim validum

ciens habeat

matrimonium habetur, etiam non obftante , quod contra-

'ncconfet

| hens fubfitentiam conditionis ignoret, Quia ut traditur ia

onc ceníetut

L.cum ad praefens.ff.de rebus creditis; ftipulatio tenet,quam-

Dbili , & quí

vis tenere contrahentes conditionem ignorent,

Baii, cop

ec hobet -

CASUS MLL

li it obligae

uid fi matrimonium celebretur fb fimili conditione contrabo fe-

usmodi coft

cum ,fí dives es : vel Patri placetz valide n celebratur ipfa

amuniter (

x

f'aclo matrimonium, [i reverà Aalter eff díves, vel

Patri blacet ?

ybi Pontier

p

( SJMI imW H

Efp. ità. Probatut efficaciterex ratione datinrefponfio-

pj duj

nepraecedenti, Secuseft, finon eft dives, vel Patri non

j exloclo

A P

lacet ? 5i tamen detur cafus , ut Patri neque placeat , neque

qt adie a

difpliceat, ftandum erit intentioni contrahentium, fecundum

Y

cetfüem

| quam celebrárurit contra&tum fub eà conditione, Regula-

ys abfolotus

riter tamen judicandum erit , matrimonium effe validum,

(s 9&5

eoquodiilla conditio videatur adhiberi ad hunc fenfum, fi Pa-

Hác de caufa validum videtur matrimo-

u[dSa&con

j tri non difpliceat.

p vel Mf

nium fub hác conditione celebratum , fi Patri placet , fed po-

tonm,

eoqu

- fteà cognofcitur Patrem mortuum effe , tunc enim

j ul

fà

Patri non difplicer. .Ita Henriq,

,dip

lo II. C- 12.

Dda ddd d

CASus

(4806

x?'x 3o

. CASUS S4ACR AM? NTALES

uid fi matrimonium fit. contratium quidem coram Parocho. &5 te-

: Qul f d

flibus (quod im omuibus ca(tbus hafeuns diéctis [ubintelicendum e[f )

k(d!ffitvt*

fed fu& bác comditioue , fj Patri placet s requiriturne Ad ejus valorem ,

1 Parocho cí* teflibus conffet. adimplezio coudittouis , fjue ut /gz

feiaut , quod Patri placear $

.

E&. ii

Ffirtnat fatis. probabiliter. Bonaz. contra

Sadgez. datque

.. prie con

À

hanc rationem, quia Tridentinum requirit affiftentiam

- Condítio tv

Parochi , & teftium, ut poffint te(tari de validitate verimatri-

fopponatj

monii , & impediant, ne matrimonium de novo contraha-

g af

tur ; fed nifi Parocho & teítibus conftet adimpletio conditio-

1 ïlS.öX&PiXS!

nis, non poffunt teftari de validitate matrimonii , nec fecun-

dum matrimonium impedire, ergo conditio debet adimpleri

| d qfit v

coram Parocho

&teftibus; ,vgl illis conftare debct conditionis

adimpletio,

*

'qf/ ajïin

Sed quid (i Sange

z pro manutenenda fuá fententia con-

trarià fic arguat; metrimonium fub conditione prasterkt àaut

»raíente initum eft validum fubfiftente conditione , etiamfi

Tf a

IT

ipfime

t contrahentes fubfiftentiam conditionis ignorént,

quia ut traditur in L. cum ad prafens ff. d

e rebuscreditis, Stipu-

Bo

es conditionem ign

Nmentüm,

latio tenet , quamvis tenerecontrabent

Ilium. Qu

rent;cur non ergo etiam matrim

7

ium coram Parocho

tefti

us contra&um fub conditione de praterito vel praefe

"

nonefa, —

: T

ais

Conttahunt

te e(Ie póffit validum adimpl

età

3 conditione , etfi Parocho &

q,u-..gd' conditio ejusm

odifitimpleta. '

T mipott er

teftibus non. conftet ,

Nihil obltae

.CASUS MLIII.

E houfcitu

tiotie ibrpoþïbrilï zle:æ

Quid fi

i matrimonium fit contraBum. fub. condi

U?v ls

; gm!eri'to-',w

fcimcoutratlu dictumfft : coutrabotecum ,[i þ;*ri

pus, hal

gon efl ovtus fol ; uaetne fLatim ?

:

pus hi

ob-

lg

R. Refp. ita. Ratio eff ,

quia finon ftatim valeret, effet,quia

LUg W

ftaret conditioadjecta :

. fed haec non obftat , quia habetur

s

Y

foret ftatim vali-

ida :

pro o

nadje&á; fiautemnoneffet adjeG,

dum , ergo etiam €

ft ftatim validum, etiamfi ea con

ditio fit

adjeda.

CASUS

"a.

Lrjd

DUDÉUMATATM ONIO. $3

CAsüs MLIY.

"

& contratfum fub. hác conditione fu

«pz de

Panclo & te-

Qui4 fi äatrimoniüm ff

u—tc;äfgenr/m q

5

æx Lerito :

Coztrabo tecum, ff Patrem occidif

ff , flatsmne -Wä!l.&iifïi?

AL tf QUFEHI,

b

eff matrimonium, ff Alter « uvahens oc-

"

eidit Patrem?

:

209 027171

: Ejþ. iia; Ratio eff. Quia conditio de 'præteïï-to non eft p*fo-

*

ngez, ddut

« prieé conditio, nec

fufpendit a&tum , nec illa eft proprie

rit alfitentüm

conditio turpis , cüm non inducat proprié ad peccatum, fe

ate verimatfe

fupponat illud jam effepatratum, — 1ta P. Ledefma, de matri,

Qvo COntFaüt-

q.47. a. j. concluf, 3, de co

-

letio conditio-

ndit, tgrpibgfsï.jöä alii -apudïs.aþgez

l s difp.yj- n«5«

jii, nec CU

CASUS MLV, -

»

bt adimplet

Sed effue mali?lu*m matrimonium contratium inter *c'önfanguïneos

yet condicionis

vel aff

ues , vel iuter alios. habentes aliquod impedimeutum.

conditi

0z€ , [f PApA, dzäm- ;

enenoe Qot-

[t di(iwezz; 9772

Javertt ?

s dut

j Eþbäz. Bonaz. Validum effe adimpletà conditione , feu ad-

tione,eiam

"venientedifpenfatione. — Rafío efl, tum quia fponfalia ce-

js jgnomtt

lebrata cum ejusmodi conditione valida funt, quandoimpe-

li, DI*

dimentum eft difpen(abile,ergo etiam validum eft matrimo-

nium.

(tionem n

Tum quia hujusmodi conditio non eft turpis, fed

g Pa ^.

honefta,

Tum quia contrahentes fuüb iilà conditione non

)9 p

contrahunt pro tunc , fed pro tempore futuro, nempe pro

& Qaron? !

tenipore.conditionisimpletee, quo tempore funt habiles, &

ml

nihil obftat; quó minüs perficiatur matrimonium. Ergo ve-

16 petficitur matrimonium temporeillius conditionis imple-

t per difpenfationem. Tum quia ita deducitur ex L. fi tem-

, imPOW i!;

FW;/i h

pus;ubi habetur fattum tempore inhabili,fed relatum ad tem-

pus habile, validum effe,quà de causá fponfalia contracta à fi-

deli cum infideli fub conditione; fi infidelis convertatur, va-

efTSfyq

Ua Ob'

betuf

lida funt pofitá conditione.v. Ledefma, De ma-

]

gl

,i

B[m!

im v

tþim. q. 4 7». aj

j t

j on

CASUS

CASUS

Ddd ddd d 2

1132

CASUS SACRAMENTALES

—

" CASUS-MLVI,

;m " þoF

tct, quand

QM f mat(imnium

fit contratium fub conditio

fi

A

"eiinperfiäen-te de

futuro : eflue validum ?

conditio, f

PtoA

xfpondet Bonaz.

Dicendo non effe validum , antequam ve-

flatuitur c

rificetur conditio , validum veró effe eà verificatà & adim-

pletá.

fenos ma!

Ratio,curnon fit validum anteconditionis eventum,

vdidum, C

eff, quia contrahentes intendunt, tantummodó contrahere

dependenter ab eventu illius conditionis , ergo non validé

và hujusm

amí lls

contrahunt ante conditionem. . Aliàs contra&tus obligaret

ultra intentionem contrahentium,. Ratio veró , cur fit va-

-

Wa en

lidum verificatà &

tà conditi

pletà conditione , eft , quia fi eft in-

validum maximé ,

illa conditio non poteft apponi, & im-

puriicsnta

convtoahen

probatur i Jure. Sed poteftapponi, nec improbatur àJuire,

€ontradus

cum non fit conditio turpis , qua idcircó improbatur & ei-

citur, eoquodinducat in peccatum. C. frn. de conditio, appofi-

evando ;

tta&üs (ini

ti. Conditioautem impertinens non inducit ad peccatum,

mari, Siqu

ergo matrimonium validum eft verificati & adimpletá con-

ditione , modo contrahentes non revocaverint confenfum

tio poff

Tajit f

anteconditionis eventum.

Hinc patet matrimonium cele-

bratum fub hácconditione: Ducote in uxorem , fi cognove-

Candione

Deiwyetà

ro,te benémorig

eram eífe; non validum eifeï ipfo fg&Oï, fieri

veró validum vezi&ca—tä conditione,

COndcuít

*

CASUS MLVII.

uid ft con[enfus matrimonialis i datus fub conditione de futuro

m

golibili , d- bonis matrimonii nom vepugnaute : fl at imme vi zpféus matri-

Qgid;

[

tumrefultat

$

Z

mgniäMcrameæ

anbfoluto con

£

ando abfguevenovato con[eufue

N

:

£0 t'mplemr p

RE/P« Ài

& TOIs: Ex communi quidem fententid certum effe , quod

,U fity

|N. confenfus matrimonialis datusfub conditione de futuro

DiSChntm

poffibili & bonis matrimonii non repugnante , in tantum fu-

UCUp; Ín

fpendatur,ut protunc,quando conditio nondüm impleta eft,

Pïüjmiäg f

matrimonium non conftituat(quia nimirum

totunc contra-

Bll erterm

verum utrum

&us nondum ad obligandum complgms eft

j

| TDüOx

Mfno i

DE MATRJMGMO.-

1133

mox ex poü fa&o vi ipfiusSacramentum matrimonii reful-

tet , quando abfque renovato confenfu abfolato adimpletur

werlitenio d

conditio, multuminter Do&Gores controverti,

tegmm vt-

. Pro Affirm. Sententia , licet ego Negativam praferam ,

ftatuitur hoc fundamentnm., Quia ubiinter baptizatos con-

at & adim-

lls eventom,

íen(us matrimonialis conditionatus conftituit contra&um

contrahere

validum, conftituit quoque Sacramentum, | Sed mox imple-

tà hujusmodi conditione conftituit contra&um validum, eti-

non validé

us oblipatet

amfi nullus novus confenfus abfolutus ex poft fatto fuperve-

niat ; ( enim alii contra&us conditionales de futuro purifica-

,Cut Bt vt

tà conditione absque novo contrahentium confenfu, mox

yla f efri-

jurificantur & in abfolutos tranfeunt, validé inducendo ínter

yponi, & it-

contrahentes obligationem , cur non etiam purificaretur

atur àJurty

contra&tus matrimonialis conditionatus? cum Chriftus hunc

batur & ei-

elevando adeffe facramentale non mutaverit naturam con-

nl -

tra&üs civilis, ergo. SoletQuehoc ipífum ind& amplius confir-

! recatum ;

mnari, Sicut fe habet confenfus fponfalitius datus fub condi-

moletà corte

tione poffibili , & non repugnante fini matrimonii ad fponfa-

confentum

lia,ità fe habet confenfus matrimonialis datus fub ejusmodi

onium cee

conditione ad ipfummatrimonium. Atquiille mox conditio-

ficognore-

ne impletà fine novointerveniente confenfu valida Íponfalia

f00, a

j

conftituit , ut communiteradmittitur , ergo.

CASUS MLVII.

onfalia celebrata fint fub conditione neceffaria ; flatimné

yit l] füm

À i.

Qz,fid lifr

unt valida, ci inducunt impedimentum publita.

welLatis 2

2

í ngWmtri-

y nj

| kff ita. Modo illa conditio cognofcatur ut rieceffaría , &

non fitintentio fufpendendi confenfum ufque ad conditio-

Ü GHE rquod

niseventum ; Rafjo eff. Quiafponfalia tunc funt valida,& in-

ducuni fmpedimentum publicae honeftatis , quando adeft

g tantU :

romiffio mutua futuri matrimonii inter perfonas habiles fi-

mlpI

44 6

gnoexterno fufficienter manifeftata, Sedín hoccafu eft pro-

[u[]€ (0

n

j

miffio mutua futuri matrimoniiinter perfonas habiles figno

g W

0X

externo fufficienter manifeftata , uti fuppono,e

rgo &c, Ne-

ff

Ddd ddd d z

que

1134

CASUS : SACRäMENTQI/;ES

t

queobftatconditio, quae a

pponitur; -namvclurþix* ü t ne.;e'-ïifiïarïa,w

Etexcon

abetur pro impletà. -

ádfinem,

CASUS MIIX,

ó

fponfili

Quia j

[voä]klz*a' fint

contraGa cum conditione turpi , contra

3

i

r

appofitá:

mbftAntia matrimontii, fuutue valida eebligant?

tum pyb!

Rsp.

AVegat. Ratio: eft quia fi matrimonium fub eá conditio-

plutes.li

ne celebratüm non fit validu

m , necobliget , ergo nec fpon-

falía.

L. oratio.ff. de f[ponfal. 1tà communiter DD, Advertit ta-

iüm L'll:i(l

ta hocmo

men Gutierez de matrim. c,82, n.19. ad finem. Henriq. l, tr.

fitáltofien

C. 12, & Sangez.T. s. difp. 14..fponfalia effe valida, quando talis

iotoes

conditio adjicitur adimplenda , antequam contrahatur ma-

eundeg.

trimonium. Ratio eft, quia tuncilla conditio non eft contra-

BRU

ria matrimonio ,*um non referatur ad tem

,

pus matrimonii ;

4

tionfunt:

fecus eft, (i apponatur implenda poft matri

monium,

beant int

. Hinc fequitur,valida effe fponfalia contrat&ta fub conditio-

ilàzondit

nibus : contraham tecum matrimonium,nifi invenero aliam

ceditinter

ditiorem, vel formofiorem , aut fi forniceris ante matrimo-

Voluskass

nium , aut fi venenum fterilitatis fumas ante matrimonium,

tesnoJjer

aut fi perfornicariam copulamte virginem inyeniam. Verum

(ét av d)

tamen eft, contrahentes hoc modo fponfalia peccare , nec te-

imetum

neri ad hujüsmodi conditiones adimpléndas , nihilominüs

lis adimpletis aftringi ad fervandam fidem ditam, eoquód

4|. dcendum

Bt&fentiv

precefferit promiffio de te ; quee poffibilis et, & honefta,

VOtata (ub

poftquam

patratum fu e,rþikt del-i:&ägm : licet fupP,o?:gif?if ailquld

tIOnlseyen

inh'oheüu;nt

Qd dices

CASUS MLX.

ütertiner

Quid Ji conditio , du spponitur fn' fponfalibus , eff turpis cvel im-

polfebilis, féd mou coutrAria fubflantia matrimonii , debeutue fponfalia

P

M

cm/är( flatim v

Alida (aliem in foro extermo, ac f -celeä;wm-

P'thin,,

fuiffent urà ci». ab[olute ?.

.

.

P2j »00

Efüondät i ;45:;?,

9"

at ; Bonaz. Ratio,1nquit, e

&',quiäþücut:hæc

Jiti

Wa

/th

R

conditio habetur pro.non appofirà in matrimonio C.fin.

ü!f

Wld d)

de cond; appofitis: Itahabetur pro'non appofitá in fponfali-

i 7

I

bus, quæ funtinitium matrimqni*i,,ex L. oratio. ff. d« fponfal.

DB MATRIMO NIO. ;

1156

än—a, | " Etexcommuni Juris peri»tg»dfüm fententia tefte Ledefma 1, c,

adfinem, Sed i hac conditio non effetappofita fponfalibus,

atim effent valida, ergo etiam ftatim funt valida

Tponfalia ft

)tantrqria

appofità eá c

onditione , confequenter indicunt impedimen-

tum'puüblica.

hOüeüätïS" LGH: ]5. Z--"-—C'koxlg. dub'o 185 ny-l'ZZ. &

.conditïo-

pluresalii Doc

doresapudSangez l. $. difp. 17. contra Rebel.

niecIpor-

lum 1,2; q.10. &c. Ex.

quo.mfert Bonacina , fponfalia celebra-

ta hoc modo: conirabam tecum, fi

£e *virginem in:venevo per for-

Ivertit (à»

tiq.] 1.

nicationem , vel fi permifevis coitum : .eüe ftatim valida faltem

ando tills

inforoexterno.Ita et

E

jam Sangez k s.difp;.,x- 6, n 3. & aliiapud

gtur ma-

eundem $angez.

E cofttà»

Dixi faliem in fc

or. äkfä?no— , quía.in fo roconfcientie ver&

onditionis eventum, fi contrahentes ha-

ætrimonvii:

non funt validaante co

"

.

T

beant intént

o

ionem promi

ttendi folumodó dependenter ab

illàconditione. . Rafío eft ; quia obligatio contra&tüs non ex-

) [0/Idi f0«

eto aar

cedir.intentionem contraheotium, cum fuam vim habeat à

euirimo-

voluütate & intentione contrahentium. . $i ergo contrahen-

imoniutts

tes noluerunt (e;obligare nifi eà conditione pofitá,confequen-

ter ante illam condirionem.adimpletam non confurgit impe-

», Verüi

t necte

dimentum publica honeftatis inforo confcientiae, Similiter

dicendum eft , (ponfalia celeb

rata fub conditione honefta de

jilomints

» &0jt)

prafenti vel praterito effe (tatim valida, Sponfalia veró ce-

lebrata fub conditione de futuro non effe valida ante condi«

1 );gncä?:a

tioniseventum , ut patetex dictis, ficut etiam ex di&tis patet,

aQ

quid dicendum fit de fponfilibus celebra

üs fub conditþne

. ii

4CASUS MLXL -

aj t i

;

.Accedzt mulier hodi

e

confeffurd , parata eodem die matrimonium

m

| M/MM

prafénti contraheve cum viro, d reperitur babens empedimeutum diri-

u[ï'üï 4ih

mens , eujus deteitio infamiam uotabilem produceret , C füut ommia

] jamparata aduuptias eodeu die celebrasndas cé- tentatis omouibus medtis

nafïcmh

] uullaevadendi via aperitur,fed [ufpicio uebemens erietur alicujus crf-

onit

qeinis detecf i i confe[ftone .ft femina abffinere velit 4 uuptiis, aut dif-

jli

|

Z

fgo?

erre , dum poutificia d

E

JPen[atio obtimetur , Q'ïi-kl'd

ic confelsi *

ü- d* f;gn

Er

Ref.

11 ;6

| CQS U$ $4CR AMENTALES

escastact

R £fpondetur jam communiter cum P, Sanchez , €o cafu ur-

gentiffime neceffitatis E

Aiurli

pifcopum poffe difpenfare, At fi

dm,frut,

non pateat recurfus ad Epifc

opum, quid aget Confeffarius ?

fun al

Refp. Si Confeffarius vi

det pcenitentem laborare errore

LUPT

aut ig

fipfum if

.

n

norantia invincibili , tunc taceat, diffimulet & bona

A ts

potius

f

de quàm conícientia confternata a gere finat , itaSan-

Girta proiu.

LUET.

chez ex Navarro, at veró quod fi advertat poenitentem duci

errore vel i

gnorantia vincibili , rationobiliter dubitare, vel

fufpicari dei

mpedimento latente

,& maximé fi etiaminterro-

M

8et ac Confilium petat: tuncexc

ommuni do&rina * 1. Veri-

&imul:

lG

ras omninó aperienda. z. Per

mittendum contrahere cum

intentione faciendi , quantum

ita Patri

licet. ;, Simpliciter interdi-

15 miny,

cenda confummatio matrimoni

itam red

dendo quàm peten.

COntingi

do, 4. Preetendendum privilegium prim

i bimeftris; intereà

tmint

vel Romadifpenfatio procurari poterit ,

ó

quia tamen hoculti-

fotmlít

mum moderno tempore eft difficillim

&

& periculofa praxis,

€o quod privilegium iftud plerisque no

vis maritis vix fit au-

&ala cauí

ke.

ditum , idcircó confultius fietrecurfus a

d Epifcopum , qui eo

cafu urgentiffimze neceffitatispoteft di

fpenfare juxtaSanchez

8tDLt f

Coilitert

& alios , fiergo mora fuppetat, furge,

curre, recurre, adjuva

EUY

