Reff.. Concedendo illatum ex: ditis;. Ratíoeff ; Quia Domini

Dotiie

poflunt filios hujusmodi fervosuns à! parentibus feparare , &

e CUjUS

vendere ;; cümmhabeaneDominiumr imparentes & irm filios, ita

lücafte

ut iis utii poffin&in quem voluerintrationabilenvufüm; non re-

ymer«

pugnantenr Bonefüatr, aut legii naturali',utpatet exufu & com-

Itf

municonfénfü; Ergopoffumus hujusmodifilios baptizare de

confenfü Dominorameinvitis parentibus :: nulli: enim facimus:

injuriam , necimmitet:

p

;"c-'lsi"culümpemerdïbniäfä&äïfïiparationc;

de confenfu Dominorun».

Porróinomine fervorunv intelliguntur illt,. quf emuntur à:

veris Dominis,aut jufto bello capiuntur ,. & jure belli fiunt fer--

tAtl5

vi, ut füunt Turcae & Saraceni;.

ul

n Chri-

in[flas, Exgo ürintï.deles bello jufto, vglï alio titulo i

yüris

ftiang--

Jtu-

|

€ASUS SACRAMENTALES

344

p

ftianorum fervitutem redaGi fint , eorum filii jure baptizan-

n/gd'vü |

füem

tur,

«imij

Refp.ilsruki concedendo illatum, Ratio eft * Quia (icuti alia

eorum jura& Dominia ,ita& jus patrie poteftatis Domino ip-

ia

Cheifti

'forum, à quo capti tenentur , gentium jureacquiritut : qui pro-

inde.parvulos ipfis auferre , aliis donare , vendere , & confe-

blaphet

"quenter etiam baptifmo abluere jure poteft, ficuti docent Du-

Tofidek

funt.

vandus , Suarez , Coninck & alii contra Cajetanum 3. p. q. 68. a.10,

'Similiter liberos Turcarum; & Saracenorum (contra quostan-

meltic

quam hoftes fidei Chriftiane , & regionum invafores juftum

UV

fütion

"bellum indi&tum eft, ) captivare, & captos invitis parentibus

baptizare fas eft , inquit FZenriguez.

modi,

N

Etfi veró plerumque expediat hoc cafu parvulos ab infide-

libus parentibus abítrahere; multó magis , poftquam capti &

'abftra&li fünt, eofdem baptizare, & Chriftiané educare opor-

"teat ; quandoque tamen fas erit eofdem parentibusrelinquere,

Lt

aut re(tituere ; velaliis infidelibus véndere , permittendo ma-

du

1um perverfionis eorum ob juftam caufam 5 vel quia Dominis

nimis difficile accidit parvulos captivos alere , & educare; vel

quia captivorum redemptio jure gentium introduta, inter-

dum neceffaria eft ad pacem , & fcedera fervanda , & majora

i

malá cavptivorum etiam Chriftianorum cavenda, |

DT

mée

CASUS LXXVI. '

R

Quid fi exgo Cbr.

j

fliani fint Domini talium for vor o tie;ænf A' |

fuis

iurue curare , ut borum filii bapti-

.

iis al

EXentur ?

habe

Efp. Per fe loquendoteneri, Raf/o q/i ! Tum quia Domíni

inq

fuccedunt in locum parentum ; parentes autem tenentur

etpo

'confulere bonofpiritualifiliorum. "Tum quia hujufmodi pue-

fl

ri funtde familia Domini: Ergo Dominus tenexur illis confu-

& di

lere non folüm in temporalibus, verüm etiam ini fpiritualibus.

Nam qui fuorum 5 iaxime domefticorum curam tion babet ;

fidem

tüm

l

nega4-

L

-

DE BAPTIS$A7MO.

henenss ]

"À.

4j

ptizag.

negavvit , 65 eft infideli deterior. 1..ad T imotb. s. Quomod6 » 4i$,

fidem negavit ? Refp. Non verbo , fed fattis, & opere. Deus

CUl T

enim ipfaque fides dicit & di&atillud Ifaiaec, 58. v. 7. carnem

2inoiy.

£uam ne.de[pexeris. Qui ergo fnosnegligit, videtur fidem &

wt' ptt.

Chriftianiími famam negligere , effeque caufa, cur infideles

onfe-

blaphement Chriftum & Chriftianos, Eteftinfideli deterior,

ent .

Infideles enim naturali inftinttu & pictate fuorum curam ge-

V,

runt. Hicenim eít.ordo charitatis etiam naturalis, ut do-

Q 05tap.

mefticis prae externis.profpiciamus.

uftum

- Dixi in conclufione, yer fe Joguendos mam per accidens

entibus

ratione circumftantiarum , ut :magnz difficultatis & incom-

modi , fieri poteft , ut excufentur,, fiifervis fuis non curent ba-

infides

ptifmum con erri,

Gpy

t 0fot-

/CASUS LXXVII.

Xyett,

o fride

Liceine ergo Cbri]iïän*is.l:fbominis fervorum infidelium'bos nton-

. dum baptizatos fuis parentibus , aut aliisinfidelibus fubinde —

'ominis

re; vd

vendere acceptá pecuniá , aut fadfá compen[atione

*

s

?

ChrifHianorum captioorum

, Intel-

majora

. Refp. ita, Ratioef : 'Tum quiaquamvisDomini fuccedant

in jus paternum , nontamen fuccedunt cum eadem omnino

& pari obligatione.

Tum quiafi tenenturbaptizare, masi-

mé ex charitate ; fed charitas regulariter non obligat cum

magnoincommodo; dominus autem, fi nonredderet filios

-

u

fuis parentibus, magnum utique fubiret incommodum in

iis alendis & educandis.

Tumquia (i parentesinfideles non

haberent fpemredimendi captivos infantes, magisfzvirent

xom'ni

in Chriftianos , & majora mala & homicidia perpetrarent:

NI

ergolicitum videtur infantes nondum baptizatos reddere in-

p

& alii.

fidelibus. FTenriquez lib. 2, . 2. n, 1, 65 8, Suarez , V afquez ,

confu

jb

Dices, Tenemur pärvul'um in extrema neceffitate pofi-

fm

tum baptizare ? ergoà fortiori non poffumus illum reddere

"r

Xx

paren-

-

346

CA4ASUS $SACRAMENTALES

p

[ d

t

þarcntïbus fine baptifmo ,

acceptá pecunià & compenfa-

tione

Refp, Negando conf'q. Nam ex illo antecedente CO'Hïgitüt

(j

tantümuiodo, baptizandum effe puerum , quafido eft in ex-

trema neceffitate ; non veró praecisá neceffitate , & cum tan-

to incommodo. -

REf |

Qu

CASUS LXXVIIL

(t15 *

nbera

Quid fentiendum de infantibus nati ante fercvilem Parentum comz

w

ditionem , nec altunde ervituri fubjettis : polfanzue licità.

baptizari, poft parentum Jetjett ia-

A6Ng €'

2 Efp. Pofle ctiam baptizari invitis paren*-tïöuïs:. | Rätio-e/!

e€

e

Quj

Quia licet tunc parentum fervitus nullum jus Dominis

Chriftianis tribuatin hujufmodi infantes ; aliunde tamen cum

parentes non fint amplius fuijuris , fed omne illórum jusad

H

Dominostranfierit ; ideó ficut parentes poffent illos offerre:

di

adbaptifinum , ita &

Dominifuccedentes patriae corum po-

à0wt

defe

æ;üati.«

efta

CASUS LXXIX.

fum,

Dto

4;7!' pä[funtne principes ChrifHani þapt*ig*dr'ä infanles Turcarum , e£-

fé parentes noudum. fiut 2Manctpia $

bus,

u

3 Efp. ita. Ratío. ff : quia ficut adverfus illos juftum bellum.

. gerere , eofdem occidere , bonis fpoliare ,.ita eorundem f7-

NT

lios.ab iis avellere , ita & baptizare & infide edu-

care polfunt,.

A ss

od

)O(A

(

0t

di

tis,

CASUS.

Dueti

DE BATTISMO.

A

-.-..—

d

DDenfa-

-CASUS LXXX.

'Olläg'xtug

Hendum fit , fi proles nata fit. ex Pafy? fersuo , 65 AM atze

In ex

Qyid Jen

liberá iufideli : potefl me imvitá Matre liberd Hieite

baptizari ?

1m (ar-

JEfu. ZVegativvé, Ratio eff :

: "Efpcndæa P. Platel & Societate

"Quis Proles fequitur uterum , hoc eft, conditionem Ma-

tris ;ac proitide libera eft,'Cüm ergo & Mater & Prolesfint

libere, vidétur Mater habere jus retinendi apud fe Prolem

Y RM

:

7)

fnam & educandi, Ia quidem ilie, -

CASUS LXXXI.

lo

Quid fi Proles infidelium cum jam ad ufum vationis perevenerumé

Jominis

petunt : polfemtue parentibus eripi er

e pf ägptifi&wxg

Jieiié baptizarà ?

t um

n jusad

Vofferre

]2 Efp. ita. Rafïo'qï: Tum quï'a talis proles.-habe-t;*fus peten-

di & accipiendi baptifmum : ergo fi in eo jure impediatur

um po:

à Parentibus ; poreft à Magittratu eripi , & contra injuriam

defendi, Tum quiahabet jus petendi, quod fibi neceffarium

eft adfalutem, cüm fit fui juris in iis, quae pertinentad bo-

num animze, nec teneatur Patri obedire in iis , qua fibi &

Deo contraria funt; poteft igitur baptizari invitis Parenti-

4it , -

þ;ls , &illisfubtrahi, ut perverfionis periculum evitetur,

bellum

CASUS LXXXII..

qun

- $ed quid fi dubitetur , aufilius parentum infidelium petens bap- |

tifimum ufurationis polleat : efue nibileminus

þqþtz'z,mdw ?

Ofus pu:tatk,þap*tïzandum effe, Rafio

di; quia in dubio ä&ä

S

clinandum eft in favorem f£idei, Relipgionis , & animae falu-

tis.

Cüm major fit haec injuria, majufque detrimentum , fi

puero , qui forté cum rationis uf

u , Sacramentum petit , illud

Xx2a

dene-

15U3

348

CÁ$U$ SACRAMENTALES

denegetur , quàm a ftimari debeat injuria& damnum Patris,

(entt

qunt

fi puer forténecdum rationis ufum confecutus ,ab e

jus vo-

luntate ac poteftate abftrahatur..

lítat

Henriquez veró lib.2.cap.z s num. 3. putat,öon eífe baptï-

fint

zandum. Rafio eff ; quia in dubio melior eft conditio Patris

d

ha&enus filium in fua poteftate poffidentis.

contt

Refp. Sub diftin&ione , & dico;baptizandum effe , fi jam

ab ill

compleverit feptennium ?. nam completo feptennio: praefu-

tales

miturufumrationis habere, Siverónoncomplevitíepten-

al

nium , & (it filiusinfidelium non baptizatorunr, noneft bap-

tizandus invitis parentibus : quia praefumitur necdum ha-

quii

bere rationis ufum , & e(t melior conditio

vint,

dentium,

pgrentum po$-

Vatg

IN

CASUS XXXIIK

Aftiet

Quid dicendum

de Zmentibus : füntne &9 bi

e

baptizandi ?

g

u

Efp, 1. Si tales nunciuamuüïfuntratïo:ie, fut;t..baptizandi.

" "Ratio eff ; quia habentur tanquam parvuli , quibus aequi-

ttatj

arantur. Sitamen utrique nati fint ex parentibusinfidelibus

p

liberis, eft hzcc diftin&io inter utrosque facienda ; quod par-

atl

vuli extra. manifeftum mortis periculum non poffint licité

Yetur

baptizari invitis parentibus ; At veró amentes à nativitate,

nec habentes lucida intervalla, etiam extra periculum mor-

tem

tis licité baptizantur , dummodo id fiat abfque tumultu &

of

violentia , eo quod

nationis.

*

refpe&p horum ceffet periculum propha-

vahïs

tnor

Re[p. 2. Siamentes habuerint aliquando ufum rationis,

& eo temporebaptifmum petierint, baptizandi funt in amen-

tia, finon fit fpes, ut ad mentem redeant. — Raíro eff ; quia

afpiranti ad falutem non eft denegandum medium fummé

necelfarium falutis.

Siautem eflet fpes , feclufo mortis pe-

riculo differendus effet baptifmus , donec fpes illa morali pru-

C

DE BAP TIS$MO.

349

D

atris,

dentum jbdicio- defineret : fic enim exigit dignitas Sacra-

]U5 9-

menti , quod vult abadulto cum teverentia & devotione de-

bitarecipi. Siautem utentes ratione baptifmum cognove-

6 bipi

rint , nec petierint unquam ,non funt inamentia baptizan-

) Pattis

di. Ratio eff ; quod baptifnus in adultis requitat aliquem

confenfum , quando haberi poteft ; potuit autem & debuit

W;i)')äm

ab illis haberi , dumratione uterentur, Confirmatur. Quia

prafu.

tales funt adulti ,. qpii*abfqæue: fua voluntate nec validé nec li-

leyten-

cité baptizantur.

eliba-

Dixkl; r

Y b'ap-t"zf:hu& copno"verint : Si enim nullam un-

du ha«

quam ejus notittamhabauerint ,. nec moraliter babere potue-

n pf

rint ,ut accidit in iisregionibus , in.quibus nunquam fuit E-

vangelium promulgatum , & putentur non peccaffe morta-

liter, eó quod v; g.non diu poft ufuny rationis inciderint in

amentíam z Videnturtunc poffe baptizari, Rafioe/! ; quia ne-

ceífitas confenfus reftringi poteft ad eos,qui baptifmum co-

noverunt, autcognofcere potuemntï ante amiffüm rationis

ufum.

fizatidi,

DiXie Ze

"

Ef non pufentlmpermjl? ?äbkt*alï fer z Qg*ofdïl fi.con-

&i«

trariümex vitaante acta clare- calligerctur ?. mec appareret

delibus

poenritentia fubfecuta, non cffentbaptizandi, Ratio eff ; quia

odpit-

apertum:effet pesiculum , ne indignis baptifmus: confer-

t licié

retur;

Vitate,

Refp. 3.

Sn amentes habeant lucida intervalla , & eorum

n mor«

tempore baptifmumnr petant , & videantur ben& difpofiti,

&

poffunt& debent baptizari, non folümcuüm lucidis iftis inter-

ophe

vallis potiuntur , fed etjam im ipfa amentia , fi immineat

mortispericulum. Extra illud autem eít expectandum , do-

nec redeatlucidum intervallum ,. ut debita cum reve-

Ti

men

yotione baptifimum re-

r-en-*ti'a: ac de

qui

;cipiant..

ymm/

tie

3:36'50( ä

jjro-

Xx3

CASUS

den*

350

Ws

CASUS SHCR-AMENTALES

CASUS LXXXIV.

J

'..

parentibus, F]

* ,"Qu'izi ]ï in;ïv,ï.t

eyelicis eorum filii catbolice.

2

u

baptizentur.: fitne hoc. licite £,

4

$

í

! RE)þ ifa, Ratio

eff : Quiahzeretici Ectlefiae

5iifi?dï65cf€fogni:f;fb

jec&ti funt, à qua proinde &ine injuria compelluntur , ut

Ep.

.parvulos fuosad bápuimum catholicorum deferant, & in &de

ac Religione catholicainfiruant : (in veróid facere recu(ent,

ade

fante

infantes ab eorum cura abftrahi , & baptizari jure poffunt.

EW

-Confirmatur noftra conclnfio ex Goncil. olet 4. cap. y6. relato

*

effe,.

3h cap. de Judeis, d..45.

N

CASUS LXXXV.

L

natie

Quiá [fi Parentes defertá fide cat!;olgdä ,. 4d. Hæietä'qo; £ransfu«

debe

.giapt y icebitue Mag

)Jiratui lberos eorum vreiinere 4 fide mt/:o(z'- ;

Hac:

um vero Parentibus voflituere

64 iggj?rymda.s,

£ene imr ?

mum

E/p.ff dico r. Ad Ecclefiafticum Präiatun&, feq-ü Pa&brem

figion

tut,

"" hauddubiépertinet, parvulos;qui fidem catholicam per

l

s:baptifmum femel füfceperunt

í

fetet

ne ab Hareticis pervertantur.

; rctinerg;- atque ximp.e;'di-re.,

"

iftratus., cui Slfibe'ti

quia

Dico, 2, Id ipfum etiam fecularis Mag

civiliter fubje&i funt, faltem ex Ecclefiaftici Praelati commif-

Dem

fione expreffa, vel tacita, exequipoteft. Accedit, quodfpe-

zUm

£tato jure . communi Ecclefiaftico , Parentes jure poteftatis ,

2 f

propter haresis crimen excidunt. c, 2 S. ulf. de Flret. in 6.

Quamvis hzc in Germania noftra non ita locum habent,

t'ipi

Áddi

tum: propter pa&a & foedera cum Auguftana confeffionis

tetici

Se&tatoribus inita,

Tum etiam propter evitandum majus

Gllter

malum: Quandoquidem haretici , oblatá fimili occafione ;

?I'Oim

ntibus in fua ditione exiftentibus

id:cm & ipfi de infa

p Hïn

fa&uri effent,

ttitio

CASUS

35*

Wi

DE À AP YIS30,

^ CASUS LXXXVI,.

J?icä J

Sed utrum Sacerdotes eatbolicr licité baptizaye po[fint liberos beve-

AH Is

poft baptifmmumm véfl t uendi frmt, cuam þ'roäaläili

0 (b

! ticoïufn,, 94

, gericulo, ut Ab Hs bervertantur ?

Wf , Ut

L ide

Efp. ita. Ratioeff : Quia periculum perverfionis non eft

adeó propinquum , aut certum : cüm fieri poflit , ut in-

'Ofernt,

fantes ante ufum rationis moriantur , & per baptifmum fal-

olfum,

h, rl

ventur Prafertim cum Layman alferat , obfervatum alicubi

eífe, tertiam partem hominum , qui in hanc lucem eduntur,.

ante completam feptennii &ttatem decedere.

Dices. Liberi infidelium Judaorum, vel paganorumordi-

Mij

nari& baptizandi non funtc, proptereà , quod eifdem reftitui

2

deberent cum,manifefto periculo perverfionis & "Apoftafize::

Hacautem ratio fimiliter locut» habet, fi liberi poft baptif-

mum reftituendi fint Pa rentibus Hareticis, qui liberum Re-

lieionis fuze exercitium publicé vel privatim. habere nofcun-

Miorem

tur. Ergonequetales Heereticorum liberi baptizandi funt,

'am pet

Refp. Negando minoyem , eft enim diverfa ratio- de liberis.

pedire,

haxreticorum noftrorum , atque aliorum infidelium. . Tum

uía haretici Chrifti nomen, & facra chriftiana non detceftan-

j ib

tur , utalii infideles , neque filios fuos per incantationes &c,

ommi

Damoniis devovent , ficuti pagani folent, Tum quia ple-

ydpe-

rumque fpes non parva eft, ut hereticorum liberi aliquando:

eftatif,

n fide catholica inftruantur : quam idcircó etiam libentinis

?t*u ifl 65

recipiunt, fi fciant àcatholico Sacerdote fe baptizatos fuiffe,

l«?bcm/

Addi etiam poteft, tametíià Parentibus & Miniftris fai$ h-

(fors

reticis falfa dogmata edoceantur ;; interdumignoranti dif-

qujus

( of ;

culter vincibililaborare, & pertinaces haereticosnon effe ub

»roinde tales donum fidei baptifmalis rctineant ,. &. falvari

23

poffiat, fi de peccatis poft baptifmura commiffis , vcrà con,

tritione doleant,,

JASUS

Audi

352

C 48 USHSA,CRAME NTALES

Aüdï, quid doceat Layman in (ua Theologia morali, /b. 2.

£ratl. 1. cap. 11. n, 3. circa finem,, ubi ponit fequentia : caete-

rüm, fi.qui feu à Catholico, feu ab.-Heretico Miniftrorité ba-

$u

ptizati, poftea inter infideles , aut etiam heereticos educen-

tur , apud quos de fide & Religione Romana catholica , vel

omnino nihil , velnon nifi obfcura , quaedam , nefaria & abo-

minanda audiant ; Papam effe Antichriftum ,beftiam , quae

E

pj

ficuti Deus colitur&c. Fieri poteft, &interdum folet, ut cales

tem C

invincibili catholicze veritetisignorantià laborantes , fideiin

de tali

baptifmo infufz» habitum retineant 5 quippe qui non nifi

at

per a&um fidei (upernaturali formaliter -oppofitum excludi-

tur, Deindeeasfidei veritates , quásnobifcum communes

retinent. v. g. de San&a Trinitate , vetbi incarnatione , fide

divina & fupernaturali credere;poffunt , cumiDei auxilio, &

Qui

extrinfecorum motivorum adminiculo ; quare taleshomi-

nes falvari nihil prohibet, Vide.etiam S, Auguftinum Epift.

162, relatuminc, dixit Apoftolus , 24. queeft. 3. Qui fententiam

fuam quamvis fal[am , atque percverJam nulla pertinaci animofitate

Mi

defendunt ; prafertim quam.non audacia fue prejumptionis pepere-

ab

[tinà

vunt 5 fed à feduGlis atque in errovem lapfis parentibus acceperunt,

querunt autem cauta folicifudine everitatem , eorrigi parati , cüm

Durc

incvenerint s nequaquam inter beveticos funf computandi.

i

CASUS LXXXVII,

bäpth

à

N

(f p

Qui fi quis fuerit à naticvitate furdus &Ymutus , poter

g'tnq

vílai

in adulta atate 64;tizar:',? ;

diew

R

Efp. ita, Ratio eff : Quia talis videtur fufficienter poffe in-

ftrui per figna & nutus de Deo & dolore peccatorum & ba-

tifmo ; & credibile eft,Deumin talibus per illuminationem

internam caetera füpplere , ut remedium falutis tam

neceffarium poffint recipere,

CASUS

Watanecs

DE B/!P'TISMO. :

353

; ib 2,

CL«

CASUS LXXXVIIL

if bg.

lucen-

Sed quid fi quis fuerit à naticvitate Jurdus mutus , 65 cocus ,

poteritue e* hic im adulta atate bap-

, vd

HizAari$

Y abo

,Que

3 Ejþ.

ita. Ratioeff ; Quia talis eft habendus pro amente

üleg

perpetuo: vix enim videtur,t

alis poffe haurire fufficien-

tdejin

tem cognitionem de rebus prafertim moralibus ac

divinis, ut

de talibusp

offit elicere adumvereliberum,& con

ion nif

'fequentcr

xclpgi.

aut bopum- aut malum, 1ta Conjnck.

Iunts

CASLIS LXXXIX. -

e,hüe

ijo, &

i 'uidam Parochus.ex gddio

uod habet erga g:arentb: : :;;.ecu]kt bap-

homl-

Lizare infantems 4

7

£

Autegn Diaconus :, Quaritur ergo

| E&ïi&x

A 55 £ume po[fét folemnem þeptg'fnææ

hetluatt

£onJerve *

"

nofialt

Atio dubitandi eff : QuiaDiacono id folümlicere videturin

p

*abfentia facerdotis , & ex commiffione ordinarii ; hicau-

pirii

tem adeft facerdos, & quidem o

NS

:

*

rdinarius, nec dat i

.c'cjn-ti(a-m

[ r

Diacono, utfuapponitur, Ergo&c.

:

Refp. Diaconus in cafupropofito p

oteft þl,ïvcit:ä adminiftrare

baptifmum folemaem infanti , etiam fine licentia Parochi, fi

alius facerdos non adfit, quipolfir & velitbaptizare, — Rafío

I

efl preeceptum charitatis erga proximurn, & quia hancpo-

teftatem accipitab Ecclefia in ordinatione, Ex quopafet , quid

! dicendum fit ad rationem dubitandi, ^ Refpondetur enim, Sa-

ffe [

cerdotem nolentem baptizare , haberi .

yirba-

o«

pro .aþ(entc.

|

m

).oï( Vs

(

Cj s

Yy

CASUS

3594

CASUS. *SA'CR'H/WEN'TALES

CASUS XC.

xtt

E

if

Quidf fie eodem plane tempore. 65 momento labatur ex teBo mura-

[

rius , nafcarur if

45 , quorum alteruter certó.gmorietur ab[que

Vide

SACF AWIERIO ,

25 þo/?i?mnmr*aiteri: 4d quem CHis-

. du efl Parocbo ?

ummunus rité obiturus, curet infanteni

H EJ?: Parochus fu

Qul

*per Laicum, fiquis adfit, íciens & potens baptizare, & ad-

veler adlapfum ? Siverà non fit, qui poffit baptifmum con.-

ferre, praeferat iofantem viroy Rafío prioris-eft ; quia ficutri-

uefuccurritur, Rafio pofferioriseft : quia ubi certius immi-

RE

net amittendz falutis periculüm , ibi citius fuccurrendum

di

eft : atqui in propofito certius imminet' amirtendze falutis

u

periculum infanti, quàm Muwrario , cüm hic poffit feipfum

E

d

3-uvar

épercontritionem &

:

e üdenumcon htcnch ; illeautem

minimé, Ergo &c.-

Quid

m

Us XOL -

.Ab 4en£.e*:*'

Parocho affertue baptizandus infans, qui nifi ffatim ö&,'zft.-ä'-

W

- zefir , qor1e

tur abfquie baptifiro ; taque prfens Jubdiacónus

Jg

-

baptiz.at ipfum Jolemuiter ?an bene ?

"

(

E]þ SQB"-mcon' um tunc intürrc,re-,ïtre;guïä'ri tatem decretám

tàm

cap. 1. de Clerico non ordinato mini[Irante , in illos, qui non

à

ordinatim

ini&rant , vel baptizant; quod utiqueintelligen-

erio & baptizatione folemni,

dum«eft cvïeMänif&ï

Qu;

aG€ASUS XOIK. .

üïd ,'i þærä)uluf(? beifffanoram Parentum fil/us vv. o. inter T uregg

ht 12 A

nifeflo periculo vite moudum Daptizatus : d- nd//nt Chrifiia-

gi , qui

libemter eum tingerent faAcro launcro ; sonm pojfant autem

M

id facere fene peruulapropyia vitu.

. Onaritur,nm nibil-

am

evatutt nd. íd obligentur ?

ted

ari omnino, Rafiosfl : quiaquifque tenetur,vi-

R

Efp. Oblig

imiin

.')

tam gtopriam prodigere c

extre-

DEÉ ,z,äp'zzjf.s*z,ga.f :

extrema m:ce-fïïtatg vitæ..sfpirixuglis;ohüitutï. , unde $. 3oatt,

Epifl. 1. c. 3.in. hoc cogtocuimus chbaritatem Dei , quoniam ille ani-

T

fiam p

w

ofirt pro nobis, &5 nos debemii3 pro fratribus animas ponere,

PTRY

Videatur Gob4f tra&. 2, caí. 7. n. 224.

CASUS XCII.

itenm

nfans iindlws

latvacro dübio , puta atrameuto , cerevi[id

!)k&d-

i u

Ab , »aäuä refa

ceá C mioriatur s &

Q COl«

eftne jszeäæ:(z;d.ttx :

i utti«

giune u

imni»

R. Elp. Affrmatioó, Ratio f

" 'qluiä jure facrae gleba privan-

endum

-dus quis hon éft in dubio,

falutis

Videatur acob, 4 a—j;bv.&;n.. Refol.

pa/ior.;tmä. 2, €. 1.ft.

-

cipfum

AULCI)

CASüs xciv.

Qui4 fiinaliqua civvitate quedam mulieves conftituantur obffetvices,

tenentar ue ex officio fub mortAli difcere formulum mo-

dquue baptiz.andi ?

1 htr

Efp, Affirmati-u?. Ratio ff V quia ex tacito pa&o ad idob-

*lisantur * non enim admitterenturadhocofficium obeun-

ont iï

dum, nifi tacité fe obligarentad bapt

ifmóüm -mihiürandu;n ln

Crettm

L

tam fz:eq—uen-tibus cafibus.

v non

|ligen-

CASUS XCV.

(Mzd]i Rär;)cbu:.igncfbt, an ob/iäirix þt debifo inftyufa c

är??fc;ä*i

qoulam , modumque baptiz.andi : peccatue graviter eam ;

Tudi

4808 exaæi:mnda g

.Efp. itd; .:Ratio eft ;

Quia cümobftetrix fit quafi vicaria Pa-

diifin-

uten

rochi in: cafu neceffitatis, quifque autem obligetur fcire,

an vicariusfuus peritus fic officii (ui, confequens eft,quod Pa-

rochus teneatur fcire , anobftetrix noverit , qua funtneceffa.

It

ria ad baptifmum conferendum,

dmf n

CASüS

exut

Yy a

356

—

CASUS SA'-—CR'AMENTALES

^ CASUS CVI.

Qui i quis judïcet—pheceptuzii ä;;ptifmz? obligare adulios ,ut gyäm. 4

primam mnor Altter

loguende, comumode €i dicne polfuzt, baptijmumi

Qil,

m non multo tem,

recipiant , vel falte

ipore d'z'jj'ämntr.f'

Redié me ?

Ff

R Efp. RceGé plané. Ratio tji;squi.a;a.dulti multum difffegengg

vis

baptifmum exponunt fe periculo damnationis , & priva-

tionis maximorum fru&üum.

onittt

quls

Ex quoffit, ut Pater familtas curare tericatur,ut filíí & do-

janu

meftici

i

coníuülere neceffitatibus familiae,

" quimprimum baptizentur, Rafio eff ; quía —te;'nettm

ab íni

(neb

*

CASUS XCyII.

N

t£ ul

Qui

d (i catechumenus fani fít in Grþfid 'c"onjfüut'uf per a&um con-

expli

tillia

tritionis ; teueturue adbuc fab mortali fafeipere baptifium

oblata opyor(uïzifatf £

nem

UI

R Efj.ita..Ratio eff: Tum quia baptifmus adultis. non folim

bitot

*neceffarius eft neceffitate medii in voto , verüm . etiam in

fietu

re data opportunitate illius füfcipiendi , juxtaillud, niffquis

)7

renatus fueritexaqua &c, Tum quia tenetur adimplere prae-

ceptum baptifmi , cujus omiffione amittitur gratia , confe-

uenter quidatá opportunitate non fufcipit baptifmum, non

|

falvabitur , nifi forté novum contritionis actum eliciat, cum

ropofito fufcipiendi baptifmum , quámprimtm poteritité-

rum oblatà occafione 5 fi veró non fe offerat nova occafio

a&tualiter recipiendi baptifmum, falvabitur , quia hábet ba-

incey

p

£imumin voto percontritionem , & À transgreffione pra-

ob impotentiam fufcipiendi baptif--

Tutio

€epti excufatur

AMati

mum, irt:..fu;vpmd,;

gare.

non[

T

. CASUS

DE. B.AP TIS240.

Y

357

ia a

CASUS XCVIII,

f guäm.

o mdfri: ex fpeciali pricuilepio jufiiämretþr:

i.

Quid f aliquis in ufer

tenerurne ffc j

uf ificatus , ( poffea ssafcatur s adhuc

recipere baptifmum ?

E[p. ita. Quamobrem Apoftoli& Beatílfima virgo, quam-

'"eten'cfa

visante baptifmi inftitutionem receperint gratiam , nibil-

DENV

ominus tenebantur reciperobaptifmum poft Evangeiii proe

il do-

mulgationem , ut fierent capaces Sacramentorum , quorum

janua eít baptifmus , & ex figrro charatteris di(tingnerentum

D etr

ab infidelibus, Verüm ante Evangelii promulgationem, non

tenebantur baptifmum recipere, ut ftatim conftabit ex di-

cendis. . Cum autem defaGto Beatiffima virgo, & Apoftoli an-

»

t

e univerfalem Evangelii promülgationem baptizati fint , ut

At Cafte

explicat Gloffa in ea verba , qui /ofuseff , &c. Sequitur , bea-

/n

tiffimam Virginem & Apoftolos poft Evangelii promulgatio-

nem fuiffe immunes ab obligatione iterum fufcipiendi baptif-

folitm

mum, Raíioefl ; quia jamfatisfecerantobligationi, ficut de-

bitor ,qui creditori folvit ante praefixum terminum, non te-

iom in

fíquis

neturadveniente termino ad novam folutionem, 1ta Sy/ve-

fier V'erbo Baptifnus quarto. n 1. fed hinc oritug

e pf

COnfe»

DusbsriuM, r.

10f

"n obligatio M'ci'pz' eudi baptifmum , caperit [atim po[f pro-

D

, Q

mtz/gationem* Ewnngelii ?

e& ante Chri ;

itilé-

"anortem £2

:ca(xo

Refp. " Obligationem fufcipiendi baptifmum non flatím

i

incepiffe poft preedicationem & promulgationem baptifmi,

g

Raí:o «fl ; quia cum lex Chrifti it jugum fuave , ut dicitur

AMatibetr. r1. Non eftcredibile, Chriftum voluiffe ftatim obli-

are , fcd potius fe geffiffe juxta morem Imperatorum , quí

non ftatim fattà praeconis promulga

:c-,i'qn*e obligant , fed eläp-'

fo certo tempore,

US

Refp,

'ï'y;

358

€A5US SACR AMENTALES

1! o

Refp. 2. Obligatio-näm baptifmi, nonífolümnon ftatimin-

jjun

cepiffe poft promulgationem & prazdicationem, verüm ne-

«

queincepiffe ante Chriftimortem, Rafio eff 5 quia ante Chris

ntsi

iti mortem durabat lex vetus, ad cujus obligationem & ob-

fervantiam tenebantur homines. - Non eftautem credibile,

Qam

Chriftum voluiffe eodem tempore obligare homines duplici

tef à

fioti

lege: Alioquin graviffimum onus impofitum fuiffet homi-

nibus, qui eodem tempore aftricti fuiffent ad onera veteris

legis

& novae-legis fubeunda : Lexenitn vetus obligavit & duravit

d.

N

ufque ad mortem Chrifti : ut patettumex fcilfione veli, quae

fatta fuit tempote paflionis, & fignificabat, inquit $, Augu-

-

itinus , ceflationem veterislegis, Tum ex verbis Chrifti in

faff

cruce prolatis : Confummatum eít, qua ab omnibus do-

M

Goribus e

xplicantur de ceífatione veteris ';lggis,- Sed hinc

Qri;.ux

VDUBMJM. 2«

ln obligalio baptifmi incep

erit fLatim poft Chrifti papï?-

E cä— mortem $

fb

d

Refp. a. -;leigafi.d'nem—bap"ti*fmï refpe&u eorum, quibus

obl

baptifímus fuerat promulgatus , incepiffe poft Chrifti patfio-

nem, etiamfi Evangelium nondum effet omnibus promul-

gatum,

Ratio eff ; quiain morte Chrifti ceffavit lex vetus,

Qu

& incepitnova , ut patet, tum ex fci(Tione veli templi, tum

ex illisverbis confummatume(t. |Ergolex novatunc incepit

obligare refpe&u eorum , quibus fufficienter erat promulga-

ta ; cümenim non4tatim poft Chrifti mortem obligaverit o-

feh

mnes univerfaliter , e quod non eífer completé promulga-

ta , fequitur, obligaffe faltem poft Chrifti paffionem refpe&tu

femi

eorum, quibus jam fuerát promulgata ; ficut patet à (imili

bat.

inlegibus Principum ; qui potiüs obligant commorantes in ur-

j

be,in.qua leges promulgaatur, quàm commorantes in ví-

pra

um? 1

cis».— Refpe&u veró eorum , quibus baptifmhusk, feu Ev

tünc

ium,

DE BAP TI$MO.

3£9

r ]

-

imite

lium , &lex nova nondum fuerat promul

gatàs -nön ü:?ï,im ig-

i ne.

cepit obligare , ut conftabit ex dicendis.

Chiü

Refp.2. Obligationem baptifmigenera

liter & quc&ä&gm;—

X ob

nes incepiffe poft fuff&icientem promulgationem Evangelii fa-

&am in univerfo mundo, Ratio eff 5 quianon pote(t pruden-

ihile,

iplci

ter aliqua legis obligatio imponi, nifi poft fufscientem ejus

omi.

notitiam, 'Ergo neque potuit generaliter imponi obligatio

'eleg

legisnovae, niü poft fufficientem Evangelii promulgationem,

nwit

quá potuerint homines.venire in cognitionem nova legis;

j que

ofitáveró fufficienti promulgatione , ccepit novz legis ob-

Augu.

igatio, quialex vetus ceffaverat , & novcelegis promuleatio

riftiin

fufficienter fa&ta fuerat. ita D. Tbomas 3. p.9.66. a. 2. V afquez

us do-

&

t

dhinc

" gwfmipio. ! Scdþ?q; cï;igg:

E

ssM o n

e

H

——

u

erit fufficiens Ec«bangelii p

&A ut ceperit omnes eä(z;gaïe g

föm;&g tioy

j

^ Rep. Vidéri valde probabile , univerfalem obligatignem

ttepiffe pauló poft excidium Hierufalem , quod accidit anno

quadiagefimo poft CHrifti paffioriém ,quo tempore Apoftoli

quibus

PJ 10.1

MT

um toto Orbe prédicaverant,:

'omul-

"DuspdM 4

VetUS ,

Quodnam remedium potueyit adbiberi ab i, qui bapti[mi legem .

[, tUf

ignorabant pofe Chrifli paffiouesa, amtequam Evange-

um prommulearerur unuer[o.

incepit

Musmdo ?

*

:

&

nugae

' .?-?Pjþ Potuiffe & debui

fTe adhiberi circu:

äi*tf(föäiem ,feu

'etit o

zemedium natura,

Retio efl ;; quia non poffumus aliud

nolgae

Ae/u

zemedium affignare : baptifmus enim nondum illos obliga.

bat ; cüm nondumi illis effet (ufficienter promulgatus. Frgo

j

poterat adhiberi circunicifio , vel remedium faturze , cujus

j r

praceptunmr nonduüm " fuerat abrógdtum , né&c alind temedi-

fa fl

sin/

ümr etat' fübfituram ; aliequin dicend

J

um effét ,,.-'hcminffsi

tü:fxäc'-:aruicfïä remedioad falutena,

[tcn

[

Dices-

360

CASUS SACRAMENTALES

m

Dicek. Lex vetus duravit ufque ad mortem aChrïäi ,& ïih

Nifiqu

morte Chrifti ceffavit, Ergonon cratobiigatioxadh.ibcnd'i Cir-

fu. 1

proprl;

cumcifionem , vel remedium legis natura,

Refp. Lex vetus diciturin morte Chrifticeffaffe quoad eos,

fempet

qui novam nonignorabant ; quoad eos veró, qui novam igno-

tandur

rabant, non ceffavit, nifi poft fufficientem promulgationem,

ture d

fctte i

lta S « Thomas iti 3. p. q. 66. arí. 2. ad 3

uam

Dus1IUM.5.

F&ä

unc exiffunt in partibus vemotis ,lcun—z invincibili

n qui n

ágnorantid baptifmi, & legis Chriffi , [Al-

te,q

um

'»parifp 7ut ?

(

effe , qtäïä poü

Refpondent aliqui Dof&tores , damnandos

ptiln

generalem Evangelii promulgatiónem , non reftat aliud re-

Jiqua

medium pro originali , prater baptifmumün re , vel ia

Beoni

yoto,

:

ü5,

Alii veró p

utant, falvandos effe , finatura legem fervave-

flur

rint. Rafío eff ; quia credibile eft, Deum fervanti legem na-

T

ture daturum lumen , & fpeciale auxilium , quo fe valeat

ÍNe1

T.

bom4s 2. 2. ]. 10.4, 4 Et multi Re-

convertere ad ipfum. ita $..

*

TO

centiores , quorum fententi

a mihi probatur , & videtur con-

formis fummaepietati & mifericordiae divina.

QM

CASUS XCIX.

Quid fí quis ad conficiendum bapti[mum adhiberet aliam aquat,

quam :gaturalei

» ; e[je

Jetnme talis baptifmms

mAlidus ?

NI

fe

Efp. Negatixué, Ratio efl ; quiamateria remota baptifmicfï

pono

fTum ex definitione Tridentini

aqua naturalis, Probatur.

fide defini-

SeíT. 7. can, 2. de baptifmo ; llbi hoc tanquam de

(

tum eftíübanathemate,. Tumex Matthai. 3. Qua

ndo Chri-

Qb

3.

ftus baptizatus fuitàJoannein Jordane, Tum ex Joan.

11

Yino

DE BAPTISAMO.

361

, kin

li Cit»

Nifi quäs-renatus fueritex aqua&c, Tum ex Apoftolo 27 Ephbe-

es, y.mundans laruacro aqu , qua verba ( fiaccipiantur juxta

propriam fignificationem , fecundüm quam verbaScripturae

idcos,

(emper explicanda funt , 'nifi aliud fuadeat neceffitas ad evi-

i.

ttandum aliquod abfurdum , alioquin:poíffemus omnia Scrip-

J 6s

turae locainalium fenfum detorquere,,:& depravare ) mani-

fe(té indicant;materiam baptifmi:effe aquam naturalem, per

.quam animæ-ppggantur:&»mun-äantur.g Suarez 3. p, difp. 20.

fea. .

hi

Hinc fequitur ,eum graviterpeccare, nec validé baptiza-

're , quialiam adhibetaquam, quàm naturdlem & elementa-

rem , ut fiadhibeat lac, fudorem , 'urinam, lachrimas, fpu-

tum,feufalivam &c. Rafio eff ; quiamateriaSacramenti ba-

üaþo&

ud m«

ptifmi.eft aqua naturaális:& elementaris: hujusmodi autem

liquores :non funt aqua naturalis'& elemventaris. Ergo &c.

ed ia

Econtra validé baptizat , qui utitur aquá maris putei, fon-

Lvave

tis, pluvia., balnei , etiamfi 'ex fulphure ., aut cinere de-

fluat, -Ratio eff ; quia hac -videtur.aqua naturalis & ele-

mru

valeat

mentaris. Et hocverum eft, five aquacalida fit, five frigida,

five tin&a g.colore;,- five denfa &c. Ita Authores paffim om-

]tiRe

J con

;HC?.

^

?CAIS*US CQ us

Qui4 [i quis pro conficiendo baptifmo , atteretur aquá , que pro-

E

fluxit à nive, aut à fAle: fieretne validus

baptifmus ?

Iuf

R Efp,ifa. Ratio eff ; quiafalfitex aquanaturali falfa ,'&dif-

fert tantummodo accidentaliter ab .aqua naturali, utfup-

m
