mis rigida, & adverfatur ufui Ecclefiae, juxta quem faepe

confecrantur ho(tie in pyxide repofitae

, aut fuper corporale

jacentes , absque eo, quod manibus teneantur,

Qämgl&

CASUS CCCLXI.

YUpjot

£Ü

rqui

Qui4 fentiendum de ea fententia, que ad moralem pf:e[eätiam *

optz

vr j f

TYeQUiII , ut res itAfrt Alicuip

QUuA; ut,nb.:fa fere :

ün i

:;ontingi pofrt ?

i

Ve deiv

R Efr.Hac opinio,licet nonnullis appareat nimis rigida, hoc

preíte,

E

tamen habet, quod magis accedat ad proprietatem fermo-

nis, & fittuta, praxique accomodata.

Tametfi enim has voces

e.H) ut. dC

KHoc& illud fzepe confundamus, quando tamen aliquid poffu-

ertcor

1nus tangere, tuncid defignaturi utimur pronomine boc ,fi verà

Rüfiatio

nullatenus tangere poffimus, tunc digito oftendentes utimur

h

pronomine i/lud, Hoc certum eft, quod non fit ufu recep-

fpear,

tum, ut facerdos confecrationem faciat in materia, qua co-

tionem

ram ipfo non exi(tit in altari.

Immoó fi confecret aliam ma-

10 mani

teriam extra corporale, vel altare pofitam , videtur graviter -

US, QUa

peccare, cüm faciat contra communem Ecclefize ufum in mate-

6 DCpa

Ita Co-

ria gravi, feque periculo exponat non confecrandi.

tlonem

tiinck,

Ut

*

N

CA DEEUCHARISTLA

$ét

ninck,R.eginai&ä &ä*l"ïï.'(luäre egoin propofito fentio;in praxi de-

bere eligi partemfecuram & certàm , utfcilicetnullafit dubita-

:

"Htb

tio de proprietate & veritateform

*

dimnat enanä ;dcü gn antig;. qqod

fiet fi ufu.siEc't.lffxæo'bferV€fïï!'$'

m vi-

" CAsus CCCXLIL.

20tys d-

ZAn mimus reB? fentiant. illi Sacerdotes , qui pulant fe vix debità

FQ',!/.(F?'W&.»*:FZF g;m-guodzugl ;zïmpetgg laqþwm e vinum inhalent s £X€T -

centes 1nterim ue[cio quales ridiculos geftus, quibus potins,

risum, quam degvottonem nfl Amtium exeitamt ? — —

dottiii,

Efp Affirmaticsé. Ratioeft ; quia confecratio non reqmnt,ut

- fonus verb

13 ef'ni-

orum, feu halitus materiam confecrandam attin-

-

em fape

n CASUS'CCCXLIIL -

R

otgorale

Quoniodo inpr

axt pro adày conjecrakionis formanda fit intentio, uf

materiam con[ecrandam [ufficienter determinet ?

f

»

*

:

x

3

H

U

DP

0H ex fu

L

;

1

*

pr

4

-

*

1Ct1S

D

:

i

j'mïgtbriam CO

nfecrandam hoc quoque

requírere, utfüó m

[6]

1

odo per intentionem miniftri determine-

j

M

tur in individuo y u£i te

et cómmunis fententia, — Ratio ejf ;

Tum quia iftàm materiae

I'determinationem exigunt particu-

lee deimonftrativz. | FJoci& .bic in forma. confecrationis ex-

ida, hoc

pretfze, Tum etiam, quia Miniftri intentio circa materiam 5a-

€ramenti debet effe operativa ; fed ut.circa hancfit talis , neceffe

fermo-

15 YOCS .

eít,ut determinet circa quam in individuo operationem fuam

exercere velit; hoc fiquidem requirere videtur materize deter:

d po/fu-

minatioinindividuo. Ergo &c. hocergofüppofito ..

)l vetü

ao

- Refp. 5 Si una tantüm hoftia, quae fcilicet ad Sacrificium.

fpeGat , confecranda fit, tere&é operaturum, fi taliter inten-

u-

us CO

tionem formes, quod confecrare vells, quidquid ut confecrabile

in manibus tenes : per hoc enim variis obviatur dubitationi-

ea m

bus, qua circa confecrationis valorem occurrere poffent.

Un-

v

Vinte-

de hacrationenon confecrantur mica panis,qua ante confecra-

tionem ad corporale devenerunt, licet confecrentur illae, quae

a Co-

arent, Similit

enter

tific R

hoftiazin manibus retentae adh

þcr Binadvert

Bbbb

duas

$62

CA45US $MCRAMENTAELES,

M-

eonfecra

duas hoftías in manibus retineres , utramque valide confecra-

xes, & utramque fumere deberes. Quamvis fi ante confecratio«

offertori

fícatotio

nem adverteres, te.duas habere, una deponenda effet, ut fu-

menda vel àte, velabalio (fi jam fuiffet oblata) poft fumptio-

teddát.

nem fanguinisad ablutionem, vel certé poft miffam,

Re

.. Si praeter hoftiam ad facrificium fpe&antem plures

alize vel in ciborio; vel fuper corporale confecrandae fint , in-

j

Quif

coW/a/l

tentionem non effe reftringendam ad aliquem certum nume-

LU

rum v. g. ad quinque vel fex , faltem regulariter loquendo ; fed

melius fieri , fi intentionem taliter formes ,. quod confecrare

velisomneshoftias, quas ante te; hahes, vel in pyxide, feu ci-

Ej

borio , vel in corporali per. modum. unius cumuli, quotquot

YNSE

demum illae fuerint,. Quia fic & materia fufficienter deter-

minaturin individuo ; & alie* inconvenientia: preecaventur,

ii

qua ex-reftri&tione intentionis ad. certumx. numerum: poffent

at W

íuboriri, Hinccafu,quo in illo cumulo füper corporale plu-

nullam

nes confecraren-

res adeffent hoftiae, quàm tu putaveris, omi

Mfio |

tut,

Addo, cafa. quo uper corporale plures

e[fent. &5c, Quia

fíam (

fi aliquae jacerent fub corporalt, aüt extrà, n jï';cfdxifg;;i;afrcgtgt;

€ó quod cenferentur fugere notitiám co

nictondis.

duot

Refp, 5 Pro confecratione fanguinis in cálice i"ritentï'diäe;ri

re&e fic formari , ( confecrare intendas .ómhem: liquoreni

b

H

N

ij

confecrabil

em,

"

"

qui per modum:unius cofitiniii continuatur

cogi't

in calice;^ Per

liocenim prudenter-obviatur aniietati ; quam

/

celebrans habere/ poffét circa: guttulas:calici! ddhaerentes. &

inuas, fi /tales primüm: poft cotife-

reliquo liquori non conti

crationem

obfervaret; qu

ia tunc riec itra cuppam haerentes

"

4 P

u

nec exter!

às, v. g. pedi calicisadglutinatee confecrantur ; licet

intcmi.

confecrárentur , f

Saterdos expre(fe ad-eassinténtionem fü-

Yit, ad

am: extenderet.

TE

d'tamen- refpe&tr gàttarum exteriüs

ató^ facere? nom poteft,

cilici; adhzfentiumr finé gravi pecc

Dation

Ne autem ob intentiohem modo pre

di&o formatam intra

em in-

D

calicem a.-ïiqi»m materia confecrabi—lis." ps[ïcïþfcgpn.fgcration

confíe-

i

463

Ca D.

(DETEUCHARISTIA.

ä cohfetkg.

corif-ecruatarïnvenïä-tür ; diligenter fdebet'-'«cüfarä Sacerdos, ut ad

O sctatie

offertorium guttàs fion continuas reliquo liquori ,'aut puri-

Iet, w fi.

ficatorio abít

*

t fumpno.

ergat , ;m:t easdem Eïg-ï-tan;d:þ ca-lfgc;?ïj:s'-'centmuas

M

:eddg;t

/CA SUSCCC XLAKS

em yures

| :

i nt i.

Quid fi Sacerdos plures quidem boflias fibi præfäätes babet in

üm fiume

s ex 4llis tamen nom mi

corporali , fFue fciester , feve emoranter

Anne ilam

jefido ; fed

msam. determinatam cou[ecrare. intendit

t

Conféctare

Ya :izonj*afq*fä Eriam Wïigum.wnfcciaöit a

dC, feu Ci'

Efp. JAffrmativ?. Rafio.e[l; Quia non nifi illà unica per

quotquot

intentionem miniftri in individuo determinata eft.

ter detete

"Dixi :"Dum unzm, determinatam conJecrare intendit. &5t.

CCVeDtut,

Quia fi habens plürés hóftias pradfentes intendéret: confe-

n of

crare unam indeterminateé ex ipfis, quaecunque demum fit,

orale pIt-

nullam confecratet ; ut fette nótat Francifrus zimicus, Cujus

nfecrarert-

Raíio efl; quia tunc intentio non cenferetur ferri in mate-

, Quit

riam certam , Ut requirit p

fædi&a det;rminätïo n indivi-

x,iremuri,;

ned

entionet

[iqaorefi

(Mzd fi aliquie Sacerdos inter. confecrandum de una fantüra bojfía

ntintatu

ogitat , ipmemor veliquarum quas ex intentione confecrands

jtij um

Jecum nd altare tulit ,vel ferri j

ufft : amnetunc prater itlan

etiam reliquas valide

$.

con[écrat ?

rens *

f cofe

REf. .Affirmativé : Dummodo debité ipfi fint præfent/.es,

haientes

E. g.ut pofitee fuper corporale &c. Raí;o efi ; quia prior

j; of

intentio , qua has in individuo ad confecrandum determina-

gem

vit, adhuc virtualiter tempore confecrationis manere cenfe-

d

tur, adeàque fufficiens eft. pro neceffaria materize determi-

,yoteft,

natione.

1 int-i'a

Dixi autem ; dummodo debité (int praefentes : Quia fi

jv

em ii

Bbbb 2

tales

conft-

464

CASUS $4CR:MMENTALES.

tales hoftige extra altare, aut corporale in aliqua pyxide , in

fciendo

qua aliàs confecrari non folent , reli&ae effent , non videren-

snoneá

£ur habendae pro confecratis , vel faltem.ob. contrarias Autho-

d q

rum opiniones effet res admodum dubias cüm enim aliás ut

dumimo

pofitae fub ejusmodi circumftantiis confecrari non foleant,

L

non cenferetur intentio confecrandi .fe' fe: ad ipfas virtuali-

&er ,cxtcnd.e;e.

Qu

.CASUS € CCXLER 0s

Quid jiSarerda: «vellet éantüm äöh]?cvaïe tertszuel' meédiam

05

,

ia É MM

A nen detergzima(q—

H

-

g'?l'idä ne

Inotà

cqfrzþrümf.?

probatt

g

0ro ffa

E

N

*

$

«.

*

i

$

6s

f)ztiwä; Sed

quare? Quia m

otr

1

H

defizf

una.magis, quàm algeta copiecgaretyre,

1

i

fecravit,

son bb

CASUS 'CCCXLETE "

1

ftus iní

et.qu

p Qgie;fenfï quid ad

licitam materie co

*

T

zeg(uz'rdt:ä 5273 ia

fpirita

wnen,

Q Bfpondet Bujenbawn. ad:licitam materize ;Qpnfecratibncjr;ai re—

ia

quiri primó,*ut norr fit major quahtitas'; quàm tempore

effe poi

epportuno- poffit ab(umi. .

quia periculum. effet , ne.. fpecies

fimyir

comp

utrescerent. 2. utab u

quim i

vinum

li praefcripto . non recedat..

dum &

E

|. CASUS

Proptet

Pärogbu& dt per

[4

Z

?inatumä Curi fao grege fpirituali ad' Ebclä]ïunc:i'—

E7 þqug/&?ntum,;/mgiw À civitate ,ubtmon reperit bofiiam ma-

J AHLCHUL

;2

z'

' ngæ;plur:

eelebrare cum wm exiboflia?.

mores: Quaritur, Am pf Zzww

3

Efp. Cum "Tamburino lib. 2. c. 8.S 7. r tï Sx defit g'z"a*n;-

evatione

dior heftia : poffé pro facrificio ex' mera etiam. d

faciendo

hs

h

$6y

n t eqe,

QOIDEfEUCHARITLA

CEREMUDISOBNeds ss

Vride, fn

faciendo äccïpï unam e particulis, quae praeberi fole

nt Laicis,

| Yidereg-

monendo tamen prius popülum, ne foórte fcandalicetur. Ratio

i5 Autho.

eff ; quiaid neclexaliqua prohibet ; nec confuetudo obligans,

t dliàs ut

| 'eant, *

dummodo femda;llqmï abfit , quod tp-niæug praeadmonitio-

B€.

Virtali-

CASUS CCCXLIX,

materia remota Sac

Yatmenii fängu;i;. id

sis C frz'. ig

Efr.

!Si'cendum ei, folum vinum de víte eífe fiïa*fcria;r; re-

t

motam

Sacramenti fanguinis Chrifti : idque effe de fide

probatur ex Florentitio in Decreto de. Sacramentis affignante

)ro materia calicis vinum de vite, 'Et ex perpetua praxi Ec-

clefize fundata ín fa&o Chriftf , qui certó vinum de vite con-

fecravit, Qui & Marci 14. poft confecrationem calicis dixitz

x

*

,

510

n bibam amodó de boc genimine cuitis.Raío autemi; cur Chri-

ftus inftitüerit vinum pro materia remota hujus facramenti,

n

eft , quia hoc Sacramentum inftitutum . fuit. ad refe&ionem

fpiritualem.

RefeGio autem optimé indicatur per vinum &

aM

H

M

panem ; cum vinum

& panis fint materia fufficiens, & ordina.

ïonc:äif&-

ria ad.reficiéndum- hominem... Alia.ratio. hujus. inftitutionis

effe poteft :-quia folum vinum vitis dicitur & eft proprie &c

tanoie

e fpedes

fimpliciter,vinum , tam in facris , prophanisque litteris ,

quàm: communiffima loquendi confuetudine z Et'quia hoc

meLFa :

vinum calidum eft & humidum , aptiffimamr eft ad' nutrien-

dum fanguinem , & confequenter eum fignific

t

mdym H &

propte*räeaþ. iæferiptura.appeüäwrþ [fmglfüiuw 4.

:cWü'

UEASUS €CCE, i.

4 di

H

DWM"

licendum d* liqu

ore expreffo ex malo: gmmtz:

?

P

i 2 ü,üwïzs,

E

$

tonfesrmy

cre t nf

k«

;

fit tT

R

EfFaiSepatite;. Ratioefis quia licet vfa Varils in locis.re-

ag'one

"^cepto viüum. vocetur, non eít tamen vinur. deé vite,.

jjendo

2

"

Bbbb z

CAIUR

$66

CASUS $4CR AMENTALES .

teompgr

enrfet PSIESTTINIRES ercteec.

g prai

CASUS CCCLL .

li a

X

- Quid fi, ad[it agrefta, Jeu. fuccus e

k umzszmmatumexprefwf

eritue valide confecrabilu ?

Ef». Nepativé, Tta omnes, & habetur.in defc&ibus mlfï'æ

Rafio autem eft : quianon eft vinum, fed in via ad vinum,

cujus naturam nondum induit , habetque fe-ficut maffa cruda

Bf

jr?fp..e&g; ggqig,'nchc eft per modnum vini ,p.(::-taþil-is..w

^

f

H

at d

(2CASUS CCCLH. .

motibut

Skää*übti celebranti pro makeria S ac-mmke«ilzt'i ]änguimä

wwo

|Chriffiporrigat

7 P

[A

quàm

; ch ile?

etum : eritue hoc waliflä.xtan-

[c , autt

Q Efp. N ääktiwä. Ratio.ef - quia licet '-acefcü:xii(ta"lc fuertt vi-

Sacram

taten

num ; nonefít tamen amplius- vinum :

fentia

ens confecrationis,

;:a€ prcigde nequit.

,f:-iï"c mgteria fææd

&t v]

CASUuS CCCLIIL — —

adïibet«

fümte

' Qud f ;z)ïnum' fuerit aliquatido acidum ,nondum ta;;;n"*

Gmen.

corruptum ; poteritue vualide confeerari?

i,

D Efp. lía. Ratio eff ; quia adhuc eft fübftantialiter vinum z

pro vi

raviter tamen peccabit, qui illud confecrabit, ut dicitur

Tujj;

in rubrica. miffalis Romani $,de defe&ibus vini, quia exponet

&onfecrationem periculo nullitags, cum difficile fit difcernere

an fa&um fit acidum ufque ad corruptionem , an non.

ä&c&rifä

3808 1

Quare qui ruri funt paftores, diligenter invigilent, ne aces-

cat vinum , quod aliquando in, pocu

lis, aut lagenis non bené

obturatis nimis diu confervant.

Placet tamen hic addere

:udicium Patris Gobat in Alph, Sacrif, n. $4. docentis : Vinum

i

aliqu

antulum acefcens deficiente alio , adhiberem fine fcrupu-

tum

Yo nixus authoritate Suarii ,hic . Difp.

85. Seti, 2. accenfentis

üs

Bilier

lcvioyib:us dc'fc&ibus? fi v;num"üt aliquantglu-m acidum : nix

&

Pän p

DE EUCH ARISTIA

567

*——

& praxi fatis communi p

arochis ruralibus z at ïz;iïd'& notabi-

uterer. Hac ille prudenter, .

X

In;ez acido norr

| Wp ! !Jw;

. CASUS CCCLIV,

bus miïä.

ii

j

] ';ve;';öïwinwh itafit alieratum , ut dïrfäärni:nequeat' x 'V&';cyerä-

fít dubium,num. Adbue [abllantialiter vinum vel ace-

A vinum,

zum fit j lisebitue in eo con[éerare ?

Dl ruda

$

Efv, Nunquam licet iti eo confecrare, citra graviffimunz

facrilegium , ne quidem ir neceffitate:'V. g, ut populüs au-

diat facrum die fefto, aut ei detur communio pafchalis , aut

moribundo viaticum, ' Rafio éf? ; quià plus urget reverentia

t fatpuhü

tanto Sacramento. debita , & certanr materiam poftulans ,

Jj

quàm praeceptum audieridi facrum , commiuricandi inPafcha-

le, aut etiam viaticum fümendi, — Confirmatur.

juia cüm:

e fuerít vi«

Sacramentum omnium: digniffimum & fan&tiffimum fit , nec

de nequit

tamen fimpliciter neceffariun» ad falutem , ideó fumta'reve-

rentia tratfandun: eft, ut proinde moraliter" nulla -fufficiens

éauía videatur poffe occurrere ,'quae dubiam finat materiam

adhibere ; quariquam' id- in^ baptismo tanquam . Sacrámento

fümme neceffario'j quandoque licitum effe poffit; /|Quo4 [

z Wäh

tamen poft confecrationem, in/fümptione , vcE poftea dubium

incidat; an fuerit vinum vel acetum , erit preefümendum

er vínum:

pro vinó, quippe quod prius eft , quàny ac

"

4

t dicitur

etgm&- ; 'E:a doceg

W ?þu[l*, Je[a C"j : 2.6 $.$. F.

3 expont

'Iamburm

i

|ue- CASIIS. CCCLV,

i

difceraete

äk&äräbf*veni?hs ad'aliquem fpagunz ibi /Flij[a'mwce&ämmm;, &

n

, I 4-

nox imveniens uiff vinum aromatibus,conditum Abfynthio , cariopbyl-

-

[^

;e

-U QOneritur,nm iu eo valide oel licit

(( bent

fifs-,: juniperz eo

E

(; adde?

st P Bs

a

«Ninm

näïzone'

-Nam fi quidetz ità

'xhod'ï;& fit.condi-

ye frpt-

tum vel perrnixtum:, ut fubftantiam vini notabiliter & fen-

anfentis

biliter retíineat, valida mariet materia corifecrationis etfi fem-

em Ec-

;; fiiXUS !

pex, ;gïmvicerillïci'ta contrapraeceptum: vel.confuetudin

clefiae.

56f

€ASU$ SACR AMENTALES,

spanttti

motibundi

Clefie, Siveró'admixtio aromatum, vel alterius fit ïmmo"d'f;:;;,

ante ag

ad minimum erit materia dubia , multoque minus licité

Tunc enim

citra graviffimum facrilegium confecrabilis./ Semper enim ti-

mendum eft, ne aromata adeó fint valida, ut vinum extra-

hant,finonabipfafüb(tantia vini,faltem à cotimuni denomiria-

Quid t

tione & ufu vini , fic, ut non poffit abfoluté dici ? £Joceff «vi-

yoarim m

f"iUÜ" ; nec pro communi ufu vini ferviat, fed potius rationem

UL

alterius potüs, vel mulfi alicujus induat,; ; Similiter.d

»ifcutrcnf*

6d de

3i

P

Vm: aqua, vel alio liquore.

í

*

í

T

/CÀSUS CCCLVI,.

fig pau

'(äld]i pro celebra

fione Mife folum fäþä*riatu:; muffum, id ei,

excufant

furis expr.

€

crif n (0.

o r a

. Éon[eerALionis ? U

effeos : eff ss aga(zrffæ?alic(g :

H

Pontifex,

- ;Re]g;j ü Afïmaif&z&. - Ratio

efl ; quia muftu

m vere cit vï-x"

num, c.cütsomhe, de confecrafione , dift. 2.. Sed quia nondum

defaecatum & purgatum , fed valde impurum , & feecibus per-

Qu

mixtum eft , idcircó non . eft.materia licitae, confecrationis :

vel maximé ex hoc capite, quod habeat admixtas foeces in-

confecrabiles. Quare pro licita confecratione illius ; caven-

M.

fet ratit

dum eft, ne muftum fit feculentum aut impurum : alioquin

chfus,

Ccommitteretur peccatum ex füo genere mortale, contra reve-

UM exp

tentiam tanto Sacramento debitam ; maximé fi non adfit ne-

Quaex

ceífitas in mufto confecrandi, . Secus eft ; fi adfit neceffitas a-

€0 lum

liqua confecrandi , & defit vetus vintum : uti claré fignificat

N ? e

Pontifes cit. c

[

p

ithomi

ce comprimatur,

p. citf omine, dxccns PA e4 f nece;/]e /it,botxu.fjn cahi-

icitur

CASUS CCCLVIL-

tur) bOU

Quidf ergo in pagonullum fit vinum , babeat famen parocbus circa

vetuscil

i domim [unm, pendulase uite wuas matura

s 3 peccabtt ne, fesim a.

icüm

alteramve comprimat pro fuofacro ?

^

Di

:

Elþ Non pec

cabit , fi facrum faciendum fit ex obligatione,

f & o

iatico

R

utpote die -Domin-icq? vel Feíto , & maximé pro v

inori-

t ofí

DEE u-CHAzczsriA.

569

—N——.

CImmodici

fnori:bu»ndi-; tunc enim eum excufabit ipfe Pondifex paulà

ante allegatus.

Secus fi vellet ex fola devotione fic celebrare;

m Tic

Xrenim q.

Tunc enim utique ageret illicité , ob rationem ante datam.

RUm extr

CASUS CCCLV III,

'Qiominj

Ef vj-

Qui4 ergo.v]ïntilþndum de cbnfuetudine n nultis locis ; ut. primitie

trvarum in calice exprimantur pro [Acréficio , aut im feflo transfign-

M

rationis.s Domimi , vel,[famédi Laurentii dm mu[io

t dflcomem

E

novoex wvisincautharoexpreffo cone-

eretur ?

-'Ref þ.Licet hunc morem reprobent Suarez,V". 'a-:quez,ï& alii

nion pauci:attamen ex devotione populi & pia confuetudine

iil d

excufant Layman, & Tannerus & alii cum Gobat Alphab. Sa-

nlida

crif, n. so.Quia ufüs longe-vi, non efl lexvis autboritas. Yaquit iíte

Pontifex, cap cim conjuetudinis, Tit, de conjuetudinibu;,

ye elt v

CASUS. CCCLIX.

j nondum

eCibus pete

- Quid fi fuccus iníra uvas jammaturas adhuc cententus

eon[ecraretur $. effetne valida confecratio ?

Tationis

fgeces 1

5. cayete

Rejþ NV egati-ve, Ratio eff ; Tum quïa in iftoftatu necdum ha-

betrationem potüs, & vini ufualis, Tum quia fuccusuvis in-

z alíoquin

clufus, non dicitur proprié vinum, nec cenfetur vinum , do-

ntrareve

néc exprimatur,

Deinde efto fit fubftantialiter vinum , ante-

1 adiit ne

quam exprimatur, adhuc tamen noneft confecrabilis, quia in

ecellitas ?*

€o ftatunon eft ad fenfüm demonftrabilis , dicendo Poc eff «vi-

figniicat

num : eftenim faccus ille in uvis tanquam pars, ficut fanguis

r u

inhomine ; adeóque ficut demonftrando hominem, non recté

dicitur : hic eft fanguis : fic demonftratis uvis, non re&é dici-

tur, hoc efl vinum,

Ádde quod uva maturae non fint potus, fed

veruscibus, adeó ut earum m

tui 0

4

anducatione jejunium E'ccleüaj

d

fticum folvi poffit,

Dices,

Vinum in calice vel ampulla vel vafculo clau-

'gätl'()nev

fo & cooperto poteft confecrari.

Ergo & vinum in uva vel

viatico

in o-ifa panis.

Item vinum fi iterum abíorbeatur ab acinis

Cccc

vel

mori«

$7^

€435 US*S'ACR'AM-ENTZL'ES,

asss

vel pane üc.cd , retinet confeärætibnem » Ít fuit ante -c'bnfe-

cratum,

Ergo etiam tale exiftens poteft confecrari,

Refp. V.

€

ui f

2o confeg. difparitas eft in primo , quia calix,vel

ampulia, vel vafculum claufum ex communi hominum ufu &

i

acftimatione prudente nom impedit,quo. minus vinum in illo

contentum fufficienter defignetur per pronomen bic vel boc.

Quicunque enimabaltero, qui poculum quamvis claufum ma-

nu tenet, dicenteaudit, boc eff. cvimum , fufficienter intellieit

BM

R

Düm

j

er pronomen. Poc fibi demonftrari & defignari vinum in. va-

modo

econtentum, Difparitas in altero eft ; quia ad hoc, ut ma-

Wer gU

teria confecratianem retineat, fatis eft , quod: femel fit: validé

et m

«€onfecrata, & retineat ea accidentia

» Quibuscum perfévera-

« confe

ret naturaliter fübftantia vel panis vel

vini , fi adeffet..

At ye-

loit yto

xó ut confecretur valide, non füfficit, quod. fit

materia legiti-

olivarun

ma, fed debet praeterea ita effe praefens & dete

rminata;ut per

tur &acra

pronomen demonftrativum formae bic vel foc

Tee-

tanquam

li r

fens defignati , & demonftrari poffit;uti jam

faepé dixi, Si-

mile autem habes apertum in eo ,

nempe in hoftia triticea

à me confecrata ,. quae etiamfi me hic manente in Indiam de-

:C/iw

feratur, ibique exiftat, retinet;confecrationem à me pera&tam,

attamen fi. necdum confecrata effét,non: poffet certé 3 me in

ila diftantia validé confecrari,

; Plus ergo. requiritus ad.

confecrationem

primö; accipiendam, quàm ad acceptam re-

&

mi—'nendam,

4

— Qb quut

CASUS CþCCL X,

. Sed quid dicendum de viao in pane imbibito:

f'dfficfeus: confecrationis ?

T matería

Q

l.

Efp. Vel nom eft, vel valdé dubia eft, Rafio

ef ; quï:i

Mnon poteft.de illo abfoluté dici ,. 5oc:

eff cuinum , fed potius

B

Bic eff. panis , habetque. fimilitudinem cum: mufto adhuc in

Àyt

uvaexitente, Quod in hominum eeftimatione potius.

füb til

cibus,, quàm potus eft,.

tint t«

füficier

: CASUS

j7t

DEEUCHAR IS'TIJ. .

P

& onfe.

CASUS CCCLXL .

TM

pia Gl

;'zAcid þ-aäej]?t

eyitium miraculofe produ&um , quale fuit in ttup-

inum ufü

&iis Cana

GA.

lilee 5 [afficeretne ad valtdam con[ecrationem ?

R

AL

Um i ill

$ dgþitarfdi eff ; quia boc nqn;- fi vtuum de

It vel Jot,

'wi*e.

lum £.

Y3Eb.

" Omninó quïcerc. Ratío eff ; i'juïïa:licet ejusmodi vi-

et invllieit

num non

fit ex vite formaliter , efttamen ex ea quodam-

um inve

quatenus eft cum vino de vite effentia-

10C, Ut mi-

modo zquivalenter ,

ficut hoc , ita etiam illud

liter ejusdem rationis 5 quare

L fit valigl

eft materia. fufficiens . confecrationis,.

—Rt certé fi vali-

| perfeveta-

Tc[l- At Y e'

dé conferri poteft baptifmus in aqua elementari. miracu-

lofe produ&a ,

& Sacramentum extremze unGionis in oleo

teria ]egiti-

olivarum miraculofe creato 5

cur non etiam valide conficere-

fratayut per

tur Sacramentum fa

'

-

nguinis Chrifi in ej us'mædi. w'ir:xoj müac-u-

QUA. -

édi, $5

lofé produtto?

fria tCeA.

CASUS CCCLXII,

Indam de-

Cüm ex Florentino Materia vemota calicis il «yinum

; peradam,

vAtio s fcve ff vubrum , f

ie 2 mein

w d '.'v.itf,;-rac;[lnc 774

AMDHM? .

i/e

yotritus al

Efp. Eiï'ä'patemvomnïnö rationem, Qüa etüïpec'ïe plhyi

ag f

R

fica forté differant, fpecie tamen morali non differunt,

L guia g*ffqmquc e

& vinum de vite.

,'CASUS CCCLXIIL

tutit

ino'-eon

Olud dicendum de *v

pelato s efine maleria valida

7

con[ecrationis.

1 :

TEsant Alanus , Flenriquez, Ledefma , /Mol)nw & alii graves

& o

|Authores, . Fundamentum eít, quoed vinum congelatum

A

.

fub tali ftatu non habeat rationem vini

potabilis ; quod pu-

potius«

tantrequiri ad validitatem materie, — Alioquienim non cffet

uc in uvis contentum aut in pa-

fufficiens ratio,cur vinumv--adh

ne

Cccc 2

CISUs 1

$72

CASUS SACR AMENTALES.

sst

ne imbibitum non poffet validöconfecrari,'cün:i

poffit ctiam

N

inde exprimi & fieri potabile, nonminus quàm v

inum conge-

præfenï

latum per refolutionem.

poffit fieri potabile : Quae ratio vide-

p feh

tur fatis probabilis,.

Nihilominus

cundun

. Refp. Vinum congelatum poffe validé confecrari, | Rafio

nonhal

ef; um quia fifpecies vini jamconfecratae congelentur,remanet

fubillisfanguis Chrifti. Ergo etiam poterit confici Sacramentu m

fanguinis in vino congelato.

Tum quia vinum congelatum

MUEI

adhuc eft vinum, & adhuc ex fe

, & fecundüm fuam naturam

qu

P

otabile eft, & potari poteft lambendo, vel fugendo, aut. fil-

tem fi lique fiat. . Ergo e(t materia fuffic

:

iens ad validim con-

fecrationem... Secus dicendum eft de uvis ne

cdum exprefíis,

& de vino in pa

rg'c imbibito,ut patet ex irati

onibus fupra ad-

b

du&is.

Cfa

gisolt

Dices. 1x, Aqua congelata non. eft materia fufficiens ad

baptismum ; e

nerety

fufficiens ad Euchariftiam.

rgo neque vinum congelatuna videtukrþ materia

N

Refp. Vegando confeq.

Ratro difparitatis, inquit Bonacína,

graycs

eff ; quia finis primarius baptismi e(t abl

utio attualis , quae eft

materia proxima baptismi, nec

poteft fieri in aqua congelata,

dum nempe eft in ftatu congel

ationis, Euchariftia vero non

confiftit primarió in ufu, & a&ione, fed confiftit in re perma-

nente; confequenter non requiritur materia , .qua a&hi bi-

batur , fed quae bibi poffit, uti eft vinum congelatum ; ficut

Rä:

Iet

enim fi confecretur panis duris,

qui comedi non poflit prze

& m

duritie, nifi mollis fiat,

valida eft confecratio , cüm veré fit

panis, & panis fubftantiam habeat , & retineat

Cràthe

; ita valida eft

D7

confecratio,fi fiatin vino congelato, cüm vin

1

umcongclatqm ve-

se Git vinum, & viri fübftintiam retineat.

quax

ts

Dices. 2, Ut vinum pro conficiendo Sacra

mento. Eucþhari;

ftiee valeat; debentipfius fpecies poffe dire&

repraefentare fant-

guinem Chrifti ; fed huncdire&té repraefentar

ene

"

P

queunt fpecies

vini eongelati cum non Ahabeant cíle flui

dum, ut fanguis.

Ergo ;zc*,»

2ef.

473

n

D'E-E EICHA?ISTIA;

of &tim

Refp. Negando min : Nam ut fpecies vini fint dife&& re-

lUf Conge

pracfentativae (anguinis Chrifti, fufficit, quod feapte naturá,&

Ritio yide.

per fe habeant quoddam effe fluidum , tametfi per accidens fe-

cundüm prafentem ftatum (qui facilé mutari poteft) tale

V, Raf

effc

Ireminet

non habegnt.

Xmentum

: QAsus. CCCLXIV.

X

Ongdatum

CU «vald? probabiliter suinum congelatum cvalidé confecretuy ,

D nitürum

quers poteff , am etiam licitum [it, id coufecrare , priu(quam

0, aut fil-

*

lidum con-

. glacies refolvatur v. g. calore QEIMI c p u-

nAaruen Qrc.

eyre(t

REjþN cgkiþ?vä. ïiatia efl ; Fum quia Sacerdös wnc -ïtälgonfe;

fipra at

crando graviter leederet confüetudinem Ecclefize,quae vim le-

fficiens 2d

gisobtinet, Tum quiaà Sacramentum fanguinis Chrifti expo.

J fitet

neret periculonullitatis,cum dubium fit,an vinum congelatum

fit matetia-valida confecrationis , quandoquidem celebres 8

Douttita,

graves AuGtores non absque probabili ratione *-id—negen.t-.,

, queet

CASUS CCCLXV,

Congelatts

| Verónont

de iva;p

—— .lguid aïcendum

oteffue pah'dä CON-

i& prtfind-

! þcmri £

aQv bi-

3 Efp. Uva licet fit matura, non poteft valide contetase B *

m ; ficit

-tet ex fupra dictis,& Rafio t(i ; Tum quia tiva potius come-

vofit pr

di confuevit, quàm potari & bibi:pro matería autem iftius Sa-

? veit fi

cramenti inftituta fuit res potabilis, feu vinum,ut patet.- Tum

ralida &

ex canone didicimus, dift. 2/ Tum à fimili de maffa farínaetriticeze,

que rion eft apta;& füfficiens matería ad confecrationem cor

:!gcqmvef

po-

c€um rmiornfie materia ufualis, Tume

&

xillis verbis:z

xisebrii;jïi-,;

fidiati:

csus r Bibfte ex boc amnm

Axe lat

vptti

fj

d

Y5 t fä (o) [

. €cec z

CASUS

W.

$74

CAsSus SACR'AME NTALES,

sÀ—À"

CASUS .CCCLXVI.

&

&bhdi' p

Cunm .uZmixtio aqu

& modice cui «ino-coh[acrando

menti f

beionfisilain

mium Theologorum nece/farin fits quaritur.a

ufo

Jfét nræizärianagäïtþ- |

a prat

£e pracepti, s. ?eegþ'tate SACFATHERHEA ?

[Vü

Efp.1, Admixtio aquze modicae cum vino confecrando necef-

qu mi,

R

efle ex

fariaeft neceflitatepreecepti,^ ARaíiodefümitur ex Florenti-

no dicente, materiam effe vinum Ze vite , cui ante confecrationem

exempl

aqua niodiciffima admifceri debet. item ex T vid. feff.22.cap. 7.monet

yd at

fautda Synodus,preceptum ejfe ab Ecclefia Sacerdotibus , ut aquam

SAMA

*vino incaliceofferendo mifcerent, Hujusautem mixtionis Flo-

bendo,

rentinum hanc reddit rationem : Zqua aufem ideó .admi]j:e;'zgr,

4 u

quoniam juxta Teftiinonia $5. Patrum. creditur ipfam Dominumin

f

vyino aqua pertiisto boc in(Hituiffe Sacramentum.: Aliam etiam SS,

tur,qt

Patresadferuntrationem, nempe idfieri.

» quod € latere Chriti

dicts.

fimul aqua cumfanguine fluxerit.

"?

*

à

fitui,,

R

2 a

D. 2, Hzeca

dmnixt

»

loaquae noneft nec

eïï*a-fïa'nebemtäteSa;

K

«ramenti, quafivinumnon poflitvalidé confecrari absque ejus-

modi mixtione, Probatur, 1,exFlorentino pro materia calicis

etiam|

infttu

diredé tantüm affignante vinumdevite, Additquidem admi-

Ícendam aquam,non tamendiciteafimulcum vino; "*el vinum

v-niis;nex

aquamixturm effe materiam calicis ; fed (impliciter vinum de vi-

1c,

Prob.2.ex'Trid. loc, cif, dicente, hanc mixtionem effe prae-

ceptam ab Ecclefia, quibus verbis denotatur neceffitas praecep-

q

ti, non Sacramenti. Prob, 3. ex /Miffali Romano aperte id fuppo-

nente in rubricis, dum vetat omiffam aquae mixtionem fuppleri

poft confecrationem : Quod tame

;

h

:

| fieri deberet& iterari confe-

Ej

um

,t

ggatio,* iïma mixtioþfi'emeccaärïa neceüitate;;s.agramgrïtg

24CASUS CCCLXVII.

L

E

quiah

f

tereef

Quuerenti, an pr.

:

tuim de aqua mifcendasvino confecrando

797

7

VUÍFEATI,

a Exlfffgfäimï ?

füitpg

&rihibi

Efp. Dicendum effe Ecclefiafticum; 1ta Do&ores commtni-

Vran

ter.

Probatur, 1. ex Trid, fupra citato dicente, mixtionem

pet hi

ré o.

aqua preceptam effe ab Ecclefia, Prob. 2.quia .alioguï seg

endi

N

L MESE UCH'AElSjTI'AJ

$7f

&cmït poff"cf, cur-non jefftt etiam neceffaria neceffitate Sacra-

«'li]ï)zjïmm

menti z quia videntur fic neceffaria,

qua funt ex inftitm;ione ,

217

aut pracepto Chritti,

Neque ex eo, quod Chritus Con E i.

o necet.

quà mixtum , fequitur: , hanc mixtionem — adhibendam

Flonati

e

effe ex . ejus inftitutione , aut praecepto

.

aliud enim eft

1177

exemplum dediffez aliud praiceptum. — Itaconfecravit panem

P. 7 tloftd

vel azymum , ut volunt. Latini z vel fermentatum , ut Grz-

Af Aqum

«iinectamen deditprasceptundeazymo,vel fermentato adhi-

Ionis £lo-

bendo,..:Quando autem Corxilium Caríébagineafe.. 3« adurelian..

dtifrt,

4.. Huncritum mifcendi aquam vino vocant Dominz Traditio-

Qntíti t

nem ; & Cyprianus lib, z, Epift. 3. Dicvinum mandatum,Sic lequun-

etiam$S,

tur, quia ritusifteduxitoriginenvab exemplo Chrifti. Hinc fr

te Chrili

dicas : Chriftusmixtünsaquávinumrconfecravit. Ergo ita in-

([tateSae

Rituit, & fiexi praecepit, dum dixit: frocfacifee.

- Refp. Non omne;quod Chriftus fecit, i'nfïï&iïtä c&hfecmvït

quééjue

ja calicis

etiam: poft. coenam in: pane azymo , in vino:albo, & tamen norm

inftituit ; dicendo autem Zoc facite , pra&cepit fubftantiam a&io-

emadmi-

e| vinum

-giäæHGH;*-V?iïöpmnssïcüïwm&anïiæsgguasæjp(:adbibgit,

m dex-

CASUS CCCEXVIIL, ^

:(fe gt

pracep

enti'amö'fguæ-rktibne:

Affe

m

Fevri po[fint ad*a[fmdbkdms .,

d fuppo:

quare f'n £0

nfecii

füppleri

s MEEA ET o

one Euzhariflia: vii?a agua» -

r n

: Epru»I'tasræ*äwneg

ii TR BH CUP od OR

. Chrifti , qui confecravit in vinoaqua permifto. Secundzefl z

mi.ï :

quia hoc pacto repraefenta turfanguis & aqut,quaede Chrifti I4-

tereeffluxerunt. — Tertia«ft ; quia hocSacramentuminftituturm:

do

fuitpetmodüm cibr & porüs 7 Sictir enim vrmutu folet ab Eo-

minibus bené inftitutis aqua permifteti? ita vinum, quod huic

mmiml'

Sacramento. inferuit, aquá mifcendum eft. — Qugarfa eff ; quia

tiotem.

sSacra-

rb o

per hujusmodi m&iiomgmk repracfentatur cffe&lus. huju

Y

qdenti,

di

ften

$76

7 CASUS SACR AMEN'TAL ES.

ii

menti, qui 6& unio cum Chrifto; Aqua enim ügnifä&at Aþol*püllvo:s

Zlpocalyp[is. y7. & vinum fignificat Chriftum;qui fe vitem appel-

Qd)rä

avit, ego fum cvitis, &5 "vos palmites , hinc ipfius populi fidelis cum

caPltc 'Chrifto: unio tali miftione repraefentatur.

lu

-UCASUS CC CLKXIX,

4j ; quia

Querenti, an fit. peccatum 'gra-ve. otm

"

itt&e v—lm'nc :

quadam

nmli102e€g2 ?

tempore

di«cooo

Efp. Onininö effe grave. Ratio eff ; Quialicet quantitas aquae

um pri

mifcendae fit levis, ejus tamen fignificatio & myfteriumeft

Qu it ;

grave, cüm reprefentet aquam à latere C

debete at

unionem Ecclefia cum Chrifto,

.

hnftt 'äuegt:m ,&

fio v

$

litus, &

CASUS CCCLXX.

D

tamen Q

1

threnti, qua

ntum aque "vino mifcendun

1 fit in fam'fia

o

guinis

Milfa $ quid. vefpondeudum ?

o

i eofo

Efp. Cávendum effe, ne tam multum infundatur aquae, ut

uti&dec

"fenfa guftüs aut' odoratus non facilé- ex accidentibus de-

prehendi póffit, adhuc effe fübftantiam vini.'' Rafío eff ; quia

aW

in confecratione non eft ufurpanda materia dubia. Cencilium

Triburieufe ( quod fecundüm Ferdinand. de caftro Palao de mix-

Qur

tione aque traid. 2«. difp, unicá. puntdo

f. non fuit approbatum)

Can. t9. permittit quidem tertiam partem aquae apponi , q

uod

roinde illo forfan tempore & inilla regione ob qualitatem vi-

um

C

Cfa

ni potuit effe licitum : Quia tamen F/orentinum in Decreto fidet,

