;quiaeque

cilé confundcrentur jurisdiGtiones prfcopurum.

pracepum

O€ASUS DCCCLX XH. .

quandoque

dNom i

Oyd jï E;!z['copw faculiaten: di]penfandi in Jenuncmt'mmäw

deleg»zref altevi ; facererne id valid?

AC lmz*t ?'

yef3 p*

Refp. Ajïrmtzme. Rm*we]i qum /habens ]zmsdxälonerm

jrt

ordinariam, licité ac-valide poteft.eam alteri delegare, Ex quo.

equitur etiam Vicarium Generalem pofle facultatem. difpen-

fandi in denunciationibus alteri deleg,are 5 Non quidem gene-

dl]þ.7 0.71

m]O Capo 4 i

xahter :.nam quamvis ton poílit conitituere alium Vicarium

vel f

Generalem cap. Clericos de officio Vicarii, nihilominus

6, um 54'

poteftunam vel alteram caufam delegare am.

er EplfCOPUS

Ita Sanchcz lib.5. difj 9,7.

j ecamp

fic t*

u

dum 4

Epilt?

lii iii

CASUS

Er

$986

CAS U& SLALCK.AME N TALES

!

"-

HNEUNEPEEEA «

viuhens fit

CASUS DCCCLX X UL,

fionciatioru)

sumium puc

Quid fi Epifcopus in denunciationibus velik d

babere juflam.cau[am ?

ifpenfare , debeme

lum f , ut ;

ut i coricuo

Refp. Affimativi. Ratio eff ; quia hoc negotium reli-

cubina., fed

&unz ett judicio & prudentize Ordinariorum in Trid. Seff. 2.4,

«t mutet Y

cap.. 1. Ordinariiautem non prudenteraguntremittendo denun-

Qustio t

ciationes abfque juftà caufá, — Ita Gutierez de matrim, cap, 37,

tequednt o

3,.1.. Satchbez lib. y. difp.8.n.s.. FTenriquez lhb 1 1, cap. s. Non

gu Quir

tamen necefsé eft,ut Judex cognofcat judicialiter caufam difpen-

Jponíorum «

fandi fübeffe ;. fed fufficit, etiamfi noverit extra judicium: nam

DOENONÉ

Concilium remifit hoc negotium confcientiae

«ontrauri

,& prgdentiag

Epifcoporum. Sanchez loc,cit,num; 4..

vidiculo t

TumT.) ?

.,

.CASUS DCCCLXXIV. —

quia matrin

Vs À d

Quid REpifcopus-velit fubindé vemittere denunciationes z que-

detegeretur

nam fnnt jufl a. caufa remittendi *

(ío ptocedit

Refp. (Plv'ures.n àDoG&oribusaffignari. — Prima ejt Quahd'&

Wünenti,

creditur matrimonium injufté impediendun» , ut per malefi-

if 7 nur

cium,autparentum ,velaliorumfraudes, — Secunda eff : Quoz

(

ties denunciationes fieri non poffünt absque detrimento aut:

4641 4f

notabili incommodo in: fama: , vel im corpore ,. vel. in bonis.

tN):

U

fortunze , vel abfque fcandalo; Quam: ob'rem fi quis lon-

tm, Àth

giusftatim: debeat proficifck . aut: exiftat in: periculo: mortis.

Vifitiue. :

& opus fit prius contrahere matrimoniunr , ut proles legitie

"Ginciajo

metur , poterit Epifcopus circa denunciationes: difpenfare;

fIOly f

Idem: dic ,. fi: matrimcnium: prius publicé contratfum: fuit;.

WUt at

fed' invalid& ob- occultum aliquod: impedimentum: , aut fi

fie N fiof

contrahentes. in: concubinatu: viventes cenfebantur conjue

ges: nam fi fiant publicationes ,. judicabuntur in pravo ftatui

iign

ermanfiffe, Idem dic ,. ff contrahrntes fint ineequalis con-

ditionis ,. ut dives contra&urus fit cum paupere ,. aut fenex

cone-

Cum j;uvcnq:la » aut nobilis cum igriobili ; aut uterque

tra-

95*

DE MATRIMONIO.

'——

Is

þtï*ahens fit valdé fenex , :tunc enim fupetior pote'ft in de-

nunciationibus difpenfare . :ob periculum irrifionis , vel ob

ï

[ar, dl Y

nimium pudorem ipforum contrahentium. dtem fi pericu-

lum fit , ut dilatio matrimonii occa(ionem praebeat peccati,

ut fi concubinarius paratus fit. ad contrahendum «cum con-

tootium relk

cubina .

fed tíimeatur fort , ut fi matrimzaium differatur,

Tertía «f :

Tri. as ]

vir mutet voluntatem , & jperfiftat in peccato.

tendo dentn«

Quando temp

us ; quo nuptia prohibentur , inftat, ita ut

iLfim 49,37,

es denunciattones praemitti , ut fi intet tem-

nequeant omn

' MP'-» h Non g

pus Quadrage

(ima vel Adventüs, «Quarta eff : Notabilis

vfam difpene

fponforum commoditas ,

modó timeatur periculum .alicu-

dicium: nam

|

z.

$us occulti impedimenti,

Quinta «ff : Quando imagnates

k prudattia.

Bo ii

«ontra&uri funt matrimonium. Ratio eft5 Tum quia (ut

;

IX

ridiculo utar argumento Patris Coninck de matrim. difp. 27.

) "Magnatibus

femper eft aliquid largiendum. . Tum

32 0 ..

num.57.

»

quia matrimon

ia Magnatum funt valdé publica , confequen-

ter fi àliquod inter ipfos impedimentum 'extaret , facilé

RUs YUR

permiffis denunciationibus , & hec ra-

ii Qu

detegeretur.4 ion

donefttimor alicujus im-

s

tio procedit etiam in aliis, quoties

pedimenti, ItaReginaldus lib3 1:n.23$, Coninck,de matrin

(fi: Quido]

u

t permalelg

;

3

AE pl

':

difp.z 7 .-num. S 70

if : Qs

D.

Obferua tamen Primó *

Epifcopo incumbere curam in-

ticaeptp *

dagandi, an vere fubfit caufa difpenfandi in denunciationibus.

Secundó : Ut probabiliter credat, nullum fubeffe impedimen-

:

Y

& quis lo

t

um, Adhoc autem credendum adduci poteft praemifsá in-

quifitione , quam ad hoc judicaverit expedire. Tertio : Ut

lo morth

denunciationes celebrato , fed nondum confummato matri-

roles legit*

$ dlfpenfafü

monio fiant, i caufa folum poftulet , ut denunciationes omit-

Uif»

tantur ante celebrationem matrimonii , ut quando nuptize be-

stlum f

iedici non poffunt ob vicinitatem temporis , in quo bene«

Uftt

a v

ntur COD

J

di&iones nuptiales prohibentur , & ex alia parte non

omnino conftat., nullum fubefte im

yguvo fatg

a

jcore d

æcdimentum,ïita.

i f

d

J

lii iii 2

i i

"'CASUS

98&

FAS??SACKX&ENT&LE&

p

( CASUS Dutti P pb ang

r E figanturfub

(zuzd þ 'ïeohjuga.- celebravint maïtæïm.onfiam?naksþr,müfä zïemm

Ci4-

.. At

dienibus , nuatrimomium confümmatint , priuiquam deuunci

f

atio-

AonesaDte !

ues At celebr atum couttaéf um omiffe, ex p

^

off f acto peradi a.

guegonlun

Á

d dfuenuat ;

pecearumtme: ob door "ortaliter ? -

*

! D

f

hmus 1

Antequam ve[poude us

4

:

i

k

3

*

iy^ jvgf;,gb ;Ei;iïiaör,d

inarié denunciationes ädem';;

iebicanr

ante

ngæcfd:

eelebrationem:contrattüs matrimonialis, ;ex jufta tamerr caufa

«Ordinarium:

quoad hoc difpenfare-poffe ,. -velut idenunciatios

nes. omninó. omittantur , vel ut poftea folum confummationi

|wf^

qatrimonii praemittantur,, ad praecavendüm:, neifi fott? ali-

quod: impedimentum fubeffet ,. copula: habita 'fi£ fornicaria,

1.

En verba:Concilii Tridentint feff; 24, in;decreto- de: reforma-

3

lo

finpindo,

ï-

3tione matrimonii. cap.r.. Quod-fialiquando probabilis fuerit

fufpicio:s, matrimonium malitios? impediri poffe , & tot pree-

|

im

i5j

cefferint d

Xopulbzag.

lenunciationes ,. tunc. vel una.itantuim: denunciatio

fiat ;; vel faltemiParocho:& .duobtis vel tr

'ibusteftibus praeferi-

(tiones

j

tibusmatrimoniam celebretur;: dejnde.a

nte-illiussconfumma-

1217

&ionem: denunciationes incEcclefiaiánt,, wt ;:faliqua fübfunt

fM

impedimenta , facilius detegantur :

. hifi Otdimarius:ipfexexpé-

Tittr eo

27

"direjudicaverit, utpraedi&te? deru&aiationesremittantur)N«unc:

*eigo quzeitio efb; aà i& qualiterpeccent conjuges jquamdo de -

; umpol

Tiünciationesánte.celebrationepa-contratüs omi ffze ,-ipfi con-

*

Wt o

4ummationi matrimonii preeniittendae funtg. &

non exfpetaris matrimonium.copfunintant?: ; : o

con;ugesihxs

&

&5 Pt

us Refp.cumsSauchez Jib, 3. difp. 4 t. numi$, sProba

NI

deri, quod'tales:eonjugespeccent mortaliters ; Ianfao & j$quia

qualitercoanjuges Qäæligmtwig;gur;dïenunbia*ticxäzs.fwæmimm;-

Wm N

3

tur.contrattui matrimonial

i:nülla jufta:caüfa excufans;vel

difpenfatio intercedat;,.. talite

^.

ligantin j;us fi:ante.contra-

&um fuérunt.onfifla ;. faltenm pr

QU/I)

&mittantur.confummationi:

(cum enim utrumque ex.eoderamotivo à Concilio Tridentino:

preecipiatur , cenfeturrefpettu utriusque intercedere aqualis.

Vidm

um (j

T*lz

&ui, fi:

daS €H'e

QþlfsgäFiGï a'tgpiïflL,Ec??ngrägiation€S preemittantur contra

nuïlaf

tD

*

'

,

'"DE MATRIMONIO.

989

"—--—.

m Fubüt wfta caufa excufüns, aur difpenfatio;. wn)ug-es ob-

ia gantur fubmortali, utconttat ex fupra di&isz Ergo..

hs ts

Lindescolligis; 6 ex fa&a. di(penfatione aut aliàs demuncia-

n denniiagig.

mne,s antecontraGum fint omiffz ; & poffintac debeant poftea:

fäowäa

anteconfummationenumatr imonii ficu ,adParochbum fpe&are-

j

fiujusmodi conjtiges monere , ut tamdiu-à thoro: abüiæeancw

z

ægmousgye dsnmmamäss £uerint peradtas,.

debeantante

atamen a

CASLIS DCCCLXXV;£

brdenonciatie

yofamtmationi

wäf dïen

unciationes aliquando fiant exiva templan; 65 /M jz;«

OH jä!e;mm eritie. Boe zpfo. gecmmw«?

nelt fotté ali-

'Non ita neceïïäuum effe äenunaa

Otes Een mf

fitdptaiciti,

RFHJ

y de telotma

dnter Miffrum folennia , quin.non al

qugnuo li

clte fï'am

D

xtrà Ecclefiam & Miffarum folennia ;

fr.

ln* quo-w-

Jóbuds fuetit

dam loco apto.extra Ecclefiam coram frequentlïïïmo pamghmk

: BLtot pf

lo.concio habeatur &c, runcenimirn tali confluxu ennpe

detnciatio

Ciationes

16 ficti, tenet commumsüo&crum ft

t10 eft

ibuspradoi

1S

cur Tridentinum. præc;prt denuncmüone

(Cms'

is confoimae

o imer Nfiffarum folennia fieri. debere ; eft, quod ;ommuw

liqu fibat

miter eo ïempore ad tempïum Frequemlor poyuïus &onvenire:

jipfeupe d

ä

leat, 4

roinde tünc 16t denunciationes im plurium HOLis

jtontr i

E

pofï devenite t Ergo-fi finis hujus preeceptt congrug

yf((a&gt(ta

'ébtineri

xolit abfque eo'; quod denunciationes fant in ipfo:

&fæ, W C(m

xemplo , & inter ipfa M1Härum folennia, nom erit i

c1tumgig

xconïuges

'€as peragere ; fed qmndcquc finis hujus. preecepti ó

dneri por

teft abíque eo, quod denunciationes modo præCh&o *äant, ni

*robæblhus "

mirum incafu à nobis-adduttos-Ergoy ..

ræfmmn

,gCA SUS-JDCGCCLA.

.;Vlji

æ excufanä*, i

Qui4 fi Parax

u nron faciat dennciation fwbw dæäw fe jhgz

jante n

rontmzm pæmme (H0r TR Her?.

1fonit at

Videtur, quod peccet;mortaliter,

Ratm eft

uia Triden-

j U

*ämum Íetf

p c.t üercformiationé mætrlmönxz

Crl

F&C(gni*'

dwæqw E

äas eiTe tribüsdicbus fefti continuls..

On[ïn& ]

gul

&

Liiiiz

Kefp

9s

930

(CASIIS :sgg.c.RfAfM;EmefLæs, |

/M

Refp. cum Sauchez lib. 3, de matrim. alyfp. 6. um, 8. ! Re-

niom contrd

gínaldo lib. 31. um. 226, & aliis , .non peccare mortaliter , (

torunt s G

uno vel altero die fefto omittat : "Videtur enim à morta-

tionesfiunt

li excufandus ratione parvitatis materize, Jmo pariter cen-

puli copi

íeo , non fic neceffarium eífe , ut denunciationes fiant in

kcdefamac

diebus feftis ut «continuis , quin non 4icite fubindé per-

tiones poflu

agantur , fi verb.gr, quadam die feriali propter Lytanias

alit otcaflon

vel Proceffionem magnus :concurfus eft ;populi ad Eccle-

COncionis, 4

fiam , vel.certe ffi tres dies feftivi in faciendis denunciatio-

denunciatot

nibus non ita immediaté continuentur., ut :unus aut alter

äqpamïmaa

interponatur , in.quo denunciatio non continuetur, Síqui-

Jdem ., .ut commmuniter Doctores notant., :«hac ratione neu-

tiquam agitur contra intentum Tiridentini , propter quod

tribus «liebus feftivis .continuis iprecipit fieri «denunciatio-

WT*ZE

nes. Quin imó Coniack exiftimat , Ti tres dies feftivi fint

4

nimis confequenter propinqui , praeftare fubinde aliquot

dies interponere , :ne denunciationes mimis Citó abfolvantur,

hf $

& fic per velociorem earmm abfolutionem obftaculum pona-

Iti partem j

tur confecutioniintenti£rnis ,qui eftpoffedenunciationescom-

temoee )

modévenireinpluriumnotitiam. Secuseft,fi multos dies fe-

Qtz lib j.

ftos Parochus interunam & alteram denunciationem interpo-

lts Ra

fat, tunc eriim graviterpeccat ; tum quia facit.contra prohi-

i. ob

bitionem Ecclefie in re gravi, Tum quia ob magnum tem-

fæg('r id-ofi

poris intervallum ., feumoramfieri poteft, 'ut Parochiani tar-

Jüsmotiper[

diores evadant ad deferenda impeditnenta, & interim obli:

k

,

Cfgne hu

fcan;ur:ptæy'cedemliumzäenuncimon;em.

0* parothi

V Obigerj

CASUS DCCCLX XV Iil.

Wntom:

Qui4 fi Parocbus faciat denunciationes .alio die quam feffo , eo ];,.

VCpto, Ergs

*

o ingens bominum mnultitudo ad Ecclefiam accedit, us acci-

--

IN f

liget o?ie, dgz

ConcionALPor COnCÍPnem.

BEHTTAR

? «qun.nda :ryf

fis Dutochy N

3 f^citne doc lieito ?

QItloue: tà

Uramy.

—— . Refp. la. Ratio efl ; quiafinis Concilii Tridentini praefcri-

tialie

, mq;

bentis denunciationes fieri , eft , ut multi fciant matrimo-

um

niutn

Wünciatio

i

DE MATRIMONIO.

991

m

15 f D

nium contrahendum ,. & facilius detegant impedimenta, quae:

ordliter, . |

norunt $; fed huic fini fufficienter fatisfit ,. quando denuncia-

m à fnorti-

tiones fiuntextra Ecclefiam. in loco , ad' quem confluitmagna:

patiter cen

»opuli: copia ».

aut quando: magna: hominum multitudo: ad:

s fant d

Ecclefiam accedit ,. etiamfi

tron fit dies feftus " Ergo denuncia-

i ao die , quàm feíto, autetiam:

ubinde per-

tiones poffuntaliquando fier

tet Lytanias

aliá occafione ,. quam inter

Miffarum folemnia ,. ut tempore:

j 4d Ecde-

na con

fluxit populi copia,. Hinc patet;.

concionis, ad'quanr n

denunciatio-

denunciationes fieri po

Je infeftoalicujus particularis Ecelefiaes,

5 aut alter

aägpammägpusäcmiïmmw Gæ.wcemmrmiä-

tUf äquþ

atiotte fieu«

CASUS DCCOLX.XLX.

pter qu

contra&uri matrimonium: ff de di-"verþz' parocbiss ;,

denuacitio-

debebitue covunde

.2 denunciAtio

s ffv t

Earechit.e

frerz im ?tïäguaf

|

d aliquot

dblolrantur,

R*e/þ» Si

wntfa&'arï matrimoniunr per notabiliorenr arr-

ni partem. in:

diverüis paróchiis commorati' fuerint ,. eos fal-

xulam gortt

utràque denunciari debere, — Ita San-

1 ionesCofte

tem pes fe loquendo ii

chez lib. 3. difp. 6; n- 4

cum Henriquez , & aliis ibidem ci-

jltos dies t«

tatis, Ratio eft ; fine quo

nom fatis congrue& haberi. poteft

em interpo-

yateà prot

finis , ob q

uem Concilium Tridentinumr derunciationes prae-

cepit, idommnin

ö-

*

obfervandum eft ;. fed. absque hoc, quod hu-

vt Ceme

mutráque parocliia denuncientur, non fatis:

ochiati t

jusmodi perforize i

congrué haberipoteft praefa

tue finis . fiquidem: nifi in utrá--

etim oblire

denuncieatur ,

. nom poteft. fat commoda noti-

que parochia:

tia obtiner?, intereas

dem perfonas.nullum intercedere impe-

mam denunciatieaes. funt im praz

dimentum ; ob quam. not

a

Cepto. Ergos -

J; 0:"0]2;.'

— Disi tamen r..

Si per rotabiliorens anni partem im diver--

jl AT

fís pazochiis commrorati füerint ;. quia; fi una perfona: € contra-

u

Bentibus tantun aliquo exiguo tempore' fuiffet extra paro-

ehiam, in quàalter$parochianum agit, & matrimoniurm cotr-

[

ttaliendumeft, notr video neceffitatenr,: ob quam fieri debeat:

(ini ?W'

v m/

fifmo«

cfenam'miu in parocbiaextranea , ficut & contra,, fi fpon

fii pez

Wota-

piut

992

t;A SUS SACRAMENTALES.

p r

sotabiliorem anni. pa

fuüifent diverfarum: ;pa—noæläniæamm,;

in quohabet

& nontrifi modo-tem po;fe,exi:g;uo., - quo f ponfalia contraxerunt;

denuinciatir

ceperurt effe ejusdem parochice.

',-C:e't;&ïxfäglsææi:e&n muträguc

-

nures,quin

parochiá denunciari debere.

Dixi 2. €)uod taàles contra&uri :

matrimónim , faltem

aninck d

per fe loquendo 5 in utráque parochia deminciari :debeantz

quia non fhnego;, quin aliquando per accidens- fufficiat ,. f&

nonnifi in una patochia denuncientur 5 E, g. fi anibae paro»

Quilf u'en4

chiz ita effent propinqua , ut in alterutra: fattae fufficiant

ad manifeftanda impedimenta. .Vel certé fi alicubi ecepta

. M..

lcet diamm

confuetudo admitteret , ut tales nonnifi in parochia unitis

&t auten

fponfi denuncientür , in-illa- (cilicet:

; iU quà nuptize cele-

brandea funt;

Atqui bujusmodi confuetudinem etiamnum

tod, vela

lococt (ta

in quibusdam Ecclefiis vigere teftaturLayman Lib. s. tra&t, 10.

al de licet

p.2. cap. 4. n Ic. quarmvis interim vigente ejusmodi confue-

tudine , hoc neceffarió faciendum effe judicent Do&ores cur-

tioneseri

Aois ojati

fus Theologici Gallen(is tra& 4. q.2: dub. 3;$297 de dénun-

ciationibus ,. ut ab alteriüs fponfi^Parocho petatur- teftimos

fiium, quod, quantum ipfe; aliique Parochiani fcire poffunt,

nullum fit impedimentum, ^ Et hoc prafertim neceffarium

Quf qii

efle iidem Doctores a

H*grg:jt - qu andg alter fponfus f:ü: ex 1

i

L

E

E ao

. CASUS DOCCLXAXX. -

- Mi

"

emtb m

thi ji';c,ähtra

hent

e babent plura dosiicilia -vel plurer.

Y 2,1q,

parockiass

5

ATA U MCUNI AH rrer

yetTori )

d Relþ, - Faciendas effe:in parochia:, mqu*ädiuüus h&bï:

8 altey

QC* dt.

tant, & principaliorem habent Larem 5 nam ibi facilius.de-

tegi poffunt impedimenta , velk potius dicam faciendas effe 1n

Dütiam Y

Dutfi pe

ea parochia fponforum , in qua.verifimilius eft íciri impedi-

fenta, nt in parochia ; in'qua fuit antiqua parentum habi-

Y Cüyor

tatio , nam ibi melius fciri-poffunt impedimenta.. - Quare qui

f quid vt

tftifeoniy

10do incepit habitare in aliquo loco -; mon tenetur in eo fa-

cere denunciationes , fed folum tenetur eas facere in eo loco,

lgafi flon

Thtum

! inhquo

P

995

M

!

D MATRIMONIO.

n

ium : Jus enim non praefcribit

alfüähfkïm;

| inquo hab&t 3n'!»;iqq.iusrdomicii

Ontt3xerunt;

] denunciationes multip

ï

*

licati

quamvis forté in aliis locis fint

plures, qui nóri

ntimpe

dimenta: Ita Sanchez lib.3.

minut;rägug

dif'P.6Q n.4-'

'anvinck de mat

l', difp-x27- a.s.numO SOO

Im, fäl'tefii

i debeant

CASUS DCCCLX X X1.

fufücit ,

-Qüid [i non Paro

fed alius de ejus ïicentiak faciat denun-

Antby paro»

tjatione ; An (f hoc recTe fit ?

t fufficiant

Ralioeff ; quia cui licet quod plus

Cub] recepta

Rep. Affirmatic?,

de regulis in 6,

rochia uniif

licet etiam qu

od minus, regula, cui licet ,

ficut autem ad

1 validitatem matrimonii

fufficit praefentia Pa-

luptide cele-

rochi, velalterius Sacerdotis de licentia ipfius Parochi,

ex Tfldo

D etiámaum.

lococit. Itaetiam fufficit denunciationesfieri à Parocho, velab

, .00

alio de licentia ipfius Parochi:

nam jus non prohibet denuncia-

xosaotiüee

tiones fieri abalio de licentia Parochi,

ts Qute

ite,; Sanï'he:; & Coninc

? de denun-

locis citatis.

tur teftio»

— CASUS DCCOLX X X1I.

dire poflunty

necefartum

quis «vi denuncialionum fa&arim , fciat oceultum impedi-

Quzdfï

quentum dirime

ni j teneturne állad aperire

Mäaw

Parocho?

.

Refp. —Om'nïnö«ad hoc detegendum obligatur , & qui-

dem fub mortali, Ratio primze partis eít, quia, tefteS. Tho-

ma 2. 2, q, 7O. à. 1. ad 2.

quilibet per fe loquendo tenetur

detegere aliquod occultum

;W'MWCW;

fuperiori legitimé pracipienti

grave alteri inferens damnum.

. En verba Do&oris Angelici

1';utiixs habi;

loc. cit.. Quandoque enim funttalia , qua ftatim cum a

notitiam hominis venerint, homo ea manife(tare tenetur:

j fadlius d

andas t 19

puta fi

pertinent ad corruptionem multitudinis fpiritualem,

(ciri mpeo

vel corporalem , vel grave damnum

alicujus perfong , vel

fi quid eft hujusmodi , quod

quis propalare tenetur , vel

nrad

teftificando vel denunciando.

Et econtra hoc debitum ob-

u Qu

ligari non poteft per fecreti commiffum &c. Atqui impe-

dimentum matrimonium dirimens, fi eo manente illud con-

j ineomes

f qUO

K kk

ira-

|

Ó

X

**

CASUS SACRAMENTALES,

p sl

/

';tahatur . grave d-anïnum infert akeri , hoc'iþfoï; cïuiä ma-

trimonium contra&um facit nullum , & vi denunciationum

à (üperiore legitimé precipitur , ut hoc , qua occultum: de-

$i al il!u

tegatur ab iis, ad quos denunciationes deveniunt, Ergo. Ra-

tio 2. partis eft, Quia matrimonium cum impedimento di-

;ffæpt)jïefl

rimente contrahi , eft grave malum : ^Ergo qui illud impe-

dire: poffünt, &.d

u-

direo,

7

eþe.n,t, fung*aü culpa 2 ic—iz—tgn—eg,t.gg; Imgg.

- N.4|

- applica ad jt

.CASUS DCCCLX XXIIL -

gut , quand

: vertiy acd

J

Sed' quid

i q.uä— fciat quidem occultum impedimentum dïfnmm; : lï'i

- dtqui (s

uor pojet. id Meu probares temeturue qdba; du —

erjudicur

Parotho Aperire ?.

füentunigi.

Refp. Affirmati-và. Ratio ef; quia cum in nianifeftando

fnonio naíce

impedimento occulto non agatur de crimine puniendo , fed

quod o vali

de eo impediendo , ne fiat , tantá probatione non eft opus,

Gr9oncrel

fed fufficit unus teftis, quantumvis fit denunciatór , qui fub

juramento affirmet, fe certóillud noffe; igitur occultum im-

*

p

edimentum fcientes, id dete

gere Obü—ïgfan,mï , etiam qua nd,a

Quià f al

'gao—n adeó probare poffünt.

nj

CAsUS DCCCLX X X1P,

*

!

"Á

od mádfi

liguis impedimenté dirimentis, ronfeft fit ;

Ref(zsï

Liturne illud uibileminas -

x folo

( DecCato o

'Mditw. ; fene

"revelareg . -^

$

dfe , fed w

R?fp. Eum i*enerif P

fi habeat à'perfoná aliàs fide digna,

1 kmatïl.möm'w

& ligec non fit impedimentum deteGura, — Ratio eft; quia no-

Titveffebur

perionm ;

titíà éx auditu habita à, perfonis fidé dignis , eft vera notitia,

àn. praefenti itafidem faciens; ut füperior poffitperfonam fide

tGam fps

uade

;

dignimds

nunciator audivit, Citare, ej

*

usque '

, ïmïw

Puss u A a

"CAsus

Ro

ä

99f

MURS Adipee t

. D£ MATRIMONIO.

0, quiam-

CASUS KDGCGLXXXV.:

Unciationum

octultum de.

[ *natuml'ib

Sed quid fi illud impedimentum occultum qui; fub fecveit

ando g

l Eng. R&.

ia nddito juramento de (creto 1ffo monrelev

eümento d-

: gm;cæ[!g&;t u

feueiurnesadbs dd Parocho ma-

i illudimpe-

1

J

ni]?jïqije,?.

fioeff ; quia fecretu

m mumxg (iäem.

Ientut lmpe»

Refy 'A]fik'rmatïw&., Ra

fecreto non revelando) non obli-

applica ad juramentum de.

gat , quando illud fervare vergi

.

.

t in magnum prajudicium

lare infinuant verba Thomze paulo ante citata,

tertii - ut.c

tdiini, d

atqui fubticere imped

imentum occultum, vergit in magnum

d.

prajudicium tertii , nempe tum alterius con

jugis impedt-

mentum ignorantis , tum futurze prolis , quze ex tali matri-

-

nia»nife[l)ndä

monio nafceretur

H

llegitima , tum denique ipfius facramenti,

níendo , d

uod in tali cafu magnum pateretur irreverentiam, qug-tenus

no0 &f o]$y

exponereturnullitati, Ergo &c.

(r, qui i

xccultumiti«

CASUS DCCCLX X XV1,

aliquis ft mnþiw occulti impedimenti dirimentis . anue

tiam quinoo 3

Quid á

[

Landuem tenetur fervare debitum

à

circa illud manife,

mderamen?

»

æ

impedimentum ortum habea

ex peccato occulto , id non ftati

m fuperiori denunciandum

o

effe , fed prius eo laborantem charitativé monendu

m, ut

onitionem h

abitu-

à matrimonio defiftat ( fi fübfit fpes adm

g,üde digtt

ram effe&tum ) & pofteà primum debere d

enunciari apud fu-

periorem

, quando mohitio nullum habuit effe&um , nec

; quino

licet admonitio fzepius ite-

«era motiti

etiam fpes fubefthunc obtinendi ,

rfonim ve

Nam talem ordinemi

»

n corre&tione fraternà -

randa fit,

jsqur

.VPIF, fervari lgg cha»ri,tatis..

AT

V« «

oBB —

Kkk kkk 2

CASUS

CASU

$96

CUUA

CASUS SACKA,MENTALES.

ass vt

us dum

. CASUS DCCCX X XVH.

g ipfut

L. g, 3ifit

mizf fi ipfa deteGlio impedimenti cedat i gracve [candalum com-

mxmz'mnï.f PO 77 37

etabile incommodum ipftus det

(tom KC.

Adbuc Parecho manifeflari 2:

egentit ; dfbe(n:' K

je retutci

Refp. Negaliué. Ratio eff ; quia cum bonum commune

! herematti

quod imp

praeferendum fit privato , & nemo teneatur cum gravi fuo de-

ide fequei

trimento profpicere alienobono privato , haud dubié occultum

impedimentum fciens , & ex ejusdem denunciatione hzc

ium , Utj

füte lg.

mala probabiliter metuens, non tenetur denunciare, licet man-

|

- f il

datum denunciandi latum eflfet fub ex

tat Sanchez: lib. 3. difp. 13. n.4,

c,o,mmumca.ti.qnc,, ut;no*æ

periment

L

B

. CASUS DCCCLX X XV'1IT.

quirere n

7A

trulente i

Quid [j impedimenti confiio conffet , contyabeule

cjam vimpet'mää*

Ergp &

dfägn/agiancm eccult AT ; t€neturne nibilomiu

As f-'æïa.athaz

impbedimeutum. denunciare ?

M

Ti d um

Refp. Neg. Ratio eff ; quia tunc contrahentes in fOFO*CJOiT;

L fitio d pet

fcientia ita fe habent, ac fi

:

ter notatSanchez ibidem.

minimé icimpeditä effent, Ut pati-

. exyradnt

'.

De catero , quc haCtenus diximus de

desmtiSone feix

manifeftationeimpedimenti matrimonium dirimentis.fno mo-

do. & proportionaliter applicandafunt etiam impedimento ma-

; ä Qii f

trimoniumimpedientis, Ratio eít; quia licetnon irritetma-

'Zlfüt*, [ 'Ud [

trimonium , facittamen, ut illicité & cum peccato contraha-

|

tut, unde impedimentum iftud fciens , & congrué potens ejus

d*cm&i;emepcccawm hoc impedire; hoc facere tenetur. -

M

Conciliim

CASUS DCCCLX X XIX.

;

Vationiby.

Quid fi ipfimet contrabentes à Superieribus inkerrogentur

dionpe-

Mitio Conc

dimentis j tenenturue cum prepria inf amia occultum.

Tlfh

.:mgnä"mmmm manifeflare?

& Quf iC

Refp. ex fuppofito , quod velint matrimonium contta-

TiteS. co

tio eft

[ omlff ;

here , teneri ad:- id mamfeftsmdum, Ita commugis, Ra

. Qquia

T

DE MATRIMONIO.

997

—— j

|

ia dum. volens ordinari interrogatur de v-ïtiovöccul'to,ï,:

quod

ipfum redderet incapacem ordinum , tenetur id fateri,

tádutt coig.

E. g.

Si fit irregularis in aetate competenti , patiatur defe-

h Mefnc :

&um &c.

Quemadmodum conftat ex cap. nifi cum pridem.

de renunciat. cap, intotuit de ele&, — Ergo etiam volens contra-

bere.matrimonium , tenetur fateri impedimentum occultum,

D COtmmure

q

uod impedit , ne poffit contrahere, Nec obftat propria-

otayi füo de-

in

de fequens infamia; quia cum volens contrahere mnatrimo-

jeoccultum

nium , ut innodatus impediment

o occulto,. aliter poflit con-

atione háe

fulere fuze famae , nimirum abftinendo à contrattu matrimo-

e,licetmate

niali, illaeuadem non excufat ab obligatione malnifäfiïandi. im-

j0ne, ULO«

XYTe

pedimentum oceultu

v

- Dicer. juxta cap. Qu

ualiter & qaänd'or de accuf. Judex ín-:

quirere neq

:

uit infami&mon praecedente 5. fed quando in con-

trahenteimpe

dimentum eft occultum , non: xþgæcedzit jnfämia:.,

n pehnft

Ergo &c.

? at t

Refp

à

IIlum Textum Ioqui de eo cafu , in quo Judex inqui-

ndum deli&um ; im noftro autem cafu fit inqui-

tit ad punic

jn foro COf«

fitio ad peccatum impe

diendum ; unde ex eodem textu con-

n Utpiti

L ao d

tra præfentcm do&rinam nihil fequitur,

cíapione f

.CASUS DCCOXC.

;

^tis 0 f0*

wj

i af V[z" propríus Pamcäzzs itt facietdis demimcialionibus difpenfare

o m-

«ielit , ut vel omuiuó omittAntur ,. velunatautum ex tribus at ,vel nz

E

; (tritetuma-

off comtradium mntrimonium y quaritur,

i, ;mfffäz p

p (onttatt

an Patochus boc pofft ?

potenscjus

Re[fp. Noh pþoiïä—; Ratio ex Tridentino d!efmm;ptæ eft ; quïæ

fetul»

|

Concilium fapra citátum loquens de difpenfatione in denun-

&iationibus, hanc facultatem non Parocho, fed tantümOrdi-

mario concedit, ut patebit legenti textum, Ergo.

du m

Unde solligis , quam male nonnulli Paftores faciant , qui

177

ex caufa non fatis urgente Ordinario fuo inconfulto contra-

hentes: copulant , denunciationibus aut ex toto, aut ex par-

um conta

tres, anut ex illis tribus duas

æ omiüïs,, vel cer.—tþ,, qui omnes

i

futoe

Kkk kkk 3-

fimul

//

298:

-

.CASUS SACRAMENTALES. -

cys

gsemesam n

fimul un*ävr ce peragunt;

Nec vidéo , 'q-üomodo u*idelOC*U5

excufationi detur , quod

pretendant fimilia in fuà parochiá

ante hac fzepius .pra&icat

à fuiffe * nam quaro , an bené yel

Qui f mdtri

malé hoc contigerit ?

Non bené

; cum huic praxi adverfen-

La jufin o

tur clara Tridentini verba ,.

& inde reclamare cenfeantur lo«

&

.

lg pl 6

corum Oxrdiriarii

"$i malé contigit ;

P

defendent? ^ Hoc fateor P

4

a

'"quomedo hacïpfäïxï*iïfe

rocho conceffüm - effe ,^ (i caufie

ifpenfandi.in denunciation

ibus tales fint , ob quas Ordina-

W. 4

rius difpenfare tenetut ,

& hic valdé difficulter adiri potlit,

&s. ob

interim veró ad contrahe

ndum matrimonium gr

avis & aper-

dosindido:

ta. neceffitas urget ,

ut intermiffis. omnibus

s benedies

, vel aliquibus

denunciationibus (p

rout circumftantiae admife

rint) contra-

dus Miffz /

hentes licité copulen

t ex benigna legis intérpret

fcilicet Tridentina c

atione ,. quod

&alispras

onftitutio fub talibus circu

mítantiis non

el, quod yt

cenfeatur velle obli

Bare 'ad praefcript

3$ denunciationes prae-

fülicas p

vias, ficut alia pr

&cepta Ecclefiee non obligant

5

n&;c(ü;:ï;e agi;ta;'r

d'e gtaïifincarhme

ubi urgente

"

2

WA

dovmndo.

-- CASUS . DCCCXCI.

-sz'ä Ji denunciationes [e

u proclamationes , que matri

totiio pm-

1n prefentia P

t 72 lemplo Hareticorum

*

3

A4//itin

/E€ peccAL um ?.

i

/;//,ä/äi;ä

: Re]þ Ne Iati'-'vä;., .Sï'nüllümxïfic—ïc, Catholícis fcanc'ialunä

oratur: & ia refolvit Leflius in Auilar. ever: H.eret, caf. 24

Raíio efl ; quia per has proclamationestantiüm declaratur con-

(f s

tra&tus matrimonii futuri inter certas perfonas : ut fineullius

injurià & le

pu

gitime celebrentur: Sicuti ergo hujusmodi procla-

alb r

mationes proaliis contractibus in

lEal j

mé adhibentur,

templis Haereticorum legiti-

l illg ia

itanihil obftare videtur,quo minus ibidem fine

-

ato procl

M

»,

j*

am

à

»

mationes matrimonit etiam inter C.zg.— i

* dem,

1. Blelicos futuri pramictantur,

H

"i

Aten

m

: CASUS

J DE MATRIM.ONIOQ

999

h!

lo itide locus

, CASUS DCCCXQIL

Á patodhid

Flereliei fié clandefliné contra&uni coalide

a nb [ Quiid f matrimonium.

At adverféno

eum perfon

a Cathelica , ubi nomobligat Trident um $- comjumx Catho--

enfeattür lo iE f?äw aol

ir cou[ummare aute beuedicfiones nnptiales ; an tumclie

Pn t

: Paroche nup

Liun. Ilas bemedicere d

j

As

fæwar;*m

hac právi fe

f ( g

- conjugis Catholisig.

de dïfg;. Idb

quas Otdini«

R.

Aäïmati*v—ä; Ita refolvit Lugo, de fi

diti pofit, | :&e $.

Probatür; quianon apparet ra

tio füfficiens, cur Sacer-

tavis K aper-

dos indi&o cafü non poi

it preces & orationes confuetás ad il-

vel aliquibus

Jos benedicendos adhibere, & coram illis , atque etiam'pro

int) contte

illis: Miffze facrificium: offerre 5 feclufo timen omni fcandilo,

tione , qrod.

& aliis praeceptis vel extrinfecis incommodis.: : Quia probabile

iiantis on

eft, quod pro

exccmmunicato tolerato poffimusofferre Eccle-

fiafticas preces

,& ipfum Miffz S

U£*

—

tones pt2-

p

à

cifiusübetiám docer H

j

"

*

*

d

ubi urgante

É

Ms a.

*

AS

?U

.| Quid.

amEprfcopw prop

'z**e;r- abüfüm , ev.

ä,*'cant'müentïäävïui& -

-

35 ]W

fentia Parochi C teflium . fed occulze , fun dege irritavit talig

?ïimonio We

NWAIP

7021 æ;,ä' ua contraberentur ffae denunciationi 2U5 pr

4piffis,

)

|

o Parochi jus efe potef atem m Puli vhfW nffflen

a,

rioe ;wfärmd

, AU dtptte Ac vualide boc

AtHt

- petutrit Pa

; (candalum

Ifïffo cdj:z/'

pb i JR&]A-P-.A Etfi ggiüopuspefiïï*äïiäfs þ'&h*ää fïätüäre ,.'nohï HG;,

claratur con-

&uiffe matrimonia-Hta irritare. -Jta Card, de Eugo Refp

OTf.

ut fineullius

moral.lib. r, dub. 4$, ^ Ratio eft ; quia Epifcopus nonhabet

modi prooe

teftatem inducend?impedimentunt irritans matrim

onium ul

orum lgt

£a illa, quze Jure.communi inducta furt. ; hocenim dompe.

sibidenulle

&it foliSummo Pontifici, ut cum'aliis docet Pontius & Sanchez

lib.7, de matrimonio difp, r.n. 9. Undepralatus, qui lioe

1t;rCa-

attentüvit à Sacra Congregatione Conilii mo--

1

ni;us fw t:,ut cd; &um -r'e.vpcg rcïb

&

: CASü&

0sb

mewteeeuo

A^

s lL

| !CFLASIIIS' S A'CRAM'ENTAL-E.S.

VXRDSVÉÜEY nsaSapemide

g ntiii

CASUS DCCCXCIP,

ibi parochum

Romana tefte

Quid fi quis d aliquem locum divertat , intentione !bl tanendi

n, g mii f

SRAJOF T ApDBÍ

parte , poteritne matrimonium contrahere coram PAarocbo

^

li locg

» E7 Qu Íncip

z babuare cum intentione manendi ib

refertopinio

4 HIAjeri

1

Anni parte, [éu cum imtentione gerendi Aliquod trego-

tumabíncol

.duy:,gund :

majerem anui partem

pofiuelar?

aliquoties j

dico de & (

Rej.lta., Rakio efl ; t

um quia contrahit

']ilbïï'.xl)omïcïüwä

aliam , quam

parochiale ad fufcipienda facramenta excepto ordie & ton-

dit. Gitiete

fura. Tum quia poteft ibi fepeliri ;

lius loci .Er

& aítringitur ad leges il-

(s T )

go poteft etiam co

1

amonium celebrare, -

ram Pargchd ulhus loc1 kmaty'r—il-.

CASUS D

t:cbx:c*k».

Qui f conii

liationis .0

Fd*mina quedam coram Parocbo fue parochie contraxit matri-

st gu/'þ///g

monium imvalidum , feque inde travffulit. ad. domum. fDoujfi comma-

gut

rantem in alia parechin cum Inteutione ab perpetue manendi:

poteffne poffen bac fermina zoram illo ipfà Parocbo

*

L

, denovo valid? matrimouium

[

Wita, |

ctelebrare ?

. füm Paro

;-

/Um, j et

Iio efl ; quia ille

puor Pä-fdchus non

t Wt confs

dicitur amplius proprius Parochus feu Sacerdos iftius-foemi-

nse ; cum hac foemina

|utaverit & amiferit primum domi-

tï.üþ,öh n

COntti Nv

cilium, ftatim ac incepit habitare iín parochia fponfi cum in-

tentione ibi

perpetuo maq—end-i. Tta ;S-aach'ez«hb. 3. difp, 23.

uY

num, 1 $

eräbjlm

CASUS DCCCXCFET. -

&AOS dua

Q

Quid fi Titius contrabat matrimonium coram Parocho iflius op-

?idi, Ad. quod Aliquoties 1m anno diuertit resreationis gratia , veltaufa

colljgeudorum fruciuum , cum tamen alibi babet principale -

— domieilium

j eflne validum bujuimodi

AETIIHOTRIMS ?

