fed inftrumentum , ut operetur effe&um cau-

3

fze principalis, & procurator , utobtincat att

ionem fui Princi-

lgCI'CS j

;quum,

palis , non eft neceffe, uta&ualiteraut virtualiter interiüus irïxten-

nderes

dat,quod vult agens Principale. Ergo &c.-

Refp. Quod ZMinifler non fit qualecunque inftrumentum ,

0 KC

;iblol

fed animatum operans libere, feu juxta liberum arbitrium ; at

veró exparte inftrumenti ficoperantis , requiritur interior vo-

abíol-

'onu/

juntatisintentio, licet non Qrequiratvur ex parte cujuscunque al-

.

terius inftrumenti.-

"

üod quis dupliciter poffit effe pro-

Cott-

Deinde fciendum eft, q

curator alterius, primó nudé agendo interpretem explicantem

j diit

alterius mentem ; Secundà ex poteftate accepta à principali

uinite

|

|

juxta proprium judicium feu liberum arbitrium fübeundoillius

, qu

vices.

Porró Minifter Chrifti fungitur officio Procuratoris

ïmia'i

juxta modum pofteriorem , qui neceffarió exigit internam vo-

|

Q 2

lun-

/gquï' |

1

j

T;

292

CASUS SACRAMENTALES

lunfaiis intentionem , quia hac feclusá non ceníereru

r aliquis

efe

agere juxta modum agendi liberé.

abf

Dices, 3. Probitas miniftri non requiritur ad valorem Sa-

aut

cramenti, quia aliàs fideles non haberent moralem certitudi-

I'!'M

nem deSacramentis veré perceptis 5 ergo ex fimili ratione nec

j

requiritur aliqua intentio Minittri.

H

Refp. IV egando confeq. Rati

[^À

difparitatis e/i; qubd vitze fane

ul

&itas fitardua, quaenonabfquelabore & difficultate conferva-

lan

tur , autamiffa recuperatur ab hominibus circumdatis infirmi-

[

tatibus, & peccandi occafionibus expofitis, undefolet fieri , ut

illa in miniftris fzepiüs defit ; intentio autem conficiendi facra-

At

mentum miniftris fit facillima, imó moraliter loquendo vix

E

potlit deefle in Miniftro ordinario : hoc ipfo enim dum voca-

für

tur ad facramenti adminiftrationem , & propterea vult facere

d«

fuum officium , implicité faltem intendit conficere facra-

J

j

abl

mentum,

etit

CASUS XVIHI.

fui

Íni

Quid [i putet aliquis fe baptizare puerum, &y nomen Pelri illi im-

ponit , & baptizaz puellam. Couficitne verum Sa-

&rAmentum

Idetur enim quod nott , ob defectum ïnt&ntïonïs : quia vi-

Qui

delicet non habuit intentionem baptizandi puellam, fed

puerum. Adhanc difficultatem

Refp. cum diftindione : Nam vel minifler itaalligavit fuam

jntentionem ,utnon intendat conferre baptifmum, nifi tali in-

N

dividuo, v. g. Petro, & tunc fi alius fupponatur, non conficit

facramentum, ex . defectu intentionis,

Si autem habeat in-

quo

3UF€]

tentionem conferendi facramentum praefenti, quicunque ille

lIs

fit, quamví: per errorem putet effe alium, qui nom eft , revera

fltis

facramen:um confert,

Idem dicendum , fi facerdos putans

tiam

fe audire confe(fionem Petrí, alterius aüdiat , & abfolvat, &

beat

G

in aliis facramentisfipniliter, 91 autem quaras,qualis de

€ue

DE BAPTIS$7240.

295

liquis

effe tunc intentio Mini(tri ? Refp. Debere effe tæï&m, quöc!

abfoluté dirigatur ad preefentem perfonam, fine Limitatione,

n $.

aut iimplicita conditione non faciendi facramentum , fi perío-

ftudi-

pa non ütilla, quam putat : quam intentioneni femper adeffe

CC

in minifítro praefumendum eft.

Dices. In Matrimonio error perfonze rediit Sacramentum

i(&no

nullum z Sienim quis contrahat cum Bertba, putans effe Tul-

RtVde

Biam , non contrahit verum Matrimonium. Ergo idem in aliis

Hfmï* 3

facramentis dicendum erit.

ri, ut

Refy. Uonceffo anteced. negando confe

equmfiam.'

Ratio difcri-

ficrd-

sinis eff. : Quiamatrimonium eftquidam contra&tus confiftens

lo vit

jni traditione corporum in particulari & in individuo, unde er-

YO

rorin perfona cít (ubftantialis, & aequalitateu aufert, proin-

Acere

deque contra&tum nullum efficit.— Nec fufficit , quod detur a«

f

lia uxor aequé bona, quia cüm haec aequalitas non potfitcertó

abhominibuscognofci, maximé cüm bonitas conjugis debeat

effe refpectiva in ordine ad alterum, meritó conjuges alligant

fuam voluntatem & intentionem ad talem determinatam per«

I$

fonam; quodiri aliisfacramentis non contingit.

C€ASUSs XIX,

javi-

Quia' fi Minifler facramentorum exiffat im peccato mortali ; con-

Jfieietnue adhuc vera [acramenta, fs adbibeat debitam mate-

fl

riam , formam € intentionem?

fom

Otd. Donatiftz olím fenferunt, facramenta à Miniftro exi-

lii

ftente in. peccato mortali collata, effe nulla & invalida,

Wicleffus

Yf

quos poftea fecuti funt Luciferiani & Albigenfes.

tite

autem ea tantuüm facramen:a valida effe cenfuit, quae à Mini-

: J

ftris praedeftinatis conferrentur.

Alti demum à malis Mini-

jeta

ftris confict quidem ficramenta putarunt,fed non per ea gra-

tiam conferri,

Ut omnmnes ifti erroxes confutentur, & veritas

ltanf

l,'i

catholica firmius ftabiliatur.

aþ/lf

|

die

Qo3

Refp,

294

€ASUS SACRAMENT/)LEJ

cuvsiabsdtaaeaen.

: Re[þ.Breviter; peccatores validé facramenta cönfic

ere, fi

adhibeant omnia effentialia ad illorum valorem requifita,

Eft

de fide.

Sic enim eft definitum in Concilio Tridentino Seff. 7.

Can. 12, de Sacramentis in genere, hisverbis : $7 quis dixerít

toti

AMiniftrum in peccato moríali exiflentem , modo omnia effentialia,

qua ad Sacramentum conficiendum aut conferendum pertinent , fer-

g

«uaverit , non conficere , aut conferre S'acramentum, anat bema fit,

dh,

Favet etiam perpetua Ecclefiz traditio , que nunquam confue-

vit eos rebaptizare , qui à Miniftris peccatoribus baptizati

Q

B

unt,

u

-- Confirtiafur. T. Exemplodivi Thomae. Ut Medicus con-

ferat fanitatem ,non eft neceffarium,illius corpus , quod eft in-

[rri

Yi

ftrumentum animae habentis artem medicinae, effe fanum: et-

go ut Deus per miniftrum, qui eft ejus inftrumentum , gratiam

tu

conferat , & facramenta conficiat, neceffariu

m non eft , quo«fl

du

minifter gratiam fanCtificantem habeat.

.

Confirinatur. 2. Ex inconvenienti, quo

d fequïtur'ex adver—

fs.

iv

h

fa fententia: fi enim ad valorem

ramenti requireretur pro-

bitas & fan&titas Miniftri , vix ulla effet fidelibus fecuritas de fua

fio

Ad

falute : ficut enim femper effent incerti de probitate & fan&ti-

tate Miniftri , ita & de valorefacramenti ab eo collati,

Si dicas , non minus effe fideles incertos de intentione mi-

p

niftri, quàm de ejus fanttitate.

H

L]

Refp. Hoc effe falfum. C

um eni

m long? facilius fit Miniftro

habere intentionem conficiendi facramentum , quàm fan&ita-

tem , poteftnon folüm ipfe Minifter , fedetiam recipiens facra-

mentum ab eo, magiseffe certus de intentione ejus, quàm de

ipfiusSan&itate ; fzepé enim contingit, ut qui videntur bohi;

fint mali, cüm tamen miniftrum non habere intentionem ne-

ceffariam , raró contingat, quia ille defe&tus non provenit ex

- difficultate illam habendi , ficut defe&us fan&itatis,

j

fed ex pgra' malitia,

J

A

[

gm

SS

| :D)z BA? T1$440,

29f

E

j

5.' Unicus,

Solvuntur quedam objediones.

$.

Wi

- Dites, .. ABiofacramentalis miniftri exiftentes in pecca-

Mh'gy

to mortali eft peccaminofa. Ergo non poteft movere Deum ad

:7)21"

m conferendam,

gratia

R

nfequens, Ex opere operantis. — Conce-

LUA

ep. di[linguendo co

yfe-

do, Ex opere operato.

Aego; Quia fic conlidergta eft actio

Jtizati

Chrifti ,ut

Miniftri Principalis.

ftus dans Apoftolis poteftatem

Dices. 2-

Joànnis 20. Chri

j CQH-

remittendi peccata ai

t: accipite Spiritum f[andum , quorum vemi-

ettin

eritis peccata

ésc, Erg

o requ rit 3pi

riium .fanüum, quem non

n: d

habet exiftens

in peccaro mortali,

Adam

Refp. N«gando confequentiam.. Quia praeditis verbis tan-

tüm fignificatur dari miniftris in fua ordinationeS

qudi

piritumk fan-

&um , ad hocut digné munere fuo fungantur.

advef-

Dices. 3. Stepbanus Papa , Symoniacé ordinatos à Formo-

5 przedecefforefuo juífit denovo ordinari : Ergo cenfuit, illos

!pto

je t

non fuiffe validé ordinatos ob facrilegium in illa ordinatione

andi«

admiffum,

Refi

p. Stepbanum quidem id feciffe , & peccaffe id facicndof,

ye m

fhion tamen dcünivifïe id faciendum.,

CASUS XX,

niftro

vt

bereticus cuel iufidelis baptizet , conficitne «verum

facit-

'-;Qyïdf

Laptifmum ,fi adhibeat omnia ad illius valo-

i

de

rem vequifgta ?

bofi

|Efp.iía, Eft de fide. Sic enim íin Concilio TriZentino Seff. 7,

-

. Can. 4. definitum eft his verbis: $7 quis dixerit, baptifmum qui

i r

eliam datur ab bareticis in nomine Patris, 65 Filii; 65 Spiritus

anili, cum intentione faciendi , quod faeit E celefia , noneffe uerum,

"Anathema [i£- — Probatur eiiam vatione, quia Sacramenta virtu-

ex

] Unl

;cm fgam habent ex paflione & mexitis Chütti, non autem

de

"

——

296

CASIIS $ACR AMENTALE$

fideaut merítis miniftrorum , quinon fuo, fed nomine Chrifti,

tum

ut Miniftri principalisSacramenta conficiunt.

endi

Probatur. 2, Tum quia facramentum baptifmi adminiftra-

lifi

tur valide, quoties adeftmateria, forma & intentio Miniftri : fed

infl

hzc poffunt adeffe, quamvis Minifternon habeatfidem. Ergo

autt

fck

advalidambaptifmi adminiftrationem, non effe neceffaria fides,

Tum quia Minifter inftrumentaliter concurrit, & non operatur

at

in virtute propria , fed in virtute Chrifti , Virtus autem pro-

pria Miniftri, tam eft fides , quàm charitas ; ficutergo fine cha-

Con

ritate, feu probitate miniftri validé adminiftratur Sacramen-

Qu

uN

tum baptifmi , 1ta etiam valideé poteft gdmini&räri fine fide.

[47

5., Unicus.

l

GN

&

Sokvüntur quedam objeiiones,

p

Dices. 1, Chriftus influitin fuos fideles gratiam per Mini-

Anii

ftros , tanquam per membrafui & Ecclefize ; Sed infidelis mem-

ten

brum Ecclefiz & Chriftinoneft : ergo medio Miniftroinfideli,

&t

gratiam non influit, necfacramenta confert,

t

Re[p. Cum 4. Thom. in 3. p.q- 64. 4. 5.4d 2. Chriftum Domi-

m

num opetari per bonos miniítros, tanquam per membra vi-

ventia & fibi conjun&a, per malos autem tanquam per mem-

fün

braabfcitfa & feparata ; poteft autem vivensoperari perinftru-

la

mentum carens vitá,& à fe feparatum, quantum ad corporisuni-

ht

onem, dummodo fit fibi conjun&um per quandam motionem:

aliter enim operatur artifex per manum, & aliter per fecurim ;

in

per manum enim operatur tanquam per inftrumentum fibi u-

&t

nitum & vivens, per fecurim autem tanquam per inftrumen-

Utt,

tüm carens vità, & feparatum , quamvis ipfi per motionem

fie

conjungatur. Sicigitur Chriftus operatur inSacramentis per

inf

bonos, tanquam per membra viveritia , per malos veró tan-

lu

quam per inftrumenta carentía vità, & feparata.

Q

Refp, 2. Breviüs & clariüs, conceffa /Majore , diflinguendo

U!

minorem :Infidelis non eft membrum Chrifti & Ecclefiae uni-

tura

de

IDE BAPTI$20.

297

Itl

ztumperäüdem aut charitatem, concedo, Per intentionem faci-

endi,quod Chriftus inftituit, aut Ecclefia facit , nepgo, Similitef

i.

diftinguo confequensergo snedio Miniftro infideli, gratiam non

[j

influit, nec facramenta confert , xanquamfibi unito perfidem

34

Ides,

aut charitatem , «orceZo, tanquam fibi unito perintentionerna

faciendi, quod Chriftusinttituit ; aut vera Chrifti Ecclefia facit,

AUE

epo,

-

|pre

Dices, 2. Sacrament

a habent efficaciam *ex*pä"fiione Chrifti,

hi«

Concedo. Sed infidelis nullo modo continuatur cum paffione

hefje

de

Chrifti. AVego. probas.inprimis non continuatur illi per chari-

tatem. Contedo. Secundó non «ontinuatur illi per. fidem,

Concedo, Exgo nullo modo illi continuatur., ac proinde non po-

&elt conficere facramenta ,ineque ut inftrumentum Chrifti gra-

&iam conferre. ZVego confequenitzam, Probas. Eft ab Ecclefia fe-

ii

paratus. Ergo nullo modoilliunitusaut continuatus. Diff

iRpuo

antecedens $ Eft ab Ecclefia feparatus quoad fidem & charita-

neume

ttem , concedo, Quoad intentionem faciendi, quod Chriftus in-

üdell

ftituit, aut Ecclefia facit,sego. Ex quoinfert Cajetanus, haere-

ticumnon conferreSacramenta ,'ut pracifum ab Ecclefia, fed

jormi«

t aliquo modo ipfi conjunttum & continuatum.

f1 Yi

Dices.Sacramenta funt data foli Ecclefiae : ergo qui non

neffe

funt membraEcclefiz , nen poffunt conficere facramenta. Sed

ifitü-

GUf«

hareticinon funt membra Ecclefia. ergo non poffuntconficere

facramenta.

nam:

Refp. 1, Diffinouendo aniecedens. Sacramenta foli Ecclefize

rrim

funt data, ita tamen, ut facramentis Ecclefiae & Chrifti , etiam

iLv

extra Ecclefiam exiftentes poffintuti. Concedo, Utnon poffint

m

uti. JVego. Cur autem Heretici licet fint extta Ecclefiam exi-

JOm

ftentes , poffint adhuc uti facramentis.

Rafio eff ; quia hec

j get

inftituta funt à Chrifto ad conferendam g

ratiam , tanquam il-

) tafl*

lius infrumenta,

& hzereticiextra Ecclefiam exiftentesretinent

Chara&erem, qui eft poteftas adilla conficienda

D

u

, atque adeo f

apponatur materia & forma à Chrifto Domino prafcripta.cum

1

debita intentione, conficiuntur vera Sacramenta , & efficacia

(m.

ad

Pp

€ASUS SACR AMENTALES

198

ad conferendam gratiam, fi non -obftet indifpofitio reci-

jjentis,

fäm('

-H Conccfo antece;lente diflinguo coh]äq-. ergo qui non

coni

Refp.

funt membra Ecclefize , nec quoad charitatem aut fidem , nec

of

quoad intentionem faciendi,quod Chriftus inftituit , aut Eccle-

illis

coll

fia facit, non poffunt facramenta conficere. Concedo, — Qui fal-

zem funt hoc pofteriori modo membra Ecclefi , non poffunt.

Sacramenta conficere. /Vego. Similiter Ziffinguo fubfumptum &

ij

ntege. confequentiam.

(«

CASUS XXL

(04

fpec

uid fi adultus velit vecipere aliquod Sacramentum, an uf vvalide

Vs

illud vecipiat , requiritur , ut nom kabent intentiouem con-

fet

trariam feu repugnamtem receptioni

Sacramenti ?

bip

Efp.ita, Eftcommunis & certa fententia, Tum ex coymmtä

R

ni fenfu Ecclefiee, Tum ex cap. AMajores. de bapti[mo-: wubi

£Of

Aug

dicitur $ 4lle eeró qui nunquam conjentit , fed penitus coniradicit ,

nec rem , nec charatlerem [ufcipit Sacramenti, 1d: exiamratio per-

f0l

fit

fuadet t; quia. pleraque Sacramenta inducunt aliquam obliga-

tionem ac nominatim baptifmus fervandi.legem. Chrifti; non

eft autem aequum , ut quisgravem obligationem in fe fu

fgipia.t

MM

;o:n.tïa Vglunta.texn. fuam.

, Unicus.

Sokvuttur. quedam objeäïiohes;

öæäï

Dices, 1. Can. de Judeis diff. 4 s. dicuntur Judeei, qui c

£uerant ad baptifrum fufcipiendum , obligandi ad fervandam

R

legem Chriftianam?: quam

vis prohibeatur , ne'deinceps invi-

Qui

ti baptizentur,

Concedo, / Sed illi fudei habuerünit intentio-

Pn

nem-cóntrariam.

& repugna;n-tre;x?li -rec-eptfioniïvbäp.tfi:fm;;ï sEr-

ubi

20 &C-

B

tur

Af

DE BAÁPT!4240.

at

d

2959

m

Id

o

ss Refp.

IN'egando minoresr: Et dico, id, quod dici ur ia citat

quidem coaGis ad

it0n

canone, intelligendum effe.de Judaeis metu.

confentiendum, fed ita.tamen ; ut ver& intervenerit illoranz

; A

confenfus in baptifmum ; noti autem de Judzeis fic coaGtis , ue

«de-

illis etiam nolentibus. & reclamántibus baptifmus. fuerit

u-

collatus.

fl

Dices. 2. S. Aupufiinus tra

G. 26.in Joannem fic loguitur :Ac;

n &

cipere quifquam Sacramentum pofeff tioleus , credere.

i13012 poí e[f ,.i-

fí volens, ergo &c.

Refp. H

oc Auguftini difum accipiendum effe de (acramen-

to Euchariflie, qucd quia:confiftit in re permanenti, hoc ei eft

Wl

fpeciale, ut poffit realiter fufcipi etiam à renitente, Interim ta-

lis fufceptio non effct formaliter facramentalis defe&u con-

Íenfus.

Dices, 3.5. Auguftinus Iib.'7. conira donatiflas cap. y3. cenfet

baptifmum fallaciter receptum effe validum,ergo ex mente $,

TIfita

Auguf[lini poteft quis valide recipere baptifmum cum intentione

m

contraría & repugnante receptioni baptifmi.

Jditil

Rejp. INegando confeq, & dico S. Augu[Tinum per ly. fallaciter

b -

non excludere confenfum,fed debitam tantum animi difpofitio-

bIiga-

tem & devotionem, quam quis fimulat & non habet,

; non

üpit

CASUS XXII,

Sed fufficitne in Adultis ad cvalide recipiendum Sacramentum ne-

£^tio comtrarie voluntatis ; anveró iufup

er reguz'nim( politiva

a!igtmï qoluntas SACKAWICHEHM TE-

czfpimdi ?

oxtí

Efp. Non fufficere in Adultis ad validé recipiendum facra-

du

—

mentum negationem contraria voluntatis ; fed infuper re-

ia

quiri pofitivanraliquam voluntatem recipiendi Sacramentum.

æm:w)

Probatur 1, ex praxi Ecclefiae , & nominatim ex Rituali Romano 5

Ít-

ubi Adulti, quialiquando habuerunt ufum rationis, prohiben-

tur baptizari, fi nonoftenderint voluntatem bapti(mi ftante ufu

Pp2z

[aiiej

J

——

360

CASUS SAC'RJ;fME MTALES'

rationis. Quódautemim di&o Rifuali dicitur de baptifmo, id

D

utique à fortioriextendendum eft ad' reliqua facramenta, quae

[/2u7

non.funt tam neceffaria ac baptifmus, — Probatur: 2.. Ratione;

"

quia fàcramenta inftituta funt ad! fan&tificationem noftram

£0tjl

eequumautem eft, ut nallus adultus fan&ificetur, nifi confen-

tiatin fuam fanctificationem,

Deindé aliqua ex illisinducunt

aC

novam oblig

ationem, eamque gravem ; nom videtur autem ae-

uf

Ya

quum , ut quis eam incurratabsque confenfu..

Jem.

$. r.

YO

Solvuntur quedam objetfiones,.

bis,

t5*

Dices. 1. Concilium Florentinum tria tantüm requitit ad!

valorem facramenti , videlicet maferiam, formam: &y intentio-

gt

nem AMinifiri, nullà fa&à mentione intentionis ex parte fufci--

j

bit

pientis, ergo ad valorem facramenti non requiritur intentio re-

cipientisS;

e

f£,(

Refp.. Conceffo anteced: diffinguo: conféquens.. nots requiritur

&

intentio xecipientisufum rationis habentis, Aego; Ufurationis

m

carentis. Concedo; Conciliums F'Jorentinum: ea tantün adfert ,,

ua generaliter & in omnicafurequiruntur : qualís nomeftin-

tentio fuftipientis, utpatet inx baptifmo parvulorum:.

A

tit

In[Ias.. Vel advalorem facramenti ex parte recipientis ad-

ulti requiritur effentialiter aliqua. intentio, vel non,

atf

Re[p. Etfentialiter requiri;.

Urges; contra,. Stficramentum exigeret effentialiter intem-

fng

lun

tionenradulti fufcipientis, ergo femper illam exigeret. Sednom

femper exigit ; ut patet in parvulis: ufu: rationis carentibus..

SYrgo..

fri

lunt

Refp. Diffinguendo illam majorem. Si facramentum efféntia-

liter exigeret intentionen» adulti fufcipientis,. femper illam:

pri

tete

exigeret, Si effentialiter exigeret ex natura fua.. Concedo: Si:

exigeret effentialiter ex inftitutione Chrifti nego, quia Chriftus

&xd]

viit

id' potuit exigere inadultis, & valdé congrué voluit, quodnom

axegit pro parvulis aut amentibus,,

R

E'fäfäï

DE BAPTIS$AMO.

$OY

0, X

Dices.2.Innocentius VIILcap.majores de 5äp't7me.V idetur do-

que

cere contrarium noftrae fententiae his verbis : Tunc ergo cba-

fOfle,

vatferem imprimit facramentalis operafio , cum obicem rvoluntatis

Tf

contrarie notr invvenit obfiffentem,

e3

fen

Refp. Verba illa Innocentii riorr e

(íé intelligenda de fimplici

üuntr

earentia contrariae voluntatis , fed de ea carentia conjuncta.

Á d

cum habituali voluntate. baptifmi nor retra&ata, ut tantumr

velit, nom requiri a&ualem baptifmi voluntatem ; vel virtua-

A

2

j

enm,

fed fufficere, quod prius illam habuerit , & non retracta-

verit percoritrariam voluntatem, — Hicfenfus colligiturex ver-

bis: preecedentibus z inrmediate eninv ante dixerat, dormien-

iit d

tes & amentes, quando in eo ftatu baptizantur, chara&ereny

baptifmi fufcipere, ff prius catecbumenr extitiffent ,. €9. propof[i-

-

folci-

fum baptifmi Babuiffent... Quibus verbis manifefte requirit ha-

bitualen:zaliquam baptifmi voluntatenr, docetque eam fuffice-

iO e-

re, quandonors adeft contraria voluntas;.

Dices, $; Auguftinus //5, 4, ConfefJ. cap. 4, refert cuidam ami--

fititur

tionis

€o fuo. eegrotants & mente deftituto collatum: fuiffe: þ*a"ptifi«

mutri..

dfert,

Refp. Id fa&unz , quia antea oftenderat aliquanr volunta-

;cftin.«

temibaptifmi ; quamvisenimid $, Auguftinusnon dixerit : me-

zitó tamerm fupponitur;

j d-

Dices. S.Thonrasin 4 diffinG. 6. q. r. a. 2. queffiuncula 3. di-

eit füfficere , ut adulti carentes ufu rationis, percipiant facra-

mentum: baptifmi , fs eis nom infic. habitu: contraría. vo-

intetr

luntas..

d nor

Reff.. Diffinguendo illam ultimamparticulam z Si eis nonii-

tibus.

fit habitu' contraria voluntas, & prius habuerint aliquam vo-

luntatem baptifmi, cüm ratione uterentur. . Concedo;

Si nom

mntit-

prius habuerincaliquam voluntatem Daptifmi, cünr ratione u-

ifame

terentur.. /Vega. Quare dico Si Thomam loco citato cantüm:

j. S

excludere. in: fufcipientibus. Adultis: neceffitatem a&tualis aut

d

virtualisintentionis ; non autenm: habitualis feu praeterites nom

dnd

uetractatae;.

Ppg

Quod:

picts

202

CASUS S ACR AMENTALES

d

Jiq:

. Quod autem fan&us Do&or à pärte noftra ftet, fco-lïigïtuf

i v

aperté ex 3. p. q. 68. 4 7. ubi exprefse docet. fi adulto deeffet inten-

volu

tio fufcipiendi baptifmum , effet vebaptizandus. &5 avt. 12. deamen-

tibusait : fiaulla cvoluntas [ufcipiendi baptif Wiush ff eis apparuerit ,

&um fane mentis

effent, non funf baptizandi, Quid darius dici

: pofítet ? ,

$.

Solvuntur relique objeäiohe;;

N

Dices, Peccatum originalecontrahitur abfque proprio con-

me

fenfu : ergo fimiliter poteft per baptiímum remitti abfque pro-

[

prio confenfu,

IN

Refp. Conceffo antecedente diflinguo confequens : poteft remit-

fia

ti absque proprio confenfuin infantibus aut aliis incapacibus

r

cenfenfüs : Concedo, In Adultis & ratione utentibus , nego:

i

quia non eft aequum, ut hi fan&ificentur & obligationem baptit-

CAE

moannexam fufcipiant abfque proprio confenfu,

bun

Dices;' Qui, Sacramentum recipit , habet fe ut patiens:

jta

Sed intentio non requiritur ex parte patientis , fed agentis,

pu

(TgO &cC.

ità

Refp. Diflinguendo majorem :: quiSacramentum recipit ; ha-

T

bet fe ut patiens ufum rationis habens, vel ufü rationis carens,

Al

Concedo, Semper fe habet , ut patiens ufu rationis carens.

Tng

AVego, Similiter drffinguo majoren : fed intentio non requiritur

te

€x parte patientis ufumrationishabentis. /Vego. Ex parte pa-

lu

U

tientis ufu rationis carentis, Concedo,

!

M

Dices, Praxis Ecclefiae eftut conferatur extrema un&tio mo-

ribundis ratione deftitutis, quamvis hoc Sacramentum nun-

quampetierint, Ergo &c.

Refp. Diftinguendo anteced. quamvis nunquam petierint no-

torie, Concedo, Quamvis nunquam petierint , ne quidem prz-

fümptive,Mego. In moribundis praefumitur implicita voluntas

recipiendi extremam unctionem,

Meritó enim praefumitur

eos antea habuiffe faltem implicité, vel confusé voluntatem

aliquam

DERÁAPTIfMO.

-i-aa-—-.,u

Micthsre n at

207

aolleitr

aliquam hocSacramentum recipiendi ; modo tantüm Chriftia-

né vixerint : quia cum fuerint Chriftiani , cenfentur habuiffe

d inzat

. deaen: d

voluntatem , non carendi mediis ad falutem utilibus.

To07718

$.3-

dans dia

Qualis ergo intentio ex parte Adulti rec:)vieriti; requivitur,

ut "valide recipiat Saeramentum ?

Re]þ. Intentio requifita ad Sacramentum validé recipien-

topriocot

dum non debet effe actualis; imó nec virtualis , prout in facra-

menti Miniftro requiritur ; fed fufficit habitualis, feu praeteri-

biquepro

ta non retractata.

Ita Do&tores communiter,

Et patet ex

Concilio Zlrauficano, Can, 1 1. dicente : fabitó obmutefcens , pyout

tefttemit

fiatutum eft , baptizari 65 ponitentiam accipere poteft , B -uolunta-

Kcapicibul

íéis prelerite teftimonium aliorum «verbis babet.

Imó refpe&u

U5 , U

extremae un&ionis videtur fufficere interpretativ

a;ut colligitur

em ba*g*i*.

ex praxi Ecclefiae , quae pro conferendo hoc facramento mori-

e

bundis rationis ufu privatis non exigit teftimonium voluntatis

t pitien

»

praeteritae de hoc facramento fufcipiendo ; fed tantum inter-

) Jg€)7[(5-

pretativae , inhoc fitae, quod cüm quis fidelis fuerit, cenfeatur

ita difpofitus , ut vellet hoc Sacraméntum reci

pere, ü:.pe,fïec

cipt,ha

mentem fuam aperire.,

"

ls Qs

Ab hac conclufione tamen excipeSacramenta peenitentize &Matri.

; CIrens

monii: cüm enim attuspoenitentium & contrahentium fint ma-

equifïülf

teria iftorum facramentorum, non eft fatis, quod precefferit vo-

luntas ea recipiendi,& non fit revocata ; fedoportet, quod poeni.

pittp k

tentes a&u doleant, & peccataconfiteantur eo modo,

Gliomo-

quo pof-

íunt: & quod contrihentes fuum «onfen

fum verbis

aut aliis exterioribus-ügnis expri-

mant.

rint 10*

mpr? k,.,*

glunt/

o

fomi

n

j

À

CASUS

394

CASUS .SACR?ME NTALES

ass W.

d

Dicos !

CASHS XXIII.

s liotil

Q uid (i quis incipit formam Sacramenti proferre ine debita intem-

lubet $at

4Hone ,conficitue valide facramentum , [i jasm prolatis aliquibus

Ergo noftt

qerbis pertinentibus ad ejfentiam jaeramenti,

R. t

&ltciat acium intentio-

Thotuniilli

mis?

to,ut notat

Efp. Negaticve. Ratio efl 5 quiaficut illorum verborumprz-

qm. N

R

cedentium omiffio irrirum redderet Sacramentum ex fup-

pofitione, quod illa vetba pertineant ad eflentiam, ita etiam

ïfpüikhal

irritum reddit prolatio fine debita intentione : cum perinde

fit , verba proferre fine debita intentione, ac illa omittere.

fi cdp.qui

Secus ,fi MinifterSacramenti prolatis aliquibus verbis, quae non

qui i ma

funt de eífentia formae, debitam habeat intentionem : nam

quia ym

omiffio illorum verborum ,non eft de effentia , uti fuppono 5

p gu

Sacramentum autem validé adminiftratur , quoties non omit-

f:reecj]ïf.

[2

K]

titur aliquid effentiale,

H inc pateteum inval

idé confecrare, qui ,ühc debita inten-

tione profert illa verba , 77ocefl , deinde cum debita intentione

m

fubjungit , corpus teum. Ratio patet ex di&tis,

t

Titacior

CASUS XXIV,

aptizan

Aim ef

Quid fi Parochus e4 die, quá natus eft infans , babuit intentiones

repetiit iutentionem ,

vt

baptizan

di , fed elapfà peftea aliquo die, non

f

Jed illum fortuità baptizait ; valetne talis

Otus qt.

"Baptifmus ?

n?&[ ) dl!

8 )je

R

Efp. negatixu&, Ratio efl ; Quia deficit intentio a&ualis , &

Suldrei

virtualis, quamvis adfit habitualis; quee quia non eft am-

n,g, N

plius necín fe, nec in fua virtute, non poteft influere in confe-

&ionem Sacramenti : alioqui enim facerdos amens aut dot-

fietiim |

GU

miens,aut ebrius , qui ex tali habitu

pronunciarctformam £onm-

l COntrah

fecrationis , vere cenfccrarctp

tility

Dices,

DE BAPTIS240,

3ey

Ms

Dices. Contrarium docet $, T/omas dum 3. p g.64. 4.8.4d

3.ait. licet ille, qui aliud cogifat ,non babeat atfiualem intentionem ,

d a i

babet £amen babitualem , que fufficit ad pevfelionem facramenti,

Ergo noftra fententizenon eft acquiefcendum,

Muilar

/,

Refp. negando anteced, ad. cujus. probationem dico, Divum

Thomam illic fumere habitualem pro virtuali exufutunc recep-

to,ut notat Cajefanus aliique d. Thomza interpretes inhunc lo-

borumpee

cum. AVec dejuní, qui putent per Librariorum incuriam ir-

repfiffe habitualem pro virtuali,

fum er fup

n, ita etiam

um -perinak

[ omitttte«

In mp qiiij E )üaternü, H ;. deconfecr, drft. 4 habetur hic cation

jis, queenon

qui ie materuis uteris funt , ddeó cum Matre bapticari nom po[fast ,

jnem « m

quia qui natus fecundum Adam non eff , venaféi [ezundum Chrilium uon

j

& fuppono

Pot':]i - geque emim dici regentratio 1n0 poterit, quam genueratio uom

?;.. Quzritur ergo non fine ratione, an infans in utero Matri

$ fion omit-

pree

aptizari poffit per tubum; fiftulam, vel

!j æx;gem. w'alidö b

aliud inftrumentum?

ebita Jt&t-

jintentioe

Efp. Cum Scoto n 4, dijl. 4. q. 3. fi quzlibet minima parsin-

fantis abluatur, dummodoó conftet eam effe animatam ani-

matationali & aliee non appareant v. g. digitus pedis, illum effe

baptizandum. .. Rafzo eff ; quia in qualibet minima parte tota

anima eft : & revera ficutquiin minimo digito vulneratur,eum

ialv

vulneratum nuncupamus , cur non etiam , qui in minima parte

(entionfm ;

lotus eft, lotus dici poffit ? Imo fi nulla pars infantis promi-

j

neat , dummodó ad corpufculum ejus aqua ( tepefa&a ; non fri-

gida ) pervenire valeat , baptizandum effe docet P. LuZovicus

Scildre in lib. de principiis formandze confcientize fraG. 6. cap.2.

non d 4

».9, Nectefert , ait Gobaf, quod nondum natus fit : Quod

t ficoft [

fi entm fcinderetur ex utero , baptizandus utique effét, qui ta-

gns M dOr/

mennatus non effet. — Deinde fi parvulus in.utéro capax eft

contrahetid& maculee originalis nondum natus; quate non fi-

mnam g :

militer capax effe debeat remmedii ad eandem abluendam ? fateor

|

|

tamen

picti

Qq

306

CASUS $4CR AMENTALES

d

du

tamen talem infantem rebaptizandum fub conditïonö, fi inte-

er nafcatur : quia infimilibus, quod fecuriuseft, tenendum

eft, Sedquid.dicendum ad citatum canonem, qui videtur re-

: Qul

fponfioni noftre contrarius ? Dico canonem feipfum explica-

re, dum ait ; /nfantemin maternis uteris cum /M atre bapkizari non

polfe , itanimirum , ut baptifmus Matri collatus , infanti profit,

E

J n

A

quod utique nemo negat,

tequil

füm, at

CASUS XXVI..

TNSS tl

[ 7H

uid fi ;Jar;vulus domi baptizatur per aqua q/pär)ïanem, ficuti fæ

* At fente

" Jent fé afperg

ere catholici aquá luffralà : debet me cenferi veré.

*

baptizatus : C am mom ef' [ub. conditieue

k

;iam, W

rebaptizandus ?

Efp. Validum effe baptifmum fa&um per corporis in aquam

Átqb

R

immerfionem unam vel trinam : item peraffufionem aquae

fupra corpus mánu vel alio inftrumento : item per afperfio-

nem : item fi quis ponat infantem füb canalibus vel ftillicidio

£e&i, ut aqua fuper eum fluat.. Rafio eff ; quia omnis talis veré

R

h

l

N

lotus aut tin&us effe dici poteft : nec proinde opus eft repe-

j

quee

13. proli

titione , fi aliudnon obftet , in quibus tamen €curandum eft; ut

proferatur

forma eodem tempore , quo aqua attingit corpus

i mi!lüsefH(

Adde , quia praxis feu modus baptizindi eft varius

1 C um Ada

baptizati.

atem

a or

juxta variet:

locorum eft Provinciarum , femper fervan-

dum effe mo

dum loci , nifialiud neceffitas cogat ; tum ob re-

fübngo

verentiam facramento debitam ; tum vi praecepti Epifcopi loci,

d& f (

putar

E

em tamen non effe nifi culpam venialem , uti afperfione;

Tf

cum

juxta ritum dioecefanum mandatür immerfio vel affufio

: Qui fierit

libus dicecefanis extare verba , quibus

j

!

1

: m fa.

quia non judicio in Ritua

F 4

|

E

exprimatur obligatio ad culpam mortalem, |Ita Gobat poft plu-

]phabeto baptizantium n, 63. addens gravitatem

:f

F

p qui Cotni

res alios in A

Inptrab

a

e defurtendam effe ex imetu.

|

$z. ,,.

peggætzhac in part

f

|

TDUm n

E

: þ(:ïA.SU.SE

PA

"DE BAPTISMO,

ammcmAEgETCOnQR

3 güz

inte.

hdum

CASUS XXVII.

üt f«

'mmerþohe f

É , requirifur ne ad q*'uf

Dlio:

Quid fi baplifnus i

vAlorem emerfto ?

f0

t

Efp. non,

Ratioefl : quia ante emerfionem eft vera ablutie

unde fi puella ad celandum par-

requifitaad baptifmum.

tum , animo baptizandi , in

fantem in flumen projiciat , bapti-

Zatus eft, licet in illo fübmergatur. Ita etiam fentit

Burgbaber

cerituria, I.cáfu, 9 I. dicens, illam effe plané commünem Dot&o-

iji f

rum fententiam , quidquid contradicat $cofus , cujus fenten-

fcrä ;

;iam, ut probabilem defendit P. Hlerinx,

CASUS XXVIII.

um

Anabaptiftee putatí , eos ]ölos baptizandos effe, qui fidem

i&

unt.

Quaeritur An

erfio.

jro tgri Paj]

recfe ?

[

iCidio

Sytre

Efp. negatifvä.' Näm etiam infantes funt capaces baptifmi,

** [dque eít de fide, definitum in Concilio Tri4, Seff. 7. Catt.

rpe

13. probatur. 1. quia gratia Chrifti pro nobis mortui non eft

]u

minus efficax ad nos vivificandos fpiritualiter , quàm fuerit pec-

Drpus

Atqui

jinus

catum Adami protoparentis ad nos mortificandos,

Adam occidit peccato fuo etiam infantes , peccato originali

LYate

reddendo obnoxios. «Ergo etiam gratia Chrifti vivificat in-

)b f6

jlod

fantes, fi quidem illis applicatur per facramentum baptifmi,

Probafur.2, Nemo poteft introire in regnum coelorum , nifi

ioftt)

qui fuerit renatus ex aqua & Spiritu fan&to.

Atqui infanteset-

li

ibvs

iam fatentibus Anabaptiftis poffunt intrare regnum coelorum

& falvifieri, Ergo poffunt & debent baptizari.

Probatur. 3.

u

quia communis Ecclefiae confuetudo baptizandiinfantes , quae

AU.

femperab initio fuit & huc u(que continuatur , eft manifeftif-

fimum indicium , hancdo&rinam de vero baptifmo à Chritto

am effe, Dehac re pluribus

&ab Apoftolis emanaíIe & tradit

Q.q 2

locis

jUS

408

CASUS SACRAMENTALES

locis loqu'tur. S, Auguftinus lib, r. de peecatorum meritis. c, Ig,

25.33. Epfl. 23 5 106. Tratf. 80, i Toannem. 65 lib. 4, de baptif-

g

o contra donatiflas cap.24, Atque hoc argumentum eft longé

fint.

efficaciflfimum ; càüm impoffibile fit Ecelefiam , quae eft columna

Nim

& firmamentum veritatis z2, T/moíb 3. in re tanti momenti er-

.

"

hos

Kà free

n

fifi

Dices. x, Nullibi inScriptura praecipitur ,ut baptiz

eit»ï,turkïn-

b

