tudo enim poteít jurisdictionem conferre, non ratione fui,

fed ratione taciti confenfüs, & approbationis fuperioris, quam

dilio

nedio

fuperior eo ipfo, quo fcit aliquos a&us fieri, & non contradi-

cit , cum poffit commodeé contradicere, cenfetur approbare,

"TES

& facultatem Juxta confuetudinem receptam conferre. |ta

T

Suarez, de pcenit, difp,23, feGk. 3. & difp. 25. fe&t, r, Regi-

bitl;

nalfi; l, 1. n,

74. & 79, Vasquez, de poenit, q« 93. 2,j, du

: L]

nra

uïä'e-

4« Navar, l, c. &alii corgplurcs.

j hv.

pe

&xw (o) EX

ii

Uuuu $

C5 Us

AUs

794

*quus SACRAJJENTALESA :

mm-

-CASU Sv DXVII.

Sed Poffautne etiäm iter agentes fua ,peccataron,ü'terï Parocþo ;

$i

?ci, ad que

" perveuiunt ,nutetinm nlter Sacerdo

"1 df?ïgþg.*

£o Ad comf'e[fomes imeodoco atudiemdas?

R

Efp. Pojfuynt-. Ratio defumitur ex confuetudine , quá medi;

ante conferri poteft jurisdi&io, feu potius fundaturincon-

ceílione fummiPontificis ,

u

i dicitur jurisdi&tionem median-

te confuetudine deferre,

é

.onfuetudo enim poteft conferre

ts

Jurisdi&ionem non rationefui pracifé, fed ratione taciti con-

$

fenfüs,& approbationis füperioris, quam fuperior eo ipfo , quo

füet

fcitaliquos a&us fieri, & non contradicit, ceum poffit centradice-

SSN

re,cenfetur approbare, Ita Suarezde poenit. difp, 23. fe&, 3.

3

& Difp, 25, fe&t, 3. Reginald,l. x. n.74.& 79, Vafquez de poenit,

€u

quaeft. 93, a, 1. dub, 4. n. 4. Sotus di

C0

Navarruml.cit, n. 68. & alios.

ft. 18. Q.448, 2, & alii contra

bi

Hooc tamen limita, modóoiter agant boná fide, id eft, modo

pl

iter non faciant in fraudem legis eá folum de canfá , ut poflint

int

aliis cenfiteri ; Itaque qui folüm ad hunc finem iter agit,

IN

ut evitet proprium Parochum, & alteri confiteatur , non po-

fir

teít valid& confiteri coram Parocho feu Sacerdote illius loci,

üt

ad quem pervenit , ut ben& obfervat Vafquez.loc cie . 6. Sua-

ent

tez, difp. 25. íe&.2, n, 9, Reginald. l, 1, n.8o. & alii recentiores,

fs;

Raíio efl. Quia hoc non fieret juxta intentionem & concet-

bs

fionem fummi Pontificis, feu juxta confuetudinem, per quam

S

á fümmo Pontifice confertur jurísdi&io ad abfolvendum iter

€xI

agentes, qui ad aliquem locum boná fide. pervenerunt abs-

for

«ue animo evitandi proprium Parochum

ye

; Íeu proprium Sg:r

&0ti

cerdotcm.

dej

Qp

LIJ

. €ASUg.

705

DE POENI.TENTITJ.'

CASUS DXVIIL.

Jjo

"

$ ed quid fi $acerdos fif. ge

neraliter approbatus ad omnes audiendos

im nliquá Diesef? , pot

efue ille f[altem illius Diecefis Ad fe con-

currentes audive ,

etiamfi nd ipfum accedamt. animo

fnedi-

vitaudi proprium P»z;focbum ?

'€on.

R

Efp. Poteft. Ratio eff,quia hujusmodi Sacerdos jurisdi&tionem

W25-

habet abfolvendi quoscunque illius Dicecefis ad fe venien-

Jnve

tes, ut fuppono, quod non accidit in preecedenti cafu,in quo

t Con

Sacerdos non habet jurisdictionem, nifi juxta teceptam con-

0,000

fuetudinem , feu conceffionem fummi Pontificis, 'Summus

radice-

autem Pontifex nen conceffit Parocholoci, aut alteri in eoloco

f

approbato facultatem audiendi confefliones eorum , qui ad

prebit

eum locum fe transferunt , üt proprium evitent Parochum,

Qttà

confequenter Sacerdos Dicecefis Herbipolenfis, qui fuit appro-

batus ab Epifcopo ad confeffiones emnium audiendas, licet

sodo

P

offit confeíTionem alicujus exittentis in aliquo oppido pofito

poflint

in

Dicecefi Herbipolenfi audire , quamvis ad ipfurn accedat ani-

mo evitandi proprium Parochum. .. Non tamen poteft homi-

[ 3gi€ j

n (

nes alterius Dioecefis audire , fi ad ipfüm accedant hoc animo,

3

üt evitent proprium Parochum, & alteri confiteantur. Non

Q

enim habet facultatem abfolvendi extraneos alterius Dicece-

(

fis ad ipfum hoc animo accedentes , nifi forté facultatem ha-

onced-

beat á fede Apoftolicá,vel à legitimo fuperiore.

Et quidem

um

Sixtus IV. conceflit Religiofis facultatem audiendi confefliones

n itt!

extraneorum , fi ad ipfos confeffarios accedant caufá confet-

fionis, modo Religiofi fint approbati ab Epifcopo loci. . lpff

t de-

n

veró Religiofinon poffunt ad aliam Diocoefin proficisci, ut ibi

confesfiones audiant , nifi fpeciali Privilegio gaudeant v. Suarez,

de poenit. difp, 28. fe&t, 7. n. 11, Zerolam in praxi de Sacr. pcenit,

cap. 16. quacfito 3. verf dico $to. Reginaldum l. 1.n 204. Ro-

riquez.in quaft. regularib. q 4o, & 62.& Mirandamin -

manuali Praelatorum,

|jSue

Uuuu $

J CASUS.

520

€A5US $ACR AME NTALES,

CASUS DXI X,

Cleobolus Parochus fole$ tempore pafchatis Eucbariflie S. a/cramän-'-

th

um adminifivare quibusdam [uis PAarochiamts,

qui dedit4 operá fé con-

thlerumt d Confeljarios extra Diecefin ex

)fleutes , ipfisque fin

peecata eonf effe fent, — Quaritur, am Cleobalus hoc f acere

pofft.

Rï

U

Ejp N &nþoj]b adminiftrar

e,fi cenfefïïöhemf&c&unt&icerdd-

Q5

tibus aut Religiofis non approbatis, ab Epifcopo ipfiusmet

Uf

confeffarii & poenitentis. — Katio eff-.. Qui hujusmodi confef-

16

farii non habent facultatem abfolveridi poenitentesad fe deditá

füt

operá aCcedentes , ut fuprà oftendimus , .confequenter. con-

M.

feífio praediG'orum poenitentium non eft valida,

Parochusau-

fni

tem non poteft tempore pafchatis adminiftrare Sacramentum

H

Euchariftice illis, qui non funt validé confefli, . Si veró poeniten-

tes non accefferint ad hujusmodi confeffarios deditá operá,

poffuntà confeffariisloci , in quo. reperiuntur, abfolvi , ficuc

ctiam abfolvi poffunt à Religiofis habentibus privilegium ab-

U

ífti)

folvendi quoscunque cujuscunque Dicecefis;etiamfi ad ipfos de-

o

dità operá accedent , confequenter non poteft Parochus tempo-

re Pafchatis Euchariftize Sacramentum ejusmodi poenitenti-

gxti

bus denegare.

Nam Parochus aut Epifcopus non potett de-

rogare Privilegiis à fede Apoftolicá conceffis, ut in fpecie tra-

dit Rodriq. tom. r. quaeft, regularium. q, 6o. a, 6. & Ludovicus

Miranda in manuali Praelatorum tom, T. q. 4 f. a. I4.

N

^ Retlé tamen monet Laym, fi itinerans pro tempore pafcha-

tui

li ex cauífá legitimá extra fuam Parochiam confeflionem fuam

a

perficiat, quod reverfurus domum teneatur Teftimonium Au-

t

thenticum proprio Parocho exhibere de fa&tá confeffio-

tis;

ne annuàá, ubi 1s hoc e:'kcgeritf

fa:

titi

LO

Vil

tib

CASUS

pE Pozm'z*äz&zrigr.ï

ZI

CASUS DXX,

It«

Qui4 fi Sacer

dos p»r&priw «vel quicvis alius Sacerdos curalus ex«

^

E (f«

£02

cationi faljaceat : Dicendumne.quod jurisdiéione

h

77 þriwamfs? A€ p(aind& imvAlide abfoluaz ?

Efp, Si fubjaceat ekcommunïcatidni ut vitandus (qualis efï

r

"tantüm,qui nominatim eft denunciatus, ut excommrunica-

tus, vel Notorius percuffor clerici) eum omninó privatum effe

ïSIPCE

Titel

jurisdi&ione, atque extra mortis articulum invalidé abfolve-

re. Rafio efl, quia Ecclefia tales privat jurisdi&ione,ut con-

Cd'fä

ftat ex Cap. Zpprobandum. de Jentent, &y ve judicatá. Cap. Roma-

(on

na, Deoffidio Vicarii inó,. Addidi veró, fi fubjaceat ex com-

S dl«

municationi ut vitandus &c, quia fi nonfit ejusmodi excommu-

IU

-

nicatus, non deftituitur Jurísdi&ione ad validé abfolvendum, -

CASUS DXXI,

t

fiic

E

Utrum illi valide füis þænitmtibzþ* Jacramentalem abfolutionem

impendant , qui ve[peédu Turisdiiiienis requifita folum babent titulum

5 de«

ipo-

coleratum , ut puta , quéa Sacerdos aliquis ex communi errore habetur

uidem pro vero Parecho,in rei veritsmte tamen talis son efl; ob quod-

enti

dam impedimentum occultum , v.

I

uia per Simoniam eb-

de-

m ,vel quia ejus

[

ACHÍLAS ,

L

t-im&z'( gwrac]iia

^

utitur,exfptravit.

qz(ä medo

j cus

Q Efp. Cum communi, Quod tales abfolutionem validé impen-

'dant, non quidem vi jurisdi&ionis,quam erroneé credun-

du

tur habere, fed vi jurisdi&tionis, quam tunc Ecclefia, defedum

Datt

a&ualiter fuppeditat. Nam propter commune bonum (ne fcili-

At*

cet hoc graviter periclitetur ex Sacramentis nulliter percep-

d

tisà fidelibus fine proprià ipforum culpà) San&a Mater Eccle-

fia in tali cafu defe&um fupplet , & ejusmodi Parochis puta-

titiis quasi tacité jurisdittionem «confert ad a&us Parochiales

validé praeftandos. Intereàautem utá&tus à praffatis Sacerdo-

chez

t;bus thäbiti valeant , communiter Do&farcs €ura $an

duas

Ui

&

7:2

; CAS US SACR ZAï'MAENTAL E $.

fiott

dua; c;:ndi iiones'requirunt. Unam ex parfe Parochi putatitiif,uü:.

fcilicet is habeat aliquem Titulum latentis jurisdi&ionis, 65

elh q

minil

aleram ex parte fubditorum, ut ille ab his ex communi erro-

re habeatur pto legitimo Parocho,.

docet

A

CASUS DXXIL.

dos li

Qiiizl f Sacerdo;. 4quui: de jm'sdiäione Juá babeaf opinionem

bet]t

quia

tanttm mere probabilem, poteritue adhuc licite [acramenta- -

Jen aä/älu:ianem'imffnderc z

&

enet

ANtequam ad eafum propofitum refpondeam,octurrit quaeftio,

bihi

À

an fcilicet, fi abfolutio deturab eo , de quo folüm ex pro-

folet.

babili, non tamen meré probabili opinione judicatur , quod (it

faffi

praeditusjurisdictione debità; valeat data abfolutio? ad quacftio-

Gior

nem

S«ta

Refp. Quninó valere eam abfolutionem, tametfi concep-

dosal

tà opinio de praefentia jurisdi&tionis in miniftro re ipfà effet fal-

ind

fa. Ità quoque comimunis tenet fententia

, & fequiturex rcf[?on-

&o,l

fione datá ad cafum praecedentem.

gat

Ratio efl. — Quia ficut Eccle

fia fupplet jurisdi&ionem,

quando eft titulus coloratus, & error communis ; ità etiam

eandem fupplere cenfetur in operatione ex opinione probabi-

Cuttc

li, quando hazc re ipfá eft falía. — Quaré hinc rnferes: quando

$AC

adeft fententia probabilis afferens , Sacerdotem haberepotefta-

Ule

tem abfolvendi à peccato refervato, vel Privilegium , quod ha-

a? )

bebat ad abfolvendum, non effe revocatum &c.

Validam effe

p

N

abfolutionem & refervato, licet re ipfá fuper illud Jurisdi

x

tícoz

non adfuerit.

Nunc ad cafum propofitum,

It Hm:

l7

Ref. Affirmant multi, ut Suarez , Diana, Lugo, docentes,

hanc fententiam extra morti periculum effe tutam (quáde cau-

fá eam fequens merito à peccato excufabilis eft, cum operatis

fecundum opinionem vere probabilem non peccet) 44l tamen

:

a[ferunt. Primo , quando Sacerdos fuper nullum peccatum poeni-

t

tentis habet Jurisdi&ionem certam,ab eo non poffe licité dari

urisdi-

fede

&« d

ïabfolutionem cum folá opinione probabili de habità j

»

tione,

DE POENITENTIA, :

7j

L

ia ctro aA

u

Bs

mentum

ii

&ione , nifi aliud exigat neceffitas,

Hujus fi

$5, 8

eít, quia quando agitur de valore Saeramenti, non licet id ad-

Iutg-

miniftrare modo tantüm probabili , ubi poteft adminiftrari mo-

docerto,ut comuniter docetur in materià de Sacram. in Gen.

"Afferuní fecundo. quod neque tunc feclufa caufá urgente Sacer-

dos licité abfolvat, quando fuper aliqua confitentis peccata ha-

bet Jurisdi&tionem certam , & füper alia non nifi probabilem ;

me

quia tunc minus rationabiliter dimidiaret abfolutionem dire-

&am, feu diretté cadentem fuper peccata, ita ut effet fuffici-

ensrefpe&u eorum , in.qua haberetJurisdidionem folüm pro-

nftio,

babilem,

Primum meinbrum per íe patet, pofterius fic oftendi

Y Jro-

uodüt

ífolet, Abfolutio,quae ut directé cadens fuper peccatum aliquod

fufficiens eft, extra caufam urgentem , non procedit ex jurisdi-

fl

&ione tantum probabili , quatenus extratalem caufam non licet

Sacramentum conficere modo tantum probabili : aft ubi Sacer-

Kty-

dosabíolutionem impenderet in ca(u praelenti, habens nempe

hl

in aliqua peccata jurisdictionem tantüm probabilem , abfolu-

efgon-

tio, ut directé cadens fuper peccatum aliqued extra caufam ur«

nem,

ggntcm, pro'cgdcrct

ex jurisdi&ione tantüm probabili , ergo,

etim

'"CASUS DXXIIL

A

itdo

Cumcommunis 69 certa fententia i, quod pro avticulo mbrtii cuilibek

.eftt-

óacerdoti, aliàs mom curato, licet fet excommunicatus , [uspeu[us eic. ab

Ecclefia cenfeatur comferri jurisditiio vequiffta ad walidz tmpertiendam.

xiha«

ab[olut ionem [Acr amentalem ab ommibus omminà peccatis . Cf cenfuris,

n effe

dide

idebintuite bujusdotfrine. Quaitur primo , quid rteMigi debeat fub ar-

ticulo mortá Secundo. u£rg.

m de sst Á proxime periclitans d tali Sacerdo-

ze tumc abf[olutus fuit nb aliquibus beccatis, alioguim Papa aut ordinartà

05 y

leci re[ervatis , ei» deiude illud periculumevadat,utrum,inquam, -

expoft f'acfo teneatur denuo peccatnilla reférvata confiterà

[v

etu

*

Alizui alteri babentipotefl atem imipfa ? —

at

Efp. ad prirum, .. Per asticulum mortis intelliginon (olüm

imi-

R

tempus jam jam mortisinftantis,feu quando morsett infieri,

dati

fed etiam quandocunque probabileillius periculum.. ItaBona-

isdi-

cin, de facram. posnit,difp, $. q.6.(eCt. 6.pun&, , n, 1o.Ferdinand,

ono

AXXX

e

714

CA5U5 SACRAMENTALES..—

':!däiczvïfyti;gtra&. 23, difp. ün. p. 13. n. 7.&vplures äïi'i'—apud hos

"

fupet

citati, & colligitur ex Cap, Eosqui.de fent, excom,in 6;ubi pericu-

exiot

lum mortis vocatur articulusmortis, Et infüper Rafio eff ; quia

lludipfum motivum,propter quod Ecclefia Sacerdoti aliàs non

foti

'curato concedit privilegium. prafatuni pro formali mortisarti-

äbfol*

culo (ne fcilicet poenitentes falutis remedio deftituti pereant)

E

etiam hábetlocumin probabili mortis periculo, ergo fignum eft

fub mortis articulo etiam comprehendi probabile ejuspericu-

h

lurà.

Quodfiipfum ampliüs corfirmabis , quia hoc-privile-

5

t'i;t

gium videtur conceffum fidelibus pro eo mortis temporejquo

quis aliás teneretur confiteri proprio fuo Sacerdoti, ficopiam il-

lius haberet ; atqui huic teneretur confiteri non folumin extre-

io vite'afticulo, Sed etiam in probabili ejus periculo, ergo.

A'eque Dicas : Hinc fequi; quod quilibet Sacerdos non curatüs

&' W

offit abfolvere à cenfüris & : peccatis refervatis quascunque

s

pátturientes foeminas,aut partüi proximas, utpoté quae omnes

Tun

funtin probabili mortis periculo,' Nam confza eff.. Quod hoc

nàn

quidém admitti poffit refpe&uparturientium , qua edunt pri-

of

mum partum, vel admoduüm periculofé alias perturiuint. - . Ne-

dit&

andum vere,fi fequelaintell

at

uté & indifferenter,

igatur refpe&u, quarumlibet abfo-

€er

: CRefp. ad Secundum, Cim Bonac.l. c, quod peccata refervata ,

pur

quaepoenitenstali Sacerdoti in mortisarticulo confeffus eft,non

Qu

teneatür denuóalteri facramentaliterconfiteri, quamvis, fi pec-

[7A

cati illa habuerint annexam cenfuram aliquam; debeat fe elapfo

ssj

mortis periculo,quàm primüm commodé poteft;corami fuperio-

MU

te praefentare, non ut iterüm ab iis abfolvatur , fed ut oftendat

itat

fe abfolutum obedientem,& paratum ad majorem poenitentiam

cedi

fufcipiendam, fi à fuperiore injungatur.

Prioris membri Ratio

alis

tff, quia peccatum,à quo poenitens legitim& & dire&é jamfemel

facramentaliter abfolutus fuit, non obligatur denuó clavibus

sin cafu prafenti fuitlegititné

Ecclefize fubjicere, fed àrefervati

Cm

t

& dire&té abfolutus; cum períé loquendo, cuivis Sacérdoti pro

articulo mortiscoficeffafit poteftas abfoluta & direGa abfo

Iveni-

di à quibuslibet pe'ccätis,öig?? Foþeriozisvwerömmbri Rati

o€ff ;

quia

7-

-—N

LDPrOENITENTIA,.

JUQ Y

qui'äfü eju-smddi pæäitens éx poft fa&o negligeret fe praefentare

Vericu.

fuperiori, in easdem cenfuras reincideret, juxta C,Bosqui.de fent.

/uia

eXtotim., . Igitur tenetur fe prae(entare,atque ideó confeflarius

Ia$ n

monere debet poehitentem; queminpericulomortis à cenfuris

iean

abfolvit , ut elapfo mortis a

Ttant)

snum oblatáoccafione.

y'éhperue. — k

"m ef?

CASUS DXXIV.

! Pricu.

orive.

Sed valet ab jb'lïutz'o m arfipulo mortis data 4 Sacerdotes aliàs tion cu-

"Fafovel excommunicato,quando tunc ad l foest propritsPartebusyvel alite

Ottjqu

" Sacerdos curAtius nnllá ce

nfi

piam il

firá innodatta, qui eque de vitá P:fic!i-

.tnntem:aäfgvf'were porufferg o

[ eXree

Ef». Mihi probabilius videri , quod praefente proprio Paro-

0,etgi.

CUratüs

R

choautalio Sacerdotecuramanimárum habente ; qui poffit

& velitabfolvere;invalidé inarticulo mortis abfolutionem datet

Cünque

Qtnnes

Sacerdosanteànondum ctiratusaut'excommuricatus, Raíro efH;

Tum quia hac fententia negativa conformior eftverbis Trident.

iod hoc

namconciliü iftud declaransin articulo-mortis quemlibetSacer-

int p'ri-

dotem conferre poffe Sacramentalem abfolütionem , fimul ad-

-

dit,eum hocpoffefecundum veterem Ecclefize confuetudinem,

1 o-

atqui fecundü veterem confuetudinemnon potetatinferiorSa-

cerdos morientem ácehfüris abfolvere praefentefuperiore;ut ex

ATR

pluribus conciliis tradit Lugo. difp:18; fati 2; ergo. : Tum etiam

dunon

quia. quando-quidpiam non nifi proptér: neceffitatem concedi-

ipet

£ur; illius concelfio ceffat'niece(fitateceffante (ram ceffante fine

. elapfo

legis ceffat ipfa lex)ac per confequens a&us conceflioni innixus

operio-

tunceít millus:Sed8acerdotem aliàs non curatum poffe. validé

fendz

inarticülo mortisabfolvere, non nifi propter meceffitatem con-

nf

ceditur j:quae ceffat.,:quando im nortis articülo adeft.Sacerdos

iflio

aliàscuratus potens& volens abfolveré , ergo,

ïüme

vibu

E

x

CoreMus abþlutw ác

en

Vfüris &5cafibis

Vefer-pütis temporejubilei,re-

;ïtim'c

yjpro

incidit ne in cenfur. A5 bel iisveeruntionei ftpoftea voluntarit pra-

]v eti*

Lermittat ceterare

quifita ad comfequendumubileum ?

ft, quia abfolutio data fuerat abfoluté

100

ää!gäNegativä. )Ratio e

Xxxx 2

&

qiia

216

C.AS$US $4CR A&ENTALES.

Ms

& fimpliciter , & fine refpe&u ad reincidentiam ; hec in pri-

vilegio fa&a erat.ulla-reincidentiee, ut fuppono.

Videatur

Suarez de poenitentiá difp. 31.fe&t. 4, Sanchez l, 8. de 1

natrimo-

Quid

nio difp. 1f. n. 20. Henriquez lib, 6, c, 16. Emanuel

$a verbo

abíolutio , n, 1$, & verbo indulgentia verfus fin

em , ubi ex

Bellarmino dicit,hancfententiam effe communem

; & aliie

CAÁSUS, DXXVL

B

K

debc

Po[emixþï cänj?]u:fdï peccatum , quod ip]e , aut diaiiz cohj?jþzriw

Qs

ue[ciebat , vel dubttabat. effc mertale i* poftea con[ultis viris do-

éfsi , uel aequifetá mnjori periti4 cognofctt e[fe mortale: te-

d

3 i

neturne ilud iterum jitäig:rg eenfeffroni ?.

Efi' Nontenetur, - Rafío eft, 'I?um'qüia Polemius fufHd&&.*

Ha

ter manifeftavit füum peccatum. Tum quia adfunt omnia

fet

neceffaria ad fübftantiam Sacramenti , cüm ad ejus valorem

non requiratur , ut confeffarius manifefté fciat, peccatum fi-

bi explicatum effé mortale, Ita Suareztom.

?

num, 14 Sanchez. lóco ftatim citando,

1

4 difg. z8f fect.2,

'"Coninchius de Sacramento poenitentize

M

num, 18, & alii,«». Secüs dicendum eft, fi Polemius fub dubio

confeffus fit aliquod peceatum, ut fi dixit fe dubitare, an ali-

i

quem percufferit, vel aliquam foeminam concupierit; vel in

kgar

aliam tentationem confenferit; : tunc: enim fi poft confeflio-

w

nem certó cognofcat fe foeminam cóncupivifle, vel aliquem

percuffiffe, veliin certam aliquam tentationem confenfiffe ,

A

W

tenetur itereum confiteri : quandoquidem non plené mani«

Ec

feftaverit fuum peccatum , ut à parte rei commiffum.

tf

z in fummm

quy

fuerat, Ita IISanche

naibe ccog a

&'alii. ;|

proj

dien«

cefi

-,. y :

- oB

him

üüny

CASÓR

IN

DE POENITENTIA,

WORSCUACUSSUNEEEA

717

[ d

in tti-

Catur

CASUS DXXVII,

ltimo.

Quidam/ confeffarius. judicat fe tnon obligatum inter audiendas

Vtho

ere' Ad peccata, w de ilis judicium ferat.

Ubi «

eonfefftoues atfmd

$

- uarituran veite ?

d

ll

Efp.Minime, Ratio eff , quia hoc Sacramentum exercetur

per modum judicii; ficut ergo judex caufam cognofcere

debet , ut eá cognitià judicialem fententiam ferat, ita Sacer-

[frw

dos debet crimina poenitentis cognofcere,ut

f5 do-

per modum judi-

(

€is Sacramentalem ab.folutioncml impendat,

CASUS DXXVIIL

äden-

umna

FHabens jurisäi&ionem erdinariam exterius quidemofendit fe tibi

lotem

feere jirisdiciionis dcle

Atonem , ipnterius autem in animo intendit

m ff.

epp

ofitum : Anin tAli eafi

urisdiéfio confefftenem audiends :

AIA , HE paniteutem tune va-

£a

ita cenfebitur e/fe dzl:ä

Abfoluas ?

Efp. Varii ex auoribus hác in re profitentur opinionem

'U bo f'

dubig

negativam ex eo fundamento, — Quia ut delegatio jurisdi-

3

&ionis cenfeatur legitima , non minus requiritur interior de-

ia

legantis confenfus , quàm hujus confenfüs fignum manifefta-

-

tivum ad extra ; ergo feclufà quácunque conditione ex his de-

quem

legatio eft nulla,

Econtra Thomas Sanchez l, 3. de matrim.

nfiffe,

difp. 22, n. 64. fequitur affirmatz-vam , có quod in tali cafu

Ecclefia cenfeatur dare jurisdictionem.

Hac etenim ad evi-

fnani:

Ui

tanda varia incommoda defe&um jurisdi&ionis füpplet ,

quando adeft titulus coloratus & communis error ; atqui in

propofito adeft titulus coloratus, nempe fi&a illa conceffio au-

diendi confefTiones, & communis error , cüm nemo fcíat con-

ceíTionem illam fuiffe fi&tam,

Ergo.

Ex di&is denique fequitur, jurísdi&tionem petitam & mi-

nimé obtentam non fufficere ad validam abfolutionem , quia

Pimirum defunt debita requifita

pro delegatione jurisdi&io-

Ij

XXX 3

nis;

74

CASUS $ACR AMENTAL Es

x'iisv;üäc'ïnfüphekt«Ecc!eü:i ïnoh. cenfetur :tunc: ea

fupgpierjew,wut

colligere licet ex illis verbis cap.

cüm omnes utriusque fex(üs,

quae ita fe habent?$i quis aute

m alicui Sacerdoti voluerit.ju-

ftà de cauíá fua confiteri.pecca

ta, licentiam

prius poftulet, &

obtineat; cum aliter ipfe illumabfolvere non

poffit.

CASUS DXXIX,

den

cení

äm extoríam

j

,Pon-amw,dcflegkztiqn

H

eff

NU

z

2924

iB AT. "äeæ/egazio 74

? mefu g(äfzzi lfvg'!äbi íue -

R E]þ. Ukträm

üäläþïï;äönemþ nempe tam neganvam,quäm af-

«

"firmativam fatis probabilem videri. Fundamentum fenten-

du

Ws

tiae negativae eft, Tum r. quia abfolutio 4 cenfura per vim &

metum injuftum extorta juxta cap. un,

de his quze vi. in-6,

gat

jure pofitivo eft nulla, . Ergo etiam nulla.

fati

torta,

eft delegatio fic ex-

Tum 2..quia nulla donatio. valid

a:eft; nifi liberaliter

facta fuerit ; fed jurisdictionis delegatio ,

qua , dumgravi me-

a

tu extorquetur, non fit liberaliter, Er

dic

go.

Opinionis affirma-

Ds)

tivae Ratio eff ; quia dele

gatio fimpliciter voluntaria, & figno

exteriori manifeftata,coeteris paribus valid

aeft; fed hujusmo-

fic

qu

di eft, qua& metu gravi extor

uetur, cüm metus non tóllat

Biisi

voluntàriüm fimpliciter , ac in

uper fupponatur ,

delegatio fenfibiliter manifeftet

ur, Ergo,

quod ead'þ'&i

I

len

Ad Prius fundamentum pro negativa addu&um dicent

pofterioris fententize affertores , folam abíolutionem ácenfurá

hii

metu extortam loco citato irritari, & cüm haee irritatio odi-

N

ofa fit, eam

ho

i

non *d;—þäerex :'e':;tendi ad alios 'cgfus in jure nOn*- ex-

pretfos.'

w

Ad Pofterius afferent , metum qi;avem rion obfiftere do-

na-tivgn'i Iib;rgli ; eó

quod ad hanc fufficere

;

*

*vidcfacug;;ut flat

N7

; nu"?; präetiþï reccpto. :

i

diid

ho

N

l8

i

DEPÓ ENI'T'E-"NT;(X.'

715

EM

^

T€ , ut

—CASUS DXXX.

fexts,

m effe faath pe

t jg-

UFAaebir ue ?

v dolum 65 errorem,

"

Jl

/ n ;«:Pomszl;*, delega fjone

Efp. 1. Delegationem effe validam; (iüando dolus non fuit

caufa motiva & finalis , fed tsntüm impulfiva ad conce-

dendam jurisdi&ienem.

Ratio e[f ; quia in tali cafu delegans

cenfetur , jurisdictionem ita conceder

d

5J,g

*

u RE

comperto concederet. Ergo,-

B

«

"

*

" Refp.2. Delegationem e

ffe

in'välïälat&,« quando dolüs eïf uhi-

cacaufamotiva & finalis. — Rafio eff quia tunc dolus & men-

um at

etten-

dacium omnino tollit confenfum fimpliciter neceffarium ad

vin&

liberam jurisdi&ionis:conceffionem ,-hoc ipfo , quod dele-

, in$

gans non cenfeatur vellé conceffionem facer

&

e fubüitcgtg falü-

Tica-

tate,-.| Caufa finalis,feu motivee, .. ..

i

Refp. 3. Quando dolus vel error ver:

f:at.u';' Cir—cäg fub&äxïæi-

tlitef

vime-

am (ut puta, quia putatur P'etrus fibi petere collationem juris-

Trma-

di&tionis, cum tamen re ipfa non petat nifi Paulus) delegatio-

nem effe nullam & invalidam. - Rafzo eff, quia ibidem tunc de-

figno

Usmo-

ficitrequifitus confenfus ex parte delegantis , cüm preefumi ne-

queat ab,eo confenfum.dirigi in diver(um fübftantiá, . Hista:

tollas

PT

men non obítantibus circa praefentem materiam monet Pe-

rez de poeniit, difp. 42, feét. 6. Quod Epifcopi jurisdi&tionem ta-

Aent

lem ad fattam petitionem concedentes non ita; velint , regu-

nfuta

lariter-loquendo, conceffioncs fuas effe reftridas, ut fint in-

validae,ubi caufze petitionisfuerintinnixze falfitati, quia nempe

0di-

J er

hoc diffuadet periculum imminens de abfolutionibus invalide

poenitentibes impertiendis,

? (o-

'CASUS';D-XXXI.

8

Sed an Sacerdos cure animarim expofitus boc ip[o in aliquem juris-

dictionem proforo penitentiali A

cquirit, quod bic crimem admiferit ij ea

loco , eujus ie efl paffor ? Huic dubio inde am[m datur , quod fécundüm fo-

YUW EXTEYUami a'elinqumtes tualienoterritorio YAtioze delicfi

commilfft fiant fubdisi faperiori Mips territoris,

m in-

REP- Negátive,: Ratio eft, quiainde fequeretur magnu

3Ü

con-

74*

(*243 US SACR AMENTALES,

N

conveniens , hoc, fcilicet ,

quod cum quis peccáffet in duabus

Parochiis , confeffionem

fuam dimidiare

cond.

cujuslibet loci Parocho illu

d peccatum , q

deberet , confitendo

Va

li diftri&u admifit,

uodin ejus parochia-

Necfacit adrem inft

antia fori externi : fi-

quidem difparitas eft,

quod deli&i punitio in foro externo fpe-

luef

&et ad gubernation

(

em externam, ut aliis monftretur exem-

plum : Unde fecund

üm hoc forum conveniens eft puniri deli-

fidai

&um,ubi commiffum eft, Judicium autem facramentale or-

confe

TO

6

inetur ad internam falutem animz, & reconciliationem cum

Deo, refp

ettu cujus nihil intereft, an petcatum.in hoc vel illo

G

loco commiffum fuerit,

.honi

inck

CASUS DXXXII.

i,

cho

Cum deleg

afz:o' pkæfatæ jurisdi&kionis dz'w&rjimode /iäri þojit:: u

primó ad t

empus certum ac deterininatum vwv.o.ad triennium, dies vi-

TO(C

Tfeus delegantis ei»c,

j|

p

Zcet dele

Secund ad tempus indeterminntum, quousqua

g 4$ CO/26€,

lonem f acfam revocare voluerit. — Tertio denique

aol

Aab[alute , Ci- fEne u

A limitattoue.

Queritur,quomodojurisdictio

/

. delegata ad confeffi

9nes cxþi[)iekdzf exfptret ?.

coht«

R £f». x. Quando delegatio fa&a eft ad certum àc dctetmin-ätum

em

cempus , indubitatum eft , eam exfpitare termino el

apföc

QQní

Rafio efl ; quia a&us

1

tionem agentis,

3

agentiqm non debent operari ultra inten-

A

quo

. Refp.2.Sidelegatio fa&a

fit ad tempusindeterminatüm,id

Eoif

eft, quousque fuerit revocata;pariter efle certum; quod lhixec ex-

Iu

fpiret faGtá revocatione,

Rafío

eft ; -quia rgs | per qeasdem cau-

H

delq

fas diffolvitur, per quas nafcitur,

Refp. 3.

uando fummus Pontifex alicui jurisdi&tionem

tit

delegat abfoluté & fine limitatione, eam non exfpirare morte

fummiPontificis, Ita communis, & colligitur ex cap, fi fuper

p

10

gratia, de officio delegat.in 6.cap. fi cui. de praebendis in 6. cujus

Ratio efi , quia tunc conceffio cenfetur faGa ex officio, quod

præji

nunquam ceffat.

Porró utrum delegatio fa&a abíolute à Prae-

fatul

latisipfo Papá inferioribus morte ipforum exfpiret nec ne? inter

Q

' Do&ores

234

'N

E BE WP "E NITEN Tf'».iäki. T

UM

WENTNNA

Qudb

DoGores controvertit

Pálud.in . dilind. 12..9-

4

t à

tendy

€oncl, 7; tueturaffirmativam

,:.:aliiec-on;eævcumConigck.negati-

tochia

vam. Ergo.

Thi * fi-

Refp. 4, Pt£o

babilius videri, quód r)ei;ue dvelegatio:iä abío-

10 [X

luté fattzc 4 Prazelatis inférioribusipforummorte exfpirct, Rafzo

Grem.

eff ; quiafecinduam pracitat;cap.fifuper gratia.

&.

«uigiatia

|de]r-

di&io 4

.endi

fa&kanon exfpirat morte concedentis: atqui juris

a

confeffioneseftquaedá gratia fa&ta Sacerdotibus , ut poteinquo -

( C

rum favoremredundat Ergo. Necrefert , quod tcxtusillorum

Wi

lla

capitulorum loquattir de'gratiis conceffisà Pontifice; quiaid

non reftringendi caufá, fed exempli caufa dicitur, ut notat Co-

ninck difp.s.dub.1o.n.7 1. Hinc ut quotidiaria praxis docet, Sacer-

dos, quem Parochus affumpfit in cooperatorem ; mortuo Paro-

ü

"m

£ho poteft confcfliones audire , ficut

3j CU NEROPIO,

jier u-

Voccet &c.

:

4Hsqut

ra paffimafferunt, poteltateri delegatam ceffüre

dmg'gu:

morte concedentis,

$

?

:

m

s Refp. Quodjura

hoc a[ï'erendomntum loquantur de 'Cauüg

«ontentiofis,fe

cundüm quas gratizenon funt regulandae. -

— oDices. 2. Poteftas vicarii genera

exfpir.

it torte Epifcopis

TALCA

ergoetiam per.

*

hanc exfpirat jurísdi&io delcg

ità pro audiendis

dapfn

confeffionibus,

fitee

mDio

PA

/Jp. Negan

do cko/nïf'cääuczhït'iäm & par:tatem D'fparitas eft,

quod vicarius Generalisunum idemquetribunil conftitu:xtcum

imjd

EÉpifcopo, & ideó non fit mirum, Epi/copo mortuo[lius pote-

XCO

1 Qu

ftatem exfpitare, econtranon fit'idem tribunal, jurisdidionem

delegantis & delegati.

A

X

"Dices. 3. Si juris

di&io deleg;ta morte coticedentis ion ex-

Of

fpiraret , ficut prajudicium hu

us fucceffori, acinfuper Epifco-

10

pus aut Parochus etiam, qua mortuus cenferetur,dare jurisdi-

fopt

Gionem, quorum uttümque e(t incónveniens, - Ergo.

CU

" Refp, Negando fequel. Nam 'inde fucceffori -nullum fieri

praejudicium, paret ex eo quod hic ad libitum revocare potlit

(u0

Drgee

facultatem ápraedecefforeconceffam — Neceriamex hoc Epif-

ntef

$ cenferetur, dare jurisdi&io-

cgpus aut Párochus,qua mortuu

.oro

Yyyy

Dnems

7à3

EAS US SACR AMENTAL2P?S$,

bDem, cüm haec non detur poft mortem, fed folüm ut data

ui YO

in vivis,

poft mortem perduret , quousque revocetur á fucf

tum £

ceffore,

axiom

culum

CASUS DXXXIII,

in p&

Quidf Epifeopus «vel Parochus non abfolutefed eum bác limitatio-

ftacim

w jurisdiclionem deleget : do tibi licentiam meorum confeffrenes ex-

quip

eiptendi usque ad meum beneplacitum : dicemdum ue erit , potefl a-

p

tem collatam tantum ad vitam comsedentis limitart,ac.

jroinde ejus morte exfpirare ?

«

D

. Efp.Ita. Ratio eff ; quia po&' mortem non poteft ampliush a-

bere beneplacitum. — Aliter autem fe res habet,fi delegans

f0

dicat ; do tibi jurisdi&ionem ad beneplacitum fedis Apoftoli-

Ydye

f05

cae vel Epifcopalis &c, tunc enim non exfpirat morte conce-

QCUnf

dentis : quia cum fedes etiam eo mortuo duret, cenfetur bene-

du

placitum manere poft mortem, fi à fucceffore nulla fiat juris-

dictionis revocatio,

f rat

Item fentiendum eft, fi delegans dicat :

condi

do tibi jurisdi&iionem, donec revocavero ; quia neque tunc

dido

morte concedentis exfpirat , fi hic obeat, antequam revocet.

De coetero jurisdi&tionis delegatio fecundum communem Do-

quit

pliu

&orum exfpirare etiam folet, quando delegans deponitur ab

Ce(i

officio, fecus veró , quando excommunicatur vel fuspenditur :

quia in cafu priori, non item in pofteriori cenferi deb

hi

et vo-

períi

luntas jurisdi&ionis conceffiva prorfus ceffare.

Wt T:

CASUS DXXXIV,

at

telle

- Quid faciet confeffarius, fi Babeat. penitentem vemanentens

faifie

áp. periculo peecauds.

Efp, 1. Qui eft in periculo five occafione remota peccandi,

di co

abfolvendus eft, fi ex parte fua eft ben& difpofitus ; Ratzo eff;

bus |

quia cum tali occafione ftat firmum propofitum abftinendi à

quia

eccatis : & aliàs vix quisquam effet capax abfolutionis,

mum

Refp. 2, Qui verfatur in occafione proxima peccandi, per

bent

feloquendo,non eft abfolvendus,nifi ftatuat illam deferere zquia

tuto

qu&

72$

—

DE POEH!TE NTIA.

PN

1 Ut dita

-qtii voluntarié talem occafionem fubit, non ïpotc&' habere ve-

Qüt à füc-

rum propofitum non peccandi feu vitandi peccatum , juxta

axioma , qui amat periculum , peribit in illo, eft autem peri-

culum five occafio proxima,quá pofitá homo frequenter labitur

in peccatum, vel fecundüm alios neceffarib. moraliter , five

linlufío-

ftatim aut quafi ftatim labitur ; contra veró occafio remota cft,

LE t

quá pofita homo non frequenter vel non. moraliter neceffarió

«.;W fl

peccat,

;

)

L

Di

xi per fe quumJo , quia fi fimul quatuor conditiones

concurrant, tunc pluries, etiam feptuagies fepties, imó to-

ties,quoties juxta Sancium apud Dianam par. 1. tra&. 7. refol,

pliuh -

dekgans

$$. poft relapfum pcenitens abfolvi poteít, quod & vult Burg-

Aptoh-

haber, centur. 2. cafu 63, prima conditio eft, fi nimirum poeni-

« QW

*tens vere doleat de peccatis commiffis,quantum infeeft. — Se-

urbet-

cunda conditio eft, fi habeat firmum propofitum fe emen-

taris-

dandi non obftante di&o periculo.

Tertia conditio eft, fi ad-

fit rationabilis caufa non deferendi fimile periculum.

Quarta

s dicit:

i func

conditio eft, fi pcenitens ille paratus fit adhibere remedia ju-

fevocet,

dicio confeffarit neceffaria contra relapfum, — Addunt aliqui

quintam conditionem , fi ille poenitens credat fe non am-

