
pono , docentque DoGores communiter, ^

j

"Addo,hoc verum effe juxtamultos DoGores , etiamfi di-

ve&n!,

ceremus,has aquas inter fefpeciedifferre. — Ratíoeff ; quia fi-

Qv

cut validum conficiturSacramentum fanguinis non folum in

yl j

tiam infententia eorum, qui

N

(vino albo , fed etiamin rubro , e

Lz

teftan-

36z

CASUS $4CRAMENTALES

teltantur haec vina fpecie differre inter fe ; ita etiam. valide

4i

conficietur baptifmus in qualibet aqua naturali, etiamfi for-

verum

e

l

; i

eánter aquas naturales detur aliqua differentia fpecifica.

quam

H

u

m

CASUS CL

eft agl

do&

conficiendo baptifmo adbibeaturglacres necdum liqué

st

-' 'Q'.f«fidä pro

: fhéfa, effue idonen materia baptifeni ?

2 Aiio dubitandi eff : qüi'a glacies differt tantummodo accí-

^dentaliter abaqua naturali , & eftaqua verafecundümfub-

ftantiam., Si ergoaquanaturalis fit idonea materia baptifmi,

Qui

&tiamfi glacies erit.

Refp. N egativé,

Ratio tff : Quia ad baptifmum reijjüïrïïtüt

aquaa

pta & idonea adabluendum ; glacies autem non eft ap-

£a ad abluendum , nif

priüs liqué fiat , & inaquamufitabilem

J

ryedeat & refo!vatur..

cof

A Rationem dubitandi dico, quo

d glacies qua talis. non fit

adbar

Catut.

apta materia baptifmi , quia non habet determinata acciden-

tia , quibus infervire poflit adabluendum , cüm ante refolu-

muur

tionem necdum fit fluxibilis.

ha

Inflas, Glacies eft vera aqua

fecundüm fubftantiam. Con-

(NEC

vife e

cedo. Ergo eft idonea materia baptifmi.

Diftinguo, Poft I'»quä

fa&ionem, comeedo. Ante uego,

fitur;

1ed p

CASUS CIE

tüt q

du utatur aqim altarata 65 feeda , qua £a-

ver(a,

Quid f q&is— ad baptizan

fità,

men Adbuc fanpliciter

eff aqua & tAlis denomtuatur ? facit ue.

ec df

! E[p. non , fed peccat graviter þe'*ccäto' facr

ilegif , quotíes

Q]j

hujusmodi aquáà utiturab(que neceffitate, Rafío eff : quia

facitcontra Reverentiam Sacramento debitam. Idem eft di-

IU

cendum de illo , qui preecifa neceffitate baptizat in aliquo

'brodio parumideco&to,

Ml

Addo

(0Í

'DE BA?P TI$MO,

36

9.

f"?

1valide

nf for.

zZAdo,non etfe licitum Mihiftro non folàüm uti aiquä' foedà,

|C4,

verum neque licitum effe feclufa juftà neceffitate adhibere

quamlibet aquam naturalem ; veram, & puram, fedillam a-

quam adhibendametfe , qua pree

3

fcribitur ab Ecclefia, qualis

€ft aqua facrorumfoncium, &af/o eff ;; 'Tum quia confuetu-

!u

do& praeceptafuüntfervanda, Tum quia fic colligitur ex cle-

suenisna unica de baptifie.

QaCCj«

imfüb.

CASUS CIIl,

jtifmi,

Quid fi qüjs zl'z'þeret ,ablutionem, quam ponimus , effe materiam pro-

xénam baptifmt , effe contactum fucceffroum , quo aqua

utut

fecceffeu comtingit corpus , diceretne

etap»

qeram ?

jbilem

Efp. ita. Unde ad baptifmum non fufficit quïlib&t aqua

conta&us , fed requiriturfücceffivus, Ratio eff ; Tum quia

yon (it

adbaptifmum requiritur talis ablutio & contactus , quo di-

ddene

catur homo ablutus ; fed homo non poteft dici ablutus per

foly-

nudum contaQum , fed per conta&um fucceffivum : Ergo ad

baptifmum requiritur conta&us fucceffivus,quo aqua fuccef-

. Cotr

five.contingitcorpusope Miniftri. Tum quia ficut aqua in

lique-

vafe exiftens non dicitur abluere vas , quod ab áquacontin-

gitur.; ita nondicitur abluere corpus pet folum conta&dum,

íed per conta&tum (ucceífivum, quo aqua fucceffivé applica-

tür corpori,aut corpusaqua , five fiteadem aqua , five di-

vería, .lta $u

3

ïz/uef»'-

frntto,.

arez "Tom, 3.. Difp. 20. Seä*.-. r ?T&"ämb Ego

CASUS CIV.

5

Qui4 fi Iäapäïzandw una , vel duabus ,"vel tribus aque guttis a[ver.-j

vqu'xa

m ff eutta: perfifl amt , ed om fluamt per corpus :

k di

gzmr : ()mkw.z*

eritne validus bapiifmus?

il

E]þ.- Negatimä.

Rafío eff 5 quia'ad b-aptifrnumlre'quïfri"tuf

conta&us fucceffivus , & tanta quantitas aqu& , quà pof-

1t

41do

4522

364

"

C45U$ SACRAMENTALES .

od

Hl

u

fit homo denominari ablutus. Ita. Valentia Tor;, 4;—Di/þ."4:

rdraïl

qu«ft. 1. punito. 2. verficulo- itaque fequitur. . Multique alii Do--

&ores contra 7 2fquez exiftimantem fufficere guttamaquae,.-

Chri

CASUS CV.

tedi

;

min

Qui4 fi baptizandus fit coopertus aliquo pauno liieo

AHngat carnes: ,. perficietur. baptifmus:

yila ut;'aq-uaz

ond

vAlidas £

3 Efp.ita. Ratio eft ; quiatalis poteft-diciablutus; Idem di-

Jcäpigr

deéfi

"cendum eft, fi baptizetur infans cum;pelle porofa, ita ut:

aqua penetret, & perveniat ad' carnes infantis, ita. Sy/vefier

N

eyerbo bapt ifmus:, quarío ,num; z. Bartbolomeus ab Angelo de bap-

tent

tifmo. $. 102, narez;, I alentias Reginaldus &c. alii,.

Quj

Quid fi infaus z'nc,ipiat;mwif, é5'quia zzonïadc;/iquya'ï; quäþ'o]]ïi bap--

tizarb,projicttur $n flumem aut pateum 2 Miniflro proferen-

te formaum.b.

,

us vAlidus € :

ptifmi, Effue m!z'säagtf ET

N

Efp.ita. Nam quamvis liocnom fít fáciendum , ciim non'

tene

fint facienda mala , ut eveniant bona, & quifque debeat

pue

rius confulere animae fuze, quám alienz', nihilominus, fi

fiat , valet baptifmus.

Raíio:efl ;. Tum quia adfuntomnia re-

juifita ad baptifmum , adeftenim materia, id eft , aqua ; adeft

Qu

conta&usfufficiens., id eft , ablutio, adeftforma, quam fup-

Mbj,

pono proferri, antequam infans: moriatur ; adeft etiam in-

tentio baptizandi,ut íuppono. Tum quia quamvis fequatur

fubmerfio & mors infantis 5.nihilominus infans poteft veré

dici ablutus;

Tum quia baptifmus: non ordinatur.ad vitam

M

corporis , fedad vitamanimae: ergo-quamvis fequaturmors

mï

corporis , nihilominus falvari poteft vitaanimae, Ita Suarez

ftri

Omo 40 dilþ.

N 4lq. I'

WE

;. p '(i/p; 20, k8.3. F erjïculo: anpropter. Valem;ia. í

—

M

DE- BAPTISMO..

:

36g

m

1

.

Àf g,

4 q. I. puniGbo z. "ver[. 7. féquitur: contraSotum

"

j

in4. diff. 3. q. uni-

' àlli D

c4..4rí, $, & alios complures,

1aque,,

|

Dices, Baptifmus: fignificat mortem: & refürre&ionem

Chrifti: fed quandoinfansfubmergitur, non fignificat refur-

)

rectionemChrifti :ergo baptifmus non eftval

zd/u'sï..þ qpandoxad!-

i

miniftratur cum fubmerfione infantis..-

liqug:

Refp. Baptifmumvetiam tunc fignificare Chrifti refurrecti-

onem per fpiritualem.regenerationem, q

uam b;ptizatus- re-

ls

Cipit..

1

[dem d.

Ex di&is colliges valere baptifmum; quando' quis aquae

i, d Ut

defluenti &te&o , aut ex alio loco fübmittit infantem abluen-

Wi

J

dum.

Ratioeft : quiainfansdenominatur ablutüs à' fübmit-

hde lqp-

tente ,, ficut.dicitux abl'u;us—w quando projicitur in flumen..

. CASUS . CVII.

Quid [; quis tenens )

werum-, aliero áqnau affündénie , pronimeiel

"

(fiia

formam baptt[micum intentione D.

?.

P

DELZABI -- -pn/e!rge;

"

Itl

£Alis Daptifmus :

Efp.. Negati:ve:. Ratioeff ; quia itmhec cafü falfificatur for:

ma: nam hic puer nondenominaturablutusab eo,quieum

m non

tenet ,.fed potiusa

b

S

debeat

'eo, quia gpamraffs.m'ditf,;öggur—ojj c-;gfu pet

puerumbbaptizandum;.

us, fi

nia re

CASUS CVIIT.

s adi

uid 'Iifpr'o-* confaetudiae loci' in: collatione baptifm

míp-

adbibetur. : ff atigue

it"ripläk'mæ*fiö*

baptifmus pofF primmm ablutionem [uusn fovritur :

J W

efjectum:, Antequam-triplex: mer(io adveniat, modo po

ul

mam: merfionem, formm baptifani [ufficienter:

[ ute

4

prolata: i 9

jat

R. Efr- ita; Ratioeff ; quia adfüntomniarequifita ad baptitz

mots

mum ; cüm adfit debita forma & ablutio, & intentio Mini-

uatt

H

firi ,,uti. fupponimus..

Tta: Do&tores. fentiunt communi-

T

ter,

Ex quo fequitur;. validum effe baptifmum, fi'puer;.

Ff» E

Z2 35

aut.

466

CASTIS $.ACR 'AMEN'TAZLE;

aut facerdoä mï.oriat,ur pof p*riïmam merfionem prola,us

verbis.

CASUS CIX.

If

S»d quid dicendu

m,fi Mauifter v.&zzpf;z'fmi babeat diretbam fnien-

Of

Jomem enon confictendi Saeramentum baptifmi s uift perfecid

£riná mer[one ?

dicam

jos, ]i

I Efp. Tunc u-t'ïqüe non perfici Sacramentum 'baptïfmiväf-nte

- tertiam merfionem, non defettu formze ; ciim jam prola-

ta fiat verba forma& ; neque defe&tu materis ; cum una mer-

fio per fe fufficiat u

.

*

-

P

t aliquis dicatur ablutus , fed defe&tu in-

tentionis Miniitri , qu

i exprefsé intendit non conficere bap-

Duil

(ione : Sacramentum enim baptif-

tifmum , nifi in tertia mer

verüm etiam in-

mi , non folüm perficitur materiá & formá ,

Minifter autem in propo

fito cafu non,ha-

tentione Miniftri ;

äEþ

bet intentionem con

ficiendi Sacrame ntim fbafp-tifmi , nifi'in

p

tertia merfione,

ptim

fetbu

CASUS. CX.

brof

Tutre

o

uid fi bap.tiäaük banc formam,

ego fe baptizo in niomine, Patris ,

A

m mentalier e

( Filis iC Spiritus Samcii, tantu.

gcf;"?æht

validiue baptizet ?

wþb

ti0n : Sed debet hiec forma ore verbisexté rbis expri-

tn1,

tate & inflitutione

Qu

Atque hac re(pondet ex yolun

Chrifti , qui voluit ita&

non aliter fieri.

Hacautem Chri [h

Il

untas & inflitutio ex Scriptura ve

rbisfatis elici non po-

yol

s Ecclefize

ita verba Chrifü .

teft , fed..folà nobi

r

ditione & authoritate

pii

.egplicantis tra

conftat,

$

S2080c(

" d

'CASUS

Dl: BAAPTISAE Oi:'

367

l—..

Xtolatis

CASUS CXI,

n pronuaeiat jone fow'n.e*bMi-tiat' lyin;

Quid fi baptizans

-

valetn baptifmus ?

L ja«

"

RBj

ita, Ratio eff ; quia ly i5 non videtur effe de efï'entïä

forma;five e

nim dicam, baptizo te in nomine Patris,five

dicam , baptizo te no

?i ante

n;in; Eat ris, idem omnino. manet fen-

£ps. Ita Con£ik.

|ptola-

14 mel-

du -

"CASUS CXIL .

e

tbap-

Quid fi quis BaptiZandeibat

bapti-

e Filii', Q Spirzt.

"s Samcit : evitue baptifmus

gv-ol f-e-/äapt"'z'zo in nominibus Pa,t.yig

jàm3-

vAlidus 2 -

9? X«

R. Efp. Negativuà. Ratio eff ; quiainforma Baptif&ni"debcf ex-

primi unitas effentiz divinz ? haec unitas autem non ex-

primitur perly in nominibus , fed per ly in nomine, quod.

verbum oftendit unitatem divinz effentize , ut inquit $, -

brofius , lib. 1. de Spiritu Sando , *Ibeoqïozefw , & Alii

Paltij,

Patres,

[;

. CASUS CXIII.

seupti

-utione

Qui fi quisbaptizando dicat : ego fe Daptizo imnomine Patris , i

nomine Filii,cf» im momine Spiritus Saméit : aune bic

Chiltà

walidä baprizat ?

T

(f

Efp. Negatirzué. Ratio eff ; quia hig verbisiterum nonex-

primitur unitas divinze effentiee, quas tamen in forma

bägtifm?exprimcnda eít;

äæ)oxää

(VA

4505

ts

368

( ASUS S$ACR AMENTALES

n

CASUS -CXIV,

orm 0

.ïpüsChl'

l:kþt'izamlo' dicat : .ego ie baptizo in viriute Patris,

Hilii

Quid fi quis.

6 Eil d- Sp

iritus Saméii ? .valewe.. Zc

Ecdefia

. daptifmus.?

i Chrif

indecret

E]þ..Negdtifv'ä. Ralio eff : quiavirtus-non tot compréhen-

- .dit, quot.nomen:.nam nomen fignificat virtutem & invo-

&upa

cationem , confequenter dicere, in nomine Patris ,. & Filii,

in$yno

&c. Idem eft ac dicere , in virtute.& invocatione Patris &

Filii &c,

quiaba

COTONN

eh, uti

CASUS CXY,

W C

fiüm t

Quid fi loco *particuþlæ., n nonmine , dicafur ; baptzu te .cum þgï;æ :

.eum. Filio &j cum Spiritu.Sanito : baptizatne

datét

Alide ?

Tiítica)

[j

[e

Ef». N

pati-vé. Ratioeft : quia;ne que ihis verbis exprimi-

^tur unitas divinze effentiaes,

CASUS CXVI,

Di

Qyz'd fi quis dicat : baptizo £e in.nomine Patris qm.

4

1

?

oris &5 Filii

minoris j» Spéritus Saméii.: Effme baptifmus

0l

duvalidus ?

quiby

li^

Efp. ita. Ratio eff ; qüiapbr-ejufmodi-verba indicatur in-

aequalitas inter divinas'perfonas , confe

Zalnr

tatiofubftantialis in verbis formee,

quenter adeft mu-

Chril

Qiffrne

CASUS CXVIL

pofto

eü:UtE

Quizl fiqüiis in baptizando utatur bac forma : Epo te baptizo intta-

aptiza

mine Chrifli ; aut. qui dicit , im nomine trium per[omarum s At im

nomine Santéiffma Trimitatis : valetue bic

fitity

baptifenus ?

l0ne d.

Efp. Negativ?, Ratio eff : quianon exprimit tres perfonas

M

ad va-

80,lnc

. Trinitatis, quarum explicita expreffio neceffaria eft

lorem

tb

DE BAPTISMO.

p

569

lorem baptifmi , & non fufficit implicita, confirmatur. r. Ex

ipfis Chrifti verbis /atthb. ult. baptizantes eos in nomine Patris, 65

tDj

Filii, 65 Spiritus Sandi, quae verba juxta communem totius

Ecclefiz confenfum exprimunt,formam effentialem baptifmi

à Chrifto inftituti, 2, Quia ita docet concilium Florentinum

Dróen

W nvo-

in Zecrefo de Armenis. 5. Yta docet Pelagius Papa cap. fi recvera ,

€5 cap. aulti funt. e confecratiene dif. 4. 65 Zacharias Papa cap,

&Hj

in$ynodo Zinglorum de confecr. difl. 4. Congruentia autem eft;

at &

quiabaptiímus eft Sacramentum fidei , quo in Ecclefiam & in

communem fidelium caetum recipimur : ficut ergo neceffe

eft , ut fidelis Chriftianus omnestres perfonascredat & profi-

teatur exprefse , ita etiam neceffe eft, per invocationem om-

h Pt

nium trium perfonarumbaptizari ; ac proinde necelTe eft has

clat&exprimi, Exquibuspatet , invocationem San&iílimae

"Ixinitatis .cffe effentialem formae baptifmi,

prini-

$. Unicus.

Sokvuntur quedam objelliones,

'& li

Dices.1. C'ap. à quodam Judeo , deconfecratioue diff. 4. Ni-

colaus. 1. rogatus fuità Bu

lgaris , quid agendum effet de iis ,

qui baptizanturà Pagano.

MTC

Ke|pondit Pontifex , non effe rebaptizandos, fi fint bapti-

left u

zatiin nomine San&tiffimze Trinitatis, veltantüm in nomine

|

Chrifti.Verba Pontificis fu

nt ifta ; £7; profeto, fiin nomine San-

&iffime Trinitatis,vel tant

iim in nomine Chrifti,, ficut in AGis

Apoftolorum le

gimus , baptizati funt ( unum quippe, idemq;

eft , utS.

exponit Ambrofius )conftat eosnon effe denuo re-

0 1*

aptizandos : ergo validus e£t baptifmus collatus in nomine

TIL

Trinitatis, aut in nomine Chrifti tantüm non fa&a ex reí-

fione diftin&á perfonarum San&iffima Trinitatis,

Refp. Nicolaum Papam, ut privatumDoGorem erraffe in

rfofió

€o,inquo dire&énon rogabatur: rogabatur enim , an vale-

l à-

|

ret baptifmus collatusab infideli, & bene de£inivit valere:non

forem

Aaa

roga-

CASUS- SACR.AMENTALES

&7o

|

n

zosabatur autem de forma, & in hocerravit , ut privatus Do-

&or,dicendo valere baptifmum collatum in nomine Trinita- T

$35

p

tis,vel Chrifticantüim, Non ergo hoc dixit, ut caput Ecclefiae,

us DoGor,

tilibt

fed ut privat

cient

Ali veró

apud Z alentiam fic explicant textum MVicolai pri-

mi, baptizatos à Pagan

ofuüb Nomine Trinitatis , vel Chritti

innw

tantüm , non efferebaptizan

dos abfoluté , fed fub conditio-

etiam probabilis eft , maximé cum /M4pi-

prim

ne ; que refponfio

&

dey féntentiarum , A

drianus &y C ajekanus , Theologi Profundit-

p

fimi doceant non folü

m initionafcentisEcclefize ex fpeciali di-

fpenfatio

ne valui

ffe baptifmum collatum in nomin

e folius

unq

Chrifti 5.

fed etiamnum valere, $e4 prima rvefpon[io mibi magis

QO

Fienviquez lib. 2, cap. 10,0, 3. Wnó

W

obatur, quam etiam tenet

$an

& ipfe Suarez

& plures alii,

certe D, ZAmbrofius lib. svariarum

gue[Honu

tradit fententiam.noftram his verbie z Siquis

uf

dicit : E

ote baptizo in Cbrifla 3

E[u , &5 nos dicat in nomine ? a-

h

Jicut Dominus inftituit , non eff

fiel

trk , 69 Filii

, 65 Spiritus Santli ,

coníva Donati-

Íve

eyerus baptifmus..

idem docet Zluguftinus lib. g.

Itl

flas. cap.2.

j. Deus,

inquit , aZeff verbis

E«vangelicis , [ine quibus

,'A

Chrifti confecrari nott poteft.

Verba autem Evangeli-

ER

baptifmu

Patris , 65 Filii , 659 3pi-

€a funt

hec z Baptizantes eosin nomine

1

citus Sandi.

v

Dices. TYempore

Apoftolorum Dapti(mus conferebatur

in folo Chrifti nomine,

"Nam .Aüorum 2. dicitur: Ponitenti-

i

uifque «veftrám in nomine 2 Eu Cbri-

te

am agite 63 Daptizetur unusq

£ fantiminnomine Domimi j Efu. &

ba

fii.

& cap. 8.bapfizali eran

fat

€a

. 1o. Daptizati funf in nom

ine Donm

ini JE[u, exgo &c, con-

x $. Tbomain 3. p. q.

66. a, 9, ad primum , dicente in

L

lo

"primitiva

firmatur €

Ecclefta ex fpeciali difpenfatt

one , baptifmum fuif-

fe collatum 1

n folo Chrifti nomine , t nomen Chrifti honoza-

bilius redderetur.

Sed confra eff. 1«

Quiaron eft füffíciens fundamentum in

enfationis à

fferende , quia hoc pracep-

fcriptura hujus-difp

.

ne Patris, & nFiliiï, & Sp*igi

fï'üS

an-

um, baptizantes eos i nomi

375

DBEB RÁAPTIS440.

E.

tusDo.

SanGi,fuerat ïf&media.tä À Chrifto traditu

m Apoftolis. NEc

.

Tritits-'

enfationis, Quod enim ai

t S. Tho-

apparet fufficiens ratio difp

Chrifti redderetur Judais & Gen-

ceíie,

mas id fa&um , ut nomen

-

tilibus honorabile , non v

1

detur fatis efficax , quia fufü-

07172

cienter idobtinebatur pet.

hoc, quod invocato ejus nomine

t Chrillà

innumera miracula fierent,

onitio«

Coníra efl. 2. quiain a

G. Apofl.c. 19. S. Paulus fatisindicat

1 ld-

rimos Chriftianos.

baptizarifolitosin nomineT

atríis , & Filii,

otudif-

Cum enim quofdam interrogatlet,an acce-

& SpiritusSandi,

veciali d

piffent SpiritumSanctum,

illique refponderent, fe nequidem

1e [olis

unquam audiviffe aliquid de Sp

irituSan&o, fubjecit ille : Ia

efi diceret,fierinon potle, ut

li magis

quo ergo baptizati eftis ? atqu

& nihil audierint de Spiritu

, 5, Imó

fint ritu Chriftiano baptizati ,

Yirlgt m

San&o , cum ille in forrna baptifmi tam difertis verbis invoce-

m

tut.

Et certé non eft falífus Apoftolus.

Intellexit enina

baptizatos bapti(mo 7oatntis, in quo nulla

n ?t-

oftéaillos tantüm

X

fiebat mentio SS. Trinitatis.

Quod fi autem Apoftoli con-

tDontti«

(veviffent baptizare in folo nomine Chrifti, non r

edé collegif-

fet Paulus €os non effe ritu vero baptizatosex €o,q

T

vuod nihil

vangell

inaudiffent de Spiritu fan&o,

N

Refp.

Ergo meliuscum aliis, Apoftolos veré baptizaffe cum.

invocatione

san&iffimae Trinitatis : illum veró baptifmum

vtebatüt

in AHis vocari baptifmum Chritti, vel quia Apoftoli fecun-

pulel«

dae perfonae a

dderent nomen JEfu Chrifti dicendo : baptizo

te in nomine

Patris, & Filiiejus JEfu Chrifti &c. vel quia ille

:f (Irt-

baptifmus operabatur gratiam ex meritis Chrifti, vel quia e-

Bk $

io 0f

rat bap

tifmus à Chrifto inftitutus : Sicut enim baptifmus à

Toanne in

flitutus vocatur baptifmus Joannis in fcriptura ,

eent i

ita

& baptifmus à Chrifto inftitutus vocatur

umfm a

jnot? |

baptifmus Chrifti,

ntuf f

E 936

yeep-

1,;

--

pinis

8j

ÁÀaa a

CASUS

372

CASUS SACRAMENTALES

E.

CASUS CXVIII,

Qu

V aleb nebapti[mus , ( quis dicat , nos te baptizamus, fi per-

foma baptiz.anus fit particularts ?

Refp. non. Ratio efl 5 quia ly nosin perfona particulari fig-

hU)

nificat ego & 4 , & confequenter mutaretur fenfus formae ; fed

fns

fi effet perfona in dignitate conftituta , ut Pontifex , vel Car-

dinalis, vel alia perfona, erit verus baptifmus.

Ratio eff ;

fiqu

( 1

quia quando loquitur perfona in dignitate conftitutaly nos

eft idem , quod ego ex communi ufu loquendi ; fed baptizans

Trini

peccat, 5

ad it

& alii.

. Tbomas 3. p. q. 66, a. g. Angpl"w- » S3luefler

Qiffn

quia

CASUS CXIX.

Tuitud

feffto

Qü'z'dam baptizavit fiuul plures in neceffitate exiffentes , &5 dixit

&fhc

in forma: ego vos äfptz'za- :reldéne ?

Efp. ReGéomníino, Rafio df ; quïa nec fuitformze mutatio,

m

necfenfus forma : quialy vosidem cft, quod te & te :hac

proy

baty

eft opinio communis, prout refert $3l-ve[fer ,verbo baptifmus

Uj/2.

3.n.9. & $. Thomas, Poffetqueconfirmari à fimili de abfolu-

Tam

tione Sacramentali: nam confeffarius uniica abfolutione po-

teft plures abfolvere, ficutetiam facerdos unica confecratio-

nf

nis formà poteft plures hoftias confecrare , & Epifcopus

DT

poteft una formze prolatione plures ordinare , dicendo : ac- .

tus 1]

cipite Spiritum San&um, &c.

Aliquibus tamen DoGori-

fponq

Chii

bus videtur graviter peccare, qui fimul plures baptizat

In di

extra neceíffitatem , nam facit contra ufum

Ecclefize in re gravi,

ptoie

a»I

li

Sir o

Jai

lupty

CASUS

DE BAPTISAMO.

375

CASUS CXX.

7

Quid fi baptizans diceret : Ego baptizo te m nomine DEL,

vel fautie Cruci

validése

Apti-

zAaret g

hti fip-

2 d

REf» Negativé. Hic enim non exprímitperfonas San&iffi-

m Trinitatis: videtur autem forma fubftantialiter muta-

e[Car-

dl

ri quoties implicité tantum, vel confusé exprimitur SanGif-

ily mr

fima Trinitas, Kafioautem , cur Deusvoluerit SanGiffimam

JUzans

"Frinitatenr in collatione baptifmíi diftín&é exprimi , eft, cum

yifur

ad indicandam caufam principalem baptifmi , quae eft San-

&iffima Trinitas , ut loquitur S. T bomas i2. p. q. 66. a, . Turm

quia cum baptifmus fit Sacramentum fidei, ut inquit Triden-

tinuu feff. ó. Deus voluit baptifmum adminiftrari cum pro-

feffione , & confeffione objeti Principalis fidei, quod eft San-

P x

Giffima Trinitas ita. FTenriquez lib, 2, cap. 8. m. 1.

Dices. Expliciti abqueimpliciti eadem eff virtus. Refp.axio-

yttio,

ma hoc non haberelocum in Sacramentis , quippe qua ex

i hec

propria inftitutione figna exprimentia effe debent.Idquepro-

batur ex Chrifti in(titutione /aítb. 28, baptizantes eos in no-

jjtus

bfoly-

mine Patris, 65 Filii, 65 Spirilus SanGi,

uibus verbis for-

e p

mam baptifmi à Chrifto traditam effe , teftatur Canor 49.

cratio-

4Apoflolorum & communis Patrum confenfus. Rafro/nflitutio-

copus

nis eff : quia cüm baptifmus fit Sacramentum fidei, & introi-

0. aC

tus in Ecclefíiam Chrifti , debet ejus externa profeffio corre-

)&Orf*/

fpondere fidei interna : atqui ingreffurum in Ecclefiam

(zal

Chrifti oportet habere explicitam fidem tríum perfonarum

in divinis: Ergo cjufdem etiam fidei i baptifmo explicita

profefito fieri debet.

uare S. Bafilus lib, de Spivitu fantfo

Cap, 12. ait ; ficuti credimus in Pafrem, 65 Filium, 65 Spiritum San-

üum ; Sic 65 baptizamur im nomine Patris 65 Filii,

65 Spiritus

Santi.

Dices,2. S. Bernardu:s

Epiff. 340.confuültus de queffione iffa z

Raptum,

ex uttropuerum,ob periculum tortis , Laicus bapiizavvit,

SU$

Áaa 3

€ütit-

]

374

€A4S$U$ SAC:&AME ATALES

communem cuerborum[ormam non £enens ; [ed dicens , baptizo tein

Ym

omine fantle ac evere crucis. ia refpondit: Ego bunc baptifuum

eodem

ficut d

duco , neque fonum vvocis veritati fidei , 65 pietati intentiouis pre-

judicare, Et pauló poft : fegimus in Aiscop. 10. non modo in

mitic

nomine Patris , 65 Filii , 65 Spiritus Santli 5 -verum etiam i nc-

t

mine Domini JE[u Cbrifli aliquos baptizatos,

dempt

Refp. Mibi videri negandum , hujufmodi formas effe va-

TM

lidas,in quibus non pronuntiantur omnes tres perfonze Tri-

nitatis füb propriis rationibus,

prout eas exprimendas docet

Concilium Florentinum in decreto Unionis ; &ipfemet Chriftus

"Maltb,ult. Euntes docefe &oc. baptizantes eos in nomine Patris,

&5 Filii, 65 Spiritus Sani, Sant&o Bernardo opponimus alios

f

AO

Patres fupra citatos,

ulas

CASUS CXXI.

]7]6' l

atione baptifmi dicerel 5 noi

$&

Q uid fi aliquis Epifcopus fub admzniftr

$ de momine PALIS ,

ittitt

aucforitatis gratia te baptizamu

Effetne bic bap-

fey à

Filii , cb Spiritus Sandfi :

tfmus validus?

Vs (

(

'REIþ. ia, Ralio eff. 5 Quia in caíu ly nos idem valet ac

1

ly ego,

tim,

CASUS CXXII.

fnént

o baptizo dominationem cve[tram , «uel

und.

Quid fi baptizans dicat : &

d72 2071

.

ne Patris ,cf Filii ,jv áptritus

EE

veffram excellentiam,

Sanili: Fore

tne validus bic baptis-

z

inat

mus ?

conf

ita. Rafío eff ; Quia fic ex ufu loquendi, fignificatut

HOn

Efp.

t F

vere ip

fa perfona fingularis baptizanda.

CASUS CXXIIL

lpff) 4

Que

Quid ]ï quis fic b

aptizet : Ego te baptizo in nomine Dei unius &5

&Tinl

drimi: valetme bic baptifmus ?

LA

et

at

REfp. non, Ratio eff , Quia licet hacforma re ipfa ügn;

de

m

tolla

JDE BAP TIS740.

37$

m

—

11 frín

Pfifruw

idem, quodforma communiter ufitata , non tamen fignificat

eodem modo diftin&é & explicité San&iffimam Trinitatem,

1/; fv

ficut deberet , juxta illud Matthaei 28. Baptizantes eos in no-

LRYT]

Z

mine Patris,& Filii , & Spiritus Sancti,

Etutait S, Fulgen-

tius de incarnatione & gratia:Chrifti c. 1z, Myfterium Re-

demptionis nullo modo habetur , fi Pafris 65 Filii , aut Spivi-

ff va-

J W

íus Santli noroen fuübtrahatur.

sdocet

htits

CASUS CXXIV.

Bitr,

WUa dam Mulier domi baptizavit infantem hác verborum

U5 alios

formulà ; Egote baptizo imaomine Patris: Epo tebaptizo i

nomine Filii ; Ego.íe baptizo in nomine Spivitus San&ii , ad. fin-

ulas partes forma aquam infanti affundens. Fuitne irritus

f

ic baptifmus ?. Affirmat Comitolus lib, I. q. 7.

Sed contva fic argumentatur Layman, — Vel talis baptifmus

".; ]

irritus judicatur , propter trinam aqua afperfionem ,

feu. affufionem 5;. vel propter repetitionem verborum ,

ego £e bapiizo:

vel denique propter omiffionem particu-

alet àC

Íe copulativae €5.

$ed nihil horum dici poteft, Nomn

1, quia ficuti non. refert , utrumquis infantem femel tan-

tüm , anter immergat. in aquam 5 ita etiam nihil ad Sacra-

menti fübítantiam referre videtur, utrum aqua ei femel af-

fundatur , an veró ter ob myfterium SanGiffimae Trinitatis;

u qui

H

Nec 2; quiailla.repetitio, licet in formaconfueta non expri-

matur, tacité tamen ex modo loquendi , & ipsà verborüm

conftru&tioneintelligitur, Senfusenim eft? quod Minifter

fatut

nontantümin nomine Patris baptizet; fed: etiam in nomi-

ne Filii baptizet; & in nomineSpiritus SanGibaptizet ;hoc:

ipfo. quod in: nomine SanGiffimae Trinitatis baptizet, ^ Ne-

ue tertium probabiliter afferitur ; càm fit communis Do--

niäs Ü]

rina, fola omiflione copulze E£ non vitiari baptifmum : fa-

eilé igitur defendi

Wäcet

poteft , Baptifimum in di&a fprmax validà

jj

-eqliatum- fuifte;.

Quam.

376

CASUS S$ACRAMENTALES

|

Quamvis,inquit Layman , in praxi non repugnarem, ut

at f

iterum conferreturfub conditione , propterea, quodtali ba-

Fiii, &

ptizandi modo, quo tres ablutiones fiunt, & forma verbo-

rum ad fingulas ablutiones difcriminatim fine copulativa Ef

pronunciatur 5 non fatis e

;

xprimi videtur mniusldivini.t,a;is

Quif

c[ïcntia.f

CASUS CXXV.

M

Quid gäntienäum de tali forma s babeatne effentialem .ägfe&m;

m

Ego te 6»50:2'7..0

dm momine Patris, Fud,cc Apiritus

SAndli, €» B. Vireimis

Máfta ?

0j

Refpondent S."Thomazs 3. p.4.6.4.8. Sotus dift. 1. q. T. a. 8.

concluf. 6. diflinguendo : Vel Minifter habuit intentionem in-

",

,

vocandi B. Virginem , quafi in nomine ejus, ficuti & in Patris,

ac Filii, ac Spiritus Sancti, baptifmus conferretur: tunc irri-

"

tirata

tumeft Sacramentum ; quiafenfus verborum à Miniftroin-

yaít

tentus eft contra veritatem , & fenfum fubftantialem formae

à Ghrifto inftitutum,

Vel Minifter habuit intentionem in-

vocandi B, Virginem , non quia ipfa gratiam Sacramenti con-

N

ferat, fed quia Advocatrix , & adjutrix fit ad impetrandam ;

ideóque alio fenfu invocavit nomen Virginis, quàm verbis

antecedentibus SS, Trinitatem 5 tunc Sacramentum confi-

ftit ; quia fubftantialis fignificatio formae à Chrifto inftitutae

NI

Ws

mutata non eft ; fed folümaliqua adje&io faCta, quamvis il-

licité pratter confuetudinem Ecclefie, Quade re videri po-

-

teft $. Augu[l. lib, 6, de baptifmo. c. 25.

CASUS CXXVI,

Qu

uis ita baptizaret : ego e baptizo in nomine T vium

l

'-Qyidfiq

divinarum Per[onarum

e/letne erus

baptifmus ?

f

Efp. Megati-v&. Ratio conftat tum ex paulo ante diis,

Tum quia Zacbarias Papa in c. i Synodo de confecrat. diff, 4.

-Lin

alt ;

* redundeee

EE has

DE BA? TISMO

377

&m, ut

aitt Perfe&us Ch n(ï:amrs fBoneft; nifiin n:emme Pams, öc

tali ba

.F:ln d Spmtus Sanaihierit bapnzatus.

Vetbo-

CASUS CXXVIL -

11 E

LOAU

Quul ]i quzsf £ baptzzaret : ego £t bzz;-t:zo intiomine Patw.c, ?Ei'F dzz,

"6R gmtt& S])lrsz Sþmæz

Wzlereme P

Ejo. &ion, Ralio: eff y: Qmagraua eft, gwd dxfcln&um à Spm-

tu San Oo

7

z

$

!

CASUS cxxvm d

n-A o -

Q'yzd ]ï quz: mþäelzs de fe pra diéeyel :

Apo me Mptzz

omm d

MA

mme ä*c. Ik[ereme- mlz:

j

lm m

Ratio

Efg ]Vegatwe. $; Thom.; p.q .66. at j E. 4W

au-

| Pattfs,

,tem eft. Quia fic

ncc:filr, necügmücaretw perfon baþ*

at

txzata,ut

à Jllud c:mm ö;c

Mpt-

ifttoin

diftin&a À . baptizante; gp

zaníes.€05 ; non dlxxt,fuo;,

forme

1em 1f«

CASUS CXXIX

At Cort

Qud þ Jmpt:zam dweret,;ego fe.conjicio s in aquam in nommc

UH

Pm:m, & Filii., c apiritus Sautíi, g/f;ze ml:s

vetbis

[ Or MA q l A:

) confi

E Mlhl videtur walde dubia, Rat:o e/i, qma üc nodü fa-

(titutae

nvis i

"üs exphcatur ablutionis 4&io', (ed potius flgmficaturcau-

fa ablutmnls , quam xpfa abluug.

lcri o-

-G ASUS. gxxx

Quzd ü quis in bapt:zando pro forina utatur bzs fverlm

PgO tc

i

apnzo m mvm,me Gemfom gemn ö'þroædmns 45 utro-

$!

" gue 7- E/iw þaptz/mm wlzdus g

i

ffirmat Glojïa incap, multi funt , dift. 4. de confecrat, Cajetanus

d]üso

À

m3 P. 9. 66. a. y. & plures alii.

Fundamentum eiít; quia

Jj

ubi

alt:

CASTIS SACR AMENTALES

I

$7$

übi tantüm accidentalis mutatio formz fit , validum eft Sa-

cramentum.

In di&a autem forma tantüm eft mutatioacci-

dentalis: nam forma effentiaconfiftitin fignificatione : ver-

Qul

ba autem illa Genitor , Genitus, & ab utroque procedens ,

non mutant verborum fenfum ; cum & ipfa fint propria &

ab Ecclefia ufitata nomina , quibus tres perfonzs divinz figni-

Bj

tiad

ficari & appellari folent ; idebque aequipollentia, & fynoni-

ma aliis communiter in forma ufurpatis vocibus , Paíer , Fj-

: po(toa

lius &5 Spivitus Santlus.

Hac fententiafpecu

lativé loquendo prgbabilïs' eft: quia

poüf. L

tamen D. Tbomas i 3. p.q. 66. 2, $.. multique alii cum ipfocen-

fent eum invalidé.baptizare , qui dicit: e

o tebaptizoimno-

Qul

mine Genitotis , Geniti & procedentis a

b

utroque, ideoexi-

ftimo,eamin praxinon effe fuadendam , ne baptizandus pe-

ticulo damnationis exponatur per mutatiorrem formae : Et

$

raviter peccat , qui in adminiftratione Sacramentorum uti-

| p£f

tu

M

t forma, dequadubitatur inter Do&ores , an fit fufficiens;

Cipiam.

Et qui fub praefata forma baptizatus effet , ille iterum fub

conditione cum confueta forma rebaptizandus foret,

Con-

fotma ,

Alexant

firmatur autem. noftra lententia, — Quia plané credibile eft &

tionis/

praxis Ecclefie oftendit, Chriftum pro formaSacramenti adeó

Sictmi

neceffarii , in quo.& fidei Chriftianze profeffio fieri debet ,

inftituiffe ac determinaffe talia verba , quae in quavis lingua

f Wt

ad San&iffimz Trinitatis myfterium fignificandum com-

muniter ab Ecclefia ufurpari folent. Talia autem in lingua

Romana funt Pater , Filius 65 Spiritus Sandus, Ergo&c. ;

j Wdah

I

Negatur hac verba genitor, genitus &c. eífe aequiva-

lentia, vel fynonima cum his : Pater, Filius &c. quia Pater in

Divinis fignificat relationem, quà conftituitur prima perfona;

Rf «

genitor autem fignificat atum notionalem,qui eft veluti

eaden

fundamentum illius relationis, & fubfiftentiae

diu

M d a

à

CASUS

379

t ia

ISEROSPSrUUUNNNS Crcpe ii

DES .BAP.TISMO.

WnOHEOOUSIUTSUr E

TT

atioaci«

CASUS CXXXL.

l: Vet«

Cedens,

- Quid fi quis bap

lizekur cumbac forma : ego infendo £e bapti-

ZA

e in nomine ec. valetue ?

hpri &

la igni-

-Efp.'non. Ratio eff:

Quia in foma baptifmi debet explica«

Áynon-

riaCtus baptizandi , & non

folüm baptizantis intentio, ut

DAW D F i'

oft Sayrum advertit/Tamburinusin expedita juris moralis ex-

eft: qui

poüs. lib. 2, cap, LS s.f 34,

í

CASU

:

.

.

d

8 CXXXIL ^

ipfocer-

noltrmo:

aptizans dica

£:.€ga Le baptizo in nomine Filii, 65

Mdberi-

- de p2

:

Pacris , Q Spiritus Sancii

: baptizatue

ndus -

mae: E

yrumute

D Ejy. ita. Rati

b.df H (Eïa remanetfenfus formæ:.exc'e:pfe

^*f Miniftererrorem induc

ere intendat, quafi Filius fit prin-

oftciens

cipium

Patris: tunc enim corrumpit fubftantialem fenfum

erum füb

forma

, & confequenter veritatem baptifmi,

Quia tamen

t Cot-

Alexander Haleníis non improbabiliter ait, fi ordo emana-

bile et

TOU

tionis in divinisin forma verborum mutetur, non conferri

j debet,

Sacramentum , ideo baptifmus in hoc cafu fub conditione re-

*

js Jingua

petendus forct, ,

jm Corm

. CAÀ

SUS CXXXIIL -

in JingV/

XC

m facerdos

balbutiente lingua impeditus fic bayfizafvit ? ego

equifáe

1 Qn'äa

£e baptizo m 202

/

pe Papatris , c Fifilii , & &piritus

antli.dn valide?

p M.

ut(ot

'Efp. Quod valide, Rafío eff : quia tunc exurgitfenfus idem,

idut

eademque fignificatio ex hujusmodi verbis in mente au-

dientium , quifoliti erant eum audire, qui nafcitur

ex forma o.-rdinariq. :

i

CASUS

(ASUS

Bbb.z

380

CASUS SACRAMENTALES

Gusther s

MNGPUIMIMN-

b

CASUS C,XXXiV

Quid Ji baptizans dicat : i tomine Patris te baptizo 65 Filii, 65

Spiritus Santli - VAletue baptifimus 9

Quiij

RE ita-

Rat ï Offï ts (äm adhuc FOGaRSE fenfus for-

"E

flaa

" C&SUS CXXXV,

terag

Quid fi latinus facerdos in.baptifmno.folemni utafur 'fämæ

Gracorum z peccaine mortaliter ?

R

E]þAHïrmatw& Probatur d paritate materizeSatranien-

NT Pï

ti Euchariftie , in quo uti materia Graecorum , five pane

fermentato ex communi fententia eft peccatum mortale:

