NoTANDUM 4. Decifionem hujus contro.

verfie potiffimum dependereab exa&o catalogo

r

li

Romanorum Confulum.

Si enim conítet, quo

anno /Erz Vulgaris, vel quoto anno ante /E., V.

quisque eorum füum confülatum gefferit, eoipfo

etiam conftabit, quo anno resgefta fuerint, cum

veteres Scriptores plerumque gefta temporum

folum ad Confulatus annuos Romanorum Con-

fulum mediate vel immediate retulerint.

NOoTANDUM $.

Cuivis confulatui corre-

li

V

fpondere partialiter duos annos Olympiadum,

& duosannos ab Urbe condita.

Cumenim con-

1

TT

ITR

fulatus annui incipiant a primo die Januarii, &

anni Olympici a plenilunio proxime fequente

hj

poft folftitium eftivum, quod plenilunium inter-

dum contipngit menfe Junio, interdum menfé Ju-

a

lio; Eeftum autem Urbis condite , feu Palilium, a

n

Romanis celebratum fuerit die vigefimo primo

n p

Aprilis, manifeftum eft, quod eidem confulatui

DAR

correfpondeant duo anni Olympici nempe unus

excurrens, & alter incipiens in Plenilunio ad folfti-

qsqu t

wora

tium eftivum fubfequente; & duo anni ab U, C.

nempe unus excurrens, & alter incipiens in Fe-

EM

fto Palilium.

neitt?

Similiter eidem cofulatui corre-

fpondebant partialiter duo anni Syro-Macedo-

num, quibus in ufu civili utebantur etiam Judai

Bo

ab eo tempore, quo Syria parebat Gracis,

Hi

pritu

enim anni inchoabantur in Autumno a Novilu-

T

nio proxime precedente /E

mnale.

qgino&ium autu-

Ui

Z 3

$. II.

xUD

352 - 360

DISPUTATIO V.

$.TE

3

Conclufio cum. Summario argumentorum.

Dico. Chriftus natus eft anno ante ZEram Vulga-

rem fexto.

Aygumentum I.

Moraliter certum eft, Herodem, qui

A

nato Chrifto occidit pueros in Bethlehem, jam obiiffe an-

no quarto vel quinto ante ZEram Vulgarem.

Ergo Chri-

fti nativitas, quae contigit in fine anni, nempe 25. De-

cembris referenda efít ad annum fextum ante ZE. V.

j

4Ant. prob. partim ex Eclipfi Lunari, que obfervata eft

Jerofolymis paulo ante ejus mortem, partim ex calculo

annorum, quibus ejus filii regimen fufceperunt velami-

ferunt. De his enim annis morali certitudine conftat;prout

u

ex teftimoniis & documentis Synchronis monftrabitur,

Argumentum 11.

Ex traditione moraliter certum eft,

Chriftum paffum effe f(ub Con(ulatu duorum Geminorum,

nempe Ruffi Gemini, & Rubellii Geuini.

Cum ergo ex

I

Catalogo Romanorum Confulum conftet, eos confüla-

tum gelffiffe anno vigefimo odavo ZEre Vulgaris, & ex

Hiftoria Evangelica colligatur, Chriftum paffüm effe anno

etatis füz trigefimo tertio completo cum tribus menfibus,

neceffe eft; eum fuiffe natum ante ZE. V. fexto exeunte.

lj

Argumentum 1II. Ex Traditione & Evangelio con-

ftat, Chriftum paffum effe die 25. Martii, Feria fexta,

1j

& quidem proxime, imminente Plenilunio, feu Fefto

Pafchali, ld enim ex textibus D. Marci & D. Jooannis,

& aliorum Evangeli(tarum eruitur, dum diem paffionis

vocant parafcevez , hoc eft, preparatorium ad Fefttum,

1j

in quo adhuc licebat laborare, emere & vendere, quod

In die Sabbati fequentis non licebat. Atqui hoc com.-

plexum circumftantiarum non reperitur in ullo alio an-

no, quam in anno vigefimó' ociavo ante ZEram Vulga-

rem. Inhoc enim folo anno incidit in diem vigefimum

l

ocavum Martii Plenilunium Paíchale, ita ut Feftum

Pa(íchatis fuerit celebratum die Lune, & inchoatum

ad Veíperam die. Solis.

Feria autem V. prout Exo-

I)

di 12. precipitur, incipiebat poft folis occafüm Pa-

rafceve, feu preparatio quatriduana ad Feftum, con-

M

fiflens in f[equeftratione ,

o

:-]ligationc Agni Pa-

'[ 1

fchalis

Ad Pag. 361

$. III.

Catalogus Romanorum Confalum.

1

Anni antef

Anni ab

Littera

l.

4Eram V ulga-

,CONSULES.

Urbe

Olympia-

Dominica-

1.

rem.

condita.

es.

lis.

o

122

L. Opimius.

632

I64

lo

Q. Fabius Max. /Emilianus.

633

164.

1.

lt

P. Manilius.

633

164

I2I

EÉIiIAl|o

P

C. Papirius Carbo.

634

165

I20

L. Cecilius Metellus Calvus.

634

E

L. Aurelius Cotta.

635

165

M. Porcius Cato.

165

33

IIQ

635

Q. Marcius Rex.

636

165

l-

Z

L. Cazcilius Metellus.

636

165

II8

'

$5

Q. Lucius Sczvola,

637

165

l,

C. Licinius Geta.

637

165

117

Q. Fabius Max. Eburnus.

638

166

ïä

l-

l-

M. Czcilius Metellus.

638

166

116

M. 7Emilius Scaur—usr

639

166

)-

M. Acilius Balbus.

639

166.

IIl5

C. Porcius Cato.

640

-

100 —5

166.

í$

C. Czcilius Metellus Caprarius.

640

II4

Cn. Papirius Carbo.

641

166. 4

M. Livius Drufus.

641

166

II3

L. Calpurnius Pifo Cefoninus.

642

167

I.

P. Cornel. Scipio Nafica.

642

167

II2

L. Capurnius Beftia.

643

167

M. Minucius Rufus.

643

167

III

Sp. Pofthum. Albinus.

644.

7167

Q. Czcilius Metell. N umid.

644

f167-

IIO

M. Junius Silanus.

645

167

Serv. Sulpitius Galba.

645

167

109

M. Aurelius Scaurus.

646

168

646

168

L. Caffius Longinus.

1o8

C. Marius.

647

168

;gi

Q. Servilius Cepio.

647

168

107

168

C. Atilius Serranus.

648

P. Rutilius Rufus.

648

1698

106

Cn. Mallius ve] Manilius

649

168

ï:].

^

105

CATALOGUS ROMANORUM CONSULUM.

Anni ante

Anni ab

Littera

Urbe

Olympia

Dominica-

ZEram V ulga-

CONSULES.

des.

rem.

condita.

lis.

C. Marius II.

649

168

105

C. FlaijS Fimbria.

650

169

-C. Marius III.

650

169

104

C. Aurelius Oreftes.

651

169

C. Marius IV.

651

169

103

Q. Lutatius Catulus.

652

169

C. Marius V.

652

169

Io2

653

169

M. Áquilius Nepos.

C. Marius VI.

IOI

653

169

L. Valerius Flaccus.

654

170

;g:

—

M. Antonius.

654

170

IOO

A. Pofthumius Albinus.

655

170

!

Q. C&cilius Metellus Nepos

655

170

99

'T. Didius Vivius.

656

170

Cn. Cornelius Lentulus.

656

170

98

P. Licinius Craffus..

657

170

Cn, Cornelius Lentulus.

97

657'

us

P. Licinius Craffus.

658

I7I

Cn. Domitius Ahenobarbus

658

171

96

C. Caffius Longinus.

659

I7I

C. Coelius Caldus.

659

171

95

L. Domitius Ahenobarbus.

660

171

C. Valerius Flaccus.

660

171

94.

M. Herennius.

661-

P2l

661

Cornelius Cethegus.

I71

93

Q. Flaminius.

662

172

ïgï

NB. Hi duo in Faftis paffim

omittuntur, fed F]órchenius ex

Plinio L. 19. c. 8. re

HiFuen OS

. oftendit.

-

| C. Claudius Pulcher.

662,

92

M. Perperna.

663

ï

;

ï

[ve]

663.

172

9I

L. Marcius Philippus

Sex. Julius Cefar.

*.

664

172

| L. Julius Cefar.

664

p

99

| P. Rutilius Lupus.

665 .l 172

Cn. Pompejus Strabo

665

172

89

L. Porcius Cato.

666

173

4j|.lo» |o5| t

88

CATALOGUS ROMANORUM CONSULUM,

Anni ante

Anni ab

Olympia

Littera

4Eram V ulga-

rem

CONSULES

Urbe

des

omlmca

condita

lis.

MR

R P

88

L. Cornelius Sylla

666

173

I.,

Q. Pompejus Ruffus

667

173.

Cn. Oc&tavius

87

667

175

L. Cornelius Cinna

668

173

N

L. Cornelius Cinna II

668

86

C. Marius VII

173

669

£73

4

L. Cornelius Cinna III

669

17 4

Cn. Papirius Carbo I

670

I

174

L. Cornelius Cinna IV.

84

670

174

Cn. Papirius Carbo II.

671

174.

2

NB. Poft Cinnz 1nter1tum

Carbo folus

—

X

83

L Cornel Sc1p10 Aüaacus

671

174

2,1

C. Norbanus Flaccus

672

I2j $.

ir

ri

Cn. Papirius Carbo III

l

672

W

82

C. Marius, C. F

17b 3-

673

|

174 4.

M. Tullius Decula

6

ITR 4

8I

Cn. Cornel. Dolabella

674

175

8o

| L. Cornelius Sylla Felix II

674.

175

| Q. Cecilius Metellus Pius

675

175.

P. Servilius Vatia

675

173.

79

Ap. Claudius Pulcher.

676

DLT

M. ZEmilius Lepidus

676

175.

78

Q. Lutatius Catulus

677

|

175

!E

D. Junius Brutus

677

77

175

ä

M. ZEmil. Lepidus Livianus

678

176.

Cn. OGavius

678

76

C. Scribonius Curio

I 176

679

176.

i

l L. Octavius

2

75

|

679

F r

|

| C. Aurelius Cotta

|

680

| a76. 3. ]

N

[ L. Licinius Lucullus

|

680

dEc ee

74

| M. Aurelius Cotta

l

681

|

—

176. 4

| M. Terentius Varro Lucullus. |

Ó68I

| 176 4

73

| C. Caffius Varus Longinus

I

| 682 | 7

M

| L. Gellius Poplicola

682

|

—MÀ——À

I

I

72

l Cn. Aufidius Oreftes

|

683

|

2

177

*5

71

CATALOGUS ROMANORUM CONSULUM.

: Anni ab

Littera

Anni ante

Olympia

Dominica-

/ZKram Vulga-'

CONSULES.

Urbe

des.

rem.

condita.

lis.

— À

M. Licius Craffus.

683

[ 3077

7l

[o»]

Cn. Pompejus Magnus.

684

| 177

. Hortenfius.

684

| 177

79

685

[ Yy79

Q. Cecilius Metellus.

L. C&cilius Metellus.

685

177

69

quo wmortuo

686

178

Q1 A jo»

Q. Marcius Rex. folus.

|

| C. Cllpurnius Pifo Frugi

686

| 178

-

68

[v

| M. Acilius Glabrio.

6987

| 178

M. Zmilius Lepidus

687

| 178

67

688

| 178

l;

p Le Volcatius Tullus

. | P. Cornelius Sulla.

688

| 178

66

- ] P. Autronius Petus.

689

| 178

3$. | L. Julius Cafar.

689

| s

690

| 179

mMIiÓ[e |o t

l;

637 P Marcius Figulus.

| M. 'Tullius Cicero.

690

179

164

| 179

| C. Antonius.

691

l D. Junius Silanus.

691

| 179

63

| L. Licinius Murena.

ill

692

279

—

. | M. Pupius Pifo.

692

[ 179

62

179

|-M. Valerius Meffala, Niger.

693

693

[.O. Cecilius Metellus Celer.

| 179

[0) 1

| L. Afranius.

::

694

180

äj

C. Julius Cefar.

694

l 180

6o

|

69

i 180

|

| M. Calpurnius Bibulus.

695

| L. Calpurnius Pifo Cafoninus. I

' 180

59

| A. Gabinius.

l

696

180

P. Cornel. Lentulus Spinter.

696

180

Ill

58

97

|

180

4ä

| Q. Cacilius Metellus Nepos.

Cn.Corn.Lentulus Marcellinus.

697

180

57

698

I8I

| L. Marcius Philippus.

698

I8I

Cn. Pompejus Magnus II.

56

| M. Licinius Craffus II.

699

fl

I81

L. Domitius Ahenobarbuä.

699

I8I

55

|

I8I

[

Ap. Claudius Pulcher.

700

I8I

Cn. Domitius Calvinus.

700

54

| M. Valerius Meffala.

[ 7o1

I81I

AIjoo O2 | to

53

CATALOGUS ROMANORUM CONSULUM

Auni ante

Anni ab

Littera

ZEram V ulga

CONSULES

Urbe

Olympia

Dominica

rem

condita

des

lis

Cn. Pompejus Magnus III

53

7o0I

l ISI

—— — —— —

$

— ——

Q. Czcil. Metell. Pius Scipio

702

| 182

Serv. Sulpitius Rufus

702

182

52

M. Claudius Marcellus

182

793

L. Z&milius Paulus

79

182

51

C. Claudius C. F. Marcellus

704

182

ï

C. Claudius M. F. Marcellus

704

182

50

L. Cornelius Lentulus

x

182

C. Julius Cefar H

7o5

182

49

P. Servilius Vatia Ifauricus

706

183

48

Q. Fufius Calenus

706

183

P. Vatinius

797

183

C. Julius Czfar II

797

183

47

M. 7Emilius Lepidus

708

185

C. Julius Cafar IV. folus ; fed 02985

183

46

cim - Con[alatum. abdicaret , illil —— —

Juffetti fant

709

183

Q Fabius Maximus

C. Trebonius Maximus

JEt cim bic moreretur ultima die

Decembris , illi ad paucas boras

dfettus. eft

C. Caninius Rebilus.

NB. Hic annus vocatur .AN-

NUS CONFUSIONIS

Julius Cefar V.

799

183

45

M. Antonius. M. F. qui occifo

184

CB

710

Jiulio Cafare füffe£tus eft.

P. Cornelius P. F.

NB. Hic fatta à S'ulio Cæfare

correttio Calendarii ; & incipit

ANNUS I. YULIANUS.|

C. Vibius Panfa

710

184

44

A. Hirtius

71I

184

His faffecti funt

C. O&avianus

C. Carrinas

L. Munatius Plancus.

71I

184

43

M. ZEmilius Lepidus

712

184

184.

3.

l L. Antonius

712

42

| P. Servilius Rauricus

713

184

*

AI

CATALOGUS ROMANORUM CONSULUM.

Anni ante

Anni ab

Littera

ZEram V ulga-

WCONSULES.

Urbe

Olympia-

Dominica

condita.

des.

lis.

;'em.

Cn. Domitius Calvinus.

713

184. 4

E D.

A4I

C. Afinius Pollio. .£/is fuffe&ti

714

185.

I

L. Cornelius.

P. Caflidius.

L. Marcius Cenforinus

714

185.

4o

C. Calvifius Sabinus.

715

185.

App. Claudius Pulcher

715

185.

".

C. Nortanus Flaccus.

716

185

M. Vipfanius Agrippa.

716

185.

38

L. Caninius Gallus.

717

185.

L. Geliius Publicola.

717

185.

CF

718

186.

ä

,M. Coccejus Nerva.

L. Cornificius.

718

1986.

36

Sextus Pompejus.

749

186.

T. Sempronius Atratinus.

ri9

ng.

35

M. Antonius.

186.

Huic fuffettus

720

L. Scribonius Libo.

C. Cafar O&Gavianus Il.

720

186.

34.

Sed cim fe ipfa die Kal. J'an. ab- ;

721

196.

dicaret , fuffettus eft

L. Volcatius Tullus.

Cn. Domitius Ahenobarbus.

721

33

u6 a

——

BA

C. Sofius. :

792

187.

I

O&avianus Ill.

722

32

M. Valerius Meffala Corvinus.-

723

187

1—87. I

Octavianus IllI.

31

723

H* :

M. Licinius Craffus.

724.

187

Octavianus V,

724

187

30

Sextus Appulejus.

149

187

OGavianus VI.

725

187

DC

29

M. Vipfanius Agrippa II.

726

188

Az;i

Octavianus VII.

726

188

28

727

188

M. Vipfanius Agrippa III

O&avianus VIII.

—

727

I88

27

"T. Statilius Taurus.

728

188

;

Octavianus IX.

728

188.

26

— ]

M. Junius Silanus.

/?9

188

25

CATALOGUS ROMANORUM CONSULUM.

Anni ante

Anni ab

Olympia-

Littera

JEram V ulga-

rem.

CONSULES.

Urbe

des.

Dominica

condita.

lis.

OGavianus X.

188.

4

25

C. Nortanus Flaccus.

/29

FEI

/39

189.

I

Octavianus XI.

24

739

189

D

Cn. Calpurnius Pifo.

73I

189

L. Arruntius.

/31

23

189

C. Marcellus /Eferninus

732

189

22

Q. ZEmilius Lepidus.

132

189

M. Lollius.

733

189

M. Apulejus Nepos.

733

18

5

2lI

P. Silius Nerva.

A G.

|

190

20

C. Sentius Saturninus.

734

| 19o.

Q. Lucretius Vipfalio.

735

Igo

:.

P. Cornelius.

735

| 190

19

Cn. Cornelius Lentulus Augur.| 736

190

ll

C. Furnius.

736

| 19o.

!

g

18

C. Junius. (Silanus.)

|

737

190-

— À

'I D

17

L. Domitius (Ahenobarb. )

797

190*

P.CorneliusScipio. Huic fuffettus

738

19f.

I

CB

L. Tarius Rufus.

|

M. Livius Drufus.

IÓ

738

| 19I

r. |

L. Calpurnius Pifo.

739

191

M. Licinius Craffus.

739

|

Ij

Cn. Cornelius Lentulus.

740 | 191

9.

— —

'Ti. Claudius Nero.

t

KURO E. ais MÉ

IQI,

3

14

P. Quintilius Sex. Varus,

|

741

Igr.

:

|

13

| M. Valerius Meffala Con.

|

741

| 19r1.

4- |

ED

| P. Sulpitius Quirinus.

742 | 199. 1

|

| Paulus Fabius Max.

12

| 742 ]| 192 r.|

Q. ZElius Tubero.

743

192.

g

| C. Julius Antonius African

2

II

| 743

| 192.

—

C. Fabius Maximus.

]

744

|

192

! Nero Claudius Drufus.

|

744

| 192

IO

|

, T. Quin&ius Crifpinus.

745

| 192

4l[oo

— —

I C. Marcius Cenforinus.

l

745

192

GF

|

746

| C. Afinius Gallus.

| 193

**

2 Ti

CATALOGUS ROMANORUM CONSULUM.

Anni ante

Anni ab

Littera

CONSULES.

Urbe

Oly'mpia-

Dominica-

JEram V ulga-

condita.

aes

jis.

rem.

| Ti. Claudius Nero

746

193

E

l Cn. Calpurius Pifo

747

193

D. Lelius Balbus.

7147

193

D

748

193

| C. Antiftius Vetus

748

193

| Octavianus XH.

| L. Cornelius Sulla.

749

EI

193

ïl

| €. Calvifius Sabinus.

749

193

BA

|

759

194

-[4 Ajo

| L. Paffenus (Crifpinus) Rufus.

139

194

| L. Cornetius Lentulus.

|

| M. Valerius Corvinus Meffala.|

751

|

194

| Oéctavianus XIII.

|

751

194

|

752

|

194

::l

| M. Plautius Silvanus.

| Coffus Cornelius Lentulus.

|

752

194

|

753

194

| L. Calpurnius Pifo Augur.

C. Julius Cefar Vipfanianus.

753

| 1194

DC

| L. /Emilius Paulus.

754

195

ï

P. Vinicius.

754

I95

| P. Alfenius Varus.

155

|

195

| P. 4lius Lamia.

102

195

| M. Servilius.

756

195

|

L. Ajjus Catus.

756

——

195

C. Sentius Saturninus.

"i d

195

L. Valerius (Meiïala) Volofus

791

195

FE

758

196

ïä;

Cn.(Cornelius) Cinna Magnus

758

196

M. /Emilius Lepidus.

L. Arruntius. |

759

196

A. Licinius Nerva Silianus.

659

196

760

Q. Czcil. Metell. Cret. Silan.

196

M. Furius Camillus.

760

196

Sex. Nonius.

761

196

6I

196

AG

Q. Poppeus Sabinus.

Q. Sulpitius Camerinus.

762

197

ïä.

——

P. Cornelius Dolabella.

62

197

763

197

C. Junius Silanus.

M. JEmilius Lepidus.

763

197

loO

T. Statilius Taurus.

764

197

II

CATALOGUS ROMANORUM CONSULUM.

Anni ante

Anni ab

Littera

CONSUï.ES.

Urbe

Olympia-

Dominica-

/Eram Vulga-

rem.

condita.

es.

lis.

II

Germanicus Czfar Aug.

764

197. 3

D

C. Fontejus.

765

I97. 4

C. Silius.

765.

197.

CB

I2

L. Munatius Plancus.

766

1998.

——

I

Sex. Pompejus.

——

766

——

198.

13

Sex. Appulejus.

767

198

2

Drufus Cafar.

767

14

Dd

C. Norbanus Flaccus.

768

198

;

I E

T. Statilius Sifenna Taurus

—

768

198

I5

L. Scribonius Libo.

769

198

ï.

16

C. Pomponius Flaccus.

I98

— —

C. Calius Rufus.

779

Tod

IED

Auguftus III.

779

199. I.

17

—

Germanicus Cæfar.

7

199

I C

M. Junius Silanus.

171

199

15

772

199.

L. Norbanus Dalbus.

M. Valerius Meffala.

77

199. 3-

:9

M. Aurelius Cotta.

773

199* 4

Auguítus IV.

.399-

GF

20

2QO0.

Drufus Auguftus II.

774

200

D. Naterius Agrippa.

E 4

21I

L. Sulpitius Galba.

200

L. Afinius Pollio.

200

2,

22

775

200.

C. Antiitius Vetus,

776

|

200.

L. Cornelius VCechegus.

3

23

EU

r

200.

4

L. Vifeilius Varo.

Coffus Cornelius Lentulus

77

200

44

BA

24

M. Afinius Agrippa.

Cn. Cornelius Getulicus.

25

C, Calvifius Sabinus.

:

;

ll G

M. Licinius Craffus Frugi.

;7

ä

l 20f

F.

26

L. Calpurnius Pifo.

780 I ZOI

Appius Junius Silanus.

790

| 201

F.

27

P. Silius Nerva.

781

| 201

i

| 201

3

C. Rufius Geminus

781

'IDC

928

C. Rubellius Geminus.

| 782 | 2e2

L. Caffius Longinus.

202,

B.

|

d

M. Vinicius.

| 202

* *;*22

80

DE

CATALOGUS ROMANORUM CONSULUM,.

fchali

ne ho

Anni ante

Anni ab

Olympia

Littera

€ex eo

JEram Vulga

CONSULES

Urbe

des

Dominica-

mi di

rem

condita

lis

IÓ. 1«

Auguftus V.

783

202

i10ne p

30

nitate

L. ZElius Sejanus

794

202

mund

Cn. Domitius Ahenobarbus

784.

202

fe&tio

31

202

Pafch

| M. Furius Camillus Scribonian?

785

de pt

L. Sulpitius Galba

795

202

FE

Hanc

32

L. Cornelius Sulla Felix

s786

203

no 2$

imicis

Paulus Fabius Períicus

786

203

33

L. Vitellius.

787

203

ll::

Pafch

C. Cettius Gallus.

203

decim

797

34

M. Servilius Nonianus.

788

2093

Sex. Papirius Allenius.

788

203

35

l;:

Q. Plautius.

—— — —

799

203

ll:

Cn. Aceronius Proculus

789

209

A G.

36

204.

In hi

Cn. Pontius Nigrinus

298

I. (

M. Aquilanus Julianus

í99

204

r

37

P. Nonius Afprenas

791

204

Confu

gruen:

C. C&far Aug. German. Il

791

204

Ícribat

38

L. Apronius Cefianus

792

204

ïggzï.

cuilib«

C. C&far Aug. Germ. Ill

204

39

olus

L

fcribat

93

204

lam fo

C. C&far IV

193

204

& Flür

40

CB

no I7.

C. Sentius Saturninus.

794

205

partim

C. Cefar Aug. V. occifus IX.

794

205

41I

Kal. Febr.

"Tit. Catius,

:4.

205

:ï-:-

P. Cerelius

B. Confules forté abraff

'Ti. Claudius Aug. Il

2935

208

Q

42

C. Czcina Largus

796

205

Ti. Claudius Aug. Ill

796

205

ES

43

L. Vitellius

l

205

L. Quinctius Crifpinus

797

205

44 1fo»[225 | $

z

44.

M. Statilius Taurus

798

206

M. Vinicius

206

!

43

798

C

'aurus Statilius Corvinus

799

206

Valerius Aflaticus

799

206

s

76

206.

M. Junius Silanus

800

Ii. Claudius Aug. IV

800

206

D

47

L. Vitellius

8or

206

A. Vitellius

8or

206

S

48

L. Vipfianus

802

207

Q. Veranius,

802

207

49

A.Pompejus(Longinus)Gallus,

803

207

C. Antiftius Vetus.

5o

803

207

| M. Svillius Nervillianus

804

5

Ti. Claudius Aug. V.

804

os jo3| o |to0| | 9 I-S 143 [o2o]9oqp o | 9 ] - |

Ser. Corn. Ophitus

805

':l

A

— — — —

S IV.

DE VERO ANNO NATIV. DOMIN. 361

fchalis immolandi in Pafchate , & in purificatio-

ne hominum , prout colligitur ex Jofue 4. v. 19.

ex eo die fanctificante populum , & ex ritu deci-

mi diei aliorum menfium , ut conftat ex Levit.

I6. 19. & 23. V. 27. & 25. V. 9., vel in prepara-

tione proxima , qu:x: fiebat in die pr:ecedente folen-

nitatem Pafchalem , & confiftebat partim in e-

|

mundatione domus ab omni fermento , & con-

fecione Panum Azymorum , & occifione Agni

Pafchalis, fed textus D. Marci c. 14. evincit, id

de przparatione proxima intelligendum effe.

Hanc autem circumftantiam concurrere cum an-

no 28. /Erx Vulgaris patet ex Tabulis Aftrono-

micis, ex quibus manifeftum eft , Plenilunium

Pafchale incidiffe in 28. Martii Hora noétis duo-

di.lll—————

decima ;ompleta.

$. IV.

Demon[iratio bujus Catalgi.

[n hoc Catalogo quatuor demonftranda funt.

I. Quod cuilibet Confulatui ad(cribatur Znnus

4Ere l'ulgaris competens.

?. Quod cuilibet

Confulatui adfcribatur Znnus ab Urbe condita con-

gruens.

[.]

9)

uod cuilibet Confulatui re&té ad-

Ícribatur conveniens Z/nnus Olympiadis. 4. Quod

cuilibet Confulatui ab anno Juliano I. recté ad-

fcribatur Littera Dominicalis.

Demonftranda et-

|

iam foret ipfa feries Confulum , nifi Blanchinus ,

|

& Flürchenius in fua Chronologia, edita Hildefii an-

no 174I. & dedicata SS. D. N. Benedi&o XIV.

partim ex Scriptoribus Romanis, partim e

x INum-

R

s

mifma-

DISPUTATIO V.

J

362

mifmatis , partim ex antiquis Infcriptionibus

j

eam tam luculenter demonftraffent, ut in hac

)

Id

materia oleum & operam perderem. Neque et-

jam circa ultimum fpecialiter infüdandum cenfeo ;

L*

il

cum cuivis ex fola annorum numeratione à tem-

itl4

l

pore Concilii Niceni, & Littere Dominicalis ad-

V

Ql

Ti

fcriptione, aut fola Blanchiniane deductionis in-

fpectione Demonftratio in promptu fit.

Con-

EU

ftat namque, tempore Concilii Niceni, celebra-

Kils

i

1 d

ti anno ZI. V. 325. Litteram Dominicalem fuif-

fe C. ; uti etiam anno J&. V. 222. quo $. Hrr-

u

PonLvTUs fuum Canonem Pafchalem marmori

it00)

infcripfit, Litteram Dominicalem fuiffe F, prout

(rir

ex Demonítratis à BLANcnINO in editione O-

tontg

perum hujus S. Martyris liquet.

Itaque afcen-

TT

dendo ufque ad tempora Nativitatis Dominice,

i

aut annum Julianum I, quilibet agnofcere pote-

ä

)

[ï

if

rit, recté eujuslibet Confulatus anno Litteram

;n

I'S (

Dominicalem adfcriptam effe.

Sit ergo

DreMoNsTRATIO l. ciRCA. PRIMUM;

i C

Quod in Catalogo cuivis Confulatui annus ZEre V'ulga-

tlife

vis competens rectà adfcriptus fit.

]

x

NaAM PniM0 ; quod Confulatui L. ZEmilii

r£

Pauli correfpondeat annus ante /Eram Vulgarem

Sptg

v

LI, probatur ex Eclipfi folari, quam ad illud

at N

Ilam enim conti-

tempus fignat Dion. L. 43.

tobip|

giíIe ac fuiffe Rome Centralem anno ante /E. V.

in j

51. die 7. Martii oftendit ex Calculo Petavius

Qmg

1 9;c. 18.

Idem ex Tabulis de la Hire confir-

UET

mat Bianchinus Tom. 2. fol. 151. & Part. 2. fol.

Uftex

284. ubi exhibet calculum.

ii

Secund). Quod Confulatui Claudüi Marcelli

U

& Cornelii Lentuli correfpondeat annus ante /E. V.

à BI

505

DE VERO ANNO NATIV. DOMIN. 363

Jl

]

5o, probatur ex alia Eclipfi Solari , quam Dion.

L. 43. affignat huic tempori. Eam enim conti-

giffe anno ante /E. V. so.5 & fuiffe Romz 7. di-

gitorum die 21. Augufti , teftatur Bianchinus 1.

c. ex Tabulis de la Hire, ac demonftrat fol. 286.

ex Calculo.

Tertib.

Quód Confülatui IV. Julii Cefaris

eo anno, quo erat in expeditione Hifpanica , &

precedente annum füz mortis , correfpondeat

1 li

,..

annus ante /É. V. 46., probatur ex ortu Lunz

T0l

media noGe Munde in Hifpania s. die Martii,

quem contigiffe ex die teftatur Hirtius, comes Ju-

m

lii Czfaris in illa expeditione. Eum ortum Lu-

ye(

n& contigiffe anno ante /E. V. 46. demonftrat

xgiceu-

Bianchinus Calculo Aftronomico inferiüs exhi-

ilid

bendo.

Quart. Confulatum V. & mortem Julii Ce-

faris contigiffe ante /E. V. 45. probatur ex Cor-

X

re&ione Calendarii, quam Julius Cefar fecit ini-

kH

tio fui Confülatus V. , & anno poft expeditio-

[

nem Hifpanicam.

Julium Cafarem pro ea cor-

recione felegiffe diem r. Januarii, quo fimul

-

inciderat Novilunium , ut hoc modo Annus Ci-

vilis aptiüs regularetur ex Cyclis Lunaribus , 0-

) 4^

ftendit Norifius & Bianchinus l. c. fol. 289. ex

)mm

Macrobio L. r. Saturn. c. 14. Jam veró Novi-

ao

lunium ilud die r. Januarii, & confequenter

o

primum annum Julianum corre&um incidere in

annum ante /E, V. 4s. , cum omnibus Aftrono-

Ht

h

mis oftendit Bianchinus l. c. fol. 2

de la Hire.

89.ex T abul?s

[]W

uintó. Quöcï Confulatus Domitii Caloini &

4fini Pollionis , M. Viffanii -grippe & Caninii

u

- Galli.

]]

364

DISPUTATIO V.

«

Galli re&é ponantur in annum ante /E. V. 41. &

j

38., probatur ex Eclipfi Lunari fa&ta ante mor-

tem Herodis non diu ante tempus Pafchale.

Nam eam contigiffe anno quarto ante /E. V. o-

ftendetur infrà Zrgumento [. Cüm ergo Jofe-

j?

n Pe

phus infrà Zrgumento I. referendus teftetur , eam

antib

mortem contigiffe annis 34. à morte Antigoni ;

nu

mortem autem Antigoni contigiffe füb Confula-

10 f

tu Marci Agrippe & Caninii , triennio poft Con-

fulatum Domitii Calvini, & Afinii Pollionis,

n

Ya

(f

manifeftum efít , Confulatum Afinii Pollionis

M

j

anno 41. & Agrippe anno 38. re&é effe po-

fitum.

«

Sexió. . Quod Confulatus Zuilii Lepidi & 4r-

A

vuntii re&e fuerit pofitus anno /Ere V ulgaris 5. ,

^W

T

ne

iA

R"

li

probatur ex Eclipfi Solari, quz tefte Dio

L. 55. contigit Anno ab Urbe condita 758. , &

anno E. V. s. die 28. Martii , prout oftendit

Petavius füo calculo , quem exhibet L. 8. c. 13.

uód Confulatus duorum Sextiorum

Septimo.

i

re&é ponatur ad annum /E. V. 13., probatur ex

Aj

Eclipfi Solari, que contigit ante mortem Au-

Ij

guíti, juxta Scriptores Romanos , prout often-

dit Bianchinus Tom. 2. part. 1. fol. 13. ex Dio-

1]

Q

M

l

i

iil

ne L. 56. fecutam fub Confulatu duorum Sex-

tiorum. Eteam Eclipfin contigiffe anno 7E. V.

)

13. die 28. April. dum Sol vergeret ad occafum,

W

Tdem teftatur , hanc

l

oftendit Bianchinus l. c.

J C[Qy

Eclipfin in Scotix Borealis Infulis fuiffe totalem.

!fni

Addo , etiam in aliis Provinciis magis Meridio-

1

nalibus & Orientalibus potuiffe exiftimari tota-

j

put

lem in a&tuali occafu , dum Luna emergeret ex

"gn

parte

DE VERO ANNO NATIV. DOMIN. 365

parte Orientali, & altera pars Solis jam effet fub

l

Horizonte.

|

Otavi.

uód Confulatus Drufi & Norbani

Flacci recté collocari potuerit anno ZE. V. 14.,

j

probatur ex Eclipi Lunari, que tefte TAc1TO

confpecta eft in Pannonia à Legionibus tumul-

'Tacrrus

tuantibus poft mortem Augufti.

non exprimit, utrüm eodem Anno Civili, an al-

yl

tero fequente anno contigerit.

'Talem veró

J

[

i

confpe&am fuifle anno ZE. V. r4. die- 27. Se-

J

ptembris , oftendit Petavius ex Calculo , quem

fn

exhibet. L. 5. 6; 13.

JNono.

Quód Confulatus Zimicii & Statilii

[il

Corvini recté pofitus fuerit ad annum E. V. 45.,

probatur ex Eclipfi Solari, quam Dion L. 6o.

hoc tempore contigiffe teftatur. Nam eam con-

u

tigiffe anno /E. V. 45. , evincit Petavius L. g.

Ih

c. 13. fuo calculo, quem ibi exhibet,

dl

(l

DEMONSTRATIO CrinCA Il.

uod in

M

hoc Catalogo fingulis Confulatibus reété adfcri-

Q'ui

pti fuerint anni ab Urbe condita, evincitur ex

n

teftimoniis Scriptorum cozvorum poftremis in

hoc Catalozo Confulibus,

orc

Primoó.

ob

Vellejus Paterculus L. 1. afferit ; à

40

Roma condita ufque ad Confulatum M. Vinicii

& Cafii

jf

Lengini prateriiffe jam annos 782., id

.

eít 25

Lal

Secund. Idem L. e. feribit: Hüc eff Opimius ,

iüm

& quo Confule celeberrimum Opimiani Vini nomen j cum

ab eo fint àte , . M. Vinici , Confuülem anni 151. Si

i

j

ergo ab anno 783. , quo Pinicius omnium publi-

p

ne.

ca fupputatione füuum infigniebat Confulatum,

:1'

u

fübtrahantur anni 151., prodeunt pro Confula-

tu

f!

366

DISPUTATIO V.

A

tu Opimii anni 632., quos exprimit Catalo-

u

j

S.Tertiö. Plinius L. 36. c. 6. ait: M. Lepidus

M

|

Catuli in Confulatu Collega fuit Conful anmo Uvrbis

676.

"J

uartb.

Idem L. 8. c. 7. M. Zntonium & A.

Po[lbumium Confules refert ad annum Urbis con-

j

"M

dite 655.

l,

Quintà. Dio L. 59. & in Catàlogo Confulum

Operi prefixo Confulatum guili Suliamdi, &

r

INoni /Afbrenas ponit ad annum Urbis condite 791.

& Fontin. de Aquedu&. ait: Cajus Cefar, qui Ti-

Mu

berio fucce[fit , altero Imperii fui anno, M. 4quilio Sfu-

1

liano , P. INonio Zffprenate Cofs. anno. Urbis condite

790- duos duttus incboavit.

nit

Sextà.

Vellejus L. 2. c. 123. Confulatum Vi-

15]

nicii, cui librum dedicat, afferit diftare fedecim

d

f

annis à Confulatu duorum Sextiorum , Pompeji

,JM

& Lpuleji.

Ergó cüm Vinicio in confpe&u to-

J

tius Romz, tunc actu gerenti Confulatum , tri-

vt

buat annum 782. tranfeuntem menfe Majo in

it

783., neceffe eft , ut duobus SEx T11s tribua-

z66

y,

tur annus

767*

Qui plura ejufmodi argumenta

Áj

cupit, ea reperiet in P. Flórchen , qui in fua

11 Q

Chronologia folerter collegit Scriptorum Roma-

li

norum circa Faftos Confulares Notas temporum

lr

charaéterifticas.

I

61

DEMONSTRATIO crIRCA IlI.

Quid O-

lympiades vette adfcribantur fingulis Cmgfulibz;;:

Tïr K

Primo.

Bellum inter Mithridatem & Roma-

uj 4

Pf]

mpe

nos motum eít fub Confulatu Cormelii Sylla &

ii (

Ponpeji Rufi ; illud bellum confe&um eft intra

triennium. Sequenti anno füb Confulatu Papi-

AUl

rii

DE VERO ANNO NATIV. DOMIN. 367

M

rii Carbonis II. poft interitum Cinnz Sylla geffit

bellum in Italia.

Prius actum eft circa Olympia-

J

I5

1771318 2*

dem 173. hoc eft

Pofterius vero Olympia-

7

de174. ltateftatur APPrANus L. de Bello Mi-

ibridatico his verbis :

Primimn moverunt contra fe

i

invicen Romani €$ Mitbridates circa 173. Olympia-

l

dem.

Idem L. r. de Bello Civili

Sylla tunc. Confül

ZAfiam cum Mitbridatico Bello fortitus. eff . provin-

Al

"

ciam. -- Porro Sylla reditum contra inimicos (in Ita-

li,

lia) approperans Mitbridatem debellavit celeriter ,.

integro quidem triennio.

Inimicus Sylle erat F 1m-

Fæ!;

yli jl

bria Senator , qui Ilienfes Sylle amicos deleve-

1] 3

rat

Hec autem llienfium clades incidit in finem. O-

du

Iympiadis 173. prout afferit ArPrANUSs de Bello

Mütbridatico

Sequenti anno Sylla in Italiam tra-

It

jiciens Brundufium appulit, de quo APPr1ANUS

L. r. de Bell. Civ. fcribit

Jnitium autem belli bu-

[j

A

jus , quando Sylla Brundufiun appulit , incidit in

1 U

174. Olympiadem

A

Kf XU

Secundà

Circa Confulatum duorum Sextiorum

Q n

teftatur Dio L. 56. & alii, fub ifto Confulatu

J

$L

obiiffe Zuguf?um, quod fa&tum eft menfe Augu-

d

fto. J4ugu/lo immediaté fucceffit Tiberius.

Hoc

autem contigit Olympiade 198. anno 2.

At e-

r

nim Pblegon , ipfum regnare cepifJe anno 9. Olympia-

$U

dis 198.

üt habetur apud Ricciolum Chronol.

I 8976 I9*

[

Tértio.

Circa Confulatum Pompeji Galli &

Veranii Son1wus c.2.Ícribit his verbis :

Cun

j

(

C. Pompejus Gallus & Q. Veranius anno U. C. 8or.

mi

fuerunt. Confules , Confulatu eorum Olympias 207. a-

&^

Gis publicis annotata eft.

.ouülï'f'

Quartà

368

DISPUTATIO V.

!

Quart. Jofephus infrà referendus L. r4. c.

ult fcribit: Jerofobymam captam e[Je ab Herode. fub

Confulibus .Marco 4grippa €&? Caninio Gallo Olym-

piade 185.: econira Herodem in Regem creatum ef-

Je fub Confulatu C. Demetrüi &? C. .4fionis Olym-

w

piade 184. Ex quo patet, Confulatum Afinii

W

Pollionis nec poffe ferius poni in Olympia-

n

dem 185., nec Confulatum Agrippe & Cani-

nii Galli poffe citius poni in Confulatu 184.,

cüm hi duo Confulatus integro quadriennio dif-

ferant.

fni

$r quiIs OBJ1CIAT, quod Dionyfius Ha-

licarnaffeus Confülatum Claudii Neronis & Cal-

purnii Pifonis ponat ad annum U. C. 745. cum

f& Y

jl

WV

tamen in hoc Catalogo ponatur anno U. C. 245

RESPONDEO.

Quod Dionyfius uno anno

m i

erret ex incuria, atque in hoc pun&o fibi ipfi

Aduo

contradicat, ac eum errorem retegat, prout ob-

b

fervat l'Academie Royale des belles Lettres

n

'Tom. 2. part. 2. fol. 44.

Nam ipfemet Diony-

fius teftatur , Romam conditam effe die »r. A-

Lj

hij

priis. Ergo dum afferit , conditam effe Olym-

iint

piade 7. anno primo, fi exacté fcriberet, debuif-

At

fet potius dicere, Romam conditam effe ante O-

1licg

Iympiadis 7. annum r. incipientem menfe Julio ,

j

nempe anno 4. Olympiadis 6.

A COR

Ex his ergo omnibus liquet, huncCatalogum

A, a

tam in annis /Eram vulgarem precedentibus &

Y

fubfequentibus, quàm in annis Olympiadum &

"

Urbis condite ita exa&tum effe, ut moraliter cer-

'dituf ;

tum fit, eum ultra annum , multo minüs ultra

biennium aut triennium aberrare non poffe. Q.

grefa

El D.

l

(üitas

$. V.

14

DE VERO ANNO NATIV. DOMIN, 369

ao

ARGUMENTUM I

Moraliter certum ef? ;; Herodem jam objiffe ante

eram vularem quatuor annis.

KErgo eoipfo

Ài

etiam certum eff 5 Chriffum natum effe

i

quinque aut fex annis ante

1

eram vulgarem,

u hl

!ü(ta

ro fundamento hujus Argumenti affumo tefti-

monium Jofephi, qui ad annum obitus He-

U

rodiani ponit fequentes quatuor Notas Chara-

&erifticas ; 1. Eclipfin Lunarem, quz contigit

Qp

non diu ante obitum Herodis, defunéti circiter

01

oCtiduo anteFeftum Pafchale. ?. Annos XXXIV,

J

à morte Antigoni.

3. Annos XXXVII. à tem-

Tdtt

pore, quo Herodes Regnum à Romanis accepe-

o

rat. 4. Succeffionem filiorum Herodis, nempe

i

f

Herodis 4ntipe , Pbilippi & Archelai , quorum pri-

mus in tetrarchia Galilez, alter in tetrarchia tra-

a

chonitidis, tertius in tetrarchia Judzec füo Pa.

b

tri fuccefferat.

gt

Jam veró has quatuor Notas Chara&erifti-

cas concurrere in quarto anno ante eram vulga-

d

rem, adeo evidenter oftendam, ut prudens du-

U

bium fupereffe non poffit.

Sit itaque

[I]Pm

