Jüs: Principium , qui g loquor, vobis.

Et v.58.

vind, "

Amen . dico oobis: antequam Zbrabam fieret , ego fum.

m

*,.

ia

Et Hebr. 1. Locuius eft mobis in filio, qui cum fit

Jplendor glorie & figura fübflantie ejus, portansque

ii j

quite [

omnia verbo virtutis [ue , purgationem peccatorum fa-

m

ciens fédet ad dexieram majeflatis in excelfis -- eum

j d

autem Sfefum xidemus propter pa[fionem imortis gloria

coronatum , ui pro ommibus gu[laret moriem.

Dece-

D. Amori Tr. de Incarnatione,

G

bat

l Pïï;

DISPUTATIO f

qu

98

g

bat enim eum , propter quem C2 per quem ommia,

per pa[fionem. confummari.

Hujusmodi textus re-

M

Y u

periuntur multi in Scriptura. v. g. Apoc. 1. v.8.

Ego fum a. C w. principium €9 fmis, dicit Domi-

mus Deus. - -

«

Ego fum primus & moviffmus, &

fui mortuus.

Jf

PRonATUR 2. ex Symbolo Apoftolico, ubi

um

1

dicitur: Credo in Deum Patrem; €9 in Sfefum Cbri-

fiums Filium ejus unicum ,| Dominum noftrum, qui

conceptus efl de Spiritu Santto, natus ex Maria Vir-

gine, pa[Jus fub Pontio Pilato, crucifixus, mortuus

& fepultus. €9c.

In hoc manifeftum eft, eum

dici pa(Jum & mortuum , qui Filius Dei unicus, ac

uj

confequenter Deus eft.

DICO II

In Chrifto non datur communi-

catio Idiomatum inter naturam divinam & natu-

ram humanam in abítracto fumptas.

(

PROBATUR I.

Juxta Scripturam & tradi-

"

tionem Ecclefiz non funt verz ifte& propofitio-

nes: n Chriflo natura dioina eft matura bumana ;

aut viciffim : JNatura bumana efl matura dioina.

Neque verz funt ha propofitiones : Natura di-

vina nata e[? in tempores pa[Ja, mortua, fépulta. C9c.

N

aut viciffim 5 natura bumana efl eterma, ommifcia,

confabflantialis , &?^ equalis Patri. &gc.

ROBATUR 2. authoritate VigiliiPapz, qui

iUV

Vi

in 1 »:

Contra Eutychen , fic fcribit : ,, Hic

, unusatque idem & ezqualis Patri fecundum Dei-

»tatem, inferior eft Patre fecundum humanita-

»tis naturam; atque ita nec initium habet, quia

»Deus eft; & habet initium, quia idem Deus

Q

»homo eft. Siergo me interroges, utrum Chri-

";::

,[tus habeat initium, an non habeat; refpon-

Jl

d.

debo

DE NATUR. ET EXIST. INCARNAT.

99

u

debo tibi

Ethabet: & non habet

Habet fe-

lt

Ti

14

,cundum humanitatem fuam. XNon habet fe-

» cundum divinitatem fuam.

Cum dico: Habet,

A

I

» vel non habet; ad perfonz pertinet unionem,

JAS)LI

» Cum dico: becundum divinitatem & fecundum

» humamtatem ad naturarum pertinet proprie-

li

j

tatem

. -

Quia Verbum cum carne ita eft

J

» inexplicabili modo unitum, ut ipfüum Verbum

if

lrij

» Caro dicatur, licet Deus non fit caro; quia non

» €eft in carnem mutatum ; ut caro dicatur Deus

!j, 10f

» licet non fit in Deitatis naturam mutata; fed

d t

» Verbum propter carnem füam homo fit, &

t l

» caro propter Verbum Deus fit, & quidquid eft

» proprium Verbi, fit commune cum carne; &

COnt

» quidquid eft proprium carnis, commune cum

n&m

» Verbo fit; quomodo Verbum & caro unus eft

» Chriftus, & unaperfona

Idcirco propter hanc

& tri

»communionem, quam falvanaturarum proprie-

pofci

» tateperfonzunio preftat, & Verbum cum car-

dumay.

»ne, id eft, filius hominis, legitur defcendiffe

1 ii

»de celo, cum folum Verbum fine carne de-

Ym

»fcenderit, & Deus legitur fepultus, & in mo-

, numento tribus jacuiffe diebus, cum fola caro

puli. t

» fepulta eft

DICO III.

Datur in Chrifto communica-

Tyt

tioIdiomatum inter naturam divinam & humanam

U

in concreto fpectatas, faltem per fe.

dim

Tonz

PROBATUR.

Naturam divinam vel huma-

nam in concreto fpeGtari nil aliud eft, quam fpe-

abe

jdeni

&ari naturam divinam u£ unitam nature humane

vel naturam humanam fpectari ut. unitam naturee

m

divingz.

h

Sed hoc modo fpe&tando has duas na-

G 3

turas

T.

gt

190

DISPUTATIO

turas gaudent communicationeIdiomatum. Ergo.

us

u

Min. prob. ex communi modo loquendiScripturze

& Patrum.

II

I.

S. Maximus in Difput. cum Pyrrho: ,lla,

d

»que utrivis Chrifti parti naturaliter competunt,

Eu

» Viciffim alterius propria redduntur propter in-

» 5

» explicabilem unitionem, nulla unius in alteram

A A

» fecundum naturalem rationem mutatione con-

l

D)

»fufioneque facta.

2.

S. Damafcenus . 3. c. 3. ait: , Verbum ea,

» que humanafunt, fibipropria facit. Hec enim

T

,ilius fünt, qua funt fané&te carnis ipfius; &

Mi

» qu& fibi propria funt, communicat carnimodo

t

» quodam mutug permutationis , propter partium

Ü

I

» inter fe commeationem & unitionem fecundum

Et c. s. Hic modus eft mutuz per-

» hypoftafin.

,mutationis ( «vridosees), utraque natura cum

1

, altera communicante, qux fua fünt, propter

, hypoftafis identitatem, & ipfarum in fe invicem

, commeationem ("reencserem ).

3.

Gregorius INy[Jenus 1. 5. contra Eunomium :

» Sic mortis perpeflio ad eum, qui patibilis na-

, turz particeps fuit, refertur, propter hominis

,cum ipfo copulationem; & fublimia Deoque

bl

, congruentia nomina in hominem defcendunt ;

, adeo ut ille, qui in cruce confpe&us eft, Do-

»

minus glorie nuncupetür ob ejus, quod abje-

1

» &um eft

&humile, compofitionem (zvaxezcer),

»nominum quoque dono inhumanam fimul trans-

|

y eunte naturam.

Et l.4. Propter coagmenta-

» tionem & connexionem ( cwaperev , euudrav )

,communia fiunt utriusque utraque, ita ut &

!

, Dominus ferviles vibices in feipfum a

ffumeret,

M

N

» &fer-

DE NATUR. ET EXIST. INCARNAT.

IOI

l

Y

du

»& fervüs honore Dominico glorificaretur."

"

Et in Epift. ad. T beopbilum contra Apollinarem : ,,Pro-

» pter exactam unitionem affumpte carnis & affü-

OIHM;

» mentis divinitatis mutuo transferuntur vocabu-

of

»là, ut & humanum ex divino, & divinum ex

Vi

» humano denominetur.

M

4. JEutbymius Panopl. Tit. 7. , Affumpta na-

( D]

»tura propter hypoftaticam conjunctionem &

» identitatem hypoftafis ftatim ab ipfa copulatio-

a.

» he communioneque deificata particeps fuit ex-

Hs

»Cellentium & magnificorum divinitatis orna-

ls;

»mentorum.

N

AU

5. S. Afuguflinus 1. contra Sermonem Arria-

TR

norum c.8. ,,Propter iftam unitatem perfonz,

f

»in utraque natura intelligendam, filius hominis

UUR R

» dicitur defcendiffe de ccelis, quamvis fit ex ea,

üra

» quz fuerat in terra, virgine affumptus; & Fi-

projt

»lius Deidiciturcrucifixus, mortuus & fepultus,

DVICA

» quamvis hec non in divinitateipfa, quaeftuni-

» genitus Patri cocternus, fedin naturze huma-

Qmur

»ne& fit infirmitate perpeffus.

Hanc unitatem

bils t

» perfone Chrifti fic ex natura utraque conftan-

doni

»tem, divina fcilicet atque humana, ut quzli-

, bet earum vocabulum etiam alteri impertiat, &

Det

'entit

»divina humane, & humana diving, beatus

t o

» O0ftendit Apoftolus &c.

Tl

6. Vigilius Papa 1. 4. ,Cum Jefus Chriftus

mwit

»non Verbi, fed carnis proprium fit nomen, &

mutt

» Deus proprium Verbi, noncarnis, conftet effe

)agmö

» Vocabulum, tamen & Verbum propter carnem

» füam homo Jefus Chriftus , & caro ptopter Ver-

eui

i

»bum Deus Verbum eft. Antequam abillo for-

» Illà fervi erat accepta, nondum fuerat Chriftus,

G 3

»Íed

j

102

DISPUTATIO L

p

»Ííed tantummodo Verbum; id eft, antequam

, eífet homo, nondum erat homo, fed tantum-

i

,modo Deus; nondum erat Chriftus, antequam

"

, Doftri habitus fimilitudine homo effetinventus;

» & tamen Chriftusin forma Dei, Chriftus in for-

us

,a fervi, Chriftus equalis Patri, Chriftus in-

T

i

»ferior Patre, idem Deus, idem homo.

Unde

»Conftat , & divinitatem humanitatis habere vo-

Y

1

.cabulum; id eft, Verbum dici carnem, & car-

»nem dici Verbum, non quod utrumque in fe

»mutatum fit; fed.quia utrumque una perfona,

» id eft, unus Chriftus fit.

Etideore&e credimus

»,cum Apoftolo, Deum crucifixum & mortuum

»in humana natura, quz ex uniti Verbi confor-

TU

» tio Deitatis pofcit & nomen.

i

Quilegere voluerit plures alios Patrum de com-

"

JJ

municatione Idiomatum textus, eos reperiet in

Petavio 'Tom. V.1.4. c. 15. & c. 16.

DICO IV. Natura divina, & natura hu-

mana in Chrifto in concreto fpeGtatz per accidens

non gaudent communicatione illorum Idioma-

tum, qu& ex modo predicandi non important

formam denominantem prezcife unitam, fed etiam

receptam, eamque inconpoflibilemn cum natura

recipiente.

N

PnRosATUR & EXPLICATUR Conclufio

in exemplis.

Sic enim verum eft dicere: natu-

ra humana in Chrifto ut unita Verbo eft omnipo-

tens, omnifcia, infinite jufta, infinite fancta, in-

finite dignitatis &c. quia hic predicata ex modo

tendendi vel tantum important omnipotentiam,

R

xk)

& infinitudinem fapientie &c. ut unitam in Ver-

bo, cujus funt przcife effe&us formales; vel fi

impor-

DE NATUR. ETEXIST. INCARNAT. 105

um

important formam receptam in natura humana?

[

precife dicunt habitudinem feu potentiam produ*

J

cendi infinitos fyncategorematice effectus omni

Vent

potentie, juftitie ,'fapientie , meriti &c. cujus

XInfor

habitudinis feu potenti& natura humana ratione

]

unionis cum Verbo non eft incapax, cum habi-

*

tudo illa & potentia nature humans in fuo con-

de

ceptu nil aliud dicat, quam unionem ad omnipo-

Mi

tentiam, & omnifícientiam &c. nature divingz.

Q

Econtra falfe effent ha propofitiones: Natura

i

humana ut unita Verbo eft ubique, eftimmenfa,

i

eft eterna, eít produéta vel genita ante mun-

NI

dum, eft identificata cum Verbo, & Patre, &

od

Spiritu &c.

Ratio eft, quia in his propofitioni-

bus ex modo predicandi & ex communi acce-

ptione hominum importatur aliqua forma ut re-

ndevw:r

cepta in natura humana, cum ea inconpoffibilis,

perit

nempe infinitorum locorum ubicatio, feu ubica-

j l

tio a&u infinita, duratio fucceffiva actu infinita,

tll

aGCio produ&iva prior ante feipfam, identitas

lomy

cum Verbo.

Alii hanc conclufionem füb aliis

o

terminis proponunt, dum ajunt; non dari com-

pdet

municationem eorum ldiomatum, quorum mnom

n nd

ef capax illa natura, cui deberet communicari.

Verum cum redeat quzftio; cur natura v. g. hu-

"o

mana fit capax unius & non fit capax alteriusIdio-

te H

matis, hujus ratio ex noftra Conclufione peten-

tonyy

da eft, quod nempe una denominatio ex modo

fanüä:ï

tendendi & acceptione hominum importet for-

mam denominationis precife ut unitam, altera

3e

ut receptam, eamque impoffibilem pro fubje&o

gt

receptionis.

4

i

j

G 4

DICO

1

104

DISPUTATIO L

DICO VI.

2

p

In hac materia prz oculis habe-

j

! merentur Peiaviíi de Incarnatione l. 4. c. 16.

yi

j

cfx

Canones , ut vocat, quos potius tamen ob/eroatio-

-

nes dicerem.

" *?0(

CaNowN I.

Duarum naturarum proprieta-

o

as

f

tes in Chrifto non funt in duas perfonas partien-

"

de, fed uni Chrifto, Deo hominique in folidum

d

u

tribuendz.

j

Patet ex illo Apoftoli Heb. 13. S'efus Chriftus

beri &9 bodie, ipfe & in fecula. - -

Et Rom. 9.

Ex quibus efb Chriflus, qui eft fuper. omnia Deus be-

nedictus in fecula.

D]

CaANoN Il.

Nonnunquam totus Chriftus ab

una natura ejusque proprietatibus denominari fo-

]et interdum à duabus.

Paiet ex obfervatione S. Damafceni 1. 3. c. 4.

ubi ait; Interdum ab ütroque Chriftum denomi-

namus, v.g. Deum & hominem fimul; alias ab

una tantummodo parte, v.g. Deum duntaxat, &

Dei filium;. vel hominem tantum & hominis

filium.

-

CaANoN III,

M

De eadem «Chrifti perfona pro-

pter diver(itatem naturarum & unitatem perfonz

contraria nonnunquam przdicantur.

Patet. ex.variis exemplis, que à SS. Patribus

1

afferuntur. — Zibanafius in Epift. ad Epict.ait: Mi-

hi

rum ac paradoxum eft, ut idem & pateretur &

Amq

non pateretur.

Sic & Gregorius Ny[Jenus in Ephe-

ïïinEm

fina Synodo relatus ait: Vita mortem deguftat ;

Judex ad judicium agitur.

Et Zitticus C. P. ibi-

dem relatus,

Qui fub ta&um non cadit, quia

incorporeus eft, tangitur: qui fineinitio eft, fub

initium corporeum redigitur : perfeétus augefcit:

tf

immu-

N

DE NATUR. ET EXIST. INCARNAT.

105

"

immutabilis proficit

Et Sopbronius Patriarcha in

f

Concil. VI. AG. 11. Invifibilis eft vifibilis; idem

ln

eft creatus & increatus; idem eft corpus, & ex-

pers corporis, attreGabilis idem, & non attre-

Triet

&abilis; circumfcriptus & incircumfcriptuss ter-

ten

renus idem & coleftis

Et S. Zmbrofius deIncar-

Q

nat.c.5. Idem patiebatur & non patiebatur; mo-

riebatur & non moriebatur; fepeliebatur & non

TOR

fepeliebatur; refurgebat & non refurgebat

Et

dU

S. Zugu[tinus in Enchiridio c. 10. Minor eft fa&us,

i

DN

& manfit equalis &c

CawNoNw IV.

In Chrifto aliud eft, unde

fW

!

communis eft homini Deoque contumeha, &

Q

aliud, unde communis eft gloria.

Patet- ex obfervatione S

S. Leonis Papze Epift.

) L

Io. C. 4. Ubi ait: Quamvis in Chrifto Dei & ho-

den

minis unaperfonafit; aliud tamen eft, unde con-

3]13) [|

tumelia in utroque communis; aliud, undecom-

AC

munis eft gloria.

De noftro enim 1111 eft minor

OU

Patre humamtas, de Patre illi eft &qualis cum

Patre divinitas.

m

Cawoxw V. Si exá&e loquendum fit; de-

p

nominationes utrique nature in Chrifto commu-

nes dicuntur in Chriflo exifteres proprietates au-

Pa

tem naturarum rectius dicuntur ipfi Chrifío com-

at

l

peter e.

tere

Patet ex obfervatione Vigilii Pape, quiin

inf

l. 5. contra Eutychen fic fcribit :

Diverfüm eft;

dqi

initium non habere, & ex initiofubfiftere; mori,

;Ch

& mori non poffe

Ettamen ficut ipfi Cbrif]o pro-

prium eft utrumque; | ita n ipfi, fed in ipfo eft

wit

iiot

utrumque comimune.

Si enim dicamus

, quiaipfi

eft commune, neceffe eft, ut ex1gatur à nobis

N

4

Uasf/n*

»

Gs

106

DISPUTATIO

I,

qm

oftendere alium, cum quo ei fit hoc ipfum com-

g

mune.

J

Melius igitur & catholice dicimus; n

] eï)u*[.dl

ipo, & non, ipf;, effe commune.

Et melius ip//,

i

& non in ipfo dicimus proprium effe.

Ergo pro-

m

prium eft illi mori propter naturam carnis, que

Yi

mortalis eft. - Et proprium eft illi non mori pro-

l

pter naturam Verbi, quae morinonpoteft. Item

i

!

f

propter ineffabile myfterium unionis utrarumque

h

À

naturarum communis in ipfo fuit mortalitas car-

Et

nis Verbi nature, quse mori non potuit.

communis in ipfo eft immortalitas Verbi naturz

carnis, que morti fuccubuit.

Ergo ficutillimo-

ri & non mori ex utrisque naturis eft proprium ;

ita commune eft in ipfo utrisque naturis, quod

illarum eft proprium.

Ita V igilius Papa.

d

. CaNoN VI.

Proprietatum in Chrifto com-

munio non fit fecundum formam feu in fenfu for-

0i

44

Va

mali, fed fecundum materiam, feu in fenfu ma-

IL"

terie ; hoc eft, quoad fubjectum denominationis,

quod eft ipfum fuppofitum, feu perfona.

Paiet ab explicatione.

Sic enim; quando ho-

WT

mo Deus, Deus homo, Verbum caro factum di-

citur, non fic intelligitur, ut hominis natura,

feu forma hominis ipfam divinitatis naturam acce-

aL

perit; aut viciffim Deus in fua natura novam for-

mam admiferit, fed ut idem fuppofitum utrum-

L

que capiat.

CaNoNw VII. Nomina, que nàáturam pre-

i

cife fignificant, non promifcue communicantur.

A

Paiet , quia non poteft dici, divinitas eft hu-

manitas, vel natura divina eft natura humana.

x,:nl

Sic & S. Damafcenus l. 3. c. 4. ait: INon dicimusdi-

L

vinitatem patibilem aut creatam; nec dicimus,

:

t

huma-

DE NATUR. ET EXIST. INCARNAT. 107

lutn,

humanitatem increatam. Aliuddicendum; quan-

T

do ejusmodi nomina fuümuntur concretivé, prout

€HU3;.7,

Concluf. 3. oftenfum eft.

t

CaNoN VIII.

Quando fingularum natura-

^ Qu

Miorj

rum proprietates de ipfis mutuo vel detoto Chri-

J km

fto predicantur, propofitiones affirmativz abío-

"w

(

s

lute, propofitionesautem negative non nifi re-

d.

ftrictim efferende funt.

Patet ab explicatione.

Sic enim abfolute di-

t ]

Dl d

cere in fenfu affirmativo poffümus, Chriftus eft

mortuus; Deus fuit paffus & mortuus.

Sed non

Jl

nopri;

poffuümus abfolute fine reftrictione dicere: Chri-

ftus, feu Filius Dei non eft mortuus.

Ut enim

ts a

i,

hec propofitio negativa fit vera; debet addi re-

Tflote

ftricio; /ecundum divinitatem, vel qua Deus non

eft paffus.

Ratio eft, quiaparticula negativa eft

enlift

DÍü n

malignantis nature, ac confequenter negat pra-

dicatum de fuübjecto quoadomnem modum & fpe-

iL

ciem.

o n

CaNoN IX. Quecunque nature cum per-

Qd

fona unitionem exprimunt, à lege communionis

Idiomatum excipiuntur.

| Rol

amqt

Patet ab exemplo, quod fibi Scotus objicit.

vami

Si quis enim ob communicationem Idiomatum

fic ratiocinaretur: Deus fa&tus eft homo ; fed

Ut

homo eft Deus; ergo Deus factus eftDeus; huic

n

refpondendum cenfet Scotus, quod tó fieri vel

fattum effe dicat unitionem, econtra communica-

micanä

tio idiomatum jam prefupponat unitionem.

(

j

; It

CaNow X, Communio Idiomatum aliquo

dicin

modoinIncarnatione latius patet, quam in Tri-

x df

nitate.

d

Pateft

108

DISPUTATIO

I.

qtt

"i

Patei ex eo, quia in SS. Trinitate unitio fit

in natura, non in perfona; econtra in Incarna-

j

tione unitio fit in perfona, non in natura.

Cum

(

ergo in SS. Trinitate , quod uni perfonz pro-

prium eft, non communicetur alteri, in Incar-

natione vero, quod uni nature proprium eft,

Ont

ii

communicetur al*eri ; fequitur, aliquo modo majo-

rem elie communionem proprietatum feu idio-

D

matum in Incarnatione, quam in SS. Trinitate.

CANON XL.

In Chrifto datur duplex com-

munio proprietatum, una naturalis feu fubftan-

w

tiva; altera fecundum habitudinem.

Patei ab explicatione. Naturalis vocatur illa,

qua folum affumitur alia natura, & quz illius

z

L

naturz propriafunt, v.g.fi dico: Verbum caro

factum eft. — Secundum babitudinem feu elettiva. (scs-

vi&;) vocatur, dum voluntate libera fimul aifü-

iuntur alterius nature miferie vel affectiones

ex actulibero fecute. Sic Apoftolus 2. Cor. s.

*

dicit: £

"]

um, qui mon noverat peccatum , pro nobis

peccatum | fecit.

Et Gal.3. Chriflus nos vedemit de

vualeditto legis , fattus pro mobis maledíttum.

Et

lfaiw 53. Pofuit Domimus im eo iniquitatem. omnium

nofirum.

Juiquitates eorum ipfe portavit , & ipfà

u

peccata. multorum . tulit,

Hec diftinctio eft S. Da-

mafceni l. 3. c. 15.

CaNoNwN XII.

Communicatio Idiomatum

in Chri(to neceffario admitti debet ad defenden-

dam do&rinam Ecclefi* contra errores Neftorii

& Eutychetis, quorum prior in Chrifto admifit

duas perfonas, pofterior unam naturam.

Patet, quia fi darentur dus perfonze, diverfa

idiomata non tribuerentur eidem perfonz, fed

(

diver-

DE NATUR. ET EXIST. INCARNAT. Io9

ls

diverfis perfonis.

Si autem daretur una folum

s.

natura, tolleretur diverfitas proprietatum.

Ox

It Df

.

Solvuntur Objectiones.

:

OBJICITUR 1.

Nomen Dei eft incommu-

&

l

nicabile.

Ergo communicatio idiomatum eft de

f

à

füubjecto non fupponente.

nt. prob.

Sap. 14.

fs

dicitur : Jncommumücabile nomen lapidibus 6 lignis

ln

)mpo/uerunt.

ff

2

Non datur Hircocervus, aut Vulpanfer

per communicationem idiomatum. Ergo nec

xj

poteft dari Homo- Deus per eam communicatio-

u i

nem idiomatum.

DUmm

REsPONDEO

lu

DP

ZAd 1. dift. a. nomen Dei eft iríicommunica-

bile per unionem ad diverfa fuppofita. c. per

Qiont

UOTf

unionem ad diverfam naturam. /ubdifl. Deitati

incongruam. c. congruam. n

In textu adducto

? s

At d

fermo eft de impofitione divini nominis ad di-

verfa füppofita, qualia funt ligna & lapides ha-

. D

bentes propriam fubfiftentiam.

at

d 2

C. d. n c.

Nam per Hircocervum &

g

Vulpanferem intelligitur totum, in quo daretur

[

fimul dualitas & identitas duarum naturarum.

Ontdt

OBJICITUR 2.

Vera eft hec propofitio,

efent

que habetur in Antiphona Breviarii : . In ligno

M

mortuavitafuit. Ergodaturcommunicatio idio-

) «lf

matum quoad naturas etiam in abftracto fumptas.

2

Hzc propofitio Deitas ef? pa[ja antiquitus

[

ufurpabatur à nonnullis Scriptoribus Catholicis.

Ergo eít catholica.

QIIt

RESPON-

s

110

DISPUTATIO

T.

RzsPONDEO C.a. n.C. quia hocloco Po&ta

D

Q

fub termino vite intellexitnonnaturam divinam,

fed fuppofitum, feu perfonam Verbi.

il

Ad 9. tr.a. n. C. Quia hec propofitio impli-

ull(

cite damnata eftin Concilio Lateranenfi fub Inno-

id

centio III. ubi dicitur: Credimus, quod Chriítus

r

du

fecundum divinitatem fit immortalis & impaffibi-

W

li. Drxr tr. quia illi authores veteres nonnul-

li non loquendo exa&te fumpferunt Deitatem con-

eretioà , non abfirattive.

Si daretur communicatio

OBJICITUR 3.

Tdiomatum , hzec propofitio: Deus ef? bomo, de-

beret tam effe vera, ac vera eft iíta propofitio :

Petrus eft bomo.

Sed hoc non poteft dici.

Ergo.

N

Min. prob. In hac propofitione pofteriore przdi-

"

t

catum adequate fic identificatur cum füubje&to,

ut verum fit dicere: Petreitas ef? bumanitas: econ-

tra in priore propofitione predicatum non fic

identificatur adzquate cum fübje&o, ut poflit

dici; Deitas eft humanitas.

2

Si daretur communicatio Idiomatum, ve-

re effent fequentes propofitiones : Chriflus 9?

creatura,, Deus eft creaturas Chriftus eft minor Pa-

.j*?

tre, Perfona Verbi ef minor Patre; Filius Dei non

eft. confüb[Lanti

alis Patri; Verbum eft mutatum, Ver-

ERN

bum cepit e[Je im tempore.

Sed hec omnia funt

imij]

"

falfa.

Ergo.

g. Exeo quod corpus & anima uniantur in

unitatem perfone, non fequitur communicatio

idiomatum, nec dici poteft; Petrus v.g. eft im-

I,N,

4

mortalis, vel fpiritualis, licet anima fit immor-

conm-

talis & fpiritualis. — Ergo nec dabitur talis

h

muni-

DE NATUR. ET EXIST. INCARNAT. III1

hi,

municatio Idiomatum in Chrifto ob unionem dua-

Ddimy

rum naturarum in unitatem perfong.

REsPONDEO

Ó UDPL

liltyy.

ZÁd 1. c. Maj. n. Min. ad prob. c.a. n.c

uia

U

aliud eft, unam propofitionem effe zam veram,

ac eft altera; &, unam propofitionem eodem modo

L

J

fignificandi effe veram ac alteram. Sic ifta pro-

r

pofitio; murus eftalbus tam vera eft; acifta pro-

pofitio, murus eft fübftantia, & tamen illud eft

diverfo modo verum, nempe accidentaliter; iftud

uj

autem eft verum fubftantialiter.

Itaque etiam in

hm, ;

illis duabus propofitionibus: JDeus eff bomo; Pe-

T

trus efl bomo, ftante eadem feu z&quali veritate

i

ambarum poteft ex fubjecte materie divería ca-

Te prà

pacitate importari diverfus modus fignificandi.

fülji

Ibi enim importatur duarum naturarum diverfi-

« (

tas in unitate fuppofiti, feu identitas perfonz in

f0 1j

duabus naturis.

Hic vero importatur identitas

t pofi

duorum extremorum.

"4d 2. n. Maj.

Quia omnes ha denominatio-

Qm v

nes, licet earum aliquz videantur effe affirmati-

Drifr

v&, reipfa tamen funt negative in effe verifica-

minur J

tivo, quia important aliquod e[fe defettivum, feu

; ii

negationem, ac defe&tum.

Sic enim effe creaturam

um, !

dicit formaliter defe&um afeitatis; minoritas di-

u

cit defe&um alicujus perfe&tionis coszquantis ;

mutari dicit defe&tum perfe&tionis, ad quam fit

at

mutatio; incipere e[e in tempore, dicit defe&um

m

afeitatis. . Cum ergo propofitiones negativz jux-

J

ta Canonem V III. P & r A v 11 non poffint de Chri-

1

fl

fto dici abfolutà, fed tantum reffrittim cum parti-

Luh'"

cula limitante ad naturam imperfe&tam; ha pro.

"

pofitio-

lel

112

-DISPUTATIO L

iif j

pofitiones fine claufula limitante admitti non

,poï

poffunt.

Sr piCAs: Ín homine abfoluté admittendas

u

M

effe ejusmodi propofitiones negativas implicitas

v.g. dum dico: Perrus eff mortalis; nec poffe da-

A «

QU

ri rationem difparitatis, cur in Chrifto potius ad-

mitti debeant propofitiones affirmative quam ne-

1

iil

gativg.

RESPONDEO.

Hanc effe rationem difpari-

tatis; quia ubi loquimur de Chrifto, obje&um

attentionis human: eft ac debet effe perfe&tio feu

dignitas perfon ac perfonalitatis, independen-

K

tis à natura imperfe&ta, cuitribuitfubfiftentiam ;

& hinc non tribuitur toti compofito effe defeti-

Econtrainaliis

------

vum fine particula reftringente.

T.

fuppofitis fubfiftentia quoad fui confervationem

dependet à natura fubje&ta, cuitribuit fubfiften-

tiam. Et ideo non eft incongruum fimpliciter

& abfolute toti compofito tribuere effe defecti-

vum.

f

Si in Chrifto non admittun-

Sr DÍCAS 2.

tur fimpliciter propofitiones negative fine reftrin-

gente termino; cur ergo abfolute dicitur: Deus

eft. pa[Jus, mortuus, fepultus? Ergo in hac re datur

inconfequentia, ac proin falfitas doctrinz.

M

j

RESPONDEO.

Etiam in his propofitionibus

adjici ab Ecclefia particulas reftringentes, prout

Ve-

ex innumeris textibus Petavius oftendit.

rum cum faítidiofum fit,. eas claufulas reftringen-

testotiesrepetere, ex ab omnibus fidelibus prius

in juventute de reftri&tivo fenfu bene inftructis

tacite in omnibus ejus familiaribus loquendi for-

iulis

B&'»T!

DE NATUR, ET EXIST. INCARNAT. I15

LU

inulisfübintelliguntur. Idvero non contingeret

in aliis propofitionibus inufitatis ac infüetis po-

Iul

pulo.

nl

1l

w

ü

Zld 3. c.a.n.c. & par. Difparitas eft, quia,

ut diétum eft, in ejusmodi compofitis fubfiften-

livl

tia totius in confervatione fui dependet à natura

æqkï

fubje&ta.

Et ideo attentio hominum potius in

denominationibus fertur ad naturam ignobilio-

a

rem, fibi magis notam , utpotefenfibus obviam.

)

gl

Et ideo fimpliciter & abfolute efferuntur propo-

AC

fitiones negativz.

Econtra in Chrifto fubfiften-

1r

J

uV

tia totius, qus& eft ipfa Perfonalitas Verbi, non

(f

fs

dependet in effe & confervari à natura fubjecta,

fe d

cui tribuit fubfiftentiam.

Et ideo propofitiones

Tfit

importantes effe defectivum non nifi reftri-

ratit:

&im efferri decet.

Ribf

tplict

dfedi

,ï

yNPAW,

m

aj

(

z

n

S

N

X

P

ff

f

3

|

p ln

// j llþl))s

E

N

N

f,' 2

»

S

-

li

a J

SS

$

11J,

( N

N

jw

.

)

//

(

ps

Sa

SSE

1n?.

Y

CY

3

z

2

/)

&

"

—

fitior

e5, !

ii

Ej ))II-F

U)

vefti

ofDU

du

Qi

p

"

«

D. mort Tr. de Incarnatione.

H

DISPU-

DISPUTATIO

1I.

114

«N

x x X*

*

*

x*

*

"

*

*

*

*

*

UE

si

DISPUTATIO II.

De

n

; u

neceffitate,& motivo Incarnationis.

a

j

n hac Difputatione queritur :

[l

I

.]. Utrum Incarnatio fuerit neceffaria ab-

folute? vel faltem ex fuppofitione

mundi conditi ?

2. Utrum Incarnatio fuerit neceffaria ex

fuppofitione nature lapfe, & repara-

tionis humanz ?

3.

An peccatum mortale fit malitic fimpli-

citer infinite ?

.

4

An purus homo poffit condigne fatisfa-

cere pro peccato mortali ?

Vel faltem veniali?

ó

An Chriftus veniffet, fi Adam non pec-

caffet ?

QUAESTIO

I.

Utrum | lucarnatio. fuerit nece[Jaria abfolute ?

Vel faltem . ex Juppofitione mundi

cenditi?

N OTANDUM r. Dupliciter Incarnationem

poffe dici neceffariam; videlicet ab/oluté & ex

4

Jubpofitione.

ABSOLUTE dicereturneceffaria; fi

Deus

"

DE NECESSIT., INCARNATIONIS,

11$

*4

Deus fuiffet neceffitatus ad ponendam Incarna-

l

tionem pro priori ac independenter à Decreto libe-

ro producendi aliquem mundum. —.Ex /uppofitione

autem mundi conditi diceretur Incarnatio neceíffa-

ria, fi Deus non potuiffet convenienter condere

lUi

mundum, nifi fimul poneretur Incarnatio.

In

priori fententia creatio mundi tantum confeque-

retur ad Decretum Incarnationis, quianon poffet

[ià

convenienter poni incarnatio, nififimul crearen-

Jl

tur angeli & homines pro cultu Verbi Incarnati j

ficut Rex non poteft convenienter poni fine füb-

ditis.

efiris

In pofteriori autem fententia Incarnatio

confequeretur ad intentionem feu Decretum con-

M

dendi mundum.

NOTANDUM 2.

Neceffitatern dividiinme-

ielr)

taphyficam, phyficam , & moralem.

ANeceffitas

metapbyfica, prout hie fumitur eft, qua exiftentia

f

effeé&tus ita conne&titur cum exiftentia caufie , ut

illo non pofito eoipfo tolleretur aliqua perfectio

divina, ac confequenter Deus.

ANece[fitas pbyfica

eft, qua exiftentia effe&tus ita connectitur cum

o

Decretis Deo liberis aliunde preftabilitis, utillo

non pofito deberet mutari curfus caufarum fe-

cundarum preíftitutus à Deo.

INece[fita$ moralis

eft, qua exiftentia effectus ita requiritur ad per-

fe&ionem operis divini, ut eo non pofito dares

aj

tur pofitiva imperfe&io ex patte operis, & pofi-

7)

tiva inconvenientia ex parte Dei artificis, nifi

defe&us fuppleretur feu compenfaretut per aliud

donum.

Sic enim fi Deus conderet homines àn-

rati

tecedenter ad peccatum originale fine oculis, ma-

jiul

nibus, ac pedibus, hoc opus foret pofitive im-

perfe&um, utpote cujus non fatiaretur naturalis

:

F

impo*

N,Cï'

116

DISPUTATIO II

"Ki

impotentia, & ex parte Dei daretur pofitiva in-

convenientia, nifi hic defe&tus compenfaretur à

q u

M d

L

Deo per aliud donum zqualis vel majoris valo-

T1S

Nece[fiias antecedens vocatur, quz datur an-

a

u

tecedenter ad fuppofitionem alterius effectus vel

Decreti divini.

ANece[fitas. confequens eft , quae da-

;j

Yi

tur ad fuppofitionem alterius effectus vel Decreti

g

divini.

Patét autem ex datis definitionibus, tam

neceffitatem antecedentem quam confequentem

dividi rurfus poffe in metapbyficam , phyficam, &

moralem.

VM

NoTANDUM 3.' Éam fententiam, quod

W

W

Deus neceffitetur ad Incarnationem , communi-

ter tribui B. Raymundo Lullo, qui in Infula Ba-

learica ab Hifpanis colitur pro Martyre, & cujus

Commentaria in quatuor libros fententiarum pro-

Ve-

dierunt Lugduni, Panormi, & Venetiis.

rum filegantur ejus Difputationes cum Mahome-

danis habite , quarum fumma recenfetur in AGis

Bollandianis ad 3o. Junii c. 3. & 4. dubitari pot-

eft, an B. Raymundus adeo ftrictam neceffitatem

agnoverit.

Verum quidem eft, quod c. 3. nar-

retur, hocfyllogifmo eum ufum effe in Difputa-

tione cum Saracenis habita.

lilam fidem tenere

decet, quc& Deo atiribuit majorem. bonitatem , pote[1a-

iem, gloriam, €9 perfe&tionem, €9 etiam bujusmodi

tribuit ommia im majori equalitate €9 concordantia;

i

&j que inter Deum 69 ejus ejfe&tum majorem | ponit

concordantiam f& convenientiam.

Sed. talis eft fides

Chrifliana &c-... Sed in c. 4. refertur alia Difputa-

lsT

tio illius cum Saracenis habita , in qua fupponit,

R

mundum non neceffario fuiffe à Deo conditum.

UA

wx'*n

Sicenim arguimentatur: Omme ens perfette bonum

ii

N

€

DE NECESSIT. INCARNATIONIS. 117

li

efl in fe ita perfe&tum ,. quod. mon indiget facere bo-

lii

num extra fe.

Sed tu (Saracene) dicis, quod Deus

Ti

eft perfette bonus ab cterno.

Ergo mon indiget fa-

Mi

Ita B. Lullus.

ity Y

cere bonum extra fe &gc.

Sed quid-

quid fit de ejus mente; faltem conftat, Leibni-

W.

zium in fua T'beodicea ftatuiffe hoc principium,

Ü

Et

quod Deus teneatur fequi rationem melioris.

n

hinc juxta hoc principium Leibnizii Lutherani te-

Mi

neretur Deus ponere Incarnationem, fi confide-

Ya

ratis omnibus videretur Deo melior pofitio In-

carnationis, quam oppofitum.

D a

DICO.I,

Incarnatio non fuit neceffariane-

V

lil

"m

ceffitate abfoluta..

"

PRoBATUR I. negative; quia non poteft

u

TFU

oftendi ratio hujus neceffitatis in Deo.

j T

PROBATUR 2.

Scriptura & Patres füppo-

nunt; Incarnationem fuiffe Deo liberam.

rgo

hont

non fuit neceffaria.

n4(di

nt. prob. Scriptura & Pa-

tresfupponunt, Incarnationem effe omnium gra-

ri püt

tiarum maximam, atque eam effe effe&tum non

fiatet

Idvero noncon-

naturz , fed voluntatis diving.

g

tingeret, fi foret neceflaria abfolute.

Maj. patet

Diput

m t

ex textibus in decurfu hujus Difputationis recen-

fendis.

)

bujust

DICO IL Incarnatio nec fuitneceffariaex

aardn

füppofitione mundi conditi.

PRoBATUR I. hegative; quia non poteft

A

v

j

]

oftendi ratio hujus neceffitatis.

PROBATUR 2.

Si Incarnatio foret necef-

Df

u

faria ex füppofitione mundi conditi, non foret

l

gratiarum maxima, diftin&a à gratia creationis.

conto

j

Sed hoc nori poteft dici.

Ergo.

Min. patet ex

feäeiz

,

153

dictis

118

DISPUTATIO

IT,

m

dictis in Tra&t. de Gratia, ubi oftenfum eft, Pela.

s

gianos etiam ea de caufa fuiffe damnatos, quia

d

confuderunt gratiam Chrifti cum

gratia creaþio-

r

nis, & ejus fequelis.

w

ROBATUR 3.

SiIncarnatio foret neceffa-

20

ria ex fuppofitione mundi conditi, non effet pof-

*

fibilis ftatus pure naturz, Sedhoc non poteft

D(W

dici. Ergo. Mim.patet ex damnatione propofi-

tionum Baji, de quibus actum eft in Tra&atu 4e

Gratia. — .Maj. prob.. Pofita Incarnatione per fe ex-

igitur elevatio angelorum & hominum ad finem

ac ftatum fuo Capiti füpernaturali congruum,

confequenter ad. quendam ftatum füpernaturalem.

m ln

Solvuntur Objectiones.

N

r

OBJICITUR 1. conira r. Concluf. — x. Patres

paffim docent, quod Deus femper faciatoptimum.

Sed Incarnatio eft omnium optimum. Ergo.

2

Incarnatio eft Deo pofitive conveniens.

Ergo ejus omiífio eftDeo pofitivé inconveniens,

RT

ac confequenter impoffibilis.

c.patet, quia im-

n

Ji

poffibile eft, in Deo admitti pofitivam inconve-

LA

nientiam.

3

Eft deratione fummi boni, quod eftDeus,

ut fit füumme communicativum fui.

