» rum menfis, incidiffe anno /Ere Communis 28.

»in diem 26. Martii.

Iftam Affertionem ita de-

» monítro. ,

»Rationes Lunge decime quarte Pafchalis

»anno 28. /Ére communis ita funt aperte, ut

» Qui tabulas ea de re concinnarunt, tam veteres

Y

» quàm recentes de fefto Pafchatis, tum Judaici,

»tum Chriftiani eo anno inter fe non diffen-

N m

» tiant.

Vi&orii Canon Pafchalis, inde exorfus

J

» Periodum , attribuit diei Dominicz »8. Martii

1]

»&tatem Lune XVI. & confequenter Lunam

a

;

» quartam decimam alligat Ferix VI. Martii 26.

l)

» qua Dominus in Crucem actus paffionem mor-

1

»te complebat, inchoatam vefpere precedenti,

À (

» & myfterio incruenti Sacrificii a fe dedicatam:

D

is]

»que vefpera licet Romanorum more , nume-

[

TU

»rantium dies à media nocte in mediam (uti

j

» teftantur MA cR OB1U s Saturn. cap. 3. & Av-

»LUS GreLL1IUs NoG. Atticarum l. 3. c. 2. &

»ante hos PL iNIUS l.2.cap. 77.) pertineret ad

» diem 25. attamen Hebreorum Legibus refere-

» batur ad initium diei fubfequentis, ita przci-

» piente Domino, Levit. 23, 32.

À vefpera uf-

»Que in vefperam celebrabitis Sabbata veftra.

,E recentioribus vero

. Franc. BonpowNvus

Á

,Gene-

DE VERO ANNO NATIV. DOMIN, 4II

d

» Generalis tertii ordinis S; Francifci in tabulis

q

1

»Pafchalibus ab anno Incarnationis Dominice

» ordinatis ad annos bis mille confequentes juxta

J»

»annum Julianum ante correctionem Gregorii,

&l

,& juxta Gregorianum poft hujus Pontificis

,emendationem, iifdem plane numeris effert

s

i

,Epa&am XVI. & Pafcha Chriftianum die Do-

»

minica XXVIII. Martii anno vulgaris /re

"

, Chrifti 28. ,

1

1

,Esedem certe rationes apprim

ä4 refpondent

»motibus Luminarium : ut calculi oftendent,

kl

» fubdu&i ex tabulis Aftronomicis, ad caput an-

r

»ni Judaici ita reddentibus INeomeniam thifri

f

»feu primi menfis anni civilis Judz&orum per an-

i

,num vulgaris /Ere Chriftiane 27. à qua Neo-

,menia thifrei dies 177. proximé confequens

ii

» oftendit NNeomeniam Nifan (fex Lunationibus

Yi

» ab illa diffitam, & quz caput eft anni Sacri, feu

ii

»exordium menfis primi, ita appellati in S. Lit-

Ó

» teris) die 13. Martii Juliani , in annum Bitfexti-

T

»lem 28. ejufdem /Erc Chriftiane fe diffunden-

i

5 tüs.

Confulamus numeros Lunifolares, in ta-

KH

»bulis D. dela Hire, ab Regia fcientiarum Aca-

Y

»demia, alifque paffim approbatis, ita colli-

Yi

L

» gendos. ,,

C.v

lii

J

i

j

i

Radix

sod:

xa

2

LA

E

[

—

p

E

C

-72

E

E

-

"d

LAM

E

—

-

—

m

L

z-:]

E

—

EX

A

z

E

El

nä

EN

Ez]

Ej

z

DN

Radix Epoch. Comm

( Longit

Apogseum

CL

ng

Apogeum

annorum Chrifti

ab initio

Q ab 'y.

ab (9. ^v

C ab

N

ineuntis Kal. Jan.

»Vert

ad Merid. Parif.

$. G. M. S

S$.G.M.S

S.G.M

S.G.M.S

9. 8.43.40

20

s

2.

4.15.18. 9

OXII. 4.938

Anni XX. complet

O. O. 9.20

20.30.

4-13.34- 0.

3. 93.50.5TI.

Anni VI. complet

ld 90.25. Hi,

6. 9

2. 9.28.50

8. 4. $.55

Auguftus complet

7. 29. 30. 44.

40.

IO.21.5I.50

b d* R.

Dies XVII. compl

16.45.22

7:13:59-55

1. 53. 39

Horz VIII

19.43

4.23.32

2.I4.

Minuta XXIIII. hor.

9-59

I3.IO

8.

2.25.

DISPUTATIO V.

2.59

2.9.32.24.

5.18.49.26.

9. 18

146

2.

9.32. 24

9.18. 146

3- 15. 30. 35 Anomalia

( 8.. 0. 47-40. 40. Anomalia ((

I. 52. 42. profta.fübr.

4.2I. 2. proftap. add.

525

2. 59.

51849 26.

412

Locus verus (9

$.99:re. I

5.23.19.28.-Loc. ver. d

DE VERO ANNO NATIV. DOMIN. 413

»Vera itaque Synodus Luminarium contigit

anno 27. /Ere Chrifti vulgaris die r8. Septemb.

5 ]uham horis g. & minutis 24. poft meridiem

, Parifiis, Rome veró horis 9. 5. poft meridiem,

& Hierofolymis hora poft meridiem ro. 4o.

cum Hierofolyma fit orientalior quàm Lutetia

Panüorum bradxbm longitudinis 34. o. five ho-

rls 2. & minutis horariis 16. ,

, Ab ea Synodo aufplcarl debuerunt fudzi

—

menfem thifri & fuum Rofcheafchana, feu ca-

$ put anni Civilis Lunaris, quo utebantur ex.

emplo Syromacedonum, ab Autumno p"mfer

I3rTtpR —

-

,exordientium. Cum itaque Novilunium thifri,

»juxta motus veros Lunifolares, parietur cum

E IME-S

*

» die 18. Septemb. Juliani anni 27. Aire Chrifti

|

»vulgaris ; neceffe eft, ut in diem 177. numera-

:

tum poft 18 Septemb incidat menfis Pafcha-

lis Novilunium anno 28

Sex enim Lunatio-

.ï:

»nes, que numerande funt à thifri ad Nifan, tot

» dies requirunt.

Adde enim dies r9.füperftites

f

j

,menfis Septembris poft diem Novilunii 18. ad

(

ünem menfis; deinde O&obris Juliani dies 3r.

Novemb 3o. Decemb. 31. totidem Januarii;

l

Februaru biffextilis dies 29. & r3. Martii erit

fumma Dierum 177. qu? complet fex Lunatio-

J

nes civiles , alternis cavas & plenas. ,

,Demonftratum eft igitur affumptum pri-

mum nempe motus veros Luminarium anno

Aïræ Chrlfa 27. Oftendere Novilunium thifri

!

L - die 18. Septemb. Juliani horis ro. 4o. poft me-

»ridiem Hierofolymis :

eoque nomine diem

, eandem 18. Septemb. fuiffe caput anni Judaici

la.bente anno 27. /EÉre Chrifti communis:

f

»quare

414

:«DISPUTATIO V.

[

» quare diem 177. inde numeratam (quse incidit

N

» in diem 13. Martii anni Biffextilis 28) effe pri-

yi

,mam diem Lune Nifan, feu Menfis Pafchalis.

, Adde dies 13. folidos huic diei 13. Martii, ut

)

i

» affequaris initium quartedecime Lunaris , feu

»diem legitimam Pafchatis Judeorum.

Iftius

I2

j

»terminus oftendit diem 26. Martii: qua Chri-

"

»ítus Dominus: Agnus Dei, qui tollit pecca-

Pf

»tum mundi , Feria VI. in Cruce pro nobis im-

u

n

» Inolabatur, ex Victorii fententia & noftra, die

m

» VII. Kal. April; cüm vefpera precedenti (ex

MU

»ritu Legis Mofayce ad hanc ipfam diem refe-

KR

H

»renda, fed Romano more ad VIIT. Kal. April.

» feu 25. Mart.) Pafcha ipfe cum Difcipulis cele-

]-JOV

U

» braffet, & paflionem inchoaffet, cujus Sacra-

» menta inftituerat. ,

E

Mri

» Colligas etiam licet ex calculis indicatis,

» CUur aliqui dixerint, Hebreorum nonnullos di-

nfllæ 1

»ftuliffe eodem anno immolationem Agni ad

&t

bl

» Vefperam diei 26. Juliani (unde apud Joannem

» dicuntur Feria VI. non introiffe Pretorium, ut

&

» manducarent Pafcha) licet alii cum Chrifto Do-

.äeme

»1nino agrum comediffent Pafchalem ad vefpe-

(m,

» ram Ferie V. die 25. Romana Caufa utriufque

vt di

»fententie obfcura effe non poteft ex duplici

m

» putatione & commenfu vel folius diei Pafcha-

,Lüni

»lis, vel diei fimul & horarum, in quas incide-

nf

»rant juxta motus veros Neomenie Thifri &

N

»Nifan. Phifri Neomenia die rg. Septemb.

»commiffa horis 10. 4o. poft meridiem ferebat

tni

;MH

» poft 177. dies Novilunium Nifan die 13. Mar-

»tii Biffextilis Juliani & Civilis, fi dierum tan-

i

u

&tummodo Ííolidorum quod in civili puta-

»üone

DE VERO ANNO NATIV. DOMIN. 4IS

»tione fit) annorum & menfium ratio habeatur.

|

» Àt fi horarum etiam quatuor & minutorum 24.

,additamentum curemus , quod preter folidos

!

, dies 177. requirunt Lunationes mediz fex , à

j

Thlfn ad Nifan; tunc additis hifce hor. 4. &

1

mm 24. Epoche horarie Lunationis Thifri

, hor. ro. & min 40. poft meridiem diei 18. Se-

» ptemb. fiunt hor. 15. & min. 4. poft meridiem

n

diei 26. Martii initium quartz decimz Pafcha-

i

lis, adeoque extenditur ultra terminum medize

If

noCGis claudentis more Romano diem 26. &

| Itj

aperientem diem 27. Martii

Apertum itaque

Ayr

»fit, cur Judeorum alii potuerint rite ex Novi-

B

»lunio vero menfis Thifri

& putatione civili

W

» dierum tantummodo folidorum quartam deci-

»mam Pafchalem referre ad diem 26. Mart. Fe-

Yi

»riam VI. & vefperam precedentem diei 25

]i

»Ferie V. cum Chrifto Domino ac Difcipulis ;

»alii veró cum Judeis Pretorium non introeun-

i

Wl

» tibus Feria VI. 26. Martii ut manducarent Pa-

M,

»Ícha eadem Vefpera, quam referebant ad

jl

» diem 27. attendentes horas 3. poft mediam no-

&em, quz initium quartedecimz ita compara-

» t differebant ad diem 27. more Romano defi-

»nitam, eo quem dicimus anno Biffextili, com-

»,munis /Ere Chrifti XXVIIL duobus Geminis

» Confulibus

Hucufque BLANcnHiNUs ]. cc.

Sr qUIs onJ1CIAT; cum P. Monelza, Ple-

nilunium medium anno 7E.V.28. incidere in diem

29. Martii civilem, hora 1o. poft noCtis medi-

n

um

Ergo totum fundamentum Blancini con-

vellitur

RE-

j

416

DIS$SPUTATIO V.

d

Verum quidem effe, Pleni-

RESPÓNDEO.

iunium medium illo anno incidere 1n diem 29.

Martii, imo etiam Pletilunium verum in eun-

dem diem incidere Mahe hota ». 48'. Parifiis;

"l

& Jerofolymis , fa&ta fübtractione duarum hora-

rum cum fedecim minutis, in diem 29. Martii

h. o. 32. Id tamen non obftat , quin Plenilu-

nium Pafchale juxta Cyclum Judaicum in diem

26. Martii inciderit, cum Plenilunia media feu

Cyclica à veris triduo diftare pofint ; ut Aítro-

nomis notum eft.

Hinc cutn Bianchinus à No-

vilunio vero menfis Septemb. tantum nuieret

motus medios Lunz ufque ad Menfem Mar-

tium, ita ut praecifé fecundum motus medios

4

Plenilunium Martii poft Novilunium verum Se-

"i

tembris confequeretur ad 26. Martii, hac ratio-

i

ne Plenilunium Judaicum nec verum, nec medium,

i

fed Cyclicum. Sfudaicum ex nocu Lune ad initium

14

anni Civilis fecundum Calendaria Syromacedo-

!

num popularia vero, & dehinc ufque ad Paícha

jestt

ex motu Lune medio MrixTUM vocari poffet.

Ceterüm hoc genus Cycli Judaici infinuari vide-

ii d

j

tur à Philone; dum afferit, Feftum Pafchale non

uml

Mathematice, fed tantüm cirde? celebrari eo

1 g

tempore ,

quo Luna Jl effe plena. .In vita

]t. de ejus Legibus tractans fic fcri-

[

Moyfís part. u

li,

bit: AMoyfes primum

anni menfom facit eum , qui in

vernum. ZEquino&tium. incidit. .

Circa. ejufdem menfis

xio]

BU

diem decimam quartam ,. qua Lunaáris orbis impleri in-

Atta

cipit: Ylsei quaagscäaxx/rnv yusgav néNovros TE G$-

lt

yigu. kuxNayfvesgoa mMqoiDazs , celebratur fe[tivitas,

quam Pafzba nominant.

Quod veró Cyclos Julia-

tj

duo,

nos attinet , etiam Petavius fatetur, eos bi

imo

l D'A;

i

DE VERO ANNO NATIV. DOMIN. 417

tb

imo & triduo à Noviluniis aut Pleniluniis veris

js

aberrare poíffe Tom. 2. l. 12. c. 15. fic fcribit:

1

Hebreis uno fepe die longior amnus erat , quo faquentis

l,

Caput in obportunaim feriam incideret . .... . Quod u-

1l

dei exquifitiffimos Lune motus, decimafque quartas per-

petub tenuerint , mullo neque argumenio , neque probabili-

»

AU

tális fpecie à plerifque defenditur

Eft ergo ve-

vofimile , biduo non nunquam aut triduo Civiles INcome-

nias à medüs aberra[Je propter Cycli &2 popularis anni

i

vitium.

Verüm hzc di&a fint pro tuendo Syftemate

i

TIefe

Blanchini. Si veró alicui hzc illius refponfio non

fatisfaciat, aut cogetur fateri,illo anno /Erz V ul-

j

t

j

aris 28. Pafcha Judaicum incidiffe in feriam II.

pl

aut III. fequentis hebdomada juxta modum ex-

plicandi infra fubjiciendum ex differentia Calen-

darii Romani & Judaici , aut per , Parafceven intel-

lii

ligi diem Lunz decimz&, quo juxta Librum Exodi

(l

c. 12. Agnus Pafchalis preparabatur ad immola-

tionem Pafchalem , quod tamen vix conbinari

Md

yli

poterit cum textu D. Marci, nifi dicatur, eum

1

loqui de bidui intervallo inter paffionem Domi-

f .n'

b

ni feu totam bi/loriam pa[fonis ac curfum & folenni-

tatem Pafchalem; & ubi in latina verfione legi-

tür, primo die Azymorum, ex Gr&co Textu

lt

verti poffe, die precedente Azymorüm panum

ufum.

Aut cogetur fequi Epiphanium , quod

paffio Domini non inciderit in 2 5. Martii, fed 18.

prout contigit anno /Ere Vulgaris 28. que fen-

tentia forte defendi poffet.

Interim pro Coro-

nide accludo calculum Plenilunii Pafchalis ad an-

num ZE. V. 28.

D.zmori Tr. de Incarnationé,

D Ü C

Ó

418

DISPUTATIO v,

J

Calculus

Plenilunii Pafchalis

Anno /JE.V. 29.

Radix pro loco (3) Pari-

fiis anno Chrifti ineun.| Locus (3. Apog. 9.

te, primo die Januarii

in meridie

9' 8-43'40

g

3. 2.

anni 20.

-

-

9.10

-

20.30

J(

anni 7.

LI92919.51

-

7.IO

Febr. Bifs.

1.29. 8.I9

e-IO

Dies 27.

- 26.36.45

-

4«

Hore 18.

-

- 44-21

4

40

-

1.39

—;

li

. Mot, Med. Q.

LI

4:42-45

2«9:92, 56

»,9/92.56

Apog. ().

..—D

Anoma-,lia' G)W—

:25; 9.4?

lg

JEEguatio add. :

71.43.31

1

Locus verus (3.

16.26.16

5.14.24

Dif

v

: Locus verus (.

Ditc.àQ:

I,II.32

lii

30.28

Junw pi.

— -s

E

1822'3': 6(5

,

?

142921 I40 zz 9 h. 26.

Locus

POteü

DE VERO ANNO NATIV. DOMIN. 419

Loc;us €. | Apogat»

.

I

[4

"n

Radix pro C

4.15.18- 9.|9.11. 4.38

Anni 2o

4.13.34« - |3. 3-50-51

Anni 7.

6.18.5 1.58.|9.14-45-47

——

Febr. BitT.

9.10885. 1.|

OTAT

Dies 27.

II.25.45.40.| - 3.- 29

Hore 18

-

* 9:92.50,| *

-

s

4o'

- 21.57

— p

Mot. med. (

6. 4.19.47

..10.9.28. I.

Apog. (.

TO 0590 T

Anom. (.

7:24-51.46

JEquatio add

4- 3.58

Locus verus (.

6. 8.23.45

Locus verus ($

-

6.26.16.

J^)

I.57.29

—

Di&.(.äQ

m

Motus hor. (.à (9.

3'0. 2,£3

[4

1838:6

o;

: 70;;(5: 232': hor. 3. 52'. fübtr.

hor.18. 40.

Different. inter ]erof, & Parif. hor.1

4-48.

2. 16.

Plenilun. ver. Jerof. die 9.Mart.hor. - 32/.

ALivs Mopus

explicandi Objectionem contra Syftema

Blanchini objectam.

(v,

oteft effe ; quod Sacerdotes Judeorum fecuti

fint Calendarium Julianum juxta methodum

, Inter-

420 DISPUTATIO V. DE VERO ANNO &c,

Intercalandi à Sacerdotibus Romanis introdu-

&am , vi cujus non ànno quarto , fed tertio in-

tercalabatur dies ; f) ergo hanc methodum con-

tinuarunt ufque ad morttem Chrifli, aut ómnino

[

ufque ad everfionem Jerofolymz, confequitur,

DRSIAMSGASN C

eos numeraturos fuiffe anno paflionis Chrifti

diem 25. Martii , quando Romani juxta corre-

&ionem ab Augufto fa&am numerabant diem

25. Martii.

Itaque licet Plenilunium 'Pafchale

revera inciderit in diem 3o. Martii, & fequenti

die 31. Martii fuerit celebratum ad Vefperum

Paífcha, Judaei tamen , à quorum traditione id

babemus , Chriftum paffum effe die »5. Martii,

dixiffent , Chriftum paffum effe die 25. Martii,

hoc eft, Pafcha Judaicum , quo Chriftus paffus

eft, contigiffe die 25. Martii.

Nam Anno Ju-

liano 48 , cum per duodecim annos omifli fue-

rint Rome anni biffextiles , Calendarium Roma-

-

——

num jam anticipabat tribus diebus prz: Calenda-

rio Judaico , in quo negligebatur ifia correctio

facta ab Augufto, & confequenter, quando Ju-

dei numerabant diem 25. Martii , Romani nu-

merabant diem 28. Martii , & intra viginti quirn-

que annos accedente denuo differentia duorum

dierum confequens erat, ut dum Judai nume-

rabant diem 25. Martii, Romani numerarent

diem 3o. Martii, Hec magis patebunt ex adje-

&o Schemate , ad cujus meliorem cognitionem

videri poteft Pz rAv1us de ratione temporum

l4.c.1.$.9. Sr,qQUfS PrGAT; à 1he-fingi,

quod Judzi neglexerint correctionem Augutti,

íciat ex Arte Critica , ad folutionem difficulta-

tum contra veritates aliunde demonfítratas fuffi-

cere po[Jibilia verofimilia,

AÀnni

C;

odu-

Ad Pag. 420

) in-

Anni ante| Anni |Anni Biffextiles|Anni Biffestiles;-Dies Romani/Dies Calenda-| Feri:x ad

con-

ri Judaici. |Litt.Dom

ZEram V ul- Juliani.|Sacerdotum Ro-|Sacerdotum Ju-| Calendarii.

DC.

nino

garem.

Mmanorum.

daicorum.

IUF »

—

—

nrifti

Orre-

45

25. Martii.

25. Martii.

dienti

44

chale

43

jenti

42

4I

erum

je id

40

rtii,

39

irtii ,

38

affus

37

NO 0074 CVtA 4 59 (2

36

IO

3-]u-

23

II

fue-

I2

omaes

34

^ndás

33

13

ectio

32

14

9 Ju-

31

I$

| nu«

30

16

29

17

quiti-

28

18

orum

dmes

27

19

irent

26

20

adje-

25

2I

24

22

"nem

23

)PUII

22

ingi ,.

2l

24

ufti,

25

'ultas

20

26

fuffi-

T

27

18

298

17

29

Ànni

16

30

I5

3I

14

32

13

33

B

B

I9

34

IT

35

Io

B

B

36

a

. Corre&ioAu-

. Correctio à

Judais ne-

38

toris omiffio-

guíti Impera-

39

1.3 gleda.

40

ne Biffextili-

AI

um perannos

42

. duodecim.

B

43

*

44

B

45

46

47

25- Martii.

€02 t0 M h t O2.h &A COX^M OONOS

48

B

28. Martii.

—

—

49

. Corre&io ä

3o

Judais ne-

s

].3 glecta.

M 0U d

52

2

$4

b

Lsl

O o CO

35

1I

Anni ante| Anni |Anni BiffextilesAnni BiffextilesIDies Romani|Dies Calenda-| Ferie ad

JEram Vul-|Juliani.Sacerdotum Ro-|Sacerdotum Ju-| Calendarii.

rii Judaici. i:Litt.Dom.

;

DC.

garem.

imahorum.

daicorum.

—

II

BN———

SO EE

12

5

13

58

14

39.

60 —.

I5

16

61

62

17

18

63

19

O

20

65

T

66

22

67

6g-m

23

24

69

25

70

26

71

27

Pl

In Cal.Ro.

Fer. III.

73

3o. Martii

25. Martii. |InCal.Jud.

Fer. VI.

NS

AE

1

a

-6

d

7 q A

sv

Yi

ä,'*?

t

Y

N

NU

N

NX

N

Xosh NY

*

MA

V,

QW

/Kü

y u

j

u

D

v

SY

n

NN

wl

W

?

N

Quf

n

-?j!

j

Xx

As

f

r

5610

gj»

Y

»

&X

rP

iy'/

j

x

[

N

VEU

2

;

SQUDYO

X N.

j

j

s

1

sE

O.

N

u

EEE

j

1

ZES

Cs

x

E

o

g

[

M

2

-

L DDUU.

—

m

j

N

XX

g

S

Y

4

x&-— Ü

——b

)/m

EE

r

N

Sm

X:

um

/I-—X

— ,

j

H

]

]

i

N

:

7

N

T

[aV

f

z

i

13

Sx:

L

25

/ü

N

A

x

V P N

diiiimsin

ia

u

N

AR

AE

VE

T 112

/

iMv

(W

À

(j

d

N

z

p

/,

NAN

n'FF

ii

ET

C

/À

N

A

,

EEE

E

r A

C

(

Y

"

NS

fX

|

M

TAN

711

a

——

,;-

v

N

N EL

SSLNNESS

D

TABULA

IABULA

CYCLUS

FERIARUM

JUDAICUS

S/ECULO III.

ex Litteris' Dominicali-

intra 84.annos deficiens uno die,

bus.

7. hotis.

Januarius.| Martius. | Auguftus. December. Anni EPa&æ- Anni |Epactz.| Anni | Epa&tz.

um

Rs

WRDUEM

— —

L

las

I

32

XXIV

63 | XXVII

A

Q 110

XII

33

XXV

64. XXVIII

XXIH

XXVI

34

65

XXIV

35

XXVII

66

II

XXV

36

67

IT

XXVI

XXVIII

I

Qa £ i ] UM 7u

37

68

IV

r

XXVII

3

9]

8

II

69

od umv w $

XXVIII

39

IU

79

VI

'

40

IV

iO 00*4 OA 5 —5 t

ïïä

iO 0507 O 1 4 C (

Cu U GH LUBPICUSgK T D D

NOEIea: pI EN . as Je m H

ää

7I

VII

o

IO

O

9

IO

II

4I

79

VIII

II

II

z

-

II

It

42

VI

73

IX

I9

IV

43

VII

74

I2

12

e

"

I3

AA

VIII

75

XI

13

13

D

eo

I

14

E

K

14

VI

45

IX

76

XII

VII

46

X

7

15

I5

a

aA

15

XIII

16

16

O.

&

16

VIII

47

XI

78

XIV

7

17

H

i

17

IX

48

XII

79

XV

I8

49

XIII

8o

8

I8

$6

-

XVI

$

I9

XI

S5o

XIV

19

19

19

20

20

O

20

20

XII

81

XV

2I

2I

XIII

52

XVI

2I

2I

l

22

22

i

22

229

XIV

93

XVII

XV

23

O'U& q.t^ o un.0 o ' ? j5 r 0 & G- o P

$2

23

23

54

XVIH

24

XVI

55

XIX

24

5

24

2

£

D

PSl«olnor 6 099 5 ogq' u Lbum q O.og m $» 0

25

25

XVII

56

XX

25

25

XXI

26.

26

N

26

26

XVIII

37

XIX

58

XXII

27

»

27

N

27

2

28

co

28

28

XX

59

XXII

28

g

XXIV

29. 8.

29

$

29

29

XXI

60

XXII

Ó1

XXV

3o. b

30

[9]

30

30

( QUEv

3I

$£3.9Q. k5 )0 £ Q (c' $ Q tn 0 40 U' P.qy . r.0 Qi.0 "trim ga "v o

31

XXIII

62

XXVI

l

SI. c.

3I

r

t HÁÀ—

-

T-$

TABUL;—&

TABULA PASCHALIS.

—

Anpi |Nume- |Nume- Plenilunium|Plenilunium Plenilunium Aftronomicum juxta|Plenilunium

curren-j|rus Au-|rus Au- Calendarii

Calendarii

'Tabulas Aftronomicas

juxta. Cy-

tes

reus u- reusNi-

]uliani.

Niczni.

de la Hire.

clum Judai-

poíft |lianus. | cenus.

cum redu-

N.C

&um.

Vefp.

- Here. Minüt.

"Matut.

— —

20

28. Mart

26. Mart

27. Mart.

2I

28. Mart

2l

16. April

14. April

I5

April,

x

15. April

22

Io

5- April

3

April

April

43

4. April

II

Mart

E2

Merid.

25

25. Mart

u

Mart

25

32

24. Mart

24

I92

3. April

11

April

i

April

Io

12. April

Il

I3

d UBTe 4 104:15012132 41 1]

2. April

31

Mart

April

353

I. April

26

14

22. Mart

D

Mart

22

Mart.

42

21. Mart

I5

Io

April

27

NO.co

ro. April

April

14

9. April

28

16

IoO

3o. Mart

28

Mart

29

Mart.

Io

29. Mart

I7

Mart

18

Mart.

18. Mart.

29

17

II

I9. Mart

49

30

18

I2

7. April

April

April

23

6. April

—— — | — —

27. Ma&-t

-9

3E

Mart

Mart

I.

lo

26. Mart

31

79

z

32

14

14. April

I2

April

T2

April

Io

44

14. April

3. April

April

April

2

15

3. April

d

16

253. Mart

22

Mart

25

Mart.

22

22. Mart

17

II. April

Io

April

II

54

ä

a

4 00 t H

—

Eu E

Ap?il

1o. April

Mart

Io

36

18

ar. Mart

30

30

Mart

43

30. Mart

97

I9

21. Mart

5

Mart

20

Mart.

32

I9. Mart

»

38

I

8. April

April

April

7. April

39

2

28. Mart

26.

Mart

28

Mart

53

27. Mart

40

NO VE TON CO

3

16. April

MM

14.

. April

15

April

II

26

ï April

— —

— —— |——

41

lo

4

s. April

j

Aprii

April

14

4. April

23

Mart

25

Mart.

42

II

j

25, Mart

24. Mart

25

I2

6

r3. April

ET

April

13

April

36

12. April

Mart

II

44

13

2j April

3l

April

25

I. April

IA

8

22, Mart

2I

Mart

—

Mart

Rn

21. Mart.

—— [—— —

45

1o. April

April

April

A6.

46

I5

9. April

47

16

IO

3o. Mart

28

Mart

30

Mart.

:

34

28. Mart

Il

E

Mart

p

April

48

I7

19. Mart

18. Mart

49

18

I2

7. April

April

6. April

56

6. April

Mart

26. Mart.

"Ro S4LAXS--3zm85« 4434gl4dggglqg

5o

I9

*5

27- Mart;

24

44

26. Mart

——

—

—

FIZVI-S.

'TlTeftimonium

li

P. Jofephi 5tampa

De

Confenfu Chronologorum

noftri temporis

cum

Ill *»» Francifco Blanchino

circa

Annum Nativititatis & Paffionis

W

Dominicaz.

i'

f

j

Yl

'i

(

"

Y

" j

Y

n

M

N[

AU

t

a

ïï

i

f

d »

i,

m

lu

» Vi

fs

hn

n

At

TT

zi (

dl

At

d.

DN

ii

d

i

ln

yiti

iU5q

o

423

*

CO)?

n Confirmationem diäïorum accludo teftimo-

I

nium P. Josgen1 STAMPA , qui in Obfer-

vationibus ad FAsrTos CoNsuLARES S1co-

N1I recufos & emendatos Mediolani 1732. fol,

611. fic fcribit : ,,Cum fexto anno exeunte ante

»Vulgarem /Eram Chrifti neceffe fit ponere ve-

,ram Chrifti Nativitatem , ut oftendimus ad eun-

» dem fextum annum, ideo bene Pagius & Blan-

» chinus hoc anno referunt , Pilatum Judee Pro-

, curatorem fuiffe impofitum , cum hoc anno /E-

,re Vulgaris noftre XI. circa finem Augufti cce-

»perit annus XV. Imperii Proconfularis Tiberii

s Cafaris , quam Epocham ( Imperii Tiberiani )

» fequuntur plerique Scriptores Orientales.

IpnEM Cr. AuT HoR fol. 613. de anno 7E-

re Vulgaris vigefimo o&avo hec fubnedit:

»Hoc anno /Erze Dionyfiane 28. mortuum effe

» Chriftum credimus cum Blanchino, qui, ut o-

»mnia quadrent antiquiorum Scriptorum tradi-

»tioni , retrahit in hunc annum Confulatum fe-

»quentis anni , quo Confules fuerunt duo Ge-

» mini.

Certe Victorius Aquitanus ab hoc anno

,non fine confilio Epocham fuam quingentorum

,& triginta annorum inchoat, & quia idem Vi-

Geminorum vult

»&orius in Confulatu duorum

, mortuum effe Chriftum, retrahit & ipfe fortaf-

fe in hunc annum Confulatum duorum Gemi-

»norum , ut Pagius in hunc annum demonftrat

»in Critica ad Baronium. Tria Pafchata Chri-

»ftum celebraffe à fuo Baptifimate conftat evi-

, denter ex Evangelica Hiftoria, ut vidimus duo-

,bus annis proxime hunc antecedentibus, Cum

T

Z

,autem

j

424 TESTIMONIUM P. JOS. STAMPA

qus

, autem hoc anno , quo tertium & ultimum Pa-

»fcha cum fuis Difcipulis celebravit, eadem no-

f

i

» &e captus fuerit à Judzis , & fequenti die cru-

»Ci confixus , hinc deducimus Chriftum vixiffe

d

»triginta duos annos , ac menfes tres , ita ut à

én

Xíua conceptione ad mortem fuam vixerit tri-

Zv

» ginta tres annos plenos juxta antiquam traditio-

2

»nem. Plura Paíchata , quam tria Chriftum ce-

»lebraffe , ut vult Petavius cum aliquibus aliis,

d

»non refultat ex Evangelio nifi per conjecturas

»ingeniofiores , quam credibiles , ut videre eft

»apud ipfüm Petavium de do

Yi

&rina temporum

»lib. XII. cap. 18.

Ceterum hoc anno, & non a-

lil

»lio mortuum effe Chriftum, nifi ejus vitam pro-

df

» ducamus ad plures annos , quàm triginta tres,

N

»COntra veterem traditionem, refultat ex Pafcha-

Ti g

»te, quod hoc anno contigit die 26. Martii , ut

ddetd

»docet ipfe Blanchinus ex Tabulis Aftronomicis

v

»Domini de la Hire, & ut notavimus in princi-

ia

»pio hujus operis , quando expendimus aliorum

fund

» Authorum opiniones diverfas circa annos U. C.

j

»& circa annum , quo primi Confules in Roma-

Q

»Da Republica conftituti funt.

uod autem

Jiei

»Pafcha hoc anno incideret in diem 26. Martii,

tsl

»Conftat etiam ex Calculo noftro communi, quo

Vrl

»ütimur ad cognofcendam sztatem Lunz qua-

vündi

»cumque propofita anni die.

Ac primo ut o-

hü) x

»ftendimus ad annum 26. J£re

vulgaris Chrifti,

»/Equinoctium Vernum eo tem

t

pore, quo Chri-

yie

pítus vixit

. Cadebat in diem 22.

Martii , ut

» conftat ex Tabula XIV.

I

P. Ricciolii produéta

:Aþfüi

»in fua Chronol. reform.

tom. 1. pag. go. Au-

1 fïil'

»Ieus numerus hujus anni erat ex Petavio nu-

m

»Inerus

[

i

DE CONSENSU CHRONOLOGORUM &c. 425

&

»Imerus 1o. cui ex Tabula Ricciolii refpondet

h

l

» Epacta 16. Quaramus nunc quota dies Lunze

»in diem 22, Martii inciderit hoc modo :

Colli-

d

vlmf

»gantur in unam fummam numeri 22. & 16. &

!v

» efficient füummam 38. addatur numerus menfis

»primi, qui eft Martius , nempe unitas , & fiet

» 39-

Quia vero annus hic apüd omnes Autho-

UlM

»res biffextus erat, & addita fuit una dies Fe-

t

» bruario, ideo pro hac fuperaddita, addatur fum-

J

»1n* 39. altera unitas, & fiet numerus 40. fub-

A0

trahatur numerus tricenarius, hoc eft numerus

Mu

»30. & remanebit numerus ro.

Ergo die 22.

p

» Martii hujus anni currebat decima dies Luns.

ln

Ergo die 26. Martii currebat Luna XIV. Paícha-

MC

» lis

Quia vero hoc anno biflextili Cycli fola-

Y

»ris characteres duo occurrebant , nempe D C

1

i

» ideo dies Dominica proxima poft diem 26. Mar-

L

» ii cadebat in diem 28. Martii. Erga Luna XIV.

p

» hoc anno cadebat in diem Veneris , quo mor-

AU

N

» tuum effe Chriftum dicimus, ita ut vefpere an-

J

M

»tecedenti comederit Pafcha cum azymis una

h

»cum fuis Difcipulis , nempe vefpere diei 13.

i

I

» Martii , quo vefpere apud Hebrzos incipiebat

dles fubfequens, atque inde verificatur , quod

Chrlftus mortuus fit die VIII. Cal. Aprilis , fe-

It

» cundum quod hac die ceperit poft Coenam pa-

» & , incipiente jam apud HebreosLuna XIV. feu

» die 26. Martii, (eu die VII. Cal. Aprilis, quo mor-

quck

» ,tuuseft. Dies enim , qua Chriftus eft paffus,

m

» & mortuus partxcxpabat ex die VIII. Calendas

PFC-'

» Apriles, & die VII. Cal. Apriles; atque hinc fit,

» ut falva traditione SS. Patrum, aliorumque Scri-

» ptorum veterum, Chriftus dicatur paffus & mor-

]

1.2

tuus

426 TESTIMONIUM P. JOS. STAMPA

p

» tuus die VIII. Cal. Aprilis, quod nunquam con-

ii

du

» inget poft plures & plures annos prater hunc,

» Dec antea contigit ante hunc, necalio quoquam

E

»anno , qui fuerit vero proximior.

u

j

» Quod autem Chriftus comederit ultimum

» Pafcha cum Difcipulis ineunte Luna XIV. cum

f

» illud tantum exeunte eademLuna comedi apud

i

» Hebraos confueverit, id nihil refert, namque

EL

E.

» pr?terquam quod Petavius, Blanchinus, Calme-

» tus , Lamy, & alii ita fentiunt, (licet à nobis in

p

»anno difcordent) cum non effet apud Judeos

,:ob*m«

» perfe&a cognitio rerum Aftronomicarum, po-

Mn,

» terant alii comedere Pafcha ineunteLuna XIV.

ïinl,ut

»alii exeunte, cum dies comedendi Pafcha effet

L

» dies civilis , non aftronomica.

Vide Petavii

EU

» Ration. temp. P. II. lib. IV. cap. IV.

Neque

ml

» propterea dicendum eft, quod Chriftus non co-

d

T

»mederit Azyma , quia, ut docet P. Calmetus,

D

Wil

» Luna XIIT diftribuebatur ab Hebrzis omne fer-

g

»mentatum , ita ut vefpere hujus diei Lunaris

üq

» XIII. nihil prorfus fermenti fupereffet , quare

A

» Chriftus ineunte jam Luna XIV. comedit Azy-

i

» ma.

Adde confufum fuiffe apud Hebrzeos an-

t

» num illum , quo Chriftus mortuus eft, ut docet

um

»Petavius in fuo Rationario temporum P. II.

yttig

» lib. IV. cap. IV. ex Divo Epiphanio. Hoc an-

! CODM»

»no igitur Chriftum dicimus effe mortuum die

ld

m

» quidem apud nos 26. Martii, fed ccpiffe pati

ynü

» exeunte die 25. qu:e fecundum Judzos partici-

iita

» pabat ex die 26. fecundum fui extremam partem.

:]uüj) '

, Neque dicendum alio anno paffum effe Chri-

g

, ftum, quia apud Judaos nulla effet Aftronomiz

!:Calem

'

» Cognitio, quia poterant quidem aberrare una

N

»vel

!1

Tl

DE CONSENSÜ CHRONOLOGORUM &c. 427

T

» vel altera die in Pafchate celebrando , fed non

i

» eft credibile ita ftolidos fuiffe, ut proximos e&-

l

"

» quinoctio dies non agnofcerent, & in Lunzx -

»tate cognofcenda plures quam duos dies aber-

u

,rarent. INullus autem annus hoc veritati pro-

» ximior , qua celebrari Pafcha debuerit, przter

N

» hanc, nifi vita Chrifti producatur ultra menfu-

f lt

»ram veri , & contra antiquam Patrum traditio-

us) C&m

, nem.

10

blä 1

» Quod fi Blanchinus folidiorialiquo argumen-

us

» to nixus oftendiffet Confulatum duorum Gemi-

[ D

»norum, qui contigit fequenti anno , retrahen-

u

» dum , ut ipfe facit, in annum hunc,nulla fuper-

hu

» fuiffet inpofterum controverfia, circa annum ac

gl

» diem , quo Chriftus paffus & mortuus eft, nam-

Mu

» que hoc anno, atque hac die firmiffimé creden-

$0009

» dum effet Chriftum Pafcha ultimum celebraffe,

T

» atque in cruce confixum fuiffe, quatenus omnia,

Tne

» & fingula quadrarent antique Patrum traditio-

us

» ni , quod adnotaffe füfhiciat.

hu

», Verum fi levem liceat, atque ineptam pro-

gin

» ducere conjecturam noftram , folidiorum argu-

t

» mentorum defectu, unde orta fit vetus illa tra-

,uit

» ditio, quod Chriftus paffus fit in duorum Gemi-

Qul

,norum Confülatu, inde ortam putamus, quod

h

» Confules futuri anni defignabantur aliquando

jl

ii

» füb anni antecedentis initium , ut conftat ex O-

l

» Vidii carmine lib. IV. de Ponto Ep.IX. quo ab-

Y

da

, fens gratulabatur Confulem defignatum ex Cal.

» Julii, Julium Pomponium Grecinum , cum quo

u

ul

ü

»etiam gratulatur fimul Confulem defignatum

, Calendis Januarii fequentis anni , ejusdem Grz-

lt

u

, cinigermanum fratrem L. Pomponium Flaccum,

M

1

, cum

428 TESTIMONIUM ?. JOS. STAMPA &c.

s

"g

»cum nondum Jul. Pomponius Grecinus Confu-

» latum iniffet, ut poftea iniit anno 16. /Erz vul-

»garis Chrifti. Ex quo vides Ovidii Epiftolam

»criptam fuiffe initio ejusdem anni, & miffam ex

» Ponto Romam, ita ut Romam pervenire poffet

» eodem tempore, quo parabantur Fefta publica

» ob proximum Julii Pomponii Grzcini Confula-

» tum, atque ideo futuri anni Confüles defignatos

W

» aliquando fuiffe fub anni antecedentis initium.

»ut habemus & alia exempla , de quibus infra.

»Mortuus igitur Chriftus eft duobus Geminis

|

» Confulibus defignatis, atque hinc orta traditio

» videtur, quod pro Confülibus defignatis, dictum

, fuerit proceffu temporis , Chriftum mortuum

At

» Confülibus duobus Geminis , à quo Confulatu,

,ut infigniori , propter idem Confülum cogno-

»,1men, & non ab alio minus memorabili defum-

» pta eft Epocha Chrifti vulgaris.

Hucufque Vir Eruditiffimus P.Jofephus Maria

Stampa é Somafche Congregatione ; in unico

J

pun&o à Blanchino difcrepans , quod ifte ad an-

num ZE.V.28.ponat, Confulatum duorum Gemi-

norum,quem Confulatum P. Jofephus Stampa po-

nendum cenfet ad annum /E.V. 29, licet fateatur,

Orientales & Grzcos, qui annos fuos inchoabant,

non more Romano ab initio Januarii, fed à menfe

Julio anni precedentis per Olympiades , vel à

menfe Septembris anni przcedentis per initia /E-

quino&tiorum, ut Syromacedones, facile transfer-

're potuiffe & confueviffe Confülatus annorum

Romanorum fuübfequentium in annum

Orientàlium precedentem.

l

W

by

X

a m Á ERN ÀÓ

EL l MMl li —— m —

28

P.

d

"

*

)

RE

d«

R

Ms

A

"

*y

»

D

&

"^

rA

h

D

x

-

il

iw

ä

X

i

e

I

p

*

de

x

"3

3

',

s

*

s

;!'

quiu

"

*

j

»*

s

x

*

?. -

3

d

1

&

RE

i

*

a

A.

*

iT

:'-;-l

f

—— NÓ

As

l

EM

s*

:

ä

x

hu

&

;

at

d

X

N

EN

r

j

P

x

3

r

-

3

ï-—

uf

ts

^

E d.

k

us

X

Ts

a

;

*

K

A

E.

A

E

N

E

O

^Y

Es

w

w3

D

*

»

H

m

T

Dd

hs

o

—

r

u

»e

m

»

»

a

W

2

o

*

-

p

:

M.

X UD

m

*

WY

-

a

s

H

i

x

^

fs

Méthdt um n UMRT NUA B o r A2 2 m t

2!

x

^s

s

M

LE

x UE

EO

.

"

N

r

d

x 4

AA

ss

Euwe

2

A n

EM

£

A a

m

N

i

d

i

2.5

x

3:'5

o

N

-

r

RE

A

a

"

3

N

m

"

**

i

x

d

k

.

m

x ä-

A

:

»

Yy

$A

iäï

2

E

as

s

E

p

j

x

35 .

».

x

5

W

v

i

o

D*

TV

u

ä

F. t

-a

ScE

x

N

[

R

x

d

-

s

A

;

$

d

*

:

E.

-

u

A&

AE

A

?«

d

x

Ed

x

ao

Ts d

^

s

A.

m

s

*

**

B

E

*

: o

^

T

:

A

fs

«s

F

A

Es

d

x

p

)9

$

E

d

ais

L

3

s

-

"

n

xj

d

aE I

&

ï

x

L.

i«

x

i iis

X

*

P.

i

i

"

35

z

Vr

*

[

-

A

L

x

o

n

M

m

T

g

a

- ao

'a*ää

Ya

*

[:

v

5

4

x

EC

z

Em

AC

w

NU

s

4

I*

-

ii

3

&

AX

p

AX

*

R

:

EN

A

-—1 2

o

g

[

A.

[3

d

P

AX

WR

Ts

EE

z

EU

a

(s

i ER

n

H

P

ï

X

d

Ti

E

ï

is

**

i5j

E

ol

ES

:,

3.

E

x

&

F3

*

ice

X

E

ub

:

l20 am

x

ä

e

——

us

