fponfioni, prefertim cum etiam principiis ac do-

(int

M

Gring plurium antiquorum Patrum conformis

fit, infiftendum cenfeo.

Suffeciffet enim Chri-

p (

ii

fto ad evitandam omnem zxquivocationem ac re-

ff5

j

ftrictionem refpondere, prout refponderat Joasn.

5

21.

p

314

plspu'r'A'rlo IV.

9I. Petro interroga,ntii JDomine ; bic autem quid ?

$n

atl

Refpondit enim : Quid ad te ?. tu me fequere. — Et

A&. 1. v. 6. interrogantibus difcipulis : Si in tem-

y

"

wl

pore boc reftitues regnum Ifrael ?. refpondit : INon eft

W

«ll

ve[irum , no[Je tempora «el momenta , que Pater pofuit

j

in füa pote[late.

]taque , quando profeffus eft,

j

diem illum ignorari, locutus eft de aliquo pro-

prio genere ignorantiz ; non habitualis , ergo a-

Til

:

4 , d

&tualis, confiftentis in libero & laudabiliffimo de-

fe&u attentionis ad rem hic & nunc fcitu inuti-

Jem, omnibus hominibus, prefertim Clericis ac

Religiofis ad refrenandam curiofitatem fummo-

pere imitando. Quod autem plures antiquorum

Patrum aliquod genus ignorantie do&ke ac virtuofce

t

in Chrifto agnofcant , ex fequentibus textibus

LY

confpicitur.

I. S. ATHANASIUS Orat. 4. con-

H 4l

tra Arrianos objicientes, quod Chriftus non pof-

n

fit effe Deus , cum diem extremi judicii ignora-

[/

verit , refpondet, Cbriftum quà Deum hunc diem

fciviffe, quà hominem veró , eum ignoraffe, vi-

delicet ignorantia a&uali , non veró habituali.

Si, inquit, contentioftus infiflant , audiant , nullam in

divinitate ignorantiam e[le 5 carmis veró e[Je proprium

| wa

ignorare.

Hominum proprium eft nefcire ; pro-

pterea ignorantiam hominum tanquam homo fa-

hi

&us oftendit, primüm quidem , ut demonftret,

humanum fe habere revera corpus; deinde, ut

D

& hominum ignorantiam habens in corpore ab

omnibus liberatum ac repurgatum hominem per-

l

r

fe&um ac fan&um Patri reprefentaret. -- INon

[ij

igitur Verbum quà Verbum erat id, quod profi-

l TH[

ciebát; utpote quod perfe&um eft & perfe&to

Patre, rei nullius indigens, fed & alios ad profe-

um

DE LIBERT. ET SCIENT. CHRISTI. 315

j

&um dedücens; verüm quà homo dicitur (Zv-

d

d

Sgurrívee ) etiam in hocloco proficere ; quando-

quidem proprius eft hominum profectus. Cor-

2 9

poris igitur proprius eft ille profe&tus.

BasrLius refpondens Amphilochio , quomodo

Chriftus diem judicii ignoraverit , interroganti

w]

Epift. 391. refpondet :

uod jam à multis iwcefti-

lm

gatum eft , quomodo Chriflus diem confummationis me-

lm

Jüiat , quod ab Znomeis perpetuo objicitur ad everten-

o

dam confubftantialitatem Filii cum Patre , id nunc à te

Jerita

liaque que à pueritia ex Patri-

ut novum proponitur.

ünti

bus audivimus , €? citra examen fufcepimus , bec po[Ju-

iU

qmus dicere. -- Si quis eequo animo confideret , multa ex

titii

bumana. parte Dominus di[Jerit bominibus.

INam illud

o

Shoan. 4. ad mulierem Samaritanam :..Da miln. bibere 5

non eft Domini corpoream indigentiam explens.

"tque

ht

h

is, qui petebat , non erat caro inanimata , [ed. dioinitas

carme animaia utens.

lia &? munc , fi quis ignoran-

ifuim

eden

tiam illam ad. eum referat , qui omnia (humana) fru-

lüä?.,ït?

denti economia fufcepit , &? coram Deo & bominibus fa-

hod

jpientia &? gratia profecit , is extra piam mon feretur

t,n:üap:

Jantertiam.

3

S. GaEGOonRnIUs NAZIANZE-

NUs Orat. 36. n. 61.. Eccui dubium e[Je pote[t , quin

ge n

(ire f

boram quidem , ut Deus , cognitam babeat , ignoret au-

n ht

tem ut bomo , fi quis partem afpettabilem ab ea disjungat,

lt

que mente füla per[pici potefl ? INam quia abfolute boc

(eit

loco ac fine relatione , Filii momen ponitur , nec adjungi-

4

tur , cujus ?. idcirca molis anfa porrigitur ita exi[timan-

(

o

di, ui ignorantiam banc [enfu maxime pio interprete-

mur , eamque bumanitati , non divinitati adfcribamus.

m

"

4. TnzoponETUs l.6. 'Thef. Cyrilli, relatus

s

T

à Petavio l. r1. c. r.. Non. erat ignorantia ifla .Dei

d

Verbi ; fed fervilis forme , que tanta per id tempus no-

Ui

Vr dl ,

y

316

DISPUTATIO

IV.

gt

verat , quanta babitans in ea divimitas vevelavat.

5.

t

CYRILLUS ALEXANDRINUS

in Thefauro

ul

1.6. NNovit quidem Chriftus (illum diem) divinitus,

qu

utpote fapientia Patris.

Sed quoniam ignorantis buma-

[

nitatis menfuram fubiit , per difpenfationem iftud etiam

4

[/

cum aliis fb tanguam proprium ad[cvit. Et ls.

J

Dicimus igitur , quod ignorare fecreta Dei myfleria non

rilo

fit inconveniens aut indecorum creature.

6. S. Fvr-

l

GENTIUS l. r. c.7. Si anima in Cbrifto defuiffe cre-

IHf

l] /):/

daiur nature bumana, quid in infantem (Chrifto jux-

ta Prophetam Ifaie 7. & 8.) bonum malumque dici-

"i

tur ignora[fe ? 4n illam divinam Filiüi Dei naturam

n

l

ignorantie boni , malique fübjicimus , ut. bumanam in

X

m

Chriflo animam denegemus ? — Znima. igitur bumana ,

que rationis capax maturaliter fatta eft , bonum malum-

ii

i

que in infante Chrifto nefciffe dicitur , que fecundum E-

vangelicaim veritatatem in puero Yefu, fapientia & gra-

wir

tía profeci[Je narratur. — INam ficut carnis eft eetate jro-

Wi

jicere , fic eft anime , fapientia & gratia profeci[fe ;

161

que tamen in fapientia nullatenus proficeret , fi natura-

lem intelligentiam ,. que bominibus rationis caufa conce[-

J eft , non baberet. — 7. S. AMgRosrus L de In-

carnatione fic fcribit: Quomodo proficiebat fapientia

Z

JDei ?. Doceat te ordo verborum,

W

Profettus ef? etatis,

At

€? profettus fapientie , fed bumane eft.

Jdeo cetatem

a

H

]

ante praüfit , ut fecundim bominem crederes dittum.

4Etas enim non divinitatis , fed corporis eft. — Ergo f

Wbl

proficiebat etate bominis , proficiebat. fapientia. bominis,

5ulägutä(

Sapientia autem à fénfu proficit ,

quia à fenfu. fapientia.

g

E.

efus autem proficiebat cetate &5 fapientia.

Quis [en-

Jus proficiebat ? i bumanus ?. Ergo & ipfe Jufceptus

p

eft. Si divinus ?. Ergo mutabilis per profetium. — Quod

li

TU

enim proficit , utique muiatur in melius, — Sed quod di-

Jinum

Vl

DE LIBERT. ET SCIENT. CHRISTI. 517

"

vinum eft , non mutatur.

Senfus igitur proficiebat bu-

Tmanus.

IN

Senfum ergo fufcepit bumanum.

£t ut fcia-

Ui

mus , quia fecundim bominem loquebatur , remifit. di-

cens : Puer autem crefcebat. &? confortabatur , & im-

[

plebatur fapientia , & gratia Dei erat in illo.

Et puer

nofire nomen etatis ef.

Qu« igitur implebatur , erat

non JDei , fzd noftra fapientia. (Ifaise c. 8. dicitur de

]

'r

"

Chrifto.) Priu/quam puer fcat patrem aut. ma-

[

j

i

"

]

;

irem, accipiet virtutem Damafai.

Sapientiam e-

1,]

AItl

i

füm JDei futura & occulta non fallunt.

Expers autem

umj

,4 MR

agnitionis infantia per bumanam utique imprudentiam ,

quod adbuc non didicit, ignorat. 8. ViR G1LIUS Pa-

'mm':l i

1j

IH

pa l. 5. contra Eutychen: XNatura Verbi non eft

confortari , mec crefcendi augmenta. fufcipere , nec fa-

pientia impleri. — Quia ergo nature Verbi ifta mon con-

veniunt in Cbriflo , carni ejus congruant nece[fe eft , Jfé-

"Tf

cundum quam dicitur jure confortatus , jure [apientía

*f/mg:

impletus , jure crevi[Je.

9. RuPERTUSs l. 1. in

!

14

/J

Gen. c. 21. Licet Chriflus fécundim bumanitatem -

fnirt

D

pientia , atate &g gratia profecerit , attamen Jecundim

nj od

id , quod erat Deus, nullum profe&um babuit.

Veriun

] &

creatura mon folium bumana , fed & angelica profecit.

u j

OÓBJICITUR 4

Multi SS. Patrum expref-

It Ui

fe docent, quod Chriftus non vere profecerit fa-

QU

pientia , fed quod tantum hominibus vifus fit

creviffe fapientia, in quantum per operationes

|

j/

luculentiores fapientiv fucceffive fuam fapien-

Qu

tiam immenfam apertius demonftraverit. Ergo

Yj

l

non debet in Chrifto admitti verus

profe&us ,ac

"

vera depulfio ignorantiz.

l

J

2. Superiüs à me jam conceffurn eft , quod

j

Chriftus à primo momento fuz conceptionis ini

]

»

uo

318

DISPUTATIO IV.

y

ii

fuo intelle&u delineatum habuerit totum Syfte-

jgi

ma mundi.

Ergo impoffibile eft , quod ignora-

vit diem extremi judicii.

$,

3. Etiamfi Chriftus non habuiffet femper a-

:

&ualem attentionem ad diem extremi judicii ,

fic

íii

non tamen propterea poffet dici , eum ignoraffe

diem illum. Ergo. Jnt. prob.

Ex eo, quod ho-

a«

d

mo noéctu vel inter alia negotia non habeat a-

&tualem attentionem ad obje&ta fuz artis vel fci-

nl

d

entie , non fequitur , ea à fe ignorari.

4. Damnata eft feculo 6. hzrefis

Agnoz'tczmm,

TJMH

qui tribuebant Chrifto ignorantiam quarundam

il

MM

/

rerum. Ergo. J4nt. patet ex textibus in Refpon-

fione referendis.

Ül

RESPONDEO

]

Z4d 1. dift. SS. Patres docent, quod Chriftus

d

s

non vere profecerit quoad fcientiam habitua-

ID

lem. c. a&ualem. n

Cum in Chrifto juxta S.

Tif

i(

'Thomam detur etiam fcientia experimentalis & ac-

t

..Chu

quifita , neceffe eft , ut in hoc genere de novo ali-

quid a&tu cognofcat , quod prius in hoc genere

Fa

"u

""""

TU T

fcientize a&tualiter non cognoverat , fed tantüm

habitualiter, in quantum etiam fecundüm huma-

Ün ;

nitatem habebat in fe duplicem potentiam pro-

1(1

ximam a&u cognofcendi , quzcunque volebat,

Mdu

nempe unionem ad Verbum , & fcientiam habi-

UM

tualem infufam de rebus ad fe pertinentibus.

$

-Ad ». dift. Habebat in fe delineatum totum

ii Y

Syftema mundi ita tamen ut relationes omnium

Ij

partium ad invicem quoad differentias tempo-

ii

rum & numerorum indiguerint operatione men-

u)

]

tis actuali. c. ita ut tantüm indiguerint fimplici

Wi Wi

intuitu, eoque neceffario ac femper actuali. n.

Chri-

EVEM

D

DE LIBERT. ET SCIENT. CHRISTI. 319

fü&li,

Chriftus totum Syftema mundi vidit in momen-

t

03'(

to eternitatis, fed quot anni fint & dies , & ho-

re, & minuta ab origine mundi ufque ad Chri-

N

i femP

ftum, vel ufque ad finem mundi , in illa delinea-

!

tione non neceffarió exprimebatur.

Sic enim

n

ex alta turri poffumus diftincté videre totam

i

|

.v

proceffionem , vel ordinem transeuntium , quin

J

fciamus illorum numerum , nifi numeremus fin-

ii

gulos.

Numerus enim rerum & motuum non

eft in rebus ipfis , nifi fundamentaliter , fed in

/ni

]

numerante.

Cum ergo folius Dei fit , compre-

;uï;runia

hendere omnes numeros feu numerationes pof-

n

fibiles, & numeratio revolutionum folarium uf-

que ad finem non pertineat ad officium Media-

toris, poterat humanitas Chrifti carere illa nu-

hd

meratione, vel actuali attentione ad aliorum ho-

n

minum numerationes.

Itaque etiamfi etiam in

) J

anima Chrifti annus , dies, & hora ultimi judicii

d

expreffus fuiffet, non tamen putandum eft, ani-

d

mam Chrifti fuiffe neceffitatam ad a&ualem per-

v

petuam confiderationem omnium partium Sy-

lt

ftematis mundani fibi per fcientiam habitualem

*

j

infufam impreffi.

D

i

44d 3. dift. non poffet dici , eum ignorare

pvl

diem judicii abfoluté , fimpliciter , ac ftri&té 1o-

quendo. c. reftrictivé , vulgariter , ac laté lo-

Yi

J

quendo. n.

Verum eft , quod exa&é, & fine

n

addito particule reftringentis loquendo ,

z)

qualis

w5

ufus loquendi eft Dogmaticus , & Ecclefiafticus,

Qu d

non fit verum, in Chrifto fuerit ulla ignorantia,

quia Schole & Ecclefia in propofitionibus ejuf-

^

atw*

modi nudé prolatis refpiciunt ad habitum fcien-

sl

gv

tie w(el artis, atque ad potentiam proximé

expe-

ditam

320

DISPUTATIO

IV.

T

ditam utendi illo babitu , quando volumus ; Et

]]'L]S (

fic dabatur in Chrifto fcientia habitualis duplex

Jwraul

omnium, etiam extremi judicii, nempe fcientia

gnoewü

habitualis per unionem ad Verbumr, & fcientia

at

infufa.

Sed cum populus de fcientia infufa pa-

,WMH j

rum fciat, & ordinarié , quando invicem de va-

iM

riis rebus interrogant, ipía fua interrogatione at-

jndliy

tentionem actualem ad ejufmodi objeGa exci-

giudt

tent , in ufu loquendi vulgari interrogantes & re-

fb digt

fpondentes folüm de notitia actuali fermo eft.

qan d

Itaque etiam Chriftus, fi caufa vitande curiofita-

gt

tis exemplum przbere atque attentionem nullam

ml

ad iftud objectum pracife habere voluit , de fo-

atl

Ja notitia actuali , quam habere noluit , locutus

du

eft.

z

Ad 4. dift. ita tamen ut illa hzrefis confifteret

j n

in abnegatione quoad animam Chrifti omnis fci-

at

entie etiam habitualis ex unione hypoftatica, &

Mf

infufe. c. ut confifteret in abnegatione fcientiz

t

actualis vel acquifite. .

Agnoite propterea

lintg

ab Ecclefia rejecti funt , quia naturz humanz in

Chrifto tribuerunt omnimodam ignorantian et-

;1'

ü

iam habitualem , ita ut nequidem haberet ratione

unionis hypoftatice potentiam proximé expedi-

ïäfä?ä

äl

W

tam ad intelligendum actu , quzcunque vellet, fi-

hTT

vein Verbo , five per fcientiam infufam.

Hec

ib

eorum mens manifefté colligitur ex teftimoniis

Patrum Synchronorum, que NATALIS ALE-

uT

XANDER in fua Hiftoria Ecclefiaftica folertiffi-

f

o

1né collegit.

Szculo VI. c. 3. art. 3. n: 2. fic fcri-

bit: , Themiftius Diaconus interrogavit Timo-

Dl

T

s thieum , Alexandrinum Epifcopum, an Chriftus

it;

A

)

,,igx;OraiI'ec aliqua ? Id Timotheus negav.

d)

, cujus

l AWJ

vI

DE LIBERT. ET SCIENT. CHRISTI. 321

um

hi,

»cujus communione deficiens Themiftius , &

mpf [

»ignorantiam Chrifto adfcribere perfeverans, A-

Agnoetarum er-

m

» gnoetarum Sectam condidit.

d mg

»rorem confutavit Eulogius Alexandrinus Pa-

»triarcha , cujus Scripta approbavit Grego-

T

»rius M.

In eo tamen non erat pofita illorum

» herefis, quod ignorantiam Chriíto, ut homo eft,

dj

"i

'Zk

ais

l

» tribuerent, fed quod Chriftum penitus ignoraf-

» fe dicerent, quz nefciebat ejus humanitas, quia

B u)

? uj

»unam tantüm naturam in Chrifto compofitam

» agnofcebant.

Bellarminus Ágnoetarum erro-

Ym n

MT

»rem male refert l. 4. de Chrifto c. 1., atTerens,

» hanc fuiffe illorum herefin , quod diei judicii

i or

» ignorantiam non divinitati Chrifti , fed ejus ani-

»metribuebant. Refellitur autem ex Leontio,

d

1 (nti

»S. Ifidoro , & S. Joanne Damafceno., 1Idem

Alexander Seculo VI. Differt. VII. fic fcribit :

(

fe(rino

» $i qui Patres Chriftum reipía profeciffe fapien-

»tia videntur affirmare, ut S. Ambrofius & S.

wipira

u

, Fulgentius , de fcientia acquifita commodé ex-

» plicari poffunt, in qua non minus , quàm in &-

n

»tate profecit, non autem in fcientia beata vel

r ml

» infufa.

QuRES: An Agnoetis accenfendus

Ib d

W

j

»effet , qui Chriftum ut hominem aliquid igno-

t v

»,raíle affereret eorum , quorum ícientiam quo-

in.

»vis modo habere homo poteft? REsPONDEO.,

tefitt

»Hunc non fore Agnoetam ; quia heretici illi

IV

» ignorantiam Chrifto non folüm fecundüm na-

ia if

» turam humanam, fed abfoluté fecundürm natu-

i.ü.ï.fi'

,ram omnem affingebant. Unam enim dumta-

fogm?;

,»Xat naturam poft Incarnationem agnofcentes,

,nullam in eo agnofcebant naturam , per quam

m,allffq'

píciret illa , qux antiqui Patres dicunt illum fe-

:

D.zmort T. de Incarnatione.

X

Ccunes

DISPUTATIO IV.

l

322

» cundüm humanam naturam nefciviffe, at fecun-

!&tah

, düm Deitatem femper perfe&iflimé cognita ha-

j

J

»buiffe. Quando igitur Themiftioni Monophy-

u

»fit:e dicebant , Chriftum ut hominem ignorare

g

» diem judicii, intelligebant , eum penitus igno-

z am

ARIUS

,rare diem illum, adeó ut fecundüm nullam na-

» turam ipfum cognoverit.

uod perinde erat,

in Al

&L

10

,ac fi cum Arianis diferté affererent , Chriftum

» fecundüm Deitatem non fcire omnia , quz fcit

yinidr

»Pater., Ita Natalis. — Ceterüm, quod Agnoe-

t

te Chrifto quà homini omnem cognitionem et-

ing

iam habitualem abnegaverint, nec aliam circa

i

M

myfteria illi indulferint, nifi quam etiam alii ho-

Vi

1]

l

mines ex fpeciali revelatione nancifci poflint, pa-

A

tet ex modo impugnandi , quo SS. Patres contra

MOR

illos dimicarunt.

Solüm enim pro fundamento

hm

univerfalis fcientie in Chrifto homine ponunt

i

unionem ad Verbum, ratione cujus nature hu-

Qu

manz debeatur fcientia omnium , ütique non a-

Lini

&ualis, cum non poffit effe actu infinita , prout

l

eft a&u infinita in Deo , fed habitualis.

Evro-

rdr.

c1vs Agnoetus, prout Photius Cod. 230.refert,

fic refutat : ,Chriftus neque fecundüm humani-

Fiim

i

» tatem quidem , multó minüs fecundüm Divini-

d

m

»tatem ignoravit ultimum diem. Neque enim

;xret, li

» humanitas Chrifti in unam fubftantialis fapien-

LT

»tie hypoftafin admiffa quidquam rerum prafen-

p

»tium ita futurarum poterit ignorare. Neque

Qitagy

» falfum effe poteft, quod dicit: Omnia , qua-

?J'Unemaw

»cunque habet Pater, meafunt. An ergo &Pa-

T0U

»tri ignorantiam adfcribent?, Et CvRiLLUS

Hlitaell,

ALEXANDRINUS l 3. contra Neftorium :

1

» Credimus, ex ipfo ventre Emanuelem, qui Deus

"i

s érat,

'

DE LIBERT. ET SCIENT. CHRISTI. 325

d

Y

»erat, hominem prodiiffe plenum omnino fa-

tl

» pientia, que illi naturaliter inerat.

Quodnam

l

»igitur incrementum caperet ille , in quo funt

»omnes thefauri fapientie , qui ccleftis gratiae

ii

»unà cum Deo Patre largitor eft?, KEt S.Gnz-

GoRrUs M. l. 8. Ep. 42. ad Eulogium Patriar-

cham Alexandr. , De doéctrina veftra contra hze-

l,

ld

» teticos , qui dicuntur Agnoite, fuit valde, quod

lg

»admiraremur, quod autem difpliceret, non fuit.

UO

if

IOnRg

» Unigenitus fa&us pro nobis homo perfe&us in

»natura quidem humanitatis novit diem & ho-

dinm

» ram judicii, fed tamen hunc non ex natura hu-

m dii

» manitatis novit.

uod ergo in ipfa novit, non

n

» ex ipfa novit, qua Deus eft homo factus; diem

n

L

AU

» & horam judicii non nifi per Deitatis fuz po-

»tentiam novit. - Diem ergo & horam judicii

ln N

»fcit , quia Deus eft homo. Res autem valde

Datire

»manifefta eft; quia quisquis Neftorianus non

gent.

» eft, Agnoita effe nullatenus poteft. Nam qui

w

» ipfam Dei fapientiam fatetur incarnatam , qua

3 m

» mente valet dicere, effe aliquid, quod Dei fa-

od

W

»pientiaignoret?, .Et S. DAMAsCENUS l.3.

um m

C. 22. , Qui fic Chriftum fapientia & gratia pro-

iil*

» feciffe ajunt, tanquam horum incrementurm ac-

N

EC'

» Ciperet, non à primo catriis ortu factam effe u-

D

yids

)

»nionem afferunt , nec unionem fecundüm hy-

m

»poftafin tuentur; fed vaniffimo Neftorio au-

t

»ícultantes uhionem quandam fecundüm affe-

m

»ionem ac nudam in nudam inhabitationem

»fingunt. Nam fi caro à primo ftatim ortu Deo

h?

J

(

»unita eft, & identitatem fecundum hypoftafin

(

» cum Deo habuit, qui fieri potuit, ut non omni-

x

» bus prorfus fapientie & gratice dotibus affluxe-

"

2

,J tit ?

^

jl

324

DISPUTATIO

IV.

»rit? Non quidem ut gratiam participaret, nec

E

yit,

» per gratiam in communionem eorum, quz Ver-

»bierant, veniret ; quin potius ob unionem il-

at

»lam fecundüm hypoftatin, cum humana, divi-

;ou.»'?ua

»naque unius Chrifti propria facta effent , quip-

r

aperati«

»pe qui Deus fimul & homo erat, gratiam & fa-

»pientiam & bonorum omnium plenitudinemi

i d

d

»fontis inftar mundo profuderit., Ex his, &

pluribus fimilibus textibus manifeftum eft, quod

pl

If

Patres, ubi denegant Chrifto omnem ignoran-

Dret

tiam , hos ad divinitatem perfons Deovirilis re-

ferant, aut fi ad humanitatem aliquo modo omni-

g

fcientiam referant , eam agnofcant in habitu ,

Ff

non in a&u , cum infinita fcientia creata in actu

Trnon

ho

fecundo dari nequeat.

Certé iidem Patres, qui

prefato modo omnem ignorantiam à Chriflo ex-

INnp

mm d

cludunt, in ejus humanitate aliquod genus igno-

rantig agnofcunt.

Lrow rvs Bizant. l. de Se-

hi r

&is AG. ro. fic fcribit: , Agnoetz ajunt, per o-

r

(

»Inia Chriftum nobis afümilari; quod íi nos

Ri

»lgnoramus, & ipfum ignoraffe. INos autem di-

D

»Cimus; non adeo de his fubtiliter inquiren-

t

»dum ; quippe nec Synodus (fexta) curiofius de

tóntn

» hoc dogmate folicita fuit.

Sciendum tamen,

iin

»complures ex Patribus ac propemodum uni-

LU

» Verfos videri dicere, quod ignoret. Nam cum

as

» per omnia nobiscum unius fübftantie dicatur ,

TR t

& nos ignoremus , nimirum ignorabat & ipfe.

ii

» Quin & ipfaScriptura dicit ; eum profeciffe fta-

d )

»tura & fapientia, nempe difcentem id

, quod ne-

DT

» fciebat., Ita Leontius adverfus Agnoitas. Huc

pertinet, quod S. Damafcenus 1. 3. c. 15. fcribit :

ü

» Profitemur, Chriftum omnia habere , quz Pa-

» tet

^

DE LIBER T. ET SCIENT. CHRISTI. 325

m

ter habet, excepta ingeniti proprietate ; & o-

Um,q

i

»,Imnia, que primus Adam , excepto folüm pec-

jury

m

cato ; quin habere etiam , uti duabus naturis

)*

confentaneum eft ; duphces duarum naturarum

naturales proprletates, hoc eft, duas naturales

d

operatlones divinam & humanam duas natu-

At

rales arbitrii libertates , divinam & humanam,

li

ac denique duplicem fapientiam & fcientiam du-

Id

5 phcem, divinam & humanam. ,,

Ita Damaífce-

11]

n

nus

OVITT

DricEs

Natalis l. c. afferit ; fine errore de-

00 (

Chriftum fecundüm humanam

fendi non poffe

i

naturam aliquid ignoraffe

Ergo datze refpon-

r

fiones non procedunt.

as

I U

REsPONDEO. dift. afferit, fine errore defen-

H

di non poffe , Chriftum fecundum humanam na-

i

turam ahqmd 1gnorafï'e ignorantia habituali. tr.

j li

actuali.

Rationes à Natali adducte plus non

n p

probant quàm quod anima Chrifti ratione com-

VOEU

munis hypo&aüs cum Verbo habitualiter omnia

fc1ver1t, in quantum pOEUIC attentionem animi

NI

z n

convertere ad quamcunque veritatem in Verbo

per effentiam fue potentiz intellectivz unito re-

| Cur

Qum ub

peribilem , etiamfi neque neceffarium neque pof-

modua

fibile fit, ut eam attentionem ad omnes verita-

tes in Verbo contentas actu convertat.

M

nuc us

Dixr. tr. quia ipfemet Natalis cum D. Tho-

ma in Chrifto admittit fcientiam acquifitam fuc-

Qrabdt

ceffivé.

Itaque neceffarib admittere debet ali-

| pïOf

quod genus ignorantie etiam habitualis , ante-

ni

quam perücmtur plene ille habitus fcxentlæ ac-

Ài

quifita.

n

aW

X 3

QUJE-

326

DISPUTATIO IV.

i

sl

QUZSTIO IV,

df

o

Qualis in ChrifTo fuerit anttitas ? gratia?

g

iil

N OTANDUM I. Per Sanclitatem intelligi il-

J

0T

lam formam , qua homo formaliter redditur

711

purus aut facratus Deo, Tta enim hic terrfiinus fu-

mitur in Scriptura.

Punvs dicitur , in quan-

fies

l

tum eft immunis non folüm ab omni peccato,

Dia

fed etiam ab omni defe&u aut imperfe&tione mo-

rali. In hoc fenfu Deus in Scriptura dicit; Sams

d

&i efLote, quia ego fan&tus fum. Levit.z1.v.44. SA-

xint

14

CcRATUS autem Deo dicitur, in quantum depu-

tatur unicé in obfequium Dei tanquam res pro-

Wyhmï

prié ad eum pertinens.

In hoc appropriationis

: p

xlh]ü

fenfudicitur : Sanótifica mibi omne primogenitum, E-

Xodi 13.

Quzritur proin , utrum illa forma fit

te

ipfum Verbum? vel unio cum Verbo? vel ali-

me

qua alia qualitas diftin&a realiter tam ab unione

Q

t

hypoftatica , quàm à Verbo? Paludanus , Du-

randus , & Scotifte defendunt humanitatem

n

Chrifti reddi formaliter fan&tam per ipfam gra-

Ya

tiam fanctificantem. Thomifte veró & alii com-

N

muniter docent, eam reddi fan&tam per ipfam

a

j

fan&Gtitatem Verbi

YT

hypoftaticam.

,& applicativ& per unionem

lp

NoTANDUM 2.

In aliis hominibus gratice

t

&

habitualis feu gratiz fanétificantis effe quatuor

n

formales effectus.

Nam reddit hominem fan-

&um , hoceft, purum à peccato, & fan&tifica-

I

tum feu facratum Deo.

Secundó reddit homi-

Litj

felpüm |

nem gratum & acceptum Deo.

"TTertió reddit

illum

[ rOpCefe(

!

DE LIBERT. ET SCIENT. CHRITI. 327

illum filium adoptivum Dei & coheredem regni

coleftis cum Chrifto.

Quartó reddit hominem

"n

promptum ad actus virtutum , & actus virtutum

acceptos facit Deo. Prout in Tra&. de Sacramen-

ii

iis , & de Gratia di&tum ett.

W.W

NoTANDUM 3. Circa virtutes potiffimum

"ts

quzri , an in Chrifto extiterint virtutes morales,

Ul',n

& fides & fpes? De charitate enim certum eft,

l n

quod in Chrifto fuerit.

i

Dzco .

Humanitas Chrifti erat forrmnaliter

&ioue(:

dit;

fanéta per ipfam fan&titatem fubftantialem V erbi,

applicativé autem per unionem hypoftaticam.

4l

PROBATUR I.

Hzc fententia eft confor-

lg

mior phrafi Scripturarum & SS. Patrum. Ergo.

TT

«dnt prob. 1.

CyRILLUS ALEXANDRINUS

u

hs

l. 5.in Joan. reddens rationem, cur Chriftus di-

lTi

cere potuerit Joan. 8. v. 20. L me ipfo facio mibil,

) &

€? que placita funt ei , facio femper , quod fine dubio

2

ad fan&itatem pertinet , fic fcribit : ,, Neque exi-

»ftimabimus , Filium virtutem ex ele&ione ha-

us

R

» bituque profe&tam illis verbis prefeferre, quin

» potius naturz immutabilis fructum , quz, quod

ia

d dit

» Deo conveniens eft, agere neutiquam delibe-

»rando dignum arbitratur.

Etenim in divina

i

» fübftantia omni mutatione füblata fructus erit

H u

, naturz alieniffimze ab omni mutatione bonum,

» quemadmodum in igne calor , aut in nive fri-

Yb

»gus. Nonenim in voluntate ignis fitum eft,

d

» efficere calorem, fed hoc ipfi naturaliter & füb-

j mird

»ftantialiÀter ineft, ita ut aliter agere nequeat.

A(

,U

p

Et 1. rr.in Joan. c. 10.. , Quoniam non eft per

j

»feipfam fan&a caro (natura humana) Chrifti,

» propterea fan&tificata eft etiam in Chrifto; quo-

Ter

4

,niam

n

328

DISPUTATIO

I V.

»niam Verbum, quod habitavit in illa, per Spi-

j

Mi

»ritum Sané&uum proprium templum fandifica-

ad hh

» Vit, & in proprie naturz transmutavit efficaci-

»tatem. Etenim ideo fan&um & fan&tificum

at

( j

» Chrifti corpus intelligitur , quod templum fa-

»€um eft uniti fibi Verbi corporaliter , ut ait

(

» Paulus. ,

Et eodem l. r1

»San&um illud eft

um

tem :

,Oomne, quod à mundi fordibus eft immune

» Quod naturaliter eft in Chrifto ad Patris fimili-

HæPaü

»tudinem; adfcititium veró & adventitium ineft

IP UU!

» fanctis Difcipulis per fan&ificationem, quz eft

A

, ex gratia. ,.

2. S. AucusTINUs Tra&. 109

eulm

hu

in Joan. ad illa verba: Proeis fan&tifico meipfum ,

ut fit €9 ipfi fan&tificati in veritate , fic fcribit:

g

»Filius hominis fanctificatus eft ab initio crea

j Lgïïïï

tionis füe , duando Verbum caro factum eft

üciu

»Quia una Perfona fa&a eft Verbum & Homo

Qle0m.

» Lunc ergo fanctificavit fe in fe , hoc eft fe ho-

nin4

»minem in fe Verbo , quia unus eft Chriftus

T

Verbum & Homo , fan&ificans hominem in

Y

l

M

4 Verbo: ,

3. T1iTvs Boftrenfis Comment. in

s

Lucam , ad illa verba

»Quod ex te nafcetur

bat U

SanQum, vocabitur Filius Dei.

iNon ob id

[

» Vocabitur Sanctum, quod velut inhabitatorem

p

habiturum fit Filium Dei, & participatione fan-

t

&ificandum fit ; fed quod homo natura fua

IL ]em

idem eft & unusDeiFilius.,, 4. DroNvsivus

h eFe

ALEXANDRINUS in Epift. Synodica:

»In eo

Mmh

»Oftendebatur Chrifti ab Joanne difcrimen ex

t

» fumma munditia & incomparasbili juftitia; quod

Duy;

y Opus quldem juftitie Joannes erat, Jefus au-

) Hlüdïm

» tem natura. ,

5. S. BAsrL1Us in Pial 44. ad

yitne

llIa verba: JDilexifti juftitiam , & odifli iniquitatem ,

fcet

1C

lY

DE LIBER T. ET SCIENT. CHRISTIL $329

m ma.'u

Mux

fic fcribit :

» Ceteri homines labore, exercita-

» tione, & attentione animi hoc afï'equuntur ut

the

ad honei'catem bene fint affe&i ,

& à malo a-

ia

Verü ; tibi veró naturalis eft quædam cognatio:

| !

, cum bono, & alienario ab iniquitate., 6. Ev-

OR

sTATHIUS Orat. in Pfal. 92. ,Si ungensDeum

(

» defignat, is qui un&tus eft, adventitiam virtu-

* df

»tem accepit ex habitantis in ipfo Divinitate.

D

Ho Patrum phrafes, ficut in comparationibus re-

TC

fpiciunt ad caufam formalem , ita etiam in Chri-

1

fto per oppofitionem videntur potius refpicere

Troj

ad caufam formalem, quàm effectivam

1 Nj

PROBATUR 2

Sanctitas, à qua in Chrifto

fri

natura humana denominatur fancta , in Scriptu-

DA (

ra fignificatur per oleum, quo Meffias ungendus

) a

dicitur Pfal.44. v. 8. & Pfal. 88. v.21.

Sed illud

nil

Maj. &

oleum eft ipía divinitas Verbi

Ergo

"

min. eft SS. Patrum

S. GnEGORIUS INA-

L i

ZIANZENUS Orat. 5

»Perfpectum hoc habet

IOT 1

Pater Chrifti, quem exultationis oleo prz con-

a

fortibus fuis perfudit

cum humanitatem divi-

Et

; tl

nitate unxit, ut faceret utraque unum.,

n

Orat. 36. ,Chriftus (hoc eft, un&tus) dicitur pro-

habtdt

»pter divinitatem. H«sc enim un&io eft huma-

puit

» nitatis, non operatione, ut in Chriftis ceteris,

Ti

,Uungens, fed totiis ungentis przefentia , cujus

)r0

» hic effe&us eft, ut faciat hominem un&um , &

j

» Deum faciat ungentem. (7 éeyov avSgerov auz-

difrt

eu TO Xelov , wo) mroicta Séüv r0 Xenpsevov. ) 2. S

DAMASCENUS l. 1. de imaginibus

» Quemad

]U(hml

i, p

,modum qui ungitur igni, non natura, fed uni-

j Plu

tione, & accenfione, & communione fit ignis;

fic etiam de incarnati Eilii Dei carne idem atle

hjinv'

X 5

»

ro

gl

339

DISPUTATIO I1V.

gt

»1o0. Namilla Divinitatis fecundüm hypoftafin

»communione non mutata Deus extitit , non o-

anbii

» Peratione Dei un&ta ut unusquisque Propheta-

f

»IUm, fed totius ungentis prefentia.,' Idem

E

quoad rem oftendunt alii Patres, dum afferunt,

!

il

humanitatem Chrifti ipfo Spiritu San&o unc&tam

r d

effe, prout in proxima Conclufione dicetur.

,5

Dico 2. In Chrifti anima dabatur gratia

Y

habitualis diftincta à Verbo & ab unione hypo-

t5 10

ftatica.

deni

PRoBATUR r. ratione & authoritate D.

u o

Thomsz. Datur fufficiens finis hujus graticze ha-

g

bitualis in Chrifto,

ais

Ergo , cum nulla perfectio

ejus ftatui conveniens deneganda fit, ea admit-

D)

tenda eft. /4nt. prob. — Etiamfi tres primi effe&tus

güc

gratie fanGtificantis in Chrifto non habeantur

u

per.donum diftin&um à Verbo & unione hypo-

Ti

ftatica, poteft camen dari quartus effe&tus confi-

Bs

ftens in difpofitione potentiarum ad a&us virtu-

tum X

irüj

Ergo. nt. prob.

Decet, ut Verbum hu-

m

manitatem fibi unitam communicando fuam füb-

timjs

fiftentiam indifferentem ad omnes fpecies actuum

me

humanorum regat ut principium fpecificativum

if

a&uum humanorum & inftructum decentiffime

n

ad omne exercitium actuum bonorum.

Ergo

]

Eu

etiam decet, ut eam humanitatem moveat tan-

A ytn

quam preditam gratia habituali difpofitiva po-

Ed

tentiarum ad a&tus virtutum. .C. patet , quia gra-

tiloft

tia habitualis eft difpofitio potentiarum anime

r

ad virtutes.

In hoc fenfu D. Thomas 3. q. 7.

Wtl

a. 13. C. docet , quod gratia habitualis in Chri-

D

fto primüm confequatur ad unionem hypoftati-

! Plfitu,

cam. ,Dicendum, inquit, quod unio humanz

» natu-

:WW&J

u

DELIBERT. ET SCIENT. CHRISTI. 531

"

;

»nature ad divinam perfonam przcedit gratiam

WUY

h

» habitualem in Chrifto , non ordine temporis,

"

»Ííed naturz. Ratio hujus ordinis fumi poteft

&

Ordinatur enim ad bene agen-

Qin

» €X fine gratiz,

Es

»dum. Actiones autem funt füppofitorum. Un-

:

» de aCtio & per confequens gratia ad ipfam ordi-

s

buts

T

» nans praefupponit hypoftafin.

ROBATUR 2.

Gratia habitualis eft quali-

LOQR

tas relativa , confiftens in fpeciali unione acci-

dentali feu applicatione Spiritus San&ti ad ani-

Vr

mam. Sed talis applicatio feu unio Spiritus San-

L

TAl

Qi datur etiam in Chrifto.

Ergo.

Maj. patet

r

ex dictis in Traé&t, de Gratia.

d

Min. prob. ex te-

iädlm-

ftimonio Chrifti , quod. habetur Lucz 4. v. 14.

telr]

ubi fic habetur : Confummata omni tentatione .Diabo-

n

lus rece[fit ab illo , €&? regre[Jus eft. Sfefus in virtute Spi-

Dl

vitus in Galilea.

Et venit INazaretb , €9 intravit in

f

Synagogam , & furrexit legere. — Et traditus eft illi li-

Áus vt

ber faice Prophete , & inoenit locum , ubi fcriptum e-

rhun l

vat ; Spiritus Domini fuüper me , (C. 61.) propter

(un ib

quod unxit me , evangelizare pauperibus if , [anare

j du

contritos corde, g.

Et copit dicere : quia bodie dm-

qfitt

pleta ef1 bec Scriptura in auribus vefiris..Hec . au-

latl

tem non poffunt dici impleta fine fpeciali appli-

y.

catione Spiritus San&i ad animam Chrifti.

Ea-

ov d

dem Minor probatur ex teftimoniis Patrum , qui

vl

un&ionem Chrifti , de qua in ifto textu Ifaie

d

,U

mentio fit, explicant de quadam fpeciali infufio-

ne Spiritus San&i in animam Chrifti.

I1, EusE-

qun d

l

BIUS l. 1. Hift. c. 4. ait: ,, Unguentum non quod

st

» ex rebus corporeis conficitur, fed ipfomet Dei

»Spiritu, Deo congruens , participatione inge-

m I!

umoïïü

»nitz & paterne Divinitatis accepit., 2. ÍIRE:

P^

n

NZEUS

DISPUTATIO

IV.

L

ELU

yn d

NXEUS].3. c. 20. ,In Chrifti nomine fübaudi-

»tur qui unxit, & ipfe qui un&tus eft, & ipfa

Lab

m

» un&io, in qua un&us eft. Unxit Pater, unétus

» eft Filius in Spiritu , qui eft un&io ; quemad-

g

»modum per Efaiam dicit fermo : Spiritus Do-

Ü

»mini fuper me , propter quod unxit me, fignifi-

E

» cans & ungentem Patrem, & un&um Filium, &

i

