ad mare, 6 à flumine usque ád iermános orbis ter-

yiti

varum -- C5 benedicentur im ipfó ommes iribus terrd,

Uell

omnes gentes magnificabunt eum.

EtPf; 85, v. g.

JEd]

Omnes. gentes , quascunque. fecifti , *venient €9 adoras

r

D.dmort Tr. de Incarnatione,

B

bunt

T.

!1»

18

DISPUTATIO

.

bunt corun te Domüne ,. C glorificabunt . momen

tuum.

4

Ifaias c. 49. v. 6. de Meffia loquentem

Deum inducit: Parum efl, ut fis mibi fervus ad

n

fufcitándas Tribus Jfacob, && feces Ifrael comverten-

das.

Ecce dedi te im lucem gentium, ut fis [alus

W

Y

mea usque ad extremum terre. ^ Et c.55. Ecce te-

flem populis dedi eum, ducem ac praceptorem genti-

bus.

Étc.2.v.2. Erit in movi[|mis diebus prepa-

vatus mons Domus Domüni in *ertice montium, €9

elevabitur .fuper colles, & fluent ad eum .omnes gen-

l

W

tes, & ibunt populi multi & dicent: Venite €? afcen-

damus ad montem Domüni, & ad domum Dei Sacob ;

& docebit nos vias fuas, &2 ambulabimus im [emitis

ejus; quia de Sion exibit lex, C? verbum Domini de

grerufalem.

s.

Zacharias c.2. v. 11. Zdpplicabuntur gentes

mulie ad Dominum in die illa, & erunt mübi in po-

ulun. Neautem Judzi has promiffiones expo-

nerent defolis Judeis, ubique per orbem difper-

fis, in aliis textibus expreffe dicitur, quod hec

univerfalis vocatio omnium gentium ad religio-

nem Meffie fit intelligenda de gentilibus idolola-

tris, & extraneis à religione Judaica.

Sic dicitur r.in Ofea c. 2. v. 24. Dicam non

populo meo; populus meus es tu; & ipfe dicet:

Deus meus es tu.

2

In Ifaia c. 55. v. s. Ecce gentem, quam

nefciebas, vocabis; & gentes, qu& te non no-

verunt, ad te current, propter Dominum Deum

tuum, & Sanc&um lírael, quia glorificavit te.

h

Et c. 18. v. 7. 1n tempore illo deferetur munus

hs

Domino exercituum à populo divulfo & dilace-

É

rato,

7

DE NATUR. ET EXÍST. INCARNAT. I

W

rato, à populo terribili, poftquemnon fuit alius ;

z

à gente exfpectante, & conculcata. * Et c. 65. v. r.

Quacfierunt me, qui ante non interrogabant; in-

LA

venerunt, qui non quzfierunt me.

Dixi: Ecce

V1

ego; ecce ego, ad gentem, quz non invocabat

]

nomen meum. Etc.3r. v. 7. In die illa abjiciet

44

!

(

vir idola argenti fui, & idola auri fui, que fece.

runt vobis manus veftra.

Eteo12:v39. Inidie

l!

[

r

illa inclinabitur homo ad fa&torem fuum, &oculi

i

ejus ad Sanctum Ifrael refpicient, & non inclina-

um

bitur ad altaria, quze fecerunt manus ejus, &

qu: operati funt digiti ejus, non refpiciet, lucos,

ju

f

& delubra. Similia habentur c.2. v. 17. 18. 19.

90. & P. 17. v.4is.

J

T

3

In fpecie de /Egypto & /Ethiopia idolis

plena dicitur Ifaiz c. r9. v. 19. In die illa erit al-

g

tare Domini in medio terrz /Egypti, & titulus

inp

Domini juxta terminum ejus erit in fignum ; &

2

cognofcent ZEgyptii Dominum in . die illa.

Er

il

Ezechielis c. 30. v. 13. Hzc dicit Dominus Deus;

d ha

difperdam fimulacra, & ceffare faciam idola de

elig

V

Memphis; & Dux de terra /Egypti non erit am-

i

Joi

plius.

Et in Zacliarià c. 13. v.2. In die illa di-

fperdam nomina idolorum in terra /Egypti, &

im n

"

non memorabuntur ultra, & pfeudoprophetas,

Ti

& fpiritum immundum auferam de terra.

Et

Pf. 41. v. 9. Coramillo (Meffia) procident /Ethio-

,v

pes, &inimici ejus terram lingent.

Reges Thar-

1017

fis & Infulze munera offerent: Reges Arabum &

Saba dona adducent, & adorabunt eum omnes

)De

av

Reges terre ; omnes gentes fervientei.

EtIfaic

m

60. v. 3. Ambulabunt gentes in lumine tuo, &

x dl

reges in fplendore ortus tui.

Leva in circuitu

f

2

Oculos

I.

h

20

DISPUTATIO

5

oculos tuos, &vide: Omnesifti congregati funt,

i

venerunt tibis filii tui de longe venient; &fiize

tuz de latere furgent.

'Tunc videbis & affiues;

ff

mirabitur & dilatabitur cor tuum , quando con-

verfa fuerit ad te multitudo maris, fortitudo gen-

W

tium venerit tibi.

He Prophetie editz fuerunt

V

N

jam ante duo & amplius annorum millia; nec im-

plete funt in religion

e Judaica, fed in Chriftiana

per Chriftum.

Si Deus per Prophetas voluiffet

prenuntiare aliam impletionem futuram, non

reticuiffet hunc ftatum medium notare tetro fti-

"m

gmate, ne ex eo toti orbi;daretur anfa fcandali;

ageret enim contra fapientiam & providentiam,

4—1

fi poneret Meffie characteres tam aquivocos &

communes pluribus.

Propbetia Il. ln adventu Meffize abrogabi-

f

i

tur vetus Sacerdotium, & introducetur novum

genus Sacerdotii, & novum genus cultus reli-

, quogens

giofi, idque futurum eoipfo tempore

Ifai; 1.

judaica verum Meffiam negatura eft.

ad1

V. 3. dicitur: Cognovit bos poffefforem füum, &

afinus prefepe Domini fui; Ifrael autem menon

cognovit, & populus meus me non intellexit.

V« genti peccatrici, populo gravi iniquitate;

femini nequam ; filiis fceleratis ! Dereliquerunt

Dominum ; blafphemaverunt Sancum lfrael;

j

M

abaleniati funt retrorfum. - -

Et v. 11. Quo mi-

s

hi muititudinem vi&imarum veftrarum, dicit Do-

Y

minus? Plenus fum; holocauftaarietum , &adi-

;

pem pinguium, &fanguinem vitulorum , &agno-

INe offeratis ultra

rum, & hircorum nolui. - -

d

j

facrificium fruftra, incenfum abominatio eft mi-

"

M

hi.

Neomeniam & Sabbatum, &. feftivitates

i.

alias

I

DE NATUR.ET EXIST. INCARNA T.

21

[;"'P

alias non feram; iniqui funt cotus veftri

Ca-

u

lendas veftras & folennitates veftras odivitaninia

(

mea; facta funt mihi molefta

0

9

David de Meffia prophetans Pf. rog. di-

)eü

i

cit: Dixit Dominus Domino meo, fede à dex-

tris meis; juravit Dominus Domino meo; tü es

n

Sacerdos in s&ternum fecundum ordinem Melchi-

f

fedech.

Quo textu proin oftenditur, Sacerdo-

lil

ln

tium Leviticum fecundum ordinem Aaron, in

victimis occupatum animalium, convertendum

if

104&1,

in Sacerdotium , quo fun&us erat Melchifedech

er oblationem - panis & vini, prout Chriftus in

mm,

ultima Cona inftituit.

t

3.

Danielisg. v.26. Pofthebdomadas fexa-

T

ginta duas occidetur Chriftus; & non erit ejus

populus, qui eum negaturus eft. EtCivitatem

"Uffl

gl

& San&uarium diffipabit populus cum Duce ven-

turo; & finis ejus vaftitas, & poft finem belli

Q

I

ftatuta defolatio

Confirmabit autem pactum

multis hebdomada una, & in dimidio hebdoma-

n

non

dis deficiet hoftia & facrificium, & erit in tem-

plo abominatio defolationis, & usque ad con-

)N

Latts

fummationem & finem perfeverabit defolatio

TUl

4

Ifaie 66. v. 18. prenuntiatur, ex gentili-

rad;

bus fore affumendos Sacerdotes Meffize

Id ve-

Q

ro prorfüs deftruit vetus Sacerdotium; cum in

tDo

]. INum. c. 16. v. 4o. dicatur

Ne quis accedat

kadi

alienigena, & qui non eft de femine Aaron, ad

dgHO

offerendum incenfum Domino, ne patiatur, fi-

cut paffus eft Core &c

Iífaias fic habet

Ecce

ultt

[ d

ego venio, ut congregem ex omnibus gentibus

jit o

&linguis, & mittam ex eis ad gentes, in mare,

alià

B:3

1n

alm

22

DISPUTATIO-.

I,

&V

in Africam, & Lydiam tendentes fagittam, in

Italiam & Graciam, ad infulas longe, ad eos,

qui non audierunt de me. -- & affumam ex eis in

j

Sacerdotes, & Levitas.

jf

5

Malachise r. v. ro. Non eft mihi volun-

tasin vobis, dicit Dominus, & munus non fu-

!w

E

fcipiam de manu veftra.

Ab ortu enim folis us-

| u

que ad occafum magnum eft nomen meum in

gentibus; in omniloco facrificatur & offertur no-

mini meo oblatio munda; quia magnum eft no-

men meum in gentibus, dicit Dominus.

Hac

omnia oftendunt mutationem Sacerdotii Levitici

in aliud genus Sacerdotii & Sacrificii, quod non

reperitur, nifi in Ecclefia Catholica.

Propbetia 111. — Meffias praenuntiatur nontan-

quam bellator manu fortis, fed tanquam humilis

& pacificus.

Sic dicitur r. in Pf. 45. v. 9. Veni-

te & videte opera Domini, quz pofuit prodigia

füper terram, auferens bella usque ad finemter-

r&; arcum conteret & confringet arma & fcuta

comburet igni.

Et Pf.75. v. 1. Notus in Judea

Deus; in Ifrael magnum nomen ejus; & factus

l

eft in pace locus ejus; & habitatio ejus in Sion;

ibi confregit potentias arcuum, fcutum, gladium

& bellum.

2. lfaie c. ». v. 4. Conflabunt gladios fuos

in vomeres, & lanceas fuas in falces; non leva-

|

bit gens contra gentem gladium , necexercebun-

tur ultra in prelium. Similia habentur Micheze

C« V.9

3

Ifaizec. 11. v. 6. Habitabitlupus cum agno,

& pardus cum hedo accubabit; vitulus & leo, &

ovis fimul morabuntur, & puer parvulus minabit

e€os,

DE NATUR. ET EXIST. INCARNA T.

23

N]

eos. Vitulus &urfus pafcentur, fimulrequiefcent

Ü

catuli eorum, & leo quafi bos comedet paleas.

b

Et dele&abitur infans ab ubere fuper foramine

afpidis; & in caverna reguli, qui ablac&tatus fue-

Af

rit, manum fuam mittet

Non nocebunt, ne-

u

l

que occident animalia in univerfo monte fancto

lN

Tneo

Quod fi aliquando Meffias defcribitur tan-

Tb

quam bellator, id de armis fpiritualibus intelli-

Sic enim

Ut

gendum effe ipfa Scriptura oftendit.

ln

Ifaias c. r1. v. 4. oftendit: Percutiet terram virga

It

oris fui, & fpmtu labiorum fuorum interficietim-

W

pium; & erit juftitia cingulum lumborum ejus,

!non

& fides cin&torium renum ejus

Idem infinuatur

Sapientie c.5. v. 17. Dextera fua reget eos, &

]

brachio fuo defendet illos

Accipietarmaturam

Is

zelus illius, & armabit creaturam ad ultionem

&i

inimicorum

Induet pro thorace juftitiam, &

lr

accipiet pro galea judicium certum; fumet fcu-

Ut

tum inexpugnabile zquitatem

Acuet autem

cua

duram iram in lanceam. . Et Ofez c. 1. v. 7. Sal-

idet

vabo eos in Domino Deo fuo; &non íalvabo

3Q

eos in arcu, & gladio, & in bello, & in equis, &

SO

n equitibus

Et Ifaie c.42. v.7. Ecce fervus

ydiür

meus, fufcipiam eum ; electus meus; complacuit

fibi in illo anima mea

Dedi fpiritum meum fu-

3

Ui

per eum. Judicium gentibus proferet

iNon

clamabit, neque accipiet perfonam; nec audie-

o

ebut

tur vox ejus foris

Calamum quaffatum non

conteret, & linum fumigans non extinguet

In

fictt

veritate educet judicium. — Non erittriftis, ne-

que turbulentus, donec ponat in terra judicium;

Vg

jeo,

& legem ejus infulz exfpe&abunt.

Et Aggsi

J

C. 2. V.8. Veniet defideratus cunctis gentibus; &

nj

B 4

imple-

q

24

DISPUTATIO

iE

"d

implebo domum iftam gloria. Magna eritgloria

domus iftius noviffime, plus quam primz, . Et

i

in loco ifto dabo pacem, dicit Dominus.

j

Propbetia IV.

Meffias prenuntiatur morte

turpiffima afficiendus.

r. In 1. Sapientise c.».

Ó

V. 18. machinationesimpiorum adverfus Meffiam

his verbis predicuntur: Tanquam nugaces efti-

mati fumus ab illo, & abftinet fe à viis noftris

[

tanquam ab immunditiis, & prefert noviffima

juftorum, & gloriatur, patrem fe habere Deum.

Videamus; fi fermones illius veri fint, & tente-

mus, que ventura funt illi, & fciemus, que

erunt noviflima illius.

Si enim eft verus filius

Dei, füfcipiet eum, & liberabit eum de manibus

contrariorum. Contumelia & tormento interro-

gemus eum, & fcientiam reverentiam cjus, &

probemus

7

patientiam illius, morte tur-piüï'ma con-

demnemus eum,

pJ

lfaie 53. v.7. Oblatus eft, quia ipfe vo-

luit, & non aperuit os fuum. . Sicut ovis ad oc-

cifionem ducetur, & quafi agnus coram tondente

fe obmutefcet, & non aperiet os füuum. .De an-

E

guítia & de judicio fublatus' eft, generationem

ejus quis enarrabit ? Quia abfciffus eft de terra

viventium, Propter fcelus populi mei percuffi

eum

3

Jeremie 1. v. 19. Ego quafi agnus man-

fuetus, qui paratur ad vidimam; & non cogno-

vi, quia cogitaverunt fuper me confilia dicen-

tes: Mittamus lignum in panem ejus, & erada-

mus eum de terra viventium, & nomen ejus non

memoretur amplius,

4. Za-

DE NATUR.ET EXIST. INCARNAT

25

tENH

4. Zacharie 12. v. 1o. Effundam fuper do-

2

mum David, & füper habitatores Jerufalem.

Spiritum-gratie & precum, & afpicient ad me,

Tor

quem confixerunt

Et plangent cum planétu

102

quafi fuper unigenitum, & dolebunt fuper eum,

ut doleri folet in morte primogeniti

s. Zacharie c. 1. v. 12. Appenderunt mer-

10

li

cedem meam tugmta argenteos.

Et dixit Do-

vlmm

miuus ad me; projice 1llud ad ftatuarium, (cu-

)un

ftodem thefauri in templo ) decorum pretlum,

tf

quo appretiatus fum ab eis

Et tuli triginta ar-

q

genteos in domum Domini ad ftatuarium

6. Threnorum c.4. v.20. Spiritus oris no-

l]'JJUS

WUR

ftti Chriftus Dominus captus eft in peccatis no-

lm

firis.

b, E!.

?

Ifaie c. 5o. v.6. Corpus meum dedi per-

CO]]

cutientibus, & genas meas vellentibus: faciem

meam non averti ab increpantibus & confpuen-

tibus in me.

V0:

8

"Threnorumc. 3. v. 3o. Dabitpercutienti

0C

fe maxillam, & faturabitur opprobrus

ent

9

Michez 5. V. r. In virga percutlent ma-

d.

xillam Judicis Ifrael.

Jnan

TO;

Pfal.2r. DeusDeus refpicein me, qua-

tetr

rcul

re me dereliquifti ? - Ego autem fum vermis,

& nonhomo; opprobriumhominum, & abjeCtio

plebis

Omnes videntes me deriferunt me

lo-

fdt

cuti funt labiis, & moverunt caput; fperavit in

Domino$ eripiat euim; falvum faciat eum, quo

m

-0*

Jicen

niam vult eum

Circumdederunt me vituli

radt

multi; tauri pingues obfederunt me.

Aperue-

$10

runt füper me os fuum, ficut leo rapiens & ru-

giens, Sicut aqua eH'ufus fum & difperfa (ex

11

jun-

26

DISPUTATIO

I.

«H AxT

jun&uris avulfa) funt omnia offa mea.

i

Factum

eft cor meum tanquam cera liquefcens in medio

s

ventris mei.

Aruit tanquam tefta virtus mea,

?

& lingua mea (prz fiti) adhefit faucibus meis;

& in pulverem mortis deduxifti me.

Quoniam

j

circumdederunt canes multi ; concilium malignan-

tium obfedit me.

Foderunt manus meas & pe-

jl

des meos (clavis in cruce.) Dinumeraverunt

omnia ofífa mea.

Ipfi vero confideraverunt &

infpexeruntme. Diviferuntfibi veftimenta mea,

& fuüper veftem meam miferunt fortem.

'Tu au-

tem Domine ad defenfionem meam confpice.

Salva me de ore leonis.

Narrabo nomen tuum

fratribus meis.

In medio Ecclefiz& laudabo te.

Converten-

Apud te lausme in Ecclefia magna.

tur ad Dominum univerfi fines terre; & adora-

n

buntin confpe&u ejus univerfze familize gentium.

Quoniam Domini eft regnum, & ipfe dominabi-

tur gentium.

Hec omnia, fi fimul fumantur,

in nullo alio individuo homine impleta effe, nifi

in Chrifto, manifeftum eft legenti hiftoriam V.

& N. T., prefertim legenti hiftoriam paflionis

Dominice ex quatuor Evangeliftis, & Acta Apo-

ftolorum quoad priora capita.

II.

Zacharie 13. v.6. Quid füntplage ifte

in medio manuum tuarum ?

Et dicet: His pla-

gatus fum in domo eorum, qui diligebant me.

I2.

Ifaie c.53. v.8. Abfciffus eft de terra

viventium, Propter fcelus populi mei percuffi

eum. Etdabit impios pro fepultura, & divitem

pro mortefua; eo.quod iniquitatem non fecerit,

neque dolus fueritin ore ejus.

EtDominus vo-

:

luitconterere eum in infirmitate; fi pofuerit pro

rq

pec-

DE NATUR.ET EXIST. INCARNAT. 27

lm

»Mm

peccato animam füam ; videbitfemen longevum,

& voluntas Domini in manu ejus dirigetur; pro

3

eo, quod laboravit anima ejus, videbit & fatu-

Il!þii;

rabitur. Infcientia fua juftificabitipfe juftus fer-

ATf

vus meus multos, & iniquitates eorum ipfe por-

tabit.

ïfl

gm-

Ideo difpertiam ei plurimos & fortium

W

dividet fpolia, pro eo, quod tradidit in mortem

m

animam fuam, & cum fceleratis reputatus eft.

Dütt d

Et ipfe peccata multorum tulit, & pro transgref-

du

foribus rogavit.

Et ibidem v.2. Non eft fpe-

Ia.

cies ei, neque decor ; & vidimus eum, & non

i,

erat afpe&tus, & defiderávimus eum, defpectum

hiij

& noviffimum virorum, virum dolorum & fcien-

V [

tem infirmitatem, & quafi abfconditus vultus ejus

A

& defpe&us; undenecreputavimus eum. — Vere

lt

languores noftros ipfe tulit, & dolores noftros

Liüm,

ipfe portavit; & nos putavimus eum quafilepro-

Dabj-

fum, & percuffum à Deo & humiliatum.

Ipfe

autem vulneratus eft propter iniquitates noftras;

Xur

Difciplina

. tif

attritus eft propter fcelera noftra.

mV

pacis noftre fuper eum ; & livore ejüus fanati fu-

Lïlonis

mus.

Omnes nos quafi oves erravimus; unus-

Àp.

quisque in viam fuam declinavit, & pofuit Do-

minus in eo iniquitates omnium noftrum. - - -

vilt

Propter fcelus populi mei percuffi eum. . Hec

is pl

omnia, fi iterum fimul fumantur, in nullo alio

T

propheta, aut perfona, nifi in Chrifto, impleta

2 (efft

effe manifeftum eft, fi quis legerit hiftoriam Evan-

elicam.

ercul

ivitet

Prophetia V. Pranuntiatum fuerat, Meffiam

eceni

venturum templo fecundo, quod poft captivita-

JUs v?

tem Babylonicam conftructum fuerat, adhuc

ftante.

rit t

1. Ín

p

28

"DISPUTATIO

[

wNï

I

i

In Aggzo, qui fcripfit poft captivitatem

Babylonicam, c. 2. v. 7. dicitur: Adhuc unum

Ht

modicum eft, & ego commovebo cclum & ter-

li

ram, & mare, & aridam, & movebo omnes gen-

jj

1 Wi

tes, & veniet defideratus cunétis gentibus ; &

implebo domum iftam gloria, dicit Dominus. --

(f

Magna erit gloria domus iftius noviffimz, plus-

U

uam prime (per Salomonem conftru&z) dicit

ominus.

Et in loco ifto dabo pacem, dicit

Dominus.

[2

z

Malachiz 3. v. . Mitto angelum meum,

& preparabit viam ante faciem meam; & ftatim

veniet ad templum füuum Dominator, quem vos

quaritis, & angelus Teftamenti, quem vos vul-

tis.

Ecce venit, dicit Dominus.

Nunc, ubi

s

Ly

illud templum ftetit, zdificarunt Turce Mo-

l

uT

fcheam.

(

Propbetia VT. Propheta Daniel, qui fcripfit

circiter 5oo. annis ante Chriftum, exacte prenun-

tiavit mortem Meflie per feriem quandam hebdo-

madarum, quo termino non poteft aliud intelli-

gi, quam fpatium feptem annorum.

€.9. V. 24.

fic fcribit: Septuaginta hebdomades abbreviate

funt fuper populum tuum, & fuper urbem fan-

&am tuam, ut confummetur prevaricatio, &

finem accipiat peccatum, & deleatur iniquitas,

& adducatur juítitia fempiterna, & impleatur vi-

fio, & prophetia, & ungatur San&tus Sanétorum.

j

Scito ergo & animadverte.

Ab exitu fermonis,

"d )

ut iterum :edificetur Jerufalem, usque ad Chri-

ftum Ducém hebdomades feptem, & hebdoma-

*

des fexaginta dux erunt.

Et rurfum zdificabitur

At

platea & muri in anguíftia temporum. Et potft

L

hebdo.

DE NATUR. ET EXIST. INCARNAT.. 29

Hn

hebdómades fexaginta duas occidetur Chriftus,

t

& non erit ejus populus, qui eum negaturus eft.

&ïa

Et Civitatem & Sanc&tuárium diffipabit populus

T

cum Duce venturo & finis ejus vaftitas, & poft

h

finem belli ftatuta defolatio. Confirmabit autem

ü'x:..

pacum multis hebdomada una, & in medio he-

ll

It

bdomadis deficiet hoftia & Sacrificium. X Et erit

) li

in templo abominatio defolationis, & usque ad

; (id

confummationem & finem perfeverabit defola-

tio.

]ta Daniel.

Quod autem per terminum

DAj

hebdomade apud Judzos intellectum fuerit cur-

Áitim

riculum feptem annorum patet ex libris Mofai-

T1 VOj

Numerabis

cis,; ubi in l. Levitici c. 24cv. 8.

Wil

tibi feptem hebdomadas annorum, id eít, fe-

t, i

pties feptem, qua fimul faciunt annos quadra-

2

ginta novem. - - fanCtificabisque annum quin-

quagefimum. Sunt quidem variz fententige, quo

ripfit

anno Sermo ille , feu edi&um Regis Dabilonis

J

de rezdificanda Jerofolyma, & reftaurandis ejus

hd-

muris editum fuerit, fed tota illa diverfitas ad

Ytell

paucos annos conftringitur, ut proin neceffarium

Parum enim ad hoc

v

fit, Meflfiam jam veniffe.

oVidta

intereft, utrum fermo ille vel edictum prodierit

1. n

anno primo Darii Medi Perfarum & Babylonio-

)o, t

rum Regis, vel anno feptimo Artaxerxis Longi-

mani, vel ejusdem Artaxerxis anno vigefimo.

quitày

tor v

Propbetia V1L Patriarcha Jacob, qui vixit

torum.

ante Chriftum ferme duobus annorum millibus,

O

moriturus benedixit filiis fuis, inter quos erat

j r

Judas.

Huic prenuntiat, eam ftirpem perven-

o

turamad dignitatem regiam; neque ejus regimefi

cabitt

penitusinteriturum, donec veniat Meflfias. Cum

igitur tempore Chrifti duo ultimi principes ex

jl

f

em-

E Io

,,DISPULI'ATIO

L

j

ftemmate regio Jude, nempe Hircanus, & Ari-

D]

.Ul

y

ftobulus, agente Herode interempti fuerint, con-

Y

fequens erat, Meffiam venire. — Prophetia Ja-

U

'

cobi fic habet: Juda, te laudabunt fratres tui:

VM

manus tua in cervicibus inimicorum tuorum:

adorabunt te filii patris tui.

Catulus leonis Ju-

,

da.

ä;

Ad predam fili mi afcendifti.

Requiefcens

gt

accubuifti ut leo; & quafi lezna, quis fufcita-

bit eum ?

1

Non auferetur fceptrum de Juda,

& Dux de femore ejus, donec veniat, qui mit-

|

i

tendus eft, & ipfe erit exfpectatio gentium.

(

"

Quod füb hoc termino, ex/petfatio gentium intelli-

l

gatur Meffias, patet ex pluribus aliis textibus

Scripture, in quibus de Meffia fimilia dicuntur:

J

v. g. Aggei2.v.8. Veniet defideratus cunétis

ii

gentibus. Et Pfal2r. Adorabunt in confpectu

N

Et lfa. 2. v.2.

ejus univerfz familie gentium.

Fluent ad eum omnes gentes.

Et'c.rréw-.ro.

Ipfum gentes deprecabuntur.

Et . 49. v.:6.

Ecce, dedi te in lucem gentium, ut fis falus mea

hi

usque ad extremum terrz.

In textu Hebraico

ad litteram fic habetur: Non recedet Sceptrum

de Juda, & Legislator de inter pedes ejus, us-

m

quequo veniat Siloh; & erit ei obedientia popu-

p

lorum.

Septuaginta Interpretes textum fic ver-

tunt ;

Non deficiet princeps ex Juda, & Dux

n

de femoribus ejus, donec veniant, quz promiffa

AU

ii

funtei; &ipfe eft exfpeGtatio gentium. — Textus

m

Chaldaicusfichabet: Nonauferetur habens prin-

än

TAR

cipatum in domo Jude, neque Scriba à filiis fi-

Vg

liorum ejus, donec veniat Meffias, cujus eft re-

gnum, & ei obedient populi.

'"Textus Samari-

Q

1

tagus fic habet: INon auferetur fceptrum de Ju-

h

da,

DE NATUR. ET EXIST. INCARNA T.

31

"

li

da, & Dux de vexillis ejus, hoc eft, de cohor-

iij

tibus ejus militaribus, donec veniat Pacificus,

b

'Textus

& ad ipfum congregabuntur populi.

It

Syriacus fic habet: Non deficiet fceptrum de

U

hn

Juda, & expofitor de inter pedes ejus, donec

veniat, cujus'illud eft; & ipfum exfpectabunt

gentes.

Hac omnia quoad fuübftantiam idem fo-

Tl

nant.

Sic enim Ifaie 9. v.6. Meflias vocatur

k hi

Ll

Et Pfal.71. v.7. Orietur in die-

princeps pacis.

Et Zacha-

QU p

bus ejus juftitia & abundantia pacis.

AU

rie 9. v. 1o. Loquetur pacem gentibus.

Et in

J

Ttkdi

'Tbalmud 'Yra&. Sanbedrin c. 1. Meffiás vocatur

f

Ti

ab ipfis Judeis Silob.

Ad queftionem enim,

hd

quodnam Meffiz nomen fit, "Thalmud refpondet:

f

Qui de domo Rabbi Schillz funt, dixerunt, Si-

p

loh nomen ejus effe; quia dicitur: donec vene-

2 V.

rit Siloh.

Ceterum Siloe in hebraica lingua

V. I

idem fignificat, ac miffus, ig greco, angelus.

.V6

u$ mi

Propbetia VIII. Cum Ifraelitz poft tranfitum

obrait

maris rubri tenderent in terram promiffionis, &

eptrt

Balac Rex Moabitarum timeret, ne fuus popu-

5, t

lus vaftaretur ab Ifraelitis, rogabat prophetam

Balaam, ut funderet preces execratorias fuper

a p

exercitum lIfraelitarum.

Verum Dalaam loco

fict

&b

maledictionis bene precatus eft Iíraeli.

In fine

fuz benedictionis Regem Moabitarum allocutus

oti

Tei

l. Numerorum c.24. v. 14. hec addidit: Pergens

s r

ad populum meum (moriturus) dabo confilium,

flis

quid' populus tuus populo huic faciat extremo

Dixit auditor fermonum Dei.

Vide-

y dl

tempore.

$u

bo eum, fed non modo ; intuebor illum , fed

Orietur ftella ex Jacob, & confur-

j del

non prope.

get

L

32

DISPUTATIO L

M

get virga de Ifrael. Hanc ftellam apparuiffe in

jgn

pun

nativitate Chrifti, infinuat Matthzus c. 2.

Propheid LX. Prophete nuntiant, Meffiam

(

fore Deum.

Ya

I

Baruch c. 3. v.36. dicit: Hic eft Deus

nofter, & non eftimabitur alius adverfüs eum.

Jf

Hic adinvenit omnem viam difcipline, & tradi-

Ü

dit illam Jacob puero fuo, & Ifrae] dile&o fuo.

Poft hec in terris vifus eft, & cum hominibus

converfatus eít.

2

Ifaiz c. 35. V. 4. Deus ipfe veniet, & fal-

vabit nos: tunc aperientur occuli cecorum, &

aures furdorum patebunt.

"Tunc faliet ficut cer-

vus claudus, & aperta erit lingua mutorum.

V

3

Ifaie c. 25. V. 9. Ecce Deus nofter ifte,

M

exfpe&avimus eum, & falvabit nos.

Itte Domi-

nus, fuftinuimus eum & exultabimus, & lewta-

I

bimur in falutari ejus.

4

lfaie c. 48. v. 12. Audi me Jacob, &

Ifrael, quem ego voco.

Ego ipfe; ego primus,

ego noviffimus.

Manus mea fundavit terram;

& dextera mea menía eft colos. - -

Accedite

ad me, & auditehoc: Non à principio inabfcon-

dito locutus fum; ex tempore antequam fieret,

ibi eram.

Et nunc Dominus meus mifit me, &

Spiritus ejus.

Hec dicit Dominus Redemptor

tuus Sanétus Iftael.

Ego Dominus Deus tuus,

L Q, |

W

docens te utilia, gubernans te in via, qua am-

bulas.

NU

s. lfaie 45. v.i4. Tantumin te eft Deus,

& non eft absque te Deus.

Vere tu es Deus

abfconditus, DeusIfrael Salvator.

Et v.6. Hac

dicit Dominus Rex Ifrael & Redemptor ejus,

Domi-

hU

DE NATUR. ET EXIST. INCARNAT.

33

a

Dominus exercituum. Ego primus, & ego no-

viffimus, & absque me non eft Deus.

l[ffh*

6. .Zacharie c.2. v. g. Ecce ego venio &

habito in medii tui, ait Dominus.

De

«

7. Michse c.5. v.9. Et tu Bethlehem par-

&R*u

vulus es in millibus Juda.

Ex te egredietur, qui

fit dominator in Ifrael ; & égreffus ejus ab initio

&p ïim.

à diebus sternitatis.

Diti

8

Ifaiz c.9. v.6. Párvulus natus eft nobis,

i

& filius datus eft nobis, & fa&us eft principatus

,l

füper humerum ejus.

Et vocabitur nomen ejus

QUE gt

admirabilis, confiliarius, Deus, fortis, pater

futuri feculi, princeps pacis.

t il

9. Jeremie c.23. v.5. Ecce dies veniunt,

Don:

& füfcitabo David germen juftum, & regnabit

du

Rex, & fapiens erit, & faciet judicium, & jufti-

tiam in terra; in diebus illis falvabitur Juda, &

Iífrael habitabit confidenter , & hoc eft nomen

N

i,

quod vocabunt eum, Dominus juftus nofter. In

textu Hebrzico loco hujus termini, JDominus, ha-

Tran

veedit

betur terminus, jJ'ebova, quem terminum Heb-

ibfton

rei & Scriptura conftanter foli Deo tribuunt.

Idem habetur Jeremic c. 33. v. r4. Ecce dies ve-

fieri

fte, l

niunt, & fufcitabo verbum bonum, quod locu-

tus fum ad domum Ifrael & ad domum Juda. In

omptü

diebus illis, & in tempore illo, germinare fa-

$ QU

u d

ciam David germen juftitiz, & faciet judicium,

& juftitiam in terra.

In diebus illis falvabitur

Juda, & Jerufalem habitabit confidenter, & hoc

t Deii

s Dai

eft nomen, quod vocabunt eum, Dominus ju-

ftus nofter.

Ubi iterum in textu Hebraico ha-

, f

betur terminus S'ebova.

r

Dont

D. dmort Tr. de Incarnatione,

C

iO

DISPUTATIO

I.

j

34

IO

Pfal.2. v.7. Deus de Meffia dicit: Do-

pYt

minus dixit ad me; filius meus es tu5 ego hodie

j:

genui.

.Et Pfal. ro9. Dixit Dominus Domino

W

meo; fede à dextris meis - - in fplendoribus

15

fanctorum ex utero ante Luciferum genui te.

Propbetia X. Omnia ceremonialia Legis Mo-

j

faice erant figurarei pertinentis vel ad inítru&tio-

nem morum, vel ad inftru&ionem fidei circa

futura myfteria Meffiz.

Ergo, quz ad inftru-

&ionem morum non habent fignificationem ob-

viam ;

neceffario habent rationem prophetiz

X

realisfymbolice circa myfteria Meflie. ]Jam ve-

I ,

ro talia funt

I

Efus agni pafchalis fine comminutione

"

offium, cum lactucis agreftibus, & cum baculis

in manibus, & cum feftinatione

It

2

Quotidiana immolatio matutina & vef:

L

pertina agni

!;

Émundatio & fanéctificatio omnium re-

$

rum per effufionem vel afperfionem fanguinis ex

victima

4. Hircus emiffarius in defertum, qui debe-

bat portare omnia peccata & maledlätlones po-

puli.

5.

Velum Tabernaculi & Templi ante San-

&a San&orum, que nulli licebat infpicere, nifi

1

Summo Sacerdoti, fuo tempore revelanda. Hec

Q

omnia & plura alia in folo Chrifto, immolato

in Pafchate pro peccatis humani generis, qua

u

hora etiam velum templi fciffum eft, impleta effe

oftendi poffunt

Propbetia XI. "Tempore Chrifti dabatur non

folum in gente Judaica traditio , fed etiam in

ET

J'MW

toto

DE NATUR. ET EXIST. INCARNAT.

93

l DO

toto oriente fama, completa effe tempora pro

) Hte

adventu Meffiz.

Hacautem tam univerfalistra-

n 1

ditio & fama non poterat fundari nifi in Prophe-

Qb

tia manifefta vel fcripta vel tradita oretenus.

[j

h

Sfoféphus , qui fuerat preefens everfioni Jerofoly-

:

me fub 'Tito Vefpafiano, poftquam enarraverat

T

:

varias feditiones Judeorum, excitatas ab iis,

fv

qui dicebant, fe effe Mefliam, teftatur de ea ge-

Mn

nerali perfuafione 1.7. de bello. c. 12.

Maxime,

m

inquit , eos ad bellum excitaverat refponfum ambi-

l

Larg

guum , itidem in . facris libris inventum , quod eo tem-

Es

jpore quidam e[fet ex eorum fiübus Orbis terre babi-

iurus imperium.

ld enim illi quidem quafi proprium

Id

acceperant , multique [apientes interpretatione decepti

Ws

fant.

Ita S'ofzpbus, adulator Imperatoris Genti-

lis Vefpafiani, in quo prophetiam de fe minime

E v

ambiguam impletam effe adulatur.

9

Cornelius Tacitus l. s. Hiftoriarum de illis

m

Chrifti temporibus fcribens ait: Pluribus perfua-

inis e

fio inerat, antiquis Sacerdotum litteris contineri,

i

co ipfo tempore fore, ut valefceret Oriens, pro-

fectique Judea rerum potirentur.

s p

3

Suetonius in Vefpafiano fcribit: Percre-

buerat Oriente toto Vetus & conftans opinio,

te M

effe in fatis, ut eo tempore Judea profe&irerum

re, T

potirentur.

Eadem generalis perfüafio probatur

2 H

ex variis textibus hiftorie Evangelice, v.g. ex

od

ortu ftellae & adventu Magorum, & infanticidio

ls; (

perpetrato juffuü Herodis, Matth.2. ex fermone

letzt

mulieris Samaritane Joan.4. v.25. Scio, quia

Meffias venit, qui dicitur Chriftus.

Cum. ergo

venerit ille, annuntiabit nobis omnia. . Et ex

atqr jj

Prophetia Simeonis, de quo fcribitur Lucz2. v

euu

l

C2

23

Tl

36

DISPUTATIO L

25. Erat homoin Jerufalem, cui nomen Simeorn,

aQ

& homo ifte juftus, exfpe&tans confolationem

Iírael.

Item v.36. Erat Anna Prophetifífa; &

ie

hec fuperveniens loquebatur de illo omnibus,

ent

qui exfpeGabant redemptionem Ifrael.

Propbetia XII. Ipfa ttupendaobduratio & ex-

d

czcatio populi Judaici circa adventum veri Mef-

mW

fi& fuit prenuntiata à Prophetis.

'Textus Pro-

i. [faie r. v. 2. Filios

phetarum funt fequentes.

enutrivi. & exaltavi;

ipfi vero fpreverunt me.

Cognovit bos poffefforem fuum, & afinus pre-

A

fepe Domini fui.

Ifrael autem me non cognovit,

& populus meus non intellexit.

V« genti pec-

I

catrici, populo gravi iniquitate, femini nequam,

filiis fceleratis.

Dereliquerunt Dominum ; bla-

q

fphemaveruntSanétum Ifrael; abalienati funt re-

[

trorfum. Etc.6. v. 9. Vade&dices populo huic,

Audite audientes, & nolite intelligere; videte

Exceca cor

vifionem, & nolite cognofcere.

populi hujus, & aures ejus aggrava; & oculos

ejusclaude; ne forte videat oculis fuis, & auribus

fuis audiat, & corde fuo intelligat, & converta-

tur, & fanem eum. . Et c.8. v. 14. Erit vobis in

fan&ificationem; in lapidem autem offenfionis &

petram fcandali duabus Domibus Ifrael, &inla-

queum, & in ruinam habitantibusJerufalem. Et

offendent ex eis plurimi & cadent, & conteren-

tur; &irretientur, & capientur.

Ef e. 9tv u7

Abjiciet eos Deus meus, quia non audierunt

eum ; & erunt vagi in nationibus.

Et c.29. v.1o:

Mifcuit vobis Dominus fpiritum foporis, claudet

?

oculos veftros; qui vident vifiones, aperiet. Et

M

erit vobis vifio omnium, ficut verbalibri fignati,

quem

DE NATUR. ET EXIST. INCARNAT. 537

um

quem cum dederint fcienti litteras, dicentque,

UR

lege iftum; refpondebit, non poffum; fignatus

f

eftenim. Et dabitur liber nefcienti litteras , di-

Ti

ceturque ei, lege.

Et refpondebit; nefcio litte-

Tdsc

Ideo ecce ego addam, dicit Dominus,

mm

l

& admirationem addam populo huic miraculo

b

grandi & ftupendo.

Peribit enim fcientia à fa-

u

pientibus ejus, & intellectus prudentum ejusab-

. i

Ícondetur. Et c.8. v.9. Quomodo dicitis, fa-

UL

pientes fümus, &lex Domini nobiscumeft. Ve-

IU5 Dte

re mendacium operatus eft ftylus mendax fcriba-

Dg'

i,

rum. Confufifunt fapientes, perterriti & capti

l

i

funt.

Verbum enim Domini projecerunt , & fa-

i

|un,

pientia nulla eft in eis.

W

2

Ofez c.9. v. 17. Abjicieteos Deus meus,

m

t

quia non audierunt eum.

Et erunt vagi in na-

)l

tionibus.

1ideti

3. Jeremie c.5. v.2r. Audi popule ftulte,

A

qui non habes cor: qui habentes oculos non vi-

Iu

detis; & aures, & non auditis. - -

Populo huic

urby

fa&um eft cor incredulum, & exafperans; nefcie-

WVert

runt, &abierunt.

Et c. 8. v. s. Apprehenderunt

obiri

mendacium & noluerunt reverti.

Attendi & au-

O

fcultavi; nemo quod bonum eftloquitur. -- --

&ini

Milvus in celo cognovit tempusfuum: turtur &

n j

hirundo & ciconia cuftodierunttempus adventus

D

fui; populus autem meus non cognovitjudicium

n

Domini.

(

u

4. Ezechielis c. 12. v. ». Fili hominis in me-

Vl

