Tertia fententia eft quorundam Neoterico-

rum, v. g. P. Marini S. J. qui cenfent, Adamo

M

non peccante Verbum aíffumpturum fuiffe natu-

ram quandam Angelicam , natura humana longe

4

fuperiorem.

|

NOoTANDUM 3.

'Tam à Thomiftis, quam

à Scotiftis ftatui in Deo quendam ordinem De-

cretorum; non quidem in eo fenfu, quafi unum

T

i

Decretum pracedat témpore; aut quafi unum

N

Decretum divinum ab altero diftinguatur reali-

[

n

ter, fed quod Decreta divina ordine rationis di-

vería & ordinata fint.

J[m pjv

Itaque in eorum fenten-

Hümhm

tia,

DE NECESSIT. INCARNATIONIS. 170

Nj

tià, qui cum Thomiftis docent, Chriftum non

lny

f

fuiffe venturum Adamo non peccante , ftatui fo-

let fimilis Ordo Decretorum.

1. Decrevit Deus

w?as l

li

producere totum Univerfum, nempe colum &

terram , angelos & homines, ac inter eos Proto-

"d

[j

parentem Adamum.

It

2. Decrevit tam in angelis

quam in Adamo permittere peccatum originale.

lii

3. Decrevit pro reparatione generis humani mit-

tD

tere Chriftum.

In Scotiftarum vero fententia

us

M

folet poni hic ordo Decretorum divinorum. Pri-

lp

Ws

mo decrevit Deus condere Univerfüm , & in eo

ponere tam angelos quam homines.

Secundo de-

d

crevit, in caput tam angelorum quam hominum

conftituere Chriftum, atque in ejus gloriam re-

20

ferre totum reliquum Univerfum. — Tertio decre-

u

lllk

vit, tam in angelis, quam in hominibus permit-

[;1h

tere peccatum. — Quarto decrevit, occafionepec-

Q0t

cati Adamici mittere Chriftum in carne paffibili,

Vonpa

quem alioquin miffurus fuiffet in carne impaffibi-

ikd

li.

Poffunt etiam alio modo coordinari Decreta

Eu

divinà, prout per decurfüm hujus quzftionis pa-

eute

tebit.

í

m

DICO I6 Probabile eft, Chriftum ventu-

if

rum fuiffe in natura fublimiore vi alterius Decre-

quli

ti, fi Adam non peccaffet.

PROBATUR.

Ex una parte pro fententia

li

u d

Scoti ftat fenfus Theologorum füfficiens , puta

(inc

Alexandti de Ales, Alberti M., Scoti, &aliorum

quos refert Suarez hic Difput. $. Se&. 2. quos ex

qui

quah

Societate fequuntur Hurtadus, Gorinaz, Thyr-

U

fus, Ulloa, Viva, Marinus & alii plures. Ex

)U

"

altera parte argumenta hujus fententie in obje

n

&ionibus referenda videntur faltem probarefum

M 2

inam

180

DISPUTATIO I!.k

T

[ Bïb

mam congruentiam proportionis objectivam in-

ter partes Univerfi & Chriftum, anteriorem ad

m

D

omne Decretum Dei liberum. . Cum ergo à po-

fteriori conftet; Deum in Univerfo eas pofuiffe

|

partes, quas fumma congruentia proportionis ad

11

fummam Univerfi pülchritudinem exigit, proba-

bile eft, Deum in Univerfo etiam pofiturum

v

;

fuiffe Chriftum.

c. prob. Ex conftanti praxi feu

confuetudine aCtionum humanarum & divinarum,

W

probabiliter inferimus , quid a&turus fit homo &

Deus in futurum. Ergo ex eadem praxi actio-

n

num divinàrum recte conjicimus, quid facturus

[

fuiffet in alia fimili hypothe& Deus.

D

DICO 1I.

Probabilius eft, Chriftum vi

prefentis Decreti non venturum fuiffe, fi Adam

r

-

lU

non peccaffet.

PROBATUR I.

Authoritate SanctorumPa-

3

hM

trum, qui in re dependente à libera voluntate

divina prefumuntur uberius colluftrati lumine

fuperno.

I.

S. Irengus l. s. c. 14.. Si. mon baberet caro fal-

vari , nequaquam Verbum Dei caro fattum effets . &?

[

fi. mon. baberet fanguis juflorum inquiri, mequaquam

Janguinem babui[Jet Dominus.

d

IL

S. Zltbanafius in Orat. 3. contra Arrianos

obfervat; quod Scriptura, quando agit de attri-

butis Chrifti fecundum naturam divinam, non

affignet hujus rei caufam, utpote neceffarig;

econtra quando loquitur de attributis Chrifti fe-

cundum naturam humanam, praemittit rei cau-

h

fam, utpote contingentis.

Sic ubi Scriptura di-

cit: ln principio erat Verbum,.C9 Deus erat Ver-

bum. Joan.1. Et: Qui cum f fDlendor fubfiantie

M.

ejus.

DE NECESSIT. INCARNATIONIS.

181

M

ejus. Heb. r. nulla redditur hujus rei caufa. Sed

Ü

TL

ubi in Scriptura dicitur: Chriftum exinaniffé fe-

ipfum, & accepifJe formam firoi, & bumilia[fe fe-

h

ipfüum, ac fattum e[Je obedientem, reddi cauía de-

QR

buit: Nece[Je efl, inquit, caufam illius precedere, [ine

d

qua me quidem extitifJet.

Dein caufam Incarnatio-

hu)

nis determinans fubjungit: Nam bumane nature

s

1l

J

/

J

coptionem antecedit bomimwm mece[]htas, fime qua

ln

carnem non induiffet. - -

I

Quod autem bomo eft fa-

&us, munguam accidifJet , nift bominum nece[fitas cau-

mf

Jam. prabui[]et.

(on

HI. S. Gregorius Nazianzenus Orat. 36. Que-

nam Incarnationis, qua Deus propter nos bomo fatus

WT

eft, caufa extitit? Nempe ut mos ommes falutem adi-

L

pifceremur.

Quid enim aliud caufe afferri potuit?

IV. . Zndreas Cretenfis Hom. 1. in Exalt. Cru-

ünt

cis: Nifi crux fu

iffet , Chriflus in terra ver[atus non

Jinjra

fui[Jet.

futi

V. S. Zfmbrofius in 1. de Incarnat. c. 6. Didi-

ciflis, quia facrificium de noflro obtulit.

Nam que

mj

erat caufa Incarnationis , nifi ut caro, que peccaverat,

Dïïa j

vedimeretur ?

Nl

S. Auguflinus in Pfal. 68. Deus fecit bo-

m

münem. — ZHtque utinam maneret in eo, 'quod Deus fe-

r

cit.

Si maneret bomo in eo, quod Deus fecit, mon

Qu

Ale infixus e[fet, quem Deus genuit.

Porro autem,

m i

quia per iniquitatem bomo lapfus efl à fubflantia , in

cet

qua fa&us efl, venit Filius Dei ad limum profundi,

ho

&? infixus eft.

Idem in Pfal. 36. Si tu bomo mon

dimülteres Deum , mon fieret pro.ie Deus bomo. Et

| fii

l

Serm.8. de Verbis Apoft. c. . Zitende Evange-

lium.

V'enit enim füius bominis querere €9 faloare

u

P

quod perierat.

Si bomo mon peri[Jet, füius bomünis

13

0.0n

182

DISPUTATIO

YT.

y

?5(

non veniffet, t c.7. Quare venit in mundum? Pec-

"

catores fakoos facere. ^24lia caufa mon fuit , quare ve-

vüret jn mundum. —Hec eff caufa, cur veniret, pec-

T

IVWA

catores [aloos facere.

VII.

S..Leo Serm. 3. de Pentecofte: Si bomo

W |

N

ad imaginem 69 [imilitudinem Dei fattus im fue bo-

nore nature manfiJet, mec diaboli fraude deceptus à

bt

)

lege fibi pofia per concupifcentiam devia[Jet , Creator

mundi creatura mon fieret; meque aut fempiternus tem-

LJ

joralitatem fübiret , aut equalis. Deo Patri Filius Deus

jL(V

formam feroi & fünilitudinem carmis peccati a(fu-

qeret,

Al

VIII.

S. Gregorius . M. vel quisquis eft au-

h

[i!

hum

)

thor inl.4. Regum. Si Adam non peccaret , Redem-

piorem moftrum. carnem . fufcipere nofbram mon . oporte-

s W

vei: INon enim venit oocare ju[los, [ed peccatores ad

D

enitentiam. — Si erge pro peccatoribus venit, fi pec-

W

cata dee[Jent , eum -venire mon oporteret.

IX. S. Cyrillus Alexandrinus l. 5. Dialog. de

"'TIrinit. Dicam, mnon curans etiamfi minus decorum

LE

videatur ; — quoniam mece[Jarium bominum lapfibus &9

no[flris peccatis erat ,X Unigenitum pati , maximam gra-

tiam babeat ipfe; [iiat autem, quod bumamitatis cri-

L

mina illi divine glorie occafio fuerint.

INam fi mon

i

pecca[Jemus , neque fa&tus e[Jet mobis fimilis , neque fa-

1

Jfüinuiffet ; & fi mom wortuus e[Jet, mon e[fet a[Jecw-

A

tus, ut adoraretur à mobis, & à fan&tis.

T

X. Ruperius Abbas]. 2. de Oper. Spiritus San-

Pl

&i c.6. Etfi quidem multum tibi debemus nos. .Deus

*er

Chrifle , quia bomo fattus. es.

At iu econtra multum

[ wm

L

mobis debes bomo Chrifle, quia propter mos in Deum

affumptus. es.

Nam nifi fuiffemus peccatores , caufay

uT

-

Vi

eur tu unmz in Deumn deberes, mulla fuiffet. - -

ifi

DEINECESSIT. INCARNATIONIS. 183

.

NNifi pecca]Jent féroi, mec a[Jumpta fui[fet in. Domi-

T

num Deum natüra. [ervilis.

Wü,z.

XI.

Petrus Cellenfis Abbas in 1. de panibus:

INon. inclinaret. celos partus. virgineus , fi pomum pro-

ln

bibitum mon contingeret E« contattus . temerarius.

TA

XII.

Origenes, utut non fanctus, quamdiu

täw

tamen cum Ecclefia fentiebat, magnis luminibus

7") [Hï:!

à Deo illuftratus, Hom. 24. in INumeros ait : Si

lm

non fui[fet peccatum , mon nece[Je fui[fet , Filium Dei

fic

agnum firi, mec opus fuilfet , eum im carne pofitum

i j

jugulari; fed manfifet boc, quod im principio erat,

Deus Verbum.

li d

PRonATUR 2. authoritate S. Thome & S.

tlia

Bonaventure, qui & ipfi de Decretis divinis in

] H,*

rebus tam late confequentie prefumuntur ha-

buiffe majora lumina.

S. "T'homas fcribens in Ep.

1. ad Tim. c. 1. Le&. 4. ait: Jdutboritates videntur

lJl

expre[Je fonare, quod mon fuiffet incarnatus Deus , fi

l d

non pecca[fet bomo; in quam partem ego magis incli-

iam

710

Idem 3. q. 1. a. 3. C. ait:: Quidam dicunt, quod

hf

etiamfi bomo mon pecca[Jet , .Dei Filius incarnatus fuif-

Va p

Jét

"Alii «ero contrarium a[ferunt, quorum afJertio-

iij t

ni magis a[Jentiendum videtur.

Idem in 3. dift. r.

nj

q. 1. a. 3. qq. 1. duas noftras conclufiones eatenus

ny

confirmat, dum fic ait: Ea« que ex fola DDei vo-

T

luntate pendent , mobis ignota funt , mifi inquantum mo-

bis innotefcunt per autboritates San&torum , quibus Deus

Jfaam . voluntatem . revelavit.

Et quia in Canone Scri-

ii

ti

pture, & in dittis San&orum. Expofitorum bec [ola

afignatur caufa Incarnationis , redemptio [cilicet bomi-

L

nís à feroitute peccati, ideo quidam probabiliter di-

L

cunt, quod fi bomo mon pecca[Jet, .Filius Dei bomo

j

non fuiffet. . Quod 'eiiam ex verbis LEoN1s Pape

babe-

M

4

184

DISPUTATIO

I[I

y

babetur. - -

liem AU cvsTiNus íin Oratione ad

4 W

Beatam Virginem.

Ut quid enim. nefcium. peccati pro

Vt (ü

i f

peccatoribus pareres, fi dee[Jet, —qui pecca[Jet? — 4ut

quid Mater fieres Salvatoris , [i nulla e[jet indigen-

U*n

IN

ta falutis? ltem fuper illud Mattb.1. IPsE ENIM

SALVUM FACIET POPULUM A PECCATIS,

i

[l

fecundum Auguftinum.

Si bomo mon pecca[et, Vir-

go mon peperi[Jet.

lii vero dicunt , quod cum per

9 /

r

Jncarnationem Filii Dei non. folum liberatio à peccato,

p

fad etiam bumane mature exaltatio, & totius . Uni-

91

]/

verfi confummatio fatta fit, etiam peccato non exiften-

te, propier bas cauías Incarnatio fuiffet. —Et boc et-

[io

jam probabiliter fuftineri poteft.

Ita S. Thomas, qui

tamen dum folvitomnes obje&tiones contra prio-

g

S. Bo-

rem fententiam, oftendit, fe illi infiftere.

naventura in 3. dift. x. a. 9.

j

i

h

]

PROBATUR 3.

InScriptura conftanter pro

motivo Incarnationis aflignatur fola redemptio

T

A

"u

generis humani.

Ergo non eft verofimile, fuif-

fe aliud primarium motivum Incarnationis quoad

u

fübítantiam. Qu enimcaufaforet, conftanter

reticendi caufam incarnationis quoad fübftantiam,

(

& femper tantum allegandi motivum incarnatio-

|

Bu

nis quoad modum? $Sic enim, fi amicus ex re-

d

mota provincia caufa negotiorum propriorum vel

Id

publicorum proficifceretur ad mein Bavariam, ae

i

pretenderet conítanter hoc unicum motivum,

'mæ

quod mei amore tam longum iter füfceperit, ri-

M

diculus plane foret, etfiamfi hoc motivum fe-

cundarium fubfifteret.

"nt. prob. Lucee 19. Chri-

ts

ftus dicit: Jemit füius bominis querere & [aloum

hi

facere quod. perierat.

Et 1. Tim. 1. Chriflus Sefus

Ti

venit in bunc. munmdum , peccatores faloos facere, quo-

Sicþ

à

Tum

f

DE NECESSIT. INCARNATIONIS.

185

&*w Ü

Wm

vum primus ego fum. KEt z. Joan.3. Scitis , quod

il

ille apparuit , ut. peccata moftra tolleret.

Et c. 4. Di-

J

TA

lexit nos, 69 müfi füium fuum propitiationem pro

pecatis noftris.

j EM'

U

PRosBATUR 4. Reperiuntur textus varii

MT

It

in Scriptura, in quibus videtur pofitive excludi

omne aliud motivum Incarnationis quoad fub-

lw

ftantiam, quam redemptio generis humani. Er-

I

go aliud non datur.. 24fnt. prob. Sicdicitur Matth.

litt

"

M

n

9. V. I3. JNon «eni "vocare ju[Los , fed peccatores ad

ponitentiam.

EtMatth.2o. Juus bominis non ve-

li

nit miniftrari, fed minifirare.

Et Joan. 6. v. 38. De-

Qu5

Jiendi de celo, mon ut faciam «voluntatem meam, fed

Q

voluntatem, ejus qui mifit me.

Hec efl emim volun-

$U

1

ias ejus qui wüfit me, Patris, wt omme quod dedit

mübi non perdam ex eo fed refufcitem. illud in movif-

Si primarium motivum Incarnationis

ag

fimo die.

dty.

fuiffet gloria capitis, non re&e diceretur: JNom

J

veni vocare juflos; mon «eni müniflrari; mon ut fa-

quad

ciam «oluntatem meam €&9c.

fatti

PRosATUR 5. SidareturinDeodecretum

AA

preftabilitum mittendi Chriftum in ftatu glorio-

A

fo independenter à peccato Adami, eoipfo da-

TU

retur etiam Decretum anterius preftabilitum

)ul

Chriftum mittendi in ftatu gloriofo independen-

ter à paffione, humiliatione, & exinanitione

aria;.:

QUH

Dominica. .Sed hoc non poteft dici. Ergo. Maj.

jatet , quia Adamo non peccante fuiffet Chrifto

t

I

collata gloria, & fupremum dominium in omnes

119(

creaturas fine previa paffione.

Min. prob. Chri-

ftus & Apoftoli fzepius teftantur, Chrifto decre-

a

tam fuiffe illam gloriam dependenter à paffione.

Sic Chriftus Luce 24. v. 26. ad difcipulos ait ?

i

INon-

j

A

l

DISPUTATIO II.

jr

186

l

las

INonne bec oportuit Chrifjum pati, €9 ita intrare in

gloriam fuam? — Etlfaie 53. v. 12. Jdeo difpertiam

gt

ei plurimos & fortium dividet fDolia pro eo quod tra-

g

didit in mortem animam fuam.

Et ad Philipp. 2.

eni

n

v.7.&8. Semtipfum exinanivit , formam feroi acci-

pienss bumüliavit. fémetipfum. fattus obediens usque ad

eii

moriem.

Propter quod 69 Deus exaltavit illum €9

hi

donavit illi nomen , quod efl fuper omme nomen, ut

b

in nomine S'efu omme genu fletatur celeflium , terre-

r

Jirium & infernorum.

EtadHeb. ». v. 9. 'idemus

g

Shefum. propter pa[fonem. mortis gloria &2 bomore co-

p

/j

|

PA

ronatum. Hecomniainconvenienter dicerentur,

1

fi in Deo daretur Decretum anterius abfolutum

zl

Chrifto conferendi illam gloriam independenter

D

à paffione; neque enim Decretum abfolutum ma-

***[eiuvlpy

nens idem fine mutatione fubftantiali poteft trans-

pyti

ire in conditionatum, prafertim tam onerofum.

ti li

Sic (i quis ftatuat alteridonareequum, &quidem

ul

[

voluntate abfoluta, & gratuita; poftea autem

'Titio ad promerendum equum ponat conditio-

Vi

nem duriffimam, nemodicet, hocfieripoffe fine

I

W U

mutatione prioris voluntatis abfolute.

In Deo

Llwk

autem non decetadmittere ejusmodi variationem

M

v

d

Decretorum.

Dd

A

Solvuntur Objectiones.

Mi

OsjgrcrrUmR r. Chriftusfuitdecretus ante

u.m kl

omnes homines & angelos.

Ergo fuit etiam de-

T

cretus ante Adamum, ac confequenter etiam an-

L

te ejus lapfüm.

ZInt.prob. ex illo textu Prov.8.

b

"

v.22. Deominus po[Jedit me in initio viarum fuarum,

A I

vel ut Septuaginta vertunt: Dominus creavit

M

E

qe initium viarum füarum in opera fua.

d

REsPON-

DE NECESSIT. INCARNATIONIS,

187

"W

REsPONDEO dift; Chriftus fuit decretus

! JI'M

ante omnes homines &angelos anterioritate prin-

W

"

cipalitatis in genere motivorum & finium ad de-

t

cernendum unico decreto prafens fyftema natu-

^j

LT|

re & gratie concurrentium. c. anterioritate de-

creti abfoluti. n.

Suppono enim ex Tra&tatu de

u

DDeo, quod Deus per fcientiam mediam viderit

m

infinita poffibiliafyftemata naturc & gratig.

In-

h i

ter illa infinita fyftemata poflibilia erat unum, in

&l

quo mitti poffet Chriftus Adamo non peccaturo ;

In,

& aliud fyftema caufarum erat poffibile, in quo

LC

pofito tali actu primo proximo Adamus effet pec-

Ui

caturus, &in quo fi mitteretur Chriftus ut repa-

piltz

rator, fequeretur immenfa feries bonorum ex ma-

m

nifeftatione perfectionum divinarum. Deus er-

ts

go per fcientiam mediam intuendo infinita fyfte-

Xtoit

mata, & in quolibet fyftemate intuendo omnia

Qu

bona & mala, quz relate ad gloriam Dei extrin-

Ua

fecam fequerentur, ftatpit unico decreto forma-

Viti-

liter indivifibili eligere prafens fyftema, motus

fs

complexo omnium bonorum & finium ad fuam

hDs

gloriam in hoc fyftemate adminiculantium. In

Ws

hoc complexo bonorum & finium ad manifeftan-

das creaturis omnes perfectiones divinas in opti-

ma harmonia concordes fervientium quoad fta-

tum poffibilitatis fpe&tato pre omnibus aliis

p

creaturis hoc f(íyftema ingredientium eluxit,

u

placuit ,

movit, atque ad praeeligendum ac

Til

per unicum fiat decernendum hoc fyftema ob-

D

je&ive in mente divina Deum determinavit Chri-

ftus.

j

Illud unicum proin fs in mente divina

1

feu decretum anterioritate principalitatis or-

m cum

dinávit KVerbum ad unionem hypoftatica

R h

natu.

188

DISPUTATIO

II.

p

ul

natüra humana defcendente ex Adamo lapfuro,

atque ad omnes effe&us in hoc fyftemate à prin-

W

[

cipio mundi usque ad ejus finem evolvendos.

Pofita hac explicatione dico, Proverbiorum 8. per

4 !

g

illos terminos fo[fedit , creavit, nilaliud defignari,

quam «&ternam ordinationem divinam V erbi ad hoc

P

fyftema caufarum & effe&uum, feu quod idem,

n

M

)

eít, formationem in mente divina alicujus Jdee

prattice totius prefentis fyftematis, quadeapra-

&ica hoc fyftema jam non amplius reprefentatur

ut aliquid folum poffibile, fed ut a&tu futurum.

Quomodo autem Idez fpeculative, & Idee pra-

r

&ice in Deo differant, & quomodo idez pra&i-

L.

c& in effe reprefentativo praético formentur in

[

L

Deo, ficut a&us liberi adazequaté Deo intrinfeci,

:an;s ii

explicatum eftin Tra&tatu de Deo.

Caterum quod

Mij

hi termini, po[fedit, creavit, juxta mentem SS. Pa-

B

trum de illa zterna ordinatione divina Verbi ad ope-

il

ra praffentis fyftematis, & de formatione Jdee pra-

w,ä

Gice in mente divina de Chrifto omnium commo-

diffime explicentur, ex fequentibus textibus, à

Petavio 'Tom. 2. 1. 2. c. r. relatis, oftendo.

1. Zbanafius in Orat. de Incarnat. Quando

dicit: .Dominus creavit me initium viarum fuarum,

de Ecclefia boc dicit creata in ipfo. Non emim ipfe

ereaior omnium fattura efl, féd fattura in fattore re-

1

novatur, juxta illud Pauli: Ipfius fattura fumus crea-

[:

ii in Chrijto.

Et Orat. 3. contra Arrianos: Domi-

us creaoit me in opera.

Mea efl enim imago, que

a

in creatis rebus apparet; ac fic ego me ad. opificium ac-

hu&ih

commodai.

N

2. Eufibius de Ecclef. Theol. 1. 3. c. 2. prout

L

refertur à Socrate l. 2. c. 20. Dominus conftituit me,

[//

i [

DE NECESSIT. INCARNATIONIS. —;89

10

ut prae[Jem *viis ejus; fic 1. Petri 2. 9. 13. dicitur :

M[n,»

WJVE' l

Subjetti eflote omni creature , id eff, omnibus prin-

cipibus & magiflratibus à .Deo. conflitutis.

Et ddmos

1]

!

4. 0. 3. creans fpiritum , boc ef, ventum immüttens.

&f

3.

S. Zuguf[linus in l. contra adverfarium le-

i

gis c. 33. ad illa verba Ifaie: Ego fum Deus fa-

[

OU

ciens bona & creans mala, ait: Si, quomodoScri-

pture [antke loqui foleant , perfcrutemur , creari; ex

lil

Jf

hs

M

e», quod erat, condi aliquid , «el con[litui reperimus ;

ficut. difcimus , creari. magifiratus atque urbes. — .Nam

]

€2 dli ex üs, qui jam bomines erant, con[lituuntur

li

n bonoribus, cum MMagifiratus creantur.

Et ligna

Id

€g lapides, quibus con[fbruuntur urbes; utique jam

[j

L

erant; fed mondum in illam rerum faciem, quam «i-

od

demus in urbihus , quodam ordine & compofitione ve-

TU

nerant; quod cum fi, creari urbes dicuntur.

Quod

nj

enim Greci, «ríGev., appellant, boc moffri aliquando

d

creare, aliquando couftituere , aliquando condere inter-

htfre

pretantur.

Hanc expofitionem confirmat Biblia

J

Vulgata, dum utitur termino, po[fedit. D owi-

UW

NUS POSSEDIT ME, hoceft, me in füuumufum

ad fuos fines convertit ac direxit. Varias alias

M

expofitiones l. cc. affert Petavius, quarumtamen

[

nulla anterioritatem unius decreti de Chrifto ad

o

alterum decretum de conditione mundi, fedtan-

[

n

tum anterioritatem predefinitionis fimplicis ter-

ii

n& de Chrifto ad a&ualem creationem mundi

s. J

oftendit, ita ut Scriptura oftenderet, omnia à

"]

k

Verbo condita effe & ab eo omnia ordinata, &

jf

ad idem ruríus ordinari.

Vide Petavium 1. cc.

n. Io. ubi fic fcribit: JDeus fapientiam po[fedifJe , id

eft, aquiffvil]e dicitur , boc.efl , apud [e & in animo

l!

J* condidiJe. — Etenim artifex, antequam opus. fuum

"

molia-

y

190

DISPUTATIO

II,

moliatur , ejus vationem ac defcriptionem n qmente de-

l

F

fignat , . eaque delíneatio formam tantum continet intel-

ligibilem vei future. — .Sic igitur Deus , antequam mun-

]j

dum fabricaret , ejus apud [e fpeciem formavit.

Y5

dil

OnB]ICITUR 2.

Apoftolus ad Rom.8. v.29.

fl

dicit: Chriftum ante omnes alios homines prz-

eir

deftinatum effe.

Ergo datur decretum anterius

hi

ponendi Chriftum independens à creatione vel

Til

lapfuhominum. Znt. prob. textus l. cc. fic ha-

D

bet: Qxwuos pra[cioit & prede[linavit conformes fie-

nit

vi inaginis filii fui, ut fü ipfe primogenitus in mul-

CT

tis fratribus.

P

2.

Idem confirmatur ex alio textu ad Coloff.

ni

?

]

!

1. V. I5. ubi dicitur: Qui eff imago Dei invifililis,

& n

jrimogenitus omnis creature ; quoniam in ipfo condita

hg

unt univcería in celis €9 im terra, «ifibilia €9 in-

k

j

vifibilia, five tbroni froe dominationes, [roe principa-

W

itus, [ioe poteflates ; ommia per ipfum C in ipfo

d

creata [unt; C ipfe efl ante ommes, C9 ommia in ipfo

conftant.

RrsPONDEO R. a. ad prob. dift. Vocatur

nm

U

primogenitus in multis fratribus ordine dignitatis,

motivi, & finis, ita ut Chriftus patfus fuerit mo-

i :EM

tivum primarium & finis principalis przeligendi

ï&,

hoc fyftema inter infinita fyftemata poffibilia, in

Mi

quibus nunc falvandi non fuiffent falvati.c. pri-

i

3

mogenitus ordine decretorum. n.

Apoftolus

&U

tantum vult dicere, quód Deus preelegerit prz-

n

M

fens fyftema natur& & grativ ad hoc permotus

ls

percomplexum omnium bonorum & finium, quod

D.

d

intuebatur in hoc fyftemate reperiri per unionem

o

reciprocam Chrifti ut capitis in fuos electos.

TM

l

d

DE NECESSIT. INCARNATIONIS.

191

Tkj

.«4d 2. dift. Chriftus vocatur primogenitus

] j

omnis creaturze ob communicationemIdiomatum.

It

c. ob anterioritatem decreti predefinitivi. n.

Ny

Manifeftum eft, hunc morem loquendi fimilem

VWT

effe illi, inquoScriptura fimpliciter afferit, Chri-

z t

ftum fuiffe ante mundum, vel ante tempora fz-

liE

cularia.

Sic enim Chriftus Joan. 8. v.58. dicit :

V

z

"Amen, dico vobis, antequam Jbrabam fieret, ego fum.

EtMichees.v.2. Egre[Jus ejus ab initio, à diebus

lt

eternitatis.

"

Sic & Joan. z. v. ro. dicitur :. In

mundo erat, 9 mmundus per ipfum fa&us eft, &

n'ru;:;i.

Sic etiam hunc textum

mundus eum mon cognovit.

de Chrifto fecundum ejus divinitatem Verbi ex-

If

ponit S. Auguftinus l. 1. de Trinit. c. 12. his ver-

bis: Secundum formam Dei primogenitus omnis crea-

"T

ture €9 ipfe ante omnes e[l, C? ommia im illo con-

Jiant.

NEsc o2sTAT, quodiin illo textu videa-

n

tur inftitui comparatio & oppofitio prioritatis in-

I J

ter generationem Chrifti, & generationem alia-

1l

!]

rum creaturarum, quas comparatio videretur fie-

ri inconvenienter, fi in uno comparationis ter-

v

od

mino poneretur generatio Verbi &terna; inaltee

mit

ro generatio temporalis per creationem , utpote

r

toto genere diverfa.

Cum tamen ordo priorita-

d

tis & pofterioritatis debeat verfari inter ea, quz

l)

li

funt in eodem genere.

Igitur fermo eft deprio-

u

ritate Chrifti, fecundum generationem tempora-

lem, non ordine temporis: ergo ordine decre:

li

torum.

gent

RrsPoNDEO enim; etiam generationem

u

&eternam Verbi, & generationem temporalem

rP

creaturarum convenire fub quadam ratione com-

i

muni, prout Petavius l. cc. n. 7. ex Bafilio Ancy-

Iu

rano

DISPUTATIO

1I,

"T

192

"

rano obfervat; fi nempe omnes differentiz & im-

perfe&iones, que in generatione creaturarum

p

reperiuntur, ab illa generatione zterna auferan-

M

tur, ita ut fola remaneat notio originis principia-

l

n

ti à fuo principio.

Alii aliter refpondent & di-

(!;im

cunt; etfiamfi in illo textu fermo foret de Chriíto

homine paffo, tamen eum re&é vocari primoge-

a

m

nitum omnis creaturz ordine dignitatis, amoris,

& caufalitatisintentionalis, inquantum eft prima-

pu

m

rium motivüm & finis ojus decreti, quo Deusin-

ter infinita fyftemata nature & gratie poflibilia

)

Sic enim mo-

n

potius hoc przefens fyftema elegit.

re Scripture vocantur primogeniti, qui pre ce-

:[-EJA, |

vide

teris diliguntur. v. g. Pfal. 88. Primogenitum ponam

illum, excelfum pre regibus terre.

Et Jerem. 31.

iM

A

Epbraim. primogenitus weus es.

Et Exodi4. v.22.

il

Primogenitus smeus Ifrael.

Sic iftum textum etiam

u

li

exponit S. Hieronymus in c. 1. ad Coloff. ubi ait:

/

Eft . primogenitus omnis creature etiam focundum af-

Jümpti. bominis formam , mon tempore ,. fed bonore.

OBJICITUR 3.

Chriftus eft fimis cui, &

L

obje&um attributionis, ad quod in intentione

divina omnes alie creature referuntur. Ergo

E

"]

M

cum in omni ele&tione finis fit ipfum primo voli-

tum, ac primum in intentione, neceffe eft, et-

lj

iM

jam Chriftum fuiffe decretum ante omnem aliam

rmï'lï

creaturam, ac confequenter etiam independen-

Aro

ter ab exiftentia vel lapfu Adami, ficut fanitas

:

|

T

:

pro priori appetitur ad appetitum mediorum.

Zdnt. prob. Apoftolus ad Heb. . dicit : JDecebat

^

M

eum , propter quem omnia, & per quem ommia, qui

anultos- fiios in gloriam adduxerat, autborem falutis

WA

d

eorum per pafJfionem confummari. | Et 1. Cor. 3. v. 23-

Omnia

JD(H

DE NECESSIT. INCARNATIONIS.

193

L

Omnia ve[fira funt ;, vos autem Chrifli; Chriftrus au-

Ts

tem Dei.

Item: Concilium Tridentinum Seff. 6.

ld.

c.7. ait: Suffifiationis noftre caufam finalem e[Jé

ii

1

:

x

t

gloriam .Dei €&? Chrifti.

RzsPONDEO dift. Chriftus eft finis cui &

t

obje&um attributionis dependenter à motivo

u

principali, quod eft complexum omnium bono-

d

rum & finium in prefenti fyftemate nature &

d

gratiee reperibilium.c. independenter ab hoc mo-

i

tivo. n. Suppono ex Tractatu de Deo, quod

t pl

Deus in fuis Decretis predefinitivis non movea-

Ctity

tur à bonitate partium, fed à bonitate totius fy-

Qs

ftematis, quodpreeligit, ita utin confultatione;

Ti

ut ita dicam, deliberativa feu electivanon com-

j

paret partes alicujus fyftemiatis ad partes, fedin-

TTR

tegra fyftemata ad integra fyftemata.

Cum ita-

I a

que in quolibet fyftemate poffibili detur ordo &

W&

fubordinatio connaturalisad finem principalem,

"n

decretum przelectivum unius fyftematis prealio

Jift

non decernit prius finem dein media, fed totam

i, t

'

fübordinationem caufarum & effectuum in tali

(

Ífyftemate fimul uno decreto approbat & decer-

..

2

]

nit, ficut Rex inter tria vel plurà fyftemata ge-

movi

rendi belli uno verbulo approbat & eligit.

1eü,£

OnjgiCriTUR 4. SS. Pattes docent, Chri-

of D

ftum fuiffe venturum Adamo non peccante.

Er-«

go.

Znt.

TOb.

3

qui

»

u

1

L S.lrenaus l. 3. 6. 33. 2it: Predeftinante Dea

jrimum animalem bominen ; ( Adamum) cum praex-

|

diuf

ifleret faloans , oporiebat ( quod falvaretur fieri, u&

]

non in vacuum f[it fakoans.

I)

IL . S. Oyrillus Alex. 1. $. 'Thefauri c,8.. Pre-

"

fundatur ante mos Chriflus, & in ipfó mos omnes u-

D.zfmort Tr. dé Incarnatióne,

per-

"

194

DISPUTATIO II

peredificamur ante. initium wundi in prefcientia Dei.

a

- - Creator rerum Cbriflum nofive falutis fundamen-

BY

tum etiam ante initium mundi fundavit, wt fi pre-

a

m

varicatione caderemus ,. in ipfo vurfus renovaremur.

ylid

Quantum igitur ad prefcientiam & confllium & pro-

pofitum Patris & omnis Deitatis Chriflus ante. faecula

fundatus eft.

TM.

S. Zduguflinus 1. 1. de nuptiis c. 21. do-

(

cet, in Paradifo feu in ftatu innocentie futura

(ii

fuiffe tria bona matrimonii, nempe propagatio-

nem prolis, immunitatem à libidine, & /acramen-

tum fignificationis, nempe unionis inter Chriftum

& Ecclefiam. Certe, inquit, bis tribus bonis per-

fe&le f& baberet bonitas nuptiarum , quibus bonis etiam

Sed hoc tertium bonum

dl

nunc bone funt muptie.

non fuiffet, nifi Chriftus veniffet.

Ergo.

4

RESPONDEO n.a.

ZA4d 1. dift. Ait, preexftitiffe falvans in a&tu

primo, ac propterea oportuiffe fieri falvandum

confequentia decentie.c. preexftitiffe falvansiu

aCtu fecundo vel decreto, & fieri oportuiffe fal-

h

vandum confequentia neceffitatis. n.

S. Ireneus

tantum voluit dicere, ab eterno extitiffe Ver-

bum, in aCtu primo mifericors, ac potens fal-

Vare peccatores.

Propterea, ne he perfe&io-

nes divine remanerent eternum otiofz, decuiffe,

ut inter creaturas conderetur homo mutabilis in

malum & bonum, ficque permiffione peccati da-

x

retur occafio Deo exhibendi fuam mifericordiam

modis fibi placitis, quin tamen pro modo falva-

ä

tionis neceffario eligeretur Incarnatio Verbi.

ZÁAd 9. dift. Prefundatur ante nos Chriftus

1

anterioritate dignitatis, motivi, & finis. c. an-

Al

terio-

DE NECESSIT. INCARNATIONIS.

195

48

"wg;;

terioritate decreti.n. Senfüs patet ex Refpon-

E

fione ad Objectionem primam. Deus enim fua

decreta non dividit per partes fyftematum poffi-

.

"

bilium, fed fua decreta refert adintegrafy ftema-

j

ta, feu, ut exactius loquar, ad totalitatem fy-

hnM(L

ftematum. Sicut autem in omni fyftemate pof-

fibili partes illius totius habent inter fe quendam

M "

connaturalem ordinem dignitatis, & fuübordina-

sl

lt

tionem objectivam , tanquam membra unius ma-

p

gni corporis, ita Deus, prz«eligendo aliquodin-

l

n

J

tegrum fyftema naturz & gratie ob complexum

omnium bonorum & finium in tali fyftemate re-

peribilium , eoipfo vult fingula membra illius fy-

ftematis in eo ordine & gradu, in quo obje&tive

ln

funt, & infuper à fingulorum membrorum boni-

i

tate tanquam motivo & fine partiali finit fe mo-

veri ad preeligendum potius hocfyftema prz alio

5104

fyftemate.

In hoc ergo fenfu verum eft, quod

fandi

Deus praeligendo inter infinita pothbilia fyfte-

Jvb

mata nature & gratiz prafens fyftema coordina-

fl

J

verit Chriftum cum aliis conpartibus tanquam

.z

fundamentum, & etiam in ordine motivorum

tifeV

jl

partialium magis refpexerit ad bonitatem , que

otetyi

in hoc fyftema refunditur ex Chrifto, quam in

w

bonitates aliarum partium hujus fyftematis, quam-

Nio

vis nullam partem decreverit decreto folitario &

u

abfoluto feorfim, fed tantum uno decreto totum

peca'

fyftema.

f

ZÁd.3. dift. Docet, in Paradifo matrimo-

o

nium habiturum fuiffe fignificationem Sacramen-

W

ti relate ad individuam vite focietatem inter

"

conjuges. C. relate ad unionem Chrifti cum Ec-

clefia. n.

S. Auguftinus ibi expreffe contradiftin-

i

2

guit

!

196

DISPUTATIO

IT,

QS(

guit individuam vite focietatem à duobus aliis

j

bonis matrimonii, nempe à bono prolis, &à

rl

bono pudicitie; additque, tertium hoc bonum,

d

quod nunc in hac providentia eft Sacramentum

$A

magnum relate ad Chriftum, ibi futurum fuiffe

j

yl

Sacramentum parowm relate ad conjuges. Et ad

[

redemptionem aliorum hominum pofterorum

Ade, quorum aliqui fine dubio peccaffent. tr. vi

n

li

prefentis decreti. n.

Alio modo refponderi pof-

!j

fet; D. Auguftinum in aliis locis fupra allegatis

y

docuiffe contrarium, & quidem in Concionibus,

t

ubi mens liberius fua fenfa depromit, quam in

d)

AC

j

Opufculis contentiofis, quale eft liber de nu-

E

ptiis.

In his enim nonnunquam ad retundendos

nd

adverfarios Ecclefi&e fufficit probabilitas unius

r

Q

i

alicujus fententiz inter eas, quas defendunt Do-

1 Mf

&ores Ecclefie. Verum prior Refponfio fuffi-

Pex

cit, & folida eft

W

OsJrcirUuR 4. Qui ordinate vult, prius

E

vult finem, quam media, & inter media vult

ia

prius ea, quz fünt fini obtinendo magis accom-

moda, feu propinguiora.

Atqui Deus ordinate

D

vult, & Incarnatio eft medium magis accommo-

AU

dum feu propinguius fini per creationem mundi

intento.

p

)

Ergo.

Min. prob. Finis à Deo per crea-

n

il

tionem mundi intentus eft gloria Dei extrinfeca.

3l

Sed huic fini eft magis accommoda Incarnatio.

aj

9)

Si Adamo non peccante Chriftus non ve-

niffet, Incárnatio effet bonum tantum occafiona-

*

*

ium. Sed hoc eft abfurdum. Ergo.

At

3

Si Adamo non peccante non daretur In-

lh

carnatio, fequeretur, quod peccatum Adami

h

fuiffet neceffarium ad procurandum tantum bo-

Q

nuin.

DE NECESSIT. INCARNATIONIS.

197

tT

num.

Sed hoc eft abfurdum. Ergo.

Maj. prob.

J

D. Thomas fic ratiocinatur in fimili 1. q. 98. a. r.

Ics

C. ubi quzrit, anin Paradifo extitiffet generatio,

g

fi Adam non peccaffet.

Dicendum , inquit, quod

u

in flatu imnocentie fuifJfet generatio ad multiplicatio-

i

nem bumani generis; alioquimn peccatum bominis fuif-

&t valde mecefJarium , ex quo tantum bonum confecu-

us

J

ium ejt.

RESPONDEO.

u

Ad 1. dift. Prius vult finem & media vici-

n

O

niora prioritate decreti.n. prioritate dignitatis,

motivi & finis. fabdifl. ex prefuppofitione quod

s

"T

eligens per legem prudentiz teneatur eligere me-

