L TzsrMoNiUM JosePHr, ,quo often-

BOHL

»ditur; in morte Ierodis concurrere quatuor

)j

» preefatas Notas Characterifticas, & quidem ve-

p

»ítitas ejufmodi circumftantiis, ut neceffarió

»incidere debeant in annum quartum aut quin-

JD.zdmort Tr. de Incarnatione,

Aa

,tum

SyD

DISPUTATIO V.

n

yA

,tum ante eram vulgarem., Inl. 17. Antiquita-

tum c. 8. fic fcribit: , Herodes morbo pregrava-

[c

tus furia incenfus volebat Judaeorum cun&a

»

» difperdere.

Caufa hujus rei erat, quód cafum

, füum jucundé gentem totam exiftimabat accipe-

»re. Super h&c quogue quidam popularium ho-

D

, minum feditionem excitaverant.

Erat quidam

a

J

p

» judas Zrifei, & Matbias Margalotbi , Legis ex-

i

»pofitores Doctiffimi.

Ifti audientes Regem

»Iorbo pregravatum, & remedii minime rece-

iU

» ptabilem , omnem excitavere Juventutem , ut

D

i

»Opera à Rege contra Legem faCta everterent.

: (

,Nam conftruxerat fupra portam templi aqui-

1v

,lam auream immanem. Prohibet autem Lex

lU

»imaginum elevationes, & animalium pofitiones

&t

W

» conítituere.

Proinde hortabantur illi Legis

du

»Do&ores, aquilam illam (quam Herodes fupra

Qu

» portam templi pofuerat) loco divellcre. Dein-

Tf

, de defertur ad eos repente rumor; Regem vi-

Wtb

D

»ta decefliffe (quando videlicet exiftens trans

Jl

» Jordanem utebatur balneo; & femel ex balneo

ii

J

» olei ita defecerat , ut ab omnibus mortuus pu-

[s

»taretur, ac proclamaretur, ut infra dicetur:)

aE

»Igitur media Die afcendentes evulfere aquilam

&R

» & fecuribus concidere.

Irruente Duce Regis

aop

D)

»cum militibus. omnes continuó fugerunt; foli

Dd

»quadraginta Juvenes remanferunt , quos Dux

iles

» apprehendit cum principibus fa&ti, fuda & Ma-

fuos)

» hia Hos omnes perducit ad Regem. Quos

QU

» Vinculis conítringi precipiens evocavit ex Je-

d

»richunte Judeorum Principes , quibus adve-

ll;

$nientibus Conventus omnium congregatur.

ortt

»Ipfe veró in le&to recumbebat , & ftare non

npOte'

'iæc ]

DE VERO ANNO NATIV. DOMIN. 371

À

» poterat.

Exprobrabat igitur prefümptiones

n

» feditioforum Juvenum.

llli humiliter refpon-

'

» derunt; neque ex fua fententia contigiffe , ne-

Ille ve-

)l"(

»que illa commiffa inulta effe debere.

,I0 Matbiam qui feditionem excitaverat, & ali-

, quos viros ex fociis feditionis illius vivos igni

» contradidit.

Sed etiam luna eadem noéte de-

, fecerat.

Herodem porro amarior in dies mor-

,bus urgebat.

Ipfi tamen fpes falutis multum

Idj

» inftabat.

Medicos advocabat, & tranfiens

aml

ii

» Jordanem fluvium aquis calidis , quz funt cir-

, cà Callioram , die noctuque fovebatur.

Pre-

L

J

, terea vifum eft Medicis, ut eum in dolio oleo

»pleno confoverent, ubi cum miffus effet , ita

»Qdefecit, ut ab omnibus mortuus putaretur.

,Lunc grandis fervorum ululatus exortus eft.

, Cum igitur nulla jam de eo fpes falutis exifte-

»

, Iet, reverfus in Jerichuntem prevalentibus ni-

T

» gris coleris exafperatus eft iniquius, ut ipfo mo-

Al

,riente indignum facinus ageretur.

Venerant

xt

» quippe ex locis omnibus per ejus preceptum

T

» Judeorum optimates ; & erant plurimi ; fiqui-

(

, dem ex omni gente fuerant convocati; adhec

u

»€tiam fuerat mors contemptoribus przcepti

Jüt

» propofita.

Magna igitur Regis furia in omnes

qu

» Concitata eft; propterea culpabiles & inculpa-

u

,biles in hippodromio concludens , dixit ( ad

Wi

,Íuos) cum videritis me animam exfpirantem,

[2

» Circumvallantes hippodromium omni militia,

j

J

» necdum mea morte vulgata, confeftim omnes

»illos inclufos jaculari perficite ; ita fuper fuam

pabu

»mortem

luctum

celebrandum magnificum.

(onf

i

»Hec igitur illo fuis demandante, deportantur

Aa2

, litte-

]

572

DISPUTATIO V.

l,

»littere à legatis , qui ad Cefarem (Auguftum)

,Romam fuerant miffi, quarum hzc erat fenten-

V

L

»tia: Antipatrum (Filium Herodis) in Patris vo-

»luntate dimiffum. |His auditis Herodes pauli-

Ul

[

»Íper animum refovit, fublevatus poteftate,

1L)

»quam acceperat in filium. — Sed prevalentibus

]

s.

, Doloribus interitui propinquabat. (C. 9.) Quee

n

, cum. ad Zntipatrum perveniffent, totus animo

"Tunc cepit cum Cuftode ergaftuli

A l

i

» geftiebat.

t

, de fua dimiffione fabulari. llle cuncta Regi de-

, nuntiat.

'Tunc Herodes, quanquam in extre-

J

,Ino vite teneretur, celeriter necari jubet Anti-

»patrum. "Teftamentum interea fcribebat. His

i

T

» difpofitis quinto die, poftquam .ntipatrum fi-

5 lium necaverat, defungitur, regnans, poftquam

(s

PA

»

ZAntigommn interemit, annos XXXIV. poftquam

, autem à Romanis Regnum perceperat XXXVII.

T

H"L'f

, At Salome & 4lexas , antequam mors Regis di-

» vulgata erat, ex Hippodromio omnes Judzos

I (

At

,abire permittunt ad proprias domos , Benefi-

,cium illi genti preftare cupientes. (C. 1o. )

hd

pI

» Lunc Salome & Zlexas cunctam militiam con-

»gregantes in Amphitheatro , quod Jerichunte

1ebg

Soff

, erat, primüm quidem Epiftolam Regis legi fe-

z cerunt, quam ad milites fecerat ; tunc petitio-

i

Atj

,nes quoque ejus infinuant, ut fimiles fe circa

» AIrchelaum filium exhiberent, quem Regem con-

u

]utai

,Ítituit. Fit continuo fragor ingens, honoran-

,tium frebelaun , Regemque proclamantium.

dicun

,(C.11.) Dehinc fepulturam Regi przparabant.

;ent:

, AIrchelaus autem per feptem Dies Iu&tum fuper

Wen

!V

, Patrem ex moregerit. Tum tribunal confcen-

litj

I

, dens omnibus benigna loquebatur; ac

roga-

h.

»Dat,

l[*l

DE VERO ANNO NATIV. DOMIN. $73

j

"

» bat, ut nunc fibi parcerent, Regis nomine ho-

» norare.

Suflicere fibi dignitatem poteftatis ,

J

j

» quam tunc firmam effe dicebat, cüm teftamen-

,tum à Patre fcriptum à Cefare firmaretur.

la

Ilh veró, ut plebea multitudo confuevit , in

» lpüb primis diebus videntes Regis lene Princi-

3 )

» pium ,

voluntates füas laudxbus efferebant.

C

» Dein

ad numerum petitiones

vertuntur

u

» Alii fun&tionum publicarum lzvigationem cum

Pars vin&torum folutio-

uj

» clamore poftulabant.

[u

»nes petebat; alii gravedines in emptionibus &

Ant

"Zrcbelaus

»Nundinis auferri vociferabantur.

v

W

» porro in nullo illis contraria refpondebat. De-

VU

"

»hinc ad facrificia Deo offerenda convertitur

J

»(C. 13.) Cüm hec interim aguntur, congre-

»gantur Judeorum Juvenes plurimi, & coepe-

»runt de morte Matbie, aliorumque cum eo ab

lh

p

» Herode interemptorum tumultuofa voce cau-

n

» fari

Congregabatur magis magifque numero-

lu

AW

»Íía multitudo, & ultionem mortuorum fieri ab

(C

» Archelao pofcebant fuüppliciis eorum, qui fub

Q d

» Herode fungebantur honoribus

Zrchelaus an-

jet

»nuebat; fe de eorum petitionibus legitimé di-

D

»ípofiturum, quando ex precepto Cwfaris cum

i

I

» firmitate Regni (Roma) rediret.

Sed amplior

]

a

»fremitus & turba movebatur, concurrente et-

M

»iam plurima multitudines quod illa tempeftate

» Jud&is dies feftus imminebat , quando Azima

$ N

wdam

» fecundum obfervationem paterni moris exer-

» cent: Pafcha enim illa feftivitas vocatur

Sed

m

j

l If

u

»juvenes, qui feditionem excitaverunt, S'udam

» Matbiamque lamentantur, & perfiftebant in tem-

x

» plo

ZIrchelaus , ne in deterius eorum procef-

J*

Aa3

»ffet

DISPUTATIO V.

VH

374

Ce-

i

»fiffet audacia, cun&am mittit militiam.

ä

[

duntur ab equitibus circiter tria millia homi-

,num. Ceteros ad fuas regiones difcedere ju-

[

i

5 " bet Zfrcbelaus.

Quique continuó difcefferunt

(

»feftivitatem deferentes minimé celebratam.

jl

il

5 » Interea rcbelaus ad mare proximum cum Ma-

1000

» tre defcendit.

Obviam fit Zrcbelao Sabinus Cae-

» faris Curator earum rerum, qua in Syria poffi-

at

agl

debat, in Judeam pergens, pro confervatione

» thefaurorum Zerodis; quem arus ab hac in-

(dit|

iil

» tentione revocavit. (C. 14.) Sed cüm Romam

""

» navigatTet Zfrobelaus , Sabinus aícendit in Jerofo-

,lymam, &aulas regias obtinet. (C.16.) Zr-

t

Euf

, cbelao veró apud Romam commorante aliorum

»negotiorum principia pullularunt; quorum

A.hem

» h&c erat caufa

Venerat Romam Legatio Ju

X

TOU

» deorum, petentium, ut fuis Legibus viverent;

» qui ceperunt pro diffolvendo Regno multa lo-

BUA

diniü

» qul

Petebant ergo, ut eorum Provincia Re-

» gibus careret, & Syriz jungeretur, ut ab illis

RA

» Judicibus regerentur

Cafar hinc inde que

i

fl

» dicta funt audiens ,

conventum dimifit, & poft

» paucos dies Arcbelaum quidem non pronuntiat

f

Tenit

»Regem: Dimidie vero Judez Regionis, quzx

» Herodi tributa reddebat, tetrarcham conftituit.

j

Alteram dimidiam bifariam diftribuit alteris

IU

Aiitis

Herodis Filis, Pbilippo ícilicet & Zfntipe , hoc

» eft, Herodi Antipe, qui contra fratrem Zfrcbe-

p

laun de Univerfo Regno certaverant

Et huic

At ]

» quidem Regio trans Jordanem Galilea tributa

im(

» reddebat; Pbilippo autem Batanea cum tracho-

qqu

Ceterum

, nitide & Auranitis reddebat talenta

Qj

"Archelao S'dumea & S'udea & Samaria

Et hzec

,quidem

| À

|

|

DE VERO ANNO NATIV. DOMIN. 375

!

» quidem de Filiis Herodis ordinata funt. (C. 18.)

i

» ZIrchelaus autem tetrarchiam fufcipiens mox ut.

d

» Judeam attigit, S'eazarum de Pontificatu remo-

i

» Yiti

JEdificat etiam in Jerichunte aulam Re-

d

» giam cum decore & elegantia mirabili. Interea

uj

/

»decimo anno Principatus Archelai Primates

2

» Judeorum non ferentes ejus Tyrannidem apud

Tj

» Ceefarem accufationem inftituunt: Zfrcbelaus in

TT

»exilium trudi precipitur in Vienna Civitate

Zrcbelai/ vero Re-

lit

» Galli& habitaculo tributo.

ln

» gio tributaria facta Syrie difpenfationi conjun-

Interea Cirinus vir confularis à Cefare

of

» gitur.

L

» deftinatur , cenfum in Syria difpofiturus, & do-

AUL

» mum Zfrcbelai redditurus. (L. 18. C. 1.) Cirinus

WW

» autem unus de his, qui femper in Confultatio-

» ne congregabantur, vir per omnium Magifte-

» riorum & Principatuum officia celebratus , per

il

»cun&as adminiftrationes Conífulatus culmen

r'

» aícendens, & in cun&is adminiftrationibus cla-

M

T

(

» ruscum paucis venit ad Syriam, Ceníor gentis à

D d

» C&fare deftinatus, & appretiator uniufcujufque

A

»fuübítantie. (C.».) Mittitur etiam cum eo .Co-

u

Dæ

»fpinius poteftatem omnium Judaeorum gerens.

QD

» Venit etiam Cirinus Jude&am ; nam difpenfatio-

quU

» ni Syrie fuerat adunata, univerforum depreda-

»turus fubftantias.

J

Porro Judsi , licet in ipfis

»initiis defcriptionis nomen dirum haberent ,

hii!

» perfuadente SJazero Boethi, filio , depredari

(

j

» fuas permifere fubftantias. (C.6.) Herodes au-

»tem & Philippus tetrarchiam fuam eorum unuf-

j"

au

»quifque fufcipiens, JHerodes Sephorin muro cir-

»cumdedit ; Pbilippus autem Betfaidam proximam

; Ü

L

»ftagno Genefar edificat, Copinio illo tempore

p2

»Judsa

&i

376

DISPUTATIO V,

J

» Judtam adminiftrante. (C. 7.) Copinius autem

M

j

»non poft multum temporis Romam revertitur,

» cui fucceffor regende provincie Marcus effici-

(

y

»tur. Sed huic quoque füccedit Zmnius Rufus,

»fub quo etiam Cefar emoritur, Romanorum

i

hn

»[ecundus Imperator in imperio annos LVII.

lUWP

»advivens , menfes VI. ex quibus XIV. annis

LO

» Intonius cum eo Reipublice gubernacula rexe-

kmrm

» rat.

Huic füccedit. T'iberius INero, füb quo

!

»quintus Judi&orum reétor alerius Gratus effici-

»tur ; n Rufi fucceffor.

Et Gratus Romam

(

'.

j

l

j

»revertitur, poftquam annos XI. in Judza com-

jüü

» pleverat.

Huic fucceffor Pontius Pilatus effe-

[

4

Vil

A

» us eft. . Herodes autem tetrarcha ad magnam

»amicitiam Tiberii pervenit, sdificans Civita-

W

»tem, quam ejus nomine Tiberiadam denomina-

hbl

» Vit, in regno Galilec juxta ftagnum Genefar.

Gl

»(C. 8.). Pilatus autem Judzze rector exercitum

K

Vi

(f

» de Cefarea fecum affümens tendit ad Jerofoly-

hr

»mam, ut Leges folveret Judeorum.

Voluit

At ]

» etiam ex opibus templi aquzedu&um in Jerofo-

H

ij

1

»lymam fabricare.

Sed Judai non libenter ac-

m

»Cipiunt. Plerique maledictionibus utebantur,

ytuc

» contumelias quoque jactantes.

Ille veró dato

n

»figno militibus, ut Judeos invaderent. Mili-

Mim

» tes, ampliora, quam juffi erant perpetrantes,

QQuis

» multitudinem magna Cede profternunt. (:9,

mp

j

» Fuit autem iifdem temporibus dfefüs.

Hunc

lnc

»cum Pilatus in crucem agendum decreviffet,

r

» apparuit tertia die iterum vivus. (C. 11.) "Tunc

» Pilatus , poftquam in Jüdza decimum annum

I

T

» complevit, pergit Romam iellii juffione com-

D

ld

»pulfus, Sed antequam Pilatus Romam veniret,

dq

» Tibe-

DE VERO ANNO NATIV. DOMIN. 377

t

Vitellius

It

» Tiberius ex humanis rebus abfceffit.

, autem , qui per id tempus gerebat Principatum,

[

»(C. 12.) Veniens in Judeam, afcendit Jerofoly-

J

» mam , & erat tunc feftivitas, que Pafcha voca-

,tur. (C. 13.) Tunc etiam Philippus Herodis

»(Antipe) frater vita defungitur, vicefimo fe-

» cundo anno (prout antiqua verfio Latina legit).

li

»,imperante 'Tiberio; ipfe autem per annos

lii

» XXXVII. re&or advixit. (L. 18..C. 15.) Cajus,

äz;e&:

,ut Herodem füfcepit, qui tetrarcha erat Gali-

ln

»1&2 , confeftim Zgrippe fufcepit Epiftolas, qui-

(

, bus accufationes continebantur Herodis. Tunc

Ti

»Cefar veram credens accufationem : Tetrar-

tAt

,»chiam ejus abftulit, & Zgrippe regno conjun-

»Xit; ipfum autem eterno condemnavit exilio,

»habitaculum illi conftituens in Lugdunenfi

, Gallie civitate. ,

Etl1.19. c. 7- , Rex Zfgrippa

»continuó ventris dolore vita privatus eft, ha-

:.rofo;i

»bens annum «tatis LIV. regni veró VIL qua-

Vdii

»tuor namque füb Cefare Cajo regnavit annis;

nl

» Philippi quidem tetrarchia potitus per trien-

Va

,niums quario vero Herodis ( Antipe) quoque te-

i

» wrarchia adjunGa.

Tribus porro reliquis füb

» Claudii Cefaris Imperio exais. ,

Hucufque

VEI(-'F

)

teftimonium Jofephi, quod , cüm in pun&is pre-

p

cipuis fine ullo annorum notabili difcrimine cum

EnL W

Scriptoribus Romanis concordet, fundat mora-

if

lem certitudinem, eum faltem ultra annum non

aberrare.

Y

dett

Ij

am fuüpereft, ut oftendam, quatuor Notas

Characterifticas, à Jofepho ad annum obitus He.

?

rodiani affixas, tantüm concurrere in anno quarto

J[fwnf'f

vel quinto ante /Eram vulgarem.

1

De-

Aas

DISPUTATIO V.

J

378

DrMoNsTRATIO l. Zmus XXXIV. à mor-

h

te Zintigoni incidit in annum quartum ante ZEram vul-

qu

Id fic demonftro.

garem.

Mors Zntigoni con-

W

tigit füb Confulatu Marci Agrippe & Caninii Galli,

Cüm ergó Confulatus Zegrippe & Caninii incidat

in annum 38. ante /E. V. prout patet ex Catalo-

go Confulum fuperius demonítrato; fa&a fub-

)

tractione 34. annorum neceffe eft, annum 34. à

n

morte Antigoni incidere in annum quartum an-

"J

te E. V. Quod autem mors Antigoni contige-

um

rit füb Confulatu M. Agrippe & Caninii Galli,

oftenditur ex Jofepho , qui L. 2o. C. 8. fic fcri-

bit: Hunc (A NTIGONUM ) cüm tres annos ac toti-

ul

ij

dem menfes impera[let Sos1us &? HgnonEs obfi-

y

A

M

dione expugnarunt ; abdu&timque Zfntiocbiam morte af-

ii

fecit. dAntonius.

Et 1. 14. C. ult. Hec paffio Serofo-

]i

Dymorum Civitati contigit Confaülibhus MARCO A-

Piri

GRIPPA (? CaN1DIO (CANINIO) GALLO,

ln

Pl

cente[ima &^ ottuagefima quinta Olympiade , tertio men-

Mi

J

fà; in celebratione jenuniorum, tanquam rever fa tempe[Ta-

i

1te, qu& fub Pompejo Sfudeis illata eft. — INam tunc eo-

AP*

jl

dem die Captioitatis viginti feptem anni mofcuntur.

Ill

HrnRonrs autem veritus , ne cu[loditus Zntigonus

TT

Senatui demon[iraret , quod oporteret filios fuos regnare,

d

jl

muliis pecuniis compulit AN T ONIUM, ut ANTI-

I(éf

GONUS interficeretur . quod cim fattum fuilfet , He-

Dmmn

vodes metum depofuit.

üm(

DgwoNsTRATIOIL Zmnus XXXII. ex quo

ln

Herodes à Romanis regnum accepit,incidit in anmum quar-

tun ante /Eram -vulgarem.

Id fic demonftro.

if :

b

Herodes fuum regnum à Romanis accepit fub

hi

Confulatu Caji Domitii Calvini , €&? Caji Afmii Pol-

m

liois, prout Jofephus. teftatur.

Cüm ergo

TAl

hic

DE VERO ANNO NATIV. DOMIN. 379

)

7

hic Confulatus incidat in annum 41r. ante ZE. V.

?

prout patet ex Cathalogo Confulum fuperius de-

,.

monftrato ; neceffe eft, ut facta fubtractione

AT

annorum 37. annus ultimus regni & mors Hero-.

dis incidat in annum quartum ante 7E. V. Jofe-

phus L. 2o. C. 24. fic fcribit: Cum HERODES

(ab Antigono ope Parthorum pulfus) triremes

conftruxifJet , Romam perrexit , ubi & N'T ONYO retu-

ij

lit, quod Partbi AN TIGONUM Regem ordina[Jent.

Ti

Cinm «erà Senatus commotus fuif[et , decreverunt , eum

: Gaül'

creare Regem.

Herodem autem primo die Regni vita

df

privavit AN TONIUS, cujus initium fuit centeftma

I

octogefma quarta Olympiade , Confulibus GAj o D-

METRIO (Dowrrro CarvriwNo) fecundo 67

Gajo Afione.

DrMoxsTRATIOIIL Quod Filii Herodis fuo

Q

Patri fücce[Jerint. anno quarto ante. /Eram vulgarem.

Id demonftro inprimis circa Zrcbelaum. De hoc

AVLLL.

Jofephus l. 17. c. fcribit; eum fua tetrarchia Ju-

ni

dee exauthoratum fuiffe anno decimo , prout

Lt

fuperius oftenfum eft. — Decimo anno , inquit Prin-

at

cipatus Zrebelai Primates S'udeorim mon ferentes ejus

Áiis

Tyrannidem apud Cefarem | accufationem — infLituumt.

m

"rchelaus n exilium trudi precipitur.

Interea Cirinus

à Cefare deftinatur ,. cenfum in. Syria difpofiturus , &?

u

li

JIDomum . drcbelai redditurus.

u

J

Etl.18.c-2. Jent

etiam Cirinus in fudeam. — Et l. 18.c. s. Cirinus opi-

j

bus reflitutis Zircbelai , defcriptioneque. perfetta , que

a

fatta eft. tricefümo feptimo anmo , poftquam Zntonius -

Va

&iaco Bello fuerat fuperatus , Sfoazerum Pontificem de-

ponit.

Jam veró ex Hiftoricis Romanis conftat,

üCCEä

Pugnam AG&iacam factam effe füb Confulatu O-

CTAVIANI ÍMPERATORISII & VALERII

(üt

MMe[fala

J/

380

DISPUTATIO V.

(i

Meffala Corvini , qui incidit in annum 32.ante JE.-

fif

ram vulgarem , prout patet ex Catalogo Confu-

j

lum fuperius demonftrato.

Jam fi anno 32. an-

te /E. V. addantur anni 37. fiet annus 7. /Ere

[j/1]

vulegaris , quo illa reftitutio opum & Domus Ar-

chelai facta eft. Si fubtrahuntur anni ro. quibus

WJU

1

(

Archelaus füuam Tetrarchiam poffedit, & unus

annus, quem Cirinus infumpfit in cenfitione bo.

f

norum, inter exauthorationem Archelai & refti-

M

tutionem bonorum intermedius, fiet annus ante

)

A. V.4. adeoque mors Zerodis figetur ad annum

P

quartum ante ZE. V.

CiRcA PuiriPPUM , alterum Zerodis fi-

lium, idem demonf(tratur ex Jofepho , quod fuo

r u[JJ

Patri fuccefferit anno quarto ante /E. V. nam Jo-

g

,am

fephus l. 18. c. 13. fcribit: Philippus vita defungi-

iur , vicefimo fecundo anno. imperante T'iberio.

Tpfe

,b

autem per annos XXXVII. ReGor advixit.

Dein

,b

l. t9. c. 7. teftatur , Herodem Agrippam quarto an-

iT

no ante obitum Caji Caligule, & imperium Clau-

"-

iNam de

dii Philippo in fua Tetrarchia fücceflitie

db

Herode Agrippa loquens ait: Zgrippa vita priva-

&is,

Uus efL babens anmum ARegni VIL. quatuor namque fub

b

Cajo Cefare regnavit annis ; Philippi Tetrarcbia poti-

ij

tus per triennium ; Quarto verà Herodis quoque Tetrar-

ite

cbia adjuntta. Tribus reliquis fub Claudii Cefaris im-

qurt

perio exattis. Cüm ergo conftet, Caligulam obiif-

mtipz

fe, & Claudium fuccefliffe fub Confulatu Acerro-

Q (

mii Proculi , & Pontii Nigrini , qui incidit in an-

iLl

num 36. /Erz vulgaris, fi ab his fübtrahantur 37.

ln

& quatuor , fiet annus quartus aut quintus ante

li t

JE. V. prout quisque hos annos completé aut

Jifer

incompleté fumendos duxerit.

N

CiRCA

DE VERO ANNO NATIV. DOMIN. 5381

n

CiRcA HERODEM ANTIPAM , tertium

W

filium Herodis , quod fuo Patri anno quarto an-

)

te /E. V. fucceflerit , id duo indicia evincunt 5

inprimis videlicet Nummus Herodis Antipe , in

Secundo an-

T

quo fcribitur Tetrarcha anno 43.

[

M

nus ejus exauthorationis , qui fuit Caji Caligule

quartus , hoc eft 39. annus /&. V. De ejus ex-

IU

authoratione Jofephus 1. 18. Antiquit. c. 15. fic

t

fcribit : , Tunc Tiberius Cajum (Caligulam) füc-

lU d

lj

»Cefforem pronuntians defungitur. Imperavit

ATU

,dies.3. menfes 6. annos 22.

Cajus autem .4-

»grippam accerfivit , & Diadema capiti ejus im-

Ml

» pofuit.

Verum fecundo anno Czji Cafaris 44-

ni li

»8rippa poftulat , ut navigare permitteretur ad

» propria, & permittente Imperatore venit in pa-

»tiam. Etl 19.c.7. Afgrippa vita privatus eft

Quatuor namque

» habens Annum Regni VII.

Ji

» füb Cajo Caefare ( Caligula) regnavit annis, PLi-

r

» lippi 'Tetrarchia potitus per triennium 5

uar-

n

»to veró Herodis quoque Tetrarchia adjuncta.

Ya

» lribus reliquis fub Claudii Cafaris imperio ex-

,a&is., ltaque i anni 43. quibus Herodes An-

vimyi

M

tipas fua Tetrarchia potitus eft, ab ifto anno quar-

a

to Caji Caligule , feu 39. /E. V. fubtrahantur, ma-

ii

nifeftum eft; ntipam fuo Patri fucceffiffe anno

(

quarto ante /E, V. Caterüm nummus Herodis

Antipz , à variis Authoribus explicatus eft , in

!J

gt

jatl

quo teftatur, fe hunc nummum cudiffe anno

XLIII. fuz Tetrarchia.

cidii

Infcriptio Nummi , prout exhibetur à Bjan-

hi

tbino tom. 2. fol. CLXV. & à Patre Monelia in

qu'mïi

Differt. de Annis Chrifti , edita Roms& 1741. &

o

in l'Academie Royale des belles Lettres Tom. 2.

(

part. 2.

j

382

DISPUTATIO V.

part. 2. f. 187. fic habet: Cajo Cefare Germani-

)

co Auguíto Herodes Tetrarcha anno XLIII.

ia

i

t

TAIQ. KAICI. I'EPM. CEB. HPOAHC. TETPAP-

*HC. IZ M. T.

j

«

In hac infcriptione per L. fignificari Annum,

A

quia veteres Annum Lycabantas vocabant, Anti-

iv

A

quariis notum eft.

am veró , cüm ex haétenus dedu&is clarum

fit, Herodem obiiffe anno quarto ante 7E. V. i-

dem evincitur ex Ecrvprsr LuwxARr, qua te-

fte Jofepho przeceffit mortem Herodis & Feftum

[v

Pafchale.

Ut veró oftendatur , nullam reperiri

Agg

Eclypfin , que mortem Herodis & Feftum Pa-

xf

fchale congruenter ad feriem a&orum prscedere

h

lu

potuerit , nifi annus ante /E. V. quartus aut quin-

tus, à Fevreto, peritiffimo Aftronomo in Gallia,

m

omnes Eclypfes Lunares exacto calculo deduc&te

hi

fuere , qua intra octo annos ante /Eram vulga-

tlinih

rem contigerunt.

Intra hos o&to annos reperit

li ]

tres Eclypfes , que Feftum Pafchale preceffe-

EU

rant, & Jerofolymis erant vifibiles.

Prima con-

W

tigit anno quinto ante /E. V. die 23.Martii. Ve-

Jntigi

Werf

rüm quia in hunc ipfum diem incidit Feftum Pa-

fchale , & illa Eclypfis , que mortem Herodis

db

preceffit, eo ipfo etiam preceffit Feftum Pafcha-

Tous

]e duabus aut tribus Septimanis,. non videtur de

LM

ifta fermonem effe apud Jofephum. P. Lamy,

]

& Fevretus quidem obfervant , quod illo anno

lt

ZEquino&tium inciderit in diem 22. Martii, ho-

MU

ra 5. pomeridiana, ita ut dubitari poffit, utrum

PJTMm

Judæi Plenilunium altero die hora 9. pomeridia-

na

EU

DE VERO ANNO NATIV. DOMIN. 383

Y

na fuübfecutum habere voluerint pro Pafchali.

w!l

Verüm inprimis hoc dubium leve eft; cüm di-

h

ftantia Plenilunii ab /Equinoctio fuerit integre

diei, adeoque fufficiens ad hoc, ut haberi potue-

rit pro Pafchali ; dein veró, (i quis hanc Eclypfin

lm'

à Jofepho defignari voluerit, fequetur omnino,

l.

mortem Herodis quinto anno ante /E. V. conti-

gitfe.

j

Secunda Eclypfis contigit 13. Martii anno

i

quarto ante /E. V. & hec exacté cum teftimonio

1

Jofephi congruit. '"Tertia Eclypfis contigit 10.

hr

Januarii anno unno ante /E. V. Quodfi de ifta

"

Qf

loqueretur Jofephus , fequeretur nihilominus,

n

Chriftum biennio ante /E. V. natum effe.

Ve-

n

od

rüm huic Eclypfi obítat , quód à Pafchali Fefto

2f

illo anno incidente in diem 7. Aprilis , nimis re-

dU

mota fit; dein veró ac potiffimum, quia die 1o.

iduds

Januarii Herodes adhuc erat Jerofolymis, prout

nur

colligitur ex Evangelio & ex Traditione , quoód

Magi Jerofolymis ab Herode de ortu ftelle in-

um

p

terrogati fuerint, quod in Januario contigit; e-

hi

contra illa Eclypfis , de qua loquitur Jofephus,

contigit, dum Herodes ex balneo Transjordano

attl

ii

reveríus eft Jerichuntem , ubi etiam in eo mor-

nl

bo obiit.

Ceterüm de his octo annorum Ecly-

pfibus P. LAMy in Zpparatu Cbronologico Part. 1.

umh

i

C. 8. $.4. 5. & 6. fic fcribit : Subjicio calculos , quos

)l

rogatu meo fubduxit , & ad me mifit vir incredibilis di-

ligentie & fagacitatis in Rebus Zdflronomicis , SFoannes

ü

M

le Febure , Socius Regie Zcademie Matbematicorum

Parifienfium.

Intra octo annos , intra quos ne-

Omtu

lypfes

) pDEf

feITariö revocandus eft obitus Herodis, Ec

Lune

ll

384

DISPUTATIO V.

Lunz Jerofolymis vifibiles calculo fubduxit ide

7

Aftronomus , ut fequitur:

Ante /E. V. anno

Ni

8

INulla erat

fibilis.

Jerofolymis Lunze E/clypüs vi

Nulla contigit Lunz Eclypfis.

|M

O -

Nulla fuit Jerofolymis Eclypfis Lunz vi

fibilis.

i

TM

Duas totales Eclypfes fieri contigit ;

M

Primam 23. Martii.

Hora 9. vefpere.

Secundam 15. Septembr. Hora ». in nocte

Defecit Luna 13. Martii.

[

tina.

Hora 3. m'atq

j

Non defecit Luna.

2

Nulla erat Eclypfis vifibilis.

g

Fuit Eclypfis Lunz totalis ro. Januarii ,

1

Hora I. matutiria.

ä

ï

1

?)

Alia incidit in 29. Decembris, Hora 5. fe-

]

]

rotina, 15. minutis. Lata fuit fex digi-

tis. Sol autem hac die occidit Jerofo-

lymis Hora quinta,

l

—

ET

Á

u at

—

-

Em

-2 —3

i

z

——

r r n

CORX - x XX

ä

j

Ti

iP)

Tabuls

ld

DE VERO ANNO NÁTIV. DOMIN. 385'.

ii

'Tabula

Noviluniorum & Pleniluniorum Pafchal,

ex Fevreto.

!m

N ov,ilunia—

Pafchglia.

dj

Anni

Aunní

Ante

ab U.| Periodi

j

C. iJulianz.

Menfes. l Horz.

m

-

ia

I2

Martii

Matut

T

746

4706

747

4797

390

Martii

D

Serot.

748

4708

20

Martii

--

Matut

749

4709

8

Martii

Matut

759

4710

27

Martii

6

Matut

1j

16

Martii

IO

Serot.

751

4711

LE

752

4712

4

April.

Serot.

i)[ä

133

4713

- o X05).RUCQ OV7-J oO

24

Martii

Serot.

(

il

Plenilührig:

4706

26

. Martij

Serot,

746

Serot.

747

TT

14

. April,

748

4708

4

. April

Matut

4709

23

Martii

Serot

789|

749(

4710

L

April.

Serot

4711

31

Martii,

Serot

751|

Zä

Serot

792

4712

- Tt9 O00 - CA CA^ OO

19

April

Serot

753! 47!3

7

April

3

Huic teftimonio ac Calculo F evreti fubjungo

aliud P. Nicafü; Grammatici , S. J. Attronormi peri-

JD..Amort Tr. de Incarnatione,

Bb

tiffi-

(Bl

386

DSPUTATIO V.

J

tifimi, & Amici mei, dum in vivis ageret, cha-

[

riffimi, & ob Commercium Epiftolare, quod cum

plerisque Europ& Aftronomis habuit , notiffimi.

.

DN

Is in fuo libro, quem de Zra infcripfit, atque In-

M

golítadii 1734. edidit , Se&. 3. c. 4. fic fcribit:

Subdu&tis Calculis Lunarium Eclypfium compertum ba-

beo ex Tabulis Hirianis, Plenilunium verum Sferofoly-

mis anno S'uliano 41. die 23. Martii media circiter bo-

va poft. okavam ve[pertinam commi[Jum e[fe , centraliter

fer deficiente fydere ;; adeoque Lunaris ille defectus ab

Md

initio ufque ad finem.in Horizonte Sferofobymitano fpetta-

vi potuit.

Phenomenon equale alterum exbibuit. dies

Ml/l

15. Septembris anno eodem , quando dimidia pene bora

ante mediam nottem. Solymis centrum umbre terre medi-

tullium difci Lunaris fabiit. /nno autem 42. die Mar-

ij 13. bora matutina tertia defettio Lunaris contigit in

lo

Jücra urbe integré confpicua Luminari ultra novein digi-

, d

tos obfcurato. — INotandum autem propter Calendarii u-

liani labem. ((que duravit ab anno S'uliano 36. ufque ad

a

UM

annum S'uliamum 49. prout videri potefl in Petavio.

1N

IT

l. 4..€. 3. S. quocirca)) biduo fuccidendos ante motata-

j

z

vum Eclypfium dies. . 4nno S'uliano 42.. Pafiba u-

deorum incurrit in diem decimam Zdprilis , anno Sulia-

nj

no. 43..in trigefimam Martii.

&

Hucufque P. Nica-

r

fius Grammatici , qui à Rege Catholico in Hifpa-

niam vocatus eft ex Univerfitate Ingolftadienfi

Am p

VU

pro reftauranda fcientia Aftronomica ;. fed cüm

experiretur debita non provideri Inftrumento-

Qg

"n

rum artis fübfidia Germaniam repetiit. Tertium

teftimonium eft Petavii ,. qui in fua Chronologia

* Q

tom. 1. l. 8-c..13. fie fcribit : - Calculus Lunaris de-

A]

Aff

(f

liquii , quod incidit anno Periodi Tuliane 4710. Sfulia-

V. op-

Iu

m42 fub'I-:-ï.erodfs-abz'?um ante /Eran?"Cbri/li 1

d

RIX

m

DE VERO ANNO NATIV. DOMIN. 387

pofitio media Lutetie fatta eff Martii XII. bora 13. à

) qu')«

J

media notte , Sferofolymis bora 15. 48/. Digiti Eclipti-

"

ci 6. & paulo plus. — Initium Eclypfis ( Parifüis ) bora

1.17'. Medium bora 2. 45'. finis bora 2. 16*.

li

W;r'

$. VI.

10

ARGUMENTUM Il.

i

(fà

Moraliter certum e[2 5 Chriftum paffum effe füb

1j

Con/ulatu duorum Geminorum.

lhj d

Ergo etiam

117

moraliter certum e[? , eum natum efe pluri-

bus annis ante ram

TT À

|

l

lr

X

«ulsarem.

hoc argumentum valeat ; duo mihi often-

U:

denda funt.

Wäïu?*

Primb , quód Confulatus duo-

T

rum Geminorum incidat in annum 28. /Era vulga-

ris , & quód Chriftus obierit anno atatis 33. Ex

ais

hoc enim per fe confequitur, Chriftum jam fuif-

Qr t

fe natum ante /Eram vulgarem quinto aut fexto.

bj

Secundó , quód Chriftus revera crucifixus fuerit

m

fub Confulatu duorum Geminorum.

i h

o ite

' Circa primum non eft magna difficultas. Id

enim patet ex Catalogo Romanorum Confulum

agolf;ci

fuperius demonftrato.

Quód autem Chriftus

M

anno zetatis fue 33. paffus fit, non indiget pro-

ininu:

batione , cüm Evangelium D. Lucz c. 3. tefte-

M

tur ; eum baptizatum fuiffe anno ctatis quafi tri-

Chro

gefimo ; &feries Hiftorie Evangelice omnium

lil

confenfu monftret , eum poft füfceptum baptif-

TU

mum adhuc przdicationi per integrum adhuc

biennium vel triennium fefe impendiffe.

*cwlïi-ä

Bb 2

Ita-

1

388

DISPUTATIO V.

j

Ttaque relinquitur folüm demonftrandum fe-

cundum , quód Chriftus fub Confulatu duorum

j

,ï

Geminorum , videlicet Rufzi Gemini , & Rubellii Ge-

mini mortem fubierit. .

J

j Iä

Id veró oftenditur ex conftanti traditione SS.

Patrum & Ecclefie ; que uniformis traditio , cir-

lys

cumflantiata , intrepida , & circa rem publicam , omni-

um fummz attentioni expofitam , mullo perito

Scriptore quoad fubftantiam repugnante , pro Ar-

gumento ad minimum moraliter certo haben-

da eft.

lnii

I. LacrTANTIUS de vera Sapientia l. 4. fic

L

n

habet: JDuobus Gemünis Confulibus J'udei Chriflum

bj

ante diem 7. Calend. April. cruci affixerunt.

Tnn

II. D. AvucusrTiNUvs 1. 18. de Civit. c. 54.

noi

Mortuus efd. Chriflus duobus Geminis Confülibus 8. Ca-

L

lepd. Aprilis.

II. AxNTIQUISSIMUS CaTALOGUs Ro-

manorum Pontificum tempore Liberii Pape confcri-

ptus, qui extat in Propyleo Henfcbenii , fic habet :

tdot

Amperante T'iberio Cefare pa[Jus eft Dominus nofler re-

Jüs Chriflus duobus Geminis Cofs. 8. Calend. A4prilis.

de

BI

IV. SurPiTIUS SEvERUS l. ». Hift. affe-

lvi

rit: Chriffum Dominum crucifixum Rufio Gemino , &

l

Rubellio Gemino.

&t p

tun(l

V. VICTORINUS ÁQUITANUS in Cano-

4m m

ne Pafchali: Crucifixio Chrifti duobus Geminis Ruff.-

no 69 Rubellio.

ET

| dic:

VI. InATIUS in Faftis à Sirmondo editis :

Ü

Rufo & Rubellione bis Cofs. pa(fus eft. Chriftus die de-

N

cimo Calend. 4April. & vefurrexit octavo Calend. eaJ-

dein.

n»&E'

VII.

' b

|

DE VERO ANNO NATIV. DOMIN. 389

VIIL. AN T1QUI CATALOGI Confulum apud

1

Cufpinianum habent :- PafJum effe Dominumnofirum

E

l

Siefum Chriftum Cofs. du

obus Geminis.

VIII. CepRENus: Exattius tempus ifHius fup-

Joue.*

plicii à Romanis. eft notatum eveni[Je , mimirum Gemi-

"Mi

nis Cofs.

$. VIL

n

ARGUMENTUM 1II.

) hab;

Moraliter certum eft, Chriflum pa[fJum effe Feria

4b

V, die 33. Martii , eumque diem fui[e Parafce-

orju

ven, feu praparatorium ad Pafcba. — Ergo et-

iam moraliter certum eft , Chriflum e[fe pa[Jum

25

m

anno 28. ZErc 'vulgaris.

Dico

26*

Martii,

]

AB')

quia aliqui Scriptores oeteres pa[[ionem Do-

vjl

mini ad V/ 1. Cal. Zpril. , alii ad

. F'1I. Cal. confignant.

QT

u

ncens, tria mihi

ï Iw»ïfr

Ut

hoc argumentum fit convi

I

uod Chriftus fit

demonítranda funt.

If

paffus Feria VI. die 5

;. Martii , feu quod idem eft

Tié

VIL. vel VIII. Kal. Aprilis.

2. Quod ille dies

a

fuerit preparatorius ad Pafcha. 3. Quod pra-fate

circumftantiz: in nullo alio anno concurrant ,

Qu

quam in anno ZEre vulgaris vigefimo oGtavo.

as

ParuuM : Quod Chriftus fuerit paffus Feria

VI. die 2;. Martii , oftendo ex conftanti traditio-

Nam

E

ne Occidentalis Ecclefia.

i

L S. Hieeor y Tus M. qui vixit fzeculo ter-

tio, & ex inftituto tra&avit hanc materiam, mar-

b

mori incidit Canonem Pafchalem , etiamnum af-

b5

ferva-

390

DISPUTATIO V.

j

fervatum in Bibliotheca Vaticana

ia

riuntur hec verba: H. KAA. ATIPE

, in quo repe-

1

I. IIAOOX XC.

