dam dignitatem infmitam ex bono infmito quod eft

Deus; €& ex bac parte mon potef? aliquid fwri me-

bl

lius eis.

Ia

8. . MaternitasDei dicit quandam affinitatem

d )

cum Deo.

Ergo non poteft dari meritum huma-

'j u

lj

num, cui ea aflinitas fine pofitivainconvenientia

denegari non poffit.

Hnt. prob. D.'Thomas 2.2.

q. I03. a. 4. ad 2. ait: Hyperdulia (qus debetur B.

[2

Virgini) ef] poti[Juma fpecies Dulie communiter fum-

n

pie.

Maxima enim reverentia debetur bomini ex af-

finitate , quam babet ad Deum.

Tj

9. Maternitati Dei debentur gratie majores

rE

n

ac majores in infinitum. . Ergo nulla poffunt po-

rf

ni merita, quibus ille fons gratiarum infinitarum

Tetii

denegari non poffit. 4mi.prob. Matri Dei deben-

Yif

tur majores gratie quam omnibus creaturis aliis

at

Er-

"

l

in ea dignitate maternitatis non conftitutis.

ii

go debentur majores ac majores in infinitum.

ts (

c. patet , quia funt poffibiles creature plures ac

u

plures in infinitum. — Znt. prob. Decet, Matrem

Dei à Deo honorari, ac majoribus gratiis cumu-

d

lari, quam omnes alias creaturas puras.

Id

iO.

Quando Patres dicunt, quod B. Virgo

uonpo?

fuerit merita maternitatem, aut quod fuerit di-

g

gna ifto honore, poffunt intelligi de merito con-

gruo late di&to.

Ergo nil cogit, ut ftatuatur ex

"

(

iis meritum de congruo ftrictediéctum. nt. prob.

tf

U

Quando loquimur de perfona affecuta inopina-

d

tam fortunam, aut favorem primarium princi-

pis,

DISPUTATIO il

)

238

j

l

pis, aut Officiumi excellens, ad quod nequidem

i

afpirare unquam aufa fuerat, dicimus; quod fue-

b

a

rit digna illa gratia, & quod eam merita fit ob

du

preclaras dotes, ob probitatem morum, velob

juftitiam, velob fidelitatem &c. etiamfi centum

REUX

[

I

alie perfong in regno fint, qui fimilem habent

capacitatem vel meritum. . Ergo manifeftum eft,

2

À

in communi modo loquendi non fignificari hujus-

d

modi terminis meritum de congruo ftricte di&tum,

cui donum convenienter denegari non poffit, fed

L

lJate dictum.

ia

RESPONDEO

hr

il

Ad 1. n.a. ad prob. dift. INon fic folent lo-

DP

[

li

qui, qui à premiante non funt preelecti & fpe-

cialibus mediis inftructi ad promerendum bra-

]i

)

I

vium.c. qui funt preele&di & fpecialibus mediis

inftru&ti. n.

Sic fi Rex donaret gregario militi

I

LT.

1

équum curforium eminenter optimum ad lucran-

dum bravium in certamine curforio equorum,

Ü

[ucratus bravium regium merito fuam indignita-

N

n

tem in gratiarum actione fateretur. Equus au-

tem ifte fefforius gratia Dei preexcellens eft.

tjra

d ». Dico illa verba Angeli effe tacitam

A

depredicationem meriti. Invenire enim gratiam

t |

dicitur , qui illam folicite quzrit, juxtaillud Chri-

Wo

l

Sic dicitur Ge-

t

fti Matth. 7. Qui querit , invenit.

nefis 6. de INoe: JVoe vero inoenit gratiam.

Et

M

W

Deus ad Moyfen Exodi 33. v. 17. Imoenifti gratiam

coram .

Et Rutb c. 2. v. 10. ad Booz: Inveni

LUR

gratiam ante oculos tuos, quam deferta fua patria

D

Et Efiber c.7. ad Affuerum: Si inveni

i

quzfierat.

gratiam in oculis tuis, quam etiam cwm periculo vi-

hi

te ( trino convivio & probitate fua meruerat. Imq

Q

ubi

DE CAUSA EFEFCT. INCARNAT.

259

'

ubi Angelus B. Virginem gratia plenam, feu ut

Y

intextugreco habetur, dilettam falutat, recipro-

fl

uT

cam tacite Maric dilettionem commendat, cum

charitas infufa pro fuo materiali difpofitione di-

lnb

lectionem in perfona à Deoamata quadam mutua

n

nature prioritate fupponat, prout in Tractatu

o

de charitate oftenfüm eft.

4Ád 3. dift. Hoc dicit Bernardus loquendo

de merito relativo ad predeftinationem divinam

h

EX

& collationem anticipatam gratiarum B. Virgini

intuitu predeftinationis à prima Conceptione B.

Virgini collatarum.c. loquendo de merito relati-

[

ll

:l

vO ad executionem. n.

-Ad 4. dift. Non agnovit, fe fore Matrem

n

Dei, cognitione certa. c. fpe certa & conditio-

J

nata, fi prz aliis filiabus Ade fe digne difpone-

0E

ret.n. NNec repugnabat modeftig B. Virginis, fi

|lic:

fe ad hanc gratiam cum aliis devotis filiabus Adae

UI

difponeret; non enim id egerat caufaambitionis,

lt

fed ex amore generis humani , acfüiinprimis po-

p

puli, ut ex fervitute diaboli tandem aliquando

«

eriperentur; ut promiffiones Dei non diutius dif-

du

ferrentur, ut potentia doemonum toti orbi domi-

Wi

nantium frangeretur, ac denique ut femper ii

Id

populo fuo vigeret zelus Deo gratus virginum

í

(t

ad tam fublime bonum anhelantium, & virtute

iif

concertantium.

)

dd$ o U:

Contrafium patet ex eo, cui

f

Q

donatur equus curforius à Rege ad merendum

bravium regium.

f

À

ZAd 6. dift. Eft hoc mereri merito unionisex

Juppofitione tali, quod à Deo quoad fubftantiam ex

aliqua fiiarum Adze jam fuerit praftabilita. tr.

mfl.«

meri-

DISPUTATIO

III.

)

240

merito abfoluto. n.

Senfus patet ex fuperius di-

&is.

Drixr tr. quia fuppono ex Philofophia,

nullam particulam matris fine mutatione fubítan-

hi

-

tiali tranfire in fobolem.

Ad 7. c.a. dift. C. Ergo non fübftat merito

ftri&e tali quoad fubftantiam, & abfoluto. c.

1'm

W

quoad modum, & ex fuppofitione decretidivini,

eum honorem filiarum Ade omnium digniflime

I

deferendi. n.

(

i

Ad 8. c.a. dift. C. Non poteft meritum ab-

folutum, & relate ad fübítantiam maternitatis. c.

us

g

meritum ex fuppofitione decreti divini eam con-

ferendi filiarum Adz pulcherrimz ac digniffimz.

t

n

Senfuüs patet ex dictis.

ha

d 9. dift. Debentur majores ac majores in

T |

infinitum gratic& debito conditionato, fi Deus

t

voluerit per totam sternitatem femper plures &

fumrp.

plures creaturas condere. tr. fi noluerit. Jabdift.

Yu

debentur in a&u primo. tr. in actu fecundo. n.

lt

Dixri tr. quia, ficut in Tra&tatu de Gratia ex D.

'Thoma circa gratiam juftificationis facienti quod

u

!l

eft in fe di&um eft, magis proprieloquendo Deus

talem gratiam potius debet fuz praordinationi,

[

ls

.....

quam homini.

ZAd xo. n. a. ad prob. inverto argumentum.

I

Si Rex omnium digniflimo promitteret officium à

d älm P

rege fecundum, ille diceretur hoc mereri merito

N

decongruo ftricte di&o , qui eminenter pr omni-

hi

bus merito excelleret. Ergo cum SS. Patres in

Læ) li

B. Virgine agnofcant meritum incomparabile ad

A

reliquas Adzefilias, & excellens eminenter, etiam

"i

in ea agnofcunt meritum de congruo ftricte di-

J

étum.

3

N]

"

QU E-

li

DE CAUSA EFIFECT. INCARNAT. 241

[

QUJESTIO IV.

UY

ZÍn €? quomodo Progenitores Chrifli meruerint,

;

k

«el mereri potuerinr Incarnationem?

i

OTANDUM I.

itiüi

Aliud effe, mereri Incarna-

tionem quoad fubflantiam , hoc eft, ut Deus

if

moveatur ad decernendam unionem hypoftati-

cam alicujus perfone divine cum natura huma-

T

na? &aliud effe, mereri Incarnationem quoad cir-

Jf

cumftantias , videlicet, ut fuppofito decreto divi-

no uniendi aliquam perfonam divinam cum na-

li v.;r

RU

tura humana illa Incarnatio fiat potius ex bac Jlir-

$e, quam alia, nempe ex ftirpe Abrahami & Da-

I

vidis, potius n boc loco, quam alio, nempe in

, ik

Bethlehem ; potius boc zempore prefenti, quam

futuro.

rpie

i, J

NoTANDUM 2. Anonnullis inftitui fpecia-

T.

lem quaftionem, an pura creatura mereri poffit

aeri)

Incarnationem quoad fubftantiam? Verum cum

Y

commode otiofum fuerit multiplicare, füfficienter

nihD:

refolvi poffünt.ex dictis in precedente queftione

dint

fine neceffitate ejusmodi

fequentiz.

quaftiones exiguæ'con-

,umenï

DiCO E

Nec progenitores Chrifti, nec

;oäciü

ulla alia pura creatura potuit de condigno mereri

v

Incarnationem in przfenti providentia.

pratt

PRoBATUR authoritate & ratione D. Tho.

hr

me, connaturalis appetitus omnium actionum

19&1"&?;'-

humanarumterminatur precife ad illam unionem

Mu

cum Deo, quas habetur per vifionem intuitivam

pb

Dei.

Ergo non fertur ad fublimiorem unionem,

nempe hypoftaticam , 3. q.2. a. 11. C. fic fcribit:

D.Amart Tr. de Incarnatione,

Q

Di-

DpISPUTATTO

Ill

J

242

Dicendum , quod. meque opera alterius. cujuscunque bo-

ls

a

münis potwerwnt e[[e meritoria bujus unionis ex condi-

g-no.

PniMO quidem, quia opera meritoria bomünis

mj

H

(

proprie or

dinantur (hoc eft, quantum ad eorum

naturam & connaturalem exigentiam pertinet,

(;ver'

petunt ordinari) ad beatitudinem, que e[L virtutis

premium, & confiftit in plena Dei fruitione.

Unio

D

f

autem lucarnationis, cum fit in e[Je perfonali, tran-

r

fiendit unionem beate mentis ad Deum, que eff per

[j

[

a&um fruentis.

Et ideo non potefl cadere fub merito

Cutpote ad quod requiritur ordinatio & appetitus

Mp

connaturalis etiam operantis). SECUNDO, quia

T:

gratia non potefl cadere [ub merito; quia efL merendi

n

T

principium.

Unde multo minus Incarnatio cadit fub

merito , que eft principium &ratie : juxta illud S'oan-

lv i

vis X

GRATIA ET VERITAS PER JESUM

p

CHRISTUM FACTA EST

TrnT:05; quia In-

carnatio Cbrifli efl veformativa totius bumane natu-

TC.

Et ideo mon cadit fuüb merito alicujus bominis

fingularis; quia bonum alicujus puri bominis mon pot-

0:'

eft effe caufa boni totius mature.

DICO II. Progenitores Chrifti funt meriti

A

n

de congruo Incarnationem quoad circumftantias.

M

l

PROosATUR I. ratione & authoritate S.

TR

t]

'TThomz, quil.cc. C. fic feribit: x congruo ta-

men fantti Patres meruerunt. Incarnationem. defideran-

lu

u

do $ petendo.

Congruwm enim erat, ut Deus exau-

diret eos, qui ei obediebant.

M

iil

PRosATUR 2. ex variis textibus Scripture.

Sic enim tam Abrahe, quam Davidi promiffum

eft ob eorum merita, ex eorum ftirpe nafciturum

d

Chriftum; & Danieli Prophete, & Zacharie Pa-

i

li

tri S. Joannis B. promiffa eft acceleratio Incarna-

Tnom

tionis

DE CAUSA EFFECT.

INCARNAT.

243

tionis ob meritum precum.

Gen. 22. v. 18. di-

cit Deus Abrahamo:

Quia fecifli banc vem, &

mon peþemjlz filio tuo umgemto propiter me, benedi-

centur in fomine tuo omnes gentes terra, quia obedi-

Jüi voci mea.

Et Pfal. 131. de Dav1de, eo quod

voverit conftructionem templi, dicitur: Suravis

Dominus David: .De fru&tu ventris tui. ponam füper

fedem tuam €g'c.

Et 2.Reg.7. v.27. Quia revelafti

aurem feroi tui dicens:

Domum edificabo tibi; locu-

tus es ad fervum tuum bona bec.

Et Danielis 9.

)&.L

v.23. Zlb exordio precum tuarum egre[Jus. eft. fermo ;

ego autem -eni ut indicarem tibi, quia «ir defide-

viorum ess faptuaginta bebdomades abbreviate funt &jc.

Exaudita

Et Lucz r. Patri S. Joannis B. dicitur

efl deprecatio tua & uxor tua pariet tibi filium, &

"

ipfe precedet ante ilum.

01

77

m

Solvuntur Objectiones.

07

LR

OB3]1CITUR I.

Progenitores Chrifti de

condigno meriti funt vitam &ternam. Ergo et-

d

iam de condigno meriti funt Incarnationem. c.

ml

frob. Qui meretur finem, füb eadem rationeme-

Qrdt

retur media ad finem

2

Patres V. T. non tantum petierunt cir-

(

n du

cumftantias Incarnat:onis, fed etiam ipfam Incar-

u

nationem. Ergo fi precibus fuis & bonis operi-

bus meriti funt eam Incarnationem, eam prome

J

riti funt quoad fubftantiam.

1 pHL

RzsPoNDEO c.a. n.c. ad prob. dift. Nifi

en&f

ea, que requiruntur adfinem, requirantur fimul

ad ipfum meritum.c. fecus.n. dtarefpondet D.

Zat«

Thomas 3. Q. 2. a. I1. ad 2. Dicendum, inquit,

(

A/

Q 2

quod

)

244

DISPUTATIO IIL,

quod boc efl falfum, quod füb merito cadit omme il-

lud , fine quo. premium e[Je non potefl. — Quedam enim

fünt, que mon folum requiruntur ad premium, fed

i

[

etiam preexiguntur ad meritum , ficut divina bonitas

pi

&? ejus gratia, €9 ipfa bomimis natura. Et [mili-

ter Incarnationis wmwy[lerium fb principium merendi,

p

tl

quia de plenitudine CbrifHi ommes accepimus , ut dici-

iur

0an. 1.

(

AAd ». dift. Petierunt ipfam Incarnationem

ex fuppofitione promiffionis divine de illa ali-

Bl

hd

quando ponenda. c. fecus.n. Quando res ipfa

promittitur, etiam defiderari ac precibus poftu-

hT

tz)

lari poteft etiam quoad fubftantiam , fed illa de-

il

fideria & preces non funt meritum de congruo

ftri&e dictum , quia promiffio non eft facta meri-

r

d

tis, fed gratuito.

Solz autem circumftantiz ap-

promiffze funt meritis.

T

A

Homo per actum mere na-

u

OB]ICITUR 2.

turalem ne quidem de congruo poteft mereri gra-

'tiam fupernaturalem quoad circumftantiam v. g.

M;;

1

T

intenfionis , accelerationis &c.

Ergo neque pro-

genitores Chrifti potuerunt de congruo mereri

ii

Incarnationem quoad circumftantias.

c. prob. eft

major diftantia perfe&ionumin iftis, quam in illis.

2

Circumftantiz Incarnationis habent in-

trinfecam ac effentialem connexionem cum Incar-

natione. Ergo non poffunt effe obje&tum meri-

ti de congruo,, quin fimul haberetur pro objecto

meriti ipfa Incarnatio, quod efít impoflibile.

"nt. prob. Tllee circumftantiz confiftunt in certis

durationibus, ubicationibus, actionibus genera-

tionum &c. quz intrinfece refpiciunt fuos termi-

S &c.

" Dos ubicatos, prodg&os, & durante

REesPON-

DE CAUSA EFFECT. INCARNAT.

245

lly;

REsPONDEO

DN

-Ad x. dift. Non poteft mereri gratiam fu-

g )

pernaturalem quoad circumítantiam merito de

M

li

congruo ftri&te dicto. c. late di&to. n. In Tra&a-

tu de Gratia oftenfum eft, quod juxta 'Theolo-

E

05 difpofitio adgratiam, dum homo facit, quod

T

eft infe, vocetur meritum de congruo late di-

&um.

FA

RrsPONDEO tamen 9. tr. à. n. c. ad frob. dift.

deii

Eft major diftantia perfectionum entitativa. c.

ld01 l

habitudinis. n.

Nam in Patribus V. T. dabatur

gratia juftificationis, & amicitie fupernaturalis

h

cumDeo, cui Deus fine inconvenientia noh po-

UT

terat denegare circumftantiam Incarnationis aliun-

i

j

de praftabilite, fiponerent conditiones omnium

f

decentiffimas.

Econtra in a&u mere naturali nil

reperitur, cui gratia fupernaturalis aut circum-

T

ftantia illi intrinfeca conven

poffit,

.ienter denegari non

Ti

aM

d 9. tr.a. dift.c. Nonpoffünteffe obje&tum

quy

meriti, nifi fimul pro objeéto habeatur Incarna-

W

tio, ut aliunde preftabilita.c. ut praftabi-

;j

lienda. n.

m

dbl

Wl

oq 9 o e.

junt

SNA

x

EW

)

rodi

]

4

[ E

P uN A

SNVIS

meO'

Q3

VLROUS

H

n

bur

fuP

J

Q 5

DISPU- |

] )

y

$46

DISPUTATIO

IV.

sim

4969 6969 6969 €969 4069 09 6369-6369 0909

[

ATS

(ny

DISPUTATIO IV.

l

T»

r

De Libertate, Scientia, &aliis per-

d

fe&tionibus Chrifti.

Drt

n hac Difputatione queritur :

li

]

]

D.

1. An & quomodo Chriftus fit impecca-

L

bilis ?

2. An Chriftus habuerit preceptum rigo-

rofum moriendi ?

3. Qualis fuerit Scientia in Chrifto?

yui

,

4. Qualis fuerit Sanctitas & QGratia in

Chrifto?

)

5. An operationes Chrifti fuerint valoris

jl

il

y

meritorii fimpliciter infiniti ?

QUJASTIO I

n & quomodo ChrifTus fuerit impeccabilis ?

NOTANDUM I. Certum effe de fide, quod

(ü

in Chrifto dentur due voluntates, & dusx

volitiones, nempe humana & divina, ita tamen

MZ

ut voluntas ac volitio humana femper fit perfe-

nQUL

€tiffime fübordinata voluntati feu volitioni divi-

y

vinz.

Ita ab Ecclefia definitum eft contra Mo-

n

nothelitas.

»ïhü

Id oftenditur inprimis ex Scriptura

in variis textibus v.g. Luce& 22. v.42. ubi Chri-

Ti

ftus in Oliveto dicit ad Patrem: JNon mea, fid tua

r

volun-

DE LIBERT. ET SCIENT. CHRISTI. 247

T

voluntas. fiat.

Aliunde autem conftat, unam effe

Pa:ris & Filii voluntatem ad extra.

Idem often-

ditur in Epiftolis do&rinalibus Leonis L., Mar-

l

tini I. & Agathonis Summorum Pontificum. Ve-

ritas autem Catholica definita eft in Concilio La-

W

lj

teranen(i fub Martino I. qui definitionem Conci-

li ad omnes Ecclefias tanquam regulam fidei

Definitio fic

transmifit in Epiftola Synodica.

habet: ,Siquis fecundum San&tos Patres non con-

i

» fitetur proprie & fecundum veritatem fubftan-

» tialiter differentiam naturarum inconfufe & in-

fU

» divife in eo falvatam, condemnatus fit. — Siquis

» fecundum fan&tos Patres non confitetur proprie

» & fecundum veritatem naturarum fübftantialem

fi

, unitionem indivife & inconfufe in eo cognitam,

(

» condemnatus fit.

Si quis fecundum fanctos Pa-

, tres non confitetur proprie & fecundum verita-

»tem naturales proprietates Deitatis ejus & hu-

[

»manitatis indiminute in eo, & fine deminora-

» tione falvatas, condemnatus fit. . Si quis fecun-

»dum fan&os Patres non confitetur proprie &

»fecundum veritatem duas unius, ejusdemque

» Chrifti Dei noftri voluntates coherentes unitas,

d

» divinam & humanam, ex hoc, quod per utram-

»que ejus naturam voluntarius (operator) natu-

r

Ü

» raliter idem confiftit noftrz falutis, condemna-

»tusfit. Si quis fecundum fan&os Patres non

us

f

» confitetur proprie & fecundum veritatem duas

u

,unius ejusdemque Chrifti Dei noítri operatio-

4l

»nes cohzrenter unitas, divinam & humanam,

0i

(

. n

»ab eo, quod per utramque ejus naturam ope-

»rator naturaliter idem exiftit noftre falutis, con-

)

»demnatus fit. . Si quis fecundum fceleratos hz-

1/

E

Q 4

reticos

248

DISPUTATIO

IV.

y

» reticos unam Chrifti Dei noftri voluntatem con-

[j

(

» fitetur & unam operationem in peremptionem

»Ían&orum Patrum confeffionis, & abnegatio-

g

l

»nem ejusdem Salvatoris noftri difpenfationis,

» condemnatus fit.

Si quis fecundum fceleratos

| ,Fv.t

» hereticos in Chrifto Deo in unitate fubftantia-

"

»liter falvatis, & à fanGis Patribus noftris pie

YN

» przdicatis duabus voluntatibus & duabus ope-

(

»rationibus, divina & humana, contra do&ri-

fio:

»nam Patrum unam voluntatem, atque unam

Ia

» operationem confitetur, condemnatus fit.

Si

m

»quis fecundum fceleratos hzreticos unam vo-

[f

t

»luntatem & unam operationem prout ab hzre-

--

» ticis fümitur, impie confitetur, & duas volun-

!d

fehmw

»tates, pariterque & operationes, hoceft, divi-

»nam & humanam, que in ipfo Chrifto Deo in

iM

x

»unitate falvantur, & à fanctis Patribus ortho-

fi

»doxe in ipfo predicantur, denegat & refpuit,

» condemnatus fit.

V

Si quis fecundum fceleratos

»hereticos Deivirilem operationem unam ope-

b

äl

» rationem infipienter fufcipit, nonautem dupli-

»cem effe confitetur fecundum fan&os Patres,

Y

»hoc eft, divinam & humanam, aut ipfam Dei-

» Virilis, quze pofita eft, novam vocabuli dictio-

w-g(

»nem unius effe defignativam, fed non utrius-

t:

j

»que mirifice & gloriofe unitionis demonftrati-

&

» Vam , condemnatus fit.

Si quis fecundum fce-

T &

» leratos hzreticos in peremptione falutis in Chri-

b V

» fto Deo effentialiterin unitione, & à fan&is Pa-

fitn

» tribus pie predicatis duabus voluntatibus & dua-

E

» bus operationibus , hoc eft, divina & humana,

d

» diffenfiones & divifiones infipienter myfterio

588061

» difpenfationis ejus inne&tit, & propterea Evan-

d

» £elicas

DE LIBER T. ET SCIENT. CHRISTI. 249

m

M

» gelicas & Apoftolicas de eodem Salvatore vo-

i,

»Ces non uni eidemque perfonze & effentialiter

» tribuit eidem ipfi Domino, & Deo noftro Jefü

R

li

» Chrifto, fecundum B. Cyrlllum ut oftendatur

$ » Deus effe & homo idem naturaliter ; condemna-

Ws

» tus fit.

]u

hij

NOoTANDUM 2

Certum effe de fide, quod

Dir

Chriftus, cum fit Deus, fitimpeccabilis.

Quz-

ftio autem ac difficultas in eo eft, quomodo ea

ln

ii

impeccabilitas confiftere poffit cum libertate li-

berii arbitrii, quz eft in natura humana Chrifti ?

Supponitur autem , ad veram libertatem humani

lts

arbitrii in ordine ad merendum non fufficere li-

bertatem à coa&ione, fed requiri libertatem

à neceffitate.

fj

Id patet ex damnata propolitio-

U5 (f

ne Janfenii 3. 244d merendum 9. demerendum in

fiatu nature lapfe mon requiritur in bomime libertas à

tf

j

(rat

nece[fitate , fed fuffcit libertas à coattione.

Item ex

damnata propoümone Baji 39. Quod. voluntate fit,

Wtl

K

ATU

Vj

libere fit , quameis nece[Jario fiat.

; r

NOoTANDUM 3

ImpeccabilitatisinChrifto

fl

affignari varias radices à Theologis

"Thomifte

Wiiud

pro immediata radice impeccabilitatis affignant

m um

unionem hypoftaticam

Cum enim voluntas

nomd

humana in Chrifto fit phyfice unita voluntati di-

i

ving, & aGiones fintfuppofitorum, impoffibile

t

eft, oriri ullam aCtionem voluntatishumane non

N

determinante ad hoc voluntate divina

Aliipro

p

caufa impeccabilitatis in Chrifto affignant ejus vi-

d

fionem beatificam, qua fruebatur

Vifio enim

$

beatifica non relinquit judicium indifferens ad

u

obediendumDeo, vel non obediendum.

Scotüg

Q 5

cen-

DISPUTATIO

IV.

y

2S50

cenfet; naturam humanam in Chrifto de fe, ac

1

intrinfece manere indifferentem ad peccandum

j

vel non peccandum; eam tamen impediri à Ver

qu

bo per fpecialem prote&tionem, ne actu peccet

u

[j

Quidam exiftimant, naturam humanam habere

tantumi libertatis, ut poflfit fe feparare à Verbo

[

ficque fe dividere ab unione hypoftatica , &dein

h

fübfecuta divifione demum peccare

Suarez ex-

NI

iftimat; impeccabilitatem nature humane in

f

Chrifto fundari in jure adgratiascongruas, que,

ii

prout fübítantie mediz, femper obtinet effectum

Mi

interitum à gratia

P. Lienbardius in Ogdoade Ero-

Bu

tematum à Sacra Facultate Dilingana Theologica

j

oft cccuratam 2 iteratam . lettionem . ac confiderationem

:

ib

approbata Erot. 6. $. 3. aliam viam aggreffus eft

)

atl

conciliandi libertatem cum impeccabilitate in

HOl

Chrifto, dicendo: Unio bypofZatica mon f'uit impedi-

t

menium inaufferibile à voluntate Chrifti, fed probabi-

Ua

lius voluntas. Chrifti fuit objettioe libera ad unionem by-

ly

J

joft aticam.

Verum hoc totum Érotema 6. per

Di

N

De cretum S. Congregationis Indicis anno 1747.

rbl

18.. Aprilis, & poft novum Examen 1749. fup-

n

pri mi juffum eft.

J,J

NOTANDUM 4

Confideratione digna effe

at

l

i

ipfiverba, quibus Scotus &Suarezius exprimunt

t

fuam fententiam. — Scotus in 3. dift. 12. q. un. fic

]i

A

Vi

fcribit: ,Dico , quod cum Chriftus in primo in-

s

» (tanti unionis ejus cum Deo fuit beatus, beati-

A

»!tudo. abftulit fibi omnem peccabilitatem vel

» poflibilitatem peccandi, quz poteft auferri per

tümml

r&hUd

» beatitudinem

plenitudo enim glorie, qua

M"Jl

» ipfe fuit conjun&us fini, non minus quam alius

UT

beatus, &que excludit omnem poteftatem

7H

DE LIBERT. ET SCIENT. CHRISTI. 251

)u

» ineo, feavertendi à fine, ficutinaliis (beatis).

T

» Et ad ?. Dico, quod natura, quam affuümpfit,

» erat de fe poffibilis peccare; quia non eratbeá-

mþ

»taex viunionis, & habuit liberum arbitrium,

lt

VY

hml

» & ita vertibile ad utrumlibet.

Sed per beatitu-

, dinem eft confirmatum à primo inftanti, ut fit

,impeccabile, ficut beati funt impeccabiles."

Suarez vero de Incarnatione Difput. 37. Se&t. 3. fic

D

fcribit: , Conftat ex di&tis, omnibus penfatis ab-

» folute & fimpliciter non potuiffe in Chrifto effe

» peccatum, non ex defectu libertatis, fed ex

1

» divina motione & regimine ita fibi debitoratio-

»neunionis, ut nullo modo poffet illo carere.

u

, Et ideo folum fequitur, Chriftum non effe im-

» peccabilem ex vi modi intripfeci & proprii ope-

, randi füuze voluntatis; cum quo tamen ftat, ut

» ex conditione perfonz & ex modo regendiillam

^i

»voluntatem fit impeccabilis; & quia Chriftus

i

» fimpliciter dictus includitillam perfonam &illud

gt

»regimen, ideo fimpliciter dicendus eftimpecca-

J

»biliss - - Adrationem (objectam) refponde-

gl

»tur; hic applicari optime diftinctionem illam

TNam licet fim-

» de fenfu compofito & divifo.

i

» pliciter loquendo Chriftus ita libere operaretur,

t

»Ut confiderato intrinfeco modo operandi fuz

qll

D

»voluntatis poffet operari & non operari, ta-

i

» men ex fuppofitione divinz prefcientiae & mo-

I

» tionis infallibile erat, talem a&tum effe opera-

u

»turum; & ita in fenfu compofito non poterat

Vi

»aliud fieri, quia non poterat divina prafcientia

It

»falii, neque alius a&us componi cum tali mo-

» tione divina.

v

j

p

ï

DICO.

y

252'

DISPUTATIO

BV

DICO. Voluntas humana in Chrifto fuit

j

N

impeccabilis ratione unionis hypoftatica.

PROBATUR TI.

Voluntas humana in Chri-

4

X0)

Qp

fto, fpectata fimpliciter in ratione principii opera-

ijoi, potentis ad agendum , feu attivi , involvit fub-

(

gt

fiftentiam Verbi.

Ergo eft impeccabilis ratione

Jf

unionis hypoftatice ad hypoftafin feu fubfiften-

tiam V erbi.

af

"nt. prob. V oluntas humana in Chri-

fto fumptarealiter, uteftà parterei, nonpoteft

jral:

fpe&ari in ratione principii operativi, nifi fpe-

; d

&etur vel in raione principii roxime operativi,

Ls

Ü

vel in ratione principii remote operativi.

Sifpe-

hr

&etur primo modo, manifeftum eft, involvifub-

a

fiftentiam , quia actiones funt fuppofitorum ; ac

Qu

confequenter etiam proxima potentia agendi fup-

TU

ponit ac involvit füubfiftentiam. — Si vero fpecte-

NT

tur fecundo modo per modum principii remote

Iu

aGivi, feu operativiin a&u primo remoto, fic

dicit realiter fecum identificatum refpectum effen-

um

tialem individualem ad hanc determinatam fubfi-

ii

T

ftentiam potius quam aliam, quz in hoc cafu eft

fubfiftentia Verbi.

Af

Ergo voluntas humana in

Ll

Chrifto ne quidem in ratione principii remote

[i^

W

Í

aCivi, feu operativi in a&u primo remoto eft

realiter fecundum fe indifferens ad agendum ali-

d

quid independenter à fübordinatione reali intrin-

&X

]

f

UY

feca ad fubfiftentiam Verbi.

dnt. brob. Si non

daretur ille refpe&tus effentialis ac individualis ad

ts

p

hanc determinatam fubfiftentiam, poffet eadem

numero natura fücceffive aquirere diverfas fubfi-

tj

ftentias.

Sed hoc eft im

n

j

poflibile ex di&is in Dif

fput. 1.

Ergo.

m

l;h

Pao.

DE LIBER T. ET SCIENT. CHRISTI. 253

(

PROBATUR 2.

Si natura humana in Chri-

n

fto non effet intrinfece impeccabilis, fed tantum

1

ratione vifionis beatifice, fequeretur primo, quod

ea impeccabilitas poffet amitti, fi Chriftus ali-

quando fufpenderet influxum Verbi in vifionem

Se-

animz beatificam, v. g. in facrificio crucis.

1l

cundo fequeretur, quod ea impeccabilitas etiam

i

poffet communicari homini, fi Deus jure ftabili

v.gr. D. Virgini, donaret vifionem beatificam.

Ij

)N

ju

Idem fequeretur, fi Deus homini, v.g. B. Virgi-

ni, donaret jurejurando jus perpetuum ad gratias

ii

congruas.

Sed hec non poffunt admitti, quia

Patres in textibus proxime referendis impeccabi-

litatem Chrifti confiderant tanquam proprietatem

l

Chrifti infeparabilem, & aliis hominibus incom-

municabilem.

n

Jf

PRonBATUR 3. SS.Patresimpeccabilitatem

nature humane in Chrifto immediate referunt in

0f0,

mafn

ejus unionem cum Verbo, vel in divinitatem to-

tius fuppofiti, feu perfone. Ergo non eft que-

n

c as

renda alia radix impeccabilitatisin naturahumana

Chrifti.

fnt. prob. ab indu&tione.

Id

I

] n

Origenes in l. ?. Periarchon c. 6. in hac re

non maleficdifcurrit: ,,Ferri metallum capax eft

Ti

» frigoris & caloris.

Si ergo maffa aliqua ferri

ndtr:

»femper in igne fit pofita, omnibus fuis poris,

lt

» omnibusque venisignemrecipiens, &tota ignis

)

» effecta, fi neque ignis ab. ea ceffet aliquando,

vl

,

p

»neque ipfa ab igne feparetur, nunquam dice-

fit

»1mus hanc, qua ex fua natura ferri maffa eft, in

f

» igne pofitam & indefinenter ardentem poffe fri-

jj

» gus aliquando recipere; quin imo, quod verius

»eft, magis eam totam ignem effectam dicimus,

N

uquo('

y

254

DISPUTATIO IV.

quomam nec aliud in ea, nifi ignis cernitur ;

n

W

fed etiam, fi quis attrectare tentaverit non fer-

s5 rigded i 1gnls vim fentiet.

Hocergo modo etiam

n

111a animà, quz quafi ferrumin igne, fic femper

]i

p

in Verbo, femper in fapientia, femper in Deo

ofita eft; omne quod agit, quod fentit, quod

)

a

,intelligit, Deus eft; & ideo nec convertibilis,

,nec mutabilis dici potePc, qua inconvertibili-

&t

Qu

tatem ex Verbi Dei unitate indefinenter ignita

offedit.

Ad omnes quidem San&os calor ali-

nh j

QU

li

qUIS Verbi Dei putandus eft perveniffe; in hac

L]

,autem anima ipfe ignis divinus fübftantialiter

m

requuevüï'e credendus eft. Quando Pfalmiíta

L.

yn

dlxnt Unxit te Deus oleo l«titie pre partici-

J

plbus tuis; oftendit, quodaliter animaiíta oleo

i

"n

lætltlæ, id eft, Verbo Dei fungitur, & aliter

,a

part1c1pee ejus, id eft, fan&ti Prophete & Apo-

IU

ftoh

Illi enim in odore unguentorum ejus cu-

l

i

curnH'e dicuntur; ifta autem anima vafculum

]

ungu enti ipfius fuit.

Sicut ergo aliud eft un-

MW

uenti fübftantia, aliud odor ejus; ita aliud eft

, Chriftus; & aliud participes ejus; & ficut vas

1

A

1pfum, quod fübftantiam continet, &unguen-

,tum, nullo genere poteft aliquid recipere foe-

ij N

tons ; itaChriftus, velut vas ipfum, inquo un-

wu,

guentx erat fubftantia, impoffibile fuit, ut con-

g

, trarium reciperet odorem.

NW(

II.

Dionyfius Alexandrinus in Epift. Synod.

! E?gef

lgm!

"b

Nifi Chriftus idem e[fet Dei Verbum, non poterat ejje

impeccabilis. (avapaerarros ).

ii

IT

II

S. Atbanafius in l. de Incarnat. , Confi-

Jtot

Stendum eft; Deum apparuiffe in carne fecun-

At

,dum

DE LIBERT. ET SCIENT. CHRISTI

255

l

» dum juftitiam, quam Dominus habuit in fpiri-

»tu, hoc eft, non humana mutatione,, fed divi-

1j

» na puritate.

Impoffibile enim erat,

alio modo

] B['P

s mtegrltatcm & impeccabilitatem (-ro xa O agov,

La

y R0 avapaeryrov) in humanam recipi naturam,

»,hifi Deus in carne crederetur effe, qui impec-

UUR

»Cabilem juftitiam in mundum invexit.

Quod

QU

»enim fcriptum eft: Non eftjuftus füper terram,

Kj

T

»Qqui non peccet, commune eft utique omnibus

Qd

&

hominibus

Ideo de colo defcendit, qui illi-

lls :

batam juftitiam ex feipfo donaret, Verbum fci-

Y

I

j licet

Et in alio Tra&. de Incarnat. adver[us z1pol-

li lg

linarem: , In natura noftra ex invento diaboli ex-

,orta pugna perfeverat

& fuüperfeminationis

» progreffus

At Verbi Incarnatio fecundum na-

nl

turam Dei facta neutiquam capax fuit illarum

tal

»rerum, que etiamnum herent ex vetuftate no-

1

» bis inolita

E

ii

IV. Oyrilus ZAlexandrinus 1

in Joannem:

Leun

»In Chrifto creature funditur inclufus eft immu-

dul

»tabilis & invariabilis ftatus, eodemque modo

fiei

Id enim foli

» fe femper habens ex natura fua.

Loge

» conveniet re vera exiftenti Deo.

Hoc ipfumin

» filio re&te perfpicitur.

Peccatum enim non fe-

J

nl

» Cit , ut ait Petrus.

Deus eft igitur, & ex Deo

$ fecundum naturam filius, illo, inquam, Deo,

)u

»Qqui peccare, mutarique nefcit; nequehocprze-

»tergreditur unquam, quodnature proprie con-

t

» gruit

Et 1. 6. ad illa verba Chrifti

Quis ex

jj

vobis arguet me de peccato? ait: Prorfus fieri

,nequit, ut in peccatum incidat, qui ex Deo

»prodit Deus verus

Quippe Chriftus pecca-

yt r[)

"j

» tum non fecit

Nam omne peccatum ex defle-

»

Xione

DISPUTATIO IV.

y

256

4

» Xione ab eo, quod melius eft ad id, quod diffi-

,mile eft, originem accipit, & in eis gignitur,

ifhy |

» qui natura fua verti poffunt, & in ea, que de-

PW

,Qdecent, mutationem capere.

nw

Quomodo ergo

» peccare intelligetur, qui converfionem nefcit,

» neque capax eft commutationisinaliquid, quod

j

il

» lit difconveniens , fedinconcuffus manetin pro-

,

»priis, innatisque bonis, & hoc non aliunde ha-

D

n

» bet,fed à feipfo."

Similia habet 1.9. & 11. &

qu

y

?

in l. de recta fide.

n

Idem in lfaiam fic [cribit : ,,Cee-

»teri homines, poftquam adoleverunt , agenda-

]

U li

»rum rerum liberam inftituunt ele&ionem.

At

um

» divina natura ratione proprie congruentisque

a

» ibi fublimitatis vitio eft inacceffa & pravitatis

,

» omne genus depellit; quin potius naturaliter &

t

» fübftantive malitie reluctatur.

Quod igitur di-

h

» vine nature proprium eft, in bono ftabilem ac

p

» defixam effe5 hoc etiam de Chriíto vere dicitur.

jitia

» Et in 1. derstta fide: Deifilius humanam animam

d)

» propriam fibi fecit, eamque peccato omni fu-

p

» periorém reddidit, nature fuz firmitate ac im-

tity

, Tutabilitate cum illa communicata, perindeac

quui

»lanam tingendo colore imbuiffet.

Ildem in Ho-

gt

» milia 24. ad illa verba Zfpofloli: Per omnia fratri-

P

)

)

, bus aflimilatus eft, uno excepto peccato; ait:

UT

, Non enim fieri poterat, ut divina &incorrupta

ïL'ei

] WE

» natura peccati laqueis caperetur.

Siquidemlux

t ilg

»eft vera, & tenebre eam non comprehende-

ls

» runt.

v

V. S.uguflinus 1. contra Sermonem Arría-

V

norum c.7. ,Ut Mediator Dei & hominum ho-

&il

» mo Chriftus Jefus non faceret propriam, qua

1 d

» Deo adverfa eft, voluntatem; non erattantum

X

, homo,

lh

*

DE LIBERT. ET'SCIENT. CHRISTI,. 257

' q"ï

»homo, fed Deus & homo, per quam mirabi-

HR]

» lem, fingularemque gratiam humana in illo fine

la,qt

» peccato ullo poffet effe natura.

Propter hoc

lmM) t

» ergo ait : Defcendi de coelo non ut faciam vo-

] A

