hoc eft: Die VIII. Kal. April. Paffio Chrifti.

sl

.]l. TERTULLIANUS, qui fcripfit circa an-

r)W I

num /E.V.20o. in l.contra Judeos : Chriftus pa[-

"T

Jüs eft annos babens 33.. ( àt legit Hieronymus in

1)1/

l

t

c. 9. Daniel.) que paffio perfetta eft. fub Tiberio Ce-

fare , Cofs. Rubellio Gemino, & Rufio Gemi

no., menfe

gt

Martio , temporibus Pafcbe die 8. Cal. pri

!

"T

III. LAcTANTIUS, qui fcripfit circa an-

21

num JE. V. 30o. l. 4. de vera fapientia :: Duobus Ge-

us

minis Cofs. ante diem 7 . Calend. JApril. Sfudei Chriftum

eruci affixerunt.

z

IV. ANTIQUIssIMUS CATALOGUS tem-

1

pore Liberii Papz confcriptus circa annum 350.

ponn

1

Jnperante Tiberio Cefare pa[fus eft Dominus no[Ler 9fe-

"UA

Jus Chriftus duobus Geminis Confulibus 8. Calend. A4.-

lh

pril.

Oa

V. S. CunvsosTowvs in Hom. de Nativ.

emþf

TU

S. Joann. B. loquens de Annunciatione B. V.

]

Fuit igitur , quando bec Angelus ad Mariam annuncia-

[ H j Px(

vit , V III. Calend. "dprilis , menfe Martio , qui eft dies

t

Pafcbe Domini &? Conceptionis ejus , in qua enim die

IN

conceptus , in eadem €9 pa[fus et.

SLET

: VI. S. AucusTINUSs l. 18. de Civit. c. 54.

Mortuus

* l

TL

"ril.

eft Chriflus duobus Geminis Cofs. g. Calend.

um

Idem L. 4..de Trinit. c. s. Sicut à Majoribus tra-

b

ditum fufcipiens Ecclefie cuftodit autboritas , V LLI. Ka-

if

lendas Zprilis conceptus traditur , quo &? pa(Jus. - INa-

UL

ius autem traditur V.III. Kalendas danuarii.

VII. VrcTORrUs, feu, ut alii vocant, V -

i

CTORINUS, ex inftituto egit de hac materia ;

aV

edidit

DN

DE VERO ANNO ii pive DÓ MIN.. 391

edidit enim magna exactitudine Canonem Pafcha-

j

lem anno 457. eumque infcripfit ad Hilarum, S.

)ü[ fj

Leonis M. Archidiaconum , in quo fic feripfit :

Die VIII. Kalendas Aprilis Feria. V. primo «vero 4-

(5

aymorum : die Dominus nofter SYefus Cbriflus. Cenans

]L:

cum Difcipulis fuis , poftquam fui Corporis &? Sangui-

nis Sacramenta patefecit , ad montem Oliveti progre[Juss

IMJ,

l.

ibique detentus eft à S'udcis.

Debinc- fexta Feria fub-

[

Jequente , id eft , V.1I. Kalend. Aprilis , crucifixus eft.

i

IH

hi

Tertia die , boc eft , V. Kalend. Aj)ïü. Dominica furre-

xii àmortuis.

d

VIII. S. PRoTERIUs in Epiftola Pafchali ad

Leonem M. JDoeminus , quinta Feria , decima quar-

b

ta Luna menfis primi in Cenaculo cum Difcipulis Pa-

W

féba manducans-paulo poft à Sfuda traditur 5. €2* féquen-

ii die XV. Luna crucifigitur , id efl , Feria fexta.

"i

Similia habent Martyrologia antiqua , & Scri-

ptores Seculi 8. 9. & 10. Idem confirmat con-

t

ftans praxis Ecclefie, qux femper celebravit an-

j Y

niverfariam memoriam Paffionis Dominice Fe-

LOU

ria VI. & Refurre&ionis in Dominica proximé

qiti

infequente ad Plenilunium , quod fubfequitur ad

BEgnpaA veró Szculo o-

n

ZEquino&tium Vernale.

&avo 1. de 'Temp. Rat. c. 4o. fcribit : Habet , nif

fallr , Ecclefie fides , JDominum: paulo plus quam

*iviL;;

s* * 5 6

INam quod Dominus

2b

XXXILI. annis vixi[Je

XV. Luna Feria fexta crucem afcenderit , mulli licet

dubitare Catbolico. — Quod autem / I1I. Kalend. 4dprit.

lajo-*iï'

lii

Crucifixus , V.I. Kalendarum earundarum die refurre-

)

xerit , multorum laté Do&torum conftat fententia vulga-

! L

i

tun. Ubi Beda diftinguit certitudinem circa Fe-

d

riam VI. & fententiam Do&torum de die Crucifi-

xionis.

Hanc enim non adeo certam animad-

n EF

Bb4

verte-

392

DISPUTATIO V.

I

[l

verterat , cüm antiquiores tantüm initium paffío.

[

nis ad VIII. Cal. April. confümmationem vero ad

VII. Cal. April. retulerint, ut oftenfum eft.

(

Ex his ergo moralis habetur certitudo , quöd

M

j

Chriftus paffus fit Feria VI. die 27. Martii.

B

jn

Neque huic morali certitudini obeft ; quód

S. Epiphanius & Patres Orientalis Ecclefiz videan-

d

tur diem Paffionis referre ad diem 23. Martii, feu

At

ad X. Cal. April. & diem refurrectionis ad VIII,

ii

J

Kal. April. - Quia, prout re&é oftendit P. Ho-

li

NORATUS à S. MaRia in Znimadoerfionibus ad

;ou&ma

Regulas 6&?. Ufuim Critices 'Tom. So d E. 2DIB EC .

qun

art.6. $. 1. Patres Ecclefiz Orientalis tantüm ex-

E

primere volebant limites , intra quos Chriftus

(amn

paffus fit, nil determinando, utrum hoc vel illo

hi

die paffus fit5 & quia fupponunt , quód Pafcha

BEU

fit celebrandum Luna 14. qua Chriftus paffus eft,,

At

exinde inferunt , quód etiam Pafcha femper fit

Mp

celebrandum intra undecimum diem Kal. April.

Ateo

& diem XI. Kal. Maji, Id etiam patet ex verbis

Atb

Synodi Paleftine , celebrat:e anno 196. tempore

trta

Vitoris L in qua Theopbilus Epifcopus , Prafes

Mi

Synodi , ià favorem Quartodecimanorum con»

w

tra /ictoréem I. & Ecclefie Occidentalis Patres, fie

d

difeurrit: Paffus Doninus ab undecimo Kal. 44prilium,

DT

qua nocte.à S'uda traditus efl , & ad oftavuin Kal. -

Lf

grilis vefurrexit $ quomodo tres dies ( Crucifixionis &

Uf

Refurreétionis)) exira limitein excludentur ? « « - -

qi f

xb otlavo Kalendas A4prilis ufgue in ottatvum Kalendas

Majás legtmüus. efe

nl

& confecráto$ dies ( intra quos Pa-

"

fcha celebrati p

offit.) Ergo ab undeciimo Kal Apri-

"

WHush ufqué in. undecimo Kal. Majarum. Pafiba. debent

'f'fecïio

fervare , &g nei zintea';. nec poftea cuique conftitut

lo

m

E

DE VERO ANNO NATIV. DOMIN. 593

tl

mitem transgredi licet.

Itaque Patres hujus Conci-

l!

lii tantüm voluerunt dicere; iftud continuum

dierum à paffione Domini ufque ad refurre&tio-

J

nem , intra quod à Chrifto Pafcha celebratum ,

i

& paflio confummata eft, effe Regulam determi-

[

i

nandi Fefta Pafchalia ab undecimo Kal. April. uf-

que ad undecimum diem Kal. April.

Unde hoc

L?M

teftimonium traditionem Occidentalis Ecclefie,

i

hi

quód Chriftus paffus fit VIII. Kal. April. & Fe-

ria VI. adeo non infringit, ut illud etiam validé

confirmet , & demonftret, tam ex fenfu Orienta-

:H

lis quàm Occidentalis Ecclefi& terminum Paffio-

nq

nis Dominice ultra 21. Martii extrudi non poffe.

n

Ceterüm D. Epipbanius, dum he&refi 51. afferit ;

wilt

Chriftum jam die XIV. Kal. April. Pafcha come-

t

diffe ad vefperam , idque biduo anticipáffe ante

Mi

Pafcha Judeorum , fimul obfervat , quod tunc ad

d

j

computandum Plenilunium fuerit fuübtili fuppu-

p

tatione opus, cui ne exponeretur Fefti Pafchalis

vett

certitudo , illud per unum diem à Judzis Jeroto-

&i

M

]ymitanis dilatum fuilfe.

Cüm ergo illa fubtili-

j lj

tate precipué opus fuerit anno 28. /Ere vulga-

Wa

ris, utpote quo Plenilunium incidit in horam

E

duodecimam noctis, ita ut paucis minutis minus

lh

recte additis vel fubtra&is incideret in diem prio-

mti i

rem vel pofteriorem , ex hoc teftimonio potius

D

confirmaretur noftra fententia.

Verüm , quid-

?

quid fit de hoc teftimonio S: Epiphanii, illud cer-

nl

tum eft , textum illius vel effe corruptum , vel

u

omnium fententia ejus fatiocinium elfe erro-

neum, dum éx füo confufo calculo deducit, Re-

)

IW

Jurrettionem. Domini & /Exquinottium ante undetimum

qi

Calendas Aprilis contigifé , ac praterea à C

hrifto

$

aícha

394

DISPüTATIO V.

Pafd]a Judeorum biduo anticipatum effe. . Si e-

(

ul

nim Refurre&io Domini contigit ante undeci-

mum Calendas Aprilis, hoc eft, ante 22. Martii,

g

«t

neceffario contigit 21. vel 20. Martii , itaque

paffus fuiffet 19. vel.18. Martii, quod admitti ne-

n

quit.

Fortior enim eít conftans traditio Occi-

Jl h

dentalis Ecclefiz meris confufis ratiociniis Epi-

D

phanii.

Id tamen ex ipfius teftimonio elicitur,

il

Chriítum Pafcha Judeorum anticipaffe. Ille bi-

V

J

duo anticipatum exiítimat : Sit ergo

ID

" SECUNDUM , quod dies Paffionis fuerit Pa-

141

rafceve in eo fenfu , quod illo die Jolennis prepara-

tio ad immolationem & efüm Agni Pafchalis facta

i r

L

fit, qua de caufa ipfe dies etiam nomen Parafce-

ves feu preparationis publicee ac folennis accepit.

u

Itaque cum Chriftus paffus fit in die Parafceves,

3j

y

prout ex omnibus quatuor Evangeliis conftat,

1

neceffe eft, verum Pafcha Judeorum primüm die

-a

a

fequenti celebratum fuiffe, nempe die Sabbati.

i

-TTERTIUM: Quod hz circumftantie nulli

T

l

|

alteri anno verofimili congruant , nifi anno 28.

Y

4

|

JErae vulgaris ,, probatur ex Tabula Plenilunio-

3

|

:

rum , &-Feriarum, que hic füubne&untur. Nam

cum anno illo Littera Dominicalis fit D C, & C

pertineat ad Martium.aliosque menfes fubfequen-

Wi

tes in illo Anno Biffextili , infpicienti Tabulam

DT

Feriarum menfe Martio patet, quod C feu Domi-

tin

nica immediaté prgcedens diem 25. Martii inci-

V t

dat in diem. Z r. Martii.

Itaque Feria VI. necef-

n T.

fario ancidit in.26. Martii , quo Paffio Dominica

Onis|

fuit.confummata,.prout VicTOoRINUS & La-

]F

CTANTIUS.confignant.

Jl

Q 0

X

Quod

DE VERO ANNOINAT;V;DOMIN. 395

uod veró Parafceves inciderit in 26. Mar-

lllï

!

l

tii exinde conficitur , quia ex Calculo Aftrono-

mico conítat, Plenilunium feu Lunam decimam

]

quartam incidiffe in diem vigefimum nonum Mar-

!

tii Hora duodecima meridiana: Plenilunium ve-

1

l)

ró Cyclicum Judaicum computatum à preceden-

L

ti /Equino&tiali Plenilunio Autumnali juxta Ca-

lendarium Syromacedonum in diem 26. Martii,

li

ut Blanchinus oftendit.

Calculus autem illius

Plenilunii Pafchalis, & Pleniluniorum fubfequen-

T )

td

tium à P. Nicasro GRÁMMATICI $. J.in füo

m

libro de ZEra vulgari eft fequens.

dv

Anni PleniluniumAüronomicum Plenilun. ,Plenilun.

medium tempore medio. |juxta Cal. |juxta Cyc. Nic.

Fe.ria;

(

Julianum. | Nicenum,

Jul.

Aftr]

r

i

B.28|Mart.29.10. --- v.

30

28

I

II

|

II

i

]

29|Mart.18. 6.48. v.

19

I7

V |VI|vu

Yi

IV|VI|V

lnà

3o|April. 6. 4.21.v.

Z

3

31 Mart.27. I.I0.m

27

25

I

IH JIH

Y

B.32|April13.10.42. V

14

I2

B

u

2

V |VI|VI

33|April. 3. 6.4r.m

3

I)

34 Mart.23. 4.20. V

23

22

II 1 [I

n

35|Aprilz I« 1.50.V

II

IO

I

Ir-[H

r

VIIVIVI

B.36!Mart.30.10.40. V

3I

30

I

j:

Calculum pro tempore vero Plenilunii veri

Ti

ad annum /E. V. 28. ex Tabulis Hirianis repe-

feu

u

ries in meis duobus libris : De Revelationibus :Ré-

Jf

gule tut& , & Controverfia Jgredang. Ex hac au-

V

tem Tabula manifefté patent, Circumftantiz Paf-

J

fionis Dominica.

Ne autem quis formidet.er-

Ui

il

rorem in prafato Calculo , adjungo alium Calcuü-

]um, quem fubduxit Aftronomus Academiz Re-

gie

Jl

396

DISPUTATIO V.

gie Parifienfis peritiflus , D. Fevretus. Tlle

Calculus , prout habetur in P. HoNonkr ex P.

Lamyo art. 2. $. 2. fic habet:

yi

Anno 29. Juliano 74.Litt. Dom. B. Novilunium

Jerofolymis 2. April. h. 8. vefp. 38*.

Primum Phafe 4. April. h. 6. vefp.

Plenilunium r7. April. h. 6. matut.

die Dominica.

k

Anno 39. juliano 75. Litt. Dom. À. Novilu-

7(00

nium 22. Mart. h. 6. v. 42/. Phafe 24.

tintn

Mart. h. 6. v. Plenilunium 6. April.

g

h. ov5 die TJovis.

Anno 31

. Juliano 76. Litt. Dom. G. Novilu-

nium 12. Martii, h. 1. mat. 6'. Phafe

n

13. Mart. h. 6. v. Plenilunium 27.

Martii h. ?. poft merid. 1o*. die Lu-

ne, five Martis.

k

Anno 32

. Juliano 77. Litt. Do

m

n. F. E. Novilu-

ln

nium 29. Martii h. ?. v. Phafe 5r.

Martii h. 6. v. Plenilunium 14. Apri-

lis poft merid. die Dominico vel Lu-

101

na.

Anno 53

. Juliano 78. Litt. Dom. D. Novilu-

nium 19. Martii h. r. poft merid. 30".

D

Phafe 2o. Mart. h. 6. v. Plenilunium

3. April. h. s. v. 5o'. die Veneris.

.Annp 34

. Juliano 79. Litt. Dom. C. Novilu-

mn03

nium 9. Mart. h. 5. mat. so'. Phafe

ro. Martii h. 6 v. Plenilunium 23.

Mart. h. 6. v. die Martis.

Anno 34

nn03

. Juliano 8o. Litt. Dom. B. Novilu-

nium 28. Mart. h. 6. mat. 4/.. Phafe

29. Mar-

DE VERO ANNO NATIV. DOMIN. 397

1

N

29. Martii h. 6. v. Plenilunium tr.

April. h. 6. matut.die Lune vel Mar-

tis.

Anno 36. Juliano 81. Litt. Dom. A.G. Nov:lu-

D

nium die 6. Martii h. 6. v. 42^. Pha-

fe 18. Mart. h 6 v. Plenilunium r.

Aprilis hora circiter G. vefp. die Sab

T1

bat. vel Dominic

Yoni

Ne áutem quis fufplcetur ; etiam F'evretum,

if n

in fuo Calculo nimiüm aberraffe, fubnecto alium

Calculum ex Paulo dedelbaraenü , Epifcopo,

Apri

Is fic

quem Petavius inferit tom. 2. Laizc g.

Qv

habet :

ht

Anno 31. Jerofolymis Plenilunium medium 26.

IU

Mart.h 14. 13

Feria 3. Plenilu-

dl

nium verum 26. Mart. h. 13. 5/. Fe-

ria

(

j

Anno 32. Plemlumum medium r3. April. h. 1.

t ^

M

45'. Feria r. verum 14. April. h. o.

m

Ferla 2.

1j

L

Anno 33. Plenilunium medium 2. April. h. 20.

34/. Feria 6. verum 3. April. h.6. 8.

N

Feria 6.

I

Anno 34. Plenilunium medium 23. April. h. 5.

emu

23/. Feria 3. verum 23. April. h. 6.

«

59 Ter. 5

Anno 35. Plcmlumum medium rr. April. h. 2.

li

55'. Fer. 2. verum I1T. Apnl h. --.

uni

Feria 2.

Anno 36. Plenilunium medium 3o. Mart. h.ii.

44'. Fer. 6. verum 30, Mart, h. 5 5 1.

2

Fer. 6

z

Plures

398

DISPUTATIO y.

: 'Plüres annos calculare fuperfluum foret;

quia ex JosEPHo conftat, PiLATUM anno /E-

;

)

r& vulgaris 37. non fuiffe amplius in Judea, ut-

pote à Tiberio Imperatore, qui obiit anno ZE. V.

[

36. menfe Martio, ex Judza avocatus , & pulfus

in ï'gxilium.

"Solvuntur Objectiones.

jl

M

Oä]ICITUR I. D. EpPiPHANIUS de be-

ld'

refi 51. teftatur , Chriftum natum effe anno Im-

perii Av.cusT1 quadragefimo fecundo fub Con-

fulatu OcTAvriANI XIIL gv SrLvANr. Er-

11

o cum ifte Confulatus incidat in annum ante

J

E. V. 3. , & Chriftus obierit anno etatis 34. paf-

1f

fus eft anno /E. V. 31.

2. Idem EPiPHANIUS

B

de prafata herefi AL o conuM agensdicit: Suc-

A !

cejJere Confules Vinicius ac Longinus Caffius , fub qui-

: d)

h

bus Salvator pa[Jus eft XILI. Cal. 4pril. . Ergo Chri-

lii

ftus non eít paffus fub duobus Geminis.

i

RESPONDEO

Joq

10 te

4d1. D.Epiphanium in rebus Chronologi-

cis non fuiffe exa&tum. Id patet ex eo ; quia

0010

non advertit, à fe impoffibilia poni, dum afferit,

ly

A

(

Chriftum XIII. Cal. Aprilis, hoc eft, 2o. die Mar-

ieff

tii paffum effe, eumque tantüm biduo Pafcha Ju-

um

daicum anticipaffe, cum tamen non folüm ex

1de|

Calculis Aftronomicis , fed etiam ex Cyclis con-

3

EK

ftet , Plenilunium Pafchale ante 25. Martii non

Q q

potuiffeà Judzis celebrari. Hinc in tali re po-

* Q

tius infiftendum eft Monumentis Ecclefiz? Occi-

DT

dentalis & Actis publicis, que ex confenfu Scri-

"Ut

ptorum eliciuntur, quàm ex ratiociniis unius au-

ilg

thoris.

| QRtg

4Ad 9.

DE VERO ANNO NATIV. DOMIN. 399

d ». ldem refpondeó : quamvis, quod at-

|

DN

tinet Pinicium 6&? Longinum,, ii ab Orientalibus

"

poft /Equinoctium Autumnale ab Orientalibus

J

jam pro anno ZE. V. 28. pro Confulibus fcribi

nl

potuerint in documentis poft eorum Confulatu.

z

editis.

OB]JICITUR 2.

Chriftus baptizatuä eft an-

no Imperii Tiberii decimo quinto , prout habe-

]

tur in Luca c. 3. feu potius decimo fexto , cum

1 )

ibi tantüm annotetur annus, quo Joannes B. cce-

j

:

pit baptizare.

Ergo cum Auguftus Imperator ,

j

m

cui Tiberius fucceffit, obierit anno /E. V. 14. ac

1 d

confequenter ille annus r5. Tiberii incidat in an-

num /Ere vulgaris 29., & annus 16. Tiberii in

M

AUL

annum ZE. V. 30. & Chriftus baptizatus fit anno

"d

e&tatis 3o. dicendum ,. Chriftum non effe natum

xl;"

ante /E. V.

n

Ü

RESPONDEO.

Amäum "iberii decimum

quintum incidere in annum 7Erze vulgaris 25.

Dico enim r. Auguftum obiiffe anno /K. V. de-

cimo tertio.

2. Tiberium jam quarto anno an-

ul

T

te obitum Augufti fa&um effe confortem Impe-

me

rii, adeoque annos Imperii Tiberiani computan-

T

dos effe ab anno decimo /Erz vulgaris. 3. Ipfum

textum Evangeliftz fatis oftendere, quod loqua-

ii

^

y

tur de Imperio laté di&to, prout fumi poteft pro

imperio conregiminis.

Itaque ut in hac refpon-

(

fione ad obje&ionem, ques nonnullis antiquiori-

at

bus caufam erroris prebuit, ordinaté proceda-

t

tur, & non merz poffibilitati refponfio füper-

du

ftruatur, tria probanda funt.

Primb , quód Chri-

:

ftus baptizatus fit anno ztatis trigefimo, anno

J

Imperii Tiberii decimo quinto, ita tamen, ut no-

inen

DISPUTATIO V.

r

400

| r

men Ímperii in Textu Originali Greco habeat

quamdam fignificationem latiorem , indifferen-

l,

j

tem ad fignificatum Imperii univer/alis fine Colle-

ga, vel partialis feu Collegialis , quale habuit Tibe-

yi

rius jam anno quarto ante obitum Augutfti.

Se-

| ii

4l

cundó , quod Tiberius jam quarto anno ante obi-

tum AucvusTI factus fuerit Collega Augutti in

L

Imperio.

Terti) , quód Auguftus oþierit anno

W

ZE.V.r3.

PRIMUM demon

ftratur ex Evangeliqo D.Lu-

Jut

ce c. 3. ubi fic fcribit: , Anno quinto decimo

iil

[

» Imperii Tiberii Cefaris procurante Pontio Pi-

»lato Judeam

venit ( Joannes ) in o-

li

»mnem Regionem Jordanis

fa&tum

TM

» eft autem , cüm baptizaretur omnis populus, &

wp(

» Jefu baptizato --- apertum eft coelum - -- - -

ieü*

IN

hd

» & Jefus erat incipiens quafi annorum triginta,

Grecus Textus fic poteft reddi: , In anno deci-

t

, mo quinto Gulernii "Tiberii Caefaris , gubernan-

:qqconel

,te Pontio Pilato Judzam., Ev éro( - - wévrs

iqu

xoudexdro) T25 xyopovías "Tidegia Kakoagoc, z'ysphouvóu-

W

Ubi advertendum eft , à

CR

evro; IIovría Ia.

D

j

D. Luca adhiberi eundem terminum Gubernii

d

Jo M

circa Tiberium & Pilatum , ut etiam in Tiberio

ii

[

relaté ad divería tempora diverfimode accipi pof-

L

fit, lat? videlicet & ftri&te,

lii

CiRCA SECUNDUM, quid boc Imperium Ti-

duf

berius acceperit quarto anno ante obitum dugufti , ha-

3nob

bemus duos teftes, ellejum Paterculum Synchro-

ipote

num , & Clementem Alexandrinum.

Pyror d 249

I21. fic fcribit: ,, CamSenatus , PopulusqueRo-

fl, q

5 tj

»manus , poftulante Patre ejus ( Augufto , qui

At

» adoptavit Tiberium) ut equum ei Jus in omni-

ATU|

» DU3

| ld

DE VERO ÀNNO NATIV. DOMIN. 4Oi

r

l

» bus provinciis exercitibusque effet, quàm erat

» ipfi, Decreto complexus effet, in urbem rever-

d

it]

» fus jam pridem debitum, fed continuatione bel-

iU

» lorum dilatum ex Pannoniis, Dalmatisque e

[ |

TT

,triumphum., Cüm ergo bellum in Dalma

& Pannonia jam confe&um fuerit fub Con!uii-

At

bus Popeo Sabino, & Sulpitio Camerino , anno 4i^.

j Q

V.8. prout Blanchinus ex Dione l. 5$. & Jelijo

Paierculo 1. 8..€. 176. ptobat ; fequitur, iftum tri-

D

ktim

umphum & Decretum zqui Imperii jam quar:o

anno ante obitum Augufti contigiffe. CLE MENS

]

ALEXANDRINUS l. 1. Strom. pag. 406. fic fcri-

1

bit: ,Quidam Romanorum Imperatorum tem-

u

» pora fic defcribunt.

C. S'ulius Cefar tribus an-

li

»nis; poft quem regnavit Z/ugufius annis 46.

, nenfibus quatuor, die uno (nempe numeratio-

j

Ts

»ne facta à pugna A&tiaca.) Deinde Tiberius an-

»nis viginti fex, diebus r9., , Qui 26. anni tan-

T

tüm correfpondent ad annum ante mortem Au-

a

gufti quartum , quo affumptus eft à fuo Patre in

W "

Collegam Imperii, INec obftat teftimonium Sue-

&j

tonii, dum ait: , A Germania in Urbem pott

j

» biennium regreffus triumphum , quem diftule-

Ti

"i

,rat, egit. Acnon multo poft Lege per Cofs.

li lrv

»lata, ut provincias cum Augufto communiter

, adminiftraret, fimulque cenfum ageret , condi-

W,P'

,to luftro , in Illyricum profe&tus eft., Ut e-

j

!

JTEÀ

nim obfetvat P. Monelia ; Lex & Decretum con-

p

di poterat, dum adhuc Tiberius erat in Germa-

r

nia, quamvis promulgatum primim fuerit poft

USH Jr

ejus triumphum ;5 quód ipfum non obfcuré infi-

uü( ]

nuant verba Velleji Paterculi.

Et hoc coNrFIR-

MATUR ex eo ; quia 77berius faltem pro forma

j

(70

C:6.

IC-

i

D.mort T*

* Uv

Ancarnatione.

402

DISPUTATIO V.

j

reluctabatur ejusmodi collatis titulis, prout //z-

)!

lejus teftatur his verbis: , Multum eo ( Tiberio ,

» Ubi agebatur de adoptione ad tribunitiam po-

;

» teftatem) cüm domi, tum in Senatu recufante.

Multó minüs à 7ellejo Paterculo diffidet Clemens -

9

!

lexandrinus ; dum fücceffionem Tiberio tribuit in

4)

Imperio univerfali , & dein in computatione an-

Wi

norum Imperii hos numerat ab initio Imperii

ih

Collegialis, infinuando, hunc modum numeran-

V

di aliis Scriptoribus ufitatum effe, quos exactio-

C«

res etiam fequi poterat D. Lucas.

n

Quód autem Chriftus anno «ztatis trigefimo

baptizatus fit , non folüm habetur ex traditione

Euf

Ecclefiz Occidentalis, fed etiam Orientalis. Sic

p

M

enim in Concilio Neocefarienfi. celebrato. anno

if

314. dicitur : , Presbyter ante trigefimum statis

!

nj

»Íus annum nullatenus ordinetur ; nam Domi-

»nus nofter trigefimo etatis fue& anno baptiza-

d

» tus eft, & fic cepit docere.

!

Ufmg

TrRTIUM, quid Zuguftus obierit anno £E. V.

du

I3. demonftratur ex duobus, nempe ex annis re-

i

giminis, & ex Eclypfi folari, quz ante ejus obi-

Ut

tum contigit. Circa primum JSfofóphus fcribit ,

r

AU

Auguftum numeraífle annos regiminis LVII.

J

menfesfex. Tacitus numerat annos LVI. Jam

]

Xf

vero Zfugu[ius , prius di&tus Ottavianus , füuum Im-

li

perium aufpicatus eft poft necem 3Wl Cefaris

U

anno confequente , quo Ofavianus creatus eít

Rn

Conful.

M

Cüm ergo Julius Cefar occifus fit Idi-

DA

bus Martii ante E. V. 45. clarum erit, fa&ta ad-

ditione 13. annorum poft /E. V. prodire hos an-

1Hlf

nbUs

nos regiminis ; quia 44. & r3.faciunt LVII. 'Ta-

citus autem videtur ordiri ab anno ante JE. V. 43.

m|

N

quo

DE VERO ANNO NATIV. DOMIN. 403

"

quo Antonius & OZavianus diviferunt impe-

D

d

rium. Caterum Sulium Cefarem occifum effe an-

ll

no 45. ante /E. V. demonftratur à Blanchino ex

jj

Calculo Aftronomico ; quo evincitur Lunam 5.

ii

Januarii Munde in Hifpania uno anno ante obi-

tum Julii Cafaris, ante /E. V. 46. hora 6..no&is

H

P

ortam effe. .Blanchinus in INotis Chronologicis

W

ad Pontificatum Sylvefiri Papa cap. 4. fic fcribit :

» Afferendum effe contendo , annum fignatum

[

Wi

» Confulatu Cefaris tertio , tertiaque dictatura ,

» poftquam Victor ex Africa folvit, quo Cafar

Íin

iUf

»poft quatriduum triumphi inter ceteras leges

» edixit de Anni Corre&tione in proximum adhi-

d

»benda, quando ipfe novum annum aperiret

AU

[

h

» Confulatu fuo quarto.

In Faflis Capitolinis mar-

» moreis poft annum fignatum £ertio Confulatu , ter-

J

j

» tiaque Dittatura Cefaris fequitur Kalendis Janua-

»rii annus infcriptus quarto Coefzris Confulatu ,

» quem geffit fine Collega. Hic annus di&us fuit

,

lt

»annus Confufinis, in quo menfes quindecim

» (444- feu 445. dierum) numeratos affirmat Sue-

d

» tonius.

Poft diem, que hunc numerum 445.

ii

»dierum claufit die poftrema Decembris coepit

I

»novus annus ordinationis Juliane ; eumque a-

LE

n

»peruit Kalendis Januarii Caefar Conful. quintiam.

» Inde affirmo initium factum anni quadragefimi

» quinti ante /E. V. eodemque anno Cxfarem ob-

»truncatum fuiffe. Demonftratio noftra ex Hir-

»iio talis eft. — Scribit Hirtius , Cefaris comes in

ldï

» Hifpanica Expeditione , Czefarem citatis itine-

Y

»ribus Roma profe&tum ad Zíteqguam oppugnan-

W

» dam fe contuliffe , & óppido potitum effe die

W

» XI. Kalendarum Martii.

'Tum ait, ad diem III.

Hi

Cic-»

D NO'

]

404

DISPUTATIO V.

»Nonarum Martii metum fuiffe magnum , & 44-

lga

li

» tium F'arum circum caftella prefuitfe.

Eo die,

a

» inquit, Pompejus caftra movit, & circa Hifpalim

,in Oliveto conftitit.

Cafar priüs quàm eo-

»dem eft profectus , Luna hora circiter fexta

» (noGis) vifa eft. Pridié igitur Nonas Martii,

» Vel noéte Nonas Martii precedente , Luna fu-

»pra Horizontem , hora fexta noGtis feu noGte

»1edia fuit.

Dico , fententiam Chronologo-

,Irum, qui annum hunc putant effe ante /Eram

/:.

»Chrifti 45. Hirtio & Lunz motibus refragari.

z

,am fi is annus fuit 45. ante /Eram vulgarem

»ante /Eram Chrifti, neceffe eft, Lunam die 6.

a--—-

E

»Martii ante Horam no&is fextam infra Hori-

» Zontem defcendiffe.

At in noftra fententia,

n

»Que annum confufionis pariat cum Cefaris

—xxziiD

» Confulatu quarto , & cum Hifpanica Expedi-

l

»tione, mirificé confentit confpe&us Lun:e cir-

» Cà horam fextam no&te precedente Nonas Mar-

»

[5H

Nam habemus ex JDione , Cenforino, & Ma-

»trobio, eum annum confufionis ita difpofitum

» fuiffe, ut dies 23. Merkedonii fuerint interpofiti

,inter Februarium & Martium , dies veró 68.

»duorum menfium interkalarium numerati fue-

»rint eo anno inter Novembrem & Decembrem.

Ita Blanchinus , qui hoc loco exhibet integrum

Calculum. Ceterüm , quód Offaviamus eodem

adhuc anno Julio Cafari, idibus Martii in Curia

confoffo, fimul cum Antonio in poteftate füc-

cefferit , & XIV. Kalendas Maji Romam re-

dierit, & menfe Augufto populari gratia ro-

boratus exercitum cogere cceperit, & fubfe-

quente anno Conful effe&us fit, in Chrono-

logia

Locus Solis.| Apog. Sol.

LocusLunz.|Apog.Lune

S

o

/

/I!

S 9)

!

H

S

[*]

7

"

NY (9)

/

L/4

Idipfum

*

.

Radix Ann. Julian.

9. 7.38.50.

2. 8. I8- 55-

9. 4-53-43-

8. 9. 50. I3

P

-- IO.

2. 10.35. 2I.

-- 6. AT.

6

Febr. Biff. Complet.

I.29. 8.I9.

Dies 5.

--

4-55.42.

--

I.

2. $.52.55.

- — $85.25.

-- --

-—

--

-- --

3. 21.

Hore 12.

— 0729.34.

- 16.25:19.

*

Locus Solis.

DI.E9.12:.I15.

2. 9. f9. 6.

E 27457.17-

8.17«-IO: |5;

3

—

——

9. 19.-3.

8. 17. IO.

Apog.

Anomalia.

9.- 1845 3: 26.

5. I0. 47- I2.

fubtrah.

Cc 3

1.87-50:

—

JEquatio add.

I. 55.20.

|iI. 26. 29. 27.

Locus Solis.

LE P4.- 7235

- I4. 7.35-

Locus Solis in Pifc.

LocusLuneintauro

-- 26.29.27.

pI

Occafüs Lunge proin in primo

Calculus Blanchini eft fequens

Anno Juliano ante /Eram 45.

, Livio, Floro, & Tabulis Ancyranis e-

jam accidit Hora noctis quin-

DE VERO ANNO NATIV. DOMIN. 405

ta

logia Confulum ad annum U. C. 75*. ex Cice-

rone

vincit.

-—

s

m

——

.RS

—

—

m —

Is E

El

—— cES

z

E

z2

£s

Ri

—

E—1

z

—

—

$

—

406

DISPUTATIO V.

j

Idipfum , quód Auguftus obierit anno poft

vi!

JE. V. 13. oftenditur ex Eclypfi folari , quz an-

te mortem Augufti contigit & in annum ZE. V.

13. incidit.

BraAwNcuriNUus in PRorLEGoMENrs Tom.

2. ad vitas Romanorum Pontificum , OPvuscv-

LO 4. fic fcribit: JDio . $6. inter prodigia, que vul-.

I

"

gi opinione mortem 2dugu[li portendere credebantur,

enumerat totalem Eclypfin folis. SEXTO APvuLEJo,

!

SzxTo Pouwrz]Jo Confulibus in Campaniam profe-

&us Zduguftus exbibito INeapoli fpettaculo : INole morti

conce[fit.

Prodigia, que id ei predicerent , neque wu-

d

nima, meque ob[cura evenerant : Sol totus defecerat.

Torquet ingenia Chronologorum pariter & 4fironomo-

(

vum Eclypfeos iftius indagatio per annum quartum deci-

4

l

mum AEre vulgaris; quo certé nulla ejufmodi Eclypfis

juxta quafcunque tabulas Celeftium motuum [pettari po-

iuit.

Wi

"At fi banc inquirant. juxta ea[dem tabulas anno

li

4Ere «ulgaris tertio decimo ;

cogno[cent evidenter ,

HGïu

die 28. Zpril. defettum Solis in pluribus Europe Pro-

I

vinciis fpettabilem contigi[Je , dum vergeret ad occafum.

M

Totalem difci obfcurationem Sole occidente vifam parois

1l

Infulis ab occafu. adiacentibus Britannie circa Borealem

Scotorum trattum , difcent ex fupputatione ac Diagra-

I

0y

mate in Differtatione noftra velato , fanilem alteri Ecly-

A

56

bfi [pe&tande die 22. Maji, anno 1724. fole pariter

Tum

occidente , — [pettatoribus pofitis in littore occiduo Hetru-

Twe

J

Ex üfdem tabulis Cafinianis , Hirianis , Bono-

ld

nienfibus, €$ Britannicis utraque Eclypfis totalis perin-

de colligitur , que partialis , ut nece[]e eft evenire , fue-

Qu

t

rit terrarum traGtibus in vicinia pofitis Britannie , in-

"g

ferioris Germanie , Gallie, ac. Lufitanie.

Sed. Pba-

Du

fés partiales obfervate bis in Regionibus totalem demon-

firani

DE VERO ANNO NATIV. DOMIN.

497

T

fivrast: in proximo Climate ac meridiano indicato Orca-

dum Infularum [pettari debui[fe. . Quis itaque negare

)

, Cbara&terem bunc. colefTium motuum in. Dionis

l

L

1 )l //5 0

ria diferté memoratum, indicare evidenter. Confula-

t uiriufque fexti e[Je pariandum cum anno. E. V.

Y

tertio decimo ?

lï

Ita Blanchinus Innocentii XiII. Praolatus Do-

mefticus, qui fuam in Aftronomicis peritiam

Gnomone in thermis Diocletianis juffu Clemen-

llj

tis XL. concurrente opera Maraldi erecto; & li-

li

nea meridiana à littoribus Hetrurie ufque ad fi-

i|

num Venetum ingentibus ac propriis fumptibus

U

conftitüta , & obfervata per 3o. annos Parallaxi

[

annua in LvcipA Lrmax abunde commen-

davit.

$1 quis OsnJ1c1AT, quod hzc Eclypfis in

lii

RESPONDEO:

if

Italia fuerit tantum partialis.

Sole Horizontem fubire incipiente apparere po-

hn

tuiffe totalem; eó quod Luna Solem obtegens

tranfeat Solem in fine Eclypfis ex ejus.parte

Orientali.

OsjrcriTUR 3. Chriftus juxta SS. Patres

j !

paffus eft in Pafchate Jud&orum , atqui Pafcha

u

primum fuiffet celebratum 29. Martii prout cal-

]

ij

culus Aftronomicus Plenilunii oftendit, 2. Occi-

dentalis Ecclefia femper confecravit in pane azy-

ii

mo, quia etiam Chriftus confecravit in pane in

j

ultima Cena.

Sed Azymi panes primum come-

n

debantur Luna decima quarta ad vefperam,

V

prout habetur Exo»1 r2.

"

Ó

Ce 4

R -

J

408

DISPUTATIO' V.

RrssPONDEO

j

L

-Jd . Judazos forte corbputafï'e Novilunium

& Plenilunium Pafchale à Novilunio initiali anni

l

)

politici , qui juxta Syro- Macedones incipiebat à

u

Novilunio ante /Equinocium autumnale.

Fa-

"

&o autem hac computatione illo anno Plenilu-

!n; [

nium Paíchale incidiffet in diem vigefimum fex-

tum Martii, prout Blanchinus Tom. 2. oftendit.

4ld 2. Dico, Chriftum in ultima Cona cele-

braffe in pane fermentato.

Moraliter enim im-

peffibile eft, quod S. Joannes Evangelifta , &

1». facobus, Epifcopus Jerofolymitanus, & Si-

t»eon ejus fucceffor qui omnes inftituerunt in

gl

Leclefia Orientali ufum panis fermentati, eum

jj

ufum faltem in Sacrificio folenni Sacerdotum

non retinuiffent, fi Chriftus fuiffet ufus pane A-

n

3idi

zymo. Morem autem Latine Ecclefie dico pro-

i

venire poffe à facrificio , quod Chriftus poft Re-

t

furrectionem obtulit in Feria II. poft Pafcha,

quando celebravit in Azyma coram duobus Di-

Va

&i

fcipulis euntibus in Emaus, in diem incidit ve-

Em

rum Plenilunium Pafchale aftronornicé fumptum,

Feria HI. quando Chriftus poft refurrectionem

Ui

f

b

manducavit Jerofolymis cum Apoftolis, prout

idem Evangelifta teftatur his verbis: Surgentes

ym

8

eadem bora vegre[fi fant. (illi duo Difcipuli) in J'eru-

Jalem , && invenerunt congregatos undecim , &^ eos , qui

if

(

cum illis erant ; dicentes::. Quod fürrexit Dominus veré.

Ài

Et ipfi narrabant , que& gefía funt in via: dum autem

bec loquuntur , [letit S'efus in medio eorum , -- &2 cum

1

manduca[]et cum. eis (haud. dubié etiam panem, &

U

quidem azymum , cujus ufüs per totum odi-

E

duum

DE VERO ANNO NATIV. DOMIN. 409

duum, Pafchale prefcriptus erat) fumens reliquias ,

dedit eis.

Ab ifta proin menfa Pafchali, in qua

VJ:

Mlx

Chriftus manducavit , Ecclefia latina fumere po-

li

tuit ritum confecrandi in particulis azymis.

]

Certé de hoc convivio Pafchali locutus fuiffe

J

!nm,d

Chriftus videtur; quando Luce 22. dixit: JDefi«

derio defideravi boc pafcba manducare vobifcum , ante-

Jj

quam patiar ; . dico enüm xvobis , quia ex. boc mon mandu-

Ut tamen

cabo illud donec impleatur in vegno . Dei.

Hs

oftendam refponfionem , que eft BL ANCHINI,

pl

afferentis, Plenilunium Pafchale Judaicum anno

4

29. /E. V. incidiffe in diem 26. Martii , rejicien-

l

dam non effe, fed eam defendi poffe, ejus men-

W

i

tem clarius expono.

m

!Ti

j

Id veró efficitur duplici medio 1. ex Cyclis,

d

n

juxta quos anno /E. V. 28. Luna decima quarta

lj

incidit in diem 26. Martii, & in feriam VI.

(

2. Ex Calculo Aftronomico Judaico, quo Judaei

AT

computabant fua Novilunia

Plenilunia Menfis

u

Nifan, incipientisin Martio. Sciendum namque,

quod Syro- Macedones , inter quos comprehen-

debantur etiam Judai, fuum Calendarium ufua-

i

A

le, feu annum civilem, inchoaverint in Autum-

no, menfe Septembri , videlicet à Novilunio Se-

J

ptembris, quod /Equinoctium autumnale proxi-

mé precefferat, prout obfervat Ugolinus Tom. 4.

)

Ab ifto

thefauri in annot. ad l. 3. Sigonii. c. 1.

ergo initio anni civilis fine ulteriori alio Calculo

I

Aítronomico numerabant Jud:zi in fuo Calenda-

rio fex integros menfes Lunares, hoc eft, fex

integras Lunationes, quibus evolutis incipiebant

fuum annum Sacrum , feu menfem IN ifan.

Otii'

j

Cc 5

Jam

410

DISPUTATIO V.

y

Jam veró tam ex Cyclis, quam ex ejufmodi

Calculo Aftronomico Judaico Lunam decimam

quartam anno /E. V. 28. incidere in diem 26.

m

|

Martii, ac in feriam VI. BLANcnrINUS l. cc.

'Tom. 2. opus 4. manifefté demonftrat.

Sic

j

enim fcribit :

| d

» Oftendendum mihi igitur eft, quartam deci-

»mam Lunz menfis Nifan, feu Pafchalis Judeo-

