»fcientim. |.Ac per hoc ad ejus quoque animam

Q

»pertinet illa perfectionis prerogativa, quam

uf

»ipfi Apoftolus affignat dicens: In quo funt o-

vii

i|

,mnes thefauri fapientie & fcientiz abfconditi.

3;!

» In quantum Spiritus datur , in tantum cognitio

jl

» divinitatis accipitur. " Ubi autem Spiritus non

T

» eft menfüra, neceffe eft , ut plena fit divinitatis

i

m San-

» immenfa notitia. .. Non accipit Spiritu

ll

4

» &um

p

296

DISPUTATI1O

I V.

» &um Divinitas Filii.

Reftat itaque, ut anima

3

d

» Chrifti Spiritum San&um accipiat, quem tamen

»nOn ad menfüram accipit , fed totum accipit.

um

-1

» Ubi enim menfura non effe dicitur , plenitudo

öA

» perfeGtionis , & perfe&io plenitudinis inveni-

»tur. Nefcio, quomodo accipimus , unigeni-

m

»tum à Patre plenum gratie & veritatis, fi illi

i

» plenitudini gratie non in effe veritatis plenitu-

i,

» dinem zftimamus.

Non autem plenitudo ve-

D

» Iitatis habetur, quando veritatis ipfius aliquid

n

»ignoratur, quod abfit, ut de Chrifto fentiamus.

iid

» Quàm veró perdurum eft, & à fanitate Fidei

E

»Ppenitus alienum , ut dicamus, animam Chrifti

E.

IT

, non plenam fue Deitatis habere notitiam, cum

»qua natura unam creditur habere perfonam:

,

$u

»Nom enim exiftimo, illi anima in: aliquo ple-

,nam divinitatis deeffe notitiam, cujus una eft

1]

» perfona cum Verbo , quam fic Sapientia füfci-

i

»pit, ut eadem fapientia ipfi fit. Quod fi ani-

|

:

» Ina Chrifti minorem habet in aliquo divinitatis

i

»Íuc notitiam, non in fe habet totam fapien-

li

» tiam ; participium ergo habet, non ipfa eft Chri-

!

hi

»ftus, fi partem habet notitie divinitatis fusm.

D

E7

» Quis dicat , animam Chrifti aut minus percipe-

r

»1I€ Veritatis, aut minus habere aliquid 'charita-

» ti$? Ipfe autem Chriftus eft veritas.

R

Quomo-

"At

» do ergo illa anima minus in fe notitia

t verita-

, tis habere dicitur, que ipfius veritatis anima

'W':. |

At

»Íingulariter invenitur? Sicut Chriftus homo

i

» fingulariter habet , ut verus Deus fit, fic totam

li

» divinitatem fuam fingularitet novit.

Illi, in

ii

squo babitát omnis plenitudo divinitati

8

non

Wi

Ji

s poteft ipüius plenitudinis plena non ineffe no-

r

titia.

DÉ LIBERT. ETSCIENT. CHRISTI. 297

d

»titia, Poffümus plané dicere, animam Chrifti

llef.n

»habere plenam notitiam Deitatis fuz. — Nefcio

p

»tamen, utrum debeamus dicere , quod anima

k

m

» Chrifti fic füuam Deitatem noverit, quemadmo-

» dum feipfam.divinitas novit? An hoc potius

Ti

»dicendum eft, quia novit quantum illa; féd

It

,non ficut illa? Ipfa enim Deitas feipfam ita no-.

2

» vit , ut hoc fe naturaliter inveniat effe; quod

t

»novit, ilia autem fic totam Deitatem füam no:

rl

» Vit, ut ipfa tamen Deitas non fit.

Deitas illa

t

»ipfa eft naturaliter notitia füa; anima veró illa

lmw

» ab ipfa Deitate quam plané (plené) novit ; ac:

2l

»Cepit ut noverit."

Hucufque S. Fulgentius.

j

Plures ejufmodi textus ex S. Ifidoro, S. Grego-

rio M, D. Bernardo, S. Hyeronimo, S. Eulogio,

S. Damafceno, Dyonifio, Alexandrino, Hügo-

!l

ne & Richardo à S. Vi&ore adducit Thomaflinus

u

l

Dogmatum Theolog. l. 7. c. 2. 3. & 4.

!f

d

DICO 4. Anima Chrifti in Verbo habitua:

j

n

liter non folüm cognofcit omnia futura , fed et.

Y

n

iam omnia poffibilia, & conditionaté futura.'

d

PRnosATvuR Pro hac conclufione urget ea-

n

dem ratio & authoritas, quz urget pro conclufi-

one precedente; pro eadem etiam reperitur fuffi-

i

d

ciens authoritas Scholafticorum, nempe d. Bona-

venture in 3. dift. 14. a. 2. q. 3. Scoti , Gabríelis,

Qu

inv

"Almaini, Marfilii, nec datur ratio , hanc fcien-

AU d

tiam in Chrifto reftringendi.

Ergo.

D

DICO s. In Chriíto preter fcientiam, quz

(l

i

habebatur per converfionem mentis in Verbum

.l

actualem vel habitualem , dabatur etiam fcientia

jl

infufa rerum ad Chriftum pertinentium , & expe-

j

rimentalis acqui/ita per fenfüs vel ratio

cinium:

$

& utra-

298

DISPiITATIO Iv.

p!l

& utraque poterat effe aCtualis, vel folüm habi-

a

tualis, prout ipfi libuit.

p

PRoBATUR Exuna parte Chrifto nihil hu-

P

mani denegandum eft, quod nullam involvit im-

u[l'l

perfe&ionem moralem; ex altera parte , nifi ad-

mittatur hzc triplicis generis fcientia, nempe vi-

zi

fionis. intuitivae in Verbo per liberam conven-

4l

tionem mentis ad Verbum , infufa per unam vel

Jj

plures fpecies , & acquifita, difficulter poffunt

lin)

conciliari: textus Scripture & Patrum, ad fpe-

Tfo]

ciem fibi invicem contrariantes , prout ex folu-

Tíf

ml

t?one obje&tionum patebit.

VM

hm

o

Solvuntur Objectiones.

t

öt?

W

:-O.B Jicirun i. Contra 3. Conclus. Si ani-

Qu

ma Chrifti habuiffet. vifionem intuitivam Dei,

Qttn

jam fuiffet.beata in hoc mundo.

Sed hoc non

Nj

TT

peteft dici.. Ergo. Maj. patet ex illo Chrifti

t

Ln]

Joan. 13. v..3. .Hac eft autem «ita eterna, ut cogno-

M

Jcant te.... Min. prob. Luce 24. v. 26. dicit Chri-

[

ftus: JNonne bec oportuit pati Chbriftum , & ita intr.

qre

l

in gloriam [uam..

l

.2. -Etiamfi Patres loquantur de vifione Dei,

u

poffunt tamen explicari, quod anima Chrifti tan-

hH

tüm habuerit eam vifionem per communicatio-

J

nem idiomatum, ficut etiam de Chrifto dicitur,

[

A

W

quod fuerit ab e&terno, & de anima Chrifti,

guod

IN

fuerit & fit omnipotens.

[

3. Argumenta ex Scriptura & Patribus de-

Fl

füumpta plus non probant, quàm quod anima

Chrifti habuerit vifionem intuitivam in a&u pri-

ini

li

mo, ficut habuit omnipotentiam in actu

primo

í

etiamfi

l

DE LIBERT. ETSCIENT. CHRISTI. 2'99

WlfnrQ

etiamfi non femper ufüus füerit ommpotentla

!

fua in a&u fecundo..

Sic etiam homo eft ratio-

nn&ut

du

nalis, admirativus, vifivus ,

'etiamfi non fempef

utatur in a&u fecundo his potentns

Ut

UY

4- Sianima Chrifti habuiffet perpetuo vifio-

beram

nem intuitivam Dei, vel ea vifio fuiffet compre-

henfiva omnium perfeätlonum reperibilium in

Gpew-

t i

Deo, vel precifiva? neutrum poteft dici. Ergó.

Min. prob. fi dicatur primum , fequeretur, quod

atm[,

vifio illa, qu& erat aliquid creatum, fuerit cequa-

p

lis vifioni divinz , qua Deus cognofcit feipfum,

& quod fuerit ens "a&tu infinitum, diftincte in ef-

fe reprefentativo continens perfe&xones infinita-

æl

rum rerum cognofibilium virtualiter inter fe di-

ftinCas, quod eft 1mpoiï"1bxle

Si autem dicatur,

Iu

quod fit precifiva, affignari poffet, quas perfe-

Mi

&iones divinas anima Chriíti agnoverit ,

quas

] honi

non? Etfequeretur , quod anima Chrifti faltem

0 r

aliquas perfectiones divinas non agnoverit.

l

s. Omnis vifio intuitiva Dei ex fe perpetua

M

ac indeftruibilis eft effentialiter beatifica.

Sed

3 ii

vifio Dei, quz dabatur in anima Chrifti tempore

paffionis , prefertim in cruce, non erat beatifica.

TO

Ergo Min. prob. Eft contra fenfüm commu-

Onri

nem fidelium, quod anima Chrifti tempore paf-

il

fionis , præfertlm in cruce , gavifa fit fumma

ilo d

beatitudine & delitiis fummis.

hri

RESPONDEO

ZLd 1. dift. Fuiffet beata beatitudine acciden-

pat

tali n. beatitudine effentiali Jubdift. beatitudine ef-

qu

fentiali fpeCtata in fe. c. fpectata in fuis proprie-

m

tatibus , & effeCtibus. n.

Beatitudo effentialis

in fe fpe&tata confiftit in intima unione cum

d

Deo

DISPUTATIO

u

300

lv.:

Deo per claram vifionem & amorem .recipro-

cum; & hanc Chriftus femper habuit, etiam in

jj

a

cruce. Sed connaturales proprietates & effe&us

hujus beatitudinis funt voluptas,gaudium,delitiz,

uj

fuavitas, confolatio, & dulcedo &c. que in ani-

WU

mam diffunduntur.

Dico proin ,. quod Chriftus

/

N

hos effe&tus beatitudinis in hoc -mundo parciffi-

mos habuerit , & tempore paflionis, prefertim

w

in cruce omnino . nullos.

Id enim monftrant il-

at

X5 (

li textus Scripturz, in quibus dicitur: Matth. 27.

V. 46. Marci 15. v. 34. Deus meus , Deus meus ,

Q

JH

ut quid dereliquifli me.

Et 14. v. 33. . Cepit pavere

€9 iwdere; & ait:. TrifLis eft anima mea ufque ad mor-

b

!)

J

tem ; C orabat; ut fi fieri po[[et , tranfiret ab eo bora.

Et Matth. 26.v. 37.. Cepit contriflari & moftus effe ;

TRRIY

Tunc ait illis: Tiiflis eft animamea ufquead MoR TEM.

t

l

Ti

«t Lucze 22.v. 43. 4pparuit illi. ngelus confor-

tans eum.; & fat&tus in agonia prolixius orabat; & fa-

inl

Gus eft. fudor ejus ,. ficut guttee fanguinis decurrentis in

';ezslwl

N

ierram. : Et ad Hebr. s. Cum clamore valido & la-

H

erimüs offerens fupplicationes ad eum, qui po[ft illum

[

Jaloum: facere & morte exauditus . eft.

Et r2. v. 9.

Propofito-fibi gaudio fufTinuit crucem confufione contem-

n

pia, ut. me fatigemini.

Et Pfalm. 87. v. 16. Ego

'l:'

$n laboribus à jwventute wnea 5. exaltatus autem (in cru-

'M'u

€e) bumiliatus fim, & conturbatuss . in me tranfierunt

abi

irg tue , €9 terrores tui conturbaverunt ine.

Et Pfal.

N

AT

37- V. 18. Dolor meus in confpettu ineo femper. . Haec

WMx

&.multa alia fimilia de paffione Dominica pro

i

populo Chriftiano ad imitationem patientic fcri-

dl

j

pta non moverent rudem populum, fi illis Theo-

J

logus diceret, quod anima Chrifti in paffione &

in crüce fimul nataverit in immenfo mari delitia-

h

N

rum.

(I

DE LIBERT. ET SCIENT. CHRISTI. 301

!

um '70

rum. d enim vix unus caperet, & qui poffibi-

)

litatem hujus rei caperet, non moverctur ad

TH

imitationem patientie , dum ipfe deftituitur o-

r

mni folatio.

Dein in hac do&trina meà omnia

Wt

procedunt connaturaliter, nihil apparet fucatum

m

aut hypocriticum in illo merore, pavore, fudo-

Ls

re fanguineo, dereli&ione, prout plebi aut cer-

Jf?

té profanis videri poffet factum in oppofita fen-

ünfrz

tentia; datur etiam in hac doctrina connaturalis

UP

locus confolationi & conformationi Angelice;

hu t

evitatur etiam perpetuum valde innaturale mira-

li

du

culum , quod cum perpetuis doloribus & crucia-

LU

tibus internis Chrifti confocientur immenfz deli-

àin

tie: & magis falvatur precipuum punc&um fal-

D

vationis totius generis humani , quod nempe per

Mu

tribulationes & defolationes debeat perveniri ad

!

s

gloriam, dum ipfe Chriftus non folüm voluit paf-

; G

fionibus mereri gloriam corporis, fed etiam illam

Ti

beatitudinem accidentalem animze , que confiftit

T3

in przfatis effectibus vifionis intuitive Dei, pu-

ta delitiis internis, quos Deus intuitivé vifus ani-

j

n

mabus beatis, nifi aliud velint, ultró & liberé

m

infundit.

n

Al

Z4d ».n. a. Quia ratio omnipotentiz in fuo

conceptu formali non importat actionem vita-

vt

lem ab intrinfeco, ficut /oire, cognofcere, videre,

rb

M

fed tantum ordinem exiftendi inter caufam & ef-

fectum, qui ordo poteft effe ab intrinfeco.

. j

INon enim deeft ulla con-

u

d- 3. tf. a* n. e.

ditio ad vifionem Dei intuitivam in actu fecun-

d

jl

do, ficut homini deeft objectum vel applicatio

f

ad perpetuandum exercitium ratiocinationis , ad-

T

- Hinc poffet inverti ar-

mirg—tionis aut vifionis.

man'öf

gumen-

302

DISPUTATIO

IV.

)

5

i

gunlïenfgum.l Si.daretur perpetuum obje&um

proximé applicatum & finis fine ullo obice ratio-

gl

cinationis & vifionis, potentia ratiocinandi &

j ;ræfe

videndi femper exirent in a&um fecundum.

j

Ergo idem dicendum de potentia videndi intui-

QY

tivé Deum in anima Chrifti.

l

- -Ad 4. Dico, quod anima Chrifti fuerit bali-

j

quu

tualiter comprehentiva totius Deitatis, & o-

mnium in Deo reperibilium 5 attualiter veró fuit

f CO

preciüiva. Habitualiter comprehenfivam dico,

antad

&

inquantum ob unionem hypoftaticam habuit po-

tentiam, fuam attentionem , que eft a&tio vitalis

j

finita ad objectum finitum,convertendi ad perfe-

AJ &

&iones divinas , quafcunque vellet , per colle-

&l

&iones finitas in infinitum.

AGualiter autem

d

precifivam effe affero , inquantum inter infinitas

r

rationes feu ideas poflibilium , qua per identita-

;lenfi

tem reperiuntur in fapientia, providentia, omni-

OM

potentia, & bonitate divina, tantum poteft at-

Inter

m'n

tingere collediones finitas in infinitum.

I

infinitas veró collectiones ajo ab anima Chrifti,

dR

.dum erat in mundo , illas faltem cognitas fuiffe

DA

a&u, que ejus officium redemptoris attingerent,

d

ficut in Tra&atu de Deo oftenfum eft, quod

& [

beati in calo illa in Verbo videant aCta homi-

Ej

num in terris converfantium , qua ipfos attin-

Jd)dü.

gunt.

Sic ex Evangelio difcimus, quod Chri-

&t

ftus viderit abfentem INathanaelem íub ficu

ä'er

Joan. 1. v. 48. 5 quod mulieris Samaritane to-

Ti

!

tam vitam noverit Joan.4.; quod occafione

i

adultere fecreta accufatorum peccata in terra

Ms

fcripferit, prout colligitur ex Joan. 8. ; quod de

m

extremis tempogibm;mundi & excidio Jerofoli-

DT

Ime,

DE LIBER T. ET SCIENT. CHRISTI. 303

mze, aliaque varia prenuntiaverit: . imo quod

etiam omnes homines à fe redemptos in animo

fuo prefentiffimos habuerit juxta illud Apofto-

fecug

li: Qui dilexit me, & tradidit femetipfum pro me.

lii

Gal.2. v. 20. Hsc omnia Chriftus non folüm

in Verbo, fed etiam in fua anima per fcientiam

infufam cognoviffe cenfendus eft, quia interro-

M

gatur ut homo , & loquitur ut homo , nec con-

irej

tra connaturalem modum agendi & contra exi-

üvam t

gentiam potentiarum internarum concurrendi ad

lab

actiones toti fuppofito communes otiatur ut

ii

homo.

Fl

Ad s. dift. Eft beatifica in a&u primo. c. in

Wal

a&u fecundo. /übdifi. quoad effectus vifionis in-

d u

tuitive , ftatui redemptoris, & pacto inter Deum

Vr

& Chriftum inito conformes c. non conformes

t

n. fenfus patet ex Refponfione ad 1.

li

OsjiciTUR2. Éft contra communem Do-

putel

&rinam Theologorum, quod Chriftus non fue-

y [

rit in fua anima gavifus perfecta beatitudine et-

t CW

iam quoad effe&tum immenfe voluptatis, & de-

yuti

[

litiarum , ac gaudiorum , quibus beati in coelo

potiuntur.

Ergo hec refponfio non eft admit-

u

tenda. Znt. prob. Nifi hoc doceretur ab omnibus

UE

u

fere 'Theologis, fruftra inter fe contenderent,

fut

quomodo in Oliveto & in cruce fummus dolor &

p

qui

füumma voluptas potuerint in Chrifto fimul fta-

21

re. 2. Voluptas fumma eft connaturalis effectus

vifionis intuitiva.

jti

j

Ergo non potuit impedire

d

fine perpetuo miraculo , & fine violentia illi fta-

tui inferenda, cum tamen non fit verofimile, vi-

mu 1

fionem intuitivam Dei fuiffe in perpetuo ftatu

violento. : 3. Textus Scripture de derelictione

i

& ago-

304

DSPUTATIO.ILIV.

j

Ó fi

& agonia poffunt exponi de derelictione externa

j

il

& agonia in fen(ibus externis.

4. Eft poffibile,

ftare fimul füummum dolorem.& fummam volu-

j

m

ptatem. Ergo non eft ratio exinde movendi dif-

ficultatem. . 5. Si extitiffet in anima. Chrifti vi-

hr

i

fio intuitiva Dei fine fummis deliciis, fequeretur,

i

quod tantüm vidiffet Deum ut juftum, non ve-

ró ut fibi bonum & beatificum.

Sed hoc non

(

poteft dici. Ergo. Min. patet, quia vifio intuiti-

iv jl

va Dei per eflentiam non eft precifiva. Maj.

anl

prob. Videre intuitivé in hoc loco idem fignifi-

8 l

cat ac experiri & guftare experimentaliter.

aut

RESPONDEO

ROR

Ad 1. dift. E(t contra communem Do&ri-

L^ lmj

um G

nam Theologorum , ita tamen ut noftra fulta fit

authoritate fufficiente, & ratione potiore c. fe-

d

cus.n. Pro nofítra fententia ftat Melchior Canus

lt

de Locis Theol. l. 12. c. 13. ubi fic fcribit: O-

T

lim coram celebri "Tbeologorum concione diximus , quod

t

ficut per iotam vitam Dominus. gloriam: anime quafi

AUCH

gremebat , me in corpus efflueret ; fic faltem in cruce reti-

ld

nuit gaudium , quod. fuapte natura ex clara Dei notitia

'I:

u

odiret.

Gaudium , fateor , ex Deo vifo in voluutate

J

e]

nece[Jarió naci , mon fecus ac ex fole lumen , calorem ex

w

igne.

Sed retraxit aliquando (in morte Chrifti) /o

radios fuos, & me calefaceret , comprebenfus eft. etiam

U

T

A

in fornace Babilonica) ignmi. Quare mibil mirum

videri cuipiam debets fi in bominum redemptione , per

A

,*Imcs

bominis unius dolores explenda , voluptas omnis reprime-

retur , quam aliàs ex vifime Dei proficifci nature vatio

ET

INec obflat , quod beatitudinem Benedi-

II

demonftrat.

4

&us XII. defmivit in vifione 69 fruitione confiftere;

Pon-

t

Chriftus autem beatus fuerit in via ; quom'qm illud

tifex

W

j

DELIBERT. ETSCIENT. CHRISTI. 30$

l,

lh.

tifex iradit de beatitudine confummata ; Chriflus autem,

licet babuerit e[entiam beatitudinis , -non tamen accidens

tia , que inde per fe etiam conféquuntur.

Decuit enimi,

i

eum per pa[fionem con[ummarí.

LCJM-

Quanquam & fruitio

fine gaudio intelligi potefl. — Fruitur enim arboris fu

S.f:-«

n

fru&ibus bomo etiam tunc , cum per morbum nullam v6-

luptatem capit ex eis.

IÁta Cbriftus non folim videbat,

fed etiam fruebatur , quameois derelictus à Deo , omnique

jntl

penitus folatio deflitutus non. gaudebat.

Quarmobrem,

if

ut ceteri Martyres , gaudium fibi futurum ante occulos

emíg

ponebat , ut crucem. füftineret ,. confuftone contempta,

fer

Ita Canus.

2. $. AMBROSsIUSs ad Gratianum

Imperatorem fícribit :

Sicut füfcepit wvoluntatem

meam, ita fujcepit triflitiam meam. . Et Lib. 10. in

Lucam. c. de triftitia Chrifti.

Sequeftrata deletta-

tione divinitatis eterne tedio mee infirmitatis afficitur,

J

3. LucAs BRUGENSrIS, proximé referendus.

TU

4. FROMENTIERE, Epifcopus in Gallia, in fe-

W

Á

quenti refponfione adducendus.

5. VicTOR

ANTIOCHENUSs in Marcum.

m 2!3";;.

ld 2.dift.a. Eft connaturalis effe&tus däpen-

D:'gm

Ms

denter tamen ab actione libera Dei. c. indepen-

(^ d

denter. n. Ín caufis & effe&tibus fupernaturali-

r

bus hoc peculiare eft , quod licet habeant quan-

dam exigentiam ad invicem, non tamen habeant

(

efficacem ordinem ad invicem fine fpeciali de-

L

lj *

creto divino libero: & ideo fi defit ordinatio

i

particularis divina unius ad alterum, non pro»

mr*

pterea ad füfpendendum effe&tum opus eft miras

T

culo; nec propterea caufe non ordinate effica-

j

citer ad fuos effe&us erunt in perpetuo ftatu

WL

violento.

us

D. Amort Tra£t. de Incarnaiioné,

U 4d

306

DLSPUTATIO IV.

)

i

41d 3. dift. a. Poffünt ita exponi, ita tamen

(

utin noftra expofitione omnia fiant connatura-

n

"Y

lius & conformius tam ad rerum naturas , quàm

m] "

ad decreta divina przftabilita c. fecus n. Deus

Mij

w

generali decreto juxta S. Auguftinum l. 14. de

Civit. voluit omnes miferias humanas affümere,

g

que ex charitate fufcipi & imperari poffunt.

"Unde etiam Joan. 11. v. 33. affumpfiffe legitur

J

voluntarium quendam merorem, ubi dicitur:

W d

T

Jnfremuit fpiritu , & turbavit feipfum , & lachrymatus

"a?

Hv

eft 3Fefus.

Cum hoc fecerit in refuícitatione La-

D

Zari, cur non idem przftiterit in paffione, in qua

prabere voluit exemplum perfeétz patientiz?

Certé hic modus exinanitionis longé magis fervit

M

ad fovendam pietatem fidelium, prout CANvs

B

l. c. his verbis obfervat: £/i boc eo plaufililius , quà

ii

majores in nobis igniculos excitat cum penitentie , tum

vf

amoris , tum gratitudinis.

Idem fenfüs longé pla-

D

nior eft, prout colligitur ex interpretatione eo-

ttti

rum Scriptorum , qui non ferviliter inherent

t |

Lucas BRnuGENSsrIS

Scholarum prejudiciis.

T

in c. 27. Matthei fic fcribit: Ut quid dereliquifti

z w

me ? .Hoc eft , reliquifli me inter manus inimicorum,

[ M-:

mec liberans me ab bis affüttionibus , nec confolans me,

"

A

aut dolores , & merores influxus tui dulcedine mitigans.

I d

4 W

:

JNon ergo derelitum fe afrmat. Chriftus , quo Deo ira-

& fj

20 exitium metuat , fed quod divina matura bumanam

»M

A

velittam fibi ad omnem per[ecutorum libidinem exponat,

mullum adferens auxilium corpori , nullum prabens fola-

lt

ium anime ; nec tantum mon liberet , verim neque ulla

tj

confolatione five exteriore froe interiore vefocillet. — Solet

A pj

Deus fanttos fitos in tribulatione conftitutos certà interio-

d

Ti folatio iia levare , ut exteriora mala levius ferant.

T.

«t

J

DE LIBERT. ET SCIENT. CHRISTI. 307

)Ei,jti

lts

4Lt Chriflo bomini in cruce nec tantillum folatii permiftt

JDeus fluere voel à divinitate , «el & fuperiori ratione bu-

j

n

V1

mana in inferiores anime «ires, fed totum ipfum & ani-

J |

ma C2 corpore expo[uit tormentis crucis mortifgue. — Po-

tiori ergo jure fic loqui potuit Cbriftus.

Deus vepulifti

N

W

nos &2 defivuxifüi nos.

Pfal. 59, qui nec inter labores

confolatione vecreatus , quod plerique alii , verium fibi fo-

pi

d

li reli&tus , totufque bofHizm libidini expofitus , ita ut ipfo

Ui

nullus unquam fuerit magis à Deo derelittus , ne nos de-

flm

velinqueremur.

Quare V iC TOR ANTIOCHENUS

f

in Marcum fcribens inquit : O[tendit per bec, equé fe

I

emnes cum matura noflras müférias & languores in fà

ag

tran[tuli[Je.

Si queratur , cur Chriftus (fuam defo-

:

lationem internam) verbis expriuere voluerit ?. Re-

agisf;

Jondeo , eorum caufa , qui in eum credituri erant in

ipjum, Dominum declara[fe nature fue defiderium , ne

!

H

exiftimarent , cruciatus àpft toleratos fui[Je aut mullos,

Áong

aut interiori animü gaudio folatioque , quod à divinitate

L0f

acceperat , ita wütigatos, wut mon admodum. acerbi ipfi

NIl

l

fuerint.

Idem in c. 26. Matth. v. 38. Chriflus ita

y

VN

triftitiam in appetitu fenfitioo excitavit , ut eam permi-

ferit. & in reliquas anime partes exuberare , totamque

DI

occupare animam , etiam «olüntatem, id ef? , appetitum

j u

vationalem , non quatenus agit ut ratione preditus , fed

I Y

quaienus agit ut natura.

ANam ut deliberandi vi pre-

m

ditus, erat mortà cupidifJanus.

Ludovicus de Fa o-

pnis

MENTIERE, Epifcopus d'Ayre Concione 2. ha-

nnt

bita in Parefceve fic habet: Chriffus toto vite cur-

: pm?a;

J inclufam fersabat in anima gloriam , ne diffunderetur

m

in corpus , mifi in transfiguratione: .Et boc erat. perpe-

tuum miraculum , quod illa gloria fic detineretur in fla-

vl

Qd

tu 'oiolento , ne ex anima erumperet in corpus.

Sed eft

nica.

aliud würaculum majus priore in pa[lone domi

'.

| lf

2

Hic

DISPUTATIO IV.

308

D

Hic enim anima fuam gloriam mon folim mon commti-

n«

micat corpori, féd eam me quidem commumicat ipfis am-

Á Præ

me potentüs. XGaudium, quod vifio beatifica nece[Jario

Ui

guflandum prebet cordi, exinde pellere vion valet profun-

!

ii

dam triftitiam.

Explico boc miraculum verbis Ambro-

110

Jf 1. 10. in Lucam.

Sequeftrata omnis divinitatis e-

n

terne delettatione moftre nfirmitatis tedio affettus eft.

at

Hinc ipfemet fe privavit omni vel minima confolatione

TA

fue beatitudinis , quam retinuit.

)j f

Cornelius à Lapide fcribens in c. 27. Matth.

lus

adducit fimilem expofitionem ex S. Laurentio

if

Juftiniano, qui Tra&t. de agone Chrifti c. 8. do-

cet: Chrftum hic conqueri, fe à Deitate defer-

egu

TU

[

tum , quia Deitas ei ad aliud non füccurrebat,

"

quàm ut eum fuftentaret in tormentis.

iUf

T

Zdd 4. tr. a. n. c. Senfus enim communis fi-

delium eft, quod Chrifti anima in cruce non na-

tll

1fli

r

taverit in mediis delitiis.

Nec ifte communis

fenfus fidelium non corrigitur per hoc, quod di-

ag

& d

r

catur, partem inferiorem anime fuifle deftitu-

tam omni confolatione ; fed partem füperiorem

r

gavifam effe perfecta beatitudine.

Populus e-

nim, qui novit, animam effe fpiritum indivifibi-

AUfem

sV

lem, inter partem animz fuperiorem & inferio-

rem non difítinguit.

1l

u

. "4d 5. n. Maj

Clariffimé enim vidit Deum

eque bonum ac juftum , fed juftitiam vidit ac

FH

Ü

fenfit, tanquam aliquid relativum ad przfens

lr

tempus paffionis; bonitatem autem divinam vi-

1G d

dit ac fenfit ut relativam ad fe pro alio tempore,

nempe refurreclionis. Hinc Deitate etiam frue-

AU

batur tanquam caufa pro hoc tempore effeGiva.

TY

afflidionum, pro alio tempore autem ut effe-

VA

&iva

LT

DE LIBERT. ET SCIIiNT. CHRISTI. 309

Ü

Al

&iva confolationum. . Ex parte re&i non daba-

Mp

'

tur precifio ; dabatur autem ex parte obliqui,

Drczs.

Ex dictis fequitur , quod anima

jj äNP

Chrifti fruitivé fuerit unita in cruce integro ma-

l

ri deliciarum & immenfe voluptati, fubfiftenti

in Deo, fefe communicante per effentiam. . Er-

£0 ad beatitudinem perfectam in cruce anima

Chrifti non indiguit ullo effe&tu creato beatitu-

A

dinis, feu confolatione creata.

REsPoNDEO. dift. fequitur , animam fruiti-

,äüffü:ï

Cb

vé fuiffe unitam integro mari deliciarum fine ap-

t d

perceptione vitali relativa ad hanc perfectionem

divinam formaliter ab aliis perfe&ionibus divi-

n

nis diftin&tam. c. cum tali apperceptione feu gu-

ftatione ac fenfatione interna. n.

Itaque actio

m

TM

intellectiva animz fiftebat quidem totam Deita-

tem fibi intime prefentem , fed altera actió vita-

Zj

Tf

lis animz, qua eft quedam guftatio ac fenfatio ,

Mitt

deerat; & hocintelligo, dum dico, omnem ef-

fe&um beatitudinis effentialis , qua fruebatur a-

d

nima Chrifti, in pathione Dominica defuiffe ;; in

u

!

yita autem valde tenuem extitiffe.

Neque ex-

xvf

!

d

inde fequitur, fic Deum videri tantüm per fpe-

ciem, & non per effentiam. Guftatio enim feu

ia

fenfatio non exprimit in fe fimilitudinem forme

guítate ac percepte.

j vii;:

OB]J1CITUR 3. contra 4. & 5. Concluf. r.

j ]

Luce 2. v. 52. dicitur: Sfefus proficiebat Japien-

ia

tia C9 eetate & gratia apud Deun. — Ergo non fcivit

L.

omnia.

2. Matthzi 24. Difcipulis interroganti-

2

M

bus de everfione Jerofolyme , & fine mundi:

W

JDic mobis , quando bec erunt ?. Chriftus refpondit

l

De die autem illa , &? bora nemo fcit , neque zngeli c-

3

lorum,

JJ

310

DISPUTATIO IV.

lorum , mifi folus Pater.

Marci 13. v. 32. dicitur :

-De die autem illo vel bora nemo [cit , neque 4ngeli in

gmü(

e&lo , neque Filius , nifi Pater.

nl

iil

RESPONDEO

j4q

"d 1. dift. proficiebat fapientia

'quöad actus &

"

habitus acquifitos.c. quoad habitusinnatos & infu-

n

a

fos.n.Nihil perfe&tionis humanz Chrifto denegan-

cum eft. Itaque ficut Chrifto in corpore cor:cedi-

ao f

1

[

tur decor, bonum temperamentum, bonum inge-

nium , fanitas, &c. ita neque in anima illi boni

J

1

i V

;

habitus innati & acquifiti denegandi funt , tan-

quam ornamenta anims , & tanquam principia

ii

[on

directiva immediata, ac determinativa fere o-

mnium actionum ordinariarum in Chrifto , fer-

'::ljïhit

7**[

vata tamen femper fübordinatione ad dire&tio-

j 1]13

nem ac determinationem Verbi, ubi gloria divi-

J

6u

f

Hl

ni Patris aliud requirebat. Habitus veró innati,

quales in animalibus v. g. apibus , araneis , avi-

CWN]

bus, &c. reperiuntur ad fuas artes , in Chrifto

confiftebant partim in unione ad Verbum , in

quo videre poterat, quidquid volebat, fi atten-

tionem mentis ad determinata objecta dirigeret ,

m

partim in delineatione totius mundani fyftematis

rJD

ab origine ufque ad finem mundi , cerebro tan-

l

h

quam tabule fübtiliffimé infculpta faltem quoad

partes precipuas , partim in lumine prophetico

D

infufo , quo mediante agnofci poterant quarum-

vis partium mundani fyftematis relationes ad in-

vicem innumere , fi Chriftus attentionem men-

tis ad eas converteret, partim in accidentali fpe-

"

ciali unione feu applicatione Spiritus San&i ad

animam Chrifti, vi cujus illi deberetur abfen-

tium & futurorum infufa cognitio , etiamfi nol-

L

let

DE LIBERT. ET SCIENT. CHRISTI. 51II

DN

let anima Chrifti eam cognitionem habere per

^

cognitionem fublimiorem ac magis extraordina-

riam in Verbo. Dico proin, quod Chritti fa-

pientia creverit quoad aétus , & habitus acquifi-

mä í lj

tos , à quibus tanquam determinativo fpecifica-

bantur plerzque actiones in Chrifto , Deo pre-

(s

movente indifferenter ad e[Je feu exiftentiam , &

Vi

Verbo premovente indifferenter ad eíTe fübfi-

s

ftentiale actionum eliciendarum à natura huma-

1 1l

nain Chrifto. Refponfio hzc conformis eft ad

iDf,

mentem SS. Patrum, Theologorum veterum, &

qras;

Interpretum.

irei

ConwNELIUS A LaAPIDE in hunc textum

li

fic fcribit: JNota; in anima Cbrifti triplicem fuifJe

Wi

Jientiam , fcilicet BEA TIFICAM, qua Deum vide-

phra

U

bat , & omnia in Deo. Secundó yNFUSAM A DEO.

j

1

Teriüó EXPERIMENTALEM, 9ved ufü quotidiano

, d

AcqUISITAM. JDue priores Cbriflo indite fuere

quini

liil

à primo inflanti conceptionis fae ita perfettó, ut eas au-

h, !

gere non po[fet. -- Proprie tamen crevit Cbriftus. fa-

ao

ientia experimentali.

Ipfó enim ufa multa expertus

Ti

majorem acquifioit experientiam ; - Hinc ad Hebr. 5. . 8-

jf

r

fiibitur: DiprCciT EX I18, QUJE PASSUS

EST OBEDIENTIAM.

Et licbt propri& Chriftus

T

l

tent

non crecerit. fapientia 69 gratia babituali , crevit tamen

yy

attuali & prattica.

D.'TRoMaAs 3. p. q. 12. a. 2-

c. ficfcribit: Halitus fientie infufe in. Cbriflo non

at

o

eft augmentatus , €&? multà minus fcientia beata in eo au-

geri potuit. — Si igitur preter babitum fcientie infufam

tiond

non fit in. anima Chrifti aliquis babitus fcientie acquifi-

vl

4

t& , ut quibufdam videtur , & mibi aliquando vifum eft,

nulla [cientia in Chriflo augmentata. fuit. facundim. ef

nere:f;

j

[

Jantiam , féd. folim per experientiam, id efl , converfto-

h

4

nem

312

DISPUTATIO

IV,

n

st

nem [pecierum intelligibilium inditarum ad phantafina-

ta5 && fecundim boc dicunt , quod fcientia Cbrifti pro-

aiqnï

Jfecit. fecundm experientiam ,

1

conoertendo [cilicet [becies

intelligibiles inditas ad ea ,

que de novo per fanfum ac-

ln

cedit, — Sed quia inconveniens videtur , quod aliqua na-

vt

turalis attio tntelligibilis deeJet . cum extrabere [pecies

hat

intelligibiles à phantafmatibug fit quedam naturalis attio

TEUM

bominis fécundiam intelleum agentem , conveniens vide-

drent

tur , banc etiam a&tionem i Chrifto ponere. — Et ex boc

una

Jéquitur , quod in anima Chrifti aliquis babitus. fcientiee

n

uerit , qui per bujufinodi abfivattionem fpecierum potue-

vl

tairt

riiaugmentari. Etad z. Tàm füientia infufa animee

Chriffi , quàm [Gientia beata fuit effe&tus agentis infini-

Fusrdi

Vr

t virtutis , qui poteft fmul totum operari; €s diain

neutra [cientia Cbriftus profecit. ,

Jed à principio eam

d

perfettam babuit.

Sed. [cientia acquifita caufatur. ab in-

zm IEID:

tellettu agente ,

qui non fimul totwm operatur , féd fuc-

T

((

ce[rob. — Et ideo [&cundim. banc. cientiam Chriflus mon

DUuJy

& principio [civit omnia, [ed paulatim , & poft aliquod

W

].

tempus , [cilicet in perfetla etate: quod patet ex boc ,

,,,,,

Jv

quod Exangelifla fanul dicit , eum profeci[fe fcientia &

l We

€iate.. "Textus Patrum huc fpe&tantes videri pof-

!]

funt in fequenti Refponfione.

[«'Jfl't

j

"4d 2. dift. De illo die & hora Filius non fcit

^i

notitia a&uali. c. habituali. fubdifl. habituali ac-

h*rm

quifita. c. habituali beatifica, aut infufa, n.

I

VR) 1

Chriftus illum diem, horam , & momentum fci-

vit habitualiter cognitione habituali beatifica, in

quantum potuit attentionem mentis convertere

Ál

ad veritates determinatas , in mente divina idea-

N

liter reprafentatas tanquam in fpeculo. Cogno-

Vi Il

vit etiam illum diem & horam habitualiter per

T

ediante

bj

habitum fcientie infgfum, in quantum m

ïfüoneg

]Jumine

!

!

DE LIBERT. ET SCIENT. CHRISTI. 313

i

Iumine prophetico potuit cognofcere omnes re-

TUN

lationes mundani fyftematis fuo cerebro divini-

ln

tis impreffi; fi vellet attentionem mentis ad ta-

U

[

lia objecta convertere. Verüm cum aGualis con-

verfio attentionis ad determinata objecta, in Ver-

n s

Wi

bo aut in habitu infufo cognofcibilia, fit Chrifto

libero, cenfeo, à Chrifto ad dandum exemplum

u

refrenande omnis curiofitatis , mentem nun-

[

quam actuali attentione fuiffe converfam ad hoc

ll ]

ii

objectum fcibile.

Hinc Chriftus veré potuit di-

T f

ll

lo

cere, à fe nefciri diem & horam extremi judicii,

ia

etiamfi rem ipfam exaété fciverit.

Sic ii, qui ex-

n

actiffimé norunt Hiftorias Biblicas , vel alia facta

iltj

particularia, quibus ipfimet ante multos annos

/hx[

intereant, fape dicunt, fe ignorare circumftan-

[

LII

tiam temporis, anni, menfis, diei, etiamfi eam

n

fcire ac difcere poffint ex libro domeftico, vel

ex libro manuali , quem fecum geftant , vel ex

[/

lu

propria memoria , fi exactiori difcuffione velint

Ti

attentionem intendere.

Alii refpondent, Chri-

LUPT

i

ftum fuiffe locutum de fcientia communicabi-

j5

lu

li,.ficut Legati vel Confiliarii intimi Principum,

vel Confeflarii , interrogati de rebus notitia fe-

h

I$ D0D

creta cognitis , folent refpondere, ea à fe ignora-

li

Tl

Verüm cum ad ejufmodi faciendas equivo-

I

fi

cationes ac reftri&tiones debeat concurrere ne-

Ti

[x

ceffitas, ex qua fiant abfoluté fenfibiles, & in Chri-

t

fto nulla ejufmodi appareat neceffitas, priori re-

v

[

