Atqui non

effet fümme communicativum fui, nifi fuam na-

turam communicaret creatura per unionem hy-

poftaticam.

Ergo.

4. Etiamfi Pater fe ad intra fümme commu-

nicet Filio, non tamen poteft quiefcere, quin fe

etiam fumme communicet Spiritui San&o. ..Er-

M

a, non

go gciamü fe communicet fumme ad intr

'&P

Q

tamern

DE NECESSIT. INCARNATIONIS.

119

U

tamen poterit quiefcere, quin fe füumme commu-

msx'(lia

nicet etiam ad extra.

[2

s. Quodalicui convenit fecundum fuam na-

turam; hoc illi convenit neceffario.

Sed Incar-

tf

nari convenit Deo fecundum fuam naturam.

n

Ergo.

Min. eft D.'Thomze, prout oftenfum eft

Md

Difput. x. de convenientia Incarnationis.

du

6. Major eft communicatio fui, fi Deus

Ti

modo perfectiffimo fe fimul communicet ad intra

x ïea

P

)

& ad extra.

Ergo hoc tribuendum eft Deo per

lj

Incarnationem.

äongm;h

7. Bonum finitum, licet fit tantum finitze

Ws

virtutis, fe neceffario communicatad extra. Er-

go etiam Bonum infinitum , quod eft virtutis in-

finite & inexhauribile, fe neceffario communi-

cat ad extra.

S

LIts

8

Deus habet naturalem

inclinationem

J

communicandi fe ad extra.

Ergo neceffario fe

1fo.

communicat.

Znt. patet; quia fummum bonum

'enient

habet complacentiam, ac confequenter etiam in-

reniett

clinationem ad omne bonum.

c. prob. Deusnon

qiuit

poteft agere contra fuam naturalem inclinatio-

IDcot

nem: alias fe conftitueret in ftatu violento.

9. Chriftus eft bonum obje&ivé infinitum.

eftD

Ergo Deus ad illum habet etiam propenfionem

Mtqut

feu inclinationem fuübje&ive infinitam. Atqui

fuuni

propenfioni infinite Deus non poteft refiftere.

onn!

Ergo.

IO.

Ex eo, quod Deus habeat majorem in-

e u

clinationem ad B. Virginem , quam ad alios San-

« U

&os, re&e infertur, quod velit illi conferre ma-

jores perfe&tiones. Ergo ex eo, quodDeus ha-

,p&o. /

o

beat fummam inclinationem ad Chriftum,

ü

H 4

n

1290

|DISPUTATIO I.

!(W

infertur, quod illi velit fümmam perfe&ionem-

"

i

Atqui hoc non vellet, nifi illi velletexiftentiam.

Ergo.

sE

r (

RESPONDEO.

5

j

44d x. dift. Patres docent, quod Deus fem-

y

materiali-

?

T

per velit optimum formaliter. c. optimum

ter.n. Optimum formaliter eftperfectiffimus ordo

j

fwh

w u

lg

partium in fyftemate entium finito, quod Deus

libereex infinito cumulo poffibilium eligit. Sed

amaterialiter optimum vocatur, quod fecundum fe

fpectatum eft perfe&ius.

Sic mundus effet ma-

W.

terialiter perfe&tior, fi haberet animam mundi,

ac effet animal; fi montes omnes effent aurei,

vel gemmz , fidentes effent aurei, & cornua ani-

malium eburnea &c.

Sed, quia Deus fcit, eum

modum perfe&tionis

non congruere ordini

omnium partium & caufarum in univerfo, non

elegit hoc materialiter optimum. Plura vide in

"Tra&. de Deo, ubi examinata eft hec quaftio, an

Deus femper teneatur facere optimum ?

d 9. tr.a. n.c.

Multa enim funt homini

l

pofitive convenientia v. g. effe grammaticum,

ü

effe theologum, quin negatio horum fit pofitive

inconveniens.

Sicetiam elevarehominemin fta-

tum filiorum Dei, daregratiam extraordinariam,

patrare miracula &c. funt aliquid pofitive con-

veniens Deo, quin horum oppofitum fuiffetpo-

)

fitive inconveniens, ita ut exinde refunderetur

imperfe&io in Deum.

4dd 3. dift. Eftderatione fummi boni, ut

fit füumme communicativum fui ad intra. c. ad

i

extra fubdif?. ut fit fui communicativum ad extra

in a&tu primo. c. in a&u fecundo. n.

Si fummum

ht

DN

bonum

l

DEÉ NECESSIi'. IN&ARNATIONIS. I2I

h

TM

bonum effet neceffario communicativum fui ad

li

extra fummo modo, eoipfo ceffaret effe füummum

bonum; quia illa neceffitas poneret in Deo tri-

plicem imperfectionem.

Náàm primo tolleret

DT

Deo libertatem. Secundo oftenderet, Deum

M*M(

non poffe quiefcere in feipfo, nec fibi fufficere

Hlmum

ad fuam beatitudinem.

"Tertio ftatim exhauriret

UX

Quj

fuam omnipotentiam.

Nifi enim produceret

jj

omne bonum producibile, eoipfo noneffet füum-

QUE

D

me communicativus fui ipfius.

du

ld 4. c.a. n. c. & par.

Difparitas eft, quia

TT

ii

fuümma fuüi communicatio ad intra non dicit im-

2

La

perfectionem ; non enim per eam communicatio-

OT

nem additur nature divine novum przdicatum

(im

abfolutum, fed tantum alia relatio ad feipfum.

6 (

lU

Econtra per communicationem ad extratenderet

Ío, Y

per relationem neceffariam ad creaturas, & con-

Vide

fequenter ad iftam perfectionem relativam indi-

(io,

geret creatura, quod involvit tres imperfectio-

nes in precedenti Refponfione indicatas.

homin

Zds.n.Maj. Efleenim grammaticum, theo-

RUCUD

logum &c. convenit homini fecundum fuam na-

poltis

turam, & tamen non convenit ei neceffario.

minl

44d 6. dift. Eft major communicatio majo-

At

ritate materiali & obje&tiva. tr. majoritate for-

vt

Uv

mali, ac fübje&tiva. n.

Sicut ignis non per hoc

of

perfe&ior eft ,quo alium ignem, aut milleignes per

1

n

accenfionem pulveris pyrii accendat, ita in Deo

non ponitur majoritas perfectionis ex productio-

ne creaturarum, fed ea majoritas fe tantum te-

boni

m

net ex parte creaturarum, quz producuntur.

aid

d 7. tr.a. n. c. & par. Difparitas eft, quia

iv

bonum finitum eoipfo quod fitfinitum non poteft

jl

$

quie,

122

j

DISPUTATIO

II.

yu

p

quiefcere in feipfo, nec poteft ab authore natu-

qui

reordinariadfeipfum; econtra Deus eoipfo quod

W

VA

fit bonum infinitum, poteft quiefcere in feipfo.

Dein etiam non eft verum, quod ens finitum, in

D

agendo liberum, v.g. homo, fe neceffario com-

Jj

municet ad extra. Et hinc poffet inverti argu-

i

mentum. Homo fe non neceffario communicat

ipd

ad extra.

Ergo nec Deus.

)

-Ad 8. dift. Deus habet naturalem inclina-

tionem communicandi fe ad extra confequenter

ad fui liberam determinationem. c. antecedenter

ad fui determinationem. n.

Inclinatio cujuslibet

rei feu propenfio nihil aliud eft, quam ordo ab

.....

T

authore nature ad finem rebus impreffus, vel

ordo amoris à libero arbitrio elicitus.

Cum au-

fs

tem Deus nullum talem ordinem ab alio, velà

J

fua natura ad creaturas habeat, neceffe eft, ut

etiam. nullam ad extra habeat inclinationem ad

aliquid extra fe, fed tantum ad ea que funt in-

tra fe.

d 9. dift. Chriftus eft bonum infinitum in

effe ideali.c. in effe reali./ubdifl. confequenter ad

fui produ&tionem. c. antecedenter ad fui produ-

&ionem quoad effe nature humanz. n.

Chriftus

in ftatu ideali, prout eft in mentedivina, tantum

"

:

habet infinitudinem idealem, & fic precife ad fe

Q SU

terminat quandam complacentiam divinam fpe-

NU

AT

culativam.

N

Zdd to. tr. a. & c.n. Suppofitum fübfumpti,

ur.ä

quod detur in Deo inclinatio ad B. Virginem, aut

W

Chriftum, nifi per. Decretum creationis, quo

Deus decernit producere B. Virginem & unionem

j

hypoftaticam ac naturam humanam in Chrifto.

U E

Incli-

DE NECESSIT. INCARNATIONIS.

125

del-

Inclinatio proin ad B. Virginis & Chrifti perfonam

Byi

non antecedit ejus exiftentiam, fed eft ipfe ordo

Il qu

divinus liber voluntatis ad ponendam eam ex-

ii

iftentiam.

It

DricEs.

Datur in Deo moralis neceffitas

.

operandi juxta exigentias caufarum fecundarum.

]inim

Ergo etiam poteft admitti in Deo moralis necef-

fitas ponendi Chriftum faltem ex füppofitione

1 d

mundi conditi.

fnt. prob.. INifi daretur talis mo-

li

ralis neceffitas, non poffemus effe certi de fecu-

t

turis effectibus naturalibus, v.g. de craftino or-

tiji

tuífolis, de accenfione ignis &c.

uf '

jl

REsPONDEO n.a. ad prob. n.a. Eaenimphy-

fica certitudo de fecuturo effe&u naturali non

t

fundatur in morali neceffitate fe tenente ex par-

[o, i

te Dei, fed in Decreto Dei libero conftanter

d

confervandi curfüm ordinarium caufarum fecun-

T0 &

ünt j

darum, nifi pro circumftantia intervenientis ex-

traordinarii motivi altioris ordinis; quod rariffi-

me accidit.

jum

Deus defa-

Jentert

OB8]J1CITUR 2. contva eandem.

&o femper fecit optimum. Ergo fupponendum

j proi

Chrit

eft, in eo dari moralem neceffitatem ad facien-

,

dumoptimum. —Znt. prob. abindu&tioneomnium

effectuum.

Sic enim meliuserat, mundum effe,

d d)

mj

quam non effe, fic de fole, luna &c. difcurren-

dum eft. Idem confirmatur ex Gen. 1. ubi produ-

Vr

&o fole, luna, luce, firmamento &c. ubiquead-

ditur: Vidit Deus effe bonum.

Ti

2

Voluntas divina conformatur intellectui

oni, !

u

divino.

Sed divinus intelle&tus evidenter judi-

cat, melius effe, fi promoveatur gloria Dei ex«

u^

)

trinfes

DISPUTATIO

lI.

124

trinfeca per productionem mundi & Incarna-

"

tionem.

jf

j

o

jl

3.

Qui Deum perfe&e amat, neceffario illi

vult gloriam extrinfecam pro viribus.

Sed Deus

[

l

feipfum perfeéte amat. Ergo.

4. Siquis fibi ipfi vel proximo non vult bo-

i

na extrinfeca, nonperfe&teamat feipfum vel pro-

ximum. Ergo idem dicendum deDeo.

liv

[

5. Bonum eft homini, neceffitari ad opti-

mum. Ergotalis neceflitas etiam foret perfectio

in Deo.

6. Nonobftat perfe&tionibus divinis necef-

fitas non peccandi. Ergo etiam non obftat per-

H

fe&tionibus divinis neceffitas faciendi optimum.

1

7. Deus eft perfe&iffima liberalitas nontan-

tum in a&u primo, fed etiam in a&u fecundo.

N

Ergo neceffario exercet fummam liberalitatem ;

quod fieri nequit fine Incarnatione.

Int. prob.

In homine turpis foret perpetua liberalitas vel

mifericordia in actu primo , fi accedente occafio-

ne nunquam exiret in aCtum fecundum.

8

Deus eft fapientiffimus artifex non tan-

tum'in potentia, fed etiam actu.

Ergo neceffa-

tio operatur a&tu.

RESPONDEO

j

il

"d 1. dift. Deus femper fecit optimum for-

u1l

fnaliter.c. optimum materialiter.n. fenfüs patet

l

,'ex di&tis ad Objettionem r.

$

Imo ne quidemin men-

te Dei poteft dari optimum materialiter; quia, ut

à

g

fuppono ex Philofophia de infinito, in mente Dei

u

non poteft dari obje&ive infinitum categoremati-

WI*HW

cum , adeoque Deus non poteft quidpiam cogno-

"

fcere comparative ad infinitum colle&ive fum-

ïmk

ptum,

DE NECESSIT. INCARNATIONIS. 125

"Lïma

ptum, fed tantum comparativé ad colle&iones

finitas in infinitum, ita ut poffit v. g. dicere, hoc

fs

fyftema mundi eft melius illo, &ifto mundo pof-

fD

fibili, & hac colle&tione finita mundorum poffi-

bilium, &ifta, diftributivé accepta.

Et hincin

A

Genefi folum dicitur; eífe bonum , non, optimum.

lmïm.

"Ad ». tr. Maj. dift. Min.

Dicit, effe melius

melioritate materiali & objeGiva, fe tenente ex

Bl

parte creaturg.c. melioritatefubjectiva fe tenen-

s

te ex parte Dei.n.

Sicut enim non fit melior ac

I

1

perfe&ior ex eo, quod producat aliosignes, ita

nec Deus per rerum produ&ionem fit in fe per-

Q

fe&ior.

n

m

44d 3. dift. Vult illi gloriam extrinfecam, fi

u

l

fecu

poffit eam gloriam Dei extrinfecam confiderare

lt

tanquam aliquid inadzequate perfectivum fui. c.

fi non poffit eam fic confiderare. n. Homo glo-

/3 f

I5 T

riam Dei extrinfecam poteft confideraretanquam

partem füz beatitudinis, quia bona amici repu-

Xl

tat fua, & exinde concipit novum gaudium.

n ta

Deus vero gloriam fuam extrinfecam non poteft

confiderare tanquam partem füs beatitudinis,

perd

quia nihil exinde perfe&ionis recipit.

d 4. c.a. n. c. & par. Difparitas patet ex di-

nf

&is; quia homo perbonaextrinfeca cum fuo ami-

co communia recipit novam partem fuz beatitu-

füs

minm

dinis, v.g. novum gaudium; econtra Deus ex-

inde non recipit novam partem fuz beatitudinis,

Qu

ZAds.ma

Ea enim neceffitas deftrueret li-

Tefit.

berum arbitriumhominis, acconfequenter ipfam

egoreü

naturam humanam, & meritum, &gloriam cter-

amuf

&we

»

nam refpe&ivam meriti.:

"d 6.

WCï

126

DISPUTATIO

li.

Zdd 6. c.a. n. c. & parit.

j

Difparitas eft, quia

IW 1

neceffitas peccandi przcife tollitpotentiam ad im-

perfe&ionem; neceffitas autem operandi opti-

i

mum tolleret perfe&iionem, nempe libertatem,

& infinitudinem.

d 7.dift. Eft liberalitas in a&u fecundo

il

Sic

attualitate potentizs. c. actualitate objeGti.n

Yw

homo eft rationalis ac rifibilis in eo fenfü , quod

non tantum habeat potentia, fed etiam actu po-

tentiam ratiocinandi; fedlicetinactu fecundo ha-

beat rationalitatem, & rifibilitatem, non tamen

datur in a&u fecundo obje&tum feu effe&tus hu-

jus potentig. d rationem c.a. n.c. & parit. Di-

Íparitas eft; quia homo liberalitatis exercitio

L

poteft fe perficere, augendo virtutes & meritum

j

& beatitudinem, Deus autem non poteft fe per-

(

ficere vel addere fibi novam perfectionem poer

Il

exercitium fux liberalitatis.

-4d 8. dift. Eft a&u fapientiffimus artifex

actualitate potentiz.c. aCtualitate objeGu.n. Sen-

fus patet ex diGtis.

1. Pofito,

Os]JtCrTUR 3. contra 2. Concluf.

quod Deus voluerit producere mundum; debuit

eum producere perfe&iffimum.

Sed non etfet

Ed

perfe&iffimusfineIncarnatione. Ergo. Maj.prob.

Artificis perfectiffimi eft, optimum artefactum

producere.

2.

Pofito , quod Deus voluerit producere

mundum, debuit in eo ponere omnes gradus en-

tium poffibilium. Sed hoc non fieret fine Incar-

natone.

AMin. patet, quia eft poffibilis gradus

intermedius inter Deum && angelum, nempe

"t

Deus-homo; vel Deus-angelus.

Maj. prob.

Mun-

DE NECESSIT.VINCARNATIQNIS. I27

ä. W

Mundus eft idem ac Univerfüm; & Univerfum

QR

in füo conceptu dicit Compendium po[fibilium.

lt

3

Si Deus potuit & noluit gignere Filium,

T

^ fuiffet invidus, prout SS. Patres agnofcunt. Er-

go etiam foret invidus, fi vellet condere mun-

"

dum fine Íncarnatione.

Ev

d

(

REsPONDEO

um

11

"

44d 1. dift. Debuiteum producere formaliter

B

optimum in ordine ad fines à fe libere przftabili-

On ts

tos.c. materialiter optimum. n.

Senfus patet ex

Euj

di&is. Potuiffet enim Deus ponere gradus ac

fpecies angelorum perfectiores iis, quas actu crea-

pat. )

ii

vit.

Potuit etiam incarnari Pater & Spiritus San-

&us, & ab iis affümi natura angelica & humana,

Ti

g

imo infinite nature humanz vel angelice nume-

ro diverfe , prout in Difput. 1. Quaft. 4. qq. 14.

IU

& I5.

artiet

"d 2. dift. Debuitineo ponere omnes gra-

dus entium ex fua natura coordinatorum in or-

l

$u

dine ad fines libere à Deo przftabilitos.c. non

coordinatorum ex fua natura.n.

Incarnatio di-

Tolt

d

cit objectum non ex fua natura coordinatum ad

reliquas partes hujus univerfi.

Et hinc falfum

on d

frj.

eft; mundum feu Univerfum effe compendium

omnium poflibilium ex fua natura non coordina-

oti

t

torumadinvicem. Argumentum probaret,quod

lm

in hoc mundo etiam deberet dari, Incarnatio Pa-

t0

T

j

tris, Incarnatio Spiritus SanGti, affumptio natu-

re angelice Cherubine, affumptio naturz Sera-

ml

phinge, affumptio cujuslibet alterius nature an-

is p

gelice poffibilis, affumptio nature humanz, imo

, É

naturz etiam numero diverfz, velfpecie diver-

yfi./

I^

fae,

.128

DISPUTATIO IL

j

.fie, fiin Planetis ponerentur homines fpecie di-

verfi, prout poffent poni, que omnes fequele

a

ne quidem ab adverfariis admittuntur.

M

j

1

Ad 3. c. a. n. c. & parit.

Difparitaseft, quia

infinita fuz nature communicatio ad intra eft pof-

fibilis perfe&io, quam confequenter Deus non

communicando fuiffet invidus.

Sed exhauftio

k: |

N

[

omnipotentiz divinz per effe&us finitos, &fub-

latio libertatis feu electionis divina erga bonum

Vil

Dein ar-

folum finitum eft aliquid impoffibile.

umentum retorqueri poteft in omni communi-

cationis genere, quo Deus fe potuit communi-

care, & tamen fe non communicabit.

Potuit

enim fe per unionem hypoftaticam etiam Pater,

t

&SpiritusSan&tus; potuit quzlibet trium Perfo-

narum, vel omnes fimul fe communicare cui-

cunque fpeciei angelice & humang; imo etiam

pluribus naturis folo numero diverfis, prout Di-

"

fput. 1. q. 4. 1. cc. ex D. Thoma oftenfum eft.

Itaque forent poffibiles innumeri gradus entium;

quibus Deus fe potuit, & tamen fe non com-

municavit, quin propterea dici poflit invidus.

Invidia enim dicit retinentiam communicationis

ex triftitia vel difplicentia de bono alieno recté

Fl

ordinato, quod Deo ex aliis motivis fuam com-

.]

municationem retinenti, nempeex defe&u ratio-

nis fufficientis, non convenit.

A

QU.E-

A

DE NECESSIT. INCARNATIONIS,

129

k

j

J

QUASTIO IL

n Tncarnatio fit. nece[Jaria. ex . fuppofitione na-

E(f, q

tur& bumane lapfe ? -«el ad [latum fu-

CUT

pernaturalem elevata ?

LT

j

N]

OTANDUM I.

Queftionem in eo verfari,

0

an genus humanum poft lapfum Adami po-

fl

L

tuiffet relinqui fine ulla condonatione peccati,

la

prout contigit Apoftatis angelis? Vel, fi Deus

CO

voluiffet remittere peccatum, an id praftari po-

COt]

tuiffet fine Mediatore Chrifto ?

t

NOoTANDUM 2.

Naturam humanam à Deo

mb

elevari potuiffe ad ftatum fupernaturalem , hoc

m

eft, ad vifionem fui intuitivam per effentiam tam

It G

ante peccatum, quam poftpeccatum. Sedquz-

T0

ritur, an id à Deo praftari potuifTet fine Incar-

TOi

natione Verbi? Zfparza & alii nonnulli exiftima-

m el

runt, fupernaturales gratias, quz in ftatu natu-

re elevate inhomines diffunderentur, connatu-

entdum

QU

ralemhabere connexionem cum Chrifto tanquam

ia

fuo fonte, itaut fineillo darinon poffint fine mira-

jcutot

culo, hoceft, fine actionecontrariaexigentie re-

00 r

rum connaturali.

BICO 1.

Incarnatio non fuit neceffaria ex

m

X

ppofitione nature& humanz lapfze.

PnoBATUR I. negative, quia non poteft

Cur enim Deus

oftendi ratio hujus neceffitatis.

non potuiffet relinquere in füo peccato originali

totum genus humanum, ficut relinquuntur mul-

ti parvuli decedentes finebaptifmo , vel Ethnici;

quibus non illuxit lumen fidei? Aut cur Deus

adultos conftitutos in peccato originali, fi fuif-

d

D.admort Tr. de Incarnatione,

fent

:

1 3lo

DISPUTATIO

1I.

yut

fent operati congruenter ad dictamen reGte ratio-

7

i

"

'I;

nis, donare venia, ac provehere ad beatitudi-

"V

nem quandam intrinfece naturalem ? Nullainhac

jh

y

re apparet implicantia.

PROBATUR 2.

Redemptio generis humani

S.«

n U

per [ricarnationem Filii Dei in Scriptura adfcribi-

tur fpeciali mifericordie ac charitati divine, qui

".'Jil, PV

a&tus virtutum funt ex fua natura liberi ac gratui-

[

ti.. Ergo Incarnatio non eft neceffaria ex fuppo-

fitione naturz lapfz.

"Hnt. prob. Apoftolus Rom.

d

5. V.8. dicit: Commendat Deus charitatem. fuam. in

mobis, quoniam cum adbuc peccatores e[Jemus, fecun-

Et

dum tempus Chriflus pro nobis mortuus eft.

Ephef.2. v.4. JDeus, qui dives efl in müfericordia,

; Mi

M

propter. mimiam cbaritatem fuan , qua dilexit nos , con-

AK

vivificavit nos in Cbrifio.

iM

PROBATUR 3.

SS. Patres docent, Deum

habuiffe alios modos reparandi genus humanum,

quam per Incarnationem. Ergo non fuit necef-

faria ex fuppofitione nature lapfz.

Znt. prob.

I. S. Auguflinus l. 13. de Trinit. c. 1o. ait: Parum

efl, ut iflum modum, quo mos per Mediatorem .Dei

& bominum Chriftum S'efum Deus. liberare. dignatur,

a[Jeramus bone 69 divine congruum dignitati; «ve-

[

|

vum etiam u oflendamus , mon. alium modum po[fibi-

]

lem Deo defuiffe, cujus poteflati cun&a equaliter fub-

jacent ; fed Janande mofire müferie comvenientiorem

Et l.

alium modum mec fuiffe, mec e[fe oportui[Je.

de Agone Chriftiano c. 11. Sunt autem. lulti, qui

D!

dicunt ; lINon poterat aliter fapientia Dei bomiünes li-

,

berare , nifi fufciperet bominem.

2. S. Leo Serm.

I1TH

2. deNNativit. c. 3. 'erax mifericordia Dei , cum ad

reparandum bumanum genus ineffaliliter ei mulia fup-

i

peterent,

A

DE NECESSIT. INCARNATIONIS.

131

fh(mm

Wb&f

peterent , banc potiffjmmum confülendi «iam elegit.

3

[l

Hugo à S. Vi&tore l. 1. de Sacramentis p.8. c. 10.

i

ait: Peraciter profitemur , quod redemptionem generis

bumani etiam alio modo Deus perficere. potui[fet.

4

i

S. T'bomas 3. q. 1. a. 2. C. Dicendum ,. quod ad. finem

! )»xmb]

j

aliquem | dicitur aliquid mece[Jariwn — dupliciter ; uno

N

j

modo, per quod eljus C5 comvenientius pervenitur

ld

Lb.;

lr

ad finem , ficut equus. mece[Jarius. eft ad iter.

Primo

modo Deum lncarnari mon fuit mece[Jarium ad repa-

blulr

vrationem bumane natura.

W i

[

Deus enim per fuam onini-

'.

potentem oirtutem — potuit: bumanam | maturam — multis

,

rl

alüs wodis reparare.

Secundo autem modo mece[Ja-

rium fuit. Deun Incarnari ad. bumane mature. repa-

hj

vationem.

n

1

Ita S. Thomas, admittens folum eam

neceflitatem , qus dicitur ad melius e[je.

De hac

tamenhoc loco non eft quaftio.

tl

DIUD AE

Hf

Incarnatio necfuit neceffaria ex

IT

fuppofitione naturz humanz ad ftatum fuperna-

turalem elevata.

t d

f(

]u

PRoBATUR negative, quia hec neceffitas

p J

non poteft fufficienter probari.

[in

d

i/ll; !

Solvuntur Objectiones.

mj

ii

Os]jgrciTUR r. contra 1. Conduf. Antiqui

Iu

Do&ores afferunt, abfolute neceffarium fuiffe

u1

Deo, utrepararetgenushumanum. Ergo. Zfmt.

d';

prob. 1. S. Atbanafius ]. 1. de Incarnat. ait: — Inde-

[

dlynt

centi[fmum erat , Dei artem in bominibus extingui vel

]ax

per ipforum incuriam , vel per demonis impofluram. --

Jl

[i]

-Abfurdum indecorumque erat, ejus opera interire , id-

que potiffimum fub opificis ipfius confpe&tu.

m

dul

I2

2.48;

DISPUTATIO

IL -

y"

132

2

ditt

S. Oyrillus Alex. 1. s. "Thefauri c. 7. ait:

[

nE

Quoniam. imperfettum effe Opus Dei non decuit, &&

^

fs

veparari aliier mon potuit, mece[Jario Deus fa&tus eft

bomo.

WJA Di

T

)

S. ZInfélimus l1. & 2. Cur. Deus bomo; &

g

Richardus à S. Vittorel. de Incarnat. c. 8. often-

dunt, naturam humanám lapfam neceffario de-

nmw

N

buiffe reparari, ut numerus angelorum, qui ce-

ciderunt, reftauretur.

*

REsPONDEO. n. à.

Ad 1. dift. Indecentiffimum erat indecentia

obje&tiva fe tenente ex parte zftimationis huma-

nz, vel diabolice.c. indecentia fübjectiva fe te-

41

d

nente ex parte Dei. n.

Homines, qui non ca-

piunt abyffum judiciorum divinorum , conquefti

"

facile fuiffent de fua dereli&iione, & doemones de

ea derelictione, tanquam de re, que dedeceret

Deus autem non fo-

;hä

Deum, fuiffent gloriati.

lum non vult effe injuftus, & immifericors; fed

nec vult videri injuftus aut immifericors; licet

abfolute non teneatur curare ejusmodi erronea

judicia hominum vel deemonum.

.

Ad 2. dift. Reparari

aliter non potuit ad prio-

rem ftatum, in quo homo erat ante peccatum.

tr. ad alium ftatum. n.

D. Cyrillushocloco füp-

ponere videtur, quod Chriftus veniffet, etiamfi

i

Adam non peccaffet; ac confequenter illum an-

l

teriorem Adami ftatum jam fuiffe ftatum adoptio-

Qy

nis in confortium Filii Dei.

f

N

Ad hunc ergo fta-

L

tum, qui jam involveret Incarnationem, haud

*

"y

dubie reparari non poterant fine Incarnatione.

REsPONDEO 2.dift. Aliter non potuit re-

parari potentia ordinaria refpedtiva ad leges pro-

d

videntiz

DE NECESSIT. INCARNATIONIS.

133

i U*ï lif'

videntize prefentes, quibus pro reparationepec-

catoris exigitur fatisfactio condigna. c. potentia

!f

extraordinaria, refpectiva ad beneplacitum inde-

pendens Dei. n.

LT

d 3. tr.a. n.c. Quia potuitgenushumanum

d

replere ruinas angelorum, etfiamfi alio modo,

d

quam per Incarnationem fuiffet reparatum. Quod

Dd

fi quis fupponat, angelos lapfosjam fuiffe afTum-

ptos ante-lapfum in ordinem myfterii Incarnatio-

nis, verum quidem effet, hominem in fupple-

Ti

mentum lapforum recipi non potuiffe, nifi & ipfe

Y

reciperetur in eum ordinem. — Sed in hac füppo-

(

fitione Incarnatio jam prefupponeretur ftabilita

l

à Deo, etfiamfi Adam non peccaffet; adeoque

rl

non fuiffet neceffaria ex fuppofitione nature la-

PO

pfe, fed ex fuppofitione antecedentis Decreti

(

divini liberi.

10

OBJICITUR 2.

Si Deus non reparaffet ge-

s; 1

nus humanum, cum facile potuiffet, fuiffet cru-

s lt

delis & immifericors.

Sed hoc non poteft dici.

[

Ergo.

2.

i

Si Deus non reparaffet genus humanum,

ia

fuiffet totaliter fruftrata divina intentio, quato-

tum genushumanum ordinavitad finem ultimum.

geccatu"

:]odt

Sed hoc eft impoffibile.

Ergo.

3.

Si Deus non reparaffet genus humanum,

1t., eö/:

illun

hujus creatio fuiffet prorfus inutilis fine compen-

ydi

fatione per aliud majus bonum.

Sed hoc non

poteft dici.

Ergo.

Min.prob. Deus non poteft

ag

( '

permittere malum quin illud compenfet per zqua-

(

le vel majus bonum.

REsPONDEO

j p*

t crudelis & Immifericors,

1j

w

d 1. dliï: Fuiffe

l3

nifi

DISPUTATIO II

yn

134

nifi homini viatori contuliffet media fufficientia

zb

ad obtinendam faltem aliquam condonationem

a |

J

peccati originalis extrinfecam acdein ad obtinen-

dam faltem beatitudinem aliquam naturalem. c.

D.

fecus. n.

uamdiu homo eít. viator, habet in-

KW

ftin&um naturalem feu motionem à Deo ad ap-

petendam fuam beatitudinem. — Vihujus fue mo-

tionis tenetur Deus ad conferendas homini gra-

tias fufficientes, quibus poflit confequi finem

L(f-

fuum.

q

Ad ». dift. Maj.

Fuiffet fruftrata totaliterin-

tentio divina, fi Deus in ejusmodi negotio ten-

deret modo tendendi objective abfoluto. c. fi tan-

tum tendit modo tendendi objective conditiona-

T

It

to. n.

Deus ordinando hominem ad beatitudi-

Ailx,fï

nem tendit modo tendendi objeCtive conditiona-

a

to, ita ut fi homo nolit manere in ordine gratiz,

incidat in ordinem fevere juftitic.

Et fic, quid-

quid homo faciat , Deus femper habebitfuum in-

tentum.

Ad 3. n. Maj.

Quia manifeftatio divinz ju-

ftiti& coram angelis, quibus genus humanum fit

fpe&aculum, eft &equale bonum cum manifefta-

tione fuz gratic.

Illa proin manifeftatio hanc

compenfaffet.

OB]JICITUR 3.

S. Zmbrofius in illud adHeb.

C.9. V.IS. Kt ideo movi Teflamenti, fcribens ait:

i

"Tantum fuit peccatum noftrum, ut falvari non

poffemus aliquando, nifi omnipotens Filius Dei

moreretur pro nobis.

2

S. Leo Epift.81. ait: Qus reconciliatio

effe poterat, qua humano generi propitiaretur

r

m

Deus,

DE NECESSIT. INCARNATIONIS. 135

li l

4

Deus, nifi omnium caufam Mediator Dei homi-

Ol

numque fufciperet.

ol

Ug

9.

Deus non poteft peccatum impunitum

relinquere fine competenti fatisfactione.

Sed

;'ïlühef l

qua

hanc nemo przftare poteft preter Chriftum.

4. Si Deus genus humanum aliter reparare

j

potuiffet quam per Chriftum, injufte egiffet ex-

Üy

igendo tam rigorofam fatisfactionem à Chrifto.

ii i

Sed hoc non poteft dici.

Ergo. Maj. prob. Rex

terrenus injufte ageret, fi füum unigenitum, fefe

lo

pro falute regni offerentem, morti traderet, ubi

EUH

falutem regni obtinendi fuppeterent faciliora re-

focl

media.

Qs

REsPONDEO

d ho

ZAd 1. dift. Tantum fuit peccatum noftrum,

QOndis

ut ex fuppofitione decreti divini liberi exigendi

inegi

condignam fatisfactionem, non poffemus aliter

lie Q

falvari.c. independenter à fuppofitione talis de-

Mi

creti. n.

-4d 2. eodem modo dift. Qus reconciliatio

ln

effe poterat? faéta fuppofitione decreti de ex-

TO

igenda condigna fatisfactione. c. non fa&a tali

fuppofitione. n.

Cum enim condigne pro pec-

mayt

bato d

cato fatisfieri nequeat nifi per Chriftum, & Deus

congruenter ad lezes juftitie, femper ingredien-

tis harmoniam cum aliis virtutibus divinis, per

]uj

fe petat condignam fatisfa&tionem , ex parte ho-

Cribai

minis non poferat fperari venia, nifi per

| Chri-

füt

ftum.

ys FUU

- Ad 3. dift. .. Deus non poteft peccatum im-

punitum relinquere, nifi concurrente motivo

compenfante jus divine juftitiz. c. fecusn. Chri-

recouä

ftus a&u ex plenitudine poteftatis concurrenti-

",

l4

bus

DISPUTATIO

II

yn

156

bus motivis altioris ordinis remifit peccataimpu-

u

j

nita v.gr. Magdalene, paralytico, Zacheo, &

univerfim omnibus baptizatis in adulta etate.

qis

4d 4. dift. Injufte ageret, nifi fe ultro Chri-

gt

u,ü

ftus offerret. c. fecus.n. ad prob. dift. nifi leges

a

regni pragmatice aliud peterent, & Rex ille ha-

beat poteftatem refufcitandi Filium , aut Filius

m

refurgendi. c. fecus n.

Harmonia divinarum vir-

k

tutum in Deo petit talem fatisfa&tionem, fi in-

Deus

veniatur, qui fe ad eam ultro offerat.

Pater poteft etiam refufcitare Filium; imoFilius

poteft refurgere à fomno mortis virtute pro-

pria.

OB2]JICITUR. 3.

Deus non poteft ullum

malum permittere, nifi intuitu majoris vel equa-

lis boni, eruibilis ex malo; fed peccatum eft ma-

A

lum, quod compeníari nequit equali bono , nifi

per Incarnationem.

Ergo non poterat à Deo

permitti fine fimultaneo decreto Incarnationis.

RrsPoNDEo dift. Non poteft permittere

Rn

peccatum, nifi intuitu zqualis boni, obtinibilis

per gratiam.c. folum obtinibilis per juftitiam. n.

Poftfet enim Deus conftituere angelum vel homi-

Q

D.

nem, qui pro peccato alterius hominis redderet

zquale equalitate rationis, prout dicetur in fe-

quenti quzflione, quamvis illa compenfatio non

haberet rationem condignz fatisfactionis.

m

R£sroNDEo 2. c. Maj. n. Min. Ipía enim

manifeftatio juítitie vindicative per cruciatus

:

zternos delinquentium eft bonum zquale mani-

[4

feítationi divinz excellenti& per cultum & prz-

mium, quamvis illud non fit eligibile à Deo ab-

folute, fed tantum ex fuppofitione peccati.

N

O2jt-

DE NECESSIT. INCARNATIONIS. 137

"

OBJICITUR A. contra 2. Concluf.

1. Exiften-

I t

tia Chrifti eft ex fua natura connexa cum ftatu

d

)

"

elevationis ad ftatum fupernaturalem. Ergo In-

(

carnatio eft neceffaria neceffitate phyfica ex fup-

ii ln

pofitione nature humane ad ftatum fupernatu-

M

ralem elevate. — Zt.prob. ítatus naturz elevatae

q

j

^

li

Ergo.

connaturaliter exigit exiftentiam Chrifti.

um

ZAnt.prob. nobiliffimo effe&ui debetur caufa nobi-

UMT

liffima. — Sed gratia elevationis eft effe&us nobi-

rgt ]^

liffdmus; & Chriftus eft caufa nobiliffima. Ergo.

im]

Maj.prob. Cauf nobiliffime debetur effectus no-

Tütn

biliffimus.

Ergo etiam viciffim effe&ui nobiliffi-

mo debetur caufa nobiliffima.

keltin

2. In ftatu elevationis neceffario dantur ha-

516

bitus virtutum füpernaturalium. Ergo in eo fta-

unés

tu datur etiam exigentia adIncarnationem. c.prob.

00

Habitus virtutum fupernaturalium connaturali-

tili

ter difponunt ad mores divinos congruentes filio

fofis,

adoptivo Dei.

Ergo.

c. prob. filii adoptivi Dei

Titar

non habentur, nifi per Incarnationem.

Yinibi

3. Per habitus fidei, fpei, & charitatis red-

NU

dimur capaces agendi familiariter cum Chrifto.

velhne

Ergo datur connaturalis connexio inter habitus

reli

nature humanz ad ftatum fupernaturalem eleva-

tri

t», & exiftentiam Chrifti.

»

Yfatot

4. Gratia habitualis eadem ratione, qua nos

nis

facit adoptivos filios Dei, etiam facit coheredes

at

Chrifti. Ergo hec duo invicem conne&untur.

qui

dnt. prob. ad Rom.8. dicitur: Sumus fiii Dei; fi

auiem filii, & bevedes; beredes quidem Dei , cobere-

yuet

unt

des autem Chrifli.

i

5. Fideles fe habent ad Chriftum tanquam

membra ad caput, palmites ad vitem , ut habe.

»eCCä'« :

tut

T

J

158

DISPUTATIO

II

tur ad Ephef. c. 1. 4. &s. Et Joan. r5. Sed ifta

dw'ue

i

habent connexionem reciprocam.

Ergo.

D

hi

6. Fideles fe habent ad Chriftum tanquam

media ad finem. Sed media prudenter intendi

D

nonpoffuntfinefine. Ergo.

Maj.prob. adRom.

1o.dicitur: Fimis autem legis Chriftus.

7. Pertinet ad dignitatem Chrifti, utnullum

4

donum füpernaturalis ordinis in homines defluat,

nifi ex hoc fonte.

Ergo.

RESsPONDEO

ld 1. n.a. ad prob. n.a. ad prob. tr. Maj. dift.

Min. Chriftus eftcaufanobiliffimain genere cau-

f

farum 'nobiliffimarum poflibilium inadzquata. c

adaequata.

Nam etiam Deus eft cauía nobiliffi-

ma, fi fe folo producat effe&tus füpernaturales.

Zid 2. n.a. ad prob. tr.a. n.c. ad prob. n.a.

Poffet enim Deus immediaté adoptare hominem

in Filium fine Incarnatione.

l

ZÁd 3. c.a. n.c. Sola enim habitudo ad effe-

&um füpernaturalem, qua& datur in natura qua-

libet, ac etiam in homine ante elevationem ad

ftatum füpernaturalem, non fundat jus aut con-

nexionem naturalem ad ftatum elevationis.

-Ad 4. dift. Facit nos coheredes Chrifti in

4

moderna providentia & per refpe&tum accidenta-

dN

lem.c. in omni providentia & per refpe&tum ef-

fentialem.n. gratiz habituali ex fuo genere fpe-

&atze in confideratione metaphyfica accidit re-

fpe&us effentialis ad cohzreditatem cum Chrifto,

ficut animalitati accidit rationalitas, & rationali-

tati Petreitas vel Pauleitas.

ZAd s.dift, Fideles ita fe habent ad Chriftum

A

refpe&u accidentali in moderna providentia. c.

refpe-

DE NECESSIT. INCARNATIONIS,

139

refpe&u effentiali in omni providentia.n. Senfus

an

patet ex di&is.

] fäl?;q

Ad 6. dift. Sehabenttanquam media ordine

* ii

accidentali in moderna providentia.c. ordine ef-

L

fentiali & in omni providentia. n.

Senfus patet

ex di&tis.

ha Vi

Zdd 7. dift. Pertinet hoc ad dignitatem Chri-

Is

fti, fi exiftat. c. fi non exiftat. n.

Sicut enim

