Ecclefia utriusque perfidie impietatem rejiciens,

Veflu

unionem Verbi Dei ad carnem fecundum compo-

$ hW

fitionem confitetur, quod eft fecundum fubfiften-

godj

þiam. Hucusque S. '"Thomas.

nomlä

Ds

P:

E.

Qv

DISPUTATIO I.

j

ii

58

4'1

UZXRITUR 6. An unio nature humans

J

& divinz fit aliquid creatum?

gnü

RESPONDEO.

"

Unio hypoftatica ex parte

vlcm

naturz humanz eftaliquid creatum, ex parte au-

[

n

tem Dei eft aliquid increatum.

Senfus refpon-

As

fionis & probatio patet ex quaft. r. & fequente.

p

QuaRITUR 7. : Quomodo differantaffum-

q

ptio nature humanz & unio?

REsSPONDEO.

Differunt ficut a&tio unitiva,

r

[/!)

& ficut terminus aGtionis unitiva.

Ita D. Tho-

mas 3. q.2. a. 8.

UJERITUR 8.

An unio Hypoftatica fit

maxima unionum ?

r:"w:

REsPONDEO. Tametfiexparte naturarum,

quie conjunguntur, unio hypoftatica maxima

nonfit; quia natura divina potuiffet uniri cum

natura angelica; eft tamen maxima ex parte di-

vine perfone; quia non potuiffet fieri unio cum

1

perfóna excellentiore. Ita D. Thomas l.cc. a. 9.

UJERITUR 9

An unio duarum natura-

rum in Chrifto fa&a fit per gratiam?

RESPONDEO.

Si per gratiam intelligatur

ipfa Dei voluntas gratis aliquid faciens, vel gra-

al

tum feu acceptum aliquem habens, unio Incar-

[

nationis fa&ta eft per gratiam ; ficut & unio San-

&orum ad Deum per cognitionem & amorem.

L|

Si vero gratia dicatur ipfum gratuitum Dei do-

num, fic ipfum, quod eft, humanam naturam

[

4

effe unitam perfone divine, poteft dici quedam

gratia, inquantum nullis precedentibus meritis

"

E

hoc eft faétum. . Non autem in eo fenfuhoc pot-

N

eft vocari grátia, quafi ex parte nature humance

Mi

L1

prg-

DE NATUR. ET EXIST. INCARNAT. 59

hmmä

precedat aliqua gratia habitualis, qua mediante

fiat illa unio hypoftatica.

? I

UZERITUR IO.

T

An gratia unionis fuerit

homini Chrifto naturalis?

Iefpon.

REsPONDEO.

Unio hypoftatica poteft dici

ht

naturalis , inquantum eft congenita cum naturas

lg.

non tamen eft naturalis in eo fenfu, quafi effet

orta ex principiis nature humanz.

Unitn,

Ita refpon-

det D. 'Phomasl.cc. a.12. his verbis: Naturale

) Ti

potef? aliquid. dici dupliciter.

Uno modo, quod eft

tantum ex principiis e[Jentialibus vei, ficut igni ma-

ia f

turale ef. furfum ferri.

Zlio wodo dicitur bomiüni

naturale, quod ab ipía mativitate babet.

Gratia igi-

"fU

tur Chriféi unionis non potefl dici quafi caufata ex

principiis bumane nature in Chriflog quamvis po[fit

m

J Qu

dici naturalis , quafi proveniens in naturam bumanam

rte d.

ChrifHi caufante dioina natura. ipfüus.

QUERITUR II.

0 CUE

An abfítra&ta per intelle-

jb

&um perfonalitate natura divina poflit affumere

naturam humanam ?

aC

REsPONDEO.

Affirmative.

Ita poffibile

effe probat D. Thomas 3. q. 3. a. 3. C. hisverbis:

Vi

p

Jntellettus . dupliciter fe babet ad divina.

Uno modo,

v

ut cognofcat Deum , ficuti eft. — Et fic impo[fibile eft,

) n

quod circum[cribatur per intelletum aliquid à Deo,

joSt

& quod aliud remaneat; quia totum , quod eft in Deo,

frjrt

eft unum falva diflin&ione perfonarum ;; quarum . ta-

Det

men una fublata iollitur alia ; quia diffinguuntur fo-

Qd

lum velationibus , quas. oportet effe famul. — 4lio modo

quædl

J babet intelletus ad divina, mon quidem quafi co-

D

gnofcens Deum ut. eft , fed per modum fuum, fcilicet

hu

multipliciter. &* divifim, id quod in Deo efl unum.

hn

Et per bunc modum poleft inielle&us. nofler. intellige-

ve

II

6o

DISPUTATIO

rl

ve bonitatem €9 [apientiam. divinam, & alia bujus-

modi, que dicuntur e[Jentialia attributa , non. intelle-

55«,& P (

"1

Ga paternitate vel filiatione, que dicuntur perfonali-

iates.

Et fecundum boc abfira&ta per[onalitate per

W

intelle&kum. | po[Jumus 'adbuc intelligere naturam . ajJu-

mentem.

"

QUJERITUR I2.

An una perfona divina

f

!

fine alia poffit naturam creatam affümere?

-REsPONDÉO.

Non poteft quidem una per-

]

fona divina affumere naturam creatam fine coope-

hi

ratione duarum aliarum perfonarum, poteft ta-

]

men unio naturz create terminari ad unam per-

fonam, quin terminetur ad alteram. Sicutenim

cognitio creata poteft effe precifiva, ita etiam

entia relativa creata v. g. aCtio, unio, poffunt

eífe przcifiva.

Ex parteautem Dei omnes actio-

nes ad extra effettive füunt communestoti Trinita-

ti. Ita docet S. Thomas 3. q.3. a. 4. C. Dicen-

dum, quod a[Jumpiio duo importat, [cilicet a&tum af-

AGus autem

Jümentis , & terminum a[Jumptionis.

a[Jumentis procedit ex divina virtute, qu& communis

ef! tribus. perfonis.

Sed id, quod pertinet ad ratio-

nem iermüni, comvenit ita uni per[one , quod mon alii.

Tres enim per[one fecerunt, ut bumana matura uni-

vetur uni perfone fili.

QUZERITUR I3.

An quzlibet Perfona di-

ïüü

vina potuerit humanam naturam affumere?

REsPONDEO.

Affirmativé. Nonenim eft

ratio, curomnipotentia divina non potuerit pro-

vïw

ducere unionem hypoftaticam, quz effet refpe-

&iva, feu terminata ad aliam perfonalitatem,

quam Filii. Ita docet D. Thomas 3. q. 3. a. 5. C.

Divina virtus , inquit, potuit naturam bumanam unire

"ia

D/

N

perfone

LA

DE NATUR. ET EXIST. INCARNAT.

61

ii

lj

qerfone Patris oel. Spiritus Sant&i , ficut univit eam

jehi.

perfone Filii.

Et ideo dicendum , quod Pater vl

li [

Spiritus Santtus. potuit. carnem. a[Jumere, ficut & Fi-

L (IM.

lius.

QUZRITUR I4. AQ plures perfone poffint

2)

xa'ma

affümere unam numero naturam ?

RESsPONDEO.

Affirmativé.

Ita docet S.

Ug

Thomas 3. q.3. a. 6. ubi in argumento, /éd con-

10

tra, refponfionem fic probat: Tres perfone divi-

tll t

ne po[Junt fübfifiere in una matura divina.

Ergo

n

etiam po[Junt fubftere in una natura bumana, ita

tCenim

1etiam

jüilicet , quod fii una matura bumana à tribus perfo-

nis a[Jumpta.

Id vero S. Do&or pofitive often-

ylünt

dit effe poffibile in Corpore articuli, ubi fic fcri-

TO

bit: .Dicendum, quod ex unione corporis &? anime

Triti

in Chriflo mon fit neque mova perfona, meque mova

Jin

bypoftafis; fed. fit una natura, a[Jumpta in perfonam

mj

vel bypoflafin dioinam. — Efl autem talis perfonarum

: (

m

dioinarum conditio, quod uma earum mon excludit

aliam à commumione ejusdem mature, fed folum à

il rtl)

communione ejusdem per[ona.

m d

Sic ergo non efl im-

polfibile divinis per[onis, wt duo «vel tres a[Jumant

i d

unam naturam bumanam.

UXRITUR I$5.

Utrum una perfona divi-

(omà

na poffit affumere duas naturas divinas?

m

RESPONDEO.

Affirmativé.,

Ita docet S.

Veniné

"Thomas 3. q. 3. a. 7. ubi in argumento: Sed con-

yeript

o

tra, fuccinéte rem fic probat: Quidquid potef? Pa-

ff

ier , pote[l Filius.

Sed Pater pofl Incarnationem Fi-

at

!

lii potefh a[Jumere maturam bumanam aliam numero

3.&0

ab ea, quam Filius a[Jumpfit.

In nullo enim per In-

ammm

carnationem Pilüi eff diminuta potentia Patris 9 Filü.

F'V

Ergo videtur, quod Filius pofü Incarnationem po[fit

aliam

62

DISPUTATIO

I.

j

3&

aliam bumanam naturam a[[umere preter eam, quam

a[fumpfit.

Et in C. fic fcribit: J/lud quod pote[l in

i

unum €g mon in amplius, babet potentiam limitatam

nl

ad unum.

Potentia autem divine perfone efl infmi-

Unde

Á

ta, mec potefl limitari ad aliquid creatum.

um t

non eft. dicendum , .quod perfona. divoina ita. a[Jumpfe-

rit unam naturam bumanam, quod mon potuerit a[Ju-

'üuaj;.

anere aliam.

Videretur enim ex boc faqui, quod per-

onalitas dioime mature e[Jet ita comprebenfa per unam

naturam bumanam, quod ad ejus perfonalitatem. alia

effumi. mon. po[ft ; quod efb impo[Bbile. —.[Non enim in-

MJJA

m

creatum à creato comprebendi poteflW. ^ Patet ergo,

]

quod [ive confideremus perfonami divinam fécundum

virtutem , que eft principium unionis , five fecundum

A

Ir

uam perfonalitatem , que efL terminus untonis , opor-

Ym

tet dicere, quod per[ona dioina preter maturam bu-

av

K

manam, quam a[Jumpft, po[ft aliam mumero naturam

bumanam . a[jumere.

Solvuntur Objectiones.

.OngrcrTUR r. contra 1. .. S. Cyrillus Ale-

xandrinus, prout habetur in AGis Concilii Chal-

cedonenfis A&ionel. poft Epift. Cyr. ad Ep. Ant.

dicit: Non oportet intelligere duas naturas , fed

j

unam naturam Dei V erbiincarnatam.

Ergo unio

2

i

facta eft.in unitatem naturz.

Q

2

In Symbolo Athanafii dicitur; ficut ani-

ma rationalis & caro unus eft homo; ita Deus

N

& homo unus eít Chriftus.

Ergo ficut ex unio-

ne animz ad corpus fit una natura; ita ex unio-

N

ne Dei & hominis fit una natura.

3. Ubi

DE NATUR.ET EXIST. INCARNAT. 63

Ü u

3. Ubidaturnaturarum duarum alteratarum

hl

unio, ibi refultat una natura.

Sed hoc fit in

/IW?M

Chrifto.

Ergo. Min.prob. S. Cyrillus dicit ]. cc.

Tif

naturam divinam effe incarnatam, & viciffim S.

! UylJ

(15

Gregorius Naz. Epift. r. ad Cledon. dicit; huma-

nam naturam effe Deificatam. Ergo fa&a eft

Wij

duarum naturarum alteratarum unio.

RESsPONDEO

qW f

t

ld 1. dift.. Non oportet intelligere, duas

i d

naturas divinas effe incarnatas.c. duas naturas,

Ti

quarum una fit divina, altera humana. n.

Sic

Ü d

enim verba Cyrilli accipienda effe, conítat ex

iundi

Concilio C. P. II. ubi Can. 8. textus S. Cyrilli fic

t

redditur: Si quis unam naturam Verbi Dei in-

r

carnatam dicens non fic accipiat, ficut Patres do-

f

cuüerunt, quia ex divina natura & humana, unio-

p

ne fecundum fübfiftentiam faca, fed ex talibus

vocibus naturam unam five fuübftantiam divinita-

tis & carnis Chrifti introducere conetur, talis

anathema fit.

lusl

4dd 2.dift. Dicitur hoc per cofnparation»em

fuppofiti ad fuppofitum. c. per comparationem

ii

nature ad naturam. n.

Symbolum S. Athanafii

fplt

precife dicit; ficut ex corpore & anima fit una

n

perfona; ita ex Verbo &

unam perfonam.

: natura humana fiefi

u

-4d 3. dift. Dicitur natura divina incarnari,.

ficit

& natura humana deificari per unionem. c. per

iib

converfionem vel alterationem. n.

Osj1ciTUR 2. contra 2. &.. 1. Perfona di-

T

DU

vina & natura divina non diftinguuntur inter fe.

Ergo fi unio non eft fa&ta in natura, nec eft fa-

G&a in perfona.

,

2. Na«

hüm

3

j^

DISPUTATIÓ

I,

64

j

». Natura humana in Chrifto non eft minus

j

perfe&a, quam innobis. Ergo cum natura hu-

mana in nobis habeat propriam perfonalitatem;

eam etiam habet in Chrifto.

g. Juxta Boethium Perfona eft rationalisna-

i

ture individua fübítantia. Ergo cum natura hu-

mana in Chrifto fit individua; etiamerit perfona.

[J,ï

RESPONDEO

I

Ad 1. dift. Non diftinguuntur inter fe reali-

ter.c. formaliter feu fundamentaliter. n.

Cum

enim prebeant intelle&ui fundamentum ad for-

mandos diverfos conceptus, per precifionem fieri

L

poteft, ut unio nature humane immediate re-

fpiciat perfonalitatem Verbi, quin refpiciat natu-

ram divinam.

Ad 2. c.a. dift. C. Nifi perfe&ius fit, fubfi-

!

134

ftere per fubfiftentiam divinam, quam per fubfi-

ftentiam propriam.c. fecusn. natura enim huma-

na in Chrifto eoipfo eft perfectior, quod fubfi-

ftat per fübfiftentiam Verbi.

| Ad 3. dift.a... Perfona eft individua fubftan-

tia, exiftens per fe & non in digniori fe. c. ex-

iftens in digniori fe.n. Itatextum Doethii expli-

cat S. Thomas 3. q. 2. a. 2. ad 3. ubi ait: Sciendum,

quod mom quodlibet individuum in genere Jubfzantie

etiam in rationali natura babet rationem perone , od

folum . illud, quod per fe exifüit, non autem qued ex-

iflit in alio perfettiori.

Unde manus Sortis. quamvis

fit. quoddam individuum , non. tamen. eft perfona, quia

non per fe exiftit, fed in quodam perfe&tiori , [cilicet

im fuo toto.

OB]ICITUR 3. contra 3. 8

. 1. S. Augufti-

nus in Enchiridio c. 36. dicit: Divina fubflantia C5

bumana

u

;J

DE NATUR. ET EXIST. INCARNAT. 65

humana'utmque eft unus Dei Filius, fed aliud pro-

It

A

pter Verbum, C aliud propter bominem. — Ergo dan-

Í

Lt

tur dico fuppofitta in Chriflo.

2

S. Leo in Ep. ro. ad Flavianum c. 4. ait:

Unum borum. (in Chrifto) coruftat miraculis ; aliud

p

fuccumbit. injuriis.

t

N

l

Sed. aliud & aliud differunt fup-

Dl

pufüo

Ergo.

3

Suppofitum juxta Boéthium 1. de duabus

naturis nihil aliud eft, quam fubftantia particula-

f

TIS

. Q

Sed in Chrifto dantur du fübftantie parti-

af

culares. Ergo. Min.prob. Datur in Chrifto Hy-

mf

poftafis Verbi, & compofitum ex anima & cor-

pore.

Ínfe r

Ut

4. Hypoftafis Verbi neccontineturin aliquo

genere, nec in aliqua fpecie.

Econtra Chriftus

qua homo continetur in aliquo genere & fpecie.

2

Ergo Chriftus qua homo habet peculiarem hypo-

r [übj

ftatin.

hum

REsPONDEO

| fb

d x. c. Maj. dift. Min.

Eft aliud & aliud

diverfitate naturarum. c. diverfitate fuppofito-

bt

rum.n.

Hi termini, aliud & aliud, funt generici

31

Liieyl

ac idonei ad exprimendam quamcunque diverfi-

tatem, five ea fit accidentalis, five effentialis;

Srinos

& five diverfitas effentialis fit quoad naturam,

fubftmj

five quoad fuppofitum.

Id expretfe obfervat S.

fW:j

Gregorius Nazianzenus Epift. 1. ad. Clidonium,

quit

ubiait: z4liud & aliud funt ea, ex quibus Salvator

; u

efl; non autem alius, & alius.

JDico *vero aliud. &

L

aliud ecentrario, quam in Trinitate babet,

Ibi enim.

( j

-"Alius & alius dicimus , ut non fubfiftentias confunda-

?s5 non autem aliud &j aliud.

if

Z4d 2. idem refpondeo.

j

D.zdmort Tr. de Incarnatione.

E

d

i

l

I.

j

66

DISPUTATIO

lu

Ad 3. dift. . Suppofitum eft fubftantia parti-

cularis in fuo effe completo , quatenus non uni-

J

tur digniori fe.c. in fuo effe incompleto, qua-

3*[?.,3?.2[!

!

tenus adhuc abftrahit, an uniatur digniori fe.n.

Es

p

Ita refpondet D. 'T'homas 3. q.2. a. 3. ad 2. ubiait:

Hypoftafis fignificat — [ubftantiam. particularem 5 mon

Zzge'ï

|

ii

quocunque wodo, -fed prout eft in fuo complemento.

Secundum vero quod venit im unionem alicujus magis

Dt

completi, mon dicitur bypoftafis , ficut manus , vel pes.

Et fimiliter bumana natura in Chriflo, quammis fit

Jubflantia. pariicularis , quia tamen venit in unionem

"

alicujus. completi , [cilicet totius Chrifti, prout eft Deus

If

&? bomo, mon potefl dici bypoflafis vel fuppofitum.

Sed illud completum , ad quod concurrit , dicitur e[Je

bypoftafis feu. fuppofitum.

d 4.-6.d. Doc.

uia ratio generica vel fpe-

AX

cifica rei non dicit hypoftafin feu fuppofitum.

Hoc enim magis pertinet ad ultimum complemen-

ium feu. perfe&tiowm individui, quam ad conftituti-

vum generis vel fpeciei.

OsJICITUR 4. contra 4. s. Si daretur in

Chrifto unio inter animam & corpus, daretur

etiam in Chrifto qua homine peculiaris hypofta-

fis diftin&a à fubfiftentia Verbi, fed hoc non

poteftdici. Ergo. Min.prob. Ex unione inter

TM

I

corpus & animam refultat fuppofitum. — Ergo.

&

2

Ex unione inter corpus & animam confti-

ïïï

^

tuitur natura fpeciei humanz. — Sed hoc in Chri-

fto non habetlocum. Ergo.

Min. prob. S.Da-

mafcenus l. 3. orthod. c. 3. dicit: n Chriffo non eft

[

communem fbeciem accipere.

3

Corpus in Chrifto poterat fufficienter vi-

vificari per Verbum. Ergo fruftranea eft anima.

h'« tT

RzsPON-

DE NATUR. ET EXIST. INCARNAT,

67

r

RESsPONDEO

D

"4d 1. n. Maj. ad prob. dift. Refültat peculia-

) &

tf

ris hypoftafis, nifi przoccupetur à digniore. c.

Ug

fi preoccupetur. n.

Nam licet in Chrifto ex

unione inter corpus & animam connaturaliter re-

2071

fultaret fpecialis hypoftafis, ea tamen preveni-

tur & füppletur per hypoftafin Verbi.

ID D hos

mas 3. q.2. a. $. ad r. dat aliam refponfionem:

Ij

In puris bominibus, inquit, ex umione anime ad cor-

pus con[ltuitur perfona.

Sed boc ideo in puris bo-

At

i D

münibus accidit ; quia anima 69 corpus in eis füc con-

junguntur, ut per f& exiflant.

Sed in Chbrifto uniun-

Mf

tur ad imoicem, ut adjunüia alteri principaliori.

"

Hinc poteft RzsPONDERT 2. dift. refultat pe-

culiaris hypoftafis, quando illa unio non ordina.

rily

tur ad aliquid dignius anima. c. fecus. n.

o[itür

Zdd ?. c. Maj. n. Min. ad prob. dift. . In Chri-

Jlemt

fto non eft communem fpeciem accipere commu.

titut

nione totius.c. communione partium. n. Hoc

totum, quod eft effe Chriftum, eft effentialiter

u ]

immultiplicabile in plura individua, autinplures

d

fpecies.

Et hoc folum vult dicere S. Damafce-

]ypOf:

nus.

Qc

-4d 3. dift. — Corpus poteft füfficienter vivifi-

nent

cari effettio? per Verbum.c. informativé. n. Pof-

Dl

fet quidem Verbum producere eosdem motus,

n t

V.8. motum manuum, pedum, lingue, oculo-

n

rum &c. fed non poffet animare corpus per mo-

»

dum formz, feu principii vitalis, ab intrinfeco

fuw

elicientis fenfationes , cognitiones , & volitiones,

prafertim liberas, quod requiritur ad hoc, ut

jente!

dicatur homo fatisfacere juftitize divine pro pec-

d

catis hominum.

E 3

U

OB]I-:

j

DISPUTATIO

I.

68

1. In Chrifto

am

Os]ICITUR $. contra 5. -

2

natura humana fe habet àd Verbum, ficut vefti-

Sed hoc tantum unitur

$ fl'xl [

mentum ad hominem.

vt

homini accidentaliter. Ergo.

Maj.prob. Phil.2.

[ MW

Apoftolus dicit de Chrifto : Habitu. imventus ut

bomo.

»

2

effe com-

N

Quod alteri advenit poft ejus

Sed natura

pletum,

eft accidens refpe&u illius.

humana advenit V

erbo poft ejus effe completum.

FH

Ergo.

feu

$

Quidquid non pertinet ad naturam

Sed

effentiam alicujus rei, eft accidens illius.

natura humana in Chrifto non pertinet ad natu-

n

ram feu effentiam Filii Dei.

Ergo.

Inftrumentum rei fe habet accidentaliter.

TR

Sed natura humana in Chriíto erat divinitatis in-

ftrumentum. Ergo.

Min.prob. S. Damafcenus

](

].3. orth. c. 15. ait: Caro Chrifti inftrumentum di-

vinitatis exiftit.

RESPONDEO

Ad 1. dift. Maj.

Se habet ut veftimentum

aliquo modo. c. omni modo.n. Omnis fimilitu-

do eft duarum rerum difparatarum tantum in uno

vel altero genere conformitas. Natura autem

humana in Chrifto comparatur cum veftimento

folum in hoc, quod ficut veftimentum tegit cor-

pus humanum ,

ita etiam natura humana tegat

divinitatem in Chrifto.

Dein ficut veftimentum

eft fubje&um mutationi & corruptioni manente

fubje&o eodem; itaetiam natura humana in Chri-

4

fto eft de fe fubjecta paffioni.

Ad 2. dift. . Eft accidens refpe&u illius,

nifi

leti. C.

trahatur in communionem illius effe comp

xlmü

fi tra-

DE NATUR. ET EXIST. INCARNAT. 69

lr

fi trahatur.n.

Sic enim corpus poft refürre&tio-

t

nem non eritaccidens refpe&tu animz.

Siautem

T U

quis dicat; ab anima connaturaliter exigi corpus

.Ti

tanquam compartem ad.conftituendum idem to-

n

tum. Refpondeo, idem praftari poffe ab exigen-

tia libera Verbi, quod praftat exi

gentia natura-

di w

lis ipfius animz.

n

d 3. n..Maj. Poteft enim aliquid pertinere

i

ad idem füppofitum, quia pertineat ad eandem

naturam.

m

Ad 4. n. Maj.

Nam corpus & membra fe ha-

U. 3

bent per modum inftrumenti ad hominem, &ta-

d Dd

men non funt accidens, quia pertinent ad idem

fuppofitum. Poffet ergo REsPONDERT 2. dift.

adite

Inftrumentum feparatum, non affumptum in

j]Py

unitatem fuppofiti eft accidens. c.

Inftrumen-

malod:

tum conjunctum, & affumptum in unitatem fup-

TU

pofiti. n.

On]J1crTUR Ó. contra 8. . Major eft illa

unio, quz fimul fit inunam naturam & perfonam

moert

quam ea, quz folumfitinunam perfonam. Sed

m

unio inter corpus & animam in aliis hominibus

imit

fit fimul in unam naturam & perfonam; econtra

a qut

unio in Chrifto fit folum in unitatem perfonzs.

eftind

Ergo.

tgti

RzsPoNDEodift. Nifiexcellentia unitatis,

um d

quze eft in perfona, eminenter przcontineat ac

fuperet eam unitatem , quz eft in natura. tr. fe-

Atl

d

cus.n. Maj. Ita quoad rem refpondet S. Thomas

9

3

q

"

a.9. ad 3.

Drxr tr. quia etfiamfi illa

pl

perfonalitas Verbi in Chrifto non przecontineret

eminenter unitatem nature, tamen perhocunio

ip

eor

in aliis hominibus non effet fimpliciter major ma-

H

3

jori-

79

DISPUTATIO

T.

if

joritate perfe&ionis, fed tantum extenfrvé majori-

tate extenfiva.

Ilud dicitur

lmu

OB JICITUR 7. contra 0. -

T

naturale, quod eft fecundum naturam; fed gra-

W

f«,mm's,

tia unionis hypoftatice neque eft naturalis in

Chrifto fecundum naturam divinam , quia fic con-

gjii

wli

veniret etiam aliis perfonis; nec etiám eft ei na-

"

turalis fecundum naturam humanam; alioquin

i

Ergo.

convenitet omnibus hominibus.

REsPoNDEO dift. M.

Illud eft naturale,

quod eft fecundum naturam vel per exigentiam

intrinfecam , vel per conproductionem, vel per

gyfl

proprietatem virtutis effe&tive.c. tantum illud,

Qs

!

(

quod eft fecundum naturam per exigentiam in-

*J*r.

1

!

l

trinfecam. n.

Poteft enim aliquid tripliciter vo-

gt

cari naturale ipfi rei.

Primo, 1à ex principiis na-

Ü

ture exigatur.

Sic homini eft naturale, loqui,

videre, ambulare.

Secundo, fi aliqua perfectio

ltid

l

non quidem exigatur ex principiis intrinfecis na-

ture, ea tamen ex libero Decreto divino in ipfa

produ&ione identificetur cum re. Sic fi Deus

vellet creare animam gloriofam, ita ut gloriam

identificaret cum fubftantia animz, talis gloria

diceretur naturalis anima.

Tertio, f uni foli

caufz competat virtus effeGtiva alicujus effectus ;

fic enim ejusmodi effe&tus diceretur naturalis fuce

caufz.

Itaque in fecundo fenfu unio hypoftati-

ca eft Chrifto naturalis fecundum naturam huma-

nam; in tertio fenfu eft illi naturalis fecundum

naturam divinam.

Ita quoad rem refpondet D.

"Thomas 3. q. 2, a. 12. ad 3. ubiait: Gratia unionis

won efl naturalis Cbriflo fecundum bumanam maturam,

quafi ex primcipiis bumane notura caufata; ( ideo

VA

2107

DE NATUR. ET EXIST. INCARNAT.

741

D

"

101 oportet, quod cowoeniat omnibus bominibus.

Eft

Lamen naturalis ei fecundum bumanam naturam propter

l l

proprietatem. nativitatis ipfius, prout fic conceptus. eft

L

ex Spiritu Santto, ut eJet idem naturalis Filius Dei

Tij j

&2 bominis.

Secundum «vero naturam divinam efl. ei

l

NI

Jf

naturalis , inquantum natura divina eft principium atti-

diy

vumn bujus gratie.

Et boc convenit toti Trinitati,

tlig

Jeilicet bujus gretice e[[e activum principium.

BJICITUR 8. contra YI. B-.

Is Slcut 'cof-

Tl

pus eft vifibile ratione coloris, ita natura divina

TE

eft affumptiva alterius naturz ratione perfonali-

vdy

tatis.

Ergo ficut remoto colore corpus non eft

D ili

vifibile; ita remota per intelle&um à natura di-

tam j

vina perfonalitate non poteft amplius effe affum-

der v

ptiva natura divina.

opist

2

Non poteft natura humana uniri nature

divinz in unitatem naturg.

Ergo nec poteft af-

, lo

erfeti

fumi à natura divina.

Xis I

$; D. Fhotnas 1. p. q. 4o. 3. 5; dieit3 QUod

i

in divinis abítra&a perfonalitate nihil manet.

fiDe

Ergo abftracta perfonalitate natura divina non

d

poteft affumere naturam humanam.

is Q

REsPONDEO

ul

ZAd 1. c; a dift;/e:

Ergo natura divina non

eft

eft affumptiva, nifi abftra&ta per impoffibile per-

yndil

fonalitate trina fubftitueretur per intelle&tum in

]ta

m

natura divina perfonalitas una.c. fecus.n.

nf

quoad remrefpondet S. Thomas 3. q. 3. a. 3. ad r.

u

Dicendum , inquit, quia in divinis, idem ef] , Qu o

yonit

EST, ( QUOD EST.

widquid eorum, que at-

tribuuntur. Deo in abftratto, — fecundum f& confideretur

ii

if

pv;

Ti

aliis circumfcriptis , erit aliquid fubfiflens & per confe-

quens perfonas cum fit in matura intellettuaji.

Sicut

j J:

^

4

igibur

DISPUTATIO

I.

Ww

72

j

)

igitur munc pofitis proprietatibus perfonalibus in-Deo di-

'.'l

cimus tres peronas ; ita exclufis per. inielle&tum proprie-

JH

tatibus per[onalibus remanebit in confideratione: noftra

natura divina ut. fubfiflens & ut per[ona.

v

Et per bunc

IU

modum pote[L intelligi , quod a[Jumat naturam bumanam

vatione fue fubfiflentie vel per[onalitatis.

]

Zd 2. c.a. n.c. quia etiam in illa hypothefi

j

unio non terminaretur in unitatem nature, fed

Wi

in unitatem perfonz.

Sub(ítitueretur enim per

intelle&tum tribus perfonalitatibus una perfonali-

tas natura.

Ita refpondet S.'Thomas l. cc. ad 2.

Dicendum , inquit, quod etiam circumfcriptis per in-

telle&tum perfonalitatibus remanebit in intelle&tu una per-

fonalitas Dei, ut SYudei intelligunt , ad. quam . poterit

terminari a[Jumptio ,. ficut munc. eam . dicimus terminari

ad perfonam Verbi.

ZÁd 3. Ipfe S. Thomas l. cc. ad 3. fic refpon-

det: .Dicendum , qued ab[iratta perfonalitate per in-

telle&tum dicitur mibil remanere per modum vefolutionis,

—

quafi aliud. fit, quod fubjicitur relationi, & aliud ipfa

velatio : quia quidquid confideratur in Deo , confidera-

tur ut. fuppofitum. fubfiflens.

Poteft tamen aliquid eo-

rum, que dicuntur de Deo , intelligi fine alio, non per

modum vefolutionis (hoc-eft divifionis) /ed per mo-

dum dictum.

Ex hoc patet, fenfuüm verborum

D. Thome effe; fublatis perfonalitatibus in Deo

nihil remanere realiter remanere ntentionaliter.

OBJICITUR g. contra 3. g.

1. Inconve-

niens effet, fi Deus Pater fieret filius hominis.

Ergo Pater non poteft affumere naturam huma-

nam.

2

Per Incarnationem homines fiunt filii

dN

b

adoptivi ad imitationem filiationis naturalis. Id

h!

«

vero

DE NATUR. ET EXIST. INCARNAT. 73

D

vero non poffet fieri ad imitationem paterni-

i

tatis.

3

Per hoc, quod Verbum fit Incarnatum,

r

dicitur Mi//un; mitti autem non convenit Patri.

ii

RESPONDEO

v TA n 3.

uia filiatio temporalis nec po-

i

nit, nec tollit, necmutat paternitatem, autfilia-

Ufg,

tionem eternam.

Ita D.Thomas 3.q. 3.a.5.ad r.

li

-4d . dift. Fiunt filii adoptivi ad imitatio-

erondi

nem filiationis, ita ut ifta imitatio filiationis fit

CC al

adoptioni folum accidentalis.c. ut fit effentialis.

r

n

Si Pater incarnaretur, fieret quidem homo

MU A.

filius adoptivus Dei, fed non per imitationem

fitri

filiationis, fed per reprefentationem fui princi-

At

pii ex Patre.

Íta D. Thomas l. cc. ad ?.

4dd 3. dift. Dicitur Miffum, ita ut effe Mif-

rf

fum fit tantum accidentale Incarnationi ut. fic. c.

j

ita ut fit effentiale. n.

Si enim Pater incarnare-

ii

tur, non diceretur Pater miffus.

Sed tantum di-

ii if

ceretur natus in tempore.

ii

t

O5]JICITUR Io.conira Y4. g. Sipluresper-

lo

fonz affumerent unam eandemque numero natu-

Wt

ramhumanam, vel effet unus homo, vel effent

p

plures? neutrum poteft dici.

Ergo.

Si dicatur ;

tbont

fieri plures homines.

Contra ef?, quia per hoc,

jini

quod tres perfons habeant unam naturam divi-

Vi

nam, non fiunt tres Dii.

Ergo fi tres perfone

haberent unam naturam humanam; etiam non

Dcon

homi

fierenttres homines.

Si autem dicatur, fieri unum

hominem; contra e, quia effe unum hominem

n Iu

fignificat effe unam perfonam.

2

Affumptio nature terminatur in unita-

iuptf

1l

tem perfona.

Id vero non effet verum, fi tres

[

E 5

per-

DISPUTATIO I

g

74

w

perfone affumerent unam numero naturam hu-

manam.

Puh lw

u

a

*

Juxta S. Auguftinum 1. r. de Trinit.c. 11.

a

12. 13. & Damafcenum l. 3. c. 3. & 4. vi Incarna-

tionis quidquid dicitur de Filio Dei, etiam dici-

du

mm(

tur de filio hominis; & viciffim. Ergo fi Pater

incarnaretur ad eandem naturam , adquam incar-

ï'xïm.mhï

H

natur filius, ficut in prafata regula verum effet,

quod homo generet filium ab zterno, ita verum

D

effet, quod Filius Dei generet Filium Dei ab

sterno: quod eft abfurdum.

REsPONDEO

d 1. c. Maj. n. Min. & dico, quod effent

unus homo.

Ita refpondet S. Thomas 3. q.3.

2::6: 3d m

)

Ratio eft, quia homines in tali cafu

quoad denominationem unitatis vel pluralitatis

potius refpicerent ad rationem primo determina-

tivam ad exiftendum per fe.

Hec autem ratio

E

determinativa, cum fit aliqua tendentia Dei ad

extra, eít eatenus communis toti Trinitati, ac

confequenter una.

Itaque etiam totum quod eft

homo; erit unicum relate ad partem illius con-

creti obviam, nempe ad naturam vifibilem; fic

dicitur homo corporeus, acmortalis, etfianima

fit incorporea & immortalis.

Z4d 2. dift. terminatur in unitatem perfone

sl ,]ï

in hac providentia. c. in illa hypothefi. n.

Z4d 3. dift. quidquid dicitur de Filio Dei, et-

iam dicitur de Filio hominis quoad pradicata na-

ture humanz aut diving propria. c. quoad pre-

dicata perfonalitati propria fubdffl. poteft illud

dici, przdicatione immediata. tr. mediata. n.

Hinc in illahypothefi, fiquisitaargumentaretur.

x

Pater

pE NATUR. ET EXIST. INCARNAT.

75

&i

Pater eft ingenitus.

Ergo &homo eft ingenitus,

Dic

puta quoad perfonalitatem Patris, ea argumen-

tatio effet vera.

Si autemin fuaargumentatione

i

ulterius ficpergeret: Homo eftingenitus.

Filius

d

eft homo.

Ergo Filius eft ingenitus: ea argu-

t

E

mentatio effet falfa; quia effe ingenitum, & effe

AU

Filium non conveniunt eidem communi tertio

U d

M

per identitatem fecundum idem, Ita quoad rem

dVet

AW

refpondet S.'Thomas ad 3.

Dd

OBJICITUR II. contra 15. 9.

I. $i una

perfona affümeret duas naturas ejusdem fpeciei;

v.g. humanas; fequeretur, quod natura ejusdem

J ff

H

fpeciei multiplicaretur fine multiplicatione fup-

A fl

pofiti, fed hoc eft impoffibile.

9

In tali hypothefi totum compofitum nec

TFl

ermm

poffet dici unus homo, nec plures.

INon unus,

quia non haberet unam naturam humanam fed

1 fat

plures naturas.

Jel al

Neque etiam poffet vocari lu-

, at

ves bomines, quia effet tantum unum füppofitum.

3. Intalihypothefi duz nature humane non

wid

Q QD

poffent perfe&e uniri fibi invicem, Ergo nec

poffent perfe&e uniri eidem tertio, nempe per-

em l

fonalitati.

ZInt. prob. Si duz naturg effent per-

J

fe&e invicem unite, deberetanimaunius natura

humane fimul effe formaalteriuscorporis, & vi-

peit

cifim, quod pareret confufionem.

REsPONDEO

LDei,ï.

jttil

-Ad1. c. Maj. n. Min. Natura enim ejusdem

fpeciei fufficienter multiplicatur per diverfam ma-

u r

d

teriam , feu per diverfas circumftantias indivi-

;diatzi

duantes, vel potius perrefpectum effentialem ad

feriem operationum ac circumftantiarum, prout

)nw?'

i

W

76

DISPUTATIO

T.

E

in Logica à me oftenfum eft ; neque ea multipli-

qn:l 9

»

y

catio dependetà multiplicatione fuppofiti ac fub-

fiftentie , ficut poffünt effe membra divería

W

etfiamfi fint viva per idem principium vitale.

-4d 2.* Dico, quod etiam in hac hypothefi

tantum effetunus homo.

Ratio eft, quia homi-

rm

nes, ubi cogitant vel loquuntur de unitate &

pluralitate rerum, femper refpiciunt, atque at-

tendunt ad unitatem vel pluralitatem ad ratio-

nem primo fubfiftendi per fe.

Cum ergo in hoc

cafu tantum daretur una fübfiftendi ratio unio

hypoftatica videlicetex parte affumentis naturam

humanam duplicem, etiam daretur tantum unus

homo.

INec obflat, quod etiam juxta prius dicta

daretur unus homo, fi tres perfonz divinz affu-

merent unam naturam humanam ; nam cum aGtio-

nes Dei ad extra, ad quas pertinet Decretum

producendi ac terminandi ad fe unam vel plures

;E'

uniones bypoftaticas, fint toti Trinitati commu-

nes, etiam determinativum ad fubfiftendum per

fe erit commune toti Trinitati, ac confequenter

unum, fiveplures perfone divinzaffumantunam

naturam, five una perfona divina affumat plures

naturas humanas.

Ita quoad rem docet S. Tho-

mas 3. q. 3. a. 7. ad 2.

d 3. c.a. n. c. non enim requiritur, ut ea

quz uniuntur uni tertio, uniantur inter fe.

Imo

in triduo mortis Chrifti corpus & anima Chrifti,

licet non fuerint unita inter fe, manferunt tamen

unita Verbo unione hypoftatica.

]ta D. Tho-

mas l. cc. ad 3.

Ut vero nemo füufpicetur, aliam

effe mentem S. Do&oris, 3. q. 3. a. 6. ad r. fic

fcribit: Hac pofitione fatta, quod tres perfone a[fu-

merent

DE NATUR. ET EXIST. INCARNAT

27

T

merent unam bumanam maturam, verum e[fet dicere,

u

dig

quod tres per[one e[Jent unus Bomo propter unam na-

iuram bumanam.

Et a.7. ad 2. Si perfona divina

[

jus

dl

a[Juméret duas maturas bumanas , propter unitatem

Juppofiti diceretur unus bomo babens duas maturas bu-

Itf

2anas

TU

dj

IT

( nj

,QUAZESTIO V.

^

)1n

Quid fit unio Hypo[latica im confideratione

10 U

phyfica ?

Eulirin

OTANDUM I.

1 Utrüy

Ex Philofophia à me fup-

poni

quod unio inter corpus & animam

sdit

confiftat in entitate modali

vi cujus anima for-

RU

maliter determinatur ad operandum ftabiliter in

i

corpore rite difpofito a&tione communi, ac vi-

CFECUT.

ciffim vi cujus corpus formaliter determinatur ad

plura

ftabiliter operandum in animam per fenfus ftan-

frTIU

tibus difpofitionibus congruis

np

NOoTANDUM 2

Ex Philofophia à mefup-

]Q

poni, quod detur duplex unio reciproca inter

CURT

corpus & animam, una videlicet anime ad cor-

phu

pus; alteracorporis ad animam. — Cum enim de-

i

terminativum formale anima& ad operandum in

corpus concipiatur tanquam forma exiftens in

]

anima, & viciffim determinativum formale cor-

. [

poris ad operandum in animam concipiatur ut

Qd

