»luntatem meam, fed voluntatem ejus, qui me

»mifit ; ut ea caufa effet tant:? obedientie , que

Ia

A

,omnino fine ullo peccato effet, hominis, quem

»gerebat, quia de cedo defcenderat; hoc eft,

» (quia) non tantüm homo, verüm etiam Deus

» Gfat. -

Et in l. de corrept. & grat. c. rr. ,,Ne-

UA

»que metuendum erat, ne ifto ineffabili modo

Qf

L

»in unitatem perfonz à Verbo Deo natura hu-

2

,mana fufcepta per liberum voluntatis peccaret

M

»Sarbitrium , cum ifta füfceptio talis effet, ut

,natura hominis à Deo ita füfcepta nullum

7dlgh'

»in fe motum male voluntatis admitteret."

hi

Et in Enchiridio c. 36. ,Per eandem gratiam

edi

»juftificantur homines à peccatis, per quam fa-

ATa

» &um eft, ut homo Chriftus nullum poffet habere

j

fl

» peccatum."

Dein c. 4o. hanc gratiam confti-

MM

)u

tuit in unione hypoftatica: ,Modus ifte, quo

q

t

,natus eft Chriftus, infinuat nobis gratiam Dei,

nb

» quo homo in ipfo exordio nature fuz, quo ef-

j

»Ííe:cepit, Verbo Dei copularetur in tantam

2l

01

»perfone unitatem , ut idem ipfe effet Filius

Q

» Dei, qui Filius hominis, ac fic in nature huma-

,ne fufceptione fieret quodammodo ipfa gratia

[Uldet

»ili homini naturalis, que& nullum peccatum

prehe

» poffit admittere.

VL S. Hilarius l. $. de "Trinit. ,Non fuit

w

j

» Caro illa caro peccati, fed fimilitudo carnis pec-

, Cati, dum fimilitudo carnis peccati à vitiis hu-

fiu

q

,»mane carnis aliena eft. Ita homo Chriftus Je-

["

!

D. dmort Tr. de Incarnatione,

UR

258

DISPUTATIO IV.

j

»,Íus & in veritate nativitatis eft, dum homo

efc & non eft in proprletate peccatl, dum

P » Chriftus eft. Quia &

qui homo eft, non po-

(

,tuit non homo effe, quod natus ePc & qui

Ü

Chrlfcus eft, non potuit amififfe , quod Chri-

j

(

fcu: eít. Atque ita, dum homo Chriftus Jefus

Y

efc habet & nativitatem hominis, quia homo

qM

eIt nec eft in vitiofa hominis 1nürm1tate, quia

Chn['cus eft.

1

L'uli(a

VII

S. Fulgentius 1. 3. c. 38.

» /Egrotare

JOI

»non poteft folus; infirmari non novit virtus;

f

fa-

nefat faturitas efurire , via nequit errare ,

^ plentla non mutatur , Vlta non moritur, lumen

h41

A

, honextinguitur, nec veritas depravatur nefcit

tm&an ]gtitia :

Deitas non poteft fuperari.

u

Propterea utique etiam Chrifti humanitas fine

(f j

» peccato permanfit ,

quia eam in unitate perfo-

fuew

»ne divinitas accepit que naturaliter peccare

W d

» , non potuit.

1(6

VIII. S. Hippolytus Martyrin Excerp. 8. affe-

rit: Chriflum naturaliter à peccato C2 malitia alienum

ü

J

fui[fe.

IX. S. Maximus Aquilejenfis in Lateranen-

fi Synodo fub Martino I. fimiliter dicit: Chrifjum

l

naturaliter & peccato alienumn &^ peccati interemptorem

"i

fuiff

o

[

In his omnibus textibus impeccabilitas Chri-

fto tribuitur quoad naturam humanam non ra-

At

tione vifionis beatifice, aut ratione juris ad gra-

»cdmf

tias congruas, vel intrinfecé efficaces, fed ratio-

n

jl

ne perfonalitatis diving.

j

i

Sol-

DE LIBER T. ET SCIENT, CHRISTI, 259

Solvuntur Objectiones,

]

Ml

OB]JICITUR I.

SS. Patres docent, impec-

r

cabilitatem non fuifTe intrinfecam nature huma-

ne in Chrifto, fed extrinfecam , inquantum divi-

nitas humanam naturam à corruptione fprotexit,

v

à tentationibus cuftodivit; ejus cogitationes di-

vexii & bonum infpiravit. Ergo impeccabilitas

nature hamane in Chrifto folüm provenit ab

!/l

ys

unione hypoftatica mediate , in quantum tribuit

jus ad gratias congruas, vel inquantum mediante

vifione beatifica tollit judicium indifferens ad

utramque

contradictionis partem.

ant. prob,

1. S. Hippolytus Martyr explicat impeccabilita-

tem naturze humane in Chrifto per fimilitudinem

J

cum incorruptibilitate arce lignee, eo quod

fj

fuerit prote&um à carie per aurum , quo tegeba-

V

tur.

In dialogo 1. Theodoreti referuntur hec

ejus verba:

»Arca ex lignis, qua putrefcere

, nequeunt fuit ipfe Salvator. Illa quippe putre-

4

j ia

» dine induéctum tabernaculum fignificabat ipfius,

»quod nullum peccati putredinem genuit. Do-

»minus impeccabilis erat ex lignis carnem non

Afstia

»fentientibus quatenus homo fuit; hoc eft, é

» Virgine & Spiritu San&o , intus & foris tan-

p

»quam puriffimo Divini Verbi auro undiquaque

» tectus,

ii

2,

S. Ireneus , prout refertur à Leontio Bi-

m

zantino in l. r. contra Eutychianos ait; ,Quem-

»admodum arca deaurata erat intus & foris

iurls

))[I

,auro puriffruo; fic & Chrifti corpus purum

uidem verbo deco-

» erat & fplendidum , intus q

2

ratum;

260

DISPUTATIO IV.

y

N

»ratum; foris autem à Spiritu cuftoditum, ut

l

» t utrlfquo naturarum fplendor oftendere-

tur

t

3

Epipbanius in Ancorato refellens Apolli-

Ls

nariftas,qui, ne cogerentur admittere peccabilita-

o

f

tem in Chrifto, in eo negabant animam, fic fcri-

bit: ,Quis dicere audebit, pro eo, quod carnem

2

I

» salvator affumpfit , illecebra carnis abdu&tum,

»ut que carnis funt, rationi minimé confenta-

Ti

t

, nea perficeret , ut qui, licet illud omne , quod

» cum corpore cunjun&tum eft, etiam viliffimum

Á

t

haberet, ipfamque adeo carnem , eam tamen

»in nulla re peccantem fufceperit

Etenim

g

a

» Deus Verbum corpus fuum velut frono quo-

»dam moderabatur; & pro voluntate fua con-

quit

tV

»tinere ipfum ab omni carnis immoderatione

»poterat; atque ubi libitum erat, liberé ferri

fipt

p

l

»permittebat ad corporeas dumtaxat ejufmodi

» neceffitates, quc& conformes effent recte ratio-

lr

»ni, & ipfius divinitati congruerent. - - - - -

t

$i vim fuam infpiravit SanGtis, & quibus infpi-

»ravit, de his teftimonium dicitur, eos fanétos,

»juítos, & in diebus fuis provectos fine ulla re-

»prehenfione vixiffe: quanto ipfe magis omni-

"- AU

]1

,nO, in quo complacuit omnem divinitatem ha-

*'U,

bitare corporaliter, & fi carnem veram ex Ma-

f[ho J

»ria femper Virgine fumpferit, & humanam re-

R

»Vera animam atque mentem , & fi quid aliud

t

]lIUF [

»ineft homini , in fe ipfe ita continere omnia po-

»tuit, tanquam Deus , ut nec in vitium fparge-

Q

y

»Ientur, neque hoftis improbi fraude delitiis

T

»frangerentur, neque voluptatum caperentur il-

j M

lecebns, nec Adami delicto fübjicerentur.

35

REsPON-

DE LIBERT. ET SCIENT. CHRISTI. 261

hs

"

RESPONDEO n. à.

:3

Zl ii c.a.m.-c.

Cum enim Hippolytus te-

ftetur, ipfa ligna, ex quibus arca fabricata erat,

! APL

putrefcere non poffe , etiamfi inaurata non fint,

n

oftenditur, aurum fuiffe fuperindu&tum pro con-

Y

fervatione nature ab intrinfeco incorruptibilis,

j V1

ne corrumperetur ab intrinfeco, v. gr. igne, aere.

hs

AL

Itaque etiam natura humana in Chrifto erat ab

Q

i

intrinfeco incorruptibilis feu impeccabilis, utpo-

te intrinfece fubordinata ad hypoftafin Verbi.

d9 6. : a.. €.

Ex eo enim, quod arca

fuerit contecta auro, non fequitur, ipfa ligna,

quz auro tegebantur , fuiffe fecundüm fuam na-

. turam corruptibilia.

Ergo etiam à pari, ex eo,

quod natura humanain Chrifto fuerit quafi deau-

rata Verbo , non fequitur , illam ex fe fuiffe cor-

g

ruptibilem.

T

Ad 3. dift. a.

Dixit hoc S. Epiphanius tan-

TU

quam refponfum fufficiens pro enervando Apol-

linariftarum argumento , eorumque captui ac-

commodum. c. tanquam fuffciens pro expli-

üw

h

(y

catione perfecta myfterii. n.

In eo loco S. Epi-

Vr

phanius fatis praeftiterat , fi oftenderet, rationem

$t

Apollinariftarum , ex qua animam in Chrifto ne-

A

gaverant, videlicet , quia alioquin daretur in

Y

Chrifto natura peccabilis, effe invalidum; quia

j

Fiu

potuiffet Verbum cogitationes & motiones in

anima Chrifti fic.dirigere, ut nullum effet fecu-

jl j

ynn

turum peccatum.

OB]J1CITUR 2.

Humana natura in Chrifto

n

d "

precife ob unionem cum Verbo intrinfece non

fit perfe&ior. Ergo nec per eam fit intrinfece

ei

at

impeccabilis. art. prob. corpus humanum precife

3

per

uf

5625

)

DISPUTATIO

IV.

vt

per unionem cum anima non fit intrinfece per-

a

fe&ius. Ergo nec natura humana in Chrifto per

qn

unionem ad Verbum.

2

Licet fübfiftentia Verbi fit immortalis,

hu

l

ür

non tamen reddit humanitatem Chrifti immorta-

[

lem. Ergo etiam, licet Verbum fit impecabile,

jf

non tamen per fui unionem reddit naturam hu-

manam impeccabilem.

3

Tota ratio, cur nature humanz in Chri-

jo

(im.

fto negetur peccabilitas, eft hzec, quia potentia

peccandi non poteft conjungi cum Verbo; fed

[

hzc ratio nihil probat.

Ergo. min. prob. Poteft

dici, quod in cafu, in quo ha»c potentia reduce-

D

a

retur in actum fecundum, eo ipfo diffolveretur.

unio cum Verbo.

Ergo licet peccatum non

BA

j

poffit conjungi cum Verbo, poteft tamen conjun-

Tif 1

£i potentia peccandi.

REsPONDEO

T

A U

Zid 1. dift. Non fit intrinfecé perfectior

quoad przedicata generica, & fpecifica c. quoad

j

predicatum individuale n.

Suppono ex mea

Y

"hilofophia, Augufte, & Venetiis edita, quod

á

L

individuatio cujuslibet confiftat in refpe&u ef-

hu

fentiali ad feriem omnium effe&uum & circum-

j

ftantiarum rem per decurfum (ui prefiniti tem-

at

poris involventium.

Itaque etiam refpe&tus ef-

fentialis cujuslibet nature ad fuam fubfiftentiam,

At

m

i

quam fuüppono effe realiter à re diftinctam, per-

tinet ad predicatum individuale nature humans.

Cum ergo natura humana in Chrifto fübfiftat per

üctï

fubfiftentiam Verbi, refpe&us illius naturs ef-

R

fentialis ad fubfiftentiam Verbi , teddit eam

n

naturam individualiter perfe&iorem intrinfecé

D

M

pre

DELIBERT. ET SCIENT. CHRISTI. 263

i

pre naturis aliorum hominum individualiter fpe-

d

&atis. Sic etiam corpus humanum, licet alio-

quin forte non differat fpecie à corpore organico

0»

bruti, v. gr. fimie, eft tamen intrinfecé perfe-

&ius individualiter corpore bruti ob ilium in-

trinfecum ordinem feu refpeétum ad animam ra-

tionalem.

Ad2.c.3.n. c. & p. Difparitas eft quia

r

u

Deo non repugnat mori in a&u fecundo fecun-

dum naturam humanam, ac effe principium de-

terminativum ad actualem mortem fuz nature

humanz; econtra repugnat Deo peccare in actu

fecundo , feu effe principium determinativum ad

peccatum nature humanze, prout tamen effet,

cum a&tiones fint fuppofitorum.

Ad 3. tr. maj. n. min. ad prob. n. a. Si e-

nim natura humana in Chrifto foret determina-

tivum primum ad peccandum , & ad diffolven-

dam unionem hypoftaticam, eo ipfo fupponere-

l

tur habere fübfiftentiam propriam; cum aétio-

qu

nes fint fuppofitorum. .Itaque impoffibile eft

&t

4

ut in natura humana fingatur ulla actio, deter-

il

minatio, vel ele&io in Chrifto, nifi premoven-

i

7 HK

te ad eam a&tionem Verbo, in quo fubfiftit il-

lius natura humana.

ititi

n

DICES: Poteft dici, ita fe habere naturam

)

humanam in Chrifto ad acceptationem unionis

j

epta-

du

hypoftatice, ficut fe habet liberum ad acc

tionem gratie fan&tificantis & actualis. Ergo

;l

jl

ficut liberum pro priori figno rationis poteft

peccare non acceptando gratiam; ita etiam na-

y

tura humana potuit peccare non acceptando

unionem hypoftaticam.

R 4

RE-

| ll

264.

DISPUTATIO

IV.

Jj

REsPONDEO n.a. Liberum enim arbitrium

habet fuam propriam fübfiftentiam prius & inde-

1

pendenter ad gratiam , & fic etiam poteft effe

-N

principium operativum pro priori ad gratiam;

t

econtra natura humana in Chrifto non poteft

u

pro priori nature ad unionem cum Verbo habe-

',',*(Jü

re propriam fubfiftentiam, cum repugnet, ut ea-

em res , manens numero eadem, obtineat fuc-

l

ceflivé duas vel plures fübfiftentias ; igitur na-

h Iih

tura humana Chrifti pro priori ad unionem cum

frin

Verbo non poteft effe principium operativum

I

acceptando vel recufando unionem hypoftati-

cam

[

Os JicrTURS. Nihil eft denegandum Chri-

jot

fto

dN

» quod eft laudabile; fed poffe peccare 5:8E

D

non peccare, eft laudabile.

Ergo Min. prob. In

Ecclefiáftico cap. 31. v. 10. laudatur

lusij

juftus, qui

k

potuit tranferedi & non eft trai

n0on fecit.

Ergo.

yfeve[fus , facere ma.la &

d

lefffw

2. JuxtaS. Hieronymum folus Deus eft , in

quem non poteft cadere peccatum.

Sed natura

m

humana in Chrifto non eft Deus.

li

3

]

Si daretur in natura humana Chrifti im-

Fl

peccabilitas, ea vel effet eequalis impeccabilitati

A

ipfius Dei vel non? neutrum poteft dici. Ergo.

"n

Min. prob. Si dicatur effe cqualis , creatura a-

AWj

quatur Deo ; fi dicatur effe inzqualis, jam erit

in hoc genere defe&uofa ac defe&ibilis.

,iïgmdpi

j: üw

4. Peccabilitas eft proprietas nature huma-

n

M

d

nc defe defe&ibiliss Ergo non poteft feparari

Wi

à natura humana in Chrifto. J4mi. prob. Pec-

E!

cabilitas fundatur flexibilitate voluntatis hu-

mansg.

N

D

s. Vo-

DELIBERT.ET SCIENT. CHRISTI. 265

à

5. Woluntas humana in Chrifto non fuit

U

mota ad bonum per gratiam intrinfecé efficacem,

fed tantüm per gratiam congruam que potuit

MA

ftare cum aflenfu & diffenfu voluntatis.

du

Ergo

in Chrifto dabatur faltem potentia remota ad

W(

peccandum.

u

6. Potentia peccandi non eft vituperio di-

gna. Ergo poteft admitti in Chrifto. Znt. prob.

Og

Ea ftat in maximis Sanctis cum gratia fan&ifi-

cante.

REsPONDEO

W

!

- 1. Retorquendo hoc argumentum' in

Deo & Santis Beatis.

REsPONDEO 2. d. ni-

hil laudabile eft denegandum , fi non habeat ad-

mixtam imperfedionem. c. fecus n. datur enim

Ti

laus abfoluta & pura, que nullam przfüpponit im-

1

perfectionem, ut eft, amare Deum ; & datur

alia laus ex /uppofitione imperfe&tionis, & talis eft,

i

peenitere de peccato , vel non effe tranfgreffum

in natura defectibili.

Ti

"4d 2. dift. Solus Deus eft impeccabilis com-

ritià

parativé ad alia fuppofita , capacia ad operan-

ii

z

dum per modum principii motus rationalis. c.

| Eït

comparativé ad alia entia , quz non funt fuppo-

x

fita, vel incapacia ad operandum per modum ta-

u

lis principii. n.

Natura humana in Chrifto non

eft fuppofitum , quia non habet fubfiftentiam

rell

propriam: & ideo, nifi moveatur à Verbo , nec

poteft operari bonum, nec malum.

L

Yi

ld 3. c. Maj. n. Min. Et dico, quod fit in-

i

zqualis inequalitate originis feu principii ; quia

impeccabilitas naturze human« in Chrifto depen-

R s

det

266

DISPUTATIO IV.

jl

9

det à fubfiftentia aliena; in Deo autem à fubfi-

/

ftentia propria.

:

(l

ZAd 4. dift. Eft proprietas nature humane

habentis fubfiftentiam propriam vel Angelicam. c.

N

[AO

habentis alienam, eamque divinam. n. vel poteft

dici, eam peccabilitatem non effe proprietatem

D)

primo modo, que conveniat ommi, fo, &

l

(

à

Jamper.

1

d $. n. a.

Omnis enim motio in Chrifto

[oun

fuit motio ab intro ex Verbo, quz non fuit in-

li

differens ad contradictorium , utpote cum defi-

f

ciente alia fubfiftentia motio contraria fuerit im-

poflibilis.

"d 6.tr.a.n. c. Etiamfíi enim non fit vitu-

if

perio digna, effet tamen imperfectio incompoffi-

Y

4

bilis cum perfe&ionibus divinis.

Vituperio fo-

!j

j

lüm digna funt, que pendent à culpa, non au-

l

tem defectus nature, ad quos pertinet potentia

peccandi.

If

QUJESTIO II

Qualis fuerit libertas in Cbriflo ? .Et num Chri-

: Jfus babuerit praeceptum vigorofum moriendi?

us

H

: OTANDUM I.

Diffieultatem quzftionis in

j

eo confiftere; quomodo Chriftus habere

üuü

;potuerit libertatem moriendi vel non moriendi,

fi rigorofo precepto Patris eterni mori juffus

!

eft? Cum enim non potuerit peccare, prout in

N

li

quzftione przcedente di&tum eft, fequitur, quod

"t

etiam non habuerit libertatem tranfgrediendi hoc

" !*,bw

preceptum : quodfi non habuit libertatem tranf-

grediendi illud preceptum,nafcitur alia difficultas,

xTEx

quo-

/

DE LIBERT. ET SCIENT. CHRITI. 267

ii

quomodo Chriftus perfuam mortem potuerit me-

reri redemptionem generis humani, & fuam glo-

lh

riam , fi illa mors non fuit ipfi libera ?

i

NoTrANDuMo2. Hanc queftionem non fo-

lüm procedere de morte Chrifti, fed etiam de

omnibus ejus actionibus , cum Chriftus in pluri-

bus locis Evangelii proteftetur , fe in omnibus

Sic

i

fuis actionibus fequi voluntatem Patris fui.

Joan. 4. v. 34. dicit: Meus cibus eff ut faciam «o-

Il

Ti

luntatem ejus , qui müfüt ime , ut perficiam opus ejus.

Et Joan. 5. v. 3o.. JNon quero voluntatem wieam , [ed

Ti

oluntatem ejus, qui müfit me.

Et Joan. 6. v. 38.

Dejfcendi de celo , non ut faciam «oluntatem meam , fed

Et Joan. 12. v..49.

voluntatem ejus , qui mifit me.

Ex me ipfo mon fum locutus; fed qui mifit me Pater,

ipfe mibi mandatum dedit , quid dicam , & quid.loquar.

n

Eit fcio , quia mandátum ejus vita eterna eft. — Que er-

p

go ego loquor , ficut dixit wmibi Paier , fic loquor.

NoTANDUMsS. Varias effe in hac re pro

expedienda difficultate Theologorum fententias.

Lugo de Incarnat. Difp. 26. Se&t. 7. & 8. recenfet

w

quatuor , his verbis:: , Communior folutio in hac

i

f

» difficultate eft, Chriftum fuiffe liberum in ope-

» ribus preceptis, quia licet fuppofito precepto

v(tto

» V. g. moriendi, non pofiet non acceptare mot-

Dis

]

,tem ; erat tamen indifferens ad acceptandam

u)

» mortem ex hoc vel illo motivo, hoc vel illo

TOif

, tempore, a&tu intenfo vel remiffo. Hzc folu-

$ pï(

, tio eft P. Vafquez Difp. 74. Valentie , Lellii,

mw

» & eam tandem approbat Suarez Se&t. 4. & in ea

M

re

»libenter conquiefcunt communiter noftri Re-

ii

» Centiores,

Aliter refpondent aliqui recentio-

jb

» res, qui dicunt, ipfam mortem quoad fubftan-

»tiam

268

DISPUTATIO IV.

p

»tiam fuiffe Chrifto liberam, & meritoriam ra-

fn&l

»tione divinitatis.

Quippe idem Chriftus ut

Jj

D

»Deus poterat impedire & non impedire mor-

"

» tem illius humanitatis. Licet enim actio fecun-

nqï

» düm fe, prout ab humanitate Chrifti procedit,

nLH

» non fit libera quoad fubftantiam mortis, tamen

A

»prout conjuntta cum perfona Verbi, quze ha-

"x

» bebat plenam . poteftatem in mortem, habebit

UY

» libertatem pleniffimam.

Tértia via ad folven-

N

» dam hanc difficultatem, facilis eft, fed fingula-

B

» ris, dicendó, Chriftum non habuiffe preceptum

&T

» mortis obligans füb peccato, fed folum prece-

W M

» ptum feu mandatum Dei , quatenus extenditur

il

» ad'ordinationem , directionem , & regulam fu-

p

lnl

» perioris, potentis obligare fub peccato, non

DI

»tamen obligantis; ficut regule Religionum &

Ol

» ordinationes Prelatorum diriguntur ad fubdi-

dl

»t0s; & tamen regulariter non obligant füb pec-

n

[ii

» Cato; funt tamen materia obedientie, & qui-

» dem perfeGioris obedientie, ut docet S. Tho-

» mas 2. 2. q. 104. a. 2. his verbis: Voluntas fape-

u

IH

» rioris quomadocunque innote[cat , eft quoddam tacitum

D

» preceptum ; & tanto videtur obedientia perfettior,

i

» quanto expre[Jum praceptum obediendo prevenit volun-

T"JC

» tate fuperioris intellea. Eta.s. Sicergo pote[? tri-

l

» plex obedientia diftingui ; una fufficiens ad falutem, qua&

h

» [cilicet obedit in-bis ,. ad que obligatur ; . alia perfetta,

W

W

» que obedit inomnibus licitis ; alia indifcreta, que etiam

R

» in állicitis obedit.

»Hoc ergo fuppofito facile di-

E

W

»Citur: Chriftum habuiffe perfe&tiffimam obe-

ji

u

D

» dientiam, non tamen preceptum moriendi ex

Ti

» obligatione; & per confequens potuiffe plené

Hanc

US[]UH

» & adequaté mereri in hac obedientia.

[

»Lenten-

DE LIBERT. ET SCIENT. CHRISTI, 269

m

m:

»fententiam acriter tenuit M. VrcToRrA , &

»MEDINA 1. 2. q. I14. a. I. eam probabilem

»reputat, & nunc eam laté docet M. LongcA

W

m

lr

» Q I9. difp. 63. & pro eaaffert PAaLUDANUM

»in'3. dift. 12. q. 2..3. 3. DroNYsiuMw. Cr-

)

»STERC. in 3..q. 3. a. 2. Concluf. 6. ArsEn-

)1

o

::

»TUM M. c. 3. de virtutibus, CunvsosTo-

»MUM Hom.59. & 75. in Joannem, ubi expref-

b

»Íe negat talem obligationem precepti in Chri-

» íto , fed dicit, vocari preceptum humano mo-

pte.

Et Hom. 28. in Epift. ad Hebr. ad illa ver-

»ba: Qui propofito fibi gaudio , infert Chryfofto-

! Enh

»mus: JLicebat illi nibil pati , fi voluiffet. In eadem

d

"t

»fententia eft CyRiLLUs ALEXANDRINUS

»l.7.in Joan. c. g. Et quamvis ille liber non fit

7j

as

» Cyrilli , fed alterius , infinuatur tamen ab eo-

i

» dem l. 1o. c. 20.

Item THEOoPHILACTUS in

. /üb)

»€.14. Joan. Eu THYMrusinc.1o.Joan. Ax-

i

Thn

»SELMUS Opufculo de Meditatione Redemptio-

» his C. 3. & 4. & alibi fzepe.

QuaRTA fenten-

1y,

"

»tia eft C. Lugonis, quod Chriftus habuerit

nik

n

»quidem preceptum moriendi , potuerit tamen

H

u

» petere difpenfationem, & fic mortem impedire.

nj

Ita Theologorum fententias recenfet Lugo. Ve-

p

rum Gonet difp. 21. a. 3. eas fententias fic recen-

jf

fet: , PRIMUS modus afferit , Chrifto impofi-

uj

» um non fuiffe preceptum ftri&tum, ipfum ob-

u

»ligans ad culpam , fed folüm ei fuiffe infinua-

)

"]

»tam voluntatem Dei , que decreverat ipfum

m

» pro falute hominum mortem fübiturum , qu&

Onþf

» Voluntas rationem precepti ad culpam obligan-

Q

»tis non habebat, ac proinde, licet Chriftus ab

)u

» intrinfeco effet impeccabilis, potuit tamen mor-

» tem

DISPUTATIO

IV.

270

lip

»tem non fubire, & illam non acceptare.

Ita

LORCA

SgcuNDUSs modus afferit, quod li-

il

AT

?

cet Chriftus prafuüppofito tali precepto non

" potuemt non mori , hzc tamen moriendi necef-

W

»fitas non fuit antecedens ,

fed confequens li-

- » bertatem Chrifti ; quia liberé poftulavit à Pa-

N

» &e, hoc preceptum fibi imponi , & liberé illud

acceptavn

Ita quidam, quos fuppreffo nomi-

u

i t

»ne refert VINCENTIUS 4 gratia, quos fequun-

tur CABRERA, & PRUDENTIUSs.

'TreRTIUS

lbt

M

modus eft, quem ex Recentioribus Baefa , &

de Lugo propofuerunt , afferentes ,

Chriftum

potmTe petere difpenfationem vel' commuta-

tlonem

QuanTUS modus eft Valentiz, Vaf

j wn

»quez, Leffhi, Monczi, Theophili Raynaudi &

»aliorum , qui dicunt, quod, licet Chriftus non

f

» Fuüerit liber circa fubftantiam fuz mortis, fuerit

AT, (

tamen indifferens & liber ad moriendum ex hoc

Lsl

vel illo motivo , fortitudinis nimirum vel pa-

t1ent1æ vel mifericordie , pro hoc vel illo tem-

» p01e , a&u intenfo vel remiffo. 5

Dein $. 13.

ponit Gonet fuum & communem, ut afferit, omnium

T bomifiarun modum his verbis :

»Modus veré

» conciliandi in Chrifto circa preceptum mortis

,€ei à Patre impofitum libertatem à neceffitate

,cum omnimoda ipfius 1mpeccab1htate, in eo

» confiftit, quod licet non potuerit Chriftus vel-

VA

u

,le non mori in fenfu compofito , hoc eft, velle

comungere negationem mortis cum præcepto

EU

l.:uL

» bligante ad mortem , bene tamen in fenfu di-

» Vifo , id eft, velle negatlonem mortis, ut abftra-

Ms

$ &am à precepto.;

Ita Gonet , qui ibidem

E

n. 85. conqueritur , quod omnes fere T beologi Socie-

h

iatis

DELIBERT. ET SCIENT. CHRISTI. 271

tatis hanc doctrinam in fenfu à 'Thomiftis nun-

quam intento exponant, quafi videlicet 'Thomi-

ftz dicerent, quod Chriftus non habuerit poten-

tiam ad non moriendum fuppofito precepto

É

U

mortis , fed folüm que in eo extitiffet , fi abla-

tum fuiíffet preceptum obligans ad mortem.

NoTANDUM 4. Diftinguendum effe inter

mandata timoris, & inter mandata amoris.

Illa

funt ex parte precipientis abfoluta , & quidem

fub comminatione , puta vel penarum zpferni ,

prout contingit circa leges obligantes /ub peccato

mortali, vel poenarum temporalium in hoc mun-

do aut purgatorio, prout contingit circa leges ob-

ligantes /ub peccato veniali ; vel exclufionis à gratiis

indebitis, jam preparatis, & alioquin certo con-

ferendis ; prout contingit circa mandata paren-

tum , deftinantium obedientibus liberis haredita-

T f

tem ex afle , inobedientibus folam legitimam ;

L

quod ipfum contingit circa leges divinas & hu-

[oet

manas folüm dire&tivas, obligantes /ub imperfcttio-

n

ne, & füb exclufione gratiarum deftinatarum ex-

l m

actis obfervatoribus preceptorum directivorum,

X v

v. g. Conftitutionum Monafticarum , Regulz,

infpirationum internarum ad a&us determina-

m

w

tos,&c. Econtra mandata amoris ex parte pra-

cipientis funt tacité conditionata fub hac condi-

i,l

j

ii

tione , fi amore gratuito i aliorum mandatorum inde-

bito amas e ?. Ifte modus precipiendi continet

Ti

i pïï

tacité pactum reciprocum exhibendi reciprocà

actus amoris aliunde indebitos, "Tale erat m

nk

datum CI

an-

"m

ürifti ad Petrum Joan. »., ubi illi de-

mandavit atque injunxit regimen Ecclefie his

Ü

W

verbis: Petreamas me? pafie oves meas. Sic,et-

ilam

nl

272

DISPUTATIO IV.

iam Pater coleftis potuit filio fuo divino dicere ;

m

fi me amas amore gratuito , exple ordinem re-

,iW

demptionis humane , tibi premonftratum , in

"

quo mihi complacui. Ut hocàteobtineam, prz-

veni T'e immenfis gratiarum donis , tanquam tot

pI DS

pignoribus amoris mei; & fi hoc obfequium a-

TM

moris mihi preftiteris, compenfabo amore reci-

J

proco gratuito aliunde indebito per collationem

i

proportionate communis gloriz.

1f

Dico. Mandatum moriendi Chrifto impo-

fitum fuit mandatum amoris , non timoris.

PROBATUR.

In hoc folo genere mandati

concurrunt omnia, qua Scriptura mandato mo-

riendi per modum proprietatis anne&it.

Ergo

mandatum moriendi in Chrifto ad hoc genus

mandati referendum eft. — 4ni. prob.

In manda-

to moriendi reperitur 1. propria ratio mandati.

2. libertas in acceptante.

3. motivum dile&io-

nis

Sed hzec

4. ratio pa&i.

5. Obedientia.

omnia reperiuntur in hoc genere mandati.

Er-

Sic

go.

Maj. patet ex variis locis Scripturz.

ratio mandati & fimul dilectionis exprimitur

jJoan. 14. v. 31. Ut cognofcat mundus , quia diligo

Patrem ; & ficut mandatum dedit mibi Pater , fic fa-

cio.

Et Joan. 15. v. 9. Sicut dilexit me Pater , £?

ego (preveniendo gratiis) dilexi vos. . Manete àn di-

J

le&tione mea.

Si pracepta mea fervaveritis , manebitis

àn dile&tione mea 3. ficut. & ego precepta Patris mei fer-

vavi , €g maneo in ejus dilectione.

Libertas autem

N

Chrifti patet ex illo Joan. 1o. Ego pono animam

4

meam , ui iterum fumam eam.

ANemo eam tollit à me ,

[&d ego pono eam à meip[o ; & pote[latem babeo ponendi

/H

eam , 9 poteflatem babeo iterum umendi eam. — .Hoc

mandas

d

lj

DE LIBERT. ET SCIENT. CHRISTI, 273

Diþ!)

mandatum accepi à Patre meo.

Ratio pa&i infinua-

Ui

tur Ifaig $3. 57 pofuerit pro peccato animam fuam, vi-

d

debit femen longevum €&gc.

Et adHebr.10. v. 5. In-

W

grediens mundum dicit : Hofliam & oblationem nolui-

(

X

fli 5 corpus autem aptafli mibi (medium ordinatum

n

ad mortem, ex quo ordinem tui confilii ac defti-

nationis agnofcerem.) unc dixi: Ecce venio , u&

un

faciam Deus voluntatem tuam.

De obedientia ha-

betur ad Philipp. 2. v. 6. Cum in forma Dei e[fet ,

lg

Jemetipfum. exinanivit formam fervi accipiens.

Hunü-

UR

liavit femetipfum fattus obediens ufque ad mortem 5. pro-

puer quod Cg' Deus . exaltavit. illum.

Huc revocari

poffunt fequentes textus.

Joan. 5. v. 19. AINon

W L

4oteft Filius à fe facere quidquam , nifi quod viderit Pa-

trem facientem 5 quecunque enim ille fecerit , bec & Fi-

h

D]

lius finüliter facit,

Pater enim diligit Filium , €&9 o-

p

mnia demonfirat ei , que ipfe facit.

Et c.8. Egoque

db

placita funt ei , facio fomper.

BEUC I0,.Y.17. Pro-

&i h

pierea sme diligit Pater , quia ego pono amimam meam.

M

Et Joan. 18. v. 1. Calicem , quem dedit mibi Pater,

h

Y

non vis ut bibam illun ? Et Matth. 26. v. 39. Pa-

p

ter mi, fi po[Jibile efT, tranfeat à me calix ifle, verum-

tamen mon ficut ego *oolo , fed ficut tu.

Et v. 42.. Pa-

1 i

rl

ter Ti , f non pote[? bic calix tranfire , nifi bibam illum ,.

fiat voluntas tua.

Et v. $3. n putas , quia non po[-

Pin,

T2

fum rogare Patrem meum ;. & exbibebit mibi modó plus

quàm duodecün LLegiones Zfngelorum ? — Quomodo erge

,

tb

amplebuntur Scripture ?. quia fic oportet jiwri.

Et I-

[!

fai& 53. Oblatus efl , quia ipfe voluit. .Et Hebr. 9.

V^

114

V. I4. Si fanguis bircorum inquinatos fan&tificat , quan-

to magis fanguis Chrifti , qui per Spiritum Santtum (a-

u

T

moris) femetip[um obtulit Deo.

Et Rom. 8. v. 32.

Proprio Filio fuo non pepercit , fed pro mobis omnibus

j$

D. dmori 1r. de Incarnatione,

x

irá-

j

274

DISPUTATIO

IV.

iradidit illum. — Et ad Gal. 2. v. 20. Oi dilexit me,

».

"

& tradidit femetipfum pro me.

Et ad Ephef. 5. v. z.

.glm-

Ejftote imitatores Dei, ficut filià cbari[Jami , 62 ambulate

j

jn dilettione , ficut & Chriftus dilexit mos , &^ tradidit

fémetipfum pro nobis oblationem && boftiam IDeo àn odo-

vem J[uavitatis.

Hec omnia oftendunt in Chrifto perfectam

hi

libertaten , Verbo & humanitati communem,

J

ad exercendum a&um amoris heroicum , nulla

]

abfoluta neceffitate, aut mandato abfoluto divi-

|

nitati debitum, fed tantüm mandato amoris taci-

3

1

té conditionato impofitum , videlicet , fi excel-

f

lentifimo genere amoris me amoveris refpicien-

J

j

te folum ad nutus mei beneplaciti, quamvis Ver-

bum non neceffario humanitatem tuam ad exer-

hy 3

jn

j

citium hujus amoris impulfurum fit, fed liberé ;

cum Deus, & confequenter fingule tres Perfo-

Q

,

|

ne liberrims fint ad exigendum à creaturis ra-

Wj(m

tionalibus fupremum gradum amoris , vel non

à

exigendum , utpote cum per hoc divinis perfe-

w

Y

&ionibus in fe nec accedat aliquid , nec decedat.

PROBATUR 2.

"

SS. Patres ita agnofcunt

n

mandatum moriendi in Chrifto , ut fimul agno-

iá

fcant, ejus obedientiam fuiffe actum amoris ex-

]

cellentis liberum erga Patrem coleftem. Ergo

m

dicendum , illud mandatum fuiíffe mandatum a-

UI

moris tacité conditionatum. nt. prob. ab indu-

N

QGione.

Y

I. S. AvcusT1INUSs l. 13. c. 15. explicans

D] mlLu'

aGiones liberas-Angelorum , eas per amorem

nbuöïk

Dei, femel liberé priftabilitum, & gratià vifio-

| nPGCI

nis intuitivee confirmatum explicat: ident fa-

D

ciem tuam [emper , &j ibi legunt fine [yllabis temporum ,

quid ;

DE LIBER T. ET SCIENT. CHRISTI. 275

uid velit eterna voluntas tua.

Legunt, eligunt , &

diligunt.

Semper legunt , &? nunquam preterit , quod

legunt.

Eligendo enim C2 diligendo legunt ipfam in-

commutabilitatem confilii tui.

IpnEM Tra&. 79. in

oan. Tanquam ei diceretur : Cur ergo moreris , f

mon babes peccatum , cui debeatur mortis [upplicium ?

h

Continub fubjecit : Sed ut cognofcat mundus , quia dili-

go Patrem , C ficut. mandatum dedit mibi Pater , fic

"

Qitz

facio.

IL. Cyn1zLLUS ALEXANDRINUS in Joan.

l.4. ,Quid in Chrifto voluntarium & non vo-

,luntarium? Ludibria, convitia, mors corpo-

Hec enim propter nos volens fuftinuit ,

» tis-

, & voluntarium facit, quod prater voluntatem

,erat, Deo ac Patre confentiente , & omnia li-

, benter pro falute omnium pati comprobante. -

, Quemadmodum nos ex eo , quod fübjecti fu-

;[IEE'

Tedll

, Inus & parentibus obfequimur , obfequium in-

» ftar preclare cujufdam virtutis colimus; ita de

L

» Patre & Filio cenfendum eft. Nam cum fit ex

ii

, Deo Deus , Perfe&us ex Perfecto , nihil aliud

ietüece;

; cogitabit, quàm quod ille cogitaverit, cujus eft

L

,confilium ac Verbum ; fed eadem plané cum

ii

, Patre volet, iifdem plane, ut ita dicam , con-

[ at

»fubftantialitatis legibus ad omnia volendum

J

,cum Patre bona unà cum ipfo conftri&us.

Etl.11.c.59 , Clarificaffe (Chriftum) füum Pa-

m

Plüb :

,trem ac Deum dicimus confummato opere,

» quod accepit ab eo, non tanquam fervus; ho-

.15-5

,minum enim eft, fervorum more divinis nuti-

» bus fübjici. ,

Et1.6. in Joan. , Cum Deus &

1 perf

W

, Pater fit dile&io , & non tantüm bonus , fed

a !

»ipfamet bonitas; quando vidit Filium fuum

2

» PeF

j)!ï&"ïþ

276

DISPUTATIO

IV,

yl

» per dile&ionem erga nos & bonitatem fervan-

A

»,tem germanas fuzc nature notas , meritó d]e-

N

,Xit, veritatem fuz fubftantiz in Filio confpi-

D

» Clens , dilectionis enim opus eft ipfum pati,, id-

T

» que cum ignominia propter aliquorum falutem.

)

:'l

, Dile&tus igitur femper exiítens propter natu-

ia

» ram , dilectus etiam fuiffe cenfebitur, quod per

"j

j

» dile&ionem noftri Genitorem fuum obleétave-

»tit, cernentem illiinc omnino puram ac vivi-

AUl

» dam , nulloque fuco elucentem fuz ipfius natu-

)

li

1ju

,I€ imaginem., Et in Joan. L. rr. , Nequa-

W

» quam fibi dile&tionem à Patre accepiffe cenfebi-

J

»tur; erat enim femper & ab «terno dilectus ;

» fed ut nobis dilectionem à Patre conciliaret ,

» hanc ab eo accipit, etiam cum homo fa&us eft.

Ti

» Quemadmodum igitur conformes gloriw ejus

Iul

» erimus , ita & dilectionis veluti conformitatem

I

»habuimus , primas in omnibus Unigenito tri-

Vi

» buentes, nature divinz in nobis bonitatem mi-

»Iantes., Et l ».in Joan. ad illa verba: Meus

)

cibus eft , ut faciam voluntatem ejus, qui mifit me , fcri-

bit: , Ait; miffum fe à Deo & Patre vel ratio-

» he Incarnationis, per quam mundo cum carne

» illuxit beneplacito & nutu Patris , vel ut Ver-

