exiftens in corpore, ob fimilitudinem mundi rea-

Ws

lis & intelle&tualis, quz requiritur ad verifican-

). Ti

dos noftros conceptus, neceffario datur duplex

m

ac reciproca unio 1inter animmam & Ccorpus

li

NoraNpuM 3. Ex Tra&atu de Deo à me

Q

füpponi; quod a&us divini liberi fint adequate

Deo

,("

DISPUTATIO

,

ynt

78

iin

Deo intrinfeci ab eterno.

Itaque etiam divinum

decretum uniendi fibi aliquam naturam, & con-

sl

^

g

ftanterin illam operandi omnes operationes alio-

,

WUA

quin nature confentaneas erit Deo adequate in-

trinfecum.

Cum autem illud Decretum formali-

ter determinet Deum ad fic operandum in naturam

affumptam, eoipfo participat rationem unionis ad

creaturam. . Determinativum enim formale ad

operandum in conpartem ejusdem totius in or-

dine ad actiones communes unio quzdam eft.

DICO L

Unio Hypoftatica nature huma-

n2 ad Verbum confiftit in entitate modali, rea-

liter diftin&a à natura humana.

LE

PRoBATUR. Unio inter corpus & animam

i

confiftit in tali entitate modali.

Ergo etiam

Y

Unio Hypoftatica nature humane ad Verbum

sl

confiftit in tali unione.

ant. fupponitur ex Phi-

lofophia.

c. prob.

Nulla eft neceffitas fingendi

unionem toto genere diverfam ab aliis unioni-

bus, quorum exempla habentur in natura.

CowFIRMATUR ex Symbolo Athanafiano,

in quo unio hypoftatica comparatur cum unione

inter corpus & animam.

DICO II.

Unio Hypoftatica Verbi ad na-

turam humanam confiftit in Decreto divino com-

municandi propriam fubfiftentiam nature huma-

ne per modum primi ac immediati determina-

tivi ad omnes actiones communes.

PROBATUR.

Habito hoc Decreto divino

habetur in conceptu formalis ubio Verbi ad na-

turam humanam: & illo non habito nonhabetur

UA

in conceptu formalis unio.

Ergo.

ant. prob.

Unio juxta JVot. 1. eft formale determinativum

ad

DE NATUR. ET EXIST. INCARNAT. 79

diï&m

ad ftabiles aCtiones reciprocas ac communes con-

&t;

partium Totius.

Sed tale determinativum for-

EUY

male habetur habito illo Decreto divino; & ifto

Ml

non habito non habetur tale determinativum.

ij

Ergo.

namï

Solvuntur Objectiones.

nale.zï

Osprérrus g,

Per illud Verbum unitur

g.

humanitati actu & formaliter, per quod actu ac

d

formaliter in ea exercet rationem termini & ul-

lum

timi complementi.

Sed hoc exercet per füam

n

Perfonalitatem. . Ergo.

Perfonali-

Min. prob.

tas eft purus actus.

Ergo per feipfam exercet

Ym

rationem termini & complementi.

2

CA

Subfiftentia creata in eorum fententia,

f

qui fubfiftentiam conftituunt in ente pofitivo,

x

per feipfam immediate unitur naturz, quam red-

gfendi

dit fubfiftentem. — Ergo etiam fübfiftentia Verbi

Yofi-

per feipfam immediatenulla alia mediante unione

unitur naturz humanz.

RESPONDEO.

L

fno,

ynone

d 1. n. Maj.

Verbum enim per illud a&u

& formaliter unitur nature humans, per quod

as

formaliter tollitur indifferentia Verbi ad exercen-

o

dam rationem termini & ultimi complementi.

Cum enim Perfonalitas Verbi fit indifferens ad

ln

at

exercendam, vel non exercendam rationem ter-

mini refpecti à natura humana, neceffario ea in-

(nt

differentia debet tolli per aliquid faltem formali-

ter aut virtualiter diftin&um .à Perfonalitate

j al

Verbi.

Illud autem formale füblativum indiffe-

i. !

'hahe?

rentiz ex parte Dei non poteft effe aliud, nifi

liberum Decretum divinum, adequate Deo in-

uati?

L]

trin-

npmv

80

DISPUTATIO

"

trinfecurh, & toti Trinitati commune, confti-

yjïg.üïäl

hU

tuendi Perfonalitatem V erbi pro termino refpedto

ejus unionis, quz fetenet ex parte nature hu-

T0

manz.

Imo fi oppofita fententia effet vera,

"m

difficulter poffet falvari do&rina D. Thomze q. 4.

g

qq. 14. fuperiustradita; quod folum daretur unus

y

homo, fi tres perfone affumerent unam natu-

ram. Darentur enim ex parte Dei tres uniones

In noftra autem

divinz ad naturam humanam.

fententia etiam tunc folum daretur ex parte Dei

una unio, videlicet unum Decretum divinum

liberum, toti Trinitati commune, conftituendi

omnes tres perfonalitates pro termino refpecto

unionis fe tenentis ex parte nature humansz.

4Ad2. c.a. n. c. & p. Difparitas eft; quia

fubfiftentia in fuo formali conceptu dicit formale

fublativum indifferentie ad fubfiftendum in fe

vel tribuendi alteri rationem fubfiftendi.

MP

vero Perfonalitas Verbi, cum fit indifferens ad

tribuendam nature humanz fuam propriam fub-

fiftentiam, in fuo formali conceptu non dicit for-

male füblativum indifferentie ad communican-

dam fuammet fubfiftentiam nature humans.

Effentia divina non fit in-

OBJICITUR 2.

telligibilis perfpeciem creatam. — Ergo etiam füb-

IT

fiftentia feu Perfonalitas Verbi non unitur natu-

re human: per unionem creatam.

2

Perfonalitas Verbi eft actus puriffimus.

W

N

Ergo non eft in potentia ad hoc, ut ejus indiffe-

rentia tollatur per aliam perfe&tionem pofitivam

tanquam fublativum indifferentiz.

Perfonze divinze ex fua effentia convenit

3

virtus infinita aCtu & formaliter terminandi na-

turam

"l

DE NÁTUR. ET EXIST. INCARNAT.

81

i

turam creatam.

Ergo non indiget unione di-

ftincta.

li

L V

RESPONDEO

01

-ld1. c.a, n. c. & p. Difparitas eft, quia

lj

effentia divina in fuo formali conceptu dicit ali-

quod verum.

Omne autem verum eft immediate

I

hss

intelligibile per fe.

Econtra Perfonalitas Verbi

1 Qig

in fuo formali conceptu non dicit terminationem

rteD:

ad naturam creatam. Dein poffet inverti argu-

lYm

mentüm. Ad hoc, ut effentia divina fiat imme-

1tüey

diate intellecta fine fpecie creata, debet dari de-

zi

terminativum diftin&tum ex parte voluntatis di-

ving. Ergo etiam ad hoc, ut Perfonalitas Verbi

1f,

TU

actu terminet naturam humanam immediate, de-

jomi)

bet dari pro priori fublativum indifferentie ex

qinï-*

parte voluntatis divins.

|.]

44d 2. dift. eft actus puriffimus ad intra. c.

adextra. n.

Deus enim non eft actu volens con-

of 4

nf

dere alios mundos poffibiles.

Z4d 3. dift. Convenit illi virtus infinita im-

Yufot

WY

mediate terminandi naturam humanam in a&u

primo. c. in a&u fecundo. n.

Sic etiam omni-

t

;n ftE

potentia divina creandi infinitos mundos eft qui-

m

dem infinita, fed non eft infinita in a&tu fecundo

accepta.

Ut n

L

OBJICITUR 3.

Unio hypoftàática eft id,

riEm'g

per quod Deus formaliter eft homo, & per quod

sind

homo formaliter eft Deus.

Sed id, per-quod

ol

Deus formaliter eft homo, eft humanitas; & id,

per quod homo fofmaliter eft Deus , eft divini-

r

tas. Ergo unio hypoftatica nil aliud eft, quam

humanitas & divinitas Chrifti.

D.adnort Tr. de Incarnatióne,

F

$.Unióé

o

TM

82

DISPUTATIO

l.

g

Unio hypoftatica eft id, per quod hu-

o

Sed hoc

manitas formaliter fubfiftit in Verbo.

eft ipfa fubfiftentia Verbi.

Ergo.

RESPONDEO

Ad 1. n. Maj.

Unio enim inter corpus &

m Q

animam non eft id, per quod Petrus eft formali-

ter animal rationale.

Unio enim formaliter non

W

tribuit denominationem animalis, vel rationalis,

aut hominis, fed uniti.

ZAd 2. n. a. alia enim eft forma, que tribuit

denominationem fubfiftentis.

Et alia eft forma,

que tribuit denominationem uniti, feu fublativi

i

indifferentie ad tribuendam naturze humanz fub-

fiftentiam V erbi.

"

OsJrciTUR 4. Eaque funt infeparabilia,

nec habent oppofitionem relativam producentis

ad produ&um, identificantur inter fe; fed unio

hypoftatica & natura humana in Chrifto funt in-

feparabilia inter fe , nec habent inter fe oppofi-

|[|

tionem relativam. Ergo. JMim. q. 1. Membr. prob.

uod Verbum femel affüumpfit, id nunquam di-

mifit Ergo unio hypoftatica non poteft fepa-

rari à natura humana.

2

Unio hypoftatica eft ens nobiliffimum.

Ergon

on eft tantum entitas modalis.

3.

Si daretur talis unio diftin&ta ab extre-

mis, vel effet accidens, velfubftantia? Neu-

trum poteft dici.

Non primum; quia unio hy-

poftatica eft parshujus totius, quod eft Chriftus:

accidens autem non eít pars conítitutiva. Nec

fecundum; quia modus non poteft effe ens per

fe, quale eft fubftántia.

RESPON-

DE NATUR. ET EXIST. INCARNAT.

83

Q

REsPONDEO

:

4d 1. c. Maj. n. Min. q. 1. m. ad prob. dift.

Quod Chriftus femel affümpfit, nunquam dimi-

fit, affumptione & dimiffione totius. c. affum-

lr

ptione & dimiffione partium. n.

Ut enimin pro-

hx

ii

xima quxftione dicetur, partes totius in Chrifto

Ell'f'

partim per evaporationem, partim per refe&tio-

CUT

nem cque fuerunt dimiíffe, ac corrupte, ac id

fitin aliis hominibus; licet femper manferitidem

&t

totum.

Mor

"4d 2. difta. eft nobiliffimum in fuo genere

fübl

entium modalium, ac relativorum. c. in omni

1 f

genere. n.

Non enim illa unio vivit, nec intel-

ligit, nec eft ens per fe, ut funt alia entia.

d 3. n. Maj.

Unio enim nec eft accidens,

p

nec fübítantia; eft tamen aliquid fübítantiale,

dücg

utpote per modum partis conftitutive pertinens

6d il

ad fubftantiam Chrifti.

fünt.

Qd

o

QUAESTIO VI.

r

quai

Quales partes nature bumane fuermt. affum-

t

d

pie à Ferbo?

il

if

OTANDUM I.

Aliquas partesin natura hu-

mana vocari e[fentiales, alias vero dici integra-

Eopn

les

EfJentiales funt anima, unio, & corpus hu-

T

manum. Corporis autem humani partes effen-

L Uni

tiales funt cor & cerebrum, pe&tus & caput, fine

tr

quibus non habetur corpus humanum. Partes

E

corporis humani integrales vocantur, que requi-

*iTB Ü

runtur quidem, & exiguntur à natura humana

ris humani, ita tamen ut

ad perf;e&ionem corpo

F2

poffit

Mi

W

T.

p

84

DISPUTATIO

'Uvom

poffit naturaliter vel füpernatu

raliter dari corpus

T

'Tales partes funt

;7'1, r

humanum illis mon pofitis.

manus, pedes, capilli, dentes, lingua , oculi,

[

V

ftomachus, vifcera &c.

aM

NoTANDUM 2.

Ex Philofophia hoc loco

corpus humanum componi ex minimis

R

fupponi ,

"

particulis , quee minin

14 pbyfica appellari folent.

rTU-

Illas particulas minimas efTe generabiles & co

ptibile

s, pariter ex Philofophia fuppono. De-

nique

fuppono ex Logica, ubi egi de Individua-

tione,

nullam dari in corporibus, etiam humanis,

conftanter eandem , feu ut vocant,

particulam

primigeniam

, quafi individuatio corporis in per-

i

di particularum conftanter ea-

n

M

petuitate ejusmo

rundem numero falvari debeat.

Hc enim per-

cum fingulz particulz corruptibiles fint,

n

petuitas,

Sufficit adindividua-

fufficienter probari nequit.

tionem confervandam identitas totius, v. g. na-

vis, domus, templi.

&c. etfiamfi non detur in

toto identitas minimarum partium, fi

fuccetfive

ac fenfim per augment

ationem, nutritionem, aut

fubftantialiter

varia pathemata corrumpantur ,

convertantur , evaporentur. &c.

J

NoTaNDpuM 3. Duplicis generis partesre-

eriri in corpore humano, nempe Jolidas & flui-

das. Solide partes funt offa, nervi, caro, car-

EU

tilago, mufculi, tendines, dentes, capilli, un-

gues &c.

Fluide partes funt fanguis, fpiritus

animales,

fpiritus vitales, qui circulantur partim

in venis, & arteriis, partim in nervis, ferum,

Inter has partes aliquz vi-

pituita , bilis. &c.

prout

yunt vita fenfitiva, vel faltem vegetativa,

Caro,

DE NATUR. ET EXIST. INCARNAT.

85

Bu

caro, offa, &c. alie autem nec vivunt vita fen-

fitiva, nec vegetativa, fed tantum moventur ab

;

j

w

anima motu locali, & motu alterationis per füb-

ordinationem ad partes fübftantiales & conferva-

tionem totius.

itbr

Tales partes funt fanguis, fe-

tj

rum, bilis, & fpiritus, & alii humores conftan-

ter neceíffarii ad confervationem vite humane

"m

bl

Quamvis enim ejusmodi humores non vivant

vitafenfitiva, aut vegetativa, nec etiam infor-

. ]

i lii

mentur ab animatanquam forma fübftantiali, qua-

lis datur in mixtis, prout ex Philofophia fuppo-

m s

W v

no, moventur tamen ab anima tanquam motore

connaturaliter conjuncto in ordine ad motus lo-

rty

cales, & motus alterationis , quod Philofophi

hr

hactenus & Theologi non diftinxerunt.

" ey

DICO-I.

A Verbo affumpta fuit anima,

tb

ii

corpus, & unio corporis ad animam.

PROBATUR.

Affumi nil aliud eft, quam

gt

iis tribui fubfiftentiam Verbi fic uniti in ordine

(etur i

ad earum operationes, & fun&iones.

Sed hoc

uccefi

fit refpe&u animz; corporis, & unionis, que&,

m

at

ut fungatur actu fuo officio, etiam ipfa indiget

partialiter fubfiftentia totius.

DICO IL. Verbum affümpfit etiam fangui-

nem & alios humores connaturales naturze hu-

ii

k

manga.

I/f

V

PROBATUR I.

eum,

Affumi aliquas partes na-

ture humanz nil aliud eft, quam illis loco fub-

capimf'

i ll

fiftentie proprie tribui fubfiftentiam Verbi in

ntürpé

ordine ad earum operationes & fun&tiones.

Sed

^

vls, ij

hoc fit etiam in fanguine & aliis humoribus con-

naturalibus Chrifto.

Ergo.

AMin. prob.

Illis

j di

humoribus non debetur fubfiftentia, nifi partici-

iU

D.5

pative

DISPUTATIO L.

V

p u

86

T

pative à fübfiftentia totius

Ergo cum in Chri-

fto natura humana non habeat fubfiftentiam pro-

priam, que poffit participari illis humoribus in

ordine ad earum funGtiones naturales, neceffe

eft, ut eam fubfiftentiam participent à Verbo

PRonATUR 2

Scriptura, Concilia, & Pa-

j PW;U

tres docent, etiam fanguinem effe affumptum à

Verbo

Ergo eft affumptus

fnt. prob

I

[

In Epifl. ad Heb. 2. v.14. dicitur: Quia

ergo pueri (id eft, ceteri homines) communi-

caverunt carni & fanguml, & ipfe (filius Dei )

partxczpavn; eisdem. HazcverbaS. Cyrillus Alex.

in Epift. ad Neftorium, à Concilio Chalcedo-

nenfi approbata, fic explicat

Verbum Dei carnem

A

fieri nibil eft aliud , nifi quia juxta mos. Verbum parti-

eipatum ef? carni €? [angwini

2

Concilium Epbefinum in Anathematifmo r.

fic habet

Verbum Dei carnem e[fe fa&tum aperte do-

cet magnus ille Exangelifla S'oannes ; quia eque ac mos

arnis & fanguinis particeps &j bomo fattus eft.

2

S. Oyrillus Alex. in Hom. ad Concilium

Epheünum dicit: Licet Verbum Dei, cum Deus fit,

carnem a[Jumpferit ac fanguinem.

lï/xk

4

Clemens V1.in Extrav. Unmigenitus. de pce-

nit. & remiff. ait: Unigenitus Dei Filius non guttam

Janguinis modicam, que tamen propter unionem ad Ver-

bum pro redemptione totius. generis bumanü fuffeci[fet ,

fed vvelut profluvium nofcitur- effudilJe

$

Scriptura in multis locis partim per figu-

ras, partim per claros textus oftendit; íangui-

1

nem Chrifti effe caufam remiffivam omnium pec-

catorum totius generis humani.

Hocautemnon

;

poü"c.t convenienter dici; fi fanguis Chrifti non

u

H

;

fuiffet

DE NATUR. ET EXIST. INCARNAT.

87

lil

fuiffet affumptus à Verbo. Apoftolus Heb. 9.

l

A

v.7. ficfcribit: Im ecundo tabernaculo [emel in an-

(b

o [olus Pontifex introibat non fme fanguine, quem

Mi

offerret pro fua & populi ignorantia.

Chriflus au-

W

ij

tem mon per [anguinem bircorum aut vitulorum, fed

h

er proprium [anguinem introyoit eterna redemptione

inventa.

Si enim fanguis bircorum C& taurorum in-

quinatos fan&ificat , quanto magis Janguis Chrifti emun-

:ur': (

dabit confcientiam moflram ab operibus mortuis? - -

Wa

Omnia pene in [anguine fecundum legem mundantur ,

Jiy k

& /fine fangwinis effufione mon fit remif[o.

ANece[Je

li

eft ergo exemplaria cele[tium bis mundari , ipía autem

Chisl

ccleftia melioribus boflüs.

INon. enim SYefus intrat in

|T.

San&ta in fanguime alieno - - impo[fibile enim eft fanz

dapi

guine taurorum & bircorum auferri peccata. -- Ha-

bentes itaque fiduciam in introitu San&orum in fangui-

:

ne Cbrifüi &c.

f

6. . Concilium Tridentinum Seff. 13. cap. 3. do-

U n

cet, dari naturalem connexionem inter corpus &

fanguinem Chrifti.

Ergo ficut corpus eft affum-

lnciï'mr

ptum à Verbo, ita etiam fanguis eft affumptus.

Dui

Concilium fic habet : Semper bec fides in Ecclefia

Dei fuit, flatim pofl confécrationem . verum . Damini

,&

corpus verumque ejus fanguinem una cum ipfius ani-

m o

ma €g divinitate exiflere, fed corpus quidem fub [pe-

ul

cie. panis , & fanguinem fub «vimi pecie ex vi verbo-

Mï üjï

m, ipfum autem corpus fub [pecie vini, €9^ jan-

guinem füb [Decie panis, animamque [üb utraque vi

maturalis illius connexionis 69 concomüiantie , qua par-

il

Ex his fimul etiam

;

tes Cbrifti inter. fe. copulantur.

niuny

patet, quod fanguis fit pars nature& humane in

T

Chrifto ; & quidem non precife accidentalis ;

alioquin non eífet ratio, cur in refuícitatione

ïhrhh';

?

coft-

lp

E

!

88

DISPUTATIO

I,

:

m

corporum etiam corpora gloriofa effent refum-

ptura fanguinem.

"

T

Solvuntur Objectiones.

W.ieä

N

O]J1ciTUR 1. contra 2. Concluf.

1. Arifto-

yiil

5

teles l. ?, animal. dicit: Sanguinem non e[fe pariem

n

animalium.

V

20

D. 'Thomas 3. q. 31. a. s. ad r. probat,

corpus Chrifti non effe formatum ex carne vel

l

oflbus B. Virginis, fed ex ejus fanguine; quia

Janguis nondum efL aGku pars, fed efl poteniia totum.

3.

Sanguis noninformatur ab anima.

Ergo

non eft pars hominis.

1l

RrzsPONDEO adr.2.&3.dift. Ergo non

eft pars eflentialis. c. integralis. n. Partes inte-

Y

Al

grales poffunt effe etiam ea, que non informan-

tur, fed tantum moventur ab anima, & alteran-

n

tur ab anima ad proprictatem congruam pro con-

fervatione totius.

Hujusmodi partes, licet non

fint idonez ad recipiendam animam pro forma,

funt tamen idonez ad recipiendum ab anima mo-

tum & alterationem, imo etiam fubfiftentiam,

tanquam à cauíà feu principio conjun&to unione

integrali, ita ut fubfiftentia fanguinis, quam fup-

pono effeentitatem modalem , proutin Metaphy-

fica oftendi, non detur propria, quamdiu homio

M,'p

vivit, fed ea fit communis cum toto, ficut cor-

pus habet communem cum anima.

: OBJ1ciTUR 2.

Si fanguis effet affumptus

à Verbo, daretur etiam communicatio idioma-

[

tum inter Verbum & fanguinem.

Sed hoc non

j]

poteft dici, —.Min, prob. INon poffum dicere; Deus

n

[

DE NATUR.ET EXIST. INCARNAT. 89

DN

efl fanguis; Deus eft effufus; Deus concretus eft cla-

vis *vel lanced.

2

Si fanguis effet affumptus cumaliis humo-

ribus, etiam foret affumpta atra bilis, phlegma

&c. fed hoc eft abfurdum.

If

3

Si Verbum fuiffet unitum fanguini, vel

manfiffet unitum poft ejus effufionemin Agonia,

flagellatione, & crucifixione, vel non? Neu-

I pmh

trum poteft dici.

Ergo.

Non primum, quia

L

fanguis effufus non amplius eft parshominis. INec

DT

fecundum ; quia alioquin Chriftus amififret, quod

1

^il

femel affumpfit.

i d

RzsProNDEo n. Maj.

Quia communicatio

idiomatum fe non extendit ad partes nature hu-

Inu

mane, fed tantum ad totum. — Alioquin feque-

ia

retur, quodficut lingua eft oblonga, oculusro-

Yomt

tundus, offa dura &c. etiam Deus fit oblongus

alter

rotundus, & durus.

T0 COI)

d ?. n. Maj.

Quia atra bilis dicit exceffum

o

temperamenti in bile ;

phlegma autem po-

fotm:

tius dicit excrementum , quam partem integra-

Ymam

Ex-

lem requifitam ad confervationem totius.

fentat

ceffus autem temperamenti non erat in Chrifto;

10 Wtj

& partes excrementitie non fuerunt affumpte.

m i

Ad 3. c. Maj. n. Min. & dico, quod hoc no-

eti:

verit Deus.

Res incerta eft, nec contentiofein

qiuh

alterutram partem difputanda.

D. Thomas 3.

fioit t

q.54. a. 2. ad 3. cenfet; Verbum manfiffe unitum

Dicendum,

particulis fanguinis in paflione effufi.

affüny

inquit, quod iotus fanguis, qui de corpore Chrifl

xit, cum ad wveritatem bumane mature pertineat,

o Xii

| hou

ín corpore Chrifti vefurrexit.

Et eadem vatio efL de

na-

cetto

emnibus particulis. ad verimtæïz & integritatem . bur

1

N

NW

9o

DISPUTATIO

I.

«e mature pertinentibus.

Sanguis autem ille, qui in

«

s

quibusdam Ecclefüis pro Reliquiis confervatur , non flu-

n J

xit de latere Chrifli, fed miraculofe dicitur effluxifJe

de quadam imagine Cbrifii percu[Ja,| nempe Bery-

tenfi.

Alii tamen cen'ent oppofitum.

Anno

1462. cum hec quzeftio magno fervore agitare-

i

(

tur, & S. Jacobus de Marchia Ordinis S. Franci-

ï

fci in quodam fermone ad populum affereret, fan-

Yi

guinem Chrifti é corpore effufum non amplius

remanfiffe unitum Verbo, acriter ea de caufa à

Hinc

Patribus Dominicanis fuit impugnatus.

Pio II. avocante caufam ad Sedem Apoftolicam,

ex una parte à Patribus Dominicanis difputante

P. Dominico de Dominicis, ex altera parte à Pa-

N

h

j

tribus Franciícanis difputante P. Francifco /a Ru-

oere , poftea ad Pontificatum evecto fub titulo

R

Sixii IV. coram Summo Pontifice certatum eft.

li

Priores afferebant; in triduo mortis Dominice

fanguinem effüfüm Chrifti manfiffe unitum Ver-

bo.

Pofteriores, nempe Francifcani, conten-

debant, fanguinem Chrifti non remanfiffe unitum

Verbo.

'Tunc quidem nulla in alterutram par-

tem Sententia; poft bienniumtamen utrique par-

d

ti indictum eft filentium addita feveriffima prohi-

;

bitione, ne quis alterutram fententiam aliqua

cenfurz nota afficeret, donec à Sede Apoftolica

res definiretur.

Verum adhuc fub judice lis in

Hinc etiam

refentem usque diem remanfit.

SS. D. N. Benedi&us XIV. in Opere de Beatifica-

tione l. 4. part. 2. c. ro. n. ro. poftquam fufe di-

fputaverat de fanguine Chrifti Mantuz afferva-

to, infine obfervat, Ecclefiam nunquam fuum

j

interponere voluiffe judicium, an fanguis ille

n

vere

DE NATUR. ET EXIST. INCARNAT.

9I

('Li b

vere manaverit ex corpore Chrifti, an vero ex

T

imagine Chrifti Berytenfi,. de qua Concilium Ni-

AT

cenum Il. atione 4. & Martyrologium Romanum

D r

ad diem 9. Novembris teftatur, Beryti in Syria

L

11

Salvatoris noftri imaginem à Judzis crucifixam

l)

tam copiofum emififfe fanguinem , ut Orientales

h

L*

T

& Occidentales Ecclefie ex eo ubertim accepe-

N

rint, quod miraculum Sigebertus in Chronico re-

Jj atj

fert ad annum 765. Siitaque de ifto Mantuano

lt aj

fanguine incertum eft, an ex Chrifti corpore ma-

s ]

i

J

naverit, ac propterea in Officio pro Ecclefia

"i

Mantuana indulto Le&Giones fecundi No&urni

ij

h

-----

tantum fuerint conceff:e de communi ex Sermo-

uteiP

neS.Cypriani, quanto magis illud incertum erit

(

L

ib d

circa guttas facri fanguinis, quz hoc tempore

recenter obtente fuerunt & expofite à plurimis

üf] é

Ecclefiis /ine Demonflratione originis ex manu non

Ym

per quaftum aut fraudem fordida? Certe SS. D.

n Va

N. Benedi&tus XIV. l. cc. n. g. teftatur , ejusmo-

ACet-

di Reliquias Seculo undecimo fuiffe adeo raras,

untur

ut Mantuz Leo IX. anno 1053. &gre obtinuerit

im r

particulam, quam Rome in Sanctuario Latera-

gt

nenfi collocaret.

Donesmundus , inquit, refert S.

p

Leonem LX. amo. 1053. Mantuam adveniffe , ut fa-

n dig

erum Cbrifti cruorem tunc vepertum adoraret , nec eum

poft

Romam potuiffe transferre, ut defiderabat , populo in

jce iig:

Jeditionem «erfoó, féd particulam tantum. fécum. detu-

nc &

liffe , quam repofuit in Bafülica Lateranenfi. — At ve-

Bettit

ro hoc tempore afportantur in Germaniam Ro-

n fü

ma innumerz particule Sanguinis Chrifti, quze

X

in Ecclefiis exponuntur pro adoratione publica.

Me, quod attinet, cum norim, quam Romani

un i

Pontifices, & Cardinales, & Vicarii Papz in di-

mgllifri

jj

fpenfan-

$€2

DISPUTATIO

I.

j

W,m:mw

fpenfandis veris reliquiis exacti fint, nulli ejus-

modi nove Reliquie concederem cultum publi-

L

j

cum, nifi veniret authentice ac fide indubia, vel

'nïe:faïf

à Summo Pontifice, velab aliquo Cardinali, pre-

g

a

fertim à Cardinali Vicario, vel à Vices- gerente in

urbe.

u: enimab aliis manibus fub titulo quo-

,rxm

rundam Epifcoporum, prefertim in partibus in-

fidelium, veniunt, non obftante autbentica, ut

vocatur, figillo munita, innumeris fraudibus

fubje&tas effe certo conftat; ac proptereapro cul-

tu publico in Ecclefiis vel Oratoriis eas non per-

mitterem. INe autem committantur innumerz

idololatrie materiales, confulo Parochis , acaliis,

quorum eft inftruere populum, ut in hac mate-

Vg

ria exponant populo fententiam tutam Cardinalis

,.ïv

Lugonis , ficque populum ad exhibendum tantum-

modo cultum adorationis refpettioum difponant, qua-

)

lis etiam exhibeturfanCcte Cruci, Lancee, vefti-

bus &c. imo etiam Reliquiis ex folo attactu, vel

Linttione facris. Sienim majorem cultum fuadeant,

eoipfo populum exponerent periculo probabili

idololatrize materialis.

Id defumitur ex A€tis Hi-

iNam de

ftorie& circa S. Jacobum de Marchia.

fententia S. Jacobi de Marchia Raynaldus in con-

tinuatione Baronii ad annum 1462.n. 45. & 1463.

n. 103. fic fcribit: ,, Addu&tum tunctemporis fue-

»fàtin controverfiam, an fanguis Domini pro

A

»redimendo humano genere fufus, triduo illo,

» quo anima fanctiffima à corpore fegregata erat,

»hypoftatice Verbo divino conjunctus fuitfet,

» dignusque, extitiffetlatrie cultu.

Moverateam

» controverfiam Brixie inter concionandum a-

p CObus Picenus Minorita, celeberrimus Conciona-

J

&

»

tor

DE NATUR. ET EXIST. INCARNAT.

53

Qs

»tor in Italia & Hungaria, qui latrie cultu non

t

'

» adorandum cenfuerat.

Poftulatus ob id here-

ij

ll

» feos à Cenfore fidei Ordinis Predicatorum tu-

,'ä;:.

»Imultum auxerat.

Delata ad Pontificem con-

il p

» woverfia proximo anno celebris theologica con-

» Certatio fuit inter utriusque Ordinis lectiffimos

i

» Viros.

Sententiam (Jacobi) tuebantur Mino-

»

»rite, nempe fanguinem Chrifti effufum triduo

frij

» paffionis hypoftatice Verbo conjunctum non

g

» fuiffe.

At Predicatores adverfam tuebantur

lr

»fententiam. — Addebant tamen, totum Chrifti

II

» fanguinemin paffione fufum non receptum fuif-

J V

»Íe, hac de caufa, ut ait Gobelinus; ne litteris

Iu

i

» Pii adverfari viderentur, in queis declaraverat

"07 !

VA

» lybure manens; affertionem, qus aliquid de

jrin

» Chrifti fanguine in terris remanfiffe proderet,

Di, Qu

» Religioni Chriftiange non effe contrariam. Le-

, Veli

» &i funt ex utroque Ordine terni cum pari nu-

J, Yd

» mero certaturi coram Pontifice, & Cardinalium,

(entt;

» Epifcoporum , Prefulum, Do&orumque cotu;

Ya

» tantusque difceptantium ardor erat, ut quam-

as

» Vis gelu omnia rigerent, ipfi fudore maderent.

Nané

» Refert Gobelinus l. rr. utriusque partis preci-

juts

»pua argumenta; aitque plures Epifcopos & Ab-

&f

, bates Ícientia theologica infignes quzftionem

Orist

» problematicam , qusin utramque partem poffet

nin

»agitari, cenfuiffe; majoremque partem Cardi-

luo i

»Dalium fenfiffe cum Predicatoribus, atque etiam

u

» Pium eam tenuiffe; verum quzftionis folutio-

; füfj

»nem in aliud tempus extraxiffe.

Interea ne ex

rerttd

»Sacrorum Ordinum contentione aliqui motus

»pietati contrarii exorirentur; hec fanxit: Pius

NU

, l. &c.

Ut in Ecclefia Dei fidei unitas perfeve-

lona'ä

!

s Ils

!

DISPUTATIO

[.

[]

94

hr

»ret, ftatuimus , quod nulli Fratrum Ordinum

]nb

m

» predictorum deinceps liceat de predicta dubie-

MA L

T

»tate difputare, predicare, vel publice vel pri-

d

, vate Verbum facere, feu aliis fuadere, quod

D)

» Videlicet hereticum vel peccatum fit, tenere

tl

» Vel credere, fanguinem ipfum D. N. J. Chrifti

)

» triduo paffionisab ipfa divinitate quomodolibet

» fuiffe vel non fuiffe divifum velfeparatum, do-

,nec füper dubietatis hujus decifione, quid te-

»nendum fit, fuerit per Sedem Apoftolicam defi-

[j

!]

»nitum; mandantes univerfis eorundem & alio-

, rum quorumcunque Ordinum per totum Orbem

,conftitutis Fratribus, prefentibus & futuris,

n

»Íub excommunicationis late fententiw pona,

, quam ipfo fa&to incurrant, à qua nifi per nos

,

l

» autSucceffores noftros abfolvi nonpoflint , ne

» contra ordinationem noftram facere prafumant

l

Datum Anconz 1r464.

g

n C

Cardinalis Lugo autem de Incarnatione Difp.

14. Se&. 5. n. 81. fic fcribit: ,,Sanguis ille, fi

» quis eft, qui in terris reperitur in fpinis, in fu-

»dario, cruce. &c. non habet jam unionem hy-

» poftaticam cum Verbo divino. Heac conclufio

» eft communis omnibus, quos fequuntur Suarez

» tom. 2. Difp. 47. Se&. 3. circa finem, & Vat-

» quez hic Difp. 36. c. 8.

Et probatur ex dictis,

In]

»quia illa pars remanens in terris jam non am-

» plius habet ordinem ad illam humanitatem , ut

» iterum fit pars actualis illius, nec habet jus in-

, trinfecum vel extrinfecum ad gloriam vel ad

, unionem sternam. Non eft ergo, cur adhuc

Xretineat unionem cum Verbo.

Coufirmatur

pprino. Quiafi

illa pars, eo quod aliquando ha-

buit

DE NATUR. ET EXIS T. INCARNVAT. 95

t-n

N

» buit unionem, deberet eam confervare, idem

Wl l,x

» deberet dici de pilis , fi aliqui ceciderunt per

d.

» totam vitam ex capite velcorpore Chrifti: item

" qm

»de dentibus, fi, ut alii infantes folent, eos

w te

, inutavit in infantia vel pueritia.

Nam priores

I

» illi adhuc fuiffent uniti Verbo.

Item de ungui-

o

»bus & fimilibus, que tamen nemo concedet.

Qd

» Confirmatur fecundo. Quia ille macule rubez,

lu

» qu& apparent in Sindone, Sudario, Spinis. &c.

lr

j

, non funt jam verus fanguis, fed alia fubftantia

ntj

» diverfa, in quam aliqua pars fanguinis converfa

(s

»eft. XNon ergo debuit adhuc manere unita

Y r

» Vetbo.

Alioquin omnes partes materige, qua:

jt

»aliquando in Chrifto unitz fuerunt Verbo, &

|peu

» poftea refolute ac deperdite funt, & fub aliis

(int :

» formis fübftantialibus reperiuntur difperfze per

2l

» totum mundum, deberent adhuc manere unitze

» Verbo, quod nemo dicet.

Denique vel ille

»partes funt iterum Chrifto conjungende vel

ile, f

,non? Si primum dicatur ; Ergo Chriftus non-

n

» dum plene refürrexit ex omni parte; fiquidem

v lr

» adhuc quoad aliquas partes refurrecturus fit in

Ondtul

» Iefürrectione univerfali noftra.

Si dicas fecun-

r Our

»dum. Ergo Verbum in &ternum manebit uni-

&

,tum in Sudario, vel Spinis, quod eft ridicu-

ex Q

»1um.

Vel illa unio aliquando. defiruetur ? Non

non z

, €eft autem major ratio dimittendi tunc, quod

atem, r

» femel affümpferat , quam fuerat in ipfo pun&o

tj

» refürrectionis.

'Tunc enim fuit illa eadem ra-

»tio , quod fcilicet jam ille fanguis cenfebatur

ii "i

u d

» pro dereli&to & non pertinente ad eam humani-

, tatem, nec uniendo iterum cum illa.,,

Huc-

uf*

u

usque Cardinalis Lugo.

Caterum qui videre

defi-

j M

96

DISPUTATIO

T.

g

defiderat fundamenta pro fententia D. Thomz,

quod non extet verus fanguis, qui fluxit ex cor-

xlh

pore Chrifti, legere poterit P. Honoratum à S.

j

MMaria, editum latine ex idiomate Gallico Vene-

j

D

dR

tiis 1739. in libro cui titulus: Zfnimadoerfiones in

Regulas & ufum Critices, "T om. III. Ditfert. 5. $. 1.

a

& 2. Edit. Venete. .Ex omnibus his patet, non

a

Tn

folum admodum incertum effe, an hec vel illa

Reliquia fit verus fanguis é Chrifti corpore effu-

fus, fed etiam pofito, quod vere fluxiffet & cor-

pore Chrifti , juxta communem "Theologorum

dv

fententiam eum non amplius effe unitum Verbo;

& hinc ad cavendam omnem idololatriam mate-

rialem fic populos inftruendos effe à Parochis,

cultum adorationis, qui preftatur ejusmodi facro

fanguini, folum effe cultum refpettivum , qualis

praftatur Cruci & Clavis Chrifti; licet refpectus

feu relatio ipfa fpecie diverfa fit.

u

QUAESTIO VII

ualis in Chriflo ob unionem. Hypoflaticam in

duabus maturis detur. commumicatio Idio-

matum ?

OTANDUM I.

Per idioma hoc loco intel-

ligi quodvis predicatum naturz divine, vel

humanz proprium.

Sic effe eternum , immenfum,

il

emnifotens, ommi[oium , immortale, impa[fbile. &c.

funt predicata foli Deo, feu illius nature pro-

pria.

Econtra effe creatum, finitum, infirmum,

mortale, paffibile, fubjectum humanis affectio-

[

pibus v. g. triftitie, timori. &c. funt predicata

humane

L

dj

DE NATUR. ET EXIST. INCARNAT. 97

Tmup

humanze nature vel creaturis etiam. aliis pro-

i

li

pria.

Wt

NOoTANDUM 2.

Queftionem in eo ver-

]

l

fari; utrum przdicata alioquin foli Deo propria,

!F»

H t

v. g. effe eternum, immenfum, omnifcium, omni-

'M f

*j

potens. &c. in Chrifto poffint ita communicari

iU

pnature humane, ut in Chrifto verum fitdicere:

I

dl

Homo eft &ternus, homo eft immenfus, homo

X d

eft omnipotens , homo eft omnifcius ?

Item 5

lr

an viciíhim predicata homini propria; v. g. effe

At

mortale, paffibile, crucifixum , contriftatum,

Val

fatigatum, &c. pofiint in Chrifto communicari

D nj

Deo; itaut verum fitdicere: Deus eft mortuus,

Pt

Deus eft paffus, Deus eft crucifixus, Deus eft

n

contriftatus, Deus eft fatigatus &c.? . Hec er-

!, g

go reciproca communicatio predicatorum inter

pa

Deum &hominem in Chrifto intelligitur per Com-

municationem idiomatum,

)

DICO I.

Datur in Chrifto vi unionis Hy-

poftatice communicatio Idiomatum.

PRoBATUR I. ex Scriptura. Sic Joan. .

xticqm l

V. I4. dicitur: Jerbum caro fattum eft.. Etv.15.

lh

Sfoannes teftimonium. perbibet de ipfo &2 clamat : Hic

ante me fatus efl. — Et v. 34.. Hic eft filius Dei.

Et c.8. v.25. JDicebant ei; tu quis es? — Dixit -

Quj

