dia fini accommodatiora. c. fecus. n.

Homo

non eligendo media fini accommodatiorz ageret

contraleges prudentie, quia negligeret aliquam

J

fui perfecionem ad finem neceffario volitum,

nempe ad beatitudinem. — At beatitudini divinz

nihil accedit vel decedit, five creet hunc vel il-

q

hw

lum, five nullum mundum.

Hinc cum gloriam

fuam extrinfecam non neceffario velit, non agit

at

[j

contra leges prudentie , etiamfi inter infinita pof-

fibilia fyftemata eligeret minus conducibile ad il-

ul

]um finem fibi liberum.

no

d 2. n. Maj.

Bonum enim przcife occafio-

[)pEI;

natum eft illud, quod non eft eligibile per fe &

mrf

ratione fui. Incarnatio autem femper fuiffet eli-

At

gibilis ratione fui, licet in circumftantia & occa-

u

nu

fione peccati magis ferviat ad manifeftandam in-

tegram harmoniam perfectionum divinarum, pu-

ta etiam mifericordiz , juftitiz &c.

i

n

"d 3. n. Maj. Illud enim dicitur neceffarium,

yi

fine quo in ordine nature vel gratie alterum nec

v

$

3

peut

DISPUTATIO

1I.

»u

198

petit nec convenienter poteft fieri.

Incarnatio

m

qni

autem potuiffet convenientiflime fieri, etíi Ada-

mus lapfus non effet.

ad prob. nego paritatem.

du

Si enim generatio feu propagatio generis humani

&i

tantum exifteret ob peccatum-Adami, verum

TU

.ï

effet, nullum alium fore in natura finem, quod

manifefte falfum eft. Cum etiam independenter

mi

à lapfu Adami homini connaturalis futura effet

Y (

[

mors, ac confequenter naturalis exigentia ad con-

fervationem fpeciei, ficut in aliisrebus corrupti-

.i'fa. [:

bilibus.

y

Os]J1crTUR Ó.

Ex hacfententia fequeren-

tur varia abfurda.

j

Ergo non debet admitti.

Int.prob. Nam fequeretur r. Quod Chriftus de-

&tj

beat hominibusgratias, quod peccarint; & quod

Chriftus poffit fpeculative gaudere de peccato

a

Adami; quia fi homo non peccaffet, ipfe non

exifteret.

ïco [

2

Quod homo defa&to fit melioris conditio-

nis, quam fi non peccaffet.

Quia fi non peccaf-

fet, non habuiffet Chriftum, quem defa&o habet;

3

uod Deus magis amaffet hominem 1a-

pfum, quam Chriftum; quia Chrifto tantum fuif-

fet ufus tanquam medio ad reparandumhominem

lapfum.

i

REsPONDEO. n. a.

d . dift. Deberet gratiäs homini pro pec-

M

cato, fi hoc effet medium de fe aptum & ex in-

&j

tentione hominum ordinatum vel ordinabile ad

obtinendam Incarnationem. c. fecus. n.

Sicut

j

enim Martyr non debet Diocletiano gratias pro

i

corona, quam ille non intendit conferre, fed

4 Y

impedire, ita Chriftus non debet homini gratias

l

"

pro

DE NECESSIT. INCARNATIONIS.

199

k

pro peccato, quod potius fuiffet impeditivum

Incarnationis.

Quod fi Rupertus Abbas, & Cy-

l:

rillus Alex. in familiari alloquio cum Chrifto gra-

Mj

IN

tias à Chrifto referendas cenfeant, eft familiaris

ll

modus amoris poftulandi à Chrifto gratiam.

ZAd 2. dift. Eft melioris conditionis, atta-

men difficilioris. c. facilioris. n. Quamvis enim

i

Mi

per Chriftum ftatus, ad quem homo evehitur fit

d

fublimior, eft tamen fimul difficilior.

Et hinc

]

ifta melioritas non eft omnimoda, eaque non

per fé ,. tanquam ex caufa per fe ordinata ad hunc

ts

effe&um, fed per accidens preterintentionem agen-

hf

tis & ordinem caufarum.

AL

Ad 3. dift.

Id fequeretur, fi Chriftus non

"

N W

effet intendibilis, nifiinratione medii. c. fecus. n.

d

Certe Chriftum ratione fui effe amore etiam pra-

! lph

&ico magis amabilem , quam homines, ex eo pa-

tet, quia Deus illi infinities contulit majores ex-

Yi

cellentias, quam pr&cife exigerentur in bonum

hominum. EAnDEM REsPONSsIO fervit ad ob-

pitti

Qd

je&ionem aliam , qua dicitur: Si Deus contulif-

j

fet exiftentiam aliis creaturis ac hominibus , quin

m

eam conferret Chrifto, fequeretur, quod plus

hont

dilexiffet alias creaturas & homines, quam Chri-

fum. REsPoxpnro enim n. Maj. quiafifermo

fit deamore /Deculativo ac conditionato erga res, qua-

i

tenus funt obje&tive in mente Dei, falfum ett,

t

alias res magis amari quam Chriftum ; - quia fem-

j

per in Deo reperitur voluntas exhibendi Chrifto

plures effectus amoris, quam aliis creaturis, fi

deducantur é ftatu poffibilitatisad ftatum exiften.

Y

tie. Siautem fermo fit de amore prattico , in ca

hypothefi compdratio foret de fubje&to non fup-

ponen-

j

4

200

DISPUTATIO

1I.

ys

ponente. Sicut enim non poteftdici, quod unus

st

murus fit magis albus, quam alter, fi alterpror-

D

fusomni careat albedine; ita non poteft dici, quod

g

M

[

Deus practice magis diligat ens, quam non ens;

cum non ens careat prorfus omni effectu amoris

$t

divini.

(

OsJrerTUR 7.

Eft communis do&rina SS.

(

Patrum, dc ipfius D. Thomae, quod Adamo in

f w

i

Paradifo ante peccatum fuerit revelatum myfte-

f/ i

J

rium Incarnationis. Sed hoc non potuiffet con-

j/

venienter fieri, fi Incarnatio dependeret à lapfu

(

Adami. Maj. patet ex D. 'Thoma 2.2. q.2. a. 7.

Mi

C.ubiait: Jlud proprie &$ per fe pertinet ad- obje-

Ghum fidei, per quod bomo beatitudinem confiquitur.

n

Q T

Via autem bominibus ceniendi ad beatitudinem eft my-

[

erium Incarnationis , €&? Paffionis Chrifti. — Et ideo

od

Myflerium Incarnationis Chrifli: oportuit. omni. temfo-

ve eJe creditum apud ommes, diverfimode tamen fo-

r

li

cundum diverfitatem. temporum &^ perfonarum. . Nam

ante [iatum peccati bomo babuit explicitam fidem de

N

ChrifHi Incarnatione , — fécundum quod ordinabatur. ad

confumunationem glorie, mon autem fécundum quod

]

ordinabatur ad liberationem à peccato per paffionem &

&

vefurretionem; quia bomo mon fuit prefcius peccati

L

[aid/

futuri.

Min. prob. Si Adamus in Paradifo fuiffet

d

prefcius füi peccati, fümmam contraxiffet trifti-

WUU

tiam, quod repugnat illi feliciffimo ftatui.

&t

REsPONDEO tr.a. n.c.

Quamvis enim

h

!

Adamo revelata forte fit Incarnatio Verbi, non

Ed

tamen ipfi revelata fuit caufa.

Sic enim etiam

Quti|

Apoftolis, ac ipfi Jude, revelata fuit paffio &

f

crucifixio Chrifti, quamvis Jude non fuerit reve-

D

latum , feipfum fore caufam hujus paflionis per

tradi-

DE NECESSIT. INCARNATIONIS.

201

qïüus

traditionem.

Ita refpondet D. Thomas 3. q. 1.

li,

df

3.3. ads. Dicendum , inquit, quod nibil probibet ali-

j

cui revelari effetum, cui non revelatur caufa. — Po-

t

tuit igitur primo bomüni revelari Incarnationis Myfte-

d

vium , fine boc quod e[fet pre[cius fui cafus. ldem

S. Do&or in 3. di(t. . q. 1. a. 3. ad 7. refpondet

t

de diabolo, quod ante lapfüm fuum agnoverit

l

1

futuram Incarnationem , & tamen nonagnoverit

Dg

ejus caufam, nempe füum cafum.

lm

DicEs r.

Incarnatio Verbi erat caufa

tl

LE

omnium gratiarum Angelis & Adamo in primo

momento eorum collatarum. Ergo extitiffet in-

n

dependenter àlapfü Adami, c.prob. Si non ex-

TAR

titiffet independenter à lapfu Adami, fequeretur

omnia illa gratiarum dona pependiffe à peecato

|]

!

deftru&ivo earum gratiarum, quod in terminis

n

repugnat.

At )

E

REsPONDEO Cc.a. n.C.

Deus enim in fua

m d

prefcientia potuit habere hunc modum tenden-

Wi d

di; fi primum hominem conderem ad beatitudi-

nem excedentem vires humanas, ad promeren-

my

f

dam illam beatitudinem poffem illi ponere man-

datum de non comedendo fru&u.

Et fi pone-

] VA»

]

rem ili hoc mandatum, ille peccaret.

'Tunc

[«

poffem mittere Salvatorem. Siillum mitterem,

J

Íyftema naturz & gratie ad meam gloriam extrin-

a

fecam foret optimum; &fi hocfyftema eligerem,

erbi. 4

deceret, ut ille Chriftus effet caput omnium ho-

minum & angelorum, utque intuitu illius omnes

t

gratie conferrentur, & augerentur, quas alio-

quin eo non mniiffo effem collaturus angelis

& ho«

j

mini«

I

202

DISPUTATIO

I1.

y

minibus in prima eorum creatione.

Hoc ergo

;mm

totum fyftema, feu totum complexum bonorum

r

& finium fat.

In hoc modo tendendi per uni-

vaum

cum verbulum, feu decretum mentale, fiat, ha-

Un

betur totum, quod à nobis afferitur, nempe

g

$

motivum Incarnationis ex lapfu Adami, & cau-

falitas Incarnationis ad primas Adami & angelo-

]A

i

rum gratias, quia omnes refpe&tus partium hu-

jus fyítematis ad invicem,, qui in fcientia media

41'9 D

habebant tantum e[fe conditionatum fine ulla con-

M

fufione aut mutua prioritate, perunicum, FIAT,

ponuntur in effe abfoluto fine ulla confufione &

ni

b

mutua prioritate.

-Ad prob. nego , illa dona

pependiffe à peccato tanquam à caufa,

aut

tanquam à conditione per fe ac connaturaliter

neceffaria; quia potuiffent conferri fine peccato

Adami.

uod autem in prefenti fyftemate na-

ture & gratie Deus voluerit illas gratias confer-

re poft peccatum, motivum non erat peccatum,

(

fed Incarnatio.

Hinc peceatum Adami proprie

loquendo nequidem habebat rationem conditionis,

fed tantum occafionis , quia peccatum tantum pra-

buit occafionem Decreto alligandi primas Adami

l

gratias ad Incarnationem, quin hoc decretum for-

i

maliter refpiciat peccatum. Sunt enim in uno

eodemque realiter decreto mille ac mille decreta

l)

il

formaliter inter fe diftin&ta, refpicientia duorum

!

l

extremorum meritum óbjectivum reciprocum in-

ter fe, quin refpiciant formaliter alias partes to-

tius fyftematis & occafiones fuiipfius.

Hinc et-

H

iam in hoc unico fizt potuit Deus refpicere Incar-

nationem ut merito prafervativam B. Virginis à

pecca-

DE NECESSIT. INCARNATIONIS.

203

hA Ofgo

peccato originali, & debito illius proximo ; quia

!bb;a

potuit hoc modo per fcientiam mediam conditio-

Lt

natam tendere; /) Zdamo peccante mitterem Chri-

2

Jium, deceret, ut ejus matrem prafergarem etiam in

]4

ü

*

3

embrione

concupifcentia radicali, [eu à debito pro-

nïhüu

ximo ad maculam peccati originalis; ac dein eundo

W[w,

per omnes partes prefentis fyftematis potuit Deus

h

fubjungere

Hoc totum complexum bonorum,

WE

in effe intentionali conditionatum, riAT abfo-

Vi

]utum in efTe reali.

!

Xl

Q3

IH( L

DISPUTATIO III

g

[dis

De

QOf

Caufa effediva & meritoria In-

Wal

TOpre

carnationis.

j

inyrt

sAur

In hac Difputatione queritur

il

1. An B. Virgo phyficé caufaverit Incar-

nu

nationem ?

du

o. An Chrifítus meruerit Incarnationem ?

du

3. An & quomodo B. Virgo meruerit ma-

ocum

ternitatem Dei ?

par

4. Àn & quomodo Progemtores Chrifti

T

d

meruerint vel mereri potuerint Incar-

nationem ?

Vird

u

QU JE-

DISPUTATIO

IlI.

j

204

QUJESTIO I

N

u

Zn B. Virgo pbyfià cauarverit. unionem

fU

»

bypo[Taticam ?

I

H

OTANDUM I. Certum effe de fide, quod

M

B. Virgo fit Mater Dei feu Dei Genitrix; id

Wï

enim exprelfe fuit definitum in Concilio Ephefi-

n

no contra Neftorium, & in Concilio Chalcedo-

qj

nenfi, & in Synodo Generali V. "Tota ergo

[

quaftio eft, in quo fenfu hoc verum fit? Àn

[^

ni

videlicet caufalitate fua phyfica fe tantum exten-

derit ad naturam humanam in Chrifto, cui Deus

fl

fua omnipotentia addiderit unionem cum V erbo?

J

An vero fua caufalitate phyfica etiam fe exten-

ii

derit ad ipfam unionem hypoftaticam ?

m

NoTANDUM 2.

Ab omnibus concedi,

iij

[

caufalitatem naturalem in B. Virgine fe non poffe

extendere ad producendam unionem hypoftati-

J

cam.

Itaque, fi produxit eam phyfice, neceffe

eft, eam caufalitatem fuifle intrinfece fupernatu-

ralem.

!

NoTANDUM 3

A me ex Philofophia fup-

L

poni; omnem caufalitatem phyficam confiftere

Ü

in ordine exiflendi, feu in ordine continuo unius

D ,p,

ad aliud divinitus rebus impreffo ad exiftendum

in determinata ferie entium. Hinc juxta hanc

b

do&rinam fi Deus mufee imprimeret ordinem

h

exiftendi ad elephantem in communi materia,

[

mufca eoipfo fupernaturaliter produceret ele-

n

phantem.

NoTrAN-

j

DE CAUSA EFFECT. INCARNA T.

205

NoTANDUM 4. A Vasquezio non folum

Mi

negari; quod B. Virgo fuerit caufa phyfica per

fe unionis hypoftatice, fed etiam, quod fuerit

caufa Inftrumentalis.

It 5. p.; Dilput, 25. €. F.

n.9. fic fcribit: Quod. preditti T beologi a[ferunt,

ul

probabilius fübi videri, B.V'rginem mon fuiffe infiru-

i

(

wnentum pby[icum unionis (hypoftatice ), nobis ma-

xime probatur.. EtDifput.71.n.25.fcribit: Quam-

(l

FO(Z [/

vis generatio terminetur ad e[Je creatum mature ge-

nite, nempe bumanitatis in Cbrifto, & ita prius in-

p

telligatur. bumanitas genita, quam a[Jumpta , nibilomi-

At

nus dico, Deum e[fe filium Firginis, & Virginem

QR

e[fe Matrem Dei; quia, ut B. Virgo fit &2 dicatur

n

AMater Dei, non eft mece[Je, ut efficacitate matris at-

ban

tingat unionem bumanitatis cum Verbo, [éd tantum

unionem anime cum carme, ex qua conflatur bumani-

COn

tas, qu& revera unita fuit Verbo, ratione cujus unio-

mis ità mutuo communicantur idiomata naturarum ,. ut

i

of

J

DDeus dicatur bomo , &? bomo .Deus; ac proinde Ma-

ter illius bomünis dicatur Mater Dei ab initio conce-

Eul

VAU

püionis. bumanitatis.

INeque ad rationem maternitatis

vequirebatur , ut. B. Virgo ut inftrumentum pbyficum

lial

attingeret unionem bumanitatis cum Verbo; tum-quia

J

ialis aCtio inflrumentalis impo[]ilis efl ; tum quia,

illa

etiam[i e[fet po[fibilis, ea mon e[fet fundamentum aut

QU

conditio relationis maternitatis.

Hueec enim relatio fo-

j

jl

lum oritur ex modo agendi aut concurrendi maturali.

yt l

Ita Vasquez.

Idem Difp. 25. n. 9. dixerat: Lícet

, Ut

verum e[fet, id mon implicare contradictionem , .mon

p n

Jatis effet, ut id flatim affrmaremus , quod. ad. majo-

IVag

vem dignitatem Virgimis pertineret ; fiquidem: ad di-

gnitatem illius etiam pertineret , ut. a[fJumeretur. tan-

x

quam infirumentum ad. creandam. animam Chrifli ; ql(

1

j

206

DISPUTATIO IIiI.

id tamen mon eft a[Jerendum , — defatto ad id a[fum-

fU

m

ptam fuifJe.

Similem impoffibilitatem caufalitatis

]

phyfice agnofcunt Medina, Alvarez, Joannes à

p

$. 'Fhoma, Molina &c.

h

NorTraANDpUM s. ASuarezio, Becano, &

i

alis Recentioribus agnofci, faltem probabilem

a

effe duorundam veterum Theologorum fenten-

[

tiam, qui docuerunt, D. Virginem fuiffe inftru-

f

D

mentum phyficum, quo mediante Deus huma-

Iti

nam naturam Verbo conjunxerit.

Gonetus ex-

(

m

"

iftimat, hoc quidem poflibile effe, fed defacto

a

Sua-

ng

Deum hanccaufalitatem fibi foli refervaíTe.

TOR

rez autem deIncarnatione Tom. 1. Difp. 10. Sect.

MR

U

I. fic fcribit: .De ipfa lwgine dubitari potefl, an

Qd

effe&iive' attigerit ipfam unionem bypoflaticam buma-

du

nitatis ad Ferbum? — Videri enim potefl boc probabi-

Pa

le. - -

E[i quidem boc pium 9 probabile, mon ta-

smen mece[Jarium. - -

uocirca "erofümilius efl, &

lil V(n

Jólo. Deo fuiffe fattam nulla media creatura, G7 B.

Virginem folum concurri[Je ad unionem naturalem ani-

wue €9 corporis, &? bac ratione e[Je Matrem .Dei &

Til

bominis.

NoTANDUM 6. Pro fententia pia, feu af-

RI

firmativa nullos quidem à Suarezio, Vasquezio,

MT

li

& Goneto nominatim exprimiauthores, eam ta-

s

D

men fufe defendit P. Sylvefter de Saavedra in 1. Sa-

n

cra Deipara Difput. 12. Se&t. . ubi pro fe citat

AR

Granadum Controv. 1. de Incarnatione tit. 4. Difp.

n

t!

A

ult. Se&. r. n. s. Baptifiam Novatum de Excellen-

tia Virginis. Tom. 1. c. 7. q. 37.

Idem teftatur

el,mt

multos pro hac fententia referri Theologos 2 Pa-

æ[x

Af

latios in 3. d. 4. Difp. 2.

Eandem fententiam de-

hs

fendit

DE CAUSA EFFECT. INCARNAT.

207

fendit Gormaz de Incarnat. Difp. 13. Se&. r. n. $44.

Kamperger. de Incarnat. Difp. 22. c. r. n. 599.

la.

DICO. E. Virgo fuit caufa inftrumentalis

phyfica Incarnationis.

PROBATUR I.

Illa eft caufa inftrumenta-

lis phyfica, quz, dum peragit actionem fibi pro-

priam, fimul ab agente principali movetur feu

ordinatur ad effeétum principalem , fed id conti-

git in B. Virgine. Ergo.

Maj. patet ex definitio-

ne, & ab exemplo, quo uti folet D. Thomas,

dum v.g. culter fungendo fua actione fibi pro-

pria, quod eft fecare, dirigitur ab artifice actio-

ne communi ad formandam ftatuam. — Min. prob.

Si Deus non movifTet Deiparam a&ctione commu-

ni ad efficiendam unionem hypoftaticam, non

effet caufa per fe hujus totius, quod eft Chriftus

Deus-Homo, fed tantum fper accidens, ficut ar-

r

tes minifteriales, qux preparant materiam alteri

Jf

arti, v. g. coriaria refpe&u futarie, lateritiarefpe-

&u archite&tonice, grammatica refpectu Rheto-

(

rice &c. in quibus omnibus przeparatio idone:xe

ii

materie ad introducendam ab alia arte formam

non fufficit ad hoc, ut ars minifterialis dicatur

ht

cauía per fe artefa&ti principalis.

PROBATUR 2.

B. Virgo eft vere Mater

asque»:'"

,U

hujus totius, quod eft Chriftus; fed non effet

Mater hujus totius, nifi caufaret unionem inter

a

ob

parteshujustotius. Ergo.

Maj.eft defide. Min.

prob. Effe Matrem hujus totius eft effe caufam hu-

jl

»

jus totius.

Sed effe caufa hujus totius non pot-

eft, nifi caufet unionem inter partestotius. Ergo.

j [2

Min.prob. Univerfim in omnibus effectibus tam

)10331

accidentalibus quam fubftantialibus, tam artifi-

Y

ciali-

208

DISPUTATIO IIL

y

r ftf

cialibus quam moralibus nihil dicitur caufa tei,

2l

nifi inquantum unit partes totius.

Sic in effecti-

bus naturalibus tam accidentalibus quam fübftan-

j

tialibus D. Thomas plus quam centies affirmat,

necmateriamfieri, nec formam fieri , fed tantum

us

j

fieri unionem forme cum hac materia , feu, pro-

al

utloquitur, ut forma incipiat effe in hoc fubje-

q; ?

&o.

Sic quando ignis calefacit lignum, juxta

S.Do&orem neclignum fit, nec calor, fed cali-

l/;

(

m

dum, nempe totum, inquantum calor incipit

aquirere novam exiftentiam in hoc fubje&to: &

&U IU

quando ignis incendit lignum; juxta eum nec

igneitas fit, nec materia fit, fedtotum fit, inquan-

qu

)

tum formá ignis unitur huic fübje&o. Idem ob-

fervare licet in artificialibus & moralibus, v. g.

t

01

domus ex lignis & lapidibus, fphera exre, Sa-

AT (f

cramentum ex materia & forma.

Unio enim par-

tium eft ipfa caufalitas totius.

CoNFIRMATUR.

Si actio generativain fce-

13

mina tantum terminaretur ad animam fe

1241

itivam

in embrione fine ulteriore ordine virtuali adani-

mam rationalem, nec pater necmater recte dice-

rentur generaffe hominem. Ergo etiamfi atio

generativa in B. Virgine tantum terminaretur ad

E

naturam humanam fine ulteriore ordine virtuali

ad Verbum , non re&e diceretur Mater Chrifti,

sl

wi

feu totius theandrici.

41

Maj. prob. la atio gene-

rativa non excederet facultatem bruti, & tamen

l

Yn

nemo dicet, quod brutum poflit effe Pater aut

Mater hominis.

'Textus Conciliorum & Pa«

s

PRosBATUR 3.

trum, quando loquuntur de maternitate Deipa-

l,,U

M [w?

re, infenfu obvio & naturali videntur impor-

tare

lá

DE CAUSA EFFECT. INCARNAT.

209

[-

M

tare immediatam relationem caufalitatis ad unio-

"t

nem hypoftaticam. | Ergo ea caufalitas debet ad-

Wi

mitti. nt. prob. ab indu&tione.

a

I

Concilium Epbefinum approbavit duodecim

Ht

anathematifmos Cyrilli Alex. inter quos primus

n

fic habet: Si quis mon confitetur Emanuelem oerum

u

Deum e[Je . & ob boc Santtam Virginem Deigenitri-

UM

cen; genwuit enim fecundum carnem incarnatum .Dei

hi

M

Verbum , anatbema fit.

In hoc textu ambiguum

T

vvvvv

quidem eít, an ille terminus, /ecundum carnem,

Jj

lu

feu prout in greco habetur, c«gxxeoc, referen-

4q

4

dus fit ad tó /ncarnatum , vel ad tó genuit ; quoad

fuübftantiam autem nihilominus fenfus idem eft,

M

quod.generatio, qua immediaté terminabatur ad

naturam humanam, non quieverit, fed attin-

J

gendo naturam humanam fimul habuerit refpe-

&

&um, ordinem & relationem ad ipfum fuppofi-

tum, feu Emanuelem, & Verbum, qui ordo

maitfe

non poteft effe aliusnifieffe&ivus unionis. Hinc

ffv

Photius, ubi A&a Concilii Ephefini refert, ait:

|

jb

ANeflorius ne quidem Dei fecundum | carnem . Matrem,

eCedt

que proprie & vere Verbum incarnatum. peperit, Dei-

nid

genitricem vocandam cenfuit.

Nemo autem non vi-

vute

det, hanc proprietatem locutionis contra Nefto-

gt

rianos & Mahumedanos facilius defendi, fi dica-

t Ü

tur, B. Virginem phyfice produxiffe ipfam unio-

UT

nem feu relationem ad Verbum in natura humana.

IL — Synodus V. Collat. 8. Can. 6. fic habet:

u

d

Si quis abufive & mon vere Dei Genitricem dicit fan-

&am gloriofam femper Virginem Mariam; *vel. fecun-

jot

dum relationem , ( aivacpogav ) quafi bomine puro ge-

nito, & non Verbo Deo incarnato, €9 eam, que& ex

i

d

i

ipfa efl, generationem bominis ad .Deum Verbum e-

D. dmort Tr. de Incarnatione.

O

feren-

210

DISPUTATIO— III.

yt

ferendam effe, tanquam — [mul . coexiffentem . feu. aff-

pl

i

flentem. bomini, €9 mon proprie ac were Dei Geni-

tricem ipfam confitetur , anaibema. fit.

In hoc tex-

M

u

tu, dum Concilium relatiorem generationis Virgi-

d

"!

nee non ad hominem przecife, fed ad Verbum

l:

l

incarnatum confitendam adíftruit, videtur longe

connaturalius menti Patrum fatisfieri, fi dicatur,

u

actionem generativam D. Virginis per relatio-

u1

[,fnl

nem, refpectum, feu ordinem realem phyfi-

cum refpiciendo naturam humanam in Chrifto

n f

W

Inm

fimul refpicere immediate unionem naturze hu-

mane cum Chrifto, feu Verbum ut determina-

m

tivum nature humane in eífe fubfiftens.

'Tex-

lu

ln

tus grecus fic habet: Eí mig ««rx avedoezv, ««

oiväga;n'z WuAE ysvvnOévrog, aU. EXi 2 O:2 29-

a

a

qs cagnoSiyroc, xoi Tjg &b awTzg avadpsgouévge dé

xaT &keWE TZG TE xYÜpumE "yswrcseg 6mi vov Ücóv

Ü fvaï

y

)01'

Aóyov, w6 cuvovra TQ avÜputo "ysvopówo - - -

A

&JMa p Wugieg, XoÀ WTX GrÜctuv ÜtoTOXO» GTIV

DT

m

óMoMoyé - - avaÜsua &gto.

Deus

,

U

Ó

III. S. Jgnatius in Epift. ad Ephefios.

Jefus Chriftus unus eft, factus & non factus, &

b

ex Maria & ex Deo.

Ergo ficut aCtio generati-

T

va Dei refertur immediate ad totum fuppofitum,

z

quod fieri nequit, nifi formaliffime referatur ad

unionem hypoftaticam immediate, ita etiam actio

L.

hu|

generativa D. Virginis immediate refertur ad fup-

A d

n

pofitum, ac coníequenter formaliffime ad unio-

ls

nem.

là

IV. Dionyfius Alexandrinus : . Verbum caro fa-

vrefp

il

&um efl, mon divifiun in carnem & Verbum, tan-

Wlmon en

quam

/

DE CAUSA EFEECT. INCARNAT, 2II

quam in bowine babitet Deus. —Hoc emim eft vitare

generationem.

Siquidem jam olim babitabat in iis,

in quibus plures imvente [unt matres.

Sed una fola

virgo , füia vite, genuit vivens Verbum €9 fubfi-

lg

ens.

V. S. 4Zhtbanafus in l. de adventu Chrifti:

i

ET

| D]

wi exiflit ante fecula Deus , bomo apparuit genitus

ls

ex Maria Virgine & Spiritu Santto. - -

Deus de-

n

erevit novum opus ex ulero virgineo excitare fibi na-

n

turali generatione.

In textibus equiparatur actio

It

B. Virginis cum actioneSpiritus Sancti, quz fine

dubio fertur ad unionem & totum füuppofitum.,

a u

Similiter novi operis excitatio, quod eft fuppo-

t t

fitum, adícribitur naturali generationi.

Ergo

1

hec habuit ordinem feu telationem caufalitatis

R

ad novum hoc opus ftxbüi'cens? in effe fubfiften-

tiz fpectatum.

i

7/)

VE

Cyrillus Sferofol. Catechefi ro. Crede ;

ipfum Dei unigenitum filium. ex virgine iterum . e[fe

genitum,

Et Catech. 4. Crede, bunc unigenitum

qun

Dei füium ex' Santta Virgine ac Spiritu. Santto. effe

genitum. Hic generatio immediate refertur ad

totum füppofitum, & tribuitur duabus partiali-

.T

fa.

bus caufis.

VIL Gregorius INazianz. Epift. 1. ad Cledo-

g

p

nium: Si quis formatum bominem fuiffe, . Deumque

j

bt

poflea fübi[Je dicat, dammatione dignus effl. — Hoc

&i

enim mon .Dei generatio efl, [ed fuga generationis.

UE

Ab hac damnatione fine dubio longius recedunt

& certius, qui dicunt, a&tionem generationis

d

Marianz realiter ac phyfice non pro füotermino

refpexiffe przcife naturam humanam, fed etiam

T

unionem nature humane cum Verbo.

V "i D)

Q 3

VIIL

212

DISPUTATIO

IIL

y

"

VIII.

Jrulius Firmicus de errore profanarum

Mm

religionum c.26. Maria Virgo Deum concipit ut

(

bgmzanum genus per bominem pariter & Dewun equata

m

Jücietatis comparatione conjuntium ad immortalitatis

Iu

j

imperium percoeniret.

Hic conjun&io focietatis in-

V

ter naturam humanam & divinam equa pariatio-

j

ne adícribitur homini, nempe D. Virgini &Deo.

J

IX. S. Zmbrofius Epift. 82.. .Per bominem (vi-

rum) 6 mulierem caro ejetta e de paradifo; per

virginem jun&a eft Dec. — Et in l. deIncarnat. c. 5.

iNon alter ex Patre, alter ex Virgine; fed idem ali-

i ex Patre, aliter ex Vrgine.

Generatio Genera-

tioni non prejudicat.

Hicunitio adfcribitur B. Vir-

gini, & tam Patris quam Virginis generatio ad

eundem a&ionis generative terminum immedia-

T

tum refertur.

Alteritas enim actionis non dicit

hhy

alium aCtionis terminum, fed alium modum &

irog

aliud fubjectum.

X. .Maxentius in Dialogo primo introducit

"

Neftorianum quendam hzreticum ficloquentem:

aun

TTbeodoxon .B. Virgimem confüeri mec ego refugio;

non iamen quod Deum, [eéd quia bominem genuerit

JDeo. unitum , idcirco confiteor eam tbeodoxon.

Re-

fpondet Catholicus: S mon Deum fed bominem .Deo

unitum genuit Santa Virgo Maria, ef? fme dubio

W

juxta te anibropodoxos, boc e[f, bominis genitrix, mon

theodoxos. —Quo ergo wodo tbeodoxon eandem Virgi-

nem profiteris, quam mon Deum, ed bomimem ian-

iummodo predicas genui[[e ? Reponit Neftorianus:

Unitione fatum efl, ut is, qui ex ea natus eft, Deus

TR

appelletur , propter IDeum videlicet, cui wuniri, unam-

1]

que cum eo dignitatem & autboritatem babere meruit.

1]

Ab hac Neftorianorum verfutia longe melius fe

Wt

expe-

DE CAUSA EFFECT.

INCARNAT.

013

(

expediunt, & apertius recedunt

qui afferunt

U

ur

^

aGtionis generative in D. Virgine immediatum ac

M

(j

formalem terminum non fuiffe precife naturam

humanam, fed hujus unionem hypoftaticam cum

hl

Verbo.

J

XI

Oyrillus Alex. l. i. contra Neftorium:

Bob

T

Füngitur infans in utero, [ed quamdiu mondum for-

matus efl, animam mon babet

t ubi figuram &

peciem. accipit , animatur à Deo

Quemadmodum er-

404

go mulier corpus quidem gignit, Deus autem animam

TT

li

infundit

neque dici potefhl mulier anime genitrix,

j

i

I

ll

quod animatum genuerit, [éd potius dicenda erit bo-

wünis genürix; ita B. Virgo, etfi bomimem peperit,

Wüp

tranfeunte una. cum ille Dei Verbo, ut. INeflorius. Lo-

quitur, mon propter boc Dei Genitrix appellari po[fet.

Iu

In hoc textu S. Cyrillus inftituendo paritatem in-

Qdl

ter generationem hominis & generationem Dei

fatis clare infinuat, ficut a&tio generativa virtua-

d

liter in embrione perfeverans ordinatur ad unio-

j

nem corporis cum anima, ita generationem B

j

Virginis terminari ad unionem nature humanz

g

cum Verbo, non contranfeunte, fed fubfiften-

Idem ma-

tiam tribuente in unitatem fuppofiti.

1

J

gis explicat in Epi/Zola ad Monacbos , : ubi fic fcribit :

W

Etfi mulieres monnifi terrenorum fint corporum ma-

J

&res ,. nibilominus cum totum animal pepererint , ex ani-

m li

ma €9 corpore compof tum, mon [olam ejus pariem

j4)

peperiffe dicuntur.

INec aliquis dixerit, o.g. Elifa-

n

betbam. .Matrem yocmms, e[Je carmpamm non autemn

j

viviparam, [&u animaparam , c'aguoróxoy , xuxoro-

"

zt0y.

Peperit enim animatum Baptiflam, ac f tan-

n

quam unum aliquid ex ambobus bominem , anima i-

14

delicei ac corpore.

Jule omnino («iSvov) fattum

P

3

ejje

T

214

DISPUTATIO

III,

e[fe fatemur etiam in Emanuelis generatione - - me-

; nl

ce[fario profitendum , illum ex. muliere fecundum car-

as

i

nem e[fe genitum , quemadnmdum &^ bominis anima

r

cum jproprio corpore gignitur.

XII.

l

"Inonymus apud. Eutbimium in calce tit. 7.

Panopl. Deum inbumanatum, 6 JDeum carne pa[-

h

&

Jum dicimus : dioinitatem autem . inbumanatam — aut

carne pa[[am mon dicimus , fi proprie loquimur ; nam

j

f

(f

Virgo Deum quidem genuit; divinitatem vero mon

T(a

genuit; féd dioinitatis bypoflafmm flam incarnatam,

W

que efl fiius.

FEtenim gigni mature mon efb, fed

[

......

M

bypoftafis.

Hic textus omnium clariffimus eft;

P

li

oftendit enim , actionem generativam non ter-

LA N

Vi

minari ad naturam , fed ad hypoftafin feu unio-

nem hypoftaticam, vel, ut in aliis compofitis

gii

t

contingit, fubfiftentialem.

XIII.

Hefycbius Hom. 2. de Deipara. Eam vo-

AUL

m

cat. inftrumentum Incarnationis.

Infirumentum . auten

LI

ü

ab agente principali preter. atbionem infirumento pro-

jriam babet realem motionem ac ordinem ad totum,

quod intenditur ab agente principali.

XIV. S. Bernardus Hom. 4. fuper, Miffus eff,

[

docet, B.Virginem fuiffe illam mulierem , que be-

ne fermentawit tria fata Evangelia , quia carnem

anime , ég divinitati conjunxit.

Ergo ejus attio ge-

getlr

EAUN

nerativa ejfecit etiam. unionem. cum Verbo, ficut. effe-

N

eit unionem carmis cum anima.

Solvuntur Objectiones.

OB]ICITUR rI.

D. Thomas 3. p. q. 31. a. 5.

eh

)l

C. docet: Quod B. Virgo fé non babuerit aitive ad

«NW

l n

conceptionem natur& bumana in Cbriftos fed quod pre-

eije

]

DE CAUSA EFF'ECT. INCARNAT. 215

.

cife n1ini/2mverit materiam , ex quar Deus . formavit

Ergo wulto wminus. fe.babuit per wmo-

corpus Chrifhi.

UT

1

dum caufe a&tioe velate ad. unionem mature bumane

cum Verbo.

ldbl

RzsPoNDEo dift. S. T'bomas docet, quod

J

B. Virgo fe non habuerit in conceptione Chrifti

a&ive foecundando & in matricem transvehendo

Va

od

materiam generationi idoneam.c. preparando &

*emw

ordinando materiam ad generationem. n.

D.

! fj

"Thomas non negat, quod ipfa natura in matri-

bus praeparet materiam proximam generationi

ilin:

idoneam, & quod ipfa natura eam materiam or-

(

dinet ad generationem, quod fine actione natu-

il

D]

rali matrum fieri nequit.

Solum autem docet,

fs

u

quod femen muliebre fe folo non habeat fufficien-

tem virtutem fecundandi materiam generationi

; ]i

idoneam, eamque transferendiin matricem. .Et

Áu &

quamvis nondum illis cemporibus agnoverit, il-

n h

lam materiam proximam generationi idoneam

i (ut

confiftere in ovulis, que continentur in ovariis

mulierum, prout apud modernos Anatomicos

Mf

certum eft, fed exiftimaveritmore veterum, eam

materiam proximam confiftere in fanguine fpecia-

» u

ii m

liter digefto, in ordine tamen ad prfentem quae-

m

ftionem perinde eít, quia faltem agnovit in ma-

tribus virtutem generativam preparatoriam ma-

T

terie, & ordinem activum plafticum huic mate-

riz impreffum quamvis infüfficientem & imperfe-

&um, nifi fecundetur per fpiritus vitales feminis

virilis.

Huncreveraeffe fenfum D. T'homne patet

ex ipfo textu l. cc. Dicendum , inquit, quodin con-

M

j

ceptione Chrifli fuit facundum — conditionem. nature,

jri

Iv

quod eft matus ex femina, fed fupra conditionem na-

4

U.

j

216

DISPUTATIO TIII.

ture, quod efl natus ex Virgine.

Habet autem boc

ulamt

naturalis conditio, quod in generatione animalis fe.

Dan

müna ateriam müniflret, ex parte autem maris fi

rincipium atioum in generatione, ficut probat Phi-

u

lofopbus. —Fomina autem , que ex mare concipit , non

pb

eft virgos C? ideo ad fupernaturalem modum genera-

tonmis Chrifli pertinet, quod a&tioum principium in

yl

generatione illa fuerit «irtus fupernaturalis : divina.

Lt

Sed ad naturalem ejus modum . pertinet , quod ejus

f

l

materia, de qua corpus ejus conceptum e[fl, fit con-

,

formis materie, quam alie femine fübminiflrant ad

( N

conceptionem — prolis.

Hec autem materia fecundum

wa( ]

M

Philofophum efi fanguis muulieris non quicunque, féd

M

perdutus ad quandam ampliorem dige[lionem per vir-

tuiem generativam atris, ut fi materia apta ad con-

li

ceptum. — Et ideo ex tali materia fuit corpus. Cbrifti

fj

conceptum. lta S. Thomas. Ex his ergo patet,

falfum effe, quod B. Virgo non cooperata fit ad

iurmä

li

conceptionem Chrifti active per virtutem gene-

[

rativam difponendo materiam, eique imprimen-

l

do ordinemad prolem concipiendam. — Caterum,

quandonam illa materia compleatur in fua ultima

Cen-

difpofitione per matrem, eftalia quzítio.

]i

feo, in fua ultima difpofitione poni in ipfa con-

D'

i

ceptione, miniítrante matre fpiritus maternos

ovulo, per activum principium excitato, foeecun-

P.

il

dato, & in uterum translato ex ovario.

Y

l

OBJICITUR 2.

Unio hypoftatica eft infi-

i

À

!

nite perfe&tionis ex parte alterius unius termini,

t

d

quem ne&it. Ergo non poteft produci à pura

creatura.

l

2

W

Si daretur in B. Virgine quedam fuperna-

mm

turalis virtus unitiva V erbiad naturam humanam,

W

illa

4

l

DE CAUSA EFFECT. INCARNAT.

217

Vaþnx!s

illa virtusunitiva haberet poteftatem füper ipfum

!

U v

Deum.

Sed hoc implicat.

Ergo.

3

Nulla eft proportio inter puram creatu-

Jïpy

[/"

L]

/3 !

ram & perfonalitatem Verbi.

Ergo non poteft

dari activitas creata ad uniendum V erbum.

»

4

Non datur fübje&tum, in quod B. Virgo

ATU

poffit operari ad producendam unionem hypofta-

