» unctionem , qui eft Spiritus.

»

3. S. AMBRO-

ii

$1Us]1. r. de Spiritu SanGo c. 3.

,Si Chriftum

Dd

» dicas, & Deum Patrem, à quo un&us eft Fi-

t

»lius, & ipfum, qui un&us eft Filium, & Spiri-

Ki]r

» tum, quo unéctus eft, defignafti. ,

4. NovA-

Ad,

TIANUS explicans illum locum lIfaie rr.

Re-

g

quiefcet fuper eum Spiritus Domini , . 3. de Trin.

g

C. 29. ait: ,Spiritus habitat in folo Chrifto ple-

aj

»nus & totus, necin aliqua menfura aut portio-

li

»ne mutilatus, fed cum tota fua redundantia cu-

ag

»mulate diftributus & miffus, ut ex illo deliba-

»tionem quandam gratiarum csteri confequi pof-

» ünt , totius Sanécti Spiritus in Chrifto fonte re-

»Inanente, ut ex illo donorum atque operum

Iy

D

» Ven? ducerentur, Spiritu Sancto ii Chrifto af-

rf

» fluenter habitante. ,

s. Huco ETrERIANUS

af

J

in Difp. de Spiritu SanGo.

»9i in animabus ho-

A. d

»Iminum Spiritus San&us habitare pollicetur,

»nulto magis in Chrifti anima idem Spiritus ha-

A AR

Tua

»bitavit. "Un&us eft autem Chriftus ( Spiritu )

Am

» non ut Deus, fed ut homo.

Nequaquam enim

Wt

»,ut Dei Filius, ungitur , fed caro Chrifti vera

In

» un&ione uncta eft adventu Spiritus San&i in

H?d

Ormy (

» ipfa Filii hominis conceptione; & pre partici-

Efgo r

i

»pibus. lllis enim , ut capere poterant , parti-

J

o tri-

N

,,cular-is quaedam Spiritus San&i emanati

ii

»buta

u

DE LIBERT. ET SCIENT. CHRISTI. 333

M

t

, buta eft.,, 6. S. AucusTINUS, Seu quifquis

"d

eft author Quaftionum in N. T. reddens ratio-

i

s qe

nem, cur in Baptifmo Chrifti fuper ejus Caput

Spiritus San&us in fpecie columbz apparuerit,

rdln*

Iu

ait: ,Qui credentibus Spiritum San&um à Deo

» dari promittebat , debuit illud in femetipfo vi-

ltl

N

» fibiliter demonftrare, quo comperto credentes

» invifibiliter fe poffe Spiritum San&tum habere

J Q

» fperarent.

Salvator, cum de Spiritu Sancto

s d

» nafceretur, purificatum corpus habuit. Untio

y

& N

, enim carni ejus fpiritaliter in utero Virginis da-

£

Af

JIAS.

qeceft:,

Plures ejufmodi textus videri poffunt

in Petavio l. rr. c. 8. Ex omnibus autem patet,

em

quod Spiritus San&us habuerit quandam fpecia-

lem applicationem perpetuam feu unionem acci-

razm;&'

dentalem ad animam Chrifti, quc unio à me vo-

T

)

catur gratia habitualis.

ilb deh

féupo

Solvuntur Objectiones.

Vüntte

p gt

OnsjJtrcrrUn r. Cona 1. Conclu.. Humani-

(rlh

tas Chrifti per charitatem increatam Verbi erga

TERTN

Patrem non denominatur formaliter amans Pa-

ii

trem ; aut potens amare Patrem.

Ergo etiam

| polïicev:

per fanctitatem increatam Verbi non redditur

Humanitas Chrifti

Spiritmlä

formaliter fanéta. 7fnt. prob.

y (

per intelle&um increatum Verbi non redditur

m

formaliter intellipens , aut potens intelligere.

(s

Ergo à pari.

2. . Reliqui homines fanctihicantur

formaliter per gratiam fanctificantem creatam.

s

kqu?

Ergo etiam humanitas Chrifti. Znt. patet ex illo

'Trid. Seff. 6. c. 2. ubi dicitur: OUnica formalis cau-

w

a

fa. juftificationis noftre eft. juflitia Dei , non. qua ipfe

]

p

juftus

Ó

334

DISPUTATIO IV.

juftus eft , fed qua mos juflos facit. C. brob. — Unius

n

randü

effe&tus formalis non poteft efTe caufa, nifi uni-

ca caufa formalis ejufdem rationis.

Sic enim

Ov

nihil poteft effe album , calidum, &c. nifi per

u

id, quod eft in eodem genere albedinis vel calo-

^

i.

ris.

3. San&itas increata Verbi non eft forma

m

informativa naturz humans.

Ergo non poteft

arif

illam denominare per modum formz inherentis

ma

fubje&o.

m

REe£sSPONDEO.

D ü

Ad 1. c. a. n. c. & p. Difparitas eft ; quia

Eu

[

l

amor & potentia amandi dicit a&um vitalem ,

g

qua , cum importent motum ab intrinfeco ; non

n

&

poffunt fuppleri ab extrinfeco. — Econtra Sandi-

Y^

tas tantüm dicit puritatem À defe&tu , & facratio-

nern, que poffunt venire à prohibente defe&um,

At YO

àte]

feu removente potentiam defeGbilitatis.

Ad 3. c.a. n. c. ad prob. dift. Unius effectus

Min

uI

formalis fpecie infima ejufdem eft unica caufa

formális c. effe&us fpecie infima diverfi n. San-

n

&itas Chrifti & fan&itas aliorum hominum non

LT

-

l

conveniunt fpecie faltem fpecie infima.

D

4d 3. dift. Non eft forma informativa

M

quoad eíffe forme informátive imperfe&um c.

i

quoad effe formz informativs perfectum n. Sic-

»M,e

P

ut Deus affumit omnes perfe&iones:nature hu-

L mh.

manz , quin affumat ejus imperfeQiones; ita et-

t

iam Sanétitas Verbi recipit rationem formsz in-

g

formative quoad ejus effe perfectum, videlicet

d nj

in quantum omnis forma eít perfe&tiva fui fub-

Wfbl !

je&i denominationis; etiamfi non affumat im-

*

perfe&ioneni forme informative create , nempe

epeti-

U

DE LIBERT. ET SCIENT. CHRISTI. 335

"i

dependentiam à fübje&o in exiftendo & confer-

!

vando.

u

u

M

L

lw

. OsngrcrTUR 2.. Si fan&titas increata Verbi

]

Aj

uniretur phyficé alicui nature irrationali , v. gr.

plante, non tamen eam fànctificaret formaliter.

lttiie

Wt

Ergo nec fanétificat formaliter humanitatem

Te]s

Chrifti. C. prob. datur equalis in utraque ad for-

mam increatam de fe infinitam improportio.

2. A&io creativa , qua Verbum aliquid creat,

non denominat humanitatem Chrifti creantem,

etiamfi per potentiam obedientialem creatura fit

DT

1 Ut

capax potentic creativa.

Ergo idem dicendum

NT

de fanctitate V erbi.

3. Etiamfi volitio & intel-

A

le&io Verbi fit realiter identificata cum Verbo,

ial

non tamen reddit illam formaliter intelligentem

fe d

aut volentem.

Ergo idem dicendum de fan&ti-

7

tate Verbi.

4. Etiamfi fapientia , mifericordia , &

juftitia increata realiter identificentur cum Ver-

uefettn

i d

bo, non tamen humanitas Chrifti formaliter de-

nominatur fapiens, mifericors, jufta &c. per fa-

d st

pientiam , mifericordiam, aut juítitiam increa-

minüt

tam.

Ergo idem dicendum de fan&itate Verbi,

"

5. Humanitas Chrifti non denominatur formali-

iforeit

ter omnipotens per omnipotentiam increatam

i

Verbi , etiamfi omnipotentia non dicat actionem

dunt *

vitalem aut connexionem effentialem cum actio-

ne vitali.

Sl r

Ergo idem dicendum de fan&itate

s

Verbi.

6. Si humanitas Chrifti redderetur for-

3 W

maliter fancta per fanctitatem Verbi, deberet et-

um, Wdü'

iam reddi formaliter zterna per seternitatem

ædva 11'14'

Verbi vel immenía, Sed hoc non poteft dici.

Q RW

Ergo.

cïeatz*

P

L

RE-

)

336

D'SPO TATIO IV.

Ái

RrzsPoNDEO tr a.n.c. & p. Difparitas eft

At

quia planta caret ipfo genere fanctitatis in fuis

Q5 (

actionibus & potentiis; ubi autem deficit genus,

Y

fpecies locum habere non poteft. —Dixitr. quia

r jIK

licet plante non poffit communicari fanétitas

quoad effectum puritatis à defectu morali, poffet

1a f

vf

tamen communicari quoad effe&tum faàcratio-

Aff

nis,

uef

44d 2. Nego fuppofitum, quod creatura fit

m 1

capax potentie vel a&ionis creative etiam per

M

potentiam obedientialem.

Buj

d 3.c.a. n.c. Volitiones enim & intelle-

TM

&iones funt actiones vitales, qua effentialiter in

k

fuo conceptu formali funt ab intrinfeco.

Üy

24d. 4:.0;:34n. C

Sapientia enim , mifericor-

DI

fa d

dia,& juftitia dicunt actionem vitalem in Deo,que

non fieri poteft vitalis in homine. Econtra fancti-

fiiz

tas dicit remotionem feu exclufionem omnis de-

UI

fe&us moralis, que exclufio fieri poteft in hu-

LT

mana potentia per receptionem forme effentiali-

iits

ter exclufive omnium defectuum poflibilium.

ij

Ti

44d $. c. a. n. c. & p. Difparitas eft, quia o-

mnipotentia dicit etiam potentiam creandi , cujus

2

creatura capax non eít; quia tota activitas crea-

s

*w|

ture confiftit in ordine unius ad alterum , non

u

veró in precontinentia perfectionum eminentia-

Rn

Ordo autem inter

ïä.

:

li, qualis datur in Deo

creaturam , & non ens feu nihilum effe non po-

pamtpzm

li.

teft. Quod fi hzec refponfio alicui non placet,

poterit admitti , quod natura humana in Chrifto

( i I

reddatur formaliter omnipotens per unionem

æ!l[em)

ia

hypoftaticam ad omnipotentiam V erbi.

d 6

l

DE LIBERT. ET SCIENT. CHRISTI. 337

"

ZAd 6.n. Maj. Ratio difparitatis eft , quia hi

d

U

[/*

nb |

termini in fubje&o corporeo quale eft humani-

5&&

tas Chrifti, dicerent aCtualem extenfionem infi-

li

Ml

ls

h

nitam quoad differentias locorum & temporum,

qualis ne quidem in Deo eft poffibilis.

In ente

hn

autem fpirituali dicunt neceffitatem effentialem

U

intrinfecam ad conpraefentiam & cooperationem

in omni ente creato, ubicunque fit & quando-

cunque fit.

Hinc, fi concedatur, naturam hu-

If

t dit;

manam in Chrifto reddi formaliter omnipoten-

tem per omnipotentiam Verbi, in przfato fenfu

quadam immenfitas, quz& non habetur per ubica-

a&mm

!

tionem, fed per operationem, nature humane

t

in Chrifto concedenda foret.

l

I. Hu-

O BJ1c1TUR 3. Contra 2. Concluf.

n t

manitas Chrifti füfficienter fuit fanétificata per

ii

fanctitatem increatam. Ergo füuperflua eft fan-

Wnala

€titas creata,

2. SanGitas increata eminenter

Ti

continet creatam.

Ergo ubi eft illa, hzc redun-

d

dat.

3. Sanctitas Verbi eft infinita.

Ergo per

s d

fe folam explet totam capacitatem naturz huma-

fijius

ne in Chrifto.

4. In Chrifto non dabatur habi-

du

tus Fidei, Spei, & Penitentiz, quia fuiffetotio-

fus.

Ergo idem dicendum de habitu fan&ita-

i,

tis creata.

füvitst

5. Si Chriftus habuiffet gratiam ha-

[reron J

bitualem creatam eífet fimul Deus per effentiam,

& per participationem , fed hoc non poteft dici.

nux

j atiai

Ergo. JMaj. prob. gratia fanCtificans eft quzedam

participatio naturz divine, juxtaillud D. Petri 2.

i Y

Epift. 1. v. 4.. Ut efficiamur divine confortes nature.

j

6. Si humanitas Chrifti habuiffet gratiam fanctifi-

1

cantem , fequeretur, quod Chriftus ut homo

r

fuiffet Filius adoptivus Dei. Sed hoc non po-

d ï ^ D. zdmort Tr. de Incarnatione.

teft

338

,DISPUTATIO

I 'V1.

yu

teft dici. Min. patet, quia lioc fuit damnatum in

n

Concilio Francofurtenfi anno 749. Contra Eli-

i

pandum Toletanum , & Felicem Urgellitanum

h

n

li

Epifcopos. Maj prob. Primarius effe&us gratie

"

1

fan&ificantis eft, reddere hominem Filium ado-

J

ptivum Dei.

7- Si daretur gratia creata in Chri-

"

tit

fto , fequeretur, quod illa fuiffet finita. Sed

m

hoc non poteft dici. Ergo. Maj. patet, quia nul-

p

la creatura eft infinita. Min. prob. fi hec gratia

, pl

fuiffet finita, fequeretur , quod poffet adequari

meritis pure creaturg , item , quod Chriftus aliis

yeba

ypina]

hominibus meritus fuiffet majorem gratiam,

quio

quàm ipfe habuit, & quod gratia Chrifti potuiffet

augeri: Sed hec omnia non poffünt dici. Ergo.

, pen

p

Min. prob. Prima & fecunda fequela eft per fe

abfurda; tertia autem eft contra D. 'Thomam 3.

, qu

Vntint

q. 7. à. 12. Ubi àit: "Dicendum, quod aliquam

» formam non poffe augeri contingit dupliciter.

R;.w

»Uno modo ex parte ipfius fubjecti, quando

IN

Mi

» fübje&tum attingit ad ultimum gradum in parti-

» cipatione illius formz fecundüm füum modum,

t

» ficut fi dicatur, quod aer non poteft crefcere

titty

a MBE

» in caliditate, quando pertingit ad ultimum gra-

h;

, dum caloris , qui poteft falvari in natura aeris,

IT

jl

u

»licet poffit effe major calor in rerum natura,

»quàm eft calor ignis.

Ex parte autem forme

UT e

U

»excluditur poflibilitas augmenti , quando ali-

1H]rHl

"

t

»quod fubjectum attingit ad ultimam perfectio-

s

»nem , quam poteft talis forma habere in natu-

V0l n

!

J

»Ià; ficutfi dicamus; quod calor ignis non po-

i

» teft augeri, quia non poteft effe perfeGtior gra-

ls;

» dus caloris , quam ille, ad quem pertingit ignis.

mæ] [

» Sicut autem aliarum formarum eft ex divina fa-

Fs "

pientia

x;fu;le

hh

/

DE LIBERT. ET SCIENT. CHRISTI. 339

n

s

» pientia determinata propria menfura,

P uic:

ita & gra-

t

Menfura autem unicuique for

mz przfi-

Q

»gitur per comparationem ad fuum fi

nem. Finis

tli;

,autem gratie eft unio creaturz rationalis ad

Mi

» Deum.

Non poteft autem effe nec i

ntelligi

»Ima3jor unio creature rationalis ad

Deum,

MM

i

CT

b

» quàm que eftin perfona. Et ideo gratia Chri-

[ltty

» fti pertingit ad fummam menfüram gratiz. Sic

B

»igitur manifeftum eft, quod gratia Chrifti non

lrltya

»Dpoteft augeri ex parte ipfius gratie ; fed nec

» €tiam ex parte fübjecti, quia Chriftus fecundüm

| t

liyni

» quod homo à primo inftanti fug conceptionis

iil

»fuit plenus comprehenfor.

Unde in eo non

» potuit effe gratic augmentum, ficut nec in bea-

ld

Thona

» Li$ , quorum gratia au

geri non poteft, eo quod

» funt in termino.

I

RESsPONDEO

dl

, QUDÀ

"d 1. dift. Fuit fufficienter fan&ificata fuffi-

cientia neceffitatis c. fufficientia congruentiz. n.

w

mnott

Sic fuficeret fola omnipotentia divina ad produ-

t od

cendos omnes effe&us in mundo fine caufis fe-

cundis, & fine difpofitionibus previis. Sedcum

m

v a

deceat Deum operari fápienter ac ordinaté in nu-

mero, pondere, & menfura, etiam decet, ut

um n

fanétitas increata in operationes Chrifti fan&tas

ytenit

non influat, nifi quoad fpecificationem actuum

qui

determinetur à difpofitionibus caufie fec

fi;»

undae,

m p

confiftentibus in gratia habituali infufa,

jperet!

d 9. C. a. dift. 1.

Nifi caufam immediatam

jpnit

fecundam difpofitivam exigat ordo fapientize di.

gerfe&"!

vine, omnibus effe&ibus preordinantis caufas

ipeït'm;*-f

fecundas ac difpofitiones congruas c. fecus n.

d eïfl

»

Senfüs refponfionis patet ex dictis,

Y2

s.

IV.

jl

340

DISPUTATIO

p 3. dift. Eft infinita in genere caufz pri-

$

me potentis agere fine difpofitione caufarum

m

n

fecundarum c. in genere caufze ordinatze volen-

tis agere fine tali difpofitione caufarum fecunda-

z

rumn. In creatura non folüm datur capacitas

fÍcil

d

ad recipiendam actionem feu caufalitatem caufze

prime ad effe&us, fed etiam datur capacitas ad

jisho

recipiendam eam caufalitatem ordinaté juxta di-

im;

fpofitiones congruentes ordinationi divinz fa-

Theot

at

pientiz.

Ad 4. tr. a, n. c. & p. Difparitas eft, quia ha-

udni

bitualis gratia in Chrifto non eft otiofa.

De-

ETl

g

terminat enim Sanétitatem increatam quoad fpe-

cificationem actuum , & facit, ut Sanctitas in-

tit

creata influat in operationes fanctas ordinaté ac

g

Tf 0

fapienter.

D 1x1 tr. de his enim dictum eft fuo

loco.

AU

nf

"Ad s. n. Maj. Gratia enim habitualis in Chri-

fto difpofitiva ac fpecificativa ad operationes

r

fan&as non ordinatur ad merendum fibi ipfi par-

iij

& j

ticipitionem naturz divine, fed ad merendum

eam participationem aliis hominibus.

u

-4d 6. n. Maj. Quia gratia habitualis in Chri-

&il

fto non ordinatur ad merendam vel obtinendam

PFIT

adoptionem propriam utpote impofibilem , cum

MT

adoptio prefupponat diftinctionem perfonarum

L

ac fuppofitorum inter adoptantem & adopta-

tum; fed ordinatus ad promerendam eam ado-

d

ptionem aliis hominibus, atque ad promerendam

'( Ínt

fuam gloriam ac hereditatem accidentalem, v. g.

i jj

corporis, & Ecclefiam Sponfam.

"i

Ad 7. Maj. n. Min. prob. dift. Potuiffet ade-

WW&

quari à gratia aliorum hominum, & /uperari, & au-

geri,

DE LIBER T. ET SCIENT. CHRISTI. 341

d

r

geri, quoad effe materiale hujus gratie , & quoad

confiderationem phyficam. tr. quoad effe forma-

TE

l

le hujus gratie, & quoad confiderationem Theo-

: (E(Un

logicam. n. gratia habitualis in Chrifto fumitur

h

b

["V

i

formaliter , in quantum dignificatur ab infinita

? w

fan&titate Verbi ad merendam in actu primo infi-

(

nitis hominibus remifionem peccatorum ex con-

d

digno ; & fic etiam fpectatur in confideratione

d

Si veró confideretur tanitüm enti-

"heologica.

tativé, inquantum prafcinditur à dignificatione,

ff,q i

li

qua dignificatur ab infinita fanctitate Verbi, & à

i. [

fine omnium effectuum , ad quos à Deo efficaci-

qudiy

ter in hac providentia ordinatur gratia Chrifto

Wi

collata, fic ifta gratia poffet augeri, adequari &

Ti

füperari ab alia gratia poffibili, v. g. fi Deus vo-

n di

luiffet condere plures mundos , & ad omnium

eorum redemptionem ordinare actu operationes

fiuim Q

Chrifti.

Idem contingeret , fi voluiffet etiam

mereri aut mori pro redemptione Angelorum.

at

ayr

ANeque aliud probat textus D. Tbome, ut patet confi-

g

deranti.

Solum enim loquitur de impofflibilita-

te augmenti formalis ex fuppofitione termini li-

luaüsincï

bero decreto divino praftituti.

Id l. cc. Infi-

nuat ad 1. ubi ait: , Dicendum, quod fi loquamur de

L obtnet

jbl

quantitatibus matbematicis , cuilibet finitee quantitati po-

tefl fieri additio; quia ex parte quantitatis fimite , non

j p

Si veró loquamur

nüs

eft aliquid, quod repugnet additioni.

hm &il

de quantitate naturali, fic poteft e[Je repugnantia ex par-

te forme , cui debetur determinata quantitas , ficut. €9

n

alia accideniia determinata.

j

Unde Pbilofophus l. 2.. de

anima dicit, quod emnium natura. con[lantium eft. termi-

vus C9 ratio magnitudinis €$ augmenti.

Et inde eft,

4

quod quantitati totius celi non pote[t fieri additio.

uf

AX d

D1iczes

342

DIS—PUTATIO IV,

j

Driczs. Ex his faltem fequitur, quod gratia

g

Chrifi potuert augeri quoad ejus effe mate-

um

riale.

ii

RzsPoNpDEo dift. Sequitur, quod potuerit

mfi'ä

augeri quoad effe materiale, fi Deus ita voluif-

j

fet c. fi non ita voluit n. D. 'Thomas cenfet,

ünm

quod ea dona , quz funt effe&us folius Dei, fta-

[ ibe

tim ab initio conferantur in fuo effe perfe&o.

mv

Et hinc docet l. cc. ad 3., in Chrifto non fuiffe

I d

auctos ipfos habitus fapientiz & gratiz, fed tan-

tmfitt

tüm effectus fuiffe auctos.

Dicendum , inquit,

nf

quod in fapientia & gratia aliquis poteft proficere dupli-

citer.

Uno modo fecundum ipfos babitus fapientie 6

grati augmentatos 5 & fic Chriflus in eis non proficie-

bat. — Zllio modo fécundium. effe&tus , inquantum Jcilicet

(nith

aliquis fapientiora & vi&tuofiora opera facit ; &5 fic

Chrifius proficiebat, fapientia &^ gratia,, ficut in etate.

Ita S. Thomas. Verüm, cum Deus non folüm

J

in ordine natur&, fed etiam in ordine gratiz

at

quoad fpecificationem effe&uum agere foleat ut

*

]i

iU

!

difpofitivé determinatus

à caufis fecundis, &

Bu

!

ipfemet S. Do&or fateatur, Chriftum füuccefivé

1

h

vittuofiora opera feciffe , quz& connaturaliter funt di-

1j

n

fpofitio ad majorem gratiam ;. ac przterea prima-

")&ü'l

rium motivum admittendi gratiam habitualem

NU

n

virtutum in Chrifto fit ordo divine fapientiz,

Jru

lq l

T i

quo fingulis effeCtibus praparatur caufa fecunda

L

d

juxta difpofitiones potentiarum previas, vide-

l] y N

tur, principis his & ]uminibus generalibus

g fnow

D. Thome longé conformius, fi etiam in gratia

habituali quoad ejufdem materiale juxta incre-

Eul ?

lit ü

mentum materiale virtuofiorum operum admittatur

lu

incrementum.' Sic enim magis falvatur analogia

n

cum

dl 1

J

DELIBERT. ET SCIENT. CHRISTI. 343

ür,q "

SEUN

cum incremento fapientie quoad habitum acqui-

fitum , quod queftione precedente admittendum

T.

effe oftendi, & fervatur major proprietas verbo-

rum Evangelifte ; dum afferit, Jefum profeciffe

)M

Oþr

UT

Jüpientia & gratia coram Deo &2 bominibus ; ficque

Jj

etiam magis exprimitur illud Apoftoli ad Hebr. 2.

v. 17. Debuit per omnia fratribus fimilari , ita ipfo-

Á n

010f

[

met volente, & Verbo fua hypoftafi actiones o-

mnes ac difpofitiones Deo viriles etiain gratia-

2, llt

1, ii

rum fuccefivé ordinatim juxta congruentias cau-

u

farum fpecificantium eyolvente.

Wailt

V

MVCN

.QUAESTIO V.

Mx

L

Uirum a&tiones Cbrifti fuerint oaloris meritorii

/M'v";';'

fümpliciter infmniti ?

fnt i

D0n o

OTANDUM I. '"Queftionem eodem modo

I at

infituti folere de fatisfactionibus Chrifti,

elet u

an fuerint valoris fimpliciter infiniti in genere fa-

uxis,

tisfattorio; quo modo hic inftituitur quzeftio, an

v n

actiones Chrifti fuerint valoris infiniti in genere

iter f

meritorio ? In utraque quazftione Concluftones, va-

tera p

tiones , & obje&tiones ferme eedem funt.

Difcri-

hi

men hanc in hoc confiftit; quod actiones Chri-

a lt

fti, quatenus dicuntur /atisfattorie , offerantur &

d

ordinentur à Chrifto ad placandum Deum offen-

fum pro peccatis generis humani; econtra ee-

v

:

dem actiones, quatenus dicuntur meritorie , offe-

O

rantur & ordinentur à Chrifto ad promerendum

r juxfxä'

fibi & aliis hominibus varia dona & preinia.

m

Manifeftum tamen eft, quod oblatio fatisfactoria

j vf

;elate ad.alios homines. precedat in Chrifto fal-

4

tem

jl

344

DISPUTATIO IV.

tem prioritate rationis

oblationem merito-

P

riam.

mj

Aff

NOoTANDUM 2.

Duas effe in hac re fen-

tentias.

Scotus cum Scotiftis docet , aCtiones

a

Chrifti effe quidem valoris infiniti in effe meri-

frit

torio, eam tamen infinitudinem non provenire

i

ii

ex valore intrinfeco ipfius operis theandrici , fed

ex acceptatione gratuita Dei.

Sed 'Thomifte

t

cum aliis Theologis communiter docent, actio-

,Toaqx

[//

J

nes Chrifti in genere meritorio effe ab intrinfe-

co valoris fimpliciter infiniti.

ïm] [

DICO. A&iones Chriíti fuerunt ab intrin-

f(

feco valoris impliciter infiniti.

M

BW

PnosnATUR AGiones Chrifti'effe valoris

fimpliciter infiniti ab intrinfeco nil aliud eft,

d

hr

quam eas effe tantz dignitatis, ut fi ordinaren-

turtam ab operante quàm premiante ad quale-

?onu'fe;

T

cunque premium , quovis determinato afligna-

bili majus & majus in infinitum, in aftimatione

r

tam divina quàm humana offeretur zquale imo

Sed tales funt actiones

ifrbm

fuperabundans pretium.

Chrifti, Maj. patet ab explicatione terminorum

(

;

in ea fuppofitione, quod ad rationem meriti de

:-ïfu.x

condigno requiranturt tria, nempe «qualitas in-

! u1

ter metcem & pretium , conductio ipfius prz-

miantis , & ordinatio ipfius operantis, prout in

ü

'[raét. de Gratia di&um eft. Min. prob.

i. lx

natura Y£ , quia ipfum principium operans eft in-

finite dignitatis, & ipfa a&io non oftenditur in-

li

LU

capax ad communicationem hujus idiomatis,

nempe infinite dignitatis in hoc fenfü, quod

Itj,

a&io fit ordinabilis ad quovis premium majus

ii

& majus in infinitum in proportione fuperaqua-

1j

litatis.

lá

l

DE LIBERT. ET SCIENT. CHRISTI. 345

U [

litatis.

2. Ex Seriptura, quia Apoftolus ad

Rom.s. v.1$. dicit: Sed non ficut. delitum ita &

Wæk

douum; fl enim unius delitto multi mortui funt , (hoc

df

eft, tota multitudo generis humani excepta B.

g

Virgine ) multo magis gratia Dei &? donum in gratia

m

TT

unius boninis Jefa Chrifli in plures abundavit (nempe,

etiam in myriades myriadum Angelorum)-- ubi

1]

lr

Et

abundavit, delitium , fuperabundavit & gratia.

(QI,

T

Joan.1o. Ego veni, ut vitam babeant , & abundan-

)

lUt

Wus babeant.

Siergo merita Chrifti excedunt pre-

mium, ad quod fuerunt conducta à Patre, non

Clnid

eft ratio, eorundem valorem per e&quam com-

menfurationem reítringendi ad aliud poflibile

Me n

premium precife finitum.

3. Ex Conftitutione,

] u

Unigenitus, CLEMEM T Is v1. qu« habetur inter

[ rinie

Extravagantes. 'Tit. de penitentiis & remi[fonibus, übi

t qe

Pontifex loquens dethefauro meritorum Chrifti,

i d

ex quo fümuntur indulgentie, ait: Chrifius non

fination

guttam fanguinis modicam , que tamen propier unionem

quiem

ad Verbum pro redemptione totius generis bumani [ujfe-

VET

cifet , fed copio[e velut quoddam profluvium nofcitur ef-

TOinot

fudiffe. |Quantum ergo tbefaurum Exclefie acquiftvit ,

y netti

ut [ic fit injnitus tbefaurus bominibus ,. de cujus confum-

quitat

ptione feu minutione mon efl aliquatenus formidandum

propter infinita ChrifTi merita." | 4. Ex SS. Patribus:

ysr

Ó PW

fic CyR1LLUS ALEx. in Epift. ?. ad Reginas

ait: Pretium mon fui[[et fatis magnum, fi Cbriftus pu-

o H

en

rus bomo fui[fet.

Ipít vero Deo incarnato unioerfa crea-

tura comparata modicum quid e(1, & ideo mors ejus ab-

t

S. CuRYsosTOMUS

n i

unde fat eft ad. liberationem.

in c. s. ad Rom. in redemptione generis humani

fa

hr

ita faétum effe per Chriftum affirmat ac // quis de-

v

cem obulos debeat , ac proptereaconjiciatur in carcerém j

" WF

dein

üF

D. Amert Tr.de Íncarnaitione.

x5

DISPUTATIO VI.

j

346

dein vero alius non decem folum obolos, fed innumera

n"

auri talenta pro ejus liberatione numeret.

PRocrus

p

Orat. r. Chriflus non folum adequatam cum reorum mul-

j

titudine dignitatem €2' e[linationem babet , fed ex om-

[

nium, calculis fententüfque majorem.

AuTHORSer-

pj

monis inter Auguftinianos de tempore 114. Zn-

fets

dubitanter credamus , quod totum mundum redemit , qui

i

plus dedit , quam totus mundus valeret.

Meritum enim

n

vedempie wmercedis dignitas infignis pretii fupergve[Ja e[t.

fi, j

Et PETRUS CrLUNiACENSsISs in lib. JVucleus.

nid

AMors .Dei & bominis tanti ponderis in ipfa ipfius jufti-

j

tie lance cognofcitur e[Je , ut ad jufle-ordinanda mundi

FIf

peccata longe magis preponderet mors tranfioria Filii

D

Dei, quam &terna Filiorum. bominum.

lt . AN-

m

SELMUS l. 2. Cur Deus homo? c. 19. fcribit:

qmte

Chriflus tale quid fponte dedit Deo , cui , quidquid Deus

fatm

non efl, comparari non potefl. Quamvis autem hi

EW

textus folum loquantur de ratione fatisfactoria

CM

operum Chrifti, ob paritatem tamen rationis ap-

&il

plicari poffunt etiam ad rationem meritoriam,

p

Solvuntur Obje&iones.

p

ml

OsJ1ciTUR 1. Opus, quod noneftdignum

infinito premio, non eft valoris fimpliciter infi-

a,

ia

niti.

Sed opera Chrifti non erant digna infinito

T

premio. Ergo. Min. prob. NNon eft poffibile

D üm

infinitum premium.

Ergo. c. patet, quia non da-

Y

Y

tur meritum ad impoflfibile vel ad Chymaeram.

tl

l

!

Inmy

2, SiPater divinus incarnaretur, id fic petente &

li

merente Filio, illa Incarnatione condigne pre-

tiody

miaretur, ac confequenter exhauriretur meritum

Filii.

t

Sed quod exhauriri poteft, non eft infi-

TU

nitum.

Ergo. 3. Infinito non poteft dariinfini-

tum

m

m

-

l

DE LIBERT. ET SCIENT. CHRISTI. 347

J f[j h

3

tum maj

usalterum. . Sed in Chrifto unus 'a&us

in ratione meritoria eft major altero.

Ergo. Msj

"BI

atet, quia infinito nihil poteft addi. Minm. prob.

A&us intenfiffimz charitatis in Chrifto eft magis

g. reverentie erga pa-

,

m

Ü

meritorius, quam actus v.

,

rentes, vel temperantiz.

4. Effe&tus dependens

! R

,quarum unae

ft finita, non eft

li

à pluribus caufis

infinitus,

Sed talis

effe&us fünt a&tiones Chri-

ftrpi

.

Nam a&tiones Chrifti

fi-

])D, AW.

fti. Ergo. Mim. patet

*

]

!j

mul dependent a gratt

a habituali, à voluntate, &

AT

L

ab obje&to.

Maj. prob.

Ín concurfu plurium

DAU

caufarum caufa infinita neceffario fuam virtutem

ia

r h

attemperat concaufe. 5.Valor meritorius ope-

WA

rum dependet ab eorum bonitate morali. Ergo,

cum hec fitfinita, etiam valor meritorius eft

tantum finitus. — .ZInt. patet, quia bonitas moralis

li

a&ionis prefupponitur ad bonitatem fupernatu-.

läulcfäc"lof.-.

ralem. Si qu&libet a&io Chrifti effet valoris in-

tDb p

finiti, fequeretur, quod Chriftus

prima füa actio-

iaf

, fed hoc non

ne jam meruiffet infinita premia

poteft dici,

Ergo. Min.prob. Si Chriftus jam

fua a&ione merui

fTet infinita premia , fe-

prima

1eftd'1gng

queretur, quod

per füás fubfequentes a&tiones

t

nihil amplius meruiffet.

Sed hoc eft abfürdum.

quod non

n ii

RrzsPoNDEO Adr.dift. Opus,

d

^ eft dignum premio ne quidem fyncategóremati-

,quiaunnc

ce infinito, non eft infiniti valoris. c. quod fo-

| Coytt

]um non eft dignum premio categorematice infi-

i t

nito. n. a&iones enim Chrifti quovis finito pre-

od

mio affignabili dignior

es funt; adeoque meren-

m fpe&tate premium ma-

r

tur quantum ad valore

jus & majus in in

finitu

m. Gowtzr refpondet,

j n

fti fuerint digne premio fim-

quod a&tiones Chri

Z

oteüäf';

D. Amort T , de Incarnatione.

pliciter

348

DISPUTATIO

IV.

)

pliciter & actualiter a&ualiter infinito , hempe

A

unione hypoftatica. alterius

ffinit

perfonz divine cum

alia natura humana vel an

gelica.

u

ld 2. tr. maj. dift. min. illud non eft infini-

tum, quod exhauritur pramio infinito. n.

p

[;

vu

J

, REsPoNDEO 2.n.maj. Dico enim, valo-

rem operum Chrifti ne quidem tali Incarnatione

Ide

M

exhauriendum fore; quia dignitas a&tionis the-

dmd

andric& equivalet infinitis effe&ibus bonitatis

j

divinz non folum finitis, fed etiam infinitis, fic-

iil

ut perfectio infinita Patris z&quivalet perfe&tio-

fitpe

ni tam Filii quam Spiritus San&i fimul fumpto-

rum.

DT

Sic ergo etiamfi darentur mille & mille

E

Incarnationes, daretur tantum una perfectio in-

B

finitans operum abfoluta.

a(Mü

ld 3. dift. . Poteft unus a&us in Chrifto effe

Brute

perfectior altero quoad materiale perfe&tionis. c.

Á

quoad formale perfe&tionis. /udifl. quoad for-

Trn,

male formalitatis moralis. c. quoad formale for-

p

)

malitatis infinitantis. n.

In genere actuum hu-

br]

D

manorum ,

ac moralium & theologicorum eft

lii

quidem unus a&us in Chrifto altero perfe-

:

&Ul

&ior; fed inquantum recipiuntinfin

jtudinem di-

&A

)

gnitatis in hac vel illa

fpecie a&tuum a dignitate

T

s

infinita perfonz

operantis, fic illi a&us funt -

UA

j

quales, ficut diverfa membra corporis, utut in-

Ll

&qualia in perfe&tione ad invicem

. participant

D flle,u

tamen equaliter rationem feu gradum vitalitatis

D

tT

ab eadem anima.

l

D'nm

Zdd 4. dift. maj. Effe&us dependens a pluri-

M

bus caufis in genere caufe effici

entis, ex hoc

precife non eft infinitus. tr.

lum

dependens a pluri-

Tl

þus caufis partim in genere

caufe . efficientis,

partim

l

li

li

IN

DELIBERT. ET SCIENT CHRISTI. 349

tj

partim in genere caufze formalis. n. Dignitas in-

finita perfong in Chrifto fe communicat ejus a-

l

D

&ionibus per modum caufz formalis, ficque con-

ftituendo ufum concretum valoris infiniti.

Zdd s. dift. Dependeta bonitate moralicum

ICBiL n

i

dependentia reciproca ejusdem bonitatis mora-

ts

lis tanquam caufate & menfurate a fe per mo-

J&JOU.

dum compartis. c. fine reciproca dependentia e-

TA

jusdem bonitatis moralis, aut cum dependentia

iil

ab ilia tanquam menfurante fe. n

Sicut difpo-

p

fiiones in materia ad ignem, v.g. calor funt

ilitp.

priores & pofteriores forma ignis, utpote a qua

T

recipiuntexiftentiam, itabonitas moralisactuum

ynit

in Chrifto dependet ab bypoftafi totius, hoc eft

a fubfiftentia, confequenter etiam ab infinita di-

Dd

gnitate Verbi.

febiQnA

ld 6. n. maj. aliud enim eft, mereri infinita

QU i

m o

premia, & aliud eft, valorem zquare infinita

premia. Ad merendum enim requiritur, uta-

um Q

&io ab operante ordinetur, a premiante autem

m d

& ordinetur, & conducatur, & acceptetur ad ta-

m t

le premium. Conftat autem, quod redemptio

judnyn

generis humani, & gloriz pro humanitate Chri-

gt

fti fuerit alligata paffioni & morti Dominice

ydus t

Itaque licet alig a&tiones fuerint infiniti valoris,

ris, u

non tamen fuerunt infiniti actualis meriti, quia

J parth:'

non fuerunt ordinatz, & acceptate in ordine ad

um vt

infinita premia.

Hoc difcrimen re&te advertit

Gonethoc loco Difput. 2 r, art. 4. n. 107. ubi ait:

deti i

JNotandum , tme confulto non dixiffe , an Chrifli merüum

ayis, t

fuerit infinitum [impliciter , fed an ejus operationes fue-

gt

rint valoris meritorii fanpliciter infiniti, &2c.

j ef

Z2

DISPL.

]

J

350

D'IS'PUTATIO V.

FA

Q m O oX 9960903$Sg3

qumo

Y D

Y

DISPUTATIO V

[f

doman

uo anno natus, ac paffus fit

000 ;

Chriftus.

quisqi

etiam

Ya

6. I

fimà

Prenotanda.

Ws

n

OTANDUMI

Per ZEram Vulgarem intelli-

fs

g! primum annum numerationis annorum

duos

apud Chriftianos confuete

Dum enim in anno

BU

jubileo numeramus, v. g. 1750. primus annus nu-

oi )

merationis, inchoatus ac currens, /Era Vulga-

Mi

f

ris dicitur.

Durfi

NoTANDUM 2. Juxta communem perfua-

E

fionem Chriftum natum effe vel ipfo primo anno

lii

JE. V. exeunte, nempe 25. Decembris, vel pro-

ls

ut alii putant, fextxduo ante initium 7E. V. nem-

r

pe anno precedente exeunte.

Utriusque opi-

m

nionis patroni funt & dicuntur fe&atores /Erz

E

Vulgaris, in quantum primus annus /E. V. nati-

nmJ

vitatem Chrifti vel includit, vel immediate infe-

t

quitur.

l GTN

NoraANDUMS?. ModernosHiftoricos fer-

l

tä &i

3

me univerfos defendere, quod Chriftus natus fit

nontantum uno anno ante initium /E. V. nempe

E

Eu

l li

anno precedente exeunte

fed etiam pluribus

annis.

Horum enim aliqui afferunt

Chriftum

tj

natum

DE VERO ANNO NATIV. DOMIN. 35I

T

natum effe anno fecundo, alii tertio, plerique

quarto vel quinto, Blanchinus & alii fexto, nem-

pe exeunte, ante primum annum ZE. V.

M

