,» bum ex Genitoris mente prodiens quodammo-

»do; & voluntatem fuam adimplens, non ut a-

i

:]:

» lieng voluntatis executor affumptus , fed ipfe

» cum fit & Verbum vivens , & manifeftiffima Pa-

»tris voluntas, prompté fervans €o$ , qui perie-

M

»runt. -- Cum ergo Filius fit bona Patris volun-

NT

l

» as , perficit opus ejus , falutem tribuens cre-

PORX W

T

tj

»dentibus in eum., Et l. ro. in Joan. ,Cum

» Deus & Pater genus humanum fálvare voluif-

Ug

T

510l ;

DE LIBERT. ET SCIENT. CHRISTI. 277

j

» fet , & hoc creaturarum vires longé excederet ,

»ipfe difpenfationem illam fübiit , quippe cum

03

»Dei & Patris voluntatem Deus Unigenitus

» agnofceret,

Sic autem in fubje&tionem volun-

D

» ariam ultro defcendit, ut etiam ad mortem uf-

u

»que eamque turpiffimam fe demitteret.

Ha-

10

» bes igitur in fubjectione voluntaria voluntatem

» Patris adimpletionem , quas loco mandatorum

xipwh

» Filius apud fe effe ait: Nam cum Patris confi-

»lia, utpote ejus Verbum intelligat , ejusque

» profunda fcrutetur , voluntatem ejus ad opus

» p«rducit, mandati loco eam habens, atque ita

»humano more eam nuncupans.

III.

GREGORIUS

NvssENUs Orat. 2.

adv. Eunom. , Fa&us eft obediens propter amo-

f

)

(

» rem & benévolentiam.

IV. S. DAMASCENUS l.de forma hominis:

elIU)

1071f

» Obtemperabat ultro paternz voluntati volun-

»tas humana. ,

Et 1. de duabus voluntatibus :

: M

!

» Improbat mala, & fequitur bona Chriftus, dum

u

»pàterne voluntati ut homo liberé obfequitur.

v

Sed non

m d

» Delectus enim liberze eft voluntatis.

»noítro more confultabat aut judicabat , nec

dul

o

» duorum contrariorum, virtutis nempe & vitii,

»Iàationem ducebat, aut eorum notitiam habe-

: m .

5 bat, fed folius boni, in quo eft decretum divi-

5 f

»ne& voluntatis.

xf

V. S. AusELMUs in l. r. cur Deus homo,

1

C. 9. ;, Non co&git Deus Chriftum mori, fed ipfe

u

» fponte fuftinuit mortem , non per obedientiam

[lbutmr

»Ííervandi vitam , fed propter obedientiam fer-

(t] ,

»Vvandi juftitiam. -- Ipfe cum Patre fanctoque

If W

»Spiritu difpofuerat , fe non aliter, quàm per

3

» InOr-

n

DISPUTATIO IV.

$78

3

»

mortem celfitudinem omnipotentie fuz often-

» füurum mundo.

þmïä |

if

Ex omnibus colligitur, voluntatem morien-

as

di in Chrifto fuiffe liberam , quz libertas funda-

batur in amore tam humanz nature quàm ipfi

Verbo circa objectum beneplaciti divini libero.

t^j

:/:te Y

Solvuntur Objectiones.

Ve

j

"

H

OsjgrcITUR 1. Si preceptum moriendi in

Chrifto explicatur per mandatum amoris condi-

tionatum , fequitur, illud mandatum non differ-

re à mero confilio. Sed hoc non poteft dici.

[*l

Ergo.

Min. patet, quia confilium proprié lo-

2

quendo non poteft vocari praceptum aut man-

N

datum ; neque poteft quis dici exercuiffe actum

nitot

obedienti: , qui precife fecutus eft confilium,

v. g. paupertatis Evangelice , aut caftitatis per-

l

petue. Maj.prob. Non poteft oftendi difcrimen

inter ejusmodi mandatum amoris, & inter purum

confilium.

2. lNon poteft ex Scriptura oftendi , quod

hic modus tendendi conditionatus: Si me exi-

mié amas, exhibe mihi tale obfequium , vocetur

preceptum feu mandatum. Ergo non eft man-

datum.

3. Hac propofitio conditionalis ; // me exi-

mib amas , relaté ad Chriftum à Patre eft de con-

2!

ditione neceffaria, ac fimilis ifti, fi es homo. Er-

j

go hoc mandatum , ficut in aliis propofitionibus

lly

Á

!

quoad modum tendendi conditionatis fub condi-

(Wu.

tione neceffaria de prefenti , vel praeterito con-

i

Vg

tingit, eft objeGtivé potius abfolutum quàm con-

ditio-

DE LIBER T. ET SCIENT. CHRISTI. 279

[P. *

ditionatum. nt. prob. Chriftus non eft liber ad

']

eximié amandum Deum , vel non eximié aman-

dum; imo ex fua natura neceffitatur ad perfe-

AU

d

&iffimé amandum Deum , & amore intenfiffimo.

alia libertas in Chrifto ad mo-

T

4. Si daretur

riendum , quàm pr

ecife libertas à coadtione, illa

libertas deberet dari ex parte Verbi ,

& non ex

pa

rte naturz feu voluntatis humanz , fed ex par-

te Verbi.

Sed hoc non poteft dici. Ergo. . Maj.

patet, quia, cum natura feu voluntas humana in

T

Chrifto non habeat propriam fubfiftentiam , non

oteft exire in ullum actum , nifi ut determinata

à Verbo, quod tribuit fübfiftentiam. Min. prob.

Verbum non habet voluntatem ad extra fibi pro-

priam

, qu& non fit communis toti Trinitati. Er-

u

h. omnis actio ad extra eft commu-

go. 4int. pro

nis toti Trinitati.

Füülï

differentize in Chrifto

5. Si daretur libertas in

(

& vera obedientia; fequeretur , quod Verbum

fcr

obediret Patri , fed hoc non poteft dici. Ergo

t u

min. prob.

omnis voluntas ad extra in Deo

eft nature divinze

& communis toti Trinitati.

Ji, t

Ita docet cum omnibus Theologis S. D A M A $ CE-

Y

NUs in 1. de duabus voluntatibus , his verbis : Quo-

,T

niam una eft. Cbrifti perfona , unusque Chriftus ,. fit , ut

nl

unus fit , qui utraque natura «velit :

ita tamen , ut qua

ex parte Deus eft , impei

vt , €9 cenfeat : ut autem ho-

IT

mo, pareat & obediat 5

imperet quicem ul Deus pater-

à

ü

na, divinaque xooluntate cum Paitre & Spiritu s. ut au-

;h

gt

tem bomo noftra voluntate divine fuce ac paterna volun-

h

j

tati morem gerat. — Neque enim Patri obedit divina Jua

fit

vina voluntas mec pareat mec

IN

voluntate ; quippe cum di

n

j

ümperium recufet. . Quandoquidem bec

fünt , ut. ait Gre-

4

gorius

n

280

DISPUTATIO Iv.

i

gtl

gorius Theologus (INazianzenus) eorum , qui in ditio-

ne alterius funt ,. &2 feroi forme ,. quam ex nobis Chri-

;?cabjï'

a[fJumffit.

V

flus Eg

ESPONDEO

bt

Ap r. n. maj. ad prob. n. à. & dico, manda-

]

tum amoris conditionatum , & purum confilium di£-

frio

d!

ferre in hoc; quod mandatum amoris in man-

dante prefupponat voluntatem abfolutam eflica-

At

fs CU

cem obtinendi aliquod bonum proprium quo-

cunque demum medio fibi poffibili cum propa-

At6m]

ratione omnium mediorum ac donorum ad obti-

t

nendum fperatum affenfum ab amante , & cum

Ti (

recufatione fpecialium pramiorum deftinatorum

t d

amori heroico fperato ab amante.

Econtra me-

Q

1

rum confilium principaliter non tendit in bo-

EE

num proprium , non habet pro objecto bonum

ii

abfoluté praeftabilitum & obtinendum quocun-

lesz'näm

que media , non przordinat omnia media , que

I

prebeant fundamentum fpei ad affenfüm , nec

N

predeftinat proemià recufanda titulo defe&tus a-

moriseximii, Itaque Deus Pater ut principium

Verbi & Spiritus Sané&ti communi cum ipfis vo-

(j

luntate fpecificata à Patris perfonalitate decrevit

rediméere genus bumanum per mortem alicujus

nature humane affumende ab una perfonarum

fT

divinarum. Verbum communi etiam voluntate

Trinitatis, fpecificata tamen à Verbi perfonalita-

te fe obtulit liberé ad affumendam natutam hu-

manam; nam pofitoó decreto divino communi,

il

unam ex perfonalitatibus uniendi cum natura

j

humana adhuc erat Deo liberum , unire naturam

d

J

humanam potius cum hac, vel illa perfona divi-

M

lam

na, & ideo erat ponibilis a&us liber in Deo, ade-

'800y

quaté

DE LIBER T. ET SCÍIENT. CHRISTI. 281

quaté intrinfecus , feu identificabilis Deo, & fpe-

cificabilis à perfonalitate Verbi vel Spiritus San-

&i.

Faéta autem ea oblatione Verbi ad fui u-

nionem adhuc poffibilis erat alius actus liber in

Deo , quo Verbum communi quidem voluntate,

attamen fpecificata per fuam perfonalitatem in

effe relativo , voluit uniri potius huic numero

]U'üï

naturz humane , quàm alteri individuo , & po-

a

rnL

Facta

tius cum uno individuo, quàm pluribus.

Qu

autem unione ad naturam humanam individuam,

licet non daretur poffibilitas peccandi aut poffi-

li

bilitas omittendi actus amoris per fe Deo debi-

tos, dabatur tamen tam ex parte Verbi , quàm

At

ex parte nature humanz indifferentia feu liber-

tas ad determinatos gradus , vel determinatum

genus amoris.

Deus enim , cum eflent poffibi-

] LïLX:

les infiniti gradus amoris , & infinite fpecies a-

lii

moris, non neceflfitabatur ad exigendum gradum

, I

potius hunc vel illum , fpeciem potius hanc vel

dt

illam, aut omnium gradum vel genus perfeGtiffi-

imum , utpote impoflibilem. . Omnes enim gra-

mw

y)

dus vel fpecies amoris funt bonum finitum , ad

J

quod eligendum nec Deus neceffitatur , nec vo-

n du

Juntas humana.

Itaque Verbum poterat liberé

T

fpecificare communem voluntatem "lrinitatis

volut

fubfiftentiam Verbi extendendi ad actum huma-

erfote

hz nature bonum, intrinfecé contingentem, fpe-

Rurdt:

cificativum formaliter in genere determinativi

conyti

formalis tam caufe primas effeGiv:e tribuentis

rationem genericam entis, quàm caufe intrinfe-

u

ce fubfiftentialis tribuentis indifferenter fubfi.

r

ftentiam cuivis actui bono nature humane , &

UL

premoventis ad exercitium actus,

Itaque fiup.

] Deo,ï

b

$5

pofitis

5825

DISPUTATIO

IV.

p

pofitis iis, quz in 'Tra&t. de Deo , circa decreftä

[

divina przdeterminantia di&ta funt , preeter illam

þmm[

mutuam prioritatem , quz datur in actibus libe-

i

ris aliorum hominum quoad effe genericum feu

uor

exiftentiam , & fpeciem feu formale a&tus, datur

jl

in a&Cibus Chrifto liberis duplex mutua natur&

[j:u

prioritas ; Uwa videlicet inter effe , & fpeciem

m

a&us , ubi ad effe predeterminat Deus ut Au-

i

thor nature , ad fpeciem creatura ; ALTERA

p

inter übfiflentiam Verbi , & fpeciem a&us huma-

a

ni, ubi ad fubfiflentiam pro priori determinat vo-

a

|

Juntas Verbi Trinitati communis & fpecificata à

jum

Verbo ; ad fpeciem autem formaliter, liberé ac

il

contingenter volu

ntas humana in Chrifto intra

ii

limites bonorum non neceffitantium.

Hoc eft

f

meum Syftema de libertate Chrifti , quod non

fremi

poteft intelligi , nifi intelligantur ea, qu& fcripfi

in Tra&. de Deo, circa a&us liberos Deo adequa-

mel?us

pe*' [f

té intrinfecos, & circa decreta predeterminantia

A

ad effe feu exiftentiam actuum humanorum pro

WE

priori nature ad determinationem creatur& for-

malem, quz etíam eft natura prior, in genere vi-

delicet determinativi ac fpecificativi formaliter.

An 2.n.a. NamS. Joannes 1. Ep. c. 3. v. 22-

hec duo pro eodem fumit, facere mandata Dei;

E

& facere ea, du funt placita ei.

Quidquid petie-

t

ifLodi-

N

vimus , accipiemus ab eo, quoniam mandata ejus cu,

Fi-

)!

ld b

mus, €y ea, que fünt. placita coram &0 , facimus.

lt

lius Luee rs. v. 29. ad patrem fuum dicit: Tot

Ib

annis fervio tibi , && nunquam mandatum tuum . prateri-

i.

Licet verofimile non fint, ea mandata fuif-

OREH'[L;

i

fe rigorofa fub comminatione exhere

dationis ,

u

vel alia diftin&ta à mandatis amoris.

Quando

U

2

Dalila

DE LIBERT. ET SCIENT. CHRISTI. 293

Dalila ad Samfonem Judicum 16. v. 15. dixit :

i

uomodo tu dicis , quod amas me , cum animus tuus mon

ff

f mecum? non erat locutio confilii , fed domina-

tionis foeminez.

À»D 3. n. a. modus enim!'amandi non impor-

tat neceffitatem pro priori ad mandatum abfolu-

tum. Apn Pnos.d. Chriftus neceflitatur ad

LT

AL

perfe&iffimé amandum Deum amore formaliter

perfe&tiffimo. c. materialiter perfectifimo. n. a-

i

mor formaliter perfe&iflimus reperiebatur in

quovis opere theandrico de fe etiam viliffimo, v.

Md

g. commeftione, dormitione , in quantum illud

perfe&iffimé erat idoneum ad finem contingen-

ter ele&um. — Sic, cum Chriftus in Oliveto con-

fideraret omnia mala ex fcandalo crucis ufque ad

r

finem mundi oritura, poterat materialiter videri

i

melius aliud Syftema falvationis , in quo non tot

T

Til

perirent. Electionis ergo libere effe poterat ac-

ceptatio oblate crucis ex motivo amoris heroi-

W p

r

ci, qui etiam in alio fyftemate zqué heroicus ef-

fe poterat diverfo modo.

Caterum quod Chri-

Ts

ftus fuerit neceffitatus ad amorem intenfiflimum,

yni

Ti

concedi non poteft, cum ne quidem fit pofli-

C

bilis.

ial

AD 4. c. maj. n. min. & dico , quod detur

jl

libertas à neceffitate tam ex parte Verbi , quàm

[f

ex parte naturz humans ad varias fpecies & fy-

jj

ftemata bonorum, que fe habent per modum ex-

j d*

cedentis & exceffi , prout in Refponfione AD r.

umf

oftenfum eft.

m

A» s. d. Sequeretur, quod Verbum obedi-

ret Patri agendo perfonam inadequaté diverfam

WCN

Is

ab ea, quz fub una voluntate communi eft con-

fubftan-

pi

284

DISPUTATIO

IV.

id

fübftantialis Patri. c. agendo perfonam adze-

JM

quaté eandem. n. Sic etiam Rex, Princeps, vel

gl

Magiftratus poteft fimul agere perfonam praci-

Qu

pientis, & obedientis.

In quantum enim cum

Y

affenfu Confortis imperii ederet leges pro vafal-

lis regni, pro tutoribus , pro teftibus, &c. geret

0

perfonam mandantis; in quantum veró habet

g

il

ratione fuz familie feuda , tutelam, vel munus

teftis in ultimis voluntatibus , in tantum fubjici-

i

41

li

T

tur legi.

Itaque five mandatum moriendi in

Chrifto rigorofum five mandatum amoris fit ,

LX

r

Verbum tanquam perfone confors Imperii in

Trinitate poteft habere perfonam przcipientis ,

A

Vil

& tanquam dire&tivum naturze humane in unita-

tem perfone fecum affümpte poteft habere per-

$n

fonam liberé obedientis.

VOR

DicEs: Pertinet ad perfe&ionem amoris

Wa

T

qids

formaliter fpectatam, ut mens amantis perfectif-

fima aflimilatione fine ulla diffimilitudine fe con-

Ti

formet intentioni & defiderio amati. Ergo,cum

iagova

Chriftus neceffitetur ad amandum Patrem amore

i

t»

formaliter perfeGiffimo , etiam neceffitatur ad

amplexum crucis , quando ex mandato amoris

conditionato intelligit , pre& omnibus aliis obfe-

quiis fuz intentioni paterne & defiderio pripla-

cere amplexum crucis.

REsPONDEO. c.a.d.c. fi Pater coeleftis o-

I)lhimä

ftendat , amplexum crucis fibi preplacere pr&

At

omnibus obfequiis infinitis poffibilibus. c. fi tan-

N

tüm oftendat , fibi eum amplexum preplacere

uüone

pre aliis obfequiis finitis. n.

Suppono, in Deo

Qu

hon dari infinitum obje&tivum in mente Dei col-

d

ledtivé fumptum.

Itaque fieri nequit, ut Deus

illm

dicat,

DE LIBERT. ET SCIENT. CHRISTI. 285

lb

dicat, hoc fyftema crucis comparativé ad infini-

:

ta fyftemata falvationis poflibilia eft evidenter

I&'q;

melius, quin fe alia habeant in bonitate per mo-

h

dum excedentis & exceffi. Itaque cum Deus in-

ter infinita fyftemata poffibilia fyftema crucis li-

beré eligat , illudque mandato amoris conditio-

nato proponat, /i fe eximie amet , non poteft hunc

U

modum amandi proponere , ut unicé eligibilem,

fed tantüm ut eligibilem inter infinitos modos a-

ln

moris eximii , perfeGtione materiali fe habentis

iTj

per modum excedentis & exceffi.

Dricrs 2.

Si ita fe habet mandatum amoris

conditionatum , fequitur, quod hoc mandatum

vel dependeat à gratuita acceptatione Chrifti, vel

ia

ab omifflione petitionis pro difpenfatione vel

commutatione ; & fic conclufio redit vel in fen-

7 d

tentiam LuGowNis , vel in eorum fententiam,

qui dicunt, Chriftum voluiffe, ut fibi imponatur

rl

b t0n-

vinculum rigorofi mandati.

Ergo non eft opus

ifta nova explicatione per mandatum amoris.

n m

at

REsPONDEO. n.a. omnes enim he fenten-

tie admittunt rigorofum mandatum, quod decli-

u

p at

natur in noítra fententia.

Rationes autem recu-

fandi omnes hos modos fünt; quia, fi rigorofum

Jis d

mandatum precedit, ejus naturge repugnat, ut

p

dependeat ab acceptatione ; & fi petitur fibi im-

poni mandatum ad actum particularem determi-

C(P,Mï.:f

natum cum omnibus circumftantiis, tantiim pre-

hu f

cavetur mutabilitati voluntatis propriz circa exe-

ol

cutionem de futuro rei ardue , quz volubilitas

Præpïz:f

confili & mutabilitas in Chrifto non habet lo-

n) ) j F

cum.

Si autem petitur mandatum fuperioris ad

u

a&um de prefenti, v. g. ad pronuntiandum re-

verenter

r

w

286

DISPUTATIO

IV.

f

verenter nomen Jefu, mandatum illud , cum fit

potius imperatum , quam imperativum, non ha-

bet rationem mandati rigorofi , nec ea obedien-

oX

tia, quz ejusmodi mandato preftatur , eft in ef-

U

fe&u , fed in affectu.

Sed nec fententia Lugo-

nis placet; quia difpenfatio , que eft exemptio

unius vel paucorum ab onere plurimorum ob

st

caufas particulares , non habet locum in manda-

tis, que refpiciunt perfonas particulares relaté

myr

(ir

ad circumftantias particulares , fed in legibus,

us feruntur pro communitatibus in genere,

fii

quin omnes particulares circumftantie pravideri

aut apté determinari poflint.

Martyres dicuntur liberé

TUS

OBJICITUR 2.

fubire mortem , etiamfi à tyrannis neceffitentur

i

ad fübeundam mortem.

Ergo etiam Chriftus

l

offet dici liberé mori , etiamfi ad moriendum

Tor

neceffitetnr vi precepti rigorofi.

n

. Si preceptum non fuiffet rigorofum , ac

independens à libertate Chrifti,

non potuiffet A-

i

oftolus ad Rom. 8. v. 32. fcribere: .Deus etiam

filio fuo mon pepercit.

Debuiffet enim po-

jroprio

tius fcri

bere: Filius fibi ipfi non pepercit.

3. Si preceptum illud non fuiffet rigoro-

fum , fed conditionatum, habuiffet hunc fenfum:

Si vis crucifigi , crucifigere.. Sed hoc eft abfurdum.

Ergo.

Qty

4

Si preceptum hoc non fuiffet rigorofum ;

Pater

t

Chriftus in Oliveto non debuiffet dicere :

jll

mi, fipoJibile eft. ,

tranfeat à me calix ifle ; fed po-

tius debuiffet dicere :

etiamft po[Jbile fit , ut tranf-

im

Dfm

eat à me calix ifte , oolo tamen , ut tua potius, quàm 1mea

wgi&i

voluntasfia, Sed hoc non pote& dici.

RE-

1 [il

DE LIBERT. ET SCIENT. CHRISTI. 287

I

]

REsPONDEO

Ad 1. dift. dicuntur hberä fübire mortem, fi

il

obediendo tyrannis poffunt fe liberare à morte

c. fi fe non poffunt liberare. fübdiffÁ. dicuntur li-

beré fübire mortem , ita ut mors fit tantüm libe-

ra in fua caufa necdum retraétata. c. ita ut fit li-

Itj

berainífe. n

ZAd 2. dift. non potuiffet hoc fcribere, nifi

mortem Filii fub conditione amoris eximii cum

lul

directa ordinatione & preparatione mediorum à

Filio exegiffet. c. fecus. n. Apoftolus utrumque

m

teftatur ; quod nempe Pater Filium tradiderit, &

quod Filius feipfum tradiderit; hi autem duo

textus melius concordari nequeunt, quàm in no-

Ítra fententia

ZÁd 3. n. maj. Pater enim pofitivé poftulavit

[mon

mortem Filii fub conditione amoris eximii deter-

minati circa hoc obje&um , atque in eum finem

((

Mo-

rdinavit omnia media nature & gratic

NT

dus ergo tendendi non erat indifferens, qualis in

Just

t

obje&tione adducitur.

Y

d 4. n. maj. qu1a poflibilitas amotionis ca-

LT

A

licis non dependebat à voluntate Filii, fed à con-

fe

venientia rei in oppofitum, & confirmatione de-

WMV

creti paternt.

Senfüs enim illorum verborum

W

erat ifte :

Si datur aliud Syftema gratie , equé

conducens ad gloriam divinam , in quo non tot

m

ex fcandalo crucis & ob perfecutiones perpetuas

ts

Ts

juftorum perituri

& amici mel non tam atrocia

"T

i

j^

à mundo paffuri funt, & fi necdum hoc Syftema

T

L

Decreto immutabili à te ftabilitum eft , impone

i

mihi potius aliud Syftema gratie , quàm iftud

Y

i

Si autem pracefliffet Decretum rigorofüm , non

decuif-

p

288

DISPUTATIO

lV.

decuiffet ejufmodi precum oblatio.

At quia e-

"

rat mandatum amoris, locus humili deprecationi

cum perfecta refignatione relictus eft.

f

DricEs 2.

Ex di&is fequeretur :

s

I. quod

Chriftus ignoraffet convenientiam vel inconve-

i

nientiam Syftematum gratiz poflibilium, & mo-

n

g, [

M

'a'

Á

bilitatem vel immobilitatem confilii divini fuper

!

&,1

falutem generis humani. Sed hoc non poteft di-

ci. 2. quod in actionibus ac ele&tionibus thean-

u d

dricis determinatio voluntatis humanz in Chri-

st

Sed

G

fto precederet determinationem Verbi.

ii

hocnon poteft dici, cum actiones fint fuppofi-

Lon

&tf

n

torum.

RESPONDEO

Edl

Ad 1. ditt. fequeretur , quod hec Chriftus

A,Au

quoad naturam humanam ignoraffet notitia ex-

lr

05 teg

perimentali feu a&uali.c. habituali. m. — Senfus

patebit ex dicendis in fequenti quzftione. . Chri-

d

ftus enim in a&u fecundo circa multa objecta

n

noluit uti fua fcientia habituali omnium poffibi-

&nn]

lium , fed paffus eft fe dirigi per fcientiam expe-

p

rimentalem ex fpeciebus finitis acquifitis vel in-

fufis.

AAd 9. dift. fequeretur , quod determinatio

voluntatis feu nature humane in Chriíto prece-

]

deret determinationem Verbi quoad fpecificatio-

nem à&us liberi. c. quoad exiftentiam & fubfi-

ïom

fiftentiam actus. n.

'Pota & unica clavis in bac

fin

m

materia, ubi agitur de libertate.Chrifti, confiftit

ineo, quod detur duplex mutua naturz priori-

Ti

tas in aétionibus theandricis Chrifto quà homini

Mi

liberis. Una eft inter predeterminationem Dei

H

ad effe feu exiftentiam aétus , & fpecificationem

QIt)

actus.

lh

DE LIBERT. ET SCIENT. CHRISTI. 289

D

actus.

Altera eft inter predeterminationem ad

dEPït l

fubfiftentiam a&tus in hoc fubje&to , & inter fpe-

cificationem actus.

[

Quoad fpecificationem a-

£&tus intra fines bonorum aliunde non neceffa-

rios precedit in genere caufze formalis determi-

natio voluntatis humanz in Chriíto utramque

predeterminationem divinam tam ad exiften-

UM

dum , quàm ad fübfiftendum.

Sed in genere

Qb

cauíe eflicientis precedit predeterminatio Dei

ut Authoris naturz ad efTe actuum humanorum ;

mf?gf;

& in genere caufz fubfiftentialis precedit prz-

J [].Lw'

determinatio Verbi ad fubfiftentiam aétus thean-

drici in hoc fubjecto.

Utraque autem ifta prz-

determinatio eft de fe indifferens ad fpeciem a-

M

&us , dummodo fit bonus , & decens perfonam

f

Chrifti.

Hec doé&rina fola concordat innume-

n x

ros textus Patrum, & Scripture, quorum aliqui

re L

adfcribunt libertatem indifferentie Chrifto quà

t oljas

homini; alii autem imperium Verbo in naturam

ii

humanam tanquam in inftrumentüm divinitatis ,

ne prout videri poteft in Peavio & T'boma[fino?

j

QUJESTIO IIL.

termt

ifto r

Qualis fuerit fGientia in ChrifIo?

'peciüc:

n i

JorawpuM z. Duplicem dari in homine

fcientiam ;; nempe babitualem & a&tualem.

hi

HanriTUALISs eft precontinentia fpecierum aut

fi, o

principiorum , & potentia fe reflectendi ad has

a f

fpecies vel principia.

Talis fcientia habitualis

) qllü W

v.g. Grammatice, Mufice, &c. reperitur etiam

d

in dormiente , orante, comedente, &c. quo ho-

»ECWD;

D.zdhmor

U o xi.i*9 R)UVCAT

$[ alasma

natione.

1

mo

DISPUTATIO

IV.

D

290

mo totaliter abítractus eft circa alia obje&ta , ut

qu

non nifi cum quadam difficultate recogitet eo-

u

Scientia autem a-

AO

rum , quz latent in memoria.

&ualis eft , dum homo a&tu fuam attentionem

j

?EQL

ür

convertit ad fpecies vel principia latentia in me-

moria.

J

NOoTANDUM 2.

Simili nlodo in Chrifto

i

i

diftingui à "Theologis eam notitiam , quam ha-

buit ex unione fui ad Verbum ; & eam , quam

M

f

habuit per fpecies finitas partim nature humane

infufas , partim ex vifu, auditu, tactu, guftu, o-

à),

doratu , acquifitas.

Unde in Chrifto diftingui

r

s

"

debet duplicis generis fcientia habitualis. Unum

t

l

genus fcientie habitualis erat, in quantum natu-

[

ra humana in Chrifto uti poterat fpeciebus infu-

a

fis & acquifitis, quandocunque voluit, etfi actua-

h

DCpO

lem attentionem ad eas non femper converteret.

Alterum genus fcientiz habitualis erat, in quan-

p

tum natura humana in Chrifto unita Verbo po-

V,

n

teft uti omnifcientia divina, quandocunque &

N

quomodocunque voluerit , exprimendo in fua a-

LY

W

nima & cognitione fpeciem impreffam aut ex-

]i

preffam de obje&to fcibili , aut fe convertendo

i

i

ad fpecies feu ideas exiftentes in Deo.

Q

NOoTANDUM 3.

In cognitione feu intelle-

Ihgy

&ione diftinguendas effe duas res, formaliter in-

UT

terífe diftinéctas ; nempe ipfam tendentiam mentis ,

]

quz eft aCtio vitalis effentialiter immanens , in

K

ipfum objeétum intentionale, quod cognofcitur;

[j

i

& hoc ipfum effe obje&ivum intentionale, in

Md

quod tenditur.

Hoc enim pofterius vel eft ipfa

V

e[Jentia rei cognite ,. pyout contingit circa actus

il

à nobis

Aillïternos , utpote per füammet effentiam

cogni-

DE LIBER T. ET SCIENT. CHRISTI. 201

L

cognitos, vel fpecies impreffa, ad quam fe mens

m& D

convertit, vel fpecies expreffa, vel ipfa effentia

n

)

divina continens Ideas omnium rerum , & loco

fpeciei impreffze aut ex

d

cata intellectui creato.

preffe immediaté aPpli-

Dico r. Humanitas Chrifti nec intelligit

hi

nec intelligere poteft per intelleCtionem increa-

mn.l

tam Verbi.

PROBATUR I.

Intelle&io formaliter dicit

Hl

actionem mentis vitalem procedentem ab intrin-

feco , & elentialiter immanentem. . Ergo non

D g

J

l

poteft effe ab extrinfeco. Znt. prob. Intelle&tio

hav

formaliter dicit tendentiam mentis in obje&tum

cognofcibile , prout à propria cujusvis experien-

tia interna animi notum eft,

jj

l1

PRoBATUR 2. Humanitas Chrifti nec vult

001

n

nec poteft velle per volitionem increatam. Er-

, I

go nec poteft intelligere per intelle&ionem in-

lerjo

creatam. Jni. patet ex diclis , & definitionibus

IN

Ecclefiz contra Monothelitas, relatis Quaft. 1.

t

hujus Difp.

; Jrco--o.

m d

Poteft tamen intelle&us creatus

QO

in Chrifto omnia, que vult, intelligere fine fpe-

)

cie creata impreffa vel exprefía.

e'[eu D

PROBATUR.

Datur in beatis vifio intuiti-

m

va Dei per effentiam fine fpecie creata.

Ergo

UL

etiam in iis poteft dari vifio intuitiva omnium

Idearum divinarum per effentiam fine creata fpe-

mae

m

cie. Atqui fi talis vifio poteft dari in beatis, et-

iam dari poterit in Chrifto. 24nz. patet ex di&tis

2

in Tract. de Deo.

Ü u

Quod autem Chriftus habue-

lgit.(ilü

rit vifionem beatificam, patgt ex dicendis.

wl *'

T 2

o

292

DISPUTATIO IV.

|/

Dico 3. Chriftus toto vite tempore etiam

(

quoad naturam humanam habuit vifionem intui-

hs

tivam Dei eo modo, quo illam habere voluit.

r

PRosATUR hec Conclufio.

Chriftus ra-

i

tione unionis hypoftatice habuit jus ad perpe-

[

tuam vifionem intuitivam Dei , nec decuit, ut ea

ii

vifione intuitiva Dei vel unico momento abfti-

jis

neret. Ergo. fnt. prob.

Ea vifio intuitiva Dei

tj

erat ipfi pro luce directiva in omnibus actioni-

;ww

bus ad exequendos exactiffimé nutus beneplacitf

uj

.'

divini, juxta illud Joan. s. Non potef? Filius face-

knuj

ve quidquam , mifi quod viderit Patrem facientem. Qua-

(s

cunque enim ille facit , & Filius fimiliter facit.

Pa-

ii

t

ter diligit Filium , & omnia demonftrat &i , que ipfe fa-

[wIA

i

PROBATUR 2.

Chriftus Joan. 3. de fe ut

lm

homine loquente Nicodemo : Rabbi, fcimus , quia

W

& Deo venifti Magifler 5 nemo enim pote[l bec frgna fa-

tbri

cere , nifi fuerit IDeus cum eo , refpondit : Quod fcimus

T

loquimur , & quod vidimus teflamur 5 memo afcendit in

LoiT

!

celum , nifi qui defcendit de celo Filius bominis , qui eft

T

in celo.

Hzc non effent vera, nifi Chriftus cor-

pore conftitutus in terra faltem per vifionem

"

n

f

"

j

/

!

beatificam juxta modum vifionis intuitive fibi

Wm

libitum poffet dici effe in cclo.

Item Joan. 1.

Mttt

v.18. dicitur: Feritas per S'efim Chriftum fatta efd ;

UT

JDeum nemo vidit unquam 5 unigenitus Filius , qui efl in

Atl

finu Patris , ipfe enarravit.

In quo textu pro ra-

D

tione veritatis Evangelice redditur , quia Chri-

lil

ftus videt Deum.

"hy

'PRosATUR 3. ex fenfu Theologorum ; de

!t

quo Petavius de Incarnatione 1; 11. c.4:n: 2. & g.

"i,

E

fic fcribit: 24nab 6? tmomento , quo exiJTere ctpit m

má

M "fþl

l

DE LIBER T. ET SCIENT. CHRISTI. 2953

li

g.

ma ChrifHi., compos fuprema beatitudinis, & perfpicue

Dei viftonis fuerit , mulla efl ba&tenus , mon dicam inter

d

JDottos & "Theologos ,. fed inter ChrifTianos ea de ve con-

Q

troverfia, affrmantibus univerfis , nullum , ex quo pri-

MTR

mum extitit , vacuum preteriü[Je tempus bomini Cbrifto

t

ab intuitu divinitatis.

Tametfi nec. Scripture boc. di-

Qtitg

Jertis vverbis , expre[fisque tefHificentur 5. €? pauci[fimi ex

t

antiquis . Patribus illud aperte tradiderint in terminis.

W

Quamvis in quibu[dam tum illius , tum borum féntentüs

m

quoad fenfum contineri videatur. - - - Quocirca pauci

iil

occurrunt modà Veterum , qui diferte aperteque dicant ,

fm»;»,g?

Chriflum quà bominem ,. cum in utero. gelaretur , five

ante refurre&tionem , fupreme felicitatis , boc eft , vifio-

ii

nis dioine , compotem e[Je factum.

Facile vamen a[]en-

tior graviffmis ac doGli[Jamis "Tbeologis , qui licet non-

Ls

dum boc ad fidei dogma pertinere putent , quod locus in

:

Scriptura fit mullus , qui id per[picue declaret, nec ullius

d

autboritate Syyodi Generalis , aut alia quadam fidei re-

u

gula decretum, & con[titutum fuerit ,. errori tamen &

a;'c&d'.'tü

beretice impietati proximum cenfent , negare , Cbrifti a-

fi,qi

nimam etiam mortali circumfu[am corpore Deum vetetta.

rilise

vidifJe facie , fummumque felicitatis eterne gradum at-

: vt

ügife. — Quod quidem , omi[Jis ceteris vationibus , quas

yitivt

non improbabiles (ex Scriptura & Patribus) reddidi-

m ]Oï

mus , una mibi ves , credo & aliis , perfuadere folet, ad-

mj

mirabilis omnium in eo CbrifHianorum , Dotorum pari-

JNam nemo battenus bo-

iij &

ter , imperiterumque confenfto.

t

na fide CbrifHanus , id efl ,' Catbolicus Scriptor extitit ,

,Qi

qui de Cbriflo aliter exiftimaret , quàm eum nunquam ,

ex quo vivere cepit , divino a[bettu caruiffe , mec bodie

qq

quisquam eft , rudis licet litterarum & idiota, qui , ut-

o

cunque , quid Chriffus fit , moverit , s.n idem de eo ro-

:ij?miij'

gatus re[pondeat.

Que communis fingulorum Ecclefie

3

mem-

DISPUTATIO

lV.

yi

294

a

membrorum. profe[Jio illum e[Je totius corporis fenfum cer-

t5

üme demonfirat. — t ver , qui toti adeft Ecclefie &

l,ü

m

per totum corpus infunditur , veritatis Spiritus , idem

[j

Jingulos vegit , iisque lucem fuce veritatis afpirat ; ut

1

quod figillatim unisoerfi firma & inconcu[Ja perfuafione,

b'"l

non ex compofito, perceperist , id illius inftintiu. Spiri-

At

tus exceptum ,. & eorum animis confignatum merit) vi-

at

deatur. - Ita vere & eleganter PETAv1Us de

ii

communi fenfu Theologorum , ubi nulla alia u-

i

niformitatis apparet caufa univerfalis.

ul

l;

PROBATUR 4. authoritate

quorundam Paf

mi

trum.

i

L. S. AucusTINVUs l. 4. de Confenfu E-

vang. c. ro. & ult. ad illa verba: Si fic eum «volo

iqni

tmanere donec voeniam , fcribit: Mibi videtur , alto do-

W

usl

wifJe myflerio , iflam ipfam Sioannis Exangelicam di-

Jbenfationem (do&rinam de Divinitate Verbi) qua

,

)d

1

in lucem liquidiffimam Verbi fublimiter fertur , ubi Tri-

nitatis equalitas &? incommutabilitas videri poteft ,^ &

din

h

qua maximi? proprietate diflat à ceteris bomo , cum fa-

i

^

WW

)

Jeeptione Verbum caro fattum eft , perfpicue cerni , co-

gnofcique mon po[fe, mifi cum ipfe Dominus venerit.

g

M ]

Hoc loco $. Auguftinus tria diftinguit & docet :

"

nam frimb oftendit, Evangelium S. Joannis per-

fe&té intelligi non poffe ante adventum Domini

p

ü

in fine mundi.

i.

Secundó S. Joannem , dum fcri-

beret tam fublimia myfteria , participaffe aliquid

,

i

de luce, in qua videtur Trinitas.

Tertió, ipfam

DI

autem lucem , in qua videtur Trinitas , foli ho-

ys

mini Chrifto propriam elffe.

Idem 1. 83. qq.

thr:

v

queft. 65. agens de Sudario Lazari, quod erat

fuper faciem, ait: Poff banc vitam auferentur omnia

le] l

velamenta , ut facie ad faciem videamus. — Quantum

D

autem

DELIBERT. ETSCIENT. CHRISTI. 295

virj.,,

autem interfit inter bominem , quem Dei fapientia gefla-

!l

bat , & ceteros bomines , binc intelligitur ,. quod..Laza-

1

vus nifi exiens de monumento non foloitur , id e[? , etiam

]

i!

venata (per Baptifmum ) anima nift refolutione corpo-

ris libera ab, omni. peccato &5 ignorantia e[Je mon potef?,

quamdiu. per .fpeculum & in enigmate videt. dominum.

m

lilius autem linteamina &2 Sudarium , qui peccatum mon

fecit. & mibil ignoravit , n monumento inventa. [unt.

hr

Ipfe folus in carne linteis implicatus non eft , ut eum ali-

h

quid lateret , aut ab itinere retardaret.

üfer)

1I.-.S. Leo Epift. rz. ad Julianum. — Cum in-

commutabilis natura -Deitatis tota fit femper in fua e[fen-

tía , fic naturam a[Jumptam.beatificans , ut. glorificata

$n glorificante permaneat.

213

IIL —.S. Fulgentius , cum Ferrandus Diaco-

nus illi proponeret hanc queftionem ; , Utrum

n

J

»anima. Chrifti fufceptricis Deitatis plenam

» habeat notitiam ;; & quemadmodum fe norunt

Wj]

»Pater & Filius & Spiritus Sanétus, ita idem l'i-

if

r

s lius feipfum per id, quod homo eft, in eo

»quod Deus eft noverit, ex utraque atque in

n

w

, utraque: fubftantia. totum capiens Patrem ?

Refpons..3..fic vefpondet : ..,,Si anime Chrifti non

[

t

, ad menfuram dedit Deus Spiritum , neceffe eft,

,ut nihil-minus habeat fapientie , nihil minus

u

