Solvuntur Objectiones.

u

OBJICITUR TI.

ando Patres docent,

quod purus homo non poffit condigne fasisfacere

E

pro peccato mortali, loquuntur tantum de ho-

mine peccatore, vel defcendente ab Adamo, vel

folum inftru&o donisgratiz ordinariis.

Ergoni-

hu

hil probant.

Znt.prob. Patres patfim fupponunt,

omnemhominem & angelum nonunitum Verbo,

peccatis obnoxium effe. Ergo. 4nt.prob. Pho-

tius Patriarcha C. P. contra Neftorium ficfcribit:

INec illud animadoertebat INeflorius , quod. i natu-

u

TG

DE NECESSIT. INCARNATIONIS.

159

A

vam bumanam à Verbi perfona fepararet,- eam pro-

prüis morbis laborantem reliqui[Jet.

d

2

SS. Patres poffunt intelligi de peccato

*f

originali, quod totum genus humanum infecit,

n

vel depeccatis actualibus omnium hominum fimul

fumptis.

Ergo ex iis non probatur, ne quidem

pro uno peccato in particulari poffe exhiberi con-

onisexgg

dignam fatisfactionem.

Mqu

3

Poteft dici, Patres folum loqui de majori

Qul

congruentia fatisfaCtionis per Chriftum, ita ut

N

per nullam creaturam poffet tam congruenter fie-

W

ri.

Ergo non evincitur abfoluta impoffibilitas.

d

ZInt. prob. S. duguflinus de hac impoffibilitate equa-

f

lis congruentie loquitur l. 3. de Trin. c. 10. ubi

m

ait: Fuit quidem &alius modus redemptionis no-

u

ftre poffibilis, fed nullus fublevandze miferiz con-

Yun

gruentior.

10pdR

4. Poteft dici, SS. Patres folum loqui de

Qpen

impoffibilitate redemptionis per puram creatu-

ram quoad reparationem nature corrupte, &

elevationem ad ftatum fupernaturalem, & colla-

tionem donorum gratiefupernaturalium. Ergo

non probatur; nullam à pura creatura preftari

s d

poffe condignam fatisfactionem pro peccato prz-

sst

cife in ordine ad condonationem ejus extrinfe-

m

cam

g. Poteft dici, SS. Patres folum ioqui de

kdamcv

Tnt

impoffibilitate confequente ad Decretum Dei pre-

l)

ftabilitum non remittendi offenfam, nifi pofita

i

n

condiena fatisfactione per Verbum; non vero de

impoflibilitate antecedente omne Decretum.

Pm

li

6. Perfona plebeja viliffima per opera heroi-

ca multiplicata poteft regi pro offenfa condigne

s

n

fatis-

iL

n

W

160

DISPUTATIO

l

fatisfacere non obftante perpetua incqualitate

(

d

refpe&tiva inter perfonam fatisfacientem , & eam

2j

cui fatisfit.

Ergo idem poteft fieri refpectu Dei.

r

Peccatum Sacerdotis majus eít, quam

te HP

idem peccatum à perfona plebea commiffum. Er-

MC

go falfum eft; gravitatem peccati crefcere ex vi-

T

litate perfone offendentis.

"nt . patet. ex S. Ifidoro

A. M

1.2.defummo bono, ubiait: Tanto majus cogno-

Cd

jfüitur peccatum , quanto major, qui peccai, babetur.

Similiter etiam Regi non deberetur majus ftipen-

dium, fi fungeretur munere militis gregarii, aut

operarii diurni. Ergo etiam hoc falfum eft in

probationibus, quod valorobfequii decrefcat ex

refpe&iva inzqualitate exhibentis & recipientis

obfequium.

8

Etiam obfequia à puro homine exhibita

in oculis Dei habentur pro magnis.

Ergo pro-

batio ultima non fubfiftit.

Znt. prob.

hriftus

Matth. 5. mulieri. gentili dicit: JMagna eff fides

iua

E£ Luce 1. deS. JoanneB. dicitur: Erii ma-

Ec Matth. s. Chriftus ait:

gnus coram Domino.

Qui fecerit &9 docuerit, bic magnus vocabitur in ve-

gno celorum.

RESPONDEO.

Adr.n.a. Illi enit textus, quos attuli, funt

indefiniti. ad prob. dift. füpponunt, omnemho-

minem veletiam angelum peccatis obnoxium effe

in a&u primo feu potentia.c. in a&u fecundo. n.

Potuit enim & homo & angelus perfeverare in

Cum autem ipfa etiam fatisfactio

prima gratia.

ab ejusmodi homine vel angelo praftanda funde-

tur in gratia , non poteft habere rationem com-

peníationis ad equalitatem.

d 2.

li

DE NECESSIT. INCARNATIONIS.

161

Is

N

J

Z1d 2.n.a. Textus enim addu&i, & ratio in

Tl n

iis allegata, fe extendunt ad omne peccatum et-

X

iam particulare.

xG qIL

Ad 3. dift. Poteft hoc dici de uno velaltero

T

textu SS. Patrum.c. de plerisque. n. Ad men-

j

tem SS. Patrum rimandam infpiciendum, nonquo

ln

aliquando exfpatientur, fed ubiin unum conve-

LU

niant, & conftantiafententiarum uüniformi ac con-

i,l

COI'dl quiefcant.

ZAd 4. dift. Poteft hoc dici de uno velaltero

pR

textu SS. Patrum à me non adduc&to.c. de pleris-

f

que, prefertim de adductis. ri

Ratio enim à Patribus addu&ta

lt

"d 5. n.à

reü-u

eft intrinfeca rei3 adeoque antecedens omneDe-

cretum liberum rei

p a

ZAd 6. tt.à. n. C. & par

Difparitas eft, quia

Offenfa regis eft aliquid finitum. — Ergo etiam

Eähn

poterit adzquati per multiplicata facta heroica.

'iWiu

d . dift. Eft majus peccatum rajoritate

tranfeunte in aliam fpeciem peccati.c. mahente

friowe

fs d

intra eandem fpeciern. n.

Illa enim majoritas pec-

WE

cati fumitur vel à facratione perfor:e, velàfcan.

dalo; & fic tranfit in aliam fpeciein peccati, nem-

pefacrilegii, ingratitudinis, officii; pacti, cha-

ritatis &c.

An alterum IrNsTANs dift. nonde:

t

j

betur tali regi majus ftipendium efis.c. honoris;

n. crefcit enim gloria ex majori humiliatione.

Q

Zld 8. dift. Sunt magna cofnparativé ad alias

tU

cteatüras.c. ad Deum. n.

Qu&cunque enim in

vt

mundo magna funt, folum comparative magna

| fitti

Hsgc.aus

n

funt, prout ex Philofophia fuppono

tem comparativa magnitudo folutm habet locum

onde

felate ad creaturàs

Refpectu enim Dei omniá

D.zdmori Tr. de Incarnatione,

L

l

)

par-

II'

jN

162

DISPUTATIO

mü(w

pàrva, imo nihilum funt. Sic enim dicitur Sap.

ib

RU

1I.Vv.23. Tanquam momentum [latere fic eft ante

"

te orbis terrarum , &2 tanquam gutta roris anteluca-

A

j

ni.

EtPfíal.38. v.6. Subflantia mea tanquam mibi-

lum ante

1e.

[

OBJICITUR 2.

Ea, quz funt ordinis fu-

perioris, poffunt adequari per ea, quz funt or-

"

dinis inferioris.

Ergo licet malitia peccati mor-

talis fit ordinis fuperioris quam obfequia creatu-

f;

rarum Deo exhibita, poterit tamen illa adzquari

ab iftis.

ZInt. prob. Licet aurum fit ordinis fupe-

rioris quam argentum , adcequatur tamen in afti-

matione morali argento fufficienter multiplicato.

Sic etiam, licet actus virtutum Theologicarum,

v. g. fidei, aut fpei fint ordinis fuperioris, quam

aétus virtutum moralium, v.g. temperantig, ju-

j

ftitie; poterunt tamen hi numero & perfectione

LT

ita crefcere, ut adequent aut etiam fuperent me-

ritum virtutis theologicz.

2.

Status Matris Dei habet dignitatem quan-

dam infinitam. Erga faltem merita Deipare in

ratione fatisfactionis poffunt adequare malitiam

peccati mortalis.

Znt. prob. ex D. Thoma.

3. Creatura poffet exornari gratia infinita.

Ergo etiam poffet condigne fatisfacere pro pec-

cato malitiz infinite.

REsPONDEO

-Ad 1. dift. Poffunt adequari valore extrin-

l

feco. c. intrinfeco.n. valor extrinfecus folum de-

z-

pendet à voluntate humana vel divina libera,

tribuente eundem effe&um uniacalteri, pre&cife

inoralem, feu dependentem à voluntate humana

d

Vel divina libera; fed hic quaftio eft de valore

"Y

intrin-

DE NECESSIT. INCARNATIONIS.

163

dl& iM

^W

intrinfeco, ita ut voluntas ob illum valorem in-

/Lï'r

1 t

trinfecum ex juftitia oblipetur feu neceffitetur ad

tribuendum zequalem effe&tum utrisque.

Argen-

L

I) g

tum autem & aurum folum e&quantur valore ex-

trinfeco.

Ü

i

"Ad 2. dift. Habet quandam dignitatem inf;-

li

tty

mitam fecundum quid. c... fmpliciter infinitam.n. Nam

of

dignitas Matris Dei confiftit in relatione caufali-

Qüte

tatis partim ad conceptionem partim ad unionem

IT

hypoftaticam naturz humanzin Chrifto.

Eaau-

J us

tem relatio folum dicit aliquid infinitum in obli-

Ils

r

quo, non autem in re&o, prout tamen malitia

z

peccati mortalis, feu averfio ab ultimo fine,

confiftens formaliter in privatione, dicit aliquid

n

infinitum in recto , ficut fuperiore queftione ex-

TT

plicatum eft. Nox enim nil aliud eft, quam ali-

erfe

bi air, & alibi lux , & fic in ceteris.

TeDL

d. nia.

Non enim eft poflibile infinitum

a&u, prout fuppono ex Philofophia, nifi folus

m

Deus; quia effe creaturam, & effe limitatum, &

and

effe dioifim ab infinito cumulo perfectionum, &

ul

effe à Deo ordinatum ad effectus finitos, idem

funt.

Tir

; if

OBJICITUR 3.

Quifacit, quantum poteft,

condigné fatisfacit; fed creatura poteft facere,

pj

quantum poteft. Ergo.

Maj. prob. Deus tene-

tur acceptare talem fatisfactionem. Ergo eftcon-

ore

digna.

Zint.prob. Deustalem hominem viatorem

; o

ridicule moveret ad querendum ultimüm finem,

ju )

nifi teneretur recipere facientem quod eft in fe.

2

Qui pro beneficio reddit, quantum pot-

3ïi9 I*

"

efít, perfe&e fatisfacit obligationi gratitudinis.

A

2

Ergo etiam qui pro peccato reddit quantum pot-

2

eit

1I.

164

DISPUTATIO

yM

eft, condigne fatisfacit fue obligationi. c.prob.

j

Deus non potefthominem obligareadplus, quam

i

poteft.

ii

3

Qui homini reddit, quantum abftulit,

t d

condigne fatisfacit.

Ergo etiam qui Deo reddit,

E

quantum abítulit, condigne illi fatisfacit.

Sed

[|

ij

qui Deo reftituit rationem finis ultimi per amo-

rem, reddit illij quod per peccatum abftulit.

Ergo.

RESPONDEO

d 1. n. Maj. Alioquin, qui incenía urbe,

vel caufata ftrage integri exercitus per proditio-

nem faceret, quod poteft, condigne fatisfaceret,

D

ad prob. dift. "Tenetur acce-

chny

quod nemo dixerit.

ptare talem fatisfa&tionem vi fuc ordinationis. tr.

) ]

vi condignz fatisfactionis. n.

Si enim Deus ho-

minem peccatorem adhuc reiinquat in ftatu viz,

eoipfo per appetitum ultimi finis, & per obliga-

tionem fuarum legum illum ordinat & movet ad

d

finem ultimum.

Itaque vi hujus fuz ordinatio-

D«

nis tenetur facienti quod eft in fe remittere pec-

catum, prout in Tra&tatu de Gratia dictum eft,

quamvis ad hoc non obligetur vi condignz fatis-

fa&ionis.

Accedit; quod etiam exhocprincipio

fus: ordinationis non teneatur hominem reftitue-

hi

re ad omnem priorem gratiam amicitie , dummo-

do eum reciperet in fervum.

d 2. tr. a. n. C. &parit.

Difparitas eft, quia

)

virtus gratitudinis in fuo conceptu nil aliud dicit,

quam promptum animum reddendi par pro viri-

bus.

Econtra /atisfattio condigna non dicit prom-

ptitudinem feu affeCtionem animi, fed squalita-

tem operum.

n

ld 3.

DE NECESSIT. INCARNATIONIS.

165

L

"Ld 3. dift. Qui tantum redditaqualitate in-

m

juri& & compenfationis. c. qui precife tantum

reddit &qualitate rerum. n.

Alioquin fequere-

1fr

Af

tur, eum condigne fatisfa&urum, qui contem-

ptim coram multitudine fpectantium detraxiffet

W. d

coronam, paludamentum & omnes veftes usque

t

Q

ad interulam, fi hec omnia illi iterum reftitue-

Il d

ret

OsjrcirvR 4. Homopoteftelicere actum

tam bonum , quam malum eft peccatum. Ergo

(

LU

poteft condigne fatisfacere.

Znt. prob. Si quis

n

p

v.g. peccet per puram omiffionem a&us interni

Charitatis, actus charitatis de novo elicitus tam

is

erit bonus, quam mala erat illius omiflio.

D

A&us charitatis in cafu , quo urget obli-

] D&—Eï

firiy

gatio àd ejus exercitium, tantumamatur à Deo,

quantum odio habetur ejus omiffio.

Ergo datur

r (

equale pro zquali.

Zni.prob. Deus.in tali cafu

DOTL

zque vulta&tum charitatis, acnon vultejus omif-

Nünatio

fionem.

w

3

Pondus premii correfpondentis pro actu

&né

charitatis majus eft, quam gravitas poenz corre-

mei

fpondentis pro omiffione charitatis.

Ergo in

pri

eftimatione divina a&us charitatis plus valet,

n d

quam ejus omiffio.

, ür

4. Deusinterdum finit hominem labiin gra-

ve peccatum ad obtinendam majorem ejus humi-

stl

as

liationem, & perfe&iorem cultum, & amorem

IT

ardentiorem, prout docet D. Gregorius 1. 6. Mo-

g p

ral.

Ergo ejusmodi actus magis placent, quam

(

l

difpliceat peccatum.

c. prob. Philofophorum

d

[^

Axioma eft; Propter quod unumquodque tale, illud

wagis iale,

L 3

REsPON-

I T.

pt

166

DISPUTEATIO

m

RESPONDEO

i

;JV

"l

A4d 1. n.a. ad prob. dift. In hoc cafu a&us

tUt

charitatis erit tam bonus entitative, & in confi-

hs

j

deratione phyfica. c. moraliter, & in confidera-

jj d

Jue 1j

In confideratione morali,

tione theologica. n.

a

j

& theologica confiderantur etiam circumftantiz,

um

relationes, jura, & obligationes actuum huma-

norum; & juxta has actui peccaminofo debetur

Eu

privatio infiniti boni; a&tui autem charitatis per

fmf»y

fe independenter à gratuita ordinatione Dei non

:Cl Jue)

debetur premium infinitum.

Separare enim fe

z

homo poteft ab infinito bono, fed fibimet per

(URU

fuas vires conferre non poteft infinitum bonum.

-Ad 2. dift. "T'antum amatur equalitate amo-

j

i

[

m

ris & odii fubjectiva. c. &qualitate objectiva. n.

AU

q

Quando enim Deus amat infantem recenter ba-

u

ptizatum , & latronem in cruce exauditum, &

U

B.Virginem, verum eft dicere, ficutamatillum,

ita & iftum; &que datur amor unius ac alterius.

Sed ille amor eft inzqualis objective; quia Deus

plus grati: & glorie vult conferre uni, quam

alteri.

Sic etiam, dum Deus pro peccato mor-

23

ii

tali ratione ejus demeriti intrinfeci vult privatio-

nem omnis boni, & econtra pro a&u charitatis

i

ratione ejus valoris intrinfeci non vult collatio-

nem omnis boni, fed precife ratione gratiz ac

T&

fus ordinationis, non eft equalitas objectiva in

amore & odio.

?

44d 3. dift. Eft majus ratione ordinationis

extrinfece per gratiam c. ratione valoris intrinfe-

ci.n.

Seníus patet ex dictis.

Ad 4. dift. Deus finithominem ficlabi inten-

L] 1

tione permiffiva.c. intentione ele&iva mediorum

4

a

DE NECESSIT. INCARNATIONIS.

167

ad finem. n.

Difcrimen inter intentionem fer-

[ u

wü[froam & elettivam eft, quod intentio ele&iva

lu

utrumque velit, & mediun, & fmen; econtra

:

TUf

intentio permiffivanon vult utrumque, voluntate

i'tyri

faltem antecedente, fed unum permittit, illud-

.

wl

u

que confequenter ad fuam malitiam ordinat inra-

Y M[ïæ«

1

tionem medii ad finem aliunde generaliter voli-

ij

i

tum

Deus enim humiliationem, cultum, &

VPT

amorem perfe&um femper, & abíolute ab ho-

Itl

mine requirit ac vult, etiam independenter à fup-

feen

pofitione peccati.

Axioma Philofophicum fo-

(s

]um verum eft in voluntate el/et;va, quando ho-

mo voluntate abfoluta & antecedente prefuppo-

Ws

fitionem medii vult & medium, & finem.

DicEs.

Si valor charitatis folum ideo non

N

m

&quat ex condigno infinitam malitiam peccati,

quia hujus valor eft intrinfecus, illius autem va-

UT

Vi

lor folum extrinfecus ex gratia & ordinatione

divina, fequeretur, quod a&us charitatis non

ierià

j

mereretur de condigno vitam eternam ac vifio-

nem intuitivam Dei.

Sed hoc non poteft dici.

,O

AU

Ergo.

Maj. prob. . Etiam. vita eterna feu vifio

intuitiva Dei per effentiam eft aliquid intrinfecé

leVt'

chi

infinitum; & a&us charitatis non eft aliquid in-

trinfece infinitum. . Ergo hac ratione etiam non

Qul

"

effet equalitas inter attum charitatis & vitam

eternam.

]

REsPOoNDEO dift. Maj.

Sequeretur quod

non mereretur de condigno vitam s&ternam, fi

ii

u

a&us charitatis fpe&etur quoad fuum effe mate-

riale.c. fi fpe&etur concretivé cum fuo formali.

n. A&us enim charitatis de condigno meretur

Ü

vitam eternam concretive fpectatus, inquantum

iT

L 4

pro

:J

168

DISPUTATIO IL

j

pro fuo formali involvit gratiam remiffivam pec-

ij

pote*

i

cati, & adoptivam in ftatum filiorum Dei.

Ea

gratia, cum fe habeat tantum per modum unio-

st

Qd

nis accidentalis inter animam &Spiritum San&um,

prout oftenfum eft in Tra&tatu de Gratia, ex parte

dgi

Dj

unius terminorum unitorum, nempe ex parte

Spiritus Sancti, qui datur, eft aliquid fimpliciter

aj

Y

infinitum. — Et ideo datur condignitas charitatis

ad vitam &ternam. Econtra a&tus charitatisnon

poteft fpe&ari concretive pro priori ad remiffio-

"m

T

nem peccati proprii, cum gratia formaliter dicat

ii Mi

"d

remiffionem peccati perfonalis in recipiente gra-

tiam. .Et fi fpe&etur concretivé in ordine ad

mm

peccatum alienum, ficut illa gratia collata non

ü1

habet ordinem ad peccatum alienum feu voluntatem

DL

AU

Spiritus Santti remiffivam peccati alieni, ita nec

j

AU

j

habet condignitatem relate ad peccatum alienum

ejus, pro quo deberet fatisfieri.

In aliis rebus,

&

in quibus reperitur valor intrinfecus & condigni-

t

tas, eftimantur & comparantur res nonanimate

L

adinvicem. Hic vero , ubiagitur de valore cha-

ritatis formaliter feu concretive fumpte, cum

charitas infufa fit Spiritus San&us, valor hujus

charitatis cítimari debet ex voluntate Spiritus

R

Sanci ut uniti cum anima, eatenus non relativi

-R

ad fan&ificationem alienam.

OnJrcrTUR $. Sipeccatum mortale effet

malum tam grave, ut nullis obfequiisullius crea-

ture compeníari poffet, non potuiffet à Deo per-

fs

mitti fine Decreto mittendi Chriftum. Sed hoc

non poteít dici, prout patet ex Queft. ».

4

2

Pura creatura poteft elicereactum incom-

M

poffibilem cum reatu peccatimortalis. Ergo eo-

i

inQ

DE NECESSIT. INCARNATIONIS.

169

RE

ipfo poteft condigne fatisfacere pro peccato mor-

li

tali.

"ánt. prob. Pura creatura poteft elicere actum

fum »

perfeQte charitatis erga Deum. — Sed a&us perfe-

Atf

&e charitatis eft incompoffibilis cum reatu pec-

! Eïpaj'[

cati mortalis.

Ergo.

AMin. patet ex illo 1. Pet. 4.

4

W

Charitas operit multitudinem peccatorum. Et

d

ex propofitione 7o.Baji: JJomo exiffens im peccato

T

moriali, ffoe in veatu eierne dammationis , pote[l ba-

m&*ü ji

bere veram cbaritatem ; & cbaritas etiam perfeäa

la

potef? confiflere cum reatu eterme damnationis.

A

(

3

Si homo non poffet condigne fatisfacere

K

propeccato mortali, haberet majores vires ad fe

uT

perdendum, quam falvandum. | Sedhocnonpot-

Vs

j

eft dici. Ergo,

Min. prob. Ex una parteidrepu-

b

p

N]

gnat bonitati ac providentie divine; ex altera

j

ly

parte obfervatur, quod intelle&tus poffitinhzre-

!d

li

re bono, quin poffit inhzrere falfo

Ergo etiam

Mi

de voluntate prefumendum , quod non neceffa-

d

rio adhaereat peccato femel commiffo.

QUi

4. Puracreatura poteft alteri mereri remif.

Qd

fionem peccatorum. Ergo etiam poteft condi-

$, u

gne fatisfacere pro peccatis alienis.

Znt. prob. vi-

r

detur colligi ex eo, quia homo poteft fibi mere-

Spit;

ri vitam eternam , quod pluseft, quam remiffio

] ni

alieni peccati.

c.prob. Chriftus non aliter fatisfe-

cit pro peccatis humanis, nifi quatenus meritus

vt

eftremiffionem peccatorum: & perfe patet, quod

J

poüto tali merito offenfus amittat jus ad indigna-

ia

tionem.

5. Poteft homo purus conftitui caput alio-

rum hominum in ordine gratiz, ita ut aliis me-

reretur & in eostransfunderetgratiam; quale ca-

ib

Ereo

B/

put probabile eft a&u fuiffe Adamum.

E

et1am

170

DISPUTATIO

Il.

j

d

etiam poteft condigne fatisfacere pro peccatis

alienis.

RESPONDEO

as

f

Ad 1. n. Mgj.

Quia potuiffet peccatum re-

[

il

mitti facientibus quod eft in fe etiam fine condi-

gna fatisfa&tione ,. & fic eo magis refplendere bo-

X l

nitas ac mifericordia Dei.

t

Ad 2. dift. a.

Poteft elicereactum incompof-

i

fibilem incompoffibilitate fundata in preordina-

tione divina gratuita.c. fundata in equalitate fa-

Ri

tisfactionis ad offenfam n.

il

Ratio cur a&tus per-

fe&e charitatis non poflfit dari fine remiffione

«

peccati tam in prefenti ftatu nature elevatze, quam

1I$ü

etiam in ftatu nature pure, eft fola praeordina-

[ UR

den

tio divina, qua hominem viatorem obligat, or-

dinat, & movet adtendendumin finem ultimum.

T

i ggzöa

Ex hoc enim Deus vi fuz ordinationis tenetur

Y

homini facienti quod eft in fe aut condonare pec-

catum per condonationem extrinfecam vel colla-

tionem gratiz alicujus tanquam effectum alicujus

benevolentie divine erga hominem, prout fie-

ret in ftatupurenature, velperinfufionem gra-

tie fan&ificantis adoptivein ftatum filiorum Dei,

prout fit in ftatu naturz elevate.

Itaqueincom-

poffibilitas charitatis perfe&t cum peccato non

fundatur in fuo valore intrinfeco , fed in premo-

tione divina, qua Deus ad talem actum premo-

vet in ordine ad finem ultimum.

;:znzeq

d 3. c. Maj. n. Min.

Manifeftum enim eft,

RW

quod homo poffit feipfum occidere, quin poffit

fe refufcitare ad vitam.

ad prob. dift. repugnát

hoc bonitati divine , nifi Deus omni homini via-

H

tori conferret gratiam fufficientem. c. fecus. n.

Altera

Cf'ftn

DE NECESSIT. INCARNATIONIS.

17I

"i

Altera probatio precifeprobat, quod ficut intel-

le&us poteft recedere ab opinione falfa, quam

prius apprehendebat ut veram; ita etiam volun-

FU

TU

tas poflit recedere à malo, quod prius fe&tabatur

utbonum; per hoc tamen, quod mutetur vo-

i

luntas humana, non fequitur, eoipfo etiam mu-

tari voluntatem divinam indignantem homini &

lbt

vindicantem ratione a&tus preteriti; aut fi necef-

præorän;

fario mutatur voluntas divina erga elicientem

[

aCtus perfeGte charitatis, id non fit ob zqualita-

A

«

tem charitatis ad offenfam, fed ob preordinatio-

IU

nemDei, ut dictum eft.

n

uj

Ád 4. tr. a. n. C. & par.

Difparitas eft, quia

ad meritum condignum requiritur ordinatio ejus,

!

qui conducit alterius operam ad aliquid prome-

Vs

rendum, ad quam ordinationem non requiritur

Pt

Econtra

rigorofa cqualitas operze & mercedis.

r

ad condignam fatisfationem requiritur tam rigo-

dl aol

rofa equalitas inter compenfationem & offenfam,

(j

ut offenfus obligetur ratione hujus aqualitatis ad

Qu de

condonandam offenfam.

w

d s. c. a. n. C. & par.

Ad eam namque di-

a

ftributionem ac transfufionem gratiarum nil aliud

U

requiritur, quam ordo füpernaturalisin ferie cau-

0 1

farum ; ficut & Sacramenta poffünt habere ejus-

Wal

modi fibi impreffum ordinem ad caufandam gra-

| pmi

tiam, ubi manifeftum eft, inter caufam & effe-

&um non requiri equalitatem , fed tantum con-

enim

nexionem, feu ordinem exiftendi.

EÉcontra con-

qu )

digna fatisfa&tio in fuo formali conceptuin huma-

nis, importat equalitatem inter offenfam & com-

r

n

penfationem ; ergoetiamin divinis; quianoneít

"E

neceffaria variatio fignificationis in hoc termino.

VJ

OnJr

172

DISPUTATIO

II.

ï*NE'

0

Onjg1crTUR Ó6. authoritas S. T'home. Nam

lU

1. in 4. dift. 15. q. 1. a. 2. ad 1. fcribit: Sicut offen-

d

fa. babuit quandam infinitatem ex infinitate divine Ma-

«

jeflatis, ita & fatisfattie accipit quandam infinitatem

)u

ex infiitate divine mifericordie. ^ Ergo par infini-

j

tas offenfie pari infinitate fatisfactionis compen-

fatur.

1

9

-

lhidem ad s. dicitur: Peccatum originale per

unius bomünis [atisfattionem expiari mom potuit, ficut

D.

attuale. Xrgo fupponit; peccatum actuale poffe

expiari per unius hominis fatisfaéctionem.

REsPONDEO

d 1. c.a. dift. C. Si illa infinitas divinze mi-

fericordiz fit intrinfeca operi fatisfa&torio , ficut

infinitas Dei eft intrinfeca offenfie, feu averfioni

à fummo bono. c. fecus.n.

Concurrit quidem

tam in offenfa quam in fatisfaCtione infinitudo

quedam, fed ea infinitudo Dei fatisfactorio operi

eft extrinfeca, utpote folum importata in obli-

quo; econtra infinitudo fummi boni, in cujus

privatione confiftit formalis malitia peccati, eft

intrinfeca ipfi offenfie, prout«in decurfu hujus

queftionis fiepius oftenfum eft.

"d 2. dift. Peccatum originale non potuit

fic expiari ficut a&uale per fatisfactionem imper-

fe&am. c. loquendo de fatisfa&tione perfecta. n.

D. Thomas hoc loco docet, quod homo pro fuo

peccato actuali poflit praftare fatisfactionem im-

perfe&am, faciendo quod eft in fe; qualem ta-

imen non poteft praftare pro toto genere huma-

no, ad quod actio unius hominis nullam omnino

habet proportionem, quz petat acceptari à Deo

ratione vel equalitatis, vel preordinationis di-

ving,

DE NECESSIT. INCARNA'i'IONIS. 1753

T

ii

vinge, qualis tamen proportio ratione przordi-

U

nationis divinz reperitur in fatisfactione pro pec-

L

n

cato actuali proprio.

Hac enim proportio fuffi-

4

cit ad rationem fatisfaCtionisimperfecte. — lbidem

fi

in C. fic fcribit: m bonoribus, qui funt ad paren-

ïm;en-

te$ C& Deos, fecundum Pbilofopbum impo[fbile . eft,

equivalens veddere fecundum quantitatem , fed fufficit,

quod bomo reddat, quod potefi; quia amücitia non pe-

bt equicalens, mifi fecundum quod po[fibile efl.

Et

n

boc etiam cquale eft aliqualiter ,. [cilicet fecundum pro-

portionalitatem ; quia ficut f& babet, quod Deo efl de-

bitum , ad. ipfum Deum; ita boc , quod ifle pote[l ved-

m

dere, ad eum; €9 fic aliquo modo forma jufHitiee con-

U

)H

Jfervatur.

Unde mon potef] bomo fatisfacere, fi ly

i

SATIS, cqualitatem quantitatis importet : /contingit

!f m

autem; fi importet equalitatem. proportionis.

S. Do-

I

Gor 3. q. 1. a. 2. ad 2. eamequalitatem proportio-

10

nis dicit fufficere tantum ad conftituendam fatis-

f/[

1 o

factionem imperfe&dam. — Dicendum, inquit, quod

p a

aliqua fatisfattio potef? dici dupliciter fufficiens.

Uno

qi, d

modo perfecte, quia efl condigna per quandam ad-

Tb

equationem ad recompen[ationem culpe commi[]e , &

fic bominis puri fatisfattio fufficiens e[Je mon potuit

t p

j$xo peccato.

"Alio modo potefi dici fatisfattio bominis

e[Je fufficiens imperfette, —[cilicet. fecundum acceptatio-

n in

nem éjus, qui efl ea contentus, quamrois mon fit con-

:rfe&zf

dignas & boc wodo fatisfa&tio puri bomimis efl fuff-

Opïll

ynt

ciens.

Et quia omne imperfettum prefupponit aliquid

perfe&tum, . à quo fuflentetur ;; inde efl, quod ommis

g

nl

puri bominis faisfactio efficaeiam babet à Jatisfactiona

Chrifüi.

)

a

QU.E-

DISPUTATIO II

n

lj

174

j) þüü

QUJAESTIO V.

u

Aym

n purus bomo poffit condigne Jatisfacere pro

. peccato. "veniali ?

N

OTANDUM r. FereomniuminfigniumTheo-

logorum fententiam effe, quod purus homo

Q

poflit condigne fatisfacere pro peccato veniali.

D

]ta docent Thomifte, Scotiftze, & ex Societate

n

Suarez, Vasquez, Lugo, Haunoldus, Marinus,

Viva, & plures alii.

Hoc tamen non obftante

reperiuntur, quidid negantinter modernos Theo-

logos.

NoTANDUM 2.

Ab authoribus negative

fententie in peccato veniali diftingui reatum cul-

U

M

h

pe, & reatum pene. Per reatum culpa intelli-

L.Ev

gunt jus quod homo fübit ad levem Dei difpli-

?w

centiam. Per reatum autem ponz intelliguntjus

feu obligationem paflivam, quod homo fubit ad

punitionem peccati. Ceaterum an illa culpa pec-

cati venialis confiftat in macula, feu imminutio-

«

negratiz fanctificantis, prout multis videtur, vel

in fola deordinatione rationis, prout D. Thomas

cum fuis docet, non eft operg pretium, hocloco

difcutere.

Illud tamen ex Tra&atu de Gratia &

de Penitentia fuppono; illam ipfam deordinatio-

nem rationis effe quandam maculam in anima,

utpote confiftentem in defe&tu perfe&ionis & ex-

inde refultantis pulchritudinis debite.

DICO. Homo purus poteft condignefatis-

hh

facere pro peccato veniali.

PROBATUR.

Malitia peccati venialis non

eft (impliciter infinita; nec datur alia ratio , cur

li

non

DE NECESSIT. INCARNATIONIS. 175

non poffit preftari fatisfacio condigna. Ergo.

Ini. q. 1. .Min. prob. Peccatum veniale non fun-

W-u

dat privationem infiniti boni.

Ergo.

)

Solvuntur Objectiones.

4l

OnyICITUR t.

Peccatum veniale eft vera

offenfaDei, &vera inobedientia ac irreverentia

TU

ll

Y

erga Deum. . Ergo non poteft pro illo fatisfieri

à puro homine.

c. prob. Omnis offenfa etiam le-

T d

viffima erga Deum crefcit in immenfum ex infi-

TOU

nita dignitate perfonz offenfz & vilitate perfonae

offendentis, & econtra omne obfequium creatu-

1]

re erga Deum decrefcit in immenfum ex dignita-

te perfone offenfie, & vilitateperfonz offenden-

n

tis

k d

Ergo non poteft dari adequatio inter mali-

tiam peccati venialis & obfequium creaturz.

[j

2

[üli

4

Penz purgatorii, que infliguntur pro

peccato veniali, fünt majores omnibus cruciati-

g

bus, qui ab homine in hoc mundo infligi poffunt.

Qinjo

Ergo etiam malitia peccati venialis eft major

sUM

omnibus obfequiis, quzab homine in hoc mun-

.Thot

do Deo exhiberi poflunt.

fnt. prob. ex D. 4u-

hod

gu/tino in Pfal.37. ubiait: Gravier efl ignis pur-

Gnti

gatorü, quam quidquid bomo potefl pati im bac vita.

)rdiuïl

Item ex D. T'boma in 4. dift. 21. q. 1. a. 1. qq. 3.

jn u

ubiait: /n purgatorio erit duplex pena, wuna damni;

n

altera fenfus.

Et quantum ad utramque pena pur-

gatori) münima excedit maxünam penam bujus vite.

9

d

"

Ad condignam fatisfactionem requiritur

primo, ut fit ex bonis propriis.

Secundo ut fitex

bonis aliunde indebitis.

Tertio utfit equivalens.

2

D

1

Sed etiam pro peccato veniali non poteft Deo

g

aliquid

1

176

DISPUTATIO If

n

j

aliquid przftari ex bonis propriis, ac aliundein-

li.

debitis. Ergo.

Min. prob. Omnia, qus& homo

s

operatur bona, fiunt Deo largiente vires, prz-

m

movente & cooperante; ergo omnia funt bona

u

Dei, ac eoipfo titulo creationis, confervationis

Vi

ZIni. prob. ex

& cooperationis debentur Deo.

p

Scriptura.

Sic líaie 26. v.12. dicitur:

Omnia

&i

ELAG ZA

j

opera noflra operatus es in mobis.

l)

28. ln ipfo vivimus , movemur , & fumus.

E

&i

Cor.4. v.7. Quid babes, quod non accepifHi? Et 2.

Cor.3. v. s. JNon quod fimus fufficientes cogitare. ali-

quid à nobis quafi ex mobis; jed Jufficientia noftra. ex

Deo eft.

u

RESPONDEO.

[Y

ä

ZAd x. tr. a, n. C. ad prob. dift, Crefcit in

bl

immenfum, ita tamen ut infinita dignitas Dei fe

non communicet intrinfecé peccato veniali.c. ut

Peccatum enim ve-

fe communicet intrinfece. n.

niale non privat infinito bono, prout privat

peccatum mortale. ltaque ea immenfitas, ad

quam excrefcit peccatum veniale folum eft ex-

trinfeca, & importatur folum in obliquo, non

A

inre&o, dum concipitur malitia peccati venia-

li. Quoadalterum membrum, quodobfequium

creature erga Deum ex iisdem principiis decre-

fcat, non tollitur, quin idem obfequium ex fe

ET

viliffimum poffit ad equale vel fuperius genus

appretiationis divinz evehi per gratiam fan&ifi-

cantem , que eft quedam participatio feu exigen-

tia nature divinz in beatitudine affequende, &

llj

^

unio accidentalis ad Spiritum Sanctum in animas

operantem.

Wm

A(l 25

d

DE NE(CESSIT. INCARNATIONIS. 4177

aLJJM

4d2. c.a.n.C. & par. Difparitas eft, quia

Md

Iv

in obfequiis Deo exhibitis non operatur fola na-

it n

tura, fed gratia & charitas, quz funt fuperioris

Y

H

ordinis in genere bonorum , quam penz purga-

ü

torii in genere malorum.

Hinc fi potentia hu-

manaelevaretur in hoc mundo adinfligendos ma-

Am !

lefactoribus tam acerbos cruciatus, ac funt in

purgatorio ; longe excellentior effet potentia

l )

eliciendi actus charitatis, quam inferendi tales

J

cruciatus; &in eo cafu daretur in poteftate hu-

mana utrumque oppofitorum ; adeoque etiam

li MNA [

eatenus poffent zquiparari quoad potentiam fuz

caufz.

ZAd 3. dift. Requiritur, ut fit ex bonis pro-

priis ac indebitis, ita ut fint faltem in dominio

(

"g

baffo operantis.c. ita ut etiam fint in dominio

alto operantis. n.

Sicut Deus hominibus non

IH

ATU

Obfítante titulo creationis & confervationis con-

ceflit dominium bonorum temporalium, fibi dun-

gt

is, d

taxat refervato dominio alto; itahomini reliquit

ü

dominium baffüm feu particulare fuorum actuum

jd

internorum, ita ut non omnes actus exigat fibi

00

tv

W

impendi titulo gratitudinis, vel canonis; fedper-

mittat eos elici etiam ad merendum vel fatisfa-

j

equ

üw

ciendum; ita ut ea Deus accipiat, ficut oblatio-

nes facras, tanquam homo ea de fuo dederit.

jf d

s

n

QUESTIO VI.

[

lls

"n Chriflus veni[fet , fi z4dam mon pecca[Jet ?

mm

Wi

OTANDUM I.

Quaftionem primario non

verfari in eo, quid Deus decreturus fuiffetaut

M

fa&tu-

D.4mo-rt Tr. de Incarnatione.

DISPUTATIO

iem

jN

178

fa&urus, fi Adam non peccaffet? fed queri, quid

;! q

attu decreverit? An videlicet actu fecum decreve-

jen

i

rit, illudque Decretum nobis per Scripturam vel

traditionem manifeftaverit, quod Chriftus tan-

yi

Iri.

quam caput omnium angelorum & hominum fue-

rit in mente divina praeftabilitus antecedenter vel

at

(

certe independenter à lapfu Adami? Hincineun-

dem fenfum quzftio fuüb his aliis terminis inftitui

J

folet; an Chriftus vi alicujus prefentis IDecreti ve-

tl

niffet, fi Adam non peccaffet? Cumtamen quz-

fibt

ftio videatur à multis tractata fuiffe in priori fen-

fu, in utroque fenfu fpecialem conclufionem fta-

"n

tuere decet.

t

NoTANDUM 2. Tres potiffimum effe in

t

hacre fententias.

Prima eft D.'Thomae curh Tho-

AA

nr

miftis, & plerorumque ex Societate, Chriftum

DI

il

non fuiffe vialicujus prefentis Decreti venturum,

h

jl

Secunda eft Scoti cum

M

fi Adam non peccaffet.

Scotiftis, qui docent, Chriftum Adamo non pec-

cante fuiffe venturum in carne impaffibili & glo-

riofe tanquam caput generis humani & angelo-

rum.

[

