ticam. Ergononpoteft ab ea produci.

fnt. prob.

le!] u

fubje&um hujus unionis non poteft effe Verbum,

utpote immutabile; nec etiam natura humana,

A as

quia natura humana non preexiftit ad unionem

hypoftaticam.

m

VRESPONDEO.

zi na:

'Terminus enim infinitus, quire-

ifia V

fpicitur ab unione hypoftatica, non eft ejuspars

il

intrinfeca, faltem ex parte re&i confiderate.

7)

Alias potefít argumentum retorqueri in vifione

m p

beatifica , charitate ad Deum &c. quz etiam re-

H

IT

fpicit obje&um infinitum, & participat bonum

Caterut

infinitum.

U UE

ZAd 2. dift. Haberet poteftatem fuper ipfum

i, U

Deum, ipfomet Deo ultro volente ligari hoc

vinculo, & ad fe ligandum premovente. c. invi-

um

m

toDeo.n.

Sic etiam B. Virgo habuit etiam pote-

to, t

ftatem in Deum, ipfüm ligando fafciis.

RE-

V)

SPONDEO 2. dift. Haberet poteftatem in Deum,

ad

J:

fi produceret unionem hypoftaticam fe tenentem

us t

ex parte Verbi ad naturam humanam. tr. fi tan-

»dUCi 2

tum producit unionem hypoftaticam nature hu-

mane ad Verbum. n.

Ut enim in Difp. 1. often-

ul

fum eft, datur unio duplex, feu reciproca par-

]ip

tium unitarum in omni compofito.

Unio Verbi

À

O 5

ad

218

DISPUTATIO

III.

Dl

adnaturam humanam identificatur cum Deo, ficut

yn

actus Dei liberi, quos fuppono effe adzquate

u

Deo intrinfecos.

Sed unio nature humanz ad

f

Verbum eft entitas modalis, fublativa inüdiffe-

u

rentie ad fubfiftendum in altero.

Zd 3. dift. NNuila eft proportio entitativa

int

perfectionis. c. relativa habitudinis feu perfecti-

j

bilitatis. n. Argumentum poteft retorqueri et-

yl

jam in vifione beatifica.

p

Ád 4. n.a. ad prob. dift. q.2. m. Natura hu-

(

1nana non eft prior prioritate temporis.c. priori-

f

tate natura.n.

Natura enim humana, licetnon

habeat fubfiftentiam propriam , habet tamen ex-

q

iítentiam propriam, ita ut poffiteffe natura prior

ia

ad unionem. Quod fi etiam haberet exiftentiam

N

à Verbo, nihilominus unio poffet recipi in illa

(l

M

M

natura, ficut a&io creativa juxta D. Thomam &

htTt

alios recipitur in creatura, quzs per eam creatur.

Ita docet S. Thomas 1. q.45. a. 3. ad 3.

D

QUESTIO II

Zfn Chriflus meritus fit. Incarnationem?

OTANDUM I.

Humanitatem Chrifti poffe

confiderari pro priori nature ad unionem

hypoftaticam. NNaturaenim prius eft ef[e, quam

ET*

uniri.

Pro illo priori neceffario in natura huma-

X

na etiam involvitur potentia intellectiva & voli-

tiva.

Certum enim eít de fide, & contra Mo-

]

nothelitas definitum ab Ecclefia, quod dentur

D

duge volitiones in Chrifto, humana videlicet &

!

Qivina.

Hoc ergo füppofito poffet queri; an

'dep

natura

ll

DE CAUSA EFFECT. INCARNAT.

219

1 T

L

natura humana pro priori naturz ad unionem hy-

poftaticam potuerit elicere actum volitionis me-

litg

um

J

ritorium, quo fuiffet promeritus Chriftus unio-

nem hypoftaticam ?

NoTANDUM 2.

0

E

Meritum dividi in impetra-

torium, & compen[atorium. - MERITUM IMPE-

x

'cüfïü:

TRATORIUM eft, quo quis meretur gratiam

primum obtinendam.

MERITUM COMPEN-

SATORIUM eft, quo quis meretur gratiam ante-

Y

cedenter liberaliter fineprevio merito conceffam.

Suppofito ergo, quod Chriftus non potuerit me-

reri Incarnationem merito impetratorio, faltem

quaritur, aneam non potuerit mereri merito fal-

IY

tem compenfatorio ?

NoTANDUM 3.

Noneffequeftionem, an

"

Chriftus mereri potuerit, ut Verbum, vel alia

m

in Trinitate perfona uniretur etiam alteri indivi-

[i7)

duge nature, humane vel angelice? Id enim à

multisconceditur, quidocent, merita Chrifti effe

valoris fimpliciter infiniti.

DIGO*T,

Chriftus pro priori nature ad

unionem hypoftaticam non potuit mereri unio-

nem hypoftaticam.

Vi

PROBATUR I.

Pro priori nature adunio-

fi

nem hypoftaticam non datur ulla a&io in natura

llmü'

humana. Ergo nec poteft dari fundamentum ul-

ht

lius meriti. .4nt. prob. AGiones funt fuppofito-

Tcl

rum. Ergo non poteft in natura humanaintelli-

28f

gi ulla actio pro priori ad unionem hypoftaticam.

J

cum Verbo, quod tribuit naturz humanz fubfi-

d(

ftentiam.

li

1j

PROoBATUR 2. authoritate S. /uguftini, qui

»

l. de predeft. c.15. fic fcribit: ,Eft preclarifi-

» Inum

220

y

DISPUTATIO IIL

i

» mum lumen predeftinationis & gratiz ipfe Sal-

r

» Vator, ipfe Mediator Dei & hominum, homo

qu

» Chriftus Jefus, qui ut hoc effet, quibus tan-

» dem fuis vel operum vel fidei pricedentibus

V

ett

»Ineritis natura humana, quz in illo eft, com-

»paravit? Refpondeatur, quzfo, ille homo, ut

j

ho

» à Verbo Patri costerno in unitate perfonz af-

» fumptus Filius Dei Unigenitus effet, unde hoc

WU

g

»meruit? Quod ejus bonum qualecunque prz-

» ceflit? Quid egit ante? quidcredidit? quidpe-

j u

» tivit, utad hancineffabilem excellentiam perve-

! M

]

» niret?

Et 1. 2. de peccatorum meritis c. 17. ait:

» Vitiorum omnium humanorum caufa fuperbia

E.

»eft. AdhancauferendamDeus humilis defcen-

uN

» dit per mifericordiam; gratiam claram manife-

us

T

» ftamque commendans in ipfo homine, quem

]i

QT

»tanta pre participibus fuis charitate fufcepit.

» Neque enim & ipfe ita Verbo Dei conjun&us,

Wi

h l

»ut ipfa conjun&tione unus Filius Dei & unus

» idem ipfe filius hominis fieret, precedentibus

»fuüz voluntatis meritis fecit. Unum quippe

» ipfum effe oportebat.

Effent autem & duo &

!

»tres, &plures, fi hocfieripoffet, nonper Dei

» proprium donum, fed perhominis liberum arbi-

:

»trium. — .Et [. de corrept. &? gratia c. 11. ait: Deus

»naturam noftram, id eft, animam rationalem,

M

» carnemque hominis Chrifti fufcepit fufceptione

M

» mirabili, ut nullius juftitiz fucz, precedentibus

» meritis Filius Dei fic effet ab initio, quo effe

» homo cepiffet, ut ipfe & Verbum una perfona

»effet, Neque enim quispiam tanta hujus rei

(

» c2cus eft ignorantia, ut audeat dicere, quam-

Üy

» Vis de Spiritu San&to & Virgine Maria filium

Jügru;

»homi-

DE CAUSA EFFECT.

INCARNAT.

222

"m

»hominis natum per liberum tamen arbitrium

N

»bene vivendo, & fine peccato bona opera fa-

Q

» ciendo meruiffe, ut effet Dei Filius, refiften-

A

-7

»te Evangelio. NNam Virgine requirente quo-

»1modo fieret? Angelus refpondit: Spiritus San-

u

, &us fuperveniet in te, & virtus altiffimi obum-

» brabit tibi; propterea, quod ex tenafcetur fan-

»Gum, vocabitur Filius Dei.

Propterea, in-

m

ld)

»Qquit, non propter opera, que nondum nati

, utique nulla funt; fedpropterea, quiaSpiritus

lr

» Sanétus fupervenit in te.

Ifta nativitas profe-

I

m

» o gratuita conjunxit in unitate perfonz ho-

,minem Deo, carnem Verbo.

Iftam nativita-

»tem bona opera fecuta fünt, non bona opera

» ineruerunt.

hg

DICO B

Chriftus etiam de potentia ab-

li

foluta non potuit mereri Incarnationem pro prio-

JUnd

ri naturz ad unionem hypoftaticam.

WT

PROBATUR.

De potentia abfoluta fieri ne-

SIMS

quit, ut actio procedat à natura non fuübfiftente.

qiy

Ergo ante unionem hypoftaticam , qua mediante

primum fit, ut Verbum fuam fubfiftentiam com-

. nl

d

municet nature humanze, non poteft in natura

W.

humana fingi ulla actio.

Zfnt. prob. Subfiftentia

ii:]

eft ipfum formale determinativum naturz ad ope-

dona

randum independenter ab unione ad dignius fe.

(egit

Ergo. Znt. fuppono ex Philofophia.

vj

; qllüy"

Solvuntur Objectiones.

m

OBJICITUR I.

A&us perfe&e contritio-

W

nis poteft effe meritorius juftificationis merito

äfe);("

congruo late di&o etiamfi contritio per

fe&ta in-

W

»

volvat

0292

DISPUTATIO

I11.

y

f

volvat pro füa forma ipfam gratiam fanctifican-

Q1

tem, fíeu charitatem infufam tanquam formam

contritionis perfe&ta.

Ergo etiam poteft pro

priori naturz in natura humana Chrifti dari actus

W [l

meritorius [ncarnationis, etiamfi ille actus meri-

I

&t

torius realiter pro fui formainvolvatipfam unio-

nem hypoftaticam, feu Incarnationem.

u

ij

REsPONDEO C. a. n. C. & par.

Difparitas

W

[

eft, quia ad infufionem gratie fanctificantis pot-

eft dari actio humana, in qua tanquamin materia

p

poteft dari difpofitio congrua ad formam, que

wini

congrua difpofitio vocatur meritum de congruo

late dictum. | Econtrainnaturahumana pro prio-

r

f

ri naturz ad unionem hypoftaticam non poteft

fingi ulla acio humana, quia pro illo priori na-

D

turze necdum ponitur fübfiftentia, utpote primum

iil

confequens ad unionem hypoftaticam.

nq

1

;

hi

Accidens poteft operari

OBJICITUR 2.

frijs

fine fübje&o , ut patet ex Euchariftia.

Ergo et-

iam natura humana in Chrifto divinitus potuit

ïj?mw

operari fine fubfiftentia ac principio fubfiftentiz

[:

pro priori naturz ad unionem hypoftaticam; ac

confequenter etiam potuit mereri.

"

2

Chriftus potuit fuis progenitoribus me-

Mm

reri gratiam juftificationis, antequam erat in re-

i?u

rum natura. Érgo etiam fibi potuit mereri unio-

du

nem hypoftaticam faltem pro priori naturz.

LOT

3. Non repugnat, ut principium merendi

ü

cadat füb merito.

Ergo neque id repügnat in

lu

Chrifto. nt. prob. Poteft Rex cuidam militi da-

qu

re equum & arma in praemium pugnee ftrenue, fi

14"

a&ione generofa promeruerit hunc equum & ar-

E

a.

DE.CAUSA EFFECT. INCARNAT.

$23

lfæ:

zi

ma

Sed in hoc cafu principium feu inftrumen-

tum merendi cadit fub meritum. . Ergo.

Y

ii

4. Plebeus eve&tus ad dignitatem regiam

n

poteft mereri hanc promotionem per opera in-

Hwe

TM

trinfece dignificata perdignitatemregiam. Ergo

Lf

etiam natura humana in Chriíto evecta ad digni-

bl

tatem infinitam per opera intrinfece dignificata

li

per illam dignitatem poteft mereri unionem hy-

li

poftaticam.

RESsPONDEO

TL

Tf

d d

ZÁ4d 1. retorquendo. — Accidens poteft cönfer-

T

vari mille annis fine fubjecto.

Ergo etiam natu-

ra humana poteft mille annis confervari fine füb.

fi(tentia.

RESPONDEO 2. C. a. D. C. & parit.

u

il

Difparitas eft; quiaindividuatio accidentis poteft

)r

d

intelligi per refpectum effentialem ad fübjectum,

in quo fuit, vel futurum eft. Econtra nature

individuatio non poteft intelligi fine refpectu ef-

p

f

06

fentiali ad feriem fuarum operationum atque ad

fyftema univerfi, prout in Logica de Individua-

i u

tione à me oftenfum eft.

bl

Itaque fi pro aliqua

temporis differentia habet determinativum feu

jcut;

fuüblativum indifferentie ad non effe unitum cum

digniori fe, pro ea temporis differentia erit eo-

yibts

ipío fübfiftens feu fuppofitum.

ent

Zd 2. dift. Potuit mereri ut intentionaliter

t

exiftens in mente Dei tanquam aliquid diftiné&tum

Qd

à gratia promerenda. c. tanquam idem n. Nihil

m

enim eft meritum fuiipfius, ne quidem intentio-

naliter.

Verum de hoc exactius dicetur in fe-

t

mo

quenti quaftione.

Ad 3. dift.

Id non repugnat , ubi principium

;lf

q

merendi eft tantum conditionatum, extrinfecum

ipfi

yt

224.

DISPUTATIO IIL;

s

ipfi merito, &revocabile non fecuta conditione

c. ubi eft abfolutum & irrevocabile. n. . In illo

g d

D

e

jl

cafü equus tantum donatur conditionate, aut fi

donatur tantum /ub modo, & non conditionate,

(i

eux

donatur folum revocabiliter.

Dein equus non

eft conftitutivum meriti, fed tantum inftrumen-

gt

&t

tum; adeoque non eft intrinfecum ipfi merito,

i

prouttamen eft intrinfeca fubfiftentia V erbi a&tio-

V

nibushumanis in Chrifto, utpote quz intrinfece

1ildi

petunt procedere à perfona fubfiftente.

AAd 4. tr. a. n. c. & parit.

Difparitas eft, quia

dua

|

Pf

dignitas regia ineft actionibus ejusmodi regiis

tantum moraliter; econtra fubfiftentia V erbi in-

!

xidi

eft aCionibus theandricis per; modum principii,

& per refpe&um earum actionum effentialem ad

s

fuum principium.

Forma autem moralis à fuo

al

u

fuübje&to, cum quo conftituit unum totum mo-

rale, eft feparabilis ac revocabilis, &ideo poteft

conferri conditionate aut revocabiliter.

Econ-

tra relatio effentialis actionum humanarum ad

principium fuz fubfiftentie ab iis tolli nequit;

quin deftruatur individuum. ltaque nihil fingi

poteft, quod ex donatione conditionata vel mo-

dali revocabili faciat abfolutam, ficut in iftis ca-

P

fibus, quin phyfice ac intrinfece in ipfa aCtione

N

L

meritoria involvatur etiam denominative acce-

A

pta. In praefato cafu dignitas regia non eft in-

|

i

trinfeca aCtionibus regiis denominative acceptis,

A

fed tantum concretive feu reduplicative fumptis.

üy

Et hinc datur faltem fundamentum merendi rea-

^

liter diftiné&tum à forma dignificante. .Sed inno-

[

ftro cafu datur aliquid participatum effentiale à

li

forma dignificante ex parte ipfius fundamenti ad

j

ineren-

]

d

DE CAUSA EFFECT. INCARNAT.

205

l WQE'

merendum, nempe refpe&us effentialis intrinfe-

l

cus acionum humanarum ad principium fubfi-

N

ftendi.

I

OBJICITUR 3.

Chriftus a&tu meruit con-

wflm

[ ns

fervationem unionis hypoftatice; ergo etiam

meruit productionem ejusdem unionis.

c. prob.

T.

a&io confervativa & produ&tiva rei quoad füb-

Ya

LIS

ftantiam eft eadem actio; imo confervatio rei

Éd

nil aliud eft, quam continuata vel repetita pro-

l

du&io.

Mx( 4

2

Chriftus de fa&to meruit unionem hypo-

J

r

ftaticam cum particulis carnis de novo adgenitis.

t Xml

d

Idem meruit reproductionem unionis hy-

n

poftatice cum unione phyfica inter corpus & ani-

mam Chrifti, quz in morte Chrifti fuit deftru&ta,

JHl

in Refurre&ione vero denuo producta & affum-

OLU

pta à Verbo.

p

4

Idem meruit reproductionem fui in Eu-

Ia

chariftia per aCtionem totalem.

qun d

RESPONDEO

ii

Bd L. 9.

Confervatio enim illa Chrifto

ii

per fe fuit debita; adeoque non erat materià me-

(aveltd

riti; neque etiam actiones theandrice in Chrifto

ii

ordinabantur à Deo ad promerendam hanc con-

n d

fervationem, quod tamen requiritur ad ratio-

nem meriti, prout oftenfum eft in Tra&atu de

tv

m

Gratia.

Ad 2.n.a.

Ob eandemrationem; quiaunio

e u

velit

cum particulis de novo connaturaliter adgene-

randis per fe debebatur toti fuppofito, feu per-

t

fonz.

Vi

4Ad 3. & 4. c.a. dift. C. Ergo meruit unio-

ii

nem hypoftaticam quoad novum modum jam

ys

P

»

p

D. Amort Tr. de Incarnatione.

pree

I1l.

)

$56

DISPUTATIO

ml

prefuüppofita illa unione quoad fubftantiam.c.

meruit illam quoad fubftantiam. n. ad ejusmodi

j

f

meritüm jam requirebatur unio hypoftatica quoad

fui rationem genericam ac fpecificam. Sedquod

ü

j

in individuo fpe&ata in continua produ&ione vel

[

L]

reprodu&ione aquirat novum refpectum effentia-

Jem ad has vel illas partes, ac differentias loco-

fem

)

rum & temporum, pertinet ad modum.indivi-

dualem , identificatum cum re.

(j

il

QUJSTIO III.

eagm

a

WR

hl

Ijb

W

Zn B. Firgo fit promerta Maternitatem

Chrifhi?

paT.

U

i

OTANDUM TI.

Meritum dividi in meritum

qui.

decondigno, & meritum de congruo.

Mte-

d

RITUM DE CONDIGNO requirit equalitatem

L

i

n

operis cum premio, & ordinationem premian-

Quf

tis, qua ipfum opus in ordine ad tale premium

WT

l1

ab operante requifivit, prout fuppono ex Tra-

&atu de Gratia. Meritum de congruo fubdividi-

rF, g,

tur in meritum de congruo latedictum , & ftrite

Un

di&um.

Meritum DE CONGRUO STRICTE

* d

DICTUM dicit talem difpofitionem ad gratiam,

n

ut eam premians vel ratione füue promiflionis,

Vi

ordinationis, aut convenientiz non poffit dene-

W

gare licet non reperiatur equalitas operis cum

Nüh à

premio.

Meritum autem DE CONGRUO LA-

h

TE DICTUM dicit nudam difpofitionem ad gra-

d

Y

tiam, quam przmians fine ullainjuftitia, autim-

u

»

perfe&ione, vel pofitiva dedecentia fic difpofito

JM

poffet denegare.

Alii recte fubdividunt meri-

W

tum

DE CAUSA EFFECT, INCARNAT.

227

5

tum de congruo in meritum abfolutum , & ex fup-

bl

pofitione , feu conditionatum. — Meritum ex /uppo-

iüqr&

fitione foret, fifüppofito decreto divino affumen-

i

di naturam humanam pura creatura mereatur, ut

m

eam affumat ex femina; vel fi fuppofito; quod

t

Deus decreverit nafci ex feemina, B. Virgo me-

nüuflgï

reatur, ut potius nafcatur ex fe, quam ex alia.

Tij

NOTANDUM 2.

Aliud effe, quod B. Vir-

go dicatur mereri, ut predeftinetur feu eligatur

jn Matrem Dei; & aliud eft, quód mereatur ex-

ecutionem, feu effe Matrem Dei.

Iilud prius

quidam vocant maternitatem in actuprimo; alte-

n

rum vocant maternitatem in actufecundo. Aliud

etiam effe, quod B. Virgo dicatur meruiffe gra-

tias difpofitivas ad a&tualem maternitatem, & aliud

jj

quod dicatur meruiffe ipfam a&ionem fuperna-

p i

turalem aut virtutem phyfice effecivam unionis

al

hypoftaticz.

Quod B. Virgo ne quidem de con-

?i

gruo merita fit predeftinationem feu electionem

Y

fui in matrem, defendit Suarez in 3.' Difp. 11.

aT

Se&. g. additque: anc conclufionem cenféo e[Je cer-

iiv

$am, eamque propterea T'beologos ommes potius fuppo-

&h

nere', quam difputart.

Ego cenfeo; in hac re,

TC

quae multum habet de quaeftione nominis, non

contentiofe difputandum, fed plano modo lo-

l greüï

uendum.

v

T

DICO. B. Virgo merita eft maternitatem

Chrifti merito de congruo ftri&e di&o.

»petisf

U

PROosATUR 1. ex D. Thoma 3. q.2. à.11.

ad 3. ubi ait: B.V/irgo dicitur merui[Je portare Do-

j j

"a

minum ommium; mon quia weruerit , ipfum incarnari ;

fed quia meruit ex gratia fibi data illum puritatis &&

)

"

Dei,

jj

"

Janctitatis grqdum, ut congrue po[Jet e[fe..Mater

g

RO-

[on

j

2028

DISPUTATIO

E CR

!

PROBATUR 2. ex SS.Patribus.

I.S..Hie-

jid

ronymus in.Epift. ad Euftatium: Propone tibi . B.

l ':m

glu

Virgimem, que tante extitit puritatis, ut Mater Dei

p

"

e[Je mereretur.

(/]

2. S. Zfug

u[tinus Serm.IIAI.- 1nN atali. Chrifti:

J

Pre alüs eligitur Virgo. de toto aundo,. que tantum

baberet. meritum , ut Dei Filium in fe fufciperet. .. Et

D)

l. de natura & gratia: B. Maria concipere .-Deum

D]

"

li

meruit €9 parere.

Et Serm. 18. de SanGis, . glo-

riam maternitatis adífcribit merito obedientie &

itti

il f

D.

fidei, & humilitatis, quando dixit: |.Ecce. ancilla

j

Domini.

3. S. Petrus Damianus Serm. 2. de Affümpt.

ul

ii

Singularis ejus fanttitas & gratia boc promeruit , quod

Jufceptione Dei. fingulariter judicata. eft . digna.

t

4. S. ZImbrofius 1. ?. de Virginibus: Quid de

N

TU

PA

fingulis moror? Que digna fuit, ex qua Filius Dei

nafceretur.

9 M

o d

5. S. Bafilius Hom. de hum. Chrifti generatio-

ne: JDigna Unigeniti divinitati conjungi fuit.

M

. 6.. S. Chryfoflomus Hom. 49. in Gen. . Quomodo

lz

L

fieret iflud , quoniam virum: non. cognofco? . tqui pro-

pier boc ipfum. fieret.

Nam fi cognovi[Jes. oirum,

u

Iy

non fuifes babita digna, ut buic miniflerio defervires.

7. $. Epipbanius Elerefi 78. |Quomodo audent

AUA

l

impetere impollutam virginem, que digna fa&ta e[f

A

fieri. babitaculum filii Dei , & ele&ta ex multis milli-

x.mm

bus, quo «as €9 babitaculum dignum e[[et ?

u Lm

&l

'0

8. S. Damafcenusl. 4. c. 15. vocat. B. Virginem

San&tum , admirabile , ac fummo Deo dignum templum.

li

!

9. S. Bernardus Serm. 1. de affumpt. Nec in

Qu

terris locus dignior uteri virginalis templo, m quo

hu

Filium..Dei .Maria fufcepit... Et Serm. 4. Que vel

-.w[e

ange-

E CAUSA EFFECT. INCARNAT.

229

t

angelica puritas Virginitati illi audeat comparari, que

W:V

i

digna fuit, Spiritus San&i facrarium fieri, & babi-

l

iaculum filii..Dei.

Et Serm. de Nativit. Mariz:

Plena dt gratia , & adbuc gratiam invenit

digna

A

i

prorfus inoenire , quod. quarit.

Viiy

1O0. S.Gregorius, feu author in l. . Reg. c. r.

p

Jncomparabilibus illuftrata ameritis Dei Ünigenito, in

M

quo recumberet , facrum praparavit uterum.

1r. Fortunatus l. de acternis gaudiis

Virgini-

iag felixn, que partu eft digna Tonantis; que meruit

"m

JDominum progenerare fuum

I12.

l]s

S. Znfelmus l. de Excellentia B. Mariz

l

Pura fanttitas, & fantüi[fma puritas püffmi

A(Lu

peötom ejus omnem omnis creature puritatem froe [an-

gn

&itatem. tranfcendens. incomparabili fublimitate boc pro-

meruit, u reparatrix perditi orbis. benigni[|mme foret.

^

ii

13. Eutbymius Panoplie part.r. tit.2

Usque

ad fan&tiffmam .Mariam nondum Incarnatione. digna

&t

inventa fuerat officina

14. Ecclef ia in Hymno Pafchali.

Regina co-

Et in ora-

hm

liletare, quia quem meruifHi portare.

LW

tione ad Hymnum: Z/ve Regina, ui dignum fl

iui babitaculum ejfici mereretur.

Ullj

il

Illud cadit fub merito de

PRosnATUR 3

j I

congruo ftriCtedicto, quod, licet valorefuo lon-

[

ge excedat valorem impenfi operis, ordinatur

lijt

tamen à premiante & fpondetur in compenfatio-

nem certo fubje&to omniumrefpeGive digniffimo

(if

Sed tale premium eft maternitas Meffie. — Ergo.

Maj. patet ex omnibus premiis conftitutis pro

j

j

carmine, oratione, folutione problematis, pi-

G&ura, fculptura, inventione artefa&ti curfione

n

n

&c. inter omnes concertantes perfectiffima. — Sic

^

P:3

enim

356

DISPUTATIO

IlI.

p

n q

enim inter eos cuftodesregios, qui Esdre& 3. c. 3.

f

concertarunt de problemate: quid fit. forti[Jimum ?

recte dicitur meruiffe merito de congruo ftri&te

hi.j

u

di&o purpuram, & amicitiam regiam, licet va-

lor ingeniofz folutionis necequet, necobtinere

b

foleat tam ingens premium.

Min. prob. Virgini-

[j

ii

tati filiarum Ade omnium quoad animam pul-

cherrime Virginis per Scripturam V. T. & Tra-

tj

4

ditionem , ac etiam infpirationem internam taci-

te promiífa fuit maternitás Meffis. Ergo cum

154

B. Virgo virginitate & virtute inter omnes Ad«

[j

j

filias primas laudes tulerit, re veramaternitatem

merito de congruo ftricte dicto meruit.

Zntece-

v

n d

?

dens colligitur partim ex prophetia illa Ifaiz 7.

V n

v.I4. Ecce V'irgo concipiet & pariet filiun, & ex

refponfo B. Virginis ad Angelum.

J

tl

Q q

Solvuntur Obje&iones.

d

OBJICITUR r.

Eft poffibile meritum de

PT

condigno relate ad maternitatem Chrifti.

Ergo

W üf

n

F-r

id in B. Virgine debet admitti. nt. prob. quia

non poteft oítendi implicantia &qualitatis inter

A

meritum & maternitatem , prafertim cum ex di-

Ihg

j

u

&is in Difput. r. juxta doctrinam D. Thome con-

n

ftet, potuiffe à qualibet perfona affumi innume-

:

ras naturas humanas, & confequenter dari poffe

a W

innumeras maternitates Dei, in quo cafu mater-

"n

nitas jam non effet fumma dignitas in omnibus

1

)

ereaturis, prafertim fi aliqua perfona divina fimul

g

affumpfiffet aliquas naturas angelicas.

tb

2

Eft faltem probabile, quod B. Virgo.

um

de condigno merita fit maternitatem Chriítis

Vs

ergo

DE CAUSA EFFECT. INCARNAT.

231

m

ergo cum cültores Marianos deceat propendere

Ton

in fententiam magis piam, id afferendum eft.

s

4dnt. prob.. Id docuerunt Gabriel in 3. dift. 4. q. 1.

!

N

a. 3. dub.3.

"Almainus q. 1. dub. 3.

JMajor q. 4.

i

":hulenfis Paradoxo 1. c. 34. & 38.

Aliietiam do-

"MW*

cuerunt, quod B. Virgo merita fit maternitatem

Uity

de digno, qui modus loquendi non videtur differ-

Ts

re à priori.

Ita locuti funt S. Bonaventura.dift. 4.

Ml

ài2.9:2,

Richardus dift. 4. a.3. q. 1.

Marfilius

j

ln

in.3. q.5. a. 3. dub. 1. concluf. 2. & 3.

li

Il

REsPONDEO

h

(*

.Zld 1. & ?. Me nec de poffibilitate, nec de

L d

probabilitate meriti de condigno velle contende-

[

re. Sedrelinquo id cujuslibet judicio. . Obfer-

^AT

vo tamen, quod Gabriel per meritum condigui,

utvocat, videatur idem intelligere, quod nos

intelligimus per meritum de congruo ftricte di-

&um, quia eam condignitatem non fundat in

zqualitate operis ad premium, fed in acceptatione

mf

Dei, qua B. Virginis opera ordinavit & accepta-

iy

vit ad tale premium. . S. Bonaventuraautem ex-

d.

preffe meritum B. Virginis tantum vocat meritum

0s Dd

congrui. Suarez]l.cc. Difp. 10. Se&. 7. ficfcribit:

na

B. l'irgo non. meruit de condigno e[e Mater DEI.

meu

Hec fententia efl communis inter T beologos.

Eo-

ia

dem modo fentit Savedra Difp. 11. Se&. 3.

Cur

hn

autem communis Theologorum neget meritum

[1ti

de condigno, videntur moveri fartim 1. ex ipfa

impoffibilitate talis meriti, partim 2. quia merita

Q

Qd

omnium hominum ac ipfius B. Virginis ordinan-

tur à Deo ad promerendam sternam beatitudi-

n

)

nem; partim 3. quia exiftimant, femel conceffo,

l

quod detur meritum de condigno ad maternita-

P 4

tem

q

*

232

DISPUTATIO

IIL

]

tem Chrifti etiam confequi meritum de condieno

Fj

"

relatead ipfam Incarnationem; partim etiam, quia

videntur obftare quidam textus, Patrum.

Sic

al

p

enim S. Hieronymus Dial. 1. contra Pelag. ait:. d-

verte, quod beatam [e fic dicat mom proprio merito,

Ms

E

tUt

Jl

atque virtute , fed Dei in fe babitantis. clementia.

S. Bernardus Serm. de Nativit. B. V. Quarant. alii

(

meritum ,

no$ imvoenire gratiam fiudeamus.

Maria

Wetl

non. pratendit meritum, fed. gratiam querit.

Et-4Di

Ti

Fulgentius de Incarnat. c.7. lpfum Deum bominem

f

fa&um , mon bumanis meritis; fed.concepti mafcentis-

li

que ex ea fummi .Dei dignitate promeruit.

Verum

qu

1

an folide fint he rationes, nolim contendere.

fs

"d. facundum enim videtur refponderi poffe, non

W

W

omnia merita hominum etiam de fatto fic ordina-

m

ri ad eternam beatitudinem, ut homo juftus ex

N

fpeciali ordinatione, infpiratione, vel permiflio-

Mu

ne divina non poflit de condigno mereri aliud

Ut

premium vel gratiam.

Imo etiam JZitta[Je de In-

x

K

carnatione quzft. 4. Se&. 3. affert. ». actu id con-

pl

j

cedit in B. Virgine. Beata Virgo, inquit, de condi-

n

gno meruit eum [anttimonie flatum , quo pofito ele&ta

u

eft in Matrem Dei.

d tertium poftet refponderi ;

meritum de condigno referri ad Maternitatem

merito conditionato, feu potius ex fuppofitione;

4

ficut de faéto merita humana merentur de condi-

gno vifionem beatificam ex fuppofitione eleva-

Q

Il

x

NU

tionis nature corrupte ad ftatum fupernatura-

lem, licet non mereantur de condigno ipfam

V

elevationem naturz.

N

1]

-Ad quartum poftet dici,

Patres illos loqui de merito relate ad ipfam pre-

ly

deftinationem feu electionem in Matrem Dei , ac

N

confequenter ad predonationem gratiarum excel-

t

lentium,

DE CAUSA EFFECT. INCARNAT.

233

Y

lentium, quibus B. Virgo dotata merita effe pof-

lLLl

fet de condigno Maternitatem; ficut D. Paulus

l

LU

& alii Sancti, licet mereantur de condigno coro-

f

nam juftitie, non tamen pretendunt aut habent

hn

meritum de condigno relate ad' gratiam prevén-

tionis, qua preventi funt gratuito tot extraor-

Imo etiam San&i in colo non

dinariis gratiis.

pretendunt aut jactant meritum, fed eas coro-

rü,

nas, quas Apoftolus vocat coronas juftitie, cum

gratiarum actione deponunt ad thronum Agni.

ltaque relinquituríola ratio prima ducta ex in-

m

equalitate meritorum cum Maternitate Dei, qui

I

ftatus exfüuo genere re vera videtur excedere fta-

tum quemcunque creature, ornatum quibuscun-

que grati& donis. Quod fi effent plures Matres

J

Dei, femper tamen veriflimum effet, eum fta-

?U

tum incomparabilitr excedere quemcunque

1 di

alium hominum & Angelorum ftatum, ficutfem-

de]t

per verum eft dicere, ftatum regium excedere

[con

ftatum mendicabuli in fuo genere ditiffimi.

(

Wi

OsjJiciTUR 2. * Potuit Deus B. Virgini

uU

0

t

conferre gratiam intrinfece ordinatam ad Mater-

nitatem, & propriam Maternitati, ficut gratia

Dd

fanctificans eft quedam participatio naturz divi-

J

eu

ne anticipata per arrham & veftem filiorum Dei

amiffibiliter.

Ergo etiam, ficut per gratiam fan-

6s

)

j

Gificantem gratis donatam homo poteft mereri

de condigno vifionem feu actualem participatio-

"

fi

nem Dei; ita fieri potuit circa Maternitatem B.

Virginis.

)

jl

2. B.Virgo de condigno meruitgratiam fan-

j

Gificantem; ergo multo magis de condigno me-

"

$

ruit

234

DISPUTATIO III,

j

ruit maternitatem.

i

c. prob. Gratia fan&tificans eft

majus donum, quam ipía maternitas.

Ergo.

yii

Hnt. prob. Chriftus Luc. 1 1. v. 27. muliere quadam

i

t

exclamante: Beatus venter, qui te portavit , re-

fpondit: Quin imo beati, qui audiunt Verbum Dei

u

é9 cuflodiunt. illud.

t

3

S. Auguflinus l. de Virginitate c.3. ait:

Felicior fuit Maria concipiendo mente quam . «entre.

D

4. Gratia fanctificans conftituit hominem

I

f

filium adoptivum Dei , non maternitas Dei.

Er-

[

go cum gratia fan&ificans poffit cadere füb meri-

tum de condigno, idem dicendum de materni-

ud

as

ll

tate.

M

s. B.Virgo de condigno meruit difpofitio-

VM

nem ad maternitatem , feu ftatum fan&titatis re-

f

quifitum ad hanc dignitatem.

Ergo etiam fic me-

[

ruit ipífam maternitatem.

Kal

6. Textus nonnulli Patrum füpra relati agno-

,em, l

fcunt in B. Virgine dignitatem ad ftatum materni-

j

tatis aferendo quod fit digna Mater Dei, & hic

d

H

terminus poteft exponi de ratione merendi de

ii

condigno.

Ergo à eultoribus Marianis fic decet

&t

exponi.

ig

REsPONDEO me nolle de hac re contende-

Ed

fe.

Refponderi tamen poffet

T

Zdd 1. tr. a, n. C & p. Difparitas affignari

"a

poteít, quia gratia amiffibilis ad obtinendam ma-

i

ternitatem non equivaletipfi maternitati. Econ-

ET

tra gratia fan&tificans dicit ipfam collationem,

ïmt

prafentiam, inhabitationem, & donationem, feu.

'myw

unionem Spiritus San&i, ita ut arrha, & pre-

ïm)

mium non fint aliud, fed idem alio modo appli-

UT

catum.

Si autem gratia fanétificans explicatur

LT

per

DE CAUSA EFFECT. INCARNA T. 535

:

per qualitatem abfolutam , obje&tio profe&o ha-

bet difficultatem.

Viderint ergo, unde impoffi-

l'eq

qn

bilitatem meriti de condigno probent, qui gra-

^

/rrmb

tiam fan&tificantem fic explicant, ut pereamtan-

quam unionem accidentalem & modum applica-

tivum dicatur conferri ipfe Spiritus Sanétus.

[

(

d 9. n.a.

u)

Id enim fieri non poteft, nifi per

aliam gratiam ejusdem valoris, ita ut folum fub

li

meritum cadat perfeverantia gratie , vel modus

k

ratie.

]

Lj

Zld 3. dift. Fuit felicior in genere beatitudi-

du

nis effentialis.c. in genere gloric accidentalis. n.

"Ad 4. c.a. n.c. &fuppofitum, quodgratia fan-

fj

&ificans quoad fubftantiam poffit cadere fub me-

ritum de condigno.

!

ZÁAd s. c, a. n.c. quia difpofitio ad maternita-

tem Dei non neceffario poft fe trahit maternita-

tem; neque dicit zequalitatem cum illa.

t

Ll

4Ád 6. tr.a. n.c. quia ad excellentiam Matris

&

Dei plus fervit, fi dicatur ea maternitas tantee

iM

ü

dignitatis, ut non poffit in infinito poflibilium

(

creaturarumreperiri equivalens, quam fi dicatur,

dari equivalens, quo pofito-fit obtinibilis per

i

meritum de condigno.

OBJICITUR 3.

Scriptura & Patres mater-

nitatem Dei in B. Virgine nulli merito, fed foli

d

(utg

till

gratiz adfcribunt.

Ergo B. Virgo eam nequidem.

merita eft de congruo.

Zdnt. prob. Luce 1. B.

a

Virgo miratur, quod Deus refpicere dignatus fit

o

bumilitatem, hoc eft, vilitatem & abje&ionem

)

i

fuam, qui modus loquendi non folet adhiberi ab

€o, qui merito fuo bravium aut premium obti-

j

p

nere connitebatur.

2. Ga«

y

236

DISPUTATIO

III.

2

Gabriel in Annuntiatione ad B. Virginem

u

alt

Invenifli gratiam apud .Deum

Ecce. concipies.

,

t

Sed alias quiletanuntiant, etiam merita allegant,

ubi aliqua reperiunt

Sic eodem capite Luce 1.

uh

Angelus ad Zachariam ait: Exaudita ef deþrecatzo

iua, C9 uxor tua pariet tibi fiium.

)

j u

j

3

S. Bernardus füpra relatus, licet alioquin

fummus Encomiaftes D. Vlrgmls, rotunde fine

-

m

exceptione ullius generis meritorum ait

vant alii meritum , nos invenire (in B. Virgine) gra-

T

tiam . [budeamus

k

ÜT

4. B.Virgo ante annuntiationem angelicam

ne quidem agnovit, fe fore Matrem Dei; nec

m

5

)

ejus modeftie convenit, ut hanc dignitatem pre-

cibus ambiat, vel ad eam impetrandam fua bona

ii

opera ordinet.

Ergo falfum eft, quod in pro-

batione 3. affertum eft, ejus bona opera ad hoc

EW

premium filiabus Ade propofitum cucurriffe.

In

b

Md

5. B. Virgo independenter ab ullo merito

eft electa in Matrem Dei.

Ergo hanc dignitatem

T

non obtinuit ex merito

"Ant. prob. Ideo fuit à

Deo. prefervata à peccato originali, & à primo

u

conceptionis rationalis momento tot gratiis cu-

i,

mulata, quia jam fuerat electa in Matrem Dei.

T

rgo.

^L

l

6. Mereti maternltatem Dei idem eft, ac

1 [

mereri, ut aliqua pars fuz carnis, vel fangulms

uniatur hypoftatice Verbo

Sed hoc non potuit

Ils

AT

mereriB. Virgo. Ergo — Min.prob. id mereriidem

T ïf[(

foret, ac mereri unionem hypoftaticam.

qu)

7. Maternitas B. Virginis habet quandam

r

dignitàtem infinitam. Ergo non fubftat merito

jl

totaliter finito. z4nt. prob. Id docet S. 'Thomas

W

1:09.25

DE CAUSA EFFECT. INCARNAT.

237

X'*u-,

I.q.25. à. 6. ad 4. his verbis: JDicendum, quod

t

bumanitas Chrifli ex boc , quod efl. umita..Deo, . &

beatitudo - creata. ex boc , quod eft fruitio Dei , & Bea-

Itb

ta Virgo ex boc, quod eft Mater Dei , babent quan-

il

