non entis nullum eft jus, nulla proprietatas; ita

non entis nulla eft dignitas, cuialiquid debeatur,

Md

nifi in mente divina, ubi omnia exiftunt tantum

quez

in ftatu poflibilitatis, feu in poflibilitate agendi,

du

merendi, exigendi &c.

[ n

"d

r t

DUASLJ O.Ll

Lonyt

"n peccatum mortale fit malitie. ffmpliciter

anfinita ?

defs

NIOTANDUM I.

i qu

Quod malitia peccati mor-

Q d

talisnon confiftat in aliquo pofitivo, fed tan-

Eu

tum in e[Je negativo, in quantum dicit defectum or-

Onis.

dinis ad finem ultimum, feu in privatione finis

Chriti

ultimi.

Id fuppono ex Tra&. de peccatis.

at

NoTANDUM 2. Negationes feu privatio-

petur

nes, ficut non habent e[fe in recto confiderate,

eut

ita proprie loquendo nec habent infinitudinemin

aceidi

fe ipfis ex parte recti confideratm. "Tota ergo

imr

infinitudo eft ex parte obliqui, nempe ex parte

& r

termini, cujus funt negationes, & ex parte effe-

&uum, quos caufant, feu ad quos fundant obli-

a

gationem ac debitum.

0viderïl

&

NoTAN-

140

DISPUTATIO

II,

M'w

a

NoTANDUM 3. Infinitum fimpliciter , & in-

finitum /ecundum quid potius differre fecundum

sj 1

qu

[

noftram confiderationem , quam fecundum rem

ipfam. Infinitum enim stMPLICITER vocatur,

j

(

f

cujus infinitudo fecundum noftram confideratio-

nem non limitatur ad determinatos effectus, vel

4

m

connotata. Infinitum autem /ecundum quid vo-

catur, quod relate ad unum effectum vel conno-

bl

DI

tatum eft infinitum, relate autem ad alium effe-

&um vel connotatum non eft infinitum.

Et

M

M

Ií

hinc prefens. queftio multumj habet de no-

mine.

*

1

EM

NOoTANDUM 4

In hacre varias effe autho-

rum fententias.

Thomifte cum Goneto, Go-

ia

doy, & nonnullis ex Societate, Tannero, Vi-

va & aliis deferidunt; peccatum mortale effe ma-

n

"w

litie fimpliciter infinita.

EcontraScotifte cum

p

Scoto, ex Societate Suarez, Vasquez, Lugo,

n

u

Arriaga, Palavicinus, Gormaz, Ulloa, Marinus,

A h

& alii docent, peccatum mortale non effe mali-

tie fimpliciter infinitz.

NorANDUM s. Inpeccato mortali diftin-

guenda effe duo ; nempe ejus materiale, & ejus

formal. MATERIALE, feu ut aliqui volunt,

worale peccati mortalis confiftit in converfione in-

l

ordinata ad bonum commutabile.

Inquantum

enim homo contra rec&tum ordinem rationis amo-

re irrefrznato convertitur ad creaturam , in tan-

AR

tum reperitur in peccato quadam inhoneftas feu

"Q

turpitudo confiftens in defe&u ordinis prefcripti à

recta ratione tanquam immediata regula a&uum

ho

humanorum. Formale autem peccati mortalis

T

confiftit in averfione ab ultimo fine, feuin defe&u

ordinis

j

DE NECESSIT. INCARNATIONIS.

141

X

ordinis ad finem ultimum. . Converfio ad bonum

Averfio

lt

creatum fundat jus ad poenam fenfüs.

autem ab ultimo fine fundat jus ad privationem

m

j

gratig, & amicitie divine , & vifionis beatificz.

Cum autem quzlibet res fimpliciter accepta potius

T

importet fuum formale, quam materiale, ideo

L

Wtv

etiam in hac qu:ftione folum agetur de peccato

mortali quoad fuum effe formale fpectato, in

quantum videlicet dicit aver/ionem ab ultimo fine,

"

feu defettum ordinis ad ultimum finem.

g

DICO. Peccatum mortale formaliter fpe-

Gatum eft malitie fimpliciter infinitze.

d

PROBATUR I.

Peccatum mortale formali-

n (

ter fpe&tatum dicit privationem infiniti boni fe-

IN

cundum adequatam rationem illius boni infiniti.

fehz

Ergo etiam ipfum peccatum mortale formaliter

il

fpectatum eft malum infinitum.

dnt. patet, quia

1.

peccatum mortale privat hominem, fi in ftatu

farinis

hoc decedat, omni effectu bonitatis divins.

j nd-

c. prob. privationes folum poffunt menfura ter-

mini menfurari, quem negant, & quo privant,

( dl

cum nullum aliud habeant effe pofitivum, à quo

Ll

poffint menfurari.

VOLU

PROBATUR 2.

Peccatum mortale fundat

ZH

ex parte Dei offenfam feu jus ad indignationem

quix

fimpliciter infinitam. Ergo etiam ipfum eft ma-

ornis d

liti& fimpliciterinfinite. — 4nt.prob. Dignitas per-

m

fonz per peccatum mortale offenfe feu animo

]s

lu

totaliter alienate eft fimpliciter infinita.

Ergo.

etiam offenfa feu totalis alienatio animi & jus ad

r

li di

indignationem funt fimpliciter infinita.

c. prob.

Gravitas offenfie, feu totalis alienationis in ani-

jnm

mo , crefcit juxta digpitatem perfonz, qua offen-

w

ditur.

142

DISPUTATIO

It.

j

l:

ditur. Ergo. Zhmt.prob. In humanis ficut inju-

n

ria irrogata plebejo, v.g. inflitio alapze, fe habet

Ài

ad fimilem injuriam irrogatam nobili, ita ceteris

p

paribus fe habet injuria eadem irrogata nobili ad

eam quz2 irrogatur regi.

Ergo.

Idem coNFIRMATUR ex fenfu Patrum, v

i

Hn |

g. Saloiani ]. 6. de provid. c. 7. ubi ait: Si üluftrem

ac prepotentem. oirum exbonorari nequaquam à quo-

quam licet; & fi quisquam exbonoraverit , Decretis

legibus reus fiflitur , & injuriarum autbor jure da-

u

1

minaiur; quanto utique majoris periculi crimen eft , in-

juriofum quempiam Deo e[Je?- Semper. enim. per. digni-

j

tatem injuriam perferentis crefcit culpa facientis: quia

nece[Je efl; quanto wwjor perfona eb ejus, qui contu-

N

meliam patitur , tanto major fit noxa ejus, qui facit.

PRosATUR 3. authoritate D. Thomz, qui

T

ïw

11

jn 2.dift. 42. q. 1. a. 5. fic habet: Ratio, quare mor-

hr

tale peccatum ad eternam pemam obligat, potefl fumi

ex tribus.

Primo, ex parte ejus, in quem peccatur,

Y

qui eft infinite magnus , fcilicet Deuss unde & offtn-

fa. illius infinita pena. digna et; quia quanto eft di-

gnior in quem peccatur, tanto peccatum magis puni-

l

iur.

Et ad ». Ex boc, quod im iufmitum peccat,

debetur. fibi pena infinita.

ANon poteft autem e[Je ia-

finita in acerbitate; quia in creatura finita. mon poteft

u

)

e[fe qualitas infinita, [ed compen[atur per durationem

infinitam.

]ta S. Thomas, qui dum loquitur de

W[

peccato in Deum , haud dubie loquitur de pec-

cato gravi, quod fit cum totali alienatione ani-

N

morum, ita ut Deus fiat averfus non tantumab

opere, fed ab ipfa perfona operante, quod non

contingit circa peccatum veniale; quia in hoc

Deus non avertitur ab homine.

1

Idem

DE NECESSIT, INCARNATIONIS.

143

j fm]

Idem 3

1. a. 2. ad 2. ait: Peccatum contra

Deum . conmiffum. quandam. infinitatem. babet. ex infi-

J

i

i

nitate dioine wajeflatis; tanto emim offena efl gra-

pl

vior, quanto major efl ille, im quem delinquitur ;

unde oportuit ad condignam fatisfattionem , ut a&tus

Pukr Jatisfacientis baberet. efficaciam m]ïmtam, utpote Dei

N H.F"

&9 bominis exiftens.

Hac ratiocinatio D. 'Thomz,

As j

dum ad delendum peccatum mortale requirit effi-

Ti ]

caciam fimpliciter infinitam, non effet bona, fi

i in

per illam quandam m]ïmtatem, quam peccato mor-

nm[(r'

tali tribuit, tantum intelligeret infmitatem [ecun-

Itaque dicendum; illam reftrictivam

NIPJ ü

dum quid.

Wün h

particulam, quandam, non importare reftri&tio-

fj ia

nem infinitudinis fe tenentis ex parte averfionis

It i

à Deo, fed monftrari, in peccato mortali repe-

o

riri etlam aliam malitiz infinitudinem fecundum quid,

us

nempe eam, quz fe tenet ex parte converfionis

hlj

ad bonum commutablle, in quantum homo ra-

tionem finis ultimi feu boni infiniti conftituit in

at

&i

bono finito.

u

r

Solvuntur Objectiones.

i p

i d)

O5]ICITUR I.

Si peccatum mortale effet

i nij

malitie fimpliciter infinite, id ideo effet, quia

quo major eft dignitas perfone, eo major eftipfa

du

offenía

Sed hac ratio eft nulla

Ergo

Min.

oqitt

prob. Si hec ratio valeret, fequeretur, quod et-

r dj

Q

jam peccatum veniale fit malitiz fimpliciter infi-

nitg. Sedhoc nonpoteftdici. Ergo. Maj. prob

[ ts

, qu'

Etiam peccatum veniale eft offenfa Dei

Ergo.

2

Quando forma adzquata conftitutiva rei

qumu

in effe fuo formali non eft fimpliciter infinita,

A

etiam.

yM

144

DISPUTATIO

T.

j

etiam res fic conftituta non eft ümplicitär infini-

ta.

Sed forma adequata conftitutiva peccati in

aM

effe offenfie divine non eft fimpliciter infinita.

Y

Ergo.

Maj. patet in exemplis.

Sic enim fi fan-

( M

j

&itas, fapientia, albedo &c. quibus denomina-

tur homo fanctus, fapiens, vel murus albus, non

i

Ti

eft infinita fimpliciter, etiam non erit verum,

fimpliciter hominem effe infinite fanctum , ac fa-

pientem, vel murum effe infinite album. — Mir.

rob. forma adequata conftitutiva peccati mor-

talis in ratione gravis offenfz divinse eft libertas

actus, plenitudo confenfus, & plena adverten-

tia ad gravem prohibitionem Dei.

Sed hoc to-

tum non eft fimpliciter infinitum.

REsPONDEO

ZAd 1.tr. Maj. n. Min. ad prob. n.Maj. ad prob.

dift. Peccatum veniale eft offenfa Dei fecundum

quid, & partialis relative ad opus.c. eft offenfa

fimpliciter, & totalis relative ad perfonam. n.

In peccato mortali eft totalis averfio animorum

inter Deum & hominem , ita ut Deus non tan-

tum odio habeat opus, ficut contingit in peccato

veniali, fed etiam perfomam peccantis.

Exem-

h

ij

plum habetur in Patre erga filium, cuiparathz-

il

reditatem, & quem intime diligit, licet eum ob

'Talis Pater odit excef-

leves defectus caftiget.

fus, & a&usfilii, non odit perfonam filii.

Sic

etiam ifteterminus, offenfa Dei , fimpliciter & an-

tonomaftice acceptus, importat in fuo formali

conceptu odium Dei erga perfonam hominis, fe-

A

fe avertentis totaliter à Deo, ac conftituentis

rationem finis ultimi in creatura.

Si quis autem

velit litigare de nomine, huic refpondeo ; in

Scholis

W

DE NECESSIT. INCARNATIONIS,

145

»litü:*gj.

Scholis effe loquendum idiomate ufitatiore Scho-

m

larum ; in Ecclefia vero effe loquendum idioma-

MW'J

te populari, res in confufo reprafentante & figni-

remg

ficante.

Quod autem peccatum veniale juxta

Màtei

idioma Scholarum ufitatius non vocetur offenía

I

Dei fimpliciter, patet ex ufu loquendi in Schola

(fv

'Thomifítica, & ex principiis D. l'home. .Nam

t

1.2. q. 88. a. 1. ad 1. dicit: JDivifío peccati im we-

Iu y

niale & mortale mon e[i dioifio generis im fpecies,

]

que equaliter participant rationem generis , fed. ana-

L.

logi in ea , de quibus predicatur. fécundum .prius. &

m

polterius.

Ei ideo perfe&ta vatio peccati, quam u-

Selli:

guflinus ponit

(quod fit didtum, fa&um,. vel

concupitum contra legem zternam) convenit

peccato mortali.

Peccatum autem . veniale dicitur pec-

las

catum feécundum . raionem imperfettam , 6 in ordine

[acuni

ad peccatum wortales ficut accidens dicitur ens in or-

[l of

dine ad fuüb[lantiam |fecundum | imperfettam . rationem

ml

entis.

INon enim efZ contra legem; quia wenialiter

yfotur

peccans mon facit, quod lex probibet, mec pretermittit

t u

id, ad quod lex per preceptum obligat, fed facit

ht

preter legem , quia mon obfervoat modum rationis , quem

, t

lex intendit.

Hoc textu S. Thomas oftendit ;

jputi

omnes leges divinas direGte ferri ad obje&a gra-

et euni

viter precepta vel prohibita.

Quia autem ex

ejusmodi legibus nobis innotefcit re&tiffimus ordo

odig 6

; fl :

in omnibus actionibus humanis etiam quoad mi-

ol

noris momenti objecta ejusdem rationis v.g. men-

foo fot

dacii, furti &c. juxta intentionem divinam, nec-

dum aperta & explicita lege particulari homini

honi

onfité

explicatam, ideo, qui in re minoris momenti

mentitur, vel furatur, non dicitur agere contra

|quif

legem, fed contra ordinem rationis in mente di-

",

D. Amort Tr. de Incarnatione.

&

vina

146

DISPUTATIO 'I/!.

jM

vina preftabilitam, quem lex quidem intndit,

vW

JQQ

fed necdum fatis expreffit per legem fpecialem,

ab ea diftin&tam, qua objectum ex füo genere

iU

precipitur vel prohibetur füb gravi.

Alia indi-

)

cia de mente Angelici funt, quod 1.9. q. 89. a. z.

W

C. & 3. q. 87. a. 2. ad 3. doceat; à peccato ve-

niali nullam caufari maculam inanima, videlicet

:

provenientem ex diminutione gratie habitualis,

feu charitatis Dei ergahominem. Item quod 3.q.

87. a. 1. ad 3. C. docet; per peccatum mortale

hominemaverti à Deo; nonautem per peccatum

veniale. ltem quod docet, 1.2. q.74. a. 9. C.

& q.88. a. r. ad r. & 2. 2. q. 105. a. r. ad r. pec-

catum mortale effe contra preceptum Dei, non

autem veniale, fed preter preceptum.

m

4d 2. c. Maj. n. Min. ad prob. dift. Libertas,

A

plena advertentia &c. funt conftitutiva peccati

Wi

mortalis in fuo effe materiali fpe&ati.c. in fuo

U

effe formali fpectati. n.

Libertas, plena adver-

tentia &c. fünt tantum materiale ipfius peccati

d

theologici, prout in Tra&tatu 4e peccatis often-

fum eft. Sienim omnibus iftis pofitis non da-

retur averfio à fine ultimoó, non daretur offenfa

;

Dei, nifi fundamentaliter.

Igitur malitia forma-

!'M

lis peccatorum non confiftit in illis, fed in priva-

tione infiniti boni, feu in averfione à fine ulti-

mo.

Ea autem privatio eft malum fimpliciter in-

finitum.

O'RTTOITUR 5.

Si peccatum mortale effet

malitiz fimpliciter infinite in ratione offenfz, fe-

queretur, unum peccatum in ratione offenfze di-

vinze noàn effe majus altero.

Sed hoc non poteft

tum

U:

dici. Ergo. Maj.jaie, quia unum -infmi

non

ll

DE NECESSIT. INCARNATIQNIS. 147

äemgïaï

non poteft effe majusaltero.

Min. prob. Siunum

sl l

tl,

peccatum in rationé offenfz non effet majusalte-

ro, fequeretur, quod blafphemia, facrilegium,

"

formale odium Dei &c. non effet majus pecca-

bv

tum, quam ebrietas, fimplex furtum &c. ex fra-

b

du

T v

gilitate humana, aut graviflima tentatione com-

Id

mifTum.

l

2

Si peccatum mortale effet malitie fim.

r

jnul

pliciter infinite in ratione offenfe, eoipfo etiam

effet infinite malitie in ratione demeriti.

Sed

t

hoc non poteft dici.

Ergo.

Min. prob. Si pec-

a

catum mortale effet infinitz malitie inratione de-

[.d

n ]

meriti, fequeretur, quod omne peccatum mor-

tale mereretur tam poenam damni, quam penam

li

fenfus fimpliciter infinitam, eamqueseternam, ac

J

fummam tam intenfive, quam extenfive.

Sed

fa p

hoc non poteft dici. Erpo.

Maj. patet, quia de-

C ni

meritum nil aliud eft, quam prebere Deo jus ad

at

infligendam peenam. — Min.prob. ex communi fen-

du

fu fidelium. . Omnes enim credunt, majori pec-

l

; ul

cato deberi majorem penam, & plura peccata

$ n

ur df

effe majori fupplicio digna, quam unum pecca-

tum

jtiaf

9

Si peccatum effet malitize fimpliciter infi-

ediny

nite, mereretur poenam non folum extenfivein-

à f

finitam quoad durationem eternam, fed etiam

npli

intenfive quavis excogitabili determinata poena

majorem ac majorem in infinitum ; fed hoc non

yortat

poteft dici. . Ergo.

Min.prob. Niti fides nos co-

| oiïenl?

geret ad confitendam aternitatem poenarum pro

qui

a&u peccati tranfitorio, ea poenarum -«eternitas

foret incredibilis.

m

Ergo multo magis fpectata ra-

tione naturalieritincredibile, quod peccato tran-

i

2

fitorio

DISPUTATIO

II

)

148

J

fitorio correfpondeat poena tam intenfive quam

r

i

extenfive infinita ac confequenter, cum fides

Tib

"

ad duplicem hanc infinitudinem admittendam nos

u

W

V

VM

non compellat, admittenda non eft.

If

REsPONDEO.

d 1.dift. Sequeretur, quod unum pecca-

tum non effet majus altero quoad fuum efíe for-

W

male.tr. quoad füum effe materiale.n. formale

in omnibus peccatis fecundum confiderationem

theologicam eft averfio à fineultimo; & eaaver-

fio quatenus dicitnegationem in fubje£&to de feido-

[2

neo, non poteft major in uno peccato quam in

alio, ficut poft extin&ionem lucernze negatio

UX 1

lucis non poteft effe major in uno aéris pun&to,

ayu

Similiter coecitas, feu negatio po-

VY

quam in alio.

[

tentie vifiva, non poteft quoad fuum formale

effe major in uno oculo, quam in alio; nec fur-

Qu

L

ditas, feu negatio audiüvs , quoad fuum con-

ftitutivum formale poteft effe major in una

aure, quam in altera.

Hoc tamen nonobftante

poteft effe major nox, cccitas, ac furditas, in

quantum fubjeé&tum eft magis incapax ad oppofi-

tum privationis. Pari modo majuseft unum pec-

catum altero quoad materiale peccati, inquan-

tum peccator fe reddit magis incapacem ac indi-

fpofitum ad bonum oppofitum peccato, dum

bl

1

majori deliberatione, ac advertentia, aut majori

paffione amoris vel odii, aut frequentiori itera-

tionefertur in peccatum.

Ad ». dift. Effet infinitze malitie in ratione

demeriti demerito privativo.c. demerito infinite

ponzpofitivz exactivo.n. Suppono ex D. Tho-

ma, quod pona pofitiva cruciatuum in inferno

Ug

!

COITE-

DE NECESSIT. INCARNATIONIS.

149

EDLP r

correfpondeat peccato quoad ejus converfionem

D

ad creaturam; poena autem privativa correfpon-

fl

deat peccato quoad ejus averfionem ab ultimo

fine.

Inquantum peccatum fe avertit ab ultimo

fine, meretur exclufionem ab omni bono, & ab

U

omnibus effe&ibus bonitatis divine, puta ab

Tf

omnibus operationibus beneficentie, tuitionis,

2

n

ac mifericordie divine; & eatenus averfio ab ul-

üdm

iU

timo fine fundat demeritum privativum.

In-

du

quantum vero peccatum convertitur ad creatu-

jl

ram contra órdinem feu ordinationem recte ra-

I cz

00

tionis tanquam regule immediate humanarum

Ti p

a&ionum, eatenus debetur peccatori, utcontra

ey

m

eum per contrarietatem afflictivam pugnent ipfze

Is

creaturz tanquam tortores ac vindices juxta or-

Im f

dinem ac menfuram fapientie divine, &fic pec-

; Itl

catum fundat demeritum penarum exigitivum.

I

Cum autem fapientia divina omnia difponat in

In u

numero, pondere, & menfura, neceífe eft, ut

ol

converfioni ad creaturam ac deordinationi ratio-

as

nis quoad omnes terminos finite adordinet pa-

nam de fe quoad modum intenfionis finitam.

iLj

Ununy

Itaque demeritum pofitioum feu exigitioum pena-

vum, íe tenens ex parte peccati quoad ejus mate-

,

n act

riale, eft finitum; demeritum autem privativum fe

tenens ex parte peccati quoad ejus formale, eft

3to, 1

qui al

fimpliciter infinitum.

Hc refpontio conformis

yior

eft Scripture & D. Thome.

Nam Apoc. 18.

V.7. dicitur: Quantum glorificavit fe, Cy in delitüs

fuit, tantum date illi tormentum & lucum.

D. Tho-

»int

dioi

mas vero I.2. q. 87. a. 4. C. fic fcribit: Jm pecca-

to duo funt; quorum umum e[fi averfio ab incommuta-

TO

vfinitum.

Unde ex bac parte

nil

[

bili bono , quod efü im

F

3

pec-

NN'EC*

150

DISPUTATIO IL

j

catum ef? infinitum. — Aliud , quod. eff in. peccato ,. eft

j

mm

inordinata comuerfio ad commutabile bomum. — Et ex

bac parte peccatum efl fmitum; tum quia ipfum bo-

oW

num commutabile efL fmitums; tum etimn, quia ipfa

?)W'*m

converfto e[t fuita.

INon. enim po[funt e[fe atus crea-

W

ture infiniti.

Ex parte igitur averfionis vefbondet

QD

peccato paena dammi, quo etiam e[l infimita.

El enim

[:

amü[fo infmiti boni, [cilicet Dei.

Ex parte autem

inordinate comverfinis refpondet ei pena [enfus, que

Iti

etiam efl finita.

M

Et ad 3. Culpa, que eft irrepara-

bilis, de fe babet, quod perpetuo duret; & ideo de-

beiur ei pena eterna; mon autem ex parie comverfio-

nis babet infinitatem. — Et ideo mom debetur ei ex bac

Vi

qu

i

parte pena infmita fecundum quantitatem.

]

Diczs: Si quis occidit plebejum & regem,

D

debetur ei extremum füpplicium tanto acerbius,

quanto plus dienitatem plebejam excedit dignitas

regia. E'go cum dignitas Dei infinities excedat

dignitatem regiam, committenti crimen lzfz ma-

AUMU

jeftatis divine debetur fupplicium infinities acer-

bum.

RresPoNDEo diít. Debetur ei füpplicium

tanto acerbius exceffü acerbitatis fecundum pro-

bl

portionem geometricam.c. fecundum proportio-

j

nem arithmeticam.n. Proportio geometrica falva-

"

tur peranalogiam intergeneraftatuum, & genera

Al

fuppliciorum. Sicut ergo in genere dignitatum

fuprema eft inter homines dignitas regia, & in-

^W

ter omnia poffibilia dignitas divina, ita ingenere

L

fuppliciorum humanorum fupremum genus fup-

plicii correfpondet crimini lzfz majeftatis huma-

ne;in genere autem fuppliciorum poffibilium

"

crimini

DE NECESSIT. INCARNATIONIS,.

IS1

ü:"u'ï

crimini lefz majeftatis divine correfpondet fu.

M

premum genus fuppliciorum poffibilium , licet in

jjn

eodem genere fint poflibiles fpecies infinite &

LT

[/

WE

gradus infiniti.

D. Thomas in textu pro-

Vir;;

OBJICITUR 3

bationis tertie adduétus, quando dicit; quod

peccatum habeat quandam infmitatem ; poteft ex-

VP

"

plicari de infinitatefecundum quid. Ergo ex illo

textu nil probatur.

2

D. Thomas in 4. dift. r7. q. 1. a. 3. qq. r.

"

?

iU

üty

comparatinfinitatem peccati cum infinitate vifio-

nis beatifice. Sed hzec eft tantum infinitas fe-

t

cundum quid. Ergo & illa.

RESPONDEO

r

ZAd 1. dift. Poteft ita explicari de infinitate

4

li

fecundum quid, nifi S. Do&or in aliis textibus

dini

st

hoc ipfo termino foleat uti ad fignificandam infi-

nitatem fimpliciter didtam, & alium fenfum con-

o

textus commonítret. c. fecus.n.

SicD. Thomas

^

ul

in 4. dift. 14. q. 2. a. 1. ad 4. dicit; paffionem Chri-

fti effe valoris quodammodo infiniti; cum tamen

Sic

yliit

certum fit effe valoris fimpliciter infiniti.

etiam de V/erit. q. 20. a. 3. ad 4. docet, quod me-

ürm p

o

jn

ritum Chrifti habeat quandam infinitatem , licet

al

certum fit, illud meritum effe fimpliciter infini-

tum. Similiter in 2. dift. 9. q. 1. a. 8. ad 2. affe-

&gr

ni

u

rit; gratiam Chrifti effe quodammoedo infinitam ;

licet juxta communem theologorum fententiam

il

i

fit fimpliciter infinita.

[oill

ZAd 9. dift. . Comparat peccatum cum vifio-

ne beatifica quoad genus infinitudinis. c. quoad

i

fpecieminfinitudinis. n.

D. Thomas folum dicit,

u

K 4

quod

á

.DISPUTATIO

1t.

[1i

1S2

quod utrinque reperiatur aliqua infmitudo, non

f Qtü

15

tamen dicit, quod utrinque reperiatur eodem

modo. In vifione enim beatifica reperitur infi-

Ws

g

nitudo ex parte obliqui, feu ex parte terminire-

fpe&i; in peccato autem formaliter fumpto repe-

V(OE

N

ritur infinitudo ex parte re&ti, quia negationes,

ad quas reducuntur privationes, fuaextrema ne-

(s

[ T

gata important in recto, prout fuppono ex phi-

lofophia.

Et hinc patet etiam refponfio adaliam

objectionem , quadicitur: Charitas Dei , etfiamfi

attingat & uniat obje&uminfinitum, noneft fim-

pliciter bonitatis infinitw.

Ergo etiam pecca-

tum, licet privet bono infinito, noneftinfinita,

[

dv

g,

Difparitas enim eft; quod infinita bonitas divina

non involvatur in conceptu charitatis ex parte

A i

r

rei; econtra malitia peccati in füo formali con-

ceptu, in quantum dicit averfionem à fummo

|

]i

bono reciprocam, adeoque etiam negationem

fummi boni, importat bonum infinitum, cum

omnis negatio extrema negata quoad modum ef-

fendi & concipiendi importet in re&to.

Sicenim

tenebrze, feu nox, quz /ecundum modum enuntian-

*

di dicuntur effe negatio lucis inaéóre, quoad mo-

dum effendi & concipiendi nil aliud funt , quam

a&r, & lux, feoríim in diverfis locis ac fepara-

tim intelleéta,

d

Ü

QUJESTIO I V.

Zin pura creatura pofit. condigne fatisfacere

pro. peccato. mortali ?

ü

OTANDUM I.

Per puram creaturam intel-

m

ligi quemcunque hominem vel angelum non

IT ,

kafï'um-

DE NECESSIT. INCARNATIONIS.

153

mMH

D.

affumptum in unitatem perfonze cum aliqua ex

"

tribus perfonis divinis.

Hinc etiam homo ori-

T

M

einaliter in gratia conditus, vel angelus fummis

N

ATU

gratiarum donis preditus; imo ipfa Mater Dei &

j Ed

Virgo in claffe purarum creaturarum veniunt.

t

aj

NOTANDUM 2.

Per condignam fatisfa-

n

&ionem à nobis intelligi ob/equium ad compenfan-

Ia

dam injuriam offen[o exbibitum, quod juxta rettam

fo

(

eftimationem mon folum adequat offenfam, fed etiam

'EI , dn

ojfenfum obligat ad acceptandam compen[ationem. Hinc

DO

ad condignam fatisfactionem requiruntur quatuor

ti n

conditiones.

1. Ut fit obfequium libere exbibitum ;

d

& hinc affli&iones juftorum, aut animarum pur-

Tl

gantium , quatenus non funt libere habent po-

P

tius rationem /aispa[]onis, quam /atisfa&tionis.

mit

2. Ut ordinetur ad compen/andam injuriam illatam,

j fs

Si enim obfequium ordinetur potius ad promeren-

"YUO

dum aliquod premium, quamad compenfandam

1, QU

injuriam, habebit potius rationem meriti, quam

t d

fatisfa&tionis.

3. Ut in eftimatione prudenti fal-

Sicenit

tem adequet offenfam cftimabilitate intrinfeca.

entit

Si enim tantum adequaret valore extrinfeco , v.

yoadt

g. fi pro amputatione auricule vel minimi digi*i

darentur pauperi centum aureorum millia, non

N

lr

daretur condigna fatisfa&tio, fed potius compofitio

cum offenfo , vi cujus offenfus juxta arbitrium

judicis deberet effe contenttis in cafu impoflibili-

tatis ad obtinendum zquale.

4. Ut illud obfe-

quium obliget offenfum ad acceptandam compenfa-

jj

tionem. Nam, fi v. g. princepsregius feofferat

ad fubeundam fuftigationem, à gregario milite

Qra

pro deli&o perferendam , quamvis fubftitueretur

1g€luti

equalis pena, non tamen teneretur rex accepta-

K 5

fe

154

DISPUTATIO

II.V

j

re eam compenfationem.

n

Idem dicendum, fi

pro deco&ione bonorum ftatuta fit poena incar-

y

cerationis, Magiftratus non tenetur acceptare

compenfationem, etiamfi Rex Galliz vel Hifpa-

gneL

iV

ï

nie pro condonanda pena incarcerationis Magi-

ftratui fibi non fübdito offerret centum millio-

P

gl

nes aureorum. Neque enim illa redundantia au-

reorum, quae sequaret & fuperaret debitum in-

;W

[/

carcerandi pecuniarium , foret condigna fatisfa-

&io pro deli&o & negligentia vel fraude deco-

[

&oris.

NoTANDUM 3

Duas hac in re dari fen-

tentias.

Prima eft D. 'Thome, & aliorum, qui

abfolute negant; à pura creatura poffe condigne

j

!

fatisfieri pro peccato mortali.

Eandem cumTho-

u

miftis ex Societate fequuntur Suarez, Vasquez,

p

ln

Lugo, Arriaga, Ulloa, & alii.

Secunda eft Sco .

M d

ti & aliorum, quiaffirmant, à puracreatura poffe

condigne fatisfieri pro peccato mortali.

Hanc

fententiam communiter fequunturScotifte. Ob-

fervant tamen aliqui, Scotiftas habere aliam de-

finitionem feu conceptum condigne fatisfaétio-

DLT

nis.

Dicunt enim; ad rationem condigne fatis-

T

factionis non requiri, ut per eam offenfus obli-

getur ad acceptandam compenfationem ; alioquin

L]

«H

fequeretur, quod nec Chriftus condigne fatisfe-

1

cerit pro peccatis humanis; eo quod etiam in

1

Chrifto ad hoc, ut redimeretur genushumanum,

requifita fuerit libera acceptatio Dei.

Et hinc

h

i

cum authores oppofitarum duarum fententiarum

4j

non conveniant in notione terminorum, hsec

n

:

quzftio magna ex parte redit ad queftionem de

h

nomine. Verum quia in queftionibus de nomi-

ne

Mw

DE NECESSIT. INCARNATIONIS,

155

M

ne loquendum eft juxta idioma Scripturze & Pa-

Ti

trum

m

DICO. Noulla pura creatura poteft condi-

tll

ne fatisfacere pro peccato mortali.

J

PROBATUR I. ex SS. Patribus.

L. $. 2-

fülius Hom. in Pfal. 48. ad illa verba: Frater non

n

redimit, redimet homo, fic fcribit: JNeque igitur

m

fratrem in. redemptionem. quere , fed. aliquem qui tuam

i

excedet naturam ; neque bominem mudum, [ed bowmi-

Ub n

nem Deum , , SYefum Chriftum ,. qui folus pro nobis omni-

bus Deo dare potef? placationem.

t dj

92,

S. Oyrillus Alexandrinus, probaturus con-

OU

tra Neftorium, quod Chriftus non fit purus ho-

m

mo, eo potiffimum utiturargumento, quiaalio-

if

quin non potuiffet preeftare puram fatisfactionem

Va

pro noftris peccatis; nifi fimul fuiffet Deus &

ZT

homo.

In Zpiflola 1. ad Valerianum Epifcopum

Iripi

fic fcribit: Quo pa&to unus pro omnibus mortuus ju-

. Htn

flum pro ommibus pretium exfolvere potuit , fi perpe[-

a. 0

fionem. illam puri cujusdam bominis fuiffe dicamus ?

m d

Similiterl r. de fide ad Reginas ait: Si ut vul-

p

garis bomo concipitur Chriflus, quemodo illius corpus

vite omnium ce[hmationem ac dignitatem exequat ?

m tiü

nfüs (

-dut quomodo Deus baberi mon debet, qui fuo fangui-

D

guine credentes in ipfum emundat?

I fit

3.

S. Zuguftinus in Enchiridio c. 108. fcribit :

d us

Ieque per ipfum liberaremur unum — Mediatorem Dei

um

€&9 bominum Sefum Cbriftum , nifi. effet & .Deus.

, B

4. $. Leo Serm. 1. de Nativit. ait: INifi e[fet

Deus, mon afferret remedium ; mifi e[fet bomo, mon

mten&iif

Qnüm

preberet. exemplum.

Item Serm. 12. de paflione

Domini ait: Quia ergo primi bominis univería po-

Mu

Jleritas uno finul vulnere fauciata corruerat , nec ulla

jui de?l

San-

L]

yu

156

DIST'U TATLTO 1l

Santtorum merita conditionem poterant illate mortis

NU

evincere , venit de celo medicus fingularis

j(

$

S. Fulgentius ]. de Incarnat. c. 2. docet

nec Angelico fubfidio hominem redimi potuiffe,

faltem ad promerendam reparatricem humane

nature corruptze gratiam5 & c.4. addit: Nullate-

U

mus bumana matura ad . auferendum mundi peccatum

UC

fufficiens atque idonea fieret, müfi im unionem Verbi

Dei tranfiret

6

Proclus Cyzicenus , poftea Patriarcha C

P. inHom. de B. V. Duorum alterum oportebat. fie-

vis vel ommes Jententie mortis fubjici, eo quod:ommes

[

jpeccaverunt; el ejusmedi pretium vependi, quod ad

"

illam refcmdendam damnationem lemo jure valeret.

(w TAV WYYEXS dixoiteuo) Jam vero bomo falutem

)

conferre mon poterat ; quippe

qui C9 ip[o peccati de-

i

bitum .contraxerat

Sed mec angelus bumwnum genus

Re-

jpoterat redimere

lNam ialis pretüi inops erat

fiabat igitur, ut pro dis, qui peccaverant

Wnpecca-

)

bilem mori oporteret Deum.

ld enim füpererat uni-

cum mali vemedium

945

S. ZInfelmus in 1. 2. Cur Deus homo? c. 6.

JHanc [atisfattionem mom. potef?. facere , mifi. Deus;

vec debet, mifibomos; mece[Je efl, ut eam faciat Deus-

KHomo.

FE

Richardus à . S. Vittore 1. de Incarn. c. 8.

8

«dd banc plenitudinem oportuit , ut tanta e[fet bumi-

l

liatio in expiationem, quamta fuerat prafumptio in

þï &oaricattone

Quando ergo bomo prefumpfit adver-

l

Jfüus Deum , fa&ta eft elatio de àmo ad. . fummum.

Opor-

vtuit ergo, ut ad expiationis remedium fieret. bumilia-

Wo de fummo ad imwum; éd boc oWnino mon potuit

Jieri, mifi. ab aliqua in Trinitate perfonarum.

CTA

ühy

9. Nec

DE NECESSIT. INCARNATIONIS.

157

bm r

9. Nec pretermittendus D. Athanafius, qui

Orat.1.fic habet: Opus erat ipfo Deo, ut maledi-

DI

Go fubjettos liberare po[]et.

Et Orat. 4. Si que pro-

m

lll

N

jria fünt carnis, Verbi propria mon dicerentur , mon

TIi]

ab ipfis pror[us liberatum e[Jet. genus. bumanum.

Jl

il

PROBATUR 2.

Ex una parte peccatum

B

mortale in genere malorum juxta zeftimationem

sz«*m h

reGiffimam Dei eft fummum malum; exaltera

parte obfequium creaturz Deo exhibitum in ge-

nere obfequiorum eft obfequium infimum.

In-

ng

go unum per alterum adzquari non poteft juxta

re&iffimam zítimationem Dei.

4nt. q. . Min.

prob. Nam inprimis Deus in Scriptura peccatum

reprefentat tanquam caput malorum in oculis

Dei.

Sic Jerem.2. v. 12. Obflupefcite coli fuper

W»; k

boc,-&9 poric ejus defolamini cebementer, dicit Do-

minus. JDuo enim mala fecit populus meus.

JMe de-

"

veliquerunt fontem aqu& vioe , € foderunt fibi ci-

fifit

Jlernas , ciflernas. dijf;'patas.

Similes graviffim: la-

TEU

mentationes Dei habentur Ifaie z. v.9. Audite

cxli, C» auribus percipe terra ! Filios enutrioi, &2

ol

exaltavi ; ipfi autem. [preverunt me.

Et Deut. 32.

jf

v.1. Zfudite celi! audiat terra! Gemeratio prava. at-

at i

que peroer/[a.

Heccine reddis IDomino popule |[lulte

& infipiens? H« lamentationes figna funt animi

divini malum fummum zítimantis.

Econtraubi

Cwæ

dl

de obfequiis creaturarum fermo eft, vilipenfio-

u

nis potius quam fumme zftimationis figna occur-

!l

runt.

Sic Luce 17. V. 10. Chriftus dicit: Cum

"

feceritis omnia, que preacepta funt oobis, dicite: Ser-

"u

vi inuties fumus; quod debuimus facere, fecimus.

T

Tl

Et P[al.15. v.2. Dixi Domino, Deus meus es tu;

quoniam bonorum wneorum non eges. — EC Sobi 35. v.7.

d

N

Porre

DISPUTATIO

II.

j

158

w

Porro fi jufle egeris, quid donabis ei, aut quid de

manu tua accipiet?

st

$

CONFIRMATUR.

Gravitas peccati crefcit

j

Y

ex dignitate perfonz offenfe; &vilitate perfonce

"

«

offendentis; econtra valor fatisfaCtionis decre-

fcit ex dignitate perfonz, cui fit fatisfactio, &

ph*

QO

comparativa vilitate perfone, qu: fatisfacit ;

ergo malitia peccati & valor fatisfactionis ex pura

ün

creatura non poffunt adequari.

c. patet, quia in-

ter perfonam fatisfacientem & eam, cui fatisfit,

Nec por-

X uJU;.. L

femper datur infinita inzqualitas.

h

EST DICI, eaminzqualitatem perfonarum com-

ii

Á

penfari poffe equalitate operum. Valor enim

operum bonorum & malorum intrinfece in fuo

)

m

conceptu involvit dignitatem aut vilitatem ope-

rantis, & ejus, cui exhibetur illud opus.

Cum

lm

ergo dignitas infinita Dei valorem malorum ope-

rum augeat, econtra valorem bonorum operum

minuat, non poteft haberi exequatio operum

bonorum & malorum.

