dio domus exafperantis tu habitas; qui oculos

habent ad videndum, & non vident; & aures ad

cdar

Tie

audiendum, &non audiunt, quia domus exafpe-

rans eft.

if

qllr

C 3

5.Ifaie

DISPUTATIO I

WT

38

ffv

IT

5. lfaie c. ro. v. 17. EritlumenTfraelin igne,

&San&us ejus inflamma; &füccendetur & devo-

i

F»

rabitur fpina ejus & vepres in die una; & gloria

faltus ejus confumetur; & reliquie ligni faltus

ejus pr& paucitatenumerabuntur, &puer fcribet

€oS.

Et erit in dieilla; non adjiciet refiduum

Y

Ifrael. Reliquie convertentur, reliquiz, inquam,

Jacob ad Deum fortem.

Si enim fuerit populus

tuus Ifrael, quafi arena maris, reliquie conver-

tentur ex eo.

In his textibus monftratur partim

u

obduratio gentis Judaice ante Chriftum, partim

in adventu Chrifti, partim poft Chriftum , ita ut

refpective pauci ad veram fidem pertingant.

Plura alia argumenta videri poffunt in Eufebii

Neoczfarienfis Epifcopi Preparatione & Demon-

firatione Exvangelica , & in variis libris SS. Patrum;

K

]

prefertim ex Hiftoria Evangelica & A&is Apo-

ftolorum, ubi narrantur multa miracula, que fi

omnia adfcribantur operationi deemonis, velde-

ceptioni hominum , idem dici poterit de miracu-

lis Mofaicis & Prophetarum, & fic tollitur pro-

videntia Dei circa fuam Religionem , quod eft

i

impoflibile.

Itaque Deus non potuit permittere

:

tam longam & univeríalem fraudem hominum

vel demonum.

Solvuntur Objectiones.

OBJICITUR I.

Verumnon eft,omnes gen-

IN

tes ad Chriftum converfas effe ; ergo ex illapro-

phetia de converfione omnium gentium non pot-

eft fumi argumentum. nt. prob. Adhuc plus

quam dimidia pars hominum non credit in Chri-

ftum 5

DE NATUR. ET EXIST, INCARNAT.

d

3

mw

(

ftum; & inter eos, qui in Chriftum credunt, di-

midiam partem conftituunt fe&arii.

Ergo.

E

2

Chriftus crucifigendus non erat cognitus

1

àgentibus. Ergo deillo non verificatur, quod

lr

fit exfpettatio gentium , & defideratus. cunttis . gentibus.

a

"RESPONDEO

n

ZAd 1. dift. non eftverum, omnes gentes illis

TOA

temporibus adhuc incognitas ad Chriftum con-

T

j

verfas effe. tr. gentes tunc cognitas. n.

Licet

r

enim aliquze harum gentium poft converfionem

T

à fide defecerint, verum tamen eft, quod ali-

i

quando ad fidem Chrifti converfz fuüerint. Ne-

Tif

que Se&ariorum multitudo tollit puritatem &

DW

univerfalitatem verz religionis.

Sic enim etiam

Pinis

[ Y

religioni veteri non obftitit, quodab ea defle&te-

ls Ap

rent Samaritani, Sadducei, Herodiani &c.

que

/Ad 2. dift. non erat agnitus fub ratione indi-

velde

viduali.tr. fub ratione generica principii beatifi-

Qirai

cantis.n. Omnes enim gentes appetierunt im-

ür pit

mortalitatem beatam animorum & corporum.

Cum autem nullum habuerint medium pro im-

Wi &

rmï;tefe

mortalitate vel refürre&tione corporum & pro

Ofmi

beatitudine e&terna animorum , manifeftum eft,

appetitum innatum omnium gentium reipfa eo

refpexiffe, utdefideraret medium feu principium

talis beatitudinis.

Cum ergo nulla alia fit falus,

nifiper Chriftum; confequens eft, appetitum gen-

ma

tium obje&tive in effe verificativo referri ad Chri-

Ll

ftum. Quod autem appetitus naturalis cujusli-

nonp

bet rei in Scriptura vocetur defiderium, haben-

hoc?

tur plures textus.' Sic Deut. 11. v. rr. dicitur:

dC

Terra montofa eft, de celo expettans pluvias.

Ex

Jobi

f

4

ao

DISPUTATIO

Y.

n

n

j

Jobi 37. v. 11. Frumentum defiderat nubes.

Et Joe-

r

lis 1. v.20. Quafi area füiens imbrem.

$

Y

D)

ORJICITUR 2.

Ille necdum venit, cujus

ruerunt,

figna in Scripturis premonftrata necdum compa-

Sed figna Meffizs necdum comparue-

st

runt.

Ergo.

Min. prob. Malachiz 3. v. 1. dici-

g

tur; Ecce, miütto angelum wwewm C preparabit viam

ante faciem meam. — Et c,4. v. s. dicitur; eum pre-

curforem foreEliam. Ecce, ego mittam vobis Eliam

Propbetam , antequam «eniat. dies Domini magnus, &

comerlet cor patrum ad filos, me forte veniam, &9

"

percutiam. ierram. anatbemate.

2

Ifaie ?. v.2. Meffias dicitur venturus in

di

novi[mis. diebus.

Ergo veniet primum in fine

M

mundi.

3.

In diebus Meffiz przenuntiatur juftitia &

W

pax.

Orietür in dicbus ejus juftitia & abundan-

tiapacis. Pf.71:v.7. Sedha&cinmundo necdum

comparuit.

4

In Scriptura Meffias defcribitur tanquam

bellator, qualis non erat Chriftus.

Pfal. Sagit-

tw tu& acute, populi füb te cadent.

De eodem

dicitur, quod dominium temporale totius orbis

g

habiturus fit. Pf.». Dabo tibi gentes heredita-

tem tuam , & poffeffionem tuam terminos terra.

VU

E

5. In adventu Chrifti erit major lux folis &

ï-c] l

Junz, quod non contigittempore Chrifti. Ifaize

30. V. 26. Sicut lux feptem dierum in die, qua

alligaverit Dominus vulnus populi fui.

]

6. Exzechielis 4o. extat magnifica defcriptio

K(f-'ü

»ï

i

templi, quod à Meffia reftaurandum eft, | Sed

non eft reftauratum à Chrifto.

H

N

7 Je

DE NATUR. ET EXIST. INCARNAT. 4I

i

Jeremiz 23. v. 5. dicitur, inadventu Mef-

fi» Judam effe falvandum, &habitationem Ifrae-

T

lis fore pacificam. . Atper Chriftum Judzipotius

reprobati & difperfi funt.

'tümpa

3

Qd

8

Ezechielis 38. v. 39. dicitur, quod Mef-

k

fias fit debellaturus Gog & Magog. — Sed ifti po-

[j*

puli necdum comparuerunt.

REsPONDEO..

UT

deo

d 1.

Dico, ibi fermonem effe defecundo

NÀ

n

)N

adventu Meffize manifeflo & gloriofo quando mit-

1

tetur Elias ad reducendum populum ab Antichri-

fto fedu&um , ne in illo extremo die prorfus to-

tus mundus damnetur.

TU ]

ia

Ad 9.

Dico, noviffimos dies vocari totum

fpatium temporum, quod poft adventum Meffize

Ti

usque ad finem mundi excurret, ita ut hictermi-

TA

nus comparatioé ad priora tempora, mon abfoluté.

Inhocfenfu etiam Apoftoli hoc fpatium noviffimos

Xdun

dies vocant, imo &ultimam boram. Monettamen

tuan

D. Petrus 2. c. 3. quod unus dies apud. Deminum fit

Jicut - mille anni , & mille anri ficut dies unus.

$ul

egti

ld 3.

Dico, ibi non eflefermonem de pace

5 Oni

externareipublice, fedde pace privatahominum

etiam cum hoftibus, quos tenemur diligere, at-

areii

Ster

que ad cencordiam diligere.

Hic fenfüs colligi-

tur ex fequenti parabola, cum dicitur, lupum

folii

cum agno, pardum cum hodo fimul habitatu-

Tum

N

p 4. Dico, morembelligerandi fagittis ma.

terialibus jam dudum exolevitfe.

Itaque fi ifta

feri

materialiter intelligenda forent, Meflias nonam-

]i

plius venturus effet.

Potiusergoillud dominium

& bellum eft fpirituale animorum , quam corpo-

1

3

YUUK

hod

1

M

42

DISPUTATIO 1.

rum.

|t

j

Aut fi quis Judeus hec materialiter intel-

In

i

lt

le&ta velit, cenfendum eft, Chriítum hecomnia

praftitiffe per fuos Imperatores & Reges Chriftia-

A

n

nos, tanquam Duces fuos.

d s. Dico, fi hoc incrementum lucis fe-

ptuplum intelligendum foret materialiter, brevi

yo

omnes homines excoecandos fore.

i

Sicut ergo

alligatio vulneris in fenfu morali fumenda eft, ita

&l

etiam lux.

l,*f

d 6. Dico, ibi fermonem

Efïe de templo

non per Mefliam, fed per Zorobabelen poft ca-

f

N

ptivitatem babylonicam rezdificando.

, hd. 7.

Dico, Meffiam habuiffe intentionem

primo falvandi Judam & Ifraelem, & ideo folis

du

predicavit Judais, quod etiam mandatum Apo-

ftolis inculcavit, ut irent folum ad ovesquz per-

ierunt domus Ifrael.

Itaque dicuntur falvari uti

ä

fanari ratione conatus falvandi & fanandi, fi vel-

Jent.

Poftquam vero repulerunt verbum Dei,

tunc primum Apoftoli converfi funt ad gentes.

ld 8.

Dico; ibi fermonem effe non de Mef-

fia, fed de vindicta Numinis in populos Gog &

Magog, hoc eft, Lydie & Syrie, &Septentrio-

nis, qui illis temporibus fepius invaferant & op-

prefferant Ifraelem.

Ilii autem populi fic voca-

M

bantur à Gyge Rege Lydorum, & à Metropoli

Afie Magog, feu 5erapoli, prout eam civitatem

;

l

vocatam effe teftatur Plinius l. $. c. 28.

De iis-

dem populis fermo eft Genefis c. 10. v. 9.

Quod

fi Judeus contendat, hzc intelligenda effe de

Meffia in fine mundi, id intelligendum de ever-

fione imperii Turcarum per Imperatores & Reges

Chriftianos tanquam Duces conftitutos à Chrifto.

OBJ1-

DE NATUR. ET EXIST. INCARNAT. 43

f

On5]JICITUR 3.

i

Etfiamfi tempus pro ad-

ventu Meflie defignatum jam effluxerit, poteft

rl

tamen dici, eum adventum retardari ob peccata

populi Judaici.

ul

t fs

2

Etfiamfi Chriftus patraverit miracula, id

non oftendit, eum effe Mefliam, quia etiam à

d

gentilibus aliquando fuerunt patrata miracula.

Sic Exodi c. 7. & 8. legitur, Magos ZEgypti ftu-

penda operatos effe prodigia.

Imo Chriftus

m

Matth. 24. v. 24. ipfemet prenuntiat, Antichri-

pe

ftum tanta operaturum prodigia, ut fi poffibile

foret, in errorem inducantur etiam eleGi.

bt

Yonen

Suetonius in Vefpafiano refert, ejus fputo cce-

UR

cum effe illuminatum, & calce ejus fuiffe clau-

hiy.

dumfíanatum. Similiter prodigia, quz& operatus

lUg

eft Apollonius Thyanzeus, Philofophus é Secta

Vr

Pythagorica, multa fuerunt, ut teftatur Philo-

f vel.

ftratus, qui illius vitam o&o libris complexus eft.

Dei,

3

Propagatio religionis Chriftiane non eft

L.

major propagatione Seécte Mahometanze; ergo

eMd

iliius propagatio per orbem non debet poni pro

Gort

figno characteriftico Meffiz.

fentri

RESPONDEO

Ad 1. n.a.

t

NaminProphetiis quoad defigna-

C vo

tionem temporum. nec additur, nec convenien-

tr0pl

ter adderetur unquam conditio incerta.

Dein

yittu

propter peccata populi Judaici nunquam Deus

Deà

per tantum temporis fpatium, ac funt 17 50.anni,

diftulit liberationem fui populi, prout patet ex

Qu

eflet

liberatione à fervitute /Egyptiaca & Babylonica.

de ent

Tertio Juda&i nunc non funt Idololatre ut olini,

nec dicent, fe effe fceleratiores illis fuis antiquis

«N

Patribus.

Q

Imo occidendo Chriftum, fi non fuif-

0j

fet

j

44

DISPUTATIO

I.

fet Meffias, fed blafphemus, egiffent opus fum-

iilb

me meritorium, & nunc per tot fzcula ratione

I

m

:

illius boni operis fuftinendo tot perfecutiones à

j

Chriftianis & Turcis effent potius in perpetuo

]i

ftatu merendi.

Iprs

Non igitur ob eorum peccata

differretur adventus Meffis. — Quarto Meffias ve-

mïm

b

nit in bonum totius generis humani.

Itaque non

retardaretur ob peccata folius generis Judzo-

rum

Zd 2. Dico, noneffepofitive'inconveniens,

fi Deus ad aliquod breve tempus permittat pre-

íftigias demonum & opera magica; intereffe au-

tem providentie divine, ne permittat, opera-

tiones deemonum tranfire in religionem eminen-

1

ter credibiliorem cateris, ita ut falfe religioni

iM

non opponat fuam veram religionem cum opera-

[

tionibus foli Deo poffibilibus.

Sic Magis /Egy-

ptiacis oppofuitprodigia Moyfis. ProdigiisApol-

lonii Thyanzi oppofuit prodigia patrata à Sanctis

& Martyribus illorum temporum. Dein Magi

JEgyptiaci & Apollonius non operabantur pro-

(x?f

digia poft mortem. Econtra Chrifítus operatus

eft prodigia perpetua etiam poft mortem in fuis

fidelibus, uti & Martyres.

Itaque id fignum

manifeftum eft cooperantis providentie divinz.

Vil

At vero à Judais nulla poffunt proferri prodigia,

que opponantur miraculis Chrifti & ejus Eccle-

fim.

Quod Apollonium attinet illius pratenfa

prodigia fcribit unus Philoftratus centum annis

poft mortem Apollonii, idque ine tefte fynchro-

no, nec fine contradictionibus.

Miracula Ve-

fpafiani Tacitus l. 4. n. 8 1. narrat fic contigiffe, ut

facile ope doemonis. aut fraude humana fieri po-

tuerint.

DE NATUR. ET EXIST. INCARNAT.

45

!

q

tuerint.

Medici enim à Vefpafiano interrogati,

iM

an illi defeétus naturaliter curari poffent, id fieri

Is

pofle affirmabant.

Jis]

od s.

Dico, religionem Mahumedanam non

QUH

Qu

tam laté patere ac Chriftianam. — Propagatio au-

1N

tem illius, cum laxaverit leges Chriftianas, non

ls

n

opus habuit cooperatione Dei.

Econtra religio

JUM

Chriftiana, cam miro modo conftrinxerit mores

acleges gentilium , inter perpetuas trecentorum

jalon

fere annorum perfecutiones non potuiffet adole-

d

fcere fine brachio cooperantis omnipotentice di-

deg

ving.

Hinc re&e S. Zuguflinus 1. 22. de Civit.

(ptte

c.8. ait: Quisquis adbuc prodigia, ut credat, inqui-

ii

rit, magnum ef? ipfe prodigium, qui mundo creden-

dj

ie non credit.

Et qui miracula fatta mon credumt,

p

nobis boc unum grande müraculum fafficit , quod ier-

p

varum orbis fime ullis müraculis credidit.

Apol

ais

QUJESTIO III.

Nj

t

"n Incarnatio fuerit. comceniens quoad. circum-

yeit

rum , lcorum, C? tem-

jn füi

jlalmtz'as perfona.

porum ?

fgut

divit

UZRITUR I. Utrum Incarnari com'reniat

Deo ?

rj

sEnt

RrzsPoNDEO. Affirmative. Ratio eft, quia

yetell

Deo, qui eft füumme bonus, convenit, commu-

] av

nicare fe creaturis modo perfe&tiffimo, quo pot-

eft fe communicare.

Ita refpondet S. Thomas

yndr

u V

P.3.q.1.a.1. C. Dicendum, inquit, qnod uni-

cuique rei conveniens eft illud, quod competit

pilb:

fien

fibi fecundum rationem proprie naturze; ficut

tigtt

homi-

DISPUTATIO

I-

j

46

i

homini conveniens eftratiocinari; quia hoc con-

venit fibi, inquantum eft rationalis fecundum na-

turam fuam.

Ipfa autem natura Dei eft effentia

bonitatis.

Unde quidquid pertinet ad rationem

yi

boni, conveniens eft Deo. Pertinet autem ad

rationem boni, ut fe aliis communicet. Unde

tl

sl

ad rationem fummi pertinet, quod fummo modo

fe creaturze communicet. Quod quidem maxime

l

fit per hoc, quod naturam creatam fic fibi con-

jungit, ut una perfona fiat ex tribus, Verbo,

anima, & carne.

An conveniatPerfonz di-

QUXERITUR 2.

vinz Incarnari ?

"RzsProwNDEo. Affirmative. Ratio eft, quia

MMY

D

TY

V

Incarnari dicit quandam actionem.

AGiones au-

]ta

[

tem funt fuppofitorum, feu perfonarum.

D. Thomas 3. q.3. a. i. C.. Dicendum, inquit,

quod in verbo a(Jumptionis, (hoc eft, in termino

Íncarnationis) duo importantur, videlicet prin-

cipium a&us & terminus. Dicitur enim /umere,

quafi ad fe fumere.

Hujus autem fumptionis

perfona eft principium & terminus. Principium

quidem, quia perfonz proprie competit agere.

AL N

Similiter etiam perfona eft hujus fumptionis (feu

a&ionis divine) terminus, quia unio facta- eft

ial

in perfona, non in natüra.

UZERITUR 3.

An fuerit conveniens po-

tius Íncarnari Filium, quam Patrem, aut Spiri-

tum Sanctum ?

RESPONDEO.

,AHirmätive. Ratio eft tri-

plex.

I. Quia Deus pater per Verbum fuz men-

tis tanquam Ideam creabilium creavit omnia.

x;J,

Decuit

DE NATUR. ET'EXIST. INCARNAT. 47

Wt

Decuit ergo, ut per eandem formam reformaret

fümæ

omnia.

i

J

i

2

Quia predeftinati affüumuntur in filios.

1Dnon

Decuit ergo, ut adoptarentur per filium.

al

3

Quia, cum Adam peccaverit per appe-

I

titum fcientiz, decuit, ut reduceretur per fapien-

0 mx')

tiam Patris. Ita refpondet D. Thomas 3. q.3.

IN

a.8. C. Dicendum , quod convenientiffimum

l

100

fuit, perfonam filii incarnari.

Primo enim con-

Vrb

venienter, que funt fimilia, uniuntur.

Ipfius

autem perfonee filii, qui eft Verbum Dei, atten-

Q d

ditur communis convenientia ad creaturam; quia

verbum artificis id eft, conceptus ejus, eft fimi-

t

üid

litudo exemplaris eorum, quz ab artifice fiunt.

T QU

Unde Verbum Dei, quod eft aternus conceptus

»

ejus, eft fimilitudo exemplaris totius creaturz.

Iqui

Secundo poteít accipi ratio hujus congruentie

TIIT0

ex fine unionis, qui eft impletio predeftinatio-

prio

nis ad hzreditatem eternam, quz non debetur,

imrt,

nififilis. Etideo congruum fuit, ut per eum,

Xioni

qui eft filius naturalis, homines participarent fi-

du

militudinem hujus filiationis fecundum adoptio-

at

nem. Tertio poteftaccipiratio hujus congruen-

is (

ti& ex peccato primi parentis, cui per Incarnatio-

d d

nemremedium adhibetur. Peccaveratenim pri-

mus homo appetendo fcientiam , ut patet ex

verbis ferpentis promittentis homini fcientiam

epo

L

boni & mali. — Unde conveniens fuit, ut per Ver-

bum verz fapientie homo reduceretur in Deum.

yett

QUuERITUR 4. Anfuerit conveniens, ut

affumeretur natura humana ex genere.Adami?

REsPONDEO.

Affirmative.

Ratio reddi-

r

om.

tur à D. Thoma 3. q.4. a.6. C. his verbis: Di-

Cen-

]u

48

DISPUTATIO i

iM

cendum, quod, ficut Auguftinus dicit in 1, 13.

W

g

de Trinit. c. 18., poterat Deus hominem aliunde

MA

IT

füfcipere, non de genere iftius Ade, qui fuo

&

peccato obligavit genus humanum. — Sed melius

DL

judicavit, deipfo, quod vi&um fuerat, genere

j W

*

affumere hominem Deus, per quem generis hu-

ss

mani vinceret inimicum.

Et hoc propter tria.

Y

Primo quidem; quia hoc videtur ad juftitiam

pertinere, ut ille fatisfaciat, qui peccavit. Et

ideo de natura per peccatum corrupta debuit af-

fumi id, per quod fatisfactio erat implenda pro

tota natura.

Secundo, quia hoc etiam pertinet

IN

ad majorem hominis dignitatem, dum ex illo ge-

A MA

[l

nere vi&tor diaboli nafcitur, quod per diabolum

:

fuerat viéctum. Tertio quia per hoc etiam Dei

(

l

potentia magis oftenditur, dum de natura cor-

li

rupta & infirma affumpfit id, quod in tantam vir-

tutem & dignitatem eft promotum.

UXRITUR $. An fuerit conveniens, ut

Incarnatio fierettam fero poft creationem mundi?

RESPONDEO.

Affirmative.

Tiatio 13 D.

'Thoma 3. q. 1. a. 5. redditur triplex his verbis:

Cum opus Incarnationis principaliter ordinetur

ad reparationem humanz nature per peccati ab-

olitionem, manifeftum eft, quod non fuit con-

veniens à principio humani generis ante pecca-

tum Deum incarnatum fuiffe.

INon enim datur

medicina, nifi jam infirmis.

Sed nec etiam fta-

tim poft peccatum conveniens fuit Deum incar-

J

nari.

Primo quidem propter conditionem hu-

mani peccati, quod ex fuperbia pervenerat. Unde

^

eo modo erat homo liberandus, ut humiliatus

recognofceret fe liberatore indigere. Unde re-

1

liquit,

E

DE NATUR. ET EXIST. INCARNAT. 49

n

l

liquit Deus prius hominem in libertate arbitrii

Ll

in lege naturali, ut fic vires naturz fusz cogno-

fceret. Ubi, cum deficeret, legem accepit, qua

Telis

NI

data invaluit morbus, nonlegis, fed naturz vi-

1

j

tio, ut ita cognita fua infirmitate clamaret ad

b

medicum, & grati:e quereret auxilium. . Secundo,

Ti

propter ordinem promotionis in bonum, fecun-

dum quem ab imperfecto ad perfectum procedi-

t ]

)

]il

tur.

Unde Apoftolus rz. Cor. r5. dicit ;

Non

prius quod fpiritale eft, fed quod animale eft;

m

Vaj

deinde quod fpiritale.

Tertio propter dignitatem

jl

Verbilncarnati; quiaquanto major judex venie-

p

ioli

Qu

bat, tanto preconum feries longior precedere

aA

debebat.

UJERITUR Ó6.

Cur non fuiffet conve-

fà Q

EH

niens, fi Incarnatio fuiffet dilata usque ad finem

mundi

RESPONDEO.

5, t

Ratio à D. Thoma 3. q. r.

a. 5. redditur fequens; Ne fervor fidei temporis

undi

D

prolixitate tepeíceret ; quia circa finem mundi

veni

frigefcet charitas multorum.

Unde Luce 1:8.

dicitur: Cum filius hominis veniet, putas inve-

Qinea

niet fideminterra?2 Eta.6.c. Si hoc remedium

;cati )

differretur usque in finem mundi, totaliter Dei

Qb 00

notitia & reverentia, & morum honeftas abolita

p

fuiffet in terris

S. Do&or ibidem reddit duas

m

I

alias rationes; videlicet quia in iis rebus, quaz

jam d

funt caufa perfe&ionis aliarum rerum, perfectum

m Id

eft tempore prius rebus perficiendis.

Cum ergo

m )

Chriftus fit caufa perfectiva hominum , debuit

; U

etiam tempore precedere faltem refpe&u alicujus

ymili:

partis hominum.

Dein quia fic magis elucefcit

Untit

virtus divina falvandi homines, dum unam par-

lf

D.dmort Tr. de Incarnatione.

D

tem

DISPUTATIO

d

L

| jv

tem hominum falvat per fidem futuri, aliam per

j

L

fidem prafentis aut preteriti Meffiz.

Verum convenientiarum jam fatis eft; nec

ï& J*Jdïl

vacat, eas objectionibus concutere; cum certum

n

fit, Deum etiam potuiffe facere oppofitum;

g

quod fi elegiffet, non defuture fuiffent etiam

convenientie pro oppofito.

u

DL RSTIO IN

.Quæ' fit natura unionis bypofTaticee ?

UJERITUR I.

An unio hypoftatica fa&ta

-fuerit in natura humana & divina?

dul

VM

n

REsPoNDEo. Negative. Fieri enim unio-

li

nem hypoftaticam in natura tripliei modo.intel-

lj

ligi poteft. —Primo fic, ut vel natura humana

convertatur in divinam, vel divina in humanam,

Secundo , quod maneat quidem utraque natura,

ita tamen ut una fe habeatadalteram per modum

materie ad formam.

Tertio, ut ambae naturz

maneant in fuo efle perfecto, ita tamen, quod

coordinentur, tanquam membra ejusdem corpo-

ris, ad idem principium commune.

Sed neutro

horum trium modorum potett fieri unio in na-

tura.

N

INon primo , quia definitum eft in Concilio

ij

Chalcedonenfi, & manifefte eruitur ex Scriptura,

quod in Chrifto tam natura humana, quam di-

vina, maneant in fuo effe perfecto.

Symbolum

Concilii Chalcedonenfis fic habet : Confitemur,

h

in noviffimis diebus Filium Dei Unigenitum in

L.

duabus naturis inconfufe, immutabiliter, indi-

vife infeparabiliter agnofcendum, nunquam fub-

lata

bl

DE NATUR. ET EXIST. INCARNAT.

SI

lata differentia naturarum propterunionem. JNog

in fecundo ífenfu, quia natura divina nec fe habet

ü!&

per modum materie , nec per modum formz.

ATU

Sienim natura divina fe haberet per modum for-

m

ln

me, fequeretur, quod effet receptibilis in plu-

ribus materiis, & fic effent poflibiles plures Chri-

fti, ac plures Dii

JNec tertio modos; quianatura

divina non poteft fübordinari & coordinari ad

aliud commune principium motus, cum fupra natu-

ram divinam non detur fuperius quoddam prin-

2!

cipium motus

Relinquitur proin, unionem hy-

uf

poftaticam faltem dirette ac immediate non fieri in

?

natura

Ita difcurrit D. Thomas 3. q. 2. a. 1. C

ubi obfervat, naturam ab Zriftotele l. 2. Phyf. de-

IT

finiri, quod fit principium motus in eo , in quo eft

0.

per fe, & mon per accidens

Vel prout Boethius

Uftati

in l. de duabus naturis eam definit, quod natura

112])

fit unamquamque rem informans fpecifica. differentia

tUt

UAERITUR 2

An unio Verbi facta fit in

odur

perfona ?

idturt

REsPONDEO

Affirmative

Ita definitum

qui

eft in Concilio Ephefino contra Neftorium his

o

verbis: Non in duas perfonas partitum aut divi-

|neut

fum, fed unum & eundem Filium Unigenitum

) I i

Deum Verbum D. N. J. C. confitemur.

Ratio-

condi

nem D. Thomus affignat, quia füb termino per-

ript

Jone vel fuppofitiintelligitur totum aliquodindividuum

p i

ex variis naturis tanquam partibus compofitum.

Tobol!

In p. 3. q. 2. a. 2. C. fic fcribit: Dicendum, quod

fiteni

perfona aliud fignificat, quam natura.

Natura

QICUID

enim fignificat effentiam fpeciei, quam fignificat

"

definitio.

Et fi his, quzs ad rationem fpeciei

a j

pertinent, nihil aliud adjun&um inveniri poffet,

"

D 2

nulla

y W

52

DISPUTATIO

L,

n

V

n

nulla neceffitas effet diftinguendi naturam à fup-

Ü

5

pofito nature, quod eft individuum fubfiftens

w

in natura illa; quia unumquodque individuum

l)

fubfiftensin natura aliqua effet omnino idem cum

fua natura.

QU

Contingit autem , in quibusdam re-

L ARU

bus fubfiftentibus inveniri aliquid , quod non

wl

pertinet ad rationem fpeciei, fcilicet accidentia,

l

& principia individuantia; ficut maxime apparet

in his, qua funt ex materia & forma compofita;

& ideo in talibus etiam fecundum rem differt na-

tura & füuppofitum; non quafi omnino aliqua fe-

parata, fed quia in fuppofito includitur ipfa na-

tura fpeciei, & fuperadduntur quzdam alia, quz

funt prater rationem fpeciei: unde fuppofitum

fiznificatur ut totum, habens naturam ficut partem

formalem & perfectivam fui; & propter hoc in

compofitis ex materia & forma natura non pre-

dicatur de compofito: non enim dicimus, quod

hic homo fit fuahumanitas.

Siqua vero res eft,

in qua omnino nihil aliud eft preter rationem

Hs

fpeciei vel nature fuz, ficut eft in Deo, ibi non

eft aliud fecundum rem füppofitum & natura,

fed folum fecundum rationem intelligendi; quia

natura dicitur, fecundum quod eft effentia quz-

dam: eadem vero dicitur fuppofitum, fecundum

Kj

quod eft fubfiftens. . Et quod eft di&tum de fup-

pofito (circa creaturas irrationales,) intelligen-

dum eft de perfona in creaturá rationali vel in-

i

telle&uali ; quia nihil aliud eft perfona, quam

rationalis naturz individua füubftantia fecundum

"h

Boethium. Omneigitur, quod ineft alicui per-

fone, five pertineat ad naturam ejus, five non,

i

unitur ei in perfona.

Si ergo humana natura

Verbo

DE NATUR. ET EXIST. INCARNAT.

53

Verbo Dei non unitur in perfona, nullo modo

ei unitur; & fic totaliter tollitur Incarnationis

1 i(:p.

Ibülïïg

fides, quod eft fübruere totam fidem Chriftia-

filtm

nam. Quiaergo Verbum habet naturam huma-

T CUR

nam fibi unitam, non autem ad fuam naturam

us

divinam pertinentem, confequens eft, quod unio

lg

fit facta in Verbi perfona, non autem in natura,

ln

Verum , quia Concilium Ephefinum non eft

ufum ratiocinio Theologico, fed teftimoniis Scri-

dppas

DOl

pture, ideo RESPONSIO PROBATUR hoc ar-

Tetn

gumento.

InScriptura operationes humanz na-

ture in Chrifto tribuuntur Deo, & viciffim ope-

Qu

n

rationes naturz divine tribuuntur homini; Er-

. qe

go cum a&iones (int fuppofitorum, neceffe eft,

oftum.

effe unam perfonam in Chrifto.

ZInt. prob. Sic

dicitur Joan. i. v. 18. Unigenitus flius, qui efl in

pten

Enarrare autem eft

hoct

finu pairis, ipfe enarravit.

humanz nature proprium. . Et Baruch 3. v. 36.

1 pre

quoà

Hic efb Deus mofler ; pofl bec in terris vifus eft,

seft

&? cum bominibus comver[atus efft. — Converfari eft

iterum humane naturz.

Et Joan. 3. v. 13. .Ne-

]oner

i

mo afcendit im celum, mifi qui defcendit de celo Fi-

lius bominis , qui deftendit de celo, €? ficut Moyfes

nitifi

u

exaltavit ferpentem , ita exaliari oportet. filium . bomi-

mis.

Hujusmodi textus, ubi Deo tribuuntur

m

cundt

a&iones humanz , & homini a&iones divinz in

Chrifto, occurrunt centum in Scriptura N. T.

dely

UXRITUR 3.

An Unio Verbi Incarnati

tl

jvl

fa&a fit in füppofito, feu hypoftafi ?

RESPONDEO.

Affirmative.

Ita definitum

P qu

cudt

eft in Concilio Ephefino, & in Concilio Conftan-

tinopolitano Il.

In Concilio Ephefino appro-

j

bati fuerunt duodecim anathematitmi S. Cyrilli

jer

. Alexan-

2 r

n

Ya

54

DISPUTATIO

1.

WT

Jl

Alexandrini, in quibus Can.2. fic habetur: Si

j

i

quis non confitetur, carni fecundum fubfiften

tiam unitum ex Deo patre verbum, unumque

s

effe Chriftum, cum fua carne eundem, fcilicet

a

Deum & hominem, anathema fit.

Et Can.4.

d

Si quis perfonis duabus vel fubfiftentiis eas, quze

Qu

funt in Evangelicis & Apoftolicis Scripturis, im-

hii

partitur voces, aut de Chrifto à San&tis dictas,

y li

j

autab ipfo defe; & quasdam quidem velut ho-

mini przeter illud ex Deo Verbum fpecialiter

intellecto applicat ; quasdam vero, velut Deo

decentes, foli ex Deo patre Verbo, anathema

fit.

Et Can. 3. Si quis in uno Chrifto dividit

fubfiftentias poft adunationem, fola eas copulans

d d

conjun&dione, quse fecundum dignitatem quan-

M

I

dam, vel authoritatem eft, vel fecundum poten-

tiam, & non magis concurfu fecundum poten-

n

tiam naturalem, anathema fit.

Et in Concilio

lm

CP. Can. 5. dicitur: Si quis introducere conetur

H

in myfterio Chrifti duas fubfiftentias , feu duas

H

perfonas, anathema fit.

PROBATUR RESPONSIO 2.

Si darentur

in Chrifto duz hypoftafes feu fübfiftentie in una

perfona, illa unitas perfonz tantum poffet effe

moralis, prout duo homines affettione reciproca

A

funt aliquid unum , vel dignitate, vel authori-

ol

tate, vel potentia, non natura.

Sed hoc non

Si tantum da-

TAR

i

poteft dici.

Ergo. | Min. prob.

Q

l

retur unitas moralis inter perfonam Verbi & per-

H

fonam hominis, fimul in fenfu phyfico, ac con-

A

fequenter magis proprio poffent ac deberent ad-

à

mitti propofitiones contradictorie Scripturis ac

L

A J'hj

Conciliis, nempe he: Homo non eftDeus; non

«rm;

Deus,

1

DE NATUR. ET EXIST. INCARNAT.

55

ä' S'

h,

Deus, fed homo eft natus de virgine, paffus,

U.,'E

Ts

ac crucifixus, acfepultus. &c. qua tamen pro-

pofitiones funt heretice. Ttaque debet admitti

fl

talisunitas in perfona Chrifti, que excludat omne

verificativum ejusmodi propofitionum.

u

UXRITUR 4. Anpreter unionem hypo-

ULJ.

ftaticam in Chrifto detur alia unio interillius cor-

(

A

pus & animam ?

litk

REesPONDEO. Affirmative.

Id S. Thomas

Cialty

3. q. 2. a. 4. C. fic probat: Chriftus dicitur homo

I D

univoce cum aliis hominibus , utpote ejusdem

theni

fpeciei exiftens, fecundum illud Apoftoli Phil. 2.

Tvidi

Ín fimilitudinem hominum fa&us.

Pertinet au-

Ulant

tem ad rationem fpeciei humanze, quod anima

QUdp

corpori uniatur.

Unde neceffe eft dicere, quod

n

in Chrifto fuerit anima corpori unita; & contra-

UER

rium eft hereticum , utpote derogans veritati

(f

humanitatis Chrifti.

Ita S. Thomas.

(

QuxRrTUR 5. An natura bumana fuerit

QUs

Verbo unita tantum accidentaliter ?

Si enim daretur

RrsPowDpEo. Negative.

en

folum unio accidentaliter, fequeretur, dari duas

n uni

Id S.

perfonas in Chrifto , quod eft hereticum.

x d

"T'homas 3. q. 9. a. 6. fic probat: Circa myfterium

unionis duarum naturarum in Chrifto duplex ha-

p

yor

refis infurrexit.

Una quidem confundentium na-

c n

türas; fcilicet Eutychetis & Diofcori, qui po-

mé

fuerunt, quod ex duabus naturis eft conftituta

&

una natura, ita quod confitentur Chriftum ex

k

duabus naturis quafi ante unionem diftinctis; non

en a

autem in duabus naturis, quafi poft unionem na-

turarum diftin&ione ceffante.

lia vero fuit

ii

n

lierefis Neftorii & Theodori Mopfuefteni, fepa-

D 4

rantium

]é

56

DISPUTATIO

I.

u

rantium perfonas. Pofüerunt enim, aliam- effe

75',"«11:

perfonam filii Dei, & filii hominis, quas dice-

bant fibi invicem effe unitas; primo quidem per

t

inhabitationem; inquantum fcilicet Verbum Dei

habitavit inillo homine ficut in templo.

Secundo

W

per unitatem affe&us ; inquantum fcilicet volun-

tas illius hominis eft femper conformis voluntati

ts

m

VerbiDei. Tertiofecundum operationem; prout

fcilicet dicebant, hominem illum effe Verbi Dei

f

inftrumentum. — Quartofecundum dignitatem ho-

noris, prout omnis honor, qui exhibetur filio

Dei, coexhibetur filio hominis propter conjun-

€ionem ad filium Dei.

Quinto fecundum zqui-

vocationem, id eft, communicationem nomi-

n

num, prout fcilicet dicimus, illum hominem effe

Deum, & filium Dei.

T

Manifeftum eft autem,

iftos omnes modos accidentalem unionem impor-

tare.

Quidam autem pofteriores Magiftri repu-

tantes, fe has herefes declinare, in eas per igno-

rantiam inciderunt.

uidam enim eorum con-

cefferunt unam Chrifti perfonam, fed pofuerunt

duas hypoftafes five duo füppofita, dicentes,

hominem quendam, compofitum ex corpore &

anima, à principio fuc conceptionis effe affum-

ptum à Dei Verbo.

Alii vero volentes fervare

580

unitatem perfone pofuerunt, Chriftianimam non

b

effe corpori unitam; fed hzc duo feparata ab in-

vicem effe unita Verbo accidentaliter, ut fic non

crefceret numerus perfonarum.

Utraque autem

harum opinionum incidit in haerefin Neftorii.

]

l

Prima quidem, quia idem eft ponere duas hypo-

l

ftafes, vel duo fuppofita in Chrifto, quod po-

t

Et fi fiat vis in nomine,

Aere duas vperfonas.

Per-

DE NATUR. ET EXIST. INCARNAT. X57

]We

Perfónas confiderandum eft, quod etiam Nefto-

f lve

rius utebatur unitate perfone propter unitatem

deH] W

dignitatis & honoris.

Unde etiam fexta Syno-

ir ]j

dus definitanathema eum, qui dicit unam perfo-

m

nam fecundum dignitatem & honorem & adora-

Mi

Ut

tionem, ficut Theodorus & Neftorius infanien-

tes confcripferunt.

Alia vero opinio incidit in

D,þq

errorem Neftorii quantum ad hoc, quod pofuit

tli

l

unionem accidentalem. Non enim differt; di-

G]

cere, quod Verbum Dei unitum eft homini Chri-

Q fij

fto fecundum inhabitationem, ficut in templo

A

]

fuo, ficut dicebat Neftorius; & dicere, quod

E

unitum fuit Verbum Dei homini fecundumindu-

Tom-

tionem, ficut veftimento, ficut dicit hzc opi-

ne

nio, que etiam pejus dicitaliquid, quam Nefto-

t

rius, fcilicet quod corpus & anima non funt uni-

ID o

ta.

Fides autem Catholica medium inter pradi-

Tept

&as opiniones tenens non dicit, unionem factam

imo.

Dei & hominis fecundum effentiam vel naturam,

| C0

neque etiam fecundum accidens; fed medio mo-

fetum

do fecundum fübfiftentiam, feuhypoftafin. Un-

ts

de in fexta Synodo ( Concilio CP.II. Can.4.)

yre l

dicitur: Cum multis modis unitas intelligatur,

.al

qui iniquitatem Apollinarii & Eutychetis fequun-

feruat

tur, interimentes utramque naturam, unionem

am

fecundum confufionem dicunt. "Theodori autem

1j

& Neftorii fequaces divifione gaudentes, affe-

ficni

&ualem unitatem introducunt.

San&tavero Dei

o Ui

