Gf977-9

EM

H

—

fw

T

g

i.

n

P

w

m

3

s

:

RERKN

r ari

H.

s

h

M l-

N RASK U IK r n

P ii

m

a

"v

e

h

x

P

P

TW

sb

ak

"

aj

E

n

A A CR

p

-X

u

i.

)75

VC

; H PA

L

*

1

Is

«

A

u

as

Ui

N

D

h

RE

M

d

u

I d

X

vl

H

Ms

n

É

M

»

LA

i.

J

x

o

FE

s

*

u

w»

M

h]

j

$N

d

-

W

d

jj

OE de

i

X

pE

m

y2

N

hi

H.:

d P

j

À

dX

i

M

»

J

eá

1

M

P

V

A

a

ex

^

[v

u

p55

iv

TR

At

d

z]

"

:

A

X

M

o

»

u

du

x

[

1$

34

d

u

ESSTI

.

V,

E

A

[

f

W.

p

r d

..WA

r

2

"

..U:-

COR

hi

Wa

d

u2

"t

N

M

"A

b ;

P

3

j UA

h

M

N

s

*

M

i

E

X

i

A

".

Yw

e

Y

k

-

t

a

r

t

W

an

*

L

y»*

p

X

ia

zi

i

"

u

f

x

M

v

v

rm

m

2

X

A

A

X

3.

»

A -

^

o

xv

ls

TC

AgN

NS

T

N

LVE

w

»

*

r

2

A

4)7;; /)77 ae, äa/z?z /l"/)z L.

c

p

.Zä

*

1

/?w*fml /4 ?UJ (*/ïdcew//w

d.

f FMOM J/z/;t* äzwz a 7v

N12«511866201 021

HUR

UB Tübing

— m

u CROESBES D

/

e

E—

-.

r

I ub — —— d

Ex

-

—

Mu.u

P

J

R. D. EUSEBII A4MOR T,

Can. Regul Laterat. Polling. Eminentiffimi Cardmahs LERC.ARI nec non

Sereniffimi ac Reverendiffimi DD. J 0 $

EPAÀH-I,

Epifcopi Auguüam.

S. R.L Prmmpls Darmfhdlam Landgravn Haflie, &c.&c.

heologi,

THEOLOGIA

ECLECTICA

MORALIS zr SCHOLASTICA

Sub ztufpiciis

SS.D. N.Benedi&ti XIV.

ad mentem

SS.Patrum & Theologorumiinfignium,

prafertim veterum confcripta

'Tomulus IX

DEzINCARNATIONE

Cum Aþþrolmtzomþus.

$

—

Z

N

uU

N

7

2*'

þ"

N

;jg

2 7

c

p

AsE

N

,

4

ä

7

N

()

2

s

n

EC

I

EEE

—2

— —

Augufte Vind. & Wirceburgi,

Sumptbus MARTINI VEITH, Bibliop.

Anno MDCCLII.

*

—

R-

AesSexms

R E ATE

ii amdeeesi d PL . tss DDED CR CMS

—

—

—— —

£—

bX

$3

et

"-

P d

, d

od

.slvq

Eb ANDÁQEDSS UE

V XEMETS

X X

NVRR

IZ2

3J

EUA

x

N

AR ä

2

:

KW

(

;

d

MÁSNNS

ES

7

Ü

2

J/l

o5

] N^2

MS

g

AU

E 77

22

Z C2

þ

CIANNSSE

QU.ESTIONUAL.b

lractatus *

DE

INCARNATIONE

DISPUTATIO T

De Natura & Exiffentia fucarua-

Lonts.

QPESTI O *10Àm dfic pombili's Incar-

natio ?

2

2. An Incarnatio jam fuerit peracta?

I2

X 2

3. A

INDEX

r

Im

3.- An Incarnatio fuerit conveniens quoad cir-

ii

cumftantias perfonarum, locorum, & tem-

porum?

45

|

l&(

QUESTIUNCULA I. Utrumincarna-

riconveniat Deo ?

ibid.

o. An conveniat Perfone divine incarnari ?

46

......

9. An fuerit conveniens potius incarnari fi-

lium , quam Patrem , autSpiritum San-

Cum?

ibid.

!

4. An fuerit conveniens, ut affumeretur na- L

tura humana ex genere Adami?.

47 *, T

s. An fuerit conveniens, ut Incarnatio fie- |^

ret tam fero poft creationem mundi? 48 :

|

6. Cur non fuiffec conveniens, fi Incarna-

|

l

tio fuiffet dilata usque ad finem mundi ?

i

|

49 :

QU.E-

QUJES TIONUM.

t QUJEST1O 4. Quefit natura unionts hy-

li

poftatice ?

50

QUJESTIUNCULA r. An unio hypo-

i

ftatica facta fuerit in natura humana, &

divina?

ibid

Y

g; 2. An unio Verbi facta fit in perfona?

SI

(9g. An unio Verbi Incarnati fatta fit in fup-

IIl

pofito, feu hypoftafi

53

4 An preter unionem hypoftaticam in Chri-

l

fto detur alia unio inter illius corpus & a-

&t

nimam ?

53

s. An natura humana fuerit verbo unita tan-

tum accidentaliter ?

ibid

A0

j!| 9. An unio nature humane & divine fit ali-

quid creatum ?

58

Incar

ay 7- Quomodo differant affumpuo nature hu-

mane & unio?

ibid.

X 3

9. An

Q

»INDEXV

8. An unio hypoftatica fit maxima unionum ?

|

Qï

58

9. An nnio duarum naturarum in Chrifto fa-

Cta fit per gratiam ?

ibid

10. An gratia unionis fuerit homini Chrifto

naturalis?

59

11. An abftracta per intellectum perfonalita-

te natura divina poffit affumere naturam hu-

manam?

ibid.

12. An una perfona divina fine alia poffit na-

|

turam creatam affumere ?

60

15. An quelibet perfona divina potuerit hu-

manam naturam affumere?

ibid.

14. An plures perfonz poffint affüumere unam

;

numero naturam ?

6I

W

15. Utrum una perfona divina poffit affume-

[[i

re duas naturas humanas ?

ibid.

d

QU &-

QUJESTIO NUM.

Q?

QUJESTIO s. Quid fit unio hypoftatica

j

in confideratione phyfica?

27

lo

6. Quales partes nature humane fuerunt af-

t

fümpte a verbo?

93

7. Qualis in Chrifto ob unionem hypoftaticam

V

in duabus naturis detur communicatio Idio-

matum ?

96

Virin

ml

DISPLULTATIO II

XV

Deuece[fitate, & motivo Fucarnationis

UZESTIO 1. Utrum Incarnatio fuerit

J

neceffaria abfolute? velfaltem ex fuppo-

fitione mundi conditi ?

II4

rit

i

2. An Incarnatio fit neceffaria ex fuppofitio-

ne nature humane lapfe? vel ad ftatum

e u

fupernaturalem elevate?

129

$. An peccatum mortale fit malitic fimplici-

alur

ter 1nün1tæ 2

139

]i

4. An pura creatura poffit condlgne fatisface-

re pro peccato mortali ?

152

QU

2€ 4

S. An

INDEX

|

j |

s. An purus homo poffit condigne fatisfacere

pro peccato veniali?

174

6. An Chriftus veniflet , fi Adam non pecaf-

fet?

177

DISPUAJATIO-HI

De caufa effettiva & meritoria Iucar-

V1 TIITVÀY

Q[/J']ES TIO r. AnBD. Virgo phyfice cau-

faverit unionem hypoftaticam ?

204

». An Chriftus meritus fit Incarnationem ? 218

9. An B. Virgo fit promeuta Maternitatem

Chrifti ?

226

4. An & quomodo Progenitores Chrifti me-

ruerint, vel mereri potuerint Incarnatio-

nem?

241

DISBUTTATITO V.

j

ev

De Libertate, Scientia, & aliis perfe-

&ionibus Cbriffi.

l ï

(OUESTIO 1. An, & quomodo Chriftus

fuerit impeccabilis ?

246

2. Qua-

QUZESTIONUM.

2. Qualis fuerit libertas in Chrifto? Et num

Chriftus habuerit preceptum rigorofüum mo-

riendi?

269

3. Qualis fuerit fcientia in Chrifto?

289

4. Qualis in Chrifto fuerit fanctitas, & gratia?

J

326

S. Utrum actiones Chrifti fuerint valoris me-

l

ritorii fimpliciter infiniti?

1

243

li

jui

DISPUTATIO M.

Y

JDe vero Auuo Nativitatis Dominicæ.

Ils

& I

)

I4I

Prenotanda.

I. Quid per ZEram Vülgarem intelligatur ,

exponitur.

363

l

II. Quatuor potiffimum ufitati modi numerandi

tus

annos affipnantur, nempe 1. per Confula-

Y

tus Romanos.. 2. per Olympiades. 3. peran-

Jut

Los

INDEX

nos urbis condite. 4. per annos Regiminis

|

!

Imperatorum.

354

III. Exponitur ftatus quzftionis.

355

IV. Eligitur in hac re fyftema D. Francifci

Blanchini, quod & fequentibus Paragraphis

demonftratur.

ibid.

V. Exponitur modus pro facili ac ordinata

demonftratione hujus fyftematis.

356

|

VI. Indicatur duplex argumentorum genus,

ZAfironomicum nimirum & Hifloricum , pro

demonftranda exactitudine Catalogi Roma-

norum Confulum.

ibid.

W

VII. Moralis certitudinis notio datur.

357

VIIL. Teftimonium Jofephi Hiftorici circa

prefentem materiam , utpote adiaphoram,

M

pro moraliter certo recipiendum effe, fo-

b

i

lide evincitur.

ibid.

$.2

QU.ESTIONUM.

2. Conciufio cum fummario Probationum. 359

S

3. Cataligus Romanorum Confulum ab. anno

ante /Eram Vulgarem 122. usque ad an-

num poft JEram Vulgarem st.

361

4- Demon/lräz*io bujus Catalogi.

ibid.

s. Zirgumentum I.

l

Moraliter certum eft, Herodem jam obiif-

fe ante /Eram Vulgarem quatuor annis.

y

Ergo eoipfo certum eft, Chriftum natum

effe quinque aut fex annis ante /Eram Vul-

garem.

369

]

6. Zirgumentum 1I.

l

Moraliter certum eft, Chriftum paffum

effe fub Confulatu duorum Geminorum. . Ez-

go etiam moraliter certum eft, eum natum

n

effe pluribus annis ante /Eram Vulgarem.

j

387

$. 7

INDEX QUAESTIONUM.

]

G. 7. Zirgumentum 11I.

Moraliter certum eft, Chriftum paffum ef-

|

fe feria 6. die 2;. Martii, eumque diemfuif-

|

fe Parafceven, Ergo etiam moraliter cer-

tum eít, Chriftum effe paffum anno 28.

ZEre Vulgaris.

389

6. 8. Zuffimniun P. XOSEP HI STAM-

P.4 de Confenfu Chronologorum noftri

temporis cum illuftriffumo D. Francifco

Blanchino circa annum Nativitatis & Paf-

fionis Dominicas.

423

Jl

N

j

NS

—

R

S

Vi

(

E

(E

7

y

EE

Z 6

e

PU

l'æx

NY

')aäui

»

Ó

Z

Iu

A.

2

A

23

E^

Z

if

fí

,

D

e

7À

^.

EL

z

]

[

;

—'ïj

.

2 2 A^

£55

AgIAn

E

E

i,

M

[

[2

n —

€»

?o'- D

.

Y

(

S

N

?—

—

N

2X

ZA

5

4

L

)

:

.

n

(

ïl

[E—

Na397)-

Ea IN E N EEN

e

s

Z

E

À

——

Al

l

j

'Tractatus

)

INCARNA

3

z E

y

É

& hoc Traétatu veniunt fequentes Difpu-

|

tationes:

!

De nàturà & exiftentia Incarnationis.

Ir.

De neceffitate & motivo Incarna-

tionis,

IIL De caufa effe&iva & meritoria In-

carnationis.

IV. De libertate, fcientia, fan&itate,

ineritis, & aliis perfectionibus Chrifti.

D. dmort Tr. de Incarnatisne.

A

V. De

DISPUTATIO I

M

u

V. Devero annno Nativitatis & Mor-

tis Chrifti.

Xototerererererererek

i

DISPUTATIO I.

V

De

Natura & exiftentia Incarnationis.

n hac Difputatione queritur :

]

I

Utrum Incarnatio fit poffibilis?

Utrum Incarnatio jam fit peracta?

N

3.

Utrum Incarnatio fit conveniens quoad

circumftantias perfonarum, locorum,

& temporum ?

ue fit natura Unionis Hypoftatice ?

Quid fit Unio Hypoftatica in confi-

5

deratione phyfica ?

Quales partes naturee humanze fuerint

affumpte à Verbo ?

T*

Qualis in Chrifto ex duabus naturis

detur communicatio Idiomatum ?

QUJAESTIO I.

n fit pojibllis Incarnatio ?

OTANDUM I.

Per Incarnationem ab Éc-

clefia intelligitur JNature bumane in unitatem

gerfona

DE NATUR. ET EXIST. INCARNAT.

3

lh perfone à Verbo. divino fata. affumpti. D1rcrTUR

1. mature bumane, per quam intelligitur aliquod

compofitum ex corpore & anima à Deo creata,

*

quale reperitur in omnibus aliis hominibus. D ir-

CITUR 2. /n unitatem per[one, ita ut in Chrifto

non reperiantur due perfone, fed tantum una.

]

perfona, qua& vocatur Chriftus.

DiCITUR 3.

à Verbo divino, per quod intelligitur fecunda in

"Trinitate perfona.

DriciTUR 4. fatta a[Jumptio,

,. per quam intelligitur unio feu unitio Verbi divini

) J

(

cum natura humana.

Ea unio, cum faciat na-

turam humanam fübfiftere per Verbum, voca-

tur Jjypoflatica, feu fubfiflentialis utpote tendens

in unitatem perfonz.

i

NOoTANDUM 2.

Naturam Incarnationis

j paucis verbis defcribi in Symbolo, ut vocatur,

p Athanafiano. In eo fic habetur: ANeefarium eft

ad cternam falutem , ut. Incarnationem D. N. 9f. C.

ticel

fideliter credat , qui falous fieri velit.

Efl ergo fi-

des retta , ut. credamus & confiteamur , quia .Domi-

«

nus Nofle S$ESUS Chriftus Dei filius, .Deus &

bomo efl. Deus eflex fubflantia patris, amte fecula

Ueb genitus, €9 bomo ex fubflantia matris in feculo ma-

ius.

Perfettus Deus , perfettus bomo , ex anima ra-

4Equalis patri

gj tonali & bumama carme [ubfiftens.

?

Jfécundum. divinitatem ; minor patre fzcundum buma-

nitatem. Qui licet Deus fit, && bomo, non duo ta-

Unus auiem mon con-

men, fed unus efl Chrifhus.

verfione divinitatis in carnem, fed a[Jumptione buma-

mitatis in Deum.

Unus omnino non confufione fub-

flantie , fed unitate perfona.

INam ficut anima ra-

3 ienalis C2 caro unus efl bomo , ita Deus & bomo

u wnus eff- Chriftus.. Hucusque exa&ta Incarnatio-

2

nis

p

n

4

DISPUTATIO L

a

nis Idea, quam nobis tradit Ecclefia in Symbolo

Athanaáfiano.

i

DICO.

Incarnatio eft poffibilis.

P

OBATUR.' In Incarnatione non poteft

often

1

i implicantia.

Ergo eft poflibilis.

nt.

jrob. ex folutione Objectionum.

f

Solvuntur Objectiones.

OsnjJ1crTUmn r. $i daretur Incarnatio, Deus

effet mutabilis intrinfece.

Sed hoc non poteft

dici. Ergo.

Maj. prob.

Si daretur Incarnatio,

Deus aquireret novam denominationem intrin-

fecam 5

Ergo effet mutabilis.

C. patet; quia

D

nova denominatio intrinfeca ponit novam for-

mam in fubjecto denominationis.

Zint. prob.

Deus denominaretur de novo unitus naturze hu-

mang, cui prius non erat unitus.

9

Si daretur Incarnatio , D

eus incip eret

effe homo, quod prius non fuiffet.

Sed inci-

pere effe hominem eft mutari. Ergo.

3

Si daretur Incarnatio, in utroque extre-

morum unitorum deberet recipi unio hypoftati-

ca

Sed hoc eft impoffibile.

Ergo.

AMin. pa-

tet, quia in Deo tanquam in fübje&to non poteft

recipi novum accidens. JMaj. prob.

NNon poteft

dici alteri unitum , quod non eft receptivum

unionis.

4.- Quando humanitas unitur Verbo, datur

ex parte humanitatis mutatio. Ergo etiam quan-

do Verbum unitur humanitati, ex parte Verbi

debet admitti mutatio.

5. sidaretur Incarnatiög Chriftus effet ali-

quo

DE NATUR. ET EXIST. INCARNAT.

3

um

quod totum per accidens, fieut acervus lapidum

vel ftrues lignorum , fed hoc eftabfüurdum. |Er-

go.

Maj. prob.

'Totum per accidens vocatur

Jf

illud, cujus partes ex fua natura non petunt co-

hh

ordinari ad invicem.

6. Quod per fe fuübfiftit, non poteft com-

municari alteri. Sed perfonalitas Verbi per fe

fubfiftit.

Ergo.

Maj. prob. quia, ut Boethius

definit, perfonalitas eft individua naturw pro-

3

prietas.

wl

7. Si daretur unio hypoftatica, fequeretur,

Tr

quod ad motum nature humanse fimul movere-

ID

turdivinitas. Sed hocnon poteft dici.

Ergo.

8

Si daretur Incarnatio Verbi, etiam dare-

: Ui

t

tur Incarnatio Patris & Spiritus SanGi.

Sed hoc

WUU

ACtiones

p

non poteft dici. Ergo.

Maj. prob.

2 lu

trium perfonarum ad extra funt communes toti

SS. Trinitati.

Ergo-etiam operationes Verbi

innatura humana füunt communestoti Trinitati.

perd

RESPONDEO

|in

Ad 1. n. a. ad prob. n. a. adprob. dift. Deus

de novo denominatur unitus denominatione par-

extt

tim intrinfeca, partim extrinfeca. c. folum in-

?pflaü

trinfeca. n.

Omne totum dicitur novum, quan-

l. p

do una effentialis pars totius eft nova.

Effe uni-

pott

pott

tum quoad formam denominantem feu unionem

non dicit aliquid fimplex, fed compofitum, nem-

Dv

peex duabus unionibus, quarum una eft in uno

extremo , altera in altero , prout fuppono ex

, t

Philofophia.

Itaque datur alia unio Verbi ad

1qu

: Ve

naturam humanam, quz, ficut aétus Deo liberi,

eft adequate Deo intrinfeca ab seterno, prout

um eft. Alia eft unio

ff i

in Tra&at, —de Deo, oftenfi

naturae

4 3

g

6

DISPUTATIO

I.

Mf

nature humane ad Verbum ; & hec eft nova

»1'9?

in tempore.

Hinc iftud totum, quod eft unio

E

x5

hypoftatica, fimpliciter eft nova , licet unio fe

if

tenens ex parte Verbi ad naturam humanam, re-

D

fpeétiva alterius termini pro certa temporum &

locorum differentia, non fit nova, fed ab xter-

no libere identificata cum Deo, ficut alii actus

W

liberi.

ld 2. dift. inciperet effe homo per novam

unionem fe tenentem ex parte natura humang.

c. fetenentem ex parte Verbi.n. Exdi&is ad 1.

conítat, unionem Verbi ad naturam bumanam,

quam refpicit pro certa differentia locorum &

temporum, effe ab sterno identificatam libere

cum Deo, ficut ceteros actus Deo liberos.

ld 3. dift. deberet recipi in utroque extre-

mo, ita tamen ut detur duplex unio, quarum

una recipitur in natura humana in tempore , al-

tera in Deo per identitatem ab aeterno. c. ita ut

utraque unio in fuo extremo recipiatur in tem-

pore. n.

Senfüs patet ex diGtis.

4 -A« 6, 3. n. €.

Difparitas eft; quia Deus

ab eterno poteft fecum identificare non folum

a&us liberos, fed etiam varios refpe&tus ad crea-

turas pro divería differentia locorum & tempo-

rum, prout fuppono ex Traétatu de Deo.

INe-

que illi refpectus ex parte Dei funt novi, quia

ex eodem Tra&atu fuppono, omnia effe pre-

fentia Deo phyfice ab sterno.

"

ld 5. n. Maj. ad prob. dift. 'Totum per ac-

!

cidens eft, cujus partes non petunt coordinari

ad invicem etiam confequenter ad unionem. c.

cujus partes tantum antecedenter ad unionem

non

DE NATUR. ET EXIST. INCARNAT.

Ed

.

i

non petunt ordinari ad invicem. n.

Quando

lu

unio eft fubftantialis feu fubfiftentialis in unita-

tem fuppofiti aut perfonz, ita ut una pars fub-

1

fiftat peralteram , & in operando dependeat ab

WR

altera, confequenter ad talem unionem ordine

f0

feu appetitu füpernaturali petant coordinari ad

u

invicem.

Ad6. dift. Non poteft communicari alteri

T0Y

communicatione deftructiva períeitatis propriz.

Mï

c. communicatione confervativa perfeitatis pro-

Y

Verbum communicando fuam perfei-

prie. n.

F

tatem nature humane non ami

ttit perfeitatem

tüni

lib

propriam.

Ad 7.

dift. | Sequeretur moveri Deitatem,

nifi jam aliunde per immen

fitatem repleat omnia

'exu&

fpa

tia. c. fi jam aliunde ea repleat. n.

TP

Ad 8. n. Maj. ad prob. dift. a&iones ad ex-

tra non effentialiter reciproce funt communes. c.

nja

(d U

effentialiter reciprocs. n.

A&iones effe&ivz,

Wt

aliquis effe&us, non funt re-

quibus producitur

ciproce , quia cre

atura non agit reciproce in

De

Deum. At vero unio, & charita$,

eft aliquid

folt

effentialiter reciprocum. . Cum ergo unio fe te-

du

nens ex parte nature humane ad Deum poffit

i

Eemp

effe precifiva refpiciendo unam perfonam, non

»

refpiciendo alteram, ideo etiam unio fe tenens

U

ex parte Verbi ut refpectiva unionis pracifive fe

R

tenentis ex parte naturz& humanz, debet appro-

priari foli Verbo.

Si daretur Incarnatio, na-

p

OBJICITUR 2.

o

tura humana in Chrifto non haberet fubfiften-

u

tiam feu perfonalitatem propriam. Sed hoc eft

Jrudt

impofübil. Ergo. Min. prob.

Ó

4

I. Sub-

8

DISPUTATIO

I,

y

I

Subfiftentia non di

ftinguitur realitef à

fubftantia rei.

Ergo.

2

Effe fübftantiam individuatam , & effe

eam fübfiftentem prorfus idem eft. Ergo cum

natura humana in Chrifto fit individuata ; feu

hec numero, etiam erit fubfiftens.

Ant. prob.

D

Perfona fubfiftens à Boetbio & aliis The

ologis de-

finitur, quod. fit nature rationalis ind.

flantia,

Tvidua fub-

3. Subfiftere nihil aliud eft, quam ita per

feexiftere, ut non petat exiftere in alio, prout

petit alteri ineffe ac inhgrere accidens.

Sed na-

k

tura humana Chrifti ita per fe exiftit, ut non pe-

tat exiftere in alio,. vel inherere alteri. Ergo.

4. Sideeffet nature humanzin Chrifto fub

fiftentia, deeffet illi aliqua perfe&tio pertinens ad

effe nature humane perfe&um ac completum.

Sed.hocnon poteftdici, Ergo. Min. frob. Chri-

ftus affüumpfit naturam humanam perfe&am ac

completam cum omnibus proprietatibus. Ergo.

$. .Verbum dicitur affumpfiffe hominem.

Cum ergo hemo fit perfona, neceffario etiam

affumpfiffet perfonam.

.6. Natura humana in Chrifto non poteft

exiftere per exiftentiam alienam.

Ergo etiam

non poteft fubfiftere per fübfiftentiam alienam.

REsPoNDEO. c. Maj. n. Min.

d 1.' n. a. ad prob. dift. a.

Perfona perfo-

W

nalitate naturali eft individua fübftantia. tr. per-

E

fona perfonalitate fuperpaturali. n- Drxr. tr.

quia etiam in naturalibus fübfi

ftentia diftinguitur

à fubftantia individua faltem

formaliter , in quan-

tum dicit negationem union

is cum digniori fe,

"

prout

DE NATUR. ET EXIST. INCARNA T.

9

T

prout alii volunt, vel omnino realiter , in quan-

ub

tum dicit determinativum pofitivum ad exclufio-

nem omnis unionis vel unibilitatis cum digniori

(

fe.

f

Subfiftere enim non eft idem

Atl

Ad/ 3. g a.

ac exiftere per fe, quin petat inhzrere alteri; fed

J

!l

eftidem, ac non dependere in agendo per mo-

VIJm

dum principii intrinfeci à digniori fe.

Cum enim

actiones fint fuppofitorum, illud eft primo tri-

1 k

buens fubfiftentiam rei, quod in compofito eft

T0Ul

m

primo determinativum ad agendum.

4d 4. dift. Deeffet illi aliqua perfe&tio per-

lR

tinens ad effe perfonz. tr. pertinens ad effe na-

4

turz.n.

Imo fubfiftentia non eft fimpliciter;per-

Ji)

fectio fine imperfe&tione, cum dicat negationem

T

unionis cum digniori fe,

Jl

Hinc.pixrz. tr. poteft

enim fic diftingui.

Deeffet perfectio talis fecun-

lii

dum quid, & facile fupplebilis per aliamr perfe-

| dC

&ionem fupernaturalem ejusdem rationis ex füo

Qo.

genere. c. non fupplebilis. n.

Ym

44d 5. ditt. Dicitur affumpfiffe hominem lo-

X

quendo late, in quantum füb.hoc termino intel-

lgitur natura humana. c. loquendo ftri&te, in

TUf

Y

quantum fub hoc termino intelligitur perfona. n.

u

-dd6. c. a. n. c. & p. Difparitas eft, quia

qot

exiftentia non poteft concipi tanquam aliquid fe-

parabile feu diftin&um à re, prout oftenfum eft

rl

in Philofophia.

Econtra negatio unionis cum

N

digniori fe, feu determinativum ad inunibilita-

T U

tem ad dignius fe

à re.

?oteit concipi ut feparabile

gU,lIL

qu

OspcerTUR 3. $i daretur unio hypofta-

ori l

tica inter Verbum & naturam humapam ,. feque-

PI'OL

Ag

retur,

IO

DISPUTATIO L

L

]

Y

retur, quod natura humana deberet denorninari

divina, immenfa, seterna, infinita &c

Sed hoc

n

eít impoffibile.

Maj. prob.

Ergo.

Corpus hu-

Tnanum per unionem cum anima tanquam prm01-

pio vitalisdenominatur vivum. Ergo idem de-

beret fieri in natura humana.

i

|

93

Inter Deum & naturam humanam, nulla

Ergo hec duo extrema non

datur proportio

funt unibilia inter fe

3

Accidens non poteft uniri cum fübftantia

jn unitatem fuppofiti

Ergo nec natura humana

cum Verbo

c. prob

Longe major eft inter hec

duo improportio feu diftantia perfeCtionis, quam

inter illa

4. *Ex fuppofitione Incarnationis fequere-

tur ,; veras effe has propofitiones: Divinitas na-

fcitur, patitur, moritur; vel certe: Deus na-

Ícitur, patitur, moritur.

5. Si natura humana effet unita Verbo

effet ubique, ubicunque eft Verbum. Sed hoc

eft impoffibile

Maj. prob

Ubicunque eft Ver-

bum, ibi poterit dici: Huic verbo unita eft per

intimam prafentiam humanitas.

REsPONDEO

-Ad x. n. Maj. ad prob. inprimis retorqueo

Corpus ob eam unionem non denominatur ratio-

nale, fpirituale, immortale &c

Ergo neque

lu

neceffe eft, ut natura humana in Chrifto recipiat

omnes proprietates natur& divine

Hinc &Rr-

SPONDEO dire&te. c. a. n. c. & p. Difparitas

eft, quia effe vivum nil aliud eft, quam effe re-

j

ceptivum operatlonum vitalium , que funt ali-

quid

DE NATUR. ET EXIST. INCARNAT.

II

lil

quid diftin&um à principio vitali.

Econtra effe

ly

divinum, eternum, immenfum, infinitum &c.

l

dicitreceptionem forme per commenfurationem,

lí

Aliud eft, fi dicatur, hic homo eft divinus,

]

eternus &c.

Nam denominatio poteft conve-

nire toti compofito ratione partis, qua fübftat

n

attentioni.

Sic idem homo dicitur mortalis ra-

lY

tione corporis, & rationalis ratione animz.

"4d 2. dift. nulla datur proportio perfectio-

1l

nis. tr. habitudinis. n.

Nam etiam materia &

air

forma, corpus & fpiritus non habent proportio-

Y

nem perfe&tionis, cum verfentur in diverfo ge-

AT

nere, utíonus, & lux; habent tamen propor-

tionem habitudinis , in quantum unum eft per-

t

fectibile per alterum.

T

ld 3. c. a. . c. ad prob. tr. a. n. C. , quam-

If

vis enim fit major difítantia perfectionis inter

Deum & hominem, quam inter accidens & fub-

ftantiam, non eft tamen major diftantia habitu-

D

0C

dinis feu perfectibilitatis; quia accidens manendo

W

intra fpeciem accidentis repugnat fieri principium

omnium actionum in fuppofito eodem.

N

4d 4. n. Maj. quoad primum genus propo-

fitionum. Non enim natura divina vel humana

eft principium actionum vel receptivum paffio-

1e0

num; fedagere & pati convenit perfone feu toti

itio.

compofito.

Hinc ifte propofitiones: Deus na-

X

Jéitur , patitur , moritur verc funt.

"d 5. n. Maj. ad prob. dift. ibi poterit diciz

p

RE

Huic Verbo unitaeft humanitas conftituta in de-

rit

terminatoloco & tempore. c. conftituta fine loco

eT

& tempore.

Sic etiam de hominis anima poteft

tdi

ubique dici, ubicunque eft anima: Huic anime

eít

qii

12

DISPUTATIO I.

Ó

eft unitus pes, etfi pes non fit ubique, ubi eft

m

/

|

N

anima, v. g. in capite.

l

QU/ESTIO II.

l

Zin lucarnatio jam fuerit pera&la ?

IN

OTANDUM I.

In hac quaftione diretfe agi

contra Judeos, qui Meffiam primum ven-

turum exfpe&ant; indire&e vero contra here-

ticos Arrianos, qui negant, Chriftum effe Deum.

NOoTANDUM 2.

Mein hac quazftione ufu-

rum potiffimum argumentis, qu: affert Daniel

Huetius Epifcopus Abrincenfis in Demonftratione

Evangelica, & Eyacintbus Serri in Exercitationibus

de Chriflo.

Quarivis enim, ubi agit de myfte-

riis Chrifti, meritam Rome tulerit à Beneditto

XIIL cenfuram , Judzos tamen fortiter convin-

cit, & erudite.

DICO.

Incarnatio jam fuit peracta.

PaosATUmn. Ex una parte Libri prophe-

tici V. T., & hiftoriei N. T. funt genuinus &

verax eorum Scriptorum partus, quibus adfcri-

buntur ;

Ex altera parte manifeftum eft, pro-

Er-

phetias V. T. de Mefflia a&tu fuiffe impletas.

go Incarnatio jam fuit pera&a.

Ziniecedens de-

ionftratur à Huetio erudite & convincenter.

Sic enim difcurrit.

Mil

Ille eft liber genuinus, qui

pro genuino habitus eft àb omnibus proxime &

continuata ferie fequentibus eum ztatibus, ve-

rax autem eft ille liber, qui aut prenuntiat res

futuras eventu deinde completas, . aut narrat res

praefentes eo modo, quo narrantur in multis li-

ul

W

bris

DE NATUR. ET EXIST. INCARNAT.

13

bris coaetaneis aut proxime cozvis. Sedtalisfunt

libri prophetici V. T. & hiftorici N. T. Ergo.

JMajor non folum patet ex eo, quia authentia

aliorum librorum , quihabentur pro genuinis, ac

veracibus, pari fundamento innititur, ut proin

ratio fana utrinque parem fidem poftulet

fed

etiam ac potitfi;imum ex eo, quia lumine naturali

1

metaphyfica certitudine agnofcitur, tolli provi-

J

dentiam divinam in mundo circa materiam reli-

j

gionis revelate, fi permitteret mundum repleri

documentis ac inftrumentis apocryphis tanquam

l

ij

certiffimis circafubftantiam religionis, nulloalio

provifo retegendi generalis erroris fufficiente re-

4

medio

Itaque in Minori tantum , & quidem cir-

A

ca libros hiftoriales N. T., quos folos Judeinon

t

recipiunt, adhibenda eft probatio.

Si enim con-

0

adhi-

tra Turcas vel Ethnicos agendum effet,

bendz forent eruditiffimz demon&ratxones Hue-

tii, quibus oftendit, libros Mofaicos & Prophe-

ticos V. T. ab omnibus gentibus tanquam vera-

ces & genuinos agnitos fuiffe prioribus ante Chri-

ftum fzeculis

Y

uod attinet libros N. T. , ii al-

legantur à Scriptoribus omnibus per orbem di-

fperfis Seculo I. IL. III. & IV. v. g. Clemente Ro-

mano, lenatio M. , .. Barnaba,

Polycarpos J(Yuftino,

]e

Ireneo , Tertullzano, Cle17ze7zte Alexandrino, Origene,

g.

Cypriano &c.

Quod vero concernit res geftas,

m

in libris hiftorialibus IN. 'T. narratas, de geftis

&

precipuisibicontentis, teftantur ScriptoresSyn-

Ve

chroni vel proxime co&vi edam ex judais &

j

Gentilibus minime addictis Chriftianifmo; prout

jis]

In

HuzTrivs Propofitione III. fufe oftendit.

sl

Ípecie 1. Teftatur Jofephus Jud&us l. 20. anti-

bris

quit.

|!

14

DISPUTATIO

I.

y

quit. cap. 8. tempore Herodis extitiffe quendam

j

Joannem cognomento Baptiftam, qui Judeos

exhortationibus fuis ad virtutem excitaverit, &

ä

lavacrum dimittendis peccatis adhibuerit, & mul-

tos ad fe allexerit, & tandem ab Herode cefus

u

fit.

k

9)

Quod eodem tempore extiterit Jefus te-

n

| j

ftatur Suetonius, Tacitus, Plinius Junior, Phle-

on, Celfuüs, Lucianus, & Imperatores Traja-

nus, Antoninus Pius, &MarcusPhilofophus.

3. Quod ille Jefus fuerit ortus in oppidulo

Judee ex paupercula puella, Fabri materiarii

uxore, victum opera fua quaeritante; eumque

inZEgyptum profugiffe, agnofcit Celfus Chriftia-

ni nominis infenfiffimus hoftis apud Origenem

)

C. Celfum l. 1.

üj

"

4-

uod natus fit in Bethlehem occafione

Cenfus, probant Tabule Cenfuales Romanorum,

ad quas provocat Juftinus in Apologia, Tertul-

liaaus adverfus Marcionem & Chryfoftomus.

Non potuiffent hi Patres, prafertim Juftinus in

Apologia ipfi Imperatori oblata, provocare ad

tabulas Cenfuales, nifi adhuc eo tempore exti-

tiffent.

uod natuä fit in Spelunca Bethlehemi-

$

MT

ca, teftatur Origenes 1. . C. Celfum, Eufebius,

& monumentum Ecclefie fplendidz ab Helena

Imperatrice ere&um.

r[bn

6. Novum Sydus in Chrifti nativitate appa-

i

ruiffe, non diffitetur Julianus Apoftata.

Szvitiem Herodisin infantesacproprium

&

filium innuit Macrobius l, 2. Saturn. c. 4. ubi me-

i

imorat

à

DE NATUR, ET EXIST. INCARNAT.

r5

"morat di&tum Augufti: Prejflare, Herodis porcum

!

e[Je , quam filium.

8

|

Jefum fuiffe Prophetam, tradidit Phlegon,

Adriani [mperatoris libertus in Chronicis.

9. Jefum fuiffe clarum prodigiis, faffi funt

authores Thalmudici Operis, & Celfus, & Julia-

nus, hoftes Chriftianorum acerrimi, licet ea re-

e

tulerint ad preftigias.

4

1o. Vim profligendi demones etiam poft

mortem Jefu fatetur Porphyrius, dum conqueri-

)

tur, pefte urbes vaftari, utpote quibus poft ad-

rl

miffum Jefu cultum ZEfculapius aliique Dii ex-

ld

cefferint , ita ut Dii non amplius profint homi-

nibus.

II.

T

Quod Jefus fuerit fama miraculorum &

Do&rine celeberrimus, teftatur Jofephus 1. 18.

antiquit. c. 4. ubi ait: Fuit boc tempore Sfefus, vir

Japiens : fi tamen virum illum oporiet dicere.

KEvrat

]

enim mirabilium operum effetor , Magifler bominum,

]

qui vvera libenter ample&tuntur.

$

Et plurimos quidem

n

ex J'udeis, plurimos etiam ex Gentibus ad fé pertra-

xit. Hic erat Chriflus.

Cumque eum à primoribus

al

(

gentis [ue accufatum Pilatus ad. Crucem. damnaffet,

ab eo diligendo mon ab[tinuerunt , qui primum cape-

rant. lNam pofi tertium diem redioious ipfis appa-

Tf

Tuib, cum divini vates bec, aliaque quamplurima ad-

1US

müranda de eo predixiffent. —Neque ad banc diem de-

en

fecit. denominatum ab eo . Chriffianorum .genus.

Hic

textus continetur in omnibus Codicibus Jofephi

i

tam Manufcriptis quam impreffis.

Eundem tex-

tum exhibet Eufebius in Demonft. Evang. 1. 4.

& in Hiftoria l. r. c. 2

UrT

Eundem expreflit Hiero-

D

ufiota

nymus in l. deScript. Ecclef. & Ifidorus Pel

Qrd

& SO-

!'MT

16

DISPUTATIO

T

RU

&Sozomenus, & Cedrenus; & Hegefippus de ex«

cidio Jerofolyme.

b2

De morte Chrifti teftatur Tacitus Anna-

n

ii

lium l.15. hisverbis: zZfuttor nominis ejus Chriftus,

qui imperitante Tiberio per Procuratorem Pontium Pi-

h

latum. fupp'icio affe&tus. erat.

Etin Thalmudico

libroSanhedrin legitur: m ve/pera Pafcbatis fujpen-

|

fxep

derunt Sfefum.

13. . De obfcuratione folis in morte Chrifti

teftatur Phlegon l. 13. Olymp. Chronicorum his

verbis: m anno ineuntis Olympiadis CCII. («o

d'ra v5 e(ó óXuwmuudog ) magna C excellens inter

emmes, que ante eam acciderant, defeGtio Jolis fatta.

Dies bora fexta ita im tenebrofam mottem verfus .ut

ftelle n celo vife fmt; terreque motus in Bitbinia

De eadem

INicee Urbis multas edes fubverterit.

obfcuratione Tertullianus in Apolog. c. 2r. fcri-

bit: Kodem momento dies medium orbem fignante fole

übdutta eft: Deliquium putaverunt , qui id quoque

Jüper Chrifto. predicatum . non Jeierunt ; & tamen eum

smundi cafum rvelatum in zdrcbivis ve[tris babetis. .. Ad

illa Archiva etiam-provocavit Nicomedie Lucia-

pnus Martyr his verbis: Confulite aunales veftros,

Jnoenietis Pilati temporibus, dum pateretur Chriflus,

media die fugatum. folem C& interruptum . diem,

Plu-

uT

ra ejusmodi teftimonia Scriptorum profanorum

cum libris N. T. affert Huetius.

Si itaque libri

hiftorici N. T. quoad primaria & generalia capita

fs

!

hiftorie à'Scriptoribus profanis confirmantur,

i

nullo refragante, non eft ratio, cur dubium mo-

veatur de illorum veracitate circa alia fa&ta parti-

cularia, prefertim cum ea veracitas tolli nequeat;

t

quin tollatur providentia Dei circa fübftantiam

reli-

I

DE NATUR. ET EXIST. INCARNAT,

17

[

religionis in mundo, quod impoffibile effe, à

[«

priori luminenaturalinotumeft. Su

pereft ergo;

I

cum libri-prophetici V. T. & hifto

riales N. T.

1j

genuini & oeraces fint, ut oftendatur, prophetias

p

in Chrifto a&u impletas effe.

i

Propheia L. In V. T. prenuntiatum eft, poft

h

adventum Meffiz veram religionem non folumi

conftritam fore in populo Hebrzorum, fed in

n

eam religionem omnes etiam gentes vocandas &

|hi

recipiendas fore.

Hoc autem impletum fuife

g

partim tempore Conftantini M. partim poft rete-

Il

&am Americam & Indiam Orientalem manifeftum

^

eft. Vaticinia de converfione gentilium ad reli-

u

gionem Meffie fünt ifta.

1. Gen. 12. V. 3. dióit

J

Deus ad Abraham: Jj te benedicentur wnier/e to-

defn

gnationes terre. — Et c. 22. v. 18.. Benedicentur in fe:

T

Wüne iuo ommes gentes terra.

[it

9

PA

Gen.49. v.1o. Patriarcha Sfacob im mortà

Q

benedicens. filis ait: INon auferetur.fteptrum . de 3fu-

AUL

da, Cj Dux de femore ejus, donec «eniat, qui ii

M

tendus efés C ipfe erit ex[pe&tatio gentium.

qu

2

Pfal.2. v.8. Poftulaa à me, & dabo tib

i

gentes, C? po[feffionem tuam terminos. terre.

Et Pf

fu

17. V. 44. Eripies me de contradi&tionibus populi $

P

con[titues e in caput gentium.

Et Pf« 2I. Vi 28.'

TUf

Convertentur ad. Dominum. univerfi fmes terre; &

]ibr

adorabunt im confpettu ejus univerfce familie sentiums

pl

quoniam Domini efd vegnum , & ipfé dominabitur gen-

tium,

Yot,

Et Pf.71. v.8. Dominabitur à snari üsqué

ff

