gere errores, qui fe attollunt , itaque ad 4fpoflolatum

Qpl

Feftrum deferre cogimur. propofitiones iflas: 1. Quan-

n

tum eít ex parte Dei, omnes dile&i, omnes ad

" I

vitam zternam, aut aliquid, quod vita zterna

ilinn

melius fit, ut de infantibus baptifmo non tincis

/

fj i

poíftea dicemus, deftinati. Hsc fcripta legimus

inlibro, cui titulus : ANodus Predeflinationis dif-

n, j

yia g

Jülutus.. (Cujus Author Cardinal Sfondrati) Cum

r

Author Nos ad alios remittat locos, ubi de in-

x dae

fantibus fermo fit, ad eam tandem partem legen-

Ti if

do devenimus, in qua hac pofita funt : Parvu-

j ol

los quod attinet, qui fine baptifimo decedumt , ccle) i

quidem regmo quafi palerne culpe veos, mec expiatos

i^

»

I

ex-

D. Amort Tr.dePecc.orig. G. grat.

n

130

III

DISPUTATIO

(ri

)

exclufit : non exclufit tamen maturalibus bonis (beati-

!

v

tudine [ülicet naturali) C? & peccato pre[fervavit ,

, t

cum fola prefervoatio à peccato pluris valeat, majo-

risque preti fit , quam regnum ipfum celefle. — Ita Epi-

mv

Ícopi hanc rem fufe differentes.

D

PRoBATUR 8. AuthoritateTheologorum,

H i

gi/

qui interfuerunt Congregationibus de auxiliis gra-

tie, nam ut habetur in volumine ACtorum Con-

Ln

greg. fub Paulo V. — Confultores omnes in anim-

i

adverfionibus ad propofitiones Moline obferva-

l y

bant ex predictis propofitionibus Moline aliquas

J Gmr'ï

effe manifefte erroneas, ac tum etiam tertiam,

quz eft de parvulis, eorumque beatitudine cen-

st !

r

Il

j

fura notarunt.

PROBATUR 9. Authoritate Theologorum

ATU

variorum, qui judicarunt, hanc doctrinam de

a $u l

'"beatitudine parvulorum effe erroneam.

I. Bel-

DN

larminus loc. cit. c. 2. ait : — .Ex enumeratis fententüis

ts

jrima, €2 fecunda mon folum falfe , fed etiam bereticee

MT

exiftimande funt.

Econtra fide Catbolica tenendum eft,

hii ]

faroulos fine baptifino decedentes abfolute e[Je damnatos,

&2 non fola celefii, fed etiam naturali beatitudine per-

iimo df

W li, d

petuo carituros.

2.,

D

Cardinal. de Laurea Difp. 2?7. de ftatu par-

vulorum a. 3. n. 40. dicit: Parovuli cum peccato ori-

m

ginali decedentes abfolute damnandi funt, eft communis,.

Lï'ä l ju:

&j ex principiis fidei colligitur.

Eta. z. INon potui

QU

aliquem. Scripture locum, *el fanttum antiquum Pa-

"ll

trem inoenire , quài parvoulos cum originali collocet ex-

JJ

ira infernum in loco terítio.

Quod. dicunt noftri Mo-

i

derni, bucusque cenféo inane, movwm, C vidiculum,

MU UN

J

nenpe de [Laiione, babitaculo, g deambulatione par-

h l

»Jb

WV&

Q

vulorum faper terram.

Al m*ü-»a y

3. Car-

&l

DE PECCATO ORIGINALT.

I5I

r

9.

Cardinal. Norifius in Vindicis Auguftinianis,

d i

C. 3. $. 5. ubi poft confutatum errorem Pelagia-

L.

norum, quo pueris non baptizatis medium quem-

dam felicitatis locum concedebant, addit: £t

i. hi

tamen videmus , plures Scbolafticos beatitudinem nata-

Dd

valem perfectiffmam citra dolores , & triffitiam. par-

P'agijy

vulis promittere extra regnum Dei , quorum fententia

A

wuünus tolerari poteft , quam illa Pelagianorum , quia

n ag

ifti contendebant , infantes. e[Je innocentes , if?i a[Jerunt,

li dl

e[e labe infettos fub potefLate dexmonis , filios ire , nec

!

tamen, dubitent , eis beatam quamdam *itam promittere.

& t

^s

i

4. Gonet "Tra&. 8. de Homine Difp. 4. $.3.

ZT

n.52. afferit, hoc dogma ut Pelagianorum à D.

"Auguftino rejici.

Et hic Difp. 7. $. 5. n. 209. di-

Dl

cit: Dottrinam Catberini non. folum e[fe abfurdam, fed

Q

etiam ajfimem. Pelagiano errori.

p 1)

DICO TFL

Parvuli cum folo originali de-

cedentes non fübibunt poenam ignis.

T

DROBATUR:.

authoritate SS. Patrum.

Innocentius III. im cap. majorem Extravag. de ba-

ptifmo dicit: Puena originalis peccati eft carentia 9i-

un

AW elh

fionis Dei , atualis vero peccatà pena gebenne perpetue

eruciatus.

r

2

Gregorius Nazianz. cujus eft tanta autho-

jium j

ritas ipfo D. Zuguflino tefte , ut, quod ipfe dixit,

s

totaEcclefia cefifenda fit ipfius ore pronuntiaffe,

ul

orat. 4. in S. Lavacrum dicit: Paroulos decedentes fine

baptifino mec gloriam, nec fupplicium babituros. Quod

T

teftimonium adeo clarum eft, ut JNiceas anti-

u

quus ejus Commentator in hanc orationem dicat:

1)8?"/

Nazianzeni verbis manifeftum effe, quod hujus-

m

g

modi infantes nullis poenis torquebuntur.

2

3- -

y J

DISPUTATIO

LI.

132

fional

9-

"Autbor Commentarii in Epiftolas S. P Au x 1,

WAM )

fi

qui teftatur, fe fcribere

fub Pontificatu Damafi

1 0

Pape, adeoque ante exortam Pelagianam here-

fin, exponens illud Rom. 5. Per unum bominem pec-

j h

catum in mundum iniravit , C? per peccatum mors,

N

fic habet: Mors difJolutio corporis eft , cum anima fe-

;

/n

]

14181

paratur à corpore , eft & alia mors , que fécunda dici-

MA

tur , in gebenna, quam mon peccato 44de patimur , fed

m d

ejus occafione propriis peccatis acquiritui

u

4. Gregorius INy(fenus Orat. de Infantibus, qui

: N atf

Immatura

immatura morte abripiuntur, dicit

W mlqlläx

mors infantium demonftrat , neque in doloribus, €? ma-

lm

Jlitia futuros e[fe eos ,. qui. fic oivere defterunt

at Quf

3.

S. Bernardus Serm. 3. de Refürret. dicit:

'AnM, i

Tolle propriam voluntatem , & mon erit infernus ; nibil

n Yi

ardebit in inferno prater. propriam voluntatem

Cum

T

ergo infantes non habent propriam voluntatem,

FNICU

etiam non habent penam inferni

ora, WR

PROBATUR 2.

Sententia de poena fenfus

Emh ]

talium parvulorum eft contraria fenfui omnium

1 qiin

fere hominum, & rationi naturali, & dictamini-

RAR

bus humane prudentie prefümptive analogis

cum principiis fapientie divine; ergo non eft

ü pm n

40 W0

admittenda nifi claris, & convincentibus texti-

bus.demonftretur à Traditione Ecclefiz.

n

ü Um «

tf

prob. Ipfimet Patroni contrarie fententiz faten-

ETU

tur , fe fola authoritate cogi ad tam duram fen-

d U

tentiam adeo naturali rationi adverfam

t

DICO II Parvuli cum folo originali de-

E

cedentes nullo afficiuntur dolore, auttriftitiaob

ij

l

carentiam beatificz vifionis.

Ita D. T bomas in 2.

€

n lu

w.

Sent. dift. 33. q. 1.a. 1. & 2

Item ad Hanibal. dift

34. q.unica. Eta. 4. demalo q. 5.a. 9. cum communi.

PROo-

DE PECCATO ORIGINALI.

133

l

ZNIS

PnaosATvUm ratione D. 'Thome, quam loc.

lüiüm ]

cit.de malo a. 3. addit: Nullus doletde malo, quod

non cognofcit; fed tales pueri non cognofcunt

iägiquaxpgg.

A Df

illud malum, quod eft privatio beatitudinis: er-

O

Prob. Znt. 'Vales parvuli non habuerunt

t

eam cognitionem in vita, ergonecpoft mortem.

Prob. Confog. Non datur ulla ratio illis infundendi

poft mortem fpecies reprefentativas hujus obje-

J

&i: ergo. Zfni.prob. Non eftconveniens, quo

Deus has fpecies illis infundat ad augendam po-

hoc enim videretur effe crudelitas : nec

(

i M

nam;

etiam ad aliquam oblectationem , qui

a beatitudi-

)V

nem nullam habent; ergo fatius eft dicere, quod

fint inter mortuos fempiternos, qui nec fecun-

dum animam, nec fecundum corpus habent ope-

j i.

rationem, vel alterationem.

iim. (

CONFIRMATUR.

Si tales parvuli acquire-

ol

rent novam cognitionem, quam non habuerunt

invita, tuncobtinerenteam dependenter à

phan-

ul

ff o

tafmatibus; hoc non poteft dici: ergo.

jatet , quia non poteft dici, quo

d omnes eorum

j, Ls

u

cogitationes habeant caufam fuüpernaturalem.

n

[

Min. prob. poft refurre&ionem corporum in hoc

T.

mundo non amplius dantur operationes phan-

n t

tafmatum: ergo. nt. prob. Nonamplius datur

s. !

motus fpirituum

animalium dependenter à motu

colorum, feu aure stherez: ergo.

"nt. patet,

fententiz'ï*f'

t

(utt

quia ceffat tunc motus c

oelorum.

Confeq. prob.

Rf

lorum fpiritus ani-

quia in corpore talium parvu

0 Onfm

males non fubjiciuntur anim

e tanquam intelli-

finonmoventur ab extra ab

dU

entie motrici: ergo

alia caufa corporea, fimpliciter non moventur.

ul

I 3

Sol-

Qu

j

134

DISPUTATIO

II.

tl

z

yqni

Solvuntur Objectiones.

n

Osj1cirTUm 1. contrá r. Concluf.. Si par-

ii

10

vuli non haberent naturalem beatitudinem, tunc

( 4

yl

eo ipfo habebunt triftitiam: hoc non poteft dici

r

od

juxtaConcluf.3. ergo. Maj. prob. 'Tales parvuli

HT £

cognofcunt naturalem beatitudinem:

ergo ex

(

ejus amiflione triftantur.

Zini. eft D. 'Thbome de

yriala

malo q. 5. a. 3. in C.

j

9

fatti

Deus poft refurre&ionem parvulis con-

]i

fert alia beneficia indebita; ergo etiam confert

1f

beatitudinem naturalem.

Y

"Ant. prob. Deus con-

Jfutindf

fert illis immortalitatem,

impaffibilitatem , &

gf

corporis ftaturam viro congruam , quam habitu-

du at

ri effent, fi ad statem adultam perveniffent :

ergo.

; Di n

RrEsPONDEO ad r. n. Maj. ad prob., dift. a.

ol

u

Cognofcunt eam beatitudinem cognitione trans-

eunte in morte, veljudicio univerfali tr. perma-

Qtimtt, d

1002

nente n. Nulla enim eft caufa exigitiva, vel

productiva ejusmodi cognitionis permanentis in

aum dv

ejusmodi parvulis.

Wt fünt

Dixi: tranfoat, quia neque

hoc eft certum

» quod tales animz in judicio par-

RU

ticulari ,

vel in judicio univerfali fint habiturzg

&il

majorem cognitionem , quam habuerunt in vita;

?r

"

m?'rw

[

L

!

in qua nondum cognoverunt ullam beatitudinem

feparatam à beatitudine fenfuum particulari.

lj

u

Nam parvuli ante ufum rationis moralem circi-

8 II

ter ante feptennium non agnofcunt entia fepara-

T

ta, adeoque nec beatitud

f

inem aliam diftin&am

"M

!

ab actuali fruitione fenfibi

li

te, aQuali dele&atione &

C.

um v. g. auali quie-

Veigus

Jl

Dico proin, par-

Ti

Ut RU

vulos non habituros in altera

vita majorem co-

Q v

gnitio-

l

135

pE PECCATO ORIGINALI.

m habuerunt in ifta vita, adeo-

J

gnitionem , qua

que cum in ifta v

ita nunquam agnoverint beati-

t

l

l

tudinem feparatam etiam na

turalem per modum

U n

iïud]ngm'g

termini meritis obtini

bilis, aut tanquam univer-

etiam non

lo p(][ed,'

fale aliquod diftin&um à particulari,

Re-

- H]ESpïy

habebunt eam cognitionem poft mortem.

Q Q

fp

onfio hzc aliquo modo coincidit cum ea, quam

jyM

tradit

Gonet dicendo, parvulos quidem cogno-

fcere beatitudinem naturalem, fed non cogno-'

t

fcere,

fe ad illam ordinatos etTe.

paml

E

ona non habent

Tm t

v4d.o. tr. d. Q3

Quia ifta d

rationem przmii , aut beneficii ,

ficut beatitudo,

D

& malum, ad-

AUf

fed funt indifferentia ad bonu

m,

d formandum co-

uml

eoque ferviunt Deo tantum a

ram beatis zeeternum monument

um divinz jufti-

pmtif:

amillam virilem non

tie. Dixi: tranf. quia ftatur

video poffe probari

ratione:

Cenfeo potius, il-

Jm. i

refurr

e&uros in eo ftatu, in quo

los parvulos

Nitong tre

obierunt, quia finis refufcitandi eorum corpora

fiütt p

nonalius erit, quam ut fint monumentum eter-

p

ex cujus confideratione

num divinz juftitie ,

qenaxi

beati funt laudaturi Deu

m ob mifericordiam fibi

i, qiu

Videtur ergo

de hoc ftatu poffe in-

exhibitam.

hj

telligi illud Thren. 3.

In tenebrofis. collocaroit, me,

Jf h

Et illud Jobi 3. Quare

Doenunt u

quafi mortuos. [empiternos.

non in ouloa mortuus um

t

?

egre[fus ex utero mon fta-

mbeitipe

vut abortoum. abfconditum

tim perii? munc enim - - ff

m p

vel qui conc

epti non viderunt lucem.

mordat

non. fubfifterem ,

apparuiffe

In quo textu vi

dentur Jobo minores

t

entium, quam füi.

dolores fic in limbo quiefc

H

Jam dind

Vere itaque parvu

li funt mortuti

fempiterni, quia

ivitas necintelle&tus, necvo-

[ Vi

nulla eft eorum a&

p

luntatis, nec fenfuum. Huc

etiam fervit illud

l4

Ese-

l major.:l

:.-

f

[

t

*

156

DISPUTATIO

II.

j

a.

£t

Execbiel. 26. Cum detraxere te cum bis , qui defcendunt

in locum, ad populum [empitermum. Sic & in vita

tha )

S.Martinilegitur, quod refuícitarit Catechume-

j OVMIC]TI

num, qui faffus eft, fe fuiffe relegatum ad tur-

bas vulgares, nec tamen meminit ullius beatitu-

aii

j

dinis, aut doloris, nec habuit memoriam alte-

j

M

rius rei, quam tamen habere d

eberet, fi habuif

fet operationes vitales.

:

OB]JICITUR 2.

S. T'hemas concedit parvu-

lis beatitud

inem naturalem: er

K

NNDE

go.

Prob. Ant.in

Qpl

Ó

2. Sent. dift. 35. q.2

.78:9..dicit :

Quamois pueri

n

(s

"on bepüzati fmt feparati à Deo,

quantum ad dllam

"

conjunctionem , que eft per gloriam :

non iamen ab eo

W

ll

Junt. penitus feparati; ümo

if

fi conjunguntur. per parti-

cipationem naturalium bonor

3hti l

um, C5 ita de ipfo

gaudere

us ].

poterunt naturali cognitione , & dile&tione.

REsPONDEO n.a.

t u

ad prob. dift.. Poterunt

de ipfo gau

dere cognitione, & dile&tione natu-

N

FA

rali tranfeunte c. permanente n.

Omnis enim

appetitus humanus etiam ad bonum

fenfibile ori-

f& n

tur ex naturali ap

petitu boni ut fic ; fedtalis ap-

OR

petitus, & dilecti

o naturalis datur etiam in do-

771f

monibus, ut docet D. T'bom

4$ I. p- q. 60. a. 5

u n

Hic vero appetitus non fun

MR

datur in cognitione

abftradti boni per abftractio

nem propriam, &

cum reflexione ad hoc

"ïïfbm'[ ].

"

. quod illud bonum fitre-

vera abítra&um à pa

rticularibus

; & ideo non

proponit hoc bonum ut obt

mo

inibile per meritum,

faltem cognitione a&uali

permanente.

Itaque

li

TU|

hoc Joco D. T'omas loquitu

* de cognitione, gau-

dio, & dile&ione tranfeunt

€, quam parvuli ha-

bituri funt in judicio parti

culari, & univerfàli,

d

non vero de permanente,

jj

quia nulla datur caufa

r

1

exigi-

:DE PECCATO ORIGINALI.

137

N

j

exigitiva, ac produ&iva hujus conftantis cogni-

nl

i

AU

tionis, gaudii, & dile&tionis.

E

OBJICITUR. 3.

Si parvuli deberent effe

Pl

inclufi in limbo eternum eo ipfo triftarentur: er-

T

go fi non habent triftitiam , eoipfo liberabuntur

ab illo carcere.

& f

"Int.prob. quia & fpiritus damna-

ti juxta probabilem aliquorum fufficienter tor-

I

1

quentur per alligationem ad ignem.

]j

1

REsPONDEO difít. a,

Si habent apprehen-

0'42

fionem mali c. fecus n. fi enim vir deberet effe in-

volutus fafciis, & recumbere integro menfe in

cunis, haberet quidem triftitiam, fed non par-

jr f

vuli, quia in illis nec datur cognitio, necappe-

"

titus boni melioris.

Driczrs: D. Thomas parvulis illis tribuit co-

gnitionem: ergo.

.Doey

lo e

RrsPoNpEo dift.tranfeuntem c. permanen-

tem n. cum enim D. T homas in uno loco illis ne-

Ütris

v

get eam cognitionem, & alibi eam concedat, fic

m

concordari poterit.

"Textus S. T'bomefic habent:

ul

M

dul

q. 5. demalo a. 3. ait: .Et ideo fe privari tali bono,

M

anime puerorum mon cogno[cunt, €9' propter boc mom

dolent.

Hanc tamen cognitionem S. 7T'homas par-

n

Ht

vulis tribuit in 2. dift. 33. q. 2. addit tamen : JNec

pyra

iamen ex aliquo modo ajfligentur , mempe quia cognofcunt

l

OU.

(faltem cognitione tranfeunte) /e ad. viffonem Dei

[

non babere aptitudinem.

d

D. d

OB]jICITUR 4. Contra 2.

In judicio tan-

tum comparebunt duo genera hominum , eorum

Tibf

j par'.ï."'

videlicet, qui à dextris, & eorum, qui à finiftris

t uj

ftabunt ituri in ignem eternum: ergo parvuli

non habebunt locum medium.

j damf"

[

15

2. Apoc.

DISPUTATIO

II.

jl

138

2

Apoc. 20. dicitur: Jdi tbronum magnum,

fgist

é9 [edeniem fuper eun , &j vidi mortuos magnos ,. €g

didt

TT

pufülos ,. & libri aperti funt , & apertus efl liber vite,

9

xj

(

& qui mon eff inventus in illo, wüffus eft in flagnum

ignis: ergo & mortui illi pufilli.

d (

3

Matth.15s. Tantum fuit feparatio inter triti-

"

cum , congregandu:n in borreum, €g inter zizania mut-

!

J

tenda in ignem , ergo quod n borreo non erit, in igne

eri

Til

!

Al

RrsPONDEO adr.n.a. Comparabunt qui-

jl

r QUi

'v

dem duo genera hominum , fed non illa fola;

a o

quod enim eo loco tantum fermo fit de determi-

Av

Ti

nato genere hominum, manifeftum eft ex adjun-

aä

21

il

&is, quia folum agitur de operibus mifericordie :

j

patet autem, quod non omnes reprobi damnandi

; Qu

fint propter opera immifericordia.

) i

REsPONDEO 2. dift. a

Comparebunt duo

lat t

At

generahominum judicandorum. c. nonjudicando-

Ms

w W

rum.n

Parvuli enim fuppofito, quod in judi-

N

^

zio comparituri fint, quod non eft certum, fal-

9 WT u

tem non comparebunt ut judicandi; quia, qui

"( [pg /,/u

non credidit, jam judicatus eft.

(UfjT

ls. dift. Dicitur hoc de adultis magnis,

/

NI

& pufillis conditione. c. state.n

Additur enim:

(

Et judicati funt fécundum opera illorum , quod de

; i

DI

pufillis etate intelligi non poteft

E

*)

i

dift. fit feparatio inter zizania jam

EU arh

j

adulta. c. fecus. n.

Dicitur enim: Eazizania cre-

ii f

QU

viffe ufque àd. me[Jem.

OsJgprciTUR $. SS. Patres dicunt: parvu-

L

los torqueri poena fenfus: ergo.

Zfnt. prob

I.

S. Auguflinus Serm. 14. de verbis ApofToli affirmat,

l WDE

AO

tales parvulos itüros in ignem eternum, quod

Wll

alib

A

Pm 'r-« L

DE PECCATO ORIGINALLTI.

139

U M

^ IN

alibi fzepius repetit.

2. S. Fulgentius lib. de Fide

Il

c. 17. dicit: .FirmifJane crede, & nullatenus: dubites,

:f?

etiam parvulos , fi fine Sacramento Baptifmi tranfeunt,

1

ignis eterni [upplicio puniendos.

3. S. Gregorius 9.

Moral. dicit : JLicet ex proprio mibil egerint, ta-

[UTOR

dT

men illuc ad tormenta perveniumt.

REsPONDEO diít. a. SS. Patres hoc dicunt,

l m';, h

ex opinione. c. ex Traditione. n.

Quod enim

hoc non habeant ex Traditione Ecclefie , mani-

pirur;

feftum eft, quia alii Patres contradicunt, & quia

T0n 1

[tibdtn

hi ipfi Authores in aliis locis.dubitant, & quia

Ecclefia nunquam ab ea opinione receffiffet, fi

du

aliquando fuiffet univerfalis.

Quod alii Patres

UT

contradicant, oftenditur ex probationibus Con-

il

uml

clufionis.

Quod Ecclefia huic do&rinz non in-

Quod

vt d

ftiterit, patet ex fenfu "Theologorum.

hi ipfimet Authores in aliis locis de qualitate

Qj

Sic S-

&terni fupplicii dubitent, probatur.

quiü

" luguflinus E.pift. o8. ad Hieron. ait: Cum ad pa-

:&m;

J

nas ventum eft parvulorum, wmagnis, wübi crede, coar-

R

Gor angu[liis, mec quid refpondeam , pror[us imvenio.

Et 1.5. contra Sfulian. c.8. Quis dubitet, parvulos

il

hvr

mon bafiizatos in dammatione ommium levi[[|ma futu-

Ài

vos? que qualis, & quanta erit, quamvois defimire

na, o

non po[|m, mon tamen audeo dicere , quod eis, ut

nulli e[Jent , quam ut ibi e[Jent , potius expediret.

Lib.

'ter Ti

3. de lib. arbit, c.23. Sicut vita e[le potuit media

: fanie

inter re(le faGum, atque peccatum , ita etiam potefl

dari [ententia judicis wedia inter premium , atque

fupplicium.

(itu *

hf

RzsPoNDEo 2. dift. Dicunt, parvulos

" aff

ituros inignem zternum, intelligendo per ignem

triftitiam tranfeuntem mixtam tamen cum gaudio

t L

tranï-

DISPUTATIO

II.

140

p

tranfeunte in judicio. c. intelligendo ignem ma-

J

111

terialem. n. Ipfe S. /uguflinus in Jofue q. 9. ob-

n

N]

fervat, per ignem quamlibet pcenam intelligi jux-

a o

ta Pfal.65. Tranfivimus per ipnem, &? aquam, &

g

qo

eduxifti nos in refrigerium. — Ygivur & S. Fulgentius,

0

vl

!

j

& Gregor. Mag. qui univerfim adoptarunt fen-

Qu

tentias, & phrafes Auguftinianas in eodem fenfu

1

locuti fuerunt, maxime cum Fulgentius hoc refe-

fi00

1'1]*

rat àd articulum fidei firmiffimum, qui utique ad

1[1[.

iT

poenam materialem ignis extendi non poteft.

gU

Y IIA]

OsnjrciTUm Ó6. Parvuliin hac vita puniun-

tur pena fenfus: ergo & in altera.

fnt. patet

ex variis eorum morbis, & cruciatibus.

2.

Si parvuli privati vifione beatifica non

1

fimul punirentur pomna fenfus, tunc damnati

adulti propter originale, & actuale fimul non ha-

berent majorem penam, quam qui poft baptif-

Vr

mum damnantur propter folum a&tuale; hocnon

N

find. s

poteft dici: ergo.

MMaj. patet, quia privatio vi-

&i o

fionis beatifice effet una, ac eadem in utroque,

10002

& non haberet ullam poeenam fenfus.

ia n

REsPONDEO ad r. dift. a.

Parvuli in hac

A renoi

vita puniuntur pcena fenfus per accidens. c. per

Af onem

fe.n. Penaenim peccati originalis per /e eft tan-

T'J,f'w'i

NV

pl

tum privatio originalis juftitie ; quod autem

at

exinde fequitur, eft poená fer accidens , quia fe-

irm

fqüor

d

$]

quitur tantum virtute caufarum naturalium agen-

Hl

tium. In altera autem vita talia agentia natura-

Atl

lia non dabuntur amplius, quia ceffat motus coe-

lorum, adeoque motus aure setheree, ex quo

Nedn

Ut

dependent motus omnium partium corporis na-

turalis.

Nüïam

hd

MT

[l

DE !PECCATO ORIGINALTI.

141

i

Jl

Ado». n.m. Quia privatio vifionis beatifi-

il

c2$ in adulto ut debita propter peccatum aéctuale

p

caufat dolorem , ac triftitiam : econtra ex titulo

U

peccati originalis non parit talem triftitiam, ut-

Ls

t

pote privatio rei alias indebitze, & moraliter non

obtinibilis propriis folis viribus; imprudens au-

"

ln

T QC

tem triftitia in hujusmodi fubjectis, fcilicet par-

vulis dari non poteft, quia non datur motus ul-

quutg

Qd

lus phantafie , aut fpecierum intelle&tualium,

nifi per divinam juftitiam vindicativam.

tiC&'iüp:i;

N

QUJESTIO IV.

"n B. Virgo fuerit concepta fine. peccat

3

originali ?

'»Em M

OTANDUM I.

Diftinguendum effe inter

l WQ W

Ia

conceptionem B. Virginis corporalem, & ra-

tionalem.

Conceptio corporalis vocatur, qua formari

lam w Ti

Ivl dl Wa

ccpit corpus B. Virginis ante infufionem anime

rationalis.

Conceptio rationalis vocatur ipfa animse

)

rationalis in corpore jam organizato receptio.

Dd

Utrum veroilla conceptio corporalis facta fit an-

T*:H

te infufionem anime rationalis die oCtogefimo,

ggcidc

vel quadragefimo, vel decimo, vel oGtavo; vel

;1

"

utrum fa&a fit fimul in eodem momento cum in-

. ]

fufione animz rationalis, prout multi ex moder-

i

nisMedicis univerfim circa generationem omnium

v t

juá fl

hominum fieri contendunt, eft quaftio incidens,

a

!

h

du o

cujus refolutio ad przfentem controverfiam non

eft neceffaria.

vt Ü

p a

NoTANDUM 2. Cönceptionem corpora-

lem à nonnullis Theologis vocari conceptionera

atti-

142

DISPUTATIO

II.

n

activam , qua parentes B. Virginis opere maritali

OR

l"

vt

conveniéntes praftiterunt ea, quz fpe&tabant ad

mh

ipfius corporis formationem. . Écontra conce-

yiN

i

PUL

ptio rationalis ab illis Theologis vocatur conceptio

m

£ajfrva.

Mihi preplacet prior diftinétio in Notan-

WO

do 1. explicata. Aliud enim eft ipfa attio penera-

i

P:

tiva, & aliud eft ipfe effeitus aflionis generaiive,

g

if

qualis effectus fine dubio eft ipfa conceptio cor-

poralis, feu prima formatio embrionis ante in-

n

[

fufionem anime rationalis.

nitm,

NOoTANDUM 3.

Queftionem hanc pro.

edien

poni à Theologis fub

variis loquendi formulis.

yiuc

Sunt autem hz formule fequentes.

T AmOon-

Af

ceptio D. Virginis fit immaculata ?

2. An B.

züpdl

Virgo in eo punc&to temporis, quo anima corpori

x bt

unita eft, à peccato originali munda fuerit & im-

n

munis? 3. AnB. Virgo preveniente gratia nun-

TW

i

quam actu fuerit fubdita peccato oripinali? — 4.

d

LA

"N

[

AnED. Virgo primo exiftentiz fuze momento fuerit

at

predita gratia fanGificante ?

5. An B. Virgo

hia

fuerit prefervata à peccato originali ?

Aumatot

NorANDUuM 4. Aliud effe, quod myfte-

n I

rium immaculate Conceptionis colatur ab Eccle-

2 tl

fia, & aliud effe, quod fit de fide, aut fide divina

À

4

credatur ab Ecclefia.

sFl

Ad exhibendum enim Cul-

ä&idam |

tum religiofum alicui rei vel myfterio fufficit 7-

des Ecclefiaftica , inter fidem divinam & humanam

us

indis

media, prout explicavi in Tra&tatu de fide, ubi

egi de Canonizatione Sanctorum; ad hoc autem,

«;piniuræ;m

LT

ut aliquid fit de fide, aut credatur fide divina, ne-

ceffarium eft, u conflet , illud contineri in //erbo

Q ag

tl l

Dei Scripto vel Tradito, prout à me oftenfum eft

in Traitatu de fide. Difcrimen inter ea, qua per-

st

tinent

DE PECCATO ORIGINALI.

143

Dv

tinent ad culiun, & ea, qu:x pertinept ad fidem,

lk

A

N

facile intelligi poterit à fimili ex iis, qu: contin-

Jattt

gunt in Republica humana. Sic enim jubemur

colere matrem, patrem, Magiftratum, Principem,

)

J í

Regem, Parochum , tanquam legitimos , licet

de legitimitate non detur certitudo metaphyfica

Vs p

OlCe

autphyfica, fed tantum moralis. Sic ergo etiam

nPrJ

jubemur colere hanc numero Hoftiam, quam

TODIS d

$u

Sacerdos elevat, has Reliquias, hunc Beatum

vel San&um, etiamfi non fit de fide, hanc Ho-

s þan

ftiam effe confecratam, has reliquias effe genui-

AU

nas, hune Santium effe in coclo , prout in 'Tra&.

Ill

i

de fide oftenfum eft. Cultus enim religiofus fun-

E

(

datur in praefumptionibus faltem moraliter cer-

Mul

tis, fides autem divina fundatur in ipfo Verbo

i x

Quod attinet Myfte-

Dei Scripto vel tradito.

hm

ïþ?

rium Immaculate Conceptionis, illud necdum

uLSW

l

effe de fide, aut definitum tanquam articulum fidei,

)

teftatur SS. D. N. Benedi&us XIV. in preclaro

Opere de Feflis part. 2. $.200., ubi fic fcribit;

, Summa totius rei huc redit, ut Ecclefia ad opi-

»nionem Immaculate Conceptionis propenfior

» fit, nondum tamen Apoftolica Sedes tanquam

» fidei articulum eam definierit. —.Ei 208. fic per-

DO

» gii: Quidam devotione ta£ti erga D. Virginem,

Jistil

J

, tot jam Sedis Apoftolice AGtis, fententie de

um

» Immaculata Conceptione adftipulantibus , eam

"m

d d

"Tl

» opinionem arbitrati funt declaratam effe articu-

, lum fidei. Id vero probari non poteft. Fe-

; ftum enim Conceptionis celebrari poteft, etfi

jl

mam

»nhihil Ecclefia de Myfterio definierit. Atque

!l

» ita fenfit Bellarminus Controvers. tom. 2. l. 3. c.

n Quu

WW,U

a& 16.. Fundameniun pujus Fefli precipuum . non e[j

» V on-

jy

144

DISPUTATIO

I T.

Jori)

» Conceptionem. Tmmaculatam , — fed /z'mj)li&iter Conce-

(

»ptionen. Matris DEI future.

Qualiscunque. enim

guïatæ (

;N,ä

» fuerit ia Conceptio, eoipfó quod fue

i, Conceptio

at

» Matris .DEI, fingulare gaudium. mundo alfert

a

» €jus, menoria.

Junc enün primum babuimus pi-

Mi

» £nus. certum. Redemptionis , prefortim cum . mon. fine

iUb

» müraculo ex wutre [lerii concepta fuerit.

ltaque

"T.

f

n

J

uN

g

i

u

» boc fefhum etiam illi celebrant ,. qui puiant Virgi-

dl

» "m i peccato conceptam. — Bellarmini refponfio-

a d

» nem amplectitur Cardinalis Goitus in Opere fuo

slb

» adverfus Piceninum Italice fcripto, ubi pulchre

& a d

»animadvertit; Conftitutionis, quam edidit Cle-

anier d

» ts XLhunc effetitulum. Ut Feffum Conceptio-

YUR

»his B. Marie Virginis hwmaculate de

precepto

i

» ubique in poflerum obfervetur ; vocemque illam,

:

» Imuaculate, non ad Conceptionem, fed ad B.

&t d

» Virginem referri Pontificem voluiffe, ut appa-

»ICret, ipfum, cum ex pracepto obfervari eam

duta, u

Qdl t

» Solemnitatem juberet, noluiffe controverfiam

»definire. Quin etiam cum ea Bulla in quadam

d (

» Italiz civitate typis impreffa effet cum titulo:

Mi n

» Ut Feftum himaculate Conceptionis B. Marie. &c.

al

» Vehementer magnus ille Pontifex ea de re con-

ttfriin

At t

»queftus eft, ac die r». O&obris anni 1709.

» Ordinario loci mandavit, ut eos acriter repre-

dRONd

» henderet, qui typis eam Bullam cum adulteri-

m Smrgz |

» no hujusmodi titulo imprimendam curaverant,

*, ll

u Vi

1l

»eamque in eum modum impreffam füpprimi

Is

»juflit, & luce publica prohiberi,, Ita SS. D.

M

li

nj

Q

D. N. in fuo prefato Opere, primum Italice edi,

wegl'a

"f

to, ac dein in latinum fermonem verfo,

ac ipfo-

met Autbore revifo, & 1748. edito.

W'ilhlnfa

kom

NoTAN-

w,hpr

!

DÉ PECCATO ORIGINALEI.

145

7;(

NoTANDUM 5. Quamvis Myfterium Im-

maculate Conceptionis necdum fit ab Ecclefia

definitum, defendi tamen à multis Theologis, quod

faltem fit definibile, Verum, utrum Sedes Apo-

ftolica illorum "Theologorum argumenta pro

convincentibus agnoverit, merito dubitari pot-

eft ex eo, quia Sedes Apoftolica, utut potentif:

Bu

fimis precibus Regum Hifpaniz fepius inftantiffi-

H GT

It

me interpellatà necdum myfterium definierit.

:HIOD

Videntur rei difficultatem non agnofcere , aut

dubio laborare fuppofito, quod ab Ecclefia condi

QU

poffint novi articuli fidei, etiamfi non. con/fet,

eos contineri in verbo Dei fcripto aut tradito,

quibus folis ha&enus Concilia Generalia & Sum-

mi Pontifices in definiendis articulis fidei ufi funt,

l

sE

prout in 7ra&. de fide à me oftenfum eft; aut

V.

certe non fatis perfpiciunt, quid requiratur ad

conítantem , uniformem, &certam traditionem

LE

Ecclefie, aut quanta certitudine ex Scripturis

5

erui debeat Conclufio aliqua Theologica ad hoc,

n

Certe

(

ut definiri poffit tanquam articulus fidei.

quam lo

ngà fpes fuperfit obtinendi aliquando in

n

hac re definitionen à Sede Apoftolica, colligi po-

!

q

5 d

terit ex iis, quz fcribit SS. D. N. Benedittus XIV.

Wn

in prememorato laudatiffimo Opere $. 209. his

9 T

Ti CUT

verbis: jSuarez in 3. q. 27.a. 2. Difp. 3. S. 5. ftre-

»nue tuetur, in Feftivitate Conceptionis ab Ec-

hm i

[e]

d

g

» clefia Conceptionem ut fanctam immaculatam-

»que celebrari; ac rationes, quas profert, fa-

, I

]

»temur effe graviffimas.

Non eft noftrum;

JUm ia

; Fheologicis his quzftionibus implicari. Illud

Yet)

»fatis erit, hic eadem iterare; que primo tomo

ii

, de Canonizatione Sarictorum docuiimus cap. 42.

D.dmort Tr.dePecc. orig. G9 grat;

&

,,-I'Ium,-

N

DISPUTATIO

I I.

146

yt

, num. 13. & feq. nimirum veré dici non poffe,

gt eüg

»immaculatam Conceptionem veluti fidei arti-

j

pne

» culum effe definitam, etiamfi Apoftolica autho-

» ritate Feftum Immaculate Conceptionis B. Vir-

N

» ginis celebretur; cum prafertim conceffis Offi-

Q

» Cio & Miffa, & Fefto ad Ritum duplicis eve&to,

»Paulus V., Gregorius XV. & Alexander VII.

» declaraverint, controverfiam fupremo judicio

,non effe definitam.

Praterea Chriftiani Orbis

[

» Potentiffimi & Maximi Reges à Summis Pontifi-

» Cibus Urbano VIII. & Alexandro VII. poftula-

»IUunt, utrem velut articulum Fidei deciderent;

»Qqui tantorum Principum precibüs fe non paffi

auli C:

[

»[unt exorari.

"

Nuperrime ezdem inftaurate

ia

» funt preces apud Clementem XII. qui poft pre-

» ceptum Clementis XI., ut Conceptionis Feftivi-

Vs

» as ab ommibus celebraretur, terminos Prade-

n

» Celforum füorum transgredi noluit, ut apparet

A

*

»€ quodam fcripto Romz typis edito, de quo

» fuperius à nobis mentio facta eft."

i]a

Ita SSms,

lii

lÁdem l. cc... $. 199. fcribit :

» Hifpaniarum Reges,

Ug

» Philippus II. apud Paulum V. & Philippus IV.

400

I$

» apud Gregorium XV. miffis etiam extraordina-

4

d

»Tiis Oratoribus vehementer flagitarunt, ut ea

, demum controverfia dirimeretur; fed nihil am-

&mmrof

u

»plius, quam füpra expofuimus, confequi po-

» tuerunt.

N

^

NoraNpuM 6. Quamvis myfterium Im-

maculatce Conceptionis necdum fit definitum tan-

v

t

quam articulusFidei, non tamen cenfendum eft,

eoipfo illud effe incertum, aut illud niti folum

prefumptionibus moraliter certis.

Ex iis enim,

quz in Tra&t. de Fide docui,

fupponendum eft,

i

$i

h]

Eccle-

[l

DE PECCATO ORIGINALLI.

147

i

Emläïig

Ecclefiam effe infallibilem in Canonizatione Santto-

rum, & in.definiendis QuefTionibus fatti, connexis

TL )

cum Articulis Fidei, aut connexis cum honefta-

nl

te Religionis, qualia facta funt illa, qua in cul-

tu totius Ecclefie de precepto neceffario fuppo-

UPUCiSET;ï

lermde!

nuntur, v. g. Sanctitas alicujus Sancti Canonizati

habentis in tota Ecclefia cultum de precepto.

Si

DO vt

tilin

itaque evidens femel fuerit, cultum Immaculate

Conceptionis effe de precepto in tota Ecclefia, eo-

Itf

ipfo etiam erit infallibile, B. Virginem effe con-

M

i

An vero cultus

!

if i

ceptam fine macula Originali.

Immaculate Conceptionis fit de precepto pro tota

g,

2

Ecclefia, intelligitur partim ex Notando 4. par-

tim ex fequentibus Decretis Summorum Pontifi-

(

Mi

cunm

]

du

NOoTANDUM

i

(

Ne quis temeritate aut

nnoy Ts

ignorantia peccet contra fanctiones aut mentem

m

Ecclefie, femper pre oculis habenda effe fequen-

e,i

tia Decreta.

PaiMO Concilium Bafüeenfe. licet

-

non fit legitimum poft ejus diffolutionem factam

P

,

»

ab Eugenio IV. inquantum tamen reprafentat fen-

fum nationis Hifpanice, Gallice, Anglicanz,

J at

Germanice , Polonice, & Hungarice, intantum

Viany, t

f:

[

*«

iltem reprefentat fenfum maximze partis Eccle-

y; ii

fis.

Itaque Seffione 36. qux celebrata eft anno

Toct

1439. fic habet: , Diificilis queftio coram hac

» Sanéta Synodo füper ConceptioneGloriofze Vir-

nf

» ginis Marizs, MatrisDei, & exordio fan&ifica-

tientrt

,tionis ejus fa&ta eft, quibusdam dicentibus,

cem'end;ï

» ipfam Virginem & ejus animam per aliquod tem-

Jjd 234

» pus aut inftans temporis fübjacuiffe a&tualiter

hrire

, originali culpz; aliis autem 6 converfo dicen-

