tive, feu quoad fubflantiam eft illa, que& immediate

ac formaliter refpicit aCtum intrinfece fupernatu-

ralem.

Sic omnis interna illuftratio, vel motio,

inju

DT

immediate terminata ad actum fidei, fpei, vel

charitatis, aut virtutis chriftiang, v. g. obedien-

lum

tie voluntarie, amoris perfecutionum. &c. eft

dbrin d

entitative & quoad fubftantiam füpernaturalis.

Ua o

Econtra omnis motio vel illuftratio interna, que

Mug llfbh(

immediate terminatur ad a&tum ex füo genere

A D] ro

naturalem feu moralem, quando talis motio vel

illuftratio à Deo tanquam remota difpofitio ordi-

ïidf,' I6j

1 (s

natur ad actus intrinfece fupernaturales, eft gra-

tj

tia fupernaturalis quoad modum. — "Talis motio feu

"w

gratia eft, quando Deus puerum movet ad li-

Vütrun

benter audiendos parentes pios, vel Magiftros

Ultis j

bonos.

Ral

:

P"æ

i

*

tU

QUE

V

DE GRATIA.

225

| Olfvf-jivg, i

QUJESTIO II.

"*ïmf fff)m»l

Q

In. quo confiflant errores Pelagianorum , & Se-

mipelagianorum de. Gratia?

J !f

OTANDUM I. Pelagianos exortos effe Sz-

lj

!

L

culo quarto exeunte. Authorem habuerunt

[

»uïnzr;:,;

quendam Pelagium monachum, virum alias fpe-

cie pietatis clarum, ita ut multos falleret, ante-

lt 1

quam à Romana Ecclefia detegerentur ejus ver-

futia.

Videtur de hoc ipfo Pelagio loqui S.

D

Chry[oftomus, poftquarm ejus venenum latens agno-

Iriy U

verat, Epift. 4. ad Olympiadem in fine, ubi

fcribit: JDe Pelagio monacbo magno dolore affettus

p

I qei

Jfum.

Copita igitur , quot quantisque' coronis digmi

Ditfool

fint , qui forti animo in acie [ieterunt , cum «iros,

ii v

qui tam pie, tam [antte, tantaque cum tolerantia vi-

xerunt, abripi atque in fraudem impelli oideamus.

n ii

i,v fl

NOoTANDUM 2.

Pelagianam herefin con-

fl

fiderandam effe in vario ftatu.

Poftquam enim

impugnari ceperat, pr&fertim à D. Hieronymo,

nf ts

h

dUl

i

& D.Auguftino, perpetuo mutabatfaciem. — Pri-

mitus enim rotunde negabant, dari peccatum

dun r

originale; neque baptifmum parvulis effe necef-

) a

farium; docebant etiam, hominem folis viribus

sl

t

n

Vr

fui liberi arbitrii pervenire pofTe ad fummam per-

fectionem, nec opus effe gratia, ad obtinendam

p Ts

yetun D

falutem sternam.

Cum autem convincerentur

variis textibus Scripture; gratiam homini ad fa-

j

]utem effe neceffariam, admittebant quidem ne-

ceffitatem gratie, fed per gratiam intelligebant

gratiam creationis & donum liberi arbitrii, ita ut fola

natura, & liberum arbitrium per creationis gra-

E

tiam

DISPUTATIO rIIri

224

tiam nobis collata ad omnia peccata vitanda, at.

asl

st

quead omnem perfectionem falufemque obtinen-

dam nobis fufficerent.

Tertió cum ex Scrlptura

NU

I

his

oftenderetur, non fufficere folam gratiam crea-

w

tionis, fed etiam neceffariam effe gratiam Chrifti,

1

tanquam gratiam Redemptoris, confitebantur

etiam gratiam Chrifti, fed per eam intelligebant

gt

K

doctrinam, éxemplum, & legem Chrifti

Quarto,

cum illis ex Scriptura oftenderetur, non fufficere

Em

ad fan&e vivendum & falutem obtinendam folas

Md &p[()

illas gratias externas, fed ad aGtus meritorios vi-

j

]

ls

tz eterne internos opus etiam eílegratia interna,

((. r

confitebantur tandem, etiam opus effe quadam

prrrn

gratia interna, fed eam tantum conferri confe-

quenter ad merltum fidei, quam afferebant elici

hinti

& obtineri ex folis viribus liberi arbitrii, praefup-

hm

pofitafola gratia extrinfeca creationis, & magi-

xfn'*nl |

fterii per Chriftum. — Quinto, cum iterum ex Scri-

Q m g

ptura convincerentur, ipfam fidem effe donum

Y

Dei; imo aliquos parvulos juftificari per baptif-

210

mum, alios autem parvulos perire fine baptifmo,

lilj D

fingebant ,

donum fidei vel baptifmi aliquibus

4f, QU

dari ob merita vel demerita conditionate futura, feu

i;

Alm

conditionate previfa, ila videlicet; qua Deus pre-

t d

videbat à parvulo fore ponenda, fi ad provetio-

rema&tatem perveniret

Itaque etiam docebant

0 (f

hominem praedeftinari vel non predeftinari ob

[4

sl,b

merita vel demerita conditionate previfa,

Qu1

A

pofteriora duo effugia, nempe quartum & quin-

l

* Rnf

l|

tum effugia admiferant, Semipelagiani vocabantur.

NoTrANDUM 3. Etiamfi errores Pelagiano-

"I tto

H

n

AM [

rum à D. Auguftino ícriptis reprefli, atque à

u

Summis Pontificibus Innocentio I., & Zofimo

Wm

Papa

M,j&gw

L

V

DE GRATIA

2258

TW

Uibtn

Papa damnati fuerint initio Szculi quinti, erro-

1j

QUn a.

res tamen Semipelagianorum primum plene ex-

tin&i fuerunt initio fzeculi fexti, nempe per Con-

ng[gvm

LLL

n

cilium Jrauficanum, celebratum anno 529. Et

ex hoc potiffimum defumendum eft, quid in hae

h COP.C.Z&'Z:

ais

re judicio univerfalis Ecclefie tanquam fide cer-

tum pro regula tenendum fit.

V,

1

Quamvis enim

"

[]

hoc Concilium non fuerit ecumenicum, fuit ta-

Mi t

men confirmatum à Bonifacio Papa tanquam re-

A N

aäobüneqi:

gula fidei, & pro tali regula acceptatum à totà

Ecclefia.

His prznotatis

l

A ROL

1j

DICO. Eirores Pelagianorum & Semipela:

AU CO

gianorum erant fequentes.

uml

EnRoR [ Non datur originale peccatum;

Mi

De hoc errore teftatur.

r. Marius Mercator

edtoni,

Commonitorio. 1., ubi refert : à Pelagianis doceris

eumitent

quod Zdamus &? Ea neminem pofierorum füi pre-

n e

varicatione leferint, fed fibi tantum nocuerint, & quod

nl

V tantum illa prevaricationé teneantur , qui bunc in

yiti

ECX

"l

prevaricandis Dei mandatis *ooluerint imitari.

2. $,

d

uguftinus , qui l.2. de gratia afferit, juxtaPela:

gianos Zdamuim non nocui[Je propagine , féd exemplo.

ot

]

!

WT

qufu

Item in l. de nat. & grat. c. 9. juxta eosdem Pela-

l

TAE

gianos: Pecca[fe ommes in A4dam mon propier peccas

T

tum nafcendi origine attrattum , fed. propter imitatios

nem,

j p

Qp

ÉnnRon IL Adamusfuiffetnihilominus mós

jl

ye um

riturus, etfiamfi non peccaffet.

0

De hoc errore teftatur S. Zuguftinus ]. de hàe:

j

ref. n. 88. 4dam dicunt , eifiamfi non pecca[Jet, fui[Je

corpore wioriturum ; meque ia moriuum (elfe) meri-

yprel/

al

to culpe , Jféd conditione naturd.

De Geft. Pelag;

D. Amori Tr .dePécc.órig.€9 grats

P

h-ösä

226

DISPUTATIO III.

J i

n.65. Dicunt, Z4dam mortalem fattum , qui fice

U

geccaret , fioe mon peccaret, moriturus eJet.

j

E

l

EnRoR III.

Parvulinonbaptizati, quam-

jJr

d

!

"Iff

l

)

ï.

vis non aquirant regnum colorum, aquirent ta-

:äqn

li

^

inen falutem ac vitam sternam.

De hoc errore'teftatur S.-duguftinus l. 1. de

peccat. mer. c. 20. ubi de Pelagianis loquens ait:

L

Conantur paroulis mon baptixatis innocentie merito

Jalutem ac vitam eternam tribuere, [ed quia baptü-

€0$ 4

A

Pl

ü

]i

eali mon

unt ,

regno celorum facere alienos.

Etl.1i. contra Jul. c. s. Affirmat (Julianus Epi-

d

t d

?h

fcopus Pelagianus), quod infantes im eo [iatu fmt,

ha

in quo erat Zddam ante peccatum ; C& etfiamfi mon ba-

püizentur , babere vitam cternam.

Et de heref. n.

4 5 0 04

88. Etfiunfi mon baptisentur , promittunt eis, extra

&

vegnum quidem Dei, fed tamen cternam , & beatam

i

Et 1. ?. de anima c. ro.. /Von

quandam vitam fuam.

celorum regnum tribuit, féd Paradifum.

Et l9.

"

Op.imp. n. rig. Jucitis duas eternitates Felices.

Et de Geft. Pelag. n. 6s. Docent, quod infantes

u

muper nati in illo flatu fint, in quo 4ddam fuit ante

1

L

precoaricationem ; & quod infantes , etfi non. baptizen-

)

tur, babeant wvitam eternam.

Ennon IV. Ad vivendum fan&e, & eli-

WDV

ciendos actus meritorios vite zterne non eft

!j

opus gratia Dei.

De hoc errore fzpiffime teftatur S. /ugu[linus

li

i.l deher.n.88. Sinegratia credunt, bominem fa-

cere omnia mandata.

2. DeGeft. Pelag.n. 65. Do-

z

cent, quod gratia Dei C? adjutorium non ad fingu-

los a&us detur, [ed in libero arbitrio fü, C imlege,

1 (

117

aique dotirina.

Quod mon fi liberum arbitrium, fi

indigeat auxilio Dei.

3. Jdem Epift. 194. n. 9.

Dicunt,

Al

l

DE GRATIA,

227

!f"'my u

J^

V

W

Dicunt , áuferri. liberum arbim'umv-, ft mec. ipfami bo-

Y

nam "voluntatem fie adjutorio Dei babemus.

4. Jdem

0

de bono perfev. n.4. Zria funt, que maxife ad-

verfus eos (Pelagianos) catbolica defendit Ecclefia ;

quorum eff umum, gratiam mon facundum imerita mà-

Átilnr

Jira dari, quoniam Dei dona funt.

diterum eft , àn

iilga

quaniacunque juftitia fine. qualibuscunque peccatis in boc

Wi

i

corruptibili corpore neminem xvixere.

Tertium efl , ob-

jj

moxium mafci bominem peccato prümi bominis.

35;

ldem 1. 4. ad Bonifac. n. 19.. "Tria funt, qua Pe-

Itl

Mi

lagiani idiotis & incautis inftillant, nempe, ut

megent origimale peccatum , ut dicant, gratiam Dei fe-

cundum merita noflrra dari ,' acfi. gratia jam non fit

l

gratia, C ut dicant Santtos in bac vita mon babui[fé

peccatum.

Et n. 33. Catbolici afferunt originale pecs

M

catum , a[Jerunt. gratiam Dei fuper liberum arbitrium

AU

omne antecedere meritum, a[ferunt, [an&tos bomines

"

mon vixiffe fime defettu, d juflitium, que mon pofi

fit babere peccatum, in alia vita futurum eis pra-

u

mium; qui jufle bic vixerint.

6. lden de nat. &

grat. n. 82. Ubi & quando boni perficiantur. plenif-

Jima juflitia, mon mimis curo : ubicunque autem ;

quandocunque perfetti fuerint , non wifi gratia DEI

js

ger C. D. IN. perfici. po[fe confirmo.

Etn.49. Ne-

a

que ilud mimis curo, utrum fuerint bic aliqui , *l

Jint , vel effe po[fmt, qui perfe&tam, cui mibil addens

dum e[[eb, charitatem babuerint , «oel babeant , quoniam

!)

id quod voluntate bumana adjuta per Dei gratiam fie-

h

d)

j

i

vi po[e confiteor & defendo, quando wel ubi, vel i

quo fuut, mimium certare mom debeo.

7. ldem l. dé

peccat. mer. n.. Qui dicunt, e[fe po[Je im bac "wi-

ia bominem fie peccato, mom eff eis continuo incauté

;;":

:

pl

temeritate. obfiftendum.

$i enim e[Je po[Je negaveri-

2

intiss

228

DISPUTATIO III.

ut if

smus, & bomünis libero arbitrio, qui bec *volendo ap-

, H

peit, €? Dei virtuti vel mifericordie , qui boc ad-

D

.(Dai)

juvando eficit, derogabimus.

Si

a me qu&ratur,

Eu

utrum bomo fie peccato po[fJit e[Je im bac vita, con-

ha

fitebor , poffe per Dei gratiam , & liberum ejus. arli-

il

irium.

d

EnRon V. Concupifcentia & debilitas ad

te&e vivendum non veniunt ex nativitate, fed

j

u

ex prava confuetudine vitiorum.

Dé hoc errore Pelagianorum teftatur S. /u-

hat

g,

guflinusl. de nat. & grat. ubi afferit, hoc illos effe

"U

ufos argumento: Quomodo potuit (peccatum ori-

11[

ginale) bumanam debilitare, «el mutare maturam,

A

quod. fübflamia caret? - - Dicunt, .4dami pofteros

,m'i

non folum ille mon e[fe infirmiores, féd etiam plura

1. (f

ünplevi[fe pracepta, cumille unum implere meglexerit.

g

G

Et de bono perfev. c. s. Etiam boc Pelagiani au-

yr

dent dicere, bomünem ju[lum im bac vita mullum ba-

1

I) E'lm

bere peccatum.

Et n. 6. de nat. & grat. Tantam

tribuunt poteflatem voluntati, ut pietati auferant ora-

tämw

tionem.

TEQU

2. Eugippius Serm. s. refert, quomodo

Pelagiani rogaverint Deum: Aogamus , inquiunt,

g gt

i &

JDeum, ne aliquid tmali patiamur , quod. mon babemus

in poteflate: me vuam de equo, me latro me interfi-

"n

ciat.

Obfervat Illuftr. Maffeus in Hifforia Tbeo-

l

Mp

AA

)

logica fol. 184. hanc do&rinam à Philofophis Eth-

nicis hauftam fuiffe.

Sic enim Cicero denat. Deo-

DP

rum 1.3. c.26. fcribit: Piriutem memo unquam ac-

" d PG

ceptam JDeo retulit.

Si id denum à JDeo, mon à mo-

b

(

tis baberemus.

JNum quis, quod bonus vir e[fet,

gratias düs egit unquam? SKudicium boc omnium mor-

4",

D/

talium efl; fortunam à .Deo petendams. à feipfo fü-

TT

anendam e[Je. [apientiam.

Et Seneca Epift. 41.. Stul-

W gj l

tum

M

DE GRATIA.

229

V tl

tum efL opiare bonam mentem , cum pojïs à te impe-

M]MJ n

irare.

Et Horatius l. 1. Epift. 19.. Det. vitam , det

!j W

Il

epes (Deus) equum mi animum ipfe parabo.

M W

EnRon VI.

Gratia Chrifti eft omnibus ne-

QUE

ceffaria ad bene vivendum, fed illa gratia confi-

ftitinlege, do&rina, ac exemplo Chrifti, & in

condonatione peccatorum.

"o

TAV

De hoc errore & fraudulentia Pelagianorum,

il

dum tandem oppreffi communi Ecclefiarum fen-

nb

fü fatebantur quoad modum loquendi neceffita-

tem gratize , fed per gratiam intelligendo tantum

j

hi

externa fubfidia, teftatur in pluribus locis S. u-

guflinus : 1. De fraudulentia Juliani & aliorum

,

Pelagianorum de grat. Chr. l. 1. c- 37. fic fcribit:

Mibi pene perfuaferat , banc illum gratiam , de qua

Et c. 3o. conqueritur, fe

quaflio eft , confiteri.

injufte infamari, quo

d ita dicat, po[Je beminem vi-

Etl2.

uU v

[:

W

dare peccatum , ut Dei excludat. auxilium.

c.18. Etiam mos, cum primum legimus, vé&a vel

u

WU

2. De fenfu au-

d ul

corretta propemodum gaudebamus.

tem verborum perverfo l. de heref. c. 88. ait :

Pelagiani gratiam mon e[fe dicunt, wifi in libero ar-

bürio, quod mullis fuis

precedentibus sneritis accepit

noftra natura , adjuwvante dottrina.

Et 1. de gra-

"]

u

tia Chrifti n. 9. I

n Epiftola quinque Epifcopo-

rum ad Papam afferitur ,

quod bomo pofFt e[Je juftus

gil

cum adjutorio divine gratie ,

quod Deus boc dederit

bomini cum ipfa po[Jilitate matur

[2

Et l. deSpir. &

[4]

datus fueri& dicere,

littera n. 32.. Cum quis 'verecun

per mos ipfos mos fieri j

uflos non boc im mobis operante

boc à fidelibus &9 püis ferri

gratia Dei, quia videt ,

non po[Je , mon ad boc fe

(cum Pelagianis) convertat,

quia doüirinam inftituit,

u dicat, quia legem dedit,

v

f

3

quia

230

DISPUTATIO

997

quia bona precepta pofuit.

Et in Op. imperf. 1. 1.

ÍAMOR

fued

c. 94. Pelagiani dicunt: Gratiam Chriffi multiflicem

confitemur. — Primum munus, ejus eft ,. quod. fatti ex

d p

nibilo. fumus.

Secunduim, quod vatione pre[tamus.

;, l?

lpfa gratia legem in. adjutorium mifit.

3. In hoc

k

M

ergo fenfü, quem mente retinebant, Pelagiani

a

Jf

dicebant, gratiam effe neceffariam. — S. Zugufti-

n 45

[/

qus l. 1. de Grat. Chr. c. 35. dicit: Trecentis forte

vt

verfibus nibil aliud quam Dei gratiam & auxilium con-

D

*

7j

fitetur , mosque mibil omnino. boni

facere. po[Je f

[/

L

i& JDeo.

Ü*

M

Et de Grat. Chr. c.41. Julia

nus Pelagianus con-

^l

tra Auguftinum conqueritur: quam inique nos me-

M

nl

gatione gratie infamare ge[lierit , cum. per totum li-

m t

brum mil aliud egerim, quam ut eam frofüerer. — . Fa-

ini f

J

bemur , wniverfa compleri po[fe per gratiam Cbrifli,

que omnibus a&tibus adjutrix femper & comes eft..— Sed

qu

MM'?

l

IN

!

C2 fi quis dicit, bomines fine Dei gratia «vel adjutorio

T

LL

oj peccata vitare, graviter deteflamur.

Et l. 1. de

ln j

Grat. Chr. c. 32. S. Auguftinus adducit alium tex-

/

tum Juliani, ubi impoftor dicebat: £t baptifmum

:

hu

Munum, tenemus , quod. disdem. Sacramenti verbis. in in-.

vintir n

fantibus , quibus etiam n majoribus

(cum exorcifmo)),

L0 Y

dicimus efJe celebrandum.

Plus ef? , quod admittamus,,

llncem

infantes in remi[fonem. pecc

atorum

percipere baptifiutn.,

st $

Subjungit ibidem S. Do&

Orc. 35. Quis crederet,

d Ám:

Jb bac. quafi. manifefta. con

e[fione. fenfum. latere. con-

trariun?. 4. Hanc gratia

m humanse voluntati

meeLagi:

tantum extrinfecum non fufficere 4

S. Auguftinus

& g

multis locis oftendit. E

lr

pift. 144. n. 8. Pelagianos

reprehendens ait:

F'oluntatem ,

lege data, puiant;

2f

ad eam implendam. fibi po[fe. fi

(icere ,. nulla. füper. do-

T?

Grina. legis gratia. [antie in

LI j

[

pirationis adjuta..

i D» hO[

Ennom. nj

W

DE GRATIA.

25I

n

EnRon VIL Quamvis gratia etiam inter-

na fit neceffaria ad bona opera, illatamen gratia

confertur per fidem, qu& non habetur per gra-

tiam , fed per liberum arbitrium.

À j

ä

Q

De hoc errore Semipelagianorum, qui orti

hi,

PAj S:a

erant poft condemnationem Pelagianorum, edi-

tam ab Jmnocentio [., Zofüno Papa, & à duobus

Conciliis Africanis, fepius teftatur S. Zugu[tinus

1. 1. 3. de Do&. Chrift. n.46.. Ticbonius. difputans

de fide & operibus, opera dixit nobis à Deo dari

9 LU

merito fidei; ipfam «ero fidem fic effe in mobis, ut

nobis non füt à JDeo.

2. l. de predeft. SS. n. 1.

Pervenerunt etiam , ut preveniri voluntates bominum

Dei gratia fateantur ,

aique ad maullum opus bonum

vel. incipiendum vel. perficiendum

fibi quemquam fuff-

cere po[Je confentiant. . Heec plurimum eos. à Pelagia-

worum érrore difcernunt.

Docent; ex mobis quidem

b

nos babere ipfam fidem, fed incrementum ejus ex Deo;

saamlt'm'ïi:

ex mobis e[fe fidei cmptum, & ex .Deo fupplementum.

3. De bono perfev. n.43. Hac, inquiunt, u£ 4

m;.ï

que incipit à nobis.

JDeo dentur. nobis, fides impeirat ,

WüV

ERROR VIII.

Gratia datur ex merito

fidei.

De hoc errore Semipelagienorum in variis

locis teftatur S. Auguftinus, & oftendit, eos

per hoc dogma refufcitaffe prin

cipale aliquod

principium Pelagianorum , qu

odgratia ex merito

[

detur. r. De predeft. SS. n.3. dicit: JNon ergo

r t

rm;, S A

veceditur ab ea fententia ,

quam Pelagius ipfe docuit;

a dari.

$i non

gratam JDei fecundum: merita moftr

jertinet ad Dei gratiam , quod credere cepimus , ini-

il

tium fidei moflre priores damus .Deo, ui vetribuatur

molis.

2. De bono perfev. n. 54. Si à nolis e[Je

Ub

a

7

Ü

Aur

dicimus imitium fidei, ut e» cetera dona mere

4

acci-

j

DISPUTATIO

232

IIIL

accipere concludunt Pelagiani, gratiam Dei fecundum

"T? SM

merita nofira dari.

Wa.n iü

3. Epift. 225. n.6. Cum duo,

que bumanam, operantur falutem , IDei fiilicet gratia,

"217

& Un

g bomünis obedientia; priorem «olunt obedientiam e[fe,

quam gratiam, ut initium Jalutis ex eo, qui falca-

yiri

tur , non ex eo credendum fi [Lare , qui faloat.

wf

"

l

EnRon IX. Petere à Deogratiam fanantem

H

/

J i

depravate nature non eft effectus

if

gratie, fed

liberi arbitrii.

g N

De hoc errore Semipelagianorum teftatur S,

, n

Hilarius inter Epift. S. Aug. 226. n. 2. ubi ait:

mijri

dlr i

ANeque alicui operi curationis eorum anmumerandum

putant, egrotwum velle fanari; €&? mullam naturam ita

T.I^

i a

depravatain oel exiintlam putant, wt mom debeat, vel

ol velle fanari : ut, cum amnuntiatur. obtinende fa-

4 f en

mlx L

lutis occafio, eo merito quo *oluerint €9 crediderimt,

ii Q

à fuo morbo fé po[fe famari, & ipfius fidei augmen-

fmgis

Qum 9 iolius famitatis [ue confequantur effe&ium.

ii nl

Et S. Auguflinus C. Julianum 1.4. c.8.. Ponere jam

"

ecpiflis merita gratiam. precedentia, quod eft peiare,

Enor

querere, pulfare, ut bis weritis debita illa reddatur.

tsl d

Y:t Epift. 22 5. n. 4. apud S. Aug. D. Profper ait:

vatim f

JDoent , ad banc gratiam, qua in Chriflo. renafcimur,

jercenire per naturalem facultatem , petendo, queren-

ltht a

do, pulfando, ut ideo accipiat, ideo imvemiat, ideo,

"rrinrei

introedt, quia bono mature bene ufus ad iflam [alvan-

iem gratiam imiialis gratie ope meruerit pervenire.

us

Hawc tamen omnia effe erronea, D. Auguftinus

fl

in pluribus locis docet.

Sicl. 1. Retract. c. 23.

l/

il

retra&tando. fua prius incaute dicta ait: Nondum

u

n

(tunc temporis). Zmveneram , qualis fiü ele&io gra-

tice. Proinde dixi : Quod. credimus, moffvum . eft ;

J

" T]

eden-.

*

quod autem. bonum operawm, illius ei , qui cr

tibus

ll

DE GRATIA.

233

ii

tibus dat Spiritum San&wm.

Profetlo mon (hoc ) di-

M

(

cerem , fi. jam (tunc) fcirem , etiam ipfam fidem in-

ter Dei munera veperiri, que damtur in eodem Spi-

Ll

AT

vitu.

Utrumque ergo moflrum efl propter arbitrivm

*

4

]

voluntatis, & utrumque tamen datum efl per Spiri-

tum fide &9 charitatis.

INeque enim la cbaritas,

b

fdd. [ic

ut fcriptum efts cbaritas cum fide à Deo Pa-

r

ire, & Domino noftro

Jfefu Chriflo. .Et quod paulo

ante dixi: iNoflrum efL credere €9 velle, ülius au-

n t

iem, dare credentibus €? volentibus facultatem bene

D

n

eperandi per Spiritum Santtum , per quem cbaritas

diffunditu

r in cordibus noflris ; verum efh quidem 5

ed eadem regula & utrumque ipfius efl,

quia ipfe

preparat voluntatem , C wirumque nofirum, quia

t

f

non füi wifü volentibus mobis: ac per boc, quod etiam

pofiea dixi: Quia meque velle pofJumus , nift vocemur,

n

&2 cum pofl vocationem. «oluerimus , mon Jufficit. oo-

j

J O

luntas noflra, mifi Deus €9 vires currentibus pra-

be

l

d

I

beat, €9 perducat, quo «vocat.

Ennon X. Predeftinatio fit propter merita

paturalia donum fidei precedentia, & ob perfe-

jbl

n

verantiam finalem.

De hoc errore Semipelagianorum teftatut S.

Profper inter Epift. S. Aug. 225. Docent, Deun

l

eos prede[tina(Je ante wnundi confltutionem ,. qui cre-

dituri funt, quioe im ea fide,

que deinceps per gra-

g

tiamn f juoanda, man[uri fumt. . t Epift. 226. n.

CMJ,D A"

4. Prede[tinationem ad. id. 'oalere contendunt , ut eos

x

a

prafcierit vel pradeftinaverit , qui fuerant credituri ;

at

Ü

nec de bac fide po[Je dici:: Quid babes, quod mon ac-

"

Ht

]

]

cepifli ? cum i eadem matura reïæzanfeïit , licet vi-

m "

1

diata.,

j du 11';';

ERROR

234

DISPUTATIO IIIL

EnRoR X

Ideo aliqui parvuli, aliis fine

iDorum

1ad1v

baptifimo decedentibus ad baptifmum perveniunt

5

quia Deus illorum bonas voluntates praviderat

,recatom

|

mmpl

fi diutius vixiffent

De hoc errore Semipelagianorum teftatur S.

iuqmus

UW n

|

Auguftinus Epift. 217. n. 22.. Cum /dpoflolus dicat,

ff

anquemque recepturum fecundum opera fua , quo-

[

J

modo dicitur , propterea quibusdam (parvulis baptif-

M

Afl

mum) son dari, quibusdam morituris paroulis Dei

f

pratia dari, quia eorum futuras pravidet voluntates,

ii

W

j

quas babituri e[Jent , fi viverent?

Etn.5. Zn tantum

quibuscunque commentilüs weritis ele&bionem Dei fub-

sbnidi

matoner

ficiunt

ui quia preteria mon exiant

futura que

u

non fint futura, confmgant, novoque apud ipfos ab-

Jürditatis genere C9 men agenda pre[cta fmt, €g9

Cii

(

prefcita non . atta. fint

EnRom XII. Sicut initium fidei, ita etiam per-

l

(

AU

feverantia finalis donum Dei non . eft

De hoc errore teftatur D. Auguftinus l. de

EM

n

(

I

bono perfev. n.42. Jnitium fidei, & usque in finem

Á

AU

Tü)

perfeverantiam fic in moflra conflituunt poteflate , ui

Dei dona e[fe non putent

1 f

1b d

Hi igitur funt errores Pelagianorum & Semi-

pelagianorum, qui illis adfcribuntur à S. Augu-

AORU

ftino, D. Hilario, & D. Profpero

Quia autem

J

magnum difcrimen eft inter errores à Summis

Pontificibus ac Conciliis aperte condemnatos

Bul

& alios ab Ecclefia nondum condemnatos, füb-

jungam hoc loco Canones Innocentii L., & Zo-

KUf

A

fimi Pape , & Concilii Africani & Arauücam.

I»LUL"D bls

i

Innocentius [. in Epift.25. ad Concilium

* Nove here-

«V(JH'

Milevitanum anno. 417. fic fcribit :

hm- j

Quid enim ac.

iil

-w..qv

us

» 1805 fuglantm autnores

in

MT

D

lu

DE:. GRATIA.

235

»in Dominum fingere potuerunt, quam cum ad-

l

[

1

Wi

» jutoria divina caffarent, caufamque quotidiane

U.

d

»precationis auferrent ? Hoc eft dicere: Quo

»mihi opus Deo ? Negantes ergo auxilium Dei

T

»inquiunt, hominem fÍibi poffe füfficere, nec

» gratia hunc egere divina, qua privatus neceffe

» eft diaboli laqueis irretitus occumbat, dum ad

ANUS

»Omnia vite perfücienda mandata fola tantum-

»Imodo libertate contendat.

O praviffimarum

»mentium pervería doctrina! Adverte tandem,

"

» quod primumhominem ita libertas ipfa decepit,

» ut dum indulgentius froenis ejus utitur, in pre-

INe-

» Varicationem prefumptione conciderit.

» que ex hac potuit erui, nifi providentia ei re-

»generationis ftatum priftine libertatis Chrifti

» Domini reformaffet adventus.

Audiat David

» dicentem: Adjutorium noftrum in nomine Do-

» mini.

Et: Adjutor meus efto, ne derelinquas,

M

[

»me, neque defpicias me Deus falutaris meus.

U

ii

»Que incaffum dixerit, fi tantum in ejus erat

» pofitum voluntate, quod à Domino flebili fer-

LLl u

»1Ione pofcebat.

Que cum ita fint, cumque

d

v

n

» inomnibus divinis paginis voluntati libere non

il

» bifi adjutorium Dei legamus effe ne&endum,

[1

» eamque nihil poffe celeftibus prefidiis deftitu-

y (u

»tam , quonam modo huic foli poffibilitatem

w i

» hanc pertinaciter defendentes fibi plurimisque

t n

Bll

» Pelagius Codleftiusque perfuadent ?

Dei gra-

:::'ew]

»tiam conantur auferre, quam neceffe eft, etiam

TM

W

jl,

f

»reftituta nobis Status priftini libertate qusra-

j An

T

ALe

»Inus; quippe qui nec alias diaboli machinas,

»nifi eadem juvante, poffumus vitare.

Illud

»Vero, quod eos vettra Fraternitas afferit pre-

J

l

dicare

u i

»,

»

236.

DISPUTATIO

iII.

» dicare, parvulos eterne vite prcemiis absque

Y

ifünt

» baptifmatis gratia poffe donari, perfatuum eft.

» Qui autem hanc in eis fine regeneratione defen-

mlmünm

müïaïwï'-

» dunt, videntur mihi ipfüm baptifmum velle caf-

Wt

»fare, cum predicant, hos habere, quod in eis

qui-

» creditur, non nifi baptifmate conferendum. Si

l "(LT

» ergo nihil volunt officere non renafci, fatean-

&i

Ug

» tur neceffe eft, nec regenerationis facra fluenta

M.JE«

» prodeffe.

Quare Pelagium Codleftiumque, id

u (l

t

»€ft, inventores vocum novarum Ecclefiaftica

fif

»communione privari Apoftolici vigoris autho-

r

j

» ritate cenfemus , donec refipifcant à diaboli la-

d

z

» queis, eosque interim Dominico ovili non ro-

t

M

* (j

» Cipi.

Simul autem przcipimus, ut quicunque

»id pertinacia fimili defenfare nituntur, par eos

& Qu

» Vindi&ta conftringat ; quia non multum intereffe

vt

» arbitror inter committentis animum, & confen-

,flïftii

gt

, tientis favorem.

II.

Concilium Milevitanum fecundum, celebra-.

p

V& t

tum anno 416., edidit fequentes Canones.

X

"Quicunque dicit, Adam primum homi-

m (

t f

!

»,nem mortalem factum, ita ut five peccaret,

D

»five non peccaret, moreretur in corpore hoc

L

»€ft, de corpore exiret , non peccati merito,

-,55.?wm

» fed neceffitate nature , anathema fit.

Fhwfiy

25

2.

uicunque parvulos recentes ab uteris.

'W Wi

» matrum baptizandos negat, aut dicit; in remif-

hr Q

»fionem quidem peccatorum eos baptizari, fed

UTR

» hihil ex Adam trahere originalis peccati, quod

J n

» egenerationis lavacro expietur; unde fit con-

n

»cquens, ut in eis forma baptifiatis in remiffio-

t

» ?em peccatorum non vere fed falfe intelligatur,

Rij

, anathema fit,

Dom

3 : 5* Q Ui'

l

DE GRATIA.

237

DW

TM

à

"Quicunque dixerit, gratiam Dei, in qua

lrel

9-

» juftificamur per Jefum C. D. N., ad folam re-

p

w

,miffionem peccatorum valere, quz jam com-

,miffa funt, non etiam ad adjutorium, ut non

1 Quin

»committantur, anathema fit.

Mil

Md l

4. "Quisquis dixerit, eandem gratjam Dei

,per Jefum C. D. IN. propter hoc tantum nos

N cha

a

,adjuvare ad non peccandum , quia per ipfam

,nobis revelatur, & aperitur intelligentia man-

TU

M

s

M

»

datorum, utfciamus, quid appetere, quid vi-

, tare debeamus, non autem per illam nobis pre-

I

» ftari, ut quod faciendum cognoverimus, etiam

UM

Mi

E

ii

,facere diligamus, atque valeamus, anathema

; b

D)

b

iM

s. "Quicunque dixerit, ideo nobis gratiam

Ya

—

ii

"T

VN

» juftificationis dari, ut quod facere per liberum

»jubemur arbitrium , facilius poffimus implere

m u

»per gratiam , tanquam, etiamfi gratia non da-

,Ietur, non quidem facile, fed tamen poflimus

r

» etiam fine illa implere divina mandata, anathe-

la n

» ma fit.

st

l

6. "Quisquis fic accipiendum putaverit, quod

ao

)

d

(

» ait S. S'oannes Zdpo[lolus; fj dixerimus, quia pec-

M

,»catum non habemus, nos ipfos feducimus, &

Mofd

j

"

1

» Veritas in nobis non eft; ut dicat; propter hu-

du

)

:b:-

,»Tnilitatem oportere dici, nos habere peccatum,

g

»non quia vere ita eft, anathema fit.

j Wä? Í

UW

7. "Quicunque dixerit, in oratione Domi-

g

j

1

,IL

1

st Dd

W

» nica ideo dicere fan&tos: Dimitte nobis debita

» hoftra, ut non pro fe ipfis hoc dicant, quia non

» eft eis jam neceffaria ifta petitio, fed pro aliis,

jj

» qui funt in fuo populo peccatores; &ideo non

[

!

j

» dicere

338'

DISPUATATIOSOITL

gni;

» dicere unumquemque San&torum; dimitte mihi

menud

, debita mea; fed, dimitte nobis debita noftra,

)

» üt hoc pro aliis potius, quam pro fe juftus pe-

T

» tere intelligatur, anathema fit.

n

n

Hucusque Canones Concilii Milévitani, ex

j

"

j

p

quibus illi pro fidei regula habendi fünt

. quos

in fua ad Concilium Mile

vitanum Epiítola, fu-

perius adducta, approbavit Innocentius I.

A€ta

giá

gt

hujus Pontificis in caufa Pelagiana f

iiffe ab ejus

fucceffore Zofimo Papa, in qt

ieftione facti non

stl p

l;

f

revocata licet, ut ex ejus duabus

ä* D

-U

iftolis patet,

novui iis caufze Examen ac explicationem fua-

"

Àil

rum Ííententiarum ad niferit , teftatur Zofimus

MAT

dimx

ipfemet in Epiftola ?. ad Africanos, ubi ait: fe

omnia n f?atu obte[lationis reliquiffe.

J

TIT,

;fB)ä

"

1

ii

Concilium Zrauficanum LL celebratum an-

h

MTM

a

no 529., & confirmatum à Bonifacio Papa anno

530., habet fequentes Canones.

Mi

j

I.

J

w

'Si quis per offenfam praevaricationis

)

» Adi non totum, id eft, fecundum corpus &

T

»animam, in deterius dicit hominem commuta-

3 ouini

»tum, fed anime libertate illaefa durante, cor-

] 'S]q

» pus tantummodo corruptioni credit obnoxium,

* lA

ll

» Pelagii errore-deceptus, adverfatur Scripturz

uf

» dicenti; anima que peccaverit, ipfamorietur (Ezech.

Isl

»18.) C?: nefcitis, queniam ,. cui exbiberis xos fer-

(

» U05 ad obediendum ,

Jervi eflis ejus, cui obeditis?

T

u

»(Rom.6.) Et 4 quo quis Juperatus eff . bujus &

d

y

l

»Jervous efl. 9. Pet. 9.

«t f

2

" Si quis foli Adz prevaricationem fuam

URT

(

»nion & ejus propagini afferit nocuiffes aut cer-

n P (71,0 dü

»t€ mortem tantum corporis, quz pcena peccati

A g

»€ft, non autem & peccatum, quod mors eft

hd

u

1

,anime,

DE GRATIA.

239

i

(

,anime, per unum hominem in omne genus

, humanum tranfiffe teftatur, injuftitiam Deo da-

N

, bit; contradicens Apoftolo dicenti: Per umum

-

, bominem. peccatum iniravit in mundum, C9 per pec-

, catum mors , &j ita in ommes bomines wors pertran-

s füt , im quo ommes peccaverunt.

3.

"$i quis ad invocationem humanam gra-

X tiam Dei dicit poffe conferri, non autem ipfam

» gratiam facere, ut invocetur à nobis, contra-

, dicit Ifaize prophete, vel Apoftolo idem dicen-

, U: [nventus fum à mon querentibus me: palam ap-

s garui bis, qui me mon inierrogabant.

4-

"Si quis, ut à peccato purgemur, vo-

, luntatem noftram Deum exfpectare contendit,

RUT

»

non autem , ut etiam purgari velimus , per

» Sanéti Spiritus infufionem & operationem in

, nos fieri confitetur, refiftit ipfi Spiritui Sancto

» per Salomónem dicenti: Preparatur voluntas á

» Dumino; & Apoftolo falubriter predicanti : Deus

» &t , qui operatur in vobis & velle & perficere pro

Lsl

» bona. 'voluntate.

5

" Si quis ficut augmentum, ita etiam ini-

»tium fidei, ipfumque credulitatis affectum, quo

i

, in eum credimus , qui juftificat impium, & a

» generationem facri baptifmatis pervenimus, non

»per gratie donum, id eft, per infpirationem

»Spiritus San&i, corrigentem voluntatem nO-

; a

» ftram ab infidelitate ad fidem, ab impietate a

»pietatem , fed naturaliter nobis ineffe dicit;

» Apoftolicis dogmatibus adverfarius approbatur;

» beato Paulo docente: Confidimus , quia qui cepit

» n nobis bonum opus, perficiet usque in diem D. .N-

»J.C. Etillud. Jobis datum eff pro Chriflo: non

z2u] K'

folum

J

DISPUTATIO III.

» Jolum u in eum credatis , fed etiam , ut pro illo

siee

jemim 0

» patiamini. Ets Gratia faboi fa&ti eftis per fidem;

» C boc mon ex volis; IDei emim domum eft.

ff pïm]l

j efon

6. "Siquis fine gratia Dei credentibus, vo-

meten

»lentibus, defiderantibus, conantibus, laboran-

od

»tibus, vigilantibus, ftudentibus, petentibus,

L

,mm-

,

»qui&rentibus, pulfantibus nobis, ' Mifericor-

» diam dicit conferridivinitus; nonautem ut cre-

dj

z u

»damus, velimus, vel hec omnia, ficut Opor-

j D

» tet agere valeamus, per infufionem & infpira-

gt

» tionem San&i Spiritus in nobis fieri confitetur;

4 H

»& aut humilitati aut obedientie humane füb-

pv

L

!tl

» Jungit gratie adjutorium, nec ut obedientes &

]i

Mi

U

, humiles fimus ipfius gratie donum effe confen-

z

II

lp

» tit; refiftit Apoftolo dicenti: Quid babes, quod

AUR

» o acepif? Et: Gratia Dei fum id, quod fum.

:

"

"Si quis per naturz vigorem bonum ali-

mistq

n ^

»Quid, quod ad falutem pertinet vitz &terne,

fapedn

»Cogitare ut expedit, aut eligere, five falutari,

Wüfe, vl

» Id cft, Evangelice predicationi confentire poffe

u "N

» Confirmat absque illuminatione & infpiratione

WE

» Spiritus Sandi, qui dat omnibus fuavitatem in

gtr: (

»Confentiendo & credendo veritati , hereticoó

D "Taïeu

