»Quod continue agat, quia defunt fpecies; ficut

»lux continue eft in actu, & non facit femper

»a&u colores.

Unde ad primam folutionem

) ODUD

""

»Iedeundum eft, que vera eft. Etideo etiam,

fl

» licet vita continue influatur corpori, tamen ex

» hoc non intenditur, quia extalibus actibus nón

^f

il

» eft nata generari."

Ita Albertus M., ex cujus

elje dQD

verbis, gratiam effe aCtionem perpetuam non in-

"d

h

a

terruptam in animam, qua Deus movet perpe-

1

tuo fficutlux & ignis, licetnon perpetuo producat

yi

10

actualem motum virtutis, feu actum anim&,nempe

L

jv

ob defeétum materie & difpofitionum in anima.

Aa

IV.

D.zdmort Tr.de Pecc.orig.€3 grat.

329

DISPUTATIO IIL

IV. 4lenfis in pluribus locis docet , quod

A

,Dedo

gratia fantificans.fe habeat per modum unionis

realis inter animam & Spiritum San&um , & per

L

,

modum medii u£ quo inftar luminis, quamvis rea-

liter identificati cum virtutibus, requifitis prz-

,ür d

f

vl

a

|

fertim cum amore Dei ad gratiam per modum

difpofitionis materialis.

Part. 3. q. 61. membro

,üboi

Jtó i

2. art. 2. c fic fcribit: " Dicendum, quod eft gra-

, tia creata & increata, inhabentegratiam. Gra-

itnat

i. f

» tia increata eft Spiritus San&us, & dicitur Spi-

,ritus San&us gratia , fecundum quod dicitur

Bu

ao

,donum; & dicitur donum , fecundum quod

» dicitur amor; ipfe enim Spiritus San&tus fecun-

tl

»

dum fuam proprietatem amor eft, & ut amor

itteon

»procedit à Patre & Filio : Quia ergo Spiritus

dubetut

» Sané&tus amor eft, inde eft, cum datur nobis,

Anqu

, transformat nos in divinam fpeciem, ut fit ipfa

dn i

ls d

,anima affimilata Deo. — Et alia parte debemus

» intelligere gratiam creatam, velut fimilitudinem

«002

, & difpofitionem ex parte anim: rationalis, ex

iperitu,

dlanti

»qua (fimilitudine per amorem & difpofitione)

; habet, quod fit accepta Deo & affimilata, quia

'DID AAmer

Af

» ibi eft forma transformans, & hec eft gratia

»increata ; fimiliter ibi eft forma transformata,

10 qq

At1o

, qui derelinquitur in transformato, fcilicet in

,anima ex transformatione ; & hzc eft gratia

i

C n

Et ad 1. Animafine medio unitur cor-

oq]

» creata.

»pori, & tamen per medium unitur corpori.

QU f

t

,9ine medio unitur, quia non eft medium ex

(

» parte füa ad hoc, ut uniatur corpori; cum ipfa

j

» fit forma corporis, & forma fe unit per fuam

, eflentiam.

Per medium unitur, quia eft difpo-

[

tl

» fitio ex parte corporis media ad hoc, ut unia-

tur

u weu?lau

»

) Jl

DE GRATIA.

371

b

! ,,tur anima ipfi.

Similiter gratia increata fine

Wi ')nt

d

»medio unitur animg, nec requiritur medium

g

»€X parte informantis.

Sed ex parte recipien-

» Gs fcilicet anime , requiritur, per quod unia-

j

AU

U

Et ad 6. Gratia

»tur, & hoc eft gratia creata.

& D f

»Í»cundum rationem, qua.à Deo eít, unit &

(

» difponit, ut anima uniatur Deo.

Et ad 3. ubi

cmdelh

» ex S.duguflino objicitur textus : Mens nullainterpo-

dl

(

» fita natura à prima veritate formatur: deCivit.

, t

» Dei.

fic vefpondet : Concedo, quod ex parte

»informantis vel affimilantis nihil interponitur

wä i

A

» ad hoc, ut anima affimiletur, & fiat grata Deo;

» fed folum ex parte fufcipientis neceffe eft, quod

»interponatur difpofitio.

Et ad 4.. Gratiacreata

Y 1

» habet unam comparationem ad animam, fecun-

Ytr

A

» dum quod eft difpofitio anime; aliam, fecun-

3

NU

»dum quod eft à gratia increata, velut Jumen

tj

»fluens ab ea in animam. — Et L. cc. art. 4. c. Illud

» quo anima grata eft, eft gratia, quo vero bene

» Operatur, eft virtus.

Quamvis ergo fecundum

;v

»fubftantiam & rem fint idem gratia & virtus,

(

»non tamen fecundum effe & rationem. Unde

»Voluerunt quidam dicere, quod que eft com-

LR

mi

v

»paratio animze ad fuas potentias, eadem eft

»comparatio gratie ad virtutem.

Exemplum

»patet de radio & lumine.

Sicut enim radius

iil

aQ

» fübítantialiter eft in lumine, & per hoc eft lu-

» men cauía fubftantialis ipfius radii, & caufa ef-

jj W^

m

(

»feGiva radii ; fimiliter eft virtus in gratia fub-

(

pam

ica

fta

n-

» ftantialiter, & eft gratia caufa effectiva fub

» tialis ipfius virtutis.

Secundum hoc, quando

3

»dicitur : Radius eff lumen , non eft predicatio

» per effentiam , fed per caufam.

Similiter hic:

P

T

AÀa 2

»Bra-

372

DISPUTATIO IIL

:gerativ

»gratia eft virtus, vel e converfo. Sed funt

o

,idem fubftantialiter , & non formaliter ; ficut

g

» ferrum & cultelius idem fünt, fed non forma-

ATeCUT

» liter.

Et fic gratia non eft virtus omnino fe-

,T

, cundum effe & rationem ; fed fecundum fub-

,a

»ftantiam.

Kt ibiden. Lumen eft fubftantia ra-

Mirin

»dii; differunt tamen fecundum rationem & effe

p

» Ceffentiam metaphyficam.) Quia lumen dici-

d

» tur, quod perficit aerem indiftindte; radius au-

jl

» tem dicit illud, quod perficit aerem per diftin-

od

» ionem in partibus; quia radius dicit directio-

As

,nem luminis ad hanc partem aeris, & ad illam;

a al

»lumen autem non.

Similiter in anima lumen

Afe0 QD

»eftgratia, radius autem eft virtus; quia gratia

tsf

»qus eft ipfalux, perficit animam quoad effen-

dsdfe

»tiam & indiftinde quantum ad omnes vires;

As

» Virtus autem perficit animam quantum ad par-

i,

»tes, que funt vires ejus.

Quia per fidem in-

vtl

» telligimus in anima radium quendam dirigentem

Puz

» vim rationalem in primam veritatem.

Chari-

Ims]e

»tas autem eft radius, per quem dirigitur con-

dtrin

» cupifcibilis in füummam bonitatem. Spes vero

zied

» eft radius, per quem dirigitur irafcibilis in fum-

DN

»1am majeftatem."

[ta Alenfis.

Ex hujus au-

xï;;j&iäca

tem verbis patet, quod ficut lumen eft aliquid

relativum, fe habens u£ quo, ita & gratia.

Et

g

meretur notari, quod etiam D. Thomas adoptet

[

fitii

hanccomparationem, quz fit ab Alenfi inter ani-

hii

Ffïfifpiul

mam & potentias, lumen & radium, & inter gra-

Md h

tiam & virtutes.

Ut g

AU pmd

X/?

'meparav«

JD. Bonaventura gratiam fanctificantem ex-

plicat per aliquod ens relativum , unitivum, &

alim

opera-

l

[

DE GRATIA.

373

AO; S?

operativum, quod fe habet inftar luminis. In

lr

2. Sent. dift. 26. q. 2. c. fic fcribit: ,,Circa hanc

, quaftionem , an gratia in gratificato fit aliquid.

T

Tj

» creatum ,

Deo hominem conformans : & afli-

,

fapientes opi-

in

,milans, & Deo amicum reddens,

In hac enim.

w

m

,nantur contrarium

fapientibus.

, quod fides determinat,

»queftione aliquid eft

» aliquid quod ratioinveftigat. Fides & Scriptu-

»ra determinat, quod absque dono gratice im-

» poflibile eft placere Deo. Determinat etiam,,

n

» quod absque dono increato , quod eft Spiritus

» San&tus,

homo non poteft fieri Deo acceptus,

üt

Et

» nec affümi in adoptionem filliorüm Dei.

»ideo omnes recte intelligentes concedunt, in.

» juftis effe gratiz donum, ita ut credant, etiam.

Hh

j

» in eis effe donum increatum, quod eft Spiritus,

»San&us, & hoc àfide, &à Scriptura determi-

i

M

n*

l

A

»natur, & ideo, qui contrarium hujus fentiret,

i

» effet hexeticus.

Sed utrum preter donum in-

» creatum fit in nobis donum creatum, per quod.

(

» fimus Deo accepti, vel non, quia non expreffe

n

» determin

atur Scripturz authoritate, invefüiga-

»tur à Do&oribus rationum probabilitate.

Et

» quoniam gratig eft recreare, animam informa-

D

»Ie, vivificare, illuminare , affimilare , unire,

iM

I

M

» ftabilire, acceptum facere, furfum levare, qui-

ol

& di

» dam hos actus comparaverunt ad gratiam, ficut

Mi

» ad principium effe&ivum. Et quoniam Deus

]

» füfficit ad hos a&us vel effectus producendos,

QD

» dixerunt, quod donum ereatum ponere ad hos

» effec&tus prod

ucendos eft fuperfluum. — Alii ve-

»IOcomparaverunt etfe

&us pre:dictos ad gratiam,

» ficut ad formam.

Ne

ceffarium enim eft, quod

j

yil

A

J

[2]

»Vivi-

374

DISPUTATIO

I1I.

» Vivificatio & informatio ab aliquo fit ficut ab

."jat, ö

» €fficiente & ab aliquo ficut ab informante. Et

&t

Kl

» quoniam nec eft poffibile, nec decens, Deum

» €fle formam perfectivam alicujus creaturz, ideo

Rn Í

» prater donum increatum, quod comparatur ad

m

» bos actus tanquam principium effectivum, con-

m

» Veniens eft &opportunum, ponere donum crea-

Til

»tum, per quod anima informetur.

Hanc au-

r

» tem pofitionem preferendam credo priori, tum

» quia fecurior, tum quia etiam rationabilior. - -

!

p

um (

» Rationabiliter enim tales effe&us & a&us non

K

» poffunt cogitari in nobis effle, quin fint ab ali-

»quo ficut ab efficiente, & ab aliquo ficut ab

,O

» informante.

gt

Quomodo enim a&us verus in-

» formationis & vivificationis erit in anima, nifi

nf

r d

» fit aliqua forma complens, à qua anima infor-

» metur ?

Et ideo fecundum hanc pofitionem

ml

, eu

» Comparatur ipfà gratia creata influentiz luminis,

,ins

» & principium ejus comparatur foli ; quia ficut

» àfole materiali influitur lumenin aere, per quod:

VU

qtimmo

» aer formaliter illuminatur; fic à fole fpirituali,

»qui Deus eft, influitur lumen fpirituale in ani-

u

tin, ]

» mam, àquo anima formaliter illuminatur, & re-

»formatur, &gratificatur, & vivificatur. Un-

'nfO]llI]]O

» de inter omnia corporalia maxime affimilatur

BH

» gratie Dei luminis influentia.

Sicut enim eft

D

» quedam influentia, que affimilat corpora ipfum

Ti

n

» füfcipientia fonti luminis quoad proprietatem,

»ficgratia, quz eft fpiritualis influentia, men-

Rn

»tes fontj luminis affimilat & conformat.

Hac

* g

» üutem influentia recte dicitur gratia; tum quia

EW

.

» €X mera liberalitate datur,

tum quia etiam gra-

tinm nj

» tum facit.

Dum enim hominem Deo confor-

Em

'f,mat,

!

DE GRATIA.

)

,mat, &affimilat, reddit illum amicum Deo, &

tt

ff

Wl

» facit effe Deo placitum & acceptum.

Ill

Et 1. cc. queft. 3. ad ?. ,, Anima Deo affimila-

j

It

hh

»

tur, ficut divinze fimilitudinis fufceptiva, gra-

u

ficut ipfa fimilitudo, vel donum aflimi-

VRU

1

»tia vero

m

»lativum.

Ü

M

Gratia eft ficut quzdam

hw

Et 1. cc. queft. 6. ,

ocedens à luce fuperna, qu&

fem-

"'['1 Ir

, influentia pr

Ilf

» per habet co

njun&ionem cum fua origine, ficut

fole; & quia femper fuz origini

»lumen cum

, conjungitur ,

ideo non tantum attribuitur ei

fubje&i in quo eft, fed etiam

» operatio ratione

, ratione fübje&i ,

àquo eft. Unde ficutlumen

tur cum aére, fed etiam ope-

If

, non folum opera

ione continuationis

»

ratur in ipfum aérem rat

fuo fontes fic & gratia non folum opera-

vQUL

,cum

»tur cum

libero arbitrio, fed etiam operatur in

bitrium, & liberum arbitrium movet.

il

, liberum ar

, Unde none

ftaliud dicere, gratiam liberum arbi-

jv

ä

j

1am

gratiam effe Spiritus SanGi

»triummovere, qu

» inft

rumentum ad

movendum liberum arbi-

» Hictextus manifefte o

ftendit, in gratia

, urium.

non folum operante,

feu a&uali, fed etiam in gratia

j

VO

&i

ficante, à qua liberum arbi-

cooperantefeu fan

p

trium movetur &

cum ea fe movet, reperiri im-

N

(

v

relationem, ac

mediátum continuum ordinem,

ft inftru-

j um

L n

unionem ad Spiritum Sa

n&um, cujus e

p

Quod enim hic modus

mentum in movendo.

i

mhü

etiam locum habeat in gr

atia cooperante feu

ll

"

Uterque borum

.JMO

fan&ificante, oftendit his verbis:

f if

7l

3) L

modorum reübus efü, mec umus [ine a

ltero. fufficit.

jf

qi

Idem coNFIRMATUR eX €0,

quod refpon-

mmDW

a 4

det

376

DISPUTATIO

I1I.

i

det ad 6bje6tionem 5.5 cum enim fibi objiceref,

jhd

quod gratia cooperans feu gratum faciens fem-

m

£0

per operaretur eundem effec&tum meritorium, fj

jl

moveret voluntatem ad a&us meritorios; quia

Dd

lm

h

idem manens idem femper facit idem, nonnegat,

WH

voluntatem à gratia fan&tificante femper moveri,

|

fed refpondet, diverfitatem actuum, quando vo-

j DTf

luntas finit fe moveri à gratia, dependere 3 di-

[iïl

W

verífa difpofitione voluntatis.

Dicendum, in-

»/

M

» Q/it , quodilludprincipium; idem manens idem

!

N

d

»Íemper facit idem, fallit in Deo, & ideo fe-

C

l

»cundum quod Deus movet

per gratiam, per

Igi

» eande

m gratiam poteft excitare ad diverfa ope-

] (s K

»Ià. Secundum vero quod liberum arbitrium

,

»feipfum movet per gratiam ad diverfa Opera,

Ro

f

!

Iu

:

» €ft in ipfo cognitionis & affe&tionis diverfitas,

h

If

» fecundum quas ordinari habet ad diverfa ope-

,

»TUm genera; & ideo quamvis gratia non varie-

L

Ts QU

»tuürinfe, movet tamen ad diverí4 ratione va-

)

Il

JH

[Uj

» riationis in motore fibi co

njun&o, finequo non

ia

» poteft movere.

yptito

Idem in z. Sent. dift. r7. part. z.

q. 1. fuppo-

vusto

nit, quod gratia fan&tificans identi

ficetur cum

jii,a

charitate feu ordine amoris per modum partici-

n? )

pationis ex amore Spiritus Sancti.

"d 3. fic fcri-

m

bit: , Ad' illud, quod objicitur:

Si charitas eft

yiin.

» bonum per participationem, tunc ejus bonitas

m

» eft permutabilis in informitatem. Dicendum,

» quod aliqui

J Hmus

d dicitur bonum per participationem

TET

» dupliciter. Aut quia participans & ordinatum ;

» aut quia participatio & ordinatio.

,Eü Tm

Primo mo-

» do eft bonum habens charitatem fecundo modo

r ;

"du

» Charitas, & ideo poteft non effe; quia non cft

m

slpfa

DE GRATIA.

Ea

i

» ipfà effentia bonitatis, fed participatio; tamen

]

(

»non poteft non efï'e bona vel ordinata , qula eft

1pfe ordo amoris."

)

N

Et in c. ibidem fatls oftendit, feeam charita-

h

tem feu ordinem amoris mfufumldentlflcare cum

st

gratia fanctificante.

Sic habet: ,Circa hoc, an

, haritas fit ipfe Spiritus Sanctus ,

fuit ab an-

b

ut

txquo duplex opinio.

Quorundam enim ,

m

M'ïg,lfh'l & fequacium, opinio eft, quod Sp1r1-

, tus Sanctus eft effentialiter charltas

qua Pater

W

& Filius diligunt nos, & qua d1hmmus Deum.

EV

AV

I't quidam voluerunt dicere, quo& Spiritus San-

J

&us poteft tripliciter confiderari; nempe in fe,

Poteft rurfus

& fic eft amor Patris & Filii.

Àr a

conüderam , ut in humana anima iphabitans, &

$ , fic SpiritusSanctus dicitur gratia. Poteft etiam

» confiderari, ut unitus Voluntatl, & fic eft cha-

Y

l'lt&S, qua Deum diligimus.

Unde dicunt, quod

LU

Spmtus San&us eft noftra charitas non per ap-

D

»propriationem, fed per unionem. Sed hec

r poütlo non poteft ftare.

Quia Spiritus San-

, &us non eft unibilis.

Et preterea fi effet uni-

bth, aut uniretur per naturam, aut per gra-

jin;

fxam? Non per naturam. Ergo per gratiam.

Ergo adhuc oportet effe habitum gratie difpo-

N

, nentem animam ad füfceptionem talis unionis.

Et propter hoc dicendum, quod iftud, quo di-

IN W*

mD

hglmus Deum,

tripliciter eft accipere.

Aut

LM'

»quo diligimus ejfeüwe, & fic charitas five amor

M

»eft Trinitatis & Spiritus San&ti appropriaté.

j n

Aut quo diligimus exemplariter, & fic Spiritus

Qan&us eft unio Patris & Filii, & nexusambo-

] am

b

» »rum &unitas. Ad cujus imitationem charitas

Aas

, D0$

DISPUTATIO IIL.

378

, 10s ne&tit,

Aut quo diligimus formaliter , & fic

K

» fecundum opinionem Magiftri eft animi affe-

nnatw

5 6407

Et in his omnibus verum dixit, nec er-

1qqen

»Iavit; fed defecit (hoc eft, non omnia dixit).

an!IS-

» Quia przter hoc eft ponere charitatem fecun-

1 gsati

f

»Qum communem opinionem, quz eft habitus

)

&

"m

»Creatus animam informans; & ratio hujus fu-

M

»miturà parte effentie, & virtutis & operatio-

,

»nis, qüuia charitas eft bonitas creature rationa-

,

»lisipfam perficiens (fupra naturam ) & diftin-

Ut

»guens (à puro effe naturali) & ordinans & di-

al

»Íponens ad vitam seternam."

In hoc textu,

,Utm

dum S. Bonaventura fatetur, Magiftrum Sen-

ii

tentiarum verum dixiffe, quod charitas, in quan-

,

tum ea diligimus Deum,, 'fit animi affettio, fed ta-

yftrt

men huic affe&ioni aliquid addendum effe, nem-

vt

pe rationem diftin&tivam ab ente folum naturali,

y i

& virtutem operandi meritorié ad vitam ster-

,ült

nam, oftendit, charitatem infufam effe concre-

m

tum aut metaphyficum aut phyficum , compofi-

) häh'll

tum ex affectione animi & ex ordine quodam reali

iT

intrinfece füpernaturali ad finem fupernaturalem.

st

Dixi, metapbyficum vel phyficum.

Utrum enim

J

lntg

ifte ordo fuperadditus affeGtioni animi cum ea

Y

Iuf

uniatur infeparabiliter vel feparabiliter, relin-

N

d

quit in bivio.

)

n

VI.

Scotus docet, gratiam fanctificantem

nj

)l

VU

vealiter non diftingui à charitate feu amore, quo

o

nos diligimus Deum, fed tantum formaliter , in

n

ij

quantum in ifto amore datur fpecialis relatio feu

J EU

ordo ad finem füpernaturalem.

In 2.Sent. dift.

i.

27. q. un. ficfcribit: ,,Opinio fuit hic aliquando,

ung.

» quod gratia eft quoddam lumen füpernaturale,

»n e

Wi üm;

DE GRATIA.

379

» fe habens ad virtutes Theologicas, ficut lumen

,»naturale ad virtutes aquifitas. Sed ex hoc fe-

» queretur; quod fides non poffet manere infor-

Ideo alia eft opinio, que dicit, quod

»mis.

»o

o

ratia formaliter eft virtus, quz eft charitas;

» & quecunque excellentie attribuuntur gratig,

» (dicunt, quod ille attribuantur) & charitati &

» € converfo.

Utraque enim formaliter zquali-

»ter dividit inter filios regni & perditionis.

& neutra

»Utraque etiam eft forma virtutis

» poteft effe informis

Utraque etiam conjungit

» ultimo fini perfe&a conjun&ione, qualis poteft

» effe in via.

Etfi poneretur (gratia à charitate)

» diftin&a, altera füperflueret, quia reliqua fuf-

» ficeret.

Etfecundum hoc poteft teneri opinio

» Magiftri, ficut tenebatur dift. 17. l. r. Sent.

» quod Spiritus Sanctus non per alium habitum

TEl

» diftin&tum à charitate movet voluntatem ad di-

WU

» ligendum Deum meritorie, & diftinctumab illo

» habitu, quo animam inbabitat, qui eft gratia,

» & ipfa eft charitas.

Et eodem habitu quo Spi-

» ritus Sanétus inhabitat animam, inclinatur vo-

ue

»luntas in fuum aétum meritorium. Non fic

» autem eodem habitu , quo Spiritus San&us in-

5-6:) *

»habitat, credit omnia & fperat; fed ( credit &

»Íperat) aliis habitibus imperfectis; quia actus

»iftorum habituum requirunt imperfe&ionem.

a

» Sed objiciet quis, quod ex hoc videtur fequi di-

» ftin&tio inter gratiam & charitatem ; quia chari-

» tas eft perfe&tio fimpliciter; alias enim nonfor-

»maliter competeret Deo; qui fecundum Joan-

L

u

» nem eft charitas.

Gratia autem non eft perfe-

» &io fimpliciter; nec formaliter poniturin Deo.

» ^M*

380

DISPUTATIO

IIl

» Refpondeo: charitas dicitur, qua habens eam

jl

» habet Deum, ita quod refpicit Deum non in

Qu

»raüone diligentis, fed in ratione diligibilis.

t

» Gratia (vero) eft, qua Deus aliquem habet

(i

»gratum; quiailluddiciturgratia, propter quod

d

» Deus acceptat, habens ut dignum beatitudine,

7,COIT,

» & dignitate, quz eft in correfpondentia meriti

n

»àd premium. Et ita gratia aliquam imperfe-

i

!

»Gionem includit, quia talis dignitas aliquam

quij

»imperfectionem ponit in digno, quia non eft

fM

» per fe beatus.

Sic ergo poffumus concedere;

reiite

» quod licet idem abfolutum fit in anima (nempe

BUA

» Charitas), per quodanimadiligit Deum , ut ob-

Stots

»je&um; & per quod acceptatur fpeciali acce-

m

» Ptatione à Deo & ordinatur ad beatitudinem,

Qria

»tamen alia & alia ratio (feu formalitas) eft in

t d

»ifto abfoluto, in quantum (uno modo) fic, &

i

» (2lio modo) fic refpicit Deum. — Et una ratio,

huiy

»nempe prima, fcilicet principalis, competit

»fibi, in quantum eft perfe&tio fimpliciter; alia

J

»ratio, (nempe fecunda) competitfibi ut eftper-

» fectio limitata.

Et ita appropriaté fecundum

Q

lj

»primam eft charitas; quoad fecundam dicitur

»gratia, & fic omnis gratia eft charitas, licet

At

INec tamen ifta diftinctio ra-

Quinte

P

» non é converfo.

Vi

»tonum, vel non-convertibilitas concludit,

fs

» Quod , ubi concurrunt in eadem anima gratia &

elint

» Charitas, quod fint diftincta fecundum formam.

» Sicut licet fapientia fit perfectio fimpliciter, &

I j

» fapientia talis (inPetro vel Paulo) fit perfeétio

C |

»limitata, ubi tamen concurrunt, nonfequitur,

"«Uïünerea

[

T

» quod hec ab illa fitdiftin&a fecundum formam ;

» &tamen funt diftinéta formaliter. Differuntet-

ï?üa) Q

ü li

,1am

DE GRATIA.

381

ln

"m

,iam (charitas & gratia) in ratione connotati.

, Quia illud abfolutum ( nempe amor) poteft

u

, confiderari, ut eft habenti principium operan-

Jfern

T

,di. Etfic non dicit imperfe&tionem, & poteft

, effe in Deo, & dicitur charitas. Poteft etiam

IVf

, confiderari, ut eft obje&tum Dei in me, prout

n

,Deus habet me gratum, & fic dicitur gratia.

lürfïl

M

,Eft tamen idem re."^ — Exhis omnibus fequitur,

quod juxta Scotum gratia fanGificans fit realiter

A

i

idem, ac ordo ad beatitudinem fupernaturalem,

realiter identificatus cum amore aéctuali vel habi-

tuali materialiter perfetto.

Dico, ferfetio, quia

Scotus hoc loco expreffe advertit, quod non

p

omnis charitas fitgratia, quia videlicetnon omnis

E

charitas ad eam perfectionem materialem , vide-

licet actus extenfionem & intenfionem virium

U

pertingit, ut acceptetur à Deo per ordinem rea-

u

lem impreffum ad beatitudinem fupernaturalem.

T

Auyv

M

VIHL. JDurandus, Henricus, .. Mayro, Scotiftee

l?

cum Higueo, Bellarminus 1. 1. de gratia, Salmeron,

ia

Le[[us, Molina, Eflius, Tournelius, &plures alii

-docent, quod gratia fan&tificans identificetur cum

charitate, qua homo amat Deum actualiter vel

habitualiter.

Ergoin eorum fententia gratia fan-

l

&ificans non poteft confiftere nifi in relatione

A

A

J re

effentiali feu ordine reali Spiritus San&i ad ani-

Áit

UI

MWl

iam, & anime ad Spiritum San&um tanquam

charitatis principium & finem beatificum, feu in

)

j:

unione reali inter Spiritum San&um & animam.

if

Charitas enim ex fuo genere, prefertim imper-

D)

ini

|

fecta, cum poffit dari etiam inftatu purz naturz,

Di

Il

nifi fuperaddatur à Deo ordo ad finem fuperna-

tura-

382

DISPUTATIO rII,

turalem, non reddit hominem Deo acceptum in

f

ordine ad intimam amicitiam & filiationem.

qtat

j

Omnium horum authorum fententia paucis con-

Qd

ftringitur & probatur à Durando in 2. Sent. dift.

pænlt»

26. q. 1. his verbis: ,,Suppofito quod gratia fit

fiet

f

(d

» aliquid creatum in anima, oportet, quod gra-

» tia fit idem realiter cum virtutenon quacunque,

al

» fed cum charitate, qu& dat operibus efficaciam

af

1

7

»Ierendi. Quód patet dupliciter. Primo, quia

i

i

fj

»que differunt per eífentiam , poffunt virtute

d

» divina feparari.

Sed gratia & charitas nullo

relite

»Inodo feparari poffünt, ita ut fit alterum fine

i

»altero. Alioquinfequeretur, quodidem homo

nj

» falvaretur & non falvaretur. Quia decedensin

» finali gratiafalvaretur; decedens vero fine cha-

»ritate non falvaretur.

Secundo, quorum eft

»unus & idem a&us non folum concomitativé,

u

» íed per effentiam, illa funt unum effentialiter,

hm

» & non folum per concomitantiam. Sed gratice

I u

1

» & charitatis eft unus & idem a&tus non folum

d

» concomitative, fed pereffentiam. Ergo. Mim.

M hn

»jrob Gratie & fimiliter charitatis eft duplex

Tutior

» actus.

Primus confiftit in informatione & de-

iinp

»nominationefubjedti. KEthic eftquoad gratiam

ls

» facere Deo gratum, & quoad charitatem facere

NY

»Deo charum. Manifeftum eft autem , quod

Iu

» hzec duo funt unum, nec differunt nifi folo no-

» mine.

(f

Alius eft reddere opus meritorium. Et

It jl

»in ifto fimiliter conveniunt.

Et hoc videtur

[io g

»fentire Apoftolus, qui utrique eosdem a&us

Ws

» tribuit, fcilicet dare efle fpirituale, & proficere

»ad opus meritorium.

t

I. Cor, 13. &'r4. Ad

a

» idem facit, quo charis in greco eft idem quod

^ Quj

»gratia

DE GRATIA.

383

»gratia in latino.,

Ita Durandus,. & authores

citati, quorum ratiocinium verum effet, fi omnis

charitas etiam imperfe&a, quz in Sacramento

Mi

penitentie fufficit ad juftificationem, effet jufti-

»Jgp

ficativa.

Cum autem hoc non poflit admitti, ad

Ql

falvandam faltem horum authorum mentem quo-

l

AO

ad fübftantiam do&rine cum D. 'Thoma quidem

afferendum eft, gratiam fan&ificantem realiter

diftingui ab amore hominis erga Deum a&uali

vel habituali, eam tamen confiftere in unione

i

realireciprocainter Spiritum San&tum & animam,

feu in ordine reali impreffo divinitus ad actus

amoris amicitie erga Deum.

Solvuntur Obje&tiones.

Ym d

OngrcrruR 1. Communis fententia Theo-

logorum docet, quod gratia fan&tificans confiftat

)

in qualitate abfoluta, non vero in entitate mo-

dali, vel in entitate relativauniusad aliud. Ergo

l

non poteft dici, quod gratia fan&ificans confiftat

in unione reali reciproca inter Spiritum Sanctum

& animam.

RESsPONDEO. n. a.

"'Theologi enim vete-

res, & infigniores ex recentioribus non expri-

vteft

munt, an illa qualitas, in qua confiftit gratia fan-

&ificans, fit qualitas abfüluta vel qualitas relativa,

]

getuni

imo plerique ex iis potius infinuant , quod ex

f

fuo genere potius fit qualitas relativa, utpote

verfans in genere potentie & babilitationis , prout

T

docet S. Thomas. Imo is expreffe negat, quod

T

gratia habeat propriam rationem habitus

ejusmo-

1j t

Dein

di, qualis continetur in predicamentis.

oel'tiäng

autho-

384

DISPUTATIO

IlI.

.fot

authores, qui gratiam fan&ificantem identificant

cum charitate, omnes, excepto folo Durando,

a

eam à charitate diftinguunt faltem formaliter, ita

m

ut in fuo formali conceptu dicat faltem aliquod

i eon

effe relativum per modum unionis, ordinis, &

(

activitatis ad actus fupernaturales.

T

REsPONDZEO 3. transmiffo , quod ficulo

(ictl

hdu

preterito ea fententia invaluerit, que gratiam

fan&ificantem conftituit in qualitate abfoluta, fa-

yld

titür

tentur tamen ipfimet 'Theologi, hanc fententiam

neque ex Scriptura, neque ex traditione ftabiliri

,T

poffe. asquez q.198. c. 3. examinans, utrum

,

,Itü

gratia recipiatur in effentia animz vel in ejus po-

tentiis, quz funt aliquid relativum ad aétus. n.

qrat

I2.ait: ,, Prefens controverfia levioris fane mo-

a

» Inenti eft, quam recenticres nonnulli Theologi

J

» exiftimarunt, neque ulla ex przedi&tis opinioni-

qittj

»bus, quantumvis authores illarum reclament,

yitto

»quidquam fundamenti habet aut in Sacra Scri-

m

» ptura, aut in Conciliorum & Patrum do&trina.

virin

» Quocirca parum referre in hac queftione hoc

aE

» aut illo rnodo opinari, dummodo concedamus

ii

» cum Schola Theologorum, in ipía juftificatione

Vil

t

» infundi habitum, quo emundemur à peccatis,

» & quo diligamus Deum füper omnia.

t n.17.

ts

»Fateor, nullam efficacem rationem & caufam

t

»fübeffe, ut afferamus, hos habitus (gratie &

?fde t

» Charitatis) re diftingui, cum omnia, que de

t

» gratia & charitate dicuntur, in unum & eundem

Á (s

» habitum recte convenire poflint.

Etideo pro-

mj

» babile mihi videtur, afferere, effe unum & eun-

n

»dem habitum , prafertim , cum negare nom

Lhc

» poflimus, ipfam charitatem ex fe idoneam effe

W g

'

» For

ld

DE GRATIA.

385

|:

NL

»formam juftificationis noftrz. ,,

Ex his patet.

Vasquezium propendere in eam fententiam, quo

gratia fanctificans habeat fuum effe in potentiis,

& confequenter, cum potentlæ in fuo formali

Qttty

conceptu dicant aliquid relativum, feu ordinem

realem activum ad a&tus, etiam gratia fan&tificans

f

h

dicit tale effe relativum.

H

Iden, quod bene no-

n

tandum eft,. q. 203. c. 3. n. 19. afferit, hominem

probab1htc1 juftificari per a&tum c lile&ionis fu per-

l

naturalis.

Sic fcribit :

, Probabilis fententia

,mihi vifa eft, tam folo aé&tu contritionis & di-

uN L

» le&ionis Dei fuper omnia, qui ex auxilio fuper-

,naturali procedat, quam habitu fine nova alia

»gratia & condonatione juftificari poffe homi-

,nem; ac proinde hactenus ab Ecclefia definitum

» non effe, adultum extra Sacramentum folo ha-

» bitu juftificari

tametfi communis & probabi-

LEU

lior opinio fit, juftificationem tam adulti qu

Mi

» parvuli five in Sacramento, five extra de facto

Q

» fieri per habitum permanentem.

Porro autem

P

]

y*

» ab Ecclefia definitum non efle id, quod dixi-

0

VL

» mus, probare conabor authorltate eorum Scho»

Dein

w

» lafticorum, qui id exprefTe docuerunt.,,

E

recenfet Vasquez plur;mos Theologosfui & an-

M

j i

terioris temporis, qui idipfum fzculo 16. & 17.

docuerunt,

Capite 4. ex teftimoniis Patrum fo-

m

lide confirmat.

i

Inter Theologos hujus fenten.

tie recenfetur ab illo r. Dominus Soti

9. Mel«

jilo

mino

chior Canus.

3. Stapletonus.

A. janfenius. Epifcos

pus Gandavenfis c. 46. COI]COl'dlæ KEvangelica.

S:

rln

RO

"Albertus Pigbius.

6. Hofius Cardinalis in Confetk.

Cath, 6 74.

: 7. Cafpar Ca[Jalius de juftitia p. t.

m M

(

8. Cajetanus Cardinalis.

9. Báriboloingus M«

UA

D. dmort Tr.de Pecc. orig. 62 grat,

Bb

dinds

L

386

DISPUTATIO

IlI.

dina

1o. Paludanus

1r. Ruardus Tapperus

I2.

,

Ricbardus in quartum fent

13. Toflatus in c. 17

,Vif

Gen

14. Scotus

Gabriel: Biel

16. Gre-

.th

I8

oeannes Vin-

gorius Zdrimin

17. Okamus

fit

centius Ord. Pred. & Profeffor Salmant. in l. de

,l an-&

9. Ludovicus Montenfino

20. PYan-

gratia. q. I

»n

cifrus Efpinofa

2I. PYancifcus Martinez

22.

,T

Hieronymus Zdflmonacir

ILudovicus Tena

24

ylin

Palacios

Thomas de Gusman

26. Marti-

25

feit

mus Gutiereg;

27. Didacus Granero

28. Micbael

y n

de DBenavides

29. Zpbonfus Deza, quorum po-

TU

fteriores decem à Vasquezio aüno r593. confulti

]

huic fententix accefferunt

Ut vero faltem ali-

puttio

quorum teftimonia adducam ; inhanc claffem ve-

,Unm

niunt

I. Dominicus Soto in 4. dift. i. ubi q. 3

st

a. I. fcribit

,,Qui intelligere cupit, quomodo

p

, Sacramenta conferant gratiam, id primum con-

J

Oportet ,

fingendo nullam ejusmodi

55 Pcltuat

) do"m'

P quahtatem effe neceflariam.

Nam profecto

»gr

, Patres nunquam de illa difputare cogitarunt

»dlm ;

,,Imo res eft non adeo antiqua.

Sed hoc tan-

st

»tumàtempore Apoftolorum do&ti, docere poft-

lOglæ |

,, modum pofteros contendebant,

quod Sacra-

*H!'äg&

,,menta nove legis in hoc fenfu gratiam confer-

,rent, quod homines facerent Dei amicos, five

ns o'a(*n

Duw Hu'u

» per qualitatem id fiat, five fine illa, ut inter

) Hn hu

homines accidit

ylt U!ïen

JmOdlm

Idem in 3. dift. 6. q. 1. a. 3. Concluf. 2. docet.

baptizatis infundi gratiam,

ego UU'I]Q]

hanc propofitionem :

ym Mhm

habere duplicem fenfum.

,jUnum, quod fiunt

» Deo grati.

Ethicfemper fuit habitus tanquam

* Gtfi

J'llm CUm |

fides catholica.

Alter vero ienfus eft, quod

»illa

ii fþerau '

DE GRATIA.

387

, illa gratia fit qualitas ab homine diftin&a, di-

» Vjnitus concreata, qua fiat homo gratus, ficuti

» €ft habitus fcientis & virtutis aquifite.

Et

»; hic fenfus non eft tanquam de fide usque adeo

. antiquus; quoniam nec tam plane ex facra pa-

» gina colligitur.

Nam ut dift. r. q. 3. explica-

!n

» Vimus, nihil repugnat, hominem effe Deo gra-

tum absque aliqua fibi inherente qualitate,

TA

» ficut ego gratus fum amico, eo folum, quod

», diligor ab illo.,,

Eadem poftea docet de vir-

[

tutum Theologicarum habitibus.

g

Melbior Canus loc. "Theol. l. 7. c.». Dif-

putationes Theologicas in duo genera dividit.

,.Unum earum rerum, que vere ad fidem fpe-

5 CEaTit.

Alterum earum rerum, quze citra jactu-

,,ram pietatis ignorari non ab imperitis modo,

, verum etiam à Doctis poffunt, quod nec fidei

, dogmata fünt, nec ex illis derivantur.

An

Nop

» gratia, qua juftifcamur, qualitas quedam fit

Qu

,8nimo impreffa, unde qualitates ali& confe-

, quantur, hoc eft, virtutes quzdam tum Theo-

H

M

»logie, tum morales infufz, per quas animus

[

AV

» divinas & füpernaturales bhabeat actiones, inter

mtt

Item , an Sacramen-

p

» Scholafticos difputatur.

]

!d

]v

,,ta, que caufe gratie & virtutum effe dicun-

(j i

,tur, hujusmodi effecta vi quadam & qualitate

,inexiftente divinitus indita efficiant.

Hujus-

, nodi vero generis quzítiones in pofteriorum

(unt

, ego numerum redigo, neque facrarum Litera-

,rum teftimonia de his qualitatibus intelligenda

jit

,» effe exiftimo; neque controverfiam Catholico-

,10um cum Pelagianis de gratia ad credendum,

"

»ad fperandum, ad amandum, ad implendum

T

b

»legem,

388

DISPUTATIO III.

a

», legem, ad perfeverandum, de qualitatibus po-

V

, tiflimum effe; fed de Dei auxilio gratuito &

efani

3» ipecialis

Eadem repetit Canus rele&t. 4. de

l

Sacramentis poft concluf. 5.

D.

Bartbolomeus Medina primarie cathedre

n

2.

Salmanticenfis profeffor in 1. 2. q. r10. a.2. fic

qulis

hi

fcribit: ,,INon eft certum fecundum do&trinam

,fidei, quod gratia fit habitus infufus in ani-

li v

DAT

,a inhzrens.

Nam hoc non colligitur ex

; acris Litteris.,

neque ex traditione Ec-

N2

f

