tudinem voluntatis , ex cujus prioatione vatio culpe in-

erát.

;

W f

DICO VII.

Juftitia originalis in Adamo,

u

fi perfeveraffet, conjunctam habuiffet in fua car-

1 t

ne, acfemine virtutem inftrumentalem phyficam

ad caufandam juftitiam originalem, primum qui-

d

dem fecundum effe materiale, dein fecundum eífe

i

formale in fuis pofteris.

i

PROBATUR' I.

Jb

Quandocunque datur in

ordine nature, vel gratie effeétus ftabilis in fe-

n

rie caufarum, & effectuum, eoipfo ponitur cau-

fa ftabilis per fe effectiva effe&tus, fed tunc ex-

ftitiffet ftabiliter effe&tus generationis human:e

vt

ipfa juftitia originalis: ergo debet affignari cauíà

n

per fe ordinata ad hunc effe&um, nempe virtus

n

inftrumentalis , feu ordo ftabilis realis ad produ-

Wm*

cendam juftitiam originalem.

a

PROBATUR 2.

Authoritate D. T'bone af-

j

(

ferenda pro conclufione fequenti.

DICO VIII. Semen humanum, ut defcen.

dens primordialiter ab Adamo, & ut carens pre-

Es

di&a

j

74

DISPUTATIO

I I.

di&a virtute inftrumentali produ&iva juftitize

" uf

j

oricinalis eft caufa phyfica inftr

gmentalis peccati

originalis.

.' W [

liné

Conclufio, qus& eft Goneti hic Difp. 7. a. 3. n.48.

& Salmanticenf.

ul

PROBATUR I.

Caufa defe&tuofa eft pro-

yt Mwl

prie caufa phyfica effe&us defe&tuofi qua talis:

r, gl

L

erzo & femen ut carens vigore caufandi juftitiam

h

originalem eft caufa effectus privati bac juftitia,

quatenus privati; & hinc in Scriptura dicitur:

grm

J v

Quis potef] facere mundum de immundo conceptum

femine? | Job. 14.

l

vl J

h]

PnozATUR 2. authoritate D. Thoms, qui

hic q. 81. a. 1. ad 3. &in r. Sent. dift. 30. q. z. &

gim

enul

2. ad 4. fic habet: .Dicendum , quod. licet. fémen mon

babeat im [e infeübionem culpe in attu , babet tamen

2), QU

É

àn virtute, ficut etiam patet, quod ex femine leprofi

3

generatur filius leprofus , quamris in ipfo feémine mon

kï'i.W G

hum

fit lepra in a&u 5 efl emim in [eminé virtus aliqua

deficiens, per cujus defe&tum contingit defe&tus lepre

i, 1

fiem d

im prole. Sümüliter ex boc ipfo , quod im [amine eft

talis difpofüio, qua privatur illa impa[fibilitate , &

TE

erdinabilitate ad animam , quam in primo flatu cor-

in (

pus bumanum, babebat, [eguitur , quod in. prole, que

1

eft fufceptioa : peccati originalis ,' efficiatur . originale

'

QiQQ

feccatum.

k

Idem de Malo-q.4. a.1. ad 9. ait : Ex feccato

erd

primi - parentis deflituta ef& caro ejus illa virtute, ut

hu

ex ea po[[Jet decidi [emen, per quod originalis ju[litia

Q"IML

in alios propagaretur , 69 fic in femine defeftus bu-

jus virtutis efl effe&bus moralis corruptionis , & que-

l

dam inienüo ejus , fücut dicimus intentionem coloris

l

eJe in aere, & intentionem anime e[fe in famine; &

ex

F«UE [

DE PECCATO ORIGINALI.

25

ex boc etiam e[l ibi virtus ad [mmilem perfettionem,

N

W

ficut. efl ibi virtus ad. produ&tiongm. bumane . nature

in prole generata.

Qu

Idem de Malo q.4. a.5. C. ait: Semen carnale,

ficut eft inflirumentalis caufa. iradu£tionis bumane ma-

d y

iure in prole, ita efL infbrumentalis caufa. tradu£tio-

li tj

nis peccati originalis ; C ita peccatum originale eft

Jl

in carme, id efb, in carmali feminis virtute , ficut in

li,

caufa in[brumentali.

Deinde confiderandum efl , quod

k d'xcim:

Ordi-

duplex eft ordo, [cilicet nature 69 temporis.

L

ne quidem mature perfeum efl prius ümperfetlo ,. &

attus potentia, ordine «ero generationis C temporis 6

It g

converfo imperfecium efL prius perfe&o , o potentia

414

^

actu.

Sic ergo in ordine natura.

er prius ef? pecca-

H/7]

'

tum originale àn anima , in qua

v

ficut in proprio

s

fübjetto ,. quam in carne ,. in qua eft fiut im caufa

dl

in[lrumentali.

Sed in carme efl per prius ordine ge-

pnuw

nerationis &9^ temporis.

fl ai"'.gi

Similia habet i» 2. Sent. dift. 18. q. r. a. r.

8d 5

Et' 9. Semt; dift. 390. q. 1. 9. 2. 8d 4.

"M

Ibidem dift. 31. q. 1. a. 7. ad 2.

Ibid. dift. 33. q.

'MI

1.3.3. ad 4. .De Malo q.4. a. . ad 12. Et a.6.

ad r1.

Contra Gentes l. 4. c. 52.

"d Rom. 5. le&.

. C. II.

EU

DICO IX. Primus effe&us phyficus femi-

nis fic defe&tuofi eft concupifcentia habitualis in

k

embrione ante infufionem animz rationalis.

PROBATUR I.

Ideo contrahit anima ratio-

nalis culpam originalem, quia infunditur carni

non habenti fubordinationem ad animam : ergo

neceffe eft, ut jam in embrione detur privatio

ili:' J Cf

juftitize originalis feceundum materiale, id eft, fe-

cundum fuübordinationem ad animam.

Pnao-

DISPU.TATIö II

!]

76

PROBATUR 2.

Semen non ordinatum ad

jroad

juftitiam originalem producendam neceffario pro-

aM

ducit embrionem non ordinatum ad juftitiam ori-

a

jl

je

ginalem: Sed hoc eft producere embrionem fine

ordine ad juftitiam originalem, adeoque cum de-

p

fectu ordinis, feu cum privatione ordinis ad ju-

p

Q?

ftitiam originalem, cujus eft capax, feu fübordi-

(e

nationis ad animam.

hui

Jl

P

«uü

^PRoBATUR 5. D. Thomas.docet, pecca-

tum originale ordine generationis prius effe in

jn. d

j

w

dl (

carne, quam in anima, ergo neceffe eft, quod

Í

ante infufionem animz rationalis jam detur con-

EM

tit

cupifcentia habitualis in embrione.

dnt. prob.

"

JDe .Malo q.4. a. 3. in C. ait : Semen carnale, ficut

,,H

;

TM

ef? caufa infirumentalis tradutionis bumane mature

in prole, ita ef? inflrumentalis caufa tradu&tionis pec-

cali originalis: €9 ita peccatum. originale efb in car-

qe, id efl, im carnali femine, ficut in caufa infiru-

" ul

anentali.

l

w

Deinde confiderandum efL, quod duplex eft

im y

erdo, mature , C temporis; ordine mature perfettum

"

Ü

d i

efl prius imperfetto, 9 a&us potentia : ordine vero

generationis, 69 temporis imperfettum. eff prius per-

" ä)

f«tto.

Sic ergo in ordine nature er prius efL pec-

n j

catum originale in anima, im qua e[i ficut in proprio

If

fübjetto, quam im carne , im qua efl ficut in caufa

H Q

anftrumentali ; feéd àm carne efb per prius ordine gene-

tnij

vationis, €9 temporis.

DICO X.

Concupifcentia radicalis in

embrione ut defcendens ab Adamo eft caufa ma-

oy

terialis culpe originalis, ficut converfio ad bo-

num commutabile eft cauífa materialis culpe

Dun

a&ualis.

PRo-

LY

DE PECCATO ORIGINALTI.

"

"t

PROBATUR I.

Conftat ex fupra di&tis in

textu S. T'home de Malo q. 4. a. 2. in C. ad finem,

M

h

quod peccatum originale fecundum füum mate-

Dwfa

riale fit concupifcentia; fed materiale in omni

compofito eft caufa materialis formz : ergo &

li j

f

concupifcentia in embrione reperibilis eft caufa

culpe in anima.

PROBATUR 2.

Anima non contrahit cul-

j W

pam per alligationem moralem ad voluntatem

ib

Adarmi: ergo per alligationem, & connexionem

dl

phyficam ; atqui non datur alius modus conne-

bt

xionis phyfice, nifi dicatur, eam fieri defectuo-

Ái p

fam ut unitam nature indifpofite per materiale

"37

peccati originalis: ergo.

( Q

PaoBATUR 3. Authoritate D. Thome, qui

ini -

de Malo. q. 4. a. 2. ad 11.ait: JDicendum, quod con-

cupifcentia poteft dupliciter confiderari, uno modo, quod

t'mcy:

Vj

efi in alio, &? boc modo concupifcentia, que e[t im

jatre, ponitur caufa originalis peccati, quod eft in

[

n

filio, & mon eft. de e[fentia ejus , féd. precedit ipfum.

1l

"Alio modo poteft. confiderari, facundum quod eft in eo-

dem, & fic eft caufa per modum materie , ficut Ce*

p

nii

corpus precedit animam n ordime caufe materialis.

Di&tum enim eft. fupra, quod ex carne , ad quam per-

Vil

uf

f

ji

tinet concupi[centia , inficitur anima, ad quam perti-

net carentia originalis juflitie.

jj d

qu

Solvuntur Objectiones.

uiit

dub

OsJrcrTUR 1. contra r. conclufionem.

j C'fïo

Ipfe D. Tbemas agnofcit, transfundi peccatum

originale per alligationem voluntatum : ergo.

Prob. 4nt. Agnofícit, quod in tantum transfun-

datur

]

78

DISPUTATIO

II.

d

datur peccatum originale, in quantum Adamus

eft caput generis humani, &quilibethomo quoad

g

ul

naturam pars illius nature, quc erat in natura

Adami: ergo.

I. 2.q. 81.a. r. in C. dicit: omnes

jibet

pbl

bomines, qui nafcuntur ex A4dam, po[Junt. confiderari,

ut unus bomo, in quantum conveniunt in natura, quam

glügzjfüm

g

à primo parente acceperunt , fecundum quod in civibus

omnes bomines, qui [unt unius commumitatis , veputan-

yiad

ii

&ur quafi unum corpus , C? tota communitas, quaft

unus bomo. — Sic igitur multi bomines ex J4dam deri-

dro

f

vati funt tanquam multa membra uníus corporis , a&tug

j

auitem unius membri corporalis , puta, manus, non

j

eft voluntarius oluntate ipfius mamus, féd voluntate

anime, que& primo movet membrum.

M U

l

d!

(

2

Membra communitatis poffunt habere

1000

QO

communionem culpz per alligationem volunta-

yody

tis ad voluntatem fui capitis: ergo & membra

Societatis humanas.

&i

UT

3. Defe&us culpe, qui reperitur in anima

iem d

infantis, non habet caufam phyficam ex femine,

tolte

vel embrione defe&uofo : ergo tantum habet

aA

caufam moralem, feu alligationem voluntatum.

quq

-hnt. prob. Defe&us reperibilis in femine non

D

continet rationem culpz : ergo nec poteft effe

hj

caufa culpe reperibilis in anima.

ZInt. eft D.

,äï&t |

Thone in 2. Sent. dift. 31. q. 1. a 1. ad 4.. Dicen-

feuT

dum, inquit, quod illa imfecio anime, que efl in

p

famine, ficut non babet rationem cu

Ipe proprie loquen-

v

!

L

do anie infuftonem , fic nec pene.

Mä

PRoBATUR 2.

Si daretur fimile femen de-

nUJ:O !

fe&uofum, ut defcendens ab Adamo, non effet

vt

cauía phyfica culpe in anima : ergo non caufat

n

ratio-

DE PECCATO ORIGINALI.

79

kx

W

rationem culpe per generationem phyücam, fed

per moralem, feu alligationem voluntatum.

l

PRoBATUR 3. Concupifcentia actualisnon

dül rk

deliberata, velalic paffiones non deliberate nec

L

in fe, nec in fua caufa coinquinant animam per

WM, ?*7

alligationem phyficam ad corpus: ergo neccoin-

h

quinaretur anima in fui creatione per unionem

» fitr

phy(icam cum carne defectuofa, fed tantum per

:m) M

alligationem moralem voluntatum.

m n

REsPONDEO ad rz.n. a. ad prob. dift. Agno-

W/Tii ) Jg:w".'

fcit, transfundi peccatum originale, in quantum

Mj g

Adamus eft Caput generis humani per connexio-

d g

nem phyfíicam. c. per alligationem moralem. n.

Nam D. T'homas expreffe docet, ad hoc, ut in

L n

pofteris Adami poflit intelligi peccatum Adami

ex motione Adami, eos debere phyfice ita effe

VOX

J

s

M

conjunctos Ade, ut eft conjun&ta manus animz,

& ficut anima influit phyfice in actionem manus,

ita & Adamum phyfice per virtutem inftrumen-

d2

talem debere effe caufam culpz, feu privationis

n

MA

in pofteris.

loc. cit. fic habet: , Multi homines

d0O

» ex Adam derivati funt tanquam multa membra

[

,Unius corporis; actus autem unius membri, ut

[

T

»puta, manus, non eft voluntarius voluntate

p

» ipfius manus, fed voluntate animz, que primo

li

»,movet membrum; unde homicidium, quod

i

»Imanus committit, non imputaretur manui ad

£,

f

» peccatum, fi confideretur manus fecundum fe

Fwn i

» Ut divifa à corpore, fed«imputatur ei, in quan-

» tum eft aliquid hominis, quod movetur à pri-

j

»m0 proprio motivo hominis.

Sic igitur inor-

» dinatio, quz eft in ifto homine ex Adam gene-

l

ln

je

fius, fed

J

" rgto , non eft voluntaria voluntate ip

» volun-

w

n

8o

DISPUTATIO

II

, voluntate primi parentis, qui movet motione

£un

am j

generationis omnes, qui ex ejus origine deri-

vantur, ficut voluntas anime movet omnia

gtv

membra ad adtum. — Unde peccatum, quod fic

g

.

à primo parente in pofteros derivatur, dicitur

u

"originale, ficut peccatum, quod ab anima de-

-;onïlälï

]

!

f

rivatur ad membra corporis, dicitur a&tuale;

J

* & ficut peccatum a&uale; quod per membrum

D

aliquod committitur, non eft peccatum illius

Jl

, membri, nifi in quantum membrum eft aliquid

1

' ipfius hominis, propter quod vocatur peccatum

fi

i

? humanum, ita peccatum originale non eft pro-

1

- prium hujus perfonz, nifi in quantum hzc per-

" fona recipit naturam à primo parente.

»

nw

W ]

4d2. n.a. Cum enim nullus poffit alligare

voluntatem infantis recenter nati, velin utero

b

latentis ad voluntatem alterius hominis, utpote

p

non habens poteftatem in voluntates hominum,

WT

clarum eft, quod ea communio bonorum, & ma-

Htd)

lorum; quz afficit membra communitatis, non

fundetur in alligatione voluntatum, fed in ipfo

tinfr

u7

externo vinculo propinquitatis, & focietatis.

nij, f

Deinretorqueo. Vi&tor, qui in urbe capta

m

interficit etiam infantes in utero materno, non

5

irafcitbr infanti, nec per eam occifionem vult

L

m

punire crimen infantis, fed tantum crimen rebel-

Y w

lium civium; econtra peccatum originale facit

'l'(v

filium ire, & dignum pena damni: ergo culpa

originalis non fundatuf in nuda tali focietate ex-

terna, aut vinculo morali.

l

4d 3. dift. Non reperitur in femine caufa

dire&e effe&tiva culpz. c. difpofitive effe&iva. n.

Sicut

DI]W

DE PECCATO ORIGINALL

81

N

Sicut enim dicitur homo generare hominem;

u

TR

quamvis non producat animam rationalem, nifi

" t

difpofitivé preparando caufam materialem , &

L

ponendo difpofitiones caufe materialis ad for-

(

j

mam; ita etiam femen ex Adamo defcendens dif-

iyi

pofitive per modum eaufe materialis in embrio-

t

ne producit culpam.

Kninum

" [ta plurimis in locis refpondet S. Thomas. i.

At j

9. Q 81. a r. ad 2. ait: Dicendum,; quod etfi. anima

d i

non. traducatur , quia virtus feminis mon pote[? caufare

at

animam vationalem , movet tamen ad ip[am difpofitive,

d

unde per oirtutem traducitur bumana natura in prolem;

[ hæcpg;.

& [ünul cum maleria nature infettio: ex boc enim fit

|

]

ifle, qui nafcitur , confors culpe primi parentis , quam

naturam ab .eo fortitur per quamdam generativam. mo-

Ls

du

tionem.

Etad 3. Dicendumi, quod étfü. culpa mon fit. a&tu

xX

onins

&n femine , e[t tamen ibi virtute bumane nature , quam

concomaitatur talis culpa.

Qu

Et de Malo q.4. a. 1. ad 6.. Dicendum ,. quod

mtat'u' i

caro noftra n [ui natura bona efL, féd fecundum quod.

Mi

hi

"

Mu

efl privata originali jufLitia propter peccatum primi

pareniis, fic caufat. originale peccatuim.

Iu

Et ad 7. Dicendum , quod originale peccatum eft

100

mature , mon per[one , müfi ratione mature infette ;

ial

a&tus autem generalionis proprie de[ervit nature , [ed

carnem jam e[Je unitam anime pertinet ad. con[titutio-

m'men::;::r

ia

nem perfone, $ ideo caro magis cau[at originale pec-

catumi, prout corfideratur n ia generdtionis , quam

qu

focatod

jprout jam eft unita.

Etad g. Dicendum, quod corruptio, que eft in

carne , efl quidem attus naturalis ; fed intentione , C

g

virtute moralis; ex peccato enim primi bomünis defli-

L

D. dhmnort Tr.dePecc.orig. &? grat.

F

iuta

82

DISPUTATIO

II

p

W mü

iuta eft caro illa virtute, ut ex ea po[ft. decidi femen,

per quod propagetur originalis ju[titia in alios; & fic

Pl (

[/

in [ewmine defe&kus bujus virtutis efl. defe&tus Tmoralis

£, D

corruptionis , & quedam intentio ejus, ficut dicimus

intentionem coloris e[Je in aere, & intentionem anime

e[Je in femine ; & ex boc eft etiam ili virtus ad. fimi-

lem imperfettionem ,. ficut eft. ibi virtus ad. produttio-

nen bumane nature.

Etad rs. lia eft caufa infirumentalis , que non

agit per formam propriam , fed in quantum efl mota

il

ab alio, &? banc mon oportet e[Je mobiliorem. effe&tu,

pl

Jficut ferra mon eft nobilior , quam domus.

Hoc auiem

,

modo femen carnale ef? caufa nature bumane in prole,

m

€g. etiam culpe originalis in anima ejus.

Et ad 5

JDicendum , quod. anima bujus bominis

!

non fuit fecundum [eminalem rationem in Adam , ficut

l!

M

in principio effe&tivo, fed ficut n principio difpofitivo,

eo quod [emen corporale, quod ex /dam traducitur,

ia

fa. virtute non efficit animam rationalem , féd ad eam

l)

difponit. t in C. In femime corporali peccatum ori-

fiturg

ginale ef? ficut in caufa inflrumentali , eo^ quod. per

Mi d

virtutem attioam feminis traducitur peccatum originale

shrm

in prolem fimul cum natura. bumana.

1un,

Ex his textibus .D. T'home manifeftum eft,

"M W

Miv

"2!

?

quod ficut femen fe habet per modum caufze ma-

,E

h

ul

terialis difpofitivead animam rationalem, &natu-

J

ram humanam, ita fe habeat per modum caufie

lis.

materialis difpofitive ad culpam peccati origina-

Hinc etiam patet refponfio

44d Prob. 1. dift. enim, non continet ratio-

nem culpe a&u, & formaliter. c. virtute, dif-

pofitive, ac materialiter. n.

Refponfionis fenfus

]i

patet ex dictis, & eft expreffe D. T'bene, qui in

2. Sent.

DE PECCATO ORIGINALTLI.

83

2. Sent. dift. 31. a. r. ad ». ait: Dicendum, quod

L

J&men mon. eft a&tu. fabjettum. culpe , fed virtute tan-

tum, boc modo enim [omen [é babet ad peccatum ori-

ginale, ficut ad naturam. bumanam 5 -unde Jficut. dn

Jfemine mon eff natura bumana , mifi ^virtute, ita et-

,

Yij

iam originalis culpa, quia per virtutem , que e[l in

Jümine, generatio ad maturam -bumanam terminatur

infettam originali peccato.

Ad Prob. 9.

Inverto argumentum: quia eo

ipfo fequitur, quod non caufetper alligationem ;

cüm talis poffit etiam confiftere, ac fundari in

jurisdi&ione, & preeminentia ad extraneos fa-

M uj

milie non defcendentes in linea re&ta.

, Refp. 2.

Si membrum feparatum à corpo-

1 n

re committeret homicidium, non haberet ra-

tionem culpe: ergo fi fit conjun&um, non ha-

bet id per alligationem moralem, fed per conne-

iM

xionem phyficam.

Tejpzos. - 68 n-6

Quia ad hoc, ut in

A

li

effe&u reperiatur peccatum, nonfufficit, quod

effe&tus dependeat à membro, fedrequiritur, ut

membrum etiam phyfice dependeat à caufa pri-

molibera, nempe à voluntate aliqua motrice.

Et hanc refponfionem etiam dat D. T'bomas 1. 2.

r

q. 81. a. 4. in C.

fs

Ad Prob. 3. c.a. n. c. & paritatem: Difpari-

tas eft, quia concupifcentia a&ualis, vel alia

hn

u

paffio non voluntaria non habetconnexionem ad

voluntatem perfonalem, vel alienam in ratione

n

principii moventis, ficut tamen concupiícentia

y

habitualis originalis: ergo non poteft fundare

culpam, feu defectum juftitie propter peccatum

f(

antecedens, à quo procedit.

[x

H

4

2

Dicxs

p

84

DISPUTATIO

80

Dricrs r. Pafífio, vel concupifcentia per-

h vt

st

fonalis proveniens ex actu perfonali libero non

(lbdsnnn

inficit animam, fipeccatum jam fuitretra&atum:

T.

i

ergo & concupifcentia habitualis non inficeret

u

animam connexione phyfica poft peccatum Ada-

j

J

mi à fuo Authore jam retra&tatum ; ergo propa-

gatio peccati originalis potius eft per alligatio-

"

j

nem moralem voluntatum ad primum inftans pec-

(

cati Adamitici.

J

«t

u

REsPoxDEO r. Invertendo argumentum:

fi enim daretur alligatio voluntatum, tunc mo-

Ó

q

i

Va

raliter deftru&o peccato in füuo Authore non da-

a

retur amplius unio moralis adpeccatum, utpote

nl

A Ms

du

non amplius exiftens : ergo poft ponitentiam

Adami nemo haberetpeccatum originale, adeo-

2

que dicendum, quod propagatio illius peccati

J*

potius fundetur in infedione nature ftabili, ac

n

EE

;

À

permanente, quam in alligatione voluntatum.

ZInt. patet ex effectibus peccati v. g. blafphemiis

iv

in confuetudinario, vel omiflione facri ex caufa

i, i

libere pofita, que non habent rationem culpe

hi nf

perfonalis poft retractationem perfonalem ipfius

Afemo

caufz.

|d

REsPONDEO 2. C.a. n.c. & paritatem: Di-

nbf

fparitas eft, quia aétus perfonales conftituunt

EU

n

a&tum externum tantum denominative peccami-

nofum, & denominantur per malitiam fuz cau-

4

v

K

T

þïw

fi; econtra in peccato originali caufatur in fin-

W

1 w

gulis fubjectis propria malitia, nempe materiale,

& formale peccati proprium fübjecto; adeoque

W"

non eo ipfo deftructa cauía deftruitur effectus

l

perfeverans in natura humana.

In peccato ex-

li

terno a&uali formale conftitutivum peccati eft

Eu

actus

DE PECCATO ORIGINALTI.

85

ïjxmäz l

a&us voluntatis non retra&tatus; econtraforma-

hr

le conftitutivum peccati originalis in fingulis ho-

m

minibus non eft voluntas Adami non retractata:

r

r

W

fed privatio gratie ut dependens à voluntate

-

Adami tanquam caufa efficiente.

Ceffat quidem

fi) ]s

effe&us ceffante formali conftitutivo, fed non

gt

ceffat ceffante caufa efficiente.

lfïans p

Quop sr DrICAs: In conceptu peccati ori-

ginalis involvi voluntatem Adami, quia invol-

At

vitur dependentia ab ejus voluntate.

RESPON-

g

pEo:; Ín conceptu peccati originalis in recto

tett

importari refpe&tum, feu dependentiam ad vo-

luntatem Adami tanquam ad caufam afficientem,

D, t

s

non tanquam ad caufam formalem conftitutivam:

l, d-

ideoque illa voluntas Adami tantum importatur

i d

in obliquo per modum connotati.

li, t

OBJICITUR 2.

Ezechiel. 18. dicitur: 77-

Ohnt

lius non portabit iniquitatem patris : ergo non tra-

As

ducitur originale peccatum per caufalitatem phy-

wf

ficam, fed alligationem moralem voluntatum.

una d

Prob. Confaq. fola alligatio facit, ut iniquitas pof-

I

fit effe moraliter iniquitas filii.

2

Anima non traducitur ab Adamo caufa-

r

litate phyfica; ergo nec peccatum , quod eftac-

cidens.

p

lii

J a

3

Illud folum traducitur ex Adamo caufa-

litate phyfica, quod producitur phyfice virtute

u i

TR

feminis; fed hoc non eft peccatum: ergo. Prob.

Min. peccatum non habet caufam, nifirationem,

* nos

& voluntatem.

ii

REesPONDEO ad 1. dift.a.

Filius non por-

j &

tabit iniquitatem patris, nifi fit particeps culpe

p

c.fecusn. Utrum autem aliquis tantum poffit

o

"

3

eie

86

DISPUTATIO

I 1.

p

! H

effe particeps culpeper cooperationem, vel imi-

tationem , an vero etiam per originem, feucau-

ent

:

j

falitatem phyficam, eft formaliflime in quaftione.

«dd 9. c. a. dift. c.

j

Ergo nec peccatum, nifi

ad animam faltem concurrat difpofitivec. fecus

n.

;

Accidens non traducitur, nifi faltem caufa

W

concurrat difpofitive ad producendum fübje&tum.

Difparitas eft, quia poteft dari ratio caufe in or-

(

dine ad accidens effe&ive, ut aliunde praftabi-

litum in natura, etfi non terminetur ad exiften-

TU

tiam fübje&ti, quia poteft habere proportionem

caufz ad accidens fübjecti, licetnon habeat pro-

0

portionem ad ejus nauram; fic poteft caufa na-

b

turalis producere operationes vitales in anima,

hJ

& calor calorem in quantitate Euchariftica, etfi

nonpoffit producere ejus naturam. Eodem mo-

[

d

do poteft dari caufalitas ad modum anime, etfi

AA

b

non detur ad ejus fübftantiam , nifi difpofitive.

UM

z

Zíd 3. dift. m.. Illud folum traducitur ex

p gai*

Adamo, quod producitur per concomitantiam,

ts &

& per accidens c. quod producirur per fe. n. m.

EU

Producitur enim precife natura humana, feuhoc

tprol

totum , quod eft homo, quem concomitatur cul-

pa, feu privatio juftitiz originalis.

(tfc

OsjJrcrTUm 3. Sianima inficeretur gene-

1

ratione phyfica, ex unione ad corpus, tuncnon

r

D

poffet emundari, quamdiu vitiofitas inhzret füb-

je&o; fed hoc non eft verum: ergo.

W

2

"trifioteles 3. Ethic. dicit, quod nullus in-

crepet turpes per naturam: ergo nec eífet incre-

li

pandus homo, fi defe&tus juftitie originalis ipfi

B

adjacet per- generationem naturz.

M

Il

Md

RzsPOoN-

DE PECCATO ORIGINALI.

87

Si anima infi-

u Wu

RzsPONDEO dd t. dift..Maj.

|

ceretur generatione phyfica, tunc non poffet

Ms

emundari &c. nifi Deus impediret effe&um hu-

oftn

Per Baptifmum enim, &

jus caufz c. fecus n.

infufionem gratiz fan&tificantis, aut per ftatum

j:"ef, N

ü

amicitiz: cum Deo impeditur, ne corruptio na-

lii

turz de fe difpofitive exigens privationem jufti-

T

tie originalis in anima inducat illum defe&um.

n

I:z'm'

n

Ad 2. c.a. n.c. & paritatem : Difparitas eft,

Id

quia parentis culpa non evertit naturam prolis

quoad conftitutiva fuaintrinfeca, nifi forte quoad

A

fed tantum evertit jura

aliquas propenfiones,

moralia v. g. ad honores publicos, dignitates &c.

fi af,»imr.

]

^

adeoque ob turpitudinem corporis nemo eft vi-

[

1

It d

tuperabilis.

Econtra eft contemptibilis civiliter

AUT-

ob carentiam jurium moralium, & ob propen-

WE

fiones malas, fi hz funt voluntari ex culpaavo-

N

rum, vel parentum; & fic poffet inverti: Igno-

d

minia gravis hereditaria eft obje&um vituperii

AT

civilis: ergo & ignominia generis humani confi-

"|

W

ftens in privatione hzreditaria juftitiz originalis

eft probro digna.

Vi

OB]JICITUR 4.

Si peccatum originale per

gener

ationem cau

falitate phyficatranfit, eo quod

d fimilitudinem naturz, tunc fe-

Vrl

operans agat a

queretur, quod parentes jufti generent juíftos,

l

& foli peccatores generent peccatores; fed hoc

non poteft dici: ergo.

u

2. Si ipfa generatio effet caufa phyfica in.

; eu'äfï

ftrumentalis peccáti originalis, tunc non effet

licita: fed hoc eft falfum, ergo.

Maj. prob. ex

j

eo, quia effet caufa peccati.

F4

RESPON-

p

88

DISPUTATIO

y

L5

RzsPoNDEO adr. dift. Maj. Hoc feque-

m

at T

retur, fi juftitia perfonalis pertinet ad conftitu-

tionem conftantem nature, & ad proprietatem

T

m

concomitantem c. fecus n. Sapientia v. gr. pa-

QUX

Mith

rentis non mutat naturam humanam, adeoque

l

nec cum natura tranfit in liberos.

Hinc & filius

(

Salomonis legitur ftultus, & frequenter filii he-

roum noxa. Econtra juftitia originalis ficanne-

1l

xa eft generi humano, & naturz, ut ejus pofi-

erïlludl

tio, vel ejus privatio fint inftar proprietatis per-

g

l

j

petuo concomitantis eam naturam, quamdiu per

tl

gratiam, vela&ionem perfonalem non tollitur

WUMMU

-my'["',

ht

D

ilud vinculum inter naturam, & proprietatem

R

1

"

,

du

annexam.

m

OU

Wt

ld 2. n. Maj. ad prob. dift. Non eft licitum

'UMD,

f

mb

jl

efle caufam peccati aétualis c. originalis Jubdift,

per fe. c. per accidens n. Difparitas eft, quia

!

AW

W

iftud peccatum non ponit novam malitiam vo-

;.

luntatis, fed tantum defectum habitualem natu-

mpm'x:

r*; non eft autem malum effe originem per ac-

1 putia

cidens talis mali, quod fine dc

Ta0ng

vitatione ngjoris

mali evitari non poteft,

10 p

ORHCIRUR 5.

Si inficeretur anima ex

090

unione phyfica ad corpus tanquam caufam mate-

f

rialem inftrumentalem peccati, tunc Deus non

tl

deberet creare animam in tam mifero ftatu, fed

9t

hoc non poteft dici: ergo.

»

NU

]i

2. Prius eft peccatum originale, quam ipfa

M Q

indifpofitio materie, feu concupifcentia:

Y

ergo

t

ifta non eft ca

s

ia inftrumentalis peccati. nt.

prob. Ipfa concupifcentia juxta D. "T'homam tan-

[j

L

tum oritur ex fübtra&tione juftitiz originalis: er-

fl'*)w n ?»

o prior eft fubtraGtio, quam concupifcentia,

3. Lu-

LTA ;.'

DE PECCATO ORIGINALI.

89

h

l,

3.

Lumen per connexionem phyficam non

inficitur per vitrum, vel per cloacam, in qua

i

relucet: ergo etiam anima non poteft infici ex

lv h

infectione fubje&i.

n] d

RrzsPONDEO ad . dift. Min.

TINon deberet

lit

creare, fi ageret per leges providentie fingula-

At f

Jr

res c. per leges univerfales n.

Si quis infunde-

lr

ret pretiofum liquorem vafi impuro, fer fe age-

lt.ejus N

ret imprudenter, fi vero agat ex altioribus mo-

Tif

tivis, nonper hoc reprehenderetur.

Sic & Deus

Qd

habet quidem curam de omnibus, & per provi-

Wt t

dentiam fe extendit ad fingulos homines, fed le-

Md

ges ejus providentie, que funt accommodatee

fingulis, non funt innumerz juxta numerum fin-

fUf

gulorum, fed funt pauce, &univerfales ex mo-

1 ),"7;0"&&

uvo boni generalis, quod dire&e refpiciunt.

I

Quodfi providentic intentio impediatur ex cau-

INTYT

fa fecunda libera, mediata vel immediata, non

n t

imputatur providentie generali, etiamfi deficiat

m

Sic & Deus

i

.hr».

in particularibus à bono intento.

creationem animee rationalis preftabilivit ex mo-

f n

tivo generali altiorum finium, etiamfi ex unione

[

J

cum corpore corrupto per malitiam primi paren-

æulääm.

tis deficiant à bono illo univerfali.

Sic & Deus

n D

ut Author naturz apit per generales leges mo-

n

tuum modo fimpliciffimo, id eft, per leges uni-

formes generales, quamvisin cafu particulari per

accidens fiant monfira.

d

Hec eft Refponfio D. T'bone 1.2. 9. 83. a. 1.

t

ad s. ubi ait: JDicendum , quod bonum commune pra-

« à

Tiss!

fertur bono fingulari , unde-Deus fecundum fuam fapien-

"

n

tiam non pretermittit univer[alem ordinem rerum , qui

eff , t tali corporà ialis anima infundatur.

d

Jpllcä

Fj

DISPUTATIO

II.

)

9o

«n Yi

ld . dift. a. Prius eft peccatum originale

[

A

p

originans c. originatum n.

Peccatum Adami eft

originans, cujuslibet hominis' eft originatum :

gpam d

"'56

l

ü

poteft dici, quod Deus fübtrahat vim originalem

IG

effectivam juftitiz originalis embrioni ob depen-

i

dentiam à natura Adami, & ejus peccatum, tan-

d

jit

quam caufam impulfivam tollendi virtutem pro-

1 !

ducendi gratiam, & juftitiam oripinalem, & fic

W

vt

peccatum Adami erit caufa peccati originalis ori-

ginati.

$, i

RESPONDEO 2. dift. a.

a,«

Peccatum origi-

nale eft prius fecundum effe formale, quam con-

H

nl

cupifcentia c. fecundum effe materiale n.

Prius

eft indifpofitio materiz caufata ex culpa Adami,

Fpe

quam culpa pofterorum refidens inanima; econ-

i

tra Yero prior eft fubtractio gratiz fanttificantis

*:.IEUSAODT.GS

proveniens ex hac indifpofitione materie , quam

N

Y

hoc totum, quod eft peccatum originale, quia

hoc totum involvit utrumque, formam, & ma-

ais

teriam. Ethincfidicas: Concupifcentia eft pro-

m ts

pter privationem juftitie originaliss REsPOw-

wnely

DEO dift. eft propter hanc privationem tanquam

MI, 4

propterformamc. tanquam caufam effe&tivam n.

li

Si enim concupifcentia fumatur .ut difplicens

Erhri

Vg

Deo, fic conftituitur per privationem hujus ju-

ftitie; fi vero fumatur ut exiftens in embrione,

[

N

!l

nec habet rationem pene, nec culpe, fed tan-

tum dicit defe&tum ejus virtutis, qui eft effe&i-

1

va juftitiv originalis.

Tyns

LU

REsPONDEO 2. dift. Concupifcentia eft

hum

propter privationem juftitiz originalis fecundum

m

ejus materiale c. fecundum formale n.

Materia-

D

A

le in juftitia originali eft illa fubjectio potentia-

"mifllm

ruim

DE PECCATO ORIGINALI.

91

V Of

MU

;

rum inferiorum ad rationem, & ipfa virtus in-

ftrumentalis in natura humana ad producendam

A

gratiam fanctificantem.

Hujus pofterioris defe-

if

&us eft caufa inftrumentalis peccati originalis fe-

HAC i*

cundumrationem formalem. " Utraquerefponfio

l

h

duy.

eft confentanea D. T'boma.

Bf

m

Ad 3. c.a. n.c. & paritatem. D1fpar1tas eft,

dT QU

quia ut D. 7'bemas obfervat, lux non concorpo-

$U (

ratur fubje&to , cui ineft, per unionem informa-

tivam, ficutanima; quod fifieret v.g. peraérem

n rf

craffum, eoipfo etiam inquinaretur lux à fuo

UI QU

fubjecto.

1

i

OsnJ1ICcITUR Ó. Sipeccatum originale tra-

p

4f

duceretur per caufalitatem phyficam , tunc po-

Id 640

tius defcenderet ex Eva, quam Adamo; hoc eft

TOU

contra omn

ergo.

Maj. prob. natura phyfice

t.t

magis fumitur ex matre, quam patre.

o

Sequeretur, quod fi quis formaretu

mn, us

carne numana per miraculum v g.ex manu, et-

MWMÁ

rl

iam talis contraheret peccatum originale: hoc

3v

non eft verum, ergo

Min. eíft D. Tbone 1.2.

Qsl

d. 81. a. 4.in C

M

RrsPONDEO ad r.n.m. Quia humana na-

]i

!

tura primitus collata eft Adamo cum dono, feu

virtute propagandi gratiam fanctificantem, adeo-

i

li

j D

que negatio hujus doni naturalis potius fümere

po, s

dicitur « originem ab Adamo quam Eva.

d ». n. m. Quia privatio juftitiz originalis

YU elh

reperibilis in natura humana non eft caufa peccati

lhl

originalis in prole, nifi ut connotans principium

p

Mi

Iul

liberum, & fubjectum primum hujus effe&tus, ut

Qb

fupra di&tum eft, eo quod hic defe&us non re-

m

periatur culpablhs , nifi ut connotans caufam ef-

Wil

"

ficien-

DISPUTATIO

y

92

1I.

ficientem liberam, prout contingit in homicidio,

gt

vel alio a&u peccaminofo v. g. potentie fenfiti-

pl

v&, que habet formalem malitiam, ut conno-

amyi

tans liberam omiflionem voluntatis non diffen-

g *f

tientis, Econtra fiper alligationem voluntatum

0, qw'm

traduceretur peccatum originale, nulla effet ra-

[l

tio ex natura objecti aut alia, quzx determinaffet

[l

T

adeo unanimem fenfüm PP. & Theologorum, ut

r |

omnes exegerint, neceffarium effe ad propaga-

m

tionem peccati originalis generationem : adeo,

UM

"]

ut Trid. hanc veritatem definierit Seff. 6. c. 3. his

li

?

verbis: Revera bomines, mifi ex fomine 4de pro-

h

pagati nafcerentur , mon mafcerentur. injufli, cum ea

p

L

b

propagatione per ipfüm, dum concipiumiur , propriam

injufLitiam .contrabant.

'

tl

OnJrcrTUR 7. SS.Patres agnofcunt pro-

;modo'rli-:

