totiEcclefie , ut fpe&ate promifcuein fuis mem-

n u D

bris, fed Ecclefiz ut fpetatz in fua Principiffa,

nj g

ac Matrefamilias.

Ant. prob. Verba Archangeli

N

[

A

Gabrielis, prout referuntur à D. Luca in textu

wimii,

Greco, fünt ifta: »xaie »exaermrepés. Hoc in

meüna v

latino idem fonat ac: Salve diletta, faloe gratifji-

df m

a, feu prout in noftra Vulgata verbis quidem

talimd

diverfis, fenfü tamen eodem, habetur: Z«ve gra-

2 .2

t2 plena. Cum enim gratie fint fignum & effe-

::«J'J'ateadEa

&us dile&ionis, quoad rem idem dico, five fle«

PT

mitudine gratiarum cumulatam , five dile&tam anto-

nomaítice vocem.

&i

Ti

»)

Ila verba: Ojfculetur me ofculo, quia me-

liora fumt ubera tua vino, mon apté conveniunt

d

hicr

Ecclefiz tanquam fponfe erga fponfum. Non

enim fponfa laudat in fponfo ubera. Neque et-

Rij

m:üt l] dec(

iam hec verba conveniunt fponfo Chrifto erga

qmmt, W di[

fuam fponfam.

Inepta enim foret hzc propofi-

tio caufalis in fponfo, fi diceret fusz fponfe:

li

Ofcu-

i

Il

DEÉ PECCATO ORIGINALI.

167

LU

li

Ofculare me, quia meliora fünt ubera tua vino,

as m

quz ipfe non fugit.

Itaqueiftaverba congruunt

Dili

AU

foli Verbo incarnando ad B. Virginem, dum per

C

A

Archangelum Gabrielem eam in füam matrem

C

depofcit, atque ex ejus caftiffimis uberibus lac

i r

Hoc enim

virgineum dulciffimum fugere petit.

if

ifto in loco prenuntiatur, quod in Evangelifta

um

"

Luca c. 1. v. 26. impletum nuntiatur, ubi dicitur:

us

Mifus eft Angelus Gabriel ad. Virginem; & nomen

Virginis Maria.

Et ingre[Jus Zngelus ad eam di-

t

xit: .4oe gratia plena; Domiünus tecum; Beneditia

d

tu in mulieribus. — Que cum audifjet, turbata eff . in

Qunafí

ermone ejus , & cogitabat , qualis e[Jet ifia falutatio?

t 0C

Et ait Zngelus ei : Netimeas Marias invenifHi enim

teifüm:

gratiam apud Deum : — Écce , concipies im utero , &

ha o

garies füium, 6 vocabis nomen. ejus Sefum.

f d

3

Manifeftum eft, quod ipía ubera, & ube-

.Lgca inf:

vum fragrantia, & unguentorum odor ad eandem

"U.

perfonam referenda fint.

Cum ergo ipfà ubera

,,,,,

j] I)

Chrifto non congruant tanquam fponfo, prout

Fs

1831

oftenfum eft, neceffe eft, ut illa verba, quein

V

j

Canticis v. 2. & 3. ponuntur, aut referantur im-

Ad

j m

mediate ad Ecclefiam, aut ad B. Virginem.

nd

Ecclefiam autem referri non poffunt; quia Ec-

v d

clefia Judaica illo tempore, quo Chriftus venit,

prout ex verbis Chrifti apud Mattheum & Joan-

i

j

nem difcimus, erat in peffimo ftatu, nec mere-

(

batur Incarnationem fua fragrantia virtutum , ut

p

Deum é colo interras attraheret.

Dein in Apo-

?

0

A

ftolo, ubi de connubio Verbi cum Ecclefia lo-

"i

quitur, non dicitur, quod Ecclefia fua prece-

fo Q

4

LL

dente fan&itate Deum ad unionem fecum connu-

bialem illexerit, fed potius teftatur, eum pro-

"

r

pterea

4

y

168

bISPuTATIO II.

pterea veniffe, ut eam quam invenerat itmmun-

(

dam fanGificaret ac mundaret.

T A

Viri diigite uxo-

ves, ficut &? Chriftus dilexit Eccl

efiam , C? femetipfum

n

iradidit pro ea, ut. illam

Janttificaret , mundans. eam

dietd

lavacro aque in Verbo vite, ut exbiberet fibi glorio-

" gt

Jam Ecclefiam mon. babentem maculam. aut TUugam,

fid

quæfc'g, D]

ut fi fantta &2 immaculata. Ephef.6. v.2s5.. N

on

i

igitur claritas gloriofi nominis, & fragrantia vir-

n

tutum, & odor ex un&ioneSpiritus, &immacu-

ii

late vitz decus quoad Ecclefiam in fuis membris

i,

fpe&atam przceflit defponfationem Chrifti cum

iatospr

Ecclefia, ita ut potuerit effe caufa meritoria ae

zl

PA

impulfiva Incarnationis acDefponfationis, prout

hocloco infinuatur. Econtra in B. Virgine re-

dage

late ad maternitatem preceffit gloria virginitatis,

jagin

unctio fpiritus, fragrantia virtutum , actotaple-

n r

1

nitudo gratiz, prout Angelus teftatur: Zve gra-

m

"n

AWUN

W

Wa plena. «symerreouévo.

De hac fola in Tratt, de

fineod.

Incarn. Difp. 3. q. 3. fufe oftendi, quod, cum in

db db d

buait

líaia c.7. maternitas Meffize tanquam publicum

Virginitatis eximi& premium omnibus filiabus

b ER

Adz fuerit propofitum, fola B. Virgo pre cate-

onen d

ris filiabus Ade primas tulerit, & coronam ma-

iv fj

ternitatis divine meruerit ac preripuerit juxta

A g

ilud D. Auguftini Serm.rr. in Natali Chrifti:

& rfo ]

Pre aliüs eligitur Virgo de'toto mundo

» que tantum

ts

/

baberet meritum, ut Dei Filium in J fi

tfciperet. . Ita-

?flftmatg

que in Canticis verf. ?. & 3. nec Chr

ifto, nec Ec-

Tb xl

clefiz in aliis fuis membris ,

U?

ni, feu Ecclefiz in fua Princ

fed tantum B. Virgi-

)

ipiffa, ftemmatis Da-

ü Cbmil

vidici refidua, fuzque gent

is jure Duciffa, con-

T

gruunt.

] 315

4l

L

Wüama

: 4 Cum

li

DE PECCATO ORIGINALI.

169

t

4. Cum illa verba: Oleum effufum nomen tuum ;

ideo adolefcentule dilexerunt te &gc. prout proxime

[ Oa

oftenfum eft, nec conveniant Chrifto, nec Ec-

L

ln lii

clefie in reliquis fuis membris, fequitur iterum,

ea tribuenda effe D. Virgini.

Solum poteft effe

l f

quzeftio, an referantur ad B. Virginem à Deo,

LY 8.]

velà Synagoga? Dico; eaverbaadB. Virginem

! fmgr I

referri à Synagoga, feu filiabus Jerufalem, con-

l C

gratulantibus illi de praemio obtento maternita-

TL n

tis divine. /Equum enim erat, ut Propheta in

ul

D

ln

his Canticis prenuntiaret, quod poftmodum prz-

KT

eunte Angelo & Elifabetha & muliere Evangeli-

Mi

AOCR w

ca à tota E:cclefia usque ad finem mundi obferva-

LHIO

tur & impletur, dum congratulabunda falutatio-

tl

nis angelice verba & maternitatis dignitatem ce-

lebrat.

l, LU

Prima congratulatio erat Angelirepeten-

A

tis, utbonorum Legatorum feuNuntiorum apud

Q T

Homerum eft, fingula fui Principalis verba, quan-

TU

do dixit: 44ve Maria gratia plena, -Dominus tecum

Mp

Beneditta tu. in mulieribus.

Secunda congratula-

um z

tio Elifabethe erat, quando Luc. 1. v. 42. ad B.

T

t

Virginem dixit: Benediia tu inter mulieres , €9 be-

l u

medictus frutbus ventris tui.

'Tertia congratulatio

n

erat illius mulieris Evangelice Luce 11. v. 27.

qua Chrifto predicante exclamavit: Beaius ven-

i, qui ie poriavit , €&? ubera que fuxifti.

Quar-

ta eft congratulatio totius Ecclefie, quz recita-

mJIO, »

tione Corolle Marianz infinities lzta & congra-

nun

tulabunda Delatze per Angelum maternitatis de-

Á

ii

cus celebrat dicendo : 44ve Maria, gratia plena,

Dominus. tecum , Beneditta tu in mulieribus ,. &2 be-

Ducd

Nulli ergo illaverba

nedictus. fru&us ventris tui.

Cantici gratulatoria conveniunt, quam E

cclefiae

j

Novaà

i

3

y

170

DISPUTATIO

ITI.

( m

!

Nove & Veteri, feu filiabus Jerufalem, munda.

g

gna Y

ng &füperne, quibus ad B. Virginem quafi di-

cunt; Fama nominis tui, quod in Matrem Dei

pinit?

lí

"

pre omnibus aliis ele&a fis, nos omnes in tui

amorem ac venerationem pertrahit.

"Trahe nos

a

poft te, tuas indignas famulas; quoscunque ex-

emplo prziveris magnis virtutum paffibus, fe-

;

quemur & curremus poftte. Introduxit quidem

RexSalomon in ipfa cellaria offerendo vina, quz

fj';.vomin (

a, vt

eligeremus, optima ; fed lacuberumtuorum vir-

gineum vino regio melius eft. Omnes, qui re-

gn, 0i

&um diligunt, hanc ele&ionem tui in Matrem

«es

Dei approbant tanquam juftam eamque una te-

g,

cum diligunt.

Ita Chorus filiarum Jerufalem fu-

supetnd

perne & mundang, repetens & amplificans ver-

ii

ba Dei ad Mariam per Angelum nuntiata, adele-

i

&am Matrem Dei.

'lum

n(

m

5. llla verba Cantici c. r. v. 4.. Nigra fum,

«

W

)ed

Jed formofa, filie JTerufalem ; . filii. matris mec pugna-

!

p

verunt contra me ; pofuerunt me cu[lodem in vineis;

du

vineam meam mon cuflodioi, nec conveniunt Chri-

A Uf Gl

fto, ut per fepatet; nec Synagogs veteri, quia,

LYeng

cum filie Jerufalem fint pars Synagoge, non

At

apte alloqueretur filias, ex quibus conftituitur.

2nfiUm

Dein nec apparet ulla connexio cum precedenti-

t Hatpx

bus & fübfequentibus nec ulla ratio prudens di-

AV

"

Ij

&orum.

h

)

uod enim haberet motivum Synago-

nf

ga poft annuntiationem Incarnationis ex una fua-

Uivil

)

rum virginum fefe tantopere humiliandi & excu-

r

fandi coram filiabus Jerufalem? Que ratio, dis-

V

curfum inter Deum & fponfam interrumpendi hoc

-lïmtoä ]

inepto colloquio cum filiabus Jerufalem? Dein,

la

h.

que eft illa mater ipfius Synagogs, cum potius

ipfa-

Em

|

l

DE PECCATO ORIGINALI.

171

Qma b

ipfamet fit

mater horum filiorum, in fervitutem

R

generans.

Sic enim Apoftolus ad Gal. 4. v.22,

1 M&ïm

Abrabam duos fllios. babuit, wunum de ancilla, & unum

SOtng

de libera.

Hoc

Que funt per allegoriam dicta.

| Tfïkï;

enim funt duo teflamenta ; unum

quidem in monie Si-

T

na, im fervitutem: generans , que eft Agar. Itaque

m

verifimilius eft, ea verba congruere D. Virgini,

:

cui etiam Ecclefia in Officio illa attribuit.

Is

tl

& in Hebraico w3

enim prout in Graco aaw,

n

fignificat, verborum fenfus eft. INolite Ícanda-

Ons n

lizari in me, Ó filiz Jerufalem, aut tangi invidia,

n a

prout rebelles Spiritus ta&i invidia fe Incarnatio-

ET

ni oppofuerunt, indignum rati, ex tam vili ge-

1 ii

nere ac perfona Deum incarnari.' Quamvisenim

Dl

obfcurz fim conditionis, nobilistamen fum pro-

Id d

fapie ex ftemmate Davidico; nec nifi fpeciali

providentia divina,

cujus fol eft fymbolum, actum

4 N

ut in hanc abje&am fortem detruderer. ldenim

Ya

Deo proprium eft, qui de límo hominem forma-

vit, humilia refpicere , & de ftercore erigere pau-

n

tpovent

perem, ut eum collocet cum principibus populi

fui. Necmea aut parentum culpa dignitate re-

i T

gt

gia excidi; fedfilii Ecclefie noftre , mes &com-

us o

munis omnium matris pugnaverunt contra me;

detrufis in ftatum plebejum refiduis ftemmatis

unyn

Davidici fürculis principatum violenter arripien-

10o p

tes.

Hec caufa eft, cur in tuguriolum vinea-

UA

Vs

rum cuftodis viliffimiretrufa, &propriam, quam

hereditate patrum acceperam vineam predivi-

sl

tem, excolere non potuerim. Hic fenfus ver-

u)

borum merito à Propheta prenuntiabatur, cum

m

Vf

illum ipfum B. Virgo in füo Canticototi nuntiare

mundo dignum duxerit.

Sic enim unifone canit:

Magni-

; 0f r

175

DISPUTATIO

Il,

ym

j

r

Magnificat. anima. nea Dominum, & exultavit. fpiri-

vus Thweus im falutari meo, quia vefpexit bumilitatem

W

nu

lN (mDn j

ancille [ue ; ecce emüm ex boc beatam me dicent ommes

generationes, quia fecit mübi magna qui potens eft.

d

Tl

avl

-Depofuit potentes de fede, && exaltavit bumiles.

6

if

Illa verba: Jndica mibi, quem diligit anima

Qu

mea , ubi pafcas , ubi cubes in meridie , me vagari

at

incipiam poft greges fodalium tuorum , per allegoriam

M

continuam, quz, prout in Prolegomenis Scri-

T

3

t

"m

ATU

pture oftendi, pertinet ad fenfum litteralem,

nulli alteri prefigurato majori fimilitudine con-

at

gruit, quam D. Virgini in ipfo negotio incarna-

s ii

tionis ; Ibi enim memor prophetie Ezech. 34.

yin at

quod Meffias in forma Paftoris venturus effet:

ag d

Jpfé requiram oves meas, & educam eas, & pafcam

dorei t

eas in montibus - - - Sufcitabo fuper eas paflorem

sst

unum feroum meum JDavid; ipfe pafcet eas. Sum-

m

mo Paftori fe in ancillam paftoritiam fübjicit, di-

iirt, di

cendo : Ecce ancilla Domini , fiat mibi fecundum

Muri &

verbum tuum, ficut Racheli, quze , dum pafceret

11 T.

oves, in fponfam à Jacobo quafita eft, vel ficut

3 pnitr j

Ruib, que dum fequi noluit greges Juvenum,

BENNT

Íponfari meruit ipfi Booz, ficque amba prome-

t Dte j

rite funt, ut effent proavis Chrifti.

Ita fcribi-

:ïäïaänaB

tur Genef:29. v.6. Ecce venit Rachel cum grege

rj

, u- - — Ecce Racbel veniebat cum ovibus patris fui;

lY

nam gregem ipfa pa[cebat.

Et Ruth.3. v.9. Re-

t tlfe

fpondit Ruth. Ego fum Rutb ancilla tuz. — Et ille

m

inquit: Beneditia es à Domimo , quia mon es fecuta

pl

juvenes pauperes, frve divites.

Át vero hec omnia

hg.

non tam apte conveniunt ipfi Ecclefie, quz po-

" 'e&m

jl

ti-us ipfam colle&ionem ovium quam an

cillam

EUA

paíto-

li

DE PECCATO ORIGINALI.

173

th

B

,

hi

paftoritiam reprefentat, nifi fpe&tatze quoad fuam

Duciffam ac Principiffam, cui jure hereditario

WWJ.M

patris fui David fubjiciuntur.

l W

7. Sednecilla verba: Si ignoras te , o pul-

hI i

cherrima mulierum , abi po[ft ve[tigia gregum , & pafce

bedos tuos juxta tabernacula paftorum. "Tam expedite

LT

congruunt Ecclefiz, cujus ceetus eft congregatio

IT

heedorum & ovium,ut congruunt B. Virgini ferme

Jur

inter meroshedos vitam fuam transigerejuffe. In

Jentes

hebraico habetur 512, zibi, ita ut fenfus fit, fi ti-

Vi i

bi nefcis confulere, feu ut germani loquimur,

tll

toann bu bíd) nit vertoeift.

in quo mihi ancillare

T

valeas, habita inter tuos populares, & pafce in

t o

tua peffima civitate Nazareth perverfos contri-

bules juxta directionem Do&orum. . Quod au-

J

ïentm i

vb

"y

m

Mi

tem Nazareni fuerint peffimi, in Evangelio plu-

u p

mi

ries demonftratur.

Lucz 4., ubi narratur, quod

fj u

Chriftus Nazarenis fuis perverfitatem ob oculos

tim

l

pofuerit, additur, quod in premium veritatis

Il

Hinc etiam

voluerint eum przcipitareé monte.

Ü

j ünj

Matth. 13. v. 58. dicitur: JNon fecit ibi virtutes

a

W T

-

multas propter incredulitatem. illorum. & Nathanael

Dj

[

jJoan.2. miratur: Si à Nazaretb po[ft aliquid boni

cenire.

Inter hos ergo hodos imperfcrutabilis

y a

yfi hi

fapientia divina B. Virginem cum filio fibi fubdi-

to per triginta annos mandato certe duro habita-

Tubi i

u

re juffit, ut qua verbo, qua exemplo malos pa-

Íceret.

Ne autem infolentias & perfecutiones

g v

vl i

horum impiorum timeat, comparatur zquitatui

Pharaonis in curribus infuperabili.

Si Deus lo-

i m

Tero 15

queretur Ecclefiz, que ex ovibus & hedis com-

w

ponitur, non eam ad pafcendos ferme folos hee-

i

5

dos deftinaret.

.

quo

9. Illa

yn

174

DISPUTATIO

II.

8

Illa verba: Fafciculus myrrbe dile&tus meus

Va

jf

mübi; inter ubera mea commorabitur.

potius con-

veniunt matri erga tenerum pufionem , quam

vt

jd i

] um

fponfe ergavirum. Erat autem Jefulus B. Vir-

il

gini perpetuus fafciculus myrrhe, utpote de qua

j

i

l

Luce 2. fcriptum eft, quod fuam & filii paffio-

T

nem ex oraculo Simeonis non folum didicerit,

fed etiam perpetuo prz oculis habuerit.

Confer-

ii

Db d

vabat omnia verba bec in corde fuo, feu ut ibidem

.V.I9. dicitur : Confervabat omnia verba bec confe-

; D

n

vens in corde fuo.

Hoc ergo modo, fi quis exacte

difquirere voluerit, deprehendet, in Canticis

dite du

lrmot

litteraliter prenuntiari myfteria inter Chriftum

& B. Virginem pera&ta ab Incarnatione usque ad

at n

rf

afcenfionem Chrifti in colos, ita ut fi etiam aga-

tur de Ecclefia, de illa agatur ut comitante fuam

ipitr, n

Matremfamilias ac Principiffam, cum qua unum

um

t aC

corpus myfticum fub capite Chrifto conftituit,

adeoque etiam communes cum illa habet actiones

1:31

At dire

& pafliones licet non habeat communia encomia

extraordinaria, que foli Principiffze ac Matrifa-

EAU

milias Ecclefiz tribuuntur.

Talia funt, quz c.

100047 j

4.ponuntur: Toia pulcbhra es amica mea, C ma-

nf

cula mon efl in te.

Feni de Lübano ; weni de wer-

R

itice Sanir & Hermon; borius conclufus foror mea,

twnti

fons fignatus. &c. — Et c.2. Sicut lilium inter [pi-

"r h

Haec enim

nas , fic amica wmea inter fiias. &c.

"Mi

omnia non conveniunt proprie Ecclefi& fpecta-

te in reliquis fuis membris, fed B. Virgini.

Ec-

5

!

« af !

Clefia non eligitur immaculata, fed redditur im-

"n

inaculata.

Ecclefia vocatur & oritur ex Sion,

"i

non ex Montanis Libani, Sanir, & Hermon, cu-

bilibus léonum & pardorum, in qua vicinia fita

erat

)

DE PECCATO ORIGINALI.

175

W u

4

erat Nazareth, quo forte ultimi ftemmatis Da-

' Wi

]

vidici furculi metu perfecutionis Herodians erga

| OBEEI, Q

hoc ftemma confugerant.

Ecclefia quidem hor-

JRtitgl

tus eft, & fons, fed omnibus gentibus perpetuo

! ufþü'e

apertus ficut & duodecim portz cceleftis in terra

Lt

fohlm Q

Jerofolyme: Sola B. Virgo & mater hoc enco-

mio gaudet virginitatis fertilis & incorrupte.

l

Wt (

Ecclefia,non tantum lilia fed & lolia nutrit; fola

, IU

B. Virgo lilium eftin rubo, ututflagrante, illz-

V

fum. Deniquein confirmationem dictorum etiam

hi

M

hoc non exiguum pondus adjicit, quod cum in

t as

Canticis de duabus Ecclefiis, veteri & nova, non

1 C

obfcure fermo fit, femper tamen de una eadem-

Lt um

que amica & fponfa & columba Propheta loqua-

LUE m

tur, manifefto indicio, aliud effe, quod in duo

(unitat

diftinguitur, nempe Ecclefiam, & aliud, quod

auquc

unum idemque manet, quodque utrique Ecclefiz

Va o

n

per modum unius Principiffz & matris commune

TAT

fit, nempe B. Virgo, quz proin fola dile&o

Q

potuit dicere: Omnia poma, mova € vetera, fer-

$4

N

vavi tibi, hoc eft, Ecclefiz veteris fructus & no-

v& tanquam illius Principiffa, & hujus à te ig

Ini , »

Cruce conftituta communis mater offero. Si mihi

fuppeteret tempus pr« aliis ftudiis ad emendatio-

u

nem morum & bonum Ecclefiz magis neceffariis,

excerperem ex Patribus omnes textus ex Canti-

Oftende-

l

cis quos illi de B. Virgine explicant.

fl

rem , hos textus à Patribus fumi litteraliter in

primario fenfuü per Spiritum San&um intento.

j

[

n

Hoc femel evicto certum effet, tota Cantica lit-

teraliter loqui de B. Virgine, & fic etiam textum

j r

[Ü

I&Häï

*- in argumento pofitum.

j i

P &o-

DISPUTATIO

176

II.

PROBATUR CONCLUsIO 9. Myftetium

m

T

Rubi incombufti declarat, B. Virginem fine ma-

:

i

cula peccati originalis conceptam effe.

d

[f

Ergo.

ii

Zint. prob.

Si expendantur omnes circumftantize

L

hujus mirabilis vifionis, fine dubio per allego-

riam prefigurativs alicujus futuri myíterii, non

l

poteft oftendi aliud praefiguratum quoad omnes

partes adzquata fimilitudine conformius, quam

"

myfterium Immaculatz Conceptionis B. Virginis

quoad animam. Ergo moraliter certum eft, hoc

[

& non aliud in illo rubo fuiffe prefiguratum. c.

patet, quia fi Petrus mihi oftendat accurratam ef-

i

m i&

figiem alicujus v. g. militis, vel civis Romani,

i

we ub

quem dicit effe fuum fratrem; Ííi inter centum

L:

jl

, Ui

millia civium Romanorum, aut militum unum

M QUE

al

invenero , qui exacte premonítratam effigiem

exprimat, potero fine hafitatione inferre, quod

hic fit Frater Petri.

Pari ergo ratione, fi in no-

m

vo Teftamento reperimus aliquid geftum, quod

:'H

in omnibus circumftantiis certis obviis ac com-

7

Qu

pertis cum aliqua figura feu quafi effigie fimbo-

1. COf

ï

lica Veteris Teftamenti exacte confentit, fcie-

LA UI

mus, hoc objectum & non aliud ibi prafigura-

Ui D* 1

tum fuiffe etiaàm quoad proprietatem aliunde non

ä

QQUOLOrU

j

compertam, quo modo proin fenfus allegoricus

nj

ad fenfum litteralem referendus eft, prout in

ProlegomenisScripture fufe oftendi. . Znt. prob.

Iri

ab inductione omnium circumftantiarum, que in

textu referuntur.

xj

i (eY

Textus Exodi 3. fic habet:

r

H

li

Moyfes pafcebat oves. Setbro foceri fui Sacerdotis Ma-

[

j

i

dian , cumque wüna[Jet gregem ad interiora deferti,

venit ad montem JDei Horeb.

"pparuiique ei Do- 44

w

m

ebat,

mz'm'ts. in flamma ignis de medio rubi; 69 vid

l &ty

quod

p r

l

i

4

l

DE PECCATO ORIGINALTI.

177

;

quod vubus arderet , &? mon combureretur.

Dixit

N

Dd t

ergo Moyfes : Vadam &? videbo vifionem banc ma-

gnam, quare nom comburatur vubus.

Cernens autem

Vg

Dominus , quod perge;et ad videndum , «ocavit eun

D w

de medio rubi, & ait: INe appropies buc; folve cal-

la

Qd

ceamentum de pedibus tuis; locus enüm, im quo flas,

terra fantta efl. — Ego fum JDeus patris tui, . Deus

Oi

T

Qs A

"

[!

"

]

Zbrabam , /Deus. lfaac , & Deus. :facob.

Vidi af-

flictionem populi mei in /Egypto , & [ciens dolorem

Crane !

ejus, de/cendi ut liberem eum de manibus ZEgyptio-

tinris

vum C educam de terra illa in terram bonam.

Ve-

AF

"i, C miüttam te ad Pbaraonem, ut educas populum

d en l

1?newn.

De eadem apparitione legitur Deutero-

at

nomii 33., ubi Moyfes moriturus benedixit Tri-

hl

bus Ifrael.

uando venit ad Tribum Jofeph,

n d

ad eam fic ait: Beneditiio illius, qui apparuit in ru-

Ptf

bo, veniat [uper caput SKofopbb , 69 fuper verticem

Cornua Rinocerotis cor-

tote, Í

JNazarei inter fratres fuos.

nua ilüus, in ipfis ventilabit gentes usque ad termi-

if

nos terra.

mn

Quod ille, qui apparuit, revera fuerit

T

Deus, confirmat ipfe Chriftus Matthzi 22., ubi

(

ait: INVon legiflis, quod dictum eft à Deo dicente vo-

j

bis: Ego fum Deus Zbrabam. &c.

Attamen in

"r

A&is Apoftolorum c. 7. S. Stephanus coram con-

TuUs d*

cilio dicit: Zpparuit illi (Moyfi) in deferto mon-

;di,

tis Sina angelus in igne flamme vubi, €9 fatta eft

M. a

ad eum cox Domini dicens: Ego fum Deus patrum

tuorum. &c.

Íta textus.

jf

Ex his fic argumentor.

PRrMO moraliter certum eft; eum, qui in

]dl 11»

À

1)

fum Ferbum

j o

Rubo apparuit, fuiffe i

tJ.I.

feu fecun-

dam in Trinitate perfonam, que defcendit in ter-

ii

ram ad liberandum füuum populum ex fervitute

i

"

doemonis.

Id convincenter probat titulus 2n-

M

m,o*

1

D.dmort Tr.dePecc.orig. C? grat.

geli,

j

178

DISPUTATIO

1 T.

u

7l

geli, qui tribuitur apparenti in A&is Apoftolo-

rum.

Hic enim titulus Verbo incarnato tribui-

tur Malachie 3. ubi dicitur: Zcce ego mütio anpe-

f

lum um $ preparabit voim ante faciem meam

[/ |

(nempe Joannes Bapt.) & flatim veniet ad tem-

m

jlum füum dominator, quem wos queritis, €? ange-

Air [

fl

lus ieflamenti, quem «os vultis.

Et .quis. . [Zabit. ad

1]

videndum eum ! lpfe enim quafi igmis conflams , &2

berba fullonum , & [edebit conflans &9^ emundans ar-

4f

gentum. &c.

Idem coNFIRMATUR ex eo, quia

non poteft expeditior ratio reddi, cur Moyfes

fuper Tribum Jofeph precatus fit benedictionem

g, i

ilius, qui apparuit im rubo, nifi quia Jofephum

]i

Patriarcham contemplabatur tanquam figuram S.

ia pl'?

Jofephi nutritii Jefu, de quo Matthzus c. . v.

23. fcribit: Habitavit in civitate, que vocatur

Nazareth, ut adimpleretur, quod dictum eft per

prophetas : . Quoniam INazareus *ocabitur , qui

etiam , prout Tertullianus adverfus Sfudeos c. 11.

1]",1

)

Xxï

À

Obfervat, per cormua crucis totum ventilavit mun-

t idem f

1

dum.

Sildefün

SECcuNDO certum eft, in illa apparitione

j

tractari à Verbo Incarnato feu Zngelo te[lamenti de

redemptione populi Dei, fpe&tati tam in figura

quam figurato.

Id enim ipfe textus oftendit.

jd-'ïï

TznTrIO certum eft, rubum illum in quo

t

Dominus apparuit, non effe ortum ex terra ob

AU

peccatum Adami originale maledicta, de qua ha-

betur Gen. c. 3- v. 17. dde dixit: Quia comedifti

Üf |

0

de ligno, ex quo praceperam tibi, ne comederes , 1na-

leditta terra in. opere tuo ; [pinas & tribulos germinabit

tibi.

Eam vero terram, in qua rubus ftetit, non

MU

fuiffe maledictam, ex eo patet; quia Deus Moyfi

E

dicit:

W

!ll

DE PECCATO ORIGINALT.

179

*!W i

W

!

4

dicit: Soloe calceamentum 5 locus enim , in quo [Las,

terra. fantta eft.

il|

QvanTo moraliter certum eft, ex eo ge-

nere arboris, qua hoc loco rubus vocatur, fuiffe

li

fabricatam arcam federis, & vetus tabernacu-

lum, quorum prius nempe arca foderis indubi-

tato eft figura D. Virginis, alterum vero, nem-

UR G

pe Tabernaculum, erat figura corporis Chrifti.

Prior priefiguratio probatur ex Apocalypfi c. rr.

Wl (

h

& c. 17. ubi arca teftamenti, & mulier quz Chri-

ftum peperit, ita conjunguntur, ut non obícu-

rum fit, ea pro eadem re haberi: Jpertum ef

Lri ï

)

d

h

l

Phpv';'

temblum Dei in celo, &? vifa eft arca teftamenti ejus

I)

in templo ejuss & fignum magnum apparvit in celo:

d Qu

W

JMulier amitta fole, & luna fuüb pedibus ejus, C2 pe-

1l d

h

perit filium mafculum , qui vetturus erat, ownes. gentes.

connaturalis ac obvius fenfus horum verborum

;

certe ftat pro Matre Dei, ita ut figura & figura-

—

tum idem fint.

De Tabernaculo feu templo

vero id de fuo corpore exponit ipfemetSalvator

l

"

Joan. 2. v. 19. Jefus dixit: So/vite templum boc, &&

in tribus diebus excitabo illud - - llle autem dicebat

ul

de iemplo corporis fui.

Ceterum quod ille rubus

TU OL

fuerit quoddam genus arboris compaciffime,

Ul luv

imputribilis, & habentis tam in trunco quam in

ramis fecus fructus & flores longas & acutas fpi-

on

nas, cui arbori nomen Sittim, feu Settim, con-

vincenter probat T'beodorus Haf&us de ligno Sit-

tim & de Rubo Moyfis, cujus Differtationes fuo

"T befauro antiquitatum facrarum inferuit 'Tomo VI.

Vgolinus.

Arbor illa vocatur in libris Zfcacia, &

"u

A

& convenit in multis cum genere arborum, que

]

M 2

1n

qui!Dfï':;'

DISPUTATIO

II.

j

180

in Bavaria noftra alicubi crefcunt ac vocantur

gmm nd

fFiben.

gcontqu

UINTO, novimus quidem, ab Ecclefia in

nf

um

Officio B. Virginis per Rubum incombuftum in-

telligi intemeratam virginitatem Dei Genitricis :

qui

g

Rubum quem viderat Moyfes , confervatam agnofcimus

tuam . laudabilem virginitaten , canit Ecclefia.

Ve-

gi rl

rum per hoc fignificatum obtineri adequatam fi-

;wgafcerel

gnificationem illius figure, non videtur verofi-

MT

venist

mile. Sienim per rubum incombuftum fignifi-

catur inviolata virginitas corporis, primario

g )

fignificari inviolatam virginitatem mentis affero.

ü k ignem

Aut enim per illumignem, quirubum invaferat,

x Emij

intelligitur ignis divinus, conflans &? emundans,

um

qualem Propheta Malachias fuperius addu&us in

m

dngelo Tefiamenti, qui in Rubo apparuit, con-

at

fpicit? Vel intelligiturignis concupifcentie, quo

strtiti,

inftrumento diabolus peccatum originale in mun-

dum invexit? Si primum; cum ille ignis divi-

P

nus in illo rubo prorfus nihil abfumendum atque

y at

emundandum invenerit, manifeftum eít, nec

st i

macule originalis culpam, imo nec fomitem aut

tüfjetn

Ífcoriam fuiífe repertam.

Si vero per ignem il-

:1g CODLOrO

lum intelligatur concupifcentie ignis, qui per

4 emyla

generationem parentum in Embrionem adhuc

IU peto

anima deftitutum tranfierit, iterum manifeftum

A q j

J

eft, animam B. Virginis tam parum fuiffe lefam

]

J

(f

ab illo igne, quam parum rubus ille à flamma

li

damni accepit. Adillibationem autem virgini-

n Sü)

tatis corporalis pertinere adequatam fignificatio-

nem illius myfterii ex duabus rationibus defendi

"v

itdf

TU

nequi. NNam quomodo per graffantes in toto

jl

rübo flammas fignificaretur illefa virginitas, cum

)

]

ad

"l

)

DE PECCATO ORIGINALLI.

181

lt

Vs

ad Mariam in conceptu virgineo ne quidem fcin-

H

Jr

Wi

tilla concupifcentie vel à longe accefferit? Et

DN

M

pofito etiam, quod in illa vifione conceptionis

virginee à flamma concupifcentie monftretur

dU

immunitas, curipfz flammz rubum corriperent?

rmp 1

Cur Deus appareret in medio flammarum tur-

j

1

Dl

pium? Cur denique neceffum erat, ipfam ter-

ram ex quanafcereturrubus, à maledi&tione prze-

vl

RAU

fervare, & conteftari fan&tam? Itaque confide-

tbufus

1]

ratis omnibus totum myfterium ad immaculatam

n

A T

Conceptionem B. Virginis referendum eft, ita

)

ut five per ignemillum intelligatuf ignis divinus,

JFUQUE U

?iüï B

conflans &? emundans, in Maria nihil conflandum

aut emundandum invenerit ; five intelligatur ge-

yrisdi

neralis flamma concupifcentie, ea nec maledi-

) opiti,

&ionem originalem prefupponat in matre, ut-

at

m

pote terra fan&a, nec eam transferat in filium.

orig

m i

£m

PRoBATUR CoNcLUsIO 3. DeusinGen'

dünent

c. 3. ferpenti diabolo in ejus confufionem denun-

am»eh '

tiat; eum, ficut per mulierem fibi virum & or-

no R

bem fübjecerat, ita eum per mulierem fuperan-

dum ac conterendum:fore, qux& comminatio ca-

wb

d 1

t

m

reret fua emphafi, & antithefis careret fua ele-

hr

gantia, nifi peccati originalis virus prius in foe-

jerun n

mina, non quidem ordine meriti, fed ordine

executionis deficeret.

'Textus in Genefi fic ha-

x W"

j ib

bet: Dixit Dominus ad mulierem: quare boc fecifti?

m 40

Que re[pondit: Serpens decepit me £ comedi. Et

ait Dominus ad ferpentem : nümicitias ponam in-

um lg

d*

ir te &9 mulierem, & femen tuum , & Jemen dllius ;

ipfa conteret caput tuum. — Verum quidem eft, quod

vf

j

Septuaginta Interpretes legant avrós , ipfé, quo:

3

ri-

182

DISPUTATIO

II

yY

Chrifto convenit.

d

Sed hoc non impedit, quin

utraque lectio, cum utraque ab Ecclefia authori-

(

n

tatem acceperit, vera fit, ita ut Chriitus prius

O-V*

fuperet diabolum prioritate meriti, Maria prio-

ritate executiohis ex futuris meritis Chrifti.

L "

CONFIRMATIONEM hoc argumentum accipit

J

F/,c

ex illo Cantici c. 6. v. g. Una eft columba mea, per-

fe&a mea, una eft matris fue eletta genitrici fue.

Et c.8. v.5. Sub arbore malo Jufcitavi te; ibi cor-

rupia efh mater tua, ibi violata efl genitrix tua ;

fnl

quibus verbis infinuatur, ftatim ex momento,

quo Eva facta eft mater morientium per origina-

[] UdU

fx»

lemculpam, preordinatam & à poteftate dcemo-

TC

nis exemptam fuiffe Mariam, eamque conftitu-

tam in matrem viventium. Neque enim Maria

fub arbore malo pomi noxialis diceretur vere fa-

Jüitata, aut fingulariter ele&ta, nifi jam tunc à ge-

nerali contagione fuiffet per Decretum divinum

prafervata.

l

Ui

PROBATUR 4. Ex fenfüac traditione Ec.

) r

clefi& ab eo tempore, quo articulus de peccato

Originali difcuti copit:

] ä)ffïï D

T

dl Presbyterorum Zcbaie de Paffone S. 4n-

i m

l

dree: Sicut primus A4damus formatus fuit ex terra,

l

antequam e[Jet. maleditta; ita focundus formaius eft ex

| d! afa

1

lerra virginea nunquam maledicta.

m

ii

2

N

A Oftem

S. Hippolytus Martyr in Orat. de Confumma-

tione [eculi circa annum 220. ait: Chriftus fecundum

"

m

carnem advenit ex fantta & immaculata Vürpime. --

LOm

Ex immaculata Maria. Virgine natus. eft. Quam-

b

ii (]

vis in hoc textu non fit clarum, an loquatur de

^l

immaculata quoad animam, ufus tamen hujus ter-

mini fequente Seculo pro puritate animz , argu-

mentum

ll

DE PECCATO ORIGINALLI.

183

NU

D

mentum prebet conjiciendi, etiam priore Secu-

]o terminum fic acceptum effe.

TCn

t

3.

Origenes Hom. r. in c. 1. Matthaei: Uni-

-.

o

005

dii Dei dicitur .Mater Virgo Maria, digna dig

7)

ii

Dents (

inmaculata fan&i &? dmmaculati, wuna uníus, unmica

Déntum ,

unid. Dum Origenes Mariam in genere imma-

culatarum ponit unam, & dignam, indicium eft,

1Tn-

eum loqui de immaculata quoad animam.

d

Y

[

maculate enim quoad corpus plures fuerunt vir-

gines.

Hunc fenfum Origenis in eadem Homilia

D

Ei Z

Íequentia ejus verba magis determinant, dum

U

p

Angelum Gabrielem ad S. Jofephum fic loquen-

tem introducit :

gT

7^

ipe ergo eam: ficut commenda-

m t

ium celeflem thefaurum , Deitatis dioitias , ficut. ple-

(Ue etim|

yeren

niffimam. fanttitatem , ficut perfe&bam. juftitiam. -

cipe eam, ficut Umigeniti mamfionem , ficut bonorabile

[m tu

templum, ficut domum JDei, ficui Creatoris omnium

n d

propria , ficut Regis coleftis [ponfi domum immacula-

iam.

Idem Hom. 3. in c. 2. Matth. Hic puer

t

oert

Incorru-

i

CJefus) mon indi

ov

patre fuper terram.

li

AU

pübilem enim babet Patrem in excelfis. — INon indiget

matre in colis.

Jimnaculatam , enim. & caftam . babet

matrem. in terra, banc multum Beatam Virginem Ma-

vian. Hsc analogia & anithefis careret fua Em-

M /

phafi, fi verbumin terrisnon inveniffet matrem,

nifi peccato originali infectam.

4. S. Gregorius. T havmaturgus Origenis difci-

(hr

pulus in Serm. 1. de Annuntiatione: Angelus fan-

&e Marie primo omniun lllud; Zíve gratia plena

J

jrafignacit; quoniam cum ipfa totius. gratie thefau-

vus reconditus erat.

Ex omnibus emim generationi-

f

rpore & [piritu extitit. --

EUA

/

bus bec fola Virgo fanäcï CO

4

Ipfe

f

j

Er PE

184

DISPUTATIO

II.

»ves Lm mde

Jpfe fanttificationis Dominus , Pater ca[litatis , incor-

vuptionis autbor , & libertatis dator, Jalutis procu-

a. u a

5v

s

vYalor, qui ex terra virgine creavit bominem & ex

JWüus latere & cofla Evam a[fumpfit , bic. Dominus

tecum & vurfus ex te.

Cum ergo S. Gregorius

]

exeo, quod Pater caftitatis ex Maria ad imitatio-

l

nem primeve creationis natus fit, infinuat, eam

vt

RA P^

JM

confervatam fuiffe virginem , parirationeex eo,

g

J

quod ex ea natus fit fan&ificationis Dominus,

infinuare videtur, quod prefan&ificata fuerit,

jl

& in ipfacreationeanimzlibertate donata. Hunc

"

aj

ejus fenfum confirmant fequentia ejus verba :

j

ret'acxg

Á

3l

l

4fve gratia plena. intellettualis Solis Oriens Jeu auro-

YO. fls vite immaculatus.

j

J

doe gratia plena «vitis

Jemper vigens, que animas te glorificantium . latifi-

L

f

Ca$. - -

Cum ancilla Rex

