, clefiaftica ,

neque ex definitionibus Con-

mm il

, ciliorum.

Et Concilium Tridentinum lo-

i52 1

ft of

,cis fupra commemoratis, ut re&e admonet

, do&tiffimus Pater Soto lib. ?. de nat. & grat.

Ts 0

» cap. 18. confulto abítinuit à nomine habitus,

fnt

hii

, fed tantum definivit, hominem juftificari per

», juftitiam diffufam in cordibus noftris, quz illi

A

; inhzreat.

Et paulo pofi. lllud etiam adver-

N

, tendum, quod illa juftitia interior, & inhzrens,

ytted

, & illa mutatio voluntatis , qua peccator ex

u

,pravo fit re&us , poteft fieri duobus modis.

«Qubts

?5

Uno modo per infufionem alicujus qualitatis

.Tl oli

», füupernaturali

sin animam. Alio modo poteft

la d

, fieri àDeo fineinfufione alicujus qualitatis per-

sj

, manentis, fed per folam a&ualem motionem

nm*) qx

,, divini auxilii, quod auxilium fua efficacia con-

»lt

», Vertit animum hominis à pravitate ad rectitu-

» QU

,dinem. Utrum vero Deus efficiat hanc inte-

,riorem renovationem per aliquam qualitatem

érequ

»permanentem, & infufam; velpotius per fo-

,,lam motionem a&ualis auxilii divini, Conci-

l

, lium "Tridentinum non definit. Non enim illa

d gf&dæ |

, quzflio pertinuit ad id, quod erat propofitum

Jirbys

»1in

DE

GRATIA.

389

a'hw

n Concilio.,, ta Medina. Idem q.51. & in

q.62. a. 1. reddit rationes, ob quas non eft ne-

ceffarium , ejusmodi habitus animis infundi.

]i

A. Thomas Stapletonus, de Ecclefia optime

d

meritus l. s. de juftificatione c. 8. format non-

I)4;

nullas queftiones v. g. quid fit illud, quo no-

bis inhzrente formaliter juftificamur ?

an ha-

mläogb;

1

bitus virtutum infufi, atque in nobis fixi , & im-

W

manentes ?

an motiones animi reCte & conti-

nuz ?

An neutrum horum, fed re&itudo tan-

tum fuperiorum partium intelle&us & volunta-

MLA

tis? Utrum juftitia, qua formaliter jufti fumus,

fit obfervatio legis ex fide fadta? an novitas

1 M d

D

intus operans? Quas fe preterire dicit, quia

fünt Scholaftice, & ab hereticis non controver-

A

fie, acideo nec olim, nec nunc à Concilio TTri-

MMY

dentino definite. ,,De his, inquit, queftioni-

i 6

n pertinet, accu-

"

, bus ad prafens inftitutum no

0

Aj

»T

ate aliquid determinare.

Sunt enim magis

n o

, quam hodie controverfe, & de

, Scholaftice

,; quibus propterea, cum nihil in alteram partem

5

, vel olim vel nunc in Concilio 'Tridentino Ec-

,,Clefia

definierit; (nam quod unumquemque

ii

m menfu-

, fuam juftitiam in fe recipere fecundu

,Iam, que etiam fingulis inhzeret, propter do-

,na infufa, Patres 'Tridentini docent, illud in

,quacunque predictarum opinionum fententia

, aliquo modo verificari poteft) non eft magno-

51

»pere cum hzreticis litigandum.

S.

Ludovicus Molina Difput. 15. de concor-

arbitrii fcribit : ,,Prifcis tem-

dia gratiz & liberi

(N

, poribus in Patr

ibus ex Scripturis lux magna

Ü

B

3

, fuerat,

p at

390

DISPUTATIO

I1I.

, fuerat, quousque vires arbitrii noftri fe exten-

m

,.derent ad ea, qua funt ad falutem neceffaria,

,;in ]

» fivetanquam viteeterna merita, fivetanquam

,

» proxime vel remotz difpofitiones ad juftitiam,

,Itts

miciiamque cum Deo comparandam , five

ici

)

» €tiam ad perfeverandum in gratia, legemque

,.implendam. At,vero utrum ejusmodi difpofi-

Y

, tionis rationes formales haberent fupernatura-

BUf

»1es, ut re ipfa habent, an folum füpernaturali

m

» ope effent elicite, in fe vero effent naturales,

,lilt

, neque erat fatis cognitum, neque forte in con-

,ne

,troverfiam vocatum.

Hec ita habere, fatis

,(s

»pro comperto babebit, qui Patres antiquos,

,U.

» Coneiliaque antiqua evolverit, atque Ecclefiz

I

, decurfum his mille centum anteactis annis con-

,

», fiderarit. ,,

Morinus, qui 1.8. de poenit. c. 7.

,

& ipfe n. r2. fatetur ; fe in autboribus Ecclefiafticis

Ri

wübi] de ejusmodi fubtiitatibus circa babitus infufos

n

reperi[Je; inteftes etiam przeter enumeratos addu-

ia

cit Ruardum Tapperum, Allbertum Pigbium, & S'oan-

N

nem Pincentium Dominicanum, quorum pofterior

l. de gratia Chrifti Concluf. 6. docet, hominem

dT

AU Q

juftificari poffe per folum a&um charitatis, dum-

tefed

modo hic actus charitatis contra Baium afferatur

ilï«ï'.e hn

fupernaturalis, ita ut dici poffit infufus à Deo,

P

etiamfi non daretur habitus infufüs permanens.

lt

» Eft advertendum, inquit, quod ejusmodi fu-

üniy

» pernaturalis immutatio ( per juftificationem )

BH

» In adultis fit per proprium eorum a&tum, vi-

1

hr Iæpn

» delicet per a&um charitatis, & dile&tionis Dei

aF

w

»1uper omnia.

N W

Et exiftimo, quanquam non

ml&fant

»nulli ex novioribus Theologis contradicant,

MP

» quod ipfe charitatis a&us ex propria fui natura

]

l

»vim

W

DE GRATIA.

391

l

» Vim habeat efficiendi immutationem predictam

h

,in voluntate creata, cujus ratione voluntas,

, etiamfi Deus ei non infunderet habitum chari-

, tatis, habitualiter maneret converfa in Deum.,,

Sic ifti authores.

Dices r. Suarez de Gratia 1.6. c.2. n.6.

vocat hanc do&rinam fernitiofam, & periculofam. E-

go non efttenenda. Sic fcribit: , uidam putant,

M

, €a qu: à Conciliis dicuntur de gratiainhzrente

, fufficienter falvari poffe per nefcio quam rela-

,, tionem realem ad Deum, vel fpecialis fimilitu-

ad eun-

; dinis ad ipfum, vel filiationis adoptivs&

, dem. Quiahis modis folet gratia in Scrip turis

, fignificari,

cum tamen relationem fignificent,

ini immediate conferre fine

,,quam Deus hom

J

a entitate abfoluta.

Quam fententiam

» pEv

,» prorfus inintelligi

bilem judico, & pernitiofam,

,,ac periculofam , quia folum ad eludenda con-

vl

, cilia excogitata videtur.

RESPONDEO. D. à.

Suarez enim loquitur

de pura relatione, que nec reperit previum ef-

^

fe&tum gratie ante fe, in quo fundetur, nec po-

nit effe&uum poft fe. Nos autemloquimur de en-

)

"I

titate modali, nempe de unione, ordine, feu

:l

a&ivitate fupernaturali, quz& fit a&üiva, & phy-

M

Y atl

fice determinet & influat ad omnes a&tus virtu-

y d

tum fupernaturalium, realiter identificetur cum

qualitate abfoluta exornativ

a anime, tanquam

s

Ipfe-

fi 69

gratig proprietate & effe&tu metaphyfico.

n

AHf

i

met Suarezius l. cc. c. 13. n. 14. admittit; quod

[l

U

I

g

ratia fanctificans efficienter influatin omnes actus

fupernaturales:

Addo, inquit, mübi e[Je valde pro-

Y COnTï

u

babile, gratiam banc babitualem babere influxum att-

fj

f

Bb 4

JVun

bISPDTATIO IIE.

392

vwmn in omnes adus fupernaturales tam oice quam pa-

p'ur

iric.

Nil obftat ; eam ativitatem effe ipfum

"

u

j

formale conftitutivum gratic.

Id non poffe re-

jici à Suarezio tanquam peraitiofum aut periculofum

l

a

(it

exinde probo , quia ipfamet concedit, eam fen-

tentiam effe valde probabilem, quod gratia fan-

qu

&ificans realiter identificetur cum virtute chari-

.....

taüs, in qua fuppofitione ab authoribus gratia

(l

nil aliud eft, quam aGivitas quedam ad actus

a

fupernaturales, feu ordo, & unio aCtiva Spiri-

i«

tus San&ti ad a&us vitales fupernaturales, prout

fuperius ex ipfis fontibus, feu authoribus hujus

hu

tiN

fententie explicatum.

Suarez l. ec. c. rz. n.».

hi

& qq. & c. 12. n. 1. & 2. de hac re fic loquitur:

Sict

; In hoc puncto, an gratia fan&tificans diftingua-

qm

, tur realiterà virtutibus & fpecialiter à charita-

AT

» te, prima fententia eft, gratiam non effe aliam

Ti

d

,,tormam, nifi charitatem ; ac proinde in donis

&j

, infufis nullum effe ex vi juftificationis preter

, €a, quze ad aliquod genus operationis imme-

, diate ordinantur.

Ita Alenfis, Richardus, Du-

bl

,randus, Scotus, Gabriel, Major, Baffolus,

d

» Mar(ülius, Vega, Bellarminus, &c. Primum

p

» hujus fententie fundamentum eft &c. - -

At-

p

»que hec fünt motiva, que opinionem hanc

T

», fine dubio faciunt valde probabilem. ^ Senten-

Tun

,,tiam tamen, quod gratia fit realiter diftin&ta à

fn

», Charitate preferendam cenfemus. - -

Difficile

lo

», &utem eft, fententiam hanc ex Scriptura, Con-

gj

li

, Ciliis, aut Patribus oftendere.,, In hoc textu

Tire

Suarez fatetur , eam fententiam effe valde pro-

b

lr

babilem quz gratiam fánctificantem cum charitate

Ti

identificat, ejusque oppofitum difficulter ex Seri-

B

ptura,

DE GRATIA.

393

!

ptura, Conciliis & Patribus probari poffe; cum

ergo cum cbaritate nullus authorum fomniave-

rit identificari qualitatem aliquam abfolutam, feu

perfe&ionem, quc in fuo conceptu formali non

dicat effe relativum, quale ens abfolutum eft

n

quantitas, color, lux. &c. non poteft Suarezius

pernitiofam aut periculofam vocare eam fententiam,

J

qu:e afferit, gratiam fanctificantem confiftere for-

gf

i

maliter in unione reali operativa , feu in ordine atiivo

A

ad actus fupernaturales.

U

DicEss 2.

Suarezius ex eo , quod gratia

-

fan&ificans non confiftat in nuda relatione reali

II

ftatim infert, quod confiftat in qualitate abfoluta.

Sicenim l. cc. c. 2. n. 7. ratiocinatur: JDico igitur,

gratiam mon po[fe e[Je relationem , fed entitatem abfo-

lutam. KErgo omnem fententiam, quze non ad-

mittit, quod gratia contiftat in qualitate abfolu-

d

[

ta,, habet pro pernitiofa & periculofa.

Mi

REsPONDEO. dift. a.

Suarezius fic ratio-

cinatur ex principiis Philofophie necdum fatis

digeftz». c. conformiter ad principia Philofophiz

exacte. n.

Suarezius in prefatione fuc Phbilofo-

phie feu Metapbyfice , ut vocat, fatetur, fe pri-

À

mum adorfum effe fcribere Philofophiam, poft-

'moäe;

quam jam fua Commentaria in tertiam partem

Jmï;

Summs ediderat; exinde enim fe advertiffe, quam

neceffario Philofophia Theologiam preeat. Ita-

j

|

que Suarezius in fua 'Theologia fequebatur com-

fLN

munem divifionem predicamentorum , in qua

entitatibus mgdalibus necdum fpeciale locula-

j uV

lg

mentum affignatum fuerat, ita ut entia modalia

n

ac etiam relativa ad aliud, qualia funt umio, a&i-

i

itü

u -J'

I

Bb s

Qiid$,

394

DISPUTATIO

III.

Mil

vitas, potentia agendi, ordo atlivus unius ad aliud,

quamvis in fuo formali importent ens totaliter

»J pc

relativum, in claffem reliquorum predicamento-

meæ

Y «

rum referri debuerint, prout fatetur in Meta-

phyfica Difput. 32. Se&. r.

Exinde factum eft,

WH

j

cum ab Ariftotele etiam potentia agendi, ac polen-

j

tialitas, ad genus qualitatis relata fit, etiam Sua-

[

Ia

rezius potentiam activam ad genus accidentis ab-

wwwww

Joluti, íeu qualitatis abfolute retulerit.

Sic enim

thtlg

m

in fua Metaphyfica Difput. 42. Se&. r. n.IV. &

V. feribit: ,,Ariftoteles dixit, omnino id, quod

BR

j

» pr&ter quantitatem in fuübftantia ineft, effe qua-

»litatem; quamvis enim ille de numeris fpecia-

tDif

»liter loquatur, nos id poffumus extendere ad

)

»Omnes fübítantie qualitates fubintelligendo

»0mne id abfolutum, quod ineft in fubftantia

Iu

u)

» ecundum fe & in effe quieto, & perfe&to, effe

D

»qualitatem. - -

Qualitas ergo effe videtur ac-

» cidens abfolutum, adjunc&tum fübftantie create

l

»ad complementum perfe&ionis ejus tam in ex-

Titig

-

»iftendo, quam in agendo. -

Hinc exponi

Ril

»poteft, cur qualitas dicatur confequi formam.

l

»Nam quia forma confert principalem vim agen-

àj

|

»di, qualitas adjungitur ad complementum per-

."onfh'a

»fe&ionis (feu virtutis agendi. - - ) Rurfus

DA

»juxta hanc rationem intelligitur , cum dicitur

N

» qualitas effe modusfubftantiz.,,

Ex his patet,

ytts

virtutem attivam à Suarezio vocari in hoc fenfu

a

qualitatem abfolutam , íeu accidens abfolutum , licet

yQuij

exaé&te loquendo in füo conceptu formali fit en-

sfm

titas vel perfeGtio relativa.

Itaque quoad fub-

UE

ftantiam rei non repugnat Suarezio, fi dicatur,

,Conc1

gratiam fanGificantem formaliter confiftere in

unione

,beüæ

DE GRATIA.

395

zl

unione reali operativa Spiritus San&i ad animam,

)

feu potius in ordine reali ad actus fupernaturales,

animg impreffo divinitus in juftificatione, qui

1]

ordo à me vocatur entitas modalis, à Suarezió

;

Q

l

qualitas abfoluta.

Certe juxta meam Philofo-

phiam & juxta D. Auguftinum omnis activitas

"i

x

creaturarum confiftit in-ordine exifIendi rebus im-

preffo.

Itaque etiam a&tivitas anima fuperna-

V m

turalis ad actus fupernaturales confiftit in ordine

W

(

divinitus anime impreffo ad actus & finem fuper-

naturalem. Accedit, quod in fenfu reali etiam

juxta nos gratia fit qualitas abfoluta exornativa

anima.

DrcEss 3. Saltem nullus Theologorum hoc

tempore oftendi poteft, qui utatur hoc modo

.;

loquendi, quod gratia fan&tificans confiftat in

1

XQ Wl

m

O

unione reali Spiritus Sancti cum anima.

TM

RzsPowpEo. n.a. Nam P. S'ofepbus Maria

ii cm

Platina Ord. Min. Convent. & Primarius Profeffor

m

"

Y

n

'"Theologie in Univerfitate Patavina in Parte .

Prelettionun "T beologicarum Differt. V. queft. tertia

f

[

edita Bononie anno 1738. gratiam fanctificantem

Q

pl

conftituit in fubflantiva prefentia feu unione Spi-

ritus Sancti ad animam.

j

Ibi fic fcribit: ,, Con-

qn

i

» troverfie cardo in hoc eft, an Patres Legis Ve-

IN

?R

» teris non modo gratiam Spiritus San&i per effi-

,Cientiam qualitatis eorum animis inherentis,

nh

» quain Deiamicitiamrevocatifint; verum etiam

»ipfam. Spiritus Sancti fübftantiam receperint,

(

»qu2 eft veluti forma adoptionis filiorum Dei.

] (

]u

» Conclufio.

"M

l4

Nullus ex San&is Legis Veteris

»fübítantivam Spiritus Sanüi gratiam recepit.

Qu

J

»Hoc

396

DISPUTATIO

IDUE

p

» Hoc difcrimen eft, quod nos inter & San&tos

ï V. ponit Apoito us.

Quamobrem nos non

npt

» » modo per gratiam fanctificantem in Dei amici-

»tiam evchlmur ut amici, verum etiam ut fi-

,,hx --

Cum oravit Chriftus, ut ii, qui in eum

Tri

»credituri erant, fierent unum, id fecit,

hon

u

» IDodo ut eis conferretur gratia fanätlücans, fed

g

» etiam fubftantiva Spiritus Sanéti przfentia, per

li

t

» quum veluti adoptionis formam , .filiorum Dei

Á

(

» dignitatem reciperemus. - -

Qua in re non

pmb

eit putandum, fubftantivam Spiritus Sancti in

J li

* nob;s inhabitationem non habere annexam gra-

t

[

»tiamn fan&tificantem per modum qualitatis ani-

lt

j

,mis noftris inherentem, fed ad hanc accedere

qii

» novam fubftantivam Spiritus San&ti prefentiam,

(tfe

» per quam adoptionem filiorum Dei recipimus,

4tn

,,auæ banähs ante Chriftum communicata non

[Ugh l

n elb

-

Uw;ebzs

Conjun&io Spiritus Sanci

Waf

Ccum animis neque imitatur unionem anima

i

,Ccum corpore, neque unionem Verbi cum car-

Yet0]

,ne; quo ergo modo fübftantialiter nobis con-

um

* Juno1Cur ?

Refponfo P. Platine efl ifla :

Non

Mi

,inficias imus, diverfam effe rationem conjun-

AQfe

&xoms fübftantive Spiritus Sancti nobiscum à

lib

» comunähone animze cum corpore & Verbi cum

D

»Carne. -.-

Is honor nobis contingit non per

,

, unitionem fübftantivam (in unitatem fubítan-

y ln

»ti& ac perfone) fed per aliam , quam fcimus,

»It

- fedenarrarenon potfumus.,,

Quam ergo unio-

finj

nem P. Platina non enarrat, dico effe unionem rea-

(

lem a&tioam, qua Spiritus San&us in genere aman-

vt

tis influit in a&us reciprocos amoris & aliarum

Qu

virtutum, intrinfece tendentes & refpicientes ad

» n

hare-

DE GRATIA.

90v

—

p

1j

hzreditatem filiorum, feu unionem beatificam

in patria.

Ex una parte Concilium

OB]JICITUR 2.

Tridentinum gratiam fancüficantem manifefte

diftinguit à charitate, ex altera parte Clemens

V. expreffe docet, gratiam fanétificantem con-

K

fiftere in qualitate.

Ergo dicendum eft, quod

formaliter confiftat in qualitate abfoluta.

nt.

l

rob.

Tridentinum Seff. 6. c. 7. fic habet: ln

juftificatà

one cum vemü[Jione Deccatorum bec ommia fi-

mul inju

fa accipit bomo, ]fldem , fpem, & charita-

iem.

Érgo cum remiflo peccatorum fiat per

diftinguitur à chari-

gratiam fanctificantem, ea

tate.

Et Can. 1. Sí quis dixerit , bomines ju[üi-

cari exclufa gratia 69 cbaritate , que& in cordibus

eorum per Spiritum Santtum diffundatur , atque. illis

In hoc Canone charitas

inbereat , anatbema fit.

& gratia manifefte diftinguuntur. Clemens V.

ii

vero in Concilio Viennenfi, relatus c. un. de

Summa Trinit. fic habet: ,,Quia quantum ad

» effe&um baptifmi in parvulis reperiuntur Do-

i

, &ores quidam "Theologi opiniones contrarias

»habuiffe; quibusdam ex ipfis dicentibus, per

, virtutem baptifmi parvulis quidem culpam re-

j uv

)

mitti, fed gratiam non conferri; aliis e contra

n

flerentibus, quod & culpa eisdem in baptifmo

A

))a

»remittitur, & virtutes, ac informans gratia in-

thh

à

funduntur.

Nos opinionem fecundam , qux

u

q

»

s dicibo

tam parvulis quam adultis conferri in

gl

L

, baptifio informantem gratiam & virtutes, tan-

] m

"

» quam probabiliorem & di&is San&torum & Do-

, &orum modernorum Theologic confonam &

m

j

»Con-

398

DISPUTATIO III.

T

, cordem facro approbante Concilio duximus

j

» eligendam.

fj

din

RESPONDEO. tr. a. n. c. aliud enim eft,

quod gratia fanctificans confiftat in qualitate, &

f

u

aliud, quod confiftat in qualitate abfoluta prout ad

Objett. 2. Dices 2. oftenfum eft.

Illa wnio realis

)

)

feu Ordo realis a&tivus, in quo conftituo gratiam

fan&tificantem , eft quidem qualitas, fed forma-

53

liter non abfoluta , mifi late loquendo , prout hunc

p

terminum fumpfit & explicavit Suarezius loco

j

citato. Dixr tranftat, quia zindreas Vega , qui

for

interfuit Concilio Tridentino, in l. de ju/lificatio-

$t

ne, fufe & folide oftendit; mentem Concilii non

Quf

fuiffe, vel minimum prejudicium inferendi Scho-

ial

lz Scotifticz, identificantis gratiam fanttificantem

f(

cum charitate.

Itaque ubi Tridentinum de cha-

ritate & gratia videtur loqui tanquam de diver-

fis, intelligi de formaliter diverfis Scotifte affir-

4

mant, quorum fententiam probabilem effe cum

hn

Suarezio & Vasquezio plurimi concedunt.

itq

DrcEs: In Catechifmo Concilii Tridentini

Eu

i

!y

dicitur; gratiam fanctificantem confiftere in qua-

litate inhzrente, idque in ipfo Concilio fuiffe

li

definitum.

Znt.

[

Ergo eft qualitas abfoluta.

prob.

Catechifmus part.2. c.?, de baptifmo. n.

kj

38. fic habet : ,, Ut ad baptifmi effe&us oratio

PEI&!'

»redeat, exponendum erit, hujus Sacramenti

T

» Virtute nos non folum à malis liberari, verum

&l

» €tiam eximiis bonis & muneribus augeri. Ani-

Tif

»Inus enim nofter divina gratia repletur , qua

AI]

»jufti & filii Dei effe&ti ternz falutis heredes

Em

» inftituimur.

Eft autem gratia, quemadmo-

»dum Tridentina Synodus ab omnibus creden-

,Qdum

DE GRATIA.

399

!

fita decrevit, non

, dum poena anathematis propo

»folum per quam peccatorum fit remi

fio, fed

E

, divina qualitas in anima inhzrens, ac veluti

» fplendor quidam ac lux, que animarum noftra-

,rum.maculas omnes delet , ipfasque animas

» pulchriores & fplendidiores reddit.

RESPONDEO. C. à. dift. c.

Ergo eft quali-

!

U

tas abfoluta late di&a & in acceptione logica,

prout explicatur àSuarezio velrealiter fpe&tata. c.

in ripore prout hic terminus in füo conceptu

formali importat ens non relativum ad aliud. n.

S1 DrcAs, à Catechifmo Romano gratiam fan-

&ificantem vocari quafi [plendorem & lucem ; atqui

ifta funt qualitates abfolutze etiam in rigore phy-

MUMaAV

fico.

Ergo & gratia.

1 W W

o dve

REsPONDEO. dift. gratia eft quafi fplendor

&

ac lux caufaliter. c. formaliter. n.

Quod enim

^dit

gratia fan&tificans per modum proprietatis cau-

fet quandam pulchritudinem vel fplendorem in

v

iTic

anima, qui effectus fe habeant per modum qua-

litatis abfolute, & per modum veftis filiorum

frte

X

Dei, conforme eft traditioni SS. Patrum. Cum

tamen loquendo formaliter prius fit effe gratum

]foluza,l .

& dile&um Deo Patri, antequam induatur filius

1 bnp ib

perditus nova ftola filiorum Dei, necefle eft, ut

iU

[

ipfa gratia fan&ificans fit natura velratione prior

ad hos accidentales effectus pratie, licet in ju-

ftificatione omnes fimul infundantur.

Vide di-

q

&a in Tra&. de Sacramentis in Difput. 3. q. 2. ubi

lr

l

p

e

actum eft de effe&u Sacramento;um.

Bu

qd:.

)

WU

QU.E.

400

DISPUTATiO III.

QUJESTIO VII.

du

$o

JDe juflificatione per. gratiam.

siitt

070

UZERITUR r. An juítificatio fiat per for.

sutte

mam inhwrentem, vel per folam imputa.

u

tionem extrinfecam juftitie, quz eft in Chrifto?

tipe

RESPONDEO.

Juftificatio fit per formam

inherentem.

fetü

Ita contra Lutheranos & alios He-

yicat

reticos definitum eft à Concilio Tridentino Seff.

6. Can. ro. Si quis dixerit, bomines

&i g

Jine Chrifli ju-

atint

Jütia , per quam mobis meruit

» Juflificari, aut per

Tias i

eam ipfam formaliter juflog e[f

. anatbema fa.

Et

Ts i

Can. 11. Si quis dixerit ,

bomines juflifipari «el

Jola imputatione jufi

drine.

Uüe CHRISTI

» &l fola

Jeccatorum remiffione , exclufa

gratia & charitate ,

lil

que in cordibus eorum per Spir

ftum Sant&tum diffun-

Dm

datur, atque ilis inbereat ;

duit etiam g

[2

mi j

raliam qua

juftificamur , e[fe tantum. favorem Dei ,

anatbema fit.

timi lib

Et Can. 12. Si quis dixerit,

Jidem . juftificantem mil

EENT

aliud e[fe, quam

Jiduciam divine miférico

rdie peccata

T d

vemittentis propter Cbriftum ,

vel eam fiduciam folam

- Qu

€e[Je , qua juftificamur

, anaibema fit.

Caterum il-

lam formam inhzrentem confi

:;'&a [ne

ftere in gratia fan-

dl

&ificante, habitualiter in juftis

permanente, con-

ftat ex dictis queftione przced

ente.

h

p

QUJERITUR 2,

An ad

ter gratiam fanctificantem re

juftificationem pre-

tio h

ceptatio Dei ?

quiratur g—ratqita ac-

finion

"ldbn f

RrEsPoNDEO. Hanc quzítionem in noftra

fententia effe ridiculam, cum juxta no

Ltefn

fanctificans formaliter confi

S gratia

L lo

íftat in unione reali

feu ordine activo

Qem f

. quo Deus hominem & ejus

Áj

actus

DE GRATIA.

40I

actus ordinat ad finem fupernaturalem, feu frui-

"m.

tionemfuibeatificam. Cum itaque gratia in hoc

fenfu fit formalis effectus illius. acceptationis in-

terne, qua Deus acceptat ponitentiam & con-

verfionem hominis, impoffibile eft in terminis,

dari gratiam fanctificantem, & non dari accepta-

tionem Dei.

Eodem modo in noftra fententia

fuperfluum eft, querere, an gratia fan&tificans,

vel charitas infufa poffit ftare cum peccato mor-

tali fine remiffione peccatorum ? Id enim impli-

cat in terminis; quia gratia fanCtificans, & cha-

)9

ritas infufa Dei ad hominem eft effectus forma-

lis illius acceptationis interne, feu ordinationis

diving , qua Deus acceptat converfionem ho-

minis, eumque ordinat ad fui fruitionem.

j

Daxz effettus acceptationis interne, quia in ejus-

modi juftificatione ex parte Dei datur actus in-

m

ternus liber, quo ordinat hominem ad finem, &

qui actus eft identificatus cum Deo, prout in

'Tra&. de Deo oftendo.

QuxRITUR 3. An poffit dari charitas per-

(

m

fe&a fine remiffione peccatorum, feu absque ju-

m hr

ftificatione ?

imEHEü'.iwl

RESPONDEO.

Charitas perfecta neque in

h

prefenti ftatu naturze elevate , neque in ullo

t

alio ftatu, etiam pure nature, poteft dari fine

i g

remiflfione peccatorum.

De przfenti ftatu id

evidens fit ex dictis queft. 3., quia DEUS

(

in prefenti providentia facienti, quod eft in

fe, non denegat gratiam fanctificantem.

Hxc

"

In

autem ftare non poteft cum peccato mortali,

"r

D. dmort Ty.de Pecc. orig.€2 grat.

Cc

prout

ia

DISPUTATIO

III.

402

a precedente.

Idem

9

prout patet ex queftiuncul

patet ex propofition

e 31. & 32. Baii damnata.

Utj

Prior fic habet : ,, Charitas perfecta & fince-

al

eïe J

,ra, quze eft ex corde puro. & confcientia

,Jbona & fide non fica,

tam in Catechume-

Ri

) (

,,;nis, quam in ponitentib

us poteft effe fine

, remiffione peccatorum.

Et 32. Charitas il-

D

id

»la, que eft plenitudo legis, non eft femper

,conjun&a cum remiflione peccatorum.

I

us

QuaxmrTUR 4. An gratia fan&tificans füb-

je&etur in effentia animz vel in potentiis ?

RESPONDEO.

A me ex Philofophia fup-

lm g

li

poni, quod effentia anime & ejus potentic

realiter non diftinguantur.

Hinc ifta quaftio

Em

redundat.

Si tamen loquamur in fenfu for-

qui

mali, dico, quod formale conftitutivum gra-

:';'mm

L

tie pro priori figno rationis refpiciat effentiam

animze, que unitur Spiritui San&to, & ordina-

Pv

A

tur à Spiritu San&o ad a&tus fupernaturales.

qgn'is g

UJXRITUR 5. Àn gratia fan&tificans cree-

doon

tur, vel educatur ex fübje&o ?

tf

RESPONDEO.

Gratia fan&ificans creatur,

AU

Cöene»

in quantum a&tio confervativa anime, quz eft

continuata actio creativa , terminatur pro hac

"n

,

vel illa differentia temporis ad novum modum

dj

eíffendi in anima.

Ita quoad rem docet D.

Thomas 1. 2. quefít. 110. a. 2. ad 3. ubi ait:

ln

AT

, Omne accidens non dicitur ens, quafi ipfum

, effe habeat.

Et quia ejus eft fieri vel cor-

ln

,rumpi, cujus eft effe, ideo proprie loquen-

ïfhü()ne

bl

DE GRATIA.

403

M

,,.do nullum accidens neque fit, neque cor-

Ti

T

, rumpitur, fed dicitur fieri vel corrumpi, fe-

»Cundum quod fubje&um incipit vel definit

W

IL'I;&

Et fe-

,, effe in atctu fecundum illud accidens.

,Ccundum hoc etiam gratia dicitur creari ex

» €0, quod homines fecundum ipfam creantur,

, id eft, in novo effe conftituuntur ex nihilo,

ll

,jid eft, non ex meritis , fecundum illud ad

i

, Ephef.2. Creati in Chrifto JESU in ope

:

» bus bonis.

jai

QuzniTUR Ó. Anomnes recipiant vqua-

Jptt

lem gratiam fan&tificantem ?

REsPONDEO.

In Sacramentis pofita in-

"

i

«quali difpofitione fufcipientium confertur in-

^

A

mü'äm«

equalis gratia.

Id oftenfum eft in Tractat. de

i .

Sacramentis im genere , Difputat. VI. & in Tra-

Extra Sacramentum vero

d

€tat. de EucbarifLia.

j M'.

contritis inequali perfectione charitatis pro-

babilius confertur fecundum curfum ordinarium

n

zqualis gratia remiffiva peccatorum & tribuens

ii

fufficientam ad operandum fupernaturaliter.

Extrinfece tamen illa gratia eft inequalis, in

j

quantum melius exerit fuas vires in fubje-

yn

&o bene difpofito; ficut eadem anima inzquali-

j f

ter operatur in corpore inequaliter ad motum

difpofito.

uovumy:

Eb

QUERITUR 7.

An quis poffit effe cer-

i

"

Ü

tus, fe effe conftitutum in gratia?

(

RESPONDEO.

De hoc absque fpeciali re-

(

velatione nemo poteft effe certus.

P[Dpfjf j

Cc2

Id

404

DISPUTATIO III.

Qm

Id PROBATUR 1. ex Ecclef. 9. ubi dicitur:

g

,,Sunt juíti atque fapientes , & opera eorum

gl

,in manu Dei; & tamen nefcit homo, utrum

, amore an odio dignus fit ; fed omnia in fu-

Ts

]

,turum fervantur incerta, eo quod univerfa

,€que eveniant jufto & impio, bono & malo,

Tho

D

il

,jmundo & immundo.

t t

PRosnATUR 2. ex Apoftolo r. Corinth. 4.

Vg

,Mihi pro minimo eft, ut à vobis ju-

j q

fs

, dicer aut ab humano die; fed neque me-

j

, ipfum judico.

Nihil enim mihi confcius

fatu n

,íum; fed non in hoc juftificatus fum. — Qui

l dl

,autem judicat me, Dominus eft.

Itaque

, nolite ante tempus judicare, quoadusque ve-

DI

at

»niat Dominus.

3 ill

PROBATUR 3. ex aliis Scripture locis v.

inte l

gr. Pfalm. 18. Deli&a quis intelligit ? ,, Ab

ir[ie

,, occultis meis munda me, & ab alienis parce

i odin

Et Proverb. 14. v. 12. Eft via,

,,fervo tuo.

i fip

, que videtur homini jufta; noviflima autem

i ho

, ejus deducunt ad mortem.

At ii

z

PnosATUR 4. Dantur peccata ignoran-

tie vincibilis; prout oftenfum eft in Tractat. de

Aulo.

Con[cientia , quzeft. r.

Ergo nemo poteft effe

d ]

phyfice aut metaphyfice certus fine fpeciali re-

o D]

velatione faltem interna per lumen divinitus

Alttmr

Bellarminus tamen

tUt ofer

infufum, fe effe in gratia.

& alii concedunt, certitudinem moralem à ju-

"ttüm |

QR

ftis haberi potfe.

i conf

Qu-

DE GRATIA.

495

l

UJXERITUR. 8.

An DEUS poffit pecca-

torem juftificare per condonationem extrinfe-

li

cam fine infufione gratic ?

REsPONDEO.

In hac re funt tres fenten-

M

tie.

Prima id negat; & hujus fententime eft

ML'

D. Thomas r. 2. queft. 113. a. 2. cum aliis

"'Thomiftis.

Secunda id affirmat.

Et hujus fen-

Af

tentie eft D. Bonaventura, Scotus in 4. dift.

Tertia

W

19. queft. 6. cum fuis, Suarez, & alii.

T

vv

docet; in ftatu pure nature poífe hominem

juftificari fine infufione grati&, non autem im

fi

ftatu nature elevata.

Ita fentit Bellarminus ,

& alii.

l

lh

iW h

DICO:; in nullo ftatu poteft peccator ju-

füficari fine infufione gratie proportionate ad

finem illius ftatus.

Ét hinc in ftatu nature

z

elevate homo non poteft poft peccatum jufti-

jl

"

ficari fine infufione gratie intrinfece füpernatu-

Ui

ralis ordinantis hominem & actus humanos ad

l

"m

finem fupernaturalem.

In ftatu autem pure

lUiA 6

nature homo non potuiffet juftificari fine infu-

fione gratie alicujus entitative naturalis ordi-

nantis hominem ad finem natüralem.

Haec

n

Refponfio probatur authoritate & ratione D.

tmTF

Thome. Nam l cc. fic fcribit: ,,Homo pec-

u

, cando DEUM offendit.

Offenfa autem. non

U

J

,Temitttur alicui, nifi per hoc, quod ani-

u «

,jmus offenfi pacatur offendenti.

Et ideo fe-

hs

, cundum hoc peccatum nobis remitti dicitur,

f

»quod DEUS nobis pacatur.

Qua quidem

»pax confiftit in dile&tione , qua DEUS di-

GQc'3

»ligit

406

DISPUTATIO IIrI.

l

,ligit nos.

Dile&io autem DEI, quantum

,,elt ex parte a&us divini, eít eterna & im-

ii

mü

1nutabilis ; fed quantum eft ad effe&um;

,Quem nobis imprimit, quandoque interrum-

:;-nna.

, pitur, prout fcilicet ab ipfo aliquando defici-

gm

vjiqua

»» IDus.,

Effectus autem divine dile&tionis in

»nobis, qui per peccatum tollitur, eft gra-

M

[

,tia, qua homo fit dignus vita zterna, à qua

» peccatum mortale excludit.

Et ideo non

g, a

» poflet intelligi remiffio culpe, fi non adeffet

qiD

amot

, infufio grati&. Et ad 9. Sicut dile&io DEI

,740n folum confiftit in a&u voluntatis divi-

jeu

EiU UL

,n&, fed etiam importat quendam gratig ef-

fe&um; ita etiam & hoc, quod eft DEUM

offenl

üt dl

, hon imputare peccatum hominiimportat quen-

, dam effectum in ipfo, cui peccatum non im-

&i p

» putatur.

Quod enim alicui peccatum non

tiis f

un

, imputetur, ex divina dilectione procedit.,,

Hi Textus D. Thome, quamvis videantur fo-

T

lum refpicere ad ftatum nature elevate , ap-

DT

plicari tamen poffunt etiam ad ftatum nature

EW

pure; quia etiam ibi dilectio divina, licet non

üde

foret dilectio amicitiz: intime, pro objecto ha-

ts ul

bere deberet quendam dile&ionis effectum in

i jillulfl«

anima , quo illa anima ordinaretur denuo ad

x d

füuum finem naturalem.

Ille autem ordo no-

vus anime & ejus actibus bonis im

V

preffus 'efï"et

u

aliqua fpecies infufe gratie.

"h

QUEZERITUR 9. An pecatum attuale homi-

DA

nis adulti pofft à DEO remitti fine ullo a&u

interno peccatoris per folam infufionem gratiz ?

Qu

REsPON-

DE GRATIA.

407

[

REsPONDEO.

Non poteft remitti fine

ullo a&u interno.

Ita refpondet D. "Thomas

:

cum fuis contra communem Scotiftarum , &

l

contra Suarezium multosque alios recentiores;

quamvis, quod Scotum attinet, ille in 4. dift.

s. queft. r. a. 2. potius videatur fentire cum

p

D. Thoma.

Refponfio probatur ratione D.

,W

'Thoma.

Peccatum non poteft in ftatu natu-

W

f

)

re, faltem elevate, remitti, quin illa dilectio,

qua D EUS diligere incipit donatum venia, fit

hn

* U

amoramicitie. Amorautem amicitiz erga füb-

lv u

je&tum capax re

damationis non poteft dari fine

amore reciproco, prout in Tra&tat. de charitate

ii

oftenfum eft.

D. Thomas p. 3. q. 86. a. 2. C.

dat aliam rationem, que tamen ad noftram re-

2

AR

D

D

duci poteft.

Obfervat enim , quod dile&io

y

unius hominis erga a

lium hominem prefuppo-

ÁN

u

N

nat in altero homine bonitatem feu perfectio-

ore.

Econtra dilectio

A

nem quandam dignam am

W

«t

[T70

DEI erga hominem caufet bonitatem feu per-

du

fecionem dignam amore divino , qualis nulla

alia effe poteft nifi converfio voluntatis huma-

n

ne ad ultimum finem. — Ex iftis autem fequitur;

j o'of,*;.

ad juftificationem in prefenti ftatu naturz ele-

y du

vatx abfolute effe.neceffarios a&tus fupernatu-

q d

ntas

rales, prefertim fidei & fpei; quia volu

jdt t

humana non poteft per amorem amicitiz reci-

g

procum refpicere finem füpernaturalem , nifi

mediante fide & fpe.

n a(ülw

An motus contritionis

fs

QUZRITUR IO.

vel

Cc 4

TO

l

M

j

408

DISPUTATIO

LL

vel dile&ionis erzga DEUM

perfe&e fit prior

Jm(

?

0

infufione gratie fan&ificantis

»

tf

RESPOND 1: o. Inter motum contritionis

g

feu dile&ionis perfe&s , & inter infufionem

np) |

g

gratie fanctificans datur mutua naturz priori-

tas. ]ta docet D. Thomas 1.29. queft; 119. a.

4l

8

Et p. 3. queft. 85. a. 6. ad2. &

9-

Et:p.

p

3:«QUz1.:86..2.-6. 6. &-ad f.

Ratio eft; quia

Ti

in juftificatione peccatoris a&tus

