omni a&ione bona opus fit auxilio divino feu

gratia faltem extrinfece füpernaturali; hincetiam

Lnïl'

à D. Auguftino l. 4. Op. imperf. citatur inter alios

[

Do&ores Catholicos contra Pelagianos.

M

VIH. S. Hieronymus in Epift. ad Ctefifontem

n.6. , Velle & currere meum eft, fed ipfum

"r

«00

s

j

,meum fine Dei femper auxilio non erit meum,

, Et in. Dial. 3. contra Pelag. . Juftitia in baptifmo

n OCU

hi d ($

»accepta labore, & induftria, ac diligentia, 'ac

j

m

» femper fuper omnia Dei clementia cuítoditur,

3

L

g Uf

314

DISPUTATIO

ITI.

» ut noftrum fit rogare, illius tribuere quod ro-

gt

»gatur, noftrum incipere, illius perficere; no-

at ln

UI

»ítrum offerre quod poffumus, illius implere,

» qduod non poffümus.

Et in Ezecb. c.3.. Aperto

det

» ore Dominus largitus eft cibos, ut initia vo-

vt

» luntatis in nobis fint, & perfe&ionem beatitu-

d

» dinis à Domino confequamur."

Hoc non ob-

j

i

j

ftante ad omnia bona opera requirit gratiam ex-

j ,j,":r,r?,

trinfece fupernaturalem, prout quzft.3. often-

irttitot

fum eft.

fiicit

u5C2p)

Solvuntur Objectiones.

i

li

1 lm

OajrériTUR. 1.

Concilium Arauficanum. do-

$UI

cet, hominem nequidem habere vires ad hoc, ut

ALUT,

poffit laborare, conari, aut rogare pro obtinen-

da gratia, nifi id fiat per infufionem ac infpira-

t Din(u

tionem Spiritus San&i.

Ergo hecdo&trina, quod

r f

Deus infallibiliter confetat gratiam facientiquod

k

^.

eft in fe, pertinet ad hzrefin Pelagianam vel Se-

mipelagianam. Z/nt. prob. Concilium Araufica-

W& i

m f

num Can.6. fic habet: ,Si quis fine gratia Dei,

»Credentibus, volentibus, defiderantibus, co-

13 f

»nantibus, laborantibus, vigilantibus, ftuden-

ln

» übus, petentibus, pulfantibus nobis mifericor-

» diam Dei dicit conferri divinitus, non autem

ida

B

»Ut credamus, velimus, vel hzec omnia, ficut

E

»Oportet, agere valeamus, per infufionem ac

fünezggrmal

» infpirationem S. Spiritus in nobis fieri confite-

»tur; & ant humilitati aut obedientie fübjungit

"t

» gratiz adjutorium, nec ut obedientes & humi-

1 Upemm

li

plesfimus, ipfius grati donum effe confentit,

gTefiftit Apoftolo dicenti: Quid habes, quod

uj

IN

,non

l

DE GRATIA.

315

ln b

,non accepifti? Et r. Cor. 4. Gratia Dei fum id,

jucm

» quod fum.

RrsPoNDEO]dift. Docet, quodhomo non

habeat vires ita conandi, rogandi &c. meritorié

I

ac falubriter ad vitam zternam.c. difpofitivé ad

t

Concilium folum dicit, hec omnia

gratiam. n.

(

fieri non poffe fine infufione Spiritus San&ti, fi-

T Nune

1

cut oportet, hoc eft, perfe&te, meritorie, & fa-

Mvw

M

lubriter in ordine ad obtinendam vitam s&ternam.

OBJICITUR. 2.

Concilium Tridentinum

J

Seff. G. Cap. . dicit: , Juftificationis exordium in

, adultis à Dei per Chriftum Jefum praveniente

»gratia fumendum eft, hoc eft, ab ejus voca-

»tione, qua nullis eorum exiftentibus meritis,

» VOcantur.

t

2

Idem Concilium Se[J. 6. Can. 3. dicit: ,Si quis

CTH

vt

» dixerit, fine praveniente Spiritus San&i illu-

Vun n

» ftratione atque ejus adjutorio hominem crede-

gnn t

, Ie, fperare, diligere aut poenitere poffe, ficut

ml

» Ooportet, ut ei juftificationis gratia conferatur,

,anathema fit^ Ergo ad obtinendam gratiam

du

non fufficit facere, quod eft in fe.

i

!

REsPONDEO

Nils

Ad 1. dift. a.

Exordium immediatum eft fü-

Q

ynty

,Wl

mendum à gratia Chrifti, & fine meritis fimplici-

ter dictis. c.

Exordium mediatum, & fine difpo-

j

fitione ad gratiam. n.

Ad a&ualem juftificatio-

1. *UIUUU

nem requiritur a&ualis converfio voluntatis ad

;

finem füpernaturalem, que converfio fieri ne-

jins

quit fine illuftratione & motione gratiz intrinfe-

gt

ce fupernaturali, per affenfum voluntatis trans-

j e[[e d

Sed ad hanc ipfam gratiam

deh »

eunte in habitum.

intrin-

316

DISPUTATIO III.

intrinfece fupernaturalem obtinendam requiritur

igo t

idonea difpofitio voluntatis, ad quemquam di-

PT

fpofitionem ponendam fuffecerat gratia extrinfe-

m l

ce fupernaturalis.

Neque ea difpofitio habet ra-

Oyi

tionem meriti ftri&te dicti , autproprietalis, re-

uf r

late ad premium intrinfece füpernaturale.

u ii

4dd 2. c.a. dift.c. Ergo ad obtinendam gra-

yd gain

tiam juftificationis non fufficit facere, quod eft

fj d

in fe.c. ad obtinendam gratiam illuftrationis vel

à, al

motionis previz ad juftificationem. n. facienti

gt

enim quod eft infe Deus infallibiliter confert gra-

s M

tiam illuftrationis & motionis intrinfece füperna-

u l(if i

turalis prerequifitead juftificationem. Ratio eft,

dtomo 1

quia prout hoc loco D. 'Thomas obfervat, fi ad

a

hanc gratiam illuftrationis & motionis intrinfece

$ d

fupernaturalis prerequiretur alia gratia intrinfece

du

)

füpernaturalis, deberet pro preparatione anime

i in, j

ad hanc gratiam przrequiri alia gratia, & fiepro-

Qm (f

cederetur in infinitum.

Itaque dicendum, pre-

HM, $1

parationem feu difpofitionem idoneam ad gra-

d

tiam intrinfece füpernaturalem haberi poffe per

"

gratiam extrinfece fupernaturalem.

tf (

m )

Os]JrCiTUR 3. Si facienti quod eft in fe,

infallibiliter confertur gratia ad falutem s&ternam,

Hl f

"Mp

fequitur, quod operatio facientis quod eft in fe,

R 7Y

habeat connexionem cum gratia & falute :terna ;

fed hocnon poteft dici.

Ergo.

MT

Min. prob. Ope-

VAU f

ratio quoad fübftantiam naturalis non poteft habe-

P

re connexionem ad ens intrinfece fupernaturale,

li

NDp

.RKEsPONDEO dift, Sequitur, quod habeat

connexionem moralem ex liberrimo Decreto

At

l Di'lLS

Dei, fic difpofitis conferendi gratiam.c. conne-

K

xionem phyficam.n. Sic enim etiam datur con-

lr

nexio

N p

I

DE GRATIA.

317

'Edl'ä RM

nexio inter Sacramenta & gratiam , etfiamfi illa

T

hn

[

[

n

non fit phyfica; fed moralis, prout ex Tract. de

Sacram. füppono.

Mil

,

OB]JICITUR 4.

Si hirc do&trina effet vera,

p

poffet dari ratio, cur unus trahatur & perveniat

Filrd

ad gratiam, alter non trahatur & non perveniat

D )

ad gratiam.

Sed hoc non poteft dici.

Ergo.

s uit

Ht

Maj.patet ; quia femper poffet dici; ille ideo tra-

hitur, quia fe digne preparavit adgratiam; alter

non trahitur; quia non fe przparavit digne ad

gratiam. — Min.prob. 1. Apottolus r. Cor. 4. v. 7.

N

dicit: Quis te difternit? In hac fententià autem

li

poífTet homo refpondere: JDifrernit me ju[lHitia mea,

prout S. Auguftinus l. de predeft. c. s. obfervat.

2

S. Zuguflinus id in pluribus locis negat.

m*w

i

Nam de Predeft. n. 16. ait:. Cur iffum potius , quam

ii

;mue

ilum liberet, inforutabilia funt judicia ejus ;; quafi

ntà, n

dicat: Quem trabat , €9 quem ron trabat; quare il-

ii

lum irabat, €g illum mon trabat , noli velle judicare, ft

d

non ois errare.. Et 1. de dono perfev. c. 13. Dilu-

gt

cide oflenditur , €' incboandi && usque in finem perjeve-

vl

vandi gratiam Dei non feécundum merita mofltra dari,

füd donari fecumdum ipfis fecreti[fzmam. 'ooluntatem.

Et 1. 2. de peccat. merit. c. 5. Cur autem illum ad-

juvet, illum non adjwoet; illum tantum 5 illum autem

g utd

non éanium ;. iftum dllo , illum ifto modo, penes ipfum

hn

h

eft & equitatis tam fecrete ratio && excellentia pote-

"

,

jnt

J[atis.

ResPoxpEo dift. Maj.

Poffet dari ratio

WQ

qw

in genere ac regulariter tr. univerfim & in indi-

viduo. n.

Deus enim non raro extraordinarie ad

m »

; K[BW i

gratiam & gloriam vocat etiàm pofitiveindignos,

v.g.Saulum perfecutorem, D. Auguftinum durm

Mwmw

adhuc

DISPUTATIO Ill

318

adhuc erat hzreticus,

Hujusmodi vocationumi

"

ais r

extraordinariarum non poteft ab homine dari

ratio. Dein in particulari feuindividuo inprimis

Desina

nemo poteft fcire, an fecerit quod eft in fe, ita

n lu

ut juxta eftimationem divinam fe debite ad gra-

li atl

tiam preparaverit; dein etiam pofito, quodhoc

,ui,

J

certo noffet, non poteft darerationem , cur Deus

,

per gratiam extrinfece fupernaturalem , nempe

fug CU

at

pef dire&ionem fua& providentie, fe pofuerit in

ea ferie caufarum ac circumftantiarum, in qua

Qtonodo 2

1

erat potius operaturus bonum vel malum, v. g.

gt q

cur fibi contulerit parentes bonos, magifítros

n f

probos, focios pios &c. ? Non itaque homo fe-

sipeced

ipfum difcernit, fed gratia Dei, primo quidem

,

nptt qux

l

107 7

fupernaturalis extrinfece; dein vero fupernatu-

ralis intrinfece.

dyqurtt

OsjriciTUR $. Si Deus infallibiliter con:

um Om

T. Cinh

ferret gratiam facienti quod eft in fe, poffet ho-

mo dicere, fe per fua merita effe affecutum gra-

mll

Janieri,

tiam. Sed hoc non poteft dici.

Ergo.

Maj.

patet ; llla enim opera proprie loquendo poffunt

1. ii

!

AWijg:

dici meritum, quibus gratia retribuitur, feu tan-

quam retributio tribuitur.

Min. prob. ex variis

Rgttur

textibus Patrum: r. S. Zuguflinus l. ?. ad Bonifac.

Dd t

c.8. n. rg. ait: ,,Si fine Dei gratia per nos inci-

ïm) lion

»pit cupiditas boni, ipfum ceptum erit meri-

'.;

l

!

l

' l ulgem

»tum, cui tanquam ex debito gratie veniat ad-

E

»jutorium; acfic gratia à Deo non gratis dona-

l

» bitur, fed fecundum meritum noftrum dabitur.

D

! Ro

» Et c. 7. Si precefferint bona opera, tanquam

&UJ VO]L

» Operibus redditur gratia; & fic gratia jam non

MOADEO

» eíit gratia.

m

2, Sö

»Ime

V

Il

DE GRATIA.

319

ä""n

2.

S. Profper adverfus Caffianum fcribens, in-

]

t

primis refert ejus doCtrinam & hec verba: , Cum

ü

[

M

» Deus in nobis ortum bonz voluntatis infpexe-

Ti

r1t, illuminat eam, atque confervat, & inci-

[

U

j

Vea

» tat ad falutem , tribuens ei , quam Vellpfe plan-

i) q

tant vel nofcro conatu videt emerfiffe. - -

M Cr]

Non enim folum a&uum, verum etiam cogita-

TMj

tlonum cun&arum ex Deo eft principium."

COR Y

Recxtams his Caj/ani verbis fic eum impugnat:

M

1

» Quomodo non advertis, te in illud damnatum

A

1nc1dere, quod velis nohs convinceris dicere,

J

1 t

» gratiam fecundum merita noftra dari, cum ali-

UAiU

» quid precedere boni operis ex ipfis hominibus,

propter quod gratiam confequantur, affirmas.

[

jf

» Non enim nullius meriti haberi poteft petentis

» fides, quzrentis pietas, pulíantis inftantia, pre-

» Ccipue cum omnes hUJUSInOdl & accipere, & in-

]

H

tht

»venire, & intrare dicantur."

Deinimpugnans

t.t

n

UR

Y

aliam propofitionem Caf/iani , qua dicebat: , Cum

a

Deus viderit, nos ad bonum velle flectere, oc-

t

l

Eu4

currit dmglt atque confortat, /ic banc propo-

, Jitionem. vefutat : Quis non videat, quodhzc do-

us

üN

&rina meritum libero affignet arbitrio, quod

Au L

» preveniatur gratia, quz ei famuletur, reddens

debitum, non conferens donum.

)T;u U»l

S. Fulgentius ]. de Incarnat. c. 18. ait:

mm*

3

Pu.

Si noftrum eft velle credere, priusquam Dei

.'o quo

i

gratia nos incipiat adjuvare, injufte gratia dici-

punge

tur; quia non gratisdatur hominibus, fed bone

T

j

lr:

retribuitur voluntati

N me» W

RrEsPowpDEo n. Maj. ad prob. dift. a.

Illa

ig

opera poffunt dici meritum , quibus gratia retri-

buitur independenter à gratuito Decreto divino

tri

3290

DISPUTATIO Iii,

tribuendi aliquod praemium tranfcendens omnem

Jsros

äntfalfäa

exigentiam creaturz, & fi illa opera fiant inde-

pendenter à gratia fáltem extrinfece fupernatura-

qdit

li.c. fecus n. Caffianus erravit cum Pelagianis

golpt

eodem modo, ficut Bajus, quod nec juftitiam,

ii [:

nec fidém , nec fpem, nec charitatem , nec gra-

gt

tiam fanctificantem admiferit intrinfece füperna-

t

turalem; & hinc nec admifit gratiam illuminan-

gt pr

tem vel excitantem intrinfece fupernaturalem:

agl d

In hac fuppofitione clarum eft, actus virtutum

iime; (

naturales effe meritum de condigno juftitie chri-

inquete

ftiane , qua habetur per Chriftum. Sed in no-

EE

ao zel

ftra fententia, fides, fpes, charitas, & gratia fan-

Gificans, &gratieactuales immediate moventes

ia idor

ad fidem, fpem & charitatem, funt ens intrin-

u n

fece fupernaturale.

Et hinc previa difpofitio,

at qu

qua ex liberrima voluntate divina prerequititur

:gon'mo E

& acceptatur tanquam conditio, tam parum ha-

:

bet rationem meriti proprie dici, quam parum

DI

meritum vocari poffunt a&iones facramentales,

A

v. g. contritio, confeffio, abfolutio; relate ad

.:';'f» d&mw

gratiam facramentalem.

?5 diior

OnJiciTrUR 6. Apoftolus ad Rom. i. di-

RUT

At ver

Cit: Quis prior dédit ii 9 retribuetur ei? quoniam

!

m

ex ipfo [uni omniá. Similiter Jobi41.dicitur: Q:

/

$

;ï&:mhoru

ante dedit nibi, ut reddaimn ei? ommia, que [ub celo

f

s vt

Junt, mea funt. Sic & S. Auguftinus in Expofit.

" aun]

Pfal. 1. dicit: JDe me omnino nibil prafnam. Quid

"Ri i

énüm dttuli boni, ut mei wüferéaris & juflificares ?

BD

u

id in me. inveniflüi nifü peccata? Séd bec omnia

t

"M. «

é[Jent falfa , fi Deus fácienti quod. eft in f& infallibiliter

j

1

£onfert gratiam. — Exgo.

"l n

$

RESPO;*-X;

Y

^if

DE GRATIA,

32I

gt

i

REsPONDEO c. Mgj. dift. Min.

Hecomnia

lg

effent falfa, . fi Deus conferret gratiam facienti.

Xl

quod eft in fe independenter à previa gratia ex-

t

trinfece fupernaturali , aut fi univerfim confer-

LT

ret gratiam dependenter à tali difpofitione tr. fi

lg

eam confert operanti dependenter à gratia ex-

1

[

trinfece fupernaturali, & aliquando etiam fine

du

ulla previa preparatione. n.

$. Auguftino, &

TU

M

n

Saulo gratia conceffa eft fine previa fufficienti

difpofitione; quamvis in Auguftino Deus forte

0i

ftudium quzrendz veritatis, quod utique ex fuo

b

Al

genere non erat peccatum, refpicere potuerit,

ddy

& in Saulo zelum pro Deo.

Sed in aliis, in qui-

TR

bus Deus idoneam difpofitionem reperit, eam

non reperit fine füa gratia previa extrinfece fu-

i d

pernaturali, qua ejusmodi homines in actu pri-

mo proximo ad operandum moraliter bonum

hr

conftituit,

u

quiy

OnjJrcrTruR 7. Clerus Gallicanus in Co-

1

sj NIl

mitiis generalibus 1700. 4.Sept. ut refert Con-

Mi

J

tenfon, damnavit duas fequentes propofitiones:

N

J

:

» Prima. Axioma illud Theologicum; Facienti

g

» quod in fe eft, Deus nondeneeat gratiam, non

j

:H

, folum eft veriffimum , atque do&rins Scriptu-

,r&, Conciliorum, & Patrum maxime confen-

,taneum; verum etiam per illud figuificatur ob-

,ligatio, quam Deushabet dandi gratiam facien-

5 quod eft in fe, non folum facienti quod

» eft ex fe viribus gratie, fedetiam illi, quicum

, non habeat gratiam ; facit quod eft infe, viri-

, bus naturg.

Secunda, Quia tamen opera viri-

, bus folius natutz elicita omnino fterilia funt,

, atque incapacia merendi dona intrinfecé & theo-

D. dmort Tr.dePecc.orig.& grat;

X

7)10gi"

322

DISPUTATIO

IlI.

fs Í

»logicé fupernaturalia, ideo dicimus, obliga-

» ionem, quam Deus habet, conferegdi gratiam

j omt

Jl ,leUUW

tacænu quod eft in fe ex Vmbus náture, feu

5 , viribus gratie pure naturalis five non theologl-

wfpwal

h:st l

, Ce füupernaturalis, non oriri ex bonitatetalium

» operum, aut ex ullo merito five condigno five

mjïfï[

, Congruo, quod infit illis operibus in ordine ad

stattion

» gratiam; fed ex paé&to inter Chriftum fidejuffo-

vt m

,rem noftrum & Patrem inito, ad gratiam ho-

u toey.

/mn'ï p

,mlmous conferendam propter Chrifti merita,

» refpiciendo ea naturalia opera, ut purum ter-

eylel

14 D0|

»minum, nonutmeritum ullum, aut rigorofam

» condmoncm.

Cenfura erat bec: Hie düzg pro-

zilituade

» pofitiones, qua parte caufam difcernendi inter

ad, i

» juftos & non juftos in opera mere naturalia re-

mnfece |

»ferunt, Semipelagiani(mum inftaurant mutatis

& GLIDO

tantum vocibus.

Pactum autem, quod inter

M

Deum & Chriftum afferitur, commentum eft

t 0000

»temerarium, erroneum, nec folum tacente,

Dj

» fed etiam adverfante Scriptura & traditione Pa-

u$ e

, trum prolatum."

Ergo noftra fententia non

3 vol

poteft admitti

Utrrmf

RESPONDEO C.a. n.C

Noftra enim fen-

8 VIfI

tentia non dicit

Deum infallibiliter conferre

Uæ ITU

gratiam facienti quod eft in fe ex folis nature

l

viribus per opera mere naturalia & per gratiam

Igra

tf

pure naturalem, neque dicimus

ejusmodi pa-

j J-—LU!l]

&um fuiffe initum aut Decretum divinum ftabili-

At

tum, conferendi gratiam facienti quod eft in fe

CJaoxald

ex folis nature viribus, per opera mere naturalia,

& pergratiam pure naturalem. Nam, cum hoc

* lp |

V:i),

loco per gratiam intelligatur gratia babitualis , duo

nos ab ifta damnata doctrina diftinguunt

Nam

d"nant

inprimis

l

DE

GRATIA.

328

ümn!, li

inprimis in ftatu naturc lapfz ad operandum mo-

lr

32*.

u

raliter bonum non fuflficit gratia pure naturalis,

i

(

fed requiritur gratia extrinfece fupernaturalis,

Vg

:

nempefpecialis protectio à poteftate doemonum,

Xb

& fpecialis difpofitio providentiz divinz, & non

At

raro etiam fanatio nature, quz licet non fiant

Bd

er operationes divinas intrinfece fupernaturales,

f ld

pertinent tamen ad ordinem fupernaturalem, &

d

funt gratiz extrinfecefupernaturales, quales non

g?m(ho

l:

il

funtgratiw pure naturales. Dein juxta nos fa-

V

cere quod eft in fe per gratiam extrinfece fuper-

L

I

naturalem non eft immediata difpofitio ad gra-

1

tiam habitualem, de qua in his propofitionibus

fermo eft, fed tantum ad gratiam aliquam actua-

fæ q,!l LA IN

lem intrinfece fupernaturalem , puta ad illuftra-

J ul

tionem vel motionem entitative fupernaturalem,

N

que fi per confenfum voluntatis acceptetur,

RD

tranfit in donum habituale.

Itaque non eft ve-

r u

rum gratiam, puta habitualem, conferri pofitis

Ti

folis aCtibus ex viribus nature elicitis, cum ille

confenfus voluntatis, qua gratie illuftranti &

n at

moventi intrinfece fupernaturali confentitur, non

fit ac&us ex viribus folis nature elicitus.

Md

g

O5 ]JrciTUR 8.

Illud Decretum divinum

L

conferendi gratiam facienti quod eft in fe, non

poteft probari folido fundamento.

Ergo eft gra-

i?

tis confictum.

g, 0

2

Si hec fententia vera effet, noneffet ho-

p

mo Chrifto valde obftrictus.

ii

3

In hac fententia enervaretur orandi ne-

g

ceffitas.

:' NRTI]) (;

"

M

o

REesPONDEO

J

L

Jj n

ZAd 1. n. ant.

Cum enim Deus hominem ob-

,

l

Ü

u

L

X2

liget

DISPUTATIO III.

324

Pa

liget ad querendum finem füpernaturalem , qui

fine gratia intrinfece fupernaturali obtineri ne-

;gmdifall

quit, & Deus in difpeníandis gratiis non fit ac-

fora

ceptor perfonarum, nec operetur coeco modo

fed juxta ordinem divinz fapientie, clarum eft,

giu/

-:a,;;';mdal

quod requirat preparationem congruam, quan-

m

tum ea per vires gratiz extrinfece fupernatura-

ymy

;

les, quas nulli hominum denegat, obtineri poteft.

':

nl

d 2. n.a.

Nam Chrifto obftrictus eft ho-

74 g,

mo, quia eft author elevationis ad ftatum füper-

aM

naturalem, & quia per eum homini veniunt gra-

3mfpof

tiz extrinfece fupernaturales; fine quibus homo

diant,

non poteft operari moraliter bonum, prout

at

Quaft. 3. oftenfum eft.

tsf (

Ad 3. n.ant.

Quia oratio eft neceffaria ad

Bs t

d5 n f

obtinendas ulteriores gratias extrinfece fuperna-

turales, fine quibus non diu perfeveratur in bo-

L. N

1

no, quamvis folum moraliter honefto, prout

;,

l

"

d

i Q n

patet ex Quaft. 3.

Vr q

n ff

E7 fm

QUZESTIO VI

W d t

4fn omnibus detur. gratia. fufficiens ?

MJ Ail f

OTANDUM I.

Gratiam fufficientem dividi

ï*äx Qu

*f 0b

à nonnullis authoribus in proxime /ufficientem,

1

C

&in remote fafficientem. PROXIME SUFFICIENS

vocatur, qua pofita non requiritur aliud ex par-

Val n

te hominis ad operandum falubriter in ordinead

vitam seternam. REMOTE sUFFICIENS VO-

Id

(

l Wä"! [

catur, qua pofita datur quidem facultas ponendi

T ag

aliquam difpofitionem ad operandum fàlubriter,

fed

ll

DE GRATIA,.

325

dU

H

fed nondum habetur facultas proxime expedita

g

operandi falubriter ad vitam eternam.

d

00

NoTANDUM 2. JuxtajJanfenium, nequi-

» m

dem juftos fémper habere gratiam fufficientem im-

plendi mandata.

Hec ejus mens explicatur ejus

, (

p

propofitione damnata prima, quz itafonat: Jli-

qua Dei mandaia juflis volentibus atque conantibus

lbüïüi

p

Jécundum prefentes quas babent vires e[Je impo[fibilia ;

&

deeffe quoque gratiam, qua po[fbilia fumt.

NoTANDUM 3. , Quod poft damnationem

hujus propofitionis omnes quidemCatholici Theo-

b

D

l

Lkl,f

logi doceant, in juftis dari gratiam fufficientem

ad obfervanda omnia mandata ; non tamen omnes

concedunt, quod gratia fufficiens femper detur

du

omnibus peccatoribus, prefertim exccwcatis &

obduratis in malo.

Inter hos P. S'uenin in In-

W

bnetrti

ftit. Theol. part. VI. cap. 6. art. 2. fic fcribit :

li,

lufideles , qui mibil unquam audierunt de. Evangelio,

non receperunt olim, mec wodo vecipiunt gratias , que

ad falutem fafficiant.

Et art.3. Ommes obcecati C2

indurati non femper à Deo recipiunt gratiam füfficien-

J/

iem auí ad comverfionem aut ad obferoationem man-

datorum, aut ad fuperandam teniationem.

Verum

jj j

il

quidem eft, quod hec Theologia fuerit confixa,

& quidem ob doótrinam de gratia, prout patet

li

Tiralid

j

ex libro Gallico , cui titulus: ARemarques fur la

lil

]i

"T beologie du P. Sfuenin.

His tamen non obftanti-

v

jutil V

bus fcripfit anno praterito P. Gonzalezius Mat-

lt

thzo in Vindiciis Agredanis art. 10. $. 2. Plurimos

o

g

e[fe "'beologos. docentes , .Deum obcecatis & induratis

W[CIP

denegare auxilium fuffiiens , eosque prorfus de[Hitutos

ha?

vemedio in penam [uorum peccatorum relinquere

&c.

J

His

3

326

DISPUTATIO III.

g h

His fimilia fcribit P. Simonetti in Theologia Difp.

x

6. a. 5. Refp. 3. de gratia.

giini

DICO. Necinfideles, nec peccatores, et-

iam indurati, ullo unquam momento, quo gau-

l

haT

3. I

dent libero ufu rationis, deftituuntur gratia pro-

xime fufficiente ad juftificationem.

d

PRosBATUR. Inomnimomento poteft flþmul

j aX

j

dari confenfus ad gratiam extrinfece fupernatu-

-;fmation

ralem, & motio gratiz intrinfece fupernaturalis,

ij tte

& confenfus ad hanc gratiam; Ergo cum omni

z vide

momento detur gratia extrinfece fupernaturalis

as i

feu remote fuüfficiens; & confenfum huic gratiz

1005 D

infallibiliter concomitetur illuftratio vel motio

TT

intrinfece fupernaturalis, poterit in eodem in-

ll

ftanti reali dari etiam confenfus ad hanc gratiam,

;

?

& confequenter nullo momento homini deeft

Al

gratia proxime füfficiens adjuftificationem. Znt.

grob. Motus continuus per plura pun&ainterme-

Jatth

Ó w

]

dia poteft fieri in unico inftanti ita ut fit inftan-

) ]

taneus, prout patet ex motu radiorum folis, vel

Uzïfff, M

ex inftantanea cognitione caufie v. g. folis , &

24 000

effe&tuum. in longa ferie.

Ergo etiam motus

"p

continuus voluntatis ad juftificationem per plura

media poteft effe inftantaneus.

Caterum quod

Wt

gratia extrinfece füpernaturalis femper homini

..

adulto adfit, & quod facienti, quod eft in fe,

h

Z

[j

etiam femper conferatur gratia intrinfece fuper-

A

naturalis, partim oftenfum eft Quaft. 3. & 5.

Wi

partim patebit ex dicendis.

PROBATUR 2.

Nullus efthominum, etiam

qu

)

t

infidelium, & peccatorum induratorum, quinon

teneatur-amare Deum füper omnia, prefertim

3 ty r

r

J

in articulo imortis.

..'

m

Sed hoc non poffet dici, fi

aliqui

Almfæäï gji)

!II

DE GRATIA.

327

hi

j

l

tem. Ergo:

aliqui non haberent gratiam füfficien

Min. prob. Deus non poteft hominem

füb pona

damnationis obligare ad impofflibile.

Ergo.

g

n

PROBATUR 3

ex conbinatione textuum

Mifrin

Scripture , in

quibus univerfalitas gratiz fine li-

mitatione inter precipua

beneficia in immenfum

i

D

f

j

perpetuo extollitur, & affignatur pro fine prima-

i

5

rio Íncarnationis; ea vero, ut ita dicam , gloria-

tio Dei, toties repetita, in cftimatione homi-

num non videretur conveniens, fi infideles &

Wv

T

peccatores indurati exciperentur. TTextus au-

tem, quos Peletier collegit in opufculo, cui titu-

i

lus: DDe la grace univerfelle , funt fequentes:

[.

Matth.r. v.21. Pariet filum, €9 wvocabis

lt

ii

u

momen ejus Sefum. lpfé enim falowm faciet populum

M. Z

füum à peccatis eorum. — Quis éxcipitur ?

i

9

Matth.1r.v.27. Ommia wuübi tradita fünt

à Patre meo.

V/enite ad »e omnes , qui laboratis é9

LE

onerati eflis , & ego reficiam vos?. Àn ergo Chriftus

tem ad fe?

f

quempiam non eft refe&urus claman

m as

Et quis peccatori, ne clamet, os obítruet men-

tis ?

i

1

A

t

3-

Matth. 18. v. ro. Videte, me contemnatis

Venit emim filius bominis fal-

,rmnr

unum ex bis pufülis.

u

[

vare, quod perierat.

Quid sobis videtur? i fue-

" 'D'.Tn

iM

M

vint alicui centum oves & erraverit uma ex eis, mon-

ne relinquit nonaginta mover

n in montibus 69 vadit

&

]/f

?

querere emn; que erravit.

Et fi contigerit , ut in-

veniat eam; amen dico wobis, quia gaudet fuper eam

"m

sapis, quam fuper monaginta movem, que mom erra-

jf

*verunt.

Sic non eft

voluntas, ante patrem . oeftrum,

1 omnia, F'g

An

qui in celis efl, ut pereat unus de pufülis iftis.

u PO äfï

4

ergo

328

DISPUTATIO 1III

ergo datur ovicula, adhuc erran

a j

s in ftatu viz,

quam Chriftus non inquirat?

m

p t

4. Matth.23. v.37. Sferufalem, J'erufalem,

quoties volui congregare filios tuos ,

quemadmodum gal-

yn n

lina congregat pullos fuos fub alas ,

& noluiffi? An

ii

pullum excoecatum excipit ?

n

D

5. Matth.28. v.18. Data eft

mübi ommis po-

teflas in celo & in terra;

Euwntes ergo docete ommes

i Ul

gentes, docentes eos fervare omnia quecunque manda-

"NI

vivobis. Ut quid jubet, ut omnes fervent man-

2500

data, fi non omnes habent gratiam füfficientem?

UET

Idem obfervo, ubi Chriftus Marci 16. v. 1 5. di-

m

cit:' Predicate Exangelium omni. creatura.

É

»

lu

6. Luct 1. v.79. Zacharias pro omnibus Sal-

vj

vatorem inclamat: [/l]uminare bis, qui in tenebris

1d. teneb

!

€» in umbra mortis Jédent ad dirigendos jedes ma-

a hummn

Jiros in viam pacis.

1. Jmi

7

Luce 2. Simeon ait :

Fiderunt oculi mei

LIWTY

Jalutare tuums quod parafHi ante faciem omnium po-

ALUTT

pulorum, lunen ad reodationem gentium. Am ulli

h

L A.

]untas?

excocato deeft Jumen, an aperiendi oculos vo-

* r um

j '

8

Luce r

ts

n

9. V.Io. Penit filius beminis que-

Eu

vere C falo

quarit ?

um facere quod. perierat Quem ergo non

! 1 10

$

lt

9. Luce 24.v.46. Sic oportebat Chriftum pati,

& predicari in nomine . ejus penitentiam 6j remiffio-

Ptj

nem peccatorum in omnes gentes.

»"'Prtrus(

Quid juvat omni-

bus predicari penitentiam , fi

non omnes habent

L] 9: ;a

hn

LL

gratiam fufficientem poenitendi?

Io. Joannis r. Jita erat lux bominum; &

À Nj

lux in tenebris lucet ,

uY

"n

€9 tenebre eam mon compre-

benderunt.

N

Joannes venit in tefiimonium, ut ie[li-

(L

li

L

tionium

l

DE GRATIA.

329

;le

smonium perbiberet de. lumine.

Erat.lux *vera, que

jlluminat omnem bominem «enientem in bunc mundum.

a, ïï'l

Quotquot receperunt eum, dedit eis poteflatem. filios

AU

Dei fieri. An lux aliquando definit illuminare?

[

aut num aliquem excipit?

II. Joannis 3. v.14. Kxaltari oportet filium

bominis , ut ommis qui credit im eum , mom pereat,

Jed. babeat woiam eternam. Sic enüin Deus dilexit

t

mundum, ut filium fuum unigenitum daret , ut omnis

qui credit in eum , mon pereat , [ed babeat vitam ater-

N

gmam;

INon enim mifit Deus filium fuum in mun-

M

dum, ut judicet mundum, féd ut fakoetur mundus

4l

per ipfum.

Lux venit in mundum, €9 dilexerunt

INon reddi-

bomines magis tenebras , quam lucem.

tur cauf; tenebrarum defe&tus illuminationis, fed

T

voluntas humana.

12. Joannis8. v.1r2. Ego fum luxmundi, qui

féquitur m&, mon ambulat in tencbris , fed babebit lumen

viie. Nulla pars mundi excipitur.

li

I3.

A&. 2. v.17. & Joel 2. Effundam de [pi-

Non effunditur. fu-

n

MA

v

vitu meo fuüper omnem carnem.

per omnes, fi non datur potentia recipiendi in

omnibus.

14. Aé&. 1o. Vr erat nomine Cornelius (gen«

J

sl

tilis) religiofus ac timens Deum cum omni domo fua,

j

faciens eleemofynas multas , & deprecans Deumn . [em-

per. --

Petrus dixit: In veritate comperio, quia

Ü

NU

qon eft perfonarum acceptor Deus, fed in ommi gen-

"

&e, qui timet eum ,. & operatur. ju/Litiam ,. acceptus

1

ll

Qf

efl illi. Potuit placere Deo Cornelius, cur non

11*i

& quivis alii?

jj il

!

15. lfaie 49. v. 6. Dedi te in lucem gentiuut,

u um

Non

fj

ut fis falus mea usque ad exire

.mu,m terra,

$

per

339

DISPUTATIO III.

sl

Z

per lumen do&rine externum , fed per lumen

internum.

"T

;g[

TRUE

16. AG.17. v.23. Quod ignorartes. colitis,

A^

"ii

n

boc annuntio vobis, Deus mon in manujfadis templis

l

babitat , cum ip[ó det ommübus vitam & in[piratio-

r

nem C omnias fecitque genus bominum querere Deum,

JE forte. attre&tent eum aut inveniant, quamvis non fit

ld

i

longe ab unoquoque mofirum. —In ipfoó emm «ivimus

jta

&9 movemur. & fumus.

Sicut €9 quidam ve[trorum

Et

hi

po&arum dixit : lbfius enim €9 genus fJumus.

tempora quidem ignorantie defpiciens Deus , nunc an-

j lm

p

muntiat bominibus , ut omnes ubique peniteriam agant.

An jubetDeus, ut queratur ab omnibus, & non

dat gratiam fufficientem , ut inveniatur?

1

u

ll

19.

Apoftolus ad Rom. c. 1. v. s. "lccepimus

gratiam C apo[lolatum ad obediendum fidüi in omni-

bus gentibus.

Omnibus qui funt Rome «ocatis gra-

tia à Deo

JNon

r

Gracis ac barbaris debitor fum.

erubefco Eoangelium.

Virtus enim . Dei efl in falu-

((

tem omni credenti, Sfudeo primum (2 Greco.

Re-

husd

velatur ira Dei fuper injuftitiam beminum eorum, qui

eeritaten Dei in injuflitia. detinent.

Quia quod mo-

tum eft Dei, manifeflum eft. in illis.

Deus enim

1 lim]

dllis manifefTavit.

Invifibiia enim ipfius à creatura

ER t .

Bu

mundi per ea, que fatta funt , intelle&ta confpiciuntur ;

Jempiterna. quoque ejus cirtus, & dioinitas , ita ut fint

t

inexcufabiles ; quia cum cognoviffent Dewn , mon ficut

P

TUgc. 9X

3Deum glorificaverunt , aut gratias egerunt.

j Mgm j

v.10. Gloria & bonor &5 pax omni operanti bonum,

Wi

jSiudeo primum & Graco.

INon enim efl acceptio

03[1 m, Y, 1

jerfonarum apud . .Deum.

Cum enim gentes, que le-

ï' Pt |

gem non babent , naturalitev ea que legis funt faciunt,

MM

ejus-

il

DE GRATIA.

33t

h

ejusmodi legem mon babentes ipfi fibi funt lex 5 qui often-

dunt opus legi foriptum àn cordibus [uis, teftimonium

reddente. illis confcientia ipforum, €9 inter & invicem

cogitationibus accu[antibus , aut. etiam defendentibus in

die, cum judicabit Deus occulta. bominum.

Si ergo

etiam ab Ethnicis exigitur glorificatio Dei, gra-

tiarum a&tio, & teftimonium bonum confícien-

tig; & fi etiam in iis reperitur cogitationum de-

fenfio circa legem nature, non deeft illis gratia

fufliciens.

18.

ldem ad Rom.5. v. 15. Non ficut. deli-

Gwm , ita & donum.

$i enim unius delicto multi

mortui funt; wulto magis gratia DDei €? donum in

gratia unius bominis S'efu Chrifli in plures abunda-

vit.

Si enim umius delitio mors regnavit per unum ;

muulto magis abundantiam gratie €9 donaiionis &

ju[litie accipientes in vita regnabwwt per Chriflum.

loitur ficut per unius delittum ín ommes bomines in

condemnationem; fic per unius juflitiam in ommes bo-

münes in ju[lificationem. vite.

Hxc non effent ve-

ra; fi quibusdam Infidelibus deeffet graati fuffi-

ciens.

19. ldem Rom.g. 12. Idem Dominus. omnium,

dives in ommes , qui imvocant illum.

Omnis euim

quicunque imvocaverit nomen Domini , [alous eri.

Quis prohibet peccatores induratos, ut non in-

vocent Chriítum pro tollenda cordis duritie?

'r'f D-'-*(':ï (

20. ddem 1. Cor. 8. Sicut in Adam omnes t«

riuntur , ita & in Chriflo omnes vivificabuntur.

&

M

1. Cor. 16. v.22. Si quis non amat Dominum So-

il

Jum, anatbema fit.

Quomodo anathema, fj nori

Ti

n

habet gratiam fufficientem amandi ? Et quo-

l:

yit

inodo

332

DISPUTATIO III.

n

modo omnes vivificentur, fi non datur libertas

TL

redeundi ad vitam ?

h

21. ldem 2. Cor. $. v. 14. . Charitas Chrifti

hi

J

urget nos e[fimantes boc , quoniam fiunus pro ommi-

bus mortuus efb; ergo omnes moriui funt , & pro

02

emnibus wortuus efh Chriffus , ut jam mnon fibi vi-

JQJ L

f

i

vant, fed ei qui pro ipfis mortuus efl.-- — Deo ex-

bortante per mos obfecramus pro Chriflo , meconcilia-

Iu

/

mini Deo. — Exbortamur , ne in. vacuum . gratiam Dei

vng

vecipiatis. Quidhew exhortationes juvant, fi deeft

T0

f

lia

gratia fufficiens?

22. ldem Ephef.r. Benedi&tus Deus, qui be-

sriw

nedixit Tios in ommi benedittione [Dirituali - - .Im quo

a

babemus redemptionem [ecundum divitias gratie ejus,

)j

que [uperabundavit inflaurare omnia in. Chrifto, qua

?

$n celis & in terra fünt.

An ergo aliqui excludun-

hTilri

J

turabifta inftauratione? Et v.23. Omnia fub-

A M

jecit fub pedibus ejus , & ipfum dedit caput Jupra

10.4

df 0f

emnem Ecclefum, qui omnia in omnibus adimplet. .. An

n
