nem Dei unius & trini intuitivam per effentiam,

ad amicitiam intimam , filiationem adoptivam,

l

[

& fponfationem cum Deo. Ergo.

c. patei ex

Puss

"fl

h

in

definitione data JNot. 4. ant. prob. INon poteft

hoc jus Adami probari ex Scripturaaut traditione.

']äraa

lu

PRozATUR 2.

Jus ad vifionem Dei unius

trione

& trini per effentiam , ad amicitiam intimam , fi-

QOf p

liationem adoptivam, & fponfationem cum Deo

nüil]

defcribuntur à Scriptura tanquam dona propria

:

ho

Chrifti erga fuam Ecclefiam in ftatu naturw re-

A

")

Q

parate. Ergo non conveniunt ftatui nature in-

]

I. S. Sfoannes in Evang. c. 1.

tegre. ant. prob.

v.12. hoc foli Chrifto proprium tribuit, quod

tribuat filiationem adoptivam : Quotquot recepe-

vunt eum , dedit eis pote[latem filios Dei fieri.

2.

Idem Epift. 1. c. 3. dicit: Vdete, qualem cbaritatem

rh

dedit uobis Pater, ut filii Dei mominemur & fimus.

li

Chariffimi, nunc filii Dei fumus, &? nondum appa-

Y uit,

Fef,rgnr ;

I/IW

i

DE STATU NATUR. INTEGR.JX.

17

ag

vuit, quid erimus.

Scimus , quoniam cum apparuerit,

Jümiles ei erimus , quoniam videbimus eum, ficuti eft.

!.

LTM

UK n"[::

3. D. Petrus Epiíft. 2. c. r. v. 4. Maxima & pre-

tiofa promi[Ja mobis donavit, t effüiciamimi divine

i

con[ortes nature.

4. D. Paulus Eph.2. v.18. Per

I

ipfum babemus acce[Jum in uno [piritu ad Patrem.

lbt

Ergo jam mon eftis: bofpites & advene , féd effis ci-

ümt

ves fanttorum &j domeftici Dei. .. s. S. Joannes c. 17.

v.20. Rogo , ut omnes unum fint , ficut tu. Pater in

? ?rf.ng.æ

me, C ego im te, ut fint confummati in unum , Pa-

tr, quos dedifhi mibi, volo ut ubi fum ego, & illi

fint. mecum . ut. videant charitatem meam.

6. Apoc.

3. v.20. Caenabo cum ipfo & ipfe mecum.

Oui «i-

cerit , dabo ei federe mecum in tbrono meo, ficut &

14 Vl

ego vici, C9 confedi cum .Patre meo in tbrono ejus.

Á

7.1n Ofea c. 3. dicitur : Spon[abo te mibi in fim-

N

w

[

piternun. — Et de hacdefponfatione etiam in Apo-

|

calypfi frequenter eft fermo v.g. c.22. v. 17. Spi-

Nny

Hec &

ritus & fbonfa (àinvicem) dicunt: Veni.

MR

plura alia non extitiffent in fruitione abftra&tiva

aut vifione intuitiva quidem fed precifiva Deiut

authoris naturz Adamo in ftatu nature integre

promiffa.

tU

PRoBATUR 3. ratione & authoritate ZEpi-

U

dii Romani , qui erat difcipulus D. 'Thom« fidelif-

fimus.

Quando fcribit in 2. Sent. dift. 29. q. 3.

h

fic habet: .Dicimus adberentes Magiflro Senteniia-

rum, quod 4dam pro ilo flatu accepit, juflitiam ori-

ginalem , per quam poterat «vitare ommia peccata, fed

non poterat mereri (ftatum fublimiorem , beatio-

rem, ac fupernaturalem quoad fubftantiam, qua-

lis nunc eftbeatorum, videntium intuitive Deum

per effentiam, ut eft in fe) vel proficere.

Propter

D.zmort Tr. de Pec.orig. €9 grat.

B

quod

DISPUTATIO

T.

j

18

uod non irrationabiliter Magifler loquitur , quod A4dam

s p !l

Tadiss.

Juperando tentationes non merebatur ;; quia mon babe-

t

bat gratiam gratum facientem , fine qua meritum e[fe

[7]

von polefl. — Et fi aliquando imveniatur à fan&tis

l

m

(Do&oribus fcriptum) quod Zdam fuit. creatus. in

KL

gratias exponendum e[ff: 1N GRATIA, id eff, in

Ó

j

eriginali jufLitia, que mon folum gratia proprie, fed

"J 11/15'!

etiam agis proprie, lice mnom per omnem modum

g,

proprie, dici poterat.

Concedimus ergo, quod fubje-

G&iones ille (appetituum inferiorum ad fuperio-

n

rem), que fuerunt im zddam , mon fuerunt matura-

|

les , fed fuerunt gratuite , non per gratiam. gratum

facientem, [ed per originalem ju[litiam, que etiam

proprie gratia. dicebatur.

Quam — veritatem | tenendo

/j;

babemus pro nobis Magifirum, quod mon efl parum;

i

quia fic fuit imbutus fan&torum di&tis, quod ex bujus-

vi0di ditbis contexuit bunc totum librum. |Nom ergo

-virtutes ille, que fuerunt in 4dam orte ex origi-

wali juflitia, fuerunt ejusdem rationis cum | cirtuti-

Lj

li m

bus, que funt in mobis orte à gratia gratum facien-

Mi

1e. - -

Ttnendo banc veritatem leviter po[Jumus. fal-

m f

«are dita San&torum; [becialiter illud APOosTOLI

»

fu

1.Cor. 15. Facfus eff primus bomo in animam

ä

"icentem ; novil]imnus zdam (Chriftus) im [pi-

[

1

vitum . roificantem.

Primus bomo de terra

('Wr

H

derrenus ; fecundus bomo de celo cadleffis.

Qua-

lis terrenus , tales &? terreni; qualis ccle[fis,

fales & colefes.

lgitur. fi. portavoimus imagi-

l

nem lerremi, portemus C? imaginem ccleflis.

!

Que ommia forte mon, po[Jemus fuflicienter faicare,

tenendo quod z4dam fuerit creatus in gratia gratum

l

Nunquid 4dam in

faciente. -- - SEHD DICES:

j

primo

DE STATU NATUR.

INTEGRE.

I9

W

N

l,

primo [uo [fatu vioebat fpiritualiter ? Refpondet

M'A[

I

W

4Egidius: Pvebat quodammodo, &? fecundum quid ;

ita quod etiam erat beatiffmus pro illo flatu. - INam

Wln

L:

mon poterat augmeniari nec in beatitudine , mec in

gratia, mift mutaret. [latum 5 cum fecundum illum fla-

,lig

tum, u dictum eff, po[et flare, [ed mon proficere ;

?,qu)"j

quia , ut Magifler ait, A4dam pro illo ftlatu mon ba-

1

bebat , quo pedem mwvere po[Jet; babuit tamen, quod

joterat fZare.

Fattus efl ergo 4dam in animam vi-

Linei

t t

ventem; mon efd autem fa&tus in [piritum vivifican-

tem.

INam fi 4dam fletiffet & genui[fet fülios, mon

lB

PT.

transfundifJet im eos, mifi originalem juflitiam , per

quam fiii po[Jent flare, fed mon proficere.

Omnia

] i

7If

ergo verba /pofloli mon po[Jemus alvare de primo

-Adam, fi fuit creatus in gratia gratum | faciente ;

A

E

quia boc.pofito mon fuillet fattus im animam wiven-

tem C ivificantem corpus; fed etimm in fpiritum

u

vioificantem , faltem quantum ad opera. - -

Firtu-

r

tes Zde pro illo [latu tales erant, qualis erat ejus

n

juftitia, ut. ficut. juflitiam originalem transfudiffet. in

i

jofleros , fic E virtutes, temperantiam, & cbarita-

AWU

]

tem, quas babebat , iransfudi[Jet im po[leros.

Pro-

n

jter quod ficut per originalem juflitiam poterat fla-

ve, fed mon proficere, fic per illas virtutes origina-

fbb; !

les poterat lare fed mon: proficere.

Erant ergo ille

virtutes , quas babui[fJamus ab origime per 4dam, fi

non pecca[Jet, alterius rationis, quam fint ifle vir-

tules , quas babemus munc ut regenerati per Chriflum;

nam per bas füb Cbrifto po[Jumus [lare &? proficere,

KM

fer illas autem . fub A4dam potuifJemus flare, fed mon

froficere. - -

"Adam enim pro illo [latu mon pote-

vat proficere €9 augmentari in virtulibus, & feri

beatior, mifi mutaret [latum accipiendo gratiam fan-

2

&ifi-

5 n*

20

DISPUTATiO

I.

quiis

&zfcantem. - - Poftea quæätur ; an pofito , quod

PL

Deus infundifet 4damo gratiam — gratum. facientem,

fi veflitiffet tentationi, wut vult Hugo, C? eft fatis

m

ht

UL

J

probabile, an, inquam., ejus opera fuifJent magis me-

ritoria, quam ifla noftra in flatu mature veparata ?

Ad hoc /Egidius refpondet : Communiter loguendo

hi

J'Un

mon defcendendo ad bunc *oel illum babuifent fe ope-

l)

Unde

j K

a pro il fiatu fecundum magis C& münus.

il

£l

poteft contingeres quod opera munc fa&ia po[Jumt com-

muniter loquendo e[[e eque meriteria vel etiam magis

Ags

ac fui[Jent tunc.

Solvuntur Objectiones.

OsjrcrTUR 1. Pleriqueantiquorum Theo-

logorum tenuerunt, Adamum ante lapfum fuiffe

N

preditum gratia fan&tificante, feugratum facien-

te.

Ergo hoc eft tenendum.

2

D. Thomas in 4. dift. 29. dum loquitur

U

de gratia Adamo collata, eodem modo de illa

Ti

loquitur, quo nunc loquitur de gratia fan&tifi-

cante, quatenus eft forma actuum humanorum.

l

b m

Ergo. .Zni. patet ex textu addu&o in quaft. 1.

REsPoNpEo dift. Hoc tenuerunttanquam

Lgiul

aliquam fententiam probabilem.tr. tanquam ve-

"W

N

n

ritatem conftantem. n.

Drxttr. quia ut proxi-

me videbimus, eam ipfam fententiam poftmo-

dum tacite retractarunt.

D. Thomas l.cc. q. 1.

a. 2. C. ubi hanc quaftionem examinat, expref-

fe dicit: Qwe barum opinionum verior fit, multum

efficaci ratione probari mon potefl; boc tamen proba-

hr

!

U

S. Bona-

bilius et , quod gratiam confecutus. fit.

d

ventura in 4. diít.29. a. 2. q. 1. ait: ÉL opinio

T (

commt-

DE STATU NATUR.

INTEGRJE

2I

communior , verior, €9 probabilior, quod zdam ante

lapfum gratiam: gratum "facientem . babuit

Eodem

modo loquitur Zlenfis p. 2. q. 9o. memb. 3. a. r.

Joft opinio &9 communior, & verior, &? probabilior,

Tj

quod J4dam ante lapfum gratiam gratum facientem

babuit.-

ld 9. dift. D. 'Thomas hanc fententiam in

Ug

dift. 29. tenuit, ita tamen ut eam in Summa,

[

(

& ad Hannibalem retra&tavit. c. ut eidem firmiter

inheferit. n

Ita refpondet /Egidius Romanus in

W

4. dift. 29. $. Ulteríus forte dubitaret

JDicendum,

inquit

quod dicià magni DoGbores moderaverunt di-

&um fuun in SUMMIS fuis, quod dixerant füper

Jententias

INam in Sententias. pofuerunt , bominem

tT

ereatum in gratia, dicentes, boc cóncordare cum 4du-

Iu

gujTino ,. ponente , . fanul. omnia. perfette fuifJe produ-

D

Ga; fed in suMMis, ubi banc queftionem movent,

uirum primus bomo fuerit creatus in gratia, volunt

d

bominem fuiffe creatum. im gratia, quia boc require-

Y i

bat reditudo fui [latus

Joitur ex vettitudine flatus

t z

probant , bominem fui[fe creatum in gratias illam ta-

men retitudinem totam retorquent ad originalem ju-

IUVh d

a l

Jüitiam. commemorando illas tres fubjeäzones, quas fa-

lr

cit originalis juflitia mon e[fe naturales , fed. gratui-

an

p

AE

(

ia

Secundum boc eff eorum. intentio ponere, 4dam

U

fui[fe creatum in gratia, quia fuit creatus cum ori-

ginali juftitia

Quod eff fimpliciter concedendum.

n

u

Ita ZEgidius.

AC revera ejus expofitionem effe

conformem menti S. T'home,, patet legenti eay

uU

qua fcribit in Summa p. 1. q. 95. a. 1. ubi manife-

ftum eít, ab eo per gratiam, in qua Adam crea-

n

tus eft,

tantum intelligi originalem juftitiam,

prout contradlfï:mgultur à gratia fantificante.

"

E

Dicen-

22

DISPUTATIEO

y j

I.

Dicendum , inquit, quod quidam dicumt , quod pri-

y l

"1

jlti

Mi

wus bomo non fuit creatus in gratia; [éd tamen poft-

snodum gratia fuit fübi collata, antequam pecca[]et.

Qa]t

Plurime auiem Santtorum — autboritates : atteflantur,

y. M

bominem in [Latu innocentie gratiam babui[Je. — Sed,

) A

quod fuerit conditus i gratia, ut alüi dicumt, vide-

; ln

tur requirere ipfa vettitudo primi flatus , in qua Deus

qp!MDf

bominem fecit , fücundum illud Ecclef. 7. Deus fecit

Jaros

bominem rettum.

Erat enim veGhitudo fecundum boc,

M

"

zi

)

quod ratio fubdebatur Deo , rationi vero inferiores vi-

5ntire

re$, 9 animae corpus.

Prüima autem fubjettio erat

jm

caufa & fecunde €g tertic.

Quamdiu. enim ratio ma-

ji

t

nebat, Deo fubjetta , inferiora ei fubdebantur.

Mani-

t

feftum efl autem , quod illa fubjetio corporis ad ani-

l

tf

mam, 6 inferiorum «virium ad rationem mon erat na-

m

j!

m

!

turalis; alioquin pof? peccatum manfiffet , cum etiam

il

3.

hj

]stl

in dewwonibus maturalia poft peccatum permanferint.

m

Unde manifeflum eft, quod & illa prima fubjettio,

h

]j

N

qua ratio LDeo fübdebatur , mon erat folum fecundum

maturam, fed [écundum fupernaturale donum gratie.

d

ANon enim poteft effe, quod effeütus fit potior quam

Ed

caufa.

Unde Zfuguflimus. dicit ; quod. poftquam. pra-

àitumi]

cepti fatia transgre[fio efl, confeftim. gratia deferente

u14d

,

divina de corporum fuorum muditate confufi funt.

D

L

lt n

Senferunt, enim motum inobedientis carnis fue tanquam

T

veciprocam pemam inobedientie fuc.

Ex quo datur

uj

intelligi, [i deferente gratia foluta efl obedientia car-

Eu

mis ad anhmam, quod per gratiam in anima exiflen-

tem inferiora ei Jubdebantur. . Ex hoc textu patet,

T

D. Thomam in anima Adami agnoviffe quidem

idy

gratiam fupernaturalem fubjectionis füz ad Deum

Mttl

quoad rationem , non tamen gratiam adoptionis

T

in filium, amicitie intimz, ac fponfationis cum

Ticl

Deo,

-

DE STATU NATUR. INTEGR.£.

23

Deo, vel gratiam arrhe ac jurisad vifionem Dei

unius & trini intuitivam per effentiam.

Adamus erat veré amicus

Osgr:c1ITUR 2.

Dei

Érgo habuit gratiam gratum facientem.

!

9

Adamus habuit amorem feu charitatem

)

Dei

Ergo etiam viciffim in eo dabatur amor

(

l

reciprocus Dei erga Adamum, feu charitas infufa.

ht

[

RzesPONDEO dift. Eratamicus Dei habitu

iM

l

^

amicitie fpecie diverfo ab eo, qui infunditur in

ftatu nature reparate.c. non diverfo. n.

Con-

cedo; quod etiam in ftatu nature integrae exXti-

terit amicitia reciproca inter Deum & hominem.

J

Concedo etiam, quod illa amicitia fuerit habi-

T

/

tualis, & füpernaturalis, quia fuit ratio fubje-

/

&ionis appetitus inferioris adfüuperiorem. Con-

""

cedo etiam, quod ille habitus amicitie feu cha-

Vg

ritatis fuerit habitus infufus in eo fenfu quo ex-

plicavi habitum charitatis infufum in Tratt. ac

Di[p. de charitate, quzt. 5., prout videlicet dicit

concretum ex a&u vel habituhumano , utinfor-

mato per gratiam gratum facientem. lta enim

habitum illum Adamo infufum defcribit S. T'ho-

mas in 4. dift. 29. q. 1. a. 2. ubiait: Potentia matu-

valis boc modo fe babet ad gratiam , quod ipfa fub-

müiniflrat fubflantiam a&us, 69 gratia prabet effica-

ciam merendi informando atum. Verum quia ille

habitus charitatis non ordinabathominem ad filia-

"T

tionem adoptivam, & fponfationem cum Deo,

aut amicitiam & unionem intimam confiftentem

a

h ql

in vifioneDei unius & trini per effentiam, ad quod

nos ordinat charitas infufa in ftatu nature repa-

L?ZEdDïï

aj

rate, fed tantum ad vifionem abfttactivam feu

I

precifivam Dei ut Authoris nature, di

fferebat

4

fpecie

DISPUTATIO

I.

i

24

Á

fpecie ab illa amicitia habituali infufze, quzx nunc

datur. Imo plerique authores concedunt, dari

«

li

quoddam genus amicitiz etiam naturalis cum Deo,

& aliud genus amicitiz füpernaturalis , proutdo-

At

rl

Ti

ji

g d

&us B. Bontempi, Valentia, & Tannerus in . Tratt.

de charitate oftendunt.

L

at

d 9. dift. Habuit amorem feu charitatem

fpecie diverfam ab ea, quz datur in ftatu naturz

Ut enim ex

1140

reparate.c. non diverfam fpecie. n.

dictis patet, charitas in ftatu naturz integre, &

r

K

charitasin ftatu naturz reparate ordinantad bea-

titudines fpecie diverfas, hoc eft, ad Deum ut

l

4

diverfa communicatione fuiipfius fruendum.

OBJICITUR 3.

SS. Patres docent, AAda-

ld

mum habuiffe

l

gratiam gratum facientem. Ergo.

Hnt. prob.

I. S. Zugu[tinus in quadam Homilia

tefte Magiflrro dicit: 4dam perdita cbariiate ma-

lus inventus efl.

2

Idem íuper Gen. ad Litt. 1. 12. c. 94. &

l

M

c.40. lteml.6. c.27. & 28. dicit: Adamum an-

te lapfum /pirituali mente preeditum fuifle.

3

S. ZImbrofius in Píal. 118. Serm. 4. dicit:

It

-

4Adamum ante lapfum. beatiffimum fuiffe. —Non po-

tuiffet autem effe beatus fine gratia gratum fa-

jl

ciente.

4. ldem Ep. 41. ad Sabinum ait:

T

/ Quando 4dam

:

Jolus erat , non efi prevaricatus , quia ejus mens Deo

UA

adberebat.

A

REsPONDEo dift. a.

Docent, .Adamum

^i

habuiffe gratiam gratumfacientem, fpecie diver-

li

fam ab ea , que nunc datur. c. non diverfam fpe-

,MW [

cie. n.-

n

Senfüs patet eg di&tis. ad ije&. 2.

IUidEJI]!

"g

I.-iinc

d

DE STATU NATUR. INTEGR £.

25

d 1. dift. Malus inventus eft perditaïcha-

ritate fpecie diverfa.c. non diverfa. n

ZAd 2. dift. docet, Adamum fuiffe preditum

fpirituali mente, fpiritualitate fpecie diverfa. c.

'I

I

non diverfa. n.

Zld 3. c. Maj. dift. Min. non poterat effe

Mitin

beatus fine gratia gratum faciente generice fum-

T

pta. c. fpecifice in determinata fpecie füumpta. n

AUA

;

ld 4. dift. Ejus mens Deo adherebat per

T

charitatem fpecie diverfam. c. non diverfam. n.

!

Senfus patet ex di&tis ad Obje&t.o. Alia enim

]am

:l;

erat beatitudo, ad quam Adamus ordinabatur,

Jm.

ac ea eft, ad quam nos per Chriftum ordinamur;

!À

&, quia charitas ad Deum tanquam füummum ho-

.cvz'

minis bonum beatifice poflidendum ordinat, ne-

qu

Pa

ceíle eft, ut pro diverfitate beatitudinum, feu

VA Y

communicationum, quibus Deus fehomini com-

municat, etiam charitas in diverfas fpecies abeat.

ul

]ftam diverfitatem beatitudinum attendens Scotus

ägaun

in 4. dift, 29. queft. un. n.27. fcribit: JDico, quod

]i

fí fuerit aliquod donum füpernaturale (in ftatu natu-

T

rze integra), mon tamen oportet, quod fit principium

"nerendi.

Sed excedit (üllud) gratia imboc , quia ipfa

g[a'b

conjungit fini, ut bono fupernaturali , & ut fuperna-

üuraliter per imeritum attingendo tale bonum.

INon fic

ifiud donum; [ed tantum conjungebat illi bono. ut. con-

L

J

venienti & delectabili.

OnJprcrTUR 4. Ecclefiaftis 7. v.30. dici-

tur: Imoei, quod fecerit DE US bominem ve(tum.

2. Ecclefiaftis 17. v. 1. JDeus creamvit de terra bo-

pBClE

münem, & fücundum imaginem faam fecit illum.

3-

Ibidem v.2.additur: Et fecundum f& vefHioit illum

(

viriuie.

4. Genefis 1. v.26. Deus dicit: Facia-

L:

B5

T$

36

DISPUTATIO

I.

Jl

j

mus bominem ad imaginem g fimilitudinem moftram.

ogenen*

1j

Etc.5. v. r. In die qua creavit Deus bominem, ad

s pertik

imilitudinem Dei fecit illum. ldem repetitur Sap.

2. V.23. Z4d imaginem fanilitudinis fue fecit illum.

Lsl

du

REsPONDEO

g

"d 1. dift. fecit illum re&um re&itudine ju-

j

PU

J k

ftitie originalis.c. rectitudine fponfationis & ad-

optionis ad Deum.n. Hocenim eft in quaftione.

Le:g

t

"H

ld 2. dift. fecit illum ad fuam imaginem ex-

q

preffione quadam Trinitatis pertriadem potentize

As 1

'N&

a.

activae, intelle&ive, & volitive. c. unione in-

tima nature per vifionem beatificam. n.

Imo

u

vifio Dei intuitiva per effentiam fit fine imagine

feu fpecie expreffa vel impreffa Dei, prout fup-

FUl

pono ex Tra&. De Deo.

d 3. dift. veftivit illum virtute juftitie ori-

ginalis. c. virtute theologica fidei, fpei, & cha-

ritatis univoca cum fide, fpe, ac charitate ftatus

u

naturc reparate. n.

1

ZÁ4d 4. dift. fecit hominem ad fuam fimilitu-

um d

dinem fimilitudine morum. c. fimilitudine ftatus

V

per adoptionem & fponfationem. n.

In ejusmodi

84j

textibus, indifferentibus ad plures expofitiones,

TE

ille due Regule Juris obfervande funt.

In ob-

Tij j

Jcuris , quod nimium eft, fequimur.

Et quia non

erratur fequendo minimum, utpote ample&tendo,

quod omnium confefijone verüm eft, prz oculis

habenda eft illa Regula:

ceriun.

Tene certum , (Zz'mitte ?n-

Bu

hy

*

i

Os]JrcrTUR 5. Illud Adamus habuit, quod

It s

Chriftus generi humano reftituit.

Sed Chriftus

Onl

humano generi gratiam fanctificantem reftituit.

vm

N

$. Finis redemptionis humanze fuit repa-

ij j

T

ratio

DE STATU NATUR, INTEGR F.

27

V

ratio generis humani feu reftitutio in integrum,

d

L

ac ftatum priftinum.

Ergo cum gratia fanctifi-

"ll

cans pertineat ad redemptionem & reparationem

lii

generis humani, eadem etiam pertinuit ad ftatum

naturge integra.

ij

IDei

RrsPoNDEO. c. Maj. dift. Min.

Chriftus

]l MC

gratiam fanctificantem reftituit fpe&tatam quoad

ifie

rationem genericam grati? eratum facientis. C.

t

fpectatam quoad rationem fpecificam gratie fan-

Y

&ificantis in fponfam, ac filium. n.

Nam ratio

thne j

hec fpecifica gratie gratum facienti ut fic fuper-

1 In

addita non additur per modum reftitutionis, fed

ii

per modum auGarii, ita ut Chriftus generi hu-

ul

mano non tantum reftituerit, quz& prius habuit,

fed etiam ultra gratias reftitutas immenfum pon-

(t0r-

dus gratiarum fuperaddiderit juxta illud Apoftoli

I

Rom. 5. v. 17. Si unius deli&to mors regnavit , multo

fe du

magis abundantiam gratie , & donationis, &$ jufüi-

Ubi

tie accipientes regnabunt per Chriftum. - - -

nini

autem abundavcit delittum ,. faperabundavit &^ gratia.

Si

Et v.is. NNon ficui deliium, ita &? domu

|euo

enim unius debito omnes mortui funt , multo magis gra-

j

Sic & D.

l

tia D EI in gratia Chriftà. abundavit.

UL

Bernardus in c. 12. Apocal. fcribit : J'ebementer

f

vir unus €g mulier una mocuere; fed per unum «irum

Jait

& mulierem wunam omnia veflaurantur , nec fime magno

pe

or0s

fenore gratiarum.

INeque enim. ficut. delittum , ita &

donum ; d excedit dammi e[Hmiationem. beneficii ma-

gnitudo.

Sic prudentiffamus artifex , quod qua[Jatutn

fuerat , utilius refecit.

(

(

i

It

"l

OsjgricrTcon 6. D.Bernardus partim Serm.

r. in Annunt. B. V., partim in Pfalmum, Qui

raV

babitat. Serm. 7. partim Epift. 22 1. ad I:udov. Re-

gem

28

DISPUTATIO

I.

| pHT.'

gem dicit: JDiabolus cim videret, patrem moftrum

"d

charitate circumdatum , & omni virtute ve[litum, &

sunit

boc accepilJe terrenum . bowinem, quod ipfe per fuper-

biam omifüt , ànvidit infatiabilis bomicida.

Ergo cum

ij',n S m

iil

diabolus habuerit & amiferit gratiam fanctifican-

"

tem cum jure ad vifionem Dei intuitivam per ef-

l

fentiam, etiam homo eam habuit.

91 SAUIS

W

GUSTINUS docet, Angelis ftatim ab initio col-

t

latam efle gratiam fanctiticantem. — Ergo verofi-

j (

ii

mile eft, eam etiam collatam fuiffe primo homi-

ni. ant. prob. l.12. de Civit. c.9. fcribit: Sümul

.;::(aUe

igt

aique fa&ti funt angeli, ei, à quo fatli funt , amore

!

cum quo fabti funt adbeferunt. - -

Deus fecit ange-

Q

los cum bona voluntate , boc eff , cum amore caflo, quo

"Y

illi adbe[erunt , fünul in eis condens naturam , & lar-

4

giens gratiam.

3. D. Damafcenus 1.2. c. 12. de

(i

i

Fide dicit: JDeus fecit Zdamum babere manendi. &

Yi

proficiendi in bono.

Sed poteftas proficiendi in

AIN

meliorem ftatum, qualis non eft aflignabilis nifi

]

LU

vifio Dei intuitiva per effentiam. 4. Eft com-

T0 Dn

munis doctrina Patrum, quod homo conditus fit

4 que

ad reparandam ruinam Angelorum; Ergo necef-

1 d

farium eft, ut liomini etiam fuerit collata gratia

ftnt |

fan&ificansrequifita ad obtinendam beatitudinem

ia

quz parata erat angelis, fi perfeveraffent.

ant.

tsainFu

iq'w

patebit ex dicendis in quxftione fequente.

l

REzsPONDEO. dift. Vidit, Adamum cir-

V

cumdatum charitate fpecie diverfa, eumque ob-

pl

tinuiffe, quod ille amiferat, quoad fubftantiam

beatitudinis. c. circumdatum charitate univoce

D

eadem, & eum obtinuiffe, quod amiferat, etiam

Mi

R

quoad fpeciem beatitudinis. n.

Viderat enim

Diabolus, fe amififfe coclum ; ac vifionem intui-

Uhmm y

",

Q

tivam

DE STATU NATUR. INTEGR .

29

d *n-r

n

tivam Dei; hominem vero, fi perfeverantia in

bono mereretur füblimiorem gratiam, transfe-

rendum fore in coelum & aquifiturum corpus fpi-

& "

rituale, & vifurum intuitive Deum ut authorem

nature, qualem vifionem Diabolus a&u habu-

A

A

d

erat in primo inftanti fuz creationis.

Cum ergo

illud dicatur proprie amitti, quod quis a&u poffi-

lt

det, non vero illud, quod tantum habet in fpe,

iven

dicendum, quod D. Bernardus tantum loquatur

10 Q

de'cclo à deemonibus perdito, & de vifione in-

Y

tuitiva Dei ut authoris nature , que omnia vi-

derat homini parata & jam deftinata effe, fi gra-

tiam & jus eo perveniendi perfeverantia in bono

mereretur.

UEL

n.d

Ad 2. c.a. n. c. & p. Difparitas: Deus etiam

in ordinegratigfervat ordinem & proportionem.

Ó

$j

..

,;n

Decuit proin , ut entibus natura füblimioribus

d

homine, fibique proximis impertiretur gratiam

ls

altioris ordinis, qua redderentur capaces ad vi-

W

fionem Dei unius & trini intuitivam per effen-

TU

tiam; quz gratuita gratia natur& humane fenfi-

It

bus alligat:e non zqua ratione congruebat; fed

fi

fufliceret, fi homini perfeveranti in bono jus &

gratiam ad vifionem füi ut authoris naturg pre-

a, &

cifive intuitivam ex pietate indulgeret.

i

Zd 3. dift. Dedit homini poteftatem profi-

f

!

ciendi in bono relative ad ftatum, ad quem ap-

&t

petitus naturalis abfolute extenderet , eumque

htl

intelle&us proponeret, ut obtinibilem per gra-

1je U^

tiam. c. proficiendi in bono relative ad ftatum

Jeti

af

tranfcendentem humanz nature exigentiam ab-

jl

jf

folutam innatam. n.

Suppono ex Tra&. de Cha-

ab

ritate, quod detur appetitus naturalis ad vifionem

Me

intui-

)

DISPUTATIO

I.

y

30

125

Àl

e]l

intuitivam Dei ut authoris naturz, eamque bea-

titudinem proponi intelle&tui ut obtinibilem per

af p

gratiam, impertiendam facientibus quod eft in fe.

44d 4. dift. eft communis doctrina , quod

ol

ft

ts v

homo fit conditus ad reparandam ruinam angelo-

rum quoad fubítantiam beatitudinis. tr. quoad

gj

«l

modum & fpeciem illius ftatus ac beatitudinis an-

gelicc. n.

Homines enim deftinabantur fine ac-

yit

N

Ti

1

cidentali creationis ad replendum locum angelo-

rum, & obtinendam vifionem przcifive intuiti-

p

&i

Y

vam Dei ut authoris nature; fed quod etiam af-

a

fequerentur vifionem Dei unius & trini intuiti-

p

Qu

)

vain per effentiam, id habent per folam gratiam

Redemptoris, non vero per gratiam indultam

li (

Adamo id obtinuiffent.

tj ton

Dix1. tr. quiahomo fuiffet nihilominus con-

gima

ditus , etiamfi Lucifer cum ejus angelis perfeve-

J

raífet. . Itaque hic finis fuppletionis erat tantum

quq

accidentalis creationi.

tuteite

qolnbor

Nf

QUJESTIO III.

00

n plures fuilent . faloati in fZatu. naturee in-

&t

tegre , fi zddamus. perfevera[]et , quam munc

Mbnit

i Mi

Jaloantur. in [latu nature. vepa-

raía ?

1 Ti

n

3 OTANDUM I.

In hac re admodum incerta

&l

tres tamen reperiri fententias.

PRrMA do-

t

cet; nunc plures falvari, quàm fuiffent falvati in

ln

ftatu naturz integre. Exiftimant enim Patroni

r

hujus fententiz ; etiamfi Adamus precepto divi-

li

no quoad abftinentiam à fruétu vetito obtempe-

l) [

raíffet,

DE STATU NATUR. INTEGR £.

$1

Y h

raffet, ejus tamen pofteros, ac ipfos Protopa-

M

rentes in variis aliis occafionibus potuiffe pecca-

re, ac etiam deficiente abundantia gratiarum,

UMT

pra&fertim facramentalium, facilius fuiffe pecca-

il

M

turos. SECUNDA fententia docet, plures ho-

l q

!

mines fuiffe falvandos, fi Adamus perfeveraffet,

DI

acnunc falvantur in ftatu nature per Chriftum

If

[ d

reparate. "lTERTIA demum fententia eft /Egidii

h

Romani, afferentis; in ftatu naturz integre nec

iurin

plures, nec pauciores homines fuiffe falvandos,

ac nunc falvantur.

!ä tni

Ratio ipfius eft, quia & ille

I iil

ftatus nature integre tamdiu fuiffet continuatus,

p

donec fuppletus fuiffet numerus Angelorum re-

arilar

beliium; & nunc etiam ítatus nature reparate

tamdiu continuabitur, donecidem numerus com-

W

plebitur; quamvisforte ob paucitatem amicorum

i r

Dei in mundo ftatus naturz reparate multo lon-

p

gius protrahendus fit, quam duraffet ftatus na-

ture integre, in quo verifimiliter plures gratiz

collaboraffent.

NoTANDUM 2.

Hanc controverfiam de

L

novo motam fuiíTe ab 4J. R. P. Claudio Frere, So-

| MLA

cietatis Jefu, qui in Oratione feu Differtatione

Academica, edita Augufte anno 1743. fub ti-

quarn h

tulo: x Culpa, fententiam primam amplexus

[

eft. Huic ftatim alius author anonymus Differ-

tationem oppofuit fub titulo: /nfelix zdami Cul-

dinid

f4, ubi fecundam tuetur fententiam.

LeGis

P

utriusque partis fundamentis exiftimabam ego,

non minori veritatis fpecie defendi poffe fenten-

at

tiam tertiam , inter extremas mediam. Hinc

n

Q

DICO. /Eque probabile eft, tot, nec plu-

res, nec pauciores, fuitTe falvandos in ftatu na-

tu-

n

32

DISPUTATIO

I.

nature integre , ac nunc falvabuntur in ftatu

il

d

natur& reparata.

PROBATUR r. authoritate D.

Cregorii M.

Fal

inr m

qui in Job. l. 4. c. 24. n. 36. expreffe docet, tot

;

falvandos fuiffe in paradifo, quot nunc falvantur

g

in ftatu naturz lapfz.

Si, inquit, parentem pri-

ia

mum mulla peccaii putredo corrumperet , nequaquam ex

TII

J& filios gebenne generaret; [ed bi, qui munc per red-

wir d

emptionem faloandi funt , foli ab illo ele&ti nafcerentur.

TT

PROosBATUR 2. ratione & authoritate D.

TT

"ugufLini, inquantum docet, per ele&tos füppleri

8 d

ruinam angelorum.

Cum enim hzc ratio exigat

m

fupplementum zquale, etiam numerus falvando-

qu

rum in paradifo & moderno noftro ftatu equalis

zil

effe debuit.

In 1.22. de Civit. c. r. fic fcribit:

Á ldnn

JDeus fecit bominem cum libero arbitrio , pravidens,

Fa

h

quid boni de malo ejus e[Jet ipfe fa&urus, qui de mor-

tali progenie merito jufleque damnata tantum populum

ij

ii N

per gratiam [uam colligit, ut inde fuppleat & inflau-

ret pariem, que lapía efh angelorum , ac fic illa fu-

ür d

perna cioitas non fraudetur füorum mumero- cioium ,

ii

JJ

quin etiam forta[fs uberiore letetur.

Jldem in En-

UT

^ j

chiridio c. 29. ait: Placuit Deo, ut creatura . ratio-

7 J jj

nalis, que in bominibus erat , quoniam peccatis origi-

MM

I|

nalibus & proprüs tota perierat, ex ejus parie repa-

&l Hw

rata, quod Zingelice Societati ruina. illa diabolica mi-

hi

d äIm

muerat , fuppleret.

ltaque fuperna illa S'erufalem nulla

TT |

civium fuorum numerofitate fraudabitur , fed. uberiore

N

etiam forta[Js. copia regnabit.

Hzc ratio D. Augu-

ftini, etiam in ea fuppofitione, quod Deus vo-

l

a

TC

luiffetreparare ruinam Angelorum cum auétario,

"d

femper procederet equaliter in paradifo,

fiu.rimn

&m

ftatu natuz reparate.

N f/M,"l,':x:

PRo-

lá,

DE STATU NATUR. INTEGR.&.

39

PRoBATUR $. Ín Zpocalypfi dicitur, am-

plitudinem cceleftis Jerufalem metiendam effe ii

il

menfura angeli $. hujus autem expreffionis non

T

datur verifimilior expofitio nifi dicendo, quod

VN

multitudo falvandorum correfpondeat multitu-

Ti h

diniangelorum. c.21. v. to, fic habetur : Suffu-

MU

lit me in fpiritu, &? oflendit mibi civitatem Jan&am

3471

Jerufalem defcendentem de celo. babentem charitatem

ifrn,

Dei. .Et civitds in quadro pofta efW, & longitudo

"3

ejus tanta efb, quanta €? latitudo , &? menfus eft

iiyis

, civitatem. drundine aurea , & menfus eff. murum ejus

lg

144 cubitorum menf[ura bominis que eft angeli. . Cum

od

ergo detur eadem proportio hujus civitatis ab

1 aquji

angelis apoftatis deferte ad falvandos in paradi-

vf

ífo, & falvandos in ftatu naturz reparate, etiam

pein,

numerus falvandorüm videtur equalis futurus

T

fuiffe. :

m p

PROBATUR 4. ratione & authoritate ZEpí-

LU

dii Romani, qui in 2.Sent. dift. 29. $. Poftea que-

c

vitur de fécundo principali. fic fcribit : Dubitatur j

I

&

uum, fi fteti[fet 4dam & babuiffet gratiam gratum

d

facientem , fuilJent opera magis meritoria, quam ifla?

miyi

Per jam di&ta réfponderi deberet , quod commumiter

loquendo fuifJent tunc opera magis meritoria quam munc.

?Z.l

- Sed iflud flare mon poteft ,. quia cum. bomo fattus. fit

rdl

n

propter reparationem ruine angelice, ita fuilfent af-

Jimpti tunc bomines ad ordines angelorum , ficut 9

qmodo.

Et $. ulterius forte ,' dubitaret. áliquis. utrum

«j

fic habet : Po[Jumus diflinguere . quod. aut

j

0

i)

W

loquimur de profeiu EX TENSIVE vel INTENSI-

y

j

VE? Siloquamur extenfioes certum efL, quod propter

Wf

3l

facilitatem pugne mumerus bonorum fuperafet nume-

rum malorum , & ille fTatus «oie mon dura[]et tantum;

D. hmort T .de Pecc. orig. &2 grat.

G

ficut

DISPUTATIO

I.

D!U

34

ficut flatus mofler , quia cito tunc completus fuilfet

11 Teï

mumerus ele&torum.

Sed fi loquamur intenfioe, omnino

;aunxeroï

;y;emïïeï

credendum e[L , - quod aliquot per[one in flatu iflo omnino

excellunt perfonas quascunque futuras in [latu illo pro-

'iuxoïäa

2?'

pler excellentem. comparationem ad . Chriflum.

Quia

!

tunc fui[fet caput illorum zdams munc. eff caput mo-

[2

flrum Chriftus.

Jdeo multi proficiunt plus nunc , quam

ijmnian

tunc. profeci[Jent.

Secundum ergo banc excedentiam

Eron

slinndi

& exce[Jam fui[fent. inequalitates ifle redu&e , ut fa-

tis probabile efl, ad quandam «equalitatem, wt tot

)

tunc fuifJent faloati & electi, quam munc 5 & .ad. eos

;Qïcum

erdines angelorum fui[Jent. a[Jumpti tunc , ficut & nunc.

w

Solvuntur Objectiones.

tl

1 p

OsJricrTUR z. In Tractatu de Zfngelis fuit

D Cf

dicum, tam immenfam effe multitudinem ange-

lorum, ut tota multitudo hominum fe habeatad

multitudinem angelorum, ficut unum ad infini-

N

Vs

tum quoad nos, feu innumerabile.

Ergo cum

juxtacommunem opinionem ceciderit tertia pars

hujus multitudinis immenfze , conformiter ad il-

E

ii

J

ljl

lud Apoc. 12. v.4. Cauda ejus trabebat tertiam par-

tem [lellarum , fieri nequit, ut numerus hominum

J

]

Iu

falvandorum, &quet numerum angelorum lapfo-

Fumi

rum, przfertim fi finguli homines habeant fuum

u

Mdl

[

doemonem, qui cum reprobis mittatur in tarta-

&V

rum. Ergocorruit totum fundamentum R efpon-

t

fionis.

"

REsPONDEO I.

Per tertiam partem ftel-

larum tantum intelligi angelos infimi Ordinis,

Vg

qui preerant motui fyderum , ita ut Lucifer nul-

Al

los feducere potuerit angelos fuperiorum Ordi-

*

num

DE STATU NATUR. INTEGR X.

35

