la quo confffat gratia [u

T ;gg)i.ll

borLf

CQX

À ciens? C? gratia

NU

às, !

v )Onl

i

OTANDUM I. Terminum graiiæ fufficien-

[ agWaOIle

tis in diverfo fumi fenfu.

Le[fius in Difput.

L

3

4dpolog.

p

278

DIS:P-UT A*L10

III.

gplaunilg

"dpolog. c. 9. eam fic explicat. Gratia fuffciens- di-

citur, quod continet omnia netefaria ad opus, ita ut

n quu?

zi i

per illud in poteftate bominis. fit , [ine alio auxilio opus

facere.

g, gi d

INibil enim potefl dici fufficiens ad aliquam

operationem C fmem , vifi cui mibil deeft , quod. fit me-

, &i &

de ais a

ce[Jarium ad illum , ut patet. ex terminis

At vero

P

Cumel in 1. 2, dift. 4. le&. ». Concluf. r. gratiam

j 'le;.

[l

fufficientem fic defcribit : Zuxilium gratie, quod

b

j

[/

j 1

appellatur fijficiens , non vocatur fufficiens ex eo, quaft

ipfum folum fit fatis ad. a&tu. babendam illam operatio-

aiedfnln,

simenie o

nem, ad quam ultimo ordinatur ,. quafi non. fit. aliquid

i dttempe

aliud. mecefJarium , mifi quod. opponatur. impedimentum.

Ad tollendam hanc &quivocationem termini alii

ninis poft

2

ï

diftinguunt inter gratiam proxime fuffcientem, &

Olüntatem,

vemote fufficientem.

Verum ne opus fit multiplica-

agl

tione tot verborum, in hac quaftione per gra-

ErAUAT]

Al Q u

tiam fufficientem intelligo auxilium divinum, fal-

tem extrinfece fupernaturale, quo bomo adjutus per co-

stione Dats t

operationem difponitur ad fünul im eodem cooperationis

Y prenier d

inftanti recipiendam gratiam intrinfece. füpernaturalem.

MSq n

Facienti enim, quod eft in fe, ope gratie extrin-

3nem iberi g

fece fupernaturalis, Deus fimul infundit gratiam

df -

intrinfece fupernaturalem , qua homo fimul red-

t prici

datur idoneus ad operandum meritorie in ordine

AUAT

ad finem fupernaturalem , prout in quaeftione

DA

I

precedente Objet. . ad.2. & Objett. 2. ad 1. ex

D. 'Thoma oftenfum eft.

Voluy

t

lfe (

NorANDUM 2. "Terminum gratie effica-

cis poffe fumi generice & [pecifice. Genericeac late

I

"i'»ïüfzeïffe?tä j

]

i

loquendo fignificat auxilium divinuti, cum quo fem-

MP

fer conjungitur affenfus voluntatis.

Specifice autem

Rabf

fumitur, in quantum importat ipfam naturam

:

".

Qtie.

ejus-

j Emïm& a&w

D

DE GRATIA.

279

fs

n r

L]

ejusmodiauxilii,pro varietate opinionum variam.

É(t enim quadruplex potiffimum de natura gra-

tiz efficacis opinio.

Prima (ententia e(t Thomi-

ftarum, qui docent, gratiam effe intrinfece effi-

cacem, eamque confiftere in Premotione phy-

fica, de cujus natura egi in Philofophia, & in

'Tractatu de Deo.

Secunda fententia eft quorun-

dam, qui defendunt, gratiam efficacem confi-

ftere in premotione morali, attamen infallibiliter

r

trahente affenfum, ad quem inclinat.

Patroni

hujus fententiz afferunt, quod Deus tam fuavi-

ter & tam attemperate ad difpotitionem cujusli-

bet hominis poffit illuftrare intelle&tum & mo-

vere voluntatem , ut licet eam neque meceffitet,

neque cogat ad affenfum , attenta tamen propor-

D

tione inter gratiam & difpofitionem voluntatis

infallibiliter fit confecuturus affenfum.

In hac

opinione Deus futuritionem a&tus humani liberi

non przvidet in ip/0 actu fecuturo, fed in ipfa gra-

tia, ejusque proportione ac congruentia ad difpo-

M

[i9

fitionem liberi arbitrii, ut impoflibile fit, non

fequi effe&tum.

Tertia fententia, quz eft addi-

&orum principiis D. Auguftini, conftituit gra-

tiam efficacem in voluptate pradominante ad bonum,

à Deo indita.

Docent enim, quemlibet homi-

nem trahi à voluptate predominante, neque

M

effe poffibile, ut conjungatur cum tali voluptate

a&us oppofitus fine collatione alterius volupta-

tis magis predominantis ac magis trahentis. Hec

fententia differtà priori; quia in priori fententia

af

futuritio a&us non eft adfcribenda intrinfece ef-

NRCIS

ficaciz ipfius gratie , fed reciproce proportioni

In hac autem fententia

hm Y

inter gratiam & actum.

futu-

En»! rí IP

$4

280

DISPUTATIO T1II.

futuritio a&us adfcribitur foli efficacie intrinfe-

5

f

c& ipfius motionis divinze , qua fimul concurrit

gt :

vel involvitur in voluptate predominante, P

e

ii t

n

gi

PrETTE in füa "Theologia Tom. 3. Tra&. de

fati

Gratia queft. 6. Objett. 2. de hac gratia fic habet:

t

u

l

u^

[./

l

» Concilium Tridentinum damnat eos , quinega-

»bant, liberum arbitrium coagere, &cooperari

hi i

IWUN

,J

. To

»gratie, fed volebant, illud fe habere meré paf-

»five. Contra eos decl

arat; quodillud agat, &

i f

» luaviter agat

» àC lii

42 r

olentia, libenter obfe-

al

»quendo motioni gr:

, necnoneam fequendo

at d

,tanquam vitalis facultas, & non tanquam in-

st

»fenfibilis & inanimata, ita ut habeat potefta-

st qui

»tem non tantum obediendi, fed etiam inobe-

At onun

» diendi feu refiftendi.

&i ln

Licet autem pofíit refi-

»Ítere, diffentire & inobedire fi velit, cum de-

2 df

» beat inobedientia eífe voluntaria, tamen non

nj

» Iefiftet, blandepotenterque à gratia pellectum.

tite g

» Quod fallit adverfarios, hoc eft, quod non

BRT

» fciant diftinguere inter hec duo, pofle abfolu-

ldu

» terefiftere, & nolleinfallibiliterrefiftere. "Tam-

1l

»€tfi enim homo poteftatem habeat refiftendi

Vrayot

» B£ratie per fe efficaci, attamen gratia interna fic

Annlrtuunt

»€um movet, allicit, & prole&at, ut quamdiu

u lm fe

» €jus dulcedinem fentit , nunquam ufürus fitilla

Süremot

» poteítate; adeoque licet poffit refiftere, fi ve-

»lit, nunquam tamen volet, quamdiu eum Deus

t

* 4» Captivabit füb fuavi jugo gratim füm, Habet

*

» €rgo talis potentiam refiftendi ex ingenita fibi

- u

üf,:u;m i

» d malum pronitate; nunquam tamen a&uali-

» ter refiftet propter dulcedinem gratie ac chari-

U dtope

»tatis, quaperfunditur.

MT

Sic homo füi compos,

D in. quo ratio viget, nunq

uam fibi effodiet ocu-

T

uümæ l

ts

5109

lisn

h

u

J

DE GRATIA.

281

ieä(zöz t

Hoc tamen abfolute poteft, feu ad actum

?i Wv

5 10*.

[

,illum veram habet potentiam ; fed quz ita à

t :

ratione cohibetur , ut nunquam fit exitura in

!

»

Ita

14 T

»p&

&um , quamdiu ratio in ea dominabitur.

Ff

t potentiam refiftendi, etfi

»& talis homo habe

!t qiy

,nunquam refiftet , abfolute tamen liber eft.

*s

]ta Piette.

Huc videtur refpicere P. Berti 'Theo-

8;eräp;.[.

log. Difciplin. Tom. 3. 1. 14. c. 8. propof. 2. ubi

POR

ait: Gratia efficax efl wittrix delettatio , five: chari-

d

ias , que [uperat contrariam cupiditatem. QU ARTA

LT

"

NU

1

i

Sententia eft eorum , qui docent , gratiam effi-

cacem non fic vocari ex fua natura , fed potius

an M

N

j

T

ex eventu, quia, prout fubftat fcienti& mediz,

AUR

nofcitur conjungenda potius cum affenfu quam

[

AW

diffenfu.. In horum authorum fententia non dif-

ii m

ferunt quoad fübftantiam gratia precife /ufficiens

hr n t

"

& gratia efficax. Eadem enim gratia, que in uno

p

homine eft precife fufficiens & a&tu conjungitur

IT

NV

I

y

cum diffenfu , in alio homine prorfus equaliter

n

W

T

difpofito eft efficax , quia conjungitur cum ac&tua

affenfu.

!i

[

i

NoTANDUM 3. Eos, qui gratiam effica-

a;e;gïdziau;;

cem conftituunt in premotione phyfica, dividi

I

d

in duas iterum fententias.

Aliqui enim dicunt,

Q

quod illa premotio phyfica fit qualitas vialis vo-

luntati impre[Ja ,. & e[[entialiter inferens a&um , €9' in-

PJIE[ lemm»ä

Y

, p

imfedibilis , prout in Philofophia explicatum eft.

Alii vero dicunt, quod premotio phyfica nil

To1

ia

aliud fit, quam ipfum decretum divinum , fine

Wl

ulla alia actione vel qualitate intermedia imme-

A

u u

l

!

M g[ä-'.iæ J

diate inferens a&ctum. — Ita docent duo recentio-

res Thomiíte, quorum unus fol. 146. num. 20.

n

h

"

fic fcribit: , Quares , quid entitative fit , &in

2 Ó

D. dmort Tr.de Pecc.orig. & grat.

$5

,quo

282

DISPUTATIO III.

;üï'ffv & 1

»Qquo formaliter confiftat ifte concurfus Dei

EY

iil

» imultaneus immediatus? REsPoNDEO: Eun-

» dem realiter , entitative, & in re&to effe ipfum-

fipoc

» met a&tum divini intelle&us practici & efficaci

.m& 1

» decreto voluntatis volentis tam actionem quam

ppcn

, effe&tum à creatura procedentem , quo a&u

» Deus fecum quafi dicit: Volo nunc talem vel

j

P

I)

l

a'mm;

» talem a&ionem aut effe&um à creatura exerci-

»te ex fuis quoque viribus producendum.

Et

n j

» hoc imperium eft actus Deo formaliter ab zter-

r

i niug

»no immanens, & virtualiter in tempore in

g L

» omnem actionem feu effe&um creaturz termi-

tibdinston

»native tranfiens, eo ferme modo, quo Deus

sfb ;

»in primo temporis principio totum mundum &

j atl

»0mnia, que in eo fünt, unico omnipoten-

(otümite

»tie fue verbo , fat, ex nihilo produxit.

3 ag

Dein $.2. num. 38. & 39. fic pergit: , Qusren-

»ü , quid entitative & in re&to premotio phyfi-

fi,

ii i d

»Cafit? RzsPoNDEO: Conformiter ad füpe-

»rius num. 20. dicta, quod tam premotio, que

wi,&n

& $ A

»Caufis neceffariis & liberis communis eft,

»Quam predeterminatio , que in folis caufis li-

8 ntr dl

z ile i

»beris locum habet, fit in re&o entitative ac

» realiter actus formaliter immanens, virtualiter

Wa

» Vero tranfiens divini intelle&tus practici ex prg-

LOmj

» fuppofito divins voluntatis decreto creaturam

ET T

,ad fue nature conformiter tam in genere,

D

"1 TDOEO

» quam fpecie, quam individuo , operandum ef-

LM.I Ahce

»ficaciter applicans; feu quod fit caufalitas in-

Rib

»Creata caufe primze, natura prior ad caufas

Ti

» Creatas ab actu primo proximo operandi ad a-

b

$ &um fecundum operationis, tam generice,

b

3 lg

"

f

;

» quam fpecifice, & individualiter fpe&atum , ef-

Mïtfm

i

» ficaci-

)u

DE G,R À I.LA,

283

i

o ficaciter , & füz naturz conformiter reducen-

LO

$ das., Sicifte Scriptor.

hd

hijts

NoTANDUM 4.,.. Aliam à dä&rina TTho-

L

qftarum & Auguftinianorum valde diverfam

][eml QUO l«

effe fententiam — Janfemii.

Hic enim naturam

^ m

gratie efficacis non conftituit in ipfis viribus

Newpnm

gratie , fecundim f& , & abfolutà [pettatis , fed eam

conítituit in refpettioa majoritate inclinationis bo-

lisin. 1

mtin

n&, previe ad actum voluntatis, fupra incli-

nationem malam, pariter previam ad actum

2 M

Ul

voluntatis.

In hac refpediva majoritate u-

nius inclinationis füpra oppofitam inclinatio-

TE

[f

nem conítituit ipfe feientiam agendi, & in de-

biliore attractione conftituit Zmpotentiam agen-

Q t

di.

t

Confimiliter docet , dari in homine 7-

eitaiem agendi id, ad quod trabit inclinatio

R

n atl

fortior, & neceffitatem non agendi id, ad

j

quod trahit debilior inclinatio.

Centies enim

ag

repetit, & in fuam doó&trinam detorquet illud

effaaum $. AvuGusTINI:

Secundiun id ,. quod

yi um

"

Cum

[2

amplius mos dele&at , operemur mece[e eff.

autem ille inclinationes ad bonum vel malum

PToon)

hn W

precedant actum voluntatis per modum pre-

vie difpofitionis, etiam confeguitur , in haec

j p

fententia dari quandam in bomine neceffita-

j üedüüyä

tem , vel impotentiam , previam ad a&um hu-

Wmm.

manum, videlicet neceffitatem ad eum actum,

jnin g

qr

in quem refpe&tiva inclinatio trahit fortius;

ia

& impotentiam ad eum a&um, in quem re-

um p

Ípe&iva inclinatio trahit debilius.

Itaque di-

DIWO OW'

verfitas hujus fententie à prafatis fententiis

V u

(

"Ihomiftarum vel Auguftinianorum in duobus

;

gt

j

confiftit.

(

DISPUTATIO

IIT.

284

m

confiftit. Nam Janfenius docet, quod revera

N

dari debeat , imo detur in homine vera nece[fitas

;i:fälfu"m |

vel impotentia previa ad attum , feu, prout Scho-

d

le loquuntur, fe tenens:ex parte actus primi

-,eteg'ggem j

proximi: Ex hoc veró inferre cogitur , imo

jlmähfus; |

infert, quod in homine non detur libertas à me-

yiit, 1

ce[tate , fed tantüm à coattione.

Sed "Thomifte

s p

& Auguftiniani non admittunt nece[f'tatem vel im-

viirim

potentiam previam ad a&um humanum, feu te-

,j

nentem fe ex parte actus primi proximi. Do-

! .'-W"M j

cent enim Thomiíte , quod Premotio phyfi-

g w

Ca fe teneat ex parte actus fecundi feu ipfius

t jferamu

acionis humanz, tanquam actuale füblativum

etinn, (

indifferentie ad exiftendum , quin ullo modo

z li,

refpiciat, tangat, alteret, vel afficiat ipfam

,j jf

potentiam voluntatis, de fe etiam pofitis qui-

9 qui !

buscunque difpofitionibus , inclinationibus, de-

t d

le&ationibus vel concupifcentiis adhuc indif-

ferentem ad utrumque.

Similiter etiam Au-

f d di

fu. N

guftiniani , qui gratiam efficacem conftituunt

"t (j

in^ dele&atione fümpliciter 2 abfolutb viürice, hu-

»Int dbl

Jus efficaciam non conftituunt in refpe&iva

eu comparativa majoritate virium ad difpofi-

thrts, a

il d

tiones voluntatis oppofitas, fe tenentes ex

parte potentie volitive ;

fic enim efficacia

t t

n

ha

grati: & neceffitas ad a&um fpecificum , vel

SRDRE (

impotentia ad oppofitum , effet previa ad a-

&um per modum difpofitionis fe tenentis ex

*f t

parte potentiw , ac confequenter fe teneret

ex parte actus primi proximi:

fed docent ;

i

efficaciam intrinfecam gratie íeu dele&ationis

&bf ;

viciricis confiftere in quadam infallibilitate con-

Vi

"

1

Jécutionis, vi cujus pofita tali dele&atione fem-

&U l

per

ll

DE GRATIA:

285

1 qu h

per confequitur a&us confentaneus volunta-

tis, qualiscunque in oppofitum fit concupi-

i ml

fcentia fenfuum & internorum appetituum. Ea

jb p

autem infallibilitas confecutionis connexa ad talem

K d !

dele&ationem intimam , penetrantem non tafi-

t (

rj

tum ad fenfus, & alias potentias internas, vel

appetitiones, ad quas demon & prave con-

V Ti

cupifcentize pertingunt , fed ad ipfum fundum,

Ui

atque effentiam animz , nempe ad ipfam ratio-

um t

nem , per inftin&um & morum . delettationis e[fen-

ol

tialem congenitum vehementer tendentem ac du-

lr y

centem in verum bonum, non fe tenet ex

iil

P

n

parte przviarum difpofitionum anime inter fe

:

Muv

i d

Vi

contrariarum , & viribus inequalibus trahen-

p

tium: hoc eft, ex parte a&us primi proxi-

d i

mi, prout Janfenius docet, fed ex parte attus

v

fecundi, quem refpicit & afficit fua univoca

dub

natura dele&ationis in vero bono, fine ullo

s u

refpe&u ad difpofitiones concupifcentie op-

ynitt d

Nam five concupifcentie deleCtatio-

pofitas.

p

ni vi&rici oppofite alique fint, five nulle;

u d.

five fint debiles , five fortes ; imo licet fint

aut etiam fortiores , quàm fit il-

m

zque fortes ,

m du

la vi&trix dele&atio in vero bono; quia ta-

"3. u

men hac pertingit ad ipfum rationem , naturali-

f anc

ter per efílentialiter congenitum deleGationis

j [

motum femper dele&antem in vero bono,

eüe!' pfæï]ï

femper ac infallibiliter illa ad fundum anime

j l tenz/

ac divifionem [piritus à Deo immiffa delectatio-

nis circà verum bonum gratia vincet, & ob-

«t

tinebit affenfum , feu homogeneam & univo-

QU

14:] i

e!ff;

cam dele&ationem voluntatis liberam circa ve-

rum bonum.

Hec pro fententia Auguftinia-

na

j

$86

DISPUTATIO IIL

,j

na di&a.eam à fententia Janfenii fatis diftin»

guunt 5

,ail

quamvis in cafu, quo non datur

gggafüniam

gratia effica , feu dele&atio vi&trix , pro in-

veniendo determinativo ultimo ad fpeciem a-

j

MU

Ubb

&us liberi indifferentis vel mali tales Autho-

fes videantur neceílarib recurrere debere vel

/

a OZF

; m

ad Premotionem Phyficam Thomiftarum , vel

àd fententiam addictorum fcientie media.

L-

pl

hia

lud etiam obfervo ;

hanc fententiam Augu-

AÉ

fünianam de gratia deleGationis vié&tricis juva-

d

Qu

Ti

ID

ti aliquo modo , & facilius ad captum expli-

cari poffe , fi non folüm cum Cartefo , Corde-

ss an d

a Tonit

$y, & aliis, tribuatur animz aliqua effentia-

lis ac femper aétualis congenita cognitio ge-

yi n N

8 VET

]

nerica , fed etiam effentialis , congenita, fem-

per á&ualis dele&atio generica circa verum &

j odend

bonum. SECUNDUM DISCRIMEN inter fen-

TT

tentiam Janfenii, & fententiam Thomiftarum

g g

vel Auguftinianorum , idque palpabile , eft,

t i

quod Janfenius füam gratiam rejpeiob vittri-

i,

€&^ , tantüm admittat in ftatu nature corru-

LT

pt*, non autem in ftatu nature integre, ne-

[

que in ftatu primzvo Angelico ;

econtra

& ütiver

Premotio Phyfica "TThomiftarum , & Dele&ta-

3 Qd

tio vidrix Auguftinianorum erat Ángelis & ho-

* Vi

minibus in primevo etiam perfe&iflimo inte-

LT.

gritatis ftatu neceffaria, cüm nullus omnino

tf

a&us humanus bonus poni poflit fine przmo-

*l

tione phyfica, vel fine dele&tatione circa ve-

* hgt

rum bonum. .Plura de hac re videri poffunt

LT

in Tourneio, in Tra&atu de Gratia , Quaj[tione

LT

terüia ; Epocba tertia , circa Syflema ganfenii , &

SU O

circa examen Propofitionis S'anfeniane quinte ad fi-

nem ,

* i

HL

DE GRATIA.

287

sem , ubi ex in(tituto examinat difcrimen inter

Wt

fententiam Janfenii , & fentenuiam Thomiftarum

mel l

vel Auguftinianorum.

Tj

4 t

NoTANDUM 5.

Etiam à Que/nello fuiffe

t d

procufam erroneam quandam Ideam gratiz ef-

aomiilwm, ;

1

ficacis , quae minus exa&é confideranti coinci-

lo t

l

dere videri poffet cum "Thomiftarum Premo-

Verüm exacius confideranti

lia ln

tione Phyfica.

d

patebit, Quefnelli doctrinam non coincidere

cum Thomiftarum Premotione phyüca, fed

igng

u t

tantüm cumi do&trina Janfenii, quam à fen-

l: d

[:

tentia Thomiftarum valde diverfam effe , jam

uod

fuperius in JNotando 4. oftenfum eft.

[

enim Quefzllus cum Janfenio confpiret, ex

Teetnl

duobus oftenditur.

Nam inprimis negat in

ia !

homine gratia efficaci.deftituto fotentiam bené

a Tl

agendi, ac confequenter in tali homine ad-

mittit impotentiam ad agendum bene, previam

qu

p nj

ad a&um , prout idem docuit in fua propofi-

tione r. & 4. Janfenius.

Secundó , negat

n

um p

Quefnellus exiftentiam gratiz fufficientis , fed

docet , univerfaliter omnem gratiam effe effi-

p *

jlmt, v

U

cacem , quod ipfum in fua propofitione 2.

docuit Janfenius.

Hec omnia probantur par-

T

; i

tim ex ipfis propofitionibus Quefnelli , par-

tim ex confeflione P. Fontena Societatis Jefu,

d d

qui in fuüo libro: Conffitutio Unigenitus T beolo-

i fit

gicb propugnata , 'Tomo l. ad Propofitionem

gt !

Quefnellianam fecundam Capite decimo , muimemo

"TA

décimo quarto illud ipfum difcrimen inter do-

i (nil, L«,

&rinam Quefnelli & "Thomiftarum aperté fa-

o

tetur. Propofitiones Quefnelli, in quibus fat

d p

manifefte

288

DISPUTATIO IIT.

n n

Tanifefte cum Janfenio negat potentiam ben&

agendi deficiente gratia efficaci, & exiften-

iiinpt

r QU

tiam gratiarum mere fufficientium funt fequen-

tes:

g j

W

u p

2. Jefu Chriflüi gratia , principium efficax. bo-

"i cujuscunque generis , mecefJaria e[l ad omme opus

j; (ttà

bonum.

-bsque illa mon [olim mibil fit , fed mec

n D

fieri | poteft.

In hac propofitione Quefnellus

gt

cum Janfenio negat, deficiente gratia efficaci da-

zagt g

ri potentiam operandi ullum bonum opus , quan-

Tonifas

tumvis folum moraliter bonum, Id veró Tho-

u Ma

miftz non negant.

vt

g

4. Jta Domine ommia po[fbiia funt ei , cui o-

ia po[fibilia facis , eadem eperando im illo.

In

n gt

tss ]

hac propofitione Quefnellus cum Janfenio ne-

gat, deficiente gratia efficaci , dari in homine ex

Vimiu

parte a&tus primi proximi gratiam fufficientem , ac

po[fibilitatem ad oppofitum. Hoc autem Thomi-

p

fte non negant.

EL

tj r

9. Gratia Chrifi eft gratia fuprema ,. fine qua

,.ä)ä"/üfal

confiteri Chriflum. nunquam po[Jumus , &? cum qua

ii

nunquam illum , abnegamus.

ln hac propofitione

li pj

uefnellus iterum negat; dari ullam gratiam

7

Chrifti precife fufficientem , cum qua aliquan-

do abnegatur Chriftus ; negat etiam , deficien-

te gratia efficaci in homine ex parte aCtus primi

ho i li

MT

proximi dari ipfum po[Je feu potentiam confitendi

u

"Chriftum.

l

LU

Io. Gra-

x.

Wi

QU Püt.

W

DE GRATIA.

289

t

1o. Gratia eft operatio manus omnipotentis , quam

W,&m,

nibil impedire potef1 aut retardare, In hac propofi-

"tl

tione Quefnellus negat gratiam füfficientem ,

quam juxta Thomiftas pote? impedire homo ,

Ípe&tata potentia ex parte a&us primi proxi-

h

mi.

du

m

1. Gratia non eff aliud , quàm «voluntas omni-

[1

potentis Dei , jubentis &9 facientis , quod. jubet.

In

ioue'q

W

hac propofitione Quefnellus cum Janfenio ite-

fgm:jx' "t

rum negat gratiam fufficientem, ftante qua jux-

W

ta Thomiftas aliquando non fit, quod Deus

"a

!

jubet.

Ad eundem fenfum Thomiftis oppofi-

tum pertinet fequens propofi

Wtio Quefnelli , una-

cum 21. & 23. & 24.

)

TLT

19. Dei gratia nibil aliud ef1 , qu&àm ejus omnipo-

211

dens voluntas.

p

Hoc eft Idea, quam Deus ipfe nois tra-

dit in omnibus fuis [cripturis.

i ,WUHOD

d

21. Gratia Sefu Chrifti efl. gratia fortis , potens ,

'Hu-:wmïï

Juprema , invincibilis , utpote qu& ef1 operatio vooluntatis

emnipotentis , fequela Cj iwitatio operationis Dei incar-

nantis , & vefufcitantis filium fuum.

jim

23. JDeus ipfe nobis Ideam tradidit omnipotentis o-

F&WM /

p

perationis fue gratie , eam fignificans per illam , qua

ereaturas e nibilo producit , & nortuis veddit vitam.

]

ii

Ts

24. Jujta Idea , quam Centurio babet de omnipo-

li

m

tentia Dei &2 Jefu Chrifti in fanandis corporibus folo

p

motu fice ooluntatis , eft imago Idee , que& baberi debet

,U LMW

de omnipotentia f gratie in fanandis animabus à cupi-

D.2dmori de Pecc.orig. & grat,

T

di-

290

DISTUTUATIO:''AIT

ditatc. In his quatudr propofitionibus, dum Quef-

r (

nellus indefinité omnem gratiam conftituit in as

P

&ione omnipotente , cui nihil poteft refiftere;

a,

eoipfo negat cum Janfenio omnem gratiam fufr-

shu m

cientem, & potentiam veiftendi ex parte actus primi

w ihf

proximi, quem tamen Thomiíte concedunt.

j i i

1

fyreri,

Idem difcrimen inter do&trinam Quefnellia-

yn

L

nam & Thomifticam agnofcit P. Fontana l. c. u

7 do?r

D

qu

f

bi fic feribit: Qouod in fupremo Ecclefie Tribunali

at

damnata novitas (Quefnelliana) nunc pallium ambiat

RORRU

"T bomifticum , fruftra eft.— Hec enim Scbola cum ce-

[

teris Catbolicis abfente efficaci gratia pote[latem [olium

Duto, Gt

denegat con[equentem , minimé verà antecedentem , ,quam

tüulratone

Que/nelluz diftintti[Jmmé tollit , dicens : zfbsque ea (gra»

à, p f

tia efficaci) non folim nibil fit , fed nec fieri poteft.

o hii

NTWT

NoTANDUM 6. A Benedi&o XIII.in Bul

la: Pretiofus , edita in favorem Ordinis Przdica-

ho f

eioft

torum 14. Junii 1727 , omnibus fidelibus przci-

T peticto e

pi, ne Scholam Thomifticam de gratia ab intrinfe-

ABDUPD L

co efficaci contumeliofe impetant , ac veluti con-

fentientem cum damnatis Janfenii , Quefnelii , &

aliorum erroribus traducant. Textus Bullz, cu-

&in

jus executionem omnibus Épifcopis demandat,

TTR ]

$. 3o.fic habet: Sub divini interminatione judicii, ite-

11

d

vumque fub Canonicis penis omnibus & fingulis Cbriftà

H

fidelibus tandamus , ne dottrinam memorati S. Dottoris

« d[] ll

"W

tür r

(D.'Thome) ejusque infignem in. Ecclefia Scbolam ,

prefertim ubi in eadem fcbola de divina gratia , per fe

ïäï*filï]ä

|

€2 ab intrinféco efficaci , ac de gratuita prede[zinatione

ad gloriam fine ulla meritorum pravifione agitur , ulla-

"U f

tenus diclo vel fcripto contumeliofe impetant , ac veluti

äw* Vil

confen-

l

DE GRATIA.

291

UUI&"J:,&W

(

*

Q

l

mx.

con[entientem cum damnatis ab Z1poftolica Sede (5 fi-

Ltl

j

h

gnanter à Con[ritutione f. r. Clementis XI. Unigenitus,

Sranfenii , Quefnellii , &? aliorum erroribus traducant, à

I ts

quibus S. T bomas, & *vera Schola "T bomiftica quàm lon-

Ht

gil[imà abeft , &? abfuit.

Damnamus item folia , T be-

TU

Jés , ILibros, antebac typis impre[Jos , oel etiam , quod

t (l

JDeus avertat , imprimendos , in quibus ad procreandam

féu fovendam dottrine S. Thome , Predicatorum Ordi-

A.L«cuf

h

D

d

yi, aliisque genuine T bomiftice dorine Affeclis invi-

diam defignate atque damnate à INobis Calumnie a[fer-

N

n

iivé renovantur.

m

H

1]

Ita Benedi&us XIII.

His pr&-

notatis,

iil

D:ico. Gratia efficax confiftit in fupernatu-

rali illuftratione intelle&us , vel motione volun-

t

tatis , prout fubftat fcientie medie de conjun-

sl

gendo hominis affenfu.

PRoBATUR unico argumento. Hic modus

o

ad captum facilius explicat, quomodo gratize fuf-

sfv

ficienti poffit refifti, & quomodo gratia fit efficax

W

dN

M Mdnt!

UHT.J

fine periculo ledendz libertatis , nec aliunde di-

u

cit repugnantiam , ergo eft pràferendus.

j læ

"i

ui

"n

W

Solvuntur Objectiones.

; o

(

p

H]x

OB]ICITUR 1. contra 1. Concdluf. ' 1. Poteü:.

dici, banc effe proprietatem omnium entium

2

al

poffibilium tam in Deo , quam in creaturis , ut

lls

Vl

[ M

femper fequantur raiiosem melioris. Ergo cum ra-

J

i E,h

1

tio melioris homini apparens fe teneat ex parte gra-

ti? vel alterius difpofitionis pravie ad actum li-

m

iL

jj

J W T

berum, poterit futuritio aCtus previderi ex par-

] «MW

u

te gratie vgl alterius difpofitionis previe ad a-

um.

Ul

a

u

9-

2. D. u-

DISPUTATIO IIL

292

2

D. Auguflinus agnofcit aliquam gratiam

«irdltr

intrinfece efficacem , triumpbantem , & poten-

vint ld

tiffimam, cui nemo refiftit.

Atqui illa non pot-

al

eft effe phyfice predeterminans.

Ergo eft tan-

Maj. prob. ex

lii

tum moraliter predeterminans.

"TT

variis ejus textibus.

Nam 1. S. Do&or ea tri-

j

Ia

»/x

buit grati Epitheta , que non conveniunt nift

AMfo. 1N

gratie intrinfecé efficaci. l. de corrept. & grat.

t n

c. s. eam vocat occulti[Jimam €? potenti[fmam medici-

n

if

V

[

ne fue poteflatem.

Et c. r2. gratiam , qua bonum

g a

invicii[[ime volumus.

Et c. 14. de ea loquens ait :

1f i

Intus agit , corda tenet , corda movet ; & bomines vo-

iE

à

luntatibus eorum , quas ille operatus eff, trahit.

Et

yiin pl

l. i. ad Bonifacium c. 19. gratiam vocat würum

modum , quo de molentibus «olentes fiunt.

IUt o 29

k D

PIONT.

efficaci[fnmam poteflatem. — Item 1. 2. de peccatorum

sinm n

meritis c. 19. gratiam vocat vittricem delettationem.

d. n

Et 1. r. de grat. Chrifti c. 24.. Jnternam , occultam,

sb

würabilem , ineffabilem potefLatem.

Et Epiít. 1075

t ar li

Vocationem altam & fecretam , que fic agit fenfum , ut

Tisooy;

accomimodet a[Jenfum. Et 1. de grat. & lib. arbit.

4 dl

vires efficaciJmnas.

3. S. Zugu[tinus docet , quod gratia caufet

Mitnturr

confenfum feu actum voluntatis.

Ergo eft in-

It tj

trinfece efficax.

ZInt, prob. ex variis ejus texti-

UT

bus.

Sic enim l. 1. de

rat. Chrit, c. 2 $, aite

d

Ut agant , quod bonum e[t , ab illo aguntur , qui bonus

Wt |

efl. Etc.45. INegaverat primo Petrus ; negavit fe-

1

cundo; €9 mon flevit ; quia adbuc non refpexerat Do-

U l&us |

minus ; negavit & tertio ; vefpexit Jefus, & amari[Ji-

'ifuntar»':;fed el

6

£ult.

Intus a&um efl; in mente a&bum efL ; in

'fumjüdiCiUm

voluntate attum efl. Mifericordia Dominus latenter

NT

ore fuà

fübuenit , cor tetigit , memoriam revocavit interi

vrie

gratia

Wil

HI

DE GRATIA.

W

293

ia h

M

gratia vifitavit Petrum ; interioris bominis ufgue ad ex-

J

i

li

teriores lacbrymas movit &j prodüxit affe&tum.

Kicce

hs

T

l

quemadmodum Deus adjwvando adefd voluntatibus & a-

Mu'

n

&lionibus mo[firis ; ecce quemadmodum velle & operari o-

:PU

Dhitr a

geratur in nobis. Etl. de dono perfev.c.13. Deus

eft , qui operatur in nobis & velle ? operari pro bona

Mi

li

M

ii

f

«oluntate.

ANos ergo volumus , fed Deus in nobis ope-

vatur &5 *velle.

JNos ergo operamur 5 fed Deus in no-

Idl

iï-l j : M

bis operatur & operari pro bona voluntate.

KHoc nobis

-

expedit & credere €g^ dicere ; boc efd pium , boc verum ,

Tïw

zügqimf

Ut fitbumilis, & fübmi[Ja confe[fo , & detur totum

JDeo.

Et 1. de corrept. & grat. c. 14. Deus babet

1

"

:;'ïfl

wnagis in poteflate [ua voluntates bominum , quam ipft

-

JDe ipfis bominum «voluntatibus quod ult , cum

il

D

fuas.

fanwr

jf

vvult , facit , babens bumanorum cordium , quo placeret ,

N W

inclinandorum. omnifotenti[mam «voluntaten.

Et E-

a

'W f('u

pift. 106. Comitatur , non ducit 5. pedifJequa efl ,* mon

hu

l

grevia voluntas.

Et l. de grat. & lib. arbitr. -

fert cor lapideum , &? dat cor carneum.

REsPONDEO:

Vb

j

d 1. dift. r... Poteft dici , quod;omnia en-

tia fequantur rationem melioris fpeculative talis

qUM j

n. practice talis, /abdifl. ita tamen, ut ipfa ratio

Ergoa !

melioris in ultimo judicio practico practice talis

fit aliquid effentialiter contingens. c. ut fit ali-

M

"

quid fine mutua prioritate naturz determinatum

m

p

à Deo. n

Suppono ex Traét. de Zibus buma-

h ^

sl

,

4is, quod atctus humanus non fit tantum actus

1

voluntatis, fed etiam aétus rationis; ita ut ipfum

w

ultimum judicium practicum fit pars ipfius actus

[i]

liberi.

Hoc ipfum ergo, quod alicui confidera-

Wb

u

tis omnibus videatur practice melius , /la/pbema-

u

jj

ze, aut amare Deum , eft aliquid primo contingens,

43

qqin

DISPUTATIO

I-.I.

294

sl gran'

quin habeat determinativum formale quoad ra-

tionem fpecificam:attus extra voluntatem hu-

Mitim, p

ETU

manam.

Dixt, deteriminativum formale ; rationem enim

n [cibi:

j, o

caufalem , feu rationem entis tribuendo exiften-

tiam dat folus Deus, ita ut fuüb ifta diverfa ratio-

1 um

guonem. » :

ne detur mutua naturz prioritas inter determi-

nationem caufalem Dei & determinationem for-

«i, pl

;, t & mot

malem hóminis in a&u libero , prout in Tra&. de

Deo Difput. 5. & 6. explicatum eft.

wentur.

AAd 2. ditt..—S. Auguftinus dicit, quod gratia n i

fit potentiffma , inv&tiffma, efficaciffima (2c.. poten-

gt od

vnvis VOU

tia.& efficacia fundata in congruitate gratie ad

difpofitionem hominis ut fübítante fcientie me-

4 men

19 & voctr.

die. c. fundata in ipfa intrinfeca efficacia gratiz,

n

Verum eft , quod ultimum judicium pra&i-

t aten nj

cum hominisfe regulariter conformet rationi me-

OY TIÀ

lioris fpeculative talis, aut delectationi predo-

i. -- (n

minanti fe tenenti ex parte actus primi proximi

dit, movemt.

ad a&um liberum. Hinc Deus infundendo illu-

v d o

ftrationem fpeculativam de ratione melioris cum

ifillmque TOV

dele&tatione fredominante , hoc eft, fortius traben-

st diered

ie in unam contradi&ionis partem, facile obti-

J n aj

net intentum hac fola via potentiffime gratiz re«

Attfemgp.

gulariter. Quia tamen pofita quacunque delecta-

n e[i?',

tione predominante, vel ratione melioris fpe-

lt d

culativa non neceffario illis conformatur. actus

Pifin ts

liber, Deus ad obtinendam invictiffime ac effica-

Mi Db

ciffime & infallibiliter vi&oriam opus habet fua

'u As

fcientia futurorum , qua videt, utrum liberum

RU u

arbitrium fit affenfurum vel non affenfurum mo-

Hanc effe mentem S. Auguftini,

m

*müam fntri

tioni gratig.

dlutls

k

quod nempe fimul in fubfidium fumat congruita-

iemn

lmm&mm

i

V du

DE GRATIA.

295

;l

E—i

E-

/

)

tein feleQie gratige, & prefcientiam contingentium

1 ia

E

de futuro , patet ex ejus textibus, quos retuli

in Tra&t. de Gratia.

Nam l. 1. ad Simplicianum,

U t

q. 2. fic fcribit: , Non volentis, neque curren-

V r

» tis , fed miferentis eft Dei, qui hoc modo vo-

TM

» cavit, quomodo aptum erat eis , qui fecuti funt

H'Jjïi:ïfrdetem

» Vocationem. - - Si vellet etiam ipforum mi-

AT8020tn d

»fereri, poffet ita vocare, quomodo illis apium

Ti

» &t , ut & moverentur & inteliigerent , & fe-

» querentur.

Iili ele&i , qui congruenter vocati;

W

lw

n

gr

pili autem , qui non congruebant , negue contempe-

» 'abantur vocationi , non ele&i , quia non fecuti,

» quamvis vocati.

Quia etiamfi multos vocet,

» eorum tamen miferetur, quos ita vocat, quo-

» modo eis vocari aptum ef? , ut fequantur. - - -

(v

5 Cujus autem miferetur , fic eum vocat ,. quo-

f mitt

»modo /cit ei congruere ut vocantem non re-

t yt

»fpuat. - -

Cum ergo alius fic, alius autem

»fic, moveatur ad fidem, eademque res fcepe alio

Tuyb p

j

» nodo di&ta moveat, alio modo:dicta non moveat,

o

»aliumque moveat , alium non moveat ; quis

, audeat dicere, defuiffe Deo modum vocandi, quo

um

d n

[

LÀ

»etiam Efau ad eam fidem mentem applicaret,

[

» Voluntatemque conjungeret , in qua Jacob ju-

n:)f

Ita S. Doétor.

"T

yu

;l*.

» ftificatus eft? ,

u

4dd 3.dift. S. Auguftinus docet, quod Deus

m'long meï:»f

Operetur ipfum confenfum voluntatis cum mu.

lj vt

tua prioritate nature , & per gratiam congruam

iij

"n

s

utfubftantem fcientix mediz. c. fine mutua prio-

g^

ritate naturz, quoad effe formale & caufale aéctus,

r Urur

j

*j

ac per gratiam ipntrinfece efficacem. n.

Senfus

Ü ) i

eu

patet ex dictis.

Potett etiam alio modo refpon-

[PWD !

deri fic diftinguendo. Deus caufat a&tum quoad

j

4

ratio-

|

296

DISPUTATIO

III.

rationem genericam entis & quoad gradum fuper-

d D Wj

