b bmtint

,hujus ratio eft; quia ficut rationi fubdi debet

Mémck

, inferior appetitus, ita etiam ratio fübdi debet

ltn L

»Deo, &in ipfo conftituere finem fue volun-

h

"

» tatis.

Per tinem autem oportet, quod regu-

DAf

W

n

,Slentur omnes a&tus humani, ficut per rationis

4 U

» judicium regulari debent motus inferioris appe-

ifril

"

Sicut ergo inferiori appetitu non tota-

j titus.

Lf

[

» liter fubje&to rationi non potefteffe, quin con-

us

» tingant inordinati motus in appetitu fenfitivos

M

&i

WR

» ita etiam ratione hominis non totaliter exiften-

aE

»te fubje&ta Deo confequens eft, ut contingant

if

,multe inordinationes in ipfis a&tibus rationis.

Wtl

» Cum enim homo cor fuum non habet firmatum

1

»inDeo, ut pro nullo bono confequendo vel

d

m*l

,malo vitando ab eo feparari vellet, occurrunt

»multa, propter quz confequenda vel vitanda

j

gt

»homo recedit à Deo, contemnendo praecepta

»ipfius; & ita peccat mortaliter, precipue quia

o

0'0 w

p

i

»in repentinis homo operatur fecundum finem

»preconceptum, & fecundum habitum preex-

UM

j

» iftentem, ut Philofophus dicit in 3. Eth. quam-

ipull

» vis ex premeditatione rationis homo poffit ali-

n

[

Tf

»quid agere preter ordinem finis preconcepti,

i

mF(]lt

» & preter inclinationem habitus. Sed quia ho-

j g

WW

» mo non poteft femper effe in tali premeditatio-

i

2

»Le;

260

DISPUTATIO IIL.

yiint

,ne, non poteft contingere, ut diu permaneat,

» quin operetur fecundum confequentiam volun-

orim d

» tatis deordinate à Deo, nifi cito pergratiam ad

» debitum ordinem reparetur.

Et a. 9. C. Pro-

od

» pter conditionem ftatus humanw nature, que

d

» licet per gratiam fanetur quantum ad mentem,

u

1

ww

i

» remanet tamen in ea corruptio & infe&tio quan-

j

»tum ad carnem, per quam fervit legi peccati:

M

»remanet etiam quedam ignorantie obfcuritas

,in intelle&u, fecundum quam, quid oremus,

g adtre

um

» hefcimus, & ideo neceffe eft, ut à Deo diri-

»gamur, & protegamur, qui omnia novit &

1j d

EURT

,»Omnia poteft. Etperhocetiam renatisin filios

» Dei per gratiam convenit dicere: Et ne nos in-

M

» ducas in tentationem."

Et ad 2. ubi objicitur;

&ater Oj

quod in homine juftificato ipfemet Spiritus San-

iil pdi

&us, ac proin non videatur effe opus alia gratia

Hs o

ad perfeverandum, ficrefpondet: ,Dicendum,

Aadi, n

» Quod operatio Spiritus San&i, quz nos movet

rP

» & protegit, non circumfcribitur per effe&um

at

» habitualis doni , quod in nobis caufat; fedpre-

n exdtet

» ter hunc effe&um nos movet & protegit fimul

» cum Patre & Filio.

Et a.10. C. Dicitur per-

HUR

» feverantia continuatio quedam boni usque ad

Q S!C L.j

»finem vite. Et ad talem perfeverantiam ha-

L*'"n

/1;

» bendam homo in gratia conftitutus nonquidem

n

i

UA

» indiget aliqua alia habituali gratia, fed divino

& Dy

» auxilio ipfum dirigente & protegente contra

iM

» tentationum impulfus.

Et ideo, poftquam ali-

» Quis eft juftificatus per gratiam, neceffe habet

JT 1 füïamm

um

» à Deo petere prediétum perfeverantiz donum,

&M

|

» Ut fcilicet cuftodiatur à malo usque ad finem

]

W

tfa']

p Vitz.

l

V g

Ei a. 4. C. Implere mandata legis con-

"i

»tüngit

:

0t

DE GRATIA.

261

'-U ü

! ,tingit dupliciter. :-Uno modo quantum ad füb-

I

^

» ftantiam operum, prout fcilicet homo opera-

!)

qu

»tur jufta, & fortia, & alia virtutis opera; &

Eq[

ï

» hoc modo in ftatu nature corrupte non poteft

"i

,homo implere omnia mandata divina fine gra-

pj

:

» tia fanante.

Alio modo poffunt impleri man-

t

iny

» data legis non folum quantum ad fubftantiam

n s Operis, fed etiam quantum ad modum agen-

Nitlo d

, di, ut fcilicet ex charitate fiant , & fic neque

»,in ftatu nature integre, neque in ftatu natu-

j

m

,r€ corruptz poteft homo implere absque gra-

W

d U

l

»tia legis mandata.

Indigent infuper in utro-

I

»,que ftatu auxilio Dei moventis ad manda-

ad

»,ta implenda."

Ex his omnibus patet,

conftanter operandum bene opus effe tam gratia

omo

U

habituali feu gratiafantificante, qustribuatho-

d

iT

mini jus ad operationem Patris, Filiiy & Spiri-

J

tus San&ti, hominem moventis & protegentis 5

f

w

n [

& gratia a&tuali intrinfecefüpernaturali, quapaf-

fiones refrenentur, & anima ad finem fuperna-

turalem excitetur, ac moveatur,

M

PRORATUR 2. ex variis textibus Scripture

(

a M

jl

Sacre. Sic 1. Sap.8. dicit Salomon: Ut fcivi,

w

n

-quoniam. aliter mon po[Jem e[Je continens, mifi. Deus

?

deb; & boc ipfum erat fapientie , fiire, cujus e[fet

:Jääruwü

tl

d

boc domum ; adii Domimum, C? deprecatus fum eum.

2. Quando Matth. 19. Chriftus dixit: Facilius eff

n&"'

u

camelum per foramen acus tranfire quam . divitem in-

]i

m

trare im regnum celorum ; quarebant Apoftoli:

p

j

Trrit

Quis ergo poterit falvus e[Je? Refpondit Chriftus:

j

Jpud homines boc impo[fibile eft 5 apud Deum autem

jf

n

)

opmia po[fibilia fant, .. Chriftus Matth. 6. docens

T

oratio-

262

DISPUTATIO. III.

g

orationis quotidiane formulam vult, ut quoti.

die petamus auxilium divinum pro occurrenti-

10

(mg.u

(

bus repentinis tentationibus : .Kt me mos inducas

n M*]rlä r

in tentationem. — Et Matth. 26. imminente gravif-

"ll

L d

Db

fima tentatione abnegandi Chriftum v. 41. ait:

Vigilate (2 orate , ut non intretis in tentationem.

J

oura

Spi-

vilus quidem promptus efl , caro autem infirma.

Er-

li

a.

go agnovit Chriftus , auxilium divinum , & pra-

bt

ordinationem divinam ad eas circumftantias, in

1

T

quibus homo eft confenfurus gratiz, effe necef-

K l MW

faria ad perfeverantiam.

4. Apoftolus r. Cor.

fac n

15. V.57. ait: .Deo gratiag, qui dedit mobis vitlo-

T777

viam.

i gt

PROBATUR 2. teftimoniis Conciliorum,

düp at

r. Conci-

Summorum Pontificum, & Patrum.

Wdi:lï(: j

Hium Milevitanum Can. 5.. Quicunque. dixerit, quod

ij

J

j

4

po[fmus etiam fie gratia implere divina mandata,

ánatbema fit.

2'

,'73 i ag

Innocentius I. ad Concilium Carthaginen-

fimi d

fe fcribit : Nifi magnis precibus gratia ih mos im-

Í 'Awb)rOP

plorata . defcendat , mecquidquam terrene labis & mun-

i

ïf.'.'s i

dani corporis vincere conamur errores, cum pares nos

ürj, fr

!

4d refiflendurh mon. liberum arbitrium, féd Dei folum

......

!

ïl,./"L

Al

facere po[fitt. auxilium.

Quotidiana ille praflat veme-

LIU

dia, quibus mifi freti confifügue. mitamur , mullatenus

4"&7 [

f

vincere bumanos. poterimus errores : nece[fe efl enim,

l!

[

vincamur.

ut quo auxiliante vincimus, eodem mon adjwoante

/i

ly

3. Zaofimus Papa, in Epift. ad Gallos c. g.

1

[

llj

wod tempus interoemit , quo ejus non egeamus au-

Xtio? In ommibus igitur atibus, cogitationibus, mo-

n

tibus , adjutor & proteGtor orandus eft. — Superbum of

Wt

énim , ui quidquam fibi bumana. natura prefumat , cla-

[

à

manie

V

l

DE GRATIA.

263

m

Y c'n

suante AApoftolo: . INon. eft mobis collutatio adverfus car-

du

r

nem & fanguinem, fed contra principes €g poteftates.

1f

T

LY

4. Celeflinus 1. in Epift. ad Gallos c. 6. INemo

WJW

Il

etiam. baptifinatis gratia renovatus idoneus eft ad fupe-

l

vandas diaboli infidias & ad evincendas. carnis concupi-

faentias , mifi per quotidianum adjutorium Dei perfeve-

vantiam bone conver[ationis acceperit.

Wu]u

lr

s. D. Chryfoflomus Hom. 24. in r. Epift. ad

Q

-ïw

"W

Cor. fcribit: Sunt tentationes , quas fujferre non pof-

iL

d

]

fiumus.

Et quenam funt ille? | Omnes ut ita. dicam.

quam no[tra alli-

Poffibilitas enim. in divino nutu ef? ,

u

Dl

cimus «voluntate. —Quare, ui certo cognoftas , mon Jfo-

lum illas , que virtutem noftram exfuperant , mon pojje

t n

L

fine. divino auxilio facile fuftinere, fed me bas quidem

i

bumanas addidit : Sed faciet cum tentatione proventum,

ut po[fitis füflinere. — Et quidnam boc fignificat? . .:Ne-

que enim wediocres illas propria voirtute Jufferemus, in-

quit, fed bic quoque. divino indigemus auxilio, wL eas

vel effugiamus 'vel. certe perferamus.

xmü»

n

6. Autbor Operis imperfetti in

Matth. Hom.37.

N

a um at

L

Sicut navis fra&to gubernaculo illuc ducitur , quo tem-

e auxilio per-

T 17"

peflas svoluerit , fic & bomo divine grati

n

dito per peccatum agitur , quo non vult ,

ftd quo dia-

bolus vult .

W

b

7...S. AImbrofius in Pfal. 434

Quis eft tam for-

T

tis, ut nequaquam in tentatione movcatur , nifi Domi-

nus ei adjutor. a[fiftat.

LL i

8.

S. Hieronymus

l. 3. contra Pelagianos:

Noftva vittoria illius protettione & clypeo paratur.

gp;;ï. A

"

. Solvuntur. Objectiones.

Wij

qn

n

a r. concluf. Scriptura

j, V

"

O5]JICITUR I. Contr

[

1

& Patres ad omnes a&ion

es & cogitationes bo-

g

d

4.

nas

264

DISPUTATIO

IIl

p

nas requirunt gratiam intrinfece fupernaturalem,

f

Drul

M

Ergo requiritur.

"Ant. prob.

s/

J

D. Paulus 9. Cor.

N

3. manifefte loquitur de

gratia Chrifti, que femper eft intrinfece fuper-

" fupem".len

EM«D «MM

naturalis, utpote ex füa natura ordinata ad finem

n

redemptionis humanzg, dum ait: Fiduciam babe-

l:l

fj

4

1

mus per Chriftum ad Deums mon quod fufficientes

fimus

cogitare aliquid & mobis

n

» quafi ex mobiss fed. fufficientia

"j

noflra ex Deo eff.

2.

QDD

Ji

Concilium Milevitanum Can. 4. ad omnem

cognitionem vel a&ionem bonam

Qno

T

requirit ali-

E

Q1

Jo

quod donum Dei naturze

humanzindebitum. | Sed

hoc eft intrinfece füpernaturale.

5l

Ergo.

Maj.

ämli

n

tijr]

prob. Can.4. dicit: Utrum

H

que Dei donum eft, ftire

m

quid agere debeamus , & dili

nj

]

Bere, que debemus.

:

Ih

Concilium zfrauficanum 2.. univerfim vide-

tur tantum agnofcereunius g

eneris gratiam ; quia

ceiyjai

S

ts i

nullibi diftinguit inter gratia

Ergo ficutin qui-

"h

lii

busdam Cano

nibus loquitur indubit

i M

ato de gratia

lr

intrinfece füpernaturali ,

etiam de ea loquitur,

u

ubi eam requirit ad fingul

df peti

nes.

as aCtiones & cognitio-

Can. 9. fic habet:

Divini muneris eft cum re-

/ä):&:f

&e cogitamus.

Et Gan. 09

1 f

4

Nemo babet de fuo mift

mendacium 69 peccatum,

Si autem bomo ba

et quid-

ll

J

P

quam veritatis atque juftitie , ab illo fonte eft.

4. Quando Chriítus

0t

T

loquitur de fua gratia à

fe danda

; loquitur de gratia pertinente ad munus

T g

Redem

.

. ]

toris adeoque intriníece fupernaturali.

Sed ip

e dicit; fine fua gratia nec minimum bo-

hs.

tj

4

.

num opus fieri poffe.

Ergo.

Mi

[

n. prob. Joa. 1.

Jiten

Chriftus ad Apoftolos dicit: S;

9ne

Me üvin

? qe wibil pote[lis

Jactre; qua verba S. Auguftin

us in Joannem

[

'401 IIFUH] lo

!

"[ra&.

N Qu,

] l

DE GRATIA.

265

o

-

"

ul

'Tra&. 81. fic explicat: Sive ergo parum, fice mul-

tum , fine illo fieri non potef? , fine quo nibil fieri potefl.

t

d

s. Pelagiani non negarunt gratiam extrinfe-

LU

Md

ce fupernaturalem, ergo quando in Concilio Pa-

Eordjngm ad

j

leftino Diofpolitano coati funt fateri neceffita-

tem gratiz ad fingulos actus, eoipfo coa&i fünt

(:

L

ut ad fingulos actus admittant gratiam intrinfece

fupernaturalem.

6.. Culeftinus I. in Epift. ad Epifcopos Gallize

Q&llh

"

NV

]

c. 9. fimul confundit a&us füpernaturales & actus

N

TM

moraliter bonos, dum affirmat eos ex Deo effe;

ergo ficut ad illos requiritur gratia intrinfece fu-

pernaturalis; ita etiam ad iftos.

Zni.prob, la,

inquit, operatur DDeus n cordibus 9 libero arbitrio,

ut fan&ia cogitalio, pium confllium , omnisque motus

voluntatis ex IDeo fit.

Qmnia fludia, €? omnia ope-

H

ra, ac merita fanttorum divine gratie debent adfcribi,

7

Gratia Spiritus Sancti eft. intrinfece fu-

.T

1]

pernaturalis.

Sed ea requiritur ad omne opus

bonum. Ergo.

Min, £rob, S. Ambrofius l. de

Vu)

vocatione gentium c.9. ait: Omne verbum bonum

$ omme opus fanGtum fubminifiratio eft Spiritus Sans

£, fine quo nibil recte agitur.

)

8. In przfenti providentia omnis actio divi-

na, tam produ&tiva quam confervativa , efta&tio

providentice ordinantis omnes actiones humanas

bonas, faltem tanquam media remota, ad finem

T

füpernaturalem.

Ergo cum hec ordinatio pro-

videntie dicat refpeéctum intrinfecum aQdionum

u

Ir

divinarum ad finem fupernaturalem , & fine ejus-

modi a&tione divina produ&iva, feu concurfu

divino, nullum bonum opus fieri poffit, fequi-

y n

tur, nullum opus, etiam precife moraliter bo«

*

num,

266

DISPUTATIO TIII.

lt gnm T

num, fieri pofï'e fine gratia intrinfece füperna-

turali.

ss

RESPONDEO. n. ant.

E

Dou

tll

Z4d 1. dift. S. Paulus dicit, hominem nil

jv

poffe fine gratia Chrifti cogitare cogitatione re-

d

lativa ad finem fupernaturalem. c. cogitatione re-

j

lativa folum ad finem naturalem. n.

Si quis ope-

üerti

retur aliquid precife moraliter bonum, finis ejus-

modi actionis eft tantum aliquod bonum natura-

st

gei

le, v. g. honeftas, bonum nomen &c. fed Apo-

fK

ftolus loquitur de cognitionibus & actionibus fa-

ul

fm;

]ubribus ad vitam seternam.

Ita refpondet Con-

gt p

cilium Arauficanum Can. 7. ubi ait: Si quis dixe-

ertont

vit, bominem per nature vigorem bonum aliquod , quod.

gl

ad [alutem pertinet vite eterne , cogitare ut expedit,

w r

aut eligere po[Je , beretico fallitur fbiritu, non intelli-

[ ! dl (

gens vocem Dei , in Evangelio dicentis: Sine me nibil

vübilem)

poteflis facere ; & illud. Alpojtoli.

INon quod idonei

g,

Jümus cogitare aliquid ex nobis, quafi ex nobis.

d g

d ». c. Maj. n. Min.

Nam hic terminus,

t

donum .Dei, eft indifferens ad dona nature & gra-

tmte afen

tie: & inter dona gratie aliqua funt intrinfece,

vindt f

alia extrinfece füupernaturalia.

Id obfervat S.

tummurnt

"Thomasin ?. dift. 26. q. 1. a. r. ubiait: "Deus dili-

tuge d

» gere dicitur omnes creaturas, fecundum quod

»bonum naturc omnibus tradit, fed illa perfecta

lt Mj

ts

» & fimpliciter dile&io, qua non tantum diligit

t tblom

» Creaturam, ut artifex opus, fed etiam quadam

t

»amicabili focietate, ficut amicus amicum, in

AT

» quantum trahiteas in focietatem füe fruitionis,

,Ut in hac fit eorum gloria & beatitudo.

Et

EM

Ttilem

» h&c dilectio antonomaftice dileGtio dicitur, &

s ideo etiam effe&us hujus dile&tionis antonoma-

Nl

.;Uftice

Ms |

u

DE GRATIA.

267

W&æ ü')':

,ftice gratia vocatur, quamvis & omnes natu-

i& vocari poflint, quia gra-

,rales bonitates grat

,tis àiDeo dantur. l;a S. T bomas.

Et Q. 14.

ït) hümme«

, de vtrit. a. 14. ait : Omnes exteriores motus à

Mpl

» divinaprovidentia moderantur, fecundum quod

:

Q

i

excitandum ad bonum his

» ipfe judicat aliquem

g

»

vel illis aCtionibus.

Unde fi gratiam velimus

:

1 qum

dicere non aliquod habituale donum, fed ipfam

Ul

»

.

t

I

, mi

fericordiam Dei, per quam interius motum

T

j

i

& exteriora ordinat ad homi-

Bd

, Inentis operatur,

, nis falutem, fic nec ullum bonum homo poteft

lt

yeïaïn

4

»facere fine gratia Dei. Sed communiter lo-

ul

» quentes utuntur nomine gratie pro aliquo do-

n

"j

, no habituali juftificante — Exhoc textu patet;

LT

hi

"n

non omnes gratias effe intrinfece füpernaturales.

j

V

AAd 3. dift. agnofcit tantum gratiam unius

NI w

eneris fübalterni.c. infimi.n. Ex fübje&a eni

[

|

materia conftat, à Concilio Arauficano agnofci

diverfas fpecies gratiarum relate ad a&tiones fo-

a

lum moraliter bonas, & relate ad actiones meri-

hv

"1

W

A

torias vite zterne , quamvis has duas fpecies

|

iif

comprehendat fub termino generico gratiz,

"

Ls

prout communiter fieri S. Thomas teitatur-' in

T

textu proxime relato.

s

Y

ZAà 4. c. Maj. dift. Min. dicit, nullum opus

ii

meritorium vite eternc fieri poffe fine fua gra-

n

tia. c. opus folum moraliter bonum. n. Senfus

patet ex Refponf. ad 1.

i, He

:

ZAd s. tr. a. n. c. & fuppofitum, quod in

El

i f

Concilio Diofpolitano Pelagiani adítri&i fuerint

ad concedendam gratiam in ordine folum ad

gtl

j

&

d»

a&us moraliterbonos. Obligabantur enim etiam

&us fü-

jiponsd

ad)concedendam gratiam in ordine ad a

perna»

268

DISPUTATIO III.

pernaturales fidei fpei & charitatis. Itaque Con-

exepeïfM

cilium Arauficanum non poterat effe contentum

qyu

profeflione folius gratie extrinfece füpernatura-

yfprin

lis. . Vel poteft

RrsPONDERI 2. Pelagianos ab initio cru-

M

"

do modo negaffe neceffitatem gratie etiam ex-

trinfece fupernaturalis, eo quod crediderint, ali-

quas actiones. v. g. in nondum renatis, ordinari

um ad finem feu beatitudinem naturalem,

L

-

mpe ad vitam eternam , quin ordinentur ad fi-

[;

ü

em.fuüpernaturalem ,. feu ad regmum eternum,

3ye Rn

proutab iis has duas beatitudines diftinétas fuiffe

r

S. Auguftinus Queft. ». Error 3. relatus teftatur.

atmatin

44d 6. n. a. Nam Coeleftinus I. ibi loquitur

d mf

de gratia generice fumpta, prout abftrahit à gra-

*tüfu

tia intrinfece & extrinfece fupernaturali, aut fi

Atrtemini

de alterutra determinate explicandus eft, potius

I0tpe: d

loquitur.de gratia extrinfece fupernaturali, quam

at f

Pelagiani negabant ad fingulos a&us moraliter

g fl

bonos neceflariam effe, utpote fupponentes, dari

stl ob

etiam beatitudinem naturalem , pro qua proin

n ef

gratia extrinfece fupernaturali opus non eft. De

gratia autem extrinfece fupernaturali veriffimum

Viqidi

eft, quod ad omnes a&us requiratur, quia etiam

A.

9t d

d f

ad acCtusmeritorios vite seternze v. g. Fidei, Spei,

gt

& Charitatis prerequiritur ex parte hominis ali-

T0R

qua bona difpofitio feu przeparatio voluntatis,

lk]

ad quam exigitur previa gratia extrinfece füper-

s

lo

paturalis.

N

m

d 7. tr.Maj. dift. Min. requiritur ad omne

(

opus ferfette bonum, feu meritorium vite eter-

"AU K

& W

nz. c. iimperfette bonum, feu tantum moraliter

C l

A

þgnum, n. 9. Zmbrofius ibi loquitur de bono

opere

"'")ïl

Lf'üqa

u

u

DE GRATIA.

269

UH« l WY

^

1

M

opere perfe&e bono, feu ordinato ad finem fu-

V i

Ita bonum opus, feu a&tum virtu-

li ls

pernaturalem.

tis fumit in variis locis v. g. l. 4. contra Julianum

j

h

4

c.9. ait: Scito, mos illud opus bonum dicere ; illud

m

opus bonum fine gratia Dei non po[fe fieri, per quod

&

Jolum bomo potef ad ctermum Dei donum regnumque

feileg j

.....

jperduci.

Si ad confequendam *veram beatitudinem ,

!

M, 0?&1

quam mobis fides per Chriftum promifit , nibil profant

[

d

bomini virtutes , mon funt vere virtutes.

[

"d 8. dift. eftaCtio providentig divine omnes

^ r

a&iones humanas ordinantis ad finem fupernatu-

Àl

vl

ralem ordinatione extrinfeca aCtioni productivie

vel confervativz. c.

ordinatione intrinfeca. n.

Tlle folum refpectus actioni divine produ&ive

D

eft intrinfecus ac effentialis, quo refpicitur im-

i

CU

mediatus terminus a&ionis, feu effectus produ-

yd

W

II

M

&us; omnes alii refpe&us fe tenent potius ex

"m

j

parte agentis, feu ordinantis, adeoque tam a&tio-

ni, quam effe&tui funt extrinfeci.

Si verum

A

effet, quod obje&io pretendit, fequeretur, to-

u

M

w

tam naturam effe elevatam ad ftatum fupernatu-

ralem, eo quod omnes actiones divine creative,

j

ac productive , & confervative ob refpectum

UI

intrinfecum ad finem füupernaturalem forent in-

vern UF

trinfece füpernaturales; quod non eft verofimile.

9

à Pa:f.e hüf?

OsnJ1ciTUR

Z

. Contra 3. Concluf.

I.

Si non poffet elici actus fupernaturalis

Pyægara*io "

intrinfece fine gratia intrinfece fupernaturali, fe-

;m Ed

queretur quod deftituti illa 2ratia intrinfece fu-

pernaturali non poffent credere fperare, & amare

" p;

Deum.

(j

Sed hoc non poteft dici.

Ergo.

W

2.

Quando parens vel Magifter hortatur

M

fU

puerum, ut credat, fperet, & amet Deum, ea

p

illu-

I

270

DISPUTATIO 1II.

M

illuftratio pueri non eft intrinfece fupernatura-

P

QD

lis, & tamen eft fufficiens ad hoc, ut moveat

puerum ad credendum, fperandum, & amandum

x

I

d)

Deum. Ergo ad a&us fupernaturales Fidei, Spei,

i

& Charitatis non requiritur gratia intrinfece fu-

1j

)

rw*äl'l

pernaturalis.

Af

3

Rememoratio fpecierum de obje&tis &

[

p

actibus fupernaturalibus preteritis non eft intrin-

n

fece fupernaturalis; ergo neque bona infpiratio

n

ad credendum, fperandum, vel amandum eft in-

sauitr

trinfece fupernaturalis.

d m

RESsPONDEO

zibati

-Ad 1. dift. fequeretur , quod non poffent

du

credere impotentia confequente ad fuam omiflio-*

st oD

nem liberam preparationis congruz ad gratiam.

&t

c. impotentia antecedente omitlionem liberam

mpiaia

preparationis. n.

Suppono, quod omnes ho-

be d

mines habeant gratiam füfficientem ad bene ope-

gt

randum, feu gratiam extrinfece fupernaturalem,

ARICITUR

cuifi homines cooperentur, eoipfo fe debite prz-

; &ilomo

parant ad infallibiliter obtinendam gratiam in-

u 'pto Yit

trinfece fupernaturalem.

]ta refpondet in fimili

J[j[uum

D. Thomas :. 2. q. 109. a.8. ad rz.

Dicendum,

^ t

inquit, quod bomo potef] vitare fingulos a&tus. peccati,

ts e[

mon tamen ommes , mifi per gratiam.

Et tamen quia

X nets

ex ejus defettu ef? , quod bomo fe a gratiam babendam

Eu

$!

xon preparet, propier boc à peccato mon excujatur,

ATT

quod fine peccato vitare mon pote[1.

Et1.2.9g. 112.

Q

STDLeT

a.3. C. Preparatio bominis ad. gratiam pote[l confide-

N]

i

vari, fecundum quod eft à Deo movente , & tunc babet

Sitig

nece[fitatem ad id, ad quod ordinatur à Deo, non qui-

la

N

dem eoactionis , fed infallibilitatis.

d 2.

4 TOU

0

DE GRATIAs

271

Ts ts

"N

' Ad 9. dift. eft fufficiens fufficientia remota.

ad UOC! )

I

c. proxima. n.

Si enim puer cooperando ejus-

modi gratie extrinfece fupernaturali faciat quod

Tl

LU

eft infe, Deus illum movebit infpiratione inter-

iini

na ad affentiendum, aut certe ipfa actio divina

motrix liberi arbitrii erit intrinfeca refpectiva

hu

tl

UA

W

a&tus fupernaturalis, ad quem movet.

Zd 3. tr. a. n. c. Difparitas eft, quia caufa

.

hi

1

effe&iva harum fpecierum expreffarum, per quas

Wt d

fit rememoratio , non eft ipfum obje&tum vel

a&us, cujus fit rememoratio, fed potentia reme-

morativa.

Cum igitur fimilitudo nature tantum

locum habeatin genere caufz effectivz inter cau-

T

fam & effe&tum, non eft neceffe, ut fpecies re-

ibf

c!Á

memorativa conveniat in fupernaturalitate cum

p d gt

objecto vel a&u fupernaturali, qui cognofcitur.

tl

Econtra gratia feu infpiratio immediata fe habet

h, qui u

ad actum fupernaturalem efficienter, tribuendo

g d

illi fupernaturalitatem.

Y

n

O2]J1ICITUR 3. contra 4. Concluf.

I.

Si homo non poffet abftinere ab omni

peccato toto vitze tempore, non effet Dominus

ca"m

fuorum a&duum. . Sed hoc non poteft dici.

Er-

)

m

go

Min. patet, quia alioquin non effet liber.

2

Virtus eft magis juxta naturam huma-

d i

nam, quam peccatum. Ergo per naturam faci-

m

lius ponitur actus virtutis, quam vitii.

D]

3

Intelle&tus per feipfum poteft cognofcere

verum füfficienter applicatum fine gratia. Ergo

pit )

etiam per feipfum poteft fine gratia velle bonum

fufficienter applicatum.

g i

4. Eft connaturale homini diligere Deum

fuper omnia, prout docet D. T'beinas 1. 2. q. 109.

IH

i

3.2

DISPUTATIO IIf

272

a.3.C. Ergo poteft fine gratia quovis vit:e tem-

,euw[uffü

pore Deum prazferre omnibus.

lfl

o

$. Apoftolus ad Rom.2. ait: Gentes, qu&

u *

legem mon babent , naturaliter ea, que legis funt, fa-

que

14

ciunt.

j

p

Sed id, quod homo naturaliter facit, il-

lud agit fine gratia.

Erso.

0

BOR

6. Juxta S. Hieronymum in Expofit. fidei ad

Damafum. illi funt maledicendi , qui dicunt , .Deum

l

T

precepilfe bomini aliquid impo[fibile.

Sed impoffibile

n fnper(]

eft homini, quod per feipfum implere non poteft.

ss c.Í

Ergo.

d.

7. Inter omnia mandata maximum eft illud:

Diliges Dominum Deum tuum ex toto corde tuo.

Sed

strits

zl lg

hoc mandatum implere poteft homo ex folis na-

sJ saleh

turalibus diligendo Deum fuper omnia.

ib iM

I

Ergo

tatm COR

etiam poteft conftanter implere reliqua mandata.

RESPONDEO

u d

Midron

ld 1. dift. non'effet Dominus füorum a&uum,

fi'non poffet obtinere gratiam neceffariam ad ex-

Tf

ercitium fui liberi dominii. c. fi poteft eam obti-

poteel

here: n.

Ex dictis ad Obje&t. ?. conftat, homini

"fs tor

TL UUR

facienti quod eft in fe, dari gratiam neceffariam

pro perfeverantia.

Aelipemd

-4d 2. dift. eft magis juxta naturam fpectatis

inn f

principiis operandi nature intrinfecis. c. fpecta-

tis principiis nature extrinfecis. n.

Advenit

enim nature de fe ad virtutem difpofite corru-

ptio naturz, pravzinclinationesinnate vel aqui-

* d

fite, & poteftas magna deemonum in genus hu-

manumni.

[

Qu

add 3, tf. d. Ti C & p. Difpafitas eft, quia,

licet fpectatis principiis operandi intrinfecis fit

Wt

"

Vf

dl]

par inclinatio nature ad verum & bonum, non

tamen

A

hd

j '![

-DE GRATIA;

278

3

m [Wmïl'ïh

tamen dantür tot principia extrinfeca retrahentia

pofitive à vero, quot dantur pofitive retrahen-

dl

tia à bono.

T

Neque enim datur propenfio pofi-

tiva contraria ad affentiendum vero in ratione

N

INec doeemon

veri, fed tantum in ratione boni.

tantopere allaborat in impediendo vero, ut in

g

2

ml

t hi

'!..

impediendo bono.

a

ZAd 4.. c. a. dift. c. Ergo poteft femper áma-

re Deurn fuper omnia fpectatis principiis intrin-

L

fecis naturs. c. fpectatis principiis operandi ex-

T

trinfecis naturw. fubdif?. poteft fpectatis his prin-

cipiis extrinfecis femper amare Deum potentia

relativa ad fingulos actus phyfica. c. potentia

m

morali relativa ad feriem ac&tuum diuturnam. n.

[

1

Cum enim contingentianon procedant uniformi-

ter, opus eft fpeciali difpofitione providentise

dul

divinz, ne lomo in tot periculis conftitutus in-

cidatin circumftantiam, in qua liberum arbitrium

wa

iwet

contingenter effet affenfurum tentationi. Effe-

&us hujus providentie, nempe actio divina di-

re&iva actuum humanorum, eft ipfa gratia ex-

trinfecefupernaturalis, in quantum horninem or-

^l

"

dinat ad finem fupernaturalem.

Ad $. c, Maj. dift. Min. id faciunt fine gratia

intrinfece füpernaturali.tr. extrinfece fupernatu-

il

rali. n. Hocipfum enim, quod Deus tales gen-

If

tiles fua providentia ordinet ad circumftantias,

I

m

Vav

[

in quibus illis veniant boni inftin&us réverendi

parentes, amandi virtutem, colendi juftitiam ;

]

&tf

f

& quod füo adjutorio ad tales inftin&tus bonos

concurrat in ordine ad finem fupernaturalem, ta-

j2

lis concurfus Dei erit effe&us divine providen-

P

D. mort Tr. dePecc.orig. & grat;

$

us

DISPUTATIO III.

274

ti& ordinantis hominem ad finem füpernatura-

i gt

lem, & fic eoipfo erit gratia extrinfece füperna-

m X

turalis.

[|

N

"d 6. c. Maj. dift. Min. hocimpoffibile eft, nifi

[

femper habeat, vel habere poffit gratiam fuffi-

cientem ad operandum. c. fi eam gratiam femper

habeat, vel habere poffit. n.

NNam in ordine ad

F&

aétus moraliter bonos femper cuivishomini prz-

Tro

fto eft gratia extrinfece füpernaturalis; & in or-

ove d

dine ad actus füpernaturales femper haberi poteft

m p

,

j

gratia intrinfece fupernaturalis, fi quis fe ad eam

1

debite difponat, prout in Refponf. ad Objeti.o.

i

*j

oftenfum eft.

l

d 7. c. Maj. dift. Min. poteft hoc manda-

tum ex viribus natureimplere concurrente fimul

UC ]

N

gratia partim extrinfece partim intrinfece fuper-

QU

naturali. c. non concurrente utraque ifta gratia. n.

AC

Ad hoc enim, ut iftud mandatum impleatur, re-

i

quiritur, ut homo pro priore concurrente gratia

Wlverqt

extrinfece fupernaturali tendat intendat, quan-

P

Q

tum.per vires naturz poteft cooperari gratie; &

Inoq

r

pofita tali cooperatione ad gratiam extrinfece fu-

pernaturalem Deus confert gratiam intrinfece fu-

1 0pt

b

A

pernaturalem , qua Deus hominem excitet ad

ineundam fecum amicitiam füpernaturalem, atque

ad permanendum in homine habitualiter.

llla

h :.0 mïlhd»

prior gratia extrinfece füpernaturalis adeft omni-

"n

bus; pofterior intrinfece fupernaturalis poteft

ümpe

ffv

haberi ab omnibus, fi fe ad eam rete difponant

cooperando fufficienti gratie, prout l.cc. dictum

1

h

e

lt

mini P

?

OBJICITUR 4.

Contra eandem.

Si homo

,4FP

l

IN«

AQUr

SRL

i

J

non pofífet perfeverare in bono fine fpeciali

TA

Vf

dono

"Md

Wa |

0

DE GRATIA.

275

"N

!ul

n

AU

NU

f h,

dono perfeveranti?, non peccaret non perfeve-

rando.

Sed hoc non poteft dici.

Ergo. Maj.

prob.

Juxta S. Auguftinum l. de libero arbitrio,

If

nullus peccat ineo , quod xitare non pote[t.

9

Sihomo non poffet perfeverare fine fpe-

amu

ciali dono perfeverantie, non poffet corrigi, vel

admoneri ad perfeverantiam.

Sed hccnon pot-

eft dici. Ergo. Maj. prob.

Fruftra adhiberetur

N

cotre&tio vel admonitio in eo, quod vitari vel

fervari non poteft.

3

Ecclefiaftici 15. dicitur: ./nte bominem

vita & mor$, bonum & malum, quod placuerit ei,

dabitur. ili.

Ergo femper poteft agere bonum.

4

In homine jufto inhabitat Spiritus San-

&us juxta illud r. Cor. 3. n nefcitis, quia templum

Sed

Dei eflis , & Spiritus Dei babitat in vobis ?

Spiritus Sanctus eft per fe ipfum fufficiens ad tuen-

dum nos à peccato.

Ergo non eft opus alio do-

no perfeverantia.

S.

Perfeverantia virtutis minus eft ipfa vir-

IDUIGO.

Zrgo cum ad exercendas virtutes homo

non habeat opus alio dono prater gratiam fancti-

IIOIE

ficantem, etiam non erit ipfi opus alio dono ad

perfeverantiam.

Zint. prob. duratio mundi mi-

nus eft ipfo mundo.

6

Cum gratia fan&ificante infunduntur fi-

mul homini omnes virtutes.

Ergo etiam fimul

füfd

infunditur perfeverantia.

(l (

7

Juxta Apoftolum Rom. 7. plus reftitu-

tum eft homini per gratiam Chrifti, quam ami-

j

1'? "Jhu[c'

ferit per peccatum Adami.

Cum ergo Adamus

j

habuerit, ut poffet perfeverare, multo magis id

homo accipit per gratiam fanctificantem.

ybO

p lt

$ 2

8. Stan-

)

276

DISPUTATIO III.

qgiditd

8

Stante eadem potentia videndi & audien-

, thicd |

di, dato obje&to, & a&u primo proximo eodem

Jy t

datur facultas femper ac conítanter videndi;

yf a

Ergo etiam ftante eadem potentia liberi arbitrii,

sim; &

& actu primo proximo'indifferente in utramque

partem contradi&tionis datur facultas conftanter

gen, fcle

sls tb

operandi bonum.

J (, d& i

RESsPONDEO

àpdun.c

-Ad 1. dift. non peccaret, nifi fit in ejus po-

& d h

teftate obtinendi ipfum donum perfeverantia. c.

fecus. n. Maj.

Eft in poteftate hominis, fe con-

z Donorum

ftituendi in ftatu gratie , ac.dein cooperando

:;;»:ebenditur i

füm]

gratie obtinendi donum perfeverantie, hoc eft,

j J il Ji

talis gratice extraordinarie, cum qua facile poffit

perfeverare fi velit.

tnguc.

-Ad 2. dift. nifi ipfa admonitio vel correctio

f rl

Leuvent f

ferviat homini ad obtinendum donum perfeve-

rantia. c. fi ferviat. n.

iuiu, D

stl

"Ad 3. c.a. dift. c.. Ergo femper poteft agere

bonum potentia mediata. c. potentia immediata.

iUonis intitve

Ait. c dl

Jübdift. in fenfu divifo ab a&tuali neglectu medio-

rum ad gratiam & media perfeverantig. c. in

tperatidi m

fenfü compofito. n.

Homo femper habet po-

4enf diij

tentiam mediatam perfeverandi, in quantum per

iv

gratiam füfficientem poteft aquirere ftatum gra-

ia

[

tie, & cooperando fancificanti gratie obtinere

gratiam prrfeveranticz.

d 4. c. Maj. dift. Min. eft fufficientia fub-

QUR

ordinata fapientie divinz.c. non fübordinata. n.

Quidquid operatur Spiritus San&us , operatur

W (.'nf lil

[

Rij

juxta ordinem fapientie diving. Non petit au-

t

tem fapientia divina, ut eÓs extraordinariis do

ïx.ïïïx"'»'xl "

nis ac gratia perfeverantie cumulet, qui fefe ad

€

!

DE GRATIA.

277

W.ft

34

l

I

[l

ea non debite difponunt, quserendo ftatum gra-

Jv

tie, & huic debite cooperando.

m

n

u

d $. n. a. ad prob. c. a. n. c. & p. Difpa-

g

ritas eft; quia duratio mundi non ponit novum

T* g

mundum ; econtra perfeverantia ponit novam

virtutem, facile corruptibilem, nifi novis iden-

il tl

tidem bonis a&ibus reftauretur.

Ad 6. dift. infunduntur omnes virtutes in

m

B

habitu fpe&tate.c. in a&u fpe&tate. n. Perfeve-

j us

UR

rantia non dicit habitum , fed feriem omnium

aCuum bonorum usque in finem ; & ideo non

Mi

comprehenditur in claffe virtutum feu habituum

infuforum.

W

L

-Ad 7. dift. plus fuit reftitutum quoad fub-

ftantiam gratiz. c. quoad modum..n. llla enim

W

gratia non reddebat ac&tu filios adoptivos Dei, li-

r

Ml

m

eh

u

cet caufaverit fubjeCtionem inferiorum virium

ad rationem. . Ea vero, quam nunc habemus,

yd

T

reddit immediate capaces adoptionis in filium, &

y

vifionis intuitive Dei.

AAd 8. c. a. dift. c.. Ergo femper datur facul-

tas operandi bonum mediata. c. immediata. fub-

dift. in fenfu divifo à negle&u mediorum ad ob-

r

tinendum donum perfeverantie.c. in fenfu com-

QUi

Tf

j

pofito hujus negle&us. n.

Senfus patet ex Re-

iil

m»r

fponf. ad 3.

"

j gt

f

QUJESTIO V.

)

jj

d

