poueæ:'gli

»tibus; à principio creationis fuz Deum ipfgm

1

-

P

2

» Gli.

j

148

DISPUTATIO

II'

'|

»

[

*

jlb t

» diligendo gratiam eidem contuliffe, per quam

D

j

;

W U

»à macula originali illam Beatiffimam perfonam

»liberans & prefervans fublimiori fan&tificatio-

süne

t

»nhis genere redemit. NNos vero diligenter in-

» fpectis authoritatibus & rationibus, quz jam à

yrott

g

» pluribus annis in publicis relationibus ex parte

d.

» utriusque Do&rinz coram hac Sancta Synodo

» allegate funt, aliisque etiam plurimis füper hac

ao

gb

» Ie Vifis & matura confideratione penfatis, do-

»Grinam illam differentem, Gloriofam Virgi-

"N

al

»nem, Dei Genitricem Mariam, preveniente

» & operante divini Numinis gratia fingulari, nun-

r Q

vt

»quam acualiter fubjacuiffe originali peccato,

» fed immunem femper fuiffe ab omni originali

PT

» & a&uali culpa, fané&tamque & immaculatam,

geirn (

» tanquam piam & confonam cultui Ecclefiaftico,

1

» Fidei Catholice, recte rationi, & Sacre Scri-

d m

» pture ab omnibus Catholicis approbandam fo-

m ts

»Ie€, tenendam & ample&tendam definimus & de-

dl

» claramus; nullique de cetero licitum effe, in

Fulidm

» contrarium predicare feu docere: Renovantes

orga

» pr&terea Inftitutionem de celebranda San&ta

At ag

»€jus Conceptione, que tam per Romanam,

at (

»quam per alias Ecclefias Sexto Idus Decembris

d f

»antiqua & laudabili confuetudine celebratur,

of

»Ítatuimus & ordinamus, eandem celebritatem

vt

» prafata die in omnibus Ecclefiis, Monafteriis

rl

» & Conventibus Chriftiane Religionis fub no-

fühw, W

»Inine Conceptionis feftivis laudibus colendam

R d

» efIe , cunctisque fidelibus vere peenitentibus &

[snrt

» confeffis ea die Miffarum folemniis centum, pri-

flv

»TInis autem & fecundis Vefperis totidem, Ser-

"tl

» Joni vero verbi divini de ea feftivitate inter-

»eflen-

n "Rh[ju

DE PECCATO ORIGINALI,

149

lï[el li (

R

, effentibus centum quinquaginta dies, concef-

U y

» fione perpetuis temporibus duratura de injun-

i [meum

» &is fibi peenitentiis hecSanétaSynodus elargitur.

) dlhgen*r

Tta Concilium Bafileenfe, fe gerens pro Concilio

U Q

Oecumenico eo tempore, quo nonamplius erat

QU «

legitimum.

VM

i

SEcuNDO. Sixtus IV. inBulla: Grave nimis,

Ti UX

ili

edita anno 1483. qu& etiam inferta eft Juri Ca-

j

il

nonico inter Extravag. l. 3. tit. 11. de Reliquiis &

Q

Veneratione San£torum fic habet: . ,Cum Sacra Ro-

l Pïæmj»;

, mana Ecclefia de intemerate femperque Virgi-

iafjgujm

» nis Marize Conceptione publice Feftum folenni-

J s

»ter celebret, & fpeciale ac proprium fuper hoc

bprn

» Officium ordinaverit, nonnulli, ut accepimus,

rl

» diverforum Ordinum Predicatores in füis fer-

Ll

, monibus ad populum publice per diverfas civi-

bt

»tates & terras affirmare ha&tenus non erubue-

WU

»runt, &quotidie predicare non ceffant, omnes

(ranm

»illos, qui tenent aut afferunt, eandem Glorio-

Ytné:

» fam & Immaculatam Dei Genitricem absque pec-

e la

» cati originalis macula fuiffe conceptam, morta-

n

» liter peccare, vel effe hereticos; ejusdem Im-

p

»maculate Conceptionis Officium celebrantes,

jsDee

» audientes fermones illorum, qui eam fine hu-

Yite ceïe::

» jusmodi macula conceptam effe affirmant, pec-

|

m s

"

» care graviter. Nos igitur hujusmodi affertio-

»nes przdicatorum eorundem, & aliorum quo-

jj

f

J

, rumlibet, qui affirmare prefümerent, eos qui

"

» crederent aut tenerent, eandem Dei Genitri-

Mi

bis t

pæmtenä.

» cem ab originalis peccati macula in fua Conce-

"

»ptione przefervatam fuiffe, propterea alicujus

ss

mortaliter pecca-

:tin

» herefis labe pollutos fore vel

is cele-

»re, aut hujusmodi Officium Conception

Mi

» bran-

!

ii

j

150

D:ES P.U- TA T^1-0

I1.

» brantes, aut hujusmodi fermones audientes ali-

gye a

»Cujus peccati reatum incurrere, utpote falfas

gt

» &erroneas, & à veritate penitus alienas editos-

(lorai

» que defüper libros id continentes tenore pre-

gott!

»[entium reprobamus & damnamus; ac ftatui-

;ontæf'ïie

ff

»1nus & ordinamus, quod predicatores verbi

N

»Dei, & quicunque alii,' cujuscunque ftatus,

]U

u

» gradus, aut Ordinis ac conditionis fuerint, qui

» de cetero aufü temerario prefumpferint in eo-

a

W

(

»rumfermonibus ad populum, feu alias quomo-

» dolibet affirmare hujusmodi fic per nos impro-

l

b

»batas & damnatas affertiones veras effe, ex-

wiun d

!

ii

T

l

It

» communicationis fententiam eoipfo incurrant,

Tod

»à qua ab alio, quam à Romano Pontifice, nifi

pbem'mr

H

»in mortis articulo, nequeantabfolutionis bene-

ft d

l

» ficium obtinere; fimili cenfurze fubjicientes eos,

"m

It

» qui aufi fuerintafferere, contrariam opinionem

fad

eW

»tenentes, videlicet Gloriofam Virginem Ma-

(h

VN

i

»Iiam cum originali peccato fuiífe conceptam,

v t

» herefis crimen, velpeccatum incurrere morta-

qtr ia

»le, cum nondum fit à Romana Ecclefia & Apo-

ibat,

» ftolica Sede decifum.

'"TERT:O.

diimas,

Concilium Tridentinum Seff. 5. in

aol

Decreto de peccato originali, poftquam definie-

&f

rat ejus exiftentiam; addit: , Declarat tamenS.

h

vl

l

» »ynodus non effe fue intentionis comprehen-

J

» dere in hoc Decreto, ubi de peccato originali

1

»agitur, Beatam & Immaculatam Virginem Ma-

»riam Dei Genitricem, fedobfervandas effe Con-

Ia

n

» ftitutiones Sixti IV., füb penis in eis Conftitu-

l

»tionibus contentis, quas innovat.

U

QuaRTO. S.Pius V. in Bulla: fuper fpecu-

ne animi

lam anno 1570. fl(? habet: ,Quod non fi

ii

» dolore

d

ll

DE PECCATO ORIGINALI.

151

5 miïfïf,*;

»dolore accepimus, quidam diverforum Ordi-

Ut

»num Regulares, Clericique fzeculares, cum de

d

fsttqos

» Gloriofie Virginis Marie Conceptione fermo

»inciderit, tam pertinaciter pro alterutra parte

5 g

»contendunt, ac fi de ipfis Dogmatibus effet

d

»queftio, qux corde credere ad juftitiam, ore

Xütnte

» confiteri ad falutem neceffarium eft. Quibus

li fl

» illud Prophete convenire videtur ; Dicunt, ait

tl

» Dominus, cum ego mon fim locutus, cum Sancta

i dis u

» Romana Ecclefia de ea re hucusque non defi-

Wa

»nierit, nemo absque temeritate alterius partis

W.

»fententiam damnare poteft; & quafi defint

UT

» preclariffima Inventricis gratie merita, & ex

VPoon;;e, :

»illo uberrimo fonte non poflint faluberrimas

lu

»liaurire aquas, quibus fidelis populus magna

AC

J

»cum utilitate atque dulcedine reficeretur, ad

à

ämop&k

» diffipatas cifternas occurrunt, ftultas fcilicet &

ag

» fine difciplina queftiones, quz generant, lites,

n

»quas nec frequens multitudo intelligere, nec

oureet

» Viri fapientes, qui capiunt, utiliter percipere

Ts

»valeant, praefertim quoniam , ut experimento

» didicimus, ipforum Concionatorum, qui ad

j x

»hujusmodi quzftiones proponendas facilius

vfuai

, erumperefolent, major numerus materie dif-

»ficultatem prorfus ignorantes, neque intelli-

/.

J]Ih)

)eglarac

» gentes quz loquuntur aut de quibus affirmant,

» fimplicium animos indifcretze devotionis obten-

vt v

»tu, vel potius loquacitatis, & oftentationis

u

» effe&u, ad tumultus & fimultates concitant,

n

» quos tumultuantes atque diffidentes compone-

i

» Ie, fedareque potius oportebat, cumque par-

l]

, vulis in Chrifto lac infundere, provectis foli-

0

» dum cibum apponere deberent, dum in hujus-

4

»mmodi

152

y?

DISPUTATIO

I t.

» modi controverfiis inter

minatis verfantur,omni-

ii

,» bus ubera proferunt ar

entia,

ájrin

quod non absque

» Inaledi&tionis nota legimus in

Propheta.

INos

g

»igitur liberam cuique faculta

tem relinquentes

rj

y

» Opinandi hujus controverfiz

i

iL

quamlibetpartem,

n

» prout vel magis pium, vel

magis probabile ju-

(

ü

» dicaverit, Sixti IV. ftatutu

p

LEJHB

m fuper eare con-

» firmamus & approbaimus ,

atque ut deinceps ef-

h

furti

» ficacius à cunétis obfervet

Ur, perpetuo ftatui-

i n

»InUS, àc mandamus,

quatenus nemo in concio-

Pt

» hibus,

vel ubicunque promifcua virorum &

siüum p

» mulierum multitudo convenire folet, dehujus

a, tl

» Controverfi& alterutra parte difputare , ratio-

ib

» hibus vel Do&orum authoritate afferend

O pro-

ii

» priam fententiam & contrariam refel

lendo aut

ER

» impugnando

, Vel de hac ipfa qusftione cu.

»jusvis pietati

s aut neceffitatis

pl

pr&textu vulgari

paiyy

» fermone fcribere vel dictare

prefumant.

Qui

» Contrafecerit,

gt

» incurrat.

fufpenfionis peenam ipfo

fatto

qulns,

Caterum,

quamdiu per Apoftoli-

At &

» Càm Sedem altera pars d

» pofitaque fententia con

efinita non fuerit, op-

i5 qui

demnata, liceat viris do-

ts dj

» €tis in publicis Academ

iæDifputationibus, five

» Generalium aut Proy

zipitti

inciallum Capitulorum,

3 ügre(

» Vel ubi alias interfunt,

qui rem caperepoffunt,

» Dec fcandali ulla fubeft

"t j

occafio, deillaquzftio-

1?&?05&

»De differere, & argume

ntis utramlibet partem

» Vel afferere vel impugn

E'Iamllll

are, dum tamen neutra

FM Yv

» Velut erronea pradicet

ur&c. Rome I570.

v?fliï':ïü l N

QuINTO.

LA xu'.m mbl

Paulus V. anno I616, in Bulla:

Regis. pacifici,

renovat Conftitutionem Sixti IV,

)ilt;r(;m

!

'

& Pii V. R

Wj

ecitatis prefatis Conftitutionibus

hasc

ll

DE PECCATO ORIGINALI.

153

E[ln'u]

hecfubjungit: ,Licet hec provide ftatuta fint,

iWl ngn

Iüphm' i

» hihilominus nonnulli interminatis quæfhombus

, nimis intenti diffenfionum recifa germina coa-

1 Fe]mqr 3

RM

lefcere procurant; quamobrem Conftitutiones

Slth & Pii approbamus & confirmamus, & et-

TM

It r

,lam quoad earum poenas quascunque, etiam

abfolutloms refervationem, innovamus, do-

Lt

"o f

nec à RomanaSede hujusmodi controverfia fue-

rlt definita.

Ac praterea, fi quis quovis mo-

D

QUi d

do contravenerit, preter fupradlä'tarum Con-

ihtumonum ponas refpeCtive ipfo fa&o incur-

Kl d

rendas, etiam concionandi, publice legendi

df L'a'e

vel docendi facultate, ac voce activa & paffiva

"*"arend

» in quibuscunque electionibus eoipfo absque alia

f fM IfJUOn

declaratlone privatus exiftat, necnon ad con-

QUsl

c1onand1 & publice legendi, docendl & inter-

ATU VU

$ pretand1 perpetue inhabilitatis pænas fimiliter

Ua (

» ipfo facto incurrat.

Et contra nu1usmod1 trans-

Tum if

* greITores etiam Regulares cujusvis Ordinis &

Wb

,Inftituti, etiam quomodolibet exemptos, &

du

ahas quascunque Ecclefiafticas, & Szculares

"

perfonas cujuscunque ftatus, gradus, ordinis

430

, aUt dignitatis tam Epifcopi & Prelati, Superlo-

n (gii

»1e$, aliique Ordinarii locorum, quam hzreti-

r

» C& pravitatis inquifitores procedant, inquirant,

, dl

atque in eos fevere animadvertant.

Nosenim

mhb l

»1is, & eorum cuilibet, contra eosdem trans-

m m

» greffores procedendi & inquirendi, ac penis

o r

coercendl & puniendi liberam facultatem & au-

l s thoritatem tribuimus & impartimur, eosque,

tfif i m»

, ut prefertur, procedere, inquirere & punire

inn i

» pr&cipimus & mandamus &c. Romz 1616.

vt

K

3

Szx«

4

154

DISPUTATIO

II.

ydit

SExTOo. Idem Papa Paulus P. anno r6r7.

dgjs On

publicari Romz juffitfequens Decretum. , Sg»w

T

» D. N. confiderans, quod quamvis in Conftitu-

» tione Sixti IV. & Pii V. relinquatur unicuique

ï;e['mäf pul

!

» libera facultas tenendi & etiam afferendi utram-

Smrnt

» que partem, quod fcilicet fuerit vel non fuerit

NU

p

J at

» COncepta cum peccato originali , dum tamen

"

"

»nheutra veluti erronca aut haretica damnetur,

Kl

tl

ais

» hihilominus ex occafione affertionis affirmativze

»in publicis concionibus, LeGionibus, Conclu-

PU

» fionibus, & A&ibus publicis, quod eadem Bea-

ij onging'ü;

uV

» tifbma Virgo fuerit cum peccato originali con-

»Cepta, oriuntur in populo Chriftiano cum ma-

3 Rundun

ETE

» gna Dei offenfa fcandala, jurgia & diffenfiones,

»pr&fentis Decreti virtute mandat & precipit

hat r

Aftnt CO

» omnibus cujusvis Ordinis & Inftituti Regulari-

»bus, & aliis quibuscunque tam Ecclefiafticis

& w O

» quamSzcularibus perfonis, ut in pofterum non

Qre M Md

i

il

» audeant in publicis Concionibus, LeGtionibus,

» Conclufionibus , & aliis quibuscunque a&ibus

t d

30 Itend

» publicis afferere, quod eadem Beatiflima Virgo

» füerit concepta cum peccato originali.&c. Per

p

,hujusmodi tamen provifionem SanCtitas Sua

AU j e

,nDon intendit reprobare alteram opinionem,

Atür, m

» hec ei ullum prorfus prejudicium inferre, eam

t n

»relinquens in eodem ftatu & terminis, in qui-

Atl

» bus de prefenti reperitur ; ulterius fub eisdem

Rtter

»Cenfuris & penis mandans , quod negativam

ä*ä'": DI

» Opinionem ,. videlicet, quod non fuerit con-

tl

» Cepta cum peccato originali in predictis publi-

*M*M'JRQ

» Cis actibus afferentes , aliam opinionem non

)

n

,»impugnent, nec de ea aliquo modo agant feu

- g

, ra&ent. Infüper expreffe mandavit, ut extra

(

l

-1913"3615

E

M

» hos

l

DE PECCATO ORIGINALI.

155

[ cuno ]z

»hos cafus expreffos publicorum A&uum in re-

m

*Ju h

» liquis omnibus fupradi&te Conftitutiones firmz

Yi J C(

& illefe remaneant

& exaCte obferventur

lt

» perinde ac (i prafens Decretum non emanaffet

alïern dw

SEPTIMO

Gregorius XV. anno 1622. juffit

»WIHO

Romze promulgari fequens Decretum

,SS$.D

l, din

» N. confiderans, quod in aliquibus regionibus

t g

»jam orte funt diffenfiones & difcordie ex fer-

W arfng

,monibus privatis occafione aflertionis affirma-

Xibts (

»mative (D. Virginem fuiffe conceptam in pec-

"'Uata

iil

f

»cato originali) extendit Conftitutiones Sixti

, IV. & Pii V. etiam ad privata colloquia & fcri-

0 Qf

»pta, mandans & precipiens omnibus, ne de

»C&tero etiam in fermonibus & fcriptis privatis

"Mi

,audeant afferere, quod eadem Beatiffima Vir-

Ti Nend

» £o fuerit concepta cum peccato originali, nec

v Edl

»de hac opinione affirmativa aliquo modo

lm

»agere feu tra&tare, exceptis tamen, quibus

»,à Sede Apoftolica fuerit fuper hoc fpeciali-

, L" Ln'

TRU n

»ter indultum

Per hoc tamen Sua Sanéttitas

Y

»non intendit reprobare hanc opinionem, nec

, ei ullum prorfus prejudicium inferre, eam re-

(l

25

»linquens in eodem ftatu & terminis in quibus

(l

,reperitur, preterquam quoad in Pauli V. &

J l«

»,hoc fuo Decreto difbofita

Infuper Sanétitas

»Sua, cum Romana Ecclefia de Beatiflime Vir-

'ermlmn

vri

» ginis Conceptionefeftum folemniter & Officium

» Celebret, omnibus & fingulis perfonis Ecclefia-

quodF

n i^

»fticis tam fecularibus, quam cujusvis Ordinis

» & Inftituti Regularibus mandat & precipit, ut

yelitt

» in Sacrofané&to Miffz Sacrificio ac divino Offi-

OlelUHx

modo "

» Cio celebrandis, tam publice quam privatim,

,non alio quam Conceptionis nomine uti de-

nd&ï M

!

, beant.

156

DISPUTATIO TIt.

n

»beant. Contravenientes autem San&itas Sua ;5

» Voluit & declaravit fübjacere debere & fubjecit

Pa

» Cenfuris & poenis contentis in füpradi&tis Con-

n

P.

» ftitutionibus ac prefato Decreto füorum pra-

» deceforum ipfo fa&o incurrendis. Et ita de-

m

» Crevit ac mandavit ubique inviolabiliter obfer-

p

»Vàari; Volens & decernens pro executione pre-

jgum

» fentis Decreti & omnium in eo contentorum,

at

»Qquod contra hujusmodi transgreffores etiam

qiqua

» Regulares cujusvis Ordinis & Inftituti, etiam

ais N

»quomodolibet exemptos, & alias quascunque

a K

» Ecclefiafticas & fieculares perfonas cuj uscunque

zhpe

»Íítatus, conditionis, gradus ordinis aut digni-

zqe d

» tatis tam Epifcopi & Przelati fuperiores, aliique

af

» Ordinarii locorum, quam heretice pravitatis

*

a. T

» Inquifitores procedant, & in eos fevereanimad-

ETE

» Vertant, tribuens eis liberam facultatem & au-

int j

» thoritatem contra eosdem transgreffores pro-

r

» Cedendi, acpenis coercendi, & puniendi,, Eo

g

d

anno 1622, idem Papa Gregorius XV. die 28. Ju-

Aionim.

lii edidit fequens Decretum. , Omnibus & fin-

3ptis at

» gulis Ordinis Predicatorum Fratribus, ut de

t

» C&tero in quibuseunque privatis eorum collo-

Liygn

» quiis feu conferentiis inter fe dumtaxat, & non

t t

»inter alios, aut cum aliig, de materia ejusdem

Aditm

» Conceptionis B. Mariz Virginis differere & tra-

al

EY

Áq.

» Gare absque ullo penarum in dictis Decretis

tl

» Contentarum incurfüu libere & licite poffint &

iiti

» Valeant Apoftolica authoritate tenore prefen-

!ig

» tium licentiam concedimus & impartimur.

OcrTAvo.

"lexander VII. anno 1661. ex

Bulla: Solicitudo, fichabet: ,, Vetus fidelium erga

Pl

H .;m'

y B. Virginem pietas , fentientium, ejusanimam in

» primo

MT

!

DE PECCATO ORIGINALTI.

a

m

lt

» primo inftanti creationis.atque infufionis in cor-

» pus fuiffe à macula peccati originalis preferva-

Dd

,tam, immunem, atque in hoc fenfu ejus Con-

D lts

» ceptionis feftivitatem folemni ritu colentium

N

»& celebrantium 5 crevitque horum numerus

Vlibi]iter dg

»atque hujusmodi cultus poft editas à Sixto IV.

TCf

» in ejus commendationem Conftitutiones. Au-

nf

» &a rurfus & propagata fuit pietashec & cultus

ytre é

» erga Deiparam poft ere&a hoc nomine appro-

D «

» bantibus Romanis Pontificibus religiofum Or-

T

» dinem, & Confraternitates ac conceffas ab iis-

nit um

, dem Indulgentias, ita ut accedentibus quoque

Qd a d

» plerisque celebrioribus Academiis ad hanc fen-

Yi i

» tentiam jam fere omnes Catholici eam comple-

dje n

Et quia ex occafione contrariz affer-

» Cantur.

fv

»tionis oriebantur fcandala , Paulus V. vetuit

alten u

»horum opinionem przfate fententie publice

r

» doceri aut predicari; quam prohibitionem Gre-

guind,

» gorius XV.ad privata etiam colloquia extendit.

, de d

» Nihilominus perguntaliqui contrariez illius opi-

u

, nionis affertores contra pra-fatas prohibitiones

Ti

, tum privatim tum publice prefatam fententiam

1ts at

,autimpugnare aut vellicare & favorem à Ro-

du

,manis Pontificibus cultui & Fefto fecundum il-

m

»lam preftitum ita interpretari, ut fruftrentur;

jf

»imo Ecclefiam Romanam huic fententice & cul-

p

» tui juxta illam B. Virgini exhibito favere negant,

» pios Chrifti fideles à fua pacifica quafi pofleffio-

kidte pu

»ne deturbare conando.

Nos confiderantes,

?

gtb

»quod Romana Ecclefia de intemerate, femper-

»que Virginis Mariz Conceptione feftum fole-

! 0 Iöl

0s fïdeþ

ii

»Inniter celebrat, & fpeciale ac proprium fuper

,

"

» hoc Officium olim ordinavit; juxta laudabilem

yd

»infti-

Í

n

1358

DISPUTATIO

II.

dront

»inftitutionem, quz à Sixto IV. tunc emanáv

Hüdla ï

» Volentesque, laudabili huic pietati & devotiori

» & fefto ac cultui fecundum illam exhibito fa-

111& pn j

,Vere, nec non tueri pietatem & devotionem

sstl

»hanc colendi & celebrandi Beatiffimam Vir

a[ïrl

,nem à peccato originali prefervatam, Confti-

ao

»tutiones & Decreta à Sixto IV., Paulo V., &

Mi

» Gregorio XV. edita in favorem fententiz aífe-

g t

»rentis; animam B. Virginis Mariz in füi crea-

g anil

, tione & in corpus infufione Spiritus SanGi gra-

»tia donatam, & à peccato originali przferva-

& OC

Fa

»tam fuiffe, necnon & in favorem Fefti & cul-

p

»tus Conceptioni ejusdem Virginis Deipare fe-

» cundum piam iftam fententiam, ut prefertur,

J

AUCRDLeg

,exhibiti, innovamus, & füb cenfuris & ponis

Vrl

» in eisdem Conftitutionibus contentis obfervari

x t

andamus

Et infuper omnes

qui praffatas

Conftitutiones & Decreta ita pergent interpre-

U *M*

C(Jmf U.m

»tari, ut favorem per illas dictze fententie & fe-

» fto feu cultui fecundum illam exhibito fruftren-

B

Áios.

»tur, vel qui hanc eandem fententiam, feftum

ao

feu cultum in Difputationem revocare aut con-

»tra ea quoquo modo directe vel indirecte aut

^,diue

fub quovis pretextu, etiam definibilitatis ejus

1;21661.

5 exammandæ, five Sacram Scripturam, aut San-

« (

&os Patres, five DoGores gloíffandi vel inter-

ii

$

»pretandi, denique alio quovis pretextu, feu

[

occafione, fcripto, feu voce

loqui, concio-

NI

nari, tractare, difputare, contra ea quidquam

TI

determinando aut afferendo , vel argumenta

"t

contra ea afferendo

& infoluta relinquendo,

aut alio quovis excogitabili modo differendo,

JMW

aufifuerint, prater poenas & cenfuras in Con

n[ü Rx wH, lïD

» füitu-

1

DE PECCATO ORIGINALI.

159

m'l* m

ftitutionibus Sixti IV. contentas, etiam con-

lm

»Cionandi, publice legendi feu docendi, ac vo-

» Ce a&tiva & paffiva in quibuscunque ele&ioni-

i

U

» bus privata effe volumus. - -

Vetamus autem

tf mam."

» Ssixti IV. conftitutionibus inherentes quempiam

i, (

,afferere, quod propter hoc contrariam opinio-

Pal

,nem tenentes

videlicet Gloriofam Virginem

frte

» Mariam cum originali peccato fuiffe conceptam,

Læn

»herefis crimen, aut mortale peccatum incur-

hus n

»rant, cum à Romana Ecclefia & ab Apoftolica

»Sede hoc nondum fuerit decifüm, prout Nos

M

"i

»nunc minime decidere volumusaut intendimus,

wdmä

» quin potius contrariam illam opinionem hzre-

al

»fis, aut peccàti mortalis, aut impietatis damna-

»Ie audentes, prater poenas, quibus eos fubje-

iil

» Cit Sixtus IV.., aliique Predeceffores noftri Ro-

»mani Ponmüces, gravioribus aliis peenis fubji-

b

»,cimus, quas in Contrafacientes huic noftre

ts

J

vw

Conftitutioni fuperius infliximus.

Volentes,

»quod contra hujus noftre Conftitutionis trans-

AU

» greffores, etiam Societatis Jefu & quomodoli

»bet exemptos tam Epifcopi & Pralati füperio-

eu

»res, aliique locorum Ordinarii &c. procedant.

r

»Rome 1661

NowNo

Clemens X. anno 1706. edidit hanc

Qram ia

Conftitutionem

» Conítitutio ut feftum Con-

ii

» ceptionis B. Marie Virginis Immaculate de pre-

[

t

» Cepto ubiquein pofterum obfervetur.

Clemens

; Joql

4 (

» Xl. ad pr. r. m. Commifli nobis Officii exigit

a

»ratio, ut Gloriofiffime Virginis Dei genitricis

æe! L d

»Marie, cujus Conceptio gaudium annuntiavit

J f

»univerfo mundo, venerationem & cultum, plu-

ill

00

»,rium Romanorum Pontificum more ampliare

enu

j tu-

160

DISPUTATIO

I1.

pl

,ftudentes in terris, illius , que pro populo

m

, Chriftiano affidue intercedit in celis, promo-

$, qui

,Verefatagamus. Itaque Feftum Conceptionis

z Dd

adelan i

» ipfius Beate Mariz Virginis Immaculate ubique

,terrarum in pofterum ab omnibus & fingulis

d.

m

,Utriusque Sexus fidelibus , ficut alia fefta de

j

» precepto fervari & celebrari, ac füb precepto

, obfervationis feftorum comprehendi , authori-

» tate Apoftolica tenore preefentium decernimus,

wï*ä

»precipimus, & mandamus. &c, Rome 6. De-

s t

» cembris 1706.

His prenotatis

antu

DICO. B. Virgo fuit fine macula peccati

z Ltl

originalis concepta.

&l

PnosarUR r. Ín Canticis de B. Virgine

muprtel

?

infenfu litterali dicitur: Toza pulchra es amica mea,

Ms GA

z m

u

& macula mon eft in te. c.4. v.7. peri mibi. fo-

sstoofto

vor ha, amüca wea, columba mea , immaculata mea.

0.55,.342.

Una efl columba mea , perfe&a mea.. c.

EU

6. v.8. Quam pulchri funt gre[Jus tui in calcea-

t ntiny

mentis Filia principis! c.7. v. 1.

Quam pulcbra es

ti veoy

:

&? quam decora cbarif[ma! c.7. v. 6.

JEcce , tu

tlariten

|

pulcbra es amüca mea; ecce, tu pulcbra es! c.1. v.

t f

14. Quam pulcbra es amica mea, quam pulcbra es!

& lnl

€.4. V.I

Ergo B. Virgo fuit concepta fine ma-

cula peccati originalis.

c. patet, quia locutiones

ï—füäiterinü

Üf

tam indefinite , & cum expreffione fumme ad-

l

mirationis divine, & cum conteftatione purita-

"

M f

tis fingularis non reperibilis in alia anima huma-

h

W

P

na, in fuo fignificato proprio plene non verifi-

4f

dv

j

cantur, nifi B. Virgo dicatur eífle immunis ab

omni prorfus macula peccati tam originalis quam

N

JM l

^ M

j

aótualis. Znt. prob.

Moraliter certum eft, in

WM& IX«

Canticis exprimi Incarnationem Verbi, & con-

1

nubium

üEsP

J

d

li

'[ny

l

DE PECCATO ORIGINALI.

16í

"Ms

cænb pm-

nubium Chrifti cum Ecclefia tam veteri ex Ju-

dais, quam nove ex Gentibus, idque per mo-

| Concep

l

dum Dialogi, in quo Verbum directe alloquitur

lo

Ecclefiam veterem in perfona Maric, tanquam

ihus & üli

Principiffe illius, omnium filiarum Adami ma-

L d f

ternitate fua digniffime, Ecclefiam autem novam

d'y

in perfona ejusdem Mariz, tanquam omnium fi-

tti, uj

delium Matrisfamilias fanctiflime , & in quo fi-

n du

mul utraqueEcclefia, Vetus & Nova, tam ipfum

lag

Chriftum, utfuum fponfum, quam Mariam, fuam *

Dr

principiffam & matrem, agnofcit, acceptat, mi-

VU

ratur, & colit,

Ergo prafata verba in fenfu lit»

1811

terali de D. Virgine accipienda funt.

"nt. prob.

Ex una parte huicSyftemati favent Expofitiones

11 A

Cantici antique primarie; ex altera parte inter

Ajri tl

omnes Expofitiones, qux hactenus prodierunt,

imualtit

nulla reperitur, quzx fimul affequatur & tantam

ww

verofimilitudinem fingularum partium, & tan-

TIT

tam omnium partium coherentiam inter fe; Ex

tertia vero parte reperiuntur in his Canticis No-

lus

T

N

te Chara&eriftice ex parte fponfe, que non

hi

La

It u

conveniunt Ecclefi;& Veteri aut Nov&e fpectatee

71

1,1

um

quoad fingula membra fed tantum ut fpectate

«

Ul

perfonaliter in fua Principiffa & Matre, cum qua

1

ul

unum Corpus Ecclefi? myfticum conftituit. Er-

fj i

go dicendum, quod in hoc Dialogo Verbum tan-

tum alloquatur Ecclefiam Veterem & Novam in

nelatoty

ii

perfona Marie, tanquam veteris ex Judeis Ec--

clefie Principiffe, omnium fua maternitate di-

p Mu

l

Ts

?

gniffimze , & tanquam Novz Ecclefie ex Genti-

bus Matris feu Matrisfamilias fan&iffimz.

Jam

gong

T

hujus mei Árgumenti trimembris affero proba-

tiones per membra firigula.

i v

l

- JD.ddmort Tr. dePecc.orig. & grat.

L

PRI-

n5

162

DISPUTATIO

II.

fi

PniMo. . Zuic Syflemati favent antique expo-

l

jinnd

"

fitiones. Cantici Canticorum. primarie.

Conveniunt

enim in hoc, quod in his Canticis agatur de fpe-

gE,Benedid"

ciali connubio Redemptoris cum fua Ecclefiatam

u g

veteri Judaica ante opus Redemptionis, quam

fb H

nova poft opus Redemptionis, itautinhoc Dia-

nvjijj[.!(üï

il u

i

l;

i

j

j

A

"

il

logo fpecialis perfona, actio, ac locutio tribua-

n

?

tur Ecclefie Veteri, & alia fpecialis perfona,

gifgd

n

aQio, aclocutio Ecclefi& novz reftaurate per

adventum & redemptionem Meffis. Inter Expo-

im d

ügs, d

fitiones autem Cantici pro primariis meritó tres

fequentes haberi poffunt:

Tintaott

I

Verfio Septuagintaviralis, quze ubi terminos

at la

in latina verfione genericos magis fpecifice red-

ais a

dit, pro expofitione haberi debet.

dpeo ]

2

Paraphrafis Cbaldaica, centum quinqua-

fenm b

ginta circiter annis fa&a ante nativitatem Chrifti.

d

T a

9. Vetuftiffüumum Exemplar Libri Cantico-

rum, in primitiva Ecclefia ufitatum , quod edi-

(tapia

dit Sof. Blancbinus in V'indiciis Canonicarum Scriptu-

Ti a,

vavum. |Verfio Septuaginta Interpretum , ubi in la-

idia.

tina verfione occurrit terminus dileti, conftan-

Mas Qef]

ter ponit terminum JVepotis , manifeftó indició,

1b f

duas in Canticis exhiberiEcclefias forores,quarum

RI

uniusChriftus per Mariam fitFilius,alterius autem

datelr

per eandem Nepos.

Parapbrafis autem Chaldaica

ii

illas duas inCanticisEcclefiasynempe veterem ante

tslad

adventum Mefliz, &novam poftejus adventum,

r

fatis clare diftinguit.

Sic enim habet : ,Decem

ïoj zulþæ i

» Cantica di&ta fuerunt in Seculo ifto. Primum

]

d

lnl

» Canticum dixit Adam tempore , quo dimiffum

Canticum nonum di-

a

lg

» fuit illi peccatum. - - -

d.

» Xit Salomon Rex Ifrael in Spiritu Prophetico.

»Can-

Q Dmmüe

l

DE PECCATO ORIGINALI.

163

LOm

» Canticum decimum di&uri funt filii captivitatis,

lN

h quando egre(li fuerint de captivitate fua (nem-

)&gatur&

» pe; Benedié&tus Dominus Deus Ifrael).- - Sy-

TR

p

,nagoga, quz comparata eft puelle pulcherri-

»1h$, & quam anima mea diligit, ambulet in

AU m

vus Juüorum , & doceat filios fuos, donec mit-

lii

P

tam eisRegem Meffiam.

Quando faciebant

At )

filu Ifrael voluntatem Regis fui, ipfe in verbo

t

fuo laudabat eos in Confiftorio Angelorum fan-

h. Dier

Ctorum & dixit: Quam pulchra funt opera tua

QU f

Hha mea, dile&a mea, Congregatio [frael. - -

Et in tempore, quo populus Domus Ifrael fa-

ol t

c1unc voluntatem dominatoris feculi, laudat

3 pete

eos in codis excelfis, & dicit: 'Tota pulchra es

r

Conoregano Ifrael, & macula non eft in te.

Mecum habitabis coetus Ifrael,

Qn qu

qui fimilis es

lat (

»fponfz honefte.

Infixus eft 1n tabula cordis

Vr

,mei amor tuus, foror mea, ceetus Iírael.- -

m, q

^ Quam pulche funt dile&tiones tue fuper me fo-

mUM

,rOr mea, cetusIfrael, qua comparata es fpon-

g, d

fæ pudmæ --

In temporeillo revelabitur Rex

WO

Me[ï"xas coetui Ifrael, & dicent ei filii Ifrael: Ve-

uj

p

efto frater nofter, & fugemus tecum fen-

X5100f8/

» tentias legis,

ficut fuglt infans ubera matris füz,

Ducam te Rex Meffias , & introducam te in do-

jusdr

[ratit

mum San&uarii mei. - -

In illo tempore dicent

angeh celiad invicem. Gens una eft nobis in

Jlld n

f ui

»terra & merita ejus levia funt.

Quid faciemus

fororl noftre in die, qua locute fuerint natio-

d p

»nes, ut afcendant contra eam? Dicet Michael,

jifo. !

5 Prlnceps Ifrael: Erimus ego & vos circumdan-

J qllOG/

»C68 eam. - -

Dixit Salomon in fine prophetiz

tium Y

fuæ Dié&urus eft Dominator fzculi coetui Ifrael

g P

L2

» in

!

164

DISPUTATIO II

y

,in fine dierum. "Tu Congregatio Ifrael, que

m

u

p

,comparata es horto minimo inter nationes, &

]i

, habitas in domo do&rinz cum reliquis populis,

k d

»qui aufcultant vocem principis Schole. Inillo

hi

, tempore dicent fenes ccetus Ifrael.

Fuge dile-

, &e mi Dominator fzculi de terrahac immunda,

H

o

» & habitet Majeftas tua in codlis excelfis, & re-

i It

farti

» fpicies tribulationem noftram de coelis excelfis

,Usque ad tempus, quo beneplacitum erit tibi

Tox d

,innobis & redimes nos, & introduces nos in

li

i.

,montem Jerufalem, & ibi (in füperna Jerufa-

»lem) adolebunt Sacerdotes coram te incenfum

(

,aromatum." Ita Paraphraftes Chaldaicus, qui

licet in multis erret, prafertim in eo, quod co-

D&

tui Ifrael nullam peccati maculam adfcribat, in

hoc tamen ad propofitum fervit, quod in Canti-

Quo dii

cis duas Ecclefias, veterem, & novam poft ad-

ventum Meffiz agnofcat.

Imo fervitetiam hoc,

IN

Tuts

quod repetitis vicibus etiam angelos inter collo-

cutores hujus Dialogi numeret.

N

In Codice vetufto qui, ut Jof. Blanchinus 1.

l

f

cc. in Prafat. fol. 52. cenfet, videtur abipfomet

D. Hieronymo ad Joannem Epifcopum Cordu-

TIUT.

benfem, transmiffus, hzec habentur:

Vox Ecclefiz.

Cap.1. Ofculetur me.

lteg,

Nigra.

VoxSynagoga.

Indica.

Vox Ecclefia.

n

Vox Chrifti.

T

(

Si ignoras.

A m

Fafciculus.

Vox Ecclefiz.

Ecce tu pulchra.

Vox Chrifti.

s "

Vox Ecclefiz.

Wt (sf

Ecce tu pulcher.

E

Cap.2. Ego flos.

Vox. Chrifti.

m

Sicut malus.

Vox Ecclefis.

2 Y

Ro hr

*

Caf.

DE PECCATO ORIGINALI.

16s

Wi

I

Cap.2.

Surge propera.

Vox Chrifti.

i J

Dileétus meus mihi.

Vox Ecclefis;.

1

Uhþg

Vox Chrifti.

Ü j

Cap. 3.

Que eft ifta.

l F'ï

En le&ulum.

Vox Ecclefie de

Chrifto.

lutims

Cap. 4.

Quam pulchra.

Vox Chrifti.

X

[s

Cap. 5.

Veniat dileéctus.

Vox Ecclefiz

Cl V

Veni in hortum.

Vox Chrifti.

l

ii

Vox dile&i.

Vox Ecclefie

(

dit

Is

Vox Chrifti.

fb

Aperi mihi,

&

Dile&us.

V ox Ecclefiz.

rl

Qualis eft.

VoxSynagoge ad

Cl

Eecclefiam.

l, qu

Dile&us.

Vox Ecclefie ad

t

Synagogam.

quia

Quo abiit.

VoxSynagoge ad

Qnn g

Ecclefiam.

rlb

Cap.6.

Dilectus.

Vox Ecclefie ad

dositit

Synagogam.

Pulchra es.

Vox Chrifti.

bt

Cap. 7.

Veni dilecte

Vox Ecclefiz ad

Y

Chriftum.

nitrir:

p

Cap. 8.

Quz eft ifta

VoxSynagoge ad

m

Ecclefiam.

Voies

Pone me.

Vox Ecclefiz ad

a

Synagogam.

Hucusque ifte Codex vetuftus Seculi quinti.

Qu

Toc (

Itaque ex his omnibus colligitur, in Canticis re-

Vrb

prefentari duas Ecclefias, veterem Judaicam, &

Vor Gs

novam Chriftianam, quod primo probandum

j

Va*

erat.

Secundum membrum , quod in nulla alia expo-

jn&

fitione hujus Cantici reperiatur tanta verifimili-

Va

!

3

tudo

166

j!

DISPUTATIO II.

tudo fingularum partium, & tanta omnium par-

m

tium coherentia interfe, patebit conferenti Can

i

tici Analyfin cum aliis omnibus expofitionibus.

Tertium iembrum, quod in hoc Cantico ex

g

parte fponfe reperiantur note characterifticz

PU

congruentes foli B. Virgini tanquam Principiffze

a

Veteris Ecclefie, pre omnibus aliis filiabus Adze

j

g

maternitate divina digniffimz , &tanquam Matri-

familias Ecclefie nov&, ex fequentibus indiciis

T

probo.

,ïG.J MW

I

Nomen Dilete à Deo per Archangelum

t hp

Gabrielem in Annuntiatione Incarnationis tri-

d r

buitur B. Virgini privative &antonomaftice. Er-

« d

o etiam in Canticis antonomaftice non tribuitur

at At

