bitis ?

$3.

;bpu

Qua fit poena peccati originalis, pra-

st

fertim in parvulis non baptizatis ?

ii

4.

An B. Virgo fuerit concepta fine pec-

i,

cato originali ?

(nonts

st

N

QUAZESTIO L

tnfenmt

In quo confiflat peccatum. originale, &? juflitia

nE i

originalis ?

ntyr

t Utj

No TANDUM I. WVarios in hac refuiffe here-

ticos; nam aliqui fuerunt, qui abfolute ne-

EUA Q

garunt exiftentiam peccati originalis: hi fuerunt

tatuyí

Pelagiani ,

N

M

[

1

quorum caput Pelagius Monachus,

errores illius confiftebant in hoc: 1. Quod Ada-

j

mus fuo peccato fibi foli nocuerit.

2. Quod par-

T

vuli nullam contrahant culpam, aut poenam ex

Adamo.

3. Adeoque Baptifmum non effe ne-

ii

$5 fed

ceffárium ad remimone.m 'peccati originali

T

folum

DE PECCATO ORIGINALI.

55

u

folum ad hoc, ut parvuli fiant filii adoptiviDei,

ficque per elevationem ad ftatum fupernaturalem

habeant jus ad regnum ceelorum.

4. Hinc par-

J!

vulos fine baptifmo decedentes pervenire quidem

ad vitam, Íeu ftatum beatitudinis naturalis fibi

debitum, non autem ad regnum, feu premium

fupernaturale filiorum Dei.

s. Morbos, mor-

tem, & csteras nature noftrz miferias non effe

effectus peccati originalis, fed tantum defectus,

& neceffitates humanz nature. . 6. Concupifcen-

ii

tiam, feu rebellionem carnis adverfus fpiritum

hief

nec effe malum poenze, necculpz, fedmalum na-

Vr

ture, quod etiam in ftatu innocentiz reperire-

tur. Hos errores impugnavit, & fuperavit S.

j [f

Auguflinus pluribus libris, qui potiffimum com-

Th?

prehenduntur Tom.7. Idem error, qui fuit re-

fufcitatus quoad fubftantiam ab Anabaptiftis, &

a

Zwinglianis, eft damnatus à Concil. Trident. Setf.

s. Convincentibus autem argumentis impugna-

tur etiam à Bellarmino, & pluribus aliis.

NOoTANDUM 2.

Alios fuiffe, qui quidem

admiferunt exiftentiam peccati originalis, feder-

Ü

raverunt in explicanda ejus natura: Sic 1. Mat-

ibias Centuriatorum princeps]lliricus docet: Pec-

catum originale effe ipfam fuübftantiam mnature

j

(gid

humang, que ut prius erat imago Dei , per pec-

"

catum transformata eft in imáginem diaboli: hic

error ridiculus damnatus eft à Concil. Trid. & fal-

Mu

fitas ejus patet, quia per peccatum non poteft

Q

mutari homo fübftantialiter, fed tantum acciden-

taliter.

p

2

Luiherani, & Calvinifle docuerunt, pec-

catum originale effe ipfam concupifcentiam, feu

4

incli-

!

p

,56

D'IPSPOTATTO

II.

l

| gni

inclinationem ad malum : adeoque ficut poft ba-

püfmum manet concupifcentia, ità docuerunt,

j

remanere peccatum originale, illudque per ba-

?WH

D QX

ptifmum tantum fuiffe rafum, ita ut non impute-

tur. Hicerrorreje&us pariter eft à Trid. loc. cit.

M

3.

In fimilem errorem inciderunt Zlbertus

Pighius, & Zmbrofius Catbarinus, qui docuerunt,

peccatum originale effe ipfüm peccatum .Zdami

reliquis hominibusimputatum ; adeoque negant,

peccatum ori

ginale proprie effetransfufum in po-

fteros, autillud ineffe cuivis homini proprium,

aut effe multiplex.

Quamvis autem Catbarinus

J

non fuerit hzreticus, fed Epifcopus optime Ca-

tholicus, error tamen hic damnatus eft à Concil.

j

Trid. Setf. s. ubi fic habet: r. Si quis mon confite-

I

£ur, primum bominem Adam , cum mandatum Dei. n

Paradifo: fuiffet transgre[fus. ftatim Janttitatem ,. &2

juffitiam , in. qua. fuerat conflitutus , amifrfje , incur-

M

riffeque per offenfam bujusmodi: pravaricationis iram,

C& indignalionem Dei, atque ideo wortem, quam il

antea coumünatus. fuerat Deus, & cum morte capii-

hi,

vitatem fub ejus poteftate, - qui mortis deinde baluit

J

Anperium , boceft, diaboli, totumque /4dam per illam

ATT

prevaricationis offenfam fecundum corpus , & ami-

anám indetérius commutatum fuiffe, anathema fit.

$

2

5j quis Zde pravaricationem. fibi Joli, &

nom éjus propagimi a[ferit mocui[Jé , & acceptam à DDeo

*

fantiitatem ,. & juftitiam , quam perdidit. fabi Joli, &

won mobis etjam ewm perdidiffe, aut inquinatum illum

per inobedientie peccatum mortem , & penas corporis

tantum. in omme genus bumu

T0/89

um . Castuliffe , -mon au-

$6

"LC

peccatum , quod mors. eft anima , anatbema fit,

t

cum contradicat zdpoftolo dicenti : per unum bominem

ii

n

])CCC(Z-

DE PECCATO ORIGINALTI.

57

"

n

jeccatum. intravit àn mundum, & per peccatum mors,

by

g ita in omnes bomines mors pertran[üt , in quo . omnes

j

peccaverumt.

3.

Si quis boc Zdde peccatum , quod origine unum

Il Q*

MA

eft , &? propagatione, mon imitatione transfufum omni-

L d

bus, id efl, umicuique proprium , «el per bumane

Xümuy

mature vires, «el per aliud remedium aferit. tolli,

1 Áf

quam per medium unius Mediatoris DOMINI NO-

Ht

sTRI, qui nos Deo veconciliavit in. [anguine fuo fa-

Itty

&us nobis juflitia, fanttificatio, & redemptio, aut ne-

gat ipfum Sfefu Chrifli meritum per , baptifmi Sacra-

W

mentum àn forma Ecclefie vite collatum, tam adultis,

quam parvoulis applicari, anatbema fü.

H

A. Si quis paroulos baptizandos megat, etiamfi

fuerint à baptizatis parentibus orti, aut dicit, in ve-

!l D

müffonem peccatorum quidem eos baptizari, fed mibil

ex Adam trabere originulis peccati , quod. regeneratio-

vis lavacro mece[Je fi expiari ad vitam eternam con-

m

féquendam , unde . confequens fit , ut im eis forma ba-

!

ptifini im vemiffionem. peccatorum mon era, fed. falfa

Parvouli ideo in re-

intelligatur , anatbema. fit. --

milfionem peccatorum «eraciter baptizantur , ut in eis

M

vegeneratione mundeiur, quod generalione contraxe-

i

vunt.

5.

Si quis per Sfefu Chrifüü gratiam , .que in

baptifimate. confertur , reatum, oripinalis peccati vemit-

& megat, aut etiam aærit , non iolü totum id, quod

ji

veram, & propriam rationem peccati babe, fed illud

dicit, tantum radi , aut non imputari , anatbema fit. --

In venatis enim mibil odit Deus, quia mibil damnatio-

s

IN

nis eff dis, qui confepulti funt Cbrifto per baptifimum.

ni

AManere autem in renatis concupifcentiam , 'vel fomitenn,

"L

bec $. Synodus fatetur , ac fentit , que cum ad agonem

3

velicta

DISPUTATIO

II.

)

$8

velitta fi, mocere mon confentientibus , & viriliter per

-güprl'llma

Chrifti gratiam repugnantibus non oalet , banc concupi-

3 [leU

Jcentiam , quam aliquando Zdpoflolus peccatum appellat,

EU

S. Synodus declarat, Ecclefiam Catbolicam . munquam

r

ht

intellexiffe peccatum appellari, quod «ere, ac proprie

án renatis peccatum fit , od quia ex peccato efT, & ad

n

um Hf

peccatum inclinat.

Si quis autem . contrarium fenferit,

anatbema fit.

J

NoTANDUM 3. Etiam inter Doctores Ca-

emyton

tholicos varias fuiffe de peccati originalis natura

z

fententias.

st

I. eft eorum, qui putant, peccatum

oripginale confiftere in morbida qualitate tum

st

v

carnis, tum animi, earatione, ut hzc qualitas

prius fitin femine, & carne; dein vero in anima,

qu:z primum per conjunctionem cum tali corpore

inficitur , ficut pretiofus liquor infufus vafi im-

diraT

mundo.

Hanc fententiam tenet Gregorius Zfrimi-

W

nenfis in 2. Se&. dift. 30. q.2. a. r.

Gabriel q. 9.

a.r. & a.2. Concluf.6. — Henricus quodlibeto 9.

nüigi

ml

g.

Okamus quodlibet. ?. q. 1. & quodlib. r.

q.21.

"Alenfis 9.p. q. 105. memb. 4. — Holkot q.

U

de imputabilitate peccati ad r.

Guiliemus Parif.

AU

"Tra&. de merit. & poen. c. 2. & 4.

2. eft com-

tf

munis 'Thomiftarum , quod peccatum originale

LU

formaliter confiftat in privatione, juftitie ori-

W

l

ginalis , materialiter autem in concupifcentia:

Q M

|

quomodo autem hec fententia intelligenda fit,

Q

patebit ex conclufione.

3. eft fententia plero-

1

rumque Recentiorum, quod peccatum originale

fit peccatum Adami preteritum ut moraliter po-

fteris proprium, nondum remiffum, aut com-

ä

d

penfatum. Cum autem difficultas fit, quomodo

tle

alienum peccatum poffit effe moraliter pofteris

IC

pro-

li [

DE PECCATO ORIGINALI.

59

n

proprium, ad hoc explicandum füpponunt, Ada-

mum ficfuiffe conftitutum caput generis humani,

[f

ut illius voluntati moraliter alligatze fuerint vo-

4

luntates pofterorum. Huic fententie dicuntur

L

adherere Salmanticenfes , Cornelius & lap., Taletus,

EUNTT

Lugo, Granad., Oviedo, zirriag., Haunold., Pla-

I H

telius T byrfus. Confalez. &c.

NOTANDUM 4

Hoc loco fupponi, quod

r (

Adamusnon folum fuerit conditus cum dono in-

TY

tegritatis nature, feu cum fübje&tione perfecta

Jun

potentiarum ad rationem, fed etiam cum dono

!]

gratie fan&tificantis, feu cum exaltatione huma-

t (uiis

nenaturz ad finem, ac beatitudinem fpiritualem,

a,

confiftentem in vifione, intuitiva Dei, prout

;

m

Pererius in Gen. l. 5. c. 2. q. r. oftendit, & pro-

T

I

babitur in Tra&. de Gratia.

A

DICO I. Peccatum originale non fundatur

ii :

AU

in alligatione voluntatis pofterorum ad volunta-

: avl

"

J

i

W

tem Adami.

u

PROBATUR rI.

'Tota antiquitas agnovit

peccatum originale ut proprie fimgulis inberens, fm-

UE

j

gulis inexiftens, & in fingulos transfufum ; fed pecca-

p o

tum ut fundatum in tali alligatione voluntatum

Y

Ino

non eft proprie inberens, inexiflens, & transfufum :

icupl'»f

ergo.

Maj. patet non folum ex teftimoniis ve-

li

terum, quorum aliqui jam fuerunt citati, & ali-

mir

qui afferentur infra, fed etiam ex teftimonio Tri-

um of

dentini, quod Can. 5. afferit, fe in explicando ori-

yrdtt

ginali peccato,, quod cuivis ineff , & transfunditur

, d

per generationem , fecutum efIe traditionem Ec-

clefiz his verbis: Quoniam non aliter inielligendum

LU

j o

) pec-

c;/? id, quod dixit Apoftolus, per unum . bomi

caium

Jl

60

DISPUTATIO

II.

catum intravoit in mundum , & per peccatum mors,

dul

& ita in omnes bomines mors pertranfüt , in. quo omnes

d

peccaverunt , mifi quemadmodum Ecclefia Catbolica ubi-

m

que diffufa Jemper intellexit : propter banc enim re-

* 0m

MU

gulam fidei ex traditione Apoflolorum parouli. bapti-

2zantur.

Min. prob.

Jura, aut obligationes mo-

ia

rales, vel actiones aut debita non dicuntur trans-

fundi in pofteros, aut heredes, nec ineffe ha-

u

redibus, aut eos lavari, & mundari ab illis:

i

ergo.

ii

CONFIRMATUR.

Quando homo dicitur

z

Wi

i

juftificari non per imputationem juítitie , que

eft in Chrifto, fed per juftitiam inberentem, ne-

C

ceffario debet admitti gratia fanctificans phyfice

inherens; ergo etiam in peccato originali debet

IT

aliquid admitti phyfice transfufum, vel inherens,

W

K

nempe faltem materiale peccati originalis cum

debito ad formale.

(x)k

PRoBATUR 2. Si peccatum alienum poffet

bruirls

fieri proprium per alligationem voluntatis, tunc

At

abfolute poffet etiam Deus voluntatem cujusli-

, Y

bet hominis adulti alligare voluntati alterius cu-

hci

0

juscunque probi viri v. g. Joannis Baptifle , aut

T CR

Evangelifle , fed hoc eft contra fenfum commu-

K

]

nem, & inftinctum naturze univerfalem : ergo.

SWI

In Majori non eft difparitas inter voluntatem

URT

adulti, & infantis, cum in ifto alligatio volun-

tatis fieri tantum potuerit ex voluntate infantis

prefumpta, qu& tamen nunquam dari poteft,

"N

quia certum eft, infantem interrogatum, an vel-

us

let acceptare hanc alligationem, fore invitum.

N

Min. prob.

Nemo prudenter à fe abdicat fub

r

conditione incerti eventus connaturalem fibi po-

tentiam

s

DE PECCATO ORIGINALI.

61

tentiam fervandi totam legem, & moralem pofli-

bilitatem perveniendi ad ultimum finem: fed hoc

fieret per iftam alligationem , quia deberet ceffa-

L

i

re omnis actio propria.

PnaosATUR 3. Genus humanum quaefitum

0f

I

de hac alligatione non confenfiffet in eam : ergo

Mi

J

non potuit prudenter fieri à Deo.

Prob.. ant.

ifel

le

dl

A&u multi vellent non fuiffe datam hanc alliga-

li

tionem, & ex altera parte per talem confenfum

tacitum illi, qui habuerunt jus ad felicitatem fal-

m

tem naturalem , ac potentiam moralem fervandi

lj

,

totam legem, fe conftituiffent in periculo uni-

verfali excidendi à jure remoto ad hanc poten-

tiam, ac incidendi in eternam miferiam: fed hoc

ial

non fuiffet aCtus prudentie, ergo.

Maj. patet,

quia per peccatum originale contra&a eft impo-

us QU

tentia fervandi totam legem, fe liberandi pecca-

to, & amittendi potentiam ad felicitatem etiam

u

naturalem. — Min. prob.

Si alicui civi opulento

hn

n

dicerem: elige; poteris manere in tuo ftatu pri-

a

vato, velfieri Rex, vel redigi in captivitatem,

fed hoc dependet à jactu alez; experire: fi alea

bene ceciderit, fies Rex; fi male: eris in capti-

um

m

vitate perpetua, ac tenebrofo carcere toto vitze

m

tempore; haud dubie diceret: volo manere ci-

QUs

vis opulentus, nec me füb fpe incerta exponere

AU

tanto periculo.

Hoc autem totum factum effet

i o

per iftam alligationem, qua fumus detrufi in fta-

hr p

"n

tum purz nature, & impotentiam moralem ad

Ij

finem.

V

nj QW

PROBATUR 4.

Si peccatum originale fun-

w

daretur in alligatione voluntatis, non effet ne-

j

i

D

"

ceffaria propagatio hujus peccati per generatio-

um

]

62

DISPUTATIO

II.

nem, fed fufficeret fola jurisdi&io, ac eminentia,

gb

;ïäïllï )

ac dignitas capitis: fed hoc eft falfum, & contra

fenfüm totius Écclefiz,ut patebit ex dicendis,& ex

fyriüt

gt

Ü

"'Trid.

AMin. prob.

Omnes Doétores requirunt

unanimiter ad propagationem peccati originalis

g

PO

a

propagationem ex femine humano, nec fundan-

"1

tur precife in aliquo decretolibero divino: ergo.

)

qui d

Prob. Confàq.

Ubicunque omnes conveniunt in

requifito, aut proprietate univerfaàli alicujus ob-

"T

PU

P

il

(]tt

je&i, nec prebent indicium caufz extrinfecz,

cenfendum eft, eos ad uniformitatem compelli

ju

ii

n

ex natura ipfius obje&ti, quz uniformitas in ju-

;

dicio circacontingentia, quale eft illud decretum

1184

Dei, aliunde non evidentia dari non folet,

p

PROBATUR $.

Si hoc peccatum fundare-

u

tur in alligatione voluntatum, tunc malitia pec-

tgrit)

ib

cati originalis effet pofteris tantum propria mo-

raliter per denominationem extrinfecam ; fed hoc

m

l

j

eft quoad fübítantiam fententia Catbarini, & Pighii :

u d

ergo.

Min. prob.

Hi non voluerunt aliud di-

p

d.

cere, quam talem proprietatem moralem in po-

fteris: ergo.

Prob. 4nt. Non poteft oftendi

!u

ullum conftitutivum realehujus fyftematis, quod

Mnta

hi Authores negaverunt in fuis principiis.

g

CowrIRMATUR. Sifundaretur peccatum

p

originale in alligatione voluntatum, tunc bona

&il)

L

l

effet illatio Pigbii, & Catbarini, quod tantum effet

AU

unum numero peccatum in omnibus hominibus,

Qs

& non plura, fed hoc eft damnatum: ergo. Maj.

h

frob Reatus penge, quo antiquitus liberi, &

üte

propinqui delinquentium trahebantur ad fuppli-

&

cium mortis, tantum erat unus; ergo idem di-

icj

cendum foret in peccato originali. —z4mi. patet,

.Ol'quglm

quia

DE PECCATO ORIGINALI.

63

quia v. g. eo caüi, quo /man cum omnibus fuis

W

liberis, & propinquis fuit morti traditus, vel

Y

Mauritius Àmperator cum fuis liberis occifus, ne-

N

"

mo diceret: effeeos occifos propter fua peccata,

Urj

fed propter peccatum , & crudelitatem parentis:

Ál

ergo.

0 frgg

COoNFIRMATUR argumento ad hominem

VU

contra eos, qui dicunt effe unum peccatum; fi

Yi )

quis uno a&u interno vult tres occidere, vel

WR

uno iétu tres occidit, vel uno actu tribus detra-

t

hit, vel per unam inebriationem eít caufa trium

g

blasphemiarum &c.

lt

PROBATUR Ó6. Si peccatum originale fun-

lt

daretur in alligatione voluntatum, tunc pecca-

finip.

tum originale pofterorum foret in eadem fpecie,

li

in qua fuit peccatum Adami, fed hoc non poteft

dici: ergo.

Min. patet, quia peccátum originale

fum

dl

non eft efüs pomi, aut inordinatus amor con-

;)

u

jugis.

Máaj. prob. Peccatum originale efTet ipfum

Y diui

peccatum Adami pr&teritum ut moraliter no-

dni

ftrum.

u at

PROBXTUR .

Si potuiffet fieri alligatio

voluntatum, in ordine ad poenam effentialem,

Ti

jb

quz eft privatio vifionis beatifice, tunc eadem

ratione potuiffet fieri alligatio voluntatum in or-

rpi

AA

dine ad posnam fenfüs, fed hoc ipfi Authores

amatores alligationis cenfent effe nimis terribile:

ænm;?ï

don:

ergo idem eft de illa pona effentiali.

PROBATUR. $.

Siquis juraret, fe velle ex-

" l

Shb€x

cidere amicitia divina, & fieri filium ire fub

eventu conditionis extrinfece, v. g. jactu alez

T

od

infelici, effet juramentum irrationabile, & fi ex-

torqueretur, extoríio foret violenta, ac tyran-

Jnv.ff*'

nica:

(IA

—

DISPUTATIO

III

Jl

64

nica: ergo idem dicendum de alligatione volun-

n

tatum.

Prob. Confeq

Perinde eft, five alligem

H ecam

meam voluntatem voluntati aliene, five jactui

jmn!

alee, prafertim jam fua dlfpoüuone vergente in

TU

Ja&um infelicem.

ul

PRoBATUR 9. Nemo poteft condemnari

ao

ob demerita per fcientiam mediam conditionate

trgod

futura, ac previfa, ergo neque per confenfum

à Deo previfum in alligationem noftre volunta-

3001

tis cum voluntate Adami, fi interrogaremur.

8 1

ZÍnt. patet: fic parvulus non potePc condemnari

r

ob homicidium, quod providetur à Deo perpe-

RUO

hoc enim eft ertoris

traturus, fi 'ldOl(.fCElet

ViAT

Pelagiani

iNon eft conforme divinz

V UI

PROBATUR IO

d

bonitati Decretum Dei Janfenifticum, quo Deus

fr4

M»Uï

juxta Janfeni

iv

$ conftituit hominem debitorem

ex omnibus a&ibus ignoranti

& concupiícen-

& eug

RRU

ti€ etiam neceflariis eo quod fint voluntarii vel

MU

in Adamo, vel in perfonali peccato proprio com-

um j

miífo poft bapx ifimum, quia per relapfum homo

r

fe denuo conftituit in ftatu antecedente bapn-

fmum, quia per relapfum homo fe denuo conft

n)

&t

BU

tuit in ftatu antecedente baptifinum, ubi et;am

ignorantie , & pravi motus concupifcentie funt

TU

As

voluntari voluntate aliena Adami:

ergo multo

magis repugnat bonitati divin

totum genus

fibx

Ts

!

humanum fine ulla fuppofitione peccati vere pro-

&

il

&0ty

prii addicere ad debitum poene, & indignationis

Atj

divinz fub eventu conditionis mdepn.ndentls ab

eorum arbitrio.

neh em

DICO 1I.

Peccatum originale nec confi-

yrog,

F

ii

ftit pracife in concupifcentia, aut in morbida

qualitate ?

PRo-

URUUJ Pd

ldny

!*

DE PECCATO ORIGINALI.

65

;

PRonATUR r. Hoctotum morale, quod

j

eft peccatum originale, tollitur per Baptifmum,

:

QM

fed non tollitur concupifcentia, aut morbida

qualitas: ergo.

hitr

PnRosaTum 2. Non datur caufa per fe, &

ditiona;

ex natura fua indu&iva ad malum: ergo nec da-

Dnfn

tur qualitas per feeffectiva, aut conftitutiva pec-

cati.

Wt

NI

DICO III. Peccatum originale confiftitma-

terialiter in concupifcentia, formaliter vero in

J

ld

W

iE

privatione juftitie originalis confequente, idque

n

ob connexionem phyficam cum culpa Adami.

&

PROBATUR CONCLUSIO I.

Hacfenten-

tia fuit omnium Theologorum, qui fuerunt in

bdie

UODLLJ

Concil. Trid. ergo eft praferenda.

Zint. prob.

Y

Pallavicinus in Hiftoria "Tridentini teftatur, jam

ul

fuiffe conceptum decretum, quo definiretur,

at

peccatum originale poft baptifmum remanere /e-

cundum [üum materidle, quamvis non remaneat

bt

Jecundum : fuum formale , nempe privationem jufti-

ti€ originalis, idque decretum tantum ideo fuiffe

h

«tU)

fufpenfum, quia Concilium noluit do&rinam

fundamentalem fidei tradere fuüb terminis fchola-

fticis, quam fufficienter poterat explicare pef

formulas loquendi ufitatas in PP. ergo eoipfo

p

omnes Theologi confenferunt in hanc doctrinam,

n

quia nullum parabatur decretum , nifiex confen-

"m

fu Theologorum omnium. mi.prob, ex verbis

Pallavicini lib. 7. c.9. ubi ait: ,,Poftremo deleta

» eft decreti periodus, qua dicebatur, non im-

» probari àSynodoillam pofitionem novamScho-

» lafticis ufitatam ajentibus, manere poft bapti-

D

» fmum partem materialem peccati originalis, non

E

D. zdhmori Tr.dePec.orig. Cj grat.

»item

J

66

DISPUTATIO

II.

» item formalem, feu quod nollent Ecclefiz Au-

n

n

»thoritatem intermifcere opinantium do&rinis

»feu quod ubi definitiones concipi poffent vete-

fj ji

gt

fl

»rumPatrum vocabulis, ea nollent à Theologis

» hecentioribus mutuari: cüm venerationi con-

ao

W

[

il

» ducat non modo fententiarum, fed etiam vo-

,Cum antiquitas; & cum quandoque indumenti

h

[

A

1

»1Inutatio caufafit, neunus, idemque pro eodem

» habeatur

p

I.

m

PnRoBATUR 2., authoritate D. Thome.

S. Doctor fepe dicit, quod peccatum originale

w*p

f

fit ipfa deordinatio nature, fed non fecundum

N

Mi

j

rationem totalem, feu formalem peccati origi-

I

nm

nalis: ergo fecundum materiale.

2, Pluribusin

oU

m

locis expreffe dicit, quod concupifcentia fit ma-

)d

teriale peccati originalis, & privatio juftitie ori-

miyt

ginalis fit formale: ergo.

Utrumque probatur

d

fequentibus textibus.

nbl

I. 2. q. 82. a. r. in C. fic habet: ,,Dicendum;,

g

»quod duplex eft habitus, unus quidem, quo

diit,

» inclinatur potentia ad agendum, ficut fcientiz,

o

» & virtutes dicuntur habitus; & hoc modo pec-

NOmmy

Alio modo

»Ccatum originale non eft habitus.

um

» dicitur habitus difpofitio alicujus naturz ex mul-

& i

»tis compofitz, fecundum quam bene fe habet,

r

» Vel male ad agendum; & przcipue cum talis di-

ais

» fpofitio fuerit quafi in naturam vería, ut patet

Ut

» deegritudine, velfanitate. /Ethocmodo pec-

dul j

» catum originale eft habitus; eft enim quaedam

Yb

» inordinata difpofitio proveniens ex diffolutione

rR

»illius harmoniz, in qua confiftebat ratio origi-

'

»nalis juftitie, ficut etiam egritudo corporalis

ls

» €eft quadam inordinata difpofitio corporis, fe-

j

»

,fffüfiüse

»cundum

DE PECCATO ORIGINALI.

67

, cundum quam folvitur equalitas, in qua confi-

As

E

UM

» ftit ratiofanitatis, unde peccatum originalelan-

» &uor naturz dicitur.

lg

Et ad 1. , Dicendum, quod ficut egritudo

lii

a

» corporalis habet aliquid de privatione, inquan-

»tum tollitur zqualitas fanitatis, & aliquid ha-

M

IOenfen

» bet pofitive, fcilicet ipfos humores inordinate

» difpofitos; ita etiam peccatum originale habet

» privationem originalis juftiti , & cum hac in-

m

» ordinatam difpofitionem partium anime: unde

1

l

l'ecuif:

»non eft privatio pura, fed eft quidam habitus

» Corruptus.

e r

In 2.Sent. dift. 50. q. 1. a.3. in C. , Dicendum,

ln

» quod in quolibet peccato eft invenire aliquid

um

»formale, & aliquid materiale: fi enim confide-

d r

»remus peccatum actuale, ipía fubftantia actus

o

» deordinati materialiter in peccato fe habet, fed

» deordinatio à fine formale in peccato eft; quia

Dinz

Unde

» €X hoc rationem mali precipue habet.

n

»dicitur, quod converfio ad bonum commuta-

n

» bile eft ibi ficut materiale, & averfio à bono

T

» incommutabili eft ficut formale.

Sieut autem

lt

»peccatum aéctuale confiftit in deordinatione

fueus

» a&us, ita etiam peccatum originale confiftit in

J fe*;

» deordinatione naturz.

Unde oportet, quod

ana

» ipf vires deordinatio virium fint, ficut mate-

L

»rialein peccato originali, & ipfa deordinatio à

Ym

» fine fit ibi ficut formale: illa autem pars, que

mv

» per fe nata eft conjungi fini, eft ipfa voluntas,

ü

» Qu2 habet ordinem finis omnibus aliis partibus

L

»imponere, & tunc deftitutio ipfius voluntatig

» ab illa re&titudine ad finem, quam habuit in in-

"

» ftitutione nature , in peccato originali formale

[

2

p*

r

DISPUTATIO

II.

68

gid

»eft, & hoc eft privatio originalis juftitiz: vi-

ydi

, res autem appetitus fenfibilis funt naterecipere

j i

, ordinem ad finem ab ipfa voluntate, fecundum

» quod fibi fubjecte funt: &ideo fuübtra&io illius

u J

» Vinculi, quo quodammodo füb poteftate volun-

d

»tatis rec&e detinebatur, materiale in peccato

] Em :'7 q

,

j

»eft. Ex hac autem fübtra&tione fequitur, quod

1

,Unaquzeque vis in fuum objectum inordinaté

j

»tendat, concupifcendo illud: & ideo concupi-

«lb

»Ícentia, qua habiles fumus ad materiale concu-

geieh

» Pifcendum, peccatum originale dicitur quafi ma-

g

»teriale in peccato originali exiftens: eft enim

at

, confiderare materiale, & formaleinactibus mo-

dl

»ralibus ficut in rebus artificialibus, in quibus

ii

materia de toto predicatur, ut poffit dici, cul-

»tellus eft ferrum. . Et fimiliter de peccato pre-

*V*l

)

41

*

:

i

i

i

» dicari poteft illud , quod eft materiale in ipfo,

al

» & per hunc modum peccatum originale concu-

» pifcentia dicitur.

u

J5tond

Similes textus funt plurimi in D. T'boma v. g.

loc. cit. ad 1. 9.4. Et de malo q.4. a. 2. in C. di-

Aertunta

cit

p

, Peccatum originale in ifto, vel illo homi-

Fb

»ne nihil eft aliud, quam id, quodadipfum per-

!

f

i

f0

» Venit per originem ex peccato primi parentis;

» ficut peccatum in manu, vel oculo nihil eftaliud,

» quam id, quod pervenit ad manum, vel oculum

u

n

»ex motione primi principii peccantis, quod eft

» voluntas: id vero eft effe&tus, &impreffio mo-

RpttN

Pt

, tus primi inordinati, qui eratinvoluntate; un-

» de oportet, quod ejus fimilitudinem gerat. Mo-

nm*lmï:,

,» tus autem voluntatis inordinatus eft converfio

lml" l

» ad bonum aliquod temporale absque ordine con-

'»hOC li

» Venienti ad finem debitum, qua quidem inor-

Qu

» dinatio

DE PECCATO ORIGINALI.

69

dinatio eft averfio à bono incommutabili, &

h

» hoc eft quafi formale, illud autem quafi mate-

1

| [Wm

» riale; jam vero fi motus voluntatis pervenit ad

D

»,aliquid, quod non eftfufceptivum peccati, pu-

ïïtemlg.

»tà ad lanceam, vel gladium, non dicimus ibi

l t

» effe peccatum , nifi virtualiter, & per modum

» effe&us, quia non fünt aliquid hominis peccan-

At (

Quf

» tis, ficut manus, vel oculus, fic ergo in pec-

, cato primi hominis fuit aliquid formale, fcili-

tuyj

TY

» cet averfio ab incommutabili bono, & aliquid

, materiale fcilicet converfio ad bonum commu-

(

ï dlan

» tabile.

Ex hoc autem, quod averfus fuit ab

» incommutabili bono, donum juftitie originalis

:m'buslm

1 u

»,amifit, ex hoc autem , quod converfus eft in-

,Ordinate ad commutabile bonum , inferiores

u

ipe.

, Vires, qua erigi debebantadrationem, depref-

»íe fünt ad inferiora.

Sic ergo & in his, que

h

»,ex ejus ftirpe oriuntur, füperior pars anime

YT

, caret debito ordine ad Deum, & inferiores vi-

, res non fubduntur rationi, fedadinferioracon-

Twr

jl

, Vertuntur fecundum proprium impetum : fed

»füperior pars anime, & etiam quzdam inferio-

iil

ijfa

,rum virium, que funt fub voluntate, &ei na-

» && funtobedire, recipiunt hujusmodi fequelam

] d

unt

bt

t

» primi peccati fecundum rationem culpe, fi

,enim culpz füfceptive hujusmodi partes. Et

"

[

, ideo cum carentia originalis juftitie fe habeat

,exparte voluntatis, ex parteautem inferiorum

Jnd

"

» virium à voluntate motarum fit pronitas ad in-

('el

» ordinate appetendum , quz concupifcentia dici

IeK

Wa

Md

»poteft, fequitur, quod peccatum originale in

t

» hoc homine vel illo nihil aliud eft, quam con-

, cupifcentia cum carentia originalis juftitiz, ita

E

,tamen.

p

70

DISPUTATIO IL

»tamen, quodcarentia originalis juftitis eft quafi

g.l

»formale in peccato originali, concupifcentia

»autem eft quafi materiale; ficut & in peccato

pid

, a&Luali averfio ab incommutabili bono eft quafi

j n

l

»formale, converfio autem ad commutabile bo-

qnat

»num fit quafi materiale.

Concedende ergo funt

hu

» tationes (ideftargumenta obje&tionum) quibus

ya

» probatur, quod originale peccatum fit concu-

f'Va

»pifcentia." Ita D. 'Thomas, qui fimilia habet

M

plurimis in locis. v.g. de malo q. 4. a. 11. fic fcri-

:

i

bit: ,Diceridum, quodconcupifcentia poteft du-

» pliciter confiderari. Uno modo fecundum quod

J

»eftinalio. Ethoc modo concupifcentia, quze

drod

»eftin patre, ponitur cauía originalis peccati,

pl

':'

» quod eft in filio, & non eft effentia ejus, fed

xmi

»preceditipfum. Alio modo poteft confiderari,

hn

» fecundum quod eft in eodem ; & fic eft caufa

agl

»per modum materie, que eft de effentia rei,

hn

& lt

» & precedit quodammodo per modum materiz,

» ficut & corpus precedit animam in ordine cau-

ia

,Íe materialiss Di&um eft enim füpra, quod

uqu:

» €X Carne, ad quam pertinet concupifcentia, in-

g

» ficitur anima, ad quam pertinet carentia origi-

&cindi

» nalis juftitiz,

ul

Eodem wodo loquiüiur 4ibertus M. INam in 3.

I'dir

dift. 30. a. 3. fcribit: , Dicamus, quedam effe in

u

» peccato originali, ut materialia, & quzdam ut

üw

»tormalia, Materiale in peccato originali eft

Mi

» fcditas concupifcentiz & fomes.

g

]

PRoBATUR 3. HocSyftema peccati ori-

qini

ginalis, quod ejus materiale confiftat in concupi-

j

Ícentia, formale autem ejus in privatione juíti-

i

tie originalis, confonat rationi, & authoritati

tam

ii

DE PECCATO ORIGINALI.

i

hi

;

tam in principiis, quam in confequentiis, & ex-

M

haurit difficultates: ergo eft preeligendum.

hwm

W

l

DICO IV. Illaconcupifcentia, in qua con-

lmabiifï;

fifit materiale peccati origipalis, eft babitualis,

non ac&ualis.

ïffgofr:

PROBATUR I. ex eo, quia in infantibus

7) ts

l. CONQI

non eft actualis.

2. Authoritate D. T'bomé q. de

malo 4. a. 2. ad 4. ubiait: Concupifcentia, fecundum

li i

lat

quod pertinet ad peccatum. originale, mon eft attualis,

ftd. babitualis.

od

Ddümqu

DICO V. Eadem non confiftit in qualita-

&

te fuperaddita, fed in ipfa natura virium animz,

! r

& appetitus fecundum fe agentium fine freno,

& f&

nifi per gratiam refrenentur.

i,

PRORBATUR I. ratione, quia non eftnecef-

d a

fitas qualitatis fuperadditz.

n

PRosATUR 2. authoritate D. T'homne loc.

Dd

cit. dicentis: ,Dupliciter aliquod agens poteft

d.

» effe habile ad aliquid agendum: uno modo ex

"a

»aliqua forma inclinante ad hoc, ficut corpus

m habet à generante,

V

»grave ex forma füa, qua

at

»inclinatur de

orfum. Alio modo ex fubtra&io-

»ne ejus, quod impediebat, ficut vinum effun-

at

» ditur fraétis circulis, qui effufionem impedie-

dundi

» bant;

& equus precipitanter vadit rupto fre-

quid!

»n0, quoretinebatur.

Sic ergo concupifcentia

, habitualis poteft dici dupliciter : uno modo ali-

nj

bitus inclinans ad concu-

» qua difpofitio, vel ha

» pifcendum, ficut in aliquo ex frequenti actuali

ptdt

upifcentia caufaretur concupifcentie habi-

n

, conc

tus

Et fic concupifcentia non dicit peccatum

ausne

Ali&ó modo poteft intelligi habitua-

T

T

» originale.

24

lis

u

79

DISPUTATIO

)

I 1.

Trc

»lis concupifcentia ipfa pronitas, vel habilitas

» ad concupifcendum,

que eft ex hoc, quod vis

j

jj

» concupifcibil

LO

is non perfe&te fubditur rationi

» füblato freen

9 originalis juftitie; & hoc modo

N

» loquendi pe

«/'I ii

ccatum originale materialiter lo.

»quendo eít habitualis concupifcentia."

Idem

[

ii

repetit ibidem q.6. a. 16. & r.

tam.

2. q. 82. per to-

j

DICO VI. Juftitia originalis dicit fecun-

uj

a

i

dum partem materialem fübjectionem inferiorum

l

t

ulï

ii

animze virium ad rationem per qualit

atem füper-

additam: fecundum formale vero di

cit fubjectio-

nem arbitrii ad Deum per gratiam fà

il

n&tificantem,

PROBATUR r.

Inferiores vire

S non fe-

quuntur connaturaliter ductu

a

mrationis: ergo ut

hn

habitualiter fübjiciantur rati

oni, id fieri debet

per qualitatem füperadditam.

1 ia

d)

PRORATUR.9.

Ad hoc,

ut organa corpo-

rea v.g. digiti fequantur du&tu

d

m citharedi per

TOtTe

modum artis, id fieri debet pe

r habitum fuper-

Pio

additum: ergo 1dem dicendum

depotentiis natu.-

Inen

ralibus animz, &appetitus fen

fitivi, ut fequan-

V n

tur prompte nutum rationis.

ïiï.ïablhs j

"

PROBATUR 3.

Juxta S. Auguftinum uftitia

3

A

l

l

:din

originalis habetur per

voluptatem przdominan-

tem ad honeftum, qua

brur

voluptate predominante

ET

velut pondere in bilanc

€ nature& humanz fubla-

ta, incipit propria incl

n

inatio ad malum: fed ta-

a

lis voluptas p

redominans

non eft in fubje&o con-

tra inclinationem propria

m;

u

ergo fupponitur in

At

appetitu pofitiva qualitas per

modum habitus ac-

quifiti, vel innati deletabilit

D

er fübjiciens poten-

áty

tias

DE PECCATO ORIGINALL.

73

i

h

à

tias rationi.

Maj. patet ex variis textibus S. u-

!

gu/tini adducendis infra in 'Tra&t. de Gratia.

PnosATUR 4. Authoritate D. Tbome, qui

in 2. Sent. dift. 39. q. 1. a. 1. ad 1. ait : In origi-

nali juftitia erat aliquid. quafi formale, filicet ipfa re-

;

&itudo voluntatis , & fecundum boc fibi opponitur. cul-

! pa

pe deformitas. —Erat in ea etiam aliquid quafi mate-

viale, fcilicet ordo vettitudinis NB. tMPRESSUS in

Y

inferioribus «iribus , & quantum ad boc oppenitur fibi

B

concupifcentia, €9' fomes.

Quamvis ergo mon refüi-

ml

tuatur. jufHitia originalis , quantum ad id, quod mate-

.

l

"

[j

j

viale in ip[aerats veflituitur tamen , quantum ad re&ti-

m

