Gf977-8

s

$

u

*

m

$

»

W

non

3

E

p

^

R

Mu

us

E

R

oD

U

5

gl

ER

d

J

2

o UE

t

a

x

zw.

j

aR

&L

C i

At

T

g*

R

Y

3

P

m

X

2 m

A

.&.Ow

g

*

A

v

VR d

AR

H

E

E

Rs

RMENUT

n

v

Ms

Al

TRAM

:

A

Ia

M

-

oU

OE

-

s

d

df

n

*

r

Ed

»

U

À

Y

4

d

RU

.H...an

(;

5

$

3

D.

s

AU

-

?

5

^

;

E

d

s

5

P

A.

E

»

$

A

M.

"

-

m

Ü

u

al

hs

Á

ij

b

ag

j

m

w

s

Ls

A

E

«t

a^

N

j

d

3A

*

j

d

Ms

E

"

Pa

aE

s.

xeh

3

L

iE

E

"a

APU

3

Z EU

z

A

a

j

RE

v

D

r

hss

R AM PL

»

i d

36

;&ä

i

Wiv

€— Á

n

é

i

j i ais

ss

sb eiie s

st

—

TC

» .e!iu.r»vn!iï. : .!i.. —

r RR

"

M

E

ub r

d

Es

-

i

-

Dd

23

d

u

T

— T

-

s

*

Mi

T

DOME

r

u

CR

eaghce

$s

PUR

UL

2.

I r

l-./l'- /gn)m;)p. u- ZQJ/W'

f :

r —

é [M( ZZMLIJ À Cl?-.ääf?/drr (ezfd 2 /Z'J

ä///g*äm AA TC (äfänæ/gj Z fæje/w

P

N12«511865949 Q21

VEU UL

UB Tüb

nge

IN

j

h

R. D, EUSEBII A4MOQORT,

Can. Regul. Lateran. Polling. Eminentiffimi Cardinalis L ER C.A4R I, nec non

n

Sereniffimi ac Reverendiffimi DD. JOSEPH I, Epifcopi Auguüam

S. R. I. Principis D1rmüxdmn:) I;andgravu Haiïiæ &c.&c.

ln

rUs ls

liv

QUE

THEOLOGIA

t

li

ECLECTICA

lii

MORALIS zr SCHOLASTICA

Boten

!

"I

Sub ZAufpiciis

"

SS. D. N. Benedicti XIV

ad mentem

SS.Patrum & Theolcgoruminfignium,

prefertim veterum confcripta

Tomulus VIIL -

Drz PECCATO ORIGINALI,

rT GRATIA.

Cum Approbatzombus

QY

: C

s2

s

N

( dN

ECC ONCMES C . --

EE

N

AC

)

Nx

NSMM

u

»

y

»

AN

WS

Augu/iæ Vind. && Wirceburgi,

Sumptibus MARTINI VEITH, Bibliop.

Anno MDCCLIÉ

ERN

DRCAUERET

——

——

E

—

Y

WEX

II

E

E

p

N-f

f

sE

G

P E

l

—

EU

)&

-)x

€

1

XXQ

E

N

D-»ï

:

Á

z

u

"

)

E

at n

RL

AE

RE

m PA

INDEX

QUASTIONUA.

'Tractatus

PECCATO ORIGINALI,

ET GRATIA.

| DISPUTATIO 1.

De ffatu maturee integre.

^X UJESTIO .

Utrum Adamus prius

fuerit creatus iti naturalibus, quam cum

donis gratuitis ?

á

o, Utrutnt

X2

INDEX.

». Utrum Adamus ante lapfum acceperit à

lm |

Deo gratiam fanctificantem?

II

xüïahïa "

Jnu

$. An plures fuiffent falvati in ftatu nature

]i

;]

integre , fi Adamus perfeveraffet , quam

nunc falvantur in ftatu nature reparate?

".3 qP

30

Mp&gm

4. QUESTIUNCUL £.

JDe proprietatibus naturee integra quoad. corpus

JIS

€? animam.

J

QUJEST. 1

In quo fenfü homo in Lib.

!N

1

Gen. c. 1. & 5. dicatur factus ad imaginem

lk

p

470 þmïlitudmem Dei?

34:

hi

li

2. An Adamus viderit Deum per effentiam?

40

frltts

(

3. An Adamus habuerit omnium fcientiam ?

s f

40

ln

4. Ancorpus Adami fuerit immortalä, & im-

! ![æ]

paffibile ab intrinfeco?

41

ax AAAAA )

S. An certum fit, homines in paradifo futu-

ros fuiffe immortales?

So

6. An

lg

QUJESTIONUM.

W!

s

6. An vis illa in arbore vite fuerit fuperna-

l

turalis

vel naturalis ?

SI

n

7. An unica tantum fuerit Arbor vite in Pa-

h

radifo ?

52

M

9. Utrum in Paradifo genus humanum fuiffet

propagatum per coitum?

SO

[

4

DISPU FATIO. H

?

D]

De Peccato Originali.

TUM

UJZESTIO 1. In quo confiftat pecca-

tum originale, & juftitia orlglnahs?

53

o. An homo per peccatum originale fuerlt

t

fpoliatus donis naturze humane folum inde-

(

bitis? feu, quod idem eft, utrum ftatus

nature lapfze fecundum fe idem fit cum fta-

wle,ö

tu nature purz?

99

Qu fit poena peccati originalis , prefertim

dno »

refpe&u parvulorum fine baptifmo dece-

dentium?

125

l]

2659

4. An

Q

INDEX

;' l ]u

4. An B. Virgo fuerit concepta fine peccato

originali ?

141

f

yiod

i

DISPUTATIO IIL .

De Gratia.

giny

at

QU.ESTIO 1. Quid &quotuplexfit gratia?

QUAESTIUNCULA r.

Quid fit gra-

D

ii

tia?

204

TA

2. Quotuplex fit gratia ?

205

tifill

3. Quid fit gratiaafualis , & babitualis? 205

ukaïd&

4. Quid fit gratia saruralis, & fupernaturalis?

v odt

(f

206

dn]e

S. Quïd fit gratia infrinfcce fupernaturalis , &

extrinfece füpernaturalis ?

207

h?

6. Quid fit gratia exzerna, velinterna?

207

Wt

7. Quidfit gratia gratis data, & grafia gratum

l

l

faciens, feu fanétificans ?

208

f l

8. An

gväs TIONUM.

hw

i

8. An inter gratias gratis datas numerari pof-

M

fit etiam character facramentalis, jurisdictio

in foro interno, infallibilitas Ecclefie? 213

l

9. An gratie gratis datze denturin homine per

modum habitus; an vero folum per mo-

ibid.

1

dum actionis divine tranfeuntis ?

lilts

10. Quidfitgratia operans, & cooperans? 014

D

11. Anhec divifio gratie in operantem &co-

d

operantem habeat fundamentum etiam in

fcriptura & Patribus?

215

i w

TT

12. Quid fit gratia preeveniens, concomitans,

ibid.

& fübfequens ?

FA

153. An hec diviüo fundetur in Scriptura &

Patribus?

216

nl u

14. Quid fit gratia excitans, & fanans?

217

At

15. Quid fit gratia Conditoris , & gratia Me-

diatoris ?

ibid.

16. Quid fitgratia fufficiens, & eflicax ? 218

i

X 4

17. Quid

INDEX

E

n

17. Quid fit gratia generalis, & Jpecialis? o19

18. Quid fitgratia praparans, applicans, & pro-

Urïmx?

ibid.

A k

degens ?

us

19. Quid fit gratia nafure , & gratia "indivi-

dui?

220

]mblh

il [

20. Quid fit gratia comgrua, & mnon congrua?

229I

ff

21. Quid fit adjutorium cutm quo , & adjuto-

AT

rium //ue quo non?

ibid.

xil

22. Quid fitgratia entitative, feuquoad fubfTan-

l

Qu

ku

tiam fapernaturalis ,. & füpernaturalis quoad

t Og

enodum ?

222

UE

Q UJESTTIO 2. In quo confiftant errores

CT

Pelagianorum, & femipelagianorum de Gra-

M

tia?

223

n da

3. An ad opera bona univerfim requiratur

PT

]

gratia intrinfece fupernaturalis ?

247

L

hi

4. In

QUJAESTIONUM.

4

4. In quo confiftat gratia //fficiens? & gratia

tl

efficax ?

277

s. An facienti, quod eft in fe, Deus infallibi-

"

liter conferat gratiam ?

1 [

296

1

6. An omnibus detur gratia fufficiens? 324

[

346

7. Quid fit gratia fan&ificansj,

8. De juftificatione per gratiäm.

L

QU/ESTIUNCULA r. An juftificatio

mJ

fiat per formam inherentem, vel per folam

M

L

imputationem extrinfecam juftitie, quz eft

ii

Ilj

.....

in Chrifto?

400

2. An ad juftificationem preter gratiam fan-

usna

Cificantem requiratur gratuita acceptatio

nác

Dei?

ibid

3. An poffit dari charitas perfecta üne.remifïio-

q

ne peccatorum, feu abfque juftificatione?

401

4. An gratia fanctificans fubjectetur in effen-

fentia animz, vel in potentiis ?

403

!

s.An

NDEX

$. An gratia fanctificans creetur , vel educa-

, Ui

tur ex fubjecto?

402

l

for:

6. Àn omnes recipiant equalem gratiam fan-

UM

&ificantem ?

403

&[wm

7. Àn quis poffit effe certus, fe effe confüitu-

i I!

tum in gratia?

8. An Deus poffit peccatorem juftificare per

Wt

condonationem extrinfecam fine infufione

u rJ?

gratie ?

493

u

9. An peccatum a&uale hominis adulti poffi

Z NI

à Deo remitti fine ullo actu interno pecca-

ET

toris per folam infufionem gra

406

put

10. Anmotus contritionis vel dilectionis erga

Af

Deum perfecte fit prior infufione gratie

Ümm

fanctificantis ?

407

l)

11. Utrum ín juftificatione impii infufio gra-

tie, & remiffio culpz fint duo motus , feu

[

due mutationes ?

409

12, Utrumi

QUAESTIONUM.

Ài

12. Utrum in juflificatione impii prior fit in-

u

fufio gratie, quam remiflio culpe ?

410

i

QUJESTIO g. De merito per gratiam.

QUAZESTIUNCULA r. An omnia ope-

H

ra, que non fiunt per gratiam, fint peccata?

413

F"'iw«

D

m

2. Quid fit meritum 4e corgruo, & meritum de

fini

condigno ?

414

Uj

3. An opera juftorum mereantur vitam eter-

t

- nam de condigno?

415

ytt

lh

4. An ad condignitatem merjcoruin requira-

tur promiffio ?

416

hii

"

5. An Deus remuneret meritajuftorum füpra

n

1]

condignum ?

418

6. An damnati puniantur infra condignum?

1

j

&

420

'.OIUS,'S

7. Quales requirantur conditiones ad meren-

dum?

421

m

J

8. An

P

INDEX QUAESTIONUM.

5

8. An quodlibet opus cujuscunque virtutis in

$

E

homine jufto fit meritorium

422

l

»

9. An'quis poffit mereri gratiam ope þejusdem

gratiee ?

423

1c. An jufti quovis opere bono remiffo me-

reantur augmentum gratiz?

424

11 An quis poffit alteri mereri de condigno?

426

12. Àn merita per peccatum mortale morti-

n

ficata per juftificationem revivifcant? 427

W

A. À

js.

zL

P

.

A

(

C.I

"R

J

TU

u r n o )

Q

*

GD

——

ExÓÀ 7

Ü

WA

)

QU

K,

:

U

N

C

S

W

m

E

A

/

N

!

AN

m

B

&im

P

AO

]

Q

E

E7

//

j

w

2f

ERE

d U

m

G

4'!

tD m

n

'Tractatus

tüyy

Ti

b mnri

PECCATO

* ORIGINALI,

GRATIA,

n hoc Tractatu continentur fequentes Di-

& fputationes :

I

De Statu nature integra.

II. De peccato originali.

IHl. De Gratia.

D. dmort Tr. dePecc. oä'ig. €&9 grat.

DI-

2

DISPUTATIO

I.

j

aokdele s spoketobokeokokokokoggesposke ol kokesjoooek ol

s i

4 r

TATIO L

p

DISPU

)

De

ï'

Statu naturz integra.

In hac Difputatione queritur :

M

TAMD

I.

sf

Utrum Adamus prius fuerit creatus in

m l)

naturalibus, quam cum donis gratuitis ?

2.

Utrum Adamus ante lapfum habuerit

i

donum gratie fanctificantis?

3.

An plures fuiffent damnati in ftatu na-

ture integre, quamnunc in ftatu na-

ture reparate?

4.

Quznam fuerint proprietates naturze

ä

integrae quoad corpus & animam ?

QUJESTIO I.

Utrum ddamus prius. fuerit. creatus. in. maty-

ralibus , quam cum donis gratuitis?

2

OTANDUM r. Per dona gratuita intelli-

N

8l r. donum immortalitatis quoad cor-

af

pus, hoc eft, potentiam confervandi

*

n

corpus fine/naturali morte per corruptionem par-

tium, mediante videlicet efu de fruétu ex arbore

l

Vite. 2. Subje&ionem appetitus inferioris ad

Ug

M

rationem, feu appetitum fuperiorem, ita ut

omnes

LU

DE STATU NATUR., INTEGRZE.

3

*iu,g,p

omnes fenfüs & potentie prompte obedirent im-

perio rationis, & ratio Deo.

3. Quoddam ge-

J

nus gratie gratum facientis, feu amicitiz Dei er-

ga hominem, vi cujus homo redderetur capax

pertingendi ad fuum finem, ad beatitudinem vi-

[

delicet faltem naturalem, confiftentem in frui-

tione feu vifionefaltem abítractiva Deiut Autho-

ris nature.

NOTANDUM 2.

Quatuor potiffimum dari

t

M

in hac re fententias.

PRiMA eft, quod homo

ante fuum lapfum in ftatu nature integre nullum

habuerit donum gratuitum, fed quod illa primze-

va perfeCtio fuerit naturalis bumane mnature condi-

110

Verum hzc fententia fatis aperte conde-

[j

mnata eft à S. Pio V.inter propofitiones Daji. In

ii

his enim continentur etiam propofitiones fequen-

tes: 26. Integritas primwe creationis mon fuit inde-

A U

büa naiure bumane exaltatio , fed naturalis ejus con-

diiio.

I

55.Deus non potui[fet ab initio talem creare

bowinem , qualis nunc nafcitur.

78. Jmmortalitas pri-

mi bominis non erat gratie beneficium , fed naturalis

conditio.

79- Falfa eff Do&torum fententia, primum

TET

M

Ml

bowinem potui[]e à Deo creari, & in[titui fine jufüi-

iia naturali égc.

SECUND A fententia eft D. Bo-

iij

naventure , Alexandri de Ales , Hugonis à S. V'icto-

rt, & aliorum, quod Adamus prius fuerit crea-

gt

tus in naturalibus, & primum poft aliquod in-

1

n

Wi

t

tervallum, temporis

dotatus donis gratuitis.

quim

T znTrA fententia eft D. Thone, quod Adamus

Ws

prius prioritate nature creatus quidem fuerit in

6

at

folis naturalibus, ita tamen ut ftatim in primo

inftanti cooperatus fuerit füis donis naturalibus,

mterlþf

Ti

& propterea ftatim in primo inftanti dona illa

3

A 2

gra-

j

4.

DISPUTATIO

I.

PL

P

gratuita f' pernaturalia acceperit.

OUARTA

afferit, es dona Adamo fine ullo merito aut co-

d

operation- collata effe.

DICO. Adamus primitus fuit creatus in

folis naturalibus, fi non prioritate temporis, fal-

f

i

tem prioritate naturz.

PROBATUR CONCLUSIO.

Veteres Theo-

logi plerique conveniunt; Adamum prius crea-

tum eífe in naturalibus, ita ut fua cooperatione

ad dona naturalia primum obtinuerit collauonem

donorum gratuitorum; atque eam prioritatem

rl?ïl

aliqui affirmant fuifle prioritatem temporis; alii

Ergo. Zhnt.

vero eam prioritatem effe naturg.

prob. ab inductione.

E

S. Bonaventura in. 2. dift. 29. a. 2. q. 2. fcri-

bit

.

.

Circa boc fuit duplex opinio.

Quidam . enim

dicere voluerunt , quod bomo fuit creatus mon folum

in maturalibus , verum etiam n gratuitis.

Sed quo-

[2

J

niam Santtorum (Patrum) autboritates viden

r fen-

tire contrarium , ideo efi alia opinio comumunior , &

probabilior , quod bomo prius tempore babuit natura-

lia, quam baberet gratuita.

Unde fecundum banc

(fententiam) in flatu innocentie difhinguuntur. duo

tempora. — Quoddam enim fuit tempus , in quo. tantum

babuit maturalia ; quoddam *vero, in quo babuit &

maturalia €9 ^ gratuita.

Secundum diver[itatem. bujus

duplicis temporis di[Jokoitur apparens contrarietas in

mutboritatibus Santtorum. (Patrum).

INam quedam

videntur dicere, quod bomo babuit gratiam; quedam

ii

oero, quod mon.

Et utreque verum dicunt pro di-

f j

Sic debuit dari, ut ex iffo

verfis temporibus. -- --

/j

ordine dandi cogno[ceretur , donum illud ef]e gratui-

ATE

tun

Propierea non fuit à creatione inditas fed na-

iurc

DE STATU- NATUR. INTEGR .

3

257

L

ln

iure jam perfetke 6 co

LUE

tute füper infufa.. Ordo

JDeus enim focundum

etiai; juflitie boc requirebat.

legem communem requirit aliquam difpofitionem & pra-

qu

E

[arationem. à parte moflra ad boc, quod infundat ali-

o

cui gratiam.

Et ideo gratia mon fuit bemini con-

creata , fed dilata fuit, quousque bomo per aGtum £2

ufum. rationis quodam 1modo [e difponeret adsllam fa-

Jeijiendams ut fic verificaretur. illud duguflini in

piimo bouüne.

Qui creavit te fime te, mon juftificat

te fine te.

Patet igitur , quod multiplex ordo exige-

bat, ut bomo prius fiereL in naturalibus , quam donis

gratuitis ornaretur ; 9 concedende funt ra iones, que

boc oflendunt.

II.

D. Tbomas in 2. dift. ?9. q. a. 2. Circa boc

02 r'..f

eft iriplex opinio.

Quidam enim dicunt, quod bomo

in primo [latu gratiam mon babuit ; nec virtutes gra-

N

tuitas.

Onmnes autem autboritaies (Patrum ) quas

Mazgifler (fententiarum) inducit ad probandum, bo-

"

; f /e

,

müni sirtutes infufas iuf

"

, expónunt de virtutibus

naturalibus, que& in Zddamo propter integritatem bu-

mane nature excellentifJae. erant.

Sed boc mon vi-

deiwur autboritatibus conmvenire , in quibus ponitur , quod

Adain cbaritaiem. babuit , que fine gratia mon. babe-

turs &j plura alia. dicuntur , que mon mifi extorté ad

virtutes. naturales veferri. po[Junt.

lii vero difiin-

guunt fLatum innocentie in. duos. [latus.

Dicunt enim,

quod bomo in principio creationis f fime gratia crea-

tus eft in naturalibus tantum.

"

Poflmodum *oero ante

]

Í

ecu

Lus efl. .Et fecundum banc

peccatum. graijam — con

diftinttionem aria ditta Sanctorum . concordare mitun-

tur.

Sed iflud mon «videtur comvemire ditlis Santo-

!

vum , & Dottorum , qui de flatu innocentie quafi de

Et ideo bec pofi-

uno [;atu mon diflintto loquumtur.

"]

3

iio

,

il

6

DISPUTATIO

p

| p

tio won agne autboritatis efl. — Ideo alü dicunt,

TWJ

quod bomo in principio creationis fue im gratia crea-

"

tus eff. — .Et bec pofiio fatis congruere videtur opi-

nioni Juguffini, qui ponit, res fumul tempore perfe-

Gas fuifle creatas in materia & in forma. Prima

u

(prior) vero opinio magis congruere videtur opimio-

;

Uif

mi aliorum Santtorum, qui dicumt, per fucce[fonem

temporis res creatas perfettas fui[]e.

"

Que tamen ba-

rum opinionum «erior fit, multum efficaci ratione pro-

i

bari mon foteft. —Lloc tamen probabilius efd, ut cum

bomo creatus fuerit in naturalibus. integris , quce otio-

702f

:

Jà e[fe won. poter

[

fUv

quod in primo inflanti creatio-

mis ad Dewmn comver[us gratiam confécutus fit.

Et

ideo banc opinionem füfHinendo dicendum A o x.5 quod

Jicut. fecundum Auguftinum . diftin&tio primorum (1ex)

dierum attenditur fecundum. ordinem nature , & non

Jecundum — fucceffionem temporis , ita. etizm. fécundum

ordinem mature [latus in naturalibus puris ad. ftatum

ejus in gratia coniparatur ,. & mon Jecundum ordinem

temporis. Et AD 9. Dicimus, quod potentia natu-

UH

valis boc wdo feé babet ad gratiam, quod ipfa fub-

miniftrat fubflantiam adus, , 69 pratia prebet ejfica-

[/4

ciam (merendi beatitudinem fupernaturalem, feu

L g

proficiendi ac afcendendi ultra füum ftatum na-

N r ]

ture) informando a&um

IH.

"álenfis p. 2. q. go. n. r. a. r. Circa boc di-

AR

verft diver[a fentiunt.

Quidam ponunt ; bominem pri-

mum conditum fuifje in. gratuitis gratum facientibus.

lii ponunt 5 ipfum, fuifle conditum. folumnmodo in na-

turalibus, mon in gratuitis gratum facientibus.

Et

WM)

boc magis fuffinendum eft, ( magis efl rationi con-

^

fónum, & autboritatibus probatioum. — Decebat. enim,

f

ut fic bomo firet, quod prius e[fet conditus. fecundum

[/

"naiaá-

DE STATU NATUR. INTEGR ..

7

naturam ,. deinde informatus per gratiam, ut in fe

cognofcerei, eratiam e[Je donum Dei, & illam à ma-

turalibus diftingueret , & illam. diflfinguendo mon fuce

Ki. boc eff,

7Il

nature iribueret , fed conditori Deo.

quod cult & u GUsTINUS (l.de natura &gratia).

Melius Dei caufa agitur , cum &? . Creator &?

Saloator cognofcitur , quam cum defenfa, ve-

lut [ana «oiribusque integris creatura. opitulatio-

"

ne Saloatoris inantur.

Decor eüam f(apientie

f

divime manifej

jatur per boc, quod bomo gradatim €7

facundum. proce[Jum. temporum ad perfettionem perdu-

citur.

Sapientis enim efL , fingula fecumdum iempo-

)

vis oportunitatem. diftinguere.

Unde cum Deus fimul

nl

!

po[fet creaturas ; maluit eas primo in e[fe producere, poft

diflinguere , €9 tertio ornare.

Sic licet pofJet bomüni

fümul. dare naturam , gratiam, & gloriam ; maluit ta-

men primo facere bowinem in [latu mature bene in-

flitute , & poft. addere donum gratie , deinde fuper-

addere. complementum

[9]

o

SUU

n

Ti

Et ideo ficut. moluit da-

ve glorium bomimi, quinm precederet in bomine quod-

dammodo weritum condigni per ufum. gratic , fic mo-

UL IVR

luit dare gratiam, mifi preambulo MERITO CON-

cRuri fer bonum ufum matura.

Deus. enim fecun-

f

dum legem communen. reguirit aliquam praparationem

f.

"

& difpofitionem ex parte moj

óra ad boc, ut infundat

Et idco gratia mon fuit bomini con-

alicui gratiam.

creata; [ed dilata fuit, quousque bomo per aüwm £

ufum rationis quodammodo fe difponeret ad. illam fu-

Zdbuc mwoiandum, quod gratia UN O

Jcipiendam.

MOD O dicitur communiter , prout comprebendit, quid-

[f

quid naturalibus ef additums ficut. bonum. ingenium,

eloquentia €?c.. AL 10 Mopo diciur gratia, quod

4

€

e

y j

o

DISPUTATIO

I,

m

eft fuperadditum libero. arbitrio , — difponens ad . vetti-

tudinem ilius; ficut. dicimus virtutes naturales ,. pie-

g.

j

tatem , mititatem (gc.

TrRTIO MODO, quod eff

LU

J

Jperadditum libero: arbitrio , tanquam . vettificans. &

complens , & elevans; & fic dicitur gratia, que gra-

tum facit; quia facit bominem Deo acceptum, quia

conformem.

Cum ergo queritur , utrum primus bomo

"TU

fuit conditus in. gratia, five in gratuitis ; potefl di-

ci, fecundum quod jrimo *vel fecundo modo dicitur

gratia, fic fuil conditus im gratia ffoe gratuitis fe-

1n[

cundum quod tertio modo , nequaquam.

Sümnililer pot-

eft dici de virtutibus ; [cilicet. quod. virtutes. natura-

l

Ü

al

les babebat à fui prima conditione ; «irtutes . autem

10

gratuitas , ut charitatem C2 bujusmodi, mequaquam.

Ita Alenfis.

Idem docent Ffugo à S. Vittore 1. 1.

deSacramentis, part.6. c. 17. & c. t4.. Scotus in

2. dift. 29.. ZEvidius Rom. in 2. dift. 29.. Richardus

à Mediavilla in 2.dift. »9. Brulef. & alii.

i

h cogri:ï'w

Solvuntur Objectiones.

iam D

OBJICITUR T.

Neceffe eft, ut in primo

Áitd

inftanti creationis regnaverit in Adamo cupi-

(

j

ditas vitiofa, autcharitas.

[

Il

Non cupiditas. Er-

ln

£o charitas, quz non datur fine gratia gratum

MIpI

faciente.

2.

Anima Adami in primo inftanti füz crea-

tionis non fuit imperfectior anima infantis bapti-

Zati; fed hzc jam habet gratiam gratum facien-

tem. Ereo.

3

Deus cuicuhque non ponenti obicem

d

dat gratiam.

ceim

Sed Adamus tglïc non pofuit obi-

T

JHCUI Jt (

4- Oi)ti-

DE STATU NATUR. INTEGR £.

9

Mi

4. Opptima difpofitio ad gratiam eft purain-

nocentia, & re&a voluntas.

Sed hanc Adamus

Ji

habuit.

REsPONDEO n. Maj.

Datur enim medium

inter cupiditatem & charitatem, nempe amor

naturalis Dei ut authoris nature , qui in pri-

mo inftanti eft pro priori nature neceffarius,

utpote ex inftin&u Dei, in pofteriori autem

figno eft liber, ac meritorius beatitudinis na-

turalis.

d 2. n.a. Ut enim in fequenti queftione

dicetur, Adamus in illo fuo ftatu non habuitta-

lem gratiam fanctificantem, qualem habent Chri-

ftiani, vi cujus fiunt adoptivi Filii Dei, & par-

iT

ticipes naturz divine, & fponíantur Deo in or-

dine ad vifionem Dei unius & trini intuitivam

T

per effentiam.

Adamus enim per dona illa gra-

l

tuita fupernaturalia tantum fuit ordinatus ad bea-

titudinem fuam naturalem, nempe ad vifionera

feu cognitionem Dei abftractivam, hoceft, pre-

cifivam Dei, ut Authoris naturz.

Dl

- d 3. dift. Dat gratiam ordinis naturalis in

ordine ad actum moralem de fe meritorium pre-

mii aut beatitudinis naturalis.c. gratiam ordinis

I

j

fupernaturalis in ordine ad a&um meritorium

premii aut beatitudinis fupernaturalis. n. Maj.

f

il

Poffibilis enim eft ftatus purz naturz, aut certe

ftatus nature integre , in quo homo non fuiffet

tm

adoptatus in filium , & defponfatus Deo adunio-

nem omnium perfectiffimam , qualis eft vifio feu

n

D

fruitio Dei per effentiam.

pUlL

ZA 4. dift. eft difpofitio ad gratiam ordinis

naturalis. c. fupernaturalis relaté ad vifionemDei

unius

As

b

IO

DISPUTATIO

t,

Ad

l

l

unius & trini intuitivam per' effentiam. n.

j

hoc pro difpofitione requiriturin adultis fides, ac

li

fpes, fundata in promiffis divinis & adoptionein

ftatum filiorum Dei.

AH'

FL'O [

OBJICITUR 2.

Opera Dei funt perfecta.

Ergo etiam creavit hominem in ftatu perfe&o

t

It

gratiz.

2.

Deus Gen. r. dixit: Faciamus bominem ad

»

Tr

ünaginem 69 fimilitudinem noflram. — . Atqui homo

non fit fimilitudo Dei, nifi conformetur Deo per

d

" ),)-

i

gratiam gratum facientem.

Vr

p

9.

D. Damafcenus de fide 1. 9. c. 12. dicit: Fe-

cit Deus bominem innocentem , vreGum, viriuofum,

oj

ld

onni virtute decoratum , ommibus bonis ornatum.

REsPONDEO

Ad 1. dift. fünt perfe&ta perfe&tione cuilibet

"rn'

nature pro congruentia circumftantiarum debita.

Sic enim infanti in

jin,)

c. perfe&tione indebita. n.

utero materno non confert foliditatem oflfium,

Nature

robur, aut ufum rationis perfectum.

autem hümane etiam integrz non debetur beati-

n 4

tudo fupernaturalis, quoad fübftantiam, nec gra-

tia elevationis ad vifionem Dei unius & trini in-

tuitivam per eílentiam.

STW

Ad 2. c. Maj. dift. Min. non fit fimilitudo

ur?

ll

Dei nifi per gratiam gratum facientem in genere

IU

"

'v.

fervi aut amici.c. in genere filii adoptivi & fpon-

fz. n.

Homo etiam in ftatu pure nature, aut

ii

in ftatu nature integre fuiffet per virtutes mo-

u

L

Giv

ale

s fimilis ac conformis Deo , v. gr. per pru-

Häl!lmï

dentiam , temperantiam , juftitiam. &c. ac proin

fuiffet etiam gratus & acceptus Deo, fed in or-

N f,fffn

dine

DE STATU NATUR. INTEGR X.

II

dine fervorum, aut hmicorum; nontamen tan-

"W

quam armicus intimus, filius adoptivus, autfpon-

TA

fa Dei.

"d 3. dift. Deus fecit hominem omni vir-

!N

[b

M.

tute ordinis naturalis relaté ad beatitudinem na-

Lt

pete

turalem decoratum. c. omni virtute ordinis fu-

pernaturalis. n.

Neque enim Adamus fuit pre-

Á

M a

ditus cognitione myfteriorum fupernaturalium

1l

v. g. SS. Trinitatis, Incarnationis. &c. neque ha-

i

Dow

i

buit jus ad adoptionem in ftatum filiorum Dei,

& fponfationis ad Deum, quale nunc habemus

in Chrifto per fidem, fpem, &charitatem. Ce-

terum textui Damafceni oppono textum S. Zfu-

guftini l. de Corrept.,& Gratia, ubi ait: Confite-

mur, Deum fic ordina[Je angelorum &? bominum vi-

&

tam, ut in ea prius o[lenderet , quid po[fet eorimm li-

n

berum arbitrium, deinde quid po[Jet fue gratie bene-

ficium, juftitieque judicium.

l

IXA

xmx

QUJAESTIO

T.

Utrum Zddamus. ante lapfum | acceperit à: .Dea

gratiam fzmöï:jïcantem ?

OTANDUM I.

Certum effe, quod Adamus

ft ii

ante fuum lapfum fuerit amicus Dei, accepits

Deo, & quod fuerit conftitutus in gratia Dei.

Utrum vero ea amicitia fuerit tantum ordinis na-

turalis per virtutes morales in ordine ad beatitu-

dinem aliquam naturalem; an vero fuerit fuper-

g

naturalis in ordine ad vifionem Dei unius & trini

O

per effentiam, magna eft quzftio.

105 læ

NoTAN-

7' (H

12

DISPUTATIO

I.

NoTANDUM 2.

PerSeratiam fanCtifican-

l

tem intelligi eam, quas in hoc ftatu naturz repa-

Id

D)

ratze confertur hominibus per Chriftum in eorum

juftificatione in ordine ad vifionem Dei per effen-

tiam, & quidem unius & trini, ut amici intimi,

ut fponiï , & ut patris erga filium adoptivum.

Ea enim elevatur homo in ftatum filiorum Dei,

jl

in coheredem & focietatem Chrifti, & vere de-

fponfíatur Deo in ordine ad intimam unionem,

quz habetur in vifione feu fruitione Dei unius

& trini intuitivam per effentiam.

"

OTANDUM 3. Beatitudinem, quam Ada-

1nus potmtmererl in ftatunature integrze, potuiffe

confiftere in cognitione Dei abftra&xva valde

clara, feu, prout in Tra£&t. de Cbaritate explicavi,

in vifione prfecüiva Dei ut authoris nature;

qui quidem quoad fubftantiam feu ex fuo genere

eft naturalis, utpote in linea feu genere cognitio-

nis abftractiva,

attamen quia OmeLl'l non pot-

erat humanis vmbus, vocari debet f/upernaturalis

Beatitudinem hanc deícribunt S

quoad modum.

i r

Auguftinus & D. Thomas.

Nam S. Zfuguftinus

1.22. de Civit. c. 29. deferibens futuram "beato-

iil

rum gloriam docet, quod etiam oculis corporeis

!Tj

in omnibus creaturis vifuri fint Deum in iis ope-

rantem, ficut nos videmus vitam & animum al-

terius homin's.

Ea ergo beatitudo, quz in pre-

fenti ftatu naturz elevatzeft accidentalis, potuit

homini in ftatu naturz inteere effe premium ef-

fentiale, feu beatitudo effentialis, vi cujus. in

omnibus creaturis videret Deum ut authorem

nature. Sic ait:

Quid. fi tanta. erit potentia fpiri-

talis corporis , ut cwpme videatur &? Spiritus? — Spi-

W[U-S

IT

DE STATUO- N'A'I'OR.

INTEGR z.

13

vitus enim eft Deus.

DDeinde aliorum- itas ,| cum

fint imvifibiles , per corpus videt quisque.

INam un-

de viventia difcernimus à non *oiventibus corpora, nifi

1]

corpora [ümul vitasque videamus , quas mifi per cor-

Df

pus videre non. po[Jumus ?

Vitas autem j[ine corpori-

l

bus corporeis oculis mon videmus.

Quam ob rem fieri

L

n]

l Dd

fotell , valdeque credibile eft , fic mos efJe vifuros mun-

Te (s

dana tunc corpora celi novi C2 terre nooe , ut Deum

ubique prefentem ,. & univería etiam. corporalia gu-

A

t

bernantem per corpora, que geflabimus , 9 que con-

Jpiciemus , quaquaverfum oculos duxerimus , clariffmma

INon [icut munc invifibilia

?h

lt

J

jerfpicuitate. oideamus.

Dei per ea, que fatta funt, intelletta. confpiciuntu

W

jper [peculum in cnigmate, & ex parte, ubi plus in

m

nobis valet fides, qua credimus , quam rerum corpo-

T

ralium [becies, quam per oculos cermimus corporales.

Ia.

Sed ficut bomines , inter quos "oioentes motusque vi-

«

tales exercentes vivimus , mox ut afpicimus , mon cre-

w

dimus vivere, [éd videmus ; cum eorum vitam fine

corporibus videre mequeamus, quam tamen in eis per

corpora remota ommi ambiguitate con[picimus.

Jta

quocumque [piritualia illa lumina corporum moftrorum

circumferemus , incorporeum D.E U.M omnia regentem

etiam per corpora contuebimur.

Zut ergo per illos

oculos fic videbitur Deus, ut babeant aliquid im tanta

excellentia menti fümile, quo &5 incorporea natura vi-

v

deatur «. 4ut. quod efl ad intelligendum facilius , ita

P

Mib

Deus mobis erit motus atque con[picuus, ut videatur

Jpiritu à fingulis mobis in fingulis mobis: videatur àn

Dn

celo movo C9 in terra nova, atque in omni , que tunc

H

Juerit creatura; videatur &? per corpora in omni cor-

pore, quocunque fuerint [piritalis corporis oculi acie

D. Tho-

perveniente. diretüi.

Ita S. Auguftinus.

Inas

p

14

DISPÜUÜTATIO

I.

u

mas exiftimat; quod Adamus hanc beatitudinem

jam a&u meruerit & obtinuerit per füam coope-

TUQUM

rationem ad gratiam in primo inftanti fuz crea-

tionis, quamvis etiam obtinuiffet jus ad vifionem

T

:F;',' 1

Dei per eflentiam, fi fibi & fuis pofteris hoc jus

y M

fpci per obedientiam in puncto fru&tus vetiti me-

ruifiet.

In Summa p. 1. q. 104. a. r. de beatitu-

dine actuali, quam Adamus inu ftatu naturz in-

tegre habuit, fic fcribit: Confiderandum eff, quod

vijio Dei per e[Jentiam dioiditur contra viftonem Dei

per creaturam. — Quanto. autem. aliqua. creatura eft al-

&or C9 .Deo fimilior , tanto per eam Deus clarius

gf

videtur.

Et fic patet, quod multo eminentius Deus

-videmur per intelligibiles effe&tus , quam per fenfibiles

€9 corporeos.

"d confideratione autem plema & luci-

Qu

da intelligibilium ejfettuum. (quales funt angeli) im-

peditur bomo in pre[enti [latu per boc, quod difira-

M

D

bitur à fenfibilibus & circa ea occupatur. — . Heec au-

4

i

tem fuit reGbitudo bomünis dioinitus in[lituti, ut in-

feriora [uperioribus fubderentur , & fuperiora ab in-

verenld

ferioribus mon. impedirentur.

Unde bomo primus non

Non

impediebatur per ves exteriores à clara 69 firma con-

idfany

templatione intelligibilium effe&tuum, quos ex irradia-

AE (

üone primae veriatis percipiebat , five maturali cogni-

done, [ive graiuita.

Unde Juguflimus dicit l. 1.

E

3

U:O

in Gen. c. 33. ad Litt., quod fortaffis. Deus. primis

T.

t?

bominibus antea loquebatur , ficut cum angelis logui-

[

tur ipfa incommutabili veritate illufirans wmentes eo-

rUm , éifi non tanta participatione divine e[fentie ,

M

|

quantam capiunt angeli.

Sic igitur per bujusmodi

intelligibiles effe&tus Dei, Deum clarius cognofcebat,

æn!um "

quam modo cogno[camus.

Et AD 1. Dicendum, quod

n

hemo im paradifo beatus fuit, mon illa perfetia beati-

at

E

tudine,

DE STATU NATUR. INTEGR X.

I5

l

tudine, in quam transferendus erat, que in diving

u

|

e[fentie vifione confiftit.

Et AD 3. Duplex efl. me-

i

31.

if

Dc

dium (videndialiquid). —Quoddam (medium eft),

in quo fünul videtur, quod per medium «videri dici-

j

J

!

1m

iur. Sicut cum bomo videtur per [peculum, 9 fi-

dU

mul videtur cum ipfoó f[peculo.

"liud iedium eft,

b lt

per cujus motitiam im aliquid ignotum devenimus;

P

ficut- eft. medium . demonflrationis.

Et fine tali medio

Deus videbatur (ab Adamo in paradifoy, mon ta-

men fine primo medio. . INon enin oportebat , primum

bominem. pervenire in Dei cognitionem per. demonftra-

Pal

tionem. fimpiam ab aliquo effectu, ficut mobis eff me-

ceJarium ; fed fimul in effettibus precipue intelligibili-

bus Juo $nodo .Deum ,cognofcebat, . Ex his D. 'Tho-

m2 verbis patet, quod Adamus ante lapfum a&tu

habuerit vifionem Dei abftractivam, & quod

etiam ad aliquam altiorem vifionem altiorem ef-

fentie divine, feu vifionem intuitivam Dei, fal-

tem ut authoris nature , adeoque przcifivam,

V

perveniffet, fi obediiffet & in gratia perfeveraffet.

NOTANDUM 4.

Gratiam fanctificantem

x m

late di&tam poffe dividi in varias fpecies juxta di-

verfitatem objectorum ac finium, feu beatitudi-

num , in ordine ad quas hominem fan&ificat.

D]

PnRiMA fpecies gratiz fanctificantis, feu gratum

facientis, eft, qua homo aquirit jus proximum

ad vifionem Dei unius & trini intuitivam per ef-

fentiam, ad amicitiam intimam, filiationem ad-

optivam, & fponíationem cum Deo.

SECUN-

DA fpecies eft, que tribuit ad eandem vifionem

tantum jus remotum, quale habuerunt Patres in

veteri teftamento. "lERTrA fpecies eft, que

folum tribuit jus ad vifionem immediatam Dei

ut

yi

16

D ESPAX-TAT.I0

I.

i^

ut authoris naturz, feu quoad pradicata relativa

ad extra.

QuanTA fÍpecies eft, qua tribuitur

PU.

jus ad vifionem Dei per creaturam, feu in crea-

) has

tura, qualis in PREENOTANDO 3. fuit defcripta

j

à S. Auguftino & D. Thoma.

Cum enim que-

libet harum beatitudinum excedat vires naturze

J

"l

humanz, neceffaria eft gratia quedam habitualis,

lil

P

qua homo reddatur acceptus Deo, ac dignus tali

His prenotatis

hi

dono vél premio.

DICO. Adamus in ftatu nature integre

f i

n

iM

]

ante lapfum non habuit gratiam gratum facien-

tem feu fan&ificantem ejusdem fpeciei, qualis

il

TAT

generi humano per Chriftum datur poft lapfum.

PROBATUR I.

Adamus ante lapfum nec

habuit jus proximum , nec remotum ad vifio-

$u

i

AC

