naturalitatis. c. quoad rationem formalem ac fpe-

jgut

cificam actus formaliter fpectatam. n. Nam cum

'mpüäl

etiam ratio fpecifica actus dicat rationem entis,

gt

fub hac ratione etiam predicata fpecifica a&tus

us

funt caufata à Deo.

q a

UZEST4JO V.

kelinqi

"n facienti , quod eff in fe , Deus infallibiliter

waa

?

erjt

il

l

conferat gratiam?

Viv

!l

ToTANDUM 1. Certum efle,quod homo fa-

ivl

r at

ciendo ex viribus naturz, quod eft in fe, non

z d vil

L

poffit mereri gratiam merito de condigno , aut

merito de congruo ftri&te di&to, hoc eft tali, quo

—.N'omm'

pofito Deus inconvenienter ageret, non remu-

zi [n,

nerando talem conatum per gratiam fupernatu-

zyitte, lu

ralem. Ipfemet enim Pelagius in Concilio Dio-

n n

fpolitano compulfus eft condemnare hanc pro-

A ho

ofitionem ;. quod gratía detur fecundum merita no-

105

&

106

15 0l et

ra , prout teftatur S. Zugu[Tinus Epift.

TA4A4*

i17*

&

186*

107

Idem manifefte docetur in pluribus locis

i, g

aumly |

S. Scripturg. v. g. Rom.3. Juflificati gratis per

"ts (impa

gratiam ipfius. - - Si autem gratia , jam mon ex operi-

AU0 frat a

bus ; alioquin gratia jam non e[? gratia. . Et Ephef. 2.

Gratia e[lis aloati per fidem, & boc mon ex vobis ; Dei

* Betffri

E

enim donum eft , non ex operibüs , ne quis glorietur. — I-

t

dem fzpiffime inculcat S. Zugufiinus v. g. Tra&.

P

L',::?Pfopon

gä

"2f df

86.in oan. ubiait: Gratia non imvenit ,. fed effcit

anerita; in omnibus wmifericordia Dei prevenit nos. . Et

MO

ln

]. de peccat. orig. c. 24. Spiritus ubi vult [pirat,non

anerita fequens , fed etiam ipfa merita faciens.

otdnte

INOoTANDUM 2.

uzítionem non verfari

NI

in eo , an Deus facienti ex viribus naturz , quod

atb

(f

€

"&idïm

)u

DE GRATIA,

297

u

s

ä

n

eft in fe, teneatur dare gratiam, aut num eam

debeat homini.

Cum enim conftet ex di&is, nul-

11 Qv

ln

M

]um poffe dari meritum /?ri&te ditum , quohomo

inereatur ex viribus naturze elevationem íui ad

:

k d

ftatum feu finem fupernaturalem, manifeftum

eft, gratiam fic elevantem non deberi homini.

l

lj

Itaque folum queftio eft, anDeus liberrimo De-

"

creto decreverit, ultro cuivis homini ex viribus

natur:z facienti quod eft in fe conferre gratiam

fimpliciter dictam ,

ua homo elevatur, ac or-

dinatur ad ftatum feu finem füpernaturalem,

nempe ad vifionem Dei intuitivam per effen-

tiam ?

f

(

NoTANDUM 3.

Duas effe in hac re fen-

D

Tl

tentias.

Una, que tribuitur Molinze, afferit

iptuit

fimpliciter, homini ex viribus naturz facienti

t oU

quod eft in fe, infallibiliter conferri gratiam.

[ WY

l

Altera id rotunde fine diftiné&tione negat. Inter

lm W'W

has duas extremas fententias poteft effe tertia

uj

media, quod nempe faeienti, quod eft in fe,

yipuu

per auxilium gratie .extrinfece füpernaturalis,

T

omnibus femper przefentiffimum , Deusinfallibi-

j

liter conferat auxilium eratie intrinfece fuperna-

f

turale, neceffarium ad falutem.

n

NoTANDUM 4. Queftionemhancà Theo-

qu

n

logis variis proponi fuüb aliis terminis, videlicet,

i

an homini fe difponenti feu preparanti ad gra-

hj

tiam faciendo quod eft in fe Deus infallibiliter

Wm

infundat gratiam? Cum enim omnes humani co-

:!n

natus, procedentes ex viribus nature, juxta di-

sutit

&a non habeant rationem meriti ftricte di&ti, tan-

tum poffunt habere rationem di/pofitionis feu pre«

j

p

j5

u

ut D. Thomásloquitur,

pamtionfs ad gratiam, pro

3

Solent

298

DISPUTATIO tI!

4te d

Solent quidem non folum Theologi quidàm mo

derni, fed etiam nonnulli veteres talem difpofitio-

dimane

eudu

nem, preparationem , feu potius conditionem ad gra-

tiam, vocare meritum de congruo late dittum, ve-

habetne

rum prior modus loquendi D. THomz exacior,

,Do, Ui

& idiomati Scripture, Patrum, & populorum

nc (;12

conformior eft.

lnc fu

þolm CUHL

DICO. Vera eft hec propofitio: Facienti,

atl

quod eft in fe, Deus non denegat gratiam

nga6aa

PROBATUR I.

Nemo facit, quod eft in

o mv

fe, nifi

j per gratiam extrinfece fupernaturalem.

t Qu

Scd facienti per gratiam extriníece fupernatura-

tftte hom

lem, quod eft in fe, Deus non denegat gratiam.

) Bu

Ergo.

Maj. patet ex quzít. 3.

AMin. prob.

Jitted

Gratia extrinfece fupernaturalis eft donum gra-

ditium f

tuitum homini conceffum, quo Deus hominem

mv

ordinat in finem fupcrnaturalem faltem mediate

jl

& remote ;

Ergo fi homo faciat quod eft in fe

diplrehy

cooperando illi gratie, Deus vi fuz ordinationis

nf

infallibiliter confert gratiam. Ita difcurrit quoad

Tatelogue

rem $. Thomas in textu proxime referendo.

zmreapere

PRosATUR 2. authoritate D. T'home, qui

& Lonn

$, 9. 9. TI2. 2."4.

inftituit hanc queftionem :

E

pof It

» Utrum neceffario detur gratia fe praparanti ad

uo!evuam

»gratiam, vel facienti quod eft in fe? — d banc

Ritnpi;

» quaftionem fic refpondet :

Dicendum, quod prz-

sz meü

,,paraüo hominis ad gratiam eft à Deo ficut à

m mf

»movente; àlibero autem arbitrio ficutà moto.

m

» boteft igitur preparatio duphcmm confiderari.

L-f( medw[ .

5 , Uno modo, fecundum quod eft à libero arbi-

"p i

$ 6E1O.

Et fecundum hoc nullam neceflitatem

ï

habet ad gratie& confecutionem ; quia donum

wOi üone |

. gratxæ

II

DE GRATIA.

299

U]OWäm-

» gratie excedit omnem præparatxonem virtutis

B ij

,humane. Alio modo poteft confiderari, fe-

LE

$ cundum quod eft à Deo movente.

Et tunc

LI

» habet neceffitatem ad id, ad quod ordinatur à

!

J

T

» Deo, non quidem coa&ionis, fed infallibilita-

lüp (

Ti

»tis; quia intentio Dei deücere non poteft.

» Unde fi ex intentione Dei moventis eft, quod

»,homo, cujus cor movet,

gratiam confequatur,

f r

r

»infallibiliter ipfam confequltur

Bo 25

» 109. à. 6. ad 2. Nihil homo poteft facere, nifi

"M

wid

Etideo, cum dicitur homo

,à Deo moveatur

facere, quod in fe eft, dicitur, hoc eft in po-

teftate hominis, fecundum quod eft motus à

» Deo

Et ad 4. Dicendum, quod hominis eft

h

i

» preparare animum; quia hoc facit per liberum

» arbitrium, fed tamen hoc non facit fine auxilio

JDant mma

Dei moventis, & ad fe attrahentis

Idem ín 4.

n n

difl. 17. q. 1. a. 2. qq. 3. C. ait: Dicendum, quod

dadd

» duplex eft neceffitas; fcilicet neceffitas abfoluta,

Ut

, & neceffitas ex fuppofitione.

De prima necef-

at

» itate loqmndo non eft neceffarium, eum gra-

r

» tiam recipere, qui fe fufficienter ad gratiam pa-

» Fat.

Loquendo autem de neceffitate, que eft

g

Haul, t]llïï

»ex füppofitione divini propofiti, quo propter

HL

,,benevolentlam fue bonitatis voluit unlculque

gb

hat

;

, eam communicare fecundum füam capacitatem,

» neceffarium eft, quod cuilibet materie prepa-

g,

» 'atee forma infundatur. - - -

Formz autem,

meHD"O

»que non debentur nature, ficut gratia & vir-

WDQBU )

» tutes immediate à Deo produ&æ, nihil habent

a u

» de neceflitate abfoluta, fed folum de neceflitate

p HKh

»ex fuppofitione divini ordinis, ut dictum eft

gl W

» Et ibiden q. 9. a.5. qq. 1. c.. Contritio poteft du-

Tj qwi

» plici-

300

DISPUOTATIO./-III.

» pliciter confiderari, vel in quantum eft pars Sa-

r i

as (uri

»cramenti, vel inquantum eft a&us virtutis, &

» utrobique eft caufa remiflionis peccati, fed di-

n

Qu

» Verfimode; quia in quantum eft parsSacramen-

»ti, operatur ad remiffionem peccati inftrumen-

Rin um

» taliter.

In quantum autem eft a&tus virtutis,

D)

fun Ti

» fic eftquafi caufa materialis remiffionis peccati,

E

» eo quod difpofitio eft quafi neceffitas ad juftifi-

Id

»cationem. Difpofitio autem reducitur ad cau-

auito

»íam materialem. —K ibidem difl.20. q.1. a. t.

deteme d

D Thont

» 44 1. c. Dicendum, quod Deus, qui dat omni-

»bus abundanter, nulli gratiam denegat, qui,

& qih

» quod in fe eft facit, ut fe ad gratiam preparet.

Eo]

» ldem . de veritate q. 134. a. 11. ad 1. Si aliquis nu-

süfienter

» tritus in fylvis ductum naturalis rationis feque-

r

»retur in appetitu boni & fuga mali; certiffime

1. liylim

» tenendum eft, quod ei Deus vel per internam

tini d i

» infpirationem revelaret ea, quz funt credenda,

apindr]

» vel aliquem fidei predicatorem ad eum dirige-

LT

»ret, ficut mifit Petrum ad Cornelium. — £t ibi-

ul d

Phonim

5 dün-q. 94.-3.-1: ad 9. dicit : Quamvis gratiam,

»que opera meritoria facit , non poffit homo

IT

»eX libero arbitrio aquirere; poteft tamen fe ad

:z;llonem :

»gratiam habendam preparare, qu& ei à Deo

"& uj

,non denegabitur, fi fecerit quod in fe eft. — £t

W

ugd

» Létt. 3. in c. 19. ad Hebr. Deus voluntate fua li-

tttI

» beraliffima dat gratiam omni preparanti fe..Et

A D dlw

»I.2. Q.114. 4.3. €.. Opus meritorium hominis

4

j

! Qu

» poteft confiderari dupliciter.

Uno modo, fe-

'

?m ii

,» cundum quod procedit ex libero arbitrio; alio

fuff"füïe n

, modo, fecundum quod procedit ex gratia Spi-

MT

, TitusSan&i. Si confideretur fecundum fubftan-

MM

ï'.äl;iam operis, & fecundum quod procedit

ex li-

»Dero

a

H'L

DE GRATIA.

go1

Ua 'Wïþ'm'iï;

» bero arbitrio, fic non poteft ibi effe coridigni-

V *,'mæ)

» tas. (operis ad vitam eternam ) propter maximam

*

»inequalitatem , fed eft ibi congruitas propter

ts

»Quandam squalitatem proportionis.

Videtur

Bb

^

n

'

» enim congruum, uthomini operanti fecundum

Á

WA

IN

]

T

[

»Ífuam virtutem Deus recompenfet fecundum

BR

» excellentiam fuz virtutis.

Si autem loquamur

V €C IU

,de opere meritorio, fecundum quod procedit

u

» €x gratia fpiritus Sancti, fic eft meritorium vi-

Ad hos omnes tex-

ty

»t& eterne ex condigno."

tus D. Thomze nil aliud refponderi poteft, quam

)

hoc, quod homo ad faciendum, quod eft in fe,

9

indiget auxilio divino , feu gratia.

Verum quaeft.

3. fufficienter oftenfum eft, ab eo per auxilium

divinum intelligi gratiam extrinfece füpernatura-

T

lem.

Idipfum infinuat r. q. 23. a. 5. c. ubi ait:

Y

Ti

d r

Quidquid efl in bomine ordimans ipfum im falutem,

MUV

uf

comprehenditur füb. effe&u. prede[linationis, etiam ipfa

m (

N

greparatio ad gratiam.

JNeque enim boc fit, mifiper

auxilium. dicoinum.

HUDIS

PROBATUR 3. authoritate Zlexandri de Zles,,

P

J!

qui part. 3. q. 61. a. 3. ex inftituto inítituit hanc

n

queftionem : n facienti quod in fe efl , mece[Ja-5

m

rio detur gratia? — Ad hanc fic refpondet : "Di-

t (

il

)

» cendum, quod neceffitas in creatura dicitur fe-

D

Wl

» cundum coactionem & prohibitionem ; in Deo

il

, autem folum dicitur neceffitas immutabilitatis.

r

»Cum ergo qusritur, an Deus neceffario det

x;m

gvouum

» gratiam facienti, quod eft in fe, aut loquimur

WEf Lnom

» deneceffitate immutabilitatis, aut de neceffitate

20

T

»Coa&ionis & prohibitionis? Hoc ultimo modo

» 10n dat gratiam neceffario facienti, quod in fe

DrulP UB ;

»€ft; quiajDeus non poteft cogi. Sed primo

; i

fU

»modo

302

DISPUTATIO Il

, modo verum eft, quod immutabiliter fe habet

!

il q

»divina bonitas ad donum gratie omni volenti

p

, recipere, faciendo quod in fe eft , qua neceffi-

;

» tate nulli negat fe.. Concedendum igitur, quod

i

»fi homo faciat, quod in fe eft, quod Deus dat

u

,eigratiam, & etiam neceffario, id eft, immu-

nf

» tabiliter; ficutfolimmutabiliter datumen fuum

j «jLW/ (l;m

, omni volenti recipere, fcilicet difpofito ad hoc,

PL

»& fe habenti in re&a difpofitione ad folem.

(mi)!

» Sic etiam dicendum ex parte ifta. Er ad 2. Si

ntenl

,neceffarium dicatur immutabile , falfum eft,

n koy

» quod neceffarium & liberum opponantur. - - -

qididt

» Et ex hoc eft laus bonitatis divine, quod non

atidicton ]

» poteft fe negare volenti eam recipere, faciendo

Idf M

»quod in fe eft. — Et ad 3. Si Deus non daret fa-

ETU

»cienti, quod in fe eft, gratiam, non faceret

petun

Quod ergo Deus in homine fa-

» ipfi injuriam.

dLoly

»Ciente, quod in fe eft, imprimat formam no-

stl

»bilem, que eft gratia, hoc eft ex fola liberali-

EU

» tate fua, & non ex aliquo, quod debeat homini

3009j

» facienti quod in fe eft; quia homo faciens quod

din deley

» in fe eft, adhuc indignus eft ante füfceptionem

Secindy

»gratie. Etads. Dicendum quodnullus poteft

» fe fufficienter difponere ad gratiam, nifi Deus

:jarbitrio, j

Pitttdum f

»ipfum difponat; fed fi faciat quod in fe eft,

l'ïädfi, &

,confequitur difpofitio divini adjutorii. Unde

» ficut in poteftate hominis non eft, quod remo-

'"5: fe e[t."

"i

, Veat tenebram à domo, nifi aperiat prohibens

, lucem, fcilicet feneftram , & lux ipfa removet

L

jf o

» tenebram; ita in poteftate hominis non eft, ut

,removeat peccatum à feipfo; fed fi removeat

; U gt

» àactum füum voluntarium, fcilicet diffenfum ad

movet

» bonum, & confenfum a,d malum, tunc re

i

m

»ilud

! imm;, 0

E

DE GRATIA.

393

U?häiü m

Ug

»illud, quod eft prohibens gratiam, ficut fene-

»Íítra prohibet lucem , & tunc intrat gratia in

d, qug

t c

»ipfo; & ita divino adjutorio (gratia intrinféce

»[upernaturali , pro priori mature ad e[fe babituale

T

,ild, i

» voluntatem ad a[Jenfum excitante , eoque a[fenfa in

» 4ltero figno vationis pofito, peccatum in tertio figno

tiníg

» rationis expellentem , ac demum in quarto figno ra-

iib

IY

» Honis anümam 9 a&um a[Jenfionalem babitualiter in-

1

»formante ) removetur ab eo tenebra.

Remo-

h li

Y

bl il

"

Y

iM

»

at

» Veat ergo liberum arbitrium diffenfum ad bo-

»num, & confentiat parate pratie; & hoc eft,

i

ï'l "

qu

u

» quod dicit Bernardus ;

Gratie folum coope-

Àl

(

» rari dicitur liberum arbitrium, dum confentit.

g t

» Et ad 6. Ad videndum, quid eft facere, quod

Jantdi

»infe eft, notandum, quod in quolibet homine

, m us

» per naturam eft re&ta ratio ; & hec reCtitudo

ag i

» eft notio boni indita à creatione, qua qualibet

v m

» anima poteft cognofcere Deum, & fcit, quod

aol

»àb illo habet totum bonum, quod habet; &

ab

i

» quod ab illo debet petere bonum , & quod per

i

»illum debent fuppleri omnes fui defe&tus.

Si

m

» ergo fecundum iftam notionem opereturhomo

1umqüüdn"mfi

»Íuo arbitrio, recurrendo ad illum, quem fcit

T

VM

i

Ü

Eül, ü'

» effe orandum fibi, & petat ab eo lumen cogni-

r

T

» ionisfidei, & boni, dabitur ei, & fic faciet,

TUl

» quod in fe eft."

Hucusque Alenfis, qui recte

J

j

KT a

th-

pott preparationem human«e voluntatis agnofcit

DM[

neceffitatem adjutorii divini intrinfece füpernatu-

yiiu ,

i

ralis, feu gratie actualis excitantis ad actum fu-

pernaturalem, attamen omnibus parati, fi per

[

Iwïjmx uo

j

Vj

ll ledü K

auxilium divinum previum extrinfece füupernatura-

"d

le, de quo loquitur D. Thomas in textibus fupra

1

u

relatis, faciant, quod eft in fe.

PRo-

DISPUTATIO. Iiit.

304

j T

PRoBATUR 4. authoritate Scoti, qui rion

eft prefümendus docuiffe errorem Pelagianum

ais

g p

vel Semipelagianum, fed potius fuppofuile prin-

gt

cipia generalia aliunde certa , feu neceflitatem

ginit

gratie extrinfece fupernaturalis ad omnes actus

g

moraliter bonos , utpote in hac providentia à

Deo extrinfece ordinatos faltem mediate ad fi-

jj

PU

nem fupernaturalem.

In 4. dift. 14. q.2. n. 13.

fic fcribit: " A&um aliquem humanum requiri

3b de

j p

»ad deletionem peccati poteft dupliciter intel-

»ligi; vel utdifpofionem previam, vel ut con-

antrt, (

:'gaiiæ, d

»comitantem. Primo modo fufficit a&tus infor-

en duntd

»mis, imo femper eft informis, quia difpofitio

a oj

» previa ad peccati deletionem eft femper fine

àt, d

»gratia & charitate, à cujus folius inherentia &

»inclinatione ad actum dicitur aCtus formatus.

a antatr

i Qiuyt

» Secundo modo dico, quod requiritur actus for-

» matus.

Nam in illo inítanti, in quo deletur

is, n

AUyà untt

»peccatum, charitas ineft, & per corfequens,

»Ífi aCus requiritur ut concomitans, requiritur

t dtrto f

» formatus.

Ad hujus intelle&um fciendum,

al ifus a

»quod peccator in peccatis exiftens poteft ex

1ns, 1 f

»naturalibus cum communi influentia ( que in

A hobitug

»bac providentia efL extrinfüce [upernaturalis ) con-

ET.

»fiderare peccatum commiffum ut offenfivum

W

derg, q'(

»Dei, & ut contra legem divinam, & ut averfi-

1 [

»,vum à Deo, & utimpeditivum premii, & ut

"MT ADumy

»indu&tivum fupplicii, & fub multis talibus ra«

L

»tionibus, & poteft voluntas fub aliqua iftarum

E nj

»rationum illud peccatum fic confideratum de«

»teftari, & ille motus poteft continuari & in«

li

Atj

s tendi ante infufionem gratie. — Poteft enim illa

moralibus

n,][

V g

L

» deteftatio effetotaliter circumfcantiis

m

, debitis,

l

DE GRATIA;

305

UT

,debitis. Ifte autem motus dicitur a*tritio, &

, eft difpofitio , five meritum de congruo ad de-

] Fligim

Wtl

s letionem peccati mortalis, qu& fequitur in ul«

!f

, timo inftanti temporis, in quo tempore ifta at-

;

s tritio duravit.

iNec eft certum, fi Deus taleni

Xondnt

, attritionem velit effe difpofitionem ad juftifica-

"T.

»tionem, nifi fit perfe&te moraliter circumftan-

wz

|

» tiata.

Et fi manet idem motus contra pecca-

NI

,tum in effe nature & moris, qui prius, idem

,motus, qui prius fuit attritio, in illo inftanti

» fit contritio, quia in illo inftanti fit concomi-

TPH

»,tans gratis, & ita actus formatus, quia habens

Ibi

Q

j

»fecum charitatem , que eft forma actus.

llsl

lil

»tamen oportet diftinguere figna nature inter

(f

j

» actum , ut eft talis in effe nature, & moris, &

"

Va

»inter charitatem , & inter actum ut eft forma-

s tus; quia in primo figno nature eft ibi a&us ta«

m

»lis, in fecundo charitas, in tettio actus forma-

ag

, tus à charitate jam inclinante & inhwrente. Et

i wa[equï

j t

»fic attritio fit contritio fine omni mutatione

»reali ipfius aéctus."

Ita Scotus, fufficienter

r

il 1»&

oftendens, à faciente quod eft in fe, obtineri

gratiam habitualem , quamvis non exacte diftin-

n

guatfigna nature. Debuiffet enim cum D. Tho-

ma concedere,; quod gratia pro priori inclinet ad

if j OEï

affenfum grati& finalem ; & pofito affenfu pri-

M)M

mum inbereat animas & actui quem; ut eft virtua-

"m piæ[üu

liter in habitu phyfico à fe relito perféverans,

p i

informat;

Similia habet Scotus in 2. dift, 28;

jun

!

q. un;

j

r

( D

n

PROBATUR 4. aut

horitate SS. Patrum.

j

I

S. Zuguflinus l. $. de lib. arbit. n. 56

qeie

!

4dnima facultatem babet ; ut adjwoante creczore fepfam

j

D.Zmort Tr. dePecc.orig. & grat;

U

exco^

-

DISPUTATIO

lII.

306

excolat, &5 jio [ludio po[fit omnes aquirere, &? ca-

j

pere virtutes , per quas & à difficultate cruciante, &

fini )

ab ignorantia cecante liberetur ; quanquam enim in

anii t

difficultate C? ignorantia nata fit, nom tamen ad per-

hii

amanendum in eo, quo nata. efl , aliqua mece[fitate com-

Lt

jrimitur.

Et n. 58. Etiam in ipfa ignorantia &

ia i

IT

difficultate liberam «oluntatem. petendi , querendi, &

7

A;T

conandi non ab[lulit.

]/*

[/

2

[ Mnæ

ldem Epift. 157. n. 7.. d boc fe inteli-

gant babere liberum arbitrium , ut pia voluntate in-

vocent. Dominum.

W

J;m: nl

Et in P/al. 302. n. 10. Deus au-

tem dare vult, féd non dat mifi petenti.

Et de nat.

L. Mi

at um

€? grat. n.83.. Eoipfo, quod firmiffime creditur, Deum

jufium & bonum impo[]bilia mom potuiffe precipere,

ET

binc admonemur , 69 in facilibus & quid agamus,

EOs

&& in dificilibus, quid petamus.

Et n. 5o. Non

ietmea

&l d

igitur Deus impo[fibilia jubet , d jubendo admonet

€9 facere quod . po[fis, & petere quod mon po[is. Et

lindii]

in P/al.102. n. 10. Deus dare vult

ia rii,

, Jed mon dat,

nifi petenti.

Et l.r. de Divin.

ue[t. q. 1. n. I4.

n m

Hoc reftat in ifla mortali vita lib

ero arbitrio, mon

V, ]

ut impleat bomo jufhtiam cum *voluerit , — fed ui fe

LEETT)

Jüpplici pietate comveriat ad eum , cujus domo eam

f m

po[[it. implere.

In his & plurimis ejusmodi texti-

&r, £ i]

bus, quos S. Do&or fcripfit ante herefin Semi-

1 f ij

pelagianam , in pofterioribus libris hoc folum

MLIT.

correxit, quod homo ne quidem petere aut co-

"tl

nari poffit ad bonum fine gratia late di&a, hoc

Pt ij

eft, extrinfece füpernaturali.

Id enim ex aliis

ejus textibus defumitur; v. g. dum de Serm.

V g

Dom. in monte l.2. n.32. dicit: Quis fcripfit in

cordibus bomiünum maturalem legem mifi Deus? De

TT

fv'f:ms j

qua lege aii Zdpoflolus: Cum gentes, que legent mon

babent,

Ul l,

]!

DE GRATIA.

307

àn, 1

balent , viaturaliter que legis funt faciuni , conteftante

lj m

con[cientia ipforum €gc.

Quapropter fi omnis anima

DT

rationalis etiam cupiditate cecata , tamen cum vcogitat

T a

€2 ratiocinatur , quidquid im ea raliocinatione verum

nj

ef , mon ei tribuendum eft, fed ipfi lumini. veritatis,

À hii

à quo vel tenuiter pro fui capacitate illuftratur, &gc.

j nj

Etl. de dono perfev. n.35.. Ex quo apparet , . ba-

bere quosdam) in ipfo ingenio dioinum naturaliter mu-

nus intellipentie , quo moveantur ad fidem , fi con-

j tn

grua fuis mentibus oel audiant verba, el figna con-

þü

Jpiciant.

L

II.

S. Hilarius re&e obferVat, pet preces &

j4l

conatum humanum impetrari gratiam habitualem

fupernaturalem ; fed ad preces & conatum hu-

7

u K

D

j

manum prarequiri gratiam dirigentem , que eft

In Pfalm. 118;

DAU j

folum extrinfece fupernaturalis.

n

Litt.I.n.r2.ait: 444 quorum (mandatorum) ca-

:

;

i

Z

l

ffodiam, mifi à Deo dirigaimur , infirmi. per naturam

j

w

"Adjuwoandi igitur per gratiam ejus,

|

nofiram . erimus.

j

dirigendique fumus.

Et Litt. VIIL. David orat , ut

T

eus iribuat.

TC

Ef ergo à mobis; cum oramus ; ex-

erdium; u munus ab eo fi.

Debinc quia de exor-

111(

n

dio moflro munus ejus eff, ex mofiro vurfüs &ft ,. quod

exquiratur , &* obtineatur , & maneat, Et Litt. 14:

ll

)

n.20. Ef quidem in fide manendi à Deo munus ,

at

féd* incipiendi à mobis origo efh. — Voluntas boc pro-

"d

jprium ex f& babere debet, wut wvelib; Deus incipienti

g t

l:

incremenium dabit , quia confuimmationem per fe in-

1

jfirmitas bumana mon. obtinet.

Meritum iamen ádi-

j

f

ld-

jifcende confummationis efl ex initio voluntatis.

, ln

circo. P[almum. ita concludit : .Declinavi cor meum

ad faciendas juftificationes.

Cor fuum ipfe declinat,

um tj Dl

&? ex mature bumane peccatis in obedientiay Dei

[9E^

j V

infiettit;

DISPUTATIO IIL

308

T

áinflectit.

Et Litt. XVI. n.10. Imbecilla eft jer fe

gj

ad aliquid obtinendum. bumana infirmitas , & boc tan-

ag

ium nature füe offbium efl, ut apgregare fé in fa-

sl di

wüliam Dei €? velit &2 ceperit ; divine müfericor-

die efl, ut *volentes adjwvet , incipientes confirmet ,

d t

N !;m

5

li

adeuntes vecipiat.

Ex mobis dutem imitium efl, ut

ille perficiat.

Hec omnia pertinerent ad Semipe-

a i

j'vfä./i,

I

j

j

lagianifmum, nifi S. Do&tor in aliis locis decla-

raret, fe etiam ad ifta initialia opera requirere

vt

d

gratiam dirigentem & protegentem, hoc eít, ex-

ts

trinfece fupernaturalem. kHinc etiam Litt. XVII,

d 61 u

n.8. dicit: Si mibil impedimenti usquam occurreret,

v hu

Ji. adverfitates fibi mon. undique ade[fent ,. fuis ipfe vi-

182 W

vibus in ea, que agere vellet confmmaretur ; fed ubi

tojn i f

infidie funt , ubi bellum eft, opus eff potiori auxilio.

III.

i f

S. Cyrillus S'erofobymitanus. Procateches.

n $ m

n.17. Meum e[L loqui ; vefhrum efl, applicare ma-

jiidt fam

num operi; Dei efh, perducere ad terminum. ^ ltaque

tpmm o du

intendamus cogitationes ; Toboremus amnimam, prapa-

L

vemus cors quia Deus ex infideli reddere potefl infi-

Et Catechefi.

! hii i

delen , dummodo ipfi offeratur - cor.

i. Domiünus [éigendo animas examinat voluntatem:

L] c-irihuï

hi

& i reperit dignum , buic prompte donat gratiam.

TR r

IV. S. Epbrem. in Serm. de mult. peccat.

INunquam gratia. quemquam rejicit. falvari cupientium.

LT

[

LU

UT

NNam ut fons, fic &9 divina gratia omnibus expoftta

Af r

[if

l

1]

eff, ac patet femper ea frui wvolentibus, & unicuique

ftojgic t

quantum voluerit. . Et Serm. 1. decompun&. Gra-

250 fl

Wa femper vifitat corda moflra, €9 imtrat, fi locum

UE

^M (j

Jibi preparatum. imvenerit.

Beatus, qui divine gra-

LTA

i

tie [anper cor purum preparaverit.

at f

V. $. Bafiius. Conftit. Monaft. c. 15.. .Ne-

«.(!uj

Mu

qu&

ll

DE GRATIA.

3c9

d

que conatus bumanus fine fuperno auxilio perficietur 5

* f

meque fuperna gratia fuper eum venit, qui mon adbi-

m

bet conatum.

Idem in Píal.33. Sicut lumen folare

H

non lucet ommübus, féd illis, qui babent oculos, &

eolunt videre , €? fine impedimento po[Junt gaudere

ita fol juflitie era luce illuminat

prafentia. folis ;

"m

omnem bominem «venientem m

bunc mundum , fed non

«t

emnes fuo [p

lendore donat, fed illos, qui ducunt vi-

Et in Pfal.61. Non po[fumus e[fe

iam dignam fe.

T

capaces divine gratie , fi mon prius ejecerimus pra-

i

vas affetbiones, que occupant animam noflram. .Et

in Píal. 61. ad illud : Mendaces filii bominum in

Jflateris,

In quovis noftrum creator pofuit flateram,

"m

qua naturas rerum dijudicare po[Jumus. — .[Nen poteris

ie excufare in judicio dicendo ,. mon cognovi bonum;

pabes 'enim. flateram, àn qua cognofcis difcrimen inter

qalum 69 bonum.

Liberum arbitrium *ocatur. &

Pfahnifta. flatera ,

quia equaliter poteft f& inclinare

»

d.

in unam vel alteram pariem.

Et in Hexam. Hom. 9.

Eft impo[bile, ut vincat, qui

non prius, quantum

ui po[]t cor-

eft bomini poffible, expurgat feipfum,

!df üf/

roborari viribus fupermis; 62 quia anima moftra mon

joteft vefiflere di.

abolicis infidiis, jubemur rogare Deum,

ut non intremus in leniationem.

Fruftranei. autem

9.

i^

erunt conatus mofüri, fi ferti auxilio liberati à telis

;mï-

igneis inimici non mereamur adoptionem divinam, quam

impoffibile eft confequi eum ,

qui mon prius fe aliema-

1j

hi

i

Et

verit à mundanis a]fettionibus , C&

cupiditatibus.

5

ji, ol

?

m

in Homil. de beata vita, Omnium bonorum . inftinttus

"

creator in [ua creatura p

ofuit, meque mece[fe efl, bo-

y Es

D

neftum aliunde accerfere ,

f&d bonum , quod cupimus,

I2n.

ex ipfa natura fumere po[jumus.

Et in Ifa. n.9o.

rm

«el, alienatum à Deo,

Nibil eft. ex fua natura enalum ,

3

fdd

; od Liï

DISPUTATIO II

$10

Jéd apud feipfum babet principium , — vel vecedendi &

d

JDeo, -*vel accedendi ad eum.

His omnibus non

um

atl

obftantibus S. Bafilius ad operandum moraliter

bonum requirit auxilium divinum, feu gratiam

aM

jned

extrinfece fupernaturalem. | Sic Gregor. NyfJenus,

Frater S. Bafilii, Hom. 2. in Ecclef. ipfumliberum

n

arbitrium vocat donum à Deo mature conce[Jum.

a

a, i

Et S. Gregorius Nazianz. Orat.31.ait: Cum aliqui

Jit tam fuperbi, ut ommes ationes bonas attribuant

n on

Jibüpfis, & mibil referant ad fa&orem , magiftrum,

,:dsdederitl.

[4

Y

9 datorem bonorum, *verba Chrifli oftendunt , quod

i

jod a

etiam ipfum «velle, dum «olumus boneflum , indigeat

auxilio Dei, feu potius, quod ipfum eligere boneflum

ETU

i aliquid. dioinum , & donum benignitatis divine. --

at

Cum enim ipfum «velle dependeat à Deo, rette omnia

ia ia

vreferuntur in Deum.

d

liv

VI

S. Zhmbrofius de paradifo c.4. Virtute fibi

Et 1.2. deAbraham

&gilin

unusquisque gratiam comparat.

Q0bs, &

n.74. Taülem te prebe bonis fludiis , &? prompta fide,

ut tui mifereatur & vocet te.

pm qo

Hoc modo loquendi

ttültmus

D. Ambrofius videretur favere Semipelagianis,

nifi alibi etiam ad opera moraliter bona agnofce-

Wt

sstf

ret effe neceffariam gratiam extrinfece füperna-

turalem.

In Lucam l. ». n. 84. fic fcribit: z4udeo

TCf

ego quoque dicere, quod bomo viam mon po[Jit adoriri,

nifi Dominum babeat previantem.

Uïg]?][-

Qper

VII

S. Chryfoflomus Hom. 3. in Epift. ad

U T)

TTR

r

tl

ib

Rom. ait: ,, Refpondebit mihi aliquis, quod Da-

r

»hiel, ne à Leonibus devoraretur, habuerit fuc-

» Curfüm gratiz divinzs.

n (

Hocquidem verum eft;

t a

» fed gratiam preelectio voluntatispreibat. Hinc

» fi & nos nosmetipfos tales reddiderimus , gratia

ht

D onml

prom-

VAL

DE GRATIA.

511

m

M

» prompte aderit.^ Idem Hom. 42. in Gen. poft-

dunim

quam Abrahamum omni virtute plenum deprze-

dicaverat, fubjungit: ,, Cur non omnes tales fu-

1 fügrï

,mus? Refpondebis: Deum Abrahami fpecia-

l

»

» lem curam geffiffe, eique fpeciali gratia profe-

'h

Fm'u

l

»cutum effe.

Ita eft; non nego.

Sed fi ille

" *mgc

» prius non feciffet, quod füuum erat, non obti-

[j

»nuiffet, quod Dei erat.

Hinc obferva, quod

Ts

»prius in omni occafione argumentum fug vir-

m

IH

N]

» tutis dederit, & ficdivinum adjutorium merue-

»rit. - - Vidifti, quomodo prius contulerit,

» quod erat in fe, & per hoc obtinuerit abundan-

Eodem modo, fi veli-

» ter coadjutorium Dei.

m

»mus & nos frui divinagratia , imitemur Patriar-

Et Hom.9.

p

»cham, & ample&amur virtutem.

»ad Rom. n.2. D. Paulus femper & ubique hec

, duo inter fe diftinguit; nempe quid à Chrifto,

uIl

» & quid à nobis ipfis fit.

Ipfe mortuus eft pro

e

»nobis, & ad reconciliationem nos admifit; &

2V

m

» gratiam contulit ineffabilem;5 nos autem fidem

O

»attulimus. Et qualem, dices, gratiam nobis

a

»contulit? Hanc; quod per eum digni effe&ti

(l om"g.l

»fuerimus ut imbuamur notitiaDei, utab erro-

Ti

f

u

»re liberemur,

ut agnofcamus veritatem & ut

Et

i

» confequamur omnia bona per baptifmum.

"LUH

» in Epifl. ad Philipp. Hom. 8. Dicet quis, fi Deus

» in nobis operatur ipfum velle, ut quid exhor-

,taturnos? Nempe, fi tu volueris, ipfe ope-

» rabitur in te ipfum velle, & tibi dabit prompti-

! 'in E:

»tudinem, & executionem.

Quando enim vo-

f, )d

"

do

»luerimus, augebit ipfum velle; v. gr. quan

M

jat

» volo facere aliquod bonum; ipfe tunc efficit

l (

)!

n

»illud bonum, &ipfum velle. Sicut enim, dur

j

gtf

U 4

»br

512

DISPUTATIO

TIT,

» Apoftolus noftra bona opera voeat donum,

at

» Vocando ea donum non excludit liberum arbi-

yig m

» trium, fic etiam, dum afferit, Deum in nobis

lÜ at

» Operari ipfum velle, oftendit, quod operando

ii

»bonum aquiramus magnam promptitudinem

nDom'w:'. |

» volendi.

Ei in 2. Epifl. ad Tim. Hom.2. Qui

Ui

]

»falvos nos fecit cum eílemus inimici, multo

LL

L

],' 5*

» magis cooperabitur, cum viderit nos operari.

: mjfa, SI'FUI

» Et in Ep. ad Heb. Hom. 4. Omnium artiurm facil-

g d

»lima operari virtutem & aquirere coelum ; fi ve-

al

»limus. Sufficit enim velle, catera fequuntur

t d aos

» Omnia - - tunc habebimus Deum cooperantem,

» &conopitulantem ; fedoportet, ut refolvamus,

zinm

» Ut aggrediamur, utfollicite agamus , ut opere-

linn,

» mur.

Et Hom.23. Non futticit ftudium no-

at at

» ftrum, fedoportetimplorare divinum auxilium,

r

» & indubitato veniet, & prompte aderit, & in

tutefa

» Deceffitatibus fuccurret. .£r Ham. 10. Gratianon

M.

» infunditur cafü aut fine ratione, fedinfunditur

"n *5:, fed

»iis, qui volunt, & qui adhibent conatum. Hi

N iN

» enim fünt, quibus data eft poteftas, fieri filios

t

»Dei Quod fi non prius arripuerint bonum,

» Don veniet donum necoperabitur.

ii

Et Hom.19.

"

lm

» n Gen.. Gratia eft preparata & quaerit eos, qui

Rof

»

» €am libenter cam recipiunt. — F Hom. 44. Quia

ERY

v (Jofephus Patriarcha ) contulerat, quantum

M

» eratin fe, habuit fibi praefens cocl

h(

efte auxilium.

J

wvï[

lo

s El Bo urs.. P

ater trahit, Filius ducit, Spi-

j/

»titus illuminat. Qualis ergo eft culpa eorum,

vt &

» qui non funt tracti, nec ducli, nec illuminati?

» Culpa hgc eft;

AteDa

quod non fe reddant dignos

1

N

» lumine.

Quamvis enim Dei fit, trahere &

uT

"It ho

R c.(mduþcerg—:g requirit tamen animam docilem &

» Obe:"

Qþü hlp i

j

il

DE CRATIA.

918

W

jj

ï

, obedientem, tunc przeftat fuum auxilium. — Si

Jh'mn

, vis divinum auxilium , fac quod eft in te; non

l

l

,teadvertas, &Deus prebebit manum; in po-

QUOJOPBH

"ii

A

» teftate noftra funt principia, & horum fumus

,Domini. Siigitur volumus confequi, oportet,

Lj

i

,Utfaciamus, quodeftinnobis. .Etde Compuntt,

4 I

» l 1. 1. 19. Si gratia non prius requireret opera

[un

, noftra, diffunderetur univeríim in omnium ani-

» Ia5

Sed quia requirit operanoftra, propter-

N

n

,ea alios fequitur, apud aliosmanet, ab aliis fü-

i

» git, ad alios non accedit. Etin Hoem. fupra voer-

y füm. Sferemie : - ,Via. bominis mon eft inipfo. Ope-

,rari bonum in nobis pofitum eft, & in Deo.

I!

-

d

; Volendo , & currendo concilias tibi benevole

l

u

N

,tiam & auxilium Dei; tali enim cooperatur, &

W

»porrigit manum , & conducit ad terminum,

PO

» Quod fi ceffes velle & currere, Deus nonpor-

G»

m

»,rigetmanum. -- Hincoperaribonumnon eft

, t

, in nobis, fed in auxilio divino; eligere tamen

RU

» dependet à noftra voluntate.

Eft impoffibile,

N

i

, Ut fi velimus, & eligamus, & deliberemus, Deus

ii

» n0s derelinquat."

Íta D. Chiryfoftomus , qui ta-

Mi

men in plurimis aliis textibus fatetur, quod in

um

