num. 'Tertia autem pars ftellarum equari poteft

ànumero falvandorum.

Imo forte per tertiàm

partem ftellarum tantum intelligitur Zertium genus

L

feu ordo angelorum in ftellis infimis prime magni-

tudinis quoad mos, minime autem magnitudinis

!

quoad fe.

Jam vero numerum ftellarum prime

, m

&fecunde magnitudinis, &angelorum, qui eo-

2707

rum motui prefünt, facile &equari poffet nume-

j f

rus falvandorum.

2 d lj

REsPONDEO 2. Perdraconemillum Apo-

ATT

calypticum poffe intelligi daemonem dominan-

"j äm;

tem in veteri Roma, & per trecentos ferme an-

nos pugnantem contraEcclefiam, &féducentem

ad apoftafiam vel herefin ferme tertiam partem

fidelium, prius in Ecclefia illuftrium, & inftar

hr

fyderumclarefcentium. Hancexpofitionem cre-

kmug

do efTe litteralem & intentam àSpiritu San&o.

vt

ndit

RESPONDEO 3.

Ruinas angelorum à fal-

vandis non fuppleri numero, fed ordine, ita utho-

P

diurir

mines, licet numero longe inferiores, in Jocum,

dignitatem , & ordinem angelorum prolapforum fuf-

AL

fe&i fint; ficuti fit, dum fuppreffo ordine inuti-

lium vel rebellium Senatorum, Legionum, Tem-

*UM

du

plariorum, Humiliatorum, Curialium, Advo-

catorum &c. alii numero quidem pauciores, fed

ii

d n

merito & operatione utiliores in eorum locum

fubftituuntur.

Hec refponfio prioribus melior

u

efít; quia etiam illam obje&tionem folvit, qua

dum fingulis hominibus vel animabus. damnatis

[

proprium demonem tribuit, efficaciter probat,

i

à numero falvandorum hominum numerum fpi-

h

rituum damnatorum zquari non poffe.

f(f

C 2

OB]Jr-

|

DISPUTATIO

Dd

36

I.

OsjgrcrTUR 2. Si Adamus perfeveraffet,

"d

ejus pofteri fuiffent nati & confirmati in gratia.

1 [ Mw (

Ergo nullus tunc periiffet.

i p 'fï

2

In illo ftatu extitiffet propenfio ad bo-

aj

num, defe&us concupifcentie , feu fomitis, bo-

i g

norum focietas, abundantia bonorum fine ege-

Juditn

ftate, quz multa docet mala, bellorum & ca-

dnoi

as

dium pericula nulla, cum corpus fuerit immor-

tale. Ergo moraliter impoffibile eft, ineo ftatu

dl

tot futuros fuiffe peccatores ac nunc; ac proin

]U

etiam major fuiffet numerus falvandorum.

ytoiqu

3

Probabile eft, etiam in illo ftatu ventu-

diani

rum fuiffe Chriftum tanquam caput vifibilegene-

Q!ECUBC;

ris humani. Ergo fuiffeteminenter major difpo-

ts

fitio ad augendam virtutem & augendum nume-

rum falvandorum.

g

dyt:

4. Experientia docet, inter homines tam

FOM

bona indole przditos, utvix videatur in iis pec-

d f

caffe Adamus, paucos declinare ad vitia. Ergo

Dogeh

idem contigiffet in Paradifo.

Ál

RrsPoNDEO n.a.quoado2. m. Nam ficut

3 fi

Adamus peccavit in Paradifo, ita potuiffent pec-

laidtr

care etiam ejus pofteri; nec fuiffet deemonibus

Y dl

fublata poteftas tentandi; quia, ut S. Leo, rela-

vf

tus in "Tra&. de Zngelis Difp. 4. q. 4. qq. 2. docet,

[

WVIUDURQ

Deus voluit demones ab homine vinci, nec

&quui erat, homines in illorum locum fine me-

rito victorie evehi.

Ita docet D. T'bomas p. 1.

q.1o0. a.2. ad r. JDicendum, quod fi Adam mon

n

pecca[Jet, mon generaret ex fe filios gebenne.

Pof[Jent

tamen fieri

füii gebemne per liberum arbitrium . pec-

cando.

Vel fi filii gebenne non fierent per peccatum,

l

h

boc mon effet per boc, quia e[Jent in juftitia confir-

"ati,

lin[

DE STATU NATUR. INTEGR £.

37

" mm

wati, fed propter divinam prwidentiam, per quam

à peccato con[ervarentur immunes. EtinC. NNon vi-

detur po[fibile, quod pueri im [latu imnocentie mafce-

TJ]() lrs

ORUA

ventur in juftitia confirmati.

Parentes autem, quam-

J

diu genera[Jent, mem fuifJent confirmati in ju[üitia.

fteg

Qf

Non efttamen verofimile, ea providentia Deum

ufurum fuiffe, nifi circa paucos fpecialiter & prz-

Lt

deftinatos antecedenter ad previfa merita, prout

I

U

in Tra&. de Deo, Difp. 6. explicatum eft.

Vr

-Ad 9. c.a. & c. quoad primum illatum; ne-

f

go confequentiam quoad fecundum illatum. . Et-

u

fiamfi enim longe pauciores fuiffent peccatores,

lg

quam nunc, plus tamen non fequeretur, quam

jrdfo

citius complendum fuiffe numerum ele&orum,

[ DUn-

quam nunc, prout /Egidius fuprarelatus obfervat.

Zd-3:tr.a; n

Solum enim fequeretur,

]s n

quod in illo ftatu ob paucitatem peccantium ci-

t

tius fuiffet completus numerus falvandorum

D

i b

Deo preftabilitus.

Zd 4.c.a. & c. Nego exinde confequi, ma-

Yal

jorem futurum fuiffe numerum falvandorum.

Yulty

NNam id tantum fequeretur, numerum falvando-

du

rum citius fuiffe complendum, & judicium uni-

A

verfale fuper genus humanum citius, v.g. poft

" Jl

duo annorum millia, inftituendum fuiffe.

à

Vito,

as

QUJESTIO VI.

Ti

Quanam fuerint. proprietates, nature integree

] Aa;"

n

quoad corpus €&? animam?

f

j

U/JERITUR I.

In quo fenfu homo in l. Ger.

&

l

l f'('(;f

C. I. & 5. dicatur faétus ad imaginem &2 fimi-

j

litudinem Dei.

REsPON-

C 3

i

38

DISPUTATIO

I.

i

RrsPoNpEro. Homo dicitur imago Dei per

i

imitationem, inquantum imitatus Deum, de fe vel

d

aliis obje&tis cogitando, intelligendo , & volen-

Vertün

do. Similitudo autem Dei fit homo cogitando,

r

intelligendo , & amando ipfum Deum, quia fic

in fe exprimit modo perfe&iffimo ac fimillimo

ia

dUMUJ

Deum. Nam quamvis aliquando fimilitudo di-

cat münus quam imago, v.gr. dum Murus A

j

ii

vel ovum A dicitur fimilis muro B vel ovo B,

quin fit imago illius, utpote nec ideatum juxta

iil

jpra

alterum, nec ordinatum ad illud repraefentan-

dum , tamen quando fimilitudo adjicitur ad ter-

us

u

minum imaginis, fignificat ?lus quam fola ima-

go; fignificat enim quandam, perfe&tionem ima-

o

Qu

ginis, ita ut perfeGtiffimé reprafentet alterum.

Sic in communi modo loquendi vocatur aliqua

p

i m

pictura effigies feu imago Cefaris, quamvis non

fit exacté fimilis Cefari; dum vero perficitur ma-

r

gis à pi&tore, pertingit tandem ad fimilitudinem

ytity

Cefaris. ]ta difcurrit S. T'bomas p. 1. q. 93. a. 1.

TU

7. 8. & g. ubi fic fcribit: , Sicut dicit Auguftinus

vljedn

ys N

»1.83. q. ubi eft imago, eft & fimilitudo, fed

»Ubi eft fimilitudo, non continuo eft imago.

yi Tl

yicidem

» Ex quo patet, quod fimilitudo (aliqua, faltem

» imperfecta) eft de ratione imaginis, & imago

vpit

Mïi li

» aliquid addit füpra rationem fimilitudinis , fcili-

» Cet, quod fit ex alio expreffum.

Imago enim

n&rïima

» dicitur ex eo, quod agitur ad imitationem alte-

Wi

» T1US.

Unde ovum, quantumcunque fit alteri

sl

»0vo fimile, quia tamen non eft expreffum ex

al

»illo, nondicituradimaginem ejus. - - Siergo

nmli&fhe

» imago divina debet accipi in anima, oportet,

n d

iem di-

nveümp

» quod attfendatur ad reprefentandam fpec

»vina-

$9

DE STATU NATUR. INTEGR ..

Y

]

»vinarum perfonarum. Divine autem perfone

, diftinguuntur fecundum proceffionem verbi à

"

» dicente,

& amoris conne&entis utrumque.

[:

LUE

» Verbum autem in anima noftra fine actuali co-

1 qui

» gitatione effe non poteft. Et ideo principali-

) f'nn* "

» ter attenditur imago Trinitatis in mente fecun-

*;h UdO [

, dum actus, prout fcilicet ex notitia, quam ha-

y

ARU j

» bemus cogitando interius, verbum formamus,

o

» & ex hocin amorem prorumpimus. - - Imago

h

» importat fimilitudinem utcunque pertingentem

i

,»ad fpeciei reprefentationem. . Unde oportet,

ml.

» quod imago diving Trinitatis attendatur in ani-

li

l

fj

LU

n

i

, ma fecundum aliquid, quodreprefentat divinas

» perforias reprzfentatione fpeciei, ficut & pofli-

»bile creaturg.

Diftinguuntur autem divine

UI

» perfon« fecundum proceffionem verbi à dicen-

s t

»te, &amoris ab utroque.

Verbum autemDei —

» nafcitur de Deo fecundum notitiam fuiipfius, &

r

»amor procedit à Deo fecundum quod feipfum

a

» amat.

Manifeftum eft autem, quod diverfitas

» Obje&orum diverfificat fpeciem verbi & amo-

J

a

AA

»iBls:

Non enim idem eft fpecie in corde homi-

»nis verbum conceptum de lapide & de equo,

It

d

»nec idem fpecie amor.

Attenditur igitur divina

(

(l

"

jiiy (5

»imago in homine fecundum verbum conceptum

» de Dei notitia, & amorem exinde derivatum.

il

Ón

» Et fic imago Dei attenditur in anima fecundum

» quod fertur vel nata eft ferriin Deum. -- Si-

Jf

»militudo ut fubfequens ad imaginem fignificat

il

j |

» quandam imaginis perfe&ionem. Dicimus enim

$

(

u

N

» imaginem alicujus effe fimilem vel non effe fimi-

»lemei, cujus eft imago, inquantum perfe&te

"n

um "

a

» vel imperfeéte reprafentat ipfum.

Et fic fimi-

j

"

4

»litudo

j

40

DISPUT/ATIO

I.

y

» litudo fignificat imag

1

is expreffionem & perfe-

ll,'-,:beret(

»Cüonem." ]ta Ange

j

cus.

sdi

QUXRITUR 92,

jvirtuaüt

An Adamus videritDeum

4005

per effentiam ?

ESPONDEO.

3cogno l

D. Thomas fic refpondet:

m

» Non vidit Deum pe

r effentiam , nifi forte dica-

»tur, quod viderit eum in raptu, quando Deus

m

n

» immifitfoporem in Adam. Cognofcebat tamen

»eum quadam altiori cognitione,

quam nos

E

» Cognofcamus ;

j

ao

& ejus cognitio media erat inter

MT

» COgnitionem prafentis ftatus, & cognitionem

»Patrie, quaDeusper effentiam videtur. Nam

a

NT

» primus homo non impediebatur perresexterio-

'

»Ies àclara & firma conte

mplatione intelligibi-

n

!

n

tl

» lium effe&uuum,

qUOS ex irradiatione primz ve-

al

» Fitatis percipieba

t five naturali cognitione five

» gratuita.

A lo

Unde dicit /uguflinus 1. 11. de Gen.

r

» ad litt. c. 33. quod fortaffis Deus primis homi-

,Rl

»Dibus antea loquebatur, ficut cum angelis Io-

.Til

»Qquitur ipfà incommutabili veritate illuftrans

»Ientes eorum." ]ta S. T'homas p. r. q.94. a.

Anpin

T,

MT

l,';buif(c;

QUERITUR $3

AÀn Adamus habuerit'

b

omnium fcientiam ?

REsPONDEO.

n

D. T'bomas 1. cc. a. 3. fic re-.

Ífpondet: ,Sicut primus homo inftitutus eft in

ts

Áimo

» ftatu perfe&o quantum ad corpus, ut ftatim

T

» poffet generare; ita etiam inftitutus eft inftatu

Qrc'f.:rr'l )

» Perfe&to quantum ad animam,

ut ftatim poffet

t

» alios inftruere & gubernare.

Non poteft au-

DI

» tem aliquis inftruere, nifi habea

tfcientiam. .Et

i (l

, ideo primus homo fic inftitutus eft à Deo, ut

(Uypg

jhabe-

DE STATU NATUR. INTEGR X.

41

li

» haberet omnium fcientiam , in quibushomo ria-

»tus eft inftrui.

Et hec funt omnia illa, quz

tin

» virtualiter exiftunt in primis principiis per fe

»notis, quzcunque fcilicet naturaliter homines

n

»Cognofcere poffunt.

Ad gubernationem au-

Tte d

»tem vite proprie & aliorum non folum requi-

uj

» ritur cognitio eorum, quz naturaliter fciri pof-

MA

»Íunt, fed etiam cognitio eorum, quze natura-

»lem cognitionem excedunt; eo quod vita ho-

4 m

X

»minis ordinatur ad quendam finem füpernatura-

»lem, fic ut nobisadgubernationem vite noftre

line

L ln

» neceffarium eft (fit) cognofcere, quz fidei funt.

p

» Unde & de his fupernaturalibus tantam cogni-

?

l

:

l

» tionem primus homo accepit, quanta erat ne-

» Ceffaria ad gubernationem vite humane fecun-

D

tlv

, dum ítatumillum. Alia vero, que nec natu-

t fa

» rali hominis ftudio cognofci poffünt, nec funt

]s r

» neceffaria ad gubernationem vite humans, pri-

» inus homo non cognovit; ficut fünt cogitatio-

D)

Yitun

» neshominum , futura contingentia, & quadam

[

» ingularia; puta quot lapilli jaceant in flumine,

H

l

» & alia hujusmodi.

Et AD 1. Primus homo

» habuit fcientiam omnium per fpecies à Deo in-

J

» fufas.

QUZRITUR 4

An corpus Adami fuerit

140

immortale & impaffibile ab intrinfeco ?

wid

REsPONDEO.

Corpus Adami non fuit im-

l

mortale & impaffibile ab intrinfeco; fed tantum

)U[ n

di ini;.

erat immortale ab extrinfeco, ex triplici videli-

atj

cet caufa extrinfeca ; PRIMO ex énfufa fcientia,

pl

qua fciebat vitare noxia, & modum declinandi

Ti

ea, que agunt ad deftruéctionem corporis; sE-

CUNDO ex fjeciali providentia Dei , quz: Adamum

RD&v

8j

per

r

42

DISPUTATIO

I.

| J

per angelos cuftodes protegeret à repentinis ca-

,beftüs, :

fibus, ex quibus poterat inferri mors violenta.

A

'TrnT:0 ex medicina univerfai, quam habebat

ieny

ex fru&u arboris vitze reparativo virium, & fa-

u

nativo omnium vulnerum, quein ftatu nature

ii

lapfz funt lethalia.

Hanc effe genuinam de im-

Pbl

mortalitate illa Ideam, probatur ex fenfu Inter-

f

pretum Infignium, 'Theologorum veterum, &

g

SS. Patrum.

iil

I.

Pererius , Soc. Jefu in Gen. 1. 5. c. 9. q. z.

;.j'z;"ülüm

fic fcribit: ,, Adam immortalis erat in ftatu inno-

TOUv

»centie, quia foterat non mori; nec vero mor-

T v]i

»tuus unquam fuiffet, fi in eo ftatu nunquam

T

l

1

ftd

» peccando perftitiffet.

Hecautem potentia non

» rnoriendi non proveniebat intrinfecus ex natu-

fri d

»rà Adami; quippe ex natura fua mortalis erat,

inty

»& patibilis, vitamque animalem agens; fed

a,

» princeps Author Deus erat, qui hominem ad-

li

» Verfus mortem fua cuftodia & protectione us-

fin, l

»quequaque fepferat & munierat, & providen-

friir,

» tiflime Adamo comparaverat omnia remedia ad-

,O

» Verfus ea, quz poffent ei mortemafferre. Mors

m d

»enim & corruptio poteft homini accidere vel

um

»intrinfecus ex iis, quze fünt in homine, velex-

dul

»trinfecusexiis, qua& mortiferahomini accidunt.

-'«Jþe Y

» Intrinfecus mortis caufa effe poteft defe&tio ca-

i

»lorisnaturalis, aut primigenii humoris, quem

v

»radicalem appellant; vel immoderata vis alicu-

d. ]

»jus paffionis & perturbationis animse.

Quos-

M

»dam enim nimio merore vel gaudio interiiffe

y"u

» prodicum eft.

uidam violentam fibi mortem

D.

» conícifcunt.

Exuinfecus autem. poteft mors

"t

, homini. contingere vel ab alio homine, vel à

u

» beftiis,

DE STATU NATUR. INTEGR £.

43

» beftiis, vel à doemonibus, vel ex lethali potu

»efuque, vel ex defe&u neceflarii cibi, vel ex

13 "

»intemperie coli, vel ex cafü fortuito, uti eft

»,in ignem, aquam vel foveam prolabi, vel ex

lt

Vi

» lapidis aut alicujus reija&u percuffuque. Hec

,enim extrinfecus homini interitum afferunt.

ii lh

» Hzc autem Deo cuftodiente facile precaviffet

ln i

; Adam. Nam primo habebat fcientiam omnium,

Habebat füummam

,que fibi nocere poterant.

T t

, affe&uum moderationem, quos arbitratu fuo

h

LUA

i

, excitabat vel cohibebat.

Deinde habebat ar-

TU

»borem vite, cujus perceptio & efus ad inte-

"Jmm;u;:

»o

[

rum nativi caloris vigorem confervandum, &

URT

1

, reficiendum nativi humoris defe&um potentif-

»fimus erat. Ad hec, que ab eo fatis previ-

M

[j

(

:

, deri & precaveri non poffent, per angelos ar-

i,

i

»Cerentur, & repellerentur."

Ita Pererius.

Yoinem

IL — Bonfrerius Soc. Jefu in Gen. c. 2. ad ver-

TAT

fum, Lignum vite erat in medio paradifi, fic

Av

fcribit: , Nota; hominem in paradifo & ftatu in-

j d

» hocentie futurum fuiffe fuapte natura morta-

i d

, lem, divino tamen munere ac beneficio immor-

j at

,talem. Confiftebat autem hecimmortalitas in

QO t

, duobus, ficut mors provenire poteft à duobus,

n d

, nempe vel à caufis intrinfecis vel extrinfecis.

Ll

; Mors à caufis intrinfecis procedit vel ex humidi

imis,

» radicalis defe&u, vel caloris naturalis debilita-

b

, tione.

Mors à caufis extrinfecis venit, cum

pine |

l

, mors violenta ab hominibus vel aliis caufis na-

Itaque, ut homo effet im-

ul 15

, turalibus infertur.

ynibitt

,mortalis in illo ftatu, duobus indigebat, uno

T

,contra caufas intrinfecas, altero contra caufas

» extrinfecas.

Contra caufas intrinfecas erat ar-

homme-:ä

!

DO

DISPUTATIO

I'

DL

44

»bor vite. Nam przter aliarum arborum fru-

f a

» &us optimi fucci hujus arboris fru&us tanquam

Wms dzm

, Antidotum erat & medicina, ut per eum quid-

m

» quid in aliis alimentis minus purum effet, cor-

n

»tigeretur, & humidum radicale in fua finceritate

K

»Confervaretur, & fic hominem immortalem

nprzl'en'a'

»diutiff«ge, imo in perpetuum , fi ita neceffe

n

»foret, in eo flore juventutis, in quo creatus

lpaqnamþ

»€rat, confervaret, non unica fumptione, fed

,xrävinar

» fubinde eam repetendo. Contra caufas extrin-

g, t

;quo lr

» fecas erat fingularis fapientia ad dignofcenda &

» Vitanda omnianoxia, ut herbas venenatas. Ab

ii

»animalibus nihil timendum erat, ficut nec ab

E

»hominibus, nifi fiqui jam à ftatu innocentiz

0

» excidiffent, contra quorum vim & machinatio-

ii

» Des occultas, fi quid minus valuiffet prudentia

Vlatoa

» & induftria humana, Deus fua providentia fup-

dvl

» pleviffet hominem protegendo.

Homo itaque

,

» ab intrinfeco erat mortalis; ratione tamen ex-

,Vi

» trinfecorum adjumentorum, divinz prote&io-

ii

»his, & prudentie à Deo conceffie fuiffet im-

i, q

» Inortalis, fi voluiffet.

Dicos fi voluiffet : quia

iil

» fi imprudenter homo agere vellet, nec uti re-

urii

»nediis fibi à Deo conceffis, omnino & ledi &

ld

»Inori potuiffet. Unde eft illud Zfuguftini, ho-

i df

» minem in paradifo potuiffe non mori , in coelo ha-

iony

» Diturum, non po[fe mori, qu: erit perfe&a im-

;l'ü. Ha

»Inortalitas ; ficut in paradifo habuiffet homo

a

Hm

vt

n

g |

» Do[Jemon peccare ; in coelo habebit, mon po[fe peccare,

jRinn

D

II D. Tbomas p.1. q.97.a. r. C.. ,, Corpus

ylit

» Adami non erat indiffolubile per aliquem im-

ïFæJ li

p Inortalitatis vigorem in eo exiftentem, fed in-

Jllc"

» erat

DE STATU NATUR. INTEGR £.

43

» erat anima vis quaedam fupernaturaliter divini-

X

»tus data, per quam poterat corpus ab omni

"

» corruptione prefervare, quamdiu ipfaDeo füb-

)

»je&a manfiffet. .Et a.2. ad3. Dicendum, quod

s

»Ccorpus hominis in ftatu innocentie poterat

I0rtd

»prefervari, ne pateretur lefionem ab aliquo

4 [etd

»duro, partim quidem per propriam rationem,

1 C

»per quam poterat nociva vitare, partir etiam

VOM

A

i

» per divinam providentiam, quz fic ipfum tue-

üqnt

»batur, ut nihil ei occurreret ex improvifo, à

Yil

»quo lederetur. Era.4.C. Dicendum, quod

ts d

» lignum vitz quodammodo immortalitatem cau-

d d

»fabat, non autem fimpliciter.

Ad cujus evi-

Toctte

» dentiam confiderandum eft, quod duo remedia

LOb

» àd confervationem vite habebat homo in pri-

YU

» Ino ftatu contra duos defectus.

Primus enim

al

» defe&tus eft deperditio humidi per actionem ca-

miy

» loris naturalis.

Et contra hunc defectum fuüb-

n

» Veniebatur homini per efüm aliorum lignorum

tyo

» paradifi, ficut & nunc fübvenitur nobis per ci-

zil

»bOs, quos fumimus.

Secundus defectus eft,

» quia illud, quod generatur ex aliquo extraneo,

"i

W

,imminuit virtutem activam fpeciei.

Unde in

,

t

» ftatu fenectutis fequitur decrementum, & fina-

I

»liter diffolutio corporis.

Et contra hunc

$)

1l

n

» defe&um fubveniebatur homini per lignum

t

» Vit&.

Habebat enim virtutem fortificandi

ii

jj

)mïar y

»Virtutem fpeciei contra debilitatem prove-

D

»nientem ex admixtione extranei.

Unde 4z-

rH

d)

» &uf'inus 1. 14. de Civit. c. 26. dicit quod ci-

, bus aderat homini, ne efuriret, & lignum vi-

C' nü

u

»t*, nefene&us eum diffolveret.

Et in 1. qq.

dj

u

» in F. & IN. T. 4. 19. dicit, quod. vite arbor medi-

ii

H

, Cina

y f

46

DISPUTATIO l.

iNon

u

qu

» cine modo corruptionem. bominum probibebat.

x

tamen fimpliciter immortalitatem caufabat, quia

P

neque virtus,quz ineratanimz ad confervandum

nSlI

j

» Corpus, caufabatur ex ligno vitz:; neque etiam

9 fer'

» poterat immortalitas difpofitionem corpori prz-

iil

f

(

»ftare, ut nunquam diffolvi poffet.

Quod ex

m

hoc patet; quia virtus cujuscunque corporis

1e.

f

» eft finita.

Unde non poterat virtus ligni vitze

, i

, ad hoc fe extendere, ut daret corpori virtutem

iUl

j

(

» durandi tempore infinito, fed usque ad deter-

UE

,minatum tempus

Unde cum virtus ligni vite

st

Ti

» effet finita, femel fumptum prafervabát à cor-

IQMODEI

ruptione usque ad determinatum tempus, quo

»finito vel homo translatus fuiffet ad fpiritua-

iT

,.,.I'.ïï'l.

»lem vitam, vel indiguiffet iterum fümere de li-

p uW* il

» £no vxtæ.,,

Ita S. Thomas, qui dum anim:e

LNIKI* l

tribuit virtutem confervandi corpus, per hanc vir-

tutem nil aliud intelligit, quam originalem jufti-

gt

TU

tiam , qua pafliones poterat continere in debita

fubje&ione , & appetitus naturales confervare

MUU

li in|

in equilibrio, & quatuor humores attemperare

ad zquale temperamentum. Non enim negat,

Vifüme

Lenfür

quod in eo ftatu partes corporis patiantur, & cor-

rumpantur, v. g. humidum à calore, nutritz par-

p

NI

tes à cibo; fed tantum negat, quod ita & eous-

que patiantur, ut bomo feu totum corpus à fua na-

Rsl

D

u*

turali difpofitione removeatur.

Ita fe explicat

l

in 4. dift. 19. q. r. & de malo q. 5. a. 5. & Cajeta-

n

w

N

nus in hunc locum, p.1. q.97. 1. & a.2. ad 2

IV. . Scotus in 2. dift. 19. q. un. n. 3. fic fcri-

!

bit

.,,

Concedo, quod primus lhomo habuit po-

)

[j

» tentiam ad mori.

Sed cum dicunt, quod ftante

ä

1

»ftatu innocentie nen potuit mori, nego ; &

NU Q

,dico,

DE STATU NATUR. INTEGR Z.

47

» dico, quod homo in flatu feu ftante ftatu in-

, Docentie potui mori.

Iftatamen potentia non

»fuiffet reducta in a&tum, & fic poterat non

M

,mori. Sicut fi diceretur de aliquo , & vere,

[uj

H

» quod poteft effe Epifcopus, qui tamen nunquam

(Qui

»erit Epifcopus, vel cujus poffibilitas nunquam

r

»reducetur in a&dum.

Et hoc patet per duas

I

I

» caufas mortis poft lapfum, quz funt du in ge-

i

hr

A

»nere, fcilicet vel ab intrinfeco, vel ab aliquo

I

sf

» extrinfeco.

Prima eft duplex; quia vel cor-

Wtl

»rumpitur ab intrinfeco per actionem mutuam

TOR d

» contrariorum inter fe & intra corpus; vel pro-

» pter actionem intenfam unius intrinfeci in aliud;

[

» Vel corrumpitur propter defectum alterius con-

VW It

»tingentem, fcilicet ex fubtractione nutrimenti

d dine

» Velhujusmodi. Primo modo accidit corruptio

has

,nDaturalis in animatis propter actionem unius

ia

» partis organice in aliam partem corrumpendo

dul

» ut corpus fiat indifpofitum &inhabile adanima-

T

» ionem.

Ifta autem actio ponitur caloris natu-

»ralis in humidum radicale, corrumpendo &

Tif

ii

il

4

» confumendo humidum, ad cujus corruptionem

»& confümptionem fequitur corruptio & con-

fitr

»fumptio propria etiam caloris, & per confe-

geutt

Hec

w »i;;

» quens animalis, ut patet de igne & oleo.

» ergo eft caufa corruptionis, fcilicet deperditio

cor;üï*,:

lrbs

»paulativa partium. - - Principium activum in

»homine non potuiffet continuare aCtionem,

5' aviw &.

»quin aliquando debilitaretur; quia omne agens

du

» phyficum in agendo debilitatur.

Efto, quod

.M

,natura debilitata fumeret de fructu ; attamen

iomo t*

,in convertendo etiam nutrimentum illius fru-

(f qu?:

, &us debilitatur magis, & ideo quandoque de-

mmy y

» ficiet,

u

48

DISPUTATIO t

TA

» ficiet.

Exemplum eft de aqua mixta vino;

i

,nam vinum primo convertit aquam in fe; to-

(

j

»ties autem poteft apponi aqua , quod deficiet

"M

» Virtus vini in convertendo. Dico tamen, quod

fl

wrm

,ítante innocentia non accidiffet mors; quia

1

» quilibet fuiffet translatus, antequam fuiffet al-

10 T.

j

04

,teratus alteratione improportionata animz.

Y

» Sed quid de caufa extrinfeca corruptiva? Di-

q.h

i efg&

» CO. quod non recepiffent nocumentum , quia

r

, Deus innocentem confervaffet.

Dico ergo;

4[P

]

» quod Adamus folum habuit, $offe non mori. — 4d

st

» Objett. 1. Dico; quod homo tunchabuit partes

» fluxibiles & deperdibiles; nontarmen fuiffet cor-

du

j

]

»ruptus, quia fuiffet translatus ante mortem.

»4dd 2. Dico , quod poterant corrumpi: illa

l

gny

»tamen potentia non fuiffet reducta in actum,

» quia fuiffet preventa per illam translationem.

xin

» 4d 3. Dico, quod propter peccatum ( Z4dami )

as

» illa potentia fuit reducta in actum. . Si tamen

»non peccaffent, nihilominus habuiffent illam

fti

N

IN

»potentiam moriendi.

Z4d 4. quod mors eft

V $

»poena peccati; dico, quod ftante illo ftatu, fi

m p

» Deus non transtuliffet homines, fi fuiffent mor-

»tui, mors non fuiffet plus poena in hominibus,

ziïgmitar,

»quam in brutis, & fuiffet conditio vel paffio

» confequens talem naturam per mixtionem ('con-

» trariorum) compofitam, ficut modo., | Hucus-

que Scotus, cui addi poffent Zlenfis p.9. q.89.

i

S. Bonaventura in. 2. dift. 19. Richardus in 2. Gabriel

in 2. Cajetanus in c.2. Gen. & plures alii.

V.. S. Zuguftinus 1.7. de Gen. ad litt. c.55.

ll

» Corpus Adami ante peccatum & mortale erat,

b

» Quia poterat mori; & immortale, quia poterat

ghon

agf

x

DE STATU NATUR.

INTEGR A.

49

äïm

»non mori

Aliudeft enim ; nen po[fe mori ; ficut

&

»Quasdam naturas immortales (amimas 69 ange-

M

,los) creavit Deus.

Aliud eft autem, po[fe mon

h;

» i, fecundum quem modum primus homo

720!», t

» creatus eft immortalis, quod ei praftabatur de

ii

»ligno vitz,

non de conftitutione - nature ; à

l qie

» quo ligno fepïratus eít cum peccaffet, ut pofï'et

MU

!]

»Imori, qui nifi peccalfet ,

poffet non mori.

u qu

N

» Mortalis ergo erat c01d1t1one corporis anima-

EU

» lis; immortalis autem beneficio conditoris

Si

W i

»euim corpus animale, utique mortale, quia &

^ij li

» Inori poterat.

N eque enim lmmortale, quod

| WJI

,mon omnino non pOfTCC er1t

nifi fpiritale,

* [Irtn

» quod nobis futurum in ref'urreähone promitti-

ij d

münte

Ac per hocillud animale, & ob hoc mor-

T

» tale, quod propter juftitiam fpiritale fieret

Et

dote

» ob hoc mortale omnimode factum eft propter

À

f

n(

» peccatum ( quod prius erat) non mortale; quod

, Wt

» & antea erat, fed mortuum quod pofï'et non

il

ndleri, Jl homo non peccaffet.

n ayi

VI.

S. Gregorius M. 1.4. Mor. c. 926

» Ad

xl

»hoc in paradifo homo pofitus fuerat, ut fi fe

n)

»ad conditoris fui obedientiam vinculis charitatis

i

,adítringeret, ad coleftem angel

um patriam

li

»quandoque fine carnis morte tranfiret

Sic

TU

, namque eft immortalis conditus, ut tamen pec-

h, 9

» care & mori poffet, atque ex merito liberi ar-

n

» bitrii beatitudinem illius regionis attingeret, in

jn19

»qua vel peccare vel mori non poffet.

Illuc

jdl

» procul dubio primi parentes

fi in conditionis

P

W

» fu& ftatu perítiuffent, etiam fine morte corpo-

g

,rum transferri potuifient

g

D.hmort Tv. de Pecc. orig. &? grat

D

QuE-

n*

So

DISPUTATIO

I.

!

QUJRITUR $.

An certum fit, homines

,:

j

Dril n

in paradifo futuros fuiffe immortales ?

gl

REsPoNDEO. Id probari 1. Ex Concilio Mi-

levitano I., quod Can. 1. fic habet : , Quicunque

y &f

LVA

»dicit, Adamum primum hominem mortalem

» facum , ita ut five peccaret, five non pecca-

"i

T

,Iet, moreretur in corpore, hoc eft, de cor-

»pore exiret, non peccati merito, fed neceffi-

m

gl a

»tate nature, anathema fit.,

Verum quia Gar-

nerius, Scbelfirate, & INorifius probant, hunc Ca-

m

nonem non effe Concilii Milevitani, authoritas

1 du t

i

j

TUf

indubia non eft. De hoc videri poteft editio

Conciliorum Veneta.

2. Concilium Zrauficanum

1N

Il.anno 527. Cap. 1. ,Si quis per offenfam pra-

&tipt

» Varicationis Ade non totum, id eft, fecundum

»Corpus & animam, in deterius dicit hominem

RW

,commutatum, fed animz libertateillafa duran-

"

l6v

»te, corpus tantummodo corruptioni credit ob-

i,

D.oons

»noxium, Pelagii errore deceptus, adverfatur

» Scriptura.

Et cap.2. Si quis foli Ade preva-

um ff

Tofits

» ricationem fuam, non & ejus propagini, afferit

»nocuiffe; aut certé mortem tantum corporis,

i dini

us

»Qus poema peccati eft, non autem etiam pec-

»Catum, quod mors eft anime, per unum ho-

qibma

»minem in omne genus humanum tranfiffe tefta-

s

»tur, injuftitiam Deo dabit contradicens Apo-

duj

iil

, ftolo."

3- Concilium Tridentinum Sett. s. in De-

.'a;ii.'ïf N

N Wil

creto Can. r. ,,Si quis non confitetur, primum

V

».hominem Adam, cum mandatum Dei fuifíct

i

» transgreffüs, ftatim fan&titatem & juftitiam ami-

» fiffe, incurriffeque iram Dei, atque ideo mor-

»tcm, quam antea illi comminatus fuerat Deus,

vt

» & cum morte captivitatem fub poteftate dia-

iE

»boli,

DE STATU NATUR, INTÉGR £.

SI

LWE

$boli, totumque Adam fecundum corpus &ani-

»

mam in deterius commutatum fuiffe, anathe-

»mafit" Ceterum textusScripture, exquibus

hoc dogma eruitur, reperiuntur Gen. 2. v. 17.

TUf

c; 3. Vv17.I8. 19:22; , SaBrc: 9. v 990 RNOBI S.

D p

VTb 0.9., V.J0. G IRGOLPSIS. V. 1.

Hinc Six-

TT

tus Sen. Bibl. l. 5. annot. 36. reprehendlt Eugubi-

d

num, qui fecutus Philonem L.2 Allegor. & 5'/e-

;quia (

phum ]. 1. antiquit. c. r. docuiffe exiftimatur, Ade

u

peccatum non intuliffe nobis corporis mortem,

ET

Óed animi tantum. — Certe hec fententia Eucberie

tl i

in Gen. immerito tribuitur.

Paf

UJRITUR 6. Anvisillain arbore vitz

ln

Pt

fuerit fupernaturalis vel naturalis?

RESPONDEO.

Nomnet

Virtutem illam reparativam

v u

vigoris primevi in corpore humano fuiffe füper-

ieelti

naturalem, docetS. Auguftinusl. 8. deGen. c. 5.

du

D. Bonaventura in 2. dift. 19. & alii.

At vero

eam fuiffe naturalem docent Hugo de S. Victore,

lh

"Toftatus in c. 13. Gen. c. 161. Molina de opere

p

d

fex dierum, Difp.28. Pererius l. 3. q. 4. & Bon-

ia

frerius in Gen. ubificfcribit: ,Quid vetat, Deum

q u

» poffe producere talem arborem, ques natura-

» lem hanc vim habeat reftaurandi perfecte humi-

rii

".

j

Jl

, dum illud nativum & calorem innatum confor-

»tandi? Si potuit, quid vetat, id feciffe? ma-

df

» Xime cum & ferpentem & aquilam legamus, re-

»juvenefcere, & complures à fenio legamus ad

j

» juventutem rediiffe virtute forte aliqua natura-

»li, cujusmodi eft ille, qui precedenti Szculo

yeX

» fertur in India à Lufitanis vifus tercentum qua-

fhx

I

» draginta annorum, quique ter ad juventutem

2

»ecre-

y!

32

DISPUTATIO

ID

g

, decrepitus redierat, ut refert Maffzus , aliique

j

i

, non pauci.

[

An unica tantum fuerit

10"3* i ;

UJRITUR 7.

"t

Arbor Vitze in Paradifo?

s

RESPONDEO.

Id incertum effe.

In Scri-

-T

ptura enim fingularis nonnunquam fümitur pro

plurali.

Verofimilius tamen & Scripture con-

formius eft, fuiffe unicam. Bonfrerius exifti-

A

Jy

aj

mat, aucto humano genere eam arborem propa-

( m

gandam fuiffe five in Paradifo, five forte etiam

13

extra Paradifum.

2

jl

dv

ii

QUERITUR $8.

Utrum in Paradifo genus

i

humanum fuiffet propagatum per coitum?

1

RESPONDEO:

D. Thomas ficrefpondet p. r.

r

q.98. a.2

»Dicendum, quod quidam antiquo-

am d

,rum pofuerunt, quod in ftatu innocentie non

m

» fuiffet generatio per coitum. . Unde Gregorius

"

l

l

TV

» Nyffenus 1. 8. de bomine dicit, quod in Paradifo

»aliter fuiffet multiplicatum genus humanum,

piadm

,f

» ficut multiplicati funt angeli absque concubitu

»per operationem divinae virtutis.

Et dicit,

»quod Deus ante peccatum fecit mafculum &

» teeminam refpiciens ad modum generationis, qui

» futurus erat poft peccatum, cujus Deus pre-

» Ícius erat.

Sed hoc non dicitur rationabiliter.

, Ea enim, quae fünt naturalia homini, neque

»fübtrahuntur, neque dantur homini per pecca-

»tum. Manifeftum eft autem, quod hominife-

»Cundum animalem vitam, quam etiam ante

»peccatum habebat, naturale eft, generare per

»Coitum, ficut & ceteris animalibus perfectis.

,Et hoc declarant naturalia membra ad hunc

,ufum

pESTATU NATUR. INTEGRJZE.

53

» u

* U"Ae

»ufum deputata.

Confiderari autem poteft,

»quod deformitas immoderate. concupifcentie

»in ftatu innocentie non fuiffet, quando infe-

Q ts

Un-

» riores vires rationi omnino fubdebantur.

» de Auguftinus l. 14. de Civit. c.26. dicit: Ab-

; dj

IT

»fit, ut fufpicemur non potuiffe prolem fieri

» ine libidinis morbo.

Sed eo voluntatis nutu

V Q

»1overentur ila membra, quo cetera, ( os,

NU

AOTDI

»1anus, lingua) & fine ardore, & illecebrofo

li

»ftimulo cum tranquillitate anime & corporis.

Wetin

» Et ad 4. Sicut Auguftinus ]. cc. dicit; in illo

»ftatu nulla corruptione integritatis infundere-

l p

»tur maritus gremio uxoris. lta enim potuit

iij

, utero conjugis falva integritate hymenis geni-

na.

»talis virile femen immitti, ficut nunc poteft

, eadem integritate falva ex utero virginis fluxus

ao

n

,menftrui cruoris emitti.

Ut enim ad parien-

r

» dum non doloris gemitus, fed naturalis impul-

TM

»Íus feminea vifcera relaxaret, fic ad conci-

du

» piendum non libidinis appetitus , fed volunta-

du

, rius ufus naturam utramque conjungeret."

t

]ta Angelif:us.

Jl

ct

TR

I

d

9

2»

i,

i

u

E

.

;

ER

2

yN

Jfl,

f

N

d

l PEI r

ho

W

"W

Te

(fQ

e';w b

DISPU-

;

j

D 3

y

$4

DISP UüTATTO

TI.

*

*

*

gl

*

*

*

*

*

*

*

*

*

g

jan p

DI

ii

SPUTATIO IL

]

1 etiff [

De

a

l

gt

u

Peccato originali.

s Lt

In hac Difputatione qusritur :

l.

In quo confiftat peccatum originale ?

2.

An homo per peccatum originale fue-

ï:g

rit fpoliatus bonis nature humanz de-

ye

o

