pagationem peccati oripinalis per alligationem

j

&

Prob. Znt.

voluntatum : ergo.

I. S. Bafüius

äwä,

l

Homil. de laude jejunii dicit: quia non jejunavimus

d

in prime parente, ideo à paradifo exulamus.

At

2. S. ZImbrofius de fide refurre&t. ait: lapfus

Nf

Jun in Adam , eje&tus de paradifo in Adam, mor-

Wi

tuus in Adam.

[^]

&fley

3

D. Zuguflinus . x. de peccatorum meri-

ATE (

tis, & remiff. c. 10.. Manifeftum efl , inquit, alía

ia fl

Ut

cuique e[Je peccata propria, im quibus bi tantum pec-

[

cant, quorum peccata funt, aliud boc unum, in quo

ommnes pécomverunt , in quo ommes illi unus bomo fuerunt

ï'

IAM

l3. c.7. In z4damo emnes tunc peccaverumt, quia

ommes unus bomo ille evat.

REsPONDEO ad r. n.a.

"d prob. 1. & ad

t

textum S. Bafilii dift. dicit hoc fümendo totum

Tl

pro parte. c. fumendo totum pro fingulis par-

l

s

tibus,

DE PECCATO ORIGINALtLI.

93

d

tibus, feu continentiam moralem voluntatem. n.

?

T

Quod enim D. Bafilius nonloquatur de continen-

tia morali voluntatum, & transgreffione jejunii

W

[

morali, fed phyfica, & perfonali colligitur ex

eo, quia in alio loco eam noftram transgreffio-

i Elïf»r

nem vocat mentis perverfitatem , quix tantum

MT

LPH

refertur ad malitiam -Adami perfonalem , non

j

J

moralem. Homil.9. Quod Deus non efl Jutbor

IOR

Tpar

malorum fic habet: J4dam fuamet temeritate malus

1 d

eft fattus, & mortem fibài ob difce[Jum à Deo para-

Al

qit.

Quam ob vem apparet , .Deum mortem nequa-

quam fecife , féd mosmet ipfi ex mente prava nobis

y (

ipfis eam [ponte attraximus.

Que verba tantum

; Dnina

intelligi poffunt de perfonali malitia Adami ; quod

I)

autem in fimilibus foleat totum fumi pro parte,

t p

quomodo hic Adamus pro genere humano, ma-

glina

nifeftum eft. Sic D. Chryfoflomus in 1. ad Cor. 4.

Homil. 12. ait: Hoc univerfum orbem conturbat, quod

ad bomines magis afpicientes , quam .Deum omnia fa-

ciamus. -- Rurfus, quando fcortamur, bomines ma-

EULT

gis timemus, quam Deum.

In quo loco utique non

DA E

loquitur de fe ipfo, aut per alligationem mora-

lem füze voluntatis cum aliis, fed loquitur de

ifnUt

jl

parte totius communitatis, & per metaphoram

partem fumit pro toto.

Sic idem in Pfàl. 6.

ii

p

ait: JNos quoque, quando loquimur cum barbaris, il-

lorum lingua utimur , 69 [i cum infante loquimur,

) M

una cum eo balbutimus.

ldem etiam fit in rebus,

uí qui C? manus mordeamus, 69 iram fimulemus,

ui infantem corrigamus.

Haud dubie Chryfofto-

mus hic loquitur nomine muliercularum : ergo

at

eodem modo, quod in Adamo contigit, poteft

ag

tribui generi humano, quin fit moraliter illorum.

W

d.

J

94

DISPUTATIO

It.

j m

d 2. textum S. Zmbrofii dift. dicit, fe lapfum

gt

in Adamo, quomodo dicit, fe refürrexiffe, &

yta

glorificandum in Chrifto, hoc eft, mediante

caufalitate phyfica per effectum phyficum inter-

E

A

um

medium. c. per alligationem. n

Id enim patet

ex ipfo contextu, quifichabet: Sicut per unum

Ji

L

yJi

i

mors, ita per unum refurrettios lapfus [um in 4dam,

eje&tus & paradifo, quomodo revocet nifü ut in Chrifto

(

juftificatum. : Sicut ergo juftificatio in Chrifto non

contingit per imputationem juftitie Chrifti, ut

]

volunt Lutherani , fed per effe&tum phyficum

caufatum à Deo ob merita Chrifti, fcilicet gra-

UI

|

]

tiam fan&ificantem , ita & mors per effectum

Adami phyficum, tanquam caufam inftrumenta-

1

lem, & difpofitivam peccati in nos tranfiit.

Sic

etiam Gen. 46. dicitur: Cunte anime , que egre[Jce

N

Jünt de femore iülius.

Cum utique anime non

3

contente fuerint realiter, aut per alligationem

"

voluntatum , fed per virtutem inftrumentalem

'c;iginem

difpofitivam ad animam.

t

Ad 3. textum D. Zuguftini dit. — Docet hoc

dtrimt

"ug. ex fuppofitione erroneg hypothefis, quod

TAYETUI

anima producatur per traductionem , ficque in

TU

Adamo jam latuerit. c. ex fuppofitione alligatio-

RI

nis moralis. n. .Quod enim S. Auguftinus fup-

RUO

fv

ponat, peccatum originale propagari caufalitate

t

phyfica, non autem per alligationem moralem

1 ]s

voluntatum, manifeftum eft legenti ejus Epifto-

FD

las de traductione animarum.

In Epift. ad Opta-

P

j

tum 9. paucos ante annos ex manufcripto edita

à RR. Abbate Gottwicenfi prius incognita fic

A

Y

OHOF h

habet; Patere, ut etiam ipfe confulam , quomodo pec-

NI

catum originale anima inde trabat, unde originaliter

F-Uym

L

ll

ipfa

DE PECCATO ORIGINALTI,

95

l

L'* ij

ipfa mon trabitur.

Si fuppofuiffet alligationem

voluntatum , non opus habuiffet generatione

Nl

Aif]

......

phyfica, tanquam caufa. Idem apertius habet in

j

T

Epift. 1. ad Optatum, ubi fic habet: [d, quod

I)

ipfe fentit , libentiffame defenfurus fum, fi me docere

n

poterit, quomodo anime mon ex 44dam «eniant , &?

tamen ex ilo juflam fortem dammationis imveniant ;

donec autem difcam , fi mullam de illa peccatrice ori-

ii

hu

ginem ducit, que caufa fit anime fübeundi originale

jeccatum , talia mon audeo predicare.

üpn

Imo D. Zfuguftinus in hoc ipfo libro paffim

M Löm

oftendit, concupifcentiam effe caufam traducendi

J

W

peccatum.

lib. 2. c.4. ait : Concupifcentia manens

n*

in membris corporis bujus cum paroulis nafcitur , in

paroulis baptizatis à reatu folvitur ; parvulos non bapti-

qumo

eatos innettit.

Qui dubitat de mente Z/ug. legat

Wï: W

ejus Opera contra Pelagianos, item 1.4. de orig.

anime , & videbit , Jugu[linum originem peccati

gt

TU

originalis referre in traductionem animz, adeo-

que in connexionem phyficam, non moralem.

D

Caterum textum S. Patris. dift. In Adamo omnes

Omg(

peccaverunt, inquo ommes fuerunt unus bomo , uni-

,

tate originis. c. alligationis moralis. n.

Fuimus

0y

cum Adamo omnes unus homo, ficut omnes cre-

i

dentes unum corpus in Chrifto, que unitas non

TU

na

habetur per alligationem voluntatum, aut impu-

tationem extrinfecam juftitiz, fed per efficientiam

em1

[

phyficam gratie , ac influxum phyficum ipfius

Chrifti, qua Dei.

ni

OB]JICITUR 8.

Potéft-diei) quod il &il

il

l

gatio voluntatum confiftat precife in decreto di-

vino non conferendi pofteris Ade juftitiam ori-

ginalem nifi dependenter ab actu meritorio primi

Iu

paren-

DISPUTATIO

TT

yi

96

Pl

parentis: fed tale decretum eft poflibile, & ge-

s qu

neri humano exoptabile; ergo. .Min. patet, quia

ss

juftitia originalis erat indebita, & aliunde fperari

poterat facile dependenter ab Adamo tot gratiis

um

cumulato.

«

nzmþiju,

RrzsPONDEO. n.m

uia privilegium pri«

Thorid

mzeva integritatis non fuit privilegium perfonale

j

Adami, &-Evz, fed generale, prout patet ex

fenfu SS. Patrum, & ex Scriptura.

Itaque ob

unius deliéctum perfonale non debuiffent omnes

"

)

um

privati illo privilegio abfolute concetfo.

1

Jot,

QU/ESTIO

It

A QU

n bomo per peccatum originale fuerit fpolia-

jsï;m

ius donis nature bumand Jolum indebitis? Seu

Uïha IU

l

uod idem. eff , utrum flatus nature lapfce

MUAWLQ

Jecundum fe idem fit cum fTatu natu-

A

"& pura?

d f

tünda

N OTANDUM i. Graviflimós Theologos do«

cere, quod per peccatum originale homo

ts Tsf

tantum fit fpoliatus donis naturz humane inde-

: p

bitis; adeoque quod per peccatumhomo tantum

ï*ï-, LC/].W

fit conftitutus in ftatu pure naturs.

Ita Bellar-

UJIJ

hi

minus tom.4.1.1. c. 5. ubi ait: ,Status hominis

d

!l

» poft lapfum Adami à ftatu ejusdem in puris na-

Ri

3

» turalibus non magis differt, quam differat fpo-

»liatus à nudo ; neque deterior eft humana na-

»tura, fi culpam originàlem detrahas , neque

pü

»1Inagis ignorantia, & infirmitate laborat, quam

»laboret, &laboraret in puris naturalibus con-

[

, dita. Proinde corruptio nature non eft alicu:

'f.*'i Bs

,,juS

^din]

DE PECCATO ORIGINALL

97

B!

N

3

il

,Jus doni naturalis carentia, nec eft ex alicujüs

Tl

, male qualitatis acceffu, fed ex fola doni fuper-

,naturalis amiflione profluxit.

Quz fententia

1 t

j

w

» communis eft Scholafticorum Veterum, & Re-

É,centiorum , & D. Thomz.

Interpretes D.

L

» Lhomz unanimiter docent, re&itudinem pri-

D)

Ti

, hominis effe&um fuiffe cujusdam doni fu-

] fet

t

» Pernaturalis, & eo dono remoto manfiffe na-

VY

»turam, qualis effet, fi in puris naturalibus con-

...»n anþ

» dita fuiffet , qnod attinet motus inordinatos

PK!

» partis inferioris: ita Capreolus, Cajetanus, Fer-

,rarienfis , Medina, Dominicus Sotus, Vega,

;Durandus, Tapperus., ta Bellermimus , qui

eorum textus partim citat, partim refert.

b

NOoTANDUM 2.

A 'Thomiftis confiderari

Y

j

plerumque hominem in natura pura, fecundum

r

1 ij

quodreperitur non tantum fine donis, feu gratiis

naïw'

fupernaturalibus, fed etiam fine donis naturáli-

bus gratuitis, id eft, fine gratiis naturalibüs in-

debitis. FLxc obfervatio bene notanda eft, quia

eft fundamientum totius controverfie , imo &

I*:eal,?gqfi

v

totius TraCtatus de Gratia.

Ut hoc difcrimen

!

bene capiatur, addo verba ipforum '"Thomifta-

1009

rum, fic zdutbor. Compend. Salmant. 'Tra&. 12. Difp.

,

3. Dub. 1. $. r. n. 1. & 3. ait: , Primus ftatus eft

"

,nature purg, qui in eo confiftit, quod conde-

»retur à Deo non tribuente ei nifi fua naturalia;

1Dd'1

»mnateriam fcilicet & formam, reliquasque pro-

l

h

» prietates naturaliter exaGtas; necadderetur ipíi

1b,

»8liquod donum gratuitum naturale, vel füper-

, Dnaturale.

a

Homo in tali ftatu creatus, prout

»Creari potuit, eo diceretur, & effet in puris,

(

Statüs na-

Qul P[,',

,Qui& nulio ornaretur dono gratiz.

hi

D. Zmort Tr. dePecc. orig. & grat.

G

» tUrg

DISPUTATIO II

)

98

»ture integre, qui metas ordinis naturalis non

gb

, excederet, tunc daretur, fi conderetur homo

qiem d

,non in nuditate precedenti, fed illam ornaret

aj

» donis, & perfeGtionibus naturalibus, in debi-

g

Jl

» tis tamen, roborantibus tam intelleétum, quam

]meb

» Voluntatem, ceterasque hominis potentias, ut

m

"

J

» fübjicerentur rationi taliter, ut fialiquando ex-

» furgerentcontraillam , facile compefcerentur."

! ]u [

Similiter Gonet'Tom. 2. Tr. 8. Difp. 6. a. 1. $. z. ait:

qa

»9tatus nature pure excludit omnia dona gra-

d

'h

»tuita, quz funt duplicis generis; quedam enim

ii

» perficiunt hominem ad finem ipfi connaturalem,

MOIMI

» & ad operationes ordinis naturalis, prout do-

insinl

»num integritatis, dequo fupra. Supraautem

i.

Difp. 3. n. 4. ftatum integritatis defcripfit, quod

ii t

fitille, qui includit omnia, quz ad naturam per-

ahu

&

ä

tinent: & addit ei aliquid mon debitum, nempe

vigorem, quo appetitus fenfitivus rationi perfe-

?

"

&e fubjicitur.

lipry

NoTraNDUM g. Ifta tria nomina, juffitía

151 q

originalis , [Tatus innocentie , integritas , feu vettitudo

d detom

& fanitas primi hominis à plerisque Theologis

gnriores |

'

fummi pro eodem, quamvis ab aliquibus diftin-

&nt

]

guantur. Quod D. Thomas ea promifcue fumpfe-

it, d

rit, probaturex variisejus textibus. -Sic Opufc.

?m'm'oitm

2. C. 186. & 187. ait: , Homo in fui conditione

t

» taliter inftitutus fuit à Deo, ut corpus omnino

Uaüm

» effet animz fübje&um. — Rurfumque inter par-

hu)

» tes anime inferiores vires rationi absque repu-

mmæ

» gnantia fubjicerentur, & ipfa ratio hominis effet

ag

»Deo fubjetta. Ex hoc vero, quod voluntas

Mp

»hominis erat Deo fubje&a, homo referebat

MT

»Omniain Deum, ficut in finem ultimum, in

"T gl

»quo

DE PECCATO ORIGINALI.

99

!N

"iU

»qQuo ejus juftitia, & innocentia confiflebat.

Hic

äaüIM

»autem hominis tam ordinatus ftatus originalis

li.

A

» juf'itianominatur , fecundum quam ipfe fuo fu-

1N

e l

» periorifubditus erat, & omnia inferiora ei füb-

)N

» Jiciebantur.

n

AU

I.p. q- 91. a. I. dicit: ,Erat re&titudo in primo

HQUandaïz

» homine fecundum hoc, quod ratio fübdebatur

dotaty

»Deo, rationi inferiores vires, & anime cor-

d

» pus: erat autem prima fübjectio prior fecunda,

TT

Ü

» & tertia."

De Sanitate in 4. Sent. dift. 17. q. 1.

Qu

D

à. I. qq. 3. idem habet.

Wtl

NoTANDUM 4. Juftitiam originalem poffe

potà

fummidupliciter, nempe adequate, & inadequate,

Myrata

ut Gonet tom. 2. tra&t. 8. Difp. 1. a. s. obfervat.

Vil

"Adequate, ac fimpliciter fumpta dicit complexum

OY

ex omnibus illis perfectionibus, donis, ac privi-

, w

legiis, qu: Adamo in ftatu innocentiz pro ipfo,

r

& ejus pofteris collata funt.

Inadequate autem

fumitur pro ea tantum perfedione, queeft prin-

hr

cipalis, ac cauífa caterarum, vel pro qualibet

i,

alia determinata.

Hoc eodem Authore tefte Re-

centiores communiter ipfomet confentiente de-

g

j

fendunt, juftitiam originalem non effe unum ha-

ml

bitum, fed plurium, nempe duorum, vel plu-

y $i

rium habituum aggregatum, quorum aliqui per-

füem

ficiebant potentias in ordine ad finem naturalem,

alii ad finem fupernaturalem.

COTPïLf [

Juxta .D. T'bomam vero juftitia originalis fe-

us

cundum materiale dicit fubjectionem corporis ad

j*

animam, & potentiarum inferiorum animse ad

n

rationem : fecundum formale autem dicit fuübje-

g

m

&ionem rationis, & voluntatis ad Deum; fed

hujus caufam fuiffe gratiam fanctificantem , tan-

2

quam

Ls

*

I0O

DISPVUTATIO IH

y

quam radicem. . Hinc Gonet cum aliis identificat

ti

jip

juftitiam originalem inadequate fumptam . cum

i n

gratia fanctificante, & per integritatem nature

m

nf

Qu

folum intelligit fubjectionem potentiarum ad ra-

tionem.

ftgan

Scotus tatmen cum aliis multis rela

d)

J

fis à Fasquez

Difp. 1. q. 39. n. 29. per juftitiam originalem fo-

91

lum intelligit fubje&ionem potentiarum ad ratio-

j

?

ä

f

nem, &rationis ad Deum, tanquam Authorem

H

1

nature, ab eaque diftinguit gratiam fan&ifican-

L

A.

tem ex fine, eo quod ifta conjungat Deo per

,)'guxr

l

amicitiam tanquam fini fupernaturali: fed prieva-

E

10,

j

ini

let apud Theologos prior acceptio.

Me quod

attinet , fummo hunc terminum in fenfu Suarii

Yif

l.3. de bomine c. 20. pro complexo omnium dono-

mud

rum, & habituum ftatum integritatis primi ho-

Bl

minis conftituentium.

s iiühr

NOoTANDUM $.

Gratiam, & donum inde-

&

bitum, feu gratuitum poffe fummi aliquando la-

ts

te, aliquando ftri&te.

Late fummitur, prout dicit

nen qy

quodvis divinum in ordine ad beatitudinem na-

Nori

turalem humane nature collatum per creatio-

sl

nem, vel auxiliationem v. gr. vita, exiftentia,

& m

membrorum proportio, fanitas &c.

Gratia au-

ii

tem Jrie accepta dicit aliquid divinum nature

6; (g

humanze in ordine ad beatitudinem fpiritualem

fuperadditum.

Ita D. Tbomas hunc terminum

Yi

C

explicat in 2.Sent. dift. 26. q. 1. C. ubi ait: ,No-

»Imen gratie quamdam liberalitatem importat,

Rif

»iï'*«'»:quod

»unde ex hoc, quodgratisdatur, eratia dicitur:

lþ*ïüïm

» liberalis autem donationis principium eft amor.

DT

T

W

Et ad 2. , Cum dileGio Dei bonitatem creature

)

p

Mf

s

M

» caufet fecundum diverfos gradus bonitatis, un-

:fecundumi

»e

DE PECCATO ORIGINALI.

IOI

lt

» de & diligere omnes creaturas dicitur fecundum

U n

»quod bonum nature omnibus tradit: fed in

t

»quantum quadam amicabili focietate eas trahit

F lün.

»in focietatem fue fruitionis, ut in hoc eorum

»fitgloria, & beatitudo, quo Deus beatus eft,

ii Ij

» effe&us hujüs dile&tionis antonomaftice gratia

T j

» VOcatur; quamvis & omnes naturales bonita-

Dadng.

» tes gratiz dici poffint, quia gratis à Deo dantur."

Autyem

Et fic etiam fumit Zutbor. Compend. Saimant. 'Tra&.

fa.

13. dift. dub. ». $. 3. n.23.

ioy

NoTraAwDpuM 6. Queftionem potiffimum

m

verfari in eo, utrum fubjectio potentiarum infe-

M qei

riorum virium ad rationem fit homini naturaliter

& u

debita in ftatu pure nature; adeoque fithomini

TU

connaturalis? fi enim effet connaturalis, mani-

p

feftum foret, hominem per peccatum originale

effe fpoliatum donis etiam naturz humane debi-

um

tis.

Contenfon 'T om. s. Differtat. 1. c. 1. conatur

iquit

oftendere, in ftatu nature pure non dari rebel-

m

lionem concupifcentiz.

Qul

NOTANDUM 7.

Poffe aliquid dici nature,

pe[ [T»—

vel homini connaturale variis modis, late, & ftri-

, eUitdi

Ge.

Connaturale late di&tum eft, quod nature ad-

, n

ditur juxta inclinationem naturz à principio ex-

n

trinfeco ; Connaturale autem flriéte dittum eft, quod

ia

naturz additur juxtainclinationem nature à prin-

y ii

cipio intrinfeco. Ita quoad rem dicit D. T'bomas,

hia 5

qui 1.2. q.6. a. $. ad 2. fic habet: ,,Naturale di-

» Citur, quod eft fecundum inclinationem natu-

i ImpC«

»I€, diciturautem naturale dupliciter: uno mo-

r

d

» do, quia eft à naturatanquam principio activo,

» ficut calefacere eft naturale igni.

Alio modo

am

ilicet eft

n

r

L]

» fecundum principium paüjvum, quiafc

2

, innata

Io2

DISPUTATIO

II'

j

yilt

»innata inclinatio ad recipiendum, a&ionem à

» principio extrinfeco; ficut motus coli dicitur

g n

LU*

» Daturalis propter aptitudinem naturalem ccle-

» ítis corporis ad talem motum,. licet movens

Jj

» (nempe intelligentia) fit voluntarium.

d

RUO

In 3. Sent. dift. 22. q. 3. a.2. qq. r. in C. fic

at d

ginm

habet: , Dicitur aliquis motus naturalis duplici-

P

»ter: uno modo, quia in eo eft principium mo-

lj

»tusa&ivum, & fic corpora gravia moventur

g

, haturaliter: alio modo , quia ineo, quod mo-

gt

» Vetur eft difpofitio naturalis, per quamaliquid

zi

U

» €ft mobile ab aliquo movente; & hoc contin-

m

» git dupliciter, quia vel ineft hec aptitudo ad

hr t

» hoc, quod moveatur ab illo movente cum in-

T

» Clinatione ad contrarium motum, ficut eft in

Jv'qn.)'vuv.u

» Corporeanimalis, &tuncdicitur motus ille vio-

A,a

;

1

»lentus,quantum ad naturam corporis,in quantum

Y

NY

» €ft corpus,naturalis autem,quantum ad naturam

:

i

v (

» Corporis, inquantum eftanimatum, ut dicitPhi-

p

» lofophus 8. Phyfic. aut non eft aptitudo ad con-

n &

»trarium inclinans, ficut patet in motu coele-

Qdl i

»Ítium corporum, quse moventur à fubftantia

ts r

» feparata, & tamen dicuntur moveri naturaliter.

3. P- q.2. a. ro. in C. affert aliam notionem

taud ord

"

AR

J

lj

hujus termini dicens: ,Naturale poteft aliquid

tri

:

» dici dupliciter: uno modo, quod efttantum ex

erdty

» Principiis effentialibus rei, ficutigni naturale

14

» eft furfum ferri; alio modo dicit effe homini

u

Id

" jdm(

» Daturale, quod ab ipfa nativitate habet fecun-

D

N

» dum illud Ephef. 2. eramus natura filii ire, &

N

Pt d

»93p.12. Nequam eft natio illorum, & natura-

l

» lis malitia illorum.

N

l

At

N

3-P- q.34. a. 3. ad 2. id explicans ait: Jllud,

LUa

quod

D

DE PECCATO ORIGINALI.

105

I

quod bomo babet im principio fue creationis fecundum

communem mature curfum efL bomini naturale.

Ex

Nl

X D

quo infert, gratias extraordinarias in creatione

conceffas non efTe naturales homini, nifi fecun-

dum fimilitudinem.

In 4. Sent. dift. 26. q. 1. a. r. in C. explicat

l dllïfg;

Dilm t

naturale alio modo dicens : ,Dicitur aliquid effe

»naturale dupliciter, uno modo ficut ex princi-

TY

» piis nature ex neceffitate caufarum, ut moveri

quir;

» furfum eft naturale igni; alio modo dicitur effe

ls

TR

» naturale, ad quod natura inclinat, fed mediante

»libero arbitrio completur, ficut actus virtutes

ii d

Idem habet 1. 2. q.41.

Twip

» dicuntur naturales."

a.3. in C. Et contra Gentes 1. 5. c. 122.

attin

NoTANDUM &8.

Variis etiam modis poffe

Sile vt

aliquid dici debitum alteri.

D. Tbomas 1.p. q. 21.

Ut

a. r. ad 3. dicit: ,Unicuique debetur, quod fuum

RTO

» eft: dicitur autem effe füuum aliquid, quod ad

L d

»ipfum ordinatur, ficut fervus eft Domini, &

lod

,non é converfo; nam liberum eft, quod fui

uyng

»caufa eft: in nomine ergo debiti importatur

A lubl

»aliquis ordo exigentie, velneceflitatis alicujus,

Tif

»ad quod ordinatur.

Eft autem duplex ordo

us

» confiderandus in rebus: unus, quo aliquid cer-

xl dj

» tum ordinatur ad aliud certum, ficutpartes or-

rnd

, dinantur ad totum, & accidentia ad fübftantias,

j u

» & unaqueque res ad füum finem.

Alius ordo,

lt ho

»quo omnia creata ordinantur in Deum. Sic

jl

m

»igitur & debitum dupliciter confiderari poteft

mli lr

» in operatione divina, aut fecundum quod de-

,&mi:.

» betur aliquid Deo, aut fecundum quod aliquid

» debetur creature, & utroque modo Deus de-

» bitum reddit.

Debitum enim eft Deo, ut im-

j ælL

G 4

»pleatur

j

364

DISPUTATIO : II

» pleatur in rebus id, quod ejus voluntas, & f-

iud

jg i

[j

g

» pientia habet, & quod füam bonitatem manife-

[

» itat, & fecundum hoc juftitia Dei refpicit de-

Mf,ü

,centiam ipfius

I

» fecundum quam fibi reddit,

1!0 eIViDl

» quod fibi debet.

Debitum etiam eft alicui rei

u x

» Create, quod habeat id, quod ad ipfum ordi-

Iu

»Datur, ficut homini, quod habeat manus, &

» quod ei alia animalia ferviant, & ficetiam Deus

4

hh

Qf

3 B

» Operatur juftitiam , quando dat unicuique, quod

» €i debetur fecundum rationem fuz naturz, vel

p

UWUH

» Conditionis, fed hoc debitum dependet ex pri-

»m0o, quia hoc unicuique debetur, quod eft or-

g, il

» dinatum ad ipfum fecundum ordinem divinzfa-

b

»pientie, & licet Deus hoc modo debitum ali-

ïgmr'a.fem

d

]

» Cui det, non tamen ipfe eft debitor, quia ipfe

» ad alia non ordinatur, fedpotius alia ad ipfum.?

Ex hoc textu, & fimilibus multis D. T'hbome

N

patet, quod Deus nulli creaturze independenter

à promiffo proprie fitdebitor, adeoque quidquid

imæ NUA

Yi

creaturz& confert, eft mera gratia, quamvis hic

terminus folum adhibeatur refpe&u creature ra-

t

tionalis.

Imo fequitur,

quod auxilium poffit

im füi

efle debitum ut comparat

um adfübjectum, &

LIT

fimul poffit effe gratia,

ac donum indebitum, pro-

2 m

Wt

üt comparatur ad dantem, quinon tenetur dare,

did

]

I.2. q. 99.

a. 5. in C..D, T'homas diftinguit de-

bitum neceflit

atis, & congruitatis. Ad tollen-

;ffanm»:

dam omnem &quiv

ocationem diftinguo debitum

in abfolutum,

& conditionatum. — Zb/oluium eft,

DT

quod debetur

sU

creature rationali nulla interme-

diante a&tione

humana libera tanquam conditio-

ne, fic v.g. i

embra condecentia debentur abfo-

"

lute

L

l

J

generi humano. | Debitum conditionatum ett,

i

l,

Dihi

quod

-

DE PECCATO ORIGINALI.

105

TM

quod folum debetur homini à Deo ex füppofitio-

N

ne amicitie contracte cum homine fübreciproca

Ti

conditione, fi viciffim fedignum preftet, & tan-

lli n

quam verus amicus perfeveret, & auxilia fibi ad

A ii i

facilem obfervantiam neceffaria debito fervore

ln U

requirat, petat, ac mereatur, interveniente actio-

D |

nelibera, nempe oratione, vel merito: & tale

m

eft Beatitudo hominis, feu finis faltem naturalis.

nque,quo'.

DICO 1.

Homo per peccatum originale

M[Xl[æ, D

non eft fpoliatus donis fuznature abfolutedebitis.

li ]

PROBATUR I.

Homini nunc debetur ordo

quidiu

ad finem, feu beatitudinem fpiritualem quoad

Ddvl

fübftantiam , nunc facilitas perveniendiadfinem

Mi j

fuum naturalem per fubjectionem potentiarum

Qp

inferiorum ad rationem, nunc gratia intrinfeca

tiym:

fpiritualis; & aliud non eft affignabile abfolute

) D- T'W!

humane nature debitum , quo fuerit homo fpo-

hr

liatus: ergo non eft fpoliatus donis naturze hu-

qequa

mane abfolute debitis.

Zini. quoad 1. memb.

um

probatur ex damnatione propofitionum Baji, in-

If

ter quasfuntíequentes: 26. Integritas prime crea-

inlun j

tionis mon fuit indebita bumane mature exaltatio, fed

iif

!

naturalis ejus conditio.

ss. Deus non potuiffet ab

debtun;

initio ialem creare bominem, qualis munc mafcitur.

ener

79. Falfa efi JDo&orum fententia, primum bominem

ütog.

potuiffe à Deo creari, & infütui fime juftitia origi-

nali.

At

Jfuo

(

PROBATUR 9.

Deus poteft ad augendum

M

hominis meritum , & ad commendandam magni-

Ajü

il i

tudinem gratie hominem poft baptifinum relin-

an a

w

quere in eadem prava difpofitione, in qua prius

Wi

a

erat; ergo & poterat ob eosdem fines laudabiles

eum in hoc ftatu creare.

di:Wf

D1CÓ

!

G g

106

DISPKUTATIO Iti.

DfPECf

TL

DICO II. Homo per peccatum originale

ag

vulneratus eft etiam in naturalibus late dictis, &

Ípoliatus donis fibi conditionate debitis.

4

jl

PRoBATUR. Homo fpoliatus eft fubje&io-

P :'gmoniä,

ne potentiarum inferiorum ad rationem, & faci-

M

litate perveniendi ad finem fuum ultimum, etiam

natufalem, confiftentem in fruitione Dei abftra-

: j æxtiblü

g At

C&iva, ut dicetur in "Tra&. de irtutibus: fed hzc

"n

fubjectio potentiarum inferiorum ad rationem,

& facilitas perveniendi ád finem füum naturalem

l

erat donum naturale humanz nature conditio-

ginite

nate debitum: ergo.

Min. prob. in primis quoad

ia

hoc

» quod fit conditionate debitum.

Nam fi Ada-

a

mus perfeveraffet, tranfiiffe£ hoc donum in de-

se, ii

bitum abfolutum ex pa&o.

Dein etiam inde-

Tv

t

K,

pendenter à tali pacto Deus ex fuppofitione,

ruväq M(

quod per infufionem gratiz fanctificantis ineat

cum homine amicitiam, ex legibus amicitiz te-

Va

netur amico per auxilia convenientia füuccurrere,

m

ut poflit emergere ex perpetua miferia, ac diffi-

i

cultate fumma perveniendi ad finem, fi ab amico

dire m

auxiliorum illorum collatio, vel confervatio hu-

militer, & inftanter petatur, vel per merita con-

lil

grua exquiratur,

Quod vero ejusmodi

1,&!&)&

JabjeGtio

potentiarum ad rationem

. in latiori acceptione

kj

poflit vocari donum nat

a

ure humane connaturale,

probatur ex D. T'bema, qui in textibus Notando

J5 t

7- allegatis,vocat illud connaturale, vel naturale

W D

etiam illud, quod eft

Jecundum . principium £affroum,

.

4 R t

quia [olicet rei eft

innata incli

"ii

matio ad recifiendum

ationem. à principio extrinfeco.

Item motum in eo,

h]

quod movcetur fecundum. difpofitio

nem naturalem

7—"*muu

.. per

quam e[i aliquid imobile ab aliquo movente.

ts

Pnao-

DE PECCATO ORIGINALI.

107

] Origmu

PRosBATUR 2. Authoritate D. T'hone, qui

il dlms) |

il

afferit hominem effe vulneratum in naturalibus,

eo quod fit fpoliatus fubjectione potentiarum ad

i

rationem, & harmonia partium fibi connaturali;

em, &fiiv

atqui ea harmonia, & fubjectio non erat abfolute

TU d

debita, ut conítat ex natura liberi arbitrii, &

tdln

variis aliis textibus .D. T'bome apud Gonet. ergo

? fl

fuit fpoliatus tantum donis tantum late, & con-

fittem

ditionate debitis.

g

* QU

In 3. Sent. dift. 20. q. r. a. r. in C. dicit: , Na-

»turale dupliciter dicitur, uno modo id, quod

YT

1

,confequitur ex principiis fpeciei, & hoc non

Va d

»mutatur per peccatum , necin homine, necin

um d.

» demone, ficut nec fpecies.

Alio modo dici-

lum

,tur naturale id, ad quod natura eft ordinata,

Jl

» & quantum ad hoc naturale per peccatum tol-

AV

» litur, in quantum aufertur beatitudo, ad quam

ao

» natura ordinata eft, & diminuitur habilitas ad

t

»ipfam, & fic natura corrupta erat, quia non

m tb

» poterat perduci ad beatitudinem ab aliquo illius

WE

,nature corrupte, nifi natura reparata effet.

on[m;t'c':.

. Idem in pluribus locis dicit, ordinem poten-

s

d

tiarum, & fubje&tionem ad rationem effe natura-

ml

lem. Hic q.85. a. 3. dicit: ,,Per juftitiam origi-

] at

»nalem perfe&te ratio continebat inferiores ani-

I

»In2 vires, & ipfa ratio à Deo perficiebatur ei

tius J

» fubjeGta.

Hzc autem originalis juftitia fubtra-

Ya n

» &a eft per peccatum primi hominis , & ideo

m j

» omnes vires anim€ permanent quodamodo de-

j s

» ftitute proprio ordine, quo naturaliter ordi-

mim d!

» nantur ad virtutem, & ipía deftitutio vulnera

iria, !

» tio dicitur naturz.

til .

2,

i

108

DISPUTATIO

IT,

lea

" deblw

I. 2. - 82. a. 3. ad r. ait: ,In homine concu-

» pifcibilis naturaliter regitur ratione: in tantum

;

jpiit

» concupifcere eft homini naturale, in quantum

s [

»€ft fecundum rationem ; in quantum autem

j ;'vfllx'.

» Concupifcentia tranfcendit limites rationis, in-

u

» eft homini contra naturam.

Ibidem q.85. a. 1. in C. , Bonum naturz hu-

» Inanz poteft tripliciter dici.

1. ipfanature hu-

m

gl

»Imanc principia, & ejus proprietates, ut po-

z g

,tentim anims. 9. inclinatio ad virtutem, quie

» eft quoddam bonum naturze.

J

3. poteft fummi

T

»bonum nature originalis juftitia. Per bonum

r

» primi generis nec tollitur, nec minuitur. ' ter-

ydon 1

» tium bonum totaliter eftablatum per peccatum

z5 m

» primi hominis, fed medium bonum fcilicet ipfa

jl

» naturalis inclinatio ad virtutem diminuitur per

» peccatum.

;

i !

Ex hoc textu patet, per peccatum originale

ablatas effe aliquas perfectiones naturales non

ttrpire

quidem abfolute

, & ftricte, fed cfonditionate de-

Ti t

bitas,

n COX

1

PROEATUR 3

Chriftus comparat homi-

il

nem in Adamo lapfüm illi homini, qui in Jericho

tfüg u

incidit in latrones , & plagis impofitis relictus

1 uf

eft, fed ille amifit aliquid perfe&tionis. Scilicet

&

vigorem naturalem: ergo. Maj. patet per In-

.'J.e; Ti

terpretes v.g. per Gregor. M. 4. Dialog. c. i. Et

tin

r

er D. Zmbrofium in hunc locum, & Bedam, qui

tün,

ait: Peccata intelliguntur. plage, quibus nature bu-

hi

mane intesritas violatur.

PRoBATUR 4. Moralis poffibilitas fervan-

di totam legem naturz , & immunitas à fervitute

diaboli eft proprietas humanz naturz faltem con-

ditio-

QE]

M

'

DE PECCJETO ORIGINALI.

109

Mi

ditionate debita: fed hac fuit amiffa per pecca-

n "N

tum Adami; ergo.

Min. patebit ex dicendis in

ia Q

"[ra&. de Gratia, & patet etiam ex eo, quia cer-

T

tum eft, matura mos e[Je füios ire , & conflitui. füb

4

ran'onjg,ï

fervitute. diaboli.

PROBATUR $.

Ex diuturna privatione

tl

gratie fanctificantis, & ex a&ibus concupifcen-

t

ti: actualis potentiarum inferiorum feorfim füm-

bö) uw.*

ptarum nata eft faltem fucceffive, & per accidens

R'»l'&m, [

concupifcentia generalisy per modum habitus

Hl

vitiofi traducti in pofteros Adami : ergo faltem

htl

mediate, & per accidens humana natura fpoliata

li, &

eft aliquo dono fibi conditionate debito, nempe

? P

immunitate à morbo naturz.

4nt. prob. in pri-

t

mis ex communi fenfu; quia juxta communem

ii

fenfum habitualis concupifcentia, & fomes pec-

cati eft pofitiva deordinatio, ac perverfio nature

n u

inftar morbi.

Prob. 2. à pari: fübtra&o 1ole na-

od

fcitur pofitivum frigus in mundo, fübtra&a har-

Mi

monia partium, & proportione liquidorum cum

folidis in corpore humano nafcitur pofitiva mor-

ODP K'f

LA

bida qualitas, ac perverfio humorum: ergo idem

fit in natura humana fübtra&ta prima integritate.

Yi

h:

Prob. 3. Authoritate D. Zuguflini, qui l.6. con-

JD

Ws

tra Julian. c. 7. ait : ,, Ego tanquam valetudinem

p

(l

,Imalam ex origine vitiata ingenitum effe dico

,» homini vitium, quo caro concupifcit adverfus

T

Md

W

» fpiritum. — Et l. 1. de nuptüis c. 25. Concupifcen-

li n

» tia non fübftantialiter manet, ficut aliquod cor-

»pus aut fpiritus, fed affectio eft quedam malz

D

lh'aif

» qualitatis, ficut languor.

[ML'

Et c. 31. , Carnem appellavit, ubi eft quidem

n !l

fits

, norbidus carnis affe&us , non ipfam corporis

[

» conformationem.

PRO-

nl

I1O

DISPUTATIO

1 I.

PRoBATUR 6. Authoritate D. "Thbomne:

pis

s

I. 2. q. 82. a. 1. in C. ubi fic habet: ,,Duplex eft

» habitus, unus, quo inclinatur potentia ad agen-

seunt

ii

ma d

» dum, ficut fcienti2, & virtutes dicuntur habi-

»tus, & hoc modo peccatum originale non eft

Vi

»habitus. Alio modo dicitur habitus difpofitio

i

j

Jr

,caufe ex multis compofite , fecundum quam

» bene fe habet vel male ad aliquid, & precipue

f

p

, cum talis difpofitio fuerit quafi in naturam ver-

»Íía, ut patet de egritudine, & fanitate; & hoc

gtl

»modo peccatum originale eft habitus, & eft

ado

» quiedam inordinata difpofitio proveniens ex dif-

nagi

»folutione illius harmonize, in qua confiftebat

àem i

» ratio juftitiz originalis, ficut & xgritudo cor-

gt

» poralis eft quedam difpofitio corporis, fecun-

Em

Fa

»dum quam folvitur equalitas, in qua confiftit

» fanitas ratio.

Unde peccatum originale lan-

ROT

ORU

»guor nature dicitur.

Et ad r. ubi fibi objecerat, quod peccatum

originale fit privatio originalis juftitie , privatio

N

autem non fithabitus, refpondet fic: ,, Diendum,

» quod ficut egritudo corporalis habet aliquid de

Ünrtci

» privatione, in quantum tollitur zqualitas fani-

At li

»tatis, & aliquid habet pofitive, fcilicet ipfos

du

» humores inordinate difpofitos: ita etiam pecca-

m

,tum originale habet privationem originalis ju-

^ lr

»ftitie, & cum hoc inordinatam difpofitionem

Qigbdt

»partium animz ; unde non privatio pura, fed

» eft quidam habitus corruptus.

s

Wtl

Et ad ». ,, Dicendum, quod originale pecca-

[

»tum eft quzdam difpofitio inordinata natura.

, hujusmodi autem difpofitio naturg habet ratio-

|

, nem habitus.

t

Et

m:j;)æ

DE PECCATO ORIGINALI.

lII

lt

