&lorie , cum beciofa fpe-

ciofus forma pre füüs bomü

"m cum impolluta, qui

Janttifiat univerfa. -- --

Su

rge Domine in requiem

L

tuam iu C arca fan&lificationis tue.

Fere enim ar-

fj

ca efl fanttiffma Virgo intrinfacug & extrinfecus . de-

)

^

J

"

ll

aurata ,

que univerfum fanttificationis thefaurum fu-

:ff'ad

h

i

fcepit.

Clarius hic fenfus exprimitur in Serm. 9.

um

qui fermo tamen Vincentio Ricardo Clerico R

15 0 3

gulari fic exiftimante forte eft Procl Patriarchge.

D

fve, inquit, gratia plena.

Tu enim, que revera

'f-:m nit

"ll

NU

u

]

gaudio funt digna, agis, quoniam immaculatam . in-

L

Yuin

duta es veftem. - - Quoniam & tu fantta, & omni

n

bumana. creatura. gloriofor ,

ac purior, fan&ior effe-

&a, nive quidem candidiorei

"fiäa;äeü,

n babes mentem, quovis

Atj

gulem auro quantumrois

probato purificatum magis cor-

gus. --

RU

Cum puritatis atque integritatis famulacrum

sf

afbettum ipfa an

M

gelicum , ficut plures ex Pro-

At

phetis, non ïqformz'da*vit.

Hzcoftendunt; ubi Scri-

ptores

lv

DE PECCATO ORIGINALI.

185

P

ptores illi indefinitam celebrant puritatem B. Vir-

n

ginis, eos etiam de puritate animz loqui.

3

S. Cyprianus in Orat. de Chrifti Nativita-

")"L)

ij

te: Nibil in Maria repetüt ultio, mec pracedens de-

GK

le&tatio expetiit penarum ufuram. -- —INec fufüinebat

Ti s

(

juftitia, ut illud as ele&tionis communibus la[Jaretur

j

y n

injurüs, quoniam plurimum à

ceteris differens matu-

a

va communicabat , non culpa.

Cum dolores in par-

(nts D

tu pona peccati originalis fint juxta illud Gen. 3.

ÀN

It

a

In dolore paries , confequens eft, ut quam S. Cy-

Qd

(

prianus exemptam jure docet à poena, immunem

ET

declaret à culpa.

Hincait: Cum aliis feminis na-

| 07??01':11

iura communicabat, mon culpa.

Idem fic pergit:

Erat ei proprium privilegium, quod. mulla mulierum

mec ante mec deinceps meruit obtinere , quod. erat famul

Mi

müter & virgo; unde & mairi plemitudo gratie debe-

n

batur , &? virgini abundantior gloria, que carmis &&

mentis integritate infignis , fpiritali &2 corporali intus

& extus Chrifti prefentia fruebatur.

Ü

|

6. Dionyfius Alexandrinus in Prafatione Epi-

ftole ad Paulum Samofatenfem: ,,Deus Verbum

fT

, caro fa&um eft. - - Multe reperiuntur ma-

20 (e

,tres; una autem & fola virgo filia vite genuit

LLCT

» Verbum vivens. Et in queft. 5. Neque in ta-

, bernaculum ejus alius introivit aut exivit nifi

»folus Dominus, & porta tabernaculi fignata eft

»integra, & incorrupta, & inviolata; manu enim

; Dei claufa eft, & digito ejus fignata eft; neque

il

WWW

»tabernaculum ejus ab hominibus fabricatum,

» fed Spiritu San&o firmatum eft; & virtute al-

, tiffimi protegitur illud femper laudatiflimum Dei

, abernaculumMariaDeipara& virgo. E: queft.7 .

m

, Non in fervo inhabitavit, fedin fan&o fuo ta-

du w

3

, 0et-

j

186

DISPUTATIO

II.

ag

» bernaculo, non manu facto, quod eft Deipara

p

» Maria.

Ilic enim in ipfa Rex eloric fa&tus eft

[

A

q

n

» Pontifex; ex ipfa exivit Verbum fa&tus Ponti-

» fex non fecundum legem carnalis mandati, fed

»fecundum virtutem vite indiffolubilis.

FEt

(

» ju&/t. 10. Propter nos venit conceptus in ven-

j

» tre Virginis Mariz fuperveniente Spiritu San&to

»ineam, & matrem incorruptam à pedibus us-

fv

»que ad caput benedi&am fervavit, ficut ipfe

»Íolus novit modum, conceptus & ortus fui.

» H&c enim eft, quam Ifaac previdens dicebat

n

» Jacob: Det tibi Deus benedi&ionem terrz ha-

k

4uem

n

»bentis omnia.

Qui enim de colo defcendit

9]

» Unigenitus Deus Verbum geftatum eft inutero

» & genitus ex Paradifo virginali habente omnia."

Hitermini: filia vite, tabernaculum non ab bo-

]/

minibus fabricatum , fed á SpirituSan&o firmatum,

Jümper laudatifümum, mon mamu fatho, à pedibus

usque ad caput benedittam, benedictionem terrz

babentis ommia, Paradifo virginali babente omnia;

oftendunt fpecialem operationem & fan&ificatio-

nem Dei in ipfa Conceptione B. Virginis, & ex-

emptionem ab omni maledictione.

li /l'arzk

(

I

S. Zlthanafius in Serm. de Deipara: »5pi-

VAv

» ritus Sanctus in Virginem defcendit cum omni-

i

zfceQ

lil

(

»bus fuis effentialibus virtutibus imbuens eam

VU

» gratia, ut in omnibus grata effet. Atque id-

AVT

» Circo gratia plena cognominata eft, eo quod

Af

»adimpletione Spiritus Sancti omnibus gratiis

l

A

» abundaret.

àuam virtutem per omnia tempo-

,fà conceptus eam habuiffe confido , & poft con-

» ceptum eam retinuiffe.- -

q Ums 4

pOv

Decet, te Matrem,

, Regen

vic

cicem, Dominam atque Heram co-

n

M

»gnomi-

L

DE PECCATO ORIGINALLE.

187

Md

W

» gnominari, eo quod ex te prodiitRex, Domi-

,Dus, ac Deus nofter, affftentem illi, nobis

, quidem terribili, tibi aütem dulci, omnemque

» gretiam largienti; qua de caufa factum eft, ut

»gratia plena appellata fis, utpote qu& omni

y

DI

» gretia abundares.

8

Titus Bofrenfis in c. 1. Luce. — Evangelif?a

l)

indicat , ex eodem Davidis genere, unde SYofepb ortum

NI Y

trabebat , ipfam quoque inculpati[/mmam . Virginem flu-

xifje.

S. Epbrem in Serm. de laudibus Mariz,

B. Virginem ficalloquitur: Jmmaculata, intemerata,

incorrupta , & pror[us pudica, atque ab ommi forde

& labe peccati aliemiffJma , Virgo ID.EI ac Sponfa,

t;äente f

Domina- noftra.

IO.

D. Baflius in Liturgia Diacono decan-

anixck

;

tanda fequentia verba injungit : Santüi[|me , in-

temerate, Dominatricis noftre, Deique Genitricis Ma-

vie cum omnibus SanGtis commemerantes. - -

Cuftodi

nos Deus gratia tua. San&iffme 62 Immaculate Do-

Mv

münatricis noftre. & .Dei Genitricis Marie cum omni-

bus San&tis.

na

1ETIC

Varie antiqui[[me Liturgie , qus, licet

forte fineacceffionibusaliquotterminorum ad nos

non pervenerint, videtur tamen, eas acceflio-

i

nes poftfzeculum quintum non acceffiffe. Litur-

u A

gia Jacobitarum in Oratione, quz vocatur Ob-

fignatio poftt Communionem, fic habet: Propitie-

z':a d*

m j

tur Deus & dimittat ei, pro quo & cujus caufa obla-

tum eft bodie facrificium iftud per orationes (9^ inter-

um

u

ceffionem Matris amiüte juffitia, celi ecundi, Vir-

ht

T

;

( [

ginis hmmaculate. In Liturgia D. Jacobo adfcri-

pta habetur: Sente & gloriofe famper V'irgimis.

j c

Ti

»

188

DISPUTATIO

j

TI.

W

In Liturgia S. Sixti Papa: Precipue & primario

Il

Jantam 9 beneditiam [emper Virginem B. Mariam

"l

l

JDei Genitricem commemoramus.

In Liturgia S. Pe-

j

MW

yf

tri: Dignare Domine meminiffe fantte & preclare

Jenper. Virginis B. Marie.

K

In Liturgia $. Chry-

foftomi: Sante & Gloriofe [emper Virginis Ma-

Tic.

In Liturgia S. Cyrilli Alexandrini: Domine

Jurt

at

,

qui vis , ut San&torum tuorum memorie frequenter

n

"

il

q

comiumicemus , maxime ac fpeciatim Gloriofe pre

omnibus San&is Pirginis immaculate , fantteque Ge-

gin il

mitricig Dei Maria.

atimit

Si quis objiciat alias Litur-

gias v. g. Liturgiam S. Jacobi, qua vocatur Mi-

j m

no, Liturgiam S. Petri, Liturgiam $. Joannis,

s

'

Liturgiam D. Marci. &c. in quibus illi termini

QU

non continentur modo przefato , refponderi

;ü»ienus i

f

j

W

poteft; filentium authorum harum Liturgiarum

j

]

non tollere mentem authorum earum Liturgia-

n

eMri

À VIlld

emyd

rum, que attuli.

T9;

p (

S. Epipbanius in Serm. de laudibus Ma-

Mir T

ri&. Gratia plena es B. Virgo lo Deo excepto cun-

Gs fuperior exiffis, matura formofior es ipfis Cheru-

u g

Dd

bin, Seraphin, & omni exercitu angelorum. - - Le-

tabantur /fngeli , quafi ipfi dumtaxat Deum baberent ;

ii

hr D

"h

]

?

quibus B. Virgo fupérior nata Deum babitantem . in

celis concepit im terra.

Ibidem B. Virginem vo-

(

Iri

cat lilium immaculatum , ovem immaculatam.

VL

I3.

S. zimbrofius in Pfal. rx8. ad ult. verf.

J

11

Sufcipe me in carne, que in Adam lapfa eft ; Jufcipe

&

UMT

yon ex Sara, fed ex Maria, ut incorrupta füi virgo

j

per gratiam ab ommi integra labe peccati.

Et in

Hom. de Cain. &. Abel.

Atl

De hoc grege fantta &

"t

inaculata & intata illa ovis proce[fit Santta Maria.

m'mfbli;

14. $.

l

DE PECCATO ORIGINAV"LI.

189

^ bpn'

hi

14. $. Gregorius INy[Jenis Hom. 18. in Cant.

Chriflus folus de puritate virginis ele&tus eff, cujus

Mq—a

»/U»y

fax muptialis Spiritus. San&i fplendor ; cujus. cubile

vitiorum expers conditio, nuptie puritas incorrupta.

TNUN

I

D. Hieronymus in Epift. de Affumpt. B.

j Ilrg

Marie ad Paulam, quam alii Sophronio P. C.

hi

hm jl

tribuunt, explicans illa verba Cantici: , Veni co-

»lumba mea, immaculata mea , ait: B. Firgo

IIG

» fimplicitatem columbz in omnibus reprefentat ;

&

» quoniam quidquid in ea geftum eft, totum pu-

»ritas & fimplicitas, totum veritas & gratia fuit,

MU

j

» & ideo immaculata, quia in nullo corrupta. - -

, Ante hoc ipfüm ('conceptum Chrif£i) uterus Vir-

»ginis quamvis mundus, quamvis impollutus,

0, g

»& alienus à contagione peccati, quamvis fan-

mlf

» C&us, adhuc tamen vilitate carnis induitur; ac

s

» ficut lana candidiffima fuoque colore dealbata,

, cum acceffiffet Spiritus San&us, vertitur in pur-

»puram.--

Quamvis Angelorum excelfior na-

i

»turafit, non tamen grátia major; quia & ipfi

»gratuita gratia, ne corruerent, funt falvati.

»Inde David: Verbo Domini coeli firmati funt,

, & fpiritu oris ejus omnis virtus eorum fubfiftit.

i

» Conftat, Beatam & gloriofam Virginem Mariam,

du

s

,ampliorapromeruiffe virtutum privilegia & per-

Vg

ij

»Cepiffe gratiam ab ipfis Angelis collaudatam.

fj

, Unde etfi mirabilis eft eorum firmitas, mirabi-

P

»bilior tamen in Maria, quam obumbravit vir-

!

»tus altiffimi, ut fupra omnem virtutem fit an-

"4

»gelicam quod factum eft in ea, & admirabile

, cunctis fzculis facramentum.

Idem in Pfal. 77.

, B. Virgo pulchre dicitur nubes diei, quia non

pb

/|

» tuit in tenebris, fed femper inluce. Etinc.9.

Mæxï'-'-:

l

»Eftie,

)!

190

DISPUTATIO

1 T.

Fntn j

» Eftie. ln aula virginali & nulla forde maculata

» de Spiritu Sanéto Dei fermo proceffit.

i

16.

dl

Timotheus Presbyter C. P. in Orat. de

.

Simeone, cum alias puerperas cum Maria ad tem-

!

[;

plum accedentes fic alloquitur: Quid vos conditio-

ne anclle cum libera, atque adeo Domina incerta-

ts2 --

Unde etiam fupra ommes inculpata (2 omni-

W

bus wodis [antta Virgo per illum , qui domicilium

babuit im ea, usque adbuc immortalis eft.

17. S. Juguflinis l. de natura & gratia c.

It

36. fic fcribit: , Pelagius ad hoc ut probet, ho-

Iinem per vires naturce fine peccato vivere

U

lU

9

m

»poffe, adeoque non dari peccatum originale,

znete n

» commemorat eos, qui non modo non peccaffe,

»Verum etiam jufte vixiffe referuntur : - Abel,

il

, Enoch, Melchifedech, Abraham, Ifaac, Jacob,

»Jofeph, Jefum Nave, Phineen, Samuel, Na-

Md

ynta.

"w

»than, Eliam, Elif&um , Micheam , Daniel,

W

Jl

» Ananiam, Azariam, Mifael, Ezehiel, Mardo-

»Cheum, Simeon, Jofeph, cui defponfata erat

J

» Virgo Maria, Joannem.

Adjungit etiam foe-

15 Da

!!

»Tinas, Delboram , Annam Samuelis matrem,

d

ln M

» Judith, Efther, alterim Annam filiam Phanuel

5

»Elifabeth, ipfam etisr) Domini ac Salvatoris

" tfb er

D

»hoftri matrem , quam dicit fine peccato confi-

£ll

» teri neceffe effe pietati.

Excepta itaque San&ta

l

AT

» Virgine Maria, de qua propter honorem Do-

»Iini nullam prorfus, cum de peccatis agitur,

» habere volo quaftionem.

Inde enim fcimus,

» quod ei plus gratie collatum fuerit ad vincen-

» dum omni ex parte peccatum, quze ( quia ) con-

»Cipere ac parere meruit eum, quem conftat,

Wtj

:l

» nullum habuiffe peccatum. — Hac ergo Virgine

üïäïütm)

y»eXce-

l

DE PECCATO ORIGINALTI.

I9

h

CM

r

,excepta, fi omnes illos San&tos, cum hic vi-

hd

»Vere poffemus, poffemus interrogare, utrum

m

!

effent fine peccato, quid fuiffe refponfuros pu-

tamus ?

INonne.una voce clamaffent: Si dixe-

,rimus, quia peccatum non habemus, veritas

in nobis non eft.,

In hoc textu duo notanda

funt.

Primo, quod Pelagius negans exiftentiam

peccati originalis, quantum pertinet ad B. Vir-

ginem, argumentetur ex univerfali fenfu Eccle-

TU

(

1iee

Secundo

quod D. Auguftinus fe hoc /cire

u

k.)

;

nw"

fateatur, B. Virgini plus grativ, quam csteris

JEL

hominibus conceffum effe ad vincendum ex omni

WAUUU U

!Whv-, N

parte peccatum.. Potuiffet in B. Virgine facile

VIRURTOE

diftinguere inter peccatum a&uale & originale.

Potuiffet dicere

fenfum univerfalem Ecclefiz,

Ts

quem Pelagius objecerat, tantum ítare pro im-

n Sami

munitate illius à peccatis actualibus, non vero

à peccato orieinali; verum non eft aufus in du-

h

bium revocare id, quod Pe]c.glus objecerat, Ma-

riam:fine peccato (omm) confiteri, nece[Je e[Je pietati.

Idem S. Doétor in l. de quinque berefibus circa

Chriftum, Manichzeos, qui necabant, Chriftum

A

natum effe ex femina, quia alioquin ex ea fuiffet

inquinatus peccato originali cap. s. fic fcribit:

» Fruftra Manichee conaris adverfari

Dicit tibi

J

uid

MC

»Deus creator hominis, filius hominis :

»eft, quod te permoveat in mea nativitate? Non

1

(

jit

»füm libidinis conceptus cupiditate.

Ego ma-

La

nm

v Vi

»trem, de qua nafcerer feci; ego viam meo

, itineri praparavi atque mundavi.

Hanc, quam

Qfnt

que

»defpicis Manichee, mater efít mea, fed manu

»fabricata eft mea.

Si potui inquinari, cum

QUem

»€àm facerem, potuiinquinari, cum ex eà na-

lac j

»icerer.

Li

192

DISPUTATIO

II.

y"

» fcerer.

Sicut tranfitu meo illius non eft cor-

j

»rupta virginitas, fic & mea non eft ibi maculata

ii

»majeftas. Stulte, unde fordes in virgine ma-

i qu

» tre, ubi non eft concubitus cum homine patre?

yrate p

» Unde fordes in ea, que nec concipiendo libi-

vl

»dinem , nec pariendo eft perpefía dolorem?

j ll

» Unde fordes in domo, ad quam nullus habita-

xl

»toracceffit? Solus ad eam Dominus & fabri-

u

»Cator ejus venit, veftem, quam non habebat

visiy

» induit, eamque, ficutinvenit, claufam reliquit.,

aeidumy

Hzc argumentatio D. Auguftini non foret ex-

o

a&ta, nifi Manichzum perfuaderet, B. Virginem

aped.

ftatim in ejus fabricatione feu conceptione pre-

sl

fervatam effe à fordibus.

Habitaffet enim in ea

v Ddl

diabolus & maculaffet.

I8.

Qcono

T'beodorus Epifcopus Ancyranus Hom.

Ed

de Nativit. Servat. in Concilio Ephefino habita,

áni yedi

JDic obfecro, utrum eft vilius , rubusne an uterus Vir-

gineus , ab omni peccati a[fettione dmmunis ?

ii i

Tgno-

ia o

ras, illa recentiorum eorumque, que nunc contingunit,

extitile figuras ?

l

Ts

d m

I9. .Bafüius Seleucienfis in Orat. de Verbi In-

carnat.

Y dj

Templum es vere Deo dignum, utpote fua-

viffmum omnis fanctitatis & puritatis odorem fpirans,

.ïcclorum g

"ts

O ter facrofantta Virgo, de qua qui omnía illuflria

K2 gloriofa dixerit, nunquam à veritatis fcopo aber-

32 Ditine

M

vabit.

N

(

20. T beodoretus in Cantica ad illa verba:

" t

T

j]

( I

Una eft columba, ait: , Salomon divino afflatus

I r

» Spiritu San&o ante cernens Verbi puriffimi in-

ij

il

u

,Carnationem , & quz ipíam fine femine genuit

&t

"1 f

» Sanctifimam Dei Genitricem Mariam illam im-

» maculatiffimam, quam omnes generationes Bea-

"g

Ti

»tiflimam

d

Ll

L

l

DE PECCATO ORIGINALI.

193

Qur

j

QU

» tiffimam predicant.-- Intertotanimasomnium

d

lg

T

shominum, qui falvantur, ut electa eft una illa

»fola, que Chriftum genuit Virgo Maria, qua

Muj MY

Hu

li

BIN

» puritate profe&o Cherubin & Seraphin ante-

, cellit.

d

Qly

QUs

21'

Eufebius Emiffenus Serm. de Nactivitat.

» Quid de Matre Domini dicam, cujus odoris

T0 (r f

Wil

» fragrantiam Salomon admiransait: Qu eft ifta,

Qd

»quz afcendit per defertum ut virgula fumi ex

ln

»aromatibus myrrhe & thuris, & univerfi gene-

"

t fe

»ris pigmentarii? Ubi enim omnium Aromatum

s

,»fumus redolet, ibi fcetoris indicium effe non

» poteft.

FT

22. JProclus Epifcopus Cyzicenus in Orat. co-

Ij

ram Concilio Ephefino habita : ", Sacra Deipara

»Maria in unum nos cogit, fpiritualis fecundt

dl

»Adami paradifus.

Haec admirande ocono

»mice tela, in qua admirabilis illius unionis tu-

» hica confecta eft, cujus quidem textor extitit

» Spiritus San&tus, radius textorius immenfa ge-

» ftantis gratia.

b

23.

Sophronius Patriarcha Jerofol. in Orat.

de Angelorum excellentia: , O Gabriel, qui Bea-

» iffimam,inculpatiffimamqueSacratiffimz,puriffi-

Tif

»meque Dominz noftreanimam ingenti gaudio

!

WA

»imbuifti - -

Chrifte, tui gaudii inculpate ma-

»tris tue , angelorumque precibus intercedenti-

40 1

»bus confortes nos eflice.

ldem in Epiflola ad

I

» Sergium. Patriarcham C. P. Marie fanéte pre-

2]

!L DA

»Clareque ab omni contagione liberatze (/eu ut

J:

il

» tefle -Va[quezio in Vaticanis Codicibus babetur , li-

um

»ber&) & corporis & anime & intelle&us. - - -

wue

(

» Ideo Virgo fancta accipitur, & corpus, anima-

D.zdmort Tr.dePecc. orig. & grat.

N

que

DISPUTATIO

p

194

I I.

» que fan&ificatur, quz ita miniftravit Incarna-

i oüend

»tioni, ut munda & cafta & incontaminata. - -

N

DI

j

,Ex inviolabili & virginali fanguine fancte at-

nima,

» que immaculate virginis Marie Verbum eft in-

5

» carnatum.

24. .Hefibius Jerofol. in Orat.2. de Deipara.

n

r

jl 'J&*

eam Turturem mundam & columbam impollutam ap-

pellat ex Canticis.

Dein ait: ,,Ecce Virgo, que

us

» Adamum pudore & Evam comminatione libe-

g um

»ravit; qua audaciam ferpentis abfcidit, quam

fbb

» confcientie fumus non attigit, neque vermis

u g

» voluptatis eam lefit. - - -

Quia munda es à

árane

a d

» Concubitu nuptiali, quiatemplum incorruptum,

» & tabernaculum ab omni forde liberum confer-

d. [nter

» Vafti, Unigenitus ex te nafcitur.

ii

25. S. Zntiocbus Hom. 21. deinnocentia Ma-

Pf

rie: ,Nulli poffibile eft ad tuz virtutis pertin-

tl

» gere faftigium nifi prefidio juvetur, juxta te-

tX d

» ftimonium Deipare nulli obnoxiz vitio. - - -

DRRT

» Plena cum effet gratie, promeruit fibi veftem

me du

»Dertexere virginitatis nulla ruga decolorem,

5 ij

»nulli obnoxiam reatui.

5ti, quod

26. Concilium Toletanum 11. ,Solam Perfonam

f n

»filii hominem verum fine peccato de Sancta &

ïigüpere, ]

» Immaculata Maria Virgine credimus affumpfiffe,

AA RC (b

27. S.lldephonfus in l. de parturit. & virginit.

np

Marig: , Qnid legem nature requirunt in Maria,

Wi;äm[e !

» ubi totum, quidquid in ea fuit, poffedit Spiri-

Ut *j lü'o*»

» tus Sanctus? -

Conftat, illam ab omni pec-

"RY

» Cato originali fuiffe imnunem , per quam non

nf

Ti

» folum maledictio matris Evz foluta eft, verum

»9tiam & benedi&ctio omnibus condonatur. - -

d WP

» Cum dicit, gratia plena, ex integro iram ex-

Wlfm mm

sclufam

l

DE PECCATO ORIGINALLI

195

hi

, clufam oftendit, & reftitutam gratiam decla-

lmlmjm

Nullas adfcribant facratiffime matri

D] l'at. TE

T n

»contumelias, non gemitus, non dolores, non

erI]M

»$rumnas, non ullas vifcerum vexationes, non

»ullas dirz triftitiee corruptiones; quia hzc omnia,

1]

»ficut fzepe dicum eft, in prima origine illatz

If

»funt vindictz & retributiones,juftifhime prime

tlin

U

»prevaricationis; à quibus omnibus B. Virgo

Utne

» Maria, quantum eftaliena à culpa, tantum pro-

Ui «

» cul dubio libera fuit à doloribus & poena.

Ei

w

n upra. Qus nec Adam in fe admifit, nec ex Evee

li mj

» colluvione filium füfcepit, nec fub maledicto

It

»in doloribus & anguftiis Dominum peperit.

M

tlimn

» Ét ibidem. Interrogemus iftos fequaces Helvidii,

Jf

» qui etfi virginem eam non denegant permanfiffe,

ii

s pudicitiam tamen comimaculant, & gratiam, qua

du

s plena predicatur, quando communi lege natu-

Quia fi ita

hr x

»Ix vitiate dicunt eam peperiffe.

Ore vt

»pepetit, ergo adhuc ac fi (quafi) cum maffa

menit t

» primae damnationis contra Angeli voceni male-

g d

» di&tioni fubjacuit, ac Verbum Patris de carne

»peccati, quod abfit, üt caro fieret, homitiem

,jini

» afTumpfit.

Sed quia contra fidem Catholicam

od

» eft fic fapere, B. Virgo plena gratia nec dolo-

»rem fenfit nec corruptionem vifcerum pertülit,

RImyyus

» quia quantum aliena fuit à cuipa, SpirituSancto

pamm'L&F

5in ea cooperante, & virtute altiffimi, quo ob:

um

1

j pl

,umbratur, in totum extranea à maledicto pri-

»1»€ damnationis.

n 3

28.

Md

S. Damafcenus in. Orat. 9. de Dortnit. B.

Virginis: ,, Hodie facratiffima columba & fimplex

(iiu df

» & innocens aiz50a & Spiritui divino confecrata

quit

» fpiritualem novi Adatni Paradifum fufcipit; in

a

N2

»que

!

i

u

196

DISPUTATIO

II.

»quo condemnatio abrogata; etenim ad hunc

p

» Paradifum ferpens aditum non habuit.

ab

Etenim

» Rex ipfe ad matrem füam venit, ut divinisfuis

gt W«

jj

M

»c puriffimis manibus fan&am ac puram & labis

» expertem ipfius animam füfciperet.

g um

Denique fenfüm ac traditionem Chriftiano-

il

rum Orientalium confirmat, quod ipfemet Ma-

hometes, quiSeculo feptimo ope cujusdam Ser-

WE

l

Es

gii Monachi vel certe ope alicujus alterius Chri-

Ítiani, Arriani ac Neftoriani imo & Ebionitz,

irii

fuum Alcoranum confcripfit, non obfcure Im-

maculatam Conceptionem B. Virginis Mariz infi-

nuet, licet, prout more fuo omnia confundit,

Vi

etiam nativitatem & conceptionem non diftin-

guat. Noneftverofimile, id eum, vel ejus Ma-

du

giftrum Sergium, fuiffe fcripturum, nifi agno-

ü Bg*rum |

viffet, eam doctrinam effe apud Chriftianos rece-

ptam, eamque Chriftianis, quibus, ut eos in

A M

$j

:

fua retia traheret, blandirivolebat, placituram.

ol

Sura 1lI ficícribit: JDixit uxor 4mran ( S. Joa-

m

chimi) Demine mi, certe ego vovi tibi, quod eft in

*H06 À

uiero eo, liberum. —Sufcipe ergo & me.

Cum au-

At^ qui

iem peperi[Jet eam , dixit: Domime, certe ego peperi

Ewdem (ey

eam. feminam , & non eft mafculus. ficut. femina; &

ego quidem eam mominavi Mariam; & ego fane con-

:XESEOXDEO

ii

»;yäïca:i

fugere facio eam ad te, & prolem ejus à Satana la-

T

n

)

jidato. —Sufcepit ergo eam .Dominus. fufceptione. pul-

1

li

chra C9' germinare fecit eam germine pulchro. Do&or

R

lT

autem Mahumedanus, nomine Gelal, tefte P.

"

.füïam

mmurp

Itl

Maraccio, hunc textum Alcorani fic explicat:

EMECI][Em |

Jn biflorüis babetur , mullum mafci, mifi tangat. eum

3l

Satanas, quando nafcitur , & ideo erumpit in vagitus,

preier Mariam.

Referunt boc. duo Seniores.

Alius

ss

l

Doctor

VBüph j

f

l,

DE PECCATO ORIGINALTI.

197

g

h

Do&or Mahumedanus, nomine Corada, tefte

LE

eodem P. Maracciofic fcribit: Omnis natus ex 4dam

ym(l

Tl

confoditur in latere ta&u Satane , quando nafcitur, ex-

]

P

l

cepto Sfefu , g matre ejus.

INam pofuit Deus. inter

i

eos & Satanam «velamen , ita ut tattus Satane feterit

n

lrl

in velamine , nec pertigerit ad eos ülla ex parte.

Pra-

T

zerea narratum e[L mobis , quod neuter commiferit ullum

Va) peccatum , ficut commüttunt ceteri filii zldam. — Itaifti

m

miferi fabulatores per velamen tranfpiciuntinter

J

mille ineptias aliquid nonnunquam Catholice ve-

m

QU

ïM.

ritatis/.

]

Solvuntur Objectiones.

U:

tht

It vir

OBJICITUR.

Certum eft ex conftanti

m d

traditione Patrum & Doctorum Ecclefie , in Can-

nf

ticis litteraliter fignificari connubium fpirituale

st

Chrifti Regis pacifici cum fua Ecclefia.

Ergo

li Y

non poffuntin fenfu litterali, acmece[Jario, per Spi-

W

ritum San&um immediate intento, explicari de

B. Virgine, proutin primo argumento affumptum

m

eft. c. patet, quia non dantur duo fenfus

| littera-

les in eodem textu.

R£sPONDEO dift.a.

Certum eft, hoc coh—

J

nubium fignificari cum Ecclefia contrahendum

?

primario & initiandum in perfona D. V irginis. c.

contrahendum confufim cum corpore (ine ordi-

Cum con-

u

ne membrorum feu perfonarum n. a.

j (

nubium illud fpirituale Chrifti cum Ecclefia con-

fiftat in perfe&iffima unione amoris & fidei, con-

yra ib

fequitur, quod ejusmodi fedus unionisiniri pof-

fit cum integro populo vel natione in perfonail-

n

nf

lius principis. Sic enim bella inter duas natio-

j

N 3

nes

j

198

DISPUTATIO

II,

nes finiuntur per federa pacis inite inter princi-

h Wm

"T

pes utriusque nationes; & dum v.g. Rex Gallie

j

reconciliatur alicui Reipublicse, aut nationi, id

fit in perfona Principis, vel Ducis, vel Regis,

i o*

T

qui dignitate aut poteftate excellit in tali Repu-

blica, aut natione, quam reprefentat.

Jtaque

E MJ ;1,

pariratione, qu& connubii feu unionis fredera fan-

E

ciuntur inter Salomonem eternum & Ecclefiam,

(j :

convenientiflime fanciri poterant in perfona B.

yg t

gim:

Virginis, tanquam Principiffanobiliffima veteris

Ecclefie, &tanquam Matrefamilias nove Eccle-

i i

fiz, quam illi Chriftus in perfona Joannis é

TT

Cruce commendavit.

gt

Et ficutinprafato genere

unionum inter duas nationes fit, ut Reges paci-

st Dand.

uditu

fcentes invicem in Inftrumento pacis modo fer-

monem dirigant ad perfonam & perfonalia com-

& a,

pacifcentis, modo ad totum populum compaci-

Dd

autit

fcenti fübditum, ita in ifto connubiali Cantico

fermo mifcetur promifcue, ut modo Rex divi-

aj

nus folum attingat perfonalia Marie , modo com-

um

munia cum fuo populo, quem reprzfentat tan-

B

quam ejus Principiffa & Materfamilias.

Trftsdp

Dicrs. Non habentur exempla in facris

slnnit

Scripturis tra&tandi cum integro populo, aut

& tut

communitate in perfona unius.

Ergo hic modus

hm

explicandi nec debet admitti litteraliter in Can-

ticis.

v u

RESPONDEO n.a.

Hic enim modus adeo

eft familiaris Sacre Scripture, ut fcateat exem-

Og

A

plis.. Sic quod Adamo & Ev perfonaliter dici-

kb

tur, fine dubio di&um eft in earum perfona toti

t r

humano generi.

Tulit Deus bominem $ pofuit eum

lip

Wt

ifFodiret

Wt

$i Paradifo- voluptatis 'ut .operaretur &9 u

illum ;

) 1

DE PECCATO ORIGINALI.

199

MM

illum; precepitque ei dicens: Ex omni ligno Paradifi

T

comedes de ligno autem fcientice boni & mali ne come-

E) i T

dass in quocunque enim die comederis ex eo, morte mo-

Cls, V:h

vitris. Gen. 2. Aderat huic precepto prefens fo-

ZETT

lus Adam, & tamen Gen. 3. Eva dicit: Precepit

Ed

h

nobis Deus ,

me comederemus.

Similiter quando

QUs t

Deus Gen. 3. Adamo dicit: lm fudore vultus tui

donec revertaris in térram , de qua fum-

Qntds

vefceris pane ,

füt n

ptus es5

ad totum genus humanum id in p

erfona

ii

Adami

di&um eft. Etquando eodem loco Ev

itilsts

dicitur: Multiplicabo erumnas tuas ; n dolore paries,

i

& [ub viri potelate eris, id in perfona Eva ad

n

omnes mulieres dictum eft. | Sic ». Reg. 3. V. 12.

(l

Abner Davidi nuntiat: Jac mecum amicitias, €9'

Y

veducam ad. te. univerfum Ifrael. Sic in Prophetis

g

läl.

paflim habetur,

quod integre nationi dicitur,

poyie:

hoc regi illius nationis dicitur.

Sic Efaie 36.

E

Sennacherib Ezehie nuntiat: Que eft ifta fiducia

B

n Deo confidimus Cgc.

m

ua confidis? Si vefponderis , 1

n

Sic & Petrus confitetur divi

nitatem Chrifti no-

mine omnium, imo nomine totius Eccle

fie. Sic

um

tiat An-

itriti

& Chriftus Apocalypfis 2. & 3. quod nun

toti illi

gelo feu Epifcopo Ephefi, 5myrne &c.

y ao

Ecclefie nuntiat.

i

u n

- Gratis afferitur; quodPa-

O52 ]ICITUR 2.

ubi loquuntur de

j t

tres aliquos Cantici textus,

fponía,

in fen

fu litterali explicentde B. Virgine.

T

batur, quod etiam integrum Can-

Érgo non pro

, Lt

ticum in fenfu

litterali exprimat colloquium im-

mediatum inter Verbum & B. Virginem.

i perl'ouzfï

u

RESPONDEO n. à.

Contrarium patet ex

ml

hic ad-

variis textibus Patrum, quorum aliquos

ducam.

u j

4

oO

DISPUTATIO

II

!

ducam. Fufe enim ifta perfequi ,

non eft hujus

, H

loci.

]

N

I. ad illa verba : Ofculetur :me ofculo oris

Rupertus in Cantica ait: None boc verb

um zngeli

g

Gabrielis ,

Spiritus San&tus fuperveniet in te &c.. Ver-

g

bum C fponfio erat jam imminentis ofculi oris IDomini

m

Profetto liquefatta eft anima tua, ut. dile&kus - locutus

ii

eft, filicet. Deus Pater. locutione ineffabili , dum fub-

nosauu

Jlantiam. Verbi fui cum illo amore Juo Spiritu. Santto

tuc menti tuo ventri penitus. infereret , àn quo nec fani-

fb

lem vifa es nec babere faquentem.

m eïpün

9

Adillaverba: Trabe me

p

of te.

Rupertus :

sir'tel,

Trahebatur,

& currebat, & ipfam currere, id

u Cat

eft, in montana cum feftinatione'abire, erat di-

z t

cere, tráhe me poftte. Pretiofum unguentum

3uddis

erat, quod Dominus dederat fterili (Elifabethze),

tanti unguenti odorem perceperat; tanti bene-

t

ficii famam five nuntium ab i

"s

pfo Angelo acce-

A

perat.

Qs

iten d

3: Ad ila verba: Nigra fum. —Hailsrinus :

Mponn

Nigra fum in. apparentia & defpe&a tanquam ma-

ETE

ter leprofi ( ac pereuffi à Deo), fed formofa in

fitt t

veritatis exiftentia, tanquam veri Dei Genitrix

r

gloriofa. Nigra fum tanquam tabernacula Ce-

dar, ficut ceterz matres, quarum ventres funt

) o (

& m

tabernacula filiorum mororis & tenebrarum.

TT

Í

Verumtamen ego. formofa füm ficut pelles dedi-

i

cate vero Salomoni Chrifto.

Nam ficut ille

0

pelles arcam ty

Jj

picam continuerunt; fic ergo in-

tra mea vifcera Veram arca

m continui, Chriftum

AT

videlicet;

-Jliw

Y

bernaculu

& ficut pelles protegebant totum ta-

if

m, fic fub

umbra mez protectionis de-

fïEExp

1

fendo totam Ecclefia

m

4l um

n

ho

g

4. Ad

Y

DE PECCATO ORIGINALTI.

20I

j Y Ü

4

Adilla verba : JNolite me confiderare , quod

r m

fufta fam. — Rupertus: Nolite Filiz Jerufalem con-

fiderare me, quod fim corrupta, quia non tu-

mentem uterum habeo, non fecit vir, fed ita

Ww ITlj a

decoloravit me fol.

Verus fol,

& fole pul-

chrior, femetipfo meimplevit, &femetlpfoute-

kMM, [

rum meum tumentem reddidit.

h ii

"NT

P

W

Hoc modo Aupertus totum Canticum de B

Virgine exponit

Alios textus Cantici de B

W

Virgine expofitos Cornelius

Lapide attingit.

lia

Fateor tamen, verofimiliorem litteralem expo-

Qd

fitionem Cantici de B. Virgine inveniri poffe,

uod

Áim us

quam etiam tentarem , fi tempus finat

attinet ad alias Objectiones contra Immaculatam

t (

du

Conceptionem depromptas ex SS. Patribus.& ex

Y dn

D. 'Thoma, ad eas Refpondi in Hallucinationi-

bus Vireilianis

& in Refponfione ad Refpon-

fionem Apologeticam P. Virgilii

Summa mez

n ,

Refponfionis ad textus Patrum & D. Thomz eo

64 ul

redit, ut fi aliquando in B. Virgine videantur ad-

J

mittere pecccatum originale, loquantur folum

m

de materiali conftitutivo ipfius peccati originalis,

n

t

non vero de conftitutivo formali , quod eft pri-

iU

Conftitutivum au-

vatio gratize fan&ificantis.

)&w

tem materiale peccati originalis eft fomes feu con-

Vi

cupifrentia, non quidem actualis confiftens in

M

actuali rebellione carnis contra imperium rectz

h; ld

rationis, fed radicalis , feu fpectata in a&tu primo,

nai,

confiftens in deftitutione vigoris primigenii, fe

r

tenente ex parte feminis & embrionis, defefine

fpeciali gratia non fufficientis ad producendam

pO'fu

& propagandam in pofteros gratiam fané&tifican-

3

qu

|

202 DISP. II. DE PECCAT. ORIGIN.

tem. ]ta quoad rem refpondet Cardinalis' Be]-

J

M

larminus & Cardinalis Sfondratus, ille in Contro-

verfiis ubi agit de peccato originali, iftein Inno-

j

centia D. Thomz vindicata. Nolim tamen per

hanc refponfionem tueri, quodB. Virgo contra-

xerit debitum proximum incurrendi peccatum ori-

ginale. $i enim in hominibus baptizatis concu-

pifcentia a&ualis nullam amplius habet conne-

um

xionem cum peccato originali, eo quod tantum

ad agonem, ut "ridentinum loquitur, im renatis

| de&(

relita fit, multo minus connexionem neceffía-

riam cum peccato originali in B. Virgine habe-

hg

bit concupifcentia radicalis , feu in a&tu primo fpecta-

nn&

ta ante infufionem animz rationalis.

"Textus

D. Thome, & Bellarmini videripóffunt

locis füpra allegatis.

j pl

p

, ht

ägm

U

N

j

n

Q u

"

(Orfe

P

w-:

C

Ml

Ir

/i

(

PANSSSSS-

)

)

lj

"C

ER

—

L

A

3

.

u

S

Y

Va

a

um

m

aQLdütq

ET

Ij

It

DISPU-

D

j

205

ü— Coo $

"ii

lne W

Rh, lüm

li tgy

) n

DISPUTATIO "

t

De Gratia,

QU

H ts u

o

l

[

In hac Difputatione queritur:

lt

M

1

Quid & quotuplex fit gratia?

n

2

In quo confiftant errores Pelagiano-

DI

rum & Semipelagianorum ?

inij, T

Vrl

An poffit dari opus moraliter bonum

1

fine gratia intrinfece fupernaturali ?

4

An homini ex viribus nature per gra-

tiam extrinfece fupernaturalem facien-

ti, quod eft in fe, Deus infallibiliter

conferat gratiam intrinfece fupernatu-

ralem tam habitualem quam actua-

lem? :

äï

An gratia fufficiens detuf omnibus ho-

minibus, & femper? Et quid ea fit?

ä&

6.

Quid fit gratia efficax?

7*

Quid fit gratia fanctificans? vel cha-

ritas habitualis ?

*

QU.£.

DIf

204

DISPUTATIO IIL

J

s

sT

. QUISSTIO L.

LnPONDE'

Quid & quotuplex fit gratia?

p

jtude

UJERITUR I.

Quid fit gratia?

"
