"

) l

cepiftis Spiritum czdo[)tzoms filiorum , in quo clamamus,

H

d)

Abba, Pater.

Jpfe enim Spiritus. teftimonium reddit

Jpiritui. nofiro, quod fumus füiüi Dei. - -

Nosipft

( LGL

mnnlr u

primitias Spiritus babentes intra mos. gemimus adoptio-

nem Filiorum Dei ex[pe&tantes redemptionem corporis

DA

Mi

ii

noftri.

Spe enüm [aloi fa&ti fumus. - - Simüliter

& Spiritus adjuwvat. infirmitatem moftram.

INam ipfà

Spiritus poflulat pro mobis gemitibus inenarrabilibus.

Qui autem [crutatur. corda, [iit quid defideret Spiri-

if *n:;

tus, quia fecundum .Deum poftulat pro Santtis

Et

WJ*

om.9. v.

Veritatem dico tefimonium mibi per-

j

[

i

bibente confcientia mea in Spiritu San&to.

Et Rom.

lm e.

14. V. 17. Regnum Dei mon eft efca & potus, fad

M"* ]ujhtza é$ pax C9 gaudium in Spiritu Santto.

Et

Rom.

!

352

DISPUTATIO 1II.

PW

Rom.15. v.13. JDeus fpei- repleat vos omni gaudio

€&9 pace in credendo , ut abundetis in [he & virtute Spi-

D

vitus Santli. - -

m

"dudacius. fcripfa

ut oblatio gen*

tium fiat accepta , €y^ fanttificata in Spiritu San&to. --

bt

JNon audeo aliquid eorum , que per me non effecit Chri-

)V

Jfus voerbo &2 fattis in virtute fignorum & prodigiorum,

n wiule

Spiritus Santii.

JUt T.

Cor

Or.2. V.4. Sermo meus mon in per[uafi-

'Ü

bilibus bumane fapientie verbis , fed in oflenfione Spiri-

tus.

E

-

ANobis autem revelavit. Deus per Spiritum

Oll'

Juum, Spiritus enim omnia fzrutatur etiam. profunda

Dei

TUTUN

Que Dei funt

?emo cognovit nifi Spiritus Dei.

ant

JNos autem mon Spiritum bujus mundi accepimus , fed

Spiritum, qui x Deo efl , ut fciamus, que à Deo do-

J

nata funt nobis, que & loquimur , non in dottis buma-

ne fapientie verbis , féd in dottrina. Spiritus

hni-

malis autem bomo mon percipit ea, que funt Spiritus.

j

j

1

Et 1. Cor. 3. v. 16.. Nefcitis , quia templum Dei eftis,

i

€9. Spiritus Dei babitat in vobis.

II COb5 VT.

j* [u

Sed abluti , fed Janttificati e[Tis in nomine Domini Sfefa

, It

Qui adberet

17l

j ]

Chrifli, & in Spiritu Dei noftri. - -

meretrici, unum corpus effücitur ; qui autem. adbaret

imir q

JDomino, unus Spiritus efl. - -

n . nefcitis , quo-

FP Ep)l

niam membra «e[fira femplum fünt Spiritus Santti , qui

[

in volis eft, quem babetis à Deo, & non efis vefiri.

t yr

Glorificate Cj portate Deum in corpore veftro.

Et

.

jl

2. Cor.1. v.22. Unxit nos Deus, qui & fignavit

vos, €y dedit pignus Spiritus n cor dibus noftris.

Et

3 (

2.Cor. 5. v.2. Jngemifcimus , babitationem , que de

cclo efl, fuperindui cupientes. - -

Qui autem. ejficit

nos in boc ipfum, Deus, qui dedit nàbis pignus Spi-

TU !

A

vitus

Et 2. Cor. 6. v. 4.. Exbibeamus nos. ficut Dei

TA

1 4

MMinifiros in. caftitate , in. longanimitate, in fuavitate,

1

n

Mu

!L

DE GRATIXÉZ

353

in Spiritu San&to, in charitate non fiia. . Et 2. Cor.

13. V. 13. Gratia Domini IN. 9. C. & charitas Dei,

W

& communicatio Spiritus fit cum omnibus vobis.

Etad Gal.3. v.2. Ex operibus Spiritum acce-

piftis , an ex auditu fidei? - - —Qui tribuit vobis

Ut

Spiritum, 9 operatur virtutes in vobis. - -

pollicitationem Spiritus. accipiamus.

Eu v

Quoniam eftis filii Dei, mifit Deus Spiritum . filii. fui

in corda veflra, clamantem , zdbba, Pater.

bbo s.

v. s. Qui in lege juffificamini, à gratia excidiftis.

INos enim Spiritu ex fide fpem juffitie ex[pettamus.

NNam in Chrifto J'efu neque circumcifio aliquid valet,

neque praputium, fed fides, que per -cbaritatem ope-

--

ratur.

Per cbaritatem Spiritus feroite invi-

cem.

-

-

Spiritu. ambulate , €2 defideria carnis mon

porficietis.

Caro enim concupifcit adverfus Spiritum ;

&g Spiritus adverfus carnem.

Si Spiritu ducimini

non eftis fub lege.

Fruttus Spiritus eft cbaritas, gau-

dium, pax €gc.

Si Spiritu vivimus Spiritu & am-

bulemus.

Et c. 6. Qui féminat in Spiritu, de Spi-

1

vilu mgtet voiiam eiernam.

Et Ephef. r. Signati eflis Spiritu. promifJtonis

fantto , qui efl pignus bereditatis nofire - - .Deus

Et c.2.: v.18g..Ha-

"v

det vobis Spiritum fapientie.

bemus acce[Jum in uno Spiritu ad Patrem. --

Omnis

edificatio crefcit in templum [anttum in Domino; in

quo & *os coedificamini in babitaculum Dei in. Spi-

ritu Santto.

Et c.3. v.16. Det vobis corroborari

per Spiritum ejus in interiori. bomine.

Et c.4. Di-

gne ambuletis foliciti feroare unitatem Spiritus in vin-

culo pacis; unum corpus (myfticum) C unus Spi-

rilus. - -

INolite. contriflare Spiritum. Santum |. in

Z

qua

D.Amort Tr. dePecc.orig. 9 grat.

DISPUTATIO III.

354

quo fignati eftis.

Et c. $. v. 18. INolite inebriari,

ttet,

vino, fed impleamini Spiritu San&to.

yriti

Et 1r.'Theff. 4. v.8. INon vocavit mos Deus in

g,

m i

ammunditiam fed im fantificationem , qui dedit Spiri-

ium Santtum in nobis.

um

Et 2. Theff. 2. v. 13. Elegit nos Deus in. fan&i-

qunot

ficatione. Spiritus.

graa'am

Et 2.'Tim.1. v.7. ANon dedit nobis Deus Spi-

at

vitum timoris, [ed virtutis, €9 diletionis , C9 fobrie-

q!OSinOI

laüs. - -

Bonum depofitum cuflodi per Spiritum San-

1035

Gum qui babitat im mobis.

nim du

Et Hebr.6. v.5. Qui participes fa&ti funt Spi-

Tentifn

vilus San&ti.

dtomin

Et 1. Petri 4. v.14. Spiritus ejus fuper vos rt-

n d

quiejcit.

TY

Et 1. Joannis 3. v.24. Qui férvat mandata ejus,

tnim qu

1

in illo (Chrifto) manet, &? ipfe in eo; €9 in boc

n qu

Jeimus , quoniam manet in mobis, ex Spiritu, quem

drji d

dedit nobis.. Et c. 4. v. 13.. In boc cognofcimus, quod

fri s

in eo manemus, C ipfe in mobis, quoniam de Spiri-

hos

tu fuo dedit nobis.

Hi omnes textus, fi accipian-

ürdipr

tur in fenfu obvio, longe connaturalius impor-

QOOTdaE

tant unionem reciprocam inter animam & Spiri-

1f f

A

tum San&um, realem, & operativam, in quan-

üh L

tum ea unio dicit ordinem activum ad varios effe-

V

lil

QUi !

&us Spiritus San&ti juxta difpofitionem fubje&i,

TAU (

vel arbitrium concedentis.

Hinc dicitur Spiri-

$0

tus Sanctus in uno conferri in ordine ad miracu-

N

nj

1

la, inalioinordinead fcientiam, in alio ad actus

!

Wrtin

fidei & fpei, in juftis in ordine ad a&tus merito-

^ Mi

rios vite eterns.

Itaque unio Spiritus Sancti

Vl

feu applicatio eft quidem diverfa juxta diver-

$4

fum ordinem, quem animz imprimit, Spiritus

ll GL "

tamen,

DE

CR ATIA.

355

) w

li

i

tamen, qui datur, qui operatur, qui manet, qui

participatur , qui requiefcit, qui implet, qui vivifi-

J5

J

cat, & quiinbabitat, femper unus eft. Cum au-

tem illa unio, feu ordo realis non folum afficiat

animam, fed etiam actus anims, ad quos ani-

A l

mam ordinat, inclinat, & movet, confequitur,

ratiam fan&tificantem non folum effe formam

M

accidentalem animz , fedetiam actuum bonorum,

M

quos informat.

D. Thomas in Summa r. ?. q.

110. a. 3. C. exiftimat, quod Magifter Sententia-

"m

rum illam unionem Spiritus San&di ad animam

L

identificaverit cum charitate elicita, vel aquifita

ab homine.

Quidam , inquit, pofuerunt , idem e[Je

gratiam & virtutem fecundum e[Jentiam , fed. differ-

ve folum fecundum rationem , ut gratia dicatur , fe-

cundum quod facit bominem Deo gratum, «el fecun-

dum quod gratis datur ; virtus autem , fécundum quod

ld

n

dirigit ad operandum; & boc videtur fenfiJe Magi-

Jler. in. 2. dift. 26.

PROBATUR 2.

Tlla fententia ceteris pari-

bus eft preferenda, quze magis in fenfu obvio

fiici i

concordat cum textibus SS. Patrum.

Sed talis

eft ifta fententia.

Ergo.

Min. prob. ab indu-

| Wm

&ione.

I. S. Ztbanafius Orat. $. contra Arrianos:

wini

Unus idemque Spiritus eff , &? qui tunc , & qui fan-

Gificat , & confolatur eos , qui ipfum recipiunt.

a

jnedt

9. S.OCyrillus Alex. l. s. in Joan. c. 2. Joan-

nes Baptifia ex Deo natus efb, & fattus efl divine

qintt

nature particeps, ipfum Spiritum. Santum. incolam

; 12

P

in [e babens, atque adeo jam Dei templum ef], (€9

"

(

aüdit.

"

l

j

i*

3. S. ZAuguflinus Setm; 13. de verbis Apo-

ftoli c. 1. ad illa verba: Quicunque Spiritu Dei

g

2

agun-

356

DISPUTATIO III.

aguntur , Ícribit: Dicit mibi aliquis : Ergo agimur,

m

,T

mon agumus.

Refpondeo: Imo €9 agis C9 ageris.

Spiritus enim JDei, qui ie agit, adjutor efL agenti-

p

bus.

h

Hec, & centum hujusmodi teftimonia,

longe melius falvantur, fiintelligatur unio rea-

NT

,

lis, reciproca, & operativa inter Spiritum San-

&um & animam.

,lilt

PROBATUR 3.

IIla fententia c«teris pari-

m

bus eft praferenda, quz, ubi mens Scripture &

tht

SS. Patrum faltem eft dubia, magis concordat &

ts

confervat veterum Theologorum hac in re do-

F

&rinam quoadfubftantiam. Sed talis eft iftafen-

n

& D)

tentia.

Ergo. Min. prob. Omnes veteres Theo-

logi in hoc conveniunt, quod gratia fit quedam

icÁp

n

realis applicatio, unio, acrelatio Spiritus Sancti

ul

ad animam , etfiamfi non conveniant, anillare-

L

latio tantum identificetur cum ipfo Spiritu San-

p

&o, an vero identificetur cum a&u & exindere-

t n

li&o habitu charitatis, an vero cum qualitateper

) f '1' W

modum habitus habilitante potentias anime ad

wf?MW

a&us fupernaturales , ita tamen ut ea qualitas fit

',qUOd (i

potius effectus metaphyficus ipfius applicationis

yimm ]

& unionis Spiritus San&i ad animam, ficut po-

v i

tentia admirandi & ridendi eft effe&tus metaphy-

as d

ficus rationalitatis.

Id probatur ab indu&tione.

I

li, (

Petrus Lombardus , dictus Magifter Senten-

rïiïïoür

-tiarum 1. r. Sent. dift. 17. abfoluteidentificat gra-

,,L'f;] fed

tiam fanCtificantem, feu charitatem infufam Dei

nf"'"ïï (flg

erga hominem , cumSpirituSancto u£ applicato &

unito ad animam. — Sichabet: , Accedamus ad ex-

ïm) il ]

;:z'r?yq'm

» plicandam miffionem Spiritus San&i, qua invi-

»fibiliter mittitur in corda fidelium. . Nam ipfe

rä:".fin li d

vm!a; " ]

»Spiritus San&us à Patre & Filio, ac à feipfo

» tem-

!v;iræ, ftd q;

DE GRATIA.

357

»

» temporaliter procedit, id eft, mittitur ac do-

[4

, natur fidelibus.

Hoc autem ut perfpici valeat,

» premittendum eft, quod Spiritus San&tus amor

| ï&lnäcq

, eft Patris & Filii, quo fe invicem amant & nos.

WU.

» His autem addendum eft, quod ipfe idem Spi-

u

» ritus Sanc&tus eft amor, fivecharitas, qua (cau-

»füliter feu efficienter) nos diligimus Deum &

»proximum, que charitas, cum ita eftin nobis,

» ut nos faciat diligere Deum ac proximum, tunc

» Spiritus San&us dicitur mitti, ac dari nobis, &

» qui diligit ipfam dile&ionem, qua diligit proxi-

»mum, in eoipfo Deum diligit, quia ipfa dile-

»Gio Deus eft, id eft Spiritus San&tus."

De

hoc Zuguftinus l. . de "Trinit. ait: ,Qui proximum

pii

»diligit, conféquens eft, ut ipfam precipue dilettio-

N

»nen diligat.

Deus autem dileGtio ef? 5 confequens er-

»go efl , ut precipue Deum diligat. - -

"JTanto er-

» o an&tiores fumus, quanto fumus dile&tione plenio-

D

»T6s 5 quo mifi Deo efl plenus , .qui plenus eft dile-

iV

»ine? His verbis fatis oftendit Auguftinus,

» quod dile&ioipfa, qua diligimus Deum vel pro-

»ximum Deus eft. - -

Sed ne forte aliquis di-

m

» cat, illud dictum effe per expreflionem caufz,

; Deus charitas eft, eo fcilicet, quod charitas fit

»,exDeo, & non fit ipfe Deus; ficut dicitur :

(i))

» Deus noftra patientia & fpes, non quodipfefit

Y

»ifta, fed quia ifta ex eo funt; occurrit Augu-

K

l

»ftinus oftendens, non hoc effe dictum per cau-

jl

»Íam, in l. 15. de Trinit. c. 17. ita dicens : JNon

)9

ULL

» di&turi fumus , quod quidam dicunt ; fcilicet cbari-

Jug

MM *

» iatem mon propterea e[Je di&iam Deum, quod ipfa

» cbaritas fit ipfa fubflantia, que DDei digna fi mo-

U ^*

Dei, ficut dictum eft. de

U*

»mine, fed quod. donum fzzt

3

»Deo:

DISPUTATIO IIl

358

» Deo: u es patientia mea.

Hunc. fenfum . ftatim

I

» réfellit Scripture ipfa locutio. - -

Ex pradi&is

r

»Clarefcit, quod Spiritus San&us charitas eft,

At

» qua diligimus Deum & proximum. — Unde faci-

Dd

» liuseft nobis oftendere, quomodo Spiritus San-

m

» &tus mittatur five detur nobis.

"Tuncenim mit-

yina

» t vel dari dicitur, cum ita in nobis eft, ut fa-

E

» Clat nos diligere Deum & proximum, per quod

,l À

Unde

»manemus in Deo, & Deus in nobis.

at

» Auguftinus l. 15. de Trinit. c. 17. huncmodum

VA

:æm'mi "

» Iniffionis infinuans ait: Deus Spiritus Santtus cum

» datus fuerit. bomini, accendit eum ad. diligendum &

r

»proximum, 6 ipfe dile&io efl. INon emim babet

JUscon

»bomno, unde diligat Deum, mifi ex eo. - -

Hic

«t d

» aperitur, quod cbaritas fit SpiritusSanétus, &

qrumdüm

» quomodo detur nobis.

Scilicet ita impartitur

,ts; B

» alicui, id eft, ita habet effe in aliquo, ut eum

m

» faciat Dei & proximi amatorem, quod cum fa-

ul

»Cit, tunc dicitur dari five mitti alicui, &tunc

af

» ille dicitur proprie habere Spiritum San&um. --

«tj

» 9ed objiciunt; Si Spiritus San&us charitas eft

vt qu:

» Patris & Filii, & noftra; ergo eadem charitas

oning

» €ft, qua Deus diligit nos, & qua nos diligimus

» eum.

Hoc autem Sanctorum authoritates ne-

fs lom

fdfp

» gare videntur, - -

Auguftinus videtur mani-

uT

»fefte dividere dile&ionem, qua nos diligimus

»ïlig:m T

»Deum ab ea, qua ipfe diligit nos. Si ergo,

gl a

» inquiunt, Spiritus Sanétus dile&tio eft, qua Deus

i

» diiigit, & qua nos diligimus, duplex dile&tio

» eft, imo duo diverfa eft, quod abfurdum & à

T gt

» Veritate longe eft, His refpondemus hoc mo-

K fum;

3004

Charitas non dividitur qua Deus nos dili-

"tl

4 p

» £it ab ca, qua nos diligimus; fed potius, cum

fit

I;mjus xvim

XDE

GRATIA.

359

V,,i

h

» fit una atque eadem charitas, ipfa Dei charitas

ly

» diverfis de caufis & rationibus Dei charitas in

h!

d!

hi

» Scripturis appellari oftenditur. Dicitur enim

"K

» Dei charitas, vel quia Deus ea diligitnos, vel

J

ü

» quia nos ea fuos dile&ores facit (nempe caufa-

lts

y liter ad a&um dile&ionis movendo). - - Alias

du

»quoque inducunt rationes ad idem oftenden-

i

»dum, fcilicet, quod charitas non fit Spiritus

)

l, Q

» San&us; quia charitas affectio mentis eft & mo-

, tus animi; Spiritus San&us vero non eft affe&io

A .

»ahimi vel motus mentis. Quod autem charitas

» fit affe&io animi & motus mentis, authoritati-

T.^

»bus confirmant. Dicit enim ugufhmus 1. 3. de

J

» doCtr. chrift. Charitatem voco motum animi ad

X

» fruendum Deo propter ipfum. Ad hec dici-

gt

»1nus; hoc ita dictum effe, ficut dicitur: Deus

» eft fpes mea, & patientia mea; quia facit nos

W

h t

Ita charitas dicitur effe motus

VAW

ul

» fperare & pati.

»five affe&io animi, quia per eam movetu

r&

if

Sed

m

, afficitur animus ad diligendum D'eum.

i ctarlg

, dicet quis:: Si charitasSpiritus San&tus eft, quia

a

» operatur in fin

gulis prout vult, cum per eum

!

fficiatur & moveatur ad creden-

,Inens hominis a

lil

n

90

, dum vel fperandum, ficut ad diligendum, qua-

us

, re non fic dicitur charitas motus animi ad cre-

, dendum vel fperandum, ficut ad diligendum?

:

1 U?S

NI

; Ad quod fane dici poteft , quiaalios actus atque

» motus virtutum operatur charitas, id eft, Spi-

Áyht Ü

»ritus San&us media

ntibus virtunbus , quarum

W

&um fidei, id eft, credere

»aCtus funt ; utpote a

»fide media, &a&umfpei, id e

ft, fperare media

j

o actum per

fe tantum fine

»Ípe; diligendi ver

» alicujus virtutis me

dio operatur, id eft, diligere-"

p

uc-

4

360

DISPUTATIO III.

Hucusque Petrus Lombardus;

ex quibus evidens

,EFIUS, |

eft

quod non exiftimaverit, a&um dile&ionis

um

qua nos diligimus Deum, effe formaliter vel per

u e

identitatem Spiritum San&um , fed tantum c2u(a-

dcut

liter feu efficienter, in quantum efteffe&us Spiri-

E

tus San&i vere ac phyfice animam per applica-

,l

tionem immediatam fuz virtutis inhabitantem.

m

p

.

IL S. Thomas tribuit gratie fan&ificanti

g

quatuor proprietates, primó quod voluntatem

LU

uniat Spiritui San&to.

Secundo ,

ttel

quod fit in ge-

1

nere qualitatis habilitantis animam ad actus, &

IAfaLO.

tamen non habeat naturam habitus proprie di&i.

df

Teriió, quod efliciat a&us.

Quartó, quod fit

Md n

forma animz & actuum

, exemplariter , hoc eft, in

t glb

effe formali exprimens charitat

em effentialem,

las qum

quz eft Spiritus San&us.

H autem proprieta-

) 1

tes conveniunt unioni reali reciproce ac Opera-

!

n (

tive inter animam & Spiritum San&um feu ordi-

quitar

ni reali activo, impreffo anim» ad a&us &finem

Tif

fupernaturale

m. Inr.Sent.dift. 17. q. 1. a. 1. C.

dicit :

Egliigere,

» Sicut non poteft intelligi,

quod paries fit

h g

»albus fine albedine inhzrente

, ita non poteft

il

r

l

»intelligi, quod anima fi:

bona in effe gratuito

Dtefl

» fine charitate & gratia info

rmanteipfam.

Ideo

ml

» Oportet ponere charitatem effe habitum crea-

EU

» tuminanima, que (charit

as) efficienter quidem

» €Ít à tota Trinitate, fed

exemplariter manat ab

i

»amore; qui eít Spiritus San&us; & ideo fre-

»Qquenter invenitur, quod Spiritus San&us fit

N

Wt

» mor, quodiligimus Deum &proximum. — Ma-

» gifter tamen vult

» quod charitas non fit aliquis

J Migt

n

» habitus cr

d

en

ts

eatus in anima, fed quod fit tantum

»actus,

"ii

DE GRATI A.

36:

r

il

]

M

j

»a&us, qui eft ex libero arbitrio moto per Spi-

»ritum Sané&tum, quem charitatem dicit.

Ad

»cujus explanationem quidam dixerunt, quod

» ficut filius univit fibi naturam humanam folus,

tU

» ita Spiritus San&tus folus unit fibi voluntatem.

M

b

» Sed hoc non poteft ftare, quia unio humane

Ten

,nature in Chrifto terminata eft ad unum effe

» perfone divinge, & ideo idem numero a&tus eft

»perfonze divine & nature humane affumpte ;

»fed voluntas alicujus San&ti non affümitur in

Unde, cum

» unitate fuppofiti Spiritus Sanci.

»Operatio à füppofito unitatem habeat, non

» poteft effe una operatio voluntatis & Spiritus

»9an&i, nifi per modum, quo Deus operatur

» in qualibet re.

Sed ifte modus (generalis, quo

» Deus cum creatura concurrit ad quemlibet ef-

1

W

!

»fe&um) non fufficit ad operationis perfectio-

v

Av

V

»nem (fpecialem probandam vel declarandam,

Y

1l

u

» qualis tamen fpecialis perfe&tio unitiva cum Spi-

MN

» ritu Sancto admitti debet). Unde non eft in-

n

»telligere, quod fit operatio perfe&ta volunta-

n

»tis, per quam uniatur Spiritui Sancto, nifi fit

T

»ibi habitus perficiens potentiam operativam.

» Nec poteft effe fimilitudo. actus voluntatis ad

2

»Spiritum Sané&tum, nifi fit fimilitudo Spiritus

n

» San&i in anima per aliquam formam, qua eft

tf

»principium a&tus, quo Spiritui San&o confor-

fflU

5 inetur."

ItaS. Thomas.

Quod autem ifta for-

i

ma affimilatioa & unitiva ad Spiritum San&um fit

quadam tendentia feu ordo activus ad actus amo-

Tanrmun

ris, qualem tendentiam & ordinem activum ba-

bet Spiritus Sanctus per identitatem , utpote qui

jmni

eft amor fubfiftens, infinuat S. DoGor in folu-

jibP

Z5

tione

362

DISPUTATIO III!.

, M

tione ad r. "Dicendum, inquit, quod in gratifica-

»ione anime eft confiderare duplicem opera-

giat]

» tionem Spiritus San&i.

fchab

Una que terminatur

»àd a&um primum, qui eft effe gratum 3. alia,

m i

» fecundum quam operatur actum fecundum, qui

a

» eft óperatio movens voluntatem in opus dile-

,iediy

» &ionis.

Quoad primum effectum charitas eft

,

» per modum caufze formalis; ad effectum autem

lm di

»fecundum, qui eft operatio, charitas eft in ra-

dpmod

» tione caufze efficientis, fecundum quod virtu-

o

»tem, quze eft principium operandi, reducimus

fine

3 20mi

»in caufam agentem.

Etad 2. Dicendum quod

,»anima comparatur ad corpus non tantum ut

a r

ii cn

»cauía agens, fecundum quod eft motor corpo-

» ris, fed etiam utforma.

Unde formaliter feipfa

tiitr l

» facit vivere.

Deus autem non eft forma ipfius

i, 0

»animz vel voluntatis , qua formaliter vivere

g. D

» poflit; fed dicitur vitaanimz, ficut principium

qui x

» exemplariter influens vitam gratie ipfi (boc eff

Vi

» unionem realem, [eu ordinem atticum ad. aus . dile-

At b

» Gionis, qui ordo attious à D. T'homa, & à Pbilo-

il

» Jüphis .irtus effectiva vvocari folet. )

t rte

Ibidem in r.dift. 18. q. 1. a. 1 ad r.. Donum,

EUTT

jreter vefpettum , quem importat ad illud , cui donabile

R (

eft , importat re[pettum ad illum, à quo eft, ficut à

)

jrincipio.

Et a.3. ad 3. Oportet , quod res donata

"

^ Bl

velationem fignificet, quia donum ut ratio dandi efl amor.

i

&

]

Ex hoc textu D. Thom: patet, quod gratia di-

cat aliquod effe relativum in genere amoris, tam

N

jj

UC

refpe&u termini

aod

uo, quam refpeétu termini

"T

ad quem.

Idem repetit l. cc. a. 5. ad r. his ver-

l

!

bis: Donum importat. quandam relationem in a&u , fci-

Htigq

1

licet ad daniem, & ad eum, cwi datur in attu. Idem

"Vüitn

in

[

]

DE GRATIA.

3635

li

hn

in ». Sent. dift. 26. naturam gratie fan&ificantis

It

explicat per ordinem ad a&tus amoris. q. 1. a. 1.

Jwim

c. fic habet: "Nomen gratie quandam liberalita-

AJ'U'],

»tem importat; liberalis autem donationis prin-

AUAU

UO

» cipium eft amor.

Inde eft, quod nomen gra-

ll

I

» ti:e dupliciter fumitur.

Uno modo pro ipía ac-

» ceptatione amoris, fecundum quod aliquis gra-

N

AL d

»tiam alterius habere dicitur, qui eum diligit;

ln

» alio modo pro ipfo dono , quod liberaliter da-

»tur ex amore.

Si gratia pro ipía divina dile-

N

, Gione accipiatur, patet, quodaliquem effectum

Sicut enim fcientia Dei eft

»in anima ponit.

Mi MMl

» caufa rerum, ita & jam nofter amor ex bonitate

» dile&i caufatur, quz ad amorem fui trahit. Si-

,militer etiam fi gratia accipiatur donum gratis

»datum, oportet quod aliquid creatum intelli-

"Y

»gatur. Eftenim quoddam donum gratis datum,

» quod increatum eft, fcilicet Spiritus Sanctus.

» S$ed quodhocdonum nunc habeatur, cum prius

WL

»non haberetur, hoc non ex fui mutatione con-

Kl

WV*

»tingit, fed ex mutatione ejus, cui datur. Un-

»de oportet, quod ex hoc ipfo, quod Spiritus

"j

yird

»Sanétus alicui datur, aliquid ipfi creature ac-

»crefcat, quod prius non habebat, fecundum

» cujus adeptionem Spiritum Sanétum habere di-

XCIUb.

K ibidem ad 1. Cum dilectio Dei boni-

if

»tatem creature caufet, diligere omnes creatu-

)

WA

,IaS dicitur , fecundum quod bonum nature

» omnibus tradit.

Sed illa eft fimpliciter & per-

B»ld

» fe&a dilectio, quafi amicitie fimilis, qua non

r

,tantum diligit creaturam , ficut artifex opus,

2

güte

i

j

» fed etiam quadam amicabili focietate, ficut ami-

"

in

» us amicum, in quantum eas trahit in focieta-

,tem

364

DISPUTATIO III.

d fet

» tem fuz fruitionis, ita ut in hoc fit eorum bea-

» titudo, quo Deus beatus eft; & hoc eft dile-

dumeni

rtus

»Cio, qua fanétos diligit, que& antoncmaftice

» dile&tio dicitur; & ideo effe&tus hujusmodi di-

Undep

, le&ionis antonomaftice gratia vocatur."

Ex

At

hoc textu D. 'Thome patet, quod gratia fan&i-

du

ficans fit realis ordo ad a&us amoris reciprocos

fioctt)

erga Deum, & ad beatitudinem.

y, Mi

ldem colligitur e« iis, que S. Do&or fcribit

tptin

sre i

in Summa p. 1. q. 43. a. 3. c. ubi fic fcribit: ?Di-

» Vinz perfonz convenit mitti, fecundum quod

f Ri

»novo modo exiftit inaliquo ; dari autem, fe-

if

»Cundum quod habetur ab aliquo.

Neutrum

Ulri

» autem horum eft, nifi fecundum gratiam gra-

»tum facientem.

Eft enim communis modus,

EM

ETUTE

» quo Deus eft in omnibus rebus per effentiam,

1

»potentiam, & prefentiam. Super iítum autem

2

qh.

TU

»modum communem eft fpecialis modus, qui

1f

» Convenit naturz rationali, in qua Deus dicitur

/

» effe, ficut cognitum in cognofcente, & ama-

Mmjmþn

»tum in amante. Et quia cognofcendo & aman-

[/

»do creatura rationalis fua operatione attingit

[

lem

» adipfum Deum, fecundum iftum fpecialem mo-

t

»dum Deus non folum dicitur effe in creatura

Apotone|

» rationali, fed etiam habitare in ea, ficut in tem-

»plofuo. Sicigitur nullus alius effe&us poteft

' atPh

ii

» effe ratio, quod divina perfona fit novo modo

1

"[

» in rationali creatura, nifi gratia gratum faciens.

'Uadl

, Unde fecundum folam gratiam gratum facien-

u

»tem mittitur & procedit temporaliter perfona

wm: Dd

» divina.

Similiter illud folum habere dicimur,

Habere au-

Mddi

» quo libere poffümus uti vel frui.

» tem poteftatem fruendi divina perfona eft fo-

d Z&Hmdff

Nyin Q

,lum

I.

DE GRATIA.

365

LfUH

, lum fecundum gratiam gratum facientem. Sed

13(1

tamen in ipfo dono: gratïæ gratum facientis Spi-

D'orw,

rltus San&us habetur & inhabitat hominem.

1

Unde ipfemetSpiritus Sanétus datur & mittitur."

M

!

*l

Nifi hoc donum effet aliquid relativum per mo-

m

L

dum unionis vel ordinis, nón effet bona hec ra-

n

) hv

M«f

tiocinatio D. Thome

Ipfemet enim 1. cc. fate-

tur, non quemlibet fpecialem effe&tum fufficere,

ut perfona divina mitti, dari, haberi

& inha-

bitare dicatur.

Nam ad 3. ait: Licet per aliquos

effettus Filius cognofci po[fit à nobis , non tamen per ali-

quos efe&tus mos inbabitat , «el eiiam babetur à nobis.

Ulterius ;; quod gratia fit in genere habitudi-

feu re&ti ordinis ac proportionis, D. Tho-

mas docet in 2. dift.26. q. 1. a.4. ad r. .Dicen-

n

dum , quod gratia ad genus qualitatis reducitur , &2

ad primam [peciem qualitatis , mec proprie tamen natu-

N

ram babitus babet , cum mon immediate ad attum ordi-

u

net, [ed efl velut babitudo quedam , ficut famitas fe

babet ad corpus; & ideo dicit Chbryfoflomus , quod gra-

Sanitatem autem non con-

tia efL fanitas mentis

fiftere in qualitate abfoluta, fed tantum in.re&ta

m

proportione feu ordine folidorum & fluidorum,

conftat ex Philofophia.

A

t d

Tertio, quod efficiat gratia a&us virtutum,

l

D. 'Thomas fzpe docet.

Sic in z. Sent. dift. 17.

iK

xggnlu

qtaa, 1:-ad 7- dicit :

"[n gratificatione animce

» eft confiderare duplicem operationem Spiritus

MET'Uþ

p

Wt

»9an&i, una que terminatur ad actum primum,

» qui eft effe eratum, alia fecundum quam ope-

j i?

» ratur a&tum. 1ecundum, qui eft operatio mo-

ruH

,» Vens in opus dile&ionis. Quoad primum ef-

I

» fectum

366

DISPUTATIO

Ill

la

» fe&um charitas (infufa) eft per modum caufie

»formalis; ad effe&tum autem, qui eft operatio,

i ?W*'

» Charitas eft in ratione caufz eflicientis, fecun-

gii pa;,-*t

3 d

, dum quod virtutem, que eft principium ope-

»randi, reducimus in caufam agentem.

Eit in

iif

2l

» 2. difl. 26. q 1. a.4. c. Sicut ab effentia animz

»fluunt potentie, ab ipía effentialiter differen-

p

h, m

» tes, ficut accidens à fubjecto, & tamen omnes

,uniuntur in effentia animz ut in radice, ita

fu.

ioD.1

»etiam à gratia fluunt virtutes, ab ipfa gratia

g

» effentialiter differentes; in gratia tamen con-

»jun&e ficut in fua origine per modum, quo

ayfacit

&t ]

» diverfi radii ab eodem corpore lucente proce-

, dunt."

Circahunc textum obfervo, quod, cum

imo] l

potentie animzx juxta aliorum , nempe Scotifta-

tf

rum & Recentiorum Philofophiam non vocentur

t D

vealiter diver(e ab effentia anime, ex ipfa doGri-

GT.

na hac D. Thome confequatur, juxta hunc mo-

Md

l

1

"

dum loquendi nec virtutem cbaritatis realiter dif-

lii

]

R

ferreàgratia, & confequenter in fenfu reali etiam

uf

gratia dicitcimmediatum ordinemad actus. Idem

Em

dócet S. 'Thomas l. cc. ad 2.. Dicendum, 'quod vir-

Atb f

tus dicitur di[pofitio perfetti ad optirium , in quantum

;

hi?ad

elicit operationem , per quam res fuum jinem confequitur.

1j zg/

h

Unde per bunc modum gratia non ef? difpofitio perfetti

n

u

ad optimum, cum mon primo operationem vejpiciat, ficut

i

i

effectum proximum. . Si igitur juxta dicta gratianon

Al

diftinguitur realiter à charitate habituali, mani-

u a!

feítum eft, etiam gratiam dicere immediatum or-

il

dinem ad actus virtutum.

n

Quartum denique quod gratia fan&tificans non

A U j

folum informet animam, fed etiam actus virtu-

$.

In

ü 4f

* lg

tum, S. Do&tor tei'c?tur in pluribus loci

2. cift.

It

DE GRATIA.

367

d

i

2. dift. 29. q. 1. a. 2. ad 2. fic fcribit: Gratia pra-

t

il

bet efficaciam merendi informando attum; & ficut ma-

j

joris perfeGtionis ef?. forma a&tus , quam ipfa fubftantia.

Lw

ejus; ia econtrario major eft defetbus deficere in ipfa

j

&t

Jubftantia attus, quam deficere in forma ipfius. Et in

j

h

2. Sent. q. 26. a. 3. ad 2. Gratia mon tantum dicitur

h

ii

gratificans e[[entiam anime, fed etiam opus. gratum red-

Eu vf

dens, mon quidem ficut. proximum informans , fed. ficut

u

primum ,. quod. naturam in. altius effe. elevat.

Hoc

loco D. Thomas proximuminformans vocat, quod

Vdnil

primo informat, ficut quantitas pro priori ac pri-

NY

W.

mo facit fübftantiam quantam, dein etiam acci-

d

dentia.

Etl. cc. ad 3. Gratia immediatius *volun-

tatem *vel liberum arbitrium veo[bicit , cum omnes a&tus

"

gratia informati. quodamodo fint ooluntatis & liberi ar-

bitrii.

Hucusque D. Thomas, in quo illud pre-

a

W

1

terea obfervari meretur, quod gratie non adícri-

j

VA&X

bat exiftentiam propriam diftinctam ab exiftentia

fui fubje&i.

Si enim hoc verum fit, neceffe eft,

quod gratia fit tantum modificatio anime, feu

ens modale, ita ut in omni mutatione fit nova

mutatio fubftantiz creativa.

In Summa r. 2. q.

IIO. a.2. ad 3. fic fcribit: Omne accidens mon dici-

tur ens , quafi ipfum e[Je babeat.

Et quia ejus eft fieri

vel corrumpi , cujus eJt e[Jes ideo proprie loquendo nul-

lum accidens neque fit, neque corrumpitur , fed dicitur

Jieri oel corrumpi , fecundum quod fubjettum incipit vel

"

D

Jue

definit e[Je in. attu. Jecundum illud accidens.

Et. fecun-

dum boc etiam gratia dicitur creari, ex eo quod bomines

u

T

Jécundum . ipfam creantur , id efl, im movo e[fe confti-

W

ii

tuuntur ex mibilo, id efl, mon ex meritis, fecundum

ilud ad Ejpbef. 9. Creati in Cbriffo Sfefa im operibus

u

fHl

bonis.

j

qu

Ut enim in Tract. de Euchar. dictum eft,

aGio

368

DISPUTATIO'IIL

a&io creativa, confervativa, generativa, & al-

,tnt

terativa ex parte Dei non differunt intrinfece nifi

QUE

per alium refpectum ad praexiftentes varios ter-

ne f

minos proportionales vel non proportionales.

,a e

Hanc obfervationem propterea addidi, ne Phi-

,ica

lofophi Neoterici, qui nülla admittunt acciden-

tia abífoluta, ftatim damnentur hzrefis.

,ain

Uttt.

HI ibertus M. manifefte docet, quod gra-

Tl

tia fanctificans nil aliud fit, quam perpetua divi-

,Itendi

na motio animz ad a&tus virtutum, quas motio

df

fine unione & ordine reali divinitus animz im-

o

preffo intelligi nequit, in quantum Charitas füb-

delt,

fiftens in Spiritu San&o, feu ipfe Spiritus San-

Üun,.

)

&us applicatur animc tanquam fuo mobili. In

n qi

2. Sent. dift. 26. art. s. fic fcribit : Queritur,

At

utrum gratia fit vita anime? "Dicendum, quod

»in veritate gratia eft vita animse , fecundum

Jb |

yütt,q

» quod vita formaliter adhzret vivo, ut forma

ytit, f

» effluxa à caufa & fonte vita.

Et ut hoc intel-

,TUnper

»ligatur, fciendum , quod corpus dupliciter vi-

atl

» Vit actu anime. — Unum enim actum habet, fe-

m

» cundum quod anima eft forma talis corporis

qd'con

» potentia vitam habentis, & hic actus eft vive-

itont

»Ie, fecundum quod vivere viventibus eft effe;

v (olo

» & ifte a&tus eft fimplex & non continuus, ne-

Vatdum

» que effe fuum eft continuum fieri, fed potius

»ifte a&us eft terminus generationis animati.

ATT

» Secundum hunc modum vita animz, metaphy-

Vltmin

» fice loquendo, eft Deus dans effe anime, non

Wfï-'pata i

»Utforma, fed ficut portans effe ejus, & con-

bEz Pt

n

'

»fervans, & faciens verbo virtutis fuzm. — Alio

l

»Imodo vivit corpus fecundum quod dicimus,

o

» quod fpiritus vitalis vehiculum eft vite, quz

X

, Con-

"m

iT

l

DE GRATIA.

569

| d

tmr

l

W

» Continue influitur corpori ab animalis fpeciali

M T

&)

»Organo, ficut cordis, & illius effe eft conti-

AU

Pr

,nue fieri, & de illa vera eft definitio, quod

» Vita eft actus continuus animz in corpus; &

»huic metaphyfice refpondet vita gratie, que

» eft influxa anime à Deo, & influitur continue.

l

!

» Contra boc videtur . e[fe.

Quia fi gratia continue

»git, tunc continue meretur ; ergo continue

At hoc non dici-

»intenditur & augmentatur.

» tur effe verum. . Ad hoc, quod objicitur, re-

Lii

»Ípondetur, quod continuitas illius actus, qui

» eft effe, non intendit formam, fed potius per

iij

»a&um, qui eft opus, intenditur habitus & for-

»ma, qui eft principium illius operis, quia, ut

l

» dicit Philofophus, ex fimilibus a&ibus fimiles

M

UY

»habitus generantur.

Tamen quidam conce-

»dunt, quod continue agit, licet non percipia-

U

Pt

» tur, ficut intelle&tus agens continue agit, licet

»non percipiatur propter tumultum, qui eft in

N

« V

» phantafmatibus, ut dicunt. Sed hoc nihil eft,

L

» Quianon fequitur, fiintelle&tus femper eftactu,

