
iem e

REsPONDEO. Gratia penerice ac late fumpta

fignificat quodlibet beneficium gratuitum à Deo

44 ( 1

m d

hominiimpenfum. Sed /pecifice, Jiritte, & anto-

noma[tice accepta , prout in hac Difputatione füu-

f 0 im

J

eamevenudn

mitur, poteft definiri, quod fitbeneficium gratul-

l

tum à Deo homini impenfum in ordine ad finem

d 1

fupernaturalem affequendum. — Ita quoad rem D.

s um

Thomas in pluribus locis.

In 2. Sent. dift.o6.

stngti

]

»

am uf

q. 1. à. I. C. & ad 2. fic fcribit: ,INomen gratie

» quandam liberalitatem importat, unde ex hoc,

spüng

» Quod gratis datur, gratia dicitur. Liberalis au-

du

» tem donationis principium eft amor. Cum au-

j nl

» tem dile&io Dei bonitatem creature caufet fe-

u

Á

i

» cundum diverfos gradus bonitatis in creatura,

ma st

» diverfimode Deus aliqua diligere dicitur. Un-

. X

»de & diligere omnes creaturas dicitur, fecun-

3040

» dum quod bonum nature omnibus tradit Sed

dn

»1lla eft fimpliciter & perfe&a dile&io, quafi

(uzumI

» amicitig fimilis, qua non tantum diligit creatu-

ul

» am, ficut artifex opus, fed etiam quadam ami-

YDE

» Cabilifocietate, ficut amicus amicum, inquan-

wo

Ti

|

» tum eas trahit in focietatem fue fruitionis, ut

» in hoc earum fit gloria & beatitudo, quo Deus

» beatus eft, & hoc eft dile&io, qua fan&os di-

h

T o

M

»ligit, quz antonomaftice dile&io dicitur: &

ideo etiam effe&us hujusmodi dile&tionis anto-

D

n

»homaítice gratia vocatur; quamvis & omnes

-;

»naturales bonitates grati: dici poffunt

Dul pf

TT

» quia

» gratis à Deo dantur.

Vi

Qv x-

M

ll

DE CRAÁATRIX

205

]

"

QuuRITUR 2. Quotuplex fit gratia?

S

Atli?

RrzsPONDEO. Gratiadividitur r.inaéctua-

lii

lem & habitualem.

2. in naturalem & fuperna-

turalem.

3

in fupernaturalem intrinfece ; &

2 lil

fupernaturalem extrinfece.

4. in externam &

M

internam. s. in gratiam gratis datam, & in gra-

Jrib,

tiam gratum facientem, feu fanctificantem. 6.

Qu

in gratiam operantem, & cooperantem.

7

in

TEf w

gratiam prevenientem, concomitantem, & fub-

Qrüteg

fequentem.

8. in gratiam excitantem feu moven-

Taquis

tem, & in gratiam fanantem.

9. in gratiam con-

y $ent.*u':

ditoris, & in gratiam Chrifti feu mediatoris.

IO

g

in gratiam futticientem, & in gratiam efficacem.

i w

11. in gratiam generalem & fpecialem.

I2. in

. lii

gratiam praeparantem, applicantem, & protegen-

amy, (

tem.

I3. in gratiam nature, & in gratiam indi-

AOUR Q1

vidui.

14. in gratiam congruam, & non con-

Is e

gruam.

IS. in adjutorium cum quo, & fine quo

7)0n.

16. in gratiam fupernaturalem entitative feu

od

d

!

quoad fübftantiam , & in fupernaturalem quoad

v

modum.

i d

QUXZRITUR. 3.

Quid fit gratia attualis &

t djic

babitualis?

RrsPoNDEo. Gratia actualis confiftit in au-

iun quic

uticum, z

xilio divino tranfeunte, videlicet vel in illuftra-

J fruivlo:'ï

tione intelle&tus, velin motione bona volunta-

tis

Sic enim gratiatn actualem defcribit S. Au-

i,

^

), Qu

guítinus: Ut innotefcat , quod latebat , €? fuave fiat,

Vi didt

quod mon dele&tabat , gratia Dei eff , qu& bominum

adjwoat voluntates.

Gratia babitualis vero dicitur

i diionit

donum Dei permanens anime collatum.

'Tale

][]m]ViS lu

donum habituale eft lumen fidei, gratia fan&tifi-

ipftt

cans, donum fcientie, donum prophetig. Utram-

que

[

pr

206

DISPUTATIO

III

que hanc gratiam defcribit S. Thomas in . dift.

,Wex[uüi

g

28. q. 1. a. 4. C. ubiait: ,Gratia dupliciter poteft

»accipi; vel quodcunque excitativum volunta-

r s

g

Jrr

"u

» tis, exhibitum homini ab ipfa divina providen-

5 1

»tia; vel aliquod donum habituale in anima re-

quu

»Ceptum, quod gratis à Deo confertur.

EM

Uwaua

Si pri-

fiulth

» o modo accipitur gratia, nihil differt, quid-

[

» quid fit illud, quod variationis (n animo) oc-

p

at

»Cafionem praebeat, quafi voluntatem excitan-

» do; five fit admonitio hominis, vel egritudo

w dti1

g u

»Corporis, vel aliquid hujusmodi, quse omnia

» conftat divinge providentiz fubje&ta effe, & in

jic qi

»bonum ele&orum ordinata.

al t

Unde quidquid

n illud fuerit, quod hominem excitaverit ad con-

UNITUR

»Vertendum fe, ut gratiam gratum facientem

atl

t

T02

»accipiat, gratia gratis data dici poteft, & fic

»line gratia gratis data homo fe ad gratiam non

TIUT

at n

»preparat. Si autem accipitur gratia pro aliquo

»munere habitualianime infufo, quidam dicunt,

vf

1nios d

» quod nullus poteft fe ad gratiam gratum facien-

»tem preparare, nifi per aliquod lumen menti

pulrmma

»infufum. Iftud autem non videtur conveniens;

Sedum. |

» quia illud etiam lumen non daretur alicui, nifi

1010 p

» qui ad illud recipiendum fe preparavit ('per aliam

A;.mon'a dlt

»&ratiam babitualem) , quod non poteft intelligi;

RI

»hifi forte gratia (babitualis) gratis data dicatur

t fl

» naturale lumen rationis, quod pertinet ad bona

Vil

»Énaturalia, & non ad gratuita, nifi large ac-

UU,'(

j

Nf

» Cepta.

E

rl

QUJERITUR 4. Quid fit gratia naturalis &

flüny (

füpernaturalis?

REsPONDEO.

Per gratiam naturalem in-

Qnto

telligitur beneficium gratuitum à Deo homini

impen-

*üityi "m

l

DE GRATIA.

207

ii

impenfuüm ex fuo genere ordinatum ad perfe&io-

lil

nem nature humanze naturalera. Gratia autem

LU

fupernaturalis eft beneficium gratuitum à Deo

imi

homini impenfum ordinatum ad finem illius fu-

La

i.

j

pernaturalem.

Exemplum prioris eft admonitio

J.I

parentum, congrua cogitatio de vanitate mundi,

Lt«

memoria &ternitatis, immiffio divina morbi vel

i aning;v

alterius plage. &c. que hominem ad honeftatem

m

morum inducunt.

Exemplum autem gratic füu-

MU

ernaturalis funt motio interna, vel lumen in-

)dix Q

ernum, vel adhortatio parentum, aut immiflio

Ws

morbi. &c. quatenus ifta à Deo ordinantur ad

Ui

finem feu beatitudinem hominis füpernaturalem.

iav

QuzRITUR S. Quid fit gratia intrinfece fu-

n irg

pernaturalis, & extrinfece fupernaturalis ?

t tl

RrsPONDEO. OGratiaintrinfece fupernaturalis

fiiri

eft, quz ex fuo genere ordinatur ad finem feu

jia ol

beatitudinem hominis füpernaturalem. — Talis

y ia

gratia eft illuftratio vel motio interna divina ad

iT

Ditt

"

eliciendos actus fidei, fpei, & charitatis circa

Deum unum & trinum beatifice per effentiam

det t

poffidendum. — Gratiz extrinfece fupernaturales fant.

!

|

admonitio parentum, cogitatio de vanitate mur-

are!uräi;;

*pzravi»: ;

di, memoria zternitatis, immiffio morbi. &c.,

quz licet ex /uo genere tantum petant ordinari ad

p

t du

perfectionem feu beatitudinem hominis natura-

lem, in individuo tamen hic & nunc à Deo vel

j

ab homine ordinantur ad beatitudinem illius fu-

; D j

pernaturalem.

QuERITUR 6. Quid fit gratia exierna vel

gmia j

interna?

RESPONDEO.

Gratia externa eft, qua con-

l [laülfnï

fertur homini quoad corpus, vel quoàd fenfüus

n

P

corpo-

u

pl

208

DISPUTATIO III.

P

Al

"o

corporeosin ordine ad finem hominis.

'Talis eft

W

h

Scriptura Sacra, pradicatio verbi divini, adhor-

4 j Mf

tatio amici, le&tio pii libri , focietas bonorum,

l GHW

educatio bona, fufcitatio mortui, fanatio mira-

il

((

m

V"

i

j

j

culofa, recta difpofitio phantafiz, & appetituum.

4

]

&c.

-

Econtra Gratie internz funt illuftratio in-

Ton

ï

telle&tus , motiones pie & bonz inclinationes

L

!

$a

voluntatis , voluptas predominans ad bonum,

!s

gratia fanctificans, virtutes infufte, character fa-

hl

J

l

cramentalis, donum prophetiz. &c.

r

QUJERITUR 7.

Quid fit gratia gratis data,

& gratia gratum faciens, feu. fan&ificans ?

au, n

REsPONDEO.

"a00nefl

Gratia gratis data vocatur

ila, qu:x dire&e homini confertur ad procuran-

&i

dam fupernaturalem falutem alienam.

Gratia

ln

autem gratum faciens f&u [anttificans.eft illaa, quze

maun

D

ratione fui reddit hominem gratum Deo, & di-

gnum ad obtinendam füpernaturalem falutem

[ äü, &il

propriam.

Re&e tamen hic obfervat Gonet

at Yi

Difp.3. a. 1. n.6., gratiam fan&tificantem dividi

Af q

poffe in gratiam formaliter fanCtificantem, & in

xunitta

gratiam caufaliter feu efficienter fanctificantem.

UOT

Formaliter fan&tificans vocatur gratia, quz ra-

toidm,

tione fui facit & denominat hominem dilectum

5

P

l

ï?gmtiom

Deo, nempe charitas infufa à Deo.

Gratia au-

u Püm

tem efficienter feu caufaliter fan&tificans dicitur

D

W

illa, quze efficit effe&tum, quo homo reddatur

PPRRUUGE

formaliter acceptus vel acceptior Deo.

"'Tales

^ Pätconv

gratiz caufaliter fanctificantes funt gratic atua-

&

les, v. g. illuftrationes interne, pie motiones

"

ii

i

':iaüm, l

interne, boni habitus feu inclinationes internz

UT

adbonum, & probabiliter etiam gratie facramen-

tb k

tales

"rf

l

DE GRATIA.

269

li li

tales in facramentis vivorum. Ceterum gratie

gratis date ab Apoftolo 1. Cor. 12. enumerantur

B6 h(]n.

]

novem.

I. Sermo Jfapientic.

2. Sermo fcientia.

j famïï.k

3. Fides.

4. Gratia. fanitatum.

$. Operatio virta-

N

Uuum.

8. Ge-

6.. Prophetia.

7- Difcvetio fpirituum.

nera linguarum.

9. lnterpretatio . fermonum.

Ut

1 ii

enim D. Thomas 1. 2. q. 111. a. 4. C. obfervat ;

Qt0y ]

ad hoc, ut quis alterum dirigat ad falutem, re-

quiritur r.re(fa cognitio, qux habetur per fapien-

Fæ? Quj

[

tiam, fcientiam, & fidem.

2. folida probatio , quze

habetur per miracula & effectus foli Deo poffibi-

n

ll

gti

]

biles.

3. debita elocutio, quce habetur per donum

linguarum, notitiam affe&uum humanorum, &

"i dl Y

interpretationem Scripturarum.

» Dicendum,

d

» Cinquit) quod gratia gratis data ordinatur ad

dien,

»hoc, quod homo alteri cooperetur, ut redu-

TT

»catur ad Deum. Homo autem ád hoc operari

n s

, non poteít interius movendo; hoc enim folius

Vrl

» Dei eft, fed folum exterius docendo , vel per-

j ais

» uadendo.

Et ideo gratia gratis data illa fub

qenht

, fe continet, quibus homo indigetadhoc, quod

'iüïüx I

» alterum inftruat in rebus divinis, quix funt fu-

n n

»prarationem. .Ad hoc autem triarequiruntur.

trrià

» Primo quidem, quod homo fitfortitus plenitu-

doninant

, dinem cognitionis divinorum, ut ex hoc in-

» itruere alios poffit.

Secundo ut poffit confir-

je.

ff

,mare vel probareea, quz dicit: alias non effet

; efficax ejus doctrina.

Tertio, ut ea que con-

um

» Cipit, poífitconvenienter auditoribus proferre.

3pd0r DEOZ

, Quantum igitur ad primum tria funt neceffaria.

g

» Oportet enim , ut ille, qui debet aliquem in-

i pl? p

» ftruere in aliqua fcientia, principia illius fcientie

jnsburel

» fint certiffima , & quantum ad hoc.ponitur fides

mgmiæ ü-

D. Amort Tr. dePecc.orig. & grat.

O

77(in

210

DISPUTATIO IIL.

.Jumhm

»(in gradu excellenti cum quadam clariori &

M^

i ad I)

» fidentiori non folum de authoritate loquentis,

Va

» ac revelatione, fed etiam de credibilitate & ve-

, ritate amcu]orum notitia) quz eft certitudo

» de rebus invifibilibus

Secundo oportet, ut

hm-R

Doétor re&e fe habeat circa principales conclufro-

gl a

»nes fcientie, &fic ponitur fermo /apientie , quee

Aro m

, eft cognitio divinorum (feu caufarum altiffima-

QNDEO

,rum, puta judiciorum & Decretorum divino-

,rum mirabilium circa falvationem & falutem

I

i

»generis humani.) Tertio oportet

ut etiam

, abundet exemplis & ecognitione effe&tuum, per quos

Dv

» interdum oportet manifeftare caufas

Etquan-

j

»tum ad hoc ponitur /ermo fcientie, quas eft co-

)

» gnitio rerum humanarum; quia invifibilia Dei,

t

»per ea, quz facta funt, intelle&ta confpiciun-

Il

) tur.

Confirmatio autem in his, quz funt fupra

N

i

,rationem divinitus revelata, eft per ea, que

»ífunt divince virtuti propria: & hoc dupliciter. ;

«ff At

», Uno modo, ut Doctor facre do&iring faciat,

,

»que folus Deus facere poteft in operibus mira-

alc od

Saltem ]

,culofis; fivefintadfalutem corporum; & quan-

» tum ad hoc ponitur gratia fanitatum; five ordi-

W m d

lia

, nentur ad folam divine poteftatis manifeftatio-

» nem, ficut quod fol ftet, auttenebrefcat, quod

AR

MUU

M

ï NI

are dividatur; & quantum ad hoc ponitur

operatio owiutum

Secundo

ut poffit manife-

p

»ftare ea, quz folius Dei eft fcire, & hxec funt

contingentia futura, & quantum ad hoc poni-

Il "'Epe

D jfy

ul

tur propbetia, & etiam occultacordium, & quan-

»tum ad hoc ponitur di/vretio fbirituum. — Facul-

) DEO

» tas autem pronuntiandi poteft attendi vel quàn-

Wffllüd[ l

ll ïeo

» tum ad idioma, in quo aliquis poffit intelligi,

g

»

ll

DE GRATIA.

2l1

m&m d

» &fecundum hoc ponuntur genera linguarum ; vel

ii

h

, quantum ad fenfum eorum , quze funt proferen-

»da; & quantum ad hoc ponitur interpretatio fer-

V d

MO u

» fTOTILA1.

L

QUXZRITUR 8.

An inter gratis datas nu-

T0 f

merari poffit etiam character facramentalis, ju-

db

risdictio in foro interno, infallibilitas Ecclefie?

G

RESPONDEO.

Rectius id negari.

Prout

U

enim Gonetus obfervat; ifte gratie melius refe-

runtur ineorum beneficiorum divinorum claffem,

QUE

T,Eif[ !

j

qu: Apoftolus r. Cor. 12. vocat minifirationes &

Mri

operationes

Difcrimen autem inter has gratias &

i, qu

gratias gratis datas confiftit in eo, quodcharacter

v.g. ordinis, & poteftas jurisdiCüonis in foro in-

quiimi

terno immediatié concurrant ad fanctificationem

t j

formalem hominum & effettivé , efficientia faltem

is, qe i

morali. Sed gratig gratis date ad eam concur-

t dpet

runt tantum mediaté & difpofitiot.

Preterea cha-

t r

ra&er baptifmalis, & confirmationis nequidem

(re t

mediate ordinantur ad falutem alienam.

Infalli-

t

bilitas autem Pape vel Concilii Generalis non

n

confiftit in dono fupernaturali intus infufo in

ia h

anima, fed in externa afliftentia Spiritus Sanai,

o:ef:atisw

TOU

cogitationes Summorum Pontificum & Patrum

ita dirigentis.

m 4 Nj

QuxzRITUR 9. Angratie gratis datee den-

, ul

tur in homine per modum habitus; an vero fo-

fHors &fï

lum per modum a&ionis divinz tranfeuntis ?

antm du

RESPONDEO.

hus

Gratie gratis date ordina-

rie conferuntur per modum habitus.

Id P&o-

j jj

BATUR 1. ex eo, quia Apoftolus de his gratiis

gt

hs

j

loquitur tanquam de dono, quantum eft ex fe

qs?

us o

2

ftabi-

212

DISPUTATIO

III.

d lii

Jf

ftabili. Dicit enim r. Cor. r2. divifiones gratia-

i

tl

rum funt; & divifiones miniftrationum funt; &

u

divifiones operationum füunt.

Alii datur fermo

p

*l En)

E

fapientie &c. hec omnia operatur unus :piritus

"Ti il

(

dividens fingulis prout vult.

Sicut enim corpus

midp

unum eft, & membra habet multa; ita pofuit

Deus membra, unumquodque eorum, ficutvo-

»

!

luit.

Sicut ergo partes divife, data munera,

;;zmüorlaviï

(5

qualitas membrorum in fuo conceptu important

Qqui

M

j

3 nl

aliquid de fe ftabile, ita etiam divifio & datio

ejusmodi gratiarum in membra Ecclefiz.

2. Do-

z put

s un f

num prophetie in Prophetis Veteris T'eftamen*i,

v.g. in Moyfe, Samuele, Nathan, Elia, Elifzo,

ttinpet

Daniele &c.

Dabatur per modumhabitus, quo

il don*q:

uti poterant fine hafitatione in circumftantiis ad

]

1]

Ti

AT

finem gratie congruis.

Idem obfervare licet in

n

10

dono miraculorum Apoftolis Matth. 1o. collato.

Dicitur enim : .JDedit eis poteflatem fpirituum im-

mundorum , ui ejicerent eos, C curarent omnem lan-

Nm

a

guorem & omnem infirmitatem; precipiens eis & di-

t!m cmiü

Ml

cens: Infirmos curate , mortuos fufcitate, leprofos mun-

a;p]ication

date, demones ejicite.

Sic etiam A&. 5. v. 12. di-

& perfny

citur: Per manus ZApofTolorum f?bamt figna & pro-

t u

digia multa; ita ut in plateas ejicerent infirmos,

V uf

& ponerent in lectulis & grabatis, ut veniente

tf

Petro faltem umbraillius obumbraret quemquam

PU

illorum, & liberarentur omnes ab infirmitatibus

U.

"h

"fuis.

Concurrebat autem & multitudo vicina-

1

rum civitatum, .afferentes egros & vexatos à

* Ntge

fpiritibus immundis,

qui curabantur omnes.

i

"r

l

3. Eodem modo in Scriptura vocatur gratia gra-

tis data donum, quo modo vocatur collatio Spiri-

tus San&i donum v.g. AG. 8.

Ergo ficut hoc

' f"r.*kævm (

donum

V,

DE

GRATLIA.

215

K

donum eft habituale, ita & illud.

NEc omg-

ätlonum h

lii

STAT, quod fan&i patraturi miracula prius ora-

verint ad Deum ; quod Elifzus l. 4. Reg. 3. prius

A [

petierit pfalten; aut quod D. Bernardus ante pa-

lther.

trationem miraculorum legatur in precordiis fen-

Ws j

fiffe quemdam faporem, quafi monitorem de af-

&

fiftentia Dei.

Nam etiam Chriftus ante patratio-

Ó datu

Ü

nem miraculi oravit, Joa.11. v.41. c.12. v.28. etfi-

s

b

amfi in eo extiterit habitualiter virtus patrandi

im d

"h

E

i

miracula.

Sanéti autem orarunt nonnunquam

'ïccï.eüz, ,

ad Deum partim ut femetipfos difponerent ad

V

M

acionem tam fuüblimem & exercitium habitus,

tigy

Z

partim ut impetrarent à Deo lumen, an intentio

QUTA

conferentis donum, & natura habitus fit ordi-

il

nata à Deo pro his velillis circumftantiis.

NEgsc

ob

OBSTAT 2. quod A&. 19. dicatur: JDeus opera-

Matt p

batur virtutes per manum Pauli, ita ut etiam Jada-

via & famicinttia Pauli deferrentur. fuper -egros & cu-

rabantur. Namrefponderipoteft, habitum illum

N

tantum confiftere in fpeciali unione accidentali

feu applicatione omnipotentiz & bonitatis divi-

ns$ ad perfonas przditas tali dono; ficut infra

Vel ille habitus

dicetur de gratia fan&ificante.

CEI'B'IH'L'

eft tantum caufa moralis applicativa hominis ad

a&ioneminftrumentalem , quaactio hominis fub-

iits, u

Turis

ftat actioni divine. Nec denique oBsTAT 3.

p:dinis

quod D. Gregorius M. Hom. 9. in Ezech. tefte-

k mb

ftur, donum prophetie, miraculorum &c. in-

exiftere permanentes.

In San&torum cordibus, in-

gt

quit, Spiritus Santtus juxta quasdam virtutes. [emper

quiaiz

atf

jermanet; juxta quasdam «ero rece[Jurus voenit, &

«enturus recedit.

In fide etenim &2 fpe atque cba-

g od

In propbetie

vitate perfettorum corda mon deferit.

*ero

l Ergüu:

3

pl

214

DISSPUTATIOfF/II.

vero virtute, doürine facundia, müraculorum exbi-

l] m

bitione, ele(tis fuis aliquando adefb, aliquando fé fub-

Ü quod r

trabit.

yt Vide.i

REsPONDEO enim; ex hoc tantum confe-

gion

« Ef'

qui , quod ficut habitus fidei, fpei, & charitatis,

licet ex intentione Dei fit perpetuus, eft amiffi-

bilis,ex malitia hominis, ita etiam habitus gra-

4nizl

tiarum gratis datarum fitamiffibilis ex defeétu finis

m

à Deo intenti, vel ex defe&tu conditionum re-

"T

quifitarum à Deo.

Q-UJERITUR IO.

Quid fit gratia operans

d. l

& cooperans?

dmu g

"

REsPONDEO.

Gratia operans vocatur,

h

l

Til

j

quz in anima operatur effettum fine cooperatio-

ne liberi arbitrii. "l'alis gratia eft omnis actio,

qua Deus in anima caufat illuftrationem intelle-

x'.'ER[TL'R

reentny

&us, bonum inftin&um feu motionem repenti-

p wn

nam voluntatis, voluptatem feu inclinationem

t

fortem ad bonum. — Gratia autem coopérans vo-

tur: Dd

catur, qua Deus homini cooperatur ad actum

2 Hl

internum vel externum.

Poteft autem eadem

tDnty, |

gratia effe fimul operans & cooperans.

Nam

quando Deus interius hominis voluntatem mo-

ts

lat jf ,

vet v. g. ad a&tum mifericordie , fidei, fpei, vel

hi - ».])

charitatis, in primo figno rationis datur fola mo-

AT

tio interna, caufata à folo Deo.

In fecundo

"

W'TJ

figno rationis datur affenfio ad motionem divi-

nam de fe continuam, & fic homo fe habet quo-

1

li

ad fpeciem actionis per modum determinantis feu

operantis;. Deus vero fe habet per modum de-

V1

terminati feu cooperantis.

Nec refert, utrum

'! )

m

illa motio divina fe habeat per modum a&ionis

wanfeuntis, five per modum impulfonis habi-

D

tualiter

'mesl t

Y

DEÉ

GR A T IA.

215

JLHIM

tualiter permanentis. Tn utroque enim cafu ve-

rum eft, quod gratia Dei fimul fit operans, &

( tan'm

cooperans, videlicet a&ualiter vel habitualiter

N

operans inclinationem ad a&um vel habitum ;

MC

U

Ó

a

cooperans vero ad determinationem voluntatis

a&ualem vel habitualem.

Ita quoad rem hos

lm Hh

li

E

terminos explicat D. Thomas 1. 2. q. 111. a.2.

ubi fic fcribit: Gratia dividitur per operantem (2 co-

Ls

eperantem. — In effetu, im quo mens moftra eft mota,

lt ia

& non movens, folus autem .Deus movens, dicitur

graiia operans.

In illo autem effe&tu, in quo mens

m

j

TT

l]

1

noflra & movet && movetur , operatio mon Jolum aitri-

H

buitur Deo, fed etiam anime. — Ex fecundum boc. dici-

Mil

Íh

tur gratia cooperans.

4 C& 0f

QuxnrTUR 1I. AÁnhec divifio gratie in

TU

operantem & cooperantem habeat fundamentum

foonet :

etiam in Scriptura & Patribus?

i

REsPONDEO affirmativé. Sic ad Phbil. 2.

Wa

dicitur : Deuseff, qui operatur in nobis velle & per-

vt d

ficere.

Etlfaige 26. Ommia opera nofira operatus es

h

Itl

WE

J

j

[ 1071

r

nobis Domine.

Hoc tamen non obítante Apofto-

sl

0

hmþ

lus r. Cor. 15. ait:. JNon ego, fed gratia Dei mecum.

;

Et Marci 16. v.2o. Predicaverunt ubique Domino

c00per ante.

». D. Auguftinus ]. de grat. & lib. ar-

'thj F:C&fx,:

f -

bit. c. 17. Cooperando Deus in mobis perficit, quod

a. hi

tur in-

vt

operando incepit; quia ipfe, ut oelimus , opera

i.

n

cipiens , qui volentibus cooperatur perficiens.

31

J

1

Gregorius l. 26. Mor. c. x1.. Superna pietas prius agit

n

in nobis aliquid. fine nobis , ut fubfequente quoque noftro

jpt !

libero arbitrio bonum , quod jam appetimus , agqt f0-

biscum.

od

"1 mOdL!'u-

QuueRITUR 12. Quidfitgratia preveniens,

1

Is

l

concomitans , & fübfequens?

j

u

REsPON-

Jï

O 4

216

DISPUTATIO

1II.

REsPONDEO. QGratia freveniens vocatur,

que& homini confertur ante.ejus cooperationem

gt tD

prioritate temporis vel naturz.

g

Concomitans eft

idem, ac gratia, quz fimul tempore confertur

[l

vel confervatur à Deo in homine

cum ejus bona

]

voluntate.

Gratia fübfequens eft , qua confe-

D

quitur ad bonum a&tum voluntatis.

Hinc éadem

n

gratia comparativé ad aliam gratiam fübfequen-

r

)

M

tem poteft effe preveniens,

& fimul comparati-

ve ad aliam

"T

gratiam precedentem erit fübfequens.

D. Thomas

I.2. Q. II I. a. 3. C. fichabet: ,Sicut

,fn m

[

»Bratia dividitur in operantem & cooperantem

» lecundum diverfos effeGtus; ita etiam in prze-

';'LSPITL«'I

J

u

»Venientem & fübfequentem ; qualitercunque

» Bratia accipiatur, (five a&ualiter five habitua-

)

PORDE

»liter).. Sunt autem

quinque effe&tus gratiz in

s vdit

» nobis.

Primus eft, ut anima fanetur.

Secun-

Aidmidtr

»dus, utbonumvelit. 'Tertius eft, ut bonum,

s

W

AUs

K vlm

»Qquod vult, efficaciter operetur. Quartus eft,

a LU

»Ut in bono perfeveret.

Quintus eft, ut ad

tpit ml

» gloriam perveniat.

Et ideo gratia, fecundum

t0Atfo f

» QUod caufat in nobis primum effe&um, voca-

ttin Apol

»tur preveniens refpeétu fecundi effe&us; &

z C t

» prout in nobis caufat fecundum, vocatur füb-

D

» fequens refpe&tu primi effe&us. — Et ficut unus

lt

j

» effe&tus eft pofterior uno effe&u, &prioralio,

AA

th

»ita gratia poteft dici preveniens & fübfequens

l

»fecundum eundem effe&um refpec&tu diverfo-

»f

»rum.

"n

QU/ERITUR I3.

j

An hac divifio fundetur

[j

in Scriptura & Patribus?

RzsPoNpEo affrmativé.

W

4

Fatendum ta-

men eft, in Scriptura & Patribus ferme univer-

"t

ii

fim

l

DE CRLATIA;

217

l

V

fim per gratiam prevenientem intelligi eam, que

Q

(

antecedit omnem noftram operationem merito-

riam vitz zeterna.

Sic Pfal. 57. dicitur: Miferi-

T

cordia ejus preveniet me.

Et Pfal. ?9. Mifericordia

1ec :

VUnen

tua fubfequetur me.

Et r.]oan.4. Jpfe prior dile-

EIJL[LQ

xit nos.

2. D. Auguftinus l. de nat. & grat. c. 32.

4 Din

Provenit , ut. fanemur ; fubfiquitur , ut' fanati vege-

n

"

Ti

iemur ; prevoenit , ut vocemur ; fübfequitur , ut. glori-

ts

ficemur.

3. S. Bernardus l. de gratia & lib. arbit.

ïmeritf*abïäg

Sane prevenire ipfi nos nequaquam po[fJumus.

Qui

u

enim bonum memünem imvenit , neminem [aloat, quem

AT

non pravenit.

ydin:

QuxmnITUR 14. Quid fit gratia excitans &

1; QUi

Janans ?

dtani

ResPoNDEO. Gratia excitans vocatur, qu&

Ti

hominem velin bono torpentem, vel in peccato

lüet i

quafi dormientem adconverfionem excitat. Sed

dl t

gratia /amans vocatur, quce pravas hominis incli-

nationes, vel mentis ceecitatem fanat, ut facilius

. (

N

T

recipiat motiones gratiz.

Etiam hujus divifio-

1

"

nis occafio fumpta eft ex Scriptura & Patribus.

p

j

n d

Sic enim Apoftolus Ephef 5. dicit: Surge, qui

jnd d

dormis, & exurge à mortuis, & illuminabit te

Chriftus.

Et Apoc. 3. Deus dicit: Sto ad oftium,

Is TR

Et de utraque gratia tam excitante

& t

& pulfo.

quam fanante loquitur D. Auguftinus in libris

f

EBMS (S ]

Confeffionum , ubi ait: Pocafti, clamafti , vupifti

^

furditatem. meams corufcafli , [plenduifti , fugafti ca-

n a

citatem meam: flagrafHi &$ eduxi [piritum , atque jam

anbelo iibi; guflavi, C efurio ac

: fütio; tetigifti me,

xinbs

&j exarfi in pacem.

"

UERITUR $. Quidfit gratia conditoris, &

]

Lt

hs f

gratia mediatoris ?

O 5

REsPON:

28 .

DISPUTATIO Ili.

um

REsPONDEO. Gratia conditoris eft, quce de

hf

fe & ex fuo genere hominem tantum ordinat ad

actus virtutum moralium in ordine ad finem feu

g

q0107

« Off

beatitudinem hominis naturalerm.

Gratia vero

;(

mediatoris eft, quze hominem in ftature lapfe non

||r

folum reparatadrecuperandum perdita, fed etiam

at

per a&us virtutum füpernaturalium elevat ad fi-

d

nem feu beatitudinem füpernaturalem, confiften-

m

tem in vifione Dei unius & trini intuitiva per ef-

p

TUR

fentiam. Degratia conditoris ut condiftincta à grà-

f

tia mediatorisfiepe loquiturS. Auguftinus. Sic l.

lvt

12. de Civit. c. 9. ait: Zngeli voluntatem , qua me-

liores effent, non mifi operante adjutorio creatoris ba-

:;;mpara[i

bere potuerunt.

106

um

Et Epift.

186-

INatura. bumana ,

á

etiamfi in illa integritate, in qua condita eft, perma-

[]

LU

MU

I

meret, nullo tamen 1nodo feipfam creatore fuo non ad-

jwoante feroaret.

I

t oj

QUERITUR I6.

DC Sï

& efficax ?

Qufd fit gratia- fufficiens

Qum prt

RESPONDEO.

Gratia füfficiens vocatur,

m

quz libero hominis arbitrio tribuit vires ad ope-

ShrrTa

randum meritorie in ordine ad finem füpernatu-

t, honory

ralem.

Gratia autem

RA

?Hïcax vocatur illa, ad

quam Deus certo fcit fecuturum effe voluntatis

affenfüm. —Gratia efficax dividitur in gratiam zn-

H

trinfece efficacem , & extrinfece etficacem.

Gratia

lr

intrinfece etficax vocatur illa, quze non poteft con-

i

jungi cum di(fenfu voluntatis.

At extrinfece vo-

W

j

f

catur illa efficax ; que, licet fpe&tando ejus na-

turam poffit conjungi cum diffenfu, previdetur

li

B

tamenà Deo non fore conjungenda cum diffenfu.

UR

AM

Et ideo ctiam folet vocari gratia congrua.

Mi

a&"eg

QUJF.-

i

DE GRATIA.

219

u "

QuxRITUR 17. Quid fit gratia generalis &

lt

fpecialis p

LTES

RrzsPOoNDEO. Gratia generalis vocatur, qud&

a

Gratia autem

confertur omnibus hominibus.

il

|

E

"

-

ln

fpecialis dicitur, qu& confertur tantum aliquibus.

ïeïdita

Sic gratia converfionis indulta latroni in cruce,

ID dv

Zacheo, Mattheo , Paulo. &c. erat fpecialis.

n u

Sed gratia przedicationis Apoftolice, mors Chri-

«t

fti. &c. erat. gratia generalis.

COH

QUERITUR I8.

Quid fit gratia preparans,

M.

li

applicans , & protegens?

RESPONDEO.

Gratia preparans confiftit in

divina przparatione, difpofitione, ac coordina-

p DA

tione caufarum fecundarum naturalium vel fuper-

(j

naturalium tam remota quam proxima in ordine

(

V

l

ad falutem hominis determinati.

TTalis gratia re-

!

fpe&u Petri eft ele&io divina, qua Deus inter

infinita fyftemata poffibilia mundi elegit potius

pl

hoc prefens Syftema, in quo fpectata ferie cau-

farum precedentium viderat Petrum potius af-

fifres v

fenfurum gratie converfionis, quam diffenfurum.

r vt

"Talis gratia etiam eft przparatio priorum paren-

tum, bonorum fociorum, bonorum Infiru&o-

u ia

nE

rum, & Parochorum. Gratia applicans confiftit

in illuftratione, vel motione interna, vel dele-

rn eent

&atione ad bonum, qua Deus voluntatem im-

pl

li. !

mediate applicat ad eliciendum actum bonum.

Gratia protegens eft, qua Deus hominem fpeciali-

p

ter protegit à tentationibus gravioribus dcemo-

; lf

nis vel mundi vel carnis; v.g. refroenando pote-

jrinné

ftatem deemoni, ne gravius tentet; prafcinden-

fali, f

do occafiones peccandi per focietatem pravam,

«s

vel officia & negotia periculofa. Has fpecies gra-

d p

N

tiarum

1

A

$20

DISPUTATIO II

4 0

R

tiarum videtura

gnofcere D. Thomas r.2. q. rog.

7) Ml

a.9. C. ubi ait: Propter carios rerum eventus we-

j l' Qf SC'

ceje eft nobis, ut à Deo dirigamur , & protegamur s

D

|

€9 propter boc comvenit dicere : .Et me mos inducas

n tentationem.

MIITUR

Etad2. Operatio Spiritus S., que

at

mos movet C protepit, mon circumfcribitur. per effe-

"

(XDH0

Ghum babitualis doni , que in mobis caufatur , fed pra-

ter bunc effe&um mos movet & protegit. — lbidem c.

M

d

ii 4

Quid oremus, ficut oportet, nefcimus. Rom.g.

Propter varios enim eventus rerum, & quia

i

[

d

etiam nos ipfos non perfe&te cognofcimus, non

:',Euæ, l

poffumus ad plenum fcire, quid nobis expediat,

fecundum illud Sapientie. 9.

Cogitationes mor-

n, g

1 o

talium timidz, & incerte providentie noftre;

& ideo neceffe eft, ut à Deo dirigamur, & pro-

ign di

^ UM

^0

L

tegamur ,. qui omnia fcit & omnia poteft. Et

Q.24. de Veritate a. 14.. Omnes . exteriores motus à

A A

NTEA

|

divina providentia moderantur , facundum ,. quod ipfe

n

judicat aliquem excitandum ad. bonum . bis vel illis

actionibus.

Qrm:v.

Unde fi gratiam Dei velimus. dicere non

y af

aliquod babituale donum , féd ipfam mifericordiam Dei,

Museoyp

per quam interius wotum mentis operatur , $^ exte-

gt

viora ordinat ad bominis falutem , fic méc ullum bo-

vdreilr

mum Lbomo potefL facere fie'gratia DDei.

Sed com-

m

mumiter loquentes utuntur momine gratie pro aliquo

Ed

dono babituali juflificante.

n

QUJERITUR I

9. Quid fit gratia nature, &

Vl

gratia individui?

TY

RrsPoNDEO. Gratiamature vocatur, quee

Jf

nulli individuo generis humani debetur, ne qui-

dem indeterminato.

Et talis gratia eft elevatio

fr.l(Jq

ad ftatum füpernaturalem.

Gratia autem indivi-

b

"4 Ll

dwi vocatur, qu& nulli determinato individuo

]

debea-

ffvw,"

n

W

DE GRATIÍA.

201I

i

debeatur, debetur tamen alicui individuo inde-

terminato.

Talis gratia eft bonitas ingenii v. g.

UT

in D. Thoma, Scoto.

Hsc divifio familiaris eft

^Vy

Goneto Difp. 1. $. 2. n. 20.

UZERITUR 20O.

Quid fit gratia congrua,

vel non congrua?

RESPONDEO.

Gratia congrua dicitur, quze

fecundum fe eft quidem indifferens ad affenfum

Mimi

vel diffenfum , attamen prout fubftat ícientice

t |

medie, providetur à Deo conjungenda potius

ogml

NU

fore cum affenfu vel diffenfu.

ANon congrua vo-

AN L

uj

catur, que, licet fecundum fe poffet ab homine

acceptari, ficque conjungi cum affenfu, pravi-

ld

dmm

detur tamen, potius fore conjungenda cum dif-

u...öl

'UL

fenfu quam affenfu.

Sic igitur eadem gratia,

Ui

l

prout fübftat fcienti& medie, refpectu unius v.

m

g. Petri, poteft effe congrua, quin fit congrua

refpectu alterius, v. g. Juda.

UZERITUR 2T.

Quid fit adjutorium, cum

quo, & adjutorium //ne quo non?

REsPONDEO.

Adjutorium cum quo, voca-

i

tur illa gratia, cum qua certo conjungitur affen-

ly J^

fus, five id proveniat ex intrinfeca efficacia gra-

lii

tiw, prout aliqui exiftimant, five ex infallibili-

4 n

T(

tate fcientie medie, cui fübftat gratia congrua.

Gratia /ime quo non vocatur illa gratia, fine qua

homo vel angelus non potuit perfeverare, vel

r

proficere, ita tamen, ut illa pofita non fit eoipfo

TU

perfeveraturus vel profecturus.

De ifto adjuto-

y n

rio fine quo non loquitur S. Auguftinus Epift. 22.,

ubi ait: JNatura bumana, etiamfi in illa integritate,

nidi

nj

in qua condita e[0, permaneret , mullo tamen modo fà-

ipfam creatore [4o non adjwoante . [ervaret.

Unde cum

gt J

fine

222

DISPUTATIO:.:III

fine gratia Dei falutem mon. po[fet. cuftodire , quam

accepit, quomodo fine gratia Dei poterit reparare quod

, qw mf

perdidit ?. De adjutorio autem cum quo loquitur

W

ille textus S. Fulgentii l.2. c. 3. INon alia gratia

Jlantem angelum. & ruina /potuit. cuflodire , mift. illa,

Z:M

que lapfum bominem pofé rwinam potwit veparare.

j

a

Una in utroque efb operata gratia; in boc ut fürge-

j

vet : in illo me caderet ; m illo me oulneraretur , in

H

iflo, ut [amaretur : ab boc infirmitatem repulit , illum

n

infirmari non . fivit.

g Vi

UZERITUR 22.

uid fit gratia entitative,

fins

feu quoad fab[?antiam fupernaturalis; & fupernatu-

b

ralis quoad modum?

!

REsPONDEO.

].b

Gratia füpernaturalis entita-

