»fallitur fpiritu non intelligens vocem Dei in

, Evangelio dicentis: Sime me wibil

;iudono, Í

potefTis facere.

nj

» Etillud Apoftoli: Non quod idonei

Jimus . cogitare

?Lw-

» aliquid à nobis, quaft

Tühcnf

ex nobis, fed fufficientia mo-

AU n

X

»Jira ex Deo eft.

d

8. ^"Si quis alios mifericordia, alios vero

g

bt

,; per lib

]r

erum arbitrium, quod in omnibus, qui

i

» de prevaricatione primi hominis nati funt, con-

'"-Ulf, [Lü

(

»ftat effe vitiatum , ad gratiam baptifimi poffe

s

i

» Venite

HmTr

ü

lil

DE GRATIA,

241

u

, Venire contendit, à re&ta fide probatur alienus.

»ls enim omnium liberum arbitrium per pecca-

Bul

!

tum primi hominis afferitinfirmatum ; aut certé

hr

TY

N

1ta lefum putat, ut tamen quidam valeant fine

AUj

V

ll

rcvelatxonc Dei myfterium falutis eterne per

wmh P:

A

femetlpfos poffe conquirere.

Quod quam fit

ls. N

d.

ll

contrarlum

ipfe Dominus probat, qui non

Tonateny

ahquos fed neminem ad fe poffe venire tefta-

Tl

»tur, nifi quem Pater attraxerit; ficut & Petro

j

m UEE]

l

»dicit: Beatus es Simon Bariona, quia caro (2 þm—

T0

M

»guis non revelavit tibi, fed Pater meus , qui in

1

» is efl. Et Apoftolus: Nemo potefh dicere Da-

P

,mmum Jefum, mifi in Spiritu Santto.

9.

" Divini eft muneris, cum & re&e cogl-

wf

»tamus, & pedes noftros à falfitate & injuftitia

continemus. Quotiesenim bona agimus, Deus

in nobis atque nobifcum, ut operemur,operatur.

pusna

1o. "Adjutorium Dei etiam renatis ac fancuis

an Wï [

» femper eftimplorandum, ut adfinem bonum per-

NU

» Venire, vel in bono poflint opere perdurare.

(l

&t

IIT.

"Nemo quidquam Domino re&e vove-

i

» rit, nifi ab ipfo acceperit, quod voveret, ficut

legltur Que de tua manu accepimus , damm tibi.

Vï

12. "TàlesnosamatDeus,quales futuri fumus

C,E]]

»ipfius dono, non quales fumus noftromerito.

IO

r Arbltnum voluntatis in primo homine

b infimatum nifi per gratiam baptifmi non poteft

wh» y

»Ieparari: quod anuiï'um, nifi àquo potuit dari,

»non poteft reddi.

Unde veritas dicit: Si vos

» lilius liberavit, tunc vere liberi eritis.

fitidy g

ATINE uHus mifer de quacunque miferia li«

!0'35'

14.

»beratur, nifi qui Dei mifericordia prevenitur;

W«Hahl

» ficut dicit Pfalmifta: Cito anticipet nos wüfericor-

Q b*f"&

D. dmort Tr.dePecc. orig. & grat.

Q

, diá

1

242

DISPUTATIO III.

g, "!

»,dia tua, Domine. . Et illud: Deus meus , tniferi-

yt iil

»cordia ejus praveniet me.

15. "Ab eo quod formavit Deus, mutatus

u oD

M

» eft Adam, fed in pejus per iniquitatem füuam.

» Ab eo, quod operata eft iniquitas, mutatur

iif

» fidelis, fed in melius per gratiam Dei. Illa er-

d

»£o mutatio fuit prevaricatoris primi; hec fe-

D;W;;a'(»fï

» cundum Pfalmiftam Mutatio eft dextere excelff.

padtu l

r6.

br [

" Nemo ex eo quod videtur habere, glo-

»rietur, tanquam non acceperit; aut ideo fe pu-

d du

jain f

»tet accepiffe, quia littera extrinfecus, vel ut

»legeretur, apparuit, vel ut audiretur, fonuit.

eiuin,

» Nam ficut Apoftolus dicit: Si per legem juftitia.

tpüit

» Ergo Cbriflus gratis mortuus efl. — Aftendens in

ln q

» altum captioavit captivitatem , dedit dona. bominibus.

gt

» Inde habet, quicunque habet. Quisquis autem

guadt,

»Ífe inde habere negat, aut vere non habet, aut

j Qu

uN

»id, quod videtur habere, aufertur ab eo.

17. "Fortitudinem gentilium mundana cu-

M pettr

» piditas; fortitudinem autem Chriftianorum Dei

DT

» charitas facit, que diffufa eft in cordibus no-

n (f

» ftris, non per voluntatis arbitrium, quod eft

UMT

» ID nobis, fed per Spiritum San&um, qui datus

BAT.

» €ft nobis.

À qui

18. "Nullis meritis gratiam prevenientibus

tb d

»debetur merces bonis operibus, fi fiant : fed

»gratia, que non debetur, precedit, ut fiant.

k

I9. "Natura humana, etiamfi in illa integri-

Rb

»tate, in qua eft condita, permaneret, nullo

N

V 1

a

» nodo feipfam creatore füo non adjuvante fer-

'?WHT, few

» Varet.

Unde cum fine Dei gratia falutem non

» poflit cuftodire, quam accepit, quomodo fine

"fbeni

"t ij

» Dei gratia poterit reparare, quod perdidit?

*JWhoe&I

2Q.

vn.

DE GRATIA,.

243

20

T

" MultaDeus facit in homine bona, qus&

, non facit homo: nulla vero facit homo bona,

»que non Deus preftat, ut faciat homo.

Hss

21.

? Sicut eis, qui volentes in lege juftifi-

I

, Cari à gratia exciderunt, verifhime dicit Apo-

i r

»ftolus: Si in lege juflitia efb; ergo Chriflus gra-

j Ti

» tis mortuus ef] ; fic eis, qui gratiam, quam com-

) r tl

, mendat & percipit fides Chrifti, putant effe na-

Ml

,turam, veriffime dicitur: Si per naturam jufti-

Tl at

»tiaeft, ergo Chriftus gratis mortuus eft. Jam

hn

, hic enim erat lex, & non juftificabat; jam hic

um

, erat natura, & non juftificabat. Ideo Chriftus

D]

NI

F

, non gratis mortuus eft, ut & lex per illum im-

»pleretur, qui dixit: Aon veni folvere legem, fed

s adimplere; & natura per Adam perdita per illum

d

u

»repararetur, qui dixit : eniffe fó querere, &

t

äme&,

s Jülvare quod perierat.

22.

?Nemo habet de fuo, nifi mendacium

a.

g m

s & peccatum. Si quid autem habet homo veri-

r

y tatis atque juftitis;, ab illo fonte eft, quem de-

udaod

, bemus fitirein hac erémo, ut ex eo quafi gut-

» tis quibusdam irorati non deficiamus in via.

y dimt, t

nidn, v

33. "Suamvoluntatem hominesfaciunt, non

5Dei , quando id agunt , quod Deo difplicet.

» Quando autem id faciunt , quod volunt, ut

MT

»divine ferviant voluntati, quamvis volentes

sis, d

"

sl

»agant, iliius tamen voluntas eft, àquo & pra-

i

» paratur & jubetur quod volunt.

T

24.

" [ta funt in vite palmites, ut viti nihil

] pgmanerfæ

»Conferant , fed inde accipiant, unde vivant.

J

TT

lm

» Sic quippe,vitis eft in palmitibus, ut vitale ali-

pl

,mentum fubminiftret eis , non fumat ab eis.

i u

» Àc per hoc & manentem in fe habere Chriftum,

de, quo Pï&.«

Q 2

,&Ina

DISPUTATIO

"IT

244

» & manere in Chrifto, difcipulis prodeft utrum-

g ]

» que, non Chrifto

Nam precifo palmite, pot-

pu m

u

» eft de viva radice alius pullulare.

Qu1 autem

j præc1fus eft , fine radice non poteft vivere.

j

d

25

" Prorfus donum Dei eft diligere Deum.

Y

Ipfe, ut diligeretur, dedit, qui non dileCtus di-

» ligit

Difplicentes amati fumus , ut fieret in

«M

Diffundit enim cha-

,nobis, unde placeremus

"

» ritatem in cordibus noftris Spiritus Patris & Fi-

M

7"4,0!)1

»lii, quem cum Patre amamus & Filio

UE

" Ac fic fecundum fuprafcriptas Sanctarum

í, "W

Scriptursrum fententias, vel antiquorum Pa-

te d

»trum definitiones hoc Deo propitiante & prz-

l: Yi (rne

dicare debemus & credere; quod per peccatum

guato,

» primi hominis inclinatum & attenuatum fuerit

fün&

ä

» liberum arbitrium, ut nullus poftea aut diligere

at dn

Deum, ficut oportuit, aut credere in Deum,

j

A

»aut operari propter Deum, quod bonum eft

f

poffit, nifi eum gratia mifericordise divinz pre-

us f

» Venerit

Unde & Abel jufto, & Noe, & Abra-

treve

»he, & Ifaac & Jacob, & omni antiquorum Pa-

mud

trum multitudini illam preclaram fidem, quam

"h

»in ipforum laude przedicat Apoftolus Paulus,

& d

lj

»non per bonum nature, quod prius in Adam

» datum fuerat

fed per gratiam Dei credimus

]

jl

jfuiffe collatàm

Quam gratiam

etiam poft

J

» adventum Domini, omnibus qui baptizari defi-

» derant, non inlibero arbitrio haberi, fed Chri-

LGI[r j

l

5 fh novimus & credimus largitate conferri, fe-

T

Mrn

Á

4

»cundum illud , quod fepe jam dictum eft, &

Flïlm

»quod prædxcat Paulus Apoftolus :

Vobis datum

fl

» t pro Chrifio, non folum ut in eum credatis, fd

»euam

"F[) Ó Cx]m

V

DE GRATIA.

245

w

Wi

[

mihl

»eiam u pro illo patiamim. — Etillud: Deus qui

h

»C&pit im vobis bonum opus , perficiet usque in diem

d. (f

|n

Um V"r

, Domini noftri Sfefu, Chrifti.

Et illud: Gratia faloi

» fatti eftis per fidem; & boc mon ex vobis: .Dei enim

a

, donum efl. . Et quod de feipfo ait Apoftolus:

ld

» Mifericordiam confecutus fum, ut fidelis eaem. . ]Non

UI

, dixit: quia eram , fed ut e[fem.

Ktilud: Quid

J

»babes , quod non accepiffi ? Et illud: Omne datum

us

» bonum 6 omme domum perfe&um defürfum efL, de-

Et illud : JNemo babet

TAU

»Jcendens à patre luminum.

hn

» quidquam , mift illi datum fuerit defuper.

u

f

26.

? Hoc etiam fecundum fidem Catholi-

»cam credimus , quod accepta per baptifmum

l

» £gratia omnes baptizati Chrifto auxiliante & co-

W LR

1

l

»Operante, qus ad falutem anime pertinent,

»pofüint & debeant, fi fideliter laboráre volu-

l

[

,

iM

»erint, adimplere.

um

27,

? Aliquos vero a

d malum divina pote-

d

» ftate prideftinatos effe, non folum non credi-

AORU

»1mus, fed etiam, fi funt, qui tantum malum

NU

M

» credere velint, cum omni deteftatione illis ana-

i

orm

Dd

» thema dicimus.

| 6 M HV

28.

? Hoc etiam falubriter profitemur &cre-

QJW)H

» dimus, quod in omni opere bono non nos in-

»Cipimus, & poftea per Dei mifericordiam adju-

ï.TID

t

» vamur, fed ipfe nobis nullis precedentibus bo-

il

t

Qu

» nismeritis & fidem &amorem fui prius infpirat,

uj

» Ut & baptifmi facramenta fideliter requiramus,

M

» & poftbaptifmum cum ipfius adjutorio ea, quz

Unde ma-

» fibi funt placita, implere poffimus.

» nifeftiffime credendum eft, quod & illius latro-

l1

u Qu

J5.'

»nis, quem Dominus ad..paradifi patriam revo-

[

]

»Cavit, & Cornelii Centurionis, ad quem- An-

j u

Q 3

» gelus

246

DISPUTATIO 7IIJ,

»gelus Domini miffus eft, & Zachzi, qui ipfum

imuid

Dominum füfcipere meruit, illatam admirabi-

goiir

» lis fides non fuit de natura, fed divine largita-

D

ij

»tis donum.

Hucusque Canones Concilii Arauficani II.,

as

m

defuümpti maxima parte ex libris S. Auguftini,

,q:m f

ejusdemque fententiis, quas D. Profper collegit,

n

& quarum colle&tionem quandam Sedes Apofto-

(od

lica in Galliam transmifit.

g

Confirmatio Concilii hujus Arauficani faCta eft

st d

à Bonifacio II. in Epiftola ad Cefarium Arelaten-

triimis;

fem Prafidentem Concilii.

In hac Epiftola fic

T04,

Ícribit : "Petitioni tuz non diftulimus Catholi-

a, qi a

»cum dare refponfum.

Indicas enim, quod ali-

at

t r

»qui Epifcopi Galliarum fidem tantum, qua in

» Chrifto credimus, nature effe velint, non gra-

Mite a

»tie; & hominibus ex Adam, quod dici nefas

At

»eft, in libero arbitrio remanfiffe, non etiam

tofte f

»nunc in fingulis mifericordie divinz largitate

Qu pj

J

» conferri, poftulans ut, pro ambiguitate tollen-

bf

»da, confeffionem veftram , qua vos e diverfo

D

» fidem re&tam in Chrifto , totiusque bonz vo-

» luntatis initium juxta Catholicam veritatem per

Q

» prevenientem Dei gratiam fingulorum definitis

» fenfibus infpirari, authoritate Sedis Apoftolice

»firmaremus; - - Atque ideo, cum de hac re

MW

LT

,multi Patres, fed & majores noftri Apoftolice

, Sedis Antiftites ita ratione probentur differuiffe

» latiffimaut nulliamplius deberet effe ambiguum,

yormu

,

»fidem ipfam venire de gratia; Fraternitatem

»tuam habita collatione cum quibusdam Sacer-

?'lü&u l

Qv

em gau-

» dotibus (Epifcopis) Galliarum juxta fid

* M

.g;

»demus

l

DE GRATIA.

247

A

n

ul

» demus fenfiffe Catholicam , INB. in his fcilicet,

Id

»in quibus uno, utindicafti, confenfu definierunt

Mmh

»fidem, qua in Chrifto credimus, gratia divini-

»tatis preveniente conferri, adjicientes, etiam

U mie:

»nihil effe prorfus fecundum .Deum boni, quod

I

N

» fine Dei quis grátia aut velle aut incipere, aut

| meper D

» operari, aut perficere poflit, dicente ipfo Sal-

»vatore noftro. Sine me nihil poteftis facere.

ssl

» Certum eft enim atque Catholicum , quia in

» omnibus bonis, quorum caput eft fides, nolen-

ii

»tes nos adhuc mifericordia divina praveniat,

Cäf'iüm&eï;

»ut velimus; infit nobis, cum volumus; fequa-

l

D

j

Unde nimis

»tur etiam, ut in fide duremus.

»€0s, qui contra fentiunt, admiramur, usque

putur]

$60 vetufti erroris adhuc reliquiis pregravati,

T

» Ut ad Chriftum non credant Dei beneficio fed

Pt

»,nature veniri; & ipfius naturz bonum, quod

NUL

» Ade peccato nofcitur depravatum, authorem

xl

» noftre fidei dicant magis effe, quam Chriftum.

du

» Qua propter fupra fcriptam Confeffionem ve-

»ftram confentaneam Catholicis Patrum regulis

mmb'ag?ï&

l

j

i

j

j

» approbamus.

W

!

"

QUJESTIO III.

us

A

Id

4in ad opera bona unioerfim requiratur. gra-

(f

A

, d

tia intrinfece. fupernaturalis ?

J J(L.UA(

"f

oTANDUM I. Duplicis generis effe bona

qvcnenfllf ü

3 fülem

"

opera. Aliqua funt precife ex fuo genere

l

(l

Moralia feu Etbica, que du&u folius rationis di-

(

Gantur, v. g. reverentia & obedientia erga pa-

j qiii

Vor

Alia vero

rentes, juftitia commutativa. &c.

f

]uxW

Q 4

funt

248

DISPUTATIO 1It.

d Dþ

funt ex fuo genere /upernaturalia, v. g. caftitas

voluntaria, obedientia ultronea , contemptus ho-

i t

norum & voluptatum, fides rerum intelle&u im-

zpernatuEwï

perceptibilium, /Des & amor rerum füpernatura-

g :

(j

lium.

&*

[

if

NOoTANDUM 2.

Ad gratias extrinfece fu-

a

Wi

"!

pernaturales referri poffe 1. gratiam protegentem,

;

qua Deus inhibet vel fiftit poteftatem demonis

d

quoad graviores tentationes.

2. gratiam fanan-

;:ægætiqne

i d

zem, qua Deus per immiflionem cogitationum fa-

lubrium, vel fiftendo motum vehementium fpi-

r

rituum ad varias paffiones hominem violenterra-

aslf f

pientium, fanat pravas concupifcentias. 9. gra-

z lr

Wam confortantem, qua

Deus per bonos angelos

gt

infringit poteftatem doe

monis nimis graviter ten-

sadeinttg

tantis, vel per eosdem immittit cogitationes (à-

DO 1

H

lubres, aut per eos fiftit motum fpirituum ad

ao

varias pafliones trahentium. Sicut enim a&io-

nes ejusmodi angelorum non referuntur ad mira-

hn

"

Cula, fed ad Lenefiia, in quibus Deus utitur mi-

1ne t

d

& ptrvir

nifterio caufarum fecundarum, v. g. reprimendo

poteftates aereas, vel movendo nubes & elemen-

&moralte

ta, &c. ita neque pertinent ad gratias intrinfece

p

r

füpernaturales.

4. gratiam excitantem ad aCtiones

L]

l

;r

.&'fum dl

moraliter bonas per allocutiones, infpirationes,

lt

T

vel illuftrationes internas. Cum enim Deus tan-

L

quam gubernator univerft providus habeat fuam con-

l]

verfationem familiarem immediatam cum homi-

A(ILL*

nibus jüxta illud Prov. g. v. 91$

Delitie mee e[fe

v;!) í

cum. fülis bominum , ita ut De

us ob hanc familiari-

[j

* t

tatem perpetuam in fenfu morali dici poffit anima

|

animarum, non poffunt ad miracula, vel ad actio-

J

nes divinas intrinfece fupernaturales referri allo-

;.2

1

]

V,

((i

cutio-

u

D

DE

GR A TIA.

249

liv

"Il

cutiones Dei interne ad animam, quando non

x tf

verfantur circa obje&tum immediatum intrinfece

n

fupernaturale , fed tantum circa atones morales.

t .

M^

s. gratiam preparantem, qua Deus fua providentia

feriem caufarum fecundarum ita difponit, ut ho-

le

q

D

mini provideatur de bonis parentibus, bonis Ma-

giftris, bonis paftoribus , bonis libris, bonis fo-

ls

ciis, bonis exemplis. &c. in ordine ad ingeneran-

das cogitationes bonas, & motiones bonas, dif-

00

ponentes ad actus fupernaturales.

Cum enim

Xw»y

hec caufarum fecundarum preparatio per longas.

feries poflit fieri per allocutiones & motiones in-

ternas hominum circa actiones moraliter bonas;

non exigitur gratia intrinfece fupernaturalis

I im-

mediate influens in effectum.

)

DÍCO L Ada&iones moraliter bonas fuf-

ln ï?:*üïu?

À

»

ficit gratia extrinfece fupernaturalis.

i 6

(

"

PRonaTURn. Ecclefia ex Scriptura & tra-

ditione conftanter docuit, ex una parte homi-

ag

!u

nem per vires liberi arbitrii poffe operari actio-

"

Iv

j

J

nes moraliter bonas fine gratia fidei, quz eft pri-

ma gratiarum intrinfece füpernaturalium ; Ergo

neceffarium eft dicere, ad actiones moraliter bo-

M

f

nas fufficere gratiam extrinfece fupernaturalem.

ant. prob.

v

n

il :mm"

Il D.Paulus ad Rom.2. 'ait: Cum gentes, que

T

legem mon babent , naturaliter ea, qu& legis funt, fa-

4

ciunt, ejusmodi legem mon babentes. ipfi fibi funt lex,

qui oflendunt. opus legis fcriptum im cordibus fuis tt-

ck

Jlüimonium reddente illis confcientia ipforum. — Similiz

ter S. Pius P. damnavit fequentem Propofitio-

J

Ts

nem 22. Baii: Cum Pelagio fentiunt , qui texium

ii

n

Q s5

Apoftoli

250

DISPUTATIOïlII.

4lpoftoli ad. . Rom. 2. Gentes, que legem mon babent,

j

g"

maturaliter ea, que legis funt, faciunt.

Ex oppo-

fito autem conftat ex Concilio Mile

vitano &

( N

jdg

Arauficano & Innocentio I. & Bonifacio IL., nul-

lum prorfus bonum fieri poffe fine gratia Dei.

Qd

l

Il. D. Auguftinus 1. de Spir. & Litt. c. og.

EU

T.

naü

"m

il

loquens de gentilibus naturaliter bene operanti-

li

bus ait: Jpft bomines erant, & «is illa mature in-

;

,?4

erai eis ,

j

!

qua legitimum aliquid anima vationalis &

fentit & facit; etfi non

e[jet illa pietas, que trans-

jl

fert in. itam eternam,

5

X oppofito vero S. Do-

,T(W,ä (ld

&or poftmodum occafione Pelagianorum in lo-

O00 Il

Fa

quendo cautior redditus, docet, nullum opus

bonum fieri poffe fine gratia.

z

III. D. Thomas r. 2. q. 109. a. 2. fcribit:

gun o

at

Quia natura. bumana. per. peccatum Coriginale) non

€ft totaliter corrupta , potef? etiam in [latu maturee

NT

f r

11!

corrupte per virtutem ue nature aliquod bonum . par-

ticulare agere, ficut. adificare domos , plantare vineas,

b t

€9 alia bujusmodi; nan tamen totum bonum fibi con-

p

maturale, itaquod im mullo deficiat; ficut bomo infir-

um ux

mus poieft per [eipfum aliquem motum babere, mon

/n, t

lamen perfette potefl moveri motu bominis Jani , mift

ir df

Janetur. auxilio medicine,

U?

IV. Concilium Tridentinum Setf. 6. Can. z. di-

"

T

cit ; Si quis dixerit , .bominem fuis operibus , que vel

per bumane nature vires, vel per legis do&trinam faunt,

absque divina. per $E fim Chriftum gratia. po[fe jufüifi-

Lj

DLMIa

cari coram Deo, anatbema fit.

In hoc textu Con-

cilium fupponit, aliqua bona opera fieri poffe

] ka Itj

per vires naturg.

Àl

V. In Baio damnate funt due fequentes

TV Ail

propofitiones, nempe 36. Cum Pelagio fentit,

u J

M.

qui

I

DE GRATIA,

2st

m

nj

"u

qui boni aliquid naturalis, hoc eft, quod ex na-

ture folis viribus ortum ducat, agnofcit.

Et

i

I

j

61. Non nifi Pelagiano errore admitti poteft

QUl

ufus aliquis liberi arbitrii bonus, feu non malus,

T

& Chrifti gratie injuriam facit, qui ita fentit &

i Mi

docet. Similiter in Quefnello damnata eft hec

r W

Propofitio r.

Quid aliud remanet anime , que

» li [^1

Deum atque ipfius gratiam. amifit , nifi peccatum , &

IU nf

peccati confecutiones , [uperba paupertas, [égnis indi-

4 f"-'i"äï )

gentia , boc eff generalis impotentia ad labovem , ad

AT

erationem, & ad omne opus bonum?

hlbþ]]rw,

DICO IL Inftatu nature lapfz ad actio-

i, tin

nes moraliter bonas fingulas ad hoc, ut fecun-

dum omnes circumftantias habeant rationem ad-

ul

i

!

&quatam boni requiritur gratia extrinfece füpere

j

naturalis.

Ix?

B w t

^

L:

PROBATUR I. ex textibus Conciliorum &

]

Summorum Pontificum.

Nam r. Znnocentius I,

r

Epift.25. ait : Cum in omnibus divinis paginis 0«

luntati liber& non nifi adjutorium Dei legamus e[fe n&«

Nn

&endum, eamque mibil po[fe coeleftibus prafidiis defti»

W

m n

tutam, quonam modo buic foli po[fibilitatem banc perti-

naciter defendentes fibi plurimisque Pelagius Culeftius»

ii

que perfuadent ?

Gratiam conantur auferre , quam me«

a

((

ce[fe eft. queramuss quippe qui nec alias diaboli machi-

2. Conci-

W

nas, nifi eadem jwoante, po[Jumus vitare.

lium Arauficanum II. Can. g. dicit: JDivini ff mu-

jl

D

!

neris, cum €g rete cogitamus , &$ pedes noftros à fal«

[

füate & injuftitia continemus.

Quoties enitmn bona agi-

J

D

j

wus, Deus in nobis atque nobifcum , ut operemur , ope«

T [ refa Du*

Taiur.

Et Can. 22. INemo babet de fuo , nifi menda-

PIT.

cium €g peccatum.

Si quid autem babet. bomo qeritatis

atque jufiitie , ab illo fonte ef , quem debemus fitire in

(

5135 J

lag

252

DISPUTATIO

TE

bac eremo , ut ex eo quafi guitis quibusdam irroratj mom — ]

ety

j

deficiamus in via.

j

PROBATUR 2. variis teftimoniis SS. Pa-

gdfili

)

trum, qui fcripferunt poft exortam herefin Pe-

E

lagianorum. Qui'enim prius fcripferant, minori

g f

cautela in librandis exa&te verbis & fententiis

w

'(.,V«;wl l

ufi funt. Imo idipfum eveniffe ipfimét D. Au-

k

guftino & D. Hierony

-

mo quoad libros fcriptos

D

p

ante Pelagianam hzre!

in, re&te obfervat.

'Tex-

tus $. Auguftini funt fequentes:

j À

'

!

,

I. JDe Predef. n. 1. de Pelagianis devitis

n

r

loquens ait: Pervenerunt etiam,, ut preveniri volun-

Vates bominum .Dei gratia fateantur ; aique ad. nullum

'n. n

opus bonum «el incipienduin vel

perficiendum fibi quem-

, f

l

quam [ifficere po[Je , confentiant.

Hec plurimum eos à

JW(Q

[

Pelagianorum errore. difcernunt.

Si ergo Pelagiani

per hoc dogma, ad quod in Concilio Diofpolita-

nl

[

no compellebantur, difcreti fuerunt à fuo priore

errore, manifeftum eft, hoc dogma fuiffe rece-

li

ptum ab Ecclefía.

Cl

2

Epift. 22 s. n.6. Cum in bis

"m ]

» qui tempus ac-

ceperunt. libere *voluntatis , duo Jit , que bumanam

u Fulo

operantur falutem , Dei fcilicet gratia, 6 bominis obe-

D7 )

dientia, priorem «olunt e[Je obedientiam, quam gratiam.

I

(DATUR

3

Myn ln

Epifl.217. n. 30. . Oportet. fine dubitatione

du

fatearis ,

voluntates bominum Dei gratia preveniri.

4

1.2. ad bonifac. n. 1

g

hi !

9. reprebendit eos, qui

haL u

dicebant :

ldonei fumus ex mobismeti

j

fis praparare

! MJ) D

cor, ac per boc €9 Lomi aliquid cogitare.

71&.n6.

5. l.6. op.imp. Ne

juft

itiam velle aliquis

FM:M D/l

jpoteft , nifi paretur voluntas à

Domiíno.

n

]

j

-6. . De Corrept. & Grát. n.2. Defiderare. au-

i

xilium gratie initium gratie eft.

!w

7- SeTr1n

) I

Al

DE GRATIA.

253

?h

. Serm.193. n.2. Quis idoneus eft velle &

moffe,

ift infpirando adjwvet ,. ut po[[imus , qui vocan-

me i

do prajLitit , ut velimus?

8.

Gen. ad Lit. l.9. n. 33. Quod attinet. ad

naturam iniqua. fua «voluntate depravatam , vecurfum

Jïn"'

per fametipfum. mon babet, [ód per Dei gratiam , qua

]

adjuoatur , & inftauratur.

C

9. Epifl.188. Proprium arbitrium nifi Dei gra-

M

N

tia juvetur, nec ipfa bona «oluntas e[Je in bomine pote[t.

d

IO.

Encbir. c. 32.. Deus bominis voluntatem bo-

AE

nam & preparat adjucandam, C adjwvat prepara-

tam.

II.

Serm, 156. . Si nos ipfe non adjwoat , . mon

Et n. 1o.

dico vincere, fed mec pugnare polerimus.

Que voluntas! Quod liberum arbitrium? mifi ille re-

gat, cadis; nifi ille erigat , jaces.

J

!

I2.

Epift. 386. n. 3. .Nifi adjwvet , mibil. pieta-

tis, atque juflitie ,. five in opere, five etiam in ipfa

U

U

MM

voluntate babere po[fJumus.

I3.

De Grat. Cbr. c.3

. damnat eos; qui di-

cunt, gratiam JDei non ad fingulos a&tus dari.

14.

Ejpifl.217. n.4. Damnata fententia ef?, qua

dicunt, gratiam. Dei non ad fingulos attus dari.

[5]

PROBATUR

2

authoritate D. Hieronymi,

qui etiam ipfe fcripfit contra Pelagianos.

m

I. Epift. 133. n. 1o.. Liberum arbitrium. .Dei

nititur auxilio, illiusque per fingula ope indiget , quod

vos (Pelagiani) mon vultis.

2

Ibid. n.6. Velle

& currere meum eft ; feä

fl

ffl,

h

ipfum meum fine Dei femper auxilio mon erit meum.

3. DiaLl3. Suftitia labere & indu[tria ac. dili-

//

gentia, & [anper füper omnia Dei clementia cu]iqdi—

,l

tur.

4. Epift.

254

DISPUTATIO IIf

4. Epift. r4o. Homo mibil boni agere poteft

&i

g

absque Deos .quia ita conce[it. liberum. arbitrium , ut

Juam- per. fingula opera. gratiam mon megaret.

s ii

i

PRoBATUR 4. D.Paulus ad Romanos pet

o&o priora Capitula oftendit, nullum inter gen-

Fionu

tiles & Judeos immunem fuiffe à peccato, nifi

DI

per fidem, & gratiam mediatoris. Ergo mani-

Jjg t

feftum eft, depravationem nature, & potefta-

fiitd

s t

tem domonis efle tantam , ut etiam in fingulis

aCtibus homo fit fervus peccati, nifi ex fpeciali

riixii nb

ao

providentia Dei homo cuftodiatur & protegatur

à poteftate doemonis; fi enim ea depravatio &

tsf

fübjectio ad mancipatum doemonis fe non exten-

n al

deret ad fingulos a&tus, contingenter daretur

3 p

aliquando absque gratia actio jufta fine concomi-

P

tante defeétu.

int. prob.: €. 3. v. 9. ait: Caufati

den m

'

Jfümus , Sfudaos & Grecos omnes. fub. peccato. e[fe, fi-

&t n

Iu N

cut foviptum eft: Quia mon efL juflus quisquam ; non

efl intelligens ; non ef? vequirens Deum; omnes. decli-

ln

naverunt, fimul inutiles fa&bi funt; mon eff qui fa-

ii

ciat bonum, mon efb usque ad unum. - - Ommes enim

D

peccaverunt , €9 egent gloria Dei.

Et c.7. V. 14.

INon

s840m p

Ego carmalis fum, venundatus fub peccato.

Peht

enim quod *volo bonum.boc ago; fed quod odi malum,

inoo d f

illud facio.

Condele&tor enim legi Dei ficundum in-

n

teriorem bominem; video autem aliam legem in mem-

ln

bris meis, repugnaniem legi mentis mee, €9 capti-

At

vaniem me in lege peccati, que efb im membris meis.

T r

Jnfelix ego bomo , quis me liberabit de corpore mor-

Vif

tis bujus ? Gratia Dei. per Sfefum Chrifum. | Ex his

LPïüüï;lïüïl] (

ergo patet; omnino nullum bonum, quod fe-

€cundum omnes circumítantias habeat adeequatam

M

fieri

x

f;wä"?ndm]

;ationem boni aut virtutis, etiam moralis ,

poffe

i ia

I

DE GRATIA.

255

M'l auh

poffe fine gratia Mediatoris, faltem extrinfece

L

fupernaturali.

Aut enim deerit circumftantia

! n

3

finis debiti, aut motivi, eo quod actio non re-

feratur ad finem ultimum hominis, autfiatmodo

lii Tlt

indebito.

u

jsiri

PROBATUR $

authoritate & ratione D.

. P

Thome. Yiomo ad bene operandum in fingulis

Af &?Vk

a&ibus indiget auxilio divino movente volunta-

L n dl

tem ad finem hominis.

Ergo cum in moderna

lt

providentia finis hominis fit fupernaturalis, etiam

.

Mb

auxilium movens ad hunc finem in fingulis acti-

T

bus humanis erit faltem extrinfece fupernaturale.

QU Ptoa

I.2. q. I09. a. I. C. ait: ,Quantumcunque natu-

Mipr d

,ra aliqua ponatur perfecta, non poteft infuum

I!,

]i

Í

IN

»a&um procedere, nifi moveatur à Deo, qus

1

»quidem motio eft fecundum fuse providentia

n

,rationem , non fecundum neceffitatem naturz.,

n

»Et a. 9. C. Natura hominis poteft dupliciter

u m

» confiderari.

Uno modoin fui integritate, ficut

nM

Wi

H

» fuit in primo parente ante peccatum; alio mo-

n

» do fecundum quod eft corrupta in nobis poft

j d

Secundum autem

»peccatum primi parentis.

» utrumque ftatum natura humana indiget auxi-

»lio divino ad faciendum vel volendum quod-

i

i

»cunque bonum.

Et a. 6. C. Duplex eft pre-

uno

»paratio voluntatis humane ad bonum. Una,

;[,nïb "ï'f?fs g

» qua preparatur ad bene operandum & ad Deo

p n

» fruendum.

Et talis preparatio voluntatis non

»poteft fieri fine habituali gratie dono, quod

»[it principium operis meritorii.

Alio modo

u v

j

Ilj

» poteft intelligi preparatio voluntatis humane

»ad confequendum ipfum gratie habitualis do-

Pl

din d

,.

Ad hocautem, quod preparetfehomo

,ad

256

DISPUTATIO IIL

á aAd füfceptionem hujus doni, non oportet þræ- LUR

»Íupponere aliquod aliud donurn habituale in

gtl

gm

,anima, quia fic procederetur in infinitum; fed

» oportet prefüpponi aliquodauxilium gratuitum

t more

» Dei, interius animam moventis, fiveinfpiran-

a

»tis bonum propofitum. . His enim duobus mo-

od

» dis indigemus auxilio divino. . Quod autem ad

Wft?ïm

»hocindigeamus auxilio Dei moventis manife-

f

»ftum eft. Necefle eft enim, cum omne agens

EULVU

» àgat propter finem, quod omnis caufa conver-

irl

l

» tat fuos effe&tus ad fuumfinem. Et ideo, cum

» fecundum ordinem agentium five moventium

Q6 Dd

nitrdi. 4

, fit ordo finium, neceffe eft, quod ad ultimum

Ed

» finem convertatur homo per motionem primi

» moventis.

Sic igitur cum Deus fit primum mo-

d

d

» Vens'fimpliciter, ex ejus motione eft, quod

t

»Oomnia in ipfum convertantur fecundum com-

at

»munem intentionem boni.

Unde Dionyfius

» dicit;. quod Deus convertit omnia ad feipfum.

db

t donpat

» »ed homines juftos convertit ad feipfum ficut

» d fpecialem finem, quem intendunt, & cui

p li

» cupiunt adhezrere ficut bono proprio. . Etideo

JICO .

»quod homo convertatur ad Deum, hoc non

lr o

» poteft effe, nifi Deo ipfum convertente.

Hoc

iemito

»autem eft przparare fe ad gratiam, quafi ad

»Deum converti; ficut ille qui habet oculum

WW

» averfum á lumine folis, quod oculos fuos con-

» Vertit verfus folem. Unde patet, quodhomo non

Pl( UR

-^ UfUO

]

»poteft fe prparare ad lumen gratie fufcipien-

"

»dum, nifi per auxilium gratuitum Dei interius

]

ihtg

» Inoventis.

"i

DICO IlI.

*f

Ad opera bona ex fuo genere

fupernaturaliarequiritur gratia intrinfece fuperna-

Ti

turalis.

PnRo-

"r

"i

( l

DE GRATLÍIA.

257

j HUIQ N

PROBATUR f. rtatione.

Opera bonàa ex

lO n

Tib

T

fuo genere fupernaturalia habent intrinfecum or-

A

p

dinem ad finem fuüpernaturalem. Ergo etiam

grátia movens ad talia opera, fivemoveattrans-

T j

V

rl

UL

eunter per auxilium actuale, five moveat per-

manenter per auxilium habituale, habet intrin-

: Qu

d.

fecumrefpe&ctum adfinem fupernaturalem. c.prob.

Eft idem otdo caufz & mediorum ad finem.

tj

PROBATUR 2.

Opera bona ex fuo genere

j

fupernaturalia funt fundata in fide fupernaturali;

ergo etiam ipfa dependent à gratia intrinfece fu-

Mï

pernaturali.. nt. patet quia bona operà ex fuo

genere fupernaturalia non poffunt ex fe ordinari

j

du

ad finem fupernaturalem, nifi homo in actu ex-

ercito credat, dari finem fupernaturalem : cres

dere autem eft actus fidei. c. preb. Ecclefia con-

tra Semipelagianos definivit, initium fidei non

N

poffe haberi ex viribus nature feu liberi arbitril

fine dono infufo à Deo, prout oftenfum eft irt

Quaft. 2.

Ergo.

o

DICO IV. Perfeverantia nec in operibus

moraliter bonis nec in operibus füpernaturalibus

feu obfervatio mandatorum Dei usque ad mor-

tem haberi poteft fine fpeciali dono gratie habi-

3b (

tualis,

PnaosnATUR i. ratione & aüuthoritate D.

'Thoms.

Domon ex Decreto Dei libero in or-

n )

dine providentis moderne habet poteftatem

U

D n

quemvis hominem graviter tentandi una velalte-

n

ra vice per decurfum vite; & ordinatio hominis

IN

l4

ad eas circumftantias, in quibushomo eft fupera-

aN

du

turus eas tentationes, eft fpecialis effectus amo-

D.-dmort Tr.dePecc. orig.& grat.

R

ri$

DISPUTATIO

III.

258

ris amicitiz ad hominem.

Ejusdem amicitiz effe-

grits!

poteüïmg

&us eft repreflio violentarum paffionum, que

certo aliquoties infurgunt invita, quarum proin

d

n

moderatio ad providentiam Dei pertinet. Ergo

non poteft haberi perfeverantia fine dono gratize

;absq

habitualis, qua Deus hominem movet aut diri-

t

j

git. Ita difcurrit quoad rem S. T'bomas 1. 2. q.

109. a.8. C. ubi ait: , De homine dupliciter lo.

»Qqui poffumus.

Uno modo fecundum ftatum

gt

» naturg integre.

Alio modo fecundum ftatum

gir p

»nature corrupte. Secundum ftatum nature

i taj

:

»integre, etiam Ífine gratia habituali poterat

y t

»homo non peccare nec mortaliter nec ve-

at orYe

»nialiter ; non tamen hoc poterat fine auxilio

Eu

»Dei in bono confervantis.

In ftatu autem

u UC

»nature corrupte indiget homo gratia habi-

iib

1

»tuali fanante naturam ad hoc, quod omnino

yat n

» à peccato abftineat: quz quidem fanatio primo

t eunmm

» fit in prefenti vita fecundum mentem, appeti-

t

"

Q

)

»tu carnali nondum omnino reparato. Unde

gufræ r

» Apoftolus ad Rom. 7. in perfona hominis repa-

AT emm

» 'ati dicit; ego ipfe mente fervio legi Dei, car-

m

»ne autem legi peccati. In quo quidem ftatu

twtando

» poteft homo abftinere ab omni peccato morta-

1 t

»li, quodinratione confiftit; non autem poteft

j

» homo abftinere ab omni peccato veniali pro-

DN ln

:

» Pter corruptionem inferioris appetitus fenfuali-

u

.....

)N

k

»tatis, cujus motus fingulos quidem ratio repri-

» Inere poteft, non autem omnes; quia dum uni

F.

fifüfä! t

»refiftere nititur, fortaffis alius infurgit; & et-

» lam, quia ratio non femper poteft effe pervigil

"t

» ad hujusmodi motus vitandos.

f [ n

Similiter etiam,

T i

»antequam hominis ratio, in qua eft peccatum

pInor-

änoum Í

M

DE GRATIA.

259

Vr

al

D

m

,mortale, reparetur per gratiam juftificantem,

"*l

» poteft fingula peccata mortalia vitare , .& fecun-

T r

'

Müy,

, dum aliquod tempus; quia non eft neceffe, ut

lt

]

, continuo peccet in a&u; fed quod diu maneat

;

lt

(

DHO;

M

» absque peccato mortali, effe non poteft. Un-

,de & Gregorius dicit fuper Ezech. Hom. rr.

L T n

»quod peccatum, quod mox per penitentiam

It lil

» non deletur, fuo pondere ad aliud trahit. Et

