
ergo peccatores in

H

durati non funt amplius pars

H;:

LY

Ecclefie?

tl

23. ldem Coloff.r. v.19. Complacuit per eum

LP

reconciliare omnia in ipfo pacificans per. anguinem cru-

f;m:mz, /g

tis ejus [foe que in terris, ffve que in celis funt.

AO e

Nihil ex parte Dei à reconciliatione excluditur.

&t

us

24. ldem Ephef.6. v.18. Galeam [alutis a[fu-

Xrtin

smüte orantes ommà tempore im fbiritu.

In oppofita

A

fententia debuiffet dicere: affümite galeam , &

m

orate, qui habetis gratiam fufficientem affumendi

galeam , & orandi.

Nüro

mbum

25. ddem r. Tim. z. v. 15.- Chriflus. venit in

&t

gaundum peccatores faloos facere.

uos non ?

Rf

AUf

lm

26. ldem 1. Vim.2. Obfécro, fieri orationes pro

regibus

X d

Wl

il

!]

DE GRATIA.

333

n

régibus & omnibus, qui in fublimitate conflituti. funt.

Hoc enim bonum eft coram Deo, qui omnes bomines vult

T

[

a if

Ti

faloos fieri, & ad agnitionem ctritatis venire. . Hoc

fcripfit Apoftolus fub imperio Neronis.

Quo-

n

!v

modo autem Deus vellet orari pro omnibus, fi

'ü

non daret gratiam fufficientem omnibus?

]i

m

27.

Idem 1.'Yim. v.10. Speramus in Deum,

qui eft Saloator. omnium bominum , maxime autem fide-

L

lium. Ergo nec infideles excluduntur à gratia

WOl

falvationis fufficiente.

298.

lden 'Tit.2. v.11. .4pparuit gratia Dei

i

Salvatoris noftri omnibus bominibus.

Quomodo hoc

IV

verum, fi non omnes habent gratiam fufficien-

tem ?

H

29. 2.Pttrig. v.9. INontardat Dominus (ve-

M

N

nire ad judicium) /ed patienter agit propter vos , no-

lens aliquos perire, fed ommes ad pemitentiam reverti.

Ergo etiam omnibus dat gratiam füfficientem ad

ponitendum.

J

[9)

1. Joan. 2. v. 1. Si quis peccaverit, adoo«

catum babemus apud Patrem Sfefum Chriflum; & ipfe

eft propitiatio pro peccatis moflriss mom pro nofiris au-

tem ianium, fed etiam pro totius mundi.

Propitia-

tio hec non effet pro toto mundo, fi Deus noti

:

afone W

N

daret omnibus gratiam füfficientem.

Huc pertinent illi textus Scripture, in qui-

m

j L

bus fit fermo de immenfa charitate & mifericor-

dia Dei erga homines omnes.

j

PRoBATUR A. Conftatex libro Job; quod

jgas

Deus habuerit intimam converfationem inter-

nam etiam cum gentilibus, qui non erant com-

ff (bf*:]?lu 4'

prehenfi in feedere cum populo ele&o inito. Ergo

[yrt

um

idem dicendum de gentilibus, quibus nond

eít

m,W

334.

DISPUTATIO III.

At

eft (ufficienter promulgata lex & fides Chriftiana,

ac confequenter non eft illis deneganda gratia

l

fuffüciens. ni. prob. ex c. 33. ubi Eliu de infpi-

rationibus Dei internis loquens v. 14. ait : Semel

loquitur Deus ,. & fecundo idipfum mon vepetit ,. per

Jominium in vifione no&urna , quando irruit fopor. fuper

a

£

bonznes, C dormiunt in leGtulos . tunc aperit aures vi-

vorum, C& erudiens eos infiruit. difciplina , ut avertat

|m

füa

"

ii

bon-inem ab bis, que facit , & liberet eum de fuperbia,

dU

eru-ns animam ejus à corruptione.

j u

Si fuerit pro eo an-

gelus (v. g. cuftos, vel alius homo miffus àDeo)

y m

loquens , ut annuntiet. equitatem , wiferebitur ejus, &

iini &

dicet: Lübera eum, ut mon defoendat in corruptionem;

j

!f

inveni , in quo ei propitier.

Deprecabitur Deum , &

placabilis &i erit.

Ecce bec omnia operatur Deus tri-

1 NI

bus vicibus (fepe) per fingulos , ut revocet . animas

i

eorum à corruptione, & illuminet luce viventium.

Ita

Jl M Vad

l3

(a

Eliu gentilis loquens de aliis gentilibus fui equa-

libus.

Nam, ut recte D. Chryfoftomus obfer-

i

vat, etiam Job erat gentilis, conftitutus in lege

i

naturg.

[l

PROBATUR 5. ex SS. Patribus; ac in pri-

Serm 1

mis ex S. Auguftino.

y/

I.

i

S. Auguflinus Serm. 23. inter 5o. c. 6. n.6.

n m

gentilem converfum alloquens ait: Z/dulter mon

WS

jfuijli in illa tua vita preterita; plena ignorantia, mon-

[

Dv

QuIn

dum illuminatus , nondum bonum malumque. difcernens,

"n

Atf

zondum credens in illum , qui te me[cientem regebat.

um

Hoc tibi dicit Deus tuus: Regebam te mibi; ferva-

L

bam te mübi.

Ut adulterium mon. committeres , fua-

J

fór defuit; ut fuafor deeJet , ego feci. — Adfuit. fua-

für , non defuit locus , mom defuit tempus ; ut non

lg.

'MAR, ]

confen-

l

DE GRATIA.

388

f

"Agnofce ergo gratiam ejus,

d

"i

confentires , ego terrui.

cui debes, 69 quod mom admif;f!i.

In hoc textu D.

Lj

Auguftinus manifefte in gentili agnofcit gratiam

Jm.

M

fufficientem, qua nec poteft dici intrinfece fu-

Iu l

' I(lv;y

pernaturalis, nec intrinfece efficax, utpote prg-

cife confiftens in remotione occafionis, vel in

incuflione terroris.

h

2

ldem de lib. arbit. l. 3. n. 58. . Etiam in

ipfa ignorantia & difficultate liberam voluntatem. pe-

tendi, querendi, &? conandi mon ab[Wlit.

2V Uo)

3-

Idem de grat. & lib. arbit. n. 31. — Homo,

;|

b

qui voluerit & non potuerit , mondum fe plene velle

A D TU

cogno/foat , €9' oret , ut babeat ianiam volumtatem,

quanta fufficit ad implenda mandata.

INon jubet. Deus,

quod [ciret non po[fe ab bomune fieri ; quis boc me-

jeiat ? Sed ideo aliqua jubet, que mon po[Jumus, u

nouerimus, quid ab illo petere debeamus.

Yi

m

UW

]

t

4. lr.de divin. queft. q. 1. n. 14.. Hoc re-

"

filisi

ffat in ifla mortali oita libero arbitrio, mon ut im-

quitus

jleat bomo juftitiam , cum «voluerit , fed ut fe fupplici

pietate convertat ad eum , cujus dono eam po|jt im-

piere.

ii

lat]

Wa

5. Serm.278.n.1. JNemo defperet de.fe, qui

fuerit magnis peccatis imvolutus , €9 magmis fceleri-

Wi

bus irretitus.

6. Serm.3s1. n.12. Quidquid feceris , quae-

$ d. m

cunque peccaveris, adbuc im vita es, unde te Deus

j À

y

omnino fi fanari mollet , aujerret.

7. Serm.17. n. s. Nondum venit tempus judi-

g

iil

cüi, nondum finita efl woia , mondum claufus dies, mon

de[peretur.

"

n

8. In Pfal.17. n.8. .Dedit illum Deus in re-

probum [erfam.

Ea eft cecitas wnentis.

In eam quis-

p

quis

336

DISPUTATIO IIl

ginti

quis datus fuerit , ab interiore Dei luce fécluditur,

]

Jéd mondum penitus, cum in bac ifla eft.

.Mh

]j

9. In Pfal.147.n.26. Ecce deferit peccatorem,

Ergo defperatio ef]? — Abfit,

Non defperet. mix ; non

ji

de[peret mebula; non defperet cvyftallum.

L

10. Expofit. inchoát. in Epift. ad Rom. n.

tll

22. Licei advertere, etiam im ipfis S*udeis, quorum

[o)

[

blaspheniam. .Dominus arguit, mon fuiffe claufum cor-

rigendi fe , €? penitendi locum , quod Dominus in

I'RCBA'T

illa reprebenfione aii: 2dut facite arborem bonam &'c,

Quod utique mulla ratione diceretur eis , f propier

LO

! bP

ilam blasphemiam jam: commutare amimum in melius

& réGe fattorum fru&ius generare. non Jo[[ent.

Jf W

1

II. Serm.2. Dom. in monte. n. 32.

ANulla

A TA

'...

eft anima, quamvois perver[a, que ullo modo ratioci-

mari poteft , in cujus confcientia mon loquatur Deus.

li

^

Omnis anima rationalis , etiam cupiditate cecata, ia«

men cum cogitat (5 vatiecinatur , quidquid in ea ra-

&iocinatione verum eftü, non eiiribuendum eft , fàd ipft

lumini cerütatis, à quo vel tenuiter p

ro fui capacitate

Il

iMlufiratur.

? ATH

I2. 1 3. de lib. arbit. n.56. Znima faculia-

0090 u

tem babet, ut adjwoante creatore feipfam excolat, &9

d

1l

Aliff

pio fludio po[fit omnes aquirere , &5 capere virtutes,

LA

li

per quas C& à difficultate cruciante , 42 ab ignoran-

ill

ia coecante lberetur.

INon enim ante omme weritum

1((?&?

"A r g

boni operis parum ff accepiffé ma

turale judicium.;

Quod |fi ag

ere noluerit , peccati vea jure tenelitur, tan-

ll

quam.que mon bene ufa fit ea facultate, quam acce-

À

[5 Mj gï!

fit.

Quanquam enim in diffcultate 6 ismorantid

t

du

f

nata fit, mon tamen ad permanenduin ij eo , quo nata

eft , aliqua meceffitate. conftringitur.

In his duobus

ultimis textibus S. Auguftinus manifefte iterum

? jj

W

M

loqui-

; ;i[:fm; ,

|

d fTF []

j

DE GRATIA.

337

|

]

D

L

loquitur de gratia fufficiente extrinfece fuperna-

turali.

[u

13i

In Pfal.119. AINunquam tibi deeft , tu tibi

)

noli dee[Jc.

1

D . Epift. 191.

Gratiam pufülis magnisque lar-

l

li

gitur.

Et Epift. 19o. Gratia per Chriffum datur

pufllis & magnis.

Idem habet l. r. ad Bonifac.

Plures ejusmodi textus ex lll. Maffeio attuli in

'Tra&. de Deo.

PROBRATUR Ó. ex aliis Patribus.

I

S. Profper l. de vocat. gentium. c. 14.

mlif

ANeque ob boc excufabiles funt mationes, que alienate

à converfiome lfrael [bem mon babentes, & fime LDeo

in bóc mundo fub ignorantie tenebris perierunt , quia

]

bec abundantia gratie , que munc unioerfum mundum

T

Et c. s. d-

vigat , pari antea largitate non. fluxit.

bibita enim [&mper efl univerfis bominibus quedam

i W

fuperne amenfüra. dottrine , que etfi. parcioris , occul-

ni;

tiorisque gratie fuit, fufficit tamen , ficut. Deminus

n

judicavit , quibusdam ad remedium (efücax), ommi-

bus ad teflimomium.

Quia nempe inexcufàbiles

teftimonio hujus gratizv convincuntur, eo quod

gratia illa fufficiente uti potuerint, & noluerint.

T

2

un-

)!v

S. Ephrem. Serm. de mult. peccat. N

quam graiia quenquam rejicit [aloari cupientium. . .Nam

uí fons , fic & divina gratia omnibus expofita. ef,

ac patet femper ea frui volentibus , 69 umicuique ,

)

quantum oluerit.

Et Serm. 1. de compun&. INe-

« propria

/il ^

que potef] mos gratia penitus deferere.

enim benignitate eo adigitur , ut omnium moftri mife-

u

Teaiur.

3.

"Irnobius 1. 2. adv. gent.

dÍn non equas

j

W

LHaud ab

liter liberat, qui equaliter ommes 'vocat ?

P

j

X

indul-

ub

D. dimort Tr.dePecc.orig. & grat.

338

DISPUTATIO

III.

indulgentia principali quenquam repellit , aut refpuit,

p Omb

qui fublimibus, infimis , fervis, fuwinis, pueris, uni-

formiter pote[Tatem «veniendi ad. fe facit.

Patet omni-

;Sn'mrdia

)

|

bus fons vite,

meque ab jure potandi quisquam pro-

il

bibetur. — Quid imvitans peccat , cujus füle be Junt

atl

partes, ut. fub iwi. juris arbütrio fructum fue benigni-

mb

tatis exponat?

( f

4. S. ZImbrofius Serm. 12. n. 13.. llud verum

JA

l

,

/

Lj

lumen omniübus lucet ,. fed [i quis feneftras fuas clauferit,

d

eterno lumine feipfum fraudabit.

nx i

Solvuntur Objectiones.

.W'?.'Ilïl' T

u

J 1 ]0;

OsJrcrTUR r. Scriptura in pluribus locis

teftatur, non dari omnibus gratiam fufficientem.

LY

j Düm

Ergo norm datur. 4mt. prob.

I. JEvangelifia Soan. 12. v. 39. dicit de indu-

tl

ratis. Judzis :

Propterea mon poterant. credere , quia

dugui

dixit lfaias : Excecavit oculos eorum » € induravit

pI

lo

cor €orum , ut mon videant oculis & mon intelligant

corde , €&? convertantur & fanem eos.

1 dik

2. Luce 4. v.11. Difcipulis Chriftum inter-

;anfequem

rogantibus, cur femper lo

dm m

queretur tantum in pa-

4v

rabolis, Chriftus refpondit: Illis in parabolis omnia

fund

W

fiunt, ut vide;

v

2*0

t if

$ videant, C& non videant, ( audien-

tes audiant , & mon intelligant ; nequando conoertan-

-^ QU

&ur, dimittantur eis peccata.

ii rum

3. Exodi 9. v. 16. de Pharaone Deus ait:

f"*ïifxmrm,

Jldcirco pofui te , ut oflendam in te fortitudinem meam,

AUndi

€ marretur. mnomen meum in. omni terra.

Id repetens

Vi

Apoftolus Rom.9. v

od

j5j

r

I.fübjungit: Ergo cujus vult

!

dMh

l

Guf

miferetur , & quem vult indurat.

E

"

, S]c |

t

4. 1l.2. Machab. 9. v.23. fcribitur de Antio-

i

ïx-

'

m

cho:

1

f

|

DE GRATIA.

i

339

El

!

J

d

cho: Orabat bic [celefhus -Dominum , & quo mon e[fet

mifericordiam confecuturus.

3.

Zpoflolus ad Heb. 12. v. 17. de Efau lo-

quens ait: Seitote , quoniam poflea cupiens bereditate

i

benedittionem reprobatus efl. — INon. enim imvenit. peni-

tentie locum, quanquam cum lacbrymis inquifilJet eam

, |

)

6. Idem Apoftolus Hebr.6. v.5. 4mpo[fibile

W

ef? , eos qui funt illuminati, guflaverunt etiam donum

celefle 65 participes fa&i funt Spiritus Santti ,. gufla-

verunt nibilominus bonum Dei verbum , virtutesque fa-

culi futuri, & prolapfi fünt , rurfus renovari ad pe-

!l

mitentiam.

7-

S. Joannes r. Epift. s. .Eff peccatum ad

mortem , mon pro illo dico ut roget quis.

8.

Etiam in primitiva Ecclefia excludeban-

) W

tur quidam à penitentia Ecclefiaftica

Ergo Ec-

clefia agnovit

eos etiam excludi à Deo à fpe

/1: T

veniac.

n,

RESPONDEO

UV: La

-4d 1. dift. INon poterant credere impoten-

tia confequente ad futuritionem incredulitatis

fundatam in diffenfu Judeorum pravifo à Pro-

pheta. c. fundatam in decreto abfoluto denegandi

gratiam fufficientem. n.

Verba autem Prophete

O U

Ifaie. 6.,

quze videntur effe imperativi modi,

J [

in Hebralco funt futuri temporis.

Inlingua enim

Hebraica futurum & imperatiouss quoad modum

fcribendi non differunt

In latina autem verfio-

Jf Dj

ne fenfus poteft effe ifte: Fac ea, ex quibus de-

UM

Mi

»'[

pendenter à caufis liberis fecutura eft exceecatio

'W ET d

&induratio. Sicenim dicitur obtenebrare aerem,

& indurare ferrum, qui ea à luce ac igne fubtra-

hit

Precipitur proin, ut fiant abundantiffima

f

2

Inira-

340

DISPUTATIO

III.

ater )

miracula, & profufio. do&rmæ abundantiffima,

quorum multitudo & familiaritas ex mdlfpofitlo-

JMMHJ |

inis

ne hominum induxit vilipenfionem feu contem-

ptum ficut etiam copia lucis excoecat

& clamor

J

aures dggravat

o e

d 9. dift. ut non videant, &c

ita ut illa

i pe

particula caufalis uj importet rationem aCtionis

firai D

n «

ex qua confecutura eft excecatio & induratio. c,

ita ut importet finem intentionis. n

jriftus

z dÀ

hoc 1loco affignat rationem fu: methodi in pre-

VOA

dicando per parabolas

Nempe, quod fic effet

Ti QU

à Deo decretum & in Propheta Ifaia prenuntia-

100 fü

tum, Judeis tantum conferendam effe gratiam-

ft Il

fufficientem ad agnofcendam veritatem; ad quod

TUf

fufficit methodus predicandi per parabolas; plus

P

autem erati$ & claritatis illis non effe conferen-

p

dum, licet ea gratia fufficienti ufuri non fint, fed

TR d

potius exinde anfam fümpturi, ut in obftinatione

Tortm

& cocitate maneant

Itaque illa particula cau-

B YerQU

falis ut non dicit motivum intentionis in agente,

Tiferton

fed denotat, ex parte actionis ex alio motivo &

fine optimo afï'umptæ reperiri cau/alitatem occafto-

A ii

ERN |

nalem relate ad. effe&tum occafionatum.

4ÁAd 3. dift. dicitur hoc, ita ut particula cau-

-Jhæ 1l

falis u£ dicat motivum actionis divinz collative

il

gratiarum fuüfficientium, & promotiv& adregnum,

fr

& fubtractivi gratiarum extraordinariarum effi-

! ZM li v?a]em

cacium.c. ut dicat motivum actionis divinz fub

A n

tractive gratiarum fufficientium. n. indurare enim

ii i

dicitur , qui ex bono fine aliunde preftabilito

/40" 1&

ponit acionem de fe quidem fufficientem ad li-

lä]"mmor

quefactionem, attamen ex malitia recipientis non

intromiffam ad liquefaciendum , ex quo confe- ,

Ti

lüm lI

quenter

ll

DE GRATIA.

341

i

quenter ejusmodi a&tio divina de fe bona fit cau/a

EU

sl

R

W

occaftonalis effe&us mali occafionati , /feu indura-

tionis.

üi,

k

/Ad 4. dift. non eft confecutus mifericordiam

quoad liberationem à morbo. c. quoad condona-

MU

tionem peccati. fubdifl. fi non ferio fuit conver-

fus ad Deum per a&um perfe&z charitatis. c. fi

JMIL

fuit ferio converfus. n.

Scriptura folum tefta-

tur, quod Antiochus non fuerit confecutus 1ni-

fericordiam illam, quam poftulabat, nempe tem-

poralem quoad valetudinem corporis. Utrum

vero non fuerit confecutus veniam peccatorum,

Scriptura filet ; quamvis nec iftam probabilius

obtinuerit, cum ejus penitentia videatur non

fuiffle feria, aut, fi erat feria, tantum fuit ex

Mi

metu penarum, nonex amore Dei. Sic etiam

i

homines antediluviani non fuerunt confecuti mi-

(

N

fericordiam quoad liberationem à diluvio, quam-

dul

vis verofimile fit, aliquos eorum vere poenituiffe,

& mifericordiam veniz obtinuiffe.

d s. dift. reprobatus eft quoad exclufionem à

benedictione temporali. c. quoad exclufionem à

fpe veniz. n.

Ad 6. dift. Impoffibile eft, eos renovari per

novum baptifmum remiflivum peccatorum quoad

reatum totalem fimul pene & culps. c. per fa-

A

t

cramentum remiffivum folius culpa. n.

Apo-

Ü

)j

"

ftolus ibi loquitur de novo baptifmo.

1[]1

"m

[

)

:

Ad 7. dift. eft peccatum continuatum usque

jv e

lf

ada&ualem mortem pro cujus remiffione non eft

l äae"x

amplius orandum. c. continuatum folum usque

jl

J

ad articulum mortis. n. S. Joannes loquitur de

a

Juuüm )

Y-3

€o;,

342

DISPUTATIO IIIL

::o, qui moritur impenitens, pro quo haud du-

gb

bie preces Ecclefiz non profunt.

snaen

VAd. o Str- a- D«c.

"Tales enim

. qui ob apo-

(mes t

ftafiam ultroneam à fide & proditi

onem fidelium -

las t

non amplius recipiebantur in communitatem Ec-

f vt

clefiafticam , ne nova fimulatione fumerent Oc-

i B

cafionem prodendi tyrannis conventus Chriftia-

norum noécturnos

Áificant

» Velfübterraneos, non crede-

df

bantur exclufi à fp

e venie coram Deo, fed re-

ul

linquebantur mifericordiz divi

M

pric

ne, ut colligitur

&mlqi

ex Libro Pafloris.

OBJICITUR 2.

&rit,

Dantur multi textus Scri-

xv x

pture, in quibus gratia tantum promittitur mul-

r

tis, non omnibus ; imo in quibus aliqui viden-

!

Ti(hd

tur pofitive excludi à gratia. Ergo non omnes

8

d m

habent gratiam füfficientem.

-nt. prob. ab in-

ifintm

ductione.

I.

Luce

pf

3- V. 34.. Pofitus eft bic in ruinam

Cj refurrettione

m multorum.

hn j

2

1 ]

ljaie $3. v. 1.

Pro eo , quod laboravit

anima ejus , difpertiam ei plurimos.

tiuin)

J

& ld

3. Matib. 13. v. v1. Vobis da

tum ef? no[Je my-

j

I

Jl

Jeria regni , illis autem non eft datum.

Tij

()

;

ld

4

Joannis 17. Chriftus ait: Manifeftavi mo-

men tuum. bominibus, quos dedifli mibi.

[

411

[

Ego pro eis

rogo. ]Nom pro mundo rogo

?0y]

5. Rom.S. V. 19. Per unius obeditionem jufti

MT

confLituentur wmulti.

7»

bt

11

6. Rom.9. v.21. n mon babet. poteflatem jigu-

lus luti, ex eadem ma[Ja facere aliud as in bonorem,

i

d

aliud vero in contumelian? &c.

if

RrsPowpEo. dift.a. dantur tales textus,

"ETQ

&

.

in quibus tantum aliquibus promittitur gratia fu-

: äm iif

perabun-

" UUfien

4

Il

DE GRATIA.

343

r

perabundans vocationis ad Ecclefiam. c. gratia

fufüciens, abfolute neceffaria ad falutem. n.

l W j

Omnes textus hic recenfiti, & plures ejusmodi

i

fimiles tantum loquuntur de gratia extraordina-

Qd

ria vocationis ad Ecclefiam, vel de alia fpeciali

t PJE.[:.;,

gratia fele&a; non vero de gratia generali feu

jrgh

fufficiente.

Dein textus 1. tantum loquitur de

AA D ("

"

]

effe&u feu eventu gratie, non de univerfalitate

Mi

Forte de hoceventu

vel particularitate gratis.

etiam loquitur textus s., quamvis mihi verofimi-

lius fit, per vafa contumeliz intelligi Ethnicos,

per vafa honoris Chriftianos.

uxta S. Auguftinum fides

OsjrerrUm 3. ]

eft prima gratiarum.

Ergo cum infideles non

habeant gratiam fidei, non habent aliam gratiam

füfficientem. — Znt. prob. ab indu&tione, fic 1. de

geftis Pelag. c. 14. n. 34. dicit : Fides eft initium,

hn

unde bona opera incipiunt.

2. l deprzdeft. c. 17. Fides ipfa prima datur ,

Ws 9.

€x qua i117j)et7'entm' cctera.

3

]. de Spir. & lit. c. 3o. n. 52. Fides impe-

trat gratiam, qua lex impleatur.

4

]. de grat. & lib. arbit. C. 14

; Quuod lex ju-

)

u

"

ifi per fidem rogando impe-

let, facere non valemus , n

"

tremus , ut facere valeam::s.

RresPONDEO. diíft. a.

Fides eft prima gra-

r

g i

i

tiarum habitualium, & requifitarum ad meritum

arum actualium re-

premii füpernaturalis. c. grati

Mi

y.

J

quifitarum ad difpofitio

nem pro

fufcipienda gra-

-

[

tia habituali. n.

Nam

fidem precedunt multe

u

gratic actuales,

partim extrinfece fupernaturales,

W

füpernaturales, videlicet inter-

at

partim intrinfece

ne illuftrationes intelle&us , vel motiones VO-

l«[gmlmü

YX 4

]unta-

344

DISPUT.ATIO III,

luntatis , quibus homo difp

onitur ad recipiendam

dovtt

gratiam habitualem. S.Au

an of

guftinus folum docet,

quod fine fide faltem gener

ali & implicitahomini

w

nulla conferatur gratia hab

itualis requifita ad me-

getr (

rendum de condigno vitam

&ternam. Quodve.

[betas,

"

ro etiam gentiles,

Mi

Turce, Judei, & Heretici, fi

l?OVO 3

"

habeant ignorantia

m invincibilem Religionis Ca-

[

m

tholice, poffint h

abere fidem im

plicitam ac ge-

!

neralem, oftenfum eft in Tra&a

tu de Fide, Di-

QOU

fput. 4.

AHISAO

t

OnBjrciTUR

$(

locis teft

4. $. Auguftinus in pluribus

atur, quod peccatores indurati non ha-

eXC;lï'E

beant gr

atiam fuflicientem.

Ergo non habent.

"nt. prob.

f

1. In expofit. impe

rf. Epift. ad Rom.

(

l

ait: Quod tunc Pbarao mon ob

temperabat. preceptis

QU

1

Dei, jam de fubhlicio «veniebat.

INon ergo boc illi

Y

AR

ünputatur, quod tunc ngi

düy

'

Y

? obtemperaret , quandoqui-

m g

1

:*.

dem obdurato corde obten

dignum f& prebuit ,

iperare mon poterat ; .éd quia

Dosilise

Cui cor obduraretur priore infi-

Télün pen

deï itate.

2

Idem l. y. Retr

4h. (

aG. c. 15. Qui cogenti cu-

it if J

piütati bena volumtate v.

efiflere mon potefi, jam boc

Atf tertu

4a peccatum eft

eo

» ut fit etiam jena peccati.

3

l. dep

erfe&. juftit, c. 1

EU

9. Excecatum ap-

iiin f

pellat defertum ommi lumige ver

ttatis.

REsPONDEO dift.a. teft

Ia

if

atur, quod non ha-

beant gratiam proxime fufi

cientem ad meren-

geïävnali. (

dumï. tr. remote fufti

"ii

cientem. n. gratia remote

fufficiens eft gratia e

xtrin

f

Jl d

homo poteft invocare De

ece fupernaturalis, qua

RLT

um, & fe difponere ad

gratiam actual

em intrinfece füpernaturalem.

Xl

d x. dift

.à. Hoc illi no

n imputabatur ad

Nl

hovam malitiam formalem, Ci

Jm pj

non imputabatur

ad

* lg

DE GRATIA

345

ad novum concretum peccati formalis. n

Sicut

enim oftenfum eft in T'ratt. de Confcentia, & de

jeccatis , in peccatis ignorantiz vincibilis non re-

peritur quidem nova malitia formalis feu nova

libertas, reperitur tamen novum concretum ex

novo aQu, & ex voluntarietate pr&terita, qua

denominat actum liberum in fua caufa.

Sic Ju-

d«i, qui vincibiliter credebant, Chriftum effe

blafphemum, nec tamen reflexe advertebant fe

habere ignorantiam vincibilem, dabatur quidem

neceffitas occidendi Chriftum, per hoc tamen

non excufabantur à crimine deicidii, quia hoc

illis liberum erat in caufa necdum fufficienter re-

tractata.

Idem ergo fentiendum de Pharaone.

Potuiffent autem retra&tare fuam ignorantiam eli-

ciendo perfe&tum amorem Dei, & fervide in re

tam gravi invocando Deum, hoc enim pofito

Deus illis contuliffet gratiam evadendi hoc con-

cretum peccati.

Zd2. dift. Eftpeccatum liberumin fua cau-

3

fa c. in fe liberum. n.

Hic textus, qui videtur

priori textui contrarius, loquitur de novo pec-

cato in fua caufalibero; priorloquitur de novo

peccato in fe libero.

d 3. dift. — Appellat deftitutum omni lumi-

ne habituali. c. aétuali fubdifi. actuali intrinfece

füpernaturali. c

extrinfece fupernaturali. n.

Quod enim ejusmodi homines abnegantes ipfam

fidem non deftituantur omni gratia & lumine ex-

trinfece füpernaturali patet ex eo, quia $. Au-

guftinus in iis agnofcit fufficientes vires invocan-

di Deum. In 1. de nat. & grat. c. 22. fic fcribit:

j5

Defertus. luce veritatis utiqus fit cecus , &9^ plus me-

j

PSE

ce[fa

346

DISPUTATIO III.

ceJe eft affendat, &P? cadendo vexetur, vexatusque

Qimt

if [

mon [urgat, ui ideo tantum. audiat «ocem legis , quo

admoneatur implorare gratiam faloatoris.

f

OBJICITUR $.

yiüts

Ecclefiaftis 7. v. 14. dici-

tur: Confidera opera Dei , quod nemo . po[fit corrigere,

Da,?

qam

quem ille defpexerit.. Ergo dantur ahqui defpe&i

à Deo, qui funt abfolute incorrigibiles.

Iop

D (

RrsrowDEo dif. Nemo poteft corrigere

Trit

eum, qui non vult corrigi dependenter à gratia

jnlim t

extrinfece füpernaturali admonitionis humanz,

fufficiente, & cui Deus non vult aliam extraor-

t

dinariam gratiam conferre. c. nemo poteft corri-

hb d

gere, qui vult cooperari gratiz extrinfece füper-

qumx

naturali ac fufficienti admonitionis humanz. n.

dotitn

iy

T qu

QUJESTIO VII.

BN

hr

Quid fit gratia. fan&ificans ?

» Q2 u

No TANDUM I. Terminuim gratie fanttifican-

ancifo

ti; non fuiffe ufitatum apud Patres & alios

p volu

Scriptores primis undecim feculis. Seculo au-

tem duodecimo & decimotertio coepit apud Scho-

ytic) «

lafticos ufurpari terminus gratie gratum facientis.

!'*?'ïælæfem

Pofterioribus fieculis Theologi terminum gratie

i gj

N

Janttificantis adoptarunt.

Concilium tamen Tri-

DN

ä:

j

d

l

dentinum, cum abftinere vellet terminis novis

i

Scholafticis, quantum fieri poffet, fed potius re.

tlltlg

tinere idioma Patrum , nunquam termino gratie

TT

fanctificantis ufa eft, licet de re per nomen ex-

u &7 feu

preífa fiepius ageret.

B Qp

OTANDUM. 2. Per hunc terminum gra-

Tnmod

tie fan&ificantis intelligi aliquod donum Dei in

Rl lg

anima

[

l

DE GRATIA.

347

MTII uzl

anima receptum, quo homo fit gratus Deo, ac-

ceptus Deo, amicus Dei, filius Dei, beres Dei,

Jünttus feu facratus Deo, /anttificatus feu appro-

M

:

priatus Deo, juffificatus Deo, juftus ac placitus

Deo, pignoratus & pignoratarius Deo , arrbatus &

arrbatarius Dei, dile&tus à Deo & faciens dilecto-

XP

rem perfectum Dei, unio reciproca amoris inter

Deum & hominem,

communio vealis bonorum

«N

omnium reciproca inter Deum & hominem. Hunc

U

fenfum termini iftius. oftendunt omnes textus

Scripture , Patrum, & Concilii Tridentini, quan-

do fub aliis terminis loquuntur de eadem re,

quam moderni 'Theologi à fe fub termino grati:e

Sic enim in

ll

fanctificantis indigitari profitentur.

Concilio Tridentino Seff. 6. c. 7. ubi de juftifica-

tione, quam moderni Theologi per gratiam fan-

&ificantem fieri dicunt, fermo eft, fic habetur:

»Preparationem juftificatio ipfa confequitur,

»que non eft fola peccatorum remiffio, fed &

»fan&tificatio, & renovatio interioris hominis

)

jl

[

»per voluntariam fuüfceptionem gratie & dono-

»rum, unde homo ex injuíto fit juftus, & ex

»inimico amicus, ut fit hares fecundum fpem

» Vit& &ternz.

Hujus juftificationis caufz funt;

»finalis quidem gloria Dei; effüciens vero mife-

»ricors, quigratuito abluit, & fancificatfignans

»& ungens Spiritu promiffionis fancto, qui eft

-

Demum unica

» pignus hereditatis noftra.

» formalis caufa eft juftitia Dei, non qua ipfe ju-

]V

"

» ftus eft, fed qua nos juftos facit, quavidelicet

v

K n

» ab eo donati renovamur fpiritu mentis noftrz,

» &non modoreputamur, fed veréjufti nomina-

j

VP

il

»mur & fumus , juftitiam recipientes unusquis-

J m

,Qque

348

DISPUTATIO

III.

» que fuam fecundum menfüram , quam Spiritus

iqu

»an&us partitur fingulis prout vult, & fecun-

Jïluï

, dum propriam cujusque difpofitionem & coope-

qytbort

»rationem. Quamquam enim nemo poffit effe

(

»juftus, nifi cui merita Paffionis D. N. J. C. com-

EUA

Is

» municantur ; id tamen in hac impii juftificatio-

»nhe fit, dum ejusdem SS. Paífionis merito per

fs

» 9piritum San&tum charitas Dei diffunditur in

n

» cordibus eorum, qui juftificantur

atque ipfis

r

»inheret; unde in ipfa juftificatione cum remif

wf

»fione peccatorum hzc omnia fimul infufa acci-

tntde

»pit homo per Jefum Chriftum

cui inferitur,

4 QU

» fidem, fpem, & charitatem

NNam fides, nifi

Qu t

» ad eam fpes accedat & charitas, neque unit per-

d (

1, D

» fe&e cum Chrifto, neque corporis ejus vivum

» membrum efficit. - -

Itaque veram & chriftia-

q0l0

,nam juftitiam accipientes eam ceu primam fto-

t

»lam proilla, quam Adam fua inobedientia fibi

fpemg

» & nobis perdidit, per Chriftum Jefum illis do-

ahqwdre

» natam, candidam & immaculatam jubentur re-

ls las f

»nati confervare, ut eam perferant ante tribu-

Uld**m Q

$ nàl Chrifti."

Hucusque Concilium compre-

Aj f*

hendens omnes proprietates gratie fantificantis.

n gra

NOTANDUM 3.

Dari in hac re quatuor

mþw

fententias

PRniMaA eft Magiftri Sententiarum,

haritatem

A bpmru

qui l. 1. Sent. dift. 17. fufe probat

£m

infufam, adeoque etiam gratiam fanctificantem

Hj

fi

effe ipfummet Spiritum Sanc&um fpecialiter uni-

Atj

4

tum per operationem anime juftificate

SECUN-

At

DA eft multorum Theologorum veterum, quod

f m Tij

vealiter gratia habitualis fanctificans fit idem ac

15 j

charitas theologica

Ita docent Alenfis

Alber-

DICO

tus M., Henricus, S$cotus, Durandus, Scotifte

M

anti-

L

DE GRATIA.

349

(

»

antiqui & moderni, Salmero, Leffius, Molina,

Eftius, Tournelius, & plures alii.

Hi tamen

mb

dul

li

authores diftinguunt gratiam fanctificantem à

charitatefaltem per diverfum conceptum objeGi-

vum, ita ut fit alia formalitas gratie, alia cha-

ritatis.

Solus Durandus folum admittit diftin-

&ionem rationis, qualis datur inter fynonima

per refpe&um ad divería connotata extrinfeca,

'TERTIA fententia eft, quod gratia fanCtificans

confiftat in qualitate phyfica realiter diftincta à

charitate.

Hanc fententiam tenent D. 'Tho-

mas cum Thomiftis, & plerique alii Theologi.

Quia tamen aliqui horum "Theologorum eam

gratiam confiderant per modum entis abfo-

]uti, nempe per modum veftis filiorum Dei, &

per modum ornamenti in anima; alii vero eam

confiderant per modum potentialitatis ad actus

fupernaturales, qua in fuo conceptu dicit effe

aliquid relativum , ideo poffet diciad concordan-

das has fententias, quod gratia fanctificans fit

T

quidem- qualitas abfoluta animz exornativa, fi

realiter fpe&teturs formaliter autem fpe&tata in effe

gratie gratum facientis fit entitas relativa per

modum fotentialitatis, unionis. prattice accidentalis

inter Spiritum Sanc&um & animam, feu ordinis

us

atlivi, quem Spiritus San&tus anime imprimit ad

n

a&us & finem fupernaturales.

Idque diceretur

confentanee ad principia mez Philofophie, ubi

oftendi activitatem creaturarum con(iftere in or-

]

dine exiflendi,, quem ordinem Deus rebus impref-

n[

l

i

i

fit.

His prenotatis

mn(

DICO L

Gratia fanGificans diftinguitur

Al

"

realiter ab actibus & habitu charitatis.

T

PRO.

350

DISPUTATIO III.

PROBATUR.

hn

Non omnis charitatis aCtus

"m

vel habitus exinde remanens aquifitus eft juftifi

:

dm.r.

cativus. Ergo gratia, qua illum informat, di-

N

ftinguitur realiter.

c. prob. fi non omnis a&tus

charitatis eft juftificativus, poteritin Sacramento

N

] ii

m

poenitentie attritus per actum dilectionis initialis,

) Mu

feu charitatis imperfecte juftificari per infufio-

n

nem gratie, ubi manifeftum eft, eum juftifica-

aj

ri, quin a&tus dilectionis initialis, feu charitatis

l

A jl

D

imperfe&e fit juftificativus.

Antecedens vero

1 r

füppono éx dictis de Charitate, & dicendis de Pa-

J Dtï l

mitentia.

DICO IIL. Gratia formaliter fpe&ata con-

jl Jl

1l

TE

fiftit in unione accidentali feu ordine activo ani-

m ad a&us fupernaturales impreffo à Spiritu

8 mj

San&o.

ii

PRoBATUR r. LHszc fententia, quz gra-

TY

j

tiam formaliter fpe&ctatam conftituit in unione

inter Spiritum Sanctum & animam feu in ordine

fgsz |

Min.

sf r

a&ivo conformior eft Scripturz.

Ergo.

jrob. ab indu&ione.

AJJ It

T wf

In Scriptura; quandocunque fignificatur;

gratiam Spiritus Sanüi dari, dicitur conferri

"r

*

ipfe SpiritusSanétüs, & quandocunque fignifica-

tur aliquis effe&tus gratie, adícribitur ille effe-

y d

&us immediate ipfi Spiritui Sancto.

Ergo per

PAU

J

gratiam Spiritus Santi non poteft intelligi aliquid

TM

abfolutum, fed tantum aliquid relativum, quod

4

"

j

habeat fe u£ quo, nempe quo tanquam applica-

u

J

tione & unioneSpiritus Sanctus appiicetur animz

t

ad in ea & cum ea producendos effe&us gratiz,

" Mj

[]

feu a&us virtutum. Textus Scripture funt fe-

AT

quentes :

"

u

Rom.

L)

DE GRATIA.

351

n

A

Rom. s. v.5. Charitas Dei diffufa eft. in cordi-

bus nofiris per Spiritum Santlum, qui datus ef? nobis.

li

Rom. 7. v. 6. Serviamus in novitate Spiritus.

Rom.

]Oüü"

I. V. 4. Secundum Spiritum fantüificationis.

EtRom.

n

K Ud.m"'

8.v.2. Lex Spiritus vite in Cbriflo Sfefu liberavit

Atj

me à lege peccatz ég mortis..- -

Ut ju[lificatio le-

li

l

gis impleretur. m mobis, qui mon fecundum carnem

]i

ambulaimus , Jed fecundum Spiritum. - -

ui enim

facundum Spiritum funt , que funt Spiritus fapiunt. --

JNam prudentia Spiritus vita & pax.- -

Fos au-

tem in carne mon e/izs Jed. in Spiritu fi tamen Spi-

vitus Dei babitat in *obis.

Si quis autem. Spiritum

r

Cbn/iz non babet, bic mon eft ejus.

Quod fi 7 Spiri-

i

tus ejus, qui ju[czta'vzt gefum à mortuzs, babitat in

1N

jj

[

f

)

vobis, vivificabit €? mortalia corpora «eflra propter

inbabitantem Spiritum ejus in vobis. - -

Si S piritu

h quy

fa&ta carnis mor tzjïcafvmtzs "Uroelis.

Quicunque enim

u

Spiritu Dei aguntur , di funt filü Dai.

INon enim

ll

"

n

n

accepiftis Spiritum . fervitutis iterum in timore, fed ac-

