ponitentie vel

dile&ionis fe habent inftar mat

erie-ad formam

T

n

difpofitz ;

gratia autem fan&ificans fe habet. per

modum forma.

Cum ergo detur mutua na-

Inot

turz prioritas inter materiam & formam

in ge-

nere caufz materialis & formalis ,

prout ex

d

Philofophia fuppono, etiam d

abitur mutua na-

Bl

Tf

turg& prioritas inter aétus poenitentis & infu-

T0 .

fionem gratiz.

D. Thomas p. 3. queft. 85. a.

43 (

6. ad 2. ait: ,,In motibus fücceffivis recedere

n

, termino eft prius tempore . quam perve-

W

K

»hire ad terminum; & prius natu

ra, quantum

juis

(

» eft. ex /parte fübje&i,

five fecundum ordinem

MR

, .Ccaufe materialis.

Sed fecundum ordinem

f C0D

. Caufe agentis & finalis

prius eft pervenire

lG1

»4ad terminum.

Hoc enim eft, quod primo

QUtit

» agens intendit.,, Et p. 3. queft. 86. a. 6. C.

D

A&us humani, qui fünt ex parte peccatoris,

fion

materialiter fe habent in Sacramento poniten-

q pa

tie. Et r.2. queft. r13. a. 8. ad o.

» Difpo-

Ttre

» fitio fubjecti precedit fufceptionem

forme or-

1p

P Q

» dine naturz, fequitur tamen a&tionem agen-

Tretm

, s, per quam fübje&um difponitur; & ideo

Tots.

,;Inotus

DiE -G ROAZT-EPA.

409

fb

motus liberi arbitrii nature ordine precedit

, confecutionem grati& , fequitur autem gra-

Ll

,«tie infufionem.,,

Ex hoc manifeftum eft,

quod D. Thomas diftinguat confecutionem gra-

ti, & infufionem gratie, & difpofitionem fübje&ti

ad gratiam , & licet ea omnia ponat in uno

inftanti reali , in iis tamen agnofcat mutuam

2

prioritatem nature in diverfo genere caufa-

rum.

Af

QU/ERITUR II.

Utrum in juftificatione

)

impii infufio grati& & remiffio culpe fint duo

motus feu due mutationes ?

ï

J

( ]

RESPONDEO.

In hac re eft divería au-

n

AW V

thorum fententia.

Cajetanus . 2. q. I19. a. 6.

n Y

cenfet , effe unam mutationem realiter , duas

i

vero ratione diftinctas.

Scotus in. 4. dift. 16.

MY

q.2. cenfet, infufionem gratie effe mutatio-

i

nem realem; pulfionem vero culpe effe mu-

ny

tationem rationis.

Vafquez; Difputat. 204. c. 3.

YU

judicat, effe duas mutationes reales, ut funt

morþi

generatio & corruptio, neceffario tamen inter

Ííe connexas.

10

D. Bonaventura in 3. dift. 19. q.

p

I. C. videtur admittere duas mutationes con-

n g

comitantes , attamen feparabiles ab invicem.

(

Dicendum tamen; infufionem gratie & remif-

jit

fionem culpe effe unam eandemque motionem

ex parte DEI.

Ratio eft, quia licet ordine

J

»

naturge inter imfufionem gratie & remiffionem cul-

1l

j4., que fe tenent ex parte DEI ac gratiz,

intermedient duo motus liberi arbitrii, nempe

p

motus converfionis in DEUM, & motus aver-

I *

Cc 5

fionis

M

410

DISPUTATIO III.

)

il

fionis à peccato, hitamen duo motus realiter

in tempore concomitantur unam eandemque

h)

II

»

]i

a&ionem DEI infufivam gratie & remiífivam

culpe , prout magis intelligetur ex textu D.

.,gfrï

,

'Thom& proxime- referendo.

y

D

QUJERITUR I2.

Utrum in jufítificatione

W 4[

impii prior fit infufio gratie , quam remiffio

"2

culpz ?

j (

RESPONDEO.

Si infufio gratie, & remif-

A

fio culpe confiderentur aCive tantum ex par-

.

te DEI, fic infufio gratie eft prior remiffio-

j

Si autem

ne culpe folum prioritate rationis.

»

infufio grati: confideretur ex parte DEI aGi-

»Jr

fi

ve, & remiffio culpe confideretur pafflive ex

»

parte animz, fic infufio gratie eft natura prior

yli

ad remiffionem culpz.

Ita quoad rem docet

Prl

S. Thomas 1. 9. q. 113. a. 8. C. his verbis:

YT

; Dicendum, quod predi&a quatuor (averfio

,voluntatis à peccato , converfio mentis in

]i

»DEUM, infufio gratie, & remiflio culpe)

» Tif

. qus requiruntur ad juftificaionem impii ,

» O

j, tempore quidem fünt fimul; quia juftificatio

)

blhs

,impii lon eft fucceffiva: Sed ordine nature

»pra

Et inter ea

,Unum eorum eft prius altero.

D

i

,naturali ordine primum eft gratiz infufio; fe-

»lli

, cundum motus liberi arbitrii in DEUM ; ier-

yll,

»1liüumn eft motus liberi arbitrii in peccatum ;

»

» quartum eft remiffio culpz.

Cujus ratio eft,

»Kt

,quia in quolibet motu naturaliter primum

»Km

Secundum au-

,€ft motio ipfius moventis.

»W

us ipfius

» tem eft difpofitio materie, five mot

»l

lh

,51nobi-

DE GRATI!A.

411

b ï

, mobilis.

Ultimum vero eft finis vel termi-

, nus motus

ad quem terminatur motio mo-

,, Ventis

Ipfa igitur DEI moventis motio eft

. gratie infufio

Motus autem vel difpofitio

» Inobilis eft duplex

Motus liberi arbitrii ter-

hn

,minus autem

vel finis motus, eft remiflio

M

5 culps.

Et ideo naturali ordine primum in

»juftificatione impii eft gratie infufio; fecun-

,4dum efít motus liberi arbitrii in D EUA

T

,tertium vero eft motus liberi arbitrii in pec-

d

»catum

Propter hoc enim ille

qui juftifi-

m

Md

,Ccatur , deteftatur peccatum, quia eft contra

» Deum.

Unde motus liberi arbitrii in Deum

] ï

[

» przcedit naturaliter motum liberi arbitrii (ju-

p

m

,1tificationi fufhicientem) in peccatum , cum

iU

t

»fit caufa & ratio ejus

Quartum vero & ul-

IN

y

»timum eft remiffio culpe, ad quam tota ifta

Wi

, transmutatio ordinatur ficut ad finem.

W

U

;

Et ad 1. ,,Dicendum, quod receffus à ter-

n

a

»üno, & acceffus ad terminum dupliciter

m

, confiderari poteft. Uno modo ex parte mo-

p

Mi

Uv

, bilis, & fic naturaliter receffus à termino

i

m

», precedit acceffum ad terminum. Prius enim

j

» eft in ( preexiftente) fubje&to mobili oppo-

1l

j

»ütum ;

quod abjicitur , & poftmodum eft

3, id quod per motum affequitur mobile.

Sed

pj

, ex parte agentis efte converfo

Agens enim

j PEP»«

»per formam, quze in eo praexiftit, agit ad

jl

(i

.TDLemovendum contrarium. Sicut fol per fuam

jt Y

1ucem agit ad removendum tenebras

Et

)enunw

» ideo ex parte folis prius eft illuminare, quam

) moï

,tene-

DISPUTATIO III.

412

,tenebras removere.

Ex parte autem aeris

» illuminandi prius eft purgari à tenebris, quam

,confequi lumen ordine nature , licet utrum-

» que fit fimul tempore.

Et quia infufio gra-

»ti? & remiffio culpe dicuntur ex parte DEI

l

,juftificantis, ideo ordine naturze prior eft in-

»fufio grati& , quam culpz remiflio.

Sed fi

.u.E

»Íumantur, ques funt ex parte hominis jufti-

»ficati, eft e converfo.

Nam prius eft ordine

n

,nature liberatio à culpa, quam confecutio

Ws

» gratie juftificantis.

Vel poteft dici, quod

b

» termini juftificationis fünt culpa ficut à quo,

Ti

Gratia vero eft

,.«€G& juftitia ficut ad quem.

fite

,Ccaufa remiflionis culpe & adeptionis jufti-

&i

r

L5 85

"It

Et ad2. ,,Dicendum, quod difpofitio fub-

i

» je&ti precedit fufceptionem forme ordine na-

V

T

,ture, fequitur tamen acionem agentis, per

if

»Qquam etiam ipfuüm íubje&um difponitur ; &

»ideo motus liberi arbitrii nature ordine prz-

tonf

Ka

,cedit confecutionem gratie, fequitur autem

fido

»gratie infufionem.,,

Hucusque S. Thomas.

i,

Ex his autem evidenter fequitur, quod fi fol

fimul crearet aerem , utut de fe non lumino-

g

d

füum , & fimul infunderet lucem , aer ille in

Q

nullo reali inftanti temporis foret deftitutus

luce, licet pro priori nature haberet debitum

p

Cete

fübeundi tenebras, nifi ftatim in primo reali

inftanti fimul infunderetur lumen.

TT

r

»d

3 Ti

QUE

DE GRATIA.

413

QUAESTIO VIII.

De Merito per gratiam.

UJRITUR I. ÁÀn omniaopera, quaä non

fiunt per gratiam, fint peccata ?

RESPONDEO.

Negative. Opera enim mo-

J

li

raliter bona ex fuo genere, v. gr. reverentia

erga parentes, juftitia in fervandis contradi-

bus &c. fi fiant à peccatore, heretico, vel in-

fideli, non fünt peccata, licet habeant conco-

mitantem omiffionem efficacis ordinationis ad

finem ultimum. Ea enim concomitans omiflio

eft tantum peccatum habituale, nifi fuppona-

tur ea fententia, quod fingulis momentis ur-

Yi

geat faleem füb peccato veniali obligatio fe

conftituendi in ftatu gratie , quam fententiam

i n-;

Ex eo

in Tra&atu de Ponitent. ample&or.

E

tamen, quod omiffio concomitans fit peccatum,

j

i

nonfequitur,quod etiam ipfum opus fit peccatum.

Sic enim, fi quis ob pluviam tempeftatem die

u

fefto non pergit ad Ecclefiam pro auditione

5?0

Tl

Sacri, fi interea oret, det eleemofynam, vel

Q

legat pium librum, non ipfía oratio, erogatio

ml

eleemofynze, vel lectio facra eft peccatum, li-

f

cet concomitans omiífio Sacri fit peccatüm ,

:

prout fuit oftenfüm in Tracat. de peccatis.

od

Ceterum Refponfio patet ex propofitionibus

damnatis in Baio.

Ez fic habent 7"*, ,,Omnis

L pr'u"JO"

, humana aótio deliberata eft D EI dilectio

vel mundi.

Si DEI; charitas patris eft. Si

,1]undi; concupifcentia carnis, hoc eft, mala

», eft.

—

DISPUTATIO IIL

414.

&

»eft. Er 35". ,,Omne quod agit peccator,

hus

» Vel fervitus peccati (fi neceffario operetur,)

d

h

, vel peccatum^eft. £t 25*. Omnia Opera in-

» fidelium fünt peccata, & Philofophorum vir-

qu

ii

»tutes funt vitia.

Et 38*. Omnis amor crea-

ture rationalis aut vitiofa & cupiditas, qua

uB

igd

nundus diligitur, que à Joanne prohibetur,

,aut laudabilis illa charitas, qua per Spiritum

u

San&um in corde diffufa DÉUS amatur.

Fl[ QX

UJERITUR 2.

Tüf |

Quid fit meritum de con-

u

gruo, & meritum de condigno ?

tetm

&i t

REsPoNDEO. Meritum de condigno eft,

quod fimul habet zqualitatem cum premio in

aliun

(h d

eftimatione prudentum , & fimul à premiante

ordinatur ad tale premium.

Meritum vero

de congruo eft, quod non habet equalitatem

(

fittur

cum promio ,

vel non ordinatur à pre-

miante ad tale premium.

Hoc autem meri-

lr

firt i

tum de congruo dividitur in congruum fimpli-

citer ac ftrióte didtum, & in congruum minus

I

proprie ac late di&tum. Meritum de congruo

lz (

ftricte di&um eft, quod licet non habeat equa-

LT

1

litatem ad pramium, & ordinationem premian-

A !

tis ad premium, habeat tamen quandam pro-

yia

portionem decentie comparative ad pietatem

LT

premiantis, cujus honeftati repugnat, relin-

LUET.

quere tale opus fine premio.

Econtra meri-

EULT

tum de congruo late & minus proprie di&tum

Wij

eft, quod fecundum fe independenter à liber-

BWN! Ü

rimo Decreto premiantis nullam habet propor-

dn

tionem ad premium aut pietatem pramiantis

Wi

ita

DE GRATIA.

415

"

ita ut fine indecentia antecedenter ad fuppofi-

tionem Decreti liberi negari poffet premium :

eft tamen ejus nature, ut fuppofito femel De-

creto libero premiandi immeritos, fi conatum

adhibeant, reddat operantem minus indifpofi-

tum vel indignum ad recipiendum premium,

Quod hz definitio-

femel ftatutum gratuito.

nes bone fint, probatur ex eo, quia non pot-

eft ex Theologis affignari alia horum termino-

rum notio, que à plerisque vel omnibus re-

t

cepta fit.

Si autem reperitur divería horum

ï

terminorum apud authores explicatio , defini-

m

tio terminorum illorum ,

que nature rerum

Al

aliunde perfpe&e magis congruat, à nobis ele-

£&a eft.

L

QUJERITUR 3. An opera juftorum me-

ii

m

"M

reantur vitam &ternam de condigno ?

d

Wl

m m

RESPONDEO.

Opera juftorum funt meri-

toria vite eterne de condigno.

TVl

!

iil

PnosATURm ex varii Scripture locis. Sic

Lucz . dicitur: Exultate, quoniam merces vefra

( Q

À

d

[

copiofa ef? i celo.

Merces autem datur ad &qua-

litatem pro labore ex juftitia.

Item Sap./5.

T

"

uN

Sfufli im perpetuum vivent , & apud Domimum efi

merces eorum. Et Apocal. 22. Zcce venio cito, C

dj

"

merces mea mecum efb, veddere umicuique fecundum

IEM )

opera ejus.

Et Sapient. 10. Reddet DEUS juftis

KCODU

f

mercedem laborum fuorum.

Et 2. Timoth. 4. v. 7.

(

JBonum certamen certavi.

In reliquo repofita mihi

p

eít corona juftitie , quam reddet mihi Domi-

st

nus in illa die juftus judex.

Non folum au-

1 [

tem

416

DISPUTATIO III.

ii

tem mihi, fed & omnibus, qui diligunt adven-

tum ejus.

üg

PROBATUR 2.

Opera hominis jufti in

W

[

prefenti ftatu'funt opera filiorum adoptivo-

ü;

rum. D ET.

Sed talia funt meritoria de con-

digno, quia dignitas operantis dignificata per

t

gratiam fanctificantem habet cqualitatem cum

I)

premio, eaque à DEO ordinatur ad premium.

eu

QUJER.IT UR 4. An ad condignitatem me-

ritorum requiratur promiflio ?

t

f

RzsPoNDzo. Inhacre fuünt quatuor fen-

atif

tentiz.

Prima eít Scoti in 1. Sentent. dift. I7.

quzft. 2. Gabrielis, Okami, Guilielmi Parifien-

bf

fis, & aliorum, qui afferunt, opera juftorum

AL

ex gratia non habere condignitatem cum prz-

Mi

0f

mio ; fed totam condignitatem rationemque

n Í

meriti habere ex paco & promiffione D E I.

gl

Secunda fententia docet, Opera juftorum ex

T

gratia absque ulla promiffione vel acceptatione

Dr

effe condigna vita cterna ; ea tamen majorem

&mo|

dignitatem ex meritis Chrifti fortiri.

Pro hac

&i5 &

fententia citatur Cajetanus Tom. III. Opufcul.

sl;erius

Xo.'C. 9.

Tértia fententia condignitatem meri-

du

tis adfcribit ex eo folo, quod ex gratia fiant,

T

etiamfi nullum interveniat pactum ; imo me-

f al

ritis ne quidem fieri acceffionem condignitatis

lm

ex meritis & períona Chrifti.

Pro hac fenten-

$

tia adducitur D. T'hemas 1.2. queít. 114. a. 9-

ul r

Richardus in 2.dift. 27. a. 2. quett. 3. Capreo-

fs &

jus, Vafquez, Vega... Quarta fententia afferit, ad

Ccone-

Jl k)q

l4

DE GRATIAÀ:

éondignitatem meritorum duo fequirí, nempe

dignitatem operum ex gratia, & paGtum feu

"

promiffionem DEI liberam. 1ta docet S. Bo-

|

naventura in 2. dift. 9

tia, Suarez, & alii

7; &. 9. queft; 9. Valep—-

i

DICO. WMerita puri hominis non haberit

10

condignitatem ad ullum premium, quin ad il-

ij

u

lud ordinentur à premiante ad illud premium;

PRoBATUR inprimis ex humanis, quiá

il

etiamfi operarius toto die laboret, nullam me-

retur de condigno mercedem , nifi conduttus

fit. Idem patet de pictore, ftatuario, vel alio

((

artifice, fi ejus opera condu&a non fit. .

i

PRnoBATUR 2. Implicat, dari opus factumi

éx gratia; nifi à gratia ordinetur ad determi-

natum finem tanquam ad premium; quia finis;

& bonum, & premium quoad fubftantiam rei

J

idem funt.

Ergo cum gratia moveat & ordi-

)

netad determinatum premium; non poteft actui

Q

fic ordinato deberi ex condigno aliud pr&mium.

Dixr tamen; merita bominis furi.

Si enini

fermo 6t de meritis Chrifti, qui fitiul eft Deus;

ejus condignitas non dependet ex ordinatione

l(

alterius, cum operans fit ipfum fuiipfius coor-

Uds

dinans ad premiüm; àut ceíté principium fuf-

ficiens alium indire&te movendi ad ordinandumi

Ó

fe ad premium, prout dicetur in Tra&tat. de

Incarnatione,

) MC

$1 quis oBjiCiAT i; Quod Chriftus

1

Ij

Luéz io: dicat : Dignus eft operarius mercede

sl

fua; etiamfi Apoftolos feu Difcipulos, de qui:

u

bus loquitur, nemo conduxerit;

D.zmort Tr. dePecc.orig. &? grat:

Dd

3. Si

DISPUTATIO

III.

418

2

Si artifex vendendum offerat fuum ar-

$

tefa&um, omnes hoc modo loquuntur, quod

[

(l

dicant, illud mereri tantum pretium.

n

ResPoNDEO enim ad r. Difcipulos con-

du&os effe à codefti Patrefamilias , qui habet

M

dominium omnium rerum.

Vel effe fermo-

il

nem de condignitate in actu primo.

j

"Ad 2. dico; aliud effe pretium dignum, aliud

hs

premium de condigno.

Pretium enim eft com-

li

»

penfatorium reciproce utilitatis ad squalita-

d

tem, non autem premium, quod effentialiter

Y

»

eft gratuitum.

»p

QUZERITUR $.

An DEUS remuneret

»

merita juftorum fupra condignum ?

J 2ul

RESPONDEO.

Affirmative.

It

PRoBATUR r. ex propofitione rs. B

äii

y pOt

damnata, qux ut habetur in editionibus ordi-

L

nariis, fic habet: Ofpera bona juflorum non acci-

t

lil

pient in die.judicii extremi ampliorem mercedem quam

i

i

jufto DI judicio mereantur accipere. — Afferit qui-

1

hrj

dem Pa/quez Difputat. 215. c. 4., apud fe exta-

3l

re Bullam Manufcriptam , ubi loco hujus ter-

(tifi

mini mereantur ponitur hic terminus, mererentur,

Va

ita ut propofitio poffet exponi in hoc. fenfu ;

1 r

quam mererentur , fi non e[Jent informata per. gratiam

W

Jan&tificantem. . Imo hanc le&ionem etiam habet

UI

-Berlinus de hzrefibus & alii.

Si autem propo-

Ti

[mi

fitio foret damnata in hoc fenfü, non eoipfo

terius

foret damnata doóctrina Zdree Vega queft. s.

ll

de juftificatione, ubi docet; DEUM opera ju-

t

il

florum dignificata [éu informata per gratiam non

r0po

premiare ultra condignum. — Verum cum propofi-

tio

fus ür

DE

GRATIA.

419

à

tio fit indefinita, ac faltem piarum aurium of-

|

fenfiva, videtur effe etiam cum illa explicatio-

ne prohibita.

Y

PnosATUR 2. ex variis textibus Scriptu-

re, in quibus premium poft hanc vitam red-

dendum affirmatur effe majus meritis noftris ,

Sic dicitur Mattb.

haud dubie fa&tis in gratia.

alim'i

5

,.Merces veftra copiofa eft in colo.

Et

;wm-!

» Luce 6. Menfuram bonam & confertam , &

» coagitatam, & fuperefluentem dabunt in finus

M

Et Ron.8. Non funt condigne

,, veftros.

» paffiones ad futuram gloriam.

Et Luce 19.

I]Iuï

».17. Venit primus dicens: Domine, Mna

,tua decem Mnas aquifivit.

Et ait illi: Euge

, ferve bone, quia in modico fuifti fidelis, eris

Yi

j

, poteftatem habens fuper decem . civitates.,,

Y

QIV

M l

Et Maitb. ?5. ubi pari modo non de diftribu-

tione gratiarum in tempore , fed de fententia

finali fermo eft, dicitur: Euge eroe bone, C fidelis,

M

quia in pauca fuifti fidelis, fupra multa te conftitutam.

Sr quis oBjJrcrAT, quod Patres illam

jj

W

divifionem plurium civitatum & talentorum

i

referant ad diftributionem plurium gratiarum

y i

in tempore :

i O

RrsPoNDEO, eam explicationem fieri per

Vl

extenfionem premii, quod non repugnat, quin

m»ï

fignificatum primarium fit preemium finale al-

terius mundi.

1 [

n

INec etiam obfjat textus Apo-

ftoli Roman. 2. Reddet unicuique [&cundum - ope-

TU

va fua.

llle enim textus eft intelligendus de

.L

proportione exceffus in premiando, qui excef-

ionalis merito operum.

n

'fus ordinarie eft proport

Dd2a

Nl

Qu-

DISPUTATIO

IIÍ.

420

qift

UA RITUR Ó.

An damnati puniantur

infra condignum ?

yn

RESPONDEO.

Affirmative.

FT

Ita Vafquez

J

Difputat. 215. Modus tamen probandi non eft

uN

idem.

Mi

Bontemipius qui hanc ample&itur fenten-

tiam , allegat D. Chryfoftomum Hom. 37. in

y

(

Gen. ubi ait: DEUS cum fit benignus , mon fo-

[

Vi

lum mon inducit pemas peccatis graviores, fed multo

,

sninores.

Verum hic textus folum loquitur de

,

if

penis hujus mundi , quas DEUS attemperat

Ípe converfionis. Ab eodem allegatur D. Au-

,tit

t

guítinus , qui lib. 1. de Civitat. c. 24. refert

quorundam fententiam , exiftimantium , quo-

J)c

rundam damnatorum ponas poft extremum ju-

» m]j

Cui fententie non

dicium minuendas effe.

contradicit.

,Quibus placet, inquit, iftam fen-

Wt

Id

,,tentiam (Pfal. 76. Nunquid oblivifcetur mí-

, lereri DEUS, aut continebit in ira mifera-

M q

,,tiones füas) usque ad illa impiorum tormen-

at

,,ta extendere, faltem fic intelligant , ut ma-

Q p

, nente in eis ira DEI non contineat DEUS

dtiox

,in hac ira füa miferationes fuas, & faciat eos

,,non tanta, quanta digni funt poenarum atro-

N:

MT fe

,,Citate cruciari , non ut eas poenas vel nun-

»quam fübeant, vel aliquando finiant, fed ut

?

r

,,€as mitiores, quam merita funt eorum le-

Qtra

, Vioresque patiantur.

Quod quidem non ideo

Pa

, confirmo .quoniam non refifto.,,

Verum

nm,'

miffa etiam hac probatione, que futuram ali-

ob

quando diminutionem poenarum fruftra fomniat,

stn

refponfionem fic probo : Malitia peccati eft

»üJ

Thye

infinita. Ergo mereþur majorem intenfive po-

nam,

DE GRATIA.

421

1

!

nam, quam aG&u infertur.

Conféquenter cum

1

non poífit dari poena infinities intenfa, neceffe

L

eít, damnatos puniri infra condignum , qua-

Á

l

cunque determinata crucientur poena.

L

$1 Qurs oagjicrAT illos Scripture textus:

li

»Quantum glorificavit fe & in deliciis fuit,

h

,tantum date ei tormenti & lu&us.

"pocal.

3 0s

Et illud Mattb. $s. INon exibis inde, do-

w

,,nec reddas noviffimum quadrantem. — Er Lu-

Rl

»0€6. Qua menfura menfi fueritis , remetie-

]

tur vobis.

Et Deut.25. Pro menfura pec-

4?

,Cati erit plagarum modus.

Et S'acobi 2. Ju-

j

»dicium fine mifericordia illi, qui non fecit

J

, rnifericordiam.

RESPONDEO.

M

Hac omnia ad equalitatem

d

vera effe quoad poenam fenfus correfpondentem

uU

inordinate converfioni ad creaturam, non au-

tem quoad poenam damni ac triftitie ac. vermis

(It

"3

confcientie correfpondentem averfioni à Deo,

l

que pona deberet effe infinita.

D

UXRITUR 7

Quales requirantur con-

Vi ]

ditiones ad. merendum ?

ii

REsPONDEO.

Ad merendum vitam ster-

r. Ut

j

lh

nam requiruntur fequentes conditiones.

It

operans fit in ftatu gratie. Ita Catholici omnes

contra Baium.

J

PRoBATUR ex Joan. 15. ,,Ego fum vi-

[

»tis, vos palmites; manete in me, & ego in

n

» Vobis.

Sicut palmes non poteft ferre fru-

;

li^

» &um, nifi manferit in vite; fic nec vos, nifi

It

in me manferitis.,,

1. Ín puro homine requi-

1]

ritur etiam libertas contradi&tionis.

"

F|

Dd 3

PRo-

422

DISPUTATIO III.

PnonATUR ex Ecclef. c. 31. Qui potuit

140

transgredi, & non eft transgreffus, facere mala

L

& non fecit,

gpd

Ideo ftabilita funt bona illius in

Domino.

3. Ad merendum etiam requiritur,,

sl

ln

ut operans relate ad premium promerendum

fit viator.

j

mf

Dixr, relate ad. premium promerendum. Nam

QL

0

etiam comprehenfori non repugnat, quin poffit

promereri aliud premium accidentale ad beati-

N

tudinem, fi ita DEUS vellet.

M

Id probatur ex

qif

perfona Chrifti, de quo D. Thomas p. 3. q. I9.

4.3. ad 1. fic fcribit: ,,Fruitio, que eft a&tus

jl

)

»» Charitatis , pertinet ad gloriam animze, quam

»; Chriftus non meruit.

Et ideo, fi per chari-

rau

, tatem aliquid meruit, non fequitur, quod

Qdj

»idem fit meritum & praemium.

Nec tamen

l

» per charitatem meruit, in quantum erat cha-

tí

ii

lial

((

»ritas comprehenforis, fed in quantum erat via-

», toris.

Nam ipfe fuit fimul viator & com-

a |

» prehenfor.

Et ideo, quia nunc non eft via-

h

»tor, non eft in ftatu merendi.

hdben

QUJXRITUR $.

An quodlibet opus cujus-

ler

cunque virtutis in homine jufto fit meritorium?

N

RESPONDEO.

"Ires in hac re dari fenten-

DN

j

tias.

Prima eít D. Bonaventure in 9. dift. 41.

queft. 3.

Soti 1.

f af

Cajetani 1. 2. quzfít.21. a.4.

nomi

3. de natura & gratia c. 4.

Valentie queft. 6.

P.3:

m

lafquezii Difput. 217., docentium, quod

titir

in homine jufto omnis aé&tus cujuscunque vir-

fciin

tutis fit meritorius. Secunda eft Scoti in ». quaft.

4I. q. un. qui docet, nullum aé&tum effe meri-

prati

f

torium , nifi procedat ex a&uali imperio cha-

ritatis.

ls

DE GRATIA.

423

ritatis.

Tertia eft D. Tbome 1. 2. queft. 114.

a.4. & 2. 2. queft. 23. a. 8. ad 3., docentis;

quod nullus:aétus.fit meritorius, nmifi faltem

Hanc ter-

virtualiter procedat ex charitate.

d

tiam fententiam effe tenendam, oftendi in Tra-

&at. de Spe & Charit. Difput.3. quaft. 5.

QuRITUR g. AÀn quis pofiit mereri gra-

Ea

tiam ope ejusdem gratie?

RESPONDE O.

Ita D. Thomas

Negative.

I. 2. quzft. 114. a. 5. ad 3.

D. Boenaventura in

2. dift. »7.

Vafquez. p.1. Difputat. g. c. 6. &

j

p. 2. Difputat. 219. c. 1.

A

PROBATUR I.

Gratia effentialiter habet

rationem gratiz.

Ergo non poteft à DEO

ordinari ad hoc, ut ea mediante ceffet effe gratia.

(

PROBATUR 2.

Idem non poteft effe pa-

ter fuiipfius.

Ergo neque gratia in ratione

meritorii poteft efle principium fuiipfius in ra-

l

tione pramii.

u

PROBATUR 9.

Meritum & praemium fe

habent ut via & terminus, fed via non poteft

habere rationem termini..

SrosnjgicraT Suarez , qui p. 3. Difputat.

1. Se&. 4 tenet oppofitum , quod à Rege pof-

fit alicui equiti donari equus eo pacto, ut illum

)

promereatur in prelio equeftri

qu

|

RzsPONDEO, hanc donationem effe con-

ita ut de-

in

ditionatam, aut certe revocabilem ,

x i

ficiente conditione equus poffit revocari. Sed

i

gratianon eft revocabilis, faltem fi loquamur de

M

gratiaaCctuali. Confervatio autem gratie habitua-

lis poteft cadere fu

b meritum opeejusdem gratiz.

4

QuE-

424

DISPUTATIO rIr,

QUERITUR Io.

An juíti quovis bono

qu

Vi

opere remiffo mereantur augmentum gratie? -

REsPONDEO.

i

In hac re dari fex fenten-

tias. Prima docet, per quemlibet a&um quam-

fon

n

vis remiffüm juftos mereri augmentum gratiz,

non tamen ftatim conferendum , fed fuo tem-

i

pore, quando homo ad tale augmentum reci-

t

ln

habitu.

piendum fe difpofuerit per aéctum intenfiorem

Ita Capreolus in 2. dift. r4. qua-ft. 2. a.

[.Ui

3

Secunda docet, juftos quolibet a&u, etiam

Iu

remifliori ipfo habitu mereri a

ugmentum gloriz,

D

illud tamen non dari ftati

m, fed quando fuerit

D

difpofitus.

Ita D. T'hbomas 1.

2. queft. 114. a. 7.

n

ad 3. & Cajetanus.

Difpofitionem vero hanc

"

D. Thomas collocat

non in actu intenfiore ha-

j

bitu, fed in remotione

peccati tanquam impe-

P

dimenti ,

vel in multiplicatione a&uum remif-

,

forum.

Ttrtia fententia eft Scoti , in 4. dift.

n

21. queft. 1. juftos per opera remifliora habitu

h:

mereri augmentum gratis

C)

illud tamen in

D

D

hac vita non conferri ,

fed in primo inftanti

d

mortis.

Quarta eft fententia Durandi, in r. dift,

ytt

17. qU&fl. 8., per a&tus remiffiores mereri nos

,

accretionem glorie , non tamen accretionem

yli

habitus gratiz.

Quinta fententia D. Bonaventure

in 2. dift. 40. c.

t

bus habitu

& ad ». juftos a&tibus intenfiori-

gratie mereri ftatim augmentum gra-

&t

ti?; remi

flioribus autem aétibus

nec mereri gra-

$

tiz acceffionem,

nec ullo unquam tempore con-

Q

fequi ,

fed tantum accidentale quoddam prae-

lo

mium, hoc eft novum futurum gaudium de bo-

N

nO opere.

Sexia fententia eft, jufto ftatim,

W

quandq

DE GRATIA.

425

j

quando exercet acum meritorium, quantum-

n

vis remiffüm, ftatim conferri augmentum gra-

J

tie & jus ad gloriam juxta proportionem fingu-

Jorum actuum.,

Ita docent Suarez 1. 9. c. 3. /af-

(

Inter

hk

quez; 1. 2. Difput. 220. & alii non pauci.

tot fententias dico, in juftis quolibet bono ope-

l!

re quantumvis remiffo augeri quoad materiale ha-

fj

bitus, habitum charitatis, & gloriam. Hoc vi-

i

detur manifefte fupponi à D. T'homa 1. 2. quzft.

]:

I14.2.7. ad 3. & a.8. ad 3. In priori loco di-

cit: ,,Quandoque a&us ultimz gratiz non eft

:

»magis meritorius fed minus quam a6tus pr&e

»Cedentes propter egritudinis oppreffionem,

l

» Unde dicendum, quod quilibet actus charita-

»tis meretur abfolute vitam «ternam, fed per

ï

j

;f

» peccatum fequens ponitur impedimentum pre-

W

,cedenti merito; ut non fortiatur effectum.

Y

N

» Et in pofleriore loco.

Dicendum, quod quoli-

ia

» bet a&u meritorio meretur homo augmentum

l

» gratie, ficut & gratie confüummationem, que

li

Sed ficut vita s&terna non fta-

» eft vita eterna.

J

» tim redditur, fed fuo tempore, ita nec gratia

&

» ftatim augetur, fed fuo tempore, cum fcilicet

W

»aliquis fuerit fufficienter difpofitus ad gratic

j

» augmentum.

Oftenfum

r

Drixr, quoad materiale babitus.

J

enim eft in Tra&tat. de Spe & Charitate Difput,

"

3. queft. 6. Quod charitas infufa confiftat in

concreto ex aétu vel ftabili effe&u exinde reli-

gf

u

&o, & ex gratia fan&tificante tanquam forma

actus humani & difpofitionis ftabilis relictes,

)

Hoc ergo materiale ítatim augetur per actus

M

Dd $5

etiam

426

DISPUTXEATIO III.

etiam remiífos, fed formale illius charitatis in-

fufie augetur fuo tempore, quando per multipli-

catos actusremiffos homo fit dignus majori gratia;

n

QUERITUR II.

An quis poffit alteri me-

reri de condigno ?

l

RESsPONDEO.

Negative.

n

J

PROBATUR r. ex Scriptura 2. Corinth. s.

Unusquisque referet propria corporis, prout

]

geflit five bonum five malum.

Et Apoc. 14.

j

Opera illorum fequuntur illos.

,

PRoBATUR 2. ex Concilio Trident. Seff. 6,

,

c.16., ubi dicitur: Bene operantibus in finem

,l

"

proponenda eft vita eterna tanquam gratia &

tanquam mercesipfius Dei promiffione bonisipfo-

j

rum (nonp, aliorum) operibus fideliter reddenda.

j

PRoBATUR 3. ex S. Zuguflino "Tra&t. 4. &

n

5. in Joan. ubi afferit, folius Chrifti proprium

r

effe, ut alios reddat DE O gratos, obtinendo

d

iliis gratiam & peccatorum remiffionem; & Tra-

N

&at.73. & 202. docet, neminem pro alio oran-

p

tem infallibiliter pro illo impetrare.

N

PRoBATUR 4. Meritum fupponit ordina-

yd

tionem divinam ad mercedem, prout oftenfum

j

eft quzftiunc.4. Ergo cum Deus non ordinet

n

aGtiones humanas ad promerendum pro aliis, in

D

eum finem non habent effectum.

Ex his fequi-

tur, actus bonos unius pro alio oblatos tantum

) ]U

»u

poífe habere rationem deprecationis, impetra-

tionis, feu meriti de congruo.

Idem expretfe

»

jl

docet D. T'bomas 1. 2. quaft. r14. a. 6. C. his

;

verbis: ,, Dicendum, quod opus noftrum habet

»rationem meriti ex duobus.

Primo quidem

[

» €X

DE GRATIA.

427

,ex vi motionis divine, & fic meretur aliquis

,ex condigno. Alio modo habet rationem me-

»riti, fecundum quod procedit ex libero arbi-

,trio, in quantum voluntarie aliquid facimus;

,& éx hac parte eft meritum congrui; quia

, congruum eft, ut dum homo bene utitur fua

» Virtute, DEUS fecundum füperexcellentem

» virtutem excellentius operetur.

Ex quo pa-

»tet, quod merito condigni nullus .poteft me-

, reri alteri primam gratiam, nifi folus Chriftus ;

» quia unusquisque noftrum movetur à Deo per

» donum gratie, utipfe ad vitam &terpam per-

, Veniat, & ideo meritum condigni ultra hanc

» motionem fe non extendit.

Sed anima Chrifti

»mota eft à DEO per gratiam, non folum ut

»ipfe perveniret ad gloriam vite eterne , fed

j

» etiam ut alios in eam adduceret , in quantum

Wl

»eft caput Ecclefie & author falutis hümanz.

» Sed merito congrui poteft aliquis alteri mereri

»primam gratiam. . Quia enim homo in gratia

» conftitutus implet Dei voluntatem, congruum

» eft fecundum amicitie proportionem , ut Deus

»impleat hominis voluntatem in falvatione al-

»terius; licet quandoque poffit habere impedi-

]

»mentum ex parte illius, cujus aliquis fanctus

»juftificationem defiderat.

Et ad 2. Impetra-

w

»tio orationis innititur mifericordie ; meritum

,autem condigni juftitie; & ideo multa orando

»impetrat homo ex divina mifericordia , que&

|

»tamen non meretur fecundum juftitiam.

Id

UERITURI2. Ànmerita per peccatum mor-

vivifcant?1

ii

tale mortificata per juftificationem re

REsPON-

428

DISPÜT,. rI1I.

DEÉ GRATIA.

REsPONDEO, Merita quidem revivifcunt,

Prima

fed fecundum menfüram ponitentiz.

pars refponfionis probatur ex Soeis ». ubi dici-

tur: Reddam vobis anmos , quos comedit locufta, quod

Gloffa & alii per argumentum à pari extendunt

ad revivifcentiam meritorum.

Idem probatur

ex Concilio Tridentino Seff. 6. c. 16. ubi dici-

tur: ,,Juftificatis hominibus , five acceptam

»gratiam perpetuo confervaverunt, five amif-

»Íam recuperaverint, proponenda funt Apo-

»ftoli verba: Abundate in omni opere bono

»Ícientes , quod labor vefter non eft inanis :

»Non enim injuftus eft Dominus, ut oblivi-

» fcatur operis veftri & dile&tionis, quam often-

»diftis in nomine ipfius,, — Secunda autem pars

probatur Negative; quia major vel alia revivi-

Ícentia non poteft füfficienter probari ex Scri-

ptura & traditione, íine qua in re tanti mo-

menti nil temere afferendum e(t, prout D. Bo-

naventura in 4. dift. 14. a. 3. qusft. r. fund. 3.

obfervat,

Ex quo fequitur; eos, qui multa

merita prioris vite per lapfum amiferunt, fer-

vidam agere debere ponitentiam , fi recu-

perare velint integre, quod ami-

ferunt.

[7^ J

[ Ka

h

Mp

0s$

o*x&&'

(CCEHNS

D ISARLU

—

TU ROR E BMB IH UMRU

—

IÉ- s

— —

—— RPE OU al

*

P

'"

atb

T P A:

——

s

—

-

";

-nj«ül-(w. ——

d

2

E

a.

PR

t

x

$*

d z

2

d

.'(

*

zi

27

p Em

has

;3

pr!

x

2

16

s

:

?3

A

:

WR AR

-1..-:

E

*

A.

E

u

E

d

Á*

RUE

E

--

pR

d

ä

J

U.

.'— "

As

".

*

g

gX

j

t

Av

s

2

A

p

»

T g

u

u

P

iï—.

z

T

i

s

a

;f-'

'X!

L

d

r2

À

*

Vr d

i

LE

?

::

a

*

M

5

2

3

^

A

m

E

o

-

a*

23

8v

a

LP

z

3j

*

m

ii

Ó

A

i

Á

a

x

*

Qioyt

ia

ia

p A

f

E

2

n

"A

TP

"

N

"s

:

i

*

^

P

i^

D i

Pa

p

d

p

m

d

d.

VN J

?j

E

D

i

E ht

j

E

[À

m

g

3

CO

L

v

ier.

!

i

p

*

*

.

M

st

M s

A

—:

d

x

A^

are

d

z

o

;

L

v

» ii d

"

:

o5

*

E

:'

7

j

2

.

i

*

R

d

ib

at

H

sb

É

22f

7*

^i

E

E

,

i

?;

":

x

x

r

1*

D )

r

z

uT

AE

;

f

"s

Yi

"

g

d

t

ljis

.

ás

&,

d

.

xX

RCR

z

d

"

a

/

j

a2

ia s

2

p

*

fs

ix

39

,

d*

d

27

MT

-

D

a

$-

E.

$

A.

t

D.

i L

.

d

»

"-

E

2ecn

2

"

7

b

"

Iu

2

K

s

