Et ad 3. ,Peccatum originale non eft habi-

D þïfï

X

tus, quo potentia inclinatur in actum , quam-

ennaadli

» Vis etiam ex peccato originali fequatur aliqua

ltnhy

D n

» inclinatio in a&um inordinatum, non dircéte,

»Íed indire&te, feu per remotionem prohibentis,

u

'sd]lp't

AU

»id eft, originalis juftitie , ficut etiam ex zgri-

, tudine corporali indireGe fequatur inclinatio ad

r

»notus corporales inordinatos.

D CUam

Ex his textibus patet, quod per peccatum

Id

?e, &

originale inducatur faltem indirecte, mediate, &

li, .

per accidens vera &gritudo naturz humane: cum

Welinyt

ergo &gritudo fit malum nature, & fanitas fit

i (f

debita faltem debito late di&to, & conditionate,

fb

fequitur, quod natura humana per peccatum ori-

T i

ginale fit fpoliata aliquo bono naturz late dicto

lt n

faltem conditionate debito, nempe nifi interve-

Itie l

niat voluntaria corruptio in primo fonte propa-

gationis hqmanæ.

n

li, v

ET

Solvuntur Objectiones.

(: Di

d

OsngjrcrTUR 1. contra r. Concluf. [n fta-

a

tu naturz lapfze datur tanta perverfitas, qua ab-

ii

folute non potuit exiftere in natura pura: ergo

d

per peccatum originale liomo eft fpoliatus bonis

onga

abfolute naturze debitis.

Ant. prob.

In ftatu

naturzlapfz datur tanta rebellio concupifcentiz,

du

o pu*

ut nemo poffit moraliter diu fervare legom natu-

re, vel vivere fine peccato mortali per folas vi-

d

res nature ; fed hzc perverfio abfolute non

ii g5

potuit exiftere in ftatu nature pure: ergo. Min.

d

frob. repugnat divinge bonitati, & juftitie, ut

hominem innocentem condat in eo ftatu, in quo

j

mora-

l

H

112

DISPUTATIO

Il

j

moraliter ipfi impoflibile eft obtinere finem ulti-

g

inum

jl ü

2. Talis ftatus, in quo reperitur natura la-

a

xd

s

pía, nemini eft optabilis, ergo nec ponibilis à

Deo refpe&u innocentis. fmt.prob. llle ftatus

.wq W

nemini eft optabilis, in quo ex una parte reperi-

n

tur moralis neceffitas ad peccatum mortale inde-

terminatum, ex altera vero parte poft peccatum

a

f

grave non datur jus ad veniam : fed talis ftatus

apt

eft ftatus nature lapfz.

Maj. prob.

Tlle ftatus

ä

El

qi

habet moralem certitudinem damnationis eterne

iabl

refpe&tu faltem majoris partisgenerishumani ; fed

z lm d

talis non eft optabilis: ergo.

st Y

3. Implicat, ut juftiffimus, fapientiffimus,

du

ac optimus Moderator mundi nulla precedente

àt d

culpa fub comminatione eternz poenz hortetur

n

ad legis obfervantiam, & tamen ponat obicem

lm

moraliter infuperabilem: ergo etiam implicat ta-

ROU

lis ftatus purz nature, qualis eft lapfze.

EU

REsPoNDEO ad r. n. a. ad Prob. dift. Da-

Pf

tur tanta rebellio concupifcentie, ut nemo poffit

Drcas: ]

diu vivere fine peccatis per vires naturz, fi non

tiümdvi

petat à Deo gratiam. c. per vires gratie, fi eam

zpue dj

petat.n. Poffet enim homo in tali ftatu ficut &

nunc petere gratiam, quze illi infallibiliter con-

af dr

Atdt

ferretur in omni ftatu, -& debetur homini non

l:

quidem ex merito humano, fed ex ordinatione

1

Dj

divina, qua Deus hominem vult falvum fieri,

3

TA

nempe ex debito conditionato, fa&ta fcilicet füp-

**")MDE(

pofitione, quod decenter petat.

ld 9. n. a. ad Prob. Tr. M. D. min. quoad r.

part. datur talis neceffitas fpe&tatis folis viribus

d

Q

natur&. c. viribus gratie. n.

Senfus patet ex

dictis

RUT

1

WM

DE PECCATO ORIGINALL,

115

me

di&isin prima refponfione, quia Deus hoc fuxe

ordinationi debet ,

ut conferat homini viatori

Ulï l mr

Y Pt

gratiam congruam ad finem ; fi eam debite petat,

licet ea petitio non habeat rationem meriti, nec

]i

:

Dutero

verum fit, quod homini hzec debeatur.

Dortde

Ad 3. " Eodem modo dift. a. quoad 3. memb,

implicat, ut ponat obicem moraliter infüperabi-

J

TART

lem, etiam per vires gratim. c. a, tantum infu-

perabilem per vires nature. n. a.

Senfus patet

. nl

ex dictis, quia omnis difficultas in ftatu naturd

W

lapfie reperibilis poteft fuperari per vires gratiz,

bm&,n

fi eam homo debite petat

licet gratiam Deus

Df

non orationi, vel homini debeat, tanquam jure

ipfi debeatur, fed tantum fibi, & fue preordi-

DC Ca

nationi, quia dum hominem viatorem adhuc or-

2 Qd

dinat ad finem naturalem, vel fupernaturalem,

Dd OU

vi hujus fui decreti feu ordinationistenetur debi-

la.

t

to conditionato homini conferre gratiam, fi eam

petat debite, ita ut ea petitio fit tantum condi-

[

li

tio ad gratiam przordinatam à Deo.

l WO

» O

Diczgs: Exhacrefponfionéfequeretur, quod

auxilium divinz grativ tam in ftatu naturz lapfz;

f |

quam purz debeatur oranti, ac fupplicanti: hoc

i

non poteft dici; ergo. Mmæ prob. fi deberetur

[ibtu

gratia oranti, tunc gratia jam non effet gratia,

iil

Íed debitum: ergo.

um

P

Deus juxta .D. T'boman ixulli eft debitor :

ln

ergo nec tenetur dare hanc gratiam.

CU

RzsPONDEO ad r. dift. Maj.

Sequeretur,

quod deberetur gratia debito abfoluto n. condi-

l

tionato /ubdifl. conditione fundata in ipfa praor.

IU

dinatione divina c. fundata in merito, vel jure

humano fi.

Verum eft, quod deberetur homini

fi ]

H

auxi-

D..Amort Tr. dePecc.orig. & grat.

j

114

DISPUTATIO

II.

&áuxilium divinum neceífarium ad obtinendum

"r

j

(ft IM

fuum finem, fuppofito, quodillud debite petat,

fed hoc ipfum debitum fundatur in preordinatio-

; B CIEU :C

pep

st

(f

nedivina, qua Deus vult hominem tendere ad

fuum finem, & fic etiam vult conferre media ad

Qf st

i

hunc finem, füppofito, quod competenter pe-

tat

Itaque origo debiti eftbonitas, & preordi-

ln

2 i

natio divina, non meritumhumanum, &obhoc

gratia manet gratia.

m

3l

Hzc refponfio eft D. Thone in Summa 1. 2.

""Cä.u

Ht

N

q.112.à.3. C. ubific habet: Preparatio ad gra-

«litorft

tam, fecundum quod efi à libero arbitrio, mullam

ab

nece[fitatem babet ad gratie confécutionem , quia do-

st

num gratie excedit omnem preparationem virtutis bu-

h

manea.

JÁlio wodo potef? confiderari , fecundum quod

n [

eft à JDeo movente, & tunc babet mece[fitatem ad id,

Duisa,

ad quod ordinatur à Deo, non quidem coattionis , fed

T

Y

infallibilitatis , quia intemtio Dei deficere mon pote[t.

t us

Unde fi ex intentione Dei moventis eff, quod bomo,

cujus cor movtt, gratiam confequatur , infallibiliter

1 p

(pare d

ipfam conféquetur.

Et in 2.Sent. dift.28. q. r. a. 4. C. dicit: Di-

gl

zigul

eimnus, quod ad gratiam gratum facientem babendam

ex folo libero arbitrio [ bomo potef? preparare; fa-

em

"N

j

"

Ü

Süredl

ciendo enim quod efl in fe, gratiam à .Deo confe-

quetur.

lo

Et ibid. ad 2. .Homo mon potef] fe ad gratiam

Ut

preparare, nec aliquid bonum facere fine Dei auxilio.

Et ideo rogandus efl, ut mos ad f& comvertat.

ANec

Fmæorati

N

"lyie

zamen oportet, quod illud auxilium femper fit per ali-

quem babitum infufum, féd potefl e[Je per merita,

JOLN

que exterius funt falutis occafio, & per ipfum a&tum

UUE Eu

04

1

.....

Af

tnteriorem , quem Deus in nobis caufat.

ht

t

DE PECCATO ORIGINALTI.

115

QU

lii

Et ad 4. Eiiasm ad fidem babendam aliquis fe

n

preparare potef; per id, quod im vatione natuvale e[t.

Dranyd

To f

::I

Ex his ergo patet, quod etiam in ftatu naturz

lapfz poflit homo infallibiliter confequi gratiam,

Wt

M

non ex mérito, fed ex preordinatione divina.

nf

Zld 2. c.a. dift.c. ergo nec tenetur conferre

» U pren

1 (j

hanc gratiam obligatione fundata in merito, vel

jure humano c. fundata in fua preordinatione n.

Bene dicit D. T'hbomas , quod Deus non fit debi-

um

n

tor creature, nifi ex promiffo, & pa&to; eftta-

men debitor fux fapientie, & fuz preordinatio-

nis, quia debet füam pr&ordinationem implere,

, gii

adeoque conferre creaturz media ad finem, quo-

ï"""W

niam illam praordinavit ad finem, debet tamen

a

conditionate, fi creatura competenter petat.

j d i

DURGES-:2.

D. ZAuguftinus in omnibus fereli-

at

bris contra Pelagianos oftendit, pertineread hz-

m u

]

refin Pelagianam, vel Semi-Pelagianam, quod

j d

:

homo per vires nature poffit vocare medicum,

a«

& petere fanitatem in hoc ftatu nature lapfz:

ergo homo in hoc ftatu eft abfolute in ftatu mo-

(

lt

ralis impoffibilitatis per vires naturz confequen-

m n

I

di finem. . Et debitum hoc conditionatum fub

p

conditione eft dogma hzreticum.

niDi

REsPONDEO dift. Eft hereticum, quod

|

m

homo poffit vocare medicum, & petere fanita-

:

tem anima oratione meritoria vitze zterna, aut

ffrzDrl

meritoria grati& perducentis ad vitam eternam c.

Q

vocatione, & oratione preeunte per modum di-

À

fpofitionis, vel conditionis ad gratiamn.

Con-

r

trarium enim oftendetur in Tra&. de Gratia, &

patet ex preadduGto textu .D. T'home.

glev p

H2

Dicks

yl

116

DISPUTATIO

II.

: :wndaïW,

DricEs g. In ftatu nature lapfe faltem par-

r h&O :

vuli funt in ftatu abfolute impoflibilitatis per-

!äe fPOhm

veniendi ad fuumfinem , &inobligatione ad pe-

!

u

nam eternam faltem damni, fed talis ftatus non

u

eft eligibilis ab homine, nec ponibilis conve-

yés

nienter à Deo independenter à fuppofitione pec-

4nit. t

cati: ergo.

ïäaühäüfï

REesPoNDEo dift. Sunt fub obligatione

g,'.'rfrWJllm:

incurrendi peenam damni przecife negativam fine

m

,

il

ullo fenfu illius damni, vel alterius afflictionis c.

iM a

d

lndan

cum tali fenfu n.

In fequenti enim quaftione

dicetur, parvulos eternum manere in eo ftatu,

ib v

ag

in quo eos morsreperit: cüm ergo nondum tunc

agnoverint Deum, etiam eos futuros in ster-

fs o

num fine cognitione, adeoque fine triftitia ex

:;f:mtos u

j

amiflione tanti boni; & ficut infantes mortui

non habent alias peenalitates corporis, ita erunt

Jueont

in eo ftatu &ternum. — Neque periculum incur-

ii

rendi talem ftatum effet motivum infantibus non

vt

uj fs

eligendi vitam , quia hoc periculum fpe&tato cur-

fu caufarum generalium compenfatur per fpem

m gt

t&tur ven]

prudentem perveniendi tandem ad ufüm rationis,

& finem creationis ultimum. . Nequeetiam Deus

mf ,

generali voluntate ordinans curfüm generalem

vilereuf

vf

caufarum tenetur precavere fruftrationem ejus-

modi animarum à fine; cum & multa entia alia

'ttatg d

naturalia non perveniant ad fines, ad quos ex

UT

natura deftinantur, v. g. oculus ad videndum,

lux in tenebris orta, & extin&ta, quin ferviat

b

oculo ullius animalis.

" Yi

Dricges 4. Nullus hominum füuam prolem

ii

traderet feviffimo tyranno in fervitutem motu

S.M'u'l äf»

proprio, ergo etiam repugnat bonitati divinz,

5j

ut

l

L]

DE PECCATO ORIGINALTI.

117

ut condat hominem in ea fervitute diaboli, in

t M[m

L

qua de facto eft: ergo homo per peccatum ori-

B

ginale fpoliatus eftimmunitate à fervitute diabo-

TM

li, tanquam abfolute fibi debita.

Q .

RESPONDEO I. tr.a. n. c. & paritatem.

)POHïiong:,;

Difparitas eft, quia Deus ex hoc poteft elicere

majora bona, quod non poteft homo; & quia

] üipty

ipfe poteft affiftere tali homini per auxilium gra-

r

tiv perpetuum , ne accipiat detrimentum verum

ex fervitute diaboli, quod iterum non poteft ho-

mo, hinc etiam Sané&tos Deus nonnunquam tra-

AO Quct

t2 f

.....

dit Sathane v. g. Jobum, eosque permittit gra-

TO

viflimis exagitaritentationibus; cur ergo ob fimi-

At gt

les fines id non poffit permittere generaliterintra

moderatos limites refpeé&tu totius generis hu-

1 QottY

? t ;

imani ?

i r

REsPONDEO 2. tr. a. dift. c, Ergo id re-

RO

pugnat refpe&u Dei, nifi homo in promptu ha-

beat auxilium Dei, quo liberetur à fervitute ty-

Yib

if

ranni c, fecus n.

Poteft enim homo petere au-

xilium gratie pro fe, velaliis, &ficcavere, ne

iibl

eft

lia

patiatur verum detrimentum anime. EHec

Refponfio S. Zuguftini l. 3. de lib. arbit. c.20. &

um

22. ubi excufans Deum in hypothefi, quod fin-

( p

m d

gilatim animas credrit, aut alibi creatas detrufe-

rit in tantam difficultatem , refpondet: Concupi-

Vifa ii

s ii

fcentia refpettu. talis anime eff perficiendi admonitio,

a vt

& perfetionis exordium, ut ex ipfa difficultate ad-

moneatur eundem implorare adjutorem perfettionis [ue,

,, qii

quem incboationis [entit autborem , [i quibus im ipía

ignorantia , & difficultate liberam «voluntatem. petendi,

fun r

v

& querendi, & conandi mon abflulit, daturus peten-

tibus, demonfiraturus querentibus , pulfantibus

aper-

piu urïr

turus,

g

118

DISPUTATIO

lI.

turus, omnino extra culpam e[fat.

Et c. r9. Nulli

j

um

enim bominum ablatum efz fcire utiliter , quod inuti-

j

liter ignoratur; bumiliter confitenda . imbecillitas , « ut

ff

qu&renti, C confitenti ille fuboeniat , qui mec errat,

4

dum fübvenit, nec laborat.

;.mnc-'

r*

Et lib. de natura, &

« Nl [

gratia c.43. /ddmonet mos. Deus , facere, quod poJ-

ul

9

1

Jümus , && petere , quod mon po[fJumus.

BJICITUR 9.

Concilium Trid. confor-

gtl

n

miter ad Concilium Arauficanum I. expreífe de-

finit, naturam humanam etiam fpoliatam fuiffe

[en

donis corporalibus: fed dona corporalia funt na-

Jf

]

tur& humans abíolute debita; ergo. — Maj. prob.

i

ii

Concilium Trid. Seff. s. fic habet: Si quis mon

f

tiæ:

'.:fen

confietur , primum bominem 4dam, cum mandatum

; finet

Dei in Paradifo. fuiffet transgre[Jus , [latim Jan&tita-

)

Pal V,

tem , C? juftitiam, in qua con[litutus fuerat, ami-

AV

Wi

yi

Jfiffe , incurriffeque per. offenfam prevaricationis bujus-

isgagt

modi iram, €3 indignationem. . Dei , atque ideo mor-

t

tem, quam antea illi cominátus fuerat Deus, & cum

t us

morte captioitatem [üb ejus poteflate, qui mwrtis de-

binc babuit imperium , boc eft , diaboli, totumque Adam

Ms

& Bülum

per illam prevaricationis offenfam fécundum corpus,

ég animam $n deterius commutatum

fuife, anatbema

tetiet (

fít.

zlita

RrsPONDEO r. dift. Maj. Definit, natu-

vtifty

ram humanam effe fpoliatam donis corporalibus

;»ïfiamr Th

naturze humansz indebitis c. naturz humanz de-

MU

bitisn. Senfus Concilii tantum eft, quod Ada-

J

V

mo, & pofteris fübtra&tum fuerit donum immor-

y Wefo

talitatis, & incorruptibilitatis quoad corpus, quod

AUA

MTK

donum fine dubio eft naturz humane indebitum.

RrsPoNDEOo o. dift. Dicitur homo in de-

terius commutatus, comparatione fata ad ftatum

l

Afy

jutti-

[[I

DE PECCATO ORIGINALI.

119

E'ng

juftiti& originalis c. ad ftatum nature pur& n.

"

Manifeftum eft ex contextu Concil. Araufic. ibi

It

fermonem effe de immortalitate corporis, qua

T »

habetlocum in ftatu elevationis fupernaturalis,

[5

& innocentie, ut definitum eft ab Ecclefia con-

12 (

tra Bajum, non autem in ftatu nature purg.

OBJICITUR 3.

Sententia, quod homo

LTrid, Qu

Lemf

tantum fuerit fpoliatus donis gratuitis, fuit da-

!

mmata in Congreg. de auxil. füb Clemente VIIT. &

Doltam

Paulo V. ergo. — fnt.prob.. duguftinus le, Blancbe,

Nrdin

id eft, Serryus in Hiftor. de auxiliis gratiee affert

h Mi

Bullam Pauli V. jam confcriptam pro damnatione

!d þ!rr

At g

hujus fententiz.

wb

2

Idem exhibet CanonesDo&rinz definien-

/'L.ZJF..'] lf

dz füb Paulo V. jam à Confultoribus conífcriptos,

jiri, o

inter quos primus damnathancfententiam: ergo

Vi i

eft magnum prejudicium contra hanc fententiam,

iycin t

utpote poft tam accuratas difcuffiones jam damna-

u,f

tioni proximam.

,U

REsPONDEO ad 1. n. a. ad prob. dift. .Ex-

As

n m

hibet Bullam conceptam à Theologis adverfze

N

fententiztr. decretam à Summo Pontificen.

Ea

L

enim Bullatantum erat formula proponendaSum-

Deii

mo Pontifici pro condemnatione fententiz. Dein,

ut teftatur 7 beodorus Eleutberius , id eft, Livinus

N Orp

i

hw

Mayr S. J. contra Zfug. le Blanche in iisdem Con-

d

f at

gregationibus fteterunt varii Coníultores pro

donns

Molina, videlicet Henric. Sylvius Vicarius Gene-

ralis Ord. Carmel.

ZIntonius Bovius ejusdem Ord.

(

gU

g

"Theologus, poftea Melvenfis Epifcopus, Sfoan

Bapt. Blumbinus Procurator Generalis Ord. S. Aug."

r onod

»faaaldw

& Bafüius Pignatellus Épifcopus Aquilanus.

RESsPON-

4

120

yti

DISPUTATIO

IIY,

REsPONDEO 2. invertendo argumentum:

yi t

Intonius Bovius delineavit Bullam infavorem Mo-

aj

line: ergo oppofita fententia jam erat proxima

j

m

condemnationi.

]edaraw

RzsPONDEO 3. dift. Afferit hoc Serryus

]quamv -

documentis non authenticis c, authenticis n, De-

um

ia

'Mm

claravit /nnocentius X. ea documenta, quz cir-

cumferuntur de Cong

reg. de auxil. non habere fidem,

«

&authenticam. Decretum Innocentii X. fic ha-

LU

d

giü

vf

bet: Cumtam Rome, quam alibi circumferantur qua-

vt

dam a[erta, a&a, M. S. & forfan typis excufa Con-

dopoxDi

gregationum. babitarum coram fel. record. CLEMEN-

m ha

TEVIII. &?PAvro V. Juper queftione de auxi-

n q

lüs gratie divine , tam füb momine Pvanc. Pegna,

105 4

olim Rote Rom. Decani, quam Frat. Tbome de Le-

zib d

3nos. Ord. Predicat. aliorumque T beologorum, & Pra-

FuTII

latorum , qui, ut afferitur, predictis Congregationi-

amsDT

bus. interfuerunt , nec non. quoddam autographum , feu

t

exemplar afferte conftitutionis ejusdem. Pauli V. Juper

definitione predi&te queftionis de auxiliis , ac damna-

IT

dre hn

line S.

Wonis bujus fententie , [éu fententiarum Ludovici Mo-

B

Eadem San&titas prefenti fuo Decreto de-

clarat, ac decernit,

BAH

predi&is a[fertis a&is tam pro

fantentia FFy.

Ord. $. Domin. quam Ludov. Moline,

;djcenu's,

aliorumque. Societatis , &? Jutograpbo,

Jéu. exemplari

iymod

predite a[ferte conflitutionis Pauli

V. nullam omnino

Y

e[fe. fidem adbibendam , neque ab altera parte ,. fou

"t j

& quocunque alio allegari o[vé, ac delere. Ita De-

cretum.

&i

Nec poteft dici, quod hujusmodi a&tis tan-

?

t

ml

tum fuerit abrogata fides decifiva, non autem

T t

fides hiftorica; ficut v. g. prohibite fünt Decla-

rfmm(

ratjones Cardinglium lrident. Interpretum edite

d

E

à Bar-

*

]

DE PECCATO ORIGINALTI.

152I

t

ïm'nVQ[eM

à Barbofa, & univerfim omnes Declarationes Car-

dinalium in Tridentinum à quibuscunque edite, ut

l

patet ex Indice expurgatorio, quin tamen his

1.

Declarationibus ademptafit fideshiftorica: non,

inquam, fufficit hoc dicere, quia illa a&ta non

d )

tantum fuerunt prohibita, fed infuper declara-

lü, Qu

tum eft, nullam fidem iisadhibendam, adeoque

Uleeiy

nec hiftoricam. Ex quo Pontifex videtur infi-

tT

"

|

nuare, quod aliqua in illis As contineantur de

Mrtis

falfitate faltem fufpeca.

iaj

t Cum

REsPoNpDEo 4. dift. Concepta eratBulla

n du

faltem à Theologis plerisque contra fententiam

afferentem , quod homo non fuerit fpoliatus et-

Fm l $u

iam donis naturalibus homini debitis debito fal-

J^T7]^

tem late tali aut conditionato tr. ftricte tali, aut

EAU

abfoluto n.

Theologi enim ilii utpote addióti

t

fententie D. T'bone tantum urgebant, quodho-

ju,

mo amiferit aliquam integritatem nature ordinis

hilà

naturalis, quamvis non voluerint afferere, eam

NT

nl

nature humane integritatem ordinis naturalis

fuiffehomini abfolute debitam, cum non volue-

i t

rint renovare fententiam Daji paulo prius damna-

ii ii

a

tam dicentis, quod integritas nature fuerit ho-

mini primo debita.

j us

/nlng

DicEs: Poteft dici, quod Bajustantum fue-

Ánl W ]

rit damnatus in eo fenfu, quod integritatem to-

n

talem juftitie originalis, feu juftitiam etiam or-

dinis fupernaturalis dixerit naturz humanze fuiffa

vl u

debitam; non autem in eo fenfu, quod tantum

integritatem ordinis naturalis, feu fubjectionem

mu [

virium animz ad rationem docuerit nature hu«

zf

manz fuiffe debitam.

rpretumï

3

RresPON:

,

y'

122

DISPUTATIO

II.

RzsPONDEO n.a. Quiainter propofitio-

Jobü'l

r

nes damnatas Baji una loquitur de exaltatione , ac

0i

Jüblimatione humane náture, ad ftatum utique

D

fpiritualem; altera autem loquitur tantum dein-

wbu(

tegritate nature humanz, quas precife dicit fub-

jectionem potentiarum inferiorum ad rationem.

r

i

O n]JICITUR 4. contra 2. Concluf. Poteft

dicij quod nature bumanz contigerit, ficut

E

|

Samfoni refeCtis crinibus, dum amifía fortitudi-

(üi

ne rediit ad infirmitatem nature humanz pro-

-

j2

priam, fed ille nullum accepit vulnus naturg,

nec paffus eft detrimentum ullius doninaturalis:

J M

ergo nec homo lapfus.

rl

2

D. "T'bomas loc. cit. ad. 3. dicit: habitua-

i

lem concupifcentiam non confiftere in qualitate

dm,

pofitiva, fed tantum in activitate potentiarum

af

fublato frzno confiftente in gratia originalis ju-

i. M

füitie : ergo homo per peccatum originale nihil

yebnt

amifit perfectionis naturalis fibi debitz.

fn gt

3

Homo in omni ftatu fuiffet obnoxius

quions.

tentationibus demonum, & motus potentige ap-

fone

petitive in omni ftatu habuiffent fuum curfüm,

55 dlitd

ubinonimpediebDantur per fupernaturale donum:

ii

"m

ergo nulla ratione homo fuit vulneratus in na-

Ut

turalibus.

Zfnt. quoad 2. memb. eft D. T'bone,

tl |

quoad r. autem patet exemplo Adami, & Eve,

ii

qui etiam in paradifo fuerunt fubjecti tentationi-

A

bus, & illufionibus demonis.

ib

4 Eftlongeexpeditius, captu facilius, &

FA Nbg

minoribus difficultatibus obnoxium fyftema Do-

1]

&rine de peccato originali, fi homo dicatur tan-

n

L

tum fpoliatus donis gratuitis, inftar ruftici ele-

M

vati ad dignitatem aulicam cum tota pofteritate,

ii

fed

!

DE PECCATO ORIGINALTI.

123

hum

ümmf, i

fed ob crimen grave cum tota fua familia remifli

in priftinum tugurium.

ln

litinis

REsPONDEO ad r. n. a.

Quia aliis homi-

nibus nil deeftad decentiam fui ftatus requifitum,

d

U nf

fi illis deeft tantum fortitudo Samfonis.

Econ-

tranature humane deeft requifitum ad decen-

E

i,

tiam fui ftatus, fi illi deeft per fe moralis poffibi-

I o

litas fervandi legem , & perveniendi ad fuum fi-

nem, & ubi datur pofitiva &gritudo virium

npmanæ n

anima.

T

AOCR

A

-d2. n.a. Solum enim dicit; quo.d pecca-

tum originale non fit habitus, dicit tamen, illud,

1 i

quod ex peccato fequitur, confiftere in habitu

h[

pofitivo , nempe in qualitate phyfica morbida

Qtetnerum

diftin&a à deordinatione fingularum potentiarum

fs

animz.

Nam ex fübtra&a originali harmonia

potentiarum anime nafcitur pofitivus habitus,

gl

j

feu potius inertia earumdem potentiarum,

f z

quatenus communi quadam refiítentia ,

feu

qusn

aGione contrariativa refiftunt ad duétum ratio-

fin

nis; aliud enim eft, quod potentie fingule non

hr d

facile fequantur du&um rationis ea facilitate, &

od

fübje&tione, quz pertinet ad integritatem juftitie

dT

originalis: & aliud eft, quod pofitive communi

fämj, &E;'

aCione refiftant rationi, nec velint fubjici, nifi

d

per fpeciale auxilium divinum; hoc enim perti-

net ad vulnus nature, & fomitem concupifcen-

T

ti:, & legem peccati dominantem in membris,

us

ut D. Zuguflinus agnofcit, dum l. r. de peccat. me-

j d

ritisc.29. ait: Quod igitur in membris corporis bu-

[

hb

jus movetur , totuimque animum in fó dejettum cona-

tur aitrabere, €9 meque cum mens ooluerit, a[furgit,

] pO&

neque

124

DISPUTATIO

II.

j

meque cum ens voluerit, quie[cit , boc e]i malum pec-

cati, in quo ma[citur owmis bomo.

Et1.6. c- 8.. Neque enim nulla ef?. iniquitas, cum

l

|

,

in uno bomine vel Superiora inferioribus turpiter far-

p

viunt , «el inferiora Superioribus contumaciter velu-

&antur , eifi vincere mon. fimantur.

[j7)

"d 3. dift. habuiffent fuum curfum, attamen

N

fine obftinata refiftentia difficulter fuperabili. c.

j MJ

cum tanta relu&tantia. n.

g u

In ftatu integritatis in-

ordinatio appetituum exfürgens facile refrenari

j

fsf

nl

potuiffet, vel per donum naturale intelle&us, &

voluntatis, & potentiis füperadditum, & in ftatu

ij &f

naturz purz antecedenter ad omnem füppofitio-

gt

nem peecati facile illi motus compefci potuiffent

3, R

per providentiam ipfius hominis non permitten-

qu s

tis eos motus tranfire in habitum, prout tamen

hyti

de facto tranfierunt : ex negle&tu enim celeris

penitentie ultronew tranfierunt in habitum in

sl

i, ud

Adamo primo parente generis humani.

Ád 4. n. a.

Quia non falvatur textus Scri-

brtdiy

A0f

pture: quod nempe fimus filii ire, concepti de

immundo femine, & fimilia, nifi dicatur, quod

35 umj ;

Deus in odium prime inobedientiz fübtraxerit

m (

homini aliquod requifitum ad decentiam ejus fta-

venpti

tus, quamvis compenfaverit illud per hoc, quod

t

homini contulerit occafionem majoris meriti, &

A

premii, & ipfum hominem conftituerit obje&tum

,*'* (:U h

AU N

fue miferationis, ficque miferit Chriftum, qui

hr

n

alioquin forte non Venifï'et ut Redemptor,

Y

At

jis

r

4

j Urn

QU.E-

l

DE PECCATO ORIGINALI.

125

j; W;

QUJAESTIO III.

iimquim;, "

Que fit pena . peccati originalis , preefertim ve-

I nj

UM

Jpe&iu. parcoulorum fine. baptifmo decen-

tium ?

OTANDUM I. Certum effe contra Pelagia-

ii

nos, &alios impugnatores peccati origina-

Denit

lis mortem triplicem, & alias erumnas hujus vi-

D nf

te effe poenam peccati originalis.

Bellarminus

It

"'Tom. 4. 1. 6. c. 9. illa mala enumerans conftituit

J 6- W'C

ea in 5. claffibus, nempe r. ex parte intellectus.

pl

2. ex parte voluntatis.

3. ex parte partis infe-

iif

rioris, feu potentiz appetitiva.

4. ex parte

Wsuin

corporis.

5. ab extrinfeco.

TOU YR

Ex parte intelletus funt 1. Ignorantia rerum

m d

neceffariarum tanta, quanta nec in beftiis cerni-

A

lii

nitur, ut obfervat ex Zugujtino.

2. Fatuitas,

r t

feu tarditas ad capiendas operationes naturez fuze

congruas.

3. Horror diícendi.

4. Ignoratio

, O

finis ultimi proprii.

5. Ignoratio mediorum ad

d L

finem.

je g

6. Difficultas contemplandi, quamvis

contemplatio naturz rerum fit homini propria.

nünrai

w g

7. Ignoratio proprie mentis.

8. Depreffio in-

tellectus per operationes corporeas.

9. Curio-

y d.

fitas, feu ftudium inquirendi fibi inutilia.

IO.

m

Evagatio phantafie ad impertinentia etiam dum

'hnlml

nolumus.

at

Reliqua mala ex parte voluntatis, áppetitus

&c. videri poffunt in Bellarmino.

Solum ergo

fupereft queftio de pomnis alterius vite hominum

cum folo originali peccato decedentium.

-

NorAN-

(

j!

126

DISPUTATIO

II.

NOoTANDUM 2.

Varias efTe hac in re fen-

n pm

j di

tentias. Prima eft cujusdam P'incentii, quem re-

1

l

!

g

d

futat S. /fug. & Zwinglii, qui cenfent, omnes par-

vulos etiam infidelium falvari, atque in regnum

pI

caoelorum admitti.

g

Quem errorem quoad parvu-

los fidelium adoptarunt Bucerus , & Caloinus à

d

Bellarmino refutati.

fupti

Secunda eft. Pelagianorum, qui

dicebant, parvulos non quidem admitti ad re-

ii

qio du

gnum ccelorum, & vitionem Dei intuitivam, ac

beatitudinem fupernaturalem, eos tamen habi-

jl

turosquamdam zternam, ac beatam vitam. Huic

&i j

errori, quem pluribus in locis revellit S. Zuou-

abi ]

flinus, proxime accefferunt alii, qui licet à Pe-

nim u

n

]

lagianis in hoc diffentiant, quod illi docuerint,

L [h

T

e

parvulos effe innocentes, nec peccato originali

2

infe&tos, quod ipfi concedunt, in ifto tamen

d

il

"Tales authores funt Catba-

pun&o conveniunt.

Aj p

vinus , Pighius , Savanorella ,' Z4micus , Sfondrati,

Va

Ill

i

!

eamque opinionem probabilem cenfet Salmeron;

J

j

i

1

Salas, & probabiliorem Martinez, & alii Recen-

1 Ü

tiores, ut teftatur J4utbor Compend. Salmantic.

Hitati j

Tertia docet, parvulos in inferno puniri morte

Vr p

&terna, ac privatione vifionis beatifice, fic ta-

"T

men, ut exinde nullam patiantur triftitiam, nec

(l

T

Ilj

]ta

ullum dolorem internum , vel externum.

7

docet S. T'bomas de Malo q. . a. 1. ad 3.

Et in

IT

2. Sent. dift. 33. q. 2. a. 1. & Thomifte commu-

AA m

niter.

Item .Magifler, Scotus cum fuis, Suarez

M

hic Difp. 9. Se&. 6.

Va[quez Ditp. 134. c. 3. cum

u

aliseéS. J. Quarta docet, tales parvulos ex pri-

vatione vifionis beatifice pati dolorem, nempe

U

triftitiam , ita Z/ureolus & Bellarminus cum aliis,

'l.)

s il

"

Quinta eft ,. quod parvuli puniantur

Mi

hi

quos citat.

etiam

W

[l

DE PECCATO ORIGINALI.

127

LTM

etiam poena ignis. lta Zfriminenfis , Triedo, &

Mï T

videtur effe S. Zugu/lini , ac propterea commu-

t U0v

niter defenditur ab Auguftinianis Eremitis.

QU

DICO L. Parvuli fine baptifmo decedentes

| qqud ï:*

necfruuntur, nec poft diem judicii fruentur bea-

Á Q

titudine aliqua temporali.

Contraria fenten-

AR

PRosATUR Conclufio.

tnit] d

tia femper in Ecclefia habita eft pro erronea, ac

Itütur

heretica: ergo.

-Ant. prob. 1. ex D. 4duguflino,

Iv omen

qui de beref. c. 88. de Pelagianis loquens ait: Pro-

r

müttunt parvulis , etfi non. baptizentur , extra regnum

1013 d

quidem Dei, fed tamen eternam, C beatam quam-

f

1

dam vitam fuam.

Et lib. 1. de orig. anime c. 9.

TT

INon baptizatis parvulis nemo promitiat inter damna-

& 0al

tionem , vegnumque celorum quietis , «el felicitatis

1ido tng

cujuslibet quafi medium locum ; boc enim eis berefis

« . Qd

Pelagiana. promittit.

, n

Tb 9* C^ 19.

INovellos bereticos Pelagianos : jü-

U

jtiffime . Conciliorum. Catbolicorum ; & Sedis Z4po[lo-

, Mil

lice damnavit autboritas , eo quod aufi fuerint mon

nni s

baptizatis paroulis dare quietis , & falutis locum etiam

Y pur at

preter regman calorum. — Lib. 1. de Peccat. meritis

T

c.28. INec eft ullus ulli medius locus , ut po[ft efJe

kl

Hinc

iil

nifi cum. diabolo ,. qui mon efl cum Chriflo.

a. :

£2 ipfé Deus volens auferre. de cordibus male cre-

m

dentium iflam mefcio quam medietatem , quam conan-

tur quidam parvulis non baptizatis tribuere, ut quafi

mnTd

y fY

merito innocentie funt in vita eterna , féd quia mon

jfünt baptimati, mon fint cum Chriflo in vegmo ejus,

NU

ymliét

"definitivam. protulit ad bec ora obftruenda. ententiam,

ubi ait: qui mom efü mecum, contra me eft.

Juo, P

ju d

Serm. 14. de verbis AApoftoli : Nullus reli&tus eft

medius locus, ubi ponere queas infantes. de

vivis,

mlüPu'

128

DISPUTATIO

iL

p

vivis, & mortuis judicabitur; alii erunt ad dex-

Wi Qom

tram, alii ad finiftram, non novi aliud.

jj n

PROBATUR 2. ex /nnocent. I. qui in Epift.

ii

ad Patres Concilii Milevitani idem docet his ver-

bis: J/Jud wvero, quod Pelagianos Fraternitas. Veftra

a[Jerit predicare, parvulos eterne vite premiis etiam

Jime baptifinatis gratia po[fe donari, perfatuum eft.

ROBATUR 3. Authotitate Concilii Milevi-

iani, quod apud S. Aug. epift. 9». de Pelagianis

loquens ait: Pueres parvulos, ft mullis innoventur

æ*w

Chriftiane gratie Sacramentis , babituros vitam «ter-

namn, nequam prefumptione contendunt.

551

PRoBATUR 4. ex venerab. Beda in c. 14.

I

Joan.

Refpuendi funt à corde Chriffiano ,. qui pu-

y

iani, ideo di&bum, wnultas e[Je manfiones, quia extra

vegnum colorum erit aliquid , ubi beate maneant in-

TU

mocentes , qui fine baptifio ex bac vita migrarunt,

quia fine illo in regnum celorum ingredi non potuerunt.

lj

H

y

PROoBATUR 5. authoritate Generalis Conci-

TT 1 Q

lii Lugdun. II. x974. & Florentini 1438. ubi defi-

nitum eft, tanquam articulus fidei, parvulos

4 tf

non ire ad locum quemdam beatitudinis, fed po-

dj

narum: nam in decreto unionis inter Ecclefiam

derpa

Grecam, & Latinam fic habetur: Hoc S. univer-

Jali approbante Concilio defmimus , ilorum animas,

J] &AITUT

ts

[

l, Wf

d

qui in a&tuali moriali peccato, *vel [olo originali de-

cedunt , mox im infermum defcendere , penis tamen

t

h, j j

difparibus puniendas. Ita duo Concilia generalia.

PROoBATUR Ó. Palavicinus in Hift. Concil.

.(

X(;UjUS l

Trid. 1. 7. c. 8. n. 7. teftatur, hanc do&trinam ad-

m

h]

verfariorum in Congregationibus Trid. fugeila-

:

Hl;

*

tam effe à Berdano tanquam nimis recedentem à

Vs

k*)

veritate: ergo & ipfe judicat, illam alienam fuiffe

à fen-

lg

lr

DE PECCATO ORIGINALI. ;

129

TU

t

à fenfu communi Theologorum Concilii; quia

Ut

nihil cavendum, ac fuggilatione dignum, nifi

abhorreat à communi e&ftimatione.

Ejus verba

N

Q

m

funt: JBerdanus duo bac in re de peccato originali

caoenda premonuit; alterum, me finiftra induceretur

: Jrtmip

LT

perfuafio de divina juflitia , dum in infantibus cul-

jam alienam punit; in quo quantum arbitror, eorum

Odli Y

vationem babuit , qui cum Gregor. Zriminenfi banc

| dePelag;g

penam extendunt, ad. fenfaum. cruciatus.

LAlterum me

WS fmw;g;

Tl n j

pena eoufgue attenuaretur , ut citra mece[itatem .Dei

l

jfilius ad mos ab ea redimendos adveni[[e videatur , eos

Miua l

forta[fe denotans , qui arbürantur, [atis effe virium

ün corrupta natura ad unicer[am legem obfervandam, C9*

in, g

"nbrofium Caiberinum pra[entem id temporis in Conci-

p

lio,qui infantibus in limbo naturalem felicitatem a[ignat.

A L Y

PRoBATUR 7. lHec dottrina fuità 5. Epi-

i i

fiopis Gallie tanquam erronea denuntiata Jmmo-

| n p

centio XII. 1697. Epiftolá s. illorum Epifcopo-

sls (

rum, inter quos etiam eft infignis fidei athleta

1j u

Benignus Po[Juei, fic habet: Epifcoporum eji deie-

Wi, Ua

