Bd

minum, aut Do&orum, aut Legislatorum.

t

Trotidont

OsjgiciTUR 12. contra 6. Conclufionem. t,

n

Non poteft dici, quid proprié fit formalis con-

temptuslegis; ergo ex hoc capite venialia non

CoEWIT)

tranfeunt in mortalia.

feperilt

dl m

2

Superbia capit parvitatem materiz; ergo

& contemptus formalis, qui videtur effe fpecies

1 ii

ilos cttu

füperbiz.

3

Contemptus Dei effet hzrefis, vel bla-

nf

ionk i d

fphemia; ergo non datur contemptus formalis

purus in lege divina.

/

if

4

Non videtur effe major malitia conte-

fegentü

mnere legem]leviter obligantem humariam, quàm

j g i

wansgredi ipfam legem; ergo faltem in lege hu-

ydo; qii

mana datur parvitas in contemptu legis formali.

yidieuga

feriti, i

RESsPONDEO ad X. n. a.

Et dico, con-

temptum formalem nil aliud effe, quàm animum

J qugsL&

,

explicité, vel interpretativé obfirmatum ad con:

ndona

Jlantem , & continuam transgreffionem legis aliàs

y ordie

de feleviter obligantis. Et ratio eft; quia ipfa

;!

incuria de obfervatione legis aliàs leviter obli-

:

.RESPII"

gantis

DISPUTATIO

II.

MWU

154

ao

gantis irrogat in eftimatione morali gravem irre-

"

verentiam circa ea objecta ,. in quibus Legislator

Tij

Bxff.(

u)

vt

meritó cenfetur exigere fub gravi faltem aliqua-

"i

lem curam obfervationis.

Hinc ficut in materia

j

y

(:

:

furti animus perveniendi ad fuüummam gravem

per furta minuta eft grave peccatum, ita etiam

V

animus transgrediendi paffim leges leviter obli-

gantes in iis materiis, ubi ex frequentatione

T.

aé&tuum oritur inordinatio graviter Legislatori

difplicens, eft peccatumgrave.

Hzc defcriptio

probatur ex eo; quiafolvit omnes difficultates.

MTRT

2ddinetoria. . C

Quia contemptus forma-

lis non eft fpecies füperbiz, fed negle&tus gene-

ia diff

ET

ralis, ac de fe continuus debite obfervantie

üotUn dj

erga legem , quz ob ipfam fuam generalitatem,

Qu

àc univerfalitatem obje&i excludit parvitatem

materia.

Drixri: £ranfoat 4ní. quia fuperbia

& t

o v

'

circa obje&um ef[fentialiter graviter obligans non

I

m

W

!

l

Y

N

"

h

d

admittit parvitatem materie; qualis füperbia

mv

effet v. g. contemptus omnium Do&orum Eccle-

N

V

Nb v

fie, & omnium Patrum.

!in, l.

"d 3. Nego fuppofitum, quód contemptus

formalis fitcontemptus Legislatoris; fed eft tan-

Mi

"ingd,

tum incuria obfirmata, & generalis, ac conti-

nua circa

1

egem de fe obligantem etiam füb levi.

ïigrimen('

|

MWW

;

4d 4. Nego fuppofitum, quód contemptus

formalis fit contemptus legis: hic enim inter-

FU

nü

Lt

pretativé reperitur in omni transgreffione legis ;

fed eft generalis obfirmata incuria legum, qua-

PL

*Jïüwn

lem Legislator merito cenfetur prohibere fub

gravi etiam in materia aliàs levi, faltem circa

l

i

eas leges, ex quarum negle&u gravi oriretur

circa

)

R

grave damnum bono communi, utifit v. g.

con-

l

DE DISTINCT. PECCATORUM.

I$5

bt

UI'WW ,

conftitutiones ordinis, aut obligationes ftatus,

il

in quibus intentio paffim non obfervandi legem

TM

conftituit in eftimatione morali obje&um gravis

IDAD r

difplicentiæ in Legislatore humano, vel divino.

IQ j d

lnitn i

QUJASTIO. III.

Ut

t lr

'Unde defumatur. differentia. fpecifica. pec-

lat

catorum ?

S ls

OTANDUM I.

Oti f

Certum effe, quód multa

i

peccata differant fpecie, üt furtum, homi-

QUerva

cidium &c. dübium tamen eft de multis aliis pec-

Tf

catis, utrum differant fpecie, ficque inducant

obligationem exprimendi fpeciemin confeffione.

priata

i f

Hujusmodi peccata funt v. g. inceftus in primo,

fecundo, tertio & quarto gradu; dele&atio mo-

Jipus v

js fipe

rofa circa folutam, aut conjugatam ; fornicatio

uml

fponfi cum alia fornicatione fimplici; fornicatio

Sacerdous cum filia confeffionis ; berefís v. g.

Jontenyt

Jriana, &c. imprecatio mortis, & imprecatio

alterius gravis.damni, vel infamie; fcandalum

-f

ii

ad furandum, occidendum, aut fornicandum

preter intentionem datum pravó exempló 5 di-

qm (bler

contemp"

vinatio per pa&um expreffüm, veltacitum; fa-

crilegium ex percuflione , vel aliud facrilegium

epim

V. £. ex fornicatione cum perfona facra; bla-

fimcl

phemia contra Deum, & contra Sanctos; per-

nn, v

jurium affertorium ; & juramentum imprecato-

yibet !

rium.

Circahczc peccata, & eorum differentiam

fen d

videri pofTunt variz fententie Theolo

gorum in

'm OF'»

Summiftis,

n

NOoTAN*

DISPUTATIO.

II

156

NoTANDUM 2.

Triplicem effe fententiam

qui

de regula differentie fpecifice in Moralibus.

ani

ï;

Prima eft THOMISTARUM communiter do-

ii

;

amyh

centium , quód peccata differant fpecie /ecundiun

qu

:?þ;'ü!-

oljetta formaliter divera, id eft, habentia diverfa

D")', d

motiva, üt hoc videtur docere p. THOMAS

hic quzft. 72. art. 1. C. — Et ratio illorum ett;

J

quia univerfim a&us humani diftinguuntur fpe-

4

cie juxta diverfitatem fpecificam obje&i. Alii

gl

ex TThomiftis fimpliciter dicunt, quód peccata

j t

differant fpecie fecundiam objetta formalia , five dif-

ss

ferant circa obje&ta materialia , five non.

Ma-

nEl

teriale obje&um v. g. in jejunio eft ipfum jeju-

vll

nium, formale autem eft ipfum motivum pr&-

zij

cipiendi hunc actum.

Et hinc ifta explicatio

Secunda fententia eft

1

coincidit cum priori.

hst

SCOTI, & scOTISTARUM, quoód differentia

an o

fpecifica peccatorum debeat defumi ex diverfi-

m

tate fpecifica rettitudinis oppofite peccatis, nempe

FT

ex diverfitate virtutis cuivis peccato oppofite.

'Iértia eft communis RECENTIORUM, quóddi-

lts

tl

verfitas fpecifica peccatorum defümatur ex di-

um fe

verfitate fpecifica legum oppofitarum , feu prece-

EUhnir]

ptorum, ubi tamen ftatim nafcitur quaeftio, un-

Tif

de defumatur ifta differentia fpecifica legum ?

NorANDUM 3. juxta omnes Theologos

Q t |

7flimmdi i

certum effe, quód omnia illa peccata differant

"

fpecie, quz habent objeGta formaliter diverfa,

D

id eft, diverfa motiva prohibitionis, vel prz-

Ut

cepti. Quaeftio folum eft, utrum illa fola diffe-

rant fpecie, fic, ut nulla dentur peccata fpecie

M d

D

[

|

!

"m

diverfa, que non differant ex obje&o formali

Mi

diverfo , id eft, ex motivo? Sic enim videntur

peccata

WFVICQI

l

DE DISTINCT. PECCATORU.M. 157

lt

D] N

peccata effe fpecie diverfa, Jaborare die feflo, &

Til

omittere facrum die fe[to ,

tiamfi fit idem motivum

vtriusque, & eadem rectitudo oppofita, nempe

Pt

D dpé

virtus Religionis.

D. TOV

DICO L

Peccata univerfim differunt fpe-

cie ex oppofitione ad leges fpecie diverfas.

d

-PRoBATUR Conclufio t.

Conftitutivum

Büutr j

Mj d

formale peccati eft oppofitio ad legem juxta di-

&a Difp x. Oneft. 1. Ergo etiam differentiale

QU p

iij üed

fpecificum defumitur ab oppofitione ad leges

( d

fpecie diverfas; quia univerfim differentia fpe-

cifica fumitur à formali conftitutivo rei, & op-

m g

OtfUD pr

pofitio ad legem non mutat fpeciem, nifi ipfi

termini hujus relationis, feu oppofitionis diffe-

du

rant fpecie.

Ttenta al

PROBATUR ».

Immediata attentio bomi-

difrenti

num in difcutienda diverfitate fpecifica pecca-

t dv

torum refertur tantum ad precepta v.g. Deca-

i,

logi, non veró ad motiva legis, vel ad virtu-

T

tes oppofitas; ergo habita formaliter oppofitio-

, quié

ne adleges diverfas, habetur formaliter diftin-

r erd

&ivum fpecificum peccatorum. —Nec potef? dici,

füprace

quód homines folum attendant ad connotata di-

g, t

ftin&ionis fpecifice.

Contra enim efl, quód fola

gt

connotata non fint tuta, & univerfalis regula

Theoiot

conftituendi differentiam fpecificam peccato-

a df

ru

ifot

; d

mi)lCO II. Ipía diftin&io fpecifica legum

Ü

v pr?

fumitur ex motivo legum Zmmediato J ac formali

d

if

;

e[fentialiter. diverfo.

at

he

PaosaTUR Conclufio.

Non poteft affi-

Qp f

gnari convenientius diftin&tivum legum; ergo.

j

nu i

Ex hac proin Conclufione fequitur, quodrefpi-

Fu]

ciendó

DISPUTATIO. It

J DISTH

158

g

ciendó ad regulam differentiz fpecifica mediatam,

ac remotam vera. fit fententia THO MISTARUM;

"

refpiciendó tamen ad regulam szmmediatam, ac

;muhlzäi?

:Wmü"ïw j

proximamn fententia RECEN TI ORUM fit vera.

W m

DICO IIÍ. Motivum formale legis ali-

quando eft ipfa honeftas, ac re&titudo virtutis

,,l;?æinrat

oppofite; aliquando vero eft ipfa difformitas

aétus fecündum fe.

A

TU

PRoZATUR Conciufio.

Poteft humana

u

voluntas tendere in malum quà malum; ergo

TAS

n

etiam voluntas Legislatoris averfiva poteft ten-

ff

1

dere in ipfam difformitatem actus ratione fui,

^

Iu

l

tanquam in motivum prohibitionis. Zntecedens

dufte

füppono ex Philofophia de anima.

DICO IV.

Ad hoc, utmotivumformale

Jiucrm

ii

legis fit effentialiter diverfum ab alio motivo le-

1

Ts Q

gis, requiritur

i. Ut contingat illud a&u fübftareattentio-

Aiocd

"u

ni Legislatoris in ordine ad aliam condendam

i

, W

legem.

2.

Ut ea diverfitas à Legislatore a&tu ordi-

d) n

Edf

netur ad effe&us diverfitatis fpecifice,

PROBATUR & zxPLICATUR Conclufio.

tjud) d

Dantur varia peccata, ubi darentur quedam

"Y g

motiva condendi legem diverfam, que tamen

i

ütrdn

motiva à Legislatore aétu non affumuntur , nec

attenduntur in ordine ad effe&us diverfitatis

i

l

1

fpecifice; ergo , ut a&u diverfificent legem di-

verfitatefpecifica, requiritur, ut aétuattendan-

*'& &)

J

|

u

tur. nt. prob. Sic v. g. daretur motivum ali-

[

ter prohibendi furtum refpe&u pauperis, quàm

p

U

J

refpe&u divitis: item daretur aliud motivum

j Rj

prohibendi furtum illi, qui in gravi neceffitate

Ccon-

) "l

DE DISTINCT. PECCATORUM.

159

i

conftitutus re ablatá 11fu1*uä eft ad füblevandam

U

fuam inopiam, & aliud prohibendi furtum illi,

i.

(!

DT

qui re ablatá abufurus eft ad faftum velluxuriam,

& tamen non obítante hac fundamentali diver-

Ts [

fitate diverforum motivorum illa furta non dif-

,

lh vimï

ferunt fpecie in ratione furti; ergo.

Exv quibus

Wi d

omnibus

d h

CorLrGiTUR r. Diverfitatem fpecificam

Tilt; «

peccatorum ultimató defumi à diverfitate fpeci-

o

fica honeftatis alliciengis, vel à deformitate vi-

tii abfterrentis, acualitertamen fübftante atten-

15 fone

k Áipà

tioni Legislatoris in ordine ad effe&us diverfi-

l

tatis fpecifica..

Vübfrmy

CoLiLiGITUR 2. Ín determinanda diffe-

OOO

rentia fpecifica peccatorum non valere parita-

tem rationis; quia Legislator faltem humanus

ao

non cogitur attendere in ferendis legibus ad pa-

OW

ritatem, vel majoritatem rationis; fed fufficit

ipfi; quód lex fit fimpliciter rationabilis fpe&tató

gresit r

bonó communi; nec tenetur appendere in fta-

i

teralegem comparativé ad omnes aliasleges, in-

- Condüf

veftigandó, an hzec vel illa lex, fideterminare-

it gl

tur per legem diverfam in ordine ad diverfos

effectus, foret rationabilior alterá; quia hoc non

qu fmel

Duntot m

requiritur ad rationabilitatem legis: neque hoc

ipfi effet poflibile, fpe&atà limitatione intelle-

divertas

"

&us humani in

n gené

egislatore; cümtales compara-

tiones fint po

b

iles infinite, nec tot, quin

dnttend

plures.

pit

Imo juxta dicta in mea PHILOsOPHIA

POLLINGANA de Infimnito, ne quidem in mente

eïiS, qU»

Dei datur melioritas comparativa ad infinitum

collecivé fumptum.

i necä;

Cor-

160

DISPUTATIO IL

j

COLLIGITUR 3.

FU l

Differentiam fpecificam

g

dependere à voluntate ac determinatione Legis-

Jatoris; adeoque ubiintentio Legislatoris fecun-

ma&ïws; U |

ao

P

dum fe eft dubia, differentia fpecifica pratticó,

at

& applicativ? dependebit etiam ab Interprete Au-

ïgi'

ï

l

: |

uY

|

thentico legis , & in hujus defe&u à fenfu Do-

&orum, aut à fenfü communi, vel à confuetu-

aM

il

dine: & fic major Do&orum confenfüs erit pra-

A I

&ice f'ufficiens principium regulativum differen-

m

tis fpecifice, Ratio eft; quia dependet à de-

Ri

vt di

terminatione Legislatoris, utrum velit, motiva

divería aétu fubftare fue attentioni in ordine ad

gmrett

sullgn,

effe&tus diverfitatis fpecifice, velnon, id eft,

utrum velit iis objectis alligare pofitivam obli-

vuriate D.

di: i

gationem ad effe&us diverfitatis fpecifice , qua-

les effe&us fünt diftin&io in confeffione, & poe-

LT

na, diftin&tio legum in exhortationibus, incre-

gupui

pationibus, & recenfionibus claflicis legum.

& d i,

li a

Ti n

Solvuntur Objectiones.

r |

OsgrciTUR 1. comira 1. Concdufonem, . D.

FUW

TnRonaAs,.hic quzft. 72. art. 6. ad 2. expreffé

qinp, q

dicit : peccata non fpecificari per diverfasleges;

t df

lm

ergo, nt. prob. ex ejus verbis, qus&fichabent:

"m

D

Unde fecundkm. diverfa precepta. legis mon. diverftfi-

T (

cantur peccata fecundum Jpeciem; ergo.

.

RE£sPONDEO. n. a. ad prolj diftt.a. Non

i

diverfifiecantur fecundum di

rífa precepta

L

'

l

diverfitate remota, & ultima. c.

immediata, ac

T

proxima. n. a.

ADDO, quód D. THOMAS

AT

i

tantüm loquatur de preceptis affirmativis,

J

,&U

afferit enim, quàd modus affir-

;c negativis :

DN ü

mativus,

L MW

)

DE DISTINCT. PECCATORUM.

161

UT

i

mativus, vel negativus non diverfificet a&um

rmiüiüdm

]

fpecie in genere morali eo ipfo, quód modus

egishtnr:&gi

affirmativus, ac negativus non neceffario fiant

Peii i

ex motivo diverío; fed interdum fiant folüm

Tlétyeu

majoris claritatis, ac expreffionis gratiá.

VET

OBJICITUR 2..conira eandem.

Peccata di-

Vi fs

verfificantur fpecie fecundüm fui converfionem,

QUET

non veroó fecundüm fui averfionem: ergo non

li df

diverfiicantur fecundüm oppofitionem addiver-

r

fam legem.

Coijféq. patet; . quia oppofitio ad le-

db m

gem pertinet ad averfionem aétus, non autem

YU d

ad ejus converfionem, eo ipfo, quód non con-

t ii

vertatur adlegem, fedavertatur.

ÁNT. PROR.

Vi ol

I. authoritate D. THOMJ, qui I.2. q. 72. art.

Nite, g

8. c. dicit: Species peccati attenditur mon ex parte

i, p

inordinaiionis, que e[l prater intentionem. peccantis

li, i

Jed magis ex parte ipfius a&tus, fecundim . quod ter-

du

iis

münatur ad obje&um, im quod fertur intentio peccan-

Et ideo, ubicunque occurrit diverfum motivum

inclinans intentionem. ad peccandum , . ibi eft diverfa

B

ANT. PRORB. 2. ratione.

Jpecies peccati.

Speci-

m |

ficativum actus debet efTe aliquid pofitivum, non

j at

negativum ; ergo non defumitur ab oppofitione

netisige

ad leges diverías.

EC

RESsPONDEO. dift, a.

Diverfificantur. fe-

Tl

?

cundüm fui converfionem materialiter , & funda-

)

mentaliter. c. formaliter. n.a. diverfa enim conver.

i'irta- Y

fio prabet quidem fundamentum ftatuendi diver-

fam legem; fed non conftituit femper formaliter

j p

pmulith !

diverfum fpecie peccatum, prout patet in fra-

Gione jejunii, ad quod quis obligatur ex prece-

T200

pto, ex Vvoto, &ex poenitentia.

zdd prob. 1.

d

ex D. THOMA, dift.a.

Non attenditur ex parte

! modw

D. ZdAmori Tratt, de Peccatis,

L

inor-

El;ic.-

162

DISPUTATIO II

j

inordinationis, ac oppofitionis, in quantum i&a

dicit aliquid negativum. c. in quantum dicit ali-

r.] qqi

"

quid pofitivum. n.a. Ea enim oppofitio dicit re-

m d

fpe&tum adlegem, quirefpe&us, feurelatio eft

W»,/

D

aliquid pofitivum, & fecundüm hunc refpectum

ftatim intelligitur, diverfificari peccatum. — d

]

!J.om

9. prob. dift. a. fpecificativum a&tus debet effe

V

mr

.'

;

aliquid pofitivum quoad fundamentum negationis,

& oppofitionis. c. quoad e[fe formale negationis,

N

& oppofitionis ad legem. n.a.

Senfüs patet ex

diGis.

um

Dicszs.

D. Tbomas in præfäto textu affe-

sijri m

rit, ibi reperiri diverfitatem fpecificam pecca-

gad

torum, ubi réperitur diverfum motivum ad pec-

ii m

candum alliciens; ergo univerfim differentia

il

fpecifica debet defumi à motivo, &obje&to for-

in gt

N

mali.

if

RESPONDEO. C.3. n..C.

Sienimdico: Ufi-

ii

cunque veperitur bomo, veperitur animal, non eft

1vl

bona converfio, aut confequentia: ergo ubicun-

fjnina s

que reperitur animal, etiam reperitur bomo.

Sic D.

iil w

THOMAS non dicit: ubicunque reperitur diver-

verti aj

fa fpecies peccati, reperitur diverfum motivum

M D

inclinans ad peccandum, quod neceffarió fieri

"»'

fin (

deberet, fi exindefumeretur fpecificativum pec-

V, q

catorum; fed tantum dicit: wbi reperitur diver-

ii

fian. motioum, ibi veperiri diverfum . [pecie peccatum.

V

Manifeftum enim eft, quód ex motivo v. g. gulee

Ug

hi

prorfus manente eodem poffit quis peccare in

B

W

triplici fpecie peccati, nempe contra legem je-

jj

Q

junii, contra obligationem voti, & penitentiz

ilüy

injunde. Hanc effe mentem D. THo M , pa-

eufih,e;'feu)

tet ex ejus do&trina in 4. Dift. 16. q. 3. art. 2.

]

que&-

d

DE DISTINCT. PECCATORUM,

163

'1mqm )

quaftiuncula 3. in C. ubi ait: Direndum, quid ali-

lt

quando circum[Lantiam irabere in aliam fpeciem pec-

Pl H

5 leU

cati manifeffum. efz, [ed quomodo boc po[ft e[Je, ef

dubium :

quidam enim dicunt, quód boc accidit, in

Atc rf

Bectum,

quantum ille circumflantie accipiuntur àt fines vo-

luntatis ; quia à fie a&bus moralis accipit [beciem.

A dl

Sed boc mon videtur. fufficienter ditkum : quia aliquans

Tut n

de variatur fpecies peccati, [ine boc, qubd intentio

M t

obferoat ad circumflantiam illam: ficut. fur . ita liben-

uI

i accipereb as aureum mon facratum , . ficut. facras

tun;, 69 tamen in aliam jpeciem peccatum mutatur,

Áb

Jiilicet. de. furto. fimplici in facrilegium. — .Et ideo ali-

ue

ter dicendum eft, quàd omnis circumflantia poteft fpe-

*orivumadpa

ciem peccati mutares féd mon femper wmutat (id eft,

D dfeny

non univerfaliter reperitur talis circumftantia,

fU

ubi tamen reperitur differentia fpecifica) cim

enim negationes , 9 privationes differant fpecie fecun-

Xdty: U

dum differentiam babituum , &2 pofitionum oppofita-

i, Wt

rumn , é? malum fit privatio, opportet, quàód ubi di-

t u u

verfum bonum à «virtute aufertur , ibi fit diverfa fpes

d

cies peccati: : una autem. fola circum[lantia Yeitudi-

r

nem virtutis aufert unde fi alie circumfLantize nul-

üm motin

lam aliam obliquitatem peccato iribuant , mon muta-

of f

bunt [peciem. — Quód autem fur rem alienam confe-

um

cratam dccipidt , aliam deformitatem fmpoxtat; quiá

yir d

quecunque irreverentia circa ves facras adbibita, fpe-

i u

cialen Yationem peccati babet, 9 ideo talis circum-

Jtantia dicitur. fpeciem mutare.

]ta D. THOMAS,

r

;

Ex quo patet. 1. quód ipfemet differentiam fpe-

m lt

cificam peccatorum defumat non à converfione,

, pæl]l[f[»

fed ab averfione, & negatione, refpectiva ta-

R0

menfubje&ti, feu à deformitate, & oppofitione

adlegem, velhoneftatem legis.

2. Quod dif-

.W'm

2

ferens

Ll;

« J

164

DISPUTATIO

1.

vl

ferentiam fpecificam averfionis defumat à fpecie

M

"

p

U

virtutis, feu honeftatis; quam tollit, adeoque

w

etiam ab obliquitate, feu deformitate in tali ne-

A

j

j

gatione reperibili. Hinc

LU

fc

RESPONDEO 2.

D

iftin&tione generalï ad

1

2

omnes ejusmodi textus.

Dicit D. THOMAS,

!

r

quód differentia fpecifica peccati fecundum effe

m

materiale confiderati non fummatur à negatione,

il

vel oppofitione. c. fecundüm etfe formale. n. a.

sT

j

^. D

MATERIALE enim peccati eft dictum, vel fa-

&um; fic autem habet fpeciem a&tus humanus

ELUMU

'

Í

ab obje&o converfionis. Ethocdocet n. TH0-

pl

MAS I.2. q.72. art. i. ubi querit, wtrim peccata

i, etnt

differant [pecie fecundim. objetia? Sed fi fumatur

gsxmota

fecundüm rationem FORMALEM "Theologicam

;?Eïäum. (

peccati, fic confiftit in privatione, & fic induit

il

h

g

fpeciem fecundüm diverfitatem deformitatis re-

5 hn

peribilem in obje&o , qua diverfitas fumitur à

H

iM

h

r'mt'

q

w

variis principiis, üt dictum eft.

CowrIRMATUR Refponfio ex 605 quia

y Wt

$. THOMAS q.2. de malo art.6. afferit, pecca-

5j t

tanon differre fecundüm differentiam precepto-

t df

rum; addit tamen, quod, fi aliqua effent pecca-

B)

ta, folüm quia prohibita, in his rationabile

]

qui

[

effet, ut fecündüm differentiam preceptorum

v&uH

fpecie differrent. Ex quo datur fundamentqm

j

i

Hinc

Refponfionis tertiz.

*etgin|

RrsPownro 3.dift.a. Dicit p. THoMAS

^

4

^

n

t

dicit, a&us humanos differre fpecie fecundüm

RI

h

obje&a in confideratione Ztbica, feu Pbilofopbica,

L:

prout opponuntur legi naturali. c. in confidera-

h

K

tione Tbeologica, prout opponuntur legi pofitice.

d

i

n.a, Extextuenim preallegato colligitur, quod

tantum

d

L

DE DÍSTINCT. PECCATORUM.

165

Wt

: ms i

tantum Confideret peccata, prout fünt in fe ma-

l1a; in qua confideratione haud dubié opponun-

D

/

tur legi naturali: fpecies autem ejusmodi pecca-

Y pri

torum habet fe inftar materie ad fpeciem pecca-

ti Theologici, ficut fpecies fübalterna ad fpe-

: D. TROI

utdim

ciem infimam, velficut forme partiales in phy-

ficis ad formam totius.

Et hinc illa deformitas

L ii

b r :

moralis eft tantüm fundamentalis in ordine ad ma-

litiam "Theologicam, prout dictum eft Difp. 1.

lt v

tUts hp

Quaft. 2.. .De Peccato Pbilofopbico.

OsB]JrCITUR 3. contra eandem. 1. Lex pro-

0,1;

hibens v.g. in furto habet fe per modum obje&i

b fj

&i f n

negle&i, econtra utilitas ex furto habet fe per

modum motivi affumpti; ergo i//a, non illa fpe-

Ti

Leandui

cificat a&um. Confeg. prob. Miud potiüs fpecifi-

cat a&um, quod actus effentialiter, & intrinfecé

Vi t

refpicit; fed motivum neglectum non effentiali-

s fuat !

ter refpicit; ergo motivum negle&tum non fpe-

cificat actum.

J

10; d

9

P

Voluntas dire&é intendit utilitatem fur-

fint, p

ti, non transgreffionemlegis; ergo non i//a, fed

ip r

illa fpecificat a&um.

Confeg. prob. A&us magis

dintpe

fpecificaturabeo, quod diretté intenditur, quàm

matndbit

ab eo, quod tantüm indire&ié intenditur ; ergo.

D

t

A&us magis fpecificatur ab eo, " quod

Junentt

habät f

e

ad a&tum er fé, quàm ab eo, quod ad

a&um tantüm fe habet fer accidens ; fed utilitas

) THOMïi

furti intenta habet fe per fe, &transgrefliolegis

T

tantüm fe habet per accidens ad a&umfurti ; ergo.

ngivaþïf

AMin. quoad ?. membrum prob.

Éx una parte trans-

n con

greffio non intenditur, ex altera parte poffe:

]u

p

a&tus furti dari fine formalitate peccati ,. neimpe

j

in eo, qui nonhabet cognitionem malit

T

jgu

at

Ia

i9

-

L 3

166

DISPUTATIO IEF

RrspPoNDEo ad r. tranf. a. dift. c

Non

Ed

fpecificat a&tum denominativ?. füumptum , & in ra-

a qu

g

tione a&tus bumani.. c. reduplicativé fumptum , &

in ratione a&tus peccgminoff. n.

Cüm enim pec-

(Q,"'

p

catum qu4 tale dicat privationem, neceffario

» d

ejus effentia non dicit affumptionem, fed abje-

»

Gionem motivi.

P

A&us de-

2im

ld 2. tr. a. n. c. ad prob. dift. a.

nominatiot füumptus, & in confideratione Kibica

qodpl

du p&m

fpecificatur ab eo, quod dire&é intenditur. tr.

ao u

reduplicativé fumptus & qua peccaminofus. n. a. Sen-

fus patet ex dictis.

df

Kodem modó. dift. a.

ia a&um

d 3.

Specificatur ab

eo, quod fe habet per fe in ratione a&us Pbuma-

T

"i denomünativé, etbic?

ac moraliter fpectati. c.

.f.ïdfm,

reduplicativt

& in ratione a&us peccaminofi Theo-

, UL

logicà fpe&ati. n. a.

Sic enim includit negatio-

firatn

nem ordinis ad ultimum finem, quse negatio

.mïw V

neceffarió accidit aé&tui peccaminofo pofitivo ;

, Ut

itaque & ratio peccati accidit a&tui denominati-

i, u

vé fumpto, & in füo effe materiali conftituto

iL

OB]ICITUR 4. contra eandem. 1.

Juxta di-

P

&a differentia fpecifica peccatorum fuümitur à

iC f

Legibus, & harum differentia fumitur ab obje-

2 El

&is; ergo fimpliciter dicendum eft, differentiam

La

fpecdicam peccatorum fumi ab Obj&&ls.

MT

9

.

Iu Deo tantüm datur una voluntas ad-

eoque unalex; ergo, fi fpecies peccatorum fü-

ftt

3 fed(

meretur à legibus, omniaforentejusdem fpeciei.

UTRY

3

Peccatum cordis, & operisopponuntur

an

legibus fpecie diverfis, & tamen non differunt

hm

fpecie; ergo &c.

Zint. quoad 2. membrum eft

iü,p

Ti

D. THOM hic queft. 72. art, 7. C. quead 1.

M'Hiþ* P&*I

qmemn-

l"

DE DISTINCT. PECCATORUN.

167

U Y

membrum. probatur. . Peccatum cordis, feu pravi

DIf

defiderii opponitur decimo precepto Decalogi,

l4 fum ml)

Ahdniy

econtra peccatum operis opponitur /eptimo prg-

cepto; ergo.

N

REsPONDEO adI. c.a. diít.c.

Si obje&ta

Jl

1

formalia legis funt etiam immediatum objetum

a&us peccamünofi. c.. fecüs. n. c. quia fpecificati-

T

vum aétus faltem debet refpici ab a&u fecun-

hi j

düm fuum effe pofitivum.

Cüm ergo refpicia-

tl

tur ab actu peccaminofo /ex accedente defectu,

Ms

feu negatione confirmitatis ad legem , re&té in-

de fumitur effe fpecificativum actus defectuofi.

tf

Econtra ad actum peccaminofum non pertinet

Dd n

refpicere ad objettum formale legis , aut certé non

r fefti;

pertinet ad eum, refpicere ad illud objectum

iif [

formale , üt ratione fui formale conftitutivum

Q tntio

peccati , fed tantüm üt fundamentale; fufficitergo

ye w

ilud refpici üt fundamentum formalis malitice

fl

actus.

Et hinc etiam operanti fufficit, quód

d

fciat, dari diverfam legem ; nec requiritur, ut

Juconftt

fciat rationem , ac motivum formale legis.

1 Jura

vddo. idilt.a3.

Datur tantüm una voluntas

p fanir

vealiter, c. formaliter. n. a. potfunt enim Decreta

t d die

divina, & Leges diftingui ratione, prout in

dife

Trati. de DEo di&um eft.

dit

Ad 3. n.a. quoad 1. membrum; quia feptimun,

qolontas d

& decimum prgeceptum , fextum, & nonum non di-

n

ftinguuntur, fed tantüm ponuntur ita explicité,

denet

majoris claritatis, & exemplificationis gratia:

oppomlüï.

aCus enim Znternus , & externus non diverfificant

fpeciem peccati, fed tantüm complent pecca-

o dl

A&us inter-

gaui

tum, üt D; THOMAS Oobfervat.

nus habet fe per modum incoimnpleti , & acceden-

' C' ïdï

[

te

4

T

168

BISPUTATIO TT

te externo fit completus. Quod ver talis ex-

W

preffio explicita non femper ponat novum fpe-

qi ii y

jl

d

cie peccatum , patetex eo; quia in illo decimo

t

precepto enumerantur ea, ques non funt con-

mf

w

cupifcenda, nec domus, nec bos, nec afinus &c.

Cüim tamen clarum fit, non effealiud fpecie fur-

[ii

d

tum bovis, & aliud afini.

Sicut ergo in ipfo

p

objecto majoris claritatis gratiá propter obtufa

i legäa i

Judeorum ingenia diftin&é exprimuntur vitan-

" [egum !

da, ita etiam exprimitur actus internus.

"]

RESPONDEO 9.

n. 3.

uoad 9. membrum.

d [ W

yu. 0m

Quamvis enim folum defiderium furti, & ipfe

E

a&us externus conftituant unum peccatum in

p

fuo genere perfettum , ac completum , non tamen

1 (et

ex hoc planum eft, ea feorfim fpeGata ex fuo

genere non differre fpecie.

Sic enim partes to-

n

st

tius, materia & forma conftituunt unam fub-

d OU

ftantiam completam, & tamen hz duz fubftan-

t t

ti& incompletz differunt fpecie.

Sic etiam cor-

pus , & anima conftituunt unum totum comple-

wl

dini

tum, & tamen differunt fpecie.

Certé in con-

feffione debet exprimi a&tus externus opere con-

Fj ,

at

fumatus; nec videtur id precifé ex eo feeri,

quód aliàs non poffit füfficienter explicari aCtus

0 d

internus; fed etiam ex eo, quia a&us tendens

T

imperativé in actum externum tanquam jra/fen-

r

tem habet alium. modum effentialem tendendi,

hn

quàm actus tendens tantüm in actum primo fu-

x ü.& C](fblu

turum: defiderium enim pro fuo immediato ob-

M

w

je&to habet actum voluntatis futurum; econtra

ï

E

vcluntas de a&u preefenti habet pro fuo objecto

fl

immediato ipfum obje&ctum externum.

l

itn

Quod fi

d X

ille alius modus tendendi tantüm pertineret ad

circum-

W Qu

Y

| DE DISTINCT. PECCATORUM.

169

nb

circumftantiam a&tus , non ad fpeciem, hocipfo

AT

t

J

!

J

non videretur neceffarium,. quód deberet ex-

primi ille modus tendendi, & fic in ordine ad

! D0n

D af

hunc finem non effet opus explicare a&um ex-

ternum.

U

O3]ICITUR $. conira eandem. 1. Si diver-

l p p

Wt d

*

fificarentur peccata fpecie per oppofitionem ad

Wil

diverfas leges, tuncetiam transgrefliones diver-

Mul

farum legum Écclefiz, vel Principis differrent

"E

Ípecie; fed hoc non poteft admitti; ergo &c.

Lt j

Min. prob. Omnes transgreffiones votorum fim-

plicium funt ejusdem fpeciei; ergo & transgref-

1 petaton

! D0n at

fiones legum humanarum.

Confeq. prob. Eft ea-

u er f

dem ratio deutrisque; ergo.

Zint. prob. Ratio,

IDptrtrto

cur trapnsgreffiones votorum fimplicium fünt

m (b

ejusdem fpeciei, eft, quia Deus in obligatione

fervandi voti univerfim habet idem motivum,

jve fbl

Y etmt

nempe virtutem fidelitatis, five. dein votum fit

ad peregrinationem, five ad eleemofynam fa-

Qntyt

Cmtém t

ciendam; fed talis eft etiam ratio in legibus hu-

manis; ergo.

Min. prob. E.cclefia, aut Princeps

YOtec

er t f

univerfim in omnibus legibus habet pro motivo

virtutem obedientie ; ergo.

jj P

Ti ttd

D

Non videtur conveniens, quód Ciziftic-

'quam i

"us contra Legem Ecclefie die Veneris modera-

té comedens carnes peccet contra temperan-

n n

p r

tiam, & Cartbufianus die Jovis contra füum vo-

mediato

tum comedens carnem non peccet contra tem-

j u

perantiam, fed contra fidelitatem tantüm ; ergo

etiam dicendum , quód agens contra preceptum

fio dé

n (

Ecclefie tantüm peccet contra obedientiam,

x

non contra temperantiam. —Confequenter fuffi-

ceit

qu

$

DISPUTATIO II.

y) 1

il

170

TE

cit in confeffionali dicere: 'peccavi contra ali-

« P

ur

quod preceptum Ecclefie in materia gravi.

fi;rmï

u

1

'.JVM]

3.

Qui committit adulterium prohibitum

lege divina , maturali, & politica, non committit

uici

"d

malitiam triplicis fpeciei, neque tenetur in con-

u

il

f IH

feflione exprimere, quód adulterium in fua Pro-

hiU

vincia fit fpecialiter prohibitum à Principe ; ergó

m

ii

i

diverfie leges non conftituunt diverfitatem fpe-

n

cificam aétus.

4. Qui omittitSacrum die Dominicó & Fe-

ib o

ftó, agit contra leges fpecie diverfas, id eft,

q, puïtv

tendentes ex diverfo motivo formali, & tamen

s u

non committit duo fpecie peccata; ergo &c.

id, m

vathof

"Int. prob. Die Dominico motivum legis eft cul-

tus Latrie, & die Fefto cultus Dulie; ergo.

tittt (00d

obl

RzsPoNDEO ad r. c.Maj. n. Min. ad prob.

tr.a, n.c. & paritatem.

Difparitas eft; quia in

n

& ag

votis Legislator obligans ad obfervationem voti

tantüm attendit ad motivum fidelitatis, non

PT

veró ad honeftatem materialem aCtus: econtra

hgt

in Legibus Ecclefie Legislator obligans ad ob-

Qutyrtn

fervationem Legum non tantüm attendit ad mo-

Á t

tivum obedientie , fed ad fpecialem honeftatem

tf

materialem in quavis lege reperibilem; ad quid

lMtogy

enim attendat Deus eft quaftio facti, que de-

tl (

pendet à teftibus idoneis de intentione Dei.

M

Cum ergo Doctores plerique teftentur de tali

[i.

i;]

tendentiaLegislatoris Divini, ita etiam cenfen-

"u hfüeficl

dum eft ; maximé cüm in dubiis Deus Ecclefie

mhüüfüas

reliquerit poteftatem non folüm explicandi le-

W

ti

2

gem, fed etiam determinandi modum legis natu-

rfalis, & divinz inífpecie infima, ubi eft dubia,

n

,

& indeterminata, Cüm ergo Ecclefia in hujus-

T10G1

d

:

l[[l

DE DISTINCT.

PECCATORUM.

171

M

modi fenfum Do&orum predominantem | faciat

t

fuum, faltem tacité, prafertim in objectis indif-

lt p

ferentibus ad bonum commune, revera non

Bs

of D

dabitur alia obligatio in voto, nifi diverfitas

materiz petat aliam legem.

fitri o

Dixri. Jranf. 4fni.; quia non videtur uni-

| l'iI]Cipe;g,

verfim id verum effe; quoód omnia vota indu.

iverütatemij

cant malitiam ejusdem fpeciei: neque enim jux-

ta fenfüum communem fatisfaceret in confeffione,

Jl

qui emiffo voto continentie , ac virginitatis

hr ii

perpetuz, poft violationem illius diceret: fum

Ti t

transgreffus aliquod votum in materia gravi.

d ml

Aliud eft, fi materiz votorum in ratione ardui-

nb

tatis, aut honeftatis non notabiliter differant in

l; n

eftimatione communi v. g. votum eleemofynz,

Jf

procurationis Miffie , peregrinationis nonlonge

d qiit

&c. quamviscenfeam, etiam in his à Deo fuiffe

ionem vor

ele&am, & acceptatam fpecialem honeftatem

Jtis, nf

materialem in voto reperibilem , & non praci-

NOSTDUM

fé generale meritum fidelitatis: in quo cafu uti-

hg d

que exprimenda effet fpecies voti violati.

gt

Zd2. tr.a. n.c, &paritatem. Difparitas pa-

indatt

tet ex dictis.

qy d qil

REsPONDEO ». n.a.

Cum probabilius

du

etiam in his, & aliis votis, de quibus proximé

entio Ut

di&um eft, debeat fpecificari materia voti, quan-

do cenfetur à Deo in ordine ad conferendum

a d

um C

fpeciale beneficium fpecialiter effe acceptata, &

attenta honeftas, vel arduitas reperibilis in ma*

s D

teria voti determinati.

lod

d 3. c. a. dift. c.

Si leges ille nducani no-

I

st

1

Si nen babeani amimum in-

pde

vam obligationem. c.

,,,,,

troducendinovam obligationem.n.c. inhocenim

p 15

eafü

M

DISPUTATIO

1t.

172

