23. Si quis infidietur hofti in via, animo

Yibl q

illum occidendi; ibi veró comperiat, hoftem

1,:4q

, primum poft menfem tranfiturum , ficque reno-

: abfo!uriol

vet voluntatem occidendi poft menfem.

u &'efgm

24.. Si quis conftitutus in propofito furti

"$,

audiat concionem contra furtum, & facta con-

LL

cione in propofito pergat.

4

V d

25. Si quis ex tzedio, vel laffitudine defi-

ET

ftat à propofito, pauló tamen poft refumptis

viribus redeat in eundem actum.

2

li

LT TA

26. Si quis in profecutione affe&us pecea-

"i

minofi cafu interrumpitur, & dein ftatim refu-

mitaffe&um. . Hi omnes cafus non poffunt con-

4

Jæ(

l!u

venienter refolvi ex datis principiis; ergo.

D

TT

á

ESPON-

A

)u

]

DEÉ DISTINCT. PECCATORUM.

193

lul

:

At

R£sPONDEO.n. a. & dico.

ZA 1.. Debereexplicaricircumftantiam tem-

M

li, jl

potis, nempe perfeverantie annus; ex hac

enim circumftantia füfficienterjuxta intentionem

Ecclefie explicantur aétus intermedii.

iNeque

- opjs

Id m

enim Ecclefia prudenter obligaret ad difcutien-

Dian, myjy

dum ,

áàut confitendum accuraté numerum

a&uum internorum in ejusmodi diuturna perfe-

Afl

verantia interruptorum aut phyficé , aut mora-

lag

litet.

Ad ?. 3. & 4. idem refpondeo.

bv

4d $. & 6. Dico, fimiliter explicandam

effe durationem tetnporis, fi probabile fit a&us

It tn

internos intra hoc exi

fuiffe interruptos.

guum fpatium tempori:

Tun [b

Z 7. Eadem elt refponfio.

qutuotz

Z 8. 9. & t1, Dico, committi probabi-

lius tantüm unum peccatum ; quia fubje&um de-

i, t

nominationis, quod deriominátür peccamino-

yri, i

fum, non eft confecratio, Euchariftie difpen-

, ia

1

fatio, abfolutio paffo? fpe&ata, fed atbio) fpe-

Gata.

Si ergo non multiplicatur fubje&turh de«

o t

nominationis, nempe ipía aCtio, qux utique i

&

fe una eft pbyfià, velob continuationem morá-

liter, non erit multiplex malitia.

Simile.eft ii

bl

a&u judiciali continuo, cujus omnes partes co-

if re

ordinantur ad ununi aétum judicialem totalein.

Zd 1o. Refpondeo, effe fex peccata; tíia

s p

ob tres confecrationes; & tria ob tres indignas

Tont

communiones,

d 12, Dico

ol

$ eXplic-andam effe Circum-

j

ftantiam temporis,

li

D .admort Tratt. de Peccatís.

N

d

yl

I(Tmt

194

DISPUTAT IO

IT

AHO' Wi

ld 13

Dico, effe unum peccatum; quia

W

& forma denomi-

j

UE

fübje&tum denominationis ,

(

nans eft una, nempe votum, cui accedit reno.

n

vatio, & infractio.

jf

W' l ji

Jf

d 4 s.

Dico , committi unum pec-

p

"l

D

catum ; quia fübjectum denommatloms, quod

I,JEP','W, l

immediateé fübftat attentioni hominum in reto,

gri Yi

eft veracitas Dei, vel honor divinus lefus,

gui

if

quamvis.illi in obliquo refpiciant varios articulos

i choü

fidei, & perfectiones varias divinas

Namunmr

"d 16.. Dico, committi tria peccatas quia

dunun V

fubje&um denominationis ,' .quod fubftat atten-

g, d

tioni hominum eft jus alienumlefüm: cümergo

Drapinr:

ledantur trium hominum jura, etiam peccatum

l Dxfo,

erit triplex.

xl o

d 17.

Dico, committi unum peccatum;

atf

quia fubje&um denommatlonls non eft violatio

z «

fanitatis, fame, aàut bonorum fortune, fed

E

violatio benevolentie debite erga proximum,

ls a

que benevolentia tantum in obliquo refpxcrt illa

TU ror i

tria bona, vel mala.

r

d 18.

Dico, peccata fore diverfa . fi jura

Atton p

regnorum fünt diverfa, fi autem jus ad omnia

Aapiri

tria eft ejusdem ratloms, & fundamenti, erit

tht a

unum tantum :

nam fubjectum. denominationis

totug

peccaminofum eft j jus alienum. violatum ; ergo , fi

k*kï holïem [

non multiplicantur jura, eo ipfo erit tantum

Bu

nde

unum obje&um totale ad&quatum, nempe jus

x

trium regnorum.

qu W

PT [

d 19. Dico, unum effe peccatum ; quia

fsj

A

tantum in re(io v1olatur jus ad famam, que in

d li

obliquo refpicit varios fontes.

4ld 0.

Ü uhl CHW

n

-DE DISTINCT. PECCATORUM.

195

1 Pïfüïmn;;

d 2o. Dico; explicandum effe nümerum

audientium. Ratio eft ; quia fübje&tum deno:

Qs

minationis, quod immediaté fuübítat attentioni

hominum, non eft jus a&ivum ad famam, fed

Driti u

jus paffivum in fingulis hominibus: : cüm ergo

minationis,;

hoc violetur, ficut funt plura jura in pluribus

Onintm j

hominibus paffiva, que violantur, ita erunt

1 i

plura peccata. Multi tamen in hoc pun&o fen-

tiunt oppofitum.

: Vi g

Vi

Ad 21. Dico, unum effe peccatum ; quia

Ti

juxta communem zftimatipnem ha partes ordi-

D at

nantur ad unum totum, quod eft Breviarium

lün; cint

diurnum , adeoque non funt obje&a totalia.

Alii tamen multi tenent oppofitum.

einpet

— ^Zd 22. Dico, fore unum peccatum; quia

ea fufpenfio a&tus non eft ab/oluia, fed conditio-

p p

nalis, vel deliberativa, & tic daturadhuc phyfica

j d o

continuatio , ac virtualis perfeverantia prime

fomg,

intentionis peccaminofz.

-

T p

Dico, fore novum- peccatum ;

umj

quia prior intentio per fruftrationem propofiti

cenfetur completa, aut fublata, adeoque fufci-

diti, j

piturnovum propofitum, prout LuGO exifti-

j lm

mát; nec prior intentio efficaciter, ac virtuali.

ünti, t

ter influit in novum propofitum, nifi fuiffet

gponipd

prius propofitum ita abfolutum, ut ftatuerit

as ep

occidere hoftem, quocunque tempore invene-

rit.

Et eatenus deberet explicari circumftantia

p i u

j, I

temporis, quo quis perfeveravit in propofito

ad explicandum numerum.probabilem actuum

internorum.

tD

d 24.

Dico, dari novum peccatum ;

m QUZ

at

| io peccati, inci

pit poft

I

quäa , ubj datur retrac

N2

tefum-

"

196

DISPUT. II. DE DISTINCT. &c.

jl

*

refümptum peccatum novum peccatum; ergo

etiam , ubi deberet dari retractatio, incipit no-

vitas malitie; confequenter malitiofe excuffo

I9

ftimulo confcientise retractandi peccatum , cen-

fetur fieri novum defiderium peccati prorfus eo

modo , ac fi quis poft deliberationem jam con-

clufam non peccandi peccaret de novo.

i

4Ad 95. Dico, fia&us ex fua natura talis

fit, ut ad illum non foleat rediri, tunc intentio

n

nec abfoluté, nec deliberativé virtualiter ex-

tenditur ad fecundunr actum; adeoque primus

j

a&us cenfetur ex fua natura completus, & fe-

upesd

cundus cenfetur novus.

Aliud eft, fifacilé fo-

ynpat

leat rediri, ut in convivioaditeratum ufum cibi

"i

!

prohibiti tempore jejunii.

[v

Z4d 26. Dico, fi a&us ex füua natura, aut

jltuy

intentione agentis prima non ordinantur ad in-

q

vicem, eos fore plura numero peccata per in-

terruptionem etiam cafualem, & hoc maximé

At

Aliud veró eft,

contingere circa actus internos.

&T

fi ex naturafua petuntcontinuationem: ideoque

in his pofterioribus non eft neceffe apponere

)

(f

circumftantiam durationis; in prioribus veróid

Ui

neceffe eft, fi aliunde non poffit claré, & certó

facilé iniri numerus talium actuum internorum,

quo cafü deberet exprimi &numerus.

Refpon-

l

fiones hucusque conformiter ad noftras regulas

Ms

date plereque fünt etiam conformes commu-

niori opinioni Do&orum.

j

il

Ts

à

j

!

— DISPU-

Dlm[m &

Q

$& Coo &

I97

*

fi&atlomp *

ll[l()fm

eccam

DISPUTATIO IIl

l

1]

De

ratæonem k

Ldetoy,

Caufa, & Effe&u Peccati

T tuy

lf rj

N vmm

hac Difputatione erunt fequentes Que-

; dj QU

In

ftiones

| compl

iij fíc

1. An Deus fit Author peccati?

æ!zmmufuml

2. In quo confiftat macula per peccatum

relicta?

B tf

d «d

3. An reatus pene, & culpe diftinguan-

tur?

w

n

4. Anpeccatum mortale mereatur peenam

. Maint

eeternam etiam fenfus ?

t

d p

S. Queftiunculecirca varia dubia de caufa

ririts d

& Effectu peccatorum ?

d lo

u gv

QUJSTIO I

w M

inolru r

4n Deus fit zdutbor peccati?

( d

OTANDUM I.

Duplici modó poffe infti-

tui quzftionem; an Deus fit Author pec-

cati moraliter videlicet, vel pbyfi?? MomRarr

TER Deus effet caufa peccati, illud fuadendó,

l

3

prz-

j

198

DISPUTATIO. III.

WW

precipiendó, vel non 1mpedlendö dum poteft,

(Vh] W?UW

& tenetur.

PüvsriczE vero effet Author pec-

cáti, producendó ipfam malitiam peccati; feu

i t

(

j

determinandó phyficé voluntatem ad eandem

malitiam

j )

i

NoTANDUM 2.

Caloinum ,. Zevinglium,

[

Laitberum &c. crudé profeffos effe, quod: Deus

j

jl

n

fit Author peccati , ficut Author eft aliorum

m, Mm

effe&uumnaturalium; quia videlicetDeus pby-

j pmm

ficé praedeterminat ad omnes a&us, prout fufe

T N

legi poteft in BELLARMINO de Peccatis..-

"i

A

k

'uowisTE veró, qui defendunt, Deum

a M

phyficé predeterminare ad omnes a&us, ne-

N V9 0

gant quidem, Deum effe Authorem peccati, fed

"[

in modo explicandi non conveniunt.

Aliqui

st L

enim cum GoNETO hic Difp.6. art.3. $. r. di-

n

cunt, Deum tantüm determinare ad actus in ra-

d i x

tione entis, eum veró non attingere alias for-

at

malitates defectivas in a&u reperibiles, nifi füb

Y

ratione entis

Econtra alii, inter quos P. MEZ-

ROT

GER hic Difput.23. art.3. dicunt, Deum non

Aema r

prefcindere ab aliis formalitatibus, fed etiam

iretfoni

eas attingere non tantüm füb ratione entis, fed

gt f

etiam fub aliis formalitatibus.

Sic enim habet

porefl, l

citatus Author: Colliges tertib contra Gonetum, ra-

xtwq zl

tionem fundamentalem , cur. Deus phyficé. premovendó

2 tnti

ad attum peccati non tamen caufet formalem malitiam

tityr

peccati, mon e[Jey.-quàd infinita fua - caufalitate in. noftris

a

a&ibus ex duabus formalitatibus inter fe identificatis

RURj

unam ab alia po[Jt pre[cindere ,. fed quàd- in ratione

actus reperiatur formalis terminus diving omnipotenti,

Il

€9 caufalitatis , que eft ratio entis àt fic, non autem

P WR

1eperzatw formalis malitia peccati, : que eft extta totum

At

genus

n

DE CAUSA, & EFFECT. PECCATI. 199

T

genus entis , ac folian infrà genus privationum moralis

ö.e.ü" Aüïho;

|

defe&tus. reperitur.

Verüm an hec differentia in

mäm tl

Goneto ,. & ejus Compendiatore fit tantüm no-

Tif el»

minis , nolim litigare.

i

li'p'ma Tij

DICO I. .D,e.u-s non eft caufa moralis

peccati.

t d

PRosnATUR Conclufio.

iy d à

Dtus prohibet

peccatum , quantum eft ex parte fua; & quan-

Ml

tum eft ex parte hominis, non tenetur illud im-

As n

pedire; ergo non eft caufa mor

alis.

I171

Sic Pfalm.5.

. "Ant. quoad 1. patet ex Scriptura.

NI

v.5. dicitur : JNen Deus volens imiguitatem tw es.

t

& Sap. r4. v.9. Odio funt Deo inpius, €9 impie-

Of o

las ejus.

woad 2. prob.

Exigit providentia

Wi Ài

Conuditoris, & juftitiatribuentis cuique jus fuum,

TAT

ut permittat creaturam rationalem operari juxta

ldu t

conditionem fuz naturz libere, velin exerci-

pv dis t

tium divine mifericordie, aut vindi&te; ergo.

qbls,

CowriRMATUR exempló , quod dat D.

TT

THOMAS hic quzft. 79. art. r. C. ubi dicit,

eur, D

Gubernatorem navis non dici caufam moralem

gu, li d

fuübmerfionis ex eo, qaód non gubernet navim,

Aine n

nifi quando ceffat à gubernatione eo tempore,

T

quo poteft, & debet gubernare.

Jam veró

g G

Deus, tanquam gubernator univerfalis non te-

pf um

,

netur in particulari ob bonum commune impe-

tmun

nlnmä"

dire malitiam privatam: ficut & gubernator non

"

d

tenetur impedire proje&tionem mercium ob bo-

i;r(

num totius navis.

DEICQAL

Deus caufat materiale peccati.

T

PRosATUR Conclufio. Materiale peccati

j r

eít ens; fed omne ens caufat Deus; ergo c.

hzec

1 efl D w

N 4

200

DISPTTATIO II

ig

du

hee eft ratio D. THOM hic quzft. 79. artic,

i

2 C.

".

DICO IIT. Deus non determinat in ma-

üy

u)

teriali peccati ad rationem

l:

W]

Jpecificam a&tus , fed

ij

tantüm ad rationem entis generícam.

PRonATUR Conclufio r.

Poteft fic Deus

à

determinare, fut detur mutua naturz prioritas

s

inter determinationem Dei determinantis ad ra-

tjionem entis, &inter determinationem creaturz

determinantis ad gradum fpecificum : & hec

p

&t

fuppofitio fola congruit perfe&ionibus divinis,

& naturz humanz libere : ergo datur.

"nt,

um A

Jubponitur ex Philofophia de Znima, & ex 'Tra&,

kim, i

de Deo. Difp.6.

viri vl

PRoBATUR 2. Auth. n. THOME hicloc.

aly.

cit. ubi dicit, Deum in ordine ad peccatum fe

n

habere eo modo , quo fe habet anima quoad

ELIT

claudicationem tibie , ad quam determinat per

lm

modum principii moventis; atqui anima non

a,

determinat ad gradum fpecificum hujus motus

las

curvi, fed tantüm ad rationem genericam mo-

Vi C

tus progreffivi; ergo & Deus fic determinat ad

Uty ,

yationem genericam entis.

CL

ROBATUR 3.

$i Deus determinaret ad

hftti )

gradum fpecificum actus peccaminofi, cui acci-

LT

l

dit formale peccati, feu defettus ordinis ad ul-

lu

timum finem, non poffet intelligi , quin effet

ïïllltm'üm q

Author ipfius malitiz ; fed hocimplicat; ergo &c,

* f

Maj. brob.

Si anima fimul effet caufa tibie, &

H"dw

difpofitionum omnium, ex quibus oritur cur-

þ**ï"m

vitas, €o ipfo effet caufa curvi inceffus, & cur-

vitatis : fimiliter, fi quis in lucerna locó lucis

u

um:

hi

ponit lapidem, eo ipfo eft caufa tenebrar

ii

:

& fi

T

bDE CAUSA,'ET EFFEC;I'. PECCATI. 2OI

M.

& fi quis effet caufa & calami, & atramenti, &

arte defe&tuofe , eo ipfo etiam effet eaufa

L

s

riptionis defe&tuofz; ergo idem effet, fi Deus

TM

V,

determinaret non folüm ad gradum genericum

D

entis ,

fed etiam ad gradum fpecificum ipfius

flj)

actus.

Mp

Solvuntur Obje&iones.

ltjonem u

Aiün: (

T

O 3 j1ctTUR 1. contra Conclufimem 1. Deus

dicitur creaffe, & feciffe omnia mala; ergo &

náy ;

peccatum. — 2mt. prob.

lfai. 45. v. 7. dicitur:

lw T

Faciens pacem . É9 creans

malum.

*

Et Amos. 3.

V.6.. Si erit malum in civi

tate , quod Dominus non

1041 tl

fecrit. Ergo.

Ittn j

$

2

Deus dicitur decreviffe a&us peccami-

if u

nofoss; ergo & peccata.

Sic Genef. 45. v. g.

Wi y

ubi eft fermo de venditione Jofephi, dicitur:

] um

JNon ve[tró conftlió , fed Dei voluntate buc

Et

miffus fum.

Vi at

G. 4. v.27. & 28. ubi eft fermo

de crucifi-

porant

xione Chrifti; dicitur: Convenerunt facere. Sfudei,

d

quod manus tua, g confdium tuut. decreverunt. feri.

lbidem c.2. v.23. Hunc (Jefum) defmité confilió

ttitit d

& prefcientia Dei traditum

, per manus iniquorum

"Nopd

afigentes interemiftis.

n qi

8

Deus utitur peccató tanquam medió ad

Q

füum in

tentum, & ad finem preftabilitum ; er-

j

go &c.

Sic 1. Reg. ». v.25. de Heli filiis dici-

tur: JNon audierunt

vocem Patris füi , quia volutt

oritr d

JDominus occidere eos.

!EUSI u

4. Deus dicitur aliquos predeftinare in eo-

"as

rum creatione ad damnationem ; ergo intendit

eorum peccatatanquam medium ad finem, — Zni.

uenehfüïä,

$

pmb(,

202

DISPUTATIO

III.

Jl C.lma

0b.

gt

Proverb. 16. v.4. habetur: Univería pro-

(s

pier femetipfum. operatus eft Dominus , impium quoque

bl

ad diem malum. . Et ad Rom. 9. Deus dicitur fa-

deueü"w

j;,

cere. aliqua vafa in contumeliam. .. Item Sap. 14.

v.I1. Creature Dei in odium fatte funt.

Ergo.

)

st

Sic

Í] ii

3

Deus dicitur precipere peccata.

2. Reg. 16. v. 10. dicitur: Dominus precepit Sémei,

u It

il

ut malediceret .Dauvid.

Et. Joan.13. v.27. Chri-

DJGCW

L

ftus ait ad Judam: Quod facis, fac citius.

Et.s;

jonaon p

Reg. 22. Dominus dicit: Quis decipiet zfcbab? &2

alea

Jüetit. Spiritus coram Domino , C2 ait : ego decipiam

jpot

jlum , & .dixit Dominus: egredere , & fac ita.

stj

6. Deus eft Author indurationis, & exce-

ia

cationis hominum; ergo & peccati.

Anta PTOb-

r

i od

Exod. 7. dicitur: Indurabo cor Pbaraonis.

Et lfai.

[

"

j

6. v.Io. -Exceca cor populi bujus , 69 aures ejus

'f»:x dlü.l

aggrava, & oculos ejus claude , me forté videat oculis

al t

Jiis ,. & auribus fuis audiat , & corde fuo intelligat,

i S il

€g convertatur, & fanem eum.

Item Ifai. 63. v.17.

hi

in-

Quare errare mos. fecifti IDomine de viüis tuis ?

hd.

dura[li cor noflrum, me timeremus te.

Et ad Rom.9.

Qu d

r

Yat.

v.18. Cujus vult , miferetur, & quem vult , indu-

NUTT

Ergo.

ao j

REsPONDEO a4d r. dift. a.* Deus dicitur

Ex

& i

feciffe omnia mala pene. c. malà culpa. n. a.

"0 fnt

contextu enim patet, fermonem ibi effe de pce-

xin t

nis, & punitione peccatorum per peftem, fa-

. n

mem &c.

"4dd2. dift. a.

Deus dicitur decreviffe actus

MT

*

iin

peccaminofos decretó confequente ad fv

r

lt;CütiO-

DT

4

nem, & previfionem peccati. c.. Znteedente. n. a.

h

Wmmæ

t

Ex fuppofitione enim peccati Deus decernit

Mij

aliqua fieri füb modo, vel ex ordine ad deter-

mina-

T!I) qm?w

d

DE CAUSA,ET EFFECT. PECCA TI.

203

tlj

minatum finem

Sic venditionem , & crucifi

M,pm

xionem Chrifti üt preftabilitam à Judeis ipfe

) TT

decrevit ufürpare ad determinatum finem

Item SHP ]

L

zAd 3. dift. a. Deus utitur peccató tanquam

medió ad finem intentum perinif[jvà. c.. receptive.

t i

n. a.

Permittit nonnunquam Deus aliqua pec-

1 præfopu&

cata, necabiis per grauam fpecialem preemunit;

u (

L d ]

quia decrevit ob antecedéntia peccata infligere

determinatam ponam

qua non vult homi-

dj d

nem liberare per fpecialia auxilia

N

ld 4.:n. a. ad. prob.- dift. .a

Dicitur talia

1€WL

facere decretó permiffvo. c. elettivo..mi

Deus

i d a

1mpium creat permittendó illi libertatem;: cujus

li /171! p

abufus fiet obje&tum divinz juftitis, &;contu-

n Il

melis.

TT

d s. dift-à

Dicitur. aliqua. . precipere,

TU

fumendó preceptum pro. permiffione. c.. pro lege.

n. a.

j ii

Sic, ubi.Matth. 19. & Marci. 1o. dicitur,

ii

Moyfen præczpz[e dare libellum repudii, manife-

diy t

Idem

ftum eft, ibi fermonem effe de permif[one.

Dados

quoque clarum eft circa illum fpiritum menda-

gj i

cii, qui fe ultró obtulit ad decipiendum , . &

tantum petiit permiflionem. . .Similiter Chriftus

Jny ditut

dicit, fe non jam impedire velle infidias inimi-

na,EI

corum, ficut prius impedierat , 'quando.nondum

diy

venerat bora; & hoc voluit dicere per illa verba:

fac citiüs

ylin;i

Poteft etiam dici, preceptum in fimi-

libus denotare tantüm ordinationem puram rei

rerie acx

ad fuum finem quoad modum, pr&fuppofità tamen

| IW

liberà determinatione ejufdem quoad fubflantiam:

hudrttl

fic fi quis determinat fe ad furandum , poteft

s d*

quis furem determinare ad furandum potiüs di-

n d

viti, quàm valde pauperi &c.

d 6

204

DISPUTATIO IIIL

Em

Ail6. dift. a. - Deus eft Authorindurationis,

& excecationis, fubtrabendá lucem, & gratiam in-

vj

debitam.c. pofitiva determinatione ad peccatum.

sss

gt

n.a. Sicutquifübtrahit folem, caufat tenebras,

y

yl Uf

& frigus ,

& glaciem ;

ia DEUS fub-

l

wahendo gratias indebitas facit, ut homo ope-

!

ÉÀ

jga

retur opera tenebrarum, & fit iners ad bonum,

J d

eó quód homo fuis viribus reli&us per gratiam

ordinariam non foleat, aut certé prevideatur

gt

st

non operaturus falubriter.

T

OBjrcrTUR 2. contra eandem 1, Deus vult

peccata; ergo etiam caufat. 2mt. prob.' Pecca-

guo, I

iil deDe

ta cadunt füb providentia, & ordinatione Dei;

Mil

ergo illa vult,

2, Deus vult penitentiam; ergo & pecca-

básert

ta, fine quibus illa dari non poteft.

zi

t

KD

Peccata non fiunt Deo nolente; ergo

volente. .4nt. prob. Volenti Deo nihil refiftit;

ERY

ergo.

Mdl

-4. Deus eft Author potentis peccatricis ;

Tb ugqä

ergo etiam peccati, quia caufa caufz eft etiam

;

caufa caufati.

btmita

Eul

REsPoNDEO ad r. n. a. ad prob. dift. a.

Peccata cadunt füb providentia permiffiva. .. ap-

Agoy

probativa. n. a. 'Sic enim etiam in republica hu-

d f

mana multa cadunt mala füb providentia Legis-

UM

latoris permifliva.

LU ]

ld 9. dift. a.

Vult peenitentiam voluntate

n t

conditionata. c. abfoluta, n.a. "Tantum vult peeni-

emm om

tentiam ex hypothefi, fi preceflfit peccatum.

Em

ld 3. dift. a.

Non fiunt Deo nolente noli-

tione impeditiva. c. probibitiva. n. a. Aliud enim

N

eft velle impedire, & aliud eft prohibere,

" i

d4

lu

DE CAUSA, ET EFFECT, PECCATL 205

lr

lii

4l 4. C. a, dift. c.

Si peccatum fit effectus

J

mece[fitate pbyfica confe

Dea J

quens ad pofitionem caufze,

k

vel a&us primi proxi

ibl

Si tantüm fit contin-

genter ex determinatione voluntatis Zibera confe-

DEU

V m

quens.n.c. lllud axioma tantum habet locum

in caufis neceffariis.

p

ll

OBJICITUR 3. contra3. Concluf. i, Etiamfi

D p

Deus determinet ad omnes gradus a&us li

beri,

d rerie

non tamen ipfi adfcribitur malitia a&tus;

ergo

poteft determinare ad omnes formalitates

11 D

cati.

nt.

péc-

prob. Si optimus fcriba fcribat calamo

Éf hn

inidoneo, non adícribitur ipfi defe&us ;

ergo

lt D

idem eft de Deo.

2. Malitia a&tus non reperitur in eo, quod

T p

habet a&us ex fe pofitivi, fed tantum ex circum-

ftantiis liberi arbitriis ergo poteft Deus caufare

Ente; «

totam entitatem a&tus quóad omnes gradus etiam

iüledto

determinativé.

Int. prob. Etiam blafphemia

Dei non eft de fe mala v.g. in amente, velnar-

at

rante; ergo eft tantum mala ex circumftantiis,

ile ditit

3. Anima dire&iva motus in tibia curva

determinat ad omnes gradus hujus motus ; ergo

j ia

etiam Deus in a&u peccaminofo.

m

REsPONDEO ad 1. n.a. ad prob. dift.a. . Si

myllio hv

fcriba non fit ipfa caufa calami, & omnium di-

nl

fpofitionum, ac circumftantiarum. c. fecus. n. a.

TgO, cüm Deus non tantum poneret actum,

T

fed etiam totum a&um primum proximum, &

i p

complexum omnium circumft

antiarum, eo ipfo

effet caufa defectus.

d

olente

d 9. tranf. ant. dift. c.

Poteft caufare

Aiu &

a&um /ine determinatione ad circumftantias, à qui-

"bus contrahitur a&us ad malitiam. tranf. cum

ibcmw

det£ra

Jl g N

206

DISPUTATIO HI1.

j i

deterininatione ad ipfüm gomplexum*cïrcumüantig-

rum. n.c.

p

d j

i

Dixr tranf. quia in Tra&atu de ZAib. buman.

r

probatum eft, quód a&us liber fit intrinfecé li-

yi

D]

ber, adeoque non fit indifferens ad alias circum-

ftantias; fed habeatintrinfecum refpectum effen-

tialiter contingentem ad tales circumftantias.

A:

"d. .

Idem refpondeo, quod. refpondi

p

ad 1... Quia fi dependeret à determinatione ani-

g v

riu t

me curvitas, vel re&itudo tibie, fequeretur,

ii a

quód a

nima.effet caufa obliquitatis in motu, . fi

s a

determinaret ad ipfam curvitatein tibiz.

Cüm

u t

'ergo Deus determinaret eodem modo ad totum

g o

.complexum actus primi proximi, €o ipfo deter-

Hnnid d

minareþ ad malitiam Peccati.

TRSTINUS I

vatcdi

t

QUJASTIO II

. N

nfiflat. peccatum babituale , & macula

, u t

du quo co

,r, d

per peccatum. velitia?

18045 lj

OTANDUM r.- Ínter -precipuos -effe&tus

tpefi

peccati mortalis effe maculam anime ,. qu&

r

riihil aliud eft,. quàm privatio pulchritudinis, ac

il

nitoris convenientis in anima; ficut folet con-

M iin;

tingere in rebus corporeis, Exiftentia talis ma-

Xoifig

cule-fupponitur ex variis textibus, & modo lo-

ag

quendi Scripturz , ubi anima dicitur dmmunda,

li

naculata , inquinata , comparaturque panno men-

d

dtruat2; & peccatum vocatur mmunditia , nacu-

LU

qu

Ja, fordes &c. . Sic Jofue 22.. v.17. dicitur: Pec-

"i

hi

in- praefentem. diem ma-

u Suo

;cq/tis in Beefpbegar, é& usque

cula

d

DE CAUSA, ET EFFECT. PECCATI. 207

RU

cula : bujus. fceleris in vobis permanet

Hinc & jufti-

ficatio hominis vocatur ablutio, & mundatió.

Sic

Do n.

Ezechiel.36. v. 25. dicitur: Effundam Jüper. os

Tl n

aquam mundam, €9 mundabünini ab ommbus inqui-

addsti

namentis ve[tris.

Meryüumf

NoTANDUM 2

Hunc effe&um . peccati

Jrcumüannm

effe effe&tum formalem: ficut'v.g. effe&tus ex-

uodrf

tinétionis luminis funt tenebr&, & effe&tus per-

Lermmatwne.

ditionis pecuniarum paupertas

& animz unitee

corpori vita, & albedinistoóalbum. Ratio eft

it 1eque [

I»HU' ll D]O[

quia ipía averfio à Deo formaliter conftituit

turpitudinem anime per modum formze deno-

lidtla, (

f

minantis, & ipfa converfio , feu adhefio inor-

dinata ad bonum creatum formaliter conftituit,

U d

& denominat animam immundam.

Hinc & s.

AUGUSTINUS relatus à s. THoMA opufc.ór.

C. 13. dehoc effe&u formali loquens ait: ,Ani-

|

» ma media inter Deum, & creaturas, conver-

fione ad Deum illuminatur, melioratur, & per

i, w

» ficitur, converfione ad creaturas obtenebra-

r

» tur, deterioratur, & corrumpitur

Et s.

THOMAS hic q. 86. a. r. ad 2. ait: , AGio intel-

j ia

le&us perficitur , fecundüm quod res intelli-

Ts

gibiles funt in intelle&u per modum ipfius in-

diridits d

»

telle&us, & ideo intellectus ex eis non infici-

jat 0

»

tur, fed magis perficitur

fed actus volunta-

hatia st

»

tis confiftitin motu adipfasres, ita quódamor

»

rei amate animam conglutinat; & ex hoc ani-

i t

, ma maculatur, quandomordmate inhzret fe-

gpanm Iu

»

cundüm illud Ofee 9. Facti funt abommablles,

ul

?

ficutea, quz dilexerunt.

Varias effe in hac re fen-

dighr

NoTANDUM 3.

tentias. .

ScoTus in 4. Dift. 14. q. 1. afferit,

jun

macu-

DISPUTATIO ttf

D'HFA;

208

d

i

maculam péccati confiftere in ordinatione páffi-

va ad poenam üt disconveniente animz , feu in

ii [IW

n

relatione rationis refultante in anima propter

t

culpam commiffam, quam dicit appellari mazu-

)

Wwfv

lam, Teéatum ,

& offenfam füb diverfa ratione;

"

;

nam quatenus refpicit animam , vocatur MA CU-

/w

.

[

LA; quatenus refertur ad ponam, vocatur

" u[g;&f,llläm

REATUS POENAZ ; quatenus veró provenit ex

I

m

ATR(

voluntate divinz ordinationis ordinantis pecca-

torem ad pomnam vocatur OFFENSA.

Scotum

HWDOE

jutet

fequuntur GABRIEL, MAJOR, ALMAINUS,

& alii plures.

Alii cum v ASQUEZ dicunt, ma-

4 du

culam confiftere in fola denominatione extrin-

um

feca proveniente à peccato przterito non re-

i mua

tra&tato.

LoRCA, MARTINEZ, NUNO &c.

ujgt à

dicunt, maculam confiftere in aliquo habitu,

a, t

an d

quo anima habitualiter convertitur ad bonum

creatum.

D. THOMAS cum fuis dicit, macu-

j btl

]am peccati confiftere in privatione nitoris ani-

d

me, adeoque, cüm in moderna providentia ille

q d

nitor confiftat in gratia fanctificante, macula

vlocitvo

confiftet in privat:one gratize fanctificantis.

Bu

NoTANDUM 4. Apud n.THOMAM, &

t ddtyj

Antiquos non occurrere nomen peccati babitualis ;

imünn

apud Theologos veró fequiores prefertim T H 0-

titeten

MIsTAs paílim confundi nomen peccati habi-

ial

tualis cum macula, perinde ac fi deformitatem

LUE

peccati fumerent pro ipfo peccato, cüm macu-

Y0]I

la, & deformitas peccati realiter idemfint. Ve-

Pyer

rum quia hec ipfa deformitas peccati füpponit

"i

a&ionem faltem formaliter, aut logicé quoad

D m

modum inferendi antecedentem ad ipfam macu-

lü

A

uez cotrn-

fl

:'«

Jam, ideo RECENTIORES cum Vasq

imuniter

l

hr

O g

DE CAUSA, ET EFFECT. PECCATI. 209

lnormm

]

Ti

muniter defcribunt peccatum habituale quód fit'

peccatum | atbuale preteritum — mondum /— retra&tatum.

Idf äppd]

t

Itaque quzftio hec , in quo confiftat peccatum

habituale? idem vult dicere, acfi queram, in

lVf r

quo confiftat deformitas peccati nondum dele-

b of

ti, feu macula peccati in fenfu faltem reali ?

UET

DICO I.

Peccatum habituale formaliter

V ov

ia

non dicit maculam.

Qrlnayrs

PRosATUR Conclufio.

Illaà. deformitas

?h d

anime, quamnomen macule exprimit, intelli-

0 At

gitur ad actionem peccati confequi per modum

QUtc ,

effe&us, aut proprietatis phyfice aut metaphy-

Xitdne r

fice; ergo peccatum habituale formaliter non

Yetn/) 10

confiftit in macula,

Confeq. patet; quia tó babi-

1 od

tuale fübje&to denominationis non fuperaddit

d ld

effe&um, fedtantum füperaddit habitualitatem,

f d o

& durationem a&us antecedentis: fic v. g. in-

TOR

tentio habitualis non eft effe&us intentionis,

Y Sint

fed eft prior intentio perfeverans, eo modo,

od

quo eadem eft res in effe, & confervari, quin

i, n

per hoc involvat effe&um , aut proprietatem à

ia

fe emanatam. — Znt. prob. Authoritate D. TH O-

WA

ME, ad cujus acceptionem ipfum nomen macule

x

fenfum fixum obtinuit.

In 2. Sent. dift. 4». in

w[æ[emm iil

expofitione textus ait: JMacula efl medium inter

t

aChwun peccati, 6 veatum quafi effettus attus, &

defomiut

fundamentum | reatus.

Ergo.

DIGCO.;IL

Peccatum habituale dicit actum

, 002

jnit. !

peccati preteritum nondum retractatum, aut

voti

jus obje&ivum ipfius Dei ad indignationem non-

dum condonatam.

J f

j o

PRosBATURConclufio, Juxtadicenda pec-

catum habituale habet Zuplicem deordinationem,

Va

JD.dmort Tratt. de Peccatis.

O

feu

d

h

210

DISPUTATIO 71II.

conü&"

jl

feu maculam,

unam - confiftentem in deordina-

j

jfi

j

tione rationis nondum retractata, alteram in pri-

j

vatione divinze amicitie, ac in jure divino ad

Y

quo "

indignationem, & penam ; ergo confiftit in utro-

W

1

It Au']

que ex iftis.

-r'iomï

DICO

IIL.. Macula adequaté fl,lmpta di-

[f

n

cit privationem pulchritudinis anime prove-

nientis ex una parte à gratia fan&tificante, aliis-

13:

Lal

m inj

que donis fupernaturalibus, ex alia parte prove-

nientis à ré&itudine voluntatis, & intellectus

3 t

habitualis ad' finem.

).

(

PRoBATUR Conclufio.

D. TRoMAs per

maculam hoc intelligit ;

ergo id per maculam

gabain

uinz

fignificatur.

Confeq. patet ; quia hujusmodi ter-

mini non habentes anticipatam notionem fuünt

d qUï

C

40

primó. occupantis.

Zint. prob. D. THOMAS hic

q. 86. a. 1. C. dicit: ,Macula proprié dicitur in

hopiti

YT

»

corporalibus, quando aliquod corpus niti-

»

dum perdit füuum nitorem ex conta&u alterius

drin d

»

corporis: ficut veftis, aurum, & argentum,

gj

»

aut aliud hujusmodi.

In rebus autem fpiri-

p dord

tualibus ad fimilitudinem hujus oportet macu-

at pit

]am dici.

DICO Y

?»

Habet autem anima hominis dupli-

»

cem nitorem; unum quidem ex refulgentia

ti p

AC

»

luminis naturalis rationis, per quam dirigitur

»

in fuis a&ibus; alium veró ex refulgentia di-

13, Mi

»

hum

vini luminis, fcilicetfapientie, &gratiw, per

»

quam etiam homo perficitur ad bené & decen-

Ulghri

»

ter agendum. — Eft autem quafi quidam anime

;tig

»

taCus, quando inhzret aliquibus rebus per

n

,

»

amorem; cum autem peccat, adhaeret rebus

;q&:&;mb

aliquibus contra lumen rationis, & divinv

Tf

Unde ipfum detrimentum nitoris ex

f*»ïüllmr.»ä,(

» .legis.

» tali

!Ul

DE CAUSA, ET EFFECT. PECCATI. 21l

Ril

'

» tali.conta&u proveniens, macula anime me-

vt

»

taphoricé vocatur.

Ll

DICO IV. Hinc fequitur, dari duplex

COUMiliar

l

genus macule : una eft caufalis, intrinfeca , &

coníftitutiva actus peccaminofi, id eft, ipfía de-

ii f h

ordinatio rationis, ac voluntatis in genere mo-

dite

ris; eaque tam in peccato mortali, quam venia-

lm

li.

Alia.eft caufata, & extrinfeca. a&tui, .confi-

RU

ftens videlicet in privatione donorum fuüperna-

y Vi

turalium, & grati& fanctificantis.

Senfus patet

ex dictis.

r

DÁ4CQ-V.

Hinc /at& loquendó poteft dici,

TR

peccatum habituale effe maculam, feu deformi-

Nanod

tatem.anime habitualem, intelligendó per ma-

0ftnem i

culam eam, quz eft caufalis, & conftitutiva

0UAf [

ipfius. actus.

E d

-PRosATUR- Conclufio.

Laté loquendó

Qupts n

quzlibet res poteft fumi pro fua proprietate me-

ao d

taphyfica, & viciffim. Sic v.g. poteftdici, quod.

ag

vifibile fit bono; ergo etiam poteft dici, quód

y at j

ipfa deordinatio, feu deformitas rationis perfe-

Qu

verans fit partialiter peccatum habituale.

Waj i.

DICO Vl

Noh tantum datur maculaani-

r

m in peccato mortali;'fed etiam in veniali :

u n

fed ea non confiftit in diminutione gratia fanGti-

ficantis, fed in deordinatione voluntatis.

ii i

u

PRosBATUR Conclufio.

Quando $. THO-

s du

MAS loquitur de remiffione peccati venialis, di-

jim a

cit, non effe opus infufione novi habitus, aut

y u

doni fupernaturalis, fed tantum effe opus reGti-

ficatione voluntatis per novum motum reGtitu-

]ere ;fl'l

(

dinis in Deum; ergo agnofcit, maculam non

ij

& de-

f

j*

QOnüüere in alio, quàtn i

2

(n deformitate ,

ordi-

212

DISPUTATIO IIL

y gcsa.

ordinatione voluntatis.

Prob. zfnt. p. 3. q. 87

nkiüOW

a' 2. C. fic habet : ,Unumquodque tollitur per

»

füum oppofitum, peccátum autem veniale non

ale W

md!L

»

contrariatur habituali gratie, . vel charitati ;

»

fed retardat a&um ejus, inquantum nimis in-

P

haret homo bono creato, licét non contra

r'" W[

»

,,æda

»

Deum.

Et ideo ad hoc,. quód peccatum ve-

»

niale tollatur, nonrequiritur, quódinfunda-

mreqmm

tur aliqua habitualis gratia; fed füfficit aliquis

à k

»

motus grati& , vel charitatis ad ejus remiffio-

du

nem.'

!

hi

(V

»

Et ad r. ,Dicendum, quód etiam re-

»

miffio peccatorum venialium eft effe&tus gra-

^eimdüc

tie, per aCtum fcilicet, quem denovo elicit;

i confi

»

»

non autem per aliquid habituale de novo ani-

MTUI

»

me infüfum

du

DICO VII

Macule peccatorum caufía-

As

les, & conftitutive funt in diverfa fpecie juxta

NI

diverfitatem fpecificam peccatorum

«DJ, J'm,

PROBATUR Conclufio r.

Macula caufa-

didi MXU

lis, feu deformitas peccati conftitutiva confiftit

ET Rex

