nes non peccamjnofas; fed hoc eft contra fen-

1080

r

fum communem; ergo.

Maj. prob. Eft major di-

minutio malitiz ex mortali in veniale, quàm ex

IT

veniali in nullam; ergo.

2

ünsy

Homo agens femideliberaté tantüm agit

aj

üt femihomo; fed femihomo omninó non pec-

4 ldV][jj]da

cat; ergo. .Mim. patet ; quia, dum homo v. g.

: ts

in fomno occidit alium hominem, non pro

pterf

n

€a peccat.

REsPONDEO ad z. n. Maj, Quia femide-

[

!

liberatio tantüm tollit gravem malitiam, non

b"äüü;fu

in

omnem.

g

l

DE DISTINCT. PECCATORUM.

135

u IN

omnen.,

Poteft etiam retorqueri in aliis caufis

enmlm

u

fite.

i

transferentibus mortale in veniale v. g. in par-

vitate materie : fi enim differentia inter decem

M eflim n

aureos, & obolum tollit malitiam gravem, fe-

) manM

Yi imy

queretur vi obje&tionis deveniri poffe ad mate-

riam levem, minorem infinities oboló, quene

m/tarhum

quidem obhgaret fub veniali.

D ipoyr

Zd prob. dift.a. .Eft major diminutio feorf m

Wi

fumpta. c. famul fumpta. n. a.

Effet enim haud

À tnt

dubié major diminutio, fi femideliberatio fimul

tolleret malitiam gravem, & levem.

d hf

Itatamen, ut illa femiffis

VT

Zld 9. dift. Magj

t f

adhuc fe teneat ex parte rationali.c. ut tantüm

fe teneat ex parte irrationali. n. Maj

Si enim

! Q0n

st

homo tantüm agit fecundüm potentias fenfiti-

dl us

vas, velfecundüm phantafiam inftar pfittaci, vel

fimie, prorfüs ligatà potentià rauonah, non

d

aget üt femihomo, fed plané aget üt non homo,

m

utpote inftar bruti.

Si veroó fimul concurrat

potentia rationalis, quamvis modó imperfectó,

jonus

p

adhuc fimpliciter aget üt femihomo, & datur lo-

cus peccato.

Idem intelligendum de femidor-

n f

miente, quod de femideliberato.

J

OB]JICITUR 4. contra eandem. 1. Vota, &

qud

promiffiones ne quidem füb veniali obligant ad

unpa

aliquid moraliter impoffibile ; ergo nec Deus

) W

obligat ad vitanda femideliberata peccata.

fomow|

2. Ecclefia non obligat nec quidem füb ve-

niali ad legem Ecclefiafticam v. g. jejunii in cafü,

onprop

quo moraliter eft inobfervábilis; ergo nec Deus

us i

obligat in cafu femideliberationis.

jn, 7

3. Non poteft dari regula pro d;gnofcendo

ftatu

136

"DISPUTATIO

II.

y»

It

i

I

ftatu hujusmodi femideliberationis à pleno con-

fenfu ; ergo nullam inducit obligationem.

d

l DWM |

, REsPONDEO ad 1. C.a. n.c. & paritatem.

gt

Difparitas eft; quia vovens, & promittens eft

ipfum obligans, ac principium obligationis: ta-

a

i

lis autenr non cenfetur, fe velleobligare ad mo-

7

bj

ralem impoflibilitatem.

Sic etiam Deus non

ü) l M

prudenter ageret, conftituendó hominem, quan-

ï

um

tum eft ex fua operatione, in morali impoffibili-

(

vll

T

tate fervandi fuas leges; poteft tamen pruden-

;l,gesEcdtü'.

ter relinquere obligationem legis aliàs obferva-

qen dl

bilis jam aliunde conftitute

b)

quamvis exinde

vini

fuperveniat moralis difficultas ex parte hominis,

cujus tamen Author non fit Deus.

Hinc obfer-

ww D)

l

hi

vo, malé agi ab iis Authoribus, qui examinan-

mixna

dó naturam legum naturalium v.g. circa proba-

j us

bilifmnum, & alias obligationes ftatuum refpi-

Aeünel

ciunt tantüm ad ftatum naturz lapfz , & ubicun-

r

que reperiunt moralem difficultatem, ftatim tol-

lunt obligationes legum : neque enim natura le-

v

I r

gum naturalium infpicienda eft pro ftatu naturz

lapfz, in qua moralis difficultas jam indu&ta eft

Tpema

ex malitia humana originali; fed regulanda eft

d

juxta ordinem in natura pura verofimiliter con-

Af

ftitatum.

it i

MU

RESPONDEïO 2. dift.a. Vota &c. nonob-

ligant primarib, & graviter ad moraliter inobfer-

itinj

ETU

vabilia. c.. ecundarió , & leviter. n.a. quia qui vo-

vet caftitatem, fecundario etiam vovet abftine-

M

"t

M.&[

re à femideliberatis aCtibus faltem füb obli

gatio-

nelevi. Certé SUAREzZ l. 9. de votis. c. 9. con-

P j

mu b

J

trarigmnon*audet defendere.

* L

LE

*

Ad 2.

l

DE DISTINCT. PECCATORUM.

137

Mil t

d 9. tr. a. n. c, & paritatem. — Difparitas

X

eft; quia leges divinz plerumque verfantur cir-

Cs

ca obje&a non meré indifferentia ad bonum

commune humane Societatis, & Ecclefie ; fed

TOTIRN

ln

circa talia objecta, quz fetunt precipi, & quo-

rum obfervantia nece[Jaria eft ad bonum commu-

Mrtadn

2 as

ne

Hinc mirum non eft, quód in legibus na-

turalibus, & divinis detur, & urgeatur obliga-

OMW Quj

ril

tio, quamvis fuperveniat morali; difficultas in

earum obfervatione ex malitia humana : econ-

iif p

dl ojbr

tra Leges Ecclefiaftice plerumque verfantur cir-

LO0 C

ca obje&a de fe indifferentia , ita ut füubftent de-

terminationi liberrime Ecclefie; hinc ifta obje-

pttelonis

Tc ob

&ta non peiuni eo usque urgeri, ut etiam perfe-

veret obligatio, quantumvis fuperveniat moralis

I ejamina

tf o

impoffibilitas in earundem obfervatione.

Drixi TRANS.

Si enim etiam Leges Eccle-

Rn rl

L bl

fiaftice aliquando verfantur circa objeéta nece[Ja-

ria adbonum commune, veladaliostines à Deo

i, t

Va

praftabilitos, tunc etiam Leges humanz ejus-

modi perfeverant in fua obligatione, quantum-

ofano r

vis fuperveniat difficultas moraliter infuperabilis.

mindida

Sic v. g. fi detur lex, ne quis durante obfidione

vll dl

exeat in caftra hoftium, vel ut miles maneat in

miltez n

ftatione, obligant leges, etiamfi hujusmodi ha-

beant difficultatem moraliter inobfervabilem fine

T

prefentiffimo difcrimine vite.

jer ol

Zd 3. w.a.n.c. Neque enim ex co, quód

in materiis moralibus non poffit facilé determi-

qiaqu"

yvec a y

nari modus, & menfüra obligationis, ceffabit

propterea obligatio.

Ut enim habet n. Av G u-

jb o

j cad

STINUS Lib. 21. de Cioit. Dei. c. ult. Quenam

malitia fit tanta, ut -ultimó fujiciat ad peccatum ve-

I

filalts

E

DISPUTATIO

II.

: n nlSIl.N

138

il Eïmw

miale, €$ quenam fii tanta, ut primb fuffciat ad

peccatum mortale , diffcillumum ef? imvenire, periculo-

i J

) SW'

lofum definire , nec tamen inutiliter dicitur aliqua ma-

litia excufare à mortali.

Idem ergo dici debet

M

circa femideliberationem.

j

gfd

RrsPONDEO ?. n.a. Regulaenim poteft

gt

effe, femideliberationem tunc dari, quando bomo

i fæpïusl

non efL in flatu, expedità, €9 apté ver[andi in alüs

aim

Jiis negotiis , v.g.in ftudiis, in Reipublice admi-

i

niftratione, in cura temporalium , maximé fi ea

ii

negotia petant attentionem, acreflexionem ani-

n

mi ad varias circumftantias, fine quibus idonea

vutte

determinatio fieri non poteft. Ejusmodi obje-

d sl

&a funt, dum agitur de gravi prejudicio pro-

zdpi

ximi, velde objectis primum futuris, veldedi-

zimga

fpofitione aliqua animi ex fua natura ftabili :

cüm enim libertas animi, & judicii ad indiffe-

, dl

pb

rentiam requifita neceffario eam debeat habere

expeditionem intelle&us, & voluntatis, ut non

N

Vr

tantüm reftringatur ejus attentio ad umum, vel

frid

alterum obje&um, fed neceffario debeat effe in-

differens ad a&tus varios tam contrari, quam con-

$ (uy

tradictori? oppofitos, clarum eft, tunc non dari

"tl

plenam libertatem, quando non datur ea expe-

3nn

BI

ditio animi ad confideranda diverfa, &ad eligen-

At

da diverfa.

Ita requiritur, utlibertas tanta fit,

uj

Af

quanta requiritur in aliis feriis negotiis ad hoc,

Etta:

362 j

ut poffit confiderare, &eligere diverfa.

d

lis ftatus femideliberatus folet darifrequenter in

"d

W

femidormientibus, femiebriis, femidelirantibus

du

ob febrim, vel aliam caufam.

Quód fi tamen

guis dubitet, an habuerit perfe&am libertat

em

in

g

"

)

DÉ DISTINCT.

PECCATORUM.

139

WMHM

in a&u graviter prohibito, fervire

Wm»lm

poffunt ,hæ

: 11

Regula.

1. Si etiam finito a&u adhucæ'perfeveret

1 di i

ebrietas, fomnus , delirium, vel ftatim in eam

difpofitionem reincidat, prefumendum eft , et-

iam in ipfo a&u utpote intermedio interceffiffe

LT tl

Rl

eam ligationem potentiarum animi indifferentis,

2. Si fepius ante hujusmodi ftatum, &

J TT

Xlte u

a&um firmum quis propofitum elicuerit contra

Ti

Ht

determinatum peccatum, nec longo tempore in

jbrm d

vitio verfatus fit cum deliberatione animi, fignum

Qu idoy

eft faltem moraliter certum , deliberationem ple-

nam non interceffiffe,

w

julio r

3. Si aliàs facillimé folet fervare legem,

, lod

quando eít perfe&é mentis compos, eamque

exadé fervet jam à longo tempore, iterum pre-

j ais

a d

füumendum, deliberationem in actu tranfeunte

E

yat habet

oppofito dubio non interceffiffe,

iis, 00

4.. . Si homo fit aliàs timoratze confcientiz,

j g, Y

& plurimüm abhorreat à peccatis, prefumptio

ftat in dubio in favorem deliberantis.

jet d

; (umud

5. Quando malitia objecti dependet à ferie,

t r

& complexo plurimarum circumítantiarum , &

r a

effe&uum v.g. dum agitur velde periculo gravi

vad digt

incurrendorum peccatorum, vel dum agitur de

damnificatione gravi proximi per lzfionem, de-

ss nl

tisad

tra&ionem, vindidam &c. clarum eft, quód

j B

gravitas effe&us dependeat à plurimis circum-

ftantiis, que proin fubítare debet attentioni

at

ia

animi, & illi difpofitioni, ut faltem poffit totus

ille ftatus objectivus circumftantiarum , & effe-

jl

Quum agnofci, & perpendi.

u hher""]'

6. Quan-

DISPUTATIO Ir

yj DISTT

140

6

Quando agitur de malitia a&us in fe qui-

j&t MN

dem indivifibili, fed tamen circa obje&ta primum

g

futura, aut de difpofitione animi de fe /Zabili,

int

v.g. de confenfü in herefin,: qui utique non

a

tantüum dicit affenfum errori preftitum, fed et-

f

«n-öl 4

$

iam pertinaciam , id eft, preparationem animi in

il

F&mllll

ea difpofitione perfeverandi; vel dum agitur de

íi

judiciis temerariis, quorum utique gravitas tan-

j

tüm defumenda eft ex gravi prajudicio ergapro-

suid

ximum,. quod fine //abili quadam difpofitione,

, ii

animi fertinaciter perfeverandi in ea difpofitione

"

non contingit, iterum clarum eft, ad plenam

sarem

deliberationem requiri, ut animus expeditus fit

v

etiam ad confiderandam feriem quamdam a&tio-

tl

num, &effe&uum ipfi pertinacie , aut fZabilitav

m

tam haerefis, quàm judicii inherentium.

at ia

JXIICES

Datur femideliberatio, quando

Frabu

quis in fuo animo etiam perfe&iffimé eft expedi-

Duilus

tus ad alia negotia feria decenter pertractanda;

D]OENN

ergo hec defcriptio perfe&tz , & imperfe&e li-

od

bertatis non eft bona.

Prob. ZAnt. Datur femi-

fircrtut

deliberatio in avertendis primis motibus blafphe-

mie, hzrefis, temerarii judicii, vindicte gra-

ttteite j

u

vis, complacentie obfccene &c. in quibus uti-

t d

que primis motibus adhuc animus eft expeditus

tht

ad alia negotia bené pertractanda; ergo.

Ti

RzsPONDEO n.a. ad prob. dift. a. quoad 2.

memnbrum.

In hujusmodi primis motibus datut

EL

"u

expeditio animi ad alia negotia gradatóm expe-

dienda. c. primó momentó, quo durat primus

Vibl

motus, //atim expedienda. n.a.

Neque enim,

Wi

[

qui v. g. deliberat de bello, de eligendo ftatu,

hï

g

A

O!"-

,

1ï"gjnü

dcl &dificanda domo, de ferenda fententia m

ts

PA

1

DE DISTINCT. PECCATORUM

u&mw

141

aob;mm

tis &c. ftatim primó momentó apté'confiderat

Wdhr

ommnes circumftantias effentiales ad prudentem

electionem requifitas.

lU i

ltaque nec idem fieri

ln ij

poterit in ferenda fententia de licentia, & obli-

gatione legis, de apputfu teftium animze, donec

Dem EU

magnurc

tandem dlfcernatur, utrum obhgatlo gravxs, vel

levis fit.

egr lst

Dxce

lQ MRUIO

RESPONDEO 9. n:a. ad prob. n. a.

emm, in tali cafu non tam dari femideliberatio-

M t

eadlf li

nem, quàm inadvertentiam, que longe eftaliud,

quàm femideliberatio.

In primis ergo motibus

" zd pl

T

poteft quis excufari à mortali ob. defe&um ad-

MT 4

vertentie ad malitiam gravem; quia illa folüm

inadvertentia eft graviter cülpabilis; quani quis

at fü

AU

joteft , &5 debet füb obligatione gravi fuperare

iNon autem videtur Deus füb -mortali exigere

0 quid

tantam inténfionem animi in omnibus acGtibus

TAU

humanis innumer Is, ut in-primo ftatim momen-

gt

to fübite emotionis requirat fummam attentio-

m

nem ad malitiam objeéti dependentem à pluri-

Davrft

mis circumftantiis exacté perpenf s, nifi defe&us

vudiph

advertentiz jam'fit culpabilis in caufa preceden-

mte r

te cum plena libertate pofita: longéautem aliud

qibsu

eft circa a&us externos magni momenti v. g

d

Ccirca homicidium, ubi ftatim ratio di&tat ,

nihil

)rg

effe fufeipiendum fme previa, & magta dehbe-

1 a

ratione, cüm malum fit irremediabile.

]taque;

yibs d

cüm non' detur lex graviter obligans ad caven-

gjion ey

das omnes inadvertentias circa actus internos, &

ii pro

circa feries effe&tuum obvias, nec cedentes fta-

qeque "

tim in grave prejudicium aut Reipublice, aut

uend

Dei, aut Ecclefie,

in omnibus iftis five dican-

xntelïïf"["

tur a&us kmzdelzberatz, five dicantur a&tus inad-

Jverien-

y a

142

'"DISPUTATIO

IL

vertentie , peccatum mortale tranfibit in veniale

u gt m

gv

ex defe&tu legis hic, & nunc graviter obligantis.

O8]ICITUR s. contra 3. Concluf. 1.

Odium

ginye

Dei recipit parvitatem materiz; ergo & omne

y gt

l

b

girid

aliud peccatum.

"Int. prob. V elle offenfam Dei

j u

capit parvitatem materie; ergo & odium Dei.

D

Int. prob. Velle furari, eft velle offenfam Dei ;

l WC faü

fed velle furari capit parvitatem materig ; ergo

& velle offenfam Dei.

g

sudii

2. Fruftratio rei juramentó promiffze v. g. unius

crucigeri capit parvitatem materiz; fedea fru-

um

ftratio eft perjurium ; ergo perjurium admittit

a,

m

, parvitatem materig.

MICITUR

REsPONDEO.24 1. n.a. ad prob. n.a. ad bu-

jus. prob. dift. Maj. — Velle furari eft velle offen-

z

fam Dei interpretative. c.. dire&té, & formaliter. n.

d t

MMaj. 'Talis fur non intendit Deum offendere,

ts

imó potius vellet, Deum non offendi: habet

ämg

enim pro objecto direéié volito tantüm fuum

comiiodum ,. cum quo contra ipfius inclinatio-

IT

nem conjungitur offenfa Dei. ]Jamveró volun-

LOU

tas indire&q non poteft vocari fimpliciter odium

TET

Dei.

-

BD

Ad 9. tranf.

Mi

aj.þ dift. Min. Eft perjurium

Afl g

promi[forium. c. affertorium. n. Min. . Quando enim

ï-ll-f. l]]p

dicitur, perjurium non capere parvitatem ma-

* ltir

terie, fermo eft de aífertorio, in quo Deus fu-

ïgfüfïihl]m

mitur in teftem falfitatis,

iNon autem illud fit

IT

in promifforio; in hoc enim promittens unum

ww üdmtu

a[ferit , & aliud. eft, ad quod fe obligat ; afferit fe

T

!

habere animum fervandi promiffum, & in hujus

À

"j

veritatis teftem Deum invocat, ficque eatenus

um "

l

eft juramentum affertorium: in quo fi revera

'ülznomþ

non

n

DE DISTINCTL PECCATORUM. 143

non haberet animum folvendi,

effet perjurium

fimpliciter di&um, & grave pec

catum , etiamfi

Ln mï

tantüm promiffiffet obolum. - S

ed ftante veraci-

|

M

tate hujus affertionis infüper fe obligat ad dili-

du

A i

gentiorem obfervantiam hujus promiffi obipfam

reverentiam divini nominis, quod affertioni

Don

appofuit: cim autem hzc irreverentia non tan-

ta fit, utpote fa&ta in re /evi, circa quam pro-

miffarius non poteft effe graviter invitus, etiam

lt

lu

malitia infidelitatis non eritgravis; & confequen-

ter, ficut irreverentia erga Deum capit parvi-

.

itia ;

tatem materie, ita etiam

juramentu

forium capiet parvitatem materiz,

m promif-

1524 Ui

OBjJICITUR Ó. conira eandem 1.

Adulte-

Hrele of

rium quandoque effet bonum Reipublica ad evi-

frniir,

tanda bella; ergo non eft verum, hoc crimen

Lf

non admittere parvitatem materig ex eo, quód

s hr

femper cedát in grave prajudicium generis hu-

m fur

mani.

Y d)

9. Datur parvitas materiz in omnibus aliig

ml

preceptis; ergo & in fexto przcepto.

ii t

RErsPONDEO ad 1. diít.c.

Si ipfa poflibi-

litas exceptionis in cafü particulari, &ipfalicen-

J p

tia excipiendi non e[fet nociva. generi humano. c.

fecüs. n. c.. In probatione enim dictum eft, non

huivdt

ttem Yi

omne adulterium in cafu particulari fore noci-

MoDast

vum generi humano, fedforenocivam licentiam

m ii

generalem ,. que reftringi non poffet à generali

Jtets wl

malitia, fi daretur licentia exceptionis particue

laris; quia fic multiplicarentur adulteria fine

j; t

&i

fine, vel ob multiplicationem difpofitionum in

u d

homine reperibilium, vel ob frequentiam argu-

pf

mentationis à pari, maxime inter gentes, qui-

[!

bus

DISPUTATIO: 11

j Dlim

144

"

bus Deus equé debet provideré de Lege nàtu-

rali univerfali, ac Chriftianis.

]taque neque

ii

z&uswf*äx

apud Chriftianos reperiri poteft licentia alicujus

éxceptionis in cafu particulari, quo adulterium

quiad

i

non przjudicaret bono communi geheris huma-

P

":

ni; quia fi ea daretur, non tantüm leviter, fed

graviter-noceret bono communi ob

ia t

j

[!

Pronitate'm

j

ad abufüm univerfalem.

Ad/2. tranf. a. n.c. & paritatem. . Difparitas

a

zi

eft; quiain hac materia omnis etiam faruitas in-

clinatione moraliter infuperabili trahit ad majora;

DI

x

atque ad malitiam confümmatam, faltem gene-

Watuni

raliter; quod non fit in aliis preceptis.

Cate-

rüm, utrüm aliquod objé&um petat. prohiberi

T

fub gravi, defumendüm eft ex complexo effe-

dgrety

&uum, quos caufant: jam veró inclinatio in hü-

d

jusmodi materia veneréa eftab intrinfeco; eaderü

L

frequenter occurrit ;; preterea occafiones fünt ju-

m

Igitur, fi

mumere, maximeé ad a&us internos.

MUX

permitteretur fimé gravi prohibitione deleGtatio

i ii

venerea, .eoipfo homo ob fréquentiam trans-

q

greffionum /evium conftitueretur in ftatu nioralis

lrinoy

impoflibilitatis obfervandi legem principalem; &

Sinf

in ftatu plurium transgreffionum etiam graviuin

vf

moraliter inevitabiliun: — Hinc etiam.parva gra-

hr j

viter prohibita funt quoad concupifcentiam; vel

Dl

3l

dele&ationem veneream; prout id- declaravit

* t (

ArLEXANDER VIL. r8. Martii annó 1666. dum

h

!t

damnavit fequentem, propofitionem: ordine 46:

"rf

Efl probabilis opinio ;! que dicit , tantm e[Je veniale

l:'x?m

ofculum - babitum. ob' dele&tationem. carnalem , C fenfi-

a

u

bilen, que ex ofculo oritur , . feclufo. periculo. ulterio-

um

Per hoc tamen, quód

wifmz*w

L

m confen[us, & pollutionis.

omnis

UA

lh;l

)u

DE DISTINCT, PECCATORUM. 145

i M&stmr,

v

omnis dele&atio venerea, quantumvis modica,

|

l

hm W

Mi

fit peccatum mortale, non fequitur, etiam illos

a&tus per fe effe peccatum mortale, qui tantüm

QO dl

continent périculum remotum ad illam dele&a-

!t

lal

1

l

!

tionem, & non proximum aut propinquum,

quales aCtus funt innumere cogitationes remot?

DP

Ü

difponentes, nec caufantes periculum propinquum

ad talem delectationem.

Y D

O2j1ciTUR 7. contra 4. Concluf. 1. — Legis-

t J

lii ns

lator humanus non poteft rem levem precipere

fub obligatione gravi; ergo neque in materia

j falreng

gravi poteft imponere levem obligationem. -

d. (

9;

Votum in materia gravi univerfim obli-

t al

gatfuüb gravi; ergo etiam lex humana.

ooylio d

3. "Agere contra preceptum naturale in ma-

Tiatioi d

teria gravi eft peccatum grave; fed agere con-

Jf d

tralegem humanam in materia gravi eft agere

Qnes finod

contra praceptum naturaleinmateriagravi; er-

; lr

go.

Min. prob. "Talis agit contra preceptum na-

g ded

turale obediendi Superioribus in materia gravi$

nentam r

ergo.

;

pfatorior

Rzrz$PONDÉO ad

r. tranf. a. h. c. & parit.

Difparitas eft; quia, etfi regulariter bonum com-

f p

mune non poftulet, rem Zevem pr&cipi à Legisla-

tore humano /ub gravi; exigit tamen, ut aliquan-

nprt

Cettito t

do etiam res magne pr&cipiantur fub lewi, v.g.

( dedint

in lege jejunii, cenfuris, & fimilibus.

d 2: n.a

pl

Quia füppono, hominem fe

g o

poffe obligare fub venialiad votum etiam in ma-

teria gravi.

upa

"

W,O(*!

Al 3. c. Maj. n. Min. ad prob. dit. a.— Agit

yriib

contra preceptum obediendi Superioribus in

materia gravi materialiter tali, c. fermaliter tali. n. a.

(5

K

Or-

yn

D.zdmort Tratt.de Peccatis.

j TU

146

VWUDISPUTATIO

TI.

Formalitet gravis materia eft, quz vel ex natu-

NU

n

ra graviter nocetbono communi, velnon poteft

füfcipi, nifigraviter invitó Dominó naturz.

,

EU qüï:w

j

27

OsJrcrrum 8. contra-5. Concluf. v. — Jaxta

$.. AUGUSTINUM Serm. de penit. iracundiay f

W gin P

diu temeatur , & 'ebrietas, fi a|fidua fit, funt mor-

talia; fed iracundia, & ebrietas funt venialia;

(j

d

ergo venialia repetita conftituunt mortale.

2

üxta eundem relatum capit. 7res funt.

at

d reddt

de Ponit. dift. Y Quamois parva, fed tamen crebra,

qu& , fi colleta contra mos fuerint , ita mos obruent,

$, gt

ï,pi ii

é$ oppriment, ficut unum grave peccatum. Ergo.

RzsPONDEo ad . dift. Maj.

Sunt morta-

st

lia, quando incipiunt coalefcere in unam prodi-

vt

galitatem, vel inhoneftatem vite Chriftiane,

TT 11

velin contriftationem, & damnificationem pro-

z a

ximi gravem. c. fecüs. n..Maj. Si quis enim cre-

Wt

bró excedit in potu, quamvis maneat rationis

IN w

i wl t

compos, nec caufet alia peccata in ebrietate,

nihilominus peccat mortaliter; quia multumbo-

X

Trsyy

norum fucceffivé prodigit, & quia vita ejus in-

cipit potiüs fieri beftialis, gravemque indecen-

151 d

tiam inducere vite Chriftiange. Sic etiam ira-

Vttlin

cundia v.g. mariti, aut uxoris perpetua, ac

SPORDI

quotidiana graviter perturbat domefticam fami-

t n

liam.

UT

Ad 2.

'eodem modo. dift.a. Nos obruent, ü

r

coalefcunt in unum v. g. grave impedimentum

charitatis erga Deum, & proximum, vel erga

5 ) Ó

TT

li

obligationes fui ftatus. c. fecus. n. a.

Sape fit,

du

l

quód multis peccatis venialibus ita hebefcat ftu-

:g(

ln

dium virtutis, ac bonorum operum, ut nulla

4 *-MJ

&pro-

Pa

amplius refidua üt a&tivitas in amore Dei,

ximi;

i

L

i

DE DISTINCT. PECCATORUM.

147

Qu &M

l; W

ximi; & tunc omnia venialia fimul fümpta ob-

' ruent hominem convincendó inftar multorum

s lum

teftium, quód non habuerit charitatem, feu ve-

/W b

ram amicitiam ad Deum; utpote cui non exhi-

l !fmzm

Mü f(ng

bet'actus amoris practicos, ubi ad eos obhgat

reäus ordo amicitiz, & charitatis.

UE n

"OBJICITUR g. contra eandem 1. Malitia pec-

L

cati non eft fimpliciter infinita; ergo poteft ad-

1pl. D [

&quari per peccata venialia repetita.

fütmo;

9

Si venialia repetita non conPc1tue1enu

LT

mortale, fequeretur, eamnon peccaturum gra-

T h

viter, qui effet determinatus ad committenda

. toy

omnia venialia indifcriminatim ; fed hoc eft con-

ag

tra commünem 5 ergo.

? il

gu

Si quis fe obligaffet votó ad non meh-

XU0tempt

tiendum, & tamen mentiretur indifcriminatim

1 C QR

oblata quavis occafione, peccaret graviter con-

Ra tl

tra votum

ergo & ille, qui frequenter com-

Aee

mittit venialia contra preceptum dile&ionis

Dei.

n mulol

ii ol

RrEsPONDEO ad t« retorjuendó. — PerfeGtio

yeida

bominis non eft infinitaj ergo poteft adequari

fe & 11"

per multiplicatas mufcas.

REsPONDEO ?2

tranf. a. dift. c. 'Erga pot-

i

fhcamhm

eft adequari, ümagmcudo perfe&ionis confiftat

in numero,. vel menfura. c. fecus.n. c.

Quia ad-

Ohrost

squatio per multiplicationem tunc folüm locum

dimont

habet, quando perfe&io utriusque conftituitur

Sic v. g. ingenium Ari-

vdt

per eumérum. par tium.

$n

ftotelis, vel Angelici non ad&quabitur pet ad-

ditionem infinitorum ingeniorum hebetium.

podi

I, ll'

ld 2. dift. Maj. . INon peccaret per fe ratio-

ne mtmerz- tranf. per. accideris tatione periculi incie

D

2

dendi

Iw

t

DISPUTATIO II

148

i mjgcmä

"

[

dendi in mortalia, vel ratione Zmpedimenti, quod

] mü

j

N

"

Ü

1

objicit aGtivitati charitatis. n. Maj.

Charitas ef-

nadb^

J

fentialiter tendit ad ftudium virtutum, & bono-

;iabom'ïf"ïä

7

rum operum, ubi ea exigit ordo charitatis; cui

!

g

tendentie non poteft objici impedimentum effen-

T^

P

tiale fine gravi peccato.

t

d 3. tranf.a. n. c. & parit. Difparitaseft;

guird

quia in tali cafu frequentatio a&uum in zftima-

tione morali coalefceret in wunam gravem irreve-

yin auit

tentiam erga obligationem voti; & ipfe vovens

qrii

cenfetur fe tacité obligare füb gravi ad haben-

;utiomeu&:

!

j

dam faltem aliquam curam fervandi voti, nec

s

3 Drenit

committendi contemptum formalem: econtra

Ti

;

non adftringitur homo pr&ceptó dilectionis Dei

tht

ad fpecialem curam vitandi quodvis peccatum

n :

veniale in uno determinato genere füb obliga-

i& m

tione gravi.

Es

OBjICITUR Io. contra eandem 1. Eft in

Sacerdote major indecentia ad tertium quodvis

at Qu

iil Y

verbum mentiri, quàm intra decem annosfemel

omittere Dreviarium; ergo fi illud eftpeccatum

odl

d ored

mortale, etiam erit iftud peccatum mortale.

2

Unum mendacium eft majus peccatum,

af (

Atdge

quàm omiffio unius conftru&tionis in Breviario ;

ergo etiam fumma mille mendaciorum eft majus

t tf

peccatum, quàm omifliones mille conftructio-

ttí f

num.

i

3.

Unum peccatum veniale tollit unum

W hii

gradum gratie ; ergo tot peccata venialia, quot

quis habet gradus gratie , tollunt omnes gradus

Ut

WB

lug

iliius, adeoque totam gratiam.

RzsPoNDEO ad r. dift. a. Eft major in-

f

'"mb]

"fl

decentia materialis.c. fermalis. n.a. MA TERIA-

d

LIS

Ri

)

DE DISTINCT, PECCATORUM.

149

t

Lis indecentia eft, quz fe tenet ex parte obje-

l

Pt

[

Qu

&i in individuo /ecundum fe fpe&tati independen-

Ut

ter à circumftantiis extrinfecis in ordine ad varia

alia bona Reipublice, Ecclefie, aut gloriz di-

| phariætis;;

pulipa

ving.

FonMarrs veró indecentia eft, qua

provenit ex oppofitione ad legem a&u exiften-

Difitgs

tem, confiderató jam a&tu /ecundim omnes. circum-

lt j af

Jlantias in ordine ad bonum commune Reipubli-

Jam fecun-

p m

ce, Ecclefie, aut glorie divinz.

At

düm talem confiderationem magis meretur fub

gravi prohiberi unica omiffio Breviarii, quàm

p dl

i Y

multiplicatio mendaciorum.

Ratio eft r. Quia

perfolutio Breviarii eft obfervabilis ; abftinen-

l: t

dleonis]

tia vero ab omni mendacio generaliter refpe&tu

omnium hominum etiam rudium non eft ita fa-

T p

cilé obfervabilis.

2. Determinatio transgreffio-

Tp

nis circa Breviarium eft facilé determinabilis :

econtra determinatio mendaciorum ad gravem

j t

fummam coalefcentium non effet facilé deter-

j qu

minabilis.

3. Bono communi non ita opponi-

m

p

tur multiplicatio mendacii officiofi, quàm oppo-

nitur gloriz divinz via ad frequentes transgref-

o

fiones penfi Canonici.

Imó etiam ex fuppofito;

p

quod non daretur major ratio in gravi prohibi-

; breo

tione omiffionis Breviarii, daretur tamen major

U

indecentia formalis ex oppofitione ad Legem

vonltui

Ecclefiafticam, que utique non femperrequirit

tolft Ut

meritum prohibitionis obje&ivum ex natura

actus.

widit t

"Ad 2. tranf. a. dift, c.

Nifi coalefcerent hz

mop*

omiffiones in unam fummam totalem fübftantem

legi graviter prohibenti.c. fecüs. n.c. Porró ea

T

coalefcunt in unum, qus velex.natura, velex

Mu

-

E3

vfü

1

pDiSPpPufATTüUd 1

T

156

" Pl |

ufü hominum, vel ex intentione operantis co-

Q1

ordinantur ad invicem ; hec autem omnia con-

D

g

r

!

currunt in pluribus conftru&ionibus Breviarii,

nonautem in multis mendaciis officiofis, nullam

i Á

(

w

inter fe habentibus coordinationem , necexna-

tura actionis, nec ex ufü hominum, nec ex in-

Ff;foäfftenüi

tentione operantis.

g

Zdd 3. tr.a. dift. c. "Tollunt gradus gratie

,Lrri d

beterogeneos, tranf. bomogeneos.n. c, figradus gratize

jj lt

effent homogenei, etfi infuper vera effet illa

g

fententia de imminutione alicujus gradus gratic

r

per quodvis veniale, re&é procederet argu-

mentum: nec enim ulla in homine jufto datur

i i

um o

forma fübftantialis, aut alia caufa, quz ultimum

gradum gratiz faciat adeó quadratum, & immo-

300 tl

us

bilem, ut nullo peccató veniali emoveri poffet.

Dein féequeretur, hominem per frequentatio-

EAU

z T

nem venialium id commodum confequi, quód

ejus gratia nulló ampliüs peccató veniali immi-

ET

d n

nui poffet. Verüm longeé aliter fe habet in gra-

dibus heterogeneis, quos füppono dari ex Pbi-

TC

a. r

lofopbia in omnibus, que intendi poffünt; quia,

cüm remiffio graduum confiftat in produ&tione

Aitartm t

imperfe&ioris gradus, quàd fieri poteft in infi-

EUA

nitum, nullum eft periculum incidendi aliquan-

m

lo

do in gradum gratiz abfoluté imperfe&tiffimum,

aut perveniendi ad deftructionem omnimodam

40 tiün

charitatis, nifi in eo cafu , quo ceffatin volun-

üogqm Mi

tate ftudium perfectionis, virtutum, & bono-

'eu

)

i

rum operum, utfic definata&tivitas animeejufte.

dU

OBJICITUR II. conira eandem 1.

In cafu,

"At

xl

quo quis fücceffive aufert v. g. mille crucigeros,

divitis

idy

äiblatio ultimi erucigeri refpe&u hominis

Mif

T

habet

u

DE DISTINCT. PECCATORUM.

ISI

g

habet rationem peccati mortalis,..quin coale-

lt OW [

fcat in unum cum precedentibus; ergo repetita

1 M

venialia habent malitiam gravem fine illa coale-

Tif v

fcentia. . ZInt. prob. Sola ablatio ultimi crucigeri

fl ! Uecel

habet conjunétam cognitionem gravis malitiz ;

II Teti

ergo.

2.

Cdalefcentia obje&orum efï aliquid in-

determinatum; ergo non eft bona regula mo-

jour

Ü

rum, & gravis obligationis.

nt. prob. INon

B

poteft v. g. determinari, . utrum coalefcant in

ts m

unum omifliones v. g. centum aut ducentorum

Qofeet

Pater Nofler &c. qus quis habet ex voto , vel ex

i ifo d

penitentia injun&a. Item an in divite coale-

fcant in unum omiffiones eleemofynz refpectu

tl

Iny (inr

Ioo. aut 200. pauperum.

Item an coalefcant in

unum omiffiones attentionis fub Breviario per

Wi pole

n

annum continuate, autperduos, veltres dies,

aut menfes.

Item an coalefcant in unum omif-

i, i

Aut ancoa-

rendi r

fiones concionum Io. 20. vel rco.

lefcant omiffiones Le&ionis Theologiz moralis

a

p du

in Confeffario, aut Parocho per tres, aut decem

annos.

vt

Item an denegatio obfequiorum aliàs

Item an

debitorum centupla, vel ducentupla.

prdtdi

vt if

denegatio fignorum amicitiz 1o. aut 20. & fimi-

lia.

Ergo.

nj d

REsPONDEO ad I. R.

a. ad jrob. dift. a.

(f

Ablatio ultimi crucigeri, üt refpetiva priorum

omimut

frin v

ablationum habet' conjunc&tam cognitionem gra-

vis malitie. c. üt nonm refpettiva. n. a.

Si enim

; t

ii

tendat in ultimum crucigerum fecundum fe, fic

utique non habet agnitionem gra

vis malitie.

I ht

Ad 9. Retorqueo in furtis minutis. n forma

T

1

Dico enim, tunc coalefcere

mi flf

n. a. qd prob. n. a.

a&us

d

K 4

y Dlm'»

153

DISPUTATIO II

a&us in unam malitiam gravem, quando aggre-

j

gatum attuum contingit fübftare /peciali attentioni

g

ilius, qui habet poteftatem, & animum obli-

Rgümïmf !

gandi. Hinc, quia in voto, & in penitentia

ä

«

n

|

injun&a ex communi zftimatione intentio obli-

mLM

gantium fertur fpecialiter ad aggregatum actuum

hi ffn' lpl

n ufmmm

tanquam fpeciale obje&um, & motivum divine

complacentie, aut gratie , in hoc cafu locum

Jnïïm*- b

habet coalefcentia a&uum: econtra, quia in

j n

Breviario non fertur attentio Legislatoris ad ge-

s Lt

neralitatem actuum, vel omifüonum, fed ad

t n

a&us fingulos ; quia fic exigunt leges prudentize

s at D

legislative, ille omifliones non coalefcunt ; nec

g

refert, utrüm ejusmodi aggregatum omiffionum,

b

vel actuum babeat majus meritum obje&tivum ad

prohibendam fpecialiter generalitatem á&uum,

EU T.

Bo WT

vel omiffionum, quia Legislator non femper illud

gravius precipit, vel prohibet, quod de fe me-

Eu

tht

retur gravius preecipi, aut prohiberi, eó quód

prudentia legislativa confideret multas circum-

.

m

ftantias extrinfecas actui, puta, facilem frequen-

tiam mali, difficultatem obfervationis in a&u,

f [

"m

& neceffitatem in ordine ad bonum commune,

r

üt fuprà oftenfum eft. Sic utique frequentior

effet transgreflio in materia Breviarii, quàm in

tl

materia voti, vel penitentie injun&ze; quia

Wi

illa materia, puta penfi Canonici quotidie urget,

lttyy

& occurrit; effet etiam difficilior obfervatu, &

NUOR

aliunde involuta multis

gislator horret.

perplexitatibus quas Le-

iij

d W

Quop sr QUXRATUR, quandonam in

L.

fimilibus incipiat gravis obligatio in ordine ad

Atf

il

"

aggregatum actuum, vel omiffionum ?

g

REsPON-

I)TH'

n

DE DISTINCT. PECCATORUM. 153

m»qmag "

REsPoNDEo. CTuncincipere, quando con-

j lümiw;

Ícientia incipit dictare manifefté ex communi

l

Üj

eftimatione dari jam gravem injuriam , damnifi-

fü pæmw

Ht

cationem, contriftationem , aut derogationem

juris divini, vel humàni erga Deum, vel pro-

RRU f

Mi d

ximum, prout ipfi Adverfarii admittere cogun-

tur in determinanda gravitate v. g. calumnis,

Wt Gilpor

detra&ionis, fcandali, inhonorationis paren-

OM ;

tum &c. qu& omnia peccata fupponunt zftima-

glslatorisadgs

tionem, &taxationem privatamin tribunali con-

t &j

Ícientie conformem zftimationi communi ho-

