eoque non requiritur ad peccatum cognitio re-

m

flexa demalitia, clara, acdiftinda, imó nequi-

hii

ag

dem a&ualis dire&ta. — Con/eq. prob. Ipfa ignoran-

g

tia vincibilis habitualis, üt Suarez obfervat,

tantüm propterea eft libera, & culpabilis, in

ii

Y k

quantum tollit a&ualem confiderationem : & illa

drfads

omiffio actualis confiderationis tantüm ideo eft

ANOLLAI

culpabilis, quia potuit, & debuit depcni; ergo

i

ubi v. g. contra&us eft habitus, feu confuetu-

do in ullo genere actuum agendi fine confidera-

Mp

emiit

tione debita principiorum moralium ad fcien-

tiam de malitia objecti requifitorum, eo ipfo ta-

lis inadvertentia erit culpabilis.

ts

t

PROBATUR $.

Facultas "Theologica PA-

RIsIENsIS annÓ 164r. damnavit hanc propo-

iniy

DT

fitionem: Nunquam peccatur , mifi prevoia cognitio-

ne peccati animus illuftretur , ejusque vvitandi defide-

gj

rió exftimuletur.

Cenfura Facultatis eft hzc: ec

162

propofitio falfa efl, & viam. aperit ad excufandas ex-

d

cufationes in. peccatis, Eadem Praepofitio damnata

Metüt

eit à Facultate LovaANIENsI annó

1657.

Ml

Cenfura ejus eft : Jec propofitio efl contra omnia

I

Theolopie Chriffiang principia, & immwmera etiam

Mi

immaniffima bomiman peccata excufat cum pernicie

dit,

animarum.,

m

Similiter cLERUS GALLICANUS in Comi-

* k:'PE'

!»

tiis General. 17oo. damnavit hanc propofitio-

Rl

oem: Si peccatores. confumate malitie, cium blafpbe-

At

mant,

DE NATUR.& QUIDDIT. PECCAT. 39

d i

Tuant, C? flagitüs [e iwmmergunt, mon babent con-

Jiientie flimulos , mec smali, quod.agunt , motitiam,

TT

cum ommibus Tbeologis propugno, eos bifce atibus

[ &i

non peccare. Cenfüra eft hec: .Hec propofitio fal-

UM

a eft, temeraria, perniciofa, bonos wores corrumpit,

Wf

blafphemiam , aliaque peccata. excufat, €9 üt talis à

I tegi

Clero Gallicano. jam .damnata. ef. anno 1641.

Ergo

pfaiguuran,

juxta mentem hujus magne partis E.cclefie, quam

1 ,

formatGallia, non requiritur actualis adverten-

lii

tia ad malitiam actionis, fed fufficit dire&ta prae-

n t

terita, aut habitualis dire&ta, feu interpretati-

um o

va, & virtualis, que poteft, & debethaberi.

Q t

COROLLARIUM I.

Ex di&is colliges,

| conft

difficillimé agnofci peccata propria juxta illud

COnddes

Píal.18. v. 13. JDelitta quis intelligit? — ab occul-

1ad (cje

iis mieis munda me.

Et Jobi 9. v.28. Ferebar

eipot

omnia;opera wea, [ciems, quid mom parceres delin-

quenti (Deus). Quis enim noverit, utrüm non

lp w

debuerit hinc

inde advertere ad malitiam

u

a&us de fe peccaminofi? vel utrüm non habue-

Ri p

rit priüs aliquam advertentiam dire&am, quá

jimi d

neglectà jam inceperit inadvertentia habitualis

U

non efficaciterretra&ata? velutrüm prajudicia,

Yaj

& pafliones non deflexerintattentionemanimi ab

tio danti

advertentiamalitiz dire&a ad erronea judicia, vel

aderroneam omiffionem debitez confiderationis.

n 1f

QOnita (

ConoLLARIUM 2. Colliges, eos Cleri.

u &

cos verfari in periculofo ftatu, qui non diligen-

n j

ter ftudent, aut legunt principia Theologix mo-

ralis, & alia principia morum, eó quódperhoc,

fint in perpetuo habituali ftatu inadvertentiz,

sin r

t0p0i9

aut ignorantize circa principia morum, & circa

naturam aQionum particularium.

Id ipfum in-

"m

telli-

M

C 4

DISPUTATIO t

n

49

gt

telligendum de iis Clericis, qui negle&is occu-

pationibus veré Clericalibus, prefertim Epifco-

g

ü

d

palibus, indulgent lufibus, venationibus, com-

d

l

potationibus, & aliis vanitatibus vel etiam ne-

Dj

gotiis fzcularibus.

Item de iis hominibus laicis,

ii

J

qui.negligunt Conciones, Catechefes, & alia

jj) t

fubfidia fcientie chriftianze: in iis enim omnibus

M!

locum habet, ad committenda peccata non re-

(Mämm

quiri cognitionem reflexam , imo ne quidem di-

u IPE[S l[thl

reCtam actualem in omnibus a&ionibus de malitia

T

obje&i ,. vel actionis;

pr-out/pluribus explicabi-

fgani

ayict

Fur in fequentiQuæ[ï:. ;

3b udit

Solvuntur Objectiones.

agl

Wa

OBjICITUR 1. Eft valde communis opi-

yiut, t

nio Authorum docentium, quód ad peccatum

ET

requiratur actualis advertentia ad malitiam actus ;

ii

ergo huic Do&rinz licitum eft fe conformare.

Atl

REsPONDEO cum P. ANTOINE. dift. a.

o

Docent, requiri advertentiam aétualem, «vel

t d

prefentem, velpreteritam, -qug fit caufa inadverten-

oj

tie a&tualis pracfentis. c. a&ualem advertentiam

fati f

in quavis a&tione profentem. n. ant.

Neque enim

iÜnptr

illi Authores faltem plerique volunt, in omni

UMT

aQione humana, quea confequitur neceffarib ex

t d

antecedente ignorantia, vel inadvertentia cul-

pabiliter contra&ta, femper requiri aCtualem ad-

mm

i

vertentiam de malitia objecti, aut requiriliber-

r

tatem actualem , prout dicetur in feq. Quaeft.

"tl

inc

RESPONDEO 2.

hmu

iterum 'di&. a. Docent,

:

i

nind«

gequiri aGualem advertentiam in a&u Zeno

iiv

umE tmd

DE NATUR. & QUIDDIT. PECCAT. A4I

Ts

tive libero. n. in a&u formaliter. in fe ipfo libero.

i

fubdiftinguo.

Requirunt in a&u in fe libero

lj m

advertentiam actualem directam. c. retlexam.n. a.

| lts

Senfus patet ex di&tis.

Aliud enim eft (filoqui.

Isl

mur de actibus in feliberis) me advertere in lio-

n

neftatem objecti, & oppofitionem illius ad le-

UtpiDus

gem ; &aliud, me advertere inhoneftatem hu-

n r

ln

jus mez a&ionis internz confürgentem ex cogni-

tione ipfius inhoneftatis obje&ive ex parte ob-

lenijin

je&i.

Itaque non requiritur, ut quis fe refle-

?ayidi

&at fupra cognitionem direétam de malitia actus,

ita ut poffit dicere: Kgo adverto , 1ne babere moti-

i de malitia a&us, €? tamen illum commütto.

Hinc multi multa cognofcunt diffentanea ratio-

ni, nec tamen advertunt, fepeccare, quianon

nj pl

cogmofcunt, nifi folüm directé, & exercité, fe

petctüm

habere cognitionem de malitia aCtionis; imó

ia

tales fzpe putant, per aliud judicium fe potius

Qtmate

habere cognitionem de licentia a&tionis, quant

3. d t

fibi fingunt attentione applicata ad motiva con-

ilm, t

traria, ad quce toto impetu fuarum paffionum,

pdventt

& præjudlcrorum ob utilitatem qualemcunque

Vertent

attentione fixiffima feruntur.

Vequettt

Os5]JrCITUR 9.

Ipfa ignorantia non eft

,j L0

vincibilis, ita ut operans ex illa peccet

nifi

cofirit

advertat, dari obligationem deponendi hanc

tenta

ignoranttam gravem; ergo etiam inadvertentia

Rudni

ad malitiam actionisnon eft culpabilis, nifi fimul

homo advertat,

dari obligationem adhibendi

quirilibe

) Qu

majorem advertentlam & majorem conüdera-

tionem circa naturam a&ue

Doc,

RrsPONDEO. n. a.

Sufficit enim, quód

| n

prius aliquando . adverterit hanc obligationem,

g

faltem

C5

42

DISPUTATIO LT.

".

faltem advertentià dire&à, & quód negle&um

r W ,

a^

hujus advertentie, quzs eft cauía fubfequentis

aCus erronei, necdum fufficienter retra&tave-

g

n

yit

Itaquenon requiritur, ut v.g. Judeus cru-

p

y

u

cifigens Chriftum, aut lapidans Stephanum fciat

A

fe peccare dum occidit, alioquin enim tefte D.

Petro non crucifixiffent Chriftum, fed tantüm

a

" dem

requirebatur faltem aniecedens advertentia dire-

&a ad obligationem magis confiderandi motiva

u n

de divinitate Chrifti&c. qua femel pofità omnes

f t

atl

fübfequentes a&us incipiunt fieri liberi, & pec-

caminofi in fua caufa.

Idem proportionaliter

il

j

2

dicendum ad omnes alios actus ignorantie vin-

cibilis fic liberé contra&e, &nunquüam effica-

az

citer per media efficaciter deftru&tiva retractatx.

i n

mep

OsjrcrrunR 3. Eftde rationepeccati, ut

debeat effe liberum; fed non eft liberum fine

»téni

advertentia actuali formali, & explicita ad ma-

tiris

litiam a&us; ergo.

Min. prob. Si non adverto

a

ad malitiam, vel ad obligationem adhibendi ma-

m

"

jorem confiderationem, & advertentiam, in

J

[

Ü

|

bt al

multis occafionibus non poffum non peccare,

v.g. circa Crucifixionem Chrifti, aut lapidatio-

& df

nem Stephani: Si enim Judeus ageret contra

LLWW

conícientiam, peccaret, fiageret juxtafuam con-

D]

fcientiam occidendó blafphemum putatitium,

&t

Jterum peccaret.

A

2;

Si advertentia interpretativa ad pecca-

t

tum eftilla, quam quis foto? , & debet habere,

E

eo ipfo non dabitur illa advertentia interpreta-

Vitin

tiva, fi quis non fimul advertat ad debitum , &

um

obligationem adhibendi majorem advertentiam,

odo

"t

Iä(erüï1 |

vel deponendi ignorantiam; efgo tali m

non

DE NATUR. & QUIDDIT. PECCAT. 43

hgle&um

non peccabit.

ZInt. prob. Nemo debet habere

"n

advertentiam füb peccato, nifi cognofcat legem

obligantem ad adhibendam advertentiam ; ergo.

Il

Prob. ant. Sublata hac cognitione tollitur liber-

IUn fs

iefe D.

tas aCtionis ad non peccandum; ergo.

REsPONDEO ad r. dift. Min.

Peccatum

lntin

non eft liberum fine advertentia dire&ta prafen-

1 d-

te, vel preterita, nondum retra&tata. c. fine

nl

advertentia tantum prefente,

aut reflexa. n.

Ál s

.Min. Contrarium patet in ea cognitione, qua

ij j ü w

cognofco lapidem in via: ea enim cognitio di-

tolta

re&a fufficit ad obligationem tollendi pedem

iL VIR

juxta leges prudentie, etiamfi ambulans nonre-

m d

flexé cognofcat fuam imprudentiam, fi nolit le-

ttrate

vare pedem: neque enim opus eft, ut dicam

tAt ut

v.g. "non ago prudenter, müfi levem pedem.

Idem

um (ie

ergo eft etiam de peccante contra leges divinas,

1 m

aut naturales, in quibus füfficit cognitio dire&ta,

|dverto

etiamfi operans non cognofcat, fe habere illam

hewim

cognitionem , ac propterea fe peccaturum.

ntap, t

4Ád 2. dift. conf.. INon peccabit , fi nonad-

| pett

vertat ad obligationem directé advertentia prz-

fente, vel preterita nondum efficaciter retra&ta-

hpidatt

'et COnI

ta. c. tantüm prafente, aut reflexa. n. c.

fhameon

Diczs r.

Si non requiratur ad peccan-

TA

dum advertentia aCtualis, clara, & explicita,

qua quis agnofcit, fepeccare, tunc viaaperitur

innumeris fcrupulis; fedhoc eft vitandum, cüm

g

; lubere

Deus nolit inftar Tyranni hominem obligare ad

tl

moraliter inevitabilia, eumque verfíari in per-

i, *

petuis tormentis confcientic ;. ergo.

Maj. prob.

rtenti

Quandocunque homo deprehenderet , feerraffa

materialiter, quod in innumeris cafibus fit, fta-

3 n

(

tim

-

44

DISPUTATIO

I.

j

g

tim pöü'et dubitare, an non intercefferit adver-

|

tentia faltem interpretativa, feu talis, quam

g

p

í

potuit, & debuit habere; ergo.

ii

l

1

;

RrsPoNDEO. n. Maj. Si enim fithomoti-

jf

morate confcientie, &foleataliàs vitare, quod

v

if

agnofcit. probabilius effe peccatum , fimulque

habeat ftudium diligentie moralis, inquirendi in

[ u

ea, quie Dei funt, & fuz obligationis , fi infu-

aämdeïil

per foleat habere confuetudinem in actionibus

juupii

deliberatis non agendi juxta du&um paffionum,

ia

g

& affe&ionum, aut commodorum, eo ipfo ha-

bet argumentum moraliter certum , quód etiam

i

a

in cafu particulari non habuerit cognitionem di-

re&am de malitia actus, & quód non fecutus

stf

fuerit du&um paffionum , attentionem à debita

qpittiy

confideratione avocantium.

Vel fi aliqua in-

5 n

tercefferit hujusmodi culpa in ejusmodi homini-

p

ü

?upp'av

bus, ad fummum erit venialis, de quibus culpis

utique fruftra quis fe torquet inanibus fcrupulis,

duny

UT

cim quilibet debeat effe certus ,. fe habere innu-

mera peccata ejusmodi generis non plené deli-

hn

berata, fed ex inadvertentia, vel etiam igno-

tb

rantia leviter culpabili commiffa.

Quódfietiam

fnio

per hypothefin ignorantia , aut inadvertentia ab

lum

initio fuiffet de fe gravis, imó etiam graviter

TT :

peccaminofa, eo ipfo illa retra&aretur fufficien-

Wt n

ter per continuum ftudium refrenandi paffiones,

RUT

& per a&us eflicaciter verfantes circa Deum

BIN

amore, & zeló, ita ut füubfequentes a&us non

ii

incipiant amplius effe formaliter liberi in fua

'&'*Pffaüi

caufa. ltaque homines pii ftulté fe vexantfcru-

L

N

l

pulis circa praterita, dum fummó ftudió foliciti

ü!e.,"ï

funt circa futura.

:M

Dices

k

DE NATUR. & QUIDDIT.PECCAT. 45

;

m- adver.

DicEs 2.

hm

Contingit infinities proponi in

utramque partem motiva de honeftate, & inho-

neftate actus: fic enim v. g. Judeis proponeban-

ILhoyj

tur motiva de divinitate Chrifti ex confideratio-

V, QUi

ne miraculorum, & ex altera parte propone-

Ulcue

Mütdin

bantur motiva, quód hzc omnia effent per de-

'

monem tum ob Authoritatem Doctorum, tum

Bïflï!]fu

ex aliis confiderationibus.

ii

Ergo fi adpeccatum

fufficit cognitio dire&a de malitia obje&ti per

pultm,

modum obje&i in apprehenfionetranfeuntis, &

b pl

non requiritur judicium pra&icum, quo quis

J m

judicat fe peccare, poffet quis infinities dubita-

lonen d.

1 fecüts

re, an non habuerit cognitionem de malitia

a&us tranfeuptem, &utrüm non ex impulfu ali-

1à debit

cujus paffionis, aut prajudicii culpabilis atten-

lia in-

tionem avocaverit à confideratione veritatis,

loniti-

eamque applicaverit ad motiva erronea proprii

üsculpis

genii.

i,

RESPONDEO. üt priüs. dift. conf. Poffet

ere n

J d

de hoc dubitare, nifi jam fit affuetus conftanter

;

fequendi veriora, & meliora, feque per amo-

üm p

rem Dei convertendi ad ea, quz funt commoda

Qdj

divino honori. c. fecus. n. c.

Refponfio hec

rtendad

coincidit cum priori, ut proin in ejusmodi du-

t p

biis non fit prudens ratio timendi in iis, qui

vfuficit

amant.

Paveant autem , qui non amant, üt D,

GREGORIUS n c. ult. Mattb. obfervat.

,pailïonöï

ca Deun

OsjrcrTUR 4. Si fufficeret advertentia

ftns Dd

interpetrativa, tunc etiam San&i in innumeris

i in u

cafibus peccaffent graviter, cüm tamen non cre-

yantíet

dantur peccaffe formaliter , fed tantüm materia-

) fl

liter; fed hoc non poteft admitti; ergo. — Maj.

frob. Sic v. g. peccaffet D. Petrus graviter ob

D

illlam

46

'D'I'SP UTATIO

I

MW

illam fimulationem, ob quam reprehenditur à

4

d

D. Paulo ad Gal.2. v. r1. dicente, quód feré

fuerit reprebenfibilis: potuiffet enim ipfi dici, quod

gt

n

jpotuerit, & debuerit habere majorem advertentiam

W

ii

de malitiaaétus. Simile contingeret, dum am-

putavit auriculam fervo, non priüs expectató

P

mandató Chrifti.

Item, dum Filii Zebedazi af-

ii

W. Ü

fe&arunt primatum.

Dum Apoftoli litigarunt

f

de precedentia &c.

Que & alia in Sanüis fuif-

mm, llt.

ii

n

fent gravia peccata,

; fi fufficeret advertentia in-

im

terpretativa.

RzsPONDEOo. n. ]Maj. adprob. dift. a. Potuif-

E

j

ginid t

fent, & debuiffent advertere malitiam actus ex

debito, ac obligatione remota. c. proxima. n. a.

ial

Proxima obligatio fit per promulgationem legis

m

in Provincia confcientie, & ea promulgatio de-

ag

bet fieri per cognitionem directam, prefentem,

qmitdi

vel preteritam non retratactam de obligatione

at n

d

adhibendi majorem advertentiam, & delibera-

tionem. jJam veró de illis Sanctis meritó pre-

t

fümendum eft, quód ne quidem habuerint co-

(oy

gnitionem indirectam prefentem, vel prateri-

T ia

tam ; quia erant affueti femper fequendi meliora

Miditsl

d

claré cognita: adeoque non eft verofimile, quód

ulla paffione gravi predominante attentionem

ts ln

avocaverint à cognitione directa ad motiva op-

? [ i deüdgl

pofita. Quiatamen hzcmoralis certitudo etiam

A

in San&is non eft certitudo abfoluta, ideo re&é

"Ut

Apoftolus 1. Cor.4. v.4. dicit: ANibil enim mibi

Vif

con[cius fum ; fed mon in boc juflificatus fum. — In-

Vi

terim. tamen , fi in San&is interceffiffet aliqua

A*U:j

culpa avocandó à cognitione directa tranfeunte

fuiffet

Mdl

attentionem ad rpotiva oppofita, vel ea

F

venia-

-

DE NATUR. & QUIDDIT. PECCAT. 47

Wd'tur i

venialis, vel ftatim retra&tata per aétus amoris

Wiied

fübfequentes.

| id,md

O52]1ICITUR $5.

Ubi non datur nova, a&

Cl

formalis libertas, ibi non datur novaratio culpze

dim a,

Dedot)

füfficientis ad diffolvendam amicitiam divinam;

fed ubi folüm datur advertentia interpretativa,

iaf

non datur nova , ac formalis libertas; ergo.

| üügamu[

AMin. prob. In tali cafu a&tus eft folüm vitiofus

ii

denominatioé , ficut a&tus in ebrietate commiffüs;

t

vel confequens ex ignorantia antecedente vin-

cibili; ergo.

Prob. Znt.

"Talis a&tus folüm eft

t Doni

peccaminofüs propter omiffionem advertentia

1 ts r

antecedentem ad. cognitionem directam tranfeun-

jmi n

tem de malitia a&us ; ergo.

nen lei

CONFIRMATUR I.

Omiffio

; -advertenti'æ

Aito d-

formalis fzpe tantum eft culpabilis, in quan-

zfentem,

tum provenit ab impulfü paffionum, & preju-

ipatione

diciorum dudum antecedentium ; ergo non eft

delibere

peccatum in effe&u, fed tantüm in antecedente

rib p

caufa.

derint C

CONFIRMATUR 2. . Si fufficeret falis-adä

|pretti

vertentia interpretativa, que potuit, & debuit

K meliore

haberi antecedenter in caufa, tunc omnis ille,

] qui

qui non haberet maximum ftudium eradicandi

xtonet

paffiones, femperque eligendi perfectiora, unà

otiva o

cum forti defiderio conftanti , commoda Dei,

jdo etit

& Ecclefiz preferendi commodis propriis, pof-

fet excidere amicitiá diviná eo momentó, quo

(e) re&ö

aj v

id minimé fufpicatur, quantumcunque alias effet

m l

homo timoratz confcientie ; fed hoc eft valdé

at lii

durum; ergo.

Prob. Maj.

Poffet contingere,

apfeunt

quód in tali homine alioquin jufto, & timorato

neglectus ejusmodi perfe&tionis hic & nunc eum

e fuiH'et

ob

vl

D

sml&k

48

-DISPUTATIO 1.

ajb

ob paffionem aliquam removeatà confideratione

u

debita in negotio maximi momenti, v. g. ubi

g^

agitur de falute Provincie; ergo fi reipfà erra-

1j

J

ret, quamvis id non putet, fiet inimicus Dei.

W-V

b

1

R£sPONDEO ad1i. n. Maj. Quia ficut in

i

Phyficis concreta multiplicantur juxta multipli-

aM

cationem materie, ita contingit in moralibus.

gb

v. g. Si ponantur plures muri, & ponatur una

g Eiä) Ü

D

albedo replicata in pluribus muris, erunt tamen

plura alba, fic etiam, fi dantur plures a&us hu-

ag p

ais

mani continua concatenatione confequentes ad

invicem , quamvis illi omnes a&us efficiantur,

ii j

a ia

& denominentur moraliter ab una, eademque

libertate primi a&us, omnes tamen actus erunt

apnia

n 1

peccata.

Ad CONFIRMATIONEM I. patet refponfio

*

a

ex proximé diétis.

dT

dtalt a

d 2. CONFIRMATIONEM. n. Maj. ad prob.

dift, a. Poffet hoc contingere, nifi in ipfo ne-

g

ib d

gle&u perfe&tionis habuerit jam priüs actualem

advertentiam tranfeuntem , faltem dire&tam de

Til

Vi

graviffimis effe&tibus, qui poffint ex eo negle&u

"aW

confequi. c. fecus. n. a.

Hujusmodi enim ho-

lona

mines poffent advertere , ex negle&u amoris

ütfbaty

divini, & perfe&tionis poffe oririinnumeras ejus-

i db

modi tum ignorantias, tum inadvertentias. Si

ii

igitur hoc dictamen negligant, omnes a&tus fub-

DTTN

fequentes erunt peccata, in quibus intercedit

culpabilis inadvertentia, velignorantia culpabi-

Vj

litate caufe : hoc tamen advertendum eft, quód,

Vi

ficut in eo genere negle&us datur malitia gravis,

d qil

vel levis, ita in fübfequentibus a&ibus gravitas,

"KD[]&,

, ac de-

RUT

?el levitas malitiz afficit illas aCtiones

nominat

]

"j

DE NATUR. & QUIDDIT. PECCAT. 49

T

nominat; & hinc, qui vel habent ftudium per-

DI

fectionis ferium, vel fi non habuerunt, illud

! Elphm

refumunt identidem, non eft verofimile, quem-

lins]

piam peccaturum graviter per inadvertentiam

à fs

interpretativam . quia fi aliquando intercefliffet

du

caufa graviter culpabilis, per hoc fuiffet retra-

Qrdibus,

&ata, & quidem efficaciter: in talibus enim ha-

At Una

bentibus ftudium fervidum perfe&ionis illud ve-

TUl

riffimum eft, quod 2. Paralipom, c. 30. dicitur:

t

Dominus bonus propitiabitur cunttis , qui in toto corde

Quenta d

requirunt Dominum Deum - - & non imputabit eis,

dintr

quid minus fanthificati funt. .Ex hoc ipfo autem

eum

fequitur, quid dicendum de illis, qui pofuerunt

(s éru

caufam graviter culpabilem a&tuum ignorantie

fubfequentium , aut mille inadvertentiarum in

:rerþonüo

materia gravi, v. g. de Pratore, Epifcopo, Pa-

rocho &c. non agentibus, ad que obligantur

Vi fui ftatus &c. qui, licét interea eliciant actus

j. pl

nipfo m

charitatis erga Deum, confiteantur, & commu-

s adudt

nicent devoté, nunquam tamen recordentur de

inüm i

retractanda, vel deponenda ignorantia, velin-

) nepl

advertentia. REsPoNDEO enim, fi in ejus-

| enim

modi hominibus charitas tam efficax fit, ut vir-

(b amot

tualiter fe extendat ad excludendum eum ftatum

animi, qui ab initio non poterat ftare cum cha-

a od

entis, 1

ritate Dei, eos fore juftificandos.

Siveró actus

charitatis in ejusmodi hominibus, üt folent,

: acus

interc

funt mera complimenta, & a&us benevolentiz

erga Deum /peculatioi , ita ut non ferió tendant

ti aj

Eü ) quæ

pratià ad media fuo ftatui proportionata , &

congrua, ex quibus poffit excludi faktem mora-

tia g

liter ignorantia, & inadvertentia in genere, non

j gfaVim

EL

fore juftificandos.

Et hinc in Tract. 4

;

£ P-æm'zen-

D.dmort Tratt. de Peccatis.

D

4a

um

DiISPU'TATIO-I

muü

So

9

j*

tia dixi, etiam a&um amoris intenfüm , putà

intenfione /eculativa , fe tenente ex parte actus,

H

m i

& non prattica, non femper effe juftificativum.

iil

)

n lxn OJH"

QUJESTIO IV.

; *LMQS

n peccata ignorantie , €? alia, que mon funt

j

T0

libera in fe, fed tantim in [ua caufa, mon fo-

?(0

g ll

làm fint peccata materialia, fed etiam proprit,

l

veré, C formaliter peccata?

j

j

!

l

Mi

OTANDUM I.. Quintuplicem poffe effe cau-

"

mk'x

fam variorum peccatorum, qu&, licét non

djrins,

fint libera in fe, funt tamen libera in fua caufa.

; i

Prima caufa eft 1MP 0 TEN T1A, in quam fe quis

siitil

liberé conjecit, vel ex mera malitiz, vel ex

d

negligentia graviter culpabili, v. g. fi quis na-

.....

N

u

vigaturus de induftria projecit Breviarium in

[

mare, vel noluit ex pigritia reverti domum ad

ERN

fecum fummendum illud, omiffiones quotidianz

n

recitationis Breviarii erunt liberz i5 /ua caufa,

st w

Secunda cauía eft

j

)f

quamvis non fint libere n /e.

i

D

j

j

l)

li

POSITIO CAUSJZE NATURALIS, VEL MORA-

Ataqr]

LIS ad effe&um peccaminofüm, v. g. fi quis

]

OUf

infecit fontem venenóÓ, vel dolium vini, vel

Ml

fificario dedit mandatum ad occidendum inimi-

L| rjusmw

cum &c.

Inhocenim cafu homicidia fübfequen-

ï

E

tia non erunt mandanti amplius libera;n fe, erunt

dT

tamen libera in fua. caufa.

Tértia caufa eft co N-

ij

ht

SUETUDO LIBERE CONTRACTA V,.g. per

U

negligentiam correctionis graviter culpabilem.

h

'Talis effe&us eft blafphemia, imprecatio, per-

u

enim

W

*m

jurium &e. iq confuetmdinario: quamvis

ejus-

Li

DE NATUR. & QUIDDIT. PECCAT. 5r

50!11 pui

ejusmodi blasphemie v. g. in ebrietate, vel aliàs

Pm l&m

fine nova advertentia actuali commiffa non fint

Ti

libera in £, funt tamen liberain fua caufz. — Quarta

v

caifa ett INCURIA, & INADVERTENTIA,

dum quis non confiderat obligationes füi ftatus

v. g. Judex, Preíes, Epifcopus, Parochus &c.

w n

quamvis enim tales non habeant forté ignoran-

Jau L /0

tiam de obligationibus fui ftatus, eó quód illa-

rum notitiam dudum jam femel per ferium ftu-

dium aquifierint, contingeretamen poteft, quód

du

eas 6 memoria dimiferint, & confequenter fine

debita confideratione precipitandó fententias,

lia

[üa ul

aut refolutiones, agant contra obligationem fui

ftatus.

Itaque ejusmodi injuftitie non erunt

i e qii

quidem Jibere in fe, utpote fine advertentia a&uali

, Y at

commiffze, erunt tamen Jibere in fua caufa, nempe

qui m

in habitu agendi fine reflexione, & confidera-

irim 'xq

tione debita.

Quinta caufa eft viNCIBILIS

omum d

IGNORANTIA obligationum füi ftatus, v. g.

i

dum Chriftianus negligens in Catechefi, Con-

ju aj

cione &c. vel Epifcopus, Judex, Parochus &c.

h aj

in ftudio fui officii plurima comittit gravia pec-

i, MOR

cata orta ex illa ignorantia, utpote caufa pluri-

AL

morum errorum in prejudicium grave proximi;

vini, &

& Ecclefi» &c.

In omnibus his cafibus queri-

lum in£

tur, an ejusmodi actus, quamvis non liberi in fey

ubequ

attamen /iberi in fua caufa, fint peccata formalia,

"

& non tantüm materialia; idque, etiamfi in ejus-

o

modiactibus ne quidem ponatur cognitio directa

ypr

de obligatione retraétandi caufam , corrigendi

]pible

inadvertentiam, & deponendi ignorantiam.

NoTANDUM 2,

do, P

P

Dum quaritur , utrum

i

tales actus fint veré, ac formaliter peccata, poffe

qi

2

varium

,uxlm

$2

DISPU';'ATIO T.

[

di

varium effe ftatum quzftionis.

Nam 1. poteft

gt

il

qu&ri, utrum ejusmodi a&us veré conftituant

a^

unum concretum cum pracedente aGtuali libertate

fue caufe ; ita ut v. g. blasphemia in ebrietate

w

pï

commiffa, vel homicidia à Principe vincibiliter

j

J

ignorante injuftitiam fui belli , fint peccatum

formale, cujus materiale fit attus externus impera-

1 [Mdl t

tus, formale autem conftitutivum illa Jiberías ,

i[gnmuz

qua pofuit caufam füz ignorantie, vel inebria-

; jl

j

tionis.

2. Poteft queri, utrum ejusmodi actus

,POP*

Mf

fuperaddant femper novam poenam, & nume-

aX

rum peccati: v. g. utrum blafphemia fit novum

(sbrd.

diftinttum peccatum ab ebrietate, vel utrüm £

a o

fint geccata homicidii ab ejusmodi Principe com-

ial

miffa, quot dantur reipfà occifiones confequentes

ex caufa libera antecedente, an vero illa igno-

& gl

rantia vincibilis, & mille neces fint tantüm unum

PT

peccatum, & nullam mereantur novam peenam.

z

3. Poteft queri, utrüm ejusmodi a&us diffol-

AMneto

vant amicitiam divinam, fi prior caufa jam fuit

tl

retra&ata in genere, vel fpecie, velfi prior caufa

hi tifn

Vr

libera tantüm fuit peccatum «eniale : v. g. fi in-

ebriatio tantüm fuit peccatum veniale, velfi

1004

4.

vincibilitas ignorantiz tantüm fuit veniale.

lp

Quzri poteft, an detur obligatio ejusmodi a&us

ii

in f& mon. liberos etiam exponendi in confeffione,

thü

vel utrum fufficiat confiteri folam pofitionem caufe,

k

nempe contra&ionem ignorantie, vel inebria-

p

tionem?

»

ROT

NoTANDUM 3. In praxi, in ordine ad

]

confeflionem , & in ordine ad obligationem de-

i

ftruendi pravas confuetudines nihil referre,

j

utrüm ejusmodi a&us ex prava confuetudine,

ve]

gvmnmd

DE NATUR. & QQUIDDIT. PECCAT. 593

"t

vel alia caufa libera confequentes fint peccata in

N .mRI][

fe formalia, vel tantüm fint peccata materialia:

ll

[

üt enim P. DANIEL n Traütatu dpologetico pro

1e

h

xï"e

Societ. de ejusmodi peccatis recté obfervat, cer-

tl

tum eft r. Talia peccata quamvis non libera in

pitcatg

fe ipfis, effe materiam neceffariam confeffionis.

Wsimperg,

2. Dari obligationem gravem adhibendi efficacia

lirtty

J

media tollendi confuetudinem, habitum, & alias

Wüdy

caufas ignorantie , inadvertentie , aut talium

Tod d

actuum.

3. Etiam certum eft, revera talem ho-

n

minem propter ejusmodi peccata eífe culpabi-

[t o

lem coram Deo.

Exemplum P. pANIEL fum-

Wij

mit à Gubernatore alicujus urbis, clavisRegni:

( o

Si enim Gubernator ex imperitia relinquat ur-

fegteti

bem fine praefidio, ficque culpabilem prebeat

ileigno

caufam, quód urbs devenerit in manus hoftium,

tUL

condemnabitur haud dubié ob omnium malorum

n

cumulum, qusregno induxit; nec audiretur

us df

Advocatus rei , fi vellet contendere, talia mala

totius Regni Gubernatori non fuiffe libera in /e,

aj

prorua

fed tantüm fuiffe libera in fua caufa.

4. Deni-

DAT

que certum eft, ejusmodi hominem effe&u fe-

E

cuto teneri ad reparanda damna provenientia ex

onidle )

ejusmodi peccatis.

Reflexione. 1. de Peccatis igno-

smodid

rantie prefatus Author fic habet: " Quod atti-

onfe[liong

7)

net praxin, idem eft, quam opinionem ex

»

utraque teneas: utraque enim opinio obligat

i d

d indi

»

v.g. mercatorem ad reftituendum lucrum ex

contraétu ufurario obtentum, Judicem ad re-

od t

farciendum damnum fententià injuftà ob igno-

onen &

»

rantiam vincibilem datum: utraque habet pro

irregulari hominem, quialium occidit ex igno-

] rei

(qe

»

rantia vincibili, & ad reparanda damna pro-

[

3

»pinquis

'HTM

$4

^DISPUTATIO

T.

Similiter utra-

fmümwm;

» pinquis refarcienda obligat.

D

à

j

» que fententia in Sacramento Ponitentiz tali

j

» peccato imponitpoenitentiam proportionatam.

n

u^

g

Et in Reflex. de peccato babitudinis ait: " Utrum-

tO,

k

» que fyftema obligat confüetudinarium ad ex-

j

,mt, q

» plicandum numerum

talium peccatorum,

jid qw]

»

quantum eft moraliter poffibile: utraque pe-

[ Dbüm.

z

»

tit explicari tempus, quanto perfeveraverit

Mddäll!

»

in ea confüetudine, & quoties peccaverit in-

»

tradiem , hebdomadam, menfem &c. ut ob-

ii

« 07

»

tineatur cognitio de ftatu confcientie, utra-

»

que fententia imponit peenitentiam proportio-

v

;.iedet ij

)

natam pro numero talium peccatorum; neque

»

eos abfolvit, nifi videritdifpofitos non folum

vlb

ad deteftandam confuetudinem, fed etiam ad

a

»

»

adhibenda media efficacia pro ejus extirpa-

sl

tione." ]Ita P. DANIEL /n prafato Trattat,

qint

u

)()]

us fufius volui recenfere, ne quis exiftimet,

aliam effe doCtrinamSocietatis, dumlegit unum,

ipdtr

vel alterum Cafuiftam Germanum obfcuri nomi-

um

nis, v.g. P. BURGHABER 79 Centuriis.

1 n

DICO. Peccataignorantie confuetudinis,

"T

& alia peccata libera in fua caufa funt peccata

hufur

formalia, in quantum conftituunt unum totum

tMiteg

morale cum caufa libera , à qua connaturaliter,

bnT,

vel per fe dependent.

Ita cowEr. hic Difp. 6.

ET

drt. 0. $.. n. pg. & 17. item Difp.5. urt: 4.

n

Et n. THOMAS 2. 2. q.79. a. 3. ad 3. ubi fic

hu

habet: " Dicunt quidam, quod tuncincipitpec-

jnin

» catum omiffionis (dum omittit Breviarium ob

» ebrietatem) quando aliquis feapplicat ad actum

dtly

» illicitum, & incompoflibilem cum illo a&u,

K

l

» ad quem tenetur; fedhoc non videtur verum,

l

&t

»quia

DE NATUR. & QUIDDIT. PECCAT. 55

*ï**ï li.

» quia dato, quód (fe inebrians, ut non poffit

M

» pergere ad Matutinas) excitaretur per violen-

X

i

J

, tiam, & iret ad Matutinas, non omitteret.

L'Im:

»

Unde patet, quód precedens inebriatio non

-ium P

Unde di-

fuit omiffio, fed omiffionis caufa.

COT

»

cendum eft, quód omiffio incipit ei imputari

Umque pf,

»

ad culpam, quando fuit tempus operandi, ta-

Tlneqer

men ob caufam precedentem, ex quaomiffio

AO

»

fequens redditur voluntaria. Ita S. Do&or.

OOT

Idem 1. 2. q. 76. art. 2. ad 3. dicit: "Sicut in

emiæ, D

, peccato transgreffionis. (feu commiffionis )

Qproport

» peccatum non confiftit in folo a&u volunta-

; t

tis, fed etiam in a&u volito, qui eft impera-

2

Donfolu

tus à voluntate; ita in peccato omiffionis non

Q etim

»

folum a&us voluntatis eft peccatum , fed et-

» at

D

iam ipfa omiffio, in quantum eft aliqualiter

N

»

voluntaria.

exne,

PROBATUR CONCLUäIO. I. AdGus con-

sv

fequentes ex caufa libera conftituunt unum to-

f moc

tum morale cum actu voluntatis phyficé prate-

(

rito, necdum fufficienter retractato; ergo.

püeudi

Prob. 4nt. Opera meritoria conftituunt unum

int pett

totum morale cum intentione prævia virtuali-

qum t0U

ter perfeverante, ac influente; ergo idem eft

maturd

de peccatis ejusmodi, que fequuntur ex a&tu

hicDib:

precedente voluntatis influente per effectum

dependentem à fe.

'p, » Yi

PROBATUR 2.

A&Giones Sacramentales,

l übil

iniplt

v.g. baptizatio, üt moraliter unitz cum a&tione

Chrifti conftituunt unum totum morale , :quod

viarium

atl

eft fpeciale motivum divinz bonitati ad confe-

rendam gratiam ; ergo etiam actus meritorii poe-

lo &

tyr r

ne, üt uniti ad voluntatem antecedentem pcenà

D 4

dignam,

)

j

56

DISPUTATIO 1.

uwnrüï*-&

Ts

dignam, habent fpecialem rationem motivam

difplicentie diving, quam nonhabet folus actus

y P

voluntatis precedens fine unione ad a&um ex-

, lll

ternum.

j

423112191

PROBATUR 3.

Opera jufta juftificant, &

Atft

merentur vitam &eternam, inquantum fümun-

p

f

tur concretive; hoc eft, in concreto, cujus

materiale eft ipfe attus , formale autem fides in Chri-

Ü Jjï'?ï;þ' j

i

ftum concurrente gratia fanCtificante, nec ve-

jgrdna

rum eft, quód fola fides juftificet , aut fola gra-

tia fan&tificans fine opere meritorio ; ergo etiam

actus peccaminofi ut denominativée uniti ad ma-

ia

q

litiam aétus antecedentis tanquam formam fünt

in concreto obje&tum difplicentie, & indigna-

EOWUT

tionis divine.

1uiytt

ub

PRoBATUR 4. Peccatum oripginale veré,

ac proprié eft peccatum in fe, üt exiftens in fin-

tl

ARU

gulis hominibus, quamvis ratio formalis motiva

Ti

divine difplicenti: tantüm fit unio, feu de-

lpl

pendentia ad voluntatem Adami; ergo etiam

D

aCtus confequentes ex voluntate antecedente

Buf

funt obje&um divinz ire in fe, ac proprie, in-

tf

quantum habent unionem, feu dependentiam

ad precedentem malitiam propriam.

