vfun), M

cafü lex divina non intendit introducere novam

bb

mmüïa*"'

obligationem füpra obligationem naturalem, fed

m

tantüm declarat legem naturalem: multó minüs

T

lí

id intendit lex politica, quz folum urget obfer-

V

La

vantiam per taxam nove ponz.

,»], A

D

n

u

Ad 4. n. a. quoad 1. membrum. ad prob. dift. a.

habent talia motiva, tanquam materialia. c. for-

Eü.

eeititt

Wi

malia. n, a.

Motivum MATERIALE eft, quod

D

movet, motivum FORMALE eft illa ratio, /ub

sf

qua movet. Sicergo motivum formale Ecclefize

icm d

utroque die eft honeftas reperibilis in boc actu

stl Qllü

Religionis five mediaté, five immediaté cedat

sutps ob

incultum Dei. Itaque eft eadem ratio forma-

vetmlcint

lis tantum in intentione Duliz, utpote fubor-

ET

dinate ad cultum Latrie , quz eft in ipfa inten-

zigi tl

tione Latrie. Ceterum hune modum tendendi

sopit

eíTe in precepto Ecclefie, fümitur ex fenfu Do-

i, la

&orum, qui formant fenfum, & confuetudinem

f Wtl

in obje&tis ad bonum commune indifferentibus,

NT

feu adiaphoris.

. l

Dricrs.. Ex datis Refponfionibus fequere-

As t

tur, quód differentia fpecifica dependeret à ju-

4 fitti

dicio Doctorum; fed hoc non poteft dici ; ergo

t n

&c. Min.prob. Judicium Do&orum przfüppo-

Vr

nit differentiam fpecificam, & aliquam regulam

MT

difcriminandi fpecies peccatorum; ergo &c.

Sforedf

ResPoNDEO. tranf. Magj. n. Min. ad prob.

lLl

i

E

Y

j

dift. a. prefupponit differentiam fpeciüicam in

tT

1

)

ii

manifeflis, & in principiis generalibus.c. in du-

Bs

biüs. n. a. füppono' enim, quód Legislator tam

ïþ'lï.lïk'n

divinus, quàm humanus füis Prefectis non tan-

us

ii

';E'mmcä

tum relinquat jus exflicandi legess fed etiam in

Obícu-

u

0

L

DE DISTINCT. PECCATORUM.

173

W.l va

obícuris, aut cafibus particularibus, de quibus

TO n

dubium eft, at ad eos extendatur intentio legis,

Ti lmhüm

determmandz, & con[Lituendi legem ; & hoc eft jus,

)lJlD Ug

ut ita dicam,

Pretorium etiam in Hierarchia

facra

Cüm enim Legislator non potuerit, vel

ob convenientiam noluerit aliquid determinare

r.«zd,w

Vi U

pro fingulis circumftantiis particularibus, fed

lÀLg ef

tantum verfari circa principia generalia morum,

eP nlara.w,

ipfa prudentia legislativa, & gubernativa exigit

fimd D

ut fuis Vicariis non folum relinquat explicationem,

fed etiam determinationem legum naturalium, &

bl TO

Mi

divinarum.

Quoód fi hoc jus tribuit fuis Vica-

rll$, ex ejus confenfü tacito certo poterit etiam

n ub f

regere confcientiam univeralis fenfus DoCtoruim,

Dote f

vel confuetudo generalis rationabilis.

Explicatio

Ll at

J tendend

autem legis tunc folum locum habet, quando

lex jam prefupponitur conftituta, fed nefcitur

ezfeniDo

yfuetu

folum tenor, & intentio legis.

Sl ergo pro par-

ticularibus circumftantiis certum eft, nullam

Vr

dari intentionem legis, fruftranea eft explica-

tio

Hinc manet inconcuffum axioma, quód

vl fntd

Do&ores tenentes unanimiter fententiam in du-

YetttieL 2 )

biis, &particularibus circumftantiis, in quibus

( a

ratio boni communis non manifefté exigit indi-

n præ(u"D*

Ípenfabiliter determinatam legem, Znveniant, aut

faciant legem; quod ipfum applicari debet in de-

j t

go&c

terminatione differentig fpecifice ; quia deter-

minatio differentice fpecific; eft impofitio nove

i. df

f LClECïm

obligationis videlicet inordine ad explicationem

diftin&am in confeffione.

busc |

pnoltt

O jrcrTUR Ó. contra omnes Conclufiones.

He

regule differentie fpemücæ in particulari non

eftl

(i t

folvunt difficultates circa queftiones in hac re

)

contro«

[n

j

174.

DISPUTATIO. f1L

i p

controverfas; ergo non funt facilé applicabiles,

adeoque nec utiles in praxi, acproinnecbons.

MHæïeïm

ZdInt. prob, ab enumeratione plurimorum talium

peccatorum, de quibuslitigatur inter Do&ores,

jb :

[W

utrum differant fpecie.

Catalogum ejusmodi

peccatorum recenfet LA cROrIX lib.6. part. 2

; t

à n. 979. usque ad n. 1134.

REsPONDEO. n. à.

Nulle enim regule

f

pod

applicatu faciliores fünt, quàm noftre. Ratio

jaadn

eft; quia in hac noftra fententia conftitutio dif-

g.

ferentiz fpecifice faltem in materiis dubiis, in

n

quibus natura ipfà nil certi exigit ad difcriminan-

«l

das leges, dependet ab arbitrio Legislatoris;

: i

adeoque etiam ultimatoó ab arbitrio Ecclefiz,

zl

imoó & à Do&orum fermé unanimi fenfu, ac

lr

confüetudine, que omnia principia in dubiis

uN "

poffunt ponere, aut tollere differentiam fpecifi-

FA

cam in ordine ad obligationem exponendi illa in

confeflione.

in quibusnam

Y Wt

Ut veró pateat,

iil

materiis ex noftris regulis facilius pofhit ftatui

differentia fpecifica, apponam hic brevem Ca-

tD qis

talogum peccatorum fpecie differentium ex fen-

la m

1. d

tentia noftra, attamen cum communiori Docto-

rum non diverfa.

TR

At

CATALOGUS

1. Mi

"t yti

'

peccatorum ípecie differentium.

f

l

]

t

|

|

:

9

1 Ignorantia myfteriorum fidei, & herefis,

92,

Apoftafia, & Infidelitas.

:om'aï:ä

3. Apoftafia fimplex, & poft fidem juratam,

4.De

Ü 'e;w

0[L

DE DISTINCT. PECCATORUM.

175

ii

4

CIriu

j

Defe&io ad. Judaifimum,

Paganifmum,

aut Herefin.

V'D0nm u

s. Diffenfionesnotabiliter diverfze v. s. Lu-

FiftrDnis

theranifmus, Calvinifmus, Arianifmus.

ETA

6. Peccatum fimplex, & quod eft ex moti-

Ub g

nem.

tivo, ac confidentia facilis veniz per confeflio-

i i )

"

Indu&io alterius ad peccandum contra-

ol

i Onf n

hit fpeciem illius peccati determinati,

ad quod

Fs dj

fit inductio.

kfj

8. Idlocumhabetetiam tunc, quando pec-

j Lt

catum eft commune utrique; & hinc non fuffi-

cit dicere: induxi alium ad peccatum, fed ex-

iro Per

primenda eft fpecies peccati.

Di n

x d d

9. Id verum eft, etiamfi fcandalum fit tan-

tum indire&um, & fübfecutum peccatum non

Yi u

fuerit intentum dire&e,

tent lo

1 qibunz

1c. Hinc v.g. in pravis colloquiis, acob«

Íceenis addenda eft qualitas perfonarum audien-

a pl

Benen

tium, quibus prebetur fcandalum v. g. an fint

tnium r t

Religiofz, conjugate , folute &c.

II.

mün o

Scandalum Parochi differt À feandalo

alterius privati; quia ille ex juftitia obli

bonum exemplum.

gatur/ ad

12. Sufürratio, & inimicitiarum procura-

tio inter propinguos; quia repugnat pietati, fal-

tem fi propinquitas illa fit in primo gradu.

renti

13. Divinatio, quz fit commifcendó facta

profanis.

r

14. Simonia juris naturalis, & divini à Si-

monia Ecclefiaftica.

j

IS. Blafphemia , que fit contra Deum, &

;40'

blafphe«

176

DISPUTATIO II

y DISW

blafphemia, qua fit cóntra Beatifmam Virgi-

d &mW

u (

j

nem aut Sanctos.

16. Perjurium affertorium, promiíforium,

g

& execratorium.

i

du

/

0

17.. Votum, quod precifé fit in honorem

W

,41'*.

San&i ab eo, quod expreffé, & immediaté fit

r i

Deo.

jgn

18.

Votum juratum à non jurato.

"

Dd

9.

Odium, detra&tio, irrifio, contumelia

"

contra parentes, avum, proavwm, ab aliis injuriis

erga privatos.

j gt

20. Injuria illata comjug? ob fpecialem obli-

situtu

gationem amoris, & reverentis.

g qi

»r. Injuria illata fratri, vel forori ob fpe-

m a

ciale vinculum juris naturalis.

at

29. Percuffio, vel inhonoratio Clerici ha-

&t

bens annexam excommunicationem.

b

23. "Transgrefüio precepti de

lfe levis in

N

odium Superioris.

ag

24. Injüria contra benefa&orem cum fpe-

y n

ciali ingratitudine.

? UO v

2s. Occifio truculenta v. g. prefcindendó

i,

!

i

membras; quíia accedit feritas.

y

26.. Crudelitas erga bruta caufa recreatio-

r

nis v.g. affandó , autexcoriandó vivaanimalia;

f Hnia

quia eft contra legem humanitatis nature huma-

ne inditam.

Á ls

3 Ml

27'

Publica inhonoratio Ecclefiz per rixas

U

publicas, percuffiones, contumelias &c.

;

'äml g

28. Imprecationes in malis foriune abimpre-

Pitln

cationibus in malis honoris, corporis, anime ; fi

illa mala determinaté intendantur.

UY

i

g

29. Dele&atio morofa pra(tis, feu incli-

nans,

j meu

[

i

DÉ DISTINCT. PECCATORUM.

177

A v

nans, & indu&tiva ad actum externum cum per.

fona determinata, vel cum aliis circa obje&um

| prom'm

fpecie diverfum. — Quod etiam dicendum de de-

lectatione feníuali, vel tactu.

Si autem dele-

Vülty

&atio foret tantüm /Peculativa, hoc eft, non in-

Ltl

du&tiva ad a&tum externum, ac inclinans, non

eft fpecie diverfa,

itit

Vidg La Croix lib. 6. part. »;

D. 1023. & 1624.

10, Of

3o. Defideria

à ditj

je&orum.

prava juxta diverfitatem ob-

31. ldque, etiamfi defiderium tantum fit

.

feidnd

conditionatum füb hac conditione: i Jiceret,

fuppofitó , quód tale obje&tum fit lege naturali

n n

prohibitum ; quia talis conditio non removet

malitiam intrinfecam obje&tivam à propenfione

Q Ceri l

in obje&um; & quia eft confenfus abfolutus in

|

fs

dele&tationem obje&i tanquam praefentis.

32. Pollutio cum imaginatione perfong,

tanquam prafentis.

« a

' 99. Procuratio pollutionisin afte

fO haben«

te votum, velin confanguineo faltem primi

H

præfciudendä

gradus.

34. Specialis dehoneftatio naturein modo,

b d

contra morem etiam beftiarum;

muunindu

35. Fornicatio completa ab incompleta.

shrg hn

36. Impeditio generationis.

37.. Sollicitatio penitentis facta à Confef*

j p

fario in ipfo Sacramento, velpaulo poft; aut

j

quia audivit ex Confeffione, perfonam facil&

g ii

effe feducendam,

38. Áttentata fornicatio impotentis, fri.

j, at

gidi, vel Eunuchi,

3

Stuprum.

7 eru

M'.,

D.zímert Trait. dé Peccatis.

M

401 Ru.

178

DISPUTATIO

It.

yll

1

40.

Raptus.

h æuW

4m

41. Adulterium duplex à fimplici.

42.

'Ta&us conjugati, & ofcula.

jm

j

3

Ta&us, & ofcula obfcæn-a obligati

(i

p

votó cum obligato.

E

at

44. Abufus rei Sacre, aut verborum Scrx-

H

a

l

pturez ad turpia.

435

Talium tra&atio ftatim poft Miffze ce-

K

gitr

lebrationem, aut communionem.

putm d

»I fïe

46. Autin Templo.

47. Autcum propinquis ex cognatione fpx—

j »cpetcan,

rituali.

«t

48.

Aut cum confangumels & amebus in

Es

primo gradu.

u t

49. Inceftus in primo gradu ab mcefcu in

" emgulh

fecundo vel tertio gradu.

w n

SO.

Aut in linea re&ta.

M

51.

Pollutio, Sodomia, beftialitas.

iv

52

Aut peccatum cum doemone

sititoi

53

Rápina à furto.

DT

54

" Ablatio Rei Sacrz.

ayrefg

93

Detractatio fcandalofa, $el damnbfa.

10 DO 6

56

Contumelia in faciem.

"77

97

Confe&io Sacramenti in ftatu peccati

W

mortalis.

58.

Vel receptio.

59. Communicare in mortali, & infüper

Q

fine jejunio naturali, quod contrahlt duplicem

fpecie malitiam.

LIT.

60.

Confecrare, ac communicare fimul.

- In his omnibus patet, facilé poffe applicari

J

f

A 1

Regulam noftram, quöd nempe differentia fpe-

A

cifica

Mhnm qu

)

DE DISTINCT. PECCATORUM,

179

Itj

cifica peccatorum habeatur ex oppofitione ad di-

verfasleges, feu tales, quarum motiva forma-

[ei

lia füunt diverfa.

In aliis autem hic hon enume-

(tty D

ratis differentiis, in quibus Do&ores litigant,

hec multum prevalet in unam partem commu-

Teory

nior, in praxi non eft urgenda expreffio fpecifi-

ca in confeflionali, prefertim in fexto pre&ce-

o Mif

pto; imó nifi fit gravis prefumptio , peniten-

!

tem facilé potuiffe peccare in determinata fpe-

cie, eó quód frequenter in ejusmodi perfonis

u

foleat fie peccari, nec funt explorande exa&é

TTv

omnes fpecies infime, fed relinquende funt di-

&amini penitentium,' qui fi putent, non effe

neceffariam majorem explicationem, vel fi non

Ddf

cogitant de fingulis fpeciebus infimis, facilé lo-

cum habere poteft excufatio, & ignorantia in-

vincibilis.

Ratio eft; quia Chriftus, & Ecclefia

lus

in fimilibus habent poteftatem in fpeciebus infi-

.

mis determinandi materiam Sacramenti, utproin,

fi Ecclefia velit in tali circumftantia non exquiri

expreffionem quarumvis fpecierum infimarum,

f dmmi

Vide di&a in

revera non exigatur à Chrifto.

Tra&atu de Zfchibus bumanis. Difp. 1. $.4. qq. 3.

ii p

AUE

QUJESTIO IV.

ib

jr dlit

. Qualis fi& Regula differentie mumerice

Peccatorum ?

&t lts

OTANDUM 1. Qugeftionihuic locum de&it

feg

obligatio confitendi omnia mortalia nume-

]

ro diftin&ta, atque in illis exprimendi nümerum

d

[

2

pec.

| J anïle

180

DISPUTATIO

II.

]

peccatorum.

TRipENTINUMSeft. 14. Can. 7.

íin

J

de hac obligatione loquens ait: Si quis dixerit;

g

Wweï

nece[Jarium. mon. e[fe jure. divino , confiteri omnia , &

fingula peccata mortalia , anatbema ft.

j

,

!

n

L

NorANDUuM 2. Non effe queftionem de

P al

diftin&ione numerica $byfià tali, íed moraliter

tali; quia manifeftum eft, plures actus phyficé

;/-'/«g; qma Oi

Eldimm

inter fe diftinétos coalefcere in unum moraliter

numeró peccatum. Sic, qui patrat homicidium,

vtf

prius habet propofitum, | dein preparat arma,

Vrv

ingreditur viam, fepiüs iterat propofitum, con-

ftituit fe in infidiis, & plurimos elicit a&us defi-

of

derii, & confiliipravi, donec tandem compleat,

quod propofuerat.

Queritur proin, an tali in

st qi

confefüione füfficiat dicere : Occidi per infidias

aifus,

myu. J

inimicum.

NOoTANDUM 3.

Aliqua obje&a a&uum

zt, ii

peccaminoforum effe difparata, feu totalia, alia

».gu(mm W

vero effe coberentia, feu partialia.

Obje&ta co-

iüm

v

HJRENTIA feu PARTIALIA fünt, queexfua

pntigm

natura petunt, vel ex ufu hominum folent uni-

popr

rij & conjungi.

Id autem folet contingere,

ïivemuonf;

quando pluraobje&ta habentrationem mediorum

duendui

adfinem, vel rationem proprietatum concomi-

tf

-

tantium, & fubfequentium in ordine ad acuum

Ti u

moraliter completum. Sicàpari juxta D. THO-

mtmup

li

MAM hic quazft. 72. art. 7. C. in edificio pofitio

ET

fundementi, erectio parietis, & impofitio te&i.

N

OFU

ordinantur ad unum totum , quod eft domus:

E

fic & in furto no&urno extinctio lucernz, appli-

n

Tilg

li

tatio fcale, apertio feneftre, afportatio cru-

tl

ienz ordinantur ad ünum totum, quodeft fur-

M

tum. Singula hujusmodi obje&a vocantur par-

m. mk

tialia,

i

DE DISTINCT. PECCATORUM.

181

I

lislia, ipfum veró complexum omnium vocatur

f:&th

obje&um totale.

DrsPARATA feu TOTALIA

rmmm

[

objeéta funt, quz ex fua natura, vel ufu homi-

num non ordinantur ad invicem v. g. fi quis ad

Uflnpe

patrandum fecurius furtum occidat domefticos,

)

ipfum bomicidium, & furtum vocantur obje&a

L

difarata; quia unum non folet effe ordinarium

I mord

medium ad alterum, adeoque nec ex natura fua,

tthonici

nec ex confuetudine regulariter connexa fünt.

pand t

Oi

NoTANDUM 4. Aliquos a&us effe inter

ii

fe continuos , & alios interruptos. Sic qui per in-

Vr

I

tegram horam fecum init rationem committendi

n aj

i

furti, elicit quidem a&tus phyficé plures circa

TE

idem objectum , omnes tamen illi a&us funt

CoNTINUr. Econtra fi durante hóc propofitó

Á m

comedat, dormiat, vel alia negotia fufcipiat,

i,

& poftmodum prius propofitum refumat, a&tus

Qpl t

ili dicuntur INTERRUPTI.

Quod fi interru-

AUs

ptio fufcipiatur fponte v. g. ftudium, vel non

nf

urgens negotium, dicitur ónterruptio voluntaria.

Ts

$i veró non fponte füfcipiatur, fed urgente ne-

nredirum

ceffitate vel officii, vel nature, dicitur interru-

Q U

ptio nece[faria ; & talis fit per fomnum , menfam,

p t

negotium urgens &c.

Difcrimen inter utram-

D. TR

que interruptionem eft, quód in priori animus

fco p

cenfeatur quiefcere à priori prepofito, ac ceffa-

re, non autem in pofteriori; eó quód invitus

nftité

diüm

"abítrahatur à priori confilio, nec fponte depo-

nat , fed tantüm feponat confilium.

Alii inter-

W.

q

orauod

ruptionem Jeram fic explicant, utfit illa, quz

u)

di

liberé affümitur v. g. fomnus voluntarius, aut

uptionem nece[Jariam. v.o«

a^

il

menfg : econtra interr

cant

3

182

DISPUTATIO II

:

cant illam, que non eít in poteftate hominis,

)

i W;

üt fi quis opprimitur fomnó.

gl

j

NoTANDUM $. Preterea alia eft interru-

hf

(

ptio jbyfia, & alia morali.. PHvstrcaAeft, que

b

M .»;J,'[CICV

Y

datur, dumacus vel per unicum momentum ad

g

n

alia obje&ta diftrahitur retentó animó refumen-

di aétum interruptum.

MonaALis eft, dumex

T

circumftantia temporis vel ex natura actus in-

z

telligitur, priorem voluntatem hic, & nunc

deponi, aut quiefcere fine animo refumendi

p

(iypmt

actum,

NoTaNDuM 6. Interruptionem aliquan-

ómtr

u aditn

do fieri cum retra&atione peccati formali, vel

virtuali, wel interpretativa : àt fi quis concipit

eapr

propofitum ferium diligendi inimicum, ac de-

ido du

erüfit

nuó poftmodum incipiat odiffe ,. vel fi exhibeat

im.

a&us reconciliationis externos fine odio ; in

tali enim aétu datur inte

W

ris odii,

rpretativa ret.r.a&atig prio-

qui d

NorawpuM 7. Aliquando

'aftum effe unum

du u

in fe, & tamen oljetia efle plura, v. g. fi quis

T conmas

Dyu

unico i&u occidit plures; vel fi unica detractio-

ne detrahit pluribus.

In tali cafu fübjectum de-

fqn'o m

nominationis in homicidio eft potiüs paflio,

AE pO

quàm a&io ; quia homines attenduns potiüs ad

ii

obje&um, feu homicidium paffivum, quàm ad

* Lf

homicidium a&ivum, hoc eft, potius attendunt

ao

ad damnum datum, quam ad caufam:; concre-

Bb

tum autem denominationis eft aéctus internus,

N

tU

feu a&tio voluntatis libera.

"W l

DICO;L

A&us phyficé unus eft morali-

s

A

ü

ter multiplex juxta numerum fübje&torum deno-

l

h.

minationis zotglium, — Senfus eft, quód, fi obje&a

EM

At

alicu-

Og

DE DISTINCT. PECCATORUM.

183

«)OWQ hm:

alicujus aCionis non habeant quamdam unionem

moralem, connexionem, feu coordinationem,

TM

eo ipfo debeat explicari numerus obje&torum.

MDUT

PnosnATUR Conclufio.

Inmoralibus mul-

D OTenh

tiplicantur concreta juxta multiplicationem ma-

At r

terie non tantüm /ubjeitioe , fed etiam objettive

tel d

eo modo , quo fit in naturalibus; ergo, etiamfi

Ts f

detur una phyficé forma denominans, acmalitia

formalis a&tus unica, nihilominus peccata erunt

QO r

plura numero.

CoNFIRMATUR.

Omnes ', etiam Adver-

Moen d

farii fatentur, quódin occifione triumhominum

11 mj

per unam a&ionem v.g. explofionem fclopeti

Too

debeat explicari numerus occiforum; nec e

i, ad

ulla ratio ftatuendi hanc obligationem, fi non

vl echidon

ponatur diftin&io numerica peccatorum in hoc

t i, i

cafu.

Ergo.

DICO IL A&us continui circa obje&ta

Vatoyrt

regulariter coberentis, & coordinata ad unum

finem funt unum numeró moraliter peccatum.

xüwneüem

X

]ta communis.

natd

ExrLicATUR Conclufio.

Sic v. g. pre-

Áluni

paratio armorum , ingreffio vie, & ipfa occifio

us pl

habentur pro uno numeró peccato. Similiter

in fornicatione colloquia prava, tactus antece-

ij ts

) qit

dentes, & fubfequentes cum a&u principali ha-

bentur pro uno numero peccato, & fufficit pce-

ia

m o

nitentidicere: occidi bominem, vel: fornicatus fum.

PROBATUR.

In fimilibus a&ibus datur uni-

yy i

tas materie, & unitas formz conftitutivz pec-

cati; ergo datur unum peccatum.

zut. prob:

TU

tonme

Tn fimilibus datur ex parte materie ordinatio, &

Dd

fubordinatio partium ad invicem, & ex p

5l

U

ul

M 4

i

[?

j

184.

DISPUTATIO If

y

j

)

jl

a&us interni datur unitas intentionis virtualiter

perfeverans in omnibus à&ionibus; ergo etiam

af

datur unitas peccati, quia concreta multiplicari

jn

l

j

non poffunt fine multiplicatione materie, aut

d

formz.

ii

E

DICO IIL A&us phyficé plures circa ob-

je&a difparata funt plura peccatas v.g. fi quis in

gt

furto committit homicidium, erunt duo nume-

EULU

ró peccata.

Aut fi poftmodum committat fur-

tügatot

tum in Ecclefia, aut novum, erit diftin&um

s

numeró peccatum.

V0

PnonBATUR Conclufio.

In talicafudantur

vlf

plura fübje&a denominationis totalia, necex na-

rmonum

turafüa, nec ex ufü communi regulariter con-

t

nexa; ergo dantur plura concreta.

&t d

DICÓO IV.

Interruptio moralis a&us cum

um

retractatione tacita, vel expreffa conftituit plu-

M

ra numeró peccata.

PRosATUR Conclufio.

Stante tali inter-

t g

hw

ruptione ceffat a&us moraliter effe continuus;

Al

ergo fit multiplex.

À ii

DICO V. A&us interruptio per qualem-

Ti J

cunque ceffationem five Jiberam, five nece[fariam

: fifrin

n

conftituit novum peccatum etiam moraliter,

Ui itm

quandocunque ponitur nova malitia a&us jn-

dfv

terni.

PROoBATUR Conclufio.

g j

Concreta moralia

m

multiplicantur, quandocunque ceffat vel unitas

ii il

)N

materie phyficé, vel etiam, quando ponitur fo-

Nin |

Tüm nova forma; atqui in cafu pofito vel ceffat

continuitas materig, aut faltem ponitur nova

Wu

lt

ità

l

phyficé malitia ipfius a&us; ergo multiplicatur

;

peccatum, Nec eff paritas cum concretis natu-

D

W

ralibus,

"

DE DISTINCT. PECCATORUM.

185

um

t

l

ralibus, ubi multiplicatio folius formz non au-

1j t

get aQivitatemtotius; nec enim redditur murus

IOR tj

V D

albior, fi in eo fünt due albedines in ordine ad

a&ivitatem in oculum , quàm fi ponatur unica;

fl

nec fortius aget calidum, fi fint duo gradus ho-

mogenei caloris in fubje&o , quam fi unus tan-

" l]m

tum, prout fuppono ex Philofophia. Econtra

dhufm)

lioy

OCj

longé alius eft effe&us, fi voluntas poft ceffa-

tionem aliquanto tempore interpofitó redeat ad

"t dils

eundem a&um.

DICO VI. Mhalitia tamen novä ifta inter-

iil

l

i, tter

na, acphyfica, adeoque & numerus peccato-

rum internorum füfficienter explicatur per natu-

i t

ram, durationem, aut aliam circumftantiam

fr du eum

a&us externi, cui regulariter ille numerus ineft.

XPLICATUR Conclufio.

V. g. Si quis

il

dicat, fe perfeveraffe in inimicitia per hebdo-

madam, menfem &c. Sufficienter explicatur

l t

numerus a&uum internorum quamvis interru-

je at

ptorum five Jiber?, five meceffarb. Idem contin-

git, fi quis confiteatur homicidium, aut forni-

J

cationem prameditatam per menfem, annum

Ttut/rin

&c. Sufficienter fatetur malitias internas plures,

) nordit,

quamvis interruptas, & etiam moraliter nume-

j s d

rÓ diftin&as: non quód fit ille numerus accura-

tus; fed quia plus non re

Ym

nem facramentalem.

quiritur ad obligatio;

z r Ul

PRonATUR r. Eeclefia poteft determina-

d

re obligationem exprimendi numerum : peccato-

tovd

rum quoad cafus partieulares juxta regulas pru-

otitur f

dentie legislativz ; fed eam actu determinat eo

mitpi

"modo, quo in conclufione di&um eít; ergo.

od

Min. patet ex confuetudine Ecclefiz , & fenfu Do-

]

N

&orum,

186

DISPUTATIO !I

t

ss

&orum, qui v.g. in homicidio , odio &c. folum

requirunt expreflionem temporis , quo quisinea

g i w

voluntate perftitit. - Maj. autem Jüupponitur ex

züimf

analo!

Tra&atu de Penitentia. Difp. 2.

H

PROBATUR 2.

Ecclefia ne quidem exi

git

r Il

ia

explicationem malitie fpecie diftin&e , quando

explicatur a&us , & circumftantia, cui regulari-

g

j u

ter illa fpecies ineft; ergo neque exigit explica-

tionem malitie numero diftin&e, fi iftajam ineft

ii

nature, aut cirmcumftantie aótus füfficienter

;;'ædenzem'av

expofite. Znt. prob. Quando quis dicit, fe in

1]

rixa occidiffe hominem , non tenetur explicare

n

verba contumeliz, imprecationis, odiuminter-

num, mutilationem, velvulnerationem gravem

D

28 (

previam: & quando quis confitetur congreffum

in duello, non tenetur explicare numerum illa-

Ed

torum vulnerum, interruptiones ob acclama-

L

tionem fpe&antium ,, deprecationem vulnerati,

i )

colloquia, &incidentes proteftationes &c. quz

m

omnia habent plures malitias etiam fpecie diftin-

aofb Q

&as , quod ipfum contingit etiam in fornicatio-

/) Sequep

[

ne,

& in aliis materiis peccatorum connexis;

buegmm

ergo, etiamfi in obje&is regulariter connexis

oopot

a&us phyficé interrupti fuerint, ita, ut etiam

(uT

moraliter conftituantur plures numero malitice,

"ll

non tamen datur obligatio ineundi earundem

t

calculum fpecialem in facie Ecclefiz , nifi folum

L ts

per expreffionem nature, & circumftantis a&tus,

D

J

cui regulariter infunt.

u

PROBATER 5i*

Ecclefia habet poteftatem

D

N

determinandi materiam Sacramentorum quoa

hh

fpeciem infimam: & ratio prudentiz legislativae

exigit, utnon requiratur alia recenfio numerica

mmwm

pec-

o t

DE DISTINCT. PECCATORUM.

187

T

peccatorum circa obje&a connexa, nifi per na-

s) M VU

W

lm /WW

turam, ac circumftantiam aGus , cui regulari-

terinfünt; ergo. 2ni. quoad 1. membrum fppo-

nitur ex T'ra&. de Ponit. Difp. 2. quoad 2. membrum

ge.quidemïz

*

probatur. Sirequireretur exa&ior recenfio, con-

feffio fieret plané tortura, & carnificina per ob-

i, G

ligationem inquirendi in diftin&ionem a&uum

CT

internorum moraliter incomprehenfibilem, vel

» ibjar

in diftin&ionem moralem a&uum externorum

us fif

qirii

dependentem à varia eftimatione prudentum;

ergo.

r n

lj um

Solvuntur Objectiones.

1

OBJICITUR 1. contra 1. Conclufionem 1. Si

t

Bünerum

idem actus contineret plures numero malitias,

tunc qui unicó furtó aufert decem aureos, com-

TOE

mitteret decem peccata mortalia; fed hoc eft

Y vl

falfum; ergo.

Maj. prob, quilibet aureus babet

p r

defe quantitatem fufficientem ad conftituendum

n

mortale, ficut homicidium ; ergo.

2

m fomit:

Sequeretur, quód abigensgregem ovium

rur ao

committat tot peccata, quot funt oves; fed

nfet OOT

hoc non poteft dici; ergo.

jo, t

3.

Quód Theodofius unó imperió occidens

yn tadi

feptem millia hominum commififfet tot homici-

yi at

dia, & peccata; fed; ergo.

'læ, til f

4. Quód Princeps uno confenfü in bellum

yuntied

injuftum obligaretur in confeffionead exprimen-

um numerum occiforum ; fed hoc eft impoffi-

bile; ergo.

pl

trn &

5*

Quoód detrahens Ordini, vel Monafterio

debeat indagare in numerum damnificatorum

ii

quoad honorem; fed; ergo.

;nüollUïfif

l

6. Quód

j

188

DISPUTATIO IL.

m

6. Quod fur deberet indagare, ad quot

Q]

giad

y

perfonas pertinuerint res ablatz.

7

Quod frangens jejunium deberet dicere,

a

utrüm comederit unum, vel duos pullos galli-

od

Vl

!

naceos; fed hoc eft falfum ; ergo.

j

RresPONDEO ad r. n. Maj ad prob. dift. a.

j m

ita tamen, ut fufficientia illa hic & nunc non fü-

ao

matur feorfim per modum obje&i zotalis. c. fecus.

st

n. 8.

Aureus enim in cumulo non conftituit

vt

objeétum totale totalitate antecedente actionem

Votem

peccaminofam ; ficut tamen conftituit obje&um

totale cujuslibet vita hominis occifi.

a dtequ

"d 2. eft eadem refponfio.

vidlplt

d 3. €? 4. n. fequelas; quia hzc enumera-

&i drar

tio diftin&a eft moraliter impoffibilis: circiter

t

autem jam explicatur numerus peripfam circum-

n h

ftantiam ftragis hominum aliunde per famam no-

tin, g

&tb

ta, aut belli aliunde publice noti.

Ad s. n. fequelam ; quia talis detra&io non

N

afficit jura fingulorum üt feparata, fed üt con-

l M

jun&a; ficque non prajudicat fingulis ratione

fui, & per fe, fed üt membris communitatis,

vt fl

LT

adeoque non habet fingulos pro obje&o toiali.

as &

Aliud eft, fi detrahitur pluribus prejudició per-

É

fonali, & tanquam objeGis difparatis, ac non

UT

jj

nf

l

connexis inter fe per modum unius familig.

d 6.

Id concedo, fi habet rationem pro-

AH]]

babilem fufpicandi, quód res ablatze pertinue-

"

M

rint ad plures.

'Luw"ma

M

Ad 7. n. fequelam; quia partes convivii,

MMT

aut refe&ionis non fumuntur feorfim per mo-

M]m

4l

l

dum obje&ti totalis.

NG

Os]r

o

DE DISTINCT. PECCATORUM.

189

l

ldagm, ü

O2jICITUR 2. contra eanden 1. — Diftin&io

hl

numerica eft tacita aliqua obligatio adexprimen-

108 ülü

lg [ r

dum numerum peccati; fed talis non datur in

n

cafu conclufionis; ergo &c.

Min.rob, Senten-

tià oppofita eft probabilis; ergo &c. — Zt. prob,

TY.

Eam tenent LUGO, TAMBURINUS, GOBAT,

ATU t

( a

ILLSUNG, STOZ, GONSALEZ, VELASCO,

MARTINUS DE $. JOSEPHO, LEANDER DE

| 00 quit

$SS$. SACRAMENTO, BERIZELLI, MEGA

"n i

k

FERANDINUS, PONTIUS &c. Ergo.

iij

v

2. Si ifte numerus deberet exponi, tunc

ideo, quiazquivalet moraliter pluribus; fedhec

lat u

ratio nihil probat; ergo &c. Min. prob. Etiam

a&tus odii durans per duas horas zquivalet plu-

: C

hia

ribus, imó tot actibus, quot reperiuntur inftan-

tiatemporis. Idem eft de a&tu concupifcentiee

CM

continuato, & tamen non debent neceffarió ex-

primi inftantia temporis ; ergo.

A

RrsPONDEO adr. tr. Maj. n. Min. ad frob.

, lil

[j r

dift.a. Sententia oppofita eft probabilis /jecu-

nuammit

lativé. tr. pratticé. n.a

Juxta plerosque enim ex

Adverfariis ad hoc, ut poffit explicari natura

o u

s

ilius actus, debet exprimi numerus occiforum,

fi commodé poffit fciri.

Et huic refponfioni

d W

etiam favet fenfus fidelium.

v umj

v p

ld 2. n. Maj. Ratio enim noftraeft; quia

in hoc concreto, quod eft homicidium , multi-

g

plicatur materia concreti, quod non fit in tali-

bus a&tibus internis continuis , nunquam phyfi-

lt o

cé completis durante inquifitione ante ceffatio-

i p

nem ipforum actuum.

"m

"j

Os]r

J DIS'HN

190

DISPUTATIO

Uf

Wld Ü

OsJrcrTUum.3. contra eandem x. Wolun-

tas dandi eleemofynam decem perfonis, aut in-

finitis non habet bonitates diftinctas decem, aut

mbguur((?

x W

s

infinitas; ergo etiam voluntas occidendi, vel

g

(

fpoliandi decem , non habet tot malitias.

MTL'UJ L

. Sia&us contraheretmalitiasjuxta nume-

rum obje&orum, tunc malitia a&tus, quo quis

g?f:&meropecc

vult evertere turrim cum prafidio, cujus nume-

T

rum ignorat, effet effentialiter inexplicabilis ;

n

fed hoc eft abfurdum; ergo.

; ineeti

RrsPoNDro adr. Volüntatem efficacem,

dosetit

Vieudemi

& pra&ticam dandi eleernofynam decem determi-

natis pauperibus moraliter equivalere totidem

qiqiiti

a&ibus.

Sed id non contingit, fi quis vultdare

t a

eleemofynam infinitiss quia ea voluntas nec eft

du

effcax , nec prattica , fed voluntas tantüm compla-

t

&entie , & preparationis animi.

Hinc quoad 1.

L Agtig

anembrum conceditur paritas.

Ex quo autem fic

i

infertur: ficut voluntas eficax, & pra&tica dan-

1 g

di eleemofynam decem pauperibus coram Deo

Mlnis t

idem meretur premium, quod mereretur ipfe

NT

a&us, fi poneretur; itaquoquefatendum, apud

m nj

Deum mereri eandem penam, qui habet pro-

j Wi

pofitum de fe eficax occidendi decem homines,

T h

quam mereretur, qui aGtu decem occidit. Hinc

debet etiam explicari in confeffione voluntas

A

! Vilg

occidendi decem; quia alioquin non explicare-

Hdm

!

tur fufficienter malitia actus.

Zd 2. n. Maj. Quia talis a&us habet mali-

t&*!wp

tiam correfpondentem ftragi hominum üt cogni-

lu

te in confufo: & fic non effet. malitia determi-

ETA

effio

3 N

TW

patiu numeri, fed multitudinis, cujus expr

per-

E

DE DISTINCT. PECCATORUM.

191

hLY

pertinet ad differentiam numericam

peccato-

Pt i

rum.

TM

? OCtlnd

I)

" OBJICITUR 4. contra reliquas ! Conclufiones.

dl

Ex datis principiis non poffünt convenientet re-

folvi fequentes Cafüs, nec dici, quot commit-

Isf

tantur péccata; ergo date regule pro difce:-

WU Qu

nendo numero peccatorum fünt inutiles.

'

Ant:

DNUTS

p—rob.

I. Si quis toto ann

$o

,

O perfeveret in ddio

,

4

nunquam retractato.

2

Si meretrix

Mp f

perfeveret plgribus annis in

at

quæü:u meretricio.

"$ Sieademfitparatafeproftituere pluribus.

Ttbre t

4. Siquis tota quadragefima habeat volun-

F rtmt

AUntsnee

tatem non jejunandi.

5. Si quis tantum per aliquot horas' perfe-

i ny

veret in defideriis furti, homicidii &c.

dc u

6. Siquis dimidium diem infumat in furtis

,.

qu t

ebrietate, lafciviis &c.

h yidint

b )

7. .Si quis in rixa, & ira proferat plures

blafphemias, contumelias, perjuria &c.

a

8

Si Sacerdos in ftatu peccati mortali con-

TE

fecret fimul mille hoftias.

j t g

9. Si idem uno a&u continuo, vel

" hom'm;

interrupto centum perfonas abfolvat.

paruu;

« E

IO.

Si idem legat tres Miffas in Nativitate

pne volt

Domini.

n n

1. Si idem centum perfonis Euchariftiam

difpenfet.

st

12.

Si quis per viginti annos differat refti-

tutionem, vel actum dile&ionis Dei &c.

mnit

j

13. Si quis frangat votum pluries à fe re-

*

novatum.

i

14. Si

j

192

DISPUTATIO II.

y UIW

A4. . Si quis dubitet de tribus fidei articulis

RgstW

&

fimul uno a&tu.

j

IS. Si quis uno a&u blafphemet in tres di-

Y

"

*WM

vinas perfectiones, omnipotentiam , juftitiam,

a

providentiam.

ia

16. Siquis uno a&u oderit tres homines.

d

?

"T.

Ti

17. .Si quis uno a&u tria divería mala im-

precetur, v.g. paupertatem, infamiam, morbum.

g

18. Si quis uno a&u velit alteri eripere in-

p

jufté tria regna, vel dominia.

19.

Si quis calumnietur al

terum in *tribus

materiis diverfis.

mæ&;

20

"TIU

Si quis eidem detrahat in una quidem

dodonem t

materia, fed apud tres homines.

2I.

Si quis uno a&u ftatuat omittere omnes

&t t

dtmyt

horas. Canonicas diurnas.

99, Siquis incipitlegere obfccenum librum,

l Wa

& facta admonitione deliberet, ac poftmodum

i

iterum pergat.

d

