Itém Luc. 12. aliqua comparat zoviffimo ni-

ts

puto , & iterum Matth. 5. noviJino quadranti. Item

Matth. 23. aliqua comparat culici ,.alia Camelo.

Qtdt venid

Sed fefluca, culex, quadrans &c.-funt aliquid par-

vum fimpliciter ; ergo.

Similiter Paulus 1. Cor.

QOU (

l, g

3. aliqua peccata comparat //ipule, fano &c. quae

licét atdeant, non tamen damnant eum, qui pa-

titür detrimentum.

prim t

Peccata fe habent üt in-

I coxot

PROBATUR 3.

firmitates juxta illud Pfal. 6. v. 3. Miferere mei

iv D

TL

Domine, quoniam infirmus Jum, fana me Domine -

Eripe animaim meam &c.

Sed inter infirmitates

aliqua: funt mortales, ali non funt ad mortem;

) dfurti

f g

etgóie

PROBATUR 4.

De natura amicitie eft, ut

ia

non qualibet offenfio levis diffolvat amicitiam ;

ergo idem eft in amicitia divina, maxime circa

e pecca;

ea obje&a, & a&tiones, que moraliter evitari

A jüftiw ;

non poffunt, prout fünt actus femideliberati, &

omnes a&us, qui fiunt ex fubreptione. :

j miää

^DIEICOII.

Nullum efít peccatum plené

t

deliberatum in individuo, vel fpecie in materia

indifferenti, quod feorfim à Deo prohiberi non

fit

, prout voluerit.

poiïïc füb gravi, vel levi

RO-

neratim |

2

, D(mb

16

DISPUTATIO

UI

p

,E

PROsATUR conclufio r.

Nonapparetre-

f u2

Ü

pugnantia in hoc; ergo.

t

Eu

PROBATUR 2.

Adamo potuit prohiberi

uj

efus pomi füb gravi; ergo idem fieri poterit

b

[(""Jo

circa quodvis aliud obje&um de fe leve.

ii d

PROBATUR 3.

Specialiter contra AL M A I-

j

f«;.-'y, Hs

NuM, &cERsoN, dum volunt, Deum non po[Je

[ Mjimk

ullam irreverentiam. erga: fe commi[Jam. probibere tan-

uam vem leoon, €? fub pena levi. Prius debet

giiin

ao

concipi moduslegis, id eft, utrüm obliget füb

gravi, vel levi, antequam poffit concipi modus

gnaga

irreverentie, aut culpz; ergo non poteft vice

siltt.

verfa ex magnitudine irreverentiz oftendi im-

i

poflibilitaslegis prohibentis fub obligationelevi.

shelint

d

"Int. prob. Non poteft concipi Theologica mali-

tia actionis, nifi per oppofitionem ad legemgra-

deitin

viter, velleviter obligantem; ergo.

if

DICO IV. Itaque difcrimen inter pecca-

ii

tum veniale, & mortale formaliter confiftit in

ii ij

diverfitate legum fub gravi, vellevi obligan-

lin, vi

tium, üt patet ex dictis.

hu

DICÓ V. Utrüm lex füb gravi, vel levi

Dur:

intendat obligare, ea intentio defumi debet r.

'*MWH

ex tenorelegis, ütrüm videlicet graviflime in-

m

culcet obfervantiam, vel non?

2, Ex natura

1 í

obje&Gi, utrüm petat prohiberi füb gravi, vel le-

ts

vi? & utrüm id petat tanquam requifitum effen-

ET

tiale.ad confervationem Boni communis, vel

Avm

utrum tantum exigat ad Bonum commune tan-

1j

quam requifitum accidentale, & ad melius effe?

le ,l

ïmü de'm

Sic enim utique homicidium petit prohiberi;

i

quia fine tali prohibitione gravi Bonum com-

Lom

3. Ex gravitate

mung confervari non poffet.

Uävgmm

pons.

DE DISTINCT. PECCATORUM. 'nj

NW*WM.

pons.

4. Ex fenfü Do&Gorum, & Interpre-

tum, quorum communi fenfüi Legislatores pre-

Jj m

fumuntur in dubiis reliquiffe determinationem

1167 w

legis, feu obligationem in a&u fecundo.

177

s. Ex

confuetudine, & fenfu communi rationabili.

UWHLMM

Ratio autem eft; quia fenfus Do&orum , con-

Mij

fuetudo, & fenfus fidelium plerumque aut inve-

d7

niunt, aut faciunt legem. — Si enim agatur de Legi-

: ii

bus pofitivis bumanis, Ordinarié faciunt Legem:

I

Si autem agatur de Legibus divinis, vel naturali-

OLj od

"bus, plerumque inveniunt Legems videlicet aut

Qdl v

per traditionem, aut per infpirationem Spiritus

j od

Sandi, dirigentis Ecclefiam. .6. Ex determina-

Detonel

tione Prefidentium Ecclefiz, aut Reipublicz.

olgia m

Exempla horum reperiuntur in Scriptura.

tleengr

Sic dum idololatria vocatur abominatio ante Deum,

!

eo ipfo ex tenore Legis defüumitur, eam prohi-

It g

beri füb gravi.

Et dum 1. Cor.6. dicitur: For-

ol

micarii, adulteri , waledici &c. regnum. Dei non po[fi-

li gt

debhunt, gravitas obligationis intelligitur ex

poena.

1 n

Drixi: Ex determinatione Profidentium . Eccle-

miaet 1

[ie, aut Reipubice, mempe Summi Pontificis,

vll i

Epifcoporum &c. quia fuppono , ejusmodi Prz-

Ty nttr

fidentes non folüm habere à Deo poteftatem

w vil

explicandi Leges , fed etiam in dubiis ponendi, aut

ftunat

tollendi Legem ad evitandam incertitudinem Le-

mulis, Y

gum dubiarum.

Hinc fequitur, Leges natura-

ymune t

les, vel divinas f?rii& dubias, in quibus ratio bo-

ls d

ni publici determinaté non exigit, ac effentia-

;prohi j

liter petit diftri&tionem Legum, tran(ire in di-

onyn d

tonem, & materiam obje&tivam Legis pofitivz,

jp?

quz verfatur circa quafi indifferentia ad fubftan-

d

3

tiam

j

Pn mx

118

DISPUTATIO II

[

n

tiam boni publici. Quse obfervatio in innume-

tis materiis moralibus eft fummi momenti ; quia

w

exinde dependet, Leges naturales, & divinas

jl

]

jl

firi&ib dubias, uti que fpe&tant ad difciplinam,

æ*(ïP

pertinere ad directionem arbitrariam Ecclefiz,

! LMD mco

ficque recipere variationem pro diverfitate lo-

hu

-'corum, & temporum.

m

Jj n

Solvuntur Objectiones.

ag

gsijt

OBJICITUR I.

Verbum otiofum ex füa

natura eit veniale; erg

st

ld poteft proh'iberi

xut d

füb gravi.

9. Lex e

ft aliquid extrinfecum ad malitiam

i

1

levem, velgravem a&us; ergo peccatum non

:

;

eft veniale, vel mortale per oppofitionem ad

jyam.

vel leviter obligantem.

t t

Legem graviter,

m wr

3-

Semideliberata

peccata funt transgreffio

Legis gr

aviter obligantis, & tamen non funt

ROT

iil lg

qmortalia;

ergo difcrimen peccati venialis à mor-

tali non eft, quód illud fit contra Legem /eviter

fétttne

t Dgd

obligantem, & hoc contra Legem graviter - obli-

I EC -

gantem.

fl

RrzsPoNDEO ad-r.'dift: a.

Eft ex nätu.m

iU iif

fua veniale in eo fenfu, quód petat tantüm pro-

iay, J

hiberi fub levi. c. in eo fenfu, quod nen pofft

g

W Atf

prohiberifub gravi.n.a. Aliud eft, quod con-

venienter fit fecundüm Leges providentie or-

d (ito

dinarias; & aliud eft, quodita effentialiter fit in

'2",33 RhSqUe

-ordine 'ad bonum commune, ut aliter fieri non

n

j

t

-poffit. ^ Sic corpus humanum connaturaliter ex-

n

ET

igit integritatem membrorum, non tamen eft illi

l

li':*.ml

effentialis integritas membrorum.

Vg

Ad

DE DISTINCT. PECCATORUM,.

119

imadd, 2« db a.

Eft aliquid extrinfecum ad

mtiu'abm

T

malitiam fundamentalem. c. formalem. n. a.

Quod

k'S, M'*m

enim. bono communi plurimum nocet,. petit

( df

A

quidem prohiberi, non efít tamen prohibitum

T Pe

independenter à Lege ; quia Deus abfoluté ob

drerfege

rationes nobis incognitas poteft permittere. ali-

quid nocivum bono communi, fi exinde videat

poffe elici majus bonum.

ld

ZAd 3. dift. a. Sunt transgreflio legis gravi-

ter obligantis quoad /üb/lantian obje&.c. quoad

Yioln «

modum objeti. n. a.

Dico enim, omnem Legem

i p

graviter obligantem fimul effe leviter obligan-

tem in ordine ad modum objeGi precepti, vel

1 il

prohibiti, quamvis denominatio //uliciter fama-

YRCREUT) D

tur ab eo, quod pertinet ad fubflantiam obje&i.

ftonem «

OBJICITUR 2.

Chrifítus. Matth. 8. v. r9.

L

dicit: Qui. folverit unum. de mandatis iflis minimis,

Av

münimus «ocabitur in vegmo celorum.

Quod s.

m w

THOMAS in hunc locum cum aliis explicat, ut

vetidisint

fenfus fit: Jxcludetur à regno celorum ; ergo omne

i

peccatum etiam minimum eft mortale.

9

Ezechiel. 28. indifcriminatim dicitur fine

p o

diftin&ione peccatorum. . z4nima, que peccaot-

rit, ipfa morietur.

Ec Rom. 6. v. 23. Stipendia

JLecmit

n

peccati mors... Ergo omne peccatum meretur poe-

nam asternam.

od m j

S. AvucusTINUS in variis locis docet,

[t, quod (

3.

videnie t

uti & S. GREGoRIUs, neminem fore falvan-

dum, fi absque mifericordia judicetur à Deo ;

piditer i

ergo Deus in rigore habet jus etiam pro minimis

i fin

peccatis infligendi poenam zternam.

poitt

REsPoNDEO ad 1. dift. a.

Qui folverit

] umenelb

unuin de mandatis iftis minimis, Zollendó e

orum

H 4

obli-

bl

120

DISPUTATIO II.

yit

qu g

obligationem fer pravam interpretatz'onein. C qui

folverit &c. non obfervandó minutias Legis. n.a

aisl

Chriftus ipfe hoc explicat de falfa interpretatio-

g !

H

ne Legum, dum addit: .Er docuerit fic bomines.

Sic enim, fi quis doceret, mendacium, vel ver-

;qHit

nn

bum otiofum non effe peccatum veniale, eoipfo

peccaret mortaliter.

yui g

d 9. dift. a.

Dicitur hoc relativé ad füb-

) a

je&am materiam gravem. c. generatim. n. a.

Ibi

fromat

enim fermo eft de transgreffionibus graviffimis le-

:mï:itpldl'

gum, in ordine ad quas etiam' referuntur hi tex-

v

tus.

Alii dicunt, hic fermonem effe de pecca-

g a

to per excellentiam di&o, id eft, idololatria,

s a

aut alio graviffimo, de quo ibieratfermo : ficut

d

dum quis dicit, fe pergere in urbem, ex ipfis

L

circumftantiis intelligitur ,

utrüm intelligatur

J

urbs antonomafticó, nempe Roma, an alia parti-

eularis.

n

LL

Al 3. dift. a.

Docent neminem falvandum

ET.

à purgatorio, fi judicetur fine mifericordia gra-

hg,

tisremifliva debitorum pene. c.. debitorum culpe.n.a.

At

Dicunt enim adducti Patres, neminem ingreffu-

hn

rum Colum ob nimium onus refiduarum obli-

*f

gationum ad penam , 'nifi in judicio particulari,

W

vel ante mortem has gratis Deusremittat.

Hoc

l;

modo loquendi etiam Lib. 9. Confe[. c. ult. S

ltnj

Auguftinus fuos le&ores rogat, ut orent pro

T g

]

matre füa defunGa, wtc

onfequatur. mifericondiam

iT

Dei; quo utique nihil aliu

"

It qjr

intelligitur, quàm

B

condonatio penarum.

On2]JICITUR 3.

Potuiffet Deus juxtapriüs

E

MT

di&a verbum otiofum prohibere füb pcna in-

r

i

cena,

li

'R

ferni; ergo quód "a&u»nop incurratur illa p

:

pro-

|

l

DE DISTINCT. PECCATORUM.

FOT

"Mll

1

provenit ex mifericordia Dei. Ergo verbum

MR

i

otiofum (idem de aliis) eft veniale ex mifericor-

Atl

T

dia Dei.

t fs

2.

Peccatum veniale eft offenía infiniti Bo-

É h

ni; ergo de fe meretur poenam infinitam.

Mil

3

S. BERNARDUSs dicit, quód omnes il-

liciti motus fint gravis inhonoratio, ac convi-

db fl

tium Dei. Epifil.42. ad Henric.

Ergo.

'am- M H]I

REsPONDEO ad 1. C. a. dift. c.

Provenit

LY

fenmtrlir

hoc ex mifericordia Dei, quód verbum otio-

fum nunquam fuerit fubjedum legi graviter probi-

hd

benti.c. quod prefuppofita lege graviter probibente

f, il

non puniatur pená zterná. n. c.

Argumentum

trmo li

poffet retorqueri in quovis a&tu ex fuo genere

t i

indifferente, v.g. comeftionepomi, que&ipfa

yittlpt

hoc habet ex mifericordia Dei, quód non fubftet

i d p

legi prohibenti.

"d 2. dift. a.

Eft offenfa infiniti Boni, at-

m Givand

tamen /evis. c. grdvis. n.a.

Hoc ipfum enim eft

p m

in queftione, utrim poffit dari offenfa /evis in-

W nj

finiti Boni? imó ex eo ipfo, quód Deus fit infi-

ao

nité bonus, inferri poterit, non omnia morali-

iarim ol

ter inevitabilia poffe fübttare legi graviter pro-

yprialri

hibenti.

i W

ZAd 3. dift. a.

Dicit, eos motus effe convitia

f o !

De, fümendó hunc terminum concionatorié,

j ornt !

& per exaggerationem $m jatore fenfu. c. flricie.

n. a.

qijrini

Hic enim Tropus erit fenfibilis audienti-

-

ghr, i

bus ex ipfa fübjecta materia.

OsnjgrerTuR 4. Minimum peccatum plus

sj

habet virium ad concitandam divinam difplicen-

tiam, quàmmaximum opus bonum habet virium

(b pa2

T imrf?f

ad excitandam complacentiam Dei; ergo mini-

p

3

muini

122

DISPUTATIO

Il

mum peccatum meretur poenam sternam. CO?';/;

j

prob. Maximum opus bonum meritorium regni

gt

L

eterni non poteft fatisfacere pro minimo pecca-

L

Tnt "

to veniali; ergo. Jntecedens fapponitur ex Tract.

de Incarnatione.

j ,(:mfx r

"

2

Minimum opusbonum meretur premium

seternum; ergo etiam minimum opus malum

2

"

,igi at

ponam eternam.

a

à

Peccatum veniale eft majus malum ipfo

doat

infernó; ergo poteft puniri infernó. — Zfnt. prob.

gud, n

fi daretur optio eligendi infernum , vel pecca-

gt

tum veniale, potiüs deberet eligiinfernus, quàm

peccatum veniale, àt communiter docent Afce-

gt

variftin

t&; ergo.

vt

RzsPoNDEO ad r. n. a. & füppofitum,

u

quód complacentia in bono dignificato per gra-

od

tiam, & difplicentia de malo per naturam fint

ia

commenfurabilia inter fe: ficut lux, odor, fa-

m

por, fonus quoad majoritatem non funt com-

Vr

menfurabilia inter fe, utpote verfantia in diver-

, qind

fo genere.

Dein fuppofitó , quód effent com-

litooyp

menfurabilia, potiüs dicendum, magis placere

'tit d

Deo opus bonum precedens ex gratia, quàm

Licétautem Deus

t lg

difplicere peccatum veniale.

iij

majorem habeat complacentiam in maximo bo-

'Junbilja, N

no opere, quàm in minimo peccato habeat di-

fplicentiam, nihilominus per hoc non delebitur

a

ü allerfus (

peccatum ;. quia illud opus, quod eft objectum

nj

A

At

füumm& complacentig, non eft ordinatum ad

remiffionem culpe nec placet in ordine ad fa-

ln

Ti

tisfaciendum condigné, . fed in ordine ad pre-

li

mium,

Ex quo patet Refponfio ad Probationem.

H

d .

li

"um

1

DE DISTINCT. PECCATORUM.

1293

t

Zid 2. dift.a. . Meretur premium eternum

enmm"gü

ratione operantis, velratione gratie fanétifican-

Tf h

tis, dignificantis opus, & operantem. c. ratione

lUt

N

fui. n.a

Si enim opus fpeGaretur fecundüm fe,

& independenter a gratia fanctificante, aut ope-

Ewl'pl'æm'iu-

rante, nonmereretur przmium zternum füper-

WU ml

naturale.

Cum ergo peccatum veniale non ha-

beat aliquid extrinfecum fpecialiter aggravans,

í

dootn

nonmerebitur peenam zeternam.

RESPONDEO /amen 2. c.a. n. c &paritatem.

Ü [

, TE

Difparitas eft ; quia premium eternum congruit

bonitati divine perfone operanti, & nature

r qi

irnt fs

operis provenientis ab anima immortali: econ-

tra poena infinita erga amicum Dei nec congruit

Deo, nec ftatui amici, nec operi.

ipaftum

d 3. inprimis retorqueo.

Ergo minimum

bptpe

peccatum merebitur peenam etiam intenfivé in-

k Q

finitam; quia, fi daretur optio inter peccatum

A

veniale, & inter omnes poenas poflibiles , quam-

y n a

visintenfivé infinitas, hw potius eligende fo-

Yiaindne

rent, quàm iftud,

efint cüt

REesPowpDro 2. dift. a.

Peccatum veniale

f pl

eft majus malum ipfo inferno, attamen in diverfà

(à, quin

n

genere, & /ncommenfurabiliter. c. ineodem genere,

& commenfürabiliter. n.a. . Dein, etfi effent com-

um b

menfurabilia, non tamen poteft infligi minus

hat i

malum alterius ordinis pro majori malo. v. g.

s ddebti

Amiffio omnium bonorum temporalium non vi-

Lobjit

talium, puta auri, & argenti, eft minus malum,

jntom:

quàm amiffio unius capilli, vel alterius partis

dine d

integralis viventis : interim tamen non licetpro

ii

hoc malo v, g. pro abfciffione auricule infligere

D

jj

Sic etiam ma-

l

j

fpolikationem omnium bonorum.

jus

124

DTISTOTA T EO !TT.

| J uliïlï

o

g

J

us bonum eft canis, utpote ens vitale, quàm

omnes thefauri in arca: nec tamen pro occifio-

ne canis poffum injungere reftitutionem in the-

;um. a

N D.

fauris.

Itaque etiamfi malum culpze ex /uo ge-

nere gravius fit, quàm malum pemne, non eft

uf

E

tamen majus malum m eodem genere, neque pro-

pterea poterit ordinari ad poenam infinitam , ob

AMMU

g a

alias confiderationes, qu& concomitantur hoc

genus malorum, maximé ex eo ; quia hoc ma-

"r

lum in genere culps non repugnat ftatui amici-

T

tig, prout D. THOMAS 2.2. etiam circa ipfum

um

peccatum mortale obfervat, ütin'Traét. de Ati-

grpena

80vD30

bus bumanis. Difp. 1. quzft, 1. diéctum eft, & di-

citur in Traétatu de Firtutibus. Part. 2. de Cba-

du

vitate.

d

DiIcEs.

Peccata venialia puniuntur a&uin

& du

damnatisponá cternàá; ergo de fe merentur poe-

inty

nam eternam.

ZÍnt. contra SCOTUM tenent

dus

SUAREZ, VASQUEZ, Galii plurimi Theologi.

bl

REsPONDEO dift. a.

Puniuntur per acci-

g d

dens. c. per fé, & ex merito fuo. n.a. .In damna-

Ut ia

tis enim deficit ftatus gratiz, adeoque illorum

p

paffio non eft accepta Deo.

Ob hunc ergo de-

tüt j

fectum, qui per accidens concomitatur pecca-

d L

tum veniale, nunquam damnatus poteft fatis

r

pati.

, d

OB3]JICITUR 5

Deus poffet hominem et-

iam innocentem adjicere inferno; ergo multo

Wü'ö 4

ISMM

sagis accedente demerito peccati venialis, 2n.

* i

docent SUAREZ, TANNERUS, G alii plures.

Et probatur. Plus eft paffer refpe&u hominis,

MQEI

n

quàm homo refpe&tu Dei; ergo fi homo poteft

d?'r

€rüciare, & occidere innocentem pafferem,

PA

etiam

r

'

Tl

i

DE DISTINCT.

PECCATORUM.

I25

T

EY

etiam Deus poterit cruciare innocentem homi-

nem.

LO

u

2

In furto unius floreni, vel aureiultimus

Upæ U

obolus conftituit ultimató materiam gravem,

M D

adeoque reatum ponz sterne; ergo furtum

? It

unius oboli meretur poeenam zternam.

1 Ulïäm, l

9.

Si offenfa illata Ruftico peenam meretur

dl f

horariam, eo ipfo fimilis offenfa illata iNobili

Qitig g

meretur bihorariam , & illata Principi trihora-

Ltti g

riam; ergo offenfa ceteris paribus, illata Deo

D t o

per leges progreffionis continue Geometrice

T £

merebitur poenam szternam.

REsPONDEO od r. n.a

nd, (

Preplacet enim

It2

fententia aliorum "Theologorum, hànc potefta-

tem Tyrannidis alienantium à Deo.

«Ad prob.

TTE

dift. a.

Plus eft entitativà. c. moraliter. n. a. quia

at

apud Deum plus valere debet fua imago, quàm

U (

apud hominem valere poffit paíferculus.

Dein

i Thedi

etiamfi aliqui dicant, Deum id facere poffe tan-

N pMi

quam abfolutum Dominum, non tamen fequi-

- Tümm

tur, id unquam fieri pofle abfoluté; quia Deus

i dort

nunquam poterit operari precifé üt abfolutus

ii

Dominus, refpiciendó videlicet precifé ad fuam

ir t

potentiam , & non refpiciendó ad alias fuas per-

od

fediones, nempe /apientiem , & bonitatem: ficut

& homo, dum agit, refpicere debet ad omnes

o

circumftantias actus, & perfonz.

Quidquid

e[go H]lllx'l

ergo Deus agit, neceffarió agit ex confenfu, &

sjilt.

hormonia omnium perfectionum,

qua certé

Ali

non confonant in damnationem innocentis.

Zdd 2. dift.a.

Ablatio ultimi oboli d relati-

x ho

om !

vi ad precedentem fümmam, ficque re/pettivi

ad Legem graviter prohibentem conftituit ulti-

i pgfd»?

fri

fnato

j

n

126

DpISPUTATIO II

mató materiam gravem. c. ablatio ultimi oboli

m

? uth

feorfim fumpti, mec refpettivi ad Legem graviter

(i)

prohibentem. n.a.

2

)

j

u

d $. retorqueo. — Argumentum enim proba-

ret, quód minimum peccatum veniale merere-

anlw

Pl

Ub]lg«

tur poenam intenfivé infinitam. —/» forma. n. a.

Jäww

quia non habet locum Regula dé Tii, nifitan-

tüm in quantitate continua, & difcreta, ubi

gtl

atl

omnia fiunt per folam additionem partium: alio-

A

3020

quin fequeretur, quód v. g. lux debeat decre-

N

ícere in proportione Geometrica, adeoque in

d

g D]

diftantia dupla, fubdupla intenfione; item fe-

queretur, quód deberet fe diffundere in diftan-

endit

t

a

tiam infinitam in partibus aliquotis; item quód

quadrata temporumi non fe habeant üt cubi di-

ftantiarum ne quidem circiter. ltem, quód fi

W

homo /expedalis habeat fapientiam ?s duo, homo

longior debeat habere in data ptoportione rmajo-

l EW

vem fapientiam , & quód homo dujlo robuftior et-

l:

iam eo ipfo duplo mwjorem habeat virtutem, &

3uód in Medicina dofis duplo major duplo ma-

Il

jorem caufet fanitatem &c. debet ergo in fimili-

&tf

busnonfolum infpici, utrum ratio extremorum

*zïinmomlg

fit ratio medii termini proportionalis, qualis

bur

non eftviribus, aut magnitudine in ordine ad

u ;ifmf]]

virtutem; quianec vires, nec magnitudo fünt

M

ratio virtutis, aut fapientie, ut cfefcente illa

'

'Mi t;

crefcat ifta; fed etiam videndum, utrüm magni-

tudo medii termini proportionalis éexacté com-

ahy l

|

menfuretur magnitudini extremorum, vel in

ln

Attr

humero, velingenere, vel in fpecie, quod

i

1

..(

hon contingit in prefenti: nam magnitudo cul-

fni

^

^tij

pe, vel pomnze in füo genere non commen

fura-

tur

"

l

DE DISTINCT. PECCATORUM.

127

Wi

tür infinitudini Dei, fed tantüm voluntati divi.

Lfämmwi

f

ne tanquam Regule juxta leges prudentiz.

OsjrcirvR 6. Eft poffibile peccatum

Eu

Tb m

mortale impunibile peená &terná; ergo non eft

verum, peccatum mortale effe, quod repugnat

('lfmna, l

legi graviter obliganti in ordine ad peenam zter-

Ti tj

nam.

Zint. prob. Si Deus Petro dicat: Nom te

'meia, i

damnabo ob tuam megationem , pro ea negatione

Atott: di

non poterit infligi peena zterna; ergo.

db ln

RESPONDEO n.a. ad frob. n.a.

Aliud enim

| ts

eft, non effe dignum pená; & aliud, non infligi

o deni

penam. Deus poteft condonare penam: non

ktein d

autem poteft facere, ut peccatum non fit poená

; g

dignum.

tüt cubi

Afy quid

&i ho

^QUASTIO II

mote w

fn, & quomodo peccatum mortale tranfeat in

TE

veniale, & viciffim?

«s

jrdot

D

ICO T. Idem numeró a&tus moraliä- ad-

&quaté fümptus non poteft tranfire de ve-

ii

EITACIOUR

niali in mortale, aut viciffim.

4is, qui

Pro explicatione hujus Conclufionis notan-

n onint t

dum eft, a&tum moralem includere duo, nem-

nitijo i

pe a&um voluntatis fecundüm füum materiale , &

a&um rationi; tanquam conftitutivum formale

vecente )

yrün a

a&us liberi ,

prout docet D. THOMAS I1. 2;

nb o

q. 17.

lifí, $

PRosaTUR Conclufio. Implicat, eundem

a&um, v. g. voluntatem furandi tranfire de

peit, f

mortali in veniale, nifi mutetur judicium ratio-

od

nis practicum ultimum; fed hoc nequit fieri ma-

nente

pf

128

DISPUTATIO

LL

nente eodem adequaté a&u; ergo. -

Ma].'-. frol

um

)

li wl

Implicat, eundem aétum tranfire de

mortali 'in

veniale , nifi mutetur judicium fpeculativum de

88 j

p

w

[

obligatione legis graviter, velleviter obligan-

u

tis; fed fi hoc, etiam debet mutari judicium

Maj. patet ;; quia (à daretur

ii

praéticum; ergo.

jl

eadem cognitio obligationis confimilis graviter

[

obligantis, daretur eadem obligatio. . Min.frob.

eatu

Wl

Judicium pra&icum eft in pofito cafu effentiali-

weamut /

ter refpe&tivum judicii fpeculativi; ergo ubida-

p of

ij

ET.

tur aliud judicium fpeculativum, etiam debet

dari aliud judicium pra&ticum.

z

DICO T.

Omnia peccata ex genere fuo

tX

mortalia poffunt tranfire in venialia ex defectu

xf

plene libertatis, feu deliberationis.

PRosATUR Conclufio r.

ts

Partim ex con-

us

fenfu communi Theologorum, partim ex eo;

ünim

quia peccata non habentia plenam libertatem

t d

funt moraliter inevitabiliarefpectu omnium etiam

amicorum Dei; fed talia non poffünt prohiberi

ii i

N

convenienter füb gravi; ergo.

MMin. patet. ex

MU

di&is in priore Quaj?ione; quia eft contra leges

p

perfe&e amicitiz, diffolvere amicitiam ob quam-

fzemcouj

cunque levem offenfunculam moraliter inevi-

tabilem.

Md

du

PaosaTUR 2. Impoflibilitas fervandi mo-

raliter inevitabilia ex defectu plenz libertatis,

quæüturisü

Y

AU

provenit ex conditione humapz naturg in omni

ftatu etiam nature integrz, aut pure; fed non

UH Gpm

poteftfieri, ut Deus in tali ftatu nature huma-

: &ret»g

ng à fe condite ponat legem , qua femel pofitá

FM

neceífario moraliter excideret fuo fine ultimo;

Itig

r

ergo.

aflrh 'ïi S

DICO

i PMPJJ[ (

ii

]

j

DE DISTINCT. PECCATORU M.

n H,

129

edg

^

A DICO.III.

Ahqua peccatà ex genere fuo

Uffülmm h

mortalia tranfeunt in venialia ex parvitate ma-

terie, ubi ipfa'parvitas materie non petxt fub-

Vifer UIM

At s

ftare legi graviter prohibenti.

CoNcLUsIiÓ quowd 1. non habet difficulta-

lt ( du

l nglk

tem: fic enim furtum, quod prohibetur ex gene-

re fuo fub graviin Decalogo, ex parv1tate mate-

)n npr

rie tamen tranfit in veniale.

i n

PROBATUR quoad, ,&« , Dantur ahqua pec-

u

cata, que nifi prohlbea z;r in.materia etiam

[

parva, vel evaderet Deusminus perfe&tus; vel

inferretur grave periculum generi humano, vel

L ieef

lLa t

non obtineretur finis legis, faltem, à. potlorl,

aut quoad fubftantnm ;fed id fieri nequit falva

QIt £ C0f

intentione legis ;. ergo...,

4dnt. prob. ab indu&tio-

ne

Sic..1..Si Deus permltCeret od1um, füi tan-

i d ;

[berater

tüm ob remlevem ,. etiam lev1fümum -m | íüo ge-

nere, aut fi permitteret fe invocari in teftem

uf etd

falfitatis, dum precifo v, g. agitur de obolo, non

Y potir

eífet perfe&us, ergo odium Dei,. & perjurium

lr t

non excufant ob parvitatem materiz.

2. Nifi

Qs

fub gravi prohiberetur quzvis dele&atlo vene-

0)qun.

rea extra conjuglum

crearetur grave prejudi-

t t

cium geheri humano , quia evitaretur recta edu-

catio prolium, plerisque dele&ationem vene-

rrand

ream quafituris fine procreatione prolium, ani-

» ]ert

mi: Chriftianorurmi rédderentur carnales;. & in-

ao

difpofiti ad capiénda, velamanda divina; ergo.

; lu

E

3. Si liceret v.g. ante communionem, dum ur-

r u

get preceptum ,

fumere faltem. bolum panis;

m

non obtmeretur finis legis, nempe reverentia

n U

generalis erga Sacramentum confiftens in eo;

ne praponatur cibus terreftris cibo. colefti :

jl

D. dhmort Trat. de Peccatis,

!

Ple-

150

DISPUTATIO ILlL

J »t

Plerique enim non curarent peccatum veniale,

d

M.

& fic facilé per confuetudinem contrariam abro-

garetur lex, ferviens ad ingens decus Ecclefiz ;

hl Á

j

ergo, ubi ipfa parvitas materizpetit fubftarelegi

"

Jb

j

graviter prohibenti, peccatum ex genere fuo

)

mortale non tranfit in. veniale ob parvitatem

n

materiz.

1

hr )

[

DICO IV. Aliqua peccata ex genere füo

;SNWP

feigri

mortalia tranfeunt in venialia etiam ex intentio-

ne tacita Legislatoris; '

TU

PaonaTUm Coóntfufio ab exemplo. — Sic efus

ii

dndi

carnium die prohibito eft de fe mortale, tranfit

tamen in veniale, v. g. quando datur quidem

& lp

caufa rationabilis, fed non plené fufficiens ad

gt

excufandum à lege totaliter; . vel quando difpen-

Em'coaiefcum

fatio nititur motivis quidem füufficientibus in or-

LüiDOVl A

diné ad obligationem gravem, fed non fufficien-

t N

tibus ad difpenfandum ab obligationelevi. Sic

etiam circa leges naturales, ac divinas dubias

1

u

ille obligationes, quz aliquando aghofcebantur

imd3

à Do&oribus tanquam graviffimz , poffünt nunc

tranfire in obligationem levem, aut viciffim, ob

At

t f

mutatum fenfum Do&torum, aut interpretatio-

ne

-

D

mauthenticam prefidentium Ecclefiz, ut fuprà

jam annotatum eft.

üps [

tl

DICO V. Adüus venialis ob fui multipli-

3

)

cationem per fenontranfitin mortale; nifi tunc,

tf

quando actus frequentati coalefcunt in unam

NT

materiam , aut fummam de fe gravem. .

P

j

PnosaTUR Conclufio r. quoad 1. partem.

ex Tridentino Seff. 6. cap. 1r. ubi fic habetur :

b

alia pec-

EM

quzäl:i, & jufii propter. quotidiana , ac seni

. xgia

m

DE DISTINCT. PRCCATORUM.

131

M

ts

cata non defimunt e[Je jufti; ergo per fe non coa-

LI

! decu& ln

lefcunt.

PROBATUR 9.

Peccata venialia fingula

Pemfubim

18 fs

tantüm merentur poeham finitam; ergo etiam

LI

omnia fimul fümpta tantum merentur finitam,

adeoque non zternam.

PROoBATUR 3. quoad 9. partem ab indu&tio-

MT

ne, Sicablatio plurium obolorum fücceffivé

AD sv

fit fumma gravis; transgreffio regularum in Re-

ligiofo, aut perpetua inobedientia in liberis

T g

caufant difplicentiam, & deordinationem gra-

Ms g

vem; idem eft de omiffionibus, & negligentiis

? r i

repetitis. Ergo a&us venialis ob fui multipli-

Yif

cationem tranfit in mortale, quando a&us fre-

Ufodfe

quentati coalefcunt in unam fummam de fe gra

vem.

^

T0 o

Vff

DICO Vl A&us de fevenialispoteftfieri

mortalis ratione finis

lv f

, vel effe&us, quem

s du

caufat.

PaonATUR Conclufio ab exenplo... Menda-

ol

cium de fe leve, ordinatum tamen ad. occifio-

p

triin, .

nemproximi, velad denigrationem gravem viri

illuftris: furtum veniale caufans omiffionem 1a-

ttreato

d r

cri eo ipfo ex fine, vel effe&u tranfeunt in pec:

catum grave. Idem eftde quovis alio peccato

de.fe quidem. levi, quod prebet. occafionem

fi al

gravis fcandali, feu ruinz fpiritualis in fe, vel

a, nf t

in proximo uti fünt. v.g. verba fcurrilia, aut fo-

nin u

cietates prav&, conventicula, choree, &trans-

2

greffiones legis , qu&fiunt ex contemptu: heec

"

enim omnia in ejusmodi circumftantiis , in qui-

bus confiderata qualitate perfonarum prabent

hd

caufam gravibus peccatis internis, autexternis,

2

eo

]

j ]]läm

132

x

DISPUTATIO

II

g g

eo ipfo referri debent ad mortaha ratlone finis,

qulU

vel effe&us.

jit^

11 in'

j5l

Solvuntur ObJeähones.

ehi

; pl

OB]ICITUR 1. conira 1. concluf. 1.

Poteft

[

quis üno actu coritinuo auferre rem alienam, ita

.-R'

Pl

j MI

ut in primo inftanti Dominus ponatur effe gravi-

uxlä*mu [

ter invitus, in fecundo autem inftanti fit tan-

s n

tum leviter invitus; ergo idem peccatumfecun-

ia

-dum fe invariatum in-primo inftanti poteft effe

deuit

grave, &in fecundo inftanti effe leve.

(ITUR

2.

Poteft quis eundem a&tum odii , temera-

?

ji

15

rii judicii &c; continuare per plura inftantia, ita

iqu

ut in primo-inftanti non habeat caufam juftam

L-]

(5

excufantem à peccato gravi, in fecundo autem

qu

y

ánftanti incipiat habere ejusmodi'caufam; ergo.

À

3*

, Poteft Deus eundem aCtüm perplurain-

AU

ftantia contmuatum condonare in fecundo, vel

^

tertio inftanti per condonationem. extnnfecam,

fsv

faltem quoad-malitiam gravem; ergo.

4. .Eadem propofitio manens eadem potefc

J

Duny;

tranfire.de vera in falfam; ergo idem poteftfieri

quoad actum voluntatis in ordine bonitatis, vel

Htl

U

hi

ll

malitie moralis..

REsPONDEO ad r. tranf. ant. dift, conf.

T OE l]*

Ergo poteft peccatum mortale tranfire in venia-

p h

Mpllw

le quoad malitiam materialem. c.. quoad malitiam

formalen..n. c.

Si enim operans etiam in fecun-

WO

*FMDEl

do inftanti putet, Dominum effe gràviter- invi-

tum, peccabit graviter etiam in fecundo inftan-

l

üu.

3

A

Si autem fciat, Dominum in fecundoinftan-

ti non effe invitum, eo 1pfo mutat ultimum di-

hi

&amen

)

r

DE DISTINCT. PECCATORUM.

133

&amen'practicum, quod eft pars a&us liberi,

prout ex Tra&atu de Actibus bumanis fuppono.

d 2 & 3. idem refpondeo

nesl

hs

d 4. c. a. n. c. & paritatem.

Difparitas

eft ; quia veritas a&us non eft adequaté intrin-

[lllf I PO

feca a&ui, cüm fit conformitas inter objectum,

& cognitionem:

econtra bonitas actus moralis

T i,

d

eft adæquat(ä intrinfeca a&ui , utpote refultans

WUA

unicé ex refpe&u judicii practici ad legem gra-

CUT

viter, vel leviter obligantem, prout fubftat co

gnitioni

Hinc etiam füuppono

ipfam liberta-

i od d

d

tem à&tus effe adequaté intrinfecam acui

100] (806

Os2JICITUR 2. contra 2. Conclufs1.

Mora-

titlnti,

lis impoflibilitas non peccandi non excufat à

ln u

mortali; ergo etiam peccata femideliberata ob

VO dUf

moralem impoffibilitatem ea vitandi non pro-

pterea à mortali tranfeunt in veniale

"Int. prob

TRUE

Confuetudinarii habent moralem neceffitatem

iperpluni

peccandi; ergo

Prob.ant. ex D. AUGUSTINO

f

confuetudinarios ad-

Vrl

Lib. Confe[]. dum afferit

ftrictos effe vitiis non ferró alienó , fed fua fer-

2

T

rea voluntate ; ergo

2.

Damnati funt in morali neceffitate ad

gl

blafphemandum , nec tamen excufantur; ergo.

Qnt4 , V

3

In ftatu nature lapfe eft homini morali-

ter impoffibile diu abftinere ab omni peccato

: d &

etiam gravi, fine gratia indebita Salvatoris, &

1üre p

tamen imputarentur talia peccata etiam fine gra-

od md

txa ergo.

ii

RESPONDEO ad 1. dift.a

Moralis impof.

rrawter f

fibilitas aliunde proveniens , quàm ex ipfis prin-

ano

cipiis intrinfecis humanz libertati non excufat.

quiti^

c. preveniens ex bis ipfis principiis intrinfecis liber-

r u

j

tati.

"

134

DISPUTATIO It

y r

tati. n. a.

Nam fi impoflibilitas proveniat aliun-

" Poæfl

de, quàm ex imperfectione libertatis, eo ipfo

gt

relinquit libertas in perfecta indifferentia ad eli-

qeum

gendum utramlibet partem.

Hinc etiam patet

"

i

i

Refponfio ad grob. quia in confuetudinariis, &in

qxt;m

:

ftatu naturz lapfz non reperitur moralis impof-

g m

fibilitas proveniens à principiis intrinfécis huma-

g

ng libertati, fed ab extrinfecis, nempe à propria

dj

malitia antecedenter liberé contra&a, vel à pec-

g.

cato originali,

4ld2.mn. a

Quia in damnatis non folüm

st

st

datur moralis , fed etiam pb»yfica neceffitas blafphe-

h dii

mandi, cüm ceffet indifferentia judicii in utram-

libet partem; eó quód conftituti fint in ftatu

&t

a t

termini, putà, in eternitate, ubi non datur

T

fucceffio opinionum. Confequenter remanent

in ea difpofitione voluntatis, in qua illos mors

o

2 r

invenit,

zi

. 4«/d 3. patet Refponfio ex di&is ad r.

ORBJICITUR 3. contra eandem 1.

Si femi-

a.

n

deliberatio transferret mortalia in venialia, tunc

transferret etiam venialia in meras imperfectio-

Vif

