Gf977-7

s

$

u

*

m

$

»

W

non

3

E

p

^

R

Mu

us

E

R

oD

U

5

gl

ER

d

J

2

o UE

t

a

x

zw.

j

aR

&L

C i

At

T

g*

R

Y

3

P

m

X

2 m

A

.&.Ow

g

*

A

v

VR d

AR

H

E

E

Rs

RMENUT

n

v

Ms

Al

TRAM

:

A

Ia

M

-

oU

OE

-

s

d

df

n

*

r

Ed

»

U

À

Y

4

d

RU

.H...an

(;

5

$

3

D.

s

AU

-

?

5

^

;

E

d

s

5

P

A.

E

»

$

A

M.

"

-

m

Ü

u

al

hs

Á

ij

b

ag

j

m

w

s

Ls

A

E

«t

a^

N

j

d

3A

*

j

d

Ms

E

"

Pa

aE

s.

xeh

3

L

iE

E

"a

APU

3

Z EU

z

A

a

j

RE

v

D

r

hss

R AM PL

»

i d

36

;&ä

i

Wiv

€— Á

n

é

i

j i ais

ss

sb eiie s

st

—

TC

» .e!iu.r»vn!iï. : .!i.. —

r RR

"

M

E

ub r

d

Es

-

i

-

Dd

23

d

u

T

— T

-

s

*

Mi

T

DOME

r

u

CR

eaghce

$s

PUR

UL

2.

I r

l-./l'- /gn)m;)p. u- ZQJ/W'

f :

r —

é [M( ZZMLIJ À Cl?-.ääf?/drr (ezfd 2 /Z'J

ä///g*äm AA TC (äfänæ/gj Z fæje/w

P

N12«511865949 Q21

VEU UL

UB Tüb

nge

IN

j

RN

N r

*

«?ä

TEUM

]U

[4,

r

y

Enin

p

, yeiifüm: |

T

(

&CLI

IT1

D

Ü

l

DNB

&f

am& T

prefetim ve

Tom

"OOT

Cumfh

(

s?;

:

*

lügu/læ 177

B

dtno M

R. D. EUSEBIIAMORT

Can. Regnl. Latéran. Polling. Eminen

Sereminml ac Revereiüdiffi

tiffimi Cardinalis LER C.AR I, nec no& .

S. R. I. Principis Darmfc dran Landvravu Haf

mi DD. JOSEPHI, Ep

& &C. &c,

ifcopi Augu&am

heo Og

THEOLOGEA

ECLEÉCTICA,

MORALIS xzr- SCHOLASTICA

Sub Aufpiciis

SS.D. N. BenedlähXIV

ad fnéentem

;'S.Patrum & Theologoruminfignium,

prefertim veterum confcriptá

Tomulus VII.

| DE PECCATIS iN GENERE.

Cum Appïolmmmbmn

EAC

A MT

f Pa

BUme-S

ï?

z8

s

Z

4

j^ s

«

?

Z

l

-

Mi

d

RO3)

A

TEU

V ANUM

udu/læ Find, && JIF. zrcelmrgi

mptibób MARTINI VEITH, BxbhoP

Anno MDCCLIÉÍ

be———

SIMPMUILLLOUM-

——

Ü

Ei

L

.?ä.nn..l.t

W

nkfcnwlq

)

" ,

.——-

O N

x,/:æ'

A —— —

x

LL

e.

ERN

|

— EE

E

—

//

»Xat

ä/

(

ERX

^

——

y,

rA

M

F—

)3

,O GN g.

;—...

Es

—

SES

EX

X

273

(

n

& f

v

Es

a

D

21

AN

2

E

—3i

E—————

Ó

s

Q mMÁ

3

z

IWDEX QUESTIONUAM.

Tractatus

DE PECCATIS

DISPUTATIO I

De natura & quidditate peccatorum.

( X UJESTIO 1. Quid fit peccatum. a-

Cuale, & habituale?

3

2. Àn detur peccatum Philofophicumi ?

9

X &

3. Qua.

INDEX

QU

3. Qualis requiratur advertentia ad conftitu-

a-w

th

endum peccatum mortale?

33

ETA

4. Án peccáta ignorantie, & alia, que non

lx.jv

funt libera in fe

fed tantum in fua caufa,

u

non folum fint peccata materialia, fed

K

etiam proprie, vere, & formaliter pec-

cata?

S9

J

s. An, & quomodo actus omiffionem gra-

viter culpabilem concomitans, velantece-

T

dens fit peccatum?

[

6. An malitia peccatorum confiftat in aliquo

il

pofitivo , vel negativo ?

83

BN

TW

QUJESTIUNCUL £

at

De natura peccatorum,

1

QUJEST. 1. An in omni peccato fimul in-

(

ld

d

tercedat aliquis error intellectus?

93

w]nm?

2. An omne peccatum non tantum repugnet

fed etiam naturz rationali ?

il

legi

95

h!

3. An peccata fint inter fe connexa?

96

-

4. Àn

QUJ/ESTIONUM.

M

4. Àn peccatum etiam poffit dari in'fenfibus,

]

Ut

tamquam in fubjecto?

96

Uf

S. An mortaliter peccans fuum ultimum fi-

.nem revera conftituat in creatura? *

p

ia, H

" 6. An venialiter peccans referat fuum actum

Y

faltem habitualiter ad Deum ?

98

Qp

Fird

DISPUTATIO II

i

De Diffiu&ioue . peccatorum.

] QUJESTIO 1. An aliqua peccata fint ex

III

fua natura venialia?

2. An, & quomodo peccatum mortale trans-

eat in veniale, & viciffim?

I27

mulit

3. Unde defümatur differentia fpecifica pec-

)

catorum ?

155

d

4. Qualis fit regula differentie numericeg pec-

catorum ?

179

il

20 9

DI-

J

INDEX

N

u

DISPUTATIO III.

De caufa & effeiu peccati.

j:

QEI :ZES TIO r. AnDeus fit author pec-

|£

cati?

!l

197

rl

2. In quo confiftat peccatum habituale, &

" macula per peccatum relicta?

206

t

3. An reatus penz & culpe in pe;:cato inter

(

fe diftinguantur ?

22I

4. An peccatüm mortale mereatur poenam

Ll

eternam etiam fenfus ?

242

E

QUJESTIUNCUL £,

J

Solountur oaria dubia de caufa C effe&fu pecca-

Zf utin.

T

QUZEST. 1. An peccatum veniale, vel

mortale quoad culpam jam femel remiffum,

F

h

&

in inferno puniatur per accidens poena z-

terna ?

JUIPE(

252

$. Àn

QUAESTIONUM.

!

12

. Àn unum peccatum poflit effe pena alte-

rius peccati?

254.

li

[2»]

An omne peccatum non folum fit contra

li

inclinationem naturalem, fed etiam s&n cor-

g

rumpat naturalem inclinatïonem hominis

»ituäe, M

ad bonum?

255

)

4. An idem a&us poffit fimul &H'e peccami-

Vi

nofus & licitus,. meritorius & demetito-

b

rius?

256

L p

s. An omnia peccata proveniantwex imme-

!

diata fuggeftione demonis ?.

258

i p

DIS PUTATIO I V,

De jprecipuis quibusdam generibus

TE

peccatorum.

if

| U/ESTIO 1. An, & quomodo motus

Xità c

primi fint peccata?

267

I

2. Àn

n

INDEX QUAESTIONUM.

n

2. An, & quomodo morofa delectatio circa

$5

objecta illicita in omni materia fit pecca-

J

YM

tum? Et num eatenus detur parvitas ma-

294

; te'riæ'þcirca objecta venerea?

)

3. An geccet mortaliter, qui fe habet nega-

tive ad infürgentes tentationes carnis ?

322

4. An detur obligatio gravis ad vitandum pe-

j

riculum ptobabile incidendi in determina-

tum aliquod peccatum formalegrave? 934

EO

u

d

1

1

BN

N

Z

MÉ

/A&

x

f

x

(

o

J

(

39 hil

Ij*

h

l

llj

b

i

d

h*k

!

Fiü Qit,

L d

d

NI

3

* x

lo

** u

**

T

****

Tl

** u

4 G

Jdopck — WUU

Jj

AX H

UE

P

ag

qui*, a

lr

x :

em

r*

3'h

M qy

ïämga

Tractatus

V w

CATIS

| PEC

i

ic Tractatus in quàtuor Difputationes

dividitur :

l De pertinentibus äd'naturam-, & quid-

didatem peccatorum,

Il. De diftinctione peccatorum, v. g. dä

diftinctione mortalium, & venialium;

deque divérfitate eorum ipecifíca, ae

numerica;

D.mori Trat. de Peccaiis,

À.

liI.De

I.

" w&'

2

DISPUTATIO

pl

III.

De.caufa, & effectu peccatorum,

WI"RK

v.g. de macula, de reatu culpe, de

ï;

reatu pone eternse &c.

i

fi

ii

IV.

De precipuis -generibus peccatorum,

v.g. de primis motibus, de morofa de-

D

lectatione circa objecta illicita, de dele-

,]k

étatione fenfibili, & fenfuali, de refi-

ä

1

ftentia negativa ad tentationes, de peri-

D.

i

culo probabili incurrendi peccati, de

(f

M

occafione proxima, vel propinqua pec-

cati &c.

-

nf

^

DISPUTATIO L.

De

Q

natura & quidditate peccatorum.

,

,l

ifputatio hec in feptimas Quzftiones

D

-

dividitur :

I.

Quid fit peccatum actuale, & habituale?

2.

An detur peccatum Philofophicum?

mnn

9-

Qualis requiratur deliberatio , & adver-

L

tentia ad peccatum mortale ?

Q

4. An

DE NATUR. & QUIDDIT. PECCAT.

3

u

40

An peccata ignorantie, & effectus ex

:) de

precedenti peccato confequentes v. g.

blafphemia in ebrietate fint veré, ac

d

r

proprié formalia peccata, cum nova di-

ftincta imputabilitate ad novam peenam?

Mi

f d

G

S.

An actus omiffionem culpabilem conco-

lde"'ï

mitans v.g. lectio libri omiffionem cul-

T

&rul

pabilem .Sacri concomitans fit verum

(f

UM

peccatum ?

I

6.

An formalis malitia peccati confiftat in

puro negativo, vel pofitivo?

o

7

ä

catorum.

Refolvuntur varia dubia de natura pec-

[

QUZESTIO [

Quid fit. peccatum. a&uale, €?. babituale ?

OFU

ICO I.

Peccatum aGuale recté definitur

ditium ,. fa&tum , .. vel concupitum contra. legem

veffot

etrnan Dei.

]ta s.;AUuGUSTINUS..22..con-

tra l'auft. c.27. & s. THOMAs. £. 2..0.71. a. 6;

PnosaTURn Conclufio.

Hec definitio ex

Sbitui

una parte fatis claré explicat conftitutiva peccati

materialia, & formalia; ex aliera parte eft re-

um?

ceptaà tota antiquitàte ; & ex tertia parte non

( d

QU

peccat contra leges effentiales bon: definitionis

ergo.

-Antecedens quoad primum membrum prob,

Conftitutivum materiale peccati fünt acus hu-

A 2

i

mani,

F'Uï

nl

4

DISPI-JTATIO I.

anüu

mani, formale autem conftitutivum eft oppo-

m d

fitio ad legem eternam Dei, ut fupponitur ex

j

Tra&t. de ZA&tibus bumanis, Difp. 1, $. 4. $uzftiun-

«x*'c'n

cula 3. & 4. Ergo.

"|

1

P

DICO IL

Peccatum habituale nil aliud

gt

eft, quàm peccatum actuale preteritum nondum

ïiäüüm

retraCctatum, & remiffum.

L.

u

Eadem fünt con-

PROosATUR Conclufio.

lr

ftitutiva rei in effe, & confervari; ergo non

adi

gt

eft aliud conftitutivum peccati habitualis, quàm

ipfuüm peccatum preteritum , & ejus habituali-

h

tas, feu permanentia, qua& habetur per hoc

T

t

ipfum, quód nondum fuerit retractatum.

m

l

NDE

Solvuntur Objectiones.

vt

OBJICITUR 1. contra 1. Concluf. 1.

Defi-

lzinyil

nitiones disjunctive non approbantur in Sum-

EEY

iulis; etgo.

p

2. Non eft clarum , quid fit lex eterna

Qub

"

Dei; ergo.

Dnfirm

"i q

RrzsPoxDEO adi.dift. a. Nonapproban-

'thnttn

tur in Summulis Logice Sctrupulofe. c. Critice.

n. a.

Oftenfüm enim eft, omnem definitionem

Mm |

E

effe bonam, dummodó accommodaté ad genium

4

audientdum explicet diftin&ivum predicatum,

& partes conftitutivas rei definite: modus au-

Wl m]'lip

l

l V

tem explicandi non pertinet ad effentialia defi-

nitionis,

NU

]

[

]

"Ad 2. dift. a.

Non eft clarum feregrinis in.

B

Theologia D. THOME, & PATRUM. c. fami-

liaribus.

ts

DE NATUR. & QUIDDIT. PECCAT.

3

1

l Oppo.

liaribus. n. a

Sicut enim artes habent fua pro-

r

priaidiomata, ita etiam fuum idiomahabet Theo-

W.

logia D. THOM. AUG. & PATRUM.

Itaque

familiares in ea Theologia norunt, per /egem

il af

eternam nil aliud intelligi, quàm ordinem pra-

iondüm

ftabilitum, &incommutabilem divinz fapientiz,

ut dirigentis creaturas rationales ad füuum finem

ultimum.

ftt.

O ]ICITUR 2. contra eandem 1.

Longé me-

"m

lior videtur effe definitio Recentiorum dicen-

n

hbl

tium, quód peccatum fit Jibera transgreffo lepis

divine; ergo.

lx

2

In peccato effentiale conftitutivum eft

J

libertas; ergo debet exprimi.

REsPONDEO adi. dift. a. Eft melior /e-

cundum quid. tr.

Simpliciter n. a. quamvis enim

hzc definitio fit clarior, & ad leges Summuli-

, D6

fticas fcrupulofior , non tamen adeó commodé

inur

ante oculos fiftit partes poteftativas peccati,

per quod fimul fungitur locó divifionis, fimul-

d

que occurrit errori Rabbinorum exiftimantium,

a&us internos non effe peccatum, aut eorum

prejudicio, qui putant, actus externos non ha-

probd

bere bonitatem , vel malitiam peccati faltem

Criit,

materialem.

In definitione autem magis fpe-

ytionet

Ganda eft utilitas, quàm fuperftitiofa füummula-

|gatia

rum exadio: adeoque preferenda eft illa defi-

JcitUD,

nitio, cujus plures dantur utilitates , ceteris

odus dU

effentialibus requifitis non notabiliterimparibus.

jia dé

441.9: . C. 3.:d1ft. c:

Ergo debet exprimi fal-

tem in terminis generalibus. c. [pecificis. n. c. qui

s

enim v. g. dicit, hominem effe animal, eo ipfo

c f

in terminis generalibus exprimit, hominem effe

3

g

fenü-

«MW

6

DISPUTATIO

L

yii

fenfitivum , vivum , fubftantiam. &c.

Itaque

«

qui dicit, peccatum effe contra legem Dei, eo

qie

ipfo in terminis generalibus exprimit, illud eífe

NB

liberum, cüm utique objectum legis divins: nul-

lus aCtus hümanus fit, nifi liber, ut per fe cuivis

eft manifeftum.

1

Mu

On]JIcITUR 3. contra eandem 1. Multa funt

;

peccata, quz funt contra legem Ecclefie, aut

ll

reipublice ; ergo non eft neceffe, ut fint contra

|

legm Dei.

d

n

2. Datur peccatum zternà pená dignum,

n

QNDE

i

quod tamen non eftcontraDeum; ergo. — Prob.

Zint. Si quis invincibiliter ignoret exiftentiam

tU

Dei, .& tamen agat contra re&am rationem,

mn

v. g. occidendo innocentem talis erit eternà

poná dignus, quin agat contra Deum.

REsPONDEO ad 1. dift. a.

Sunt contra le-

V

gem Ecclefie, vei reipublic, tanquam Regu-

l

m

r

/

lam obligationis immediatam. c. ultimam.n.a. Nifi

enim Deus preciperet, obediendum effe Ec-

:

ü

clefie, aut reipublice, tam parum peccaret,

D) l

ac fi cani petenti non daret panem.

ALI f

d 9. n. a. ad prob. iterum n, a. vel fuppofi-

I

AM

TU

tum, poffe dari ignorantiam Dei invincibilem

vel unicó: momentó poft femel adeptum ufum

wzä

i

rationis moralem. Eo ipfo enim, quód taliter

F[[

agens advertat, fe agere contra aliquid obligans

N

(

nefcio quid, quod eft Superius omni caufà crea-

tà, eo ipfo fub termino convertibili cognofci-

tur Deus.

ra. [/

)

TMV Q

M

O* jICITUR 4. conira

'eamlem I. Peccatum

n

tj

veniale eft proprié di&tum peccatum , & tamen

"ániecedens

hu

41

gon eft contra legem Dei ; ergo.

í

*

j

quoad

DE NATUR. & QUIDDIT. PECCAT.

?

Itaaue

quoad 2. membrum eft D. r i o M x,. qui dicit, pec-

| "

*1

10

catum veniale non effe contra legem Dei , fed

df

prater legem Dei.

Hic queft. 88. art. x. ad 1. fic

Tl

habet: Penialiter peccans. mon, facit ,. quod lex pro-

fetis

bibet , nec pretermittit id, ad quod lex per preceptum

obligat , fed facit prager legem ,. quia mon. obfervat

llünr

Todum. vationis , quem -lex - intendit.

Idem habc/at

:"B.l':, at

2,2. q«IOS. art.1. ad F.

Il m

2

Datur pura omiflio peccaminofa v. g.

omiffio Dilectionis Dei, & tamen non eftdictum

?

idpm,

velfactum; ergo.

Non

.

RrsPONDEO adr. dift. a. q. 2. m.

Yil

eft fimpliciter contra legem Dei quoad fubflan-

t

timn, hoc eft, realiter, indivifibiliter, atque

t at

effentialiter fumptam. c. Non eft contra legem

|

Jecundum . quid, & quoad modum, hoc eft, preci-

Contra

fivé, divifibiliter, ac integraliter fumptam. n. a.

m A

Nam juxta D. l'homam omnis lex divina, que

u M

fecundarió obligat fub veniali, vel ob parvita-

E

tem materie, vel ob indeliberationem a&us,

petai,

ex fuo genere obligat fub mortali; nec quiefcit

ulla lex in fola obligatione, fed eo ipfo, quód

fippol

lex fit ordinatio rationis ad bonum commune,

jncibiler

fimul realiter, ac effentialiter eft ordinatio ho-

m u(ür

minis ad finem ultimum.

Itaque verum eft,

od tl

quod venialiter peccans non agat contra füb-

L oblias

ftantiam ejusmodi legis, indivifim, & eflentia-

Vufà cet

liter fpectate.

Contrarium

ol

d 9. n. a. quoad x. membrum.

enim fuppono ex 7ratt. de Adübus bumanis.

aut

Non eft factum

leccatit

Tr. a. q. r. m. dift. q. 2. Min.

rigorofe. c. laté. n. a.

Quia etiam negationcs di-

& tamiü

cuntur fieri.

At

Sic enim dicit Apoftolus ad

q;w:m

A 4

Rom.

UU&

8

DISPUTATIO E

m'»ül

Rom.1r. v.25. coniigit cecitas in Ifradl

Et Ev-

]Wf*m

angelium: fatte funt tenebra. &c.

4

OBJICITUR $.

conira eandem 1.

Juxta

Ir *üä

&

communem Theologorum dantur aliqua pecca-

10

ta, qui ideo funt mala, quia prohlbita, alia

zil

veró ideo prohibita, quia mala; ergo non omne

peceatum propterea eft malum, quia eft contra

ra

legem Dei.

N 11

2

Odium Dei eft malum antecedenter ad

jl

omnem fuppofitionem legis; ergo.

(

q.

Si omnia peccata effent mala, quia funt

"x)uïhld T

contra legem

tunc poífet Deus in omni pec-

ia

cato, etiam in odio Dei difpenfare ; fed hoc

u

implicat; ergo

REsPONDEO ad t. dift. a.

Dantur. talia

ia funt mala fundamentaliter. c.. formaliter. n. a.

((

À

iqua enim non funt fundamentaliter mala, ut

hl

V. g. comeftio carnis &c. alia vero funt mala

fundamentaliter , petuntque prohiberi

quale

sz w

eft odium Dei.

hd 2. dift. a.

Odium Dei antecedenter ad

fly,

12, i

fuppofitionem legis eft fundamentalu:er malum. c.

i

formalzter n:-2.

l

W

; A 3. iterum dift. Maj. Poffet difpenfare,

I

EUUTUI

nlü ejusmodi actus effent fundamentaliter mali. c.

d*guu

fecus. n. Maj.

Si enim Deus talia non prohibe-

Tif

ret, non effet fummé perfectus, aut fan&tus

J i

N

Os]J1CiTUR Ó. contra eandem 1

Qui ageret

contra confícientiam erroneam, v. g. levandó

d

I[R S

j

feftucam die fefto, putans effe mortale, pecca-

retgraviter, & tamen non ageret contra legem

N

i

nj

Dei; ergo.

ÉIX

2. Deus

N

DE NATUR. & QUIDDIT. PECCAT.

9

L.

2. Deus non neceffarió punit pececatum,

h

ergo nec neceffario probibet; ergo peccatum

:

non eft neceffarió contra legem Dei prohiben-

n

tem.

lt , ü

REsPONEDO ad z. dift. a.

Non ageret

J Of

contra legem probibentem levare feflucam. c. orobi-

AQntra

bentem agere . contra confcientiam. n. a.

Quamvis

non detur lex ad abítinendum ab hac a&tione,

It [i

datur tamen lex non agendi contra confcientiam.

4do. tr. a. n. c. & paritatem. Difparitas

quigfun:

eft; quia condonare peenam non repugnat ulli

It p

perfe&tioni divine: econtra nullam determinare

f

obligationem ad penam in peccato repugnat fa-

pientiæ providi gubernatoris,

At lt

TAU

QUJESTIO II

malu

n detur. peccatum. Pbilofopbicum.

Int mai

J qui

OTANDUM I

Peccatum Philofophicum

dici illud, quod eft contra re&am ratio-

Hflet d

nem, quin tamen fit contra Deum; eó quód

jlum. C

agens vel Deum ignoret, vel de Deo non co-

gitet. Dehoc peccato queruntur duo:

yenfar,

1, Utrum, Ífi daretur, effet mter

ml G

dignum ?

ná po?nä.

Yolide-

2. Utrum a&u detur tale peccatum ?

us

NoTANDUM 9». Hanc do&rinam cepiffe

jqgeret

fieri famofam occafione cujusdam "Thefis à ».

vandt

MUSNERIO S. J. Profeffore defenfie in Colle.

pece

gio Divionenfi 1686. & publicé in fcriptis dictatze,

à l

Thefis autem illa, prout eam denuntiarunt plu-

? Ui

ribus libelis ARNOLDUs Caput Janfeniftarum,

$

& ejus

I.

xäm&

10

DA SpiUsE Av 060

& ejus affecle, fic habét: "Sicut a&us humanus

M-x

qu

»

nunquam eft malus, fublata cognitione mali-

j

)

»

tie, fic nunquam eft offenfa Dei, fi non co-

at

»

gnofcatur eífe offenfa Dei.

Et Conclufio 1.

l

Peccatum Philofophicum, feu morale eft actus

n

»

humanus difconveniens nature rationali, &

»

re&tw rationi.

'Theologicum veró, & mor-

ili

»

tale eft transgreffio libera legis divine.

Phi-

Va

»

lofophicum quantumvis grave in eo, qui

Yi

»

Deum ignorat, vel de Deo a&u non cogitat,

»

eft grave peccatum, fed non eft offenía Dei,

HU

j

neque &ternà poená dignum.

NOoTANDUM

3

ab. ALEXAND.

VIII

u

Va

169o. damnatas fuiffe duas propofitiones, qua-

i

rum fecunda eft ifta: "Peccatum Philofophicum,

d A

i

I

»

feu morale eft ac&us humanus difconveniens

nature rationali, & reGe rationi.

"Theolo-

i üEW N

»

»

gicum veroó , & mortale eft transgreffio libera

Trelt

X" Lz H

»

legis divine.

Philofophicum. quantumvis

»

grave in illo, qui vel Deum ignorat, velde

b

Vs

ü Vil

»

Deo a&u non cogitat, eft grave peccatum ;

n

fed non eft offenfa Dei, neque peccatum mor-

Ó

f

M

tale diffolvens amicitiam Dei, neque poná

IU V

eterná dignum.

»

Hanc propofitionem Pontifex declarat fcan-

I

N

f

dalofum , temerariam, piarum aurium ojfenfroam &

erroneam.

MP [

i

NoTANDUM. 4.

'Theologos Societatis ,

&U

nr

qui póft hanc damnationem ex inftituto fcripfe-

lg

runt de illa Thefi Divionenfi, afferere, quód

üami

P. MUsNERII Conclufio aliter fuerit denun-

itün

tiata, & excerptà quàm ille revera docuit, aut

N

W[

fenfit.

Sic P. viv4 in hanc propofitionem

T

x/Ae1

fcri-

DE NATUR. & QUIDDIT. PECCAT. II

Ts

fcribens n.3. ait: "Propofitio hec ortum ha-

3 ul

Q

» buit occafione arrepta ex quibusdam Thefibus

» publicé expofitis 1686. à quodam Profeffore

ls

d

» Divionenfi, in quibus, licét hzc Thefis prout

» Jacet, non reperiretur, nihilominus paucis

li

l,

m

» per invidiam mutatisin hanc prefentem T hefin

» Unaà ex iis concinnata fuit, cüm tamen mens

z

ll

xo) l

4l

» Profefforis in manufcriptis expreffa, & verba

» expofite Thefislongé alium fenfum haberent,

LCpt

2

» quàm faciunt verba hujus 'Thefis profcripte:

tl

» n ea enim Thefi in manufcriptis Profeffor

» diferté loquebatur deillo, qui peccaret cum

. VIII

»

omnimoda Dei ignorantia, aut inadvertentia,

0 Q

»

& folüm in fenfu conditionato, non abfoluto

plitu,

»

afferebat, quód fi invincibilis, & omnimoda

Wenien

»

Dei ignorantia dari poffet in eo,. qui peccat,

Theoho

»

hic Deum non offenderet, quod non pauci

o Jiber

»

Do&ores docent, nec in hac Thefi damnan-

1333

Iümyis

» tur

]tà P. vrvA.

Adeoque hic Au&or,

vdd

dum Pontifex afferit, banc Thefin noviter erupi[fe,

VEU

aut cenfet, eum falfo fuiffe informatum, quod

T fmor-

difficile di&u, aut debet afferere, quód alii do-

peni

cuerint tunc noviter doctrinam in Thefi damna-

tam.

3t f

NOoTANDUM $.

Dari varios Authores,

m d

qui non tantum docent, tale peccatum, fi da-

retur, non fore dignum eterná poená, fed etiam

VAU

aliqui addunt, illud a&u dari.

Quidam in Scri-

püs in quadam Univerfitate Germanie annó

(riple

qu

17I3. di&tatis fic habet: Cowcrus. r.

"Non

jenu?

» eft decifum ab Alexandro VIII, quód fi dare-

t d.

» tur peccatum puré Philofophicum, illud fo-

Ita

pl

» I€t mortale; & seterná poená dignum.

fri

LUGO,

12

DISPUTATIO L

j HW

CoNcrLus.o. Ale-

i

» LUGO, LA CROIX &c.

Pl [

» xander VIIL non decidit abfolutam impoffibi-

D

"

» litatem peccati Philofophici.

COoNCLUS. 3.

«

u

» Abfoluta, & metaphyfica impoffibilitas pec-

» cati puré Philofophici nec videtur convincenti

p

í

am

|

, ratione demonftrari.

NorANDUM 6. 'Theologos non conve-

qmd

w

nire, quid in illa Thefi fuerit damnatum, Ali-

qui dicunt, damnatam fuiffe ipfam ejus univer-

q

)

falitatem, eó quód univerfaliter doceat, non

m

effe penz reos, qui Deum ignorant, vel de

g

Deo non cogitant, non fa&o difcrimine, utrum

vincibiliter, vel invincibiliter ignoretur Deus.

l :5gjgre

NÀ V

d

Alii cenfent, damnatam fuiffe exiftentiam, ac

s

pofüibilitatem peccati Philofophici, cum quibus

D)

&U

DICO. Nec datur, nec dari poteft pec-

Wt

catum Philofophicum.

]ta docet ipfemet P.

J

^

DANIEL $. J, qui in hác ipfà caufà fcripfit no-

mine totius Societatis.

]ta THOMISTA feré

omnes.

Ímo Rome in Academia Eruditorum

UOX

, U

alla Sapienza, ne quidem licitum eft defendere

du

oppofitum, fed Academicis inter Parerga dog-

af

matica Thefi 25. ponitur hoc:; Peccati Pbilofopbici

Commentum merità profcriptum eft, — Qui modus af-

tmij

n d

fertivus tantüm locum habet in illis conclufio-

f

nibus, quarum oppofitum in ea Academia non

Idem docet P. viv A

Ug

licet publicé defendere.

"A

in Propofitionem damnatam n.19. ubi ait; Col-

liges , quid. dicendum . ad illam queftionem , utrum fit

üw

|

p

offibile peccatum purb Pbilofopbicum ?. cenfeo , cafum

|

Eïïä?ir

l

punc etiam Metapbyfich e[fe impo[fi:bilem, — N erba au-

I

ii

q

tem P. DANIELIS dabimus infra.

d

"

PRo-

i

DE NATUR. & QuIDbIT. PECCAT. 19

D

——

l.

'

PROBATUR I.

ALEXANDER VIIÍ. da-

*ilf

l

d

mnavit do&rinam de exiftentia, & poffibilitate

Q j

D

peccati Philofophici; ergo.

Prob. nt,

Do-

ll ó?

Vi

&rina propofitionis damnate eft doCtrina de ex-

iftentia peccati Philofophici; ergo.

Prob. Znt.

Doé&trina propofitionis damnate eft talis, quae

L Qu

tunc revera exíftitit.

2. Quz erat recens.,

3.

NU

Que erat fcandalofa; fed nulla alia do&trina

Y

UV

erat talis; ergo.

Major patet exterminis damna-

at t

tionis, qua fic habet: " SSmus D. N. ALE-

,T

5

XANDER VIII. non fine magno animi fui

6j um

»

morore audivit, duas Thefes, unam denuó,

i Doy,

»

& in majorem fidelium perniciem füufcitari,,

U u

»

alteram (de peccato Philofophico) pg Novo

»

erumpere : & cüm fui Paftoralis officii munus

1gubu

d pec

»

fit, oves fibi creditas à noxiis pafcuis averte-

»

re, dictarum Thefium examen in Theologia

met J

Wf no

»

Magiftris, & Eminentiffimis Cardinalibus In-

»

quifitoribus commifit, qui pluries re MATURE

p fer

ditorum

»

difcuffà fua fuffragia expofuerunt.

Quibüs

»

omnibus bené, & maturé coónfideratis fecun-

fdert

»

; r

dam declaravit fcandalofam, temerariam , pia-

rum aurium offenfivam, & erroneam.

Infu-

Mi

»

per prohibuit omnibus fidelibus fub intermi-

us d

Ycufo

2

natione divini judicii, ne prefatam Thefin in

» praxin deducant."

Minor probatur. Do&rina

Q non

YITA

de abfoluta exiftentia peccati Philofophici erat

tunc temporis veré exiftens, erat nova, & apta

b Ql

m f

adpraxin pernitiofam: econtra do&trina de pec-

cato Philofophico cum ignorantia Dei vincibili,

,aj

nec exftitit, adeoque nec erat nova, nec fcan-

a d

dalofa; ergo. — Znt. quoad 1. membrum probatur ab

indu&ione Authorum, qui eo tempore fcripfe-

fnt

TUnt,

Mïm'

p'ZISPUTATrO

t

14

Wf

Tu

rünt, & afferuerunt exiftentiam peccati Philo-

u

b

4

fophici, eo modo, quo facilé poterat applicart

uU

ad cafus particulares.

Propofitioneshujusmodi,

j

prout referuntur à PHILALETHE CANDIDO

li

in Catal. Propof; n. 146. 147. 148: 150. 152.

Y59. I55. 156. 158. 159. 162. 169.

.164. 165.

funt fequentes :

r . Tum rudes, & inculti pofunt e[fe aliqui

j

bomines, ut imvincibilis Dei ignorantia, longo etiam

n

J

tempore, in iis contingere po[fit , etiam pofitiva (id eft

yl

fofitiva exiffimatio , quàd Deus mon fit) ex prava

pf [

JDottoris. Zltbei infiru&tione.

MOLINA 1I.f. q.2.

a&.1. IsourERDO JDifj. 1. de Deo. num. 165. C2

12

Quinos Dif. 14. num. 58.

ARRIAGA

Difput. ». Set. 3.

ManTINON Difput. 15. de

rG(!

l

Peccat: Setk. 1. . 117.

2

Porrü ea ignoratione excufabuntur à peccato ,

infidelitatis , tbeifmi , & quüd Deum mom colant,

mec bonorem ei debitum exbibeant.

Jlidem ibidem.

m

Talis bomo. taliter ignorans Deum mon pecca-

3.

bit- mortaliter , etiamft alium occidat , &j putei [e mal?

facere ,. mec ideo promerebitur ponam ciernam - -'-

mam vatio promerendi penam aternam [oltan defumitur

ex e0, quid aliquis bomo faltem àn. confufo mofcat. f

ARRIAGA. Jibidem in

«

offendere .Deum. Summum.

Refponf. ad ult.. Obje&t.

Et peccatum , quantumvois

graviter vationi repugnans CommiJJum. ab invincibiliter

T d

ignorante , «oel ineulpabiliter non. advertente Deum e[Je,

DARELLUS

T

k

L

aut peccatis offendi, non efL mortale.

n

n

án. Thefi. apud ZAngloleodienfes defenfa 20. Sfunii 1691.

i

4. JPeccatum Pbilofopbicum , feu morale e[z. attus

"lmï |

Q ra-

h

bumanus difconveniens nature rationali, €9 re

tioni.

DE NATUR. & QUIDDIT. PECCAT. 15

!

tioni.

iIo:

Theologicum «erb , &? mortale eft transere[fo

Afl

libera legis divine.

Pbilofopbicam quantumvis gvave

I

3j

in eo, qui Deum ignorat , vel de Deo attu non cogitat,

W

eft grave peccatum , fed mom eft offenfa Dei, meque

0 IJ

eterná pená dignum. —MusNIERUSs (autbor fa-

^ Mfg,

mofe T befeos Divionenfis anni 1686.) in dittatis pra-

lettis in Collegio Divionenfi S. F.

Jl

$

Si quis adulterium. vel. bomicidium perpetra-

W

)

verit, non cogitando de Deo, non imputabitur operanti,

Ut

quàd. offenderit. Deum, fed quàd. occiderit , vel mecba-

n

f

tus fuerit . mec Deus indignabitur , qubd ipfum offen-

H

derit ,. [éd. propter bomicidium, el mochiam ,. que

If (

potef? dici offenfa. materialis ,. ut. diftinguitur. ab. illa

tNTACA

alia, que potefl dici formalis, quatenus contrabit for-

LI$ d

maliter. malitiam offenfionis divina.

CARDINAL

)

DE LUGO Jifp. 5. de Incarnat. Sett. s.

juttiy

6. hrriaga loc. cit. cum fübi objecifft: . Ergo ta-

GU

lis bomo ignorans Deum , non peccabit, mortaliter, et-

(4)!

jemfi alium occidat, & putet, f& malb facere: Nam

T

peccatum qmortale defmitur communiter , di&tum, fa&um,

vel concupitum contra legem eternam Dei, ille autem

j/] T

j/

legem eternam ignorat. — Refpondet : talem non prome-

r

viturum per illud fattum penam eternam, fod tempo-

ATT

:

valem gracem: - - mam ratio promerendi penam eter-

uj J

j d

nam [olim defumitur ex e0, quod aliquis bomo faültem

n confufo nofcat [e offendere Deum Summun , quod in

TU

"

T

:

lil

j

ignorante mon reperitur.

ANec inconveniens eft,. in tali

concedere , -eam. attionem mon e[Je pena cterna dignam

jf

ex ignorantia illa invincibili.

Jta etiam P. ESTRIX

JAR

| 1601

in tbefi defenfa Lovanii 23. 9fulij. 1668.

.7. Mortale Tbeologicum - - mon alia caufa pa-

ejf [

nam eretur eternam, quam quod fit. malitie infinite:

t

malitiam oero infinitam ex co babet, quàd fit gravis for-

Á

wgalis

".

16

DISPUTATIO

T

giil

malis offenfio perfóne dignitatis imfmite cognite quá

orf'(l

tdis. P.de omwGnE ón tbefi defenfa ibidem 1671.

BN

i

Inde concludens mortale Theologicum fine illa cognitio-

T A

ne non reperiri.

Pt

8. JPeccatum quaniumrois valioni graviter vepu-

lr

gnans, commifumn ab invincibiliter ignorante , aut non

P dl

advertente Deum e[fe ,. aut. peccatis offendi , on eft

inortale.

Cüm enim nulluim etiam iriualem , &9 impli-

iand

citum JDei contemptum includat , flare potef cum cba*

j Wi u

Unde tale pecca-

ritate perfetta , €9' amicitia divina.

um

tum e[Jet quidem. grave gravitate Pbilofopbica - - non

tamen T beologica, confiflente in repugnantia cum lege,

31j q

L:i;ologim

& bonitate dioina. PLATELIUS n Synopfi curf.

Rn

Thbeol. p. 2. c. 3. $ 3. n. 189.

àon t

9. Ex optimorum Tbeologorum de&rina nullum

;&m:tae(t

gectatum Theologicum , quo fcilicet aliquo modo fepa-

n

ramur à fine ultimo, &? meremur penas illas borren-

x

M

"l

i

das daini , & fenjus; commiiti poterit. cum imoincibili

W

L

Dei ignorantia, imo nec absque atbuali cognitione , per

quam infinita Dei bonitas , 69 majeftas, aut explicite,

,

aut cerib füb termiwis cum clariore ejus conceptu con-

M

f

'TrzRILLUS

vertibilibus , implicité nobis innotefcat.

r

de Confc. prob. q. Y1.

EU

i

Similes funt plurus alie Propofitiones hujus-

ii

modi Authorum, quas vide in prefato Authore,

R

Ex his autem liquet, do&rinam de exiftentia

l- til

h

W

"

peccati Philofophici revera exítitiffe, eamque

lh

habuiffe fatis amplam applicationem in praxi.

A

Écontra ex nullo Authorum impreíforum pro-

d

bari poteft, quód hec do&rina fuerit antiqua,

Ti

aut quod ullus Authorum docuerit peccatum

i

[

Philofophicum cum ignorantia Dei vincibili.

Pao-

"l

ïhl

A

DE NATUR. & QUIDDIT. PECCAT. 17

T i

PRoBaTUR ergo Zmt.9. Si Pontifex da-

i I

k'JW

mnaffet propofitionem ob fuam

generalitatem;

tunc daimnaffet hancé do&trinam

, Quód peccatum

Philofophicum cum ignorantia

Dei vincibilinon

il !

fit eterna poena dignum j hoc non

poteft dici;

y Utj

ergo.

Prob. Min. Si hanc damnafft

e

t

tunc da:

LI

mnaffet do&rinam, quam nullus docuit;. hoc

I

non poteft dici; ergo.

Minor patet; quia Pon-

At (j

tifex dicit, eam doGtrina

m nav?fer erupile, & hoc

l

H

dicit re maiuré examindtá.

il

PROoBATUR Zni.

)

ex Confeffione ». p A-

£f n

NIELIS s. J. qui occafione hujus ipfius Thefis

fcripfit Apologiam pro Societate

if r

Jefu, adeoque

neceffarió feivit fenfum Propofi

tionis damnatz,

maximé cüm fcripferit in Gallia, ubi ifta con-

j t

hh r

woverfiaorta eft. — Isitaquefatetur, propofitio-

nem fuiffe damnabilem , quátenus docet exiften-

17175

Qdl

tiam peccati Philofophici, idque fatetur nomine

totius Societatis in prafata A

pologia, quam edi-

W, u

dit Gallicé füb titulo: £

tl

ifTola cujusdam "Theolosi

ad Zrcbiepifcopum. Rbemenfan , coram quo quidam

W d

Profeffores Societatis ratione peccati Philofo-

ILLUS

phici fuerant accufati,

Sic habet: "Ex quo

ARNALDUS finxit hovum fi

pe&rum peccati

lj

» Philofophici, ut haberet anfam declamandi

uthore.

» contra do&trinam Societatis, tanquam laxam,

ilentia

» hoftes Jefuitarum magnopere defiderarunt in

zi

» Scriptis Theologorum Societatis, ut in iis re«

prasi

» perirent veftigia peccati Philofophici. Quan-

? pre

» do tumultus ille magnus de peccato Philofo-

Yiqui

» phico primum exortus eft occafione Thefis Di-

(

» Vionenfis, Jefuite declarárunt ftatim ab initio

bil

» publicé ;. r. DoGrinam

péccati Philofophici

]i

JD.dmort Tratt. de Peccatis,

b

"nulló

18

DISPUTATIO L.

um

»

nulló modó effe do&rinam Societatis , & quód

sz

illam damnent abfoluté, ac fine reftrictione.

"

»

». Declararunt, fe condemnare Thetin Divio-

j

?

nenfem, qu& przbuit occafionem huic rumo-

QUi j

»

ri, füb eo modo, quo fuerat concepta.

3-

r

»

uód in illa Thefi, qua peffimé fuerat expret-

m

ao

»

fa, Profeffor Divionenfis prorfus contrarium

»

dicat ad ea, quzx in Scriptis dictaverat.

4.

sl

« m

»

Quod ARNALDUS habuerit fcripta illius Pro-

»

fefforis, ex quibus potuiffet difcere veram

T

»

ejus mentem , & tamen hoc non obftante ite-

al

?»

raverit denuntiationes.

Ad confundendos

at

»

ergo Adverfarios alio non opus eft, quàm ut

P

.....

z d

»

tradam notionem de errore peccati Philofo-

d

phici.

Error peccati Philofophici confiftit in

at

f v

»

eo, duódhomo, qui ignorat exiftentiam Dei,

»

non peccet contra Deum , quem non.cogno-

m

»

fcit, fed contra rationem, & quód non pec-

yüto d

»

candó contra Deum peccatum non fit Theo-

a

logicum, quianon offendit Deum ; fed quód

foyit

fit Philofophicum, quia eft contra rationem.

Mir a

»

Idem error confiftit adhuc in eo, quód inde

L

»

eruatur hec confequentia, quód illud pec-

t

»

catum, cüm non fit contra Deum, non me-

&if

»

reatur damnationem eternam.

Veritas errori

füti

»

oppofita eft, quód peccatum hoc, cüm fit

ET

