contra rationem, ac confequenter contra le-

n

gem, quam Deus impreffit cordibus noftris,

M

non tantüm fit Philofophicum, fed etiam Theo-

ns]h

?»

logicum, hoc eft, contra Deum, & quód me-

hum

reatur dammationem eternam. En! in quo

confiftat myfterium de errore peccati Philo-

Rl

wl-f'f';üüs

DI

fophici.

Itaque is non confiítit in hoc, quód

u

: ,hoino

!

DE NATUR. & QUIDDIT. PECCAT.

19

T

M

» homo aliquo tempore poffit invincibiliter igno-

li.

» are exiftentiam Dei: hec enim do&rina eft

» plurium celebrium Do&orum; fed error con-

l mO-

Dl v

» fiftitin hoc, quód ftante hac ignorantia, etiam

»

in fuppofitione, quód fit invincibilis, pecca-

tf

Quf

»

tum tantüm fit Philofophicum, non autem

p

contraDeum, quempeccator non cognofcit,

m

»

nec Theologicum, & quód confequenter hoc

ülih.

»

peccatum non puniatur damnatione szterna,

d)

»

hoc enim falfiffmum eft; quia, càüm pecca-

J

f

»

tumfitcontralegem, quam Deus infcripfit cor-

»

dibus noftris, evidens eft, quód offendat Le-

, Qng

»

i Plifo

gislatorem ipfum.

Vide jam ingentem denun-

»

tiatorum calumniam. Profeffor Divionenfis

nl

»

in fuis fcriptis expreffé docuit, & validiffimé

tiam D

»

probavit veritatem é diametro oppofitam ad

n eogno

»

errorem peccati Philofophici.

Denuntiato-

D0n pet

i The.

»

res autem audent intrepidé obtrudere hanc

»

enormem falfitatem, quód ex illis ipfis fcri-

f qui

»

Pro-

mationen

ptis prodeat error peccati Philofophici.

»

feffor juxta fanam "Theologiam diftin&é do-

J i

»

cet, & accurató, quód homo, qui fupponitur

d t

»

aliquo tempore invincibiliter ignorare exiften-

Don m

»

tiam Dei femper fit reus peccatorum, quz

ag eror

»

committit tempore hujus ignorantie, quód

ní

»

peccet contra Deum, & quód fe reum faciat

'ontrtle

»

damnationis eterne, idque probat.

Ubi eft

y aol

»

ergo peccatum Philofophicum? ubifunt excu-

am Ti

»

fationes Atheorum? quód fi etiam effent in

qiir

»

ignorantia invincibili, non tamen propterea

L ine

»

peccata definerent ipfis imputari. Id Profef.

yi D

»

for cum aliis Theologis defendit." Hucusque

)

DANIEL.

Ex quo fequitur, quód peccati

2

;

Philo-

m

MR

h

20

DISPUTJA'TTIO

I.

Im Qh

i

Philofophici exiftentia tunc damnata fuerit no-

u

minetotius Societatis, faltem à P. DANIELE.

Ceaterüm an difcurfus hujus Scriptoris fitexactus,

Q

wulT

viderit facilé attentus Lector.

-PaonATUR Conclufio 2. Non datur igno-

n

J

:

[j

ub

rantia Dei invincibilis poft adeptum ufum ratio-

nis moralem ; ergo nec datur peccatum Philofo-

DD

ii

phicum. - Zint. fuppono ex Tra£t. de.Deo Difput. 1.

Aff

gl

q.1. &2. ubi oftenfum eft, exiftentiam Dei per

modum primorum principiorum effe per fe notum

at

omnibus hominibus fub aliquo faltem predicato

jfst, d

"

convertibili cum Deo.

«t

PRosnATUR Conclufio 3.

Ad contrahen-

dH

dam malitiam peccati Theologici, ac reatum

agtr t

pene zterne fufficit, ab homine cognofci op-

um

pofitionem fuz a&tionis ad aliquid prohibens fu-

ghmtl

premum, neício quid; ergo etiam fuppofita

ij

ignorantia Dei invincibili füb conceptu explici-

to Conditoris, aut Gubernatoris Univerfi, ta-

i,

as

men non dabitur peccatum Philofophicum. nt.

d

prob. Si quis in fylvis enutritus nil audiiffet de

vl i

pona eterna, agnofceret tamen a&tum prohibe-

1f

ri à Deo, talis nihilominus mereretur ponam

zternam ; ergo & ille, qui ne quidem agnofcit

ä:iïïüï ]

W

ER

t

oppofitionem fucx actionis ad Conditorem, vel

Gubernatorem Univerfi , attamen cognofcit op-

7!

y

|

"

El

pofitionem füg actionis ad aliquid fuperius fe

li

h

U

obligans nefcio quid, reipfa peccat contra

Deum.

Ug

Il

CONFIRMATUR I.

Quinon agnofcit fuum

NT

parentem, & tamen malediceret fuo principio,

quodcunque illudfit, lederet etiam individuum

perfong; ergo etiam qui agit contra fupremam

regu-

DE NATUR. & QUIDDIT. PECCAT. of

iL to.

regulam obligatoriam , qualiscunque illa fit, in

Nup

li, :

fpecie, & in individuo ledit eum, qui eft illa

regula.

l

fürip,

COoNFIRMATUR 2. Si Janitor ab adftu

IQ at

arceret hominem , quem agnofcit effe virum po-

ITofo.

tentem, & dubitat, effe Regem, dignus effet

gravi indignatione, ac poena, quamvis non fci-

Dintr

D

retcertó, illum revera effe füum Regem; ergo

t

etiam gravi indignatione dignus eft, qui agit

Dredgn

contra Legislatorem Confcientie, quamvis non

certó fCciret, eum effe Conditorem & Guberna-

torem Univerfi.

Ontdie

il

n

RUf

CONFIRMATUR 3.

Implicat, ut pecca-

Dd o

tum attingatur tanquam diffonum naturz ratio-

ibens fü

nali, quin fimul implicité attingatur tanquam

ippofit

transgreffivum Legis divine; ergo Metaphyficé

repugnat peccatum meré Philofophicum. 4mr.

explii

li, t

prob. per hoc, quód peccaturmi attingatur tan-

. At

quam diffonum naturez rationali, & re&s ratio-

df d

ni, eo ipfo attingitur implicité ut illicitum, at-

que adeo üt prohibitum, & nullatenus patran-

proibe

ponn

dum; ergo etiam attingitur üt implicité oppofi-

tum divinge voluntati illud prohibenti, atque

agnofci:

adeó ut contemptivum divine prohibitionis.

em, V

ylcitor

Confeq. prob. Quando peccatum apparet üt prohi-

bitum, itautnullatenus liceat, eo ipfo apparet,

peris

WE

üt prohibitum ab omnifcia, & omnipotente vo-

luntate quz unicé illud poteft prohibere; fed

i fotc

ea voluntas eft fola divina, & Lex e&terna Dei;

ergo.

inci

jvide

J mm]

[

B 3

Sol-

25

DISPUTATIO

Y

[gSATW

m

Solvuntur Objectiones.

g

Osjgicirum r Qui offendithominem non

WW

?jw

cognitum fub ratione Regis, non eft reus lefze

yil

majeftatis; ergo etiam qui agit contra dictamen

j

re&e rationis, ac contra regulam morum, non

E

agnofcens, id effe Deum, non eft reus offenfa

2

divina.

2. Quifuratur rem alienam, ignorans effe

rem facram, non eft reus facrilegii; ergo etiam

:þldidumä

ayti

qui agit contrahoneftatem nature, ignorans effe

preceptam à Deo, non peccat contraDeum.

ud

Bo

3

Qui in fylva occidit hominem, invinci-

»aln

biliter putans eífe feram, non eft reus homici-

at

dii; ergo etiam qui violat pre:cepta re&teratio-

nis, invincibilier putans, ea non provenire ab

U

I

aliquo Deo, non eft reus injuriz erga Deum.

i

RESPONDEO 4d 1. C. a. n. c, & paritatem.

Difparitas eft; quia homo faltem implicité co-

]

:T

EY

gnofcit, Legislatorem fuum intergum effe ali-

quid majus omni creatura ratio

nali.

l

RzsPONDEO 2. dift.a. Qui offendit ho-

n

minem non cognitum etiam disjunttive, aut dubi?. c.

non cognitum certà. n. a. quienim offenderetho-

ia

U

minem, dubitans an fit Rex, eflet eo ipfo lefze

Majeftatisreus; quia effet animo fic conftitutus,

t

| -.'Jlm'

ut illum offenderet, five fit Rex, five alius.

Hinc

".

RrzsPONDEO 3.

Inverto Argumentum :

EO

u

qui offendit hominem dubitans, annon fit Rex,

fic offendendó hominem, eft reus lzefze Majefta-

b

tis ob contemptum interpretativum ; ergo qui

agit contra regulam morum , nefciens quidem,

g J

illam effe Deum, dubitans tamen, an illa regula

tj

non

DE NATUR. & Qümm'i'. PECCAT. , 23

non fit aliquidfublimius omni creatura rationali,

"ittoy

committit interpretativum contemptum, feque

hü'æfæ

| dla&n

exponit ad omnes poenas, quz à tali Legislatore

infliguntur, fi exiftat.

LE

REsPONDEO 4. dift. a.

Sofanl

Qui offendit ho-

minem non cognitum füb ratione Regis per ju-

dicium pofitioé contrarium , & moraliter certum

Yavf

de non exiftentia Regis.c. quem non cognofcit

odum

per judicium Zubium. fubdiftinguo. in eo cafu,

Vr

iDen,

in quo prohibitio tollituür per cafum dubium. c.

fecus. n. ant. In prafenti autem prohibitio , &

, ii

confcientia non ceffat reclamare ftante dubieta-

!rbonic

te de exiftentia Legislatoris feparati.

Quód

Cleraio

veró non poffit dari pofitivum judicium de non

Venired

exiftentia Legislatoris feparati faltem in prima

Jetm,

apprehenfione clara, per fe manifeftum eft, &

Vrittel]

quód idem non poffit dari poft aliqualem difcuf-

ii et

fionem rei, patet ab experientia interna mentis

qdec

cujusvis hominis.

4dd 2. & 3. eft eadem Refponfio.

li

tAt

OsjiciTUR 2. Siquis committit furtum,

jeretl

quod eft contra legem nature, cui annexa eft

per Legem Ecclefiafticam invincibiliter ignora-

ylo ldl

tam excommunicatio, non incurrit excommu-

yütum

vt d

nicationem , üt habet communis cum SUAREZ

de legibus; ergo etiam qui committit peccatum,

Teltum

quod eft contra re&tam rationem, cui perlegem

divinam annexa eft pena eterna, non incurrit

f

j

hanc ponam, fi invincibiliter ignorat hanc le-

gemDei.

ji

REsPONDEO TI.n.

qii

Suppofitum, quód fal-

tem in noftro cafu agens, non implicité agno-

j.t

fcat

10]

4

TL

24

DISPUTATIO

T.

j

AL

fcat legem divinam fub termino corivertibili,

u

prout dié&tum eft.

« ï., "

REsPONDEO.2.C. n.C.

& þarit:. Difpari-

tas eft; quia de excommunicatione non poteft

g

j

prudenter fufpicari, aut dubitare, prout dubi-

[2

if

L

tare poteft de lege divina in noftro cafu. . Hinc

»

1

RESPONDEO 3.

Invertendoargumentum ;

Si quis dubitaret, an furto non fit annexa.ex-

jtni)

n

communicatio , & per dictamen reflexum non

ia

iA

J

fimul proponeretur licentia actionis relata ad Le-

)

DT )

gem Ecclefix ftante dubietate, revera commit-

teret contemptum interpretativum Legis Eccle-

AT V

1 d

fiaftice ; ergoidem eft inprefenti, ubi confcien-

tia non dictat licentiam agendi contra confcien-

jl x

tiam dubiam relaté ad Legislatorem feparatum,

IUMH

fed potius reclamat nomine illius, qui eft Au-

Ó

Yi

)

thor nature, & ipfius dictaminis, üt conítatab

zi

experientia interna mentis.

Utl

OBJICITUR 3.

Di&amen ultimum poteft

Aa Y

i

attingere formaliter peccatum przcife üt difcon-

fs

veniens re&m rationi, etfi ea difconvenientia

tn

realiter fimul fit ad legem eternam; ergo non

l

neceffario contrahit malitiam provenientem à

Pg

refpe&u ad Legem Dei.

Zdnt. jrob. Yllud di&a-

lii

men ultimum eft fimul intelle&uale; ergo poteft

Eal

jnter duo pr&dicata realiter identiücgta forma-

TO

liter prefcindere.

2

Philofophi gentiles non cognoverunt

tür

ia

peccatum, üt offenfivum Dei, fed tantum ut

diffonum rationi; ergo poteft dari.

Zint. eff .

t

THOM E I. 2. q. 71. art. 6. ad 5.

LT

R£sPONDEO ad 1. n.a. ad prob. c.a. dift.c.

m

Poteft prefcindere, nifi unum predicatum im-

Uj

"

pli cité

DE NATUR.& QUIDDIT.PÉCCAT. 25

Vj

plicité involvatur in conceptu alterius. c. fecüs.

n. c.

Jam veró prohibitio àt proveniens à fu-

i

premo. Ente implicité involvitur in.conceptu

Qd

prime Regule honeftatis; ut oftenfum eft.

QU d.

RzsPoNDEO 2. n. fuppof. Quod di&ta-

À. [liy

men ultimum tantüm reprefentet peccatum üt.

g.

difconveniens re&te rationi ; reprzfentat enim

illud etiam üt prohibitum à Legislatore diftincto

U Y

à natura rationali, in quo apello ad internam

ltlls

experientiam univerfalem mentis.

d (OQmjs

ResPoNDEO 3. dift. ant.

Poteft attinge-

rb

re peccatum üt difconveniens rectz rationi, at-

Otrie

COb

tamen cum dubio confufo de Legislatore feparato

infüperabili practicé per di&amen reflexum. c.

Juritn

i el A

Jime tali dubio infuperabili. n. a.

Nam peccans

eo ipfo, quód nefciat, quxnam fit illa regula

onftatab

morum prohibens, habet dubium confufüm de

Legislatore feparato, & ftante tali dubio non

mpott

u.difo

habet fimul di&amen reflexum di&ans licentiam

a&tionis, aut tollens practicum dubium confcien-

Yenlent

tie de non agendó contra legem.

70 Q1

d 9. dift. a.

Philofophi non cognoverunt

éntem d

jj did

peccatum üt offenfivum Dei fub conceptu pro-

prio, ac diffintto Conditoris. tr. füb confufo. n.a.

gopozef:

a fonme

Patet enim ex 1. p. q. 2. art. 1. ad r. quód juxta

D. THOMAM omnes homines cognofcant Deum

VOV

naturaliter fub quadem confufione. DeinD.'Tho-

mas eo ipfoloco dicit, ejusmodi Gentiles non

pum U

effe excufabiles.

i. d

OsjicrrTUR 4. Poteft juxta multog ÀÁu:

a dl

thores dari ad breve tempus invincibilis igno-

n m

rantiaDeis fed in tali ftatu.peccatum non poteft

p5

cogno.

pl,cv'

DISPUTATIO

1-

,

26

j

cognofci üt oppofitum Deo ; ergo necütoffen-

um

y/

fivum Dei.

g;m

RrEsPONDEO dift. a. Poteft dari ignoran-

Q

!

tia Dei füb conceptu proprio Conditoris, vel

w

d

T

Gubernatoris cogniti tr. füb omni przedicato

D d

convertibii cum Deo. n. a.

Quando fimpliciter

g n

dicitur, dari ignorantiam Dei invincibilem, id

st

tantüm intelligendum eft de Deo cognito fuüb

yutin

conceptu proprio, ac communiter controver-

TL

fo: fi Authores plus vellent, effent deferendi.

a

gt

O5]ICITUR 5.

Eft alia malitia, fi quis

agat contra dictamen rationis, quod agnoícit,

od

provenire à Legislatore Deo: & alia, dum illud

lutoyD?

non cognofcit, provenire à Deo; ergo fi illa

z at

'

eft Theologica malitia, hec tantüm erit Philo-

um

fophica.

L

REsPONDEO dift. a. Eft alia malitiä di-

u

ülini

verfitate diverfificante gravitatem peccati. c. di-

verfificante genus peccati. n. a. Sic enim haud

DN

b ol

dubié eft alia malitia, dum quis hominem occi-

dit, a&tu, & reflexé advertens, hoc effe contra

Qurtii

,

Deum; & alia, dum tantüm exercité in impetu

dmlg

jre: interim tamen utrumque eft Theologicum.

du

Sic & alia eft malitia, dum Chriftianus fcit, pec-

lt

"t ndn

cato deberi peenam eternam ; & alia, dum v. g.

aliquis, Platonicus, vel Origenifta putat, non

litilg

dari peenam eternam: interim tamen uterque

1

At

i

n

fcienter agendó contra Deum , meretur peenam

Ls

&ternam; quia peccandÓ fe fübjicit ire illius,

j

cujus attributa, prefertim juftitie non claré

u ihq1

agnofcit.

Sic & peccans contra rationem, fe

K

non

fubjicit irz illius, qui proþibet, quamvis

claré

Dlu l

DE NATUR. & QUIDDIT. PECCAT. 27

li

claré agnofcat, quousque fe extendant limites

indignationis legislativz.

n

OnjrciTUR 6. Si per impoffibile Deus

R

dleqy

non exifteret, non daretur offenfa Dei; ergo

etiam non datur in eo, qui invincibiliter ignorat

Dciter

Deum.

Conf. prob.

Non effe, & non apparere,

it, i

i fj

paria judicantur in Jure, & in moralibus; ergo.

2. Non eft demonftratum in caíu faltem rarif-

Qu

hi.

fimo, non effe poffibile, poni peccatum, üt

contrarium rationi, non fe referendó ad ullam

[ qi

regulam morum feparatam ; ergo debet dici

It

poffibile peccatum Philofophicum,

üm]ld

RzsPoxpEo adr. Tranf.Znt. dift.c. Ergo

01

etiam non datur in eo, qui ignorat invincibili-

jury

ter fub omni predicato convertibili, & ignorantià

excludente omne prudens dubium de exiftentia Dei. c.

ii di

qui ignorat Deum, attamen cum dubietate de ex-

15 di'

iftentia illius, aut illum agnofcit füb predicato

convertibili. n. c.

m ha

Oftenfum enim eft, femper

m ott-

ab omni homine cognofci Deum füb przdicato

convertibili, nempe Supremi Legislatoris, aut

VUntrG

Dpett

faltem haberi dubium infüperabile per dictamen

reflexum pra&icum; üt füprà di&tum eft.

giam.

N

4d 2. n. a. vel dift. Erit hoc poffibile in

homine zondum babente ufüum rationis moralem. c.

nj

Habere

j, I

jam babente ufum rationis moralem.n. a.

Jerjut

enim ufumrationis moralem eft nihil aliud, quàm

agnofcere regulam quamdam honeftatis, quam

XEnart

Tl

ftatim per dictamen luminis naturalis intuitivé

videt, effe ali

| qi

quid diftin&um à fe, adeogue ali-

n

quid feparatum.

Dicrs r. Ergo faltem ante feptenpium,

j

r

um

(Ate

[ mm

28

DISPUTATIO.IL

*»iæsm

j

dum nondum datur ufus rationis moralis; da-

j

$um ^

bitur peccatum Philofophicum. :

A

RESPONDEO. n. a.

Quia illi a&us prece-

dentes ufum rationis moralem, non fünt proprié

D

iM

humani, fed communes cum a&lombus anima-

T

libus regulatis per eadem principia, per quz

regulantur actiones brutorum. Et hinc potius

at

judi

debent dici a&us bomíinis, quàm bumani.

!

J

DIECES 2.

Ex noftra fententia fequeretur

g.hc q

f

x

,c

u

quód fi infans horreat fpe&rum, & agat contra

u

fuum horrorem, aut contra regulas Urbanitatis,

i

ü MT&R

peccet Theol

icé, & quidem graviter ; fed

hoc non pote

ü

dici; ergo.

AMaj. prob

Etiam

"ohlpü

u* GE H

infans in tali cafu agnofcit quemdam inftin&um

internum arcentem fe à tali actione; ergo.

lm

IT

REsPoNDEOo. n. Iaj ad prob. dift. a. Agno-

fcit talem inftin&um in ordine ad àmproportionem

haturalem cum objecto diffentaneo fuze naturs.

D

l

c. relaté ad /egislatorem feparatum qualemcunque.

AA

n. a.

Peccatum Philofophicum, de quo con-

WW

trovertitur, ponitur in homine adulto jam ha-

j TM

bente ufum rationis moralem, adeoque jam ca-

d)

pace agnofcendi principia feparata hujus obliga-

3 0809

tionis, & inftinétus faltem füb dubio

rium

Dicss 3

Non implicat, etiam adultum

Tonl li

m

aliquando relabi ad eum ftatum inadvertentie,

d b

qui ponitur habitualis in infante ; ergo etiam

M

n adulto poteft dari peccatum Philofophicum.

D

2. Non implicat eum ftatum infantig in homi-

I

nibusbarbaris continuari ad plures annos; ergo.

4 "[["

REsPONDEO adI. n. a.

Sicut enim ille

jnfans , qui femel rifu didicit agnofcere matrem,

;

pronuntiato-nomine, vel apprehenfà ideà ma-

45

i

tris

DE NATUR. & QUIDDIT. PECCAT. 29

r / da.

tris fue , fimul fertur infallibiliter in perfonam

individuam ; ita impoffibile eft, ut, qui femel

imw:e-

didicit regulam morum efTe feparatum quid, non

d

15 nj

fératur in illud feparatum, quocunque tempore

illi obfervatur regula morum, feu honeftatis.

Yt que

Adeoque impoflibile eft, ullo tempore reinci-

I

IU

dere in omnimodum ftatum infantiz.

Ad 2. tranf. a. n. c. quia tantàüm loquimur

3QUEIEUH,

de adulto, qui jam pervenit ad ufum rationis

X t

moralem per cognitionem faltem dubiam de prin-

ul

"

cipio, & legislatore feparato.

l; H

OsJiciTUR. 7;

ALEXANDER VI

Il

. Dim

tantum profcripfit Thefin noviter ex Orco emer/am ;

Vüum

fed Thefis de exiftentia peccati Philofophici in

Im.

cafü rariffimo non erat recenter ex orco emería;

. d

ergo. JMaj. patet ex terminis damnationis. JMin.

n

prob. Ea Thefis jam olim erat tradita à prime

Matite.

note DoGoribus v. g. à Card. LUGONE, HE-

tuqe

RINCX, BONJ£ SPEI, MARTINONIO, PON-

i u

TIO &c. ergo.

2

o

7

Thefis profcripta declarata eft /candalofa,

Pj C

hoc eft, prabens occafionem peccandi; fed fen-

ag

tentia docens ignorantiam invincibilem Dei in

peccato Philofophico non quidem Metaphyfice,

jdultum

fed moraliter impoffibilem eft opinio meré fpe-

rlenti,

culativa; ergo.

0 eltt

RzsPoNDEO ad :. n. Mgj.

In Decreto

æphicum.

enim ALEXANDRI VIIL prout refertur v. g.

jomi.

à LA CROIX non dicitur: ex Orco, fed tantüm

$ em

noviter erupit; quod alium fenfum non habet,

jim il

quàm cepit fieri famofa, & concitare ftrepitum.

Tiatt

quz Cenfüra etiam cadere poteft in fententias

n

ejusmodi Do&torum.

(j

d

[ WUM

DISPUTATIO I

30

Rmm*u

i s. c. Maj. dift. Min, Eft meré fpecula-

m&amä*

tiva in Tbefi. trans. in fuis principiis. n. Minor.

u

j

Quamvis enim hi Authores DoGrinam fuam ni-

ii

tantur reftringere ad cafüm rarum, ea tamen

il

ex fuis principiis ita comparata eft, ut facillimé

j

poffit applicari ad cafus plurimos per argumen-

gm-u

tum à.pari, aut per confequentiam "Theologi-

D.

cam, prout revera etiam applicata eft ad cafum

gtl !j

frequentiffimum, in quo quamvis habitualiter

114

J

agnofcatur exiftentia Dei, tamen hic, & nunc

ET

non advertitur ad exiftentiam Dei.

E

DicEs.

Saltem non eft verofimile, Pon-

st

tificem voluiffe damnare fententiam Cardinal.

3dtontt

LUGONIS, & aliorum Do&torum ; ergo.

z.

REsPONDE?O. dift. a.

Non voluiffe id d

al

abádi

reté, trans. indiretlé. n. a.

Sic enim & Pater

nonnunquam ferit mancipium , ut corrigat fi-

zir

lium. Hinc potuit fieri, à Pontifice damnatas

effe propofitiones aliorum Doctorum laxas,

'"Wmu

quamvis ad eas referri poffint etiam Conclufio-

nes Unius, vel alterius Cardinalis.

Ti i

Poteft dici, Pontificem

hA |

O5]JICITUR 8.

tantüm damnaffe propofitionem ob fuam Uni-

verfalitatem.,, eó quód excufet à peccato Theo-

RL

logico, non diftinguendó inter ignorantiam vin-

cibilem, & invincibilem; ergo.

ii

2

Idem Pontifex eódem annó 1690. Menfe

Mb

Decembri inter 3o. alias propoiitiones damna-

I'MWH(

vit etiam hanc ordine fecundam : Zametfi detur

Ls

ignorantia invincibi

lis juris nature , bec in ftatu na-

"u)

"t

ture lapfe operantem ex ipfa non. excufat à peccato for-

mali; ergo etiam ignorantia invincibilis Dei ex-

N

cufat operantem ex illa.

»ïm

*

RESPON-

A

DE NATUR. & QUIDDIT. PECCAT. 51

hnj

RE£sPONDEO ad t. n. a.

Quia fi Pontifex

L.

damnaffet in hoc fenfü propofitionem, damnaf-

l.

fet do&trinam à nullo unquam Theologorum tra-

& itn

ditam, cüm tamen dicat: eam de novo er

upiffe.

fic]n,

4dd 2. c. a. dift. c.

nvinci-

Ignorantia Dei i

TO

bilis füb omni przdica

to convertibii cum Deo

iulogi

excufat. trans. tantüm füb concepto Conditoris, vel

al Qa['um

gubernatoris. n. c. Negatur enim, poffe dari

DT

ignorantiam Dei füb omni predicato converti-

,b

bili cum Deo, v. g. legislatoris, poft adeptum

ufum rationis moralem.

Przcepta juris natura-

ib

lis faltem /écundaria poffunt quidem ignorari, fi

Ctdind

illa non immediate, ac evidenter ex primis prin-

n

cipiis deducantur : fed principia prima juris na-

ifei d

turalis non poffünt ignorari invincibiliter, Ex-

& at

iftentia Dei eft inter ipfa prima principia; con-

ript f

fequenter nunquam poteft ignorari Deus invin-

Ammmatas

cibiliter. vide Z7aàt. pg Do. Difjut.1. q. 1.

G.

» hs

Qul

OsjJiciTUR g. Eximii Do&ores docue-

runt poffibilitatem peccati Philofophici; ergo.

ontfcem

Prob. 4nt. S. THOMAS 2. 2. q. 20. a. 3. C. di-

qm Uni

cit: Si po[fet e[Je converfio ad Bonum commutabile fine

9 Thet

averfione à Deo, quamvis e[fet inordinata , mon e[fet

jam Vi

peccatum. mortale.

Et in c.7. ad Rom. Le&. . di-

cit; a&u dari talem averfionem. — Dicendum, in-

quit, quàd fine lege poterat peccatum quidem cognofci,

» Ma

du

Jecundum. quod. babet, rationem. inbonefti (id eft. contra

uj d

rationem exiftens:) mon autem fecundum quod importat.

offenfionem Dei.

Ergo.

iab f

2

nah f

Cardinal. sFoNDRATr in JNodo Prede-

$ Dd

Jüinationis editionis Colon. fol.270. dicit: Cum

peccatum fit. e[Jentialiter. offenfto Dei,. & injuria Dei,

n

fubla-

32

DISPUTATIO

IO

a

45

füblata cognitione mece[Jarià - fequitur ,* mec " injuriam

mec peccatum» mec eternam penam e[Je.

Ergo.,

g

Cardina. BELLARMINUS Lib.4. de

ul

3

Rom. Pontifice c. 20. ad confirm. dicit : Si finga:

r

mus IJeum mon e[Je in rerum natura ,. qui leges juflas

b.

[

AM)

!

violarunt , peccabunt quidem n conjcientia , [ed nec

&qui

Deum offendent , mec ad inferos damnabuntur.

Idem

m

apud LA:.CROIX & LUGO, tenent D. BONA-

g x

VENTURA, ALBERTUS M., ALENSIS, BEL-

vt L

LOVAGCENSIS, ANTISIODOREN SIS,«HEj

(ygttat

RINX, MASTRIUS, GONET G&c.

Ergo.

Tiv

RrsPOoNDEO ad1.n.a. Z4dprob. patet, D.

qiina

THOMAM in frimo iextu tantüm loqui conditio-

aritl

Poterit co-

naté, d fecundum textum. dift. a.

at

gnoíci peccatum intelligendó per peccatum Con-

Eitfyïlogi[m

cupifcentiam Originalem , & exinde confequentes

d

motus. c. intelligendÓ alia peccata perfonaliter

Di-'nHo:

TRU

libera contra legem natura. n. a.

a

MAS tantum dicit; hominem non agniturum,

tss

quód ea rebellio,nature, que datur in peccato

f tual

Adami, effet objectum difplicentie divine, nifi

id docuiffet lex Moyfaica.

k

PL

j n

Zdd2. D1co; Eumloqui de ignorantia omni

moda: fiplus vult, dico; ex hoc libro parum

t

Iuf

evinci, cum ob denuntiationem Épifcoporum

Gallie fuerit tra&us ad inquifitionem ob varias

B

propofitiones , quas in eo libro notarunt, &

Pontifici denuntiarunt Epifcopi Galliz.

QU

Ads. Dico; BerrLARMINUM locutum

effe conditionatà , in quo fenfü vera poteft effe

t,ï*fifd'lafxtf

Hinc- dift a.

Non effent tales

propofitio.

L

digni peená seterná in actu fecundo. c... in actu primo.

WWH !

Quia tales homines agentes contra con-

nf a.

Ícien-

|

ükl W |

Ua

DE NATUR. & QUIDDIT. PECCAT.

33

Mu,

h

fcientiam , peccarent fimul contra Deum;, qui

fi non exifteret, non poffet exequi meritum

Llh L

S»Mp

objectivum ad penam.

Vel RESPONDEO 2,

cum P. vrvA. dift. "Tales homines non effent

ij

llff/fhc

digni infernó ,. & /imul effent digni. c. tantimn

I

(en

non effent digni.n.a. Ex talibus enim propo-

1]

fitionibus conditionatis fiepé fequuntur contra-

0v

Sl*, hi

di&oria. Sicfi daretur mons fine valle, -dare-

m

tur vertex, & non daretur vertex..

OBJICITUR 1o.

Si ab homine invincibi-

m

pitt )

liter ignorante Deum, fimul cognofceretur Deus,

Condi

tunc illud probaretur hóc fyllogifmó : aliquis

OLn (0

legislator à tali homine eft cognitus; fed ali-

At (

quislegislator eft Deus; ergo cognofcitur Deust

&qUente

atqui hicfyllogifmus non eft bonus, quia medius

fonditer

terminus non diítribuitur; ergo.

RgsPOoNDEo: n. Maj. Probatio enim no-

) THO

Ytoror,

ftra eft hec: legislator, qui obligat, cognofci.

tur üt feparatus à paffo, & ille cognofcitur ob-

|ptto

ine, nl

ligare etiam ftri&té ftante dubio disjun&ivo , an

illud feparatum fit Deus, vel aliquid omnipo:

tens; ergo cognofcitur offendi ille, qui eft unus

j amnä

) putur

in genere obligandi, quod ipfum meretur po-

nam omnem ob contemptum interpretativum

Yponut

bv

anipotentis.

nyr, à

QUJESTIO II

'locutum

Qualis requiratur. advertentia ad. confHituendum

teft d

nt tl

peccatum. mortale ?

ToTANDUM r.

duj

Quzftionem in eo verfari,

j (

"

an ille, qui

ponit a&tionem de fe peccami-

J

D. 4dmort Tratt, de Peccatis,

C

nofíam

34

( DISPUTATIÓ 1

w!V!m'l

nofäm, ad hoc, ut peccet, debeat advertere,

MW

u

fe peccare, id eft, utrum debeat habere non

tantüm apprebenfionem fpeculativam de malitia , feu

H

oppofitione Oljett; ad legem Dei, fed etiam de

malitia fuz a&onis interne ? Qusftio autem

V

fecunda longé diverfa eft à prima: fic enim , qui

n

j

advertit lapidem fibi obftantem in via, habet

m

v

[

)]

advertentiam de impedimento objectivo ad am-

ggmreqüü

bulandum , & tamen non habet neceffario ad-

sl

vertentiam reffexam ad füuam voluntatem inter-

Cae-

*MWW

nam, lapidem tranfiliendi, vel declinandi.

; ii

terüm quaftio hzcpofterior locum habet in va-

1. In omnibus illis a&ioni-

;ümü

riis Cafibus. v. g.

]L!m] )

bus, quz fiunt ex ignorantia vincibili, v. g.

t

dum Judzi ad perfüafionem Sacerdotum petunt

]

crucifigi Chriftum, vel dum Paulus promovit

m

necem Stephani: hi enim adverterunt quidem

DT

probabilius inconvenientiam quamdam ex parte

p

objetti, quod eft occifio hominum nullius crimi-

vt

nis certi convictorum ; non tamen habuerunt

ia

advertentiam reflexam ad inconvenientiam, feu

talleuda

malitiam fuz aétionis interne , feu voluntatis.

st lt

2.. In iis a&ionibus, quse fiunt ex confüetudine

v.g. in blafphemiis, juramentis, contra&ibus

Wum

injuftis , lafciviis, in quibus profani homines

t

partim ex confüetudine Regionis, partim ob

ib

tolerantiam publicam non habent apprehenfio-

g

nem malitize aGonis interne , licét in ipfo objetto

A tm

externo, feu aCtione externa apprehendant quam-

"n Ü

dam deformitatem, feu oppofitionem ad legem.

"g

3. In iis a&ionibus, quz fiunt a viris alioquin

Ttgi

probis, attamen dependenter à prejudiciis re

Aj

erre-

f

ipfa erroneis, aut ex aü"e&ioni'bus variis t

*&läïuü

nis,

DE NATUR. & QUIDDIT. PECCAT. 55

Ut

nis, in quibus a&u, & reflexé non advertunt

M*'* of

ad malitiam actionis interne, utpote dependen-

mamw feu

tem à preterito negle&u acquirende ícientize

fnhde

debitz, de quo negle&u hic & nunc non cogi-

P

tant.

aim,

Q

LA

1

NoTANDUM 2. Duplicem effe in hac re

Wa

fententiam.

Una docet, ad committendum pec-

catum grave requiri non folum cognitionem di-

i.

fen r

v&tam de malitia objetti , fed etiam reflexam de ma-

i, (s

litia a&onis proprie interne, ita, ut quis claré co-

hibetiny

gnofcat, sEsE hic & nunc peccare contra

[is ao

Deum.

"Altera docet, non requiri talem adver-

tentiam claram, reflexam, & explicatam , fed

lil v

m pety

fufficere habere cognitionem, feu advertentiam

dire&taim, faltem preteritam , virtualiter perfe-

DrOmovi

verantem de malitia obje&ti.

Hec pofterior

Y quider

fententia confequenter etiam docet, actum ex

1er pat

ignorantia vincibili, vel ex negligentia, aut in-

JUs criti

"ibyenud

advertentia culpabili nondum retra&tata prove-

nientem, effe verum peccatum formale, & im-

enram, i

Volüntat

putabile ad novam poenam, etiamfi non habeat

Vüetadir

novam libertatem actualem.

ynradioo

NoTANDUM 3. lpfam cognitionem, feu

ji honuis

advertentiam illam dire&tam, & reflexam fic poffe

ptin j

explicari in exemplo: advertentia, & coghitio

yrehenlh

diretia eft , qua quis dire&é videt objettum , &

aCionem externam. Aeflexa eft, qua quis non

ipo aj

ht qui

folüm videt obje&tum, & a&ionem fuam pro-

priam externam, fed etiam cognitionem fui objetti,

ag

; aloti

& voluntatem fuam, & actionem fuam internam,

& ejus oppofitionem, feu difformitatem ad le«

judiciis [

gem Dei; feu eft illa, qua cognofcit hic &.nunc

wijtt

2

à fe

15

-

]IWM'

56

DISPUTATIO

II

j W [

à fe cognofci naturam obje&ti, & fuz a&ionis.

a OW

Sic, & fpectat comoediam, pote& quidem directé

i "

videre & cognofcere omnia, qua aguntur in

Theatro, non tamen cognofcit per aliam cogni-

r

[

Af

tionem reflexam, fe videre omnia, & fe cogno-

P;UE

fcere omnia, que aguntur in Theatro.

Simili

j,

j

modo, dum quis incedit per vias, videt dire&té

h

uv

omnia obítacula v. g. lapidem , quem declinat

& tamen non advertit reflexé, fe advertiffe ad

igug

i, m

lapidem. Sic ergo etiam poteft videri exercité

ac dire&té obje&ti inhoneftas, feu oppofitio, &

h WUM

difconvenientia ad Regulam honeftatis , quin

i

ia

TT

tamen homo advertat, fe advertere, ac cogno-

fcere illam oppofitionem.

M uClRlEl,

wlmh I]U(

DICO. Ad peccatum mortale non requi-

ritur advertentia reflexa ad malitiam fue actio-

p

ti

nis; fed fufficit directa.

Et hec ipfa adverten-

tia directa de malitia actionis non neceffarioó

U

sik,

debet effe actualis, fed fufficit virtualis, & in-

D

terpretativa, confiftens in eo, quód quis poffit,

N

& debeat habere advertentiam actualem, fi non

NT

reflexam , faltem direCtam.

]ta P. MEZGER

Tüi

Aratt. G. Dz[o 21I. drí.S. $. 1. & P. ANTOINE s.

ii

J. cum multis aliis, prefertim ALMAINO Qmuoeft.

f n

MMoral. €. 24.

s

JCM[

PRonaTUuRn Conclufio z. Zrgumentó P. 4n-

Lt

t0ne

Dantur peccata imputabilia ad culpam

:ahsmm

mortalem, que fiunt ex ignorantia vincibili ma-

tsj

litie, qua operans putat, fe recté agere, & o5-

Em

fequium praftare Deo ; fed in tali a&tu non da-

Mp

tur advertentia reflexa, vel actualis directa &

'lhwmï 1

mahtlaobje&x 3 ergo. Alaj $rob.. Joan. 16. v.2.

dici-

*Wfæ

DE NATUR-G& QUIDDIT. PECCAT. 57

u a&wmx

dicitur :

Venit bora, ut ommis , qui interficit vos

"i

Similes tex-

arbitretur. Obfequium fe preflare Deo.

r

tus multi reperiuntur in Scriptura.

Eadem Ma-

t 0

jor confirmatur ex illo s. Au G. lib. de fpir. & litt.

c.26. Zttendat, quàm in multis offendamus omnes,

OM

dum: putamus placere Deo, quem. diligimus , vel mon

[

ifel

difplicere , quod facimus.

T dins

l

PROBATUR 2.

"rgumentó ejusdem Autbom i

Ü

Multi multa agunt ex habituali inconfideratione,

trieu

& negligentia

imo ex difpofitionehabituali vo-

Dpult, l

luntatis nequidem ferio confiderandi,

utrum

u

aCtio fit licita, nec ne, fed ftatim fe determi-

m

nandi ad id, quod dele&ac, vel utile eft, five -

fit reipfa licitum , five non; fed tales fæpe non

habent advertentlam vel fufpicionem malitiz,

100 1egi

fig adit

&tamen peccant; ergo.

Minor patet quoad 1. ab .

experientia. — Quoad 2. .patet à communi fenfu,

(yener

& Scriptura; ita, ut in' omnibus hommlbus,

neceltr

lis, t

Principibus, ]udicibus, Prafeétis innumera

committantur, que ab aliis oculatioribus de-

quis p

lem, l

prehenduntur effe manifefté injufta, quin tamen

à fuis Authoribus agnofcantur

! MEZGE

PROBATUR 3

Malitia actus fecundüm fe

VTOIM.

merito eiimputatur, qui debuit; & potuitillam

o

advertere, habuitque advertentiam anteceden-

ter faltem directam, ac exercitam ad applican-

qi?à

dam attentionem; ergo eft dignus peena

znt

juiy grob. "Talis malitia eft ipfi fufficienter voluntaria,

maibili t

ac libera faltem in fua caufa, nempe in omiflio-

ne debite confiderationis pro dignitate objedti ;

d Ü

p n

ergo

Zint. prob. . Tlla ánadvertentia , aut igno-

| rantia cenfetur effe.vincibilis, quz potuit, &

d

, debuit deponi; ergo etiam omiffio fimilis ad-

dm

3

verten-

;»'W

38

')DISPUTATIO I

L

d

vertehtie erit vincibilis , volum';aria , ac li-

W

bera.

Ü

E

PRosATUR 4. VWincibilis ignorantia non

i

excufat à peccato; ergo multo minus excufat

j

/

inconfideratio, & inadvertentia vincibilis: ad-

W

s

