Rodriquez.

oppofitam fententiam.

Alii veró tradunt do-

t ob

»

&rinam, quz non fpe&at ad hanc materiam,

Wi

üàt manifefte oftendi.

His falfis citationibus

»

i s

»

Joan. Sanchezii non pauci Authores decepti

"T

»

funt habentes fidem illi Do&ori.

Machado

bl

»

"Tract. ». 1. 7. afferit, pro ea opinione prafati

RAT

»

Sanchezii ftare graves Authores, quos refert

J N

»

Sanzius.

Similiter Leander à Murcia citat

i

»

eadem opinione eosdem Authores, quos fi

nioa:

examináífet, vidiffet falfitatem citationum.,

ii

»

Eodem vitió laborat Leander à SS"? Sacra-

a d

mento ; imó magis exorbitat in hac citatione

Jani l

» Authorum."

Ex quibus patet, oppofitam

du

fententiam niti mendaciis, & ventis.

gl (

PROoBATUR Conclufio 2.

Periculum pro-

babile peccandi, feu amittendi gratiam Dei eft

d

certé malum animz prefens, grave, & à quo-

vido?

d

libet prudente fugiendum ; fed nemini licet abs-

que neceffitate fübire tale malum grave prafenss

yunr

Periculum amittendi vitam,

I

ergo.

Maj. prob.

lm

honorem, vel omnem rem familiarem, vel digni-

tatem magnam eft grave malum prafens; ergo

3

» & pe:

yib

346

DISPUTATIO IV.

& périculum amittende gratie diving. — 2fn. e/

il vel [

j

evidens per fe, quod fi veró quis neget, accedat

P d

inermis ad leonem, üt cARDENAs ofervat, in

qi Iepf

ea diftantia, in qua non eft evidens, illum fore

Vm ]

m

occidendum, fed folüm fit probabile.

Itemtem-

pore magnae tempeftatis omnem fuam fubftan-

v

u

Md

tiam committat navi, & folvat é portu, quando

eftfolüm probabile, navem fübmergendam. Item

gtl

al

(f

"mercator committat omnes fuas merces viro ex-

traneo fibi prorfus incognito, quem eas furatu-

ss m

fa

Item

$ frt

rum non eft evidens, fed folüm probabile.

Rex non adhibeat prefidium defenfioni oppor-

laT

tunum, quando eft probabile, non tamen evi-

f

dens, illud effe expugnandum ab hoftibus. Cüm

ergo homines adhibeant omnia media ad vitan-

1 lu

i, m

dum tale periculum, ubi agitur de fumma bo-

TLI

n

norum, manifeftum eft, ipfum periculum pro-

um

babile effe magnum malum prefens.

1

u

PRosBATUR 3. Quilibetprzceptó non pec-

lm à

candi tenetur, quantum moraliter poteft, red-

dicatm

dere fe fecurum de non amittenda gratia Dei;

ergo etiam tenetur vitare periculum probabile.

eprobd

i

4dnt. prob.

1. Senfus communis, & dictamen na-

ture dictat, quód charitas erga fe ipfum viole-

.ïïæ, (ug

ts

tur graviter, fi non reddat homo fe fecurum,

i

quantüm moraliter poteft, de non amittendo

fümmo bono; ergo.

Prob. 2.

"o

Quilibet tene-

Mu

tur vi appetitus naturalis ad finem ultimum ten-

g

dere vià, quantüm moraliter fieri poteft, tutá,

DI

& recedere à via probabiliter trahente in infer-

num; ergo etiam tenetur vitare periculum pro-

SIDH

babile peccati mortalis.

Prob. 5.

Quilibet te-

hi

netur fub reatu gravis imprudentige naturalis,

"Q

:

poli-

J

DE PRJEC, QUIB. GENER. PECCAT. 347

Ü

politice, vel &economice vitam, honorem, ac

LA

rem familiarem, quantüm moraliter fieri poteft,

VM lw

conftituere in tuto ; ergo.

Zfnt. patet: Sic enim

?"S, J]Juln

graviter reprehenderetur etiam inter gentiles,

5 m

qui non agnofcunt peccatum fornicationis, fi

Áit fj

tamen pater non retraheret filiam à periculo in-

Qf Qua,

famie exinde redundante.

Et paterfamilias re-

t ]

l

prehenderetur graviter, fi omnia bona neceffa-

CO

ria pro fuftentatione uxoris, & liberorum fine

n

neceffitate relinqueret in periculo probabili in-

Md |

:

cendii, furti &c.

1

ii

PRosATUR 4. Chriftus docet; vitandum

Q D

li. (

effe periculum probabile peccati; ergo.

Znt.

prob.

Matth. 5. dicit: Si oculus tuus dexter [canda-

dl ia

den o

lizat te, erue eum, €9 projice abs te5 expedit emm

tibi, ut pereat unum membrorum tuorum , quàm totum

a

corpus tuum müttatur in gebenmams (5 fi dextera ma-

nus tua [candalizat te, abfcinde eam , & projice abs te.

l:g&bnoupf:

SS. Patres hunctextum ex-

Ergo.

Confeq. prob.

d

plicant non tantüm de certo periculo, fed etiam

h piül

deprobabili; ergo.

dnt. prob. SS. Patreshunc

s

textum explicant de occafione cujuscunque per-

T

fone, qu& provocat ad peccandum; fed in tali

n

occafione generaliter fumpta etiam reperitur pe-

fb

riculum probabile; ergo.

Maj. prob. ex AvG.

p at

EUTHIMIO, THEOPHILACTO n bunc locum,

dlb t

& HILARIO Can.4. ATHANASIO d. 70. PA-

jhmute

CIANO ÉEpifl.3. contra lNovatianoss, CYRILLO

d t

ALEXAND. in Joan. c. 18. leb. 19. ANASTA-

at

SIO 4.7. SALVIANO [. de Providentia.

n

PROBATUR 5.

Illi, qui gerieraliter juxta

Qu

j

ConftitutionesEcclefie non funt abfolvendi,quin

j

vitent

3498

DISPUTATIO. Iv.

n

vitent occafionem peccandi certam , obligantur

E

ad fugam ejusmodi occafionis per fe ex natura

[ f

periculi; fed qui verfantur in periculo probabili

,a

peccandi, generaliter non fünt abfolvendi, quin

g QQN]EL'T

illud evitent; ergo.

Maj. patet; quia generalis

,U8

obligatio non abfolvendi non poteft fundari in

j

L

li

:

particulari refpectu ad.conditionem hujus, vel

.,1','

illius fübje&ti, utrüm illi expediat abfolutio, vel

E

,

Authoritate s; CAROLI BOR-

u

ii

l

i

i

non. AMin.prob.

ROMEI, qui in fua Regula aurea Confe[Jariorum à

yn t

Vicario Generali Cardinali caARPEGNA Rome

um o

approbata, & nunc toti Clero Romano, aliisque

j vtilu

chriftianis provinciis commendata fic habet:

Dd

» Deinde nec eos abfolvat, qui cum peccatis

m t

» mortalibus fimul etiam eorum occafiones vi-

, qu

»

tare plenarié non proponunt.

Sub occafio-

iz vl

»

nem peccatr mortalis omne illud cadit, quod

B]

x

peccandi mortaliter caufam adminiftrat, eó

t

quód vel per fe in peccatum inducat, vel ejus

lt

»

occafione ponnitens ad peccandum allicitur, ut

focetu

»

certé confeffarius metuere poífit, quód ex

gt

perverfo, quem induit, habitu non magis ab-

LX

ftinebit à peccato, quàm priüs.

Prioris or-

t fomin

»

dinis occafiones funt, qus fuápte naturá in

sbf

confenfum peccati mortalis trahunt.

Alteriüs

9)

ubak

generis occafiones funt, que, etiamfi per fe

W y

»

licent, tamen INB. PROBABILITER timetur,

»

ne is, qui confitetur, in eadem ipía, qu& olim

Y

Y

W [

»

admifit, peccata relapfurus fit, fi in iisdem

»

operibus perfeveret.

Tales plurimi folent in

nj

U.

»

caftris effe, mercaturam fequi, magiftratus

»

Obire, advocati officia exercere, aliaque id

Riim

[ T

genus, qui dum quis traGtat, fit fiepé,

ut vo-

» Ccibus

Aj

I

E PRJEC. QUIB. GENER. PECCAT. 349

Lm: 0104 ?

»

cibus blafphemis, furtis, injuftitia, calumniis,

hr

odiis, fraudibus, perjuriis, & aliis fceleribus

il

»

'th'endJ

»

tantam confuetudinem adícivérit, ut NB.

»

CONJECTURARIliceat, quód in idem lutum

QU a

»

relabentur

Omnes, qui funt hujusmodi, vel

Hf nj

»

negotium deponant, velfàltem absque licen-

nbuws ]

)»

tia, & obedientia pii, ac probati Sacerdotis

QInio

»

nonexerceant; qui quidemhominem eo modó

NOLT 30

»

onftitutum abfolvere non debet, fi x xisTi1-

od

»

MAT, ad eadem peccata rediturum, quamdiu

n N

.Multo ma-

P

»

in antiqua occafione perfeverat.

»

gis confeffarius circa ea actionum difcrimina

il

»

extirpanda allaborare debet, que nullam ne-

D DAR

»

ceffitatem reipublice , vel utilitatem fecum

s

1 n

»

ferunt, quz, quamvis ex priori ordine non

»

funt, nihilominus ad maléagendum infle&unt,

il, qu

n

»

ac facillimó negotiÓ fzpiffimé ad diverfa pec-

»

cata trahunt, üt choreis intereffe, agere cum

uv

»

Dithtt

blafphemis, verfari cum fcurris, malorum fe

»

focietatibus hominum adjungere , tabernas

Hit LO

»

frequentare, otio indulgere, fimilesque a&io-

nnagi

nes, in quibus üt plurimum peccare mortali-

Ttni

2

ter homines folent; qui quidem non debent

Jt r

anté abfolvi, nifi animó abalienató , penitus

Mi

»

illa fe deferturos effe polliceantur

Irass.

CAROLUS BORROM/EUS.

duni

3 n

$1 D1CAS.

S. CARoLuM füpponere, quód

(

a

quis cum approbatione fui Confeffarii poflit in

[1 J

tali occafione relinqui; ergo non datur obliga-

ii

tio per fe, eam vitandi.

no^

RESP ONDEO. diít. a

Poffe relinqui ad

i

) allï

tempus , quamdiu ob difpofitionem extraordina-

riam videtur ex occafione proxima fieri remota.

i

C. a.

350

DISPUTATIO

IV.

ym

c. a. con[lanter, & fine tali mutatione periculi

yomt

proximi.

Addit enim loc. cit. equum ef, ut vite

emendatio, €? quedam illius approbatio per temporis in-

"2

fimm

tervallum expettetur.

Adeoque fupponit, fi con-

fequerentur iterum lapfus, & perduraret prior

Id

ftatus, hominem non poffe in eo ftatu relinqui.

"] i

l d (

Solvuntur Objectiones.

g p

d i

j dl

OBJICITUR r.

Ubi probabile tantüm eft

periculum, ibi probabile eft, fecuturum pecca-

od

tum, & probabile eft, non fecuturum; ergo,

nisty

ficut in aliis materiis datur facultas inter duas

131

probabiles fequendi utramque , ita etiam hic.

ssf

Ita CARAMUEL n 7 beolog. fundament. Edit. Fran-

u conm

cofurt.

aof

T

2.

Periculum remotum peccandi eft adhuc

ia

periculum probabile peccandi; fed periculum

txktu

remotum non tenemur vitare füb gravi; ergo

teusti

nec tenemur vitare omne periculum probabile.

t veti

Maj. prob.

Periculum remotum eft, cum quo

i, d

nihilominus aliquando,quamvis raró,conjungitur

t f

peccatum ; ergo adhuc efít probabile.

*iitn.

3. Quando alicui videtur probabilius, fe

Atf

non peccaturum, poterit formare abíoluté ju-

ei

q

dicium, fe non peccaturum, non obftante pro-

t

babilitate oppofita comparativé minori, quód

L

M

fit peccaturus; ergo in tali cafu poterit adire

Ul-uw

periculum non obftante periculo probabili pec-

|

:

candi.

S

OVU i

REsPONDEO ad 1. C. a. n. C. & paritatem.

Mrol

Difparitaseft; quia in aliis materiis per dictamen

1008

9d

l

reflexum tollitur periculum omnis peccati for-

W

i

malis:

L wl

DE PREC. QUIB. GENER. PECCAT. 55I

n GHEW

?Wï Ix

malis: econtra in hoc cafü per dictamen refle-

xum non tollitur periculum omnis peccati for-

mpm ^

malis

Itaque non tollitur revera periculum

Db t

Agrot

fummi mali; & ob hoc ipfum non licet adire

difcrimen

li

ld ». dift. Maj.

Eft adhuc periculum pro-

babile tenue. c. fampliciter tale. n. Maj.

Quia pe-

l&l

riculum probabile fimpliciter di&um definitur

effe illud: cuj FREQUEN TER annexumefl peccatum.

bteind

ZAd 3. dift. a

Quandoalicui videtur proba-

UL

bilius exceffu probabilitatis exc/udente formidinem

VTa

I n d

prudentem oppofiti. c. fecüs.n.a

Contingit fzpe

in moralibus, quód major probabilitas boni even-

v

tus excludat formidinem oppofiti ob complexum

21 n

variarum confiderationum, affectionum, & paf-

fionum przftabilitum ; &ideo poteft contmgere,

NTATNT

ut quis formet judicium practicum abíolutum

d gl

denonfecuturopeccato. Idemcontingitinprze-

Tor

di&ctionibus rei fperatz; fic dicimus v.g. fore fe-

m od

renum, venturum amicum, viCtoriam ceffüram

In tali

du

Chriftianis, & fimilia, quz fperamus.

r m

ergo cafü, fi quis fine formidine oppofiti for-

J

met judicium practicum non formidolofum, fe

i,

non peccaturum, cüm fit conforme aliis judi-

at ;

ciis, que habentur conformia prudentiz, poteft

dici, quód non peccet; prout id etiam conce-

obihutepv

Verüm fi non habeat

ü]luon, u

dit P. vivA hic n. 15.

u

tantam fiduciam, ac fpem ut formet judicium

dl

prudens exclufivum formidinis, non aget licité

OBJICITUR 2

Oppofita fententia habet

pro fe fufficientem Authoritatem , & rationem;

314

Znt.

g

ergo eft probabilis, adeoque tuta in praxi

prob

P. SEegponrr in Dictatis Ingolftadii citat

bj

pro

ptISBRÜSATIOSIY,

322

pro eafententia sU AREz. Difp. 35. de Penitentia,

üi Ohfeï'vat

SeG.3. n. Io. FILLIUCIUM, & PALLAVICI-

fb q

H

a

NUM, LEANDRUM, CARAMUEL, LUMBIER

!

MURCIA, HOZES, SPORER &c.

Ergo.

[

jf 5

2,

pb

Eft communis perfuafio populi, quód

in dubio, an aliquid fit peccatum mortale, vel

gl

',,.'..'a«lïm i

non? pofílit quivis agere, quod libet, quin

n

WUl

g jt

ullam habeat notitiam de neceffitate dictaminis

reflexi: ergo cenfet, adiri poffe probabile peri-

gt "i

culum peccati formalisfinegravi peccato; adeo-

fäm, f

(

que oppofitum non videtur repugnare lumini

naturali.

REsPONDEO ad1. dift. a.

Habet fufficien-

va ii

tem Authoritatem antecedentem ad. damnationem

jfe, u

r To

propofitionum , de quibus actum eft JVor. 8. tr.

confequentem. n. a.

Ita refpondere videtur LA

m M

cROIX, dum hic n.25. fuam fententiam potiffi.

2045

müm probat ex propofitionibus damnatis.

EE

RESPONDEO 2, dift.a.

Habet fufficientem

Em

authoritatem retractantem , & deceptam. c. mon

ne at

errantem in fuppofito. n. a.

Superius jam often-

E

fumeft, CARAMUELEM retractaíffe, MURCIAM,

zomn

& LUMBIER fuiffe deceptos, quod ipfum fa-

3nlüntar

tendum eft de P. sPoRER: exfcribit enim lo-

2 f

cum CARAMUELIs ex Theolog. Regul. igno-

d

rans, ab ipfomet Authore eum locum fuiffe re-

34

1l

tra&atum ;; üt videri poteft in Trac&t. de Penit,

v.hEX

q

P.SPORER n.324. Similiter P. GOBAT utitur

'qu

argumentó Caramuelis oDje&t. 1. reje&to, & ab ipfo

Dl

Caramuele retractato.

RrzsPoNDEO 3. n.2. Quod enim attinet

Jl

n

$UAREZ, & FILLIUCIUM, ii peffimé citantur

M'HJ l

Pro oppofita fententia ; prout etiam CARDE-

[

N AS

N

DEPRJEC.QUIB. GENER. PECCAT. 353

34

NAs obfervat. SuAREz loc. cit. tantüm dicit,

eum, qui eft in periculo committendi aliquod

iL W

peccatum indeterminatum grave, fi per annum

i p

differat Confeffionem (füppofitó, quód aliàs fit

FR

in ftatu gratiz) non teneri ad confeffionem tan-

Wtj

quam medium vitandi peccatum; quia omiffio

lbt

confeffionis non eft ipfi occafio determinati pec-

T

cati.

Econtra, fi confeffio ipfi foret moraliter

i

neceffaria ad vitandum aliquod peccatum de-

40 hn

terminatum , fatetur ipfe

'met , quód ten,eretur

L

confiteri,

IpgM Tom.o. de Religione "Tra&.o. 1. 3. c. g.

b if

fatetur, confuetudinario quoad perjuria necef-

ln

farium effe, ut tollat occafiones externas peje-

l AN ij

randi, fi hx funt illi occaffo proxima. FrirLru-

Vi

civs veroó Aefponf. Moral. tom. z. im Infiru&t.

p

Confe[J. c. 2. a. 3. dicit: " Quando adeft fpecialis

Yi

obligatio ex occafione proxima , non eft ab-

Vr

folvendus , nifi proponat, fe eam relicturum.

n u

»

Ad hoc autem, ut occafio fit proxima, duo

duj d

»

requiruntur.

1. ut fit voluntaria;

unde,

ATH

»

quando moraliter vitari non poteft, non dice-

tur voluntaria.

T

»

2. ut ex fuo,genere talis fit,

j in h

»

que frequenter inducat homines fimilis condi-

-

tionis ad peccandum, velutconftet experien-

hg p

55

p l

» tia, in tali homine habere talem effectum.

à as

.]ta ille.

Ex quo patet, id ipfum vocari occafío-

n

nem proximam, quod nos vocamus periculum pro-

j

babile.

Ad ». dift. a. Eft perfuafio, quód quivis

t

poflit agere in dubio fine dictamine reflexo for-

maliter , ac explicite tali,.. quo tollatur periculum

jn?

: Ddmort Tratt. de Peccatis.

Z

pec-

ii CU

DISPUTATIO IV.

354

l,

TTUN

peccati formalis. c. exercité , aut equivalenter tali.

i

git

n. ant.

Di&amen reflexum «quivalenter tale

r

) Ój

voco apprehenfionem fimplicem hujus veritatis,

i, &

quód in dubio ftri&é tali non detur lex eligendi

tutius: fola enim apprehenfio hujus veritatis

I)

deiP

gt

cordi humano , & nature rationali infcripta eft

lil

T

locó judicii reflexi: ficut contingit in intelle&u

[

p u

Wl

primorum principiorum, quorum nuda appre-

M

m

henfio eft fufficienter determinativa ad actiones

varias intelle&us , & voluntatis , quod fi indu-

g

jl

bio ftatim agat etiam fine tali apprehenfione

Concoritante, falfüm eft, quód non peccet.

Et

gtl

hoc fignum eft, quód tunc femper cum remorfü

n

confcientiz agatur.

us

E

OB]JICITUR 3.

Antiquiores Authoresfo-

làm docuerunt, vitandam effe occafionem pro-

g

RD

ximam, feu ütvocarunt, propinquam ftri&ié

M

fumptam; ergo mron datur dictamen naturz ge-

vim

nerale de fugiendo periculo etiam probabili.

v

Prob. Confeg. M O Y A "Tra&. 3. de Sacram. penit.

'jlï?om

q.5. n.4. ait: " Aliqui occafionem proximam

LT

Ut

» definiunt, ' qua nunquam, vel fere nunquam

, utitur homo fine novo peccato.

Et ita cum

tl imt

» Sanchez, Navarro, Suarez, Trullo, Cordu-

LT

"

n

, ba, &aliis explicat Leander à SS. Sacramento."

EU

La

SpomntR de Sacram. penit. n. 323. habet eandem

i itf

definitionem, additque: ita LAYMA N, G&alii

t

paflim.

Vil

2.

lidem Authores etiam in applicatione

g

ad cafüs particulares oftendunt, fe tantüm lo-

qm'-ï;m

qui de occafione proxima in przfato fenfu ftri-

lt

&é fumpta; ergo.

ZInt. prob. Exempló v. g.

&t Tf

NAYVAR-

W

DEPRJEC. QUIB. GENER. PECCAT. 355

Vi

NAVARRUS Ccap. 3. n. 17. applicans fuam defini-

æl]lliïalenm

tionem ad cafum particularem dicit: "Secunda

T

» refponfio, que ex predicta definitione colli-

]

RLTN

» gitur, eft, quód re&é faciant confeffarii ab-

lj v

» folvendó multos adolefcentes, qui verfantur

M

, inter mulieres emendó, vendendó, laborandó,

flttg

, &converfandó absque cohabitatione in eadem

I t !

» domo; licét non proponant perpetuo abfti-

Ti

» nere ab occafione peccandi, quam id illis pra-

» Wi

, bet, quamvis fzepius peccent voluntate, ver-

Hf

» bis, aut ta&ibus impudicis, & etiam copula;

Mbyt, |

» quia occafio, qus ex hoc praebetur ad peccan-

duf

» dum, non eft ex fe peccatum mortiferum, ne-

» que hujusmodi, ut fere femper faciat mortali-

ydrtorasf

, ter peccare eos, qui ea utuntur. Et confe-

dj w

» quenter prefata definitio occafionis propin-

um t

» que non convenit illi.^ Ita Navarrus. . Simi-

r

U

les plures applicationes facit n. fegq. prefertim

um d

25. & 26.

REsPONDEO I. ad 1. dift. a.

Docent hoc

TU

a p

in Tbefi..c. im ejus deduttione, extenfione, ac expli-

] jre n

catione. n. ant.

Illi Authores etiam comprehen-

dunt cafüs intermedios inter occafionem /ritté

j Lt

Hinc etiam NA-

u

proxümam, & inter remotam.

furmeot

VARRUS loc. cit. n. 14. dicit: "Nemo poteft

i a

, abfolvi, nifi ftatuat, fe evitaturum occafionem,

TL

» quam probabiliter credit peccati mortalis cau-

» fam fibi fore.

RzsPONDEO ?. dift. a.

Docent hoc tan-

n J

»

quam regulam remotam. c. proximam. n. ant.. Pro-

[; nl

i

u

ximam enim regulam NAVARRUS dicit eífe di-

m, quo homo credit, fe

) p]l)

1

&amen rationis practicu

2

pec-

*H

yi

356

DISPUTATIO

IV.

peccaturum in tali occafione, vel non pecca-

4007

i neïfll] [/]

turum.

Ita damnat n. 14. eum, qui credit, fe

i

i

peccaturum.

Et n. 26. ac 15. excufat eum, qui

g

Ü

ii

Pa

j

credit , fe non peccaturum, quod dictamen cre-

dulitatis proprie neceffario fupponit confidera-

g

g D

tionem circumftantiarum tenentium fe ex parte

"

"

difpofitionis in operante. Hinc

fs

i

hts

I

REsPONDEO 3. dift.a.

Docenthocde oc-

j

.cafione proxima materiali. c. formali. n. ant.

Ra-

i, u

tio patet ex refponfione precedenti: cüm enim

dul

cenfeat, eum non poffe adire periculum, qui

gt

du

"

(

probabilier judicat, fe peccaturum , eo ipfo cen-

"m

fet, refpiciendum ultimató effe ad difpofitionem

d

fuübje&ti operantis, feu ad periculum formale,

j

Docet hoc

& (á

ZÁd.2. n. a. ad prob. dift. ant

NAVARRUS de eo, qui habet caufam rationa-

amddt

bilem neceffitatis, & infuper de eo , qui ob parti-

l rusl'em

"cularem difpofitionem animi hic , & nunc credit,

ii dità

fe non peccaturum.c. generaliter, ubi nulla datur

t&bey

rationabilis caufa neceffitatis , & fimul prefata

tonitent

credulitas. n. ant.

Sic enim femetipfum explicat

aW

n.r5. "Dixi, quód Confeffarius regulariter non

li 00t

» debeat abfolvere eum, qui non vult relin-

Bo

2»

quere occafionem, que fere femper, qui funt

ttttür

»

fimilis conditionis, facit mortaliter peccare 5

z

»

quia bene poterit, quando concurrunt tales

')':"Ud u

3j

» circumftantie , qua perfüadent, quód nunquam

l

aut raür) peccabit propter eam.

Et videtur,

j

»

quód id poffit credere Confeffarius, quando

[

d

jl

» concurrünt quatuor.

I. vera peenitudo prz-

d

Tiv

E

teritorum.

»

2. verum propofitum non. pec-

( U

»

candi, cüm fe invenerit in ea.

3. credulitas,

P

U

,quod

ll

DEPRJEC. QUIB. GENER. PECCAT. 357

N

Wn

» quod Deo juvante non peccabit, cüm fe in-

T0

» veneritinea.

4. quód fübfit rationabilis caufa

t

]

, non fe feparandi ab ea. "

Poftmodum inter

[

lp

tales rationabiles caufas ponit etiam confuetu-

Q uj

dinem patrie v.g. in ofculis, velchoreis; puta,

Lt

cüm ea non ultro adit, fed tractus lege commu-

nis honeftatis, üt fit in choreis nuptialibus, vel

ioedey

aliis publicis ex imperio parentum, & conditio-

L

ne ftatus, üt nonnunquam adftringuntur uxores

MT

nobilium in Balis, üt vocant.

Ratioautem eft;

Tohn, Ü

quia abfoluté ex occafione proxima per fpecia-

Atifots

lem preparationem animi poteftfieriremota; &

pl

ideo, fi accedente tali caüfa rationabili neceffita-

Vi

L

tis quis putet, fe actu habere eam difpofitionem

Diet d

animi, ut credat, fe non peccaturum, pericu-

D ROA

lum non eft illi mortiferum: fed aliud eft, utrum

ii r

Confeffarius femper prudenter agat, credendó

x od

ejusmodi affertioni, non nunquam ex circum-

jl

ftantiis, & experientià parum credibili; dum fa-

m p

cilé peenitentes femetipfos fallunt, vel, fi fe non

fallunt, non eft ipfis utile, fi relinquantur in

j

fl

ejusmodi occafione.

TU

Obligatio graviffima circa

OB]ICITUR 4.

gt

legem naturg, qua non oftenditur ex univerfali

di&amine hominum, non datur ; fed talis eft

j pecme

m

obligatio de vitando periculo probabili peccati;

)u

ergo.

Maj. patet $, quia obligatio in re tanti mo-

j s

menti, ac univerfali principio morum debet eífe

^ qUL"

fufficienter promulgata per lumen naturale, quod

pl

eftinnatum omnibus. ^ M. prob.

Siprobaretur

ex univerfali didtamine hominum, tunc etiam

ij non'?'

ex eo, quód ad licentiam a&ionis juxta omnes

i cred';'

Z

7)

Docto-

i

)

358

DISPUTATIO: IV.

Do&ores ultimum dicamen pra&icum debeat

jj

PUL

effe moraliter certum ; fed hoceft falfum; ergo.

Min. prob,.. Eft enorme difcrimen inter pericu-

TL

ni?

lum committendi peccatum formale ónimpedibile

gj

per a&um novum homini liberum, & inter pe-

riculum committendi peccatum formale, atta-

(j

iäAL'üäff l

men impedibile mediante actu novo homini libero ;

ergo, fi Authores generaliter agnofcunt obliga-

zi

"s

tionem vitandi illud periculum conftitutum in

dictamine practico dubio, non fequitur, eos in-

5:(51 j

g

fuper agnofcere obligationem vitandi iftud pe-

J

riculum fecundi generis;

dni. patet ex communi

fenfuhominum.

Sic utique magis homines hor-

ia

gl

rent periculum probabile amittendz vite eventu

inimpedibili , quàm periculum ejus amittende

gt

D)

impedibiliter folo arbitrió , & conatu proprió;

quia poteft femper bene fperari de propria vo-

Th

pl

luntate ; nonautem poteftbene fperari de eventu

valde dubio independente à libertate, vel co-

;

jl

natu humano.

Sic fur non ita timet periculum

I

ji;

fufpenfionis non fubeundz nifi dependenter ab

siagl)

aliquo novo furto, vel alia a&tione fibi libera,

-.f::talem

n

(

quàm timeat periculum fubeunde fententie mor-

tis ex jam przcedente furtoà fe non dependentis,

lteos

imis t

REsPONDEO. tr. Maj. n. Min. ad prob. c.

Maj.n. Min. ad bujus prob. dift. a. Eft enorme

difcrimen materiale, c. formale. n. vel fubdift.

Eft

:&inppax

1

difcrimen formale diverfitate formali inadequata.

c. adequata. n. a.

Quamvis enim difcrimen fit

j

diverfi generis, & notabiliter pejus in uno cafu,

quàm in altero 5 ratio tamen formalis evitandi

!

Ui

hoc difcrimen faltem inadequata, ac fufficiens

t5

eft

J

DE PRJEC. QUIB. GENER. PECCAT. 359

T i

eft incertitudo excidendi fine.ultimo, quz in-

ls

D

certitudo eft formaliter eadem, five proveniat

g N

ex caufa extrinfeca , five ex ipfa inconftantia

il W"ïi

proprii arbitrii, & ex voluntaria aditione peri-

1&0k[

culi.

uam tenent

l)

OsjgrcrrUR 5. Sententia, q

ts

graves Authores, eft pra&icé tuta ;

fed oppofi-

AUE Obf

Min.

tam tenent graves Authores; ergo &c.

j

jrüb.. GoBAT, SPORER &c, funt graves Au-

ht

thores. Maj. patet ex eo ; quia fententia, quam

lw

l

tenent graves Authores, eft

pra&icé probabilis.

Wuptg

- REsPONDEO. n..Maj.

Conftat enim, quód

TT

D

etiam fententie à gravibus Authoribus antea

Ti CV0

defenfz à fummis Pontificibus fuerint damnate,

Atl

üt patet legenti MOJ

AM

RESPONDEO 2.

dift. Maj. Eft pra&ticétu-

Japró

Qf

ta, nifi ea Authoritas excedatur ratione, & au-

d

thoritate oppofita in tantum,

ut non maneai am-

Dr

AT

plius comparative

probabilis.tr. fecus.n. Maj.

xi: Tianféat ; quia & hoc falfum eft

, quód liceat

Lt

d

fequi quamlibet opinionem probabilem compa-

fl

rativé talem, fi fit notabiliter minüs probabilis,

e A. Hum.

Va

üt fuppono ex "Tra&. d

ngtit

RESPONDEO 3.

Eft tuta, nifi jam tacité

Quod autem fit

ipt

füt damnata. tr.. fecus. n. .Maj.

!

tacité damnata per damnationem propofitionum,

j u

tandis, non folüm tenet LA

J

quas pofui in preno

cRorX hicn.257. Sed etiam patet ex circam-

iue

Pontifex damna-

j

ftantiis; quod PROBATUR.

vit, non dari obligationem vitandi occafionem

jund

in quo tunc ifte terminus

m

proximam in eo fenfu,

xiffi-

accipiebatur à plerisquer'l*heologis etiam la

| fuäi?

4

mis 3

560

DISPUTATIO

I V.

yn

mis; fed hic terminus tunc temporis etiam & [a:

d

o

xiffimis accipiebatur pro periculo probabili; er«

go.

Min. prob.

Moja v. g. & ». GABRIEL

ao

tunc vixerunt, & fünt certó inter laxiores; fed

um

hi ita definierunt ; ergo. Mim. prob.

Mogja4

ais

"Tra&. 3. de Penitent. quem fcripfit anno 1669.

ij i

dicit: Occafío proxima eft , que FREQUENTER

gtj

- bomines fimilis conditionis im peccatum inducit.

Et

T

P. GABRIEL, qui fcripfit Rome 1662., q.58.

J."MW

de Peccatis n.7. dicit: Occafionem proximam e[fe,

rsgrwidm'

Idem

qu£ FREQUENTER. dd peccandum inducit.

iib

CARDENAS oftendit de aliis, qui fcripfit annó

T

1683.

i, u

DICEs;

Dantur tamen Authores, qui tam

ii

g r

ante, quàm poft damnationem earum propofi.

tionum hunc terminum occaffo proxima fumpferunt

umms

j

T0

pro ea occafione, que fere fümper inducit ad pec-

catum; ergo, cüm damnationes fint ftri&tz in-

terpretationis, in eo fenfu debent accipi. z.

N

2l

2$ U

prob.

Sic fumpfit P. FABRI 1669. in Zfpologia

Cafuftarum, Dialog. 17. n. 70. P. SPORER 1686.

Vb

t tde

de Penit. n.329.

REsSPONDEO I. c. a. dift. c. SiuhorumAu-

......

UE

li

Xl( nI

]

thorum ufurpatio fuerit recepta à majori parte

Do&orum. tr. fecus. n. c.

Sicut enim confue-

dl

UT

u

AR

tudo dependet à majori parte communitatis; ita

i

fignificatio verborum dependet ab acceptione

w

u

PAW

famofiori Do&torum, & communiori,

REsPONDEO 2. tr. a, dift. c.

Nifi con-

o i m

l

n w

ftet, Pontificem refpexiffe ad fenfum obvium

^

':U(

propofitionis ab Authore intentum, & nifi ipfi-

i

[

met

l

DEPRJEC. QUIB. GENER. PECCAT. 361

Dmeüm'a;

met Authores, quorum damnata eft propofitio,

thiml;'»

DI

hunc terminum fumpferint pro periculo frobabili.

c. fecus. n. C.

Quatuor enim ille propofitiones

li,

damnate funt ex Authoribus, qui ipfimet hunc

L

t jf

terminum occafío proxima fampferunt pro periculo

probabili, id eft, pro eo, quod frequenter con-

TLT

neGitur cum peccato: fic v. g. eft damnata hec

j i

propofitio , quod non teneatur quis deferere

6671 l

occafionem proximam, quando tolli non poteft abs-

que gravi damno in fama, vel pecunia.

Hac

"

ä

propofitio tradita effe perhibetur à pzcAsTIL-

hiler

LO0 Tra&. 8. de Penit. Difp. 10. dub. 23. à su A-

REZ, SANCHEZ, PALLAO, LUGO; atqui hi

8 t

Authores per proximam occafionem intellexe-

.

Til

runt periculum probabile ;. ergo.

Min. prob.

X

€X CARDENAS , qui hic c.2, n. 6. fic habet:

H

jdyt

» Proximam occafionem Suarez Tom. 4. in 3.P.

n

» Difp. 32. Se&t. 2. n. 4. ficdefcribit; que ex fuo

E

y. d

» genere talis eft, ut FREQUENTTER inducat

i

» homines fimilis conditionis ad tale peccatum,

OE J

» Vel certé ut experimentó conftet, in homine

» habere talem effe&um.

Quam etiam defini-

» tionem admittit Luco Difp. 14. de Ponit.

hl

» S€G. 10. n. 149. SANCHEZ l. 1. Decalog. c.8.

griptt

od

» H

CasTROPALAO Tom. z. Tra&. ,

» Difp.2. pun&.g. P. DrcasTILLO Tom.2.

jutisyi

g

» deSacram. Tra&.g, Difp.3.dub.19." Ttaque

patet, quod, fi Pontifex fumpfit verba in fenfu

obvio ab Authoribus intento, neceffario de-

INiü u

buerit occafionem

proximam fumere pro perif-

nri

culo probabili.

OsjiciTUR 6. Si vitandum effet pericuä

&niü;

lum

£s

DISPUTATIO IV.

yn

362

æ[l-em()fäm

]um probabile, tunc poenitens non poffet in eo

relinqui etiam prima, vel altera vice; fed hoc

quuid

Ni'm(*fCä*

eft contra communem aliorum ; ergo.

Min. pa-

tet; quia Authores communiter agnofcunt, ta-

alb

lem prima, vel altera vice poffe relinqui in oc-

cafione , fi facilé evitari non poffit.

m

D Mi

9. Sihocpericulum effet vitandum ratione

mali graviffimi, quod continet, tunc neque

1 «

g

poffet adiri ob valde magnum commodum tem-

porale, vel damnum evitandum ; fed hoc eft

es,

aujn) i

falfum ; ergo. Maj. prob. Hoc periculum fem-

per effet in genere mali altioris ordinis, quàm

as ul

iil

damnum temporale quantumvis magnum.

Si effet vitandum ratione mali, quod

gl

3'

8280

!

4

continet, etiam effet vitandum periculum remo-

tum extra cafum neceffitatis; fedhoceft nimium ;

D

;

ergo.

Maj. prob.

In damnis corporis, vel for-

tunz prudentia exigit etiam vitari pericula re-

T] x

^

mota, dum agitur de fumma rerum.

À

v

ám

i

ä

REsPOoNDEO ad r. dift. Maj.

Non poffet

in eo relinqui nifi ex fuppofitione fpecialis fer-

TMl

voris, ac difpofitionis interne, qus ex periculo

TA

probabilifaciatremotum. c. fecus. n. Maj. Quan-

Á

do enim iterató experimentó conftat, eam difpo-

T

fitionem ex occafione proxima non feciífe re-

' -?J:. t

motam, propterea ceffante fuppofitione etiam

debet ceffare licentia.

'fïsmori

ZAd ». dift. Maj.

Tunc neque poffet adiri

talepericulumex motivo magni temporalis com-

modi, vel damni vitandi, nifi accedat /jecíalis

Ut

g

difpofitio interna, quz ex occafione proxima

faciat

N

DE PREC.QUIS. GENER. PECCAT. 363

MT

L

faciat remotam.tr. feeus. n. Maj. Ut enim ob-

.

fervat NAVARRUS, ad hoc, ut quis poffit re-

linqui in occafione proxima voluntaría, requiri-

g

tlyji

]

tur preter caufam urgentem etiam credulitas,

quód non fit ampliüs peccaturus , que creduli-

Vn nj

tas fundari poteft in fpeciali fervore, vel metu

differende abfolutionis , aut incurrendi alias

Ü te

Dn t

grave damnum ex devitatione periculi infallibi-

liter fecutura, fi fe non emendet ; & nullus eft

LT.

peccator, qui non poffit ponere eas difpofitio-

&itte n

nes animi, in quibus poflit fundari predi&a pru-

Yi g

dens credulitas, fi paratus fit fübire omnia me-

n

dia à Confeffario prefcripta, & certó ftatuat

Md m

occafionem abfcindere, nifi fe emendaverit: hic

Ym

enim metus reddet illum cautiorem.

d.

Drxzi: in occafione proxima v OLUN T ARIA;

CM

fi enim occafio vitari non poffit, ea credulitas,

a

quódhomo nunquam fit relapfürus, non exigitur,

l

fed precifé propofitum efficax per applicationem

N

mediorum de fe efficacium , & moraliter poeni-

tenti poffibilium.

j

]

T

ld 3. dift. Maj. Etiam effet vitandum pe-

li

(ut

riculum remotum extra cafüm neceffitatis, fi ea

«t

I

lex vitandi pericula remota effet moraliter ob-

ToT

fervabilis. c. fecus. n. Maj.

In temporalibus

R 6

damnis corporis, vel fortunz, ubi pericula re-

mota non adeo frequenter occurrunt, tranfeat,

W

quód perleges prudentiz debeant vitari pericula

y

porah [

remota: econtra in moralibus tot occurrunt pe-

,edzt W

ricula remota, ut vix fit negotium, aut fun&io,

"dU

in qua non aliqugndo peccetur.

Onjr

DISPUTATIO IV.

WC- |

364

gl

OngyrcrTUR 7.. Sivitandum effet pericu-

,

lum probabile , non poffet ab ullo hominum

!

qeegruD

qreliths

adirimilitia. &c. fed hoc eft falfum ; ergo. .Maj.

jrob.

Ifta continent periculum probabile pec-

Jj i

candi, eo ipfo ; quia in hoc genere à pluribus

jairid

fimilis conditionis frequenter peccatur; ergo.

':Vw, D&

2

Choree, compotationes no&urns in

gt

hofpitiis juvenum cum puellis, ludi theatrales

a, u

vulgó opera, & fimilia frequenter conjunguntur cum

j

peccatis, & tamen non prohibentur generaliter;

sl qit

ergo non neceffario. datur obligatio vitandi pe-

(

riculum probabile.

;m !

M

Vuapo

3

Multe actiones peccaminofz habent oc-

]

'cafionem internam, nempe depravationem na-

T

ture, que vitari non poteft fine remediis feve-

ii

rifimz difcipline, & tamen ad illam vitandam

Mv

"

l,

non obligantur; ergo.

qgüdiy

4..

Dantur peccata, quz fequuntur frequen-

ter ex occafionibus non adeó necaffariis, v. g.

ais

Dct

