venialia, quando potuerunt precaveri in fua

g ü

caufa, & per negligentiam faltem venialiter cul-

[

g prit

pabilem nondum retra&tatam non fuerunt impe-

Y

D.v

diti in fua caufa.

lm

PRosATUsR Conclufio r.

Authoritate D.

xlot, d

THOMJ, qui q. 25. .De veritate. a. 5. ad 5. fic

FTTT

ait: ,Ex hoc ipfo, quód fenfualitas eft fubjici-

gartapi

» bilis rationi, a&us ejus, quantumvis ratio-

hnupts

, nem preveniathabetrationem peccati.^ Idem

zinun,

in 2. Sent. dift. 24. q. 3. a. 2. fic habet: "Dicen-

j i

» dum, quód omnes primi motus, qui fenfua-

1j dl

» litati adfcribuntur, üt verba Auguftini affe-

ln

N

» rUnt, peccatum fint; fed motus przcedentes,

ul

:,

[

]

Q

» quos naturales diximus, qui imaginem non

trinpel,

1

» fequuntur, fed folüm naturalium qualitatem

a&ionum, ratione peccati carent : fecunduüm

du

[

"

lt agj

quod poteft verificari quorumdam di&tum, qui

dicunt, quód motus primo-primi non fünt pec-

Rl

»,ïi?;t ET

catum ; fed motus fecundo- primi funt pecca-

tl

.tum, ut per primo-primos motus naturales,

i

& per fecundo-primos motus fenfualitatis in-

?i'

)

telligamus, in qua peccatum eít: peccatum

enim non eft aliud, quàm inordinatus actus

,

j

li m

us* v79,7353

ad genus moris pertinens; nullus autem mo-

» tUS

DS

U

DE PRJEC. QUIB. GENER. PECCAT. 27I

UT

"

4l

, tus ponitur in genere moris, nifi habita com-

» paratione ad voluntatem, & ideo ibi incipit

» genus moris, ubi primó dominium voluntatis

» invenitur; habet autem voluntas in quibus-

n

,dam dominium completum, in quibusdam

MW&eW

veró incompletum. Completum dominium

O'Pdmiing

» habet in illis a&ibus, qui ex imperio volunta-

It f

, tisprocedunt; & hi fünt a&tus deliberationem

Vr

, fequentes, qui rationi adfcribuntur. Sed in-

AT

, completum dominium habet in illis actibus,

t

Q]

m

i

» Qui non per imperium rationis procedunt, fed

» tamen NB. voluntas eos impedire poterat, ut

Ál

, lic quodammodo voluntati fübjaceant, quan-

»

tum ad hoc, quod eft impediri, vel non im-

Zajäjf

»

pediri ; & ideo inordinatio, quzinhis a&i-

t dl

»

bus contingit, rationem peccati caufat tan-

TU o

tum incompleti; & ideo in his a&ibus pecca-

MA

»

»

tum levifimum, & veniale eft."

Ibidem ad

v "Ui

ait: "Voluntatem effe caufam peccati, con-

n qiii

»

tingit dupliciter; vel per fe, vel quafi perac-

1 lp

cidens, quando non impedit, quod impedire

»

Qpl

»

poteft: ficut dicitur aliquis facere id, quod

us

»

nonimpedit, cümimpedirepoffit, & hocmo-

lm qui

)»

doeft caufaprimorummotuum." Ibidemad4.

ts n

»

Motus (inquit) ifti quodammodo funt in po-

Sienim

yan d

teftate noftra; &alio modo non funt.

pi ol

»

quilibet eorum fingulatim confideretur, ficin-

nailut

poteftate noftra funt; quia quemlibet eorum

QUs r

»

preveniendó impedire poffumus: fi autem

fl

»

omnes fimul confiderentur, fic in poteftate

æ:mæ

»

noftra non funt; quia dum uni obvenitur, ex

o

alia parte motus illicitus poteft fubrepere."

l

a S. Do&or.

Ut autem ífciamus, quosnam

]u auwf

vocet

]

DISPUTATIO

D]PMC'Q

272

IV.

vocet primos motus fenfealitatis, qui funt pec-

joil

at W&m |

catum, loc. Cit. à. 1. fic ait : "Eft in nobis tri-

a

» plex appetitus, ftilicet naturalis, fenfitivus,

!

t

"T.

, &rationalis. Naturalis appetitus, puta cibi,

yu

".

»

eft, quem non imaginatio gignit, fedipfa qua-

litatupr naturalium difpofitio: hic autem mo-

u

yt

»

Ih

j

TR

tus in nullo rationi fubjacet, nec obedit; un-

de nec in eo peccatum eft.

Appetitus fenfiti-

"

»n

n

vus eft, qui ex precedenti imaginatione, vel

M

P

fenfü confequitur; & hic vocatur motus fen-

st lu)

"

15;"

d um

» fualitat

Appetitus autem rationalis eft,

qui confequitur apprehenfionemrationis; &hic

josta

qdd, «

dicitur motus rationis, qui eft actus voluntatis.

Sed rationis apprehenfio dupliciter effe poteft.

s fu.

du

Una fimplex, & abíoluta, quando fcilicet fta-

tim fine difcuffione apprehenfum dijudicat; &

vitinftin,

atxlbette

talem apprehenfionem fequitur voluntas, quz

dicitur non delibérata.

Alia eft inquifitiva,

ailrolh,

adyolun

quando fcilicet ratiocinandó bonum, vel malum,

conveniens, vel nocivum inveftigat, & talem

tpedt

OWU

apprehenfionem fequitur voluntas deliberata.

Ratio ergo inferior, qua& terrenis difponendis

10, Theol

intendit, utroque modo motum voluntatis cir-

1 petd

ca terrena elicere poteít; vel quando fübitó ap4

dup

prehendit hoc üt bené conveniens, vel noci-

HUGUSTAY

vum corpori, &tunc fequitur motus rationis

V lrb

inferioris , qui dicitur dele&tatio, quia tunc ac-

d i

cipit illud, quod corpori dele&tabile eft, üt fa-

vt

ciendum; velquando inquirendó deliberat, &

) h'l(ml[m

tunc non poteft fequi appetitus ante delibera-

rP

tionem finitam, &tunc confentire dicitur in de-

D r

b

Je&ationem. Ratio autem füperior, quia per

cun-

Qi«

fe ;ebus terrenis non intendit, (ed folum fe

2

dum

l

n

I

DEPRAC. QUIB. GENER. PECCAT. 273

lt

Vg N

g

dum quod regulatur rationibus zternis, non fe-

AT

quitur ipfam aliquis motus, nifi deliberatus re-

rl i

fÍpe&u horum terrenorum , & ideo refpe&u eo-

R,

n

r

rum non attribuitur fibi dele&atio, fed folum

'ïg."f) (fd j

ultimus confenfus, qui eft confenfüs in execu«

ij n aufeg;

tione operis.

Y I ob

PRoBATUR 2. Effe&us de fe peccaminofi

At

confequentes ex«caufa, vel per commiffionem,

l

It

J

vel omiffionem liberé & culpabiliter pofita non

[ Wa

retra&tata, funt peccata faltem venialia ; fed ta-

Utn j

les funt ejusmodi motus; ergo. Maj. patet ex

i,

Difp.r. quzft. 4. . .Min. prob. ACtus repugnan-

Ti

teslegi Dei, exiftentes in fübje&to ufum ratio-

Atden

nis habente funt peccata, üt patet ex Dj/). .

10 r

q.5.5 fed ejusmodi funt motus primo-primi in

a la (

appetitu fenfitivo, ergo.

Min. prob. Quia fi li-

beré fiant libertate immediata, habent rationem

Wt q

ln

peccati formalis, üt Difp. 1. di&umeft; ergo fi

OE

etiam dependeant à libertate mediata , erunt pa-

Vi u

riter peccatum formale.

Qpus i

PROBATUR 3.

Authoritate PETRI dé

soTo, Theologi Pontificii primarii in Concil.

inei d

-

n as

Trid. & fpecialiter in noftra JDiecefi "duguftana

omnibus prefcripti à Card. oTTONE EPI1ISCO-

quihliiz

PO AUGUSTANO,

Is in Inftru&ione Sacerdo-

j Y

tum 1. 8. fic habet : "Primi motus illi funt, qui

: ots t

, gia t

»

in nobis deliberationem rationis preveniunt ;

» de quibus dicendum , quomodo peccatum fint.

Siblet, v

» Primó occurrunt motus potentiarum vegetati-

j du

» Varum, quos diximus rationi non parere, üt

a i

» fames, vel quicunque alius appetitus ex fola

j lt

» qualitate- corporis proveniens, & nullam fe-

g, u

» quens apprehenfionem, feu cogitationem :

- D. hmort Jratt. de Peccatis,

S

i l'olum::'

»ho$

Iv.

gl

274

DIÍSPUTATIO

5 hos placet multis vocaremotus primo- pmmos,

L

um u

q i

hoc eft, maximé primos, & minus, imó pror-

L. » fus non in potef'cate noftra ex1&entes , in qui-

emem

gl

» bus, quantumvis in illicita aliqua ferantur,

»

nullum eft peccatum; ut fi quis in die jejunii

! " J

nimium famefceret, aut appeteret cibum ali-

Jl

»

1 u

»

quem prohibitum

ita fuit fames in Chrifto

fine ullo procul dubio peccato, hujus ratio

s f

sb

manifeftiffima eft ; nam hi motus nullo modo

funt rationi fübditi, quare omnino extra ra-

GmmDr.

tionem voluntarii fünt: nullum itaque in his

;*, din

peccatum , ficut nec meritum. Poft hos in-

iegrinen

M

venimus motus appetitus fenfitivi ex appre-

j

henfione fenfibilium , & corporaliumbonorum

g

Tif

j n d

emanantes, quales fünt omnes paiïiones, quas

diximus,

feu affe&iones appetitus concupi-

&i il

fcibilis, '& irafcibilis, defiderium alicujus de-

; r

le&abilis, gaudium de illo prefenti, triftitia

iet st

- de tnàlo.dliquo, & nocivo: dehis igitur, cum

um

ad illicita feruntur , peccata venialia effe, Scri-

t t

? ptüf&? , & Patribus eft confentaneum, üt D.

icultm

THOMÁS if 4. dift. 24. a. 2. qq. 3. a. r. & 2.

E

3651

? Et r.2. q. 74. a. 3. poft Magiftrum afferit, &

ratiore ipfi nature confona id probans.

Et

0U

" hós motüs etiam multi vocant fecundo- -pri-

A0

mos ; quia poffunt à ratione comprimi. Quód

m hæ(

lgltlll in eis peccata fint, poteftex illa fenten-

n n

* tia Paüli oftendi, qua ipfe hos motus in illici-

Nüntine

ta lamentabiliter in fe agnofcit : JNon, quod

DN »Mg

volo bonum, boc agoy fed, quod odi malum, boo

rb

f(mo

fcilicet concupifcere: itaque illud ma-

"i (

". ]um vocat, &imperfectionem quamdam boni ;

U L

, nam de'eg mcelhgxt D. AUGUSTINUS, quod

Qu

,ibidem

EO

DEPRJZEC. QUIB. GENER, PECCAT. 275

WWW

ibidem ait: Jelle adjacet mibi, pevficere autem

'MMW

»

vion invenio , unde nom babitat in:ime (hoc eft in

u

M

»

carne mea) bonum. . Et quamquam hec de fo-

n

»

mite, & habituali inordinata concupifcentia,

j

Titte

»

que manet poft baptifmum, intelligi poflint,

»

qu& peccatum, & ma]um dicitur, quia caufa

L t

1

eft peccáti; tamen a&us, & motus illius iriilli-

ïmamw

»

cita Paulus mala quzdam deflenda confitetur,

DAttiloe

pro quibus clamat: Jufelix ego bomo &c. & ad-

OR

dit: Gratia Dei per. Sefum Chriftum.

Denique

D

il ii

2

docet, etiam hos motüs mortificandos efle,

t hs

»

& comprimendos; // fpiritu (inquit) fa&ta car-

Et quamquam facta

enüävf ag

»

nis mortificaveritis , voivetis.

Xrdgoony

»

carnis de omhibus peccatis carnis intelligi pof-

Wdins

fint, tamen & hos motus intelligendos effe

tb t

oftendit illud, quod dicit: Caro concupifcit ad-

ii

verfus [piritum. . Meritó igitur AUGUSTINUS

tbni, vl

»

docet, in hismotibus nunquam peccaáturn effe,

bt

quamquam minimum certé, & ideo veniale

i

ex imperfe&tione actus;

Ubi hoc duntaxat

l

M

um t

difficultatem ingerit, quomodo videlicet mo:

LM&N

v

tusrationem pravenientes peccata effe poflint;

cüm in eis non fit voluntarium, quaré non.

inn d

»

ais |

?

nulliputant, peccatum hoc veniale effe, oimif-

:

; fionem rationis non comprimentis hunc io-

'

f

u V

5 tum;

fed hec nomina funt, Aperté itaqué

5 dicendum, inhismotibus effe peccata; quia,

hecit

cüm à ratione comprimi poflint, imó & cave-

gt

»

N:MH

»ti, ne infurgant, fj

fingulatim finguli confi-

, derentur, in eis eft aliquid voluntarii."

g nl

PETRUS de sSOTO.

:

g

l

DICO IIL Motus primo-primi in áppe-

p

pec-

titu fenfitivo, vel rationali, femper funt

2

catà

smwï«j?

J

276

DISPUTATIO

I V.

cata venialia, quando non reprimuntur à ratio

ne concomitante.

Ita GoNET hic Difp. 5. a.2.

i appeuw

$. 1. & alii.

Ln W

PRoBATUR Conclufio r.

A&us de fe pec-

Weranonf'

caminofi dependentes in fui continuatione ab

wl f*'***

omiffione concomitante funt peccatum; fed ta-

Y

1

les funt hujusmodi motus; ergo.

[l

Maj. patet ex Difp. 1. q.5

;:3.3 [

PROBATUR 2.

Authoritate D. THOME

*:.559:74.-8/9..ad 3.

»Dicendum, (inquit,)

j, i

g, ]

» quód perpetua corruptio fenfualitatis eft in-

e-,unbu ,

» telligenda quantum ad fomitem, qui nunquam

Enr

» tollitur totaliter inhac vita: tranfit enim pec-

Vs i

» catum originale reatu, & remanet a&u.

Sed

8 d t

» talis corruptio fomitis non impedit

quin

prem

» homo rationabili voluntate poffit reprimere

ts

» fingulos motus inordinatos fenfualitatis , fi

z od

» pr&efentiat, puta divertendó cogitationem ad

» alia

Sed dum homo cogitationem ad alia di-

m

»

vertit, poteft etiam circa illud aliquis inor-

Ts

2

dinatus motus infurgere : ficut dum aliquis

at fem

»

transfert cogitationem fuam à dele&ationibus

Wi

»

carnis ad ípeculationem fcientie , infurgit

mb z

quandoque aliquis motus inanis glorie imprz-

^ pnnu

»

meditatus ; & ideo non poteft homo vitare

Mte,

omnes hujusmodi motus propter corruptio-

fed hoc folum fufficit ad

»

nem predciam ;

Win

rationem peccati voluntarii, quód poflit vii

tare fingulos.

Hm

DICO IV. Meotus primo-primi in appe-

h i

titu fenfitivo, vel rationali funt tantum peccata

fü";þ

venialia, etiam circa obje&ta de fe graviter pro-

ibita.

PRo-

Omerumm

lf lt

DE PRJEZC. QUIB. GENER. PECCAT. 277

] H

PRosATURConclufio. r. Motus primo-pri-

Ri

mi in appetitu naturali, vel rationali vocantur

: Mi

ili, qui habent femiplenam , ac imperfe&am

1

!

deliberationem antecedentem, vel concomitan-

[

! tem; fed tales tantum funt peccatum veniale ob

Wt

i

imperfe&ionem atus, üt patet ex Difp. 2. q.4.

,

y

!

PROBATUR 2.

Authoritate D. THOM

I. 2. q. 74 a. 3. ad 3. fic ait: ,Dicendum, quód

mte Mg

u (mqi

»

illud , quod homo facit fine deliberatione ra-

ihry d

tionis, non perfe&é ipfe facit ; quia nihil

t

»

operatur ibiid, quod eft principale in homine:

^f j

»

unde non eft perfe&é actus humanus, & per

»

confequens non poteft efTe perfecté actus vir-

Dd

dpdt, g

2

tutis, vel peccati, fed aliquid imperfectum

»

in genere morum.

Unde talis motus fenfua-

V r

litatis rationem preveniens eft peccatum ve-

dfb

?

niale, quod eft quiddam imperfe&àum in ge-

xv

nere peccati.

u d

J d t

PROBATUR 3.

Authores ätiam motus

d an d

ejusmodi /ecundo - priimos tantüm referunt ad pec-

u

cata venialia, üt patet ex GONETO hic a. 3.

Ergo multo magis erunt tantüm venialia motus

v i

j n

primo-primi, qui precifé oriuntur ex libertate

d m vt

antecedente, & non concomitante.

j u

j i

Solvuntur Objectiones.

d

Os5]JICITUR I. conira 9. Conclsz'onem. $.

siid

Ex hac Conclufione fequeretur, quód omnes

motus primo-primi effent peccata venialia; fed

n

Omnes

hoc non eft verum; ergo. JMaj. prob.

gl

potuerunt pracaveri per majorem fervorem cha-

fitatis,

l

3

DISPUTATIO IV.

ynl

278

n*

ritatis, & per majorem fervorem p

:

re'c,um recur-

rentium ad divina auxilia.

j

n u

p

Sequeretur , quód omnis ille,

.qui poft

baptifmum non nititur omnibus mediis fibi mo-

um f

mw:

raliter poffibilibus corrigere naturam corruptam,

& exfcindere radicem vitiorum , peccaret in

Eüjm

[ d

æüf

omnibus motibus primo-primis; fed hoc eft ni-

mis grave; ergo.

Maj. prob.

Ex omiffione hu-

ao

g

jus conatus moraliter poflibilis omnes motus

primo-primi confequentes effent ipfi in füa caufa

"

liberi; ergo.

fytcrmo

REsPoNDEo ad r. n. Maj. ad prob. n. a.

sst

Quia motus primo- primi ftant cum intenfiffima

t ml

charitate, üt patet ex D. PAULO, maximeé in

at ommo

neo-converfo, adeoque in homine adbibente

zb

bt

ftudium perfectionis ftatui fuo conveniens, ac

moraliter poffibile, fpe&ata conditione perfonz,

ssl

i, d

illi motus primo- primi non fünt regulariter li-

zi N

beri in fua caufa, nifi illi tantüm, qui ex difpo-

&t w

fitione caufarum propinqua facilius precaveri,

& impediri poterant.

In aliis autem hominibus

; &

non adhibentibus ferium conatum ad extirpan-

tincperen

dam radicem vitiorum per ftudium bonorum

Apet

operum fuo ftatui competens admittitur, omnes

"i

motus primo- primos fenfualitatis, in quantum

ts T

ex illo negle&u dependent, revera effe venialia.

VMfs|

"d 2. dift. Maj.

Qui non nititur corrigere

"inin.

naturam corruptam quoad eos aétus, qui indu-

LT

cunt fpeciale periculum quantumvis remotum

Wij

peccati formalis tranf. qui non inducunt. tale peri-

P

eulum. fubdiffinguo.

ui non nititur naturam

Ani

corrigere quoad eos actus mediis generalibus per-

á

l

Í

UL

tinentibus ad ftudium perfedionis füo ftatui

con-

u inuum

ITI

DEPRJEC. QUIB. GENER. PECCAT. 2790

Ts

congruum, c. mediis particularibus fuperantibus

moraliter fuas vires. n. Maj.

Dico ergo, quod

Is

homo teneatur pr&écavere peccata formalia,

J tej

etiam per impeditionem eorum motuum, qui

rf

introducunt fpeciale periculum peccatorum for-

fii

a

gie]

malium. - Si veró non introducunt fpeciale pe-

TU

iil

riculum, nontenetur homo eorumdem motuum

habere curam, nifi tantüm generalem, adhibendó

TT

]

'

media generalia ad perfe&tionem fui ftatus con-

if

grua.

OnjJICITUR 2. contra eandem, x. Hocipfum

Mi dgi;

] auatet

eft nimis durum, quód deficiente ftudio perfe-

&ionis per media ordinaria, ac generalia ftatim

(14, D

incipiant omnes motus primo-primi fieri volun-

Q d

tarii in caufa; ergo.

Prob. Znt. In pauciffimis

Qurait, :

hominibus poteft fupponi ftudium perfe&ionis

foeot

competens, adeoque fequeretur, quód feré in

du

omnibus hominibus motus primo-primi effent

n, ia

peccatum veniale; ergo.

v put

9)

st

Si deficiente generali ftudió perfe&ionis

m d

jam inciperent motus primo - primi effe volunta-

fs Wt

rii, & peccata, tunc fequeretur, concupifcen-

alnititt

tiam in renatis plerisque effe peccatum ; fed hoc

eft cóntra Tridentinum; ergo.

Min. patet ex

hi, n

vt

Trid. Seff. $. ubr ait: n renatis mibil odit .Deus

concupifcentiam , quam 4poflolus aliquando peccatum

Voittg tf

am

y i, t

appellat, Sacra Synodus declarat., Ecclefiam Catbolic

nunquam intellexiffe peccatum appellari, quod verà, C

ts

T

propri? in venatis peccatum fit 5 fed quia ex peccato eft

& ad peccatum inclinat :. fi quis autem . contrarium Jen-

ais

Maj. prob.

Per concupifcen-

ferit , anatbema fit.

j

tiam intelliguntur motus inordinati paffionum

mms I

S4

pri-

580

DISPUTATIO IV.

y!

alc-

primo-primi, qui intali homine effent peccata;

Wm

ergo.

qs jco

RrzsPONDEO adr. n.a. ad 5rob. c. a. n. c.

y ml

quia remiflio quoad ftudium perfe&tionis, & fer-

n

vorem charitatis eft venenum univerfale bono-

u

ul

jg f

rum operum, & vita pravarum inclinationum

t

omnium latentium in natura: adeoque non eft

li

nimis durum dicere, quód omnes hi effe&tus,

h

u

ii

b

licét tantüm liberi in fua caufa, fint tamen pec-

cata formalia in eo fenfu, quo D

ijþ- 'I- qa 4. di'

at

&um eft.

hat

In confirmationem hujus addo Authoritatem

POR

Cardinal. CAJETANI, qui in r. 2. q. 74. 3.3-

Bu

fic habet: ,Quando committitur aliquis aétus

um

m

» inordinatus voluntarié , five voluntarié fit

Aiper

VA

» Dofitivé five negativé, eft peccatum commif-

» fionis, ut patet in deleGationibus malé per-

[u

» Ceptis, non imperatis quidem, fed nec exclu-

d

» fis; incurià nempe nautz fübmerfionis pecca-

t

» tum committitur.

Unde cüm concupifcen-

DEaY)

» tia carnis adverfus fpiritum fit malus a&us,

eerin

» & voluntarius negativé, fequitur, quód fit

i, folin

» peccatum commiffionis, quando peccatum eft.

iib

» ln eodem articulo adverte, quod circa motus

at

» fenfualitatis eft aliquid certum, & aliquid vi-

'ï";hi, ln

» detur incertum.

Certum eft, quód omnes

t

4l

» motus mali, quos voluntas poteft, & debet

M 1

» prevenire, fi non przvenit, quando, ficut , &

» quomodo debet, funt peccata.

)KMMU

Sed quód vo-

d

» luntas poffit, & debeat femper fingulos mo-

»

tus fenfualitatis, aut vanitatis prevenire, non

Wi

0! J

videtur confonum, eó quód videtur, quód

M

h

effet obligatio ad impoffibilein reali executione

KT

N

» fin-

Why

DE PRJEÉC. QUIB. GENER. PECCAT. 981

Hmee&wm

» fingularum preventionum.

Si tamen Autho-

» titas AUGUSTINI & Authoritas veneranda

Üj

*erfe&m l

» ($- THOME) penfetur, & ratio in littera in-

» finuata, non apparebit hoc diffonum : cüm

h

» enim peccatum veniale fit imperfectum quid

Ut i

li

AE

»in genere moris, & peccati, propter quod

» & fine deliberatione committitur, confequens

MT

T

r

» eft , quód imperfe&a ratio potentie, & de-

» biti fufficiat ad commiffionem ipfius.

Unde

DD]þ.[ f',

concederem, quod eft in nobis imperfe&a po-

»

tentia ad reprimendum, vel obviandum fin-

lls

»

gulis motibus malis, non tamen omnibus fi-

Ul.i.q,(',,,,;

mulífümptis; quia dum attendo uni, & do

Itrígi d

operam rei facre, infurgit alius.

Attamen

du

» talis imperfe&ta potentia cum aliquali debito

FUU

» fufficit ad rationem peccati imperfe&i" .Tta

uodw

CAJETANUS.

d

"d 9. n. Mgj.

Quia per concupifcentiam

n

Tridentinum intelligit depravationem nature,

h uj

non autem ipfos a&us, ac motus primo- primos

mriTia

exinde exfürgentes: aut fi intelligit etiam ipfos

j g

acus, folüm eos intelligit, qui non dependent

Iptatnt

ullo modo à libertate hominis, nec immediaté;

nec mediaté.

Qd at

Id colligitur ex ipfo textu Tri-

Ligit

dentini, dum ait: , Manere autem in baptizatis

n

» concupifcentiam, vel fomitem, S. Synodus

qui ot:

u t

» fatetur; qus cum ad agonem reli&a fit, no-

ii i

» cere non confentientibus, fed viriliter repu-

Viriliter autem re-

Y

d qii'

» gnantibus non valet."

fny

ol

pugnare etiam eft precavere hoftem in caufa.

OsjgriciTUm 3. contra 9. Conclufionem.

Y.

vt

[htir, f

Motus primo- primi non funt prohibitilege Dei ;

ergonon datur obligatio pofitivé eos impediendi

aüexeaf

In

[

3

282

DISPUTATIO IV.-

yn

in fua radice.

ZÍnt. prob.

Hi motus funt a&us

4

potentiefenfitive; fed hi fecundum fe non funt

*

o

prohibiti ; ergo &c.

n

2. Studium Perfe&tionis Chriftianz efiam

um

L

laboriofum non eft caufa efficaciter deftru&iva

u

talium motuum primorum ; ergo etiam omiffio

"

i

hujus ftudii non eft efficax caufa influens in po-

[/]

1]

fiionem talium motuum. Confeg. prob. Caufa

jgitot

fs

effectiva illa fola eft, cujus negatio tollit effe-

&um; ergo.-

ao

.RESPONDEO adr. n. a. ad rob. c. Maj. n.

hdj

Min

Quiaomnes a&us potentie fenfitive funt

T

P

ANONCUP

nate apte oriri dependenter ab imaginatione,

j

u

in quam folam libertas animz habet immediatam

J

poteftatem;. adeoque fübjacent dire&ioni ratio-

?0NDI

.-

nis, in quantum coordinanda eft phantafia, ut

E

n n

non oriantur, nec tentent animam ad affenfum.

t nin o

Omne autem, quod fübjacet imperio, aut di-

EY

re&ioni rationis in fua caufa, eft obje&um legis.

al

Hinc & ea concupifcentia,. que eft in potentia

ii

fenfitiva, in quantum dependet à libertate, pro-

tinDed

hibetur nonó preceptó: non concupifces. . Ita do-

b w

Cet D. THOMAs in 3. Se&. r. dift, 40. q. r. a. .

dinte j

in C. ubi ait: ,Intentio legis eft, ut homines ad

Niliom]

» virtutem inducantur; ad virtutem autem non

ld.

» fufficit, ut a&tus virtutis qualitercunque fiat ;

n

» fed oportet, ut homo fciens, & volens, &

At v

» propter debitum finem perfeveranter , & de-

» lectabiliter operetur.

Similiter etiam non fuf-

RT

M

» ficit, quód a&us contrarius qualitercunque

T

» pretermittatur, nifi etiam voluntas illud fa-

m*,':þ!

» Ciendi derelinquatur, & paffiones inclinantes

Ll fs

» ad actum illicitum ordinentur ; & ideo in pre-

GREGGRH:

»ceptis

m

DE PRJEC. QUIB. GENER. PECCAT. 283

L i

»

ceptis Decalogi non debuit folüm prohiberi

Atj

, a&us illius ,..fed etiam concupifcentia illicita-

» rum rerum.

Ilbidem ad 5. fic ait; Concupifcen-

il

Atleí

A Qd

»

tia, que eft in primis motibus, non eft con-

» tralegem, fed prater legem ; & ideo pecca-

"D

tum veniale eft."

Dicit autem hec p. T Ho-

TA Df

?

p

MAS ex illo fuo principio, quód peccata venia-

W*fu [ri L

lia non fint contra legem.

r tl

Diczs.

Pros v. G GHEGOR

'IUS XIII.

damnarunt propofitionem BA1r 50. quz fic ha-

[ m

A? leftini

bet: Prava defideria, quibus ratio mon confentit , &

qu& bomo imvitus patitur , f[ünt probibita precepto:

d gt

Merinmel;

NON CONCUPISCES, Erg

À

o data refponü'o nonv

fubfiftit.

r

REsPONDEO ad banc illationem dift. a. Sunt

i,

rohibita prava defideria, quibus ratio non con-

alfrntm

j

,

entit zantim formaliter. c. nec formaliter , nec

g, ul

interpretativó. n. a.

Barvus enim etiam ea,

anlg

qu2 neceffario fiunt fine ulla libertate mediata,

T

aut immediata, docebat effe peccata, & prohi-

cadbetde r

bita in Decalogo,

Hoc ergo in Baio damnatum

njs hi

eft; non vero damnatum eft, motus concu-

lp

pifcentie liberos in fua caufa e

(Te peccata, &

itlonias:

prohibita in Decalogo.

Z Ad 2.. dift. a.

Non eft deftructiva totaliter. c.

f ao

v

partialiter.n.a. — INam ftudium perfe&ionis faltem

dcvolat,

Hinc

ita hebetat vires paffionum, ne noceant.

a, U

$. THOMAS in 4. dift. 15. q. 1. a. 4. &d 1. de fa-

elm m

tisfacione per orationem , & alios actus chari-

uiltec?

tatis loquens ait: Zantum quis detrabit carni , quan-

tum addit fpiritui; eb quàd bec duo principia fibi invi-

n d

cem conirarientur.

i

Quó etiam pertinet illud D.

GREGORII homil.15.in Ezech. Dum crefcit in

- nobis

"

584

DISPUTATIO IV.

| g

g i

nobis fortitudo amoris intimi, infrmatur procul dubio

f

fortitudo carnis.

g

J U

OsJrcrTUm 4. contra eandem. 1. Juxta p.

[ j æ

GREGORIUM inlib. Moral. JNon nocet fenfus, ubi

vizd

deeft confenfus ; ergo primi motus non funt pec-

yii

catum.

g tllb

2.

Ec,clefza)i. 18. V. 30. non prohibetur ha-

j

bere concupifcentiam, fed eam fequi ; nam di-

i

'

citur: Pofl concupifcentias tuas non eas.

Ergo non

st

datur obligatio eas precavendi.

Imo ipfe ».

AUGUSTINUs hanc confequentiam approbat

ditit f

P

l. 5. contra Julian. c. 3. dicens: Fruffra dittum eft,

joft concupifcentias tuas mon eas , fi jam quifque reus

À, dif.

msis qn

efl 5 quia tumultuantes , C2 ad mala trabere. mitentes

Va

$t lt

femit £as.

Ts

3

Apoftolus non prohibet concupifcentias

rl

in corpore, fediis obtemperare; ergo non da-

Prob. Znt.

Rom. 6.

UET

tur lex eas precavendi.

t

V.12. dicit: JNon regnet peccatum in mortali corpore

p

«eflro , ut obediatis eju* concupifcentüis ; ergo &c.

bytam

Ubi iterum s. AUGUSTINUS C. I. de Nuptiis, &2

NOSTINU,

Concupifcentia obfervat, non dixiffe Apoftolum:

ünji lm

qon. fit peccatum , fed : me regnet peccatum per ap-

robationem, & confenfüm voluntatis, ac pro-

at o

s du

pterea addidiffe: Ut obediatis ejus concupiJcentiis.

RzsPoNDEO ad 1. dift. a.

Non nocet

ïm'.um; u

fenfus, ubi deeft confenfüs etiam znterpretativus. c.

ubi tantüm deeft confenfus formalis. n. a.

Qui

* lts

fu.

enimpatitur hoftem in urbe, interpretativé con-

Pavl

fentit ejus aCtibus; ergo etiam, qui per defidiam

Ti

fuam permittit pravas inclinationes, & defideria

i HUUN

trahentia ad malum, illis non repugnandó per

u-

m

MZ;

DE PRJEC. QUIB. GENER. PECCAT. 285

L

ftudium virtutum, interpretativé confentit in

earum operationes, & folicitationes.

W'm, [.m

4dd 9. dift. a.

Non prohibetur habere.con-

hmj

[j

cupifcentiam, nec formaliter , nec interpretativà

10 ton i

VL

1

volitam. c. tantüm formaliter non volitam. n. a.

Qui enim hofti permitteret direptionem fuz do-

l ol

mus, velurbis, tacité, & interpretativé con-

L t

fentiret operibus ejus. Idem eft, fi permitteret

, I

tranquillé folicitationes procorum fue uxoriss

ergo etiam, qui permittit liberé activitatem con-

NT

Mp ayj

cupifcentiz originali, interpretativé obedit ejus

defiderio.

" F"u [

"jf

"d 3. dift. a. Prohibet obtemperare con-

1777

cupifcentiis confenfü ve/ formali, ve] interpre-

tativo. c. tantüm formali. n. a.

Quód autem

ille, qui non refiftit concupifcentiis in fua radi-

paplenta

ce, precavendó earum motus primos, inter-

qpunt

hi, Nní

pretativé eis obtemperet, patet ex eo; quia

fic jam fe habet negativé ad earum folicitationes

m vj

femper periculofas, quod non licet.

ji; t

OBJICITUR 5. contra eandem

I. Juxta' s;

iM

jl

AUGUSTINUM Concupifcentia fe babet in[lar Ev

folicitantis 4damum , id eft, rationem ad confen-

fum, prout fcribit lib. 2. in Genef. contra Ma-

j

micbeos; íed ea folicitatio Evi&e non erat Adamo

peccatum ; ergo nec motus pravi concupiícen-

N n

tiz.

mgprmtii'f»i

2

Motus primo-primi funt inftar primi con-

greffus hoftilis ; fed miles non tenetur vitare,

jl

preü[iV'SEf

& precavere hoftiles congreffus ; ergo nec ho-

mo motus primo - primos.

i erdelfi

^ &delw

3.

omo non tenetur vitare, & precavere

Ó

«;.

extrinfecas folicitationes ad peccatum maximé

p

,

dome-

286

DISPUTATIO IV.

j

domeflicorum, v.g. mariti, vel Domini; ergo

nec tenetur homo pr&cavere motüs primo-pri-

10

mmos.

Q]

(

REsPONDEO 2di.

c. Maj. dift. Min. . Non

d

erat Adamo peccatum, fi non potuit previderi,

!

à

& precaveri. c. fecus. n. Min.. Hinc inverto:

Á

Jhah

Si Adamus Evam perpetuo folicitantem ad pec-

Á

catum non reprehenderet, nec per ferias com-

^

minationes, ac fi opus, etiam per caftigationes

TTE

precaveret pro viribus tam crebras folicitatio-

(att

nes fibi femper periculofas, fine dubio peccaret ;

m

jni

j

ergo etiat, qui non praecavet primios motus

g, Birt

uN

J

fempef fibi periculofos, eos compefcendó.

n

"t

d ». c. Maj. dift.. Min. Non tenetur eos

In

nj

vitare, fi hon evidenter obtineat faciliüs viéto-

TT

riam declinandó congreffum.c. fecus. n. Mim.

n

Hinc inverto: Dux tenetur vitate congreffum

Ü

& Ui

lioftium, àc crebras velitationes, fi prevideat,

»nwiil

fe effe in periculo, hóc modó perdendi vires

Val

exercitus, aut forté amittendi viétoriam; ecori-

ii

tra moraliter certus fit de victoria, fi declinet

3 Im,

hos leves congreffus.

Ergo & homo primos

NT

motus tenetür vitare ob eandem rationem,

af

ogfe

prout pluribus obfervàt D. CHRYSOSTOMUS

M

W

Jf

in Epifi. ad Cor.

"d 3. dift, a

Non tenetur vitare, fi mo;.

m

p

(

rfaliter vitari monm po[fnt. c. fi poffmt vitari. n. a.

Q

ngat

Poteft enim inverti : Üxor Catholica tenetur

d

N

W

j

Marito Lutherano perpetuó folicitanti ad Apo-

Rn

ftafiamferió repugnare, & precavere hujustnodi

W

folicitationes etiam implorandó Magiftratum ad

;.mj

M

urgendam obfervantiam pa&torum convento-

u 5[';:'.«

primos

rgm; .er,go & homo tenetur ptecavere

"t

inotus,

hn

DE PRJEC. QUIB. GENER. PECCAT. 287

N

If i

motus, maximé eos, quos fentit pre cateris

periculofos,

[13

OBJICITUR,Ó. contra eandem.

I. Concu-

pifcentia non parit peccatum, nifi accedente

It Wej

a

confenfu; ergoprimimotus non funt peccatum.

4int. prob. Jacobi r. dicitur: Unusquisque tenta-

n

! p f

tur à Concupif;entia abftrafus , & illetus ; deinde

concupifcentiay clm conceperit, parit peccatum.

quod

Ti

f j

D. AUGUSTINUS explicat per affenfüm. Nam

lib.6. contra S'ulian. c. 1. fic ait: .Profetlb in bis ver-

Eülipts

bis partus à pariente difcernitur; pariens enim eft con-

A P

cupifcentia, partus peccatum s fed concupifcentia mon

n

parit , mifi conceperit ; mon concipit , mift illexerit,, id

( Hf d

ftdb

eft , ad malum perpetrandum obtinuerit voluntatis affen-

fum.

INoli ergo confentire concupifcentie tue $ mon

[tt t Jf

eft, unde concipiat de te.

Similia habet Epift. 260;

t od

ad 4filicum, ubi ait: Quamois infint , dum fumus

ais

in/corpore mortis.bujus, defideria peccati; [i mulli eo-

wv

rum adbiberemus confenfum , mon e[fet , unde diceremus

n t

Patri nofiro , .qui eff in colis: dim

^

yra s

dte nobis debitq

nofera.

Ergo.

Emi

2.

Mala commiffa à fubditis non cenfentur

Volfriüia

fieri per confenfum interpretativum Principis,

TOU

aut Superioris, quando fine maxima difficultate

precaveri non poffunt ; 'ergo.

EORH

"Ln

3

Obligatio precavendi primos motus eft

Nl

moraliter inobfervabilis, & eft caufa infinito-

inidl

rum peccatorum venialium 5 ergo non datur.

«ehijd

Prob. Confeg.. . Nulla datur obligatio, juxta pru-

dentiam legislativam, quin fit melior non ipfàs

lts

"a

ergo, fi hujus obligationis negatio eft melior

obligatione ifta,. non datur..

RzsPON-

ecaVereS

288

DISPUTATIO IV.

| jb

RzsPONDEO 2adI. dift.a.

INon parit pec«

Tl

r] WMW

catum, nifi accedente confenfu faltem interpre-

tativo. c. tantüm formali. n. a.

Jam fuprà often-

Ágitf

/

fum eft ex ». THoMA in 2. Sent. dift. 24. q. 3.

* u

a. 2. quód fufficiat confenfus interpretativus.

A

m

u

b

luU

d 2. dift. a. — Quando non poffunt preca-

s

"

!7

veri fine maxima difficultate aliunde non cadente

j

[

u lt

füb obligationem legis. tranf. aliunde cadente fub

j

]

TM

obligationem. n. a.

Si enim v. g. graffatores

j

publici, ficarii, perturbatores quietis publice,

s.

contrabandifte &c. exterminari non poflint fine

eoipfo exercitu, tenetur Princeps hunc condu-

TU

(f

Ti

cere, utut alias fibi, & fübditis onerofum ; quia

prudentia eligit minus malum pre malo majori,

ALUT

maximé fi aliunde bonum publicum, aut Impe-

x d

rator precipiat confcriptionem exercitus in or-

il

Sic & in prefenti tenetur

at i

dine ad alios fines.

Jv

homo affumere ftudium perfectionis per media

fuo ftatui congrua aliunde preceptum à Deo in

f t

ihdtte Q

ordine ad extirpandas paffiones anime , & pre-

cavendas incurfiones hoftium.

ER

DxicrEs.

Homo non tenetür.ad moralem

pram

difficultatem fuperandam; fed datur moralis dif-

At p

ficultas in precavendis primis motibus; ergo.

DurTr

INon tenetur

RrsPONDEO 1. dift. Mzj.

j

ad illam moralem difficultatem fuperandam, nifi

quat

illa ipfa difficultas fit pofzerior obligatione naturali,

& dependens à peccato. c. fi fit primüm confe-

|

quens ad anteriorem obligationem naturalem. n. Maj.

iNam natura in füo optimo ftatu conftituta ob-

li Clqne

UT

ligat ad vitanda omnia pericula, & ad omnes

machinationes hoftium longé arcendas à finibus

43[10 lts

provincie, Corruptio autem nature, &mora-

TT

$

n

[l [

DE PRJEC. QUIB. GENER. PECCAT. 999

& J

Ri

n

