quód, fi quis in fe advertat duos motus inter fe

3tat qui

contrarios, unum aó&tualem vitii, alterum vir-

inden

tutis oppofite eminenter fortiorem, ac morali-

3 mj

ter infüuperabilem, non teneatur elicere pofiti-

Ó

f?ad

7.P

I!.

vum actum diiplicentie de motu vitii, fed ipfe

t ii

neglectus tentationis, üt fubftans cognitioni de

AE

refiftentia animi virtuali fit jam virtualiter refi-

n

Ub vUO]

ftentia,. & omiffio affiftentiz ad partem debilio-

s

w

rem vitii fit interpretativé acceflio ad virtutem

g

1"

Oppofitam, maximé cüm omiflio hujus affiften-

EU

Fiæ, & approbationis ad vitium procedat ex tam

cauta

'lEHS n,"'

D

DE PRJ£C. QUIB. CENER: PECCAT. 527

jj

cauta confideratione virium fuarum, & ex moti-

T

vo prevalentig virtutis moraliter infüperabilis.

Itaque in hoc cafu omiffio a&us pofitivi ex tali

f

motivo eft virtualis difplicentia vitii.

Hinc

Onfequei.

REsPONDEO 2. dift. Docent hi Autho-

Ll

res, nonrequiri refiftentiam pofitivam formalem.

r

Senfus

3114

c. equivalentem, & virtualem. n. ant.

patet ex dictis.

Quód vero hic fit genuinus fen-

t

füs eorum Authorum, pàtet ex eorum verbis

attenté ponderatis.

.0

CAJETANUS loc. cit. dicit: " Oportet di-

j

li

UE

» fcernere caufam , quare continuatur illa cogi-

; lt

» tatio deleGtabilis: nam, fi ex complacentia de-

TOi

» leGationis illius provenit , quód negligit pro-

ridin d

» hibere continuationem illam, voluntaria fit

Siautemnon

dl

» dele&atio illa, & veré morofa.

t

ex complacentia, fedexnoneftimatione com-

»

X

mote cogitationis, & dele&tationis negligen-

W d

»

tia provenit, puta,

quia fcit voluntatem

füam conftantem, & confidit, quód propter

jn

]

B

» hujusmodi commotionem phantafie , & con-

ln

cupifcentie non furget in confenfum malum,

yuitt

peccat quidem, quia poteft, & debet conari

hrun t

ad repellendum hujusmodi intima bella, & pe-

» ricula, maxima & quantum in fe eft, implere

acmoxatfv

vb

»

j

ilud: Per[equar inimicos meos , & non convertar,

b

donec defiriant; mon peccat tamen mortalitery

ii

niirt

» quia NB. in veritate ifte diffentit, virtualiter

, faltem ; imó putat, fe non continuare a&tive

üittt

n

» COgitationem illam dele&abilem, fed fe parat

»

in illam."

Ita Cajetanus.

um

j

NavanRUus vero c.11. de dele&t. qmorof. lo-

"a

quens n. 11. ait : "Confenfus, & voluntas inter-

ed!'J

X 4

ppreta-

328

DISPUTATIO IV.

g p

» pretativa, vel tacita dele&ationis eft culpa

bl

lethalis; at ifte confenfus tacitus, quem alii

" ygil

interpretativum dixere, CATETANUS autem

j

'üanüï-, n

»

negativum , non pofitivum appellavit, tunc

»

demum eít peccatum mortale, quando qua-

TU ü!b wl

»

tuor concurrunt.

I. Utid, de quo fumitur

du

»

dele&tatio, fit culpa lethalis.

2. Ut, qui de-

zil

l] noittd

»

le&ctatur, advertat, fe dele&ari.

3. Ut non

»

obfiftatdeleétationi, eam à fe depellendó.

4

(j

»

Ut absque rationabili caufa omitteret , eam à

" deqrdi

» ferejicere: etenim, fi omitteret eam à fe depel-

gi,

v natur

?»

lere, quia novit fe ea vi, & virtute animi

»

pollere, ut certus fit, fe non ita vi&tum iri,

v

non effet culpa lethalis.

z deor

»

Idem /dicendum , fi

»

ideo deleGationi non refifteret, eamque à fe

hn I

»

non repelleret, eó quód crederet, eó magis

gt

?»

illam augeri, quó magis refiftet.

Idem eftet,

at vol

fi dele&ationem illam omififfet expellere, ne

n.ayt

fuam occupationem honeftam , & neceffariam,

i, i

2

aut utilem derelinqueret, quale eft, audire

confeffiones."

h j

]ta. Navarrus.

W.

Ex quo iterum patet, quód negle&tus refi-

Turo

ftentie pofitive debeat procedere ex motivo

tepricu

^

tacito difplicentie erga peccatum , & ex con-

Yimyj,

fideratione preparationis interne pofitivé con-

ET

trariantis vitio. Idem autem eft, five quisa&u

Vr

eliciat actum contrarium vitio, five quis fe re-

LT

flectat ad fuas difpofitiones pofitivas contrarian-

tes vitio, & ex earum confideratione omittat

Vr

U

novum a&um pofitivum.

Sic enim utique ea-

dem eft intentio, dum quis fe movet ad infti-

Ws

lts

M

gandum calcarti equum , five dum fe movet ad

li

conüderandum , num bené currat adterminum,

quo

!

DE PRJEC. QUIB. GENER. PECCAT. 5329

Q ü[,

m

quo pofito non eft opus calcari.. Eodem modó

W(lls, q

Vn

eft laudabilis induftria Magiftri, five pofitivé

H

I

g

V

adhortantis difcipulos ad profectum, five invi-

gilantis, num fponte tendant ad profe&tum; in

) dO(

d

qu

quo cafu tam pofitiva adhortatio, quàm omiffio

UA

illius ex eodem motivo eft ejusdem meriti, ac

Qul

virtutis, & utraque füpponit, aut ponit virtua-

Ut

li

Jem voluntatem profe&tus.

dl

Q, ]

OB]ICITUR 2.

Permiffio rei non habentis

M deup

gravem deordinationem, ac malitiam, non eft

Qbl

mortale; fed inordinata commotio appetitus

QUE

fenfitivi naturàliter, & preter voluntatem ex-

H

orta fine probabili periculo confenfus non habet

ittdn,|

gravem deordinationem , ac malitiam;

ergo.

ubl

AMin. prob.. 1ta& commotiones non funt prohibite

us

per preceptum : JNVon concupifces , nifi quatenus

(b f

trahunt voluntatem ad affenfum; ergo.

Int.

gl t

prob. ex propof. 5o. BA Jr damnata: Prava defi-

w

deria, quibus ratio mon con[entit, €9 que bomo invi-

d a

ius patitur, funt probibiia precepto: INon concupi-

fces-

jl

RrsProNpnEo c. Maj. dift. Min.

Exorta

3

4 DO

fine periculo confenfus etiam interpretatioi.c. tan-

[

(

Vum formalis. n. Min;

Eodem modo dift. prob.

t

!

iU

NNonífunt prohibite, nifi quatenus trahunt vo-

jul

nq

luntatem ad affenfum interpretatioum. c. . tantum

qiii

u

formalem. n. ant.

BAgus in hoc erravit, quód

Cotut

omnes motus etiam involuntarios habuerit pro

Je o

mortali, quamvis non habeant affenfum inter-

Wi

'pretativum,

In prefenti autem, fi quis non

Qu f

«2

habet curam de refiftentia, nec confiderat pre-

: myri

parationem fui animi, ut certus effe poffit de

i^

evitatione periculi, idque ex motivo difplicen-

n

$

tic

339

DISPUTATIO IV.

j

ci$ occulto, cenferetur habere confenfum in-

t

a d

terpretatxvum.

OB]JICITUR 3

Obligatio, quz eftmora-

)lenaml qu

liter inobfervabilis, non datur; fed talis eftob-

Q

ligatio refiftendi pofitivé, & efficaciter hujus-

p

,

"

"

modi tentationibus; ergo.

Maj. patet ex eos

!

li

quia lex debet effe rationabilis, & moraliter ob-

idw^)

fervabilis

Min. prob. Hujusmodi commotiones,

mmot

*s

fuppofito peccato originali, facillime oriuntur,

'me

necanimus virtutibus non confolidatus in prom-

(( qU

ptu habet uniformem conatum pofitivum in tot

bt

circumftantiis adverfüs vitia; ergo.

ResPoNDpEo dift. Maj.

INon datur obli-

ZUUP

if

gatio moraliter inobfervabilis difficultate prove-

&lri

niente ex matura legis , vel natura fubjeGtic. ex

autlo

conditione fübje&i pofita per peccatum. n. Maj. Sic

enim confuetudinario, qui fibimet ipfi confcivit

lioynt

tl

moralem impoffibilitatem fervandi legem , non

ponituralia lex; fed perfeverat lex latain ^homi-

DN

nem conditionis primigeniz pofite à conditore.

lt peim

Hinc etiam non conítat, quod Deus poft pecca-

te&ationi

tum Adami aucta difficultate ob corrüptionem

BVT

nature relaxaverit leges naturales correiþon-

al í

dentes nature fans.

sR

RzsPoNpro 2. tr. Maj. n. Min. ad prob

tinof

dift. ant

iNon habet in promptu hunc conatum

TT

animus non confolidatus virtutibus ordinariis ho-

Eu

dl

mini Cbriftiano ad falutem aliunde neceffariis. tr.

m

j

extraordinarüs. n. ant

Homo enim, qui habet

tm ó) L*m

amorem Dei non tantum fpeculativum, fe te-

1 d?lr(rn

nentem tantüm ex parte actus , fed operativum,

Til

I

& practicum, eo ipfo habet ftudium virtutis, &

mudm

horrorempeccati ; quiautemita conftitutus eft,

non

T

W,

DEPRJEC. QUIB. GENER. PECCAT. 331

i

:

n

non fentiet diflicultatem, fi declinet fuam atten-

tionem ad aliud obje&tum poft advertentiam

] guf ERE

Ibé

plenam, quód hoftis jam fit intra muros.

lr h

OnJrcrTUR 4. Juxta communem non eft

ju üi

rave peccatum, Íi quis prebeat culpabilem

Tirditn

caufam venialiter peccaminofam hujusmodi ten-

At

tationibus; ergo neque eft grave , fi quis infur-

QO 0rn

li

gentes commotiones animi non expellat pofitivé.

ZInt. patet in eo ,. qui v. g. curiofo afpectu , col-

t

ul!m

u

)

loquio &c. cum feeminis vano, acinutili, vel

lectione vana eft fibi caufa talium tentationum,

du

qUaàs VASQUEZ, VIVA &c. non incufant pec-

cati mortalis. Confeq. Prob. Pejus eft caufare ex

hg

Wi «

fine aliàs leviter peccaminofo has tentationes,

quam eas ex focordia non repellere; ergo.

L

Laf

REsPONDEO, dift. a.. Non eft grave, fi

g, t

nec formaliter, nec interpretativé intendat de-

a

le&ationem appetitus fenfualis, & non fit pro-

iend

"

babile periculum incidendi in confenfum hujus

lp

dele&ationis.c. fecus.n.a. Ratio curin pofi-

u

tione caufze non reperiatur confenfus interpre-

r

tativus ad. fübfequentem dele&tationis motum,

eft; quia in tali actione conftat, dari finem ab-

TL

foluté preftabilitum alium, quàm delectationem,

C Conamt

& cum ea actione ftat pofitiva difplicentia, ac

dnrit

efficax refiftentia per averfionem animi ad aliud

s[arist

obje&um. Econtrain eo, qui tolerat ingruen-

qi ]

tem tentationis motum fine applicatione animi

adalium finem, aut objectum, non datur inten-

i, l

at

tioilla, vi cujus veraciter poffit dicere, fenon

intendere dele&tationem interpretativé, cüm fa-

d

cillimé poffit ftatuere fibi aliud obje&tum imme-

diatum

DISPUTATIO

IV.

yn

332

diatum apprehenfionis, & appetitus, quàm de-

q reBESiO

le&ationem fenfüualem. Caterümadverto etiam,

g i

in pofitione caufz& valde timendum effe, ne ani--

günen h-

mus femetipfum decipiat, ut, dum nititur fe

T w

perfuadere, a&ionem fieri ex intentione alterius

u

finis, revera tamen pro interno motivo predo-

D

1

minante habeatur dele&atio fenfualis.

1

OBJICITUR $.

Si requireretur pofitiva

"

refiftentia ad tales deleCtationes, tunc quoties

animo proponitur novum illicitum, vel novus

geapra

i, &i

dele&ationis motus, toties deberet reiterari actus

refiftentiz pofitive ; fed hoc non poteft dici;

)

Jits

ergo &c.

Min. rob. . Quia hec obligatio effet

nimia tortura confcientiarum.

fs CO

2

z

Si hec refiftentia requireretur ad infur-

gentes motus dele&ationis, tunc etiam require-

at

retur ad eos motus carnis, qui non habent con-

EURT

jun&am dele&ationem ; fed hoc eft nimium;

quest

ergo.

Maj. prob.

Authores loquuntur indifcri-

mäs.u.Mj.

minatim de omnibus motibus concupifcentig;

at

ergo.

s ljismo

RrsroNDEo ad x. n. Mmgj.

Quia pofitó

d efe

femel a&u pofitivo contrariante his motibus re-

üute

linquitur in animo virtualis refiftentia, feu at-

ü interrog

tentio exercita ad preparationem animi contra-

Vif

riantem huic tentationi, quod juxta ARe/ponfionem

RR

&d Obje&t. 1. fufficit.

Hinc, ficut, fi Turcarum

Wï

V

d

aliquis fuo mancipio per totum diem in aurem

T M

clamaret blafphemias contra Chriftum, utique

Ra

non teneretur tota die elicere ac&tum pofitivé

adm;

W

contrarium, fed fufficit, fi ab initio proteftetur,

TU

D

& in ea proteftatione virtualiter, aut habituali-

advmm

ter perfeveret ; ita fufficit, fi tentatus refiftat

cum

bldlpm;

[

DE PRJEC, QUIB. GENER. PECCAT. 333'

m»qnäma

cum reflexione ad conftantem preparationem

adverloer;:

animi, feu decretum femel conceptum non con-

| eüe) W

fentiendi.

Imó hzc ipfa conatio, qua animus

TT nf

fe extricat ex violenta tra&atione tentationis,

DI d

jam ett refiftenua pofitiva.

d ». tr. Maj. dift. Min.

Effet nimium, fi

:UVO D

j

requireretur refiftentia pofitiva formalis.c. fi tan-

V pofí

tüm oirtualis. n. Min.

Sufficit enim homini, fi

1* QU

habeat actualem advertentiam, faltem exercité

ldu

adfirmam preparationem animi contra tales ten-

s

tationes , & ex ea confideratione tentationes

pl d

negligat.

intid

DicEs.

Ex hac do&trina fequeretur, quód

homines timorate conícientie continuó debe-

Fal il

rentangi, an non neglexerint pofitivam refiften-

1

tiam efficacem ; fed hoc eft nimis grave; ergo.

i

REsPONDEO. dift. Maj. Deberent angi, fi

ii

requireretur refiftentia formalis. c. fi tantüm vir-

d

tualis. n. Maj.

Si enim tantum requiritur adver-

tentia ad preparationem animi obarmati adver-

ia

fus hujusmodi tentationes, poffunt utique mo-

ypti

raliter eífe certi de refiftentia virtuali , ficut

uU.

poffunt effe certi de hac ipfa advertentia.

Si

t

enim interrogarentur, cur non adhibeant for-

j cuttt

malem refiftentiam , refponderent haud dubié:

j

ideo: quia non deprehendunt periculum con-

D

fenfus, quod nihil aliud eft, quàm agnofcere

p

preparationem animi, & difpofitionem potentia-

rum firmam contra vitium.

Quod fi nec hoc

, Uf

j

p

adverterent directé, ac exercité, eo ipfo certi

vt

funt, fe non habuiffe plenam deliberationem,

n

;

& advertentiam ad ftatum objeCtivum peccati,

& obid ipfum certi funt, negligentiam non poffe

]

eue

534.

DISPÜTATIO 1V.

p nj

effe peccatum mortale, fed tantüm ven'iale.

[ q"mdo ;

;ifiïa W

Hinc bene cAJETANUS loc. cit. addit: ,Hinc

» habes, unde poft pleram advertentiam multas

, 0

, negligentias excufes à peccato mortali; quia

ii

g

» parve funt, in his precipué, qui habitualiter

» in animo gerunt fé potius velle mori, quàm

qi

gaun

» peccate mortaliter. Et, üt puto, nunquam,

J

».

a

ut rariffimé fic hábituati in ante dictam mor-

, talem negligentiam incidunt. — Si enim contin-

3 d n

a Lini

» Eit, hos effe negligentes in hujusmodi cogita-

» tionibus dele&abilibus, non eft eorum negli-

zi

jate p

» gentiaex affe&tu ad dele&ationem de illo maló

» Opere, quod cogitatur, nec detinentur à tali

b IOT

» dele&abili, üt fic, fed magis ab aliqua paffione

du

s hd

, concupifcenti& , quz fine tali.dele&tabili de-

» tneret.

Et hzc ita accipiantur ad excufan-

gl

detdnb

dum, utnon faveant ad negligendum." — Ita

:

ajetanus.

ht hn

EE

QU/ESTIO IV.

fronirs

üpiated

fn detur obligatio grarois ad eitandum periculum

4 df

o probabile incidendi in. determinatum aliquod

Tietr f

peccatum formale grave?

'"JCEP.NE |

ial

: OTANDUM TI.

Periculum peccandi effe

'.

gl

aliud qmateriale, aliud formale.

MATERIA-

"

[

LE eft, quod fecundüm fe quidem natum apturni

d ;ï&:"lh

eftalliceread peccatum formale, fed hic & nunc

j

ob bonam difpofitionem fubje&ti, im quod agit,

Du'—'fe

non habet vim aétu inclinandi illius animum.

J

Sic v..g. quando s. JOANNES DE DEO dua$

MLM

teretrices longà vià abduxit inurbem remotam,

Wl, N

aut

W

.DE PR ZC. QUIB. GENER. PECCAT. 555

W*um Ws

aut quando s. ANDREAS SALAS adibat lupa-

ii

naria, & joculabatur liberrimé cum meretrici-

fs

bus, animó illas convertendi, erat quidem pe-

Tj

riculum materiale,fed nonformale, FoRMALE

Vi

periculum eft, dum obje&um natum aptum eft

*1110!1', Q

confiderata difpofitione fubjecti idonea actu. per-

) n

movere animum, & inclinare ad peccandum.

CO TNOTANDUM 2.

Aliud periculum dici fro-

'

Bf

!

ximum, aliud remotum.

PRoxiMUM /lri&lé ac-

l

k

ceptum, & in ufürpatione veterum fimpliciter di-

um—aäicogm

m

&um eft, quod quis creditur nunquam, autraró

Niby

aditurus fine peccato formali exinde committen-

do.

rj

"

]

RzMoTuM vero eft, in quo conftitutus

|

i

T pf

creditur nunquam , aut non nifi rariffimé pecca-

Mi d

turus.

Ita definit NAv ARRUS n Summma c. 3.

Yj

n. 10. & feq. ubiait: ,Ponitens tehetur abftinere

lm L

ab occafionibus propinquis, fed quales dicun-

»

»

tur hujusmodi ? Refpondeo, quód mallem

»

audire alium' apté refpondentem , quàm.re-

[

»

fpondere; quia nemo, quem viderim, id pro

»

dignitate definit; & fufficiens ejus determinatio

eft difficilis.

inimà

»

Primó quidem, quoniam non

»

videtur fatisfacere illa definitio GR EGORIE

)

n

»

in Cap. Negotium. de Poenit. dift. 5. & in Ho-

D

)

mil. 24. in Evang. licét fitomnium optima, fci-

d d

»

licet quód eftilla, qua non po[fumus, aut non fine

fmpat

»

magna difficultate uti fine peccato; quoniam s. LEO

m

»

dicit, difficile effe militi, & negótiatori abfti-

ia

»

nere fe à peccato fuam artem exercendó, &

»

T

D

D)

tamen non eft neceffe , ut deferat fuam ar-

tem --- -

x

n an,

»

;Refpondemus 3. ut aliqua occafio fit h

u ju's-

» modi, non fatis eft, ut penitens , & Confef-

mrc:

» farius

336

DISPUTATIO IV.

jf

farius credant, quód, nifi peenitens fe abfti-

g

Tn

»

»

neat ab ea, nonnunquam ob eam peccaturus

m 0

eft mortifere in fuis officiis.

Refpondemus 4.

L;æeill

»

quód occafio propinqua, à qua poenitens de-

wwndm(

bet abítinere, eft omnis illa, & fola, quc eft

j ,ucat,

»

»

talis occafío peculiaris, qua credit , «vel debet credere.

g uta

g p

»

Confe[Jarius, vel penitens, nunquam, «el rarà fe ufü-

»

rum eá, fine peccato mortali , bené perpenfis ejus

gi jf

mrcumüantns.

Dixi:

PECULIARIQ

ad ex-

lii

»

"1

»

cludendam occafionem GENERALEM, quam

»

NrRDi

?»

pr&bet officium

ars, aut exercidlum, quo

»

poffumus utilicité, credimus tamen, nos ali-

um

W PRO

)»

quando in ea peccaturos mortaliter, hecenim

non eft talis occafio

ltà NAVARRUS

An0m] .

Econtra Periculum PRoxiMUM /até dictum

A0f CU

eft, quod in fimilibus circumftantiis, in perfo-

211

nis fimilis conditionis frequenter conjungitur cum

lt

peccato.

]ta hunc terminum fimpliciter acci-

éynm.

Sic P. LA

,piunt Authores Recentiores varii.

fis N

CROIX l.5. n. 252. dicit :

"Periculum proxi-

1 qiit

, mum eft, quod Pabet frequentem conjun&ionem

mf

, cum peccato.

Remotum eft, quod non babet

*ucula;em

Si-

» frequentem conjun&tionem cum peccato.

'fïe, W

» militer occafio proxima eft, quz fimilis con-

«lü], HUII

» ditionis homines frequemter inducit ad tale

wlnmm'

peccatum, vel de qua per experientiam con-:

ftat

T

?)

quod in peccatum commuuniter inducat

VN)

»

Remota eft, quz, quamvis aliquo modo indu-

W "*dhml'

»

cat, non tamen habet frequentem conjun&io-

l

» nemcum peccato, uti Authores communiter.

li

ltara cRoix loc.cit

Et ». viv A inpropof.

Wn l

41. ALEXANDRI VII. 0.2

ltem P. MOYA,

JI[EI tis

qui eft fautor alioquin omnium laxitatum in

dl! Ti

4

Sele&

j

Vl

DE PRAJC. QUIB. GENER, PECCAT. 3537

ii

Ut

Select, qq. Tra&. 3. q. 5. n. 3. ubi ait: "Suppo-

» D0, Occafionem proximam peccandi eam di-

At

» Ci, que& ex fuo genere talis eft) ut homines

i

» fimilis conditionis frequenter ad peccatum. mor-

01&, l

! M[ fi

» tàle inducat, velexperientia conftet, in tali

, homine talem effe&um habere."

Quia ergo

wj hi

hzc acceptio pofterior termini eft receptior his

ii

temporibus, ideo, dum loquimur de periculo

&RIS, al ü

proximo fimpliciter, loquemur de eo in hoc

lU qur

fenfu.

j

RT

NoTANDUM 3. Aliud periculum effe aj-

men) W

r

foluté proximum, aliud re[petljo proximum. |An-

SOLUTE PROXIMUM dicitur, quod refpectu

AMLUS,

feré omnium hominum folet frequenter eífe

LE din

conjun&um cum peccato; ut eft tactus puden-

,itpt

j

dorum in alia perfona , vel fexu cum mora, &

g m

fine neceffitate; quia talis cenfetur omni homini

JOtet at

effe periculum proximum faltem in non conju-

A

gatis ad invicem, REsPECTIVE PROXIMUM

m

eft, quód tantüm refpe&tu paucorum eft proxi-

QU

inum ob fpecialem indifpofitionem fubje&ti;s &

] þr;

particularem fragilitatem v.g. colloquium cum

, d

inuliere, " quod in plerisque aut eft periculum

fnii Q1

nullum, aut tantüm remotum, poteft uni effe

j t

periculum proximum ob confuetudinem pravam,

Q u*

vel ob particularem affectionem pravam,

r du

NorANDUM 4. Aliud periculum etíam

formale dicitur certum, aliud probabile , aliud leve.

modpinnfx

Q

j

Periculum cER TUM eft, quando quis firmiter

m

fibi perfuadet, fe in tali occafione peccaturum,

An

J

PnaosAILE eft, quando non quidem ita fir-

5

miter, attamen ob prudens motivum meritó

tl

f

credit, & valde timet, ne peccet; v.g. quia

Mu

D.dmort Tratt. de Peccatis,

occa-

j

DISPUTATIO

IV.

jn

338

occafio eft de fe valde illicitiva, & ipfe novit

fuam fragilitatem.

Lzvtr eft, quando non

qu d

n

quidem putat, fe peccaturum, timet tamen ali-

quo modo , feu fufpicatur, fieri poffe, ut ca-

.

dat.

«

Pra&ticé loquendó putat Go B A T, eum,

qui fcit, fi decies accedat ad tale confortium,

]i

fe o&ies, velfepties cadere, periculum illi effe

j

moráliter certum ; fi autem ter, vel quater folüm

cadat, effe periculum tantüm Probabile, quod

Terigpl

h]

etiam dicit CARAMUEL, quamvis quinquies ca-

dat, fiquinquiesnoncadat. Si autemnunquam

M

j

Alv

u)

cadat, aut forté femel, ac raró, &potiüs velu-

;i cafü, erit periculum /eve. Ita LA cRoi1x.

gt

vt

'"NoTaNDUuM $. Ex hac terminorum ex-

quantu,

plicatione evidens effe, quód juxta acceptio-

igdreil

nem Authorum hujusmodi Aecentiorum idem fit

u dond

periculum $roximum, & probabile; quia eodem

i

modó utrumque definiunt: quod nempe utrum-

que illud fit, quod frequentem habet conjunétio-

i ainy

nl

nem cum peccato.

Econtra juxta ufurpatio-

nem Peterum non idem foret periculum proxi-

um

r

mum, & probabile , dum videlicet per pericu-

wf

lum proximum intelligunt illud folüm, |quod

nunquam aut rarb folet effe fine peccato.

Quia

bf

wf

ergo haec vox periculum proximum , feu propinquum

non habet uniformem, conftantem, & univer-

lat

ii &py

falem notionem,

feu ideam apud Authores,

quaftio meliüs inftituitur fub ifto termino periculi

Em

t

probabiis , quam fub illo periculi proximi.

Gtew

!

"N

NoTANDUM 6. Aliquando periculum pro-

i

ximum fieri poffe remotum, non per mutatio-

T.

nemoccafionis, aut circumftantie externe, fed

"i

per

u

DE PRJEC. QUIB. GENER. PECCAT. 339

! &iþh;

per mutationem occafionis, ac difpoütionïs in-

Ri

terne : dum videlicet homo, quamvis conftitu-

T te

tus in eodem periculo v. g. domo, fe commu-

pogäl Ü

niendó diligentibus orationibus, eleemofynis,

)BM,F:

exercitiis mortificationis, & alio modo agendó,

(Ohfor

prudenter credit, fein eadem occafione exter-

ln ij é

na non amplius peccaturum.

maferfolü

T

NoTrANDUM 7. Aliud effe, quódhomini

Ut (

conítituto in periculo probabili poflit denegari

o

abfolutio ; & aliud, quód ipfe ad fugam periculi

hii

teneatur füb mortali: poteft enim contingere,

A CROIL

quód penitens quidem non teneatur fub mortali

vitare periculum, fiille judicet, fore impofte-

p

rum remotum , quod tamen confeffarius judicat

Tworn

illi expedire ad falutem, adeoque quód oblige-

niat

tur ad vitandum illud periculum , aut ejus devi-

Q

tatio ipfi imponatur pro poenitentia: confeffa-

um

nj

rius enim poteft beneficium abfolutionis dene-

gare non folüm illi, qui eft illius incapax ob de-

du

fe&um propofiti, aut contritionis; fed & illi,

tjn p

cui juxta regulas prudentiz abfolutio non credi-

m

tur profutura ad emendationem, prout contin-

N

git in confuetudinariis, vel conftitutis in peri-

s. (

culo proximo externo, quod abfoluté vitare

o

'Tales enim,. quamvis fint veré

non poffunt.

Ó Vr

contriti, & proponant adhibere media, fitamen

us

extra cafuüm neceflitatis, puta articuli mortis,

*

ob notam eorum inconftantiam cenfeantur longé

I)

conftantiores futuri in fervando propofito, &

alacriores ad conatum ferium emendationis, ab-

u

folutio differri poteft; utfüppono ex Tra&. de

"d

)4

a

Penitentia, ^ Quia Confeffarius tanquam V icarius

Chri-

Y

)

j

j

2

ynr

340

DISPUTATIO IV.

';.jbm; Y

Chrifti tenetur femper éligere id,

'quod eft poe-

gdipt

nitenti falubrius.

gt

NoTANDUM 8.

Certum effe apud omnes,

) -;J]Oæ

quód nemo poflfit fe exponere periculo proximo

-'fEI pit

peccandi extra cafum neceffitatis, relaté ad. de-

i i

terminatum peccatum ,

quin hoc ipfo peccet

n

graviter: id enim colligitur ex dictamine nature,

n

& ex Declaratione Summorum Pontificum, qui

P

damnarunt fequentes propofitiones.

I.

ALEXANDER VIL. n.4. Non eft obli-

gis

V, 1

gandus concubinarius ad. ejiciendam concubinam, fi bec

sgrobd

nümis uiilis e[Jet ad oble&tamentum concubinariüi vulgó

tenlde

REGALO, dum deficiente illa nimis egré ageret vi-

iam, €9 alie eþuZæ tedio magno concubinarium affice-

"gt

MATIT II

vent , C alia famula mimis difficil inveniretur. — Ubi

P. VIVA addit: Zec propofitio ef] j O AN. SAN-

t9E d

v

CHEZ JDifp. 10. n.20.

2. INNocENTIUS XI. n.ór.

Potefl ali-

MO

qundd

quando abfoloi, qui im proxima occafione peccandi vver-

Jatur , quam poteft, & non vult dimittere; quin imà

toms

dieray

9 ex propofito querit , aut. i fe ingerit.

3.

N. 62. Proxima occafio peccandi non. efl. fu-

vm r

1 d

gienda, quando caufa. aliqua utilis , aut bonefla non fu-

giendi occurrit.

tttire n

4. NN. 63. Licitum efk querere direcià occafio-

türiad

mem: proximam peccandi pro bono fpirituali , *vel tempo-

'attrlh

vali noftro, «el proximi.

3übenis

NorANDpUuM g. Aliam occafionem dici

L

voluntariam , aliam ?nmvoluntariam.

VOLUNT A-

i

;W(XE

RIA, prout P. VIVA hic n.2. explicat, eft, qu&e

T

poteft phyficé, ac moraliter deferi.

INvo-

Ti

LUNTARIA eft, que aut phyficé eft neceffaria,

M

üt cüm quis in eodem carcere cohabitat cum

ln

con-

I

DE PRJEC. QUIB. GENER. PECCAT. 534I

rl

concubina; aut eft moraliter neceffaria, quando

fcilicet fine peccato, aut valde gravi incommodo

T

deferi nequit, üt mancipium, vel filiusfamilias,

Itb

qui non poteft fine peccato deferere fuum Do-

Graveautem incommo-

Vi

minum, vel parentem.

o p

dum eífet, fi v. g. deferendó occafionem vita

Tenam

magno difcrimini effet exponenda, aut fi viro

üficum, (

honorato incurrenda effet gravis infamia, fi fa-

j

milia ad mendicitatem e

i-ï'et redigenda &c. — His

| hii

prenotatis

jne, f

DICO. Datur gravis obligatio vitandi pe-

ii vj

riculum probabile peccandi, quando vitari pot-

qgns

eft fine valde gravi damno fortung , honoris,

vel corporis.

Ita caRDENASs in propofit. 1 N-

ny. Ü

'i

NOCENTII III. & P. VIV A n ropoft. ALE-

TE

XAND.VIL LA CROIX hic l 5. n.257. cum

communi.

I

PnosnATUR Conclufio r.

Ila obligatio,

quam circa dictamina legis naturz agnofcunt fe-

zþzumnäav

"TE

ré omnes Do&ores, & cujus Adverfarii mani-

|

fefte errant in fuppofito, vel exprefIé fuam fen-

tentiam retractárunt, datur; fed talis eft ifta ob-

ligatio; ergo datur. Maj. patet; quia dictami-

Wäf J

na nature in plerisque DoGoribus non prafu-

muntur ita effe depravata circa obligationem ar-

I

duam introducendam, nifi compellantur eviden-

j ul

tia di&taminis naturalis , & luminis naturz ; ma-

ü

o

ximé cüm depravatio luminis naturalis potiüs

foleat tendere ad relaxationem , quàm ad reftri-

010X

&ionem libertatis.

Min. prob. quoad 1. membrum.

15

1. Teftimonio cCARDEN. hic n. 28. ubific habet:

h

Hanc fententiam docent tanquam ceriam commumüter

Wil

DDottores.

2,

Probatur idem membrum ratione

MAU^

hi

X^3

P. CAR-

342

DISPUTATIO

I V.

DEFW

P. CARDENAS.

Omnes Authores in materia

) Í

vf

nonos

probabilifmi tam tenentes partem affirmativam,

quàm negativam , fupponunt, non effe licitum,

jj a

$ pntá

l

fe exponere periculo probabili peccati formalis;

u

ergo.

fnt. prob. Omnes Authores in ea mate-

i

ria docent neceffitatem dictaminis reflexi morali-

Y

d

Í

j"n,

"

ter certi de licentia aCtionis pra&ica; ergo fup-

ponunt, non effe licitum, fe exponere pericu-

g

m

5 i

lo probabili peccati formalis.

lnt. patet ex Au-

thoribus, de quibus inter centum vix unus re-

p

ii

[ n

perietur, qui neget neceffitatem hujus dictami-

nis reflexi moraliter certi.

Confeq.. Prob. Di&a-

Fa

men illud tantüm propterea requiritur, ne ille,

vriüly

qui fequitur rem probabiliter prohibitam füb gra-

ia

vi, dicatur fe exponere periculo probabili ex-

gunm de

cidendi amicitia divina; nec eft excogitabilis

p

alia ratio, unde probari poffit neceffitas dicta-

t pl

minis reflexi, fi licet fe exponere periculo pro-

viiil,

babili excidendi amicitia divina; ergo.

30 PTO-

ml

batur idem membrum. Authores omnes, qui do-

tcn du

cent, vitandam eífe occafionem, & periculum

Lnfis v

proximum i5 ibef, in decurfu doGrine füz fuü-

ff

munt hoc nomen periculi proximi in eo lato

tiioner

fenfu, ut comprehendat etiam periculum pro-

ii

babile; ergo fimul docent, vitandum effe peri-

UT

culum probabile. m prob. llli Authores in

Va

decurfu do&trinze fuüzm ex una parte tenentur ne-

-Kä&r, W

ceffario periculum probabile referre ad alter-

D

utram partem extremorum , videlicet vel ad claf-

n'f'-ï'm, |

M

fem periculi proximi, vel ad claffem periculi re-

) iz*hïk';,]&

moti, cüm tantüm agnofcant ifíta duo divifionis

) Fdli t

membra; ex altera parte rationes illorum, & mo-

! H&u f [

oba-

dus tgndendi infinuat, quód periculum pr

bile

ag

L/

DE PRJEC. QUIB. GENER. PECCAT. 345

lt lo

bile referant ad claffem periculi proximi; imó

Ess

Q del

de nonnullis illorum id manifeftum eft ;

ergo.

MMaj. quoad 1. membr. patet; quia alioquin Do&ri-

QG

na illorum effet effentialiter defeCtuofa, & ne-

" 0t

gligeret in hac re precipuum pun&um contro-

Téferi n

verfie: cümenim periculum proximum definiant,

4j ol

quod e[t rarà fine peccato ,. remotum autem, quod

I p

rarb eft cum peccato , negligerent periculum me-

L guterdi

dium , quod nec raró eft cum peccato, necfere

Df

nunquam, fed frequenter tantüm.' . . Maj. quoad .

Ui li

membr. prob.

NavaRRUus approbat definitio-

i

nem D. GREGORTII de periculo proximo, effe

it, i

nempe illud, quod diffcie eft fine peccato, quod

vrfifa

etiam in periculo probabili verum eft, & ratio-

1]

nes eorum defumpta ex Scriptura urgent etiam

Til

pro periculo proximo; & confequentie eorum,

dias Q

feu applicationes ad cafus particulares, üt de

t

probabilifmo, referuntur etiam ad periculum

p y

]

probabile, &alii manifefté confundunt, ac pro-

p QUi

mifcué fumunt probabile , & proximum , ergoidem

At

eft fenfus verbi etiam in czteris Authoribus,

Vraelt:

cüm fignificatio verborum plerumque fequatur

jnek

acceptionem, ac ufum communem aliorum.

f(

Hoc ultimum . probatur.

NavaARRUSs in Summa c. 3. n.14. dicit;

imdiy

jubor:

?

Nemo poteft abíolvi, nifi ftatuat faltem vir.

toenir!

»

tualiter, nunquam fe impofterum mortaliter

i i y

»

peccaturum, & confequenter evitaturum oc-

ld

»

cafionem, quz ex fe fit mortifera, aut pecu-

yyr

»

liaris hujusmodi, quam probabiliter credit, pec-

"T

» cati mortalis caufam fibi forejuxta illud Eccle-

»

"Falis

Wumay

fiat. qui amat periculum, | peribit in illo.

»

eft occafio , qua credit, fe fere femper ad pec-

LCllth?;

Y 4

,,calndum

344

DISPUTATIO IV.

j

" lul

» candum impulfum iri.

EtgjoAN.SANCHEZ

[

yr 9

l. 1. Decal. c. 8. n. r. " Certiflimum (inquit) eft,

iofif

» opus ex fe veniale, aut indifferens in mortale

» tranfire, fi operans occafioni ita proxime ex-

r q

gt

» ponatur, & eum in morali, ac proximo pec-

T

» candi mortaliter periculo conftituat; quia fa.

;» lutem fpiritualem contemnere convincitur, fe

a

J I

» tam frobabili ejus amittende periculo objiciens.

Et n. 3. "In hoc probalili peccandi mortaliter pe-

g,

» riculo fatende funt circumftantig illius pec-

s

W

Mi

i

» Càti, cujus periculo fe expofuit.

u

Min. primi Zrgumenti probatur etiam quoad 2.

T

n

membrum, Quod videlicet Authores oppofite

ub d

xf

fententi? aut retra&tarint, aut erraverint in op-

p

pofito.. CARDENAs hic c. 3. n.24. ait: "Cara-

E

» 1nuel in Theolog. Regular. 1651. docuit, lici-

ol

»

tum effe, fe exponere periculo probabili pec-

ial

» Candi: eandem affertionem probat in Theolo-

n

»

gia fundamentali Edit. Francofurtenf. Sedin

n

»

Theolog. fundament. Edit. Lugdun. 1657. re-

TT

tra&avit hancfententiam. . Et fundament. 11.

yBrami

»

n. 504. exprefTé dicit; effe improbabilem , &

oden

»

ratione demonftrativa probat, illam effe im-

qttoy

probabilem. .Et hanc Leander à Murcia l. ».

vubomg

» Difquifit. nixus precipué Authoritate Cara-

lm

» muelis, & ejus Sophifticó fundamentó (re-

NUIY

» traGato) defendit, licitum effe exponere fe

Ll

1

iütyty

» periculo probabilipeccandi. Etnoviflimé Ma-

tidg

» gifter Hozes ad propof. 63. eam opinionem

Mp

» priftinam Caramuelis admittit tanquam proba-

qui

» bilem. Etn. 46. Caramuelem, & Leandrum

j

» fecutus eft noviffime Lumbier."

lta cAR-

l

l

DENAS,

Uüomg](

J

Idem

J

DE PRJEC. QUIB. GENER. PECCAT, 345

n

.SM

Idem Author loc. cit. c. $. a. I. n. 72. ait.

1 (Wllij |

» JOAN. SANCHEZ Difp. 10. n.6, afferit, con-

ET

du

»

cubinarium poffe abfolvi ter, vel quater , an-

tequam expellat concubinam, quando. fub

r

»

omnimoda ejus poteftate eft, illam expellere,

lu quä

»

dum tamenhabet firmum propofitum expellen-

Witel

»

di illam. Sed quod magis mirandum eft, ci-

btj

»

tat plurimos Authores pro íua fententia,

Ml

Suarezium, "Thom. Sanchez, Azor, Medi-

TT

nam, Vegam, Ludovic. Lopez, & Emanuel.

Ex quibus aliqui expreffé docent

»

