qui decedunt ingratia. 244 prob. n. Min. ad prob.

Iu

dift. a.

Videtur tam gravis poena effe fpecies

n g.

vindicte , attamen ul/ironee , ac fimpliciter vo-

N ii

luntarie. c. non wltronee. n. a

vel dift. fic:

j wig; t

Videtur hoc inconveniens, nifi fumma perfe&io

N

juftitie in amico exigat tam gravem compenfa-

tionem, & voluntariz vindicte preftationem.

jf

c. fecus. n. ant.

Vel denique tertió dift. : Vi-

gt Mp

detur effe fpecies vindi&te materialiter. talis. c.

jom u

formaliter. talis. n. a.

Ille enim pornz non funt

REU

cum indignatione erga perfonam , & ex motivo

oeito

odii; fed ob equalitatem juftitie, quzejubetpar

TpoyA

pari referri etiam in eo , cujus voluntas jam con-

J

p

li

cordat cum puniente.

Yi

J d

"Osgrcerrum 4. contra 9. Conclufionem .

Ubicunque fimpliciter loquendo reperitur rea-

j)lg

i

j

tus peene, etiam reperitur aliquis reatus culpz;

Ü

MJ

ergo funt infeparabiles. Prob. 4ut. Ubicunque

T

rgpe-

252

DISPUTATIO IlX

reperitur reatus poene, ibi dicitur peena fufti.

Etv

BPropnä

neri pro peccato, & non vi taciti pa&ti, aut

d

um

compenfationis ultronez ; ergo adhuc exftat in

$

mente vindicis motivum peccati.

a

um 5

2

Omnis poeena eft tacita exprobratio cul-

W Dj

pes; ergo &c.

Prob, Znt, Quevis pona tacité

[:5)

fir

dicit: Pide, qubd peccaveris ,

m

[

j

rum fit deliquijJe in Dominum; ergo,

j agnofcey quam ama

1 fed u

9)

3

In humanis nemo eum torquet extremis

i

m

füppliciis, quem recipit in intiium amicum ;

q

ergo nec Deus: & confequenter quemcunque

m fati

Deus torquet perfonaliter, ipfi non eft remiffa

i, qii

culpa totaliter,

j

neque eft reftaurata amicitia tog

iv told

taliter.

yasun d

drbi

RzsPONDEO ad r. n.a.. ad prob. c. a. dift. c.

Ergo peccatum füb ratione converfionis ad crea-

s

turam adhuc exftat-per modum motivi in inten-

g

tione vindicis. c. fub ratione averfionis à Deo.n.c.

u

Peccatum dicit duo, converfionem, & aver-

, qui g

fionem: füb ratione averfionis à Deo fundat ra-

p t

tionem reatus culpe, id eft, macule; füb ra-

vt

tione autem cenverfinis fundat reatum penz.

Qu

Imó füb hac diverfa confideratione peccatum eft

10 f

ipfe reatus peene, & culpe. Ttaque, dum pec-

t p

catum remittitur in abfolutione, remittitur qui-

U QUf

dem totaliter in ratione culpe, fcu averfionis,

ita ut nec minima pars averfionis remaneat ;

*

liegeum

eil,

** Wj

non tamen remittitur fub ratione reatus poeng

N

]

genericé fumpte, prout abftrahit à ftri&e di&a,

uT

vel fatisfa&toria, quzeftinvoluntaria fecundum

quid. Hzc refponfio eft conformis principiis

I

T

D. THOME in 2. Sent. dift. 42. q. 1. a. ». C. ubi

/

um

ait;

/

DE CAUSA, ET EFPECT. PECCATI, 235

i

ait: ,Proprié reatus nihil allud eft, quam obli-

"t X

p

Ti

» gatio ad penam; & quia hec obligatio quo-

ill

» dammodo media eft inter culpam, & posnam

»

exeo, quód propter culpam aliquis ad poenam

Pt

»

obligatur, ideo nomen medii fümitur ad ex-

»

trema, ut intetdum ipfà culpa, veletiam pc-

AT

»

na reatus dicatur."

Et ad obje&ionem $. ubi

agm() M]

n

fic fibi objicit: ,Infufa gratia ceffat privatio gra-

» ti€ ; fed adhuc tamen aliquis reatus manet,

IOl'qile[em

Mülte a

» quo homo faltem ad penam temporalem obli-

» gatur; ergo videtur, quód per privationem

0U t

» gratie reatus poft actum remaneat.".

Re-

hn s

fpondet, quód in puniente per infufionem gra-

rfv

tie non tollatur illa inordinatio, ques habetur

per receffum à Deo, adeoque peccatum non

LTA

tollatur füb illa formalitate, que vocatur rea-

EY

tus penz, feu converfionis.

»Dicendum (in-

QR

» quit) quód in peccante fünt duo defe&us:

n at

unus eft, qui eft in ipfo a&u peccatifecundum

y, n

» quod aliquis limites legis divinz , & rationis

Deo d

» TeCte transgreditur: Alius eft in ipfo peecan-

i f

» te privatio virtutis ex priori defe&tu induéta.

p

» Quamvis autem, cüm aliquis gratiam recupe-

» rat, fecundus defe&us tollatur , non tamen

æpcf.catumef

i, unyt

» €X toto primus füblatus eft ; quia oportet,

at

» ut, quantum voluntati fuz obedierit prater

3 aneit

» legem Dei, tantum in contrarium recompen-

jr remu

» Aeto

Similiter in 4. Sent. dift. 18. q. r. a. 2,

r

c. ait: ,Dicendum, quód in peccato funt duo,

r

» Converfio ad commutabile bonum, & averfio

rb

» abincommutabiliBono; & fecundüm hoc funt

» duo effe&us peccati: unus eft indignatio Dei

j p

144

» ad nos averfioni peccati refpondens: alius eft

L

3

,,pæna

234

DISPUTATIO II

-

H

» pona inordinata . converfionem .ordinans."

j

gin 30' D

'Talia habet 1. 2. q. 86. per totum,

d. 2,- dift..a;

Eft exprobratio. culpe corre-

g

Giva, & purgativa. c. averfiva, & indignativa ,

ii

g

n. a

Reatus culpe fimpliciter dicit reatum

macule, & jus ad averfionem Dei à creatura,

if

f

ii

quod non amplius datur.

REsPONDEoO 2. dift. a. .Eft exprobratio

;';r.;mrem'.fx&

culpe denominativé, & materialiter fumptee. c.

formaliter fumptee. n. a

Quia illud, quod. erat

am n

gj

& vocabatur culpa, eft adhuc objectum expro-

brationis ratione converfionis ad creaturam;

jairtis

non tamen amplius habet rationem culpe feu

isD 201

a&us avertentis à Deo, nec conftituit hominem

TM

üt obje&tum indignationis diving.

MIPSIS Pl

ts Conl

,-dd3. n.a

Quia & Pater corrigit filium,

vel ad exemplum aliorum , vel ob gubernatio-

Eal

nem familie ; quamvis illum amet, & paret illi

ERN

hzreditatem.

fiuni

O8]ICITUR 4. coníra eandem.

1. Idem eft

d emmy

peccatum, & culpa; ergo fi peccatum non to-

ltin

taliter remittitur per abfolutionem.

ttmfübr

2

Si quis per integrum annum, vel toto

ul A

vite tempore confiteretur femper idem pecca-

ftatime

E

tum, femper abfolveretur à culpa ; ergo nun-

« oj

quam fuit totaliter remiffa culpa, tam parüm,

|

^ lml

quàm reatus poeng.

& lf

3

Theologi in Concilio Tiid. plerique fen-

ff

ferunt, in abfolutione non remitti totam cul-

L W Q

pam, actotaliter; ergo probabiliüs non remit-

L Ul[t

titur totaliter, licétremittatur fimpliciter. Prop.

D

W

4dnt.

ANDREAS VEGA Doétor Salmanticenfis

Ci[umtm

(qui interfuit Concilio Tiidentino, maximé tunc,

NI [ ffl [

quan-

m

DE CAUSA, ET EFFECT. PECCATI. 235

li ts

Oltp,

.quando Patres, & Theologi femeftri fpatió plus

LUTMM

quàm $0. vicibus convenerunt ad difcutiendam

IT

materiam juftificationis ; ideoque optimé fcivit

3

J i

(

fenfum Patrum & Theologorum in eo opere,

quod de juflificatione V enetiis edidit,. & ipfi Con-

R

cilio dedicavit) lib. 13. c.36. diftin&é pronun-

tiat, per contritionem, . aut abfolutionem facramentalem

lp

dimitti quidem femper culpam , - quantum ad boc ,. ut

tll i

Jüum . fattorem. mon. amplius faciat inimicum Deo, at-

lii aj

jamen mon [enper dimitti in iotum, aitque, quoad

ag

Wf

decretum. juftificationis prevvaluifJe meliores "T'heologos,

qui cenfuerant , [atisfattiones moflras. mon. exfoloi. tan-

i o

ln PRO POENA TEMPORALI, quag tmortalibus

Vr jont

ef? debita pofl juftificationem ; . fed eas. etiam preftari

4

PRO IPSIS PECCATIS, Ergo juxta VEGAM,

Tav;gf: flin

& alios Concilii Patres 3c "Theologos poft ju-

) pb

ftificationem remanet macula per fatisfactionem

,ai

delenda, non mortalis; ergo venialis, in quam

culpa mortalis per abfolutionem quodammodo

30

eft commutata.

ARLUO 003

REsPONDEO ad 1. dift. a; , Idem eft pec-

J

catum fub ratione inadequata fumptum, & culpa.

tranf.

g, V

Sub ratione adequaia fümptum, n. a,

ia p

Peccatum enim dicit duo, nempe reatum poenz,

m nþf

& reatum culpe; hunc füb ratione averfionis à

n p

Deo, illum fub ratione converfionis ad creatu-

ram.

Adeoque non fequitur, quód i totülm

yenie É

non tollitur , etiam pars non tollatur totaliter,

feu reatus culpe.

j t

jsmon d

ld 2. dift. a. Abfolveretur à Cu!pa denomi-

natio? accepta. c.. reduplicatioé accepta.n.a. Pec-

jct

jit. /

ii

catum enim femper habet quamdam punibilita-

tem, feu indignitatem ad majores gratias, vel

maximäï'

majo«

m

DISPUTATIO

IIYL,

236

;di.

majorem gloriam , quam homo accepiffet, fi

n

non commififfet peccatum veniale.

Hac ena

damni, feu indignitas poteft minui in infinitum.

u

inp

Íta videtur docere n. THOMaAS in 4. dift. rg.

D

q.I. &.3. quzftiunc.4. " Dicendum (inquit)

[

i

7

p

Ti

» Quód quidam dicunt, quód in prima abfolu-

» tione tantum dimittitur vi clavium, quantum

g

s. n

» dimitti poteft: fed tamen valet iterata con-

sueqid

» feflio tum propter inftru&ionem , tum pro-

» pter majorem certitudinem, tum propter in-

g u

j

» terceflfionem confefforis, tum propter vere-

» cundie meritum.

Sed hoc non videtur ve-

f

iom m

» rum ; quia, fi effet hec ratio iterandi confef-

» fionem, non tamen effet ratio iterandi abfo-

jrumi,

, lutionem, & non requireretur, quód haberet

n J

r]

J

» ufum clavium ille, cui fit confeffio: & ideo

» dicunt, quód etiam in fecunda abfolutione

ii

» Viclavium de peena remittitur; quia etiam in

1h tina

» fecunda abfíolutione confertur augmentum

inmdi

» gratie ; & quantó major gratia recipitur, mi-

DUT

» nusdepunibilitate peccati precedentis manet,

tynij, ]

Unde

qxd, qi

» & ideo minor pena purgans debetur.

» &in prima abfolutione alicui plus, & minus

P peta,

ï;lvatur tjb

» de poema dimittitur vi clavium , feeundüm

» quod plüs fe ad gratiam difponit ; & poteft

n u

» effe difpofitio, quód etiam ex vi contritionis

&t i

Unde etiam non eft in-

» tota pena tollatur.

,m

» Conveniens, fi per frequentem confeffionem

t

» etiam tota pena tollatur, ut peccatum omninó

u—wüþget

» maneat impunitum."

Ita D. Thomas.

W W&

Zdd 3. dift. a. plerique fenferunt , non fem-

j

perremitti totalitér culpam denominatio? fumptam.

lt Q

l]

V EGA tantüm

liig

lj

Gk. reduplicatiot fumptam. n. a.

grguit

4 u

DE CAUSA, ET EFFECT. PECCATI. 23;7

DP

s

n

arguit eos , qui docuerunt, pcenam fatisfa&to-

! .W

riam non folvi pro peccato, cum quo identifi-

EM

ET.

cantur reatus culpe , & reatus penz, fed tan-

tüm pro pena, quod etiam nos i

pfi negamus ;

ftin (

quia fatisfa&tio folvitur pro pecca

li à

to, quatenus

remanet fub ratione reatus pons ;

eoi

pfo enim,

A t

quód non faciat ampliüs peccatum ho

minem ini-

Wt p

micum Deo, non manet ampliüs füb ratione

LT

culpe ne quidem leviter.

Et hunc effe fenfum

t

huius Authoris, patet ex

€J

jus verbis , que fic

U t

habent: Quamvis quidam Theo

logi contenderent , fa«

o mb

tisfattionem non fieri pro culpa

» Qquandoquidem illa poft

ornd n

abfolutionem jam non erat ;

iamen alii meliores "Theolo-

Virai dj

8i pravvaluerunt ,. qui , ficut Scriptura, & SS. Dotto-

QUi

res docent , [atisfathiones verb, &

hr ib

roprib fieri pro

culpa affirmarunt.

Eflo enim

Der contritionem , vel

t dbf

abfolutionem culpa fit dimi[Ja ,

neque maneat , quantum

ad boc, ut inimicum Deo

qiuetmi

faciat fuum fa&torem, tamen

t'ügietr

dimi[Ja non eft in totum

» Jéd adbuc manet. in imputa-

moptür t

ijone dioina; quia Deus eam i

nputat ad reatum pena

Ltemporalis.

Fatendum tame

tlf

n, illum modum lo-

. [

quendi, quód fatisfaCtiones przftentur.

proprié

jg, a

pro peccato , & quód mundetur pecca

tum, &

, ha

folvatur culpa contra&a,

eminenter effe con-

formiorem unanimi fenfui Patrum & Concilio-

T

rum per decem prima fzecula.

n

u dii

O53]ICITUR Ó. contra eandem 1.

Poft a'-

cnfefrt

folutionem remanet aliqua macula peccati; ergo

t omi

manet culpa etiam in ratione culpz. — Prob. Zmt.

Davip poft abfolutionem , & remiffionem à

0ft

NoL

Deo acceptam adhuc rogat, fe lavari à macula

ue& culpe; ergo &c..

"dnt. prob.

Poftquam

j

Nathan Propheta Davidi dixerat: Doi

n

inus trans-

n

rN

L|

(uli

j

23'8

DISPUTJOJUTTO" FT.

Pt

u

tulit peccatum tuum ; ille nihilominusadhucro

/

gat:

j d

Znplius laoa me ab iniquitaie mea; ergo.

2.

rlt.

QU

D. THoMas hunc locum exponens

g

"i

lg

ait: JDavidem defidera[Je potius , ut amundetur à culpa,

W

quàm ut liberetur à pena temporali.

Similes expofi-

stl

tiones habent HIERONYMUS, BASILIUS,

jl

THEODORETUS in Gloff. Ordinars & AuTHOR

A

"

QUZSTIONUM 700. (2 «et. Téflamenti. q. x12.

j

u al

Ergo etiam hi Patres crediderunt, poft remiffio-

ia

nem peccati fimpliciter di&tam remanere aliquid

g,

culpz.

3. Inanimabus pürgatorii adhuc veré da-

gioramd

j di

tur macula peccatorum etiam illorum, à quibus

u

fuerunt abfoluti in vita; ergo.

"Int. prob. in-

dei det

M

"

h

inedonQ

primis, quia ipfum nomen pvrgatorii fignificat

purgationem macule, ac feditatis, non autem

Vd.c

precifé folutionem compenfationis ex pac&to

iniird

quafi tacito inter Deum, & animam.

EÉt s. Bo-

molyt

NAVENTURA in 4. Dift. 31. a. 2. q. r. cum

&iv

aliis T'heologis ac Patribus conformiter ad Scri-

B

i0nes, ]i

pturam defcribit animas üt £mmundas ,. fordidas ,

i, jl

tiíaculatas, fedas &c. juxta illud: mibil coinguinatum

intrabit in regnum Det.

Denique Huco 4S. li.

3pe

tl 1

cum aliis dicit ; in purgátorio expurgari /coriam

feccati, quod utique eft aliqua macula.

Ergo.

1um d

Eu

RzsPONDEO ad1. n.3. Quia quampri-

1üm homo per veram cohvetfionem cordis con-

A t

vertitur ad Deum, etiam ceffat averfio Dei per

MT

L

fubtractionem donorum ftatüm hominis conde-

W

T

N

l

i

"

t

centium. vel dift. Zn;. Remanet aliqua macula

confiftens in privatione donorum indebitorum ex

li s

:

A

natura, vel pacto, vel confiftens in deordina-

1 Jt

r

n m

u

m

tione potentiarum confequente ad deordin

atio-

nem

HL

DE CAUSA,ET EFFECT. PECCATI. 239

t

f

nem voluntatis.c. fimpliciter dicta confiftens in

f a,

privatione donorum Zebiterum ex natura , aut

IOC W emï

pa&o. n. Zfnt.

Utenim in Prenota

ndis dictum eft,

]

I:'i Wif j

reatus culpe fimpliciter dicit ord

inem ad macu-

2

Wil er

lam confiftentem in privatione gratiz fanétifi-.

, M

,

l

cantis, aut confüetorum officiorum amicitie,

n fl

qua macula nonreperitur poft remiffionem pec-.

lm (

cati in peccatore, aut in animabus purgatoriis

1. lt

quia non ampliüs datur indignatio , & averfio.

d d

Dei, nec ira averfiva affedus quoad precipua

officia amoris, '& amicitizg , fed tantüm actio

1drred

vindicativaamantis Patris ob exigentiam juftitice,

"d prob. dift. a. petit fe lavari à macula con-

ln ] qi

&pii

fiftente in deordinatione potentiarum , aut in

n i

privatione donorum indebitorum ex natura fta-

o

tus, aut pacto. c. a. macula hic & nunc in Scho-

lis fampliciter dicta. n. a.

Sicüt enim feníüs ver-

j r n

n Hsn

borum dependet ex ufu hominum, fic haud du-

AE

bié pro diverfitate temporum, locorum, & cir-

gu

[

cumftantiarum alligantur eidem verbo diverfze.

mït

j

notiones.

u

li

Idem contingit cum ifto verbo: ma-

l

ht

cula, culpa &c. nunc enim huic verbo ex ufü

TT

ii

"Theologiz Scholaftica: fimpliciter alligatur tan-

tüm quedam relatio ad indignationem Dei, &

Py,'ggff f.fwimu

q, i.

averfionem divinam erga hominem, juxta ac-

J quom

ceptionem D. THOMJE , qui hoc.nomen prus.

qtydsti

denter reftrinxit ad notionem- determinatam ,.

ac ftriam ;; quamvis in idiomate Patrum , &

oX

plebis per ifta nomina intelligatur quevis macula

nint u**

etiam caufalis, & conftitutiva peccati, confi-

gqullämfï

ftens in privatione debite re&titudinis , aut in

jpuntt

ablatione donorum indebitorum, aut jurium ad

pate

oflicià amoris & amicitie cum Deo.

| deorü'

d 2.

n

]

l

DISPUTATIO 1ik

240

1

u

dub

Ad 9. dift. a. dicunt, Davidem mundari &

M

D

€ulpa denominatio fampta. c. formaliter, ac re-

y

Sumpta in ratione

"a

duplicatioà fumpta. fübdiff.

culpz /até di&tz. tranf. /lridtià, & fimpliciter, ac

o ls

l

aE

ex ufu Scholarum diécte. n. a

Ex di&is enim

j

jg'.]':xï

patet, quód culpa fimpliciter, & ftri&tó di&a in

d

ore Scholafticorum tantüm fignificet reatum ma-

g

T

cule, üt fundantis indignationem Dei erga ho-

minem:; inquofenfutunc temporis non ampliüs

g, U

dabatur in Davide.

1 MHW

d 3. n.a. ad prob. dift. à. — Anime purgato-

jat lj

rii dicuntur Zmmunde &c. immunditia prove-

u p

ul

niente ex habituali deordinatione potentiarum,

& ablatione donorum zndebitorum ex natura, vel

i, p

pa&o.c. donorum debitorum vi converfionis Dei

5 lg

ad creaturam per affectum amicitiz. n. a.

Dicit

vt p

t

p. THOMAS, quod in animabus purgatorii de-

tur adhuc deordinatio potentiarum ex peccato

ais

reli&a , ficut concupifcentia ex peccato Adami,

dutem,

& privatio donorum indebitorum, ac jurium,

at d

puta ad regnum Dei, qua non tolluntur, nifi

dré f

per fatisfa&tionem peenalem fic conftituente Deo.

atur n

I. 9. q. 87. a. 6. ad 3. fic habet: JDicendum, qubd

* prlia

vemotá inaculá fanatum ef; oulnus peccati ,. quantum ad

zi

voluntatem: requiritur autem adbuc pena ad fanationem

3tn0 t

aliarum «irium anàna.

Ect in 4. dift. 21..2.9. a. 1.

if

quaftiunc.3. c. Quedam venialia funt majoris ad-

j

berentia, quàm alia, [écundum

uod affetus in ea

u a

l

if

i

magis inclinatur ,. &2 fortiiss in eis

Á

gitur ;

&2 quia ea,

Ü

Qf

que funt wajoris adberentie tardiàs purgantur , ideo

(v

«

quidam in purgatorio diutius , quàm alii torquentur ,

!

Jecundim quod affé&tus eovum ad venialé fuit magis

Tij W

inmeaus ldem prorfus eodem modó fufiffimé

Wllllfm

in

lr

li u

DE CAUSA, ET EFFECT. PECCATI. 241

Jni

n pluribus locis explicat cREGORIUS NYssE-

j füfmilimm i

US.

Et locó proximé citató ad 1. D. THo-

RUT

MAS fic refpondet: Dicendum, quid acerbitas pene

lii

& propri refpondet quantitati culpe ; — fed diuturnitas re-

« lr d

* fpondet radicationi culpe in fubjetto.

Unde potef? con-

] & ftr l&ö

& tingere ,

quid ille diutius im purgatorio moretur , qui

V r

minks affligitur. Et ibid. queftiunc.2. ad 1. cüm

um D j

fibi objeciffet " quód omnis purgatio refpiciat

Wi feditatem , dicit: Reatus, quamois mon importet

ditatem , quantian in fé efl ; tamen babet ordinem ad

Wi

K fuditatem ex caufa fua. Igitur ex hoc, quód juxta

UW p. THOMAM purgetur foeditas radicalis prove-

W niens ex adhzfione potentiarum, & affe&uum

um ad creaturas, per quam fuit activitas charitatis

wO diminuta, colligitur, quód pena purgatorii tan-

!]

214 Dd

tüm refpiciat peccatum fecundüm ejus converfio-

r

nenadcreaturas; nonautem refpiciat peccatum

n

fecundum averfionem ejus à Deo, aut averfionem

n At

Dei à creatura, füb qua ratione peccatum for-

maliter dicitur culpa.

Sed per paffionem fuc-

v, uj

Yf m

ceffivé activitas potentiarum languentium recu-

ag

peratur, donec tandem affe&us animse deducan-

,' äWJM,: P

tur ad priftinam puritatem, & promptitudinem

4j p

charitatis.

Sicut enim juxta D. THOMAM in

purgatorio poteft tolli culpa peccati venialis in

v ii

L

iis, qui difcefferunt fine bono motu voluntatis,

1 WMW

ita poteft tolli defe&tus lanpuoris potentiarum

T d

ad promptitudinem charitatis per ejusmodi me-

"dÀ

dium, feu meritum paffionis laté dictum. loc.

cit. quzftiunc. 1. ad 4. fic habet: Dicendum, quid

ngMWsï

ii nl

Jboft banc vitam mon potef? e[fe meritum refpettu pramiü

e[Jentialis , fed vefpettu alicujus accidentalis poteft e[fe,

d

quamdiu manet bomo £n f2atu vie ali

qiiP

D.zdmort Tratt. de Peccatis,

quo modo; & ideo

[// ]

(

242

DISPUTATIO IIL

jid

Jl

in purgatorio potefl e[Je attus meritorius , quantüm—. ad

remi[fonem culpe venialis, . Et ad 1. dicit, quod

pountt

m

ij

non ponatur novum formale conftitutivum me-

riti, fed tantüm materiale, dum ait: JJomo bic

L

unp

(id eft, in hac vita) meruit, ut ibiilla pena fit

aneritoria. fibi.

ul

QUJESTIO IV.

u

hn peccatum mortale mereatur. ponam eter-

T »feritate

(

nam etiam fenfus ?

il

i DOl

OTANDUM I. Effearticulum fi—deï de fa&o

ti6arUtd,

peccato mortali infligi poenam eternam: id

"

enim in terminis continetur J/ai. 66. Marc.9.

s at

Mattb. 25. 9. The[[al. 1.

Et ex aliis locis Scti-

y tud l

Hinc & SS. PP. cum omnibus

pture colligitur.

s. i

Do&oribus Ecclefie femper agnoverunt, hz-

Qul

M

reticam effe doctrinam oRrGENrs, qui lib.r.

l

i

XUQA

W

Periarchbon c. 6. docuit, poenas damnatorum ali-

quando effe finiendas , & ipfum diabolum in

i, du

0, if

füum priftinum ftatum fore rediturum.

De illo

BI

$. AUGUSTINUS l. 21. de civ. c. 17. ait: - lum

tiltop

jropter boc, & monnulla alia, & maximb propter

Votào

alternantes fine ce[Jatione beatitudines , ac wiferias

& UUfi p

ton mmerito damnavit . Ecclefia.

i

* NorAxDuM 2. Darivarios Do&ores Ca-

1 UAf

tholicos, qui non obftante hac do&rina defen-

1 Q

dunt, ex privilegio extraordinario, ac difpen-

j

fatione quosdam ex inferno liberatos effe.

Go-

NET hic Difp. 8. a.6. n. 95. & 100. ait: ,Suppo-

u

(

» nimus certum de fide, pcnas inferni faltem

æt]

ss

as effe.

P

» delege communi nullumkfinem habitur

h

»Hec

!l n

DE CAUSA; ET EFFECT. PECCATI. 243

g

iil

M

» Hs&c fuppofitio, üt dixi, de lege communi,

N

» & ordinaria intelligenda eft ; quia non repu-

Ui

WO

d

» gnat, aliquos per potentiam extraordinariam,

T d

»

& fingulari quodam privilegió ab inferis revo-

ID

»

cari, ut de L'rajano Imperatore quidam exifti-

»

mant precibusD. Gregorii ex inferno revocato,;

ltap. THO M. in 4. difp. 45. q.2. qd. i. ABUL.

N

VINCÉNT. BELLOVÀC, BELLARM.: SIXTUS

SENENSIS, NAVARRUS.&cC.

S9ed quidquid

Air j

»

fit de veritate hujus hiftori$, quaim BAR 9O-

h?

»

NtUs rifu dignam cenfet ad annum 644. tom.

»

wJamEJei [

.6. negari non poteft, ex tanta multitudine

»

mortuorum, quos Chriftus Dominus , & Apo-

T41 254

D

ftoli, aliique San&i refufcitarunt, plurimos in

»

peccato mortali obiiffe; atque adeo ex infer-

FUi

no, velalioloco, ubi detinebantur , fuiffe

" u ont

»

»

revocatos, fubindeque non repugnare, ali-

weut, t

quos ex fpeciali privilegio , & potentia extrá-

i, qui

»

ordinaria à pcmnis inferni liberari.

Ita c o:

VOPU

um du

NET, cui neutiquam confentio; fed potiüs

credo, refufcitatos obiiffe in ftatu gratie, ve

i X

eorum animas adhuc in ftatu viz reli&as, &tar-

il

tum in loco penarum nterea affervaàtas fuiffe.

jtmi f

NOTANDUM 3.

Queftionem in eo vér-

A

fari, utrum peccatum mortale per fe éx nalitià

intrinfeca mereatur poénam aternam , vel tati-

tum per accidens tatione legis diving vel ratio-

yDotre

hn

ne fubje&ti; quod, quiain &ternum erit priva-

tum gratià, aut maculatum fine retra&tatione;

ET

"

in &terpum punietur.

Dein queritur, àn ea

pona, qu& in damnatis eft eterna, norntantum

NU

m*

fit etetra in ratione damni, fedetiam quoad poe-

ijam' Jénfus,

NoTaNs

;me

!

Q

244

DISPUTATIO IIT.

y gb

NoTANDUM 4. WVarias effe Do&orum in

"m

j

upm

hac re fententias.

Aliqui docuerunt, peccato

1b

mortali deberi peenam infinitam, tam zntenfivo,

;

m

quàm extenfià quoad durationem temporis.

£ EJJ

Hanc tenet ALMAINUS lib. 3. Moral. c. ultimo.

i

Econtra Thomifíe cum aliis docent, peccato

J dridd

n 'mefo

mortali tantum deberi infinitam poenam extenfi-

vé quoad durationem , non autem fimul inten-

OTW

fivé infinitam. Prior Sententia probabilis cen-

fetur etiam àsUAREz Tra&. s. de ibus bum.

;f

m

Difp. 7. Se&. 5.

DICO I.

Certum eft peccato mortali de

gt

fato infligi poenam eternam, non folüm damni,

s

fed etiam fenfus.

[p05

z w

PRosnATUR Conclufio. quoad .2. part. po-

OTW

tifflgum ex Scriptura, ubi etiam poena fenfus

d,edtit

dicitur effe sterna.

Sic Matth. 25. v. 46. &

niwitt

vt

Marc. 9. v.42. dicitur: Damnandos ituros in fup-

jlicium eternum. — Mai. 66. v. 24. Vermis eorum mon

tU. ln

7Rorietur, €9 ignis eorum mom extinguetur.

Judith.

vem

I6. v. 21. Dabit ignem €9 «vermes in carnes eorum,

10 tnpts

ut urantur in fempiternum.

Similiter Evangelium

i Tim

vocat ignem gehennsa nextinguibilen Matth. 3.

im, dj

Marc. 9. Luc. 3.

Et in Apoc. c. 14. v.11. dici-

üpr af

n

tur: üumus tormentorum eorum afcendet in fccula

Jeculorum.

Que omnia denotant s&ternitatem

'rIPIROBATUR

etiam quoad ponam fenfus.

u

DICO II. Peccato mortali debetur pena

Vi

eterna etiam fenfus per fe, & ex malitia intrin-

feca actus.

"t j

Xin

PRoBATUR Conclufio z. Quandocunque

At

Legislator prohibet a&um füb quacunque pena,

ts

;rgnsgrediens legem eo ipfo meretur illam pc-

nam

Vtls

It

DE CAUSA, ET EFFECT. PECCATI. 245

i lii

'(JCUerma h

nam ex ipfa natura transgreffionis; fed Deus

l, Wi?:

prohibet peccatum fub poena etiam fenfus zeter-

na; ergo &c.

Vi t

PROBATUR 2.

UT

Deus eft infinité fapiens &

bonus;-ergo non eft prefüumendum, eum vo-

L

luiffe ftatuere poenam &ternam etiam fenfus, fine

o n

merito intrinfeco hujus ponze ex parte actus

um f

peccaminofi.

li od

PROBATUR 3.

Peccatum eft contra eum,

NI

qui eft infinite potentie , & dignitatis ;

ergo

etiam meretur fuüummum aliquod genus pomz:

o

confequenter, cum infinita Zntenfià effe non

hTA

poffit quoad ponam fenfus, debebit effe faltem

eterna, feu extenfivé infinita.

p

PRosATUR 4. Quipeccat, quantum eft

a p r

de fe, confítituit rationem füi ultimi finis, &

TAT

fummi boni in creatura per inordinatam con-

i imi

verfionem ad illam; ergo dignus eft feparari à

Veris r

caufa, & principio bonorum omnium: atqui

i. )

hoc non fieret, fi tantum excluderetur ad ali-

Min.

"BILUE]

quod tempus à bono etiam fenfus; ergo.

Vi Dtg

Qrob. Tali modo homo adhuc retineret faltem

yis Mu

radicem, &jus ad communionem cum fummo

r

bono per ceffationem peenarum quoad fenfus ;

ia i

ergo.

y t

PRoBATUR 5. Sunttantum poffibilia duo

fumma extrema,nempe cumulus bonorum omnium,

du p

& cumulus malorum omnium, id eft, divifio in-

qultiti:

ter fummum bonum, & inter fummum malum, feu

negatio bonorum omnium; ergo, qui per pec-

T

catum mortale fe feparat à Deo, necin eo vult

Tnd

habere partem, meritó incidit in negationem

feu in cumulum malorum

r 'N

omqium bonorum,

Q 3

anium,

$46

DISPUTATIO III

;HUSL

tAt

oxhnium y interq

-

use utique etiam poeng fen-

fus eft.

y aol

gt mde

Y

PRoBATUR 6. Peccatum mortale mere-

vl

tur geminam pcnam damni, & fenfus, faltem

li

Hlþl 5!

adtempus; ergo etiam eternam. — Prob. Confeg.

41

Peccatum mortale ex fua natura hoc ponit, ut

"

g

malum, in quod femel incidit, fit irreparabile;

f0l

ergo.

Prob. Znt. Peccatum mortale tollit con-

"I

Wi

imy

m

dignitatem ad omne meritum, quod eft ex ami-

hst

citia Dei; ergo malum, in quod incidit, ex na-

tura fua eft irreparabile.

Prob. Confeq. .Si tollit

at

hOTW

omnem condignitatem meriti, tunc tollit etiam

jus rigorofüm ad reconciliationem , condona-

lao f

(ur

vm],

[:

tionem peccati, & reliqua, amicitiz obfequia;

li

ergo eft irreparabile,

b

1

Cnvefo

PROBATUR 7.

Qui fe ipfum occidit, me-

retur eternam mortem, nec habet jus ad refu-

tb g

b

fcitationem ; ergo etiam, qui per peccatum

mortale tollit principium; vite interne, non

100 t

TEOAA.

meretur refufcitationem à morte internaanime,

& ejus precipuis confecutionibus, inter quas

M

eft etiam pona fenfus.

PnosnaTUuR 8. Debitor pro illata injuria,

Onptrm

a

uamdiu non condigné fatisfacit, femper manet

A&f q

4

ebitor ponalitatum debitorum culpam confe-

lst

quentium ; fed peccator per totam eternitatem

, NU ve

non debite fatisfacit pro injuria Deo illatas er-

Vs &

go &c.

JMin. prob. Peccator per mortalepecca-

m od

tum privat fe jure etiam ad eliciendam vel mi-

d

nimam cogitationem de poenitentia; ergo fe

f

conftituit ultró in ftatu impotcntiæ eterng fa-

tisfaciendi pro injuria,

[ ) Wi tj

l

E

'PR—OBA-;

It

DE CAUSA,ET EFFECT. PECCATI. 247

PnosATUR g. Peccator eít virtualiter

h

ita conftitutus, ut ftante prefente complexo

4

T m

omnium circumftantiarum femper, ac eternum

j Hf

vellet peccare; ergo'dignus eft peena eterna.

"h i

Videri poteft s. cuRYsosroMus Homil. 25.

u

in Epift. ad Rom. & Homil. 9. in 1. Cor. . Et 5i

A imeg

TROMAS l.3. contra gentes C. 144

Ut n

Peccato mortalinon debetur

DICO IT

l quodefzu

de condigno pena infinita fecundum intenfio-

T

l

Qsj

nem.

Ita D. THOMAS 1.2. q.87. a.4. cum

!

i

I

T

l

communi.

11 N

1, nl

PaonATUR Conclufio.

Pena correfpon-

1 nj

det peccato fecundum ejus converfionem ad

creaturam ; fedin hoc genere non meretur po-

at

nam fimpliciter infinitam intenfivé; ergo. JMir.

rob, Converfio ad creaturam fecundum fe ab-

f t

ht

ftrahendó ab ejus averfione à Deo non habet

inordinationem infinitam; ergo füb hac ratione

üy t

Zint. eft n.

non meretur penam infinitam.

a

THOME loc.cit. queft. preced.-

G

qiu, 1

Solvuntur Objectiones.

OnjgICITUR I. contra. T. Conclufionem 1.

amilte u

M

Poteft dici, quód vternitas poenz tantüm cor-

refpondeat peccato, in q

uantum eft averfio à

g cipun t

ft converfio ad

u zi

Deo, non veró in quantum e

u

s non erit

creaturam; ergo faltem pana fenfi

Deo t

eterna.

nt. jrob. ex D. THOMA loc. cit. q.

t

87448.

4.ad g. ubi ait: Dicendum , .quüd duratio

g

pena ve[pondet

durationi culpe , non quidem ex parte

g 9

attus, fé

d ex parte macule.

m[læ qu

2

Idem loc. cit. a. 5. ad 3. ait: ZEfernitas

04

pene

Pi

248

DISPUTATIO II

yd n

pene mon vefpondet quantitati culpe , — fed. irremiffibi-

girim

gt

ltati illus; ergo non meretur eternam ponam

fenfus.

o

REgsPONDEO ad r. c. a. dift. c.

INon erit

ii o

eterna, nifiper fe conjungatur cum radice irre-

ais

parabilitatis. c. fecus. n. c.

Converfio enim,

Dd

quando conjungitur cum averfione à Deo, que

D

l

'

eft principium feparationis à principio bonorum

dzinin:

omnium, eo ipfo amittit jus ad omne bonum,

m

adeoque etiam ad ceffationem pensg , aut con-

at

donationem, & ad meritum condonationis.

Jinoy

ld 2. dift. a. INon refpondet immediaté,

t n

ac formaliter. c. . concomitanter. n. a.

Quia dum

v nl

zternitas per ferefpondet averfioni à Deo, fimul

tomdri]

concomitanter, ac realiter refpondet omnibus

3 Bu

hic & nunc connexis infeparabiliter cum aver-

atf

fione à cumulo bonorum omnium.

At

OBJICITUR 2. contra 9.

Conclufionem . x.

A

Pena debet effe proportionata cu

lpes fed poena

n

&terna non eft proportionata culpe momenta-

1fni tj

nez; ergo &c.

AU 401

2

Si deberetur eterna peena peccato mor-

ttompanf

tali, tunc ideo, quia peccans haberet affe&um

ltll

peccandi eternum; fed hoc nihil probat ;

ergo

il

&c. Min. prob. Etiamfi haberet talem affe&um,

r

]

tamen talis affe&us non equivaleret peccato

Ef

Wil

reVera eterno; ergo per hoc non haberet com-

menfürationem cum sternitate.

At

J

dnt. prob, Per

NI

J

Ttiy

hoc,

quód aliquis habeat affe&um fübeundi

[

martyrium, vel peragendi omnia bona opera

s

T

omnium Sanctorum non habet meritum omnium

|

W

N

i

!]

San&orum, & Martyrum ; ergo &c. Confe-

"i

j

i

quenter falfum eft principium D. T HOoM ; hic,

quód

WWW

lo llL

DE CAUSA, ET EFFECT. PECCATI. 249

!mþl, .

atl æm

quód voluntas apud divinum judicium pro fa&o

reputetur.

/

ldlllc N([

RzsPONDEO r. ad rz. retorquendó in homi-

cida, qui condemnatur ob. momentaneum ho-

Vr

BUA

micidium ad metalla, vel aliam poenam perpe-

i,

tuam toto vitze tempore, üt CHRYSOSTOMUS

Homil. ?5. in Epift. ad Rom. obfervat.

Sic

Htl

L

etiam obunicum a&um v. g. blafphemie, autlefie

majeftatis multi condemnantur ad carceres per-

o

QU

petuos, vel mortem corporalem irreparabilem.

REsPoNDEO 2». dift. Min.

Non eft pro-

M g

portionata proportione aritbmetica. c. geometrita,

14 (

aut morali. n. Min.

Sicut enim fe habet injuria

ftii]n

illata terreftri Regi ad peenam temporalem, atta-

fünélampj

"

j Qd

men diuturniorem deli&o; ita fe habet injuria

illata Enti infinities excellentiori ad poenam infi-

1

nities majorem.

Dein füppofitó, quód non ha-

Gah[mn :

beret locum etiam commenfüuratio geometrica, ha«

ls; lr

beret tamen locum commenfuratio moralis, quce

i t

zftimat terminos comparationis ex habitudine

mutua adinvicem; quamvis i

pfa complexa non

v p

fint commenfurabilia ad alia complexa.

h dl

"d 2. c. IMaj. n. Min. ad prob, dift.a. Etiamfi

j t

haberet talem affe&tum ijmeffcacem, tamen non

gt

&quivaleret peccato revera zterno. c.

Si ha«

j

beret affe&um de fe effcacem &c. n. ant.

Affe-

jrnet

&us enim de fe efficax femper zquivalet ope-

j il

r & premio commenfurato ipfi operi; fed

um i

quando ipfüm opus externum habet vel fpe-

cialem difficultatem, vel quando effe&us eft ab-

i g

ritumomw?

foluté impoffibilis, vel quando effe&us non con-

I

fifit in a&u immediaté dependente à libertate

g

hominis, tunc non zquivalet operi.

Qs

OsJ[t

j uf

"DISPUTATIO

ITI.

280

L

j

O5]JICITUR

3. contra 3. Conclufionem 1. Pec-

ii

catum mortale e

ít malitiz fimpliciter infinite

Yoa

i

f Nl

f*og,

ergo debetur illi infinita poena in omni genere

Y

W

a

adeoque etiam intenfivé infinita.

pone,

V

ml

1]

2.

Peccatum mortale in genere malitie fu.

j

[:

pe.rat infinitas malitias peccatorum venialium ;

gt

fed infinite malitie venialium mererentur pc-

nam infinitam etiam intenfivé talem; ergo &

a?gäpectz

v

