amoris, & ire funt in infaniam converfi.

Et

'f'þþmwm |

»

per hnc modum paffio trahit rationem ad ju-

Wt

». dicandum in particulari contra fcientiam, quam

EU

» habet in univcrfali." Ita S. Thomas.

«l

u

n

PnosnATUR 2. ex S. Scriptura.

Prov. 14.

!

Hinc

j L'R 2

V. 22. dicitur: Errant, qui operantur malum.

tm.]'

& in Scriptura peccatores paflim vocantur /fulti,

adeo,

"IN lä fï

l

DE NATUR,. & QUIDDIT. PECCAT. 95

Wi

t

adeo, ut commune fit axioma: Omnis peccans

Unde & s. cREGonRrUs Lib. 15. Moral. c. 23.

d

Owminis peccator flultus fit in culpa.

Vi h

PROBATUR 3. ratione.

Omnis peccator

V QU

judició ultimó practicó judicat, hic & nunc bo-

Uf

num finitum effe fibi eligibilius Bonó infinitó ;

Oi

fed hoc eft error; ergo.

Min. prob.

Nihil pot-

| pntr à

eft eligi practicé; nifi vel üt ipfa felicitas, vel

Ti

üt medium ad felicitatem , üt fupponitur ex

U. Bo r

Tra&. de Actibus bumanis. ergo dum peccator nec

WL

eligit finem, nec medium revera tale, errat ig

i m t

ultimo jddicio pra&tico.

pitter d

QuRITUR 2. An omne peccatum non

D n

tantüm repugnet legi, fed etiam naturz ratio-

nali ?

Ingue p

Vnd (cni

REsPONDEO. Quod fic.

Ita communiter

Qumdum

Tbomifle.

tioquol

PRonATUR Aefponfio.

1. Illud dicitur con-

exat: fb

tra naturam alicujus rei, quod repugnat appe-

A p

titui naturali, & a&ionibus, quz funt fecun-

fum d

düm appetitum naturalem ; fed omnia peccata

ejusmodi funt; ergo.

AMin. prob.

Appetitus

A pi

dfiones i

rationalis hominis naturalis tendit ad Bonum

Yaliter li

Summum, & ad felicitatem veré talem: econ-

od

tra peccatum tendit folum ad apparentem; ergo

at |

omne peccatum repugnat inclinationi naturali.

ioymdlj

Hinc mirum non eft, quód ceffante paffione, &

Em QUi

primo impetu actionis peccaminofz natura in-

timé refiftat, & ex contrarietate motuum nafca-

T.

tur inquietudo mentis, & ftimulus confcientis.

PROBATUR 2.

Authoritate D. THOMJ£

, ]n

u P

1. 2. Q. 7 1. art. ?. C. ubi ait: JNatura uniuscujus-

que rei potiffimé eft forma , fecundim quam res [peciena

acauthfF

»

Jorti-

DISPUTATIO

I.

j

96

fipm

fortitur.

Homoautemin [becie con[tituitur per animam

rationalem ; & ideo id, quod efi contra ordinem ratio-

g

b

nis, proprie ef? contra maturam bominis, inquantum

l

qicin

j

eft bomo.

Vitium autem intantum eft contra naturam

!

U

j

bominis, inquantum eff contra ordinem rationis.

[ KMWS

PROBATUR 3. ex s. AUGUSTINO lib. 5.

l

n

de lib arbit. c. 13.

!

Omne 'itium (inquit) eo ip/o,

; L i

quàd voitium eft, contra naturam eft.

g

QUJRITUR 3.

11

connexa ?

An peccata fint int*ey fe

NU

RESPONDEO.

Quód non.

1ta eommu-

Bul

niter Tbomifie.

GoNET hic Difp. 4. art. 1,

SORDEO,

PRosATUR Refponfi.

Reus unius peccati

f dl

non etiam reus eft alterius. Sic 3. Reg. 15. v. 5.

,

z li

de Davide dicitur: JNon declinavit ab omnibus,

que preceperat ei Dominus , excepto [ermone Urie

Byt

Héibei.

Ergo.

At ]

DAT

QuzRITUR 4. Àn peccatum etiam poffit

&

dari in fenfibus, tanquam in fubje&o ?

RESPONDEO.

Peccatum non reperitur in

IN

potentiis fenfirivis fecundüm rationem forma-

1 qni

lem malitiz elicitive, fed denominative.

Ita quoad

'uf,'?, li Li

Ddf

rem Tbomifie.

PnosaTuRm Refponfo 1. Potentize non ha-

ia lg

m

bent formalem libertatem per modum principii

elicitivi, recipiunt tamen denominationem actus

J

Zdnt. prob.

Motus harum

UT

peccaminoíi; ergo.

potentiarum, cüm dependeantà determinatione

" t

voluntatis , habent fe ad illam per modum ma-

W (

terie ad formam moralem, cum qua conftituunt

IT

unüm totum concretum, quod eft peccatum;

"t

i

ergo.

tj

PROSA

'-M

DE NATUR. & QUIDDIT. PECCAT.

97

PRoBATUR 2. authoritate D. THOM X 1.

Pt

2. q.24. art. 1. C. ubi ait: "Si paffiones confi-

WU , his

ln .]

» derentur, fecundum quod fübjacent imperio

VU

» rationis, & voluntatis, fic eff in eis bonum

Y Hj

» vel malum morale:

propinguior enim eft ap-

t .

» petitus fenfitivus ip

fi rationi,

& voluntati,

» quàm membra exteriora, quoru

m tamen mo-

Quj

» tu$, & a&us funt boni vel mal

i moraliter,

» fecundum quod funt voluntarii."

vide c o-

ts

NET hic Difp.5. $. 1.

QuzRITUR $. An mortaliter peccans fuum

ET

ultimum finem revera conftituat in creatura?

DL11

RzesPoNDEO. Omnis mortaliter peccans

AUs t

finem füum ultimum, non tantüm interpretatio?,

URT

fed etiam virtualiter, & in attu exercito conftituit in

1 aj

creatura, lta Tbomifie communiter.

GowNrzT

r Ut

hic Difp. 9. art. 2.

PnaosATUR Aefpn/o, Omnis a&io huma-

bempy

na a&u tendit in ultimum finem, feu in ratio-

nem fui Summi Boni, & quidquid appetit, vel

5&&0 1

QUf

eft ipfe finis, vel medium tendens in hunc fi-

Vnem o

nem ; ergo in omni actione non tantüm nter-

pretatioé , fed etiam virtualiter, & in at exercito

; laqi

ratio finis ultimi conftituitur vel inbono revera

tali per a&tum bonum, vel in Bono apparenter

xtemtt

«ntecedens eft D. THO-

lm p

tali per actum malum.

M £ I. 2. q. I. art. G. C. ubi fic ait: "Dicendum,

3tionemd

» quód neceffé eft, quód omnia, que homo

o b

tetitt

» appetit, appetat propter ultimum finem.

Et

»

hoc apparet; quia, quidquid homo appetit.

molun?

»

i n

appetit fub ratione boni ; quod quidem, fi

»

non appetitur ut Bonum perfe&um , quod

p

eft ultimus finis, neceffe eft, ut appetatur,

G

hi

D.admert JraGt. de Peccatis.

» Ut

MUR. 3

I.

y

98

DISPUTATIO

»

"

»

ut tendens.in bonum perfectum; quia femper

i

iil

W

xy'

»

inchoatio alicujus ordinaturad confummatio-

i

»

nem ipfius: ficut patet tam in his, qu« fiunt

|

wl

»

ànatura, quàm.in his , que fiunt ab arte; &

) )NR !

»

ita omnis inchoatio perfe&tionis ordinatur in

u

»

perfe&ionem confummatam, quz eft propter

( A

(

D

»

ultimum finem. « £t ad 3. Dicendum (inquit)

ET

»

quód non oportet, ut femper aliquis cogitet

ii

»

de ultimo fine, quandocunque aliquid appe-

tit, vel operatur; fed virtus primz intentio-

1

»

m W

?»

nis, quz& eft refpe&u ultimi finis, manet in

»

quolibet appetitu cujuscunque rei, etiamfi

u

ub d

2

de ultimo fine actu non cogitetur: ficut non

oportet, quód, qui vadit per viam, in quo-

sulitat

libet paffu cogitet de fine.

Et ibidem art.7.

untpt

»

ad 1.

Dicendum, quód ili, qui peccant,

du

d d

»

avertuntur ab eo, in quo veré invenitur ra-

tio finis ultimi ; nonautem ab ipfa ultimi finis

&t

n

intentione , quem quarunt falfo in aliis rebus.

UXRITUR 6. An venialiter peccans re-

2, a

ferat füum aétum faltem habitualiter ad Deum ?

d

RESPONDEO.

Venialiter peccans omnem

044 14

fuum a&um refert habitualiter in Deum. — Sen-

fus eft , quód venialiter peccans in ipfo a&u fit

df

ita faltem habitualiter conftitutus , ut nollet

TY

actum ponere, fi tolleret fpem , & tendentiam

habitualem àd Deum.

Ita quoad rem

Ttrttd

PRaosATUR Refponfio.

I. ex D. THOMA,

m

qui r. 2. q. 88. a. 1. ad 2. ait : "Suflicit, quód

l173

» aliquis habitualiter referat fe, & omnia fua

»

in Deum ad hoc, quód non femper mortaliter

AVW,"T?-!OV]D

» peccet, cüm aliquem a&um non refert in

caturm

» Deum . a&ualiter. V eniale autem pec

?)

non

! UG,*;&; in1

L

(

DE NATUR. & QUIDDIT.PECCAT. 99

l

i

» non excludit habitualem. ordinationem a&us

^

n

; humani in gloriam Dei, fed folüm a&ualem;

Ib Rn

» quia non excludit charitatem, qua habituali-

i äbmïï

» ter ordinat in Deum.

P atl

PROBATUR 9.

In omni a&ione intendi-

r

tur aliquisfinis ultimus, uüt patet ex Refponfione

XUnfi

ad Quefl.5. Ergo, cüm in veniali peccato pro

fine ultimo non conftituatur creatura, fequitur,

ii

liil

quod faltem babitualiter intendatur finis revera

Yimeiei

talis nempe Deus, quamvis in ejusmodi a&tu

concurrant duo motus aliquo modo contrarii,

n, nuxi

PI, t

in qua contrarietate confiftit deordinatio a&us.

UT

NorANDUM tamen, quód ea habitualis ordi-

f n

natio non fittantüm Metapbyfica, qua nihil aliud

1 hm a

eft, quàm a&us preteritus, non retractatus; fed

Qu peecat

etiam Pby/ka , quia , prout explico in TraGt. de

fnveniturm

Virtutibus Part. . de Charitate, ubi ago de virtuti-

Bdf

bus infufis, fappono , quod omne firmum animi

Y distey

propofitum relinquat in anima habitum inchoa-

tum, feu inclinationem potentiz in obje&um,

t

Werala

quze inclinatio eft coluntas perpetua , üt patet ex

XCGL0S O

D. THOMA 1. 2. Q.8. árt. I. C.

nDam. !

nb

Solvuntur Objectiones.

i, Y n

OsjiciTUR 1. contra . ad Q. 1. Multi pec-

: t

cant ex mera malitia, fcientes, femaléagere; er-

|ren

gononerrant. mt.prob. Jacobi 4. v.17. dicitur:

p T0d

'SUM» qD

Scienti bonum facere, &j non facienti, peccatum eft illz"j;

ergo.

( um

?. Juxta ovipiuM fnultiita

conftituti fünt,

p t

ut dicant: Video meliora, proboque , deteriora fequor;

yn t

ergo non errant in judicio.

2

R'Espoï*,ï-

m P*F

Á

IOO

DISPUTATIO

1.

Nonerrant

äe W

RrsPONDEO 4d . C.2. dift.c.

x

in hoc quoód fciant, fe malé agere. c. inhoc, quód

pl

[

p

putent, malum effe faciendum, & quidem in or-

dine ad fuam felicitatem, vel hanc voluptatem

u

$)

u

preponendam eífe motivis oppofitis. n. conf.

d oTU

Vel diftinguo ant. fciunt, fe malé agere fcientià

Univer[ali. c. particulari. n. a. vel fic: fciunt hoc

n (

1

,,E"'Jg [

in babitu. c.. if a&u judicii pra&tici. n. a. fenfus pa-

tet ex di&tis.

p 1

j

Ad 2. eadem eft Refponfio. dift. a. Vident

siigrt

meliora judicio /peculativo. c. prattico, & approba-

u

tivo. n.a.

Cenfent enim in ultimo judicio pra-

l h ày

&ico, a&ionem illam peccaminofam affumen-

;

dam effe tanquam medium fuz felicitatis , quod

|

f

Qu

falfum eft; cüm revera ad felicitatem infinitam,

t

t

que in omni a&u re ipfa appetitur, ejusmodi

YN

t

a&tus nihil contribuat.

m

inm

OsJICITUR 2. contra eandem 1. Qui pec-

cant contra confcientiam, agunt contra judi-

N

A& d

cium reé&um rationis pra&tice; ergo tales non

Db

errant judicio pra&ico.

2.

Etiam nullo exiftente errore in intelle-

Vj

&u voluntas eft immediaté libera ad agendum in

Mtvoyr

utramque contradictionis partem; ergo poterit

t od

peccari etiam fine errore intelle&us.

1l t g

REsPONDEO 2 1. tr. ant. dift. c. Ergo ta-

lt

les non errant judicio pra&tico remoto. tr. INon

"Ktifro

errant judicio pra&ico ultimo. n. c

'Tales enim

errant in hoc, quód putent, hic & nuncagendum

"tim

ïïiüdiübau

eífe contra judicium illud practicum remotum;

& hoc quidem in ordine ad felicitatem hominis

"ll

lj

veram, quzs in omni a&u appetitur : quod fua-

l

d

ve eft utigue errare, & errone? judicare.

i a.

!-3 MW&(

l

DE NATUR. & QUIDDIT, PECCAT. IOI

. Wmn:

4d ». Nego fuppofitum, quód error hic,

t im.qubz

de quo loquitur Refponfio, antecedat exerci-

lg.

tium libertatis: illud enim judicium ultimum

[ Voliiy

practicum erroneum eft ipfum exercitium liber-

lt n

iert r

tatis; nam juxta D, THOM AM I.2. Q. I3. exet-

citium libertatis componitur ex actu intelle&us,

e: funt l

& voluntatis; fic tamen, ut aCtus voluntatis fe ha-

DT

beat materialiter, a&us autem rationis formaliter.

f& Vi

OBJICITUR 3. contra eandem 1.

Ex hac

fententia fequeretur, quód Angeli non potuif-

a, k

Djtdco p

fent peccare; fed hoc non poteft dici; ergo.

d sf

Prob. Maj. In Angelis dabatur fcientia omnium

agibilium ; ergo non dabatur errorcirca agibilia.

hi, qi

2.

Emi

Sequeretur, quód nulla daretur diftin-

&io inter peccata malitie, & ignorantie, quiain

t, &

omni peccato reperiretur ignorantia; fed hce

eftfalfum; ergo.

, Quy

E

Sequeretur, quódquilibet peccans effet

um j

« dst

hereticus, quia judicaret, eligendum effe id,

quod eft contrarium rationi, & Deo, quale ta-

men judicium effet hereticum ; ergo.

qre iittt

[agndumi

REsPONDEO ad x. n. Maj. ad prob. tr.a. dift.

ep pütü

conf. INon dabatur error antecedens exercitium

J

libertatis. c. concomitans, feu potiüs con[lituens

!

i pl

ipfum exercitium libertatis.n.c. quia & ipfi An-

j t À

geli fuam attentionem in ultimo judicio pra&tico

Tds &

avertebant à confideratione divinorum, ficque

mncagend:

pra&icé judicabant, melius effe refiftere Deo,

m remt

quàm fe fübjicere.

jem us

Zd 2. n. Maj. Quia peccata ignorantie vo-

m

cantur , in quibus error intellectus antecedit judi-

cium ultimum practicum.

"L

Jj

LL

3

Z 3.

102

DISPUTATIO L

j

Al 3. dift, a, Effet hereticus , fi hoc judi-

t pmlii ,

caret judicio fpeculativo cum, pertinacia. c. fecus.

!H

Ti

n.a. [udicium pra&icum ultimum differt à fpe-

"l

culativo in hoc, quód judicium /peculativum tri-

d'üi',, i fatlS-

buat fubje&o predicatum inconveniens indepen-

!Cäxahouliüi

'denter ab exercitio proprig libertatis: econtra

Sudicium jratticum tribuat fübje&o predicatum

j

pe ibfaum aüionem incongrue ad finem intentum;

r

"& hic error vocatur imprudentia, ac ftultitia,

T

non herefis. - Hinc fequitur, poffe dari duo ju-

s

.dicia contraria , nempe fpeculativum, quo quis

«

judicat,mon e(fe boc melius, fieligat han

c aGtio-

s

mem, & judieium pra&icum, quojudicat , id e[fe

iimnh

4melius fibi hic & nunc.

u

A

Vrl

"COnprCrTUR 4. contra . ad Q. 2. Datur

n

faturalis inclinatio ad peccandums; ergo pecca-

tum non eft contra naturam, —Prob. Zni. Datur

mit

at

potentia .ad. peccandum ;

ergo & inclinatio.

"Prob. Conféq.. Omnis potentia inclinatur' ad faos

ia

um d

a&tus; ergo.

j

1200 0004

2.

Vitia non tollunt pe

rfe&iones rxxat,k,urales

a ml

horhïnig; ergo non funt contra naturam.

Es

3

Datur.potiüs propenfio naturalis ad. vi-

, juxta illud Poéte: INitimur

lg

tia, quàm averfio

!

4n voetitum , cupimusque megala.

Et juxta Gen.8.

3.

v.2I. /Senfus €9 cogitatio bwmani cordis im wmalum

o

prona. funt .ab adolefcentia. fus, — Exgo.

t

4

Potentie fenfitive hominis fpecie con-

J*J?,ftlpe(

'Yeniunt cum potentiis brutorum; ergo

fi in his

b

a&tus non funt contra naturam, nec id fequitur

"m

L

.ig:-þgmineq

RESPON-

j

DE NATUR &QUIDDIT.PDCCAT. 103

W]ü

REsPoNDEO-adr. n.a. ad prob. dift. à.. Da-

L

tur potentia defeiva: ad peccandum. c. . perfetti-

r s

v9a. n.. a.

. Poterttia peccandi non eft perfectio

TR

hominis qua talis ; -alioquin daretur etiam in

Ti Mi

Deo, & in Beatis.

Cüm ergo tendat ad im-

Is CCOIF

perfe&lonem hom1n1s, non inclinat ad actum.

Dd

D Quenfum

Ad 3. dlft 2

Non tollunt perfe&lones ho-

redublicaticé fum-

at ht

minis denominativé fumptas.

t drdun

ptas. n. a.

Potentie enim hominis fecundum

ID i

fe nontolluntur per peccatum; tolluntur tamen,

t t d

quatehus funt humanz, id eft, quatenus funt

fübordinate ad rationem, & minifteriales ad ob-

jiiet, il

tinendum finemhominisultimum. Subhacergo

ratione prejudicatur illis per peccatum.

j Di

240 9. duit..a

Datur propenfio ex corruptio-

p p

Ut

dhi. D

»e naturz. c. ex jprincpus naturg.'mn. a

d

enim obfervat D. PAULUSs, danturin homine

r ul

due leges,.feu propenfiones: una ad malum,

que non eft congenita nature in fuo ftatu pri«

mevo connaturali :

altera eftad bonum, que

pes t

eft in oinnibus potentiis per fubordlnatlonem

Uil

connaturalem ad imperium rationis.

^"

rl a Y

xtæ M!lv

RESPONDEO 2.

Propenfionem paturalem

yt 68

fenfüum ,. etiam fuppofitó, quód iis in ftatu pu-

( m

re nature fit connaturalis, non poffe vocari

homo enim fimpliciter

]

propenfionem hominis:

nominatur, & fpe&atur fecundum animam ; ergo

f ecleCf

in omni 1'tatu tam nature purz, quàmcorrupte

ol f

ex fe habetpropenfionem connaturalem. ad omne

cilltl

bonum.

G 4

ld

!

oN

y

104

DISPUTATIO Y

j d

ZAd 4. dift. a.

Conveniunt fecundum ratio-

Whüïm

nem /aubalternam , feu genericam. c. [pecificam , aut

d

ándividualem. n. a.

Potentie enim humane prz-

ter hoc, quód fint v. g. locomotive, auditive

u

jn)

&c. etiam hoc habent, quód fint humanz, ad-

eoque fübordinatz ad imperium rationis.

Hinc

h

in ipfis etiam Organis datur alia configuratio &

ml

n t

charaéterizatio jam in embrione, vicujus potiüs

1 D

ordinantur ad animam rationalem, quàm ad ir-

g

rationalem,

d

n

g

Os5]JICITUR $. contra &. ad Q. 3.

r. Vir-

&l qu

ii

tütes funt inter fe connexe; ergo & vitia.

2.

S

/

gg'onem lt

. J^coBus c. 2. v. ro. dicit: Quicun-

1

que iotam legem feroaverit, offendast autem in umo,

fattus eff omnium reus ; ergo.

4j

il

iirm d

3

Omnia vitia habent unam radicem com-

m

munem nempe amorem fui, inobedientiam erga

xidwdg

legem, averfionem à Deo; ergo in hac radice

ol

funt connexa.

?

[

Üntm

REsPONDEO cd t.

ca:n c & parit.

m p

Difparitas eft ;

quia omnes virtutes tendunt

Vr

ad unum, nempe ad ultimum finem revera ta-

4 M:

lem.

Hinc cüm omnes ordinentur ad hunc

finém per prudentiam, qus eft ratio omnium

1 l tik

mediorum adfinem, eo ipío funt connexe in

äyiniüonn

prudentia, à qua omnes imperantur, & depen-

dent,

Econtra vitia non tendunt ad unum Bo-

[ -mmm 0

NT

num vérétale, adeoque etiam non colligantur

a

per unam communem deftinationem ac ordina-

N

tionem unius principii,

VVW

!

d

91;

N pw

ll

DE NATUR. & QUIDDIT, PECCAT. 105

WW

- ZAd 2. : dift. a. Eft omnium reus,- id eff,

UET

condemnabilis etiam ab iislegibus quas fervat. c.

lw

reus penarum, quz ftatuuntur in transgreffo-

res aliarum Legum. n. a.

Sic Matth. s. v. 22.

lg

dicitur: Reus erit judicio, reus erit Concilio; quod

i, Dh

nihil aliud eft, quàm condemnabilis ef] à judicio,

ol

vel Concilio.

Et NoTANDUM, quód tam in

Votpoti

Matthzo, quàm in Epift. S. Jacobi ponatur

ag

idem terminus Znocbos (£voxoc) quodnihil aliud

eft, quàm effe obnoxium.

Quód autem omnes

Leges transgrefforem unius Legis condemnent,

i 1N

ratio eft; quia omnes alie ordinant hominem

r

ad ultimum finem, feu Summum Bonum, quam

(i: Qu

ordinationem transgreffio cujuscunque Legis

infringit.

J A

"d 3. dift. a.

Habent unam radicem ,. 70

tamen zendentem ad unum finem. c. tendentem ad

fjem eot

unum finem. n. a.

Sic amor fui non propendet

Ra

ümul ad avaritiam & prodigalitatem in eodem

y hu n

fübje&o &c.

r. Ma-

OsjyiciTUR 6. conira y. ad Q. 4

litia juxta n. THOMAM eft in voluntate; ergo

t d p

ss t

non reperitur in a&ibus potentie fenfitive,

quen t

quia idem accidens non poteft effe in duplici

fubje&o.

al h

jp u

2.

Si tales a&us poffent effe peccata per

denominationem, «etiam aGiones exteriorum

al !

M

membrorum poffent dici peccata; fed hoc eft

jümm)

contra D. THOMAM 1. 2. q. 74- art. 2. ad 3«

Krgo.

vt

Ts

3. *8i pofï'ät effe in his a&ibus peccatum

formale tunc poffet etiam effe peccatum mor«

j

3

tales

u !

106

DISPUTATIO T.

[

tale3 fed lhoc eft contrap. THOMAM hiecart. 4

um

ubi expreffé docet, in fenfualitate non poffe

P

effe peccatum mortale, fed veniale tantum.

[

yif.

: ii

?0

u

2 f

REsPONDEO 4d I. c. a. dift.c

Malitianon

jm

eft in a&ibus fenfitivis fubjettivé, .& elicitive. c.

denominatiob. n. c

Forma enim moralis poteft

(prot

extrinfecé denominare plura fubjeGa; & hinc

Jx 1] I]OIGIH

patet difparitascum formisphyficis.

Etfic etiam

F' nl

malitiaj prout fumitur phyficé , tantüm eft in

d

uro fübjecto, ficut tenebrz.

ij

f C

-Ad 9. dift. Maj.

Poffent dici peccata deno-

A

pf

münatioé. c. elzczme 1b Ma/

Senfus patet ex di-

ii U

Gis.

J

p |

Ad' 315 dift. 0Maj

Poffet effe peccatum mor-

(

um

tale denominative. .c.. elicitivé. n. Maj.

Quia dum

pn. THOoMaAs negat in fenfualitate polfe efle

a u

peccatum mortale,

tantüm negat, quód in

n

fenfualitate per

modum prlncxpu moventis

)

M

D

À

W

poffit oriri, & elici peccatum-mortale; cum fen-

d l

fualitas non feratur ad confiderationem ulti-

1000 ]

mi finis

Econtra poteft ibi oriri , peccatum

pety]

veniale, dummodo voluntas.id liberé non im-

Btn

pediat

cüm poffet

in quo cafu nec dabitur

ullam imperium voluntatis , nec etiam confi-

Va

deratio circa finem ultimum, & tamen dabitur

TU t

peccatum veniale; quodnon poteft fieri in pec-

cato mortali

cum ibi mutetur intentio, & or-

M

Ex

dinatio voluntatis circa finem ultimum.

'IXMMI

hac Refponfione fequitur , quóod Thbomifle in

D! WM

l*ux

peccatis venialibus aliquo modó admittant pu-

,

ram omiffionem liberam ex parte voluntatis,

ff; üv (

faltem

à

DE NATUR. & QUIDDIT. PECCAT. 107

mäm l.

faltem circa obje&um per accidens, üt patet

MTO

ex coxETO Difp. s. art.2. objet. 1. fimul veró

,' tamm

motandum , quod.primi motus fenfualitatis facile

pofüint effe peccatum veniale, dum proveniunt

Malitiam

ex negligentia rationis eos non repriments in

X d

fua caufa, ütinfrà Di/p. 4. q. 1. dicetur.

T t

VM

O3]JICITUR 7. contra g. ad Q.5. — Y. Q,ui'

lt

peccant ex inordinato zelo, aut ex ignorantia

m d

vincibili , putant fe obfequium preftare Deo;

ergo per tale peccatum non conftituitur firis

ultimus in creatura.

X d

9

p

Si per peccatum mortale conftitueretur

fïnis ultimus in creatura, tunc conftitueretur in

objecto peccati; fed hoc non poteft dici; ergo.

dE0T COT«

Min. prob.

Obje&um furis v.g. eft pecunia; fed

Qu dum

in pecunia non conftituit finem ultimum, quia

yle d

illà utitur ad alium finem v. g. ad fubleygndam

, quii

paupertatem.

| myren

J

Si conüitueretur Hnis in cfäatura, tunc

» n

homo haberet.plures fines ultimos ; . fed hoc

inen dl

eft contra D. THOMAM T. 2:.q.I.

;Maj. prob.

prCäCUm

"Pot peccator haberet fines ultimos, quot ob-

éqonim.

je&a peccatorum; ergo.

v bt

m o

4. Si verum effet, . quód homo in omni

a&ione intenderet aliquem finem ultimum,. aut

en db

epe

veré, aut apparenter talem, tunc peccator in

omni a&u peccaret mortaliter etiam in eleemo-

$, &

fyna;, fed hoc non poteft dici; ergo.

Maj.

u s

prob.. In omni a&ione quereret finem ultimum,

ije:

non veré talem , fed apparenter talem 5 fed hog

ia

eft mortale; ergo.

r

RESPO&

u

j

108

DISPUTATIO

I.

mätmä

RESPONDEO 24 1. C. a. dift. c.

Ergo non

conftituitur finis ultimus in creatura, nova in-

st

Muüg

tentione afuali. c. intentione preterita necdum

retraCtata, & influente in actum. n. c.

In ejus-

h

g

modi homine dantur duz intentiones, a&ualis,

[

& habitualis; fed habitualis prevalet.

Zld ». dift. Maj. "Tunc conftitueretur finis

fjcm

ultimus in obje&o peccati, tanquam in fine

g

!(q

particulari, & inadequato. c. adequato. n. Maj.

gqu

t

Dum enim peccator recedit à Summo Bono

"

Unico, incipit habere pro fine ultimo aggrega-

; hii

tum bonorum particularium , adeoque quodli-

sm, t

betobjectum peccati habet fe tanquam pars illius

apgregati, & obje&i adzequati.

Nec obftat,

TT

ii Ml

quod unum ordinet ad alterum ; quia, cüm

'ejus felicitas fit aggregatum bonorum, eo ipfo

y hr

&, t

confiftit in perpetuo fluxu partium , quarum

ln i

una fervit ad alteram ; & in tantum qualibet

pars hujus totius fucceffivi habet rationem in-

at

ov

adsquatam totius, quia eft inadequaté objectum

appetitus pro aliqua differentia temporis,

Hine

T

finis ultimus peccatoris recté definiretur //atus

D.

emnium. .Bonorum creatorum per differentias. omnium

temporum aggregatione perfettus.

EH

D

ld 3. dift. Maj.

Haberet plures fines ulti-

Bol

mos particulares , & inadequatos. c,. totales , & ad-

O Q

equatos. n. Maj. — Senfus patet ex diCtis.

t

ZAd 4. n. Maj. ad prob. dift. Maj.

Quereret

lg

!s

in omni a&ione finem ultimum apparenter ta-

Uu,m.

lem, ita ut ordo intentionis ad eum finem quà

Y

Xalem fit tantüm Pabialis. c. ita, ut fit actualis ,

ty

M

]

9 D

& virtualis, n. Maj.

Peccator in omni actione

inten-

m

DE NATUR. & QUIDDIT. PECCA'f. 109

n

T

intendit finem ultimum veré talem , fed id fit

LTA

virtualiter , per quod non excluditur , quód

fj Ws

a&ualiter fimul intendat pef aliam intentionem

C lg

finem ultimum apparenter talem, tanquam me-

8, a&m

dium füa opinione proportionatum ad finem

Ht

naturg.,

t f

OsjJ1ciTUmR B. contra &. ad Q.6. . Peccant

Jun n fre

venialÀter , qui non eligunt obje&um propter

UL

I

Deum; ergo non referunt illud habitualiter ad

Deum.

D.

X quod

9.

Si illud referrent ad Deum, effet a&us

meritorius, & laudabilis ; fed hoc eft falfum ;

Is ii

Vet obf

ergo.

Min. prob.

Idem a&tus non poteft effe

meritorius, & fimul peccaminofus; ergo.

Quu, cin

, o pl

3.

Peccator non neceffarioó refert omnem

a&um, etiam laudabilem, v. g. eleemofynam

, qurm

at

ad finem ultimum ; ergo multó minus actum

tionem d

peccaminofum.

4nt. patet; quia aliquando il-

TM

lam refert ad vanam gloriam.

ors D

RESsPONDEO ad 1. dift. a.

Qui non eli-

rer i

gunt propter Deum tanquam finem operis. c. ope-

T

raniis. n. a.

Quamvis enim non ordinent ipfum

a&um ad Deum ut colendum per ipfüum actum ;

Al

tamen ordinant ad eum tanquam colendum per

operantem congruo tempore: & fic concurrunt

?ks,&dä

f

in omni a&u duz tendentiz, una ad Deum üt

Quærerei

tionatum.

Summum Bonum, altera ad medium impropor-

yenter !

ld 2. dift. Maj.

Effet meritorius, fi con-

fnené

fcé

currerent debite circumítantie actus. c. fecüs.

WE

f

n. Maj. . Quamvis laudabile fit appetere Deum,

non

j

i

110 DISPUT.I DE NATURA &c.

non tamen eft laudabile appetere Deum. cum

'*WW

tali tendentia.

d 3. dift. a.

Peccator non neceffario re-

j

fert talem actum ad finem ultimum, tanquam

finem operis. c. operaniis. n. a.

INam datur natu-

ralis tendentia in omni actu ad finem ultimum

f

veré talem ; ficque neceffe eft, ut in omni a&u

operans fe ipfüm ordinet in eum finem, adeo-

[

que ad Deum, faltem habitualiter, agendó, &

L

u

fic tendendó a&ualiter in eum finem; quamvis

Jénm:

id fiat fine reflexione, feu concomitante ac&u

rationis, ità ut eatenus ob defe&um concur-

f ndt

rentis rationis a(jualis tendentia phyficé talis,

Quomodo

que fit per a&tum voluntatis , in genere moris

n

tantüm dicatur tendentia babitualis: ficut etiam

I

( d

contingit in aliis motibus voluntatis fine delibe-

rata ratione fa&tis relaté ad talem finem, quam-

g

'vis fint deliberati relaté ad finem operis

u d

v. g. Vanam gloriam.

Wi

|

d

- M (e

!

T.

d g,

L

7

VA

i

y/),

£k*

IN

all

TT

Ti

]

lil

i

l

Q

l

ig»ummui

(

jl

"

J

BUTTTTITITUO

&

( j

hin

il

A

LE

:::::

.l-

(

-illlll

[

Al

Eu

jER———

7

Z

G

EL

z

j

(4

d

"g

*

hij

]

t

z

b

1f80

"

n

Q

DISPU

"j

|

ii &Cl

IIl

& o ).' LI

Ti "

CEOCCOCOCOCOCOCQOCOCO

Dd

[, fillquu

DISPUTATIO-.IL

L atir

De

Bulurm

D tnj af

Diftin&ione Peccatorum.

Itn, d.

L:

Ts quar

Iu hac Difputatione funtQueftiones quatuör :

Tittfe d

lt O

1. An dentur aliqua peccata venialia ex

fua natura?

lylt t

D

1j

tht mor)

2. Quomodo tranfeant peccata mortalía

Áicüt etn

in venialia, & viciffim ?

fre delbe

3. Unde defumatur differentia fpecifica

1 Qu

peccatorum? .

fron

4. Unde defumatur differentia numerica

peccatorum ? .

QUJAESTIO I.

Z4n aliqua Peccata fit ex fua natura

cenialia 2

OTANDUM I. Peccatumtriplici modo dici

veniale.

I. ex caufa.

2, ex eventu.

g.

ex natura actus.

Veniale ex caufa dicitur, quod ob imperfe-

&ionem deliberationis, ac voluntatis, quz eft

caufa peccati, faciliüs mereatur veniam v. g. fi

quis peccet ex infirmitate, ob repentinam paff

fionem, vel ob inadvertentiam.

u

Venia-

yp

fIN

112

DISPUTATIO

II.

Veuiale ex eventu eft , quod, licét in fe fitgra-

wshh'**kä

j

viffimum, tamen habet fpem veniz. LHoc mo-

do loquendi s. AMBROosrUs de Paradif. c. 14.

gavi

u^

j

dicit: Penialis ef? culpa , quam fequitur profeffio de-

d

lictorum.

Sic veniale opponitur peccato irremiff;-

bili

Antiquiores cum ALMAINO c.20. Moral.

NI

tf WILI

veniale ex effe&tu vocant, eó quód confequa-

tur veniam.

jg i

PT

Veniale ex fua natura eft, quod ex fua natura

ejusmodi eft, ut mereatur non prohiberi fub ob-

,al

a d

ligatione gravi.

NOoTANDUM 2.

Veniale ex. fua natura divi-

umj

di dupliciter.

1. Poteft intelligi veniale ex na-

idiptti

tura, eó quód tanta fit parvitas malitie , vel

v ln

a&us, ut nequidem po[fit prudenter probiberi à Deo

As n

2. Poteft veniale effe

fub reatu peene sternz.

T

ex fua natura, quod, licét in fuppofitione alte-

rl

Nb

rius providentie poffet prohiberi füb gravi,

ftante tamen moderná providentià non videatur

EURT

decenter à Deo probiberi füb poena ceterna.

aW

NorANDuM 3. Exítitiffe varias opinio-

Mietony

nes in hac materia.

1. JoviNtANUS docuit,

bf

nullum dari difcrimen etiam defacto inter pec-

t D

catüm mortale, & veniale; nec quoad natu-

fttatin

ram, nec quoadeffe&um. Sic HiERONYMUS

Vrl r

lib. ?. contra J'ovinianum ad finem ait: ANGteris ap-

Ril

probare adulterium bomicidium, otiofum farmonem &gc.

5 g d

uno fupplicio cenferi. 2. LuTHERUS, poftquam

t

art.32. docuit: Juftum in omni opere peccare,

!t t

adeó auxit, poft damnationem illius articuli à

"ii

LEONE X. factam, fuum errorem, ut diceret :

Vg j

1

!

Su/lum in ommi opere bono peccare mortaliter , atta-

:

Atj

"en ex fola Dei mifericerdia venialiter.

9 CAL-

1

VINUS

l

Üj

d!

1

DE DISTINCT. PECCATORUM.

113

C&u&ü

tgfa

i t

VINUS lib.2. Inftitut. c.8. $. 59. idem docuit ;

u

fed alia ratione. — Habeant (inquit) füü Dei omne

Irj

Lul

peccatum mortale e[fe ;; San&torum delitta venialia

WW i

e[fe,

mon ex fua matura, [ed quia ex Dei müfericordia

6^

100 j

niam confequuntur. .Intelligit autem cALviNus

4.29, Mi

per Sanctos folos predeftinatos poft fidem femel

Aatfg,

adeptam, 4. WrcLEFrFUS, przecurfor Luiberi

& Calvini, idem feré docuit.

Ut enim refert

3

Vg

THOMAS WALDENSIS Tom.o. de Sacrament.

btb

C. 54. , reprehendit Ecclefiam, quód ignoret di-

ftin&ionem peccati venialis, & mortalis: & do-

Vidri d

cebat, omnia peccata effe mortalia, fi permor-

Ab t

tale intelligatur id, quod eft meritorium mortis

D. v

seterne; fiveroper mortale intelligaturid, quod

Tidrjd D

a&u punietur morte eterna, tunc mortalia effe

Wtl eft

omnia peccata reproborum ,. & veuialia omnia

p

fioe d

cata prede[Linatorum.

Á g

NoTANDUM 4. EÉtiam aliquos ex Do&o-

m ii

ribus Catholicis olim ante Tridentinnm, & Bul«

At

lam Pir V. docuiffs, omne peccatum plenà

Vi (

deliberatum contra quamcunque legem Dei ob

yos docd

fummam irreverentiam de fe mereri peenam eeter-

h itr p

nam: imó Deum ne quidem poffe aliquid pro-

Qd t

hiberetantüm fub levi poena; quia fic judicaret,

posmiut

irreverentiam erga fe commiffam effe tantüm

Niri

levi pena dignam. Itaque docent, omne pec.

immia .

catum , quod dicitur veniale, tantüm effe ve-

niale ex mifericordia Dei; quia Deus illud non

, p

vult punire sternà poená.

fe peCC&I&

Videtur tamen,

; at

quód hi Authores plurimüm differant à fenten-

qc d

tia praefatorum di[Jentientium; nam heretici etia

m

d

rl 5

dum a&u committitur peccatum , volunt illu

À

a&u effe pená e&terná dignum : econtra hi Ca«

D. 4Amort Tra&. de Peccatis,

H

tholici

j

j

j

j

114

QDISPUTATIO Ir.

tholici ob decretum Dei jam preftabilitum non

m

g

'm!.

puniendi talia peccata pomná sterná, dicunt,

ejusmodi peccata a&u non effe mortalia, nec actu.

]

( a

(f

cnse seterne obnoxia.

In Sententiam horum

u^

II:M

Catholicorum propendet ALMAINUS f. 3. mo-

ral. c. 20. & GERSON de vit. fpirit. alpbabet. 6.

9

f

gt*

Aliqui in hunc numerum accenfent etiam EPI-

SCOPUM ROFFENSEM 7n art. 31. €9 32. Lutberi,

m chczll |

fed immerito: is enim expreffé admittit, faltem

ID

lt

ea venialia effe ex fua natura, que fünt ex fub-

j lia

reptione, üt patet legenti ejus cgi*cigationes in

i d

art. 31. Lutberi.

, a

DICO I. Dantur aliqua peccata venialia

ais

juftorum, que non diffolvunt amicitiam cum

Deo; & viciffim dantur peccata juftorum, que

"gt

at t

non funt tantüm venialia.

zbteatit

PRosnATUR conclüfio quoad 1. partem ex

communi fenfu Ecclefie definito in. cON CIL.

Tusittt.

t

TRIDENT. Se[f. 6. c. 11. übi dicitur:: Licit in

bac wortali-«ita quantumvis Santti, €2 jufti in levia

r

D at

faltem , . & -.quotidiana , . que etiam venialia .dicuntur,

peccata. quandoque. cadani , mon. propterea. definunt e[Je

ia

Et Seff. 14. c. 5. ubi dicitur: Fenialia, qui-

h

1

bus à gratia. Dei mon excludimur , &2 in. que fre-

Pnomu

quentius labimur €jc.

at

A Q

i

d

PRosnATUR quoad 2. pariem ex peccato

Adami, Davidis, Petri &c. qui erant jufti, &

Iäjeaax &31

MU. y

tamen peccárunt peccató diffolvente amicitiam

divinam.

Q

W

Jil

DICO II Dantur aliqua peccata etiamex

MT

füua natura venialia, faltem ea, quz funt ex füb-

nd&m

W

reptione, & ex defe&tu plene deliberationis.

tj

W

RO

f

DE DISTINCT. PECCATORUM.

I15

T

j

^ P8ROBATUR conclufio r. ex Bulla P1r V.

Pf

lei.x L

confirmata à GREGORIO XIII. & UR BANO

T

VIIL, ubi inter propofitiones Bajanas damna-

tenffäm hm»

tur etiam hec, ordine 2o. Nullum .eff peccatum,

[WS p, 3, l

ex fua natura veniale; fed omme. peccatum.

TL a.

penam diernam.

:v aneretur

m p

PRosATUR 2. ex Sriptura.

Chriftus Luc.

nuajg

6.'aliqua peccata comparat feflute, alia. trabi.

| mim»ïüteu

Et Matth. 18. aliqua comparat denario ,. alia talen-

M fs

0.

