modi blafphemias &c. etiam à confuetudinario

vinstioy

in fomno confequi.

ZÁd 3. dico, talem peccare

yniltonie

mortaliter in omni perjurio, fi nondum con-

lii Yi

fuetudinem retractaverit effcaciter, id eft, per

TM

propofitum /erium adhibendi media efficacia. ex-

ateulre.

trpandi confüuetudinem. . Et hec eft omnium

i omm

"Theologorum fententia aliud eft, fi proferret

myent t

talia perjuria in fomno ; quia in tali ftatu de fe

onfüe

aliàs licito non datur connaturalis connexio in-

iil pEE'

ter caufam, & effeCtum.

d 4. n. Maj. quoad

jios i

I. membrum ; quia actus confequentes ex malo

pet t

exemplo, dependentes ab immediata caufa libera

n p

non habent neceffariam dependentiam à caufaà

jis (f

libera mediata occafionante , nec denominantur

yle s

ab illa.

Aliud dicendum in 2. &? 3. membro,

quando quis confulit, vel precipit péccatum;

o

pre-

76

DISPUTATIO I.

1

prefertim fi confülens, vel imperans habeat

imperium, & authoritatem in voluntatem alie-

j

t

nam: in hoc enim cafü, quando v. g. quis pre-

cipit tria homicidia, neceffarió deberet impe-

rans confiteri fingula homicidia.

'Tenemur in Con-

[i))

h

OBJICITUR ULTIMO.

n

feflione explicare a&um externum, etiamfi non

habeat malitiam diftin&am ab a&tu interno, tan-

à dtpää

i

tüm ideo, ut fic magis explicetur natura a&us

interni; ergo etiam.poffet dari obligatio expli-

ia

EUa

candi effe&um ex caufa libera fecutum, etiamfi

non habeat rationem formalem peccati,

1800 0

2

ALEXANDER viIIL damnavit hanc

ii

propofitionem ordine primam ; /n flatu mature

g, g

lapfe ad peccatum formale, & demeritum fufficit

illa

al od

libertas , qua woluntarium , ac liberum fuit in

udd

caufa. Ergo.

TU

&tà k

RzsPONDEO ad . n. caufalem. antecedentis.

Nec enim caufa obligationis primaria, ac effen-

m

tialis confitendi a&tum externum eft, ut expli-

Ym

cetur natura a&us interni, fed ut explicetur na-

r g

tura peccati, cujus parseft etiam actus externus.

j

lag

Aliud enim eft, quód actus externus non habeat

agj

malitiam formalem diftin&am ab a&u interno ;

n

& aliud, quód non habeat malitiam formalem.

Mi

4d2. dift. a. Qualiberumfuitin caufa vo-

tl

luntatis alieng. c. proprig. n. a.

Pontifex enim

addit: Liberum in caufa fua, peccato Originali, C9

g

voluntate Z4dami. peccantis.

Loquitur autem Pon.

r

i&

tifex de peccato actuali, ad quod requiritur li-

" y

bertas propria prefens, vel antecedens.

Fï.'ïh w

QU.E-

]

DE NATUR. & QUIDDIT.PECCAT. 77

U ld

QUJESTIO V.

Tj

|

i

4Ín, & quomodo actus omiffonem. gravoiter cul-

lw

fbe:ez'm

pabilem. concomitans , «vel antecedens. fit

peccatum ?

li s

OTANDUM I.

nf n

Quzftio hec notabilis eft

propter aliam magni momenti quzftionem

T0 t

exinde dependentem, utrüm videlicet omnia

Wt d

opera infidelium , aut exiftentium in peccato

u

mortali fint peccata.

Cüm enim tales homines

n tiz

il

fingulis momentis teneantur faltem füb veniali

ponere a&um converfionis ad Deum , prout

t

di&um eft in Jiaiiatu de POENITENTIA ; fe-

fit i

quitur proin, quód omni momento omittendó

ii

ejusmodi converfionem faltem virtualem ad

hi M

Deum peccant ad minimum venialiter: fi igitur

a&tus concomitantes ejusmodi omiffionem effent

ul

peccata, fequeretur, quód peccent in omni

,udi

Opere.

, 18j

NoTANDUM 2.

Certum effe, quód a&us

Jietu

omiffioni conjun&us fit peccatum, fi fit caufa

&RLertUS

omiffionis culpabilis, vel occafio illius, v. g. fi

d

inordinata paffio ludendi, vel venandi impellat

Term

ad omiflionem facri; quia quod eft formalis,

ymoet

vel virtualis caufa peccati, eft haud dubié ma-

ulv

lum ex circumftantiafinis ; tum etiam quia da-

jer eDt

tur idem preceptum de removendis caufis pec-

jl i

catorum, quod datur de vitandis ipfis peccatis,

um N

nifi moralis difficultas, aut impoflibilitas remo-

tionem caufe prohibeat.

Queftio hic folüm

Jinint

)

eft de a&u concomitanter conjuné&to cum omif-

fione przecepti, v. g. facri aliunde ex alio mo-

tivo

u

I.

jm

78

DISPUTATIO

'!V BV

tivo volita v. g. ob tempeftatem pluviam &c.

vel fi quis ludat, aut ftudeat eo tempore,

quo urget preceptum audieridi facrum die Do-

yi

4

minico. Ejusmodi érgo a&um concomitantem

WP

v. g. ftudium effe peccatum tenent LORCA,

ul h

VALENTIA, GRANADO.

Negativam autem

(tä rüiü

defendunt ALVAREZ, CORNEIO, SERRA,

Wä

l

$UAREZ, GODOJUS, & alii.

i

— DICOTL Aétus omiffioni culpabilitantum

concomitanter conjun&tus, &fupponens aliunde

NI

firmum animi propofitum ponendi omiffionem,

non eít peccatum. Senfusef]; quód (i quis jam

yaulit

suíibi

fit determinatus omittere facrum die fefto v. g.

ob tempeftatem pluviam, actio illa v. g. ftudium,

Mi

autlufus, quam tempore omiflionis affumit, non

fit peccatum.

Conclüüo T. Talisactus con-

hp

i. UER QIBIA EUR

|

at (

D

..... W

comitans nec formaliter, nec virtualiter in ma-

Znt.

M)Rnh 1

litiam omiffionis culpabilis influit; ergo.

rob. 'Talis actus jam fupponit aliunde decre-

ia

dun D

tüm omittendi a&um preceptüm ,' & ea omiffio

;

fequeretur, quamvis non poneretur ta]is actus

ï

L

0,'

ldl

:

|[

concomitans; ergo.

PROBATUR 2:

Ex oppofita fententia fe-

n

queretur, quód onmnia opera infidelium, vel

peccatorum fint peccata, etiam eleemofyna, &

lt

E'smm(

oratio ; fed hoc non poteft dici ; ergo neque

B

W

illud. Maj. prob.

Infideles , & peccatores in

At

omni opere habentconjunétam omiflionem con-

4j &0[)3;

verfionis faltem virtualis ad Deum prscepte,

WJEQM

üàt fuppono ex Tracat. de Penit.

Min. patet ex

"i.

Propofitione 35. Baii damnata, que fic habet:

i

Oinne, quod agit peccator , *vel férous pecoati, pecca-

tunm

äl Wüeo

[l

DE NATUR. & QUIDDIT. PECCAT. 79

i

tum efl...Et 40.. In omnibus

Q

Juis. aCtibus ! peccator

Jervit dominanti cupíditati.

d "SDQ

DCOD

DICO 1.

A&us conjun&us cum omiffio-

M Logt

ne culpabili per modum caufz v. g. venatio, lu-

irig ayte

dus, ftudium, vel fomnus caufans omiffionem

facri, praeter fuam malitiam propriam ex ob-

O, SERR

je&to , fi quam habet , habet malitiam fpecie

indiftin&am à malitia omiffionis, quam caufat.

äpahüiunm

Jns

Ita communis.

L Onifne

PRosATUR Conclufio.

Talis actus folum

X gl

eft malus ex fine; ergo etiam habet fpeciem

maliti& ex folo fine, ficut defideria prava.

jeffo "

£ ul

dlini,

Soivuntur Objectiones.

$as C0]

.OBJACLITUR. k contra. 1. Contlufionem. — S.

(l m

'THoMas docet, ipfam orationem effe pecca-

. d

tum, quando fit, dum fieri non debet; fed

ie de

dum fit urgente precepto v.g. charitatis ad alium

keoni

actum incompoffibilem, fit, quando fieri non

j ts a

debet; ergo.

]Maj. prob.

Quzft.2. de malo

art. I. ad 7. ait:. Hoc ipfum, quod eff laudare Deum,

qantt

erare pote[? male fieri, fi boc fuat, quando non debet,

quando fcilicet bomo alia facere tenetur. . Exgo.

Vlum, Y

m

REsPoNDEo. dift. Magj.

Docet effe pec-

eyo d

catum, quando oratio eft caufa impulfiva ad omit-

ORs

tendum actum praceptum. c. fi tantum fit con-

comitans , & operans jam fit aliunde determinatus

(iorem t

p

ad omiffionem culpabilem. n. Maj.

S. Do&or

loquitur ibi de eo, qui, ut poffit vacare ora-

fi. t^

;] üc b!þi

tioni, omittit aliam obligationem v. g. fi Paro-

n

L.

f:hps, ut poflit orare, omittat adminiftrare Sa-

menta,

8o

DISPUTATI!IO YT

!

«

frgot

]i

cramentá, vel liberi, ut vacent orationi, fi

omittant laborem à parentibus injunétum.

a)qïl

u2

OsJICITUR 2. contra eandem.

Quod fit

qu

tempore indebito, eft malum ; fed talis a&tio

unw"ü M

concomitans v. g. fludimn , tempore facri au-

r

A.

z[

diendi fit tempore indebito; ergo.

Maj. prob.

nter circumítantias a&us boni requifitas eft

li

TOA

d

etiam hzc, ut fiat tempore debito; ergo.

REsPoNDEo. dift. Maj.

Quod fit tem-

ii

pore indebito per modum caufz impulfoe ad omif-

avl

fionem a&us precepti. c. per modum atus con-

nl

comitantis. n. Maj. Si enim füpponatur animus

ER

jam aliunde obfirmatus ad omiffionem facri, vel

ihih dgo;

ad non parendum precepto Parentum, Legis-

Euf

lator ex fuppofitione hujus malitie adeó non

e;m'

V,

prohibet ftudium , vel orationem , ut potiüs

b

ii

velit tempus in talia collocari, quàm in alia

h

At

I

t

profana.

Os]JicriTUR 3. contra eandem.

Preceptó

j

v. g. audiendi facrum, vel obediendi parentibus

ld

prohibetur illud omne, quod impedit auditio-

nem facri, vel obedientiam ,. & quod eft in-

dl

Vif

compoflibile cum precepto; fed ftudere &c.

impedit auditionem facri, & eft incompoffibile

tbin yi

—

'U)H[l'üetmag

cum illa; ergo.

R&spoNDEO.dift. Maj, Prohibetur omne,

Q] ]

d

M

quodimpedit auditionem facri per modum caufie

Wtem

antecedentis , & impulfive ad determinationem

omiffionis. c. quod impedit per modum conno-

r

E

taticonfequentis. n. Maj. Utenim di&um eft, Le-

gislator ex fuppofitione voluntatis aliunde de-

"Mfon

terminate ad omittendum facrum potius vult

2

i

utilem.

poni occupationem utilem , quàm in

REsSPON:-

j m i

DE NATUR. & QUIDDIT. PECCAT. Bf

"j

i

ia

REsPoNDEO 9. dift. Maj. fic: prohibetur

Qut

omné, quod impedit effzaciter ; & cum effe&u,

ut in ormiflionem influat. c. quod tantüm /nefr-

rj

H fäffi r

caciter Àmpedit. n. Maj. Studium autem in cafü

pofito, nifi fit motivum omiffionis, non effca-

li i

citér determinat ad omiffionem facri.

Qs d

[

Os8]JICITUR 4. contra 9. Conclufionem. — Tn-

ordinatus affe&us ad ftudia liabet malitiam fpe-

X

hi

cie diftin&tam ab omiffione facri; fed in cafü

D

controverfo datur inordinatus affe&tus ad ftudia;

utpote ponenda extra tempus debitum; ergo.

li tj

Vat i

RzsPONDEO. dift. Ma. Inordinatus affe-

&us ad ftudia deordinatione genérali, prout eà

I [

opponitur ordini aliarum virtutum. c. deordi:

ATb m

natione particulari, prout ea hic & nunc oppo-

It o

nitur foli virtuti Religionis. n. Maj. Si enim

11 d

affe&us ad ftudia effet adeo inordinatus, üt ad-

hiefio ad illa inclinaret ad transgteffionem etiam

t

n

plurium aliarum obligationum diverfee rationis;

] at

ille affe&us effet diverfe fpeciei, & pertineret

ad inordinatum amorem terrenorum. Si veró

ddt i

d &t

tantum hic & nunc in particulari cafü fic adhz-

reatfítudio, utillud praponat virtuti religiohis,

olb

fic continetur tantüm in fpecie irreligionis.

D'TGES'r.

A&us carens feGtitudine ipfius

Jit ortm

ftudiofitatis habet malitiam , & deordinationem

um at

matonet

tenentem fe intra obje&tum, & miateriam ftu-

diofitatis ; fed tale eft ftudium iu cafu pofito;

m conte

ergo.

113üyl'£^

Catens reGitu-

RrsPoNDEo. dift. Maj.

ii

dine Generali, prout opponitur generalitati vir-

yis

tütum. c. rectitudine tantüm particulari. n. Maj.

ye

Si enim deordinatio adhefionis ad ftudia tánta

i

D.zdhmori Tra&t. de Péccatis,

F

efï'etg

PISPUTATIO £

"

82

j

effet, ut fübje&um fortiter inclinet ad transgref-

j

fionem cujuslibet precepti,

fic effet deordina-

gr

tio generalis, utpote inclinans animum ad tem-

a;nm'Pk

poralia.

Hic veró tantüm fupponitur inclinare

ad omiflionem facri.

i

Dziczs 2.. Taleftudium caret debità circum-

"

zl

M

ftantià temporis ; ergo adhuc eft contra virtu-

J

tem non folüm religionis, fed etiam ftudiofitatis.

REsPONDEO. diít. a

Caret debitá cir-

ngiot

cumítantià temporis defe&u proveniente ex

mleït f

waIWIWBI

deordinatione particulari hic & nunc oppofita

ad folam virtutem religionis. c. ex generali. n. a.

viod

Mu

Quando enim circumftantia reddit aliquem actum

malum, infpiciendum eft

ad qualem fpeciem

Ed

ipfa illa circumftantia trahat ex füis principiis,

guni

& motivis.

In prefenti illa circumftantia ex

Mmïh"

fuis caufis tantüm trahit ad virtutem religionis

tin t

OsjJICITUR 5. conira eandem.

Peccatum

aroylin

Commiffionis pertinet ad aliam fpeciem malitiz,

a

quam peccatum omiffionis; fed ftudium in cafu

u d

controverfo eft peccatum commiffionis; ergo

Ht i

RzsPoNDEO. n. Jj

Contrarium pate-

AIANTIC

bit ex infrà dicendis de differentia Jpecifica pecca-

ilrilg

torum.

Sic enim preceptum : .4dorabis Deum,

t Iv

&: Non facies tibi fculptile, habet pro obje&o

uj

tam peccatum commiflionis , quàm omiffionis.

NI

Idem contingit in aliis preceptis, qua habent

üti tife, |

aliquid negativi, & affirmativi: interim tamen

las

a&us, & omiffiones eidem przcepto oppofite

Rre-

h [

funt in eadem fpecie virtutis, & vitii.

M N

SPONDERI poteft 2. dift. Maj

Pertinet ad

ij

aliam fpeciem, fi peccatum commiflionis ratione

F

J&i terminat legem prohibentem. c. fi tantüm

r

*

raii0ne

ts

à

|

DE NATUR. & QUIDDIT. PÉCCAT. 83

st

Studium

vatione. concomitantis. omilfonis. d. Maj.

?W&

autem in pofito cafu ratione fui non terminat

MLC

TM

legem prohibentem, ficut terminat homicidium.

"

At

QUJESTIO VI.

n malitia. peccatorum confifhat in aliquo po-

VOttt virt

Ms

ftivo, «oel negativo ?

t d.

OTANDUM.

In peccato duo reperiuntur.

OVU

Primum eft a&us pofitivus, per quem vo-

UU: Ol

]untas convertitur in obje&tum lege prohibitum:

RUT D

ifia converfio ad objectum haud dubié eft ali-

lem u

quid pofitivum. — Zllerum eft defe&us ordinis-ud

ln fecia

ultimum finem : & hic defe&us ordinis debiti

Quaritur jam,

pritcipi

eft aliqua negatio vel privatio.

Tanta t

an formalis malitia peccati confiftat in hac fola

reigtis

negatione, feu privatione? — an veró confiftat

Teeeuun

etiam in pofitiva converfione voluntatis ad ob-

em at

je&um? pofteriorem fententiam przter Recentiores

jum t d

ífat multos defendunt etiam multi ex 7Lomiflis,

Qns; g.

videlicet JOAN. à $. THOMA, GODOJUSy,

SALMANTICENSES &C.

Priorem veró preter

Vüium pate

sj p

Thowüflas infigniores , quos citat P. MEZGER,

docent Patres feré unanimiter, adeó , ut PE-

ydis Dur,

yo ob

TAviUus in Tbeol. Dogmat. 'Tom.l1. Lib.6. c. 4.,

ob hunc confenfum Patrum concludat, multó

) omifioni

que hbt

confultius effe, in folvendis forté diffücultatibus

erim tD

fateri fuam infcitiam, quàm à tam unanimi Au-

thoritate recedere.

t ojpoi

j'l

DICO. Materiale peccati confiftit in con-

verfione ad creaturam.

Formalis veró malitia.

Pertint

joris t

peccati confiftit in fola privatione debiti ordinis

[

ad ultimum finem.

,U

2

Con-

f

u

1]

-

94

DISPUTATIO KX

OT

Conclufio quoad 2. partem, de qua eft potif-

fimum Controverfia,

y-

-H.þ

PROoBATUR r. Authoritate Patrum.

Sic

.!.m'

1. NAZIANZENUS Orat. 40. ait: Crede, nullam

9. S. FuL cEN T1vs Lib. r.

m

mali e[fentiam e[Je.

p

de fide ad Petrum. — Malum (inquit) wibil aliud

L

eft , quàm boni privatio.

:9,.5. AUGUSTINUS

T

Ó

m

Lib.rr. de Civ. c. 9. . .Mali nulla natura eft ; fed

il

atni[fio boni mali nomen accepit.

4. AÁuTHOR libri

gt

giinin

de divinis Nominibus c.4. Ea (inquit) que funt,

oj

quatenus funt, & bona funt à bono 5 quatenus. autem

grivata funt bonó, mec bona funt , nec conflant.

INon

aT

igifur in demonibus , aut. nobis wnalum inefl, quafi fit

b

aliquid malum , fed quàd perfe&tionis bonorum. proprio-

u

in

vum, €9 accommodatorum fi prioatio.

Relinquitur

fmi;

ergo, malum ünbecillitatem , atque privationem boni

Fri w

efe.

5. DAMaAsCcENUS Lib.2. de Fid. Ortbod.

n

c.24. Neque aliud quidquam eft malum , quàm boni

UR

jrivato ; baud fecus minirum | ac tenebre. nibil. aliud

hum

funt, quàm luminis orbitas.

Plura talia teftimonia

ttrpcd

videri poffünt apud svyr vruM, & alios.

Jl

li

1

PROBATUR 2.

Hec fententia approbata

1 d

eft à plerisque Theologis in Congregationibus

ttnj

DI

Tridentini previis ; ergo.

Prob. nt.

Par-

LAVICINUS $n Hifloria Concil. Tridentini. Lib. 7.

hum

pl

c.8. num.3. ait: Plerique probarunt id, quod Fw.

Baltbafar de Credia ex Ord. Predicat. Epifcopus , ex

titi

S. Thoma etigm depro

i

a , mimirum quod, licét

Y

omne peccatum univer[(ali

4

er loquendó principaliter con-

j

Jiftat; & velut farmaliter in privatione debite vettitu-

lm

dinis oppofite , [ecundum quam. partem non eft effe&tus,

um

TL

du

ed defettus ; mibilominus fubje&tum - talis: privationis

|

efüres veré. fübfiflens.

"Ri

PRO

DE NATUR. & QUIDDIT.: PECCAT. 85

Ri

PROBATUR 3.

Authoritate D. Bonaventa-

v&, D Thomne, & Scoti.

I. S. BOoNAVENTU-

D. ,

RA in ?. Sent. Dift. 34. quaft. ult. dicit: Con-

j

tinpit loqui de malo , feu peccato abfirati? (hoc eft,

1Us [j

abítracté fecundum rationem mali) 62 bóc modó

li iy

malum , feu peccatum in ve&to, feu predicatione for-

Uftyms

mali non efL aliquid , fed nibil; quia non. eft ens , mec

nj j

bonum , fed privatio boni.

9. D. THoMas 2. 2.

UTEGE b

quzft. 118. art. s. C. ait: Omne peccatum ex boc

D nj

ipfo, quód eft malum , confiftit in. quadam corruptione,

II ii

jfive privatione - alicujus boni.

M.

lien YII. Part. queft. 86. art. 4. ad 1. - Culpa

UI

mortalis utrumque babei , €9 averfionem à Deo, &2

^m rj

concerftonem ad.- bonum creatum. — Sed averfio à Deo

1771

eft ibi ficut formale ; converfio autem ad bonum creatum

i bj

Similes Textus in D. Tho-

eft ibi ficut materiale.

hi Orl

mafuntplurimi. 3. Scorvus in 3.Sent.Dift.37.

um li

dicit, quód peccatum fit formaliter privatio Boni.

D

PRonATUR 4. Omnis defe&us conftitui-

Ltelmni

tur per abfentiam, feu privationem perfectionis

d

debitz; fed peccatum eft defe&us; ergo.

Mg;.

T

patet ab indu&ione omnium defe&uum ta

.m in

gationbus

naturalibus, quàm in moralibus.

hi, D

PRosBATUR $. In hac explicatione omnes

ini, 17

difficultates poffunt optimé explicari; ergo eft

l, i F

preferenda.

jitpt,

gii, i

Solvuntur Obje&iones.

at a

jike v

O8]JICITUR 1.

Peccatum fzepé in Scriptura

exprimitur nomine alicujus rei pofitive v. g.

us

transgre[Jionis &c.

s Privm'

2. In Swiptura malitia peccati refertur ad

h

3

, 105

'UW

86

SBDTISPUTATIO- L

yd

" EWS U

id, quod eft in peccato pofitivum. v. g. Job. r5.

g

dicitür: Tiendit adver[us. .Deum manum fuam , - -

cucurrit adverfüs eum ere&to collo, & pingui cervice

um

b

j

armatus . eft.

v

3

Etiam Patres vocant peccatum mqmalam

L

affettionem anime. — Ergo.

M.*

REsPONDEO ad 1. dift. a.

Exprimitur fic

peccatum fecundum fuum materiale. c. formale. n. a

tf'j]

t

[WW,G

d. dift. a.

Refertur ad id, tanquam ad

radicem formalis malitie , ac fundamentum. c.

gl

Verum

d did

tanquam ad formale confZitutivum. n. a.

eft, quód ficut difpofitiones in materia ad for-

a

n

mam fundant privationem forme ; ita difpofi-

tiones pofitivee contrariantes nature entis de fe

"T

ordinati ad finem ultimum , fundant privatio-

; iil

nem debiti Ordinis ad eundem finem ultimum.

gt

"d 3. dift. a.

Patres vocant malam affe-

RT

&ionem fecundüm effe materiale. peccati. c. fe-

ia

cundüm effe formale.n.a. — Senfus patet ex dictis.

d,git

Authoritas D. THOME.

O BJICITUR 2.

n

Nam r. Dicit, malum effe aliquid pofitivum;

Tiy

ergo cüm nomina importent obje&um fecundüm

tl

füuum conftitutivum formale: ficut dum dico;

LT

homo eft animal rationale, utique fecundum

m g

formale , prefumendum eft, quód D. Thomas

ftet r

peccatum fecundüm formale dicat, effe quid po-

yta

fitivum.

Zni. prob. de malo queft.2. art. 11.

m

ad 13. fic habet: Peccatum . mon eff pura privatio,

at

ficut - tenebre 5 : fed eft. aliquid pofitivum.

Et quzft.

ls

d

48.'art. r. ad 9.

Malumn ef? quoddam bonum adjun-

Nj umm,

&wn privationi alterius.

2

inter bonum,

T

Dicit, dari contrarietatem

J

& malum ; fed contrarietas eft inter pofitiva;

ïlk*mu

ergo.

DE NATUR, & QUIDDIT. PECCAT.

97

V.Hgb n

ergo. : Ejus verba ». ». quzft.6. art.2. ad 9.

Is

hec funt: Deformitas non folum importat privationem

fljin

debite forme ; fed etiam contrariam difpofitionem.

Et

de malo quazft. 1. art. r. ad 4. ait : zfus volunta-

U PT

tis, in quantum fertur n imalum ,. recipit rationem

rf

mali; €9 boc malum proprié contrariatur .Bono.

3

Dicit, Peccata fpecificarti per aliquid

cnig.

pufitivum; fed fpecificatio peccati tenet fe in ipfa

a d

ratione malitiz?; ergo.

Min. prob.

Species rei

ATRU t

fumitur à forma.

Maj. veró patet ex 1. 2. q.72.

T

art.9. ad r. ubi ait: Peccatum mon fortitur fbeciem

Mertad

ex parte privationis «el averfionis ; fed ex. comuerfione

jt d

ad objettum a&us.

ts dei

4. Dicit, quód peccatum fundet reatum

Y priatio

pene; fed illud, quod fundat reatum, non

Utimum,

Lib.». ad Hanibalem

efít pura privatios ergo.

n

dift, 34. queft. unic. art. r. ad 1.

Dicendum (in-

J c f

quit) quàd, cüm aliquis punitur pro snalo, quod fa-

x d

cit, mon punitur pro mibilo ; fed per boc, quod facit

, THOYÀ

in. fiua a&tione mibilum , id eft , inordinationis defettum.

poltnu

RrzsPONDEO ad . dift. a.

Dicit, malum

vt

concretiot fümptum effe aliquid pofitivum. c. ab-

Nomina concre-

m dio;

flrattivà, & formaliter. n. a.

fecundun

torum, licét explicité tantum regulariter im-

) Thone

portent formam ; implicité tamen important

T

etiam partes materiales: fic fi quererem , quid

,2 rl

fithomo? malé refponderem , quód homo fit

n privaiþj:

fola anima, aut quód ignis fit fola forma ipgnis.

f qie

Neque eft paritas cum tenebris; quia tenebr&

m d

non important concretum , fed folam formam.

Ad 9. idem refpondeo.

;e;'bonvü

ld 3. c. Maj. dift. Min.

'Tenet fe ex parte

e[peGtirode

T d

r

,

j

-malitiæ peccati, t tamen hic, & nune re

* 4

ad ma-

"

il

88

DISPUTATIO

I,

y uwhl

TA f

ad materiam, c. mon refpethioe. n. Min.

Quód

enim fpecificatio peccatorum fumatur à mate-

£t

riali, teftatur p. THOoMAs in 2. Sent. Dift. 34.

5 Iul

v

art.2. ad 3. ubi ait: Malum per fe , vel abfiratte

^j

Jumptum mon. ef1. differentia. fpecifica, .fed. malum per

)»'

Et rurfüs: Mala

r

accideng , 9 concrete fumptum.

u

Mi m

* attio [pecificatur. ex ordine ad fiem indebitum , .cui. ad-

müfcetur prigatio finis debiti , ex quo ratio mali incidit.

« m

li

. RESPONDEO 2. dift. Maj, . Dicit, ea fpe-

cificari à malitia fundamentali in effe morali. c.

i

l

à malitia formali in effe. Theologico. n. Maj.

iNam

o

T401

ut in "raG. de AGib. bum. Difp.1. in qq. $.4.

g,

dictum eft, differentia fpecifica a&tuum huma-

T

010

RRDU

norum in effe materiali, ac fundamentali tan-

tüm defumitur ab obje&o ; fed in effe formali,

71

ac Theologico defumitur ab ordine,.vel de-

Drtud

fe&u ordinis ad finem, qui defe&us diverfifi-

it iij

catur per id, quod importat in obliquo, quia

t i

negationes, vel privationes non poffunt con-

A Uni

cipi fine pofitivo , in quo fundantur, quod im-

Dd

portatur in obliquo.

Dein poffet dici, quód

MTTT

ipfa ratio fpecifica moralis habeat fe materiali-

t

ter ad denominationem mali formaliter & in

tf

confideratione 'Theologica fpe&tati: prius enim

4 dfffäü

eft, actum humanum fpecificari v. g. in ratione

uTT

blaspbemie ; & fi queratur ratio formalis, . cur

TT

blasphemia fit mala Theologicé, primuim attin-

Tibn]

gitur formalis malitia Theologica confiftens in

defe&tu. ordinis ad finem.

»xm]m

.....

iru)

"d. 4. .Dico, peccatum ibi fummi concretiué.

kaLl

l1

OB]JICITUR 3.

Prior eft malitia actus,

kmm

quàm privatiodebiteretitudinis; ergo. Prop.

we

Int. — Prius eft concipere a&tum ; ut difformem

j

reéte

"þ*) K

l

DE NATUR, & QUIDDIT. PECCAT. 89

| Mg qu

re&e rationi, quàm üt privatum debita re&i-

D

tudine ad ultimum finem: ergo.

a

2.

Pro priori ad privationem reGitudinis

) Wm)m

a&us jam conftituitur , & concipitur in deter-

jl t

minata fpecie mali; ergo etiam pro priori jam

Wi yi

Prob. Znt.

Pro

datur ejus formalis malitia.

MT

priori jam concipitur voluntas intendens in tale

U ii

obje&um ; ergo a&us pro priori jam conftitui-

T It

tur in determinata fpecie, quia aGus fpecifican-

&t Wij

tur ab obje&to.

L X

[

3

Privatio re&itudinis moralis eft potiüs

I

effe&us malitie, & deordinationis reperibilis

EU n

in a&u; ergo non eft formale conftitutivum.

ROU (

REsPONDEO ad 1. dift. a.

Prior eft ma-

dfe formi

litia fundamentalis. c. formalis.n.a. vel/ubdiftingua.

tTt de

Prior eft malitia formalis formalitate iü effe

i direrffe

TOYali. C.

formalitate in effe Tbeologico. n. a.

io, qui

Sicut enim formale definitionis eft materiale Syllo-

n u

gifini, & formale cordis, cerebri, oflis &c. eft

n qui

materiale bominis; ita formale conftitutivum attus

in effe morali eft materiale attus humani T'beologic?

L qui

fomuttia

confiderati.

Si enim daretur aótüs difformis

ylter &i

re&e rationi fine receffü à Deo, haberet fe pet

jrt etif

modum defe&us naturalis, vel per modum

jn ration

monftri in natura v. g. per modum tibie curv ;

maüls,

fed quia illa deformitas, feu curvitas volunta-

imi at

tis conjun&um habet defectum ordinis ad Sum-

onfllets i

mum Bonum,

fic habet-malitiam fórmalem

"Theologicam.

TL

d 2. dift. a. Coneipitur pro priori in fpe-

j a

cie mali fundamentalier talis. c. formaliter. talis.

w, J

n. a.

Ipfa enim ratio fpecifica, mali, fi non

daretur Deus, nec receffus à Deo, effet tantüm

Ldiffuïü

;EE

malum

u;

F$

9o

DISPUTATIO

T.

ayf

malum morale phyficum, & naturale, üt mon-

gg)mf)

o

ftrum, vel curvitas tibie. Sed hec ratio fpe-

lt

cifica habet fe per modum materie ad illam de-

j u

j

jf

nominationem, qua aétus vocatur peccatum

i

)

formale in confideratione Theologica.

;ïwuä

]:

ZA 3. dift. a.

Eft effe&us deordinationis,

at a Q

& malitie fundamentalis. c. formalis.n. a. vel fub-

m h

difl. Eft effe&tus malitie formalis in genere ma-

litiz pbyfice. c. Tbeologice. n. a.

Ut enim dixi,

g:,gfuppälük |

D

fpecies mali fine receffü à Deo effet tantüm

phyfica, & naturalis per modum monftri, vel

d08000

apiit

per modum imprudentie in oconomicis, vel

per modum erroris in phyficis, quod vocamus

s

malum morale; non autem effet malum formali-

n df

ter formalitate 77eologica relaté ad Deum.

m at

In illo confiftit formalis

L

OBJICITUR 4.

malitia, peccati, in quo peccatum legi opponi-

PTIT

tur; fed hoc eft aliquid pofitivum ; ergo.

1 M

2

Extrema contrarié oppofita confiftunt

gt

in pofitivo ; ergo peccatum fecundüm fuam

Nuliny

malitiam confiftit in aliquo pofitivo.

Conf. pa-

lüpoy

iet; quia Bonum, & malum funt contrarié op-

t j

pofita, ut habetur 2. Ethic. c. 7.

Ildum]rario

REesPoNDEo ad1. dift. Maj. Malftia for-

: (l

malis peccati fundamentaliter fumpti. c. formaliter

U i

fumpti. n. Min. velfic: Malitia moralis pbyfica,

M r

& naturalis. c. T'beologica. n. Maj.

Senfus patet

A

^0

ex diG.is.

ia

E

Ad 2. tr. a. dift. conf. . Confiftit in pofitivo

L duh

fecundüm malitiam . fundamentalem. c. formalem.

WMM-C

n. c. vel fabdifl. Formalem formalitate Phyfüa.

J

HDW

c. fqrmalitate Theologica. n. conf.

B

O3]r-

1

DE NATUR. & QUIDDIT.PECCAT. 9t

r

)Etm

- OnjgicrTUR 5.

Odium Dei non eft ca.

]

pax ullius rectitudinis ; ergo ejus malitia non

M

(Ur

poteft confiftere in privatione retitudinis.

Conf. prob. Privatio eft negatio form« in fub-

yi

je&to apto; ergo.

ht

9

Odium Dei eft formaliffimé malum. an-

n

tecedenter ad omnem fuppofitionem privatio-

Prob. Zni

Privatio rectitudinis

V r

nis; ergo.

Tetn

jam prefupponit in odio Dei malitiam forma-

dit tj

]em.

! rf v

RrsPONEDO Zad 1. c. a. n. c. ad prob. dift. a.

Dum

Jont Y

Privatio /irià dicta. c. latb di&ta. n. a.

Jd Yocts

malitia dicitur effe privatio, hoc intelligitur de

dlm fori

negatione, abftrahendó, an fübje&tum fit capax,

Dan.

vel non; & eatenus privatio idem eft, ac nega-

(it forma

tio.

vel diff. fic: Privatio eft negatio forme

&t oppot

in fübje&o apto ex /uo genere. c. apto in fuo genere.

T

n. a.

A&tus humanus ex fuo genere eft capax

privationis, & odium Dei per modum caufz

v vtl

dym i

ponit hanc privationem.

RESPONDEO 2. c. à. dift. c.

Non poteft

. d.j

Otarié

confiftere in privatione relativa ad actum odii

fecundum rationem jpecifiam. trans. genericam.

n.c

Wi

Quod enim in hoc cafu privatio inten-

tionalis referatur ad przedicatum genericum,

, jmi

iil jj

dependet ex ufu , & acceptatione hominum,

Sens p

qui in hoc modo loquendi attendunt ad a&tum

voluntatis fecundüm rationem genericam.

Ad 2. dift. a.

Eft formaliffimé malum for-

tin l

malitate byfica. c. Tbeologica. n. a.

Si enim per

u fn?

impoffibile Deus poffet diligere illos, qui eum

i N

odio habent, non daretur in odio Dei malitia

'Theo-

(

i

92

DISPUTATIO

II

—

D

"Theologica; quiain illo odio non daretur de-

i vmW

jl

fe&tus ordinis ad Summum Bonum.

DicEs r.

J

i

j5

Odium Dei opponitur imme-

jjp

diaté legi prohibenti, non refpicienti ad ullam

Bonitatem oppofitam, cujus datur privatio;

j

ergo etiam habetur malitía antecedenter ad pri-

(

vationem bonitatis oppofite.

juti

2. Si non haberetur malitia talium pecca-

torum per immediatam pofitivam oppofitionem

UE

ad legem prohibentem, non daretur difcrimen

Vr

inter przcepta affirmativa, & negativa; fed hoc

0300

non poteft dici; ergo. Maj. frob.

Omne prz-

, ho

ceptum negativum ferretur affirmativé ad ob-

3 at

je&um in ordine ad bonitatem*oppofitam, in

&gra

cujus privatione confiftit malitia; ergo.

Habetur

as |

REsPOoNDEO ad tz. tr. a. dift. c.

ii Ui

antecedenter malitia fundamenialis. c. formalis. n.

li

[

c. vel fubdif. formalitate pbyfica. c.. T heologica. n.

P

UT

c. quia malitia aGtus, inquantum habetur for-

hl m b

maliter per oppofitionem ad legem, non effet

tünali,

"Theologica, nifi fimul conjunétum haberet de-

t

fectum ordinis ad Summum Bonum.

I

44d 2. n. Maj. ad prob. dift, a. Ferretur af-

n

firmativé per tendentiam (mplicitam, ac media-

ii hic, li

zam. c. -explicitam, ac immediatam. n. a.

Verum

tin.

quidem eft, quód omne preceptum etiam ne-

Vi

gativum interdum intendat bonitatem oppofi-

tam; fed ea tendentia eft mediata, & implicita.

UT l

.ïR

TY

Diftin&io autem preceptorum fumitur ab iis

predicatis, qux importantur explicité.

Dein

ij

N für

qualecunque fit difcrimen inter precepta aflir-

jl

mativa, & negativa quoad modum tendendi ,

QQEUI] (

femper

M

n

DE NATUR. & QUIDDIT. PECCAT. 93

)

ET femper vérum manet, malitiam formalem in

|

confideratione Theologica confiftere in defe&u

J"Üt'* ordinis ad finem ultimum, fundato in malitia

"Wi formali

phyfica, quam vopant moralem.

At pri

tatr aj !

QU/ESTIUNCUL/4E

Ti

«

JDe natura- Peccatorum.

g

TT

[

r dl

"UZRITUR r. An in omni peccato fimul

tt52; f

)

intercedat aliquis error intelle&tus ?

. (ine

REsPONDEO.

Quód fic.

Ad hoc intelli-

u gendum, & probandum, fciendum, quód de-

pig, tur duplex fcientia: wniverfalis , . & particularis.

q.

v. g. Scit quis in univerali , non effe occiden-

c Dibet

um innocentem; fed dubitat, an non in cafu

hoc farticulari, ubi agitur de falute reipublice,

[imis.

id liceat.

llla fcientia à non nullis vocatur.

Thotgiu:

[^

f[geculatz"va ; pofterior vero pra&ica. . Dein aliqua

ebetr

i

Jicuntur etiam in particulari; fed ob inconfide-

17* rationem hic, & nunc non occurrunt memoric fal-

Wf

l

tem claré. | Sic omnes fciunt, non effe peccan-

dum, ne quidem in particulari ; quia tamen

w: non confiderant hanc veritatem, judicant pra-

,&* Gicé fibi hic; & nunc, confultius, & melius

4 W« effe praeferendam voluptatem prefentem Bonis

m

infinitis abfentibus,

-

t o

PRosATUn Refponfio

J

ex D. THOMA,

&i

plt

qui 1. 2. q. 77. a. 2. c. fic habet : " Contingit,

Titüt

Ü

eS-

» quód aliquis habeat fcientiam in univerfali,

( "

» putà nullam fornicationem effe faciendam,

jeput

» fed tamen non cognofcat in particulari hunc

acien-

m[euiïï » acum, qui eft fornicatio, non effe £.

:v: T

dum,

"m

94

D'ISTOOUPDATOPBO

[.

u

)!

, dum, & hoc fufficit ad hoc, quód voluntas

i

n GLW

»

non fequatur univer(alem fcientiam rationis.--

"

Poteft igitur contingere, quod aliquis etiam

?!-U

il

»

re&tam fcientiam habeat in fingulari ; fed ta-

Ti

men in actu non confideret.

J pl

»

Hoc quandoque

"

contingit ex folo defe&u intentionis , quan-

m

"

[/ [1eq

m

)»

doque ob impedimentum fuperveniens, putà

Á

»

occupationem exteriorem, vel propter ali-

!

EuE

li

fi

quam infirmitatem corporalem ; & hóc modó

u GM M

ille, qui eft in paffione conftitutus, non con-

t t

fiderat in particulari id, quod fcit in univer-

fali, in quantum paffio impedit talem confi-

sitoy

derationem.

P

DL

»

Impeditautem tripliciter.

»

mó per quamdam diftractionem.

Secundó

p

per contrarietatem ; quia plerumque paflio

»

inclinat ad contrarium hujus, quod fcientia

iM

XDH

univerfalis habet.

b

»

'Tertio per quamdam im-

»

mutationem corporadem, ex quaratio quodam-

w ]

M

»

modo ligatur, ne liberé in actum exeat: ficut

»

etiam fomnus vel ebrietas quadam corporali

AU

W

N

D

"

»

transmutatione fa&a , ligant ufum rationis.

iptitu

»

Et quód hoc contingat in paflionibus, patet

189j i

»

ex hoc, quód aliquando, cüm paffiones mul-

Vl f

»

tüm intenduntur, homo amittit totaliter ufum

8 tl

»

rationis: multi enim propter abundantiam

Kdgn

»

