in deordinatione rationis, & voluntatis; fed ea

hi dunm

diverfa eft juxta diverfitatem fpecificam pecca-

Pxomo

torum.

i df reg

PROBATUR 2.

Authoritate D. THOM £,

WE ffde

qui hanc deformitatem confiderans per modum

iv af

proprietatis metaphyfice ad actum peccati p. 3

Atriy

q.87. a. 2. ad 3. ait

»Dicendum , quód, ficut

a

»

in corpore contingit

effe maculam duplici-

l:

d

»

ter: uno modo per privationem ejus, quod

",

requiritur ad decorem, puta debiti coloris,

gn

"an

»

aut debite proportionis membrorum

alio

j

»

modo per fuperinducionem alicujus impe-

d

t

»

d1entls decorem, puta luti, aut pulveris; ita

]ij ]We

,etiam

ll

DE CAUSA, ET EFTECT. PECCATI. 2198

à

'que'mllüv.&v»

, €tiam anime inducitur macula uno modo per

lm Vemk,

» privationem decoris gratie per peccatum mor-

- fhifl[x

» tale: alio modo per inclinationem affe&us in-

» Ordinatam ad aliquid temporale, & hoc fit

TU i

Et ideo ad tollendam

QU

» per peccatum veniale.

» maculam peccati mortalis requiritur infufio

Fetcatuy

» gratie;. fed ad tollendam maculam venialis

Quditg

Uf d

» peccati requiritur aliquis a&us. procedens ex

» Bratia, per quam removeatur inordinata ad-

B rj

äq

Jf

» hefio ad rem temporalem.

DICO VI1II.

Hinc per omne peccatum

l lls l

inortale inducitur nova macula primi generis

od

videlicet conftitutiva.

T

PRoBATUR Conclufio.

In omni peccato

Vif

mortali datur nova deordinatio intelle&us, &

z

voluntatis; ergo.

Dj

DICO IX.

Modus loquendi,

quo per

r

hh u

peccatum , culpbam, reatum culpe , aut per peccatum

babituale intelligitur ipfa duplex prafata peccati

Wiv o

deformitas, feu macula

, quamvis fitimproprius,

n B

debet admitti, & retineri.

diun p

PRonATUR Conclufio.

Hic modus lo-

quendi eft receptus non tantum in fchola D.

) THOMEN

THOM £, fed etiam apud reliquos Theologos,

M modut

& Afcetas: infuüper habet exemplum in aliis fimi-

t p

libus locutionibus, ubi effe&us, vel proprie-

ii

tas metaphyfica fumitur pro caufa; ergo debet

u p

retineri, ne fiat confufiolinguarum. —Prob. 4nt.

g, d

quoad 2. membrum. Sipeccata tam inlatino, quàm

germanico vocantur abominationes , fordes &c.

ii

yun: ?

licét fequantur tantum ad peccatum, tunc re-

Yj g

vera datur hic modus loquendi; fed peccata in

quovis idiomate dicuntur abominationes &c.

"

L

"

Qs

ergo.

SDISPAUTA'TTO Irt

$14

jv

ergo.

Min. patet ex Notand, 1.

Sicut ergo vir-

tutes vocantur merita, & chyrographa oliga-

g "

i

gationes, licét merita tantum confequantur ad

a&us virtutum, & obligationes ad chyrographa;

wml n

du

fic etiam peccata vocantur abominationes, im-

) uv

munditize, fordes &c. licét imimunditie, fordes

MO

p

&c. primum confequantur ad peccata.

MY T

12

W

Sol'vuntur Objectiones.

YT

Y

ÓB]JICITUR r.

Poteft dici, quód pecca-

zil

tum habituale confiftat in privatione gratic fan-

ex ob

&ificantis, üt relativa ad peccatum preteritum ,

[

h t

[

ergo debetfic dici. nt.prob. Subtraétio gra-

ts

tic fan&tificantis eft formalis ratio perfeverantie

zini: p

peccati; ergo peccatum habituale conftituitur

Eepumus

Per füb-

ii ddt

per fubtra&ionem gratie. —Zfnt. prob.

tra&tionem gratie Deus denominatur indignans,

E

feu non ponens remiffionem peccati; ergo.

wwl

2.

Infufio gratic fantificantis eft formali-

pntanegl

ter remiffio peccati; ergo illius negatio eft for-

vt d

1tüsvolnt

;paliter negatio remiflionis, feu habitualitatis,

3

Si poffet fine negatione gratie fanctifi-

qum W

cantis intelligi peccatum habituale, tunc etiam

* frmul

TO

poffet intelligi ejus habitualitas ; fed hoc non

X)&F ji

poteft dici; ergo.

Min. prob.

Si poffet intel-

Wi

Y

H

I hí

«

ligi habitualitas, tunc etiam poffet intelligi no»

litio Dei de non remittendo peccato fine ifta

AMin.

[

gratia; fed hoc non eft verum ; ergo.

prob.

Nolitio Dei remittendi peccatum non

poteft intelligi fine negatione gratie fanctifican-

tis, tanquam fui objedi proprii; ergo.

REsPON-

Vil

D

hWi

N

DE CAUSA, ET EFFECT. PECCATI. 215

: Sm (

REsPONDEO ad1. n.a. ad prob. dift.a. Sub-

Lcm

tra&io gratie fanGificantis efít formalis ratio

fonkqmmw

perfeverantie peccati quoad connotata extrinfeca.

L m

Connotatum

lts

c. quoad con/?itutiva intrinfeca. n. a.

extrinfecum peccati nihil aliud eft, quam a&ualis

Ug i

Qtt

punitio, feu indignatio Dei, quz incurritur:

conftitutivum intrinfecum autem peecati eftipfum

jus ad hanc indignationem, feu fuübtractionem

1

amiciti$ ; perfeverantia juris hujus formaliter

non ponitur per hoc, quód offenfus actu non

TT

tollat indignationem , fed quód non tollatur

T0 at

meritum obje&tivum ad ipfam indignationem.

I preterin

"d. tranf. a. & c. Nego füppofitum, quód

A

habitualitas peccati dicat adequaté negationem

prirenm

remiflfionis: peccatum enim ficut eft meritum

Gof

obje&ivum indignationis diving , ita habituali-

MC

tas illius dicit continuationem hujus meriti ad

ii

negationem condonationis, & indignationis.

f m

Dzxa tranf. Znt.. quia infufio gratic preefüp-

ts d r

ponitantecedentem voluntatem Dei condonandi

yubdi

peccatum, & fic formalis remiffio peccati eft

PIMES

potiüs voluntas infundendi gratiam fan&ifican-

Dei remiflio

«s

tem, quàm ipfa infufio gratiz.

peccati formaliter debet effe eadem in omni

, n a

d

ftatu, & providentia, cüm effentiz rerum mu-

tari non poffint; atqui in ftatu pure nature re-

pl

miffio peccati non confifteret in infufione gra-

:

inlig

tiv€ fan&ificantis; ergo.

sio It 5,'

RzsPoNDEo 2. dift. a.

Infufio gratiz eft

efg(), i

formalis remiffio peccati confiderati fub ratione

eccatum;

turpitudinis, ve] macule. c. fub ratione meriti ob-

z n

jttivi, feu macule caufalis. n. a.

Gratie enim

a

infufio. non tollit deordinationem voluntatis,

R í

O 4

qu&

j

216

DISPUTATIO

Ill

| y um

que eft maculacaufalis; fed prefupponit motum

monefthw

voluntatis in DEUM , quo reftituatur prior

g

|

pulchritudo animz : adeoque infufio gratiz jam

Dua

1

prafüpponit, deftru&tum effe peccatum füb ra-

d

tionemeriti obje&ivi ad indignationem.

Hinc

"d e

gin

RzsPONDEO 3. dift. Zur.fic: Infufio gra-

tie eft remiffio formalis peccati fub ratione in-

o

adequata ipfius habitualitatis. c. füb ratione ad-

g o

equata. n. a.

Ad tollendum enim peccatum ha-

*,."fmw, L

bituale duo requiruntur, nempe retra&iatio vo-

ia

gmnüfhlmü

luntatis ex parte hominis, & extin&tio juris ad

indignationem ex parte Dei; per infufionem

s u

iecriton.

gratie folüm tollitur jus ad indignationem ex

parte Deinon veró retraGtatio ex parte hominis,

M

vidiul,

REesPoNDEo 4. dift. a.

Infufio gratie eft

zi

formalis remiffio peccati formalitate pby/ica. tranf.

t ul

metapbyfica. n. a.

Quia jus ad indignationem,

3 n a

per quod conftituitur peccatum habituale for-

Dass ]

maliter formalitate meiapbyfia, tantüm tollitur

POT

tns dU

per voluntatem non irafcendi ; fed quód Deus

in hac providentia infuper velit ponere formam

Mifreguni

plofcam, qua homo denominatur acceptus Deo,

at p

J

non eft de effentia metaphyfica remiffionis.

1, i t

,

"d 3. c. Maj. n. Min. ad prob. c.. Maj. n. Min.

8 gj

& dico, obje&tum nolitionis divine de remit-

ie, ( u

tendo peccato in confideratione metaphyfica ha-

p

bere pro obje&to exclufionem à beneficiis ami-

A pm j

citie tam debitis, quàm indebitis, & ordina-

tionem ad poenam : quia vero in hac providen-

d

tia inter illa beneficia eft elevatio ad ftatum fi-

Horum Dei per gratiam fan&ificantem , ideo

h

quidem verum eft, quód de facto habeat pro

X

d

obje&o pofitionem , aut negationem gratiz;

[]

o

fed

] ii V

M

DE CAUSA, ET EFFECT, PECCATI. 217

li

N ts

nf

fed non eft hoc de effentia remiffionis, aut non

remiffionis.

füín W*;

Diczs r. Meritum obje&ivum, & jus ad

Rnj

indignationem fundatur in ipfa turpitudine, feu

Uten, d

macula peccati; ergo prius eft tolli maculam,

QCI lii

ib vtj

quàm tolli jus ad iram.

RESPONDEO. dift. a. Fundatur in turpi-

Ab nty

D petqt

tudine, feu macula conffitutiva peccati, & caufa.

c. confecutiva , & caufata. n. a.

Jam füpra dictum

mf

eft, dari duas maculas, unam conflitutivam peccati,

Tifb i

quz confiftit in deordinatione rationis, alteram

p at

caufatam, que confiftit in exfpoliatione donorum

itione.

füpernaturalium. . Jusadindignationem divfam

patedong

non poteft tolli, quin tollatur illa prior: poteft

if graa'æe

tamen, ac debet priüstollijus ad indignationem,

Ia

antequam tollatur macula illa pofterior confe-

d

cutiva, feu caüfata ex indignatione divina.

ibtode f

DicEs 2.

Ipfa retractatio peccati, & füb-

m tolt

latio deordinationis in voluntate non eft fuffi-

ii

"

ciens ad tollendum jus indignationis ex parte

X

Dei fine gratuita infufione gratie fanGificantis;

ag

ergo adhuc prius eft infundi gratiam fanctifican-

tifni

tem, quàm toll: jus ad iram, & confequenter

remiffio peccati confiftit formaliter in infufione

Mfa Jit

zienti

gratie , & habitualitas peccati in denegatione

ial

hujus gratig. —4mt. prob.

Creatura non poteft

nicis d

fatisfacere pro peccato mortali; adeoque nec

, od

poteft tollere jus ad indignationem divinam fine

X IOVidf*f

gratuita infufione gratiz.

lu

RzsPoxwpEo. dift. a.

iNon eft fufficiens

fine infufione gratie ex libera determinatione

ye, P

tf

Dei in moderna providentia. c. ex natura rei.

n. a.

Poffet enim Deus condonare peccatum

n gr*b

O s

etiam

TU

218

DISPUTA'TIO IT.

etiam fine infufione gratie fanctificantis; adeo-

"

h

4 hu

que poteft illud jus ad indignationem tolli ante-

cedenterad decretum infundendi gratiam fan&i-

W

i

t

".W

ficantem: poffet enim Deus velle homini poft

retractationem peccati conferre beneficia nova

fine ordinatione ad penam, quo hoc folo ha-

E

bito in confideratione metaphyfica haberetur

y, ui

remiífio peccati.

pQ

OBJICITUR 2.

Illud. eft conftitutivum

Vil

peccati habitualis , quod eft obje&tum divine

vl

difplicentie ; fed hoc non eft folum peccatum

dnlii f

pretgeritum, nec fola negatio retractationis, ne-

qué"deordinatio voluntatis perfeverans ; ergo

spl f

eft macula confiftens in privatione grativ fan-

badp

Jioynt

&tificantis.

Maj. patet; quia obje&um habituale

eft obje&um ire divins.

Min. prob.

Peccatum

u

preteritum datur etiam in Magdalena v. g. poft

DEU

remiffionem peccati: retraétatio datur etiam in

RTR

eo, qui eft attritus, & tamen eft in ftatu pec-

ITR

cati habitualis : ipfum veró decretum Dei nor

tl

poteft effe obje&tum irz divine; ergo fola ma-

Volbhong

cula eít obje&um difplicentiz divinz.

t df ol

f

REesPoNDEo. c. Maj. dift. Min. quoad 1.

membr.

Obje&um difplicentie non eft pecca-

Drnp]

tum pr&teritum üt non fübflans ampliüs juri di-

t l

vino ad indignationem. c. üt fub/jans. n. Min.

:ï:anr:em, |

Peccatum habituale dicit duo, nempe negatio-

Jï]l*m

nem retra&ationis fufficientis , & jus ad iram

nondum condonatum: quamdiu ergo peccatum

à

perfeverat fübftare huic juri , tamdiu eft obje-

&um divine difplicentie.

Dricrss.

Ex hoc fequeretur, quód ipfa ne-

:'1'7

;

e difpli-

l

gatio condonationis fit obje&um divin

i

centi$ ;

UT

)

DE bAUSA, ET EFFECT. PECCATL 219

UM

centie ; fed hoc non poteft dici; ergo.

Maj.

AETN

prob.

Peccatum preteritam nondum condona-

Ü

tum nil aliud dicit, quàm peccatum, & nega-

d homjm' )

tionem condonationis; ergo.

Vf

o

RrsPONDEO r. n. Mgj. ad prob. tranf. nt.

dift. c.

Si negatio condonationis eft ratio, &

Átt ifers

motioum irg. c.

Si tantum eft conditio removens

prohibens , aut circumflantia fub qua peccatum

um

movet iram divinam. n. c.

Negatio condona-

D w

tionis tantüm facit, ut ira divina non impedia-

litpety

tur tendere modó averfivó in peccatum, quod

Ti

ratione fui eft obje&tum difplicentie, quamdiu

hts

non ponitur retractatio füfficiens , aut fatisfa-

Te mie

&io condigna.

fum hltd

REsPONDEO 2.

Retorquendó. v. g. Debi-

& Decaun

tum nondum condonatum eft obje&um folutio-

TE

nis; ergo etiam negatio condonationis eft ob-

o m t

jectum folutionis,

Vel fic: Peccatum nondum

m r

abfolutum eft materia neceffaria abfolutionis ;

n D

ergo negatio abfolutionis eft materia neceffaria '

abfolutionis.

LT

Similiter obje&um à Deo prohi-

T

bitum eft obje&tum volitum a&us averfativi, &

] al

odii.

Aliud ergo eft, quód potentia feratur

L]

pd g

in obje&um in hac, vel illa circumftantia pofi-

pils n ä

tum ; & aliud eft, quód feratur in ipfam cir-

jm, Md

cumftantiam , tanquam motivum fui actus,

r It

OBJICITUR 3.

Peccatum habituale eft

effe&tus peccati aCtualis preteriti; fed caufa non

Md

eft pars fui effe&us; ergo nec peccatum

ritum eft pars peccati habitualis.

prræte-

D

2

Poteft dari peccatum preteritum non

T

retractatum cum mnegatione remiffionis , quin

qu

detur peccatum habituale ; ergo peccatum ha-

i

(5

bituale

um

220

DISPUTATIO

IIYI

y

bituale aliud dicit, quàm peccatum preterittuum

j

,

it sii

quN

T

cum negatione remiflionis.

ZInt. prob. poteft

poni, quód peccans ftatim annihiletur proximo

whu( Wmï(n

WULLAM

il

inftanti ad peccatum ; ergo in hoc cafu non da-

s ii

tur peccatum habituale.

Wi

RESPONDEO I.

Retorg. in intentione ha-

)

bituali.

Qu

RrzsPoNDEo 2. dift. Maj.

Eft effe&ctus

15 qmïü

r

formalis. c. pbyficus. n. Maj.

Quia caufa intrinfeca

haud dubié eft pars fui effe&tus, ficut corpus,

(Rermu

& anima ipfius hominis.

x gt

"d 3. n. a. ad prob. tranf. a. dift. c.

Non

üt. D

dabitur peccatum habituale, nifi poffit Deus re-

ä

4 n

producere talem hominem , & a&uale jus pri-

In tali enim

ftinum ad penam. c. fecüs. n. c.

zino v

. cafu dabitur adhuc jus ad peenam eo ipfo, quód

T*0900

poffit Deus talem hominem reproducere ad poe-

OOA M

nam.

PUR

OsJrerrta. 4.

Peccatum Originale eft

ais

&liquod peccatum habituale ; fed hoc confiftit

A n a

in privatione gratie fanGificantis ; ergo &c.

'Trident. Seff. $. dicit, quód munde-

1 s m

JMin. prob.

.« mur à peccato originali; ergo fupponit, quód pec-

catum Originale confiftat in macula.

(

REsPONDEOo r. tranf. Maj. n. Min. ad prob.

n. a.

' TRIDENTINUM. enim tantüm dicit,

AA

Je

! quód per baptifmum mundemur ab eo, quod in

generatione contraximus; quod verum eft, et-

iamfi macula illa tantüm concomitetur peccatum

&:Iäxnm

lg

originale per modum proprietatis.

l

"i

d f

RzsPoNDEO 2. tr. Maj. n. Min. ad prob.

1

m&'t [

dift. Znt. dicit, quód mundemur à peccato Ori-

Ug

ginali, fumendó hoc peccatum in confideratione

-Häm&fä

phyfica.

o

f

It

DE CAUSA, ET EFFECT. PECCATI. 22I

M

LT

bbyfica. C. metapbyfica. n. a.

In confideratione

Cl

fbyfica ves fümitur cum omnibus fuis proprieta-

WM pr

D

0

z

tibus, & eatenus omne peccatum tam Originale,

quàm actuale eft immunditia; fed in confidera-

tione metapbyfica fumuntur tantüm

Ti

predicata ,

qu& veniunt in conceptu definitivo rei: & fic

peccatum Originale eft potiüs ille ipfe reatus

L d

1l

"n

inherens, qui eft caufa ire divine, &

&ionis gratig.

fubtrg-

)l

MT

T

OsjgrciTUR $s. Si macula non &

ft confti-

|

? tut

ivum peccati habitualis,

lt

tunc vera eft pro-

| puEsDe

:

pofitio 56. — B Az1: n peccato funt. duo; " tus ,

& reatus; tran[eunte a&tu. mibil remanet ,. mifz

Vab jior

Yeatus,

lal ai

J&u obligatio ad penam; fed heec Propofi

tio eft da-

mnata à PIO V. & GREGORIO xrr

I.5. ergo.

1f u

r ye

REsPONDEO. n. Msj

Quia etiam juxta

nos remanet tmacula conftitutiva peccati, & con-

fecutiva, prout priüs di&um eft. BArus ficut

rj

non admifit gratiam fan&ificantem diftin&am ,

äkhoc conij':

ita nec admifit ejus privationem, & in hoc con-

J

T

/

fiftit ejus error.

i, dU p

;

]

QUJAESTIO III.

Jl

n reatus pene ,. €? culbe in

ain d

Je diflinguantur ?

peccato z'ntelï

, qui

n d

OTANDUM I. Certum effe, quód in omní

p

peccato dentur duo reatus, videlicet reatus

CHlpe , & reatus ?vne; non tamen conveniunt

lfs df

Theologi, quidnam fit ifte reatus culpe ,- &

u

Teatus peme; non tamen conveniunt "Theologi,

Md

wl

quidgam fit ifte reatus culpe, & utrum fit fe-

para-

DISPUTATIO III.

222

quiuf j

"T

pafabil«is à reatu poene. — Illi, qui dicunt, hos

)

duos reatus effe feparabiles, dicunt , quód per

i

i

yin

abfolutionem facramentalem tollatur reatus cul-

j

[

pz, remaneat tamen reatus poengz , pro quo

nf

"

( j

ulteriüs tollendo putant ordinari fatisfactiones,

,

Jal

1

i h

& indulgentias.

|

F

z2 Mu

A

NoTANDUM 2.

Scotif]as cum MASTRIO

communiter docere, quód reatus culpe, & po-

MU

ne non diftinguantur ; adeoque dum per abfo-

lutionem tollitur reatus culpe, tollitur etiam

Jf

y

reatus poenee.

Hinc docent, eas fatisfa&tiones,

l hu

que in hoc, vel altero mundo poft abfolutio-

:ä

ï

,

riem luende funt, non habere proprié rationem

lr

E

iene, fed tantüm rationem w//rone? compenfationis

s2 Oj

fic quafi ex promiffo debite, inquantum poeni-

d

tj

te

ns fe Deo obligat ad compenfandam offenfam,

t

&

damnificationem divini honoris Deo illatam..

ii

NoTANDUM 3.

Dari alios, qui dicunt,

:

reatum ponz, & culpe identificari, fic, ut per

"WV

abfolutionem tantum tollatur de reatu pomne,

TW

AA WV

juantum tollitur de reatu culpe ; & quia rea-

q

Wiry

tus poenee non to

llitur totaliter per abfolutionem,

tl [

ideo putant, nec reatum culpz tolli totaliter:

UL

dicunt enim reatum culpe remitti quidem fim-

Truny

pliciter., inquantum remittitur. ipfa.fubftantia

[

[

ceng, nempe obligatio ad infernum , non ta-

IT

men eam culpam remitti totaliter; fed remanere

Tiuïäm

fecundüm quid, id eft, fecunduüm aliquam par-

H Mï Uip]

tem, fecundüm quam etiam remanet reatus po-

Bu j

ne. Hanc fententiam fcripfi Ingolftadii fub A.

ii

RO P.

OANNE EVANG. RASSLER, qQui pro

Te,ügzw

ea fententia citabat sCO TUM, RUBION , DU-

d id(f.*:w

IUM,

IïANDUM, ALMAINUM, GABRIEL, EK

HOL*

Ü f

Ün

DE CAUSA, fIT EFFECT. PECCATI. 2293

g i

HOLKOT afud Salas.

Iltem cum MAsTRIO

m]l]i, Vi

M

nobiliores Scotiftas, THYRsUM, GONZALEZ

in peculiari Tra&k. de bac ve edito, & alios.

.Me-

ïüliüæ : D

rumtamen in hoc errat, dum pro fe citat Mz-

iif

Jirium ,. & mobiliores Scotiflas:: Maftrius enim ma-

nifefté. docet fententiam oppofitam

l um

, ac longé

diverfam in JVotando 2. explicatam.

Jl db

[

NoTANDUM 4. Ponam poffe accipi pro

VVl r

porm firitb ac rigorofé di&a, & pro /ate di&ta,

if

quz non eft ejusdem rationis univoce c

um pena

ftridté dicta. — Pena ftritt ditta,

Bb df

ac fimpliciter ta-

Iis eft illa, quz infligitur contra voluntatem

)ropriäratipnf

"

:

J

patientis , adeoque cum indignatione contra

"

1

l

perfonam, cujus voluntas nondum c

oncordat

cum voluntate puniti, üt habet n. THOMAS

üufanin

Do o

1. 2. q.87. art. 6. & 7. C. Econtra pena latà ditta

, Q du

eft illa, que füfcipitur libenter, & fponte, con-

KMXE, U'.,

fequenter fine indignatione punientis, aut pu-

EL

niti, eó quód voluntas punientis jam concordet

e gt

cum voluntate puniti.

Et talis peena non eft

fimpliciter pena , fed tantüm feécundum quid, &

"UI

tl tott

cum addito : pena /atisfattoria

» prout ibidem D.

THOMAS explicat,

j quin t

;.

T

NoTANDUM 5. Apud p. THOMAM non

ym, bt

occurrere hoc nomen reatus culpe, fed tantüm

reatus, velreatus pene.

Quia autem D. 'rHo-

f

p d

MaAS admittit triplicem peenam peccati, nempe

ne tedij

remorfum :confcientize ob deordinationem volun-

i

tatis nohdum fe fubjicientis Deo, & penem ma-

j U

cule, & penas externas, ideo difcipuli p. TzROMz&

SUart

re&té ad diftinguendos reatus hujus triplicis po-

Ll h

[.F.

/

n& , reagum maculg vocarunt reatum culpe

reatum

— ERE

j

224

" ia

reatum veroó poenz refiduz (impliciter vocarunt

yir

reatum pone , abítrahendó , utrüm ea pona

feu culps habeat

g P

poft füblatum reatum maculz,

fimpliciter rationem poene , vel non.

In qua

meüW

|

p

re, cüm fignificatio nominum nondum haben-

»

japt

tium conftantem notionem przftabilitam fit in

arbitrio hominum, non poffunt improbari.

[ L) Pma fi

t

mb

DICO L Reatus culpe, & reatus pone

ftrittà di&e identificantur realite

r.

geput:

PaRoBATUR Conclufio r.

Pena ftri&é di-

jutma t

&a dicit peenam infli&tam voluntati repugnanti,

à t

ac nondum concordanti cum voluntate punier-

s at

g pel

tis; fed reatus hujus poenz identificatur realiter

cum reatu culpz; ergo.

Maj. patet ex D. TH O-

jedml

ht

MA hic q.87. 2.6. C. ubi ait: " Dicendum,

» quod in peccato duo poffunt confiderari, fci-

vitutt Q

Ym

, licet a&us culpe, & macula fequens, planum

»

eft autem, quód ceffante a&u peccati rema-

s.

net reatus in omnibus peccatis a&ualibus:

hm

»

»

A&us enim peccati facithominem reum peng,

t ii

inquantum transgreditur ordinem diving jufti-

delae

»

?

tig, ad quem non redit, nifi per quamdam

tary w

»

recompenfationem pomnz , que ad equalita-

Ostfe n

DT

»

tem juftitim requirit, ut ille, qui plus fue

»

voluntati indulfit, quàm debuit, contra man.

"tf i

»

datum Dei agens, fecundüm ordinem divine

t t

D

juftitie aliquid contra illud,

quod vellet fpon-

ii Y

taneus, velinvitus patiatur. - - Unde cet-

il

»

»

fante a&u peccati remanet debitum poeng.

! h*:*ï'?ïhah-

»

Sed fi loquimur de ablatione peccati, quan-

"lin

»

tüm ad maculam, fic manifeftum eft, quód

Wt

q!

»

macula peccati ab homine auferri non poteft,

;ub

lüm

nifi per hoc, quod anima Deo conjungitur

Sünus

»Ppet

rj

*

L

BP lmïï 'UW:

»

þe'r voluntatem. ^ Unde macula àb homine

llïI"lW i

D)

tolli non poteft, nifi voluntas hominis ordi-

Lt

»

nem diving juftitim acceptet, ut fcilicet vel

! n l

»

ipfe fibi peenàm fpontaneus affumat in recom-

DOttg f

penfationem culpse pr&teritz, vel etiam à

Val f

»

Deo illatam patienterfuftineat: utroque enim

IQb

)

modo pcona rationem fatisfaCtionis habet.

I

t p

»

Pena autem fatisfa&toria diminuit aliquid de

»

ratione poene: eft enim deratione pene, ut

Teuli

»

fit contra voluntatem. Pona autem fatisfa-

M ;

»

&oria, etfi fecundum abfolutam confideratio-

Ülcttepus

»

M r

nem fit contra voluntatem, non tamen ut

nunc, & per hocefít voluntatia: unde fim-

MTR

»

pliciter eft voluntaria, fecundum quid'autem

"Diendt

»

involuntaria. Dicendum ergo eft , quód re-

nl i

»

mota macula culpe poteft quidem remanete

10y, Va

reatus non ponz fimpliciter, fed fatisfatorie.

Wa

k

a D. Thomas.

i al

PnoBATUR 2, D.THOMÁS expreffé di-

us

cit, quód reatus pdene flridté, ac fimpliciter

v d

nj

di&te femper referatur ad culpam nondum ex-

ü

[

u

pun&am; ergo reatus ponz ítridié di&e, &

T

reatus culpe non feparantur.

"dnt; prob. loc. cit;

gipir

a, 7. C. fic habet: ,,Peena poteft dupliciter confi-

Ts

» derari, fimpliciter, & in quantum fatisfa&to-

j d

» ria: pdena fatisfa&toria eft quodammodo vo-

j vt

» luntaria.

Si veró loquimur de pena fimplici:

BI

» tet, fecundüm quod habet rationem penz,

» ficfemper habet ordinem ad culpam propriam."

nim pe

gl g

Quód autem de culpa a&tu inherente loquatur,

patet ex iis, qus& dicit in 2. Sent. dift; 30. a. 2.

umhïf

C. ubi ex peenalitatibus hujus vite ptobans ex-

n

$

:

iftentiam culpe originalis , ait

R

Alius eft error

Q COWME'

D. 4mort dTa&t, de Peccatis,

P

ge OTUmIS

226

DISPUTATIO III.

h

th

»

eorum, qui in puero nato poenam conceden-

:

j W

»

tes culpam negabant; & hoc manifefté divinz

j p

»

juftitie repugnat, ut aliquis obligetur ad pce-

f

D

nam, qui culpam non habet, cüm ponna jufté

P

j

l

»

non nifi culpz debeatur; ideo concedendum,

v

etiam culpam trahi ex parentibus.

^ Mi

DICO.-1E

N

Reatus culpe, & reatus poene

yid iU

fimpliciter loquendo (fine addito , utrum fu-

la

Y

mantur ftri&é, vel laté) diftinguuntur.

g C

PRoBATUR Conclufio.

Simpliciter 1o-

v

«t Ja

quendo reatus culpe denotat reatum macule,

t n

feu pofitivz indignationis divinz per fubtractio-

zpotd t

nem obfequiorum amicitie : econtra reatus po-

3

n

ne fimpliciter importat obligationem ad pcna-

N

litatem compenfativam nulla amplius exiftente

]

t um

macula ex deordinatione voluntatis, autex füb-

]

Irpn

traCüone gratie; atqui hoc modo funt fepara-

i, t

biles ifti duo reatus; ergo &c.

Maj. patet ex

teu d

communiori acceptione moderna Theologorum,

D

à qua dependet fignificatio nominum, & muta-

tio ipfius fignificationis, fiqua foret neceffaria:

Qu at

voptr d

ficut & confuetudo dependet à majori parte

communitatis.

JMin. prob. 1. Ex communi fen-

"&f (

lu F

j

fu Theologorum, quibus fupponitur effe notus

modus tendendi divinus, vel ex traditione, vel

dlütre

n

infpiratione.

2. Authoritàte D. THOM £ , qui

in 4. dift. 18. q. 1. a. 2. quaftiunc. 3. C. ait: n

:äzverüo Dj

NY

» peccato duo funt, fcilicet converfio ad com-

» mutabile bonum, & averfio ab incommutabili

hd

u

h

j

» Bono;

& fecundum hoc funt duo effectus

» peccau ; Unus eft indignatio Dei ad nosaver-

4

» fioni peccati refpondens : Alius eft poena in-

» Ordinata converfionem ordinans; & quia

t

»primoó

n

DE CAUSA,; ET EFFECT;, PECCATI. $67

Pt

'/ Ul&l)'lfeü'edu

» primó in peccato ex parte noftra eft conver-

» fio, & quod eft prius in generatione , pofte-

p

»

rius eft in deftruGione, ideo ex parte Dei

VOL

D)

rimó eft reconciliatio ejus ad nos, & fecun-

dum hoc eft liberatio à pena.

]

Sed poena. eft

»

duplex, fcilicet exterminans hoftes, & talis

&reawspæq

peena ex reconciliatione ipfa removetur; alia

D. n í

»

U.

»

poena eft, quz corrigit civem, &filium, vel

»

amicum, & debitum ejus.poteft removere re-

ais

ERN

)

conciliatione jam fa&a; & ideo fimul, cüm

»

peccatum remittitur quoad maculam, remit-

t pl

i,

»

titur quoad poerram eternam, que eft exter-

, minans, fed non quoad peenam temporalem."

4 r

Et ad r. ait: ,Sicut actus preexiftens fuit caufa

Jl r

»

macula, & tamen tranfeunte a&u non tranfit

j, r

»

macula; ita actus mediante macula fuit caufa

at las

»

debiti peenz , & ideo non oportet , quod cef-

Mj ytt

5

fante macula debitum peenz ceffet." Etado.

ht

» Dicendum (inquit) quód ille, cui remiffa eft

mb

, Culpa quantum ad maculam, adhuc dignus eft

Q l

» propter a&um, quem commifit, ponam fü:

LP

iampt

» ftinere, quamvis non fit à Deo alienus.

]ta

t

S. 'Thomas.

Ex quo patet, indignatione Dei

yurdfent

fublata adhuc remanere fimpliciter rationem pc-

vilioe, V

ne, quamvis non ita ftri&té dicte : patet etiam,

noud, d

quód averfio Dei à creatura, feu indignatio nil

j MM

aliud fit, quàm fubtra&tio obfeguiorum amici-

od at

ti: fcilicet beneficiorum , gratiarum, & virtu«

ncommutaþ

tum füpernaturalium , feu indu&tio macule, ad

o d

quam confequitur ordinatio ad penam ftricté

N

j al st

talem;

y eftpæü'f

B

D

P3

Solvun-

&i

258

JDISPUTATIO III

Solvuntur Obje&iones.

f0

OsjrciTUR r. contra 1. Condufionem. Per

gt

baptifnum tollitur reatus culps originalis

g Üf

totaliter & tamen non tollitur totaliter rea-

rdti

tus poene; ergo reatus ponze, & culpsz funt

g

feparabiles.

ZAnt. quoad 1. memnbrum patet ex

J

'Trid. Seff. . ubi ait: Sj quis a[Jerit , non tolli

-

Waovx

E

iotum id, quod.veram, €9 propriam rationem pecca-

L

»

&i babet , anatbema fi. — Quoad 2. membrum proba-

T

dur.

Poft baptifmum remanet fomes peccati,

t N

mors, & miferiz hujus mundi, quze funt poeena

j ago P[m

peccati originalis; ergo.

*

d pry

Ad

TooNDE

RrzsPoNDEO n.a. quoad 2. membrum.

prob. dift. ant.

Remanet fomes &c. ita tamen,

vodir t

ut non amplius habeant rationem poenz. c. fe-

vàr tb

cus n.ant.

d.

Refponfio eft s. THOMZ I. 2. q.

85.a.5. ubi dicit: ifta in homine relicta effetan-

eir,

quam occafionem glorie promerende, quod

lhoctun,

ipfüm habet Trid. Seff. 5. ubi ait: Manere autem

i

in renatis concupifcentiam , *vel fomitem, bec S. Sy-

ha gl

rl nf

nodus fatetur G Jentit, que cim ad agonem relitta

füt, mocere non conféntjentibus mom valet, quin imb

fhir, u

qui legitimà certaverit , coronabitur. Ex quibus vi-

Dras !

detur colligi, quód hzec omnia relicta fint non

Y p

in vindictam, adeoque fine reatu poenz pro-

ET

prié dictae.

h s

Diózs r.

"poflolus Rom. 5. agnofcit, mor-

m

tem effe proprié poenam peccati Originalis; ergo.

4dnt. prob. Sicait v. 12. Perunum bominem pecca-

H

tum intravit in mundum , g per peccatum mors,

hIQh&Q j

€ iia in omnes bomines mors pertranfüt; fed par-

nj

«,ïzüä

ticula illa relativa ia videtur effe relativa ad cul-

bidmg.

pam; ergo.

UM

RESPONX-

lUt

DE CAUSA, ETEFFECT. PECCATI. 250

[l

RrsPoNDEo. dift.a. Agnofcit mortem

Q]

effe poenam in nondum renatis.c. in renatis fubdift.

agnofcit effe peenam materialiter talem. c. formali-

hflll' tOtam

d. &Ullpz

ter talem. n.ant. Complexum miferiarum hujus

mundi, quamvis fit de fe natum aptum inferri

WMM

ad vindictam peccati, hic & nunc temen non

MJM)KK

fungitur officio vindicis, fed occafionis ad pre-

1] WMF

mium.

1 Mi

DrcEes 2. S. Zuguftinus 1. 6. contra Julian.

du

j

13

C.5. dicit: Baptizatus ommi peccato caret, mon ommá

"

malo; ergo poenalitates hujus vitz etiamin rena-

tis habent proprié rationem penz, ac mali.

lzm

REsPONDEO. dift. a.

INon caretomni ma-

uf

lo materialiter tali. c. formaliter tali. n.a. Malum

MT (

maierialiter tale eft, quod de fe aptum, & ordi-

IELS (

natum eft ad nocendum hofti, & ad vindican-

felia lt

dam injuriam, hic & nunc tamen non ordinatur

tl q

: Ms

ad hunc finem, fed ad promerendam gloriam.

Et hanc effe mentem s. AUGUSTINI, patet ex

in i

lib. ». Capitul. c. 4. ubi ait: Concupifcentia cum

gt

paroulis nafcitur ; in parvulis. autem baptizatis à rea-

i, (

tu fokoitur , ad agonem relinquitur.

b

Drcss 5.

Chriftus pro peccato originali,

'reh'äi

f

& pro peccatis aCtualibus fuüftinuit poenas: pro-

i o g

prié diéas, & tamennon habuit reatum culpe;

ergo non identificantur.

RESPONDEO. dift, a.

nofott

Suftinuit peenas pro-

hgnibsf

prié dictas proprietate poene materialiter talis. c.

1. d

formaliter talis. n. a.

D. TuHoMas 1.2. q. 87.

j f

a. 7. C. docet, peenas Chrifti tantum fuiffe fatis-

"

factorias, non autem fimpliciter diétas.

Ibidem ad 3. ubi fibi objecerat, quód Chri-

n

ftusnonpeccaverit, & tamen fuftinuerit peenam,

hn

E. 3

adeo-

230

DISPUTA;.TIO IIl,

y um

'adeoque pomna non femper infligatur pro culpa,

quu

aj j

refpondet: JDicendum ,. quód. Chriflus penam fufüi-

nuit fatisfa&toriam, mon. pro füis, Jed pro no[iris pec-

fj

f

catàs.

De hac autem pona fatisfa&toria in C. di-

ao

j

!

cebat: Pena dupliciter pote[l confiderari , [impliciter,

QU

& in quantwum fatisfa&toria ; pena fatisjatloria eft

h

quodammodo voluntaria ; i wveró loquamur de pona

fünpliciter , fecundum quod babet. vationem. pene , fic

"

,

——

d

Scien-

;»:

itos tf

Jemper- babet. ordinem , ad . culpam. propriam.

dum tamen, quod aliquid videtur e[fe penale, quod

55 Dun

gt t

tamen mon babet fünpliciter .vationem pene; pana

enim efl [pecies mali , malum. autem e[? privatio boni.

a, &

Ita ille.

dipowp!

9

Si reatus

OBJICITUR

P^

conira eandem.

ag

culpe, & pone ftricté ac fimpliciter dictze iden-

1tls, o

u

n

tificarentur, tunc verum effet, poft peccatum

4

NI

!

nil aliud remanererealiter , quam reatum ponz ;

L

j

]

:

Vi

T

fed hoc non poteftdici; ergo. .Min. prob. ex

il n

propofit. 65. Baji damnata à Pro V. qua fic ha-

ij w

bet: Jn peccato fünt duo, a&tus &2 reatus ; tran[cum-

l

:

MTR

ie a&ku mibil remanet , mifi reatus, eu obligatio ad

ii

penam.

D UMT

ResPoNpnEo n. Magj.

Quia remanet macu-

TUTT,

la, feu privatio gratic fan&tificantis.

Propofi-

tio damnata in hoc errat, quód non admittat

u de p

Mer tii

maculam proprié di&am , feu privationem gra-

um

tie fan&tificantis, üt patet ex contextu.

lpfa

Ifttg

AK

li

&

macula, licét etiam ifta juxta D. THOMAM fit

Ri

effe&us peccati, non tamen proprié loquendó

hs

"w

habetrationempene; quianoninfligitur à Deo,

A

fed eligitur ab homine.

Ü

In abfolutione facramen-

li aüm

OBJICITUR 3.

p 1

tali totaliter remittitur culpa, & tamen non

Áits

remit-

T

M u

DE CAUSSA, ET EPFECT. PECCATI. 251

o

ht

am

i Ra

remittuntur ponz ftridé tales; ergo &c. — Znt.

T

quaad , x« snembrum Jfupponitur . ex. . communi fenfu

Theologorum, -& ex eo; quia videtur difficile,

EOR

quód Deus adhucrefervet iram erga converfum;

Vr

cüm peccatori promittat, fe non recordaturum

LT

LT

peccati, & ipfi promittat omnia figna amicitia.

int. qubad 9. memb. frob.

Poft abfolutionem re-

LT

!f i

manent pene purgatorii ; fed hz funt pens

firicté dicte; ergo.

JMin. prob. Videtur incon-

! dj

veniens, Deum fuo amico impotenti ad folven-

m j

dum irrogare tam atroces poenas, nifi animó

r

vindicandi, & exprobrandi culpam; ergo.

.RESPONDEO. nm. a. quoad 2; membr. quia ipfaze

d. d n

pene purgatorii non habent rationem pomne

ictt zi

firidé talis, cüm voluntarié fufcipiantur ab iis,

pipeat

