nis fenfualis.

Unde, fi ea tantum delectatio

ss

inups

»

habeatur tangendó vel alterius manum, aut

?

)

faciem pulchram afpiciendó, folüm in his a&ti-

»

bus habertetur vehiale, fi fiant ex levitate ani-

UM

»

mi, aut curiofitate, & periculo duntaxat levi,

hus

& remoto dele&ationis carnalis; idque verum

d

»

»

efTet, fi ofculum inter virum , & mulieretn ha-

l

n

x

»bere-

[

DISPUTATIO

y?

K

$08

IV.

pl

» beretur ex ea tantüm deleGatione fenfibili :

Lllï

hod

» quia tamen moraliter impoffibile eft, quódhu-

nid

ye

» jusmodi ofcula fiant ob dele&tationem fenfibi-

D

4l

» lem, & non habeatur etiam periculum proxi-

)

, mum delecationis fenfualis, idcirco non eft

» practicé probabile, quód hujusmodi ofcula va-

a['R

f,]

» cent lethali culpa."

2. LA CRO1X l. 3.p. 1.

/g€pt

]

1.894. dicit: "Plusquam viginti Authores do-

W

HLMUO l

, cent, non effe mortale, velle tantüm delecta.

hr

» tionem fenfibilem, que oritur in ofculis, vel

gtpi

» tadibus. Hec fententia eft fpeculativé pro-

3500

» babilis: quiaautem , quamdiu fumus in hoc

ial o

.....

» Corpore, non videtur moraliter poffibile, ut

A0

» cum tali dele&atione fenfibili deliberaté qua-

at

» fita, & adiniffa non adfit periculum proximum

1 dpafol

» dele&ationis venerez; hinc MENDO; & sPo-

»

RER recté docent, hanc fententiam regulari-

Dl

2, i

»

ter non effe practicé probabilem.

Certum

»

enim eft, vix poffe ita fifti in illa dele&atione

a

NU

»

fenfibili, quin accedant dele&tationes venerez,

in quas confentire, vel fe exponere confen-

t d

, i

, tendi periculo, fecundüm omnes eft mortale.

» Preterea, fi delectatio fenfibilis fit circa obje-

n i [

m

» &um per fe turpe, omnes docent, effe morta-

» le; quia experientia probat (inquit sPORER)

à m

fo,

NT

» quód dele&tationi fenfibili quefite, vel admit-

» í€ circa obje&tum de fe turpe infeparabiliter

j

i l [

» femper fit conjun&a dele&atio venerea, in

» quam pariter ordinarié confentiet voluntas

QU

» itamalé difpofita."

Ceterum quandonam de-

le&atio cenfeatur effe voluntaria, quefita, vel

1 A)m

"h

ddmiffa, aut quando cenfeatur dari confenfus in

m

ilam, aut quando periculum fit remotum, vel

Tl

proxi-

Y

DE PRJC. QUIB. GENER. PECCAT. 309

Ut f

proximum in ejusmodi confenfum , & qualia pe-

)üee UUM

ricula fugienda fint in peccatis formalibus, dice-

L fef

tur in fequentibus,

Ti

( l

d t

Solvuntur Objectiones.

Dele&atio morofa non eft

( ET

OBJICITUR I.

lr

aliquo preceptó graviprohibita; ergonecgravi-

ter peccaminofa,

Prob. Zfnt. Si effet prohibita,

n d

L v

tunc ifto precepto: JVon concupifces ; fed per hoc

non eft prohibita; ergo. Min. prob. Per hoc

iil

lm

preceptum tantüm prohibetur ea concupifcen-

tia, queeft voluntas efficax peccandi in opere ;

ii

fed dele&atio eft tantum fimplex complacentia

drtiqe

Ti

cum affe&tu, & voluntas inefficax; ergo.

2. Apoftolus enumerans peccata luxuriz

TTR

tantum enumerat fornicationem, immunditiam, adul-

ul

y n

terium, fodomiam &c. nullibi veró facit mentio-

nem dele&ationis morofe; ergo &c.

d

Wt

3

Apoftolus, quando Epbef. 5. dixit, ca-

vendam effe turpitudinem, fornicationem, ava-

Qner t

ritiam , fcurrilem fermonem, poftea folüm addit:

nd t

Excludere à regno Dei fornicationem , immunditiam,

frito

avaritiam &c.

Ergo omittendó turpitudinem , &

enuri

fcurrilem fermonem , qui habetur cum dele&atione

j fP0t0]

deobje&to, cenfet eam non excludere à regRo

, vlalt

Dei: atqui per hoc intelliguntur juxta Gloffam

[

amplexus, & ofcula, quaz haud dubié hab;ntur

iete, !

cum dele&atione; ergo.

gt volu

andont

REsPONDEO r. ad r. n.a. ad prob. tr. Maj.

n. Min. d bujus prob. n. Maj.

Prohibetur enim

quæülsf7

[

affe&us ad peccandum inclinans dire&é volitus

formaliter, vel interpretativé, lta hoc explicgt

U3

Ils

æmotü;;

410

DISPUTATIO

IV.

j

Chriftus Mattb. s. cüm eum vocat adulterum,

4

c A

qui viderit mulierem ad concupifcendum , quod

D. CHRYSOSTOMUS intelligit de eo, qui in fe

12305

vt

3il

m

fovet libenter affe&um ad adulterium , prout

bj

Probat. $. Conclufionis 2. oftenfum eft.

f

o

REsPONDEO 2. n.ant.adprob. tr.Maj. n. Min.

l

Ad prob. tr. Maj. dift. Min.

Dele&atio eft tan-

tüm fimplex complacentia, & voluntas inefficax,

li

li

1amui

inefficacia proveniente ab impedimento extrin/e-

c0.C. à preparatione voluntatis interna. n. Min.

srmet

ite di

Talis enim folüm prohibetur ab opere metu in-

; Militi

ferni, vel metu temporalis incommodi; czte-

aon;

rüm, dum voluntas fe oble&atin opere per amo-

1

rem fimplicis complacentie, & fic deliberaté

iafequi

affe&ivé fiftit fibi obje&um uüt intentionaliter

i. 4

b

prafens, ac exiftens, defe jam effet preparata

ad peccandum in ipfo opere, ceffante metu in-

z idiptn

ferni, aut incommodi, autlegis prohibentis. Eft

d

autem valde inhoneftum, fovere affe&um ad ob-

IV

je&tum ex fua natura à Deo prohibitum, üt pate-

0454

n

bit ex Quof?. feq.

wrepitim

"d 2. retorq.

D. Paulus etiam non enume-

aimm i

rat defiderium abfolutum homicidii, aut adulte-

lispoy

rii; ergo non eft peccatum.

ff

Tantüm enume-

REsPONDEO 2. dift. a.

E:gedita ]

rat fornicationem, vel immunditiam fumptam

E

lt

al

vel realiter in opere, velintentionaliter in affe&u.

J mmü

c. iantinn in opere. n. ant.

Fovere enim affe-

&um, & delectationem circa obje&a prohibita à

x"ï

Deo, vel natura idem eft , ac ea perpetrare in

animo per complacentiam, &amorem, üt ex D.

ul

)

THOMA fuit diéctum.

Aw

d 3. eodem modó dift.ant, 'T'antüm ponit

Ts

"^L

immun-

n

DEPRJEC. QUIB.;GENER. PECCAT. 31E

t z&ukem

immunditiam &c. veleffeGivé, wvelaffe&tivé ta-

[ Um,q»

lem. c. iantüm effe&ivé talem. n. ant.

Ratio,

990, qmw

cur D. Paulus in pofteriore textu omiferit turpi-

TU jn

tudinem, non eft, quia nonexcludit à regno Dei ;

fed quia füperfluum eft, bis explicité ponere,

F..Ma/l h

quod tacité comprehenditur uno, eodemque

t efl t

nomine, aut genere, puta in genereimmunditiei

aof

corporalis, vel intentionalis.

TU r

OB]icrnpUuR

Dele&tari de virtute non

nix Jj

fufficit ad meritum; ergo & dele&ari de peccato

ab

in homine aliàs jufto non fufficit ad peccatum.

2

Boj

Malitia operis non femper redundat in

vt

dele&ationem; ergo ex eo, quód opus fit ma-

tlb

lum, non fequitur, etiam delectationem de opere

odl

effe malam. | Znt. prob. Malitia irtrinfeca forni-

cationis confiftit in damno prolis ob educatio-

prauia

Ti

nem: fed hzec non redundat in fimplicem dele-

nis D

&ationem; ergo.

um di

, REsPONDEO ad 1. tr. a. n.c.. Ut enim D.

THOMAS q. I5. de l/eritate. a.4. ad 13. obfervat,

!u

plusrequiritur ad meritum, quàm ad demeritum,

Ws

cüm bonum fit ex toto, malum autemex quolibet def e&tu.

utati

RESPONDEO 2. dift. a.

Dele&tari de virtu-

te non fufficit ad meritum, fi talis dele&atio fue-

fi enut

rit impedita per defe&um ordinis ad Deum. c.

fecüs. n. ant.

Si enim talis delectatio ponatur

y lum

TU

inhominejufto fe referente habitualiter in Deum,

qinz

dico, etiam actum ejusmodi effe meritorium: in

prohibf;

peccatore autem deficiente illo ordine neceffe

eft, etiam dele&ationem non effe meritoriam in

xpEIu'?Jf

actu fecundo.

q,ü!ä

d ». dift.a. Non femperredundat effettivo.

c. affettivb, n. ant. quia affe&tivé ponitur totum

»

4

obje-

DISPUTATIO IV.

yn

312

gt p

obje&um in animo , adeoque etiam ejus malitia

faltem inchoativé, in quantum affe&us intrinfecé

duio nl

t

Qs

difponit ad a&um qui jam habet inhoneftatem,

ac malitiam ejusdem ordinis cum objeäto nem-

quidi

n

pe ad defiderium abfolutum.

O8]ICITUR 3.

D. TRHOMAS 2.2. q. 154.

)u

i

a.4.C. Tünc folàm amplexus, & ofcula dicit

&i

effe mortalia, ac libidinofa, quando ordinantur

ad ipfam f01n1cat10nem, ergo, quando fiftitur

"

u

in fola dele&tatione fine ulteriori ordinatione,

t

ea non fünt peccatum mortale.

"l

l

9

171

In furto, dehonoratione parentum, vo-

luptate gule , & odio datur parvitas materize;

miftm

ergo & in dele&atxone morofa.

[ 3474

REsPONDEO ad 1. n. vel dift. a.

Dicit effe

ii o

mortalia, quando ordinantur ad formcatlonem

Tk

ilm

ordinatione interpretativa. c. tantim formali ,

AC

explicita. n. ant.

Qui enim affumit dele&atlonem

IT Q

per fui effe&um connaturalem, nempe commo-

ia ul

tionem fpirituum genitalium, quz ex fua natura

lod

tendit in opus externum, eo ipfo interpretativé

1] g

ordinathanc dele&tationem in finem illi connatu-

&t ve

ralem, fi nullam aliam habeat caufam , motivum,

3, pf

&finem actionis affumpte, nifi ipfam dele&tatio:

T& aj

nem

)

"d 2. c.a. n.c. & paritatem.

Difparitas eft ;

ssl

quia tota malitia reperitur hic, & nuncin quavis

materia, five parva, five magna; ficutin blafphe-

i

l

mia, vel odio Dei, ubi pariter non datur levitas

e

ex parte materig , fed tantüm ex defe&tu adver-

h

Econtra in aliis ma-

tentie, vel deliberationis

n

teriis tota malitia non reperitur in materia par-

AU

)

va$ fic enim in parvo furto non reperitur da-

mnifica-

N

DE PRJEC. QUIB. GENER. PRCCAT, 313

mnificatio gravis, aut in levi injuria gravis con-

:

N

triftatio proximi.

Ts

OsJiciTUR 4. Poteít quis dare caufam

ObJBüO, l

venialiter peccaminofam ad commotionem fpi-

rituum, & feminis refolutionem, quin per hoc

TAUR i !

peccet mortaliter; ergo ex eo , quód dele&tatio

fl d

morofà ifta caufet, non fequitur effe peccatum

T

mortale.

ZInt. brob. . Sic P. v1v A hic n. 16. di-

l [

cit : Diflinguende funt actiones male leviter influxice

Vi

ad commotionem fpirituum g pollutionem ab attionibus

graviter influxivis; mam ille , ut nonnulli afpe&tus mu-

U0O V

lierum, twnnulli ta&tus, nonnulle comedie, & lectiones

1 Dd

librorum obfcenorum, monnulla verba amatoria v.g. di«

cendá: cor meum, animamea, ob folam vanitatem, &g ad

Dist df

conciliandum «oanum amorem , communiis docent cum

TU

Vafquez, Salas, Le[J. Bonac. apud Dianam, &? Tambu-

i, t

vinum, qubd non excedant culpam «venialem , quamvois 1n.

EE

üis prevvideatur etiam pollutio facutura , dummodo abfit

yeeuno:

periculum confenfus , aut grave fcandalum.

xl z

2. Poteít dari affectus leviter culpabilis ad

u

furtum grave, homicidium &c.5 ergo, etiamfi

Tf

dele&Gatio venerea foveat affe&tum ad fornicatio-

, I

nem, poteft nihilominus effe tantüm leviter in-

f

ordinatus; adeoque tantum peccatum veniale.

REsPONDEO ad 1. dift. a.

Poteft quis dare

putad

caufam venjaliter culpabilem, fi ipfa hec com-

(inqu

motio fpirituum nec intendatur zndiretl? nec intere

pretative. c. f tantàm non intendatur formaliter , feui

j

qir lr

diretlà. n. ant.

Ilud dicitur indire&e intendi,

quod fic ponitur, ut nullus alius fit primarius, ac

t

gf

precipuus finis movens ad a&tionem. Hinc Au-

thores, qui agnofcunt culpam venialem in hujus-

nateri«';"

modi a&ionibus, aliquando expreffe addunt

epfï:

F

un

3

pisPALTAUTIO: Ylyss

y

K

314

d

y

quód ponantur ex alio fine v. g. vanitate, curio-

fitate, ftudio placendi, & conciliandi amorem

« a

m u

amicitiz, ex levitate animi, feu ex propofito fa-

tisfaciendi fue levitati,

& inconfiderationi.

R

!

Econtra fi tales a&iones utut leviter influxive

"

ordinarentur jndiretié, vel interpretatioà ad com-

o j

[

motionem fpirituum, eo ipfo agnofcunt in ejus-

modi a&u v.g. ofculo, peccatum mortale.

Ad-

st

Tupoyt

do, quód r. viv A non faciat propofitionem ge-

neralem : otmnes tattus , omnes afpettus &c., fed par-

gl

ticularem: nonnulli ta&us, monnulli afpectus , ubi

(

L:z;xoc

videlicet ex conditione particulari perfonarum

UI

abeít omne periculum, velfcandalum. Faten-

tl

QTI

dum tamen, hancipfam do&rinam p. v rv x etiam

É1

li

üt limitatam non effe prattict probabilem , fifola

LT.

Aliud

curiofitas, vel levitas pro fine habeatur.

enim eft neceffitas, & aliud utilitas.

L ;

Zdo. tr. a. n. c. & paritatem. Difparitas

ll

eft; quiainaliis materiis affe&us fubjacet im-

st

perio rationis, nec habet principium tam peri-

uf

culofum inipfa corruptione naturz.

Deinaliud

D)

eft affe&us ad peccatum, aliud approbatio af-

&t n

fe&tus ad peccatum.

Affectus ad peccatum

'.:?us tttd

poteftfehaberead voluntatem per modum prin-

db v

cipii agentis ad paffum ; fi veró accedat appro-

'ESC'EC igneu

batio affe&us, voluntas fe habet per modum

Euf

principii agentis ; hoc ipfum autem eft graviter

"

inhoneftum, pofitivé per,modum principii agen-

1

tis ponere affe&um quemvis inefficacem ad pec-

A

:

catum grave.

OBJICITUR 5.

Poteft quis fine peccato

qmortali defiderare affe&u inefficaci id, quod eft

In

i

peccatum mortale; ergo etiam pot

eft quis po-

)

N

l

fitivé

1l

!

DE PRJEC. QUIB. GENER. PECCAT. 515

Ul n

fitivé approbare per dele&ationem affe&um in-

"TU t

Tl

eficacem ad peccatum mortale.

Prob. 4nt.

Poteft quis affe&u inefficaci optare mortem pa-

A

IT üum

rentis ob pinguem hereditatem; ergo.

2. Licitus eft affe&us ad peccatum condi-

WW ad [

tionatus, füb hac videlicet conditione: / liceret ;

H (

fed sdelectatio morófa eft tantüm talis affeCtus

5 d

conditionatus ad peccandum; ergo.

Mipema

RESsPONDEO ad r. n.a

Hoc ipfum enim

TU

P

eft in queftione, & contraria do&rina damnata

i

il

)

]i

eft ab INNOCENTIO xr. dum damnavit hanc

x

propofitionem 13

Sicum debita moderatione fa-

n hs

TE C

cias, potes absque peccato mortali de *vita alicujus. tri-

Jiari , & de illius morte naturali gaudere, illam in-

li, (

efficaci affe&tu petere, & defiderare ; mon quidem ex

Al

difplicentia per[one , [ed ob aliquod temporale emolu-

menium.

D

ZÁd 2. n. Maj. vel dift. Licitus eft talis af-

bt

feQus, fi modus tendendi conditionatus tollat

n p

in affe&u modum tendendi abfolutum , &.fimul

, Dine

conditio tollat in obje&to malitiam fundamenta-

prOc

lem. c. fecus. n. Maj

Senfus eft, quód talis

d pfcca Jj

modus tendendi conditionatus ex duplici capite

o p

poffit effe vitiofus: fi enim v. g. operans in fe

ag

accendit ignem amoris erga obje&um 1lhc1tum,

t mudt

& fornacem cupiditatis in corpore, hic ignis

non ardebit conditionaté

fed ardebit abfoluté

d

p

& femper tendet modó abfolutó in objectum,

ficut alie potentize appetitivz, v. g. appetitus

(

cibi; adeoque modus conditionatus tendendi

non tolht malitiam a&us, cüm non fit conditio-

]

(

natus in fuo effe&u, & affe&u, quem caufat.

lf

Dein füppofitó, quàód modus tendendi tam ex

parte

316

DISPUTATIO

I V.

as

parte intelle&us quàm ex parte voluntatis ac

M. Wn

potentie appetitivz effetperfe&té conditionatus,

ul

À

eo quód nullus accendatur affe&us pofitivus,

jut C

UL d

/

& abfolutus in animo, vel corpore erga obje-

1

&um, requireretur tamen, ut fimul etiam tol-

yt

leretur malitia fundamentalis in obje&o, v. g.

fiquis dicat: Libenter blafpbemarem contra Deum,

i id liceret : vel occiderem . quemvis obvium pre ira,

d*

fi mon effet Deus ; in tali cafu purificata .condi-

suudfmd

tione per impoffibile , obje&um nihilominus

gprumi

maneret inhoneftum fundamentaliter, & pete-

immilt

ret prohiberi.

Et fic adhuc effet gravis inho-

&il

neftas, conformare fuum affe&um, & delecta-

as ]

tionem tali obje&to fundamentaliter inhonefto.

zib «

Aliud effet, fi quis dicat: Comederem hoc die

d etim

libenter carnes, fi non effet dies Sabbathi; hic

sl

enim conditio tollit malitiam objecti, utpote

& i

de fe indifferentis.

Si ergo aliunde affectus na-

ET.

turalis ad comeftionem carnium non pofitivé

w u

roboratur, vel augetur per deleQationem vo-

Qn,

luntariam in tali affe&u cum gravi periculo ob

Tormdto

immoderanuam affectus transgrediendi legem

ts ia

pofitivam Ecclefiz, etiamlex non prohibet affe-

^

a

&um conditionatum ad obje&tum, etiam üt ap-

prehenfum fuüb circumftantia operis externi pro-

r

"t

hibita,

Vide.LA- cRorx l.5.à n,81.

At

Drczs.

Ex hoc faltem fequeretur, quód

delectatio morofa non fit peccatum mortale,

ü

"^ df

"

quando non verfatur circa obje&um intrinfecé

Qw

NU

malum ; ergo Conclufio non eft univerfaliter

j

vera.

REsPONDEO. dift.a.

Hoc fequeretur cir-

Mhlä

AUU], [

€a objecta prohibita lege naturali, vel divina. n.

bhumana.

7P[:

L

DE PRAC. QUIB. GENER. PECCAT. $17

* W

d

"tl

bumand.- Jübdift. fà non ver[étur citca obje&um a&u

exiftens, & /ub tacito modo conditionato fe habeat. tr.

VM g

Si verfétur circa obje&um a&u exiftens, aut fine

Qfg T

tacito 1odo conditionato. n. a.

VU £

Delectatio morofa

poteft dari de objecto actu exiftente, v. g. dum

Mido, .

( ]u

quis gaudet de a&uali comeftione carnis prohi-

bita, quam actu habet, vel habiturus eft, vel

Wm ft u

ihà t

babuit; & hoc eft femper peccatum mortale,

quia conformat fuum amorem obje&to formali-

i

ter peccaminofo , non prefcindendó expreffé

A ht

de ejus malitia.

Si veró non verfetur de ob-

r

je&o a&u exiftente, tunc eft peccatum mortale

1 b d

tl

circa omnes leges divinas; quia leges divinze

immediaté, ac directé attingunt a&us internos,

ao de

Vili: f

adeoque etiam dire&é precipiunt, ne quis con-

formet fuum amorem internum, & affet&tumtam

1, nb

animi, quàm corporis obje&to abfoluté prohi-

us

bito v. g. comeftioni pomi vetite à Deo.

Id-

m wl

]

que patet ex communi fenfu Authorum fere

NUOR

omnium, qui agnofcunt malitiam gravem in hac

i p

conformatione amoris interni, & approbatione

(

ESC

1

affectus interni.

Yi

L

l

d

"

"

OsjricrTUR 6. Poteft haberi deliberaté

ag

affe&tus tantüm venialiter peccaminofus ad ob-

m

je&um graviter prohibitum; ergo etiam poteft

j

haberi dele&tatio morofa, & approbatio affe&tus

At QU

venialiter peccaminofa ad objectum graviter pro-

moyt

hibitum. — Znt. prob.. Quando Eva vidit lignum

Vi

pulchrum vifü, & fru&um defiderabilem, potuit

d

deliberaté concipere, & admittere affectum ve-

nialiter tantüm peccaminofüm. ad illum guftan-

j

dum; ergo.

l

2. Poteft dari dele&atio licita, vel ad fum

velu*i

n

inum

318

DISPUTATIO tV.

p

mum venialiter peccaminofa de variis objectis

]

fusos

!

j

ORU

graviter peccaminofis, üt tamen abítradtis à

E—

circumftantia prohibita; ergo etiam poteft dari

j

gl

dele&tatio morofa de obje&to üt abftra&to à cir-

cumftantiis individualibus, ac realibus, fed ta-

«l

d

men üt exiftentibus intentionaliter in obje&o.

Á

nt. patet ex variis exemplis.

Sic parens poteft

delectari in prole fpuria ob ejus egregias dotes.

zuif l

Item poteft quis dele&ari de artificio imaginis,

gigptit

aut ftatuzlibidinofe, de cafu temulenti in cloa-

;;gu:ntordix

cam cum veftium gravi lefione, de pecunia,

sl

vel conventione per fcelus parta, de ftrage ex-

gt

ercitus fibi ingrati, quamvis non hoftilis, &

dexteritate adhibitain lufu cum damno proximi,

" EI.E.SPOXD

: d

de pollutione no&urna &c.

&potn

3. Non eftpeccatum mortale, fe exponere

TO

periculo peccandi tantüm remoto ; fed dele&ta-

Utf

tio folüm tenuis cum levi commotione fpirituum

w

genitalium eft tantum periculum remotum ad

tirrs, V

a&um peccati lege prohibitum, v. g. ad forni-

funpet

cationem; ergo &c.

4. Dele&tatio Conjugum de copula haben-

atidtet d

T lat

da, vel habita non eft mortale; fed talis etiam

P

eít dele&atio morofa foluti fine ulteriori con-

55 fero

'Talis dele&atio

^0 j

fenfu; ergo &c.

JMin. prob.

tacité folum refertur ad objectum fub circum-

dl

ïmwmol

ftantia licita, püta conjugii aliquando contra-

hendi, fi daretur, vel dabitur, vel przceflit;

!*:*'—"'Em

I

li

Prob. 4nt.

'Talis dele&atio poteft eó

N

ergo.

D

referri; ergo tacite eó refertur; quia generalis

intentio operantis eft, operari fub ea relatione,

Il

al

& modo, qui minüs, vel omnino non eft pec-

li,

caminofüs, ac legibus prudentie conformior.

[

RESPON-

N

[

L

DE PRJEC. QUIB. GENER. PECCAT. 319

REsPONDEO adI. n. a.

Si fermo fit de

Dd

obje&o prohibito lege naturali, vel divina.

?!&Mpotgf;:

d prob. n. a.

Poteft enim cum communi Tho-

lii

miftarum fupponi, Adamum in hoc non potuiffe

li, t

peccare venialiter, üt habet Author 77eol. Mo-

i Ql

Si

ral. Salmantic. "Tra&. 12. Difp. 3. Dub. 2.

X p

enim dele&atio in fe fufcitaffet talem affe&um,

"d dot

jam eo ipfo fubjeciffet rationem fuperiorem im-

à Imagmj

pulfui appetitus inferioris in iis, quz immediaté

Mtdy

repugnant ordiniadultimum finem; & in natura

o

corrupta ea fübjectio tacite approbatur per ta-

[

lem deliberatum affectum.

Ls

REsPONDEO 2. dift. a.

Poteft haberi ta-

10 MOrR

lis affetus deliberaté fine dele&tatione , aut alia

actionepofitiva approbativa. tr. cumtali dele&ta-

Ptf

tione. n. à,

bl

Longé alia malitia eft, quando

quis tolerat affe&um ad peccatum, quem habet

du

in potentia fenfitiva, vel appetitiva appetitus

ID

inferioris, & dum pofitivé approbat hunc af-

ul

fe&tum per delectationem liberam, quxs eft ef-

fentialiter actus pofitive approbationis, eó quód

ponatur hzc pofitiva approbatio per actum ra-

'T:

d

n COR

-

tionis fuperioris aut negativum, aut pofitivum.

Eft autem indecentia gravis, quód creatura ra-

vt

tionalis deliberaté conformet füuum amorem, &

ib cuvit

affectum cum obje&o graviter repugnante ordini

jo t

ad ultimum finem. Dixr tr. Zni. Quia exami-

j ?IæCi:

nabitur que/l. féd. , an confenfus negativus in

) p

motus concupifcentie , feu affeCtus appetitu

gt

inferioris fine dele&atione fit mortale.

L

r

a

nne

RzsPoNpEo 3. Simpliciter n. a. à4 jacet,

Ü

& þ7zat; quia omnis affectus appetitus inferiorjs

a

DISPUTATIO

1 V,

ynée

920

g

il

ad obje&u'm'prohibiwm deliberaté pofitüs, vel

toleratus videtur incfudere dele&ationem taci-

I)

Qu

"

tam in obje&o , adeoque approbationem pofiti-

J

vam affe&tus fe conformantis amore, amicitia,

penculw

Ji

PAU

& feedere cum obje&to repugnante legi divins.

j

"d 9. tr. a. . c, & paritatem. — Difparitas eft;

Ji

lii

ü

quia obje&tum peccaminofum, etiam üt przci-

füm à circumftantiis individuantibus, ac reali-

101, &t

bus in effe obje&ivo intentionali retinet adhuc

&il

malitiam dignam gravi indignatione divina, nem-

)d

pe fpontaneam conformitatem affectus, & amo-

t d

ris ad obje&um reale re ipfa prohibitum lege di-

j

12 9

vina.

Dixzr £r.ant.. Quia in adduiis exemplis

m

l; fjuM

i f

non univerfim przcifio affe&us, & complacen-

TO

tie admitti poteft: quando enim complacentia,

ac deleGatio habet pro objecto bonum re ipfà

tiptitud

jubee t

precifum à malitia obje&i, qualia funt v. g.

EY

opera Dei in creatione hominis, tunc re&té fer-

tur dele&atio in tale opus Dei üt precifum à

ss nl

itdbgin

malitia non per voluntatem; fed per ipfum Au-

thorem*naturs.

Econtra, fi bonitas obje&

RLT m

fj m

non.eft precifa à malitia antecedenter ad no-

ftram voluntatem, & independenter ab affe&u

u An

]

A lt

humano , videtur effe inconveniens, ac inho-

neftum ferri cum affectu in tale obje&um iri

Atformd

RTO

propatulo geftans fuam malitiams quia affe&us

connaturaliter attingit obje&ctum in ftatu obvio;

Vi

Et hinc ingenium Sculptoris, vel Poetz libidi-

LY

nofi &c. non videtur in cafu particulari poffe

qub Q

effe obje&um appretiationis practice per com:

L

Qu

f

D

placentiam , & dele&ationem in tali obje&o;

Tsl

quia dele&tatio non eft precifivà, nec etiam af-

ii

jf

fe&us potentiz appetitiv& pracücé eft precifi-

-

Sdlmweli

Vvus,

a

Wf

DE PREC. QUIB. GENER. PECCAT. 321

li,

m

vus, fed tendit in obje&um üt.apprehenfum,

acinvolutum circumftantiis hic & nunc cognitis.

UM

WIE, amif

«4d3. c..Maj. dift. Min.

Eft folüm remotum

periculum ad a&tum extermum. c. ad inhonefta-

elggj diji

ht

tem a&tus interm, nempe deleGationis, & com-

placentiz. n. Min.

Dele&tatio de obje&o pro-

iU i [ra

DEU

hibito non ef: mala ratione periculi ad actum

externum, fed ex fe; quia eft conformatio af-

Iümt Eu

fectus ad aliquid prohibitum à Deo.

t

uN

d 4. dift. Maj. Dele&tatio folius appetitus

|

;

mbl

rationalis non-eft mortale in talibus. tr. appeti-

tus fenfitioi, aut appetitus rationalis redundantis

pl

il

in appetitum fenfitivum. n. Maj.

Hinc etianr

Atf

in cogitationibus de ftatu matrimoniali licet fo-

m

luto appetitu rationali appetere copulam, & de

um

illa gaudere, ut aliquando habenda ex fine aliàs

licito, diftin&o à voluptate, fi abfit periculum

E

u

appetitus fenfitivi, & confenfus in illum ; quo

cafu deletatio illa rationalis erit, vel non erit

xon

vuis d

peccatum grave juxta gravitatem periculi. Sed

ib d

fi foluti generaliter , & confuíé ferantur in

ri aïeäf

omnem actum copulz, abftrahendó à ftatu con-

nubii, fic eorum delectatio etiam rationalis eo

, d mho:

ipfo conformatur affe&ui, & obje&o etiam illi-

j 1

cito; quod utrum fiat, vel non, ex difpofitione

yi d

habituali cujuslibet defümi debet.

fat od

wiz lii

Drczs.

Si omnis deleé&tatio morofa de ob-

j p

je&o graviter peccaminofo eft grave peccatum,

a

fequeretur, vitandas effe omnes cogitationes,

verba, & actiones, ex quibus pronum eft füb-

ii o

p

fequi delectationem amorofam ;5 fed hoc eft ni-

Ü

mis difficile5 ergo &c.

T.

r

X

RE-

I

D. 4fuort Tratt. de Peccatis.

p

3252

DISPUTATIOÓ'1V.

gt

RrEsPONDEO. n. Mj Quia, üt ex di&tis

üïmüa fæ

colligitur; non omnis dele&tatio morofa eft mor-

j u

tale.

I. Si dele&tatio non eft formaliter, aut

interpretativé qu&fita, fed contra voluntatem

Iu

P

concomitatur aCtionem , ubi intenditur alius fi-

T

nis a&ionis, & fimul dele&ationi non datur con-

p

2, Si illa delectatio non

js t

fenfus, feu approbatio.

d

verfatur in appetitu fenfitivo, fed tantüm in ra-

tionali, & fimul obje&um hujus dele&ationis ap-

s

g

prehenditur cum circumftantiis licitis in appre-

henfione.

3. Si infüper non concurrat ullum

NraND

g q

periculum dele&ationis fenfualis , aut redundan-

tis in potentiam fenfitivam.

sbed

&nm,.

us

QUJESTIO III.

x lod

A

"n peccet. mortaliter , qui f& babet. negatiot ad

infurgentes tentationes . Carnis ?

ts

Mi

OTANDUM 1. Per carnis tentationes poffe

DT

intelligi duo valde diverfa.

I. Inquantum

r

fünt motus carnis fine concomitante complacen-

üut

tia, dele&atione, vel affe&ione etiam indelibe-

"IRTY,

rata.

2. Inquantum fünt indeliberatz affectio-

u

nes feu animi, feu potentiz fenfitive circa ob-

w

M

je&um graviter hic & nunc prohibiturn.

1 o

NOoTANDUM 2.

Queftionem confiftere in

j

ii

eo, an quis in tali cafu teneatur contra tenta-

X

tionem adhibere refiftentiam poftivan ? an veró

Ts

1

füfficiat, fe habere negative, fic, ut tentationem

l

T

nec approbet, nec improbet? Porro ipfa re-

D !

fiftentia alia eft effcax, alia imefhcax. ErricAX

100f

3

eft , .qua applicantu- . ;edia ad reprimendos hu-

"i

jus-

^

DE PRJEC. QUIB. GENER, PECCAT. 323

ilaU'EXd

jusmodi tentationis motus idonea, qualia funt

UT

oratio, vel applicatio animi, & phantafie ad

mealiter,'

alia cogitanda, varii a&tus mortificationis &c.

dU

IxErFriCAX eftfoladifplicentia, &averfio animi

dtt d

ab obje&o fine applicatione animiad alia obje&a

Lt q

impedientia, vel retrahentia ab obje&to tenta-

dearog

tionis, faltem nifi illa difplicentia, & horror fit

At D

-

ratione fui vehemens; facit tamen, ut voluntas

z

1159

non confentiat in tentationem, interpretativé

'cþp:e.

illam approbandó, - aut tolerandó.

n

'NoraNDuw 3. Certum effe ex queftione

Mi

fequentes quotiescunque datur periculum pro-

ximum labendi in confenfum dele&tationis plené

deliberatum, ac pofitivum, dari obligationem

adhibendi media evadendi pericula moraliter

homini poffibilia.

^

ii

NoTANDUM 4. Varias referriin hac re

Y

Authorum fententias.

ALiQUI enim dicunt,

abfente periculo confenfus pofitivi in dele&atio-

xiney!

fiem, ne quidem committi veniale, fi voluntas

| t

fe habeat negativé.

Pro hac fententia referun-

T

tüur à LA CROIX CAJETANUS, SANCHEZ,

g

TAMBURIN. &alii.

ArLtrir autem,ut CASTR O-

d

PALAO &c. docent, tantüm committi pecca-

du o

tum veniale, fi non fiat refiftentia pofitiva. Eam

À

fententiam explicant SALMANTICENSES, fi

)

(

f

tion fit periculum pollutionis, quo cafu agno-

l:

fcunt peccatum mortale.

Valde tamen commu-

d

l? rl

nis fententia docet, eíTe mortale, fi non-fiat

pofitiva refiftentia; & hujus fententie eft etiam

at

1

p

SUAREZ, VASQUEZ, AMICUS, ARRIAGA,

RHODES, PLATELLIUS, &ipfe BUSENBAUM

i

"d

Author aliàs minime rigidus.

2

DI-

y

324

DISPUTATIO IV.

[ Füh |

DICO. Eftpeccatum mortale, ad infür-

yl

gt

gentes motus indeliberatos delectationis vene-

a

rez poft plenam eorum advertentiam non refi-

ftere refiftentià pofitivà de fe efficaci, faltem

ii

(f P

per converfionem ad aliud obje&um. — Ita com-

guit

munior.

)

m

V ASQUEZ 1. 2. Difp. 108. q. 74» C. 2. docet,

g,

hancfententiam effe certam, & contrariam etiam

fpm

improbabilem, quod ipfum cenfeo.

aiefott

PRosnATUR Conclufio r.

Confenfus inter-

at

pretativus in peccatum mortale eft mortale$ fed

iedenta

negle&us talis refiftentize pofitive eft confenfus

t po

interpretativus in peccatum mortale, nempe in

miii i

dele&ationem veneream; ergo. .Min.prob.. Ille

&ge

confenfus eft interpretativus in talem dele&atio-

t m

nem, quiillam voluntarié.non reprimit, cüm

simclin

poffet, & deberet; fed hoc contingit; ergo &c.

Min. prob.

Illa dele&atio deberet reprimi, quae

nydü

alv

conformat amorem, & affe&tum animi cum ob-

IETTN

je&o graviter prohibito, & continet periculum

lrtadt

confenfus pofitivi in dele&tationem; fed talis eft

illa dele&atio; ergo &c.

Maj. prob. . Si confor-

iaf n

mat amorem, & affe&tum cum obje&o prohibi-

siünis e

to, jam invehit materialem indecentiam , feu

tb q

malitiam fundamentalem in animum , eamque

stf

m

valdepericulofam; ergo,fi poteft, debet evitari.

Conféq. patet ex communi fenfu, & lumine naturz

Atnion

V j

peripfuüm confenfum Do&orum fufficienter noto.

PRoBATUR 2.. Exponere fe periculo pro-

Y

[

ximo confenfus in dele&tationem veneream, eft

T H

peccatum mortale; fed hujusmodi negle&us re-

(mühll ^ j

fiftentiz pofitive eftfe exponere proximo peri-

/fmll !

culo confenfus in talem dele&tationem ; . ergo.

At

Min.

V

DEPRJEC. QUIB. GENER. PECCAT. 525

WBW, ii L

Min. prob.

Periculum proximum eft, quod fre-

A

uenter poft fe trahit peccatum , vel quod à

t

priori nofcitur effetalis nature, ut difficillimum

j

fit illi conftanter in ferie cafüuum confimilium re-

fiftere, quin frequenter fequatur peccatum ;

Maj.

fed tale eft periculum in prefenti; ergo.

TU

eft definitio recepta.

Min. prob. tum ex confenfu

TU

Authorum, tum ex ipfa natura objeGti.

d

PROBATUR 3.

Omnes Authores fatentur,

Vi

in tali cafu tentatum obligari fub mortali ad po-

fitivam difplicentiam de tentatione; ergo etiam

ais

d

ad refiftentiam pofitivam.

dnt.. prob.

Difpli-

centia non poteft effe feria fine defiderio ferio

d

hi L

expellendi hoftem é provincia per media facil-

1b

lima, qua funt in promptu ; fed refiftentia po-

fitiva, ac converfio ad aliud obje&um eft tale

g

egtt

medium facillimum, quod eft in promptu; ergo

non poteft dari difplicentia feria fine refiften-

u g

j i

tia pofitiva.

g

PnosATUR 4. Si virgo fe haberet per-

miffivé ad ta&tus impudicos alterius fine pofitiva

Ti

j $at

refiftentia, vel paterfamilias ad conflagrationem

füz domus, eo ipfo cenferetur confentire inter-

ml

qin,

pretativé; ergo etiam interpretativé confentit,

qui habet fe negativé fine pofitiva reüftentia ad

, M

deformationem fui affe&tus, & transformatio-

ht

ine n

nem materialem fuüi amoris in obje&um prohibi-

tum. Hinc, üt bené advertit LA cRorx hic

g

1.5. n. 111. locum habet illud adagium , quod

viedby!

v

habetur Cap. Eifi de Judeis: illam retributionem.

(motus ejusmodi) impertiuntur, quam mus i pera,

gt

t

ferpens in gremio, &9 ignis in fimu fuis confueverunt

bofpitibus exbibere.

y/

X 3

So.

"

ym

326

DISPUTATIO

IV.

rit m d

Solvuntur Objectiones.

od à

OsgiCiTUR r.

Dantur Authores graves

a

fentientes oppofitum ; ergo oppofitum eft pro-

o

u

babile, adeoque tutum in praxi.

Confequenter

non peccat mortaliter, qui omittit refiftentiam

"T

T

pofitivam. - Znt. brob. Oppofitum docent AN-

GELUS Verb.cogitatio, CAJETANUS Vverb. dele-

gl

Gatio, NAVARRUS in Summa c. 16. n.9. & alii

ium

plures.

Ergo.

p

jgran

RrsPONDEO r. n.a. adprob. dift.a. Do-

pere a

cent oppofitum conditionatà c. ab[oluté. m. ant.

j^

Omnes enim hi Authores docent, folüm tunc

,uä!ele&a

non fore peccatum grave refiftentiam negativam,

,Ie'mnis ]

fi quis certus fit, in fe nullum dari periculum, &

i eont

b&toil

actu fe fimul refle&tat ad refiftentiam, ac difpli-

centiam habitualem, ac virtualem füi animi con-

ts

tra talia peccata.

Econtra in eo cafuü, quo non

ts w

advertit quis in fe talem preparationem animi

f i

fim d

habitualem, ac difplicentiam virtualem, ipfimit

fatentur, eífe peccatum mortale.

$i enim hi

Ajusmod

Authores bene infpiciantur, tantüm docent,

Apient

