lis difficultas primüm confequitur ad illam le.

llïtm i

get naturalem ; quam proin Deus non tenetur

j

hn

il

lat d

mutare in gratiam generis huimani rebellis.

RzsPONDEO 2. iterum dift. Maj.

Non

Mi

0t pf

tenetur vitare tmoralem difficultatem infüperabi-

lem fub obligatione gravi, fi mala exinde con-

lt fini

fequentia fine obligatione poffmt vitari. c. fi non

nl od

pofnt vitari fine obligatione. n. Mazj.

In pra-

r

fenti autem, fi Deus permitteret liberam graffa-

3 qitiyd

tionem ejusmodi defideriorum fine obligatione

Em p

illa reprimendi, confequerentur innumera pec-

od

cata graviora.

Itaque melius eft, ut prohibeat

TT

fub veniali negle&us precavendi ipfa prava de-

fre t n

fideria quantumvis prima, ad evitanda majorà

,al

peccata, & mala.

6058 10

Zd3. dift. a. Obligatio priecavendi primos

v t

motus cura particulari fingulorum eft moralitet

Q ye n6

inobfervabilis. zranf. Cura Eenerali pet ftudium

u

perfectionis. n. à.

Cüm enim diligens emenda:

TA

tio nature corrupte cuivis per fe aliunde in-

cumbat, non poteft dici ftudium perfe&ionis fta-

iE:ur«zd n

tui congruum, effe moraliter inobférvabile. Ar-

rl

gumentum probaret, quód Deus debuiffet tol.

x

lere multas alias leges divinas, maximé Mofai-

N t

cas, quarum jugum tefte D. PETRO A. rs.

p

V. IO. portari non poterat.

Adeoque ad prob.

ii f

Confeq. dift. a.

Illa obligatio non datur, cujus

negatio eft meliornon ipíà in eftimatione divína;

um d

a

autmelioritate fimpliciter tali, & finali. c, tantüm

in zftimatione bumana, aut melioritate fecundum

eoit

$i non daretur ob.

At

quid, vel immediata. n. a.

ligatio precavendi primos motus, id forté me-

Jb ïl

lius effet homini; fed non Deo, cujus honori

non

U /

- Ddhmort Tratt. de Peccatis.

290

DISPUTATIO IV.

j n

(i

llm

non cederet, fi permitteret liberum curfüum ho-

fülis nature, que ob fui inordinationem ante

g

r(]ümom"

baptifinum erat obje&tum divinz difplicentig.

Neque ex ea permiffione obtineretur ultimatus

due

R

«t fun

finis legislatoris, qui per baptifmum omnes vult

12]

í

regenerari in novam creaturam, in eumque fi-

p

« b

jl

nem fpondet fuas gratias, & ordinatSacramenta;

"

atqui in novam creaturam regenerari importat

u

D

etiam immutationem inclinationum , & paflio-

TT

il

num.

Imo finaliter ea licentia nec effet melior

Q

n

homini; quiaficnon impediendó motus primos,

t

homo facilé laberetur in grave exitium, ficque

dgeren

pertraheretur in damnationem.

p pett

DricEs.

Saltem non eft conforme pruden-

gontetd

tie legislativz, obligarehominem ad praecaven-

x t

dos eos motus, qui primüm contingere poffunt

stl

poft decem , viginti, aut quadraginta annos;

a, i

ergo faltem non erunt peccatum veniale motus

us m

primo-primi, nifi immediate dependeant ab im-

hts

perio voluntatis, jamque fint przparati per mo-

TRUGRUDL

dum difpofitionis in fuis caufis proximis.

1 QUa d

REsPONDEO. dift. a.

Non eft conforme

a ul

prudentie legislativae fic obligare hominem ad

:f[:.mundus |

N

eos motus precavendos attentione, & curá par-

liculari.c. attentione, & curà generali. n. a.

Hoc

? i

foret inconveniens, fi omnem deordinationem

ht

naturz in fpecie, aut numeró homo teneretur

"a

jam à longé previdere, & precavere; non eft

"i

autem inconveniens, quód homo obligetur ad

M

precavendas deordinationes naturz in fua radi-

IBOMQ-'Q',

ce per generale ftudium, ac diligentiam mora-

Ul

lem ordinandi füas potentias in fuüm finem.

TM

OBJ»

IOW

DE PRJEC. QUIB. GENER. PECCAT. 291

hben;mw

I. Si motus

L

d

O 8 JI1CITUR 7. contra eandem.

primo-primi effent peccata venialia ob neglec&tum

Nl l

corre&ionis in fua caufa, tunc ejusmodi motus

ts

effent etiam peccatum veniale v. g. confligenti

m Qty

cum ira in fomno cum fuo inimico ; fed hoc

, ag

non eft verum ; ergo &c.

Min. prob.

S. Av-

ts

GUSTINUS lib.1. de Civ. c.25. ait: Zlla Conca-

d

pifcentialis inobedientia , quanto mapis ab[que culpa

i, b

eft im corpore non confentientis , [i absque culpa eft

d

in corpore dormiüentis.

Ergo.

mdömumspf

D

2.

Si teneremur precavere primos motus,

fé n f

i

ad id teneremur folüm ratione periculi, quod

invehunt pertrahendi ad affenfum ; fed ex hoc

Min.

Wiv i

capite nontenemur eos przcavere ergo.

D r

prob.| Non tenemur precavere pericula morali-

lpl

ter inevitabilia ultra curam ordinariam ftatui

Tij du

congruam; fed hujusmodi pericula per primos

d

motus funt moraliter inevitabilia3 ergo &c.

Min. patet; quia etiam fan&i omni füà curá non

ial

;xapqatjpn:

potuerunt evitare hos primos motus.

MMaj. pa-

tet, quia alioquin deberemus exire ex hoc mun-

ss

jn d t

do, dum fcatet tot periculis, faltem ab extra,

quot mundus parvus, nempe homo , fcatet in-

vl

ternis.

g hr

"a t

3. Obligatio, quz non agnofcitur à majori

parte hominum tam Do&orum, quàm indocto-

od

jomo t

rum, non debet afferi, nifi ftabiliatur claris,

& convincentibus textibus SS. Patrum & Docto-

veres

rum Ecclefie ; fed obligatio precavendi primos

y ag

motus in fua radice, ac reformandi ipfam con-

us

cupifcentiam , ne exfurgat, eft talis obligatio;

jietit'

ergo . &c.

f |

To

RESPON-

y

j

292

DISPUTATIO IV.

sls Vü

RrsPONDEO adr. n.Mgj. Ratioeft; quia

j qni

tales motus primi in fomno non funt proprié a&tus

ginitt

humani,cümnec fint liberi in fejneque in fua cau-

n

fa; ant,fietiameffent liberiin caufa, eatenus non

du

continent generale periculum folicitandi ad af-

h:r

fenfum, aut ad omiffionem culpabilem in iis re-

p

x.tu

primendis.

Itaque non funt a&us proprié hu-

vtl Obh

-mani, in ordine ad obligationem moralem.

A'*æï

f

"Ad2. tr. Maj. n. Min. ad prob. tr. Maj. n. Min.

1

ito p

j

Quia majus eft periculum in folicitatione interna,

J

quàm externa, tum quia eft generale periculum

n

on d

refpe&u omnium hominum, tum quia fzpius re-

ltl

currit infinities, ac demum, quia natura non

etr n

eft ita prona ad folicitationem externam, quàm

at t

internam, igitur major ratio eft pracavendi hos

ziii)

primos motus, feu folicitationes quoad pericula

igbs, n

interna, quàm externa.

; n

RrsPowpEro 2. dift. Maj.

Non tenemur

2f

vitare pericula moraliter inevitabilia in ratione

titudi

periculi remoti. c. in ratione periculi proximi. n.

DAT

Dico proin, quód omnia pericula proxima pec-

Wum,

cati, feu propinqua, üt vocantur, teneamur

REU

vitare, & quidem pericula peccati mortalis de-

*

terminati ejusmodi füb obligatione gravi; peri-

t Pum

cula autem propingua ad peccatum veniale, nifi

UMT

MT

neceffitas cogat, tenemur vitare füb levi.

arimi

l

REsPoNDEO 3. tr. Magj. dift. Min.

Sed

AT I

W

T

hujusmodi pericula per primos motus funt mo-

raliter inevitabilia in ratione periculi remoti. c.

fite

proximi. n.

Poteft enim fieri, ut faltem fücceffu

;Wlü, W

temporis per diligens ftudium homo eó deveniat,

ET

TAR

s

ut etiam primi motus orti fine libertate conco-

*nom, l

mitante,

UET

DE PRJEC. QUIB. GENER. PECCAT. 295

li

:

'n.fu

mitante, vel proximé antecedente nullum am-

r

pliüs contineant periculum propinquum ad af-

M

fenfum formalem, velinterpretativum, & hoc

"

non ita difficile eft, ut tandem fic per plurimos

licigi ,

a&us reflexionum, & affectuum contrahatur ha-

Diien

bitudo, ne aut exfürgant, aut, dum exfurgunt,

Econtra fi

NIS i

ftatim füperentur, & occidantur.

uTT

non daretur obligatio precavendi eos motus in

lt My, 1

-l

fua radice, fi, homo relinqueretur à Deo in mo-

iciwionejn;f

rali periculo propinquo affenfus feu formalis,

tb

feu interpretativi , quod divinge fanctitati , &

bonitati non convenit.

l ii

ZAd 3. tr. Maj. n. Mim.

Quia obligatio hec

(

agnofcitur non folüm à communi fenfu Patrum,

T0 (

quorum textus poffent adduci innumeri, fed

Tatrtd

etiam ab aliis Doctoribus, prefertim Thomiftis

od x

potioribus, imo etiam à communi fenfu fide-

lium, dum inftruuntur de obligatione ad cona-

Nots

tum perfe&ionis cuivis ftatui congrug.

Certé

n d

Scripturafrequenter hanc obligationem inculcat,

ii x

dum v. g. afferit, quód fideles debeant nafci

Ti

non ex carne , fed jpiritu, quod debeant regenerari

pr, t

intus in anima, quód debeat vetus bomo exui, &

st

Chriflus indui: quód debeant crucifigere carnem cum

i p

vitiis, €&9 concupifcentiis omnes , qui Cbrifti funt,

nvl !

Galat. s. & quód debeant mortificari membra, que

Áblet

Junt füper terrain.. Coloff. 3.

Quód vetus bomo de-

beat deponi, C5 indui movus, qui renovatur fecundium

s

yus f

imaginem ejus , qui creavit illum. &c.

Qui textus

obligant non folüm ad perfe&dionem bons vo-

rioull i

üen t

luntatis, fed etiam ad habitualem perfe&ionem,

& adaptationem potentiarum , ne repugnent

p

rationi, & folicitent indefinenter ad malum;

ibemreg

T^5

quod

f

94.

DISPUTATIO

IV.

vt

M

gl

quod ipfum utique nil aliud eft, quàm primos

gi

motus corrigendos effe in radice.

ii

QUJIESTIO- II.

"

^

lllm;ï:m,l;'

T

ZIn, C quomodo morofa dele&tatio circa. olje&la

illita im omnà materia fit peccatum?

Et

Va

ANum eatenus detur parvitas materie circa Ob-

N

je&a Venerea ?

jdhust

OTANDUM I.

In hac re occurrere termi-

g

NG

nos, quorum non efít omnium eadem ex-

v dra

plicatio in Autboribus.

!

Igitur nota

CQ

I.

DELEcTATIONEM nil aliud effe, quàm

i

Jümplicem complacentiam .cum quadam. affettione dele-

3 df

Gationis interna circa aliquod objeftum fine defiderio

mtdis)

ilud affequendi, wvel exequendi.

il

2.

Ea dele&atio, quando eft de re turpi

OA

pertinente ad luxuriam, vel aéctum venereum, vo-

dntem t

catur & ipfa enerea.

3

DEgLECTATIO MoROSsA vocatur

i hx

«m, (

omnis delefatio voluntaria de turpi objetto apprehenfo,

du

üt prafenti; adeoque non vocatur morofa ex €o,

4*, ( Dd

quód poft fufficientem advertentiam rationis ali-

MEUTT

quamdiu duret per notabile fpatium temporis;

;S;Eïl*lïpe ]

fed poteft fieri poft fufficientem advertentiam,

p

t

& deliberationem in unico inftanti.

Dicitur

dgw

lg

autem tworofa ex eo ;5 quia voluntas immoratur

M

dy

in fola oble&atione animi circa ejusmodi obje-

W .lhu

&um, non pergendó ulterius ad ipfum defide-

WM |

rium, aut executionem operis.

Obfervandum

rmh;

tamen,

TT

DEPRJEC. QUIB. GENER. PECCAT. 295

ld

]

b

C&

tamen, quód dele&latio morofa lat fumpta dicatur

etiam de omni dele&atione circa quodvis aliud

obje&um illicitum, prout fumit La Croix lib. 5.

lii

num.77.

4. Dele&atio alia eft rationalis, alia fenfualis

CT

f

RATIONALIS, feu fpiritualis eft illa, que ver-

H t

fatur circa objectum,, atque unicé fiftit in anima

non tranfeundó ad corpus per commotionem

fpirituum vitalium fenfibilem v. g. ad iram, vel

RUT

alium a&um illicitum. SENsuALISs autem ab

j?

Authoribus dividitur in fenfibilem , üt vocant , &

dour d

in fenfualem fimpliciter dittam.

5. SrNsIBILIS eft, & vocatur illa, que

"PT

verfatur circa obje&um proportionatum cum

DA

fenfibili commotione fpirituum vitalium , non

Ht g

dftin

tamen genitalium ad generationem fervientium.

'Talis dele&atio fenfibilis datur v. g. in calefa-

v

&ione manus poft intenfum frigus, in vifione

rei pulchrz v. g. florum, & prati, in ta&u rei

dieut

blandz v. g. holoferici, vel in ofculo ad fuum

Alii Au-

Qu ol

infantem, in vifione rei curiofe &c.

thores hanc dele&ationem vocant naturalem feu

E

t

)

1 FOF€f

fenfiticam, quz denominatio etiam valde acco-

M

moda eft ad naturam rei.

6. Dele&atio sexsuALIS fampliciter dita,

izärätionise

feu Venerea vocatur illa, quz verfatur circa ob-

u n

je&um turpe in carne cum commotione fenfibili

glrett

fpirituum ad generationem fervientium.

Delectatio cARNALIs ab Aliquibus

j D

7'

v. g. à P. vivA in propofitionem 40. ALE-

y i

XANDRI VII n.4. vocatur ea folüm, qu«e eft

um

fénfualis , feu venerea.. Econtra ab aliis v. g. La

jipin

ur omnis illa, quz

€

Ob[en;

Qoix l.3. p. r. n. 891. Vocat

4

296

DISPUTATIO

IYv.

yn

e& in corpore, feu carne, five fit fenfibilis tan-

g

tum, five fit etiam fimul fenfualis , & venerea.:

t ü

Hinc dividit dele&ationem carnalem in Senfibj-

«s

[

lem, & Veneream.

Verüm prior acceptio hujus

I;QXM ï |

termini eft univerfalior, & menti Ecclefice Ro-

p

[

manc conformior, & ufürpatur fic in Italia, &

l

/

(

Hifpania, üt patetex P. vivA loc. cit.

"

ht

NOTANDUM 2.

In hac materia bené di-

w:-

if

,;T

:fi

ftinguenda effe obje&a, & a&us, qui funt pec-

agiri

catum i5 fe ipfis, & qui funt tantüm peccatum

D TE

ratione periculi proximi incidendi in peccatum.

Peccata YN SE 1PsIS fünt tria.

d E

I. AóGtus ex-

at

ternus in fe graviter prohibitus, üt homicidium,.

E pny

fornicatio, voluntaria pollutio.

2. Hujusmodi

[

u

à, fj

a&us committendi ferium defiderium, & propo-

m u

fitum. 3. Deleé&tatio libera, ac deliberata de

M

€o committendo, vel commiffo, velut inten-

/

tionalitér

r&fente, & aGuali.

Peccata autem

Md

d

tantüm RATIONE PERICULI propinqui fünt

cogitatio, v. g. de homicidio, & vindicta, vel

15 Qu

dl l

de returpi; quia cogitationes de fe facilé difpo-

T

2

ä

il

peni

nunt vel ad delectationem morofam , vel ad de-

^

"

i

fe pl

fiderium, vel ad ipfum a&um externum, que -

W

tria funt intrinfecé mala. &c.

i

NOoTANDUM 3

Dele&ctationem poffe ha- -

at mj

q

bere obje&ta diverfa.

I. Poteft verfari circa.

at

fubftantiam obje&i.

2. Circa modum, ac cir-

hi

cum(tantiam ; v. g. fi quis deleétetur de lapfü

x hïm

j

temulenti in cloacam ; vel de rixa duarum mu--

dww

1

lierum, in quo cafu non datur dele&tatio; vel

de damno temulenti gravi; velde odio mulie-

ts

rum.

[]Ih

3

*

- Poteft verfari circa cognitionem ipfius

A D

obje&i

ID

DE PRJEC. QUIB. GENER. PECCAT. 297

LT

L

UT

obje&i de fe bonam, &hóc modó ipfe Deus com-

»&veæ

placet de ftudio v. g. Confeffarii de objectis

aT

EM

prohibitis.

4. Cirea cognitionem malam obje&ti

prohibiti v. g. de ingenio Pi&oris, aut Poetee

Esl Ecdeüakg

imaginum obfíceenarum, aut poematum; de in-

genio furis, aut blafphemi &c.

Mbeg

NoTANDUM 4. Varia jamin hac re prod-

iife Decreta: üt enim refert P. vivA loc. cit.

hr

1 uf

i. CLEMENS virn. & PAULUs v. jufferunt

denuntiari Inquifitoribus Fideieos, qui afferunt:

MUU

T

Ofculum ob dele&tationem carnalem. babitum , nec mon

amplexus , &? ta&bus ob folam dele&tationem non effe

"- Aäæ

crimen lethale.

9. ALEXANDER VEI. damna-

bbl

vit hanc propofitionem 4o. ? probabilis opinio,

p

qu& dicit, e[fe tantüm. veniale , ofculum babitum ob

Ti L

( d

dele&ationem carmalem , & fenfualem. ( FR AN CI$8-

cus à Matre Dei in Theologia Morali Salm.

V t

Duda

legit fenfibilem ) que ex oftulo oritur, feclufó peri-

LAU-

culó confenfus ulterioris, & pollutionis.

$P.

yrtit

DIUS AQUAVIVA Prepofitus Generalis S. J.

Mi

bb

precepit fuis Jefuitis in virtute S. Obedientiz,

& füb pena Excommunicationis, ne ullus é So-

VOR

€ietate publicó, aut privatim non modoó üt ve-

m

ram, vel probabilem, fed nec ut tolerabilem

quidem do&rinam ulla ratione doceat, aut fibi

v pl H

placere fignificet, & fecundüm illam confilium

vetari

cuiquam det; Íícilicet im ve venerea exiguam ali-

quam dele&tationem deliberat? quefitam propter levita-

im, &

eyr

zem materie excuari à wortali.

Quod Preceptum

; durmtr

deinde Congregatio nona Generalis Decret. 24.

jterum confirmavit.

df

j odf

NoTANDUuM s. Dum quszritur, utrüm in

hac materia detur parvitas materie , queítio-

uitiont?:ä

!

:

nem,

198

DISPUTATIO. IV.

j

üti incïma

nem, ac controverfiam non eífe, an aliqua de-

le&atio circa obje&um intrinfecé malum v. g.

42

as

fornicationem , poffit effe peccatum veniale?

in hoc enim confentiunt Authores, talem dele-

if

&ationem effe femper peccatum mortale; fed

PT.U

effe controverfüm, an dele&tatio venerea, feu

yu

"ITJF,

fenfualis dire&é quefita per atta&um, quz ver-

l]

,

fatur v. g. circa partes obfcoenas cum commo-

n

j

"

"1]

tione fpirituum feminalium, poflit effe peccatum

jj

veniale? Et in hac controverfia, üt refert P.

ula

VIVA hic n.3. fuerunt aliqui Authores ante

zcillni

DamnationemPontificiam pra/fate propofitionis,

nili, t

inter quos refertur LEDESMA , SOTO , CA-

d m

RAMUEL, JAVELLUS, qui docuerunt, talem

ia

dele&ationem per ta&tum, aut afpe&um &c.

1 m

non effe mortale de fe, fi abfit periculum con-

dm, u

fenfus in defiderium fornicationis, vel in pol-

iil ((g'-!/ïl, f

lutionem. Reftatautem quaftio r. An dele&a-

DRO Y

tio etiam illa, qua verfatur circa partes obfcoe-

b

nas fine ulla commotione fpirituum, fit pecca-

ATE

tum mortale ?

2. An fit mortale delectatio fen-

Alnfention

fibilis, fi exinde prevideantur orituri motus ve-

t j

nerei; quin tamen dire&é intendantur, prout

poteft fieri ex ofculo, fi exinde prevideatur

.::.:Iale.

oriri motus venereus ? His neceffario & utili-

- oum

ter prenotatis.

3 r

DTCO- E

Omnis dele&atio deliberata de

"i,

E

"

N]

d

obje&o reali graviter in fe peccaminofo eft pec-

"

catum mortale.

Ita omnes.

L

W

PRosATUR Conclufio.

Ratione pn. TH 0-

tlj

Dtin.

M;€&. Omnis dele&atio de obje&to graviter pec-

fCEuz v

n

caminofo vel approbat ipfum obje&tum, vel af-

Aj

fectum

um

[

DEPRJEC. QUIB. GENER. PECCAT. 299

d

1

ln

(f

t

fe&um inclinatum ad illud ; fed utrumque eft

peccatum mortale; ergo. JMin.prob. D. TnRo-

Rn Y

]0[65, tilea;

MAS hic q.74. a. 8. C. fic ait: Quod aliquis cogi-

tans de fornicatione deleCtetur de ipfo a&tu cogitato,

m U]We;

T0 t

boc contingit ex boc, quód affettio ejus inclinata eft

in bunc atcum.

Unde, quàód aliquis confentiat im ta-

l8 QD t

lem. del&&tationem , boc nibil aliud. eft , quàm quod

ipfe confentiat im boc, quód fuus affe&us fit inclina-

Mlb

ius im fornicationem: mullus emim dele&tatur , mifi in

VMT

i

eo, quod eft conforme appetitui ejus : qubd autem ali-

i As

quis ex deliberatione eligat , quod affetus fuus con-

:

ity yi

formetur bis, que fecundim f& funt peccata mortalia,

À I)

efi peccatum mortale.

Unde talis confenfus im dele-

Et

hoty,

Gationem. peccati mortalis efL peccatum mortale.

Hfcn

ad s. Dicendum ( inquit) quàd etiam confenfus in

Srimfrm

delettationem , que procedit ex. complacentia aütus bo-

, gl

wücidi cogitati, efL peccatum mortale.

'

|

DICO II.

Omnis dele&tatio voluntaria

s d

circa obje&um, quod formaliter, aut per con-

u t

nexionem neceffariam per fe ex füo genere, vel

j

QO at

ex intentione operantis fovet affe&tum adactum

graviter in fe peccaminofum , efít peccatum

l

p

mortale.

f;a'zmg

l

i

AT

PRosATUR Conclufio. r.Non pote& dari

ratio, cur ta&us, & afpe&us rei cum dele&a-

tione carnali, & fenfuali juxta propofitionem

t

damnatam fint peccata mortalia, etiam in eo

ia

cafü, quo nullum datur periculum confenfus

ulterioris, aut pollutionis; nifi quia per fe, &

od

ex fuo genere formaliter, aut per connexionem

neceffariam fovent affectum ad actum de fe pec-

yputt

caminofum, puta ad fornicationem , feu pollu-

ie&llml )

tio-

DISPUTATIO Iv.

300

DVPREC-

tionem voluntariam, aut certé ad delectationem

gl

circa illa.

Ergo &c.

Znt. patebit ex folutione

qpilnt?

Il

obje&tionum.

yrlid

PROBATUR 2.

Ratione p. THOM . Ideo

v d

juxta D. THOMAM dele&atio de fornicatione

eft mortale, quia fovet, & approbat affectum

HSE

[ ffïh

l

inclinatum ad peccatum mortale; ergo etiam

delectatio circa alia obje&a in eum finem difpo-

hu

WA

ciinls

nentia, quze fovent, &approbant hunc affectum,

eft mortale.

iM

Af

PROBATUR 3.

"lutboritate s. T HOME 9.

ii

2. q. 154. a. 4. C. ubiloquens de ofculis, & ta-

u

AL

&1bus, fic habet: ,Aliquid dicitur effe peccatum

y.thuy

»

mortale dupliciter.

Uno modo fecundüm

, i

»

fpeciem fuam, & hóc modó ofculum, ample-

i o

»

Xus, & tactus fecundüm fuam rationem non

UM [lll]]

»

nominant peccatum mortale : pofï'unt enitm

ROAT (

»

hec abfque libidine fiéri, vel propter confue-

COT

»

tudinem patrie, vel propter aliquam neceffi-

m

Alio modo

»

tatem, aut rationabilem caufam.

iil

»

dicitur effe aliquid peccatum mortale ex fua

Phona

»

caufa; ficut ille, qui dat eleemofynam, ut

tRDRUI

»

aliquem inducat i 1n herefin, mortaliter peccat

»

propter intentionem corruptam. Dictum eft

t ftt

IU

»

autem füpra

quód confenfus in deleGtatio-

^to wl

»

nem peccati mortalis eft peecatum mortale,

n

»

& non folüm confenfus in actum.

Et ideo,

Vil

»

cum fornicatio fit peccatum mortale, & multó

*'*ïü;'.erp

»

magis alie luxurie fpecies (puta, fodomia,

N

j

»

mollities &c.) confequens eft , quód confen-

n

QY

»

fus in delectationem talis peccati fit peccatum

Bu

» mortale, & non folüm confenfus in actum.

Oi

J

» Et ldeo, cüm ofcula & amplexus hujusmodi

f

» PIO-

L

DEPRJÉ£C. QUIB. GENER. PECCAT. 50I

| düf&l "

n f

;

propter dele&ationem fiant, confequens eft,

»

quódfint peccatamortalia; & fic folüm dicun-

tur libidinofa.

Eit ibidem ad 2. ait: Ofcula, &

109

»

! fomigi

»

ta&us, quamvis fecundüm fe non impediunt

?»

bonum prolis humane, procedunt tamen ex

ht af

ergo gt

»

libidine, quz eft radix hujusmodi deleGtatio-

»

nis, & ex hoc habent rationem peccati mor-

f& dj

talis.

»

Eit q. 15. de Verit. a. 4. dicit: Simpliciter

la ïfe&um

»

concedimus, confenfum in delectationem for-

nicationis, vel alterius mortalis effe peccatum

»

»

mortale.

Ex quo fequitur, quód quidquid

fl t

»

homo agit ex confenfu talis delectationis , ad

D

h fttd

hoc, ut hujusmódi dele&tationem nutriat, vel

»

teneat, ficut funt turpes ta&tus, vel libidi-

lty i

JO 001

»

nofa ofcula, vel aliquid hujusmodi, totum

eft peccatum mortale, Exhoc patet, quód

Jut erin

D.

THOMAS ofcula, & ta&us fine rationabili

hi

caufa fa&a, dum habent concomitantem deleGta-

d

tionem carnalem, füpponat procedere ex affectu

Aiomy

4

ad talia peccata, feu ex libidine.

m

PRonATUR 4. SS.Patresagnofcunt, omne

yjnu, t

fomentum concupifcentie , & affectus ad ali-

jf

quam fpeciem luxurie, fi deliberaté querantur,

Ditm d

effe peccatum graviter prohibitum 5 ergo & de-

ia

le&atio voluntaria circa obje&tum, quod per fe

l mogtale,

ex fuo genere, aut ex intentione operantis fo-

D

vetaffe&tum ad talia objecta in fe peccaminofa,

. ao

eft graviter prohibita.

nt. prob.

I. S. In £-

t

NJEUS 1.2. contra hzref. c. 56. dicit: ,Chriftus

)

iav

» quedam juffit quibusdam abftinere non ope-

» ribus, fed etiam his cogitationibus , qua ad

od

TU

» Operaducunt, quafi malis, & nocivis, & ne-

s hup

» quam,

2, TER-

Í

DISPUTATIO

y n

302

I -V.

2

TrRTULLIANUS l. ad Scapulam C 9

a

, Dominus (itiquit) non tantüm eum adulterum

1,:: qui

»

effe definit, qui cominus in alienum matrimo-

!

jl

»

W

nium cecidit, verüm etiam illum, qui afpectus

»

»

concupifcentia contaminavit; adeoque quod

i o

»

prohibetur adminiftrare, fatis periculofé ani-

i

»

mus fibi reprefentat, & fruftra per volunta-

,';,g;ymra

»

tem expungit effectum.

Cujus voluntatis tan-

k

»

ta cum fit vis, cur non folatium fui faturans

lAt

»

pro fa&o cedat? pro fa&o ergo ple&etur ;

i

hij

»

vaniflimum eft dicere: volui, nec tamen feci,

»

ficut malum non perficis, nec concupifcere

pl

É t

»

debueras. Jdem de Spettaculis c. 13. &?. 14. ait:

hd

»

Omne fpe&aculum fine concuflione fpiritus

m d

»

non eft; ubi enim voluptas, ibi & ftudium,

per quod fcilicet voluptas fapit. 'Etiam ille,

bt h

»

Anditr

qui modefté fpectaculis fruitur pro statis, vel

»

nature conditione, non tamen immobilis ani-

jume,

»

mi eft fine tacita fpiritus paffione ; nemo ad

vt

»

voluptatem venit fine affe&u; nemo affe&um

Téimyn

»

fine cafibus füis patitur.

Ceterüm, fi ceffat

Qs die

d

»

affeQtus, nulla eft voluptas.

Jdem de Idololatria

?»

c.2. Dominus (inquit) adulterium etiam in

At

»

concupifcentia defignat, fi oculum quis impe-

»

gerit libidinofó, & animam commoverit im-

'nm

ia (]

)»

pudicé. EtL.de Cult. Feminar. c.1.2.62 3. ait:

&t (f

»

INon venit de integra confcientia ftudium pla-

*«*äïuntluü

»

cendi per decorem, quem naturaliter invitato-

At

»

rem libidinis fcimus.Non debemusaperire viam

I

E—'y*ual'[

»

tentationibus, quz nunquam inftandÓ perfi-

PW.H

»

ciunt, certé velfpiritu fcandalum permovent.

(i,

»

Dominus ampliandó legem, concupifcentiam

DUn

'n:

N

»

à faco ftupri non diícernit in poena.

&l

Y

3. Ev-

l lv'

DEPRZJEC. QUIB. GENER. PECCAT. $303

i

ln

3

Evsg2ivs Demonftratione Evangelica

t

Emlmm "

;

lg

].5. c. 8. ait : Chriftiani arbitrari debent, non

?»

illas fibi accommodatas effe leges, quibus pro-

UCTES

f;

hibetur occidere, me&chari, furari; fed animi

»

»

libertatem ab omni morbo plurimi facere, &

prJ'CUIOIE:

ab imis partibus, ac de profundo cogitationis

»

E ol

D

P)

tanquam à radicibus malitiam pullulantem re-

Vl

fecare.

B.

»

" r

L.6. c.23. ,Scit adverfarius nofter, quanta

IN

»

fit vishujus cupiditatis.

Objicit quippe oculis

j CUIICUpif(;

»

irritabiles formas, ficque vitiis pabulum fub-

»

miniftrat, cum intimis vifibus ftimulos omnes

48

conturbat, & naturalem illum inflammat ar-

AU

»

j fodun

»

dorem, donecirritet hominem, & implicatum

decipiat.

Precipitur autem à Deo , non tan-

Ti

»

»

tüm adulterium effe vitandum , fed etiam co-

50 v

»

oj z

gitationem , ne quis afpiciat alienam, & animó

T

»

concupifcat; adulteram enim fieri mentem, fi

»

vel imaginem voluptatis ipfam fibi depinxerit:

ngmoafe&:

n ft

mens eft enim, quz peccat, quz& immoderate

» libidinis frué&tum cogitatione comple&itur , in

ini lr

füm a i

»

hac crimen eft, in hac omne delictum.

"Ti

PaosBATUR s. Afpe&us mülierislibidino-

goret t

füs, quem Chriftus Matth. 5. nomine adulterii

nf

damnat, confiftit in ea dele&tatione, de quaagi-

fhliun

turin Conclufione; ergo. Znt. prob. V erbailla

ger n

Chrifi p. caRvsosToMUs fic explicat, ut

fermo fit de afpe&u, quo fovetur affectus ad

u

Mdö K

peccandum.

Homil. 17. in Matth. fic ait:

» Chriftus non a&tum folummodo , fed impudi-

| permoïf'f

vjl

» Cum quoque coércet afpe&tum, propter quod

edm ,

| pænf l

» ait: Qui viderit mulz'erem ad- concupifcendum

»Jam

304

DISPUTATIO IV.

» jem mecbatus. efl eam án. corde fuo, hoc eft di-

at

» cere, qui dat operam venufta corpora cu-

dion!

»

riofius intueri, & decoras aucupari facies, ta.

lii

» lique animam fpe&taculó pafcere, & obfcenos

ais

gj

» pulchris vultibus oculos affigere: non enim

1' l

» idcirco Dominus advenire contentus eft, ut

Iu

j

» folummodoó corpus à malis aCtibus, fed ut priüs

» animam quoque ab hujusmodi cogitationibus

guitis

n QV eptereb,

pn p

PRonATUR Ó. Authoritate s. AUGUSTINI,

didr d

qui l. 12. de Trimit. c. 12. fic habet: ,Nec fane,

giadtit

» cum fola cogitatione mens obleCtatur illicitis,

e d

» non quidem decernens effe facienda, tenens

,nitupi

» tamen, & volvens libenter, quz ftatim , ut

,» attigerunt animum, refpui debuerunt, negan-

tnin]

z hu

» dum eít, effe peccatum, fed longe minus,

hm

» quàm fi & opere ftatuatur implendum."

Et

ne guisquam putaret de veniali tantüm loqüi s.

B

AUGUSTINUM, addit: ,Si delectationibus illi-

j5

» Citis, à quibus continuó fe deberet avertere,

tptte l

cogitatio libenter fola pafcatur, nec facienda

sEf

»

decernat màla, fed tamen, fuaviter in recor-

vtt, &

»

datione teneantur, totus homo damnabitur,

lts

»

nifi hec, que fine voluntate operandi, fed

5lqn

tamen ecum voluntate talibus animum oble:

»

At i

»

&andi folius cogitationis fentiuntur effe pec-

':'fäeaatione,

»

cata, per mediatoris gratiam remittantur.

MUET

hu

PaosnATUR 7, Authoritate s. ANTONI»

EKEQ du p.osfit.ss 0 1. $6t : s dNulli.dus

stb

l-

i

» bium eft, quód , qui dicit verba turpia,

» lafciva hac intentione, ut fe, velalium pro-

M

M

» Vocet ad luxuriam, velíe mente dele&andi

»1ll

isationm

h MTI

l

DEPRAC. QUIB. GENER. PECCAT. $305

jü, Utef;»

dtgy

» iü locutione, & éogitatione turpium extra

»

matrimonium , mortaliter peccat ;

fed ubi

Wil

5 fs

»

talia vetba turpia dicuntur ex quadam levitate

ad folatium, quamvis de fe non videantur mor-

»

talia, tamen per accidens poffet effe mortale

Ts .

ht

l

w

2

ratione fcandali, feu ruine inde fequentis in

»

mente alicujus.

Idem videtur dicendum effe

ii

, de facientibus, vel cantantibus cantilenas ple-

»

nas lafcivii$: fed audientes libenter talia nofh

Attyn

»

tantum ex quadam lévitate, & folatio vano,

NT

fed etiam dele&ationem deliberatam in tali

»

Vrl

materia audita querentes non videntur poffe

M D

1

excufàri à mortali, ficut nec à delectatione

morofa turpis cogitationis, cüm ex auditu fe:

u

1h g

quuntur talià, precipué in mentibus infirmo:

rum."

Ita ille,

lj ,

PROBATUR &:

Authoritàte $; FRA NCi-

iv p

n g

$cií 8ALES. Qul Jnirodutk. in itam [piritualem

.4. €. 6. fichabet : "Quandocunque homo oc-

NOOROO

m

$ cupatur fübito motu deleé&tationis; qui imme-

, diaté fequitur ad tentationém , antequam ad:

3

fer if

» Vertit, & hoc ad fümmum poteft effe leve j

» quod majus fit, fi quis, poftquam advertitma:

du

i, d

; lum , in quo eft aliquanto tempore per negli-

m o

» getitiam, vult deliberate, & difputare cumi

, dele&atione , an debeat éam acceptare, án re:

; d

Qu

if

5 jicere: adhuc majus fit; fi quis eam advertens

, aliquo tempore per veram negligentiam in ea

v

»

maneat fine propofito eamrejiciendi; & fi vo«

D]

N

J

luntarié ex propofito habeat complacentiam

in tali dele&atione. hoc propofitum eft pecca:

a um

D

]1

gl

»

tum mortale, fi objectum; de quo habemus de:

»

le&ationem, eft notabiliter malum.

T

U

RO*

D. chmort Ira&t. de Peccatisi

yme

306

DISPUTATIO

IV.

Authoritate coNcIiLrI

Pa

PROBATUR 9.

COLONIENSsIs celebrati annÓ 1536. In expli-

gt

gtl

catione /exti. precepti fic habet: "Cüm. Chriftus

animi libidinem, ac concupifcentiam tam fe-

s

»

hu/

»

rio prohibeat, fimul quoque prohibet, quacun-

/"Ufw

J

vifi

)

que eam excitant, vel nutriunt, qualia funt

1f

»

verba impudica, lafcive hiftorie, fpurie can-

J

jj MA

»

tilene, imagines indecore, deinde ofcula, ta-

w&A]f

»

&us, cogitationes, nimius ornatus, & comptus

:Iu W

»

corporis, occafio, & potifhmum crapula,

»

otium, & his fimilia: : propter quod cüm pro-

if

Qub

»

hibuiffet concupifcentiam , ftatim fübjecit :

ibl

»

Quod. fi oculus tuus dexter. [candalizat tey erue eum,

His verbis docetur omnis

»

€9 projice abs te.

ints,

m Y

»

concüpifcentiarum occafio diligentifimé vi-

»

tanda, adeoque cavendum nobis ab omni eo,

a

15 d

»

quod nos in hujusmodi peccatum pertractu-

»

rum timemus, etfi tam charum nobis foret,

ptint,

»

quàm manus, & pedes, imó dexter oculus.

t

»

Primarió ergo hoc videtur monuiffe Chriftus,

PA

»

ut, fi contingat nos vite confuetudinem ha-

Atrtpi

bere cum eo homine, à cujus favore tota no-

Eul

»

)»

ftra felicitas poft Deum dependere videtur,

Ariti

jt, lt

»

atque interim fuggeftione diaboli fiat, in ejus

)

hominis domo afpectum noftrum in muliercu-

n

D)

]am aliquam incautiüs conjectum mala concu-

sm b

'

»

pifceritiz ignibusinardefcere, tunc potius effet,

Vi

»

ut eam occafionem evitemus, quàm ut prefen-

D

NI

[

ti nos periculo committamus.

v

DICO JlI.

Dele&atio voluntaria, etiam

RUT

fenfibilis tantüm circa obje&a, quibus anne&titur

Wm]](

A

h

periculum proximum incidendi in dele&ationem

]

A

D

fenfualem voluntariam, eft peccatum mortale.

l

[

PROZA-

)

DE PRJEC. QUIB. GENER. PECCAT. 397

PanosATUuR Conclufio 1.

Seexponere pe-

A D

riculo proximo peccati mortalis eft peccatum

: "C]lm Qæ

mortale, ütinfrà q. 4. dicetur; er

ht

go eþiam inhac

materia fic dicendum eft.

l

PROBRATUR ?.

Authores, qui aliàs in

1 QUij

'Theologia Morali cenfentur laxiores, fatentur

^ [urgt

effe practicé improbabile, quód in tali dele&a-

t W

tione fenfibili nonreperiatur peccatum mortale ;

1 m

ergo &c.

ZInt. prob. v.g. 1. P. Vrv A hic n. 4.

ia tj

dicit: "In eo diftinguitur delectatio venerea,

Qu

» feu fenfualis à delectatione meré fenfibili, quod

bt i

3

)

illa fentitur in carne cum commotione fpiri-

TX T

tuum fübfervientium generationi circa partes

?

»

QD r

»

libidinofas, & ideo etiam vocatur dele&tatio

iil v

?»

carnalis. . Sed deleGatio fenfibilis eft illa, qua

Ff

»

folüm placet ta&tus, vel vifus v.g. proprii cor-

p g

»

poris, vel alieni absque ullalibidine, ob pro-

Yb r

»

portionem, & connaturalitatem cum organo

r

»

ta&us, vel vifus; üt quando tangitur res blan-

muiüe (

da, v.g. felis, holofericum; vel quando vide-

»2

fu.

»

turrespulchra, üt pulcher equus, pratum, qua&

fiteti

?

)

naturaliter dele&ant; vel quando mater ofcu-

latur infantem fuum. — Porró deleCtatio ifta ta-

g i

)»

jjz d

»

&iva, üt ta&iva, feu fenfitiva procul dubió

j a

»

culpa vacat, fi non ordinetur ad malum finem,

»

& non exponat hominem periculo delectatio-

t u

»

