peccatum mortale.

REsPoNDEo ad r. dift. ant. Eft malitie

l0s

fimpliciter infinitz infinitudine unius generis, ac

i

relativa ad averfionem à Deo. tranf. omnis generis,

l

M

?0NDI

xb

& refpetiva converfionis in peccato reperibilis. n.

ant. .Sicut homo dicitur fimpliciter rationalis,

us a

etiamfi non fit fecundum omnes partes fui con-

uN

ftitutivas rationalis; ita etiam poteft dici pecca-

d

tum malitiz fimpliciter infinite, licét ea infini-

ET

tudo tantum afficiat unam ejus partem , videli-

RUi

cet averfionem à Deo, cui refpondet poena da-

ol

IT

mni, pariter eo genere infinitudinis malorum

à

infinita.

Fopu,

.Min. Quia irlxünþitum ex-

8 i

d 2. tr. Maj. n

tenfivé tantum mereretur poenam. infinitam ex-

ESrufi

tenfivé, id eft, penas infinitas, quamvis non

rf

effent infinite intenfive.

AO

!

d)

i

OnJICITUR 4. Contra eandem . Peccatum

d

mortale eft majus malum omni malo pcenz ; ergo,

Q u

I

W

etiamfi ponatur poena infinities intenfa, tamen

iní

peccatum erit majus malum: ergo dignum efít

EOE q

*

i

)

þæna in

tenfivé infinita.

9. Deuspunitinfra condignum ; ergo pc-

l

i

pa intenfivé finita eftminorillapeena, quam me-

,

fetur; ergo, quam meretur,

folum eft infinita.

3. Pec-

Iins

0

DE CAUSA, G EFFECT. PECCATI. 951

' CWMFM"

1

I:

3. Peccatum mortale meretur poenam infi-

Iolttries

14j t "

nitam quoad durationem; ergo etiam quoad in-

tenfionem. — Prob. Confeg. Minus malum eft peena

Df

Dütte dj

intenfivé infinita, quàm extenfivé infinita quoad

durationem temporis; ergo &c.

ZInt. patet ;

AORU veió

1 Dierenn

quia, fi Deus determinaret pro uno inftanti po-

nam intenfivé infinitam, non ita abfterrerentur

LUE

homines à: p

-

eccato, ücut per infinitam exten-

fivé,

u a

Enin go

RESPONDEO 1. ad1. Retorqumdäinpe'ccatq

veniali.

Itj nj p

RzsPONDEO 2. dift. a.

Eft majus malum

f0 x

omni maló pene, füb dioería tamen ratione

Yi r

mali. tranf. in eodem genere , ac ratione mali.

Jl

n.a, Neque enim eft punibile majus malum

Vr d p

quócunque maló minori diverfe rationis ; alio-

[ ex i

quin occidens canem poffet puniri fumma pe-

ym, V

cuniaria aliquot millionum, cüm pecunia tam

x gt

bonum non fit in genere phyfico, quàmi animal.

nvl m

Itaque attendi debet in commenfüratione po-

narum ad leges prudentie?, ad perfetiones vin-

x itin

dicis, & ad vires paffi, quz omnia non fuadent

z n

penam intenfivé infinitam pro converfione ad

y (uoni

creaturam quà tali.

Vel denique

RzsPoNDEO 3. dift, a.

Peccatum in ra-

y, Mi

tione aver/ionis à Deo eft majus malum omni maló

pona. c. in ratione converfionis ad ereaturam. n. a.

ia

g, d

Poena autem fenfus tantüm correfpondet con-

N

verfioni ad.creaturas, quz eft tantüm malitice

finitz.

Zld2. n..a. quia hoc eft limitare omnipo-

muni; q

tentiam , & fapientiam divinam , quód non

o U

poflit invenire penam proportionatam deli&to.

jun W"

Aliud

li

4l

252

DISPUTATIO IIT.

qut M

Aliud etiam eft, quód de fa&o puniat infra con-

i

W

i

dignum; aliud, quód non poflit punire fuppli-

*WQ [5'4 j

ció condignó.

P

ial d

L

Zd3. c. a. dift. c.

Ergo etiam meretur

[

j uN

H

ponam infinitam quoad intenfionem , & fimul

,,'lmh?

cum.intenfione. n. a

Seorfim fumptam. /fubdift.

Si fit poffibile tale infinitum. tranf. fi non fit pofibile.

fT

g

n.c. Quia pona intenfivé infinita cum exten-

LU.

um

fivé infinita eft majus malum, quàm fola peena

£2 Q

U

extenfivé infinita ; itaque peccatum mortale

EE

non meretur fimul utramque.

ponue

zny

Dixi 7ras. Quiaeuamfi non daretur pe-

a,

na extenfivé infinita, tamen peccatum mortale

1080]

non mereretur poenam intenfivé infinitam ; eó

Bof

quód ifta tantüm correfpondeat converfioni ad

& n

creaturas, que non eft malitie infinite, prout

QOT

eftaverfio à Deo.. Vide plura de infinitudine

1 t

malitie in peccato in 7ratiatu de Incarnat. ubi ex

i, Q

inftituto examinatur, utrüm peccatum mortale

l,

malitie fit fimpliciter infinitz,

lr

11 Qju

QUJESTIUNCUL A.

zl j

Apptnd

Solountur oaria. dubia de caufa, €? efeciu

30; q

peccatorum.

" D

UXRITUR I. Án peccatum veniale, vel

V dj

UT

.. mortalequoad culpam jam femel remiffum,

in inferno puniatur per accidens posná eterná? :

uT

REsPoNDEO cum di[linctione.

Si culpa pec-

.*ïïmua

cati venialis jam fuit dimiffa ante peccatum mor-

tale, pro quo infligitur damnatio , poena illius

tün

erit temporalis ; fi veró nondum fuit dimiffa;

"l

erit

Lm

DE cAUSA, ET EFFECT. PECCATI. 253

P hi,

eritzterna. — Refponfio hiec eft contra scoT UM

WWW

& ejus difcipulos, qui in 4. Difp. 21. q. r. dicit,

peccato veniali neque per accidens in inferno

D G t

deberi poenam eternam.

Eft veró ad mentem

RUT

SALMANTICENSIUM, -prout refert Author

| umpm]- jïä

Compendii "Vra&t. 12. dub. 4. n. 37.

Linjg

[j qum a

PnaosaATUR Refpnfo 1.

Authoritate D.

qia fly

THOME, qui in 4. diít. 22. q. 1. a. 1. ad 5. ait:

AO D

Dicendum, quód pro illa parte poenz , que

remifía eft in confeffione , vel contritione,

U d

nunquam punietur, fed pro refidua; in zter-

OROR o

num tamen, üt quidam dicunt; quia ratione

fori, in quo punitur, seterna poena debetur:

iülim, :

»

OOT

»

icut eft in venialibus, que in purgatorio pu-

niuntur pceená temporali, & in inferno zterná.

i, o

b itini

Sed hocnon videtur fimile; quia veniale ideo

nurmi, i

»

in inferno eternaliter punitur, quia femper

manet, cüm non fit ibialiquid, quod culpam

Va t

" delere poffit, fed pena ex hoc ipfo, quod

? folvitur, ex

piatur. Et ideo alii dicunt, quód

pena, cujus eft aliquis debitor poft culpam

Us

»

remiffam, in &terno punietur temporaliter:

N

nec propter hoc fequitur, quód fit in inferno

?

1

]

T

a

redemptio; quía pena, que& folvitur, non

redimitur ; nec eft inconveniens, quód, quan-

tum ad aliquid accidentale poena inferni mi-

g vend'

»

nuatur ufque ad diem judicii, ficut etiam au-

fadreni:

getur.^

Ita D. THOMAsSs.

pani du

PROBATUR 9.

Ad folvendam condigné

B

n

penam non requiritur reconciliatio cum offen-

fo ; ergo etiam in damnatis ad folvendam prz-

j E

M

"

m li

cifé obligationem penz non fundatz ampliüs

1n

254

D,ISPUTA—TIO IIl

n

in macula peccati, non requiritur reconciliatio

;WM l

per gratiam.

E

j md'tiï'-Wy

UZERITU

& 2. Ánunuüm peccatum poffit

»

effe pona alterius peccati ?

UT

Wi "

[

RrzsPONDEO. Unumpeccatum poteft effe

k

poena alterius non per fe quoad culpam, fed per

*lta P; MEZGER

accidens ratione annexi.

i

'Tra&:6. Difp. 24. a.2.

Senfus eft, quód pec-

catum in fatione culpe non habeat rationem

n

a

cne, habeat tamen rationem pcene ratione

Jj

,

(is

effe&uum, qui conne&untur cum fequente pec-

JiooxDi

cato.

'T'ales effe&us funt fubtra&io auxiliorum

gdentidy

magis abundantium, quibus deficientibus homo

yanime d

labitur in nova peccata; inordinatio , & affe-

anpadl

&io animi , velcorporis, qu& certa quedam

BOTWUM

yeccatà v. g. ire , lafcivie, invidi&, comitari

avl

folent; itern affe&tus afflidtivi tam animi, quàm

a lum

corporis, qui ex peccatis oriuntur, üt funt in-

famia, morbi, paupertas, & vermis confcien-

1 Mi

ti&.

ii d

ProsATUR Refpnfo quoad 1. part. Pecca-

deriei

tum in ratione culpe non habet proprietates

LONTIR

adprdn

poene; ergo. nt.jrob. Poma debet effe con-

tra inclinationem patientis ; culpa autem eft

du

juxtainclinationem: dein peena à Deo affumitur

p t

in emendationem culpe; culpa autem non pot-

n

eftüic affumi: denique pena infligitur fecundüm

r

fe&am rationem, & ab ipfo Deo ; non veró

tOyppc

culpa; ergo.

n

- PROBATUR (Quoud 9. part.

Scriptura tefta-

on

"If

tur, unum peccatum effe poenam alterius, n

ftenfum eft; ergo per accidens, &

lg

períe, üt o

g,

fatione annexi, 44ni. prob. KRom.1, dicitur:

,

Vyi

DE CAUSA, ET EFFECT. PEÉCCATI. 2535

LT

Qui, clan. cognoviffent Deum , non ficut Deum glori-

ficaverunt , propter quod tradidit illes Deus. in defide-

1 p emlmp

:'.

ria cordis eorutn in immunditiam. . Et 2. T heffal. 9.

Qui charitatem veritatis non receperunt

LL

» Ut faloi fZe—

veni ; ideo mütiet illis: Deus

ltl i

credant. anendacio,

ol)emtz'onem errori$ , ut

ls;

UZXRITUR 3. Árn omhe peccatum non

J eül QUOu

folüm fit contra inclinationem:naturalem, prout

lr

in.1. Difputat. in Quejliunculis qq. 2. dictum eft ?

T pere n

Sed etiam an corrumpat naturalem incli

uf

nem hominis ad bonum ?

natio-

Muf af

RrzsPONDEO 1. Inclinatio hdminis ad ho-

CT

neftum entitativé fpe&tata eft identificata cum

ii t í

natura animz rationalis, adeoque entitativé fpe-

H( Qu

&ata non poteft corrumpi per peccatum.

ll; t

Inclinatio hominis

PRosnATUR Refponfio.

V, qur

adbonum, ac honeftum, eft zqué neceffaria ho-

it, ht

mini ad fuum finem, ac propenfio aliorum en-

us li

tium, & animalium ad fuos fines ; ergo eft uni-

B

verfalis, adeoque infeparabilis, ac confequenter

m

[

jl

W

realiter identificata cum natura anime rationalis.

j p

Idem coNFIRMATUR ab experientia 5 quia

videtdit

nullus deprehenditur homo tam barbarus, qui

1 A t

non edat aliqua figna propenfionis ad honefta-

tem v. g. ad colendos parentes, educandos li-

ia d

t 0

]

beros, diligendos amicos, & benefa&tores, aut

aiürci

qui non approbet faltem virtutem.

RESPONDEO. 2.

$, gt

Inclinatio hominis ad bo-

num minuitur per peccatum extrinfeé , id eft,

d

per oppofitionem obítaculi, ac impedimenti ,

T

ne propenfio naturalis ita prompté, ac expedite

T

adfuum bonum exeat; hoc autem fit per paflfio-

nes, quz immediaté ad fe rapiunt cogitationes

p

ani«

N

y um

256

DISPU TAT IOA III.

anime, & affe&us, quibus dum anima occupa;

d

b

d vana, & inhonefta, non. habet tempus

j

tur a

eafdem occupationes , & affectiones eliciendi

n

o

n

t

eïvr [

erga honefta.

[

PROBATUR

Refponfio AuthOritafe D. THO-

MA hicq.85. a. 1. C ubi ait: ,Cüm peccatum

J

»

fit contrarium virtuti, ex hoc ipfo, quód

jl ]gn

t, diminuiturbonum naturz, quod

Ia

q

» homo pecca

EKt.a.2. C. Du-

]kn:

eft inclinatio ad virtutem.

fsl

jnts u

pliciter poteft intelligi diminutio: uno modo

ex parte radicis, alio modo ex parte termini;

49 TUDI

Primó quidem modó non diminuitur per pec-

fbv

»

catum, eó quód peccatum non diminuit ipfam

1. ]t.

naturam; fed diminuitur fecundó modó, in

MATOR

quantum fcilicet ponitur impedimentum per-

b

»

tingendi ad terminum.

inc

f nf

RzsPONDEO 3. Perpeccatum non amit-

aimdnn

titur inclinatio naturalis ad bonum totaliter.

utinpi

Heec Refponfio eft contra Lutheranos, & Quefne-

EX

liftas, qui dicunt perpeccatum amitti libertatem

AU0C

ad bonum, & tamen remanere potentiam ad

honm

peccandum, ac fe vulnerandum. PaTrrhec

tl

Re[ponfio ex di&is; quia inclinatio entitative eft

*ulsordin

idem cum natura, que non poteft tolli: impe-

EM

dimenta autem poffunt tolli, & iis ftantibus da-

Vil

j

tur remorfus confcientie , quinilaliud eft, quàm

j

motus quidam inclinationis naturalis ad honeftum

ï.::ï

j"Pï (s

Mlm, w

contrarius a&ui prave voluntatis.

D

N

"QuxRITUR 4. An idem a&uspoflit fimul

t'-&

à

effe peccaminofus, & licitus ; meritorius, & de-

hlh

meritorius ?

1

RESPONDEO.

Av

Idem a&us materialiter fpe-

&atus poteft effe fimul eneritorius, & demerito-

i

YiuS,

!

ij

100

ln ;;

DE bAUäA, ETEFFECT. PECCATI. 257

rius, fuppofito , quód fit tantum

D l "

N

niale.

peccatum ve-

ls

j

PROBATUR Rfonfo i. v.g. Mendacium

UCIM

l

mulierum OBsTETRICUM /Egyptiacarum erat

meritorium , & demeritorium : meritorium exin-

:»Umpecd

i

H

tentione finisfalvandi parvulos: demeriterium au-

tem propter ignorantiam vincibilem, feuadver-

t

(

tentiam interpretativam ad malitiam mendacii.

KExodi. Y

Idem contigit in mendacio RACHAB

lo: g

LVT

abfcondentis exploratores. Jo/ue. 9. ltem in

mendacio jUDrTH ad exploratores Affyriorum

titir

Yrdtit

dicentis, fe veniffe ad détegenda loca urbis mi-

nus munita. 55Ji. 10.

TM

PaosATUR?2. Nonimplicateundemactum

Va

externum mifericordig extrinfecz per intentio-

nem vanz glorie, & intentionem juvandi pro-

t pon «t

ximum fimul denominari bonum, & malum ; ergo

u t

idem non implicat in actu interno , ut per inten-

w d

tiones diverías denominetur meritorius

, & de-

t t

meritorius.

[

ducn

PROBATUR 3.

Non implicat, ut in eo-

? ht

dem fuübjecto ftent fimul peccatum veniale, &

À at

"m

habitualis ordinatio ad ultimum finem; ergonec

vlttoli

L

repugnat, ut idem eodem momento eliciat duos.

j fantie

a&us diverfos, unum bonum, alterum veniali-

hunid

ter malum circa diverfa objeGa.

Ergo etiam

]st

nonimplicat, ut idem a&us refpiciat duas inten-.

5

tiones diverfas, unam bonam, alteram veniali-

vtl

ib

ter malam.

rtoris

PROBATUR 4

S. BEnNARDUs teflatur,

eundem actum poffe effe laudabilem, & vitupe-

n

rabilem ; ergo & meritorium, & demeritorium.

Ui

l. de precept. & difenfat. c. 14. ait: ,In eo, qui

T

D.adimnort Atatt. de Peccatis

,la-

DISPUTATIO

IITI.

gt CAUSA,

258

r joni

»

malum facit, & bonum putat, laude dignam

duxerim vel folam intentionem piam; necpla-

l

t

| vintid

»

ne condigna remuneratione fraudabitur in

»

opere quoque non bono ipfa bona voluntas:

)

L^

»

attamen fine malo quocunque

pon erit decg-

".

»

pta fimplicitas." ,

pitt

QuaxniTUR'5. Ánomnia peccata prove-

a

niant ex immediata fuggeftione doemonis ?

RESPONDEO.

Quoód non omnia peccata

i. Ai

vnint t

proveniant ex diréta, & immediata fuggettione

domonis, fed tantum indirei, in quantam per

as

Rn

feductionem Adami fuit caufa corrupte nature

g vexil

proclivis ad peccandum.

Ita s. THOMAS I. p.

. C. ubi ait

.

m )

Dicendum, quód caufa

lctarentu

q. I 14. a.

letvotod

alicujus poteft aliquid

dici dupliciter : uno

modo dire&é, alio modo indirecte.

Inciredé

i ie t

m

quidem, ficut dum aliquid agens caufans ali-

»

quam difpofitionem ad effectum dicitur effe

L.

N dT

occafionaliter , & indire&té caufa illius effe-

&us : ficutfidicatur, quód ille, qui fecatligna,

lat

ft caufa combuftionis ipforum. |Et hoc mo-

Attds

»€

» do dicendum eft,

quód diabolus eft caufa

j-"mdufh', 1

d erer

, omniüm peccatorum noftrorum ; quia infti-

» gavit primum hominem ad peccandum, ex

, tim

»

cujus peccato confecuta eft in toto humano

Atyrm

» genere quedam pronitas ad.omnia peccata.

*.".:zdï'equgndl

, Directé autem dicitur effe aliquid caufa alicu-

n

, jus, quód operatur dire&té ad illud; & hoc

wauggcü

»

modo diabolus non eft caufa omnis peccati:

Ummm C

nonenim omnia peccata committuntur infti-

»

Püg

»

gante diabolo, fed quadam ex libertate arbi-

»

trii, & carnis corruptione; quia üt Origenes

D

Periarchon c. 2. etfi diabolus non

»

dicit l. 3.

OEJ"lläi

» eílet,

)

)

DE CAUSA, ETEFFECT. PECCATI. 259

4 i n

» effet, homines haberent appetitum ciborum,

Pt n

: ftülljy

» & venereorum, &hujusmodi; circa quz mul-

ta inordinatio contingit, nifi per rationemta-

Q2 Vij

T DOn erit

» lis appetitus refrenetur, & maximé fuppofita

» Corruptione naturg,

Refrenare autem & or-

» dinare hujusmodi appetitum fübjacetlibero ar-

lt

»

bitrio. Sic ergo non eft neceífarium omnia

edemuir!

»

peccata ex inftin&u diaboli provenire." Ita

1 Ui t

$. Do&or. Alium modum, quomodo omnia

d ld

peccata fint indire&é à diabolo, proponit 3. p.

, u

q.8. a. 7. ad 2. quód nempe diabolus omnibus

aftyz t

VTEQUST

dederit exemplum fe avertendi à Deo, & fic

extulerit vexillum. cum intentione, ut omnes

i, d

ilum imitarentur; ficque omnia peccata funt

ipitr:

faltem ex voto illius, & generali cohortatione

4 d

tacita , idque conformiter ad illum textum Sap.

n us d

2. v.25. Imitanur autem illum, qui funt ex parte

i ücurd

ius. Sichabet: ,Dicendum, quód gubernator

wit ts d

?

non femper függerit fingulis , utfuz voluntati

»

s i

obediant; fed proponit omnibus fignum fuse

u D

»

voluntatis, ad cujus fequelam aliqui excitan-

»

turindu&i, alii propria fponte: ficut patet in

"TE

ni; qii

»

Duce exercitus, cujus vexillum fequuntur

gtea

»

milites, etiam nullo perfuadente,

Sic igitur

puoxd

» peccatum primum diaboli propofitum eft omni-

ao

» busadfequendum, quodquidam imitantur per

» függeftionem ipfius, quidam propria fponte

qil i

Etfecundüm hoc omni-

4d IUUd. j

» fine ulla fuggeftione.

» um malorum caput eft diabolus, inquantum

amis p

» ipfum imitantur.

tt*

ripet!

. Solvuntur Obje&iones.

j

ü dläbg"

OBJICITUR 1. contrag.ad . 1.

I.D.THO-

p

2

MAS$

y TT

260

DISPUTATIO IITI.

j ii

MAS docet, quód peccata venialiaetiam jam re-

gtl

miffa quoad culpam puniantur pena sterna;

ergo &c.

Prob. Znt. In 4. dift.21. q. 1. a.2. qq.

l ae

g. ait: ,In illis, qui damnantur, non poteft ali-

o

» qua poena dimitti, neque aliquis reatus tolli,

!

u) A,m[

» cüm careant charitate, per quam & culpa pur-

s

» gatur, & reatus tollitur ; & ideo culpa venia-

d

Ia

» lis in eis femper manebit, vel reatus ejus, fi

M[lïrl

»

etiam ante peccatum mortale veniale dimif-

jj tf

» fum fuiffet, quantum ad culpam manentereatu.

j

Qt

Ergo.

2.

Damnatus tamdiu manet fub reatu pae-

.;

aurva

h. n.Jl

ne, donec ejus folutio fiat Deo grata, & acce-

i, i

prabilis; fed ifta nunquam fiet Deo grata; ergo

szoatie

damnatus femper manebit fub reatu peno. M.

rob. 'Tota ratio, cur peccator éxiftens in pec-

ipi. di

aol

€ato mortali non poffit juxta communem Theo-

logorum folvere posnas ex peccatis remilfis refi-

m M

iil

duas , eft, quia ejus folutio non eft Deo grata;

ergo.

o m

? 0pttt

Non profunt damnatis indulgentie, feu

fatisfactiones Chrifti, & San&orum; ergo ne-

v i

"OTG

que illis prodeft propria ecrum fatispaflio.

n

4. Non profünt damnatis Miffe pro illis

&5 C0

t

oblate, velanniverfaria; ergo nec propria fa-

tispaífio pro peccatis venialibus, aut mortalibus

9.

quoad culpam jam remiflis in vita.

ïfiiunemd

Y

RESPONDEO ad I. n.a.

"Ad prob. . dift. ant,

Ü

j

MT

n

Hoc dicit, fi veniale dimiffum fuiffet per feante

mortale in znferno. c. fi dimiffum fuiffet in mundo.

N

"

n. ant.

Nam fenfus verborum n. THOM; fo-

(

]üm eft ifte: ergo etiamfi peccatum veniale fer

fé remitteretur in inferno ante peccatum mor-

tale,

Ut

DE CAUSA, ET EFFECT. PECCATI. 261

füi&liammm,

tale,;nihilominus remanente reatu culpze puni-

d.

petur e&ternum fer accidens, prout loquitur in 4.

4l, TT

dift.21.a. 1. ad 2. ad Card. Hannibalem: . Hicfen-

T, od

fus manifefté eruitur ex eo; quia alioquin in

ÀN r

hoctextu involverentur contradictoria: dicere-

Qn j

turenim , peccatum veniale remiffum effe, &

Hinc bené ob-

dl l

tamen remanere reatum culpa.

Wt d

fervanda eft interpunétio ; inter dimiffum fuiffet,

V veiie l

& quantum ad culpam , ne forté remiffio conjunga-

ul

tur cum illis terminis: quantum ad culpam.

Cer-

té ea interpun&tioin Edit, dfutwerp.de anno 1612.

t t

bené obfervata eft.

4l . n. Maj.

o b

Contrarium enim patet ex

Deguiy a

humanis, ubi puniuntur condigné deli&a fine

á

Wil

Ü

w J

reconciliatione.

1

j

hd prob. dift. a.

Tota hzec ratio eft, cur

od ts

peccator non poflit folvere peenas &c. per /atis-

ii t

fa&tionem. c.. per fatispaffüonem. n. a.

Satisfattio

enim non fundatur in actionis intrinfeca zquali-

NT

tate cum malitia peccati, fed in dignitate per-

fone operantis: econtra fatispaflio fundatur in

s

yirn; df

£qualitate intrinfeca paffionis cum actionis de-

ordinatione.

u t

i& Mif gt

Zdd 8. C« à; h. €. -&9 . parit.

Difparitas eft;

quia fatisfa&tio aliena non neceffarió acceptatur

p

pro peccato, adeoque ut acceptetur , debet ha-

ys, a n

bere yationem deprecatoriam.

Deprecatio au-

D

tem vim habet ex merito deprecantis, & ejus,

4pi *

pro quo oratur: econtra fatispaflio id nonrequirit.

uffege!

d 4. idem Refpondeo; quia debet in per-

afüfttt

fona, pro qua offertur fru&us pafüionis Domi-

]J THOF

nicz, dari aliqua difpofitio grata Deo per mo-

Vi D

dum conditionis.

T d

R 3

Dr-

262

yt

um

DISPUTATIO TIII.

[its .W

DricEs. Exhoc fequeretur, quód in infet-

gl

no detur redemptio , ac mitigatio pomnarum,

.

adeoque etiam mifericordia ; quod eft contra

fenfüm communem, & rationem.

ft"

Rs

REsPONDEO cum s. THOMA nD.à.

Red-

emptio enim locum non habet ; quia aliud eft

j

Id5]

g

Jolvi, aliud redimi: illud dicit a&ionem propriam,

velpaffionem: iftud alienam; quianemo fe ipfum

m

redimit.

st

Similiter per hoc, quód Deus minuat

ponas damnatorum in cafu pofito, non exercet

igi.

TO

mifericordiam, fed juftitiam; mitigatio tunc di-

citur fieri, quando condonatur pona alias de-

TTE

g.

bita: econtra hicremittuntur penc tunc, quando

non ampliüs funt debite juxta wqualitatem ma-

raari |

25 RUNQU

litie, & ponz.

OBJICITUR 2. contra eandem ex scoTo.

m vl

du a

3. Peccatum veniale ex eo, quod conjungatur

cum mortali, non fit mortale, fed manet ve-

ngadi

v

niale; ergo illi etiam àt conjun&o cum mortali

tantüm debetur poena temporalis.

Ut y

20

Deus punit infra condignum juxta com-

340 Dr

mune axioma; fed tali modó puniret ultra con-

W

dignum; ergo.

á

yrerm

ESPONDEO ad r. c. à. di(t. c.

Ergo illi

tht

bt conjun&o cum mortali debetur peena tempo-

DI

falis per fe. c. per accidens. n. c

Ex eo enim,

"i b

quód radix poene nunquam deleatur , nempe

n H

«culpa, & quód peccator fe ultró conjecerit in

-a,lg

tl

hunc ftatum, per accidens etiam manet pena.

L

d 2. c. Maj. n. Min.

Quia poteft Deus

& rk.a

"m

etiam hóc modó punire infra condignum, fi re-

V

mifliorem ab initio ftatuat penam , quàm exige-

D

u

[

ret culpa.

DicEs:

[ m[m

It

DE CAUSA, ET EFFECT, PECCATI. 263

"R nl

IUO

Dricrs. Ex di&is fequeretur, aliquando

multa venialia quoad penam non folüm poffe

5 ld

zquare,.fed etiam fuperare peccatum mortale;

g,

fedhoc non poteftdici; ergo.

Maj.prob. Pe-

8044 f |

na peccati mortalis eft folüm intenfivé finitag

ia

ergo poteft füuperari per multiplicata venialia,

n j

vel faltem zquari.

Qpj

RzsPONDEO Ir. tranf. Maj. n. Min.

Id

QU Dre

enim abfurdum. effe negat Author Compendii

Xitn, ts

Salmantic.

; o

ResPoNDEOo 2. n. Maj. Quialicet pene

o x d

fenfus conveniant genere, non tamen conve-

L

piuntfpecie. Sicut ergo in fuppofitione, quód

ii

gradus caloris fint heterogenei, gradus primi

innumeri nunquam adequabunt unicum gradum

Z DEDU

feptimum : vel ficut dolores innumeri ex levi

n n

purctione non adzquabunt intenfiffimum dolo-

rem v. g. exaduítione; ita etiam ponz fenfus

hu

o

innumerz correfpondentes peccato veniali non

i

adequabunt poenam fenfus correfpondentem

uj

peccato mortali, eó quód he peng differant

)uj

genere.

OsnjprcrTUR 3. contra R. ad Q. 4.

I. Si

üc !

idem aétus poteft effe meritorius, & demerito-

rius, tunc fimul poffet effe meritorius, & non

r p*

sneritorius; fed hzc funt cantradi&toria; ergo.

c at

d

MMaj. prob. . Effe demeritorium eft effe non me-

ritorium ergo &c.

j at

2

"m

Idem actus non poteft effe fimul verus,

& falfüs; ergo nec meritorius , & demeritorius,

J po;'ek,

3

Ex hoc fequeretur, quód aliquid coin-

ag

quinatum, & dignum penis purgatorii poffit in-

Jl QUZE

trare in regnum Dei 3. fed hoc eft contra Scri-

]

pturamg

y

4

964

DISPUTATIOTLUN-!

pturam; ergo.

Maj. prob. . A&us demeritorius

jj

gt

u

coinquinat, & tamen ftante illo poffet quis re-

cipere premium a&us, quod eft ipfa gloria;

g

ergo.

REsSPONDEO 2ad t.

Retorquendó inprimis in

D

J

eodem a&u, qui fimul eft univerfalis ratione

,in

predicati, & fingularis ratione fubje&i.

]tem

"n

j

in contritione, qua eft fimul profecutiva, &

W

A i

averfiva.

Item in a&u fimul fcientifico, & opi-

nativo &c.

Deg

RzsPoNDEOo 2. n. Maj. ad prob. dift. . De-

I V

meritorium eft effe non meritoriurm formaliter. c.

j

iM

realiter. n.

Sicut enim effe animal non eft effe

&l

rationale formaliter, & tamen non excludit ra-

eigion

tionale realiter, ita etiam tendentia demerito-

1 Omii

Yia non excludit tendentiam meritoriam realiter

gin

fecum identificatam.

u

REesPoNDEO 3. dift. Maj. effet ,. & non

tit, n

effet relaté ad diverfos fines, & motiva tenden-

i g

tiarum meritori», aut demeritoriz. c.. relat&'ad

Y

eofdem fines. n. Maj.

?zlorumin&

d 2. c. a. n. c. €? parit. Difparitas eft; quia

i

]

Veritas, & falfitas, affirmatio, & negatio ver-

Srülttem

fantur circa idem obje&um fecundum. idem:

&j

econtraactus meritorius, & demeritorius non

n

verfantur circa idern objectum fecundum idem;

antur enim diverfifines, & tendentiz diverfe,

i

übbyt

prout oftenfum eft.

t in

ZAd 3. n. Maj.

Sieut enim alia merita pecca-

l.

)

il

torum, antecedentia, vel concomitantia, vl

ytg

fubfequentia ad peccatum veniale non habent

imy

jus ad gloriam confequendam ante expurgatio-

hn

nem deli&i; ita etiam idem aótus non habet jus

L

a

[0 HL

DE CAUSA; ET EFFECT. PECCATI. 265

A&Werl*r

ad gloriam confequendam ante expurgationem

Ü IHO pof'e;

R

1

demeriti proprii fundati in eodem actu.

PT K

i

,, O3JICITUR 4. contra R. ad Q. 5.

I. Droa-

NYs1US C.4. de Divinis Nominibus dicit, " quód

Id

anultitudo demonum fit caufa am;:zium malorum fibà, &

Drm

alüs; ergo.

t g

2.

DaAMaAsCENUSs 1.2. de Fíide Oribodox.

U ii

c.4. dicit: Ommis immunditia, 69 ommis malitia à

ln l

diabolo excogitate funt ; ergo.

:

3

De quolibet peccatore dici poteft, quod

pl

[0]

an,8. v.44. dicitur: Jos ex jpatre diabolo eftis.

Atf

E

*t Matth. 13. v. 3

8. Zizania funt filii nequam,, id

'aizin d

eít, diaboli ergo omnes operationes niale fünt

1005 d

ex függeftione deemonis.

Tif p

4. QOmnia bona opera funt ex immediata

ia redi

fuggeftione bonorum Angelorum; ergo & mala

ex fuggeftione deemonum.

Znt. patet ex DIO-

IOT

NYsIO, cüm dicit; Divina nobis mediantibus dn-

BH

gelis perferuntur.

i. (2

RzesPoxNDEo adr. dift.a. Eftcaufaomnium

malorum indirett?, ponendó principia occafiona-

Dipriad

lia peccati, puta ignorantiam, concupifcentiam,

infirmitatem, & propenfionem ad malum 5 vi-

j ag

y d

ciffim veró tollendó prafervativa à peceato c.

dnentti

directà. n. a.

m Rs

Ad 2, . dift. a.

Omnis malitia eft excogitata

teynirdt

à diabolo ut referenda in genus humanum.indi-

direttà. c. diretià. n. a.

da rj

zAd 3. dift. a.

Peccatores funt ex diabolo

mcomitamif.

per imitationem, & impletionem voti.c. parendóà

nige 14

immediaté faggeftioni. n. a.

Chriftus IN PRIMO

TEXTU femetipfum explicat, dum addit: De.

a a

M

du 101

fideria enim patris veftri vultis facereg adeoque funt

9

ex

$66 DISPUT. III.

DE CAUSA &c.

ex patre diabolo tanquam adoptivi, qui pecca-

AÀD sECUN-

i

tores recipit in filios adoptivos.

DUM TEXTUM pariter dift.

Peccatores funt

j

u

l

zizania originatione radicis. c. aQtualis maligni-

Sunt enim filii dia-

tatis, & ipfius fruttus. n. a.

boli non per hoc, quód operentur ex ejus fug.

j2

geftione, fed quod in iis ex operatione daeemonis

Sic & As-

reperiantur principia peccatorum.

RAHAM Vocatur pater Judeorum, quin imme-

l] Dl[pü'

diaté fuggerat omnes bonas cogitationes.

hi

ld 4.. C. a. n. c..(9 parit. difparitas eft; quia

ad peccandum füfficit homo fibi ipfi, non autem

peccaw

ad bené operandum.

lta refpondet s. TROo-

TM

MaAs hic 1. p. q. 114. a.3. ad 9.

Dicendum, in-

quit, quàd bomo potejl per fe ipfum ruere in peccatum,

diai

Jéd. ad meritum proficere non poteft mifi divino auxilio,

u

quod bomini exbibetur tmediante minifterio zingelorum.

Jl

hp

-Et ideo ad omnia bona noflra. cooperantur Z4ngeli ; non

iamen ommia mofwra peccaia procedumt ex demonum

bt

Y

Juggeftione.

REsPONDEO 2. tranf. a. dift. c.

Ergo de-

mones cooperantur ad omnia peccata fpectandà

, Ani

genus. C

individuum. n. c.

Senfus eft, nullum

(l

effe genus peccati, ad quod deemones non im.«

n

pellant.

]ta n. 1:z0nMaAs loc. cit. dum addit:

Quamois mullum genus -peccati . fit , uod non iuterdum

t demonum. fuggeftiane proveuiat,

^

l

M

Nü!!ï

L

D

li

1

DISPU-

t l

$0Co» $

267

ldüptm

T0

AD N

! QULpe

SEORGENIURGE RRIORGAS ERE OND EOE IUO EEE BE

" U

a H&UELS l

DISPUTATIO IV

At nj

IITTT

]

De precipuis quibusdam generibus

T0 ia

N

peccatorum

WU. quhe

OY

In hac Difputatione queritur

Mpam d

P

An, & quomodó primi motus fint

p[ UUML

peccata?

mX/UG« Tl

l l)m

2.

An, & quomodo delectatio morofà

TW d

circa quevis objecta peccaminofa fit

]

ttijj

peccatum ?

11 1

x

ir gt

93«

An peccet graviter, qui fe negativé

u n

habet ad infürgentes tentationes car-

nis ?

o It

x

4. Andetur gravis obligatio vitandi peri-

Jid

culum probabile, feu occafionem

I00GS

propinquam incidendi in determina«

« d dua

tum peccatum mortale?

ii

QUJAESTIO I

ZIn ? quomod) motus. primi fint peccata?

OTANDUM ,

Dari varios motus tam in

appetitu fenfitivo ; quàm in appetitu irafci-

bili, ac concupifcibili in anima circa amateriam

omnium

DI

268

P

V

DISPUTATIO 1v.

p

omnium paffionum animz.

Quzftio ergo eft,

4 depfäm'

an hi omnes motus paffionum in anima, vel in

l

n

i]

W

mjs

potentiafenfitiva, quamprimum exfurgunt, fint

Pa

peccata venialia, aut.mortalia?

ab: (qU

!

NOoTANDUM 2,

Quód primi motus paffio-

W

vf

num v. g. concupifcentie, & affe&uum fint in

duplicidifferentia. . Aliqui enim vocantur primo-

"

N

jrimi, illi videlicet, qui omnem advertentiam

[

br

rationis precedunt, & naturaliter in appetitu

g

P

fenfitivo, vel aliis potentiis excitantur.

Alii

ij (

J

vocantur fecundà - primi , illi videlicet, qui fiunt

o

"

cum aliquali advertentia, & femiplena delibe-

qui

t

ratione, adeoque funt imperfe&é liberi. 1ta

& d

hosterminos explicat Go NETU s.

Sed p. T HO-

'vï

frior

MAS, & alii, ütinfrà videbimus, motus primo«

E AH

primos vocant eós, qui oriuntur in appetitu natus

ivl

rali, v.g. fames, qui motus oriuntur nulla pra-

fs

cedente phantafia, vel imaginatione, adeoque

EU

non fübjacent libertati.

Econtra fécundo-primos

ii d

vocant eos, qui oriuntur im afpetitu rationali,

vel fenfitivo, dependente

r à precedente phanta-

qien, t

f t

fia, & imaginatione, ficque fübjacent imperio

tT

rationis.

ltaque ad vitandam confufionem di-

t2 1 Y

verfifignificati, motus primi-primos, qui oriun-

tur in appetitu naturali, & prout. hic terminus

wl

Mif

fumitur à p. THoMA, vocabimus /at? difios;

fed motus, qui oriuntur in appetitu rationali,

ïm QO

ji

vel fenütivo dependenter à przcedente phanta-

W

fia, vocabimus motus primo- primos firi&ià. diGtos,

j

& de his folis in prefenti queftione agetur.

lt

OTANDUM. 3.

Motus primo - primos

A't

lhj

effe etiam in duplicidifferentia. ArrQuienim,

JQE

n ta-

lrl

u

qqamvis dependeant à libertate medigi£ , no

ij

l

N

men

"Bw

DE PRJEC. QUIB. GENER. PECCAT. 269

QWH m

lj ll a]u

men dependent hic & nunc ab /mmediata, &

lun exfw t

a&uali libertate, feu advertentia; quia depen

'ha

dent tantum ab aliqua precedente caufa libera,

Prlmnrom»

v.g. ab aliquo fomento paffionum antecedente

!

&uum

liberé pofito, puta ab aliqua cogitatione, ab

m I

(

aliquo affectu, actione, verbo, vel à negligen-

OP

dXE

tia repnmend:, ac corrlgendl radicem paffionum,

If

il

110

ac naturam corruptam per media huic fini juxta

IULII veró oriun-

? C

conditionem ftatus congrua.

N

tur nulla precedente negligehtia, vel caufa po-

f

fitivé hbera, ac culpabili, quamvis ex fuo ge-

nere nati apti int dependere à dlrec'hone liberi

ANML l]eq

"du

NI

D8

arbitrii, fi adbiberetur applicatio rationis.

les motus primo-primi funt, qui excitantur vel à

DUs, D) 1

T0 PAU

deemone,velà confuetudine contra&ta,vel àphan-

tafia precedente finelibertate precedente pofita.

Wt tuliy

Inter eos,

M. d

NOTANDUM 4.

qui in lujus-

modi motibus primo-priris admittupt malitiam

t nris

venialem,

effe difcrimen in modo loquendi:

| d

aliqui enim ,

qui admittunt puram omiffionem

n n

liberam, tanquam conftitutivam peccati, refe-

Mbutat i

runt totam malitiam ejusmodi motuum ad omif-

p ol

fionem illam voluntatis,

qua quis negligit re-

W'b, li

primere hos motus: alii vero, qui cum Thomi-

f0UL 2

ftis non admittunt puram omiffionem liberam

bimis K

tanquam conftitutivam peccati , referunt deno-

pp&l'll n

minationem peccati

acmalitiam ad ipfum actum

st

concupifcentie, feu motus primi de fe non libe-

1]

!

r

jrmlb

rij 1n quantum tamen connotat omiífionem vo-

n u

luntatis non reprimentis paffionem, ac motum.

t

Ambo tamen in hoc conveniunt

quód ad pec-

Àu

catum veniale ejusmodi motuum concurrat omif-

T

fio libera voluntatis.

His prenotatis ,

DI-

h

270

DISPUTATIO Iv.

D?PR (

DICO I. Motus primo-primi in appetitu

g J

s u |

J

naturali nunquam füntpeccatum. : Ita Theologi

T

omnes.

gem*

Y

PRosATUR Conclufio. Tales motus pri-

r

mo-primi, üt fames &c. non dependent à liber-

y

[

5

i

tate, &àjudicio deliberativorationis; ergo &c.

j

DICO II. Motus primo-primi in appe-

"

titu rationali, velfenfitivo femper funt peccata

a

fs, QU

