ts

TL gt

PRosaATUR s. Hecqusftio, an ejusmodi

ij

l

peccata fint ratione fui, & in fe formale pecca-

|

,

tum, denominativé tale, vel utrum formale

I

iil

peccatum tantum fe teneat ex parte caufa, de-

pendet ex ea quzftione , an Deus totam gravi-

f'fül, diært

"Ufty

tatem pene ftatuerit foli a&ui antecedenter for-

maliter libero, an veró ftatuerit novas poenas

Paj

la

fingulis a&ibus ex precedenti a&u fequentibus,

prout

uT

DE NATUR. & QUIDDIT. PECCAT. 57

"Mi

i

prout re&é obfervat ». DANIEL in Reflex. 3.

Sed Deus ftatuit novas ponas fingulis actibus;

EM

ergo.

Min. patet exfenfu communi ; quia omnes

judicant, inzqualiter puniendos duos mercato-

f

res habentes equalem ignorantiam vincibilem de

1 m

contraétu ufurario, quorum tamen unus nullum

UT

commifit a&um ufurarium , alter veró commifit

Mi

mille. Maj. prob. Si Deus pro fingulis ejusmodi

3 t

effe&ibus ftatuit novas penas, connaturale eft,

ii

quód tales actus confideret tanquam objectum

9

fuze indignationis,

in quo reperiatur materiale

Wal

peccati pbyficó, & formale peccati faltem morali-

hr f

ler; ergo.

Vi

PRosATUR 6. Authores agnofcunt uni-

verfim obligationem confitendi non tantum po-

fitionem caufe, fed etiam a&tus confequentes

]r veri

ex caufa, v.g. blafphemias, vel homicidia &c.

nsin i

motun

in ebrietate commiffa, & contra&tus v.g. ufura-

rios ex ignorantia vincibili fecutos; ergo mul-

21

tiplicatur numerus peccatorum , adeoque a&us

1f d

fubfequentes funt verum peccatum per modum

Vecedent

concreti ex materiali actus, & formali malitize

jri, i

antecedentis.

Confeq. prob. INon poteft oftendi

Xlentun

alia ratio hujus obligationis, nifi quia multipli-

cantur peccata numero: quód enim aliàs non

ejimi

poffet explicari peccatum, aperté falfum eft ;

jj pttt

E

poffet enim quis, qui caufavit unicó imperió

form

i

j

voluntatis mille homicidia, üt Theodofius Im-

i, d

perator, dicere: Ego peccavi graviter contra

m p

quintum preceptum: zonoccides. Vel: Egoha-

enterlt

bui feriam voluntatem occidendi aliquos homi-

g p

!

nes; habeo autem voluntatem reftituendi, fi

j

alicui per hoc nocui.

CoNrIRMATUR. Con-

luenff

creta

P.UUE

D s5

58

DISPUTATIO I

emn

creta tam tmoralia, quàm phyfica multiplican-

2

g

j

tur ex multiplicatione materiz , etfi detur unica

j

forma.

Sic dantur plura alba, & plura membra

1

,2

viventia, etífi detur una albedo replicata in plu-

u

ribus muris, & una anima in manu, & pede.

i

Ergo etiam dantur plura formaliter peccata, li-

cét detur una forma denominans, nempe mali-

tia actus interni.

Q

j

PROBATUR 7.

Authores univerfim agno-

g

fcunt, nifi forté unÓ aut altero excepto , obli-

gationem reftituendi ex ejusmodi peccatis v. g.

n

ex fententia injufta Judicis ob ignorantiam vin-

|

V

ld

!

W*'æ

cibilem , agnofcuntetiam obligationem adhiben-

nj i

di efficacia remedia ad deftruendam v. g. con-

i ]

tlübity

fuetudinem pravam blafphemandi; fed hzc ob-

ligatio non daretur, nifi ejusmodi a&us effent

A.

peccata formalia; ergo.

Min. prob. Non datur

L AT

obligatio per fe reftituendi fine culpa Theolo-

fW'u ï!ä |

gica, neque datur obligatio exfcindendi caufam

DO

peccatorum tantum materialium , v. g. deftruen-

ii

di naturam corruptam, ne eveniant indelibera-

Wi d

"of

ti actus contrariantes legi; ergo.

PROBATUR 8.

Si talia peccata non effent

hh

peccataformalia, tunc effenttantum materialia ;

DI

fed hoc non eft verum; ergo.

MMajorem faten-

ii "

tur ipfi Adverfarii, ut teftatur P. DANIEL Re-

;iexignomi

flex. 3. imoveró quidam ex| Adverfariis inde in-

Aj

ferunt, quód nequidem detur obligatio corri-

n

endi confuetudinem v. g. blafphemandi, eó

-tl

quód a&us fubfequentes tantüm fint peccata ma-

'terialia.

Min. prob. Si ejusmodi peccatis à S.

Wt

Wl

Scriptura, SS. Patribus, Theologis primi ordi-

'Mïï :

|

fis, & fenfu communi attribuuntur omnes pro-

i

"

prie-

DE NATUR. & QUIDDIT. PECCAT. 59

RU

prietates peccati formalis, tunc non funt tan-

t

Tsj

tüm materialia, fed etiam formalia peccata; fed ;

ergo. Min. prob. Hujusmodi proprietates fünt,

a.

quód immediaté confiderentur üt obje&um di-

9&P€ü,

t

vine difplicentie, üt meritum obje&tivum po-

ne, & üt obje&um doloris, penitentie, & re-

1 m

tractationis &c.

Sed ha proprietates ejusmodi

a&ibus tribuuntur à S. Scriptura, SS. Patribus

i.

&c. ergo.

Min. prob.

Sic r. Chriftus in cruce

QIo, dj

Luc.23. v.34. ait: Pater dimitte illis; mon enim

( V

Jeiunt ,. quid faciunt.

2. S. Petrus AGL. 3. Pos fan-

Dfam v

um , & juflum megaflis, autborem vite interfeciftis.

ais

Et nunc fcio ; quia per ignorantiam feciflis , ficut &

l, gn Dd

Principes. ve[tri.

Penitemini igitur , &$ convertimi-

|hgc o

1 f

ni, ut deleantur peccata veftra.

3. D. Paulus r. Ti-

moth. r. v.13. Fui blafpbemus, € per[ecutor , &

O Ontür

contumeliofus ; fed mifericordiam .Dei confecutus fum;

Theo

quia ignorans feci im incredulitate.

Ad quz verba

j ear

D. CHRYSOSTOMUSs hbhomil. 3. ita difcurrit :

A

Paulus oflendit , fe fuiffe fubplicio dignum, | verüm

nidiere

non pema affe&tus, fed mifericordiam confecutus &3.

Plures fimiles textus occurrunt in S. Scriptura.

onefnt

Inter Patres veró, qui hoc dicunt, funt

ateria

1. S. BAsrLIUS 7n rebus breoioribus Interrog. 58.

m fite

ubi fic habet: "Judicium Domini in iis etiam,

v

» qui ex ignorantia peccant, perfpicuum eft ex

jindei

» lllis verbis: Qui non cognovit , & fecit digna

tio ou

» Dlagis, vapulabit paucis."

Et in Conflit. Monaft.

ändia d

c. 2. " Cüm multis in rebus offendamus omnes,

(eata t

» majorem tamen offenfarum partem ne intelli-

at

» gimus quidem.

Idcirco Apoftolus dicebat:

riti t*

» JMibil mibi confcius fum, fed mon in boc jufüifica-

M

» !u5 fun; quod idem eít ac fi diceret: multa

pfiü'

»delicta

6o

DISPUTATIO

I.

!

j

TU

j

ü

!]

i

» delica committo, que me cómmittere non

»

intelligo.

Propter hanc caufam etiam Pro-

j;auieuää?

Qu9

»

pheta ait: JDelitia quis intelligit? — Item in Miffa

L

»

D. BASILII dicitur: Indulge mihi omne deli-

;

u

»

&um voluntarium, & etiam non volunta-

b

r

»

rium.

2

m

D. cuavsosTOMUus in Epift. ad Rom.

14. Homil. 26.

" Stadium (ait) hec prefens

ss

"T.

»

vita eft, & innumeros oculos, quos circum-

93

quaque dirigamus, habere oportet.

Neque

z

z

putandum, ad Apologiam füfficere ignoran-

ams; erit enim , erit, inquam, quando &

ii

»

gnorantie ponas dabimus, quàndo fcilicet

t

»

& ipfa ignorantia veniam non habebit: nam

s

»

& Judei ignorarunt, fed ea ignorarunt, quo-

Mj

Et

»

rum ignorantia veniam non meretur.

209

»

Greci ignorarunt, fed excufationem non ha-

bebunt.

a i

»

Quód fi ea ignoraveris, quz fciri

t

ln

»

non poffünt, prater culpam erit.

Si veró

d

ignoraveris, que fcitu poflibilia funt, & fa-

, ia

»

cila, extremas pomnas merito dabis.

Nifi

I!

»

enim vehementer pigri, negligentesque fue-

titttadi

»

rimus in his, qus ignoramus, manum porri-

et Deus.

tf

?»

Idem & Judeis ufuvenit: nam in

p

»

parabolis illis, inquit, propterea loquor, quod

videntes non vident.

Ne dicas itaque: quo-

»

N

»

modo hunc, vel illum fimplicem, & bonum

j

contempfit Deus? — Sed hoc dici non poteft,

!

'

i f&m

»

eó quód plerumque, qui talis videtur, veri-

1

il

»

tatis nullam habeat vel curam, vel diligentiam.

m

à n y

Idem in 2. ad. T be[fal. c. 3. Homil. 4. ait: Omninó

neceífe eft, ut cui tam multa funt cure, &

Qdf

W

P

ignoret, & peccet ex ignoraüone, Jgem in

56« 2»

"'*mi

DE NATUR. & QUIDDIT. PECCAT. Ói

Ti t

» C 2. Mattb. Homil.6. . ]Nec de histantummodó

st r

» puniendi fumus, que fcimus; verüm etiam

TM

» Qu nefcimus: quin & pro iis, que per igno-

Of

»

| VOl

rantiam admittimus. D. Paulus dicit: 7ifi-

»

monium illis perbibeo : quia emulationem.Dei babent,

»

Jéd mon. fecundum fGientiam.

Verumtamen hoc

T

»

eis in purgationem non füfficit.

Jdem de La-

iCyfas

»

zaro Serm. 5. Qui Chriftum efürientem non

I Qp

»

pabulant, cüm & ipfi crederent, fe ad igno-

L

»

ranti& patrocinium pofTe confugere, nec ve-

du

Kt Ho-

»

niam, nec excufationem repererunt.

Qumdo i

»

mil. in Pfal. 5o. ad illa verba: . Iniquitatem cognofco.

lb (clie

»

elib: u

Eftne quisquam (inquit) qui peccatum fuum

»

minimé cognofcat ? : eft fane; quotnam enim

i, qu

»

u

funt, & fidentem animum gerunt! quotnam

»

fünt, qui rapiunt, & fe rapere ignorant!

1non ho-

»

quotnam fünt, qui füum alteri honorem de-

que f

»

trahunt, nec id fentiunt! offotnam funt,

S ven

qui viduas fpoliant, atque alienas formas cu-

n i

»

riofius intuentur! quotnam funt, qui pupillos

h X

»

opprimunt, nec propterea plorant, nec po-

spte f

»

nitentia ducuntur! quonam igitur pa&ó falu-

m porr

»

tem aflequi poffunt, cüm id ne quidem fciant,

um

»

quód peccent ?

"

3

S. GaEGORIUS M. L.9. Moral. c.26.

q: g

( bonut

»

Difficile eft (inquit) quempiam magna agere,

»

y t

& apud femetipfum de magnis aCtibus cogita-

g, Vi

tionum fiduciam non habere: eo ipfo enim,

»

ligentigu

quód contra vitia fortiter vivitur, mens fe

: Omnz

»

effe magni alicujus meriti zftimat, ne fe pec-

care in cogitatione fuze eftimationis putat,

, CUIE, 5

J

]

»

Ante diftriéti autem Judicis oculos tantó de-

"

»terius.

F"

".

62

DISPUTATIO

II

4l KWJ

»

teriüs delinquitur, quantó culpa occultiüs,

iL

)

& pené incorrigibiliter perpetratur. Et L. 3.

j

f!ï

V

Yi

»

c.10. dit: Sepe, quod bonó ftudió gerimus,

»

dum difcernere cauté negligimus, quo judice-

WW , WbE

V

tur,fine, nefeimus, & nonnunquam hoc fit

»

g

»

reatus criminis, quod putatur caufa virtutis.

.:

*

P

"

A

»

Sepe in jufto judicio culpanon deprehenditur,

P

A

i

»

quod virtus putatur, & unde expe&atur mer-

m

»

ces operis, inde fupplicium jufte fequitur ul-

tionis.

Et L.5. c. 6. INonnunquam ea ipfa,

mj

»

«ing. W

»

quz& re&té nos agere credimus, an in diftricti

Judicis examine re&a fint, ignoramus: fepe

Tttratt

»

D)

2

enim opus noftrum caufa denominationis eft,

»

quod profe&tus putatur effe virtutis: f&pe,

m

g

D)

unde placari Judex creditur, inde ad irafcen-

»

dum placidus inftigatur , Salomone atteftante,

F

m

)»

qui ait: Ef via, que videtur bomini vetta, no-

»

vilfana auteit ejus ducunt adnortem. — Unde Sancti

ag

Viri fua etiam bené gefta formidant, ne pefti-

j yimg

»

»

fera tabes putredinis füb boni fpecie lateat

lY

»

coloris.

Et L.5. c.7. Nonnunquam jufti in

, D

»

ipfis bonis operibus pofiti trepidant, ne in

At

»

eifdem occulto aliquo errore difpliceant; quos

t

dum divina flagella corripiunt , authoris fui

u ii

»

»

gratiam fe offendiffe fufpicantur.

Et cap. 8.

dith h

Sepe ipfa juftitia noftra ad examen divinz ju-

Ut

»

ftitie dedu&a injuftitia eft, & fordet in di-

& lg

»

ftri&ione Judicis, quod in eftimatione fulget

At

p

operantis.

Et L.8. c.3. Plerumque fit, ut

LT

»

homo ftudió humilitatis Zelum reGtitudinis de-

Vi

ferat, aut zeló reCtitudinis turbet humilitatis

»

"ii

)

ftudium, cumque fervari fimul Zeli Authori-

MII'IL

tas, & humilitas non poflit, fibimet ipfi ex

L:

ïc:egg,

b

»D€r-

DE NATUR. & QUIDDIT. PECCAT.

63

M

)

» perturbatione incognitus redditur; ita ut ve-

:

; hementer ambigat, neapud feductum animum

'jögïäs,'

» aut fuperbia fe authoritatem Zeli, aut torpor

IU jj *

» pavidus fe humilitatem fingat.

Et Láb8i c,

IT [ooy

» I9. Quantumlibet videatur innocens, apud

D

» diftri&um tamen Judicem noftra nos vita non

hod

» liberat, fi ei reatus fui debitum mifericordiz

TU tur.

, benignitas non relaxat.

Ekt L. 9. c. 11. ad illud

m

» Ftiamfi babuero quidquam juftum.'mon refbondebo,

D t

l

» féd meum Sfudicem deprecabor. — . dit: Ut enim fz-

itdfri

» pe diximus: omnis humana juftitia injuftitia

1U: f

» effe convincitur, fi diftricté judicetur. .E; L.

Lionis d

» IO. ( $. Sine magna iniquitate non fuit, quod

j: f

» Sophat virum juftum ufque ad obje&ionem

(Lrafoen

» iniquitatis increpavit.

Unde & eorum auda-

telatte

, Ciam veritas jufté redarguit, fed benigné ad

i, t

»

gratiam reducit; quia apud mifericordem ju-

(e Suti

?

b)

dicem nequaquam fine venia culpa relinquitur,

v pdi

»

cüm per fervorem zeli ex ejus amore pecca-

vie ht

tur. Sepehocnamque magnis, mirandisque

Doctoribus contingit, ut quando alta chari-

njlia

n i

»

tate fervent, modum correptionis exafperent,

&lingua aliquid, quod non debet, dicat ; quia

1ts quo

horis (

mentem dilectio, quantüm debet, inflammat ;

Bapi

»

fed verbo prolate contumelie tantó citiüs

jrine j

» parcitur, quantó ex qua radice prodeat, pen-

i d

» fatur.

Et L. 11.c.21. In eam cecitatem ve-

» nimus, ut nos ipfos ignoremus: nec tamen

nefüga

p fit, U

» hec celeriüs deprehendimus vel perpetrata,

yins

» Exclufa quippe mens à luce veritatis plerum-

» que in peccati foveam poruit, & nefcit.

Et

umilital;*

hotrr

» L.12. 0. 14. Sepe homo quzlibet bona inten-

ultis ,

gt

5 tiope agere nititur; fed tamen pro m

!

d

Q)quæ

DISPUTATIO

f.

l WR&

64

»

qua fübrepunt, apud Deum qualiter habean-

uï-&-W

»

tur, incertum eft: quia fubtili examine dif-

gt

g

»

cuíffa, utrüm approbentur ejus opera, an re-

L

»

probentur, ignorat.

Et L.14. c.15. Sepe

de fuo opere fit animus incertus, ut ignoret

i

»

i

»

omnino, quid virtus, quid culpafit. .Ex pona

j

»

culpz eft, videre bonum, quod agere debeat ;

a

Et rurfum ex

fäk

gt

»

& tamen implere non poffe.

»

graviori peena culpe eft quod agere debeat,

m

»

& tamen implere non poffe.

Et rurfum ex

gt

»

graviori peena culpz eft quod agere debeat,

ii

»

nec videre.

Et L.19. c. 14. Crebró pecca-

s

»

tum aut ignorantià, aut infirmitate perpetra-

Ft

gami

»

tur, ut nefciat homo , quid velle debeat.

»

L.25.c.11. Peccatum tribus modis commit-

M

»

titur, aut zgnmorantiá, aut infirmitate, aut ftu-

»

dió.

Et gravius quidem infirmitate, quam

üput

Ex

»

ignorantià ; fed multó gravius ftudió.

ii

»

ignorantia Paulus peccaverat &c. £t L.31.

Db

»

c.10. Cüm Domini membra perfequitur, pla-

ii d

Dum

2

cere fe per hoc Domino füfpicatur.

l j

crudelitatead perfequendumSynagoga ducitur,

IT

hoc fe agere impulfu divini timoris arbitratur.

lteoypr

»

?»

Sed quia plerumque vitia colore virtutum

dj i

!

»

tin&a tantó nequiora funt, quantó & effe vi-

lr

tiaminimé cognofcuntur.

Eoin perfecutione

»

stl d

»

Synagoga durior exftitit, quó religioforem fe

) Ubl W

fidelium mortalibus eftimavit.

brtg tl

Plures ejusmodi textus (preter alios innu-

Ti

meros, quos adhuc reperire eft in Patribus )

adduxi in Traé&. de Z4ibus bumanis. Difp. 2. q. 1.

ul

Ex omnibus autem his lu-

'*:'lïcm t

qui poffunt videri.

culenter patet, quód SS. Patres peccatis hujus-

Rl

modi

N

"r

DE NATUR. & QUIDDIT,. PECCAT. 65

* den

i

d

modi v. g. ignoranti?, confuetudinis, inadver-

)e[a "

iL

]

tentig &c. liberis & /ua caufa, licét non fint

immediaté libera i /e, attribuant prorfus eas-

lj

W

D

I

dem proprietates, quzs attribuuntur peccatis

formalibus; quód nempe fint digna poena, quod

Ir ]u

fint obje&um divine difplicentie , ac denique

t

d)

&

quód fint obje&tum doloris

fti

5 pænite'nti'æ, retra-

1

d

&ationis &c.

CoRoLLARIUM. Exhisfequitur, pluri.

Tütit g

1* du

mos peccate tum Laicos, turm Clericos, qui,

dum negligenter incumbunt ftudio rerum ftatui,

i p

& Offició convenientium , revera fzpiffimé in-

Jord

du ]

numeros committunt actus vincibiliter erroneos,

5 COTI

T

Solvuntur Objectiones,

, qui

OsjgrcrfuR r innulloaé&u datur ab ini:

i, D

tio imputábilitas, nifi detur libertas; ergo etiam

B Ly

non datur imputabilitas nova in actibus fübfe-

jl

quentibus, nifi detur nova libertas,

nt. patet $

v Du

quia juxta s. AUG. lib. 3. de lib. arbit. JVemo

wl peccat im eo, quod caveri mon poteft.

TUitrtur

REsPONDEO. C.a. n. c. & paritatem,

Di-

vittutu

fparitas eft; quia formale conftitutivum pecca-

kf

tieft libertas vel antecedens, vel concomitans:

(ecutio

hinc, etiamfi ab initio non poffit dari imputabi-

oorem

litas, ubi non datur actualis libertas, quia nec

datur libertas antecedens, nec concomitans,

fs i

poterit tamen dari nova imputabilitas in aétu

Patribu

fubfequente; quia datur antecedens libertas , &

at

datur novum concretum peccati : ficut, fi ea-

m hi

dem albedo replicatà dealbaret novum muru

n

daretur novum album.

Qs

k

jj

D. dhnort Tract. de Peécátis,

O]tf:

HW

66

DISPUTATIO

I.

oU

i

OsJrcrTUR 2. $. AvcusTINUS lib 22.

J g

)!

contra Fauftum Yoquens de inceftu Loth in ebrie-

jl

tate commiífo, dicit, eum non habuiffe mali-

j

u

l

tiam diftin&am ab ebrietate ; ergo tales a&us

a

tantüm liberiin caufa non habent novam mali-

yl

Pl dh'tü

tiam, aut rationem peccati.

Verba s. AUGU-

j

qu

sTINIÍünt: Culpandus quidem eff , mon quantum

.T

-inceftus. ille j Jéd quantum ebrietas illa meretur.

gt

" RESPONDEO. c. a, n. c, & þar'itatem. Di-

gt

fparitas eft ; quia inceftus ille non erat effe&tus

s

ebrietatis per fe, fed per accidens; quia, cüm

s hu

nec per fe fit connexus , nec probabiliter pre-

p u

videri potuerit, necetiam inclinet ad talia, non

VL

um

habebunt.ifta duo unionem moraleminter fe per

ï

modum connexionis connaturalis inter caufam,

äf

AUL

!

& effe&um: ideo etiam non datur nova impu-

tabilitas.

Sed aliud eft,. quando aéctus pecca-

at p

UI

minofi vel connaturaliter , vel ob connexionem

i

liberam ex habitu fequuntur per fe ex caufa li-

ml

bera precedente.

,J

2HO'BTICITOÓR 9." "Séntentiay quöd talia

lii

'peccata ignorantie &c. fint in fe formale pec-

$ d

catum, eft contra communem Theologorum ;

Mu

1

ergo.

Prob. Ant. ZuMEL in 1. 2. q. 71. art. 5.

RT Q

dicit: "Verior, & probabilior modus dicendi

sT

»

videtur oppofitus, nempe, quód omiffio, vel

lgt

»

commiflio inevitabiliter fecuta ex culpabili

At n

»

caufa non eft formaliter mala per denomina-

»

tionem intrinfecam malitie, fed per extrin-

uT

d)

»

fecam à malitia caufz.

Hanc affertionem te-

"ii

»

nent omnes feré Theologi Recentiores hujus

R

»

eetatis."

Ergo.

"t

REsPOXN-

DE NATUR. & QUIDDIT. PECCAT.

62

AL

REesPONDEO. n.a. ad prob. dift. a.

'Theo-

A dr

logi cenfent, talem a&um non eífe formaliter

H

malum per denominationem pbyficé intrinfecam.

) i

€. moraliter intrinfecam actui. n. a.

In sftima-

UTm x

tione enim moraliin ordine ad peenam vel in-

TT

dignationem divinam malitia antecedens actus

T0 QUj

imperantis confideratur üt inexiftens actui füb-

Wety,

fequenti: ficut etiam in peccato originali mali-

n ]

tia Protoparentis ob dependentiam refundit ma-

e d

litiam moraliter intrinfecam in effe&us fubfe-

Qli,

quentes, in quibus confiftitpeccatum originale.

Si autem Author prefatus plus vellet, . dicen-

lt

dum foret, eum non bené infpexiffe Authores:

dUl Y

haud dubié enim tunc Recentiores erant SUAREZ,

Vter

& GoNET, quiexpreflé docent noftram fenten-

fer al

tiam.. SvAnEz in 1. 9. Difp. 3. Sect, 4. que-

Qv imp.

ftionem fic ponit: Quo tempore cenfcatur quis pec-

lls t

nexioY:

care peccato omi[lonis? Refpondet: " Prima fen-

»

tentia affirmat, illam ponere peccatum, licét

e u

»

neque eo tempore, quo preceptum obligat,

»

pofita fit, neque interior culpa pracefferit.

g d

;]tà MARSILIUS; fed eft fententia improbabi-

mie

» li$;; Secunda fententia eft, quce vult totum

ologon

, hoc peccatum committi, cüm aliquis dat fuf-

TC

»

ficientem caufam omiffionis, poftmodum ve-

du d

»

ro-tempore precepti nullum effe peccatum.

Ytifo, j

]tà ALENSIS, GABRIEL.

dertia fententia

y al

eft, tunc omiffionem imputari ad peccatum,

denont

&culpam, quando adefttempus implendi pra-

» ceptum, eft D. THOM X 2, 2. q. 79. art. 3. ad 3.

W t

Deinde aperiens fuam mentem dicit: " Exterior

tjone?!

» omiffio tunc intelligitur fieri, cüm occurrit

joe d

& licét nullam mortalem

» tempus precepti ,

2

» mali-

me

68

DISPUTATIO' T.

gli

, malitiam addat, ipía tamen peccatum proprié

W'

&H

» dici potefít; quia, ut actio externa mala fit,

"

» fatis eft, quód procedat à mala voluntate ;

"

» ergo idem erit de omiffione." GoNET veró

MY

loc. cit. dicit: " Dico ignorantiam a&ualem (in

6' "

i

»

exercitio) efTe formaliter peccatum , licéthoc

»

non habeat à fe ipfa, fed à negligentia fciendi

L

Id manifefta ratione

W

p

»

ea, quaz fcire tenemur.

«'ab&am] (

»

convincitur.

Nam omnis omiflio actus debi-

udi

a

»

ti, fuppofitó, quód fit voluntaria, eft forma-

»

liter peccatum : fed talis eft illa ignorantia.

1

"

Unde füprà dicebamus, omiffionem Miffze

3oy

yk Q

»

contingentem in fomno, &in ipfo indire&té

»

volitam non folüm in caufa, fed etiam in fe

w(al

ipfa peccaminofam, quamvis id non habeat à

J t

»

vt i

»

fe ipfa, fed à caufa, feu dependenter ab illa:

»

ita dicimus in prefenti, ignorantiam aétualem

zb

»

vincibilem eorum, quz fcire tenemur, effe

zij

, formaliter in fe ipfa peccatum omiffionis;

myyi

» quamvis id non habeat à fe, fed dependenter

dj

1 lg

, à caufa, in qua libera, & voluntaria eft."

Suprà veró Difp. 3. art. 4. ubi ex inftituto hanc

tispi,

fententiam de peccato omiffionis probat, addit:

u d

dia communiter T'beologi, quibus fabfcribunt s U A R EZ,

ibai

J

VALENTIA, SALAS, LORCA, (2 alii.

De-

i lum

nique PAULUS à CONCEPTIONE n Theologia

Tk agj

Salmaticenfi 'Tract. 12. Difp.2. dub.r. ubi hanc

Va

noftram fententiam & ipfe fequitur, addit: lia

ln

DT

"Theologi communiter, CA]ET., SOTO, MEDINA;

uf[M? |

ALVAREZ, MONTEZ, MARTINEZ, SERRA,

GODOUS, SALMANTICENSES, (C9 alii innume-

"l

L,h u

debw

i.

Ex Societate SANCHEZ, BECANUS, VA-

tl

LENTIA,;

$UAREz G&c.

Itaque falfüum eft,

omnium

Ui

DE NATUR. & QUIDDIT. PECCAT. 69

n

"n

omnium feré Theologorum effe, ejusmodi actus,

u

licét non immediaté liberos in fe, liberos ta-

Wt

men in fuüa caufa, non effe veré ac formaliter

Htw

eccata.

üdfem

OsgriciTUR 4. Nonrequiriturad peccan-

J tlg

dum minor libertas, quàm ad merendum; fed

"tfen

fion]

ad meritum non füufficit libertas in caufa; ergo.

A füne

Min. prob. fi talis füufficeret, tunc poffet dor-

"TM

miens per a&um, quem ex caufa voluntaria ex-

d.

ercet, in fomnis mereri; fed hoc non poteft

Phorctt

dici; ergo.

& Mil

RzsPOoNDEoO r. c. Maj. n. Min. ad prob. c.

Ixirdi

Maj. n. Min.' Quia üt obfervat GoNET ex D.

m ij

THOMA Quxmft.23. de veritate art.3. ad 7. Si

abl

quis dormiens exercet actum bonum, ad quem

ib il

in vigilia erat intentus, probabile eft, talem

iOdem

a&um effe bonum, & meritorium à bonitate, &

i, d

merito ipfius caufz.

Certum eft, Martyriumin

tifions

fomno perpeffum proprié effeactum meritorium

yedentt

laüreole, &Baptifmum, extremam unctionem,

r d

aut abfolutionem ab eo receptam, qui illam

o at

priüs petiit, dum erat fanz rationis, etiam in

fomno effe verum Sacramentum: adeoque di-

1 at

UARHI

fpofitionem internam habitualem effe moraliter

j D

fimul, & unum quid cum a&ione Sacramentali.

Tl

Igitur pari modo malitia caufz poteft moraliter

vbi at

uniri cum effectu confequente.

RzsPoNDEO tamen 2. c. Maj. n. Min. ad

d d

]D1

prob. n. Maj. Quia a&us in fomno non eft pro-

$24

prié a&us humanus, neque etiam eft ejus con-

ditionis , ut debeat effe humanus.

Itaque non

j i

$, )

cenfetur in zftimatione morali effe a&us impe-

ratus efficaciter ab imperio voluntatis, cum uti-

iind

que

od

E 3

N

W

70

DISPUTATIO I

que effe&us Phantafie in fomno non fint per fe

m L

»

connexi cum caufa libera antecedente.

lo

OnpjiciTUR $. Sacerdos non validé con-

ij

fecrat dependenter ab intentione preterita, fi

W f u

ll

confecret in ebrietate, vel fomno; ergo nec

!

i

formaliter peccat quis dependenter à caufa libe-

h

ra antecedenter pofita.

Prob. Confeg. Non mi-

j

l

l xFWEO

nor requiritur libertas ad peccandum, quàm ad

conficiendum Sacramentum; ergo.

pudi

REsPONDEO. C.a. n. c. ad prob. n.a. Chri-

vt

ftus ob dignitatem Sacramenti, & ob certitudi-

g

nem formz in Sacramentis requifite non folüm

NU)

voluit actum humanum poni denominativé, fed

&üpipi

etiam formaliter in fe, & actualiter liberum ;

20

adeoque requifivit majorem libertatem , videli-

(

i

"]

w

cet actualem ad conficiendum Sacramentum,

;

j

H

quàm ad peccandum.

Ern.

TU

OsjgprcerrUR 6, Exnoftrafententia feque-

! Vi

retur, hominem poffe fimul mortaliter peccafe,

qiimat

& fimul poffe effejuftum ; fedhoceft erroneum;

ln

ergo.

Prob. Maj. In cafu, quo quis peenituit

at

de caufa v. g. omiflionis, conftituitur in gratia,

Itf

& fi dein fequatur omiffio, peccaret mortaliter,

Qub y

eó quód illa omiffio fit libera in fua caufa.

cpi

RrsroNDEo. n. Maj. ad prob.

Dico, in

tali cafu non ampliüs moraliter exiftere malitiam

m

caufe; quia jam fuit retractata efficaciter: ad-

YT

eoque illa malitia caufie non poterit ampliüs per

"C nf

modum forme denominantis afficere actum fub-

b

fequentem.

B-

Driczs cum vasQquzz: Saltem fecuturum

J

ilud abfurdum, fi Deus in fomno tali homini

A i n da

nulla

DE NATUR. & QUIDDIT. PECCAT. 7I

nulla prius fecuta retra&tatione infunderet gra-

tiam.

RESPONDEO. R. à.

Quia talis infufio gra-

| Vahü"m

; t

tiz idem operaretur, quod operatur retractatio ;

deflrueret enim malitiam caufe in effe morali,

Eu

GUf f

& culpe: adeoque malitia caufz fic deftructa

non ampliüs afficeret per modum formz deno-

M Ti

iäI)

Qng]

minantis actum fübfequentem.

REsPONDEO tamen 2. n. a. & fuppofitum,

poffibilem effe infufionem grati« fine retractatio-

A (

ne peccati faltem generica.

D cnity

OBJICITUR 7.

In Clementina: Si furio-

10n ol

itib, &

Jus.. de homicidio.

Dicitur, quód homicidium

perpetratum à puero, furiofo, infano, aut dor-

lr

1, vicg

miente non inducat irregularitatem; ergo non

eft formale peccatum.

II

REsPONDEO. dift. a.

Dicit hoc de homi-

cidio cafuali probabiliter nom previfó. c. previfo.

f ique

n.a. Si enim potuit, & debuit previderi, eó

Y p

quód regulariter vel facilé ex ejusmodi actione

RITODEUIT,

libera fequatur homicidium, eo ipfo erat libe-

; penitui

rum in fua caufa.

Cüm tamen nec ftatus pueri-

j griià

tiz, nec ftatus furiofus &c. fit femper in homi-

yrtaften

nis poteftate, potuit contingere illud ne quidem

W.

liberum dici poffe in fua caufa.

Dioo,

emalltit

OnjrcrTUR 8. Quod non eft formaliter

liberum, non eft formaliter peccatum ; fed ta-

cr. d

les a&us non fünt formaliterliberi; ergo. Min.

pplis

jrob. formaliter liberum dicitur, quodimmedia-

Krom i

té, acin fe eftliberum; ergo.

2

Ubi non datur potentia implendi prece-

fu.

3l

)

ptàm, ibi non datur przceptum; fed in talia&u

g

4

V.g.

72

DIS'PUTATIO T.

;QNHM-(

(igemt

v. g. fomni, vel ebrietatis non datur potentia

implendi preceptum; ergo.

m,vel *

b

at

RzsPoNwDEo. dift. Maj.

Quod non eft

yi

formaliter liberum formalitate libertatis denotmi-

J

ld

nante. c. formalitate libertatis phyfice inberente.

j

n.-Maj. Denominativé liberum habet quidem

libertatem ex libertate aCtus precedentis; fed

p

LL

illa libertas non phyficé inheret: neque hoc re-

vt

quiritur; quia etiam aliàs a&us homicidii non

gt

effet formaliter peccatum , quod nemo dixerit.

I

ld 2. dift. Maj.

Ibi non datur preceptum

dul

diftinttum adequat? ad a&um antecedentem in fe

iuid

liberum. c. inadequató diflinttum. n. - .Maj. Lex

ii

enim prohibens peccatum non folüm prohibet

t

formale conftitutivum peccati, fed etiam omnia

1tit m

conftitutiva materialia peccati. Argumentum

IT

poteft retorqueri in a&ibus meritoriis, qui et-

iam fecundüm fe fine fide in Chriftum, feu fidu-

t

cia non habent condignitatem vite seterne;

'

TU

|

|

la

quin tamen fequatur, folam fidem juftificare.

Sic etiam a&tus fubfequentes ad caufam liberam

Ri

l

1

Vg

non habent meritum obje&tivum ad penam, &

indignationem divinam; quin tamen fequatur,

;I.HILJ,Ca

folam libertatem antecedentem habere meritum

WMM[

i M

objectivum ad illam penam , & indignationem.

dU

Itaque obje&um ire, & poneg inadequaih, nem-

n

pe fecundüm formale conftitutivum eft ummn, ac

individuum: fecundüm veró conftitutivum ma-

*

teriale eft multiplex , & eatenus inadequaté prz-

u

LT

"A

cepta divina feruntur etiam ad a&tus fuübfequen-

h

tes , tanquam conftitutivum inade

hü

cati,

quatum pec-

NI

l

OB]J1r-

Q

!

DE NATUR. & QUIDDIT. PECCAT. 73

d Mb

OsJrciTUR 9. Votum, & Promiffum in

fomno, vel ebrietate editum non inducunt ob-

l,

ligationem; ergo nec ejusmodi a&us peccami-

fs

nofi in fe non liberi inducunt obligationem ad

ponam.

k QUi

RESPONDEO r.

ZInt, negari à sU AREZ.

t f

"Tom.II. de Religione. Lib. r.

$i videlicet ante

Qdv r

fomnum, vel ebrietatem przcefferit animus fe

T

obligandi talibus verbis, quantumvis in fomno,

Dodte

vel ebrietate proferendis.

Wt

RrsPoNDEOo o». "Tranf.a. n.c. & parita-

ttem n

tem. Difparitas eft; quód nemo ante fomnum

ll lz

dire&é , vel indire&é cenfeatur, fe velle pofi-

1 protie

tivé obligari talibus verbis; imo etiamfi id quis

vellet, leges civiles, vel Écclefiaftice, à qua-

Dmonp

JUDentun

rum arbitrio forma, & valor Contractuum de-

pendet, id non permitterent.

$ qiee

OsjrciTUR Io. Authoritas D. THOM 3

du

T

is enim docet, nec pollutionem in fomno, nec

ipfam ebrietatem paffivam, id eft, turbatio:

jf

nem rationis effeunquam peccatum, fed tantüm

i /eran

,

fequelam peccati; ergo. — fnt. prob. ». 9. quaft.

154. art. 5. C. dicit: Sic igitur patet, quàd notturna

fequtr,

meriun

pollutio munquam ef; peccatum , fod quandoque eft. fe-

nttionon

queia peccati precedentis.

Et 2. ?. queft. 150. art.

1. C. Dicendum, (inquit,) quàüd ebrietas dupliciter

i, t

m v

poteft accipi : unó modó, prout fignificat ipfum. defeftum

bominis, qui accidit ex 1nulto ino potate, ex quo fit,

TVU t

ut non fit compos vationis ; € fecundwm bec ebrietas

Uute pre

jfequa

non nominat culpam , fed defettum pamalem confequen-

tem ex culpa.

Jrur p&*'

REsPONDEO. dift. /u. Dicit, ea non

effe peccatum per fe, & ratione füi, c, ratione

(ij

3

cau[la

E

3

MUR'&

74

DISPUTATIO

o

caufie preecedents, n..a.

Quód enim hic fit fen-

l

i

"T. g

fus Angelici, patet legenti totum contextum.

Neque hec duo repugnant, quód idem fit fe-

N

s

quela peccati, & fimul fit peccatum denominativé

uf

liberum : alioquin omnes ac&tus externi, v. g.

homicidium , qui funt fequela a&tus interni,

non effent peccata, fed foli a&tus interni, quod

)

g u

lr

eft erroneum.

Expreffé p. THOoMAS l. cc.

q.154. a. 5. C. dicit : JNocturna. pollutio potefl du.

rc,

pliciter. confiderari :

uno odo [ecundum fe, & boc

modo mon . habet vationem peccati: alio modo potefl

pl

confiderari; | per comparationem ad fuam caufam;

i n

que fi fit culpabilis , fic babet rationem culpe ex Jua

[/

jï Qul

caufa.

-Ubi bené advertendum, quód rationem

M

culpe non tantüm referat ad caufam,

fed ad

M

il

n

ipfüm effectum. quantumvis in fe non liberum.

OBJICITUR ILI.

Ex hac fententia fequun-

D

tur varia abfurda.

I. Quód contrahens infir-

1 »...Ll

mitatem culpabiliter v. g. ex deordinatione

[

d

diete cum. previfione omnium omiffionum

10f

A9 0

;LI'E.VL

i

.v:

Jf

v. g. jejunii. quadragefimalis , auditionis Mif-

farum. &c.

fit horum omnium reus,

adeo-

niltur j

que de iis fequelis debeat fe accufare.

il ('00([[6

2. Quod convitia, & blafphemie in fomno

W

R

prolatz fint peccata, fi vigilans contraxerit eam

Euf

confuetudinem.

3. Si quis ex prava confuetu-

'4:

du

4

dine abfque plena deliberatione pejeraret, pec-

"T

caret femper mortaliter. 4. Si quis alios indu-

h

i

[

xit pravó exempló, confilió, aut imperió ad

[

(Hfl]

peccata, deberet inquirere de numero pecca-

torum ab aliis comifforum , & de iis fingulis

d

90

"I

!

fe accufare; ; fed he, & fimiles fequelz effent

l.

abfurde; ergo.

4

RESPON;

«t

DE NATUR. & QUIDDIT. PECCAT. 75

tit ht

n

REsPoNDEO. n. a. a2 1.. n. Magj.

Quia

Ecclefia non obligat ad talia precepta impo-

iidmk[.

as

tentes, pofitó fi non potuerint previdere tales

effectus;. vel fi caufam jam fufficienter retracta-

GUER

verint, nulló difcrimine, five contraxerint im-

i itr,

potentiam culpabiliter, five inculpabiliter.

terui, Quo.

Y (t

RzsPoNwDpEOo 2. Noneffe abfurdum, quod

rufticus, qui Sabbathó fe inebriandó contraxit

Bd

AL

dolorem capitis , fic ut non potuerit audire

Miffam die Dominicá, teneatur fe accufare, nifi

L

n tijay

retra&taveritpeccatum ; quia prefüumendum eft,

Ecclefiam obligare ad. previdendos ejusmodi

ao

d t

actus, vel omiffiones immediaté confequentes

ex a&u libero.

" Zdd 9. iterum n. Mgj.

Quia

, ld d

ienum,

voluntas Antecedens non effzaciter per modum

caufe per fe determinat ad ejusmodi effe&us in

Vequu

fomno commiffos.

Rariffimum enim erit, cjus-

jes 11

