men afyli inftitutionem magis adprobant facrze

TW

lr

Littere, & fimul crimina exponunt, quibus afy-

Nin

li fecuritas recufatur.

Nam conftitute fuerunt

l

refugii civitates, que falvos eos preftarent, qui

fortuito , non autem confulto aliquem necave-

rant(e). Exodi veró Capite 21. ita decernitur:

Si quis per induftriam occiderit proximum fuum , €9' per

m

infidias ; ab altari meo evelles eum , ut moriatur.

ld

mifero Joabo contigit , qui Abner , & Amafam

per dolum interfe&is , licet facrum altare com-

0050

ple&eretur, tamen juffü Salomonis ibi percuffus

TT

eft à Banaja Joadz filio , cum à templo exire re-

(vl

nuiffet, quemadmodum Joadas ipfe precepe-

rat (f£).

m

j

$. III.

u

Ob qualia crimina ex. Sfure communi & antiquis

Pontificum .Decretis rei. minime gaudeant

FEccleficé , & Jaerorum locorum afylo.

[

Juris communis nomine Jus civile deberet in-

Si

9l

n

telligi, nullam ab Ecclefia fecuritatem recipe-

sf

rent, qui modo perpetratis quibusdam crimini-

bus ad facras edes tuto confugiunt (g). Tho-

n

u

maffinus (h) à Balfamone fcriptum fatetur juxta

$n

$

Impe-

-

74 NOTAB, CONSTIT. AC DECLARAT.'

j

Imperatorum leges: Jwmunitate frui non permif[Jos

3

bomicidas , adulteros , -&2 raptores.

Cüm tamen ex

I)

Jure Canonico, & Pontificum Decretis agendum

Q

fit, primo nullam à facris edibus immunitatem

vetl

confequuntur , qui publice, & impudenter aliena

l

| fequ

bona diripiunt : nif? publicus latro fuit : hec habet

6, ('I

Canon : Sicut antiquitus ; eadem verba continen-

D d

f

turin Decretali: Jmter alia de immunitate Ecclefia-

i

Tumn.

l&sn i

. Secundo, qui no&urno tempore agros depo-

o d

pulatur, & meffes, fructusque igne devaftat , ut

fiti,d

in eadem Decretali his verbis oftenditur : vel no-

d

**

&urnus depopulator agroruim.

te lst

Tertio , qui hominem in Templo interficit,

Qp p

vel ita percutit, ut aliqua parte corporis ineptum

gt

efficiat; Heomicidia (inquit Gregorius IX.) (i)

ln f

€&g mutilationes membrorum in ipfis Ecclefüs , vel earum

Cameteriis commüittere von verentur.

Mdrtn

R, h

Quarto , qui ficario utitur, vel in domum

Piin

fuam excipit, ut alicui mortem inferat. Hoc

hominum genus in Syria verfabatur, qui alterius

juffu quemlibet necabant, teftibus Raphaele Vo-

laterano (k), atque /Emilio, qui Arfacem fi-

Q

cariorum Principem , accepta magna pecunia,

nonnullos ex ipfis mififfe teftatur , qui Sané&tum

Ludovicum , Galliarum Regem, obtruncarent.

Illorum operam Fideles etiam adhibuerunt, ut

(3

de inimicis ulcifcerentur ; atque de ipfis agit In-

(

nocentius IV. cap. fro bumani , de bomicidio in féx-

d

t0, ubi cüm his verbis ufus fuerit: Sit etiam cum

ts l

fs bonis mundanis oumibus , tanquam Cbrifliane Reli-

hr

gionis emulus , à toto; Cbriftiano Populo perpetuo diffi-

T

daiu;; per hanc fententiam afylum recufari In-

tgh

terpre-

r

SS, D. N, BENEDICTI XIV.

75

n

t

terpretes declararunt, factumque eft, ut quarto

loco ficarii immunes non haberentur.

mx ag

lmmumraL

Quinto, qui aliquem per infidias vita fpolia-

verit, in qua re JusPontificium Exodi preceptum

Üatri

lirlj

fequitur, ubihg&c ftatuuntur (1) : Si quis per in-

dufbriam occiderit proxinum fuum , € per infidias 5 ab

TM

altari meo aelles eum , ut tmoriatur.

Docent nam-

i ll

que Theologi, quod mandata judiciaria antique

Legis funt mortua ,. fed non mortifera.

Hoc autem

V

7

T

alio teftimonio comprobatur, nam capite: Si

rixati , de injuriis, Exodi preceptum renovatur,

TW

ubi reparanda damna, & iis omnibus à percuffo-

m

hs

re fatisfaciendum precipitur , qu& pro Chirurgi

hi

opera perfolvuntur.

[ EAI -

ijJl

Sexto, Hareticus , vel de herefi fufpectus ;

Item Judeus , qui füfceptam antea Chriftianam

jy m

Religionem deferuit, licet ad facras edes confu-

giant, Joannis XXII. Decreto , nulla gaudent

D oun

immunitate (m )

s.

quat

$. IV

us

Almt

uinam facrarum edium Tmmunitate prioantur

juxta Con[Htutionem Gregorii XIF.

pnna

Pontificum San&iones interpretati funt

J

varias controverfias de illis criminibus ex-

f

g

citarunt, quibus facrum afylum minimé concedi-

7|

1

tur

Primo, utrum hac immunitate careant, qui

o n

aliis fceleribus inquinati funt , quoties id publica

y li

tranquillitas exigere videatur, vel majus rationis

rWd

li

fundamentum, aut faltem equale pro immunita-

te Ecclefie deneganda cognoícatur. Secundo,

[

cum

j

P

76 NOTAB.CONSTIT. AC DECLARAT.

cum Pius V. decreverit (n) , ut more latronum

Prir

extremo fupplicio ple&atur , qui non fortuito,

M or

fed ob focordiam , profufionem, aut lüxuriam

qi veri:

omnia bona diffipaverit, aut fe decoctorem fimu-

ts eif

lans , occultatis ipíis bonis , creditores fefellerit,

/

vel ipforum pecuniam in füam utilitatem con-

T

verterit; hinc difputari ceepit, utrum ipfi immu-

AUA

Con-

L

|

nitatem fibi à facris &edibus compararent.

trarium non pauci adfirmarunt, inter quos Ana-

jrion

t dic

ftafius Germonius hzc tradit (0) : Putarem enim

udicibus. fecularibus liberà bujusmodi bomünes , quos

pri C

vulzo fallitos oocamus , & propri2. (fallunt enim ) ex-

ami pj

trabendos concedere debere 5 fiquidem Pius Papa V. de-

Dppii

erevit , deco&tores ultimi fupplicii, qua fures ipfi jure vel

Otnri

confuetudine , vel particulari , vel municipali flatuto ,

m

gie&ti folent , poena puniendos e[fe. Poftremo , cum

u

Romani Pontifices , ac prafertim S. Pius V. &

b

C

Sixtus V. petentibus Principibus indulferint, ab

Ecclefia eos quoque divelli , qui criminibus per

m D

leges minimé cautis tenebantur , & cüm maxima

p

rerum perturbatio ex hoc dimanaverit (p) , qui-

b

bus Conceffiones Principum gratia per Deceffo-

déti u

res fuos , vel per fe ipfum obfignatas antea , pe-

iqeno

nitus abrogavit, vetuitque , ne quis eandem cri-

Veteyd

minum naturam, vel etiam majorem gravitatem

Wi

pro retribuenda vel recufanda Ecclefie immuni-

IHOB W

tate perpenderet , fed ea tantummodo probaret ,

i

quz iisdem litteris proponeret , ob qu« fcelefti

Itaque

tj (

homines facro afylo carere deberent.

TRfepnt

Td

partim veteres Canones fequutus; partim ipfo-

r

rum terminos extendens, bec, que fubjicimus,

Vs

jj

&W)

fua'au&oritate declaravit, & conftituit. .

Uu anl

Primo,

Y

n |

277

$5. D. N. BENEDICTI xiv,

d

tUt fs

Primo , fures publicos ab Ecclefiz immuni-

tate prohibuit, uti Jus commune antea caverat ;

U lg

qui veró fub illo nomine contineantur, his ver-

s

bis explicavit : S? fuerint publici latrones , viarum-

u

que gra[Jazores , qui itinera frequentata , vel publicas

d qy

[iratas obfideni , ac *oiatores ex infidiis aggrediuntur.

dur

Secundo, illos quoque ab Ecclefiaftica im-

, (y

munitate prohibuit, qui agros populantur , uti

Md

jus Canonicum antea przeceperat , illudque fo-

Jimg

lum difcrimen eft inter Jus Canonicum , & Gre-

j ht

l

l

gorii Conftitutionem , quod in illo legitur: ZVe-

Adg n

)w Fmiw

&urnus populator agrorum : In hac vero generatim

Depopulaiores agrorum nominantur.

Que verba

Gregorius XIV. adhibuit , ut fortaffe indicaret

ii

illorum opinionem fe minime probare , qui no-

Iremo; a

&urnum, non vero diurnum Depopulatorem im-

s V

munitate Ecclefie fpoliabant.

Confirmavit idem Pontifex veterum Cano-

li, d

YO p

num Decreta, quz fuperius enumeravimus, nem-

n u

Y

pe contra eos, qui bomicidia & mutilationes

j

h

|

À

*

membrorum in ipfis Ecclefiis vel earum Come-

wl

teriis committere non verentur j qui infidiofe a-

liquem obtruncant, vel publicé graffantur.

Ad-

d

l

vertendum tamen eft, cum Gregorius Pontifica-

tum adminiftraret , à Syria magno pretio acciri

)v

non confueviffe , qui necem inferrent, fed inter

p

ipfos Chriftianos tanta inhumanitate aliquos ver-

Ti

fari cepiffe , qui Syrorum partes ultro fibi defu-

merent; hinc ipfius Apoftolice Litterz non eo

"

fi

I

modo explicari poffunt, quo paulo ante illas In-

fïlöjiCiW»

nocentii IV. explicandas innuimus , fed neceffe

li

eft eos Ecclefiz fecuritate deftitutos intelligere,

qui alieno juffu , mercede duG aliquem interfi-

Prtt

l,

ciant ,

78 NOTAB. CONSTIT. AC DECLARAT.

G

ciant , cujuscunque nationis fint, & quanilibe!;

Religionem fequantur.

Infuper hareticum in-

f

"

yit

ter ceteros , qui immunitate carent, Pontifex ad-

$1

numeravit.

Poftremo illud novum decrevit ,

vt

ncmpe illis immunitatem nullam concedi, qui a-

(

L d

liquid.contra vitam ipfius Principis molirentur :

l

aut lefc ;Majeftatis in perfona ipfiusmet Principis.

&. V.

hild

u

Ti

De aliis criminibus , quibus immunitas denegatur

JDenedicti X11I. &? Clementis XL.

ä

Conf'itutiones.

D

"

QCum hominum impudentia ac temeritas eo de-

I UM

veniffet, ut fcelera magis in dies augerentur,

J

à Sede Apoftolica füppliciter petitum fuit, ut

"

db

criminum numerum , quibus facrum afylum mi-

m

im

nimé permittitur, latius amplificaret.

Cum Pon-

&t r

tifices Clemens IX. & Clemens X. fupremam Se-

Htl

dem obtinerent, de his actum fuit: fed nihil no-

m

vi conftitutüm. — Iterum propofita fuerunt, cüm

Qu

univerfam Ecclefiam Clemens XI. adminiftraret:

t

tunc juffu ipfius Pontificis iis Congregationibus

gt

interfuimus, in quibus in examen hec vocaban-

Wnin

tur. Poft diuturnas, gravesque difceptationes

T

Gregorianum decretum rhagis extendendum o-

"f

tnnes unanimes affenferunt, & quedam peculia-

VM

i

ría crimita notata füunt , qux& eidem decreto ad-

t

jungi poffe videbantur.

Cum hzc tamen in lu-

[l

! W

cem haud prolata fuerint ob eas caufas, quas in-

AA "]M

ferius memorabimus, iterum Pontifice Benedi-

MWM

re,utrum

&o XI;F./neæffe fuit diligenter expende

d

Greg?rii

j

M

SS$. D. N. BENEDICTI XIV.

79

Ug

Gregorii Conftitutio þroferri , quidve addi debe-

T

ret.

Coa&is novis cetibus , quibus nos adfcri-

Lt

ptifuimus, omnia, que in Pontificatu Clemen-

mde J

T

tis XI. ftatuta jam fuerant, unanimi voluntate

R& qt

L

confirmata funt.

Quare Benedi&us XIII. Litte-

Dültnty

ras Apoftolicas, quz incipiunt: Ex quo Divina &c.

:

Tij

promulgavit.

In his preter feptem crimina, quz Gregorius

Ecclefie immunitate prorfus indigna judicavit,

hec, quz fequuntur , addita fuerunt.

Lf

M

Primo: Qui confugientibus oim inferunt , atque

l

ipfos ab Ecclefia aliove loco immumn? voiolenter extrabunt ,

€9. abducunt.

Secundo : Jnterficientes jvoximum fuum animo

Mria t

bremeditato , ac deliberato.

dptti

Tertio : Falfificantes Litteras Zpoftolicas.

D li, t

uarto, contra eos , qui Montem Pietatis,

ffln r

aut ejusdem generis alia publica loca dimini-

C

ftrant: Furtum , aut falfitatem in pradittis locis com-

yedy

wüttentes , cujus vatione arca pecuniaria 1ta minuatur ,

[

ut pene ordinarie locus fit.

,hemfg:"

uinto: Conflantes , adulterantes , vel tondentes ,

j

n

[

-

quascunque monetas aureas , oel argenteas , etiam Prin-

cipum exteriorum , quotiescunque in loco aut. prooincia ,

ubi crimen admittitur , liberum babeant ufum ,. &-com-

mercium , *vel ipfas monetas conflatas , adulteratas , aut

l:

ul

detonfüs [cienter ita expendere , & erogare prajfumentes ,

ui fraudis confcii atque participes cenferi po[fimt.

dbr d

lu

r

Sexto: lllos denique , qui. fb momine- curie - fefa

introducunt in alienas domos animo ibidem perpetrandi

TMæmm

/it

i)

quailü

vapinas , easque ve ipfa comfniüttunt cum bomicidio , aut

h

mutilatione membrorum alicujus ex dome[ticis earumdeim

n

edium , *oel etiam extranei , quem ibi forte vepériri con-

iM

n

Wt

^

tigerit ,

]

!

$o NOTAB. CONSTIT. AC DECLARAT.

tigerit , dummodo bomicidium

U,inl*ä

» oel membrorum mutilatio :

Jequ&tur.

g

Septimo :

Item declaramus , Ormnés , G ]z'ngulbs

!j

pradictos tam Laicos , quam Ecclefiafticos , qui in urbe,

que

ac ditione prafatis ex cau[a & occafione bomicidii, etiam

n

in rixa, comuni[ , cum ariis , [eu inflrumentis fuapte

d

matura aptis ad occidendum inquiftti , & proce[Jati , «el

Vfl

in contumaciam banniti , &? condemnati fuerint, dummo-

;l

do bomicidium non fuerit cafuale vel ad propriam defen-

[

Q

fionem , immunitatis prejate beneficio münimé etiam

N

gaudere.

Id veroó. in Ditione folum Ecclefiaftica

j

VU

dbl

locum obtinet: ex Jure communi , & Gregorii

Decreto per univerfum orbem folum homici-

3NND

xofi.

dium ex proditione commiífum immunitatis be-

neficio. carebat.

Deinde Benedictus XIIL uti

a nl

nuper oftendimus , homicidii deliberati reos à fa-

Trdist)

1

cris edibus arcendos indixit. Poítremo Clemens

,Zilfäft*nfql

XII. in Litteris Apoftolicis , quz incipiunt: 4/n

i ol

fupremo : & qua Nos ipfos ad hanc inftitutionem

nf

proferendam impulerunt, per omnem Ecclefia-

u

fticam Ditionem immunes effe noltit, qui homi-

cidium per rixam patraverint, modo tamen for-

:

if

t

tuito, vel ad propriam defenfionem illud non

DOA

contigerit.

.

m

lp

De queflionibus. circa. localem. facrarum. edium

QUb

l)

immunitatem per eosdem Pontifices Benedicium

"i

hr

XLILL é$? Clementem XL..de-

*4 (j

finitis.

i Bibliothecam habent, & libros aliquando

H

Q*

D

*X evolvunt, ne pulvere, tineisque abrodan-

tur,

li

CMRMI

SS. D. N. BENEDICTI XIV,

81

Ti mvw

tur, in admirationem procul dubio abducuntur,

cum advertent ingenium, conatusque omnes eo

h

hi,

Scriptores acutiffimé contuliffe , ut rei, licet no-

tati criminis, ab immunitate facrarum edium mi-

RI r

nimé rejiciantur. Inter ipfos, uti fuperius dictum

Wij

eft, numerantur, qui homicidia, & mutilationes

u

m

membrorum , in Ecclefiis aut Cceemeteriis com»

V, r

Ms

miferint ; hinc difputatio inter Scriptores agitari

h

copit, an immunitate careat, qui ex loco facro

:

interficiat , aut mutilet aliquem in profano loco

n

M

conftitutum ; Item, an Ecclefie beneficium con-

n

nl

i

cedi debeat, fi reus extra locum immunem pofi-

v

tus necem afferat, aut mutilationem illi , qui in

IOUL

loco facro verfatur; poftremo , fi immunitas ne-

j

4 J

ganda utriufque videatur , utrum Ecclefia folum,

d

quz nefario fcelere violatafuit,immunitatem reo

o ia

preftare nequeat, an relique omnes eàndem ra-

piut; 1

tionem prafeferant.

Quare Benedictus XIII. in

VRR

ea Conftitutione, que incipit: Zx quo &c: Sacra-

n b

rum /Edium immunitatem illis omnibus recufan-

!t

dam decernit, qui fZantes in Ecclefia , el Cemeteria

d

interficiunt. flantes extra Ecclefiam , oel Cometerium, aut

m

ipfis membrum mutilant , nec non eos , qui flantes extra

KEcclefiam , el. Cemeterium occidunt Jlantes intra Eccle-

fiam vel. Cemeterium., aut iis membrum mutilant. — In-

At

fuper non modo reos ejusmodi , fed impedientes

u

P

quoque, ne quis in locum immunem fe recipiat,

m?(i»j

vel per vim à Sacris /Edibus aliquem abripien-

tes, cujuscunque Ecclefie beneficio gaudere mi-

n

nime poffe conftituit: Declarantes, in quatuor pra-

miffis cafibus ejusmodi reos mon. illius tantum Ecclefie ,

l

j

TU

quam voiolarunt , fed cujuscunque etiam alierius Ecclefie

g. ümmunitate gaudere nequaquam po[Je aut debere.

Y

uU

ll

D. Zhmort Supplement,

Gre-

j

992 NOTAP. CONSTIT. AC DECLARAT.

l

"D

Gregorius XIV., uti jam di&um eft, viarum

!

gra[Jatores , qui itinera frequentata , *oel publicas ftatas

gt

ia

oblident , facro afylo prorfus excludit. Cum ita-

l:

que Pontifex plurali numero utatur , & cum de

]s

publicis viis fermo fit, quidam putarunt, hac Pon-

tificis fententia eum non contineri, qui femel tan-

gj,;'.ïïd

zi

tum graffatus fuerit, vel crimen ejusmodi in vi-

gt

cinalibus admiferit. Contra vero Benediétus XIII.

ita fanxit: Unicam tantum gra[Jationem in ia publi-

i

ca , aut voicinali admi[Jam fufficere ad. boc , ut quis publi-

gai

cus latro , &? gra[Jator dici valeat, dummodo tamen graJ-

t

fati mors , aut membrorum mutilatio féquuta fuerit , te-

ifgran

aunitde

nore prafentium definimus , & declaramus.

Item Rei affaffinii locali immunitate deftituti

p p

dl i

[ 1

per eundem Gregorium XIV. declarantur. Cüm

igitur, uti nonnulli fatis ingeniofe perpenderunt,

1

ficarii nomen illis tribuatur , qui juffu alterius a-

lüntif

Dv

liquem occidunt, non autem, qui tam nefarium

fcelus propofita mercede impera

verint, iftos qui-

tht

E*."HHHJ

dem immunes effe arbitrantur. 'Poft hec , ut

füuam beneficentiam in ficarios etiam exercerent,

ha

& , fi fieri poffet, incolumes vindicarent, ab illis

At qu

quandoque merces aliquas pro crimine, non pe-

&i du

cuniam ullam accipi , aliquando etiam pacta pe-

[ jii

cunia vel mercibus fraudari, advertentes , tunc

Tsj

t

ficarios ipfos immunitate frui debere pronuncia-

runt. At Benedi&us XIII. his verbis eorum opi-

t ul

nionem penitus improbavit : JAd bec in crimine af-

fa[finii non imodo Mandatarios , qui in ip/amei Gregoria-

li

na Couftitutione aperte excipiuntur , Jed etiam mandan-

[j

l

[

|

(

&es, qui certum premium , aut mercedem five in pecunia,

fíive in aliis rebus tradiderint , aut promiferint , quam-

vis promiffio nullum babuerit effe&tum , duminodo a[fa[-

]la,ue

mium

M

[

SS. D. N. BENEDICTI XIV.

83

l eü] n

nium ve ipfa patratum fuerit , ab Ecclefiaflice immuni-

li

AUN

tatis beneficio excludimus , ac pro exclufis perpetuo babe-

vi 'volumus., 69 mandamus.

h n

Idl

Poftremo , cum idem Benedi&us à facris afy-

lis eos depulerit, qui homicidium deliberato ani-

Ug

mo patraverint , nullam tamen de Ecclefiafticis

UWT

mentionem fecerit, nec illud explicaverit, an a-

rl

liqua etatis ratio habenda fit 5 poftremo , an ea-

n ir.ä;;.

dem pena eos complectatur , qui confilium , vel

L ii

opem homicidz attulerint , Clemens XII. qui fe-

liciter regnat, in ea Conftitutione, quz incipit :

In fupremo : Ecclefiafticos homicidii reos ab im-

iM

munitate fecludit: 744 ipfos EcclefiafTicos, cujuscun-

mlitateiä::;

^

que gradus , && Ordinis exifIant , in Urbe , ac univer[a

T0U V

ditione INobis , & Sedi Apoflolice mediate, «el imme-

spad

diate fubjetta bomicidium animo fimiliter premeditato, ac

[o d

deliberato patrantes extenditmus quoque ,. &? ampliamus.

t

De ztate veró , ac de iis, qui confilium vel ope-

niliq

ram hormicidis prebent, hec ftatuit: Declaramus

at

bomicidii veos natis minores viginti quinque, majores vve-

naet

Y0 vviginti annis tam ILaicos, quam Clericos , qui manda-

j

tum , confilium , inftigationem , auxiliutm cooperativum ,

"d

aut aliam operdm occifori prabuerint , ex quorum fmgu-

Ti

lis pravis attibus bomicidium evenerit in dicta Beneditti

i*

Predece[Joris. Couftitutione comprebenfos e[Je, ac deinceps

t

d

cenferi debere , eamque , quatenus opus fit , ad ipfos pari-

ter extendimus.

SVIE.

De vatione extrabendi à Sacris ZEdibus eos , qui

ob fcelera fuperius expofita nulla immu-

nitate gaudent.

.:

d

Itaque, fi ad Ecclefiam confuäiant » qui ejusmo

1

*

84 NOTAB. CONSTIT. AC DECLARAT.

di criminibus fefe inquinaverint , & omnem im-

qutb

a

g

munitatem amiferint, à Sacris /Edibus deducen-

di funt, & Judici tradendi, ut debitas poenas ex-

n

t

Qd

folvant. Qua de re juffu Clementis XI. cztus

habiti funt , & in medium prolata omnia , que

E j

Pontificibus Clemente IX. & Clemente X. tum

1

h

per Écclefiafticos, tum per Laicos fcripta fue-

rant.

z

'Tum facile conftitutum fuit, ut Judicis

Ordinarii Ecclefiaftici auctoritate interpofita, cri-

4

i

minofi homines ab afylis removeantur ; ut ali-

iil

li

quis Ecclefiafticus ab eodem defignatus interfit ;

m

demum, ut per folum Judicem Ecclefiafticum co-

anef

gnofcatur, an reus ea crimina perpetraverit, ob

ii

quz immunitate proríus indignus habeatur, cum

giti pl

agatur de eo, qui in Ecclefiaftica ditione , fcili-

ii

cet immuni loco verfabatur, ex quo folum abri-

Isb

pitur, quia Jure Pontificio permiffum id habetur.

Vk

Illud magnopere implicatum vifüm fuit; videli-

U

cet quc& argumenta criminis proferri deberent, ut

Ts g

judex Ecclefiafticus reum afylo facro frui non

Teed

poffe, proprioque Judici committendum decer-

nl f

nerct.

In Gregoriano Decreto hec leguntur:

latl

Quodque delinquentes &c. Curie Seculari &c.. conft-

Qd

gnari , nec tradi po[Jint. ,. nifà cognito prius per Epifco-

ed

gum , feu ab eo deputatum , an ipfi verà crimina fuperius

Mgm

expre[]a commiferint. Praclariffimi Jurisperiti Fari-

g

naccius (q) , & Falconius, cum eadem verba in-

Qul

terpretarentur, reos ejusmodi Sacrarum /Edium

Qfon

beneficio fpoliari non poffe adfirmarunt, fi dum

kj

caufa per Judicem Ecclefiafticum cognofcitur, in-

V. f

dicia folum, & conjecture producantur: fed cer-

WUM

tifimis & perfpicuis rationibus agendum putave-

ï.üü'»..ïu

runt.. Sed tamen veritati parum confentaneum

T

cateris

lii

r

$$. D. N. BENEDICTI XIV.

85

&Um&ifm.

: mäzg.

c&teris vifum eft, quos Antonius de Poffentibus

commemorat (r), & fane ad veram rectamque

m

lus

probationem neceffe eft , ut reus crimen fuum

fateatur , aut de illo convincatur.

Hoc poftre-

Qj

Ml R

mum non ita facile evenire folet. fllud vero pri-

t

mum vix poteft excogitari.

Siquidem, cum ne-

M t

queat Ecclefiafticus Judex à reo veritatem tor-

lu

mentis extorquere, idem erat propriam ejusdem

lii

confeffionem exquirere, ac putare illum ultro, &

confcientie ftimulis adactum ad manifeftandam

veritatem paratum effe.

Quare, fi reus ipfe de

crimine fuo convinci,aut illud confiteri deberet,

fs

ut à Sacris /Edibus avulfus Seculari Curize com-

lii

mitti poffit, nullus unquam quolibet fcelere in-

TT

quinatus eidem Curiz traderetur, uti prius Caro-

pfind

lus Befcapefius Novarienfis Epifcopus expendit

DO

(s): Si plenam probationem requirimus, hoc eft,

us vl

ut reus confeffus fit, vel aliorum teftimonio con-

deet

viétus, pauciffimos trademus Laicis; quod cum

m

Romz dixiffem Farinaccio , nihil refpondit, nifi

atun i

fimilia fere verba illis, quid fcripfi, fcripfi. Cum

hac ita fint , cetus juffu Clementis XI. uti jam di-

m 'k?..

aM

&um eft, coa&ti, habita plurium fuffragiorum ra-

tione, decreverunt non quidem certiffima, & pla-

na argumenta requiri in cognitione caufe , qua&

per Ecclefiafticum inftituitur , ut reus aliquisSe-

wM h

culari Curiz tradatur, fed fatis effe , ut veritati

du

wet

confentanea probentur, & vehemens aliquod fce-

f

leris-indicium , & conje&cture in medium feran-

P

tur. Judex autem S«cularis caufam iis omnibus

PT

corroboravit , qua& ab Ecclefiaftico pretermiffa

funt, ut reum fibi traditum, adhibitis etiam tor-

n

mentis, vel ad criminis confeffionem impellat, vel

u

neceffariis teftibus convincat.

Hac

C:»

F35

$

86 NOTABR. CONSTIT, AC DECLARAT.

p

r

d

Hac difficultate expedita , alia propofita

fuit, an, fi reus eo modo, quem nuper explica-

n

vimus, Szculari Curie committendus fit, prius-

ml

Ls

quam id fieret , defenfionis tempus ipfi reo tri-

/ n

buendum videretur. Id quidem neceffarium ali-

u

quibus vifum eft, ne reus indicta caufa immuni-

1

tatecareret. Aliitamen id non modo fuperfiuum

m

putarunt, cum ad Judicem Laicum hoc negotium

!

pertineat , fed etiam perniciofum , & quoddam

li

veluti juftitie impedimettum. Nam fi reus, dum

caufam fuam defendit , teftimonia in ipfum con-

Fi

flata deprehenderit, tunc vel ipfa vel ejus fami-

[/

-m

liares longe arcendos eos teftes curabunt, ne,

cum reus in manus Laici Judicis devenerit , &

g,

caufz cognitio per ipfum judicetur eadem tefti.

qirinj

monia repetantur , vel faltem immutentur, cum

u

]m

in Examen vocantur.

lo

Hec fane controverfia, que in memoratis

finat

Congregationibus propofita , componi fub Cle-

Wtv

mente Xl. minimé potuit, reliquis omnibus, que

u

vt d

agebantur , curfum continuit, & eorum,quz jam

fancita fuerant, promulgationem impedivit. Qua-

Toti

;

re, cum Benediétus XIII. Pontificatum gereret,

W

idem negotium füfceptum fuit, & omnibus ite-

ye

rum diligenter examinatis , hzc, quz fübjicimus,

i

l

per allatam fuperius Conftitutionem : x quo :

QUXl

conftituta fuemunt ; Primo , ut reus ab immuni

i

loco deduci, & in carceres Epifcopi tradi poflit,

[

$00

fatis efle Indicia , que ad capturam decernendam faffi-

Vr

cere videantur : Secundo, ut Ecclefiafticus, crimen,

Vaf

de quo agitur, judicio fuo agnofcat; Ubj veró

Ti

N

efü-

W(profequitur Pontifex) ex proce[Ju informativo d

lt

']

per.

m

SS. D. N. BENEDICTI XIV.

87

1

"d

per conficiendo confTet de crimine excepto, ac infuper ad-

Ut

:—s

ver[us eundem extra&tum talia vefaltent indicia , ut cri-

men ab eo fui[Je patratum moraliter credi po[Jt (que qui-

?

|

i

dem indicia juxta regulas juris cocantur intra torturam )

f

[)

eo tantum cafu prefatum extrattum Miniftris , & Off-

itm

cialibus Curie facularis tradere & conficere po[Jit, ac de-

j

i

pidi

beat.

'Tertio, ne rei Judicibus Laicis tradantur ,

W

nifi , exatta tamen, receptaque prius ab ipfis obligatione

!

(

in forma juris valida re[Hituendi extrattum Ecclefie fub

Md

pona excommunicationis late fententie , INobis , ac pro

(

tempore exiflenti Romano Pontifici refervate , quatenus

Af

idem extrattus indicia contra ipfum acquifita in fuis de-

fenfionibus purget, ac diluat. — Quod , fi ea minime pur-

gaverit , & vere delinquéns vepertus fuerit , Curie fa-

'aia

culari in ipfum tali cafu, ut juris e[Je cenfuerit , agere ,

A

atque procedere liceat,

Eadem in Conftitutione Clementis XII. con-

tinentur , ubi pre cateris illud Benedi&i Confti-

| r

tutioni additum fuit, quoties de homicidio deli-

ib

berato , vel per infidias, aut etiam per rixam pa-

f

trato judicium ftatuetur (nifi fortuito , vel pro

g

vitz defenfione contigerit) fatis effe in Ditione

Ecclefiaftica, ut foro fzculari reus committatur,

mpeüir:,lä

v

non quidem indicia ultra torturam , uti Benedictus

precepit, verum id fieri poffe , ex acquifitis , feu

fabminiftvatis indiciis ad torturam tantum fufficientibus ;

n

quod eo folum confilio fancitum fuit, ut morta-

f

lj;

ioue:-ï

lium audacia in patrandis tam frequenter homici-

diis comprimatur, cüm id prefertim plurimum

etiam Decefforum Pontificum comprobetur.

Nam Clemens VIIL jurisprudentiz laude clariffi-

l

mus, poftquam Farinaccii & Falconii Confulta-

i

tiones expendit, quosdam homicidii reos, qui in

iti

m

Sacras

D

j

88 NOTAB. CONSTIT. AC DECLARAT..

n

Sacras /Edes fe receperant, Laico Judici tradi im-

peravit : Si tamen prius fummarie , fanpliciter, & ex-

j

1.

ju

trajudicialiter , & quantum pro confcientie tue informa-

tione fufficere po[Je videbitur , illos bomicidium predittum

j

J 5

perpetra[]e, aut illi cooperatos , feu, àn illo culpabiles fuiJ-

fe (t). Infuper peculiaris Congregatio juffu Cle-

i

J]

mentis X. convocata epiftolam confecerat, in qua

hec fententia legitur : Ut juffitie exercende nullum

j

V

Hu;q

impedimentum afferatur , Santlitas Sua Eminentie Ve-

fire permittit ut. fuficientibus ad. tormenta indiciis , ut

D

veus faera Immunitate indignusg declaretur.

(jv

;0T

jtderin

G. VIII.

fs T

JDe ponis , que bis eriminibus exceptis infligun-

tenpi

Zur

J at

l

buety,

ei propriis Judicibus traditi , legum auctorita-

juntr

te puniuntur, uti decernünt iidem Pontifices

Ti C

Gregorius, Benedictus, & Clemens XII. qui Pe-

Qu

tri Sedem feliciter occupat.

Cüm ipfe non mo-

Qp

do deliberatum homicidium , uti Benedictus an-

Lul74

tea conflituerat , fed ex rixa pariter commiffum

mpmai

jisdem penis plectendum fanxerit, hifi cafu, vel

lag

pro.vite defenfione evenerit , ne locus excufa-

V

tioni fuperfit, & ne impotens quedam iracundia

imu! g

ad reum protegendum de more afferatur, fanxit,

(j

juffitque Pontifex confuetum mortis fupplicium

(j

indici, fi occifor prixus rixam excitaverit.

Id

Atj ;

Rome&, & per univerfam Pontificum ditionem,

f

ac potiffimum Bononiz, ejusque Diccefi obfer-

vandum precepit: Occifor pema pariter ordinaria

0tni-

pum'atur » licet bomicidium fecutum fit in rixa ,. fi b

cida

m

SS. D. N. BENEDICTI X1V.

89

Uülfl [Ia-r x

eida vixe au&tor fuerit

i

N

Ita per eandem Clementis

XII. Conftitutionem decernitur, in qua preterea

Vi

AU

illud cautum fuit: Utque calor iracundie à pena or-

dinaria delinquentem mu[quam eximat , ubi inter tempus

,

L

vix€ , ac patratum bomicidium fex borarum fpatium in-

iil

i

terce[Jerit , id fufficere volumus , ut veus ad-a&us extra-

i

lg

2

neos diverterit , vel diverti[Je debuerit. Alia fapienter

ab ipfo Pontifice pro coércendis homicidiis ftatu-

]

tafunt, qua in eadem Conftitutione defcribun-

WA !

tur.

Difüimulare hic non poffumus aliquos, qui

boni jurisperiti exiftimari volunt, eo devenifle,

ut non rnodo familiaribus, fed etiam fcripto con.

tenderint ex veteri faltem confuetudine in Pon-

tificia Ditione capitali fententia damnari nemi-

i

nem poffe, qui fcelus antea confeffus non fuerit.

Id autem criminofi homines adeo pro certo ha-

buerunt, ut penas fcelerum fe nunquam daturos

j

uc'rqgiu

putaverint , fi tormentis ada&ti illa denegarent,

:

Ti

li

vel Confeffionem tormentis expreffam minimé

W

gl

confirmarent.

Qua de re Pontifex hanc falfam

30

opinionem his verbis improbavit : INeve pretextu

erronee , & nunquam approbate confuetudinis fioe in-

ï&ï&ü&»l?

&

n

terpretationis quispiam decipiatur , ad omnium & fingu-

lorum memoriam [erio revocamus, preditta pena ordina-

j

via teneri nedum ore proprio bomicidium confe[Jos , fed et-

ian, qui de commi(Jo bomicidio juxta Syuris Canonici ac

Civilis difpofitionem, quam in ceteris quibuscunque deli-

f

(l

Gis fartam te&amque fore volumus, convi&i fuerint,, qui-

1

exc i

busvis pretenfis ufu & flilo , rebusque

judimtis in con-

(E

irarium qminimà attentis.

«

,.,M.*"'

Fy

& IX

99 NOTAB. CONSTIT. AC DECLARAT.

g

gl IXI

s

jl

De reis , qui facri 21fylz' ünmunitate gaudent.

n

Hi

s criminibus folum exceptis, qua füperius e-

(

numeravitnus,reliquis omnibus facrorum lo-

yg

corum immunitas conceditur.

p

De his agendum

fupereft. Ac primum in memoriam revocandum

ü

Mol

eít , quod ejusmodi rei, fi extra locum immunem

eaperentur , ftatim per dolum fe ab afylo facro

sl

dedu&tos fuiffe olim affirmabant, & licet contra-

AU

rium probaretur , tunc non femel id contigiffe ,

lam

j

fed quater etiam afferebant, teftesque paratos ad-

ha

ducebant, qui falfo rem jurarent: fed illud gra-

)

vifiimum, & non ferendum erat, quod, cum femel

tifefe

CUme)

fe per dolum abreptos à facris locis oftenderent,

etiamfi nova deinde crimina patrarent, in afylum

EU

tf

reftitui debeant , ubi poft tot maleficia per ini-

quam fimulationem conquiefcerent.

Qua de re

s.

Clementis XI. juffu peculiaris Congregatio con-

Ht

ftituta fuit, ut hec prava confuetudo falutari ali-

doms

quo confilio de medio auferretur. 'l'unc opinio-

N

nem noftram defcriptam exponere coacti fermo-

stf

nem fuper hac re pro noftri ingenii imbecillitate

fib f

typis edidimus. Primo nullam in Jure Pontificio

1, f

legem reperiri advertimus, que immunes eos de-

r

claret , qui poftquam ad loca facra perfugerint,

'tt,

Jonge abipfis deindecapiuntur, nifi forte per vim

abftrahantur.

In Concilio folum Aurelianenfi de

Tdhay

illis, qui dolofe à facris afylis deducuntur, mentio

QOU

habetur (u): feu vi , feu dolo abfirabere, aut folicitare

Wj

forta[Je prefumpferit &c. eo tamen, qui abftrattus, prius

W

Fcclefie ve[lituto. 1d vero Concilium, cum peculia-

f

re unius provincie fuerit, illius folum terminis

ls

con-

L

Ss. D. N. BENEDICTI-XIV.

9I

concluditur. Infuper expofuimus, etiam fi dolo

!tis

fedu&i incolumes effe debeant, nullum in pofte-

rum doli fufpicionem futuram effe , fi publicé de-

i

claretur, ne à facris locislonge abfcedant, nec ul-

AO

lo artificio moveantur , qui ob aliquod fcelus ad

ï;S ngjg;

illas confugerunt, aliter, nii aperta vis interceffe-

t

rit, doli excufationem minime profuturam ; eo

| (mmune:

fane pacto,quo fe deceptum queri non poteft, qui

IT n

ex aliquo loco in carceres rapiatur, ex quo pritti-

ul COI?[[;.

na immunitas fublata fuit, fi per Tabellam janue

il

affixam idem locus immunitate carere indicetur.

N

In hanc fententiam Innocentius III. olim refpon-

dit (w): Nec obftante dolo, quo fe proponebant

À ORE

j

.

fuiffe fedu&os , cum talis dolus non tam ad cir-

Ql

cumventionem przdictorumCiftercienfium,quam

Vij

adfatuitatem eorum debeat retorqueri. Cum hanc

mpri

noftram opinionem Congregatio adprobaffet, die

(uder

22. Dec. À. 1716. Decretum promulgavit ipfius

«quio u

Clementis XI. auctoritate firmatum, quod deinde

um

In

ad omnes Italie Epifcopos transmiffum fuit,

lutg:

eo ftatuitur: ut de cztero illz duntaxat extra&tio-

nes fuffragentur, que aut violenter patrate , aut

coafjiæ«

AUA

fub fide Salvicondu&tus ab aliquo Judice ordina-

rio, feu Delegato conceffi , ac fübfcripti fecut

lus

fuerint, qui tamen Salvuscondu&tus fuffragari po-

terit, pro tempore tantum in eo prafcripto.

Quondam immunitatem, & vitam fibi compa-

hr

