» non illius promptam executionem in Veftris re-

yumodd

» fpectivé Dicecefibus omni ftudio procurare de-

v d

» beatis.

wl

1 i:rlxl

V

» Neque eos tamen , qui, ut füperius innui-

dj

»mus, in minoribus adhuc degentes, munus Se-

d

»cretarii preditd? Congregationis Concilii Tri-

l

» dentini Interpretis plures annos obivimus, alios-

W

H

»que non paucos partim in Anconitanz Cathe-

r

»dralis, partim in Metropolitane Bononienfis,

st

» Patrie Noftre dile&iffime, quam adhuc retine-

ytr) ch

»1Ius, gubernatione affidué tranfegimus , non,

W

t

»inquam, nos latent multiplicis generis effugia,

W

q

k

»per que nonnulli predi&te obligationis imple-

ngni E

»mentum declinare fatagunt, quibusque proinde

Ya

» opportuné à Nobis eft occurrendum.

Vinnj

» Cüm enim facrum Tridentinum Concilium,

»ne animarum cura negligatur , non uno in lo-

A

h

IOH

,CO Épifcopis mandet, ut, quotiescunque opus

»fuerit, idoneos Vicarios cum certorum fru-

AW

N

j

» &uum aflignatione ad eandem curam exercen-

N

, dam

Muy

SS, D. N. BENEDICTI XIV,

35

»dam eligant, ac deputent , uti videre eft in

» Seff. 6. c. 2. Seff. 7. c. 5. & 7.4Seff. 2 1. c. G. Seff;

» 25: C. I6. non raró autem eveniat, ut aliqua Ec-

n

u l

» Clefla Parochiali vacante , Vicarius pariter ad

r

ii

D

At

» implenda hujusmodi Ecclefiz onera , ufque ad

^* [

» hovi Electionem Re&oris, ab Epifcopo depus

H

Y

»tari debeat , eodem Concilio 'Tridentino id ju-

AR

tinht

1

» bente Seff. 24. c. 18. de Reformat. nonnulli ex

ID

ii

» hujusmodi Vicariis nituntur feipfos,à predicta

Q

» obligatione fubtrahere, vel ex eo quod, habi-

w

» tuali cura penes alium feu alios refidente , ipfi

:

l

Ó

ii

l

d

|

ao n

i 0

» actualem duntaxatexerceant; vel quod ipfi fint

É

» adnutumamovibiles; vel ad breve tempus hu-

memin as

»jusmodi cure fint addicti: ut nihil hic loqua-

lo rot

»mur de Parochis Regularibus, qui à pradicta

» applicatione Miffe pro Populo nonnunquam a-

Áiperib

»lienos fe oftendunt.

Itaque mens Noftra &

TM

» fententia eft, ficuti etiam pluries à prelaudatis

(

» Congregationibus judicatum fuit, ac defini-

» tum, quod omnes & finguli, qui actu animarum

Rn

M'RE'«.:

» curam exercent, & non folum Parochi aut Vi-

BU

» Carii Seculares , verum etiam Parochi aut Vi-

u t

» carii Regulares, uno verbo, omnes & finguli,

um(egïmþ

» de quibus fupra di&um eft, atque alii quicun-

g

» que etiam fpecifica , & individua mentione di-

quigti

»gni eque teneantur Miffam Parochialem appli-

u

j

» Care pro Populo, ut prazfertur, ipforum cure

Va

» commiffo.

.Nonnulli veró ad evitandum hujusmodi

sini

j n

» Obligationis implementum allegare folent, con-

» gruos fibi Parochie fuz redditus non füppete-

st

iil gt

»I€5 alii denique ad inveteratam confuetudinem

» confugiunt, fuftinentes, id neque fibi,neque de-

7) curzn&ïi

2

» Ceffo-

$

36 NOTAB. CONSTIT. AC DECLARAT.

! gg

» cefforibus fuis, per longum tempus, quod im-

hod

,Iemorabile affirmant , unquam in ufu fuiffe.

J (j

» Nos autem ad precedentes pradicte Copgrega-

» tionis Concilii refolutiones Noftram approba-

A

m

» tionem & confirmationem extendimus ; & qua-

, tenus opus fit, Au&oritate Apoftolica iterum

,tenore prefentium decernimus & declaramus,

» quod, licét Parochi , feu alii, ut fupra , anima-

,it i

at

,rum curam habentcs, congruis preefinitis reddi-

» tibus deftituantur, & quamvis antiqua feu etiam

u

» immemorabili confuetudine in ipforum Dicece-

n

, q

» Cefibus feu Parochiis obtinuerit , ut Miffa pro

Qp «

» Populo non applicaretur, eadem nihilominus

adrerüs|

, omnino in pofterum ab ipfis debeat applicari.

, Dum tamen diximus, omnes animarum cu-

r

d

» ram habentes , Miffz facrificium pro Populo fi-

j

l

» bi commiffo applicare debere , non ideo ftatue-

m

(

[

H

at

,re voluimus , eosdem aut quotidie , aut quo-

» descunque celebraverint , ad predi&tam appli-

«

IT

N

»cationem pro Populo teneri. XKt quidem Sa-

dxh

PK

» crofan&a "Tridentina Synodus Seff. 23. c. 14.

yi,

» precipit Epifcopis curare, ut Sacerdotes faltem

p

ylidis

$1

»diebus Dominicis , & Feftis folennibus Miffa-

»rum facra faciant, i autem curam babuerint anima-

xdiT

i (j

, rum , tam frequenter , ut fuo muneri fatisfaciant, Mif-

y fas celebrent ; in pluribus autem Synodalibus E-

»

*F

W

fl

» pifcoporum Conftitutioribus novimus provi-

Ui

» dé conftitutos ac defignatos effe dies , quibus

vtejg

,animarum Paítores Miffas celebrare debeant.

vt

» At vero Nos id unum in prafenti fufcepimus

z':*ïfmm

» decernendum, quando nimirum iidem pro Po-

» pulo celebrare & applicare teneantur ; & quam-

f*þï?aj

» vis compertum habeamus id, quod aliàs à Con-

:üïiï;m

» &ICga-

NUgy

SS.

D. N.

BENEDICTI XIV.

9

i

i

)

D

» £regatione Concilii refpoufum fuit, Parochum

A N

»nüempe pinguibus redditibus dotatum quotidie

» pro Populo celebrare & applicare debere; eum

P

ah

M

D

»Vero , qui uberioribus hujusmodi redditibus

»non gaudeat, feflivis tantüm diebus idipfum

WTM

» pr&ftare teneri; cüm tamen pariter Nobis per-

I

» fpecte fint tum controverfie fuper hoc ipfo ex-

ü*[upn,;ï

» Oortz, nimirum ad quam fummam pertingere de-

UA

» beant Ecclefi&e Parochialis proventus, ut pin-

E

» gues & uberes appellari poffint ; quoniam pin-

Liinzjg

» gues minimé habendi funt redditus , etiam co-

» piofi , quibus tamen multiplicia & gravia fint

a»:'sg] I

»Onera adnexa ; tum etiam multorum querele

hat

» adverfus hujusmodi Decretum, tanquam plus

ETU

»€quo rigidum , excitate Nobis innotefcant ;

p !

» idcirco opportunum cenfemus Fraternitatibus

i n

» Veftris declarare, Nobis abunde fatisfa&tum fo-

»re, Vobisque fatis proinde efle poffe, dum ii,

de, a

&

,

m

1

MAU

Dl

» qui animarum curam exercent, Sacrificium Mif-

F

)

ln

» f& pro Populo celebrent atque applicent inDo-

t (

W i v

»minicis, aliisque per annum diebus Feftis de

gt

» precepto ; cüm predi&ti Dominici, aliique Fe-

nbl

» íti dies ii fint, in quibus juxta preceptum Con-

» Cilii Tridentini Seff. . c. 9. & Seff. 24. c. 4. qui-

» libet animarum cure Prapofitus Populum [ibi com-

n d

sl

» miffum . falutaribus verbis pafcere debet , docendo ea,

» que fcire omnibus nece[Jarium eft ad falutem ; iidem-

m

» que fint dies, de quibus eadem fantta Synodus

d

Ts

» ítatuit , ut moneat Epifcopus Populum diligenter , te-

» neri unumquemque Parocbie fue intere[Je , ubi commo-

(

j

Iw

»dé id fieri potefl , ad audiendum verbum Dei; &

ii

» quibus Parochi fubditos fuos in Do&rina Chri-

a

» ftiana erudire debent, juxta id, quod à przdi-

)quoä Af !

2

[]

»

[6)

L

H

BY

$89 NOTAB, CONSTIT, AC DECLARAT.

» &o Concilio in citato c. 4. Epifcopis pracipi-

a

»tur, ut nempe faltem Dominicis & aliis Feftivis

qubis

» diebus pueros in fingulis Parochiis , fidei rudi-

Dneme j

»Inenta, & obedientiam erga Deum & Parentes

npw*.sis

» diligenter ab iis, ad quos fpectabit, doceri cu-

j

Bs t

"

» Et quia in nonnullis Diccefibus numerum

» dierum Feftorum de precepto , de Apoftolica

J

» Noftra auctoritate & confenfu, eatenus eft im-

al

»minutus , ut nempe in aliquibus Feftis Chrifti

u Ms

» Fideles & Miffam audire, & ab operibus fervi-

st

»libus abítinere debeant; in aliis vero Populo

Apreti

» permiffum fit opera fervilia exercere, firma re-

o

»1anente obligatione audiendi Miffz Sacrifi-

perttel d

»Ccium ; INos, ut oborte jam dubitationes circa

tigend

» onus applicationis Miffze Parochialis in, hujus-

à, Q

» modi diebus Feftis penitus eliminentur , ftatui-

od

»mus & declaramus , quod etiam iisdem Feftis

w

» diebus, quibus Populus Miffz intereffe debet ,

NT

tU

Mr»

i

» & fervilibus operibus vacare poteft , omnes a-

st

» nimarum curam gerentes Miífam pro Populo

at

» Celebrare, & applicare teneantur.

» Quia vero propria nonnunquam experien-

Sdy

» tia fatis agnovimus, aliquos effe Parochos adeo

vll

» pauperes, ut ferme ex eleemofynis , quos à Fi-

v

» delibus pro Miffarum celebratione accipiunt,

,

» Vivere cogantur, eos veró qui, Ecclefia Paro-

y lg

» Chiali vacante,, ad animarum curam exercen-

vll

» dam fub Vicarii feu Oeconomi nomine depu-

» antur, aliquibus in locis adeo illiberaliter tra-

»QUO(

r

IT

» &ari , ut exigui redditus ipfis conftituti, & pau-

» Cà incerta emolumenta eisdem obvenientia, &-

:ïï*ïentm(

D 'JW

f

j

» gr6 ad eorum vite neceffaria füfficiant . quod

»

lI$

)EQLHI1

SS. D. N. BENEDICTI XIV.

39

lhy

b y

N

l

» li$ quoque non raro evenire folet, qui in ali-

li,l

l

» quibus Ecclefiis, habituali cura apud alios ma-

il

il

» Dente , actualis tantüm exercitio funt addi&i

!

ij

(

:

» proindeque cum iftis feveró nimis agi videre-

» tür , fi diebus Feftis, quibus potiffimuüm hujus-

3

Dutte

» modi occafio fe offert, eisdem vetitum effet e-

» leemofynam pro applicatione Miffze recipere:

])dn goü

l Md

»Idcirco Nos tam iftorum, quam illorum ino-

n

"

» piam fummopere miferantes , eifdemque, quan-

npus?e?ï;:

0U

»tum INobis integrum eft , confulere volentes ;

E

»quamvis, ut fupra di&um eft, omnes & fingu-

»li predidti teneantur diebus Feftis Miffam pro

T

m

(l

Mif g

» Populo celebrare & applicare ; attamen, quod

»pertinet ad predi&os Parochos egentes, uni-

J

li

Mi

As

i

i&

j

» cuique veftrum facultatem concedimus , cum

» li$, quos re vera tales effe noveritis , opportu-

I '

» né difpenfandi , ad hoc ut , etiam diebus Feftis,

Lign M

veefe d

» hujusmodi eleemofynam ab aliquo pio offeren-

» te recipere , & pro ipfo Sacrificium applicare,

W, um

»quatenus id ab eo requiratur , liberé & licité

amy

»poflnt & valeant; dummodo ad neceffariam

V

»Populi commoditatem in ipfa Ecclefia Paro-

UM

m

"d

» chiali Miffam celebrent: *ea tamen adjecta con-

fe d

» ditione , ut tot Miffas infra hebdomadam pro

» Populo applicent, quot in diebus Feftis, infra

lOf?mS ) ;

v

, eandem hebdomadam occurrentibus , juxta pe-

» culiarem intentionem alterius

qui,Eiäääï;

pii Benefa&toris

n

» obtulerint.

m*

» Quod autem fpe&tat ad Vicarios , five Oe.

» conomos Ecclefiarum vacantium, cüm à facro

ol

T

» 1ridentino Concilio citata Seff, 24. c. r8. cuili-

T

» bet Epifcopo tribuatur facultas eos deputandi

T

» & conftituendi , cum congrua ejus arbitrio fru&uum

C 4

» portio-

8

4O NOTAB. CONSTIT. AC DECLARAT.

» portionis aj matime ; veftrum erit

Vene1 abiles

qotmd

quiu

»Fratres , cum iis agere , qui vacantis Ecclefiz

» fru&tus exigunt, ut egenti Vicario, qui exigua

n :

u

» hujusmodl certorum fru&tuum affignatione ,

» paucisque incertis proventibus gaudeat , con-

y

Yi

M

»gruum aliquod augmentum przbeatur pro o-

y

P

» nere celebrandi & applicandi Miffam pro Popu-

i

5]O diebus Feftis.

j

D

n

Quapropter pro iis locis, in

» qulbus Ecclefiarum vacantium fruétus ad com-

Ti

M

»modum Camerz Noftre Apoftolice exiguntur,

» opportuna Thefaurario Noftro Generali man-

LL»

d(

»data dirigimus , que is denunciare non prater-

r:.amur,

»Tmittet peculiaribus di&iorum locorum Colle-

n x.,l. I

db as

» Goribus, cum quibus Epifcopi Ecclefiafticze

, Noftrae Ditionis

ceterorumque locorum , in

A CODU

»quibus, ut prafertur , Ecclefiarum vacantium

HC::

» fru&tus ad Cameram pradictam pertinent , otfi-

JG.

» Cii füi partes in eum finem , de quo fupra dixi-

AT

» mus, interponere dcbebunt

gt

s Ac demum quoad illos, qui tanquam Vica-

NOWR

o

»rii five perpetui , five ad tempus confttituti,

» animarum curam adminiftrant

qua apud alios

füäm à

habitu refidet, ratione alicujus Eccletig Paro-

unr /

» chialis, ipforum Ecclefiis feu Monafteriis, Col-

Canomc

J

legiis , aut locis piis olim unit& , quamvis à re-

col. mem. Pradeceífore Noftro S. Pio Papa V

d

prefinita fuerit certa pars fru&tuum hujusmodi

Ut

Vicariis afhgnanda , prout in ipfius Conftitu-

,,PEI r

tione, qua 1incipit

Ád exequendum , data Kalen-

hBC Cog

dis Novembris Anni 1567. diftincté ftatuitur ,

urarum

nihilominus,ubi prafcripta fru&tuum portio vel

M ]qt

nullo modo, vel non integré Vicariis predi&tis

n»r[a

» affignata reperiatur, vel etiam ubi ea , qux ad

:mkïm

» DOr-

W

liL

ss.

D. N. BENEDICTI XIV.

4I

|

2"

r

, normam przdiétze Conftitutionis eisdem fuerit

d)

» attributa , minimé fufficiens à Vobis reputetur,

» propter temporum circumftantias, & fignanter

ïlagpd

»pro implendo onere celebrandi & applicandi

!

NU

» Miffam pro Populo diebus Feftis de preécepto

&bä: If

» 9ell. 7. c. 7. dum illorum arbitrio permifit, jux-

uD O PQ

»tà temporum atque injunctorum onerum ratio-

n

LY

i

»,nem , congruam predictis Vicariis fru&uum

UA

» portionem affignare ; quam ob caufam NNos et-

J

tj

t t

N

» iam Fraternitatibus veftris, quatenus opus fit,

» neceffarias omnes & opportunas facultates im-

L

» pertimur ; quibuscunque appellationibus, pri-

lt

» Vilegiis , aut exemptionibus, ut in eodem Con-

oþ;' m

» Cilio fancitur , adverfus ea, qua falubriterà Vo-

Teloto

» bis conftituta fuerint, minimé fuffragantibus.

TU Va

»Hsc igitur circa Miffam Parochialem fta-

Mtnent d

» tuenda ,' & Fraternitatibus veftris denuncianda

táp

» Judicavimus , indeque gradum facientes ad ea,

»Qu& pertinent ad Miffam Conventualem, nemi-

n Vi

,nem veftrum latere putamus fanctorum Cano-

n

, num Sanciones, quibus przcipitur, ut fingulis

»

diebus in Ecclefiis Patriarchalibus, Metropoli-

u ayuä:&

Va

»tanis, Cathedralibus, & Collegiatis tum Horz

rl

Canonice debitis modo & forma recitentur,

tum etiam Miffa Conventualis celebretur; quae

Ts

] &Pipäl

adeo clare funt , ut nulla fuüper iis oriri poflit

,Qubitatio. Eaque dere perfpicuz pariter , &

s ür

» per omnia uniformes exiftunt Refolutiones ab

hac Congregatione Venerabilium Fratrum No-

Yf CML

"

iil

lu

fitrorum Concilii Tridentini Interpretum repe-

» dtis vicibus emanate , quas omnes Apoftolica

f fpwt

(

j

» Au&oritate Noftra confirmamus & approba-

ju, V

r

,Imus , earum executionem Vobis enixé incul-

C5

» Can-

r

D

4'2 NOTAB,. CONSTIT. AC DECLARAT.

teni

» cantes : ut fcilicet Miffa Conventualis, quz fin-

» gulis diebus canitura Clero predi&tarum Eccle-

ïl

d

» fiarum, pro earundem Benefa&oribus in gene-

a

»I€ quotidie applicetur ; eodem prorfus modo,

»quo Miffam Parochialem ab iis , qui curam ani-

)

»marum gerunt , pro Populo fibi commiffo , fin-

» gulis faltem diebus Feftis de precepto, applica-

»ti debere fuperiüs declaravimus.

Itaque date

»Operam , ut falfam quorundam opinionem eli-

RU

»minetis, quam in aliquibus Ecclefiis ejusmodi,

W

» live dolo malo, five per errorem invectam effe

P

M

,

»novimus: quod nempe, dum Miffa Conventua-

yit, i

»lis pro certo aliquo Ecclefi& Benefactore vel

, t

» grati animi ergo, vel ex vi onerisimpofiti cele-

n M

j |

» bratur, & applicatur , fatis impletum cenfeatur

vatnd

» debitum applicationis Miffe Conventualis. Et-

vl d

»enim hujusmodi debitum non quidem refpicit

of

» fingulares aliquos Benefa&ores , fed Benefa&to-

ao

»Ies in genere cujuslibet Ecclefi& , cujus fervi-

W

l

1

»tio addicti funt, quicunque in eadem five di-

L

at

»gnitates, five Canonicatus , five Manfio-

m

»nariatus ,' five Beneficia Choralia obtinent,

r

»& Miffam Conventualem fuis refpe&tivé vi-

Mf

»Cibus celebrant.

Negue minus improban-

ylat,

» dam noveritis aliorum fentontiam, qui fatis pu-

dN Tf

» tant, fupradictam obligationem impletam effe,

yu

» dum in eorum Ecclefiis pro Benefa&oribus in

j ]

» genere aliquz interdum preces fiunt , vel anni-

» Verfaria ftatis diebus facrificia pro illis peragun-

! fb!p]lüu

quili

» tüi.

Nemo enim id fibi arrogare debet, ut im-

D

» pofite obligationi alia ratione fatisfacere pof-

»fit , quàm ea, que à Lege Ecclefiaftica multo-

v

n

y Lies prafcripta fuit; nimirum Miffam Conven-

y tüa-

Jlm.l,

Al

S$SS. D. N. BENEDICTI XIV.

43

U

»tualem fingulis diebus pro Benefa&toribus ceie—

»brando , eandemque pro illis in genere appli-

ii

: Dmh

» cando.

f

M

u

Wt

» Profe&o non folüm prioribus Ecclefize fz.

|

L

[

»Culis, verüm etiam temporibus haud longe à

»Noftra vtate remotis (quod Vos ex hiftoria

»Ecclefie didiciffe non dubitamus) fervabatur

» olim in fingulis Ecclefiis feries accurataomnium,

t

» & fingulorum, quorum liberalitate unaqueque

»8aucta fuerat, eorumque nomina facris Dipty-

il

N

» Chis, fic enim vocabantur, ideo confignata e

»rant, ut eorundem recordatio nunquam interi-

» ret , utque pro iis tum preces funderentur, tum

t

fl

Cr

» etiam Miffe Sacrificium offerretur ; quam ob

'on|

» caufam etiam predié&tus Catalogus in plerisque

ll

1f

» Ecclefiis ob oculos Presbyteri celebrantis ap-

» poni confuevit, licet iidem pii Benefa&ores in

:'Ec'anefää;

» fuis Donationibus nihil penitus pro fe pacti ef-

l

W,Wm

» fent, fed tantummodo pro peccatorum fuorum

» remiffione fe bona fua Deo offerre declaraífent.

Mx

ïxye

» Écclefiarum fiquidem Przfules preces pro iis

» imperandas effe duxerunt, quamvisilli propria

$

1 W

m

'

m

» bona offerentes ne verbum quidem ea de re fe-

i

iU

»ciffent, Sacrorum hujusmodi Diptychorum u-

» fus fenfim defecit; ob idque in oblivione ja-

"

»cent alicubi complurium Benefa&torüm nomi-

lo*

Mi

»na. At non idcirco deferere fas eft ufum & di-

»Íciplinam orandi pro iis , & facrificium Miffee

p

» pro illis offerendi. Atque inde preceptum ap-

» plicandi Miffam Conventualem pro Benefa&o-

»Iibus in genere , originem atque rationem de-

» fumit.

Ym

» Quem-

44 NOTAB. CONSTIT. AC DECLARAT.

; Quemadmodum vero ,

loquendo de Miffa

pxædl&

» Parochiali , fuperiüs d1&um eft, varias excufa-

»

Qs

» tiones afferri folere ,

ad dechnandam illius ap-

J

j

a

» plicationem pro Populo diebus Feftis de pre-

»

»Cepto; ita pariter ufüuvenit quoad applicatio-

» i

»nem quotidianam Miffe Conventualis pro Be-

.

»nefatctoribus in genere

Ut autem füperiores

n

»ili£, fic etiam he pofteriores provide é medio

/

IU

fublatæ fuerint per opportunas Congregationis

o

]^

» Concdu Tridentini refolutiones, quas proinde

Jedict

»in his etiam Auctoritate Noftra approbamus,

qumvi

»& confirmamus

Nonnulli fiquidem obtentu

» contrarie confuetudinis, etiam immemorabilis,

f

.inünt

»in propria Ecclefi

igentis , fe ab hujusmodi

,O d

, onere eximi poíle fibi perfuaferunt

uf

» Verüm jam pluries refponfum fuit

hujus-

,modi confuetudinem , licét immemorabilem ,

MIT.

» quz potiüs abufus & corruptela dicenda eft, ne-

NDI

» mini fuffragari , alii à Miffa pro Benefa&orxbus

QT

»in genere applicanda fe excufatos voluiffent,

pEX E. quöd alio quopiam Miffarum onere ob-

A

» ftricti inveniantur, vel ratione proprii Canoni-

Dl EQQL

» Catus , aut alterius 'Beneficii Ecclefiaíftici, quod

od

»in ümul cum Canonicali Prebenda obtment,

N

»vel quia preter munus Canonici feu Beneficia-

DIE

»t, aut Manfionarii in Ecclefia Cathedrali feu

))W(Jw

» Collegiata, cüm etiam in eadem, vel in alia Ec-

»Q;

» Clefia Parochialem curam exerceant, dum Mif-

fam Conventualem canunt diebus Feftis de pre-

) COng t

t

cepto , debent pro Populo fibi commiífo eam

)I(lumH

applicare; ac proinde nequeunt eandem pro

IQWWE]U

» Ecclefize BenefaGtoribus fpecialiter offerre. Sed

f

n

his quoque obviam itum eft , jubendo fingulis

riulw [ Ü

» pra-

MU

SS.

DI

Nl

BENEDICTI XIV.

45

Mi

[

N

» predi&is, ut Miffam Conventualem, quam ca-

i]

l

,.nnunt, pro Ecclefi& Benefactoribus in genere

H apphcent

proaliis veró , pro quibus ipfi pe-

&

Ya o

,culiariter Miffam applicare tenentur , alterum

, fübítituant, qui ipforum loco Miffam hujusma-

UT

MQ W

, di celebret, applicetque.

n

(

iiin

.. Aliorum pariter exceptio fuit, quod Miffa

r

iv

» Conventualis non femper à Canonicis aut Di-

IT

WU

; gnitatibus celebretur , fed aliquando etiam à

l Hh

, Beneficiatis aut Manfionariis ;; quos minus z-

lUi

MAnt

]

, quum videtur pro Miffz celebratione omni e-

; leemofyna carere , que unde defümi valeat

14

iV d

» ignoratur.

Cui tamen rei pariter confultum

ll

; eft, demandando , ut ea defumatur ex Maffa

nhiit,

c,.

» diftributionum.

V0rddt

, Alii denique obtenderunt exiguitatem hu.

DA Q

»jusmodi diftributionum, qua&, ob detractam e-

J

»leemofynam quotidianam pro Miffa Conven-

f OUY

HM

,, tuali, ad nihilum feré redacte, vix foret, ut ab

Qs

NV W

, aliquo curarentur, cum magno detrimento fer-

Ti

vitii Ecclefiz preftandi

Tridentina quidem

BN

» synodusSeff. 24. c. 15. opportunas rationes o-

0s 0U

, ftendit

quibus Canonicalium Prebendarum

MGIUBV

»inopiz valeat provideri.

Si veró defignatam

at

, à Concilio viam, ut feré evenire folet, nequa-

m,' ii

,quam iniri poffe contingat, reliquum erit ad

ia

»Congregationem Concilii recurfum habere ;

M

,Ccujus erit, perfpecto ex Veftris Relationibus

,Lcerum ftatu, Auctoritate Apoftolics à Prede-

, Cefforibus Noftris eidem impertita, & à Nobis

» €tiam prefentium tenore confirmata, quotidia-

,.nam applicationem Miffie Conventualis pro

(

» Bene-

$

46 NOTAB. CONSTIT. AC DECLARAT.

fieyia

» Benefa&oribus in genere, ut aliàs , ad Feftos

)

(oyr

, tantummodo dies reducere,

M

D)

Val

, Non modo Ecclefiis Patriarchalibus , Me-

» tropolitanis, Cathedralibus, & Collegiatis in-

» wsnh

),F

,; jun&um reperitur, ut quotidie Miffa Conven-

"

,, tualis in eisdem canatur, fed etiam in Rubricis

UP

» generalibus, quarum exactiffimam Fraternitati-

J

A

» bus veftris cuftodiam commendamus, prafcri-

,ai

» bitur, ut certis diebus non una , fed binz, at-

» que etiam aliquando tres Miffze Conventuales

p

» Uno die celebrentur. Itaque, cüm nuper à No-

,

Bs

»» bis diétum fuerit, primam Miffam Conventua-

» lem quotidie pro Benefa&oribus in genere ce-

t U

würy f

» lebrandam & applicandam effe, nunc expen-

»dendum fupereft, an earundem Ecclefiarum

e t

Ym

1

, Capitula Jurisdi&ctioni Veftre refpectivé fub-

:uïm H

depd

, je&ta adigere debeatis , ut alias quoque Miffas,

» li plures , ut prefertur , celebrari contigerit,

Aict

» pro Benefa&oribus in genere fimiliter appli-

"

»? Cent.

D

A

A

hh

, Hujasmodi queftio ab aliquibus ex Vobis

»; Ecclefiaftico Zelo flagrantibus fupradicte Con-

ii

vt d

. gregationi Venerabilium Fratrum Noftrorum

» Concilii Tridentini Interpretum propofita eft.

s

, Jamque ante illius propofitionem compertum

Y

»w.t:pa

,,fuerat, aliàs ab eadem Congregatione refpon-

, fum fuiffe, concedendam effe exemptionem ab

»

ii

L

, onere applicandi fecundam & tertiam Miffam

lil

!

,; Conventualem pro Benefactoribus in genere ,

li

l

, attenta Canonicatuum & Beneficiorum tenuita-

É

l

, te, ex quo inferri poterat , hujusmodi applica-

Y

i

d

, tionis debitum manere, ubi de Ecclefiis paupe-

,1Tibus non-ageretur. WVerüm, cüm hanc defi-

l

, hiende

] CLMH

Aj

SS. D. N. BENEDICTI XIV.

;

47

3.135, ii P;

,niendze quzftionis regulam apud predicam

» Congregationem non admodüm veteri obfer-

t

h

, Vanta firmatam probé noverimus, cumque hu-

M^

COIlggw

, jusce dubii folutionem eadem Congregatio nu-

F (

» per Judicio Noftro remittendam efle cenfuerit,

hn

tl

, INos ita judicamus , idque Vobis tenendum in-

MF ïgm

N

»» dicimus, laudandos nempe & confirmandos ef-

TR

)

li

, fe, quotquot fponte fua fecundam, aut tertiam

i n

)N

ii

t

» Conventualem Miffam pro Benefactoribus in

N

& W

» genere applicant; qui veró idem agunt ex vi

, confuetudinis in ipforum Ecclefia vigentis , iis

4 CU*

5imperandum , ut in ea confuetudine perfeve-

lUj

[

r

, rent.

Ubi veró id ufu receptum non invéni-

J

lv

M

|t]

,tur, liberam omnino fecunde, tertieque Mif-

in Ils

»Í» Conventualis applicationem celebrantibus

» relinquendam effe, dummodo in commemora-

nb

Vr Mf

, tione pro defun&tis, Ecclefi& Benefactorum in

1

i b

Ü

jj

»genere non oblivifcantur.

, Huic demum Epiftole Noftre finem impo-

It qy

,nentes, Fraternitates veftras enixé hortamur ,

Ws

Y

, ut maximam curam & vigilantiam in id confe-

il

N

P

, ratis,ut in Ecclefiarum Veftrarum choris, pt2*-

»ter devotam celebrationem , debitamque appli-

i

ij

^

, cationem Miffze Conventualis, Horz Canoni-

Y

W

Qu

, €€& non praproperé , fed exacte, paufa nempe

j

, interpofita, & maxima, qua decet, reverentia,

[*

, ac Religione canantur.

Equidem fcimus, in a-

»liquibus Metropolitanis & Cathedralibus Ec-

&rH

ii

, Clefiis , inter Canonicos eam opinionem inva-

,luiffe, ut fe munus fuum fatis implere conten-

Val

, dant , dum Choro prefentes affiftunt , licét ipfi

gl

»; fibi filentium imperent , neque pfallentibus Be-

ii

(irp

i

adjun-

au häm

, neficiatis aut Manfionariis il.; cantu fe

p

5; gant.

J

by

48 NOTAB. CONSTIT. AC DECLARAT.

gun

», gant.

In hujusce veró opinionis confirmatio-

, nem adduci ab iisdem folent inveterate con-

um di

mna

,fuetudines, ftatuta peculiaria, aut etiam prz-

Qu

, tenfa Ecclefiarum fuarum Privilegia. At,cüm

of

» Synodus Tridentina Seff. 24. c. 12. loquens de

» Dignitatibus & Canonicis, qui Choro intereffe

»

J

, debent, unum ex eorum otficiis effe dicat, in

It

», Cboro ad pfallendum inflituto ,. Hymnis & Canticis

», Dei nomen reverenter , difHintté , devoteque laudare,

J

lle

1

,,Cumque pauca omnino fint Capitula , in

»quibus eo modo à Canonicis in Choro affifti-

yLrinco

Ri

tur , ideoque recepte in univerfa Ecclefia di-

.fcipline paucos illos adverfari dignofcatur ;

dmde i

ls q

», cüm infuüper opinio nulla nunquam in Congre-

»gatione Concilii "Tridentini interpretationi

Dir, '1/1

Ü

»pre&pofita examinata fit, quin ftatim explofa

, fuerit, &improbata ; quamvis prefumptis con-

L

EOL

, fuetudinibus , aliisque fundamentis & rationi-

, bus innixa perhiberetur , Canonicis etiam Ec-

linei

MM

J

, clefiarum Patriarchalium hujus Noftre Urbis

» füper hoc inftantibus ; cüm denique idem ju-

,; dicium prolatum reperiatur à pluribus Conci-

»liis Provincialibus, ab hac etiam Apoftolica

j

il

» Sede approbatis & confirmatis , nihil jam reli-

»quum effe videtur, quo minus pauciores uni-

taud

r

,verforum Legi fe accommodent.

Equidem

, minimé Nobis compertum eft , quo peculiari

Wj

» titulo fuffulti perfuafum habeant unius vel al-

» terius Ecclefie Canonici, fe muneri fuo fatisfa-

, cere per fimplicem in Choro afliftentiam , abs-

» que Divinz Pfalmodiz cantu.

Verümynifi il-

u

,,lis praífto fit Apoftolicum non prefumptum

ens Privi-

» Vel abrogatum, .fed legitimum ac vig

, legium

lj

l!CLm

SS$. D. N. BENEDICTI X!V.

49

l QO

lnt'etm»

»legium five indultum , jure ac merito veren-

I

» dum eft, ne ifti, dum ita fe gerunt, Prebenda-

If

» um ac diftributionum fru&us minimé fuos fa-

i k

»Ciant, & confequenter ne ad eorum reftitutio-

l quïu

h

»nem teneantur.

Quapropter veftrum erit, Ve-

ADU

TOif

»nerabiles Fratres , hiec omnia illis aperire , ut

m

s

» neque Nobis, neque Vobis apud Divinum Ju-

(

» dicem fraudi fit, fi in hujusmodi re, quzx tanti

» eft riomenti, utpote quz ad ipfius Dei cultum

» proximé fpectat , abufus & corruptelas , quas

!t

»arguendo & increpando evellere debebamus,

j

Eul

» diffimulatione ac filentio Noftro foviffe & con-

il m

»firmalle inveniamur.

Interea Fraternitatibus

o

J (

» Veftris, quas intimo cordis affectu: compleGi-

It

A

»mur, Apoftolicam Benedictionem amantiffimé

MAT e])

» impertimur.

Datum Rome apud S. Mariam

Hytt

» Majorem die 19. Augufti anno 1744. Pontifi-

f r

»Ccatus Noftri Anno quarto.

t fe

»Romz 1744. ex Typographia Camere Apo-

Vs

» ftolice.

iqei

j

$. 4.

.

u r

Bulla SS. D. N. BENEDICT! XIF,

,ilij

in qua adbortatur Parocbos , ut in Juis Ecclefüs

V p

cum Parocbianis opportuno tempore Meditationes

s. D

,R

án[Hituant , oel domi in[Hitui curent, con-

gt

ce[fis in eum finem . Indul-

ip i

gentiis.

jrin, d

f

ic mos inftituendi cum populo meditationem,

tractim prelegendo puncta, & poft aliquam

rainp

vigellSPfiF'

paufam fubjungendo affe&tus, & orationem com-

D. Zmort Supplement.

D.

inu-

$S.

SO NOTABE. CONSTIT. AC DECLARAT.

munem alta voce dicendam à populo, poffet fre-

i d

quentari v. g. in Adventu , Quadragefima , vel

n

quando in die feriato ob confuetudinem , aut in-

npïæü

habilitatem jParochi non habetur fub Miffa fa-

lenni Concio ; item fub Miffa matutina in die-

N DC

,Jl

bus Feftis vel poft illam. Poffent in hunc finem

adaptari Meditationes Ven. Ludouici de Ponte S. J.

quz etiam poffent fuppleri domi ab iis , qui in

l ]

diebus Feftis non poflunt intereffe Concioni.

Bulla fic habet:

iW

jl

,a iaf

Fenerabilibus Fratribus Patriarcbig

PTR

Primalibus , Metropolitanis , Arcbiepiftopis , E-

tt, d

Bilcopis , & Prafulibus locorum Ordinarüs uni-

ln f

At t

verfis gratiam , €? communionem Sedis

!t p

Z"Apo[lolice babentibus.

oOTUD d

j:,

f

1

j

(

;:37

punt

BENEDprICTUS PaArPA XIV.

E

Oïlllx"f

J

Venerabiles Fratres , falutem, & Apoftoli-

v

]

M Alliï'.

cam Benedictionem.

ts

uemadmodum nibhil eff hominibus à fami-

« lg

Q

vtf

»

liari Dei confortio, & confuetudine avul-

UAR

»fi$, & eje&tis, ad divinos hauriendos fulgores,

p

» ad &ternam falutem procurandam , & ad Deum

»quafi manu fa&a coeundum, magis opportu-

»patty

.,Ifros Pl

»nhum, falutare, ac neceffarium Oratione, quae

» eft velut afcenfio animz de terreftribus ad cz-

D

Ls

Mb

? ]

» leftia, inquifitio fupernorum, invifibilium defi-

m

» derium, conjunctio Spiritui Sanécto, & ad Deum

»,f,m

J

(

» locutio ; ita, ne defolatione defoletur univerfa

Vg

» terra

DI

CHMT

il

N

SS.

D. N. BENEDICTI XIV.

SI

du

n

I)

»terra ex eo , quod nullus recogitet corde , o-

n

r

»Innes & finguli ubique , & femper falutaribus

D

» pr&ceptis monendi funt , quod oporteat fem-

Mij

»Per orare, & nunquam deficere ; ut in omni ó-

»ratione, & obfecratione, cum gratiarum actio-

dN

LT

!

»ne , petitionibus Noftris innotefcentibus apud

» Deum, ipfe, qui dives eft in omnes, eum invo-

nläs,qui;

b s

»Cantes, nec Noftras abs fe deprecationes, nec

»1uas à Nobis amoveat miferationes.

Eapro-

»pter Pradeceffores Noftri Romani Pontifices

»divina inftitutione formati , ut Chrifti fideles

i

IN

"

!

» ad orationis , five vocalis, five mentalis, ut di-

)

»citur, illa fit, ftudium cum alacritate ineun-

lii

» dum, & fine intermiflione frequentandum inci-

» tarent, eosdem tum cohortationibus inflamma-

n

»Ie , tum coleftium etiam munerum thefauris,

» quorum difpenfationem ipfis crediderat Altiffi-

»1InUs, allicere ftuduerunt.

Indulgentias enim,

j

»peccatorum remiffiones, & de injunc&tis eis

» quomodolibet debitis poenitentiis relaxationes

t

» elargiti funt iis, qui five vocales preces recita-

»Ient, five per aliquod temporis fpatium quoti-

» die in Lege Domini meditarentur. Nos autem

» laudatiffimis eorumdem Praedecefforum Noftro-

10

»rum exemplis incenfi, non folüm omnes & fin-

T

th

k

»gulas indulgentias, peccatorum remifliones , &

InT)

»ponitentiarum relaxationes per eosdem No-

» ftros Pradeceffores pro recitantibus quascun-

fià

j

j

» que vocales preces (dummodo nunquam revo-

»Cate fuerint) aut quomodolibet orantibus,

"!

ii

[

j

» quocumque modo five ad tempus , five in per-

at

» petuum ad hanc ufque diem conceffas, Apofto-

r

[

» lica au&toritate, tenore prafentium, füb iisdem

il

iB

^» PprOr-

SSI

52 NOTAB. CONSTIT. AC DECLARAT.

» prorfus modo , ac forma confirmamus , &,qua-

durtt

»tenus opus fit, de novo concedimus ; verüm

diünon

»etiam alias infuper iis prefertim , qui mentalis

,tïrpaþxor

,orationis , feu meditationis ftudio operam de-

RO

!

, derint, ut infra, impertimur. Primum itaque

RT

»omnibus & fingulis , five qui tam in Ecclefiis,

nnlu I

» quàm alibi, & ubicunque locorum publicé , &

» privaté quoscumque homines orandi, feu me-

» ditandi rudes quomodocumque orare, & medi-

VEU Lv

,,,,,,

ga[e |

» tari docucrint, five qui piz orandi, & meditan-

pl

, di inftitutioni hujusmodi, ut przemittitur inter-

J d

» füerint , dummodo veré poenitentes , ac facra

s Doni

» Communione refe&i , qua vice id egerint, fe-

( qUiqus

»ptem annos, & totidem quadragenas de injun-

tim v

» Ctis eis , feu aliàs quomodolibet debitis peni-

m d

il

»tentiis in forma Ecclefi& confueta relaxamus.

»lis vero tam docentbus , quam addifcentibus,

Al if

» qui affidué pramiffa peregerint, ac fimiliter ve-

IOT

»Ié ponitentes , ac facra Communione refe&i,

Es

m

m'w

» pro Chriftianorum Principum concordia, hare-

"t

»Íum extirpatione , ac San&z Matris Ecclefie

a,

» exaltatione pias ad Deum preces cífuderint, fe-

a, r

» mel in menfe pro uniuscujusque commodo, &

Rn

» arbitrio , plenariam omnium peccatorum fuo-

Tüdtre

»rum indulgentiam, & remiflionem , quam per

v

, modum fuüffragii animabus Chrifti fidelium, que

Boj

» Deo in caritate conjuné&te ab hac luce migra-

vtl

