iationem prudentum fit minoris valoris , quam

Ut r

jus inve ,. quod creditor ceflit creditori pro jure

.

J D Cl

per[onali ad. vem.

2. Ut creditor non teneatur

bile, hiber

aliunde ex lege charitatis vel juftitie mutuare

ieittt, V

gratis etiam cum füuo periculo, prout obligatur

opulentus fuccurrere conftituto in gravi necef-

t furis, i

Anosio. ]

fitate, prefertim amico, focio , fubdito, fus

3. Ut cenfüs non

i i

curge fpecialiter commiffo.

y vl

transgrediatur generalem taxam periculi à lege

ftatutam , nifi in cafu particulari ob fpeciales

i

l

circumftantias major taxa periculi fiat per ex-

(5

preffum decretum principis, aut in ejus defectu

Yi

ad t

communhis eftimatio manifefta evidenter requi-

n

ynada

l

rat aliam majorem taxam periculi v. g. in bellb,

d H*IUCQ d

QUIRITUR I6.

An licitum fit celebrare

ued"

contractum trinum ad aquirendum auctarium for-

yionen i

tis nullo concurrente particulari titulo damni

rtis?

j jam ll]Ox'ur

emergentis. , lucri ceffantis, vel periculi fo

!

Rz-

160

f

TORAA C DOA AR Es

RESPONDEO.

Contra&us trinus in ordine

m

ad exigendum au&tarium fortis non eft prattice tu-

d

tus, nec poteft haberi pro generali titulo ex-

^ | aulik

m

cufante ab ufura.

,

Id PROBATUR I. ex natura rei.

Nam ad

J

expurgandum hunc contra&um /peculative ab ufu-

I)E

ra requiruntur tales conditiones, quas inter cen-

D)

[

tum millia creditorum vix ullus obfervataut po-

y

teft obíervare.

Requiritur enim ip primis ut

y

A

n

habeatur juftitia emptionis , juftitia affecuratio-

E

nis, & juftitia ceffionislucri majoris pro minori.

,a

tqui hz tres juftitiz in praxi haberi non pof-

Mi

funt fine exa&to computu , & fine fufceptione

st

aliquali periculorum ex eventibus fortuitis.

p

Namjuftitia emptionis non habetur, nifi in em-

4

!

ii

:

M n

ptorem transferatur periculum rei emptz , nem-

j

pe cenfus ufüfru&uarii ; juítitia affecurationis

Urq

dv

non habetur, nifi in affecurato relinquat dam-

N

«

num certum ipfius pretii affecurationis, feupar-

PT

NI

tis aliquote ex fumma affecurata; & juftitia cef-

AV

W

fionis majoris lucri fperati pro minori lucro im-

N

portat certum damnum alicujus jurisfeu actionis

y

A b

utilis, pretio zftimabilis.

Hec omnia exigunt

4l

v

V

exa&um computum , quo inftituto vix ullus

ia

volet inire bunc contra&ctum plerumque inuti-

At qi;

lem.

At vero in praxi negle&to computuin con-

f

tra&u trino Damnum certum fübitur nullum, &

RUL (j

lucrum comparatur certum.

ÍIpEM PROBATUR 2. AuthoritateSummo-

"t

VRi

rum Pontificum & Theologorum infignium.

AC d

L SixTvus V. in Dulla, deteflabilis , fic fcri-

Tei]

"r

bit : ,, Humani generalis hoftis incautos homi-

U

Tf

J

,, nes eo perducit , ut feipfos in ufurarum vora-

Wi

*

|

It(

ginem

|

VWT

18

DÉ CONTRACTIBUS IN SPECIE.

16f

du

»ginem, facris Canonibus damnatam & Chriftia-

lgl m,

Nam

VOb u

D& charitati contrariam immergant.

, multi honeftum Societatis nomen fuis fenera-

» titiis contra&ibus pretexendo , hoc quafi co-

IU o

»lore & fuco Mercatoribus, Opificibus , INe-

J

n

|

* QUs

» gotiatoribus & aliis perfonis fuper eorum mer-

Ti

, Cibus, Officinis , tabernis, pannariis, aliis-

UT

Vr

» que rebus, ac bonis pecunias fuas, aut alias

li

l

1Ud d]

. s Societatis nomine conferunt, vel greges,

, armenta, autcertaanimalia agricolis, feuter-

if p;or.'::ï

,Tarum cultoribus , aliisque perfonis dant in

r n

,, Societatem, five ad foccidam, ut vocant, ea

Tne s

» conditione, ut fors ipfa feu caput , quod vul-

Vous f

» £0 dicitur Capitale , tam pecuniarum, quam

Tlr, nid i

,animalium, & rerum , falvum femper & inte-

ltmpte,

» grum exiftat pro eo,. qui noninduftriam, aut

fectratc

» Operas, fed pecunias, animalia , aut res hu-

eInquat da

», jusmodi in Societatem confert, ut omne peri-

i, ftrpa

, culum & damnum ab altero focio recipiente fu-

j

,flineatur, contra equitatem & Societatis ju-

torihero t

», ftitiam diverfimode pacifcuntur ; eos denique

RT

»focios, cum quibus contrahunt, plerumque

Qmri g

». pauperes & egenos, fuoquelabore & induftria

imo vir U

» victitantes , & fortem feu Capitale reftituen-

» dum , quicunque tandem cafus & rerum even-

pmnqe t

tonpuum

, tus confequatur, pa&to & obligatione obftrin-

jityr dlb

»gunt, fimulque etiam certi lucri quantitatem

» & fummam veluti tot pro quolibet centenario

i

ii

u

,in fingulos annos aut menfes per alterum fo-

», cium durante focietate folvendam prefiniunt

yinigit

jiü,

, ac prefcribunt; eamque fummam & quantita-

, tem non fubdu&is rationibus accepti & expen-

jpeutos M

» fi, quod in Codices feu tabellas Societatis re«

fa.

Jl

M

D, Zhmort Tr. de Contratt.in [pec,

L

ferri

:

162

TAR A^C APISU

5, ferri folet, weque fa&to calculo «el computo pro ip»

,W T

n

, fius lucri vel damni modo variabilem , fed la-

,

,borem & cüram computandi & calculandi fe

U

j,invicem remittere, & renuntiare afferentes,

Proin-

», quovis tempore certam conftituunt

,,de nos, utgregem Dominicum ab eternz vi-

5t& difcrimine tutum in viam falutis dirigere

»,nitamur , hujufinodi morbi contagionem, an-

n

QOU

«, tequam in communem fidelium pernitiem fer.

nittd

» pdt, tollere cüpientes, de attribute nobis

"n

i

t

4, Apoftolicz poteftatis plenitudine hac noftra

)

W UUV Jl

! perpetua valitura conftitutione damnamus, &

,reprobamus omnes & quofcunque concra&us,

(rscon

«'m IW]

» Conventiones & paCiones, pofthac ineundos

;feu ineürdas, per quos , feu quas cavebitur

ROTATIG

M

»perfonis, pecunias , animalia, aut quaslibet

., alias res Societatis nomine tradentibus , ut

GUf

* etiam fi fortuito cafu quamlibet Ja&uram dam-

q

fors

5, num ,

aut amiflionem fequi contingat ,

*5 ipfa' feu Capitale femper falvum fit , & inte-

"R Q

W

v Brum à Socio recipiente reftituatur; five ut

», de certa quantitate vel fümma in fingulos an-

hi

,nos aut menfes durante Societate refpondea-

«IIHUH

», tür ,ftatuimufque , hujufmodi contra&tus , con-

u C I]

, Vventiones , & pattiones ufurarios & illicitos

jl dwn-

"? pofthac cenferi debere, atque in poflerum

0 g

,, 'non licere iis ,

Gu pecunias vel animalia aut

Qu

de certo lu-

5, alias res in Soc1etatem tradent ,

uT

,,Cto, ut prefertur, perficiendo 1nterfepac1fc1

Em Qi

l

$3C concordare, 'neque etiam five ad certum ,

Wt m

,,fwe ad incertum lucrum convenerint, Socios,

M. r88

»,qui-ea recipient , ad fortem feu Capltale fal-

l 1m Wa j

!

,vum & mtegrum übi illud cafu fortuito pe-

D

»» rietit,

l

i

DE CONTRACTIBUS IN SPECIE,

163

V,

fl

; tierit, vel amiffum erit , quovis pa&o vel pro-

, mifionefibi obligare. Ac ne de cetero Socie-

L S d

Dl dire

»tates ineaptur füb hujusmodi pa&tis & condi-

$ tiotiibus,

ag ufürariam pravitatem fapiunt,

. )

», dire&teinterdicimus & prohibemus , decernen-

IT lm

$, tes, fi qui contra&tus n futurum contra noftram

P

», hujusmodi prohibitionem de fa&o initi fuerint,

Qttibyo

, nullam ex eis, tanquam per hane conftitutio-

IT pertite

» hem noftram damnatis, obligationem civilem

Tua

,,aut naturalem oriri , nec aliud jus unquam

ne hv

$», competere

- Mandamus vero univer[um locó-

Dedtmnuy.

y, rum. Ordinariis per quascunque provincias Chriftiani

DiUe od

» Orbis conftitutis, ut in fuis Diccefibus pre-

Qbie i

, fentem noftram Conftitutionem publicari &

(UAS CAl

, inviolabiliter obfervari curent. anno 1586. 13.

; Ut QUi

» Kal. Nov, ** Ex hoc textu patet, opus effe

Ventihs,

computu damnorum & lucrorum, przfertim pro-

um d

venientium ex cafü fortuito , ad hoc , ut ifte

ntnpt, f

contra&us trinus fpeculative purgetur ab ufura,

pf t

qui tamen computus in praxi nunquam , nec

wr, Qv

commode fieri aut fperari poteít.fine maximis

perplexitatibus.

Hinc non poteft hic contraétus

n

we v

trinus fervire pro regula generali jufti contràa-

&us cenfualis germanici in praxi praefertim ab iis,

tonrtus t

TEUM

qui docent, leges Romz prorulgatas obligare

in tota Ecclefia, fi fuerint edite pro tota Eccle-

TA

T

fia, qualis eft prefens ConftitutioSixtina. Hine

etiam cumifta ConftitutioneSixtina non concor.

n, t

ho

dant, quz fcribit Cl. P. Zechius in fuo Rigore,

ut vocat, moderato , Differt. 3. $. 280.281.282,

f]ve ad CHW

enertt

287.288. 2?89.291. Neque Conftitutionem Six-

tinam evadit Cl, P. Zechius, dum $. 242. & $.

j Cl

292. concedit, in contractu germanico nonnune

fofotu

Ti

13

quath

)

e

D

TRACTATUS

Dh

164

u

M

uam intervenire pravitatem ufürariam , quan-

do videlicet contra&tus cenfualis germanicus ce-

Ts

9

L.

lebratur, ubi nec datur res frugifera , nec perfona fru-

ï'c

j

gifera, íeu prout alibi, nempe $. 288. explicat,

[

ubi venditor cenfus nullos ex fuis bonis vel of-

Im

ficiis habet fru&us, nifi ad fuflentationem vite nece[Ja-

n

Y105.

Nam Conftitutio Sixtina non generaliter

J

damnat, quodtantum nonnunquam contra&ui ac-

D

jl

'v'.:mdu

cidit ob fpecialem indigentiam mutuatarii, fed

I"!

I

A m

ipfum contra&um fic explicatum ratione fui do-

cet fapere ufaran , & continere generale periculum

g

, ia

ufure , quia non relinquit ex parte creditoris ul-

t

lum periculum.- Itaque tolerandus non eft ifte

contractus feu titulus ,- prout generaliter to:e-

,ai

randum fcribit Cl. P. Zechius $. 292. cum eum

tsf

a n

generaliter non tolerandum fcribat Pontifex Six-

tus V. in przfata Conftitutione, edita tribus an-

AOUDRD

J u ll[L

1

nis poft exactam difcuffionem occafioneInterro-

gationis Wilhelmi Ducis Bavarie. Idquepotif-

Mul

J

fimum ab iis tenendum eft, qui cum CI. P. Ze-

chio docent, leges Pontificias promulgatas Ro-

Cur enim ab hac re-

T

inz obligare in toto orbe.

gula excipiatur Sixtina Conftitutio ?

p

PROBATUR REsPONSIO 2. SS. D. N. Be-

.qulle U

:

nedi&tus XIV. in l. de Synodo l. 7. C. 5o. docet,

"t m

hunc contraétum tanquam periculofum in praxi

,t;egatismod,

merito ab Epifcopis prohiberi.

Ergo non eft

* n

pra&ice tutus, ac confequenter non eft toleran-

* Qimil

dus generaliter in integris provinciis.

Summus

At f

Pontifex fic fcribit : ,, Poftquam Clericis ab om-

Vrf

,ni, etiam in fe licita negotiatione proprie ta-

D)

':D

] 8:';1

,li, omnino abftinendum diximus, indagan-

,.:?l' U[F: iit "

;

ntractum

, dum reftat, an laicis inire liceat co

N [mm

33 fo C»ieæ

j

DE CONTRACTIBUS IN SPECIE.

165

LT

»focietatis, cum affecuratione (ut ajunt ) Capitalis,

[

» & fru&uum, quem etiam Contrattum trinum ap-

! Mirhy

, pellant, quidque de illo ab Epifcopo decerni

-

, queat, eft indicandum.

Contractus Societa-

BY vj

s generatim acceptus, efd duorum, velplurium

WWMW

, conventio contribuendi ad commune lucrum , ég dam-

X p

» num , fecundum proportionem verum coniributarum ;

V ontridi

, poteftautem contribui, velpecunia, velope-

um

»r8, feu induftria , vel inftrumentum , puta

|onef

, Navis, *Zquus, animalia &c. eaque omnia de-

trib n

, bent ad negotiationem deftinari : nulla quip-

1 Gdl

» pe, nifi f&ta, poteft effe Societas , ubi nulla

(s od

, ex rebus à Sociis collatis inftituitur negotia-

enertie

,tio, ex qua lucrum fperari queat.

Utautem

191 Ub

»; Societas jufta fit, ficuti lucrum , ita & pericu-

tPontiori

,,)1lum , ac damnum debet, fecundum eandem

(ita triby

, proportionem , effe fingulis fociis commune:

fone/nte

, Nam, ut ait Ulpianus n leg.29. ff. pro Socio, fi

Tigpepoti

» alter lucrum tantum , alter damnum [entiret, Socie-

n (s

», tas diceretur Leonina , ab apologo leonis, qui

nügta Y

, abfque ullo fui periculo, aliarum ferarum ve-

m ht

, nationis particeps effe voluit.

p

,; Ad ejusmodi vero periculum evitandum,

.SDM

, atque unum ex Sociis Solius lucri participem,

" C gl

», ejusque fecurum reddendum, hic ineundz So-

,; cietatis modus eft inventus : Titius init con-

ifiningt

D

, tractum Societatis cum Sempronio Mercato-

,Te, cui mille aureos tradit, é quibus probabi-

nneltokt

yis nE

,,liter fperat , fe centum , &triginta lucratu-

,,rum : Sed metuens titius, ne una cum fpera-

(lrici b

'

,,tolucro, etiam capitale amittat , alium con-

pepp

, tractum init cum eodem Sempronio , cui con-

g, IUf

» donat fexaginta aureos fperati lucri, ut, qua-

j eontrt

j

i

3

;; liscun-

D

(

hi

166

TRACTATUS

p

p

»» liscunque fit futurus negotiationis exitus, ipfi

, caveat de fecuritate Capitalis mille aureorum ;

)

401

W

, rurfüfque fecum reputans Titius, melius fibi

y

D

ql

u

» fore, aliquod moderatum lucrum , fedcertum

», habere, quam pingujus, fedincertum , exfpe-

y

lt

6Care, tertium contraéctum cum eodem Sem-

)

»pronio init, quo eidem remittit alios viginti

)

,aureos fperatilucri, utquinquagintarefiduos

)"

1

» ei folvat, five negotiatio bene, fivemale fuc-

,5 cedat,

Obftringitur itaque hiíce contraétibus

»»empronius, adreddendum Titio, intra cer-

,».tum tempus , integram fortem , id eft Sum-

!] |

» mam mille aureorum faàlvam , & quinquagin-

u)

a, ta infuper aureorum incrementum.

, Hic porro eft trinusille contractus, quem

Jf

»» Celebrem fecit , exorta inter Dominicum So-

Tf

».tum, & Martinum Navarrum diícordia: pu-

» tabat nimirum Navarrus, tres przdictos con-

m

4l

HUW

»,tra&us fimul , & cum eadem períona , tuta

[

» confcientia iniri poffe, atque ab ufüraria pra-

» Vitate immunes effe, ob rationes , quas ad-

», ducit in fuo manuali, cap.17. mum. 254. & feqq.

», Sotus ex adverfo afTerebat trium illorum con-

]i

n

»» tractuum conjun&ionem degenerare in mutuum

d

D

M

l

» feneratitium , & Societatis leges, que lucri,

L

», damnique communionem expofcunt, everte-

er.:.ulT';k

»re, fuamque affertionem pluribus propugna-

At

» bat argumentis, qua videri poffunt in ejus ope-

l j /m li

», re de jufLitia, lib. 6. queft. 6. art. 2. Caufa delata

s. eft ad Sixtum V. Pont. Max. qui diligenter

Y lr t

», queftione difcuffa, duplicis fecuritatis pactio-

W l m/l ü

, nem Societatiadje&tam , ufürariam pronuntia-

, Vit, eamque deinceps fieri prohibuit ,

fua

Pt

, Con-

L

l

DE CONTRACTIBUS IN SPECIE.

167

i Ptl

; Conftitutione 68. que incipit Dete/Tabilis, edita

lil aufeo,

», anno 1586. (tom. 4. part. 4. Bullar. pag. 263.) ..

[möu hm

,.Et nihilominus nondum caufa finita eft ;

TU f

» Siquidem plures , & non obfcuri nominis po:

li Cer'Lm

, fteriores Theologi trinum Contraéctum ab om-

m ECdcm "

,ni.ufürz reatu abfolvunt

& licite etiam nunc

tl Alios v W

,fieri poffe defendunt; inter quos Covarr. 3

gtl

, Var. cap. 2. num. 3. . Leffius lib. 2. de jufl. cap. 25.

j fl&ema

.. dub. 3. num. 24. Francifcus Garcia de Contratt.

Vha

du

tl

» pars. 2. cap. 67. Cardinalis de Lugo de jufl. &

TOlnæ

» jur. difput. 30. fe&t.. 4. Gibalinus de ufur. lib. 6

d. id li

»» 6üp. 3. art.4..— Salmanticenfestom. 3. curf. moral

Aqupq

»» tratt. 14. cap. 3. puntt. 2.. (.2. Bonacina de Con-

L

»» tract. difput. 3. que[l. 3. puntt. 11. num.2. Vanroy

Mraóus,

»» part. 3. tratt. de Contratt. 2ap. 6. que[T. 10

Neque

ORDIRICU

; his negotium faceffit contraria conftitutio Six-

dicordia

,1ti V. ajunt enim, Cardinales Toletum, &$S

01005 0

» Severinz , quibus concinnande Conftitutionis

rOt, (l

» Cura fuerat à Pontificecommiffa, teftatoseffe

rer g

» Patri Stephano Tuccio, Societatis Jefu, Six-

damnare duntaxat conven-

Q5, QUi d

»ti mentem fuiffe

M

» tiones

& pa&a, que infeinjufta, illicita, &

milorumd

, ufuraria forent, non vero que omni ufüra va-

erare DT

.. Care probarentur, quod refert Comitolus re-

qu, u i

»s fpon[. moral. lib. 3. quefl. 19. num. 3. hifce verbis:

Qfcux.,

, Cardinalis Toletus , &? Cardinalis S. Severine , qui-

yibus Qu

»» bus munus mandatum fuit à Sixto V. componenda le-

»» gis, feu Dulle, deteflabilis

affirmarunt Patri Ste-

pOlmnll ]l

Du

»» pbano "Tuccio T beologo Societatis Sfefu, ut*is datis ad

» tne litteris teflatus ef ,. noluiffe Sixtum fua lege pro-

( th d]u

ecurid )

»» biberi , nifi injuflos Societatis contrattus 5 quare qui

, ante legem latam jufti evant ,

poft. latam quoque lice-

ridtm proïul

,76; Atantelegemà Slxto latam, perguntpra-

pwhlbm[ !

4

fati

]

TRACTATUS

J

168

»fati Do&ores, injufta, & ufuraria erat Socie-

Ill

», ta$, in qua periculum Capitalis, & lucri reji-

] pmn

jl

WE

,,citur in alium focium, virtute folius contra-

)

, &us Societatis; non autem, quas vi duorum,

| u

|n

» qui focietati fuperadduntur , contra&tuum ,

| u

, unum focium fecurum reddit Capitalis , & ali-

,, cujus partis lucri

hic quippe hanc fecurita-

, tem emit ab altero focio, quilibere & fpon-

J

,tead eamfe obligat, & , tanquam praftite

y

, cautionis pretium , affequitur illud longe ma-

m

»Jis lucrum, quod primus, ex collatainnego-

a

n

» üationem pecunia probabiliter fperare poffet.

ii

[

Vilirel

» ita pariter fenfiffe addunt celebrem Romanze

»Rote Áuditorem Joannem Baptiftam Cocci-

Ümat

,,num /n una Romana Societatis 3. Sunii 1602. cujus

fs

»lententiam idem Sacre Rote tribunal con«

;» ftanter tenuit , pluribusque confirmavit deci-

i .H f

Al

» fionibus ,' in quibus ratum habuit contractum

dU

»» trinum.

l.M.:

?

n

, At prefatis Do&oribus contradi&ores fe

ATA

s» pr&bent Genett. Theolog. moral. tom. x. tratt. 4.

W

»,cap. 14. Natalis Alexander Tbeolog. dogmat. &2

!LW n

M

l

»» tnoral, edit, Parif. tom. 8. cap. 7. ari. 5. vegul. 23.

,hahuæm!

» Au&or differt. edit. Lugduni anno 1673. de ufura-

Dyd

», ia irium contrattuum pravitate , Aurelius Piette

Mil

»» tom. 4. de Contratt. queft. 4. $. 2. Saintebeuve

j»pätere, ]

»» Caf. 185. tom. 9. refülut. Au&or Tbeolog, moral. ad

v q

»» ufum Seminarii Petrocorienfis , tom. 2. lib. 4. cap. 8.

" at

», Gabriel Antoine om. 3. "Fra&. de Contrattibus ,

ARA

» Cap. 8. quefl. 3. Continuator prelett. Tournelg ,

Qu

», part. 2. de Contratt. cap. 4. art. 1. & nuper Daniel

» Concina in opere, cui titulus : U/fura Contra-

nea rsd

vFtp

»» lus irini dilJertationibus Hiftorico- Theologicis demon-

Jirata,

jnüilhin l

|

T

DE CONTRACTIBUS !N SPEIE.

169

Id i

L

, firata, aliique, ^ quibus abfonum videtur opi-

il t

Ij

il rOhUS [

»nari, Sixtum V. in Conftitutione , quam edi-

,», dit ad terminandam Controverfiam inter So-

: Vr d

, tum & Navarrum, fumma contentione agita-

? Dj

, tam , circa illum contractum trinum, de quo

! ipil&lis, li

,,in prefens eft fermo , -verbis lufiffe;. & quz-

De baty b

ftionis nodum non folum non folviffe, fed

Mi Db i

,,ne attigiffe quidem.

Exaffertione autem Car-

n

, dinalium Toleti, &S.Severinz, aliud non in-

iil It

»ferri autumant , nifi quod Sixtus noluerit le-

2

»gem novam rogare, fed contractum profcri-

t as

,,bere, quem deprehenderat jam in fe turpem,

ebren N

» & ufure labe feedatum : Équidem cumtempo-

ltiln

, re Clementis VIII. compilandus effet liber fe-

jwicnt

» ptimus Decretalium , fuit dubitatum , an illa

tribünal

» inferenda foret predi&a Sixtina Conftitutio ,

TR

, atque in Congregatione habita, die r2. No-

T Contradt

», Vembris 1693. deliberatum, non effe inferen-

, dam, eo quod nihil novi in ea decernatur,

trdiores (

5», fed contraétus reprobetur in fe fomeratitius ,

TRU

, jam à jure communi prafcriptus , ficuti colli-

ig, ügui.

»gitur ex A&is Congregationum, ea fuper re

qi s

,habitarum, que affervantur in archivo Arcis

TET

, Sanéti Angeli.

Quod autem Contra&us trium

lus

,, Contractuum fit in fe feeneratitius, evidenter

; fuinide

» patere, predi&i Au&ores arbitrantur ; quo-

rl n

,»1miam conferens pecuniam , reje&to periculo

»in accipientem , cenfetur mutüum dare , &

g hod

) ais

,pecunie dominium in eundem accipientem

U

l

!)

transferre , cui reipía perit , fi pereat.

Ne-

yeii. 1

& pl

, Qque ad rem facere videtur , quod accipiens

, pecuniam obligetur ex pacto, ad eam erogan-

; n

,» dam in negotiationem, quod non gontingitin

mwgüisüï:

iil

z

3

vero

)U

170

T IGA C T-A-TSU.S

g

,Vero mutuo, cuJusratione , ita mutuatarius

)

,fit dominus accepte pecunie, ut eam proífuo

n TM

ss dibitu;

in quemcunque ufum impendere va-

al j

355 ]ent

Cmm*

Etenim ea pa&tio, & inde orta obliga-

»,tío videtur apparens, atque unice appofita ad

L]

]j i

, Obtegendam ufüram , quía re vera nihil intereft

y

,,ejus, qui pecuniam tradit

habita cautione,

r

» & pecunig & lucri, anilla ab accipiente, in

D]

4in

, negotiationem , velinalium quemcunque ufum

, impendatur

Addunt praterea trini contra-

, €&us obtentu, omnes leges eludi

ufuras pro-

,hibentes , cum petenti mutuum quilibet re-

,l

»» Ípondere poffit; nolo mutuum dare, fed fo-

Mil

»Cietatem tecum inire, fub pa&o , ut me de

J

», forte fecurum facias

& ob majus lucrum

Toe f

»» quod ex negotiatione probabiliter fpero even-

,turum, aliquod minus, fed certum, mihitra-

», dendum promittas.

Sciunt fane , etiam hunc

lNavarro cit,

, contrahendi modum approbari

, loc. num. 255. atnonita fenfiffe clamitant Gre-

»gorium IX. in cap. Naviganti , de ufuris, cum

55 ai6;

JNaviganti , vel eunti ad nundinas , certam mu-

.» (uans pecunje quantitatem , pro eo, quod Jufcipit in

»» f periculum , recepturus aliquid ultra fortem , ufa-

»» rarius eff cenfendus , fiqgaidem (inquiunt) fi Pon-

fOUe

»» tifex feneratorem pronuntiavit

qui non aliter

LUOJ&']

lii So

»; pecuniam vult mutuam dare Mercatori mariti-

. mo, quam fübeundo ejusdem pecuniz pericu-

X

,,0um , ut hacratione, aliquid ultra fortem, à

VAU

, mutuatario percipiat , quemadmodum przdi-

PROBA

»&um textum expendentes adnotarunt S. An-

m!()qu

» toninus 2. f. cap. 7. $. 21. tit. 7. Silvefter V

» UufuraI. $.35. Molina de Contra&t. Difput. 318.

LLIllm i

Jaïïhm "

)

DE CONTRACTIBUS IN SPE

.

17I

Em

QUP

,num. i. & Gonzalez in eodem cap. INaviganti

»um.8. multo magis ufurarius erit

qui non

| ïmpenuw

m 80[' üu

,aliter vult focietatem inire, nifi reje&to in fo-

,, cium fortis periculo , & accepta infupet ab

Mi

», €0 fecuritate alicujus lucri ; Neque vero au-

Erhms

», diendos volunt Au&ores , relatos à Gibalino

Pa i

35 de ufuris , lib. 2. cap. 4. art,3. n. 2$. exiftiman-

h CCLDIRT

,, tes in allegatum textum irrepfiffe mendum , &

Jemcunquec

, legendum ,ufurarius non eft cenfendus ; huic quip

t& trini

hi, lr

»pe explicationi, tefte eruditiffimo Gonzalez

», ibid. num. 7. in fmn. repugnat omnium Codicum

J qu]h

, hdes, in quorum nullo invenitur particula

dre, |

» NNon, fed textus legitur, ficuti habetur in vul-

YOMT

» gata Decretali.

Qs u

, Hec funt precipua rationum momenta ,

r eroa

tUD, Dl

» QU£ in utramque partem adducuntur, Neque

,; Apoftolica Sedes priori opinioni ,

etfi minus

, ttam D

lao d

» congruere videatur Sixtinz Lon(htuuom, ul

lmitan Gre

» lam ha&enus cenfuram inuffit , à qua proinde

, €idem infligenda debet Epifcopus abftinere :

T N

Vs GT

;; Ad ufüm vero quod attinet,

tuto poterit con-

» tractum trinum, quem etiam ejusdem Patroni

q i

» periculofum fatentur ,

pro viribus impedire,

WJ W. y

,,atque ab eo ineundo fuos fubditos dehortari ,

T l

» Quod à plerif fque Epifcopis, in fuis Dicecefa-

qian

.lercatonmn

», nis Synodis fapientiffime fattum , referuntcit,

,» Genett. tom. 1. traCt.4.cap. 14. &j INatAl. dlexand.

peinepa

»» 6pifT. 94. in appendic. ad tom. 2. f[ue T heolog. moral

arfortd

[2)

dmodun

PROoBATUR

2*

ex fenfu ipforum Do&torum,

i

n

qui alioquin contra&umtrinum defendunt. Ipfi

Glv

met enim, faltem plerique fatentur , hunc con-

-u

l)

tradtum praähce periculofum , nec tolerandum

64x...

,,N

Ü

172

TRACTATUS

effe.

Horum teftimonia anne&to ex Differt

Ó qugþïïil

E

cc. CI. P.Zecchii, qui (ic fcribit:

i

M

.I54. Nemo in dubium vocabit honefta-

tíc

tem & utilitatem Societa

viO s

Affecurationis , &

] dul

Conventionis de lucro certo pro incerto , fi con-

Ji

l

tractus hi finguli feorfim confiderentur. Magnis

y*JL

autem animis agitatur queítio , an triplex hic

eontraétus inter eosdem contrahentes circa ean-

gt

!

[

dem pecuniam ab uno collatam iniri poffit.

r

!

H

$.159. Mihi animus non eft , fufius pro rei

&

M

at

gravitate hanc materiam difcutere.

Poftquam

d

igitur recenfuero potiffima argumenta eorum,

ET

/i

7

Á

qui licitum hunc contraé&tum exiftimant ; illorum

quoque, qui eundem tanquam contrarium con-

T lo

demnant , demum paucis mentem meam aperiam.

t

$. 164. Rationi magis confentaneum videtur,

Atl

ut triplexifte contractus potius cum uno, quam

PTO

cum tribus ineatur.

$i quis affecurari fortem

lt

fuam cupit, fimulque computationum tricas

"u q

averfatur, commodius cumSocio fuo volente &

ii

optante hzc pa&ta init, quamut per ambages &

d

non fine novis impenfis cum alio contra&um affe.

Qul

curationis , cum tertio conventionem de lucro

"A lts

certo minore pro majore incerto celebret. Ma-

-t

gis etiam confultum eft Mercatoribus , qui tali

Vittun

modo rationum libros edere nontenentur, nec

o

tamen infidelis computi accufari poffunt.

308 f

$.180. Quod admiffo contraé&tu trino omnes

MUU

leges adverfus ufüras eludantur, oftendere conan-

tur impugnatores hujus contra&tus.

Verumilli,

"-m[l'o U&a

MTM

"i

inquorum provinciis hec contrahendi forma mo-

ribus eft introdu&ta, haud difficulter refponde-

ET

TY

(

cgm

bunt, contïa&um hunc iniri non poffe , nifi

11$

LEJ de Et !

j

DE CONTRACTIBUS IN SPECIE.

173

go t

iis, qui ope aliene pecunie longe majus lucrum

folentaquirere, quam quod vi contra&us przíta.

Vilb

re tenentur.

Si alteri cuipiam pecuniz conce-

Ti

dantur , non nifi mutuum cenfebitur celebratum,

Dl [

lucrumque inde quafitum judicabitur ufürarium.

Tf Ms

l

$.184. Multis perpenfis mentem meam bre-

y t IN

viter aperio. I. Ea, que de ufura contra&tus

RI Cl

trini demonftrare fibi videtur P. Concina nequa-

lüri pl

quam me perfuafüm reddunt de ufuraria pravitate

ï, li U

od

autintrinfecainhoneftate hujus contra&us,neque

ofh;;

de profcriptione earundem opinionum. Il, Con-

QETES

|

fideratis fingulis contractibus & pa&tis , que inhoc

fimuot; d

contra&utrino involvuntur, nihiloccurrit, quod

AOntrrium

&quitati naturali videatur repugnare , modo cum

Ti p

iisineantur NB. quiex fübminiftrata pecunia ma-

ADom Vi

gnum folent lucrum aquirere, &fervetur zqua-

muno, qu

litas juxta communem peritorum aftimationem.

nyrori ff

III. Unde fi quis inlocis, ubihiccontraétusinter

TO. (ríc

Mercatores , aut alios negotiatores viget, nec

o volnteé

peculiari legeeftinterdictus , ex eo lucrum perci-

asl

piat. argui de ufuüra propterea non poteft.. IV.

ndund?

lNeque opus eft, ut finguli ex his tribus contra-

mem delr

&ibus fucceffive, aut explicitis verbis ineantur,

y dv

V. Hinc in iis locis non funt damnandi illi , qui

ybu, qi

prebent pecunias fuas Mercatori cum intentio-

ntenatt, d

ne contrahendi & lucrum percipiendi meliore,

if

quo fieri licet, modo.

VI. In illis locis , ubi

Pa

hec contrahendi forma in communem ufum non

of

eft introdu&a, non poteft hecimplicita intentio

g, W

fuüfficere ad lucrum pratextu trini contra&tus ex-

cufandum , cum nemo cenfeatur contrahere vel-

hii

"uter

le modo ac formainfolita. VIL Nec facileper-

J

mitti debet , ut NB. extra majora Mercatorum

empo-

TOROA CUROA UI UC

qU

174

emporia hie contrabendi ufüus invalefcat , nec

gt

hominibus privatis paffim fuaderi, ut hac forma

T d

utantur, cum pronum fit, ut multi ufurarium

yli

animum hoc pallio tegant , & mera verborum

v'!jf.j'lf.um

e

pigmenta pravitati ufurarie illinant.

$.185. Inhocjam explicato, non alio feufu,

)

pl

yilnt

Facultas Theologica Ingolftadienfis approbavit

contractum trinum in ordine ad negotiationetn,

1 hn

vl

& prolocis, inquibushzc contrahendi forma in

ufum jam eft dedu&a.

(

$. 216. Si cenfus conftituatur in perfona vel

lm

fe determinata , pereunte tali re vel perfona ex-

1

ll

f

M

tinguitur cenfus.

1l

$. 231. Quod venditor cenfus inre immobili

l

éonitituti pereunte renon ultra obligetur , cedit

u

EHIL:[I

in vendentis favorem.

Nihil autem obftare vi-

*sety

detur, quia renuntiare favori fuó poffit, ita.ut

PT

ATU

voléns poftea ar&etur.

motit

A0

$.232. Juftum pretium (incontraé&tu cenfua-

X DF[HI

li) eft, quando emptor poft contra&tum in cotri-

m /1

munihominum zeítimationetantum videtur habe«

M

re habendo rem emptam, quantum habuit ante

BU

contra&tum habendo pretium.

DIf

$.241. Alius re vera effe&tus quoad reftitu-

"tdefie

tionem Summe Capitalis fequitur ex cantra&u

cenfuali, alius ex mutüuo.

In hocenim fi pereat

?040&0 Mj

11

(f

rl

pignus fine culpa creditoris,manettamen mutud-

tarius obítri&tus ad reftitutionem mutui, Ecof.

T f

d

QGIEBafraWW

tra in contra&tu cenfuali, cum ad reftitutionem

l

(s

pretii requiratur novus contra&us , 'confequen»

teretiam merx reemenda , fluit exinde, ceffare

fhj

E

"IU a

:

(dO[

1

obligationem reftituendi pretium, 1fi res aut

ln

l

M

vel ii«

à

perfona pereat , fuper-qug cenfus dire&te

directa

hs

Wä

h

4[

W( x

u$

DE CONTRACTIBUS IN SPECIE,

n

Ptf

Ü

dire&e eft conftitatus , cum cenfus non poflit

I li ,

confiftere fine re frugifera.

$. 242. Undefacile concedo, committinon-

þ' mera Vehr

lID

nunqnam ufuram fub larva contra&us cenfualis,

tunc nempe, quando emi cenfus dicitur, ubi

0 n d

Tenfs z

ll

[

Teol,

TUl

nec res, necres frugifera datur, ex cujus emo-

lumentis folvi cenfus poffit.

MC

Itdfndi

fs

Wt

$. 251. [am quid circa contra&us de ufura

accufatos in Bavaria actum fit, recenfemus. Szm-

TU r

culo XV. Joannes Dux Bavarie cred toribusfuis

caftra quedam in pignus dederat.

Ernettusfilius

f tehper

ex dote ab Elifabetha Mediolanenfi fibi allata Pa-

tri fubminiftrabat pecunias(50ooo. florenos)pro

[ tte i

redimendis caflris ea conditione, ut fibi decem

ollgetuc

annua in centum concederentur percipienda ex

Jtem obf

fructibus caftrorum. . Nihilominus annui centus

6pofit, j

computabantur integri pro 750co. florenis (in

dotem promiffis, fed nonintegreà Mediolanenfi

asf cenía

0

"um gt

folutis.) Defunéta Elifabeta Ernefti conjuge

Wilhelmus (Frater Ernefti) rem omnem propo-

widebur d

fuit quibusdam Patribus & Doétoribus Bafilez

um hu

anno I432. congregatis.

Tulitque in fuum fa-

vorem refponfum.

Judicabantifti, caftra refti-

ld

tuenda effe fraterne divifioni(utpote necdum in-

tut e& u

troducto Majoratu in Bavaria) & quc hucusque

boceinlp

ex iis (ab Ernefto per triginta quinque annos)

nettipin r

l

percepta fuiffent , in fortem computanda effe.

if mutqi

Addebat tamen Epifcopus Petrogoricenfis,Erne-

at

ftum detrahere poffe, quantum ratione damni

ju, t

emergentis , aut lucri ceffantis fua intererat , pe-

cuniasdotales, quarum fruéctus fervi debebant

exmdev Ü

i, [ g

in fuftentanda onera matrimonii, non fuiffe ex-

j dire&'eïï

hibitas (integras) patri pro redimendis é manu ex-

[:

ternorum caítris.

$ 252.

TRACTATUS

ol

176

m

$. 252. Anno r516. Wilhelmus & Ludovictis

Duces Bavarie, poft Comitia Ingolítadii cele-

LUN

ie T

j

brata, ediderunt Statuta, quibus omne lucrum

s N

ex mutuatis pecuniis fevere prohibetur.

Duo-

Wv

W

rin

bus poít annis iidem principes reformationem

uris Bavarici ediderunt, ubi eadem prohibitio

Pl

clarioribus & efficacioribus verbis continetur.

Á

»,

J

Albertus Vanno 1553.Statuta Bavarig publicari

kntead

curavit, in quibus ille folus cenfus annuus pro

«tüld

mutuatis pecuniis ufurarius dicitur, qui nimis

(l

qli

rave incrementum exigit.

Wilhelmus V. avi

m duty

fui Wilhelmi & Ludovici ftatuta verbotenus re-

m ]

duci juffit anno 1588.

sb

um d

$.253. Ejufdem cum Wilhelmo V. mentis

f fl

erat Joannes Egolfus Epifcopus Auguftanus , a-

nimatus Romanorum quorundam Theologorum

Mi

Rn

fententia. Juffit hic publicari Mandatum Domi-

18 (

nica Letare anno 1575. ne Sacerdotes abíolve-

ATC 4

rent in Confeffionali penitentes, neque Paro-

itftg

chi ad Synaxin tempore Pafchali admitterent,

i

iOwa

qui nollent à contra&u , quo promifcue daban-

tur 5. pro 1oo. abfolvere.

hr

ii

.254. À Senatu Auguftano mox eadem he-

M

^ QU p

bdomade deputabantur Dilingam , ubi Epifcopus

morabatur, demonftraturi, ejufmodi contradtus

A0 li

Aüt hgt

non tantum in Germania, fed in aliis etiam re-

gnis effe ufitatos, ab Épifcopis toleratos, come

MM

"d t

muni bono utiliffimos, &c.

Scripto refpondit

Epifcopus, fe declaraturum , illad mandatum

A Q

tl

fïfdfba ]

il

nion de confuetis & hactenus ufitatis negotiatio-

nibus, fed folum de infolitis, illicitis , & apud

DT

[ Mm [

onnes Magiftratus prohibitis ufurariis contra&ti-

A

j

bu$

M

là

n

l

j

DE CONTRACTIBUS IN SPECIE.

N

T

MTA

bus intelligendum effe.

Refponfum hoc datum

brom

AU g

E'

eft Dilingz 19. Martii 1575.

DN

$. 255. Romam de hoc negotio confulti re-

V lo

TetQty

]

fcripferunt, ut in fcholis quidem & publicis éa-

n v

Dï

thedris à tra&tando hoc negotio fuperfederetur,

elb's CQD' h

