tam lucri partem?

a

i,

RESPONDEO.

Si fexta lucri pars fit pro-

At

If

portionalis operz quoad ejus valorem , fi ea

I

opera zftimaretur pretio , & collata in Societa-

tem conítanter fervata proportione ad contri-

hcrül

butionem fui Heri conftitueret fextam illius con-

r" [

l

tributionis Herilis partem , ea conventio refe-

M

drf

renda eft ad contractum Societatis.

Siveronon

h

conficiat fextam contributionis Herilis partem ,

i

fed majorem vel.minorem, ille contraétus per-

n

tinet

n]r

DN

DE CONTRACTIBUS IN SPECIE.

103

tinet ad locationem opere , & fexta illa lucri

!

pars habebit folum rationem falarii.

D]

Dd i

QUZXRITUR

Ó*

An pertineat ad contra-

&um Societatis vel mutui, fi quisad negotiatio-

Socetg

nem conferat fümmam pecuniariam eo paéto , ut

periculum fortis incumbat cxteris, ipfe vero

Va

UI t

loco omnis lucri recipiat determinatam fummam

pecunia& ?

De (itomy;

i cuvid

RESPONDEO.

Hic contra&us pegtinet ad

li vd g

contra&ctum mutui ; quia pertinet ad elfentiam

'eriter

contraGus Societatis, ut omnium fit commune

IC UnUS C0

periculum.

Confequenter, fi illaSumma pecu-

, tertiut

niaria determinata , de quain cafu pofito con-

Ilim h

ferens pacifcitur , excedat cenfum alioquin in

Brimus J

contractu mutuí licitum, ille contra&us erit

Dlia, t

faltem przfumptive ufurarius. verb. grat. Si

T dicendüt

conferat mille aureos,

& pacifcatur pro fe-

&met foam

curitate fuz fortis in quocunque negotiationis

x

n

eventuetiamfi Sociis fua fors pereat; ac praeterea

us Go

petat annuum cenfum quinquaginta aureorum

pro mille, & praterhunc cenfum infuper exigat

pvl

exiguam v. g.fextam partem lucri, fi quod ob-

tinetur , ifte contra&tus erit ufurarius.

Sicenim

gt

effe&ive plusrecipit, quam cenfum licitum ex

n , !

mutuo.

hnj

pno aL d

Nrc PoTEsT DrICI, iftud auctarium cen-

fus per aliquotam partem lucri accipi poffe ra-

gl

d

tione periculi , cuifuam pecuniam exponit. Nam

fi re vera tantum eft periculum, ut jus ad rem

; t

ferilis pf*

fuam perfonale minus valeat quam cenfus con-

fuetus , poterit exigi major cenfus conftans ac

deter-

:ontra&us;[f

4

i

104

TR.À C T A-T.U-$

]i

3l,

determinatus , ut poffit sequari valor juris inre,

4

& valor juris ad rem.

" QAT

RU

Wil [

ET sr DprcATUR, aliquotam partem lucri

incerti à Sociislibentius promitti ac dari, quam

|ty

W

fixum auctarium cenfusad pariandum periculum,

id quidem fpeculative loquendo locum habere

poterit, ipfum tamen genus ejusmodi contra-

ia

&us, dum zítimationem periculi relinquit pri-

vatorum judicio, continet intrinfecum ac ge-

qu

j

nerale periculum ufüre , & in particulari cafu

raro costinget, quin illa pars aliquota lucri ex-

Qnni.

confideratis omnibus

1001

cedat valorem cenfus ,

etiam periculo fortis , licite exigibilis.

Hujus

"ET

ufurarie pravitatis manifeftum indicium eft ,

i

quod alii in fimilibus.mutuis , licet reperiatur

o'lm

non minus, fed sequale vel etiam majus fortis

B)

[

periculum , contenti tamen fint cenfü confueto,

l

atque in compenfationem variorum periculo-

"i

lj

rum fortis taxa quadam communi per leges ap-

probata , prout in Tra&t. de Juftitia dictum eft.

|

M

QuzmRITUR 4. Utrum diffoluta Societate

tn

non tantum lucrum , fed ipfa etiam Sors inter

E

fini

Socios dividenda fit?

RrzsPoNDzO.

Per fe etiamSors pro ratione

T

collate pecunie, & opere determinato pretio

LT

M

taxatz , inter Socios dividenda eft. Hinc fi

Ro

»Ol(

quis contulit mille aureos & przeter has pecunias

"g

!h

folus contulit etiam operam , in conventione

AO n

d

taxatam aliis mille aureis, is in divifione recipi

18 de

h

& in Superius qq. 1. dato exemplo ex tota maffa

1

juxta Regulas Arithmetice tria aureorum millia

w

Eu

cum fexcentis; fecundus totidem , tertius de-

M

cem aureorum millia cum o&tingentis.

Dixr

qu

pr

j

DE CONTRACTIBUS IN SPECIF.

IoS

oj

Drxr, per fenifi videlicet fic conferens ope-

ram extraordinariam , eam non deducat in pa-

AD t

&um , fed gratis eam offerat , vel eam velit

E

&quiparari cum aliorüm opera, ficque eam pro

QU perii

divifone lucri communi confenfu habere pro

! iQctm l

obje&o neglecto.

Si autem quilibet Sociorum

DiTIodi

feparatim faceret taxari fuam operam initio con-

[ ritgi

tra&tus, v. g. fi in exemplo qq. 1. pofito primus

itfecum g

diceret ; ego confero mille aureos , & meam

putcus

operam volo taxari mille aureis ; & fecundus;

Itota ls

ego confero duo aureorum millia ,; & operam

hts onr

meam volo taxari quingentis aureis; ac ter-

pl &

tius; ego confero fex millia; & operam meam

Tdiotm

volo taxari pariter quingentis aureis ; manife-

t epat

ftum eít, conferri quoad valorem decem aureo-

1 mojus o

rum millia cum feptingentis.

Itaque in dato

Yf Conüd

exemplo lucrum pro ratione collatorum divi-

I perjcut

dendum eft, Primo 3272. fesundo 4090.tertio 10636.

negle&tis fractionibus.

r g p

i duf

ER

QuzxRiTUR $. Queregula fit obfervan-

da in Societate quoad paftum & fru&um pe-

mSors

corum ?

D

1

Y pror

À

lj

REsPONDEO.

Ut hic contra&tus Societa-

troindto p

tis fitlicitus , feorfim taxandum eft pretium re-

TM

rum collatarum, nempe pecorum ; fecundo ta-

rA

xandum eft pretium operz impendende ab uno

in od

velaltero fociorum.

'Tertio taxandum eft pre-

divibonet

tium feu valor affecurationis pro fingulis indivi-

duis pecorum collatorum.

Primum & fecundum

T

Qreorum t^

pretium computandum eft pro fumma portionis

collate à fingulis.

'Tertium pretium ab affecu-

p, t

R

rante individua pecorum deducendum ac reti-

à

nendum

106

TRACTATUS

]

nendum eft ex portione lucri focios quofvis par-

CU

ticulatim contingénte,

TU

Nzc o2sTAT, quod ejufmodi pa&ta affe-

ii

curationis Societatis contra&ui adjecta videantur

o

D. Zintonino , Conrado , & aliisnonnullis ufuraria,

W

tanquam palliata mutua.

Affecuratio enim rei

ex fua natura frugiferze ac remanentis in Domi-

nio dantis differt à mutuo, utpote cujus Domi.

nium transfertur in mutuatarium.

Videtur au-

tem hic contra&us affecurationis quoad pecora

potius effe tmixtus ex commodato , in quo com-

[

modatarius ob fpem majoris lucri in fe ultro re-

cipit etiam cafum fortuitum , ad quam commo-

dans commodatarium obligare poteft , fi rem

M

'Wn

j

commodat ad longius tempus, & res commoda-

ta previdetur variis periculis obnoxia, nec da-

n

J

retur opportunitas probandi culpam latam vel

levem commodatarii-& ejus famulorum.

QuRITUR 6. Quse fitobligatio recipro-

ca Sociorum ad invicem ?

REsPONDEO. Socius obligatür I.ad pre-

ftandam culpam latam , fi negligentia fua com-

li

muni emolumentó Sociorum aliquod damnum

i

emergens, vellucrum ceffans caufatum eft. Ad

culpam enim levem non facile quis fociorum fe

Qim

Buf

pro foro interno confcientiz obligaverit.

2.

REXPOV

"Tenentur Socii ex juftitia focio refundere expen-

l U

A

fas feu impendia in mercibus advehendis, cufto-

diendis , redimendis &c. facta.

Wtj

l

3. Tenentur pa-

riter ex juftitia ipfi refundere expenías itineris

"j g

[

! ch[f

ordinarias , nifi hz jam fuerint computate in

»!

Ut

l

pretium opere collatum in Summam contributam.

4. Tenentur ex juftitia focio refundere expenfas

d lIO m

L

extra.

M

N

]

)

DE CONTRACTIBUS IN SPECIE.

107

) QUOfViSR,

extraordinarias ac improvifas, fi focius in itine-

re abfque fua culpa vulperatus , à latronibus

O p

i

Ípoliatus, autipnjufte incarceratus, aut occa-

fione itineris morbo gravi correptus, ac pro-

D

FO erim

pterea ad majores expenfas faciendas compulfus

eft , nià focius hec omnia pericula in fe rece-

tf D

perit, atque in pretium fue opere computave-

* QUs D

rit.

s. Non tamen tenentur ipfi ex juftitia re-

- Viltri

fundere eleemofinas in itinere factas ; quia h:

Uoxd p

pertinent ad legem generalem charitatis non fun-

lang

datam in fpeciali contra&tu.

6. TTenetur Socius

Mf u

(U41) COrt

pro confervatione neceffaria mercium ex pro-

priis bonis dare mutuum ; quia ad hoc videtur

Qf , (

fe extendere intentio contrahentium.

Hinc fi

5 COIDIOQ:

ex neglce&u talis mutui merces perirent, ex cul-

n nei

pa focii lata periiffe cenferentur.

7. Si focius

m m s

pro confervatione mercium emiferit votum rea-

ITUC,

le, v.g. Capellam «dificandi, non poterit ex

tiorecpro

bonis Socialibus fatisfacere voto, nec Socii te-

nentur ad eas expenías contribuere.

d

RAaTrIO eft, quia intentio contrabentium

Kin ( Qu

non przfumiturifta votaexigere, necadeacom-

Qd dümr

penfanda fe obligare.

fimd

QUERITUR- 7.

Que fint privilegia So-

j focionut

ciorum ?

RESPONDEO.

j

Privilegium Sociorum eft,

ut fi unus eorum conveniatur ex eo , quod ra-

du

eheni, t

tione Societatis debet, non condemnetur am-

plius, quam facere poteft falvo jure competen-

; Tetu

ypenli 1

tie , hoc eft, ne egeat.

Ita habetur ]. verum.

ÍF. pro focio.

comput

p eonid

Rarro inhac lege additur : quia focietas

jus quoddam fraternitatis in fe continet.

Li-

ndereur?

M

MITA-

j

Ü

Io8

TRACTATIUS

y

MITATUR tamen hoc privilegium. r. Nifi fo-

(f y

» !

N

cius dolo egerit, ne ex integro fatisfacere pof-

!

( 00

fet.

W

INec enim equum eft , dolum fuum quenquam ve-

?0 Y

leoare , proutin l. cit. dicitur.

2. Socius cave-

uT

j

re debet ad fatisfaciendum integre, fi ad melio-

rem fortunam venerit, prout habetur in l. c.

3. Cum eftimatur, quantumSocius facere pof-

fit, ne egeat, non eft deducendum zs alienum,

quod à Socio debetur etiam aliis creditoribus,

iil

ut habetur ex l. c.

Hinc fi talis focius pluribus

Q'

T

creditoribus obxratus à fociis conveniatur , his

ln

aliis creditoribus tacentibus, ex integro fatisfit

& N

fociis.

QUJERITUR 8.

Qüibus modis folvitur

Diorat

l

l

contractus Societatis ?

RESPONDEO.

Ceffat contra&us Societa-

tis 1. Ceffante negotio aut pereunte re, in qua

fundatur focietas.

2. Elapfotempore, ad quod

"l

Societas inita eft; nifi focii continuando nego-

A

tium tacite illud renovent.

3. Morte unius fo-

M

ciorum folvitur etjam focietas inter alios , nifi

cautum fit, ut uno decedente perfeveret Socie-

1

tas inter reliquos.

Verumtamen , quamdiu

T

lt

mors focii ignoratur, valent, quie interim So-

cietatis jure aguntur , ut habetur l. actione. ff.

Ti

i, i

^

Hinc contraétus focietatis ad hz'redes

jro focio.

(

&i

It

non tranfit.

4. Renuntiatione unius ex fociis

H

A0ypi

tacita vel expreífa ;. ita ut etiam unus renuntia-

d

re poflit, modo id fine dolo faciat. l. c.

Hoc

b

intelligendum , nifi expreífe , vel tacite ex con-

fuetudine particulari in certo genere focietatum

u

JLHMZ

aliter conventum fuerit.

$. Publicatione aut

ceffione bonorum unius ex fociis , ut habetur l.c.

W

M OND[

Vide-

""ïl.' lw U

j

DE CONTRACTIBUS IN SPEIE.

109

llm] l, Xm

Videri poteft Laymanus l. 3. "Tra&. 4. C. 2o. licet

J fere»

circaconditiones requifitas ad cavendam ufuram

potius legenda ac fupponenda fint, que fcripfi

D ULIUw car

76 d i

in Tra&. de Juftitia.

äbk"ur h

dl r v l

&. XIV

i

I n

É

De Jilamentis.

rb

JERITUR I.

Quid fii TESTAMEN-

IT

TUM?

UPU

lg tf

REsPONDEO

"Teftamentum eft /egitima be-

redis in[Litutio.

I

DrcirUR legitima, in quantum eft à legibus

approbata

Inftitutio enim hzredis, cui lex

irrita ac nul-

Ws Soci

naturalis , aut pofitiva refiftit

Ja eft

?it,iq

Qu RITUR 2. Quidfit CODICILLUS?

Ye. 4000l

itdo nego

RESsPONDEO.

Codicillus eft uitima ac legiti-

ma bominis difpofitio de fuis rebus poft mortem obfervan-

tt Qbl l

lios , tl

dis absque. diretla beredis m/ütutzone ?

ERN

DicirUm jegitima , in quantum eft à legl-

1. quii

bus approbata

Nam etiam difpofitio hec, fi

tUt

iliilex naturalis vel pofitiva refiftat, irrita ac

nulla eft , faltem pro foro, in quo refiftit.

o

ii

QUJRITUR 3.

Quid t LEGATUM?

REsPONDEO.

qius er :

Legatum eft affignatio rei per

unyj u "

ultimam voluntatem , alicui poft mortem ab barede pre-

"TTE

facite d

QuZzRITUR 4. Quid fit SUBSTITU.

TIO?

ve (

REsPONDEO,

Subftitutio eft unius beredis

blicatinsd

ucha eturl

in locum alterius pro varío circumftantiarum 'eventu per

D

*0lun*

n

IIO

T OEeACGCOB OA T U5

«oluntatem ultimam vocatio.

Prior heres vocatur

IUO

inflitutus , alter dicitur fabfGitutus.

du

w !

UZRITUR $.

Quid fit FIDEICOM-

MISSUM ?

i

RESsPONDEO.

Fideicommiffum eít unius

heredis in locum alterius per ultimam volunta-

[

tem qualificata fübítitutio, qua heres immedia-

"

!

tus obligatur ad hereditatem vel ejus partem

d

fuo tempore reftituendam alteri?

Z

T

QuaumiTUR 6. Quid it LEGITIMA?

fs

REsPONDEO.;

Legitima eft portio bereditaria,

quA

que in teflamento nece[Jario debet velinqui beredibus ne-

mohod

ï

ce[fariis, hoc eft, iis , quiveljure naturali, vel

hh

per difpofitionem legis pofitive non poflfunt

T

omnino excludi ab hzreditate.

QUZRITUR 7.

Quotuplex fit teftamen-

BI

!

tum ?

lr

REsPONDEO. Teftamentum dividitur 1. ia

;ï

lr

folenne , & non folenne.

2. In Nuncupativum &

Al

Scriptum.

'Teftamentum soLENNE eft quod

l

habet omnes folennitates àjure requifitas. Now

Q

SOLENNE eft, quod non habet omnes folen-

nitates à jure requifitas.

Solennitas autem il-

FE*

l

la teftamentorum potifimum confitit in fuf-

ficienti numero teftium.

"Teftamentum 'N v N-

RY

CUPATIVUM vocatur, quod eft oretenus co-

ram fufficiente numeroteftium prolatum; ScRI1-

mDn ]i V

MRCTIS

1

PTUM, quod in fcripto fuit confg&um ; a6

debito modo fübfcriptum.

lïm

QuzniTUR 8. Quales requiruntur folen-

nitates de Jure Civili communi ad Teftamen-

W 7d Tfi

E

RSPM

li

tum /criptum ?

Rz-

vïmwhfeþt

$

DE CONTRACTIBUS IN SPECIF.

Terr

!t

!

REzsPONDEO.

i

l

Requiruntur folennitates

fequentes. 1. Debent adeffe feptem teftes ido-

FlDpin:

nei.

2. Hi teftes debent effe fpecialiter rogati

à teftatore.

3. Hi teftes debent ita effe pra-

ifim s

[

fentes, ut teftatorem videant, & audiant.

4.-

li v

Coramhis teftibus teflator debetper fe velalium

Em

affrmare, in charta, quam exhibet , contineri

I;l DT

fuum teftamentum, etiamfi teftes prafentes ac

D

fubfcribentes nefciant, quid in teftamento fcri-

LOTTINI

ptum, aut quis bzres defignatus fit.

5. Huic

teftamento debent omnes teftes fubícribere, ei-

'. J

Mi Md

que quisque fuum figillum apprimere. 6. Te-

DafUtd Y

ftamentum debet effe in Scripturam redactum ab

ipfo teftatore, vel ejus juffu ab alio nominatim

? 100 p

expreffo, quod in teftamento exprimendum eft,

Et fi ipfe teftator fübfcribere nolit, velnonpof.

lt tefpy

fit, adhibendus eft teftis octavus, qui loco te-

ftatoris fuübfcribat.

7. Totum negotium uno

ITR

eodemque moraliter tempore, fine interruptio-

ao &

ne per alium actum impertinentem , coram te-

TEU

iftes, V

ftibus omnibus fimul congregatis, audientibus

& videntibus, quz aguntur, abfolvendum eft,

onnes (

Hec omuia habentur partim in j]ure communi,

us «ttet

partim in Aecef/ulImperiali Spirenfi deanno 1512.

vt t

Authores confulunt , ut adhibeatur etiam INo-

getn Vi

tarius partim ne irrepat vitium, partim etziam ex

[ ortemt

eo motivo, ut teftamentum fubfiftere pergat,

N

fi interea ante mortem teftatoris moreretur unus

vonfedn !

vel alter teftium.

QuzRITUR 9. Quales folennitatesrequi-

um

rantur ad Teftamentum INuncupatiocum ?

n

RESPONDEO.

Requiruntur fequentes. r

$

Requiruntur feptem teftes idonei fpecialiter re-

À

quifi-

g

TRACTATUS

112

i

quifiti.

2. Teftator debet eos monere , ut di-

"

il

ligenter advertant; iisque declarare, fe conde-

al

re teftamentum nuncupativum

3: Deébet

ftator iisdem teftibus declarare fuam volunta-

qit

li

tem circa heredem & legata, fi quz fieri cupit

[j

Eam autem fuam voluntatem poteft teftibus de-

Ji

clarare vel oretenus folum , vel eam ex charta

ATU

prelegere. Hincinifto teftamento Nuncupativ

A M

n

heres teftibus occultari non poteft. 4. Totum

DL

negotium in uno continuo eodemque moraliter

Qt C

tempore ac loco peragendum eft

T

QUZERITUR IO.

Quenam teftamenta funt

OWU

leüf

privilegiata, utiniis non requirantur prefate

folennitates ?

1 Mi

1

i n

REsPONDEO.

Privilegiata funt hoc mo-

do, ut folennitates nonrequirantur , teftamen-

NT

[

ta fequentia

1. Tiflamentum pium , feu ad caufas

pias.

Tiflamentum inter liberos , hoc eft , fa-

&um à parentibus per divifionem hereditatis in-

ter liberos.

3. Jéflamentum wilitis in expeditione

[

bellica.

4. Jéflamentum tempore pe[tis.

s. Jifla-

mentum ruflii, faltem de jure communi, quod

[

tamen per leges particulares variorum locorum

l

non conceditur.

6. Tiflamenium ad a , hoc

eft, coram Judice, Principe, velalia perfona

Mi

Nobili privilegiata fa&tum , vel faltem eidem

400 Yi ITR

oblatum , quamvis claufum ; dummodo eidem

LiR M

dicatur, hoc effe füum teftamentum , fimulque

'WO

n

rogetur, ut illud diligenter affervet.

»UL

RUT Utf

B

ly

UXRITUR Ir. Quales requiruntur fo-

lennitates ad validum Codicillum ?

D

d

m

RE-

:

Ayy

J

l

i

j

DE CONTRACTIBUS IN SPECIE.

113

DOnte ] r

H

RESPONDEO.

Requiruntur fequentes, r,

, t

ut adfint quinque teftes.

2. Ut fint fimul pre-

$d.

fentes, & non tantum fuücceffive.

3. Utaétus

V v

[

V

iï[:'

fit continuus in uno contextu » nec interpona-

QUe fs

tur a&us ad negotium impertinens.

Perinde

Htl

tamen eft, five teftes fint mares five fem

ing,

& 6 (

five Codicillus fit fcri

ptus five nuncupativus.

UCOV

UJERITUR I2. ,Quid fit, & quid opere-

k 4 Tom

tur Claufula Codwillaris , teftamentis inferi folita?

TV rf

RzsPONDEO rI. Claufula Codicillaris eft, qua

teftator tacite vel expreffe profitetur ,. fe vel.

le, ut fuum teftamentum, fi forte ex vitio oc-

ehtemhy

culto non valeret in vim teftamenti,, valeat ta-

U! rl

men in vim Codicilli.

Talis profeffio cenfetur

tacite fieri, fi teftator dicat : Polo, ut boc meumte-

t focm

Jtamentum valeat modo wmeliori ,' quo potefl ; vel fi te-

lm

ftator juret, ut ferventur omnia in teftamento

Dd atf

contenta.

RESPONDEO 2.

tcel, f

Claufula Codicillaris hoc

TAT

operatur, ut talis difpofitio teftatoris, quando

p ia

ob defe&um non valetin vim teftamenti , valeat

in vim Codicilli.

Itaque beres abinteflato vi talis

Z

ymoni, q

Codicilli tenetur folvere legata, & fideicom-

njb

miffa in tali teftamento contenta.

Imo vi talis

u du, !

Codicilli beres ab inte/lato extraneus tenetur totam

hereditatem reftituere hzredi in teftamento illo

d d p

"

n &

M

invalido inftituto, fola illi reliéta Zrebellianica?

QUJERITUR I3.

Quid fit Trebellianica ?

nno d

im, f

RzsPoNDEO. Trebellianica eft quarta pars

2j

omnium bonorum à teftatore, deduécto ere alie-

v

r!

no & funeralibus relictorum , que relinquitur

heredi inftituto, fi nimium gravetur fideicommif-

ii

f0 univerfali , ita ut alioquin ei non remaneret

l

D. Zimort Tr. de Contratt.in [pec.

H

quar-

p

TRACTATUS

IIA4

j5 !

quarta pars bonorum.

Itaque trebellianica eft

quzdam fpecies falcidie , feu detrattionis ex bonis

ondit

n

m

per teftamentum vel Codicillum à teftatore le-

)

[

U

gatario affignatis , facte in favorem hzredis.

u

QuzRITUR 14. Quid fi Falcidia?

REsPONDEO, Falcidia eft quarta pars bo-

norum, deduóto ere alieno & funeralibus à te-

ftatore reli&dtorum , quz relinquitur heredi ni-

Jl

]

li

2

sniis legatis gravato , itaut, fi omniaexfolveren-

tur, heredi ne quidem remaneret quarta pars

!l

Y

104 M

Y

bonorum.

Mi

f

Quinam fint vel non fint

a

lIa

.QUERITUR I5.

:

teftes idonei in teftamento ?

J OOU

RessPONDEO.

'Teftes idonei in teftamento

i

fünt omnes illi , qui fpecialiter non prohiben-

tur.

Prohibentur autem r. Mulieres. 2. Impu-

BI

beres. 3. Furiofi, & his &quiparati prodigi de-

clarati.

6. Ceci. 7. In-

4. Muti.

5. Surdi.

L

fames.

8. Inviti & coa&ti. 9. Qui funt in po-

"

4

teítate teftatoris, vel in poteftate teftis , vel

ambo in poteftate tertii.

Sic filiusfamilias ne-

quit effe teftis in teftamento patris , nec vicif-

U

fim; nec frater in teftamento fratris, fi uterque

lii

M

fit in patria poteftate. 9. Heres.

Legatarius ta-

men à teftando non excluditur, quia ejus nego-

75'2.'1' lletg

tium non geritur principaliter , fed tantum fe-

ïngi»:gr trà

j

cundario, in teftamento.

Io. Omnes , quià

TU r

ORU

lege tanquam inteftabiles a&ive vel paffive de-

clarantur: hoc eft, qui aut non poffunt conde-

la

D

re validum teftamentum, aut non poffunt infti-

tui in heredes.

Ex His SEQUITUR , in te-

M

L

n

W

)

ftamentis teftem agere poffe 1. confanguineos.

2. Patrem in teftamento filii emancipati, ac vi-

uT

l

cifhim.

;

DE CONTR-ACTIBUS IN SPECIE,

11j

Fl

eiffim. 3. Maritum in teftamento uxoris. 4

$

Va

Domefticos,

5. Fratrem emancipatum in tefta-

Ht

1nento fratris.

6. Filiumfamilias in teftamento

F s

alieno.

7. Patrem in teftamento filiifamilias

ll

quoad bona caftrenfia.

8. Religiofum, /aitem

QUtt

valide , etiam fine confenfu Superioris, etiamfi

Id

monafterium fitinftitutum in heredem , per text,

Ttr lr

in C. 6. & 12; de teftibus.

iterflren

Dixr, valide, fi fpe&etur Jus commune, Id

K Qu

enim fieri extra cafum neceffitatis non convenit,

partim ob fcandala, partim ob periculum irri-

i vénfr

tationis à fupremis tribunalibus, faciende, à

quibus non raro Jus commune vel non accepta-

!f tefune

ïï

tur , velin dubiis pro equitate circumftantia.

Xn prat

rum particularium explicatur,

t 1]n

QuzRITUR i6. Anteftamentum feriptum,

i prodiit

(eti 7,]

fi deficiat in folennitate requifita ad teftamen-

tum fcriptum, habeat tamen folennitates requie

i intinpo

tlis, w

fitas ad teftamentum nuncupativum , v. g. i defit

fübfcriptio & fubfignatio teftium , valeat etiam

sls 1

j n

fine claufula per modum teftamenti nuncupatioi ?

REsPOoNbEO Affirmative.

js, Dutr

Rarro eft, quia non eft recedendum à na«

lat

turali libertate teftandi, quousque ea non re:

qiignm

ftringitur evidenter per leges pofitivas, quodin

fed p

prefenti non fit.

Ita etiam fentit communior

(mu. f

DoG&orum.

g p

QUZRITUR I7.

An teftamentüm nuncue

pofiuste

p pfiti

patioun , in quo teftator non nominat here-

dem, fed pro ejus defignatione fe refert ad fche-

XITUR, L

dam, in qua dicit effe fcriptumheredem, fit va-

Confangutcel

[

lidum ?

nipt

(

f

H a

Rz-

y

116

T OROAUGCPOAS TAUW5

Hoc teftamentum eft. vali-

j

REesPONDEO.

)u

dum; pro exigentia autem circumftantiarum eft

AUf lr

irritabile authoritate Judicis.

R )

RaTcro eft, quia jure naturali eft validum ;

)

[

& non reperitur effe evidenter irritatum per le-

ges pofitivas.

Ita fenferunt Doctores antiqui

contra communiorem recentiorum.

$i tamen

inaliquaProvinciareperitur effeirritatum , haud

11

dubie in eo loco pro invalido habendum eft.

UJERITUR Ii$9.

An valeat teftamentum

N

nuncupatioum precife nutibus, vel verbo appro-

bativo faéctum ad alterius interrogationem?

T

RresroNpso Alffirmative.

I

RaTmrOo eft, quia jure naturali valet ; &

non eft evidenter irritatum per leges pofitivas.

Hinc fi teftator ad interrogationes alterius an-

j

nuat, vel refpondeat : Jta placet ,. ita volo , te-

ftamentum valet.

Requiritur tamen ; ut fit fa-

d

nementis, & bone adhuc memorie ; & quod

necdum fit morti proximus, & quod teftes con-

vocari jufferit; nec fitprefumptio, «grum fuif-

fe interrogatum in gratiam prefentium , atque

Y

)4

ad importunam eorum inftantiam.

Sienim ho-

rum unum redditur dubium , vel defuiffe con-

Yi

A

[0 g

ftet, etiam teftamentum redditur dubiun velnul-

^AOt tf

lum , cum agatur de effentiali requifito teftamen-

4

d

ti, videlicet de voluntate libera teftantis.

A&

[l

QU/ZERITUR I9.

An teftamentum imperfe-

* l]i

&um, feu deficiens in aliqua folennitate fübítan-

li (

ü

tiali fit irritum in foro externo?

10

ResPoNDEO Affirmative.

Ita habetur 1.

i

!

9. 12. 21. C. boc t;'tulo.

ii

Qv Xx-

b

DE CONTRACTIBUS IN SPECIE.

II7

Rn d.

QUXRITUR 2I.

An corruente teftamen-

Ummiam

to ob defe&um alicujus folennitatis corruant

etiam Legata & Fideicommiffa particularia ?

*l d

RrsproNDtzo Affirmative.

Ita habetur l1.

It

29. C. de Fideicommiflis.

Excipiuntur tamen

Odore a

tres Cafus. 1. Si teftamento tacite vel expreffe

r.um. MR

appofita eft claufula Codicillaris.

9. Si heres

Iritt

ab inteftato fuccedens ipfemet audivit prefens

dedmd

l

voluntatem defun&i, agnovit, vel fatetur, ut

habetur l. 16. C. h. tit.

3. Si heres ab intefta-

At tf

INec enim conceditur ei

to legatum jam folvit.

Xl veto g

repetitio, ut habetur l. ». C. de Fideicom. quia

Ritonem?

prefumitur confcientia urgente folviffe.

QUAERITUR 2I.

An teftamentum ob de-

t lt

fe&um folennitatum in foro externo irritum va-

65 pofti

leat pro foro interno?

3 dlterius

REsPONDEO.

Hoc teftamentum , fi habeat

itub, t

omnia jure naturali requifita ad validum tefta-

Ds Utf f

mentum, valet pro foro interno tam quoad in-

TRU

ftitutionem hzredis, quam quoad legata, do-

ts

Ita

nec à Judice non pronuntietur invalidum.

um i

fentiunt plerique antiqui Jurifte ac 'Theologi

yum , d

cum Soto, lMolina , Facbineo , Laymano, Reiffen-

, Oi

fiuel cum aliis contrà valde multos recentiores.

| détilec

RaArro eft, quianon fufficienter probatur,

duv

ejusmodi teftamenta irritata effe per leges pofi-

uftotdis

tivas etiam pro foro interno , prefertim cum

Tlri

authores Juris Romani, quorum plerique erant

Gentiles, non fuerint foliciti pro foro interno.

n

yitue l

NEgc oBsTAT, quod leges, quibus irri-

tantur ejusmodi teftamenta, videantur di[ponere

Ti hb

de Dominio rerum ; ut proin heres vi teftamenti

invalidi nil poffit füumere fanquam fuum.

Rr

Q'.x

]

V

1198

TRACTATUS

4 mlües

REsPONDETUR enim , leges folum difpo-

nere de Dominio rerum relictarum con/equenter

ii

UY

ad fententiam Judicis , non antecedenter.

NEsc oasTAT 2. quod talia teftamenta ha-

j

beantur pro invalidis etiam in foro Canonico.

Nam forum Canonicum in hac caüía fequitur

|

forum Civile folum pro foro externo, pro quo

lex Civilis jufta eít in hac parte.

EX HAC

AUTEM DOCTRINA SEQUITUR;

j

"

quod hzres in tali teítamento imperfecto infti-

tutus vel Legatarius, poffit tuta confcientia

clam arripere vel retinere hereditatem vel lega-

tum, etfi fciat nullitatem teftamenti ; imo hz-

res ab inteftato fuccedens tenetur tali heredi vel

legataro inftituto confignare hzreditatem aut

M

legatum , nifi velit judicialiter impugnare tefta-

mentum, quod ipfi licet; cum quilibet uti pof-

fit privilegio fibi indulto à Jure.

J.Hl

QUERITUR 22.

Utrum in Codicillo quin-

que teítes requirantut ad valorem, vel tantum

ad probationem ?

W

Al

REsPONDEO.

Requiruntur ad valorem.

n

; RATIO eft, quia ad probationem etiam in

V

judicio in caufis graviffimis fufficiunt duo teftes

i

'

UT

"

omni exceptione majores.

M m

NEc oBsAT, quod ipfum Jus non requirat

W sz'ru',; |

quinque teftes, quando ipfemet heres interfuit

rf

ultima voluntati, nec audet negare vel jurare

T

contrarium.

Hec enim tacita confeffio ipfius

M

dHl (m

heredis merito cenfetur plus ponderare , quam

^

Af h

quinque aut feptem teftes.

ATT

Tl

QUJERITUR 23.

Utrum etiam in foro Ca-

'Lrïy,m r

nonico ad valorem teftamenti requirantur fep.

MTA

tem

M

$

DE CONTRACTIBIS IN SPECIE.

II9

t s

tem tye-Pces 7 An vero fufficiant duo vel tres cum

m U

Parocho ?

RC

REsPONDEO.

In foro Canonico ad valo-

l]ia ïeüämemï,

rem teftamenti fufficiunt dao vel tres teftes cüm

Parocho.

Hac Refponfio pro praxi non tan-

* U f

tum fervit in territorio temporali Pape , ubi

AErDD, v

^ H

etiam circa temporalia obfervantur leges Cano-

nice , fed etiam in omnibus regionibus , ubi

OUITO

circa temporalia folum obfervantur leges Civi-

Dyerfeto i

les.

Servit enim inprimis pro cafu , quo Clerici

QU COpfie

habent facultatem teftandiin caufas materialiter

Üiten v

profanas , attamen formaliter pias.

Secundo fer-

lts i

vit pro cafu, quo Domini territoriales Ecclefia-

FLi hr

ftici fuperiorem, Monarcbam, non agnofcentes,

reditatem

habent jus, privilegium , vel confuetudinem

pignare t

condendi proprias leges , etiam contrarias Juri

Communi.

ilet ut

PRosnATUR refponfio ex C. ut effes, h. tit.

Xico qua

ubi ALEXANDER lII. ad Epifcopum Oftien-

, V tintum

fem fic feribit : Cum e[fes in noftra prefentia confti

tutus, propofuifli , talem in tuo Epifcopatu confuetudi-

dviloren.

nem obtinere , quod teflamenta , que fiunt in ultima

um eutti

voluntate , penitus re[cindantur ,. mifi cum fubfcriptione

Q dio d

fébtem vel quinque teflium fiant ,. fecundum quod leges

bumane decernunt.

Quia vero à divina lege, & San-

&orum Patrum in[Litutis , & à generali confuetudine id

i5 n

heres i

nofcitur e[fe alienum , cum fcriptum fit , quod in ore duo-

vum vel trium teftium fdet omne verbum , pre[criptam

uv

coníebo j

confuetudinem improbamus , € teflamenta , que para-

xkrae , &

ciani coram prvesbytero fuo , C2 tribus vel duabus aliis

perfonis idoneis in extrema fecerint oluntate , firma de-

an ia

cernimus permanere fub interminatione anatbematis , pro-

bibentes , ne quis bujusinodi audeat re[cindere tefLamenta .

r 1&

f

Cum

"

4

J ROA CYUPOACTSISS

n

i20

ho

Cum autem hoc Refcriptum particulare Pontifi-

Ldi

cis fuerit infertum Juri Canonico , facit legem

univerfalem pro loco & cafu, pro quonon obh-

j TT

jdicir

gat Jus Civile.

w

QuxRITUR 24. Quid requiratur ad va-

W

lorem Teftamenti vel Legati pii?

RESPONDEO. I.

Plus non requiritur fpe-

&ato Jure naturali

quam ut fufficienter conftet

"i

de voluntate teftantis vel leganti

RaTio eft, quia Jus Canonicum nullibi ir-

ritat tc&amenta vel legata jure naturali valida,

I

i

quamvis fine ulla folennitate edita.

Hinc, qui

certus eft de ultima voluntate teftantis vel le-

l

v

n

gantis ad pias caufas , poteft tuta confcientia

res fibi relidias clam arripere, quamdiures nec-

dum fuerit dedu&a ad forum externum , Civile

i

;

vel Canonicum

REsPONDEO 2.

In foro externo, etiam

j

J

Canonico , ad teftamentum vel legatum pium

dubium, mifi beredi ab inteflato. fufficienter con[let de

voluntate defuntti, duo teftes nonfolum requirun-

tur ad probationem fed etiam ad valorem. . Et

hinc heres inftitutus vel legatarius in tali cafu

M

N

legitime conventus poft fufficientia clandefti-

HW ']h DI

nz fürreptionis indicia non poteft uti zquivo-

ïll[äfls l

cationead negandam furreptionem, nec poteft fe

!

UI

eximere in foro interno à fententia Judicis.

4 Jlon

4l

Dzxz nifi beredi Jüjficienter conflet de «oluntaie

defuntti.

Ea enim notitia hzredis convincenter

AT

M

A C0n

j

probata ex eo, quod factum non audeat nega-

A d

"

"

re, aut contrarium Jurare ,

licet ipfemet inter-

fuerlt . Valet plus , quam numerus feptem te-

u

ftium.

VA

* d

Pao-

leLHIP j

L

DE CONTRACTIBUS IN SPECIE,'

I9I

MOTTN

PRosATUR refponfio ex C.relatum. rr. h,

it ) fiCi[ k

D n

tit. ubi ALEXxANDER lil. dicit : Relatum eff,

quod cum ad ve[lrum examen füper velittis Ecclefie caufa

deducitur , os nifi feptem vel quinque idonei te[les inter-

Rn

l

venerint, inde pof?ponitis judicare.

Mandamus ,. qua-

tenus cum aliqua caufa talis ad uefltrum fuerit examen de»

U fequrit

dutka, eam mon fecundum leges (civiles ) fed fecundum

Cieter

li,

decretorum fLatuta trattetis , tribus aut duobus legitimis

teflibus vrequifitis ; quoniam [criptum efl . in ore duorum

nicoum nf

vel trium te[tium fiat. omne oerbum.

Dd v

QuiRITUR 25. Qualia teftamenta aut le-

ii D

gata poflint vocari pia?

ttlanis v

RESPONDEO.

Teftamenta aut legata pia

It2 COn(c

non tantum vocantur illa, quz fiunt locis piis,

Vimdiüresg

v.g. Ecclefiis , monaíteriis , hofpitalibus , aut

1000 , (

pauperibus manifeftis; fedetiam , que fiunt per-

fonis fecularibus ex motivo pio, v. g. miferi-

tr00, eliz

cordie , educationis honefte , dotationis &c.

CUT pjut

in quantum fiftitur intra limites motivi pii. Re-

at ii

quiritur tamen , ut in teftamento vel legato fiat

expreffa vel faltem tacita mentio motivi pii.

Jm reqinun

dven, 1

Per Leges Civiles ex fpeciali privilegio ad tefta-

nuid

menta vel legata pia referuntur etiam illa, que

Y du

fiunt in bonum publicum, v, g. pro munitione

AE

civitatis, pro reparatione viarum &c.

p p

QUJERITUR 26.

An valeant legata pro-

fana inferta teftamento pio non folenni ?

( ii

REsPONDEO.

Valent fi de illislegatis fuf-

TE

j conn

ficienter conítet, quod vere fa&ta fintà teftatore.

RaTrio eft, quia jure naturali valent, &

n at

n

non fufficienter conftat, quod Jus pofitivum in

cafu, quo fe habent accefforie ad principale,

ns pl

ea reftrinxerit à fua libertate naturali,

h

H ;

Qv £-

[

TRACTATUS

W

122

QUAXRITUR 27

Quid requiritur ad valo-.

QLER

'Wx 'eï

rem teftamenti privilegiati inter liberos?

REesPONDEO

Ad valorem ejusmodi te-

N nüw

ftamenti

N

fi fuerit nuncupalivum , folum duo re-

