Quibus omnibus & fingulis , etiamfi pro illo-

s

rum fufficienti derogatione, de illis, eorumque

totis tenoribus fpecialis, & individua, ac de ver-

d

bo ad verbum, non autem per claufulas genera-

» at

les idem importantes , mentio , feu quzvis alia

fre f

expreffio habenda , aut alia exquifita forma ad

hoc fervanda foret, tenores przdictos pro fuffi-

ts

du

cienter , & de verbo ad verbum expreffis & in«

mo, CM

fertis, formasque hujusmodi pro plene, & exa&e

i,

obfervatis habentes , ad premifforum effe&um,

fii t

hac vice duntaxat fpecialiter , & expreffe dero-

gamus.

RC

mmüxïtï

'Volumus autem , ut earumdem prefentium

tranfumptis, five exemplis, etiam impreffis, ma-

A lbur

g,

nu Notarii publici fübfcriptis & Sigillo perfonze

il v

in Ecclefiaftica Dignitate conftitute munitis, ea-

dem prorfus fides in judicio, & extra, ubique ha-

3155, Mel

beatur, que& adhiberetur ipíis przfentibus, fi fo-

j quoqb'eg ^'

rent exhibite, vel oftenfz.

B

gt

ais

Nulli ergo omnino hominum liceat paginam

hanc NNoftrarum condemnationis, reprobationis,

«s u

confirmationis, fanctionis, prohibitionis, ordina-

t

tionis , abrogationis , derogationis , & voluntatis

fiprit

infringere, vel ei auíu temerario contraire.

Si

n

quis

n

$

I6 NOTAB. CONSTIT. AC DECLARAT.

quis autem hoc attentare prafumpferit , indigna-

af

tionem Omnipotentis Dei, & Beatorum Petri &

'imbot

m NU

Pauli Apo&olorum'ejus'fe noverit incurfürum.

ii

Datum in arce Gandfulph'i Albanenfis Dicce-

Wsl

fis Anno Incarnationis Dominice millefimo fe-

u

püngentefimo quadragefimo fexto , quarto INo-

bU.'- -;æ D

nas Junii , Pontificatus Noftri Anno fexto.

d

SECUNDA

geinil

Trina

Conttitutio SS. D. N. BENEpicrI

fsl

XIV, in qua Decreta contra Confeffarios paf-

1.

1

fim à Peenitentibus nomina Complicum

$

j

ij

J

exquirentes ad totam Eccle-

fiam extenduntur.

[l

(

BENEDICTUS Epjopus $. $. D.-

züniy

qd D. T. n

UT

d eradicandum pravum zizanii femen , quod

t

d

ab adverfario generis humani in Agro Domi-

nico fparfum , per Lufitani:e primum Regiones j

Degfeyer

ubi nimirum apud nonnullos Confeffarios, in ad-

f penim

1

irüm r

miniftrando Sacramento Penitentie , pervería

quzedam, & abfurda praxis, Ecclefiafticis Regü-

Vg

lis.contraria, eidemque Sacramento injuriofa , &

"bj

ad avertendos Fideles ab ipfius falutifero ufu

ts

quam maximé tendens introduci ceeperat; pro

Vg

impofito Nobis vigilandi debito, Apoftolicas in

A m

forma Brevis Litteras direximus Venerabilibus

Fratribus Archiepifcopis , & Epifcopis , per Por-

itiones

l

d

»

tt:lgalliæ. & Algarbiorum Regna , atque.D

Hn]

/

copfti-

lib

N

EM

SS. D. N, BENEDICTI XIV.

17

tpei

)

J if';

conftitutis , quas deinde per alias Noftras füb

"gp.

plumbo expeditas Litteras, nuper , quarto nimi-

N

rum Nonas elapfi menfis Junii , confirmavimus

& innovavimus , adjeétis nonnullis ordinationi-

l].

bus; & declaratiouibus , quas ad meritas poenas

d

tam delinquentibus , quàm contrarium tenenti-

"u

8

bus, five docentibus, irrogandas, & ad re&um

adverfus eos procedendi ordinem in predictis

l

Regnis, & Ditionibus fervandum , opportuné

expedire in Domino judicavimus.

Earum autem Litterarum, quas ad hujusmo-

b

di erroris & abufüs re

probationem primum edi-

Wc

onïe(l"arw:;ï

dimus, hic tenor erat.

ls

Sbquitur integer tenor Litterarum Sant&ti[fmi Do-

u

mini Noftri Suprema , & , Ubi primum relat. in Tom. I.

Conftit. CX X XIV. fol. $35.

Quoniam veró nullam Paftoralis vigilantie

i

cautelam füperfluam effe ducimus , ubi de Fide-

lium animarum pernicie , deque fübvertenda fa-

Inn,q

ne do&rinz integritate, & recta Sacramentorum

adminiftratione , periculum fübeffe dubitetur ;

idte

g

neque veró ignoramus , alibi quoque auditas ef-

nfefro

fe peenitentium querelas de importunis nonnul-

lorum Cohfeffariorum perquifitionibus , pro in-

Qu

vésii

veftigandis complicum nominibus , aliisque no-

titiis juxta praxim in przinfertis INoftris Apofto-

sj

y ts

licis Litteris relatam atque damnatam 5 erroneas

veroó quorumdam Doctorum hac de re opinio-

Va f

nes, vel pravas aliorum recté opinantium inter-

jf

j

pretationes & applicationes , in.eisdem Litteris

fazil

enunciatas, aliquibus arridere ; nec fatis elimina-

j is,per !

tas reputari per ipfas premiffas Litteras , quas ;

D. Zimort Supplement.

B

utpote

18 NOTAB. CONSTIT. AC DECLARAT.

1

iuice

utpote ad Lufitanie Regnorum atque Ditionum

opportunitatem accommodatas, & pro iisdem

OXOTUD

folummodo emanatas , generalis definitionis , &

lres,

legis vim, auctoritatemque habere, ab aliqu.bus

mj

!

temeré negatum fuit.

Ideo Nos, motu proprio,

161l

atque ex certa fcientia , hujas Noftre generalis

fo*w

SanGionis tenore, ac de Apoftolice poteftatis

ais

Noftre plenitudine, easdem prainfertas Litteras

La

iterum confirmantes & roborantes, decernimus,

d

& declaramus , memoratam praxim in fe ipfa, &

(tttis

ubique locorum ac temporum , Apoftolica au-

d

&oritate reprobatam atque damnatam effe, &

futltore

cenferi debere; nec ulli licitum effe contra do-

Ace

&rinam in prefato Noftro Brevi contentam do-

"gt du

cere, fcribere , aut loqui, eamque impugnare,

i

aut perverfe interpretari , vel ipfi actu contraire;

of

fub ponis adverfus tuentes, afferentes, aut tra-

ls

i

[b

J

[

dentes opiniones fcandalofas, perniciofas, & uti

B

tales à Sede Apoftolica reje&tas & condemnatas,

r

& refpectivé adverfus contrafacientes mandatis

hij

Apoftolicis, &Ecclefiafticis Sanctionibus , ftatu-

A

tis, atque prefcriptis.

us

Decernentes easdem preinfertas , nec non

Cotin

prefentes Noftras Apoftolicas Litteras , nullo ex

Quie.|

vapite, colore, aut pra&textu, de fübreptionis ,

lr

obreptionis , aut nullitatis vitio , feu intentionis

] Fong:e

iNoftre, aut alio quolibet defectu notari , impu-

TORj

gnari, aut in controverfiam vocari poffe; fed

V, f

Íemper firmas, validas, & efficaces exiltere , &

[. Udjna m

perpetuo fore , atque omnes ubique Terrarum

l"OUärm

cujusvis ftatus, gradus, ordinis , preeminentiz,

hnj

& dignitatis, & tam fzculares, quàm quorumvis

Y

N

etiam quomodolibet exemptorum, ac Sedi Apo-

xde

xkü

ftolice

l

LU

SS. D. N, BENEDICTI XiIV.

| 3[3118 ]]ig[.c,

19

ftolice immediate füb

Q

je&orum Ordinum , Infti-

TM

tutorum , Societatum

; & Congregationum Regu-

lares , quocun

WJM Ü

que privilegio munitos , aliosque

QUE

etiam fp

eciali mentione dignos , afficere & aréta-

re, ac füos ubi

que plenarios & integros effe&tus

] 0&[8 fs

fortiri, & obti

Mi

nere, &

ab omnibus & fingulis ad

SEN

quos fpectat, feu pro tem

pore fpe&abit , exa&e,

& inviolabiliter obfervari

debere.

lt us

Vnni

Sicque ,& non aliter

per quoscunque Judices

Ordinarios , & Deleg

atos, etiam S. R. E. Cardi-

NU

lmai)

nales, & contra hzreticam pravitatem Generales

Inquifitores, Legatos quoque de Latere,

& Apo-

Dd

ftolice Sedis Nuntios , al

VT GOL

iosque quoslibet qua-

cunque Audtoritate: & poteftate fungentes, &

T

Faf

fun&uros , fublata eis & eorum cuilibet aliter ju-

dicandi & interpretandi facultate , judicari & de.

&t d

i, d

finiri debere; ac irritum & inane , fi fecus fuper

Quétnat

his à quoquam fcienter vel i

gnoranter contigerit

attentari.

ia m

g,

Non obftantibus quibusvis Apoftolicis, & in

Univerfalibus, five Provincialibus, aut Synoda-

libus Conciliis editis generalibus, five fpecialibus

jno, V

Conttitutionibus , & Ordinationibus ; Privilegiis

Lt D-

quoque , Indultis, & Litteris Apoftolicis cuicun-

lg

que Perfonz, five Ordini , Inftituto , Societati,

r

& Congregationi , fub quibuscunque tenoribus,

pl

& formis, & cum quibuslibet claufüulis, atque de-

a o

cretis, etiam motu , & Apoftolice poteftatis ple-

u

nitudine fimilibus, in contrarium forfan concef-

j lia

fis, confirmatis, & innovatis.

Quibus omnibus

P

& fingulis , etiamfi pro illorum fufficienti dero-

j

gatione, de illis, eorumque totis tenoribus fpe-

cialis & individua, ac de verbo ad verbum, non

,

|

(

u

4ä

B2

autem

$

20 NOTAB. CONSTIT. AC DECLARAT.

s

autem per claufulas generales idem importantes,

1

ia

mentio, feu quzvis alia expreffio habenda, aut

D

alia exquifita forma ad hoc fervanda foret, teno-

qmA

res predictos pro fufficienter , & de verbo ad

N

verbum expreílis & infertis , formasque hujus-

Y p

modi pro plené & exa&té obfervatis habentes, ad

pramifforum effe&um, hac vice duntaxat fpecia-

liter & expreffe derogamus.

f

mtl

Lfï'

Ut autem ezdem prefentes, & in eis conten-

J

IAT

ta quecunque , ad omnium notitiam deducantur,

ii

& nealiquis illorum ignorantiam pratendere pof.

fit; volumus easdem per aliquem , feu aliquos

Argl

ex Curforibus Noftris ad valvas Bafilice Princi-

pis Apoftolorum, & in acie Campi Flore, aliis-

que confuetis Urbis locis publicari , earumque

WT

H

copias ibidem affigi , & affixas relinqui; qus fic

publicate & affixe, omnes & fingulos, quos con-

"

d

Qu

cernunt, arétent, & atficiant, non fecus ac fi eo-

rum unicuique perfonaliter intimatz & notifica-

Fal

l

st

tz fuiffent; quodque earundem przfentium tran-

fumptis five exemplis, etiam impreflis, manu a-

vt

ET

licujus Notarii publici fubfcriptis , & figillo per-

fonz in Dignitate Ecclefiaftica conftitute muni-

i

ylttg, Q

tis , eadem prorfus fides adhibeatur in judicio &

extrailud , ubique locorum , quz adhiberetur

n

yiy

ipfis prefentibus, fi forent exhibite, veloften-

fa.

Nulli ergo omnino hominum liceat paginam

I

l

d Á

hanc noftrarum confirmationis , reprobationis,

JHj

condemnationis , prohibitionis, fanGtionis, & vo-

'»;5?10? |

luntatis infringere , feu eidem aufu temerario

vf'f;ïïm',

contraire : Si quis autem hoc attentare prafum-

Rv gïiæ LT

pferit, indignationem Omnipotentis Dei, ac Bea-

!Lïhw

torum

DECL Am

SS.

D.

N.

BENEDICTI XIV.

21

torum Petri & Pauli Apoftolorum ejus fe nove-

r

ritincurfurum

vindaforeg

Datum Romz apud Sanctam Mariam Majo-

! ! l] T

rem Anno Incarnationis Dominice MDCCXLVI.

iirl

IV. Kalendas OGobris, Pontlücatus Noftri An-

Atl

j

no fepmmo

LU

t

j

$. 5.

t

Epiflola Decretalis SS. D. N. BENEDICTI

XIF, in qua declarat , Patronum Ecclefiaflicum

t

obligari ad prafentandum digniorem

G.f

1

dignior contemptus fuerit , dari

li

locum appellationi.

nl

'Jfäfl Wa

EP

iftola àd Archiepifcopum Florentinum fic ha-

lngi t

bet

li u

Reddite Nobis funt Littere Tuz , quibus-

fac f

, cum una ad Nos mififti difceptationem Advo-

te t

cat1 Petri Brogiani, ut de iis, que& à Te propo-

zlentu

» nebantur que& noftra fententia fit, diceremus.

á anum ZÍn Patronus. Ecclefiafticus teneatur

yds, n

y tl

»in foro extermo pre[entare ad Beneficium Curatum

conïu'uk'

»,eun , qui inter approbatos ab Examinatoribus magis

» idoneus , &? magis dignus eft ?

qup

» Secundum : n Epifcopus , ad quem [peGtat da-

qua lil

» r in[litutionem , debeat fequi judicium Patroni de ma-

hle, i

» £is idoneo, magisque digno , an potius inquirere , ve-

» Gum ne fit. Patroni judicium , an fecus ?

u

» Fertium : Si appellaverit , qui fe digniorem effe

i e«rahä.]v

(mom*

T pumt & pofibabitus efd $. am fufpendi debeat in[Litutio

» prafentati , an verb bec debeat fuum ejfet&tum fortiri ;

P

que

» paucis , an appellatio- interpofita locum babeat in devo-

lutivo tantim , an potius etiam in fufpenfioo ?

üDos

3

j

DN

22 NOTÀB. COANSTIT. AC DECLARAT.

$

d f

»Ut igitur exordiamur à prima Quzftione,

ln qua quzritur, an Patronus Ecclefiafticus te-

ts

»neatur in foro externo prefentare ad Benefi-

R.

»cium curatum eum , qui magis idoneus , magis-

nqnod j

» que dignus eft inter approbatos ab Examinato-

)

lus

»ribus ; refpondemus , teneri.

Nam antiquis o-

DB :

» mnibus difputationibus omiffis, cüm juxta Con-

p

» cilii Tridentini prefcriptum in Beneficiis Cura-

A 1

»tis coram EÉxaminatoribus Synodalibus concur-

p

»fus haberi debeat , debeantque Examinatores

M

»Synodales approbare eos, qui magis idonei

p

»funt, quorum deinde unum debet Patronus Ec-

m

» Clefiafticus Epifcopo praefentare , ut ei inftitu-

finemat

»tionem prebeat , hec agendi ratio, ac metho-

itero

, dus neceffario fecum fert , ut Patronus Eccle-

M:

» fiafticus teneatur prefentare eum, quem dignio-

od

»Iem inter probatos ab Examinatoribus exifti-

L

!

h

1

» Inat.

al

» Verba Concilii fatis per fe clara funt in caf.

db

» XVILL Se[f. 24. de Reformatione : Si verb 'uris pa-

TO.

» ronatus Ecclefiaflici erit , loquitur de Beneficio

m

» Curato , ac inflitutio ad Epifcopum , & non alium

u dignim

» feriineat , is, quem Patronus digniorem inter probatos

Y u

» ab Examinatoribus judicabit , Epifcopo prafentare te-

vl

» leatur , ut ab eo in[Lituatur.

v f

» Quod procedit, etiamfi Epifcopus Patrono

i

» non intimaverit, ut digniorem przfentet, quam

ePUd ng

» cautionem memorat /bbas in cap. Conftitutis b. de

» appellationibus.

:ïfrmm,

Quoniam quidquid fit de utili-

r )

»tate hujus cautionis ante Concilium Tridenti-

»num, fuperflua certé eft poft idem Concilium,

-[E'ipatrm

»4 quo in Beneficiis Curatis Patronatus Eccle-

'h'f/rfllli

j

»liaftici demandatus eft concurfus; & injun-

"

;

!

j

»&um

U

SS. D. N. BENEDICTI XIV.

23

m uæfr(

» &vm fuit Patrono Ecclefiaftico , ut eum pre-

lfl]äfhrg

tl

M

» feptet , quem inter probatos ab Examinatori-

»bus digniorem , magisque idoneum cenfebit ,

AON t

l,

Dj

»quod valet amplius quacunque admonitione,

» feu interpellatione , quam Epifcopus Patrono

Bu

; Ecclefiaftico faciat.

tv

hdfis

» Expediti a prima quzftione ad alteram tran-

» fibimus , in qua queritur: An Epifcopus, ad

TA

du

» quem pertinet inftituere, fequi debeat judicium

» Patroni circa magis idoneum, magisque dignum,

g

"r

»àn potius inquirere, judicium ejusdem Patroni

»re&umne fit, an non; & quod ad hanc quz-

t u

» ftionem attinet, cenfemus neceffé effe unum ab

1i), i

» altero cafum diftinguere.

hitoni

»Nam , aut inter probatos ab Examinatori-

od

» bus nemo eft, qui de Patroni judicio quaratur,

AOrUs &

» à quo, puta Titius magis idoneus, magisque di-

»gnus sítimatus eft, isque Epifcopo prefenta-

vntad

»tus, & tum Epifcopus fequi debet judicium Pa-

jmjrty

r

»troni, neutiquam veró in ejus jüdicium inqui-

» BePe.

Nam à Sacro Concilio non prazfcribitur,

N1

» ut digniorem inftituat , fed quem Patronus in-

"u

»ter approbatos ab Ezaminatoribus digniorem

ii

»judicaverit: quem Patronus digniorem inter proba-

Ut bene anim-

»tos ab Examinatoribus judicabit.

jl

» advertit Fagnanus in fuis manufcriptis, quz a-

um

» pud Nos extant fuper cap. XV III. Se[f. 94.de Re-

s ii

»formatione. .Et non poteft Epifcopus opponere , quod

'MW

» Patranus Ecclefiafticus mon vere digniorem, fed quem

d

nl

» ipfe Patronus digniorem arbitratur , elegerit , & Epi-

"] (j

» /copo prafentaverit , quia Concilium voluit abfolutà in-

j

ii

j

» /Litui illum, quem Patronus tanquam digniorem elege-

l u

y Tib

,

B4

,Et

s(

24 NOTAB. CONSTIT. AC DECLARAT.

,Et in hujusmodi fa&i fpecie locum habet

r

NI

» refcriptum Congregationis Concilii ann. 1573.

,Ut videre eft Iib. 1. Decretorum pag. 167. verba

,l [

u

»autem hec funt : Sacra C9. cenfuit , fi parochia fit

» jiuris patronatus Ecclefiaftici , & in[litutio ad. Epi-

j nW

» fcopum pertineat , facultatem jyudicandi digniorem inter

D

» idoneos probatos ab Examinatoribus , [pettare ad Pa-

T

» tronum . Excclefiafticum , &? Epifcopum teneri in[tituere

il

ts

» um , quem ditkus Patronus judicaverit digniorem , &

» ipfi Epifcopo prej[entaverit.

us

, Aut inter ab Examinatoribus idoneos pro-

,f

» batos aliquis eft, qui jadicio Patroni minime

i

y acquiefcens coram Epifcopo , cujus eft dare in-

Qs

» ftitutionem , queritur , fe pofthabitum fuiffe,

,U

» licet magis dignus, & idoneus altero fit, quem

mb

,Patronus tanquam digniorem , & magis ido-

du

,neum Epifcopo prefentavit; & hoc fecundo

r

»Ccafu cum Epifcopus Judicis perfonam fumere

deotd

» cogatur , fequi non debet Patroni Judicium cir-

Flv

» Ca magis idoneum, magisque dignum, fed prius

nï'ü o f.ü

» quàm inftitutionem c oncedat , in Patroni judi-

nmm

» cium inquirere, ut inter alios re&té confiderant

Jb

» Garzia de Benefic. par. 9. cap. 2. num. 265.-€2 feq.

B

» & pracipue num. 268. & [iq.. && Ventrilia in prax.

næquum

» r'er. Ecclef. tom. 2. adnot. 5. $. 2. num. 5.6.

vtl

»Non obftat , fi quis affereret etiam hoc fe-

)

j

» cundo cafu claufis oculis fequendum effe Patro-

lt

»ni judicium de magis idoneo , magisque digno ,

sl

It

» perinde ac fi id confentaneum fit verbis Conci-

J

»lii fuperius laudatis: Quem Patronus digniorem

u

l]

J

» inter probatos ab Examinatoribus judicabit : Nam

L

» pr&termiffis, que à Do&oribus dicuntur, nem-

D] |

»pe ea verba Xjntelligenda effe de jufto , vero,

Io

» pTO-

n þ'

Ut

SS, D. N. BENEDICTI XIV.

25

UJU]

» Proboque judicio , ut videre licet apud Ma[fo-

TM

Mg ]6 þ

» brium in praxi babendi concurfum vequif. 5. dub. 1.

»"um. 43. 44. Concilium agens de Beneficio

d nj

WIPWM

»Curato Patronatus Ecclefiaftici inquit :

quem

T.

Patronus digniorem inter probatos ab Examünatoribus

AOT

; ]udzcabzt

Non multo autem füperius loquens

find]

» eodem loco de Beneficio Curato liberze colla-

at

" , tionis Ordinarii , his verbis utitur :

Epifcopus ,

Yil

»inter eos , qui probati funt tanquam idonei ab

, Examinatoribus Synodalibus, eum eligat , quem

Mtitey

» C&leris magis idoneum judicaverit.

Fatror:

» At vero fi quis ab Examinatoribus proba—

)C

d

» tus tanquam idoneus contra judicium, quod fe-

[f

»cundüm alterum tulit Epifcopus eum przeli-

Jero f

»gendo, inftiterit , auditur, & ab appellationis

L agj

» Judice expendltur , 45 plfcopl judicium rectum-

loc t

»ne probumque fit, an pravum, atque injuftum,

fmum n

,ut quotidie re lpfa contingit, & definitum legi-

|icumdt

»tur à San. mem. Pio V. Predeceffore Noftro in

w yt

» ia Conftitut, XXXIIL. in. Conferendis.

Multo

n?mv

»nagis quzviscunque fint Concilii verba ; fi

d

»quis inter probatos ab Examinatoribus actio-

u t

,nem moveat contra judicium à Patrono latum,

AU

, €quum juftumque erit, ut audiatur, & munus

n

» erit Epifcopi, ad quem inftituere in Beneficio

u

» pertinet, diligenter inquirere , Patroni judicium

J yne

» ütrum valeat, nec ne ; regulisne juftitiz, an fe-

, Ccus innitatur.

) Eh

Supereft tertia quzftio , in qua, ut füperius

p r

] Pülr

» diximus, queritur, fi is, qui fe digniorem exi-

»ítimat, & pofthabitus eft, fufpendi debeat in-

7 )IMU "

"M

" Ihtutlo prefentati, an potlus eam exequi opor-

»teat , paucis , fi appellatlo interpofita locum

bj

5

» habeat

26 NOTARP. CONSTIT. AC DECLARAT.

» habeat in devolutivo duntaxat, an etiam in fü-

(ind

ml

»Ípenfivo: Et hic etiam opus effe videtur unum

»cafum ab altero diftinguere.

Nam aut judi-

h

l:

»cium Epifcopi convenit cum illo Patroni Ec-

"

» Clefiaftici, adeo ut is , qui przefentatus eft à Pa-

)

gHO,E

Pz iil

» trono Ecclefiaftico tanquam magis idoneus , &

li

» dignus , talis etiam ab Epifcopo judicetur , &

» ifti inftitutio ab Epifcopo concedatur , fi poft-

n

,,pme

» habitus à Patrono , & ab Epifcopo appellet, e-

(

(

»jus appellatio in devolutivo tantüm locum ha-

TY

|

)

.]I

hr

nd

;

»bebit, & illi , qui inftitutus eft ab Epifcopo,

» Parochiz poffeffionem minime retardabit.

u*bfl, i

» Et quidem fi agatur de Ecclefia Parochiali

V

bt

»liberzcollationis Epifcopi, & ab Epifcopo uni

»€X approbatis ab Examinatoribus Synodalibus

pb

»tanquam digniori , & magis idoneo inftitutio

d

» detur, is, qui inter probatos ab eisdem Exami-

db

» natoribus fe injufte pofthabitum ab Epifcopo

n

n d

»contendit , fibique , & non alteri debitam effe

»inftitutionem , appellans obtinere nequit , ut

nwyü W

»fua appellatio füfpenfiva fit, quz non alia ra-

d

» tione admittitur , nifi in devolutivo juxta pa-

a

»ragraphum o&tavum laudate Conftitutionis in

st

» Conferendis San. mem. Pii V. multo magis cum a-

nü:m M.

»gitur de Ecclefia Parochiali Juris patronatus

t

LT

» Ecclefiaftici, & in digniori magisque idoneo ju-

lt

n()u

»dicando Patronus & Epifcopus confentiunt ,

h)ü

» Qui inter probatos ab Examinatoribus Synoda-

Idf

»libus contendit, à Patrono, & ab Epifcopo in-

Iuf

» Juriam fibi illatam effe, fi appellationem inter-

J

rmffb

»ponat, ejus appellatio non in fufpenfivo, fed

LU

nnü

l

, duntaxat in devolutivo admittetur.

Nam pri-

»Ino cafu appellanti judicium folius Epifcopi ;

nbx ]ta

Y

D

à

» fecundo

Muv

SS. D. N. BENEDICTI XIV.

27

Ug

» fecundo autem cafu preter Epifcopi judicium

Vr

» €tiam Patroni ei adverfatur.

n

, Aut enim , ut alteram diftin&ionis partem

hn

» Profequamur , in ferendo judicio de magis di-

PT

» gno , magisque idoneo fententiam Epifcopi, &

gisidonew,:

» Patroni Ecclefiaftici minime concordant, & tum

i.

» fi quis ex approbatis ab Examinatoribus, & tan-

t i

»quam magis dignus preele&us eft à Patrono,

DT

»putet fe gravatum eífe ab Epifcopo , nec ejus

Tron n

» judicio acquiefcere vult, & ideo provocet, e-

ts

»jus appellatio. ad fufpenfionis effectum operari

al

» debet , & Ecclefia Parochialis füb Oeconomo

v D

» remanere , donec lis inter eum, qui dignior ha-

À It

» bitus eft à Patrono, & alterum , qui ab Epifco-

w

»po, & ideo ut dignior in Parochiali Ecclefia in-

J60 jf

»ftitutus eft , finiatur.

iNam hoc cafu confide-

um P

» rari debet przelecto ab Epifcopo refragari ju-

» dicium Patroni , nempe ejus, cui precipue Con-

p

iübundf

» cilium ele&ionem inter idoneos elargitum eft ;

» cujus judicio , fi nemo fit, qui adverfetur, ftan-

t t

i wda

» dum effe voluit , ut paulo ante adnotavimus ;

»€jus demum , ad quem in paritate meritorum

Qv t

at

» pertinet uni , vel alteri gratificari , ut apud Gra-

» Uian. loc. laudat. num. 264. C2 apud. Ventrill. loc. pa-

j odst

» l'iter cit. mum. s.

Ts t

4

» Que cum ita fe habeant , nimis durum ef-

c.g;squeidoza

»fet , fi quis caufa cadens in fecundo judicio,

ys a

s

» quod fert Epifcopus , & propterea appellatio-

»nem interponeret; deinde ejus appellatio non

ag

aluito

» Operaretur nifi in devolutivo, & non etiam in

»fufpenfivo , cum regula in jure certa fit , cum

nfufpw"i,ï'f

» aliquis in primo judicio vi&or in altero fuccum-

d

» bit, fi a fecundi Judicis fententia appellet, ejus

»appella-

li !

"

28 NOTAB. CONSTIT. AC DECLARAT.

,appellationem non folum in devolutivo, fed et-

I

»

»iam in fufpenfivo valere.

] nduxim

:»

Si opponeretur in hujusmodi caufis omne

NU

» appellandi jus fublatum effe à Concilio Triden-

nomnin

» tino cit. cap. 18. verf. in omnibusque Se[J. 24. de Re-

b

» formatione , fcire oportet , Concilium ibi loqui

Dmbf

»deeo, qui à relatione Examinatorum Synoda-

jj

»lium provocat, à quibus idoneus probatus non

Nj

» eft, cum fe talem effe exiftimet, quod nihil per-

p

» tinet ad fpeciem fa&i à Nobis propofitam , in

It

»qua agitur de appellante ab irrationabili judi-

p n

»Cio Epifcopi , cujus generis appellatio ignota

» fuit Sacro Concilio , fed ufu introdu&ta eft à

» San. mem. Pii V. in laudata Conftitutione , ut

»bene etiam confiderat Fagnanns in fuis mfs, fu-

Ubf

»perius citatis. Infuper & illud, opus eft intel-

[T

» ligere, fi quis contenderet argumentari poffe à

»cafü appellantis à mala relatione Examinato-

»rum ad cafum appellantis ab irrationabili judi-

T.

» Cio Epifcopi , ejus argumentatio longius pro-

il

1

»cederet, quàm vellet, cum nec ipfe velit pro-

n

» Vocantem ab irrationabili judicio Epifcopi non

Tontin

»audiri faltem in devolutivo, & Do&ores do-

Til

» ceant appellantem à mala relatione Examinato-

Antetion

»rum , ejus appellationem aut neque in devolu-

dang

» tivo admitti, aut certe ad eum duntaxat finem,

Tl

» utfamz, atque exiftimationi füz appellans con-

fhde

»fulere poffit, amovendo notam ab Examinato-

tlb

»ribus fibi inuftam , nunquam veró , ut Eccle-

T

»fiam Parochialem confequi poffit, ut ad propo-

N din

»fitum noftrum bene differit Mafobrius in. praxi

ET

» babendi concurfum requif. 5. dub. 4.. Ventrill,in praxi

h

» rerum Ecclefiafticarum par. 2 . annotat.5 . $.2.. num.48.

B

, LC

TT

SS. D. N. BENEDICTI XIV.

29

mmïü, L'.

»Hec quidem fünt, qus& opportunum efíc

» duximus exponere, ut refponderemus iis , quee

TT

»à Te quarebantur ea hebdomada , que Nobis

t

LT

» omnium totius anni laboriofifhma eft , nempe

» Hebdomada Sanéta.

Te autem interea bene-

hi

ii

» Volo animo in caritate Dei compleéctentes Ti-

»bi, Tuisque omnibus in Florentina Diocefi

du

»,commorantibus Apoftolicam benedictionem

ais

» impertimus.

s;

, Datum Romz apud S. Mariam Majorem die

ii

»9. Aprilis 1746. Pont. Noftri An. VI.

qiio

dttnlyn

Quf

65

t st

Coullitutio SS. D. NV. BENEDICTI XIF.

qudi

de obligatione applicandi MifJam

M p

e fumind

Paroclomlem e»x.

ia u

C.i

rca hanc Conftitutionem prenotandum eft;

hg ye

quod fcripta quidem folum fuerit ad Epifco-

v

pos Italie ; quia tamen JDecretales füummorum

atj

Pontificum, quando fünt declarative legum natu-

& n

ralium,vel divinarum,velLegumEcclefiafticarum

m

anteriorum univerfalium, obligantium totam Ec-

jl

clefiam,obligant totamEcclefiam,idem in prafenti

materia tenendum eft. Quod ejusmodi Decretales,

ginu

ia

feu Refcripta particularia$Summorum Pontificum

adtotam Ecclefiam extendi debeant, obfervat SS.

T d

D.N.BEeNwNEpricTvus XIV. in fua Con(titutio-

l r C'yl"

ne : Z4d eradicandum , füperius $. 1. relata , ubi de-

uf LP

clarat, Suam Decretalem, Suprema, &, Ubi pri-

j

h

jj

mum, licet folüm ad Epifcopos Lufitanie fcripta

fuerit, fua obligatione etiam comprehendiffe re-

ii í

liquam

30 NOJTAB. CONSTIT. AC DECLARAT.

liquam Ecclefiam. Sic enim fcribit: Quoniam

If

Lütteras noftras , utpote ad Lufitanie regnorum atque

ditionum . opportunitatem accommodatas ,. &2 pro iisdem

cbis,f

olummodo emanatas, generalis definitionis, & legis vim,

auiboritatemque babere , ab aliquibus (INB.)) temerà ne-

gatum fuit ; ideo Nos (INB.) bujus mofire generalis

Sanétionis tenore declaramus , memoratam praxin in fe-

ipfa , & ubique locorum ac temporum , reprobatam atque

i

damnaiam e[Je , &j cenferi debere , &c.

Nzc ozssTAT illa Lex Arcadii , Honorii,

fv

& 'Theodofii Imperatorum, qua extat in Codice

'Theodofiano l. 1. Tit. 2. 1. 9. que fic fonat : Re-

firipta ad. confültationem emi[Ja vel emittenda , in futu-

vum iis tantüm negotiis opitulentur , quibus effufa doce-

Cän &

MU

buntur.

Nam hac Lex non loquitur de Refcri-

ptis declarativis legis anterioris , fed de Refcri-

,r.e.':m li

v

ptis conftitutivis nove legis feu obligationis.

Ímo videtur, etiam Refcripta conftitutiva novce

diti;

ss

legis in ifta Lege Imperiali haberi pro regula ge-

1

nerali in eodem negotio , quamvis non verfante cir-

ca easdem perfonas , ad quas datum fuerat Re-

p

!

fcriptum.

De qua re videri poffunt Commenta-

»Ff

ria Gothofredi in Codicem Theodofianum.

vb

J

Caterum Conftitutio Summi Pontificis fic ha-

bet:

p

y Qd

viitlee

n

vt

vt

n

l'US

N

Fenera-

ïCLMl

31

tlj

^ Mby

Venerabilibus Fratribus, Patriar-

Wfl Wu

ij

V

cbis , AArcbiepifcopis, Epifcopis , cun-

li

m

&isque locorum Ordinarüs per Ita-

LT p

liam confTitutis.

[ R

L

[

D

)

BENEDICTUS

Papa XIV.

ial

I Q1

J

Feuerabiles Fratres falutem , & AApo-

,Wï

Jflolicam benedi&honem.

ij

jj

[/jl

m femper oblatas Nobis occafiones Apo-

ré R:

)C

ftolica fcripta dirigendi ad Fraternitates

M

» Veftras libenter amplectimur , ut fincerz INo-

:

f

» ftr: erga Vos dile&ionis argumenta frequenter

NURVG

»eluceant; tum veró majori animi alacritate id

» ipfum praftamus, quum ad excitandum Frater-

ag

n vent

»nitatum veftrarum zelum pro confervatione

hum t

»re&e difcipline in Clero regimini veftro com-

» miffo , prefentibus rerum, aut temporum con-

ff Qu

» ditionibus commovemus.

| Toit

Nec enim impofi-

Totits

»tum imbecillitati Noftre omnium Ecclefiarum

»Ífolicitudinis onus aliter fuftinere INos poffe

» confidimus , quàm fi divini cultus augmentum,

» atque exactam Ecclefiafticarum San&tionum in

»fingulis Diccefibus cuftodiam religiofe vigi-

»lantium Paftorum cure, identidem inculcando,

» commendemus.

» Hujus porro Epiftole ad Vos fcribendz oc-

»Ccafionem Nobis atque argumentum inprimis

I,

» pr&-

N

32 NOTABP. CONSTIT. AC DECLARAT.

»prebet onus illud , quod omnibus animarum

a, 1

ü p

»curam gerentibus incumbit, applicandi Miffam

»Parochialem pro Populo ipforum cure com-

J

» miffo ; tum etiam applicatio Miffe Conventua-

nmus)aj

»lis, que pro Benefa&toribus in genere facienda

J

» eft ab iis, qui Miffas canunt in Ecclefiis Patriar-

» chalibus, Metropolitanis, Cathedralibus, & Col-

jl

»legiatis ; tum denique debitum pfallendi, quo

hh

»tenentur Canonici predi&arum Ecclefiarum

]/

AV

;ragaäerre

» choro affiftentes. Cujus quidem argumenti mi-

» nimé nova, fed à Scriptoribus frequenter habi-

r T

»ta tractatio eft; Cumque ea res in hujus alme

,tüs

» Urbis noftre Congregationibus, & potiffimum

yneau;

»in Congregatione Venerabilium Fratrum no-

al

» ftrorum S. R. E. Cardinalium Concilii Tridenti-

lum

» ni Interpretum , cujus Secretarii munere olim

rl

»in minoribus conftituti multos annos perfuncti

Va

»fumus, multoties difcuffa ac definita fuerit;

d

»quamvis earundem Congregationum Decreta

M]h

» plerumque circa eam uniformia & fibi confona

1

M

» prodierint , eorumque Decretorum nonnulla

nc;oi&"

N

»etiam Pontificiam Predecefforum Noftrorum

QUE

»approbationem & confirmationem meruerint ;

ETU

^

,minimé tamen mirandum effet, eorum noti-

vl

Rnj

» tiam ad fingulos quofdam veftrum non adhuc

vt

» perveniffe.

Quapropter non modo opportu-

nnülimha

»num, verüm etiam neceffarium duximus, En-

D

» Cyclicam hanc Epiftolam ad Vos fcribere , per

1"7171 fj

» quam, fublata demum diverfarum, in quas Scri-

T

1j|

» ptores abierunt, opinionum varietate, conftans

vt i

li

»hujus Apoftolice Sedis fententia predictis de

N ;b&

»rebus cuilibet innotefcat ; & Fraternitatibus

m

YR

» Veftris quedam veluti norma ac regula fuppe-

» &6

p

LT

SS. D. N. BENEDICTI XIV.

29

" d-

j

» tat, juxta quam Synodales, aliasque veftras cir-

ia

Tlt q

w V

» Cà premifía Conftitutiones, Ordinationes, feu

WE CO !

[

» Edicta, quorum publicationem Vobis injungi-

» IDUS$ , dirigere valeatis.

Eorum veró executio-

LSRIT

Á

»nem , dum , juxta ea , que in prefentibus te-

Wi

M

» nenda, atque fervanda prefcribimus, omni, qua

A

|

od

j

n

N

» decet, folicitudine ac vigilantia urgere ftudebi-

»tis, minimé dubitandum Vobis erit, ne ftatuto-

n Ti

»rum Veftrorum implemento obicem aut mó-

m

»ram afferre valeant recurfus ad hujus Noftre

N

»Curie "lribunalia forfitan habendi ; utpote

]]

» Qquos omnino rejiciendos effe precipimus , ac

i La

»jubemus ; quamobrem has ipfas Litteras No-

m P

» ftras in fingulorum Tribunalium Regettis affer-

Al T

» Vari volumus, atque ad earum prefcriptum tam

1 muet

»iplorum Tribunalium refolutiones,quàm de Ve-

o r

» ftris Decretis, quz ipfis preefentibus inhzrentes

^i r

» €dituri eftis , judicia exigi , & conferri manda-

um D

» Inus.

Vib

» Et quidem quod nuper enunciavimus , fa-

Qrur. tU

» Crofan&tum Miffze facrificium à Paftoribus ani-

n Nl

»1Inarum applicari debere pro Populo ipforum

Wa

»cur& commiflo , id veluti ex divino precepto

, at

» defcendens , à facra Tridentina Synodo diferté

n

v exprimitur Selff. 23. c. 1. de Reformat. per hec

»notabilia verba : Cüm Precepto Divino mandatum

qu WOd

J

iM

» /it omnibus , quibus animarum cura commi[Ja eft , oves

»/uas agnofcere , pro bis facrificium offerre &9c.. &

|Va

»quamvis minimé defuerint, qui per inanes &

fW

w

»írivolas interpretationes hujusmodi obligatio-

»,nem à S. Synodo memoratam de medio tollere,

UTl

» Vel faltem extenuare contendetint , quum ta-

n

,men relata Concilii verba fatis clara & perfpi«

T ffä"*"ïl

D. Zfmort Supplement,

» Cuà

$

94 NOTAB. CONSTIT. AC DECLARAT.

»Cua fint , cumque-przdicta Congregatio ejus-

| lm ei

1 «lf

» dem Concilii interpretationi privativó prepo-

g.

»fit&, conftanter edixerit, eos , quibus anima-

&

l

,rum cura demandata eft, non modo Sacrificium

"

Yil

» Miffz celebrare, fed illius etiam fructum me-

m

Dl

P

» dium pro Populo fibi commiffo applicare debe-

j

» I€, nec illud pro aliis applicare , aut pro hujus-

» modi applicatione eleemofynam percipere pof-

ey

»íe ; quodque magis intereft , cüm h«c intelli-

JX

» gentia à Predecefloribus Noftris Romanis Pon-

UUR

» tificibus approbata fuerit, & confirmata; nihil

at

»jam amplius ulli veftrum defiderandum fuper-

od

»eít, ut eam ample&ti, eidemque obfequi, nec

dOR

