um effe, qui procurat abortum quadrage-

ls nv

fimo die poft conceptionem. Immo probabi-

M al

lius eft, per procurationem abortüs com-

PDo v

mitti homicidium ftatim poft conceptionem-

RUT

l. cc. qq. 2t.

3

LUTUT

16. Virgo licité interficit fui aggrefforem vio*

M

lentum pro eripienda virginitate, nifi id

Mpl

fiat tempore períecutionis juffu perfecutoris

hoceít, fupremi magiftratüs. l.cc. qq. 18.2.

Mi w

li

fervandum ta

?

men moderamen inculpatz tu-

DI

telæo

17. [dem dicendum eft de alia foemina nupta,

uf

,f

vel jam alias corrupta, & de juvene in hoc

genere ad fornicationem vel Sodomiam

Qtre, 1

At miti

patiente violentiam. l, cc. qq. 19. 2.

18. Nunquam licet occidere injuftum aggrel-

um w

forem fui honoris. l. cc. qq. ao. a.

as

19. Si manifefta fit injuftitia aggreffionis , li-

g oy

cita eft etiam occi(io aggrefforis alienz vitz,

ii

pudicitiz, vel fuftentationis honeftz, quan-

mdþï

do invafus id petit, & Respublica prz-

y i

fümptivé permittit. l.cc. qq. 21.2.

f

q

J

20. Immo ad hoc obligatur, quando id exigit

Iu

ordo charitatis ,

vel id przfümptivé Res-

f

publica jubet, idque fieri poteít (ine peri-

1] du

culo gravis damnihca;ionis proprim. l ec.

. 22«

quz futam

)

21. Seipfum dire&é ac immediaté occidere

nunquam licet. l. cc,qq.23.

qlll

n

!

4

zz.Sui-

-t (o). f]e

22. Suicida

non eft fepeliendus in loco facro,

[ CUMW

un a

nii íin communi zítimatione probabilius feu

credibilius fic, eum non fuiffe compotem

jj d

, rationis fufficientis ad committendum pec-

)V

Va

catum mortale. i. cc, qq.a4.

n lufp'gdü

23. Peccat, qui vitam füam notabiliter aiare-

N

viat per indiferetas mortificationes, quando

gl

videt, cultum Dei, magis confervari poffe

od

. per confervationem fuz vite l. ce, qq. 25-

i oec]

24. Non licet indire&é occidere feipfum ,. in-

at

tendendo Ífuam mortem tanquam finem,

(kat t

vel tranquam medium ad finem, licet tamen

ais (

aliquid agére conjun&um cum periculo mo-

direndm,

talter certo propriz mortis,

(i ejusmodi

slinare en

acdio fit neceffaria ad obtinendum bonum

eminentér majus Reipublicz vel Ecclefiz,

beppm

titocnte

& exinde fperecar hoc bonum. l, cc. qq. z6.

spelis

2f. Li.etfe morti offerre pro. temporali vita

amici, fiejus vita fit evidenter & eminen-

Nelettn

ter utilior bono coifmuni

; aliag id non li-

t w

cet, l. cc,. qq. 27.

PUSIT

26 Non licer fibi amputare virilia ad fagien-

das carnis moleftias

Mi

; aut fugiendum pec-

st

catum. l.cc. qq. 28-

Ul d

27. Licet tamen (ibi amputare,: vel pati am-

Rif

putatdonem membri alicujus pro conferva-

tione totius corporis. l.cc. qq. 29.

fAt ln

d i

28. Immo datur obligatio patiendi eam ampu-

"d

tationem , fi alioquin certa immineat mors,

W0

& ea am

putatio fieri poffit (ine magnis do-

Vi d

loribus, vel ma

]["am l

£uo gravamine proprio vel

familim, Quod

fi perfona (it neceffaria bo-

d

r

lia

üo

p

!

-» 0 EBe

i i

no communi judicie . peritorum, tenetuc

dj

eam amputationem pati non obflantibus prz-

* p

fatis doloribus vel iacommodis. 1. cc. qq.3o

mimuduwg')

29. Nec innocenti , nec mortis reo licet feip-

fum íafpendere, vel occidere v. g. fumptio-

p

ne veneni juffu Magi(tratüs, Immo ob talem

OU g

juffionem nec licet f& mutilare. ex metu

ARV

mortis intentatz. l. cc. qq..31.-

"r

i

3o. Hinc nec licet exercere gladiatoriamjuffu

i

a r

rincipis vel Magiftratüs- l. cc. n. 4.

1b

31. Licet tamen ex imperio Magiftratás pone-

i pl

-re aétiones difpofitivas ad mortem ab alio

inférendam, v. g. afcendere fcalam , caput

LTA

n x

inclinare fecuri. l. cc.n.j.

ft Eb

32. In expugnatione urbium non licet occide-

re innocentes , v. g. infantes in utero, pue-

Iu

DL

ros ac puellas, l. cc. qq. 32.

t r

aut eos fic

n

33. Nec licet occidere obfides ,

indml

tra&are, ut inedia pereant, fi paCta non

! ferventur. l. cc. qq. 33.

TL

34. Nec licet occidere innocentem ,

fi ejus

hp t

folius caput petat tyrannus;. nec etiam licet

hofti tradere virgineg ftupraadas. l. cc. qq.34

LTE]

3f. Quando officiales in expugnatione urbium

TT

cogunt ruflicos ad' preeundum in affultu,

d )

fic coacti licité occidunt .e0$,.à quibus

compelluntur contra jus gentium.

Obfeffi

d

inmit

veró debent dare fignum, ut fe profternant

iengit

in terram; .quod fi facere. recufent, licité.

occiduntur , quando hoftis alio rnodo arce-

1 PropHOï

ri non poteft. l. cc. qq. 3j-

i necelïmf;

y

36. ]u«

LC MON - 2

girm

36. Judex tenetur potiüs relinquere faum of-

ficium, quàm juxta allegata & probatacon-

ijenr!

q, qu

demnare innocentem , de cujus innocentia

phyficé certus eft, ]. cc. qq.36. Aliud di-

u'sfa&iO; &

cendum, fitantüm habeat moralem certi-

intur d

tudinem de ejus innocentia. l. cc. qq. 36.

l proximuu

gt

37. Matri gravidz non licet fümere medici-

nam przecife ad vitandam gravem infirmi-

flugr a

tatem perpetuam, fi grave periculum aut

p

omnino moraliter certum fit, exinde ene-

m

candum infantem in utero.

dere ol

Si autem abs-

que medicina xquali periculo periclitaretur

d bl

infans in utero cum matre de vita, licité

if

fumeret, l. cc, qq. 37.

tut o

[

38. Duellum, quod eft duorum Superiorem

inde d

recognofícentium ex condicto certamen cum

gt a

intentione alterum occidendi. vel graviter

t dnitjr

vulnerandi eft grave peccatum. l. cc, qq. 58.

Mlin p

539. Acceptare duellum eft illicitum, etiamíi

ia m

Superior nolit judicare in caufa, & non ac-

V y

ceptans propterea amiffurus fit fuum offi-

t j

cium , & conftituendus in gravi neceffitate

yay

mendicandi. l, cc. qq. 39.

T u

40. Caftratio necà parentibus nec à mufico

od p

poteft licité permitti przcisé ad confervan-

D

dam füavitatem vocis, aut ex motivo ob-

ld

tínendz fuüftentationis. l, cc, qq. 40.

LT

41. Ad bellum licitum tam defenfivum-quàm

!

M i

offenfivum, requiruntür quatuor cond tio-

[

$ (

"

Tf

nes. 1mo ut geratur autborztate fuprema (a-

ii

periorem non recoguofcente. 2dó ut cau/a

"t j

avitati

c3uffa /et evaviffama præpoqderans gt

malq,

'

EON

lïnq"m [*

malorum connexorum cum bello,

3tió ut

m, um

habeatur ve&a zztentio femper: ineundi pa-

Cll]ug iül]oq

cem, quamprimum oblata fuerit zqua íà-

M d

tisfacdio, & aílecuratio in futurum. 4tó ut

| morajgm 1

fervetur debitus ordo charitatis erga Deum

L ly Cc'qq' ;

& proximum przferendo emolumenta divi-

Ut

nx gloriz ac E-clefiz commodis propriis, &

Ti tj

falutem animarum' bono temporali, l. cc.

Wtl

V

qq. 41.

b

2 Supremus princeps non poteft alteri licité

AT

indicere bellum ftante dubio ftri&té tali de

ii

juftitia belli, " nec aggredi hoítem exiften-

IY*

tem in poff«ffione à centum annis; fi autemn

neutra pars fit in poffeffione, ftante dübio

T d

ftricté dicto tenetur utraque pars offerre &

(

acceptare equam compofitionem, in qua

j

d nl g

fit divi(io jurium, l. ec. qq. 42.

hts g

43. Bellum poteft effe utrinque formaliter ju-

du er

flsm, non autem materialiter, l. cc. qq.43.

WU

44- Si milites non poffint fundamentaliter exa-

si n d

minare juftitam .belli poffunt fervire ex

gt

prafumpta juftitia belli etiam extraneo Do-

mino, quando non obftat lex charitatis er-

hi m

ga Deum & proximum vel patriam: parati

átl t

autem ad ferviendum cuicunque domino,

"EU

five ejus bellum fit aperté injuftum, five

non, fünt in ftatu peccati- mortalis, !|. cc.

us

gt

qq.44. Hinc etiam principes non poffunt

fuas copias relinquere potentiis exteris, ni-

TRU

rf

fi prius diligenter & tundamentaliter exa-

n

minent juftitiam partis. ]. cc. n. 1.

u

fi pro

j

4f« Clericis non licét -äggrþiïmi.litcih ni

tuen«

[

æ)s-g(o)äg(;.,

5

yjim

tuenda fua & concivium vita, vel Iibe:"tate

T

à fervitute barbarica , aut pro tuenda rcli-

fU

gione ab excidio in urbe vel provincia. l.cc.

sl

qq: 45-

st )u

46. In bello jufto omnia licent, quz juxta le-

fs duj

ges militares gentium moribus receptas fer-

st )

viunt ad finem in bello intentum,

Hinc

d t po(g

non licet. 1) extorquere à ru(licis vel: civi-

bus pecunias vel alia utenfilia ultra con-

g

, pl

ceffa à ducibus. 2) nec occidere innocen-

aoram.

tes, V.g. ruíticos, mercatores, itineran-

tes &c. 5j) nec comburere domos , vel Ec-

ml n

clefias, niti ho(tis illis utatur pro receptaculis.

qi, v

4) nec veneno inficere aquas, puteos, glo-

fo)noumt

t ia

bos, arma; nec uti eo armorut genere,

quz ederent nimiam fítragem hominum.

ttletlg

) nec follicitare hoftiles milites ad defe-

meidin

Gionem, nifi eorum bellum fit manifefté

bt

injuftum,' 6) non uti mendacio, vel reftri-

Eiewt

Gione puré mentali ubi adhibentur flrata-

g,v

. gemata vel exploratores. l. cc; qq. 46.

guians

47- Spolia confiftentia in bonis mobilibus funt

primó occupantis, Immobilia cedunt princi-

Í

pi. l.cc. qq. 47.

m faty

AUj

48. Qui fe ultro dedunt; noa poffunt occidi,

nifi eorum bellum (it evidenter injuftum, &

] At

aliunde non obítet lex charítatis. l, cc.qq.48.

Ti g

9. Captus in bello poteít fugere, nifi jam

f

depofüerit juramentum fidelitatis, vcl fub

UE

ea conditione: ut ferviat, ipíi fuerit condo-

TMf

,.mata vita. l. cc. qq49-

[ Quj m

iri-

" nl il

y9. f&d hoc ut Repreffalia fint licita, requ

tur

h

a? (0 E.

m) "Hïbu

tur 1) ut .man.ifeüä conítet de injufta damni-

me lini

l

ficatione. 2) ut damnificans fuerit interpel-

g

latus pro compenfatione. 3) ut princeps pro«

prius fübditis damnificatis Repreffalia con-

hu m

cedat. 4) ut per Repreffalia non inferatur

plus damni,

quàm fatisfactio & expeníz

t

Ug ]

"exigunt. £)ut Repreffalia quantümfteri pot-

eít, fiant potius erga períonas damnifican-

ii

"T

( (

tes, quàm alias innocentes. -6) ut preda

t

capta applicetur prc indemnifatione damni*

M r

ficatorum. l. cc. qq. jo.

t v

j1. Si militi non. przftentur victualia, vefti-

o

menta, velalaria, ita ut ex horum defe-

1

- &u incurrat periculum mortis , aut diutur-

TOOTU n

nz infirmitatis, difficulter reparabilis, lici-

r ln

té deferit figna , etíi id contingat ex impo-

Si autem

lts al à

tenta vel imprudentia principis.

[t m

ille defe&us veniat ex fraude Officialium

Q vf

non correcta à principe, licité fugit, i alio-

ht i

. quin diu, v. g. per plures menlts cogeretur

[

in gravi neceffitate vivere. l. cc.qq. j 1.

j odl

Pmæptum F

od

1. Sexto przcepto prohibentur,

1) adultería,

2) fornicationes, ftupra, inczítus facrilegia,

st

ls o

3) peccata contra naturam, pollutio, Sodo-

-mia, beftialitas. 4) verba & facta luxuriofa..

;yiuüS.LC.*ïï

j) cogitationes & defideria luxuriofa. z

m P.

2v. de Decal. Difp. 7. qq.2. 3.

jj V

2. Forvuicatio eft commixtio extramatrimonia-

i

lis maris com foernina, de fe ad. generatio-

nem prolis idonea. l, cc qq. 4*

;l

3. Ett

ab me

H

AE

D

3. Eft jure nat

urali illicita. 1. cc. qq.

ï

j |

4. Copula cum alterius fponío vel fponfa de

g

preíeoti eft adulterium; | fed cum alterius

fponío vel fponfa de futuro e(ít tantum fim-

ff m

du

plex fornicatio. l. cc. qq, 6.

$. Eft peccatum mortale meretrices jam aliun-

Mu

de paratas ad fornicandum invitare ad for-

wl (

. nicandum. l. cc. qq. 7.

:

H

q li

kenum

6. Non licet principi in fuüo principatu. pro

. fais fübditls tolerare publicas meretrices fuz

PU

jurisdictioni fübditas , fi-habet authorita-

d

tem & potentíam fufficientem coercendi

sis pl

fornicationes & alia majora vitia. l. cc. qq.8.

Yenn adi

7, Nulli homini privato licet füuam domum lo-

mfo ts

care meretricibus , etfi in urbe

permittanl-

af

j

tur lupanaria. l. cc. qq. 9.

C |

$. Concubinatus eft confüetudo viri utendi

d t

faemina fibi non conjugata tanquam fua con-

lt y

juge- L. cc. qq. ro.

. Concubinarius occultus prima vice potéft

hjb

at

abfolvi füb promiffo ejiciendo vel nou fre-

quentandi concubinam. Concubinarius au-

lii a

V8 uj

tem notoríus ne quidem in articulo mortis

" debet abfolvi , nifi a&ta mandatum dederit;

itio (j

fine mora ejiciendi concubinam ex domo

Pt ii

'vel territorio. l. cc. rr,

Hl

J f

NI

10. Clerici concubinarii poffunt ab Epifcopo

R

* fufpendi, fed non fünc ipfo facto fufpeqfï.

i

ändem Q

l.ce. q3:2;

ffgulamu

II. Etiam concubinarii 'fzculares, poffunt. ex-

Tongm d

communicari, & aliis poenis affici ab Epií-

l

Utm mj

copo, l. cc. qq. !7

Àij

Q

PA

Vr Runm

12, 4dul-

-

r

!

-)zg () fge

M. xz, ddultevium e(t. concubitus perfonz. con-

)

.

FCI'W

jugate cum alia perfona five hxc (it con- .

P"

jugata five foluta, l. cc. qq. 13.*

m

13. Eft verum adulterium ;; etíamfi conjux

adulterantis confentiat. l. cc. qq. 14.

(

DT

14. Adulterium perfonz conjugate cum. con-

;jugata continet duplicem malitiam. l. cc«.

gqs s

ln

——

N

M

j

at

j

15. Adulterium non privat adulterum jurepe-.

tendi debitum , nifi per fententiam Judicis,

as

vel recufationem conjugis fündatam in vio-

TR t

lentis przfümptionibus. l. cc. qq. 16.

L

Vr

16. Poe»a adulterii eft. . 1) posena mortis, 2)

amiffio dotis ex parte uxoris adulterz; fed-

d i

hzc amiffio dotis non datur de jure natura-

li. nec ante fententiam , quz non fertur,

D)

rifi adulterium fit confüummatum , & de

vamun

hoc conftet per violepntas' prefumptiones,

De Jure Bavarico etiam uxor lucratur do--

d

tem mariti adulteri. l. cc. 17.

bimi

17. Si adulter cevzó credat ,. prolem effe fuam,

nl t

t at

tenetur marito adulterx reíarcire totum

damnum : fi id pro£alilius judicet ; tenetur-

p t

' refarcire dimidium damni. Si id fuerit ftri-.

jun cn

&e dubium, ad.nihil tenetur. l. cc. qq. 18.

»tn

18. Si foemina fuerit- foluta, adulter juxta

i hs

j

i

eandem certitudinis vel msjoris probabilita-

tis regulam tenctur illi poft triennalem ab-

la&ationem dare totam vel dimidiam alimen-

"T

tationem prolis. L cc. qq. 18.

TuL

19. Adultera ne quidem fuz proli in artic

ulo

mortis tenetur fateri crimen füum, nifi jam

no

dcnf

»$ (0 $$e

dentur notorié vehementes prefumptiones

i

d

contra fe & propterea füerit interrogata à

legitimo judice. l.cc.qq. 19. Tenetur tamen

ia t

Ü alici

legitimis liberis per teftamentum vel lega.

tum rclinquere pinquiorem dotem, àaucille- "

"i quivis P

gitimz proli fuadere ftatum

; in quo ceffat

g t

pretenfio dotis, 1. cc.

'Mv ]I Cc'qq

(mis &i

20. Stuprum eft concubitus illicit-us viri -cum

iaenfeli

k virgine. l. cc. qq. zo,

[irefa t

21. Stuprum eft diverfz rationis à fornicatio

i

ne. l. cc, qq. 21.

ss lo

22. Defloratio virginis habet rationem ftupri,

Ms r

dfnituis 1

etiam(i ipfa confentiat. l. cc. qq. 22.

tdiqis g

23. Stuprator tenetur ftupratam poft notorie--

tatem criminis ducere vel dotare etiam anté

t, Petneite

fententiam Judicis (i eam vi, metu, fraude;

pity f a

ipromiffis, vel mendaciis induxit. Secusad .

mi f

nihil tenetur. l. cc. qq. 23.

tob gl

Q q0 n

24. Si Stuprator folàüm muneribus , importu-

nis precibus, velblanditiis induxit puellatn -

i m

Mi

ad nullam. compeníationem tenetur. l. cc.

i& g

qq. 24-

(æ non fuerit notoria

,

2y. Si corruptio puell

&

poteft nihilomious velari '& facrari. l. cc.?

! Smi!'egium

f q

qq. 25

Utlte |

26. lucefftus eft concubitüs cum perfona cog-'

) SZangm

nata intra gradus dirimentes matrimoniurn.

EXITT

Nec intereft ,- utrum ea cognatio fit per

LT

confanguinitatem, velaffinitatem , vel ad-

T J Vcl

optionem; vel cognationem fpiritualem.

iif lt

l Cc. qq. 26.

W'lm ïiga;gn

47.

il

1

!

';)Sg (o) SBG

[

i

27. Ad incurrendas poenas à lege Civili vel

Ecclefiaftica pro inceítu taxatas requiritur

"r

copula perfe&a; fed ad incurrendas poe-

z

nas arbitrarias à [Judice infligendas fuffici-

Wt

unt quivis actus luxuriofi cum cognata, qui

uluquoü

etiam in confe(fione fpecialiter explicandi

funt. ], cc. qq 27.

iij

28: Omnis a&us luxuriofus Confeffarii cum

filia confeflionis eft inczeftus, l. cc, qq. 28.

Bl

a9. Divería genera inceítuum differunt fpecie

inter fe. l. cc. qq. 29.

Ti

30. Solus primus gradus confanguinitatis vel

TM

affinitatis in genere inczftüs differt fpecie à

reliquis gradibus. l. cc. qq. 3o.

Dd

H

31. Pcnz inczftüs fünt.. 1mó perfona conju-

té1, r

gata, fi committat inceftum cum confan-

T. fenust

guinea fut mariti vel uxoris in primo vel fe-

cundo gradu, privatur jure petendi debi*

tum; quo tamen non privatur, fi commit-

X

H

l

tat inceítum cum propria confanguinea,

w

2dÓ qui fcienter contrahit nuptias incefluo«

l

fas, ipfofacto incurrit excommunicationem

l, cc. qq. 3 t.

t Wx

31. Sacrilegium in genere luxuriz eít

þa&us

& jl

luxuriofus, quo violatur perfona facra vel

locus facer. l. cc. qq. 32.

*

gt

33. Sacrilegium tale committi

tur triplici mba

do, 1) fi perfona ligata voto caftitatis folen-

s n

ni vel fimplici committat actum luxuriofurt

ag

externum vel internum, 2) (iquis peceet acta

us

j

i

luxuriofo intecno vel externo relaté ad per-

g ln

fonam ligatam voto caftitatis.. 3) figuis fe

l

Index genu.

^

polluat

«$ 0 £

TT

polluat in loco facro vel benedi&o. l, cc.

NUCL

qq. 33-

V

34. Religiofüs fimul initiatus facris Ordinibus

upp

fic peccans committit duplex facrilegium. 1,

€c. qq. 34.

,

lod

[

3. Sacrilcgium ratione voti fo

lennis hon dif-

n v f

fert fpecie à Sacrilegio commiffo ratione

i QW'

voti fitnplicis. l, cc. qq. 35.

jopr t

o f

36. Non committiturSacrilegium , fi quispec-

: cét cum perfona gerente appenfías in collo

j qql""

Reliquias vel Agnos Benedi&dos, commit-

A u

titur tamen gravis irreverentia, quz eft di-

, Tünccn

veríz rationis à peccato luxuriz. l'.,c;.qg. 36.

lp t

d ond

37. Copula inter conjuges in loco facro, fi

tefr ln

fiat' absque neceffitate & fine' periculo ine

continentiz ; eft facrilegium. $i autem fiat

VLitun d

ex neceílitate & ex motivo vitandz incon»

qunadte

dxhomott

tinentiz, e(t veniale peccatum irreverentiz

L cc, qq. 37.

U

38. Committitur facrilegium per quosvis actus

TT

luxuriofos externos tendentes ad pollutio-

112 ln

nem vel copulam,

fi exerceantur in loco

tb d

facro ; non autem committitur facrílegium

per tales actus folüm internos. l. cc. qq.38.

dtt lu

Wïï, l WH

39. Ad loca facra hic referuntur. . 1mó Eccle«

Bl

fim vel Oratoria ad culsum 'divinum perpe-

. tuó deputata authoritate Epifcopi, etiamfíi

Ui ls

folüm benedicta fint. adó Coemeteria, ca-

" Mj

pelle, chorus,

annexa Ecclefiis. l.

CC.

qq: 39.

at

d D

clefia,

49. Ad hoc, qc' dicatur polluta effe Ec

requi-

LT

w (o)*äæ

Wf&u, l

requititür effufio feminis diredé volita, de

íe idonea ad generationem, & notoria, l,

t (

Cc. qq. 40.

Pollutio. þ

41. Pollutio eít voluntaria éffufio feminis e»

2 li

tra vas debitum ad

generationem idoneqm

il n

l-ce,. qq«41

^

mortale, etiamfi

45, Semper eít peccatum

MA

r

fiat caufá (anitatis vel fedandæ tenitationise

Rn v

l. cc. qq» 42:

E

AA t

453. Eft jure natural

i prohibita. l, cc: qu. 43.

lla', LT

44 Tunc cenfetur pollutio voluntatia, quane

g

do facile prvidetur fecuturà eX actione de

ht d

Íe nec ordinata àd finem honeftum , nec ne«

ceífaria, l, cc. qq. 44«

p i

Janen f

Af. Licitum eft, caufa fanitatis fumere tnedis

TU

cinàm ad refolvenidum femen corruptum in

ag

alios humores, l. €c. qq. 45*

46. Non datur obligatio reprimendi in vigilia

tl

ollationem jam inchoatam in fomno per

d pl

j

uxum feminis jam decifi in lumbis, dumie

vt at

modo abfit periculum confenfüs in deledta-

ii

tionem & ea pollatio non fit voluntaria in

us

cauía, & pollutionem patiens non coopere-

tur in vigilia ad feminis jam decifi expul-

m i

fionem. Si enim una ex his tribus conditio-

[íd d

1

nibus deficeret , & pollutio in plena vigilia

jj

non reprimeretur ,

non évitaretur grave

"at !

Etflfüisl It

peccaturi; 1, cc« qq. 46.

e cauía fanicatis,

47. Practicé non licet. optar

üt i& [omuo (e-

u

Vel tenxationis vitandz s

2

quaa

"

«j ( Be

quätur pollutio ; licet tamen de fic fecüta

o (s

gaudere, l. cc. qq. 47.

(

48. Pollutiones abítrahendo à circumftantia

T

períonz facrz vel loci.facri fecundüm fe

dpria p

fünt ejusdem fpeciei. l. cc. qq. 48.

w ett

]

49. Procurare magnam commotionem fpiri-

hst

tuum genitalium difponentium ad polletio-

vl

nem vel ad magnam diftillationem eft grave

IT

peccatum. l. cc. qq. 49.

T

$0. Sodomia eftcopula in vafe& virili vel mu-

PU

liberi inepto ad generationem. l. cc. qq.5o.

Authores ejusmodi copulam inter períonas

iDeiut

ejusdem fexüs , vocantSodomiam perfeGam;

frrtimy

at veró copulam inter perfonas diverfi fexüs

g

; Dd

in vafe prepoflero vocant Sodomiam imper-

demon

fe&tam. l. cc. qq. 5o.

$1. In Sodomia explicandz funt circumftantie

vt

addentes

gravem malitiam — diverfe ra-

LAX

tionis v. g. an commiffa fit cum perfona

l, (

facra, vel cognata , vel vir

gine, vel cum

U

violentia. l. cc. qq. 5 1.

Vg

y?. In Sodomitas jure civili ftatuta eft pcena

nàsgd

mortis, & poft mortem comburium; iisque

lnl

denegatur jus teftandi. 2) De jure Canoni-

|

co Clerici degradantur & Judici fzcularitra-

duntut, ut morte puniantur & comburan-

T m

tur. 3) Sodomia conjugatis dat caufam di-

vortii. l. cc. qq. $52. & $4

$3. Clerici Sodomitz ; (i crimen occultum fit,

T Og

d

non incurrunt ipfo facto fufpenfionem ab

Wi

officio & beneficio ante fententiam Judicis,

l. cc

233

D

$4. S. Pius V. Clericos Sodomitas omni "privi-

legio

- jj K

-

r

b

Mü&&

a? ( He

- legio Clericali, officio & beneficio exuit, 1.

cc. qq. j 4-

/

1 i

fy. Ad has poenas incurre

ndas requirïtur So-

1

domia perfe&la. l. cc. qq. $. & juxta autho-

Dtte (

res etiam frequentatio. l. cc. qq. £6.

,

j&. In Confeffione explicanda etiam eft cir-

D dj

V d

cumítantia, an quis fuerit agens vel patiens

: ]. cc. qq. 5 6.

TM

$7. Beflialitas eft copula cum animali irratio-

nm.k.ü, M

nali. l. cc. $7.

Is y

j8. De jure civili punitur poena mortis, & fi

Iayt

fuerit imperfeQda, poena relegationis, l, cc.

Mu dnot

qq. 58.

J i

j9. Probabilius non datur congreffus cum

doemone. l. cc. qq. $9.

Tumm

60. AModus congrediendi cum Jfemina imnatu-

dieto n

valis, v. g. . vir fit fuccubus, fi ambo fe-

t gf

deant, fÍi vir retró accedat,

eft peccatum

t Wa

mortale, quando hoc fit absque neceffitate

& cum periculo effundendi femenextra vas

m d

l

muliebre,vel cum periculo valde imperfe&tó

Qu

J

obtinendi effectum generationis, l. cc.qq. 6o.

"

Wi

)

)

Praceptum Vil.

if

m; [ wn&w

Fide, Furtum. Contradus. Jus. ]u&itia.

y i d

Praceptum VAl

Fide, Detractio. Mendacium. . /Equivocatio,

gt

. Reftri&tio mentalis. Sufpicio, Judicium te-

f

PHCTU

merarium.

ytrin

Predicare , Concionari. .

. Parochi tenentur diebus Dominicis & fin-

j5 r

X 3

gulis

i

* o p

ia

ulis feftis folennibus przdicare'Verbum Dei,

ita ut peccent mortaliter, fi hanc obligatio-

57(]11

nem notabiliter negligant. Jz Zra&. de Sac.

(urm !

Qrd. l. Dj d. £« 2«

d p

2. Regularibus non licet pradicare in aliena

m t

Ecclefia fine confen(a falteta tacito Epifcopi«

u

h

l. cc. q. 3.

y i

o

3. Non potef(t fieminis utut pietate claris com«

D^ Mtw«

mitti facultas przdicandi in Ecclefia. l. cc. q.3.

f fetem

4. Concionatoribus à Tridentino inculcatur

o

1m ut pro materia fumant; dogmata ad (a«

Mm d

lutem neceffaria , vitia4 & virtutes, 2dó Ut

linsd

fermo fit facilis. 3tió Ut fit brevis. 4tó Ne

p

verbis Scripturz abutantur ad vana & adu-

U

b

u

latoria. ;tó Ne in concionibus proponantur

pon t

quzíliones fubtiles, hiftoriz vel revelationes

incertz quz fpecie falfi laborant, miracula

u fM

non approbata &c, l. cc. q. j.

,lguo;aun'a,

IU

« Aliz qualitates ad bonam concionem requi.

g

fitx à D. Salefio & S. Carolo enumerantur.

i

l. ec, q. 6. 7. 8 9. 10« 11.12. 134 14 15. 16

L]

n

17. 18 l,,Q-lqu 21. 22,

m

Pra«latus.

tmny u

Fide, Abbas, Contractus, Locatio, vcndiciqq

ürim

*

ii

Prefcriptio.

MY

prigig

Natura && £oua fídes.

1 Sutfn

3. Prefcriptio eft aquifitio dominii per conti-

Wl

nuationem poffeflionis tempore & modo à

t f

legibus definito.

/n Tratl. de Jur. €&? 2uff.

Dlrpe 6. 5- 2« Qq« X«

l Etflm'fuc

20 Vae

d !

-

4

N

w3 ( B

l

4, Valet etiam in foro interno. l. cc. qq. 3. &

Il

Jj

sh

!f

il

$.7. 41

3. Qui rem przfcriptam ex ignorantia juris refti-

dlfl!e l iln

tuit, poteft eam repetere. l. cc. qq. 4.

4. Poteít tamen renuntiari juri prefcriptionis.

qu EPI(O'

l. cc. qq. $.

H

f!&f[![gæ

f. Ad inchoandam prefcriptionem requiritur

fides po/ftiv? bona , hoceft , talis qua quis ju-

1

M

dicet fe rem probabilius jufté poffidere poffe.

[

d

l. cc, $.3. 94 3.

&. Etiam ad continuandam po

ffeüïohem in Or«

Va d

h P

dine ad praefcriptionem requiritur fides pofi-

du

tivé bona. l, cc. qq. 4 & $. 7- q *

is fa&ti alieni , v. g. fürti»

WSP!Opomnj

9. Tgnorantia inculpabil

"l

non obftat bonz fide

i ad prafcribendum, l

TW

cc. $. 7. q- 3-

$, Ignorantia

etiam culpabilis ïuris aübii,

ïontmrcqui.

Vü

*

in uxor habuerit jus ad vendendum non

p

obáat bonz fidei. l, cc. concl. a.

udmïl H

. Ignorantia juriscerti etiam invincibilis , obz

flat bong fidei tam pro foro interno, quàm

externo , nifiin perfonis, in quibus toleratur

p9

-hzc ignorantia, aut in preícriptione lon-

X d

gioris temporis. l, cc. concl, 3. 4«

10. Mala fides authoris non nocet facceffori

particulari, l. cc. $. 3. qq. 6. & $. 7.9.4

11. Succeffor univerfalis nullo teropore pote

hn

pii t

prafcribere rem, quam accepit à pofft ore

malz fidei. l. cc. q. 4: concl. z.

W i

J2. Etiam fucceffor particularis authoris

mal

"

fidei non poteft przfcribere tempore

nario;

ofgli-

W

4

- ( $e

nario, fi Dominus ignoret rem poffideri ab

' Adpra'fffil

frogtnit

alio, & res fit immobilis, auc furtiva

vi poffeffa. l. cc. concl. 3. 4.

3 auþ

imn i

lii

13. Mala fides Pralati aut- Rectoris Eäclefiæ;

nifi fit fufficienter cognita, non nocet Ec-

gt

jNnd

clefiz. 1. cc. $. 3. qq. 7.

/14. Mala fides poffefforis

b ag

quoad unam, partem

tfundi non nocet fidei

j Non m

fundi. l, cc. qq. g.

quoad axltcram partem

(rspofi

1jy. Nocettamen mala fides

efpe&u unius per-

Tb

Íonz etiam

reípectu alterius. l; cc. qq. g. .

Qs, A&

36. Non dantur cafus,

in quibus poffit prz-

ipextj

Ícribi mala fide; dantu

( N prazli

r tamen cafus , in qui-

*

bus prafcribi libertas

a

jure alieno, fervi-

fufcit d

tute, aCione , idque cum fcientia juris alieni

( t0man

qtdinar.|

negligentiz in ufü. l, cc. qq. s.

17. Non obefít bonz fidei, i quis poffidet rem

alienam contra charítatem

; dummodo non

poffideat contra juftitam. 1

: CC. qq. 16,

4 nl

18. Confcientia rei alienz folüm venialiter cul-

ib p

tj

1

pabilis non. obeft bonz fidei. 1. cc. qq. 11.

VAmbl

Titulus eg paj&[im

19. Poffeffio eft detentio

Bo

rei corporis , animi ,

tituam

juris adminiculo. ]. c

C, $. 4. qq. 1.

1 m

20. Ad przfzriptionem inchoandam non fuffi-

DN

cit poffeffio meré zazura/is ,

fzd requiritur

fimul civzlis,

T

nempe fimul adminiculo cor-

j Res itm

poris & animi;

ad continuandam vero pra-

Ícriptionem (uffi

cnbunfm l

i

cit fola poffeílio civi/is, 1. cc,

9q. 3.

Mi

Y

21, Ad

li

!

a ( £e

"gt

rl, j

21. Ad pr&fcriptionem requiritur, ut poffe[fio

fit continua & non interrupta, puta per pofi-

tivum. impedimentum poffeffionis náturalis

M

vel civilis, quamvis poffit aliquando dorzzzre

V

.

tempore inutili. l. cc. qq. 4.

22. Non eft neceffe, ut poffeffio continue

tur

T

j

ab eodem pofleffore. 1. cc. qq. f.

xwadem,

23. Non tamen ad fibi prefcribendum füufficit,

fi res poffideatur alieno nomine. l, cc: qq. 6,

t

24. Ad przfcribendum füfficit titulus colora-

J MW

tus, aut exiftimatus, dummodo exi(timatio

thryi »

ab errore jufto procedar, l. cc. qq. 9.

Bof

2f. Ad preícribendum tempore ordinarionon

t

fufficit titulus przfümptus. l. cc. qq. 10. fuffi-

Boj

cit tamen ad prefcribendum tem

pore extra-

n

ordinario. l. cc. qq. Hn.

TU

Jempus.

ul g

L

26. Res mobiles,nifi (int furtiva,aut vi pofï'eff?,

t

cum titulo przfcribuntur intra triennium, ].

AR

CC.. .. $d« 2»

27. Res mobiles fine titulo colorato aut exifti-

h

mato przícribuntur tricennió , hoc eft, per

i [Wkg m:'.

triginta annos. . l, cc. qq. 3.

28. Res immobiles cum titulo inter przfentes

j

nl

prefcribuntur per decerz annos ,. inter abfen-

tes per vzgzzti annos, l. cc. qq. 4.

p lm

j n

29. Res immobiles (ine titulo exiftimato pre-

pl

fcribuntur zrZgizta annis, l, cc. qq. 5.

30. Res immobiles contra Ecclefías Romaná

inferiores tam cum titulo quàm (£ine ritula

)

E4

y

prafcrie

üäio)gaæ

przfcrib

" At

6.

untur unadmginvta annis. 1. ce. qq

i

n n

31. Contra Ecclefiam Romanam prefcribitur

víüult

fpatio ceztum annorum. l. cc..qq. 7.

o

32. Contra Civitates tam mobilia quam ime

intt at

mobilia (ine titulo przícribuntur cezzum are

j qij

nis, l, cc. qq. 8.

eugdt

35. Bona vacantia contra fifcum (xcularem fine

lat

titulo przfcribantur qwadragzuta annis poft

itams

denuntiationem.

Si auvtem fifco necdum

ais

denuntiata fünt , prefcribuntur £rzgzzte an-

; Minne

nis. Mobilia cum titulo prefcribuntur zrZez-

flb

z:0, immobilia inter przíentes decennio, l,

Vicennio,

cc. qq. 9.

T

34. Officia przfcribuntur inter præfentes cum

1 Adine

titulo decem annis,; inter abfentes viginti

tuti av

"apnis, finetitulo ?rzgzzta annis. l. cc, qq. :o.

li qit

$. Beneficia Eccleftica cum titulo colorato

li

- pacifice pofleffa prefcribuntur per zriezziuta,

b

vndfons

l. cc. qq. 10,

Wya

$6. Jus przfentandi ad beneficia non przfcri-

bitur ni(i tempore immemorisli. l. cc. qq. 10.

f

97. Servitutes perfonales, & reales continuz

x rf

preícribuntur cum titulo inter przfentes de-

cem annis , inter abfentes viginti annis , fine

Iigmmm, [

titulo triginta annis. Servitutes autem dif-

Qs

continuz prafcribuntur folüm tem

f

memoriali. ]. cc. qq. 11.

pore im.

PTR

38. Immunitas à fervitute prefcribitur eodem

LUTT

E

tempore, quo fervitus, & fi fit alternativa

1!' Tln[üm [

: qq. 12,

reguiricur duplum temporis. l. cc

Pt

380 AGio»

i (o.), ige

M.Lm

39. A&tiones rcales extingauntur per prgícrip-

tionem eo tempore, quo przfcribuntur ipfa

pf

res mobiles vel immobiles. Actiones veró

"W

perfonales extinguuntur triginte annis. Sed

lbdll [

actio hypothecaría non perimitur nifi quadra-

f TAE

ginta annis, AGtio redbiDitoria & quauti ma-

joris extinguitur fex menfibus. AGio doli

extinquitur biennio. A&iones Ecclefiarum

lsf

" Romaná inferiorum extinguuntur quadra-

hais t

. ginta annis , aCtiones Romanz Ecclefiz cen-

1 b w

tum annis, l. cc. qq. 13.

Mf mgmg

o, AGiones criminales criminaliter intentatz,

A

r

& obligationes ortejex delicto przfcribuntur

vicennio; fieri tamen poffunt exceptiones

contra taliter delinquentem. l. cc. qq. 14.

p

41. A&iones injuriarium prafcribuntur fpatio

k vpt

unius anni ; actiones adulterii , ftupri, in»

dtg

cxítüs quinquennio. l. cc. 14, Accufationes

V edinto

adulterii conjunGti cnm violentia , ftupri per

yima,

vim abfolutam , parricidii , & lefx majeflatis,

nunquam przfcribuntur. l. ce. qq. 14.

um p

-Res & Perfona.

lag

p

42. Prafcribi non poffünt homoliber, fervus

goplat

fugitivus, res facrz, res publicz , limites

regnorum, Dioecefium & Parochiarum , res

vt

communis à membris, immunitas à vifita«

j u

lin t

tione , obedientia ; vel'procuratione, & oblis

gationibus ergo.principem, jus primogenis

T

turz, jus decimandi, l. cc. $. 6. qq. 2«

(rit

(

ii

3. Tantüm extraordinario tempore prefcribi

l

poffunt res fürüive, res fifco incorporarg,

um

)

fundus

LL

hd

ag (o $£

fundus dotalis, bona adventitia Hliifamilias;

l W' |

df

res pupillares, res minorennium, majoratgs,

fideicommiffa , feuda &c, l, cc. qq. 5.

tiona

gumen i.

44.' Pupilli ànte ufüm rationisnon poffunt prz-

je. g

fcriptionem inchoare , poffunt tamen eam

aliunde incz ptam continuare. l. cc. qq. 4.

Qunii

tuinoh

4j. Przfcribi non poteft contra filiumfamilias,

Minorennem, prodigum , & eos, qui bona

» r

It

füa aliepare non poffunt. l. cc. qq. ;.

irahtos t

46. Prefcriptio dicitur zoz currere , quando

fejl

incipiunt deficere conditiónes , à quibusprz-

fcriptio poterat inchoari; dorrmre veró di-

j l

iProlus

,Citur, quando legitimé inchoata ob aliquod

impedimentum fufpenditur, l. cc. qq.6 7.

vonfiod

folnntat

47. Jntevrumfi dicitur preícriptio , quando

C Phrüm

fuperveniente impedimento totaliter, ita ut

debeat de novo inchoari. l. cc. qq. 8.

flviar t

'48). Poft ptzícriptionem completam reftituun-

Pt

m«l

tur in integrum Minorennes per quadrien-

nium utile, uti & Majorennes impediti v. g.

tilim,

captivitate ab interrumpenda przícriptione,

Q M.

& Ecclefiz ac alia pia loca. l. cc. qq. 9.

|

- Pre[umptio.

|Hgp

Vrl

Fide. Septem vitia Capitalia, $. /uperdza.

a ]u Tm

Precarium.

a a

TU

1. Precarzum eft , quo alicui res ad utendum

qu, i

gratis conceditur refervata libertate rem

du

