34-

Religiofi non poffunt ficularibus in arti-

VN

culo mortis miniftrare Euchariftiam, eriam

T

per modum viatici.fine licentia Parochi. l,

db

cc. qq. 22.

if

35. Deficiente,

aut nolente irrationabiliter

E

Eu-

n

Judex gett,

]

(o)

^ Euchariftiam miniftrare Parocho moribün-

jl

-. dis poteft eam miniítrare quilibet Sacerdos.

jplnid

l. cc. qq.23.

ironmul

36. Non tamen poffunt Regulares in Pafcha-

sütiont

te communionem dare in ordine ad íatisfa-

grnra

ciendum: precepto Ecclefiz, fíi Parochus

eam dare recufet. l. cc. qq. 24.

mpidi

t

37. Regulares poffunt fuos familiares & famu-

Bsl

Jos commorantes in monaíterio communica-

rein Paíchate & in articulo mortis, l. cc.

Qsl

!

nirum

qq. 2f. .

n Eod

39. Sacerdotes tempore Pafchali non tenentur

2 rj

celebrare in Parochia propria; tenentur ta-

m

men in ea celebrare, fi alibi non celebrent.

i

iil

l. cc. qq. 26.

al

39. Parochi poffunt in Pafchate füis Parochia-

MIT.

nis dare communionem in aliena Ecclefia. l.

$M

cc. qq. 27-

UI

40. Non fatisfit przcepto communionis Paf-

Otonsi

chalis per communionem facrilegam. l. cc.

QU s

*.qq. 28*

T

41, Qui

fuerunt impediti ad communicandum

1ilt

in Pafchate , recté obligantur ad fupplen-

ücrpm's t

dam communionem Pafchalem. l, cc.qq.29.

MT

42. Qui przvidet, (e impediendum ad com-

*ïüüque [

fnunicandum in Paíchate, non tenetur an-

M

ticipare. l. cc. qq. 3o-

43. Qui exiftimans fe impediendum in Paícha-

.»fi dubla,

te anticipavit communionem, tenetur ni-

:mmwion

- tilominus communicare in Pafchate. l. cc,

t

qqo ;!.

l

"i (

44. Qui previdet,

fe impediendum à com-

M inev;

munio

d

T

.

t

AMON -

lts

munione poft Pa(cha, tenetur communica-

re hebdomadà precedente, 1. cc. qq- 32.

T

4j. Excommunicati & Interdidi excufantur à

T

communione Pafchali, quando ferio co-

ïfOCbïï

nantur impetrare abíolutionem. l, cc. qq. 33-

46. Papa poteft fecum difpenfare quoad tem-

pus, non quoad fubfítantia

V,

m communionisw

Ut

Pafchalis. l, cc. qq. 34.

ln

47. Qui negligit communionem in Pafch

ate,

non incurric cenfüram ipfo facto.

Nam in-

TW

terdictum Ecclefiz & privatio fepalturz eft

J

tantüm feérendz fentenriz.

l. cc, 99.5f,

D

48. Qui communicavit in íta

tuü peccati mor.

talis invincibiliter ignorati

5

fatisfecit . prz-

TA

cepto Ecclefiz. l, cc. qq. 36,

49. Qui in füa parochia communicavit facri-

i I

legé, non tenetur fupplere hunc defe&um

in propria parochia. l. cc, qq. 37.

munoni

fo. Convi&ores in Seminariis Societatis Jefu

ia

non fatisficiunt huic przcepto, fiae licen-

tia faltem tacita Parochi commu

nicando in

t

Ecclefia Societatis, l. cc. qq. 38.

vt

f1. Puerperis re&ius differtur communio Pa(.

al

qn du

chalis usque ad purificationem. I. CC.04.39.

f2. Quicunque eft. capax abfolutionis condi-

"T d

tionatz, v. g. femifatuus, habenslucidain-

tervalla dubia, ftupidus, ille etiam eft ca-

jgi lr

pax communionis Pafchalis íi a

bfit pericu-

J fmm]r j

lum irreverentiz. l; cc. qq. 4o.

j

3. Phreneticis, fi fuerint moribundi & abfit

periculum irreverentiz

qnit

» danda eft commu-

D

'nie. l. cc. qq. 41.

P

4. Àna-

&

(0) :

MMHHU

f4. Anativitate fimul furdis & mutis pote(t

ao

dari communio , fi potuerint difponi ad fig-

na faltem dubia contritionis, & protefta-

ob

spitictt

tionis, quod Euchariftiam agnofcant faltem

jl*

füb generica ratione rei facramentalis ani-

erqitt

mabus proficuz. l. cc. qq: 4z.

(t

jj. Ex caufa gravi, ubi non eft facilis recur-

"T

fus ad Papam, poteft per Epifcopos extendi

t

tempus Pafchale. l. cc. qq. 43.

aleq

De Minifiro.

ww Diaco

$6. Minifter Euchariftiz conficiende eft folus

tigin.

Sacerdos. l, cc. $.3. qq. 1*

J t

$57. Ad licité celebrandum Neomyfíta indiget

* CO

licentia Ordinarii faltem tacita. l. cc. qq. 2.

!

$8. Regularis ad celebrandum in aliena Eccle-

ii

fia indiget licentia parochi faltem ratione

m

" paramentorum &c. l. cc. qq. 3-

r

f9. Ad hoc , ut Sacerdos fzcularis difpenfet

FE

Euchariftiam in Ecclefíia Regulari, indiget

od

licentia Superiorum faltem tacita. l. cc. qq.4-

ï;s t

60. Habens Bullam Cruciatz non potelt fufci-

P

pere Euchariftiam à quocunque Sacerdote

fine licentia parochi. l..cc. qq. 5*

Ytros

61. Diaconus poteft difpenfare Euchariftiam

b

"afim n

ex commiffione Epifcopi vel Parochi, l. cc.

. Qq. 6.

äiigids |

6x. Ea tamen commiffio non facile det

ur fine

neceffitate. l. cc. qq. 7.

KT.

/63. Abfente v

el irtationa

biliter nolente pres«

(t Diaconus Euchariftiam infir-

ts

bytero pote

Ntily

mis miniftrare, l, cc, qq. 8. 3. Immo in ca-

fi

"f

(o)

I&mmis j

Mübnr

fü neceffitatis abfente Sacerdote id licet

Subdiacono, l. cc. qq. 10.

! n

64. In cafu neceffitatis poffet laicus feipfum

Wt j

communicare, fi abeffet fcandalum ; immo

Wfäüs f

& alios. l. cc. qq. 11. 12. Inhoc cafü ta-

men requirenda foret licentia Ordinarii , fi

L r

haberi poffet, l. cc. qq. 11,

13 etten

6y. Sacerdos abfente alio Sacerdote . poteft

communicare feipfüm etiam extra neceffi-

tatem. l. cc. qq. 13. Idem hoc poteft com-

mittere Diacono, fi non potelt. communi-

21

Vf

[

care feipfum. l, cC. qq. 14-

6&. Diaconus tamen extra neceífitatem non

ij

debet communicare Ííe ipfum. l. cc. qq.

g

I$ 7.

dv r

67. Non licet Sacerdoti, communicanti ex

Jem n

mera devotione in defe&u alterius Hoftiz

j

frangere partem fuz Hoftiz , licet hoc ali-

x d

qui authores concedant, l. cc. qq. 16.

'a

ur, d

68. Parochi tam inftituti quàm etiam Manua-

( l.cr,,':.:

les tenentur tempore peítis dare Euchari-

ag

ftiam etiam cum periculo vitaz. l. cc. qq.17.

W ho

69. Sacerdos laborans Chiragra, fi non poffit

1['

miniftrare Euchariftiam pollice & indice,

fyrit

extra cafüm neceífitatis eam non miniftret

L]

hi

aliis digitis fine licentia Ordinarii, l. cc.

qq. 18.

m

7o. 'Tempore peftis

ISacerdos Euchari(tiäm re.-

&é porrigit cochleari argenteo. l. cc. qq. 9-

i m

Ain d

Immo , fiid cochléari fieri non. poffet, (a-

cerdos re&té eam in vafe decente mitteret

E 3

NE

.lmmoïüï

(

9 (o fise

at k

vel poneret infirmo, ut

1ab €o ore capiatur.

l, cc. qq. 18.

d qnd

41. Sacramentum poenitentiz & Éuchariftiz

u

ab excommunicato peti poffet , fed non ab

jgici

. haretico. l. cc. qq. 2 1.

j dcgluti

72. Extra neceffitatem tanigens Euchariffiam

munlb. ,(

in ftatu peccati mortalis, peccat mortaliter,

jipei

prafertim Diaconus vel Sacerdos. l. cc.

g n

q0; 3311

a d

De ]ejum'ä commtunicantium,

j mlic

973. Preceptum cotnriunicandi jejuné eft can-

d at

tüm juris Eccle(iaftici. l. cc. $. 4. qq. 1.

£m

sineneoe

74. Hoc jejunium debet effe naturale. l. cc.

.qq. a.

is, tl

75. Peccat mortaliter, qui communicat poft

nl lü

fumptionem cibi, quamvis exigui. l, cc.

n

qq' 3.

d r

76. Qui comedit vel bibit in dubio, an jam Ío-

nuerit duodecima noGis, nifi credat, jam

;äm,imw

i

probabilius fonuiffe duodecimam , poteft al-

NT

téro die communicare. l, cc. qq. 4.

77. ldem dicendum, fi unum horologium fo-

lR

VCOmmuni

nueérit duodecimam , alterüm veró nondum

fonuerit ,. nifiipfemet operans credat , ecun-

!dfm (

*tid

dum effe falfum. l, cc. qq. $. peccaret ta-

men venialiter (ic operans, fíi ita faciat ex

*tten

meéra voluptate, immo mortaliter,

fi ita

"t

faciat ex confuetudine, vel conítanti pro-

t

ofito. l. cc. qq. 5.

"sl

78. Idem dicendum, (i operans fe accommo-

1

. det primo horologio quoad jejunium Eccle-

— fiafticum, fecundo quoad jejunium naturale

ïjmdifcnd

']l. cc. qq. 6,

79-Pul.

"d

^ f

79. Pulfante horologio. duo

decimam nodis

, Enrhml

poteft comedi usque ad finem pul(ationis.

L

l..cc.. qq. 7-

go. Reliquig ciborum intra dentes harentes

ï

l

poffunt deglutiri fcienter, quin impediatur

Cbä!ffüt

communio. l. cc. qq. 8.

TOj

$1. Non impeditur à communione deglutiehs

O5 Lt

aquam per nares trajedam, vel fanguinem

é naribus defluentem. l. cc. qq. 9.

n

$2. Nec maflicatio tabacci, nec ejus furni-

lt

gatio, nec attra&tio pulveris per nares im-

»äx

pedit .ommunionem. l. cc. qq. 10. fitamen

i A

id fiat f(ine neceffitate, ficoperans peccat ve-

nialiter, & fiex confuetudine, vel conftan-

Wi y

'

tipropofito fiat, etiam — mortaliter. l. cc.

. [

qq. 10.

83. Bibens proprium fanguinem ex vena aut

ij

vulnere, impeditur á communione, l.. cc.

QR

qq. 11.

mj

$4. Qui in ablutione oris prater intentionem

M

aliquas guttas aquz trajicit, non impeditur

wj

à communione. l. cc. qq. 12.

Md

$;. Idem dicendum, fi quis trajiciat officula,

pj

vel aliud non comeftibile.], cc. qq. 13. pec-

m

caret tamen venialiter, qui talia fine necet-

TYv

fitate trajiceret l. cc. qq. 13.

n

gl

$6, Ex depravato appetitu comedens cretam,

carbones &c. impeditur à communione. l.

Tun

cc. qq. I4.

m Ecdö'

$87. Idem dicendum, fi quis dcglutfat nucem

avellanam cum cortice, l. cc. qq.15.

umnmfïf

Q.

j

4

ov

|

a$ ( He

[

88. Non impeditur deglutiens mufcam

á

rþþcb

m

te ori illapfam. l, cc, qq. 16.

g 110n

82. Nec impeditur , audito ultimo pulíuduo-

decimz trajiciens bolum jam mafticatum.

?judicio, |

Peccaret tamen venialiter, qui advertens

"

ied

proximum pulfüm horologii adhuc cum in-

tentione craftino communicandi bolum in os

a, m

pl lu

fumeret. l. cc. qq. 17.

j t

90. Si quis ante medium no&is imponat ori

aleq

faccarum, íperans, illud probabilius re.

Terdos

folvendum ante medium no&is, non im-

editur, etiamíi forte non refolvatur ac

ao |

&n, u

trajiciatur ante duodecimam. l. cc, qq. 18.

71

91. Impeditur à communione, qui comefti-

Va

bile deglutit ac denuo evomit. l. cc. qq. 19.

93. Non licetSacerdoti nonjejuno celebrare ad

n

tll

conferendum viaticum moribundo. 1. cc, 4q.

TE

20. Multó minus in tali cafu id licet (ine

W

Miffa. l. cc. qq. 22.

) ïm, f

$3. Si tamen in tali cafu ex non celebratione

RT

oriretur fcandalum vel murmur, licité cele-

ER

braret non jejunus. l. cc. qq. z 1.

Terft

[

94. Idem dicendum in quovis fimili cafu, in

V stl

quo ex non celebratione oriretur fcandalum

vel murmur populi, v. g. fi parochus in

ät maj

qq' 28-

CNativitate Domini in Miffa prima fumeret

ablutionem, l. cc. qq. a1.

ï& tder

95, Non eít exfpuenda aqua, fed deglutienda

fi eam Sacerdos loco vini per errorem con-

a, Qu

T

facravit & in os fumpfit; ficque de novo vi-

num infundendum & confecrandum eft, 1,

M

lr

'CCQ qq. 25«

96,

r

(0) N $3e

mn'fum

9&. Si Sacerdos in fumptio

ne advertatfe fump-

fiffe aquam, & integritatem Sacrificii füp-

T

plere non poffit fine gravi fcandalo ac.füo

ff

przjudicio , poffet pergere in Miffa. l. cc.

["i il

qq- 24-

L Q )

97. Sacerdos, íi ante confecrationem rdcor-

lg,

detur, fe non eífe jejunum,

& defiftere

non poflit fine aliorum offenfione ac fu4 ins

Wt

fami&, non tenetur defiítere. Alioquin te-

i

ts v

netur. l. cc, qq. 25.

ij

98. Si Sacerdos ante confecrationem corripia-

Ro

turmorbo, poffet alius facerdos füpplere

Miffam, non tamen adhoc tenetur. |. cc,

E

MA

Ql t

qq. 26.

99. Si Sacerdos moriatur poít utramqué con-

It

fecrationem , alius Sacerdos jejunus non te-

tb

(

netur füpplere, (i ipfe intendat celebrare ad

aliam

i gt

intentionem. aliàs tenetur. l. cc.

qq. 27.

100. Immo, five moriatur poft utramque con-

r

fecrationem , five poft primam tantüm, jux-

t ls

ta Rubricas Miffa fupplenda eft per alium

Sacerdotem etiam non jejunum , puta jeju-

äa&, t

nio naturali.

Si enim alius Sacerdos jam

v(id

effet praníuüs ,non teneretur füpplereMiffam,

| peto:hus i

l. cc. qq. 28.

ia t

10I. Siin przdicto cafü defitSacerdos, fpecies

vini deberent potius affetvari in alterum

r,jgfudcnda

diem , quàm dari laico jejuno, nifi timea-

i t

tur ne acefcant.

In quo cafu. effent potius

TT

dandz infanti, l. c. qq. 29.

hum d

102. Si facerdos poítfumptionem ablutionis

deprehendat Particulam Hoftiz, parvam

5(

ETg

fqmat,

d

NON-

m

r

' .. fümat, notabilem affervet in Sacrario. l, ce.

qq. 30.

apoff i

P vcnialeï

103. Tales parvz particulz poffunt à Sacerdo*

n

te abfumi etiam poft*fuum reditum in Sa*

"

h

criftiam. l. cc, qq. 3r,

üinmu

104, ldem dicendum; (iparve particule re-

TT

« periantur ab alio confecratz. l. cc. qq. 32.

j üula ! Cl

10f. Idem dicendum;, fi tales particulz de-

H Í f

prehendantur poft diftributionem Eu:hari-

gt i

ftiz , & commodeé fervari non poffint. l. cc,

qq. 33-

1j 411'1'.1

*o6. Tales reliquia non funt porrigendz com-

f

municantibus ante ablutionem. l, cc. qq. 34*

Al

107. Laicus etiam non jejunus licité abfümit

t oun

W u

Hoftias, fi alioquin effet pericalum , ne ir-

reverenter tractentur ab hareticis.l.cc.qq.3 f.

LT

10$8. Licité communicat etiam non jejunus , fi

1nm, Í

alioquin incurreret periculum infamiz, l.

ii v

cCc. qq. 36.

L

169. Poteft dari Euchari

ftia infirmo periculofé

t

decumbenti etiam nonjejuno, etiam(íi jam

t

| acceperit viaticum, Quotidié autem noneft

lnttim

communicandus, fi per plateas debeat de-

Lfüzamcn l

ferri SSmum, l.cc. qq. 37 38-39.

M ii

110. Poteft infirmus poft fumptionem medici-

M

nz communicari in Pafchate fi alio die non

"p

poffit commodé haberi parochus, vel füm-

*j

ptio medicinz primüm rcíciatur poft de-

ET

portationem SSmi. l, cc. qq. 40.

l ;DWHS [

i11, Non licet Euchariftiam deferre ad infir-

. mum, qui eam non poteít fumere, velnon

w'&t Q

fetinere rationc vomitüs. l, cc, qq. 41.

II2

ï'«iïtri )

9t$ (o)

MILM

I12.. Statim .comedere vel .bibere. fine gravi

cauía poft (amptionem Euchariftiz eft pec-

t

catum veniale, & fi fiat ex confuetudine

i nj

vel conítanti propofito eft mortale. l. cc.

qq. 42

tl n

113. Communicare poft convivia vel compo-

1j

vationes in feram noctem protractas gulofi-

il d.

tatis cau(4 , cibis adhuc indigeítis e(t ve-

Ll

niale & (i fiat ex confuctudine vel coníftan-

t propof'to, eft mortale. l. cc. qq. 43.

L1o,

De variis aliis difpofitionibus in. com-

"d

municante requifttis.

n m&

114 Pollutio caufata ex negligentia folüm ve-

P d

nialiter peccaminofa, non impedit commu-

1.

fed tantüm ex :coz-

nionem ex' geceffitate ,

u

giruentia ,. quz etiam ipfa non impedit com-

j

munionem; fi absque aliorum finiftris fu-

amit,.

fpicionibus, velfimili.caufa rationabili omit-

»

ti non poffic. l. cc. $..j..3q. 1.

w

115. Qui poft voluntariam pollutionem aut

fornicationem veré poemtent. non impe-

Aunf

Vf

diuntur àcommunione eodem diefumenda;

Hj

nifi tamen in fe experiantur fpecialem fidu-

ciam , rectius abítinent, quod judicio Con-

n

feffarii relinquendum. l. cc. qq. 2

pdtt

116, Conjugata perfona reddens debltum non

àmpediturà communione, immo nec pe-

n

p

tens caufa incontinentiz fine fua culpa or-

Petens tamen :cauí3 voluptatis peccat

vemahter eodem dxe communicando. l. cc,

i

qq. 4-

, du

117, Mulieri patienti Buxum fanguinis, aut

n

T

*tem-

:

(o)

,:WdOS!

témpore menftruifi valde devota & exem-

gxdfn[e (

plaris fit, non eft deneganda. communio.

g

"Aliter dicendum, fi mulier accedatad com-

munionem tantüm ex confuetudine, &per-

f t

at

petuo cum iisdem peccatis venialibus exter-

: nis fatis deliberatis. l..cc. qq. j.

Ti vt

11$. Peccat venialiter,

qui in die commu-

ao at

a nit

nionis fine caufa rationabili negligit lavare

| OS; faciem & manus. l. cc. qq. 6.

j nmoi

Venfititu

119, Energumenis licité datur communio,

'dummodo in Ecclefia.quieti fint. l. cc. qq.7,

stnta,

duf

140. Conftitutus in peccato mortali cum con-

tritione perfecta licité celebrat vel commu-

nicat, fi defit copia Confeffarii, & urgeat

(Wele

vtf

neceffitas communicandi, l. cc. qq. 8.

121. Idem dicendum;, fi alioquin fequeretur

/

fcandalum aut infamia. l. cc, qq. 9.

LUl

122. Idem dicendum, íi daretur periculum

hm i

fcandali publici, aut infamiz publice. l. cc.

uj e

qq. 1o.

123. Non tamen idem dicendum, fi praecife

Wmm

fequeretur aliorum admiratio; aut finiftra

lt am

füfpicio apud familiares, paucos probos, vel

m

unum & alterum fine periculo infamíz aut

ttbt,

fcandali. l. cc. qq. 10.

DARU

124. Sacerdos jam conftitutus in altari, fiibi

L

recordetur peccati mortalis, poteít pergere

At (

cum fola contritione. l, cc. qq. t t,

if

j2f. Idem dicendum de communicante jam

"g

conftituto in fcamno communionis. l. cc.

"t r

.gq. 12-

Nik

1264

«$ ( &

m&w,

126. Sacerdos, vellaicus, qui in confeffione

(tyy

precedente oblitus eft, peccati mortalis,

quamvis tale peccatum jami fit indireCte re-

LA

miffum, tenetur nihilominus elicere con»

tritionem ante communionem, 1. cc. qq. 13.

I27. Talis vero non itenetur confiteri iterum

Cnny.

de novo ante communionem, etiamíi poffet

um

de novo confiteri absque fcandalo vel infa-

mia, dummodo moraliter certus fit, fe jam

nmum'o,

effe conftitutum in gratia per Sacramentum

"

poenitentiz, l, cc, qq. 14.

l,

F'ide. Euchariftia,

Sacrificium Miffz.

; W.

Competentie beneficium.

w, &ng

Fide, Solutio.

)

Áirt

Concionator.

)

Fide. Predicare.

Znor proximi. num. ]. &

periin

Jie lt

Jiaconus , ubi traduntur Regulz pro Con-

cionatoribus ex D. Salefio. & /2/Za. n. 27,

Í

PHCA

^

confe(JariorumInflruchiones prattice,

,I

m ln

1, Regula aurea Confeffariorum edica a S. Ca-

gt

volo Bovromaeo, cum Notis, & LeGtionibus

D t

variantibus. 4z Zra&. de Penit. Append.

part. 2. num. I. II.

ilml'i, j

4. Monita S. Francifci Xaverii. l. cc, n, III,

ia

3. Doétrina CozczlZ Tr;'de-ntz'ni de Pænigentia.

l. cc, num, IV.

l

4. Rituale Romanum de Poenitentia. l.cc. n. V.

ant i

1j m

j. Decreta Romana de s&tate Confeffariorum

requifita; de non audienda Confeffione in

j

gedibus

d

x$ o fe

gæruppletü

zdibus privatis, de modo excipiendi con-

p d

feffiones sgrotantium, l.cc. n, VI. VII.

150. l' fe q

6, Decretum Clementis VIII. de confeffione

lt u

per littéras. l. cc. num. VEIT,

wf

7. Decretum 'Alexandri VIL de attritione ex

r

tnetu inferni. l. cc. num. IX;

n G

$. De exceptione hzrefis in privilegio abfol-

s Dd

vendi a ca(ibus Bulle Coenz. 1. cc. n, IX.

«tinos

9. De modo recurrendi ad Pcenitentiariám pro

supenfis

foro interno. l, cc. num. X.

z du

10. ldea bomi Confeffürii , excerpta ex libris

aterts

$. Francifei Sale/ii, l..cc. num, XL.

us

11. Monita Gerfonis Cancellarii Parifienfis ,

us fb

de modo audiendi Confeffiones, 1.cc. n.XIE,

dpt t

12, Directiones Confeffariorum, ex variis au-

'.:guïa!ibus N

..thoribus collectze à P, La Croix. l. cc,

num. XIII.

t a

tins |

13. Incurrunt excommunicationem exquiren-

ml M

tes à poenitentibus complicum nomina fine

Qd

neceífitate pertinente ad integtitatem Sa-

J

. cramenti. z Supplem. S. 1.

db t

14. Incurrunt perpetuam inhabilitatem ad ce-

ittn

lebrandam Miffam follicitantes in Conteffio-

lg,

nali ad turpia, Z S'upplem. S. 14,

Fcrzh's [

D ïus Papt

-Cmy?yärii furisdictio.

r. Jutisdi&io hzc eft poteftas judicandi fübdi-

m

l0ntlo

tos in foro interno. z ZYa&, de Pezitent.

li

(tte

T

difp. 8. q. 3. qq. 1.

& Eft neceflaria ad validam abíolutionem,

D

"u d

'l- CC.' qq. P

à Vil

j 'Non

Wf

38 (o) B.

Clþlend

lt

i]

3. Non fuppletur ab Ecclefía, quando eft ex-

Ui

iflimata ex errore tantum paucorum, aut

Qu

craffo, l. cc. qq. 5.

4. Non licet wti Jurisdictione dubia, nifi in

Qbre «

cafu neceffitatis , & premonito poenitente,

ut brevi iterggm confiteatur habenti

jorisdi-

00 dl

&ionem certam. ]. cc. qq. 4.

f. Nullus Parochus habet jurisdictionem in

] Ij IXI

parochianos alterius$ parochi , nifi accedat

Tf

n

ejus confenfus faltem tacitus. l. cc, q. j,

Idem dicendum de Epifcopo erga Dicece-

A

'Mibris

fanos alterius Epifcopi. l. cc. qq. 6.

N

€. Regulares privilegiati habent jurisdictionem

i

Mi

in omnes fideles. 1, cc, qq. 7.

TT

1. Epifcopus poteft Confeffariis fculuribus &

Lvars

Regularibus non privilegiatis limitare juris-

"m

dictionem quoad locum, tempus, fexum,

.8.. Eam tamen Pra-

períonas, &c, l.cc.

| o

latus fuis Religiofis non poteft limitare, nifi

oninu

ex poteftate delegata ab;Epifcopo. l.cc. qq.9.

f

8. Jurisdidio orZzarza, annexa officio , aut

directé concefía non exfpirat morte , aut

TT

deftitutione concedentis; delegata vero ex-

at

" fpirat. l, cc, qq. 10.

Quia tamen Vicarius

]

Generalis delegans poreftratem abfolvendi

l,

à cafibus Papz refervatis, id non facit no-

mine proprio, fed nomine Papz , morte

"u

Vicarii Generalis non exfpirat illa poteftas,

faidit

l- CC. qqæ 'oi

9, Excommunicatus va

lide abfolvit, nifi fuetic

qtiong

nominatim denuntiatus, l cc. qq. r1. Si-

militer validé abfolvit irregularis. l; cc.

j

io. Nec

-

(0)

10. Nec Conf'cfï'ahus S

&cularis, nec Regularis

D

anfhts

validé abfolvit Religiofum , nifi habeat in

gl t

guue

eum jurisdictionem ab illius Su

perigre,, aut

in Jubilzo. l.'cc. qq. 12.

urum cot

um

fs

XI. Parochi poffunt fibi eligere confeffari

qu puems,

ab ordinario approbatum, quem voluerint,

nifi Epifcopus eam facultatem reftringat ad

gims i

Confeffarios determinatos. l. cc, qq. 15.

is pf

, perlhna 1

12. Affertur Bulla SS. D. N. Benedi&i XIV.

.de abfolutione à Cafibus refervatis in Ju-

'affürii L

bilzo. l. cc. qq. 3.

|

ts

Confelarii. Prudentia.

1. Confeífarius tenetur pcenitentem monere,

i t )

s u

fi laboret ignorantia circa rem dire&té in

Confeffione expofitam. 77

a,

difp. 11. q.3. qq. r.

T vadl. de l'emt.

àltt W

tll

2. Tenetur etiam monere pcenitentes . circa

E

obligationer denuntiandi fedu&tores & fcan-

dalofos. l. cc. qq. 2, 3.

d m

lt i

3. Prafertim follicicantes in confeffionali. l. cc,

qq- 4-

:

ln d

m

Wisrt f

4. Non debet paffi

) poänitentem interrogare

At

de perfona complicis, fed tunc folàm , fi

absque notitia de períona complicis a poe-

-'3 Ánila

"prig

nitente explicari nequit occa(íio proxima auc

"m

propingua peccandi , vel obligatio denun-

tiandi, ubi advertit; ejus malitiam redun-

"m f (

dare in feductionem vel fcandalum plurium,

Utdtn

l. cc. qq. 6. & in Suppl. j. 1.

At

f. Poenitentes interrogandi fünt 1. de numero

"U gl

z. De

-'.lm 4']

& fpecig pecCgtOmm verofimili.

1 circume

'mW t

"

i*

Circumftantiis diverfze rationis, quando: ve-

ro(imile eft, talem notabiliter aggravantem

VM

concurrere.

3. Circa, durationem actuum

internorum complacentize lafcivm. 4. Circa

Mi

occafiones aCctuum & verborum lafcivorum,

Vühtry

f. Girca pueros, & puellas, & lafcivaab intere

hpj

rogatione àbítinendum circa ea, quz fieri

Mj

uwidem poífunt, fed. verofimile non eft,

X

in tali perfona accidiffe. l. cc. qq. 7.

isiuj.

Confcffarii 5 equift. 4 ad retium tgptm

clatotum.

l

1. Confeffarius., fi fit in ftatu peccati mor-

talis, tenetur prius confiteri, Z» Zra&, de

T D

Dd

Penit, difp. 1. q. 1. qq.a.

1771

2. Tenetur fcire, &

frequenter repetere Mo-

talias. 1. cc.

128

Y5 C

3. In cafü difficili, de cujus re&ta refolutione

IN

dubitat, tenetur refolutionem differre, vel

alios confulere, ], cc. qq. 3.

/

4. Tenetur rudes inflruere, parum difpofitos

iil ;

ad dolorem difponere, à vitiis abfterrere,

vindicare ícelera , ad virturem animare,.

m

probos ad perfectionem dirigere. 1, cc. qq.4.

(n;l

$. Hinc familiaria habeat in eum finem mo-

Bu

tiva, & principía aícetica. 1. cc. qq. 4.

vt

$. Abfolutionem differat confuetudinariis, de

jie

'quibus non fperat emendationem. . 2. lis,

j

qui occafionem proximam nolunt dimittere.

;j

3. lis, qui occafionem proximam non poffunt

dimittere , nolunt tamen recipere media

lum

neceffaria.

4. lis, qui licet adhibeant me-

| A

dia , femper tamen recidunt, .;. lis , de

(

Index gen.

qui«

]

d

(o)

quibus non eft verofimile, media neceffaria

gt Wj

applicaturos,

6. Negligentibus quoad 're-

ftitutionem , vel implendas poenitentias ;

Uä;le [

vel fervanda media. l. cc. q. 3. qq. z.

4

. Abfolutio non íolum eft deneganda iis,

k UCF

qui fünt indifpofiti, fed etiam iis; qui no«

ii

lunt emendare quedam habitualia peccata

doltoy

venialia; de quibus dubium; an non tranfeaüt

in morrale. l. cc. qq. 3.

Pro deli&is occultis non fünt imponendz

^ntets t

48.

cenitentig publicze , nec pro publicis re-

dite ij

inquentes infamiam,

2. Pufillanimitati

quoad moderationem poenitentiarum cone

TOW |

defcendendum , non vero malorum auda-

vl

cim, 3. Si noh poteít injungi gravis poe-

t5 tgtl

nitentia, gravitas compenfanda eft diutur-

nitate temporis, 4. Si non poffunt peragi

L

Üng

poenitentiz quotidianz , transferende fünt

in dies feftos, vel hebdomadas fine alliga-

"a.

tione ad diem,

j. Quando confuetudina-

ii

riis imponuntur poenitentiz conditionate,

Ht lm

f v

quo major eft confüetudo, eo minor im-

ponenda eít. 6. Rudes monendi fünt, ut

LUTTT

moneant de difficultate , fi quam habent.

Mcentn

[ H |

7. Raró confitentibus imponenda confeffio

circiter men(trua.

8. Pro inimicis & of-

fenfis injungendz preces quotidianz. 9'

'ttr g

Reftitutiones in caufas pias non in fe de-

T

rivet confeffarius.

10. Circa peccata in-

t

veterata lafícivie non eít facile condeícen-

dendum quoad poenitentias aufteras ob ni-

t,w

lmmm

ln

miam poteftatem doemonis in tales perfo-

KüHötl

nas.

11I. Preces poenitentiales , quz itn-

"i

ponun—

edizw

CNON -

; qui,

ponuntur; utilius fiunt, fi jubeantur dirigi

ad fpeciale myfterium ; ad quod afficitur

Wtl

penitens,

' W'l:

Afl

$. Confeffariis fub Excommunicatione inter*

A

dicitur, ne paffim exquirant

a

pcenitente

I* Qu

nomina complicis. In Supplemen

to $. 1,

li vt

Mitifeg

Vide. Abfolutioy fatisfa&tio, Append. patt. 2.

Confe[[io,

Bol

1. Peenitens tenetur confiterl circumftantias

It i

nj

notabiliter aggravantes Confeffario de iis

i

interrogante, .

"/

/

r

q. T.

? TYad. de Penit, difp, 4,

^, Per [é autem non tenetur

vconüteri circüthe«

j y

d dis

flantias notabiliter aggravantes, nifi illas;

fitt

qui addunt gravem inalitiam dever/e va»

eie i

2j0mi$, aut que moraliter zquivalent pl«

ribus numero peccatis l, cc. q. i. Concl,

; fitei

vtf

lu&;.

n

j. Peccata diverfe vatioris vocantur, que

icet juXta regulam zu/tovum differenti&

d

dl

[pecificze zodernam non differant fpecie, in

ht

fuo conceptu tamen connotant vel.caufant

yu f

inhoneftatem contrariar alteri legi vel vite

tuti, l. cc. q. 1. io Prienot. 4. & $,

at

Y J

4. Non datur obligatio confitendi peccsta d«

TIT.

1

bià laté talia, five fit dubium juris five fa&i,

n

Vocatur autem dulzutz latà di&uim , in quo

ul

. quis judicat, peccaturn probabilius vel rioh

"

TT

effe commiffum , vel non effe grave. 1.

C6s

ls p

q. 2. Not. z. & Concl. t.

qui

tend

i peccata ftricte

$ Datur obligatio confi

F.2

dubia,

POHW

'

3t$ ( f

h ogeu

dubia, five fitdubium jüris (ive fa&ti, " $rigà

;Jüllm habel

dubium dicitur , ubi eft zqualis probab:litas

dw&ä Id

in utrumque. 1. cc.

q. 2. C'oþncl./.z. Vide

silorm.

exceptionem. n.rf.

6. Pii tamen, qui per multos annos non com-

á pwbibi

l

ao

miferunt peccatum mortale, poffünt zz du-

7

!

-lio facli recentis per di&amen reflexum fe

"T

grailà

refolvere, à fe non effe preftitum confen-

aj Áunt

füm requifitum ad peccatum mortale. l. cc.

dranm a

q. 2. Concl. 3.

40&60[[30[0

7. Confeffio poteít effe valida & informis,

i furi

dummodo fuerit exiftimata absque ignoran-

snheit

tia craffa graviter culpabili qux zquipa-

ial

retur fcientiz. l. cc. q. 3.

T

9. Sacramentum tamen poenitentiz non poteft

.. effe validum & informe; quia fola confeffio,

EATY

am n

utut valida, non conftituit facramentum va-

lidum. l. cc. q. 3. concl. 3.

if q

tids L.

9. Extra cafüm necefífitatis non fufficit fola

ao t

confeffio generalis, l, cc, qq. 1. R, 3.

i dn

IO. Ad cafum necefífitatis pertinet extrema

dhi, v

quorundam ítupiditas, à quibus non poteft

Ttttonem

elici.peccatum determinatum, 1. cc.

K 4.

B

W of

^ compe

11. Qui fcit fe commififfe peccatum mortale,

cujus non recordatur in particulari, tenetur

"! conl

*bly

'confiteri , fe habere mortale. l. cc. qq. 1.

rb RORCYS

L

12. Peccata dubia, fi non habetur ab ultima

Vinj

confeffione peccatum certum , funt matería

" Tf

confeífionis, ita tamen, ut adhibeatur ab-

?Wï« l

uf

folutio mentaliter conditionata, l, cc. qq. 2.

.13, Con-

TT

.H'VV(O)

.

t Fl&

id

[*] CO;I-

1b pr

13. Confeffio generalis addi folita in fin

Spb

li

*: feffionum habet veré rationem facramenta-

v

lem diredté remiífivam peccatorum merta-

lium oblitorum. l.cc. qq.3. lmo in antiqua

15 Q0n

Ecclefia probabiliter erat 'Sacramentalis re-

*Oml[][ lil

fpectuillorum,qu: a&tu ftabancin ordine poeni-

t

tentum, & refpectü illorum , qui habebant

10 cnpf

tantum venialia. l, cc. qq. 3. R. 3.

mk' I' W.

14. Venialia funt materia Sacramenti etiam

quoad reatum culpz. l. cc, qq. 4.

1j. Sijconcurrant duo dubia ffviéle dicla, nempe

m

a.

fa&;, an fuerit peccatum commiffum , ve

Juvi$, an fuerit grave peccatum, & dubium

m W

aliud facii, anillud quis jam fuerit confeffus,

non datur obligatio illud de novo confi-

m

.tendi, l. cc, qq. 5. R.3.

dl mf

ATDCRD

16. Univerfim non datur obligatio confitendi

ea peccata, quz quis jam probabilius eft

ffieri

confeffus, l. cc. qq. 5.

17, Immó nec tenetur illud confiteri, fi habet

15

rationem judicandi, quod illud fit jam con-

dntt m

feffus, vel illud non effe mortale, nec ha-

Wa j

bet rationem in oppofitum. l. cc. qq. . R. 4«

g

18. Qui confeffus. eft peccatum ut. dubium,

m nl

ac dein comperit effe certum, tenetur illud

Eximuntur

de novo confiteri ut certum.

jr t

tamen ab hac obligatione fcrupulofi, fi ex-

TT

periantur, in fimilibus variare fuum j

udi-

cium, .& jam longum tempus effluxerit, &

r d

dubietas verfetur circa di&ameqhabitünï

g m

confcientiz, l. cc. qq, 6.

henr ?

19. Qui confeffus eft numeru

m peccatö;dm ut

,CC. qq*i'

dubium , & comperit certum , non tene-

3

tur

H

4

*E*!—-(O:), g

tur illum de novo confiteri, ni( ille numes.

.fus certus notabiliter variet judicium Cone

effarii in ording ad. inj

upgendam posniten-

tiam. 1. cc, 49« 74 8«

m

20. Qui confeflus eft peccatum ut certum, &

h

-

comperit effe dubium, non tenetur retra-

are, nifi timeat, confeffarium propterea

g hn

erraturum in (ui directione. l. cc. qq. 9.

ghuc o

L

g

$1. Datur obligatio confitendi non folüm

actus externos , fed etiam effedtus , qui fa-

impil

cile:poterani confequi , etiamfi tales effe-

riiit i

us non fuerint directé intenti, & etiamfl

MMb

jam fuerint retra&teti. l. cc.qq. 10.. 11

df o

I2 lä-

wl l

22«

uamvis nemo per fe teneatur flatim

confiteri , fed tantüm per accidens, (i in-

df v

m

gruat periculum mortis, aut neceffitas ad-

kf

miniftrandi vel fuüfcipiendi Sacramenti, da-

if

tur tamen obligatio, non protrahendi tamdiu

confeffionem , ut confiderata difpofitione

.'Lü. L.üx h

N

animi fit morale ac probabile periculum re-

apfüs. L cc. qq. 14.-

p

23. Statim poft peccatum mortale , quampti-

Drm

müm occurrit cogitatio practica de agenda

T

!

ponitentia, datur obligatio gravis eliciendi

N debct

contritionem faltem imperfe&am, imo da-

tl

tur obligatio füb veniali etiam cliciendi con-

ttitionem perfedtam, À cc. qq. 1.

LT

"rle,

24. Peccata jam femel confeffa fünt materia

"Ui

con

fe

flionis vel in ordine ad diminuendam

Tf

poonam , vel ad diminuendam indignitatem

M

tecipiendi majores.gratias. 1. cc. qq. 16.

'»;f liu

af. Cor«

«$ O He

i

ln

l

, Confeffio peccatorum venialium non fo-

- Jàm poteít precipi, fed etiam actu precepta

Pt

e(t ab Ecclefia refpe&u eorum , qui non

habent mortale in confeffione annua, l cc.

"p

.qq. 17« 18«

Kf It

46. Tenetur quilibet femel in anno confiteri

Nnyts

broprio Parocho vel ejus Vicario; quamvis

] qqc

)

nunc huic confeffioni fatisfiat apud Regula-

r (il

res Privilegiatos. l. cc. qq. 19. 20.

Se

À QUi

Quf

apud non privilegiatos, vel alios parochos

"T

non fatisfit fine licentia proprii Parochi.

lxmm

l. cc. qq. 21.

*

M

ÓT

27. Confeffio non poteft

: fieri laicfo in effe fa.

:

z

cramen:ali, l. cc. qq. 22«

sl

28. Confeífio non fit licité in Scripto , ubi

üh, (

poteft fieri vocaliter. l. cc. qq. 233. Immo

lus

talis confeffio nec eft valida. — Nec datur in:

Ws

Mit t

caíü neceffitatis obli

gatio con.ütend? in Scri-

pto. l. cc, R. 2..3-

pl

29. Nec in Pafchate, nec in articulo mortis

;Qricdumn

datur obligatio confitendi per interpretem,

351

l, cc. qq.24

TT

30. Si peccatum non poffit explicari fine com-

n

plice , debet quidem poenitens ex charitate

g m o

adire confcffarium , cui eft ignota perfona

hd

complicis , fi tamen perfeveret pericalum

jf

ex complice, poteft hunc explicare confe(-

fario ordinario. Semper tamen in Ecclefia

a t

viguit neceffitas explicandi complicem

, ubi

gt

dignium

aliter peccati fpecies explicari nequit. l. cc,

Lb

9q. 25*

F4

3:.' Ab

j ü

[

æ)gä ; CO. ägþ

31, Ab integritate confeffionis excufat r, .Ob

ge u

gl

