Fade. Adamus, Sacramenta. Poenitentia.

]qr g,

Gula. -

Hïrcüs ttl

??de.- Septem vitia

Capitalia,

"t o

fs (

Herefis, fu

dat[mmns , Pagamfmw,

T

Ócbisma,

I fj

1. LIeve/is cít error intelle&tas liber. & perti-

AUs

nax circa articulos fidei in eo , qui fe-

"n lg

mel religionem Chriftianam fufcepit. Z2 Tr.

3 s

du

i dä Dec:nl. pátt. 1. Difp. 1. f. z qq. j.

2. u-

[

"n

i

FFL

il)neu !

1

h

a. Judaissmus eít error intelle&tus in iis qui

fia, LCr.q

1

l

'.',

l

poíft promulgationem Evangelii ,negando

d

l

ii

. Chriftum inhzxrent legi Mofaicz. l. cc. qq 4.

"Ut l

3. Paganifmus eft ercor intelle&us in iis, qui

admittunt plures Deos. 1. cc. qq. 3.

M ä DCO:

4- Schifina eft exror intelle&us in iis, qui ne-

atyrg

gant Primatum Jurisdictionis in Papa. l. cc.

( Oqqe 7«

At

y. Religzo Tuvcarum elt' erronea. Religio ex

W:zndsd

]

Judaismo, & ex hzre(i Ne

MA

1

R

ftgriana tnixta, l.

I

Wi

cc, qq. 6.

Ui g

6, Herefis gatevialis eft error intelle&us circa

g

]

articulum fidei in eo, qui profitetur religio-

LT

nem Chriftianam , fundatus in i

9 tdpo

gnorantig in-

vincibili. l. «c. qq. 8.

QD j

^H Haerefis formalis et error intelle&us circa

qriie l

articulum fidei in eo , qui profitetur religio-

nem Chriflianam , fundatus in ignorantia

n funt t

vincibili. l. cc. qq. 8.

k emnjan

8. Hzrefis 5o/ftiva eft pofitiva affirmatio arti-

m

culi hzretici; hzrefis zegativa eft füfpenfio

(

w

judicii- circa articulum Catholicum. l. cc.

od

qq. 8.

9. Hzrefis tolerata eft , cujus affecle liberé

poffunt converfari cum Catholicis in nego-

tiis profanis fineulla poena legum Civiliurm.

l. cc, qq. 8.

I'PW

10. Hzrefis zzerza eíft error hereticalis non

slie tf

manifeftatus figno externo. Hzerefis exzerza

jho t

terno.

eft error hareticalis manifeftatus figno ex-

j

Harefis pullica eft , quz velactu de-

ducta eft ad forum externum , vel tam no-

LGqq'f' i

J

M

j

toria »

Judex geff.

toria, ut ctedatur proximé d

byülm ! i

gduce'ndaï l

;s, iO

cc. qq. $.

1I. Ab hzrefi me

re interna poffunt abfolvere

Pn'va[fü Átp

il

omnes confeffarii, non autem ab hzrefi exe

terna, fed ejus abfolutio refervata eft l'apz

li

vel ubi Papa non poteít adiri, Epifcopo. l,

cc. qq. 9. Vide Tr.

!

jg ag

12. Non folum dubitans in fide dubio þofïtivo,

r C

hoc eft, affirmans dubietatem articuli Ca-

i. Ond.

tholici, fed etiam dubitans dubio negativo,

hoc eft, füfpendens judicium circa articu-

fclr ii

. lum Catholicum practicé loquendo incurrit

sbl

hzrefin. l. cc. qq* 10.

Disconum

13. Ad incürrendam herefin fufficit & requi-

frenbor h

ritur ea pertinacia, qua errans fe refolvit ad

s Otdi

negandum perpetuó affenfum Ecclefiz circa

gwrm «

,articulum. l. cc. qq. t1.

w íte

14.. Ignorantia vincibilis ; fi fuerit graviter cul.

odf v

pabilis culpabilirate mortaliter peccaminofa,

f

non excufat ab herefi. l, cc. qq. 12.

ib ]

1j. Pro hzrefi meré interna nulla conítituta

Qp

eft poena; pro harefi autem externa lara eft

i

,poena excommunicationis latz fententiz &

Niniti

; refervatz Papz. l. cc. qq. 13..

hu) fttj

16. Talis tamen excommunicatus non eft vi-

qnte die.

tandus, nifi fit perfonaliter denuntiatus. 1.

LUf

CC. qq. 15. n. 4.

!

idtsi

17. Qui figno externo prodidit fuam harefin ,

ex €o die pofít fententiam declaratoriam cri-

lt d

f

^

minis privatur omnibus beneficiis, l. cc, qq.

lAf

13. n. j*

4

"ii

onfiícatio

Bl 1

18. l/ï'li.æ poenz hæretiþorum funt.c

. bono-

Ini MW

4db (o) 530

bonorüm, irregularitas, infamia, irregu

la-

Mj

ritas, incápacitas teftandi aut fuccedendi,

RLT

privatio fepulture in loco facro, degra.

(j

Effmm

dj

' datio &c. l. cc. qq. 13. n. 6,

[

ll!l, EP

Ifmpg

- Hhore Canonice.

li

tj

i. Jam antiquitus Clerici tenebantur recitate

tf (

Horas Canonicas etiam privatim, Zz ZYa&.

Wgztim

de Sacr.. Ürd. S. 15 q«1,2. 3. 4 ^

ttin,

3. Hzc lex obligat füb gravi. l, cc; q. 7. .

LA

3. Íncipit obligatio à mómento Ordina

,

Sub- Diaconum, l. cc. q. 6.

*

tionig iü

[

4. Tenentür hac lege etíam Beneficia

ti üecäum

t5

in Sacris Ordinibus conftituti, l, cc, q. 8. Id«

n las

que verum, etfi vacent ftudiis; ac benefi-

cium non fit curatum. l. cc. q. 9. to.

tl gfavita;

$. Beneficiatus nón recitatis Breviariüm tenés

( n

tur reftituere fructus, etiamfi beneficium fic

TT

tenue ; nec licet; eleemofinas antea fadtas

ul d

D nl

computare pro reftitutione. l. cc, q. 1110

12.^13.

d b

&, Non fatisfacit precepto recitansifimul Matu-

[)l

tinum tempore vefpertino pro currente &

um

fequente die; aut recitans in Dominico Offi-

T

cio Officium de Pafchate, l, cc. q. 14. 15

ilimhrt

7. Impeditus à recitando toto Breviatio tene-

tur faltem ad partetm, l. cc. q. 16. -

Cutrnt

$. Cletici fruentes penfione vel ftipendio Ec«

ffü& L lu f

. clefiaftico tenentur recicare Oflïc:i.um-j B, Vir«

ginis. l, cc. q- 17. 34-

y a

M2

s. Rdli-

(o) $«

9. Religiofi tenentur a

d Breviarium ,. licet nec-

-qag re

dum fint conftituti in Sacris Ordinibus. 1. cc,

D pn'm

q. 18.

inpi

1o. Omiffio unius Horäe, vel partíis uni Horz

gt

zquivalentis, fufficit ad conftituendum pec-

jfri l

catum mortale. l. cc. q. 19. 35.

rratos.

1L, A recitando Breviario excufat!gravis in-

g m

firtnitas, quz timetur aggravari vel tardius

a t

fanari. l. cc. q. 20.

J i

12. Omiffiones Breviarii ex caufa voluntaria,

v. g. ex inebriatione vel projeCione Bre-

t ht

fratus aute

viarii in mare, reputantur in peccatum,

quamdiu non füfficienter retractatur culpa.

2 dnec

B

1 cc.q;.àa1.

|Him bb

13. Peccat mortaliter, qui ex propofito per

integram Horam Canonicam evagatur ad

du D

contraría orationi, l. cc. q. 22, 2 f.

n

LXTT

14. Daturtriplex attentio , zzazeria/is ad verba,

Spiritualis ad fenfum, Gezeralzs ad Deum,

hr

Sufficit materialis ad fatisfaciendum prz-

Wïü, W,(

r

cepto quoad fubflantiam , ne debeat reiterari

&U

Breviarium , requiritur tamen attentio fal-

u

tem Generalis ad fatisfaciendum pracepto

V Matuiy

quoad modum, ut devoté recitetur. l. cc.

hs | c

q,. 25. 24* 25*

NU dA

Vinitra

1j. Peccat mortaliter , qui cum recitatione

Atim d

Breviarii conjungit actionem. incompoffibi-

lem cum devotione interna. l. cc. q. 25. 29.

A g

16. Non datur obligatio audiendi feipfüm in

recitatione Breviarii. l. cc. q. 26,

A tre

REU

17. Licetinvertere Ordinem Horarum ex cauía

M q' 3j

rationabili. l. cc. q, 27.

18. -Ufus

rþ Mlut, (

lum, |

i

ag O P

*Oldjm

A

18. Ufus Breviarii Romani in Dicecefin Augu-

ftanam primüm introdu&tus eft anno 1610.

Pl UHIHD

l, cc. q. 28.

19. Affignantur media conferv

Ts t

.

andi devo;ionem

füb Horis. l. cc. q. 30. 5t.

20. Ordinatus in Sub-Diaconum tenetur ad

Áb

T Y as

eam Horam, quz poft Ordinationem cele-

bratur in Cathedrali. l, cc. q. 32.

r

Wt

A1. Privatus injuflé fru&ibus Beneficii, ra-

n

N]

J

tione Beneficii non tenetur ad Breviarium.

la

Privatus autem jufté tenetur ad recitatio-

ts

A

nem, donec pofleffio Beneficii transferatur

in alium. l. cc. q. 35.

I p

242. Étiam habentes praftimonia tenentur re-

D eng

cirare Breviarium. l, cc. q. 34-

Uf

23. Omittens ex petulantia in quavis Hora par-

irülradv

tem, ita ut omnes partes xquivaleant uni

lrl

Horz, vel omittens fic Vefperas in Sabbato

hr

San&o, peccat mortaliter; fi fiat ex negli-

db

gentia , non eft peccatum mortale. l. cc. q.

nn at

374 36.

[

enltn nf

24. Matutinum & Laudes conflituunt duas

H dl

Horas, 1. c. q. 57.

25. Tenetur ad reftitutionem , qui omittit Bre-

viarium ob infirmitatem ex ebrietate con-

cumwiuüïmï

m ia

tra&dtam , nifi efficaciter retractet culpam,

^

o

l. cc. q. 38.

46. Non tenetur ad reftitationem , qui reci-

ii 2

Á

tat Breviarium cum voluntaria

Qi&ta&ione.

];:66..9..39.

üruumáo

m ornittit exiguam pat-

27. Nec ille, qui fglü

3

cm

lch"

|

43 ) Be

tem Horze, tenetur ad reftituendam partem

i pfOb'b

ii a

correfpondentem. ]. cc. q. 4o.

28. Qui omittit ubam Horam vel unum No-

findone;'

&urnum, vel plures, tenetur pro fingulis

Tutcrme?"

Horis vel Nocturnis reftituere totidem par-

tes decimas fructuum correfpondentium diei,

1quaw's rat

« €06 q441.

i

fs C

frim Denur

23. /Egrotus; fi non poffitrecitare totum Bre-

, Viarium , & nec poffit recitare partem fing

ipanm,

ij d ont.

incommodo

$ 42

, nec ;;necur ad partem. l, cc

r

nl

n pimun.

30. Non excufatur à recitando Breviario, qui

hf at

non habet aliud motivum, nifi quod alío-

geMantinu

quin non poffit commodé vacare ítudiis, l,

vih af

.€€. q. 43.

t4fit

31« Si recitatio Breviarii impediat à przpara.

w

tione ad concionem , Catechefin, audien-

. dis confeffionibus

» €Xcufatur fic impeditus.

I

l. cc. q. 44,

DX

32. Carens Breviario vel coecus, tenetur ad

, partem , quam fcit memoriter. l. cc. q. 4f^

33. Qui noón poteft recitare Breviarium (ine

Ti li

.focio, tenetur recitare cum focio, (i talem

facile inveniat finc illius inc

s

ommgg-o. l. cc,

q. 46.

^ lgt

34. Pro canfa difpenfationis fafficit qualibet

notabilis incommoditas, l, cc. q. 47.

35. Parochi habentes mane concionem , Sum.

ihhhnh(

mum Officium , tempore pomeridiano Cate-

chefin, & folennes Vefperas &c. mereren-

3)hOC€R

Tl

tur difpenfari, (j habeant períonalem diffi.

36. Qui

hh&&

cultatem, l. cc-ï 489 -

aboRe

;füdïm h

360

-Qui probabilius judicat, fe jam recitáffe

H

oram, aut obliviofus concurrente quavis

: nj

! p ED &

levi ratione, pón tenetur repetere. l. cc. q.

49*

1

Tib

37. Interrumpere Ho

ras in quovis Pfalrco licet

Ül

ex quavis rationabili caufa. l. cc. q. 5o»

38. Extra Chorum datur obligatio recitandi

t

Officium Defunc&torum in Commemoratione

t p

animarum, & in diebus Rogationum Lita-

R ll fü

nias; fed non datur obl gatio recitandi pfal-

mos Graduales, & Poenitentiales, & Offr-

] g

cium parvum B. Virginis. l. cc. q. f1.

ccatum , dicere Miffam

g

39. Per fe non eft pe

ia n

ante Matutinum & La

udes , nifiid fiat paffim

fine ulla caufa rationabili ex mera pigritia.

l, cc. q. 52. in quo foret peccatum veniale.

tim

* CC.

X

hdíny «t

icimi

Fhypocrifís.

, t

Vide. Septem vitia Capitalia. $. /uperdia.

Eypotheca.

lt

ts

szde-. Pignus.

Vg (

. Taciantia.

VM

Jde. Septem vitia C'apitalïa. g. fuperbia.

af

l

ddololatria.

o

yrone

——

"j

1. Idololatria eft adoratio creature tanquam

vl

Dei, hoc eft, tanquam habentis in fe vim

opitulandi ex fe ipfo independenter ab alio.

& m

2. qy. l6

(ngen ?

In Tv. de Decal. Iäd

rt. (.Dijþt 2$

2. ldolo-

m

4

2

*3 o ge

2. Idololatria materialis eft adoratio creaturz,

QKEH[ lïlle l

jrd o

* quam invincibilite

qq. 2.

i

r jwudicatldffe Deum. 1. cc,

mrgcntesv

3. Idololatria formalis eft adoratio creaturz ,

]wnc flli 4

fumre )

quam vincibiliter ex füo genere judicat effe

. Deum. 1. cc. qq. a.

vjf

À

Qu

[nt 1

E [uv

Jéjunium.

sb u

vllgriox

1. Jejunium Ecclefiafticum eft abftinentia ab

Ánt ia t

efu carnium & à refeclione duplici. 77 7r,

gl d

de Decal. Difp. 10. 4q. 1.

dineetalit

2, Ad fubítantiam jejunii Ecclefiaftici potiüs

ll us

| pertinetab(tinentia à duplici refe&ione, quàm

Ti prïmum.'

ab efu carnium. l, cc. qq. z.

3

ET

3. Difpeníati ad efüm carnium ratione infirmi-

fi, i cu

.tatis-poffunt prefumi effe difpenfati etiam

tv ld

ad fecundam refe&tionerm.

$i autem fue-

V t

rint difpenfati ratione indifpofitionis refpe-

totdd. h,

&ive ad cibos efüriales, aut fi difpenfatio

TT

eft localis, non eo ipfo funt difpen(ati ad

Q n zli

fecundam refe&tionem. l, cc. qq. 3.

-tr od

4* Peccant mortaliter, qui in difpeníatione

"ais

Dicecefana ad efum carnium tempore Qua-

dragefima ob inolitam confuetudinem fu-

'«*:ancr 0b

a

munt fecundam refectionem. l. cc. qq. 4.

^ Der

f. Difpenfati in Quadragefima ad efüm car-

Jtpn r

nium poffunt die Dominico etiam in fecunda

"t hn

refe&ione fumere carnes, l. cc. qq. j.

d

6. Illi omzes €? foli vatione laloris eximuntur

]

|

emnon

L

!

j

UT

j

à lggg jejunii , qui per unam refe&ion

Wam

poffunt

| .æg d

- poffunt fine notabili debilitatione virium ani-'

tD M

mi vel corporis decenter obire füos labores

actu urgentesvel brevi imminentes , exobli-

V t

gatione fuüi ftatus debitos, l. cc. qq. 6. -

j

7. lli ozues €' foli vatzome itiuevis eximuntur

àlegejejunii, qui non poffunt füb una re-

" fedione fine notsbili debilitatione virium

animi vel corporis decenter obire'fua ne-

gotia adu urgentia vel btevi imminentia,

Si enim

Ut

j

L

€x oblgatione íui ftatus debita.

uj

]

|

effent itinera tantüm voluptuaria, non exi-

j

l k

:

merentur, l. cc. qq. 7.

'

*

.. Fatione etatis eximuntur á lege jejunii pue-

Mil pm.

ri & puellz usque àd-.annum atatis vigefi-

i

mum primum,^ Sexagenarii verÓ, vel al-

Xine jfe

terius cujusvis fenii, non eximuntur à lege

jejunii, nifi concurrat füfficienter excufans

V

motivum laboris vel infirmitatis. l. cc. qq.8,

Y n :

9. Lex jejunii Ecclefiaflici obligat füb peccato

oitnnis n

mortali. l. cc. qq. 9.

WT

Ic. Illa eft gravis zzateria quoad fractionem,

v at

quz in zítimatione morali zquivalet mode-

1

rate/ refeCtioni ordinarim. ^ Levis materia

T

€ít, quz ita excedit neceffitatem naturz ad

pau

decenter obeundos labores , ut tamen non

Ym

pertingat ad menfüram moderatz refeGtionis,

TE

Licita materia, quz extra refectionem uni-

"TET

cam non excedit neceffitatem naturz ad de-

etim t

center obeundos labores ex obligatione fta-

tus debitos. l cc, qq, 10.

. qu

I1. Non licet ia collatione fumere cibos cali-

jyir at

nodum refe&tionis ordi-

foCäiOUCF?

dos preparatos ad1

F/

M g

nariz,

$ c) fe

pariz, nifi in cafu vel individuo particula«

deo fl

Y

ri excufer neceffiras ad fuos labores decen:

gaquim)f p

ter obeundos. Hic neglectus quoad quali-

tatem ciborum eft peccatum veniale. l, cc,

du

qq. 11

544

11i. Non eft illicicum, in collatione permiíce-

m p

i p

re aquam cum vino , vel alio liquore, l, cc,

D

«ntinli

qq. 12,

33. Non licet, in vigilia Nativitatis, Pafcha-

PT

d lum

tis, vel Pentecoftes fuümere collationem

lautiorem , nifi excufet difpenfatio Pontifi-

qe p

(udig

cia in loco particulari , vel confuetudo ge-

neralis in aliqua natione vel religione. 1, cc.

d od

!

:

D

qq.13-

14. Quantitates pafvæ, fzpius per diem fump-

haloin af

t* poffunt excrefcere in quantitatem gra-

1itrapona

vem fufficientem ad fra&tionem jejunii. l, cc.

as od

.?

*

ii

15, Qui femel fregitjejunium , totiesde novo

d

peccat mortaliter, quoties eodem die fumit,

PT

. quantum fufficit ad. jufiam refeQionem. 1.

dium, pöü V

,€€. qq- 15.

Tat d d

16. Difpenfatus ad eum carnium ob in

difpo-

firfgrcndum |

fitionem ftomachi ad cibos efüuriales , pec-

Münere ir

cat graviter, fi ibi fimul apponi faciat ci-

C5 d i

bos efüriales fibi non falubres, ve! carnes

Eï'h CCI qqc

non fzluübres. l. cc. qq. 16.

lg d

17, Qui tranfit in aliam Dicecefin figendi do-

r

micilij causá ubt Pafcha celebratur odtiduo

citius vel tardius, pote(t & tenetur fe con-

LT

formare illi dioecefi, Sed qui folüm tranfit,

]

debet fe conformare fux Dioecefi. l. cc,

-8.

N

qq: —17.

]

lil

Wt

Y

18. Quando Feftum S. Matthiz incidit in diem

LT

Cinerumn, vel precedentem diem Martis,

lj Qd

!

! Wi

í

relinquitur Epifcopis poteftas , ordinandi

E

anticipa&ionem jejunii; fi videatur ex

;

bilius. l. cc. qq. 18.

riqne ]i

. Licet non fit prefcripta certa hora prore-

li

fectione, peccaret tamen venialiter , qui

íine rationabili caufa notabiliter anticiparet

i bj

horam undecimam. l. cc. qq.19. Licitum

^ ione

tamen eít, fümere collationem in. meridie;

Ms

& vefpere prandium. l. cc. n. 2.

Ut

20 In Quadragefima :non licet, convivia no«

dl

tabiliter protrahere ultra duas horas, 1. cc,

qq. 20«

Sptt a

a1. Prandio in eftimatione morali

1ia.m claufo

at

non licet apponere nova fercula.

2) Inter-

nj

rumpens prandium caufà obedientiz vel ne-

ceífarii negotii licité redit ad prandium. 3)

y tl

capta jam ac claufa juftarefect'one , & cap.

lm d

ta firma refolutione non redeundi ad pran-

n vt

dium , poft tempus notabile non licet va-

J

u

riare & redire ad prandium, 4) fi prandium

niun d

!

l

!

differendum fit in ferius tempus, licet ma-

ne fümere pàrum aliquid cibi, fi exigatne-

ys ht

ceffitas ad decenter obeundas fuas fundct

appml i

:

igä

nes, l. cc. qq. 2t,

äme] Wk* v

22. Non licet dividere juftam refectionem in

h

"

duas incompletas, nifi excufet necefftas , v,

o &t

n'

g. itineris, paupertatis, ubi non poteftha-

m

t o

beri una juíta refectio, l. cc, qq. 22,

23. Sola potatio non frangit jejunium. Si quis

y l

nf

Diec

f9.

l)

tamen frequenter per diem fumeret

pocus

lenta

—

l

" EON H

J al

lenta valde nutritiva & fatiativa absque exl-

ais p

gentia naturz ad eludendam arduitatem le-

i p

gis Ecclefiaftice , peccaret mortaliter. Hinc

slhoe i

frequens fümptio Chocolatz extra tempus

zi p g

refectionis & collationis non caret peccato.

jiamdnia

l cc. qq. 33.

quyio d

24. Ad potum extra tempus refectionis non

jj nl

licet.fumere plus panis, quam requiritur

ii

adhoc, ne noceat hauftus, l. cc. qq. 24.

du lg

2f. Fumare tabacum licet; comedere autem

t i n

poma, limonia, uvas non licet pro fedan-

da fiti, quamvis liceat fumere fuccum inde

epifonsi

um Qu

expreffum. l. cc. qq. z5.

st iif

26. A jejunio. excufantur, 1) fauperes , qui

ta veidt

regulariter non habent fufficientia efculen-

2 Q

ta pro honeíta unica refectione,

2) Jacar-

*s ítm

cerati ob eandem rationem. 3) fericlitantes

tU nl

de gvavi damno fanitatis vel alterius boniex

ii W

jejunio v. g. qui non poffunt dormire fine

fecunda refectione,

aut qui non poffunt

Tierun

aliàs lacrari füam fuftentationem.

t d d

4) gra-

vide jam expleto quinto menfe gravidatio-

;ti tim g

t cintn

nis & la&tantes. l. cc. qq. 26.

lt r

: 47. Non excufantür tamen nifi in cafu parti-

culari concurrat. aliud motivum | excufans,

t

Lt

1) puellz nobiles ratione formz fervandz.

2) nec barbitonf;res, 3) nec fcriba. 4)nec

A. hI

fatigati ex opere illicito vel voluptuario,

mty

$) nec conjuges tituló exigendi debitum. 6)

t &

nec fe flagellantes , crucem bajulantes, vel

At

alteri operi pio indebito vacantes. 7) nec

R

monachi vel :nufici ratione Chori.

l, ; CC-

H'I ntC, CIPI )-

28.

qq. 26, n 2.

:

2

358 (o) iaæ

*Squel 48. Datur obligatio abümendl à lacticiniis in

r

ltatg

omnibus provinciis, in quibus ea confue-

TmomhrerH

tudo à primzva íua converfione, aut per no«

? qu y

vas leges introducta eft.

In . Germania ta-

1 gt I

men à prima gentis converfione ea coníue-

tudo introducta non fuit. l, cc. q3. 27. Hínc

Mi

ea exemptio eít potius nationalis ac perfo-

u T

nalis, quam localis, in germama. In Tva&t.

de Leg. $. . qq. 11.

"4

T g

29. Contra legem abftinentiz graviter pec-

cant, qui fine ullo motivo rationabili ex

r

n

mero paílionis impulfü etiam parum carnis

comedunt.

Qui autem ex levi aliquo. mo-

tlvo, fed infufficiente

parum comedlt »

Wmv

tantüm venialiter peccat.

Parum autem di-

ff d

citur, quod non excedit quartam ju(lz re-

ln il

fectionis pattem:.

Qui autem de carnibus

. )

parum comedit ex cauía veré rationabili ,

d lr

omninao non peccat. ], cc. qq. 38.

f dorr

3o. Itinerantes, fi non poffunt commodeé ha-

qi wj

AUONVT.

bere alios cibos, licité vefcuntur carnes ;

uti etiam pauperes refiduas divitum carnes

mojhgni

A

in die cinerum, l. cc, qq.28.

31. Affertur Breve SS. D. N. Benedi&cti XIV

FULT

de obligatione ad unam refectionem, quan-

potm d

do di(penfatur ad efüm carnium. l, cc. iz

fomi m

Différt. cap. 1. 4.

f )

32. Afferuntur fimilia aliorum Summorum

u

Pontificum & Epifcoporum de hac re de-

und g

ereta, ]. cc. cap. 2. 3.

b ;ulantm

33. Effugia contra hanc obligationem refellun-

vmntes l

tur, l. €c. cap. ;.

f Chon'

34

*-*ä*?(o)äa-

TE

,34. Una refedtio in jejunio femper fuit requw i

gj vl

fita ab Ecclefia. l. cc. cap. 6.

faenuam'

37 Lex jejunii femper obligavit fidelesin con:

M &

Ícientia. l. cc. cap. 7.

duenet D6

36. Dxfpenfauones generales in Dicecefibus à

.ICCW]

refectióne unica repugnant finibus à Deo &

l

ab Ecclefia praftabilitis, l. cc, cap. 8.

hs drmáni

37. Eram fexagenarii obligantur ad unam re*

sj r

fe&lonem, nifi concurrat in parti. ulari indi-

itonitantet

viduo alia caufa excufans, & confuertudo

conttratia habenda eít pro corruptela. l. cc.

il d

Cap. 9.

dint D

$. Hzc fola eft optima quoad modum Jeju»

atj

nandi regula: Quisque tenetur eo modo je-

vt

junare, quem vires admittuntad functiones

i n

fuas decenter obeundas. l, cc. cap. to.

tdes

fitem.

lgnomntm

ts n

1 Fancibilis et , quz potuit & debuit depo-

ni, nec adhuc eft fufficienter

fetractata,

gtl

pigi w

Invincibilis eft, quz vel non potuit, vel

fs 1

non debuit depom P

vel jam füfficienter

eft retradtata, Zz TY. de a&f óum. Dpr 2«J-t.

derati

t f |

qq. 4: 6 & . 2. qq. 4.

2. Ignorantia vincibilis retraZatur fafficienter

E

per propofitum de (e efficax affümendi me-

m erm

dia efficaciter de(iroctiva ignorantiz, l. cc.

A ufpel

$.2. qq.3.4. Et i2 Queft. szþut. q. 1.

lm ET

conci, 2.

"t j

4. Ignorantia craffa eft, quz otitur ex vinci-

Má

blll negle&tu mediorum obviorum, aut pa-

[

Wene

. tatu facilium. l. cc. $. 1 1. qq. j.

&Qiy

4. Igno-

"

:

:

«pog

m "

j. Ignorantia JffZataeft, que oritur ex

j

E

ftudiofa voluntate evitandi media aquiren-

Vl

di (cientiam. l. cc. $. 1. qq. f.

$. Peccata ex ignorantia vincibili necdum

lD

fufficienter retractata. funt peccata forma-

Qu

lia. l. cc. $.2

;

q. I.

: qq.2. €? 22 Quaf?, Dz'/þutatü;

-

| Cäp lj S»

n

6. AGus humani procedentes ex ignorantia

Yi

. venialiter peccaminofa |poffunt (imul effe

1 fieng

concomitanter meritotii. l: cc. qq, j.

Wil

7. Non poteft dati ignorantia invincibilis de

exiftentia Dei. l. cc. qq. s.

X t

VU 6 t

8. Nec circa prima principia aut praceptapri-

iniavia legis naturalis, l. cc.. qq. 10.

üntad fj

9. Poteft tamen dari ignorantia invincibilis

cc' capx lw

circa leges pofitivas humanas & divinas &

i

circa precepta /eeundaria ae mediata legis

naturalis, — Secundaria ac sediata dicuntur,

& d

r p

quz tnediante ratiocinio eruuntur ex primis

principiis vel preceptis primariis legis na.

n p

| n bb

turalis. ]. cc. qq. 10. 11, & qq. 6. 12. 13.

1o. Ignorantia invincibilis excufat in quzflio-

1

ne facti tam in foro interno, quam externo

.lce. qq. 15.

Ri at

11. Eadem excüfat à poena. v.g. Excommuni-

nl t

mqyrat u

catione fuüfpenfione &c. l. cc. qq. 14.

I2, Eadem excuíat ab irregularitate ex deli&to

; BI/W' qæ

non tamen ab irregularitate ex defecta, l,

cc. qq. 16.

l

)

d v

13. Non tamen excufat à reférvatione cafüum

un, 4

nec ab impedimentis matrimonii. ]. cc. qq.

1j. M^

140 Ea'

[

l

o g

14. Eadem nec excufat à refticutione quoad

ybtem ]

ETU

exceffum damni illati ex culpa theologicé

u Ü [rti

gravi, licet excufet quoad exceffum damni

iL

illati ex culpa theologicé levi, niíi quis te-

neatur ad przítandam culpam etiam. levem

sf r

aut partiendum damnum. l, cc. qq. :8. 19.

aj «t

1f. Confeffarius tenetur 3dmonere pocniten-

r etum

i poffen'orää

tem , fi in eo deprehendat ignorantiam le-

gis saturalis vel diving, de qua dubitari po-

n J;

teít;. an fit vincibilis vel non. l; cc. qq. 20-

a Iprt

16; Ad hoc, ut actus procedens ex ignoran-

t dimnam,

tia vincibili, fit peccaminofus, non requi-

itrt p

ritur in ipfo a&u auctualis advertentia ad

urem du

malitiam actionis vel ignorantiz. l. cc. qq. 7.

allla.

17. Omnes, etiam docti, debent fibi timere

tiliyma

ob peccata igaorantiz, l. cc. qq. 8.

ithum t

At 00 ve

18. Enumerantur caufz, nga, & remedia

confcienriz fcrupalofz, ]. cc. $.. qq. a. 3. 4-

im u

gtl v

Inpedimenta [mpqgiimtia m;ztrz'ï

Ils vll

20ntt. .

dv t

I

Lt d

1. Sacvatum tempus, quod durat ab Adventu

usque ad Epiphaniam , & à die Cinerum us-

rl t

f lt

que ad OQavam Pafche, tantüm prohibet

folennem benedi&ionem, & alias folenni-

^ t itge

tates nuptiales; Non autem prohibet bene-

*&ft m

di&ctionem non folennem accedente licentia

Ftt g

Ordinarii faltem przfümpta, ubi expreffa

M t

haberinequit , & urgeat neceffitas. /z Tvad.

Q.'Uu l;,Si

de matrim, S. 3. 2. 3-

"t tper

eft cele-

» Vetitum Ecc!eüæ prohibere pot

. bratig-

! gml

[j

]

4 (o) Ea-

UM

CUJpa [

! — brationem nuptiarum non folüm ob retecta

- priora alia fpocfilia, vel impedimenta, fed -

j fXthfum dliï :

ag

edam ob íccutura gravia ícandala, diffi-

dia &c. l. cc. q. 4.

if [

3. Spon/alia priora non folvuntur

per pofte-

.cc.*qu; J "

riora jurata. l. cc, q. 6.

Wt g

, Neque etiam folvuntur per pofteriora, et-

vt r

fiamfi pofterioribus acceflerit copula, vel

Mdigy,

imprzgnatio. l. cc, q. 7. 8.

tss

y; Si tamen impregoatz non poteít aliter re-

n

farciri damnum , nifi per matrimonium, &

"P["M m

illa nefcivit priora fponíslia , impregnans.

l ; jet: m

tenetur eam ducere ex do/o,

quo rccigujc

L priora fponfalia. l. cc. q. 9.

imis 6 Sponfalia per matrimonium cum tertia per-

C

fona initum tantüm fuüfpenduntur usque ad

obitum uxoris vel mariti..l. cc. qq. 10.

u &

Mi .. P'otum perpetuz caftitatis, non nubendi,

ingrediendi religionem , recipiendi. facros

IT

" Ordínes reddit matrimonium illicitum; fed.

fra&o voto non nubendi licité confummat ,

& petit debitum conjugale. l. cc. q. 11. 13.

hr 34f

j dfone o 8.

Contrahens tnatrimonium. com voto per-

petue caftitatis vel füfcipiendi facros Ordi-

ao

nes, vel ingrediendi religionem , tenetur -

gt

abítinere primo bimeftri ab ufü matrimonii;

p p

& tentare ingreffum; vel fi hoc convenien«

od

ter fieri nequeat, petere difpeníationem ].

, Ui

u

CC, q. 12, 13. Si autem nolit petere difpen-

df i

.fationem, tenetur perpetuo abítinere ab ufu

^

*

"conju

g p

]. ec.

gii habens votum pe,rpefuæ' caftitatis.

N

W - Zadey gen

. Ligae

« ( B

». Ligatus voto non nubendi, ingrediendi re- . h

gnam:

igionem vel recipiendi facros Ordines fi con-

trahat matrimonium, tenetur mortuo cone«

m

juge abftinere à fecundis nuptiis l. cc. q. 13.

h

10, Qui poft contradaa fponfalia emittit votum

ingrediendi religionem , non tenetur primo

Mam rott

bimeftri matrimonii jam contradi tentare

9g pfO |

ingreffum. l, cc. q. 14,

du m

f& r

i n*

Imp.efdimmm a'z'rz'mmtz'k HiAtYIPIORIL.

nl conte

1. Impedimentum erroris circa perfonam

ims Ondin

femper dirimit matrimonium /z 7va&, de

E

qnatvimn. $. 4.q. g.

s o

TY

2. Etiam error circa qualitatem dirimit matri-

dum dirimt

monium , quando intentio contrahentis prz-

z Ordne

fumitur effe tacité a

:

q. 6.

!

lligata illj qualitati. l. cc.

FT

3. [n dubio , utrum intentio contrahentis fue-

hm

rit tacité alligata qualitati, ftandum eft pro

valore matrimonii. l. cc. q. 7.

rl

wmutor

4. Exiftimans erroneé, fe laborare impedimento

ttcopd

indifpenfabili, validé , fe

?

l. cc. q. 8.

d illicitfäcomrahic,

.AchuJa l

1 lts tm

Impedimentum cänditionis.

M M

f td t

1, Invalidum, eft matrimonium initum à per-

((, 01)

fonalibera cum mancipio ftri&te dicto,quando

*]e Q

ignoratur ejus conditio. 1. cc. q. 12.

i

, 4. Valet matrimonium inter mancipia ftridié

L I(W [

'13.

"

x d?&a, inita invito Domino, l, cc, q.

mþlül ll [

3. Va-

dhm h

« 0 We

msüldfnesg

3. Valet etiam matrimonium initum à 'man-

U r

cipio cum libera fciente illius «onditionem

fervilem. l, cc. q. 12.

Ts

J CC.

Impedimentum «voti.

At il )

1, Solum votum folenne caftitatis, quod eft

annexum profeflioni religiofaz: & (acris Ordi-

nibus irritat matrimonium. l, cc. q. 14. :

2, Huic ,Greg/or.ius XIII. addidit votum fimplex

Mi

Caftitatis in Societate JEfu. l. cc. q. 14.

! f

3. valide contrahitmatrimonium , qui füfcepit

facros Ordines (ine animo vovendi caftita-

Wt l:

tem , vel coactus per metu

m injufté 'inc;u('-

füm, l. cc. q. 15.

:

I i

tl

4. Etiam dirimit matrimonium in fufcipiente

facros Ordines in pueritia, vel cum igno-

Ti quds

rantia de anpexo voto caftlitatis. l. cc. q. 16.

Conttdls

Impedimentum cognationis carnalis.

l fndat

1. Impedimentum conf(anguinitatis fe extendic

M.

ad quartum gradum inclufivé, five oriatur

Qrrtaydt

ex copula licita five illicita. l. cc. q. 18.

Af

2. Regula computandi gradus confanguinitatis

in linea transverfía eft; 7o£ pradibus due

Al

pevfoue diflaut intev fe , quot gvadibus uter-

que vel vemotior diflat à commumi fffite.

,

l. cc. q. 19.

&

lim ii

r

3. De Jure Civili £o£ gradizus duz pe

ïf?lgæ di-

— Jüant intev [ó quot numerantur utrinque per-

( "-'

qancpl

Jóne usque ad commuuem flipitem ,. f

$

J ïz'p?'te

|

.. dempto, l. cc. q. ao.

m

[l q'

N2

4. ln

a)æ (C) f

fianem à

4. In linea re&a hoc impedimentum eft juris

ääwj

naturalis, fed tantüm usque ad

gradum quat—

qicae !

tum inclufivé. l. cc. q. 2:. 22.

acin fl

' f. Inlinea transvería hoc impedimentum jure

dyis b

naturali fe tantüm extendit a

n pl

dum. l. cc. q. 23.

ciliïprimgm gra-

juc

6. Contrahentes fcienter

in gradu codfanguï».

st

itatis vel affinitatis prohibito incurrunt

1 i.

ipfo facto excommunicationem. l. cc. q. 24:

deendent

g [b

Imþed;'mentuin cagnatianis fhiritualis,

ag adopt

1.Contrahitut rmó inter baptizantem & bapti-

mihptant

zatum vel inter confirmantem & confirma-

fniterd

tum. 2dó Inter baptizantem & baptizati

IT

patrem ac matrem.

3tió Inter patrinum ,

ia

& baptizatum vel confirmatum, ejusque pa-

5 N m

.trem .& matrem., l. cc. q. 55. Patrini autem

$, i |

' non contrahunt cogeationem inter fe. l. cc.

at s

2. Maritus veluxor própriam prolem baptizans

]

in cafu neceffitatis non incurrit cognationis

impedimentum. l. cc. q. 26.

n

3. Neque incurritur in tali cafu neceffitatis ab

Aiisdm

alio laico baptizante, fi id i

pfi cedat in p

judicium. 1. cc, q. 275.

* oim

PT

4. Neque incurritur à levante infantem.in

"6f a

baptifmo non folenni folüm materialiter, 1.

*5 m

'€c, q. 28.

n y

Impedimentum cognationis legalis,

i)onematril

1. Hoc impedimentum incurritur ex adoptione,

I l

etiam imperfecta, l. cc, q. 29. 32.

T.

* lu Cf

2, Eft

|

1

x3 o Be

mmc[fim

ïä

& Eft autem adoptio imperfeta. a&us legiti-

b

|

i

mus , quo aliqvis in patria poteftate exiítens

l

. authoritate inferioris Judicis ab alio aífu-

n

u

mitur in filium vel nepotem cum jure fuc-

: Pt

ceffionis ab inteftato , ita tamen, ut non

. tranfeat in poteítatem ac familiam adoptaue

.

1 Of

tis. l. cc. q. 29.

j [

3.Contrahitur 1mó inter adoptant

em & adopta-

tum , ejusque defícendentes in adoptati po-

Rn

teftate exi(tentes.

adó Inter adoptatum &

iU

adoptantis liberos tam naturales quàm legi-

timos in adoptantis poteftate exiítentes,3tió

äzantmwg.

Inter adoptantem & uxorem adoptati , ac

tmüaiy

viciffim inter adoptatum & uxorem adoptan-

dl &hlpä;;

tis. l. cc. q. 5t.

hter

4 In lineatransverfa fenon extendit ultraper-

WE

fonas hic numeratas , & folüm durat durante

, ag

adoptione, in linea autem re&ta , íe tan-

Vil

tüm extendit ad quartum gradum. 1. cc. q.

nb

33

m n

lmpedimekt;tm criminis.

'fu gt

- 1.Hoc impedimentum incurritur 1mó per adul-

d

terium cum promiífione reciproca matri-

monii.

2dó Per adulterium cum conjugi-

ln

cidio etiam absque communi confilio com-

nisit

plicis commiffnm , ex intentione ducendi

complicem. 3tió Per conjugicidium cum pro-

miffione matrimonii erga complicem conjugi-

!

j

cidil. l. 66,9.34..23» 36-

st

2, Incurritur etiam. ab ignorantibus impedi-

À

mentum. l, cc. q. 37..

M

N 3

3. Circa

í

3. Circa hoc crimen occultum difpenfat Peeni-

(

tentiaria Romana; circa notorium folus Pon-

qn j*

tifex. Si nuptiz differri nequeant, aliquando

f

ham&äb

locgs eft Epikis. l. cc, q. 38.

',mfmm jUCU[l

[] D dO. f

Di/þzzritaj cultás.

n

I. Matrimonium contractum à fideli cum infi-

mirinon

deli eft invalidum 1. cc. q. 40.

i, Vel

2, Matrimonium infidelium eft validum in ra-

sma a d

tione contra&üs civilis, l, cc. q. 41,

3. Uno conjugum infidelium ad fidem con-

Impedim

mOdints

. verfo, illo volente cohabitare fine contu-

meli? creatoris, converfüs tenetur cohabi-

vaudun

tare. l. cc. q. 42.

Auntm Con

4» Converfus ab infidelitate ad fidem tenetur

s d

per fe illam fibi retinere uxorem , quam

T. p

primo elegerat. l. cc. q. 43.

1040 uf

j. Uno conjugum Catholicorum apoftatante

n

ad Infideles vel hereticos perfeverans licité

n

inftituit divortium, fed non poteft contra-

ml

here aliüd matrimonium. l. cc, q. 44.

DT

6. Infideles conjuges, fi ambo convertahtur

t dtelt n

ad fidem, non poffunt coram parocho reno-

vare matrimonium, fed ea renovatio fit in

Id

füfceptione baptifmi. l, cc, q. 45.

"hai d

70 pro qny

JImpedimentum vis &9 metis.

1t Qf

i. Matrimonium metu injufto ad illud extor-

"ts d

quendum dire&é incuffo contra&tum eft in

Htl

