
8. Idem dicendum de columbis. l. cc. q. $, «

f

9. Licet occidere columbas & alias feras, fi

| ldq

. Vg

inferant notabile damnum fatis, vel agris. &c.

.....

(

l. cc. qq. f. refp. g. übi tamen fervandum

h

cienda

&t ]

W

d

3 W

moderamen inculpkatge tutele , & ía

com-.

x$ 0 f

!b Ils

compenfatio Domino pro exceffu lucri ex

z

Tt v

fera. l. cc.

10. Non licet alere columbas vel alia.anim:lia,

1 ffv

uz aliis notabile damnum inferunt. l. cc.

il D

qq. j refp. 6.

Vebint

1z. Licitum eft habere numerofa columbariía,

At d

quamdiu.non conítat, ab i's inferri notabile

[ dimy

damnum, ni(i aliud przícribant Statuta par-.

ticularia. l. cc. qq. 6.

m

(12. Apes, & nova examina illius, füunt , ex

]

r

cujus alveario prodeunt; hoc tamen domi-

N

nium amittitur, quando ita difparent, ut

T

fit difficilis earum comprehenfio, l. cc.

qge 7

lm v

13. Examina quz domino carent , funt primó

d.

occupantis. l. cc. qq. 7.

j

im(t m

14. Qui venatur aut pifcatur in loco inter-

tll L

di&o , tenetur ad posnam poft fententiam

Judicis etiam ín foro interno. l, cc. qq. 8.

| n

1;j. Qui venatur aut pifcatur in loco inter-

du

dico, quamvis non teneatur ad reftitutio-

a

nem ferz, tenetur tamen ad reftitutionem

]

w

juxta valorem juris /pe? , quod domino ju-

ris pifcandi aut venandi, competit.

In

u

d t

praxi feripetz recté imponitur, ut Domino

reítituat dimidium pretii ferz, & reliquum

iil

expendat in caufas pias. l. cc. qq. 8. refp.

4 $. 6.

h

j t

16. ldque verum eft, etiam(i quis jam füb-

ierit'poenam lege ftatutam l. cc. qq.9. .

yzä[iS. u

17. Pro fera in fepto, vel pifcibus in ftagno:

ii

inclufis reftituendum eft totum pretium

T

2ni-

qu

I5

*

4 o g

l

gl d

animalis; (i autem feptum aut ftagnum

fuerit tam amplum , ut animal determina-

TIL.

;lb d

tum fit difficilis comprehenfionis , refti-

ii

ruendum eít Domino Juxta valorem juris

Jbe? , & refiduum reftituendum in caufas

ag

;

pias. l. cc. qq. 10.

18. Quando fzre egrediuntur ex loco inter-

P

.

n po[[unt

di&o , fiunt primo occupantis

peccant

"od

tamen contra charitatem , qui capiendo te-

hm a

'

nellos hianulos., aut egredientía recenter

ia

exclufa agmina pifculorum capiendo pri-

dhjagd

vant dominum fylvz vel flagni maximo

fne i

emolumento, levi fuo lucró. 1. cc. qq. 11.

« j Duuio

I9. Ferz captz folüm tempore interdié&to unt

p

Occupantis; peccatur tamen venialiter fic

venando. l. cc, qq. 12,

afat ij

hia

20. Licitum eíl, capere feras vaítantes fata,

fi non fperetur indemnifatio & non detur

uj, n

lm v

aliud medium arcendi feras. l. cc. qq. 23.

Vttteis

A1. Eadem obligatio reftituendi datur in emen-

q4,

tibus feras à feripetis, (j hi non re(tituant,

m

quz daturinipfis feripetis, l. cc. qq 14. rj.

Unde femper peccant (ic ementes graviter

V retN

W i,

vel leviter pro $ravitate damni, l. cc.

qq. 14-

V redib

22. Penz feripetarum in Bavaria, l. cc. qq.16.

o j

23. Fera vulnerata fugiens eít primó occu-

A doy

pantis , nifi aliud obtineat confuetudo vel

Atts

lex. l. cc.

. ! .

, qq f

24. Fera laqueo vel alio inflrumento capta

ltiin

non poteft ab alio licité eximi , nifi poffit

feipfam extricare ; & in hoc caíü reftiturio

u Wi

,

m mOï

faci-

!

9)

z

t

O)

-

i

facienda effet. p;o di

midio

, fi dubium foret,

litg

J

an fit fe extricatura,

Si autem extricetur

Ut W

in fundo alieni juris , Domino reftituen-

dum effet in tali dubio juxta valorem fpei.

lt gf

l. cc. qq. 18.

Duonatio.

00 i.

u

1. Non poffunt donare pro fuo libitu, qui

t t

non habent dominium , vel liberam admirii-

ftrationem bonorum. 7z Zraéct.

de Coutvat,

,ffffnfflr

S. i. dqi3.

"

Th

tj

2. In Jure prohibetur donatio ultra yoo.folidos

,

fine infinuatione ad Judicem, l. cc. qq.3.

3. Donatio revocari poteít fi excedat joo.

n

t

folidos, 2. fi fit inofficiofa.

3. Si donanti

nafícatur infperata proles.

4. Si donatarius .

ltss (

fiat ingratus inferendo violentas manus do-

.nanti ,. vel atroces injurias , vel enorme

fon d

damnum, vel ftruendo vitz periculum.

$.

04

Si donatarius non fervet conditiones, l. ce,

m

qq. 4. & 5.

yediur

4. Revocari autem nequit donatio facta Deo;

Y

vel remuneratoria , vel caufa dotis fada ,

Yi

l

vel jurata. 2, Nec etiam poteft revocari

p ld

ab hzredibus, l. cc. qq. s.

$. Spedtato jure naturali non fufficit ad revo-

IT

candam donationem alia ingratitudo preter

v t

i

fuperius expreffas, etiamfi

4

»his zquivaleat,

l, cc. qq. -

&. Donatio zzter vivos eft, quz fit fine men-

qt a

tione vel intuitu mortis brevi imminentis.

yi

Donatio mortis caufa eft; qua fit intuitu

| ;e[titïn:;

14

mor-

n

l

i ('o)- ä«zæl

2

mortis, FHxc pofterior aliquando eft abfo.

[

s t

a

luta , fed revocabilis non fecuta morte,

?

Aliquando eft fufp

gliin n

enfiva usque ad eventum

mortis. l, cc. qq. z.

gl

ïwbiigatiqu

Férietas

g

at

Vlde- PS.C,pti:m via Capitalia.

j m n

Jheemofia. —

a, f

i. Præ(:cptun'ï dandi eleemofinam eft juris na«

gni domit

turalis & divini. 7z

sst

TYact. de decal. part. 1.

difp. 1. q. 6. qq. 2.

tifuniy

2. Neceffitas extrera eft , quando morali certi-

Who: Bd

rudine imminet periculum vitz , nifi fuccur-

quia

ratur- Qua/| extrema. eft, quando morali

liiopf

certitudinc imminet malum in z(timatione

D

9

prudentum non minus ipía morte.1, cc. qq. 3.

.Ti

3. Gravis neceffitas eft, quando morali certi-

namm v

tudine imminet malum, quo ftante homo

dificillimé vivit fecundàm (fuum ftatum,

ttig

m t

Cormmunis neceffitas eft , qualaborant pleri-

l r

que : pauperes

juxta conditionem ftatás fui,

[

f b f

l. cc..qq.. 3.

titr

4. Si vir nobilis abfque faa culpa cogatur pu-

titon li

blicé mendicare , id ad neceffitatem quafi ex-

, wemam réfereadam eft. ]. cc. qq. ,

Aempfr

j. Dstur obligatio ,. conftitutis in extrema vel

t ol

quafi extrema neceffitate fübveniendi non

u

fclüm ex fuperfluis ftatüs, fed etiam ex ne-

3äminiüra

ceffariis ad honeftatem ftatüs tranfeunter,

"t d

non tamen ad fuftentationem vitz, ]

,

« €e

B

l

Il

[

LE ]

q(ä 6 7.8 *

6.

s? 0 K

*b du

. Nec datur obligatio , conftitutis in extrema

Cfllta mnm

neceffitate fübveniendi cum periculo inci-

HdCT l^

B

'"dendi in neceffitatem gravem perpetuam. l.

cc. qq. 8.

. lllaobligatio füccurrendi in extrema neceffi-

tate jam incipit, quando incipit periculum

in-idendi in eam neceffitatem. l, cc. qq. 9.

$. In extrema neceffitate omnia quidem funt

communia, fed tantüm quoad ufüm, non

i

]

quoad dominiam, & non ultra limites ne-

5 NI

!

ceffitatis nec ultrá modum prefumptivé per-

x

mifífum

PMP

rincipe. l, cc. qq. 10.

g

-- *9. Hoc Privilegio non poffunt uti conftitutiin

. Nf

uafi extrema . neceffitate, nifi tantüm levi

h

fubfidio poffiat przmunire à tali malo. 1. cc.

tlling

s

qq. rt.

diegy

1o. Licet etiam ex alieno fuübvenire conftituto

nordicr

in extrema vel quafi extrema neceffitate, fi

Qms h

re modica juvari, & aliter ex bonis propriis

m f

juvari non poflit. l, cc. qq. 12.

yy:

31. Gravatus zre alieno, fi dubitet , an reliqua

m li

*

fua bona fuffectura fint ad latisfaciendum

creditoribus, validé quidem dat eleemofinas,

Wt p

2

íed non licité, l. cc. qq. 13.

" quaüex-

.32.- Eleemofinz tamen ex male partis reftitu-

T

tioni obnoxia nec licité nec valide dantur

[

"

l. cc. qq. 14-

!^

dnpn

&Y

13. Adminiflrator bonorum in errogandis elee«

mofinis debet attendere ad. voluntatem er-

;

(outet

Joaalem vel legalem domini bonorum, l. «c,

W. M

qqe 1f* & 16.

í

;

14.

D

|

1^

3x$ 0 &ge.

14. Si uxor habet bona cum marito communia

hitrà

per aquzftum, poterit dare moderatas elee-

TMOUEI |

gt u

mofinas juxta morem vel juxta voluntatem

mariti judicio confeffarii rationabiliter prz-

] dcmeU. i

witstit

fümptarn. l. cc, qq. 17.

15. Liberi ,'nifi habeant adminiftrationem, non

n m !

poffunt dare eleemofinam nifi ex concenfü

vt t

qom 4

faltem unius parentis, przditi facultate di-

fponendi. l. cc. qq. 18,

:

r ag

as l t

16. Ceteris paribus, vel (i gravis fit neceffitas

drdemia n

& magna propinquitas , magis fuccurrendum

eft propinquiori, quàm fanctiori. l. cc. qq. 19,

u d p

17. Si Refpublica tantüm füb poena prohibeat

TT

dare eleemofinam vagabundis, licebit dare

j

eleemof(inam,

Si autem in extrema neceffi-

ttínüm n

tate con(tituti fint, procedunt fuperiüs n.

trumm, f re

f. 6. 7. traditz regulz. l. cc. qq. 20.

ml

18. Quando talibus vagabundis debetur con-

vt der

grua füftentatio àRepublica, eam quzrere

t N

non poffunt à privatis, fed ab eo, qui ha-

bet curam communitatis. l, cc. qq. 20.

Is

Vide, amor proxiuz. chavitas, mutuum , ufava.

IHHd C]/f iu(]

1 Qf

Emphitevfis.

"t pulo

r, Emphitevfis eft locatio rei immobilis frugi-

fere fub onere penfionis annuz.

Quando

uj

fitin perpetuum, vocatur emphitevfis fim-

pliciter didia; fi autem emphitevta refufo

Vr l

Vuttj

emptionis pretio poffit fin

o

eulis annis expelli

vocatur a/fevata. 2t$ Jvadl.

)de Contradl, $. 6.

m

q.1 & 4.

2

) kmnme[

"EO iÉ

lritom 1

tur folvere laudemium in

2. Empfxitävkta tene

Mfmäck

admiffione , folvere canonem annuum , rem

um

' diligenter colere, eam non vendere irrequi-

'nabüimm

fito domino. l. cc. q. 8.

j. Domious rei tenetur Emphitevtz concedere

Iflbn:m, u

ufüm liberum rei, non augere laudemium

L (ONCg!

jn mutatione emphitevtz, non augere ca-

Cl

nonem a»nuum, nifi evidens fit, valorem pe-

cunix antiquizus pendi folitz refpectivé de-

ittlcæfM

. €reviffe. l. cc, q. 9.

"tf

4. Laudemia triplicata aut quadruplicäta, nifi

Mi

veniant éx prima padione, fuünt ,illjcita; l.

Y

O

pO 1

j lii

«. Emphitevfis fit caduca, fi per biennium vel

ttmo t

triennium emphitevta non folvet canonem

p

anpuum, fi rem notabiliter reddat deteri-

y»

orem, fi rem irtequifito domino vendat &

lbert

tradat alteri, fi non fervet conditiones in

a qu

1

' contractu requiüþas. l cc..d- T.

) qi

TT

Emptio €9' Fenditio

(j

1. Iliud eft ju(tum rerum vel operarum pre-

tium; quod attentis circum(ftantiis Magiflra-

tus in publico commercio approbant vel fta-

tuunt, z Zra&. de Contradt. $. 4. q. y-

vilb ij

2. llla in quovis genere mercium eftjufta diffe-

; (ur

phiferüs.üm

rentia inrer pretium fümmum & infimum;

quam attentis circumftantiis Magiflratus pu-

i

nrs &Y

blicé in commercio approbant vel ftatuunt.

l..cc. q. 6

:

t V

$5

l

[

3. 'V;nditor tenetur 1mo aperire vitium merci

fi

[

- ocge

j r

fi. verfetur circa-fübftantiam , & ífi viti'um

!

verfetur circa qualitatem, tenetur minuere

" permi!til

;pretium mercis; autfi vitium poffitemptori

gpor d

'idiüUW; o

creare pericalum, teneturaperire vitium ex

juftitia. 2dó tenetur tradere rem vacuam fine

i rj

oneribus, cum fru&tibus tam pendentibus

faditr ul

quàm perceptis poft contractum, cum ac-

st

ceffionibus & appertinentiis, 3tió tenetur re-

s at

farcire damna etiam ex culpa levi. 4tó tene-

deft,

tur ad evidtionem. l. cc. q. 7.

anrl

'4. Emptor tenetur folvere pretium ftatim poft

Pt

mercem traditam, venditori aperire juftam

vfi m f

valorem mercis, & vitium pretii, compen-

hetr i

fare expenfas in rem ante traditioniem factas,

(lis &t

'(folvere ufuras moratorias ob dilationem fo-

titant

. lutionis &c. l. cc. q. g.

ii gt

y. Re determinata, abfoluté vendita , fed non-

t j w

dum tradita nec foluta dominium rei eft pe-

5 t

nes venditorem , periculum tamen rei eft

trolq

penes emptorem ufque ad folutionem pretii.

r enget

Si pretium jam fuit lolutum , tam dominium

Qili

quam periculum eft penes émptorem , idque

verum eft in locis fübje&s juri communi.

1t, gl

tttur d

Jure enim naturali non fcparatur pericu!um

& dominium.l.cc. q 9.

tjtt a

€. Reex «tiqua colle&ione indeterminaté ven-

Tendy

*)me. lu 0

dita periculum eft penes venditorem, etiamfi

tota colle&ro pereat. l, cc. q. 9.

7. Si totum vendatur ad cor

pus, periaplum eft

a/t4

penes emptorem. l. cc. q. 9.

$. Si empror fuerit lzfus /tra dimidium po-

l

terit agere ad refciffionem ,4ac nihilominus

M

poteft

""

LT

[i]

poteft retinere fruétus iuterea percéptos.

Pf

Idem permittitár venditori lzfo. l. cc, q. 1o.

9. Si emptor aut venditer fuerit lzfus infra

'fffevitimi

dimidium , datur illi aCtio redhibitoria, ut

TWtpt

Dd

. qu'sque recipiat rem fuam. l. c . q. . o

1o. Venditor ceníetur lefus ultra dimidium ;

E") n

fi non a.cepit dimidium pretii infimi. Emptor

J

actem cenfetur lzfus.ultra dimidium , fi du«

i

pl: plus folvit, quàm exigeret pretium mo-

. detatum rei. l. cc, q. 11.

Ix.g-ltfm M

11. Res furtiva emi non poteft, nifi animo refti-

m

tuendi eam fb refufione pretii domino, Si

lts

evincatur à Domino;, reítituenda eft cum

ia

frucibus etiam zquivalenter extantibus,

hitüyl

. Non licet eam reftituete furi. l. cc. q. 13.

12. Res rarz à primis authoribus habent pre-

i, d

tium juxta valorem laboris, periculi , &

i dly

ftatüs. Sed res prorfüs extraordinariz pof-

Y t t

funt vendi quovis pretio, quoduunqqe ven-

m

ditor exegerit. l. cc. q. 14.

1

m d

D

13, Qui fcit, pretium mercíis brevi minuen-

1orem,

dum, poteít eam vendere currente pretio ,

Tufinmi

ni(i fecutura diminutio jam fit nota ac certa

irria

in majore parte communitatis. l. cc. q. 1.

w Y

14. In Retractu debet refundi pretium mora-

liter idem. l. cc. q. ;7.

tn t

)

Epilia.

| Pf[i,lllülï

Vz'de. Lex $.8. de Interpretatione legum,

Euchariflia.

g

1. Exiftentia Euchariftiz poteít efficaciter pro«

: nihllun;:»

bari

v

t

(o)

agitim

bari ex. verbis Chrifti Joan. 6. & ex verbis

T k

Chrifti in ultimacoena, & ex traditione per-

fium t

petua. Jz Zr. de Eucbar. Di

& Di

"

Fp.l k .. 3: 3.

[

g d

(p. 4- qq. 4.

a. M

imibid

ateria Euchariftiz eft panis triticeus, &

vinum de vite. l. cc. Difp. a. q. 1.

T.

i

3. Hinc non eít materia panis ex radicibus,

vts lus

fruCtibus arborum, leguminibus , oriza;.

avena,

gi Chri

(COPEC .

milio, frumento Tchico. l ecc

TT

hii .

4 Nec maffa cruda, elixa, frixa, nec panis

hd & Yin

permixtus materim heterogentz £g muagza

stb, t0n

quantitate v. g. hoftia rubra Cinnobero

permixta, nec amydum. Stórk. l. cc.

"g&ba Chr

$. Nec panis fubactus oleo, butyro , la&te,

dQ t

ovis, faccaro, vel aliis aquis artificialibus,

l

[ t

6. Nec liquores expomispiris &c. nec vinum

t i

myrrhatum, nec vinum aduftum, nec agre-

iib

fia, nec fuccus ia uvis cóntentus , nec vi-

tit lag

Mib m

num in pane imbibitus , nec loca ex acinis

' expreffa , nec fapa feu defru&um , | nec vi-

l)iud fby

num aromatibus.conditum in-magna quan-

M

titate, nec acetum ex vino. l, cc. corr. 2,

lintgt n

7. Materia idonea eít panis ex- farre S'ern

:jntia tim

fpeltaíeu tritico fuevico, & ex f[iliginc.

&A r

sRodten, panis fermentatus, muftum vini,

vinum aliquantulum acefcens. l, cc. Corr.

äu W& ptr

3. 4

fl

$. Matería dubia eft panis in zota/z/; quantita-

te cum heterogenea materia mixtus, panis

db

num

v*aqua rofacea vel matina fübactus , vi

con-

üm:mm "

;

]

]

«b o f

lt

congelatum , vinum ex u

vis paffis, fole to-

d

lm

ftis. panis hordeaceus l. cc, corr. j.

i M,

r

9. Vinum tamen ex uvis in aere umbrofo de-

ficcatis eft materiafufficiens. l. cc. corr. ,

ts

io. Forma Euchariítiz confift't in illis verbis z

"

Hoc eff corpus qeum. Ex;. Hiceff calix fan-

tl

| guitis 2uez. l. cC. q. 2.,

þ"h (ti

11 Partes hujus Sacramenti funt Corpus &

ïmtü ], (

fanguis Chriíti; fpecies panis & vini, &

werba confecrationis , & voluntas

: Chrifti

inftituentis. l. cc. q.3,

X

I2. Panis & vinum, & tranfübftantiatio, &

D Qul

fümptio , non eít pars Euchariflix. ]. 'cc.

; m

g

hm l

136

.vgrba Confecrationis in fenfu grammati-

Sartcgl

cali accepta tantüm proferuntur recitativé,

in fenfü tamen fymbolico acce

C mv

' runtur figuificativé. l. cc, q. 4.

pta profe-

t u

14, Aqua vino admixta immediaté converti-

D

.

j

GT

tur in fanguinem. 1. cc.

a d

1f. AGio transfübftantiativa eft aCtio unius in

yhr, a

aliud füb novo modo eflendi creativa. l.cc,

Difp. 3.

r

a

*

6. Dantur in Euchariftia accidentia abfoluta;

fententia tamen oppofita, quz iítas fpecies

gin d

Lal

explicat per meram apparitionem , non eft

hzretica, nec hzrefi propingua, nec erro-

pln Y

j Ü

nea, nec periculofa in fide. l. cc. Difp. 4

17, Euchariftia íüb fpecie panis & vini eft

unum Sacramentur. l. cc. qq. 1.

j que

18. Laici füb uoa fpecie accipiunt totum Sa-

qus, J

Ü ) W

cramentum eílentialiter famptum , non ta-

W

mnen

as 0 Ée

mén totüm zzf£egra/zter iu ratione figni fyme

u

st

'bolici acceptum. l, cc. qq. a.

19. Sacramentum Euchatifti» in pluribus Ho-

,ChnyS; |

fliis eft numero multiplex.. l. cc. qq. 3

yuücinta

20, Subftantia panis & vini non deíinit per ane

ac lm

hihilationem., l. cc. q. j.

H

fichrl

21, In confecratione pani

s vi verlorum poni-

senisy

.tur folum corpus Chrifti, & in confecta-

yati p

tione vini vi verborum ponitur folus (an-

D q

guis Chriftis per comcomitantiam autém

hidartta

utrinque ponitur & anima & divinitas Chri-

fti & in priori confecràtione etiam fanpuis;

cpignt

in pofteriore veró etiam corpus Chrifti, l.

r

cc. qq. 6.

D

22. Chriftus füb una. Hoítia tantüm femel

; k

continetur, l. cc. qq. 7.

db notts.

33. Chriftus poft divifionem Hoftiz vel - vini

drdremi

continetur quidem fub quavis particula , fed

Wi

non manet üb particulis tam exiguis, ut

Ls

amittant talitér ftatum fenfibilem, ut per

O

colle&ionem non poffint amplius facile re-

!N

duci ad priorem ítatum fenübilet. l, cc.

"

feipdele

qq. 8.

24- Non repugnat

Chriftum in Euchari(tia con«

( a

naturaliter audire & videre qu& fiunt in vi-

I'k, CMIM[,

cinia, eumque ibi habere alias a&tiones con«

naturales. l. cc. qq. 9.

I

4y. Chriftus in. comrmunicantibus juxta ordi«

,'vïwmmur,

nariam difpofitionem temperamenti humani

il j

. facile poteft manere per dimidiam horam.

[ lantüm

l:cc qq. :0.

Mi

46... Yunc cenfe

ntur fpecies deftrui, & defi-

'

quando fpecies in

"L t

nere pgæfentia Chrifli ,

g(ti-

MWS,L [

I"'ifxgm.

«$ (5 We

j

zítimatione morali amittunt .n

'

omen. panjs

Ms

aut vini ufualis. l. 6c. qq. 11.. .

( gq' i»

27. Chylus, & vermes ex Hoflia corrupta

producuntur per novam aCtionem. conver-

ijm.[ PCI'L-

fivam ac fimul creativam. l. cc. qq. 12.

',M"W! n

&8. Euchariftia ia peccatoribus bona fide ac*

L confäcz:

cedentibus , & cum dilectione initiali attri-

! (s [

tis caufíat primam gratíam per accidens. 1.

li p

cc. Difp . . 35

: (

i

29. Euchariftia in ratione Sacramenti non cau-

ij

fat plus gratiz füb du

plici fpecie 2 quàm fub

una fpecie, l. cc. q. 2,

fatn l

3o. Obligatio fumendi Euchariftiam eft juris

divini; & ea obligatio urget faltem in arti-

culo mortis. l. cc. q. 3.

Jir d i

31. Ex determinatione Ecclefim ea obligatie

faticuh)

urget in Pafchate. 1. cc. q.3.

| atb

32, Ecclefia non erravit precipiendó laícis

jle, ur

communionem füb una fpecie, l. cc. q. $, .

Ws f

afie, .

33. Non eft improbabile, dari unionem phy-

ficam de fe perpetuam inter animam Chrifti,

Fa

& animam digné communicantis. l. cc. q.4.

Vide, Coniunio.

!

"TR

p

Excommunicatio,

PIUTO

1. Excommunicatio diredé non privat bonis

m um

internis. z Zw.de Sacr. Ovd. $. 26.1l. q. 2,

lum lo

5. Illi tantüm Excommmunicati fünt vitándi,

x

qui perfonaliter aut in fpecie fünt denun«

Ui, & Ü

tiati; exceptis percufforibus

Clericorum

o rP"iä,i

nototiis. l..cc.q. 6.

li

K

A E.X—'.

JTudex gen.

a ( f

3 Orda

participatione Sa.

3. Excommunicatio privat

cramentorum tam activa, quàm pafífiva, &

Bu

communibus Ecclefix fuffragiis , & ufu di-

flcaremo

vinorum officiorum;. inducit inhabilitatem

vrtt at

odl d

ad beneficia & dignitates, privat ufu licito

jurisdictionis fpiritualis, reddit irrita Re-

N

Ícripta Apoftolica, privat. communione fi-

ii d |

delium etiam in rebus civilibus; & privat

silverh

fepultura Ecclefiaítica. l. cc. q. 7.

w € l

4. Beneficiatus per excommunicationem nec

ufjer u

privatur poffeffione nec titulo , nec frudi-

Bu Bo

;

bus beneficii. l. cc. q. 8.

As de

$. Fideles non poffunt recipere Sacramenta ab

winterdd

Excommunicato vitando niíi in cafu. necef-

bm Lt

fitatis. l. cc. q. 9

r arfr

6. Tenentur non affiftere officiis divinis co-

p

ram tali excommunicato, & fugere ejus

-confortium in converfatione civili.l, cc. q.9

hais i

at

g. Licet tamen cum excommunicato commue

nicare cau(á utilitatis notabilis, vzuculi con-

lr ml

. jugalis, Jubjeciiouts ; Izethqtis, ignorati-

qii r

g.

Ha. li ce39 d9

hrtine ]

$. Qui cum excommunicato communiþat fine

tiemuin,

caufa ex.ufante, incurrit excommunicatio-

"Wt (

, mem minorem. l. cc. q. 11«

9. Excommunicatio minor privat ufü paffivo

Mf

ï'»mire' Ü

Sacramentorum, & voce p:ffiva ad benefi-

cia vel dignitates Ecclefiafticas. l. cc. q. 12.

i,

"ütini d

10. Enumerantur ordine alphabetico omnes

L

Excommunicationes tam. Kefervatz , quàm

non refervaux. 4z Ty.de peuit. Difpur. 9.

MU

z 'l

tytn

L]

de qu&u-; refervatis.

L MONE -

Ti

Vide. Oxdo, $.

26. de Ceníuris.

£l PIHM, (

]

"LE

Exorciflatus. Exorczfnus.

l

nhabi!imæ

1. Eít cxremonia , qua cenfertur poteías im-

LE

poneadi manus füper energamenos , ficque

expellendi daemones ab obfe(fis cor

: itis

j

poüþus

Tütiye i

lp Tr, de Sacr. Ord. $. $. q: 1.

a. Materia eít liber. Exorcifmorum ; forma

5: lr

fünt illa verba: ;4cezpzte €? commendate mue-

m [

fnorie , €7 Dabete poteflatem zmponendi ma-

gus füper emevgumenos, l. cc. 2,3. $. 6..

hii

3. Officium Exorciftz eft uti Exorcifmis ad ex-

pellendos dcemones , fegregare à comtiu-

ub

d al

nione interdictos, & fundere aquam in mi-

nifterio. 1. cc- q. f.

4. Per Exorciftatum confertur poteftas inter-

j dirits t

fiet &

na preceptiva in doemones. 1. cc. q. 7. g.

f. Poteflatis hujus ufüs differtur usque ad fa-

Wil

cerdotium convenienti& causá. l. cc. q. g.

jcto Conr

€, In multis dicecefibus ad exorcizandum re-

y vt

quiritur ípecialis facultas Epifcopi. . cc,

[tlmliy f!'l !

( IO;

7. Pertinet ad füperítitionem — maledicere &

i t

anathematizari creaturas irrationales, nmifi

[wmüniü(m'

dirigatur contra doemonem ;

contra hunc

vero dirigi nequit

nifi verofimile fit, in-

" pi"k-

f ht

tervenire operationem dæmonis.

lo C?o

q.. I11,. I2.

SI L Cb' q. H

$. Exorcismi deprecativi erga creaturas irra-

i 0.

tionales adhiberi poffunt, ut, ubi applicata

j v

fuerint, per Ecclefiz preces arceantur infi--

[]

j.Ji

i

li.

di& doemonum, l. cc. q. 12.

"

s

^. 9. Exor-

U K; 2

"

jtun

9. Exorcismus eft iriductio doe

moni$ ad fä—

cit d

ciendum vel omittendum aliquid per invo-

g at

cationem Dei. l. cc. q. 13.

ota o

1o. Exorcismi tantüm (uümendi (unt ex Rituali

Romano vel Dicecefano. l. cc. q. 14.

qitontir/

aidm m

31I. Cavendum, ne exorcismi fumantur ex li-

ydpnt

bris Romz confixis qqi enumerantur, l, cc.

1

q. 1.

h.l $

12. Laici peccant mortaliter utendo exorcis-

mis, l, cc. q. 16,

&t mort

al q

3. Signa obfeffionis funt, fi obfeffus ea agat;

uz fuperant vires humanas. Sed, cum

z d

ejusmodi actiones poffint effe effe&us doc-

gus al i

monis oferantis tramseumter , mon inbabi-

inium,

tantis permauenter , coafiderandum eít, an

?ü

Ti

non curiofitas interrogantis , cupiditas lu-

l

cri , exorcizandi temeritas &c. doemoni ad

Val df

operandum transeuntér

anfam preberé

hss t

potuerit? l, cc. q. 17,

àcltsyt

V

,

.

Vide. Adjuratio.

gbl

- Extrema Untio.

, hniqis

Upttad f

$, Hoc facramentum efl fignum, quo mori-

timuj;

bundi per alleviationem ab onere peccato-

ïubje&um

rum & aggravatione diabolica morbi ad ex-

.tremam luctam confortantur, 77 Zv.de Extz.

ïü[xdeq

Uad. q. 1.

bt q

(ääc

a. Materia eft oleum ab Epifcopo benedictum

l. cc. q.2.

"nudp

3. EffeGtus eít confortatio contra tentationes

M-Cc,q

doemonis, alleviatio à reatu peccatorum,

l Ritidivo jn

cau-

écalleviatio ab aggravatione morbi

AU

fari

s o ite-

TT

: fàri folita per doemones, Hl. cc. q..4. Hinc

n tiy

€x ifta alleviatione interdum confequitur

etiam fanitas corporis, l, cc, q. . 8-

It rl

, Peccata mortalia per hoc facramentum non

M

remittuptur per fe , remittuntur tamen fer

OL 6

- accideus , quando moribundus non amplius

QO

poteft ponere fignum externum ordinatum

ad facramentum poenitentiz, l. cc. q. 6.

d trd

y. Per. hoc Sacramentum nec remittuntur

' peccata mortalia quoad reatum pcenz , nec

W*WG

venialia quoad reatüm culpe; fed remit-

4 m» W

tuntur reliquizg peccatorum , nempe in-

Ti

dignitas ad uberiores gratias ,. proclivitas

; ii

ad malum, debilitas ad bonum , fuübjectio

tdim d

jufta ad majorem poteítatem doemonis. l, cc.

cupdts)

7. $.

; m

6, Minifter eft folus Sacerdos.

1. cc. q. 9.

hn p

7. In defe&u Parochi & -alterius presbyteri

fzcularis poteft adminiftrari etiam à reli-

giofo. l. cc. q. 10,

l

$. Antiquitüs adhibebantur plures pres

byt&ri

J

usque ad fzculum duodecimum , quo defiit

i QW Mi'

communis víta presbyterorum. l. cc. q. 11,

gt

9. Subje&um hujus fácramenti eft infirmus pe-

o d

riculof? decumbens. l. cc. q. 12.

l l TLJ?EK

ic. Debet conferri etiam pueris jam femel

confeffis, et(i nondum' communicaverint,

y lod

duamoedo habent rudem facramenti notie

tiam. T. cc, q. 13.

; t

11. Recidivo in eundem morbum poft perfe-

t

&am reconvalefcentiam poteít iterum

Cone

3

ferri;

mb f

í

P

a$ O Be

férri; non verà durante eodem morbo. 1,

. €C q. 144

12. Hoc facramentum nec eft neceffarium ne-

MUU

ljr dinit

ceífitate, medii, nec neceffitate prxcepti»

peccaret tamen mortaliter , qui ex tepore;

Bu

vel avaritia illud petere vel conferre negli-

udi i

geret. l cc. q. 1.

, um

13. Ad fru&uofé recipiendum hoc facramen-

t (ib a

tum requiritur per fe flatus gratiz, & de-

inm &

aut fi haberi

vot!o adualis. vel virtualis,

miinon n

nequit faltem habitualis. l; cc. q. 16.

Wper

14. Ad effentiam hujus (acramenti fufficit;

dummodo inungatur ali

a feni

qua pars nllotabili's

sya, lr

corporis. l. cc. q. 17. 18.

1j. Ad effentiam forme fufficiunt hxc verba:

p qui

a,

Pev iflam un&ionem indulgeat tibài Deus»

tv

quidguid deliquifli. l. cc. q. 1o.

vll

16. Antiquitüs erat formaindicativa , íeuab-

Vr

foluta, non deprecatoria. l, cc. q. 21.

ER

17. Antiquitüs premittebatur ad facram com-

Qutr, i

munionem, nunc redé fubjungitur, l. cc,

um i

q. 23.

p g

18. Amentibus & füriofis, (i aliquando devo*

MU

té frequentárunt Sacramenta, poteít confer-

"tfari

ri, fi id fieri poífit fine irreverentia, l. cc,

res) 3&115

EL

f)ChOl'cæ.px

— Famul. -

ämis f&

Vz'de. ,Contraäfus , furtum, reítitutio, locatio;

W lr

Fafus.

|

351 Wl a

Rl

(

V'ide, Septem vitia Capitalia, $. /upevbia..

€

[/

Pr* Hpnm

*ä (0) ä("

n b

. Fefla.

:Cc[üfium l

j

3. San&ificatio Dominicz quoad fuübftantiam

T.C szcep;'.

l a [j Om.

eít juris divini, Zz Zva&. de Deca.

B

. part. 1.

Difput. 4. 44. 2..

RI

4. Auditio Sacri femper fuit confueta in Ec-

clefiía, etiam fuüb obligatione. l. cc, qq. 3.

Tacrameu.

T

obligat fub mortali. 1 cc. qq. 35*

3. Etiam mos & obligatio abítinendi ab opere

Lb

W

fervili non neceffario femper fuit in Ecclefia,

IOULDA L

CUM

pus v

4. Ad opera ferviliareferuntur opera mancipiis

propria, labores ex fuo genere mercenarii

t hoereni

pro vi&u quotidiano, agricolarum, artifi-

cum, civium, aut famulorum viliora opera ,'

h D

& univerfim ea, quz principaliter perficiun-

tuür minifterio corporis pro fervitio corporis,

iny i

Qu autem principaliter fiunt labore mentis,

dicuntur liberalia.

4l

Non neceffarii autem di-

lum

cuntur, qui non füfcipiuntur cauía gravis

damni vitandi , aut inhoneftatis vitandz , vel

ii m

gravis negotii expediendi. l, cc. qq. 6. 8. 13.

g

$. Prohibentur etiam mercata publica, non

"u

neceffaria vel excepta , diíceptationes fo-

' fenfes , a&us judiciales, ludi theatrales pro-

:m['!&, M

fani,chorez periculofz, l. cc. qq. 6. 7. 9. & 2c.

6. Primis temporibus non erat prohibitum ve-

hiculo iter agere; nec cultura agrorum in

gäo,fücatil

locis, ubi rariores funt pluviz. l. cc. qq. 8.

7. Ufque ad fzculum 13. obligatio feftorum in-

'

cipiebat à primis vefperis

das;

rper&

If

| uíque ad (ecun

dein

f

4

Qg(o)gg(æ

ht

dein veró à medio no&is ufque ad noüis

n f0

medium. l, cc,

» 1O0,

8 Ad laborandum die fe(to excufat neccH' Las

j n

& pietas. l, cc. qq. i1.

v p a

rniju j

9. Duz horz fufficiunt ad conflituendum pec-

catum mortale ratione laboris, l. cc. qq. 12

ha

Artondt

io. Tranfcribere mercedis causá non eft opus

fervile. l. cc. qq. 14.

ia o

11, Delineationes edificiorum, pi&urz requi-

ïlm jrim

t d

rentes magnam mtenüonem animi &C. non

funt labor fervilis; fervilis autem eft pictura,

ap, fte

a

quz pro pretio fierl ex fuo genere folet ex

. habitu artis fine magna attentione vel inten-

d t

* fione, 1. cc. Qq. 15

$a

ss

Ii. Venationes, piícationes & aucupauones ,

vhlin f

quz fiunt à plebeis lucri càufa, nifi excufac

o f

.neceílitas aur pietas; item voluptuariz;

fv gl

quando non fiunt fine multo minifterio famu-

al

lorum , fünt graviter prohibite : aliàs fünt

n

nihilominus plerumque peccatum veniale ,

l I'Wu"

fi fiant causa recreationis.

Et quando ex-

u

cufat neceífitas, inaliud opus pium commu-

Wt

tandz fünt.l. cc. qq. 16.

04

13. Exercltatlones m:hcarcs, nifi fiant caufa

Ti iv

neceffitatis vel pietatis, pertinent ad opera

?0 frin

fervilia. l. cc, qq. 17. ;

"htls

14 Sartorcs, futores, netrices &c. lxcxtc la-

borant pro urgentibus neceffitatibus. ancil-

a r

N E

larum , famularum , vel aliarum perfonarum

mnuum.

réfpe&ive pauperum , dummodo fiat fine

amercede,

2. Etiam licet laborare cauía ne-

le Q) po

'ceffitatis vel honeffatis publice, etiam pro

At

immercede.

s (o) $36

rque P UOQ

mercede. 3. Solius tamen otii vitandi caufa

D

-: Jaborare non licet, l, cc. qq. 18.

ii W

1j. Licite funt actiones jurisdi&tionis volun-

tariz v. g. concilii convocatio ,' electio offi-

Ténrjm

'"cialium, Tutorum conftitutio &c. 2. recrea-

lg

- tiones honefte ad exhilerationem animi; vel

reftaurationem virium corporis. l, cc. qq. 19.

md q

16. Ad a&us judiciales prohibitos pertinent

äm f&l

'

exactio juramenti, citatio rei; examen &

A. nf

"depofitio' teftium ,

produ&tio documen-

Hec omnia

Riy

'torum, fententia & executio.

jtln

prohibentur etiam in caufaà civili, l. cc. qq. ac.

j m

. Causá pietatis licent labores proximé fer-

iz

vientia vel praparatoria ad cultum; idque

us

tunc folüm, fi commodé fieri non potuerint

mb

in profefto; fed tantüm remoté prepara-

lp

toria v. g. lavatio aut confedtio vaforum ,

nileriol

'^mon licent, l. éc; qq. 21.

-

2 dia t

18. Causá pietatis erga proximum licent opera

m v

per fe pía , v. g miniftrare infirmis, non au-

f ub

tem opera folüm fer accidemspia; v. g. la-

ao

borare pro dandis ex lqcro elcemofmïs.'g.l.

cc. qq. 22.

n t

. Licita fünt confe&io ciborumi & panis ; non

p d

19

autem farinz , (i aliis diebus hominum ne-

ceffitatibus fatisfieri poffit. '2. Refectio via-

Ac t

rum & pontium , fi abíque damno differri

fa.

nequeat. 3. Colledio fru&unm aliàs perie

clitantium.

; at

4« Satio agrorüm; fi timeatur

uf

amitti opportunitas. , Venatio autpi(-

se m

cátio animalium transeuntilïfn. l. ce. qq. 23.

j &

K ;

x

204

g

: j J)E?K(o) $3

4o. Servi, ancille, uxores, liberi poffunt ex

j

d

metu gravi parere hero, marito, vel pa-

hp

renti przcipienti laborem, nifi fimul con-

gh'ter f

ftet certó, laborem effe prohibitum, & de-

)

effe caufam excufantem.

In dubio tenentur

d t

pro futuro confulere parochum vel Confef-

d

farium. l. cc, qq. 33. n. 7.-

jhuicoonü

21. Neceffitas querendz fuftentationis con-

d

gruz excufat ad laborandum , dummodo

g u

non npegligantur :divina , & vitetur fcan-

DFT

dalum, & non tranfeantur limites neceffi-

ait.r

tatis. ]. cc, qq. 24.

julcsaot

22. In dubio de fufficientia caufz petenda eft

à Supetiore declaratio vel difpenfatio.

Si

&lusmtd

Mayfendu

. haberi nequeat parendum legi, ni(i videatur

probabilius , dari excufationem fufficientem,

d

:d. ec. qq. 2.

1f

23. Quando adiri non poteft Epifcopus, vel

mial

alius praditus poteflate difpenfandi, poteft

ic n

ad tempus difpenfare etiam Parohus vi con-

NT

fuetudinis l. cc. qq. 26. 27.

fs

24. Si nimia multitudo feftorum univeríalium

Mi d

. fitonerofa ac damnofíaà populo pauperi, à

tde C

Clero & Magiftratu conveniendus eft Epifco-

^ütitatin

pus in Synodo, ut fupplicet Papz pro re-

hn

duc&tione, vel dimidiatione diei, vel trans-

-'an'ncipis

latione. l. cc, qq. 28.

t o

2f. Inftituere fefta pro tota Ecclefia poteft

r

Papa, pro Dicecefi Epifcopus. l. cc. qq. 29.

hi

]

Epiícopus autem requirat. confenfum Cleri

^

"

RUT

* Q

& populi, fl. cc,

26.

uj

* E

,

«x$ (0 $9

äb"ï M.

