3. Quando per certa verba cietur vel fiftitur

motus in bruto aut homine, vocatur zzcag-

! Vlltug

Aatio. l. ce« qq. 4

4. Illa

nfmlup

-

NOMT

4. llla praxis cenfenda eft fuperftittofa , in qua

Wb

hec duo concurrunt: Primó , ut queratur

T2

effe&us per medium nequidem probabiliter

ex natura vel ordinatione Dei idoneum. Se-

Qih

cundó , ut effe&us fperatus verfetur in ge-

Mä

nere effe&tuum doemoni per magos vel alios

Sdr)

füos miniftros familiarium. l, cc, qq. s.

ï

f. Quando ad obtinendum effectum applican-

&l cc.']

tur res benedi&ta ita tamen , ut preter bene-

di&ionem concurrere debeat tanquam. ne-

N

ceffaria vel tanquam utilis aliqua circum-

ftantia aut res;

uz ne quidem probabiliter

ex füa natura vel ordinatione Dei fervit ad

effedtum independenter à benedictione; hoc.

TU

totum ad fuperftitionem pertinet, l. cc. qq. 6.

6. Recenfentur varig obfervantiz vanz, v.g.

j

ufus virgz corylacez , appulfüs globuli ad

WR

explorandam horam,

compofitiones me-

tallice fub certa conftellatione, media pro

invulnerabilitate, cert& preces contra ful-

J

M

M

ura,

grandinem; repentinam mortem,

'JP'I

defoffio imaginum in agro contra tempefta-

tes, exorcismi cum maledi&tione animalium

Á

7

&c, l, cc. qq. 7*

Ín

grï,

n

-

l'enatio.

g

j

E;H

N

P?de. Dominium in feras.

— Firtüs.

ii

A

1. Eft re&a difpofitio cujuslibet rei ad fuum

Wz" j

finem. /z 7Y. de Firtutibus. qq. 1.

MT

j

2. Virtus Joralis eft re&a difpofitio ad viven-

Iu

dum juxta rectam rationem. l. cc. qq. 2.

g

"

«

M

QUE

3. Virtus 7Zeo/opica eft re&a difpofitio ad fi-

nem fupernaturaletn coüfiftentem in fruitione

bea-

Dd 4

9? (o) B

beatifica Dei per. effentiam, 1. cc. qq. 3. 4

7

$. -65

A

4. Virtus fupernaturalis eft,. que hominem

Í

[i

efficaciter ordinat ad finem , fupernaturalem,

nin

I-cecqq. 9.

Int

din

f« Virtus ogui/7ta e(t habitus phyficus ex a&i-

' bus frequeatatis caufatus, difponens ad fi-

y,

nem hominis. qq.6. 12.

[

6. Virtus zzfufa eft difpofitio hominis ad finem

(

fupernaturalem caufata primarió ex gratia,

fecandarió ex affenfu liberi arbitrii in adul-

tis, vel ex naturz iaclinatione ad bonum in

fik.

infantibus l. cc.qq.6

9. NVirtas Chrz/fana cs'tu, que difcitur folo la-

mine fidei, Pbzlofopbica eft, quz difcitur

) Vi

li

lumine rationis naturalis. l; cc. qq. 9.

8. Virtus Cardinalis eft, que concomitatur

Tuf

omnem virtucem moralem ZYragscendentalis

Ti

et, quz involvitur in omni virtute. l. cc.

T

qq. 8.

ii

9. Virtus purgatoriaeft, qux adhuc cum paf-

&t

- fionibus pugnat. Virtus azim purgati eft,quae

hij

reperitur in homine jam fopitis paffionibus.

tür i

Virtus exemplariselt, quz reperitur in Deo

prie,

& hominibus, qui modo Jeimpliciffrmo füb uua

! Oblig

puriffima intentione

omnia agunt, l cc.

&der

qq. 11

lii

410. Virtutes tam theologice quàm morales

hude

funt ita connexz inter fe, ut una non ha-

beat per

f

'eQtam rationem .virtutis fine altera,

l. cc. q. 14. 15.

It. Omnis virtus confiftit in medio ; nempe

h um

in medio vationis , non in medio rei, l. cc.

Q

d*d!g

$q.16.

i2:

')E'ï () £e

Ct.q

M

12, Omnis virtus eft compofitum ex materlali,

i hü):æ

& formali. Aaterzale feu snffrumentale con-

fiftit in recta habitoali difpofitione potentia-

'tmii?:v.

rum; puta phantafiz , appetitus, memoriz

intellectüs&c.fovmale confiftit in promptitu-

j

i

dine voluntatis. l. cc. qq. 17.

13. Ad meritum virtutis non requiritur

as

reflexus füpra honeftatem illius. virtutis, l.

€c. qq. 18.

Vifitator.

MA

Vide. Corre&io fraterna,

dl

Fitalitium.

ha d

1. Vitalitium eftlocatio rei frugiferz immo-

bilis ad dies vite. conductoris fub onere

H

ROR

laudemii & pen(ionis anauz. l. cc. q. 2, , /z

Jj

l

Tv. de Coutvadt.

W L

z. Vitalitium differt ab Emphitevfi, quod in

ifta ematur ufuüsfrudtus rei in perpetuum

W

etiam pro hzredibus quibuscunque & alie-

H

i

nabiliter in quoscunque; in illo autem ema-

tur ufusfruéc(taüs tantüm ad dies - vitz pro*

pCïll

priz;-l. ce. q. 1. & 2

in vitalitiö eft ferme

3. Obligatio reciproca

5

eadem ac in Emphitevfi, ni(i quod in vita-

litio poft mortem ufüfructuarii poffit augeri

laudemium & canon annuus. l. cc. q..3, 6.

qu r

[ üni^

fortum.

De wolis in genere.

"i E(), lii

1, Votum eft promiffio fa&a Deo de melíort

bono, animo fe fpecialiter obligandi. /z tr.

F.'iïü mx j

| de decal, part.

L. difp: 3::$. 3. qq. 1

»

;

?..Vo-

L

*

a$ ) Be

Jdi

a, Votum fer/onale éft, quo promittitur Deo

fbera

aliqua actio humana propria, v. g. peregri-

nàtio, jejunium, oratio.

qEUS

Votum reafe ett,

fr du

du

quo Deo prornittitur aliqua res, v. g. elee-

(ht

u

mofina, calix. Mixtuz eft, in quo pro-

)

lica

mittitur Deo. (imul a&io propria, & res,

Vot

V. g. peregrinatio & oblatio calicis, l. cc.

qq. 2-

3. Votum /olezze eft

» quod acceptatur ab Ec-

seufü

j

clefia cum írritatione a&tüs contrarii, Sz-

. plex eít , cui non con

ntarg

contrarii. l. cc.

jungitur irrita;io actüs

24

ilv

cdus

4. Votum. penale feu medicinale eft, quo vo-

vens fibimetipfi ftatuit paenam vel remedium

file v

pro cavendo relapfü, l. cc. qq. 2.

qi

. Difcrimen inter propofitum & votum eft,

. Vot

T0 Ya

quod in illo homo non intendat fe fpeciali-

ter obligare l. cc. qq. 3.

-

aitca i

z

6. In dubio, an quis fecerit propofïtum vel

tl t

FtOtem

votum, fi dubium fit ftridté tale cum equali

probabilitate in utramque partem, non te-

frmty

$9.

netur voto. .Secüs, fiquis credat, fe pro-

babilius emififfe votum. 1. cc. qq. j-

3 Tine

tircuml

7. Prudenter dubitari poteft de emiffione

limato,

voti, rmó Si quis alioquin non foleat emit-

Vi ad f

tere vota, nifi poft maturam deliberationem,

fantig

quam fcit fe in hoc cafu non adhibuiffe. 2dó

Si confideratis circumítantiis non egiffet

YOVent

DOo cir

prudenter emittendo votum. 3tió Si poft

a&tum non ftatim habuit perfuafionem voti,

trcani

Y emi

l. cc. qq. 4.

m

$. Ad obligationem voti requiritur libertas non

Wt

folum à neceffitate fed etiam libertas à co-

actione, errore, & metu injuíté inculfo, 1.

€c..qg. 6.

9

ht

Wb

M

« (» Be

M

"

u

, In dubio, utrum interceflerit fufficiens de-

hnp

liberatio vel libertas in homine jam maturz

W

atatis, datur obligatio voti. , Carérum, five

j

H

fit dubium ftricté didum, five laté di&tum,

l 9'0

datur locus moderationi aut. commutationt

2

obligationis. l: cc.. qq. 7.

h

li

ii

n

|

Jo. Vota ex metu emiffa, fimetus non fuerit

!

incuffus ad extorquendum votum , valent;

[j

Il

nec refert , utrum fuerit incuífus à caufa

RP

N

naturali vel libera, intrinfeca vel extrinfeca,

jufté vel injufté. — $i metus fuerit inja(lé in-

f&, hr

cuffus & ordinatus ad ex torquendum votum ,

lt

ii

tale votum eft jure naturali invalidum l. cc.

z

qq. 8.

.

if

II. Votum ex i

gnorantia aut errore emiffum

Is

non valet, fi ignorantia vel error verfentür

circa füubftantiam voti, hoc eft, fi obje&tüm

ww

tale fit, ut circumftantix ignorate vel per

errorem exiftimatz.ab homine vel jure prz-

yugd

j

M

p

fumatur effe alligata intentio voventis. l. cc.

M er

qq. 9.

12. Tunc intentio voventis cenfetur alligata

u

circumftantiz ignoratz vel per errorem exi-

ftimate, quando alioquin objectum non fer-

vit ad finem voventis.

Econtra illi circum-

At

ftantie non cenfetur effe alligata intentio

J

Jf

voventis, quam confuetudo aut lex habet

pro circumttántia accidentali quamvis illà

circumftantiá cognitá vovens tale votum

Jv

non emiliffet, l. cc. qq. 10, & Qq. t1.

13. Etiam tunc cenfetur circumftantiz alligata

gt

intentio voventis quando circumftantia igno-

n

rata vel per errorem pofitivum exiftimata

u

M

I

importat arduitatem voventi moraliter infu-

n

perabilem, l. cc. qq. 1 1.

14[n

-* G) **æ

14. In dubio, utrum intentio voventis fuérit

f f

i

alligata circumftantiz igaoratze vel per erro-

L

rem exiítimatz , locus eft commutationi l,

difrc

füdin

€c, qq, 12.

Ij. Vota dubia, etiam (folennia, (ive fit du-

(i tan

vdm

bium fadi, five dubium jaris, non fünt re-

y, Vot

'fervata Sedi Apoftolice , fed circa ea poteft

venid

difpenfare & commutare Epifcopus, nifi res

proda

fit deducta ad forum contentiofüm, una

parte repugnante l. cc. qq. 13.

Lt q

4 Vot

16. Qui füfcepit Sacros Ordines cum intentio-

ne non vovendi caítitatem , tenetur füb

vileti

d í

. peccato mortali fupplere illud votum. 1. cc.

qg. 15.

1

dilim

altero

17. Vota poffunt emitti foli Deo. l, c. qq. 16,

18. Promiífio facta San&is inducit obligatio-

l.et |

nem fpecie diftin&am à voto. l. c. qq. 16.

Vf li&

De materita voti.

ts p

4 Votu

19. Non valet votum non ingrediendi religio-

futm v

nem,non dandi eleemofinam, non mutuan-

iperfy

di, non fidejubendi &c l. cc. qq. 17.

ttdem

20. Nec. valet votum non vovendi.

xl. (

l lcet

qq. 18.

21. Valet tamen votum non petendi difpenfa-

ääïum [

^ Votun

tionem vel moderationem l. cc. qq. 19.

]

22.. Votum non acceptandi Epifcopatum, nifi

(tetmi

id judicio virorum indifferentium expofcat

fOngtte

&kmanifefta Ecclefiz utilitas, valet. l. cc. qq. 20.

wf Hexis

QU

23. Votum contrahendi matrimonium eft in-

t |

validum, nifi pro cafu particulari quo illud

judicio prudentum efít evidenter de meliori

[

bono perfooali vel publico. l. cc. qq. 21.

1 Votum

24. Confüetudinarius in peccatis luxurig pec-

Al Y

ca

iv

(o): E9e

)'qul,

cat mottaliter emittendo votum caftitatis,

B»] P",.

J

nifi ferio proponat applicare media etiam

T0

difficillima ad eradicandam pravam confue-

tudinem, nec habeat occafionem amplecten-

fr

di tam cito ftatum conjugalem fine zquali

W

vel majori periculo falutis. l. cc; qq. 22.

10j

25. Votum nunquam committendi peccatum

hlü,ü

veniale plené deliberatum in homine, qui

1

prudcnter fperat ejus obfervantiam, valet.

. €€. qq. 23*

T

26 Votum femper agendi, quod eft perfe&xus,

li

MT

valet in perfona,qusz à pluribus annis experta

j

Tit

eft, fe facile perfeQtioraab imperfcGioribus

dlfhnxxfi"e & obferváffet , valet & licet.

Si

alterutrum horum defit, nec valet nec licet,

lg

li

Ü

1zco.

: A

|

f

Ií

27. Idem dicendum de voto quotidie in virtu-

tibus proficiendi. l. cc.

« a.

28, Votum -abfolutum ducench puellam paue

f

perem vel meretricem eft validum & licitum

AU

!

in perfona, cui ftatus conjugalis eft eviden-

l

j

]j

ter.de meliori bono. . Alioquin tantum valet

& licet in fenfu conditionato :

Si elegero

ftatum conjugalem. l. cc. qq. 26.

m

29. Votum non ingrediendi relfgxonem, nifi

W

determinatam , fuæ vocationi, ut putatj

[

i

congruentiorem; vel non recirandi rofarium

t

nifi fexis gembus, valet & licet :

fed votum

tf- l (

non dandi

eleemofinam. minorem decerm

nl

aureis, non valet. l. cc. qq. 27.

Je otis condittonatis.

l

N

Ó

q

30. Votum fuüb. conditione repugnante füb-

ftantig voti jure na;urah, eft invalidum. -Si

D

ïmrl?

N

au-

e»ä»*ä ( fe

antem conditio repuguet voto folum jure

p

humano; poteft effe validum per difpen(atio«

nem. l. cc.

]: 29.

tenti

31. Idem dicendum de voto fub conditione

(l

turpi, feu prohibita perjus naturale, vel

Q

humanum... cc. qq. 30.

4 Vot

32. Votum conditionatum füb conditione me«

er f

taphy(icé impoffibili, non valet; valet tamen

i. Vou

fub conditione phyficé aut moraliter impoffi-

DAT

bili, (i fuerit ferió adjecta. l. cc. qq. 41.

frem

31. Votum fíüb conditione phy(icé neceffaria

nonobligat ante impletam conditionem l. cc.

& Vott

Cormmi

qq. 32.

34. Votum conditionatüm, (i votum non fue.

gt

rit perfecté impletum, non ligat, fi intentio

Quaren

d j

voventis fuerit alligata perfecte impletioni.

In dubio, dimidianda eít obligatio vel mo«

94

deranda. l. cc.

33*

) Voren

55. Idem dicendum, (i conditio fuerit tantüm

fetatun

in zquivalenti impleta. l, cc. qq, 34.

* Voses

36. Vovens conditionaté, ncn poteft fe ante

eventum conditionis ftudiof? in fraudem vo-

ff imp.

!1 [ qq'

ti reddere ineptum ad impletionem voti,

Secüs, fi affumat ftatam incompatibilem cum

«'w Si VOV(

vOtO ex alia caufa gravi. l. cc- qq. 35.

"iif

37. In voto conditionato , (i conditio aut res

"ROt

ptomiíía fiat moraliter impoflibilis ad lon-

gum refpeCive tempus, extinguitur obli-

tüt ld

atio.

Secüs, íi fiat moraliter impoffibilis

3 ff

- folüm ad. tempus breve. l. cc, qq. 36

Vém g

38. Vovens conditionaté, fi impediat directé

t [ie

vel indire&é impletionem conditionis absque

j N6s Ti)

Cauía approbanda à Deo, peccat mortaliter

"o elea

& nihilpminus tenetur- Voto. l. cc. qq. 37.

e

"i |

"N Be

T

h

i

JDe *voto profano..

39, Votum de re folüm sateraliter indiffe-

]b [

renti, fi habeat motivum pium, valet; fe-

cus, fi fit etiam forzualiter indifferens. l, cc.

ij

qq. 38.

X

40. Votum de re, vel conditione honefta, fed

ex fine malo; eft invalidum. l. cc. qq. 39.

VMb

4i. Votum peccatoris etiam de re temporali

validum .eft, nii votum pofitivé ordinet ad

finem malum. l. cc. qq. 4o.

42. Votum puellz impregnate, aut furis. poft

commiífum furtum, ne deprehendatur, li-

Ml

cet & valet, fi hoc beneficium à Deo petat,

hf

quatenus à Deo praítari poteft fine praja-

dicio prolis, tertii, vel Reipublicz l. cc,

b

Id i

qq. 41.

43* Vovere rem venialiter peccaininofäm eft

t

peccatum mortale, l. cc. qq. 42.

n

44« Vovens rem , cujus totius impletio repe-

:

ritur impoffibilis; tenetur faltem ad partem,

«CC. dq. 43- —

Z

a

4j. Si vovens non poteft obfervare ipfum

:j

2

principale rei'promiffe, nec tenetur ad ac

gï

cefforium. l. cc. qq. 44.

45. Vovens unam ram exduabus, pereunte

ante electionem alterutra (ine culpa voven-

tis, fufficit dare pretium rei perditz. Si

autem alterutra res jam perieratante vo-

lt

l

tum, licet vovens crediderit, eam tunc ex-

j

iflere, non tenetur ad aliquid. . Similiter,

fi ante ele&tionem utraque res periit ad nihil

tenetur. l. cc, qq. 4j..

.L (C- xd

De

C MON :

.h

- DDe wotorum indeterminatione,

;Uf,

47. In dubio, an vovens fe obligaverit füb

gb dl];

peccato mortali vel veniali, ceníetur fe ob-

gpta

ligáffe juxta gravitatem vel levitatem objecti,

fottt

l. cc. qq. 46.

| 06 (

48. in dubio, an vovens materiam voti refpe«

!/

xerit tanquam materiam gravem vel levem,

praefümendum, quod earm refpexerit expo-

v Vonu

dis,

üililiter hoc eft, quo modo folet refpici

ex fenfu fidelium & communiori doctorum,

ap«di

]lcc.n.5

ls.l

49. Quando voven

s non determinavit quali-

( Votu

tatem, modum, & tempus rei promiffz ,

ii die

tenetur ea determinare vel juxta confueta,

Á not

vel juxra intendionem prefumptam fui &

frmatu

Deid2ce; 0. 3.

n in.

$o. Hinc circa ejusmodi indeterminationes re«

Nf

linquitut Confeffario . poteftas vel determi-

BN p

nandi vel faciendi compofitionem inter vo«

. Von

ventem & Deum juxta utriusque intentio-

d

nem praefumptam. l. cc. n. 4

0 ff

$1. Fitapplicadio harum regularum ad varios

ft, Yotg

cafus practicos. l. cc. Coro/.

Yovens

$2. Non licet anticipare votum,. fi fuit anne-

lib

xum diei ob fpecialem ejus facrationem 1. cc.

d9* 47:

lil imy

$3. Non datur obligatio antici

pandi votum E

tht

nexum diei, l. cc, qq. 48.

D

tetfe N

$4« Vovens tenetur fuum votum implere prie

S;* [Il Vot

mo tempore non impedito. l. cc. qq. 49

ftd)

ff. Ad dilstionem voti requiritur & fufficit

Tn f

caufa praifumptivé approbanda à Deo. L. cc,

r

qq. j

"

Ws

fé

L]

x ( B.

llj

^. In votis, quorum valor dilatione minui-

tur, ad conftituendum peccatum mortale

ob dilacionem requiritur, ut valor minuatur

l

notabiliter, v. g. in equo; in aliis votis fuf-

ficit triennium dilationis ad grave peccatum.

l. cc. qq. y1. n. 2.

5

| FOU*;,

jj [

De vvoto per alios implendo,

57. Votum perfonale non poteft impleri per

alios,. & (i vovens ab eo implendo fuerit

] *M'le

impeditus, non. tenetur illud implere per

alios. l. cc. qq. f2. 53.

l. feri-

j8. Votum à communitate emiffum v. g

i

andi diem, peregrinandi, dandi eleemofinam.

H

As

&c. non obligat fücceffores, nifi fuerit con-

uf

firmatum ab Epifcopo , quo cafu obligat

l

non in ratione voti, fed legis. l. cc. qq. 54.

ts

59. Nec filii tenentur votis perfonalibus fuo-

detr

rum parentum, l. cc. qq. 55.

r

60. Votum emiffum per procuratorem ex

BO

mandato folum obligat mandantem. l. cc.

qq. 5 6.

1

ndm

61.. Votum reale poteft impleri per alium, nifi

vovens fit pofitivé invitus, ita ut nec ratam

habeat impletionem. l. cc. qq. 57.

LU

62. In voto reali impotens non tenetur ad il-

lud implendum colligere eleemofynam, vel

M

W

tentare alia media ardua ad quz verofimili-

ter fe non obligáffet. l. cc. qq. $8.

i

65. In voto reali, (iillud, per fraudem reti-

nendó accepta, non impleverit mandatarius,

j

non obligatur de novo mandans, nifi con-

:

«

|

ftituerit hominem noto;iä infidelem. l. cé

j

due Jv

X

*

Indgx gett

"Ee

64 .

/

L: MO ä-»

64. In voto mixto impotens ad obligationeim

þ'r'æfe

perfonalem tenetur implere obligationem

iel a

realem per alium. l. cc. qq. 6o.

filre

De obligatione baredum.

( àn

6j, Haredes non obligantur sd votà perfona-

juslib«

lia defun&i, nifi ad hoc fc ultro obligaverint ;

i B

Qit i

vel ea conditione hxredes fcripci fint. 1. cc,

qq: 6i;

Ti Y

65. Tenentur tàámen ad Íolvenda vota realia ;

$ P

falva portione legitima. l. cc. qq. 61. n. 4.

fitdi

67. Nec étiam teüentur ad folvenda vota re:

1 Doiy

alia, vires hzreditatis excederitia , , etiamfi

ts f

ad hoc compellantur per Judicem. 1. cc,

Lj

gq.

(inii

61. ü. j.

dohati

68. Per vota realià reftator poteft prejudicare

Bettin

legitimze afcendentium in linea recta fpedta-

lolrtni

to jure naturali; fed ubi extant leges con-

trarig, non acce

hilte )

Deo. L cc.

ptantur ej,gsmodi vota'à

Botentim

q. 62,

;

69. Novitius habens bona tenetur füua vota

d ii

realia

: lii

per difpofitionem implere ante.profef*

fionem.

Si hoc omittatur, tenetür ea im-

Rnte [

'tlitser

;plere monafterium vel Ordo ex illius bonis.

[

HO gqq o* oy -

Tif

70. Vota realí4 pofteriora aliis debitis in folu-

um

f er|

tione non fünt ab hzrede illis praferenda;

anteriora veró fünt preferenda faltem in ca-

Vg

P

|

fu, quo debitum provenit ex pacto gratuito

fine titulo utrinqué onerofo, vel fi creditor

O

habuit notitiam dé votis

li

D

anterioribqs. l. cc.

i

lit (

qq. 64.

NI

71. Si defun&tus fit oneratus pluribus votis re-

lh

hij

Qor

alibus, quz omnia folvi non poffint; illa

EL

7

præf

TT

M,ïïäï.».»,.

4 o B

h

T

pieferenda funt; que funt de meliori bono,

A

vel arctioris vinculi, & fi de hoc non conftat,

folvenda funt prius anteriora; 'quod fi nec

rm'

de ànterioritate copftet , malfa proratà cu«

1 h

juslibet dividenda eft, l. cc. qq. 64,

*Jigzïä

v2. Hiresilricte dubius, an votum reale füe-

ltj;

non veró laté dubiüs: l. cc.

rit à defun&to impletum, tenetur implere;

-

6j.

Ui

73. Plures h&redes ad folvenda vota realià de-

«[.'LM!

fun&ti noutenentur in folidurn, l, cc, dq. 66.

m N

24. Donatarius in cafü, quo donans vel hzre:

l d

des fiunt impotentes ad folvenda votarealia;

ia

fi éam impotentiam ex parte donantis obillám.

donationem praevidit probabilius fecuturam;

foülia

peccavit acceptandó dona; & tenetur ad

?J (þf&:

folvénda vota juxta voluntatem Dei ratióna-

50

biliter prz(ümptàm, Si judicárit; eamn 'ime

m

potentiam non fecuturam, nec peccavit nec

ad aliquid venetut. ]. cc; qq. 67;

w

I

;. Legatarius, fi in legatum accepit rem à

ii

leganté Deo promiffam Deo ex voto, tenetür

p

reftituere legatüm.

Si autem nhon füerat

lii

romifía in individuo; debet.legatum folvi

t

ex mafla heréditatis , &fi hac non füfficiar,

etiam ex legato, nifi alia intentio. defüncti

PWF (

prefümi poffit vel Dei. l; cc, q. 68.

l

De *ooto Cafflitatis.

g

d

wl

j

m

v6. Obligat. 1mó Ad abftinenduin ab a&ibüs

W

(

caftitati cóntratiis tam internis quam ex-

ternis. 1dó Àd noü contrahendurn fponíalia;

nifi [üb conditione im

js t

petrandz. difpenfatio-

nis. 310 Ad noü contMehendum mnatrimo:

Palïmh d

niums & fi nihilominus contráctum füerit

Ee à

ad

43 (0 $9

ad non petendum debitum, nec contrahen.

fin

dum íecundum matrimonium : : ad ingredi-

ftcü

endum tamen in religionem primo bimeftri

hY

hunc folüm'obligat ; quando id fieri ;poffit

(em

fine gravi perturbatione ; & vovens in fe

m

advertat figna vocationis. l.cc. qq. 69. 7o.

j5

71. Novens ingredi religioném, fi contraxerit

dun

matrimonium, tenetur adhuc primo bimeftri

. T

tentare ingreffum, vel petere difpenfationem.

fril

Confümmato autem matrimonio per redditio-

i

nem debiti poteftillud deinceps exigere. l. cc,

p

7:. tslis non tenetur ad media ardua;

COntt

vel ad difficultàtes extraordinarias.

3. In

a n

dubio de valore voti relatà ad hanc vel

Thato

illam circumftantiam non eft refervatum. 1.

^

- debit

Ceiqq. 75.

. g&. Votum virginitatis obligatad abftinendum

à copula etiamimperfeQa ; & fi hec fecuta

h (M

f5 W0

fit, adhuc obligat ad abftinendum à copula

erfedta, Non tamen ratione fui fpecialiter

b

obligat ad abftinendum ab adtibus internis

lii

caflitati füli oppofitis. In dubio, an vo-

vens fic vovendo intenderit vovere votum

caftitatis ; ob ipfam tamen dubietatem in-

l P

Mi

tentionis tale.votum non eft refgræ'at-uqx. l.

CC. qq. 72.

fintüm

Qünny

79. Votum non nubendi violatur. 1) Per

triio,

. . fponíilia vel matrimonium, 2) Per defide-

"

ria interna vel dele&ationes morofas indu-

o

Jj

&ivas ad nubendum, ac confequenter etiam

oris

per fornicationem , utpote eo inductivam,

3) Contradto femel matrimonio non obli-

Ql

c ad ab-

Qnt j

gat ad ingrediendam rel/igionem ; ne

flinen-

lJ

Ic mmu

""

ftinendum à petendo debito, vel ineundo

Wi

fecando matrimonio. l. cc. qq.73.

J

$0. Votum non fornicandi non obligat qui-

[

dem ad abftinendum à matrimonio, obligat

tamen ad abítinendum ab actibus tam inter-

UE

nis quàm externis inductivis ad fornican-

QUb

li n

li

dum. l. cc. qq.74.

81. Votum non cognofcendi foeminam con-

(

M

Jl

l

fimiliter obligat ad abftinendum ab actibus

Q

tam internis quàm externis indudivis ad

Id d

w

copulam' illicitam ;

etiam imperfe&tam ;

J

contraCto tamen matrimonio non obligat

i

j

£

ad. ingrediendam religionem ,. & , confum-

f

mato femel matrimonio poteft etiam petere

debitum. l. cc. qq. 74-

(s

*

De poteflate "vovendi.

a

$2. Quilibet poteft vovere circa actiones vel

res non fübjeGas alterius, dominio vel gu-

;äcuguh

I)

!

i

bernio. l. cc. qq. 76.

l

h n

]

T

De irritatione votorum, &5 difpen- — .

fatione.

w

ii

93. Papa, Epifcopus, princeps, Prelatus,

Abbatiffza parentes, tutor, Dominus &c.

d

N

"

tantüm poffunt irritare vota fuübditorum, in-

quantum przjudicant fuo gubernic vel do-

y I!

1

minio. 2) Hinc nec parentes poffunt irrita-

l:

!

[h

[

|

re vota liberorum impuberum fibi non prze-

Wd md*.

judicantia, 3 Maritus vel dominus vota

uxoris vel fervi ante marrimonium vel fa-

gt

"l

mulitium emiffa, inquantum fibi prajudi-

m

cant, poteft fufpendere, fed non irritare.

. 4) uxor non poteft viciffim irritare vota ma-

I

4

riti,

e3

LC MON

riti, (l tamen ejus juribus przjudicant, fuo

"

diffenfu efficit, ne- valeant.' $) Superior

n

vel maritus poteít irritare vota fuübditi fibi

tatió

'pra;judicantia, etiamfi fint cum fuo confen-

j Di

' fu emiffa. 6) Conjugatis non eft facile con-

hiti

fulendum votum non petendi debitum;, nifi

refe

moraliter certum fit

» conthoralem id zgré

non laturam vel laturum. l. cc. qq. 78.

. Y

pffþfl

84. Non omnia vota Religioforum poffunt irri-

[

n

tari per Superiorem , nifi ubi votum obe-

TT

dienti: indefinite nofcitur fübjeciffe ozzze

QH

L

velle Superiori etiam non

prajudicans. 1. cc,

£. Mf

qq. 79.

qtos (

9. Néc licité nec.validé difpenfatur in voto,

t

nifl ex motivo vqualis valoris in sftima-

Tiüm,

" tione divina. l. cc. qq. 8o.

m

$6. Cauf ad difpenfandum in votis funt 1mó

WUU

defe&tus perfectz libertatis. 2dó Timor gras

tl

vis mali/injuflé incuffus.

3tiÓ Error nota-

diübius,

bilis circa objectum aut. motivum voti.

tüm d

4t0. DefeQtus 'caufz finalis faltem inadz

prtrn

quat& quoad continuationem voti. ;tó Su-

1tio Q

perveniens malus effectus repugnans in-

tentionj voventis,

6tó Gravis difficultas

tifed

Vota fü

nec in genere nec in fpecie przvi(a, 7tÓ No«

va circumftantia itmpeditiva magnorum bo-

h .Regul

i

norum. $vó Exigentia boni communis.

VR

9nó Damnum grave propriz domus vel fa-

miliz utilis Eccleiz. 1m:ó Moralis impoffi-

i [j

bilitas obfervandi.

n fre

1moó Prudens dubium

de valore voti ratione libertatis, vel inten-

]yi facu

tionis ex

4

AU

parte voventis, aut acceptationis

d

3

CIXEiþjgt

!V-mæ« l.e CC, qgq. 81,

lt

87 In

RUPR

D

Mlm

(«

a ('o)',äsæ*

J

87. In dubio de füfficientia caufe ad difpen-

lo

;

fandum mifícenda eft difþenfationi 'Ccommu-

^

;l

i

tatio. l, cc.

g. 82.

:

j

88. Difpenfare poffunt Papa, Epifcopi , & Prz-

:bl[

[

lati circa fubditos, ad quos apud Religibf'os

*lfi

referendi Novitii. l. cc. qq. 83.

Wi

$9. Vota Papz refervata funt. :mó Votum

erpetuz caítitatis. 3dó Votum ingrediden-

di religionem.. 3. Vo.tum.'peregrinandi Ro-

mam , Compoftellam , Jcro,f'olymäm. 1.-1 Cc.

qq. 84-

90. Refervatum non.eft vorum fufcipiendi Sa-

I

li

cros Ordines , quamvis iis fit annexum vo-

tum caítitatis non contrahendi matrimo-

Df

nium , non fornicandi, non petendi debi-

tum, l. cc. qq. 85.

Ánt Ij

91. Circa vota Papz refervata difpenfare po«

r

teft Epifcopus. 1mó Quando valor voti eft

QU

dubius. 2dó Quando difpenfandum eft tan-

tum circa qualitatem accidentalem voti v. g.

lm

m jo'lx

& Yi

protranfitu ad Ordiném minus flrictum.

W

ln

3tió Quando difpenfatio Papz non poteft

exípe&tari fine gravi damno, 4tó Quando

Ts Oa

vota fuerunt conditionata. l. cc. qq. 86-.

j n |

92. Regulares habentes facultatem difpenfan-

NI

i

di in votis poffunt in cafu neceífitatis di-

^

Q u

fpenfare. etiam

a

refervatis Papz, fed non

ILH

r

ulira limites neceffitatis. 2dó Generalis ta-

r

n

men facultas difpenfandi in votis non conti-

ia

net facultatem d:fpenfandi à votis Papz re-

us t

fervatis, 3tió Si Papa in Facultate generali

j (th&

excipiat votum caftitatis & ingrediendi re-

ligionem , poteft difpenfari in aliis Papz re-

a

fervatis. l. cc. qq. 87.

Eed4

93. Qui

H

V NONM

93. Qui poteft difpenfare in votis; poteft illa

;

KX

etiam commütare.. 2dó Commutatio nequi-

demin melius fieri poteft propria au&toritate.

di

3tió Quando fit. .fola commutatio , . debet

feri in aliquid zqualis valoris: 4. Quando

p

61C

fubrogatum redditur impoffibile , non da-

tur obligatio redeundi ad priorem materiam,

d

1

$tó Vovens tamen poft fa&tam commuta-

.tionem licité redit ad priorem

materiam.

m

Lec. qq./88. 89- 90. 9i.

m

g

It

v Ujitm. Mzgtunm.

char

1. Omnis ufüra, etiam moderata , ex mutuo

Cor

eft illicita jure naturali & divino, /z 7Ya&.

)

de Jure €&? Suff. difp. 9. g. 1.

lii

[

2. Tituli excufantes ab ufüra non fünt, rmó

Tháfn

Major valor pecuniz numerate quam nume-

. xendz. 2do Privatio juris ad repetendam us-

N

, Ctn

queadcertum tempus fortem. 3tió Obliga-

tio gratitudinis ex parte mutuatarii, 4tÓ

BU

Ti emy

Contradus Mohatra, feu venditio rzrum

ad creditum cum pacto retrovenditionis lu-

fort

cratorio. jtó Nec translatio dominii Facta

1 (

per legem Principis. l, cc. Concl. 2. & 4.

0

hga

3. Tituli excufantes à reatu ufürz fíínt. 1mó

his;

-

Damnum emergens. 2dó Lucrum Ceffans.

lim .

Wonf

3tó Probabile- periculum fi rtis. 1. cc. q. 1.

Concl. 5. 6. 7.

if

4. Non tamen ab ufüra excufat periculum le-

l, C()n

ve, remotum, vel ordinarium (eu generale

Z

Obng

forti, l, cc. q. r. Concl. 3.

fem [

IZI

- O Be

T

$.. Contra&us cenfualis in Germania ufitatus

nec eít puré realis, nec conftituitur in in-

duflria (eu opera perfonz ; nec eft contra-

n

€&us Societatis cum duplicis affecurationis

A

pacto. l. cc. q. a. Concl. 1. 2. 3.

l

6. Contra&us cenfualis in Germania ufitatus

t

eít permutatio juris realis pro jure perfonali

um

inzqualisvaloris in re ufu confumptibili. l.cc,

It

q. 2. Concl. 4.

7. Ad licentiam hujus contra&us cenfüalis

requiritur ut permutatio juris realis-pro ju-

re perfonali non fit aliunde ex obligatione

charitatis vel juítitim debita. l.cc. q. 2,

(

Concl..: a««

hi

$. Ad eandem]

icentiam requiritur, .ut ingqua-

lis valor juris realis & perfonalis compen-

T It

fetur per cenfüm juxta taxationem legiti-

LT

mam Principis vel Reipublicz, l, cc, q. 2.

VN

Concl. 4.

i

9. Contradus Cenfualis Germanicus eft. illi-

citus ceffante omni particulari titulo dam-

mgr;ï I

W

ni emergentis , lucri ceffantis, aut periculi

. fortis.. l.. cc. q. 3. Concl. 5.

a

W

'0. Conftituto in extrema neceffitate datur

i

obligatio mutuandi gratis , faltem ex fuper-

fluis ad deceatiam ftatüs , nifi detur pericu-

[

]jum decidendi infra decentiam ftatüs. Si

- nonfint in promptu alia fuble-andz illius

y ld

neceffitatis fubfidia. l. cc. CohRcl. 6. , 8.

11. Confítituto in communi. neceffitate datur

l

M

jj

obligatio mutuandi ex fuperfluis ftatüs fal-

31

tem fub

& I2.

peccato veniah. l. cc. Concl $.

!

(

EFey

xg. Das

í

—— 38 (0 f

)

32. Datur o.blig,afio mutuandi: gfatis etiam

Q

cuivis non egeno, fi id rationabiliter petat,

& Ííine incommodo

d

praftari , poffit.. l, cc,

uf

Conc. 10.

li

13. 5Si petens mutuum in nulla verfetur indi-

gentia, & creditor fuas pecunias deftinat ad

j (

ts

alios ufüs , non- datur obligatio mutuandi,

l. cc. q. 2. Concl. V

li

14. Non datur obligatio mutuandi gratis con-

fu]i

gf

ftituto in neceffitate communi, fi creditor

nonhabet füperfluum ftatáüs. l. cc. Concl.12.

as

Ej. 5l Creditor timet, fe ob periculum retra-

gïi[ll

hendz fortis, vel ob carentiam pecuniz fa-

EU

cile conftitui poffe in gravi necellitate, non

Qbl

'tenetur dare mutu'm co

du

i

ititüto in gravi né-

ceílitate. l. cc. q. . Concl. 13.

)

(

16. Non datur obligatio mutuandi conftituto

Ts

in. com:nuni. vel gravi neceffitate , nifi de

litu

illa neceffitate, & de defe&u alterius fubfi-

ER

dii moraliter conftet. 1. cc.:q. 2. Concl. 14

TOi t

17. Non datur obligatio mutuandi conftituto

o

in gravi neceílitate ex pecuniis, qua (íer-

hi. n

wantur in venturas nece[fitates , probabili-

Tütiüs

ter metuendas. ]. cc. q. a. Concl. z&.

tiones

18. Coatra&tus Cen(ualis Germanicus eft lici-

liet o

tus ia provinciis , in quibus reperitur mo-

dsj Y

derata taxa cenfüs annui concurrente parti-

culari titulo , nec concurrente lege charitatis

T. n

rgrius

ad mu:uum gratuitum. l; cc. Concl. 17.

19. Contra&tus cenfualis germanicus eft ufu-

fiüm

ilen

t

ratius in illis circum(tantiis, in quibus ho-

mo tenetur commodare gratis ex obligatio-

É M

U ls

ne juftitim vel charitatis. l. cc. ancl. 19.

?

-—

20. Con-/

O B

ATA

20. Contractus öenfualis gefmanicus, fi non

lty

concurrat particularis titulus lucri ceffantis,

jj

J

damni emergentis , vel periculi fortis, eft

ufürarius etiam tunc, quando non datur ob-

t

ligatio mutuandi gratis, l. cc. Goncl. 19. 20.

H

41. Contra&us cenfüalis germanicus conf(titu-

A

tus in perfonz induítria eft ufürarius, ficen-

E

fus exigatur etiam pro illo tempore, quo

lt

mutuatarius nil poteít lucrari. l. cc.. Conz

W

Wi

clu£-zi.

4l

22. Cenfus Germanicus eft ufürarius, fi exi-

ltv

I

gatur.pro eo tempore., quo ob indigentiam

QUE Y

]

mutuatario füpervenientem creditor incipit

a

Al

obligiri ad mutuandum 'gracis. l. cc, Con-

duf .22.

n

23. Contra&us cenfualis germanicus eftufüra-

T

rius , quando ceníus 'excedit taxam lege con-

d

ftitutam , nifi ob enorem exceffum periculi

Nj Mï?» E

auctarium cenfüs authoritate alicujus füpre-

"

mï

mi tribunalis premiffo maturo exam

'inc ap-

probetur. l. cc. Concl. 25.

qml

24. Contra&tus Cenfuälis germanicus eft ufu-

rarius , quando Qppignorationes , affecura-

tiones, aut Fideijufhones excludunt mora-

liter omne periculum fortis vel lucri ceffan-

tis, vel damni emerfuri. l. cc, Concl. 24.

Pex

u

25. ContraQtus ceníualis germanicus: eft ufu-

i

:gf(

rarius etiam tunc, quando illicicum aucta-

(

rium cenf(is à lege.taxati condicitut in æqui;

yns C'FC")

valenti l. cc, Concluf, z.

. M

j

26. Afferuntur- declárationes Gregorii XIII.

|

í Ouï'«gïi j

& BenediQi; XiIV,; iu hac re, l. cc, poPc.,

o

Gencl. 25.

27. Con,

p

M (5 g,g.

47. Conftit

utus in extrema neceffitate, nifi

!]

tl

juvari poffit eleemofinà refpective exigua ,

obligari poteít ad reftitutionem ex

ql

: mutuo,

l.'66. 9..3»

$&(

I/ïde. AMutuum.

4

|is

d

IOI l

Ufns Mätrimoniz'.

n

td

J. Ufüs matrimonii non eft licitus ex fola

py

caufa voluptatis. Jz Tfa&. de matrim. S. 6.

It

l

inte

2. N/

ec 'eft licitus ex folo aut pritmiario mo-

