propriam purificationem, &liberationem, fed ut

üus

rem, quam Deus vult, & vult, nos velle.propter

fuam. gloriam.

j

2r. SanciM

yftici eXclü—f"eruht à f'cäfu aninlaa-',

rum transformatarum exercitationes virtutum.

!

22. Quamvis hec do&rina ( de puro amore )

f

effecpura, & fimplex perfe&tio Evangelicain uni-

mnd

vería traditione defignata, antiqui Paftores.non

proponebant paffim multitudini juftorum, nifi ex-

li

Qu

ercitioamoris intereffati eorum gratis proportio-

nata.

;

rj

23. Purusamorip

fe folus conttituit totam vi--

tam interiorem, & tunc evadit unicum. princi-,

pium & unicum motivum omnium actuum, qui.

deliberati, & meritorii fint.

$

X

Non intendimus taimen per e5

;preffam .pr.-o.po-ï

fitionem hujusmodireprobationem alia in eodem

J

i

Ü

libro contenta ullatenus approbare.

Ut autem

éiedem prefentes liter: omnibus facilius innóte«

j Df

fcant, nec quisquam illarum ignorantiam Valeat

iil

allegare; volumus pariter, & auctoritate preefata

u

jjv

Wa

P

decernimus, ut ill ad valvas Bafilicz Principis

('00]

Apoftolorüm; àc Cáncellari$ Apoftolióe, nece

07

F

non

Propof. damn,

p

85

PROPOSITIONES DAMNATZ.

d

non Curiz Generalis inMonteCitatorio,& in Acie

CampiFlorz de Urbe per aliquem ex curforibus

noftris, ut moris eft, publicentur, illarumque ex-

empla ibidem affixa reliquantur; ita utfic publi-

ï

cate omnes, & fingulos, quos concernunt, per«

inde afficiant, ac fi unicuique illorum perfonali-

ter notificate , & intimate fuiffent; utque ipfa-

E

!

rumprafentium literarum tranfümptis, feu exem-

f a

plis, etiam impreffis, manu alicujus INotarii pu«

lIw

blici fübfcriptis, & Sigillo perfonz in Ecclefiafti-

n

ca dignitate conftitute munitis, eadem prorfus

tl

fides tam in judicio, quam extra illud ubique lo-

nj

corum habeatur, quz ipfis prefentibus habere-

r

tür, fi forent exhibite, vel oftenfz.

Datum

u

m

Romze die 12. Martii," M. DC. XCIX.

(iai

I.F. Card. ALBANUS.

! um

"Tl

Sequitur publicatio in locis folitis.

h

h

t nl

Ex his patet, non perfonam Fen?laniz', fed

dvf

tantum ejus librum damnatum fuiffe.

Quinimo

pientiffimus hic Prefül ex celeri ac fubmifa ac-

ftim:

ceptatione ac publicatione Decreti Pontificii

uv j

immortalem gloriam fibi peperit.

Ejus publica

LR

n

revocatio in Epiítola circulari ad totam fuüam

Wn, [

Diæcefin eft fequentis tenoris :

/mj !

tti ]

Mandatum Illuffri[fimi, ac Reverendiffimi Domini

m

D. Zdrcbiepifcopi Ducis Cameracenfis , Sacri Ra«

Iím

mani Imperii Principis, Comitis Cameracenþs é9e.

Wa

| Datum Cameraci die 9. Aprilis 1699.

W,u

À

Ug

Fran--

M

PROPOSITIONES DAMNAT £.

83

W»&'mkuf

Wrancifcus Miferatione Divina., €? S. Sedis Apoftolica

f rl

gratia Arcbiepifcopus. IDux: Cameracenfts ,. Sacri

T

Romani Imperii Princeps, Comes Cameracenfis &c.

lo n

vem , €9. benedictionem in Domino.

Clero Seculari, &? Regulari noftre Diccefis falu-

TU u

ptond

obis , Fratres chariffimi , nos totos debemus , quzpjfc

It

fine.

jam mon fofiri, fed gregi credito devoti fumus .

Mp 1

Servos autem veffros per. S'Efum. — Sic affetti , que

hd

nos attinent fuper libello, cui titulus: PlacitaSan&to-

rum exlicita, apertis precordüis bic exponendum e[Je

hi

arbitramur.

iil

hs

Tandem opufculum cum $3. Propofitionibus excere

üæ'k

ptis damnatum eft Brevi Pontificio Martii die 12. dato,

quod jam vulgatum legiftis.

]

Cui quidem Brevi Apoftolico, tam de libelli contex«

1u, quam de 25. Propofitionibus fimpliciter , abfolute,

Al

[

& absque ulla re[tvi&tionis umbra adberentes , libellum

cum 23. Propofitionibus , eadem pracife forma , iisdeme-

que qualificationibus fümpliciter , abfolute, €9^ absque

i

ulla ve[trittione condemnamus.

Infüper & eadem pena

u

probibemus , ne quis bujus Diecefis libellum , aut legat,

v lt

aut domi feroet.

u

Ceterum , Fratres chari[fmi , quamquam. bumilia»

i

f

tur Mogifler , baud. deerit folatium , modo verbi mini-

Qu flerium, quod accepit à Domino ad. fanttificationem *ve-

firam, non fordefcat in illius ore , eque eo minus grét

apud Deum gratia crefcat.

Porro os omnes ex animo adboriamur. ad finceram

füliniffionem , & intimam docilitatem ; ne. fenfim mar-

i

jit

ce[cat illa erga. Sedem 4poftolicam obedientie fimplici-

p

tas , in qua praflanda , Deo iifericorditer adjuvante,

mlü 1699

ad extremum usque fpiritum cobis exemplo erimus.

j

2

"Abf

"n|

84

PROPOSITIONES DAMNAT .

ii

"Abfit , at unquam mo[tri mentio fiat ,. mift forte u£

st

menminerit aliquando fideles Paftorem infima gregis ove

n

fé dociliorem prebendum duxifJe , nullumque obedientie

9

y

limitem fui[Je pofitum.

)1*M

Oro, Fratres chariffmi ,. ut gratia Domini nofivi

SEJfü Chrifi , Charitas Dei , & Communicatio Spiri-

tus San&ii maneat cum omnibus vobis.

men.

u

od

Signatum 4

sl

- Francifcus Archiepifcopus,

fl

Dux Cameracenfis.

& Reverendi[J. Domini met

De myanda»zto Illuftviff.

Des Agne;, Secret.

nouu

p

Qualificationes

nl

prafatarum — Propofitionum

N

J

damnatarum.

U

I.

yimi

Ms

De Propofitionibus . Baji.

) fam&

an&us Pius in fine fuz& Dulle hec fübjungit:

wl

S

,Quas (Baji) fententias, quanquam nonnullz

v

, aliquo pa&o fuftineri poffent, in rigore & pro-

D] 'W

»» prio verborum fenfu ab aJertoribus intento. bereticas,

yll,

, erroneas , fafpettas , temerarias, fcandalofas , & in

m

», pias aures ojfenfionem immittentes , rofpettive, ac

D

, quecunque füper iis verbo, fcriptoque emiffa,

D)

Ttnj

;; damnamus; deque eisdem & fimilibus pofthac

d

» quocunque paóto loquendi, fcribendi, & di-

yl

terdici-

i fp-u;andi facultatem' qqibus;;unque in

D

35 mus.

r

PROPOSITIONES DAMNAT £.

85

helü;'ym

,, mus.

Qui fecus fecerint , ipfos omnibus be-

m ! i

,Deficiis & officiis perpetuo privamus , ac in-

'MWM?;

, habiles decernimus, vinculo quoque anathe-

, matis eoipfo innodamus , à quo nullus Roma-

Iniiys

no Pontifice inferior valeat ipfos excepto

L i

,, rmortis articulo liberare &c."

In hac Qualifi-

3

catione etiam notandum , quod Bajanifte illa

verba: Jnrigore &2 proprio verborum fénfa , adpre-

cedentia fine intermedia pun&tatione retulerint,

.'"

hn

fed erroris ex originali convi&i funt.

2.

,

De . Propofitionibus SFanfeni.

ntnocentius X. in Bulla condemnatoria quinque

propofitionum Janfenii ficloquitur: ,,Primam

» predi&darum propofitionum temerariam , im-

Mion

»piam, blafphemam, anathemate damnatam &

!

, hereticam declaramus, & uti talem damna-

», Ius.

Secundam hzreticam declaramus & uti

», talem damnamus.

Tertiam h&reticam decla-

.,ramus & uti talem damnamus.

Quartam fal-

hi

» fam & hereticam declaramus, & uti talem da-

Y2 d

s Innamus.

Quintam falfam, temerariam, fcan-

il

, dalofam, & intelle&am eo fenfü, ut Chriftus

,; duntaxat pro falute Predeftinatorum mortuus

r

,fit, impiam, blafphemam, contumeliofam,

!

», divinz pietati derogantem, & hareticam decla-

,ramus, & uti talem damnamus. Mandamus

«

», omnibus fidelibus, ne.de dittis propofitionibus

st

», aliter fentire, docere, predicare prefumant,

,, füb cenfuris & peenis contra hereticos & eorum

T

j n

» fautores in jure ex

preths,"

x

E5

3. De

86

"

PRÓPOSITIONES DAMNATJE.

(

3.

n

m

JDe Propofitionibus ab ZAlexandro. VII. damnatis.

D)

"

y

Al

exander VII. tamcirca propofitiones damna-

tas 1665. quam damnatas 1666. eadem qua-

"

lificationis formula in fuo Decreto uti precepit

um

his verbis: ,,San&iffimus ftatuit & decrevit, pre-

[ h(

5 di&aspropofitiones, & unamquamque ipfarum

m

j, ut minimum tanquam fcandalofas effe damnan-

» das & prohibendas, ficut eas damnat & prohi-

, bet; itaut quicunque illas aut conjunctim aut

» divifim docuerit, defenderit, ediderit, autde

», eis etiam difputative publice aut privatim tra-

AR

,. Gaverit, nifi forfan impugnando, ipfo fa&to

)ni

,,incidat in excommunicationem ; à qua non

,a

, poffit, preterquam in mortis articulo ab alio

i

» nifi à Romano Pontifice abfolvi. Infuüper di-

ET

», ftri&e in virtute S. Obedientie & fub inter-

N

, minatione divini judícii prohibetomnibus fide-

yman

, libus, neprzdiétas opiniones aut aliquam ipfa-

TE

» rum ad praxin deducant."

sl

,Qub

st

De frbþo/itibm'bus ab Jn.nocentia XI. damnatis.

alificatio prorfus iisdem terminis concepta

Q

eft, quibus concepta eft, circa propofitio-

fes ab Alexandro VII. damnatas.

[

5.

ftf

vt

— De Propofitionibus Molinofii.

D

l

!nnocentius XI. fic eas damnat: Quas:

propo-

JHVM

»» fitio-

M

PROPOSLITIONES DAMNATZE.

97

,» fitiones tanquam hereticas, fufpeétas, erro-

.neas, fcandalofas, blafphemas, piarum au-

Ls

, rium offenfivas, temerarias, chriftiane difci-

At

,»Dpline relaxativas & everfivas, & feditiofas

D] Q

,refpe&ive, ac quecunque füper iis verbo,

Relif

Ti

, fcripto, veltypis emiffa damnat &c."

W.

qua confonant cum qualificatione propofitionum

Baj. LaCroixloco fediziofas corrupte legit fcan

n

'lmus

dalofas,

:2

6

n

[

.'llyus Fenelonit.

N

De Propofition.

Hj

nnocentius XII. hoc tenore illas damnat: ,,Li-

hg

^ ,brum predi&um (Fenelonii) quocunque

,

t i

,idiomate impreffum, tanquam continentem

» propofitiones five in obvio earum verborum

3

» fenfu, five attenta fententiarum connexione

ts

, temerarias, fcandalofas, male fonantes, pia-

:tommïmf;j

,1um aurium offenfivas, in praxi pernitiofas,

u

,àc etiam erroneas refpecive, damnamus,

», ipfiusque libri le&ionem, retentionem, &ufum

, omnibus fub peena ex communicationis ipfo

, fa&o incurrenda prohibemus."

[iné

gj um

7

a dl

De Propofitionibus Quesnelli.

C

lemens XI..in Bulla : Unigenitus has inurif

cenfuras: ,,Omnes & fingulas propofitiones

» preinfertas ( Quesneli ) tanquam falfas, ca-

,

» ptiofas, male fonantes, piarum aurium offen-

»[ivas, fcandalofas , pernitiofas, temerarias,

Qu

"

234*

y

y

PROPOSITIONES DAMNAT ZX

98

;, Edlefis & ejus praxi injuriofüs , neque in Ec-

», clefiam folum, fed etiam in poteftates ficuli

», contumeliofas, feditiofas , impias, blafphemas,

5, füfpe&tas de hzrefi, ac herefin ipfam fapien-

»t

es, nec non hzreticis & herefibus , ac etiam

;; fÍchismati faventes, erroneds, hzrefi proximas,

,, pluries damnatas, ac demum etiam hereticas,

; variasque hzrefes,. & potiffimum illas, que

, in famofis Janfenii propofitionibus, & quidem

»in eo fenfu, in quo h& damnate fuerunt, ac-

,Ceptis, continentur, manifefte innovantes,

, refpective hac noftra conftitutione damnamus.

P

» Mandamus omnibus, ne de di&tispropofitioni-

,,bus fentire, docere, przedicare aliter prefu-

, jmant, ita ut quicunque illas vel illarum ali-

» quam conjun&im vel divifim docuerit, defen-

!

, derit, vel ediderit, aut de eis etiam difputa-

» tive publice aut privatim tra&taverit, nifi for-

» fan impugnando, Ecclefiafticis cenfuris, aliis-

|

» que contra fimilia perpetrantes à Jure ftatutis

» peenis ipfo facto absque alia declaratio-

,,ne fubjaceat.

TP

As

fj

p

Ze

D

Lj

Z

$d

LU

MÉ

A

rv

)9j

SKCC j?.

N RUE

M -

u

D

u

'E*Wm

**b*"mfm

il

lf, 4 [ i

; rmïlllläx

äfrerms

m«

u

g

jl

TU

:

[

INDEX

N

GENERALIS

ii dq

N.»,U[

Ti

SYNOPTICUS

s z

10

i

lm

GQ

]

i

^

Tom.]. D

1y)

It

[J

i

HJeSl

jl

]

Z

Jj

IX ]

4 J

V p

n

3

B.

p

beEDUE

s

;

$

:

ii

:

:

H

*

;

H

Ordo. Tra&atuþmö

Wm.L De Deo.

JJI. De AAlibus bürianis €? öonjz'äerziiai

IF. De Firtutibus in

gelzerïe,;' & in jþæiä

de Fzde.

F. De Spe & Chüritate.

FI. De Sure €? Suflitiá;

XVII. De Peccatis,

FH .Dé Peccáto origii!rtli & G;(ït.fidä

IX. De lhmmntians

X De Sacramentis;

XI De Baptifino & Confirmatioui.

X/I, De Euchariflia:

X!II;»

i

ss 'c«») S-'äü

!

i

|

XII.I., De Panitentia Pars I,

i

Ti

XIF. LDe Pæ(ziteigtia Pars. H.

XJ. De Peuitentia Pavs 1l[.

D

Moltnt

10 COU

XFI. De Peuiteutia Parvs. 1F

j

XFIHL. Appeudix öz*parti.ius.

»

AUs

XFIII. De extrema Un&me U Ovdiae,

lipmti

mec non de Cenfuvis.

äüm*[:n.

A

tt0

XIX. De Matrimonio.'

T10]7

Xf DT

XX. De Legilus.

XXI. De Praceptis Decalogi €?. Ecclefía

n

ii

Pavs /.

T

TAT

AXII. De Præceptz'sNDec;xlogi & Eccleffa

"

Pavs 1.

SSTILS,

Nill,

XXIII. De Contvatlibus , feptem Vitiis

&ib

capitalibus , fupplementum 89'1 Proe

Xüm ompe

ofitiones damnate,

ïcium Ed

TT

if

'fPüMtfnm

Tituli

Ug

L

I

ää*ä*ä*ä*äää*ä*ä*ää*ä&

Tltuh hujus Indicis.

li

Bbas.

Clerici

Abfolutio.

Clericorum bona.

If

Abfolutio complicis,

Abftinentia.

Clericorum ceelibatus,

Acedia.

Columbaria.

l

Commodatum,

Acolythatus

Communi o.

A&us humani,

Adamus

Confefïauomm quhn&m-

v? Oi

nes.

Adjuratio

Confeffarii j ]llllSdl&lO

Adoratio

Confeffarii piudenna.

Ambitio

Confeffio.

ZEquivocatio.

Confirmatio.

Amor Dei

Confcientia.

Amor proximí.

Contentio

Angeli.

Gontra&tus,

Aes

1 € D

Contritio,

Applobano Confeffax ii

Corre&tio fr qtema

Afylum.

Culpa lata, levis &c.

Attritio,

Avaritia

Cultus Dei & Sané&torum,

ii

Decimze

Aves

Denuntia tio.

Baptismus.

Denuntiationes matr imónit

5

1

Bellum

Beneficiatus.

Depofitum.

jim Vi

Detra&tio.

un o h

Beneficium competentie

Deus

Beneficium Ecclefiafticum

Diácornatus

Blasphemia.

Divinatio.

Borna

Divortium;

Breviariüm

Dominium ii genere;

Caremoniz Miffz.

Dominium circa bona,

Canones Poenitentiales

Cenfura

Dominium in feras,

Donatio

Character

Eleemofina.

]

Charitas Dei.

Emphitefis,

T

j

Judex get.

lAz

Emp-

«$ 0O fe

mye

Emptio vendmo.

Juramentum.

u

Epikia.

üs & juftitia.

A

Euchariftia.

Jj

eCtoratus.

at

Excommunicatio.

Lex.

Exorciftatus, Exorcisinus.

Ligamen.

Extrema un&lio.

Lignandi jus.

Famuli

Locatio & condu&io,

Fefta.

Ludus.

Feuda.

Magia, maleficium.

Fidejuffio.

Mancipium

Fides

Maritus.

Mi

Fidei obligatio

Matrimonium:

hn

Fidei demonftratio.

Medicus.

r

Fidei proprietates.

Mendacium.

dinun

Furtum.

Meriturm.

Mblmam:

Gratia

Metus.

Gula.

Minorennis.

[

*

r

Haerefis.

Miraculum

Horz Canonic&.

Mifericordia.

Vr

hi

2200 009)

Hypocrifis.

Miffa

Mutuum.

h

ARU

f

$i

Hypotheca.

aCtantia.

Naufragorum-bona

Idololatiia.

Negotiatio.

ejunium.

Nuptie fecundz.

mf

|

gnorantia.

Obedientie votum

li

Q

Impedimenta impedientia.| Obfeffi.

Rn

Tmpedimenta dirimentia.

Opinio.

M

Incarnatio.

Ordinationes.

b r M-æ

Indulgentiee

Ordines.

-

N

Inimicorum dileGtio.

Oftiaratus.

uLng

Intentio.

Parochus

Invidia.

Pafcua

JITMHW

u(n]eguu

]ra.

Patrini.

Inter dl&um.

Paupertas religiofa.

"&f

"m

Trregularitas.

Peccatum.

Peccatum originale.

Judaus.

udex.

Permutatio.

Pertinacia,

]udlcmm temerarium.

jurisditio.

Pignus

Po-

953

(o)

Ponitentia.

Scrupulofüs.

Ponitentialia.

Septem vitia Capitalis.

Pollutio.

Simonia.

Sigillum Confefïionis.

Preceptum Decalogi 1.

II

Societatis contraCtus.-

H

Sollicitatio inConfeffionali.

IV.

Solutio.

Uäja,

Spes.

VI

Sponfàlia.

VII

Subdiaconatus.

VIII

Superior.

Prædica,re.

Superftitio,

Przlatus.

Sufpenfio.

Prefcriptio.

Sufpicio.

Precarium.

Sylvz.

Presbiteratus.

"'Temerarium judicium.

Privilegia.

TThefaurus.

Privilegium Canonis.

Tentatio Dei.

Privilegium Fori.

Teftamentum.

Probabilis opinio.

"Teftis.

Profeffio religiofa.

TTitulus ad Ordines.

'Tonfura.

AU

Propofitum.

Pupillus.

SS. Trinitas.

Religiofi.

TTutor.

H

Refervati cafus.

Vara gloria.

(

Refti tutio.

Vana obfervantis;

Reftrictio mentali s.

Venatio.

Reus.

Virtus.

Rubrice Miffz.

Vifitator.

Sacerdos.

Vitalitiumt.

Sacramenta.

Votum.

Sacrificium Miffz.

Ufura.

Sacrilegium.

Ufus matrimonit.

SatisfaCtio.

Uxor.

1

Scandalum.

t

83 0 z€

J

A 3

Tt,

« o g

l I

Tv. fignificát Tyo&atum. Difp. Difputatio-

p//2//

ülW

* Quaffionem. | Qr.

uafiruncus

qi

la.

A. Nuuerum v

e/ponjtoris.

L. cc.

(i

Loco þrox?mä citato.

I)

"lbbas.

| M

d. A Dbates &aliiSuperioresRegulari um pec-

A

cant mortaliter, fi fuis Religiofis relin-

d

quant peculium ad ufus indeterminatos,

Ti

etia

m vanos ;

velfi non curent, talia pecu-

t

lia affervari in

In Tvath,

i

depofito communi.

[

de 'ure €? 7)//2, Difp.2.

Queft. 4. Quaftiun-

cula 5.

i

2, Peccant etiam mortaliter, expendendo no-

tabilem quantitatem bonorum Ecclefiaftico-

u

rum in ufüs profanos, nec materíaliter nec

QU

t

formaliter pios. l. cc. g. 3. 3. 1: 3,3.

3. Poffünt etiam peccare graviter, fi Aböna

ftty,

Ecclefiaftica expendant quidem in ufus pios,

Mi

fed non fervato debito crdine chàritatis,

d

u

ad Henricam Senon.

l. €c.9.3. g. p & in Epift. 42. D. Bernardi

n y

4. Peccant etiam mortaliter, fi in rebus gra-

u

vis momenti circa bona vel jura Ecclefiafti-

tD

€a difponant; alienent, permutent, locent,

mí

fidejubeant,donent, &c. fine confenfa com-

üiy

munitatis, cujus fünt Adminiftratores, vel

expreffo, vel tacito rationabiliter prefümpto,

p

faltem fi communitas fit graviter invita. /z

qui

Tra&. de Decal. Difp, $. &l.cc. ex Decretis.

1 dtg

& qq.2. E? im Tv. de Contradl. $. 1. qq. 4.

d

& $. 3- qq. 3. & $. 5. qq. f. & $.7. qq 4 &

defg

QU

3.

9- qq: 10 & $. 10. qq. 4. & 57. 12. qq.

j.Pro

T

s (9

'DW.

f. Pro materia fufficiente ad

,peccatum grave

QWILJ.

quoad transgreffionem voti paupertatis reaé

!j ]4

conftituunt unum florenum. l. cc. qq. 3.

ftricté dicta

6. Non poffunt recipere depofita

fine confenfu Capituli. Jz 7r.

de Contraflf

ll H

$. 3- qq.4-

'JUES *M,

7, Extra Capitulum genefale,

& prxter tränga

TO

Id

greffiones trium votorum , po

ffunt fibi tan-

tüm alios undecim cafaüs refervare.

Poffunt

A pitn

g

tamen aliis pec

catis anneCtere excommuni«

(f

cationem , eamque fibi refervare.

Iu Tr-.

de Penit. Difput. 9. dq. 5 ;.y's-

N

Mil

9. Quando Confeffarius à Superiore petit fa-

cultatem abfolvendi à cafuü per Superiorem

Til

j

refervato , nifi velit, ut poenitens fibi con-

lü h

fiteatur, non poteft à Confeffario exquirere

';

Muj

nomen pcenitentis, vel aliam circumftan-

n

tiam,ex qua poenitentem agnoftat, poteít

tamen Confeffarium obligare ad imponen-

D bl

dam poenitentiam à fe determinandam. 1. ce.

qql 29. 30.

]7

lt

9. Peccant graviter, fi denuntiationes delicto-

s t

rum fibi fa&as pro admonitione feu . corre-

f

&ionepaterna privata ufurpentad punitiones

dU

publicas. /z Zra&. de Decal.part.1,Di

uiap

quzfít, $. qq. 9. & 12.

rput. I.

m i

[urets

1o, Tenentur füb peccato mortali corrigere

d

defedtus de fe tantüm veniales, fi ex negle-

&u corredionis paffim fequantur fimiles

T

transgrefliones in aliis. l. cc. qq. 16.

1

n

À 4

11.Pro-

. (Q) SQO

11. Prohibentur locare res Ecclefiafticas im-

. Vi

mobiles vel mobiles pretiofas ultra trien-

Ls

W

nium fine con(enfu ex

preffo vel tacito Capi-

tuli.— ./z TvaQf. de ContvaB. $. y.q. 3. & j. |

| 3.[111'01

32. Non tenentur folvere debita fui anteceffo«

p

tis fine confenfu Capituli contraCja & ex«

l(cq

penfa in famptus inutiles, l. cc, (. 1r. qq. 6.

! It

13. Non poffunt ir

ritare vota füorum Religio-

üm

forum , nifi in

n

bernio. Zz 7y.

quantum przjudicant fuo gu«

a. de Decal. part. 1. difput. 3

&l

:3$« qq. r«

d

34. De Privilegiis Abbatum & aliorum Re

du

erti

$u

arium confuli poteft Opus R. D. Rup

tin

rueber De Privilegiis Regulavium , à me

(

cum Notis editum a

pud Martinum Veith

n

I

Auguftz,

p

Fide Amor Dei. Charitas. Eleemo6na. Lex,

L

i

$. ult. Privilegium. Religiofi. Paupertas.

l

iwh

Cafus Refervati, Correctio fraterna. Votum.

hn

It

Praceptum. IV,

n

or

li

"hfolutio,

LUR

Wi

j

1. Verba abfolutionis fignificatione dire&a ac

immediata non tantüm fignificant remiífio-

D

Q

nem peccati quoad reatum culpz, & remif-

Ti

il

(Onpg

2

fionem poenz sternz , fedetiam , & quidem

in priori (igno rationis, remiffionem obliga-

4 amc

tionis ad rigorofà fatisfaciendum in ordine

ac obtinendam remiffionem culpz, Zz TYa&.

i

M.

l

de Pauit. difp, y. q. 1.

2 R.C'

[i,'ml

(0)

lh

4. Remiffioculpz & poenz aternz fignifieatue

ii

per verba abíolationis in pofteriore figno ra.

tionis. l. cc. q.1. ConcA a.

ll' &;l

. Usque ad fzculum decimum tertium ferme

Mecef

Ia.

univerfim folüm vi

guit forma deprecaco;'ia.

l. cc. q.2.

M

;eligio.

4. Poenitentes femper etiam in primitiva Eccle-

fia fuerunt ftatim abfoluti poft confeffionem

W gl]«

Sacvamentaliter in ipfa fafceptione poeniten-

um

tig, l. cc. q. 3.

f. Ea abfolutio, qua posnitentibus dabatur ín

die Coeng Domini poít peractam

cenirten-

me

tiam , erat tantüm Induleentialis.

! i

ad Obje&. z.

: €C- q.3

! Tl

6. Ad effentiam forme abfolutionis fpectant

tantüm illa verba: 44/o/vo fe. l. cc. qq. r.

h lr

T

7. Neceffitate autem przcepti neceffaria fünt

A

illa verba: Ego te abfolvo à . peccatis tuis in

zomine Patvis €P Fihi €P Spmitus Sandi,

"dIinen.

$. Probabiliós nulli unquam pocenitenti , decu-

jus emendatione habebatur prudens fpes,

fuit denegata abfolutio, l. cc. qq. 3

"

vl

9. Solennis poenitentia & abfolutio Indulgen-

Tl

tialis in veteri Ecclefía fuit tantüm femel

conceffa in vita.

Privata tamen abfolutio

m

facramentalis fcmpcl; fuit conceffa. l. cc.

U

qq- 4.

ondint

Trd

10. Abfolutio facramentalis nunquam fuit da-

ta abíentibus, l. cc. qq. 5«

M

»

i, Ab.

(o) &e

dem in cafü neceffitatis

H 'Ab['oluiio ne qui

k ] N

poteft dari abfenti, ita ut non fit tantüm illi-

i

qu

Cita, fed etiam invalida. l. cc. qq. j .

u

I2. Talis abfolutio eftinvalida etiam in cafu;

n

quo priüs confeffio facta eft prafenti. l. cc.

n

qq.7.8. -

33. Talisabfolutio eft invalida jure divino;

attamen accedente determinatione Ecclefiz,

E

$

V. cc. qq.o.

t n

!

(14. Nunquam fuit denegata abfolutio in arti-

l

(

culo mortis etiam iis , qui poenitentiam us-

Is

que in mortem diftulerunt. l. cc. qq. 10.

diny

t

1$. Confuetudo conferendi morientibus abíoa

d

lutionem etiam Indulgentialem in. Eccle(i-

p

Grzca viguit femper; in Ecclefia veró Latina

1

Mi

introdu&ta eít fzculo tertio quoad moe-

t

chiam: l. cc, qq. 1 1.

fs

16. Jam antiquitüs, abfoluti funt ii morientes,

ü dm

qui obmutuerunt , priüs tamen vocárunt

! ftn,

Presbiterum. |. cc. qq. 12.

Is

17. Non funt abíolvendi füb conditione, qui

pí

moriuntur ex ipfo a&tu. criminofo v. g. duel-

QtN

lo, inebriatione, (inequidem habetur (ignum

:

prudenter dubium doloris przfentis ordinati

i

ad confeffionem & abfolutionem. l. cc.

[2

qq. 13

((

18. Neque peccatores notorii abfolvendi fünt

in articulo mortis fub conditione, (i obmu-

LT.

fib? r

tuerint nullo edito externo figno doloris fal-

tem prudenter dubio. l, cc. qq. 14.

19. SO!?.

d

95 (o) $5e

"

19. Sola g?&ita

chriftiané. a

&

"

non füfficit 'ad

lii

M

impertiendam morienti 'abfolutionem , niíi

concurrat fignum externum doloris faltem

1 j oí

EA

dubium, ac moraliter preefens ad. abfolutio-

Z'äfl'. lcg

nem, In praxi tamen circa tales dubitari po-

teft, an non jam ante adventum Sacerdotis

ediderint, vel in ejus prfentia edant fignum

liiyy

dubium , licet non advertatur vel intelliga-

i,

tur à prefentibus. ]. cc. qq. j.

L]

'äo. 'Confueytudinärïis abfolutio difï'erdnäa

.eft

at

1) fi fpes emendationis nulla appareat.. 2)

TY

D)

"

w

fi poenitens nullum prebeat. verofimile indi-

cium veri doloris & firmi propofiti. 3) fi

ho d

recufet acceptare media emendationis , con-

t o

ditioni, ftatui, &.viribus posnitentis pro-

at

portionata, . 4) firecufet vitare occafiones

4 m

propinquas peccatorum, poenitenti mora-

liter evitabiles.

$) (iin dubio valde magno

de füfficiente dolore vel propofito poeniten-

r

Y

tis dilatio abfolutionis creditur ei plus pro-

fütura , quàm obfutura.

€) fi pcenitens jam

fiepius promiferit emendationem , & media

"T

przfcripta vel. neglexerit,

vel fine fructu

emendationis adhibuerit , nifi alia nova. me-

m

dia magis ardua fpondeant emendationem.

tturügm

;

i

1

ii

]

7) i pcenitens reftitutionem vel aliam obli-

i

r

20

gationem

jam fxpius promiffam. neglexerit.

l. cc. qq. 16.

vl ov

Fide etiam in Tra&, de Poenit.

j oomt

"ppendicis zav-

tei? 2, & Abfolutio. n. 11.

Juis ]

Alfo-

py

(0 8

Plicis Circa peecatum

l b

Aä[ylu(io Com

turpe.

qu

("

1. Affertur Bulla Zezedi&i XIF. de abfolutio-

pw

ne complicis cum ejus dec/aratioge & hujus

t

promulgatio in dicece(i Auguftana. z Zvac,

fin

de Panit, Difp. 10, $. 2. qq. 1. 2«

st

a. Per peccatum Zurpe intelligitur omnis actus

libidinofus, feu difponens ad vehementem

commotionem fpirituum genitalium. — l, cc.

m

T 3

3. Bulla Zezedidi XIF. effecit & efficit abfo-

invalidas ,

li g

lutiones ejusmodi complicum

etiam ubi promulgata non füit. l. cc. qq. 4.

Nec jurisdictio Confeffariorum eatenus füp-

pleta fuit ab Ecclefia. l, cc. qq. $.

Mi

fUL

Ti

4 Confeffio complici fa&a extra cafum necef-

(s

- fitatis eft illicita, in iis camen , qui putant

T

fe habere fufficientem dolorem & propofi-

tum, nifi hoc ex ignorantia craffa fiat , — eít

Mi

valida. l. cc. qq. 6.

IT

j. In articulo mortis complici peenitens vali-

Attlpm

li

dé confitetur , fi non poffit haberi alius Sa-

" dd

cerdos, & (i abfit omne periculum fcandali

M

& fedu&tionis novz ex parte confitentis &

gl

abfolventis. l. cc. qq. 7.

L Eh

h

&. Si in articulo mortisperfona follicitata,Con»

ftitutionis ignara, licét poffet habere alium

(fr

Confeffarium , confiteatur complici, abío-

l"mmar

lutio quidem erit valida, fed abíolvens in-

iqu [

d

currit ipfo facto excommunicationem. 1. cc.

y

qq. &.

iqu

9. $i

L

(9)

fma;m

», Si perfona follicitata, 'in atticulo mortis

conftituta , preter complicem nullum alium

T

reperiat Confeffarium , ni(i Sacerdotem fim-

licem, tenetur eum füb alio prxtextu vo-

j hj

L

care ,

& fub figillo confeffionis ei ante con-

feffionem aperire; quod hic & nuünc non

poffit confiteri alteri Sacerdoti. l. cc. qq. 9.

l

TY

"Alflinentia.

' ll CC.

Fide Jejunium, n. 29.

"Lcedia,

1f

N

Fide Septem vitia capitalia.

[

"Acolythatus.

z

1. Eft figndm , quo confertur poteftas prepa-

d

randi vinum pro confecratione, & deferen-

di lumina in facrificio Miffz.,

Ju dvad. de

d qur

k

Sacr. Ord. $.6. q. 1.

YT

2. Materia funt urceoli vacui cum candelabris

necdum accenfis; forma funt ifta verba:

at

"Accipite Cerofevarium cum ceveo, €7 fciatis

T

vos ad accendenda Ecclefie luminaria manci-

y dl

pari. Et iu porveílioue urceoli: z4ccipite

urceolusm ad fuggerendum vimum & aquaim

du

ia Eucharifliam fünguinis Chvifhi. l, ce.

Hflü:am

q.2. 3

3. Officium Acolythi eft, ceroferarium ferre,

"T

uminaria Ecclefiz accendere , vinum &

; h

aquam ad Euchariítiam miniftrare. ], cc, q.4.

as 1

J ll l

4. Panem antiquitüs miniftrabat ipfe populus,

l. cc. q. 6

;j. Ubi

u

:

9t9 ( $

& Mul

$. Ubi haberi pofi'unt.Acolythï ; debent hzc

o

minifteria imponi potiüs . Acolythis,

quàm

Laicis. l. cc. q. 7.

a

,' vl

)

Aö?w /wmani.'

1, A&us humani fünt, quiïex voluntate deli-

? ,;",;W

berata procedunt.

lIp TYatl. de atlibus bum,

Ka.

]

$. 1. qq. 1.

*

zi

2. Non omne voluztarium eft liberum. 1. cc,

&il

qq. 3. & f. z. qq. 2.

D

3. Quod fit ex sgetu, eft voluntarium fimpli-

OU

citer, fed involuntarium fecundüm quid. l.cc,

N-

$.2. qq. 6.

n

4. Concupifcentia, licet aliquando minuart li-

.

bertatém, auget tamen voluntarium. l. cc.

lr

qq. 7* -

Ht

$. lgnorantia antecedens, nifi füerit affeCtata,

Ed

aut aliquo modo voluntaria in caufa, caufat

f lts

. fimpliciter involuntarium; non autem cau-

tl

'-fat involuntarium. ignorantia . concomitans

vel confequens. l. cc. qq.8. -

d N

6. AGus humanus liber eft fimul actus íntelle-

t

f

&us & voluntatis. l. cc. $.3. qq. 3. 4 f-

ïï»ïätm d

7. Ad liberratem a&us humani requiritur in-

[

differentia judicii, & cognitio comparativa

(

objedi ad regulam honeftatis; non tamen

cogaitio comparativa motivorum allicien-

tium & abfíterrentium. l. cc, $.3. qq. r.

R, l

& qq. 60

1

Kuty

8. AliquiaQus humani funt liberi in fe ; alii

Mi

. fua caufa. l. cc. qq. 7.

W

;y. M?-

) $

l

1

[

g, Moralitas actuum humanorum confiftit in

!h

conformitate actuum ad primam regulam

honeftatis. l, cc. $.4. qq. 1.

1o, Moralitas humanorum a&tuum fümitur ex

Jíte , ex objetto G* ex. circumflantüs. l. cc.

qq. 2. 3. 6. 7. 8.

t

fafe (t«

31. A&us humani, 2uoad fuum materiale

E] rp CCï-

Itl

ficantur ab objecto, fed quoad fuum for-

, male fpecificantur à moraliter diverío or-

" (

dine ad finem ultimum, l, cc. qq. 4, $. 7. 8;

12. Finis a&tuum non eft aliquid creatum, l,cc,

tl

S. $. qq. 9. 10. 1 1.

unM(

13. Sed fola fruitio lbeatifica Dgi, l, cc, qq.

Iau 14.

v

m

14, A&us externus nón auget Per /? & forma-

T

- liter bonitatem vel malitiam actus interni,

fed tentüm per accidegzs, aut materialiter &

f

extenfive. l. cc. qua/. difputat. q. 1.

f a

15j, Libertas eft aCtui voluntatis adz

A d

quaté ige

QU

trinfeca, l. cc. q. 2.

(t&, Non eft poffibilis pura omiffio libera fer /c,

fed tantüm fer accideus , hoc eft, praterin-

WO

"

tentionem omittendi praícripta, l,cc. q, 3.

17. Non datur a&us moralis in individuo in-

quïn'mr Ó

differens ad finem naturalem, diftin&tum à

yji

. delectatione, l. cc, q. 4. concl, 1.

R LR

18. Nec etiam datur a&tus in individuo indiffe-

f

rens, per fe talis, in ordine ad finem fü-

14 [lq. ']I

pernaturalem, l. cc. q. 4.. concl. 2,

j lii

19. Nec datur actus moralis in individuo in«

differens per accidens. l, cc, q,4. concl. 3.

7.M

Fade

TNON -

.«Gew

I*"z'de etiam Tra

&'z;tu*m de

^

$pe &* Cba:?igatea

WV

Difp. I4 qc I.

]

j

AÀdamus.

I

Df

t Adamus prius fuit creatus in folis naturali.

)

7j«

bus, fi'non prioritate temporis , faltem prio-

ritate naturz. z ZYatk de peccato orig.

: ..qu

) Y

i

Difp.1.q. 1.

2, Adamus in ftatu naturx integtz ànte lap:

lil

j

[:

7 t

fum non habuit gratiam fan&ificantem ejuse

dem fpeciei, qualis datur per Chriftum.

Ámitm

nae)

l cc, q. z.

3. Probabile eft, nec pauciores nec. plures

J

fuiffe falvandos in ftatu naturz integre , ac

nunc falvantur in ftatu nature reparatz, l,

CC q. 3.

4. Adamus non vidit Deum per effentiam ,

vf

nifi forté in fopore per raptum. l, cc, q. 4.

f o

qq. 2.

fl !

$. Habuit omnium fcientiam in habitu & ra«

IT

:

dice, l; cc, q. 4 qq. 3.

C(IL p

Vl

6, Corpus Adami non fuit immortale & im.

[up)

patfibile ab intrinfeco, l, cc. q. 4. qq. 4.

ï;-lnäg

7. Certum eít, homines in paradifo futuros

üd

fuiffe immortales, l, cc. q. 4. qq. £.

Qu

8. Utrum vis reparativa fanitatis in arbore vi-

lo |

tx fuerit naturalis vel fupernaturalis, difpu-

) Tu /h

!

tant authores, l, cc. q. 4. qq. 6.

(L

Wi

9. An fuerit tantüm una arbor vitz i paradis

Jl

0; incertum eft, l. cc. q. 4. qq, 7.

N

1 O. €e

"

$ j

ad c) Ee

L.

10. Genus humanum in paradifo füiffet pro-

pagatum per coitum. l. cc. q. 4. qq. 8.

1I. Juftitia or'ginalis fecundüm partem mate-

rialem dicit fubjectionem inferiorum animz

virium ad rationem per q«alitatem füperad-

tl

ditam; fecundüm formale veró dicit fübje-

u) pr(b,

Gionem arbitrii ad Deum per gratiam fan-

il Itj

& ficantem. 1. cc. difp. z. q. 1. cozc/uf. 6,

12. Si Adamus perfeveráflet, juftitia origina-

lis in eo habuiffet in carne ac femine virtca-

&mlcju;.

tem inítrumentalem phyf(icam caufandi con-

fimilem juftitiam in pofteris tam quoad ejuüs

materiale ac formale, l, cc. q. 1. cozc/. 7,

M d

Z*?de, Gratia,

fet

Wi

"djuratio.

li

1, Zdjuratio eft poftulatio alicujus rei à crea-

TT

tura rationali , ut eam przf(let in contefta-

tionem publicam ífus reverent'& aut obe-

dientiz rebus divinis debitz, Iz tracz. de De-

ls

cal, part, 1, di(p. 3. $.2.9q. t.

"I

2. Adjuratio /o/ezuzs eft, qux habet pre(crip-

tam ab E:clefía formulam. — Deprecativa eít,

u

j ht

qua rogatur per aliquid facrum. — Zzzperatz-

va eít, qua fübdito aliquid precipitur in

l

conteítationem reverentiz rebus divinis de-

j

BP LcG q4. 3

3. Tunc licita eft adjuratio, quando non da-

HS, difpü'

tur aliud expeditius mediam 'obtinendi rem

fibi ex juftira vel charitste debitam,, nec ti-

1pmdi£

metur recufatio adjurationis, l, cc, qq. 3.

Jludex geu.

4. Non

i

(0)

E

4. Non licet adjurar

e doemonem deprecative,

p

fed tantüm preceptivé, & folüm circa rem

l

aliunde fibi debitam. l, cc. qq. 4.

u

;

Non licet adjurare creaturas irrationales,

i

nifi adjuratio dirigatur in. doemonem; in

u

hunc autem dirigi nequit, ni(íi detur pru-

li

Jj

dens dubium, an doemon iis in cafü particu-

ül

(

lari utatur tanquam fuo inflrumento.

Imo,

quia tales adjurationes fpeciem habent,

N

(

i Ubk

qua(i dirigerentur in creaturam irrationalem

melius abolerentur. l. cc, qq. 5.

^

W

6, Ad hoc ut adjuratio (it licita, requiruntur

anil

tria,

1) veritas ex parte rei facre, per

o

quam fit adjuratio, & ex parte motivi, a)

V0f

juffitia , ut res poftulata fit hone(ta ac licita.

n

3) juditium , me adjuratus exponatur peri-

I

culo peccandi, fi.forte recufet adiuratiq-

VM EJ'J«

nem, l, cc. qq. 6.

