rei pertinet ademptorem , itaut venditor à mo-

mento folutionis tantum cenfeatur habere cu-

kx.le,

a, j /

ftodiam rei ante traditionem , non Dominium,

Atl

nifi expreffe hanc fibi refgrvaverit-.

REsPow-

DE CONTBACTXBUS IN SPECIE.

25

lm hi

RESPONDEO 9.

Si venditio fuerit folum

* l ls

conditionata ufque ad eventum folutionis , vel

alterius conditionis , ante impletionem condi-

'.ädl'fä, H

tionis tam Dominium utile & periculum rei,

1 deteri

quam ejus Dominium dire&um pertinet ad ven-

4f )

ditorem.

REsPONDEO 4.

Effe&us Dominii dire&i

lum ag

Jutioner

penes venditorem ante folutionem pretii eft,

quod venditor teneatur vendicare rem & condicere,

('necdün

1 peri

fiab aliquo tertio pretendatur , aut violenter

occupetur, vel rapiatur; atque interea etiam

fervit loco pignoris, donec folvatur ab emptore

D

Kintet

pretium.

REsPONDEO

| s. Expenfastamenpro ven-

feclrdti

dicatione rei aut .conditione in tali cafu ferre

ac D.

tenetur venditor; quia tenetur emptori tradere

"um Do

XTEUnt

rem vacuam , hoc eít, ab oneribus & impenfis

extraordinariis liberam.

& cum

RE COT

RzsPoNDEO Ó. Siemptio & venditio fiat

in natione vel cum natione: non fübje&a Turi

udiner

communi & ejus declarationibus per leges aut

woDo

confüetudinem factis , nec extet alia lex in ejus-

ji ii

modi natione ; fpectato jure naturali Dominium

pretun,

vei direttum, & Dominiwn utile ,. & periculum rei pro

onpkct

indivifis, & indivifim haberi & tra&ari debent ;

Yi

ita ut hec omnia fimul fumpta vel afferenda fint

foli venditori, velfoli emptori, cujus dicitur &

creditur effe res pro more nationis vel inten-

mrjn li

periculm

tione contrahentis.

Rarro eft, quia ita divifio Dominii naturalis

fitorit

abere d

dire&ti, & periculi eft contra naturam contra&us,

cum recedat à natura aliorum Dominiorum, ut-

Qminilt,

pote quibus inharet periculum rei , juxta tFitum

8

irspor

pro-

'TRACTAfUS

y

26

proverbium : Aes Domino perit 1.9. C. de pignovat.

, ïcegeü:

ati. & valde innaturale fit, folutionem pretii to-

»

ge(i.w

tius circa res mobiles przíftari & intendi pro fo-

sb

lo Dominio utili.

Ceterum has refponfiones

"

re vera fundari in Jure Communi , & in Jure

y

Gentium , PROBATUR ex refponfis uniformi-

bus Imperatorum, & veterum Juriftarum genti-

Jium; nonfubjectorum ulli Juri Communi. Jv-

STINIANUS $.3. de emptione C? venditione (ic fcri-

bit : ,, Cum emptio & venditio contracta fit,

,,quod efüci diximus , fimul atque de pretio

!

m

,; convenerit, cum fine fcripturares agitur, pe-

,riculum rei vendite ftatim ad emptorem per-

u

,,tinet, tametfi ea res emptori adbuc tradita

,,nonfit. Itafi homo (mancipium venditum) mor-

,, tuus fit , vel aliqua parte corporis lzfus fue-

,,trit; aut edes tote vel aliqua ex parte incen-

, dio confumpte fuerint; aut fundus vi flumi-

"

,nis totus vel aliqua ex párte ablatus fit, five

,, etiam inundatione aque , autarboribus turbi-

,,ne deje&tis longe minor aut deterior effe coe-

» perit, emptoris damnum eft, cui neceffe eft,

, licet rem non fuerit na&tus, preuum folvere.

i

, Quidquid enim fine dolo & culpa venditoris

[i

l

i

,,accidit, in eo venditor fecurus eft. Sed &fi

Lhn

!

, poft emptionem fundo aliquid per alluvio-

[

i

lbtmi

, nem accefferit, ad emptoris commodum per-

[

r

i

"t

$»;tinet

Nam & commodum ejus effe debet,

T g

, cujus periculum eft.

Quod fi fugerit homo

:D'fw f

$ mancipium) qui v&nit, aut fübreptus fuerit,

v"äg[r

,:ita ut neque dolus neque culpa venditoris in-

AU

,tervenerit, animadvertendum érit,'an cufto-

r

l

/95

diám ejus usque ad traditionem venditor fu-

"

fcepe-

4

DE CONTRACTIBUS IN SPEIE,

ET

[ lim

»Íceperit? Sane enim , fi fufceperit , ad ipfius

T od

»,periculum is cafus pertinet

Si non fufcepe-

&j o

rit

fecurus eft

&DOn[ny

Idem & in c&teris animalibus ,

, c&terifque rebus intelligimus.

Utique tamen

ötHl l

vendicationem rei €& condictionem exhibere

j umfomp

, debebit emptori; quiafane, qui nondumrem

IUf P

,emptori tradidit , adhuc ipfe Dominus eft

, ]

,,ldem etiam eft de furti, & de damni injuriz

ht fe f

,, actione

Similia habentur l; 7. 8. & 9. ff. de

142 i

pmcula s commodo rei vendite ex refponfis Jurifta-

db preti

rum PAUuLI,

PROCULI,ET OCTAVENI, &

p

Ils C. eodem Titulo ex refponfis ALE

toremw

XANDRI, ET GORDIANI IMPERATORUM.,

Nüc triht

RrzsPONDEO 7

Si ex aliqua collectione

lu) m

rerum confimilium aut diffimilium fuerit deter-

lfs füt

minato pretio vendita una earum indeterminata,

1e-1ncen

v.g. ex grege ovium una primum eligenda ab

vi fumi

emptore aut venditore , quzcunque pars illius

li, fire

collectionis perit ,

venditori perit.

TTR

RaT10 eft, quia emptor in tali cafu ex nul-

ells o

lo determinato colle&tionis individuo ante ele-

ee dl

&ionem percipit commodum nec poteft dicere ;

WA

hoc individuum eífe à fe emptum.

Ergo nec

xen WONS

recipit ejus in fe periculum.

NOLT

REsPONDEO g.

Si emptor emendo rem

pr alvio

ndeterminatam pro pretio determinato nec de-

m

terminavit individuumrei, nectotam colle&io-

efi ii

nem

ex qua defumendum eít individuum,

erit lQO

etiamfi integra colle&tio pereat ; venditori pe-

tos füef

rit, ita ut venditor teneaturaliunde comparare

nditori

rem confimilem ad fatisfaciendum emptori. v. g.

an (

fi quis emit viginti menfuras vini Buvgundm pro

mdicor

j

E

viginti florenis , etiamfi venditori omnia dolia

talis

fj

D

4

j

28

TRACTATUS

iE

talis vini pereant, pereunt venditori, qui te-

1

«

netur aliunde comparare, unde fatisfaciat em-

ptori.

RzsPONDEO g.

Si venditio necdum fit per-

j

fe&a ante numerationem , ponderationem, vel

menfurationem , prout contingere folet, fi ven-

datur aliquod totum ad menfuram ; vel quando

t

totum venditur quidem ad corpus , fed pretio in fin-

gulas totius partes con[tituta, periculum ante dimen-

g

fionem, acnumerationem manet penes vendito-

rem.

Hine fi in tali cafu totus grex ovium

»UG*

emptus , aut integrum dolium vini emptum pe-*

j

D

l

:

li

reat , venditori perit. :

RaTrIO eft, quia in hoc cáfu venditio ante

N M

dimenfionem vel numerationem non eft perfecta.

m

REsPONDEO Io. Si totum aliquod venda-

TW

tur ad corpus , vel per averfionem conftituto pretio

t

non in partes, fed in totum , ita ut emptor an-

te conftitutionem pretii determinati non prius

petat fieri numerationem, ponderationem, vel

menfurationem, periculum eft penes emptorem,

ü

itaut fi totum, v. g. grex ovium, vel dolium

H

vini emptum , aut aliqua totius pars pereat,

n

ld

emptori pereat.

VOU

RESPONDEO II.

Si venditio non fuerit

Wt

ll

abfoluta, fed conditionata, periculum rei ven-

B

Tif

ditze manet penes venditorem ante impletionem

Trdn

conditionis. v.g. fi emptor dicat; emo dolium

*

vini pro viginti florenis, fi prius guftavero &

MU

reperero bonum ; dabo pro hoc equo centum

u

florenos, fi prius probavero & reperero bo-

(

Y

num; aut fi venditor dicat ,. vendo tibi hunc

W

W

agrum,

Q

DE CONTRACTIBUS IN: SPECIE.

20

l qii

agrum , fi uxor confenferit; nondum impleta

CR t

conditione res venditori perit aut deterioratur.

RaATrO eft, quia venditio necdum eft per-

Tf

fe&a; & quia emptor non contrahit obligatio-

Oüem, W

nem novam folutionis, velpericulum,; quod

t fJVen.

eft aliquid fa&i, nifi hoc probetur à venditore

] quando

velex claro tenore contradus, velex difpofi-

"ii if

tione legum , vel ex confuetudine loci aut na-

? (imep.

tionis.

Vendito«

R£SPONDEO I2,

Preter cafus hucufque

T OVIUC]

expreffos, periculum & damnum rei manet apud

p

venditorem in fex fequentibus circumftantiis,

1. Si expreffe fuerit contra&um.

2. Si res pe-

d 2nfe

reat vel deterioretur culpa lata venditoris. Alii

Derfet

cenfent , idem dicendum , fi res pereat vel de-

Sed

! vende

terioretur etiam ex culfa levi venditoris.

hoc non videtur admittendum; quia venditores

)pretio

LOT al

non przfumuntur fe obligare ad diligentiam ex-

traordinariam pro fola cuftodia rei fue, nifi de

) prits

n, v

ea intentione pofitive confítet.

3. Si venditor

commifit moram culpabilem in tradenda re ven-

Jorem,

L dolum

dita, nifi res eque fuiffet peritura apud empto-

rem. 4. Sires ante traditionem addicatur Fif-

peia,

co propter bonum publicum.

in hoc enim cafu

venditor tenetur refundere pretium emptori,

p t

& venditori Fifcus.

5. Si res pereat ex vitio

'

j v

anteriore, precedente contractum; vel; fiven-

Jetionet

ditor affirmavit, rem effe bonam acpermanfuram

; doliun

fine mutatione ; ea tamen notabiliter mutetur

yero d

ante traditionem.

6. Sires evincatur ante tra-

Centur]

ditionem.

ero o

QUJERITUR IO.

Quid juris, fi emptor

bi hu

aut venditor fuerit lefus in contra&u ?

agrllül,

»RE

)

TTRACTATUS

30

OULU

RESPONDEO I. Siemptor fuerit Iefus ul-

tra dimidium pretii , poteft agere vel ad refcin-

| bt |

N

dendum contractum , vel ad reftituendum excef-

fum pretii.

Ita difponit jus commune l. ». C. de

j WW

refcind. vendit.

ARaTio eft, quia intentio ementis cenfetur

f.-

[

alligata effe &quitati naturali contra&tus, que

1

deficit quoad fubftantiam in tali lefione enormi.

RrsPONDEO 2.

Id verum effe, five ven-

A.

ditor fciverit, five ignoraverit vitium rei.

Racmr1o eft, qüiáin cafu ignorantie non mi-

40

li,

nus emptoris, quam ipfius venditoris intentio

cenfetur effe alligata 2quitati naturali , quz in

un

li

hoc cafu deficit.

REsPONDEO 3.

Emptor ultra dimidium

lefus poteft retinere fru&us interea bona fide

perceptos, faltem in compenfationem lucri cef.

N

fantis, vel damni emergentis occafione contra-

&us celebrati.

RarTtro eft,

quia deficiente dquitate natu-

rali'ex parte vendentis emptor debet effe faltem

immunis à damno.

Si tamen nullum ex contra-

N

&u emerferit damnum , velceffatio lucri, jure

Áit ts

f

naturali tenetur reftituere fruc&tus perceptos, fi

ii

agat ad refciffionem contra&us.

li

RaTrO eft, quia in eftimatione morali re-

m

fciffio contra&us irritat ipfum titulum percipien-

IRESPoy

di fru&us.

"Dl

Pl

RrzsPONDEO 4. Siemptor non fuerit lz

AU t

füs ultra dimidium , poteft venditorem conve-

J

At

; Q

nire at&ione redbibitoria, ut recipiat venditor rem

M

lh

fuam; vel poteft eundem convenire attione e[ti-

hn

Vjj

matoria ad reftituendum exceifum pretii, atque

n"ll

J

T

a

DE CONTRACTIBUS IN SPECIE

3I

"Itf

ad compenfanda 'lha damno fibi ex contra&u

i nf

fecuta.

ITR

"RESPONDEO $5

Idem remedium compe-

]elgC

tit venditori adverfus emptorem

Rarro eft, quia equitas naturalis, in qua

I$ Cen(et

fundetur implicite hic modusreconventionis ju-

(hl* l

re gentium

eft réciprocà inter emptorem : &

£ &Dorm

venditorem.

Árrevan

RESsPONDEO Ó

Idem rémedium compe-

Fl

tit in aliis contractibus participantibus aliquid

Tonmi

de natura venditionis

v. g. inlocatione, con-

15 Wt

du&ione, permutatione, cambio

l, qeà

Rarro eft, quia in his contra&tibus inter-

venit aliqua venditio jurium.

dimidim

UXRITUR II. Quenam lefio cenfeatur

on fidi

fieri ultra dimidium?

ucri cel

REsSPONDEO I.

Quando «venditor fuit læ-

CODLEA

fus , non recipiendo juftum pretium pro merce,

v. g. pro gemma , vel annulo aureo, lefio ul-

t Due

tra dimidium tunc cenfetur fieri, quando ver-

m

ditor ne quidem accepit 'dimidium pretii infimi

CQ

ufti; v.g.fi progemma , cujusinfimum pretium

fünt centum aurei; nequidem accepit quinqua-

iri t

vt l

inta.

RaATr10 eft, quia bis limitibus alhgatur]ure

moni

gentium intentio vendentium.

RESPONDEO 2.

Quando emptor fuit lefus

prtptt

recipiendo mercem defe&tuofam, lefio ultra di-

fuerit l

midium tunc cenfetur fieri , quando duplo plüs

j conve

folvit, quam exigeret pretium moderatum rei.

jtor ret

Ita tefte Myn/ingero Cent. 4. Obferv. 73. pra&i-

Ym

cat Camera Imperialis, & ample&itur j'us Bavari-

ly

ag

cum Tit. 7. a. 20. quibus etiam pro foro interno

prae-

N

ïRACTATus

32

prefumitur conformari intentio contrahentium ;

ii

cum ea dependeat à jure gen&ium , feupraxi na-

al

tionum.

Ita etiam inter Canoniftas cenfent Fa-

p

W

chingus, Perez, Zoefius, Flaunold, Iiellner , &c.

quamvis non pauci Theologi & Canonifte cum

W

AMolina, Laymanno , Leffo, &c. diffendant, exi-

ftimantes, ad lefionem ultra dimidium füfficere,

,

fi emptor ledatur- ultra dimidium pretii fummi,

rei vendite correfpondentis. v. g. fi rem fummo

pretio conftantem centum florenis emerit pluris

jV

quam centum quinquaginta florenis.

QUJERITUR I2.

Quenam res poffint

"

vendi?

RESPONDEO.

Vendi poffunt omnes res,

in commercio humano pretio zítimabiles , nec

fpecialiter alienari prohibite.

Hinc vENDI

POSSUNT I. res nondum extantes, qus tà-

t

i

men ut futura ex difpofitione caufarum aut

[

l

forte: exfpectantur, verb. grat. fru&tus agro-

Uf

W

rum, partus animalium, ja&tus alez , captus pif-

cium. Hujusmodi venditiones non funt condi-

tionate , fed abfolute; quia venditur jus Jpei ,

[

a&u exiftens , ut habetur.l. 52. & 69. fF. de con-

d

dit. & demonfl. obligatio enim folvendi pretium

urget ftatim, nec fufpenditur ad eventum pro-

AT

fperum.

2. Etiam nomina, debita, chirogra-

T0 fs

pha, a&iones , ac jura.

3. Hareditates jam de-

SEIHIS Q

latz poft mortem teftatoris.

4. Officia publica

fecularia mere lucrofa, nullam fpecialem requi-

rentia peritiam , aut prudentiam , aut equitatem

animi. ,Si enim requiritur fpecialis peritia le-

gum, aut fpecialis prudentia, aut fortitudo &

zquitas animi , intrinfece jure naturali illicitze

4

[

X

atque

:), l'.",;y:

DE CONTRACTIBUS IN SPECIE.

33

d.

atque invalide fünt ejufmodi venditiones & em-

ET

Ftint

ptiones; eo quod jure naturali talia officia fint

materia juftitie- diftributive, cujus adminiftra-

d.

Onlre cy

tio jure naturali eft refervata gubernatoribus

communitatis.

EcoNTRA VENDI NON POS-

Lnt, er

SUNT 1. Homo liber, ut habetur l. 34. ff. de con-

if

trab.empt. ExcierTUR tamen l. 2. C. de patri-

i fumpj

m (ümm)

bus, nifi pater in extrema neceffitate conftitutus

vi&us caufa cogatur filium vendere.

Verum

iE pluri

nec iftud patri liceret, fi filius effet vendendus

PT

gentilibus vel barbaris , obítaret namque lex

* wnr

charitatis, ita ut pater potius teneatur eligere

mortem, quam iftud morte durius remedium.

DU6S f

2. re$ nociu? , v.g. venena, libri impuri vel hz.

Ib$, t

retici aut magici, proftitutio corporis &c.

3.

; VENDI

RES SACR , hoc eft, ad cultum divinum be-

QU& (j

nedi&z vel confecrate, prefertim fi venderen-

m aui

tur ad ufum profanum.

u

RA'rro eft, quia licet poffet in contra&u

pusgi

t cond.

abftrahi à facratione & folum refpici ad pretium

materiz, Ecclefia tamen ejufmodi vend

du p

prohibuit tanquam referentes fpeciem Simon

T o

juris divini.

Et ideo taliumrerum venditio con-

j p

tinet Simoniam Juris Ecclefiaftici.

4. T$ u-

jun r

blice, vel ufibus publicis deftinate, v. g. vig,

ditye

thermz, fora, theatra, &c. nifi per fpeciales

gt

contraétus communitatis jam tranfierint in jura

jj pilit

privatorum.

5. res pro certis perfonis , vel locis aut

[

Sic

à

m requ

circum[Tantis vendi probibite.

'bþiben tur ven-

quitatet

di hoftibus Romani Imperii ar

m

.!' ';

& commea-

eritia I

tus, prefertim Turcis & Gentilibus: Item pro-

jmdo &

hibentur vendi res litigiofz , :fundus dotalis,

; ilicit

res invehi aut evehi prohibitz ; res' feudales

a

D. zdniort. Tr. de Contrati. in [pec.

C

aut

34

N

TARSA-COT A T. U:8

y

aut emphitevtice fine confu Domini dire&i.

.

g

" ves furtiva vel aliena , five emptor fciverit,

five

fuem

nefciverit effe alienam.

ge lv

RaArTrO eít, quia cum venditor non habeat

R'

talis rei dommmm, illud 1n alium transferre

W

nequit.

]

(QUERITUR I9

Quid agendum fi qu15

emerit vel emere modico pretio poffit rem alie-

Ü

nam feu furtivam ?

i

A

e3

REsPONDEO. I.

Si res fuerit ufu confum-

ptibilis, v. g. vinum, frumentum, licet emere

ejusmodi rem cum intentione fatisfaciendi Do-

mino, fi intra breve tempus, v. g. annum, fur

vel ufurpator rei injuftus Domino non fatlsfece-

rit; nifi timeatur, tali emptione furem confir-

aj

mari ad continuanda furta, aut timeatur, rem

Jl

A

Domini fieri deteriorem, ad quam detenoratlo-

nem cooperari non licet.

M

RaTtrO eft, quia talis emptio eft potius ex-

optabilis Domino.

SPONDEO 2.

Siresficemptaevincatur

vero Domino , emptor tenetur eidemreftitue-

re rem cum fractibus formahter vel equivalen-

)

ter extantibus.

; Rhlo

Rarro eft, quia res fructificat Domino.

Si tamen-emiptor fuerit bonz fidei, poteftpete-

Es

E

re vel fibi refervare indemnifationem pro impen-

fis & labore in fructus.

d

EE

REzsPONDEO 3

Quamprimum emptori

J

conítiterit, rem effealienam; autetiamfi dehoc

W

non conftiterit, emptor tamen de reftitutione

1

fuerit judicialiter interpellatus, non poterit li-

N

4

cite rem :,,e[htuere furi cum repetitione pretii;

fed

|

DE CONTRACTIBIIS IN $PECIF.

3;

li dre g

civerit, "

fed precife ipfi relinquitur a&io perfonalis e;

'ga

furem. ldqueprocedit, five emptor fuerit

bo-

I non fj

"

j

i

n five malz fidei.

T. (f

RaTr10 eft, quia, licet emptor non fperet

refufionem pretii à Domino rei, res tamen ve-

IT üqt

re eft aliena, quam non licet nova alienatione

L Iem dj

aüffcrre fuo Domino,

dere incertum.

.& j—us D0£nini certum red-

[

fi confir

QUÉERITUR I4. ÁAnresrare, v. g. gem-

J

ltteme,

mze extraordinarie, flores Indici, pictura: aut

ts D

monetz antiquz,

Manufcripti codices antiqui,

At

&c. poffint vendi pretio ,

ri libuerit?

quocungue vendito-

oD fs

'C0f. COR

f

REsPONDEO I.

Resvare, que funt materia

Aür, v

negotiationis, qualesfunt gemmz, aut merces In-

tér]Orat

dice, utpote quz à negotiatoribus propterea

folent emi , ut carius vendantur , à primisautho-

DOtIUS ex

ribus talis negotiationis poffunt vendi eo aucta-

rio lucri, quod in eftimatione prudentum poffit

VN

movere negotiatorem, ad fufcipiendum pro con-

mueliti

gruentia ftatus onus, periculum, & ftudium re-

equrda

Ípective requifitum pro tali négotiatione.

RaTr10 eft, quiares, de fefübjectas nego-

t Donim.

tiationi, ultra pretium à negotiatore expenfum

p

plus lueri ab eo pretendinequit, quam compe-

n

tat ejus labori, induftriz , ftudio, periculo, an-

nexis ftatui ejufmodi negotiatorüm.

Hinc fe-

m emu

quitur, aliquando ultra pretium expenfum ob

aníidel

magpitudinem periculi realis & perfonalis, du-

eltitutit

plo, triplo, decuplo &c.

plus lucri pq&ulari

poterizi

poffe.

REsPONDEO 2.

y pre

"

Circa resrarasindividua$

|

j

C2

ac

Y

36

T'R'A*CT-ATUSZ

g

ac immultiplicabiles venditor exi

gere potFrit

pretium, quodcunque voluerit.

ia

ml

Rarrzo eft, quia res ejusmodi ob fingulari-

tatem individui immultiplicabilis pretium non

:

Y

j

D

habent incommercio humano; & nemotenetur

fe privare dominio fue rei in alterius commo-

[

dum, nifi alter fatisfaciat Domino rei.

Quod

fi res ejufmodi fuerit neceffaria bono communi,

WUU

m.mü

cui fatisfieri nequeat per copiam, principis erit

taxare pretium.

hi

TAT

j

bt

A

QuzRITUR 15. Anis, quiícit, pretium

mercis brevi notabiliter minuendum, v. g. pro-

"!

Vj

pter copiam frumenti aliunde advehendi, licite

lr

adhuc res fuas vendat currente pretio, non mo-

T

!I

nito emptore?

RESPONDEO I.

Id licet falva juftitia.

N

!j

RaTro eft, quiavendensrem currente pre-

M

h

l

tio eam vendit pretio jufto, prout patet ex de-

NU

n

finitione pretii jufti.

TT

ESPONDEO. 2.

Si tamen jam in majori

parte communitatis notum effet, pretium proxi-

Ml

me fore notabiliter minuendum, ita ut venditor

i

non facile inveniret emptorem, qui rem emere

N

jj

vellet currente ha&tenus pretio, talis venditor

peccaret etiam contra juftitiam, fi diminutionis

1 rom'en;:

fecuture ignaro rem venderet currente hactenus

D

retio.

RUFT

RaTzio eft, quia, cum diminutio fecutura

;?:vnä:ijgm

pretii fupponatur jam effe nota in majori parte

"Wt

communitatis, in eftimatione morali non am-

[ OMO'

At

plius manet prior valor rei vendibilis.

hi

a

RzsPowDEo 3. Sidiminutio proxime fe-

parte

q

eutura pretii necdumþe[t nota in majori

coimn-

!N

/

DE CONTRACTIBUS IN SPECIE.

37

gel'e pOt*

communitatis, vendens rem currente pretio fer

Per accidens ta-

fe nec peccat contra charitatem.

um

men , fi venditor fit dives, & emptor fit pauper,

Dretum

eique metces vendantur in magna quantitate, ita

TIétnotee

ut illi caufetüur refpettive gravis damnificatio , aut

TIUS m

contriftatio, fic vendens peccat contra chari-

f (s

tatem

DO Cofmm

RaATr1O eft, quia inter divites ejusmodi lu-

jriny

cra vel damna adfcribuntur forti; fed inter divi-

[]

tem & pauperem przcaveri finiftram fortem prz-

[b

cipit lex charitatis juxta illud Chrifti :

Quecunque

T V.

quitis, ut faciant vobis bomines , & bec facite illis.

hend, s

.QuzRrTUR 16. Quales attiones fünt'an-

10, at

nexz venditioni & emptioni, ita ut jufte inten-

tari poffint ?

ifitia

RESPONDEO

«Ationes , feu jura agendi in

Téntepri

judicio licite contra vendentem aut ementem,

&6 de

funt quinque

1. Z4élio empti, contra vendito-

rem, & atio vendili contra emptorem.

Quld

2 mj

autem venditor ab emptore, vel emptor à'ven-

m prog

ditore in cafu lefionis exigere poffit, jam fupe-

venditir

rius di&um eft.

Illud preterea notandum; u-

tem df

tramque hanc a&tionem tranfire ad heredes, &

s Venttr

contra' heredes.

2. Zftio redbibitoria, qua em-

TRUQULOD

ptor convenit venditorem, ut rem vitio occul-

R

to notabili laborantem rebabeat & compenfat)s

damno ac intereffe pretium reftituat.

3. "Atlio

tio f

a/izmatarw dicitur, qua emptor venditorem con- .

^3

gjori p*

venit, ut tantum de pretio remittat velreftituat, *

jj n

quanto minoris res vendita ob vitium occulturm

valet, quam in contra&tu conventum eíft. 4

rosite!

4f&io vefcif/oria contra&tus ,

que competit lefo

jor p

ultra dimidium , prout fuperlus di&um eft. $.

qu

3

Retra-

T R-AGCFATUS

58

Retratlus , feu jus protomifcos ( CBottauf, Qunftqnba

püwï

EM *

SRed)t, ) vi cujus habens privilegium poteft rem

alteri venditam intra certum fpatium temporis

vt

WW

aut perpetuo ad fe retrahere, fi priori emptori

reftituat expenfum pretium , & alias expenfas

l vn(

àb eo fa&tas compenfet

Ejusmodi jus retractus

aliquando eft Jegale ,.

aliquando conventionale , ali-

iL ia h M

quando gentilitium, ad quorum proin tenores re-

fpiciendum eft.

An tuta conícientia re-

QUERITUR I7.

irabi poffit pro trecentis florenis predium , quod

]

abte ducentos annos emptum fuit pro trecentis

M

florenis , nunc autem aftimatur tribus millibus

t

florenorum

licet nulla accefferit melioratio ?

RESPONDEO

Non poteft fine injuftitiare-

trahi refufo precife priftino pretio pby/ice fpecta-

to, nifi perfeveret etiam' nunc effe pretium ju-

ftum faltem valore infimo rei.

RA TIO eft, quia in retra&usjure, ubiper-

mittitur retraétio rei fub conditione, // emptorz

ve[tituatur idem pretium , quod expendit, non pot-

eft efTe fermo de eodem pretio pby/ice /petiato, fed

Nam

ftt

tantum de eodem pretio moraliter fpeGiato.

Ti

cum valor extrinfecus monetárum & bonorum poft

1j

li

dl

repertam Indiam occidentalem fuerit decuplo

mutatus, idemque mutetur enormiter etiam per

h

1

A

^ DO

bella, aut peftes, nafceretur ingens confufio in

genere humano, fi ille qui habet jus retractus ,

Ql:w

"poffet emere prædzum pro trecentis florenis,

RLUOU

quod nunc eftimatur tribus millibus, aut fi non

hi füm

poffet uti fuo jure retraétus , nifi folvat tria mil-

liaflorenorum olim expenfa ab alio emptore pro

|

*t |,

!

W

:

przdio, quod nunc ob devaftationes bellicas &

L

depo-

7

DE CONTRACTIBUS IN SPECIE.

39

fH-

depopulatioïïes tantum zftimatur trecentis flo-

Og

renis.

Nunquam vero intentio legum,autcon-

trahentium tendit aut explicanda eft in turbatio-

r m

!

nem generis humani.

Hac turbatio maxima fo-

3 Ciperl

Ju rng

ret prefertim in locis, in quibus integrze urbes

aut provincie adverfus exteros habent perpe-

li, 4

tuum jus retractus.

(COTeS

tentia n

6. V.

i. quo

- De Lecatioue €? . Condu&Hione.

Q tontis

UJERITUR I.

U i

Quid fit Jocatio & condu£tio ?

REsPONDEO.

Locatio eft contrattus bo-

lioratio

Yil

5e fidei, quo alteri conceditur ufus rei , vel opera per-

fone pro certo pretio.

Econtra condu&io eft con-

Á pl

tratius bone fidei, quo pro certo . pretio conducitur ufus

&üum j

rei aliene , 'vel opera per[one alterius.

Qui concedit j

alteri ufum fu; rei, vel operam fux perfonz ,.

. Ubiptr.

/

ag

vocatur /ocator; qui autem conducit ufum rei ,

vel operam rei, vocatur condutior.

Sic inquilinus

Qon po

a, f

&dium, colonus praedii eft,conduttor , Dominus au-

tem edium vel przedii eft /ocator.

Ubi tamem ob-

d. Va

fervandum , quodzn locatione rerum mobilium vel

norumpqü

immobilium Z//e, cui locatur res, vocetur locata-

j p

yius.

1

Econtra in locatione operarum vocetur

locatarius potius ille, qui locat fuam operam.

voniot

j r

QUJRITUR 2.

Quotuplex eft locatio?

; fhrei

RE£sPONDEO.

Locatio eftquadruplex. Di-

viditur enim I. J locationem rerum €9 locationem

EM

qttria

eperarum.

Locatio rei eft, fiquis alteri pro pre-.

Locatio

271

yptorep

tio concedat ufum equi vel przdii.

belliti^

vero opera eft, fi v. g. operarius diurnus, fa-

d

4.

mulus,

)

40

"f.RACTATUS

sst

mulus, fattor, auriga, velpictor pro pretio al-

terilaboret, vel ferviat pro pretio.

2. In per-

mmb.'ät

W

vli, U

petuam G temporalem. — Perpetua dicitur, quztri-

buit alteri jus ad dies vitz, vel etiam in here-

dl

des, prout fit, quando locatur alicui predium.

u f

Temporalis autem eft, que tribuit folum jus

ad prefixum determinatum tempus, feu fixum

annorum numerüm. 3.]n exprefJam , & tacitam.

(

Expreffa eit, qua fit fignis aut verbis expreffis.

Tacita autem eft, que fit fola conniventia lo-

f

II

canuis. v. g. fi finito locatiomis tempore condu-

&or edium aut predii permittitur adhuc manere

——

*7101

in ufu edium vel przdii.

4. In regularem €g ir-

vepgularem,

Regularis locatio eft, quando eadem

n

res, v.g. equus, reftituenda eft in individuo,

Irregularis autem eíft,' quando res tantum refti-

lr

tuenda eft in equivalenti

:;1;&*[!

locatus pereat.

3 Vs g alius equus, fi

QQUERITUR 3.

Quinam poflint locare,

aut conducere ?

RzsPowpEo. . Locare & conducere pof-

p

fünt omnes, qui fpecialiter non prohibentur.

. Prohibentur autem locare res immobiles Prala-

'fs; L.J

ti ultra triennium absque folennitatibus Juris,

EUTTE

prout habetur in Zxirav. AMB1TIOsJE.

De

tj Czpj;g:

, Yebus Ecclefie non alienandis. Inter communes.

Con-

haj

ducere prohibentur r. milites & curiales predia

Ti

ruftica. ?. Tutores & curatores predia, fifcalia

"ii

antequam depofuerunt rationes fuz tutele vel

'lïf*;al fs

curatele, . 3. Perfone Ecclefiaftice caufa nego-

"n Wä&

tiationis ve] quaftus.

4. Exercentes artem ftre-

N UA p

" T

^0* peram, v. g. viatores & fabri, prohibentur con-

ij l

h

ducere domos vicinas fcholis, fi per hoc Pro-

ii

i

feffores

T

W

1

DE CONTRACTIBUS IN SPECIE.

AI

UO pretii

' Q

feffores & Scholares à ftudiis impediantur. Ve-

F

rum hec foium procedunt de jure communi ci-

l, quet

vili, quod hac in re non ligat in confcientia, ni-

1 n

fi ubi & in quantum concurrit exigentia juris na-

1l radis

turalis, quz non femper concurrit.

: folum [

QUJERITUR 4.

An condu&or poffit rem

T

condu&tam füblocare alteri infcio & in

D

vito Do-

&ttilis

mino rei? .

.

Opref

RrzsPONDEO r.

Id condu&ori futa con-

Ventja J

fcientia licet Domino rei infcio quidem, fedta-

It condi.

men rationabiliter:non invito.

htwe

RarrO0 eft, quia in tali cafu datur confen-

ling a.

fus locatoris tacitus ,

ac rationabiliter pra-

YU0 eudtn

fumptus.

ndlviduy

RESPONDEO 2.

Id condué&ori non licet

um rel

Domino rei rationabiliter invito.

Y

41

RATr10 eft, quia locatio eft contra&tus bo-

qus, |

nzfidei, in quo proó lege habenda eft intentio

date,

contrahentium.

QuxRITUR 5. An&quomodo locariþof;

t pot

fint res Ecclefiaftica ?

nientur

. RzEsPoNDEO r.

Res Ecclefiaftice immobi-

s r

les, vel mobiles pretiofz non poffunt de Jure

hu J

Canonico fine folennitatibus, hoc eft, finecon-

08b

fenfu Capituli tacito vel expreffo, licite aut va-

lide locari ultra triennium.

j Ut

Ita declarat PAv-

j

Lus II. in Extrav. Zmbitiofe. de rebus Ecclefiz

js,

non alien. his verbis: fmbitiofe cupidilati illorum

tutele V

precipue, qui divinis & ' bumanis affe&tati damnatione

uf nop?

pofipofita. immobilia €' mobilia pretiofa Deo dicata pro-

rrem d

fanis,ufibus applicare , aut cum maximo dioini cultus

mitür Cot

detrimento exquifitis mediis ufurpare prefumunt , occur-

hioc h

vere cupientes , omnium verum ég bonorum Ecclefiafticos

fforó

3

Tun

N

u

42

TRACTATUS

|Ut

Ms

rum. alienationem , omneque pattum , per quod ipforum

Hæw

dominium transfertur , conce[Jionem , bypotbecam , lo-

a

&t

cationem ,. €9 conduttionem ultra triennium , necnon in-

feudationem , vel , contrattum | empbiteoticum , prater-

l d

(

quam in cafibus à jure permi[is ,-ac de rebus &^ bonis

ab antiquo n empbitevfin concedi folitis , & tunc Eccle-

fiarum evidenti utilitate , ac de fru&libus &? bonis , que

férvoando [ervari non po[Junt , pro inflantis temporis exi«

gentia fieri probibemus.

Si quis autem contra bujus no-

&

fire probibitionis feriem de bonis & rebus eju[dem quid-

& UM

quam alienare prafumpferit , alienatio , bypotbeca, con-

ceji

.hiX'.G'.O W

hr

io, locatio, condutlio €9 infeudatio bujufmodi nullius

oxanino fint, roboris oel momenti.

RESPONDEO 2.

In Germania ex confue-

tudine viget mos locandi ejufmodi res ad noven-

nium, fi Picblero creditur h. tit, n. 8. Verum

utcunque fit, quilibet Pralatus faltem ex chari-

tate Dei, cum agatur de bono Ecclefiarum, te-

netur fe conformare legi Pauliang , evidenter

"a

utiliori Ecclefiis, nifi locatio ad novennium fiat

Capitulo connivente, ficque tacite confentiente.

QuzRiTUR 6. Quanam fit obligatio Lo-

catoris erga Condu&orem ?

Ilj

Wi

RESsPONDEO.

'Locator ferum tenetuür I.

j

i

J

Conductori concedere liberum ufum rei locata

.3'0

D

modo & tempore per conventionem determina-

[

z

ll

!

tol

—1,7

2. Ea, qus in re locata indigent neceffaria

It f

l

ad ufum reparatione, ficreparare, ut ufus non

Vl

impediatur.

3. Condu&ori compenfare impen-

lg

ï

fas neceJarias in rem locatam ab eofactas. , INon

D li

J

tamen tenetur condu&ori compenfare impenfas

|]

E

ll

precife utles aut folum voluptuarias , nifi fa&tee

D an

ll

fint cum prefcitu & confenfu faltem tacito loca-

A

L

toris.

*f

[

Z

".

DE CONTRACTIBUS IN SPECIF.

43

d if

toris.

4. Praftare tributa & onera impofità rei

locatz.

LTMT

5. Manifeftare vitia occulta reilocate;

DLT

& fi ex reticentia occulti vitii locator paffus eft

II jrgy,

damnum, tenetur reparare illud damnum.

6.

du

Compenfare condu&tori damna directe vel indi-

^; D)

re&te illata ex dolo vel culpa lata.

De culpa

li,

enim'levi non cenfeo teneri; quia cum obliga-

nprriray

tio locatoris fundetur in propria ejus voluntate,

non eft prefümendum , locatores ultro fe velle

!t um

um qui

obligare.ad compenfanda damna gravia fecuta

Ml -

pr&eter intentionem ex culpa levi.

7. Remitte-

fninlir

re extoto vel ex parte mercedem locationis, fi

condu&or toto locationis tempore , vel faltem

6 confie

aliqua parte illius temporis non potuit uti relo-

adnova.

cata abfque fua culpa, aut caufa.

Si enim cau-

Venum

fa impedimentife tenet ex parteipfius condu&o-

1ey chati

ris ob ejus culpam vel infortunium, non tene-

i, f&

tur locator quidquam remittere de pretio5 quia

PT denter

condu&or à tempore impedimenti debuiffet lo-

pim f

catori reftituere rem locatam, ut poffet locari

(denta

alteri, & locator obligaretur acceptare reftitu-

tionem , dummodo condué&tor compenfet loca-

guiole

tori, quantum ejus intereít, rem non poffe tam

cito & tam facile locari alteri.

vene D

gt

$i autem po-

h

«X

fitio impedimenti proveniat ab ipfo locato-

; d

Vil

re, tenetur conductori non folum 'compenfare

d

damna fecuta ex-impedimento, fed etiam in-

tereffe.

r

V

t ul

QuzmITUR 7. Àn locator teneatur con-

pfareine

as t

|

du&ori remittere mercedem ex toto vel ex par-

te proillo anno, quo condu&or ex re frugifera

Ire f

peü.&

mfi fä

fibi locata nullum vel exiguum fru&um abfque

tacito lt

fua culpg percepit ?

R E-

t

j

44

TRACTATUS

RrEsPONDEO r.

Locator tenetur condu-

p

&ori proportionaliter remittere de pretio loca-

eioti

r

tionis, nifi aliter fuerit expreffe vel tacite con-

ventum inter contrahentes.

(

I

RATr1o eft, quia alioquin aut non fervare-

tur juftitia pretii locationis, aut certe non fal-

varetur intentio contrahentium ; que tribuit le-

