revocandi ad libitum. /z Zra&, de contradt.

Pt ;

f.:1.4.1.

2. Préca-

EL

s? (o f9e

"d

2, Precaria eft contradus, quo alicui ts Ec-

]

Imtlm, tj

clefiaftica immobilis ac frugifera fine propor-

"a

tionato pretio ad fruendum conceditur, ita

tf

tamen. ut renovetur fingulis

quinquenniis.

Vg

l. cc. qq. 2.

EICC.qIH

3. Quando in Precario apponitur tempus refti-

Ml

H

tutiopis, fenfus tantüm eft, quod illo tem-

* g

pore evoluto non fit opus nova monitione,

!

:W

f

L: cc. q. 3.

Wt W&

4. Prelatus non poteft conftituere Precaríam

u

1

M

fine jufta caufa, ne quidem ad breve tem-

n

A WO

pus. l. cc. q. 4.

VTT

hi bihä

j. Prxlátus ne quidem ex juíla caufa poieft

/| TT

conítituere Precaríam ad quinquennium (ine

i, q

folennitatibus, l. cc. q. j.

Mi

f

Qul

6. Precarium non folvitur morte concedentis,

u

; folvitur tamen morte precatarii. l. cc. q. 6.

VTT

7.Precatarius tenietur ad refarciendum dampum

etiam ex culpa levi faltem quoad damni di-

D; qu

st

fnidium, non tamen ex culpa leviífima, 1

*

cc. q. 7.

h tht

r

Presbyteratus.

J

1. EftOrdo, quo confertur poteftas in corpus

. Chriftiphyficum & in corpus Chrifti myfti-

ij ['i;üHi. :

cum. Z2 Tra&, de Sacr. Ord. ff. 15. i

2, Materia eít impofitio manuum & traditío

l

Inftrumentorum, nempe calicis cum vino

jini gt

&aqua, & patenz cum Hoftia, l, cc. q, a.

g It !

3. Forma eft duplex; primain traditioneinftru-

mentorum : zZcczpe poteflatem offerre facri-

jj n

ne ma-

y

Jicium Deo. &7c. Altera, in impofitio

nuum s

a ( &e

W H(nc j

nüum : Zcczpe Spirituan San&tum, quorumve

u g

qiferitis peccata vemittutitur eis , €? quorum

vetinueritis vetenta fünt. l. ce, q. 3.

(j .

I

4» Si attadtus Inftrumentorum phyficus fuif-

fet omiffus , fecurítatis cau(à deberet fup

f uni

sl

pleri cum forma. l. cc. q. 4.

j percuu'm

$. Juxta communem doctrinam ,non poteft

P

feparatim conferri poteftas in corpus CGhri-

i percuth*

fti phyficum & myfticum. l. cc. q. j.

wnitonet

&, Presbyteri ín ordinatione jurant quandam

TATCREAAY

obedientiam fpecialem Epifcopo. 1. cc. q. 6.

,

hi,

7. 8- 9. IOC

teri,

Fáde.. Sacetdos, Euchariítia, Miffa. Commu»

nio.

Cxremoniz,

Rubri cz.

pum bj

Jejunium,

T ett

Communio, Cenfura. Irregularitas. Simo-

nia. Privilegium Canonis & fori.

Immu-

futr at

nitas, Excommunicatio. Sufpenfio, Abífo-

Qfnm t

tí pl

lutio. Approbatio, Jurísdi&io.

fb ltta

Prrvileoia.

heut,

Vzde.' Lex $. 12. privilegiaQ

datur.l.cc.g

Tronmy

Priwi/egium Canonts.

Mftnt m

1. Privilegium Canonis vocatur, quo füb e-

tlinniem

communicationeé prohibetur violenta ac fa-

IT

crilega injectio manuum in Clericos. Zz 7r.

füd l

de Sacr. Ord. $. 10. q. Y«

o pf

2. Ad incurrendam hanc excommunicatiónem

Metícit

non fufficiunt injuriofa verba, fed requiri«

j W. q, ];.

tur violenta & graviter peccaminofa inje-

*t) i

&io manuum fuadente diabolo fa&ta, l, cc,

UM

: 0234

^.Hine

t

f

38 ( B

3. Hinc iftam excommunicationem non ïdcur-

L

n

runt, qui percutíunt Clericum caufá corre-

htj

Gionis vel qui vim vi repellunt. l. cc. Q

4

mph

jl

$. 6.

i

4. Nec eam incürrunt, qui occidunt Cleri-

/cum in adulterio vel feditione deprehenfüm;

AUMT j

qui percutiunt Clericurn deferentem habi-

tum laicum; fi eum ignorent effe Clericum

iïrzus u

'

qui percutiunt Clericum , qui poft trinam

f

ii

monitionem arma militaria geítaverit ; quí

um

ipcarcerant Clericum , fi fe publicé geffit

prolaico, licet deprehenfas fit in habitu

Mif C

Clericali , & qui percutiunt Clericum bi-

gamum bigamia vera, l, cc. q. 7. 8.

2 hi

lts n

f. Hanc excommunicationem incurrunt etiam

f inm

pueri, aut foeminz percutientes, vel per-

af A

. cuffionem tnandantes ; idque verum eft, et-

jam6 percuffio fiat clam, ut probari ne-

: queat. l. cc. q. 9. 10, 1 t.

6, Incurritur, etiamfi Clericus folàm inclu-

: datur. l. cc. q. 12.

9. Excommunicatio hzc eft refervata Papz;

T

poffunt tamen abfolvi ab Epifcopo impube-

mmdit

res fe invicem percutientes, Relipiofi, foe-

p d

minz & qui füi jaris non fünt, fenes, vale-

tudinarii; & qui ob inimicorum

infidias

n

.non poffunt proficifci Romam, fi Oftiarius

at

Clericum rationg füi muneris pcrcqfiït. l.

CC. cC. q. 13.

,'l'bäp [qu

)

d

g. Immo Epifcopi, &alii jurísdictionem quaf

T

jl

Epifícopalem in fuos exercentes poffunt ab-

folvere ab omnibus delictis occultis necdum:

l«þ*'

dedu-

-B)æ (o) ägæ j

dedu&tis ad forum contentiofum , 'vel: pro-

qtin r

wis /

xime deducendis. l, cc. q. 14.

q.[n

Privilegium fori,

UT

1. Privilegium fori eft exemptio à jurisdi-&io-v

qrm p

ne tribunalium fzcularium tam in caufisci-

Tiehgi?

vilibus quam criminalibus. l. cc. $. 11. q. t.

mnditots

2. In caufis tam civilibus faltem perfonalibus

g

quàm criminalibus quando Clericus concur-

fmpmtit

rit cum Clerico, ea exemptio eft juris non

n d

folüm divini, fed etiam naturalis. l. cc. q.2,

agl

3. llla exemptio eft etiam juris divini in cau-

nlum.

fa criminali non politica, fi concurrit laicus

Dd

tanquam actor cum Clerico. l, cc. q. 3.

a

A.

jurisdictione

praxi Qon.

4., Exemptionem Clericorum

"l dl

fzeculari in caufis civilibus contulerunt. Im-

tttd p

peratores feculo quarto & quinto, l.cc.

Ueft q

q.4«.

t d fn

$. Ad ferendum teftimonium in caufis civili-

tin w d

bus,; ubi alii teftes idonei deficiunt, tenen-

tur Clerici ferre te(timonium coram iis,

Titany ls

tordfan |

quos Epifcopus ad excipiendum teftimoni-

Aitilltn

. um defignaverit, l.cc.q. j.

t]d

6. Ut Clerici privilegio fori gaudeant requiri-

tMadlrsre

tur, ut deferant tonfüram & habitum ; ac

Wfer

rxterea ut vel habeant beneficium, velali-

cui E.clefiz deferviant,

vel ex confenfu

Ti

fEprohds,

4

Epifcopi in aliqua Schola verfentur, l. cc.

L]

.

ol

)

fubre

Probabilis: opinio.

M.

confíci-

Al

0

1. Probabilisumus cü'doöfrina regulans

entiat

!Iexg

il

b

* ( E

iüülm j ïd

P

4

entiàm per opiniones quascunque veré pro-

" babiles, 4z Zy. de acf. bum. Difp. 2,. $. 3.

li

qq. 1.

Vg

24 Probabilis opinio eft,

quz poteít movere

virum prudentem ad affenfum. l. cc. qq. 2«

ETA

3. Theologic? probalilis opinio eft , quz habet

tf i

d7

conditiones ad veram probabilitatem à Theo-.

kf*'

logis requifitam. l. cc. qq. 5-

t

t

P(U II

4. Comparativà probabilis opinio eft ,. que et-

iam' con(ideratis mot;vis oppofitz fenten-

I M

TOR

tiz poteít movere virum prudentem ad af-

;

L

fenfum. l. cc. qq. 15.

]

h, l

dU

y. Praüicà probabilis opinio eft, qüam in

praxi noa concomitator periculum inciden-

1 hii

nb d

di in aliud grave peccatum, vel non obti-

nendi gratiam v. g. fi quis diceret, proba-

n 1

bile effe, quod ta&us obf oenaram partium

in altero fexu non fit grave peccatum ; id

us d

enim non eft pra&cé probabile ob conco-

i t

mitans periculum incidendi indele&tationem

u m

i

morofam. l, cc. qq. 16.

yun t

6. INotaliliter suümus . probalilis opinio eft,

ubi int:llectus evidenter, ac fine hzfitatio-

!

"

ne adhzreret fentenrig oppofite, Íide al-

I6

terutra effec ferendum jadicium. l.cc.qq | g.

o Y

UT

, Tenuiter probalilis opinio eft, quz eft ve-

u u

$

ré probalis, fed cum vehementi formidine

at

oppofiti, & cum credibilitate feu verifimi-

litudine . ezuizekter majori oppolii. l. ce

qq. 17-

i

$. Ad licité operan.dg

m non [ufficit didtamen

g

ulti-

. Judex gen.

9 (5 W

ultimum practicum precifó prebabile, fed

n i

illud debet effe ad minimium moraliter cer-

14

tum. l. cc. $. 4 qq. I. & in Qgæü Difput

lea

q. 2

cx Ts

9. Nón licet fcqul fententlam minus proba-

u OR

bilem relictá probabiliori in materia fidei,

C

lec.qqi 2«

d

1o. Nec in materia Sacramentorum , ubi agi-

m

tur de valore. l. cc, qq. 3.

!

11. Nec Judici, qui tamen, nifi altera pars

fit certo , evidenter, & eminenter probabi-

Vi d

lior, tenetur ex zquo dividere jura. l. cc.

t r

qq. 4. attentà fimul additione zz Merdis.

t

15, Nec Medico; nifi ex comfenfu ranonabxh

ul

b Dd

conducentis. l. cc. qq. . & zz Mendis,

[ilemih

13. Neclicet eam fequi, ubi agitur de praju-

dicis tertii. l.cc. qq. 6.

L

14. Nec licet fequi fententiam przcifé. tenui-

DACT

ter, aut omnino folüm dubie probabilem.

l. cc. 03 7- 8.

Àb Cnng

15. Univer(im nunquam licet fequi fententiam

zotasiliter minus probabilem minus tutam.

l. cc. qq. 9. & z2 Quaf?. Difput. q. 4.

Ál C

16. Nec licet fequi fententiam equé probabi-

SUITM

lem ftante dubio de exiftentia directa legis;

poteft tamen dubium hoc excludi per dicta-

inen reflexum , feu concomiítans, l. cc. qq.

I

10. €? i2 Quaff. Difput. q. s.

37. Licet tamen fequi fententiam probabilio-

Röhgwf

rem relicta tutiore, l, cc. qq. 11.

1l jj

18, Intelle&tus non poteft judicare verum, quod

ntWen

iIl nT,

proba-

"8 '(o)

lläpzm,

c. i2 Quafl. Difp. :

"Mmcnlmk

'proba'bilïüs eft verum. l.c

d

ia

19. Catalogus variaru

lm opinionum laxarum

ex Atoncoglia. l. cc. ia Quaff. Difhut. q. 4.

D

ad Objeét $.

r

20. Catalogas opinionum probabilium circa

neralia morum principia ex 4s Crozx. l,

u J Ubl ?b

cc. zz Quaft Difput. ad finem. q. 5.

ing

Profejfo Religiofa.

tll

1. Nequit ab Epiícopo annullari, nifi'in favo-

hiein

rem profeüï*onis conítituatur Syndicus , qui

UT

tenetür appellare contra annullationem,

fei n

In Supplem $. 8. 9.

f'ärc vin votis

t hd

4. Poteft tainen Epifcopus difpen

pET

folennibes dubi's. /z Ty. de Decal. part. 1.

;:Difp. 3. $.3- 3. 83.

yti tj

D

j ia

Pmpoþïum.

*Z7jde. Contritio. Pcenitentia,

vl

ao

Pnpz'-llus.

Djv

Pide. Contradus. Ludus. Preceptum IV,

i

d.

:

m

. Sponfália, n. j

Religioff..

Tu

at

Paupertas £. Dorinium.

U

ligiofi funt capaces dominii in commu-

P: Re'

ni, hifi obftent conftitutiones 'Ordihis,

ii P'Oblbï

non tàm'en füat capaces domini in particu-

r

lari, z Zr.de jure C? Zufl. Difp.i2.q. 4.'

dj;memmlg

2

241MO*

f

s ( f

T

:4, Monachi jám erant incapaces dominii pare :

ticularis Szculo octavo; fed non Canonici.

u

H

:

X

N

qum

l. cc. q. 4-

gtv

3. Jure novo Tridentini omnes Religiofi facti

fpeit

fant incapaces dominii particularis, etiam

Canonici Regulares, exceptis folis Religio-

,Pfium. L

i Pt

fis Scholaribus & Coadjutoribus non for-

matis Societatis Jefu. l. cc. q. 4.

jb

nunqua

;4. Incapacitas dominii in particulari apud Re-

amilicls

ligiofos folum fundatur in jure pofitivo. 1.

i

jotum.

CC. q. 4-

1

zi d

f. Canonici Re

gulares & alii Ordines Clerï.-

i

cales funt incapaces perfecti dominii etiam

fgiantum

x Vitalt

in communi quoad illa bona, quz illis pro-

' veniunt à fundatoribus vel benefactoribus

p d

TET

intuitu minifterii facri. l. cc. q. 4»

tition

6. Proprietarius eft, peccatque contra votum

Vintatem:

paupertatis, qui difponit de re contra Su-

VL r

perioris voluntatem, l. cc. zz. Qua/fZiunc,

qq. !^

nondder

v rdpif

7. llla quantitas füfficit ad conftituendum pec-

f, d i

catum mortale in materia paupertatis , qua

p

.fufficit ad conítituendum peccatum mortale

dlium,

in materia furti, hoc eft, quas ufürpatur

tein, n

graviter & rationabilit?r invito füperiore. l,

d f

cc. qq. 2*

(ungty

$. Hinc pro diverfitate circumftantiarum ma-

Vrf

teria de fe gravis poteft fieri levis ,. praefer-

tim in officialibus, vel parochis Regulari-

dtiiy

bus habentibus adminiftrationem bonorum.

* i

l, cc. qq. 2. Kefp, 4.

07

9l Su-

"M

!u

«s o Be

L

w

e. Superiores pro materia gravi violationis

W Cam

aupertatis recté determinant unum flore-

N

num, feuquinque Julios Romanos, li ex-

M

NU

pendatur graviter ac rationabiliter invito

Superiore, przíertim in commodum pro-

fl

k

prium. l. cc. qq. 3.5*

"T

1o. Peculium privatum religi

loforum ad ufus

indeterminatos utut honeítos ultra mode-

Fi*-"ï*Wch-

ratam quantitatem ad ufus obvios neceffa-

Jouy

riam illicictum eft etiam cum confenfu Su-

Licitum tamen eft ad ufus deter-

periorum.

(s (

minatos obvios, ubi hoc exigit neceffitas,

V dniti s

inquantum hoc exigit. l. cc. qq. 4. 5*

m

11. Vitalitia quz adminiftrantur ab ipfo Reli-

ld

giofo, illicita funt; uti etíiam ea, quz ad-

r

miniftrantur quidem à Superiore, fed cum

obligatione , ea non expendendi, nifi juxta

Af YOLUR

u

voluntatem religiofi. l, cc. qq. 6.

12. Licita tamen fünt vitalitia ad ufus toti

t um

monafterio fimul utiles v. g. ad libros priva-

to rcligiofo emendos , medicinas, veltitus.

finnlny

&c. ad parcendum fumptibus monafterii,

WWth g

alioquin ad majorem religioforum utilitatem

st

facilitatem , ac honeftatem libenter expen-

qum

dendis, fi reditus fufficientes pro ejusmo-

gl

di ufibus fuppeterent, dummodo admini-

ftrentur à Superiore ad talem intentionem

L

;m[flndlmmä

benefa&torum. cc. qq. 6.

d

tatein fex m)o-

ib

13. Peccari poteft contrapaupet

e, mutuatione,

p

dis; acceptione, alienation

j

ufürpatione, abíconfione ' deüru&iong. 2

cc. qq. 7-

,

Y 3

14.Ad

43 0 $8

! thtimr

I14. Ad hoc, ut à transgreífione voti pauper«,

af

tatis excufec licentia Superioris, ea debet

m

effe libera, jufta ac rationabilis , ac faltem

tacita vel prafumpta. l. cc, qq. 7.

qimo t

vl

15. Ad hoc, ut locus fit licentig . prefumptz,

ea debet efle faltem probabilior , ita utope-

h primiliW

rans verofimilius cred;

A

P

t, eam conceden-

dam. l. ce.qq . 7. refp. 6.

vintado

Temiba

16. Quando Superior irrat/ionab:'litcr' neget

fs exte

vel przvideatur. irrationabiliter negaturus

m t

licentiam , nou licet operari vel uíürpare

rem , nifi ea res Religiofo fit debita. jure

Tnomera

odl

naturz, jure divino, jufe religionis, vel

Mfertut

jure officii,

In hoc enim cafu fufficit licen-

tia Superioris 222 22//$, ut recté fungentis

Cifisrt

fuo officio, & quatenus, recté . adminiflrat

an ,

bona communia ex confenfu communi ra-

; Quid d

tionabiliter przfümpto, l, cc. qq. 9.

Trdanitum

17. Afferuntur Decreta Romanorum Pontifi-

d

cum concernentia votum paupertatis & ad-

miniftrationem bonorum communium. 1. cc.

t Ti

E

W pe

qq. 9. in folut. Obje&. ad finem,

Thnatic

Pide. Approbatio. Depofitum. Dominiume

1 Affergt

Lex $. privilegia. profeílio.

YOturin,

Ordz'mtianes.

gt

fh 7

. Refervati Cdj;m'.

[

1

z. Refervatio Cafüum elt reftrictio jurisdictio-

sf

nis in fübditos pro foro interno. circa qua-

l UT

It r

dam graviora crimina , quorum abfolutionem

fibi reíervat Su

"

peron /g Trad. de Peuit.

Vr

Difp. 9. 9. 1

Fg dí

* 3. Ha-

|

ed (o) &

AT

i

i

3. Habentur hujus refervationis exempla in

li

!d

rimitiva Ecclefia. l. cc. qq. 4-

I

. Cau(a, cur Summi Pontifices fzcu

"

lo u.mic-

H

fibi refervaverint Cafus ,

fuit ipfa

cimo tot

T

voluntas Epifcoporum. l. cc. qq. 5* 6

m W

cclefia atus meré interni pro-

4. In primitiva E

TO Qp

" babilius non fu

erunt refervati ab Epifcopisin

ordine ad folennem pocenitentiam. l. cc. qq. 7«

t

, Refervabantur tamen & adhuc refetvantur

hm

actus externi occulti, etiamfi nulli orni-

|!

W

num noti, l, cc. qq. 8.

W

la

Wm

6. Enumerantur varia refervationum exemp

]7 x

àSzculo 12. ufque ad 5

culum r4.1. cc:qq. 9.

efis Auguftanz circa

il

7. Refertur Difciplina Diosc

TLf

Cafus refervatos à Szcul

o 14. ufque ad Sz-

T ab

culum 17, l. cc. qq. 10-

(ftman

$. Quid circa Cafus refervatos decreverit

i

' "Tridentinum ? l. cc. qq. 1 1. 12-

a if

herefi occulta

usl

9. An poteítas abfolvendi ab

uerit ftg

TM

per Tridentinum Epifcopis indulta f

blata per Bullam Ccenz , proponitur P;o—

N

blematicé. l, cc. qq. 13.

u)

10. Afferuntur Decreta S.Cong, Epifc. & Regul.

D (I

"

dl

A

habetur, v.g. ze Épi/copz

in quorum uno

Jià fuperfluó v

efervent. Cafus. jam. altunde

vefervatos Sedi

"dpoflolice & in alio ; ze

n

Epifcopi fibi vefe

roent omnia peccata baben-

,

j

120 augexam . excomutni

cationem Thj0TeNL

apn dl

202 refervatam Papa. l. cc. qq. 14

j

11. Regulares vi fuorum,PriVilegiorum. noR

poffunt abfolvere ab herefi externa occulta.

» CCe

lW-*Pf

2:

91

1

«3 oO E

m

. l. cc, qq. 14. n. f. & qq. 1. Nec à Cafibüs

du d

Ordinario refervatis. l. cc, qq. 16.

ii ib

12.. Confeffarii ab hrefi externa nec poffunt

abfolvere tempore Jubilzi fine alia

ffm;üp

fpecigli

frratit

facultate. l. cc. qq. r7,

Bo

13. Qui habet facultatem abfolvendi à cafibus

od i

Papz refervatis , non eoipfo habet pote-

furirà

ftatem abfolvendi ab ejusmodi ca(ü, fi idem

Gof

ca(us ob exigentiam circumftantiarum fimul

li i

eft refervatus Epifcopo. l. cc. qq. 18.

g

14. Omnes cafus Papz refervati quoad illos,

Mervadt

qui non poffünt perfonaliter accedere Pa.

as (

pam, unt refervati Epifcopo. Cerfentur

(iione

aut*m non poffe adire Romam, Religiofi ,

Tmpuberes ,, Minorennes, pauperes, fervi,

lo Coel

fili familias, Parochi , fenes, valetudinarii &c.

PT

Mulieres, & aliz perfonz, quz füi juris non

z

funt &c. l. cc. qq. r9.

L dbth

ht fani

4j Omnis excommunicatio major, aliàs Sedi

Apoftolice non refervata,

EOR

per fe eft refec-

flenit

vata Epifcopo. l. cc. qq. ao.

]

2 X i

16. Refervatio incurritur etiam ab ignorante ,

fl M ;

nifi peccarum fit tantüm refervatum ratione

Cofffon

annexz excommunicationis majoris. l. cc, qq.

a.

9t s

Utrgl

17. Peccata venialia non funt materia refer-

vationis. L cc. qq. 22.

T i

Ls

38. Peccata dubia, nifi (int notoria, non fünt

materia refervationis, l'eccatum autem du-

THtna

ii

bium potorium eft refervabile. l, cc. qq.23.

frnn fOlun

1*39'1» In dubío ftrié di&o, an peccatum certó

L

com-

H n

/

$ ( B

MW

commiffum: ac certó mortale comprehen-

b

" datur in refervatione, Confeffarius debet

T r

illud habere pro non refervato; fecus au-

Id fpm

tem , fi probabiliüs comprehendatur füb re-

fervatione. l. cc. qq. 24-

p

40. Peregrini, qui confitentur in aliena Dice-

i

cefi cafum in füa Dicecefi refervatum , pof-

L

[

lh

funt in illa aliena Dicecefi abíolvi, faltem à

Ts

l

Goi.feffaris Regularibus privilegiatis, & ab

M

T)

aliis : cnfeffaríis non privilegiatis cum onere

re: vrrend: ad Ord narium pro abfolutione à

ml

refervatis , nifi Epifcopus proprius Peregrini

at

exceris Confeffariis. noluerit delegare juris-

ln r

di&ionem quoad iales cafus. l. cc. qq. 25

n li

1. Si Priegricus aut vagus copfiteatur cafum

n n

in Confeffarii D'cecefi refervatum, non po-

Mdl

"

teft ab eo abíolvi. l. cc. qq..26.

TT

22. Si abfolutio afferentis cafum refervatum

fine ipfamia differri nequeat , poteft à refer-

p h

vato abfolvi indirecté cum obligatione fe

p

fiftendi Superiori, l. ec. qq- 37.

*

. Si indire&té abfolutus à cafü refervato fe

ndm

?-3

fiftat Superiori, poterit ab hoc auditá prius

d

u

confeffione abíolvi facramentaliter , aut, fi

sU

non przcedat confeífio , extrafacramen-

taliter tollendo refervationem fub onere cer-

at

tz poenitentiz. l. cc. qq. 28.

Y

24. Habens peccatum refervatum & non re-

g n

(ervatum non poteft dimidiare confeffionem,

CUU

Superiori confitendo folum refervatum, in-

ia

feriori folum non refervatum, l.cc qq. 29.

3;. Si- Confeffarius-

inferior petat à Superiore

C

merr [:(

LT

licen-

«53 (5 B

!m edm-

licentiam abíolvendi à

refervato, non poe

bt,neadu

teft Superior exigere manifeftationem per-

iong, aut circumftantiarum , ex quibus fa-

a i

f pE( J

cile deveniretur in notitiam delinquentis , fed

"

tantüm poteft inquirere in fpeciem dellöh,

Iü

hi

nii velit , fbiipíi refervare confeflionem

poenitentis. l. cc. qq. 3o.

um

46. Poteít tamen Superior Confefïauum infe-

hd

W/! i [- ,

riorem obligare ad imponendam determi-

. natam posmtcntlam pro caíü refervato. l, cc,

DO

qq. 3 1r.

) exoom

37 In articulo mortis, fi defit Superior tefer-

denuntit

vans, vel habens poteftatem abfolvendl,

t Ad n

poteft quilibet Sacerdos abfolvere à cafu re-

Titor, ITf

fervatos poenitens veró, (i reconvalefcat;

p f

licet non teneatur fe Giftere Superiori ad Obti-

n

nendam novam abíolutiobem ab excommu-

Áctrrtu

nicatione, ubi ratione hujus fa&ta eft refer-

qiiar i

vatio , tenetur tamen fe fiftere Superiori , ut

Q

fe offerat ad pcenitentiam proportionatam.

D CX

N

I:6c. d3..324 23

fl

*3 Si quis abfolvatur à cafu comprehenfo in

ln Hj

Bulla Coenz, Confeflarius debet pocuiten-

M confü

tem obligaread tria. 1mó Ut praítet cautio-

Tthday t

nem de Íatisfaciendo parti leíz. 2dó Ut ju-

84

yet de parendo mandatis Ecclefizm, 3tió Ut

Jl g

furct de fe fiftendo Superiori vel ejus dele-

gato, quàm primüm 'commodé poterit, ].

va"m [

tsj f

€C€. qq. 34. Et hoc Juramcntum exigendum

(ft, etiamíi crimen fit tantum occultum 1,

i pOH d

« €. q3. 3. nifi aliunde poenirens deoblig gatur

ab onere fe per/onaliter. fitendi Superlon.

le TUnem h

14* lü D*æm

l. cC. qq. 36,

23.

9t$ (o) ä.

M

X

39. Impediti ab adeundo Papa perfonaliter pro

obtinenda abíolut

ione à caíu in Bulla Coenae

[ s

refervato obligantur tamen ad illum adeun«

khüqumn]

* dum perlitteras vel ad Epifzopum. L cc. qq«.

jt

i

37

*

if

30. Ia foro interno abfolvens excommuni-

catum poteft uti hac brevi forma : Ego te

i

ab/olvo. ab Exeommunicatione smagore. In t0-

L

qmine £c. l.cc. qq. 38.

1

31. In articulo mortis licité. petitur abfolutio

ab excommunicato non-denuntiato; fed à

Wl Sllþm

denuntiato nec confertur validé, l.cc. qq. 39

$n d

- Ad incurrendum ecafüm refervatum requie

Itti t

32

ritor, rmó Ut peccatum fit certó. mortale,

It

2dó. Ut fit externus. 3tió lit certó compre-

p

hendatur . füb refervatione. 4tÓ Si cafus eft

iT

reícervatus ratione excommunicationis, ree

lrl

quiritur infüper, ut fciatur effe annexa ex«

"p

communicatio , necappareat caufa excufans

ab excommunicatione.

ftó Quando fub

OM

fignificato proprio peccati refervazi juxta fty«

Qtyris

püJ

lüm Ecclefie comprehenditur etiam actus

[

non confümmatus , non requiritur ad incur«

u

D

M

rendam. refervationem actus confumtnatus,

m

l. cc. qq. 4Q. 4t.

ii

j *,fhw'.

33. In Dicecefi Auguftana per )

omicidium 'räa

[

"LUR

Jervatum edam intelligitur procaratio abor-

tüs in. foetu animato, faltem quadragefimo

vl p

qund

die poft conceptionem , & omnis atio effi-

caciter influens directé vel indire&té in . oc«

g ( j

cifionem hominis, l. ce. qq. 42. 43.

à rfer-

34. Ia. D;eeceü yAugufkfma per berefi

valaus

g

x3 ( £

vatam intelligitur omnis hzrefis nondum de-

"

sl

ducta ad forum contentiofum. 1. cc. qq. 44.

(iium

3;. Enumerantur excommunicationes : Pap

nl

refervate , & non refervatz, l. cc. qq- 47*

fsb

35. In Dicecefi Auguftana refervantur omnia

peccata habentia annexam excommmunica-

fh M

j B

tionem majorem Papz dire&té pey /e , vel

per accidens vatione impedimenti non refer-

pf [

vatam; fed hoc intelligendum de excom-

us

municationibus Z7 Corpore uris,

z2 Tvt-

ii diqd

dentino , in Bulla Cene , vel aliis ab Epifco-

fim fbi:

po fpecialiter promulgatis. 1, cc. qq. 46.

t t

37. In Dioecefi Auguítana per zzce/fum cum

lgioos

snoniali veípectu Clericorum refervatum in-

telrvan

telligitur omnis concubitus cum Moniali et-

yut d

iamifi nec fit confanguinea nec affinis. l, cc.

gl

qq- 47- 48.

Quisanmod

imum, |,

38. Ia Dicecefi Auguftana per venmeficzum re-

fpedu Clericorum refervatum intelligitur

Mi

adio füperftitiofa,: quainduciturpatfio amo-

L [

ris, odii, perturbationis; per zmaleficium

tni(

aQio nociva corporibus hominum, bruto-

sl t

rum, vel aliis rebus corporalibus; per zz-

cantattonesm aperta invocatio doemonis ad

veneficía ,

maleficia; retegenda fecreta;

t?tï f tint

pev "agiam aperta invocatio doemonis ad

&l

miros effectus. l. cc. qq.49.

at g ll j

39.'.ln Dicece(i Auguftana per abufüm Eucha-

f f

AT r

fiftiz & Reliquiarum ad artes magicas intel-

]plgqll

ligitur earum ábufüs ad apertam invocatio-

itüt Q h

nem domonis in ordine ad veneficia vel

M

W

Á

maleficia, vclincantat'ones &c; l cc. qq. 5o.

ln il

40. In

[

ao

N

um

4o. In Dicecefi Auguftana pro. Clericis etiam

refervatur abufus Sacre Scripturz ad exer-

Eu l

citium Magiz, & fractio tigilli Confeffionis

1.

etiam(íi à nemine animadvería, & alii Ca-

"n

M

fus ibidem pro laicis refervati, l. cc. qq. j 1.

m

$2. 53.

l

jj lj

41. Hi tamen cafus in ifta Dicecefi pro Reli-

du

:

giofis refervati non funt. l. cc, qq. 4.

JdC (y

42. Enumerantur Cafus undecim, ex quibus

^

n WTn.

folis aliqui poffunt

a

füperioribus Regula-

dm "

rium fibi refervari. l, cc. qq. ;5. In Capitulo

"

tamen Generali,vel ab Epifcopo zelaté ad Re-

j M]m

ligiofos fübditos, poffunt etiam alii Cafus

t

refervari. l. cc. qq. 5 6. Immo quivis fuperior

tm Mil

poteft fibi etiam refervare quamlibet trans-

lt

greffionem votorum; vel poteít aliis pec-.

catis annectere exc'om«municatio'nem Gbi' re-

W n

m

fervatam. l, cc. gq. 5 6.

Is

43. Religiofi in Jubileo poffunt àáquovis Con-

feffario per Ordinarium approbato abíolvi

v

etiam à Cafibus i

j

pforum Supxeri.ori refervg-f

um ht

tis, l. cc. qq. j 7.

" T

T

Reflitutio.

1, Per fe tantüm datur obligatio reflitutionis

fgdl Mi

j ld !

ex culpa theologica, ni(i quis fe faltem ta-

i

cité obligaverit ad przítandam etiam cul-

pam Juridicam. /z Zra&. de Zure €7

at

Difp. $ q. 1.

Es magiæanlF

g

2. Datur obligatio: reftitutionis ex culpa juri-

dica poft fententiam Judicis. l. cc, q. r.

j

d ï

concl, z.

M

3.Ni

!

'-»5(&») B

| tuendï,ï

3. Nifi quis obl'getur ex officio vel contractà,

p

onerofo ad preftandam etism culpamlevem,

JQi j

non datur obligatio reftituendi damnutn prz-

ter intentionem fecutum ex culpa theologi-

fitet!

cé veniali an

te fententiam Judicis. 1. cc. q:2

pmpriæ

concl. 2.

, AYi

. Si quis tamen ex officio vel contra&tu one-

od

rofo obligatur ad prítaadam culpaum levem»

hia

tenetur ad reflitutionem etiam ex culpa

t m

theologicé veniali. l. cc. q. 3. concl. 1.

hls

$. Ex culpa theologicé gravi datur obligatio

tiris &

fitotine

reftituendi etiam exceffum damni invincibi*

liter ignoratum. l. cc. q. 3.

leudis

6. Datur obligatio etiam reparandidamna ani-

um ii

mz, illata v.

fimi

g. per fcandalum vel fedu&'io-'

nem. ]. cc. f. 1. qq. r.

) rin

n i

7. Qui nocuerunt per fcandalum publicumt,

tenentur etiam publicé reparare fcandalum,

t

à

. Y c& qq. 1. R. 2.

; d

$, Homicida tenetur etiam reparare totum

TE

damnum uxori & liberis occifi caufatum ex

um p

homicidio. !. cc. qq. 2.

t

(ibid

9. Talis homicidatepetur etiam reparare dam-

l, 4,

nüm propiaquis occifi illatum in re /llis de-

Mi

ho

. bita, immo etiam creditoribus occifi quibus

EU

^potuiffet fatisfieri, fi diütius vixiffet inter-

M

emptus; etiamíi interfe&or de tali damno

Nnl

j

non cogitavetit. l. cc. qq. 2. R. 2.

V t

10. Ob mutilationem vel debilitationem da-

DI

. tur obligacio reitituendi lucrum ceffans , &

4

!tj

impen(as v. g. pro Medico, Pro fola defor-

Mi

mnatione per fe non datur obligati

o re'ii

tuendi

"t i

,

- MONM-

IT

tuendi , nifi damnum exinde fecatum v. g.

DT

in puella aut juvene. l. cc. qq. 3.

ndrdmnm

11. Qui injufté alium infamavit, tenetur re-

flituere famam etiam cum detrimento fam

T

l

D

propria. l. cc. qq. 4. $.

fj

I2. A reftitutione famz excufat. 1) fiinfama-

tio nullum habuiteffe&tum, 2) fiinfamatus

"nb

CT

jam recuperavit fuam famam.

3) fi reftitu-

tio fam fit phyficé lmpofï'blhs.

4) fi of*

I

fenfus ultro condonet obligationem reftitu-

T

tionis & habet poteftatem condonandi re-

Jowpr

ftitutionem, qualem non habent perfonz val-

de utiles bono publico. $)fíi offenfuüs et-

Ill

iam injufté infamavit infámantem pari in-

ml

famia. l. cc. qq. 6,

15. Si infamatus recuperavit quidem fuam Fa-

ij

Vl

mam, fed non fine damnis aliis, infamator

d

alilm

. tenetur reparare illa damna. l. cc. qq.6. n.3.

14. Si reftitutio famz fit phy(icé impolfibilis,

N

[

tenetur tamen infamans fatisfacere, quan-

fl

tum poteft, quxrendo occafionem laudan-

di debité perfonam infatatam, l, cc, qq. 6.

d ln

n. 4,

1l

ii Dd

1j. Si non poteft fieri reftitutio fame, com-

at

penfauo fieri debet in pecuma. Tricc: qq 6.

jl

n- 70

li dE Hh l

16. Non licet refarcitignem füz famz quære-

.re per alteríus injuftam mfamauoncm. l, cc;

l M

at

qq. 6. n.6.

17. Si animal fine culpa Domini cuidam dáin-

j MLHH

d/

T

num intulit, tenetar Dominus poft fentén-

"

tiam ]udms vel rcIärcuc damnum vel tra*

jjp

der&

N

— ( Be

dere animalnoxz. Sí autcm culpa Dominiid

Jn)lln"b

factum eít, tenetur Dominus refarcire: to-

fdiri

tum damnum. l, cc. $. a. qq. r.

enau

alitct

18. Idem dicendum de fervo proprié di&o,

Circa famuli autem damnificationem aliis

J qany

illaaam Dominus ad nihil tenetur, ni(i fer-

a

vüm adhibaerit ,

quem fciebat negligen-

t u

fitet

tem vel perniciofum. l. cc. qq. 2, *

19. Qui intulerunt damnum in exercitio of-

g

ooperan

ficii, vel artis, vel locatz opere , tenen:

tur ad reítitutionem totius damni

ettam ex

nmer

tl ee

culpa levi.l.cc.qq. 3. Idem dicendum de

A

negligentia artificum v. g. fartorum, |futo-

rum fabrorum;, murariorüm &c. l. cc.

(txen

20. Tenetur ad reftitutionem, qui cooperatur

168

sf Qu

phyficé vel moraliter ad damnum, efficaci-

ter influendo in damnum. l, cc. qq. 4-

od i

21. Ea cooperatio fit juffione , confilio, con-

hia )

fcnfu 5

adulatione , recurfum prebendo,

Mil

participatione, Flendo, non' lmpedlendo,

^ M

non manifefítando iis, qui poffent impedire,

du

l. cc. qq.

fiityd

22. Malx fidei poffeffor teneturreftituere om-

tf r

nes fru&tus etamfi tantum zquivalenter ex-

tOmmod

tantes; vel mixtos ex naturalibus & indu(tria-

3 r

. libus, non tamen meré mduünales. 1.:6c,

um

qq. f-

lts

23. Bonz fidei pofïeffor tenetur quidem refti-

tuere fructus, etiam inixtos, formaliter ex-

ILQEQnR

tantes, non tamen virtualiter folüm extan-

Al n

tes. l.cc. qq. .

Rmz

24 Ordo reltitutionis eft fequens, I) (i res

l Samu

injufté

'lfxgm

i

T NON

! ï*üiw:

injuflé ablata extet, tenetur reftituere pof-

"

feffor. 2) fi principalis damnificans reftituat,

eximuntur à reftitutione cmteri. 3) princi-

r

mpr

paliter tenetur reftituere principalis in fa&to.

EUR

4) damnificans per feipfüm tenetur reftitue-

Ht dj

re ante cooperantes.

j) cooperantes tenen-

t uj

U.

tur (inguli in folidum, ita ut aliis non re-

l

flituentibus teneatur quilibet totum dam-

Vr

num refarcire; habito tamen regreffu ad

Pt

cooperantes. 6) fi damnificatus patitur dam-

iti ts

num ex dilatione reflitutionis , debet etiam

v ia

illud reftitui. l. cc. qq. 6.

ltim, t

2y. Hzres, etiam extraneus, tenetur ad re-

T

flituenda omnia damna caufata à defuncto.

Qp

l.cc. qq.7. .

hu tl

26. Caufz excufantes à r

g&ïtutione funt. 1)

d

moralis impotentia. 2) condonatio faltem

tacita. 3) compenfatio debiti, aliter inobtini-

wio, a

) s

bilis. l.cc. qq. 8.

!

d

27. Reftitutio per.fe de

bet flatim fieris pot-

f

e(t tamen per accidens differri, fi damnum

fpirituale vel temporale ex celeri reftitutio-

mdrtt

ne in reftituente effet majus, quàm illius

at

commodum, cui fit reftitutio. 1. cc. qq. 9,

jbl

g. Pcenitens in reflitutione negligens, aut

pl

jam admonitus in przcedentibus confeffio-

nibus, non debet abfolvi ante actualem re-

rl

ftitutionem. l. cc. qq. 10.

!

É funti

ï

Fide, Poenitentia Difp. , &in Append. part.2.

]i«

j

bt

X Revrvifcentia Sacramentorum,

V'de. Sacramenta.

qumS- ï

)

Z

Judex geti

Rejlrf-

$ ( Be

! fei

eflriclio mentalts,

j

1. Reftridio puré mentalis eft affirmátio vel

negatio rei per verba ad duplicem fenfum

r

|Lis

minimé indifferentia , quz loquens in alio

fenfu intus in mente accipit,

quam verba

qopo

fonant ,

ex intentione fallendi audientem,

nmmm

Jn Tr. de Decal. Difp. 9. qq. 46,

'

U?;

n

L

WZXI i

2, Reftrictio zoz purà mentalis, feu fenfibilis,

trfanis-

eft; quz ab audiente abíoluté poteft intelli-

gi faltem ex circumftantia loquentis vel ne-

qismod

gotii. cc. qq. f4.

i Nooli

menal

3. Reítrictio zoz puré mentalis tantüm licita

eft in cafü graviffima

damnificationis inju-

ia

ftz proprix vel alienz

; 'alioquin moraliter

Vi a

inevitabilis. ]. cc. q

q. j2.

4. Adlicitum ufüm reftri&io

nis zo7z puré men;

al5 requiruntur tría

. I) ut propofitio cum

; Msjuf

aliquo addito fit ver

a, 2)ut ejusmodi addi-

d a

tumi fit aliquo fign

o externo íaltem dubio

p um

expreffüm,

3) ut detur caufa fuffictens oc-

(; n

cultandz veritatis

proportionata negotio

MT

nempe graviffima in caufis graviffimis, Í. cc.

Qq- j2- $3.

lia

li. J

$. Dantur tres formulz talium Reftridtionum

Wt

zon purà mentalzum.

1) nil fcio, fcientia

communicabili

&

n

» ita ut tenear tibi dicere, 2)

1

Id przftabo, i

quantum me obligatum ag-

Dovero. 3) Jur

o me, hoc fervaturum, nifi

Nirs

juramentum

hs

$2« $4.

mihi fuerit folutum. 1, cc. qq.

Mif

$. Reftrictio puré mentalis nunquam eft licita

b 16100 Jn 4

«.€C. qq. jf.

L T""*EW[E(

7. Te-

j

O ow

l

7. Teftis in j'udiciö)non poteft ceftari aut jura-

nj

