re in favorem rei cum zquivocatione yel

At b

reftri&ione fenfibili, l. cc. qq. $6.

i.

9. Licitum eft juramentum cum reftrictione

guam l

non puré mentalt, fcü fenfibili , quando hoc

L

juramentum extorquetur à latrone, tyran-

]

no, vel principe vi manife(té ac evidenter

injufta, l, cc. qq,57. Si autem injuftitia ex-

*j

]

Ml

Ml

[

torfionis-non eít evidens, non cít xlicita

Ws

ejusmodi reftriétio, 1. cc.

9. Non licet reo, uti reftridione non puré

mentali vel &quivocatione ad feliberandum

tj

hii

à poena mortis, i, cc. qq. j8.

Ub n

Fide. Juramentum. Teftis. Reus.

. Reus.

tf

pibcum

1. Reus jufté interrogatus non þote& in judi-

NDI

cio uti zquivocatione vel reftricione non

t h

uré mentali ad fe liberandum à poena mor-

du

tis; multó minus poteft jurare cum tali zqui-

ht us

vocatione vel reftrictione, /z. Zr, de Decal.

9

i

Difp. 9. qq. 57. 5 8-

Fide. Juramentum, Reftrictio menta

lis. JEäui-

vocatio.

]

i (j

pO )

Rubrice AMMiffz.

Ts

i. Rubricas modernas Miffe prícripfit S.

imituum D

Pius V. /z ZV. de Sacr. Ord. $.25. q. 2-

ii t 1

4. In Dicecefi Auguftana receptz fuerunt an-

no 1610. l. cc. q.3.

qu d V

3. Transgreffio Robrics praceptiv potef C(f

Z

n

:

$ ( g

lr

fe venialis ob parvitatem materie, ob inad-

fl

vertentiam , ob neglig

7

entiam, . ob ignorans

l At

tíam. l. cc.q. f.

"

4. Rubrice| de Acceffu ad Mifl"am & AReceffa

Qd

non funt przceptivz. l.cc. q. 6.

r

$. Rubricz obligatoriz füb peccato mortali

lia

funt, in-quibus continentur hi termini. gra-

u

vitev peccant ;

quando materia Rubrice

pertinet ad integritatem Sacramenti; ubi

L um

Dod&tores concordant de . gravi obligatione.

i, hii

al

Dubié obligant , circa quarum obl:gationem

iv

do&tores difputant, Relique funt dire&tivze,

.l- CC. q. 70

a

ter n

€, Circa Rubricas dubiz obligationis cuivis fe-

gencrice

qui licet, quo judicat verius & credibilius,

l. cc. q. 8.

f um

Euf

7. Decreta. S.. Congregationis Rituum , nifi

morien,

edita fücrint pro tota Ecclefia, non faciunt

legem pro univerfali Ecclefia, l. cc. q. 9.

iM

)

8. Si in aliqua Dicecefi vel Ordine Religiofo

j m

vigeat confuetudo contraria Rubricis , 'illa

um Sy

toleranda eít. l. cc. q. 1o.

YT

Sacerdos.,

t pj

AT,

de. Communio, n. 5 6. $7.$8.59.63.65.66

Vi

67. 68.72. usque 1art.

ficin

q' 6!

BSacramenta.

Natura.

1. Ompis

i, [

1. In Scriptura & Patribus nomen Sacramen-

[9!

1l g

x3 ( 8e

ti fiepe fumitur genericé pro myfterio. I5

D

Tv. de Sacram. in genere Difp. 1. q. 1.

a. Attamen jam primis fzeculis ufürpari coepit

TT

pro figais collativis gratim, l, ce. q. t.

í

concl. 3.

A

ID pjy

3. Sacramentum genericé acceptum

eft fz'gkum

vifilile invifililis gratie ad uoftram Jancifi-

DI .

1 lia

catiouem inflitutum, l. cc. q. 2.

. Sacramentum novz legis eft //gzum feufibi-

;i

Ri dj

[

J

D

ex opere opevato

i.

Je, flabile, fymbolicum ;

[

collativum intevioris gvatia ;

à Cbriffo infli-

i s

tutum. l. cc. concl. a.

j. Jam in paradifo dabantur fex; in lege au*

tem naturz & fcripta feptem Sacramenta»

nb QU

Fs

. generice fumpta. l. cc, q. 3. concl. t. 2« 3- 4-

6. Sacramenta Moyfaica in morte Chrifti fue-

Iu nj

runt mortua , fed poft excidium Jerofolymz

mortifera, l. cc. q. 3. concl. $.

tf

IT

7. In N. T. dantur,chtem Sacramenta. l.cc,

q- 4.-

"

i M

8. Sacramenta

V, T. non conveniunt univocé

I

cum Sacramentis N. T, l. cc. qq. 5*

In V. T. non fuit collata gratia adoptionis

.9.

tam perfe

&z in ftatum filiorum Dei, ac eft

in N. T., neque. gratia fanctificans

ejusdem

hd

fpeciei cum gratia fanctiicante N, Tb ce.

q. 6.

Partäs.

10. Omnia Saeramenta conítant materia &

forma. l. cc. Difp.2. q. t.

'31. Materia Sacramentorum phyfica confiflens

n

in

3

»$ ( Be

in fübftantia phyfica fuit à Chrifto determi

ii

nata quoad fpeciem infimam. 1. cc. q. a.

p

12. Materia Sacramentorum moralis confiftens

"" N

in aCtione humana non fuit determinata à

alitty

Todel

Chrifto quoad fpeciem infimam. 1. cc.

q.2,

concl.2. & de Penit. Difp.2.q.3.

coned

kf

13. Formz omnium Sacramentorum fuerunt

à Chrifto relictz determinationi Ecclefiz. l,

» Mi

cc. concl; 3.

g

14. Mutatio fubftantialis materiz vel formz

vinram

nl a

reddit Sacramentum invalidum, l. cc. q. 3.

15. Illa mutatio materiz eít fübflantialis, in

j Mtet

ümind

qua res non comprehehüditur füb fignificato

- proprio per nomen materiz à Chrifto de-

dind

terminatz expreffo. l. cc. q. 3. concl, a.

vibrt )

16. Illa mutatio formz eítfubftantialis , inqua

&5b

eftteuli

tollitur fignificatio verborum à Chrifto vel

Ecclefia requifita. l. cc. concl, 3.

vtüt f

lt 0

17. Talis mutatio aliquando fit per verborum

transpofitionetn , interruptionem, omiffio-

i, m

i

nem; additionem,

COþrüptionem. l, ce,

concl. $.6,7. 8. 9.

tün m

18. Peccat mortaliter, qui extra cafüm ne-

(

ceffitatis utitur materia vel forma dubia vel

accidentaliter diverfa. l, cc. concl. 10. 11.

1X

tim o

nifi

id fiat ex

inconfideratione.

l. cc.

Aeitr

concl. 12.

;l ql II

19. Intentio Miniftri non eft pars Sacramenti ;

Mu

eft tamen illius pars intentjo Chrifti infti-

fttim v

tuentis. l. cc. q, 4.

verfoägra

0. Ad valorem Sacramenti in Miniftro non

u

/

fufficit

E N

il

fufficit intentio faciendi folüm macterialiter;

l

w.ü:q

quod facit Ecclefia, l. cc. q. f.

)H]Ewü

214

Non tamen ad intentionem faciendi for-

M

ma

liter quod Chriftus inftituit vel facit

'U.Læq

Ecclefia, non requiritur intentio formalis;

jj

.conferendi effe&um internum Sacramenta-

T0 f

lem. l. cc. q. f. concl. 2.

Lj

22. Nullus error Miniftri, etiam figno exter-

no expreffus, obftat valori Sacramenti , nifi

m

valorem Sacramenti pofitivé alliget füo ere

i M

rori. l. cc. concl. 5.

il

mmä !

23. Reiteratio formz füb conditione, przfer-

ii

um

tim in continenti , licita eft, quotiescunque

Ti

e(t prudens dubium,

faltem laté dictum , de-

latio

nis, vel materiz. l,

0001

valore prioris col

il

cc, q. 6. Si tamen

Minifter ex pravo habitu

l i

effet caufa frequentis talis reiterationis , tenee

(tifo v

retur hunc habitum corrigere fub mortali.

l, cc, concl, 3.

A

Qconditionata non

m wih

24. Forma tamen explicité-

erat in ufu primis feptem fzxculis, fed tan-

O

lt

tüm mentaális forte, l. cc, concl. 4. $-

Q d

Caufalitas && effectus.

nta non caufant phyficé, fed tan-

fimidi

2f. Sacrame

actio

t ao

i

tüm moraliter gratiam in quantum

A

Miniftri eft moraliter actio Chrifti. l. cc.

Difp.

REU

3. Q I*

26. Gratia facramenta

lis in Sacramentis prz-

ys at

ftit in habitu fpecie di-

ferctim vivorum confi

j Chnfü b

verfo à gratia Zazüm fo

rináliter fan&ificante;

confiftitenim in gratiae

tiam caufalicer fandti-

T

Ccanté ,

4

[v

- ( £

at

ficaute, hoc eft, caufante in pot&ntïis incli-

nationem ad bonum. 1. cc. q. 2, concl. 2,

df

27. Non eft de fide, characterem effe aliquid

T

reaie in anima , diftinctum à relatione ratio-

quatt

nis, l. cc. q. 3.

l.0

28. Probabilius tamen eft

D

; eum effe aliquid

reale. l. cc.

q. 3. concl. 3,

ii

t

29. Charader probabilius. confiflit in ordine

(& hn

activo ftabili ad effectus Sacramentales facra-

qud 6.

mento proprios, l. cc. concl. 3,

j Qu

Zinthor Sacramentorum.

E

30. Certum eft, Chriftum omnia Sacramenta

.

reqirih

dionm.

Immediate inftituiffe, L. cc. Difp. 4. q. 1.

31. Chriftus non pótuit purz creaturz com-

hod

mittere authoritatem inftituendi Sacramenta

v Noli

nomine proptio, l, cc. q. 3.

gt a

[

iä

oA

JMiniffer & Suftipiens.

b s

32. De lege ordinaria foli homines fünt

mini-

, g

ftri Sacramentorum , poffunt tamen

extrae

fifet i

ordinarié conílitui B

cati vel Angeli, ]. cc.

Tutren

leþ. $. g. 1.

m

33- Ad licitam & vali

dam adminiftrationem

TY

fufficit & requiritur i

n Mini

tbl

ftro intentio fa?/z-

tem virtualis, ]. cc, q. 2,

I M by

34. Ad valorem Sacra

menti non füfficit inten-

* tio indirecta

Alnentiy

per medium privans ufü ratio-

difoli

nis. l. cc, q.

2. concl. 5.

hd fn

35. Intentio. conditionata-füb conditione de

lt

przíenti vel preterito füfficit ad valorem Sa-

T

cramcnti,

- NON:

t

At

, cramenti, non autem füufficit füb conditione

de futuro ; vel impoffibili. l. cc. q. 3.

Ls

36, Ad valorem requiritur intentio determi-

i

nata relaté ad hanc materiam , aut perfonam.

l. cc. q. 3. concl. 4,

!d lh

37. Licet habere intentionem conditionatam ,

ubi habetur prudens dubium de exiftentia

t d

conditionis, & certitudo de hujus exiften-

hr

tia haberi ne

quit convenienter. ,]' cc. q. 3.

À

concl. 6. 7.,

Ilf

38. Quamvis ad valorem Sacramentorum non

requiratur ftatus gratiz feu probitas miniftri ,

n

requiritur ea tamen ad licitam admini(lra-

tionem etiam non folennem in Minifítro ad

hu

[cue

hoc deputato, l. cc. q. 4. concl. 1. 3. 3.

,

39. Non licetextra cafum alicujus neceffitatis

petere Sacramenta à Miniítro evidenter con-

ftituto in peccato mortali, ne quidem proba-

J

biliter retra&tato. l, cc. concl, 4.

40. In Sacramentis imprimentibus characterem

à tv

W

füfficit in recipiente voluntas permiffiva ad

valorem ; ip aliis Sacramentis requiritur pofi-

il

tiva. l. cc. Difp. 6. q. 1. concl, 2. 3. 4.

hr

41. Illa voluntas in adultis debet effe faltem

habitualis. l. cc, concl. 3.

ho

41. Ad baptifmum parvulorum . & perpetuo

nf

amentium.ab infantia non requiritur pofitiva

difpofitio. 1, cc, Difp. &. q. 1. concl. 1.

d

43. Ad fru&uofam füfceptionem baptifini in

adultis requiritur a&tus fidei; fpei, & dile-

qjto

Qionis, initialis. l. cc. q. 2, concl, a.

"

u

44. In

ZS,

*088 ( f

(

44. In Sacramentis vivorum ad fructuofam

jí

l

0

füfceptionem Sacramentorum requiritur per

fe ftatus gratiz. l, cc. q. 2. concl. 3.

rf

drif

4f. Sacramenta tam mortuorum quàm vivo-

rum conferunt inzqualiter difpofitis inzqua-

ii

[lad &

lem gratíam. l. cc. q. 3. concl. 2.

Q i

46, Fictio pofitiva commiffa in receptione Sa-

cramentorum, ad hoc ut revivifcant extra

M

las M

Sacramentum poenitentiz , non poteft tolli

'nifi per contritionem perfe&am. l.cc. q. 4.

! l

47. Baptiímus recedente fiGione revivifcit non

N

folüm in ordine ad remiffionem reatüs culpz;

xOfferen

fed etiam poeng, peccatis anterioribus ad

fits.Ouo

baptiímum debitz. l. cc. q. 4. concl. 3. -

as dl

48. Probabile eft, etiam revivifcere Sacra-

L Maera

tümdeY

mentum Conärnpationis, & Otrdinis, l. cc.

q. 4- concl. 3.

.Ai d

49. Sacramentum Euchariftiz certó non revi-

s

guisayt

vifcit. l. cc. concl, 4.

ls u

$o. Sacramentum Poenitentie , Extremx Un-

tisfeme

&ionis, & Matrimonii non revivifcunt. l. cc.

l. Vab

q. 4. concl. ,

tidia n

lt flllgz/j

Sacrificium Miffe.

M ege

1, Sacrificium eft actus Latriz, quo Deo im-

LT

molatur aliqua creatura in conteftationem

u

fupremi ejus Dominii. 77 Zra&. de Sacr,

il

Ord. ff. 20.4. 1.

QOnry

2, Sacrificium Miffz effentialiter confiftit in

VC

fola confecratione, in quantum fub fpecie-

j

onitur

i

-þus panis & vini modo incruento p

Pï ldlf j &[

ipfiffi-

" NON

u fj

ipfiffimum Sacrificium oblatum in.cruce. l.

ln

cc. q. 1.

Q "

3. Sacrificium dividitur z latrevticz;m, Ea-

n

charificum , propitiatorium, €?. impetra

.-

Wil

zovium. l, cc. q. 2. 3. 4- $-

4

4. Illud facrificium e(t veré perpetuum, l, cc.

Vi

q. 6. & zon tautim rememorativum, l. cc.

Wegr m

q. 7

hytl

j. Ufus Miffz jam fuit primis fxculis. 1, cc.

m

q. 8.

Hty

€. Non poteft offerri SanGis. l. cc. q. 9.

tl

7.. Offerens principalis eft Chriftus, fecunda-

ais

tius Sacerdos nomine populir, tertius offe-

Ti

rens eft populus. ]. cc. q. 10.

n

8. Materia eft panis triticeus ufüalis, & vi-

Crl

num de vite. l. cc. $. 21. q. r.

9. Ad valorem coníecrationis non requiritur

r

panisazymus; deberet tamen inter Catho-

licos potius omitti Miffa, quàm adhiberipa-

st

nis fermentatus. l. cc. q. 2 3

xv

yo. Verba confecrationis apud Latinos effen-

tialia funt, 77oc e/ covpus sneum, Hic eff ca-

lix fanguinis smei. l cc. q. $. 6.

j

11, Hzc verba pronuntiantur fimul recitativé

j g

H

& authoritativé, l. cc. q. 7.

j u

12. Peccaret mortaliter, qui omitteret verba

T W&l

immediaté precedentia aut fübíequentia ad

confecrationem. l. cc. q. 8.

jj

13. Commiffo errore in confecratione primae

fpeciei incipiendum eft ab illis verbis: Quz

g

n Y

Pïidle'; ;CC. lo CC. qO 9.

14. Prz-

*

E NoN

14. Prefentia materiz confecrandz debet effe — »//

phyfica. l. cc. q. 1o.

fpiriwa

1j. Ad valorem Sacrificii Qrequiriguf confecra-

l" Ff U&l

tio utriusque fpeciei. l. cc. q. 11. Si tamen

derérn

j Def

Sacerdos infumptione deprehendat, fuiffe

confecratam invalidé aquam loco vini, de-

m p

beret in vino de novo confecrari. Et (i' id

—pendiumw

fieri non poffet fine notabili fcandalo ac fuo

y, Tars

prejudicio, poffet pergere fine integritate

dum, (

Sacrificii. In Tra&t, de Euchar, Difp. j. in

at

Quzftiunc. $. 4. qq. 24.

ff f

16. Si celebrans moriaturante fecundam confe-

( Dicet

crationem ; & non poffit facile haberi alius

votion

tntumh

Sacerdos non jejunus, non eft obligatio ex*

plendi Sacrificium per.non jejunium. l. cc.

ptmod

q. I2

r M

17. Ad valorem confecratiohis. non eft necef-

diüm m []

faria previa infufio aquz, l. cc. q. 13,

L 1

18 Ad validam confecrationem requiritur &

Af

lm d

fufficit intentio faltem virtualis ex prece-

dente actuali, que tamen non neceffarió de-

. fM

bet effe explicita aut reflexa. l,cc, q. 14.15.

lr j

I6. 17.

PT

19. Adlicité celebrandum re(l]uirïtur ftatus gra-

V fren

tig, &, (fi Sacerdos peccáffet mortaliter ,

fügpi

requiritur prius confeífio, ubi datur oppor-

æ[ihdi. ll

tunitas; & fi hec defit, debet ftatim füp-

pleri. l. cc. q. 18. 19. 20.

: li

Niüente

20. Sacrificiüm eft infiniti valoris. l. cc. $.

V i"il]s, (

:224 q-ï TY.

t

21.. Confert fru&um ex opere operato. 1. cc.

q- 3-"

20. Fru-

! APPHWI(

[r

«3 ( Be

h li

42, Fru&us Sacrificii fünt non tantüm bona

fpiritualia fed etiam temporalia.l, cc. q 3.-

T u

23. Fru&us Sacrificii cujuslibet non funt in

lL G

'determinata menfura. l. cc. q. 4.

p

24. De fe prodeft zqué pluribus ac uni , licet

Xj

D

non poílit ex precepto Ecclefiz accipi fli-

i,

]

ndiJO r !4

pendium à pluribus, l, cc. q. j. é

2y. Vulgaris divifio fru&üs in generalem , fpe-

t

cialem, & fpecialiffimum; primüm orta eft

] m

tempore Scoti, poteft tamen explicari in

fenfu fano. l. cc. q. 7. 8.

:

NT

46. Licet fru&tus Sacrificii commenfüretur de-

hr

votioni offerentium , ea tamen devotio fe

Til

tantüm habet per modum difpofitionis , non

t |

per modum meriti. l, cc. q. 9. fo.

47. Re&é tamen Sacerdoti prebetur flipen-

TA

dium, ut fpecialiter offerat pro determinato.

?

j

U

l. cc. q, 11

28. Fructus Sacrificii, quos enumerat Zerzar-

w

] m

dinus de Duflis, falüi fünt. l. cc, q, 12.

st

29. Per Miffam in Altari privilegiato non li-

T

beratur infallibiliter una anima Purgatorii.

], cc. q. 13.

'

g

30. Si Sacerdos ex precepto v

el charitate rem.'

jf t

per applicat pro allis, nil perdit de fruct

Y

g

" facrificii, l. cc. q. 14.

J

rb

g1. Applicatio Miffz eft oblat

io deprccator'ia

inctuentz Hofti facta à Sacrificante nomi-

ne illius, cujus fe in hoc a&u profitetur Mi-

Ml(mls' ll cc'

niftrum ad Deum. ]. cc. $. 33. q. r.

j l

:32. Applicatio non eft authoritativa difpenfatio

]Cn:

fructüs Fpecialis.* l. cC. q. 2.

-33.1112.

* .(0 $

u

33. Illa oblatio deprecatoria poteft habere fpe-

re(entet

cialem fru&tum in'genere deprecationis mini-

Jierialis, non in ratione facrificii, l, cc. q.

j feneh

&

'804-

diam &

trariüm

34- Ordinandus non poteft pro aliis applicare

. Miffam, qu habetur in Ordinatione, l. cc.

)

Is

q. j-

T

co!legiaku

3. Non datur obligatio tres Miffas applicandi

; ob

pro Ordinante, l. cc. q. 6,

36. Non licet applicare Miffam pro excom-

gigpud

municato velharetico; licet camen in Miffa

fs

privata devotione orare pro eorum conyer-

tolegate

fione. l. cc. q. 7.

Á fncormi

brendan

37. Non fatisfit pluribus per unam Miffam, fi

debeatur applicatio fingulis ex pacto vel fti-

al d

pendio. l. cc. q. 8. 9. 10.

"L'/(' þüüäl

38. Non licet fibi refervare partem flipendii ,

reli&tà applicatione alteri pro minore ftipen-

dio, l. cc. q. 11.

i Sacïïkgïu

49. Stipendium juftum eft, quod Lex Dicece-

AUE 4

fana vel confüetudo determinat, nec licet

Q tj

pacifci de ftipendio, l. cc. q. 12. 13.

udo

40. Non licet anticipató applicare pro eo , qui

L

primó oblaturus eít ftipendium. l. cc. q. 14.

fdo t

41. Parochus habens pingues reditus tenetur

d

fingulis illis.diebus applicare pro parochianis

A

Miffam , quibus tenetur celebrare exj pre-

'

Til

cepto Ecclefiz. l, cc. q. 15. ld verum eft,

T

etfi habeant. tenues reditus; iíli veró, fi

offeratur in Dominica ftipendium, poffunt

W qq' 61

applicationem fuüpplere per hebdomadam. 1,

Iu

VU[? N

€C, q.'llf«. 16. 224 23.

43. Hxe

Mil

« ( Be

l

41. Hzc obligatio eft juris divini, & contra-

rfEMianil l

ria fententia non eft probabilis. , cc. q, 17. 18»

)

43. Beneficiati tenentur applicare;Miffam fun-

datam ad intentionem fündatoris, nifi con-

trarium colligatur ex aliis indiciis. l.cc. q. 19-

M

44. In Ecclefiis Collegiatis datur obligatio quo*

tidie applicandi pro Benefa&oribus Miffam

ïmpplicma'

collegialem. l. cc, q. 2o.

4j. Ea obligatio non datur apud Regulares,

T

nifi apud Canonicos Regulares, & Pramon-

tl

ftratenfes , quorum Ecclefim proprie ,fuünt

Eu

collegiatz. l. cc. q. 2t.

N

;em ad celes

46. Incurrunt perpetuam inhabilitate

m Mf

brandam Miífam abutentes Sacrificio Miffz

ad Sortilegia, In Supplem. $. 14.

páni

Fide. Miffa. Euchariftia.

t

Sacri[egium.

"Y

1. Sacrilegium eít irreverens traCtatio rei Deo

vll

facratz ad cultum divinum, Z» Tv. Je 2e-

ipty lt

caf. part, 1. Difp, 2« $. 8. qq. 1«

2. Quando irreverenter tractatur perfona Deo

n

p

facrata, vocatur facrilegium ' perfonale 5

aisv

quando autem fic tractatur. locus, .velres

Deo facra, vocatur facrilegium locale ; vel

m u

I'Cale. l- CC. qqo 2'0 3- 40 f'—

; ropaww"-'

j d

q

3. Violatio períonz habentis votum caftitatis

1.

fin

folüm fimplex non eft proprié facrilegium,

j W

l. cc. qq. 6.

4. Omnis a&us luxuriofus in perfona ligata

sl

m v

voto folenni caftitatis habet triplicem fpecie

f

j. lra-

hi

malitiam, l. ec. qq. 7*

9t$ (o) $9e

j- Tra&io Clericorum ad: forum. feculare in

j

contl. j

caufis puré Ecclefiafticis eft proprié facrile-

gium. l. cc. qq. 8.

; Primi

ii edla

6. Infamatio perfonz facre non eft facrile-

gium. l. cc. qq. 9.

, Doha

fiti

7. Idem dicendum de furto, vel homicidio

aiji

&c. commiffo à perfona (acra. l. cc. qq. 10.

a

$. Ad loca facra pertinent quzvis loca per

hat

authoritatem publicam Ecclefiafticam ftabi-

tie l

liter deputata ad officia divina, v. g. Mif-

fam , etiamfi necdum fint confecrata vel be-

( Quand

]

nedicta. Talia funt Ecclefim , monafteria,

cretioi

xenodochia, ccemeteria ; non veró huc per-

dnt

tinent Oratoria privata, vel eremitoria, l.

CC qq- 11.

tll

f^A prni

Ablatio bonorum Ecclefiafticorum eft fa-

hr (

crilegium non folüm tunc, quando ádhuc

detinentur in màífa cómmuni, íed etiam

tt tj

ilta lo

poft eorum divifionem in Clericos ex ofl-

( Setdbl

cio Ecclefiaftico, l, cc. qq. 12,

hat ]

1o. Etiam defraudatio legatorum, jurium, &

Tit00

aliorum bonorüm Ecclefiafticorum eft facr

-i.

* Drimis

legium. l. cc. qq. 12. n. 2.

Wif

11. Etiam ablatio crumenz fadta in Ecclefia

futoy:

, homini laico eft facrilegium. l, cc. qq. 13.

2 gj

&t2

Satisfactio.

« AC QY

4ü.In primitiva Ecclefia frequenter fubjicie-

VOonfef

bantur poenitentix publicz atrociora cri-

T mon

mina, quando fuüerunt publica; auc clam

U h

Epifcopo denuntiata in ordine ad correctio:

nem,

Prtiyy,

Mgm

a O He

ht

nem. 2 Tva&. de Penit. Difp. 6. $. I(-

!IOpne "

concl. t;

à. Primis fzculis dabatur obligatio denuntlan-

! C[l f;

di talia crimina Epifcopo. l. cc, concl. z.

3, Dabantur quatuor gradus poenitentium. 1)

fiétís. 2) auditionis. . 5.) fubffratiouis. 4)

!

confiffentiz, feu privationis à S. commu-

nione, fed quartus gradus, coz/fffeutia , non

Y f

K

lil

veniebat fíimpliciter füb nomine poeniten.

a

tiz. l, cc, concl. 3. 4.

w

leu

4. Quando crimina non erant publ:Ca, fed

tantüm clam denuntiata , relmquebamrdls-

lïM

A s

cretioni Sacerdotis , præi"crum Epifcopi, au

1

'effent fübjicienda pocoitentiz publicz. l, cc,

&tj

. 6.

Cconc

um dl

f.'A poenitentià publicà regularite? excipie-

bantur Clerici, Jüvenes, faeminz conjuga*

TU

E

te, virgihes;. nifi quanda crimina erant pu*

blica. l.cc. concl. 6

1

6. Szculofexto illa fola ferme crimina fübjicies

bantur pocaitentie publicx, quzinforoex-

n is,

ternó morte ple&ebantui I6 concl -v

dl

5. Prirnis fieculis omnia peccata mortalia, etiam

occultiffima , ordinarié fubjiciébantur faltem

ia

quarto gradui poenitentiz , nempe confiftens

Is

tiz , nili Sacerdos ob conditionem perfonz

etiam ab hoc gradu difpenfandum duceret,

]. cc. concl. 8.

$. Confeffarii tenentür juré divino, & fub pec«

g 1

! a[IOCIW ;

cato mortali lmponere pæmtentms peccas

[ Ü

torum gravitati & viribus poenitentis pros

hw

"T

portionatas, l. ec, q. 2

[j

Aa

$, Cofls

Index gen.

- 0 &

qut

9. Gonfeffarii etiam tempore Jubilzi vel alte-

*

rius Indulgentiz plenariz tenentur imponere

blica

p

enitentiam deli&is proportionatam, non

folàm medicinalem, fed etiam fatisfaCctoriam

n

1

l, cc, q. 3-

r Bi

10. Nifi poenitentia à Confeffario injuncta fit

u

/

manifefté irrationabilis & moralfter impoffi-

]ug

bilis,

cenitens tenetur eam füb peccato

Vi

[unit

mortali acceptare & exequi. l, cc. dq. t.

«torun

1r. Si poenitentia videatur poenitenti nimis

chote:

difficilis, non poteft licité abfque abfolue

t

-

tione difcedere, & alium confeffarium in-

quirere, nifi fit manifeíte irrationabilis, aut

"Bf

moraliter inobfervabilis, l. cc. qq. a.

r n

qua

.12. Etiam tunc, quando poenitentia viderur

lii

poenitenti irrationabilis , aut moraliter inob-

dl

fervabilis, tenetur nihilominus eam acceptare

quamvis fimul poffit habere propofitum con-

m

q»

fulendi-alium Confeffarium, 1. cc. qq. 3.

. Val

13. Non poteft Confeffarius commutare pceni-

db

tentiam ab alio injunCtam , nifi renovata

,l

priore confeffione poenitentis. l. cc. qq. 4.

3.T

14. Ea commutatio non eft facienda , nifi poeni-

t i

tentia fit manifeflé irrationabilis, aut mora-

liter inobfervabilis. l, cc. qq. 4.

& qq,

POT

15. Ea commutatio facienda eft in pceniten-

g

tiam deli&tis proportionatam , & à confef-

fario habente

lteglt

jurisdi&ippcm in pænicenter/n.

ii

l, cc. qq. 4.

We d

16. Tenetur Confeffarius pro peccatis publi-

1 nf

cis, qux nullo modo à peccato mort

ali ex-

cufari

Wdü, F

L. MEQ | E

UM

ä

cufari poffunt imponere pcenitentiam pu-

i,

blicam, non tamen talemi , qua relinquat-

Immtzm,g

perpetuam. notam infamia. l. cc. qq. j 6.

ii

4

7. 8-

ublicz effe poffunt

17. Ejusmodi peenitentie p

j l'njug&'

1mo Confeffio & communio menítrua. 2dó

| !rerimp(:

Percgrinatio ad loca pia repetitis vicibus. 3 tió

i ff

Vifitatio Ecclefiarum pomeridiana in diebus

Dominicis & f:ftis, 4tó Auditio pl. rium fa-

M qq, [I

U

crorum in diebus feftis. $tó Abftinentia à

LT

choreis, comoediis, venatiocibus , hofpi-

Mi

tiis, vanis conventiculis ad certum tempus;

ldl

v. g per annum. 1. cc. qq. 7.

du

18. Expediret, ut Ep/fcopi etiam nunc ftatuant

quasdam poenitenras Cznonicas à Confef-

NT

tifer i

fariis injungendas pro quibusdam gravioribus

deli&is notoriif, prelertim iis, que nimis

TCR

WUR

molliter puniuntur in foro externo. l, cc

qq. 9.

MM

19. Varie poenitentim, quz poffunt injungi

u

nl

divitibus, ex S. Carolo Borromao indican-

tur, l. cc. qq. 1o.

m

20. Pro deli&ís enormibus; v. g. parricidio ,

ais

reCté injunguntur. poenitenti& perpetug. 1.

bl t

Cc. qq. I5

4

M

ar, Pro deli&is gravioribus v, g. adulteriis ,

d

i

fornicationibus fr«quentatis, beftialtate,

n,&ï(m

inceítu &c. recté injunguntur poen'tentiz

annuz, biennales, triennales, pro gravi-

i

tate & diuturnirate criminis. l. cc, & «

32. Confuetudinariis in blafphemando ;impre-

n

J

cando, pejerando &c. prater

poenitentiam

10 m

QXAa2zF

abfe-

æsæ(o)ää&

abfolutam re&é injunguntur etiam poeni»

tentiz condionatz pro quovis cafu relapfüs.

k-0c; 85532

, d

23. Pro offenfione parentum, vel pro detra-

proxim

&ionibus, vel pro inimicitiis , vel pro dato

fi i

fcandalo v. g. per colloquia obfícoena &c,

N

re&té injunguntur preces usque ad determi-

u

[

natum tempus dicendz pro parentibus , lz«

fis, inimico , fcandalizatis. l. cc. &. 6.

dim a

hat

24. Peccatoribus raró confitentibus redié in«

jungitur confeffio circiter menftrua. 1. cc.

peccam

R. 7.

pravam

2y. Frequentantibus prava conventicula die-

m 4

bus feftis recté ipnjungitur lectio facra po-

j duni

meridiana v. g. per femihoram, vel penfum

eude

precatorium pomeridianum &c. , cc. &. g.

il

mj

46. Quando plebeis injungiïur Rofarium , re&té

derist

additur, ut dicatur cum myfteriis paffionis,

]. cc. R. 9.

qud u

t m

27. Quando injunguntur pcenitentiz feverio-

4 Ya

res, reQé interrogantur, an poffint illas

implere. l, cc. R. 10.

la

vido.]

28. Non poffunt pro poenitentia injungi opefa

aliunde przcepta. l. ec. qq. 12,

RTT

29. Poffunt tamen injungi aCtus interni, aut

lfs

pl

preces pro defun&tis, converfione peccato-

rum. &c. offerendz. l. cc. qq. 13. 14.

find nj

30. In dubio ftridié tali, an falus pcenitentis

ATT

potius promoveatur per media feveriora ,

i&üs. J,

vel.mitiora, eligenda fünt mitiora, l. cc.

Md

qq. 1.

Buf

í

'

Fide. Confeffarii requifita.

Scan-

« (o $

bl]

Qj

&candalum.

i

1. Scandalum eft didum vel fa&dum przbens

g

proximo occafionem ruinz fpiritualis. Ja .

Wi

Tv. de Decal. p. 1. Difp. 1. 4- 9. 4q. 7-

)brfæ T

4. Scandalum d4atum eít didtum vel factum

d ss

d

veré peccaminofüm & indu&divum ex fua

tuhy )

natura ad ruinam alterius fpiritualem. Scan-

df

dalum autem acceptur eft peccatum ortum

TM

ob alterius dictum vel factum de íe non

hr

peccaminofum , nec de fe, fed tantum ob

pravam alterius interpretationem , indudti-

Md d

vum ad peccatum. l. cc. qq. z.

dl

3. Scandalum. pufillorum eft peccatum ortum

Mi

ex alterius dicto vel fa&o indifferenti, quod

lg

à fimplicibus apprehenditur ut malum. Scan-

dalum gharvzfzicum elt peccatum ortum ob

(

ss

alterius dictum vel fadum pofitivé bonum ,

quod tamen ex mera malitia apprehenditur

ut malum. l, cc. qq. 2.

n n

4. Scandalum eft ex fuo genere pectatüm gra-

T

ve. l. cc. qq. 3- non tamen femper in indi-

viduo. l. cc. qq. 6.

jisis

f. Ad incurrendum grave pedcatum fcandali

l

fufficit advertentia interpretativa, qua quis

ia

. potuit & debuit advertere ad periculum cau-

d o

fandi ruinam fpiritualem, l. cc. qq. 4. 5.

p

€, Malitia fcandali eft fpecie diftincta à fpecie

] p

aQtüs. l. cc. qq. 7.

gl t

7. Peccatum veniale poteít effe mortale in

n

genere fcandali, l. cc, qq. 8.

M

AÀa 3

8. Bona

—3 () E

j N

$. Bona fpiritualia zoz zeceffzria ad falutem.

. propriam vel alienam vel ad honeftatem re-

fueta

ligionis ,.vel ad fuftentationem propriam vel

p Nut

alienam omittenda funt causà gravis fcan-

p

at

dali; zecefJaria tamen non fünt omittenda.

l.ec g. 9.

m

9. Datur aliquando obligatio cedendi aliquid

[a. Si bdhw

de fuis juribus vel bonis, ad przcavendum

ff

alterius fcandalum, licet fundatum in ejus

Fa

malitia: vel ignorantía vincibili. 1. cc, qu. 10.

gl

10, Quialios graviter fcandalizant, tenentur

hn

1

in Confeffione exprimere fpeciem peccati

caufáti, I, cé. qq. rr.

od

1r, [lli cenentur etiam exprimere numerum

perfonarum , quas fcandalizaverunt. l.cc.

n5

eminent

qq I2,

zil at

12. Peccant peccatoæfcandali, qui miniftrant

TT

materiam vel. inftrrumenta ,

probabilicer

ufurpanda ad peccatum. l. cc. qq. 15.

dul

nbf

13. Non licet alteri animó tentandi ejus fide-

Tis, tf

litatem ponere occafionem de fe inductivam

BI

ad peccatum , li et tamen eo fine ponere

DI

occafionem ex fe refpeQu animi . mediocri-

DuEY

ter probi non inductivam ad peccatum , fi

Vr

con-urrat urgens caufa tentandi alterius fi-

Dl t

delitatem. l cc. qq. 14.

rl

14. Non licet petere auxilium ab eo, qui fci-

tur illud non praftiturus fine peccat

D

:

o.ï l. cc.

It Innà

E qqn If-

15. Non licet domos aut veíles locare me-

UI

hi, |

retricibus, fed tantüm ipfi Reipublicz , ut

ab ipíà applicencur in ufus neceffarios. l. cc.

Vi

Dl cm

16.

: qq. 16-

ag ( E

I

16, Non poffunt dari munera concubinz, ut

lp

intercedat apud Amafium, l, cc. qq. 17.

Pmpliaæ'g

[

17. Nunquam licet miniftrare ad actiones ex

natura fua morali manifefté tendentes ad

du

peccatum, five difponant proximé vel re-

moté ad peccatum. 1. cc. qq. 18.

tl ngf

18. Si bellam 'Turcarum fit maniféftlé inju-

æCiVW[

ftum , ne quidem ex metu licet iis fervire

"Wi qu

in damnum Chriftianorum. Secus , (ibellum

WE

& ad fervien-

'non fit manifefté injuftum ,

ERN

dum cogancur, l, cc. qq. 19«

d p

z

BSerupulofus.

u

1. Scrupulus eft inanis aï:pre.henfïo obligatio-

r ]

nis, peccati, vel poffibilitatis, ubi habetur

eminenter major probabilitas vel omnino ro-

ia

ralis certitudo de oppofito. I TY.deat? burm.

€? con[cient. Difp. 2. $. 5

TU

läl

2. Signafcrupulofi fünt. 7mó. Si unius doGi

Confeffarii refpon(is non aquiefcat, fed va-

hod

vt

rios, etiam indoctos, confulat; nec tamen

ullius ftabilis dire&oris confiliis íe conformet

j fs

ob anxietatem confcientiz. adó.Sicircaidem

n W

obje&umob varías confiderationes frequen-

p

4|

ter mutet judicium. 3tió, Si ob conflictatio-

ii

j i

nem tot reflexionum in actionibus externis

inordinaté agat, v. g. ex fubito impetu , or-

)u 0

$

to ex paffione meticulofitatis , arripiendo me-

(

| pf(

diainordinata, negligendo debitam attentio-

nem & applicationem circa obligationes fui

Is at t

ftatüs, Ífein publico reddendo rifu dignum

Rgipubliw )

velinfanum. 4tó, Sifaciat infinitas reflexio-

j

ncs circa aGus vitiofos prateritos , circa

x:ffa!'lDS-l-l

l

Aa 4

quo$

L

por

quds examinandos ac confitendos jam fuitali-

quando adhibita moralisdiligentia, & faltem

vincen

meti

ind'recté jam obtenta remiflio. ytó. Si fepius

cum iisdem dbiis ad dire&orem fpiritualem

idosy

(ienta

veniat, 6tÓ Siin actionibus quibusvis contra

aliorum proborum judicium. apprehendat

filaci

f i

peccatum; '& ipfemet advertat, ejusmodi

apprehenfiones fiepe vanas fuiffe, 7mó,Si ad-

j

Vertat , anxietatem fuam effe impetuoíam ad

agendum fübito eximpetu (ine matura delibe-

At exl

ratione, autconfultatione , actranquillitate

[.d

animi, 8vó Si Confeffarius ordinarius decla-

Qu

tet ,. eum effe fcropulofüm 1. cc. qq. 4.

n

Remedia pro ferupulofisfünt, 1) ut ferupu-

l

lofus convincatur, eam meticulofitatem effa

j Gu

pravum habitum aquifitum, feu paffionem

ficut luxuriam , & non bonam affectionem ve-

a

^

H

nientemàDeo. 2) lit inaCtionibus externis

nilagat vel omittat przeter morem à fe aliàs &

àprobisconfüetum. 3) ut rantüm finantur

DN

f l

rariàs confiteri, & nihilominus accepta fola

beoedictione jubeantur communicare » &

h /1)5115 [

lts i

quando finuntur confiteri, permittantur con-

fiteri vel tantüm duo vel tria peccata , (i Con«

II

feffarius (Liat, à tali fcrupulofo vix unquam

i^] qdfdg

afferri peccata plené deliberata. 4) u difcant

Jecy

fe non obhli

dubia, nifi

gari ad confitendum. ejusinodi

(n

de tribus certiffimi fint3 primó

ali

quod peccatum teipía commiferinr, fecun-

L

dó quod illud nunguam fufficienter confeffi

fint, tertió. quod a&tus & confenfus inter-

u gbria

f j

nus fuerit certó peccatum mortale. $) ut

inftituant — extraordinarias devotiones &

um

vt

m or;i-.-

a ( &

M

4 ll

mortificationes pro obtinenda à Deo gratia

vincendi & eradicandi paffiomem vitiofam

[j

hi

meticulofitatis. 6) ut dum agunt contra fcru-

TU

pulos, non arbitrentur fe agere contracon-

!U w

U

fcientiam , fed contra pravam paílionem &

n

fallacem fugge&ionemþ docmonis..

) (

Fide, Confcientia.

"t

l

MU

11

deptem Fitia Capitafta.

j. Sunt ex fuo genere peccatum mortale, 77

Ty. de 7. vitizs $, 1. q. 1.

M

2, Quando dicuntur peccatum mortale, fu-

muntur potius ?ro baPztu pravo , quàmactu

ul

Ó

Vden:

l. cc. q. 2.

3. Gravis ma

litia horum prävorum habituurh

D

lm

agnofcitur ex effedibus feu filiabus, l, cc.

q. $

jeltemj

ATU

Superbía.

m ln

4. Eft inordinata appretiatio propriz excellen-

tiz, l. cc.q. 1.

usl

at (

2. Zd&us eliciti füperbie

'(unt , fuas perfeckio-

m

nes libenter con(iderare; in iis f(ibi compla-

at

cere; eas refpicere tanquam fint à (cipfo;

fj

eas quidem referre ad Deum, fed tauquam

l S)L M

proemium meritorum ; eas zítimare majores

