»manus ad cedis violentiam prompta, etiamfi à

» gladio interim vacua, odio tamen furiatz men-

ia

yH

» tisarmata : Et idcirco Spiritus San&us dicit in

At n

W

U Qd

»Pfalmis: Nolite zelare bené ambulantem in

» Via fua.

n s

Et iterum : Obfervabit peccator

ltv

»juftum , & ftridebit ad eum dentibus fuis.

d al

» Deus autem irridebit eum ; quoniam provi-

r u

» det , quia veniet dies ejus.

Hos D. Apofto-

INirtge

, lus Paulus defignat & denotat dicens: Vene-

lm j

,,num afpidum füb labiis eorum, & os eorum

m p

maledictione & amaritudine plenum eft.

Y5 6 nf

(linis d

. Veloces ad effundendum fanguinem pedes

,orum: Contritio & calamitas in viis eo-

Vienojent

etis, 0

,(1Um, qui viam pacis non agnoverunt, nec

eft timor Dei ante oculos eorum.

Multó

m bt

ià d

,malum levius, & periculum minus eft , cüm

TOU

»membra gladio vulnerantur. Facilis cura eft,

ye n

, ubi plaga perfpicua eft; & citó ad fanitatem

li

» medela fübveniente perducitur vulnus , quod

» Videtur: Zeli vulnera abftrufa funt & occulta,

mne n

o du

, nec remedium cure medentis admittunt , quz

», fe intra confcientie latebras ceco dolore clau-

gb d

qua s

»Í[erunt. Quicunque es invidus & malignus, vi-

"T

» deris,quàm fis eis, quos odifti infidiofus, per-

» hiciofus, infeftus : Nullius magis quàm tuz fa-

m

T

», lutis inimicus es.

Quisquis ille eft,quem zelo

» perfequeris , fubterfugere & vitare te poterit :

atl

|iroriif

» L u te non potes fugere: Ubicunqu

e fuerit,

;

23 adver-

P

65

TRACTATUS

Wi

iil

,; adverfarius tuus tecum eft, hoftis femper in

5 pe&ore tuo eft, pernicies intus inclufa eft, in-

quimkll )

my

, elu&tabili catenarum nexu ligatus & vinctus es,

», Zelo dominante captivus es, nec folatia tibi ul-

yfyrid

o

»lafíubveniunt.

Perfeverans malum eft, homi-

4,nem perfequi ad Dei gratiam pertinentem : ca-

mt.v l

q

j lamitas fine remedio eft, odiffe felicem,

QUZERITUR 4. Ántriftari de bono alieno

[i

femper fit peccatum ? prefertim mortale?

RESPONDEO I.

'Iriftari de bono alieno

l)

jl

non femper eft peccatum , fed tunc folüm, quan-

do ille triftitia eft inordinata, hoc eft, fine re&o

aítena

iil

ordine ad Deum , tanquam motivum & finem

contriftationis ultimum.

Hinc r. NNon eft invi-

M

il

T

dia, nec peccatur, fi quis referendo fe & omnia

l

il

fua ad Deum triftetur de bono alterius , quate-

Á

nus ex eo timetur grave malum, fibi ipfi, vel a-

lis perfonis bonis injufté inferendum. Sic Eff-

!

ber & Mardocbeus de gratia & auctoritate Aman a-

M

pud Regem Perfarum meritó dolere poterant, à

quo fibi totique Judeorum Genti fupremam cla-

DN

dem imminere cernebant.

Hinc S. GaEGoO-

AUg

RIUS Lib. 22. Mor. cap. 6.ait: ,,Evenire ple-

1l

,rumque folet, ut non amiffa caritate, & inimi-

» ci nos ruina lzetificet, & rurfüm ejus gloria fi-

Ti

A

» Ve invidie culpacontriftet: Cüm & ruente eo,

,';fæ Vd Rg]p

» quofdam bene erigi credimus, & proficiente il-

ts

»10 , plerosque injufté opprimi formidamus;

Vür qir

» Qua in re mentem noftram nec ejus jam defe-

RESP ONDr

» €tus erigit, nec ejus profectus addicit , fi recta

"D iil

,, noftra cogitatio non quid in ipfo , fed quid de

Ti

» ipfo circa alios agatur , attendit, Sed ad hec

5; fervanda valde eft neceffarium fubtiliffime di-

;r.:m'æ (

»tcre-

DE 7. VITIIS CAPITALIBUS.

63

LT

, fcretionis examen : Ne, cüm noftra odia exe-

DN

»quimur , fallamur fub fpecie utilitatis alienz.

ïUS&vinc"tgg

Secund :. INon eft reus invidie, qui dolet de bo-

"gt

no fpiritali alterius, non quód proximum hujus-

i Ü

modi bono carere velit ; fed quod ipfe illo ca-

t

reat. Hoc enim laudabilis &mulatio eft: ut do-

t

cet S. T HoMaAs loco füpra citato.

» Poteft

tbopis

, (inquit) aliquis de bono triftari alterius , non

mortje

,,ex eo, quod ipfe habet bonum, fed ex eo,

l p d

, quod nobis deeft bonum illud , quod ipfe ha-

Mo]

, bet.

Et hoc proprié eft zelus.

Et fi 1ifte ze-

& fne

,,lus fit circa bona honefta, laudabilis eft, fecun-

tirm a

, dum illud r. ad Corinth. 14.. /Emulamini Spi-

; Noels

, ritualia.

Hec zmulatio non invidie , fed

od

, charitatis eft. Unde ibidem premittit: Secta-

"ts qi

,,mini charitatem.

Ilafit, ut virtutes proxi-

Wif v

n u

, morum imitemur, adeoque ut de illius bonis :

» que nobis communia funt, & in quibus fumus

VET

i punat, i

»Ipfi fimiles, gaudeamus. ,,

dertiü. "Triftari de

bonis alienis propter Deum , eó quod indignis

st

$ Qur

malitia hominum collata vel arrepta fint, ficque

pauperes vel animse deftituantur debitis fubfidiis,

Al

non eft peccatum, fed juíta erga malitiam homi-

d

num indignatio. Sic jufté dolent viri pii, & Ec-

ngeit

clefie vel Reipublice amantes, quod beneficia

ünire^

r

& dignitates fieculares aut Ecclefiaftice illis con-

11&pl'

!

ferantur , qui re vera funt indigni.

g

. REsPONDEO 2. Peccant tamen mortaliter

a

peccato invidige , qui habitualiter triftantur de

TO

lmn]

temporalibus aliorum bonis, quatenus ex divinge

,

providentie ordine etiam, improbis diftribuun-

j 9

tur.

| fubrl*üfï;

RATIO

y

TRACTATUS

Y

64

p

Ra Trto eft, quia talis contriftatio habitualis:

indicat, in bonis temporalibus propriis, que fic

»r hts d

n

invidens appetit, conftitui negativé diuturno

tempore, V. g. per annum , ultimum finem , ut-

N

viet)

iie

u

pote ea bona non referendo ad Deum , aut fe

longo tempore non referendo ac committendo

WEF.'J'-

VA

cum refignatione ad difpofitionem divinam.

REesPONDEO 3. Peccant etiam mortaliter,

Jf

j

f,

[l

[

qui triftantur habitualiter de aliorum bonis , in

; W

"

quantum ii fibi praferuntur vel exequantur.

EOF

RarTro eft, quia talis habitualis triftitia diu-

turno tempore continuata oritur ex habituali a-

E

H

J

LUE

m

(

more alicujus boni concupiti , quod nec actuali-

ter, nec virtualiter refertur in Deum. . Si enim

i:a-:is j

tale bonum , ob cujus carentiam oritur triftitia,

^

UINTUR

faltem virtualiter, referretur in Deum tanquam

finem unicé concupitum ultimum , non perma-

Ht

neret habitualis triftitia de alieno bono tam diu-

IT

turno tempore, fed mens aliquando evigilaret ad

WY

Deum.

Hiuc re&é dicit S: AucosTiINvus l.de

vera Religione C. 47. ,, Bene vivere femper de-

006

,cet. Quare quisquis hoc & diligit & facit, non

E

»folüm non invidet imitantibus , fed & his fe

mffPügai:

(

» prebet libentiffimé atque humaniffimé , quan-

ub

, tum poteft; nec tamen eis indiget. Nam quod

Uij

in illis diligit , in feipfo habet totum , atque

CUT

» perfe&um. Ita cum diligat proximum tanquam

i k

;Íeipfum , non invidet ei, quia nec fibi ipfi.

T OA)M

, Preftat ei, quod poteft, quia & fibi ipfi. Non

'Tantüm Deo in-

-*iw

Wf i

, €o indiget, quia nec feipfo.

l Vll/m

, diget , cui adherendo beatus eft.

1 i d

Nemo au-

?0 Ji

, tem illi eripit Deum,

it],

IN

Qua-

d

hi

i

DE 7. VU TNEIS CAPITALIBUS.

65

IN

QUXERITUR 5

Ex quibus fignis agnofca-

um

LIA

tur latens morbus feu radix invidie graviter pec-

caminofz ?

itty lts

RzsPoNDEO: Agnofcitur ex effe&tibus gra-

(s

viter peccaminofis , feu ex filiabus invidice , ut

V tj

vocantur.

zif

QUZERITUR 6. Quenam funt filie invidie?

n m

REsPoNDEO: D. GneGORIUS M. 1:93.

Q

Mot. C. 17. enumerat quinque effeétus feu filias

lt

invidie. Sunt autem lequentes : r. Odium, feu

st

averfio animi ab alicujus perfona, cum affe&u

I er ht

nolendi ipfi bona , fed pótius volendi ipfi mala.

Qu

2. Sufurratio.

3. Detraéctio.

4. Exultatio in

n $i

TIS

afivgrüs proximi. 2. Etaflli&tio in ejus profpe-

[urdio

)u g

QUXERITUR 7.

An odium proximi fit ex

, ID per

fuo genere peccatum mortale ?

Xmo m d

KESPONDEO Affirmativé.

englta

RaTt0 eft, quia ipfa averfio animi ab alicu-

sl

jus perfona eft quadam fpontanea inclinatio ani-

m

mi ad fübtractionem gravium bonorum, & pofi-

ia

tionem gravium malorum in proximo. Hoc au-

g

tem repugnat charitati, quam quisque debet pro-

)

L&NM !

ximo, tanquam rei pertinenti ad Deum, & tan-

quam imagini ac Filio Dei , ut patet.

p n

Aonp

Idem PRosBATUR ex Scriptura, & D. Au-

Yi u

guftino.

Nam S. JoaNNEs r. Epift. C. ». fic

wmwg

fcribit: Qui odit fratrem füum , in tenebris eft , &? in

Lenebris ambulat , & nefcit quo eat : Quia tenebre ob-

u^

cgcauerunt oculos ejus.

Et infra: 4n boc manifefti

Ti

RUL

Jünt filii Dei , & filii Diaboli. « Omnis , qui non efd ju-.

flus , non eft ex Deo , &? qui non diligit fratrem fuum :

quoniam bec eft annuntiatio quam audifis ab initio , ut

D. 4fmort Tr. de 7 . vitüis capit.

E

dili-

(

66

TRACTATUS

N

diligatis alterutrum. — [INon ficut. Cain , qui ex maligno

erat , & occidit fratrem fuum. — Et propter quid occidit

il

lm od

eum ? Quoniam opera ejus maligna erant ; fratris au-

tem ejus jujla.

JNos [cimus , quoniam translatà fumus

Qu

o

de morte ad oitam , quoniam diligimus fratres.

Qui

non diligit , manet in morte : Omnis ,. qui odit fratrem

YR d

Yons

hi

faum, bomicida eft. — Et [citís , quoniam omnis bomicida

von babet vitam eternam in femetipfo manentem.

In

J

£t

quem locum S. AucusTiNvus Tra&. 6. in il-

lam Epiftolam ait: S'am ergo /i contemnebat quisquam

ii

(

i

odium fraternum 5 munquid. & bomicidium in corde fuo

gtl

contempturus e[1 9. INon movet manus ad occidendum bo-

t ml

an d

minem , bomicida jam tenetur à Domino : . Vioit ile, &

ifle jam intevfe&tor judicatur.

Et pauló fuperius:

p

as

1

M

"

Ubi e[1 invidia , amor fraternus e[Je mon pote[t.

Qui

dnvidet , non amat.

Peccatum IDiaboli efL in illo : quia

..;u.nimüw!i l

Cecidit enim , €9. invi-

€2 Diabolus invidendo dejecit.

hd E

dit fZanti.

JNon ideo voluit dejicere ut ipfé fLaret , fed

rf

me folus caderet.

D

Ténete in animo, ex boc, quod fubjecit,

ii

invidiam mon po[Je e[Je in charitate. — Habes aperté cüm

t

|

laudaretur ipfa cbaritas , charitas non emulatur.

INoR

D

N

l

fuit cbaritas in Cain ; & mifi e[Jet cbaritas in zdbel, non

f

W

N

J

acciperet Deus facrificium ejus.

Cum enim ambo obtu-

Vl x

p

liffent , ille de fru&ibus terre , ille de fetibus ovium :

^

; QU

]

Quid putatis Fratres , quia IDeus fruttus terre negle-

10 fer Jtt

xit? INon intendit Deus ad manus 5 fed in corde vidit :

i fp)

€&g quem vidit cum cbaritate offerre , ipfius facrificium

3 p x

vefpexit ; quem vidit cum invidia offerre , ab ipfius fa-

crificio oculos avertit.

Opera ergo bona /dbel. mon. dicit

X

Aini

nifi charitatem : .. Opera mala Cain mon dicit nifi odium

fraternum. — Parum ef[t , quia odit fratrem fuum, C in-

T

Af

g COm[

vidit operibus bonis : Quia imitari noluit , necare voluit.

Kt binc apparuit , quia filius erat Diaboli , & ille binc

"t d

"ii

app a-

!

)

r

DE 7. VITIIS CAPITALIBUS.

67

i ) Qïli lts

| W?T qw,

apparuit S'uflus Dei. — Hinc ergo difcernuntur bomines.

LT

Neim attendat linguas , fed fatta , & cor.

ii

QuicRiTUR 8. An fint capaces Abfolu-

Wt f

'

tionis & S. Communionis , qui fovent odium ,

T TM

prefertim manifeftum ac fcandalofum ? Et que-

pimu D

nam fint fignà talis odii ?

TET

REsPONDEO í.

Vi (i

Sigha gfavis ejusmodi o«

dii funt, fi quis gaudeat de malo gravi alieno ; fi

"

optet inimico grave malum; fi libenter audiat

Ug

Vel loquatur de vitiis ac defectibus inimici nullo

alio ex motivo utilitatis vel neceffitatis propriz,

tiy. )

[

quàm oble&ationis ex malo inimici , fi recufet

u g

&cceptare &quas conditiones reconciliationis vel

DI

pacificationis; Ífi nolit tentare confueta media

reconciliationis feu compofitionis j fi nolit com-

i tl w

promittere in &quos arbitros; fiin jure dubio

D TA

vel intficato recufet equam transactionem judi-

u a

Cio virorurm indifferentium 5 ac denique fi in ju«

u

te etiam certo, attamen non liquido ob defectum

mi. x

fufficientium probationum, vel non fatis demon-

s d

ftrato ob incapacitatem intellectus-in adverfario

T

nolit parum aliquid ex charitate cedere amore

i jeiet

pacis ; quantum fine gravi fuo & fuorum praju-

m

dicio fieri poteft.

T qi

]

RrzsPoNDEO 2. Si Confeffarius aut Pato«

i

!

ii

N

Chus fa&to exa&to de his fignis examine depre-

"

j d

hendat in ponitente vel Parochiano figna manifé-

in o

[la talis odii, tenetur ei denegare abfoiutionem ;

& fi figna fuerint publice notoria cum aliorum fcan-

miis*

mj

dalo , etiam Communionerm , nifi fpondeat emen-

dationem & obfervationem conditionum ]ure

ill"z, 712(,'(1""7

x

haturali ac divino requifitarum.,

M,ä'v;

Ea

ld

E

68

TRACTATUS

itifer]

Id PRosBATUR ex Scriptura , Patribus &

gt U

Conciliis, adductis à P. N AT ALI l. c. C. 9. a. 5.

y lol

Res. ?.

Nam i. CugrzsTUSs Matth. 5. dicit :

at

& ili recorddtus fne-

Si offers inunus tuum ad lltare ,

n

ris , quia frater tuus babet aliquid advoer[um te., velin-

)

que ibi munus tuum anie Zltare, €9 vade prius reconci-

liari fratri tuo , &2 tunc veniens offeres munus. tuum.

2. S. AucusTINUS Lib. 1. de Sermone Do-

atl

mini in Monte Cap. 16. ait : ,, Pergendum eft ergo

/

»ad reconcilia

tionem, cüm in mentem venerit ,

um

m in aliquo lzfimus : Per-

» quod nos forté fratre

m

»gendum a

utem non pedibus corporis, fed mo-

"

T

T

» tibus animi

, ut te humili affe&u profternas fra-

in

Va )

»tri, ad quem chara cogitatione cucurreris ,

nus oblaturus es.

Ita

0x0,

» confpe&u ejus , cui mu

, enim etiamfi prefens fit,

poteris eum non fimu-

.

h; n

,»lato animo lenire ,

atque 1

n gratiam revocare

35 TW

do, (i hoc prius coram Deo fe-

» veniam poftulan

u

DT

»Ceris , pergens a

d eum non pigro motu corpo-

a

dile&ionis affectu : . Atque in-

» ris, fed celerrimo

RU

,ü

mflï

d

Vr

, de veniens, id eft , intenti

onem revocans ad id

TR

» quod agere

coeperis , offeres munus tuum.

ii

3. $. Jo^

xNrs CuavsosTOMUS Homil.

,

Aioten d

16. in Mattheum.

, O admirabilem (inquit) be-

átque ineffabilem erga homines a-

j: quODd

»nignitatem ,

m

,morem Dei! H

onorem füum defpicit, dum in

em requirit.

Interrumpatur ,

[

» proximo cbaritat

"t Olineg

»inquit, cultus me

us, ut charitas tua integretur.

m reconciliatio. Pro-

m

» Sacrificium mihi eft fratru

» pterea quippe non dixit :

Poftquam obtuleris ,

]

e

Ta$ .

Sed munere ipfo jam

, àut prius quàm offi

"Ut

»pofito , & inchoan

te facrificio reconciliandum

fam i

N l

,mittit ad fratrem. . Quam igitur ob cau

» ítud

DE 7. VITIIS CAPITALIBU S.

69

m

| »ftud fieri jubet? Duo funt, que per ifta defi-

l(

»gnat. Unum quidem, quod jam dixi, oftende-

lst

,Ie fcilicet volens, quod honoret maximé cha-

» ritatem , & hanc acceptitlimum effe Sacrificium

IJVVMI M.

,ducat; abfque ifta veró nec illud profe&tó fu-

1

J

Lf

»fcipiat. :Aliud veró quo irrefuütabilem quan-

m

,dam neceffitatem reconciliationis imponat. Qui

N

, enim juffus eft non prius munus offerre quàm

pnd

, reconcilietur offenfo : etiamfi non ob proximi

T

» charitatem , faltem ne Sacrificium maneat im-

QO

» perfe&um , currere ad contriftatum jubet, ini-

Propterea & diferte

jrots, d

,Ihicitiasque diffolvere.

t pl

,cun&a memoravit , terrens illum videlicet &

Cüm enim dicatur : Relinque mu-

P CURU

» füfcitans.

frürü &

,nus tuum, non ibi fubfiftit, fed intulit , ante

um nonit

,Altare ; rurfus ab ipfo etiam loco horrorem

f feltd

»injiciens : & vade : Nec tantüm dicit: Vade:

um 0i

» Sed adjunxit, prius : & tunc veniens offeres

Ti

,1mnunus tuum : Per omnia ifta fignificans, quia

1 At

diffidentes ne-

d

» per aliquas inter fe inimicitias

» quaquam Menfa illa fufcipiat.

Audiant hi, qui

p a.

micitiis ad Com-

z D

» facris Myfteriis initiati, cum ini

Audiant etiam

,munionem Altaris accedunt.

J anm'[

Offerunt nam-

, illi, qui nondum initiati funt.

d

; OID;

»que & ipfi munus & hoftia

m , orationem dico

jl

"K.A'-; u

j

Quia enim & hoc Sacrificii

»& eleemofynam.

- Jf

» inftar obtineant, audi Prophetam loquentem:

jb

» Sacrificium laudis honorificabit me. Et rur-

.econfüiitiwf

,füm : Immola Deo Sacrificium laudis : &c.

f übï

»Elevatio manuum mearum Sacrificium ve-

gue

p

»fpertinum.

Itaque etiamfi orationem cum ta-

E 3

» li

jrà fï"j

I

76

TRACTATUS

d

DN

»li offeras voluntate , melius eft orationem re-

o

»linquere, & ad reconciliationem fratris excur-

A

pdi

»TIere, & tunc orationem confequenter offerre,

TA qu

» Propter hoc enim fa&a funt omnia.

Idcirco &

"

N

» Deus homo fattus eft , atque omnia illa geflit,

»

.l

» Ut nos in unum fine dubio congregaret.

4. CoNciLIUM CAR THAGINENSE QUAR-

TUM, Canone noragefimo tertio : , Oblationes

» (inquit) diffidentium fratrum , neque in Sacra-

i U

"

»Iio, neque in gazophylacio recipiantur.

5. CoNciLIiUM ARELATENSE II. Can,

l Mld?.t.

5o. , Hi, qui publicis inter fe odiis exardefcunt,

d

» àb Ecclefiafticis Conventibus funt removendi :

» donec ad pacem recurrant,

J

( !

6. CoNcriLIUM AGATHENSE, Can. 3r.

» Placuit, ut ficut plerumque fit, quicumque o-

» dio aut longinqua inter fe lite diffenferint ,

&

z

J

»àd pacem revocari diutina intentione nequive-

pTint, à civitatis primitüs Sacerdotibus arguan-

[r

lo

s UR

ui fi inimicitias deponere perniciofa in-

»tentione noluerint; de Ecclefie cotu juftifli-

RW

» ma Excommunicatione pellantur.

dlitis

7. CowcirLIUM IrLERDENSE, Can. 7.

» Qui Sacramento fe obligaverit, ut litigans cum

d

»Quolibet, ad pacem nullo modo redeat , pro

rl

»Perjurio uno anno à Communione Corporis &

Tà. a

» Sanguinis Domini fegregatus , reatum fuum e-

m; lul

» leemofynis, fletibus, & quantis potuerit jeju-

g.

»niis, abluat; ad charitatem veró , quzx operit

'f"f?Plläf. $

» inultitudinem peccatorum, celeriter venire fe-

i t

» ftinet.

X nj

8. CoucirLIUM ToLrTANUM XI. Can.4.

»Sicut omnis, qui diligit fratrem fuum ex Deo,

u

" ita

m

DE 7. VITIIS CAPITALIBUS.

l Wionm

71

ial fratris n

», ità omnis , qui non diligit proximum, ex Dia-

ttrg

» bolo eft: Dile&ione enim fola difcernitur quis;

"i

m

,,€X quo genitus approbetur, dicente Joanne :

ïomniailhg;;

,;1n hoc manifefti funt filii Dei & filii Diabo-

gte,

,i. Omnis, qui non facit juftitiam, non eft

IN

UMUM

, de Deo, & qui non diligit fratrem fuum. ---

, Et poft paululum : Omnis, qui odit fratrem

y at

tf

,;füum, homicida eft. --- Cüm ipitur his prz-

» ceptis Beatus Apoftolus confona predicatione.

r LU

Ql n

» Concordet dicens; NNon occidat Sol füper.

iracundiam veftram , & nolite locum dare

Tif

,]Diabolo ; relate fünt nobis quorumdam Sa-

yto, a.

, cerdotum perfone in tantam obftinationis ef-

yctngs

» ferbuiffe difcordiam, ut non folüm illos ab ira

Tenfrit,

,; occafus Solis non revocet, fed nec annofa qui-

Tone qun

» dem tranfactio temporum ad bonum charitatis.

,reclinet: Quippe in quorum cordibus ita Sol

X ag

:perniciqïm

, juftiti& Chriftus occubuit , ut ad lumen chari-

» tatis redire vix poflint.

Horum igitur & fimi-.

; vl

J

!

, lium difcordantium fratrum oblationes , juxta.

,antiqui Canonis definitionem , nullo modo re-

w u

» cipiendas effe cenfemus,

, lügos

De perfonis tamen.

pdb r

,» difcordantium id fpecialiter definitione praci-

» pimus, ut antequam eos reconciliatio vera in-

g Ut

, ne&at , nullus eorum accedere ad Altare Do-

rnclt

, Inini audeat, vel gratiam Communionis fanéte

T ponlfnï?i

» percipiat.

Sed geminato tempore per Poni-

n u

» tentiam compenfabunt, quód difcordie fervie-

jerter Y

Quodfi unus eorum, alio contemnente,

» ad fatisfa&tionem charitatis cucurrerit; ex eo

j

sf ^

» tempore , ut pacificus intra Ecclefiam receptes

I

,tuür, ex quo ad concordiam feftinaffé convin-

E 4

55 GICUP

)

72

TRACTATUS

» Citur; Sententia tamen Superiori fervata , ut

! ,IEIlham

, tempus, quod quisque in ira expendit, gemina-

Lt

,,tum in Penitentie fatisfaétione perfolvat.

n'mp?acï

9. CoNciLIUM TRossrtEJANUM , Can.

Mu

l

»

«

I2. , Cohibenda eft iracundia, pellenda difcor-

» dia, refrenanda eft rixa, ut non folum noftro

y

», Vitio non provocemus quemquam, fed ut pro-

» Vocati, & graviter lefi, juxta Pauli vocem, fi-

/

(

»1nus cum fpatientia füpportantes invicem , &

»Qdonantes nobismetipfis, fi quis adverfus ali-

J

Sicut Deus in Chrifto

Qï al

»quem habet querelam.

, donavit nobis , ita & nos dimittamus invicem

ER

» quod debetur nobis, ut dimittatur quod debe-

IiFiO, Qu

»tur à nobis.

Tale quippe pactum cum Deo

LUf

if

5, facimus in Oratione, dicendo: Dimitte no-

bis debita noftra , ficut & nos dimittimus

; debitoribus noftris.

Unde fummopere ca-

WEWC

, vendum eft omnibus nobis. Qui enim non di-

», mittit ei, qui facit fibi injuriam, hoc petendo

"

um

,,non pro fe facit orationem , fed füperinducit

l

, rnaledictionem, & fruftra fibi Deum propitium

TE C

J

»; fieri quarit , qui placari proximo negligit.

Et

Vr

» quia tales ab eo , qui Pax eft, feparati funt, ju-

(v

» T€ & ab Ecclefia feparantur, nifi inimicitias de-

Quod ubi confirmavit recitatis

1f «

pn

» pofuefirit. jj

1800

Conciliorum Carthaginenfis IV, & Agathenfis Ca-

ATIO

nonibus, ita concludit: ,,

uorum igitur obla-

,Uo in prafentis Ecclefiz& non recipitur Sacra-

[ tanq

n

3 In Lew

» rio, horum procul dubio anime à Coeleftis Sa-

», Ccrarii fcilicet Regni Dei repelluntur confortio.

//

10. CoNciLiUM NANNETENSE, Can. r.

[

ftatuit, ,, ut Dominicis & Feftis diebus Presby-

(

|

!

DE 7. VITIIS CAPITALIBUS.

73

Til

» teri, antequam Miffas celebrent, interrogent,

I

hl

, fi aliqui difcordantes fint , qui inter fe litem

,implacabilem habeant.

Et fi inventi fuerint ,

Ti t

»ftatim reconcilientur.

Quodfi renuerint pa-

hi

» cem füfcipere , ab Ecclefia ejiciantur , ufque-

X i

f

,» quo ad charitatem redeant.

Non enim poffu-

Q

!j

li

(

1j

1mus munus vel oblationem ad Altare offerre,

al W

» donec prius fratri reconciliemur.

His ita per-

lt n

, a&tis Sacerdotes Miffarum Solemnia rité pera-

QU du

» gant.

at

QugRITUR 9. Quid fit Sufurratio?

.

las

RrzsPoNDEO: Sufurratio eft fecreta oblo-

RA QU

cutio , qua quis malum culpe alieng vel ponz,

tdum as

vel aliquem nature defectum inordinaté cuipiam

: D'mtte

renuntiat eo fine , ut juftam , que inter eos in-

T diniti

tercedit, amicitiam ledat, aut dirimat. Ad vitium

fufurrationis etiam pertinet, fi quis ex inconfide-

(nopae t

ratione graviter culpabili, przfertim habituali ta-

l em od

lia vitia detegat, qua laudabilem aliorum amici-

hao

tiam graviter ledere vel diffolvere poffunt, five

J m

id fieri pofht ex natura oblocutionis, five ratio-

umj

ne circumftantiarum & perfonarum , circa quas$

o ol

verfatur oblocutio.

d lt

QUIZRITUR Io0.

An Sufurratio fit ex fuo

iliindta

genere peccatum mortale?

d

ResPoNpDEo Aflirmativé.

')

Lt

Rarr10 eft, quia in Scriptura fiepius propo-

pna g*

]

*

nitur tanquam objectum gravis indignationis di-

vin:.

prepi

In Levitico Cap.19.dicitur : 1Von eris cri-

n C[Eïf

minator , mec fafurro in populo.

Et Proverb. Cap.6.

huir n

Sex funt , que odit Dominus , & faptimum dete[latur a-

ITENSEJO

:

nima ejus : Oculos fublimes , linguam mendacem , manus

is diebusP:'ff

effundentes innoxium Janguinem , cor macbinans cogita-

D]

W

$

tiones

TRACTATUS

n

74

tiones pe[fmas , pedes veloces ad currendum in. malum ,

| Qm

pl

roferentem mendacia , teflem fallacem , & eum , qui fà-

minat inter fratres difcordias.

Et Cap. 26. Cim de-

t

Yi

fecerint ligna , extinguetur ignis , & fufurrone fübtratto

jurgia conquie[cent.

Ecclefiaftici 28. Vr peccator

"

p

í

turbabit amicos ,. & in medio pacem babentium immittet

inimicitiam. --- Sufurro €? bilinguis maledittus: Mul-

[

"

tos enim turbabit pacem babentes.

Lingua tertia mul-

tos commovit , & difperfit illos de gente in gentem. — Ci-

t

tUtl

vitates muratas Divitum de[truxit , &? domos Magnato-

vum effodit.

Virtutes populorum concidit , & gentes

hi. .l

fortes difJoloit. —.Lingua tertia mulieres viratas ejecit ,

Aim

Aitei

& privavit illas laboribus fiis. — Qui vefpicit illam,non

babebit vequiem , nec babebit amicum , in quo requiefcat.

a ld

J

Flagelli plaga livorem facit : Plaga autem lingue com-

minuet o[Ja. .Multi ceciderunt in ore gladii, fed non fic

"od

quafi qui interierunt per linguam faam.' Ecclefiaftici

N

It

[

E-

r

Cap. 5. Non appelleris fafurro && lingua tua ne capia-

I

vis , €9 confundaris.

Super furem enim eft confufio ,

€&9 ponitentia, C denotatio pe[Jima fuper biliaguem : Su-

Jurratori autem odium , & inimicitia , & contumelia.

Epift. ad Rom. Cap. x.. Tradidit illos Deus in repro-

))1

N

bum fenfum , ut faciant ea, que mon conveniunt , reple-

ln

tos omni iniquitate , malitia , fornicatione , avaritia , me-

u

quitia , plenos invidia , bomicidio , contentione, dolo , ma-

Jfom

lignitate , fufurrones , detrattores , Deo odibiles , contu-

A (

imeliofos , fuperbos , elatos , inventores malorum , parenti-

um

bus non obedientes , infipientes , incompofitos , fime affe-

QU d[

Tirihen

&Hione , absque federe ,. fine mifericordia.

Qui cüm ju-

EU

L

Jlitiam Dei cognovi[Jent , non intellexerunt, quoniam qui

4Auimpü

talia agunt , digni funt morte : & non folàm qui ea fa-

üMaAU

i

*;b Mean.

ciunt , fed etiam qui confentiunt faciei?tibus.

d

»LA

d

Qvuz-

l-

DE 7. VITIIS CAPITALIBUS.

75

ltss

QuuRITUR 1r. Ex quibus caufis oblocu-

ml mlm

tio poffit ab omni peccato , vel faltem mortali

DAf Q

excufari ?

Jj

RESsPONDEO r.

Oblocutio excufatur à

A g,

peccato mortali, fi aliorum recta amicitia non

l

lm

graviter leditur.

L^

REsPONDEO 2.

Oblocutio excufatur ab

LT

omni peccato , quando per eam aliorum injufta

ALE

ac nociva amicitia difTolvitur.

Ita re&é P. N A-

n

TALIS loco citato, ubi Reg. 4. & 5. fic fcribit :

UMT

Primà.

» In fufürrationis peccatum non incur-

Bo i

»Iit, qui malum proximi renuntiat alteri, vel ad

Tf

» falutem ipfius procreandam , vel ob Ecclefie,

Ll

,aut Reipublice utilitatem ; vel ut amicorum

m la

» fuorum bono confulat, vel ut pravas & in da-

Bu d

, mnum alterius confpirantes amicitias diffolvat,

Tetefa

» Non funt igitur fufurrationis rei, qui Superio-

T

»ri mala fubditorum revelant, ad eorum emen-

n nf

» dationem, vel boni publici gratia, putà ne ad

ag

»» facros Ordines promoveatur Canonicis impe-

B und

» dimentis irretitus, ne ad Beneficium Ecclefia-

i u

»fticum promoveatur indignus: Ne ad Mona-

;; fticam Profeffionem admittatur, qui fecundüm

amul, v

» Canones, aut Regulas , vel Confüitutiones. Re-

j o

dinin J

» ligioforum Ordinum; ad eam vel abfoluté, vel

» in tali Ordine emittendam ineptus eft : INe ma-

dl t

» trimonium contrahere permittantur , quos à

n p

f)

. contrahendo, vel abfoluté, velinterfe, Lex

"

fj

L

jl

T )rfq j

, Divina, vel Ecclefiaftica impedit: INe aditus

j ia

» ad Aulam pateat fufpeGte fidei viris ,' vel ad-

i, at

, Verfus falutem Principis conjuratis : ne Divini

yfingi

"

» Verbi predicatio, Confeffionum audiendarum

1

» Inunus , docendi provincia hominibus errores

, Contra

W

n

726

TRACTATUS:

, contra fidem'aut bonos mores clam diffemi-

, s W

,,nantibus , feu prava quecunque Dogmata tra-

gnoum

J

, dentibus , aut ad novitates do&rinarum pro-

p

H

»penfis, fiveumente & corde corruptis deman-

Qr

Non funt etiam fufürrones, qui puel-

» dentur.

.

QQCC«

, 12 , aut ejus parenti

bus, ex charitate , & amici-

a vitia aut veros defe&tus alicujus hominis a-

!)

$ ü

& in

» periunt, qui puellz ipfius nuptias ambit ,

j

f

, eorum à

flinitatem per fraudes & dolos itrepe-

it

Sufurronibus denique non funt

Jemn :

,Ie nittur.

, annumerandi, qui mala alient culpe, aut poe-

nj

ht at

,ne, vel naturales defe&us aperiunt alteri, eo

; ine ,

ut diffolvant amicitiam utriufque faluti

mäcus. Ü

, periculofam

, aut in grave fcandalum aliorum

» Vergentem ;

ut fi quis inter concubinam &

difcordiam excitet eo fine ut

,, concubinarium

Se-

, infame illorum 'contubernium

diffolvat.

5 Cundb.

Venialis eft füfurratio, cüm quis per

t aliquid de alte-

» jocum amicorum uni renuntia

; FO

, quod fcit ingratum ipfi fore, & ex eo non

icum, non ta-

; nihil commotum iri adverfus am

N

;,men ita ut amicitia diffolvatur

aut labefa&e-

j tur.

In ea enim hypothefi nec amicos disjun-

Ab

,gere, autgrave

m inter illos difcordiam ferere

wf

M

'IEEJ'*'

TAMIL

Uïq

,intendit: Necq

uz dicit homo leviculus , &

M

te natura, aut habita

, facetus , talia funt ut füap

Qïimü

», ratione perfonarum , amici

tiam infringere, aut

leves aliquc fu-

A ftetfn

» graviter ledere valeant; & fi

ABSBQy)

», fpiciones,

vel contentiones hinc inter amicos

certum eft, fe illas protinus difüpa-

AUs

:

», Ooriantur ,

,, turum, ac fedatürum; quia apud utrumque au-

Tf "

T u

Dj

, &oritat

e valet, utrique amicus eft, novit uter-

(y)

alias periculo-

EE u

»que ip-fum ad jocos hujusmodi,

» 1085

;

ïm f

DE 7. VITIIS CAPITALIBUS.

77

8 n d

Q]

,,fos, proclivem. His, inquam, circumftantiis

i

M

,Concurrentibus, fufurratio veniale duntaxat

QU TM

»; peccatum eft.

QUERITUR I2.

An fufurratio fit majus

TOR

i L

peccatum detractione?

REsPONDEO Affirmativé.

ij

Wi um

Id P. NATALISs l. c. Reg. 6. fic probat :

, Peccatum in proximum eo gravius eft; quo

il doly n

, per ipfüm gravius damnum proximo infertur:

UT

1

at d

,Damnum autem eo gravius cenfendum eft,

, quo majus & excellentius bonum ipfi eripitur.

prit d

Ltl

5 Inter c&tera veró bona exteriora praeminet a-

» micus.

Unde dicitur Ecclefiaftici 6. dmicus

a d

QOX

»» fidelis , protettio fortis : Qui autem invenit illum, in-

Cv

,, venit tbefaurum.

"nico fideli nulla efl comparatio ,

Yat & [

, & non eft digna ponderatio auri & argenti contra bo-

diftlra. !

"hmnicus fidelis medicamentum

tin qu5

, itatem. fidei illius.

, vite & immortalitatis , &2 qui metuunt Dominumy,in-

jgil a

» venient illum.

Fama autem ipfa, quz per detra-

TCC

» &ionem tollitur, ad hoc maximé neceffaria eft,

jum, X*

T

,,ut homo idoneus ad amicitiam habeatur.

t a. XMELC:-

,;ideo füfurratio eft majus peccatum quàm de-

TT

» tractio, & etiam quàm contumelia: Quia ami-

Qd

, cus eft melior quàm honor ; inquit S. 'homas

j ]EVIICUllUISg

3:2:9 " qu3It- 74* qrt. ».

fitifà u

An quedam fufurratio-

QUJERITUR I3.

gt

,

num genera fint aliis graviora ? Et quenam illa?.

[j

"

REsPOoNDEO ex P. NATALr l. c. Reg.7.

» 9Sufurrationis peccatum aliud altero gravius eft

li yd r

iib

,non folüm ratione finis, quo fit interdum ut

»nov2 deforritatis acceflione cumuletur , feu

lum

um

»; àd alteram quoque peccati fpeciem pertineat ;

»Íed etiam ratione aliarum circumftantiarum.

us

!

32 Gfa'

Y

78

TRACTATUS

vt

» Gravius eft fcilicet peccatum füfürronis , qui

,l

»difcordiam ferit inter virum & uxorem , ut

y

ii

» ipfius uxoris amplexibus fruatur, quàm fj nul-

, n

,,la alia nifi fufurrandi libidine eorum concor-

, diam turbet: Quia non folüm fufurrationis ,

,UI

»!

(f

», fed etiam adulterii reus eft. Sed & fufurratio

ninl

»,qua quis alteri conjugum renuntiat abfoluté a-

J

Mi

j

5,liquid de altero , quod ipforum amorem diri«

, mere aut labefactare poflit, gravius peccat in-

!

LJJFEI

J

r

Vi

"

I

,, tra eandem fpeciem, quàm fi neceffitudines a-

,,lias, quárum non ita facrum nec ftri&um vin-

lu

,a

,, culum eft , difrumpere niteretur. Sic gravius

,a

,, peccat fufurro, qui Patrem ità commovet in fi-

vj u

, lium, ut ipfum exhefedet , aut durius tra&tet :

» Vel qui Domino aliquid renuntiat de fervo,

)j ïlïl'd'ijrm

yt r[neaz:

[

, quo fit ut ipfum é domo fuo expellat , aut gra-

,, ves adverfus illius fidelitatem fufpiciones con-

:?[??yü

,, cipiat, aut ipfum excipiat acerbius: vel Auli-

,Ccus, qui in aurem Principis aliquid ex invidia

il

W

iU

, infufurrat de altero, quod ejus animum ab illo

, ita abalienet , aut abalienare poífit, ut gratia

f

DN

,fua, & beneficiis, & muneribus vel officiis il-

,,lum privet , illique Aulz aditu interdicat: Id

ylitig;

, que molitur ut de illius infortunio crefcat , ut

Ukbfüäaf [

,in ejus locum adrepat: velqui fufurrationibus

a

, fuis bella five inteftina , five exterta accen.

i T

(

101

, dunt , qnales multi erant ex Confiliariis Saulis ,

»qui ejus voluntatem à Davide alienare , & in il-

RESPOA[

25 1

um Regem concitare conabantur, 1. Reg. cap.

MA

$» 12. & 24.

Tili (inquam) gravius fufurrationis

» peccatum committunt, quàm fi vulgates con-

, jun&iones & amicitias oblocutionibus fuis di-

,,rimere aut perturbare conarentur. Unde cir-

$, Cum-

DE 7. VITIIS CAPITALIBUS.

79

fuïurrom.,;

AT

» cumftantis huj

usmodi in Sacramentali Confef-

!l

»lone funt n

eceffarió exprimendz.

Sic

ra-

li

$, Vius peccant füfürrones

p

»1Ininum , vel San&imo

» qüi Religioforum ho-

nialium amicitiam diri«

m

» Inunt, aut fubditos adverfus Predlatos

Hs

& Supe-

» Iiores commovent : Unde fit ut difci

plinaRe-

TEUM

» gularis folvatur, vel remittatur ;

