l'mx (u.

,

t

! »Eä (o). $3e

.non transeunt in mortale, nifi.quando in

eítimatione morali coalefcunt in unam fum-

mam vel materiam. l. cc. concl, y.

Mä df,l'be[z

A3. Peccata venialia transeunt in mortale ra-

u

tione finis graviter peccamino(i, vel ratione

ao l

effe&tus graviter damnoli homini vel Deo,

]1.:cc. co acl;.6.

? mUNäh' h

a4. Peccata differant fpecie ex oppofitione adle-

*in]

R

f

!

ges fpecie diver(as; ipfie autem leges differunt

II

Ipe ie ex motivo legum érzmediato ac formali

N

elfentialiter diverfo.

Ad hocporro , ut mo«

tiva legum (int effentialiter diverfa, requis

Qd y

T

ritur rmó ut motivorum diverfitas fit in

Es

aQu primo fofficiens ad condendam aliam

It i

lr gl

legem. 2dó ut illamotivorum diverfitas actu

fubftet attencionilegislatoris. 3tió ut ea mo»

mratir f

tivotum diver(itas in acta fecundo affümae

pl 1

tur pro condenda nova lege in ordine ad di«

t

veffum effectum legis. l. cc. q. 3,

nl

4j. Illa peccatanurnero differunt, quz habent

fuljeium | demominatiogis totale divevfum,

A M r

..N. g. hornicidium. l. cC, q. 4.

I b

46. AGtus continui círca obje&a regulariter

; q.w::f.:w

cohzrentia. & coordinata ad unum finem

u m:u'fx:ä

fünt ünum n

u

;

mm, W

imero moraliter peccatum, ä,,

cc, d. 4. concl. 3.

j li

47. A&us phyficé plures círca obj

eda diípara.

atl

ta, hoc eíft, ex füo genere non coordinatx

j a n

in unum , fünt plura numero peccata. l. cc.

t kgislaw:.-

q. 4. COnCl. 3.

dph'WW

58. Intetraptio tnoralis a&uum curm retradha-

L

Judex. gén.

tiode

[

aE (|) We

I

tione tacitá vel expreffa conftituit plura nu-

j o

mero peccata. l. cc. concl. 4.

Ó Küw) l

29. Interruptio actuum per ceffationem libe-

4 W

ram vel neceffariam conftituit novum pec-

Jtas, 1

catum phyíice & moraliter, quandocunque

! Simph'cite

ponitur nova malitia aQüs interni; i(te ta-

g

men numerus acthum iaternorum fufficien-

lp

ter explicatur per durationem, vel aliam

lt

circumftantiam actüs. l. cc. concl. f. 6.

i Crtum :

o. Deus non eít caufa moralis peccati , cau-

ii o

* fattamen materiale peccati ut' determina-

v fef

tus à creatura ad fpecicm actüs. l. cc. Difp.

; Pt

J q r

fisetam|

31. Peccatum habituale eft actus peccati prz-

adis L

teritus necdum (íufficienter retractatus vel

, Montam

poteít dici, quod fit ipfà macula feu defor-

ntefe i

mitas animz habitualis. l. cc. q. 2. concl.

w]

D.5

mnïumnunpu

31. ln peccato datur duplex macula; una

ininkm:pw

£beologica , qu confifbt in privatione. gra-

n

tiz fanctificantis , & aliorum donorum, al-

Qd ]s

tera 7zoralis, qu confiftit in habituali de-

ordinatione voluntatis & intellectus. l. cc,

H'«JU

inja

q. 2. concl, 3. 4-

Ut

$3. Datur macula moralis etiam in peccato

N

H'Et:liül(l'o l

veniali. l. cc, q. 2. concl. 6.

REl

34. Maculz morales, quz vocari poffunt cau-

W, ls [

fales ac conftitutiva peccati, differunt in-

LT

r

ter fe fpecie juxta diverfitatem fpecificam

, lt

peccatorum. l. «c. q. 2. concl. 7.

M

ue

^A

3j. Per reatum culpz recte intelligitur mac

la

E Lg»au:m

!e

3 (0 8

)"wmïtplnm

la adzquata, nempe theologica & moralis

w4.

l. cc. concl. 8.

n

|

llft flomm "

36. Reatus culpe, & reatus poene /?ri&? di-

"&e, hoc eft, inflidx cum renitentia vo-

i Ral

luntatis, realiter identificantur. I. cc. q. 3.

Itj d

37. Simpliciter tamen loquendó ,' hoc eft,

At if

abítrahendo à poena ftricté vel' laté dicta,

'ma d

reatus culpe & reatus poenz diftinguuntur.

ï' 6:

l. cc. q. 3. concl, 3.

38. Certum eít, peccato mortali de fa&o in-

fligi poenam zternam non folüm da

MMmm

mni L er

d r

ecam fenfüs. l. cc. q. 4.

39. Peccato mortali debetur zterna pcena fen-

füs etiam per fe,

& ex malitia intrinfeca

At

Tf 40

actás. l. cc.q 4. concl, 5.

40. Non tamen debetur p

dl d

intenfivé infinita, l. cc.

eccato mortali poena

44 0

41. Peccatum veniale quoad culpam- jam. re-

miffum non punitur poena zterna per accidens

Wi w

in inferno : punitur tamen per accidens pcena

yrtt g

&terna, quando culpa in mundo necdum re-

m

miffa efl. l. cc. in Quzftiunc. qq. r.

d d d

42. Unum peccatum poteft effe poena alterius

us Lt

non per /e quoad culpam , fed ratione anne-

xi. l. cc. qq. 2.

'ctim'm u

43. Inclinatio naturalis ad bonum corruinþi-

l

tur feu hebetatur, ne tam prompte exeat in

adus, per quodvis peccatum. l. cc. qq.3-.

p

44. ldem actus fub divería ratione poteft effe

y, ii

peccaminofuüs venialiter & meritorius, 1. cc.

g p

, QQ: 4

d

4jy. Non omnia peccata proveniunt ex imme-

J

diata fuggeltione dce.nonis, l. c. : qq. j*

P2

ene-

« ( Be

,Ditf

Genera Peccatorum.

yobie

'

46. Motus primoprimi in app&titu natutali

vt gt

nunquam fünt peccatum. l. cc, Difp. 4. q. 1.

[

47. Motus primoprimi in appetitu rationali,

p

vel fenfitivo , parente imperio rationis,fünt

peccatum veniale, quando fünt voluntatii

sv

lia 11

in caufa, hoc eft, quando potuerunt im-

pediri, ne orirentur & per negligentiam ve-

d (

nialiter peccaminofam non fuerunt impedi-

uxplen

ti. l.cc.q. r. concl,2. Idem dicendum, quan-

tl

do non reprimuntur per rationem

concomi* i

tantem. l. cc. q. 1, concl. 3.

mueyple

49. Omnis delectatio plené deliberata de ob-

tionc i

jecto graviter peccaminofo eít peccatum

3 pl

mortale, l. cc. q, z. concl. 1.

n

49. Omnis deleQatio plené deliberata circa

Duonci

objectum , quod formaliter aut per conne-

xionem neceffariam per fe ex fuo genere,

fdrgeri

Qsl

vel ex intentione operantis fovet affectum

ad actum. graviter in fe peccaminofum ,. eft

IT

peccatum mortale, l. cc. qq.2. concl. z.

etiam fenf(ibilis

Witg

yo. Delectatio. voluntaria ,

tantüm , circa objeQa,' quibus anneCtitur

Sfmm bum;

Xigudcns !)

periculum proximum incidendi in deledta-

tionem fenfualem voluntariam eft peccatum

Vrf

X

püdg

mortale. l, cc, q. 2. concl. 3.

(di ong

u

$1. Eft peccatüm mortale, ad motus indeli-

beratos delectationis venerez fe habere ne-

Ui

gativé non avertendó attentionem ad aliud

d

objedum , vel non pofitivé refiftendo. l, cc.

"g.

V

Monr

q.3«

N

$$ Da-

[ of

Á

b

«j oW

Ai

2. Datuf gravis obligatio vitandi periculum

|

robabile peccandi quando vitari poxeít fine

E

valde gravi damno. l. cc, q. 4.

M i

Peccatum origim[e.

Tif

A

$. Peccatum originale non fundatur in alliga-.

UM

tione voluntatis poíterorum ad voluntatem

Ut

Adami. /z 7v. de peccato ovig. Difp. 2. q. 1.

g.

4. Peccatum originale non confiftit przcife in

R i

concupifcentia, aut in morbida qualitate. 1.

| dwmm) M

.

cc. q. T.

ilïmawr

3. Peccatum originale confiftit mate

riäliter in

concupifcentia, formaliter veró in priva-

l'dibmm tT

tione juftitiz. originalis, idque ob conne-

d p

xionem phyficam cum culpa Adami, l. cc.

g. I,

Íhest i

4. Mla concupiícentia, in qua confiftir mate-

1pt r

riale peccati originalis, eft habitualis, non

y

L g

aCtualss. l. cc. q. 1.

:

immm

l

$. Eadem nor confiftit in qualitate fuperaddi-

n

ta, Íed in natura virium agentium fine froe-

" concþ,

no. l. cc. q, 1.

« a

j

"

6. Semen humanum , ut primordialiter de-

Ícendens ab Adamo, & ut carens przdicta

LU

virtüte inftrumentali produ&iva juftitiz ori-

od

ginalis e(t caufa phy(ica inftrumentalis pec-

l

cati originalis. l. cc.q. r. concluf. g.

d at

7. Primus effe&tus phyficus feminis fic defe-

rl

&uofi eft concupiícentia habitualis in em-

m d

brione ante infufionem animz rationalis. l.

N

iabl

cc. q. 1. conclof. g.

8. Concupifcentia radica

lis in ämbrione ut de«

fcene

h

3

«Po B

fcendens ab Adamo eft cauía materialis

culpz originalis , ficut converfio ad bonum

j

commutabile eft caufa materialis culpz actu-

p

alis. l. cc. q. 1. concl. 10.

9. Homo per peccatum originale non elt po-

Jot

- liatus donis füz naturz abfolute debitis, l

*

j ld

CC. q. 2.

(j i

N

10. Homo per pe;:catum originale vulneratus

eít etiam in paturalibus laté dictis, & fpo-

griton

liatus donis (ibi conditionaté ex przordina-

j um

lais

tione divina debitis , hoc eít, fub conditio-

ne, fi homo ponat difpofitiones congruas.

svl

l.cc. q«24

qam «

I1. Parvuli poft. baptismum ' decedentes nec

TOU

ruantur, nec poít diem judicii fruentur bea-

M

titudine aliqua cemporali. l. cc. q, 3.

p

mj n

12, lidem tamen non fübibunt poenam . ignis.

hr t n

l.€c.-q.3.

m q

15. B. Virgo fuit concepta fine vmacula pecca-

t

ti originalis. l CC. qi 4.

D

d

Permutatto.

m

hoj

p Prohibentur permutar? res fpiri'tua!es pro

TClegr

temporali. /z Tv. de Con£r. $.7. q.4.

Item

Vil

beneficia inter fe, vel res Ecclef(iafticzx im-

mobiles aut pretiofe mobiles (ine folennita-

Lj

tibus, aut d:fpenfatione; l. cc.

ftj üüäb[a

ts l

2. Permutatio duorum beneficiorum inzqua-

10 D

lis. valoris fine difpenfatione cum pa&o

"i

1

compenfandi exceffum redituum , eft juris

ht

Perti-

j W?ga

"

i

Pertinacias .

1

hnn ^

]v

t

— Fide. Sept*.em vitia capitalia. $. /uperDia,

Pignus , Flypotheca.

ZT [

1, Hypothecam tacitam habent princeps in bo-

IG d

nis fubditorum , civitas & loca pia in bonis

fuüi admini(tratoris, legatarii in rebus à te-

g,

Ts

ftatore relictis, maritus in bonis uxoris , &

4 t

uxor in bonis mariti pro dote, liberi prio-

tl

ris matrimonii in bonis patris vel matris ad

IN

fecundss nuptias transeuntis, vendiior in

mutuansin re, ad

QU U

re vendita pro pretio,

quam emendam vel reparan

dam datum eít

hts y

mutuum, locator zdium in rebus illatis

ifttyh

£n Tv. de Contv. $ 9.q.6.

W

4. Sub hypotheca generali comprehenduntur

p

omnia bona corporalia & incorporea, prz-

fentia & fütura; nontamen comprehendun-

tur ea, quz aliquis verofimiliter non fuiffet

i.

oppignoraturus, nequeea quzrequiruntur

ad competentiam ftatus. l. cc. q.7.

3. Oppignorare non poffunt, qui non habent

dominium vel liberam adminiítrationem rei

H

n

ut Mínorennes, adminiftratores , Praclati, Ein-

j

Ín '

phiteutz, l. cc, q ro.

CU

4. Oppignorari non poffunt res facrz , publi-

sl n

cz , litigiofe , fideicommifforíz, fundus do-

(

talis, res feudales & emphitevticz finecon-

- fénfu Domini, fervitutes activa fine predioe

ao

qES

dominante, folus ufus rei, res jam alteri

Qu 'Eü ii

oppignoratz. l. cc. q. 1 t.

ü, uti

f« Pa&um /egis commifforie fufurarium €

etiam

li

4

a c) g

mwä

etiam pa&tam azticbre/zos , nifi ; quod fupe-

RUT

rat mutuum & cenfam licitum, reftituatur

,

debitori, l. cc. qq. 12. 13,

lt

;ütentif

wyini À

6. Creditor confequitur ex pignore Jus in re»

qnfünt à

jus retinendi ufqde ad folutionem , jus pre-

yis, vt

lationis, jus diftrahendi attamen cum obli-

ul

gatione reftituendi exceffum. l. ec, q. 14.

ff

7. Creditor tenetur ey culpa. lata, (i pïgnus'

yentta

/ perit, vel deterioratum eft;'tenetur etiam

abftinere ab ufu pignoris, reftituere fru&us

d t

if

aut eos computare in fortem, reftituere

sudh p

. Pignus eum acceffionibus. l. cc. q. 16

d renit

8. Deb'tor tenerur fervare creditorem indem.

Ym a

.

nem, fi tradidit pignus vitiofum, reftituere

impenfas utiles in pignus factas. l, cc. q. 16.

N qilim

T om a

Päfäd!i&.

Mtemifon

Fide Dominium in feras,

i dl

ldl

d uf

Panitentia,

Virtus.

Qw

rony

.. Ad veram pocnitentiam jure naturali requi-

Vr

ritur doJor de preterito, faltem implicité ac

LT

virtualiter. In TraCt. de Pozait, Difp. z. q. 1.

3. Ad veram poenitentiam pro obtinenda condo.

:rn Vi ]

Q V

. natione culpz requiritür jure naturali pro-

L

pofitum fatisfaciendi

.l ec. q. 3.

juxta off?nfi arbitriu-m.

Z

]

j. Ad veram *pceenitentiam jure naturali re-

W currefp

)

M

quiritur dile&io. Dei füper omnia, faltem

Wn

poffit

"n |

äizitfalis ac :'wg:e:*jä&q, qua. abíoluté

WW

aCCCP*j

,

1

-2 ( $

lm, qm l

acceptari à Deo ad recongiliationcm.. l ec,

d

qo

P

4. Poenitenti

a juftificativa extra Sacramentum

li

T

r

baptifini & poenitentiz , faltem in iis, qui

Hem)

D

non

funt exercitati in aCtibus perfecte charis

tatis ,. nec facilis nec frequens eft. l. cc. q. 4,

Jufim| [

r

|f. Poteft quidem elici pcenitentia ad falutem

Ü Gpg

TUj

- fufficiens etiam in extremo momento vitz j

"My «

cenitentia tamen , 'quz differtur in arti-

n

n j

.culum mortis, raró cü fufficiens ad falutem.

JocCog.de

N

5

"

n

m

!

6. In nulla providentia poteft peccatum mor-

Ti j

tale remitti fine omni poenitentia per condo-

nationem extrinfecam. l. cc. qq. 4.

Ü lr

. Ne quidem peccatum veniale poteft remitti

iil

" fine omni poenitentia. l. cc: qq. j

$. Ad remi(Tionem peccati venialis requiritur

faltem di/pliceutia virtuali$ , confüftens in

* aGuali affectione mentis erga Deum effica-

citer exclufiva peccati, (i menti hic & nunc

occurreret, l. cc. qq. 6.

E

j

:9. Peccarum venialeac proin multo minus mor-

;

FWW'

tale non poteft quidem remitti fine mortali,

tT

42

poteft tamen unum veniale remitti fine al-

j

W

tero veniali..l. ce. qq, 7. 8. 11.

T

T

- yo. Peccata venialia remitti poffunt in Purgas

Tl

torio etiam quoad culpam per fpecialem mo-

fu.

tum liberi arbitrii primüm excitati per poe«

nam correfpondentem tali peccato. l. cc,

qq. 2*.

TL

g, üt

31. Sacramentalia, v, g. afperfio aquz bene«

g p

di&tz , non caufant remiffionem venialium

T

immes

i

u MON.

.frtus

-immediaté ac per fe, fed mediaté & per ac-

cidens, inquantum impctratoriö conferunt

777

gratiam excitantem, & monent de a&ibus

[

bonis. l. cc. qq. 10.

dum non.

nedant

12. Nemo poteft agere poenitentiam pro pec-

üorftugte

cato originali, vel pro peccatis alienis. l. cc,

( Qq. 12. 13.

sundi af

13. Poteft agi poenitentia de peccatis ignoran-

al t

u deur

tiz eam deftruendo per media generalia in

fua radice. l. cc, qq. 12.

* determ

ieficam i

14. Virtus pcenitentiz non dabatur in Chrifto;

habitus tamen infufüs reperitur etiam in in-

hnmett

nocentibus , & perfeverat in ordine ad gra-

m notl

tiarum actionem- in

apltto a

Beatis. l, cc, qq. 167

17. 18.

y

Notanm

1y. Poenitentia pro füo materiali habet quae

tir pef

tuor virtutes fidei, fpei, dileCtionis initia-

D j

lis, & juftitiz initialis páta generalis, com-

mutativz & diftrib.tivz ; quoad formale

—W Ev

PO |

autem dicit e//à guoddum velativum haram

At

virtutum ad peccata, animam & Deum,

:

M[w

gïil;, :flrf

&[

commune toti complexo harum virtutum,

[

üti ffgf [

l. cc. qq. 19. 20.

i

t

Sacramentum.

det

Ul

16. Poenitentia eft: Sacramentum à 'baptif'mo

: Smphq

& aliis Sacramentis diftin&tum. l. cc. Difp,

I

l

2. q. I.

CM

17. Partes materiales hujus Sacramenti funt,

contritio , confefíio, & fatisfactio in voto,

t p

"If d

Forma funt verbgk abfolutionis. l. cc. q. 2.

j]

18. Vir-

z

,

568 (o) $3e

il

18. Virtus collativa gratie in hoc Sacramento

IN

7FCDI Ü 3&:'

- eft zmmedizaté zMigata foli abfolutioni. 1. cc.

q. 2. Concl. 3. Sicut materia corporum natu-

ralium non eft immediaté a&tiva ratione fui,

A hi

fed mediante formá. l. cc. ad object, 6.

T

'39. Chriftus reliquit Ecclefiz poteftatem deter--

minandi rateriam etiam hujus Sacramenti

xcm'signm

quoad fpeciem infimam, ita tamen ut jure.

imji

divino detur obligatio confirendi fpecies in-

fimas determinatas ab Eccleíia ad rationem

hr

fpecificam infimam. l. cc. qq. 3.

T n

20. Sacramentum poenitentiz lapfo in pecca-

Id

tum :vortale eft neceffarium . /a/fem zgz voto

.X',

l!.cc,q

IÉ

implicito neceffitate medii. qq. 1. 2.

21, Non tamen juftificat zz votoni(i per adtum

Al t r

, amoris perfccti. l, cc. qq. 3.

Jl oj

22. Dabatur jam. in Lege naturz & fcripta

Yl C0n

aliquod Sacramentum poenitentiz habens

d hm

promiffionem gratix , fed ratione conditio-

j

num requifitarum , füb quibus promittebatur

wn n

gratia, effectus non erat tam infallibilis, fi-

p

cut in lege gratiz. l. cc. qq. 4. 5. &in Pree-

"

nio, & in Difp. 4. & y.

j

23. Non eft de fide, confeffionem immediaté

* & explicité per feipfum fuiffe à Chrifto infli-

v

tutam. S'mpliciter tamen eft de fide, Sacra-

d. Ti

mentum poenitentie à Chriflo inftitutum

effe. , cc, qq. 6.

n

24 Licet Confeffario in hoc Sacramento uti

g t

materia dubia, fi materia certior adhibito

Ouis. ln tc' q'lj

omni conatu.ex parte Confeffarii. & Poenis

tentis

j

99 (o $9e

tentis non poteít haberi, & abfolutio ne.

quit differri fine gravi periculo animarum

generali vel particulari. l. cc. qq. 7. 8. 9.

jugn

sDu M

"T

Penitentie injungende.

flfo, vt

F'ide, Satisfactio. Confeffarii requifita.

rotici 2

. PenitentiAalia.

m i

I

3. Pæn,z'tektz'ale Romanuii empore Gregorii M« Yi

In Trati. de. Penit. àin. Append. pavt. i.

|

39. uum. [.

E

4 ]mme

2. Pocnitentiale Eg/ert? Szculo VIII, l, cc. $.

30. num. II.

3. Poeaitentiale Szcu/um. l. cc. num; III.

h. Y

4. Ponnitentialia ;4zZrgavenfia. . cc. n. IV, V*

$. Excerpta J'egizovis. l. cc. n. VI.

Ut dtb

6. Pcnitentiale 7zrozez/e. l. cc. n. VII.

, Witün, :

7. Pesnitentiale ALemezfe l. cc. n. VIII.

ia

8. Bellovacenfe , Rbotomagenfe , F'itlorinum.

n

E n IX: X. Xl

Sjtytun

9. Poenitentiale Zo/ofomus. l, cc, n. XII,

DT

Ü r

19. Duo Panitentialia Sj'oammis Slejumatoris

Patriarchz C. P. fzculo &. l. cc, j. 3 1.

A n

11. Poenitentiale Romanum & Joannis Jejuna-

Atilm f

toris contra Baínagium vindicantur, l. cc.

Pt rj

jf *

:

$. 30.

35. Poenitentiale Au

"t f

l. cc- $ 33.

guüanqm fzculo decimo.

"tb

N)

Po!lutz"o.

q

m ]

HSICCI

Fide. Communio. n. 110. 111, 112.

ühy ff

Pracep.

t

"N

,& abfülu[io j

- Preceptum. L

DUn) mim,(

"M

Fide, Adjuratio. adoratio. amor Dei. chari-

tas Dei, Magia. amor proximi, divinatio, cul-

Tj

tus Dei & San&torum. Sacrilegium. fuper-

Q

ftitio. vana obfervantia. malcficium. amor

proximi. mifericordia.correctio fraternaelee-

s

mofipa. inimicorum dile&tio, blafphemia, Si-

monia. Tentatio Del.

"

Vi

l, 1.

Preceptum H

Fide. Juramentum, Votum.

"m

Praceptum 1ll.

: Din ]

l'ide. Fefta. Miffa,

l

^ Preceptum IF.

J

r, Liberi debent parentibus, x)'am(oremk 4)

ATH

reverentiam, 3) óbedientiam. /g 7r. de De-

wl

cal; part. 2. Difp. 5. qq- 2. 3.

M

, Conira atorém peccatür 1) odio pofitivo.

2) imprecatione veloptatione mali. 3)com-

&l

placentia de malo parentum. — 4) afpera tra-

&atione paréntum, ) contriftatione paren-

n n

tum per verba aut figna contumeliofa, qua

d)

fiobipfam frequentiam. vel diuturnitatem

Lsf

gravem contriftationem caufare meritó pof-

Ti

fint , funt peccatum mortale. Talibus li-

beris in facto recenti re&dté injungitur de-

x

precatio , aliàs vero oratio quotidiana de-

derminata pro parentibus usque ad certum

tempus. l. cc. qq 4.

fle

3. Cfntm reveréttiain peccatur, 1) percutie

1

O5

[Ivm' j

$ ( Be

g n

do, ita utetiam de fe levis percuffio pa-

rentum (it peccatum mortale. 2) eos affi-

M[Umkml

« x

. ciendo contumeliis & convitiis. 3) eos pro

u

vocando ad iracundiam verbis aut factis. 4)

o li

]]

€os coram aliis contemnendo, ob pauper-

Jm

nf

tatem non agnoícendo. $) eos infamando,

qií

Q

vel in caufà criminali accufando, nifi id'exi-

p

ii

s )

gat falus publica. Quando ex ejusmodi actu

vel a&uum frequentatione generatur paren-

hbt C

tibus gravis contriftatio , eft peccatum mor-

H ;liö l

tale. l. cc. gq. 5.

ia vd

itonm

4. Etiam graviter peccatur, conjiciendo ma-

-Jedi&a vel. contumeliofa. in

m jt/

parentes defun-

&os. l. cc, qq. 6.

ET

b d

$. Non licet filio occidere parentem banni-

tum ; licet tamen occidere aggrefforem pro-

[ qq: I

^ priz vitz, Reipublicg, vel kcclefiz, (ima-

At et

lum alio modo averti non polfit, l, cc. qq.7.

pj

: 6. Contra obedientiam peccatur , non obedicz:-

ii Wt

do circa res pertinientes ad rectam guberna-

w

tionem domüs, vel honeítatem morum.

IN

Hinc liberi, peccant graviter frequentandó

,libmudo c

periculofa conventicula , prefertim noctur-

lm s

na &c. contra proh;bitionem parentum, l.

fub!cvauda;

cc. qq 8.

BI

?h di

7- Liberi non tenentur obedire parentibus. 1)

quando przcipiunt peccaminoía, vel pe-

ts

riculofa animg; v. g. ut cooperentur falía-

UM

tioni mcrcium , adeant choreas,

vel alia

Ü |

[

* periculofa conventicula, 2) quando agitur

M

de ele&ione ftatüs religiofi vel conjugalis,

hi

3) quaudo jubent fümere fponfum vel fpon-

T

am

"BNON

l.

fam contra fuam pofitivam inclinationem

V t

naturalem. l. cc. qq. 9.

í

l ]

9. Liberi peccant etiam contra amorem, fi

TT

non fübveniant eis in neceffitate fpirituali.

101 Ü j

fbj

Ti

1mó fi negligant eis miniftrar! facramenta

confuetain artículo mortis zdó fi in mor-

Wdo, UIH'J'

bo periculofo eos non juvent lcctione pia,

t

recitatione precum ,. piis imaginibus, ubi

Pt

hzc in füa. prefencia fieri vel collocari op-

Mi

.tant, 3tiÓ fi eos impediant, ne fa iant te-

ftamenta vel legata. pia. 4tÓ fi negligant re-

Ql

ftitationem bonorum fibi à parentibus injun-

L patsté

&am. ;tó fi non curent celebrati exequias

vel anniverfaria , aut non exequantur lega-

itntn l

ta fibi à defun&tis parentibus prafcripta. l.

gfv

cc. qq. 1o.

dH n

9. Pec.ant etiam contra amorem, fi ubi fine

g

gravi prajudicio fui (tatás poffent, non fub-

dl

veniant parentibus in gravi neceffitate cor-

dngin

porali conftitutis. 1mó non dando vel pro-

curando fic egentibus alimenta. 2dó eosnon

li t

liberando ex captivitate vel carcere. 3tió

1 ïrcgm*zf;,

aliil

"m

infirmos non vifitando & verbo vel facto

H

iUd

[

Mdl

fublevando ; aut neceffaria medicamenta

p l

non procurando. l. cc. qq. 11.

10. Hec obligatio fubvcniendi parentibus in

iiregmim

neceffitate gravi datur etiam erga parentes

gi, v

hzreticos , (i (int tolerati, nec tententalios

p

feducere, ]l.cc. qq. ta.

p

11. Si parentes fint in gravi neceffitate, aut

J

u

?

timeantur brevi incurfuri gravem neceffita-

;

« n

J

tem , filius c(enecur potius manere in facu-

(

f

mv

le

" NON-

r

lo aut exire ex Novitiatu , quàm ingredl re«

fj o

ligionem , ut juvet parentes , (i poflit.

Ea

qdlitt

tamen obligatio non. datur erga fratres &

forores, faltem (i religionem intrando longe

[e

n

fecurius füam falutem obtineti poffe íperet,

vel fola dilatione fufficienter fratres vel fo»

y t

fin, at

rores juvari poffe videat. l cc. qq. 13. . Et

hzc vera funt, etiamíi quis emiferit votum

poultiy

j5 f

ingrediendi religionem. Egredi veró vel

egreffum poft profeffionem quarere non te-

um n

E

netur. l, CC. qg. 13. n. £. 6.

ub

12, Liberi non tenentur folvere debita paren-

Mcan

tum , quando excedunt relictam hzredis

aegligan;diü

tatem. l. cc. qq. 13, Idque verum efít, et-

Atonem, A

fiamfi debita fint contra&ta pro alimentatione

poniqus

liberorum, Idem dicendum de uxore. ]. cc/

Vitoydnn

qq. 14

mredton,

tnin d

15, Parentes tenentur alimentare liberos, ufque

dum poffint fibimet ipíis providere de fuften-

stcogum i

BINNTN

tatione, 2dó Ea lex etiam ftringit avos. &

avias, $tió Parentes ad idem tenentut erga

it, tl

illegitimos & fpurios.: 4tó Et erga liberos

du

emancipatos, (i ab(que fua culpa in gravem

lg

neceífitatem venerunt; vel ernendationis

uug" frtilh

Ípes appareat... Si autem fua culpa in éam

V fs

neceífitatem venerunt, levanda tamen efít

Wtl

ex charitate eorum indigentia. l, cc. qq. 15.

Dtiny |

..14- Mater tenetur per triennium ablactare in«

MY

fantem, Finíta ablactatione tenetur

pater ad

ii

alimentationem. l; cc, qq. t5.

i1f. Mater peccant faltem venialiter; .

fï. abfque

lum

J

caufa legitima neceífitatis tradant infantes

r.*(z.

DN

aliis ad abla&andum. l. cc. 3. 16.

z N

M

16. Pec«

LL

ID(

d

o

;

!

at2 (o i-!ü

q"ämingræi

16. Peccant parentes mortaliter, .íi infantes

fuos exponant; & tenentur ad' refüfionem

: 58 .

expenfarum iis, :qui expofitos alimentárunt.

Ti

l;cpegq. a

X pj

j

!

17. Clerici ex bonis Ecc

lefiafticis hec tenentur

Ht v

j

,nec poffunt dotare filias fpurias ad. matrimo-

u

nium , immó nec magnam dotem conferrein

Fmilrfrff I

monaftetria , fi ad(int aliz cau(z piz urgentio-

EM

res. Tenentur tamen parentes liberis fpuriis

t

-tantumconferre; ut poffint honeíté viveré. l,

cc. qq. 18.

Rl

15. Peccant parentes

mortaliter, i in liberis

T n

negligant difciplinam morum , & bonam edu-

t d

. cationem. 2dó Si iis non auferant occafiones

Yoddion

propinquas àd peccandum mortaliter. 3rió

deütr

- Si eos depravent malo exemplo, vel negle&tu

CorreQionis. 4tó Si eos cogant ad matri-

li of

monium vel (tatum religiofum. Immo fi fi-

ldul

. lias cogunt ad ftatum rel'giofum, incurrunt

excomtrnunicationem,Hanc tamen non incur-

t &

QR

rit, qui filiz illegitimz offert hzreditatem ,

m

xl

M

fi ingrediatur monafterium, fecüs fi offerat

duntaxat Legatum exiguum.; $tó Si conti-

(

i

"

ue

"

H

nuà troculentiá eos reddunt- pufillanimes.

hu

6tó Si ex mero motivo avaritiz vel majoris

d

Commoditatis eorum matrimonia nimis diu .

at

protrahunt. l. cc. qq. t9. 20.

eN

19. Conjuges fi

bi invicem debent. 1mó

Jïf;lp- ,

v d

vl p:l!»

vei conjugalem tam internum per affe&tio-

f

nem rationalem, quàm externum per obfe.

quia amoris. 2do Zozorem in verbis & fa-

nj üv'f

um t

Cus. 3tió Obedientiam quoad opus conjugii.

I-€6 qq. $15

TL

h

u

Jndex gen.

u

40. Tenen-^

[

"NON E

!j lr

30. Tenentur fub mortali- cohabitare quoad

thorum & meníam , ni(i cauía legitima ex-

IUUIS, f

frcacon

cufet. l. cc. qq. 22.

ái,

21. Matitus cenetur ad alimc'ntatïonerh prolis

o

etiam tunc, quando difceífit ob fæviciem

IT

mariti. l. cc. qq. 23.

y ib

22. Maritus in cafu extremz indigentiz tene-

Y

tur potius fübvenire patri quàm matri, aut

Á p

lie, la

üxori, & magis uxori, quàm|liberis , nifi

i

alius fit confenfus przfamptus patris. ]reb.

qq. 24.

i

4 Doniri

m O

23. Conjuges poffunt graviter peccare contra

amorem fibi invicem debitum. 1mo Si pars

Y Ia

LT

alterutra in alteram proferat verba injuriofa,

qu« illi poffint caufare gtavem ac diuturnam

pnptgus

contriftationem. zdó Si maritus immoderaté

qus d

& graviter percutiat uxorem, ultra quàm

i pela

neceffe fit ad ejus emendationem, 3uó Si

du

maritus uxorem impediat ab obfervatione

t kv

mandatorum Dei ac Ecclefiz, vel fi eam

V t

longo tempore arceat à devotionibus apud

Qunti

plerasque aliasfoeminas paris conditionis

Vi t

confuetis. 4tÓ Si uxor fibi arroget admini-

M Qerel

ftrationem domüs fibi non competentem ex

Ug i

lege vel confuetudine. ;. Si uxor maritum

tsljni

impediat à re&a liberorum educatione vel

Wi

caftigatione. 6tó Si uxor fine juíta caufa re-

M

cufet fequi maritum mutantem domicilium,

V qq, 29.

7mó Si uxor.marito ad inopiam redacto de-

neget media ad hioneftam fuítentationem, l,

! FWH l |

j Htj

€c. qq. 2j.

; lomïä n l'n

44. Fratres & fororcs, fi habeant bona

pro-

ab

prias

a ( Be

blme M

pria, fibi invicem in gravi neceffitate confti-

hi,

tutis , tenentur prebere media ad honeftam

fuftentationem. l. cc. qq. 26. Immo (i fünt

Ut W

divites , tenentur ex bonis fibi propriis fra-

M nj

trem vel fororem pauperem etiam dotare,

l, cc. qq. 26. 27.

flb

25. Clericus Beneficiatus tenetur quidem alerc

Qf d

fororem pauperem,; nontamen ténetur cam

ii

.dotare, fi ad(int aliz caufze pize urgenuores.

Ms

l. cc. qq. 28.

26. Domini erga famulos & ancillas tenentur;

f

1mó, Curamgerere de zterna eorum falute,

NT

adó. Eos adítringere ad obfervantiam man-

thtj

datorum.

.3tió lis przícindere occafiones

1tditom

propinquas peccandi. 4tó Corrigere delin-

at

quentes, & pefhferos domo ejicere, ne re-

tht qu

liquos perdant. | ;tó Preftare iis competen-

UM

tia alimenta, ut cum folatio & gratiarum

NT

actione ferviant Deo , nec fanitatem fuam

Xlv

ac vires notabiliter lzdant. 6tó Eos traCtare

ao d

charitativé , modef(té, ac faaviter, ne gra-

j at

viter contriftentur, 7mo Iis fine mora fol«

Pt um

vere mercedem. 8vó Gcerere curam zgro-

tantium , nec iisde falario detrahere; f infir-

Wm M

mitas folüm duret brevi tempore. 9nó. Eos

non impedire à matrimonio opportuno per

caucmü "i

v j

fübtractionem falarii pro rata temporis, L.

Cc. qq. 29.

r

T

a7. Famuli & ancillz erga Dominos tetientur;

j

1mó Ad obedientiam quoad gubernauonem

domáüs tam in temporalibus ; qüàm fplrltua-

libus. 3dó Ad hororem & reverentiam. 3tió

g r

u

"

*

Ad

»t$ (0 $3€

Ad fidelitatem , vi cujus etiam tenentur im-

pettd

ol

pedire furta , & damnificationes, quz à con-

fervis vel ab aliis Domino notabiliter infe-

i fili

runtur; &, fi privata monitio non prodeft,

Non J

diteid

debent de hoc mon'ere:f,uos Dominos. l, cc.

qq. 30

r Eanir

48. Honor, & reverentia, ac refpectivé obe-

w

dientia etiam exhibenda efít rmó Patrinis,

fiarii,

2dó Parocho & Epifcopo. 3tió Confeffario.

atormo

4tó Superiori in temporalibus vel fpiritua-

5 &i

'

libus. $tó Tutoribus & Curatoribus. étó

pl'lVätO (

Senioribus. l. cc. qq. 31.

[

J'ide. Amor proximi. n. 11. 12. 13. 21. 22

23. Parochus. eleemofina. n. 14. 1. Fidei

( Nl

t fndl

obligatio, n. 13. 14- pignus,

fitutent

Preceptum F.

al d

hniud

1. Hoc prxcepto prohibetur. rmó omne ho-

at n

micidium injuftum. 2dó omne defiderium

fiugm

homicidii injufti. 3tió quzvis actio tendens

vel difponens ad homicidium, adquod per-

1Nl

tinent contumeliofa verba, convitia, rixz,

Tittüt li

vulneratio , mutilatio, provocatio ad duel«

imáy.

lum, infidiarum fliru&io, imprecationes ,

C

optationes morts, maledi&iones, /z Trad.

5

M IViS) &

de Decal. part. 2, Difp. 6. qq. s.

Áb

4, Licitum eft, malefadores publica autho-

H

us

ritate occidere. l. cc. qq. 3.

lil i

3. Quando Respublica cuivis fübdito dat fa-

n

.cultatem profcriptam occidendi, non licet

t ol

eum occidere in alieno territorio, immo fi

Ms

probabiliter poteft effe innocens,- nec ti-

meatur

1

T NCN

ntcnmmk

mesatur amplius fore nocivus Reipublicz,

5,9['1&00;

non licet privato , eum occidere. l. cc, qq.

lp

4. Filio id nunquam licet. l. cc. qq. 7.-

N N

. Non licet- marito, 'occidere uxorem in

0miüOS.Lï

adulterio deprehen(am. l, cc.qq. -

j. Etiam foeming principi vel nobili non licet

n

privata authoritate occidere concubinam

t

al

fui mariti, nifi à füprema poteftate in talem

notoriam concubinam ftatueretur poena mor-*

ii

mfb i

tis, eaque ipfi intimaretur, nifi ceffec, &

privato committeretur executio fententiz,

l. ec. qq. 6.

1j

du

6, Non licet Principi, dare quibusvis priva-

tis facultatem occidendi reum inaudicüm,

Si tarnen ea delegatio fit bono communi ne-

ceffaria, deberet ea delegatio fieri viris pru-

dentibus & probis cum claufula non proce-

m o

;0

dl

dendi fine exacto examine, ac fine relicto

fpatio pcenitentiz. l. cc. qq. 8.-

Vi

7. Non licet privata authoritate occidere ty-

T

m

a, m

rannum poít acceptam pacificam poffeffio-

ném & przítitam juramentum fidelitatis. l.

j

ul

3

cc. qq. 9.

;

i

Ti

sl

h

$. Cuivis, etíam Clerico velre

ligiof'o , etiam

h

füb Sacris in-Ecclefia, licet occidere inju-

ftum .aggrefforem. quemcunque , etiam mi-

Pubhd D

niftrum juítitiz ad defenfionem propriz vi-

tx vel integritatem membrorum, ferváto

) dacl':

tamen moderamine inculpate tutelz, 1. ce.

yj, *

qq. 10. 13-

x

i

fi quis verïb.is'.vel faGtis

j üï

L

9, ld licet , etiam

D

U 3

dedit

»

4*3-(03 d

ajumnflü

dedit caufam inju(te agereffionis , (i necin-

din

tendit, nec pr&vidit, exinde fecuturam in-

J (gtun

juftam aggreífionem. l, cc. qq. 11.

g

1o, Non tamen licet preveniendó occidere

fgo d

eum, de quo morali certitudine conítat,

IT

eum fibi machinari mortem, ni(i in zfti-

piti hi

matione morali, v, g. in actu primo proxi-

].WH*"

mo adu fit incepta aggreffio, & alia via

evadendi non füppetat. 1. cc. qq. 12. & 14.

j Wrgl] hC

dum p

Immo in tali cafu id licet fieri per aliurn, l.

€c. qq. 15. dummodo id fiat in continenti.

itenp

hd (

1I. Etiam milites & nobiles tenentur fibi po-

fevndü

tius fugá confülere quàm injuftum aggreffo-

[

rem. occidere. 1. cc, qq. r6.

)

p lm [j

|

| Iz. Non licet injuftum aggrefforem occidere

vja

pro confervatione unius aurei, vel alterius

gt x

partis bonorum, nifi tanta fit, ut vel. 1mó

p

in zítimatione morali &quiparetur mutila-

f g

tioni alicaujus membri in damnificato, vel

frem

2dó ut ejüs ablatio ple&aturmorte per leges

p m

proyinciz vel 3tió ut aggrefforis occifio per

T

tribunalía loci certó non puniretur nec poe-

na homicidii, nec alià gravi, vel 4tó ut

picto,

ejus ablatione homo invafus conftitueretur

UT

in diuturna gravi neceffitate, ficque coge-

i "

um

retur zgré traducere vitam. l.cc.qq. 17. & 18.

tf

.33. Non licet occidere aggrefforem bonorum

quz primum exfpedtantur, v. g. per tefta-

pl

IT

mentum, legatum, velad qux tantum ha-

L

betur 72$ ad. vem. l. CC. qq. 19.

li Se*pfum

14, Nonlicet occidere eum, quiftruit gravem

Wlllm |

ï calu-

apoB -

MT

lis]

calumniam, aut falfo teftimonio evicturus

ftmm

"t

eft injuftam fententiam. l. cc. qq.20.

l'"l

1f. Certum eft, eum mentalis homiícidii re-

s [

