utroque foro invalidum ; etfiamfi(it juratum.

m

l. CC. qo 48.

2. Si

t "j

x$ o f

Vg

3. Si tamen acceífit confenfus internus , eft

L

tantüm jüre Ecclefiaftico invalidum, l. cc.

jfeaur, ;J,'w

q. fo-

E

3. Si metus fu

erit incuffus indire&é, & inten-

À

tio metum incutientis non fuerit manifeftata

//

figno externo, matrimonium valet, Secu;

Edeh'cum'mg

erít invalidum. l. cc q. 49. .

!

4. Tale matrimonium revalidatur per novum

confenfum , vel copulam metum paífi cef--

ä*ü*lm'mn.

"M

fante metu. l, cc. q. 5 t.

TM

Impedimentum Ordinis,

"TM

J. Sacri Ordines. non dirimunt matrimonium

[

jam contradtum , quamvis precife ratum ;

fed tantüm contrahendum. l. cc. q,52. $3.

d fltnie

4. Id verum eft etiam in Ecclefía Grzca, in

lr«

qua conjugati ordinati poffunt etiam uti

matrimonio ante Ordines contfa&?f l. cc.

m g

qa 5-40

vfevat

. Non incurrunt

hocimpedimentum ordinati

n p

ante annos difcretionis , nec ordinati per vim

[

abfolutam , vel per metum gravem injufté

ac directé incuffum. l; cc, q. $. 56,

o at

r

Impedimentum ligaminis.

d ü*.*n.

1. Polygamia eít prohibita jure naturali abfo-

M

luto pro omni cafü, quo ejus deordinatio

nl

non corrigitur per bonum altioris ordinis

divinitüs declaratum. ]. cc. q. 58-

gl eyt

2. Ad contrahendum novum matrimonium re-

nim i

fltjms

qviritur & fufficit certitudo moralis de morte

. prioris conjugis, l. cc. 59.

(

3. Si

l

(

35 (0) E

f m

3. Si contra&o (ecundo matrimonio füperveniat

. DOtitia certa de vita prioris conjugis , datur

MT

Obligatio abflinendi ab ufu matrimonii &

redeundi ad priorem conjogem. l, cc, q. 6o.

Jggin

4- Si notitia füperveniens fit ftride dubia, da-

i fntat

tur jus reddendi & petendi debitum. Si

pl

autem notitia de vita prioris conjugis fit

PT T.

probabilior, prior conjux poteít licité red-

:fäm, fäf' gï»

dere, non tamen petere debitum. l. cc. q. 6r.

inày gnih

$- Si quis fcienter contraxit matrimonium vi-

initt.

vente priore conjuge, nec poteft. reddere

tmpedima

nec petere debitum,

Si quis autem contra-

a5 vo f

'Xit matrimonium ftante dubio de vita prio-

xindulte

. ris conjugis , & compats exiftit in bona fide ,

poteft reddere, fed non petere debitum, 1

.

edtud od

'nitsn p

€c. q. é1.

,.m'mwnjugim

j

Impedimentum publice boneff atis.

ïrid'm Wi

1. Vi hujus impedimenti perfona dcfpbnfata

TTL

prohibetur contrahere matrimonium cum

conf'anguineis fui

hyedinnn

fponfi vel fponfz in primo

gradu; nec fe extendit ultra

Y d

dum. l. cc. q. 61. 63. .

'primum gra-

Manpad

2. Non oritur ex fponfalibus invalidis de fu-

hia

turo, oritur tamen ex matrimonio rato in-

valido. l. cc. q. 64.

5latrimoniun

3. Necoritur ex

fponfalibuslconditïonatis b cc.

tht

q. 6j.

tl

4- Necoritur ex fponfalibus impuberum adepta

'" d d

pubertate diffolutis l, cc. q. 66. & $. r. de

Qu

Sponfal. q. 48.

fme n

yn Ori'

mDDlo[u

,3)53 (o)f B :

!mn

D

d

Jdg

$. Oritur tamen ex fponfalibus puberum mu-

ii

tuo conféníu diffolu-tis. l. ec. q. 66.

ml L [unm

Impedimentum affinitatis.

T dj

)

| m

1. Gradus affinitatis computantur hac regula:

lllo gvadu quzs eff affrnis amulievi altevius viyj

j QUj

t

:

d

"It

quoto gvadu eff cog[anguimeus illius vivo j ac

viciffim , 2l gradu eff affinis viro altevius

ffqg

-

i

QW

mulieris, quoto gradu eff coufaugutueus illius

W

mulher: Le/2:41.

j

UM Rj

V

Hoc impedimentum ex copula licita mulie-

| hi n -

ris cum viro /fe extendit ad quartum gra-

dum inclu(ivé : Ex copula autem illicita fe

Mil

ETU

extendit ad gradum fecundum inclufivé;

3. Affinitas non parit affinitatem nequidem per

novum conjugium perfonz affinis, l, cc. q.

hmfi

69. 70.

O d

4. Traditur tabula graduum affinitatis. l, ;:c.

q' 7'.

finmnis o

tig

$. Impedimentum affinitatis in primo graduli-

nez rectz eft juris naturalis, non autem in

d

. primogradu linez transveríz, l. cc. q. 72.

i

It

Wt

Impedimentum clandeffinitatis,

1, Matrimonium clandeftinum dicitur, quod

Vitoti

contrahitur fine prefentia parochi & duo-

rum teftium. l, cc, q. 73.

2. Non eft clandeftinum , quod eft contra-

honadey

.Xum coram parocho & duobus tefílibus

pl

clam (ine pre

ZN

v?i; denuntiationibus l, cc. q.

74-

J

N $

3. aro.

(

3 oO R

Ti

3. Parochus debet effe parochus domicilii vel

gm m

quafidomicilii faltem unius contrahentium,

l. cc.q.7;.

!

aririm 4

4. Valide aífiftit, etiamfi a

fïïfïat coa&üä , vel

u

j m

- fit excomunicatus , aut fufpenfus , velinter-

sl

di&tus, immo etfi necdum (it Sacerdos. l. cc.

ia l]bH

(« 7f

$

; iprit

stratot

f. Teftes debenteffe moraliter przfentes , non

tamen requiritur ut (int fpecialiter rogati,

ss fed tene

dummodo pro teftibus non affumatur con-

jv d CODU

m

fufa mulritudo prefentium in Ecclefia. l.cc.q.

i

i

;d

um l

76-

f Carbolc

6. Nomine parochi venit etiam Epifcopus Vi-

at f

carius Generalis, Vicarius parochi, etiam

t plürtt

temporalis. l. cc. 77.

100 Df

t dbos

7, Parochus vagorum eft quilibet parochus ,

in cujus parochia morantur. Ad hoctamen,

D]

ut mátrimonio vagorum licité affiftant, re-

i

quiritur licentia Ordinarii. l; cc.q. 77.

i

$. Parochus militum in abfentia diuturna Cu-

Q

rionis Caftrenfis eft parochus loci, ubi mo-

6 d.

rantur per magnam anni partem , non veró

ht [tent

parochus loci, in quo tranfeunt, l. cc. q. 78.

Q if

9. Diaconus ex commiffione Parochi non po-

"Atois

teft validé affiftere matrimonio. l. cc, q.79.

Wil

io. In teftes adhiberi poffunt validé etiam foe-

n

miaz , infames, perjuri; licité autem non

p

adhibentur, nifi circumfpedti, nec partia-

Dontis

les. 1. cc. q. 80o.

h T

II Valet matrimonium clandeftinum ín locis;

W

ubi Tridentinum non eft promulgatum. l. cc.

At

12. Qui

b

IT

E bj

i?'

—

12. Qui fe conferunt in locum, ubi Triden-

! fOUtrahgu

It

tinum non'eft promulgatum , przcife eo

animo , ut contrahant clandeftiné , vel cauía

negotiorum ad breve tempus , non contra-

" i

L Vl

hunt validé matrimonium fine parocho &

i

teftibus, l. cc. q. 82.

Wt

13. In loco, ubi Tridentinum fuit promulga-

tum, fed per hzre(in abrogatum, Catholici

"r?ftüf:s,nan

non contrahunt valide fine f'arocho & te-

R&

ftibus, fed tenentur excurrere ad loca ca-

Vr

tholica ad contrahendum, fi fieri poteft Afïnc

M*-*M

! gravi damno, l. cc. q.83. 84.

14. Ubi Catholici adftringuntur ad contrahen-

!n Epï[wpqgï,

dum coram Judice hazretico vel Turcico , id

pund

facere poffunt tanqüam coram tefte Politico

dümmodo prius contráxerint coram paro-

It pei

cho & duobus teftibus, l. cc. q. 85.

Mu

15. Matrimonium clandeftiné contra&tum non

t f

" habet vim fponfalium; nec tamen tollit

TE

Obligationem fpon(alium pxræcedentium. l.

a t

cc. q. 86.

f

v d d

16, Parochus ali

enos parochianos cohiungen"s

i t

fine licentia eorum. parochi ipfo jure tam-

faxlg

diu fufpenfus eft , donec abfolvatur ab or-

Dybi

dinario illius Parochi , àquo debuerantcon-:

jungi. l. cc. q. 87.

üno

viit n

17. Contrahentes clandeftiné

poffunt ab Eþif-

copo puniri poena arbitraria. l. cc. q. 87.

tfp ia Y

j p

18. Denuntiationes faciendz funt tribus die-

bus diftin&is inter Miffarum folennia. l. cc.

4

immin lt

q. 88. 89.

io difpénfatur, ut de-

M

19. Qxando, ab ordinar,

2»'

Bun-

d

[

4bod

WHS; Í m

nuntiationes fiant poft contradtum matri-

monium , tenentur conjuges intereaabfítine-

h

ré ab ufu conjugii. l. cc. q. 9o.

4

f am

20. Parochaüs omittendo unam denuntiatio:

s lt

n

nem íine gravi caufá peccat rbortaliter, l.

Cc. q. 9r.

yoelti a

sune

21. Idem dicendum, fi denuntiationes fine gra-

D

vi caufà faciat tribus diebus non feftivis, aut

eas non faciat inter Miffarum folennia, l.

drbiar d

cC. 92. 93.,

y hl

22. Denuntiationes fieri debent in utriusque

hm

contrahentis parochia, fíed num faciende

vjmonium t

fint etiam in parochiis, ubi tranfegerunt

2 p

majorem vitz partem, relinquitur judicio

RUE

parochi, à quo conjunguntur.l. cc.q.94.95*.

D

23. Etiam in matrimonio vagorum przmitten*

i wi

tendz funt denuntiationes, l, cc, q. 9.

"n n

24. Difpenfare circa denuntiationes poteft fo."

DI

lus ordinarius, fed ubi difpeníatio exfpeGta-

mö'mwiw

ri hequit, in cafu neceffitatis Epikiá uti pof-

f m s

fant Parochi. l. cc. 97.

RUT

25. Difpenfato uno contrahentium circa de-

(s r

nuntiationes difpeníatur etiam alter quam-

D

Ttia,

vis.exiftat in alia dicecefi. 1. cc. q. 97.

"nf if

26. Ad difpenfandum circa denuntiationes ex

Ts v

toto vel ex parte requiritur & fufficit pro-

UT

babile periculum gravis dani vel pra;judi-

' mPPlinda

Ccii ex parte contrahentium. l. cc. q.98,

?l & pe[ /4

Enumerantur ibidem variz caifz in fpecie,

"n "

&7. Pona omiffionis denuntiationum eft. fu-

V

)

Ípenfio triennalis parochi, & illegitimitas

ln

pro-

"Ro

l

E (o)'ä»!?&

;m&"m k

prolis, fi retegatur impedimentum, 1, cc.

00

LOm

q' 990

a8. Epifcopi non' fint faciles ad

'di(penfandum

L

circa denuntiationes , prafertim in ordine

Ti

ad matrimonia confcientiz. l. cc. q- 100.

29. Difpenfati circa denuntiationes ad. matti-

tl

monium cornífcientiz tenentür intra triginta

l meLf, il

dies à partu. anhuntiare prolem ordinario,

Lon

ut infcribatur &

probari poffit ejus legiti-

mitas. /z Supplem. $.10.

i,

Impedimentum ir'nþotmt;æ.

L

r. Matrimonium tantüm dirim tur

per impo-

p

tentiam perpetuam & antecede

ntem. ]. cc,

MTRT

q.103. Non autem per fupervenientem,

ql

Io$.

Um prt

2. In dubio, an impotentia fit perpetu*ä, con-

09

Qs d

ceditur parti neganti probatio ad trienniüum,

Si autem neutra pars petat diffolutionem

tb d

conceditur conjugibus tamdiu probatio , do-

ln

nec omnis fpes tollendz per artem im

tenti evanuerit. l, cc, q. 104.

:

n d

3. Quando evaneícit omnis fpes tollendz im.

n

potentie, poteít matrimonium accedente

tf

confenfu diffolvi etiam necdu

m expleto

t

probationis triennio. l. cc. q,

IOjf,

Vif

'

4. Fatente utroque conjugei

mpotentiam, pro-

p

batio fupplenda eft per ut

riusque juramen-.

I

tum ,. & per /eptzmam smanurm hoc eft, ju-

Tamencum , propinquorum de cr

edulitate,

b t

. quod conjuges vera dicant. l. cc.

T

q. 106,

?. Mulier impotens ob ar&tirudinem

non te«-

jgini

netur pati fcctionem. l. cc. q, 107.

pW

"

6-Ca-

i

43 o 8

j m

6. Caftrati uno tefticulo poffunt contrahere

$ ID

matrimonium , non autem caítrati utroque

?

m impeqim

tefticulo. l. cc. q. 109. 110.

g

. Impotentia ex malcfi io non eft ex

;fe per«

petua, necdirimit matrimonium. l. cc. q. 1 11,

|

$. Hermaphroditi poffunt contrabere matri-

.monium íecundum fexum przvalentem: fi

st

autem uterque fexus fit zqualis, tenentur

contrahere fecundüm fexum virilem, tan-

fl

Eu

quam certiorem. l. cc. qq. 112.

T

9. Etiam valde fenes poffüunt contrahere ma-

trimonium , nifi jam fint impotentes ad co-

Atnvenien

]

D]

,pulam. l, cc. q. 115.

10, Steriles validé & licite contrahunt

ib ol

tþatti-

m & di

. monium, l, cc. ; 114.

ülaq

ir. Ruptura non eít impcdimentgm matrimo-

nii, l. cc. q. 115.

hiruits

12. Quando matrimonio fupervenit impoten-

TY

tia certa tenentur cónjuges abflinere ab ufu

N

conjugii, licent tamen figna conteftativa

M

amoris in quibus abefl periculum pollutio-

ülte

nis, 1. cc,. 116.

Um'oh 0

- Impedimentum. Rapths.

nl

1. Matrimonium cum rapta , quamdiu in po-

lat

teítate r'ap,toris. manet; ngllum eít, l. cc,

Wi h

q. 118.

3 Q

2. Raptor eft excommunicatus ipfo jure. Cle-

ämfæ T

ricus autem raptor deponitur. :l. cc. q. 119.

3. Ad incurrendum hoc impedimentum rcqui«

er ia

lg.

ritur, ut rapta abducatur violent

alium

quq,l

;

«à ( fe

fon[ Wtj

alium locum exercendz iibidinis cáufA, l,

J

D b

CC, q. 126.

4. Hoc impedimentur non incurritur , Gmus

Mne[hxf

lier l;aplat virum, l. cc. q. 121.

uum.l

Jncarnatto

Qtule Ff Mi

fl

Exiffentia &9 natura Incarnationis,

U5 lt

Mmf*m V

1. Eft poffibilis. Zz Ty. de Jucarnat.

quzít, x,

Difput. 1.

H

d

2, Jam eft peracta. 1. cc, q. a.

Y

[ mpmäu

3. Eft conveniens quoad circumftantias. ]. cc.

9- d5

Qontdd

4. Unio hypoftatica non. eft fa&a in . natura

humana & divina , fed in perfona feu hy«

OROR

poftafi. l. cc. q. 4. qq.. 1. 3. 3.

j. Praterunionem hypoftaticam datur inChri-

fto alia unio inter corpus & animam. l cc.

PC!VCNIL

lii

q.4. q9:4^

üna u

6. Natura humana fuit unita verbo fubüan-

yts i

tialiter , ]. cc. q. 4. qq. .

7. Unio hypoftatica ex parte naturz humanæ

! Rm»

ad verbum eít aliquid creatum & confi ftit

1)1

gt

in entitate modali; Econtra unio verbi. ad

n

"

naturam humanam confiftit in decreto- dlvx-

no communicandi propriam fübfi fteptla;n

naturz humanz, l. cc. q.4. qq. 6. & q. y.

gl (

m ]mq

,8. Prater unionem hypoftaticam verbi ad na-

g

turam humanam,; nempe per gratxam. l

i qmlcutf

CC. q. 4. qqo g.

9.Quz-

;

FT

yel m

9. Quzlibet perfona divina potuerat affume-

gpopt

re nataram humanam: l. cc, q.4. qq. 13

iil

qo, Etíam plüres perfonz diving potuiffent

, filni

m p

affumere unam naturam humanam. l. cc. q.

4 Qq. 14.

dhn i p

f 4

1I. Eadem perfona divina pofï'et affimere duas

vvel plures naturas humanas. l. cc. q.4-qq.15,

12. Verbum affumpfit corpus ; animam , unio-

i 65:

nem animz cum cOorpore, fanguinem &

figo ütc

alios humores naturz hurnanz. ]. cc. q. 6.

muionis

13

; In Chrifto datur communicatio idioma-

tum inter naturam divinam & humanam

fs popr

um n

in concreto fpeGtatas, 'non autem in àb-

Ym 0.

Imo ne qui-

ftracto fpectatas, l. cc. q. 7.

r

dem datur communicatio -idiomatum inter

illas duas naturas in.concreto fpectatas quo-

du

ad illa attributa, qua non important for-

tptu

mam przciíe unitam , fed etiam receptam,

ARTA MO

1

Lec g

ERN

l

De nete[fitate &g motivo Incarnationis.

Pt

f Iocarnatlo nec fuit neceffaria neceflitate

farnzrianem

abfoluta, nec ex fuüppofitione mundi con-

!

diti. 1. cc. Difp. 2. q. 1.

4

2.- [ncarnatio nec fuit neceffaria ex fuppofitio-

lr

ne humanz nature lapfz nec ex fuppofitio-

l

ne naturz humanz ad ftatum füpernatura-

/

- lem elevatz. l. cc. q. 2.

At m

LT

3. Peccatum mortale eft malitiz fimpliciter in-

- finitz, l. cc. q. 3.

t

4. Nulla pura creatuta poteft condigné fatisfa-

l, ce, q. 4-

hE T?

.ccre pro peccato morgali.

j.Poteft

M gmæ

098 ( Ee

Ut

j Poteít tamen pura creatura condigné fatis-

qu;

facere pro peccato veniali. l, cc. q. j

€. Probabile eft, Chriftum venturum fuiffe in

" Mi

li | D

natura fublimiore vi alterius Decreti, fi

Adam non peccáffet , probabilius tamen eft,

Chriftum vi przfíentis decreti non fuiífe

Ti

venturum, Íi Adam non peccáffet,

W W?h,

t i

De Caufa effeciva 69 meritoria Intar-

2AÍI0AnÍIS,

tsl

"n M

1. B. Virgo füit cauía inftrumentalis phy[ica

Incarnationis. l, cc. Difp. 3. q. 1.

n m

h lm

2, Chriítus pro priori naturz ad unionem hy-

poftaticam non potuit mereri unionem hy-

W

Inei

, poftaticam. l. cc. q. 2.

flomatu

3. B. Virgo merita eft maternitatem Chrifti me-

Vi

rito de cóngruo ftricté di&to. l. cc. q, .

inpytzi

4. Nec progenitores Chrifti, nec ulla alia pu-

tim n

ra creatura potuit de condigno mereri In«

carnationem in przfenti proviïdentia.v l, cc.

q. 4-

f

fur

AUR

ht

f» Progenitores de cbngruo meriti funt In-

carnationem quoad circumüantias. l. cc

p

q.4.

d

De libertate , JCientia 9. alüs perfedlio-

nióus Chriffi.

mwm

? ngmam&'

1. Voluntas humana in Chrifto fuit impeccae

bilis ratione unionis hypoüapicæ. Difp, 4.

jgitt

qo IA

a. Mandatum moriendi Chtiíto impofitum fuit

Hdlgnä fatllS[P

mandatum amoris; non timoris. l. ec, . 3.

lIndex gen,

O

3.Hu-

Z.W

a

/

1/9)55 (o) $9e

d

3. Hunianitas Chrifti nec intelligit, necintél.

wl ena

ligere poteft per. intelle&ionem increatam

verbi. l. cc,

Jv

3.

" Iu

4. Poteít camen intelle&us creatus in Chrifto

PT

omnia, quz vult, intelligere (ine fpecie

" n

ereata impreffa vel expreffa. l. cc..q. 3.

sst (o

5. Chriftus toto vite tempore etiam quoad

m

naturam humanam habuit vifionem intuis

tivam Dei eo modo, quo illam habere vo-

i qitt) |

qpopcitor

Iu L cc.q. 3.

6. Anima Chrifti in Verbo habitualiter non

vmunti n

folàüm cognofcit omnia fütura, íed etiam

]

omnia poífibilia & conditionaté futura, 1.

t prini

cc. q. 3.

: o mo

7. In Chrifto preter fcientiam habitualem in

3 Din.r,

Verbo dabatur etiam fcientia zz/u/z rerum

Ts plur

ad Chriftum pertinentium, ac infuper da-

u

A

i

"

m n

batur fcientia aquifita experzmeztalis. l. cc.

.3.

il

T

lrb

$. Humanitas Chrifti erat formaliter fan&ta þer

fin l

ipfam fan&titatem fuübftantialem Verbi, ap-

lt(m, t 1

plicativé autem fuit fan&a per unionem h

y*

Ti f

poftaticam. 1. cc.

44

l Lb

9. In anima Chrifti dabatur etiam gratia ha-

ul Q

bitualis dift

incta à Verbo.& ab unione hy-

ibl H

poftatica. l, cc. q, 4.

d d

10. AGtiones Chrifti fuerunt. valoris fimplici-

ter infiniti. l. cc. q. j.

/

) Utj

De zinno Natrvitutis E9. mortis Do-

Mp

Wt

minic&,

m

1, Chriftrus natus eff anno fexto ante /Eram

Alyj

U

Vulgarem, Difp, .

MU

2« Chu'

lm' Ilul

é

|

d i

( $ae

r

2. Chriftus crucifixus eft

vo /Erz Vulgaris l. cc,

anno Vigþümo oGa-

At

, "Irgumentum 1. Herodes infanticida obiit

qua-

* [iy

i

tuor annis ante /Eram vulgarem. '

i q j

"Aegumentum IT. Chriftus crucifixus eft annó"

quo fuerunt Confules Zzo Gemizi.

TT

M n

edrpgumentum I11, Chritus paffus eft, die vi-

tv

gelimo quinto Martii, qui erat Parafceve;

feu przparatorius ad diem Paíchatis , quz

-circam(ítantiz nulli alteri anno congruunt.

Wt

lIndulsentie.

t

w

Wi

1. Jam . in primitiva Écclefia dabantur Indul-

gentiz cum modernis univocz.

wb

Penit. Difp. 7. q. 1.

' In v. dé

VTT

&. Fru&us plenarius Indulgentiz de fe plena-

DT

t

ri obtineri nequit fine propofito congrue

fatisfaciendi pro fuis peccatis. l. cc. q. 2

3. Valor Indulgentiarum pro defun&is in adtu

molterii

primo dependet à folutione ex thefauro Ec-

um T

clefiz, fa&a authoritativé à Papa; in actu

p

tamen fecundo dependet à folenni depreca-

tione Ecclefiz, & à liberrima acceptatione

ü

Dei. l. cc. g. 3.

:

: 4. Explicatur , quid fit Indulge

lntïa , quid þrn;.

tialis , decem aunovum, quadragena, Subi-

st

lei, Cruciate , plenifftua &c, |, cc. qq. 1.2,

34 $46 7.8. 9.

!

ib

$. Explicantur, quz pertinent ad Indulgeh-

tias Fefforum, Statiomumy feptesa Altavium

Jéptem Ecclefravum Uvbis, Yeriarum Jexta-

j 1 h

vum n Quadrageffna, Scale Sauthe, |

. CF.

9g IO. E I 12 134 14 12)'. 42.67,. *

6.De

ad oO Be

ao p

!6. De indulgen

tiis z2 Dedicatione , & pev OGa-

vam Corporis Cbriffi. l. cc. qq. 16, 17.

8 indlllgCU*

i i

7. De Indulgentiis Aegularzum. l. cc qq. 18.19

20«2,1. 12^

;

li'cmo p

$. Non omnes Zzdulgentie Confratevnitatmn

1

anteriores Paulo V. funt revocatz. l. cc. qq.

Á li

23. fo.

i

ihitpent

9. De Indulgentiis ad pul/um Salutationis Au-

ii t qi

gelice , feria fexte , €? vefpere pro defun-

éfis. l. cc. qq. 24. 2f. 26.

t

d n0n v

1o, De Indulgentiis iz articulo mortis. l. cc.

M

qq. 27.

1r, De Indulgentiis Numismatuim ,. Rofarío-

:dulgentiæ

eyttendü

28. 29.

vumtc. benedi&orumäPapg. l: ccqg.

ti ia

12. De Indulgentiis pro vecztaztibus Rofarium

(irtna

qui non fünt in Conífraternitate Rofarii. 1. cc,

i qidm |

q .

[9)

a, t

35. À

d lucrandas Indulgentias requiritur im-

) hm

plétió przfcriptorum operum , ftatus gra-

N

tiz , etiamfi indulgentiz (int pro detunctis,

p od

propofitum congrué fatisfaciendi ; necfuffi-

Q | t

-cit opus jam aliunde debitum. l. cc. qq.

;I.;&o

il

Tlra anth

14. Impotentia implendi integré opera pra-

584

" fcripta non reddit capacem Indulgentiz. ].

X d

cc. qq. 33. 34

relinquit tamen capacem

culpa veni

alis concomitans ad impletionem

1 rb

operum. l. ec. qq. 35

3 N

1f. Quando eodem die concurrunt plures In-

Wtm

dulgentim, & przfcribiturin qualibet opus

L hij

eodem die initerabjlc ; V. g. communio, ve

Wä;

an'

5

« ( $

ln l

confeffio poteft quis eodem die lucrari plu-

DI

res indulgentias ; íi autem opus eft pru-

| IT

denter iterabile, id nequit fieri. ,lf cc, qq.

36.

.

finis

16. Nemo potefít Indulgentiam pro vivís con-

i, ], u Qï*

ceffam lucrari pro alio. l. cc. qq. 37.

17. Qui habet facultatem à Papa diftribuendi

Latafmz/, 4

aliis Indulgentias, non poteft eam donare

"iif

alteri , ne quidem ex parte. l.cc. qq. 38.

18. Indulgentiz in ftatu peccati mortalis per-

TM

folüte non vivificantur per pcenitentiam. l,

cc. qq. 39.

mm, lit

19. Indulgentim conceffz pro defun&is non

ET

comprehenduntur in commmunicatione ge-

nerali Indulgentiarum. l. cc. qq. 40.

t Ms

20. Qui retinet affe&um ad peccatum veniale,

ao

poteít quidem lucrari Indulgentiam plena-

riam , fed non totaliter. l. cc. qq. 41.

du

41, De Indulgentia Portiunculz; l. cc. qq. 43.

in, lj

Non potefít eodem die obtineri (fxpius , ne-

W

que pro abfentibus extra Ecclefiam Portiun-

culz. l.cc. n. 78.-

d

ju 4f

22. Indulgentiz pro vivis conceffz non poffunt

propria authoritate applicari pro defunctis.

g

l. cc. qq. 44.

3

43. Sacerdos obligatus ad celebrandum in Al-

g r

tari Privilegiato non fatisfacic celebrando

hr

f'

J

cum Numifmate aut crucula habente privi-

legium pro defunctis. l. cc. qq. 45-

T

.'Mlabc[ q

24. De Indulgentia Altarium Priwïilegiatorumo

l. CCO qqo 46- i80

:Ommmo"f

"

3

2$. pe

J

x$ ( Be

25. DeIndulgentia falàtationis:

Laudetur JE-

J'is Chrzffus. 1. cc. qq. 47,

spop

26. De Indul

gentiis. Confraternitatum. l. cc.

fs

|.qq. 48.

euone r

27. Qua hora Indul

gentiz incipiant vel defi-

g i

nant. l. cc, qq. 49.

;'non w

28. De revocatione Indulgentíarum. l, cc. qq.

5o.

J

um

29. De Indulg&ntia läæ Cruczs , in qua prohi

L

hlumS, G

bentur adícribi determinatae Indulgentiz. 1.

düferiin a

Cc. qq. f2. $. 3.

Adtpet

30. Non licet promulgare Indulgentias dubias;

354- 6f» 66o

nec eas continuare fine requifitione S. Cony,

sdce,

Indulg. Privatim tamen pro fe cuivis licet

edito f

utí Indulgentia, vel conditione dubia. 1. cc.

imta

qq. j 1.

1tpnt Q

31. Indulgentia habetur pro authentica, . de

cujus conceffione habetar copia authentica,

Ti gt

l. cc. qq. j5.

nl

M

32. Fruftulum panni affutum vefti non füfficit

OY

loco fcapularis Ordínis ad lucrandas Indul-

gentias. l. cc. qq. f4.

Cbreyi V

frie fu.

33. Non poteít una Confraternitas.

,alteri ag-

&regari ad participandas ejus Indulgentias.

Noposl

l. cc. qq. 55.

iphs d

34. a Revocatioue Bulle non revocantur Ine

d

dulgentiz, i ex tenore colligatur, mentem

Af d

Papz tantüm füiffe , ut revocentur privilegia

rf

contentiofa, l. cc, qq. j'6.

ln Jicct E

3. Rarifimé conceduntur landulgentim pro

RTT

eultu Sanfiorum , qui non funt in Martyro-

Aölucranda(

36, P'ro

t (

logif). l, cc. qq. j'7.

"N0

| IJFMJL

36. Pro conceffione /zdulgentie Plenaria quotz-

diaua pro peregrinis folet nunc requiri con-

l l

cur(üs centum millium hominum , & in con-

firmatione reqviritur teftimonium Epifcopi;

u

numerum non fuiffe imminutum. l, cc. qq.

59.

:

Ut Lfü GA

37. Si non poffit fatisfieri zwmervo Miffavum

jam receptarum in Altari Privilegiato , füp-

i

plicandum S. & ongregationi Indulg: ; ut pof-

M*ymz.ï

fit fatisfieri in alio. l. cc. qq. 6o.

538. De Indulgentiis Z'ulilez. l. cc. qq.61. 62.

Lsl

63. 64 65. 66, 68. 69. 70. 11 72. 73. & in

5

t

Appendice.

! i

9. Translato fefto non eoipfo tranfertur In«

ine d

dulgentia. l, cc. qq. 74.

4o Indulgentiz conceffe füb forma: 4e zm-

aUlten

jun&lis penitentiis, valent etiam de zmjum-

p at

gendis. 1. cc. qq. 75*

1. Non valent Indulgentix Confraternitatum

i

'Ro(arii & SS, Nominis, nifi poft Decretum

lr

Clementis VIIL Confraternitates de' novo

ereQz fint. l. ce. qq. 76.

E

imininr

42. Non poteít eadem Indulgentia eodem die

g

fzpius obtineri. ]. cc. qq. 77.

j pl

43. Indulgentiz ad feptennium valent à die

Dati, Íed circa altaria Privilegiata valent à

p t

die prafentationis l. cc. qq. 78.

um

44. Non licet accipere onera perpetua vel fun-

dationes ad altaria Privilegiata. l. cc, qq. 75:

Mr!geüïïæ !

4;. Adlucrandam Indulgentiam conceífum fub

TU

j

fs , non fufficit, fi defi-

h

;

conäitionc : Confe

Giente

d

at (5) We

ciente Confeffario eliciatur contritio. l, cc.

hi

qq. 800

46. Informula: Utprzfentes Indulgentiz nullz

rl

fint, fiin Ecclefia extet alia Indulgentia fimi-

if at

lis conceffionis , non. comprehendit altaria

.l

idlpato)

privilegiata pro defun&is, nec Indulgentias

m la

certo generi períonarum , v. g. Confraterni-

li, n

tatibus, Regularibus, Capitulo, vel procerto

genere piorum operum &c. &c, conceffas.

idppri

àn, gl

l, cc. qq. 8t.

47. Indulgeàtiz conceffz pro vi(itantibus Ec-

20 i p

clefiam Confraternitatis non poffunt obtineri

vitionem

&t vel n

ab abfentibus. ]. cc. gq. 82.

48. Falfum eft, omnes Indulgentias vivis con-

1un, quod

ceffas ex conceffione Benedi&ti XIII. poffe

tln,qp

rl l

applicari pro defunGtis. l. c. qq. 83.

49. Privilegium Altaris non exinquitur, fed

al q

fufpenditur pro eo die, quo non legitur in

Vndinr d

FUEU

Ecclefia przfcriptus numerus Miffarum l. cc.

qq. 84. Conceffum tamen cum expreffione

EOY

certi numeri Sacerdotum in Ecclefia defer-

vll n

M

vientium, eo immingto extinquitur. l. cc.

qq. 85.

Vg d

fo. Per aggregationem ad Bafilicam Latera-

AE if

nenfem non communicatur Privilegium Al-

At d

taris perpetuum, ]. cc. qq. 86.

400,| t

51. De poteítate concedendi Indulgentias, l*

li

cc. qq. 87. 83.

Pidrg

52. Epiítola SS. D. N, Benedicti XIV. declara-

b h

toria plus quàm.quadraginta quxftionum

m

de Jubilzo. 1, cc, z 7Zppendice,

"ii

MT

I L Da'

|

(o) äeor

"t

il

liümicorum diletlio. -

!d!l]gemjmh

1. Datur obligatio, diligendi inimicos. J /0773

! U,gfm "

- de Decal. part. 1. difp. 1. q. 4. qq. 1.

lr li

2. Ea obligatio jam dabatur in V. T. & in leg

) füdll!gr;g';;

i

) fs

naturz. l. cc. qq. 2. 3.

. Non licet , inimico ad ejus emendationem,

W fitr

* h

vel ad propriam liberationem optare aliquod

malum , quod non licet infevve. l. cc. qq. 4.

A ïh

4. Immo, iis perfonis, quibus ob fpecialem

d

l

dN

conditionem ftarüs non licet inferre malum

!

direQde vel indiredé, nequidem licet optare

malum, quod ab aliis poteft.inferri. Sic non

FR á

d-

icet filio, optare patri furi patibulum, nifi

cooperari illi liceat ob indemnitatem publi-

4

b

cam. l. cc. qq. 4. j*

exxineluim

Q non d

$. Non datur obligatio, eliciendi erga inimi-

cum dilectionis actum internum particu-

t il

p

. larem ,. nifi quando urget obligatio illi exhi-

l

bendi 'a&qm dile&tionis externum. l, cc,

D!

ht

]

/

N

qq. 6.

Y

6. Si tamen detur gràvis tentatio de odio, da-

f

tur obligatio eliciendi erga inimicum actum

"

u

internum dilectionis

pofitivum & particue

p

:

larem. l. cc. qq. 7.

!

7. Quilibet tenetur inimicis exhibere cozmuza

d

l

^l

a(l

/igia charitatis , ad peculiaria.veró feu extra-

ordinaria per fe non tenetur, l. cc. qq. 8.

Jb

8. Ad communia /igna, omnibus aliàs exhiberi

l0

folita, pertinet. 1mó Refalutare falutantem,

j

adó Frequentare converíationem folitam.

[

)

O ;

3tió

!

æeä ) $e-

g

3tó Non fübtrahere allocutionem confue-

yaatlt

tam. 4tÓ In oratione pro aliis non excipere

emrili la

períonam inimicam. $tó Petenti non dene-

MT

gare ignem ex foco, vel aquam ex fonte,;

alioquin.communicari folitam. l. cc. qq. 9.

Snlr p

sers Datr

$.

Datur obligatio exhbendi inimicis etiam

w

Jpecialia igna amoris, quando id exigit ordo

stemdlen

charitatis erga! Deum, quando' nempe fine

iinodine

gravi przjudicio proprio poteft impediri

sim tame

grave fcandalum, vel perditio animz, l, cc,

imn

qq. 10.

::?

1

1o, In tali cafu offenfus tenetur ultro quxrere

reconciliationem cum offendente, l, cc. qq.

strnis

II,

tlmbn

I1. [Immo in tali cafu lzfus tenetur aliquid de

ttputoni

jure füo remittere aut ferre leve damnum.

ts |

l. cc. qq. 12,

Ti d

12. Quilibet tenetur füb peccato mortali , uni-

EY

ver(im , femper , & ftatim dare inimico ferió

m wl

petenti veniam. l. cc. qq. 13.

t vt

W

13. Per fé tamen non datur obligario , petenti

veniam etiam^condonandi /azzsfa&zonem pro

AUUT

illato damno in bonis fam

| & aut fortunz. ];

It tf

CC. qq. I4. rf

MTRT

14. Per accidens tamen datur obligatio condo-

d o

nandi ex charitate etiam fatisfaCtionem rigo-

of

rofam. 1mó Quando rigoroía fatisfactio

r

offendenti eft moraliter impoffibilis .2dó Si

at dlfp(

fatisfactio prevideatur fore inutilis offenfo

& ejus familiz.

3tió Si fatisfadio levis mo-

ïï'*-nrcmang

menti przítari nequeat fine onere graviffimo

*f

offendentis alioquin indebito; vel fcandalo.

- l cc. qq. 16.

1j. Supe-

s

« O Be

UUUBem

Y

15. Superior petenti veniam tenetur quidem

LT

ftatim exhibere figna benevolentiz , fed non

g

tenetur illi (tatim exhibere priora figna bene-

T

!

ficentiz. l. cc. qq. 17.

LR

i

16. Similiter pater filio contrahenti incon-

[

linyj i

veniens matrimonium, ac petenti veniam

«Mdfx,*ä (j

tenetür quidem reconciliariin ordine ad effe-

Vr

: xp.'[:

&us benevolentix, fed non tenetur recon-

üx

ciliari in ordine ad effe&tus beneficentiz, Ca-

»

vendum tamen , ne fic relinquatur radix

odi, & ne major fit pocna deli&o. l. cc.

t

qq. 18.

g L

17, In perfonis privatis ad fübtrahenda con-

füeta figna beneficentiz non habet locum ti-

utr d

tulus punitionis , fed tantüm titulus fraternz

r de:

fatisfactionis. l. cc, qq. 19.

18. Non datur obligatio credendi inimico pofz

V0 mort

centi veniam in ordine ad renovandam fami-

Vi

liaritatem priftinam, ubi prudenter timetur

)

dolus, vel inconftantia pofcentis, 1. cc, qq,

20.

/

Mp

K

[j

19. Quando duo mutuó (e offenderunt, qui-

W

libet tenetur primá data opportunitate quz-

rerereconciliationem quoad animorum con-

cordiam contef(tatione fuz affectionis verbo

"m

gl

if

& opere, & humili deprecatione, nifi ex

tali deprecadone timeantur gravia fua aut

yi i

QIFD'L"! i |

fuorum difpendia. . Jus tamen ad fatisfactio-

im,,j;;o (

nem remanet ipfi in falvo. l. cc, qq 2l

dpkrst

Vide » reffitutio ; detra&iio; atuov proximi

(TitU

d

Idntene

L

i

a (o fee

,ilis O

lntentto.

ii

ilis m

Vz'a'ef, Sacramenta, Horz Canonice. Lex. Ordo.

v 4

Irvidia.

iab ia

P

F'ide. Septem vitia Capitalia,

«iumn lc Cc- q*

Ira.

[ri

|

tebltas d

Fide. Septem vitia Capitalia,

yads, at

lInaterdicium.

j (

1. Jnterdicum. eft poena. Ecclefiaftica medici-

iil n

nalis. privans Sacramento Euchariftiz, col-

a, C

latione Ordinum, celebratione divinorum,

j tumetti

benedictione nuptiali & fepulturá. /z Zvad,

thydni, i

de

/

Sacr. Ord, $. 26. q. 11. 15. 17.

xintonis o

2. lnterdictum privat etiam Sacramento pceni-

dnb, tfama

tentiz eos, qui fünt caufa Interdidti , ante-

j vit

quam reíipifcant. l. cc. q. 15.

t5 ,

3. Tempore Interdicti licet in diebus folen-

brdjét

nibus celebrare Divina. l. cc. q. 16.

, ddürme

4. Licet etiam femel in hebdomada celebrare

Qieaítm

. Miffam ad conficiendam Euchariftiam. l. cc,

rf

g. 17-

tioms,

$. Tempore Interdi&i Laici non poffunt fepe-

Og L

liri in ccemeterio, fed Clerici poffuat fic

vifdj

fepeliri. l, cc, q. 17. Poffunt tamen Laici

tempore Interdidi localis deferri ad aliam

?!l) & ml'()w

TOE

Ecclefiam non interdictam. l. cc. q. 17.

"Üt Yif

&. Ad ferendum Interdi&tum requiritur culpa

gravis. l. cc. q, 18.

1 W!l M

.

R lt

T. Inter-

*Xà)P O W

. Interdi&is Clericis non interdicuntur Laici ;

& interdictá familiá non interdicuntur Cle-

rici illius familiz ; & interdicta Ecclefa non

AE

interdicuntur Incolz loci &c. l. cc. q. 19.

$. Quando interdicitur Ecclefia Cathedralis ;

tenentur etiam Regulares obíervare Inter-

dictum. l, cc. q. i9.

Irregularitas.

[

1. Eftinhabilitas de fe perpetua ad Ordines fuf-

cipiendos , atque in iis mini(trandi.

In 1r,

l

de Sacvam. Ord. $. 12. q. 1.

dtit]

2, Eft duplex, nempe ex defeu & delicios Ex

Dürhy

defefiu animi, corporis, natalium, liberta-

Tone d

tis, facramenti, lenitatis.

Ex deliclo ite-

il

rati baptifini; indebitz fufceptionis velad-

miniftrationis ordinis, homicidii vel muti-

fl

Neueutdd

lationis, infamiz, fodomiz, l. cc. q. 2, 3- 4»

lo

3. Ex defedu auimü irregulares funt füriofi ,

"

amentes , energumeni. l cc. q. j.

de

h db

4. Ex defetiu corporis irregalares funt mutil

ti, deformes, infirmi, hermaphroditi, &

u

qui fe caftraverunt, l. cc. q. 6.

dgmg?m?lli'f

TT

I

$. Ex defe&lu natalium irregulares funt. illegi-

timi omnes , etiamíi fint tantàüm naturales

y i

& occulti, l. cc. q. 7.

6, Ex defeclu libertatis itregu

larés fünt man;

gt

g

cipia, & ratiociniis obligati, antequam de-

pofuerint ratiocinia , nifi conílituerint cau-

gt

tionem vel fidejuífionem. l. cc, q. 8.

l,mq' [7"

,quirimr u

7. Ex defetiu Sacvamenti irreg..lares funt bi-

rimos

.gami,; five fit bigamia vera per mat

nium

. lit

!

!l

