predia , cujus juris fint? Quoniam Ecclefie, ad quam

promotus eft , e[Je debent juxta Canonicam autboritatem.

lm

Etl.c.c.3. Unusquifque Presbyter, quas pofü dies

, facn'iegi,;-

confecrationis aquifferit , proprie Ecclefie relinquat.

lr

Et c. 12. de teftamentis ALEX ANDER IIL fcri-

bit: Relatum efz auribus no[tris, quod quia flatuimus

perliblss

T CU 4j

in Generali Concilio, ut bóna per Ecclefiam aquifita ad

eam in, Clericorum obitu devolvantur , dubitatis, an bor

Jit de immobilibus tantum, «oel de mobilibus fentiendum ?

t retrips

Refpondemus , quod generaliter bona quelibet per. . Ec-

Al Jgitt

clefiam aquifita eis debent. juxta Concilium Lateranen[e

n ilosfe

ANomine autem Exccle-

poft aquirentis obitum remanere.,

flonen,

Jie non Epifcopus vel fucce[Jor Clerici morientis , ubi eft

v Cereod

collegium Clericorum , fed communis congregatio intelli-

gitur.

Licet autem mobilia per Eccleftam aquifita de

vimoniu

lu d

jure in alios pro morientis arbitrio transferri non po[fmt,

confuetudinis tamen e[£ non improbande , ut de bis pau-

Ed

peribus , & religiofis locis, & illis, qui viventi feroie-

nb

vant, five alii, aliqua juxta fervitii meritum conferan-

at

iur.

Ceterum que ex bereditate , vel artificio , aut do-

d

&rina proveniunt ,. diflribuentur pro arbitrio decedentis.

us ol

UXERITUR 53.

Quomodo füccedant u-

xores ab inteftato? velmariti?

pia p

RESPONDEO I.

Quando nulli adfünt li-

i

beri ex conjugio, Jure Praetorio fuccedit uxor

rued

l

:

in omnibus bonis mariti; & viciffim maritus fuc-

| clen'c?l

i

cedit

TRACTATUS

s

142

(

cedit in omnibus bonis uxoris, puta, nifi adfint

Si vero adfunt

alia pacta dotalia vel conjugalia.

liberi, iique non fint plures quam tres, nec ex-

"m

tent alia pacta, velconfuetudines aut leges par-

j

ticulares locorum, de Jure communi fuccedit

[

uxor marito, & maritus uxori in quarta parte

bonorumdefunGti. Siautemadíint plures, quam

M

tres, fücceduntin parte virii, hoceft, obtinent

m

partem zqualem parti uniuscujusque ex liberis.

z

Requiritur tamen , ut defunctus fit dives.

Ad-

ET

vertendum etiam, quod , ubi uxor concurrit

tjacin

cum liberis , aquirat folum ufumfructum fuz por-

m o

tioni$; ubi autem concurrit cum aliis coníangui-

p

neis, aquirit etiam dominium fuz portionis.

l

J

Verum de hac materia teftamentaria quili-

i

bet Parochus & Confeffarius confulat, & atten-

r r

te legatleges particularium locorum, ne confu-

M

D

Iendo vel judicando graviter peccet contrajufti-

&i (i)

tiam. Pro meliori captu & directione acciudo

ex Jure Canonico P. Pichler formulam Tefta-

menti idiomate latino.

h

ir

ln Nomine San&Giffimz & Indivi-

^ qduz Trinitatis, Patris, & Filii

Mi þw;

jj

& Spiritus Sancti,

Amen.

lj Bf«jgm

;

W

co ADAMUS CHRIPEL, animo vevoloens bu-

n [j

D

E

mane «vite brevitatem , mortisque inevitabilis certi-

Y E,"F |

!

17

tudinem , & incertam üllius boram, ad evitandas , que

JMW

alias poft obitum meum oriri po[Jent, lites, liberrima

L MO

N

J

volun-

ij

v,m

if

DE CONTRACTIBUS IN SPECIE.

143

Wa

,

od

voluntate, & plenorationis ufa, ultimam de rebus meis

difpofitionem & teflamentum feci, ut fequiur.

l. [nprimis Omnipotenti Deo. cternas ago gratias

15 Ieäg

Qu

pro omnibus beneficis toto vite tempore tuibi liberaliffi-

d

Ia w

1 Qu

me collatis, eique tanquam Creatori animam meam, pre-

lts

tiofo [anguine Chriffi J'efu, amantiffmi Salvatoris re-

Vcel, d

demptam, vurfus veflituo, & in fan&tiffanas manus tra-

i"squeex ll

do, eumque per bujus unigeniti Filü fui infmita merita

b ld

bumillimerogo, ut eandem Regni céleftis baredem fa-

| r g

cere mifericorditer velit ; atque eum in finem etiam pias

fréun i

BeatifJane Virginis Marie , Patrone clementif/ma; ac

141l5 Cf

omnium Sanüorum preces ac inierc

imploro.

e[Jtnem deva;zjime

lt portü

II. Corpus , quod de terra formatum eft , fur[us

Irentara

terre configno, & volo , ut illud ab/que [peciali pompa,

[iht, n

conformiter tamen [latui, fépeliatur in Exclefia Paro-

h, Decot

chiali S. Viti, atque in die Depofitionis , foptima g tri-

t contrajul

gelima, quas celebrari in anime folatium cupio , cum

TODe aCC

tot Miffis , quot. Sacerdotes- illis diebus baberi poterunty

n Tl

flatuendo pro. qualibet fLipendium 45. crucigerorum.

IHI. In eundem finem [pecialiter lego ducentos flore-

nos pro quadringentis Milfis , medio floreno proqualibet

deftinato, po[t obitum tneum legendis , & quidem à Sa-

: &Injif::

cerdotibus fccularibus , quam primum fieri poterit , ac

,

Jaltem intra bime[ire, [ioe vuri, five in urbibus ,. alios

(i

autem quinquaginta florenos pro Zfnniverfario cum vigi-

lia , offcio funebri, & MifJa una.

IV. RR. PP. Francifcanis Ingolfladii $0. flore-

no$ cum onere 5o. MifJarun, & RR. PP. zugufti-

j

E

nianis Eremitis ibidem 40. florenos paríter cum onere

jl

1

40. MilJarum pro mea anima intra breve tempus legen-

T

darum , quantum fieri potefT, tradi olo: . Conf raternitati

in P

f

autem $. Monice apud eosdem P P. z4uguflinianos 26. flo-

n

T6105,

N

144

TgAbTATuä

venos, ac totidem Congregationi A4cademie Majori in ea-

dem urbe Ingolfladienfi , cui 62 mors mea . [latim mun-

tietur.

V. Pauperibus, in quibus Chriftum femper fu[pexi

& veneratus fum. lego mille florenos, de quibus centum tra-

dantur P. Prefetio Gymnafü Ingolfladienfis , & cen-

"

ium P. Profe[Jori SS. Canonum, diflribuendi inter ftu-

A

diofos Gyyimnafti €?. S'uris Canonici, qui prater indigen-

tiam plus babent pietatis &j dotbrine , prout dittis Pa-

j

L

tribus videbitur : vurfus centum P. Operar:o ibidem pro

10

T

egris, quos vifitat, vel quos alios eleemofina. digniores

in ila urbe judicaverit.

Trecenti dentur pauperibus

(vulgo 6en X5aufz2Irmen ) Joci, ubi funt exuvie cor-

poris mei, & vicinie ad duas boras in. circuitu: qua-

dringentos refiduos velinquo di[pofitioni libere executoris,

ut eroget jis egentibus, quibus in Domino erogandos

cenfuerit.

VI. Sorori mee pro aliquali vecognitione benevolen-

bow 4 D.

-

tie, & obfequiorummibi fepius exbibitorum per modum le-

gatirelinquo meam argenteam,e lineam fuppellettilem cum

Cuilibet

vafis [lanneis & cupreis , atque so. florenis.

]

autem ex ancillis , uti &9 ex famulis , 2. florenos. De-

nique Ludi Magiftro 30. florenos , ut unum vel alterum

;iïïus

adolefcentem pauperem gratis inflruat. per tres annos.

VII. Cum vero [ciam, bafim. quodammodo ac fub-

a

flantiam Téflamenti e[fe inflitutionem beredis, in di-

ï Py,y'm

^

midia parte bonorum meorum , que fübtrattis expenfis

L

funeralibus , & primum jpecificatis 1555. florenorum

il

[j

legatis tum piis tum profanis vefidua invenientur , pro

berede in[lituo [aninarium juniorum Sacerdotum ad D.

T

ul

Virginem . Tbavimaturgam prope oppidum aDovffen in

"if

L

(

Bavaria nuper San&i[fmo Zelo cujusdam. Macenatis

| "9N

mei obforvandi[/mi ere&um , ut. plures ibi Sacerdotes

Jacu-

U'lm

J l(

H

$

DE coufrzkcns*rs IN SPECIÉ.

.

145

WMW'J

Jeculares ub difciplina Zeloft Moderatoris füftentari pof-

L

fint , qui pro cura animarum rite adminiftranda prattice

formentur, pie üluc peregrinantium confe[fones exci-

i jempnþ:l

iant, ac inlegve vite exemplo , && concionibus, cdi-

LU

fücent populum cbriflianum : in altera vero di&orum bo-

: Ms Eï'('

norum dimidia parte beredes volo "Theopbilum ex Fratre

lii

meo, €9 lgnatium ex forore mea nepotes; fi vero alter-

D r j

uitrum , vel ambos, banc bereditatem non adire contine

» r d

geret, fubflituo illi, vel illis, Domum tertie Proba-

Mrtr) n

tionis Patrum Societatis S'efü, Oettinge veteris.

n

Muf i

VIII. Ut autem bec mea «oluntas ultima f&curior

lr j

fit ab omni. périculo impugnationis aut nullitatis , olo,,

i i

ut, fi forte non fubfiflevet ut Téftamentum , faltem «a-

UT

leat tanquain codicillus , vel alio meliori modo , quo de

lhre enni

Jure valere potef? : vefervata tamen mibi libera potefla-

I) gt

te mutandi, addendi, wünuendi, delendi, &g'c. quan-

docunque & quomodocunqua xvoluero.

tl

IX. Denique ut omnia certius citiusque executioni

p

wandentur , pro Executore bujus füpremi mei elogii de-

pl

momino, Cj ut pro veteri amicitia boc ultimum cbarita-

g, i

j

"

tis obfequium mibi exbibere velit , demi[Je rogo admodum

,J ]

Reverend. & Do&ti[J. Dominum Bonifacium Guetvvillig,

Parocbum ad fuperius memoratam Ecclefiam S. Viti, ei-

m od n

prirts 0.

que in aljqualem recognitionem laboris €9 folicitudinis

m

Bibliotbecam meam a[f;gmo.

X. Prefentem banc difpofitionem ultime «olun-

hrddi, v

fs o

tabis mee mon modo proprie manus fubfiriptione. &

proprü figilli appre[fione , erum. etiam 7. tefljum ad

1355 jf&'(!üi'f

id [pecialiter rogatorum [ubfcriptione & [ubfignatione,

ia f

ut videre ef1, firmavi, interventu etiam D. INotarii

d d-

ad id requifiti. . Que a&a funt. ZEthiopalbii 96. Mar-

m "

m Jf

iij anno po[l réparatam Salutem M DCCXIX.

K

De

i SM,

D. z£mort Tr. de Contratt. in [pec.

u

146

ITRACTATQIS

Dicis:

De Mutuo.

gt

n

UZERITUR I.

Quid fit mutuum?

gamümi'l

yin, !

; RESPONDEO.

Mutuurm eft conttaCtus,

quo res unico ufu confumptibilis traditur alteri

|

| m.az;;;

in ejus dominium, ea lege, ut reftituatur ea-

dem in genere. Inter res ufu confumptibiles numerane

h

tur non folum vinum, oleum, frumentum, &c,

f

'

[

4 (

fed etiam pecunia.

Hujus enim ufus etiam uni-

o

cus transfert illius dominium in alios, ficque il

l

Re«

pl

lam fuo priori Domino moraliter deftruit.

füitui in genere dicitur, quod reftituitur in fimili,

AODS

Nuno

RU

hoc-eft, ejusdem fpeciei, v. g. pecunia pro pe-

cunia, frumentum pro frumento.

i

W

Quid fit ufura ?

QUJXRITUR 2.

RESPONDEO.

Ufura eft omne au&tariunmi

mutui ex obligatione à mutuatario pendendum

)

"Auttarium ta-

mutuanti, precife titulo mutui.

le eft, fi quis mutuanti centum florenos tenetur

poft annum folvere centum & quinque florenos.

l

Dicitur autem iftud vel aliud auctarium praftari

ü

;

precife vatione mutui, quando mutuans non habet

[

alium titulum pretio zftimabilem exigendi iftud

M

au&tarium, nifi quia mutuavit pecuniam vel aliam

vQi

rem unico ufu confumptibilem cum obligatione

J

NI

reítituendi eandem genere rem.

n

li Cm,d

V U

Y

QUXZRITUR $3.

An licitum fit, exigere

Vi

au&tarium ex mutuo przcife titulo mutui ?

UAET

[

J

RrsroNDEo Negative.

I'Wmih

Rarro eft, quia ín tali contra&tu non fer-

LHRITCV«

?

vatur mqualitas juftiti» inter detum & acceptum.

":X. þ]ïra füm

Aj

H

"j

Plus enim reüituitug , quam accipitur.

ET

Dicss:

5

DE CONTRACTIBUS IN SPECIE,

147

Diczs: Plus valet pecunia numerata, quam

aumeranda , feu attio perfonalis , quam creditor er-

U?

gamutuatarium habet ad exigendam ab eo pecu-

M

I

niam. Ergo, cum creditor pro numerata pe-

cunia tantum accipiat a&ionem perfonalem, re

L fl

vera accipit aliquid minoris valoris, quam dedit,

Tl

5

Igitur ad compení

andum hunc inequalem valo-

Tib

rem dati & accepti, ad aCtionem perfonalem ad-

ITR

dendum eft aliquod jus pretio seftimabile, &

idios, lg

in eftimatione morali &equivalens exceffui valo-

tl

ris, quem habuit pecunia numerata füpra valo.

lr ii

tem actionis perfonalis.

pecina:

RzsPONDEO d.a. plus valet pecunia nti-

"

inerata a/quando, ac per acciden$ ratione adjun&ti

i?

periculi; parati lucri, vel damni emergentis, c.

univerfaliter ac per fe, n. falfitas hujus univer-

T& 2004

falis propofitionis patet ex eo, quia fzpe pecu-

0 pendent

hia numerata plus habet periculi in crumena vel

la

cifta propria, quam in manu depofitarii divitis s

eDos tenefl

& fcheda cambialis apud itinerantem acceptior

u r

eft, quam numeratapecunia; & numeranda pe-

ia

cünià à fido & habili emptore, locatario, vel

ynston d

inutuatario, quando repeti pote

pro libitu,

Y enä[;ï'.

perinde eítimatur, ac ipfa pecunia, prefertim

Vniam od

accedente actuali pignore.

Hinc merito damna-

um ob

ta eft ab Innocentio XI. fequens propofitio, or-

4

dine 41.. Cum numerata pecunia pretioflor fit numeran-

dà, C nullus fit , qui non majoris faciat pecuniam pre-

i,5

fentem ,. quam. futuram, potef?. creditor. aliquid ultra

j m

Jürtem à mutuatario exigere,&? eo tituloab ufura excufari,

QUJRITUR 4.

An mutuans poffit ali-

T

Qquid ultra fortem exigere titulo benevolentie

m 64

exhibite , alias indebite , vel titulo gratitudinis ?

Ka

R£

pitn j

148

TRACTATUS

|

RzsPoNpEo Negative.

| 'fümïu q

RarTrIO eft, quia repugnat focietati huma-

gun

1vr i

nz, ut officia reciproce inter amicos vel focios

MM

Qd

benevolentie, pretio vendantur.

Si ergo jure

Yi

n

,

nature aGtus reciproce benevolentie exempti

funt à commercio lucrofo & taxatione pretii,

UF

manifeftum eft, quod non fint res pretio zfíti-

mabilis.

Itaque nec pariunt titulum exigendi

au&arium ultra fortem.

Eodem modo difícur-

]i

rendum eft de actibus gratitudinis, utpote reci-

proce ad previos a6tus benevolentie.

Idem

enim in eftimatione morali eft, five dicam, me

f o

vendere aéctus benevolentis , five dicam, me

If

emere a&us gratitudinis pro actibus precedenti-

Af

bus benevolentie.

Hinc merito damnata eft

DIf

ab Innocentio XI. fequens propofitio ordine 4.

!

u)

Ufura non eft, dum ultra [ortem aliquid exigitur tan-

Vi

4

quam ex benevolentia & gratitudine debitum ; fed folum,

fi exigatur tanquam ex ju[zitia debitum.

UXRITUR $. An mutuanspoffit aliquid

ultra fortem exigere zitulo damni emergentis ?

REgsPONDEO ÁAflürmative.

m

RarT:r0 eít; quia jus nature non obligat

amicos vel focios ad fuccurrendum fibi invicem

3

cum damno proprio fine onere compenfandi ta-

Q

Ne-

W

le damnum, quando poterit compenfari.

P

que enim amicus vel focius prudenter ab amico

TU

velfocio exigeret onus fübeundi pro fe damni,

W d

fi propriis ex bonis poffit illum praftare inde-

^v j

Y

(

mnem. Multo minus poterit quis obligari ab

J

extraneo ad incurrendum ejus gratia damnum,

ï

ul (4]

fi ex bonis propriis vel fua opera poffit indemni-

AmME

fare benefa&orem.

Hinc omnes authores con-

Af

veniunt;

DE CONTRACTIBUS IN SPECIE.

149

t

veniunt, quod licitum fit, im mutuo exigere ali-

quid ultra fortem titulo damni emergentis.

Quia

Q w

in tali cafu auctarium fortis non exigitur titulo

Oltnte t

mutui, fed titulo alterius concomitantis obliga-

tionis feu conventionis, qua recipiens benefi-

At

T&5 prely

cium mutui fe obligat ad compenfandum totum

damnum , fecuturum ex beneficio per /e, hoc eft,

lm aj

n od

tale , quod vel a&u incipit, vel probabiliter pot-

erat timeri.

Ad compenfanda enim damna,

if, Ut

confecuta benefa&ori per accidens , que proba-

Wlente, |

biliter non poterant previderi, nec prudenter

,(

"

]

Ve d

timeri, nonobligavitfe tacitemutuatarius, nec

[ire dieg:

verofimiliter fe expreffe ad hoc obligaffet, fide

Dos prai

fubeundo hoc onere fuiffet tractatum.

Maluif:

10 dammiy

fet enim quzrere alium benefatctorem, congru-

fitio ordi

entiorem focietati civilihominum, &obfervan-

ii apir

tiprem legum benevolentiz reciprocg.

itn; ff

' QuzxRiITUR Ó. Anmuütuans poffit aliquid

poltdiqi

ultra fortem accipere titulo lucri ce[Jantis ?

REsPONDEO.

Mutuans licite aliquid acci-

i

pit ultra fortem titulo lucri vere cefJantis. Vere

autem ceffare dicitur, quod, cum aé&tu exiftat,

2 u i

um (b

interrumpitur, aut omnino extinguitur. INequit

enim ceffare, quod necdum phyfice vel faltem

qunpat

moraliter in preparatione caufarum ita exiftit,

at !

ut in zítimatione morali jam haberi cenfeatur.

inte 6

Rarro refponfionis eft, quia ceffatio lucri

yii o [

!

jam phyfice vel moraliter prafentis eft reipfa ali-

ll ii

quod damnum juxta eftimationem communem ;

J

!

qui (

mu

Érgo, cum damnum emergens fundet titulum

4i

fufficientem ad exigendum au&tarium ultra for-

;pofit t

; quhot

a

tem, idem præüabit titulus lucri vere ceffantis.

Yi

j

K 3

Qu -

$

150

TRACTATUS

m

QUEZRITUR 7.

An mutuans poffit aliquid

| as

ultra fortem accipere tztulo periculi de forte ?

geut

RESsPONDEO.

Probabile periculum fortis

t

prebet füfficientem titulum ad accipiendum ali-

À

ji

Ál

n

quid ultra fortem.

RATIO eft, quia probabile periculum for-

tisefficit, ut in eftimatione moralifit minor va«

]

lor attionis per[onalis (eu juris ad rem, quam fit va-

lor ipfius Summe Capitalis a&tu poffefTze phyfice

ï

|

Ergo cumi juftitia

vel moraliter feu juris in re.

contra&tus exigat equalitatem inter datum &ac-

M

(

;

(

ceptum , eoufque augendum eft pretium a&lio-

Y

nis perTonalis feu juris ad rem, donec equet va-

W aV

E

lorem juris in re, feu ipfius Summe Capitalis

actu poffeffa.

UZRITUR 8. Quenamrequiruntur con-

ilt,

ditiones ad hoc, ut poflit aliquid accipi ultra

Ti

fortem titulo damni emergentis ?

T

REsPONDEO. Juxta communem Theolo-

gorum requiruntur conditiones fequentes. r.

[ i

Ut damnum fit verum ac reale.

2, Ut hocdam-

A

num caufetur ex ipfo mutuo , & non aliunde.

3. Ut damnum fit equale compenfationi, quz

exigitur.

[/

4. Ut damni compenfatio deducatur

;

!

expreffe veltacite in pa&um. — s. Ut non fecu-

AT

Ex defectu

h

E

to damno remittatur compenfatio.

prime conditionis non eft locus compenfationi,

th()v

fi quis pretendat compenfationem damni ex eo;

)

quod potuiffet illa pecunia uti ad affequendum

15.]

]ucrum valde incertum.

Nemo enim dicitur ex

W 1l

lh

eo pati damnum , quod potuerit elocare pecu-

r

Se-

niam ad affequendum lucrum incertum.

l P:'fläïtf[;

cunda conditio deficit , fimutuans habueritaliam

h ïiü[üpe[

pecu-

u

DE CONTRACTIBUS IN SPECIE.

ISI

Vtrpify

'

pecuniam , vel aliud medium , quo potuerit

L

]

precavere damnum ; velfi mutuans domum ex

Wh äi fme

"i

defe&tu reparationis collapfam nihilominus non

fuiffet reparaturus, etiamli pecuniam non elo-

Cpintr

caffet.

P Dritln

QUJRITUR 9, Quales conditiönesrequi-

rantur ad hoc , ut mutuans poffit aliquid exige-

Ya t niny

"— qum

re ultra fortem titulo lucri ce[Jantis?

RrsPoxpDpEo. Requiruntur fequentes con-

fl D

ditiones. 1. Ut pecunia, qus mutuo datur , fit

qmand

hr

Itl d

CUU

a&u expofita vel jam a&u deftinata adillam pro-

xime exponendam pro lucrofo contra&tu nego-

d retini

(onet a

tiationis, commercii, emptionis, elocationis

&c.

2, Utmutuansnon habeataliam pecuniam

nme (

otiofam, quam poffit mutuare fine detrimento

fui lucri

3. Ut lucrum non tantum fit poffi-

iruntt

bile , fed etiam probabile, hoc eft, tale, quod

ld atcit

mutuans creditfe affecuturum verofimilius. Lu-

crum enim, quod probabiliusnonfequetur, vel

onem Tfeo

feqtate

quod ftri&te dubium eft, ac zque probabiliter

non fequetur, non poteft fundare jus compen:

y Ut

x n du

fationis ex juftitia.

Compenfatio namque da-

ret lucrum certum pro lucro incerto , &ficinon

Ro

obfervaretur equalitasinter datum & acceptum.

nfar.iq

i

'

QUJRITUR IO.

Quales requirantur con-

1

ULO

&U

ditiones ad hoc, ut mutuans poffit aliquid exi-

i H

ere.ultra fortem ob periculum fortis ?

C0f

nen

s

REzsPONDEO.

Requiruntur fequentes con-

[

!

AUL

domnt if

ditiones.

1. Ut mutuans non teneatur in fere-

d

M

cipere periculum fortis ex charitate.

Si enim

y n d

mutuatarius conftitutus fit in gravi neceffita.

j od

te, prefertim cafu fortuito abfque fua gravi cul-

jtcertut

pa; finfuperfit perfona induftria, fidelis in fer-

st

4

vandis

f

!

"TORCA CUT A EuS

152

vandis promiffis , conícientiofa , ac preterea

':m j

g

cognationis, focietatis, vel fübje&tionis vincu-

]o conjun&dia; & mutuans habeat pecunias otio-

put

f

W

[

fas, ex quarum mutuatione ac periclitatione

non timet periculum fubeundz gravis neceffita-

«

tis, charitas chriftiana amicitiz, focietatis , vel

fübje&ionis & familiaritatis precipit , ut quis

fubeat periculum difpendii quoad bona füperflua

ad füblevandam miferi ita fibi conjun&ti gravem

U

indigentiam.

2, Ut periculum non fit tantum

:

poffibile, fed etiam probabile, hoc eft, tale,

!

f

quo ftante prudenter poffit timeri amifiio for-

tis in toto vel in. parte.

3. Ut hoc periculum

E

probabile non jam fufficienter exciudatur per

fidejuffores , vel per pignus, vel per hypothe-

[

cam, vel affecurationem aliam.

J

QuIERITUR 1I. Anmutuanspoffit aliquid

exigere ultra fortem ob Statutwumn principis , taxan-

fir

tis moderatum cenfuüm in favorem mutuantium ?

[7

KO

RESPONDEO.

Solüm Statutum Principis

&t

non poteft licitum reddere au&arium ex mutuo,

n

nifi concurrat alius titulus diftin&us à mutuo.

( Ril

Rarro eft, quiaPrinceps fuo Statuto licitam

l

reddere nequit violationem juftitiz , itautin con-

n n

tra&tibus non fervetur equalitas inter datum &

[Hutltg

acceptum. Hoc autem contingeret , fi redderet

licitum lucrum ex mutuo.

Ht

Idem enim objectum,

Ainlli

quod fineftatuto foret intrinfece iniquum, fine

t D'('O[

ulla variatione ex parte obje&ti , redderet li-

Atf

citum.

lWi Pm

Diczs cum Haunoldo & aliis , quod prin-

fnt l

ceps per füuum Statutum non adjudicet mutuan-

A

Tij

ti aliquod auctarium titulo mutui ; fed quod ex

h hm "

bonis

Wt (

$

DE CONTRACTIBIUS IN SPECIE.

153

'a'a Eu J

bonis mutuatarii transferat Dominium cenfus in

Jj ïOnis n

mutuantem titulo Dominii alti ob bonum com-

. pefllnias [

! r

mune folum pro cafu , quo mutuans non tene-

tur alteri mutuare ex juftitia vel charitate. Cum

F

enim in tali cafu vix ullus fit mutuaturus alteri,

At

& exinde fequatur bono communi Reipublice

MT

ingens damnum ex inertia commerciorum , ar-

u

tium, officiorum , culture agrorum , cecono-

miarum &c. videtur bonum commune exigere,

n f

ut princeps procuret facilitatem mutui etiam er-

gaeos, erga quos ad praftationem mutui nec

It uf

Id vero con-

obligat lex charitatis nec juftitia.

doc p

gruentiori medio praftare nequit, quam fi mu-

eatüda

tuatarios obliget ad folvendum moderatum au-

lrl

€arium creditori benevolo , alioquin ad mu-

tuandum non obligato ex lege charitatis.

JUUT

COoNFIRMATUR à pari.

Sic enim, licet

DUEOT

officium tutelg & curatele fitjure naturali ac di-

TUOSntU)

vino ex fe gratuitum , nihilominus principes fi-

um Pricipit

nita tutela & curatela obligant majorennem ad

ID p n

congruam compenfationem exhibitorum officio:

s à m

rum de fe gratuitorum.

abxto il

REsPONDEO d.Poteft hoc princeps ftatue-

re, fi tale Statutum exigat generalis neceffitas

» Juntte

iner dul

vel utilitas Reipublice , vel negle&tus generalis

MA

r

SoMIG

legum charitatis, C. fi hoc tantum petat utilitas

yeninddt

Reipublice in uno vel altero cafüu particulari. n.

ant.

einqun, :

Dico enim, eam legem non exigi à gene-

rali neceffitate vel utilitate Reipublicz.

Nam

Mo

in primis Problema eft, an plures familie plus

paffure fint nocumenti ex ejusmodi lege, quam

i, auf

ufict n

ex defe&u mutui, aut neglectulegum charitatis.

Sinon daretur ealucrofa mutuandi facilitas, non

jj f quoäf

v

R.

dare-

154

TRACTATIS

daretur tanta fuperbia & luxus in veftibus , con-

j Iu

viviis , inutilibus «dificiis, comparandis pere-

qemve

grinisinutilibus mercibus, piécturis exteris, cu-

kl

riofitatibus , &c. quales expenfe non folent

Mi

fierifinemutuo ad familiarum multarüm ruinam.

Quod fi autem pecunia opusfit ad fines Reipubli-

c&aut familiz utiles , reperiuntur contractus So-

cietatis ; dantur propinqui,dantur familiares,dan-

tur ar&iori communis utilitatis vinculo jun&i ,

in quo cafu admodum rarum eft, nullum inter

tot notos reperiri,qui non poflit, acnon tenea-

-f

tur juvare gratis indigentem ex legecba

[ 77

atis. Or-

dinarie enim vel juvari poffunt gratis recepto

pignore , vel per folutiones fucceffivas, com-

H

putandas in fortem.

Itaque pratextus ille ex

Statuto Principis non excufat exigentes aucta-

rium fortis fine alio particulari titulo.

"

QUJRITUR I2. Àn mutuans in cafu , quo

non tenetur mutuare gratis, poffitliciteexigere

au&arium fortis titulo emptionis cen[us ex re vel per-

Jona frugifera?

RESPONDEO.

Diftinguendo. . Si enim em-

ptio cenfus fiat ex re vel perfona determinata,

& periculum capitalis & fru&uum maneat par-

[

tialiter penes emptorem, tanquam ufufructua-

ii

.»u-x.uffj

rium vel colonum partiarium , contraéctus eft ju-

T

mx

ftus.

Si autem emptio cenfus fiat ex parte bo-

norum indeterminata , vel ex omnibus bonis ,

Wme

Wi

1 Qu

& periculum cenfus & fortis maneat penes folum

venditorem , contra&us eftinjuftus, nifi colla-

j

n

[if

"t

tio Summa ita fuperetinduftriam coloni velfocii

d w

partiarii , quod tamen in praxi vixfiet, uttantum

ja-

) Jf

ge;raþatur à quantitate fru&us feu cenfus part

Ill

* QU

u

$

DE CONTRACTIBUS IN SPECIE,

155

Tb

rii jufti, quantum juxta communem zftimatio-

T5 g

nem valet receptio totius periculi quoad Capita-

T t

;

le & fru&tus ex pàrte mutuatarii, feu potius co-

loni feu focii partiarii.

Sic, fi quis Agricole

Tatto rj

lla

DUM

vel Aulico commodet mi

il

florenos , atque ex

T nfb

ilius predio , exhujus vero opera feu officio

rfamiliares,tg

emat annuos reditus quinquaginta florenorum ,

mculojugg

& neuter poffit annuatim etiam in ánno fertili.

fructuum vel accidentium lucrari ultra centum

! ! nuïh:m .

h AC0n l

florenos, contra&us erit injuftus, quapdo pe.

Al

riculum cenfus relinquitur ex parte folius mu-

D)

C;Cïl mlii, l

1 Qf o

tuatarii.

Ponitur enim in cafuü', quod in tali

tl

contra&u emptionis feu potius Societatis, quine

quaginta floreni fint portio jufta lucri communis;

gLertus jj

oDf 4

etiamfi periculum juxta leges contractuum So-

cietatis maneat commune.

Itaque fi folus mu-

].

tuatarius in fe recipiat periculum, tantum mu-

du adi, g

tuans tenetur detrahere de equali partitione fru-

licteerge

&uum, quantum alteri additur oneris ex rece-

DI

ptoinfe periculojuxtacftimationem prudentum.,

1

Ex Hoc sEQUITUR, Omnia mutua inni-

, um

derrmi

xa preciíe titulo emptionis, quando obimpro-

portionemSummz & rei, ex qua celebrari prz-

M MDEBCI,'

tenditur emptio , funt moraliter irreducibilia ad

yum df

contra&um Societatis, effe reipfa purum mu-

ao

tuum. INon enim poteft zítimationem fumere

« eptti

juftam ejusmodi emptio juris cenfualis , nifi fcia-

qnisds

tur, quantum mutuatarius fuo labore vel officio

us

poffit lucraziex fumma mutuata. Hinc Summa

fts, niüggï

mutuata comparanda effet ad valorem totius

eplori o^

predii vel officii, ut illi Summe affignetur cor-

pf

refpondens fru&tus. v. g. fi predium compare-

j cenfus;'»'f

tur mille florenis ; & annuum lucrum dedu&is

expen-

156

TR ACTATUS

x

expenfis fit centum floreni.

Si quistali Colono

commodet centum florenos ; correfpondens lu-

st

jl

j pr

crum annuum erunt decem floreni

Cum igi-

t

tur mutuans tantum conferat pecuniam , alter la-

Y

borem, mutuanti folum debetur hujus lucri di-

midium , nempe quinque floreni , ita tamen ut

utrique tam mutuanti quam mutuatario fit com-

mune periculum

Itaque fi foli mutuatario re-

f

y

linquitur periculum , mutuanti non debentur

|

11

quinque pro centum , fed minor pars, aut cer-

te remi(lio totius cenfus illo anno, quo res vel

ff pa

opera vel. perfona remanfit fterilis fine lucro no-

tabili.

VR

M

Ex his omnibus fequitur ; titulum em-

tiohis etiam erga perfonas, erga quas non datur

hi

iL

m i

obligatio mutuandi gratis licet' fpeculative per

contrattum trinum infra qq. 16. explicandum defen-

EM

Ij

dipoffit, practice tamen ac ordinarie, variispe-

riculis committendg injuftitie obnoxmm effe-

W

W

Vide dicenda qq. 16.

Ü

QUJERITUR I3.

An mutuans, aliunde

non obligatus ad mutuandum gratis, poffit ali-

W

li

quid ultra fortem accipere titulo Cenfus Germanici ?

RESPONDEO.

Si Contractus cenfualis ger-

(MJ* u

manicus eft re veradiftin&tus à contractu mutui,

m oDf

ita ut importet titulum practice diftin&um à ti-

-Mn

tulo mutui

licite aliquid accipitur ultra fortem

eft

titulo ejusmodi contra&us cenfualis germanici.

FH & a]lx |

Si vero non diftinguitur pra&tice , fed tantum fpe-

Em

culative per diverfas intentiones & formalitates

ïerent Ài

pure mentales , non eft licitum, uti hoc pre-

textu feu titulo.

Hinc

MCOD li

HM

QuaznriTUR 1I4. Quid fit contractus cen-

; us

fualis germanicus ?

RE-

I

]

DE.CONTRACTIRUS IN SPECIF.

157

lt Qu

RrsPoxDpzo. Contra&us cen(ualis germa-

LM

nicus eft permutatio juris vealis inre ufu confumpti-

EY

v

bili pro ?mequalis valoris jure perfonali ad eandem

Mp i

fpecie rem nullo alio charitatis aut juftitice titu-

WA l:

lodebita, atqueinzqualis valoris per cenfum

y lt ting

lege taxatum legitima compenfatio. In hac de.

lat lt

finitione pro genere proximo ponuntur illa ver-

MM

ba: juris realis in re ufu. confumptibih pro inequolis

1n d

valoris jure parfonali ad eandem fpecie rem.

Per hzc

Duts, at

enim verba cenfus germanicus ponitur in genere

, QU

permutationis , prout permutatio in Jure dicitcon-

Mi lum

tractum fpecificum, fpecie diítinttum ab omni

; lm

alio contra&tu nominatoinJure. Nonenimcon.

U 0010

venit cuivis contradui, v.g.emptioni, effe per-

mutationem furis reaJis pro jure perfonali ; cum in

CU

du det

illis contractibus potius fiat permutatio juris rea-

& Varip

lis pro jure reali, Imo per illa verba : pro jureper-

Qxum ef

fonali inequalis valoris , hic contra&us cenfualis

germanicus jam diftinguitur inadzquate à contra-

&u mutui tanquam fpecies à genere; quia Mu-

NU

s pl

tuum latius patet , quam ifta permutatio.

TETES

cet enim omne mutuum fit permutatio juris rea-

i mv

atl g

lis pro jure.per[onali ad eandem [pecie rem , non ta-

hn m

men omne mutuum eft permutatio juris realis pro

fünduna?

jureperfonaliinequalis valoris. Datur enim mutuum,

T

quod eft permutatio juris realis pro jure perfo-

nali &equalis valoris , nempe gratuitum merito-

il germania

[ tantunié

rium, & onerofum ufurarium.

Pro przdicato

differentiali non folum ab aliis contractibus, fed

b fordta

W

etiam à contractu mutui univerfim ponuntur il-

ui lp

la verba : atque inequalis valoris per cenfum lege ta-

xatum legitima compen/atio.

Nam per hec verba

ii

ifte contradus cenfualis diftinguitur inprimis à

mutuo

T-ROAGG qUECTSDS

DW

158

mutuo grátuito , quia inillonoh exigituf ut , cen.

pzæ(enüt

füs, five jus perfonale fit ejusdeim valoris five

g d

diverfi valoriscum jure reali ; quod permutatur ..

st

cum jure perfonali.

Diftinguitur etiam ifte con-

*?'*m'ä

tra&us cenfualis germanicus per illa verba 4 rui-

Tle

Viuo ufurario: quia in mutuo ufuratio vel-permu-

li

tatur jus reale cum jure perfonali ejusdem valo-

l

fis, vcl quando permutatur jus reale ctim juré

f

M

perfonali ingqualis valoris, exigitur compenfae

]

tio illegirima utpote repugnans vel legi naturali

J

charitatis aut juftiti&, vel excedens generales

t

jl

[

liM

Dervi-

uV

N

limites conftitutos per taxanr legalem.

Til

que per illa verba Contra&us cenfualis germani-

cus diftinguitur etiam Z mutuo licito non gratuito,

b

fed onerofo per cenfum titulo lucri ceffantis ;

vel damni emergentis; quia in tali mutuo licite

Ut

exigitur cenfus, etiamfi fiat permutatio jurisred-

RI Qu

lis pro jure perfonali ejusdem «valoris , puta in cafu;

Md tg,

quo ielius eft , vel eque exoptabile, habere

[

jus perfonale ad rem, quam jus fealein fe, v.

g. tempore belli, in itinere , inloco furtis, iri-

Du

n

cendii, inundationi, cortüptioni obnoxio. Id

tali enim cafu non praftatur cenfus ia competrs

Ü

'Läü*

fationeri inequalis valoris inter jus rezle & jus

j

li

hg,

!

perfonale, fed in compenfationem damni con-

comitantis, ad quod refertur etiam ce/Jatio actua»

atf

lis.lucri phyfice velmoraliter prafentis. — Valot

ii t

autem insqualis inter jus perfonale ad rem ; & -

"It »

juris realis in reunice fundatur in periculo incurren-

" ah'ammg);

di dammum , taxáto per legem taxa aliqua generá-

Perinde autem eft, five

l

Ti

li moderata ac jufta.

MG

&il

iM

ud periculum refpiciat periclitationem fortis;

aliter

five periclitationem lucri a&ualis jam mor

]

pre

DN

M

^U

W

$

DE CONTRACTIBUS IN SPECIE.,

Ht

159

M

prefentis, five periclitationem incurrendi dam-

:

num aliud ex carentia pecunig.

Ex his ergo

MUg

Itl

manifeftum eft, Cenfüm germanicum fic defcri-

F ml VEïba lt

ptum differre à mutuo.

Fufius autem definitio-

l'mO d Peï;

nem explicandam duxi; quia Ci. P.ZzcH in

fua Differt. 3. de Ufüra SeGt. g. $. 279. fol. 183.

l idmi

L]

du

hanc diftinctionem aüecutus non ett.

fht t

UJXRITUR IS. Quáles requirantur con-

Vi

ditiones ad hoc, ut mutuans poffit exigere au«

Cedent p

&arium fortis ex titulo Contractus Germanici 2..

m

l

RESPONDEO.

Requiruntur fequentes con-

anfuaii;ge

u

ditiones.

1. Ut vere interveniat tale pericu-

At 1 n

luní fortis, vel alterius damni incurrendi, quo

lu la

ftante jus perfonale ad éandetn fbecie vem juxta efti-

[imutoo

