quando ftatuit cenfuram ipío fadto incür-

i

Q 2

rendam

« O f

frnridg

rendam circa aQtum jam aliunde lege uni-

verfali prohibitum. 7) quando Bulla eft re-

d pecon

vocatoria gratiarum à fola voluntate Papz

af cc

dependentium. 8) quando Bulla irritatactus

i1ggs d

uorum valor folüm dependet ab Ecclefia.

gei g

gpxiet n«

9) quando Bulla prefcribit formam judicia-

lem pro actu externo. f. cc, qq &. R. 3.

yicib vt

syeroec

$o. Pontifex non eft prefümendus obligare in

actu fecundo ad obíervantiam fuz legis in

molumentu

Dicecefi vel Provincia ; non promulgatz,

gt

quando ex obícrvantia paucorum timora-

ml

torum privatá notitiá fcientium legem naf-

ul alote

ceretur magna perturbatio vel aliud grave

]

1

przjudicium Ecclefiz. l cc. qq. 6 R. 4.

ugsEet

Amo fortun

Olligatio Legum , prafertim in dubio,

ägravem [

f1. Leges Civiles juftz, hoc eft, quz ordi-

pedumum

nantur ad bonum. commune fervata «€qua

proportione onerüm in fuübditos, obligaat

W lo q

n

in confcientia; poenales autem folüm obli-

gant ad non refiflendum Miniftris juftitiz,

teisliqu u

l, cc. $. 7.9q. 1.

imdin

52. Leges civiles habendz. fünt pro jufiis,

fr. r

quamdiu non evidentér conftat

t ijer g

ftas, l. cc.

d s 32

, effe jniu-

])tt gj

33- lllz leges civiles obligant in confcientia

Lbdorum

1mó quarum finis. & gravis obligatio eft

TorT

moraliter neceffaria bono communi, v. g

fl

folutio preftationum introducta jure gen-

Miyy

tium. 2dó quando earum transgreffio cedit

vel ingravem religionis ignominiam, vel in

i i"Cipïab(

t

grave przjudicium boni communis, vel in

grave periculum ^multarum — familiarum,

At

Econ-

tut l

l

93 (o) Sæ

Al k

J

T

Econtra leges Civiles, quz folütn dictant mul-

&am pecuniariam ,. non

t

p

L]

obligant in confc;-

Mlrty

entia. l. cc. qq. 2.

d E(tfü

$4. Leges diving circa neceffaria neceffitate

1] l

medii obligant cum detrimento vitz : Circa

i

j

moraliter neceffaria ad (alutem obligant cum

periculo vitz & bonorum; uti etiam circa

3-3'0Mllg:mj;

moraliter neceffaria ad promovendumingens

lg Lïg,'g

emolumentum divinz gloriz in publico reli-

l mbuï)

l i

n

gionis negotio v. g. integre prov'nciz , aliàs

K

irreparabile. Sed circanon neceffaria morali-

u

ter ad falutem propriam velalienam. 1. cc.

i

[

i

»

3.

"n

f)".l..

8

és Ecclefiaftice non obligaht cum gravi

It

damno fortunarum, nifi transgreífio cedat

in gravém contemptum Religionis,

vel

l ul

i a

grave damnum Eccle(iz non facile repara-

bile. l..cc. qq. a.

s

0 at

du

$6. Leges non folum natera

les, fed ctiarh Ec-

clefiaftice ac Civiles obligant ad removen-

ils a

$,

da impedimenta, l. cc. qq. 5.

"TT

77. Gravis vel levis obligatio legum défumi-

LL

tur 1) ex tenorelegis. 2) ex natura objecti,

Wnüäg '!) T';'

3) ex gravitate poenz, 4) excommuni fen-

fü doctorum in(ignium. 5) ex communifen-

[ 'ne:z&im*.:

l]

nl

fü & praxi fidelium timoratorum

1

circa lef

ges humanas, 1. cc. qq. 6.

iora M

m

Anterpretatio legum £$. Epikia.

vb i

T

iM

;

;8. Principia bonz interpretationis funt. 1mó

um

tenor ac proprieras vetborum. 2dó fuübje-

gj Vi

&a materia. 3tió intentio legislatoris aliun«

gl

de notaá, l, cc. $. 8. qq. 3.

s

Q 3

f2 Fpi-

p o Be

j9. Epikia eft benigna interpretatio legis pro

|

pps?

Ir,;xi

aifcttos

pariculari perfonali circumftantia à legis-

latore prefuümptivé vel non previfa vel non

g

comprehenía fub lege. l. cc. qq. 4.

( [

:60. Senfum preceptivum habent etiam ifta ver-

ao

, ba: volumus, decernimus, ordiaamus, fta-

g o

tuimus, caveant, abítineant , debent, opor-

p r

tet &c, l.cc.qq. .

(uicdinp

61. Quando Legislator przcipit fervari inte-

iil

grum corpus Conftitutionum, etfi obfervan-

m

tiam injungat zz vzrtute obedientia , & fub

goqud

indignatiose Dei, ea tamen gravis obliga-

nl quo

tio non refertur ad fingulos articulos vel

a&us in particulari , fed tantàm ad'hoc ; ut

jbos pra

gjslawn's, »

urgeatur obíervantia , eaque non negliga-

i oj

tur per contemptum formalem, vl inter-

pretativum, ]. cc. qq, 6.

nf

61. Traduntur Regulz interpretandi leges. 1.

qpoulk

cc, qq. 7. & 8. & 9. & vr.

FOLT

ET

. Obfervantia legum.

f o

63. Ad obfervantiam legis affirmativz natura-

vits i

.lis vel divinz requiriwur incentio formalis fa-

tisfaciendi, fed circa legem meré humanam

hn w

UY

fufficit intentio materialis. l. cc. $. 9. qq. r.

tetors Q

V. Digrol

64. Ebrius vel dormiens non fatisfacit pracep-

to v. g. audiendi Miffam. l. cc. qq. 2.

LT

65. Eciam inviti, fatisfaciunt przceptro Ecclefia-

ii

ftico, dummodo non habeant, vel ipfis fa-

&is demonítrent, íe habere intentionem

Waf

contrariam abfolutam . vel

: conditionatam

J

?

-

"g

non fàtisfaciendi formaliter. l. ec. qq 36 ^

D

|

JTIM

é6. Implens przceptum ex fine illicito poteft

(atisfacere, (i habeat concomitans motivum

lw

implendi przceptum. l. cc. qq. 6.

u

67 Qui recté adimplet opus preceptum cum

1reziammm

intentione non fatisfaciendi per hunc aCtum ,

"m

mutare poteft propofitum , nectenetur fatis-

Tudcbem,om,

facere per alium a&um. l.ce. qq.7.

Vr

68. Qui adimplet opus cum circumftantia in-

WMM.

compoffibili ad modum debitum, v. g. ad

devotionem ipterpam, non f(atisfacit pra-

Z

" p

cepto quoad füb(tantiam. l. cc. qq. 8.

Is t

69. An & quando unico a&u poffit fatisferi

tün diy,

.pluribus preceptis, dependet ab intentione

legislatoris, vel obligantis quz agnofcitur ex

a u)

natura objecti vel praxi. l. cc. qq. 9. t 1. 12*

n li

7o. In concurfu legum incompoffibilium obfer-

vatu pro eadem circumftantia praferendz

d ls.

funt 1) leges negativz affirmativis. 2) divi-

nz circa magis neceffaria ad falutem velglo-

Inm

riam. Dei naturalibus affirmativis. 3) natu-

atv t

rales pofitivis circa minus neceffaria ad fa-

mbl

lutem vel gloriam Dei. 4) divinz humanis.

p n

inferioris Ordinis. l, cc. qq. 13-*

$). leges. ordiais, altioris bonorum legiþu.s

]4 [HIygl WI l,

1. Datur obligatio faltem füb venialiimplem-

ii

di lezes ad minimum ex influxu virtuali cha-

8

ritatis initialis. l. cc. qq« 14«

,mfpzufcda

g i

Caufz excufantes ab obfervantia, pr&-

" jatot

. fertim Epikia,

qgit

ilis excufat, fed indi-

L Ctl qq. ]l

í

"

l

7. [gnoyantia invincibi

Q 4

C48

- MON-

-,HlairrIwa

cia ignorantie vincibilis fünt , negle&üs mo-

a

ralis diligentix in inquirendo, negle&tus au«

yj

g n

j

diendi aliorum confilia; frequentandi Coa-

ferentias &c. l, cc. S. 10. qq. r. &. 3.

g at

73. lgnorantaa vincibilis pote(t fieri invincibi-

fj

g lg

lis per efficax propofitum recipiendi media

de fe de(lrudtiva ignorantiz. l. cc. qq. 4.

ggrnim 1

g^ J

74. A lege humana , ac multo magisà cenfu-

ta, excufat ignorantia etiam viucibilis, fal-

qm'rcudumc

tem .in foro interno, dummodo non fit fu-

ii n |

js & divin

pina aut craffa. l. cc, qq. . 6.

7f. Nullus metus excufat ab a&tu intrinfecé

ts integ

: malo; excuíat tamen à lege divina pofitiva

vinsdes n

stbl Y

in circumüaqtiis, in quibus incur;eretur

graviffimum malum , & ex oppo(ito non

d

lequatur graviffimum prejudicium diving

At

gloriz, ita ut Deusnoa cenfeatur. effe in-

vitus. ]. cc. qq. 7.

i quitln

d if

76. Circa leges humanas metus gravis tunc

ntgtun

excufat , quando legislator 'con(ideratis cir-

Qu

cumftantiis mali, & rei przceptz non cen-

,

fetur effe invitus. l, cc. qq. 7. R. 3.

k Dd

77. Impotentia moralis tunc excufat, quando

bofit f

con(ideratis circumfítantiis & fine legis Le-

MW

gislator non.cenfetur effe invitus. !

*

. CC.

.qq. 8

V f

78. Quando in parteadhuc reperitur füfficiens

dtir (f

ratio legis , impotens ad totum non excu-

M

fatur à parte. l. cc. qq. 9.-

"t t

79. Impotentia libera in caufa, in qua potuit

Vf

X debuit prxcaveri , non excufat à culpa, ni-

o

fiipfa caufa fuerit efficaciter retractata. l.

)f

€C, qq. IO. I 1.

*

8o,

i

a ( ägee

1

i

30; Illaimpotentia feu pofitio impedimenti de-

k

buit precaveri, ad cujus cau(ationem lcgis:

Ptj

m

lator confideratis circumftantiis & motivo

legis cenfetur invitus. l, cc. qq. 12a.

Mil

81. Licet uti Epikia, quando certum eft mora-

"l

liter; legislatorem non pro hac circumftantia

l

. obligaturum fuiffe, fi de hac cogitáffet. l.

Md

cc. q3. 15. In dubio judicium à confeffario

ii

exquirendum eft. l. cc, R. 3.

NU

L

Á

82. Epikia non habet locum circa leges natu-

rales & divinas. l. cc. qq. 14.. quamvis li-

Dd

ceat eas interpretarirelaté ad cafüsnon adeo

TT

perfonales (euindividuales, prüdenter com-

15 i

prehen(ibiles vel non comprehenfibiles à le-

Qp

ge- ]1-:cc.

dium d

$3. Non acceptatio legis tunc . folüin excu-

r df )

fat, quando lex vel eft injafta, aut mora-

liter inobfervabilis, aut ex prudenti inten-

T

tione legislatoris non refpe&tiva talium lo-

vlb

corum , témporum vel circum(ítantiarum. l.

tl

cc. qq. 1f.

M

94. Defe&us finis tunc folüm excufat, quan-

Jl

L

et, q

do ceffat finis effentialis adzquatus l cc.

u

Lj

qq. r 6.

H

m

8;. Quando finis folüm ceffat ad tempus,

tantüm füfpenditur lex; & quando lex eft

a

divifibilis, ceffante finetantüm quoadunam

u a

| partem , non ceffat lex quoad alteram. l, cc.

qq. 16

m m

86. Ceffante fine, & fubf(tituto

alio eque uti-

(l

li, non ceffat lex. l. cc.

us

h

Q;

,.sn. Cer'

i

|

.*'—5'3!(0) i

jf

$7: Ceffante fine in caíu particulari non ceffac !

Lex fundata in motivo peticuli generalis, ] !'

pr pl

.

D

g

jls, !

cc. qq. 1 6.

ES

*

ii d

Confuetudo,

ii t

88. Confuetudo eft jus moribus conftitutum ,

gl t

quod

pro lege recipitur, cum deficit Lex.

1

À

fns d r

if n

$. 11. qq. r.

89. Ad legitimam confuetudinem requiritur,

ginnar i

1mó Ut fit rationabilis. 2dó Legitimo tem-

al qu

pore continuata. 3tió Introducta à majore

hims lt

parte communitatis.' 4tó Et introducta per

iprerf

actus frequentatos moraliter non interruptos.

aefarioru

jtó Introducta animo fe obligandi. - 6tó Ut

i

accedat confenfüs legalis Legislatoris, l, cc,

qq. 2.

iicatr

9o0. Ad hoc ut confuetudo fit rationabilis circa

n

adiaphora, quz non vergunt in prajudicium

r

morum vel diíciplinz, fufficit, fi (it zega-

ziv? rationalilis, nil continendó pofitivé prz-

il

judicans moribus , fed circa non adiaphora

lt

requiritur, ut (it pofitivé rationabilis com-

r

penfandó xquali vel. majori bono, id quod

fs o v

abrogatuür. l. cc. qq. 3. 4.

f Ontefe

91. Quodlibet membrum communitatis tene-

hts

hi [

tur pro viribus allaborare ad. eradicandas

pravas confuetudines fuz communitatis, l.

IOJ.-NCH]O (

cc- qq. £.

p )

92: Ad hoc, ut valeant con(uetudines anti-

W.

]

quiores lege, requiritur tempus immemo-

V

. riale. Idem dicendum de coníuetudine ; quz

fine peccato inchoari & continuari : nequit.

UT

il nt |

;c. qqo 69

93. Ad

4b oP|g

7

h

93. Ad confuetudines circa adiaphora non re-

Tl

quiritur plus temporis , qnàm ut fit diffi ul-

ter mobilis, ied circa non adiaphora requi-

|

ritur taitüm temporis, quantum requiritur

ad hoc, ut Lex abrogata dicatur compen-

ht

fari equali vel majori bono, l. cc. qq. 7.

du

L

H

94. AGus ad formandam cenfüetudinem non

debent eí[e interrupti, & fi raró redeant,

w]

requiruntur: intra 30. vel 40. annos faltem

Nm*mlm

tres, l cc. qq. 8.

Bb

! Etmmm

9;. Animus fe'obligandi per confüetudinem.-

colligitur ex fenfu vicinorum Parochorum,

Pt

Md

Confeffariorum, & ex.-poenal l. cc, qq. 9.

L

Privilegia,

96, Explicantur claufüle apponi folitz, l, cc.

Atbl

E G. qude J«

Vinye

97. Aquiruntur rmó ex conceffione. »dó Con-

, r

-- fuetudine, 3tió communicatione privilegio-

nilyfi:

rum. l. cc. qq. 6.

t d

177

98. Privilegia non extenduntur ad loca & per-

fonas nec virtualiter expreffa, l. cc. qq. 7.

"L

.

99. Conceffa religiofis extenduntur etiam ad

Przlatos & Novitios , & conceffa viris ad

at

g i

Moniales. l. cc. qq. 7.

1co. Nemo poteft, anthoritativé interpretari

privilegia Papalia Ecclefiaítica nifi. Pap

,

J l.

cc. qq. 8.

[

at

1o1. Privilegia in prejudicium tertii, vel in

materia ambitiofa ,. vel indu&tiva fcandali

m;mdlüef

g

ffri&ä funt interpretanda. l, cc.

qq, 8«

!

102, Nemo

Q O) ER

dnpp

I02. Nemo tenetur uti privilegio conceffo pro

fe. Privilegio tamen conceffo communitati

st

apüniti

tenentur uti ejus membra. l. cc. qq. 9.

Birga

103, Privilegistus, fi itin poffeffione vel cer-

vt0n um

tet de damno vitando, poteft uti privilegio

"

contra Privilegiatum, l. cc, qq. 9.

104. Cir:a revocationem privilegiorum no-

gt 0

»iron, Y

tandz fünt ha regulz. :o. Ad derogan-

dum privilegio contento in corpore jurís

$, tmittu

tetfante

fufficit claufula derogatoria gezeralis; fed

refpe&tu contenti extra corpus Juris, (i poffit

Ttga n

haberi facilis ejus notitia , requiritur /Pecáa-

ht

His. l. cc. qq. 1c. Idem dicendum de cón-

li

ceflis per Concilia generalia. l. cc. qq. 10.

irltga d

165. Privilegia remuneratoria non poffunt à

lt pf

principe revocari, nifi ex cau

qq. TO.

fà gravif L:cts

Nf

106. Privilegia conventionalia non þofï'unt re-

Y

vocari nifi ob neceffitatem publicam. l, cc.

tluem

qq. tro.

TT

107. Leo X. revocavit multa Privilegia Reg;i-

t Atf

latium , fed non ormnia, A Tridentino fue-

runt revocata omnia, quz ejus Decretis

10 hb j

]

f0

n

]

1h [j

adverfantur; & à Gregorio X V. inter vivze

W

M

vocis oracula fuerunt etiam revocata privi»

legia vivz vocis. l. cc, qq. 1.

108. Privilegia exfpirant lapfu temporis, pro

m

stl

. quo conceffafünt, perfonalia exfpirant cum

períona. l. cc. qq. 12.

ïegesh

lm

lr hy

Tl

109. ; Privilegia conceffa, s/7ue ad zoffram ve-

äw

[are l

corne

;.vocq*tz'amm, fi fint calia, qux non folenr

cedi

3 ',(o) : s-a-

il

Ij

" cedi in perpetuum nomine dignitatis , exfpí-

rant morte concedentis, etíi. conceffa fint

u^

communitati. l. cc. qq. 12.

l

vad

U

! 110. 'Privilegia meré favorabilia 'non. ceffant

m

per non ufum, vel ceffante caufa finali. 1.

9I

CC. Qq. 12.

m 111 Privilegia odiofa, vel habentia tra&um

LL

fucceffivum, vel quz fünt in prajudicium

Mi

tertii, amittuntur per non ufüm, vcl coz-

gt t

trarió ceffante fine. l, cC. qq. 12.

W*WW

112. Privilegia non amittuntur per renuntia-

! A"qïm [IC

ii

tionem Przlati (ine confenfq Capituli, L. cc,

qq. r2.

g,

113. Privilegia amittuntur etiam ob abüfüm,

t pf

'non tamen ipff) facto. l. cc. qq. 12.

ii

Poteffas fevendi leges.'

ATRT

114. Capitulum fede vacante tantüm habet

gt

poteftatem ferendi leges provifionales. l. cc.

$. 13. qq* 2-

Wl 115. Abbatiffa & Superioriífe etiam Generales,

A a

non habent poteftatem ferendi leges; uti

d

AU

nec oppida fine approbatione íüi principis.

m

l. cc. qq. 3. 4.

od

[

1

J

Difbenfatio.

UWWW

116. Difpenfatio ab homine tantüm potcfï dari

circa leges humanas. 1. cc. $. 14.

T

qq 2. aut

mixtás ex humanis. l. cc. qq. 2.

fy 117. Difpenfare ipfemet Legislator nequit ;f

i

1

"d

lex fuerit ab eo confirmata jurgmcnto; fi

tran-

i

-E»b O $

"ttabfierit in pa&tum, fi fuerit corífirmata à

; Relfgi()ü |

qti, VOU

" Superiore. l. cc. qq. 5.

st d

118. Inferior non poteft difpenfare in lege Su.

apeitn

perioris fine ejus conceffione tacita, vel in

sf a

cafu neceffitatis przfumpta. l. cc, qq. 4. s.

wíe ln

119. Inferior poteft difpenfare in lege Superio-

Hcenbam.

ris. rmó Si in aliqua materia habeat facul-

irtrat

tatem generalem. 2dó Si materia legis eft

nf d f

levis quantitate, duratione, numero. 3tio

atvexalte

Si cafus fint frequentes & locus Superiotis

a tortl

remotus, & materia non exigat f.bítare ar-

&iori refervationi. 4tó Quando Papa-vel

Jfpenio

t fine cu

Imperator fcripfit leges Provinciz remotz

accommodatas illius moribus. $tó Quando

LOT

in «aíü extraordinario concurrit neceffitas

(Itt detr

difpenfandi & periculum eft in mora. 6tó

Dd at M

Quando concurrit dübium ftridté dictum ,

Ka

an cafus indigeat difpenfatione. 7mó Quando

tf f

illa poteftas di

fp;nfandi jam fuit prafcripta.

ts

Juetag. .

i g

120. Capitulum Sede vácante non poteft di-

rl f

fpenfate cum criminofo. qui eft privatus voce

aGiva. l. cc. qq. 6.

!uf

121. Habens poteftatem delegatam difpenfandi

It

il

poteft indirecté difpenfare fecum ipfo. l. cc.

t

i

(j æqu

qql .

Ib!icum j

&

122. Vagi poffunt difpenfari à Superi

ore loci ;

non tamen peregrini, nifi circa leges come

ii

j

munes ex poteílate à Superiore communi

D UUIHWS M

data. l. cc. qq. 8-

;vsuþm()l' li

123. Metropolitanus non poteft difpenfare cum

'W&Iion em

;

Su&"rlaganeis ;('ubditisT l. cc. qq. 3.

IN

1:4. Re«

)

*3 ( B

Ht

J

124. Religiofi fubje&i Epifcopo circa jüraà-

mentà, vota, & poenas debent difpenfatio-

TM

nem petere ab Epifcopo, nifi Prelatus ha-

hv

beat fpecialem facultate:n

5

LJ

exempti autem

Mi

nori poffu: t eam difpenfationem ab Epifcopo

"f

Ü SHpm

petere fine licentía Superioris, nifi hic in-

d

jufté licentiam deneget, l. cc, aq. :6.

LT.

125. Superior ac ipfemet Legislator fine ratio-

bl

At j

nabili caufa d/fpenfanscirca objecta adiaphora

f

peccat venialiter; circa obje&tanon adiaphora

[

peccat mortaliter. l. cc; qq. i1.

(v hn

L

126. Difpenfatio fata circa obje&ta non adia-

um

. phora fine caufa manifefté infufficiente eft

:

s jt (

invalida, l. cc. qq. 12.

V tb

du |

127. Circa decreta ab apoftolis edita poteft

Papa pro cafü particulatidifpenfaré; fednon

frde d

poteft ea abro

B?re generáliter, nifi genera-

m u

liter ceffet fini

df p

s legis, l. cc. qq. 13.

128. Difpenfatio fata (ine legitia caufa , quam

tamen difpenfans credit e

ffe legitimam, eft

du

invalida, fi info

J gü F,'iï!fii n

fficientia caufie poterat fa-

cillimé agnofci à difpenfame, 1. cc. qq. 14.

129. Caufà difpenfandi

femper debet refpicere

i

?æ(aeä

bonum

ublicum, fàltem mediaté

15

l

)

»

3 caque

debet effe zqualis utilitatis relaté ad

bonum

publicum , ac obfervatio legis. l. cc,

qq.1y..

i 5upm'orek4

130. Caufa difpenfandi eft rri

[

tas, utilitas, neceffitas. l.

plex, nempe pie-

CC. qq. 1.

pa.'we (

131. Superior non tenetur difpenfare , hifi

dilpenfationem exigat

nldifpen(arer-

evidenter & notabi!

utiliras boni publici

iter major, vel chari-

u

J

tas

-

x 0 Be

j Quado

tas Dei aut proximi, vel con:rä&us.præ,

$

r mil

víus. l. c€. qq. 16.

sisrdin

$32. Difpenfans non poteft pro difpenatione

i Yeolim

imponere mul&am.pecuniariam , przfertim

fs d d

in fpiritualibus: poteft tamen obfervantia

y Dantr ex

legis commutari in eleemofinam vl contri-

butionem ad ceufas pias. l. cc. qq. 17.

p

h dilio;

133. Signa tacitz difpeníationis. funt 4mo fi

iavl

- fuperior concedat actum, qui concedi nequit

Jühtem an

fine diípenfatione.

adó Si füperior videat

; fubditum bona fide operari contra legem;

; &gha

Merr i

& non impediat, cum facillmé poflit impe-

dire. l, cc. qq. 18.

;

Em

134. Sola taciturnitas Su

pgriöris ad. transgref-

silpenio

fiones legum non poteíl haberi pro tacita

h &f ]

difpenfatione. l. cc. qq. 19.

13. Difpenfatio fa&a fine cognitioe caufz in-

ln i

valida eft, etiamfi caufa fubfiftat, nifi fiat

d.

ab ipfomet legislatore, l. cc. qq. 2o.

g o

136. Pro foro interno poteft prefümi, Supe-

remsmgm

riorem habere & examinálfe legitimam cau»

tj p

(am difpenfandi, nii conítet de contrario.

u Bo lg

l.cc. qq. 2t.

tiatur ex ,anbus caufis ,

[

137. Difpenfatio vi

nempe per

Jubreptionem , quz ett reticentia

i

Bll

veri, & o

reptionem, qum e(t narratio falí1

l. cc. qq. 22.

4

tig j

TM

138. Difpeníatio oPrept

ztia vel jitþreþfiti/t eft

invalida, quando motivum reticicu

m ve

i

Atf

fuggéftum fuit motivum //ze quo vor, l. cc.

D

rl

qq: 37

g

139. Quan-

MM

!

*5» O ge

| Utj sz

139. Quando fübreptio, vel obreptio non con-

tigitex malitia, fed ex (implicitate vel igno-

n difþen[in

rantia; relinquitur delegato libertas (tatuendi,

LT

quz verofimiliter Pontifex bene informat

us

D fs

ftatuiffet. l. cc. qq. 24.

ïmm Vd (

140. Dantur exem

DI

lis. qq..25.

pla fubreptiqnis fübftantia-

TT

141. In dubio, an fubr&ptio vel obreptio fit

Mu

fübítantialis , eligendum, quod;conducibilius

J

ad falutem animarum , honcflatem religio-

It s

nis, & gloriam Dei. l. cc. qq. 26,

!

li

142. Affertur inftructio Parochorum & Con-

feffariorum pro Cafibus, quorum abfolutio

d tug

feu difpenfatio à $; Poenitentiaria Apoftolica

d o

. petenda. efl, l.. cc. qq. 27.

Yieule

Lex Suprema Charitatis.

iun, uf f

'1ï43. Lex füprema 'charitatis confiftit i.n eo,

Q N

quod homo emolumenta divinz gloriz in

i W

rebus magni momenti teneatur przferre com-

hgt

modis propriis. l. cc, $. 15. gq. 1.

p

144. Hxc Lex regulat ferme omnes contro-

M

verfias morales dubias. l. cc. qq. 3. 6 7. -

[ [

14f. Vi hujus legis homo per fe tenetur vitare

um

noníolümea, quz graviter difplicent Deo,

di

j

u

iil

Íed etiam ea, quz inferunt grave detrimen-

. tum divinz glorie vel bono Ecclefie, vel

4

: J/m!g;!/liiä

- homini fpecialiter pertinenti ad Deum. Et-

nh

( (

fiamfi fiant fine peccato formali. 1. ce, qq. 3. f.

f

TAE

146, Hzc Lex obligat per fe etiam ad hoc, ut

in rebus gravis momenti bonum emínenter

]

l

majus

Judex genf

4 o Be

mitet !

majus przferatur minori , commune privato,

bonum Superioris bono inferioris

ao ptto

: l. cc. qq.

[pator r

9. ?*

147. Hac obligatio fündata in lege charitatis

st tett

wwit COv

fufpenditur , quàndo Lex altioris vel (tri&tio-

risobligationis oppofitum petit. l. cc. qq. 4. -

as fs

yatyr at

148. Referuntur varii cafus particulares, in

quibus deficiente alia lege directa urget Lex

t bt

tr at

charitatis. l, cc. qq. 6. & qq. 7.

d

Lz;gmndz' jus.

a lbeio

Fide. Dominium in bona. $. 3.

mhdorr

attmpot

Locatio €$' Conduttio,

ndtren,

iredum

1. Prohibentur Przlati locare res Eccklefïa&icïas

immobiles vel mobiles pretiofas ultra trien-

0

nium fine &olennitatibus. /z 7raQ.de Contrad,

* r

$ 5 q 3. & f.

1

2. Prohibentur conducere milites predia ru-

Ünttins

flica, Tutores & Curatores przdia fifca-

& lp

lia ante depofitionem rationum , perfonz Cndnd

Ecclefiaftcz ratione quaftüs, exercentes ar-

t f

tem ftreperam domos vicinas Profefforibus.

d p

l, cc, q..3.

i fefpe&þ

3. Condu&tor non poteft rem füblocare alteri

Mftrg

invito Domino. l. cc. q. 4.

ATT

4 Locator tenetur conductori concedere li-

berum ufüm rei , reparare neceffaria ad ufüm,

compenfare expenías neceffarias, praítare

"p

tributa & onera, manifeftare vitia occulta

W H

a lata ? *sl

rei, compenf(are glamna illata ex culp

remit-

Pülatu:,

,

a ( f

RR

remittere mercedem locationis

*

nmom' d

3 11 lqcator

'non potuit utí re locata. l. cc. q. 6.

$- Locator rei frugiferz in anno fterili non te-

lr d

ln

netur remitcere mercedem locationis, fi ita

*C[!T. ],Cf,qï l

fuerit conventum tacité vel expreffà , aut (i

anpi fertiles compenfent damnum. 1. cc. q.7.

,

uTT

z

6. Locator poteft expellere condu&orem, 6

ftläawgczl:,

ipfemet locator incipiat indigere, (i con-

N

ductor male verfetur in re locata , fi con-

du&or per notabile cempusnon folverit pre-

[

tium locationis, l. cc. q. g.

D

[

2

7. Condu&or rerum tenetur. folvere . merce-

dem tempore convento, rem conducam

if

oon deferere, uti re modó permiffó, &

Ti f

przítare damnum illatam ex culpa lata. 1

*

tsl

€c. q. 1Q.

du

8. Idem proportïohaliter dicendum d

e loca-

tore operz. l. cc, q. 1o.

9. Condu&or non tenetur

j d

praftare damrium

ag

ex culpa levi famuli. l, cc. q. z.

ii p

Jo. Condu&or operz ad longum tempus te-

j m

netur folvere totam mercedem, fi locata-

"

l

m

ii

A

[un)

rius impediatur, v. g. morbo, ad tempus fo-

làm refpectivé exiguum. 1. cc. qq. 12.

ii PT

1I. Sücceffor univeríalis tenetur ftare contrae

À

[

&u locationis rerzz; ab anteceffore inits $

;.

Ion' ii

non vero tenetur illo flare fucceffor

parti-

cularis,

Imo in locatione operarum ne qui-

gt

gdflx,":ï, Pïïï

dem tenetur illo ftare fücceffor univerfàlis,

CC. q. 13.-

jg a

!

n adr

I3. Si Pralatus, Parochus, vel Beneficiatus

;

&

loca-

a ( B

locavit fuos reditus,

non tenetür füccef-

qhsd]

M vofel

for ftare illa locatione. l. cc. q. 13.

Ludus.

gl t

p du

« g, Ludus eft didum vel fa&um animi rela-

d i.

.Kandi caufá. /z Zv, de Zur. €? Zuff. Difp,

a u

9. poft. q. 3. qq. 1.

s fümpatt

2, Ludus eft licitus; fed ad ejus licentiam

j pri

exigitur 1mó ut finis non conítituatur in ip-

.:::

l

fa dele&tatione, fed ordinetur ad reparatio-

nem virium animi & corporis. adó ut fiat

E Qu etaV

«t at

tempore , loco, & in: circumftantiis debi-

tis, 3tió ut non fiat nimio affectu vel tem-

pore. l. €c. qq. 2. 3.

du

3. Licet etiam ludere pro moderato pretio. 1,

Cc- qq' 4'

4; In Ludo non transfertur dominium. 1mó

Mdgt

fi ludens non habet poteftatem alienandi,

Wf

[

Venyys

ut pupilli, minorennes , uxores, filii fami-

lias &c, in rebus quorum non habent admi*

Ts tl

niftrationem. 2dó fi unus fimulando feim-

ï(þ ) &3'!

eritum alterum fraude inducat,

3tio fi

Mif

lucrum in ludo quzfitum eft dolo vel frau-

,de' l:cc. qq. f

V Wüm [

$. In Bavaticis legibus prohibentur ludi exce-

tiinRruajön

dentes quiadecim crucigeros , hoc eít, par-

tem decimam,fextam aorei: item nocturni

TA Ilf]eam

vt

. & clancularii, &'qui fiunt füb officio 1na-

tutino vel vefpertino. l, cc. qq. 6.

'.]' 4-

€. Qui alterum notabiliter excedit in arte lu-

M.[imgn i[

dendi, probabilius tenetur ad reftitutio-

nem. l. cc. qq. 7-

"Udlnlhab

"

7. Lu-

V

ll

C MON

t

mq.]l'

4. Ludus eft peccatum mortale tmó i quis fa-

ciat profeffionem ludendi, zdó quando to*

tum fere tempus diarnum & nocturnum

Iüm znimi Ü

in eo diebus feftis impenditur. 3tió qui lu-

VM

dit cum iis, qui funt próni ad blaspheman-

dum in ludo. . 4tó qui in ludo exponit

ni

i.

R d

am fummam , ita ut res familiares c

2

nji-

ciat in periculum notabilis damni. . 1. cc,

üäaumm,þ.

qqo 80

li

b d

$. Pe:cant graviter, qui ludis vel luforibus

Ytthjs d

prohibitis aperiunt domum, l. cc. qq. 9«

TT

Luxuria.

D

Fide. Septem vitia Capitalía, Preceptum VI,

hm )

Masia, Maleficiug.

qtm d

I.M(Igi/l eft ftudiofa voluntas patramdi ope

wws, m

doemonis mira, communes hominum

n tibecd

. Vires excedentia, Iz 7r. de D.

Ámduih

[

Jecah, part, r.

Difp.2. $.3. qq. x.

durg

2. Maleficium eft (tudiofa voluntas ope dos.

d

li

N

i

monis .nccendi proximo. 1. cc, qq. 2,

3. Peueficium eft ftudiofà voluntas , ope vel

hi

jl

M

l

ex intru&ione daemonis per applicationem

X

- fimultaneam rerum naturaliter nocivarum

J

, !

nocendi proximo. l. cc. qq. 3.

Jj g

l)

| 4. Dantur vera maleficia, & vera magia, L.cc,

[ W :

qq. 4.

EM p

j. Dif.rimen inter rhagos & veneficos eft,

t

"

quod illi babeant ordinarié expreffum padum

cum doempne, iti implicitum; item , quod

illi

8

et$ (o) f9e

illi principaliterintendant patrare mira, ifti

dorom 1

nocere proximo. l. cc. qq. f. é.

D

jgplema

n D

€. Sage dicuntur, qux ineunt expreffüm pa-

at

, &tum cum dcemone principaliter ad oblecta-

inegip

tionem propriam. l. cc. qq. 6. ;

aediorm

7. Non eít verofinile, dari integros conven-

gus domo

tus fagarum, licet aliquando contingat

d

Sagam ;ransfärri ab unoloco in alium, lf ÉG.

qq. 7-

Y

« infel

E

$. Maleficium

Mfomniflcum, aàmatorium feu

3 ed,

i

fhiltrum, | ligaminis.&c, tantüm differant

ratione effectus diverfi. l, cc. qq 8.

Joelict t

zidinem

9. Maleficium per operationem demonis tvaus-

euztem cft, quo doemon unica operátione

TAT

transeunte ,. v. g. corruptione orgaoorumi,

& I

caufat effe&tum ftabilem , v. g. morburo,

las

Maleficium per operatzozem demonis perma-

titveis |

nentem [eu contiuuam ei , quo dosmon per-

p d )

petuó operatur v. g. per vehementiffimas

m n

tentationes ínternas vel moleftationes exter-

tidiud,

nas, V. g. ad amorem , odium, damnum

lemn|

caufandum. Hezc diftinctio eft bene notan-

f Ctta r

da. l. cc.qq. 8.

5

(wmi; l,

10. Deus permittit maleficia interdum ad ten-

tminen

tandam excellentem virtutem maleficiati,

i, [dc

interdum ad demon(trandam fuam juftitiam

vindicativam, interdum ad marnifeftandam

UI

hts

fuam opportuno tempore omnipotentiam.

"

Ms (t

!

|

l, cc. qq. 9.

X3, Ex parte maleficiati fumit Deus quando-

*Angd|

que caufam ad permittenda maleficia. 1) ob

4

, imprecationes injuíté opprefforum vel aflli-

!

Gorum

l

]

E S

3 (o) foe

M u

"

&orum. 2) ob effroenem luxuríam.

3) ob

blasphemias. 4) ob odium & invidiam erga

perfonas Deo acceptas, vel ob profanatio-

linju

ä.

nem facrarum rerum.

$) ob immifericor-

l]

diam erga pauperes.

6) ob applicationem

LOT

remediorum füperftitioforum contra infefta-

M t

tiones doemonum vel malcficia. l cc, qq.10.

g,

12. Non datur in rebus naturalibus remedium

contra infeítationes Sagarum vel doemo-

L

num ; adeoque eo fine ifta adhiberc fuper-

o

ftitiofum eft. l. cc. qq. rr.

|

füqql

15. Non licet tollere aut impedire malcficium

t

per a&ionem de fe ex fua natura impro-

i

portionatam ad inhibendam vim dcemonis.

LT

l. cc..gq. 12.

H f

14 Ligaturas ex inftituto querere, quafi illis

LU

!

non inventis Deus minus f;cilem conferat

u

opem ad inhibendam operationem perma-

vetln

nentem doemonis, fuperftitiofum eft, &

NU

nihil aliud , quàm famere Salvaquardiam à

gl

dl

hm

dcemone. l. cc. qq. 13.

TAT

1j. Contra maleficia caufata per operatzonem

deusonis trauseuntem velicto effcctu natura-

J

n !"(D.

li permanente utendum eft remediis natura-

T

(iig

libus, fed contra maleficia, quz caufan«

ii

í

tur per operationem demomnis comtimuam feu

gaci

ermanentem vt licet folis remediis fpiritua-

T

libus. l. €c. qq. 14. & 1.

Vz'z/ie. Angeli Difput. ult,

j u

TM

Mancipz'um.

1. Mancipatus nec repugnat legi naturali, nec

df ï

4

divi-

L

E N- 'Sae

ytatitn

divinz. Jz Tr. de Sure €? Sfuff. Di

fþ. 3. in

EWHUIOUCJ .

Qozftiunc. qq. 5 6.

gd!(ä[C m

2. Apud Chriflianos non poteft licité intro-

dininr pf

duci, poteít tamen introdudta permitti. l.

3

cc. qq. é.

3. Contrahitur nativitate, jure belli, con-

i.

demnatione venditione. l. c. qq. 7. 8. 9. 10.

glusl

4. Licet feipfum, autin gravi neceffitate etiam

/

filium vendere in fzrvum. l. cc. qq. 11.

lura Gd

5. Jdfto titulo redacti in. fervitutem nen pof-

ss Gl i

funt fugere à domino; Siqui autem in fervi-

hm vt

tutem redacti funt belló evidenter inju(ló,

s(üo etr

poffunt tales fugere, & ab aliis adjuvari in

as TT

fuga, imo poffunt etiam uti compen(atione

ii hj

pro damnis acceptis. l, cc.. qq. 12.

gbos Mif

6, Negotiatio Europxorum circamancipia cum

w il

barbaris eft illicita, nifi ultro confentiant, l.

T

CC. qq. 15..—

Til tg

7. Mancipatus folvitur. 1) manumiffione. 2)

um u

fi dominus infantem ex fervo exponat , vel

m

ancillam ín domo publica, 3) i Judaus, gen-

; Paj

, tilis vel hzreticus in ditione principis chri-

li D

ftiani fervum chriftianum poffideat &c. 1.

mionc Q9

€6 qq. 14.

itone

.$8. Jura Domini funt, ut quidquid fervus la-

Ptl

cratur, lucretur Domino,

Non tamen ha-

Vil

bet jus in vitam. & membra fervi nec poteft

ei prohibere conjugium. l. cc, qq. 15.

'HIIVUU DT

4

Attri

9. Servi poffünt lucrari fibiipfis, 1mó fi inter-

1(0 qlgl

'veniat padtum cum domino, aut gratuita

m

conceílio. 2do fi aliquid lucrentur ex ludo;

-

nego-

Vi

xpo Be

IMI wp' ]l

negotiatione fine detrimento obfequiorum,

inventione ,

donatione aliena , legato , h-

Wl

liquid

A lh

reditate. 3tiÓ quando à domino ei a

l apmm

reftituitur pro illata injuria. ,l' cc. qq. 15*

Mavitus.

It

l

BUUT

Fide. Uxor. Praceptum IV. amor proximi,

pignus.

tih

imn

Matvimonium.

1. Materia Sacramenti matrimonii eft contra-

&us civilis inter marem & foóminam , adia-

VA

dividuam vitz focietatem , ac per fe ex ge-

Mi 1di:f::

nere füo etiam ad generationem prolis or-

dinatus. /g 7r.de Aatrit. $. 2. . 4.. .

I pl

"

4, Forma hujus Sacramenti funt illa verba,

uibus Minifter Eccle(iz authoritate Chriftt

mmqrþiz j

contraétum illum civilem .confirm«t, l. cc.

d

Quéntn,

q, f.

ft. contrahen-

wl

3. Minifter hujus Sacramenti e

tium Parochus, qui nomine Chrifti illorum

t

. contradtum confirmat. l, cc, q. 6.

;)B]a»mä

Poteft etiam à Catholicis , ubi non poteft

haberi Parochus, celebrari matrimonium in

"

!

mþ;::'ilä':. .

|

ratione contractüs civilis, quin celebretur

in ratione Sa-ramenti, 1. cc. q. 7.

j. Poteít matrimonium contrahi füb obligatio-

ij

| Mu

ne fervandz perpetuz caftitatis. l, cc. q. 8.

6. Non valet matrimonium à parentibus loco

um pia

as

liberoram przíentium & tacentium initum,

T

l. cc.q. 9.

.

j

7. Ad valorem matri

monii non requiritur con-

j

j yr

"Ti

fenfus parentum, l. ec. q. 10.

.

8.Nec

« of

$.. Nec Princeps poteft irritare pro foro inter-

kl

*

no matrimonia (ine confenfu parentum ini-

« mont

Jucimoni

ta; licet poffit ea irritarepro foro externo

