
tU

refpiciendum magis eft ad intentionem ;

quam

Mi

obli-

l

DE CONTRACTIBUS IN SPECIE.

5

ft

fi de cafu ex-

obligans verofimiliter habuiffet ,

traordinario covltaiï'et.

Sine dublo autem obli-

ld

gaffet precatanum faltem ad dimidium damni ex

QUl ex(

culpa levi.

ATU

RESPONDEO:'2.

Precatarius tamen non

TOU

tenetur jure naturali ex culpa leviffima ad refar-

*

ciendam partem damni.

m cy.

lennitgi

RarTro eft, quia cum Precarium üc efïe-

tum ]oc

&us amicitiz tendentis ad beneficium gratuitum ;

amicitie autem non fit, obligare amicum ad cul-

at j

non eft prefümendum , eam

Titim,

pam leviffimam ,

fuiffe intentionem concedentis, nifi exprlmatur

ts

ficationi

oppofitum,

NEC oBsTAT; quod Commodatarlus te-

folvati

neatur etiam ex culpa leviffima , quando com-

modatum cedit in utilitatem folius commodata-

ItUF f0f

r

DrisPARITAS enim eft

quia Precarium

us C

eft effe&us folius ac pure amicitie vel gratitu-

IOT.

dinis erga eos tantum ,

quibus fpeciali amicitia

iet m

jungimur vel gratltudme obligamur.

Neque

M

enim tenemur , graus aut fine ]URO pretzo cui-

[

vis concedere ufüm rerum noftrarum abfque

onere faltem ar&ioris dilisentie. - Econtracom-

Vr Prm-

*eff "i

modatum eft effectus charitatis Chriftiane om-

nibus debite, quibus proin eque beneficii con-.

ditiones poni poffunt.

p

fin ul

B

$. II

n folund

De Commodato.

pälm11"

JXÉRITUR I.

bone

[j

Quid fit commodatum ?

f

RrzsPONDEO.

Commodatum eft contrattus,

wm,

219

[

quo

6

TRACTATU'S

qn i

quo alicui ves ad certum ufim & ier npm gratis concedi-

Qur eo patto , ut ufu finito eadem in [pecie re[tituatur.

. g

hoc eft

W

DicrrUR, eadem in fpecie ,

prout

Jura hunc terminum fümunt ,

eadem in dividuo,

euti

N

Hinc res ufu fungibiles , v.g. efculenta aut po-

culenta comriodari non poffunt, nifi commo-

dentur ad folam pompam, prout fieri nonnune

quam folet circa dulciaria

QUJZRITUR 2. /Ad quid obligatur com-

modans

f(l

REsPONDEO.

Commodans tenetur r. rem

t

Á

commodatam non revocare nondum elapfo tem-

pore, ad quod conceffa eft

2. Reparare dam-

na commodatario illata ex dolo vel culpa lata,

fi rem vitiofam

v. g. equum fterpacem aut re-

fradarium, fineprevia monitione de vitio com-

modaftfet

3. Refarcire expenfas neceffarias,

quàs commodatarius facere debuit in rem com-

1nodatam.

Si enim alicüi commodata eft domus

vitiofa, aut ruinofa

commodans tenetur fol

verereparationes neceffarias , fine quibus do-

t

mus paffa foret ruinam velaliud grave detrimen-

tum.

Idem contingit circa medicinam pro com-

1j

modato equo, aut circa expenfas aggerum con-

n

tra alluvionem pro agro commodato.

]ta exis

git &quitas naturalis & intentio commodantis

rationabiliter prefumpta, & Jus commune.

d? m l

QUJXRITUR,3. Adquid obligetur commo-

datarius ?

il

"l

REsPONDEO

Commodstarius tenetur r.

Uil

i

n

Commodatam rem in individuo, feu pro ut Ju-

l

U"]

raloquuntur, in fpecie reftituere tempore ex-

D

:

preffe vel tacite convento. 2. Re commodata

"

N

non

D

*

DE CONTRACTIBUS IN SPECIE

7

Ti chy

non aliter uti, quam modó per commodantem

Wi

tacite vel expreffe conceffo

p

Rarro eft

quia contractus ex intentione

1 dj

contrahentium legem accipiunt

3. Rem com-

modatam,.fiinfoliuscommodantis utilitatem com-

h EM

[.eomn

modata fit, exactiffima diligentia cuftodire, ita ut

| DODDUR

fi res commodata fa&a fuerit deterior, velde-

ftructa , vel deperdita ,

commodatarius tenea-

LE COR

tur preftare non folum cuïpam levem , fedetiam

leviffimam.

Ita fpe&tata zquitate naturali fta-

lr T. ff

tuit GREGOR1Us IX. in C. Cum gratia, h. tit.

iyhotem

ubi fic fcribit: Cum gratia fui tantum quis commoda-

que t

tum accepit ,

de leviffima etiam culpa tenetur.

Licet

V pa h

cafus fortuztus, nifi acciderit culpa Jua , vel intervene-

TT dul

vit culpa fua , vel iniervenerit pattum feu in mora. fuif-

1E10 COIL

- fet , fübi non debeat imputari.

Contra eum quoque rette

celfari

(a&lone) commodati mon agitur , mifi pofl ufum.exple-

€m Corr

tum , cujus gratia res fuerat commodata ; cum mon de-

Ex hoc ip.

(tdomu

* cipi beneficio nos oporieat , Jed adjuvari.

etur fl

fo autem textu: fuquztur 4. Commodatarium

us o

non teneri ad compenfationem, fi res commo-

deume

data fine. ulla fua etiam lev1fhma culpa pgreat,

'WTOCO'H

furto auferatur, aut deterioretur; idque verum

eft pro foro inte?no ante fententiam Judicis,

tUR CUT

] HEX.

etiamfi per leges locorum particularium, qua-

xmmom"

les vigent in noftra Bavari ia, commodatarius in

cafu, 'quo res commodata cafu fortuito abfque

n

tüt COf

ejus culpa perit ,

teneatur in foro ex TC!'HO pro

arbitrio Judicis per viam tranfa&tionis ad com-

teneil

penfatxonem juxta naturam, exigentiam, acrá-

tionem damni illati.

5a 9l commodatum cedit

p

-in utilitatem utriusque , v. g. fi q

uis fuo Advo-

Tport

-Omm[] f

'cato petenm vel Medico commo"let libros ad

J

Á 4

fcre-

8

TRACTATUS

ftrenue defendendam fuamxcaufam $ 'vel curän-

dam fuam valetudinem; vel fi fponfus fue fpon-

fi pro die nuptiarum commodet füa ornamenta,

commodatarius in cafü ,. quo res commodata

perit vel deterioratur , ad compenfationem te-

Qi

mnetur folum ex culpalevi, non vero ex culpa

Jeviffima.

Ita zquitas naturalis exigit. 6. Si

commodatum cedat in utilitatem folius commo-

dantis, v, g. fi in cafibus pofitis nec Advocatus

li

nec Medicus petat fibi commodari libros, nec

fponfa poftulet ornamenta, fed ipfemet com-

hs

D

"r

modans ultro offerat ac velit acceptari libros aut

D

Ornamenta , commodatarius in cafü , quo res

comrmodata perit vel deterioratur , tenetur ad

M

Vrgite

MT

compenfationem folum ex culpa lata.

Ita fpe-

&tata zquitate naturali Juscommune. 7. Si du-

&il

bium fit, an culpa commiffaà Commodatario fit

lt

tantum lata vellevis, aut num fit tantum levis

pd

vel leviffima, commodatarius tenetur inire com-

H

, pofitionem juxta arbitrium boni viri , & Judex

fecundum dicta de Probabilifmo cohformiter ad

ii

do&rinam CamgDniNALISs DE LucA J7ómo de-

"eimo "THEATRI difurfu vigefimo quinto tene-

tur imperare tranfactionem, fivefit dubium ftri-

&e dictum five late di&tum cum majore probabi-

! (Wh

litate unius partis,

* t

AA

W

RaATro eft, quia dubium hoc verfatur cir«

ca quzftionem fa&i indefinibilis, & confequen-

Q

l

lg il

ter fübje&i vario & variabili Judicum judicio.

lii

!

,üj

m

Vi

"

ï

E

Hw'ï

W

$ lII

DE CONTRACTIBUS IN SPECIE.

*

Vil at

»

$. HI

Sfuæf D

TDAmment

De Depofito.

ODmodgs

JERITUR I.

Quid fit Depofitum?

(ODem t

QU

REsPONDEO.

Depof[itum eft contractus ,

QT cuf

quo res alicui gratis cu[todienda traditur.eo patto , ut ea-

NT

dem in [pecie deponenti ad ejus arbitrium veflitudtur

: COT

DicrmTUR eadem in [pecie, hoc eft, eadem in

ürocati

individuo.

Sic itinerantes deponere folent fuas

($, D6

res apüd aurigam , cauponem ,

nautam , ftabu-

E COD)

larium &c.

ltsair

QUAERITUR 2. Quotuplex eft Depoütumï

qus

RESPONDEO.

Eft varium. Dividitur enim

eneturd

Depofitum 1. in Conventionale, Judiciale , &

3. In voluntarium & neceffa-

Tafe

fequeftrarium.

", i d

rium. 3. In regulare & irregulare

CowNvEN

1tarjo(l

TIONALE eft, in quo Depofitarius ad preces

jm levi

deponentis in fe recipit cuftodiam Depofiti

Jv-

IT COT

DICIALE eft, inquo Judex ex oflicio tenetur

x Judt

in fe recipere cuftodiam Depofiti. v- g. quando

miter d

"Tutores pecunias vel alias res mobiles pupillo-

Ti

rum deponunt pro cuftodia apud Judicem.

SEÉ

Q t

QUESTRARIUM eft, quando res litigiofa tra-

hiur r

ditur Judici vel Sequeftri

ut tamdiu cuftodia-

epmbabx-

tur, donec finita lite pateat, cui fit reftituen-

dum. VOoLUNTARIUM eft, quod abíque ne-

ceflitate cogente deponitur.

NECESSARIUM

A

eft, quod neceflitate cogente depomtur s:Xg.

contequ

ratione hoftilis incurfionis , incendii , tumultus

judico

publici, exilii,

&c. ob quod etiam miferabile

dicitur.

RI:GULARI: eft, feu purum

cuinon

IRR

admifcetur alterius generis contra&tus.

GULARE Vero, feu mixtum eft, quod non fi

1

*

1

3

As

TRACTATUS

IO

in pura natura contrattus depofitifed habet per-

U

Y

AOT

mixtum aliud genus contra&us. v. g. fi depona-

tur pecunia, frumentum , vinum

vel alia res

$d

funpibilis

addita facultate , ut depofitarius his

rebus depofitis libere uti poffit. , Intali enim ca-

fu cum contractu Depoltiti permlfcetur contra-

vt

€tus mutui.

QUJERITUR

J

2Q.

AnRehgwü Pralati , Mi-

M

norenmes, poflnti in fe recipere depofitum ?

RESPONDEO I.

Religiofi poffünt quidem

.....

(ni

recipere Depofta late ditta falva paupertate , fed

p

pon falva obedzemm fi hoc illis fpecialiter fuerit

-

li

rohibitum.

Dzixr, Depofita late ditía non habentia anne-

xum contra&um reciprocum, quo depofitarius

fe obliget àd fatisfaciendum pro negligentia in

^

Jl

cuftodiendo ; depofita enim fZritte dicta habentia

l)

annexum ejufmodl contractum reciprocum reci-

pere non poffunt, cum fint i 1ncapaces Dominii,

faltem abíoluti.

RrzsPONDEO 2.

Prelati poffunt quidem

cum confenfu Capituli recipere Depofita etiam

vitte diia; fine tamen confenfu Capituli non

poffunt fe vel fuam Ecclefiam obligare,ad fatis-

faciendum in cafu negligentis.

R ATIO eft, quia Prelati funt adminiftrato-

res bonorum communium , nonDomini.

Sicut

ergo adminiftrator fe non poteü: obligare in

4]

præjudxcu.m fuüi Domini Gine ejus confenfu ta-

"

cito vel expreffo,

ità nec poteft fe obligare Pre-

latus fie confenfu tacito vel expreíffo commu-

'

nitats.

Rzr-

4 I,

hïhe

DE CONTRACTIBUS IN SPECIE.

II

habet h

REsPONDEO 3.

Hinc etiam Pupilli vel

T0

Minorennes non poffunt recipere Depofita ftri-

Ve d

&e di&ta fine confenfu Tutoris vel Curatoris.

liirts

Ra'Tro eft, quianon poffüfit fe valide obli-

llenim

Ut COntt

gare ad fatisfaciendum in cafu negligentig , ir-

riante ejusmodi obligationes non folum jure

communi, fed etiam jure particulari locorum,

Hl M

ita ut hzc irritatio videatur effe Juris Gentium

ftum?

ac confequenter fundata

lin exigentia Juris na-

Y quideg

turalis.

tte; fel

QUIERITUR 4. Ad quid'oblilgetur depo-

jl furit

nens ?

RESPONDEO.

Tenetur r. ad refarciendum

depofitario damnum etiam ex culpa leviffima v. g.

Dtja 20

pofiarnin

fi depofuit apud cauponem equum refractarium

vel calcitrofum ; aut oves infe&

Tentia 1

M

as & oblitus eft

habenti

monere pro cautela.

RaT10 eft, quia Depofiti receptio fit- in

um rect

gratiam folius deponentis. :2. Ad refarciendas

Joaiti

omnes expenfas à Depofitario fa&as pro confer-

vatione Depofiti, v.g.projpabulo equi , vel

, quiet

projapplicatione medicinz.

fa. etun

Ra-r10 eft, quia hec prefümitur effe in-

N

pl !6

tentio contrahentium.

d lt

QUERITUR 5. Ad quid oblig»etur Depo-

fitarius?

REsPONDEO.

Depofitarius tenetur 1. rem

xdm'xütïtc

nini 0i

depofitam fervare ac cuftodire cura ordinària,

obligit :

quam Domini adhibere communiter folent in

vonfenlit

fervandis rebus propriis.

Hinc in cafü deterio-

rationis vel amiffionis non tenetur ad praftan-

bigat [

ten.

.a

(f como

dum damnum ex. culpa levi , fed

ntum ex eulpa

lata,

Idque verum eft , etiamfi Depofitarius

N

j

alio-

/

y

12

'TRACTATUQ

alioquin in cuftodiendis rebus propriis fit deli-r

dl

J

gentiffimus.

Rar1o0 eft, quia receptio Depofiti fit in

yit

nga

utilitatem folius deponentis, ut proin Depofi-

tarius non cenfeatur fe obligare, nifiad culpam

QD

Jatam.

2. 'Tenetur re Depofita non uti fine ex-

preffo vel tacito confenfü deponentis. Ejusmo-

L

di enim ufus, faltem fi fit pretio eftimabilis, in

]ure communi re&e equiparatur furto, cum lu-

crum ex re frugifera frué&tificatione phyfica: vel

morali.pertineat ad Dominum rei. Cenfeturta-

men Dominus rei circa ufum rei aliquando non

| A

r

eíle rationabiliter invitus, fi ufus rei fiat fine

ullo probabili.periculo deteriorationis , & de-

pofitarius fimul habeat intentionem compenfan-

di damnum fecutum cafu fortuito aut ex culpa

1

Jeviffima ob ufumrei.

Si forte ex ufu confeque-

retur aliquod damnum.

3. Tenetur reftituere

l)

deponenti rem depofitam, qualem accepit; id-

queíine mora, quam primum deponens rem

fuam repetit.

ü

RATIO e

ft, quia hac prefumitur à Jure in-

'

l:E

tentio contrahentium.

^"QuzRniTUR 6. An, &quando depofita-

riiteneantur ad przftandam culpam etiam levem ?

D!

At

RESPONDEO.

Depofitarii przftare tenen-

T

N

tur levem etiam culpam r. quando ita ftatuunt

l

leges particulares locorum. -

TT li

RarrO eft, quia intentio contrahentium

cenfetur tacite conformari difpofitioni legum,

um

d

übi non conftat de intentione contraria.

2.

dJICIN

Quando ita expreffe fuit conventum inter con-

MI[]L'E

(l

3. Quando Depofitarius.fe ultro

trkahentes.

obtu-

f

2 ïu ü

DE CONTRACTIBUS IN SPECIE

13

1 ff à

obtulit deponenti alioquin non depofituro , nec

of f

ad deponendum compulfo cauía neceffitatis vel

periculi

4. Quando Depofitarius accepit

It Dj

mercedem pro cuftodia

prout foletBeriin nun-

d m

dinis , dum alicui ad horam traduntur in cufto-

ifnea,

diamres vendibiles

Quando Depofitarii te-

JUSmQ

nentur ad diligentem cuftodiam rerum,, qualiter

ibilis, j

te-

, CUm]

per Jus commune, imo per Jus Gentium

nentur Caupones , Naute , Stabularii.

6. Quan-

( vel

Wfeturta

do Depofitum cedit in utxhtatcm qulusque con-

trahentis.

m ao

Rarro eft, quia in tali cafu depofitarius

i at üne

cenfetur cuftodire rem tanquam propriam. 7.

j &

Quando Depofitum eft neceffarium caufa peri-

Tpenfan

culi , prout fuperius oftenfum eft

r CUl

QU]ERITUR 2

Qucnam fint caufz excu-

Yfeque

fantes à reftitutione Depofiti?

(iituere

RESPONDEO.

Caufe excufantes funt fe-

jit; i

quentes.

I. Si ex reftitutione fibi vel aliis' ti-

r

meatur periculum. v. g. fi furiofus repetat fuum

gladium.

2. Si resDepofita reperiatur effe alie-

Juen

na ,

eamque repetat rei Dominus.

3. Sirem

depoütam ob crimen capitale deponentis Jufte

d

repetat Fifcus.

Aliud tamen dicendum, fi cri-

ia

men deponentis non fit liquidum ,. aut 'lex ha-

d

bens annexam pcnam confifcationis tantum fit

a fu.

poeenalis

Quando intervenitimpedimentum

celeris reftitutionis, ita ut deponens ad dilatio-

'ahentut

nem reftitutionis non poffit effe - ratlonablhter

anItUS

Yi legul

fa. o

'"OSJECrrUR $g.

An Depofitarius in pericu-

nter C

loincendii,velhoftilisincurfionis ceneatur potius

U

fervare res depofitas pra rebus propriis?

oi

RE-

*

N

TR»ACTA?TUS:

14

REsPONDEO I.

Si res proprie fint pretio-

g ü&

fiores rebus depofitis , vel faltem xque pretio-

PXW'E'

f», Depofitarius tuta confcientia falvat res pro-

(s

(

W

prias prz rebus depofitis.

Rarro eft, quia Contra&tus Depofiti eft

contraé&tus bonz fidei, in quo potiffimum infpi-

cienda eít intentio prefümpta contrahentium,

quam verofimiliter habuiffent, fi de ejusmodi

caíu fortuito cogitaffent.

Nemo autem fe obli-

[i

VU

garet ad falvandas potius res depofitas prz re.

bus propriis in cafu.

]

^

NT

RESPONDEO 2.

Si res depofite fint emi-

E J E

1

nenter pretiofiores zebus propriis, & depofita-

[

rius poífit prudenter fperare compenfationem

'1'«.»*. W

(

damni proprii fecututi ex prelatione rerum de-

pofitarum , tenetur potius falvare res depofitas

at

pre xebus propriis.

M

RaATrIO eft, quiaex communi fenfu Do&o-

rum & Juris Communis ea prefumitur effe in-

tentio conttahentium.

h

RESPONDEO 3.

Si res depofite concer-

!R

I

nant bonum publicum , quales funt Archivia,

I

Cancellaris, Regiftrature , & A&a Judicialia,

Mi

&c. Depofitarius tenetur potius falvare res de-

j

pofitas prz rebus propriis ,. etiamfi non fperet

u

Aj

,

fatisfactionem damno proportionatam, pr:fer-

M.

tim fi obligetür fpeciali juramento fidelitatis.

Te i

Rarro eft, quiaSupremus Princeps pro ta-

At /ig 6

j

li cafu poteft & prefumitur velle exigere titulo

k

fupremi Domini facrificium rei propriz pro inco-

Al

Al

be' ]

1l

lumitate boni publici ,. refervato tamen Depofi-

tariis jure & fpe recompenfationis.

Quod fi il-

d

J

atio-

lm'V

la fpes in cafu parcicularvi ob defe&tum prob

h.

num

g

4

DE CONTRACTIBUS IN SPECIE

15

ftt

que prew

num deficiat , urget nihilominus lex generalis de

przferendo bono publico rebus propriis.

Aliud

Vat f&

dicendum ,

fi illa Ac&a relate ad bonurh publi-

cum c1edan*u-* effe levis confequent:æ.

Xpolt «

T

TIum infy

$. IV

dhentiun

^ €JUSTOQ

De Finptione €? Fenditione.

mfe o

UJZERITUR:;I

Quid fit Emptio ac Ven-

à pre r

ditio ?

ReEsPoNDEO. Emptio:ac Venditio eftcon-

e n

tractus, quo duo inter fe pacifcuntur de Dominio vei

k deplt.

pretio e[Vimabilis pro juflo pretio ab uno in alterum trans-

Dlatjonon

ferendo.

Alii addunt, quod Emptio ac Vendi-

Ferüm d

tio fit contra&tus conþn[vcalzs, ad defignandum;

depofi

emptionem etiam ante rei traditionem folo con-

fenfu perfici.

i Doto

QUJIERITUR 2.

Quotuplex eft Emptio ac

ele in

Venditio?

REsPONDEO

Emptio ac Venditio dividi-

TO

tur r. in publicam & privatam

2. In Emptionem

N

3. In. emptionem

generis, & emptionem /peciei

Julica,

ad corpus feu per averfionem, & in emptionem que&e

afe r

eft ad quantitatem vel menfuram

4. In naturalem

nul)

feu economicam, & artifiialem, feu negotia-

tionem. :

xm?ï

Venditio bublica eft , que fit autho-

Qeliui

ritate publica , dum v. g. bona debitoris ven-

wcep pwï

duntur fub -bafía plus offerenti authoritate Ju-

ipere t

dicis.

Econtra venditio privata eft.,

que fit

1æpï0m

cujuslibet privati arbitrio

Venditio generis

en Dqt

apud Juriftas dicitur, quando ex aliquo gene-

uodf

re rerum, v.g. ex grege equorum, ovium &c.

M

venditur unum indeterminatum , arbitrio emen-

jpn ä'

"

tis

j

16

TRACTATIUS

tis aut vendentis, prout conventum fuerit, de-

juntt

terminandum. Econtra Penditio fpeciei apud Ju-

im,

riftas vocatur, quando ex aliqua collectione re-

tn

LU

rum fimilium , v. g. pomorum , ovium, equo-

rum,. &c. venditur aliquodindividuum determi-

[

natum.

Venditio àd corpus feu per. averfronem

DA

nominatur, quando plura individua ,^ vcl fpe-

cies, aut genera rerum venduntur per modum

M

unius totius aggregati fine expreffione numeri;

Y

menfure, vel ponderis; v. g. fi vendantur col-

AX

lé&im omnia boba mobilia alicujus Parochi de-

A

l(

(i

j

fun&ti, velintegra Bibliotheca pro mille flore-

T

lls n

ni$ , abfque taxatione fingularum hujus colle-

Idem contingit ,

fi integer

n*q:,

TET

&ionis partium.

U

acervus tritici vendatur , aut grex ovium, abf-

que expreffione numeri & pretii fingularum fca-

V

pharum vel ovium, nifi forte id fiat demon/irati-

ve feu narrative , non taxative feu parifrative pro

fingulis, v.g. dicendo; vendo tibi huncacervum

RU

tritici, quem meus fervus dimenfüs eft. & affe-

F

rit effe triginta feptem fcapharum , pro trecen-

"N

tis florenis. " F'enditio.ad quántitatem feu menfa-

!"'n' i

f4m dicitur , quando plura individua aut gene-

ra venduntur cum taxatione pretii pro fingulis

'gæi T

a

partibus totius , v. g. fi quis dicat;. ex hoc acer-

!u

MY [

ÀT

vo tritici vendo tibi fipgulas fcaphas pro o&to

florenis.

Difcrimen hujus venditionis à priori

Ti W

[/4

J"i

:

!tl

eft, quod, fi poft numerationem , ponderatio-

nem, menfürationem , totius reperiatur major

lUml (

[j»

velminor numerüs, aut menfüra, quam fuerat

"g

creditum , pretium debeatur determipate juxta

W

d

il

numerum fingularum partium.

4

Econtra in ven-

4 Emlmu

tiamfi facta numeratione par-

UET

ditione ad. corpus , €

1

l

D AM Tï, d

/

tiuml

DE CONTRACTIBUS IN SPECIE.

17

Tiej

tium reperiatur major vel minor numerus par-

H i

tium , non augetur propterea nec minuitur pre-

lkine

tium totius.

Fenditio naturalis feu ceconomica

f » Q

TT determ

dicitur, quando quis vendit fibi fuperflua, ut

emat alia fibi neceffaria.

Econtra Zenditio arti-

Qutfin

ficialis feu negotiatio dicitur

. quando quis aliqua

: Vdfy

lucri caufa emit, utea carius vendat.

&t modir

o

QUJERITUR

2

Quenam requiruntur ad

& Düfmer

Mtür col

validam venditionem & emptionem?

REsPONDEO.

Requiruntur tria. r. confen-

toti de.

fus contrahentium validus.

Qu re

2. Merx pretio zfti-

mabilis in humano commercio;

3. Pretium

UjU ol

juftum.

[ integt

UXRITUR 4.'- Quid, & quotuplex fit

un, al

um fes

pretium juftum ?

REsPONDEO. Pretium juftum dicitur , quod

of

in zítimatione morali attentis circumftantiis

[j prO

zquivalet rei venditz.

DrivipiTUR r. in le-

ICEL VUIT

gale, [eu legitimum , & naturale fzu vulgare.

2. Ín

af

) trecen.

infimum [zu pium ; & in mediocre feu moderatum ,. &

in fummum feu rigorofum. — Pretium. Legale feu l-

a ma

gitimum eft, quod mercibus, v.g. pani, cere-

i pae

vifie, vino, frumento, carni, taxatum eft à

o lt

[

Magiftratu, principe, lege , ftatuto , coníue-

focatt-

tudine; ita ut arbitrio privatorum nec augeri

T

1

nec minui poffit abfque injuftitia.

Pretium na-

j prt

opdet

turale [eu oulsare eft ,^ quod attenta qualitate

mercium , & exigentia circumftantiarum taxa.

tür mf

tur prudenti eftimatione privatorum in commu.

m futti

ni commercio.

Pretium infmmum feu pium eft ,

yie j

pretium minimum, quo res comparari poteft fi-

r 1p d

ne damno vendentis falva juftitia & charitate.

jone p*

B

D, zámort Tr. de Contratt.in Specie,

Pre-

tU

TRACTATUS

Y

18

Pretium. fammum,[eu — rigorofum eft. pretium

j

Umuw

maximum , quo majus ab emptore extorqueri

nequit falva juftitia & charitate.

Pretium me-

iij

i

dipcre cu moderatum eft pretiu

m medium linter

Sic in exemplo,

Wi

pretium fummum & infimum.

fiin nundinis vendantur tres equi &qualis boni-

(

tatis, unus pro nonaginta, alter pro centum , ter-

lr

tius pro centum ac decem florenis , pretium primi

erit infimum , fecundi mediocre , tertii fum-

mum.

1

QUEZERITUR $.

An& quænvam poffit con-

:':e:a W

W

ftitui generalis regula pro taxando pretio juífto?

D

Dl

RESPONDEO.

Poteft ftatui hzc univerfa-

lis Regula : JIlud ef? juflun rerum aut operarum fre-

tium , quod attentis circum[lantiis Magifiratus urbium,

'exercituum , aut provinciarum publice in commercio pu-

Hzc regula PROBA-

blico approbant aut [;atuunt.

TUR ex eo, quia, fi pretium rerum vel opera-

rum foret exceffivum, plerique in urbe, exer-

citu., aut provincia invenirent modos , viliori

ac jufto pretio fibi comparandi ejufmodi merces

vel conducendi operas ; & fic eoipfo pretium

exceffivum publice in commercio prudentum

BI

ligy

non vigeret, nec approbaretur.

il

.CoxrFIRMATUx hzc regula ex ipfo com-

4 '1',',

Pretia verum communi ej[timatione

muni axiomate.

?jm !;WLSM

"

funguntur , communi videlicet plerorumque pru-

ij]

07 M

"h

dentum in urbe , exercitu, vel provincia pro

J(nff//

R

circumftantiaperfonarum , locorum , & tempo-

rum judicio, non vero eftimatione privata pau-

MT

j

corum imperitorum.

.

Vi

L

j

D rXr1, attentis circumflantiis. Res enim,& opere

RJ

Ml

nf

mpu-

artificum , & negotiatorum pro bono omniu

blico |'*

|

DE CONTRACTIBUS IN. SPECIE.

I9

p

blico locatze induftriw variant ihcori muni pler

[0]3

EXfOTqugf

Tif p

rumque prudentum eftimatione r. ex penuria, rae

ritate,vel copia mercium.2.Ex paucitate vel mul-

um i

titudine emptorum. 3. Ex fingularitate vel col-

) eTempl

le&ione mercium , quz colle&im vel feorfim

Jl b

emuntur.

4. Ex difficultate venditoris in ven-

M (

dendo , aut emptoris in emendo , verbi gra-

"

w

if priü

tia, fi venditor ob particularem affe&ionem

&t fu.

aut commoditatem illibenter fe privet re,

quam emptor petit; aut fi emptor illiben-

ml con.

ter rem emit, quam venditor ultro offert &

t

obtrudit.

EXj

5. Ex magnitudine laboris & peri-

Cün

culi , quz venditor fubire tenetur in confer-

mwmmp

vandis, afportandis, & colligendis mercibus.,

AUs rl

6. Ex periculo non obtinenda folutionis ,', &

trci

confequenter ex periculo damni inde fecuturi.

PRODA

7. Ex damno emergente & lucro ceffante ob ven-

d operà

ditionem rei , v. g. fi rufticus vendat militi

tranfeunti füos equos, & ex eorum carentia ne-

Y, CT

À vilior

, queat opportuno tempore colere fuos agros.

d mere

QuzRITUR Ó. Àn & quenam poffit dari

p yrat

regula pro differ

infimum? ,

gntia inter pretium fqmmum &

puter

REsPONDEO.

Poteft flatui hzc regula :

Kdnfo m

Illa in quovis genere mercium eft jufta differentia inter

j d

pretium fummumn & infimum, quam attentis circumftan-

u

Jüiis Magiftratus urbium ,. exercituum , aut. provincia-

rum publice in commercio prudentum approbant *vel fla-

yvipca f

iuunt.

, At

RaArro eft, qui'a'eadem eft regula pretii

yiratip

jufti, & estremitatum feu limitum jufti, cum

ipfum juftum fine fuis limitibus nec fatis intelli-

n

mniun

gi, nec definiri queat.

Hlinc cum pro diverfi-

bl

2

tate

W

20

TRACTATHS

aW

tate ciréumftantiarum aliquando amplientur,

um

aliquando ar&entur hi limites , contingit in-

s n

terdum, verb.grat. horologia portatilia, py-

tl

xides tabacifticas , vafa argentea , & alia uten-

M

filia in exercitu , conventu principum, vel alia

folennitate vendi publice duplo:carius , quam

alioquin poftularet pretium iufimum in aliis cir-

cumftantiis.

Id enim jufte fieri poterit, fidu-

lo majus pretium fit proportionatum labori,

induftrie, & periculo & operz , inordineadho-

lLU

neftam fuftentationem prafentem & futuram fui

& fue familizg. 3

UAZRITUR 7.

Ad quid obligïeturx yendi.

tor erga emptorem :

RrsPONDEO. Venditor tenetur r. emptori

aperire vitium mercis, fi vitium verfetur circa

fuübftantiam mercis.

Cenfetur autem verfari cir-

ca fübftantiam mercis illud vitium, cujus oppo-

fito verofimiliter alligatur intentio ementis, eo

quod confideratis circumftantiis alias.non fer-

viat fine gravi incommodo ad finem ementis.

!j

Sic fi quis ex prefcripto Medici petat vinum Ti-

rolenfe , velFranconicum , aut Burgundicum,

Yi

& illi vendatur vinum Alfaticum , aut mixtum ,

vitium mercis verfatur circa fubftantiam ; vel fi

viro nobili aut militi vendatur equus fternax

pro manfueto , pariter verfatur vitium circa

Ib

fubftantiam , fi domaricommode nequeat pro ufu

E

o

intento. 2. Tenetur minuere pretium diminu-

tione proportionata, fi vitium mercis verfetur

circa quálitarem accidentalem , puta , circa quan-

N

« U

titatem, menfuram, vel bonitatem.

u

Ra-

DE CONTRACTIBUS IN SPECIE.

9I

MR

Rarro eít, quia tanto minoris valet infra

Q

pretium infimum.

Imo 3. fi vitium accidentale

TU

rei non verfetur tantum in qualitate vel menfu-

d

ra, fed in bonitate, v.g. medicing, colorum,

, vda

condxmentoxum efeul entorum, poculentorum,

I$ Q

& exinde miïrmus, pictor, coquus,

mercator,

n dic

caupo, &c. poffit pati aliquod præjudxcxum no-

D. fid

tabile, venditortenetur emptori aperire vitium

mercis etiam accidentale, ut emptor adhibendo

im Jbor

1ne20]

majorem cautelam poffit fibi precavere de dam-

no.

, Alioquin , fi vitium occultet , peccabit

ia i

mortahter non duntaxat contra charitatem, fed

etiam contra juftitiam , ita ut ceneatur refarcire

Tr vend

damna exinde illata emptori

4. Tenetur rem

venditam tradere emptori vacuam, hoc eft, fine

oneribus non dedudis tacite in pactum ,. v. g.

m

tür CIrt

fine fervitutibus, aut penfionibus extraordina-

erfari i

Ils.

5. Tenetur rem venditam emptoritradere

»

1 0ppo

cum fructibus tam pendentibus, quam perceptis

Q

poft contractum.

Sic tenetur tradere equum

[

qon

cum pullo nato poft contractum ;

agrum cum

meffe , &c.

6. 'Tenetur emptor: tradere rem

y emlti

Pertinentia-

iT

cum acceffionibus & appertinentiis.

Yum autem nomine veniunt omfiia, quxz adufum

RTA

jwr

rei vendite perpetuo deftinantur; aut quz ha-

bentur pro parte rei venditz; aut quz& rei ven-

»WJH

ditz infixa funt

Sic pro pertinentiis edium ha-

s at

bentur puteus, canales, ferz , claves, tabule,

tium d

vine2, pali, lupuli, &c.

Ad appertinentias

jeat pI

caftrorum , oppldort.m & feudorum ordinarie

il dlmlü»

pertment terrltonum hortus contlguus fervi-

j veri

tutes, jurisdi&tio » jura venandi ac pifcandi &c.

araqe

7. tenetur emptori refarcire damna, qu& dolo,

B 3

culpa

)

22

TRAÀCTATUS

culpalata, vel etiam levi occafione rei vendite

j hi

g

eidem intulit ; v.g. fi vitium mercis occulta-

R

vit, & ob ejus i

damnum:.

gnorantiam emptor pafïqs eft

N

W

RaAT1O0 eft, quiavenditio & emptio eft con.

tra&tus bone fidei & Juris Gentium , utriufque

contrahentis utilitatem pari obligatione fecun-

Cum

l

dum juftitiam commutativam refpiciens.

P

ergojuftitia commutativa equalitatem intendat

rerum , etiam equalitatem exfpectat reciproce

obigationum , ac confequenter obligat quisque

contrahens conpartem ad eam diligentiam pre-

cavendi alterius damnum , quam ipfe rebus fuis

adhibet, & proin obligat ad preftandam culpam

levem.

8. Tenetur emptori de.evictione , fi

res vendita pertinuerit ad alium Dominum, à

;

quo ex toto vel ex parte evincatur in judicio.

RaATrO eft, quia fi vendatur res aliena, fi-

cut non potuit à venditorein emptorem valide

transferri Dominium rei, ita nec potuit valide

ab emptore in venditorem transferri Dominium

pretii.

QuzRITUR 8. Ad quid obligetur emptor

lt

Wi

erga venditorem?

RrsPOoNDEO.

Emptor tenetur r. vendito-

ia

ri folvere conventum pretium ftatim poft mer-

TU

cem traditam, fi ita exigat venditor.

"

RaTi0 eft, quiahecprafumitur effe inten-

T

tio contrahentium, nifi de alia intentione con-

Vi

VU

ftiterit.

2. Venditori aperire bonitatem mer-

V

cis, fiea notabiliter excedat valorem pretii fum-

1&*

mi: v.g. fi venditor gemmam pretiofam mille

.

aureorum vendat pro aureo unico obimperitiam,

3. Ape-

DE CONTRACTIBS'IN SPECIE.

25

Flb

3. Aperire venditori vitium pretii, videlicet

d 0tti.

monetz ; fi venditor. exiftimet eam pluris vale-

L pay d

re, quam valeat.

INEQUE EXCUSATUR per

hoc; quod venditor rem vendiderit fummo pre-

Xioel (

tio, & valor monetz adhuc pertingat ad pretium

Ui

infmum. Cum enim venditio & emptio fit con-

Jne funy

tra&tus bonz fidei, ubi pro regula obligationis

W. Qu

fumenda eft intentio contrahentium , non eft

| intend

emptori liberum, darepretium infimum pro fum-

téCiprog

mo pretio convento.

4. Si bonitas mercis ex-

t quisqu

cedat notabiliter pretium fummum, aut pretium:

du la

conventum notabiliter deficiat à pretio iüfimo

f d

mercis, tenetur eousque augere pretium , donec

m al

evadat juftum.

5. Compenfare venditori ex-

dione,|

penfas utiliter in rem. venditam factas ante tra-

Tinum,

ditionem, v. g. fi equus venditus poft venditio-

nem manfit adhuc apud venditorem , & interea

judicio

liena, [

indiguit medicina.

6. Si emptor poft traditam

m valid

mercem fuerit in mora folvendi ex culpa levi,

jtvalils

tenetur venditori ad ufuras compen/atorias feu mo-

Qmiur

ratorias, hoc eft, eas, quibus venditori fatisfit

ratione lucri ceffantis, vel damni emergentis,

i enu

fi re vera interim venditori lucrum ceffaverit,

vel damnum emerferit ob dilationem folutionis:

p vl

7. Ad easdem ufüras compenfatorias venditori

g

ex -culpa levi tenetur , fi non folverit in loco

!

debite, vel in quantitate aut qualitate monetze

Jr dfeint

debita, & interea ob . defectum debite folutio-

nis venditori lucrum ceffaverit, vel damnum

ntjone t

atem t

emerferit.

Hac omnia fundantur ih Jure com-

muni,

1pf€ Jli

& &quitate naturali per Jus commune de-

olam f

clarata.

mpen

ll

ij

B 4

)

| Qu-

y

24.

T RACTATIUS

1

QUJERITUR 9.

An re nondum tradita

| Ms

Dominium & periculum rei vendite fit penes

qi

G

emptorem, vel venditorem ?

RESPONDEÓ I.

tion!

Re necdum tradita , nec

foluta , Dominiumrei venditz, fi fuerit determi-

qi

nata in individuo, & venditio perfe&ta fit & ab-

f

oluta, eftpenes venditorem ; periculumtamen

ii

us eft penes emptorem usque ad folutionem

pretii.

Hinc fi equus venditus Cajo fed necdum

!

folutus , pereat ante illius traditionem, perit

Cajo; non venditori.

D

nl

m

RaT1io eft, quia emptoir, quamdiu non-

Av 11..4

dumfolvitpretium, ex jure gentium & intentio-

] l

ne contrahentium per léges pofitivas declaratis,

H

habet ufümfructum feu Dominium utile , ac Domi-

n

nium ufusfrutius ex re vendita.

Ergo cum Do-

k

minium ufusfructus inhereat rei , hac pereunte

1l

etiam perit Dominium utile emptori ; & cum

MUU

folutio pretii.ex Jure gentium & intentione con-

D

WT

W

trahentium per leges pofitivas & confuetudinem

ls

tribunalium declaratis debeatur potius pro Do-

minio utili, quam pro Dominio naturali diretto,,

Ti

tenetur in tali cafu emptor folvere pretium,

!!

etiamf! res jam perierit.

Verum, finon placeat

aj

»

hzcratio, ftat pro ratione vetus confuetudo,

!

l

lt

& voluntas legislatorum.

H rl

REsPONDEO 2. Si tamenemptor jam fol-

Hlira

verit pretium, tam Dominium quam periculum

1 (

