re juramenta in Ecclefia, quia hoc eft multipli-

gt

a f

careoccafiones pejerandi, laqueos tendere infir-

Inis

4

^

4o

PROPOSITIONES DAMNA TE.

mis & idiotis, & efficere, ut nomen & veritas

ei aliquando deferviant confilio i

mpiorum.

j

90

uesnelà Yot,

N

8

fir

$. 18.

De Deo, Chriffo, B. Firgine, &? Zngelis.

|rT

I.

eus donat nobis ofnnipotentiam fuam, ut

ea utamur, ficut aliquis alteri donat vil-

a

lam vellibrum. Jumnoc. XI. 23. Noveub. 1579.:T.

Il

2. Deus fübjicit nobis fuam omnipotentiam.

-dMt iilw

Innoc. XI.. 23. INovemb. 1679. 9.

fdici

3. Dei Patris fimulacrum nefas eft Chri&ianö

IV

Ym

n

li

in templo collocare, Zflex, VIII. 169o. 25.

4. Semipelagianum eft dicere Chriftum pro

(

It

omnibus omnino hominibus mortuum effe aut

MUl

Ill

fanguinem fudiffe. Urb. VIII. 4nno 1641. pridie

1j ]

JNonas Mart.

z Q

5. Opera juftitie &temperantie, que Chri-

fv

fus fecit ex dignitate perfong operantis non

zzema'g»,

À

traxerunt majorem valorem. Baji 19.

ls

6. Dedit femetipfum pro nobis oblationem

Deo non pro folis electis, fed pro: omnibus &

H

r

folis fidelibus. Zlex. VIIT. 7. Decemb. 1690. 4.

7. Oblatio in templo, quz fiebat àB. V. M.

RY

lir j

in die Purificationis fuz per duos pullos colum-

iling

barum, unum in holocauftum, & alterum pro

peccatis fufficienter teftantur, quod indiguerit

purificatione, & quod filius, qui offerebatur,

] n

etiam macula matris maculatus effet fecundum

Verba legis. Z4lex. VIII. 7. Decemb. 1690. 24.

|

M

8. Ne-

g

l

It

PROPOSITIONES DAMNAT .

41

] & VE'](

8. Nemo prater Chriftum eft absque pecca-

j

L

to originali, hinc B. V. mortua eft propter pec-

catum ex Adam contractum, omnesque ejus af-

fli&tiones in hac vita, ficut & aliorum juftorum

fuerunt ultiones peccati a&ualis vel originalis.

Baji 73..

Ár

!

)

l

9. Laus, quz defertur Marie, ut Marie

vana eft. Zlexand. VIII. 1690. 26.

m

1o. Nec Angeli, nec primi hominis adhuc

UL v

LY

integri merita reéte vocantur gratia. DBaji r.

I)

11. Et bonis Angelis & primo homini, fi in

[l

ftatu illo permanfiffent, usque ad ultimum vitz,

felicitas effet merces & non gratia. Baji 3.

o

12. Vita eterna homini integro & Angelo

p

promiffa fuit intuitu bonorum operum, &bona

opera lege nature ad illam confequendam per fe

hn

1 df

fuffüiciunt. Baji 4.

iL i

13. In promiffione fa&a Angelo & primo ho-

mini, continetur naturalis juftibie conftitutio,

w

qua pro bonis operibus fine alio refpe&u vita

eterna juftis promittitur. Baji 5.

UL d

14. Dona conceflahomini integro & Angelo

forfitan non improbanda ratione poffunt dici

gratia, fed quia fecundum ufüm Scripture no-

mine gratiz tantum eamunera intelliguntur, quze

per Jefum male merentibus &indignis conferun-

J

tur, ideo neque merita, neque merces, qu&

l Mx l

illis redditur, gratia dici debet. Baji 9.

ju

.

I

L

U

,

De bomine in fTatu nature integre , naturee la-

Pa

vt

fecundt

D/e , & nature reparata.

p

I. In ftatu nature lapfie ad peccatum mortale,

j

b

& de-

42

PROPOSITIONES DAMNAT E.

& demeritum fufficit illa libertas, qua volun-

WT

du

tarium ac liberum fuit in caufa füa peccato ori-

]

ginali & voluntate Adami peccantis. 4lex. V/III.

7- Decemb. 169o. 1.

)

2. "Tametfi detur ignorantia invincibilis juris

naturalis , hec in ftatu naturz lapfae operantem

:

reipía non excufat à peccato formali. Zlex. //I11.

7. Decemb. 169o. 2.

3. Pelagianus error eft, dicere, quod libe-

Li

lr

rum arbitrium valetad ullum peccatum vitandum.

ncle]

Daji 28.

BIJ)L

li

4. Quod voluntarie fit, etiamfi neceffitate

fiat, libere tamen fit. Daji 39.

qm m

5. In omnibus fuis aCtibus peccator fervit cu-

hut,

piditati dominanti. Baji 40.

Qu

If

6. Non nifi Pelagiano errore admitti poteft

TAl

..... i

vfus aliquis liberi arbitrii bonus five non malus,

E

& gratie Chrifti injuriam facit, quiita fentit &

ï.rioülag

i

docet. Baji 65.

7. Sola violentia repugnat libertati hominis

Qp

N

naturali. Aaji 66.

8. Homo peccat etiam damnabiliter in eo,

| l

|

l

quod neceffario facit. Baji 67.

cam&]':

9. Ad rationem & definitionem peccati non

Wn

pertinet voluntarium, nec definitionis quaftio

eft, fed caufz originis, utrum omne peccatum

l?a:?

debeat effe voluntarium. /24/i46.

(iyj

Io. Unde peccatum originis vere habet ra-

Iïfvüfllflii

tionem peccati fine ulla relatione ac refpectu ad

^ (

voluntatem à qua originem habuit. Baji 47.

M

y

1r. Peccatum originis eft habituali parvuli

LY

voluntate voluntarium , & habitualiter domina-

iWj

tur

L*;

N

PROPOSITIONES DAMNATE,

43

QU vt

tur parvulo, eo quod non gerit contrarium vo-

At

4n]]

luntatis arbitrium. A4jj 48.

12. Et ex habituali voluntate domlnante fit,

ut parvulus decedens fine regenerationis Sacra-

Mij

mento , quando rationis ufum confecutus erat,

TAf

actualiter Deum odio habeat,

Deum blafphe-

, //Z

met, & legi Dei repugnet. B(ljt 49.

ilb

15.

Omne fcelus ejus eft conditionis, ut

fuum autborem & omnes pofteros eo' modo in-

n

ficere poflt, quo infecit prima transgreffio.

H

Baji 52.

n

^

4

j

14. Quantum eft ex vi transgreffionis , tan-

tum meritorum malorum à generante contra-

riat

hunt, qui cum minoribus nafcuntur vitiis, quam

qui cum majoribus. Baji s3

Is. Ín peccato duo funt: actus & reatus,

if

IT TA

tranfeunte autem aéctu, nihil manet nifi Reatus

fatit

five obligatio ad penam. Jaji 56

16. Omnésomnino juftorum aflli&iones fünt

ultiones peccatorum ipforum, undeJob & Mar-

n

tyres, que paffi funt, propter fua peccata pafli

funt. Baji72

M Ev

17. Concupifcentia in renatis relapfis in pec-

catum mortale, in quibus jam dominatur, pec-

catum eft, ficut & alii habitus pravi. Baji74.

18. Motus pravi concupifcentie funt pro

"Nm

ftatu hominis vitiati prohibiti precepto: JNon

concupifces :

unde homo eosfentiens, & non con-

fentiens , transgreditur preceptum 7on concupi-

j

Jées , quamvis transgrefho peccatum non depu-

tetur. Daji 75.

"

19. Quamdiu aliquid concupifcentize carna-

p'mu

lis in diligente eft, non facit preceptum : Dili-

: o

ges

44

PROPOSITIONES DAIV(NATJE.

ges Domimun D E UM tuum ex toto corde tuo.

Ay

deic

Daji 76.

2o. Naturali lege conftitutum fuit homini,

ut fi in obedientia perfeveraret, ad eam vitam

y

pertranfiret , in qua mori non poffet. Baji 6.

21. Opera bona juftorum non accipient in

die judicii extremi ampliorem mercedem , quam

u

jufto Dei judicio mererentur accipere. Bají 14.

22. Opera Catechumenorum, ut fidem &

fi

(intg

ponitentiam, ante remiflionem peccatorum fa-

&am funt vite eternge merita, quam vitam non

tnati

Y

confequentur Catechumeni, nifi prius przece-

dentium delictorum

impedimenta tollantur.

580

0Xl

Ws,1

Daji 18.

23. Humane nature fublimatio & exaltatio

ff

144l

in confortium diving naturz debita fuit integri-

tati prima conditionis, & proinde naturalis di-

gt

i

cenda eft, & non fupernaturalis. Baji 2 1.

24. CumPelagio fentiunt, qui textum Apo-

t d

»

ftoli ad Rom. 2. Gentes, que legem mon habent,

maturaliter , que legis funt, faciunt , intelligunt de

(dor

'

o

gentibus fidei gratiam non habentibus. Baji 22

d

2s. Non folum fures ii funt & latrones, qui

Qv

Chriftum viam & oftium veritatis & vitenegant,

'

fed etiam quicunque aliunde, quam per Cbriftum

NU

M

in viam juftitie, hoc eft, ad aliquam juftitiam

confcendi poffe dicunt. Baji 24.

lj

J

26. Aut tentationi ulli, fine gratiz ipfius

Wil

adjutorio refiftere hominem poffe, fic ut in eam

non inducatur, aut ab ea füperetur. Baji 3o.

Eïïff, i

27. Amor naturalis, qui ex viribus naturae

exoritur ex fola Philofophia per elationem prz-

l

fumptio-

!

PROPOSITIONES DAMNAT £.

485

] n

fumptionis humanze, cum injuria Crucis Chrifti

defenditur à nonnullis DoGoribus. Jaji 36.

dU

41 Tj

28. Omne quod agit peccator, vel fervitus

peccati, vel peccatum eft. 7Jaji 35.

hjf

29. Operibus plerisque, quz à fidelibus

li n

fiunt, ut mandatis Dei pareant, cujusinodi funt

u

obedire Parentibus , depofitum reddere, abho-

li

micidio, à furto, à fornicatione abftinere, ju-

n'em.&

ftificantur quidem homines , .quia funt legisobe-

fj

dientiz & verelegisjuftitia, nontamen iis ob-

tinent incrementa virtutum. Bajj 44.

.'lïITO:Il

3o. Quando per eleemofynas aliaque pieta-

tis opera Deo fatisfacimus pro poenis temporili-

bus, non dignum pretium Dco pro peccatis no-

r

fttis offerrimus, ficut quidam errantes autumant;

firm

nam alioquin effemus aliqua faltem ex parte Re-

T

demptores, fed aliquid facimus, cujus intuitu

i

Chrifti fatisfatio nobis applicatur & communi-

catur. DBaji s9.

o

31. Denique & illa diftin&io duplicis vivifi-

v W

cationis alterius, qua vivificatur peccator, dum

ei pennitentia & vite novz propofitum, & in-

A

]

inchoatio per Dei gratiam infpiratur, alterius,

qua vivificatur, qui vere juftificatur, & palmes

vivus in vite Chrifto efficitur, commentitia

judicatur, & Scripturis minime congruens.

Baji 64.

32. Cum Pelagio fentit, qui boni aliquid na-

turalis, hoc eft, quod ex naturz viribus ortum

U

ducit, agnofcit. Baji 32.

J

usr EM

p

$. 290.

r

H

46

PROPOSITIONES DAMNATJE.

n

$. 20

1

n

De Gratia. Bajaniflarum.

V,

l

c Ángeli, nec primi hominis adhuc inte-

)

z. Ne

gri merita re&e vocantur gratia. Daji 1.

ol

2, Sicut opus malum ex fua nàtura eft mor-

j

tis eterne meritorium, fic bonum opus ex na-

tura fua eft vitz seeternge meritorium. Baji 2.

(

3. Et bonis Angelis & primo homini, fi in

ii

ftatu illo permanfiffent usque ad ultimum vitz,

^

h

felicitas effet merces & non gratia. Baji 3.

A

4. Vita zterna homini integro & Angelo

(

promiffa fuit intuitu bonorum operum, &bona

fbl

ferbo

opera ex lege naturz ad illam confequendam per

fe fufficiunt. Baji 4.

du f

5. In promitlione fa&a Angelo & primo ho-

It du

mini continetur naturalis juftitie conftitutio,

bruy

qua pro bonis operibus fine alio refpectu vita

Atf

&terna juftis promittitur. Daji 5.

t

6. Naturali lege conftitutum fuit homini, ut

Ül

fi in obedientia perfeveraret, ad eam vitam per-

f uj

tranfiret, in qua mori non poffet. Baji 6.

t

7. Primi hominis integri merita fuerunt pri-

ha

mze creationis muneras fed juxta modum loquen-

ia

di Scripturze Sacre non recte vocantur gratie ;

quo fit, ut tantum merita, non etiam gratie de-

IM

beant nuncupari. Bgji 7.

loniy

8. In redemptis per gratiam Chrifti nullum

Mitgn

inveniri poteft bonum meritum , quod non fit

gratis indigno collatum. 54ji 8.

9. Dona conceffa homini integro

& Angelo

b

forfitan non improbanda ratione poffunt dici

N

ï&xä[

gratia, fed quia fecundum ufum Scripturz no-

mine

'*lec

n

PROPOSITIONES DAMNATZ.

47

mine gràtiz tantum ea munera intelliguntur, quee

|

per S'efum male merentibus & indignis conferun-

i'däuc;

I

tur, ideo neque merita, neque merces, que

illis redditur, gratia dici debet. Baji 9.

i Jj

lf/!]

q

li.

Io. Solutionem ponz temporalis, quepec-

cato dimiffo fzpe manet, & corporis refurre-

A

&ionem proprie non nifi meritis Chrifti adfcri-

bendam effe. Baji 1o.

M

1

1I. Quod pie, & jufte in hac vita mortali

Tl

usque in finem converfati vitam confequamur

zternam, id non proprie gratie Dei, fed ordi-

nationi naturali ftatim initio creationis conftitu-

ï

te jufto Deijudicio deputandum eft; necinhac

;

TM

retributione bonorum ad Chrifti meritum refpi-

citur, fed tantum ad primam inftitutionem ge-

pnaob

neris humani, in qualege naturali inftitutum eft,

nf

ut jufto Dei judicio obedientize mandatorum vi-

& vit

ta eternareddatur. Baji 1r.

12. Integritas prime creationis non fuit in-

Vr

debita humane nature exaltatio, fed naturalis

ia

ejus conditio. Zaji 26.

13. Immortalitas primi hominis non erat

gratie beneficium, fednaturalis conditio. Bají 25.

14. Deus non potuiffet ab initio talem crea-

re hominem , qualis nunc nafcitur. Jaji 55.

j

15. Falfa eft Doctorum fententia, primum

hominem potuiffe à Deo creari & inftitui fine

juftitia naturali. Baji 79.

Tf flt

.

2I.

nf

d

De SfufHficatione & Merito. .Bajaniflarum. '

M

fuy

I.J

uftificatio impii fit formaliter per obedien-

j

)

b

tiamlegis, non autem per occultam com-

ni

muni-

PROPOSITIONES DAMNAT Z

WQWN

48

municationem & infpirationem gratie , qui per v*

eam juftificatos facit implere legem. Baji 69.

f T

2. Opera bona à filiis adoptionis fa&ta non

qentà, Qu

accipiunt rationem meriti ex eo, quod fiunt per:

ninem

Spiritum adoptionis inhabitantem corda filiorum

wtirg p

Dei, fed tantum ex eo, quod fint conformia

ibblinzz 44

legi, quodque per ea preftatur obedientia legi.

Baji 13.

3. Ratio meriti non confiftit in eo, quodqui

bene operatur habeat gratiam & inhabitàntem

TE

SpiritumSan&um, fed in eo folum quod obedit

divine legi. Eaji 15.

4. Sentiunt cum Pelagio, qui dicunt, effe

i Dei

neceffarium ad rationem meriti, ut homo per

- Jntibus &

gratiam adoptionis füblimetur ad ftatum Deifi-

us habent,

cum. BDaji 17.

ate ilis gt

1 Urtans J

5. Pelagii fententia eft, opus bonum citra

gratiam adoptionis fa&um non eft regni coeleftis

t hteriori

meritorium. Baji 12.

tteilitur,

6. Juftitia, quajuftificatur impius per fidem,

:Mi meren

confiftit formaliter in obedientia mandatorum,

t ife non

quze eft operum juftitie , non autem in gratia

aliqua animw infufa, qua adoptatur homo in Fi-

datt, fe

)

lium Dei, & fecundum interiorem hominem re-

novatur, ac divinz naturge confors efficitur, ut

vSemipelagi

tItteriori

fic per Spiritum San&um renovatus deinceps

bene vivere & Dei mandatis obedire poflit.

tinitum (

Vent, en

Baji 42.

T*

Abfurda eft eorum fententia, qui dicunt,

ï.ana vOlur

hominem ab initio dono quodam füpernaturali

"

& gratuito fupra conditionem naturz fuiffe ex-

Yripehg

altatum , ut fide, fpe, & charitate Deum fuper-

" Onnino

paturaliter coleret. Baji 23.

?ïm fudift

8.

L

AO

PROPOSITIONES DAMNATZ.

49

gï&.h;æ, Q

ht

iUl Bg/,;öv

8. A vanis & otiofis hominibus ï'eCLlndum

infipientiam Philofophorum excogitata eft fen-

VIITUNN

Wil

tentia, quz ad Pelagianifmum rejicienda eft, ho-

minem ab initio fic conftitutum , ut per dona

Oa

G'm,

T r

nature füperaddita fuerit largitate conditionis

) ediemiala;.

füblimatus , & ad Dei Filium adoptatus. Baji 2:4.,

$.

22.

MT

Md

d

(m

Gratia. Sfanfeniflarum. & Quesnes -

Del

liffarum.

qm Y

. Aliqua Dei precepta hominibus juftis vö-

NT

j

lentibus & conantibus fecundum przfen-

d) tes, quas babent, vires, funt impoffibilia;. de-

eft quoque illis gratia, qua poffibilia fiant. Sar-

pmndm femii 1. Ürbanus VIILY6A4r.

irepicalli

2. Interiori gratiz in ftatu naturz lapfienun-

quam refiftitur. S'anfaii 9.

yiserti

3. Ad merendum & demerendum in ftatu

iMWU naturz lapfe non requiritur in homine libertas

um1F à neceffitate, fed fufficit libertas à coa&ione,

r homoi

anfenii 3 .

v homen t

4. Semipelagiani admittebant praevenientis

jys t grati: interioris neceffitatem ad fingulos actus

w etiam ad initium fidei ; & in hoc erant heretici,

j quod vellent, eam gratiam effe talem , cui pof-

fet humana voluntas refiftere vel obtemperare,

entïz,q'»""fï"ntv; Slanjenii 4.

j p

5. Semipelagianum eftdicere, Chriftum pro

Tl (Ui[ïe q

omnibus omnino hominibus mortuum effe, aut

] Deüm (upeþ

fanguinem fudiffe. S'anfanii 5.

D

H

Propof. damn.

OsPat

n

So

PROPOSITIONES DAMNAT £.

6. Pagani, Judei, heretici, aliique hujus

s

m

generis nullum accipiuntà Jefu Chrifto influxum ;

adeoque hinc re&te inferes; in illis effe volun-

tatem nudam & inermem fine omni gratia fuffi-

xe.".

ciente. Zlex. VIIL. 1690. 5

h.«

7. Gratia fufficiens ftatui noftro nontam uti-

li

lis quam perniciofa eft, fic ut proinde merito pof-

fimus petere; à gratia fufficiente libera nos Do-

li

|

mine. Zlexand. V III. 1690. 6. 7.

- 8. Quid aliud remanet anime, quze Deum

l

hT.

[/

atque ipfius gratiam amifit, nifi peccatum, &

peccati confecutiones, füperba paupertas , fe-

jf

qu m

gnis indigentia, hoc eft generalis impotentia ad

laborem ad orationem, & adomneopus bonum?

Q g

r

Quesneli 3.

) (

9. Jefu Chrifti gratia, principium efficax

!

boni cujuscunque generis, neceflaria eftad omne

1] G]'

Oopus bonum; absque illa, non folum nihil fit,

l

fed nec fieri poteft. Quesnieli 2.

10. In vanum Domine przcipis, fi tu ipfe

Y

non das, quod precipis. Quesneli 3.

(

D

Q

1r. ItaDomine; omnia poffibilia funtei, cui

Jl

)

1

omnia poffibilia facis, eadem operando in illo.

MM

Quesneli 4.

1

I2.

uando Deus non emollit cor per inte-

*l

;

riorem unctionem gratie füz, exhortationes, &

h

|

Vl

grati& exteriores non inferviunt, nifi ad illud

Al

magis obdurandum. Quesneli 5.

Adfo

33. Difcrimen inter feedus Judaicum & Chri-

ü &l

ftianum eft, quod inillo Deus exigit fugam pec-

t 1'!0

cati, & implementum legis à peccatore, relin-

w

X

quendo illum in füa impotentia: in ifto vero

Deus

D Qw

M

1

PROPÓSITIONES DAMNATA.

SI

l

|

lii

'

Deus peccatori dat, quod jübet, illum fua gra-

QO

tia purificando. Quesneli 6.

€Fg [

I4. Que utilitas pro homine in veteri feede-

Pa d

re, in quo Deus illum reliquit ejus propris in-

firmitati, imponendo ipfi fuam legem ?

ua

Yi

vero felicitas non eft admitti ad fedus, in quo

Tif

Deus nobis donat, quod petit à nobis. Ouesneli ,

fj

15. Nos non pertinemus ad novum foedus,

nifi in quantum participes fumus ipfius novze

Da

gratie, que operatur in nobis id quod Deus no-

ün, (

bis precepit. Quesneli 8.

í

16. Gratia Chriíti eft gratia füprema, fine

qua confiteri Chriftum nunquam poffumus, &

T

Q

cum qua nunquam illum abnegamus. | Quesneli 9,

17. Gratia eft operatio manus omnipotentis

im df

u

Dei, quam nihil impedire poteft, aut retardare,

(l

or]

Quesneli 10.

.18. Gratia non eft aliud, quam voluntas

i

jbl

omnipotentis Dei jubentis, & facientis, quod

jubet. Quesneli 11.

r

19,

Quando Deus vult falvare animam,

quocunque tempore, quocunque loco effectus

iin n

Y

indubitabilis fequitur voluntatem Dei,

Qz(æ:-

;

neli 12.

20. Quando Deus vult animam falvam face-

Y

re, & eam tangit interiori gratiz füuge manu, nul-

ais

la voluntas humana ei refiftit. Quesneli 13.

P

&

21. Quantumcunque remotus à falute fit

peccatorobftinatus, quando Jefus fe ei viden-

st

dum exhibet lumine falutari fuze gratie, opor-

g

tet, ut fe dedat, accurrat, fefe humiliet, &ado-

um

f j

ret Salvatorem fuum, Quesneli 14.

f

22. Quande Deus mandatum fuum, & fuam

D2

gtere

M

52

PROPOSITIONES DAMNAT E.

eternam locutionem comitatur un&tione fui fpi-

Y

exxxïxs (

ritus, & interiori vi gratie fu;e, operatur illa

in corde obedientiam, quam petit. Quesneli 15.

u 'XBE

23. Nulle funt illecebre, que non cedant

| m(]ïl.ïf

illecebris grati€ , quia nihil refiftit omnipotenti.

Quesneli 16.

24. Gratia eft vox illa Patris, qua& homines

interius docet, hac eos venire facit ad JEfum

Chriftum : quicunque ad eum non venit, poft-

juam audivit vocem exteriorem Filii nullatenus

eft do&tus à Patre. Quesneli 17.

121 J

25. Semen verbi, quod manus Dei irrigat,

qeitt

femper affert fru&um füum. Quesneli 18.

atobtn

Z6. Dei gratia nihil aliud eft, quam ejus

V0

omnipotensvoluntas: hec eftidea, quam Deus

Mil

ipfe nobis tradit in omnibus fuis Scripturis.

g.

Quesneli 19.

27. Vera gratie idea eft, quod Deus vult

fibi à nobis obediri, & obeditur, imperat, &

s M

omnià fibi fübmiffa funt. Quesneli 20.

a

28. Gratia Jefu Chrifti eft gratia fortis , po-

I

tens, füprema, invincibilis, utpote quze eft

Mslv

Y

operatio voluntatis omnipotentis, fequela, &

h

h

imitatio operationis Dei incarnantis, & refufci-

blïï]&d

tantis filium füum. Quesneli 21.

Il

29. Concordia omnipotens operationis Dei

Q

in corde hominis, cum libero ipfius voluntatis

firi i

confenfu , demonftratur illico nobis, in Incar-

m

patione, veluti fonte atque Archetypo omnium

u

aliarum operationum mifericordiz & gratie, quae

uU

omnes ita gratuitee, atque ita dependentes à

)

(f

Deo funt, ficut ipfa originalis operatio. Ques-

j

ii

neli 22.

39 Dln

30. Deus

2

M

PROPOSITIONES DAMNAT.FE.

39

Ils

30. Deus ipfe nobis ideam tradidit omnipo-

Vr

tentis operationis füz gratie , eam fignificans

b

per illam, qua Creaturas à nihilo producit, &

DT

mortuis reddit vitam. Quesneli 23.

YT

31. Jufta idea, quam Centurio habet de

omnipotentia Dei, & Jefu Chrifti, in fanandis

litios

corporibus folo motu fuz voluntatis, eft imago

llim

idege, que haberi debet de omnipotentia fuce

i[, Fm

gratie in fanandis animabus à cupiditate. Ques-

)

lf

neli 24.

32. Deus illuminat animam, & eam fanat

H

D

eque ac corpus, fola fua voluntate; jubet, &

ipfi obtemperatur. Quesneli 25.

33. Omnes, quos Deus vult falvare per

quii

Chriftum, falvantur infallibiliter. Quesneli 30.

DPJL

34. Defideria Chrifti femper habent fuum

effe&tum ; pacem intimo cordium infert, quan-

Ts

V

lam optat. Quesneli 31.

do eis il

nydt,

t

35. Jefus Chriftus fe morti tradidit ad libe-

randum pro femper fuo fanguine Primogenitos,

lj

ak)ï' ]

id eft, Ele&os de manu Angeli exterminatoris.

p:&

Quesneli 32.

36. Proh! quantum oportet bonis terrenis,

& fibimetipfi renunciaffe, ad hoc ut quis fidu-

ciam habeat fibi, ut ita dicam, appropriandi

W

Chriftum Jefum , ejus amorem, mortem & my-

fteria, ut facit San&us Paulus dicens: Qui dile-

xit me, & tradidit femetipfum pro me. Quesneli 33.

j

jUfi

37. Gratia Adami non producebat nifi meri-

A

ta humana. Quesneli 34..

D*nd j

s

38. Gratia Adami eft fequela creationis , &

erat debita naturz fanz & integra. Quesneli 35.

(

39. Differentia effentialis inter gratiam Ada-

D 3

mi

go.Dr

n

54

PROPOSITIONES DAMNAT £.

mi & ftatus innocentie ac gratiam chriftianam

eft, quod primam unusquisque in propria perfo-

na recepiffet: iíta vero non recipitur, nifi in

perfona TJefu Chrifti refufcitati, cui nos uniti fu-

mus. Quesnéli 36.

b

40. Gratia Adami fanctificando illum in fe-

[

metipfo erat illi proportionata: Gratia chriftia-

na nos fanctificando in Jefu Chrifto, eftomnipo-

)

r

tens, & digna Filio Dei. Quesneli 37.

41I. Peccator non eft liber, nifi ad malum,

Mp

d

fine gratia Liberatoris. Quesneli 38.

42. Voluntas, quam gratia non prevenit, ni-

us

Q el

hil habet luminis, nifi ad errandum 5. ardoris, nifi

ad fe precipitandum; virium, nifi ad fe vulne-

friptm

randum; eft capax omnis mali, & incapax ad

p.w-'.:'wrfyl

!

omne bonum. Quesneli 39.

In

43. Sine gratia nihil amarepoffumus, nifiad

condemnationem. Quesneli 40.

f

i

44. Omnis cognitio Dei etiam naturalis , et-

ü" ;J"

N

wlæ

iam in Philofophis ethnicis, non poteft venire,

R:nn;mm;

nifi à Deo, & fine gratia non producit, nifi pre-

ilb

fumptionem, vanitatem, & oppofitionem ad

t

ipfum Deum, loco affe&uum adorationis, gra-

TAQDE

titudinis & amoris.

uesneli 4t.

us

45. Solagratia Chrifti reddit hominemaptum

Vi

ad facrificium fidei, fine hoc nihil, nifi impuri-

b

tas; nihil nifi indignitas. Quesneli 42.

(jt,

6. Primus effectus gratie baptifmalis eft fa-

litofa

cere, ut moriamur peccato; adeo, ut fpiritus,

|

BI

cor, fenfus non habeant plus vite pro peccato,

DI

quam homo mortuus habeat:pro rebus mundi.

fitiy

?

j

Quoesneli 43.

[)

r

N

ii

du

$. 29.

UM

à

M

PROPOSITIONES DAMNATZ/E.

59

] chmham,

s 752.

Miriy

hr ij

De ,Q)m'etäm?) Micbaelis Molinos.

TUjttj

uietifnus MoLiNir turpiffmus confiflit in qua-

dam pretenfa imperturbabil quiete animi per

hyy

]

contemplationem uniti cum Deo, fundata in abftra-

1

l

!

Ti

&kione mentis ab ommi fpecie rerum fanfiblium, etiam

1ïOiTJ" »

religiofilmarum ac compatibilis cum quibusvis opera-

tiomibus, etiami luxuriofifumis im corpore.

Author

lii

hujus nefarie do&rine erat Michael. Molinos,

Sacerdos Secularis Diceefis Cefarauguftang,

[

natus Munieffe in Hifpania.

Hic infignis hypo-

crita edidit Rome Anno 1675. librum italice

fcriptum füb titulo: JDux Spiritualis, quo anima

L

AV

u

per oiam interiorem perducitur ad perfettam contempla-

tionem, € thefaurum maximum pacis interna , Q UYD A.

TU n

SPIRITUALE &C.

Liber ifte reimpreffus eft

Madriti Anno 1676. Cafaraugufte Anno 1677.

Cum autem in hoc Opufculo

ii d

& Seville 1685.

yl vt

venenum inftillaretur latenter, author non fo-

qum&:

lum fibi aquifivit Anno 163o. Romee fuis przdi-

u

cationibus famam Do&oris illuminati quoad di-

Yi

Jcl

re&ionem Spiritus, fed etiam traxit in fuum re-

te ingentem multitudinem perfonarum , contem-

plationi deditarum, prefertim mulierum , ad

(

j

ejusmodi illufiones facilium.

Exinde ergo con-

r

tigit, ut tales muliercule contemplationem Mo-

linofianam profeffze fepe accederent ad S. Com-

L

munionem fine ulla preparatione ac confeffio-

(

ne, & in Ecclefiis orationi vacarent, quin un-

(

IHH

i

quam aperirent oculos ad SS. Saeramentum, vel

ad pias imagines, ne ifto afpe&u rerum fenfibi-

lium pretenfam contemplationem interrumpe-

4

rent.

g [

s6

?h

PROPOSITIONES DAMNATJE.

rent. Necfolum mulieres, fed etiam perfonze

':OQOQ

Ecclefiaftice , alioquin bonz famz, feilla fpe-

D

cie contemplationis decipi paffze funt.

Cum au-

N

tem folus liber nimis füccin&us ipfis non videre-

ul

tur fufficiens ad perfe&e affequendam nove vitze

Y

contemplative doGrinam, partim per litteras,

partim oretenus petierunt ab authore explicatio-

nem, ex qua aliud erui non poterat, nifianimam

li

in oratione quietis Deo unitam non poffe fua vo-

luntate peccare per quosvis a&tus etiam abomi-

handos in corpore, 'eo quod hi imputandi effent

MW

H

aut violentig tentationis, aut paffioni corporis.

In defenfionem hujus fue doétrinz adducebat

t

illum textum Jobi c. 16. Hec pa[Jus fum absque

1b inf

iniquitate manus mee , cum baberem mundas ad. Deum

fre

preces.

Hunc enim textum propofit. 49. fic ex-

plicabat: 9ob ex violentia demonis fe propriis mani-

Ll

bus polluebat eodem tempore, quo babebat mundas ad

JDeum preces.

Nontamen poterat hecimpoftura

PU

longiori . tempore latere Romana "Tribunalias

L ;fz, t

Incarceratus tandem Roma eft hypocrita 16. Jul.

|

1685. & poft incarcerationem ferme duorum an-

l

norum tandem impofturas fuas faffus, publice

Mnhg)

in foro Ila Minerva eas retractare compulfus, &

IZA GE

tL&H]qUE

ad perpetuos carceres damnatus eft.

UT

CHELLUS fcribit, eum viginti duobus annis vi-

A

xiffe Rome; Palinodiam ceciniffe anno etatis

lr

fue fexagefimo; eum per duodecim annos nun-

(4Df

quam fuiffe confeffum, etiamfi à faciendo Sacro

EU

,

D

non abftineret; &, cum caperetur, quatuor mil-

[ Iq

lia aureorum, & duodecim millia Epiftolarum in

]inoD

MLC

ejus fcriniis reperta effe. — Plura de hac re videri

Vl

poffunt in opere de Herefibus DOMINICI BERNINI.

!

Pro-

j

PROPOSITIONES DAMNAT £.

57

P

Propofitiones vero, ex libro impoftoris, Anno

vt

1685. excerpte, condempate funt 24. Novemb.

: n

TUv

Anno 1687. per Decretum S. Inquifitionis juffu

& authoritate Innocentii XI. & dein per Bullam

Wi

Pontificiam, quse fic habet:

"Ht

fjv

l0

i

Innocentius Epifcopus,

nl

Servus Servorum Dei.

1000

Ti

Ml

Ad perpetuam rei memoriam.

( :æleüisPaterChri[tus Dominus, ut jacentem in

tenebris mundum, variisque Gentium erro-

ribus involutum à poteftatediaboli, füb qua mi-

1]

fere poft lapfüm primi Parentis tenebatur, fua

j

ineffabili miferationeliberaret, carnem fumere;

&in Ligno Crucis Chirographo R edemptionis no-

i pundt

ftra: affixo inteftimonium füuz in nos charitatis fe-

tinpt

fe Hoftiam viventemDec pro nobis offerre digna-

tus eft, mox rediturus in Celum Ecclefiam Ca-

Tg*.humf;

Í

YTl

tholicam Sponfam fuam tanquam novam Civita-

tem fanctam Hierufalem defcendentem de collo

il

non babentem rugam, neque maculam, unam, fan-

&amgque in Terris relinquens armis potentiz fuse

contra Portas Inferi circumvallatam, Petro Apo-

ftolorum Principi, & Succefforibus ejusregendam

vadidit, ut doctrinam ab ipfius ore hauftam far-

tam,tectamque cuftodirent; neoves pretiofo fuo

Sanguine redempta pravarum opinionum pabulo

:

M

]

in antiquos errores reciderent, quod precipue

Beato Petro mandaffe Sacre Littere docent: cui

oW

enim Apoftolorum nifi Petro dixit: Pafce oves

M

m

D 5

meas ;

n

58

PROPOSITIONES DAMNAT JE.

meas; &rurfus: Egorogavipro te, ut non defi-

m

jn

m

ciatfidestua, &tualiquando converfus confirma

fratres tuos? Quare nobis, quinonnoftris meri-

i

b

tis, fed infcrutabili Dei omnipotentis confilio in

[

ejusdem Petri. Cathedra pari poteftate fedemus,

femper fixuminanimo fuit,utPopulus chriftianus

eam fectaretur Fidem, quas à Chrifto Domino per

Apoftolos fuos perpetua, & nunquam interrupta

T

Pt

traditione predicata fuit, quamque ipfe usque

ad feculi confummationem permanfuram effe

promifit.

Cum igitur ad Apoftolatum noftrum relatum

fuiffet quendam Micbaelem de Molinos prava dogma-

| Opo

ta tum verbo, tum fcripto docuiffe, & in praxin

deduxiffe, quz pretextu Orationis quietis contra

do&rinam, & ufüm à fan&tis Patribus ab ipfis na-

qhw

fcentis Ecclefi? primordiis receptum , Fideles à

I

vera Religione, & à chriftianz pietatis puritate in

AUA j

maximos errores, & turpiffima queque induce-

bant. Nos,cuicordi femper fuit, utfidelium ani-

W

T

m Nobis ex alto commiffz purgatis pravarum

$u

opinionum erroribus ad optatum falutis portum

tuto pervenirepoffint

legitimis precedentibus in-

ii

diciis, predictum Mic

j

adlem de Molinos, carceribus

W

mancipari mandavimus, deinde coram NNobis, &

$N

venerabilibus Fratribus noftris S. R. E. Cardinali-

imy

d

j

!

l

bus in tota Repüblica Chriftiana Generalibus in-

quifitoribus Apoftolica au&oritate fpecialiter de-

dirjy

t

putatis, auditis pluribus in facra Theologia Magi-

ïl

ï

ítris, eorumque fuffragiis tum voce, tum Ícripto

rum,

fufceptis, matureque perpenfis , implorata étiam

f j

San&i Spiritus affiftentia, cum predi&orum Fra-

l

trum

J

PROPOSITIONES DAMNATZ.

59

li

trum noftrorum unanimi voto, ad damnationem

M tyin

infra (criptarum Propofitionum ejusdem Michadljs

Üritg

deMolinos, à quo fuerunt pro fuisrecognite, & de

ff ;

quibus Propofitionibus tanquam à fe di&tatis, fcri-

fedfmus,

pts, communicatis, & creditis ipfe convi&tus, &

Yil

refpe&tive confeffus fuerat, ut latius in proceffu,

D

& Decreto deMandato Noftro lato die 28. Aug.

uH

prafentis Anni 1687: devenire ut infra decre-

vimus.

Puy

( d

a

Propofitiones.

M

«O

portet hominem fuas potentias annihilare;

& hzec eft Via Interna.

Ul

ainist

2. Velle operari a&tive, eft Deum offendere,

qui vult effeipfe folus Agens ; & ideo opus eft,

i

fe ipfum in Deo totum, & totaliter derelinquere,

spuma&e*

& poftea permanere velut corpus exanime.

i j

f

A

m

U

3. Vota de aliquo faciendo fünt perfe&ionis

h

i

impeditiva.

jrta

4. AGivitas naturalis eft Gratie inimica , im-

peditque Dei operationes, & veram perfeétio-

nem, quia Deusoperari vult in nobis fine nobis.

s. Nihil operando Anima fe annihilat, & ad

fuum principium redit, &ad fuam originem, quze

J

eft effentia Dei, in qua transformata remanet, ac

divinizata, & Deus tunc in feipfo remanet; quia

äl

tunc non fünt amplius duz res unite , fed una

I 1

At

tantum: & hac ratione Deus vivit, & regnat

M

n

innobis, & anima feipíam annihilat in effe ope-

fativo.

aoïumï

6. Via

60

PROPOSITIONES DAMNAT .

H

| m

6. Viainterna eftilla, in qua non cognofcitur

qob

neclumen,necamor, necrefignatio, & non opor-

tet Deus cognofcere; & hoc modo recteproce-

)

ditur.

7. Non debet Animacogitare, nec de premio,

nec depunitione, nec deParadifo, nec de Infer-

no, nec de Morte, nec de /Eternitate.

J

8. Non debet velle fcire an gradiatur cum vo-

quix

UI

!

luntate Dei, an cum eadem voluntate refignata

maneat, necne; nec opus eft, utvelit cognofce-

Ànsa

u

re fuum ftatum, nec proprium nihil, fed debet

ut corpus examine manere.

b

9. Non debet Anima reminifíci ,. nec füi , nec

Ij

Dei,í nec cujuscunque rei, & in Via Interna

at

omnis reflexio eft nociva,

etiam reflexio ad

quü

fuas humanas aGiones, & ad proprios defe-

TOU

&us.

K

10. Si propriis defe&ibus alios fcandalizet,

p

lU

non eft neceífarium refle&ere , dummodo non

J

adfit voluntas fcandalizandi; & ad proprios de-

U

fe&tus non pofferefle&ere, gratia D EI eft.

U

1r. Ad dubia, que occurrunt, an recte pro-

A

l

cedatur necne, non opus eftrefle&ere.

Wi Q

12. Qui fuum liberum arbitrium Deo dona-

i

vit, denulla re debet curam habere, nec deIn-

Ml

M

Y

ferno, nec de Paradifo; nec debet defiderium

d

habere proprie perfeGtionis, necvirtutum, nec

ij

J

proprie fanctitatis, nec proprie falutis, cujus

[

lil

fpem purgare debet.

(Z(re[

M

13. Refignato Deo libero arbitrio , eidem

Deo relinquenda eft cogitatio, & cura de omni

re

M

h]

n

]

PROPOSITIONES DAMNAT E.

61

Cogng« ,

