i. f

quam fint ; eas judicare majores , quàm (inr in

j

aliis.

o

3. "üus imperati l'aperbig feu f//z (unt, va-

us

na gloria, jactantia , faftus, hypocrifis, con-

wniädeS W

tentio ;

pertinacia , 'difgordia D præfumpcio,

ambitio.

ul

ho

4. Peccant mortaliter per vagatz glor

?/1712 2 q

V

Aa£$

Q*

4

*$ O Be

gloriantur de re mortaliter peccaminofa,aut

gii

qui ex confuetudine gloriantur de re venia-

a qui

liter peccaminofa, aut qui gloriantur de fuis

hat

rebus ex habitu fine relatione ad gloriam Dei,

U D

[e.q:

aut quigloriantur ex defenfione laxarum opi-

nionutm aut fi per hocalicuis inferatur gra-

r

À

«

-- ve przjudicium, l. cc. q. j. 6.. 8.

ia

$. Idem dicendum de jacltantia, l. cc. q. 8.-

u

.

6. Per faüflum peccant mortàliter, qui in ve-

r

irtas

ftibus, ornamentis , conviviis , — zdificiis,

transcendunt morem honeftum fui equa-

"I

lium,

aut qui ejusmodi novitates inve-

T

hunt, aut qui eas, cum poffint non impe-

mewi i

)

s

thoriti

diunt. l. cc. q. 0.

7. Peccant mortaliter per bypoeri/fa, qui fta-

foetti

tum fanctitatis affumunt ad tegendam im-

fþemi()w

-poenitentiam; vel qui zelam Dei fimulant

Vra

ad tuendas doctrinas laxas feu erraneas, vel

qi i

pravas confuetudines. l, cc. q. 12.

wb

8. Per contentionem peccant mortaliter , qui

d

contentiofé impugnant veritatem in rebus

fpiritualibus, aut (i etiam veritatem conten-

tiofé propugnent modo indebito cum gravi

t Angt

aliorum fcandalo vel cum gravi lefionecha-

EU

ritatis, l, cc. q. 15

Vg

9. Pertinacid peccatur. mortaliter , fi quis me-

(

liori fententiz accedere recufat in' rebus &-

dünti

dei, morum, & diíciplinz .Ecclefiaftice, (i

Dur

quis in rebus magoi momenti recedit à ju-

tf

dicio proborum, expertorum & illumina-

ET

torum à Deo. &c. l,cc. q. 17,

UY

à

"m

IO. Pe&f difcorzjz'am peccatur mortaliter

dy

quis

l

x$ 0 H -

i

quis in re magni momenti ab alio difcordat

ad quoam promovendam quis tenetur ex

! Orianm

i

i

Charitare Dei ac proximi. l. cc. q. zo.

Y1. Ab aliis difcordare in. malo eft

ncjaxam

/

Iauäabile.

L. cc. g. 20

At

' El

12. Per pre'umptionem peccatur morta!iter,k

fi quis fine requitita f ientia. prafumat do-

IT

cere vel gubernare alios: vel fi quis folira-

A qm iy

tioni -onfifus przfurnat 'ntroducere novas

UT

A

doctrinas tradicioni uniformi contrarias cir-

li

ca res fidei, vel morum, fi quis in ritibus

Hfiïvmm h

& diíciplina Ecclefiz ín rebus magni mo-

Ts

men'i introducat novationem absque au-

thoritate Epiftoporum , fiquis antiquas con-

mfm QUi

fuetudines cum magna turbatione mutetfine

maln i

fpe majoris bori &c. l. cc. q. 24--

De lm

13. Per ambitiouem peccatur mortaliter, fi

T04

quis fpicit..ali» vel cemporalia officia quzrat

Il

neglecto re&to ordine juftitim vel charitatis.

n i

l. cc. q- 29.

n

"tuaritia.,

T

a

j. Avaritia eft inordinatus appe!;ïtus bonorum

"m

temporalium. l. cc. $. 3. q. 1.

;HVi lii

2. Flz avaritie funt proditio, fraus, falla-

jie, n

cia, pérjurium , inquietudo, violentia ; ob-

us

duratio contra mifericordiam. l. cc. q. 4.

db

3. Signa gravis avariti: fünt, (i'quis amore

nj nl

temporalium longo tempore negligat divi-

m La

na, aut longo tempore negligat erogare fü-

,

'perflua in pauperes, aut íi non (inat fe fle-

&i ad mifericordiam precibus veré paupe-

;'mmtaüm;

rum

" BON

! fl f

rum, aut i caufá lucri non vereatur fübin

dtoty

committere peccata mortalia, l. cc, q. j.

gyer

Luxuria.

g für

p5

1, Luxuria eft inordinatus appetitus venereo-

rum, l. cc. $. 4. q. i.

Nl

2. Filiz luxuriz funt Coecitas mentis, præcï—

gtaveod

at

pitantia , inconfideratio , inconftantia , amor

at

blanditiarum carnis, odium Dei, inordina-

Ijn d

tus amor vitz prefentis,

defperatio affe-

queéndz beatitudinis, ftultitia, turpiloquium

miny

flrtur

Ícurrilitas. l. cc, q.2.

3. Remedia (ünt confideratio damnorum & in-

Gravir

honeftatis, otii fuga, vitatio familiaritatis

ii

cum mulieribus , cuftodia fenfuum, humi-

pun at

liatio & mortificatio fpiritüs, oratio jugis,

li,

1 06.:3..3.

1

T

4. Adduntur ex Medicis alia remedia natura-

lia. l. cc, q. 3.

LE

In'z)idia. '

gein d

j. lnvidia eft inordinata triftitia de bono alie-

lum

no. l.cc. S. j. q. r.

Qu Dj

2. Non eft peccatum invidiz, fi quis referen-

rf

do füa omnia ad Deum triftetur de bóno

ü lr

alterius, quatenus exinde ti

'

metur malum fi-

bi vel füis, l. cc, $. 4. q. 4.

-

&ünin

1 lg

3. Peccant tamen mortaliter , qui habitualiter

od |

triftantur de co, quod divina providentia

TT

etam malis dividat bona, vel qui habitua-

Al (

liter triftantur de eo , quod alii fibi equem-

t

tur, l. cc. q. 4.

4 Fi-

Wi

M

9 ( 8Be

Y

j

4. Filiz invidiz: funt odium alterius, cul invie

i

detur , fufurratio ,

detradio, exultatio ia

adveríis proximi , afflidiio in ejus profperis,

quz fünt ex fuo genere peccata mortalia, l.

Y

X

CC. q. 6. 9. 1 T.

. Non funt capaces abfolutionis, qui fovent

grave odium; cujus (ignum eft ,. (i quis re-

YT

cufet acceptare zquas conditiones, velre-

Mij

cufet arbitros &c. l.cc. q. 7.

1

, Non eít peccatum , quando pet oblocutio-

lts

nem injufta ac nociva aliorum amicitia dif-

,

folvitur. l. cc. q. 1.

lm

) M

7. Graviora fufurrationum genera funt, fi

alienentur animi conjugum inter fe; princi-

Yng, i

pum aut füperiorum à perfonis Reipublice,

(2 f

Ecclefiz, 'vel communitati valde utilibus,

l..cc. q. 12.

Yi t

A

Gula &6 Ebrietas.

1. Malitia hujus vitii confiftit in tribus, nem«

pein deordinatione rationis, in perditione

yi

bonorum, in appetitüs inclinatione ad pec-

cata huic vitio annexa. l. cc. $.6.q. 4. -

IT

,,,,,

"

i

1. Exceffusnotabilis in efculentis vel poculen«

A

M

tis, fi pertingat ad mediam partem aureí,

m

"

etiam in divite eft peccatum mortale ; immo

in habente familiam pauperem, ad con(ti-

uth

tuendum peccatum mortale füfficit octava

"

pars aurei, Cenfetur autem ille exceffus effa

AT,

[

M

notabilis & evidens, fi jarn manifefté trans«

Ti

cendat aggravatione praedi&dta materiam jam

certà fufficientem pro peccato veniali, l.cc,

q.f.

3. Perg

[

x3 0 Be

vt

3. Perinde eft, (ive ille exceffus fiat imuluno

(

a&tu, five per plures (azceffivé aGtus. 1. cc

:

qy

N

VM

T

4. Eft peccatum . mortafe, fe inebriare usque

ad privationem ufüs rationis, vel usque ad

Mdl

vomitum; etfi non concurrat periculum

pontt

particulare alterius mali.xl. 66.q. .

Quj

$. Ebriofo , nifi fe emendet , dehet à parocho

( lii

nday d

denegari communio Pafchalis. l. cc. q. 7.

CCI ql 8- ,

6, Peccant mortaliter, qui alios invitant ad

zquales hauftus, vel €os per iteratas invi-

: Ditot d

Tonoris.

tationes exponunt periculo inebriationis. 1.

cc. q. 8.

vi n

7. Comedere vel bibere usque ad fatieratem

L Dd

fr

ob folam volupratem. eft peccatum, 1, cc,

q. 9.

p

f

$. Filie Gule fant inepta letitia, fcurrilitas,

immunditia, multiloquium; hebetudo men-

v den

Qatioem

tis, lf CC q. 10.

j neli

Ira.

edoum s

1. lra eft vehemens commotio animi ad pro-

RTWT

pulfandum malum occurrens. 1. cc. $. 7. q. 1.

fim dl

2. Quando conítituit hominem in probabili

periculo prorumpendi in grave peccatum ,

v.g. blafphemiami , rixam ; contumeliam &c.

! Atl d

eft peccatum mortale. 1..c,q. 2

Pt

3. Ira cum appetitu gravis vindictz ob imper-

fectionem actus poteft. effe pcccatum ve-

Ts i

niale , & quando tendit ad vinriictam juftam,

"r

V. B- ad correGtionem delinquentis, vel aliq-

rum

r

L

;

ïHUE Eg[ :

l»'»)eä'(o)äze,

rum incolumitátem , caret orni peccato. l.

i 1

6c. q^ 3. GC 9.

:]

Mhn h

4. 9&pe per iram peccafur

«

etiam ex Zelo.1. cc.I

"OROR

6.

l)) VFI u

f. Melius eft, omnino non irafci, quàm fe ex-

1 ]

[

M

ponere periculo excefiüs, nifi ad irafcen«

dum urgeat lex charitatis. L etoq. 9.

N

A

6, Filig irz funt rixa, tumor mentis, contus

M

melia, clamor, indignatio, blafphemia. J

[

cc. q. 8. 9. 10. &c, -

Yi

7. Datur obligatio reftituendi pro diminutione

T

honoris caufata ex contumelia, convitio,

vel injuria. l. cc. q. 12.

"Tl

$. Poteít clamorofitas vel indignatio

ïefï"c öbc'-

AH

catum mortale, quando videlicet concurric

probabile periculum prorumpendi in grave

peccatum , vel quando a&u tendit ad gra-

i, b

tesw

vem alterius contriftationem, aut damnifi-

cationem. l. cc. q. 13. 14.

9. Remedia irz funt frequens reprzefentatio-

cafüum adverforum quz poífunt accidere;

& in actuali adverfitate rememoratio proprio«

goardt

9f

"

sl

rum defectuum ac peccatorum. l. cc. q, 15

4

3

h3

l

Acedia-

m

g*

1, Acedia eft pigritia allaborandi .ad majus

at

augmentum divinz gloriz & profe&um vir-

(

tutum juxta vires,talentorum.], cc. $. 8. q. 1.

od

d

2. Ejus malitia confiftit ia duobus, nempe in

tepore gràvicharitatis , & in gravi neglectu,

d m*h&æh I]Hïï

EE

talentorum. l, cc. q. 3.

g V

| 3. Filie

9)63(0)53(9

3. filix Acediz funt malitia confiftens in dl«

tént

diofa impugnatione bonorum fpiritualium ;

aliog

vancor feu indignatio contra eos, qui fpiri-

j bt

tualia bona promovent , fullausmitas ad

natit

aggredienda ardua, de/peretio, íeuzbjectio

tl

omnis curz pro obtinenda falute, torpór

! Noií

Circà "exaGami preceptorum obfervantiam;

evagatio tiléntis ad vanas oble&tationes loco

t5 4

fur a

fpiritualium, l. cc. q. $. 6. 7. &c,

infi|

4. Indicia acedie graviter peccaminofi funt ,

:

J

fi quis longo tempore omittat corifüetá fa-

p

Íutis media, fi quis ad. Euchariftiam tantüm

(rineq

g

femel accedit, fi quis pet integros men(es

tempus otiosé tranfigat, fi quis Jufté corris

f Nnol

gentes averfetur, fi quis officia ardua valde

üüïlis, q

meritoria à Superioribus oblata amore come

To p

moditatum refpuat. l, cc. q. 10.

ff à

LO

Supärbid,

)

Vide. Septem vitía Capitalia,

N

glliq

Snþrmtia.l

Q Qu

gn

??Je. fnvidia.

Hsb

Sigillum. Confeffionis,

(hiei,

p :

1. Sigillum confeffionis eft obligatio, peécata

confitentium nec revelandi , nec eorum no«

ts k

Mi ty

titiá anquam. utendi in gravamen poeniten-

t

tium fine illorum coníentu. /z Zr. de penit.

: Exph'cam

Difp. :1.44.

fs

poani-*

A. Ea notitiá uti non licet m gravamen

tentig

Wi

j

L ECE

mnüüeuï:f

tentis fine ejus confeníu etiamfíi pcenitenti

] fpïäü;ä

Iemvf'.f

alioquin immineat majus malum, l. cc. qq. 3.

EW& »

3. Ea eriam uti non licet Superiori ad guber-

! h

nationem exteroam fine confenfu pceniten-

k

tis, l, cc. qq. 4.

Ál

ffbrüf [

4. Non füffi-it confenfus pcenitentis prefump-

i

]

ian'ona:.;,

tus, aut tacitus vel implicitus, fed requiri-

tur confenfüs /fego aut. verbo mamifejid ex«

preffus. V. cc.qq. $. 6.7.

Wl

f. Veterum Theologorum doCtrina huic do-

hr

Vrp

' €trinz quoad fübftantiam non repugnat, 1. cc.

(

qq. 8«

;

mnrgr

!

lj

j

d

6, Non obligatur Confeffarius Sigillo Confef-

dub

fionis, quando pcenitens non acceílit ani«

IAOR Q

mo poenitendi, obligatur tamen, quando

L

L

acceífit animo poenitendi

5

fed non recipit

eonditiones prius non przvifas. l. cc. qq

i

1

9

», Non datur parvitas materiz in fractione fi»

gilli neque quoad revelationem peccati , ne«

À

que quoad ufüm notitie facramentalis. I, cc,

q(l. i bï

j

8. Sub figillo confeffionis veniunt, r) Peccata

confeffa. 2) Pcenitentia injun&ta , przfertira

'"fjþüml.

gravior. 3) Peccata publica quoad fubftan-

tiam , fed non quoad modum. 4) Circum.

| Obhglm:'yä

Hdl j K g

ftantim connexe cum peccato. j) virtutes

& revelationes, inquantum proponuntut

gm

" 7

"Y l

II'-

—

ad explicandum peccatum.

6) peccatà, de

quibus Confeffarius dubitat, an illa f.iat ex

confeffione. 7) Eà, que à poenitente exi-

i gmwwï

ftimage

Index gen

8)5-2 ) £e

ftimantur effe peccata , quamvis talia non

&i

fint, 8) Peccata complicis, l. cc. qq. 11..-

telt

9. Defe&tus naturales omnibus noti non funt

p'ænit

materia Sigilli, Defe&us tamen mentales ;

£05

l

fi non fint omnibus certó noti, funt mate-

ria Sigilli. l.cc. qq. 12.

f

Tdtu

. De peccato complicis licet quidem uti no-

Ü

j4

ïO

titia ex licentia exprefía poenitentis, fed ea

l

s

licentia à peenitente non elt requirenda, ni-

j

fi fit neceffaria ad praecavendam plurium fe-

Gd

du&ionem, vel ad avertendum gravefcan-

(Am

dalum , atque id fieri poífit fine gravi pra-

Áiti

judicio aut periculo poenitentis , ac infuper

fitin

fperetur fructus, l.cc. qq. 13.

lm j

11. Confeffarius interrogatus de Peccato poc«

ciblei

" nitentis debet refpondere , de hac re nec

licitüm effe interrogare nec re(þond'"ere.,l.

i

cc. qq. 14.

ii

12. Accedenti in Pafclate animo pocnitendi

ydnd

-danda eft Scheda Confeífionis, licet non fit

hr

abfolutus, l. cc. qq. 1.

À anhi

13. Sigillo obligantur. 1) Interpretes.

«

| 2) (iuï

[ f

audi&runt aliquid ex confeflione.

3) Qui

D7

confilii causà fuüerunt interrogati de auditis

totgl

ex confeffione. 4) Qui legerunt íchedam

P

paratam pro confeffione.

j) Laicus eXci-

aj

piens confeffiones füb fchemate- Confeffarii,

dmona

6) Superior, ad quem defertur cafüs refer-

?

d f

vatus. l. cc. qq. 16.

(14, Quando Confeffarius, commifit defectam

;"qwfs.[)

timp j

in confeffione ; fi hic non cedatin damnum

.þ,

Füln

f

fpirituale posnitentis, - non F'iatur obligati

eum

"g

MON:

Wm[

Wh

eum emendandi extra confe(fiotiem j fi aütem.

W

cedat in damnum fpirituale vel tempbm!e

[l h

an

poenitentis aut tertii, rogandus elt poeni

tens, ut Íi fieri poffit, veniat caufa negorii

]) (m».

&c, $i autem defectus verfetur.citcà necef-

faria ad falutem, & urpeat periculum vitaé,

t .

D

miáturanda eít correctio dcfc&us. l cc.

il

HU,I

qq 17.

lil

I

1j. Poena fra&tonis Slgxll: eít depof' tio.à Sa-

Mi

M

cerdouo.l cc. gg. 18.

EO

16, À graw culpa & pæna poteft quxs exoues

if m

IUS, [

Áari,, 1mó Ob imperfectionemm Feu indelibes

ET

.rationem aGs.

adó Ob errorem probabi-

lem j jutis vel fa&i.. 3tib. Ob dictamen invin*

sz![

cibile de parvitate matetis. l €o qq i9,

TT

(j

"

ónaonia.

ï- Slmoma eft, itudiofa voluntäs emendt aut

u

vendendi rem [fpiritaalem pro temporah,

Vi

. Jà. Ty. de Deeal, part. 1, Difp. 2« $. 9/qg. 1. —

.., Qnando res.emftà aut vendita e(t inttin»

W

fece fpmtuahs, committitur 'Simonia 7urzs

ny

diviti &

? gatuvalis.

Quando aütem 1lla res

mw l

non eít. intrinfece Fpmtuahs, fed tantüm rei

WW*

fpmtuah annexa; tantüm -cormfittitur Si.

5) [JMx

monia Jurás Ecclef àffici..l. cc. qq 2-3«4«

nie u

3., Sirmonia, zzeztalis eft datio: rei tempotalis

li

pro fpixicuali fub padto folum tacitoy! w.ig.

; fiiquis Patrono pluribus annís gratis" fervic

ii t

'animo illum obligandi ád.- confereridanr Bee

lii

.,Beficiim;, etíi hocnon déducatür mpa&ume*

Ts

l. ce gq. f.

i

Bbz

4« S&s

V MON .

4. Simonia Cozventionalis eft patio expreffa

H

'» dandi tempcrale pro Spirituali, etf; pactum

-; necdum fit completum utrinque 1. cc.

qq. 6.

p

Utrinque completo pacto dicitur Si

j M

mqnia

realis. l. qq. 7

uring

, Qu

$. Simonia Cozfideztzalis eft padio tacita vel

exprefía, qua obligatur beneficiarius à con-

fpinii

ferente vel cedente beneficium ad pen-

pænasl

fionem, regreffum, acceffum , ingreffum,

r m

vel ad aliud onus extraneum beneficio. l.

li p

Cc. qq. 6.

noni j

6. Per regreffum intelligitur nova aditio be-

T

neficii in cafu, quo alter illo cefferit con-

1 P

tradtu vel morte, Quando prior beneficia-

f $g

teem

rius necdum poffedit beneficium. eo tempo-

re quo illud alteri ceffit, dicitur fibi refer-

tir

vare zzere[fums (i vefervet fibi ejus aditio-

liney;

nem pro cafü, quo alter eo cefferit. l. cc.

tunite

qq. 8

fitom

7: Pretium Simoniacum eft triplex , nempe à

wnj,?

manu, Íeu pecunia; à//zgua, feu intercef-

Wa

fiones, & ab olfequio , feu fervitium. 1. cc.

At

' qq- 9. 10 1 1. 12,

proadny

dinin(

$. Pecunia non cenfetur dari per modum pre-

tii. 1) Quando eft refpe&tive exigua, itaut

t j

accipiens non cenfeatur propterea obligatus

4 N]

2) Quando aliunde notum eft, eam dari

lt

per modum eleemofinz. .3) Quando taxa-

tio non fundatur in pa&tione,

Ws ) [E'

fed iq lcjge

Nte lh'pe.

vel confuetudine. l, cc. qq. 13.

fidta

9. Simonia - zzez£a/is nullo figno. externo ex-

^i

preffa eft quidem rea coram Deo theologicé

ie

T nj |

i

' 4

Pl&o D

«t$ (o) 53«-

j (

ub

WIQ

fed mon ple&itur lege Canonica. l. ce,

0 qq. 14.

A

10. Ad hoc, ut fit Simonia ez//s, debet effe

utrinque completa, l. cc. qq. 15.

(

11. Qui fidé promittit rem temporalem pro

"

fpirituali, peccat quidem, fed non incurrit

LT

poenas Ecclefiafticas, l. cc. qq. 16,

y

Wa

12. In Simonia juris naturalis & divini non

iM

datur parvitas materiz , datur tamen in Si-

monia juris Ecclefiaftici. l, cc. qq. 17.

hd

T.5

13. Ad Simoniam juris Ecclefiaítici pertinent.

1m0, Permutatio beneficiorum fine confen-

Ti h

fü Superioris. 2dó. Refignatio beneficiicum

10 i

refervatione penfionis fine confenfu Supe-

t Dd

t ul

rioris, 3tió. Venditio beneficii quoad emo-

lumenta temporalia, 4tó. Acceptio rei pro

ml

examine. ftó. Venditio officiorum Ecclefia-

fticorum v, g. Sacriftz , Cantoris, Oeco-

nomi, Przpofiti &c. 6tó, Datio pecuniz,

r

, m

ut accipiens fuadeat in dantis favorem col-

ia

lationem beneficii. 7mó. Exactio pecünie

pro admiffione ad profeffionem. Immo in Or-

dinibus Clericalibus talis exactio effet Simo-

du

d

nia jurís naturalis & divini, l. cc. qq. 18.

u dy

14. Non licet aliquid accipere pro adminiftra-

p d, at

tione Sacramentorum ritulo laboris aut fa-

voris, fed tantüm ea occafione licet acci-

3) (þa j

pere ftipendium füftentationis taxatum à le-

l]-

ge vel confuüetudine, l. cc. qq. 19.. '

1jf. Animus Simoniacus eatenus colligitur, fi

]

yp (

d

ii

quis nolit prius adminiítrare Sacramenta vel

alia offi.ia Ecclefiaftica, nifi prius folverit

ta-

Bb 3

*

»$ (5 B

m'onaü

tsxam, 2)í| quis pacifzatur de quantitate

[hnas,

folutionis diverfà à taxa conftituta per le:

j o

gem vel confüetudinem,

7

l

« €C. qq. 20

atb

16. Simonià eft, (i res:benedidiz vendantur

| &

cariüs ratione benedictionis, 2dó. Simonia«

cum etiam efl, inílituere negotiationem

y, Ui

jia PW

citca res benedi&tas. — 3tió, Non eft tamen

Simoniacum; íi res benedicte 27 cafuü pav-

pfimm

muonac

ticulari absque segotiatiose vendantur com-

putato folo pfetio materiz. L. ec qq.21.

gint

idui

17. Simoniacum etiam eít, res confecratas

'vel benedidlas vendere ad ufüs profanos,

l,v

t Vet

quamvis computetur folà materia, l. cc.

P

qqqu;.

amd

1 m

18. Simoniacum eft vchdgre'fepqïturam vel

]us fepulture. Licet tamen benefactori ex

pri.

3 Jimmn

- gratituding etiam fub promiflo affignare lo-

cum honoratiorem in coometerio vel Eccle-

n i

: fia, ], €c. qg, 22.

x v

19. Simoniacum etiam eít, preter taxam

Titrà

confuetam pacifci de exequiis, Anniverfas

li p

riis, officiis defundiorum, & aliis preci-

Áj

: bus. Licet tamen pro iis offerre przter ta-

m

l Irgn.

xam Clericis, & his licet fe obligare ex gra*

titudine, etiam cum promiífo, dummodo

lt fi

9

non detur tanquam pretium laboris. , cc.

7

]

BO UESE

Ó Etiam]

20. P'ro ingreffa in religionem non licet pa-

lr

cifci pro certa. (üumma, tanquam conditione

m v

« vel pretio. . Si tamen monalterium habent

h. Simünf;

g'editgs infufficientes, licebit pacifci de faften-

Id

. tatione füpernumerarim perfonz. — Quod fi

inona

f ]) (

: a»&ä (0) ää(e

If

" monalterium nibilominus non alat plures per-

T t

fonas , patebit fraus Simoniaca. Licebit ettam

p

jín concurfu plurium Candidatorum czteris

U

paribus preferre benefactorem ultroneum.

(j 5

l. cc. qq. 24-

?

d

21. Univerfim Simoniacum e

ft, aliquïd exigä—

r [

re pro labore inttinfeco ipíi a&tui, aut pro-

L

prio muneri Clericali.

Non eft tamen Si-

"w

WU C

moniacum, fi aliquid exigatur pro labore,

D

qui nec eft intrinfecus , feu per fe annexus,

?

n

N

a&dui Clericali, nec proprio officio Clerica-

j

(

li, v. g. parochiali, l. cc,qq. 25.-

HP

T

22. Vendere fcientias Theologicas, Simonia

;

cum eft, l, cc. qq. 26.

Ti |

23. Simoniacum etiam eft, Concionari pro

Yi

pretio. l.cc. qq. 27,

É

24. Simoniacum eft, emere aut vendere an-

j

Y

's

l

nexa rei fpirituali, idque (ine ullo difcrimi-

ne, five (int annexa aztecedenter , ' prout

materia facrarum veítium, five cozcomitaun-

m W

i

ilv

ier, prout labor concomitans , five coz-

un

féquenter ,. prout reditus beneficii, 1.x6,

m

qq. z8.

2f. Etiam

beneficia fimplicia nccdum' fzcula-

I

rifata funt invendibilia jure. divino. l-cc.

T

»

IN

!]

qq. 29.

26. Etiam penfiones

Clericales no;;duim fzecu-

u h

".

"n

larifatze fine Simonia vendi non poffunt. ad

N

i

!

totam vitam penfionarii. l, €c. qq. 30- 31.

E

iM

qw[n M

i hi

27. Simoniacum etiam eft emere aut vende-

il

tn

|

re przflimonia. 2) Commendas Ecelefiafti-

cas. 3) Coadjutorias cum jure füccelfionis,

W

h

W

Bb 4

4)Ca-

2

C MON

fet

4) Capellanias, et(í necdum fint erects au.

thoritate Epifcopi. l. cc. qq. 32.

quahs

d

28. Non eíttamen Simoniacum emere aut ven-

dere PrzfeCturass Hofpitalium non . erecta-

f Pern

l

authoritate Epifcopi, L. cc. qq.3.

Patto

29. Quando alienantur bona immobilia haben-

]UHS |

Es

j

tia annexum jus Patronatus, non poteft ra-

tione hujus dari vel exigi auctius pretium. 1

*

qu [

CC. qq- 33-

T

j

J o

30. Patronus non poteft prefentato imponere

onus temporale, per (e non annexum be-

J

neficio vi primzvz refervationis vel autho-

nnS

ritate Ecclefiz. l. cc. qq. 33. n. 3.

nation

m

31. Jus perfonale ant familiare Patronat(üs non

poteft alienari ad extraneos fine authoritate

j O

Ecclefiz.1.cc.q9. 33.n. 4.. Nec etiam ad ex-

0ndt

traneos tranfit, quamvis transeunte domi-

üte f

nio bonorum. l. cc. qq. 33. n. j.

poa

32. Permutatio beneficiorum ,

tj |

(i fiat privata

authoritate,

et Simonia Juris Ecclefiaftici

. as

fi infüper fiat

cum detrimento fpirituali ali-

Obrne

TUl

cujus communitatis, eft juris divini, l cc.

: qq. 34-

*

WHI, l.j

diortr

33. Simoniaca eft ]urilsc Ecclefiaftici permuta-

tmpgs|

tio beneficiorum cum penfionis aut. com-

nnle

mendz laicalis refzrvatione ,

fi privata au-

thoritate fiat , aut (i fiat cu

m aflenfu fub

d

Onere extraneo tem

porali non permiffo de

b Ori

jure vel confüetudi

i rufpt

ne. l. cc. qq. 34. n. 3. 4.

34 Permutatio rei fp

iritualis pro fpirituali non

W

mgion

"t mOpigca. l. cc,

qq. 34. n. 6.

ld

3 )fchr-

l

»£$ '(o) äaü

E

À

35. Permutatio pura beneficiorum, licet inz-

qualis valoris, fi fiat coram Epifcopo, non

eft Simoniaca. l. cc. qq. 34. n. 5.

ïnoug

A

. $6. Permutatio Decimarum Laicalium pro Jure

Patronatüs eft Simoniaca, nifi fiat translatio

LUM

l

-

jurtis Patronatus in. perfonas Ecclefiaíticas

Is

u

accedente confenfu Papz vel Epifcopi , id-

ts

que concurrépte cauía concerne:.te bonum

[

univerfalis Ecclefiz , fi decitmae transferantur

]m IE."'W

.....

in manus Laicas. l. ec. qq. 34. n. 7.

n

37. Qu«x diQa funt de permutatione beneficio-

!j

N

[

rum Simonizca, eciam locum habent deR efig-

j

naticne, nifi-quod ea fieri non poffiot in favo-

Ht

rem tertii fine authoritate Papz. l. cc.qq. 35

V d

38. Omnis trahsactio litigantium cum alterius

TU

onere eft Simoniaca fi fiat privata authori-

A: d

tate. Jure tamen jam aquifito fi fiat redem-

ptio ab injufta vexatione, ea non eft Simo-

L s

niaca. l. cc. qq. 36.

Qu

39. Pcenz in Simoniacos latz recenfentur. Sic

t

obtinentes Simoniacé beneficium excom-

municantur , & collatio beneficiorum eft

f d

nulla, incurritur privatio beneficiorum etiam

aliorum , & inhabilitas ad obtinenda , &

d

[

omnes hz paenz , preter privationem alio-

xfoni

. rum beneficiorum incurruntur fine fententia

jl

declaratoría criminis, l. cc. qq. 37.

qié

40. Ordinantes Simoniacé excommunicantur

v u

& fufpenduntur ipfo facto, uti etiam ardi-

u

nati; uti etiam recipientes Simoniacé in

Religionem. l. cc. qq. 37.

ii

41. Pre:ium Simoniacumreftituendum eftetiam

[.0.60 j

Bb ;

(

3

ante

Á

a o B&e

ante fententiam ; & ea reftitutioy faltemim.

i ygflln

pleta conditione, facienda eft

«di

l, cc. qq« 38.

ipü Ecclefiz,

p [

2 Circa Excommunicationes , füfpenfiones ,

j N

& inhabilitates Simoniacorum difp

enfare po-

feali

teft fol

us Papa. Ab Excommunicatione oc-

cibr

culta tamen & fufpenfione triennali difpen-

( d

fare,poteft Epifcopus. l, cc, qq. 39.

qphy

43. Adincurrendas has poconas füflicit & requi-

;

ritur , ut Simonia fit utrinque faitem inchoa-

jet

tivé- completa. ], cc, qq. 37.

x Tene

34. Simoniacé accipiens beneficium fimplex

düdo

- poteft illud de novo accipere fa&ta refigna-

fito|

tione, non veró curatum & fi fuerit cons-

cius Simoniz, nc

f C

quidem in fecunda vaca.

- dipo

tura. l. cc. qq. 59.

TUntdt

docietatis Contratius,

t

41. Si periculum lucri vel damni imponitur So.

Mi

ciis, non eft contractus Societatis fed mu

"

tui,

zn Tvact, de Contrall. f. 1 3. q. 3.

1 Mfert

2. Finita Societate non tantüm lucrum, fed

J

etiam fors in proportione collate pecuniz

lts

& operz dividenda ell. l. cc. q. 4.

tind]

3. In Societate circa pecora feorfim afítiman-

3 C

dum eft pretium pecorum, pretium Operz,

fractd

fCt

& pretium affecurationis

oj

LT

pro quovis indi-

viduo pecorum, l. cc; q. $

h]

j

4 Obligatur quivis fociorum alteri . 1mó ad

- przftandam culpam latam ex damno. adó

ipotch

T

Ad refündendas expenías in mercibus adve-

[

:

jl

hendis; cuftodiendis, redimendís. 3uó Ad

WP |

m

.. refun«-

]

"z

iol [lL»-

IELJ

yefundendas expenfas itineris extraordinai ii

vel aliàs extraordinarias, 4tó Dare mutut um

fufp

j

^ pro confervatione mercium &c. l.cc.q.7. ^

Ülv

$. Nontamen tenetur concurrere focio ad v« ata

^

realia emiffa ab uno Sociorum pro boto : fo-

Ti

WA

ciorum, l. cc. q. 7-

6; Socio competit jus competentiz , nifi ege rit

j

dolo , debet tamen fe obligate ad fatisfacic 'n-

w&lw

dum, íi ad pinguiorem fortunam vener it.

"RA

]q CC, qo 7-.

"

'Tenetur Socias fatisfacere fociis non d 'e-

m

«

llv

du&ló ere alieno: füiS[glii,s, creditoribus d €-

"^bito. l. €c. q. 7.

Lj

!

fis percunfe' ICoia

O0 n

8. Ceffat contra&us Societa

f.

elap'

o tempore, morte unius fociorum, r e-

nuntiatione unius focii , publicatio

ne vel cc (f.

j

fione bonorum unius ex fociis. l. cc. q, 8.

r

&ollicitatio in Confe[fionali ad turpi. t.

Qd

4

; Affertuj Bulla Gregorii XF. & Benedié ii

r

( 4

.

XI/, & promulgatio utriusque Bulle.in

u

Dicccefi Auguftana , de obligatione denur i

tiandi Ordioario Confeffarios follicitantc.is

1

Mp i

"in Confe(fionali vel occafione Confeffioni s

rzcedentis aut fubíequentis ad turpia.. 7 &

güzt

"Fvatl. de Penit. Difp. 10. 49« 1« 2« 3

"

"T

2. Hs Bullz obligant in toto orbe etiam fin'&

;1 d r

apprcbatione particulari Ordinariorum. lk

g n

CC; qq' 40.

d

3. Per peccata inbonefia && turpia intelligua «

UrA

n 3:;

D

;uF Qmnes actus gxxemi' vel ex fua nat

V&

5$ ( f3e

f

vel ex nota difpofitione complicis vel ex in-

tdi

tentione operantis manifeítata inductivi ad

fut

vehementem commotionem fpirituum geni-

(

talium ex parte unius complicis. l, cc.

qq. j«

u

Huc etiam, faltem practicé ,

referenda funt

Qetü

etiam colloquia obíccena Gic indu&tiva. 1. cc,

qq. 6. Huc etiam referendi fünt aGus ex-

üuh'g»

M

terni (ic inductivi ad dele&tationem morofam

0050

v. g. in perfonis aliàs non difpofitis ad pollu-

tionem vel commotionem (

&nfi

pirituum geni-

g

talium. l. cc. qq. 7.

v O

4. Enumerantur varii modi, quibus follicita-

tiotdn

tio cenfetur Zuediaté fieri

ante confefftonem,

L te.qq. 8..

vl O

it, Ind

$, Enumerantur modi, quibus follici/tätïocen-

Quf

fetur fieri in confeffi

one vel in confeffionali,

I|cc. gq. 9.

atl

b &

6. Enumerantur modi, quibus follicitatio cen-

Md

fetur fieri poft confeffionem. 1. cc. qq..10,

du

?. Denuntiare follicitantem tenetur

i g

fona follicitata.

1mó per-

2dó Et fi hezc non denun-

h. Ten

tiet, tenetur illurn denun

tiare, qui hoc à

denun

à perfona follicitata audivi

t. l. cc. qq. 1r,

0n j

8. Si Ordinarius fit in vicinia » perfona follici-

Qhen.

tata tenetur follicitantem períonaliter de-

1 n

nuntiare. Si diftet, tenetur eum denuntiare

A

per Epiftolam adícripto füo & follicitantis

nomine. Epiftola autem

ftgoi

poteft.fcribi vel per

Wnrgr

Decanum Ruralem,

vel per Confeffarium,

vel alium. virum pr

udentem.

Ordinarius

m

refcribet alicui virj Ecclefia(tico ,' in cujus

nnntiare,

Wt

prudentia confidit, ut excipiat teftimonium

[

perío-

9 ( Be

L

li,

perfonz follicitatz füb )uramento. & tale

1 mdnm

teftimonium juratum cum notitia de hone-

[

J

ftate ac fide perfonz denuntiantis transmlttac

il

Ordinario. l. cc. qq. 12; '

t

9. Effc&tus talis denuntiationis eft , u fi perfona

li,

denuntians fit valde honePra

& denuptiatus

-

TPVUN

fit alioquin diffolutus, eufn faciat fufpedtum,

& prima vice paterné admonendum , & fi

WOM

A M

concurrant fucceffivé plures denuntiationes;

eum fub]lClat poenis in Bulla Statutis. l. cc.

Tj

] s

1o. Si folhcxtans fit Regularis, non eft denun-

1 f

IH !

tlf

: tiandus Superiori Regulari, fed Inquifitori;

vel Ordinario. l. cc. qq. 14.

ltht

11. In dubio, an follicitatio fit in genere pec-

cati mortalis inductivi ad turpia, non datur

iif

obligatio denuntiandi: fi veró hoc certum

fit, & dubium fit przcife, an illa follicitatio

0

offit dici contigiffe occafione confeflionis ,

M

eligendum efít, quod judicatur conformius

ad mentem Legislatoris.l. cc. qq. 15

m

u

12.. Tenetur períona follicitata follicitantem

LT

denuntiare etiamfi follicitanti confenferit ,

lCGc il

non tamen debet fateri füum; confenfum vel

perlou»æ

crimen., l. cc. qq. 16..

du

13, Affertur formula denuntiandi. l. cc, qq 16.

t

14. Si Ordinarius nolee acceptare Bullam

t

Gregorii X V. poffec in cafu parciculari de-

at

nuntiari Romam. 1. cc. qq. 17.

4

uf

1j. Perfona follicitata tenetur follicitantem de-

y (riputi

nuntiate, etiamíi hic fit ejus benefadtor ; &

ka] nd

Íperetur futurus ia poücrum. l. cc. qq. 184

vl

1 6' Tcne-

Fï ]

l

"

D NOM-

gt

16. Tenefur follicitantem deauntiate , etiamf

auiüt

(credat, eum jam effe emíendatum. l. cc.

je

[ qq. 1»96

facit etiam f&fpe&um de lx«

j Gax

17.. Sollicitatio

fünt 1

,.i-efi, ]. cc. qq. 20

i

d

juic

18 . Non excufat ab obligatione

"enuäciapdä

iSutt

verecundia, aut timor oriturz contra, fé

t

füfpicionis, etiam in.perfona nobili. adó

jf

Nec pratextus emendationis, ; 3tió. Neclap-

v

fus longi temporis. . 4tó. Nec titulus gratitu-

fais,

dinis, $. Nec periculum damni vel incorn-

tida

modi refpe&tivé levis; fed tantüm pericülum

tonfes

robabile gravis damni velinfamiz.. In hoC

(Quy

cafu follicitatio effet perfcribenda Ordinario

tecto nomine denuntiantis ,. & petenda di»

p

1

fpenfátio à denuntiando cum promptitudine

tamen parendi. l; cc. qq. 21.

f Ditti

deet,

IS)

. Sollicitantibus licet intentetur d

egradatio ,

,. nunquam tatnen

Dd

fuit exec.qzioqi ;mandgga.

frei t

&X ce. qq. 22«

*

VNl

- dolutio. -

Ptj

Afolutióne.

I,: '?4b«än£ur. duo modi fe liberandi-

mn'rrediu

: debiti - nempe beneficium competentiz j

D

:ceffio bonorum. 77 Zrad. de.CT(IJï«zzm&.« Jf«

"

? tht

1

[

H

C1

Tttog

i?—zBeneH

ium: comþe'tventiæwqgmg;.tï; þare

D*

ATT

tibus erga liberos & viciífim , fratribus ac

lt

1ororibus invicem , Patrono erga libertum;

Bs t

naarito & uxori invicem quoad reftitutionem

&jut;

dotis ; fociis bonorum , donanti ex donatis;

Wi

nítante

mulieri honeílz ; militi, focero co

*

d füm |

inatríe , *

s (o) fe

Muesï; ,,

matrimonio , Doctoribus ac Profefforibus

kmwl;

artium , redactis ad incitasinjuriá temporum.

ii

l c6q. 3 x 4.

Ü

$. Gaudentes beneficio competentis non pof-

fünt fibi rés clam íervare ante fententiam

tss

judicis. 1. cc.

*

A

4. Succeffor in Przlatura vel Beneficio non te«

]

netur folvere debita antecefforis contracta

d

in fumptus inutiles, aut etiam utiles (ine

confen(ü debito in rebus , ubi requiritur cone

J

fenfus. "Tenetur áutém folvere debita con-

tracta in fumptus uti

*

les, ubi non requiritur

confenfüs, 1. cc. q. 6.

iil

$. Qüi per errorem folvit certó indebitum;

oteft illad repetere , etiam clam, fi deficiat

*ompn'wn";a

1v probatione, l. cc. q. 7.

6, Datur obligatio, felvendi in fpecie ,. quod

débetur. ]. cc. q. 8.

Mi

i

i

7. Datur óbligatio folvendi in toneta umh ad

4

fines creditoris. l. cc, q. 9.

$. Non fatisfit, fi folvatur. procuratori y-fïrj:e

mandato, aüt uxori creditoris, aut -«credi«

torí creditoris ; aut Minorenni fine

P

ii

H

.Cu,r.ätor..c.-

Wï

]. e€c q. 16.

patunaiit dore,

C[UJ:

9. In folutione fpectato jure.

interno ante fententiam folvenda fünt 1mó

ial

n

bona aliena, v. g. dos, depofita. Dein 2dó

prius folvendum eft.creditoribus ; anterio-

n muþ

