m &sn

lationem fuafit in infantibus usque ad annos

i

p

difcretionis, l. cc. qq. 6.

g

10. Dilatio baptismi poft converfionem majo-

d

(

ris partis gentilium rationabiliter fuit fub.

lata. l. cc. qq. 7.

| gui

n

11, Dilatio baptismi infantibus nocet ob ma.

l

p

jorem doemonis in eos poteflatem, l. cc.

1. À

qq. 8.

MR

/

12. Obligatio fufcipiendi baptismum fideles

A

n

obligabat à die promulgationis Evangelii in

ET

Pentecofte. 1. cc. qq. 9.

Sd'v

v

Mi

13. Materia remmota baptismi eft aqua elemen-

IT

taris, proxzma eft ablutio. l. cc. $. 2. qq. z.

14. Sufficit aqua marina, paludoía, lutea,

ii

i Mi

acidula, fülphurea, martialis, nivea, gla-

í

cialis, ex rore vel pruina colle&a, 1. cc,

AR

!

I

g Qu

1f. Sufficiens non eft aqua. artificialis, v. g.

qu

Ü

;

N

ex herbis vel floribus expreffa, rofacea, fe-

rum, lachrimz. l. cc. qq. :.

1

16. Materia dubia eít jusculum , brodium;

]

|

(

lixivium , cerevifia, ]. cc. qq. 1.

i

17. Forma baptismi apud Latinos confiftit in

g»m*

D

illis verbis: Ego ze Daptizo im uom:ne Patris

i 4 li

& Pt Spiritus Santli. Amen. — Apud

[

Gracos in his: Paptisetur fervus Chriflz N.

d

il

2g nomine €vc. l. cc. qq. 2.

318. Illa tamen verba: E

hüge

go & J4men efi'entia-

lia non funt. l. cc. qq. 3.

m j

I», pll

olli-

S?i

M

19. Mutatio fub&antia!is formz eft, qua t

tur

UT

as ) B

UPT

tür fignificatio verborum ;nrenta à Chrifto.

TM

Talis foret, fiquis dicat: Ego fe Paptizo in

zominibus Patvis&?c. Ego te baptizo inzo-

Eu

L

)

aitne Chrifli €7c. l. cc, qq. 4.

Áit (

30. Mutstio accidentalis foret, fi quis ex im-

peritia linguz dicerer: Ego £e baptizo 1

j

zomiue patria, CF fihia €? [piritua fandla.

d

l. cc. qq. 4.

41. Forma dubia effet, fi quis dicat:

| Epgo de

fj

baptizo in nomáue Patris majoris €& fihi mi-

t n

norisCz?c, Ego te baptimo in nominue Patris ,

€? in nomine fihi, €9 iu uomime Spiritus

Qim.

Sautli. Ego te baptizo i nomine Patvis €9

Lt Spsitus Sautái €? B. Fürgims,

fu.

Á hts

l. ec. qq. 4-

22. Materia dubia adhiberi folüm pote(t in ca-

i

à lt

fu neceffitatis. l. cc. qq. 5.

23. Quando adhibita eft materia aut formadu-

Mls ul

bia, bsptismus itérum confercndus eft fub

conditione. l. cc. qq. 6.

türa.

24. Valet baptismus fivefiat perimmerfionem

five per affufionem, five per afperfionem;

o

ll

quando tamen fit per afperfionem , debent

.guttule di(tendi per modum ablutionis,

T

l. cc. qq. 7.

pl

2j. Trina immerfio fervabatur etiam in Ec-

hp ii

clefia Latina usque ad feculum decimum

v

tertium, l. cc. qq.8.9. Caufa mutandihunc

morem fuit, quia ab eo tempore converfis

jam gentilibus in Europa baptizabantur fe-

"u

re foli infantes. l. cc. qq. 10.

(

26. Recenfentur cxremonig baptismi. l. cc,

1

u

27.

qq. 1 .

-* ( Be

, Ht

27, Subje&um baptismi eft omnis & folus

homo viator nondum baptizatus. ]. cc. $.5.

hi

qq- 1.

hu

r

284 In monítro , quando dubium eft, anlateat

vetti

natura humana, baptismus eft conditionaté

conferendus , confülto tamen prius , fi fieri

gt

poteít , Ordinario. l. cc. qq. a.

,

al

49. Quando dubium eft, utrum in monftre

.,x Rip[ll

reperianrur duz perfonz, una pars bapti-

Nm Vt-

zanda eft abíoluté , altera conditionateé. 1.

ii

cc. qq.3.

z

ais

30. Quando mulier pregnans objit, fecanda

g hp

eft; in qua re preícribuntur cautelz. 1. cc.

w

qq. 4-

w

31. Matres pregnantes vivz nunquam tenen-

tur pati f(ectionem. 1. cc. qq. f.

g

4 lt

32. In utero claufi baptizandi non funt, nifi

uT

emiferint aliquod membrum. l, cc.

: 6,

g

füb conditione tamen eos ab Obftetricibus

tsf

ope fiphonis vel fpongis baptizari poffe füb

conditione docet SS. D. N. Benedi&tus XIV,

t t

tun

l, cc. Quaf. Difputata I. Differt. 2.

T

31. lnfantes infidelium invitis parentibus ante

V

ufüm rationis baptizandi non funt , [nifi fint

h

]

in evidenti mortis periculo. l. cc. qq. 7.

ts

34. Probabile tamen eft, /a/tem Jpeculativé,

ll

baptizari poffe invitis parentzibus iis , quine-

'cm

quidem agnofcunt unum Deum, vel qui

apoftataruat à Religione. l. cc. qq. 7.

35. Poflunt invitis parentibus baptizari etiam

M

infantes fübditorum Chriftianis Principibus;

MT

autmancipiotum Domini Chriftiani. l. cc.

q4- 7:

*

36

llq h

W' l

(o)

li l [æ

56. Affertur Bulla SS. D. N. Benedidi XIV.

!

offremo. De baptismo Judzorum five in-

fantium (ive adultorum ubi fere omnia du-

T

bia circa hanc rem refolvuntur. l. cc. qq. 7.

Mi

37. Infantes expofiti, ni(í de eorum baptismo

h ffen

conftet, fub conditione funt baptizandi. l.

cc. qq. 8&» Schedz,

rf

38. Baptizati ab hzreticis, quando illorum

d

forma vci materia dubia eít, füunt iterum

u [

baptizandi, In aliis fapplende fünt cere-

moniz. l, cc. qq. 9.

th

l u

39. Baptizati ab obfletricibus, nifi eorum

eritia nota excludat omne prudens dubium,

poffunt füb conditione baptizari,

l. cc.

OA (

qq. 10.

40, Infantes fine baptismo mortui ad Imagi-

finty v

nes Thavmaturgas delati, quando de corum

q

Mlemicr

revia morte certó conílat, non funt bap-

tizandi fub conditione, niíi edant figna vi..

i i

tz indubitata; íi veró de eorum morte

s

nondum indubitato conílat, prout ordina-

la

rié contigit ; quando ab eorum prazfumpti-

u t

va morte caufata in partu necdum Ííntercef-

Mubl

fit biduum aut triduum , fi interea apparere

u

incipiant figna vitz dubia, poffunt baptiza-

ri füb hac conditione: Sz edbuc wvivis Cgp6,

jj

l. cc, qq. 11, & Que/Zioze Di/putata 11.

ISHS, Qf

I 1 1

De Miniffro Baptismi,

"

T

41. Quivis homo, etiam hzreticus, acgen-

t

tilis, fi habeat intentione

D.

faciendi quod

facit Ecclefia, validé baptizat. l. cc. $. g.

dmm.t;

qq. I-

44, Qr-

sE ( me

C

42. Ordinarius Minifter eft lolus Epifcopus vel

m

Sacexdos. l. cc. qq..«. t. z.

4j.. Diaconus fine coinmiffione parochi folen-

" [

[

niter baptizans fit irregularis. l, cc. qq. 2.

Du]

44 Laicus in cafu neceflitaiis licté bapczat,

d

Nl

áta tamen , ut fi adGt Clericos , praferatur

j i

laico, & vir fceminz. l. cc. qq. 3. 4

rl

Af* Pater vel Mater in caíu neceffitat's bapti-

0[1

jaut

zans proprium infantem non couütrahit cog-

li

!

t

nationem. l. cc. qq. j.

DAJIU

46. Parochus tunc folüm pote? Diacono com-

NT

Mp

mittere poteítatem folenniter baptizandi,

qui

quando Sacerdos comimode haberi nequit.

iid

l. ec. ga. 6.

üiti

47. Baptismum folennem pro adultis decet

dit,

folàm adminiftrari in Sabbato ante Pafcha

& Pentecoíten; pro irfantibus poteft quo-

h t

tj

vis tempore adminiftrari. l, cc. qq. 7.

Wt

48. Peccant graviter ; qui baptismum folenni-

Yal

ter adininiflrant in zdibus privatis, nifi re-

f l

fpectu principum. l. cc. qq. 8.

n

49. Minifter incurrit irregulariratem, | fi baps

tly

tismum jam prius certo validum ex mero

frivolo (crupulo de novo conferat fab con-

u

.

M; |

ditiqne.-l. CC; Qq. 9.

)

"

Ailjj

De effeiu baptismi,

N

$0. Effe&usbaptismi eft. 1 character. 2) gra-

W Jl

tia fan&ifican

s., 3) temiífio reatus poenz. 45.

m

gratia regenet&t

iva, qua potentige internz

Ti

egis

J

i in.animai ad .fac?liorem obfervantiam |

/hri-

'

l

95a (o)

4

Chriftiane per modum habitus infufi difpo-

puntur. !. cc, $. 6. qq. r.

QU

!fi

j1. Ad confequendum effe&tum. ba-p**täsr.ni in

"h

]

adultis per modum difpofitionis requiritur;

blp[qn

actus fidei. 2)fpei. 3) poenitentig. 4) di-

2

!

T

le&ionis initialis. l, cc. qq. 2.

f2. Utrum infantes in utero materno baptiza-

arsbap ,

ri validé poffinz, relinouituradhuc fub Pro-

Difi

blemate , de qua re afferuntur duz do&x

0

Differtationes Em. Card. Pzezatelli, &SS,

D.. N. Benedicii XIF. Prior defend:t , talem

)

baptismum eífe validum; pofterior relin-

quendo valorem in dubio docet, inílruen-

il u,l

dos effe in tali cafü obítetrices , ut ejusmo-

di infantibus conferant baptismum fub con-

Mif o

ditione. l. cc. Queff. Difiut. F.

Y b

$3. Multi infantes, habiti pro mortuís, | ad-

d qi

huc retinent vitam internam per biduum

W

W

vel triduum infenfibliter, & hinc, ne in

via amittant vitam etiam internam, non

ii )

funt deportandi ad loca pia,. fed commen-

dandi Deo etiam cum emiffione votorum

« I

ad loco pia, & fi intra biduum veltriduum

TR

appareant figna i

rioris vitz refiduz du-

ii

a

bia, baptizari poffunt fuüb conditione. l. cc.

Quaflione Difputata II. & ia duabus Differ-

zationibus fubuexts.

l

j4. Non eft improbanda devotio parentum

d

vel aliorum , rogantium Deum ,ut infantes

non venientes ad baptismi gratiam cxtra fa-

j p

i 18

cramentaliter

jaftificet. — 1, cc. Quaff.

- Difp. LT.

n

! Bel(um,

« ( £w

CUMPR. : —

l $

ngïz

Jide.. Przceptüm V, Fideiobligatio, n. 14;

Y

Deneficiatus.

' g

1. Non pote(ít fuos redditus. vendere ad dies

vitx , nec fimultanea folutione , nec per

t

partes, idque prohibertur füb excomimuni-

Pill.lr

catione. Iz Supplem. $. 7.

udght

x ia

2. Locatio reddituum, vel manfi aut predii

vint

parochialis non durat poft mortem benefi-

ciati. /z Ty. de Contradl. $ $. qq. 13. Refp.

d

5 6. de Locat.

ts (

3. Locatio tamen rerum immobilium Ecclefía-

trdit

fticarum, cujus redditus fpectant ad com-

a

munem maffam Ecclefiz , durat adhuc poft

Iu

mortem locantis, & ligat; füccefforem in

vt

beneficio, 1. cc.

lg

Fide. Clericus. Bona, Miffa. Supplem. SS,/,;.

lts

Beneficium competentie.

At

Fide. Solutio, n. 1. 2. 3.

lt

"of

Beneficium Eccleftaflicum,

ttt

1. Datur gravis obligatió ea conferendi dig-

Q d

nioribus. /z Supplem. $. 2.

g

2, Beneficiati prohibentur füb excommunica-

j

tione & nullitate contra&tus vendere in lon-

f m

um

gum tempus redditus beneficiorum. 7z Sup-

plem. $.7.

frura

3. Permutatio beneficiorum debet fieri aótho-

M,sphc

ritate Superiorum, & cum confenfü Patro-

" CX

norum. 42 Zr. de Contract. $ . de permut,

M

994*

4. Si

li

1

(0)

4. Si in permutatione beneficiorum fiat come

Wüo,u, ,4'

penrauo reddituum pinguiorum, eft Simo-

nia. l, cc. qq. j.

Blasphemia

T

r Blasphemia e(t contumeliofa tractatio alicu-

) hi

jus perfectionis divinzg. /z ZYad.de Decaf.

COU

part. r. difp. a. $. 7.. gq. r.

2.Blasphemia formalis eft, quz fit ex intentio-

T p

né ibhonorandi Deum ; materialis eft , qux

W

fit fine tali intentione. l. cc. qq. 2.

Wif

3. Blasphemia hzreticalis eft, in qua Deo aut

It

- rebus divinis tribuitur aliquid falfi , aut de-

trahitur aliquid veri, l. cc. qq. a.

W

4. Blasphemia immediata eft, qux immediaté

dhucpo ,

fercur in Deum; mediata e(t, que dum di-

n :

recté fertur in Sanctos, vel opera Dei, re-

- dundat in Deum. l. cc. qq. a.

ln j

j. Recenfentur variz formulz blasphemandl.

Ad hoc refertur, fi fpuat vel dentibus fren-

!

deat ex ira contracoclum, f(ilibenterfoveat

cogitationes blasphemas, fi injuriofé ufur-

L

pet membra vel operationes Chriíti; fiSan-

&is det coptumeliofa agnomina, íi ex mo-

j

do agendi prodat intentionem inhonorandi

j

Deum. l. cc. qa. 3.

ii

6. Omnis blasphemia eft ex fuo genere pecca-

tum mortale , nifi ex indeliberatione excu-

m Jl

fetur à morcali. l. cc. qq. 4.

t t

7. Blasphemia deliberata, etiamfi tantüm pro-

T

cedat ex ira, cíl peccatum mortale. l. cc.

9gded

ü

Index gen,

D

8.Et-

ON-

8. Etiam blaspher'nia proc

edens ex confüetus

dine eft peccatum , nifi adhibeacur fufficiens

l

Vi

conatus eradicandi confuüetudinem , etiamfi

D

talis blasphemia. non fit libera in fe, fed

u

tantüm in fua caufa. 1. cc. gq. &.

9. In dubio, an blasphemus habuerit fuffi.

[

cientem advertentiam ad malitiam blasphe-

miz , przíumenda eít fuffüciens adverten-

tia

* cc. qqc 7

10. In jure funt flatutx graviffima pc'etiæ &

k

poenitentiz in blasphemos. l, cc. qq. 8.

EE

11. Blasphemis confuetudinariis fünt impo-

(ii.

nendz poenitentiz etiam conditionatz in ca-

1N]

fum relapíus, qua ptebeant prudentem

Ti

fpem eradicande confuetudinis.

Quod fi

peenitens eas neglexerit, differenda illi eft

j st

lat

abfolutio. l. cc. qq. 9.

12, Si quis non ex ira contra Deum, fed ex

piti

N

ira contra hominem, pronuntiet irreveren-

ter Sacvramenta , vel alias ve$ divinas, non

i,

eft blasphemia, fed irreverentia, quia ta-

M

men non raró proferuntur cum aliqua in-

guis

dignatione contra Deum,; remediis idoneis

titi

per confeffarios eradicande f(ünt. l, cc.

LT

qq. 10.

h

1/;. Eft blafphemia : Es ?u/tus , f baberes Deum

i

«

"

in patrem. . cc. qq. 11.

j

14. Peccat mortaliter, qui ebrium, ftultum,

^ if

vel infantem inducit ad blasphemandum. l,

l

€c qq. 12.

|

]

h[?,('[;

lhltgq

- Bona.

1 ff

at ( 89

um

0A4.

i

m

Fide, Dominium in bona inventa, derelicta,

'IM&,(,

incerta, communia &c. adnata

ta &c.

r 1commix-

tj

Bresiarium.,

f Ml&phg

Fide. Hor& Canonicz.

ädvcrm

CGeremonie Mile,

Nng l

ff folàm poffunt dici in Ecclefiafaltem

-I.Mi

W

benedi&ta, vel in Oratorio privato,

ik.þg,

ni(i aliud exigat neceffitas. /z Zra&. deSac.

n

. Ord. $. 24. q. 1. 2.

As

EPMCW,

2. Non licet ampliüs Regulatibus celebrare in

] QIW

Portatili extra Oratoria. l. cc. q. 3.

&i

$. Quandonan; ; & füb quibus limitationibus

l

liceat celebrare in Oratoriis privatis, de-

, fedi

pendet à tenore concedentis, l. cc. q. 4.

4.. Non licet celebrare in Ecclefia polluta, ex«

t

ij

fecrata , vel interdicta, l. cc. q. 5.

j. Écclefia polluta cenfetur per humani fan-

i d

guinis copiofam effufionem graviter pecca-

T

v ii

minofam, notoriam ; per feminis effufionem

hi i

vel copulam conjugalem, notoriam, per

fepulturam excommunicati, per homnici-

dium voluntarium. l. cc.

6

n

6. Ex(ecratur Ecclefía, fi (imul deftruitur mae

jori fui parte. l. cc. q. 7.

J (flll[lllf-

7. Polluto ccemeterio non polluitur Ecclefia,

TT

l. cc.. q. 8.

$, Exfecratur Altare, (i in nulla

lapidig parte

ffit, l, cc; q. 9.

- integra calix reponiqpo

?

$: Non

hi

o)

clefia, fi in ea excome

1m

f

9. Non exfecratur Ec

municatus celebret. ], CC. q. Ic.

Mf q

10. Si Ecclefia tempore belli convertaturï in

hofpitale ,

flabulum &c. habenda eft pro

;h'bus li

exfecratà, l. cc,q, r1.

yrent

í1. Non licet celebrare Miffam coram excom-

jiren À

municato non tolerato; coram tolerato li-

:jïfï![üi.

cet, L cc q. 12.

Gu

12,: M/ffa regulariter non eft celebranda , nifi

df

à diluculo usque ad duodecimam, l. cc.

q. 13.

n dnunt

sls d

13. Si crux pi&a fit in confpe&tu Sacerdotis»

non requiritur alia crux in altari, l, cc. q.15,

sim, f

iib n

14. In cafu neceffitatis licet uti uno colore

i;ones. t

pro alio. l, cc, q. 17. imo in Ecclefiis Regu-

M

larium licet fe accommodare quoad colo-

rem, l, cc. q. 18.

;;Mo r

1y, In cafu neceffitatis licetcelebrarefine ami-

tss

rl Q

&u vel Manipulo. l. cc. q. i9.

16. In cafü neceffitatis, fi non poffit haberi

gt

o

mipi(ter maículus , melius eft celebrare fine

miniltro , quam miniftrante foemina, l. cc.

MH.

Jf

q. 200

17, Requiritur ad licité celebrandumjejunium

t r

naturale, fed non fuperftitiofum, hinc fi

NY

" Sacerdos ex incuria aliquid comediffet, &

plb

omiíTo Sacrooriretur rnurmür vel fcandalum

atyy r

licité celebraretur. l. cc. q 223.

"at

18. No&urna . pollutio, fi certum fit, non

fuiffe peccatum mortale, non impedit cele-

"l

braszionem; l. cc. q. 23.

Wl lt

19. EC-

».Wlm aü('][;

LIo

- (o) f5e

)

19. Ecclefíia jam fxculo quarto ufa eft aliis ve-

ftibus in Miffa quàm in ufu vulgari. l, cc.

;

Ud: f[f Pm

q. 2f-

20. Veftibus facris tantüm fucceffü tempo-

rum accrevit fignificatio pia, l. cc. q. 26.

If

Fide, Rubrice . Miffz.

Sacrificium . Miffz,

z

Presbyteratus.

»

Canones Penit

mtz'az/ek.

À

d

1. Editi fuerunt non folàüm pro pcccatisxpubli-

cis, aut denuntiatis, fed etiam pro nonnul-

lis peccatis actu externo commiffis , occul-

Vs

j ity

tis quidem , fed tamen fpecialiter refervatis.

10

In Tra&. de Peuit. Difput, 6. quzft. 1. Pro-

pofitioneg. & in .4ppendice part. 1. $. .

Hítla

&S- 24

jl )

Quando peccata competenter puniri ccepe.

tiner

runt per leges Chriftianorum principum , ri-

or illorum Canonum decrefcere

pgepit. Ju

"dppeud. l. cc. $. 1. & a.

i

*

ul

Origo horam Caaonum ex D. Paulo. 1

$

n t

cc. f. 3.

am fuerunt ufitati fzculo 2, & 3, prout

conítat ex Irenzo, Tertulliano & Cypria-

ia p

jo, r

no. l. cc. Difp. 6. q. 1, prop. 8. & in /Zppend.

"

gl

p. 1. $.3-

y. Canones Gregorii Thavmaturgi. l, cc, $. 4.

al

6.. Canones Concilii Eliberitani. l. cc. $. f

;Ium h!

7. Et Petri Alexandrini, l, cc, $. 6.

/

&. Concilii Arelatenfis, l. cc. $. 7.

impsöi[iö

9. Concilii Ancyrani. l, cc, $.8.

)

3

yo.Con-

4

* (o)

10, Concilii Neoczfarienfis. l. cc. $.9;

mrialeR*

geiidi

11. Concilii Laodiceni. l, cc. $, 10,

featr

12. Concilii Niceni. l. cc« $. 11,

13. Canones D. Bafili

]

(

i in tfïbus Epiftolis Ca*

nonicis. l, cc. $. 12.-

14. Canones Gregorii Nyffeni in Epiftola ad

indipet

Letojum. 1. cc. $. 13.

st qu

MTA

15. Canones Concilii Carchaginenfis, l. cc.

j 14.

eluis i,

16 Siricii Papz. l, cc. $. 15.

stl d.

17. Innocentii [ l. cc. $, 16

n li

18. Leonis I. l. cc. $, 17.

an,fnti

ml

19. Concilii Milevitani, Arelaten(is, Ande-

gavenfis, Turonenfis, Venetici, Romani,

PT

Seculo F. l. cc. S. 18.

mzf:rturp

20. Concilii Aga,chen[ïs, Aurclianenfis, Ge-

b

rundenfis, Epaoaenfis , Lugdunenfis ,. Iler-

l;lm n

8imn t

denfis , Arelatenfis, Toletani, Barcinonen-

fis, & Canones Orientales, Seculo L. ET.

?

m m

l; cc. f..19.

ET

21, Theodori Cantuarienfis, l. cc, S. 20.

W

22. Gregarii IT, l, cc. 21. 22«

Mgomy

23. Zachariz Papz. l, cc. 23.

J rl

24. Ing Regis Anglix. l, cc. f. 24.

n

P lii

25- S. Bonifacii Moeguatiai. l, cc, $. 25

a6. Egberti Eboracenfis, l, cc. $. 26

LOT

27. Stephani II, l. cc. $. 27.

28. Concilii Calcuthen(s. l. cc. $. 28«

tsl

39. Caroli Ma

2

HUOV I. u q

gni in 'Concilif)Aquisgranenfi

ec. f. 23

39.

h

3x$ o B

j

go. Poenitentiale Romanum. l, cc. f. 30.

;.. Poenitentialia varia. S. 31. 32. 33. 34- &c.

-' Fde, Pocaitentialia,

WIS Cax

Cenfura.

lib

1. Cenfura eft poena. Ecclefiaflica medicinalis

privans ufu quorundam bonorum fpiritaa-

ïsi L CCQ

lium. Zz Zra&t. deSacr. Ord. $ 26. q. 1.

2. In cenfuris Jate ententie (olet tamen requi-

ri fententia declaratoria: criminis. l. cc; q. 4«

3. Cenfurz Jate fententie utuntur prafenti

tempore, Jerezde feztestie utuntar futuro

Fsy hi

tempore. 1. cc. q. .

| Romaü

4. Cenfura d Sluve fertur per. legem in omnes;

ab bomine f:xvur per Judicem in particulares

l. cc. q . 6. 7.

Y

as (

yis, [

j. Cenfurz tantüm privant ufü bonorum exe

hia

teriorum. l. cc. q. 8.

Vl

6. Cenfaram ferre poffunt tantüm Praelati ha-

bentes jurisdictionem in foro externo. l. cci

M

q. 10.

7. Ad incurrendam cenfüram requiritur pecca-

tum mortale exteraum cum contumacia

Ad incurrendam cenfuram

conjunctum.

ab bomine infüper requiritur monitio Cano-

D]

f

nica trina. l, cc, q. 11. 1z.

8. Sufpenfio & Interdi&tum in integras com*

munitates ferri poteft , non veró excammu-

)

nicatio. l. cc. q. 13.

: de felevem

9. Cenfura ferri poteít ob caufam

'sgnnen?f

D 4

atta-

E NX

Ü

attamen gravem comparate ad bonum com-

mune, l, cc. q. 14.

»)Hbl

p

Lnado

10, Ab incurrenda Cenfura excufant le) nulli-

tas fententie ob defe&um effentialem. 2

W

gt v

Innocentia notoria Cenfurati,

3) defe&tus

atspat

promulgationis.

4) impotentia obfequendi;

5) ignoranria invincibilis tam

144

Jpris , qluwäm

sdendes

fadti, l, cc. q. 15

spgni t

I1. Appellatio non eximit à cen(üra, l, cc,

|0q. 16.

aptitt

ajiüz al

12, A Cenf(üris ab horhine poteft abfolvere,

du

- qui eas tulit, à cenfuris à Jüre; refervatis

abfolvit author; à non xrefervatispoceft ab-

bj

Md

folvere quilibet Confeffarius. l, cc. q, 17.

Fide, Poenitentiz Sacramentum.

nl

Difp. .Difp.

1O. €7 "ppend. part, z..

à ii d

Char atter.

titmqy,

þïde. Sacramen

ta.

:;ïmlis li

^m u

Charitas Dei,

MT

1, Charitas, qua jubemur in Scriptura diligere

b

Deum, eít amor amicitiz.

ts t

Jz Tvad. de Spe

& Charit. Difput. 5. q r.

Til

2. In acta charitatis effentialiter fimul incla-

u

duntur amor benevolentir & concupiícen-

"Ut

.tig, tanquam ejus conítitutiva macterialia,

w

l ce.q/a.

A

$. Motivum

'tormale-charitätis eft Lonitas Dei

W T ,

zZüfinita, tam alfoluta quàm velativa, | atta-

D

men ut antecedens, & non przciíe ut con-

MU

equens. l. cc. q. 5.

:;2' V Q

4.Vr&-

i

»

w2 o £*

í

4« Preceptum charitatís obligat ad actüs pra-

üicos fibi proprios, ex füo genere gratui-

I ! WJL

tos, & vi aliorum mandatorum

l[

4l

l..cC. g. de

. indebjtos.

döff&u

j, Enumerantur varii ejusmodi a&as

practici

d

charitatis partim effentiales , partim

acciden-

J

n

tales. l. cc. q. 4. probat.

4. & Notando —

&. AQus effentiales charitatis funt

; ut quis in

| ln Q

rebus magni mom«

nti emolumenta divinz

gloriz preferat commodis propriis, ubi id

j

NIb

lex amicitiz petit. fervato ordine

.

.L CC. Noto 70' & ad ObiC&. [.

charitgtis

ii

l

u

7. A&us humanus non poteft effe meritorius

rl

l,

l!

vite zternz de condigno, nifi faltem vir-

]i

T

tualiter procedat. ex actu charitatis, ]. cc. q.s,

8. Charitas infufà eft amor Dei gratia fandtifi-

cante informatus, ita ut amor. Dei actualis

vel habitualis fit in hoc concreto ipfum zza-

IN

3

teviale, gratia. autem fanGtific

ans fit ipfüm

Jovmale. l. cc. q. 6,

9. Quilibet homo in

primo momento ufüs mo-

d

fl

ralis rationis tenetur fe ad Deum conver-

tere per a&tus effentiales charitatis. l, cc.

q.

7. concl. 1.

:

,

u

10, Etiam peccator , quandocunqueilli occur-

iie

rit cogitatio practica de füi converfione ad

g

Deum, tenetur elicere actum a

moris erga

Deum,. l. ec. q. 7. concl. 3.

:

hn D

II. Datur etiam gravis obligatio, eliciendi

r

aCum dilecionis erga Deum in articulo

i a

mortis. l, cc. concl. 3.

ub mortali elicere actum

1;. Tenetur homo fi

4!P[ï'*

D

dile-

:

i

a? ( f5«

jl

dile&ionis erga Deum, qvuot,ï-cscunqüs füb

J

j

mortali tesetur füfcipere facramentum poe-

" 6) L

nitentiz. l. cc, concl. 4.

yá 11

13. Homo füb peccato mortali tenetur elice-

st v

re actum charitatis quando in re gravis mo-

ngtram

menti ordo charitatis ex'git, ut commo-

sifüdis

dum divinz glorie preponatur comm:;do

du

aut lucro proprio; l. zc. concl. j.

Hujus

]

obligationis recenfentur exem

gt f

plæ l cc.

ai p

concl. j.

14. lTenetur homo füb peccato mortali elicere

il

actum charitats, quando ex iteratis omiffi-

Vi as

onibus vel commiflionibus directé charitati

t lt

contrariis , quamvis folüm venialiter pec-

r

caminof(is, in fe advertit , vel advertere te-

a v

netur notabiliter frigescere charitatem, l, cc,

concl.6.

Ttds, v

2 n

1f. Datur obligatio faltem fub peccato venia-

li, eliciendi actum. dile&ionis erga Deum

avüpy

vare

fingalis diebus Dominicis & feftis. l. cc.

concl. 7.

eeden |

T C

16. Ponitur formula a&s charitatis erga

Deum. l. cc. q. 7. z /Ae obje&ionum.

«W 13

Vide, Z4mor Dei.

PreceptumI,. Lex. f. ult,

tl k

C/auþrd,

L |

i, Irritsntur omnes conceffiones ingrediendi

EDUIS

cl:ufuram Monialium, praterquam à jure

ïmhï

commyuni indulce &c. 77 Supplem. $. 11,

Qlerici.

bldo. (

1. Ad honeftatem vitz Clericalis requiritur

(

i

pelle-

1) modeítia veüiurþ; .;) Moderatio fup

CLilis.

LT

iemnque?&

Qilis, 3) Fvugäfitas —:lm[ä. 4) Cohabitatio

3

!

non füfpeGta. ; Abftinentia

a

udis inde-

centibus, 6) fequeftratio à vanis fpeQiaculis

Medh

& choreis, 7) Fuga crapulz & ebriectatis:

f

8) devitatio venationis clamofz, 9) Abdi-

! (Otm.

catio negotiorum fecularium. 16) Difpen-

fatio pia & fidelis redituum Ecclefia(ticorum

VU

- Bhiy

4n Tra&d. de Sacr. Ord, $. 8. q. 1.2.5. 4.

Md

Veftis non fit fcularis, nec recedens à

com:nvuni approbata confuetudine Clerico-

tilte

rum. l; cc. $. 9. q. 1. 2 3«

T

a

3. Eadem fit Talaris, l, cc, q. f.

4. Clerico non licet comparere (íine vefle ta-

Ti r

lati, l, cc. q. 1.

lr

li

f. Improbatur . in veftitu Clericorum color ru-

beus, viridis, varius, l, cc. q. 6.

U V

6. Veftitus Clericorum in primitiva Ecclefia

em D

erat ufitatus in populo, modefítus tamen.

fs

l, cc. q.7. color erat albus. l. cc. q. 8.

7. Induere veftem lugubrem in funere pro-

ii q

pinguorum Clericis aliqui Epifcopi interdi-

xerunt, l. cc. q. 9.

(

E

$. In. veftibus potiffimàm hzc duo vitanda

funt, novatio & pretiofitas. l. cc. q. 10.

9.

Dediti vitio carnali non eligant Statum

Clericalem, 72 Zva&.de Qrdiuis Sa

J5 'lüäüä

,

[^ Qï(l 7H*

Wi

to. S. 1.

j

Fide. Otdo. Clericorum bona, Dominium,

Clericorum bona.

al

1. Clerici non. habent dominium perfedtum

hii

j

in

!

C NOB -

Wmmr

3n redditus Ecclefiafticos fui beneficii ad ho-

j

neftam füftentationem fuperfluos

de Jure & Tufl, Difp.2. q- 1.

. Iu Traö?.

|

2, Clerici ne quidem habent dominium perfe-

Jnitim

&um in diítributiones quotidianas , elee-

mofinas Miffarum , ac redditus ftole. 1. cc«

(

q. 2.

sl

3. Clérici ne quidem

"habent dominium per-

m

fe&tum in redditus Ecclefiafticos congruz

gdit

fuftentationi neceffarios, fi poffint honefté

[j In me

vivere ex fuo patrimonio. l. cc. q. 3.

m

4. Clerici tenentur fua bona fuperflua expen-

Dd

dere in caufas pias jure naturali & divino.

u

l ce. q.3. qq. 1

»

$. llla bona

ft

ld

ünt Clerico füperflua, quz nec

usl a

requiruntur.ad decentiam flatus, nec ad de-

E

centiam períonz in ordine ad finem fuper-

naturalem. l. cc. q. 3. qq. z.

b w

6, llla fümma ex redditibus Ecclefiafticis in

tl

u

ufus profanos expenfa fufficit ad conftituen-

ts l

.,, dum peccatum mortale, quz füfficit ad confti-

tuendam gravem materiam furti. l. cc. q. 3.

Yij

qq. 3.

Em

! lag

Clericorum celibatus.

L

1. Coelibatus femper fuit annexus. Subdiaco-

w

natui in Ecclefialatina3 immo etíam in Gre-

ca, quamprimum interductus eft. /z Tr.

|

de Sacv, Ord. $. 14. q. i.

"tuj;

2, Clerici in Sacris Ordinibus conftituti obli-

W o

!

gantur ex voto, l. cc q. 3.

L

3. Explicatur proin przparatio Sacris Ordi-

; ]

Vs

nibus premittenda. l« cc. q. 4«

| 4. EX'

k ')Cuju

o

Wiciiadg

aftitatis.

m

4. Explicantur media fervandz c

à CC. q. f4

Columbaria.

Ut

llj d

Fide, Dominium in feras.

Commodatum.

1, Commodstum eít, quo alicui res ad cer.

LTA

tum tempus & ufum gratis conceditur eo

Aünprg

pacto, ut ufu finito eadem in ípecie refti-

!d

tuatur. /z Tra&f. de Coutract. $.2. q. t.

i

mm.

2. Commodans tenetur rem commodatamnon

TU

revocare ànte conftitutum tempus, refarci-

re commodatario damna ei illata excu/pa Jata;

& illi refundere ex

j qui

penías in rem commoda?

j cal

tam factas. l. cc. q. 2.

ï Commodatarius tenetur reftituererem com-

t li

modatam przfixo tempore , re commoda-

Vi

ta nullo modo uti, nifi conceffo, refarcire

deonl

damnaetiam ex cu/pa levi/fzma; aut (irés com-

TT

modata cedit

eüam in 'utilitatem com-

tl

modantis, excu/pa levi, autfi cedatin utili-

tatem folius commodantis, folüm ex culpa

lata.

$i autem dubium fit, an culpa fit la-

J

ta, levis, velleviffima , tenetur inire com-

y du

pofitionem, l. cc. q.3.

n

Conmmunto .

d

1, In communicantibus fpécies panis non cor-

rumpuntur ordina

j"

intra dimidiam horam,

1fünlti Ü

In Tlrat.de Eucba

Difp. 4. qq. 10,

2, Communicantes exiítentes in ftatu peccati

"du

mortalis, cujus non recordantur, fíi bona

fide

p

( fe

f

fide accedant cum dileQione, juflificantur

per accidens. l-ec, Dilp. $. q.t,

u

j perfcvc

$. .Communïo in ratione Sacramenti noncau-

iuiplt

fat plus gratiz fub duplici fpecie, quàmuna

A Comigur

fpecie. l. cc. q. 2

dndis; a

4. Ecclefia non ertavit, precipiendó laicis

1n6) 0

communionem füb una fpecie. l. cc. q. 3.

$. Obligatio eommunicandi eft juris divini,

abl q

j)

D

m mot

eaque urget faltem in articulo mortis. l. cc.

duittu

q. 3. Etfi quis jarà communicaverit in Pa-

snttoa

Íchate. l. c&. q. 6. qq. 4.

uU

6. Ex determinatione Eccle(iz urget in Pafcha«

170 u

"te, l cc, q. 3. & q. 6 qq. 1.2.3. & $. 2. qq.

iil

i.

IOI

T

7. Non eft improbabile, animam Chrifti ha»

bere unionem quandam phyficam curn ani-

0i

i

ma digne communicantis. l. cc, q. 4.

ttttg,

g, Regulariter ac. fer /P comimunio Mezf/rua

- fuadenda eít omnibus Chriftianis, OZzduaza

:miLLcc.q

ls ,

ui raró incidunt in peccata venialia

NT

]

lené deliberata, f/reguentior ia diebus feffis

n'u'mm

etiam contimuis illis, qui rariffime ac vix

Tij

unquam inciduntin peccata venialia plené

i

deliberata, aut externas indecentias; 440-

FETS

tidiana folüm iis, qui clarent quadam ermi-

"bowr

'nentia virtutum. & donorum füpernatura-

"p

lium. !. cc. q. f.

io ; (lic'et non fit fua-

"A.

9, Quotidiana commun

LT

denda ni(i valde perfe

Qs , deneganda tamen

non eít iis, quibus eff utilis, juxca decre-

:

LT

]

um Congr. $. Concilii Trident, l. cc.. q. f.

.ad O].C&- A«

*

T"*sd&mna

1oO.

NI

P

M.

x) o B

]I

10, Communio menftrua multis eft neceffaria

faltem per accidens, inquanturn fine illanon

facile perfeverant in gratia. l. cc, ad. lx

d

lt

je&. 2. in &ine & q.6. qq. 17,

1i. À Communicante prorfüs nullus obtine-

W ]1'[4

tur frudtus; nii ad $. Communionem acce-

] q, j

dat cutü devotione, l. cc; q. 6.

T

12 Etiatníi quis communicáverit paulo ante

t o

articulum mortis tenetur tamen faltem pet

Wigr?

accideus itetum communicare. fupervenien-

te repentino articulo tmorts , nempe ut fe

W

WU

confortet contra tentatibnes, & fÍe magis

M

)b

cum Deo uniat. Ea obligatio datur faltem

fub veniali. l. cc. qq. f.

1 C

13. Qui eodem die, quo incidit in articulum

IT CU

mortis, jam communicavit ex . devotione,

M

potelt iterum communicare, licet ad hoc

u

non teneatur; nifi valde tepidé cotnmuni-

ï'ü) (

caverit. l. cc. qq 6.

t Yl

14. Qui jam fumpfit viaticum, & iterum in-

,

cidit in peccatum mortale, tenetur iterum

al o

communicare, fi fieri poffit fine fcandalo.

DT

l, cc. qq. 7.

j

1j. Qui ex negligentia non communicavit in

articulo mortis, fi reconvalefcat , non te-

j qde»

T d

netur fupplere hoc przceptum. 1. cc. qq- 8.

16. Preceptum communicandiin articulo mor-

" M &l'uz»

tis obligat etiam damnatos ad mortem,

m

quando eis comm

$

qq. 9.

ïnio. permittitur. l. cc.

h i'm dwi

j

17. Talis damnatus ad mortem tenetur com-

municare , fi convenienter pote(t, et(i non

fit jejunus. l, cc. qq. 10.

18

[

359 (o $3

", intdi

18. Judex damnato ad mortem tenetur con-

gmaionis

cedere S. Communionem , fi convenienter

dari poffit, l. cc. qq. 1. 1z. Idque per /fe

j I

m

verum ipío die; inmo & hora mortis. l.

CC. qq. 13. 14-

du

19. Judex nolentem poenitere & communica-

um l

re tenetur nihilominus damnare ad mortem

stl

l, cc. qq. 15

ss Qd

stymmuni

40. Etiam puer tenetur communicare in arti"

culo mortis, dummodo |fit capax, etiamfi

i h

ucdrt

prius nunquam communicaverit. l. cc.. qq.

N

16. & f. 2. qq. 6.

/

&leq

21. Communis negat, Religiofos per fe obli-

ag n

üid

ari ad communicandum ízxpius in anno;

quàm in Pafchate, l. cc. $.2. qq. z.

d

22. Infantes nec ligantur przcepto communio-

atl

"nis, nec hoc tempore ceffantibus perfecu-

t m

tionibus fünt capaces fructus facramentalis,

al n

lc;gg 3. 4.

IY

23. Pueri obligantur hoc precepto, quampri-

ET

1lis o

miíin ad anaos fufficientis difcretionis per-

venerünt, l, cc. qq. j. Sed ea fufficientia re-

2 de p

linquenda e(t judicio parentum , parocho-

r di

rum &c. l, cc. qq. 7.

LIT

'

24. Pueris danda eít S. Communio pro viati-

'Wdfm Y

co, etiam(i dubitetur de eorum capacitate

j:ïülv()ncm

]. cc. qq. 8.

L

2j. Pueti non communicantes in Pafchate non

incurrunt poenas Canonicas, l. cc, gq. s.

iïüllis mm

46. Quid intelligatar per tempus Pafchale,

1 v

j

dependet à coníuetudine locorum. . Com-

muni-

i

l

W

Q |

^

9 (0 f

"p

muüniter intelligitur o&nduum Feftivitatem

CODmG,

. Refürre&ionis precedens & fübfequens. l.

um

CC. qq. 11. 12.

li [m)ms

27. Communio Pafchalis obligat etiam cem-

pore Interdicti. l. cc. qq. 15.

Ymj

28. Preceptum hoc impleri debet in Parochla

lts

ropria, nec illi fatisfit per communionem

in Ecclefia Cathedrali, ni(i (it parochialis

ID g

ipfius communicantis, l, cc. qq. 14. 15.

l umf

29. Malé agunt Parochi tribuentes fuis paro-

M n

chianis facultatem communicandi, ubi vo-

luerint. l. cc. qq. 16.

H

30. Advenz tamen & Peregrini fatisfaciunt

IU5 1

communicandó in alia, etiamfíi fit Regula-

n

ris, Eccle(ia, l, cc. qq. 17.

J

31. Peccant venialiter , qui in Ecclefiis Regu-

i pet

-larium communionem Pafchalem fümunt ex

NH

licentia fui Parochi folüm tacita vel prz-

fümpta. 1. cc. qq. 18.

Q qur

32. Epifcopus poteít Regularibus prohlbere, ne

r

in fuis Ecclefiis diftribuant S. Communio-

f

nem in die Pafchatis, licet non poffit hoc

g o

prohibere aliis diebus temporis Pafchalis.

l. cc, qq. t9. & 20.

33. Ne quidem vi Bulle Cruciate fatisfit per

p Ti

communionem extra parochlam.

l.

Cc.

d

qq. 21.

