»nato modo , fic poteft effe peccatum veniale ,

» hifi forte tanta inordinatio fiat in contenden-

(&T

p do , ut ex hoc generetur fcandalum aliorum.

Jitpos

,,Unde Apoftolus, cum dixiffet ?. 'T'im. ». INoli

afd TOR

» Verbis contendere, fübdit

Ad nihil enim uti-

RURCI

» 1e eft, nifi ad fubverfionem audientium

OLWT

RESPONDEO 2.

Contentiofa impugnatio

UK

i

falfitatis poteft fieri peccatum mortale ex triplici

Toyo

cauía; videlicet prim, i procedat ex habitu gra-

t

li .111.1

vis odii

Secund , ratione effectus , fi caufet gra-

UM

"J

vyes inimicitias feu diffenfiones animorum

Ter-

L , íverfetur circa rem inutilem vel levis mo-

menti cum difpendio ingentium bonorum pro

gloria Dei vel bono Ecclefiz.

De hujusmodi

contentionibus locutus fuiffe videtur Apoftolus

h

2. Cor. 12. ubi ait

Tüimeo, ne, cum vvehero , forte

TUf

contentiones , emulationes , animofitates , di[Jenfiones, de-

1, 740*

L

vrattiones , fufurrationes , inflationes , feditiones fint in-

Wij

der "U0$

Hoc loco Apoftolus enumerat multa

th I

gravia mala, que oriri folent ex contentionibus

wna

J DC

circa queftiones non neceffarias.

Hinc etiam

"E

Cum [int inter oos zelus & contentio ,

Lf

1. Cor. 3. ait :

M Hmmm,

gionne carnales eflis , & fecundim bominem ambulatis ?

UPU

Huc pertinet textus Apoftoli fuperius ex Epifto-

*

]a ad Galatas adductus , ubi inimicitias, contentiones,

QUM !

uä[f'jg h

D

jras , rixas , dilJenfiones feäas , continua ferie, quafi

vitia

"od

DE 7. VIT'IIS CAPITALIBUS.

25

ATf Q J

vitia inter fe per modum caufz, vel effe&tus con-

ls

jungit. Ob eandem concatenationem horum vi-

lh «

il

]j

VA

tiorum D. Jacobus in Epiftola C. 3. fcribit: Ouod

Mu

i elum amarum babetis , && contentiones [int in. cordi-

U laudz:;;

bus ve[tris , nolite gloriari &? mendaces e[Je adverfus ve-

n

1

vitatem ; INon eft. enim ifla fapientia defurum defcen-

i i

dens, fed terrena , animalis , diabolica ;; ubi enim zelus

W

x

& contentio , ibi inconfLantia & omne opus pravum.

Lt r

SQUZRITUR I7.

Quid fit pertinacia?

Diitn dr

REsPONDEO: Pertinacia eft Vitium , quo

.t

Ti

l

|

quis ex inordinato amore vane& glorie repudiata

;

lll

meliore fententia de fua dimoveri renuit.

TM

QUJERITUR I8-

An & quomodo poffit

Tl inpit

peccari pertinacia ?

Wrafeerty.

REsPONDEO: Peccatur pertinacia mortali-

terliny

ter 1. fi quis meliori fententie accedere recufat

Bifeni

in rebus fidei, morum, aut Difciplinz Ecclefia-

m 4

ftice.

*

velenis m

R'ATIO eft, quia ejusmodi pertinacia mani-

bonor y'

fefté cedit in prejudicium grave divinz glorie,

D huj

falutis animarum, decoris Ecclefi:, quod repu-

h àn

gnat charitati feu amicitizt ad Deum.

2. Siquis

(

T

o*to

)

adveríatur in rebus gravis momenti judicio eo-

l]

LT

Il

rum, quos manifeftum eft , dirigi à Deo majori

fuperno lumine , aut experientia.

Sic enim fa-

h]

'Z

ciunt , qui repugnant judicio , aut fenfui ferme

T

eronau

univerfali Do&orum pietate & eruditione illu-

ftrium.

3. Idem contingit, fi quis in materia fi-

s. D*

J a

Jj

dei vel morum recedit à judicio Sedis Apoftoli-

[

»

ca.

4. Siin materia fidei vel morum recedit à

Atl

ii ex'i?y

do&rina ferme univerfali SS Patrum.

$5761

I

quis in materia fidei vel morum. recedit à fenfu

jjtio u

ferme univerfali Synodorum particularium, Ó

ntinoa e!lf;f;

9l

)

TRACTATUS

26

)

Si quis in materia difcipline recedit à judicio fer-

gt

me univerfali legitimorum Superiorum , v. g. E-

pifcoporum , vel Summorum Pontificum. 7. Si

quis in propofitione dogmatica, in fenfum fanum

exponibili , renuit loqui cum Sede Apoftolica,

u

aut cum Concilio reprefentante eminenter tam

dignitate & authoritate quàm fan&itate , erudi-

[/]

tione, & numero eminenter potiorem partem

Ecclefiz.

8. Si quis contra judicium aut confi-

lium ferme univeríale virorum indifferentium ac

prudentium circa materiam ad resfidei ac morum

adiaphoram cum perturbatione communitatis ur-

gcat conclufa capitularia vel municipalia. 9. Si

quis Scripturam, Traditiones Patrum , vel leges

il

exponat contra fenfum ferme univerfalem . Do-

Gorum eruditione & virtute illuftrium cum pe-

riculo gravis prajudicii contra divinam gloriam,

falutem animarum, decorem Ecclefiz, puritatem

morum.

Has regulas fepe infpiciant, qui animo

obfirmato refiftunt , vel fententiis Doctorum il-

luítrium ferme univerfalibus , vel Decretis Epi-

fcoporum aut alicujus Ordinis Religiofi Genera-

Á

n

lium, directivis morum.

In CoNFIRMATIONEM di&orum ferviunt

AWDFIW

j. Nu-

fequentes Textus Scripture & Patrum.

(i

N

merum 192. v. I. Locuta eft Maria & 4daron contra

LJC ,;CE *]

JMoy/fen , & dixerunt : INum per folum Moyfen locutus

RE*m

eft Dominus ? Nonne & mobis fümiliter locutus e[L?

linpa

À

!

Quod cum audiffet Dominus , locutus ef ad. daron C9

ii

Ua

JMariam ; Quare mon timuiflis detrabere fervo meo

Moyfi ? ratusque contra eos abiit.

2, Ecclefiafti-

Wip,

V,

V

ci 6. v. 35.. In muliitudine Presbyterorum prudentium

u

fla, & fapientie illorum ex corde conjungere, ut omnem

"N

narra-

Ti

DE 7. VITIIS CAPITALIBUS.

27

m

Olïum,vi,wï

narrationem Dei po[fis audire.

Etlc Gov r5

i :

JNoli verbofus e[]e in multitudine Presbyterorum , & ne

Ánto

iteres oerbum (pertinaciter illud contra ferme uni-

du

verfalem fenfum talium Presbyterorum defen-

EU

dendo) in oratione (hoc eft, fermone) tua.

2:..

B

AucusTiNus l. 2.de Daptifmo C. s. liquid

aliter fapere quàm ves fe babet, bumana tentatio efl... INi-

Dürem r

suis autem amando fententiam fuam «vel inoidendo melio-

dULl

Cüferent

vibus ufgue ad precidende communionis & condendi

[obifimatis el berefis facrilegium pervenire , : diabolica

i

PTR

jrefumptio.

Idem fentiendum , fi tollitur com-

munio charitatis.

4. Idem in Epift

Md

T43*

Si mani-

ii (

feftiffme certeque rationi (vel traditioni & obfer-

TUD, YR

vantie univerfali continuatz à temporibus Apo-

lvrim )

ftolicis) velut Scripturarum Janttarum objicitur au-

Tium aj

iboriias ; mon intelligit , qui boc facit 5 & non Scriptu-

Dum plriz

varuin illarum. fenfum , ad quem penetrare mon. potuit ,

, püriatt

fed [mum: potius objicit veritati : mec quod in eis , fed

Y quanimt

quod in feipfo vvelut pro eis imvenit , opponit.

Dodorum i

rvb

QUJRITUR I9.

Quid fit difcordia?

REesPowDpEeo: Difcordia eft diffenfio vo-

«g'.oüGenerz

luntatum circa ea bona, que homo Deo vel pro-

f

ximo ex charitate preftare tenetur.

Qruti

m ]

QUJERITUR 20.

An difícordia fit ex fuo

iif

Iu

genere peccatum mortale?

ais

REsPONDEO Affirmativé.

g lii

Rari10 eft, quia difcordia ex füo genere

proponitur tanquam objectum gravis indignatio-

v,fljï um

nis divina.

i p

Sic Apoftolus ad Gal. 5.dicit: ldo-

,E

lorum feroitus veneficia -- diJenfiones , [é&ke , qui talia

n( pm;r:-'

agunt , regnum JDei non confequentur. Et Proverb, 6.

dicitur; Sex funt, que odit Dominus, C? þptimum de-

Vff if

y

:

tqjiatur

TRACTATUS

Y

28

T

teflatur anima ejus.

Iftud feptimum autem eft:

I

V

a. |

Eum , qui féminat inter fratres difcordias.

QUAERITUR 2I.

An difcordia femper fit

;

[

M

at

peccatum ? prefertim mortale?

RrzsPoNDEO I. Si quis difcordat ab alio

,UX

P

circa bonum agibile gravis momenti , ad quod

promovendum tenetur ex charitate Dei vel pro-

d

ximi, talis difcordia eft peccatum mortale.

RESPONDEO 2.

Si bonum illud agibile, cir-

qu'

ca quod eft difcordia, eft tantüm leve ; vel, etiam-

i

fi grave fit, fi tamen confideratis circumftantiis

:ii; fdus

fit tantum obje&tum chbaritatis bic & nunc tantim ob-

ligantis fub levi ; vel denique fi motus difcordie

gt

n

f n

non fint babituales , fed cito transeuntes per modum

ïl 07

primorum motuum , in his tribus circumftantiis

M

CON

difcordia eft tantüm peccatum veniale.

RESPONDEO

Si bonum illud agibile,

n.nä,,

bl

í

cirea quod eít difcordia, fe habeat ad gloriam

TCC

[

Dei per modum excedentis & exceffi comparati-

N

m

"f'

vé ad bonum óppofitum ; vel fi alterutrum bo-

num, quod eft minus conducibile ad gloriam Dei,

»

per ignorantiam invincibilem judicetur equaliter

t

N

vel magis conducibile, difcordia ex parte illius,

Al eih

qui babet talem aítimationem , non eft formale

:WUG (l

eccatum.

Ab aliis difcordare in ma-

d |

RESPONDEO 4.

lo non folüm hoc eft peccatum, fed etiam lauda-

'E[da'gl À

bile ac mertorium.

'?Uf Ti [j

Haec omnia PRosnANTUR ratione & autho-

JUdäbüe

i

ritate S. THoMx, qui 2.2.q. 37. a. 1. C. fic fcri-

] JU]USJG

bit: ,Concordia ex charitate caufatur; in quan-

T

, tum fcilicet charitas multorum corda conjungit

Tk

, quod principaliter eft ipfum

»in aliquid unum

&l g!!dlllü

»bonum

DE 7. VITIIS CAPITALIBUS.

29

num Quhm

i

JGW

»bonum divinum, fecundarió autem bonum pro-

pXinii.

Difcordia igitur ea ratione eít pecca-

(

l ls

N

»tum , in quantum hujusmodi concordie con-

» trariatur.

Sed fciendum , quod hec concordia

öifcordat ài

»tollitur dupliciter.

Uno modo per fe; aiio

EUR

»vero modo per accidens.

PERn sE quidem,

t Dd

» quando fcienter & ex intentione diflentit à bo-

hd

»no divino , & à proximi bono , in quo debet

iil

» confentire.

PER ACCIDENS autem, cum

lov

» intentio aliquorum eft ad aliquod bonum, quod

Q r

» pertinet ad honorem Dei vel utilitatemn proxi-

6 miro

»mi; fed unus eftimat, hoc effe bonum ; alius

TOR Q

» autem habet contrariam opinionem ;5 ditcordia

n p

»tunc eft PER ACCIDENS (feu preter inten-

fitn

»tionem) contra bonum divinum vel proximi.

ia

» Et talis difcordia non eft peccatum, nec repu-

ilud agl

» £Dat charitati , nifi hujusmodi difcordia fit vel

t d pl

» Cum errore circa ea, qu& funt de neceflitate fa-

ficonpar

»lutis, vel pertinacia indebita adhibeatur. Ex

um -

»quo patet, quod difcordia quandoque eft ex

ägkoüambei

» peccato unius tantüm , puta, cum unus vult

r

» bonum, cui alter fcienter refiftit. Quandoque

ub

» autem eft cum peccato utriufque, puta , cum

od

» uterque diffentit à bono alterius, & uterque di-

»ligit bonum proprium.

Y

Mferdres

Et ad 2. , Caufare difcordiam, per quam tol-

jienr

» litur mala concordia fcilicet in mala voluntate,

» eft laudabile.

Et hoc modo laudabile fuit ,

dul

» quod Paulus pofuit diffenfionem inter eos, qui

d. I,C. ücl:

Et Domi-

» erant concordes in malo. A&. 23.

j 1*

» nus de fe dicit Matth. 1o. INon veni pacem mit-

r

» tere , fed gladium.

jud?

P

u

Et

TRACTATUS

i

30

Et ad 3. Difcordia, que fuit inter Paulum

Ms

, & Barnabam, AG.15.fuit per accidens ; & non

ffi

» períe; uterque enim intendebat bonum. Sed

Dd

Vi

i

li

»

uni videbatur, hoc effebonum; alii aliud ; quod

,ad defe&tum humanum (cognitionis) pertine-

y

» bat.

Non enim erat talis controveríia in his,

,que funt de neceffitate falutis.

Quamvis hoc

[

» ipfum fuerit ex divina providentia ordinatum

» propter utilitatem inde confequentem.

(l

]

]l

QUIZRITUR 22.

Quid fit prefumptio?

REsPONDEO: Prefumptio eft molitionis

arduz vires nature & gratie verofimiliter tran-

M

fcendentis attentatio circa gubernationem rerum

humanarum.

n

li

QuuRiTUR 23. Anprefumptio fit ex fuo

fnpo

'

TU

genere peccatum mortale?

li

RrEsPoNDEO Affirmativé.

ABODT

RaTro eft, quia in Scriptura proponitur

dignationis divinz

tanquam obje&um gravis in

Sic Judith 6. v. 15. dicitur :

Domine Deus celi &

25j

oflende , quoniam

teyree , intuere füperbiam eorum , 65

T

A

non. derelinquis pre[umentes de te ;

& prefumentes de

"

Et Ecclefia-

AORU

1

fe & de fu

a virtute gloriantes bumilias.

ii

ftici 18. V.

1o. Fidit prefumptionem eorum , quoniam

l

" p

mala eft , €9 cognovit Jubver fionem illorum. TP IG

C.35. v. 23. Dominus gentibus veddet vindittam , do-

At

[

tf

U

nec tollat plen

itudinem faperborum, & reddat bominibus

ZAde , & fecundum pre[umpiionem il-

J

fecundum opera

A OTIW

lius.

Et C.37. v.

3. O prefumptio nequi[ma , unde

an Mil

creata es cooperire aridam malitia & dolofttate illius ?

UXRITUR 24. Ín quo confiftit malitia

UT

l

d

prafumptionis ?

REsPOoN-

;müüxml;

lu

DE 7. VITIIS CAPITALIBUS.

31

Ltb

RrzsPONDEO: Malitia przfumptionis con-

X b

fiftit in oppofitione ad fuaviftimum ordinem di-

Ls

vine fapientie omnia fuaviter , patienter, & pro-

ii aïiud;cy

Cum enim Deus ad fines à fe

vidé gubernantis.

tiouis) pez'«t;-,

praftabilitos vel preceptos media proportiona-

r d

ta ordinet, nempe vires nature & gratiz, füper-

(uavi

bus contra hunc ordinem per media violenta ac

Ya od

improportionata ad fublimiora invito INumine

ATU

contendit.

Hinc Apoftolus 2. Cor. 10. v. 12. di-

Jrngi)

cit: JNon audemus nos inferere aut comparare mos qui-

) d nl

bu[fdam , qui feipfós commendant ; éd ipft in nobis nos-

VOR

ametip/os wietientes & comparantes nosinctipfos nobis, non

OY

in immenfum gloriabimur ,. fed fecundum menfuram ve-

gule , qua menfus eft mobis Deus men[aram periingendi

ptoftat

u/que ad oos ; non enim fuperextendimus nos.

(TERITUR 25.

Quomodo peccari poffit

per prefumptionem ?

]

RrsPoNDEO: Per prafumptionem pecca-

propotitr

Qs diino,

tur r. Si quis deftitutus neceffariis fcientiarum

fubfidiis prefumat docere vel gubernare alios.

iDuse f

Et hoc genus prefumptionis, fi quis fponte ejus-

i, quit

modi Do&oris vel Superioris Munus fine fpecia-

p

li vocatione arroget , eft peccatum mortale, quia

, lr

fe & alios exponit multorum errorum ac pecca-

um äï.' "

-

torum periculo.

2. Si quis foli rationi confifus

, Hl

prefumat introducere novas do&trinas Traditio-

p

ni uniformi contrarias circa res fupernaturales fi-

j I

dei vel morum. Scribit enim Apoftolus r.'Tim. 6.

li

v.20. O T'imotbee , depofitum cuflodi , devitans profa-

nas 'oocum movitates.

Ad quem textum V INCEN-

jj

l!

TiUs LirRiNENSIS l r. Commentarii C. 27.

To

i

j

fcribit: , Quid eft depofitum ? Id eft, quod tibi

» Creditum eft, non quod à te inventum eft: quod

hn

» acce-

TRACTATUS

W

32

, accepifti ; rem non ingenii, fed doGtring; non

asl

,ufurpationis privatz , fed traditionis ; in qua

g

,non author debes effe, fed cuftos ; non inftitu-

i

,tor, fed fe&ator; non ducens, fed fequens.

hïm&em::

Wi

3. Siquis in ritibus & difciplina Ecclefiz in re-

bus magni momenti introducat novationem abs-

MT

)

ue authoritàte Epifcoporum , prefertim Roma-

Hoc modo

pi Pontificis , peccat mortaliter.

peccant graviter , qui D. Virginem veftiunt no-

vo veftiendi genere, prefertim profano ; qui in

1

!

l

Altarium forma, in ceremoniis Divini Officii,in

Precationum Ecclefiafticarum , v. g. Litaniarum,

Qu

Formulis, in Benedictionum Eccletiafticarum ri-

lu

UUW

tu, velin ufu rerum piarum, novitates notabi-

4 RR

les immifcent, vel immifcentibus verbo , exem-

at

plo, aut imitatione cooperantur. De aliis ejus-

modi novitatibus introducendis NicoLaAus

pE CLEMANOGIS, Archiepifcopus Bajocenfis, in

Tra&. de novis Celebritatibus non inftituendis,

0H

fic fcribit : ,, Pariunt novitates difcordias, partas

-;N

UT

,nutriunt, nutritas augent, auctas roborant. Per

,novitates Dominus graviter irritari folet , de

4[00 j

i, E

» quibus in Pfalmo fcriptum eft. Irritaverunt

"t

, eum in adinventionibus fuis , & multiplicata

» eft in eis ruina. ,

4. Peccatur etiam, fi an-

Tj nj

tique confuetudines, non repugnantes charitati

? diig

* r

erga Deum & proximum abíque jufta caufa & fi-

mul prudenti fpe obtinendi majus bonum cum

wk, d

magna turbatione immutantur vel evertuntur.

1

ul

RaArrIO eft, quia omnis novitas perturbat,

5

nifi compenfetur lu-

quz turbatio licita non eft

Ita fcribit S. Avcv-

1

cro majorum bonorum.

L

STINU;

"i

lt

DE 7. VITRIIS CAPITALIBUS.

33

| dO&Iil]æv "

r

li, STINUS Epift

. 11'8'

ad Januarium C. 5.. , Faciat

15 gt

» Quisque , quod in ea Ecclefia , in quam venit,

» invenetit.

Non enim quidquam eorum contra

m

D

» fidem fit, aut contra mores, hincinde meliores,

DI

» His enim caufis, id eft propter fidem , aut pro-

i

feltinle

»pter mores, vel emendari oportet , quod per-

»peram fiebat, vel inftitui, quod non fiebat,

t n

RO velüm

» Ipfa quippe mutatio confuetudinis ,' etiam quse

»adjuvat utilitate , novitate perturbat.

ua-

mfao; «

Dirii Qb

» propter , quia utilis non eft, perturbatione in«

» £rutctuofa confequenter noxia eft.

V ag

Qdf

QuzRITUR 26. Quid fit ambitio?

Orlaes n

REsPONDEO: Ambitio eft inordinatus ap«

petitus eminentiz quoad gradum honoris fupe£

F frio,

Dedis

alios per media non ordinata à Deo.

J'reoua

QuERITUR 27. Anambitio fit ex fuo ge:

Dajocenf

nere peccatum mortale?

infiiendi

RzsrowxpEo Afürmativé.

orias, at

RaAT:0 eft, quia in Scriptura ptoponitu?

o

tanquam contraria charitati, & mandato Chrifti.

tan (

Apoftolus r. Cor. 13. fcribit: Charizas non eft am-

. Itv

bitiofa.

Et Chriftus Matth. 18. Apoftolis de pre-

m

eminentia contendentibus : JNifi effciamiüni ficuá

parouli , non intrabitus in regnum celorum.

Et Mar-

nir a,

ci 9. Siquis oult primus e[fe , fiat movi[mus. . E

pauis r

Luc. 22. -Reges Gentium dominantur eorum. — Vos au-

p d

tem non fic, —Sed qui major eft in vobis , fiat ficut mi»

jj us j

mor; €9 qui prece[Jor , ficut miniftrater. Et Matth. 20.

v r

Quicunque voluerit inter vo; major fieri , i veller w*

nifter.

vis p

n

QuzniTUR 28. Ín quo confiftat malitia

ambitionis ?

ji 54f

C

Rz-

st

D.admort Tr. de 7 . vitíis capit.

W

34

TRACTATUS

B

RzespoNDpEO: Malitia ambitionis confiftit

PRIMARIO in oppofitione ad charitatem per

n

hoc, quod fine relatione ad Deum pro fuo expli-

ine g

cito fine babitualiter conftituat honorem , cum ta-

&m D

men honor fit tantum medium ad ferviendum a-

ii

lis. SECUNDARIO autem confiftit in oppofi-

li

]

H

/

tione ad ordinem divinz fapientic in diftribuen-

dis honoribus , quam ordinem ambitiofus trans-

greditur, arripiendo media non ordinata à Deo.

f

Dixr, babitualiter. Quamvis enim non pec:

TAT

AUR

cet, qui non femper a&tiones fuas actualiter in

Deum referret, grave tamen peccatum & gravis

l

|

N

]

l

QT

deordinatio eft, integrum ftatum honoris confi-

Il

ftentem in effe babituali diuturno non referre ad fer-

1f

Ait

vitium Dei vel proximi.

Hanc malitiam ex op-

d^m Tl

pofitione ad charitatem eleganter defcribit PE-

I!

i

lt

TRUS BrEsENsiSs his verbis: ,Charitas pa-

NI

t

!

»tiens eft pro aternis; ambitio patitur omnia

"

» pro caducis , charitas benigna eft pauperibus,

N

"A

NT

, ambitio divitibus: Charitas omnia fuffert pro

» Veritate, ambitio pro vanitate. Utraque omnia

1

NV

"N

N

u

» credit, omnia fperat, fed longe diffimili modo:

J U LOT

» hec ad gloriam hujus vite, illa ad gloriam fine

Vr

»fine., Exhis patet, habitualem ordinationem

jl ln

mediorum ad finem profanum honoris, primarió

") ! Sla

ad duos vel tres annos refpe&tum fine relatione

m

ad Deum effe a&umi intrinfecé oppofitum legi-

Hj

If

d

bus vere charitatis , ac confequenter eum eíle

pfæCIpuas i

graviter peccaminofum intrinfecé.

n

UXRITUR 29. An ambitio fit grave pec-

I

"us 5

4

catum, fi quis honores qu&rat ad promovendam

l

D

majorem Dei gloriam ?

RESPONDEO Aüirmativ?.

RATIO

N

W

DE 7. VITIIS CAPITALIBUS,

Ht

35

Og

RarTrO eft, quia fi majorem Dei gloriam

p

tantum querat fecundarió , relinquitur in inten-

O t

tione gravis deordinatio per oppofitionem ad re-

t fettieis

&um habitualem ordinem charitatis. Si autem

gloriam divinam primarió quzrat, relin

n [

hilominus in tali actu

quitur ni-

irindir

gravis deordinatio per op-

pofitionem ad ordine

m divine fapientie,

in quane

tobitof s

tum ftatum habitualem honoris

Trrrtl

qua&rit per media

non ordinata à Deo.

i m

UJERITUR 3o.

; [us du

Quomodo poffit peccari

um

per ambitionem ?

REsPONDEO: Circa Ben

j i

digniori conferri debent

eficia Ecclefiaftica quae

Qn r

» peccari poteft his mo-

dis.

I. Si afpirans ad talia beneficia prece, pre-

Ti d

n d

tio, donis, fervitiis, beneficiis, mutuo, humani-

tatis officiis extraordinariis &c. Patronum tacité

,Ua

obliget ad conferendum fibi votum.

2. Si afpi-

pb ont

rans Patronum quidem nec tacité oblig

et ad dan-

f paper

dum votum , eum tamen extr

mis hfv

bus vel officiis fle&tere

aordinariis fumpti-

conetur ad fibi potius,

Ürtquet

quàm alteri conferendum beneficium , etiamfi

ii n

non fit eminenter dignior aliis.

3. Si negligat

T

in conferentibus votum ea debit

o modo corri-

gere, ad quorum corre&ionem per fe tenetur ex

i t

hr

officio. 4. Sialias obligationes fui ftatus, pieta-

m fe

tis vel charitatis officia aliunde debita pretermit-

ueo

i ppoütun

tat, ne difpliceat conferenti votum. Hoc enim

Pt

j

inter precipuas ambitionis malitias, proprietates

u

2l

& figna referendum eft , quod integris menfibus

jl

j

omne tempus artibus, ftudiis, & officiis pro fco-

po honoris impendat , & tanto tempore oratio-

4 promüïfï

nes, pia confueta exercitia Deo luridiflimé prz-

ftet, vel omittat; quod non parum difplicet Deo.

2

I

5. Si

W

36

TRACTATUS.

5. Siquidpiam agat vel omittat ad preripiendum

votum «que dignis precife ex motivo honoris

vel emolumenti temporalis.

Hec enim omnia

funt manifefta indicia ambitionis circa beneficia

in quibus unicé pro fine haberi debet

fpiritualia,

Qu

fervitium Dei majus, & utilitas ma

jor Ecclefic.

RzsPoNDEO: Circa officia temporalia per am-

I

bitionem peccatur r. fi via fternitur per negle-

2. Si via

x I

&um juftitie, charitatis, & pietatis.

M.

fternitur per media afpiranti & conferenti quoad

do080

[4]

)9

Si queratur offi-

L

confcientiam periculofa.

cium periculofum animz& loco officii fecuri pro

conícientia.

D

4. Si ambiatur officium cum pra-

m

judicio tertii , cui fübveniri ju

bet lex charitatis.

Ex his omnibus autem patet , vix unquam fine

(mi

peccato ambitionis afpirari poffe ad Officia Civi-

lia vel Ecclefiaftica ratione eminentiz, nifi pofi-

um

tivé urgeat lex charitatis erga Deum, Ecclefiam,

14

vel Rempublicam ; aut fi officium non queratur

ratione eminentiz feu honoris, fed ratione lucri

u

feu emolumenti temporalis , illud aliis preripi

[j

non poffe, nifi officium fit viribus eeque propor-

Ti

tionatum fuis, ac aliorum viribus; & cqualis

h: D

fperetur utilitas ex fuo fervitio pro gloria Dei,,

Tit, g

falute animarum, & decore Ecclefis. Hec fi de-

t quft g

fint , appetitus officii jam eft inordinatus inordi-

*100 QOU

natione gravi vel levi pro gravitate bonorum,

Eu

qu: amittuntur, vel malorum , qu& verofimili-

'iMRIOinp

ter confequuntur , quod di&tu & cogitatu terri-

bile ob plurimorum damnationem, quz ex ejus-

U

w

modi ambitionibus dependet.

MU

aL

$. IIl.

DE 7. VITIIS CAPITALIBUS,

rA

l Wlillätx

IQ

$. III.

ER

De Zoaritia.

iitube:

hii

JXRITUR I.

Quid fit avaritia?

Quj

QU

RrzsPoNDEO: Avaritia eft inordinatus

"

appetitus bonorum temporalium? -

T

QUZRITUR 2.

An àvaritia fit ex genere

Mi of

fuo peccatum mortale?

Qiretg

RrzsPOoNDEO Aflürmativé.

um

Id PnosnATUR ex Scriptura, que avaritiam

Qf f&

conftanter proponit tanquam objectum gravis in-

ficimaus

dignationis divinc.

Sic enim Apoftolus 1. Cor.

&t lr t

s. fcribit : Scripfi vobis : fi is, qui frater (Chriftia-

Ti Uqut

atf

nus) nominatur , ef? fornicator , aut avarus , aui idolis

farviens, —- cmm ejusmodi nec cibum fumere. EtC.6.

ntio, Dj

neque idolis fervoientes , neque fures ,

INeque fornicarii ,

y,Hcelz

neque avari , regnum Dei po[fidebunt. — Et. 1. 'Tim. 6.

onquetdt

v. 1o. Radix omnium malorum e[L cupiditas.

X

jl dis qe

QuzRITUR 3. Inquo confiftat malitia a-

"

varitiz ?

ao

RrsPoNDEO: Militia avaritie confiftit in

li, 6d

duobus: PRi1MO ac PRIMARIO /n oppofitione ad

0p glOIfZ

charitatem, in quantum avarus negativé longo tem-

que r

pore quiefcit in divitiis temporalibus , tanquam

fine fuo curarum omnium, non referendo eas ad

od L

iij

du

......

finem ultimum virtualiter.

SECUNDO àac sSE-

|ia

W

1,1

CUNDARIO in prava fpontanea propen[ione ad varium

j5j

genus vitiorum , cum quibus avaritia plerumque

Ü

[f

r

connexaeft. Plurima enim vitia ex avaritia na-

fcuntur , qu& propterea etiam /iiie avaritig dici

folent.

C 3

Quaz-

W.

38

TRACTATUS

QuzRITUR 4. Quznam funt-ilie avari-

x'D þïew

tie ?

TO

-REsPoNpEo: Enumerantur fequentes. r.

il

Proditio.

9. Fraus.

3. Fallacia.

4 Perju-

ia5

rium.

5. Inquietudo .cum negle&u actionum

)

I

/

fpiritualium , prefertim Sacerdotalium, fi avari

fuerint ipfimet Sacerdotes.

6. Violentia.

T.

^

Obduratio contra mifericordiam.

Has feptem

avaritiz filias affignat S. GREGOnrIUS 1. 31. Mo-

s

ralium. Fundamentum autem ejusmodi deductio-

n

P

nis fumptum eft ex prefato textu Apoftoli: Ra.

il

YATR

dix omnium malorum cupiditas , .'Tim. 6. & ex C. g.

df

Amos,ubi dicitur: Pidi Dominum flantem fuper l-

10 (40t

dare, €9 dixit : Percute cardinem , & commovebuntur

Yi 97

fuperliminaria : avaritia enim in capite omnium.

ftptta

QuzniTUR 5. Ex quibus fignis agnofca-

tayrird

tur latens morbus & gravitas avaritie ?

ütp

RzsPowDEO: Latens in animo radix & gra-

*:;ch&a

vis malitia avaritie cognofcitur ex effe&u, nem-

W

u

pe ex a&tibus filiarum avaritiz.

Nam PRIMO,

fi homo amore temporalium incipiat committe-

l

re manifeíta peccata mortalia, v. g. proditiones

MT

hi

patrie, fraudes in contractibus, fallacias ad op-

It

preffiones innocentium, perjuria, aut violentas

Itde hr

emun&iones miferorum ; non eft dubium, laten-

"t df

tem ávaritie morbum effe vehementem , cui ho-

mo teneatur füb peccato mortali applicare effica-

tf

cia remedia.

A f

d.

SEcuNDUM fignum latentis ra-

dicate avaritie eft, fi quis pr& amore tempo-

9. g

AORU 4

ralium. diuturno tempore, v.g. integro anno,

E

continuet magnam negligentiam in divinis, v. g.

*Orum, "i

T

fi ex motivo , ne particule lucri pereant, omit-

tat vel deproperet, aut deproperari faciat à fub-

.ditis

i

39

DE 7. VITIIS CAPITALIBUS,

1 i li,

ditis preces matutinas, menfales, vefpertinas; fi

ex eo fine omittat , vel omitti faciat conciones ;

Ti

wü. l PV

fi ex eodem motivo non folüm ipfe in diebus fe-

ftis ab exercitiis pietatis pomeridianis in Ecclefia

Mi

abftineat, fed etiam alios ab iisdem arceat ; fi ex

Tudtn, (

(

h

l

motivo, ne perdat famulos & ancillas utiles , iis-

« Violn

dem laxet froenos nocturnez, vel alias majoris ju-

( l ^

ftolicentie ; fiex motivo , ne teneatur parum

ARU [

aliquid contribuere pro ere&ione Scholz in vi-

nl

culis , pro introductione devotionum falubrium,

D pf

pro fundatione concionatorum, aut pro aliis piis

DAT

Inftitutis , non folüm fuam retrahat opem , fed

J

etiam conetur impedire diffüuadendo confenfum

T1777

czteris concivibus; fi denique decorem Dei ne-

WT

gligat promovere, & falutem animarum , ex me-

fs ag

tu temporalis difpendii. Hi omnes & innumeri

Tiie?

alii rami progerminant ex radice & arbore avari-

AU

tie ; cum lex charitatis feu amicitiz erga Deum

LT0 T

velit emolumenta divinz glorie in rebus magni

'YER-

Mp m

momenti praeferri commodis propriis.

j eunmit

TIUM avaritiz latentis fignum eft, fi quis longo

t lt

tempore negligat fuperflua fuo ftatui erogare in

ls al

pauperes vel alias caufas pias, eaque opera mife-

ày uT

ricordie horreat. De quibus tamen jam fuffi-

eüdubium,h:

cienter a&um efít in primo Pracepto. Decalogi.

2j CUl(I

Q

UARTUM fignum eft, fi quis nec fentiat, nec

jjgpis

patiatur ,

fe ad mifericordiam fle&i indigentium

Vmum Htb

precibus , aut fletibus ; nec audire velit de fup-

u

plicationibus ac gravaminibus , vel remediis tri-

bulatorum, vel de cohortationibus ad opera mi-

. ingod

yin d

fericordiz.

jpratt

T faa'atää

L

C 4

8 IV.

u1

TRACTATUS

r len& 1

$. IV.

TU

De Luxuria.

1 auenüq'

at

VUIERITUR I.

uid fit Juxuria?

10

RrzsPoNDEro: Luxuria eft inordinatus

v ::;r'

appetitus venereorum , feu actuum ad profufio-

[UUITU

nem humani feminis preter ordinem à Deo con-

ftitutum tendentium.

Verüm de hoc genere

e

ccati fufficienter actum eft in fexto precepto

b

ecalogi.

Ti

. QuzxRiITUR 2, Quenam affignantur f/ie

t Wil

Fx

luxurie?

vow

RzsPowNpEo: Affignantur fequentes.

I.

W

CimcrrAS MENTIS, qua homo in agendis ab-

ld

ii

errat à via ac regulis prudentia.

Haec mentis

:z:,Lugj.«::uu

cxcitas luculenter apparet in illis duobus libidi-

n

nofis fenibus, de quibus fcribitur Dan. 13. Exar-

Jferunt in concupi[centiam ejus (Sufannee) C everterunt

fenfum fuum , & declinaverunt oculos fuos, ut. non vide-

n

J

vent celum , neque vecordarentur judiciorum juftorum,

Horum uni Daniel dixit : Species decepit te, C2 con-

tl

9. PRIÀECIPITAN-

cupifcentia fulvvertit cor tuum.

ID

u

TIA, qua homo impetu concupiícentiz abreptus

Atf h

fine matura deliberatione , circumfpe&tione, ac

MrUS n

providentia in actum libidinofum prorumpit.

d

Libidinofis enim congruit, quod fcribitur Jobi 18.

BU

ALux impii obtenebre[cet in tabernaculo illius , & lucerna

BR

(gratie) , que fuper ewun eft , extinguetur. — A&abun-

n

tur gre[Jus virtutis ejus , & precipitabit eum confilium

Rl

Jüum : Immifit enim in vete pedes fuos , & in maculis

fj

ejus ambulat.

3. INCONSIDERATIO, qua ho-

N

j

Bu

mo , etiamfi conetur cum deliberatione procede-

fe

DE 7. VITIIS CAPITALIBUS.

4t

re ac lenté , nihilominus ob inclinationem affe-

&us ad obje&ta, motiva, & media przdilecta, ad

ea attentionem fue mentis affgit, & econtra à

lr

confideratione obje&torum, motivorum, ac me-

diorum retrahentium attentionem füe mentis

TU

U d r

vel totaliter , vel partialiter retrahit,

4. IN-

CONSTANTIA,quálibidinofus, dum fefe à vi-

itm i D

tiofo babitu extricare conatur , facile à bono propofito ve-

e ln k

cedit , aut levi difficultate frattus , aut dominante volun-

Lt p

tate illectus,

3. AMOR INORDINATUS QUA-

RUMVIS BLANDITIARUM CARNIS in omni

La

genere- voluptatum. Proprium eft enim ejus-

modi voluptati carnali, ut qui hanc amat, etiam

do

delicias reliquorum fenfuum, puta ta&tus, guftus,

0 g

odoratus, vifus, & auditus amet.

Hinc Sapien-

um

tie ». Luxuriofi dicunt: Jenite, fruamur bonis,

düobus

que funt , & utamur creatura tanquam in juventute ce-

À 1 D

leriter.

Coronemus mos vofis , antequam mmarcecant s

) t

mullum pratum fit ,. quod non pertranfeat luxuria mof?ra.

i r

6. OptvuM Dzr, feu ejus judiciorum & legum.

n t

Hinc luxuriofi plerumque perfequuntur Do&to-

ij

res tuentes obligationem veram Legum Divina-

TRU

rum, eosque habent odio,in quibus odiunt Deum

[entio d

Authorem legum caftiffimarum.

7. INonDr-

NATUS AMOR VITAE PRESENTIS , quo libi-

ts

um p

dinofi mallent, voluptates prefentis vitz effe d-

irtart

ternas cum contemptu future vite gaudiorum.

8. DESPERATIO ASSEQUENDJE BEATITU-

jj t

i. d

piNris. Libidinofi enim jufto Dei judicio fic re-

linquuntur poteftati Demonis inhabitantis, ut

vlj u

^

!

, 63*

credant, fefalvos fieri , & pravam confuetudi-

nem deponi non poffe.

Hinc Ofeez C. 5. dicitur:

unm, d

ertantur ad Deum

fuum ;

o

Nan dabuni cogitationes, ul reve

$

quia

IRACTATUS

W

42

quia. [piritus fornicationum in medio eorum , & Domi-

uf

ys d

i

num non cognoverunt. KEt Ephef.4. Dejperantes fe-

metipfos tradiderunt impudicitie , in operationem im-

Ems ,

hd

munditie omnis.

Et D. TÉoMAS 2.2-9:73.a.5.

ad ». hec notatu digniffima ac veriffima fcribit :

i

Y

» Diabolus dicitur maximé gaudere de peccato

, luxuriz , quia eft maximz adhzrentie, & diffi

»cile ab ea homo poteft eripi. ,

Q9 S TULTI-

(raut

TIA, TURPILOQUIUM , & SCURRILITA $.

Connaturale enim eft , ut lingua facile eruétet,

Weud

w m

TY

quo cor plenum eft. Quod autem attinet ftulti-

tiam feu turbationem mentis, de ea S. T uo-

AT

T

q.

MAS À. 2. Q. 46. a. 3. fic fcribit: , Stulutia fe-

Prm L

, cundüm quod eft peccatum , provenit ex hoc;

, quod fenfus fpiritualis hebetatus eft, ut non fit

i M

,aptus ad fpiritualia dijudicanda. Maximé au-

n

, tem fenfus hominis immergitur ad terrena per

i

»i

uxuriam, quz eft circa maximas delectationes,

uibus anima maximé abforbetur.

Et ideo

, ftultitia, que eft peccatum, maximé nafcitur ex

luxuria. ,

Hinc etiam Apoftolus r. Cor. 2.

I

m

v. I4. fcribit: J4münalis bomo mon percipit ea , que

il m

]i

qua funt Spiritus Dei : ftultitia enim eft illi. Et Pro-

"Uf

verb. 7. de Juvene meretricem fequente dicitur:

707 g hn

Statim eam fequitur , quafi bos du&tus ad vittimam , &9

quafi agnus lafziviens , ignorans , quod ad vincula ftul-

Ugj 1

tus trabatur , donec transfigat fagitia jecur ejus . oetut

lr

eum, 69 nefcit , quod de periculo

A

fi avis feftinet ad laqu

n

ii

anime ejus agitur.

Eodem in fenfu S. Hreno-

n

NYMUS l.1. adverfus Jovinianum fcribit: , À-

Ju

, mor formze rationis oblivio eft, & infanie pro-

i

Ua

» Ximus.

Fodum, minimeque conveniens ani-

u

l

4

O0 fopiti vitium ; turbat confilia, altos & ge-

