re noftra, & relinquere, ut faciat in nobis fine

j

i.

nobis fuam Divinam voluntatem.

[

Á

AV

14. Qui Divine voluntati refignatus eft, non

convenit, ut à Deo rem aliquam petat, quia

t

febfr.

petere eft imperfe&tio , cum fit aétus propria

voluntatis, & ele&ionis, & eft velle, quod

QV

Divina voluntas noftre conformetur, & non

quod noftra Divinaz.

Et illud Evangelii: Peri-

ii

i€, €2 accifietis.

Non eft dictum à Chrifto pro

m

Animabus internis, que nolunt habere volun-

[

tatem.

Imo hujusmodi Anime eo perveniunt,

ut non poflint à Deo rem aliquam petere.

J

n

AA

IS. Sicut non debent à Deo rem aliquam

petere, ita nec ili ob rem aliquam gratias

|

Ti

105 0

:5

agere debent; quia utrumque eft actus propria

voluntatis.

16. INon convenit Indulgentias querere pro

Atj

pona propriis peccatis debita, quia melius eft

mibot

Divinz Juftitie fatisfacere, quam Divinam Mi-

i

Íericordiam quzerere; quoniam illud. ex puro

L

Dei amore procedit, & iftud ab amore noftri

um

intereffato, neceft res Deo grata, nec merito-

[

ria, quia eft velle Crucem fugere.

'h]

17. Tradito Deo libero arbitrio, & eidem

N

relicta cura, & cognitione Anime noftre, nom

eft amplius habenda ratio tentationum, nec eis

h

alia refiftentia fieri debet, nifi negativa, nulla

Qj

[

adhibita induftria;

& fi natura commovetur,

oportet finere, ut commoveatur, quia eft na-

tura.

, dl

"

18. Quiin Oration.eutiturlmagihibus , figu-

TL

ris,

n

62

PROPOSITIONES DAMNATZE.

N

ris, fpeciebus, & propriis conceptibus, non

adorat Deum in fpiritu, & veritate.

j

acqh'ïï

I9. Qui amat Deum eo modo, quo argu-

d

mentatur, aut intelle&us comprehendit, non

aL

amat verum Deum.

20. Afferere, quod in Oratione opus eftfibi

M

per difcurfum auxilium ferre, & per cogitatio-

nes, quando Deus animam non alloquitur, igno-

f

;

rantia eft. Deus nunquam loquitur: ejus locu-

tio, eftoperatios & femper in Anima opera-

i

DAU

tur, guando hec fuis difcurfibus, cogitationi-

n

Vi

bus, & operationibus eum non impedit.

08

A0n u

2I. In Oratione opus eft manere in fide ob-

ii

fcura, & univerfali, cum quiete, & oblivione

Ninity

cujuscunque cogitationis particularis, ac di-

fitiren

ftinéte Attributorum Dei, ac Trinitatis, & fic

DT

in Dei prafentia manere ad illum adorandum,

Jn

l

& amandum, eique inferviendum, fed ab:que

T

produ&ione a&uum, quia Deus in his fibi non

complacet.

tOrg

ID

22. Cognitio hec per fidem non eft actus à

til

$

Creatura productus, fed eft cognitio à DEO

Wt

H

Creature tradita, quam Creatura fe habere non

D

cognofcit, nec poftea cognofcitillam fe habuiffe ;

r

& idem dicitur de Amore.

b

J

23. Myftici cum San&o Bernardo in Scala

i, f

Clauftralium, diftinguunt quatuor gradus, Le-

?

&ionem, Meditationem, Orationem, & Con-

M

!

templationem infufam. ,Qui femper in primo

M

1

fiftit, nunquam ad fecundum pertranfit.

Qui

a 'l

femper

"t

PROPOSITIONES DAMNAT £.

63

Epm)ml n

|

femper in fecundo perfiftit, nunquam ad ter-

tium pervenit, qui eft noftra contemplatio

! Mi

acquifitay in qua per totam vitam perfiften-

'Ifüa",f[) Ij

dum eft, dummodo Deus Animam non trahat,

absque eo quod ipfa id expe&tet, ad contemn-

plationem infufam, & hac ceffante, Anima re-

l

gredi debet ad tertium gradum, & in ipfo per-

E

manere, absque eo quod amplius redeat ad fe-

cundum, aut primum.

24. Qualescunque cogitationes in Oratione

occurrant, etiam impure, etiam contra Deum,

San&os, Fidem, &Sacramenta, fi voluntarie

non nutriantur, nec voluntarie expellantur, fed

cum indifferentia, & refignatione tolerentur,

non impediunt Orationem Fidei; imo etiam per-

M u

fe&iorem efficiunt; quia Anima tunc magis Di-

n

vine voluntati refignata remanet.

: ador?uäz:

25. Etiamfi fuperveniat fomnus , & dormia-

Lt

y ts n

tur, nihilominus fit Oratio, & contemplatio

aCualis; quia Oratio, & refignatio, refignatio

& Oratio idem fünt; & dum refignatio & Ora-

u d

tio idem füunt; & dum refignatio perdurat, per-

durat & Oratio.

26. 'Tres ille vie , Purgativa, Illuminativa,

& Unitiva, fünt abfurdum maximum, quod di-

&um fuerit in Myftica; cum non fit nifi unica

via, fcilicet via interna.

m

]

27. Qui defiderat, & ample&itur devotio-

J Lt

nem fenfibilem, non defiderat, nec querit

Deum, fed feipfum, & male agit, cum eam de-

) pïmf

n

fiderat, & eam habere conatur, qui per viam

[2 d

inter-

"

W

PROPOSITIONES DAMNATZE.

64.

At

d

internam incedit tam in locis facris, quam in die-

bus folemnibus.

| um

j

28. 'Tedium rerum fpiritualium bonum eft;

d

fiquidem per illud purgatur amor proprius.

n

29.. Dum Anima interna faftidit difcurfus

Jl

de Deo, & virtutes, & frigida remanet, nul-

)

"

lum in feipfa fentiens fervorem , bonum fi-

V

gnum eft.

[ti(

3e. Totum fenfible, quod experimur in

vita fpirituali, eft abominabile, fpurcum, & im-

IUL;

1

mundum.

L

!

i

]

d

q1. Nullus Meditativus veras virtutes exer-

cetinternas, quaenon debent à fenfibus cogno-

u

Íci.

Opus eft amittere virtutes.

MAT

ktt,

32. Necante, nec poft Communionem alia

X N

requiritur prparatio, aut gratiarum actio (pro

fb

iftis Animabus internis) quam permanentia in

b nii

folita refipnatione pafliva, quia modo perfe-

&iore füpplet omnes aétus virtutum, qui pof-

Et (1 hac occa-

T

funt, & fiunt in via ordinaria.

|

fione Communionis infurgunt ihotus humiliatio-

:'uæävïriuv

d2

nis, petitionis, aut gratiarum actionis, repri-

mendi funt, quoties non dignofcatur, eos eífe

[

l

üpy

ex impul(u fpeciali Dei; alias fupt impulfus na-

4

ture, nondum mortuz.

B

|

A

»

33. Maleagit Anima, que pr'(')cedit perhane

T

Viam Internam, fi in diebus folemnibus vult

4'5 a'lüm

aliquo conatu particulari excitare infe devotum

E

aliquem fenfum , quoniam Animz Interne omnes

Ti

dies funt equales, omnes feftivi. Etidem di-

t h

citur

J

i

[

l;

Tn

Mp

PROP,OSI;F-IXONES DAMNAT ,.

65

o

citur delocis facris, quia hujusmodi animabus

l

omnia loca equalia funt.

N

nbrE

At

34. Verbis, &lingua gratias agere Deo non

DN

eft pro Animabus Internis, quz in filentio

('Uffh;

manere debent, nullum DE O impedimentum

1 ul

apponendo, quod operetur in illis: & quo

hMU

[

magis DEO fe refignant, experiuntur fe non

poffe Orationem Dominicam , feu Pater nofter

recitare.

j

35. Non convenit Animabus hujus Vi In-

bt

terne, quod faciant operationes, etiam virtuo-

fas, ex propria ele&ione, &aüivitate, aliasnon

effent mortuse: nec debent elicere actus amoris

ii

erga Beatiffüunam Virginem, San&os, aut Hu-

manitatem Chrifti; quia cum ifta objeéta fenfibi-

N

liafint, talis eft amor erga illa.

n f

N

36. Nullà Creatura, nec Beata Virgo, nec

unentt

San&i federe debent in noftro corde, quiafolus

Deus vult illud occupare, & poffidere.

i t

"

m

37. In occafione tentationum, .etiam furio-

n

i

farurji, non debet Anima elicere a&tus explici-

"

tos virtutum oppofitarum; fed debet in fupra-

dicio amore, & refignatione permanere.

38. Crux voluntaria mortificationum pon-

dus grave eft, &infructuofum, ideoque dimit-

tenda.

39. Sanüiora opera, &penitentiz, quas per-

MM

A

egerunt San&i, non fufficiunt ad removendam

"

ab Anima, vel unicam adhzefionem.

Qtufl

40. - Beata Virgo nullum unquam opus exte-

m omm

riusperegit, & tamen fuit SanGus omnibus fane«

!

Q

&ior, . lgitur ad San&itatem perv

/

"

eniri poteft

Ü

absque opere exteriori.

Propof. damn.

E

4I. Deus

n

66

PROPOSITIONES DAMNAT E.

M

41. Deus permittit, & vult, ad nos humi-

Y

liandos, & ad veram transformationem perdu-

Woul

cendos, quod in aliquibus animabus perfe&is,

&iri

etiam non arreptitiis, deemon violentiam infe-

Qul

rat eorum corporibus, easque a&tus carnales

J

committere faciat, etiam in Vigilia, &fine men-

tis offufcatione, movendo phyfice illorum ma-

!j

nus, & lia membra contra earum voluntatem.

Et idem dicitur quoad alios a&us per fe pecca-

LK

äll 0

minofos, in quo cafü non funt peccata ; .quia

his non adeft confenfus.

OF ljl Ou

Wf

42. Poteft dari cafus, quod hujusmodi vio-

lentie ad actus carnales contingant eodem tem-

f Der

r

pore ex parte duarum perfonarum , fcilicet ma-

ris, & foemine, & ex parte utriusque fequatur

fet l

aCus.

I

43. Deus prateritis feculis Sanctos efficie-

rs'uü rU-

rl

bat Tyrannorum minifterio, nunc vero eos

efficit San&tos minifterio Domonum, qui cau-

NT

FY

fando in eis predictas violentias, facit, utilli

feipfos magis defpiciant, atque annihilent, & fe

( uthW

du

Deo refignent

44. Job blafphemavit, & tamen non pec-

j 01

[y

cavitlabiis fuis, quia fuit ex Deemonis violentia

45. San&tusPaulus hujusmodi Deemonis vio-

W& f

w

lentias in fuo corpore paffus eft, unde fcripfit:

JNon quod volo bonum, boc ago, fed quod molo ma-

j

lun, boc facio

' n

V

QUtn

46. Hujusmodi violentiz funt medium ma-

lh

gis proportionatum ad annihilandam animam,

Wüï "I

& ad eam ad veram transformationem, & unio-

Wt

nem perducendam, nec alia füpereft via. Et

tht

hzc eft via facilior ; & tutior.

As

47. Cum

M.

PROPOSITIONES DA'M,NATIE.

67

LIT

(*12

47. Cum hujusmodi violentie. occurrunt,

I k

finere oportet, ut Satanasoperetur, nullam ad-

3U i

hibendo induftriam, nullumque proprium cona«

lt

n

tum, fed permanere debet homo in fiuo nihilo,

AU Qj

& etiamfi fequantur pollutiones , & a&us ob-

ïli'ämzen.

fceni propriis manibus, & etiam-pejora, non

Ürp m.

opus eft feipfum inquietari; fed foras emittendi

lii

funt fcrupuli, dubia, & timores ; quia anima

tl

fit magis illuminata, magis roborata, magisque

d qu

candida, & acquiritur fan&a libertas.

Et pra

omnibus non opus eft hec confiteri, & fanétiffi-

1

me fit, non confitendo, quia hoc pacto füpera»

1

tur Demon, & acquiritur thefaurus pacis.

]

48. Satanas, qui hujusmodi violentias in-

bl

fert, fuadet deinde, gravia effe deli&ta, ut ani-

mafe inquietet, nein via interna ulterius pro-

tfb d

grediatur; unde ad ejus vires enervandas, me-

TOE

lius eft ea non confiteri, quia non fünt pecca-

n qii

ta, nec etiam venialia.

t

49. Job ex violentia deemonis fe propriis

Yij

manibus polluebat, eodem tempore, quo mundas

babebat ad Deum preces (fic interpretando locum

J

ex cap. 16. Job.)

so. David, Hieremias, & multi ex San&tis

Prophetis hujusmodi violentias patiebantur ha

rum impurarum operationum externarum.

51. In Sacra Scriptura multa funt exempla

T d

violentiarum ad a&tus externos peccaminofos,

Uti illud de Samfone, qui per: violentiam fe-

j El] g

j1

ninu

ipfum occidit cum Philifteis, conjugium injit

cum alienigena, & cum Dalila meretrice forni-

a

catus eft, qua alias erant prohibita, & peccatà

i

fuiffent. De Juditha, quz Holopherni mentita

2

fuit,

p

?I

68

PROPöSITIONES DAMNAT.JE.

fuit.

De

TM

De Elifeo, qui pueris maledixit.

W

Elia, qui combufit Duces cum turmis Regis

Achab.

An vero fuerit violentia immediate

t

à Deo pera&a, vel deemonum minifterio, ut in

)u

alis animabus contingit, in dubio relinquitur.

52. Cum hujusmodi violentie, etiam impu-

re absque mentis offufcatione accidunt, tunc

Jag

Anima Deo poteft uniri, &

Nde facto femper ma-

if

gis unitur.

ï

53. Ad cognofcendum in praxi, an aliqua

pl

operatio in aliis perfonis fuerit violentia, regu-

Qu

Q

la, quam de hoc habeo, nedum funt protefta-

tiones Animarum illarum, quz proteftantur fe

Bing

di&is violentiis non confenfiffe, aut jurare non

poffe, quod in iis confenferint; & videre, quod

li

14

fint Anime, quz proficiunt in via interna, fed

regulam fümere à lumine quodam a&uali, co-

Vi

Gu

gnítiione humana, ac Theologica füperiore,

quod me certo cognofcere facit cum interna

54

"H

certitudine, quod talis operatio eft violentia,

& certusfüm, quod hoc lumen à Deo procedit,

l

Ti

)'X

quia ad me pervenit conjun&um cum certitudi-

ne, quod à Deo proveniat, & mihi nec umbram

l

dubii relinquit in contrarium , eo modo quo in-

Dortug

ll:

terdum contingit, quod Deus aliquidrevelando.

W

il

l

TR

eodem tempore animam certam reddit, quod

ipfe fit, qui revelat, & anima in contrarium non

[

M

lia

poteft dubitare.

54. Spirituales vite ordinarie in hora mor-

u

1J

(

4

tis fe delufos invenient, & confufos, & cum

f fll

DI

omnibus paflionibus:in alio mundo purgandis.

BU

55. Per hanc viam internam pervenitur, etfi

l

llll

extin-

l

* u

multa cum fufferentig, ad purgandas, &

guen-

/

Wt

PROPOSITIONES DAMNAT E.

69

b )

guendas omnes paffiones, ita quod nihil amplius

i l

fentitur, nihil, nihil ; nec ulla fentitur inquie-

b

tudo, ficut corpus mortuum, nec anima fe am-

It .

plius commoveri finit.

Ti

56. Due leges, & ducz cupiditates, animz

m u

una, & amoris proprii altera, tamdiu perdu-

!U"t) lj

rant, quamdiu perdurat amor proprius ; unde

fempr,;;.

quando hic purgatus eft, & mortuus, ut fit per

viam internam , non adfunt amplius ille duzle-

( à

Jj

ges, & duz cupiditates, nec ulterius lapfus ali-

M

quis incurritur, nec aliquid fentitur amplius, ne

quidem veniale peccatum.

57. Per contemplationem acquifitam perve-

nitur ad ftatum non faciendi amplius peccata,

]*

nec mortalia, nec venialia.

MU

58. Ad hujusmodi ftatum pervenitur, non

4 (

refle&tendo amplius ad proprias operationes;

s

quia defectus ex reflexione oriuntur.

1

eu ia

59. Via interna fejuncta eft à Confeffione, à

d n

Confeflariis, & à Cafibus confcientie , à Theo-

logia, & Philofophia.

Deopreïiï

60. Animabus proveGtis, quz reflexionibus

a

!]

TAT

mori incipiunt, & eo etiam pérveniunt, ut fint

mortueg, Deus confeffionem aliquando efficit

impoflibilem, & fupplet ipfe tanta gratia pre-

fervante, quantum in Sacramento reciperent;

& ideo hujusmodi animabus non eft bonum in

u |

tali cafu ad Sacramentum Ponitentiz accedere ;

a

quia id eft illis impoffibile.

qui

61. Ánima, cum ad mortem myfticam perve-

J

gan i

nit, non poteft amplius aliud velle quam quod

Deus vult, quia non habetamplius voluntatem.

aytyb/

& Deus illi eam abftulit.

!)

(

E 3

62. Per

IK

70

PROPOSITIONES DAMNAT t

$.

62. Per viam internam pervenitur ad con-

tinuum ftatum immobilem in pace imperturbabili.

o

.63. Per viam internam pervenitur etiam ad

þeccar

mortem fenfuums quinimo fignum, quod quis

W,l

y

in ftatu nihilitatis maneat , id eft, mortis mytti-

c&, & fi fenfüs exteriores nonreprefentent am-

t

|

plius res fenfibiles, ac fi non effent: quia non

Vi

'

perveniunt ad faciendum, quod intelle&us fe ad

Jj

eas applicet.

i

D

64. TTheologus: minorem difpofitionem ha-

|gudi

bet, quam homo rudis, & ítatus contempla-

mmæe

tivi.

81

Primo quia non habet fidem adeo pu-

"

ram.

Secundo , quia non eft adeo humilis.

tit

Mp

Tertio, quia non adeo curat propriam falutem.

Quarto, quia caput refertum habet phantaf-

t (

iatibus, fpeciebus, opinionibus, & fpecula-

fns d

tionibus, & non poteft in illum ingredi verum

n

jumen.

lit, t

65. Prepofitis obediendum eft in exteriore ;

m

& latitudo voti obedientie Religioforum tan-

tütyg

In interiore

h

l

tummodo ad exterius pertingit.

pims

vero aliter res fe habet, quo folus Deus, & Di-

tibts

rector intrant.

Ti lx

66. Rifu digna eft nova quzdam doé&rina

t

in Ecclefia Dei, quod anima quoad internum

g

gubernari debeat ab Epifcopo: quod fi Epi-

Mkï

T

Ícopus non fit capax , anima ipfum cum fuo

dihy|

li

direCtore adeat.

Novam, dico, do&rinam

l

2[?1

0De

quia nec Sacra Scriptura, nec Concilia, nec

unq

lied

Canones, nec Dulle, nec SanGi, nec Autho-

Ti

8j

res eam unquam tradiderunt, nec tradere pof-

lm

fünt; quia Ecclefia non judicat de occultis, &

[

anima jus habet eligendi quemcunque fibi bene

d

:

vifümo

67. Di-

Wt

PROPOSITIONES DAMNAT:.

7t

r d

/67. Dicere, quod internum manifeftandum

lmpemh.»l

eft exteriori Tribunali Prepofitorum, & quod

li dig;

peccatum fit id non facere, & manifefta dece-

d Qg

ptio; . quia Ecclefia non judicat de occultis; &

Wrri

propriis animabus przjudicant his deceptionibus,

frft.

& fimulationibus.

1 qur

68. In mundo non eft facultas, nec jurisdi-

dedhi

&io ad precipiendum, ut manifeftentur Epifto-

lz Directoris.quoad internum anime; & ideo

ml

opus eft animadvertere , quod hoc eft infultus

ij

Sathanz &c.

as quidem Propoütidnes tanquam Hsere-

Q'

ticas, fufpe&as, erroneas, fcandalofas,

blafphemas, piarum aurium offenfivas, teme-

p

rarias, Chriftiane dcipline relaxativas, & ever-

n

fivas, & feditiofas refpective, ac quecunque

"

gedl W

fuper iis verbo, fcripto, vel typis emiffa, pa-

riter, cum voto eorundem Fratrum noftrorum

tenetir

San&e Romane Ecclefie Cardinalium , & In-

qonn a

quifitorum Generalium damnavimus, circum-

ha

Ícripfimus, & abolevimus: deque eisdem, & fi-

]o

milibus omnibus, & fingulis pofthac quoquo

modo loquendi, fcribendi, difputandi, easque

credendi, tenendi, docendi, aut in praxim re-

ducendi facultatem quibuscunque interdiximus,

& contrafacientes omnibus Dignitatibus, Gra-

li

dibus, Honoribus, Beneficiis, & Officiis ipfo

" M

fa&to perpetuo privavimus, & inhabiles ad quz-

i

cunque decrevimus, vinculoque etiam anathe-

o

matis eo ipfo innodavimus, à quo nifi à Nobis,

& à Romanis Pontificibus Succefforibus NNoftris

i

sj

valeant abfolvi: preterea eodem noftro Decre-

to prohibuimus, & damnavimus omnes Libros,

hi

(

E 4

omnia-

79*

PRÓPOSITIONES DAMNATZ.

i?ïk

gU

omniaquä opera quocunque loco, & idiomate,

|

impreffa, nec non omnia manufcripta. ejusdem

f

Micbatlis de Molinós , veruimusque, ne quis cu-

ï (ïmfüih

juscunque gradus, conditionis, velftatus; etiam

W

"T

n

Ípeciali nota dignus, audeat fub quovis pretex-

v

vtl

tu, quolibet pariter idiomate, five füb eisdem

verbis , fub equalibus, aut equipollentibus,five

jr

T

absque nomine, feu fi&io, aut alieno. nomine

ea imprimere, velimprimi facere, neque im-

[

j

Mu

J

preíffa, feu manufcriptalegere, vel apud fe re-

D (

tinere, fed Ordinariis locorum, aut hzreticz

gMi

pravitatis Inquifitoribus ftatim tradere, & con-

iCl

Tedef

fignare teneantur füb eisdem ponis fuperius in-

fi&is, qui Ordinarii, & Inquifitores- ftatim ea

at

'Tàn-

fenir

igni comburant, vel comburi faciant.

dem, ut predi&us Micbagl de Molinos ob herefes,

li

errores, & turpia facta predi&ta debitis peenis

&Y

in aliorum exemplum, & ipfius emendationem

ii

1

ple&teretur, le&to in eadem noftra Congregatio-

u

ne toto proceflu, & auditis dileé&tis filiis Conful-

letn

toribus Noftris San&te Inquifitionis Officii, in

üiy

Sacra Theologia, & in Jure Pontificio Magi-

lw

ftris, cum eorundem Venerabilium | Fratrum

T yd

Noftrorum San&e Romanz Ecclefi& Cardina-

bj

lium unanimi voto, dictum Micbaélem de Molinos ,

v

tanquam reum convictum, & confeffum refpe-

V

&ive, & uti hzreticum formalem, licet peni-

hi

tentem in pomnam ar&i, & perpetui carceris,

14j

& ad peragendas alias peenitentias falutares, pra-

g

via tamen abjuratione de formali per ipfum

p

emittenda fervato juris ordine damnavimus:

[

s

us

mandante, ut die, & hora prefigendis in Ec-

i

clefia Sancte Mari& füpra Minervam hujus AI-

Ü

Inae

I

PROPOSITIONES DAMNATZI.

73

!| l idäo:;ge

me Urbis prefentibus omnibus Venerabilibus

g

Fratribus Noftris Sancte Romane Ecclefie Car-

RI

dinalibus, & Romane Curie Noftre Prazlatis,

li t

univerfoque populo ad id etiam per conceffio-

Ug

nem Indulgentiarum convocando, ex alto te-

lbt

nor proceffus ftante in fuggefto eodem JMicbadle

uj

de Moelinos una cum fententia inde fequuta lege-

110 fity

retur, & poftquam idem de Molinos habitu poeni-

T

tentie indutus predi&os errores, & herefes

Wl o

publice abjuraffet, facultatem dedimus dile&to

V

filio Noftri San&i Officii Commiffario, ut eum

à Cenfuris, quibus innodatus erat, in forma

;.thn-

g

N

Ecclefi€ confueta abfolveret; quas omnia in

J

executionem dictz Noftre Ordinationis die 3. Se-

fb

ptembris labentis anni folemniter adimpletafunt.

Tij

^

Et licet fupra narratum Decretum de Man-

dato Noftro latum ad majorem fidelium caute-

Isl

lam typis zditum publicis locis affixum ,. & di-

(

iW

vulgatum fuerit, nihilominus ne hujus Apofto-

]

J

(

lice damnationis memoria futuris temporibus

N OD

deleri pofit, utque populus Chriftianus Catho-

lica veritate inftruéctior per viam falutis incede-

i

j

m

re valeat, Predecefforum noftrorum Summo-

rum Pontificum veftigiis inherentes, hacnoftra

perpetua valitura Conftitutione fupradi&tum De-

cretum denuo approbamus, confirmamus, &

debitz executioni tradi mandamus, iterum fu-

r

pradi&as Propofitiones. definitive damnantes,

& reprobantes, librosque, & manufcripta ejus-

fi

dem Micbaülis de Molinos prohibentes , & interdi-

iil

centes fub eisdem penis, & cenfuris contra

]dïx W

"

transgreffores latis, &inflictis.

Decernentes infüper prafentes litteras fem-

)

j

E 5

per,

PRÓP OS-ITIONES DAMNATZ,

n

74

per, & perpetuo validas, & efficaces exiftere,

& fore, fuosque plenarios, & integros effe&tus

]i

fortiri, & obtinere: ficque per quoscunque Ju-

dices Ordinarios, & Delegatos quavis au&tori-

l

tate fungentes, & funéturos ubique judicari, &

definiri debere, fublata eis, & eorum cuilibet

j

quavis aliter judicandi, &interpretandi facultate,

vt

G auctoritate, acirritum,, & inane quicquid fe-

&il

cus fuper his à quoquam quavis au&oritate fcien-

f ?]h

Volu-

IP

ter, vel ignoranter contigerit attentari.

T AUf

mus autem, ut pr&fentium tranfumptis etiam

!l

h

impreffis manu Notarii publici fübfcriptis, & Si-

fitie

1

gillo alicujus perfonz in dignitate Ecclefiaftica

vl a

conftitute munitis eadem fides prorfus adhibea-

v 6

tur, quz ipfis originalibus literis adhiberetur , fi

Q t

effent exhibite, veloftenfe.

Nulli ergo omni-

(ft qi

no hominum liceat hanc paginam noftrz appro-

hn f

bationis, confirmationis, damnationis, repro-

i

f

bationis, punitionis, Decreti, & voluntatis in-

li

1

N

fringere, vel ei aufü temerario contraire: fi

Ls

quis autem hoc attentare praefumpferit indigna-

fs

tionem Omnipotentis Dei, ac Beatorum Petri,

[X

& Pauli. Apoftolorum ejus fe noverit incurfu-

! d

rum.

Datum Rome Anno millefimo fexcente-

t

fimo o&uagefimo feptimo , duodecimo Kalendas

Decembris.

w

ii

F. Datarius.

At

I. F. Albanus.

Til

Regiftrata in Secretaria Brevium,

Vifa de Curia S. de Pilaffris.

N

D. Ciampinus.

Loco i Sigilli.

(

Sequitur publicatio ín locís folitis..

l*

$.24

M

PR OPOSITIOINES DAMNATE.

75

t ts

*

ii

2 *

WUUSCUEQUQ 1

De flatu babituali perfe&tionis per. amorem

VOT

defintere[]Jatum. Fenelonii.

ts

RANCISCUS di

SALIGNAC FE

Itj

NELON, Archiepifcopus & Dux Camera-

Udl [34.1 ;

cenfis, vir fcientia, virtute, & potentia clarus,

QUi

cui LUDOVICUS XIV. directionem fuo-

TLl

rum trium ex Delphino nepotum, nempe Du-

Wi:

cis Burgundie, Ducis Berryenfis, & Ducis

ï

f

Al

Andegavenfis PHILIPPI, poftea Regis Hi-

fpanie commiferat, cum contemplationi effet

valde addictus, edidit typis Parifienfibus An-

no 1697. librum idiomate gallico fcriptum,

cui titulus :

Principia fundamentalia Santtorum

[ ergbc

circa viam interiorem explicata.

Contra hunc li-

QT.

brum ftatim infürrexerunt varii DoGores Gal-

Qn, t

lie ac inprimdis BENIGNUS BOSSUET,

YOl

Epifcopus Meldenfis, fcribentes, in hoc libro

Conrit

reperiri principia Quietflarum, quz facile de-

jeit i

generare poffent in errores Moliniffarum. — lta-

»atoru? P

que, cum orirentur varie fa&iones in Gallia,

'

[

il

li

liber denuntiatus eft Summo Pontifici, & cum

in tanta re maturo confilio longius protrahe-

Qd

MU

retur fententia, ipfemet Rex pro accelerando

judicio inftitit.

Decifio tandem fecuta eft

Anno 1699. per fequens Breve INNOCEN-

A

t

vvvvv

'TiI XIL hujus tenoris:

L

INNOCENTIUS, Papa XII.

ul

;fn

Ad perpetuam rei memoriam.

x

um alias ad Apoftolatus Noftri notitiam

, in lucem prodiiffelibrum quem-

h

:

-perveneric

E

dam

u

26

PROPOSITIONES DAMNAT X.

Pï

cui titulus:

B

dam Gallico idiomate editum ,

W

Explication des Maximes des Saint fur la Vie in-

n

ierieure, par lMeffire Francois de Salignac Fenelon,

| 8

V

il

«rcbeveque Duc de. Cambray , Precepteur de. Mef-

figneurs les Dues. de Bourgogne, d'zfnju €9 de

w

Berry.

44 Paris cbez .Pierre. dubouin , — Pierre

Emery , Cbarles. Cloufier 1679.

Ingens vero füb-

5f

f

inde de non fana libri hujusmodi do&rina ex-

n

citatus in Calliis. rumor adeo percrebuit, ut

10

opportunum Paftoralis vigilanti& noftre opem

lV

efflagitaverit: JNos eundem librum nonnullis

1

VA)

du

[

t

ex Venerab. Fratribus Noftris S.. R, E. Cardi-

&

r

Ap

Quions

nalibus, aliisque inSac. Theologia Magiftris ma-

ture, ut rei gravitas poftulare videbatur, exa-

minandum commifimus.

Porro hi Mandatis

qe ii

Ti (

noftris obfequentes, poftquam in quamplurimis

f a

Congregationibus varias propofitiones ex eodem

;:zdï&um

libro excerptas diuturno, acuratoque examine

TM

difcufferant, quid fuper earum fingulis fibi vi-

t l

deretur, tam voce, quam fcripto nobis expo-

n

4

h

fuerunt.

Auditis igitur in pluribus itidem co-

(trinn

ram Nobis defüper actis Congregationibus me-

s n

moratorum Cardinalium, & in Sac. Theologia

tit )

Magiftrorum fententiis, Dominici Gregis Nobis

I AE

ab /Eterno Paftore crediti periculis, quantum

WQ

NNobis ex alto conceditur, occurrere cupientes,

u

motu proprio, ac ex certa fcientia, & matura

lfY

deliberatione INoftris, deque Apoftolice pote-

ftatis plenitudine, librum predi&um . ubicun-

d C?w

que, & quocunque alio idiomate, feu quavis

fj

editione, autverfione hucusque impreffum, aut

Tf

in pofterum imprimendum , quippe ex cujus

D]

"

le&ione, &.ufu fideles fenfim in errores ab Ec-

fity

clefia

h

PROPOSITIONES DAMNATZE.

77

ü

h

Q

clefia Catholica jam damnatos induci poffent,

&MW"

Pt h

ac infuper tanquam continentem propofitio-

nes, fivein obvio earum verborum feníu, five

W&&

l;

UA

attenta fententiarum connexione, temerarias,

JC()

fcandalofas, male fonantes, piarum aurium of-

, P/»lf

fenfivas, in praxi perniciofas, ac etiam erro-

WOl

1l

Aq

neas refpe&ive, tenore prefentium damna-

mus, & reprobamus, ipfiusque libri impref-

i,

J

fionem, defvriptionem, le&ionem, retentio-

p

jl

nem, & ufum omnibus, & fingulis Chriftifide-

il

libus etiam fpecifica, & individua mentione,

& expreffione dignis, füb pomna excommuni-

MEQTUS

"—

cationis per contrafacientes ipífo fa&cto, abs-

*)

que alia declaratione incurrenda, interdici-

mus, & prohibemus.

Volentes, & Apofto-

qnampn

lica auctoritate mandantes, ut quicunque fu-

st

pradi&um librum penes fe habuerint , illum

st

ftatim , atque prefentes litere eis innotue-

QU J

rint, locorum Ordinariis, vel haeretice pra-

Qd

vitatis Inquifitoribus tradere , ac confignare

Y

omnino teneantur.

In contrarium facienti-

bus non obítantibus quibuscunque.

Cete-

:ga:ioïöïl

Y

"

rum Propofitiones in di&o libro contente,

h

quas Apoftolici cehfura judicii, ficut premit-

!

titur, configendas duximus ex Gallico idioma-

te in latinum verfe, funt tenoris, qui fequi-

r

]W!

tur, videlicet:

i

I. Datur habitualis ftatus amoris Dei, qui

eft Charitas pura, & fine ulla mixtione motivi

j

proprii intereffe.

Neque timor penarum ne-

jf

que defiderium remunerationum habent amplius

]i

(9

in eo partem.

Non amatur amplius Deus pro-

W

pter meritum , neque propter perfe&tionem,

a

tUR

neque

78

PROPOSITIONES DAMNAT.XE.

n

neque propter felicitatem, in eo amando inve-

niendum.

qui

2. In ftatu vite contemplative, feu uniti-

i

veomittitur omne motivum intereffatum timo-

ris, & fpei.

j

3. Id quod eft effentiale in dire&tione ani-

mze eft non aliud facere, quam fequi pen-

|

| qeii

dentim gratiam cum infinita patientia, prce-

L[Z..O K

cautione, & fubtilitate.

Oportet fe intra hos

li

:

limites continere, ut finatur Deus agere, &

nunquam ad purum amorem ducere nifi quan-

f

Fl

do Deus per unctionem interiorem incipit ape-

Ü

rire Cor huic verbo, quod adeo durum eft

I

animabus adhuc fibimet affixkis, & adeo pot-

prin,

eft illas fcandalizare ,

aut in perturbationem

W

conjicere,

u

4. In ftatu fan&e indifferenti: anima non

Qul

&

habet amplius defideria voluntaria, & delibe-

rata propter füum intereffe, exceptis iis occa-

i

fionibus, in quibus toti fuz gratiz fideliter non

m

coop eratur.

NY

s. In eodem ftatu fan&e indifferentie ni-

'

l

Nihil volu-

yl

hil nobis, omnia Deo volumus.

d

mus, ut fimus perfecti, & beati propter inter-

qe 1

effe proprium, fed omnem perfe&tionem, ac

r

beatitudinem volumus, in quantum Deo pla-

IA

cet efficere, ut velimus res iftas impreffione

am

fue gratis.

U qii

6. In hoc fan&e indifferentie ftatu nolu-

T

mus amplius falutem, ut falutem propriam, ut

nf

liberationem zternam , ut mercedem-noftro-

V.

rum meritorum, ut noftrorum intereffe omni-

J

Y

l

N

i

:

um maximum ; fed eam volumus voluntate ple-

i

N

*

nà,

n

PROPOSITIONES DAMNATZ.

79

L h

na, utgloriam, & beneplacitum Dei , ut rem,

quam ipfe vult, quam nos vult velle propter

æl fa) I

ipfum.

lg li

7. Dereli&io non eft nifi abnegatio, feu

fui ipfius renunciatio , quam JEfus Chriftus à

Wt qn

nobis in Evangelio.requirit, poftquam externa

nl]jpan

omnia reliquerimus.

Ifta noftri ipforum abne-

M. Pæ

gatio non eít, nifi quoad intereffe proprium.

Extrem& probationes, in quibus hec abnega-

2

tio, feu fuiipfius dereli£tio exerceri debet, funt

]i

tentationes, quibus Deus &mulator vult pur-

gare amorem, nullum ei oftendendo perfugium,

neque ullam fpem quoad ífuum intereffe pro-

prium, etiam &ternum.

ii

8. Omnia Sacrificia, quz fieri folent ab Ani-

mabus quam maxime defintereffatis circa ea-

2 qim

yum eternam beatitudinem füunt conditionalia,

Sed hoc Sacrificium non poteft effe abfolutum

t hd

aT

m

in ftatu ordinario.

In uno extremarum proba-

d

tionum cafu hoc Sacrificium fit aliquo modo

Wab-

folutum.

il

9. In extremis probationibus poteft animee

N

Jj

invincibiliter perfuafum effe perfuafione reflexa,

wgf[;

qui non eftintimus confcientie fundus, fejufte

RU

:

reprobatam effe à Deo.

m

]

j

I1o. 'Tunc anima divifa à femetipfa expirat

j [WU

cum Chrifto in Crucedicens: Deus, Deus meus,

ut quid dereliquifti me.

In hacinvoluntariaim-

J

preffione defperationis conficitSacrificium abfo-

lutum fui intereffe proprii quoad eternitatem.

fapfiäüle ;

j

11. In hoc ftatu anima amittit omnem fpem

fui proprii intereffe, fed nunquam amittit in par-

g

te fuperiori, ideft in fuis a&ibus dire&tis, & in-

ftia rr

p

timis

W

8o

PROPOSITIONES DAMNAT £.

m&ä

timis fpem perfe&am, quz eft defiderium defin-

tereffatum promitlionum.

| gl

i

12. Dire&or tunc poteft huic anime permit-

tere, ut fimpliciter acquiefcat jacturz fui proprii

j

ul

intereffe, & jufte condemnationi, quam fibi à

Deo indictum credit.

l

j

p

13. Inferior Chrifti pars in cruce non com-

municavit fuperiori fuas involuntarias perturba-

pl

g

tiones.

14. In extremis probationibus pro purifica-

fiter

/

Yí

tione amoris fit quedam feparatio partis füperio-

)

qran

ris animz ab inferiori.

In ifta feparatione actus

u

partis inferioris manant ex omnino ceca, & in-

m p

voluntaria perturbatione; namtotum, quod eft

D

TU

voluntarium,& intelle&tuale, eft partis füperioris.

15. Meditatio conftat difcurfivis actibus, qui

1

À fe invicem facile diftinguuntur.

Iftacompofi-

d

tio actuum difcurfivorum, & reflexorum eft pro-

vt

pria exercitio amoris intereffati.

p

16. Datur ftatus contemplationis adeo fubli-

r

WA

QUX

mis, adeoque perfe&e, ut fiat habitualis, itaut

i

quoties animaa&tu orat, fua oratio fit contempla-

Y

tiva,non difcurfiva. Tuncnonamplius indigetre-

nta

diread meditationem, ejusque actus methodicos.

p

17. Anime contemplative privantur intuitu

V

diftin&o, fenfibili, & reflexo Jefu Chrifti duobus

r

temporibus diverfis.

Primo,infervorenafcente

fiit

earum contemplationis. Secundo, animaamittit

lr «

intuitum Jefu Chrifti in extremis probationibus,

UT

18. In ftatu paffivo exercenturomnes virtu-

FW. [

tes diftin&te, non cogitando, quod fint virtutes.

[ U

In quolibet momento aliud non cogitatur, quam

D

1

typus

M

facere id, quod Deus vult, & amor Zelo

fimul

l

Mu

PROPOSITIONES-DAMNATA;

81

ii

fimul efficit, ne quis amplius fibi virtutem velit,

nec unquam fitadeo virtute praditus, quam cum

virtuti amplius affixus non eft.

m

19. Poteft diciin hoc fenfu,quod anima pa

fíi

Q [j

va, & defintereffata, nec ipfum amorem vult am-

plius, quatenus eft fua perfettio, & fua felicitas;

MO CO.

fed folum quatenus eft id, quod D eus a nobis vult,

J

20. In confitendo debent animz transforma-

tt fua peccata deteftari, & condemnare fe, & de-

[Jun i

V

fiderare remiffionem fuorum peccatorum, non ut

CW'

