Licet adjurare modo deprecativo etiam fan-

7

&os, fi petantur jufta & cum fübmiffione

ad majus beneplacitum Dei, l. cc, qq. 7.

M

J

$. Ad licitam adjurationem dcemonis requiri-

ten

tur legitima poteftas per ordinem Exorci-

W

ftatus & deputationem, velper gratiamgra-

Vi

tis datam. 2) modus imperativus, 3) finis

A

Mhy

contrarius doemoni. l. cc. qq. 8.

li

9. In adjuratione doemonum non licet inter-

onj

rogare cáriofa, 2) necfecreta hominum pec-

cata. 3) nec imperare; ut ferantopem con-

Vaj

I|

Mi

tra tempeítares &c. 4) ncc affertionibus il-

lorumi adhibere plenam. j) licet tamen in-

n

terrogare eorum nomen íeu proprietatem,

V

l. cc. qq. 9.

10, Pec-

até (o. 83

depmäc,

10. Peccaut graviter ,

qui omittunt unam

ex quatuor primis cautelis. l. cc. qq. to,

1r, Peccant graviter , qui cum adjurationibus

L

contra doamones adhibent rutam, flercus

OUtm; l

caprinum, flagella, contumelias, fputa,

il m

alapas &c. l, cc.qq.1 1. Licettamen adhibere

ITR

confortativa obfeffi, v. g. rutam , aroma-

. lm

tica. l. cc.

/

i,

I2.

uando dcemon promittit fe egreffurum

Dim

ab obfeffo , fed füb certis conditionibus , v.

g. ut relegetur in certum locum; non licet

u

cum illo inire tales pactiones. l, cc. qq. 1a,

r

13, Exorcifta poterit quidem rogare Deum,

Mi

ut compellat doemonem in egreffu ad cer-

m

j

tum fignum , non tamen poteft hoc petere

Ht pe

ab ipfo doemone. l. cc. qq. 13.

aljuty

V;de. Exovcismus Exorcifla.

) pl

fübo]

[j

11

"Adoratto,

Ty

1. Adoratio in genere eft exhibitio reveren-

"m

tiz in conteítationem excellentiz domina-

li

tivz unius in alium. /z 7v. de Decal. part.

1. Difp. 2..f- 1. qq. 2.

nttt

13 ü D

24. Adoratio Dei eft exhibitio cultus, Deo ex-

hiberi foliti in conteftationem ejus füpremi

TM

dominii in homines. l. cc. qq. 3.

j

m cot

3. Chriftus etiam ut homo eft adoranduskädo.

ratione latriz. l; cc. qq. y.

ib

n

4. Humanitas Chrifti; cjus anima corpus,

cor, nomen, funt quidem adoranda cultu

B22

latrio,

Wi N

(o)

latria, fed tantüm culta refpe&iivo , non

abfoluto. l. cc. qq. 6.

$. Ad hoc, ut alicui rei poffit exhiberi cul-

t m

[

[

t»s latrevticus refpectivus, fufficit & requi-

ritur, ut Deus ea in re vel in imagine ho-

1]

norari velit cultu excellenti tanquam imme- ,

ul

diató inftrumentó fua noftrz falvationis &

l

[

fuz gloriz. l. cc. qq.7.

[

t

6. lllz folàm Imagines Dei & SS. Trinitatis

p

"

pro cultu publico tolerandz fünt, in quibus

il4

Deum aliquando apparuiffe moraliter con-

j

ftat. l, cc. qq. 8.

T

Vide. Cultus San&clovum.

lt

"mbitio,

ii

T

PT

Pide. Septem vitia Capitalia.

QO

"Eaurvocatio.

IT

1. JEquivocatio eft affirmatio vel negatio rei

i

li

per verba ad duplicem fenfüm indifferentia

!

At

ex intentione permittendi deceptionem au-

xl

dientis. Z Tr. de Decal. Difp.9. qq. 46-

». JEquivocatio fenfibilis, feu amphibilogià

LU

IT

licita eft ex caufa gravi & jufta. l.cc. qq.52-

J

3. Adlicitum ufum zquivocationis requirun-

rur tria.

W

1) ut propofitio in aliquo fenfüfit

vera. 2)ur ille fenfus aliquo figno exter-

f i

no faltem dubio fit expreffus.

3) ut detur

caufa fufliciens occultandz veritatis negotio

d

t

proportionata nempe grávis in negotio gra-

vi. l. cc. qq. j'3-

"t

T.

Fide.reftriGtio mentalis. mendacium, teftis.reus,

o

- ( f

L) "

ZAmor. Dei.

1. Amor Dei eft zzior armicitie, quobomo Deo

uiben' ü

vult efficacitev omnmia bLona tam iutvinfeca

lt

quaàm extvinfeca , fibi autem ml aliud prater

À l

zpfum Deum. ln Tra&. de Precept. Decal.

rimmc-w

Qd

part. r. difp. r. q. 1. qq. 1.

2. Ille amor poteít etiam zrzp/ici alia deffuitio-

nits

ze definiri, Przz quod (it amor amicitiz;

pradicus quo homo per amorem benevo-

qubs

AO

lentie & concupifcentie vult Deo & fibi

mutuam communicationem omnium bono-

rum. Secundó, quod fit amor amicitig,

qua diligitur Deus ut fümmum bonum tam

abfolutum, quàm relativum in ordine ad

aCtus amicitiz practicos.

Tertió, quod fit

conflans & perpetua voluntas exhibendi

Deo actus amicitie practicos. l. cc. qq. 1.

ii

Qiferet

3. OljeGuui materiale hojus. amoris eft Deus

ut íummé bonus, fümmé amabilis & defi-

d

derabilis, l. cc. qq. 2.

2

4. Obje&utri

fortiale (eu motivum hujus amo-

yji!

xis eft infinita bonitas Dei tam

abfoluta

a

O,-

quàm relativa, hoceft, Deus ut in fa b

T

nus, & per füi fruitionem nobis bonus, l.

j

cc. qq. 3-

) B Y n

y. Formula amoris poteft efíe hic a&us: Mi

um

Deus, cujus natura & voluntas bonitaseft;

g

qui etiam prior dilexifti me, atque ad inti-

mam tuam amicitiam invitafti me, te reci-

r

proco amore prz omnibus aliis bonis crea-

tis comple&or, nec aliud cupio nifi te.

m.uüïuf

n

j

Spon-

«$ 0 E '

. vl

Spondeo infuüper, me omnia preftiturum,

d

quz lege amicitiz à me exegeris reQtiffimo

ordine charitatis. l. cc. qq. 4.

Y

6. "us eliciti hujas amoris fuünt gaudium

ij

de perfeQtionibus divinis, defiderium ope-

n

|

randi & patiendi pro gloria Dei, defide-

rium beaficz unionis cum Deo. l. cc. qq. j.

IT

gt

» us imperati hujus amoris fünt, libenter

at

. de Deo cogitare, audire, & loqui, promo-

vere pro viribus gloriam Dei alios homines

j

pertrahendo ad agnitionem , amorem, lau-

d

dem, & cultum Dei, libenter in omnibus

prohxb'

fequi nutus beneplaciti divini. l. cc. qq. 6,

u

m

8. d boc nutus leneplaciti divini pertinet , li-

benter pati pro augmento divinz gloriz,

Til

Ui

impedire peccata feu inhonorationes Dei,

promovere decorem & incrementum Ec-

m

clefiz fponfz Dei, promovere ac tueri om-

jtzai

nia, quz Deus amat, puta pacem, tran-

g

quillitatem & confolationem fidelium , plan-

-N

tare ubivis virtutes & confuetudines D«o

p

acceptas, coníervare decorem templorum

W

ht

& religionis in omnibus, l. cc. qq. 6.

4

H

9. Homo tenetur elicere adum amoris erga

d

Deum 1) initio ufus rationis. 2) in articulo

VN

mortis,

3) in confeffione & communione

Ín

annua.

4) in quovis arduo falutem anima-

p

rum vel gloriam Dei attingente negotio.

Dsyr

$) in flatu peccati mortalis occurrente co-

Ti

gitatione pra&tica de conver(ione ad Deum

[

lr

6) in ítatu frigescentis charitatis. l. cc. qq.7.

C m

10. Datur etiam obligatio faltem füb peccato

D

(

venia-

«d oO B

veniali eliciendi actum amoris erga Deum

tl

Jf

diebus Dominicis ac feftis. J. cc. qq; 8.

11. Adíatisfaciendum precepto amandi Deum

fllis

non füfficit adtus imperatus, nififaltem vir-

TT Qp

tualiter procedat ex przcedente actu elicito

dno

amoris. l. cc. qq. 9.

L

1z. Non fatisfit huic precepto, nifi amor fal.

hnte

tem virtualiter f(e extendat ad omnes actus

Y

amicitiz effentiales. l. cc. qq. 10. 1 t.

iminis

13. AGus effentiales amoris amicitiz fünt 1)

N

ut fagiatur omne peccatum determinaté

ts

rohibitum fub gravi indignatione divina.

i

2) ut praferantur emolumenta divinz glo-

at

rie Commodis propriis, ubi agitur de gra-

? d

vi illius przjudicio. 3) utcaveatur torpor

ns D

in exercitio aCtuum charitatis. l- cc. qq. :«2.

um b

14. S$ignum conflitutivum torporis graviter

terim

peccamino(i eft, quando ex frequentato ne-

m, t

glecu actuam de . f& accidentalium chari-

itmye

tatis in occafionibus obviisaccrefcit magnum

yins D

prejudicium divinz gloriz. l, cc. qq. 13.

[

15. Inter alia figna gravis torporis morcaliter

eccaminofi eft, fi homo non curat emen-

,

p

dare peccata venialia plene deliberata; (i

Ü

Juuin

non vitet pericula peccatorum non neceffaria;

fi non curat media coníervativa gratiz ; fi

at

"a

per laxas fententias non curat transgreffio-

"T

nes materiales legum divinarum , ordinata-

rum ad incrementa divinz glorig & hone-

g 0

Ti

ftatem religionis. l. cc. qq. 14. 15 16.

16. Amare Deum ex Zofo corde, ex tota mueu-

J

20, €7 ex totis virilus, eft omnes affedtio-

B4

nes

i W::V

X3 ( BX

nes cordis inclinare, cogitationes intende-

re, & talenta omnia naturz , fortunz, fa-

IU

m &c. ordinare praCticé ad gloriam divi-

[

n

*l

nam promovendam, l. cc. qq. 17.

17. Homo poteft & tenetur. hoc præcepmm

)

IVDIJ

faltem' eatcnus adimplere, ut nihil velit,

nihl zflimet, nec in aliquid fuum affectum

u

inclinet contra rediffimum ordinem chari-

9]

u

ratis. l. cc. qq. :8.

al

!

18. Etiam in precepto amandi Deum datur

idm

obligatio fervandi ordigem charitatis , con-

tnidit

M

^

)

fiftentem in eo, ut ea, quz notab.liter ma-

n

gis conducunt ad gloríam Dei extrinfecam

o

preferantur in praxi iis, quz ad illam glo-

Dan,

tiam notabiliter minus conducunt. l, cc.

qq. 1.

atj

T

í2

l

l)

f

M

lt

19. Recenfentur propofitiones circa hoc pre-

tind

ceptum amoris damnarz ab Alexandro VIF.

Ldnp

Innocentio XI. & Alexandro VIIL l]. cc.

Dd

qq. 20.

Y

lr

20. Recenfentur Errores Bay, Fenelonii, &

Q uesnelli in hac materia. l. cc. qq.21.22.23.

Ti

&1. Affertur & explicaàtur genuinus Affedus

diciew

n

Xaverianus de amore Dei. l. cc. qq. 22.

u

22. Ad a&um meritorium requiritur, ut fal-

D

tem virtualiter procedat ex actu amoris er-

Ob/fgg

ga Deum. l. cc. qq.24.

J

Vide, / Chavitas Dei, amor proximi. Lex.

a

. ult,

l.

V

l

"nv

Hl

m

;

*tà (o &

vt

720r Proxz'mi.

T

1. Amor proximi eft amorís erga Deum ex-

fiam dli

tenfio ad creaturas rationales

inquantum

funt aliqua res pertinens ad Deum, atque

n

ab ipfo Deo dilecta.

I Tra&d. de Decal.

E

patrt. 1. Difp. 1. q.2. qq. 1.

idum

2; Eít una eademque charitas, qua diligitur

Qu

Deus & proximus, & qua homo diligit fe

ipfum faltem in con&deratione füpernatura-

TE

li

Amor enim proximi naturalis differt in

confideratione morali ab amore Dei. 1. cc.

üjïtcon-

"

qdi $47 4.

M

A

A

3. Hoino in eo fenfa tenetur plus diligere

|

nj

Deum, quàm feipfüm, quatenus in omni

i.

caíu fo/bili ac. decente Deum tenetur. po-

tius ferre omm/a detrimenta fuz perfonz ,

quàm divinz gloriz. l. cc. qq. f*

hp

aof

4. Homo fecundàüm animam tenetur magis

U. l

amare feipfum , quàm proximum. l. cc, qq e,

j. Homo tenet.;r diligere proximum per actus

]or

d

A V

internos. l. cc, qq. 7.

TT

6, llle a&us internus amoris erga proximum

elicieedus eft faltem virtualiter ;

quando

n

cliciendus eft a&tis amoris erga Deum, 2)

u qq. j

quoties datur obligatio exhibendi proximo

actum amoris externum.

quir'nursïf»i'

3) quando urget

obligatio retractandi odium internum erga

du

proximum. 4) quando datur gravis tentatio

affentiendi motibus odii erga proximurn, 1,

i

gt

cc. qq. 8.

ores graviter peccant

7.4 Parochi & Concionat

j

NIX

(o)

5

vix ünquam aut raró inculcando hoc

L.

»

pre-

ceptum, l. cc. qq. 9.

| dl

8. Datur obligatio obfervandi ordzzem cbari-

Wïw

?atis erga proximum, l, cc. q. 3. qq. .

Y

j

9. llle ordo confiftitin eo , ut falus animz in

st

proximo fer fe preferatur omnibus bonis

*

corporis proprii, 2) ut inter proximos prz-

|

j ht

terentur illi, qui arctiori vinculo Societatis

| " [

humanz nobis conjundi funt. l, cc, qq. 1.

! pl

10. Illa regula de preferenda aliena faluteani-

a,

—

"

m bonis proprii corporis vera eft, quando

illa falus alio modo prudenter fperari ne-

n

quit ; & non per auxilium proximi pericli-

DUQUL

tatur falus animz proprie, vel magis con-

Wt

junctorum , vel aliunde ob particulares cir-

FUL

cumfítantias illud facrificium fui non cteda-

f T

tur expetibile à Deo. l. cc. qq. 2.

M

Bi" Mater moribunda renetur abftinere à me-

,

qui

dicina, ex qua judicio medici creditur pro-

H

Qu

ï

babilius interiturus infans in utero, nifi ti-

fl

meatur etiam infans fimul interiturus cum

3 hn

máte. l. cc. qq. 3.

ttli

12. Uxor, et(i ex novo conceptu ctedat fe

if

morituram , tenetur marito laboranti peri-

YT

culo incontinentie reddere debitum, illud

D

QUl

inftanter petenti, l, cc. qq. 3.

a

13. Mater infante alioquin perituro in utero

1 Ta

nec tenetur nec poteít pati fectionem , fiex

fe&tione certó fit moritura, etíi infans fo-

Attr

ret unicus hares regni, l. cc, qq. 3-

D«

Wt

14. Parochus non tenetur cum przfentiffimo

vitc

d

s ( B*

) hDCFz

vitx periculo tranfire torrentem ad provi-

dendum infirmum vel bsptizandum infan.

It d

tem alio baptizante deítitutum. l, cc. qq. 3.

j

'l

15. Tenentur tamen Parochi, & eo deficien-

DUmT

te quivis ali! facerdotes affiftere moribundis

T

L5 0j

tempore peftis. l. cc. qq. 3.

! )

t

16. Tenetur quilibet etiam cum certo periculo

Vi

vite veram religionem integrz provincix

[T

confervare, velexminvehere , fi prudenter

lten

credat, íe obtentumrp hunc e&"g&um. l, cc,

vundo

qg. 3*

i

R

'aa

17. Proximi fecundüm div

erfam eorum nobis-

gt

cum conjun&tionem funt inzqualiter diligendi

D.

non tantür quoad effe&tum externum , fed

Qd

etiam quoad affectum internum. l. cc. qq. 4.

Q d

18. Tenemur magis diligere meliores eis volen-

do majorem communicationem boni finalis ;

n

fed qucad majoritatem bonorum vialium &

at l

quoad intenfionem poffumus ac tenemur ma-

O

- g diligere propinquiores. l.cc.qq 5.

r

19 [o»tereostamen, qui nobis nullo modo;vel

e qualiter corjun&tfunt, tenemur magis di-

T d

ligere meliores. l. cc. qq. 6.

m [

2o. In concuría tenemur magis diligere, qui

i,

nobis conjuncti funt ex contradu, quam qui

ex confanguinitate. l. cc. qq. 7*

j m

41. Inarticulo neceffitatis tenetur home magis

j i

füccurrere Patri quàm filio; fed extraneceffi-

(s ?

tatem tenetur quidem homo patri deferre plus

)

revereptis & honoris,plus tamen fubfidii filio.

f

n

l. cc. q8. 8.

D

ï

22.

(o)

AU

r

22. Per fe loquendo plus dïligendus eft pater,

.quàm mater, nifi videlicet ex parte patris

W,M

|

concutrat fpecialismalitia, aut ex parte ma-

tris extraordinaria beneficentia, l. cc, qq. 9.

o

4

23. Parentibus debetur incafu neceflitatis ma-

jor fubventio ex bonis propriis , feu parapher-

Ted

nalibus velinduftrialibus, fed exbonis com-

munibus debetur major fübventio uxori. l, cc,

kj

J

qq. 10.

CU

j

u

24. Datur obligatio, magis diligendi benefa-

&orem , fibeneficiaab eo accepta fint ingen-

gl

tia, quam beneficiatum à fe qualicumque be-

jl

|

|

j

neficio. l. cc. qq. 11.

mdm

Vide. Mifericordia, eleemofina , duimicorum

p

dileciio. Preceptum IV, Corre&io fraterna,

i

Denuntiatio,

p

Znseli

p

qu

Exiflentia &$. natura.

DFT

[

1, Exiftentia Angelorum poteft ratione naturalj

tny

i

demonftrari. In tra&t. de Azgelis Difp. 1. q. 1.

Wal

2, Suntimmediaté creatià Deo non multó ante

lm

mundum partim in coelo Empyreo, partim

l Angel

in coelo Sydereo. l. cc. q. 2,

Y

d

lt

3. In meníura tamen temporis angelici quoad

fücceffionem operationum mentalium pof-

1 1

funt dici creati multis millionibus annorum

li

il

ante mundum. l. cc, q. 3. refp. 2, ad objeGt, 2.

[H' 001

4. Tota multitudo hominum ad numerum an-

D

]i

gelorum fehabet ut unum ad quafi infinitum,

i

M

l, cc q. 2. concl, 7,

h*' AR;*h

j,9unt

«$ o £

m r

y. Suntincorporei. & immarteriales.]. cc, q. 3.

at I

Thut

6. Poteft tamen dici, eos habere fecum iden-

tificatam quandam quantitatem indefinitam,

"

terminabilem diverfimode juxta mentis arbi-

At

trium. l.cc, q. 3. Refp.z,ad. Object. 1. 3. 4,

Af

$. 6.7.

^

Tf Com,

li

7. Angeli fünt in loco per ubicationem moda-

li

lem , hoc eft, per aliquod determinativum

ad operandum in loco determinato. l. cc. q,

[

Mi

4. concl. 4.

"Upsn

8. Angeli intra locum füum 'degua?um , hoc

x

eft, illum, qui ipfis ad aliq:ando in eo ope-

randum affignatus eft, fuünt ubique nega-

TM

tivé per indi(tantiam. l, cc. q. 4. concl, j,

hn

9. Angeli intra fpatium adzqoatum poffunt

effe pofitive in duobus locis naturaliter, v,

g. Angeli cuftodes , quin fint in intermedio.

l. cc. q. 4. concl. 8. 9.

ll

10, Tantus cuilibet Angelo, v. g. Cuftodi ,

ird

competit locus adequatus ; quantus requiri-

tur ad feriem omnium operationum durante

m

ifto mundo, l. cc. q. 4. concl. 15,

V

? u

11, Angelus intra fuum fpatium adequatum

poteft moveri motu continuo vel difcreto.

l. cc. q. 5. concl. 3.

ii

yin

12. Hinc etiam poteft ab uno loco traníire

um

in alium non tranfito medio, l, . €,

jj

q. f concl. 4. j.

13. Ille motus poteft effe inftantaneus, l. cc,

um d

q. f. corixl. 6.

nf

14. Angeli in codem Ordine differunt folo nu-

] .Su

mecro

mero per relationem individualem effentia-

)

!

l

lem ad diverías a&tiones. l. cc. q. 6.

i

1. Quod (int Chori feu Ordines Angelorum,

incertum eft. l. cc. q. &.. quamvis probabi-

a:*f

lius dividantur in tres Hierarchias & no-

vem Otdines. l. cc. Concl. 2. 3. 4.

TT

16. Probabile eft S. Michaelem effc fupremum

r

angelorum, fi non per naturam; faltem per

T

meritum. l, cc. q. 6. Concl. j,

pirà

17. Angeli non fünt in tempore noftro , fed

E

in evo angelico feu in unico zuzc, in quo

jrian

r

ipfis omnia, quz apud nos tranfeunt, vi-

dentur ipüis przfentia. lj cc. q. 7. qq. 1. 2.

4 h

3. 4. 5* 6-

qui

Cognitio Zncelorum.

V 0004

(din

18. Angeli cognofcunt feipfos per füammet

effentiam, l, cc. Difp. 2. q. 1.

t

19. Per eandem fuam efífentiam cogno(cunt

* hii

qnu

angelos fuperiores, quamvis non compre-

| C

henfivé. l, cc. q. 1, concl. 3. 3.

2o. Angeli cognofcunt torum mundm quoad

n lmng

feriem caufarum & effectuum naturalium, 1

És

h um

cc, q. 1. Concl, f. 6.

21. Cognofcunt omnes cog'tationes humanas

T

j

quz imprimunt fpeciem in phantafiam , fal-

tem quoad apprehenfionem. l cc. q. z.

a

Concl. r,

D

a2. Dcemones immo nec angeli boni non co-

gnofcunt cogitationes & sffectiones huma-

R

ïïäntu

nas quz nullam imprimunt fpeciem in phan-

i

tafïa. l, cc. q. z. Concl. 2. 3.

2j .An-

1

ln

N ON :

r"

M

43. Angeli tamen cuftodes cognofcunt in Ver-

bo omnia fecreta cordium fuüorum

Aügefnr

! Clienf

tum. l, cc. Concl. 4.

! p

hö&p

24. Doemones cognofcunt ex effe&tu fübtra-

&ionis gratiz actus internos graviter pecca-

minofos, non tamen leviter peccaminofos;

m

aut meritorios. l. cc, concl. 4. f.

'temper

25. Angeli non cognofcunt certitudinaliter

myfteria füpernaturalia , nifi per revelatio-

ln d

nem, autin Verbo, aut per pctentiam or-

t qu)

ganicam , accidentaliter naturz angelicein-

t

Y

terdum fuperadditam. l. cc. q. 3.

M

?

26. Angeli funt femper in actu intelligendi

quoad cognitionem fui, Dei & objectorum

]

connaturalium nec tamen intelligere eft de

t (l

foübftantia angeli nifi quoad effe fubjectivum

cognitionis. l. cc. q. 4. concl. 3. & Ob, r.

27. Omaia intelligunt per unam fpeciem,

Tuu

n du

quam jam acceperunt in primo momento

creationis. l. cc. concl. 4. 6,

il

28. In angelis faltem bonis, non poteft dari

ag

n

difcurfüs proprié dictus. l. cc. concl. g.

29. Locutio Angelorum ad invicem confiftit

in fola directione conceptuum ad invicem.

as ln

li

I6 q. 5*

wl

i

Volutas, Gratia £5 Meritum.

[

3o. Angeli diligunt Deum naturali dile&tione

p n t

plus quàm fe. l. cc. Difp. 3. q. 1. concl. .

inquantum videlicet Deus amatur tanquam

( Id

j

majus bonum :;uàm homo. l. cc. Not. 6.

31. Voluntas azgelorum non eft inflexibilis

per

a )

a

|

per gratiam, eít tamen infiexibilis per vires

»

Y

naturg, l, cc. q. 2;

i

)

32.. Angeli fünt creati in beatitudine naturali,

us

A

ad obtinendam tamen beatitudinem |fuper-

M il

naturalem indiguerunt gratia. l, cc. q. 3.

d

i

33. In primo momento creation's habuerunt

A

grat'am fandificantem juxta difpofitionem

i

propriam &. vifionem transeuntem divinz

effentia. l. cc. concl. 3. $. 6. 3.

j

34. Via angelorum tantüm duravit per duo

1

fti

inftantia temporis angelici menfurati per

$ al

fucceffionem a&tuum voluntatis ; ea tamen

1 Cnla

duo inftantia zquivalent multis noftris fa-

yelis

culis. l, cc, concl, 10. I 1.

lub

35. Peccatum Luciferi fuit füperbia confiftens

qua

li d

in eo, quod elegerit potius adorari in mun-

Lf

do pro Deoloco Chrifti à gentilibus & ma-

; tf

lis Chriftianis , quàm obedire Chrifto.l. cc.

yDanr:

q,4* concl, 13.

n

36. Doemones eodem modo torquentur ab

lag

igne , quo noftra anima in corpore per alli-

h

|

aï(tsu

gationem arbitrariam Dei, l. cc, q..5, concl,

!

l

UT

4a j* G

ln |

37. Doemones fuerunt quidem ítatim damnati

TY

poft peccatum , fed locus damnationis ple-

ex[ua

risque doemonibus usque ad diem judicii eít

Mf Dtg

zrcaliginofuüs. l. cc. q. . concl. 1. & 7.

Ui

Imperium &5 Operationes demonum,

38. Imperium doemonum eft tantàüm demo-

Kun

qu

craticum , nec datur poteítas unius doemo-

4« q. T.

B

nis in alium , nifi faadendo, l. cc.Difp

t

3s,In

4

"

j

ll

( Be

39. In herbis, lapidibus, & alíis rebus natu-

ralibus non datur vis naturalis contra dos-

d;uf li

"

mones & maleficia. l, cc, q. z.

40. Adhibere amuleta naturalia, tanquam

^H

idonea contra doemones-& maleficia ope-

lh

rationis continuz docinonum: quamvis ad-

(liyem

hibeantur cum benedi&tionibus, füperflitio-

1 diie

fütn'eft. 1. cc; q. 5.

41t. Doemones non habent ullam poteftatem

d)

Q r

in homines (ine fpeciali licentia Dei pro quo*

wi

vis cafu particulari. l. cc, Difp. 4. q. 4. qq.r,

)&U

Wt

ID

dl

42. Caufz, cur doemoni tanta relinquatur

poteftas in homines fünt due , nempe 7u//;-

tia Dei, qua ne quidem hofti vult fua man-

Tons

cipia eripere violenter, fed zquitate; dein

WY

ut magis confundatut füperbia horum fpiri-

NI

tuum, fi vincantur ab homine. 1. cc. qq. 2.

R

43. Dantur veri obfeffi in potentiis internis,

nempe in imaginativa, appetitiva, iraícibi-

gt

li, concupiícibili , etiam(i non fint obf:ffi

p

in aliis membris, l. cc. qq. 3. Hujus obfef-

mqþm

fionis quoad potentias internas traduntu

/

figna. l. cc. qq. 4.

f

i

J

44. Non omnes cogitationes prave veniunt

ex fuggeftione daemonum. 1. c. qq. f.

RU

4f. Doemones femel devicti non femper fta-

jb

tim detruduntur in Tartara. l. cc. qq. 6.

iuni

46. Quando doemones ab obfeffis vel centatis

atind

.recedupnt, id ordinarié fit ob inflidtionem

vel ob metum novorum fuppliciorum. l, cc.

f

4

:l

I

I

C

47.

i ?;d;: geu.

w$ ( $

47..Quando in Evangelio dicitur, aliquod

i W

genus déemoniorum non ejici, nifi in ora-

zione & jejumio, id potiffimim verum eft

x W- :

i

de obícflis quoad potentias internas. l, cc.

1

qq. 8.

48. Etiam ex Scriptura pro

bàr poteít, dari

!

vera maleficia. l. cc. qq. 9.

v

Amanifc-

À

49. Doemones poffunt cognofcere &

u

ftare cogitationes conjun&tas cum operatio-

1 n

ne phanta(iz. l, cc. qq, 10.

IT

jo. Animalia, qux nafcuntur ex ovulis extra

dl

uterum, poffunt exclufione ovorum pro-

!tv

duci à doeraone accedente permiffione di-

) Nafi

vina, non autem poffünt produci animalia

fii h

perfe&a, que nafcuntur in utero. l. cc.

m d

qq. t .

Loni

£1. Caufz, ob quas ho

fnihes frequentius re-

linquantur operationibus doemonum, funt

li

Vr

imprecationes aliorum caufate pér malitiam.

propriam, perjuria execratoria , fuperfti-

Msl

tiones, cruciatio amicorum Dei, íacrilega

tj

ufürpatio facrorum v, g. Euchariftiz, l, cc,

Wt

qq. 124

i

E

$2. Caufz, ob quas Deus perfonas etiam fan-

&as tradit illufionibus doemonum per fal(as

LT

apparitiones & revelationes , funt preefümp-

u

tio aut curiofitas propría vel aliena (ic ju»

i Tbcolq»

bentium indagand: à Deo , quz non decent

Qd

À tali perfona peti , complacentia in habitis

v

revelationibus &c. l..cc. qq. 13.

T

j3. Explicantur plerzque artes doemonum val-

de notabiles in tentandis hominibus. l. cc,

h:

(qq. H

4

^ide

*

(0)

1"'! ill'ü]jd

T W

Fide. Idol?»lajtria. M

aleficia."Obfeffi,, Super-

Rn

ftitio. Vana Obfervantia. Exorciítatus.

TU |

Afpæ.

FAde. Dominium in feras.

It d

"Approbatio Confelarii, |

| inanif ,

1. Approbatio Confeffarii eft teftimonium E i-

D.

fcopi de ejus idoneitate ad excip endas Con-

qq. t.

f.fnnones. /z Zra&.de Pemit, Difp. 8. q. a.

m

m

2. Ex difpofitióne Concilii Tridentini requiri-

lt i

tur ad valorem, 1. cc. qq. 2,

Jj

3. Non füppletur ab Ecclefia, nifi de Confef-

-farii idoneitate concurrat fimul error com-

(j l.lu

munis & fimul titulus coloratus.] cc. qq. ,

Jes t

4. Non valet approbatio Epifcopi fi;e judicio

mm, t

circa ab/olute Inidoneum, l. cc,

gq- 4. alio-

x

quin valet. l. cc. qq. .

" B]F

$. Ad valorem approbationis n^n : requiritur

us

ut przcedat examen, nec utc fiat in [criptos

TT

nec ut fiat gratis. l. cc. qq. 6 7, g.

6. Sufficit approbatio tacita, dum Epifcopus

sinle

alicui concedit munus Parochi velConfefTa-'

il W hlh

rii.l..cc. qq. 9. r1.

7. Approbatione etiam indigent Dodores in

layi

Theologia v«l Jure, Lectores, Concionas.

jalb

g

tores & Religioíi. l. cc, qq. 1o. 22.

8. Parochus approbatus pro fua Parochia non

eo ipío eft approbatus pro tota dioecefi, &

]

gt*

refignata Parochia non manet eoipío appro-,

batus adAcxcipien

das Confefliones in eo pa-

j

(2

róchia ;

(6)

rochias & tranfiens ab una Parochia ad ali-

MY

am indiget nova approbatione. l, cc.

(

13. 14

9 r2

|

N

'In Jubileo poteft eligi approbatus pro lo-

|

co particulari, nifi Epifcopus approbatio-

nem reftrinxerit:

fed electus in Confeffa-

á

rium debet effe approbatus ab Otrdinario

al

loci in quo. Gonfeffio deponitur. l. cc, qq.

r

16. 17. 24.

! ii

io. Religiofus approbatus pro tota dioecefi,

["

fi mittatur ab uno loco in alium . ejusdem

dicscefis , non indiget nova approbatione.

,s! m

l. cc. qq. 1 f.

i

ioyi

nilày

ir. Religiofus approbatus pro fua dicscefi, fi

d

tranfeat per aliam , in qua non eít appro-

RT

batus, non poteft in illa validé abíolvere.

l. cc. qq. 18.

ftfít

;

12. Approbatio illimitaté impenfa Sacerdoti-

bus juxta communiorem .non poteít revo-

1 d

fttei

cari fine jufta caufa ad Sacramenti admini-

ftrationem fpe&ante. l. cc. qq. 19.

DE

13. Non füfficit approbatio prafümpta. 1. cc.

U

qq. 20.

ul

14. Non cenfetur approbatus , qui audit con-

T

feffiones Epifcopo primà viceid vidente nec

:

1

t

contradicente, l. cc. qq. z1.

|du

1j. Religiofi ad excipiendas confeffiones Re-

i attiy

QU

ularium non indigent approbatione Epiíco-

pi fed füi Superioris, l. cc. qq.23.

16. Epifcopi debent Regulares generaliter ap-

"i

n

probere, quos gezeralzter idoneos reperiunt-

M

a

Et generalicer approþacos non poffunt

no-

3l

LT

- NOB .

novum examen revocare, ni(i ex jufta cau-

(( qq« l

fa refpiciente adminiftrationem Sacramenti.

Quia tamen ad generalem idoneitatem re-

U p

Jtobr

quireretur nimis longum & exactum exa-

men, invaluit pràxis Romz approbata con-

nf

cedendi Regularibus approbationem limita-

Mij

tam. l. cc. qq. 25.

&

17. Non poffunt Epifcopi fimul ac femel fu-

fpendere integros conventus ab audiendis

i

Confeffionibus. l, cc. qq. 25

E

p

18, Regulares poffunt fine approbatione Epi-

Ícopi audire confeffiones fzcularium de fa-

milia, qui funt continui commeníales. l. cc.

á

(

qq. 26.

:

du

atlv

19. Non tamen poffunt fine approbatione Epi-

fcopi audire Confeffiones Monialium fai Or-

Qd

dinis. l, cc. qq. 27.

20. Regulares approbati in una dicecefi non

T

Yi d

funt eoipfo approbati pro alia dicecefi. l.cc.

f

'4gq. 0.

21, Quilibet Sacerdos etiam fpecialiter ton

uj lt

approbatus potelt abfalvere conftitutum in ar-

In talienim

TO

ticulo mortis , nifi fit complex.

[

cafü alius Sacerdos vocandus effet, fi ha-

beri poffet. L cc. qq. 29. Cenfetur autem

articulus mortis, quando datur periculum

f

mortis. l. cc, qq. 30.

gl

!

J

i. Sacerdos non approbatus ne quidem po-

teft alios abfolvere à folis venialibus, l. cc.

äaalke;äj

qq: 31

[

Ll

23. Religiofus à fio. Superiore probibitus ab

audien-

l

3

NON-

audiendis confeílionibus fiecularium ,

eti-

xX

LX

amíi (it approbatus ab Epifícopo, probabi-

lius invalidé abíolvit. l. cc. qq. 32.

j

Wf

l

[

l

]

24. Przlatus Regularis generaliter approbatus

pro dicecefi in parochiía pleno jure incorpo-

T

i

rata p.:ft mor:em fui Vicarii Regularis ad

nutum amovib lis poteft vel per f-ipfum vel

PT

per aliun füum Vicarium ad unam vel al-

L]:

teram íeptimanam exercere curam anima«

il

rum. l, cc. qq. 33.

ub

4f. Confeffarii & Parochi in confiniis dicece-

L M

fium in concurfü poffunt fe invicem adju-

ia

vare in audiendis confeffionibus, fihxc pra-

iM

xis p.ffim vigeat, & fciatur à vífitatoribus,

Qu

quamdiu Ordinarius non reclamat. l.cc. qq.34

Tott d

46. Parochi non poffunt (íibi in Confefrarium

lt

eligere Sacerdotem fimplicem non approba-

hM.

tum. l. cc. qq. 35.

p

27. Ad licité abfolvendum non fufficit appro-

D

batio dubia vel tantüm probabilis. l. cc.

VM

9q. 36.

'

.

IU ]

^

f

"fylum.

VM

1, Afylo non gaudent publici latrones, via-

hts

rumque graffatores, qui viatores ex infidiis

| if N

apgred:untur.. 72 Supplem. $. 15.

du

2. Nec depopulatores agrorum. l. cc.

1di

3. Nec committentes hoinicidia vel mutilatio-

nes in locis facris. l. cc.

tejn

s

4- Nec proditorié committentes homieidium.

!

A

» CC,

;'—'Q.dl

dvm

j. Nec

»$ 0 $

lr

D

)

$, Nec Affaffini. l. cc.

n )

N

€. Nec hzretici. l. cc.

n

". Nec rei Izf majeftatis in perfonam princi-

tl

pis. l. cc.

ij lbfoy f

$. Nec ftantes in Ecclefía vel coemeterio, fi

.

Ws

occidunt vel mutilant ftantem. extra. Eccle-

inmd

. fiam vel coemeterium. l, cc,

d

9. Nec flantes extra Ecclefiam vel ccemete-

1 at

rium , fi occidunt vel mutilant ftantem in-

tra Ecclefiam vel coemeterium. l. cc,

Indl(ece«

10. Nec vim inferentes confugienti in Afylum

M

D

Jl

vel eum exinde violenter abducunt. l, cc.

) Mïïxfl*

11. Nec mandantes Affaffinium , vel mercede

t

conducentes . Affaffinum ,

etiam(íi feeuta

L!.cc.qq,»

of

morte merces promiffa non fuerit reddita,

]. ce.

ag

12. Nec committentes homicidium an'uno

przmeditato. l.cc.

ftduy

13.. Nec falfificantes Litteras Apoftolicas. l.cc

xl

14. Nec miniftri Telonii, Banci, aut mon-

tium pietatis, fi committant fraudem fuf-

ficientem ad poenam ordinariam, l. cc,

1f. Nec conflantes , adulterantes ,'' vel ton-

T

dentes monetas, l. cc.

vt

16. Nec illi qui ejusmodi falfariorum: parti-

!f,

cipes tales monetas expendunt. l. cc.

17. Nec illi, qui füb nomine miniftrorum Cu-

jnttlui

riz ingrediuntar domos, ibique perpetrant

rapinas , mutilationes, vel homicidia. l.cc.

gtl

18. Nec defertores milites in i

"

defertionis, l, cc,

pi(*o" acu inju[ï:æ

1

C 4

19.Nec

]u

a (5 f

Id

19. Nec committcntes alia gravia crimioa jus

dicio S. Cong, immunitatis zquiparata vel

u

*quiparanda przfaiis criminibus exceptis,

Wu

l. cc.

i

20. Tales confuge ante extraditionem affer-

ni

p

vandi fünt in carcere Epifcopali, nec prius

bj

extradendi, antequam morali certitadine

conílet de exiftentia & gravitate delicti,

lm

41. Milites etiam defertores extradendi non

m

fünt, nifi recepta cautione de non inferen-

nl

da morte ab eo, qui habet jus aggratiandi.

E

22. Poft fufficientia indicia de crimine excep-

g

to ; quz ad incarcerationem fufficiunt,con-

ao

fuga ad carcerem Ep'fcopalem extrahi & de-

nj

duci debet per executores Epilcopales,

lil

etiam ubi opus eít implorato brachio fzcu-

! itn

lari & cum interventu perfonz Ecclefia(ti-

r

cz, l, cc.

g PU

Attritioz

nl

Lt

F'ide. Contritio. poenitentia.

| Ltde?.æ

Z tuoartitia.,

tm,

r

Fide. Septem vitia capitalia.

D

| Uuy

Ztves.

ttin

Fide, Dominium in feras.

BAIN

l

hpj

Baptismus.

Qu

M

aptisimus f'uminis eft ablutio corporis ex-

:

h

terior ex infitutione Chrifti fignificans

àdí

€X opere operato cauíans interiore

m ab-

lutio-

th Fm

C NON

m

1

!qmpmu»i

lutionem ánimx tam quoad reatum culpx

originalis & actualis , quam quoad reatum

U qu

!

poeng. /z Tra&.de Bapt. $. 1. qq. 1.

2. Baptismus flaminis eft ablutio interior ani-

hm df

TC

mz quoad reatum culpze tam originalis,

quàin a&ualis caufata per contritionem per-

Wt

hii

fe&tam intuita baptismi in voto. l. cc. qq. 2.

3. Baptismus /azguáinis eft ablutio animz in-

d nf

terior non folüm quoad reatum culpz tam

ithre.

originalis quàm actualis, fed etiam quoad

ntind

reatutn poenz , caufata per martyriutm, l. cc,

at

qq. 2.

ln

4. Sacramentum bapdsmï probabilius fuit pri-

iil

mürm inftitutum poft refurre&ionem Chri-

J

fti. l. cc, qq. 3.

dub ln

$. Baptismus ia voto faltem implicito eft ne-

B

ceffarius zeceffitate medii. l. cc. qq. 4. fuffi-

cit tamen ad falutem baptismus in voto itn-

plicito. l. cc,

6. Parentes fp

ectata präfenfe confuetudine

Ecclefis tenentur fuos infantes offerre bap-

tismo , quàm primum poffunt. l. cc. qq. $.

7. Peccarent mortaliter, (i absque gravi cau-

fa baptismum infantis differrent ultra duo-

decim dies, l. cc. qq. j. v2/.2.

8. Miniftri etiam tenentur prompté conferre

baptismum, nifi adfit periculum mortis , &

- impediantur motivo altioris ordinis. l. cc,

qq. $. re/p. 3.

u

b

9. SS. Patres antiquit

üs non oblïgarunt fide-

f

les ad füfcipiendum baptismum ante fenium

T

wiore

vel periculum vitz; eam tamen dilationem

l

:I:.

C j

non

34 ( ge

" mon fuaferunt.

Solus Tertullianus eam di-

