livio poft diligens examen, ' 2, Impotentia

phyfica.

3. Impotentia moralis , fi absque

s

gravi fuo vel confeffarii damno fieri n

equeat

ä&us cü (

2

l. cc. qq.26.

gl

al

3*. Adimpotentiam tamen moralem non perz

tinet magnus concurfüs peenitentium , vel

LU J' ( qql

infamia incurrenda apud confeffarium , ve!

n mort

periculum lJapfus ex longiori examine, vel

englünt

neceffitas manifeftandi complicem , vel ne-

)

celfitas Superiori confitendi peccatum re-

D dot,

fervatum. L. cc. qq. 27.

xuir r

33. In Pafchate non fatisfacit

przcepto. per

i g

confeffionem facrilegam,

L. cc. qq. a8.

* ULf

a d

Ca;;z/ïrmatiag

rüisopt

1. Sacramentum Confirmationis cft fignum

at w

. fen(ibile , quo per impofiionem manuum

A 1

Epileopi confertur gratia confortativa in

ii g

fide,

Im Trva&. de Dap

t C Confrvm. de

t w

. Confirm, qq. r.

lml |

2. Materia effentialis Confirmationis eft fola

if

impofitio manuum varía juxta diveríam de

um

terminationem Ecclefiz, ]. cc.

Qq. 2, & in

Queft. Difput. Coucluf. 3.

t W

3. Forma confiflit in illis verbis : Signo te

QMflgnif

igno crucis , & confirmo te chrifmate fa.

";

"hf

lutis in nomine patris &c. 1. cc. qq. 3.

"r

4. Chrifma eft oleum cum bal(amo permixtum

ab Fpifcopo folenni cxremonia confecratum,

AU |

l. cc. qq. 4-

"Ri

$5 Mi-

X þ!übyt(

« o B

,

EM

ImPültm

f Minifter ordinarius eft folus E;iif'coþü's",- ex-

D

traordinarius veró ex commiílione Papz

i Ms

etiam presbyter. l. cc, qq. j. & qq. 16.

6. Effe&tus eft chara&ter & extenfio gratiz

baptismalis in ordine ad confervationem &

T

- defenfionem fidei cujuslibet

tlf ) u

vocationi þrp-i

1

prism. l. cc. qq. 6.

lm

7. Peccant mortaliter, qui oblata opportuni-

i, w

tate negligunt füfcipere h

oc Sa-cramenþtum.v

l: [2

I:90, qqi'o;

Qj f&

$. Magis decet, ut hoc Sacramentum admi-

niítretur primüm poft adeptum ufurm ratio-

IIW M

nis. l. cc. qq. 10.

J

L

9. Decet, ut recepturi. hoc Sacramentum fe

ad i(taud difponant confeffione, jejuniis, &

fa

m

aliis bonis operibus, ad quz fünt prius per

4 f

hebdomadz vel menf(is fpatium praparandi

| Tanty

à Parochis. l. cc. qq. 1 1.

Oa d

10. Signatio in fronte admonet confirmandos

Qufib :

ut fine verecundia aut metu profiteantur fi-

dem. 1. cc. qq. 12.

yid l

1r, Percuffio in maxilla admonet, omnia ad-

jitin

vería pro Chrifto invito animo. ferenda ef-

fe. l. cc. qq. 13.

T

12. Oleum fignificat gratiamSpiritus.l.cc.qq, 14

at

13. Balfamum admonet , ut confirmati bono

r f

odore virtutum aliis dent bonum exemplum

"

léóce: ggqs 14

AUE

14 ln Ecclefia Latina Summus Pontifex fibi

fritut

foli refervavit confirmandi poteftatem dele-

gandi presbyteris; fed in Ecclefia Grecaex

j

taci*

$ (

3

f-

ne

: illam h

yatt

tacita dclegat-.id

.abqnt EPi fCOþie : !q

?

n

T

: €c, qq. ) .

jmindi

x f« Poteft presbyteris probabiliter delegari po«

yiovd d

teflas etiam confecrandi Chrifma, l, cc,

qq. 16-

-

bis Lt

n

16. Ecclefia nunquam confuevt confirmare

ao n

infantes moribundos ante ufum rationis;

non tamen imptobanda e(t devotio Epifco-

des d

porum, moribundos pueros vel puellas con-

m

firmandi in eorum zdibus. l. cc. qq. 17

imnm.

pr-tp

Concientia.

Y. I/ïm;iäilitek erronea. eft. quz potuit & de-

t

DL

buit deponis zgvizcibiliter erronea eft, quz

Ll

vel non potuit vel :on debuit deponi, /z

Tvadl. de AG. bum. Di

-

UM

fp. 2. $. 1. qq. 4 6

$, Confcientia //r2Z/? du/za eft di&amen de

equalitate rationum pro. honeftate vel in-

ii

honeftate actionis, l, cc. qq- 8. Econtracon-

fcientia Jezà. dubia eft affenfüs àd fenten-

hlv

tiam probabiliorem. l. cc. qq. 8.

pl

3. Confcientia po//tiv) dubia ,

quz. dubitat

At r

cum fundamento probabili in alterutram

Aftg cu

contradidionis partem; fed zegativé dubia

ia

eft ; quz dubitat fine probabili fundamento

LT

m

in alterutram contradidtionis partem, l. cc,

o

qq. 9.

d

. Confcientia /peculativà dubia eft, que du«

Ut

bitat, de licentia aCtionis in genere, — Pra-

1ll"ecx[t

Gicé dubia e(t, qua dubitat, an adio fit li-

"t

citafibi, hic & nunc, ftante tali dictamine

"t

confcientie dubio, probabili &c, l« cc. qq. 10.

f.con"

V*W:

P o p

n

$. Confcientiz ultimum dictameti pra

&

H

eft , quo homo judicat , Deum hic &

mun

nsox

;äi

fibi non indignaturum, fi operetur (tanteta-

:

l

:

li dabio vel dictamine diredo de licentia

adionis. l, cc. qq. 11.

Wüjfmæg

€. Confcientia fcrupulofa eft, qus nitltur-le-

Tij

vi motivo. non, fufficiente . ad formandum

!b

prudens dubium. l. cc. qq. 124

LTW

M

?. Peccat qui agit contra confcientiam, quam-

vis erroneam. 1. cc. f. 2. qq. 1

8. Peccat etigm , qui ponit aCtionem illicitam

W.

ex confícientia vincibiliter erronea, l. cc.

|e z-..-

4

Md

b

F'ide. Probabilis opinio, AGus humani,

14 (

Contentio,

du i

wl t

Fide, Septem vitia Capitalia. $. Superbia.

COnttatl

Gontratius.

!

| ii

N

i, Pupillus vel Minorennis contrahendo fine

À

authoritate tutoris, autcuratoris ,. nec obli«

qu al

atur naturaliter nec civiliter , adeoque nec

t ntt

in foro conícientiz nifi in cafibus fpecialiter

i d

à jure permi(fis. /g Zrad. de Zure & 7uff.

ld

Difp.7.q. 1. Permittitur autem à jure Pu-

P

ial

llo, ut poffit fine authoritate tutoris fua

ona transferre in monafterium , locare

fuas operas, fe obligare perfonaliter, fe

T

obligare ex flipulatu, hoc eít, contractu

u

folenni coram Judice vel Notario citra alie-

P ft

nationem rei. l. cc.

r

T

3. Idque verum eít, etiamfi non '*ha,beac cone

j

jtü«

M

i

« (o $9e

rl

-füitutum Tutorem vel Curatorem; nifi in-

gl

^'quantum fa&tus eft

i i

COnelc*So x

'loc-upletior; l. cc, q. 1.

dl ij

3. Contra&us de obligatione füb conditïo&e

f

turpi eft omnino nullus, nec obligatur con-

m

trahens natüraliter in confcientia, ^nec ci-

LL

* viliter in foro externo, nifi in cafü," quo

tales conditiones per legem vel confüetu-

Ti df

»dinem habentur pro non adjeGtis, prout fit

sfehmint

in matrimonio, fponfalibus & teftamentis,

J

il €659.2;

fíümend

4. Immo nequidem valent fponfalia inita füb

a, qui

conditione copulz non fíecuta impregna-

dv natat

'tione , vel alia.damnificatione irreparabili &

dimiat,

pretio zítimabili. l. cc. ad ObjeG. ;.

at 4

$. Error antecedens , qui verfatur circa fub-

nmdos

ftantiam rei, hoc efít, talis, cui faltem ta-

PTO

cité alligatur intentio contrahentis, irritat

contra&tum, l. cc. in Quzftiunc qq. 3.

um (

M

$. Tlli conditioni vel qualitati cenfetur tacité

VU

alligari intentio contrahentis, cui folet al-

tor ii

ligari ex communi ufü hominum, vel ex

lao comm

difpofitione legis, vel ex circumftantia fi-

nis, ad quem contractusordinatur, & relaté

iq, W

Vin q

ad quem contra&tus fieret inutilis. l, cc,

Sgq 3v

Vhtemmi

m o

3. In dubio, utrum intentio contrahentis fue-

ER

rit alligata qualitati, ftandum eft pro walore

contradtüs, l. cc. qq. 4..

$. Dolus aut traus, fi committantur ab ali-

f*mïüma

quo tertio, non invalidant contradum ; fi

hl ;

autem committantur à contrahente, &ver-

Wi

fantur

WM'

«; )

t

fantur circa fübítantiam, invalidant: contra-

] 'ccnh

&um.l.cc.qq. s. Si autem verfantur circa con-

ditionem accidentalem ,. contractus eft res-

QUi

cindibilis à Judice ad inftantiam , decepti,

r n

]..cc.

] UCC (

9. Actio doli debet moveri intra blenmum.

d qu

l. cc..qq. 6.

Ogf

fin,

Tott

10. Vis abfoluta, -& metus, quando tollit

p f

confenfuminternum invalidant contraötum

Tr6nt

]

licc.:$.2. qq. 1. 3.

11. Prefümendum eft, adeffe confcnfum in-

ij

ternum , quando metus provenità caufa ex«-

L

trinfeca naturali , vel.à caufa intrinfeca v,

ERN

g. infirmitate , vel à caufa extrinfeca libera

h

*

incuciente metum juftum. l. cc. qq. 3.

d f

hm

12. Contradtus ex metu injuflé incuffo mifi

tollat confenfum internum ,non . eít irritus

Wtl

.jure naturz, fed tantum . irritandus, l. cc,

M

qq. 4«

UE E

13« Contra&us metu gravi injuíte mcuH'o ex-

i tl

tortus firmatur juramento , nifi prajudicet

N

bono communi , vel tertii , vel legi altlo-

Ti d

[

ri. l. cc. qq. 6.

Lt

I4. Qui in. contradu nullum poltuit confen-

fum internum , ne quidem per excommuni-

.cationem obligatur ad contractum in . foro

nrbfï!f'

interno. ]. cc. qq. j

j

Ti

g

Contritio.

"i

I, Ad Sacramentum poenitentiz fru&uo(ä le-

"m

m

Í

Ccipiendum requiritur dolor lupcmaturalrg

quoad fubfiantiam , hoe eft . ex motivo in-

U

f

trin-

*

1

o f

- &titfecé füpertaturali , ita ut ex. fuo géne-

,;i;:d I&U

" ld 3&'1

te in nullis circümftantiis ex principiis me«

j i

ré natutálibus elici

722.:; Di Pu ;o q. i;

poffit. 77 Tmzf?«. z]eïPæa

gutà

2. Atttitio ex metu inferni ;

óàd sterham

gl

póenam fenfus ipectati, lie

g

fit fupernatu-

j i o

ralis, non tamen fer /e zpfurm excludit po/e

ido

?:v omnem voluntatem peccandi, nempe

conditionátam , compoffibilem um vali attri

fear Oi

tione, ]. cc, q.

Tb d

9. Talis attritio néque per a&tum aliquem im»

.*LM.E, I

peratum excludit pofitivé omnem | volunta»

Áeir C

dinis d

tem peccàndi Conditiónatam, niíi vel actus

imperans, vel actus imperatus eliciatur ex

ss

mhotivo proptrio filialis timoris ihitialis , feu

Ti The

&moris initialis, l, cC. q. 3. concl, à.

talnpet

4. Atttitio concépta ex folo metu inferni fine

ultqq li

amore Dei initiali, qui eft amór Dei fuper

Vs hs

omhia , non füfficit ad pratiam in Sacramen-

at

to impetrandam. l. cc. qq. 3. & Notando 4.

W kW

Qtib |

f. Non omnis amor Dei füper otnnia, nec

omnis dolor ex tàli amore profe&us juftifi-

tto Dl

cat zzfallibiliter extrà Sactamentum pcenie

&Uh defe

tentiz. l. cc, q.4.

"etutye

€, Ad contritionem juflificativam extra Sa-

if

- craméntum non requiritur inteníio fe tenens

i W

ex parte actus. l. cc, q. j

"tl

7. Nec requiritur certà. duratio a&üs, l. cc.

tMlfey

i

At i

q. f. concl, 2.

$. Ad contritionem extra Sacramentum infal-

i.

libiliter juüificativam . requititur exzez/7o

0740«

m

ä'fu'o ]

« ( Ee

Ti

átnovis ad actus amoris. accidentales; prae

m

fertim ad actus congrué compenfatoríos of-

l

id]

fenfe , ac cozfeguénter etiam requititur Zz-

lérffo virzum. l. Cc, q. . cohcl, 3. & prob. z.

i Cittis

9. Sententia afferens, in Sacramento posni-

n

tenti& füffic&re folam attritionem ex metu

du

inferni fine motu dile&tionis initialisin Deum

H ) f]empg

non eft practicé tuta, l, cc, q, 6,

Al as

10. Affertur Differtatio SS; D. N. Benedi&ti

XIV.de neceífitate àinoris initialis in at«

kijy

tritiong«, l. cc. q. 6. in fin. 'pr'oba't-.

ii Affertue Cenfura , Facultatis Theolopica&

Pm.*?ü*

Parifienfis adverfus propofitiones D. Ze Roux.

Ed

de atttitione. l. cc, q. 6. in fin. probat.

Ilj

[j

À

14. Veteres Theologi tniómen contritionis ufi*

tatius fumpferunt pro contritione perfe&tae

if

f

l, ec. qq. x

Dily

13. Veteres

Theologi in ho fenfa dixerunt;

um

quod Sacramentum ex attrito faciat contri«

Mtob.

tum, & quod in Sacramento attritio fiat

obl t

contritio; inquantum docuerünt ,

quod

n

amor Dei fuper omnia initialis feu imperfe-

&us , de fe non infallibiliter juítificativus,

f r

in Sacramento infallibiliter informetur

gra-

tia fanctificante. l, cc. qq. 3

T

I4. Et hoc probabilius poteft

contingere ma«

Oi

nente eodem actu attritionis, l. cc. qq. 4.

15. In juftificatione peccatoris datur mutuá

&t

naturz prioritas inter adtum contritionis &t

infufiohem gratiz , tanquam inter materiana

"n

& formam. l. cc. qq. 5- é.

t

16, Charitas, quz in juftificatione infunditur

[/]

eft

i

æ)eg »(o)"gæ

«Dus|

eft.conicretum ex amoroía difpofitloneé vo..

luntatis & gratia fan&ificante informante

:[[,

F UT

illam difpofitionem primarío caufatam à Deo

per gratiam, l.cc, qq.7. & qq. g.

jlar p

1001

du

17. Gratia fanGificans, lice

t.

ta modum lo-

quendi Scripturg & Patr

E i

"

'videatar im-

siot

À

J

wlrl l' (t qq'

portare quandam fuübítantivam przíentiam

feu inhabitationem Spiritüs Sandi , in con-

du n

fideratione tamen .metàphyfica probabilius

dlsnon [

. dicit qualitatem relativam , feuunionem ac-

firitio d

cidentalem & applicationem Spiritus Sancti

jgun d

ad animarm. l. cc, qq. g. & 10.

dentns t

18.. Habitus infufi in juftificatione peccatorum

ub

non funt zqualis perfe&tionis , fed inzqualis

Vi d

.'juxta variam eorum difpofitionem. 1. cc.

. rr.

A

2

at

(b

19. Non datur ftatus medius inter ccklum &

iafernum pro adultis decedeatibus cum fo-

ia wl

f fetn

la attritione, & contrarium videtur illativé

repugnare principiis fidei. l, cc. qq. 12. 13.

AR at

20. Geatiles, Turce & Judzi, (i qui habenc

r im]

ht w

ignorantiam invincibilem de fide Catholica

mediaate fide implicita, & contritione per-

hnj

r

:fe&ta defuis peccatis poffunt falvari. l. cc,

. q9.14.

"rmulä di

241. Culpa

feu grat;is offenfa Dei debet magis

J u

difplicere," quam zterni cruciatus inferni,

ag

i^non tamen tenetur refpondere ad cogitas

Pl

tionem, quid eligendum effec, (ialterutrum

fS*-ïamemw

».eligendüm effet, fedtalis cogitatio tanquam

t g

blasphema ac Deo indigna ítatim : abjicien-

A

j

ages

L

F,;«;dg;,c&,.,, ficut.fi veniret cogitatios quid

d

XYes.

[lhen]

4 [ j

n

7

:

llrpofmm 1

s CO B

rés, fï—ï))eus

preciperet od

ium 'ffui-ä "E cé

qq. 15-

W(ätgm il

i

à2. Contritus debet quidem ita effe difpofitus,

utdebeat potius velle pati ofnnia tyranno-

d

rum torménta, quàm offendere Deum, fed

t j

noh eft con

m

tum , ut hac fibi diftin&te pro-

1

Waf

pohat, l. cc. qq. 16.

lj t

li

23. Contritio fenfibilis poteft effe nimia, fed

Mb

1

!

A 3

rationalis non potelt effe nimia, l, cc. qq. 17.

i

i

1

24. Contritio debet effe major de uno pecca:

to, quàm de alio. l. cc. qq. 18.

Pt

&y. Poenitens tenetur diftin&te conteri de fin:

gulis gravibus peccatis. l. cc, qq. 19.

hi lii

n [

&6. Contritio de peccatis debet durare toto

. vite tempore. l. cc. qq. 20.

à

^ cadum|

47. Contritio rationalis eft raximus omnium

dolorum poffibilium. l. cc. qq. 1.

Y cur j

k il

à8. Poteít eífe tanta, ut fufficiatad delendam

omnem poenain, l. cc. qq. àz«

TY

(i ul

49. Inter formulas contritionis hec preplacete

JDe bis. C? omnibus alzis wmueis peccatzs doleo,

dCl

i

quod Deum fümmuin bomum offeuderim. 1.ec.

r

qq. 23:

3

3o. Formulà di

centium: Doleo , od 'üzfeia

ia

- gt C? purgatoriun meruerimy magis autetn

quod offenderitm Dominum tanta pro me paf*

hi t

"od

Juti non e(t introducenda. 1. cc. qq. 24.

jcrurum

31. Íh Sa.tamento pocnitentiz jér /e requirie

jantt

tur dolor formalis & explicitus, l, cc; qq.25*«

ijdte

32. Deficiehte. propofitó expJiezto fervandi

mandata faltem fub cermi

qül ;

.

-

hc convertibil

i ac

1jns

f

Index geiti,

«; ( Be

D

zmplicito Sacramentum eft invalidu

m.&l. €C,

lini Q

.qq. 26.

s d

$3. Ad hoc, ut propofitum dicatur efficax,

tangat

requiritur 1) cogzztio eoruim manudatovum &

( qql 7»

obligationum , ad quorum obfervantiam fe

fmditril

propofitum in genere extéhdit; prafertim

s Lt

cognitio de natura mandati primi ac fecun-

adtnire

di, quid nempe requirat amor Dei & pro-

ximi practicé, & cognitio obligationum fui

dudb p

flatüs. 2) moralis potentia przftandi ea,

quz proponuntur, a. proin requiritur pro«

il fnt w

pofitum cormparandi fibi hanc moralem po-

qudo p

tentiam, fi necdum habeatur; nempe per

BN

orationes , eleemofinas , mortificationes &c.

t um

3) propo(tum vitandi occafiones propin-

stl

quas peccatorum moraliter evitabiles, —4)

:emom'cionq

propofitum eradicandi per media efficacia

pravas confuetudines,. habitus vitiofos &

db a

n mh däm(

paffiones przdominantes. l. cc. qq. 27.

ln lr

*

34. Circa peccata venialia plené deliberatare-

quiritur in confeffione propofitum particu-

hn

Wolees

lare explicitum; circa peccata autem ve-

nialia femideliberata fufficit propofitum ge-

Vttm W

"Ontonen

nerale ac virtuale, nil committendi, quod

poffit displicre Deo. l. cc. qq.28.

"at f

| qq' y/

Correttio fmterna.

^dyft

1. Corretio fraterna przcipitur lege divina &

3mod d

naturali. /z 7r. de Decal, patt. 1. difp. 1, q. j,

: t[ï, I

qq. 3. 4»

.,ttiino]

a. Correclio fraterna pertinet ad omnes;etiam

näüfdil]n

UT

refpectu fuperiorum, ]. cc, qq. j.6.

3. Etiam

"i

L

]

dOR

3. Etiam ii,

qui in eodem genere deli&ti no-

r

totié delinquunt ,

tenentur inprimis. noto-

rié corrigere feipfos

Ml

" Vän[fam Í

l. cc. qq. 7.

, dgin eciam pþoximum

j pf

4. Non datur obligatio corrig

lat

tem, Íi timetur, eum ex

endi delinäuen-

Corréctione futu.

k & p

m (

rum deteriorem. 1. CC. qq. 2—

Ltj ;

f Quando peccata funt püblica, denun;:ian-

?ifltur p

da funt fine przvia admónitione. 1. cc. qq,8.

j «

6. Quando peccta funt occulta, fed nociva

h Wiw

fidusi.

aliis, v. g. per feductionem , & dubitatur,

an illa nocumenta per monitionem fecretam

IN n

tiolls,

impediri poflint, denuntiatio facienda eft

fine monitiorie przevia. l. cc, qq. 8.

l f

v vtl

d. Quando peccata fünt occulta ; nec ulli no-

M

civa, nifi delinquenti & complici ,

& pro-

babilius credatur,

delinquentem emendan-

Ab

dum fore fine denuntiatione per monitio-

um

nem Íecretam, denuntiatio omittenda eft.

iU 4080

Si autem probabilius fit, vel ftri&té dubium;

pl

t Q

monitionem privatam non profüturam, de-

nuntiatio facienda eft , 1. cc,

qq. 8. & qq.

IE»

12. & qq' 9'

idl

$. Quando fit denuntiatio, dcbet conftare de

facto quod denuntiatur, & füperior monen-

htl

dus eít, eam denuntiationem prima vice

]dlml l q' ï'

non fieri in ordine ad punitionem publicam

fed in ordine ad faciendam admonitionem pa-

»mnes,em

ternam privatam, excludaturpaílio , libren-

q60

tur exacté omnia,. invocetur Deus; legan-

yir

P

tur

|

93 (o)

æmnc&löl

tur cautele ab au&toribus przfcribi folits.

s inili

l. cc. qq. 9.

9. Proclamationes publice in Capitulo Religio-

i meltiät

forum círca culpas leviores, quz non inu*

runt infamiam, licent : Circa culpas autem

W Mkþ

graviores non licent, fi fufficienter profu-

sio, l

tura credatur firmiter admonitio privata ad

arcendum aliorum vel communitatis pericu-

i

d

lum. l. cc. qq. 1o.

j

Io. Vifitatori procedenti ad vindictam per mo-

grpo«)

dum inquifitionis, non funt pandenda deli-

&a aliorum prorfüs occulta, nifi preceffe-

ilud

z ammuns

rint fufficientia ad inquirendum indicia, et(i

exa&tum fuerit à Vifitatore juramentum de

PI

manifeftatione deli&orum, nifi ex delicto fit

risin ln

timendum aliorum periculum. ^ Aliud dicen-

TT

tbl

dum, fíi vifitator procedere fpereturad cor-

rectionem folüm paternam, l. cc. qq. : i.

ghut i

1 edids

11. Etiam in Societate Jefu ceffio juris ad fa-

mam propriam limitanda eít juxta regulam.

ld

qq. 8. 9. 12. & 13. traditam,

r

12. Non omnino omnia, fed fere omia deli-

fibn albb

Ga Keligioforum externa, graviter pecca-

letis d

minoía, qux fupponunt pravum animi ha-

tho ii

bitum internum, etíi raró in opus prodeant

d obl

cenfenda funt, (imul nociva effe proximo,

adeoque immediatz denuntiationi ad fupe-

"fl

aofíej

riorem obnoxia. l, cc. qq. 14.

ïw

13. Ha« obligatio denuntiandi delinquentes

femper viguit in Ecclefia. l. cc, qq. 15.

ul

14. Superior füb peccato mortali tenetur. cor-

rigere defectus etiam veniales , Ífi ex d

efe-

d li,

&u

l

ää (0 $9e

Vi t

&u corre&tionis fequatur

paffim eadem | li-

centia in aliis. l. €G qq. 16.

[í

Tbl )

Vide, Deazuutzatio.

1t t [

U 4j

. Culba.

J PFOfU'

L. Culpk Tbeologicaeft, quz committitur cum

p

peccato , faltem veniali. 7z ZYad. de

3'urg

li.

& 7ufl. Difp. 8 q. 1. Not, 1.

|

2. Culpa Sfuridica eft, que committitur fine

m

culpa Theologica fed in foro externo repu-

«

tatur pro culpa. l. cc,

n!(l Wä.

3. Cuipa lata e&t omiffio diligentiz ordinariz

pvl

ac . ommunis , quam folent adhibere pleri-

A

que homines utut alias folüm parum dili-

t dl

gentes in cuftodiendisrebus propriis. l. cc.

Al d

4. Culpa levis eft omiffio diligentiz alioquin

üradot

adhiberi folitz ordinarié ab iis homicibus;

AU

qui funt diligentiores, & nullatenus incurii

juis d

in cuftodiendis rebus propriis. l. cc.

Ya gl

. Culpa leviffima eft omiffio diligentiz - ex-

traordinarie , quam non nifi diligentiffimi

umb

folent adhibere. l. cc.

-

N

f pete

€. Reatus culpx eft obligatio refidua ad fe

g a d

rendam indignationem offenfi, Reatus poe-

p

n& eft obligatio refidua ad ferendam poe-

o

pam à juftitia legali ftatutam jam placato

TL

animo offenfi. /z7 Tra&. de Penit. Difp

& 6,

p

j

Cultus Dei €9. Santlorum €9

].15.

HIAY U.

E

Rg/tf,

yur d

1, Cultus Jazviz , íeu lacrfvticus eft gequ

Sre-

ig t

?

ve:

1

dico l

a

verentir foli Deo.in conteftationem — ejus

fupremi Dominii debitz, |7z 7r. de Decal.

&i b

]Rlï ) CXhl

part. 1. Difp. 2. $. 1. qq. 4.

2. Cultus Hyperdulie eft genus reverentiz fo-

, p

li Genitri.i Dei ob ejus fupra Angelos &

aronum «

alios; Sanctos excellentiam exhiberi folitz,

at

l. cc, qq. 4.

3. Cultus Duliz eft genus reverentiz Angelis

a don n

n du d

& SanGis exhiberi folitz, l, cc. qq. 4

at

4. Cultus afo/utus e(t, ^ qui immediaté refpi-

cit ipfas períonas capaces honoris & invo-

d p

cationis; fed cultus re/De/ivus eft reverens

a

traQatio rei per refpectum ad perfonam, ad

quam habet relationem. 1. cc. qq. 4.

s las

niia, m

5. Cultus Hyperduliz differt fpecie à cultu

ao

Duliz. l. cc. qq. 9.

idens, |

6, Uterque hic cultus pertinet ad virtutem re-

zhydim

ligionis. l. cc. qq. 1o.

PT

7. Cultus Duliz publicus poteft exhiberi folis

t

Ganonizatis vel Beatificatis per folenne ju-

Vs

dicium Ecclefiz , veliis, qui jam ante . de-

cretum lrbani VIII. editum anno 1625.ha-

m

buerunt à centam

Tincum g

annis cultum puþlicum.

tltntin

l ecéqd. r1

$. Ad talem cultum publicum pertinet, fi ta-

"tücol

bulz votivz relinquantur in Ecclefia publi-

Qn. ] e

cé appenfz; fi talium períonarum imagines

lg y

publicé exponantur , vel fi privatim cum ra-

d

diis aut fplendoribus exhibeantur; fi eorum

t

miracula ac beneficia per libellos fine ap-

ii

probatione fedis Apoftolice publicentur; fi

eorum nomina Litaniis ab. Ecclefia ufitatis

"i

inferantur. ]. cc, qq. 11.

9.Li-

E

CNON

Eüntm qli'i ;

9. Licifüm tamen eft, períonis, de quarum

l df Dmi

fanCtitate & fan&to obitu morali certitudine

conítat, exhibere cultum privatum, hoc

"ff l.

eft., eos privatis orationibus invocare, eos

d

in Patronum eligere, in eorum honorem

1 t

jejunare, eorum imagines fine radiis reve-

renter fervare, ac videntibus aliis domefti-

At

cis in domo privata venerari, l.cc. qq. 1 1.

41

jo. Plura alia decreta Romana de cultu San-

t tj

&orum receníentur. l. cc, qq. 11.

lore

11, Datur obligatio infiftendi his decretis. l.

n

cc. qq. I2.

th;&

12, Cultus plenus, hoc eft, cnm invocatio-

H

i qh

ne publica, poft decretum lrbani VIII fi-

ne authoritate Sedis Apoftolicz introductus

eft t.llendus, fi id fieri poffit f(ine grayi

Frütem t

f.andalo; alioquin fi habeatur moralis certi-

tudo de fanGitate perfóng & cultus jam fit

hlberil

ab immemoriali. tempore relinqui poteft,

(v j

13. Moralis certitudo de fan&itate perfonz ha-

Dau e

nifti

betur 1Ónum ex notoreitate virtutum eximia-

rum cum habitu peccati, etiam venialis plené

j ln

deliberatijincompoffibilium. z2do ex notorei-

tate miraculorum poft mortem, moraliter

U

certorum. l. cc. qq. 14.

j p

14. Non licet ponere in Ecclefia ítatuas vel

T

m

imag nes Sanctorum fub novo genere habi-

!

[em

tus, aut modo Ihdecente; aut ii frontifpi-

n g

ciis Ecclefiz. l. cc. qq. 15.

gi!

1f. Tridentinum prohibet pubïicari hiftorias

i vfmï?"

"incertas de Sandtis. l. cc, g, 16,

5

4

16,

w3 ( g

Pa mdu(lni

16. Idem damnat eos, qui negant , San&tos

p

'utiliter invocari. ]. ec, qq. 16.

unt. WM

17. Idem prohibet publicari nova miracula vel

$

g r li

exponi novas Reliquias , nifi approbentur

u[udü [

iri

ab Epifcopo. l. cc, qq. 16.

a o

18, Non licet vendere reliquias, nec eas ex.

du um ]

ponere extra Capías. l. cc. qq. 17.

19. Quando iacertz Reliquis nimis invalue-

gieR

Juig decim

runt, commiícendz

funt cum certis in

Maffam fub ticülo: Maffa Reli

áturradis d

quiaria ano-

nyma. l. cc. qq. 19;

I

Vide. Jdoratio,

Valici L

af mott

J Deeime.

!06 /ISIF

cimz fünt decima pars fru&uum vel

"n dedi

E

animalium Dei benedictione obvenien-

ET

tium proprio Sacerdoti perfolvenda. 7z 7:

pl

de Decal. Difp. xo. S. 2.qq. t.

Érine t

2. Decima Eccfiaflice funt, qux non folàm

dAT

ex primzva fua inílitutione pendebantur

vt M

proprio facerdoti, (ed eciam adhuc ad (ü-

Mtotueta

íteatationem — perfonarum Ecclefiafticarum

tii Ef

'erdinantur. l. cc. qq. 2.

f m

3- Decime Laicales (ant , quz, licet ex pri-

ïllbl"illmrvc]

mava faa inftitutze pro fuftentatione proprii

"iong v

(acerdotis, injuria tamen temporum vene-

ïq- f

runt io manus lai-orum.

Et quando non

tantum domznium utile, fed etiam. drveclam

"dng er

in laicos translatum eft, dicuntur

jäef'u/ari«

t (

£atz. l. cc. qq. a.

.mcomm, |

. Decima veales , (eu prediales fun;; decima

M 1

h

,

lii

if

pars fruduum, quos natura fua fponte»

"t

NG

st CO) 53(&-

2

?'gauz, 'M&v

vel per induftriam humanam adjuta profert,

l

l. cc. qq. 2. ;*

: mifafllll !

y- Decime perfonales fant , quz penduntur ex

Bo

fructibus vel lucris faltem principaliter hu-

mana induftria partis. l. cc. qq. a.

LUR

y

€: Decimz Novalium füunt, qua penduntur ex

/

fructibus terrz prius incultz noviter colí

ld

cocptz, l. cc. qq. 2.

QU j

. Solutio decimarum quoad ub

([Iantiam eft

UE

juris naturalis & divini; quoad modum ve-

ró e(t Juris pofiivi partim . Civilis " partim

Ecclefiaftici, l. cc. qq. 3.

n

9. Prafens modus folvendi decimas coaluit

£culo 6. 7. $. per leges Conciliorum par-

um v

ticularium declarativas, & Regum com-

V ob

pulfivas, l. cc, qq. 4.

TMM

9. Origo decimarum laicalium venit,

1») Vex

: non li

affienatione decimarum in partem Salarii,

facia Advocatis Ecclefiarum.

2) ex aliena-

yattte

tione bonorum Ecclefiafticorum in Laicos

vdhto d

authoritate Ecclefiaftica in neceffitatibus va-

v

riis Ecclefiz v. g. tempore belli facriin con-

: quirendos milites. 3) ex ulurpatione iniqua

"TrÀ

nobilium vel principum. 4) ex pritpzvare-

i u

-

fervatione vel competentia fundatoris. l,

yrm v

Cc. qq. f.

:

v At

yo. Decimz ex primzva fua inftitutione non

; i

fuerunt ordinate tantüm ad fuftentationem

yfi

Clericorum, fed etiam pauperum & fabri«

c£, l. ec. qq. 6.

5

j o

j1, Adminiftrat

!0 & jus omnium defimarum

] (gonäfj

ex primzva fua inflitutione & cbfervantia

N

G y

pet

1

sE (o)

þcr totam di

ce-e(in pertinuit ad folum Epi-

e

fcopum. l. cc. qq. 7.

gt

J2. Peccant graviter, qui in. notabili

uanti-

ifb It

tate defraudant decimas, etiamfi fint. puré

nl ]

laicales. l. cc. qq. 8.

dl

13. Peccont etiam graviter,.qui in dandis de-

g d

cim:s eligunt notabiliter viliqrg, l.ec. qq. 9.

d

14. Peccant etiam graviter, qui decimaspar-

ii

tes tantüm numerant in fingulis fülcis, non

t inore

autem in omn:bus continuo Oordine fimul

gnets t

fumptis ] cc. qq. 1o,

jm ln

3j, Parochiani fer /é non tenentur com-

ais f

putare numerum animslium decimabilium.

t

, anno przeteríto incompletum, nifi alicubi

Moultris t

alia v;geat obfervantia. l. cc. qq. r1,-

t d

16. Ub: jam à tempore immemoriali exole-

n od

vit uniformiter confüetudo praftandi cer-

vtf d

tum genus decimarum , non poteft à paro-

m

cho licité exigi reductio prioris obfervan-

EUS

tig exoletz. Si autem defuetudo in pleris-

frundoi

que partibus communitatis non ef(t unifor-

Vl

mis, aut non continua & de anteriori ob-

l vrlfipro

fervantia ante centum annos conítat, rccté

tf tnen

urgetur redudtio, quia diffornritas eíft indi-

cium malz fidei in authoribus,

ii

!

V t qu

Denuatiatio,

W

Lt n

Fzde. Pcenitentia. Difp. . & 10, & Append;

4 ea

part. 2. Corredtio fraterna.

Ll

Denuntiationes maAtrimonii

", [

f

J

j

Pide. impedimenta. dirimentia matrimonii. $.

9,.

"Wi

.]mfedz'mmtum claudefiiuitatis. n. 28. 2.

t

Depo-

l mehq

j folum "

4 oB

Depofitum,

"

y, Religiofi non poffünt recipere depofita Gri—

Q

f []n

fpm

& dicta, hoc eft, cum annexa obligatione

facisfaciendi,

Imo nec poffunt licité reci-

pere depofita late di&a, fi hoc i

Üj Ü

pfis prohi-

beatur. Iz Tr. de Contra&l. $. 3.q. 3.

5

»'Cimaspu.

2, Nec Przlati poffunt fine confenfu Capituli

recipere depofita flridié di&ta; uti nec Pu-

pilli vel Minorennes. l, cc. q.5.

t li

3. Deponens tenetur depofitario praftare etiam

culpam leviffimam , & illi refarcire omnes

M

RO

Q

expenías fa&tas pro confervatione depofiti.

l.:cci g 4

.l

l]l

4. Depofitarius tenetur preftare folàm culpam

latam & reftituere rem . depofitam, quám-

hl eni

primüm repetitur, nec poteft uti redepofita

dhndi

" fine confenfu faltem tacito deponentis. ],

diw

Ceeitgcqia

-

s obf

$. Depofitarius tenetur praftare cülpam etiam

doiye

levem quando ita fuit conventum , quan-

w d

do depofitarius ad cuftodiam fe ultro obtu-

at

lit,. vel fi pro cuftodia accepit mercedem,

n n

quando tenentur ad cuftodiam ex officio,

"T

quando depofitum cedit etiam in utilitatem

depofitarii, quando depofitum eft. neceffa-

rium ratione periculi. l. cc. q. 6.

6. Cau(z excufantes à reftitutione depofiti

Lt

füant, Íi alicui fequatur periculum ex re-

ftitutione, fi res depofita reperiatur elfe

L

aliena, fi.deponens ob dilationem reftitu-.

tionis non poffit effe rationabiliter invitus,

inti f

fi ob crimenliquidumrem repetat fi(cus, l. cc.

8129' )

g. 7*

70Dc'

(

(0 8

7. Depofitarius in hoftili incurfione vel incen-

fl'aiv'E;

m faCCl'd*

dio tenetur res depofitas prz füis falvare

in duplici cafü , nempe fí (int eminenter

pretiofiores propriis , & propriarum poffit

fperari compeníatio , fecundó , fi res de-

:SCfi r 0

pofite concernant bonum publicum v. gr,

Archivia, Cancellariz,

ilegh

vt det

— Detrattio.

«t od

Y, Deractio pertinet ad preceptum VIII, In

n ddinqut

Tvra&. de Decal. difp. 9. qq. 2.

apid, p

droone ml

2. Detratlio eft injufta diminutio alienz fa-

m vel honoris, l. cc. qq. 3.

at

3. DetraGtio formalis ac dire&a eft, qux fit

1000 N

ltl

cum intentione denigrandi famam alienam.

Matervialis eft, qux fit fine cali intentione.

FTTM

l. cc,

&l o

.4.

4. Detrattio directa fit quatuor modis,

,

ETLAT

Imponendo crimen falfum. 2. Manifeftando

r i

crimen occultum, 3. Amplificando crimen

ujm Wl,

verum.

4. Siniftré interpretando alterius

trltipsi

factum.

uitlaline

Indire&a detractio fit etiam qua-

tuor modis,

1. Negando bene fadia &

"i

bonas dotes alterius,

2. Eadem extenuan-

j

do,

3. Eadem tacendo in circumftantiis ,

DT

in quibus filentium habetur pro vituperio.

"Witt d

4. Simulaté ac frigidé laudando. l. cc.

qq. 5*

fäonis aj

l

$. Detradtio ex füo g

enere eft peccatum mor-

*

»

IT

tale. l, cc, qq. 6. 17.

6. Omnes detractiones fünt ejusdem fpeciei,

RLT

"tl

niüi inquantum producunt diverfos effc&us

mora-

d

;

LIT h

(

morales, v. g amiffionem Officii, inliono-

!t li m,

lm Cm,næ

rationem facerdotis, parentis; vel inquan-

tum procedunt ex habitu fpecie diverfo ;

1 l'es

v. g. ex odio vel vindicta. l. cc. qq. 7.

bC!Im h

3. In Scriptura nomen detra&tionis fümitur

erme conflanter pro imputatione criminis

falfi. l. cc. qq. 8.

8. In. materia detractionis . per mamfeüamo-

nem vitii occulti funt tres Regule, .

Si

tUL )

fama delinquentis nulli nocet, nifi fbl &

]

complici ,

peccatur conptra juftitiam mani-

Din

fe&aclone critninis occulti.

2. Si fama de-

j

linquentis nocet bono cómmuni vel privata

TT

jure debito , non peccatur contra juftitiam

um d

manifeflatione criminis occulti , fi manife-

j itent

ftatio illis fiat, qui poffunt & tenentur im-

pedire illud nocumentum,

3. In hoc ipfo

a

tamen cafu, fi manifeftatio criminis caufat

Madr

evidenter majora mala & impedit evidenter

ao t

majora bona, qvàm caufaret vcl impediret

undp d

occultatio vitii, peccatur contra charitatem

fteina

manife(tatione vitii. l. cc. qq. 9. & 10. 18,

wih| 9. Prefcribuntur in hac re cautelz, l, cc,

p (

qq. 9.

l

v

10. Gravis malitia detractionis debet defümi

ex gravitate damni, prejudicii , vel con-

!) VIWPCHG

[md / [

triftationis exinde facile coníecutüri. l, cc-

qq. t r.

tf oU

1ir. Hinc etiam per mamfe&atloncm peceatl

venialis vel defectus naturalis poteít pec-

m o

cati mortaliter, fi exinde pronum fit häfct

(s

grave prejudicium. l, Cc, qq. 12,

i

12. Nogs

»*^ t 8

; grä;'f[fo

32. Non licet manifeftare delicta vetera quon-

n

dam fàtis notoria , fed jam oblivione de-

us 1

leta , & probabiliter emendata ,. nifi fint

talia , quz foleant relinquere pravum ha-

(uiumt

ap qrediy

bitum nocivum bono communi vel priva«

to jure debito , & hoc non fit exponen-

nus d

p d

dum periculo. l. cc. qq. 13.

u

