cifero dicitur : £levatum eft cor tuum in. decore tuo,

zi

Et Danielis 4. v. 27. exprimitur fuperbia Nabu-

ini

chodonoforis his ejus verbis: JVenne b:: efl Baby-

j

*

3

lon,

6

y

TRACTATUS

RNUW

?on, quàm edificavi n gloria decoris mei ?. Hinc etiam

I

g

CancTEsrUs in libro de paffionibus re&té obfer-

[l

j

vavit; admirationem , feu fixam confiderationem ap-

MP

pretiativam obje&ti boni vel mali effe principium

omnium paffionum animz.

TU

QUJRITUR 3.

Quinam fint actus impera-

a

y

ti, feu ut vocari folent, filie fuperbie?

RzsPoNDEo: Enumerari folent fequentes

(]

m

m

filie, feu ut re&ius vocarentur , effettus aut actus

aC

imperati füperbiz.

I. Vana gloria. 2. Ja&an-

:

m

tia.

3. Faftus. 4. Hypocrifis. 5. Contentio.

6. Pertinacia.

J [Zd u

7. Difcordia.

8. Prefumptio.

14 Mj

9. Ambitio.

TT

QUERITUR 4. Quid fit vana gloria?

u (

REsPONDEO: Vana gloria eft , que aut retto

ulil)

gloriandi fundamento aut fine caret. 1d D.THoMAS

i, u

2. 2. q. 132. a. 1. triplici modo poffe contingere

Lininidi

oftendit.

Secundó , fi quis gloriam querit ex bo-

it, umj

nOo , quod re vera non habet , fed in fe reperiri

iinas,

falfo exiftimat , aut ab aliis exiftimari defiderat.

al

Secund?, i quis ex re vana gloriam quarit, ex qua

D

Chriftiano gloriandum non eft , v. g. ex nobili-

tate , ex ftatura, pulchritudine, vel viribus cor-

ngsm

poris, ingenio, aut ex bonis fortune, &c. qu&

t lf

omnia non funt in poteftate hominis , nec parta

UUD A

Euj

labore humano. Idem contingit; fi quis glorie-

tur ex fama hominum imperitorum , plerumque

DI !

infufficientium ad ferendum re&um de rebus ju-

hmp

!

dicium.

Tt:tio, fi quis gloriam , quam amat, aut

UTR

u

quzrit, non refert in debitsm finem, nempe ad

AUf

honorem Dei vel proximr.

U d á

j

QuzniTUR 5. An femper fit peccatum,

xu.lb( gmm

querere gloriam in hoc mundo?

REsPox-

L tig

DE 7. VITIIS CAPITALIBUS.

?

b

RrsPoNDEOo: Non eft peccatum, quærefe

U

WWM(WI

in hoc mundo gloriam tanquam medium fübor»

dinatum ad promovendam gloriam Dei vel falu-

MP D

tem proximi.

:

]d PRosATUR ex Scriptura.

Dicitur e-

Tij

nim Maitb. $.. Sic luceat lux veftra coram bominibus ,

ut videant opera e[tra bona coram bominibus , & glori-

ln

cent Patrem veflirum , qui in calis efl. Et Apofto-

d

f

lus a

d Rom. C. 12. v. 17. fcribit: JVolite effe pru-

I 1.j

dentes apud voosmetip[üs, providentes bona non tantium co«

- S C

P D

vam Deo , fed. etiam coram omnibus bominibus. Et 2.

ad Cor. 8. Mifimus cum illo fratrem ( D. Lucam),

I dnii

cujus laus eft in Evangelio per omnes Ecclefias : INon

folum autem. ( in hoc confiftit ejus laus ) /ed & or-

UT

dinatus eft ab Exclefüs comes peregrinationis noftre in

D T

banc gratiam , que miniflratur à nobis in Domini glo-

[ entig

viam , devitantes bos , n& quis mos vituperet in bac ple-

Queriter

nitudine , que& wüniflratur à nobis. — Providemus enim

if rpert

bona non folm coram Deo, ed etiam coram bominibus.

ari dl

Sic etiam Ecclefiaflici 41. dicitur: Curam babe de bo-

ag

no nomine.

TT W

RESPONDEO 2.

Semper eít peccatum

ib

re, t2

quar

ere gloriam propriam tanquam finem in-

adequatum, aut concomitante

m cum gloria Dei,

jns, p

a W

quantumvis intendatur tanquam finis fecunda-

rius ac minus principalis , nifi fubordinetur tan-

In, plerumg

g r

quam medium ad gloriam Dei.

n n

PRosnaATUR inprimis ex eo; quia non da-

tur a&us indifferens in individuo , prout fuppo-

« WP u

no ex 'Tra&. de Ztibus bumanis. Ergo non eft

intendibilis gloria propria tanquam finis ratione

55 peccalllï

[ii iniendibilis , etiamfi intendatur tanquam finis

4

con-

U

8

TRACTATUS

N

Va

boncomitans ad gloriam Dei

, fecundarius, ac mi-

nus principalis.

M

x

m?! en

d

Idem PRosATUR ab exemplo Chrifti &

Apoftoli , qui non quzfierunt gloriam propriam

nifi per fubordinationem ; eoque füo exemplo

:

infinuarunt non folüm quid perfe&tius , fed et-

iam quid à crimine purum fit.

Chriftus Joan-

I

nis 7. V. 18. dicit: Qui & femetipfo loquitur, gloriam

propriam querit ;. qui autem quarit. gloriam ejus , qui

i

wifit eum , bic verax efd , & injuflitia in illo non eft.

,::lfom(

Et C. 8. v. so. Ego non quero gloriam meam, --- Si

t (

i

ego glorifico meipfum , gloria mea nibil ef. Et Apo-

ftolus 1. Cor. 12. Si gloriari oportet , veniam ad vi-

140 ]

Mi

fiones,

Pro bujusimodi gloriabor ; pro me autem nibil.

Et 1. Tim. 2.. Soli Deo bonor g gleria.

FA

RESPONDEO 2

Ó*

Quarere in hoc mundo

gloriam non fübordinatam per modum medii i-

n

H

donei ad promovendam gloriam Dei , femper eft

peccatum.

*

PROoBATURex eo, quia gloriam inanem quee-

rere eft peccatum ; gloria autem non fuübordina-

ta per modum medii ad gloriam Dei eft gloria

M

inanis,utpote fine merito & fructu. Ergo. Maj.

V0

!N

J

patet ex Apoftolo ad Gal. 5. ubi dicitur: JNow

!Ij

efficiamur 'ànanis glorie cupidi.

Et ad Philipp. 2.

EU

)

JNibil per contentionem , neque per inanem gloriam.

11*74

u g

UZRITUR 6. AÀn & quando operari ex

ä?füd!ii/ï:!i

vana gloria poflit effe peccatum mortale?

* i

REsPoNDEO: Peccant mortaliter r.qui va-

.J ffg(]ü[gw (

nam gloriam querunt ex re mortaliter peccami-

noía, v. g. ex duello, ex fornicatione, ex car-

LU

mine amatorio, ex pi&ura obfcena , ex lafcivo

diéto ,' ex cantione libidinofa , & Comveedia vel

":memilïfer

Aria

W

:

DE 7. VITIIS CAPITALIBUS,

9

undmus) [

Arialafciva, ex nova inventione veftium bono

publico perniciofa, ex ingeniofo modo calu-

b Q

mniendi, decipiendi, juftitiam corrumpendi &c.

L

De his enim Ifaie 3. dicitur: Peccatum fuum ficut

tll t

Sodema predicaverunt.. E Pfalmo 9. Laudatur pec-

UM

cator in defiderüis amime fue C iniquus benedicitur.

"

2. Peccant mortaliter etiam illi, qui ex re venia-

J

liter peccaminofa in populo ex habitu,, vel ex

H

LR

more vanam gloriam quzrunt.

'Tales funt , qui

lii

exhibent Comedias repugnantes honeftati mo-

-

üm.

rum ; qui canunt Cantilenas diffolutas, qui, cum

if L

fint Clerici, agunt biftriones; qui in Ecclefia or-

N

4 V

Y

Vtm

gano aut cheli ludunt modulos faltatorios vel

O0 Q

Zfrias profanas, à populo ca

Ti

gtari folitas cum Can-

tilenis profanis.

l

D loc m

Vlüm ml

RaTr10 eft, quia ex talibus rebus vanam

i fenper

gloriam quarere, eft ex his famam quzrere. Glo-

ria enim definitur, quod fit clara apud multitudi-

i que

nem cum laude notitia , feu frequens cum laude de ali-

y (Ubordy

quo fama.

Ut enim recté D. T HoMaAs obfervat

2, 2. q. 132. a. 1. C.: fama & gloria proprié lo-

D d g

m d

quendo non conftringitur ad paucos. Quia, in-

quit, quod clarum ef1 ,. à multis confpici potef? & à ve-

jüitr.:

.al :

motis, ideo proprib per momen glorie defignatur ,

l

J

quod bonum alicujus deveniat in multorum. notitiam

p

hh o

€ approbationem ; fecundim quod SALLUsTIUS

mta

dicit in Catilinario : Glorieri ad unum mon eft.

ii

Cum ergo ille, qui ex re venialiter peccaminofa

al u

vanam gloriam quxrit, cupiat, ut integra mul-

titudo admiretur, approbet ac laudet rem vel

400 6;

y, 4

actionem venialiter peccaminofam , per hoc cau-

fat illa extenfione grave prejudicium divinz glo-

| Comædiï

!

3

rig,

IO

TRACTATUS

j

" i

ri& , quod graviter repugnat charitati erga

]u

Deum.

1

M

n

CONTIRMATUR ex €o, quia plerique do-

cent, Pralatos religiofos peccare graviter , fi ne-

p

E

gligentia fua fint in caufa, quod in fubditis mul-

tiplicentur paffim transgrethones Conftitutio-

ii

num de fe leves.

Ergo idem dicendum de eo,

«em,

AT

qui ab integra multitudine quzrit vanam glo-

riam ex re venialiter peccaminofa.

3. Peccant

a m

s

mortaliter etiam illi , qui ex actionibus de fe bo-

[

nis preter gloriam Dei ex habitu querunt glo-

riam propriam tanquam finem partialem & in-

1. ktt

a nf ol

adaquatum fine ejus fubordinatione ad gloriam

Dei.

)

J

RaTrOo eft, quia ejusmodi habitualis difpo-

DA

fitio non folüm corrumpit innumeras actiones

i

ex integro referendas ad Deum faltem virtuali-

1Ukig

i

j

ter, fed etiam actiones ex fua natura ordinatas in

j

L

.

]

il

!

[

falutem proximi , v. g. Conciones, Catecliefes,

"n

i

Inftru&iones juventutis, &c, exuit fuo genuino

fpiritu, easque proin reddit notabiliter minus

!

t

fru&uofas , quod pariter repugnat graviter cha-

i

f

u

X db w

ritati erga Deum.

4. Peccant mortaliter etiam

E

1 Jj

giki [

illi Authores , vel Profeffores , vel Confeffa-

rii , qui ex defenfione vel ufu notorio laxarum

M (qv* l

1

! Mi

opinionum , diving glorie & decori Ecclefie

rajudicantium , vanam gloriam quaerunt.

Ra-r10 eft eadem, que fuperius num. 2. af-

ii

fignata eft; quia videlicet illa laxitas , licet in

LT

cafu particulari ac in individuo folüm afferat le-

It

ve przjudicium divine glorie , multiplicata ta-

fl

men in totam multitudinem, qua laxe doctrine

I^

mpfcw

li.

vel praxi fe conformat , atfert divine gloriw in-

Z:;lru.

1

gens

"

DE 7. VITIIS CAPITALIBUS,

Yl

tb l

gens prejudicium ; ac proin graviter repugnat

charitati erga Deum , quz petit emolumenta di-

vinge glorie preferri in rebus magni momenti

r jlt

commodis propriis , quantum fine gravi damno

Ll

vel prejudicio proprio fieri poteft. -

3 Cf

nj

Hzc autem,que num. 2. & 3. & 4. di&ta funt,

]

CoNFIRMANTUR ex verbis CHRISTI, qui-

Yaj

. n

bus teftatur , amorem babitualem vane glorie effe

ts li

maximum impedimentum agnofcende aut reci-

um

piende veritatis in rebus fidei ac morum. Nam

ttibn l;

prout D. AvGusTINUS l. 5. de Civit. C. 14. ex

verbis Chrifti obfervat : Tam e/I boc vitium inimi-

UTO

cum pie fidei , fi major fit in corde cupiditas gloria ,

quàm Dei timor vel amor , ut Dominus (Joan. 5.) di-

Dituli d

ts at

ceret : Ouomodo pote[His credere , gloriam ab in-

Atm viru

Qrdipalast

«icem exfpettantes , €? gloriam , qua à folo Deo

g/l , !0f querentes ? liem de quibu[dam , qui in eum

Citedel

crediderant , ac oerebantur palam confiteri , ait. Exange-

i gt

lifa (Joan. 11.) JDilexerunt gloriam . bominum

ilter minu

In hoc textu D. Auguftinus

magis quàm Dei.

at

ufus eft verfione veteri Italica.

In noftra au-

yaler z

w C

tem Vulgata textus cum contextu notabili fic

habet: Claritatem (hoc eft, gloriam) ab bominibus

xorio Jf

mon accipio ; [ed cognovi vos , quia dile&tionem Dei mon

a D

babetis in vobis. --- Quomodo pote[tis os credere , qui

quu

gloriam ab invicem accipitis , &$ gloriam , que à folo

r2

Dto eft , non queritis?

yins, t

Y äfff-'iïï'*

Diczs: Juxta D. Thomam amor vanz glo-

vtl ?

]J l

rie eft folüm peccatum veniale, quia 2.2. q. 132.

a. 3. C. fic fcribit: Si amor bumane glorie , quamvis

u d

: [

fit inanis , non repugnet charitati , neque quantum ad ids

6"

ITRACTATUS

)

12

;gzouem(i

de quo eft gloria,, neque quantum ad intentionem glriam

Jl

querer:tis , mon eft peccatum mortale , fed *veniale.

(1UA

RresPoNDEO diftinguendo.

uando ille

yot

amor vanz glorie non procedit ex habitu infe-

&ivo univerfaliter ferme omnium operum, &

"

non verfatur circa opus peccaminofum. Concedo.

du

Secus. Nego. Hocipfum enim graviter repugnat

d.

charitati, fi vana gloria queratur ex actu pecca-

VRORDEK

minofo , vel fi ille habitus vane glorie tendat ad

E NT

infectionnm generalem operum. Neque hoc ne-

gat S. homas1.c. ubi fic ait: Dicendum, quod ex

ino d

zaly

boc aliquod peccatum e[t mortale , quod cbaritati contra-

viatur.

Peccatum autem inanis glorie, quantum ad di-

AR II

le&tionem Dei , poieft contrariari charitati dupliciter u-

Detgn

l (.'y-v

no modo vatione materie , de qua quis gloriatur 5 puta

Wi UMH

AQDI

cum quis gloriatur de aliquo falfo , quod contrariatur di-

hi

vine reverentia , fecundisn illud 1. Cor. 4.. Quid babes,

AU

ht

n

quod mon accepifti? i autem accepifHi , quid gloriaris ,

M

'x,ni."d.

quafi non acceperis ?. Jam fuperius autem oftenfum

TE

UT

eít, quod ifte modus gloriandi juxta D. Thomam

Wi

non pertineat ad infidelitatem , feu ezrorem in-

1

l

,

telle&us pofitivum , quod aliqua dona non fint à

»

Deo, fed ad habitualem neglectum referendi ta.

Ü

Oir,u,gg-;;

Hinc etiam Aéctorum 12. de

lia dona in Deum.

p

Herode Antipa legitur : Jeffitus vefle vegia fedit

", [pi

pro Tribunali ,. & concionabatur ad eos. — Populus au-

&& ii

zem acclamabat :..Dei ooces , &2 non bominis.

Confe-

.'«"quam J

P

ftim autein percu[fit eum Angelus Domini ;; e0 quod non

D

dedi[Jet bonorem. .Deo, & confumptus à vermibus ex/pi-

A

ravit.

In hoc textu Herodes Antipas , fervidus

cultor, prout videri cupiebat, Religionis Judai-

,hzal.fä

ce, non pretendebat haberi pro Deo , fed quia

M OBS

non monítrabat difplicentiam circa adulatoriam

li

accla-

qimmmm

!

DE 7. VITIIS CAPITALIBUS.

13

Wiünm :"1

acclamationem Gentilium Tyriorum & Sidonio-

J

rum, morte punitus eft,

^ Quny;

QUERITUR 7.

uid fit ja£tantia?

C

RzsPoNDEo: Jactantia eft inordinata fui co-

T ii

vam aliis preter oerum aut vettum jfinem verbo vel fatto

htl (

ediia gloriatio.

Mil t

QUERITUR $.

CT

Quomodo poflit peccarí

per jactantiam ?

Qre n

RESPONDEO: Peccatur perja&tantiam mor-

Ml

taliter Primó, fi quis fe ja&et de peccato mortali.

inimyu

RATr1O eft, quia talis jactantia involvit com-

W dritin

placentiam & approbationem faltem fimulatam ,

UT

de peccato mortali , adeoque monfirat contem-

i din

ptum Dei & profeffionem vilipenfionis erga Le-

ntinar; s

gem Dei.

Secund) , fi quis fe jactet de peccato

j aniniri

veniali commiffo vel committendo ex habitu feu

4 Ql

confuetudine.

g piriri

R ATIO eft, quia ja&tantia de peccato venia-

tem ofenf

li importat contemptum Legis leviter obligan-

D Thor

tis ; peccareautem per contemptum Legis, quam-

EM

vis folüm obligantis fub veniali , in cítimatione

i i

morali repugnat Charitati, que petit, ne paffim ,

m r

ftudiofe, & ex petulantia offendatur amicus. Ut

Monmu

enim Apoftolus monet ad Gal. 6. v. 7. Deus non

of

irridetur. lértió peccatur folüm venialiter, fi quis

!

j D

Íe jattet folius lucri vel emolumenti caufa iine

cujusquam prajudicio de arte vel bono quod

n w

non habet.

i t

RaTrO eft, quia non involvit aliam mali-

"TL

tiam, nifi tantüm mendacii. Ita S. THoMaAs 2.

It W

2. 0. 112. a. 2. C. & ad 3.

T

Nsec ogsTAT, quod appetitus vanz glo-

oDo, H

habitu.

rie üt peccatum mortale, fi procedat ex

ja ii

[

Jactan-

14

TRACTATUS

W/,V

,iii

ja&antia enim hon neceffario fupponit appeti-

tum vane glorie. Hinc Quarto concedendum j

etiam ja&tantiam effe peccatum mortale , quando

"

procedit ex habitu vanz glorie. lta S. Tno-

P

MAS l C. fcribit: Saantia quándoque efL pecta-

ia

tum veniale , quando fcilicet aliqui$ de & talía jattat ,

i

AE

que neque funt contra Deum , neque conira proximum.

Alio wodo poteft confiderari fecundiun fuam caufam, fci-

TU

)

i

licet fuperbiam , & füc fi procédat ex fuperbia vel inani

gloria , que fit peccatum mortale , etiam jattantia erit

peccatum mortale.

Quintó, Jattantia eft etiam pee-

ittüd,

catum mortale, quando eft inductiva ad gravem

siltm, Dl

a Cri

j

damnificationem, vel iniquam depreffionem pro-

ximi per arrogationem falfi. v. g. Si quis jadtet j

qn d

i

. [l

fe optimé callere artem, qnàm folüm fcit impet-

fe&é; velíifuam peritiam allegando falfum fu-

l

i

Tf

pra alios extollat , ficque in caufa fit , ut alteri

?

W

q

peritiori praferatur ad officium vel lucrum.

Y

:l

J

R 'T10 eft,quia licet proximus nondum ha-

) PWH'

1

beat jus ad officium vel lucrum fperatum , habet

o tf

tamen jus , ne impediatur fraude vel mendacio.

B

OR U

h

Cum tamen in tali cafu proximus necdum habeat

Mi t

jus in re, vel ad rem , ex tali ja&antia non oritur

MÉf

obligatio reftitutionis erga proximum , cui fic

n

preripitur lucrum vel officium , nifi in quantum

BPT

damnificatur exclufüs per mendacium, donec ob-

)

lls h &

tineat aliam accommodationem, ad quam pro-

$5 ln

curandam tenetur damnificans.

UXRITUR 9. Quid fit Faftus, feu porm-

UL ii

Mu

a inanis?

REsPONDEO: Faftus eft inordinatus appe-

30

N

titus excellentie , animo alios equandi vel fupe-

Atj d

randi per fumptus ultra decentiam ftatus fuper-

q

fluos;

W»m ','Qh

DE 7. VITIIS CAPITALIBUS.

15

fupp

DES

t

,

fluos. Talis faftus plerumque confiftit in füper.

fluo apparatu conviviorum, in luxu veftium, in

mortqle qw

! lu1

fplendore zdificiorum, hortorum, raritate pictu-

rarum, &c.

Wi

"m

j/

d"

dl M

UZRITUR 10. An & quomodo poffit

peccari mortaliter per faftum?

(hiri fri

um a

RESPONDEO: Peccant mortaliter 1. qui in

veftibus, conviviis, zdificiis, ornatibus notabi-

l

W

ü'ln

liter tranfcendunt morem honeftum fui equa-

Jium.

VET

tia;r.::.

RATt0 eft, quia tales non poffunt habere

CUP

finem alium, nifi vanam gloriam ex re, que non

ln

continet Chriítianum motivum gloriandi , & in

. d

qua non fervatur ordo charitatis erga Deum &

lim ts

proximum. llle enim vult, bona fuperflua im-

D30 lum

pendi in fuum cultum & fuos pauperes. líte ve-

[ t d

ró dolet vel ab equali per faftum contemni, vel

dcton,

compelli ad pares expenfas cum onere fuz fami-

POR J

lie.

2. Peccant mortaliter, qui imitantur alio-

fttun, i

rum faftum tranfcendentem decentiam ítatus.

v mennt

Voco autem decentiam [iatus , fecundum quam

um d

plerique fimilis conditionis non folüm adhuc

NROCN

confervant fui venerationem ab omnibus, fed et-

um, d

iam rectum ordinem charitatis erga Deum & pro-

nl u

ximum quoad divifionem bonorum , puta quoad

NU

fubfidia in cultum Dei, pauperes, & alias caufas

U qu

pias.

3. Peccant mortaliter , qui hunc faftum

tolerant, nec impediunt, cum poffint vel inven-

ts n

tiones novorum modorum magis pretioforum

invehunt , prout nonnunquam faciunt mercato«

norintu

res, fartores, &c.

RArT10 eft, quia hic faftus non folüm repu-

! uandi Wl'l

gnat recto ordini charitatis erga Deum & proxi-

in

inum

TRACTATUS

n

I

s i,

mum , fed etiam cedit in graviffimum damnum

«ll

Reipublice.

H veró refponfiones probantur

B)

generaliter ex Scriptura, in qua hujusmodi faftus

N

univerfim proponitur tanquam objectum gravis

indignationis & abominationisdiving. Sic Jaco-

bi 4. v. 16.. dicitur : Zxultatis in fuperbiis ve[tris ;

omnis exultatio talis maligna eft.

"Aoite nunc diviies ,

Db

jlorate ululantes in miferüis vefiris , que advenient *vo-

(

.bis ; divitie vefire putrefatte funt , & vveftimenta ve-

£

C

nium vefirum

fl

(

ftva à tineis comefta funt ;; aurum C9' arg

2

eruginavit ; & «rugo eorum in tefcümonium vobis erit ;

um d

& manducabit carnes ve[lvas ficut ignis 5 ibefaurizaftis

Et 1. Petri 3.. Sii-

tl

volis iram in novifJimnis diebus.

lüter & mulieres, quarum non fit exirinfecus capiliatura,

dj

um

aut circumdatio auri , aut indmenti veftimentorum cul-

tus.. Et 1. Joan. 2. Si quis diligit mundum, non ef

1

charitas Patris in eo $. quoriam omne , quod ef? in mune-

T

do , concupifcentia carnis eft , & concupijventia ogulo-

rum , € füperbia vite , que non ef? ex Patre , fed ex

hi

mundo eff.

Sic etiam in Evangelio D. L u c x de-

ícribitur dives Epulo tanquam viétimia inferni ,

Ti

qui dum induebatur byffo , & epulabatur quoti-

D

al

i

die fplendidé , etiam füb hac Idea proponitur ut

(m

obje&um ire diving. Sic & fuperbia Scribarum

m

& Pharifieorum defcribitur Matth. 23. Omnmia o-

Atogy

gpera fua faciunt , ut videantur ab bominibus ; dilatant

?ääm

enim pbila&eria fua, &? magnificant fanbrias, amant au-

)

EROBAT

.UR

tem. primos vecubitus in cenis &c. . In veteri/Tetta-

1j

d

mento Prophete fzpiffime invebuntur in faftum.

Rl

Sic Amos 6. v. 1. dicitur: /«e qui opulenti efHis , o-

dhrn

primates capita populorum, ingredientes pompaticé domum

Mnfffajgnf

JIfrail.

Ex his apparet, Deum odiffe faftum ; a-

uN

lioquin culparentur peccata fola per accidens au-

nexa

M TT a(

DE 7. VIT'IIS CAPITALIBUS,

17

lt lo

nexa faftui , & non ipfe faftus.

QUs n

Quod fi alia

peccata faftui annexa fünt

er fé , jam ipfe faftus

Wtj

n

innocens effe non:poteft

Ojfum i

S1I QUIS AUTEM QUZRAT, quanta Sum-

ia )

ma evidenter ultra decentiam ftatuüs

iv

expenfa in

RTT

[/i

:

faftum fufficiat ad conftituendum

peccatum mor-

tale ?

Qu

RErsPoNDEO: SuHïcere" eam Summam, que

fufficeret ad conftituendum grave furtum, fi auf-

ferretur alicui communitati

pauperum , nempe

dimidius aureus.

J

[

ii

!

M

RaAT10 eft, quia tales expenfe in faftum

'I.AP€

pertinent ad füperfluum ftatus, quod homo te-

i lt VU

il

J

netur erogare in pauperes. Hinc credo; pleros-

que ejusmodi pompz & faftui deditos , cum vix

]

il

[

ullus pretendere poffit ignorantiam invincibi-

L

lem , seternüm perituros.

lf

QU]ERITUR d.

Quid fit Fiypocrifis?

hn /?.r;'l;

RrzsProwNpEo: Hypocrifis eft ftudiofa vo-

D Locae

luntas adumbratam fanétitatis imaginem prefefe-

du i

rendi vitia occulta contegendo , vel externam

Jb qu

virtutis fpeciem fimulando.

| roponi

QUuXERITUR 12. An Hypocrifis fit fpeciaQ

ia d

le peccatum?

Y 01"

RrEsPowDpEO: lHypocrifis eft fpeciale pec-

aitiu; d

catum ab aliis peccatis fpecie diverfum.

PROBATUA I.

ratione.

ii

Hypocrifis eft

quzedam fpecies mendacii, oppofita veracitati

]ontzie

cum fpeciali quadam deformitate notabili in nul-

uuti

lo aliorum mendaciorum genere reperibili. Er-

jgiti

go continet rai onem malitie fpecie diverfarh ab

f

j

if ffut

aliis peccatis. —Major quoad primam partem patet

ex ratiocinio D. THoMz, qui 2. 2. q. 11 1. a. r.

r a[ddn;;

B

C.fic

D. z£mort Tr. de 7 vitiis capit.

TEU

18

TRACTATUS

j

C. fic fcribit : 244 virtutem veritatis pertinet , ut quis

b

talem fe exbibeat exterius per figna exteriora, qualis e[L.

Í

Sipna autem exteriora mon folim. funt oerba ,. fed etiam

sf

fatta.

Sicut ergo veritati opponitur , quod aliquis per

i

verba exteriora aliud fignificet , quàm babet apud fe, quod

Mp

ad wmendacium pertinet ; ita etiam opponitur «eritati ,

MC

quod aliquis per aliqua figna fattorum vel rerum aliud

BUUOR

fignificet contrarium ejus , quod in eo ef? , quod proprià

con

n

famulatio dicitur.

Unde [mmulatio propri? ef? menda-

Sï

cium quoddam in exteriorum fignis fattorum confrflens.

uf

Atyhaty

p

Quoad fecundam partem €Major probatur ex &ftima-

m J

tione communi SS. Patrum , qui apprehendunt

"

um

fpecialem inhoneftatem feu deformitatem in hy-

pocrifi , diftinam à fimplici mendacio , prout

L

patebit ex textibus proximé referendis.

t Ldfün

PROBATUR 2. ex Scriptura, que& hypocri-

TET

fin confiderat tanquam peccatum diverfum à fim-

plici mendacio.

Sic 1. Tim. 4. v. ?. de extrema

[77

"

quorundam malitia dicitur: lm bypocrifi loquentium

U.

mendaciutm. & cauteriatam ( fucatam , falfo odore

imbutam) babentium füam con[cientiam. — Sic etiam

45]]

T

CunrsTUus Luce 12. v. 1. fpecialem malitiam

"

( Dfoq

fpeciali veneno imbutam in hypocrifi agnofcit,

li

! tf

dum ait: Cavete à fermento Pbarifeorum, quod eft by-

tj )

pocrifis.

Itaque hic modus mentiendi ob varia

connotata eít obje&um fpecialis attentionis &

"n

abominationis divinz.

"Eftefs

[

UZERITUR I2.

]C

llily

An & quomodo poffit

lj

Wi

l)

peccari mortaliter per hypocrifin?

1

[f

lll

h

REsPONDEO: Peccatur per hypocrifin mor-

j

!jr

taliter r. Si ftatus fanctitatis feu devotionis ex-

b

!*WS*

traordinarie alioquin non affumende precife af-

r

fumitur

N Q

PA

DE 7. VITII$ CAPITALIBUS.

19

Tif

| Riïfl'wl!.q;

^ fümitur ex hoc fine, ut fic contegatur habitualis

T

impoenitentia feu confüetudo peccandi.

N

RATr10 eft, quia affüumptio tal

is larve eft

äw

li aäi;df

quzdam fpecies facrilegii , feu abufi

u

8 rei ex fua

Bj

natura facre ad ufüm contrarium feu re

pugnan-

Anlur r

tem Deo , nempe actionum piarum ad

actiones

m

impias tutius ac fecuriüs exequendas, qua exho-

^ qW n

noratio & abufio actionum facrarum eft quedam

Wif

illafio Dei ac confequenter fpecialis abominatio

WT

Dei. Sic Deus fpecialiter indignatur Sacerdoti-

r

bus & Prophetis hypocritis veteris Tefta

menti,

lz

v. g. Pfalmo 49. ubi dicitur: Peccatori aut.

em dixit

Til d

Deus , quare iu enarras juftitias meas, & a[fumis tefta-

V,

mentum meum per os tuum 5; tu verb odif]

? difciplinam ,

Id

€? projecifHi fermones meos retrorfi

m? 2. Peccatur

mortaliter , (i affüumitur pretextus zeli

pro gloria

Qu p

Dei, pro honore Sanctorum

retim at

Pro veritate do&ri-

deertren

ngíane, pro incolumitate Legum facratiffima-

rum ad tuendas manifefié illicitas laxitateg mo-

rl

rum , opiniones manifef?? ultra re&um faventes

ifo od

carni , confuetudines manifzff? pravas, devotiun-

. d

culas fuperftitiofas, aut füperfluas cum neglectu

]em m

manifeflo preedicandi & urgendi obligationes Chri-

gt a

ftianifmi effentiales. Hec omnia pertinent ad

n

abominabilem Deo hypocrifin , à qua non raro

od n

graviffimas perfecutiones patiuntur, qui corde

T

puro ac fine fuco ferviunt.& ferviri volunt Deo,

Et hc eft illa hypocrifis, quam toties abomina-

gomd p

tus eft Chriftus in Scribis & Pharifzieis;, Ma

CERZT $x

]

dicentes .

"Acce[Jerunt ad eun Scribe &? Pharifai,

t&-

re Difzipuli tui transgrediuntur traditionem Seniorum?

; geiltt

aol

:,

INon enim lavant manus füas , cum panem manducant 2

lle autem ait illis : Quare & vos transgredimini man-

2

datum

n pfï

;

!

TRACTATUS

n

20

datum Dei propter traditionem veftram $--- Hiypocri-

&b Sl

jnint

t&, bene propbetavit de vobis Ifaias dicens : Popul;.: bic

labiis me bonorat ; cor autem eorum long? c[t à me.

Lt

'fy, eo0

Matth. ?2. JMittunt ei difcipulos cum Herodianis di-

u

centes : Magifler , fcimus , quia verax es , & viam Dei

in veritate doces 5 dic nobis : licet cenfum dare Ce[ari?

Cognita autem nequitia eorum Sfefüs ait : Quid me ten-

tatis bypocrite ? — Et Luc. 13..— Zfrcbifynagogus indi-

gnans , quia Sabbato cura[Jet Sfefus, dicebat turbe : Sex

(

dies funt , in quibus oportet operari : Refpondens Domi-

Rn

mus dixit : Hypocrite, unusquisque vve[trum Sabbato fol-

vit bovem fuum.

Et Matth. 23.. 7« vobis Scribe £?

o mfaf

Pharifcei bypocrite , quia decimatis mentam C anetbum

& cyminum ;. & reliquiftis , que fünt graviora Legis,

u

judicium , €? mifericordiam , & fidem. — Hec oportuit

o

facere , & illa non omittere , IDuces caci , excolentes cu-

f olr

q

licem , Camelum autem glutientes. V& vobis Scribe &

Pharifcei bypocrite , quia mundatis quod deforis eft cali-

f

4

cis & paropfidis , intus autem pleni e[tis vapina && im-

unditia.

V« volis Scribe &? Pbharifei bypocrite ,

quia [imiles efLis fepulcbris dealbatis , que aforis parent

It

bominibus fpeciofa ; intus veró plena funt o[fibus mortuo-

u

vum , & omni [purcitia ; fic €? vos , aforis quidem pa-

vetis bominibus jufti ; intus autem plenà efHis bypocrift &2

;qerlcäar:ïzaïï

l

iniquitate.

Va vobis Scribe & Pbarifei bypocrite ,

Uif ]

L

1

quia edificatis fepulcbra Propbetarum, C2 ornatis monu-

i, )

menta juftorum ;; €? *vos implete (impletis) menjuram

tl

jatrum vefirorum. . En genuinam hypocritarum ex

ore Chrifti Ideam !

3. Maximum & fpeciale hy-

-:/Hlbus l

t D

pocrifis crimen eft, fi quis larva fanctitatis abu-

titur ad feminandos errores, obtinendam pr&-

'":mï l fbgwl

:

bendam Ecclefiafticam , ad quam eft indignus

fip

lvï?..:gT lj

ani-

u

xvel ad feducendas pro lafcivia innocentes

A" "lv'fy'm

inas.

*

DE 7. VITIIS CAPITALIBUS.,

2I

h!n

lm )

1nas.

4. Si quis pietatem fimulet folüm ex tran-

fitoria intentione vanz glorie, vel alterius finis pro-

itifin

fani, committitur folüm peccatum veniale.

m Dd

TL (7' )

Dixrt, intentione tranfitoria , fi enim ex.babitu a-

Ciones ex fua natura ordinatas ad verum cultum

Ym dn t

Ó

Dei ordinet ad finem illicitum vel profanum , ea

Düly

od

hypocrifis et femper peccatum mortale. Id col-

r

l

ligitur ex D. THoMA 2.2. q. 111. a. 4. C. ubi

Mytin

4

ait: ,Sialiquis (habitualiter) non curet fancti-

r j

»tatem habere, fed foliüm fanétus apparere , fic

Veuly

»manifeftum eft, quod eft peccatum mortale.

»Si autem intendit fimulare fan&itatem , quam-

Iu

i

ii pb

» Vis fit in peccato mortali (transeunter) , non

»tamen femper ipfa fimulatio eft ei peccatum

MT

,.:

4l (

, mortale, fed quandoque veniale. Quod difcer-

»nendum eft ex fine ; qui fi repugnet charitati

"tht Vr

»Dei vel proximi , puta, cum fimulat fancita-

tf

»tem , ut falfam doctrinam diffeminet, vel ut adi-

jmpiue

» pifcatur Ecclefiafticam dignitatem indignus, vel

d

» quecunque alia temporalia bona, in quibus fi-

TT d

, nem conftituit (negativé, ea non ordinando ad

a.j

»verum cultum Dei). $i veró finis non repu-

rl

T

» gnet charitati, erit peccatum veniale, puta, cum

nid

*

l

*

J

P[«.T

n

, aliquis in ipfa fi&tione (transeunter) dele&tatur.

furifi j

g i n

Dixi, D. Thomam loqui de fimulatione

transeunte ; nam ex confuetudine feu habitu abu-

i FOL

tia&ionibus intrinfecé ordinatis ad Deum eft

quzdam fpecies facrilegii, feu exhonoratio cul-

un i

tus externi religiofi feu actionum facratarum Deo.

T

Nam CanrsTUus Joan. 4. v. 21. dicit : enit bo-

od

za & nunc efd , quando veri adoratores ado:abunt, Pa-

j d

prem in Spiritu & veritate ; nam & Pater tales querit.

; i

3

P

Mi

22

TRACTATUS

]s

Spiritus e[; Deus ; & eos , qui adorant eum , in Spiritu

j t

€9 veritate oportet adorare.

3

t a

QUJERITUR I3.

Quid fit conteniio ?

i

D ngT'

REsPONDEO: Contentio prout definitur à

:

jl

J

D. AuznRosrio in Epift. r, ad Rom.; & prout

fumitur l. c. in Scriptura , eft impugnatio ceritatis

(quzi poteft & debet agnofei) cum confidentia cla-

moris. Videtur tamen latiüs accepta definiri pof-

fe , quod fit vebemens impugnatio veri aut falft, ex im-

perio. potius àre quàm rationis

(

profetta. fine Aüe fru&tus

probabili.

1 118

QUZERITUR I4. . Àn contentio fit ex fuo

genere peccatum mortale?

D,

RESPONDEO:

Contentio ftricté in fenfu

prioris definitionis accepta eft ex fuo genere pecca-

tum mortale.

WAMU

PRosaTUR ex eo, quia Scriptura nobis

proponit conentionem conftanter tanquam obje-

ATU

&um gravis indignationis divinz. Nam Apofto-

lus fcribitRom. 1. Tradidit illos in reprobum fenfum,

vepletos omni iniquitate , bomicidio , contentione , g.

As

Et C. 11. lis autem , qui funt ex contentione , & qui

1f l

Ies

non acquiefcunt oeritati, credunt autem iniquitati, ira &

T tont

j

indignatie. Et ad Gal. 6. Manifefta funt opera car-

t

nis , que funt fornicatio , veneficia , inimicitie , conten-

MT

od

tiones , ire , vixe , di[Jenfiones , fétle , &gc.. qui talia a-

ï?qgna:fo |

gunt , regnum Dei non po[fidebunt.,

Slïrd'encu;f

Dixr, ex fuo genere ; i quis enim contentiofe

U

impugnet veritatem levis momenti circa res me-

|

;

Ui

!j

re profanas ,

veniale,

ea contentiq'erit tantüm peccatum

Di)

w.blïü, li

z

' Qum-

DE 7. VI4TIIS -(AIAPITA'LIBUS. 23

mm)fü&;

QUERITUR I$.

An peccet mortaliter ,

qui contentiofe impugnat veritatem levis mo-

menti circa res fpirituales?

Lt

RESPONDEO r.

Si quis contentiofe im-

DO df

pugnet veritatem quamcunque in materia do&ri-

ROD].; &;

nzg circa res fpirituales , femper peccat mortali-

Mu ;

ter.

t nf

RATro eft; quia in materia do&trinz circa

d

fidem , vel circa leges naturales ac divinas non

WL

datur parvitas materie ; Impugnatio enim cujus-

T

cunque veritatis à Deo revelate , aut cujuscun-

que Legis divinz, five graviter, five leviter ob-

Qento

ligantis, in eftimatione morali continet gravem

irreverentiam contra veracitatem , fapientiam ,

providentiam , bonitatem ac juftitiam divinam.

früi at

Et hinc timendum eft ; ne multi Profeffores, qui

fugng

amore anticipato laxitatum per ignorantiam vin-

cibilem deflectunt in defenfionem doCtrinz circa

tj

leges naturales ac divinas erronee , inftar hare-

um tl

ticorum vincibilium habitualiter errori inheren-

Nady!

tes &eternüm pereant.

*

nyiu t

RESPONDEO 2.

Si quis contentiofe im-

: tm*mimæ ,,'

pugnet veritatem in queftione facti levis mo-

Qu

Yl

menti fine gravi fcandalo & aliorum prajudicio,

in iniguimi.

ejusmodi contentio non videtur excedere culpam

l

M

venialem.

il

M

Mu

RAT10 eft,quia mendacium in materia levi,

i

]

& impugnatio veritatis in materia levi czteris pa-

:iä(l J äc' K

ribus videntur effe ejusdem malitiz.

QuxRITUR 16. An & quomodo conten-

yenin t

tiofa impugnatio falfitatis fit peccatum ?

yant r*

REsSPONDEO r.

Impugnatio falfitatis mo-

m p

do indebito , nifi enafcatur grave fcandalum, aut

i d

alia

24

TRACTATUS

W

l

ia

lia damnificatio juftitie vel charitati oppofita,

non excedit culpam venialem.

Ita docet D

d

]

'TuoMas 2. 2. q. 38. a. 1. C. ubi ait

» 9l con-

aun)

"

» tentio dicatur impugnatio falfitatis cum debito

» nodo acrimonic

fic contentio eft laudabilis.

ht

n

(d

y 9i autem accipiatur contentio , fecundüm quod

» importat impugnationem falfitatis cum inordi-

