^

qiie

ribus, etiam ante. hypothecarios ac.ptiyf«

legiatos. Deig 3tió, folvendi fünt &gpo;he-;

hd

carii,

À

j do'fj

A r ER

; 0

1G. Ia foro Kexterno folvüntur 1

ln

fpäcïäq

st (o) f$e

fpecialiter privilegiati. adó Hypothecarii

tid

du

Ípecialiter privilegiati.' 3tió Hypothecarii

non fpecialiter privilegiati, 4tó Creditores

p Qu

chirographarii privilegiati, 5tó Chirogra.

diigi

pharii non privilegiati. l. cc. q. 12.

jit a

11. Specialiter privilegiati funt iij quibus de-

t j

betur aliquid ratione Judi ii Edicialis, In-

iom.

ventarii. 2dÓ Quibus debetur raiione fune-

j (otty

ralium. 3tió Quibus debetur ratione. phar-

(ebitot

macorum, 4tó Quibus debetur ratione mer-

Qilter

cedis. l. cc. q. 13.

qidum

12. Hypothecarii fpecialiter priviiegiati funt ii

cafet

debitot

1mO quibus res eft hypothecata in fpecie,

adó Fiícus. 4tió Uxor in dote. 4tó Mutu-

hi o

antes ad rem reficiendam, emendam in illa

re, jtó Hypothecarii per Inftrumentum, l.

cC. q. 14.

od

13. Chirographarii privilegiati funt, quï rem

m h

depofuerunt quz periit , qui folvit loco debi-

t od

toris intrandó in ejus locum , mutuantes ad

AmQr

firuendam navem ; refpublica gaudens privi-

fimale

-idegio fifci. 1. cc. q. 1.

odf

14. Creditor tenetur recipere folutionem per

Ühtdim

artes ex charitate ab egentibus, l, cc. q. 20.

hd

15. Debitor pro illo debito cenfetur folviífe,

iien

pro quo creditor illud verofimiliter acceptát-

^fet, .cc. q. 21.

D

x6é. Nifi fit przfixum tempus folutioni, poteít

Lt

differri, donec exigatur, l. cc. q. 3.

s dig

ü7. Debitum ex delicto debet folvi, ubi mo-

Ug

ratur creditor; Ex contractu gratuito debet

tj [«

" folvi; ubi contraCtus eft celebratus ; Ex con-

: muntas

tractu

LL

IT

æs—s () B

ugm

tractü utribque onerofo debet folvi; ubi res

ily

h

J

eft tradita, l. cc. q 23.

f(

18. Quando folutio pernt müdehtate bajuli ;

$

alicquin fidels , res in individuo debita pé-

rit creditori, fi autem fit in genere debita ;

l qi

perit debitori , ni(iipfe creditor mlferlt ba-

d] lil(

"'100( l

julum. 1. cc. qq. 24

tg. Compenfatione occulta nón licet uti , fi

ov

H

debitor poffic convenm convenienter judi-

ül'mm

cialiter.

Aliàs veró licets fi debitum fit li«

quidum, ac debitum ex juftitiay nec exinde

Ti

caufetur damnum tertio', aut aliud damnum

iT

!

debitori, ac precaveatur, né debitor fe ad«

fuy

l

huc obligatum exifliret. l. ec. q, 26.

AA ]

fs

11

Qþe;

1. Spes eft Jecura. ex/peGlatio futura. bestitu-

Ts

dinis. In Tract. de $pe €? Cbarzt. Difp. a. q

t

1; concluf 1.

t

à, Amor concupifcenti non eít con(titutivuti

ss

formale fpei, fed tantüm materiale. l. cc,

concluf; 2;

UA

3. Objectum niateriale Ípei primarium eft Deus;

D

fecucdariàm fünt media falutis & pro&mia

f i

accidentalia. l. cc. 22 Quaffiunculis qq. 1.

jl

4. Objectum formale fpei eft fidelitas diviná

in fervandis promiffis, l. cc. qq. 2

db ! j

f. Spes dicitur certa ac fecura éx parté Dei

m

auxiliantis ; nori ex parte hemmls xeppt«

rantis. l.-ce. qq. 3:

n

6; Voluütas eít fubjecturn fpeh l, c& dq: 4i

ii

GG

T

Judex gen.

7. Spess

s ( Be

9. Spes, in quantum eft virtus theologica,

v

ron extitit in Chrifto, extitit veró in illo ,

yit

' inquantum eft virtus moralis. l. cc. qq. .

fie

$. Non datur Spes in Beatis, l. cc, qq. 6.

m

f0f

9. Nemo poteft fperare alteri. beatitudinem

adu fpei, in quantum eft virtus theologica,

(, t

l- CC" qqc 70

. i

Jo. Homo tenetur elicere aCtum. formalem

"

| fpei univerfalis initio ufus rationis, in arti-

pula

culo mortis, & in füfceptione Sacramenti

af

, mortuorum, & in gravi tentatione; fed in

fone:

füfceptione Sacramenti vivorum vel in quo«

t Difn

vis a&u religionis fufficit actus fpei parti-

titi

cularisin actu exercito. l. cc. qq. 9.

acd

11. Non datur flatus habitualis, in quo homo

inpd

non amplius operatur ex motivo fpei, l. cc,

s ld

qq. 10.

titte fl

k g

áponfalia.

U

1. Que verba aut figna fafficiant ád exprimen-

10 N

dam promiffionem fponfalitiam, ex com-

icif

muni acceptione hominum pendet. Zvya.

1 Vil

- de matrim. ff. 1. g. 3.

-

UT

2. Ex verbis aut fignis dubiis in foro externo

H

non paícitur obligatio. l. cc, q. 3.

3. Obligatur tamen in foro interno , qui fub

W ity

verbis aut fignis dubiis habuit animum fe

obligandi. l. cc. q..3.

f Vg

4. Obligatur etiam tam in foro interno quàm

ln v

'CCI l

externo ad fatisfaciendum parti decepte,

qui licet non haberet animum fe obligandi

. [4' Hic t

verbis

u ^

li,

« o

*

verbis tamen aut fignis dubiis dolosé indu-

i

uCQIS»

..Xit perfonam fimplicem ad credendum ac

fidendum fimulatz promiflioni. l. cc, q. $.

wqq,[

$. Idem dicendum , fi ficté promifit matri-

Al

monium. l. cc. q. 4.

'[heOv

6. ldem dicendum, fi precisc per jocüm pro-

mifit matrimonium. l. cc. q, .

! Wm

7. Qui fida promifífione matrimonii induxit

DN !l [j

puellam ad fornicationem, ad nihil tenetur,

j Smw

ni(i fecuta fit damnificatio diftinécta ab amif-

dv

UA

fione virginitatis. l. cc. q. €.

lm"fh!h

8. Deflorator fine promiífione matrimonii ad

Hifpp

n

nihil tenetur , nifi puellam potu , vel nimiis

P

ac diuturnis blanditiis inebr

v

hgt

impulerit, l. cc. q. 7.

iatam in pecca;um

jl

9. In dubio, an corrupta fuerit virgo, pro virgi-

nitate ftat przfumptio, vifi contrarinm pro-

betur ex prefuümptionibus violentis. l, cc.

q- 7

m

10. Non valent fp

onfalia extorta metu injufté

i d

incuffo. l. cc, q. 3.

g J

/ïti(/me ho«

11. Valent fponíalia füb quavis cond

Ts

neíta ; etiam hag » fi Papa difpenfaverit. l. cc.

qo 9-

u

12, Non tamen valent fub conditione turpi

g

vel impoffibili, l. cc. q. 9.

k*

13. Valent fponfalia /z? z70do annexz obliga-

tionis , vel ad diem inchoandz obligationis.

p q

l. cc. q. 1.

j g

14, Hic modus promiffionis: IVullam ducam ,

g

Y

tfi tes habet vim fponfalium condicioba-

EE

torums

C NOMN- E

j N

torum; // aliquam ducam. ln promittente

m

tamen requiritur ad promiífionis valorem

animus deliberativus. l. cc. q. 11.

y, N

1f. Arrha fecuto matrimonio revertitur ad dan-

li

tem, ubi non viget confuetudo contraria,

f Y

Ad dantem etiam revertitur non fecuto ma«

[uji

trimonio, íi non fequatur abíque culpa dan-

teni

at

tis,. L c6sq- 12.

16. Si à fpon(alibus injufté refiliat dans arrham;

[tot

perdit arrham ; fi autem injufié refiliat ac-

D

cipiens arrham, tenetur eam reft

vdida

^

imere in

duplo. l. cc. q. 12.

furg

p

17. Sponfalitia largitas , feu munus fponfali-

tium, five fequatur matrimonium , fivenon

a

ii

fequatur ex culpa donantis, manet acci-

pienti. l. cc, q, 13.

t

hia t

18. Si non fequatur matrimonium abíque alte-

.rius culpa, vel ex culpa accipientis, revet-

diio,

dicim,

titur ad dantem. l. cc, q. 13.

19. Sponfalibus licité apponitur poena in refi«

3 0

lientem injufté. l. cc, q. 14.

Q0tam

40. Sponfàlia clandeftina funt quidem valida,

aliad

non tamen fünt licita, nifi habeatur prudens

5 m

motivum contrahendi clandeftiné.l. cc.q.15.

Qntjj,

a1. Sponfalia.cum hzretica perfona non funt

1 CCI qn

licita fine difpenfatione Papz vel Epifcopi.

f Tes

l.cc, q. 16. Sunt tamen valida. q. 17.

QU

21. Ut valeant fponfalia per procuratorem, te-

peit,

quiritur , ut procurator habeat fpeciale man-

j Mnn

datum, uthoc exequatur per fe ipíum , at«

DLT

que ut non fit revocatu'm. l. cc. q

cI8«

ncm) rE(

23. Non

4

x$ o fe

.

43. Non valent fponfalia contracta per tuto«

rem in prfentia pupilli tacentis.l. cc. q. 19.

l

24. Nec valent contracta à parentibus nomine

Tllülf'z»u

—filii aut filiz abfentis. ]. cc. q. 19.

) (

I

2f. Valent tamen contracta à parentibus no-

kfü!l',

m'ne filii, aut filiz prfentis ac tacentis, fal-

Q

l

| |

tem de jure pofitivo, nifi liberi probent reti-

nentiam feu füfpenfionem confensáüs interni.

t

].:cc.q. t9.

t

26. Sponfalia fine confenfü par;ntum inita funt

[

valida; non tamen licita, fi exinde timea-

tur gravis Contriftatio parentum ; immo fiea

tofri

gravis contriftatio parentum timeatur jufté

um r

perennatura etiam poft nuptias, funt etiam

ii

j

invalida. l. cc. q. 20.

|

27. Sponfàlia poffunt refcindi , quando fuerunc

d

!

inita fine confeníü parentum concurrente

üS, m

dubio , an illis non caufent notabile praju-

l

dicium. l, cc. q. 20.

m

28. Sponfalia non neceffarió debent contrahi

coram parocho & teftibus. l. cc. q. 22. nifi

illim Fh'fh '

aliud ftatuatur ab Epiícopo.

29. Sponfüs vel fponfa obligatur ad vitanda

um

d

omnia, quibus poffit violari promiffa fides.

|

l. ce, q. 23;

.

TT

3o. Tenetur etíam contrahere matrimonium ,

l

"TH

quamprimum illud altera pars rationabiliter

petit. L cc. q. 25.

L

k

31. Renuens im'plere fponfalia ex fo/a contu-

ii

uacia poteft compelli per excommunicatio.

"

nem; fed, ubi intervenit averfio difficulter

j gl

mobilis

u

€c3.

V MONM.

mobilis ac involuntaria

» non eft mera Contüs

forn

macia. l. cc. q. 24.

Jjex

« 82 Sporfália poffunt mutuo confenfü difïoivi

j B

: etiamíi füerinc

jurata aut confirmata per co«

u

pulam. l. cc,

$

q. 27. 38.

o

33. Qui extorg

uet à comparte confenfüm pro

tiní

diffo

lutione fponfalium non folüm peccat

Quj

mortaliter , fcd etiam tenetur ad reflitutio-

41

nem. l. cc. q. 29.

i H

34. Ligatus impedimento affinitatis ex copxil;a

(dth

OCculta cum confanguinea füs fponfx tene-

QUE

tur petere difpeníationem, fi compars in-

pirtis

*t pro executione fponfalium., l, cc. q. 3c.

Q

3;. Non licet fponfo füfcipere facros Ordines

i Nh

invitá fpon(á. l. cc. q«.31,

fat w

36. Spectato tamen tooderno jure licet fponfo

i, M

vel fponfz ingredi religionem invitá com-

Qtrttu]

parte. l. cc, q. 32,

tifty

37. Caufam refiliendi à fponfalibus przbet do-

10, l

us à coimmparte in contractu commiffus, fi

Wf

fuit cau/a zuot2va ineundi contractum, l, cc.

lts

q. 36.

K Cor

38. Similem caufam refiliendi prebet abfentia

Tanjfé

compartis tam diuturna , in qüam contrahens

ab initio verofimiliter non fuiffet confenfura.

TU Con

fs Qx

. CCQ qo ?89

It

39. Similem caufam refiliendi przbet fornicatio

fponfi vel fponfz fponfalibus füperveniens ;

non tamen antecedens , aut vi.extorta. ].

pitt j

CC. q.46.

4

Vürm

.

40. Si utraque pars poít fponfälia commifit

LUA

fornica-

9 &o) ,äzäa

mhw

fornicationem , dátur utrique parti jus refi-

liendi. l. cc. q. 41-

i

41. Etiam ta&tus obícoeni frequentati przbent

P

m h

caufam refiliendi, l, cc. 42.

41. Eandem prebet quzlibet notabilis muta-

tio fponfalibus foperveniens, ex qua flatus

ID s

conjugalis fit notabiliter onþrofus. L: CCiUR

1

43.

43. Hincetiam fimplex votu

'm nunquam peten«

hn

di-debitum poft fponfalia emiffum ,. vel pri-

D

mum ccgnitum fi cedat in gravamen com-

01

partis prebet comparti caufam refiliendi, I,

LLWW;

CC. q. 34«

44. Non daturcaufa refiliendi, fi alterutra pars

( OIL;

fiat notabiliter ditior, l, cc. q. 44.

lfs

4j. Ad licité refiliendum requiritur moralis

Tf

certitudo de exiftentia caufx , fufficit tamen

major probabilitas de fufficientia caufz, Im-

r

mó, Íi agatur de cauía precedente contra-

li

&um fponfalitium , füfficit majoraprobabi-

ts t

litas etiam de exiftentia caufz. l. cc. 46.

46. Contrahens fponíalia tenetur comparti

u

manifeftare occultum defe&tum, ex quo (ta-

m

tus conjugalis fit.notabiliter onerofüs; Et

ejus occultatio prebet juftam caufam refi-

f

liendi. l. cc. q. 37.

qdci

47. Refiliendi caufam etiam prebent lapfüs com-

T

partis in hzreíin, vel contradio illius no-

vorum fponfalium cum alia perfona, 1, cc.

p a

q- 34-

qu

ufa refiliendi, fi habensjus

43. Ceílat tamen ca

W

CQc4 .

f€fiu—

« ( B

refiliendi poft agnitionem eaufz admittat nos

n U!m(ï

vam copulam. l, cc, q. 35.

(

ii

$9. Ad d ffolvenda Íponfalia occulta n.oh eft

rim

opus auth.ritate Judicis; Ea tamen opus eft

ad diffolvenda íponfalia contracta coram

p

jn

( At

, FfOcho & teftibus. l. ec. q. 45.

$9. Diffotvuntur fp

onfalia ex parte innocentis

Tif

elapfo

pf

tempore finienda o,bliga,cionis fpon-

alitiz , fi culpá compartis impleta non fint.

t Ü

* CC q. 47. Alioquia folvuntur utrinque. l. cc«

lt

$1« Sponlalia ab impübere contracta folvuntar

j Ttul

adepta pubertate niü int

Y

ervenerit cgp.ul;a

fetor

fnip

carnalis, l. cc. 48.

1

TIOtUI]

j2. Pabertatem adeptus poteft contrahere nova

-

hbe

fponfalia cum forore prioris fponfz , quia

14

non contraxit im

pedimentum publjc.æ hone«

ftatis. l. cc.

q. 48.

. Oa

ml

—Vïde. Imiaedz'wwtzw;z pullice äonæati&

lg

)

. m

dubdiaconatus.

patin

D f

J« Voeatur Ordo facer ;

quia hominem per-«

petuó con(ecrat Deo..

Ja Tr. de Sacy. Qvd,

^ Y Mem

*13. q: 2

n pg

Ql j

3. Materia effentialis eít caläx vacuus cum pa«

tena vacua ; accid

rum. ], cc, q. a,

entalis eft liber Epiftola-

Al A

3. Ad füfcipiendum Subdiaconatum requiritur

annus xtatjs vigefimus primus . completus,

L

interftitium unjus anni, & titulus menfz,

Rnj n

| C6 3' g' äü

i

4-Mi'i

ij

4.'Minifter Ordiüarius eft Epiftopus, extra-

ordinarius etiam presbyter, l. cC, q. t t.

ulm '

f. An Subdiaconatus fit Sacramentum ac im-

La

primat characterem , difputari poteft. l, cc.

A

-

.

d; 13.

6. Attadtus phyficus inftrumentorum non eft

n

inftitutionis divinz ac circa illum di(penfari

iij

I

| poffet, l. cc, q, 14. 15.

g. Ordinatus per faltum incurrit fufp

4

enfïonemþ

]. cc,q-16,

t

:(ï; k»h::

8. Titulus beneficii habetur ex a&uali bene-

H

- ficio pacificé poffeffo , titulus patrimonii ba-

A XCH

betur ex aCtuali & pacifica pofleífione bo-

norum patrimonialium , titulus paupertatis

tlj

g

habetur ex profeffione religiofa. 1

Hiess q.yz.

lrl

I8e19 20.21. 22.

.. 9. Ordinati ex titulo patrimonii fi&to incur-

raat füfpenfionem perpetuam. l. cc, q.23.-

iM

1o. ldem dicendum de iis, qui promittunt, fe

patrimonium feu penfionem poft ordinatio-

nem ref(tituturos. l. cc. q.24.

h

y1. Idem dicendum de eo, qui promifit, fe

T

non petiturum portionem ab Ecclefia, ad

cujus titulum ordinatus eft. l. cc, q.25,

Wa2

Superior.

k

Vide. Abbas, Corre&io fraterna &c.

N

v

(

Superflitio.

n

]. Superflitio eft cultus indecens Deovel dos-

moni exhibitus. z 7r. de Deca/

E W-?

; p:rE. l, Difo

LK

354 q4 4«

Cc

;

j

2.84s

9)5*3 (o) äjþ

2. Superffitio cultus indeliti e(t cultus vero

v

&t

Deo exhibitus, fed inordinatus per. excef-

füm vel defe&um. 1. cc, qq. 3.

a

3. ln illis provinciis vel locis, übi celebran-

j

fert,

tur externa exercitia religionis , quin ur-

geantur interna & effentialia charitatis erga

fate|

Deum & proximum, reperitur folüm fer-

r

me materiale religionis, l. cc. qq. 3.

Dd

nudi

dufpenfio.

d

1. Sufpenfio eft poena , qua Clerico prohibe-

p

tur exercitium Ordinis, officii vel benefi-

l q

Cii. Iz Tr. de Sacr. Ord. $. 26, num. IIL, q.r,

t u

2. Datur AMedicimalis & Findicativa, Difcri-

)

men inter utramque eít, quod vindicativa

i, Non.

fit perpetua vel ad determinatum tempus,

tl

medicinalis autem durat.usque ad: emenda-

DEU

tionem ; illa non requirit monitionem prz-

t if

viam , fed ifta. 1. cc. q. 2.

3. Quando infligitur fufpenfio: indeterminaté,

A futy

ao

intelligitur totalis ,

quz privat omni ufu

poteítatis ordinis, officii, & beneficii. l.cc.

q. 4«

hf

4. Sub generali füfpenfione in Ecclefias, con-

ventus &c, non com

T dren

prehenduntur Epifcopi,

rips ii

l.cc. q. $.

hi

$. Sufpen(io improprié di&ta qua quis prohi-

g

)

betur afcendere ad fuperiores ordines incur-

ln tty

ritur etiam ob culpam Simoniz alienam, 1,

:

fs in

cc. q.6.

Pte

el : be-

6. Exerc/:ens adum Ordinjs, Offici, v

neficil

! Süïþm

- « ge

lh

m

neficii durante fufpenfione peccat mortaliter

& incurrit irregularitatem

eccg, 7

7, ln fufpenfione partiali füfpenfus tantüm à

Ubl hl

^ q

jurisdi&tione poteft celebrare, ordines con-

ferre , altaria confecrare, non tamen cón-

li

il

Bs

ferre beneficia nec Conf«ffarios approbare.

D

l. cc. q. 8.

n

$. Parochus fufpenfüs ab officio ; parochiali

poteft legere Miffam privatam. l.cc. q. g.

"w

"

9. Presbyter fufpenfus à celebratione Miffie

poteft przdicare & Sacramenta miniftrare,

dv

l.cc.qq.8

ial

if )

10. Suípeníus poteft recipere Sacramcnta. l.

cc. q. 9.

d d

1 æmp

1r, Non li. et audire Miffam fufpenfi ab ordx-

ne.l.cc.q. 10.

d'tmtyl

o

12. Incurritur perpetua fufpenfio à celebratio-

ne Miffz à follicitantibus in Confeflionali

lm

ad turpia, vel abutentibus facrificio Miffz

ad Sortilegia. /z Supplem. S. 14,

u t

lii

Su/ icio.

1. Sufpicio eft dubium cum füfpenfione omnis

t

in alterutram partem ;udlcu de prava alte-

UIL*D(

rius aCctione vel intentione. /z Zr. de Decal

Difp. 9. qq. 41.

2. Non omnis (ufpicio eft peccatum , fed tàn-

ls

xor&m

tüm temeraria feu imprudens ; immo Supe-

riores interdum peccant,

fi non habeant

y i.

prudentem fufpicionem. 1. cc. qq. 43.

j ïtl

3 Süfpicio temeraria, nifi longo tempore da«

K

E€ts

« ( $3

ret, veltranseat facile in actum externum

folet

oftl

graviter przjudiciofüm,per /e eft tantüm pec-

catum veniale,

Per accidens autem eft mor-

LA

tale, fi procedat ex paffione gràvis invidie

fiüt 1

fptiti

vel odii. l, cc. qq. 44.

Pide. Judicium temerarium, Detra&tio,

li f

jl

$Syfo«e.

itatj

Vi-e. Dominium in foffilia , fylvas &c.

f R

D

"emerarium judz'cz'um.»

1is dell

un d

V ide. Judicium temerarium.

iE ten

"lentatio Det.

iif

4. Tentatio Dei e(t temeraria provocatio om.

9j

nipotenti divinz ad aliquid operandum

prater ordinem à Deo . przftabilitum in or-

V tet

du i

dine naturz vel gratim. — 7z 7Y. de Decal.

part. 1. Di/p. a. $. 6. qq. 1.

)

Una

DRVT

2. Datur duplicis generis tentatio Dei.

enim fundaturin incredulitate vel dubita-

Titongn

tione de attributis divinis, altera in irreve«

fnotivo

rentia & prafümptione. l. cc. qq. 3.

Acper

3. Alia eft dire&ta, alia indireQa feu inter«

i ( qq. l

t

pretaciva. l. ec. qq. a.

4. Et ex fuo genere peccatum mortale, 1. cc

$ mf

LT

ub

. Non licet petere miraculum fine fpeciali

1 Vetg

i j

* permiífione divina; ea autem permiffio cen-

fetur dari;, quando Deus patratione mira-

tito

D

culorum in certo genere jam oftendit, fe

[^)

r

CC. qq. "I

N

C NOM :

folere exaudire preces id genus miraculi

lt

h.

poftulantium, l. cc. qq. 5-

illltmr

Tij

6. Ad hoc ut licité petatur miraculum requi-

ritar 1) ut on petatür fine necelfitate vel

fpirituali utilitate. 2) ut non petatur abío-

hdj

luté fed conditionaté, íi fuerit ad ma-

jorem Dei gloriam & falutem propriam, 3)

ut non petatur nifi ex caufa refpiciente bo-

t

num commune Ecclefiz. l. ec. qq. 6. -

zml

7, Eft tentatio Dei, negleGtis órdinariis me-

-diis deliberationis eligere conjugem vel fta«

tum religiofum per fortem. l. cc, qq. 7.

$. Eft tentatio, fpondere hzretico reti mi-

raculofam à Deo, fi fe convertat. L. cc,

YO 0

qq. 8.

qpeania

m i

9, Eft tentatio Dei, petere mitaculum prae

17

cifó ad vitaridum cemporale damnum, 1. ce.

,

qu-

10. Non licet petere à Deo rniraculofam fa&

h

lo

nationem f(ine (peciali inftin&tu przcifé ex

motivo ferventius ferviendi Deo, nifi ubi

d

hoc petitur ab habente donum miraculorum

3

l. cc. qq. 19.

;

u

11, Eft tentatio Dei , petere à Deo revelatio

tes nón heceífarias fine

fpeciali pcrmifïïo.

n

ne divina. l, cc. qq. 1 :«

ia. Vetus purgatio vulgaris pet ferrum can-

n ln

dens &c. non potefít excufari à tentatione

j as

Dei nifí ob preíumptionem illius temporis

Q

hominum de fpeciali permiffione divina. i,

" d

€C. Qq. 124

'iï*äea

i (o), Ee

h fi

"Hhefaurus.

lt

Fide, Dominium circa bona inventa.

ul

"itulus ad Ordines.

N

myl

[etes

Fáde, Subdiaconatus.

ity

Jellamentuna,

qi j

hïm;

1. Ad folennitates teftamenti /crzh?z requiri-

tur 1mo ut adhibeantur feptem teftes, fpecia-

n

liter rogati, ac moraliter prefentes. 2dó ut

fl

teftator coram iis teftetur ,

hoc effe füum

ninoy

teflamentum.

3ti0 ut teíles fübícribant ,

us

füumque figillum apprimant. 4tó ut nego-

t T

tium tractetur uno a&u continuo. /z 7v.4de

tedem

Contract. S, 34.q. B.

e w

2. Ad folennitates teftamenti zzzcupatzvz re-

(l u

quiritur 1móÓ ut adhibeantur íeptem teítes

tertsi

- Ípecialiter rogati. 2dó.ut coram iis teftator

yl

declaret füam voluntatem. l. cc. q. 9.

t m

3. Teftamenta priviegiata fünt 1) pium, z)

interliberos. 3) militis in exped.tione, 4)

j d

f

tempore peílis, ) ruftici, 6) ad acta. l. cc.

1 Tf

EC

rilid

4. Ad Codicillum requïrunthr quinque tefes

1 g

fimul & moraliter prefentes. l. cc. q. i1.

iidem requiruntur ad valorem. l cc. 4 :2.

lLt f

f« Claufula Codicillavis in teftamento invalido

mfäciuu

r

Operatur ut valeat faltem

per modgm Co-

q' u.

. dicilli, l. cc. q. 12.

hA

€. Tvebelliauica eft quarta pars bonorum , quz

h,

debetur hzredi, fi nimium gravetur fidei-

commiffo univer(ali. l, cc, q. 13«

Tituy

! 7* Fal'

Mj

P NOM-

7. Falcidia eftauarta pars bonorum,; quz de-

j

betur hzredi nimiis legatis grávato. l.'cc.

i

!

q. 14.

8. In Teftamento prohibentur effe teftes mu-

lieres, impuberes , furiofi, prodigi decla-

rati, muti, furdi, coeci, infames, inviti,.

qui fünt in poteftate teflatoris vel teftis,

"

Jl

"

li

V

heres, declarati ut. inteflabiles. l. cc, q. 15,

TAl

9. Teftamentum fcriptum nullüm , fi habeat

*(]«

folennitates

xl

füfficientes. ad teftamentum

W

nuncupativum,

j [J

,v,alct ut nuncupativum,l.cc.

q. 16.

q

W

lj /Tn

10, Teftamentum , in quo teftator quoad hz-

|

redem defignandum fe refert ad Schedam,

eít validum. l, cc. q. 17.

hi

1I. Valet teftamentum nuncupativum ad al-

419 t

terius interrogationes nutibus factum. 1. cc.

ls at

q. 18.

Y

12. Corruente teftamento ob defectum alicu.-A

XX) m. 11

jus folennitatis corruunt etiam le

gata &

TM

fideicommiffa particularia* l, cc. q. 1

9.

)dl

13. Teftamentum ob defe&tum folennitatum

1

i

invalidum in foro externo;eft va

qui

?idum/in fa-

J

"m

à

ro interno, l. cc. q. 2o.

l

14. In foro Canonico ad valorem teftamervxti

gr,l:,l'.l

geii

fufficiunt duo teítes cum Parocho. l. cc,

q. 22.'

Y

1 Iu

15. Ad valorem teftamenti pii plus non. requi-

hu

ritur, quàm ut füffieienter conftet de vo-

luntate defun&ti, In foro tamen externo re-

T

quiruntur duo teítes ad probationem. 1. cc,

!] H.

[

q'.23'

1 6I'Tg-

43 o g

» Teítamenta pia fünt non folüm ,^ quibüs

g

"i

l r

l

bona relinquuntur locis piis, fed etiam quat

fiunt perfonis fecularibus ex motieo pioy

J

(

h

v. g. mifericordig,

edueationis honeltx ;

dotationis, l. cc, q. 24.

[

|

d

QUs

17. Valent legata profana ir

]

fetta te&ameqto

W

n

pio. l. cc. q. 25.

iT

18:. Ad teftamentuim privilegiat

um Ai.ncer libe*

I

Ihie

ros plus non requiritur, quàm ut con(tet

tpm

de voluntate defuncti v. g. pet. duos teftes

eba

vel alio modo, ut fingulis liberis relinqua-

Ttntts

tur fualegitima, & ut (inguli honorentur

b Can

nomine haredis, l. cc. q. 6;

dens

19. Ad teftamentum militis in conflictu. nulla

injur

requiritur folennitas ; in caítris requituntut

duo teftes; in hybernis non habet ptivile«

Yet;

It jud

gium. l. cc. q. 27.

dtento

20. Ad teftamentum rufticorum ,. ubi feptem

TU UR

commodé haberi nequeunt , füfficiunt quin*

t5

que teftes. l, cc. q. a8. Idem dicendum de

teítamento trempore peítis; immo fi. atroci-

f Me

D

ter fzvyiat, füfhi.iunt duo. l; cc. q, 29.

41. Teftamentum ad A&a valet, dumrmodo

prima

hetur|

in prefenuia duorüm teftium offeratur judi*

ci, vel fi coram Judice & duobus teftibus

lg

oretenus declaretut., l. cc. q. 30.

Apolar

42, Prohibentur teftari fervi feu . tmancipia;

hanp ]

damnati ad rortem vel ad perpetuos cár-

tiüm &

ceres , filius familias quóad bona *provecti«

Vs

tia, mente capti ," prodigi declarati , impus

Qnte

beres etiam cum confeníu tutoris, rei lafae

€cs

k

majeítatis , heretici, religiofi &c. !

Thttot

8. 3

23.Hgs

Mi iun

hd l ge,

s2 ( $9e

l

m;v

33. Hsredi conceditur fpatium . deliberandi,

i

[ mULh S

velitne adire hxreditatem, & uti beneficio

Inventarii. l.cc. q. 32.

li lj

24, ln partem legitime debent computari

etiam ea, qux liberi jam acceperunt caufá

&l

dotis ,. non tamen fümptus facti pro educa-

tione liberorum;

legitima etiam non debet

mrfr!,.

effe onerata oneribus, l. cc, q. 33.

fO li

2j. Hzredes neceffarii fünt liberi legitimi , il4

. legitimi refpe&tu matris, nepotes r neptes

ex liberis defun&is; his deficientibus pa-

rentes &c. l. cc. q. 34.

hi s

à6. Caufe exhzredationis funt, fi defcen-

QT

dens violentas manus injecerit, vel gravem

injuriam intulerit , vel criminaliter accufa«

It

ht jih

verit, vel infidias vitz flruxerit, vel actio«

ne judiciali grave damnum intulerit, (i pro

detento in vinculis non fidejufferit , fi cap:

li m

tum non redemerit, (i filiaante annum szta»

t

ti$ 25. libidinofé vixerit &c. l. cc. q. 3 f.

pl

u

47. Ad exhæredandum tamen requiritur, ut

exhseredatio fiat

in

teftamento, ut exs

i

D

Ü

primatur caufa ,

& ea caufa ab harede pros

j

1

f

betur. l. cc. q. 36.

w

28. In hzredem non poffunt inftitui hæret:cn,

Apoftatz à fide Chriftiana , banniti à Ro:

'

imano Imperio, damnati ad ultimum füppli«

FEI] no5

Wa qu d

cium &c. l.cc. q. 37.

" VWV

49. 'Teftamentum femper potefít revocari non

j

obftante pacto gratuito de non tevocando.

j juo

Secüs veró , fiinterceffit pactum utrinqué

cnerofum. l. cc. q. 39.

&

Hud

3o. De jure civili non poteft (cribi incertus ad

Dd

a.

Judex gea.

äæ(o)äæ

alterius nominationem , poteft tamen fic

K

'fcribi de Jure Canonico, l, cc, q. 40.

du

31. Falcidia & Trebellianica non habet locum

[ |

in lcgatis piis, vel ia

parte

fpecialiter exceptis à

teftatore &c. l. cc. q

»4T.

32. Clerici, ac Religiofi prohibentur agere

d

executorem in teftamento profano, l, cc.

Dd

q. 44-

33. Executor tenetur exequi teftamentum fi-

[f

ne mora, & juxta voluntatem teftatoris ra»

f

tionabiliter przfumptam. l. cc. q. 4f,

noxal

34. Commutare ulrimas. voluntates circa pro«

fana nemo poteft n:(i fupremu

S princeps;

B

circa pia nemo ni(i Papa & Ep

ifcopus tan-

fatur

quam delegatus Sedis Apottolicz.

l. cc.q. 4j.

55. Ab inteflato de

j

Jure communi fuccedunt,

lt

1) Defcendentes inlinea re&ta. 2) Afcendentes

V Tonh

in linea reda. 3) Confanguinei collaterales

lia

4). Conjuges. 5)Fifcus, l. cc. q. 46.

C ul

36. Nepotes fuccedunt in flirpes, non veró in

db

capita. l. cc. q. 42.

37. Privigni non fuccedunt, ni(i ubi fa&ha e(t

3 Tor

lit;hn

parificatio prolium. l. cc.q. 48.

tihu ]

38. Narurales füccedunt matri cu

m alíis legi-

l.cc.

lr

timis. l:.cc.q. 49. uri & fpurii.

Sed ex

Yitia at

damnato coitu ,. nec matri, l, cc, Legitima-

L'my

ti per matrimonium f(üc:edunt &qualiter

cum aliis, non vero le

gitimati per K'efcrip-

Ht t

tum ]1.cc.

lt

39. Clerico in patrimonialibus fücceduut con-

Eul

anguinei, in beneficialib

us & partis ex la-

tD

bore Clericali füccedi

Iümf.um

t fola Ecclefia. ]. cc,

g. $9.

t Cb

*hoeti

40, Si nulli ad(nt liberi, conjuges fibi invi-

cem

At

r

CC' ql 10.

« ) Be

N

TR

cett (üccedunt ia orminibus bonis;-fi adfunt

dR

tantüm liberi tres; faccedunt in quarta par-

0

füuccedunt id

[ff m»

te, fl autem adíunt plures ;

parte vitili, l, cc. q. t

/

AUE

Teffig.

j

1. 'Teflis ia jJudicio non poteft utí equivocas

tione aut reftri&tione non puré mentali infa«

M

Qu

votem rei Zz Zv. de Decal. Difp.9. qq. y6.

!

Fide. jutàmentum,' ZEquivocatio. Reftrictio,

/

u

mentális,

M

UT

3

Tonfura. -

U)p

//ie

1, E(tceremonia, qua laicus transfertur iü

mepug !

ftatum Clericalem. 74 TY. de Sacram. Ovd,

!chq

f.2. q. 1« Non eft Ordo nec Sacramentum,

Áits

l, é6c. q. t f 16.

fetins

à. lonfurandus im fufceptione Tonfurz utitur

lii

his verbis: JDomümus pars bereditatis mea

Ti

€? calicis med; tue$) qui veffitues beredi-

hWO

tatesm meain mibi, l, cC. q. 4.

4. Toníurans tonfurandum admonet, ut ha*

al

bitu hone(to , bonisque moribus atque ope.

ribus Deo placere ttudeat &c. l. cc. q. . 6.

n

4. Nulla requiritur determinata stas à jurej

fM

varia tamen Concilia requirünt atatem mae

t

turam, l, €c. q. 7.

d.

"m

f. In tonfürando reqviritur baptismus & con-

jl

[ i

firmatio, fcientia principiorum fidei, ars le-

gendi & fcribend: , motivum bonum.l. cc.q.8.

ypletn

6. P&ccant tnortaliter, qui füfcipiunt Tonfu«

gt

tam cum intentioneé non perfeyerandi in ftae

d t

tu Clericali, 1,cc. q. 9«

uramentum. »de

7. Poteft à tonfurando exigi j

)

i [!bi b

Íntentione períéverandi in. ftatu Clericalt, l,

u

Dd a.

CC. q. iQ.

8.Pet !

3th ( gge

[

$. Per fe tamen licet, füfcipere Tonfuram

&

animo quidem perfeverandi , fed per mo-

dum probationis, l. cc, q. 11.

tun

N

9. Tonfurati obligationes fünt, ut fufcipiat

I

munia Clericalia; quz Epifcopus injunxerit

neo

I

ut deferat habitum & tonfüram, atque ut

n

r

ftudeat in Seminario , ubi Epifcopus juffé-

tit. 1. cc. d. a.

IO. Tonfuratus poteft quidem ex rationabili

U

caufa mutare ftatum fuum, fed absque mu-

tatione ftatüs ftatim refümere habitum fíz-

ORU

hT

cularem non licet. l. cc. q. 13.

1I. Privilegia Tonfürati deferentis habitum

4 Dila

tüm

funt.. 1) Privilegium Canonis. 2)Privilegium

fori. 3) exemptio à ga

Gtoc

ad beneficia. l. cc. q. i

bellis..4) Capacjtas

jl

Sprit

12. Quoad fubítantiam hic ritus pertinet ad

lt jj

ln

tempora Apoftolica, quoad modum. perti-

In

net ad feculum quartum, l. cc. q. 18. 1g.

U

20. ZI.

ffv

13. Tonfura fignificat.

1) Ànimum paratum

& D

tüm d

adignominias. 2) Subje&ionem ad caput

Ípinis icoronatum , nempe Chriftum.

3)

pea

Ho

Afpirationem ad coronam glorix. 4) Digni-

tatem Clerici regiam , non contaminandam

Swzr?u;

abje&tis moribus. $) rejectionem cogitatio-

tüloy|

num inutilium,

6) Perpetuam renovatio-

d fl

nem interioris hominis.

7) Perfectionem

fl

ftatüs & conremplationis exercitationem. l.

lnl

Cc. q.23.

QT

14. à Tonfurando prerequirenda eít aliqua

$u7

probatio, l, cc. q. 23.

Ti ban

1f. Ad liciré recipiendam Tonfuram requiri-

LU

tur ítatus gratiz, l. cc. q. 24.

Vi

16.

a (o É

j TOIV-W

1€. Poteft conferri quovis loco. & tempore;

H

& Regularibus conferri poteft etiam ab eo-

rum, Abbate benedicto, l. cc, q. 25.26.

V

jl

17, Non incurrit cenfuram, qui eam recipit

necdum Confirmatus ; aut excommunicatus

)d

t

l. cc. q. 27.28.

OPUS

18. Irregularis eft incapax tonfurz, l. cc. q.9-

lþ

s. rinitas.

hu)

1. De SS. Trinitate id fidetenendum eft, quod

J

continetur in Symbolo Athanafiano, (ic dicto,

In Tra&. de Deo Difp.:7. 44. 1.

2. Difcrimen Latinorum, afferentium, Spiri-

tum San&um procedere à Patre & filio ; &

j

g

"

Grecorum Schifmaticorum , ' afferentium ,

Spiritaum San&um procedere à Patre per fi-

!

il

lium , pote(t reduci ad folum varium modum

1 Mi

loquendi, fi bene explicetur. ], cc. qq. z.

i

3. Proceífio unius perfonz ab altera eftorzgz-

T

atio unius ab altero. l. cc. qq. 3.

4. Dantur in Deo duz,proceffiones, inguan-

t

tum dantur in Deo duz aCtiones vitales nem-

mlad y

pe cogzitio & amor füui. l. cc. qq. 4.

hx.ü;

Z

f. Ideo dicitur Ferbum geuerari , &

S/;iritus"

Ll

Santus fbivari, quia cognitio füi dicit for-

Id

s

malem fimilitudinem VPatris, quod proprium

"

eft filiorum : econtra amot (ui non dicit

n

]

fimilitudinem, fed magis fpirationem quan-

WA

dam, l..ce, . q9. $5

[

i

6. Quia amor prefüpponit Przzczpzum amoris ,

6 üï'l'

& cognitionenm amau, ideo re&té dicitur Spi-

ritus SanGtus procedere à Patre & filio. l, ce,

15

9q. 66.

?. Quiain Deojntellige;fe & amare feipfüm fünt

l

D

3

ip-

9t (o $36

ipfüm effe sc vivere ipfius Dei, fäciuntqu'g'

|

J

I

Deum fubfiftere in feipfo , ideo recte vocane

tur Perfonalitates feu

d

€c. qq. 7.

»

Hypg[ïa,fes divinz. l,

"n

Qün

8. Pradicata zotiogalia vocantur, quibus una

períona divina diftinguitur ab altera , ut fünt,

hat

fujs

incommunicabilitas , innafcibilitas &c, l, cc,

9

& u

9. Tres

Perfonalitates funt perfectio

Ul

qq. 10.

:

nes, l'. CC,

jf

10. Datur in Deo preter voluntatem notiona-

eafar

lem ad intra etiam volustas eífentialis come

Antl

a

munis tribus Perfonis ad extra. l, cc. qq. 11,

11, Factarevelatione de Mylterio Trinitatis po»

d

AORU

teft hoc naturaliter demonfttari. l. cc. qq. 13.

- Cutor.

f Ms

ifis

Fdz. Contra&us. Locatio, votum, venditio,

4

tl

Preceptum 1V,

tll

Fana eloria.

hvb

m vitia Capitalia, . Superbia.

p

Vl,de, Septe

df

lana obfervantia, -

K, d

Wl

1, Vana obfervantia eft fpecies füperftitionis ,

in qua ad obtinendum effe&um applicantur

remedia, nequc ex íüa natura, neque ex

HIDOI

Deo fed tantüm iope doemonis idonea, /g

Tr. de Decal. pavt. 1, Difp. 2. ff y. qq. 1.

Tret

$. Quando per talia remedia procuratur rerum

notitia, vocatur ers gotorza. l, cc. qq. 3.

,

Ms

