rabant, quiSacrarum /Édium vel Regularium do-

morum perfugium obtinuerant. CurabantEccle-

fiaftici , ut crimina falutari peenitentia expiarent,

nec ab iisdem afylis decedere illos finebant, ante-

quam divinz juftitiz rite fatisfeciffent. Furem ce-

j

leberrimum à fupplicio S. Bernardus eripuerat,id-

unüf"

que

$

92 NOTAB. CONSTIT. AC DECLARA T.

|

HWPOU

que comiti Theobaldo moleftum , ingratumque

fuerat, qui impunitum furem dimittere egro ani-

du

atl

Q

mo patiebatur. Quam ob caufam S. Bernardus his

i p

verbis ad ieum fcripfit: 7ü illum decreveras brevi

s]egs

Jbplicio, &5 interitu momentaneo confummari ; fed ego eum

0a

faciam diuturno cruciatu , & morte longi[fma mori. . Tu

m

furem appenfum per unum, aut per plurimos dies mortuum

in patibulo remanere permitteres ; ego cruci affixum per

sglori

ziore

annos quamplurimos faciam in pena jugiter vivere , &

pendere. Ita revera aecidit: Furem ad Monafterium

M

M

Clarevallis perduxit, inter Monachos cooptavit,

tudto

ibique per triginta annos poenitentia incredibili

du

confe&um detinuit. Hujus generis exemplarerum

g 6

facrarum Scriptores plurima commemorant.

W

um d

fisenad

Nunc autem , qui facrum afylum ample&tun-

tur, non quidem de zterna falute comparanda,

dfeput

fed potius de novis criminibus patrandis cogitant,

& eodem afylo (uti fepius contigit) impudenter

D

abutuntur. Id profecto,fi in hac Civitate,vel Dice-

[5

MA

cefi contingat, opportunum malo huic graviflimo

qui

"

remedium excogitabitur. Nam vix ejusmodi im-

DI

pudentia nobis delata, ac probata fuerit , ad eas

t

ponas , que neceffarie funt, deveniemus , prout

ümir

SacraImmunitatis Congregatio nobis concetlit, a-

tl

liasque, fi opus fit,ab eadem Sacra Congregatione,

Yi

vel ab ipfo Summo Pontifice facultates impetra-

Ws

bimus. Ut vero falfa opinio, que in vulgus ema-

lits

navit, penitus diluatur , Sacras AEdes ea de caufa

inftitutas , ut criminofi homines fuam audaciam

'(([p

lr

tueantur. Sciant univerfi, preter ea fcelera , qui-

bus omnis immunitas jure negatur, fi ceteraquo-

i

que gravia fint,vel fzpius admittantur, tunc Sum-

t

mi Pontificis,vel Sacre Congregationis au&torita-

t

te

Es

—

m

SS. D. N, BENED!CTI XINV.

93

Is

te interpofita, in carceres Ecclefiaftici Judicis ex

gmg'

Ifï

V

loco immuni reos poffe detrudi nomine Ecclefie,

caufaque ipforum cognita paenam conftitui , non

quidem pro fceleris ratione,& gravitate;fed aliam

extra legis ordinem benigniorem, ut fimul juftitia

Wil

in reos adminiftretur , & Ecclefiz ratio quedam

ln

ducatur, quemadmodum íüo exemplo docuit

[M

"Theodoricus, qui cum de Jovino Collegz fui in-

N

terfe&tore ad Fauftum Prafectum fcriberet, hec

1!51"5]

habet(x): Sed confcius fa&i fui inter Ecclefiz fe-

li

pta refugiens declinarefe credidit prefcriptam le-

gibus ultionem. Vulcanicae Infulz perpetua rele-

gatione damnamus, ut & fancto Templo reveren-

"

tiam habuiffe videamur, nec vindictam crimino-

fl

fus evadat in totum , qui innocenti non credidit

D

effe parcendüm.

n

1

X.

gt

Quid agendum fit Parac

is pof? banc in[Titütionem.

yiDie

gl

S

eries hujus noftre inftitutionis finem , caufam-

que ipfius fatis oftendit; videlicet, ut Parochi

junds

omnes in Civitate, ac Dicecefi ea cognofcant, qu

'lm,'z;'::

T

veteri, recentique Jure Pontificio de Sacrarum 7E-

N

dium immunitate perfcribuntur; utque certiores

fiant de reis, qui facri afyli beneficio carent,& qua

ratione ii contineri debeant,qui poft aliquod faci-

nus ad Ecclefías perfugiunt. SanctitasSua per eas

m

Litteras Sac. Congregationis , qu: die 19. Martii,

ut füperius expofuimus, date fuerut, juffit nos in-

dv

dicere Parochis urbanis , & totius noftre Dioece-

fis,ut Fefto dieinter Miffarum Solemnia,fanéto pritts

u

gt

X

Evangelio declarato , ea crimina populo denun-

cient, quz SacraImmunitate deftitauntur. Quare

j g

Summo Pontifici morem libentiffime gerentes,Pa-

tochis

s

04 N OTAB. coNäTlT. AC DECL ARAT.

jpn

rochis precipimus , uthoc anno , & in pofterum

| "'*"mdl

quotanni id, quod nuper propofitum fuit,univerfi

H

(l

perficiant. Hortamur etiam, ut pro re facilius ge-

renda percurrant ea, que $.4. & $. 5. hujus infti-

)

ia

tutionis continentur..

"Ti

1]

ui Apoftolicas Conftitutiones , illasque po-

tiffi mum Benedi&i XIII. & Clementis XII. fecum

afb

reputavit, plane intelliget, eos Pontifices pro ftu-

a

TT

dio, curaque fufcepta ad nefarium homicidii fce-

lus impediendum commendari fummopere debe-

d

re, cum in Ditione Ecclefiaftica nimis frequenter

av

perpetretur. INos quidem , ne extert gentes ex-

impt

horreícant, pretermittimus lomicidia recenfere,

g

domicd

quz folum ad Congregationem negotiis ftatus con-

fultandis prepofitam Romam fingulis annis defe-

b

rantur.

Inter illa minime adnumerantur hotici-

defenf

dia, que tum in Urbe, tum in Legationibus Ferra-

Tfcent

rienfi,Bononienfi,Ravennate,atqueUrbinate per-

felini

petrantur,pro quibus examinandis alie peculiares

n r

Congregationes defignate funt. lisdem Litteris,

tbetmin

Ti IN

quas modo memoravimus , impellimur Parochos

admonere, ut hujus teterrimi fceleris magnitu-

W

dinem , facilitatemque graviffimis verbis often-

prany

dant, & vehementer infeétentur: Qui bominem occi-

Qlic

t

!

st

:nï

dit , (inquit Philo de fpecialibus legibus) qui bomi-

nem occidit, appellatur bomicida, fed vevera e[t [acrilegus,

N

& quidem infignis ; quippe qui perpetravit [acrilegium

DT

tnaximum, fublata & mundo re pretiofiffma , facratifJamna-

(l

que, quando nibil efl. Deo taim fimiles quam boc figillum pul-

ïff/li.fz;

cherrimumexpre[[um & matrice pulcberrima, ad exemplar

(l

ádec rationalis effittum. San&tus vero Cyrillus ita ho-

[ q

lil

o

micidam alloquitur (y): Ut mibi, fare, age,Salvato :

[

ris legem collocafti,&? quidem, qui te Chriflianum e[Je con-

U

füebare 9 *violas nempe cbaritatis [antliones , teque in im-

nj

mitem

L

SS. D. N. BENEDICTI x1vl

95

&l[]

Mil

mitem Beftiam immutatum fuife, & in färitazæm naturee

li

l

inimicam incidi[Je non fentis. Sed quoniam formidine

It

ponne nefarii homines à maleticiis removentur ,

d

t

ideo populo de homicidii gravitate differentes ex-

plicabunt celebre illud, ac vulgare effatum , locum

Iliquy

immunem arripiam minime profuturum ; nam pro-

Al

1

pofitam fibi immunitatem pro certo amittent. I-

uT

"

d

nanem preterea fpem , vanasque illorum cogita-

mi

tili f

tiones adfirmabunt, qui caufam criminis feliciter

(

abfolvi poffe, & ab omni periculo ingolumes pre-

l

ftantium virorum gratia, & commendatione bre-

vi fe in patriam reverfüros confidunt. Pontifex e-

nim Principibus etiam viris facultatem ademit, ut

homicidas ejusmodi abfolverent, vel data fide pu-

A

blica dimitterent. Nihiletiam proderit pro vitee

QR

defenfione , fi capti commiffum crimen audaécter

duf

inficientur, tormentorum vim fuperent, vel con-

Vintope

feflionem tormentis expreffam poftea nonconfir-

t

ment. Nam ea juris norma fervanda eft,ut rei vel

Ut

ob criminis confeffionem, vel indiciis, ac teftimo-

a

niis convi&ti debito füpplicio puniantur.Tandem,

ut uno verbo omnia complectamur, illud Genefis

Mu

preceptum fine ulla dubitatione obfervabitur (z):

i

Quicunque effuderit bumanum [anguinem , fundetur fan«

cuis illius ; ad imaginem quippe Dei fa&tus eft bomo. ldem

habetur Exodi cap. 21. Qui percu[Jerit bominem vo-

lens occidere , morte moriatur. Poftremo idem judi-

cium Sané&ti Matthzi cap. 26. decernitur: Omnes,

gui acceperint gladium , gladio peribunt.

i

"

(&) Ia Dec. q.4. cauf.17. (£) L.unica c. de bis, qui ad fa.

j iu

fuds. (c) De iis,qui ad Ecclef. cozfugiunt. (d) Homil.ig Eu-

tropium. (e) Num.c. 45. Deut. c.19. Jofue c.20. (f) Lib.2,

/fly

11]

Reg.c.2. (g) 4Autent. de mandatis Principum $. Sed neque.

y

Item interpvet. ad Ganon. ficut autiquitus , in ea verba , nifs

M

putüi-

T

96-NOTAB. CONSTIT. AC DECLAR. &c.

publicus.yz.quaft.4. (b) De veteri & nova Ecclef. difciplina

j

pavt.2. lib.3. c.98. [ub n.u.. (0) Cap. Immunitatem, de Imia-

nitate Ecclefiarum. (k) Lib.10. (1) Cap.1. de Homicidio. (m)

Conft.i. to1,Bull.Roman. (2) Conft.12 t.2. Bullar. (o) De

V

Sacrovum Immunit. lib.3. c.16. infiae. (p) Tom.2. Bull.Rom.

j

(4) Conf. 76. n.2. & feqq. (v) Singul. cent.. fin.143. m.2. (5)

N

v

In Coument. fub c. Inter alia de Immunuit. Ecclefiaft. (t) Im

Litt. Apoft.die 6.Febr.edit. apud Genueufem in Praxi Cur. Ar-

i

cLiep.Neapol. c.76. fab n.2. & apud Pellegrvigum de Immunit.,

€.7- fub n.a1. (u) Aclum fuit amao y41 t2 Conc.Gener.Regit

editionis Pavif. impveffum babetur an.1712.. (w) Cap.1. Cum

dilecfus de iis,qui viynetusve &c. (x) Cafftodorus lib.. epift,

47. (9) Homil.8. Pafcbal. (2) Cap. g.

l

ADDITIO

HuicInftitutioni Paftorali SS.D.N. BENEDICTI

XIV.addo Declarationem Ser. ac RRi Epifcopi Augus

ftani, JOSEPHL, LANDGRAVII HASSL/E, qua contine

tur in Encyclica ad fuum Clerum,data 15. Maji 1748.

numero XII. & fic habet:

À

üm experientia multifariam compertum fit, Militiz,

Te

)»

" fpreta Jurisjurandi Religione , defertores non raro

» ad loca facra confugere, non tam ut per Ecclefiz pie-

, tatem vitam prorogent, quàm ut Ecclefiam ipfam pra-

J V

,€concepte iniquitatis fibi quafi Miniftram , ipfamque

, defertionem fecurius moliantur, & exequantur ; juxta

»mentem SS. Canonum & $. Congregationis Cardina-

»lium Immunitati Ecclefiaftice przpofitorum, iftiusmo-

»di confugis , quamdiu in a&u defertionis funt, Afyla

» nequaquam patrocinantur, fed ipfi, fi Militiz femel li-

, bere addixerint, tanquam res furtiva, per defertionem

, Principi ablata , ad fimilitudinem fervorum , reftitui

» débent, prius tamen per Supremum Magiftratum , cu-

f.

,,Jus eft jus aggratiandi, praftita fufficiente cautione, de

, non inferenda morte, aut mutilatione, aliave gravi pce-

»na, prout Noftrum erit defuper cognofcere. Quodfi an.

»tehac profugi, & poft pcenitentia du&i fub figna redire

5 Voluerint, tanquam criminíis non excepti rei excludi ab

f;

» Afylo nequeunt,cum Secularí tàmen Judicio pro remi-

* sfione vel moderatione poenz , uti fupra,

h

» compofitio fieri poterit,

r

Cf L

N

v

N

15

Hï-?w

j

i.

|

d

3SN

hn

/7

;.'üb.iü

X

SS

xxr

RS

)P

z

] (QL

d

NSS

1)

W

r

E

N

l.

s

A

E

d

SS

7

[

U//

LA

lgl

/

)

:

(

(:;)

E

—

( m

QT

t

Mi [m

Mj

Propofitiones

"

damnatz,

J

juxta

Mil

TO fdt)

hia p

Ordinem materiarum

j "

coordinatae.

Iudex.

$. 1.

De actibus humanis & confcientia.

k

2.

De libero arbitrio & voluntario.

j

3'

De Legibus.

ul

y d

De peccatis errores hereticales,

xchldi'f?

5.

De peccatis errores morales.

p

A

1j

Propof. damn.

5. 6.

g.

IN D E *xX.

$. 6. De preceptis Decalogi.

h

7. De preceptis Ecclefie. -

8. De fide & fpe.

9. De charitate

10. De charitate proximi.

De contractibus.

f

12.

De Clericis & Regularibus.

13

De beneficiis & fimonia

14

De Sacramentis, Baptifmo, Con-

firmatione , Matrimonio

Du

15

De Euchariftia & Sacrificio Miffz.

16.

De Poenitentia, ejus Miniftro, &

Indulgentiis.

!

17

De natura

authoritate

& variis

Decretis Ecclefiz.

Fl

D

18

De Deo, Chrifto, B. Virgine, &

f

Angelis.

19.

Dehomine in ftatu nature integre,

lapfe, & reparata.

Mi

20.

De Gratia Bajaniftarum.

3

al

2I.

j

De juftificatione & merito Bajani-

Vnü

ftarum.

29.

UR

De Gratia Janfemftarum & Ques-

'1]

nelliftarum.

i5 20

23.

De Quietifio Michaélis Molmo».

VDere

24.

De ftatu habituali perfectionis per

nj

amorem defintereffatum F ene-

!j

lonii.

A

N j

Pro-

£ oz

3

Propofitiones damnata,

ordine

fmateriarum coordinata.

I.

.

$

De actibus bumanis , & (074]5ientiq.

|

Nfo

hi

I

on licet fequi opinionem probabilem, vel

r

N

inter probabiles probabiliffimam. — Zlex.

VIII. 1690. 3.

2. Generatim, dum probabilitate five!intrin-

s

feca five extrinfeca, quantumvis tenui, modo

à probabilitatis finibus non exeatur, confifi ali-

hn

quid agimus, femper prudenter agimus. Jnnocent,

XI. 1679. 3.

3. Si liber fit alicujus junioris & moderni,

1']

j

g

debet opinio cenferi probabilis, dum non con-

ftet, reje&am effe à Sede Apoftolicatanquamim-

probabilem. Zlex. VII. 1665. 26.

u

4. Quando litigantes habent pro fe opinio-

nes eque probabiles, poteft judex pecuniam

j

tU

accipere pro ferenda fententia in favorem unius

J

prealio. Zlex.VII. 1665. 26.

5. Probabiliter exiftimo, judicem poffe ju-

| f

dicare juxta opinionem etiam minus probabilem.

Annocegt. XI. 1679. 2.

n

A 2

PROPOSITIONES DAMNAT X.

m

4

6. Ab infidelitate excufabitur infidelis non

x

credens, du&tus opinione minus probabili. funoc.

äangmi';

XI. 1679. 4.

7. Ubi quis invenerit do&rinam in Zuguf?ino

clare fundatam, illam abfolute poteft tenere, &

docere, non refpiciendo ad ullam Pontificis Bul-

Dd

lam. Jiex. VIII. 1690. 30o.

f'

$ x

o n

l

De libero: arbitrio, €? «oluutarie.

ii

ftatu naturz lapfz ad peccatum moftale &

,W

i In

demeritum fufficit illa libertas, qua volun-

lí

tarium ac liberum fuit in caufa fua peccato ori-

M F; M

ginali, & voluntate Adami peccantis. Zlex. V III.

MA

QH nb

169o. I.

2. Pelagianus eft error, dicere, quod libe-

LU

rum arbitrium valet ad ullum peccatum vitan-

dum. Aaji 28.

s

ln

.9. Liberum arbitrium fine gratie Dei adju-

torio nón nifi ad peccandum valet. Baji 27.

I Y

4. Quod voluntarie fit, etiamfi neceffitate

lii

fiat, libere tamen fit. Baji 39.

lt

s. Is libertatis modus, qui eft à neceffitate

n

Y

AW

füb libertatis nomine, non reperitur in fcriptu-

W.

ris, fed folum nomen libertatis à peccato. Dají 41.

li (l

6. Sola violentia repugnat libertati hominis

Vil

N

naturalj 1

177]

Baji 6 6.

cat etiam damnabiliter in eo,

]i

haj 67.

E

*- demerendum in ftatu

h

J

M

ur in hominelibertas à

necefli-

ll

PROPOSITIONES DAMNAT/ .

E

1

1blh

neceffitate, fed fufficit libertas à coa&tione.

L

Janfénii 3.

LÁn

ln

[j

$.

3.

H U

1

De Legibus.

1. B2opulus non peccat, etiamfi absque ulla

caufa non recipiat legem à principe pro-

mulgatam. Zlex.V III. 1665. 28.

2. Definitiva hec fententia :

Deun . bomini

nibil impo[fibile precepiffe , falfo tribuitur Augufti-

no, cum Pelagii fit. Baji 54.

3. Prava defideria, quibus ratio non con-

V

A].

fentir, & que homo invitus patitur, funt pro-

hibitz precepto: JNon concupifces. Baji so.

u

li

4. Concupifcentia five lex membrorum, &

LY

jiti

prava ejus defideria, que inviti fentiunt homi-

nes, funt vera legis inobedientia. Daji 51.

ju

5. Motus pravi concupifcentiz fünt pro ftatu

hominis vitiati prohibiti precepto: ZVon concu-

Jces.

Unde homo eos fentiens, & non confen-

tiens, transgreditur preceptum: JNon concupi-

-

Jiess quamvis transgreffio peccatum non depu-

tetüt. u75

6. Quamdiu aliquid concupifcentie carnalis

in diligente eft, non facit preceptum: Dij/iges

Dominum Deum tuum ex toto corde iuo. Baji 76.

7. Homo ob füi confervationem poteft fefe

118

difpenfare ab ea lege, quam Deus condidit pro-

pter ejus utilitatem. Quesneli 71.

qu

t

n

À 3

$. 6.

l

6:

€

PROPOSITIONES DAMN AT £.

W

i

$ 4

n

'*1

De peccatis errores hereticales,

q

um

I. Nullum eft peccatum ex natura füa veniale,

j

fed omne peccatum meretur ponam

sternam. Baji 20.

2. Omne, quod agit peccator, vel fervitus

peccati vel peccatum eft. Baji 35.

li

3. Ad rationem & definitionem peccati non

pertinet voluntarium; nec definitionis quzftio

ARU

|

d

eft, fed caufe originis, utrum omne peccatum

debeat effe voluntarium. JBaji 46.

mitt

4. Unde peceatum originis vere habet ra-

gt

tionem peccati fine ulla relatione ac refpeótu ad

TU

voluntatem , à qua originem habuit. Baji 47.

r

5. Concupifcentia in renatis relapfis in pec-

& f

catum mortale, in quibus jam dominatur, pec-

t

catum eft, ficut & alii pravi habitus. Baji 74.

E

6. Peccatum originis eft habituali parvuli

M

voluntate voluntarium , & habitualiter domina-

L

tur parvulo, eo quod non gerit contrarium vo-

t l

]untatis arbitrium. .Et ex habituali voluntate

1

u

dominante fit, ut parvulus decedens fine rege-

Í " Di

nerationis Sacramento, quando rationiís ufüm

Vr

confecutus erat, .actualiter Deum odio habeat,

At

J

Deum blafphemet, & legi Dei repugnet. Baji 49.

f d

[:

7. Omnefcelus ejus eft conditionis, ut fuum

!s

authorem & omnes pofteros eo modo inficere

k j

poffit, quo infecit prima transgreffio. Baji 52,

A0f

8. Divifio immediata humanorum operum

i

TA

eft, quod fünt vel virtuofa vel vitiofa quia fi

VOf

homo eft vitiofus, & àgit quidquam, tunc agit

t

vitio-

!

PROPOSITIONES DAMNAT ZX.,

7

vitiofe; & fi eft virtuofus, & agit quidquam,

tunc agit virtuofe.

Quia, ficut vitium, quod

K

crimen dicitur, feu mortale peccatum, inficituni-

j ")

verfaliter a&tus hominis vitiofi, fic virtus vivi-

J

ficat omnes aétus hominis virtuofi. Hf 16.

fs

$. S.

JDe peccatis errores morales.

2MIST

wefi)

ccatum philofophibum, feu morale, eft

AU

z. Pe

a&us humanus difconveniens nature ra-

tionali & rationi.

Theologicum vero mortale-

hn

eft transgreflio libera divinz legis. Philofophi-

j

cum, quantumvis gravein illo, qui Deum vel

A

ignorat, vel de eo a&u non cogitat, eft grave

T

peccatum , fed non eft offenfaDei , nequepec-

m

catum mortale diffolvens amicitiam Dei, neque

a

eterna poena dignum. flexend. VIIL. 24. Zdug.

t

169e. 2

n

2. TTametfi detur ignorantia invincibilis juris

Vi*

nature, hec in ftatu nature lapfe operantem:

d

reipfanon excufat à peccato formali. Zlex.V'III.

hu

1690. 7..Dec. 2.

3. Comedere & bibere ad fatietatem ob fo-

j

Jam voluptatem non eft peccatum, modo nonob-

l W.

fit valetudini, quialicite poteft appetitus natu-

ralis fuis aCtibus frui. lnnocent, XI. 1679. 8.

&

4. Opus conjugii ob folam voluptatem ex-

)nä'l Sïlw

ercitum omni penitus caret culpa ac defe&u ve-

niali. Jnnocent. XT. 1679. 0.

operm

qu'm

5. Non tenemur proximum diligere a&tu in-

terno & formali. Innocent. XI. 1679. 1o.

a

W

A 4

6. Pre-

yWSl

8

PROPOSITIONES DAMNAT./£.

9

Ü

6. Praecepto proximum diligendi fatisfacere

i

poffumus per folos a&tus externos. Innocent. XI.

n

1679. II.

a

7.. Si cum debita mo

deratione facias , poteä

absque peccato mortali de vita alicujus triftari,

Qu

& de illius morte naturali gaudere, illam ineffi-

"

4 US,

caci affe&u petere & defiderare , non quidem

4

al

ex difplicentia perfonz, fed ob aliquod tempo-

rale emolumentum. Jnnoc. XI. 1679. 13.

(A d

j m

2. Licitum eft abfoluto defiderio cupere

mortem patris, non quidem ut malum patris,

i

m

as

fed ut bonum. cupientis, quia nimirum ei ob-

venturaeft pinguis hzreditas. Jnnoc. XI. 167 4. 14.

u

L

9. Licitum eft filio gaudere de parricidio pa-

rentis à fe in ebrietate perpetrato propter in-

guieil

gentes divitias inde ex hareditate confecutas,

Qp

tjb

Jnnoc. XI. 1679. 15.

10. Eft probabilis opinio, que dicit, effe

[

"ll

tantum veniale, ofculum.habitum ob dele&a-

tionem carnalem & fenfibilem, quz ex ofculo

xQu

rIX

d

oritür, feclufo periculo confenfüus ulterioris &

poilutionis. J4lex. VII. 1666. 4o.

Md

1r. Proxima occafio peccandi non eft fu-

hj

gienda, quando caufa aliqua utilis aut honeftas

fei

non fugiendi occurrit. /nnoc. XI. 1679. 62. .

&&me»

12. Licitum eft, quereredire&eoccafionem

hu

proximam peccandi pro bono fpirituali veltem

6 j

porali noftro vel proximi. /nnoc. Xl. 1679. 63-

| T

il

Id

.

6

ü

At l

JDe Præc'eþn

g

becalog'i.

ocare Deum in teftem mendacii levis,

[*

IV

&

non eít tanta irreverentia ,

propter

«

quam

ii

PROPOSITIONES. DAMNATJE.

9

4 a

WT

quam velit aut poflit damnare homigem. Innoc.

XI. 1679: 24.

2. Cum caufa licitum eft jurare fine animo

5

jurandi, five res fit levis, fivegravis. Inmoc, XT.

"

MR |

1679. 25.

3. Si quis vel folus, vel coram aliis, five

interrogatus, five propria fponte, five recrea-

t

tionis caufa, five quocunque alio fine juret, . fe

non feciffe aliquid, quod revera fecit, intelli-

LUPP' t

Ij

gendo intra fe aliquid aliud, quod non fecit,

Y

mx

velaliam viam ab ea, in qua fecit, vel aliud

10

quodvis additum verum, revera non mentitur,

nec eft perjurus. /nnoc. XI. 1679..26.

4. Caufá jufta utendi his amphibologiis eft,

Q

quoties id neceffarium aut utile eft ad falutem

Y

corporis, honorem, res familiares tuendas, vel

ad quemlibet alium virtutis a&um, ita ut veri-

(s ü

tàtis occultatio cenfeatur tunc expediens & ftu-

Z

d

diofa. Inmoc. XI. t679. 27.

xl

s. Qui mediante commendatione vel mu-

r

nere ad Magiftratum vel officium publicum pro-

motus eft, poterit cumreftrictionementali prz-

i

ftare juramentum, quod de mandato Regis à

fimilibus folet exigi , non habito refpe&u ad in-

tentionem exigentis, quia non tenetur fateri

M

crimen occultum. Jnnoc. XI. 1679. 28.

j

6. Nihil Spiritui Dei & do&rinz Jefu Chrifti

magis opponitur, quam communia facere jura-

menta in Ecclefia; quia hoc eft multiplicare oc-

cafiones pejerandi, laqueos tendere infirmis &

idiotis, & efficere, ut nomen & veritas Dei ali-

j ïeï'ïïz

quando deferviant confilio impiorum. Quesneli.

101. Clemens XI. 1713.

pïü

(

-

$

7 Pri-

IO

PROPOSITIONES DAMNATZÉ.,

;

Wf

7. Preceptum fervandi fefta non obligat fub:

4

mortali fepofito fcandalo, fi abfi

t contemptus.

JInnoc. XI. 1679. $5.

u

j

j

8. Satisfacit precepto Ecclefiz de audiendo

Sacro, quiduas ejus partes, imo quatuor, fimul

( b

à diverfis celebrantibus audit. Jnnoc. XT.

"]

w

l

1679. 53.

9. Licitum eft,

abfoluto defiderio cupere

Iü,*

mOortem patris, non quidem ut malum patris,

)

j

J

fed ut bonum cupientis, quia nimirum ei ob-

ventura eft pinguis hereditas. Jnmoc. XI. 13.

Y

:JQE'M:

Io. Licitum eft filio gaudere de parricidio

parentis à fe in ebrietate perpetrato propter in-

TM

gentes divitias ind

e ex þæreditate confecutas,

1 H

Innoc. XI.. 15.

P

o

II. Fas eft viro honorato occidere invafo.

RUE

rem, qui nititur calumniaminferre, fialiterhzc

j D

ignominia vitari nequit.

Idem quoque dicen-

d

D0n

|

dum, fi quis impingat alapam, vel fufte percu-

ul

tiat; & poft impactam alapam vel i&um fuftis

':Agaviü

.

fugiat. Innoc. XI. 30.

12. Regulariter occidere poffum furem pro

j

l

5(2

!

;

confervatione unius aurei. /npoc. XT. 31.

fs

13. Non folum licitum eft, defendere occi-

Ui

Wt

fiva defenfione, quz a&u poffidemus ; fed et-

iam ad que jus inchoatum habemus , &quz nos

LY

poffeffuros fperamus. Inmoc. XI. 32.

CUM

14. Licitum eft tam heredi quam legatario

ii

l

contra injufte impedientem, ne vel hereditas

qtjd

if

adeatur, vel legata folvantur, fe taliter de-

1[ u

fendere, ficuti & jus habenti in cathedram vel

uEDC

prebendam, contra eorum poffeffionem injufte

:

H

impedientem. Znmc. XI. 33.

h

I

|

ä

15. Li-

l

PROPOSITIONES DAMNATE.

11l

li

t

15. Licet procurare abortum ante animatio-

ltm' !]

nem fetus, ne puella deprehenfa gravida occi-

datur , aut infametur. Jnnoc. XI. 34.

Un

|:

omnem foetum,

16. Videtur probabile,

!]

quamdiu in utero eft, carere anima rationa-

/)

)

li, & tunc primum incipere eandem habere,

:

cum paritur, ac confequenter dicendum erit,

p

]

in nullo abortu homicidium committi. /nnocent.

! (l

2eieo s.

]

17. Vir equeftris ad duellum provocatus

l)

poteft illud acceptare , ne timiditatis notam apud

i j

alios incurrat. Zlexand. V II. 1665. 2,

3

W

18. Eft licitum Religiofo vel Clerico, ca-

lumhiatorem gravia crimina de fé, vel de fua

ij

religione fpargere minantem occidere, quando

lerjo

alius modus defendendi non fugpetit, uti fup-

(et

petere non videtur , fi calumniator fit paratus

Wt

vel ipfi religiofo vel ejus religioni publice& co-

fs

ram graviflimis viris predicta impingere, nifi

occidatur. Zlexand. VII. 1665. 17.

a

19. Licet occidere falfum accufatorem , fal-

fos tefítes, ac etiam Judicem, à quo iniqua cer-

l

T

to imminet fententia, fi alia via non poteft in-

nocens damnum evitare. Zlexand.V Il. 1665. 18.

A

20. Tam clarum videtur, fornicationem fe-

cundum fe nullam involvere malitiam, & folum

2

effe malam, quia interdi&ta, ut contrarium rae

tioni diffonum videatur. Jmmoc. XL 1679. 48.-

ss

T

21. Mollities jure naturz prohibitanon eft;

d

unde, fi Deus eam non interdixiffet, fzpe effet

bona, '& aliquando obligatoria fub mortali.

j

Jinoc. XI. 1679. 49.

22. Fa-

"

I2

o

PROPOSITIONES, DAMNATX,

22. Famulus, qui fübmiffis humeris fcienter

Qumnll

/emmd

adjuvat herum fuum afcendere per feneftras ad

"

ftuprandam virginem, & multoties eidem füb-

j

0i

feryit deferendo fcalam, aperiendo januam, aut

jl

quid fimile cooperando, non peccat mortaliter,

u

fi id faciat metu notabilis detrimenti,, puta, ne

"u

à Domino male tra&etur, ne torvis oculis afpi-

3

ciatur, ne domo expellatur. Jnnoc. Xl. 5I.

23. Eft probabilis opinio , que dicit, effe

tantum veniale, ofcalum habitum ob delecta-

tionem carnalem & fenfibilem, quz2 ex ofculo

oritur, feclufo periculo confenfus ulterioris &

pollutionis. Zlexand. VII. 1666. 4o.

?xwp

T

24. Vellicare genas & mamillas tangere Mo-

V

h

DN

l

nialium funt a&us fubimpudici de fe veniales,

& folum.ex pravo affe&tu & ex prava intentio-

d

DAT

ne mortales.

»02

f

Per fpeciale Decretum SS. D. N.

[ lyfn.'*

Benedittà XIV. & S. Congr. S. Officii 1744.

25. Permiffum eft furari non folum in ex-

trema neceffitate, fed etiam in gravi, Imnoc. XI.

z

1679. 36.

E XL

26. Famuli & famulz domeftice poffuntoc-

Q]

culte heris fuis furripere ad compenfandam ope-

ton

p

ramfuam, quam majorem judicant falario, quod

AA

l

recipiunt. /nnocent. Xl. 1679. 37.

1

27. lNon tenetur quis füb pena peccati mor-

fj

^

talis reftituere, quod ablatum eft per parva fur-

ta, quantumcunque fit magna fumma totalis.

M

ET

Jnnocent. XI. 1679. 38.

i

28. Qui alium movet aut inducit ad inferen-

dum grave damnum tertio, non tenetur, ad re-

:

ftitutionemillius damni illati. /umoc. XT. 1679. 39.

Áf

29. Quid-

ll

PROPOSITIONES DAMNATZ.

"s

! !'fi,ær

29. Quidni non nifi venialefit ,- detrabentis

m

authoritatem magnam fibi noxiam falfo crimine

il

* elidere? /nnoc. XI. 1679. 43.

W

3o. Probabile eft, non peccare mortaliter,

Yj

qui imponit falfum crimen alicui, ut fuam jufti-

Uta, n

tiam & honorem defendat; & fihocnon fitpro-

lii

babile, vix ulla opinio erit probabilis in Theo-

J!

logia. /nnoc. XI. 1679. 44.

j d

ibf

$.

£

M

RUR

oi"gulo

i

De prac

^ptis fccle 1.

xi Pr

eceptum fervandi fefta non obligat füb

mortali, fepofito fcandalo, fi abfit con-

gäixlr

temptus. /nnoc. XI. 1679. 52.

)

Teni

Ti

2. Satisfit precepto Ecclefie de audiendo

facro, qui duas ejus partes, imo quatuor fimul

J

à diverfis celebrantibus audit.

Innocent. XI.

16729::53:

o o

3. Nullus in foro confcientie Parochie füz

Yil

interefle tenetur nec ad annuam confeffionem,

nec ad Miffas Parochiales, nec ad audiendum

verbum Dei, divinam legem, fidei rudimenta,

morum doétrinam, quz ibi in Catechefibus an-

/11

nuntiantur & docentur. Zlexand. VII 1669,

4. Talem legem in hac materia neque Épi-

Ícopi, neque Concilia Provinciarum, vel na-

u

tionum fancire, neque delinquentes aliquibus

ponnis aut ecclefiafticis cenfuris mul&are poffunt.

"Alexand. VII. 1659.

j

u

5. Qui facit confeffionem voluntarie nul-

o

lam , fatisfacit Pracepto Ecclefig. Zlexand. V II

1665. I4.

»

937

6. Pra.

,U

u

14

PROPOSITIONES DAMNATZ,

n*)f

6. Precepto communionis annuz fatisfit per

facrilegam Domini manducationem. Znnoc. XI.

hn

1679. 55.

7. Frangens jejunium Ecclefie, ad quod te-

dl

netur, ncn peccat mortaliter, nifi ex contem-

ptu vel inobedientia hoc facxat puta, quianon

T

vult fe fübjicere pr&cepto. Alex. V1I. 1665.25.

8. In die jejunii, qui feepius modicum quid

$

comederit, etíi nótabllem quantitatem in fine

p u

"208

comederit, non frangit jejunium. lex. V/II.

1666. 29.

fin

9. Omnes officiales, qui in Republica cor-

M

poraliter laborant, funt excufati ab obligatione

L

jejunii, nec debent fe certificare, an labor fit

l

compatibilis cum jejunio. Jlex. V. 1666. 30.

fiüi

10. Excufantur abfolute à Precepto jejunii

TO

omnes illi, quiiter agunt equitando , utcunque

Vten

iter agant, etiamfiiter neceffarium non fit, &

M

etiamfi iter unius diei conficiant. Zlexand. V IF.

1666. 91

n

RU

1r. Non eftevidens, quod confuetudo non

comedendi ova & la&ticinia in quadragefima ob-

yl

1

TOU

liget. Z4lex. VII. 1666. 32.

NI

E;

ï

$. 8

WU

De Fide €? Spe.

lily

b infidelitate excufabitur infidelis, non

li

g

credens, du&us opinione minus probabili,

'590'4

Innoc. XI. 1679. 4.

». Fides non cenfetur cadere fub preceptum

l, j

MT

fpeciale, & fecundum fe. Innoc, X1. 1679. 16.

IY

n

3. Satis

Il

"J

PROPOSITLONES DAMNAT .

15

æhu'pe

9. Satis eft aCtum fidei femel in vita elicere.

A

nnoc. XI. 1679. 17.

4. Si quis à poteftate publica interrogatur,

T

dul

fidem ingenue confiteri, ut Deo & fidei glorio-

fum confulo tacere, ut peccaminofum per fe

:

"

non damno. /nmoc. XI. 1679. 18.

1663 2)

5. Voluntas non poteftefficere, utaffenfüs

n g

fidei in.fe ipfo fit magis firmus, quam meretur

If

pondus rationum ad aífenfum impellentium.

:

J

Annoc. XI.. 1679. 19.

6. Hinc poteft quis prudenter repudiare af-

J

fenfum, quem habebat fupernaturalem. /mnoc.

'11

XI. 1679. 20.

i

7. Affenfus fidei füpernaturalis & utilis ad

Ltf

.

falutem ftat cum notitia folum probabili reve-

as

lationis, imo cum formidine, qua quis formi-

f

det, ne nonfitlocutus Deus. Innoc. XI. 1679. 2 .

yn d

8. Non nifi fides unius Dei neceffitate medii

ml

neceffaria videtur, non autem explicita remu-

nerationis. [nnoc. XI. 1679. 22.

Qu

9. Fides late dicta exteftimonio creaturarum

i

fimilive motivo ad juftificationem fuflicit. Jmoc.

A 1619 7227

1o. Abfolutionis capax eft homo, quantum-

vis laboret ignorantia myfteriorum fidei, & et-

iamfi per negligentiam etiam culpabilem nefciat

myfterium Sanctiffime Trinitatis, & Incarnatio-

nis Domini noftri JEfü Chrifti. . Znnocent. XI.

1679. 64.

ir. Sufficit myfteria San&iffime Trinitatis

d

& Incarnationis femel credidiffe. Jmnoc

.

gnt. 2B

j

1679. 65.

m

12. Ho-

»

n

16

PROPOSITIONES DAMNAT/JE.

"T

12. Homo nullo unquam vite fuüx tempore

Wi 'LW

tenetur elicere actum fidei, fpei, & charitatis,

bl

ex vi Preceptorum divinorum ad eas virtutes

pertinentium. Z/exand. V II. 1665. s.

Ü K

ml

13. Quamvis.evidenter tibi conftet, Petrum

effe hzreticum , non teneris denuntiare, fi pro-

hs

/

barenon poffis. Zlex VII. 1665. s.

I4. Futilis & toties convulía eft affertio de

w

Pontificis fupra ceecumenicum authoritate atque

(mri

j

AT

fidei queftionibus decernendis infallibilitate.

Llex. VIII. 1690o. 29.

d

4 Tu

15. Bulla Urbani VIIL im eminenti de Janfe-

niftis eft fübreptitia. Zlexand. VIII. 169o. 31.

,UX

ii .

16. Libri prohibiti, donec expurgentur,

poffunt retineri, usquedum adhibita diligentia

TT

corrigantur. Z£lex. V/111. 1666. 45.

inqyls

17. Infidelitas pure negativa, in his,:quibuä

du d

Chriftus non eft przdicatus, peccatum. eft.

2b

68. Daji.

tsb

18. Omnia opera infidelium fünt peccata, &

s

ER

Philofophorum virtutes funt vitia. 25. Baji.

9. Neceffe eft, infidelemin omni operepec-

iif

care. Zlexand. VIII. 169o. 8.

20. Omne, quod non eft ex fide chriftiana

fupernaturali, quz per dile&ionem operatur,

peccatum eft. Zlex.V II 169o. 11.

21. Quando in magnis peccatoribus eficit

)

omnis amor, deficit etiam fides, & etiamfi vi-

l

dentur credere, non eft fides divina, fed huma-

Q

Eu

Ti

na. Zlex. VIII. 169o. 12.

Af

" 'l'lJ

22. Nulle dantur gratig, nifi per fidem. 26.

[iM,

li

Duesneli.

i

À

?')

Fis

P(d

i

PROPOSITIONES DAMNAT ,

17

lts

]u

23. Fides eft prima gratia, & fons omnium

Fum

aliarum. Quesneli 27.

d

24. Prima gratia, quam Deus conceditpec-

catori, eft peccatorum remiílio. Quesneli 28.

h

m

n

25. Extra Ecclefiam nulla conceditur gratia.

D

uesneli 29.

fertt

26. Fides juftificat, quando operatur, fed

ipfanon operatur, nifi per charitatem. Quesneli s r.

( d

27. Omnia alia falutis media continentur in

l

Jf

fide, tanquam in fuo germine & femine; fedhzec

fides non eftabsque amore &fiducia. Quesneli s2.

^

Wf

MA

28. Totum deeft peccatori, quando ei deeft

fpes, & non eft fpes, ubi non eft amor Dei,

Quesneli $7.

Ti

29. Si folus fupplicii timor animat peniten-

tiam quo hec eft magis violenta, eo magis du-

, quin

cit ad defperationem. Quesneli 6o.

m dl

3o. Dei bonitas abbreviavit viam falutís

claudendo totum in fide &precibus. Quwesneli 68.

VM

31. Fides, ufus, augmentum, & premium

Hl

fidei, totum eft donum pure liberalitatis Dei,

iV

(f

Quesneli 69.

$. 9.

De Charitate.

I. Bonitäs Obje&iva (a&uum humanorum)

confiftit in convenientia obje&ti cum na-

tura rationali.

Formalis vero (bonitas actuum

li

