lullh

)E":m

» liero-

DE 7. VITIIS CAPITALIBUS.

43

EDïwn, eïh

« Df

» nerofos Spiritus frangit, à magnis cogitationi-

» bus ad humillimas detrahit. Querulos, iracun-

! r

011 m

»dOs , temerarios , duré imperiofos , ferviliter

» blandos, omnibus inutiles, ipfi noviffime amo-

Ptl j

pri,facit.

Nam cum fruendi cupiditate infatia-

TT

, bilis flagrat , plura tempora fufpicionibus , la-

2

» chrymis , conqueftionibus perdit, odium fui fa-

( m

» Cit, & ipfe noviffimé fibi odio eft.

VURBU,

QUEZERITUR 3.

d

contra luxuriam ?

Quanam funt remedia

at

REesPONDEO:

P. NATALIS ALEXAN-

$ab

j

D

;

DER in Theol. Mor. l. 3. C. 8. a. 5. fequentia enu-

""

&t

merat.

ttticen !

Primum eft confideratio damnorum , &^ inbonefla-

sf utot.

lis, qu& ex hoc peccato oriuntur.

INam luxu-

Mairi:

riofi corporis animique poenis graviífimis fiepe

d trre j

ple&untur , & prafertim czcitate mentis, que

deltione

pona omnium graviffima eft, ita ut neque Dei,

r Brida

nec falutis eterne, neque fam2, neque dignita-

nb

tis , neque filiorum , viteque fuz rationem ha-

a v r

beant ; ficque adeo inutiles & nequam fiunt, ut

nihil grave committi eis debeat, & ad nullum fe-

gj st

t n

re oflicii munus idonei fint.

Hinc Ofes 4. fcri-

ptum eft: Fornicatio, ? oinum , &9 ebrietas auferunt

at

Cor.

u sidinf

Secundum remedium eft otii fuga, nec non cra-

y ii

ypriti!

pule & ebrietatis , quz ad luxuriam provocant.

Unde Ezechielis 16. fcriptum eft: Ecce, bec fuit

j if

iniquitas Sodome fororis tue , fuperbia , faturitas panis ,

€ otium ipftus , éy filiarum ejus.

David in adulte.

ii

rium lapfus eft, cüm de ftrato fuo póft meri-

diem furrexiffet, & in Solario Domus Regisz de-

gl

ji, 1

ambularet; o tempore, quo [olent Reges ad bella pro-

cedere,

l

&

TRACTATUS

n

44

cedere, otio vacans.

Hinc S. HizRoNYMus E-

du

g

pift. 4. , Ama (inquit ) (cientiam fcripturarum ,

.quomm

» & carnis vitia non amabis --- facito aliquid o-

a

»peris , ut te femper Diabolus inveniat occupa-

Y

'"'|

M

» tum.

Quantüm veró fugiendz fint crapula &

[!7]

h v

W

ebrietas ad cuftodiam caftitatis , Scriptura Sacra

non uno in loco docet.

Exodi 32. Sedit populus

bibere, & manducare, & furrexerunt ludere,

Quem

W

locum TznTULL!ANUs Lib.de Jejuniis profe-

1

rens ait: ,Intellige Sancte Scripture verecun-

,diam , lufum nifi impudicum non denotaftfet.

CJU[

Eodemque in Libro ait: , Appendices gule la-

»Ícivia atque luxuria., Proverb.20. Luxurio-

f res vinum.

Ad Ephef. s. Et nolite inebriari vino,

in quo-eft luxuria. Hinc S. HiznoNv Mu s Lib. 2.

Il

adverfus Jovinianum fcribit: ,,INon ei debemur,

» cui nafcimur, fed cui renafcimur, qui repugnan-

»tem carnem , & ad libidinum incentiva rapien-

»tem inedia fubjugamus. . Efüs carnium , & po-

, tus vini, ventrisque faturitas, feminarium libi-

N

, dinis eft., Unde & Comicus: ,Sine Cerere

» (inquit) & Libero friget Venus., Hinc Pow-

PEJ1 Amphitheatrum Daccbo fimul & Peneri dedi-

catum : Qua de re TEx TULLIANUS Libro de

)

Spettaculis ait : , Duo ifta Demonia confpirata &

litt

;

UL

» conjurata inter fe funt , ebrietatis & libidinis.

Dirimr

» Itaque Theatrum Veneris Liberi quoque domus

1

: D

5 elt. ,

Hine S. GnEconrus Curz Paftoralis

M

P. 3. Admonitione 20. ,, Plerumque (inquit) eda-

li

if

, citas ufque ad luxuriam pertrahit; quia dum fa-

41 (l

J(ö

» tietate venter extenditur , aculei libidinis exci-

» tantur.

Gule deditos luxuria fequitur , Pro-

"t

0X

» pheta teftante , qui dum aperta narrat , occulta

» denun-

!

DE 7. VITIIS CAPITALIBUS.

45

QT

» denuntiat , dicens ( Jerem. 52.) Princeps co-

Vrb

Klb

»quorum deftruxit muros Jerufülem. — Prin-

TR

»ceps coquorum venter eft. Muri Jerufalem,

d tl

, virtutes animz ad defiderium fupernz pacis e-

BU

»levate.

Coquorum ergo Princeps muros Jeru-

j

n Mj [

1

» falem dejicit, quia dum venter ingluvie diften-

i, (

[!

»ditur , virtutes anime per luxuriam deftruun-

ii

» QUr.

Ure v

Tertium remedium eft , nimiam frequentationem

t od

& familiaritatem mulierum vitare. Hinc Proverbio-

ts

rum 6. dicitur :; Nunquid enim potefl bomo abfcondere

1.

ignem in finu fuo , ut ce[limenta illius mon ardeant ?

ll

ZAut ambulave füper prunas , ut non comburantur plan-

TM L'Sili

te ejus ? fic qui ingreditur ad mulierem , C9c.

EtEc-

onel d

cli.42. Zn medio mulierum noli commorari $. de ve[di-

mentis enim procedit tinea , 9^ à muliere iniquitas viri.

Qu TU

Atv rap

Melior eft enim iniquitas viri , quàm mulier benefaciens,

n & n

& mulier confundens in opprobrium : . Id eff , mulieris ,

tirum

quameois pie , [ocieias periculoflor ,. quàm «iri improbi.

J m

Et Cap.9. Speciem mulieris aliene multi admirati ve-

robi fati funt.. Colloquium enim illius quafi ignis exar-

i Vincdu

a

defcit.

Cum aliena muliere ne fedeas omnino , nec. ac-

cumbas cum ea füper cubitum : & mon alterceris cum il-

u at

]

la in vino , ne forté declinet cor tuum in illam.

hod

ais k

Quartum remedium eft fidelis & vigilans cu[todia

«t

jkn[zlzïn: Quia afcendit mors per feneflras no[tras , in-

T3o

gre[Ja ef?. domos noftras ( ut dicitur Jeremie 9. ) id

U

n

u

J

:. H

efl, per omnes fenfus ad anime interitum mors iniroit pec-

Il

catorum; (ut $. HizRoNYMUs explicat quem

bi;i

VM

J o

eo de argumento differentem Lib. 2. contra Jo-

vin. audire opere pretium eft.) , Per quinque

1 fcqüiïmr:

» fenfüs (inquit) quafi per quaídam feneftras vi-

j

V

»tiorum

46

TRACTATUS

n1

r

» tiorum ad animam introitus eft. NNon poteft

AuOW |

» ante Metropolis & arx mentis capi,nifi per por-

» tas ejus irruerit hoftilis exercitus, Horum per-

gt [!

u

» turbationibus anima pregravatur, & capitur a-

» fpe&u, auditu, odoratu, fapore, tattu.

Si Cir-

J

»cenfibus quispiam delectetur ; Si Athletarum

D]

» certamine, fi mobilitate hiftrionum , fi formis

r

!

» mulierum , fplendore gemmarum, veftium, me-

ii

»tallorum, & ceteris hujuscemodi: Per oculo-

Frun

(]N

»rum feneftras anime capta libertas eft , & im-

ia

J

"

LE

» pletur illud Propheticum : Mors intravit per

i

a

i

t

» feneftras noftras.

Rurfum auditus vario or-

h

:

» ganorum cantu, & vocum inflexionibus delini-

'v

1

lt

1

AU

»tur, & Carmine Poétarum , & Comoediarum,

MMP

n;e

» Mimorumque urbanitatibus & ftrophis, & quid-

Md

» quid per aures introiens virilitatem mentis effe-

» minat.

n

Odoris autem fuavitas, & diverfa thy-

» miamata , & amomum , & cyphi , eenanthe, mu-

»ícus, & peregrini muris pellicula, quod diffolu-

ntis & amatoribus conveniat, nemo nifi diffolu.

LUR

»tus negat. --- Ta&us autem alienorum corpo-

H

»rum, & foeminarum ardentior appetitus, vici-

1f€ïf2m, &

» nus infanie eft. Ob hunc fenfum cupimus, ira-

» Ícimur , geftimus, invidemus , &emulamur, foli-

M

» Citi fumus : & expleta voluptate, per quandam

s j

» plenitudinem rurfus accendimur, querimusque

Atl m

» facere, quod cüm fecerimus, iterum penitea-

* li.

»1nus. Igitur cüm per has portas quafi quidam

"n

» perturbationum cunei ad arcem noftre mentis

Q (

»intraverint, ubi erit libertas, ubi fortitudo e-

m

» jus, ubi de Deo cogitatio ? Maximé cüm ta&tus

*1') m

» depingat fibi etiam p:æceritgs voluptates, & re.

Sm» lj Ipff [

» COr-

'—*'*Jïimu,&am

3

DE 7.,. VITII$ CAPITALIBUS.

47

feü. Wt

» Cordatione vitiorum cogat animam compati, &

'Slüþi,niü "

»quodam modo exercere quod non agit.

His

Tl o

» igitur rationibus invitati multi Philofophorum

PORTN

» reliquerunt frequentias urbium, & hortulos füb-

t V

NI

!

m

» urbanos , ubi ager irriguus, & arborum come,

d

[

» & fufurrus avium, fontis fpeculum, rivus im-

MT

»murmurans , & multe oculorum auriumque il-

Iuv

»lecebre , ne per luxum & abundantiam copia-

T0d: fs

»rum animz fortitudo mollefceret , & ejus pudi-

Md i

»citia conftupraretur.

Inutile quippe eft cre.

lm

»bro videre, per quez aliquando captus fis, & eo-

Vrv

»rurm te experimento committere , quibus diffi-

feconfur

» culter careas.

Nam & Pythagorei hujuscemo-

l Conodin

» di frequentiam declinantes in folitudine & de-

»fertis habitare confueverant.

Platonici quo-

fylist

fem mente

» que & Stoici in Templorum locis & porticibus

» Verfabantur , ut admoniti auguftioris habitacu-

L dierit

» li fan&titate, nihil aliud quàm de virtutibus co-

yButtom.

y il

» gitarent.

Sed & ipfe Plato, cum effet dives, &

» thoros ejus Diogenes lutatis pedibus conculca-

moni ts

»ret, ut poffet vacare Philofophie, elegit aca-

Rn

» demicam villam ab urbe procul, non folüm de-

ii

»íertam, fed & peftilentem, ut cura & affiduita-

ln

»te morborum libidinis impetus frangeretur, Di-

,mias)

»ícipulique fui nullam aliam fentirent volupta-

d p

» tem , nifi earum rerum quas difcerent. . Quos-

n at

» dam legimus efodiffe fibi oculos , ne per eo-

, n

»rum vifüm à contemplatione Philofophiz avo-

pl

» carentur.

Unde & Crates ille Thebanus pro-

a o

»jecto in mare non parvo auri pondere; Abite

Mif

»(inquit) peffum male cupiditates: Ego vos

d

»mergam, ne ipfe mergar à vobis. Quod fi quis

voluptateäï;

» exiftimat, & abundantia ciborum potionumque

l

ne

TRACTATUS

p

48

ao t

»fe perfrui, & vacare poffe fapientie , hoc eft,

a

»& verfari in deliciis , & deliciarum vitiis non

,teneri, feipfum decipit.

Cüm enim procul ab

fj

m v

» his remoti, fepe capiamur naturz illecebris, &

» cogamur ea cupere, quorum copiam non habe-

ssdrexd

» Inus :

uantoó magis, fi circumdati retibus vo-

isepori

»luptatum, eífe nos liberos arbitremur ? Vetus

m t

» quoque fententia eft: Difficile eft, imo impof-

g du

»fibile, deliciis & voluptatibus affluentes, non

i, t qud

»ea cogitare, quz gerimus : F'ruftraque quidam

ünamqevo

» fimulant, falva fide, & pudicitia, & integritate

Ts Uaj

»mentis, fe abuti voluptatibus, cum contra na-

zul llss

»turam fit, copiis voluptatum fine voluptate

Jris eryg

» perfrui: Et Apoftolus hoc ipfum cavens dixe-

»rit: .Que autem in deliciis ef? vidua , vivens

RUT r

pl m

»mortua eft. Senfüs corporum quafi equi funt

» fine ratione currentes ; Anima veró in Aurigze

nl

n

»1modum retinet frena currentium, & quomodo

» equi abfque re&ore przcipites ruunt: Ita cor-

.G.'I.;

n

Al

» pus fine ratione & imperio animz in fuüum fer-

»tur interitum.

u

dia

Bm,

Confonat S. GaeGonr1us, Libro 2r. Mor.

cap. 1 1. explicans illud Job. 31. Pepigi fedus cum

Ánaià Y

Sic e-

oculis meis , ut me cogitem quidem de virgine.

pl Qd

nim hanc fententiam exponit: , Cüm fit invifi-

Afj

»bilis anima , nequaquam corporearum rerum

IT

» dele&tatione tangitur , nifi quód inherens cor-

MM

»pori, quafi queedam egrediendi foramina ejus-

» dem corporis fenfus habet.

Vifus quippe, au-

z

» ditus , guftus , odoratus & ta&tus quafi quedam

lfs

, vie mentis fünt , quibus foris veniat, & ea, quz

Iiy

'mfiüd(m

,extra ejus funt fübftantiam, concupifcat. Per

WU

D

, hos etenim corporis fenfus quafi per feneftras

i

)

» quas-

lg

li

l:

"r

DE 7. VITIIS CAPITALIBUS.

49

t Htl

i i

» quasdam exteriora quzque anima refpicit , re-

» fbiciens concupifcit. Hínc etenim Jeretias ait:

A m 1

hh l "

cendit mors per feneftras nofiras

, ingref-

TOMME à eft domos noftras.

Mors quippe per fe-

ts » Beftras afcendit, & domum ingreditur,

cüm per

1ïa.:;oitremur? Y

, s fenfus corporis concupifcentia venien

i

S habita-

Md m $

culum intrat mentis.

Quo contra de Juftis per

ISAIAM dicitur :

UT E

Qui fünt hi, qui ut nubes

Is » Volant, & quafi c

olumbe ad feneftras fuas ?

lt Umr » Jufti namque volare ut nubes di&i funt

, quia à

/it od » Ferrenis contagiis füblevantur :

& quafi colum-

n fre vl »

b& ad feneítras fuas funt , quia

er fenfus cor-

tiünyi » P.

H

Oris esteriora

queque intentióne non refpi-

f n vic

ciunt rapacitatis

» €osque foras non rapit con-

lt »

cupifcentia carn

alis.

Quisquis veró per has

10 (ui g

m en) n A:

» COrporis feneftras inca

uté exterius refpicit, ple-

rumque in delectationem peccati etiam nolens

n l quomoi »

: o »

cadit ; atque obligatus defideriis i

ncipit velle

tine i f 29

uod noluit.

Et nonnullis fubjunétis , ita col-

»

ligit: Undenobis ad cuftodiendam cordis mun-

DT ditiam , exteriorum quoque fenfuum difciplina

)

v h

if fervanda eft. NNam quantalibet virtute mens

]

v

^

» polleat, quantalibet gravitate vigeat, carnales

m 9

z Qndtinm

tamen fenfüs puerile quiddam exterius perftre-

; & nifi interioris gravitatis pondere &

orornum t

f qopd at

)

li» quafi juvenili quodam vigore refrenentur ; ad.

]

]

fluxa queque & levia mentem enervem tra-.

jf P

hunt.

— Vi u

Ante hos Patres S. BAstiLrUs Lib.de S.Zjr-

ii

[

i

j

ginitate , in eandem fententiam fcribit: , Volu-

L

» ptàs cüm una generaliter fit, veluti fons qui-

d

p

d

» dam à carne profluit; atque in quinos fenfus,

qigi"

D. zmort Tr. de 7 .vitiis capit,

D

»pVe-

TRACTATUS

u

So

, veluti rivos totidem diftributa, per hos ab in-

ag

Apritet

» timis ad fenfibilia fluit: Quorum quilibet per

s propriam organi fui feneftram vehementer e-

quittd

,Iittens fluentum fuum , quidquid corruptum

;eo At

wl

j

,Ccominus occurrerit , ad fe pertrahit ; carnali-

. que limo implet, torrentis inftar. , Rurfus quo-

, Que ab exterioribus per easdem feneftras in car-

» his &ftus celeriusrefluens animam flu&tibus per-

;i

»

turbationum quatit, atque in profunda demer-

.

D

» 8l

t., Etinfra: , Obftruendus eft igitur primus

J

r

ii lu!lin;

» ingre

ffüs per fenfus fatelliti carnis ; fenfusque

; ipfi ut januc ac feneftre cordis , feris ac ve&i-

jzaglac:[,&f

Y

, bus undique firmandi atque muniendi: Ne per

V

n

, aliquem illorum verfutus afcendens , mortem

,Contubernalém fuam fecum unà introducat.

» Mors enim (inquit) afcendit per feneftras.

, Re veraenim fenfus feneftrz anime fünt : Qui.

»bus anima , five ut pudica mulier exteriorem

"

H

» fenfüum lucem ad confiderationem rei cujusque

-..:

, utilis, modicé cafteque eas aperiens haurit: Si-

D

, ve ut impudica meretrix , attonita ad exteriora

» queque ac noxia curiofe fpe&tanda, profpicit

ll

)

, ad oble&amenta lafcivie ; cervicem malé con-

&l

» torquens , ac per hoc füavia & leta hauriens.

P

FT

"Ri

Quintumi remedium eft bumiliatio & mortificatio

', i liT

Spiritus. Qu fpe&at juvenis cujusdam Mona-

chi Hiftoria, quam S. HrzRoNY Mus narrat E-

"t [

ïl"lm' fii

pift. 4. ad. Ruflicum data. , Greecus adolefcens e-

Ht (

,ratin Cenobio (inquit) qui nulla abítinentia

T:Z*I[ebgm fa Cf:]

, nulla operis magnitudine flammam poterat car-

"

1

»nis extinguere. Hunc periclitantem Pater Mo-

m vi-

ha

?

» nafterii þac arte fervavit. lmperat cuida

»19

ïmüle?

Qu

DE 7. VITIIS CAPITALIBUS.

SI

&tl

:

Qd

» TO gravi, ut jurgiis atque convitiis infe&aretur

Vétte,

»hominem; & poft irrogatam injuriam , primus

» Veniret ad querimoniam. — Vocati teftes

. pro

Qul Ut

» €0 loquebantur,

irii ) nj

qui contumeliam fecerat. Fie-

»re ille contra mendacium : Nullus alius crede-

i Rurfusqm

»Te Veritati: Solus Pater defenfionem fuam cal-

fene»&i

á

a;*]nt:

»lidé opponere , ne'abundantiori triftitia abfor-

TY

TOU dü d&ïj

» beretur frater.

Qüid multa ?. Ita annus du&tus

» eft : Quo expl

eto, interrogatus adolefcens fu-

r

frss fl

» per cogitationibus priftinis, an adhuc moleftize

» &liquid füftineret ? Sepe, inquit, vivere mihi

j at

iexi Y

» hon licet, & fornicari libeat?

Viny, m

Sextum remedium eft Orztio jugisque ad Deum

DÀ inttods

Bemitus , ut colligitur ex illo Sapientie 9. Er uf

Jtivi , quoniam aliter non po[fem e[fe continens, ifi Deus

p f

det , €9' boc ipfum erat Sapientiee

» Jcire cujus e[fet boc

t (

donum : Z4dii Dominum, & depr

T eTterrtt

ecatus fum illum. Et

ex illo 1. ad Cor. r2.. Et ne magnitudo revelationum

Y Usqut

extollat me , datus efl wibi ftimulus carnis mee "npelus

yhurt;

Satane , qui wme colapbizet.

Propter quod ter Domi-

ul at

num rogaui, ut difcederet à me: & dixit mibi :

Sufficit

nis, pl

tibi gratia mea. Qu

àm falubre fit iftud remedium,

pennod

exemplo fuo docuit S. HizRoNYMvs Epifto-

u dura

la 22. ad EusT o cmiuw de Cuffodia Virpinitatis.

» O quoties (inquit) ego ipfe in eremo conftitu-

g n

» tus , & in illa vafta folitudine, quz exufta Solis

qyum N

»ardoribus horridum Monachis praftat habita-

v u

» culum, putabam, me Romanis intereffe deliciis.

ii

"

» sedebam folus, qui amaritudine repletus eram.

n

» Horrebant facco membra deformia, & fqualli-

l

»da cutis fitum ZEthiopice 'carnis obduxerat.

u t

»Quotidie lachrymze , quotidie gemitus, & fi

» quando repugnantem fomnus imminens Oppref-

T ctüdïü:j

D2

» fiffet,

D

52

TRACTATUS

» fiffet, nuda humo vix offa hzrentia collidebam.

;:; i

j m

»De cibis verb & potu taceo , cüm etiam lan-

s guentes Monachi aqua frigida utantur , .& co-

al

» &um aliquid accepiffe , luxuria fit.

Ille igitur

i

j

W

Qd

»ego, qui ob gehenne metum tali me carcere

»ipfe damnaveram , Scorpionum tantüm focius

RU

!

"

»& ferarum, fepe choris intereram puellarum.

Á

J

» Pallebant ora jejuniis , & mens defideriis zftua-

2

J

l

i (ig

»bat in frigido corpore, & ante hominem fua

» jam carne premortuum , fola libidinum incen-

t

» dia bulliebant.

Itaque omni auxilio deftitutus

us

» ad Jefü jacebam pedes , rigabam lacrymis, car-

fintat;

»ne tergebam , & repugnantem carnem hebdo-

geati (

» madarum inedia fubjugabam. --- Memini, me

A d

» clamantem diém crebro junxiffe cum nocte, nec

1. um

» prius à pe&oris ceffaffe verberibus , quàm. re-

&f

,

]

]

» diret , Domino increpante tranquillitas. Ipfam

&2 T

»quoque cellulam meam , quafi: cogitationum

"i OMVM

»mearum coníciam ; pertimefcebam : & mihi-

EM

» met iratus & rigidus folus deferta penetrabam.

h ed

» Sicubi concava vallium , afpera montium , ru-

"üïäuh

»pium prerupta cernebam ; ibi mec orationis

j 1gl*,&m

»locus, ibi illud miferrimz carnis ergaftulum :

T s

»&, ut ipfe mihi teftis eft Dominus , poft mul-

Uf t

»tas lacrymas, poft cclo inherentes oculos,

tttfng,

»nonnunquam videbar mihi intereffe agminibus

Vg

»Angelorum ; & letus gaudensque cantabam :

.'ie,raa &lafn

» Poít te in odorem unguentorum tuorum curre-

H g

» IDUs.

Forte etiam non inutile fuerit ex Medicis ali-

*5 Q

RI a

d

qua excerpere , quz pro mitigando ftimulo car-

-.

* Mi

nis, feu paffione concupifcentizm prefcribunt.

;

li

?.

)

!

"t |

Q

PRiMEROsIUS .3. C.9. fic fcribit: , Ad cura-

ET.

p tio-

ia

,

DE 7. VITIIS CAPITALIBUS.

53

DT

b

» tionem feminis acrimonia mitiganda , ejus co«

»pia minuenda, & omnia Veneris irritamenta

Va

J

» tollenda funt.

Vitentur igitur vita otiofa, de-

i. s

»íes; necturpialegant, audiant , vel intuean-

»tur; cum puellis (feu viciffim puellz cum ju-

D ntin s

TU dj

» Venibus) non converfentur. Vi&tu parco, pre-

»Cibus, & jejuniis libidinem doment; objurga-

r

tionibus, pudore, & etiam, fi opus fit, ver-

t lning

» beribus (flagellis) ab impudicis cogitationibus

Ailtunig

» divertantur.

Omnis viéus ratio fit tenuis , &

QU df

»refrigerans; aer igitur fit frigidior , aut in . fri-

1l

»gida natent ; vel laventur crura deco&o refri-

| C

»gerante, (vel palme manuum, plante pedum,

- lleni,

» lapidi vel alteri objeéto valde frigido applicen-

f

»tur). Somnus fit parcior, nec in culcitris (feu

, qUip:

»le&is) plumeis. In le&o fübfternantur folia la-

il ]

»Cuce, viticis, &falicis, & alia ejusdem vir-

Quptationut

»tutis; Otiavitent, fed laboribus continuis exer-

m. b mll

» ceantur.

In cibo & potu vitent omnia poly-

i peetm.

» tropha (hoc eft, valde nutritiva) , calefacien-

ORWW

»tia, falfa, & acria.

Hsc enim Venerem irri-

Ts d

» tant.

Igitur noxia fünt ova , carnes gallina-

j gl

»rUum , caponum, vitulorum , quia multum nu-

»triunt, carnes falfz aromatibus condite ; quia

jms, pl

st d

»& multrum nutriunt, & calefaciunt, ficut &

» Vinum generofum ; fed conveniunt pifces , &

w n

ia Q

»Olera, & la&tuce , portul. endiv, cichor. ace-

qm noruns

» tofaà cum aceto , vel etiam jufculis co&cta, me-

»lones, cucurbite , poma, ceraía, panis fur-

srer

»furaceus , aquz potus.

Nocent veró Amyg-

» dala, piftacia, nuces pinez, ficus, dactyli, &

p (ini!*

Acida pro-

[ie pfæf I

»Qusecunque Venerem ftimulant.

»íunt, ut acetum , omphacium , füccus limon.

Qp '

3

» Aran-

[

$4

(GSTRACTATUS

)

,,ärantior. granat. olive ,-cappares , & fimilia o-

àst

»ligottapha (boc.eft, parum nutritiva) refri-

[

» erantia, incidentia , exficcantia , & corruptio-

1nïbus (

»nes humorum emendantia.

$i hec non. fuffi-

'nm. )

m

» Ciant, tunc aliis remediis erit utendum. . Vene

Yi

» Íectio fzepius repetita prodeft ; fanguinem enim

[4

»Iefrigerat, & íeminis materiam demit.

Hu-

'Fg ,Lr

»Inores vitiofi' acrimoniam, femini conciliantes

»temperentur primó , dein vacuentur.

"Tem-

D

li

»perant & extinguunt feminis acrimoniam vel

»Iefrigerantia, ut faccharum Saturni , lactuca ,

ij

d ml

» pórtul. viola, umbilicus Veneris , nymph. fa-

»lix; hecque duo pofteriora ex Dioícoride &

um

»Flinio Veneris appetitum in totum auferunt ;

M'J I

1

» Vel-proprietate occulta agentia, ut folia , fe-

»Inina, & flores agni cafti , qui etfi calidus fit,

»acris, ac tenuis fubftantie , vi tamen occulta

at

» libidinem. compefcit.. Idem faciunt rutà, a-

Mi m

»neth, menta, femen cannabis , verbena,

D

» camphora, quz etfi calida fit, per accidens ta-

J

,men refrigerat , dum calidos vapores educit,

» Demum narcotica Venerem tollunt... Corian-

It

Aitemy

»drum &c. Ex predicüs varia fieri poffünt,,

RUf j

»tam interna, quàm externa.

Jnterna funt pri-

foyr

»T10 fyrupi. s folior. viticis, la&ucz, falicis,

MT

» nymph. portul. umbilici vener. ana, M. ij men-

*; r

»the, ruthe , fumnit. anet; ana. M. j. flor;vio-

Anfony

» lar. nymph. P. j. fem. cannab, coriand. lactuce,

0"5) af

» papav. & quatuor frigid. major. ana, 5j. fiat de-

15; g

» Coctio ad 1b. r. B. cui adde fucci verbene de-

te f

QT

» purati , & limon. ana. 3iij, aceti rofacei Zj. fac-

"t

jbl

» chari

Lmli) Twl

35

DE 7. VITIIS CAPITALIBUS.

I

At

,, char! 1b. B. fiat Aþozema ) 'cui addi poteft

,camph.sj. IL. Emulfiones ex przdicis femi-

ïl,& CONFI,;

t

,»nibus cum aquis idoneis & fyrupo de nymph.

i. V

»Ill. Pulveres & electuaria &c.&c., Hec o-

Aitge

mnia fufius declarantur in przfato Authore , &

1 dj l

in aliis Medicis , qui, ubi opus fuerit, confu-

lendi funt.

$

li ii

Nttr.

Dixz, ubi opus fue

rit. N am applica*nti'þreme-

tritrig

dia fpiritualia, fuperius & in //ppendice "Tractatus

Xui, li

de Ponitentia defcripta, vix unquam opus erit

iftis remediis. medicis ;..& nolenti applicare re-

f )

&t Diofon.

media fpiritualia vix unquam proderunt.ifta re-

QD af

media medica.' Imo.perfonis fecularibus afpi-

rantibus ad ftatum conjugalem nunquam applica-

fa.

[uifrltn

ri debent, ngc licité confuli poffunt abfque con-

filio Medici, ne, dum corrigitur exce

lm C

-

fl;us : ipfa

virtus generativa depravetur.

Wf i

Similia.ferme remedia prefcribit ex

: Medi&is

j R,

ViNceNTiUS BELLUACENSIS in fuo Speculo

st n

'Tomo fecundo , Libro duodecimo , Capite vige-

a d

fimo tertio , ubi fic fcribit: , Cujus tefticuli ca-

J (ot

» lidze complexionis funt , mültum fperma gene-

a ii d

,rantes, in tantum ut fiepius coitum requirant,

Jb

»hunc oportet cavere cibos fperma generantes ;

, uti quoque regimine appetitum coitüs minuen-

ial

g at

,te; exercitii quoque fortis affiduitate, quo

, Inoveantur plus czteris fuperiorà membra cor-

m Yj

Nouni li'

»poris, ut eft ludus pile , füblevatio vel jactus

,lapidis ; utatur etiam aque frigide balneo ;

od5

, lumbosque füos liniat oleo rofato, & nenupha-

( vene

1l

al

;

, Te coctanorum ( Nemifar defcribitur àb eodem

» Vincentio Tomo primo l. 9. C. reà. ; quod fit

4

»

er-

TRACTATUS

N

!

56

at

w herba paluftris in fecundo gradu frigida) dorfo

»Qquoque fuo imponat opium distemperatum

od

»Ccum aqua rofarum atque la&ucarum. Come-

s

» dat autem Sebedenech : eique propinet quis fe-

vt

ml

»r& femen, la&ucarum , & portulace , cwquis

» partibus datur.

De his quoque, que fperma,

i

& & erecionem virge minuunt, fünt acetofa,

lii

» & ftiptica in cibo fumpta, utacetum , & uve

f

s acerbe füccus, & ribes, & his fimilia.

Ere-

TT

f

» &ionem quoque minuunt , que ventofitatis dif-

» folutiva funt , ut agnus caftus, ruta, menta-

fixnil

tl

»ftrum , ciminum, & ameos., Hucufque Vin-

centius.

Bgert

'& v.

Migtttn

bf

De Invidia.

üpzf

t dl

ERITUR I.

Quid fit /nvidia?

TE

RrzsPoNpEo: Invidia eft inordinata tri-

t li

ftitia de bono alieno.

B k

fs

. QuzRiTUR 2. Áninvidiafit ex fuo gene.

nl

re peccatum mortale?

u

REsPONDEO Affirmativé.

:ü!ür, &]1[

RarrO eft, quia in Scriptura proponitur

t

tanquam obje&um gravis indignationis divine.

ki! i

Apoftolus enim ad Gal. 5. v. 21. enumerans gra-

TM

»

via vitia, £nmvidias , bomicidia, ég'c. addit : Qui talia

agunt , regnum Dei non confequentur.

m

! lii li

UXRITUR 3. In quo confiftat malitia in-

vidie ?

;;E dudmn [

um

REsPONDEO: Malitia invidie confiftit fri-

k:

j

"

j

(

mari) in oppofitione ad cbaritatem .Dei & proximi.

"

l

j

"u

|

Qui enim Deum amat, nil eftimat aut quarit

[

|

n

l

D

:

preter

E

:

DE 7. VITIIS CAPITALIRBUS.

57

n

preter Deum ; amat etiam omnia, quz ordinat,

lStelI]pef-

Q (s

& aurat Deus; & deleCtatur, fi omnes alii homi-

nes per varia dona Dei trahantur ad Deum.

At

Füpmetq

ii

tl

veró invidia eftimat fua bona, & quzrit füa bo-

na, & excellentiam füper alios.

Propterea e-

lt

lt

nim triftatur , quia videt alios eminere fuper fe,

füt q

A

& majoribus à Deo donis cumulari , quàm fe.

GU

j

Hinc Apoftolus 1. Cor. 13. dicit: Charitas non &-

J

sulatur , non eft ambitiofa.

Secundarió autem confi-

Vetoft

ftit in prava inclinatione animi ad gravia fcelera.

D

Hanc malitiam invidie S. CvyPRrANUvSs elegan-

f

ter defcribit in Traétatu de zelo &2 livore , ibique

depingens exempla vetera, quafi in umbra deli-

neat ingentia mala Ecclefie , quz ex invidia na-

fcuntur quorundam, ferre non valentium, fi Deus

alios preter fe miro ordine providentie confti-

tuat in candelabro Ecclefim. Itaque l. c. fic ha-

j

bet: ,Zelare, quod bonum videas, & invidere

tordodta t

»melioribus, leve apud quofdam & modicum

» Crimen videtur ; dumque exiftimatur leve effe

t lg

»& modicum , non timetur ; dum non timetur,

»contemnitur ; dum contemnitur, non facile vi-

»tatur, & fit ceca & occulta pernicies. -- Vi-

» deamus,unde zelus, & quando, & quomodo ce-

m p

ag d

»perit? facilius enim à nobis malum tam perni-

» Ciofum vitabitur, íi ejusdem mali & origo &

, Iu

Hinc Diabolus inter ini-

T

» magnitudo nofcatur.

»tia ftatim mundi & periit primus , & perdidit.

»lle dudum angelica majeftate fubnixus , ille

m

» Deo acceptus & charus, poftquam hominem ad

»imaginem Dei fa&tum confpexit, in zelum ma-

jl n

11

»levolo livore prorupit, non prius alterum de-

t 4

» Jiciens inftin&tu zeli , quàm ipfe zelo ante deje-

;

D 5

» USä

N

58

TRACTATUS

» &us ; captivus antequam captus, perditus ari

Remex

xepetm

»tequam perdens; dum ftimulante livore homi-

»ni gratiam date immortalitatis eripit , qui ipfe

od

1eh ls

» quoque id , quod prius fuerat, amifit.

Quale

1erf

»malum e['c fratres dile&tiffimi, quo Angelus ce-

$ CIdit, quo cireumveniri & fübverti alta illa &

ld

ib

f

»pre&clara füblimitas potuit,

quo deceptus eft

»ipfe, qui decipit? Exinde invidia graffatur in

li

» terris, dum livore periturus magiftro perditio-

PROS obfequxtux ; dum Diabolum.qui zelat, imi-

i

g,

» tatur, ficut fcriptum eft: Invidia autem Dia-

»boli mors introivit in orbem terrarum. Imi-

;Wp [ m

a

»tantur ergo illum , qui fünt ex parte ejus,

d

»,Hinc denique novæ fraternitatis prima odia,

at

E » hinc homicidia nefanda coperunt.,

dum Abel

NlLa

» juftum Cain zelat injaftus , dum bonum malus

gt R

»invidia & livore perfequitur.

'"Tantüm valuit

Z hnj

iil

» ad confummationem facinoris eemulationis fu-

1

» IOT 5 Ut nec charitas fratris, nec fceleris imma-

u

» hitas, nec timor Dei, nec pona deli&ti cogxta—

h

,Tetur,

Injufté oppreflus eft, qui juítitiam pri-

[ff

1 d Fm;Ii

» mus oftenderat ; odia perpeü"us eft, qui odiffe

dUIDC l

,non noverat; occifus eftimpié , qui moriens

li

»non repugnabat. Et quod Efau fratri fuo Ja-

» COb inimicus extitit , zelus fuit.

Nam quia il-

"M [

JU]OI nfm"

» le benediétionem patris acceperat, hic in odium

» perfecutionis facibus livoris exarfit

Et quod

]u

u

W pn

» Jofeph fratres fui vendiderunt, caufa vendendi

ii

»de «emulatione defcendit ; poitquam id, quod

T

u

J

» libi in vifionibus profperum fuerat oftenfum,

» (impliciter ut fratribus frater expofuit, in invi-

"n Quf

j

diam malevolus animus erupit,

"ls j

il

Saul quoque

DT

n

ex

A

DE 7. VITIIS CAPITALIBUS.

59

h Wb

» Rex ut David odiffet, ut perfecutionibus fiepe

Pl

» repetitis inbocentem , mifericordem , miti leni-

e'lpïf ! qm

»tàte patientem necare cuperet, quid aliud quàm

p

»Zeli ftimulus provocavit ?

uod Goliath in-

lts

» terfecto. & ope ac digpatione divina tanto ho-

ET

»íte deleto , populus admirans in laudes David

I d

» predicationis fuffragio profiliit; Saul fimulta-

mf

» tis atque infeGtationis furias de livore concepit.

aagitïto p

»Judei nonne'inde perierunt ,, dum Chrifto ma-

U:

»luntinvidere; quàm credere? obtreGantes ma-

Yi a

» gnalibus, quz ille faciebat,zelo excoccànte de-

» cepti funt , nec ad divina nofcenda cordis ocu-

J

»10s aperire potuerunt. ——- Noneftautem,quod

r

i Drma

»aliquis exiftimet, malum illud una fpecie conti-

» neri, aut brevibus terminis & angufto fine con-

t dnà

onüm m

»Cludi. Laté patet zeli multiplex & fecunda

»pernicies. Radix eft malorum omnium , fons

antim v

» cladium, feminarium deli&torum , materia cul-

xultioni f

»parum.

Inde odium furgit, animofitas inde

vt i

» procedit.

Avaritiam zelus inflammat; dum

ii t

» quis fuo non poteft effe contentus, videns al-

j n

»terum ditiorem. |Ambitionem zelus excitat;

duqii

» dum cernit quis alium in honoribus au£&tiorem.

, qinr

»Zelo excecante fenfüs noftros, atque in di-

m iri ln

»tionem fuam mentis arcana redigente , Dei

j N

»timor fpernitur , magifterium Chrifti negligi-

Inflat fu-

i fict ;

»tur, judicii dies non providetur.

ul H

»perbia, exacerbat fevitia , perfidia prevari-

l euav

»XCatur , impatientia concutit, furit difcordia,

(inuni

»ira fervefcit ; nec fe jam poteft cohiberé vel

»Tegere, qui factus eft poteftatis alienc.

Hinc

fue ofigäf-

f ofuih p

» dominicz pacis vinculum rumpitur , hinc cha-

pritas fraterna violatur , hinc adulteratur ve-

i Sa"'quff

!

z ritas

6o

TRACTATUS

DI

u

,',,ritas, unitas fcinditur , ad herefes atque ad

at

.

»fchifmata profilitur , dum obtrectatur Sacer-

]

d. Y

» dotibus, dum Épifcopis invidetur; cüm quis

h d

»aut queritur, non fe potius ordinatum , aut

,,mauusäf

» dedignatur alterum ferre Prepofitum.

Hine

!

ghäaäs»'

»recalcitrat, hinc rebellat de zelo fuperbus , de

ntigzz

ü

»&mulatione perverfüs , animofitate & livore,

n

[

»non hominis , fed honoris inimicus.

ualis ve-

;F",« |

»Ió anime tinea, que cogitationum tabes, pe-

» &oris quanta rubigo ? Zelare in altero vel vir-

ii

J

» tutem ejus , vel felicitatem , id eft, odiffe in eo

» Vel merita propria, vel beneficia divina; in ma-

i,

u u

»lum proprium bona aliena convertere , illu-

» ftrium profperitate torqueri , aliorum gloriam

wl

» facere fuam poenam, velut quofdam peétori fuo

jäfedir"rione

» admovere carnifices, cogitationibus & fenfibus

» fuis adhibere tortores , qui fe inteftinis crucia-

T

m (

» tibus lacerent , qui cordis fecreta malevolentie

»ungulis pulfent ! Non cibus talibus letus; non

at

» potus poteft effe jucundus ; fufpiratur femper,

fï W Dü

» & ingemifcitur & doletur: Dumque ab invidis

nWWH |

»nunquam livor exponitur , diebus ac noctibus

s H

»pe&us obfeffum fine intermiifione laceratur.

» Mala cztera habent terminum ; & quodcumque

Va

» delinquitur, deli&ti confummatione finitur. In

Wbtr;

»adultero ceffat facinus perpetrato ftupro; in

Wt

»latrone conquiefcit fcelus homicidio admiffo ;

^il

»& predoni rapacitatem ftatuit preda poffeffa ;

5 (j

» & falfario modum ponit impleta fallacia: Ze-

"S,qüam Í

,lus terminum non habet, permanens jugiter

'WIUSJ ii

»malum & fine fine peccatum, quantoque ille,

Attiy,

» cui invidetur , fucceffü meliore profecerit, tan-

,19 invidus in majus incendium livoris ignibus

t

g

»inarde-

$

DE 7. VITIIS CAPITALIBUS.

Óó1

g

»inardefcit. Hinc vultus minax , torvus afpe-

*etïatur h

L d

» &us , pallor in facie, in labiis tremor, ftridor

» in dentibus, verba rabida, effrenata convicia ,

M

l, l

