humanorum confiftit) in conformitate a&us

cum regula morum. — Ad hoc(pofterius, nempe

t jo*

ad bonitatem formalem a&uum ) íufficit, ut,

actus moralis tendat in finem ultimum interpre- ^.

Propof. damn.

B

tative,

w

18

PROPOSITIONES DAMNATZE.

tative.

»

Hunc (finem ultimum) homo non tene-

Kv

tür amare neque in prmmplo neque in decur-

fu vitz fuz moralis. Zlexand. V IlI. 1690. 1.

y

2. Àn peccet mortaliter, qui actum dile-

&ionis Dei femel tantum eliceret; condemnare

ï n

non audemus.. /nnoc. XI. 1679. 5.

3. Probabile eft, ne fingulis quidem rigoro-

fe quinquenniis per fe obligare preceptum cha-

ritatis erga Deum. Znnoc. XI. 1679. 6

4. Tunc folum obligat (preceptum charita-

(

J

tis), quando tenemur juftificari, & non habe-

mus aliam viam, qua juftificari peffumus. Znnoc.

Dii M

T

XIL 3679. 7

5. Charitas perfe&a & fincera, guz eft ex

j

jj

corde puro, & conícientia bona & fide non

fi&a, tam in Catechumenis, quam in peniten-

ubus, poteít effe fine remiffione peccatorum.

Baji 31

6. Charitas illa, qus eft plenitudo legis,

U*M

j

non eft femper conjun&a cum remiflione pecca-

torum. Baji 32

1 U

7. Catechumenus jufte, re&e, & fan&e vi-

vit, & mandata Dei obfervat, ac iegemimplet

U"lmbn

per charitatem.ante obtentam remiffionem pec-

A QU

catorum, que in baptifmi lavacro demum per-

cipitur. Baji 33

AW

Ü

liem : Non eft vera legis obedientia, qu&

J f

fit fine charitate. Baji 16

II

"

H(

8. Homo exiftens in peccato mortali, five

um

in reatu eterne damnationis poteft habere ve-

!ul

Itf

ram charitatem ; & charitas etiam perfecta pot-

&|

ir)

eft confiftere cum reatu zterne damnationis.

N

Baji 70.

whf

:

9. Omnis

!t

PROPOSITIONES DAMNAT X.

I9

Ut

9. Omnis amor creature rationalis aut vi-

tiofa eft cupiditas, qua mundus diligitur, quze

Áf

à Joanne prohibetur, aut laudabilis illa chari-

p d

tas , qua per Spiritum San&tum in corde diffufa

"ldem j

Deus amatur.

Daii 38.

In omnibus fuis actibus

peccator fervit cupiditati dominanti. Baji 4o.

naturalis

nrj

10.. Diftin&io illa duplicis amoris,

tni

fcilicet, quo Deus amatur ut author naturæ &

gratuita, quo Deus amatur, ut beatificator, va-

du

na eft & commentitia, & ad illudendum facrls

1 hk

literis & plurimis veterum teftimoniis excogita-

bM

fa. B4ji 34.

Ia Do&orum diftin&io, divine legls man-

quin

data bifariam impleri, altero .modo, quaántum

w

ad preceptorum operum fübftantiam tantum,

D pai

ltero quantum ad certum quemdam modum,

AGLOTU

videlicet fecundum quem valeant operantem

perducere ad regnum eternum (hoc eft ad mo-

dum meritorüm) commentitia eft; & exploden-

) g

u

da. Baji 61.

Iiem : la quoque diftin&io, qua opus dici-

r

tur bifariam bonum, vel quia ex obje&to , &

omnibus circ lmfï;antuo rectum eft & bonum,

quod moraliter bonum appellare confueverunt;

vel quia eft meritorium regni aterni, eo quod

fit à vivo Chrifti membro per Spiritum charlta-

)9

tis, rejï(:leuda putatur. Aaji 62.

Omnis humana actio deliberata eft Dei

v i

N

dlleätlo vel mundi; fi Dei; charitas Patris eft

w]

Si mundi; concupifcentia carnis, hoc eft, mala

: Nme

eft. Zlex. VIHL 1690. 7

od

12. Intentio, qua quis deteftatur malum, &

g

profequitur bonum , mere ut coleftem obtineat

pa

glo-

T

y

20

PROPOSITIONES DAMNAT E.

j

riam, non eftre&a, nec placens Deo. Zflexand.

f

?[m

V1II. 169o. 1o.

p

I3. Quisquis etiam zterne mercedis intuitu

Deo famulatur, charitate fi caruerit, vitio non

&;;nm

yn

V

caret, quoties intuitu licet beatitudinis opera-

tur. Zlex. VIIT 169o. 13.

;VSOSac'

14. Non funt nifi duo amores, unde voli-

Pt

tiones & actiones omnes noftre nafcuntur;

as

Amor Dei, qui omnia agit propter Deum, quem-

,O

queDeus remuneratur; & Amor, quo nos ipfos,

ac mundum diligimus, qui, quod ad Deumrefe-

ln Des

y D

rendum eft, non refert, & propter hoc ipfum fit

malus. Quesneli 44.

m at

V d

15. Amore Dei in corde peccatorum non

amplius regnante , neceffe eft, ut in eo carna-

hg

Qu

lis regnet cupiditas , omnesque a&iones ejus

corrumpat. Quesneli 45.

r D

16. Cupiditas aut charitas ufum fenfuum bo-

sl

num, vel malum faciunt. Quesneli 46.

k m

17. Obedientia legis profluere debet ex fon-

( N

tl

te, & hic fons eft charitas, quando Dei amor

eft illius principium interius, & Dei gloria ejus

EY

finis, tunc purum eft , quod apparet exterius,

LO

alioquin non eft, nifi hypocrifis, aut falfa juftitia.

ïadicjunx:

f

Quesneli 47-

18. Quid aliud effe poffumus, nifi tenebrz,

Iem

nifiaberratio, & nifi peccatum fine fidei lumine;

Ti

fine Chrifto & fine charitate. Quesneli 48.

J

19. Ut nullum peccatum eft fine amore no-

;ænæ, |

ftri, ita nullum eft opus bonum fine amore Dei.

UT

Quesneli 49.

20. Fruftra clamamus ad Deum,Pater mi,fi

fpi-

[

"

;

(]le

ritus charitatis non eftille, qui clamat. Quesneli 50.

TM

M

s..CV(

21,Fi-

Itn

PROPOSITIONES DAMNAT £.

2I

3. dj

2r. Fides juftificat, quando operatur, fed

ipfa nonoperatur, nifi per charitatem. Quesneli 5 x.

i

29. Omnia alia falutis media continentur in

! VIID.O[»',;

fide, tanquam in füo germine & femine ; fed

li u

hec fides non eft absque amore & fiducia. Ques-

neli 52.

IAd ,

235. Solacharitas chriftiano modo facit (atios

(

nes chriftianas) per relationem ad Deum & Je-

D) qUEZ-

fum Chriftum. Quesneli 53.

if

24. S0la charitas eft, que Deo loquitur, eam

folam Deus audit. Quesneli 54.

mrffe-

T

25. Deus non coronat, nifi charitatem; qui

currit ex alio impulfu, & ex alio motivo, in

n

vanum currit. Quesneli 55.

1607*

z6. Deus non remunerat nifi charitatem,

quoniam charitas fola Deum honorat. Quesneli 56.

lus &

27. Totum deeft peccatori, quando ei deeft

m

fpes & non eft fpes in Deo, ubi.non eft amor

Dei. Quesneli 57.

?be&exffï

28. Nec Deus eft, nec religio, ubi non eft

amorDei. Quesneli 58.

ij

M

29. Oratio impiorum eft novum peccatum,

& quando Deus illis concedit, eft novum in eos

Vabl

judicium. Quesneli 9.

3o. Timor non nifi manum cohibet, cor au-

H

tem tamdiu peccato addicitur, quamdiu ab amo-

l

v

re juftitie non ducitur. Quesnelió1.

31. Qui à malo non abftinet, nifi timore

"l

i

i

ponz, illud committit in corde fuo, & jam eft

reus coram Deo. Quesneli 62.

.,;oreDE

32. Baptizatus adhuc eft fub lege ficut Ju-

deus, fi legem non adimpleat, aut adimpleat ex

st

um

folo timore. Quesneli

63.

M

I

b 3

33. Sub

y/

25 PVROXPOSITIONES DAMNAT.

/

K l M

33. Sub maledi&tolegis, nunquam fit bonum,

1n

quia peccatur five faciendo malum, five illud

ï

non nifi ob timorem evitando. Quesneli 64.

i:

34. Moyfes, Prophete, Sacerdotes, & Do-

&ores legis mortui funt, absque eo, quod ullum

Deo dederint filium,. cüm non effecerint nifi

mancipia per timorem. Quesneli 65.

- 85. Quivult Deo appropinquare, necdebet

ad ipfum venire cum brutalibus paffionibus, ne-

que adduci per inftin&um naturalem, aut per

timorem ficut beftiz, fed perfidem, &per amo-

Lxcltm

Y

rem ficuti filii. Quesneli 66.

lt

36. Timor fervilisnon fibireprefentat Deum,

j

nifi utuDominum durum, imperiofum, injuftum,

/

(

intra&tabilem. Quesneli 67.

Wi

Vide etiamjinfra $. 24. de amore defintereffato

Buf

- habituali Fenelonii.

Qd

i

t a

S

[

L

IO.

*

I

De Charitate .Proximi.

U

e;ïi'mt

: No

fi 'ténemur proximum diligere a&u in-

AUR

]

terno & formali, Jnnocent. XI. 2. Mart.

Ti

1679. 1o.

J (

2. Pr&cepto proximum diligendi fatisfacere

hn

Trorg

poffümus per folos a&us externos. Jmnocent. XI.

2. Mart. 1679. 11.

g

l

3. Si cum debita moderatione facias , potes

absque peccato mortali de vita alicujus triftari,

& de illius morte naturali gaudere, illam ineffi-

caci affe&u petere & defiderare, non quidem

ex difplicentia perfong, fed ob aliquod tem-

j Q'd

porale

At

PROPOSITIONES DAMNAT .

23

il

j N

porale emolumentum. Juocem. Xl. ». Mart.

;üW

1679. I2.

nf

4. Vix in fiecularibus etiam Regibusinvenies

[i 6 DO

füperfluum ftatui, &ita vix aliquis tenetur ad

,/I

T

eleemofynam , quando tenetur tantum ex füper-

t nif

fluo ftatui. Jnnocent. XI. 2. Mart. 1679. 12.

ts

1I.

T

g.

Óe

De

Contrat&t ibus.

LR

I.

icitum eft mutuanti, aliquid ultra fortem

u

exigere, fi fe obliget, ad non repetem-

dai fortem usque ad certum tempus, Zlex. V II.

)u

M

u

1666. 42.

2. Cum numerata pecunia pretiofior fit nu-

meranda, & nullus fit, qui non majoris faciat

Dl

pecuniam prefentem, quam futuram, poteft

creditoraliquid ultra fortem à mutuatario exige-

re, & eo titulo ab ufüura excufari. /mnocent. XI.

1679. 4I.

3. Ufura non eft, dum ultra fortem aliquid

exigitur tanquam ex benevolentia & gratitudine

debitum, fed folum fi exigatur tanquam ex ju-

ftitia debitum. /nnoc. XI.. 1679. 43.

4. Contra&tus Mohatra licitus eft, etiamre-

!

fpe&u ejusdem perfonz , & cum contra&tu re-

Xï

2

trovenditionis previe inito cum intentione lu-

eri. Jnnoc. XI. 1679. 40.

[^]

p

12-

^

nl

De Clericis : e

Regularibus.

m u

qu

i non poteft recitare Matutinum & lau-

I.Ql

des, poteft autem recitare reliquas ho-

It u

B 4

ras,

PU

^

hA.

PROPOSITIONES DAMNAT:X.

n

ras, ad nihil tenetur, quia major pars trahit ad

n

(

fe minorem. Innoc. XI. 9. Mart. 1679. 54.

2. In die Palmarum recitans Officium Pa-

Íchale fatisfacit Pracepto.

!

1666. 34.

—Alex. VII. 8. Mart.

3. Unico officio poteft quis fatisfacere du-

plici precepto pro die prefenti & craftino. Ziex.

JT;E

Ü

VII. 8. Mart. 1666. 35.

4. Regulares mendicantes petere poffunt li-

!t

cite à Judicibus fiecularibus, ut injungant Epi-

Q Q

fcopis, quatenus ipfis mandata concedantad pre-

J

dicandum in Adventu & Quadragefima, quod fi

fY

renuant facere Epifcopi Decretum Judicum fz-

t

cularium tantundem valet, ac fi permiffio di&is

fl

Religiofis conceffa fuiffet. Sub 4lex. VII. 3o.fan.

f

1659.

n

s. Regulares poffunt in foro confcientiz uti

j

P.h!

f

privilegiis, quz funt expreffe revocata per Tri-

l

b

i

dentinum. "Alex. VII. 8. Mart. 1666. 36.

ij

li

Tiv

M

Sa613.

j

b

— De Beneficiüs & Simonia.

aitbn

I.

iüm dixit Concilium "Tridentinum , eos

d

alienis peccatis communicantes mortali-

J

ter peccare, qui nifi quos digniores & Ecclefize

m'lim

magis utiles ipfi judicaverint ad Ecclefias pro-

; hii

movent, Concilium vel primo videtur per hoc

| lt

digniores: mnon aliud fignificare velle, nifi di-

1

gnitatem eligendorum fumpto comparativo pro

Ug

pofitivo , vel fecundo locutione minus propria

nü [

ponit digniores, ut excludat indignos, non vero

D..v

j

dignos,

n

PROPOSITIONES DAMNAT &

25

W hdu

^

dignos, vel tandem loquitur tertiö, quando fit

4,

concurfus. Jnnoc. XI. 9. Mart. 1679. 47.

liim

2. Non eft contra juftitiam beneficia non

Ltl

conferre gratis, quia collator conferens illa be-

neficia ecclefiaftica pecunia intervetniente, non

('acere [

exigit illam pro collatione beneficii, fed veluti

lU. AM.

pro emolumento temporali, quod tibi conferre

non tenebatur. ZJex. VII. 24. Sept. 1665. 22.

Yi

3. Dare temporale pro fpirituali non eft fi-

u D

monia, quando temporale non datur tanquam

pretium, fed duntaxat tanquam motivum con-

ferendi vel efficiendi fpirituale, vel etiam quan:

do temporale fit folum gratuita compenfatio pro

mrüo»ïïz

Ípirituali, aut econtra. Jnumocent. XI.

.2. Mart.

];

J»

1679. 45.

4. Etid quoque locum habet, etiamfi tem-

oentet

porale fit principale motivum dandi fpirituale,

iT

imo etiamfi fit finis ipfius rei fpiritualis, ficut

f

illud pluris eftimetur, quam res fpiritualis. /m-

noc. 2. Mart. 1679. 46.

5. Reftitutio à Pio V. impofita Beneficiatis

non recitantibus, non debetur in confcientia

ante fententiam declaratoriam Judicis, eo quod

2"

fit pena. Zlex. VII. 24. Sept. 1665. 20.

6. Habens Cappellaniam, aut quodvis Bene-

Ti

L

ficium Ecclefiafticum, fi ftudio.literarum vacet,

u

fatisfacit fuze obligationi, fiofficium per alium

recitet. Zlex. VII. 24. Mart. 1665. 21.

] ;ff lX

7. Reftitutio fru&uum ob omiffionem hora-

p

o m

rum füppleri poteft per quascunque eleemofy-

nas, quas antea beneficiarius de fructibus füi be-

-

i

neficii fecerit. Zlex. V/1I. 8. Mart. 1666. 33.

gon ?

i^

P

8. An

26

PROPOSITIONES DAMNATZ.

n

8. Annuum legatum pro anima relictum non

p

durat plus quam per decem annos. Z4lex. V/II. 8.

r

Mqrt. 1666. 43.

T

$.

I4.

uH;

De Sacramentis im genere , & in Jpecie de

TL

M

jj

Japtifimo €? Confirmatione, €? Ma-

irimonio.

AT

De Sacramentis in. genere. -

II

Ton eft illicitum in Sacramentis conficien-

dis fequi opinionem probabilem de va-

| Opl

lore Sacramenti, relicta tutiore, nifi id vetet

ov

lex, conventio, autpericulum gravis damni in-

currendi, hinc fententia probabili tantum uten-

N

fitind

dum non eft in collatione Baptifmi, Ordinis Sa-

n d

cerdotalis, aut Epifcopalis. Jnmoc. XI. 9. Mart.

1679. 1.

N

^

*

N

2. Urgens metus gravis eft caufa juftam Sa-

cramentorum adminiftrationem fimulandi. /n-

au*.'ioäu

iT

noc. XI. 2. Mart. 1679. 29.

De Baptifmo & Confirmatione.

I.V

aluit aliquando Baptifmus füb hac forma

collatus : :/n nomine Patris, pretermiihis

«

ilis: Ega te baptizo. .4lexand. VIIL 7. Decemb.

Tl

1690o. 27.

Q

((

2. Valet Baptifmus collatus à Miniftro, qui

[

omnem ritum externum, formamque baptizan-

:x

i

di obfervat, intus vero in corde fuo apud fere-

1

à

folvit,

M

"PROPOSITIONES DAMNATZE.

27

d "

folvit, non intendo, quod facit Ecclefia.

E2

4lex.

VIIIL 7.Decemb. 1790. 28.

3. In hominibus ponitentibus ante Sacra-

mentum Abfolutionis & in Catechumenis ante

Baptifmum eft vera juftificatio, feparata tamen

à remiflione peccatorum. Baji 43.

hs

4. Unde in Sacramento Baptifmi aut Sacer-

dotis abfolutione proprie reatus peccati dunta-

xattollitur, & minifterium Sacerdotum folum

Jiberat à reatu. Baji 57.

De Matrimonio.

«

n [

i

us conjugii ob folam voluptatem exer-

T. Op

[L i vt

citum omni penitus caret culpa ac defe-

OU

&u veniali. /nnoc. XI. 2. Mart. 1679. 9.

2. Copula cum conjugata confentiente ma-

m u

Jriis

rito non eft adulterium , adeoque fufficitin con-

| o Mr

feffione dicere fe effe fornicatum. Jnnocent. XI.

'$. Mart. 1679. 50.

.

3. INon peccat maritus, Occi

dens propria

ul

"m

1

j

authoritate uxorem in adulterio deprehenfum.

if

Alex. VII. 24. Sept. 1665. 19.

Ü

g.

].

hn

De Euchariflia & Sacrificio Miffe.

NUS

I.S

acrilegi funt judicandi, qui jus ad Commu-

p

nionem percipiendam pretendunt, ante-

quam condignam de deli&is fuis ponitentiam

m t

!

egerint. Zlexand. V1II. 7. Decemb. 1690. 22.

2. Similiter arcendi funt à facra communio-

T

Lpudf f

ï

ne, quibus nondum ineft amor Dei puriffimus

f

& omnis

28

PROPOSITIONES DAMNAT £.

m

& omnis mixtionisexpers. Zlex. VIII. 7. Decemb.

169o. 23.

3. Precepto communionis annusz fatisfit per

p

facrilegam Domini manducationem. Znnocent. XI.

2.Mart. 1679. 55.

4. Duplicatum ftipendium poteft Sacerdos

jj

pro eadem Miffa licite accipere, applicando pe-

1]

il

tenti partem etiam fpecialiffimam fru&us , ipfi-

met celebranti correfpondentem , idque poft

AT

MM

WM

Decretum Urbani VIHL — Zlex. VIIIL. 24. Septeub.

U

1665. 8.

MT

3

5. Poft Decretum Urbani poteft Sacerdos;

cui Miffie celebrandze traduntur, per alium fa-

yN

f0

tisfacere collato illi minore ftipendio, aliaparte

m u

ftipendii fibi retenta. 4lexand. V II 24. Septemb.

1665. 9.

t

6. Non eft contra juftitiam pro pluribus fa-

Ll

crificiis ftipendium accipere, &Sacrificium unum

1209

4l

j

offerre , neque etiam eft contra fidelitatem , et-

s

iamfi promittam promiffione per juramentum fir-

mata danti ftipendium, quod pro nullo alio offe-

ET

ram. lex.VII. 24.Sept. 1665. 10.

vt

Ti

7. Mandatum Tridentini fa&tum Sacerdoti

facrificanti ex neceflitate cum peccato mortali

J

confitendi, quamprimum , eft confilium non pre-

i

ceptum. Zlex. II 8..Mart. 1666. 38.

i

8. Illa particula: quamprimum, intelligitur,

le

dum Sacerdos fuo tempore confitebitur. Zlex.

VII. 8. Mart: 1666. 39.

9. Sacrificium Miffie non alia ratione eft Sa-

crificium quam generali illa, qua omne opus,

I Cor

quod fit, utfan&taSocietate homo Deo inhereat.

)

Baji 45*

i]

5- 160

Wt

PROPOSITIONES DAMNATE.

29

l M

$.

16.

tlj

De Peenitentia, ejus Miniftro & Tndulgentis.

hu)

De Contritione.

r

,

1. Ti

mor gehenne non eft füpernaturalis.

hls) ]pü'

"dlex, VIII. 7. Dec. 169o. 14.

d

2. Attritio, qu& gehenne & penarum metu

i

concipitur fine dile&ione Dei propter fe, non

eft bonus motus ac fupernaturalis. 4lex. V1II.

(

7. Dec. 169o. 15.

3. Revera peccat, qui odio habet peccatum

!

m

mere ob ejus turpitudinem, & difconvenien-

d

tiam cum natura fine ullo ad Deum offenfum

refpettu. Zlex. VIIT. 7. Decemb. 1690. 9.

Türbs

4. Probabile eft fufficere attritionem natu-

dU

ralem modo honeftam. 4nnocent. XI. 9. Martii

1679. 58.

d. d

m

5. Percontritionem etiam cum charitate per-

|pdyrs

fe&a & cum voto füfcipiendi conjun&tam non

remittitur crimen extra cafum neceffitatis aut

n

martyrii fine a&uali fufceptione Sacramenti.

Baji 71.

6. Homo debet agere tota vita peenitentiam

pro peccato origi

1

nali. Zlexand. V IHI. 7 Decemb,

iMj

169o0. 19.

VD'; [l.tl

De Confe[fone.

lM Cü

$

I

onfeffiones apud Religiofos fa&te, plerz-

j (b

que vel facrilege funt, vel invalidz,

,mhæfea

Alex. VIII. 7.Dec. 169o. 20.

2. Frequens confeffio & communio etiam in

L

his,

i

30

PROPOSITIONES DAMNAT X.

his, qui gentiliter vivunt, eft nota predeftina-

Jl

tionis. Innoc. XI. 2. Mart. 1679. 56.

|got

3. Non tenemur Confeffario interroganti

W

l

fateri peccati alicujus confuetudinem. /nnoc. XT.

2. Mart. 1679. 58.

1 jä.m

l)

4. Peccata in confeffione omiffa feu oblita

ob inftans periculum vite , autob aliam caufam,

a

AW

non tenemur in fequenti confeffione exprimere.

Zlex. VII. 24. Sept. 1665. 11.

(

|hio

5. Satisfacit precepto annus confeffionis,

qui confitetur regulari Epifcopo prafentato, feu

$ qi

gl

ab eo injufíte reprobato. lexand. VII. 94.Sept.

1665. 13.

a t

t

6. Qui facit confeffionem voluntarie nullam,

fatisfacit precepto Ecclefie. Zflex. VII. 24. Sept.

m

I665.13.

(lidiüm

ünja,

7. Mollities, Sodomia , Beftialitas funt pec-

cata ejusdem fpeciei infime, ideoque fufficitdi-

du

Titt u)

cere in confeffione procuraffe pollutionem.

Zlex. VIT. 24.Sept. 1665. 24.

ld

8. Qui habuit copulam cum foluta fatisfacit

confeffionis precepto dicens: Commifi cum fo-

luta grave peccatum contra caftitatem, nonex-

plicando copulam. lex, VII. 24.Spt. 1665. 25.

X

De Satisfattione.

lg

Df

dinem premittendi fatisfa&ionem abfo-

:;. Oy

Wh

lutioni induxit non politia, aut inftitu-

tio Ecclefis, fed ipfa Chrifti lex & prefcriptio,

1]

[ 0

natura rei idipfum quodammodo di&tante. Zflex.

W

(

V. 7.Decemb. 1690. 16.

n

T

9. Per

ATEI

PROPOSITIONES DAMNAT. £.

SI

)

i

2. Per illam . praxim mox abfolvendi ordo

;'U»'fffüzï'

penitentiz eft inverfüs. Jlexand. V1HI. 7. Dec.

169o. I7.

Ly;]

3. Confuüetudo moderna quoad adminiftra-

tionem Sacramenti Penitentie , etiamfieam plu-

ol

rimorum hominum fuftentetauthoritas , & muiti

lg,

temporis diuturnitas confirmet, nihilominus ab

hum

Ecclefia non habetur pro ufu fed abufu. /ex.

VIII. 7. Dec. 1690 18.

4. Parochianus poteft fufpicari deinercican-

'fefüonjs,

|

]

tibus, qui eleemofynis communibus vivu:;:, de

J

imponenda nimis levi & incongrua poni

itia

)

idii

feu fatisfactione ob quzftum vel lucrum fu

temporalis. Zflex. V'III. 7. Decemb. 1690. 21.

TL a

s. Ponitens propria authoritate fübftituere

fibi alium poteft, qui loco ipfius peenitentiam

tht

pD

adimpleat. Zlex.VIl. 24. Sept. 1665. 15.

(f

6. SatisfaCtiones laboriofz juftificatorum non

lV

QUXQQT.

valent expiare de condigno pomnam tempora-

lem reftantem poft culpam condonatam. D4ji 77.

JDe Abfolutione.

i. [ icet Sacramentaliter abfolvere dimidiate

tantum confeffos ratione magni concur-

fus penitentium, qualis v.g. poteft contingere

in die magne Feftivitatis aut indulgentic. Jnnoc.

"m

j

XI. 2. Mart. 1979. 59.

j

2. Penitenti habenti confuetudinem pec-

0

candi contra legem Dei nature, aut Ecclefiz,

[ [

etfi emendationis fpes nulia appareat, nec eft

neganda, nec differenda abfolutio, dummodo

[

Ore

"

PROPOSITIONES DAMNATZ:.

)

32

ore proferat fedolere, & proponere emendatio-

| m

nem. Znmoc. XI. 2. Martii 1679. 6o.

X' g

3. Poteft aliquando abfolvi, qui in proxi-

'Pmdq

ma occafione verfatur, quam poteft, & non

Y

vult omittere; quinimo directe & ex propofito

quzrit aut eo fe ingerit. Jmnocent. XI. 9. Martii

D

m

1679. Ó1.

wLbl

4. Prelati regulares poffuntin foro confcien-

tie abfolvere quoscunque feculares ab hzrefi

li lii

occulta, & ab excommunicatione propter eam

incurfa. Zlex. VII. 24. Sept. 1665. 4.

h

5

uoad forum confcienti& reo corre&to,

ejusque contumacia ceffante, ceffant cenfurs.

Zlex. VII. 8. Mari. 666. 4t.

1

Mero

6. Non eft obligandus concubinarius ad eji-

ciendam concubinam, fi hec nimis utilis effet

lts

Iu

ad oblectamentum concubinarii, vulgo regale,

dum deficiente illa nimis egre agere vitam, &

ii

tl

alie epule tedio magno concubinarium affice-

rent, & alia famula nimis difficile inveniretur.

éliy(

Zllex. VIT. 8. Mart. 1666. 41.

l

ftvds

|

7. In hominibus penitentibus ante Sacra-

Wl

)

mentum Abfíolutionis & in Catechumenis ante

g ul

Baptifinum eft vera juftificatio, feparata tamen

d

à remiffione peccatorum. B4ji 43.

Wï*

8. Peccator poenitens non vivificatur mini-

M

fterio Sacerdotis abfolventis, fed à.folo Deo,

10j p

qui peenitentiam fuggerens & infpirans vivificat

MO

eum, & refuüfcitat minifterio autem Sacerdotis

folus reatus tollitur. Baji 58.

SMM()

T0t

9. Licet per literas fve per internuntium

ET

confeífario abíenti facramentaliter confiteri, &

&m-v.

Da-

-4)1

ab eodem abfente abíolutionem petere.

L.

",T

mnata

"i

u

PROPOSITIONES DAMNATZ,

33

i

mnata fub Clem. VIII. 20. 9'un. 1602. hancque

pro utraque parte intelligendum effe declaravit

Utm

Paulus V. 4n. Y605. 14. fun.

1 t

IO.

Sententia afferens Bullam coens ífo-

rf

lum prohibere abfolutionem hzrefis & aliorum

l li/m;ï

criminum , quando publica funt, & id non de-

rogare facultati Tridentini, in qua de occultis

A

j

criminibus fermo eft. An. 1629. vifa & tolérata

jl

fl

eít, Zlexand. VII. 29.Sept. 1665. 3.

A n

j

a

.De "ipprobatione , Indulgentiis, €? Sizillo.

d

beneficium curatum habent, poffunt

P

fibi eligere in confeffarium fimplicem

t

Sacerdotem non approbatum ab Ordinario.

Md

"lexand. V.Il. 24. Sept. 1665. 16.

I rrt

2. Concilium Tridentinum non obligat regu-

vian, (

lares ad obtinendas approbationes ab Epifcopis,

u die

ut fecularium confeffiones audire poflint, neque

n

de illius Concilii authoritate privilegia regula-

rium refiringi poffunt, cum in Gallia receptum

u

non fit, preterquam in decifionibus fidei, ne-

"T

que Bulla Pii IV. pro confirmatione illius Con-

cilii promulgata. — Sub 4lex

:

qnd. V. 30. J'aruar.

1659.

W

T

* 9. UbiConciliu

m Tride;ltinum eftreceptum,

' 'MW

non poffunt Epifcopi reftringere vel limitare ap-

probationes, quas regularibus concedunt ad

j

confeffiones audiendas, neque illas ulla ex cau-

fa revocare; quinimo Ordinum mendicantium

u qui

Religiofi ad eas approbationes obtinendas non

gt

tenentur, et fi ab Epifcopis Religiofi non appro-

u

bentur, rejectio illa valet tantum, acfi appro-

Propof. damn.

batio

i

34

PROPOSITIONES DAMNATZA,

M

batio conceffa fuiffet. Sub Zlexand. V.II. 3o. Sfan.

E

1659..

lii

4. Regulares Ordi

hum mendicantium femel

| iil

approbau ab Epifcopo ad confeffiones audien-

gii

das in fua Diccefi habentur approbati in aliis,

nec nova Epifcoporum indigent approbatione :

regulares habent poteftatem abfolveudi à pecca-

u

m

tis| Epifcopis refervatis, etiamfi ab Epifcopo

quit

authoritas illa indulta ipfis non fuerit.

Sub

llexand. VII. 30. S'an. 1659.

M'ü'mq

5. Confeffarius, qui in facramentali confef-

fione tribuit peenitenti chartam poftealegendam,

in qua ad venerem incitat, non cenfetur follici-

]u

taffe in confeffione, ac proinde non eft denun-

ciandus. 4lex. VII. 24. Sept. 1665. G.

6. Modus evadendi obligationem denun-

N

cianda follicitationis eft, fi follicitatus confitea-

ho

tur cum follicitante, hic poteft ipfum abfolvere

tl

absque onere denunciandi. Z4jex. V1l, 24. Sept,

zif

1665. 7.

Ti

7. Per paffiones San&orum in Indulgentiis

i

Ay

communicatas non proprie redimuntur noftra

(

deli&a, fed per communionem charitatis nobis

n

AU

eorum paíhones impertiuntur, ut digni fimus,

8

W

qui pretio Sanguinis' Chrifti à poenis pro pecca-

Va

tis debitis liberemur. Baji 6c.

j

8. Indulgentie conceffe Regularibus, &re-

(in J

vocatz à Paulo V. hodie funt revalidate. lex,

V Uf

V. 8. Mart. 1656. 37.

LT

h

9. Scientia ex confeffione acquifita, modo

8 pl

fiat fine dire&a aut indire&a revelatione & gra-

Z

V

vamine poenitentis, utilicet, fi aliud multo gra-

D H]

vius ex non ufü fequatur , in cujus comparatio-

W n

ne

hi

PROPOSITIONES DAMNAT/E.

35

VHM

ne prius merito contemnatur: addita deinde ex-

plicatione five limitatione, quod fit intelligen-

Ti

da de ufü fcientiz ex confeffione acquifite cum

LP

gravamine poenitentis, feclufa quacunque reve-

il

1lj

latione, atquein cafu, quo multo gravius gra-

Átiy

vamen ejusdem poenitentis ex non ufu fequere-

p

tur.

Hec propofitio, quatenus admittit ufum di-

m

& fcientie cum gravamine penitentis, etiam

i

cum di&a explicatione five limitatione prohibi-

ta eft Znno 1682. 19. INov. unica.

2f

.

t7:

d

Wb

h

De natura , autboritate , €? varüs Decretie

KEcclefiae.

;m (

L. Nota Ecclefie Chriftianz eft, quod fit Ca-

$COT

tholica, comprehendens & omnes An-

atlv

gelos coeli & omnes Ele&tos, &

juftos terre, &

u

omnium feculorum. Quesnelli 72.

2. Quid eft Ecclefia, nifi cetus Filiorum

NI

J

Dei, manentium in ejus finu, adoptatorum in

W E(

Chrifto, fübfiftentium in ejus perfona, redem-

Ptorum ejus fanguine, viventium ejus fpiritu,

Wa uv

agentium per ejusgratiam , & exfpectantium gra-

W

[

m

"

tiam futuri feculi? Quesneli 73.

3. Ecclefia, five integer Chriftus , *Incarna-

j

n

?

tum Verbum habet ut Caput, omnes vero San-

&os ut membra. Quesneli 74.

*d TA

4. Ecclefia eft unus folus homo, compofi-

tus ex pluribus membris, quorum Chriftus eft

! J T

caput, vita, Gíubfiftentia, & perfona; Unns

[

mutoge

folus Chriftus compofitus ex pluribus San&tis,

j

quorum eft San&ificator. Quesneli 7 .

D

fi

2

1-

5.

56

PROPOSITIONES DAMNAT £.

D

deten

s. Nihil fpatiofius Ecclefia Dei, quia omnes

u

electi, & jufti omnium fzculorum illam compo-

nunt. Quesneli 76.

M

6. Qui non ducit vitam dignam Filio Dei,

Scsïg

& membro Chrifíti ceffat interius habere Deum

! x; !

pro Patre, & Chriftum pro capite. Quesneli 77.

:

7. Separatur quis à Populo Electo, cujus

i

figura fuit Populus Judaicus, & Caput eft Jefus

K

Chriftus , tam non vivendo fecundum Evange-

ïJgfä«ü

"

lium, quam non credendo Evangelio. Ques-

..!

(

neli 78.

Mi 0

Kl

8. Utile, & neceffarium eft omni tempore,

omni loco, & omni perfonarum generi ftudere,

t d

uml

& cognofcere Spiritum, Pietatem, & Myfteria

Sacre Scripturge. Quesneli 79.

giftn

ia

9. Le&io Sacre Scripture eft pro omnibus.

Quesneli 8o.

;

FURT

I1o. Obfcuritas San&ti Verbi Dei non eft Lai-

.

Fa

cis ratio difpenfandi

kfe ipfos ab ejus lectione.

Quesneli 81.

Wi:tïgni.hm

I l

UY

1r. Dies Dominicus à Chriftianis debet fan-

&ificari le&ionibus pietatis, & fuper omniaSan-

)

[;

J

&arumScripturarum. Damnofum eft velle Chri-

W

ftianum ab hac lectione retrahere. Quesneli 82.

,

At

&

12. Eftillufio, fibi perfuadere, quod noti-

[

tia Myfteriorum Religionis non debet commu-

?

nicari feeminisleé&tione facrorumlibrorum. Non

Ij

det 1

ex feeminarum fimplicitate, fed ex fuperba vi-

D

rorum fcientia, ortus eft fcripturarum abufus,

f

A

,lg

& nate funt harefes. Quesneli 83.

13. Abripere à Chriftianorum manibus No«

1

Ekl

ibn

vum Teftamentum, feu eis illud claufum tenere,

aufe-

D] 1

Ut

PROPOSITIONES DAMNAT .

37

D

auferendo eis modum illud intelligendi, eft illis

Q

Chrifti os obdurare. Quesneli 84. -

14. Interdicere Chriftianis lectionem Sacre

T D

Scripture, prefertim Evangelii, eft interdice-

t

re ufum luminis filiis lucis, & facere, ut pa-

ZJJM

tiantur fpeciem quandam excommunicationis.

0, (j

Quesneli 85.

d jis

15. Eripere fimplici populo hoc folatium

g

jungendi vocem fuam voci totius Ecclefiz , eft

l Q/j;.

ufus contrarius praxi Apoftolice, & intentioni

Dei. Quesneli 86.

w

16. Modus plenus fapientia, lumine, & cha-

ritate eft dare animabus tempus portandi cum

J

Q

humilitate & fentiendi ftatum peccati, petendi

fpiritum ponitentie & contritionis, & incipien-

0 0t

di ad minus fatisfacerejuftitie Dei, antequam re-

concilietur. Quesneli 87.

matl

17. Ignoramus, quid fit peccatum, & vera

y n

penitentia, quando volumus ftatim reftitui pof-

feffioni bonorum illorum, quibus nos peccatum

b [

fpoliavit, & detraétamus feparationis iftius fer-

re confufionem. Quesneli 88.

^

18. Quartus decimus gradus converfionis

peccatoris eft, quod, cum fit jam reconciliatus,

habet jus affiftendi Sacrificio Ecclefie. Ques-

j

neli 89.

i

19. Ecclefia authoritatem excommunicandi

W iil M

u

habet, ut eam exerceat per primos Paftores de

Mi

confenfü, faltem prefumpto, totius corporis.

u

i

Quesneli 9o.

20. Excommunicationis injuftae metus, nun-

Ti

g

quam debet nos impedire ab implendo debito

m

nofiro: nunquam eximus ab Ecclefia, etiam

n

C 3

quan-

PROPOSITIONES DAMNAT E.

M

33

g

quando hominum nequitia videmur ab ea ex-

pulfi;, quando Deo, Jefuü Chrifto, atque ipfi

l )

TA

Ecclefiz per charitatem affixi fumus. Quesneli gx.

21. Patipotiusin paceexcommunicationem,

qui!

; Wi

& anathema injuftum, quam prodere veritatem,

eft imitari San&um Paulum: tantum abeft, ut

| vl

fit erigere fe contra authoritatem aut fcindere

t

i

unitatem. Quesneli 92.

22. Jefus quandoque fanat vulnera, que

Jüd

jin)

Mil

if

preceps primorum Paftorum feftinatio infligit,

fine ipfius mandato; Jefus reftituit, quod ipfi

N0

iidin

J

inconfiderato zelo refcindunt. Quesneli 93.

24. Nihil pejorem de Ecclefia opinionemin-

"tlb

gerit ejus inimicis, quam videre illic domina-

d.

tum exerceri fupra fidem fidelium, & foveri

1]

f

divifiones propter res, qu& nec fidem ledunt,

Md U

necmores. Quesneli 94.

ii

24. Veritates eo devenerunt, ut fint lingua

niti

quafi peregrina plerisque Chriftianis, & modus

i,

eas predicandi eft veluti idioma incognitum:

l, tq

adeo remotus eft à fimplicitate Apoftolorum, &

Mptd

fupra communem captum fidelium ; neque fatis

Rithis

advertitur, quod hic defe&us fit unum ex fignis

anïra |

maxime fenfibilibus fenectutis Ecclefie , & irz

Tif Qu

Dei in filios fuos. Quesneli 95.

Vi

25. Deuspermittit, utomnes poteftates fint

i

contrari& Predicatoribus veritatis, ut ejus vi-

dlen

«

&oria attribui non poffit nifi divinz gratie.

Ti

Quesneli. 96.

V

Atf

26. Nimis fepe contingit membra illa, que

g

mapis fancte ac magis ftricte unita Ecclefiz funt,

CLVuma

refpici atque tra&tari tanquam indigna, ut fint

..... "

n

Ecclefia, vel tanquam ab ea feparata, fed juftus

Q

DA

vivit

u

PRÓPOSITIONES DAMNATJE.

39

W u

vivit ex fide, & non ex opinione hominum,

) UM

Quesneli 97.

du

27. Status perfecutionis & peenarum, quas

ls

quis tolerat, tanquam hzreticus, flagitiofus, &

'I?Hæ[m

impius, ultima plerumque probatio eft, & ma-

[

xime meritoria, utpote que facit hominem ma-

i

gis conformem Jefu Chrifto. Quesneli 98.

28. Pervicacia, preventio, obítinatio in

M

nolendo, aut aliquid examinare, aut agnofcere

fe fuiffe deceptum, mutant quotidie quoad mul-

] müigi

!

D

j

tos in odorem mortis id, quod Deus in fua Ec-

clefia pofuit, ut in ea effet odor vite , v.g. bo-

nos libros, inftru&tiones, fanéta exempla. Ques-

«

neli 99.

l ii

29. T

empus deplorabile, quo creditur 'ho-'

em Id

norari Deus, perfequendo veritatem, ejusque

difcipulos.

'Tempus hoc advenit. . . . Habe-

Yi, & tra&ari à Religionis Miniftris, tanquam

ntIng

ao

impium, & indignum omni commercio cum

Deo, tanquam membrumputridum, capax cor-

Yopint

Moru; |

rumpendi omnia in SocietateSanctorum, &ho-

minibus piis morte corporis mors terribilior.

j

m

Fruftra quis fibi blanditur de fuarum intentio-

num puritate, & zelo quodam Religionis, per-

fequendo flamma, ferroque viros probos, fi

propria paffione eft excecatus, aut obreptus

aliena, propterea quod nihil vult examinare.

i

Frequenter credimus facrificare Deo impium,

& facrificamus diabolo Dei fervum. Quesneli 100.

f .nh qll':

3o. Nihil Spiritui Dei, & do&trine Jefu

jl

Chriíti magis opponitur, quam communia face-

