» Verint, applicare poffint, mifericorditer in Do-

!t g

,mino concedimus. Infüper iis, qui per duos

v

» quadrantes continuatos , vel faltem per qua-

Vi

»drantem horz fingulis diebus, & per totum

W m

,menfem , orationi mentali dabunt operam , &

p

|

» Veré pomnitentes , & confeffi , Sanctiffimum Eu-

» chari-

nïuhoäw

C

SS. D. N. BENEDICTI XIV.

53

PA

u

Itl Y

» Chariftie Sacramentum fumferint, ac pro Chri-

4 TR

"E m ul

» ftianorum Principum concordia , h&refum ex-

L

(

Pt

» ürpatione, & San&te Matris Ecclefia exaltatio-

11]

» ne pias ad Deum preces pariter effuderint, ple-

! LCUEU

» nariam femel quolibet menfe omnium peccato-

»rum fuorum indulgentiam , & remiflionem,

ii

, n

»quam itidem per modum füffragii animabus

» Chrifti fidelium , que Deo in caritate conjun-

LT&KE,Q.[N

M

W

» && ab hac luce migraverint, applicare poffint,

» au&toritate & tenore fimilibus mifericorditer in

f&

»Domino elargimur.

Etfi autem, juxta divi-

g

»num Domini Noftri Jefu preceptum, oporteat,

»Ut quisquis oraturus, ne ad inftar Hypocrita-

Md

ia

(

u

»rum videatur ab bominibus , intret cubiculum

[

» fuum, & claufo oftio oret Coleftem Patrem in

f rl

» abícondito: tamen, cüm ipfe Dominus dixerit,

ICeUR

» quod, ubi funt duo, vel tres congregati in no-

(milter

»mine meo, ibi fum in medio eorum, & fanctus

mne o

» Joannes Chryfoftomus predicet , effe in ora-

sria t

» tione cum fratribus plus aliquid , videlicet con-

U

» Cordiam , confpirationem , amoris conjun&tio-

» nem, & caritatis clamorem , felici focietate, ex

)

U

f

» qua orationes infirmiores fe fimul complexas,

» Validiores in ceelum evehi: optimum effet, ubi

Mi

» commodé fieri poffet, ut, quemadmodum in

» honnullis inftitutum effe accepimus , ita in o-

"

!

» inhibus & fingulis Diecefibus in more ponere-

»tur; nimirum , ut fingulis diebus dato certo

» campanarum figno, five in Ecclefiis, dummo-

M

"ll

» do totius populi multitudo unum in locum , u-

k Qu

» bi oret, maículis à foeminis feorfim collocatis,

Ti atl

» Convenire facile poffit, & nulla fuboriatur con-

mümumw

»fufio & inordinatio, five in propria domo Pa-

N

3

» tr68-

8

-

$4 NOTAP. CONSTIT. AC DECLARAT.

B

1

Teed

» tresfamilias eo , aut alio opportuniori tempo-

j

»re,ante Imaginem facram cum tota familia con-

OAU

u

» Venientes orent.

Eapropter Vos , Venerabi-

»les Fratres , rogamus , & in Domino adhorta-

»WH

»imur, ut omnibus & fingulis Ecclefiarum , pio-

» rumque locorum , in Civitatibus quidem Cathe-

» dralis , aliarumque precipuarum Ecclefiarum ,

»in Oppidis veró Parochialium Ecclefiarum Su-

» perioribus, ac Rectoribus injungatis, ut, prz-

Dindtn

» iniffo campanz fonitu iis diebus, iisque horis,

Wa

»quibus Vobis opportunius in Domino vifum

»fuerit, dando decernendoque , omnes Chrifti

"M

» fideles uniuscujusque curz commiffos, quos in

um

» Unum convenire contigerit, in mentalis oratio-

» nis ftudio erudire,, five per alios peritos erudi-

»ti faciant , atque ad illam frequentandam acce-

aC

» dere, neceffitatem utilitatemque proponere, In-

"t nj

i

n plgm

»dulgentiarum thefauros , quos de benignitate

» Apoftolica elargimur, explicare , & ad ipfos ea,

Ef'*

2

» qua decet, pietate, ac reverentia lucrandos in-

» flammare ftudeant, & enitantur ; atque etiam,

010 (

» fi commode , ut premittitur , fieri poterit, ora-

,,,,, l

"u

» tioni mentali in communi pra&tica, ut dicitur,

4] ]

l

» Vacaré , in eaque exerceri faciant, & curent.

» Prefentibus perpetuis futuris temporibus vali-

V

Volumus autem, ut earumdem przefen-

í

» turis.

» tium Litterarum tranfumptis , feu exemplis, et-

,W)' [ii

»iam impreffis, manu alicujus Notarii publici

V qy

» fübfcriptis, & figillo Perfone in Dignitate Ec-

tUt n

» Clefiaftica conflitute munitis , eadem prorfus

l h

» fides adhibeatur, que adhiberetur eisdem pr&-

RU

,Íentibus, fi forent exhibite , vel oftenfz.

»Interim Apoftolicam Benedictionem Vobis ,

i

Mi

»

Q-

AA

i

MT

SS. D. N. BENEDICT? XIV.

lts

TM

» Venerabiles Fratres , peramanter imipertimur.

» Datum Romz apud Sanétam Mariam Majo-

a

»rem füb Annulo Pifcatoris die 16. Decembris

»

ïjno iy

» 1746. Pontificatus Noftri Anno feptimo.

It

!

J

:

n

L

W

u

Cajcta11L1s Amatus.

ddumg

F

$. s.

ii

Decretum SS. D. N. BENEDICTI

D

XIF^, quo declarat , €? pro Diftri&tu Romano

li

LUR

flatuit , Reos. per. indicia indubitata. comvitlos ,

TU

quatmois non confe[Jos , peenis ordinarüs

:l

Á

i Vi

Vs«

mulctandos . e[je.

P

am Clemens XII. in Bulla: Jn fapremo, circa cri-

J

o

men homicidii ftatuerat , non folüm confet-

hm

fos , fed etiam precife convictos poena ordinaria

lil

afficiendos effe ; fic enim fcribit: JNe pratextu er-

T

vonice C5 nunquam approbate confuetudinis , fioe inter-

'a

[

M

t

pretationis quispiam decipiatur , ad ompium ac fingulo-

il

vum memoriam revocamus, preditta pena ordinaria ( ca-

d

pitali) teneri nedum ore proprio bomicidium confe[Jos ,

Jéd etiam qui de commi[Jo bomicidio juxta Sfuris Canoni-

ci ac Civilis difpofitionem , quam in ceteris quibuscun-

"

lo

que delictis Jartam tettamque fore oolumus, convicti fue-

I

vint 5 quibusvis pretenfis ufa & flylo , vebusque judica-

Jb

l

)

tis in conirarium minimé-attentis.. Ita Clemens XII.

l

M[e

Hanc Conftitutionem SS. D. N. BENEDICTUS

XIV.extendit etiam ad alia crimina.

iNam cum

a'äm pW"*'

h

anno 1742. SS. D. N. BeNEDICTUS XIV. ob

j Yi

frequentiam homicidiorum & aliorum deli&orum

qualificatorum ordinaret fpecialem Congregatio-

p l

nem

D4

$

SÓ NOTÀB. CONSTIT. AC DECLARAT.

nem pro exquirendo remedio , in prefata Con-

Qu

Yoni

gregatione propofita, ac refoluta funt fequentia

funiet

dubia :

]ungï 1

li

PniMo: An duo, vel tres teftes concluden-

tes perneceffe delitum , & aliquas patientes ex-

n l

ceptiones, preter illas, pro quibus teftes de jure

in totum repelluntur à teftificando , pofüint fup-

l

pleri tam ex aliis indiciis, & conje&uris probatis

per teftes minus habiles, & idoneos , quàm ex

Jl

M

a

numero teftium, ad effectum imponendi peenam

ordinariarm ?

[

i

RzsPoNsuM: Attentis frequentia deli&o-

T0

rum, & facilitate, qua Rei negativi evadunt pro-

Puld

meritas penas, effe confulendum SanGiffimo, ut

J

declaret, in Tribunalibus füpremis, & fuas vices

fiaf

gerentibus, ac in deli&is atrociffimis , homicidiis

mp

M

Vg

appenfatis , & furibus famofis, potfe fuppleri tam

fs

ex indiciis , quàm ex numero , etiam per teftes

NirCtUs

minus habiles, & idoneos.

at

SrcuwNDo: An idem fervandum fit in deli-

hetn,

&is fequutis in Lupanaribus, Cuftodiis Birruario-

Bo

rum ; aliisque locis , ubi nec actu , nec habitu fo-

ditin d

lent intervenire , aut intervenerint alii teftes,

iyit

quàm perfonz infames.

RrsPoNsuMw: Affirmativé, dummodo fup-

pletio fiat per indicia, & conje&turas, quz pro-

bentur per alios teftes.

IT

'TrERTIO: ÁÀncontra Convictum indiciis in-

dubitatis concludentibus perneceffe taliter , ut

adimant ab animo Judicis omnem rationabilem

heffitationem, quod res aliter fe babere potuerit,

Ainor!

deveniendum (it ad peenam ordinariam ?

Nt

REsPONSUM: Affirmativé.

Yly

)*

QI;AR-

H.m |

Ss.

D. N. BENEDICTI XIV.

57

tl f

QuanTo: Àn concurrentibus duabus fe-

if feïLd

miplenis probationibus, poflint hz infimul cón-

jungi ad imponendam poenam ordinariam?

J

REsPoNsuM: Negativé.

Vi

QuiNTO: Demum an in conteftationibus

db

faciendis reis, quando indicia funt de illis proxi-

nf

V

h

j

mis indubitatis , poffint reticeri alique circum-

$

ftantie , ad hoc , ut in cafu, quo rei tormentis

Y

M

Wa

fubjiciantur , & tales circumftantias non conte-

M

ftatas fateantur, haberi pothint pro verificationi-

bus à parte poft Confeffionis, taliter ut opus non

i

Rn

fit rati&icatione ad imponendam poenam ordina-

riam ?

RrsPoNsuM: Negativé.

Hucufque Dubia & Refponfa particularis Con-

,lonidz

Cum autem ea in-

gregationis, fuperius dictae.

Tf

digerent ratificatione Pontificia , SS. D. N. Bz-

pete

NEDICTUS XIV. frequentia talium, delictorum

permotus edidit pro Diftriétu Romano fequens

1

a

Decretum , pro eiusmodi circumftantia declara-

torium Juris communis , quod idiomate Italico

u)

editum eft in Tomo 1. Bullarii hujus Pontificis

LL

Decretum

Francifco Riccio , iu Urbe €&? per di-

Jirictum Gubernatori Generali , ac

F'ice- Camerario.

Ad

noftram expreffam commiffionem datam ex

,.-',,e.poruer

Secretaria Status 29. Aprilis anno preterito

Ü

1742 , ut, ad obviandum crebris homicidiis , &

D s

aliis

,

r

Sw

$8 NOTAB. CONSTIT. AC DECLARAT.

aliis qualificatis deli&is, que Romz & in Statu

( a

Ecclefiaftico committuntur.ex confidentia im-

qnd

punitatis, eo quod. rei ad mortem condemnari

n

nequeant, nifi fponte fateantur crimen, aut con-

n

[u

'

feffionem tortura extortam pofít torturam con-

firment ,. particularem Congregationem convo-

: ces cum interventu DD. Bardi, Secretarii Con-

( FIV

fulte , Fabretti & Clarelli Réferendariorum ejus-

Í Sam

m V

Wi

dem confultz, Toppi Fifcalis Generalis, & Ad-

vocatorum , Mocci. Locumtenentis A. C., Delfi-

[ils

a

ni Locumtenentis Vicarii Cardinalis, Michilli &

t

nl

Mirogli Locumtenentium tui Gubernii Tribuna-

, Q

xequtor

lis, & de Angelis Judicis caufarum criminalium

in Capitolio; -utque ab eis requiras cujusque

p prïf!'

mentem, refpondifti , poft plures ejusmodi defu-

h pred

per celebratas Congregationes , atque requifito

n lcomir

etiam judicio Advocati pauperum , ad fequentia

Lj ad Frncj

dubia maturé expenfa Refponfiones hunc in mo-

dum fübfcriptas effe.

V

.PRIiMO: Zn duo &c.

C

Hic inferta. fant dubia &2 re[ponfa fuperius addu£ta.

yütem

Unde attendentes , non folüm juftitie , fed

QUi

etiám tam publico quam privato conducere pu-

t

nitionem delinquentium , eumque finem facilius

m n

obtineri poffe, fi Refolutiones circa prafata du-

VR

bia executioni mandentur, prefente chirographo

w

ex certa fcientia & ex plenitudine poteftatis pre-

ol

fatas Refolutiones, quatenus opus fuerit , appro-

ftgg

bantes , declaramus & mandanius , ut omnia Tri-

ltred

bunalia füuprema, & quz authoritate noftra fun-

(

guntur, tam Romze , quam in toto Statu Eccle.

ni

X

fiaftico, comprehenfis etiam Legationaturis Do-

Wim

nonienfi , Ferrarienfi, Ravennatenfi, Urbinatenfi

[

(

&

..,.

Ml

$$. D. N. BENEDICTI XI1V.

39

)

& Beneventana in cafibus fupra expreffis , indi-

n

cent , condemnent, atque ad executionem pena-

Utj

rüm procedant juxta tenorem prafatarum Refo-

!En,a[]f[-ov

lutionum, quas volumus habere plenam vim Le-

ff

K0

gis univerfalis , easque inviolabiliter obfervari ,

acfi venirent ex Jure communi , Canonibus Con-

n

]

ciliorum, Conftitutionibus Apoftolicis , Decree

O

q

tis, Statutis, & Opinionibus approbatis Docto-

rum.

Volumus przterea, eas durare perpetuo

ad Beneplacitum S. Sedis Apoftolicze , derogan-

do propterea , quatenus id opus fuerit , omni-

bus, que in contrarium decerni poffent. Pro

L CO

executione hujus Noftri mandati transmittas co-

Y

piam przfentis chirographi omnibus Prefidenti-

AO (

bus prefatorum Tribunalium , ut eam in Cancel-

Eul

laria confervent, & in cafu emergente conformi-

bntent

ter ad predictas Refolutiones judicent.

Jcmo

Volumus praterea , ut præfens hocNoftrum

Chirographum , quantumvis fola Noftra fubfcri-

i

:

i hv

ptione munitum, valeat, & plenum effe&tum at-

i

que executionem habeat, quamvis non fit regi-

ftratum in Libris Camerz , nec obfervata fit for-

ma Conftitutionis P1r IV, de Regifirandis, cui

eatenus hac vice derogamus ; nec opponi poffit

ob vitium obreptionis, vel fubreptionis defectus

noftre voluntatis ac intentionis , vel alius quis-

cunque defectus , licet fpeciali ac individua men-

tione dignus; neque interpretatio contraria fie-

^U

ri, quamvis interpretatio fumeretur ex Canoni-

bus Conciliorum , Legum , Conftitutionum, De-

cretorum , & Opinionum approbatarum ; . quia

a

hec eft Noftra voluntas; & fic volumus cum

clau-

ïrbinaieiä

60 NOTAB. CONSTIT. AC DECLARAT.

npm*-

claufula: Sublata , & cüm Decreto irritante , &

omni alio modo.

BDX

ncouüï

Datum in Palatio Noftro Apoftolico Quiri-

nali 2. Januarii 1743.

1

g. 6.

De Pa&ionibus & Mercimonuiis circa

[

;

J'ipendia MilJarum ConfHitutio SS. D. N

E

BENEDICTI XIF.

6.*',»'1; (il

n Bulla, Quanta , ad om'nes Epifcopos Ecclefiz

n

ficfcribit: , Ut à tanti Sacrificii dignitate cu-

Bul

»jusvis generis mercedum conditiones, pacta,

» importunz atque illiberales eleemofynarum ex-

,al

ia

» actiones potius , quam poftulationes , aliaque

» hujusmodi , quz à Simoniaca labe, vel certé à

vipui

»turpi queftu non longé abfünt , é medio tol-

Md

»lantur -- per Édictum in veftris Diccefibus

,b

» proponendum, affigendumque univerfis notum

TU

»facite, quemcunque , qui eleemofynas feu fti-

I

» pendia majoris pretii pro Miflis celebrandis,

g

» quemadmodum locorum confuetudines, velSy-

vlj

» hodalia Statuta exigunt , colligens , Miffas re-

ylitur

»tenta fibi parte earundem eleemofynarum feu

VNW

»Ítipendiorum acceptorum , five ibidem five

Mï&(

» alibi, ubi pro Miffis celebrandis minora ftipen-

, Ui

» dia feu eleemofyne tribuuntur, celebrari fece-

u

»rit, Laicum quidem feu fiecularem , preter a-

:Minem

»lias arbitrio veftro irrogandas penas, Excom-

Mp

» municationis penam, Clericum vero five quem-

DVW ft*

» cünque Sacerdotem , penam fufpenfionis ipfo

yty

» facto incurrgre, àquibus nullus per alium, quàm

" N

» Per

A

$S.

D. NI

BENEDICTI XIV.

Ór1

li li |

» Per Nos ipfos , feu Romanum Pontificem pro

(

tempore exiftentem , nifi in mortis articulo

1] Ql

» conftitutus abfolvi poffit &c

Datum Romza 3o. Junii 1741.

^

$7

I u j

Couftitutio SS. D. N. BENEDICTT

RDX

'/

XIF, in qua excommunicationem. & annullatio-

nem contrattus incurrunt oendentes redditus

Juorum Beneficiorum in dongum tempus.

n Bulla

Univer[alis , fic fcribit

» Ut Clerici

Tüdrie

» redditus beneficiorum tanquam boni difpens

J 311*5

» fatores ita admini(trent, ut & vite fuc neceffa-

C Qf

»ria provideant, & pauperum inopie, & Eccle-

o

» fiarum neceffitatibus füccurrant, omnibus Cle-

f

h

Al

QU

,ricis interdicimus & prohibemus , ne audeant

IN

»quovis titulo vendere ac diftrabere fuorum re-

» fpe&tivé beneficiorum redditus & proventus vel

»ad vitam , vel in longum tempus , recepta ab

emptore per unam vel plures folutiones pecu-

niarum quantitate, quam ipfi beneficiati per e-

jusdem temporis vel vite fpatium probabiliter

|

N

, confequi potuiffent ,

füub poena excommunica-

w

]U I

»tionis , & nullitatis actus feu contractus & o-

, mnium inde confecutorum ; & declaramus, ne-

»minem ad hujusmodi contra&uum obfervan-

T

1100

5 tlam obligari , etiamfi pluries juramento firmati

» ünt 3

fed nullum inde jus cuicunque aut actio-

"

Qs

J ]

nem vel titulum etiam coloratum poflidendi

p

á , aut prafcribendi per quodvis longxüimum tem-

m

in

» poris

;F

62 NOTAB. CONSTIT. AC DECLARAT.

11

ij

»poris fpatium acquiri unquam poffe przcipi-

1

Torit

»1us; volumusque prefentes Litteras omnes &

u

)

» fingulos fic afficere, & obligare, ac fi illis ip(is

»!

is

y

» fuiffent fingulariter intimate, Rome 1741.4.

,

» Kal. Sept.

y

In1DEM per aliam Bullam, Zn fublimi , datam

fub fimili promulgationis claufüla eodem anno

ac die annullantur refignationes beneficiorum

)

cum refervatione penfionis, etiamfi ab ipfomet

l

jürdmz

Summo Pontifice admiffe fint, fi intra fex men-

uD

fes capte. poffeflionis beneficii interveniat aliud

,

pa&um, quo extinguitur penfio per anticipatam

vel anticipandas folutiones, nifi in fupplicatione

.,tentïa |

pro Confirmatione Apoftolica hujus paéti fiat

ii

Utj

mentio pric?ris conceflionis.

yiteini

rl

$.. 8.

st

FE

Conflitutio SS. D. N. BENEDICTI

vl

XIV, in qua diJolutiones conjugiorum ab Epifco-

r

pis. fa&as dedarat. effe mullas , nifi in favorem

vt

gartis [Tantis. pro voalore fuerit confHtutus Syndi-

RI

Y

cus zApo[Tolicus , €? poft bujus appellationem fue-

yttinon

rit impetrata altera fententia. prio-

n

ris confirmatoria.

DI

Dulla: Dei miferatione , fic habet: , Quamvis

)

)

hm

, Concilii Tridentini Decretum , quo caufie

, matrimoniales fübtra&te fuerunt Decani , Ar-

il l

-Jlm

,chidiaconi , & aliorum inferiorum judicio , &

,Epifcoporum tantum examini & jurisdictioni

i privi-

?MWQ

s refervatz , duntaxat procedat de iis , qu

» legio

um

65

S$. D. N. BENEDICTI XiV.

J^

poïep

»legio aliquo vel præfcriptione caufarum matri-

Ims [

» IDonialium cognitionem fibi arrogabant , & id-

Vil

Uj

» Circo minimé obftet commiffionibus , quz pró

QT2 .

»lisdem caufis matrimonialibus definiendis à Se-

»de Apoftolica alicui in fecunda inftantia fie-

n d

»Ient, nihilominus mandamus iis, ad quos hu-

[

E

»jusmodi commiffionum cura pertinet, ut cauía-

k

A

i,

WV

W

»rTUum matrimonialium cognitionem non com-

il

ld

I

»mittant, nifi Epifcopis. --- A locorum autem

Dd

» Ordinariis eligatur perfona idonea, qus matri-

»moniorum defenfor nominabitur.

Si contra

j

ü

»matrimonii validitatem in prima inftantia fen-

W

if

((

»tentia feratur , defenfor appellabit adberens

»parti, qua pro validitate agebat; cum autem

D j

» in judicio nuilus fit, qui pro matrimorii validi-

»tate infiftat, vel fi adfit , lata contra eum fen-

»tentia, judicium deferuerit , ipfe ex Officio ad

Si fecunda

»9uperiorem Judicem provocabit.

TU

»íententia alteri conformis fit , & Pars vel De-

» fenfor non crediderit appellandum , in poteíta-

I

»te conjugum fit, novas nuptias celebrare. De-

at

» fenfor, íi operam fuam fine mercede exhibere

»recuíaverit , ab ipfius caufz Judice ei confti-

W

» tuatur vel ab ea parte, que pro validitate ma-

»timonii agit, vel ex mul&is Tribunaliuin. ---

» Decernimus irritum , fi fecus füper his à quo-

» quam quavis authoritate ícienter vel jgnoran-

» ter contigerit attentari.

Volumus autem , ut

,' QU'.U*

» pr&fentes Litterz fingulos,perinde ar&tent , ac

le (

kdi, )

»Íi unicuique eorum nominatim & perfonaliter

ii

» intimate fuiffent.

Rome 1741. 3. Nov-

i,

j

Idem per Breve: Nimiam, datum ad Epifco-

if

r

pos Polonie , declarat nullum , pa&um conju-

"

8um

*

$

64 NOTAB. CONSTIT. AC DECLARAT. '

!

5 sl

gum de non appellando vel agendo füper nulli-

tate imatrimonii.

Rome 18. Maji 1743.

| 3'1g'mta

r

hw fgc

/

$. 9.

| h

]

dem Pontifex in Conftitutione : S? datam, prz-

fcribit eandem formam agendi fuper nullitate

profefiionis Regularium , quam prafcripferat in

proximé allegata Bulla agendi füper nullitate ma-

(f

trimonil.

Vuilt enim fuüb pona nullitatis confti-

]

li

J

[

tui defenforem pro valore, ab eoque appellari ,

[

:

I

fi in prima inftantia lata füerit fententia pro nul-

litate profeflionis , etiamfi nec Religiofus , nec

monafterium infiftat pro valore. Roma 4. Mar-

t Dl

tii 1748.

nb

&. 104

g

uiqi

Couflitutio SS. D. N. BENEDICTI

at m

XIF, in qua prafcribit formam pro

At

matrimontüs con[cientia.

dunimy

ynte i

n Bulla: Satis vobis, edita 17. Nov. 1741. prze-

vt

cipit omnibus Epifcopis: 1. ut à previis de-

Qd

nuntiationibus non difpenfet, nifi ex caufa gravi,

D )m[l

urgente, & urgentifima.

2. ut faciant fibi à con-

)

trahentibus exhiberi clara & indubia documenta

n

ftatus liberi.

2

ut matrimonia talia nihilomi-

v(lan]

nus celebrentur coram duobus teftibus.

4. ut

n']UOd [

ea cum atteftationibus infcribant fpeciali libro

v

figillis claufo.

s. ut non folüm adhortentur

,m, &Vf

contrahentes de baptizanda & educanda prole,

vü

fed etiam eos obligent, ut, cum in libro ba

ptit-

p

iali

]

CHMT

65

$8. D. N. ,B:xiu:mcn x,;v.

l g ij

:

mali locorum nomen parentum reticentur, intra

)

an

triginta dies à partude prole & ejus baptifmo no-

titiam Epifcopo prabeant , eisque przdicant, nifi

hoc faciant, . à fe alioquin ex decreto h

lg publicari deberi matrimonium.

ujus Bulf

PA

d

$ n

"t

il

M

Cazg/iz'tutio SS.

D. N. BENEDICTI

!

W

XIF,, in qua irritat , & penis à jure latis fubji-

eit omnes concejones , quee fiunt. fentinis pro

fählgiuh.

ingredienda claufura virorum.

lz

n Bulla: Regularis difcipline , edita 3. Januarii

1743. fic fcribit: , Omnia indulta, privilegia,

» pr&rogativas, facultates, licentias, & concef-

» fiones quibuscunque --- à quibusvis, etiam ab

DC

»ipfis Romanis Pontificibus, Predecefforibus

Ju

» Noftris, factas, annullamus, & declaramus ac

»ftatuimus, quemlibet facultate hujusmodi te-

» Inere uti audentem , ipfo fa&o absque alia de-

g

» Claratione poftea & cenfuras incurrere , à qui-

»bus à nemine, preterquam à Romano Pontifi-

» Ce, nifi in mortis articulo, abfolvi poffit. Ce-

»terum per przfentes non intendimus deroga-

»tum effe iis conceffionibus, quie ad favorem

» quarumcunque Nobilium Feminarum ex eo,

» quod eorum Majores de familia Fundatores vel

» infignes Benefactores illius monafterii habean-

» tur , five foeming bujusmodi fiht confanguinece

J

VM

» Vel affines eorum, qui funt Domini in tempo-

»Talibus locorum , in quibus monafteria fita re-

joW

3

D. zmort Supplement,

D Pe'

-

-

Sw

66 NOTAB. CONSTIT. AC DECLARAT.

» periuntur , &c. dummodo pietatis opära exer-

am

verit

, cendi ftudio ingrediantur , &c. :

)

WIOI

TA

,

u 5 19,

CTI

J

Couftitutio SS. D. N.BENEDI

u

j

XIF. de jurisdi&tione Epifcoporum in Parocbos

"'dJE

Regulares , borumque «oifitatione.

r

Bulla: Firmandis , edita 6. Nov. 1744. fic fcri-

In

um

bit: , Quidquid Epifcopus à Parocho fzcula-

M

»ri (in vifitatione) exquirere atque exigere folet

Fond

»ac debet, id omne, regulari obfervantia unicé

n

»excepta, à Parocho Regulari exquirere & exi-

» gere poteft, atque ubi hunc muneri fuo defuif-

»Íe compererit , opportuna Decreta condere &

» pronuntiare , ac meritas in eundem ponas fta-

M.

»tuere, in quo nihilominus Epifcopi facultates

i

»minimé privative fünt , fed Preful Regularis

»jus cumulativum cum ipfo habet, ita tamen,

»ut fi aliter à Superiore Regulari, aliter ab Epi-

ttar ]

» ícopo decerni contingat , hujus , non vero il-

lr

»lius Decretis fit ftandum.

Eveniente autem

ht

»Cafü , quo vel Epifcopus vel Superior Regula-

Vsqur

»ris aliquem ex predictis Parochis ab exercitio

Wi

» cure removendum , eademque privandum effe

fiei |

»judicaverint , quoniam hujusmodi Parochis fi-

uj

»ne previa Epifcopi approbatione ad curam a-

ii

» hitarum accedere nequaquam licet , quamvis à

nj

» fuis Superioribus deputati , iidemque ad nutum

i

|

» fint amovibiles, dubitatum propterea fuit, an

f

» Epifcopus poffet ad hujusmodi amotiones pro-

"i

, Cedere fine Superioris Regularis confenfu , &

, an

m

SS. D. N. BENEDICTI XIV.

67

uT

1

»an remotionis caufas eidem adducere , easque

» Verificare deberet ; tum etiam an RegularisSu-

» perior ad fimilem remotionem & privationem

» fuo jure deveniens confenfum Epifcopi exqui-

BU

»Iere , fuasque agendi rationes illi notas atque

» probatas facere teneretur. Qua de re Congre-

Mi

»gatio Concilii decrevit , hujusmodo Parochos

fl

»tam ab Epifcopo , quam à Superiore Regulari

, &quo jure non requifito alterius confenfu ab a-

LUE

i

»nimarum cura removeri poffe, nec unum alte-

»Il caufas judicii fui aperire , multoque minus

» probare & verificare debere. Id quod à Nobis

n

,in omnibus approbatur & confirmatur, &c.

Qul

&t lio t

tCODUAS

ET

D ponat

Bulla SS. D. N.BENEDICTI XIF.

du

de Ordinationibus Regularium extra :

W

Dicecefes proprias.

Rux

d22

I

n hac Bulla ftatuitur , Regulares , qui habent

n

Privilegium fufcipiendi Ordines à quocunque

Epiícopo , poffe quidem ordinari ab alio Epifco-

at

po, quam fuo, fed tantüm obfervatis his condi-

tionibus, 1. ut privilegium, quod prztendunt,

m

fuerit ipfis indultum 0o/? Concilium Tridentinum.

Ti

d

2. ut illud privilegium fuerit Ordini conceffum

l

Jml

dire&it , & nontantüm per communicationem cum

w

» GU

alio Ordine.

3. ut quivis alius Regularis , cu-

jus Ordo non accepit poft Tridentinum fpeciale.

2iil

al

privilegium fufcipiendi Ordines à quocunque Ca-

tholico Antiftite, ac petens ordinari ab alio Epi-

g

fcopo , exhibeat teftimo

nium à füo Vicario Ge-

»,confezw.»

L

Ez

nerali

s(

68 NOTAB. CONSTIT; AC DECLAR AT.

fivel

netali vel. Secretario , fuum Epifcopum abeffe

s

vel non habere Ordinationem.

In prafata Bul-

j

eurma

la, quz incipit: Jmpofiti, Pontifex inter alia fic

IF"E

Ícribit :

)

qui

, A. f. m. Clemente VIII. ad hujusmodi Con-

»troverfias perpetuo extinguendas fequens De-

Tx.y*h

"

[j

,cretum editum fuit: De mandato SS. D. N.

» Clementis VIIT. mandatur omnibus Regularium

r

p

[

Mil

ii

, Superioribus, ut de cetero obfervent & obfer-

]i

» Vari faciant ca, que in Decreto $. Congregatio-

li Ep

nis Concilii Tridentini coptinentur, cujus te-

jutis

»

d

, nor eft talis: Congre

gatio Concilii cenfuit, Su-

!

,f

»periores Regulares poffe fuo fubdito itidem

»Regulari , qui preditus qualitatibus requifitis

m

uatalh

» Ordines fufcipere voluerit, Litteras dimifforias

» concedere , ad Epifcopum tamen Diccefanum,

u t

M n

, nempe illius monafterii , in cujus familia ab iis,

, àd quos pertinet , Regularis pofitus fuerit, & fi

lii

Ífet habiturus

d

,,Diæcefanus abfuerit , vel non e

» Ordinationes , ad quemcunque a

lium Epifco-

m

D ylü

» pum , dum tamen ab eo Epifcopo , qui Ordines

J

, contulerit, examinetur quoad doGrinam , &

, dum ipfi Regulares non diftulerint de induftria

vuas

yris d

- conceffionem dimifforiarum in id tempus , quo

, Epifcopus Dicecefanus vel abfutur

us, vel nul-

quim

ydiw

, las effet habiturus Ordinationes. Verüm cum

, à Superioribus Regularibus Epifcopo Dioecefa-

p

nCathOl

,no abfente vel Ordinationes non habente, Lit-

6gT

& dimifforie dábuntur , in eis utique hujus-

vll

di caufam abfentize Diccefani Epifcopi, vel

, mo

nljum (

, Ordinationum ab eo non habendarum , expri-

v

mendam effe. Quod qui non fecerint , Officii

vocis a-

nh.FW

» & dignitatis, feu adminiftrationis , ac

j

,Qiv&e

l li

$S. D. N. BENEDICTI XIV.

69

D

W

ff

» Give feu paffivz privationis, ac alias arbitrio

M»h

» Sjusdem SS. D. N. Papz refervatas poenas in-

WP j

»currant &c.

Datum Rome 15. Martii 1596.

»

---- Ea omnia confirmamus , ac Regulares , qui

A0 (

It

» contra illius Decreti prefcriptum promoti fue-

ffq' J

lii

»rint, & Antiftites eos promoventes , penas at-

ID

»que cenfüras, que adverfus facram Ordinatio-

M f

»nem füfcipientes ab Epifcopo, qui ad hunc ef-

Wt

,-h

» fe&tum proprius haberi nequit , nec non adver-

N

»Íus Epifcopos alienos fübditos indebité ordi-

!l

Preterea

»nantes, in Jure ftatute habentur.

» decernimus, quod Superiorum Regularium di-

»mifforie ad alium Antiftitem nullius fint robo-

]i

»ris & momenti , nifi illis junta fuerit authenti-

» Cà attefítatio Vicarii Generalis, vel Cancellarii,

JRCEUOR

»aut Secretarii Epifcopi Dicecefani , ex qua con-

ml

j;l

»ftet, velipfum à Diccefi abeffe , vel Clerico-

)f

i,

,rum Ordinationem habiturum non effe. Quod

L btrt

» fi quis Antiftes fine prafata atteftatione in for-

mm&:v".ïw

»ma probante Regularem ad Ordines promove-

aii

»Ie prefümpferit, declaramus, hunc ipfo fatto

nf

» incurrere in poenas Canonicas adverfus eos con-

» ftitutas, qui alienum fubditum legitimis dimif-

"r

[5

» foriis deftitutum ordinaverint, &c. ^ Quemad-

»modum veró Ordinum eorum privilegia firma

a

» effe volumus , quibus ab Apoftolica Sede re-

» peritur indultum, ut eorum alumni à quolibet

A

W od

[

a

» Catholico Antiftite ordinari valeant, dummodo

li

» hujusmodi privilegia poft Tridentinum Conci-

lu)

.UJ

n

Ü

V

»lium & ipüis Ordinibus nominatim atque dire-

» &6, non autem per communicationem concef-

"

m[] 0&-

» fa füerint ; ita omnia fimilia privilegia , quz a-

» liis Ordinibus ante przfatum Concilium Triden-

4

W

E 3

»tinum

$

70 NOTAB. COVNSTIT. AC DECLARAT.

Qu

» tinum indulta fint, vel poft Concilium non ipfis

jumi

, directé conceffa, fed per communicationem ad

m

» €os extenfa effe dicantur, nulla effe & irrita fta-

» tuimus , decernentes , hujusmodi privilegia ne-

u

»quaquam poft Concilium Tridentinum indulta

k yræfau&

»cenferi , nifi vel poft Concilii confirmationem

» teipfa fuerint conceffa, vel quatenus antea con-

»cefla, & poftea confirmata effe afferantur, hu-

» jusmodi confirmationes in forma fpecifica cum

f

$2X

» litterali veteris indulti infertione , ejusque ex-

» preffa innovatione facte dignofcantur , ac de-

i

» clarantes , alterius generis confirmationes, quz

» in. forma communi nuncupantur , nemini ad pre-

»miffum effe&um ullo pacto fuffragari, &c.

» Datum Rome 27. Febr. 1746.

m

$. 14.

t8:]

Decretum S. Faquifitionis ,. quo ffatui-

Md

EM

vur perpetua. inbabilitatio ad celebrationem Mil[ve

Anvitie

pro Jolicitantibus ad turpia in Confe[fionali, odl

n

abutentibus Sacrificio Mif]ee

N

ad Sortilegia.

tu,

r

Feria V. die s. Augufti 1745.

i

paon

n Congregatione Romanz Inquifitionis habita

lj ]

I

coram SS. D. N. Benedi&o XIV. SS.mus de-

lt

crevit, quod in pofterum Sacerdotes tam Szcu-

lil

lares quam Regulares cujuscunque Ordinis , In-

Bv

fütuti, Congregationis, Societatis etiam de ne-

ümM

ceflitate exprimende , vel in a&tu Sacramentalis

*l

Confef-

n

D

.SS, D. N. BENEDICTI XIV.

7I

il

Confeflionis , five illius occafione aut prettextu

]

ad turpia folicitantes, vel Sacrificio Miffe abu-

nb

tentes ad fortilegia, preter peenas à Jure inflictas

UM

perpetuam etiam inhabilitationem incurrant ad

i

Tit d

prafati Sacrificii celebrationem &c.

w

ET

X

SIS

h l

Wing

De Sure Afyli Inffitutio Paþowi

l?'s

3 d

SS. D. N. BENEDICTI XIF, dum ad-

r

buc erat. Cardinalis im ZArcbiepifco-

TO (

Wum

patu Dononienft.

düagm

$.T.

De caufa , € occafione bujus iiajii(u!ionis.

C.l

emens XII. qui Pontificiam Sedem feliciter

il

obtinet, poftquam per feipfum, ac per Con-

i

gregationem peculiarem Cardinalium , ac Prefu-

willi

lum virtute preftantium ferio perpendit, qua ra-

u

tione impediri queant tot homicidia, quz Ro-

l

mz , atque in tota Ditione Ecclefiaftica perpe-

trantur , Conftitutionem promulgavit , quz in-

cipit: In fupremó ; cujus exemplum, & vernacu-

la lingua defcriptum compendium transmifit , &

T

per Sacram Immunitatis Congregationem die 19.

j

j

Martii proximé elapfi nobis demandavit, ut ipfius

j r

!

Decreti capita fummatim cornplectentes , fingu-

lis Parochis Urbis, ac Dicce(is diftribuamus.

-QamSæ

|

Cüm tamen multa in eadem Conftitutione oc-

JiN

]

ini

:

currant, quz intelligi nequeunt, nifi plurima an-

te percipiantur, que per facros Canones , alios-

g

E 4

que

an

|

72 NOTÀB. CONSTIT. AC DECLARAT.

l

que Summos Pontifices perfcripta fuerunt, hanc

il

inftitutionem loco compendii fufficiendam po-

| a um

tius exiftimavimus.

n

Accedit etiam, quód va-

riis Congregationibus , cum inter Prafules Ro-

a

l

a

m: verfaremur , regnantibus tum Clemente XI.

tum Benedicto XIII. interfuimus , ubi de pluri-

j

jin

mis rebus a&um fuit, que modo in hisce Ponti-

r t

cis Litteris continentur.

Infüper juffü ejusdem

(yiit

Pontificis Clementis XI. aliqua tunc defcripfi-

gtl

mus, & in lucem etiam pro noftri ingenii tenui-

Jitee,

tate protulimus, ut nonnullz difficultates , quz

ia

tunc propofite fuerant, clarius explicarentur.

tfipic

fototo,

$. II.

fit(o)

Varr

JDe afylo, feu de locali immunitate Sacrarum

ift; i

ddium.

t f

yritn

ertiffimum eft ex ipfo Jure Canönico, réos o-

Vr

mnes, qui ad Ecclefiam , & loca facra con-

&i

fugiunt, afyli beneficio gaudere, nec fine fummo

tile,

piaculo invitos abduci poffe, nifi ea crimina per

illos patrata fuerint , quibus afyli privilegium ob

ärt(ï)

]

rei maghitudinem , & gravitatem à facris Cano-

nibus , Summisque Pontificibus denegatur. Con-

ATT

ciliorum & Patrum teftimonia , quibus afyli jus

ly

comprobatur, Gratianus (a) comple&itur. Idem

jus civile confirmat : cum enim falvi, & incolu-

mes evaderent, qui fimulacris Principum prote-

gerentür (b) ; fa&tum eft , ut Chriftiani Princi-

j

Lj

pes idem privilegium facris edibus concefferint ,

W

& ponas aliis feveriflimas decreverint , qui reos

h

]

à fagris locis per vim divellere conarentur (c).

i

4

Szculo

U

SS. D5 N. BEN*EDICTI XIV.

73

F

Seculo quarto Eutropius , qui Imperatorem Ar-

CiEndm !

cadium ad jus afyli penitus abrogandum impule-

TUR

ratlatalege, qu: in Theodofiano Codice tertia

fels

adnumeratur , poft annum omni honoris titulo

ktnpl

deftitutus , in Fidelium Ecclefiam reftituto jam

afyli beneficio aufugere debuit, ut vitam tuere-

iiv

ANS Lt

tur, quod quidem interpofita San&i Joannis

l de

Atta-

W

Chryfoftomi auctoritate obtinuit (d).

u

u

