quiruntur.

Primo , ut fütficienter conftet de vo-

luntate teftantis per duos teftes

vel alió modo.

Secundo

ut fingulis liberis relinquatur fua por-

tio legitima , & finguli honorentur nomine here-

dis,

Si autem teftamentum fuerit /criptum , re-

l

quiritur r. ut ipfe pater, mater

velavus te-

Ü

ftamentum fcribat

vel fubfcribat

ita ut liberi

LJk

manum patris agnofcant. 2. Ut exprimatur tem-

[

N

pus conditi teftamenti.

3. Utexprimantur fin-

gulorum liberorum nomina, atque uncize feu

VRM

portiones fingulis affignpatz , qus poffunt effe

mæquales falva tamen portione legitima fingu-

M

lorum.

Ut tam tempus quam numeri uncia-

rum non fxgnentur per cxifras

fed per verbain-

tegra.

QUJERITUR 28

Quid requiratur ad valo-

^

rem teftamenti privilegiati militum? Et qui ve-

niant hoc nomine ?

REsPONDEO r. Ád validum teftamentum

exiftentis in confli&u nulla requiritur folennitas.

((IDA

Til

Si autem teftamentum fiat in caftris extta confli-

p

TU

Ill

G&um, requiruntur faltem duo teftes.

$i autem

l

fiat in hybernis extra expeditionem , nullum pri-

Qiïm;

vilegium habet.

Ita habetur in Receffu Ímperii

fllcmm

I512.

Extra Imperium Romanum leges, parti-

Q?

culares infpiciendz funt.

l

f

RESPONDEO 2.

Hoc privilegio militum

fr

etiam gaudent Medici, Chirurgi,

& mercato-

res caftrenfes.

n

n

P

QU-

LUA

us

DE CONTRACTIBUS IN SPECI

1235

UT

du

QuJRITUR 29. Quid requiratur ad va-

* lr

lorem teftamenti rufticorum ? Ét qui veniant

hoc nomine?

y lm

RESPONDEO I.

Utl

Ad valorem teftamenti

rufticorum, ubique feptem teftes commode habe-

» Vl d

ri nequeunt, fufficiunt qumque teftes rogati.

Douatt f

2. non requiritur fubfcriptio teftium vel figillo-

"U oj

rum appofitio, fi fcribere nefciant, vel non ha

krit f

beant figillum.

$1 tamen aliqui forent fcribendi

uT VA] u

periti, ipfi deberent fubfcribere, & fi volunt,

bt i

aliis przfentibus, etiam pro aliis fubfcribere.

erimd

RESPONDEO 2.

Nomine rufticorum juxta

&iprina

multos ob paritatem rationis veniunt etiam alii

Qu ij

ruri degentes.

Imo quidam hoc privilegium ex«

It poffn

tendunt etiam ad cives ruri habitantes, vel ad

triim

nobiles ibi morantes.

Vide l. fin. C. h. tit

TUCTET] U

QUJRITUR 30.

Quid requiratur ad va-

|eryerba

lorem teftamenti tempore peftis confe&i ?

REsPONDEO I.

Spectato rigore juris et-

anurad v

iam tempore peftis requiruntur feptem teftes ,

UE

quamvis non debeant effe fpecialiter vocati, ut

habetur 1. 8. .C. h. tit.

$i tamen peftis atrociter

In Camera

s um

feviat, fufficiunt quinque vel duo

durfolan

Imperiali, fpe&tata & exigente equitate naturali,

trisenta

admittuntur talia teftamenta faéta coram duobus

ls. $

textibus.

pn, Ms

QUARITUR 93I.

Quid requiratur, ut va-

leat teftamentum ad a&ia, feu apud. atta, depo-

Rsl

un d

fitum ?

RESPONDEO.

Ad valorem hujufmodi te-

ftamentorum, que funt

mnium facillima, &

vüeglo yit

omnibus fuadenda, nifi expenfe alicubi forent

I n

exceffive folvendz poft mortem, requiruntur

fequen-

QL

T.RAR,C TAT UE5

y

I24.

fequentia.

1. Ut ipfemet teftator perfonaliter,

] UM

fi poffit, aut fi nullo modo poffit, per alium fi-

g

de digniffimum , offerat teftamentum figillo clau-

i

fum Judici, ipfum rogando, ut illud ufque ad

p

fuam mortem affervet, & tueatür. 9. Ut tefta-

Y

mentum offerat Judici in preefentia duorum te-

fiium, vel Notarii.

Quamvis enim hoc non

j

requiratur ad valorem ejufmodi teftamenti, re-

p

j

quiritur tamen ad probationem, ut conftet, Ju-

Al

dici teftamentum fuiffe oblatum.

Si autem nec

]

Notarius, nec alii teftes fuerintadhibiti, debet

A

W

Judex teftamento exterius adfcribere annum,

ts

diem, & locum, in quo teftamentum fibi fuit

lii 1

oblatum, Éxpedit etiam, ut à Judice petatur

:ijia:äl'uf/(

Recepi[e , feu teftimonium de receptione tefta-

tf

menti.

Si autem teftamentum offeratur zd ia

D

gl

Jr

integro Magiítratui, vel Senatui , iftis cautelis

UL

f

L

teftium opus non eft,

3. Si teftis non poffit prze

infirmitate adire Judicem , debet eum per alium

i

n

vel Epiftolam rogare, ut vel ipfemet ad fe ve-

niat, & teftamentum excipiat, velaliam perfo-

nam fidam vel duas, adíe deputet, cui teíta-

CUMA

mentum in prafentia duorum teftium vel No-

tarii extradat.

ö[ehm'a. l

!

Siautem teftator vellet domi fuz

facereteftamentum nuncupativum, deberet cum

F in

?Uj

Judice prafens effe A&uarius, vel duo teftes,

qui fimul audiantultimam voluntatem.

Licebit

Mu

tamen teftatori, fi diutius poft eam oblationem

teftamenti ad a&ta vixerit, illud repetere à Judie

"1 lr

du

i

p

ce, quocunque tempore voluerit, & illud mu-

fj

tare, vel omnino lacerare.

E['Ugl

lj [f(l !

!l

QUJERITUR 32. Quinam poflint vel non

poflint teftari ?

[

W.

Rz-

x.lQ

r

j

Df CONTRACTIBUS IN SPECIE,

125

füut.

[lt, ]

R d

RESsPONDEO r.

Teftari poffünt omnes,

Htgm fribi

qui jure non prohibentur, fi habeant rerum pro-

! ld

priarum dominium.

RzsPONDEO 2.

Prohibentur teftäri I.fer-

i, )

Il d

vi proprie di&i, hoc eft, mancipia. ». damnati

ad mortem vel perpetuos carceres. 3. filiusfa-

i i

telinsi

milias quoad bona profe&itia. 4. mente capti,

furiofi. 5. prodigi declarati. 6. infantes ac im-

Ut

« Oa

puberes , etiamfi accederet confenfus tutoris. 7.

muti & furdi fimul quoad teftamentum nuncu-

i, à

pativum..8. ccci, nifi preter feptem teftes ad-

r an

XDtU fj

hibeant Notarium pro o&avo tefte. 9. rei lafz

majeftatis. 1o, contrahentes inczítuofas nuptias

Julceyez

quoad inftitutionem eorum, qui in linea colla-

Aptione

terali ultra fecundum gradum conjun&i funt.

mtur 1j

iI.condemnati ob famofum libellum. r2.hzre-

lls cautt

tici, ubi non funt tolerati. 13. omnes, qui de

n pofftys

jure funt inteftabiles, hoc eft, quibus poteftas

m p dl

ferendi teftimonii adempta eft. 14. ufürarii ma-

«t al feve

nifefti. 15. excommunicati propter hzrefin, eo-

dium t

rumque fautores , ubi non funttolerati. 16. per-

i, Qd tl

cuffor Cardinalis. 17. Religiofi. poft emiffa vota

lum viY

folennia. 18. Clerici de bonis beneficialibus fu-

vlerdoni

perfluis etiam ad caufas pias.

Hi omnes partim

n a

jure naturali, partim civili, partim Canonico,

v d

quatenus hzec jura pofitiva, Civile & Canoni-

en. fo-

cum, pro diverfitate locorum &temporum funt

u o

in ufu, funt inhabiles ad teftamentum conden-

rl

dum, faltem valide pro foro externo Canonico,

vel civili.

Econtra habiles ad teftandum funt

, iiis

1, banniti feu profcripti. 2. filiifamilias quoad

bonacaftrenfia. 3. Minorennes, etiam fine con-

ofin: vt

fenfu Curatoris. 4. furdaftri. 5. Religiofi Ordi-

]

nuim

126

T TA CCPIA T I5

y!

ol

num militarium ex privilegio Papz. 6. Novitii.

1 jgit

Quod autem attinet Clericos, qui fieculo decie

moquarto privilegium teftandi partim ex concef-

I

r

y h

fione Épifcoporum , partim ex confuetudine

aquirere, velfibi arrogare ceperunt, monendi

A

videntur, ne transgrediantur juftos limites juris

divini, quo per tredecim priora fecula bona

intuitu beneficii parta femper ad caufas pias, &

T

quidem ipfam Ecclefiam beneficialem propius re-

"'"alw(

hi

Ípicientes applicari debuerant.

Jus illud ante-

"

ii

AQMM

J

rius adhuc urgetur in Concilio Lateranenfi cele-

brato fub ALgxANDRO IlI. prout refertur C.

& an)

cum inoficiis , h.tit. his verbis : Cum in officiis cba-

atit)

vitatis primo loco illi$ teneamur obnoxii à quibus benefi-

H'W. |

cium nos cognofcimus recepi[Jes econtra quidam Clerici

m

cuim ab Eccleftis fuis multa beneficia perceperint , bona

*2 tl

1

per eas aquifita in alios transferre prafumnunt, — Hoc

Htj

od

igitur , quia antiquis Canonibus con[lat inbibitum , nos

indemnnitati Ecclefiarum | providere volentes , fioe inte-

ftati dece[Jerint , five aliis conferre woluerint, penes

Ecclefias eadem bona pracipimus remanere.

Ita ftatu-

v

E6

tum fuitin Concilio Generali anno 118o0.

!

C. Ad bac , h. tit. habetur aliud Decretum ejus-

It

uf

dem Alexandrilll. his verbis: 444 bec prefentibus

MI)

(s

innotefcat , quod Clerici de mobilibus, que per Eccle-

du

fiam funt adepti, de jure teflari non. po[Junt.

Voen-

ET

tes tamen €$ fui compotes inoderate valent aliqua de bonis

la

ipfis non ratione teflament? , fed eleemofine intuitu ero-

*l f

gare in-agritudine conflituti.

Pt

Drixi, primum feculo decimo quarto juf

[

"r

teflandi apud Clericos circa bona ex beneficiis

MT

parta invectum fuiffe. Sic P. KnaM.in Hier-

Vw

"

-archia Auguftana Tom. 1. Se&. 12, de FRID E*

lt

d

RICO

E

ET

j

DE CONTRACTIBUS IN SPECIE.

127

?. ( ch':

RICO Epifcopo ad annum i1307. fcribit : Ecclee

Jie Aduguflane Canonicis & Vicarüs jus teflandi conce[-

TO n

fit. lmo ufus impune teftandi per Capitulatio-

: tf

nes ab Epifcopis extorquericepit primum fecu-

IU qype

culodecimoquarto. SicScuirTEnvsinGlof.

Wi

fario Teutonico V. fio fcribit : Confirmatio confra-

!t

ternitatis Majoris Cleri zirgentinenfis 1419. WAlbelmi

Qs pla,

Epifcopi. Epifcopus Fertone , id eft , quartaparte Mar-

"DL DEODIS

c& argenti per Clericum decedemtem fibi ut' Ordinarío

J il m

j

loci légato contentus bona defunti , vel Ecclefie , fi ejus

w

Ó

antuitu aquifita funt , «vel beredibus proximioribus ipfius

(ti

i

t

4

"n

defun&ii cedere permittat.

Similis conürmatio ibi-

dem habetur pro Ecclefia SPrgENst, ubi ex-

| a'yuiä-wge;*l

preífe additur, in cafu, quo Clericus rion dede-

! quám (

rit fertonem, nec habuerit aliud indultum, bona

Tjnit, h

dereli&a pertinere ad Epifcopum ex veteri more ,

a, ]

nad) a(tem Joerfomntett. — Ubi nota; etiam tunc

tülum,

bona intuitu Ecclefie , hoc eft, exlabore clerica

i, fet i

liaquifita pertinere fine difcrimine ad Epifcopum.

iriri, jv

QUJERITUR 33.

Quid requiratur ad legi-

N

; Yal

time adeundam hzreditatem ?

pup T

REsPONDEO.

Pro adeunda hereditate

m od

requiritur 1. ut heredi concedatur fpatium fuffi-

ciens deliberandi, velitne adire haereditatem,

li r

!qgæp«*l

vel non ?

un

! n

RaTr1O eft, quia heres adita, feu acceptata

&r.ï [ ;v

femel hzereditate tenetur folvere omnia debita

yfn ia

defun&i. Hocautem fpatium deliberandi de u-

re communi eft annus integer.

2. Ut heredi

concedatur Peneficium Inventarii; feu libertas an-

»p Qu

g bEUfFF;

notandi omnia Pona, jura, ac debita, que reperi-

unturin hereditate defunGti.

Confici autem de-

gax t

, &ho

bet Ínventarium authoritate Judicis vel Notarii

Wi

intra

TRACTATUS

Wi

128

intra fex menfes à morte defun&ti, &? in prefen-

| Qu

h] n

tia illorum, quorum intereft , puta creditorum,

& heredum neceífariorum, fi non nimium di-

!h

ftent.

rq

UXRITUR 34.

In quot partes foleat di-

vidi hereditas? Ét quota pars dicitur Legitima ?

RESPONDEO I.

Tota hereditas de Jure

Ü

41

communi dividitur in duodecim partes, feu, ut

vocantur , uncids.

Dus ejufmodi unice vocan-

)n

tur fextans, tres vocantur quadrans, quatuor tri-

m

ens, quinque quimunx, fex femis feu femiffis ,. fe-

hp

ptem /eptunx, o&to bes, novem dodrans, decem

E ;Jl'dlf.*'

dextans, undecim deumx, tota vero hereditas,

l

YPf

feu duodecim unicz, vocatur 74;; & hinc qui

A

totam hareditatem accipit, dicitur ex «[Je hares.

t

f

REsPowDpEOo 2. De Jure communi omni-

bus haredibus fimul fumptis pro legitima plus non

b

debetur, quam triens, hoc eft, tertia pars heree

ditatis, feu quatuor unciz.

REsPONDEO 3.

In partem legitimce de-

bent computari etiam ea, qua heredes necefía-

l

rii jam acceperunt titulo dotis, vel donationis

propter nuptias, &c. dum teítator adhuc erat

n

jn vivis.

DAU [V)

RESPONDEO 4.

Ín partem legitime com«

I

putari non debent fumptus, quos parens fecit

EY

in educandis liberis, ftudiorum, opificii, vel

"It

artis addifcende cauía, nifi ubi aliud petunt le-

ïltexrr

ges, confüetudines, vel paGtiones particulares.,

uf

vczfu

RESPONDEO $.

lia legitima non debet

hqïläf

1

eífe onerata aliis oneribus, quz pretio zeftimari

j

tj

T

!f

li

pofünt; alioquin eoipfo non reciperetur legiti-

ma integra.

(

QuEx

i

W

h

l

S

DE CONTRACTIBUS IN SPECIE.

I29

i) æ IH PK*'

T d

QUZRITUR 935.

Quinam dicantur hzre.

des neceffarii ?

Q ii

RESPONDEO.

Hsredes neceffarii funt . r.

Liberi legitimi, (ive jam fint emancipati, fivead-

As r

huc fint conttituti in patria poteftate.

2. Fili

r Lj

naturales vefpettu matris , faltem de jure communi.

& d

3. Si liberi legitimi jam fünt premortui, eorum

Vr f

loco h&eredes neceffarii funt horum liberorum

li von

defcendentes, nempe mepotes ( meptes ex liberis.

l, QUior

4. Si neque nepotes neque neptes ex liberis de-

L Jtnu, i

fun&i fuperfunt, pro hsredibus neceffariis ha-

Ül m

bentur parentes ipfius defuncti; &, fi parentes

tE0. Detsia

jam obierint, alii a/cendentes.

5. Inter liberos

fj &ltrg

computantur non folum po[ibumi, fed etiam ad-

tudit

optati à defun&o.

6. Fratres & forores nonfunt

QOImUDi O

hzredes neceffarii, nifi in cafu, quo inheredem

ln plust

fuiffet inftituta perfona turpis, v. g. meretrix,

lus hn

concubinarius, leno, mimus obfcoenus, filius

presbyteri, filius adulterinus vel inczítuofus,

lgline d

infamis infamia juris vel fa&i, &c.

s t

QUuERITUR 36. Exquibus caufis exhzre-

d dongtiy

ditari poffint heredes alioquin neceffarii ?

r adu t

RESPONDEO.

De jure communi enume-

rantur caufz fequentes.

1. Si filius vel alius de-

negïtimm«

fcendens violentas manus in parentem feu avum

injecerit.

Qs p W

2.Si ei maledixerit, velaliam gravem

h OPIUCK) k

injuriam intulerit.

3. Si eum criminaliter accu-

faverit extra cafum , quo in principem vel Rem-

qjid p

j particui;iä

publicam deliquerit.

4. $i eum detulerit judi-

ma nl p

cialiter cum gravi ejufdem praejudicio in bonis

honoris vel fortunz.

retio dl

5. Si ejus vitit infidias

ftruxerit. 6.Si filius pro perfona aut debito pa-

jpret i

tris in carcere feu vinculis detenti rogatus non

!

1

fide-

D. Zmnort. F.de Contra&t in [pec.

Dv

130

TRACTA;FUS

fidejufferit.

Filia tamen hac obligatione non

| (

Along

conftringitur.

7. Si parentem ab hoftibus ca-

8. Si furiofo velin amen-

: m

prum nonredemerit,

tiam lapfo competens obfequium non praftite-

hu

| W

rit, fed eum neglexerit.

9. Si cum novercarem

carnalem habuerit.

Io. Si teftamentum facere

vel mutare volentem prohibuerit.

Si fe affo-

ciaverit mimis, hoc eft, illicitos ludos exhiben-

l

J

tibus parente invito.

12. fi ut maleficus verfe.

tur cum maleficis.

ia

I5. Si defecerit à fide fattus

BIN

h&reticus, nifi ubi heretici fuerint tolerati, &

VOT

fimul intercefferint fpecialia cum illis pa&a.. 14.

Si filia recufatis honeftis nuptiis ante annum z-

A YT

(Ugut

tatis 25. elegerit effe meretrix, & libidinofe vi-

xerit.

[

Huc.de Jure Bavarico & equitate natu-

L

rali revocatur , fi filius ante25. & filius ante 30.

1 tj

ztatis annum abfque confenfu parentum nupfe-

rit perfone turpi.

UJERITUR inter DoCtores, utrum ad ex-

haeredidandumfufficiat etiam alia caufa eque gra«

D

M

vis, aut etiam gravior, quam hic expreffa eít ?

Id affirmant Covarruvias, Facbineus, & Stru-

i

vius, quibus omnino affentior faltem fi caufa in

l

g Tetty

eodem genere cum caufis hic expreffis verfetur ; quia

Imperator Novell. 115. $. 2. dicit: fufficere gra-

Vl

veimn C inbone[Lam injuriam parenti illatam.

Atqui o-

1 50036[]? r

mnis caufa eque gravis, vel gravior quam hic expreffa

f

H

eft, infert gravem & inboneflam injuriam parenti.

d)

]F"f

"Q

Itaque dum in eadem Novella dicitur; mon licere

(

ex alia lege ingratitudinis caufas imponere, fenfus tan-

NU T

li

Ab

tum eft, quod aliz caufc minoris omenti opponi

A

il

Q

nequeant, quz his recenfitis genere & gravitate

R

D

N

Ml jl

&quiparari nequeant.

ulw

i

[

QUIEI*

j

DE CONTRACTIBUS IN SPECIE.

I3r

)bligatione .

QURITUR 37. Quenamrequirantur con-

i hombüi;

ditiones, ut exheredatio liberorum fit valida?

QU Velitr

REsPONDEO.

Requiruntur conditiones

IUO od

fequentes, r. ut exheredatio non fiat tantum in

UT DOVete

codicillo, fed in teftamento ipfo. RaATI

O/elf,

Téttum f

quia hereditas non datur in codicillo, fed

in te-

-

ftamento.

Ergo nec in illo adimitur.

2. Utin

lr n

teftamento exprimatur caufía jufta exhzredita.

Dulefny w

tionis ," qui modus expreffionis vocatur exberedi-

trt i fbl

tatio cum elogio. 3. Ut exhsreditandus exprima-

Ti tolee

tur fuo nomine.

4. Ut exhaereditatio fia

& non fub conditione.

t pure,

1l

5. Ut heres fcriptus pro-

ATl aDnt

bet veritatem hujus caufze.

t oidiol

QUZERITUR 38.

Quinam non poffint in-

Bruitate n

ftitui pro herede ?

fliuyant:

RzsPONDEO. Inftitui non poffunt r. he-

retici non tolerati, aut fi tolerati fint, per le-

RIUUT Tj

ges, con(uetudines, velpa&ioneslocorumpar-

Xrüm d er

ticularium exclufi.

2. Apoflate à fide chriftia-

f eqeg

na, quales revera funt ii qui vocantur Franc-

mapon;, Sreymauter, cum manifefte rejiciant

ayeda

ini, 6

authoritatem Scripture, & leges in ea conten-

jen d u

tas, v. g. de vitanda fornicatione, & centum

alias veritates in Scriptura contentas.

yverfeturyt

Hujus-

i f

modi ergo homines, nifi faltem coram magiftra-

jim, Ài

tu renovent profeflionem fidei chriftiane, pla-

ne exharedandi fünt à parentibus.

3. Banniti à

yunticar

Romano Imperio, quia funt civiliter mortui.

njunanpe

4. Daranati ad ultimum fupplicium.

5. Damnati

icitr i

ad metalla vel triremes inperpetuum. — 6. Libe.

g, f

ri perduellium , & reorum lefz majeftatis.

7*

qantnt t

Communitates incapaces Dominii, &c,

Verum

w r

de hisin caíü extraordinario pro foro externo

2

plura

|

W

TRACTATUS

132

n

plura reperiri poterunt in Civiliftis, vel Cano-

niftis.

ii

UJERITUR 39.

An teftamentum condi-

| .-,guvaxäz

hm,

tum ante ingreffum religionis velante profeflio-

|.!

nem rumpatur per profeffionem ?

RsEPONDEO.

Ita certe;5 quia

Negative.

"'Tridentinum Novitio in ultimo bimeftri permit-

i

[

tit condere teftamentum, quod fruftra permit-

l;

teret, fi non perfifteret poft profeffionem.

An teftamentum femper

[j

QUJRITUR 40.

p

ï

poffit revocari? etiam fi interceffit pactum vel

n

t

juramentum de non revocando?

Vrl

A

RESPONDEO TI.

Quilibet poteft pro libi-

tu revocare fuum teftamentum nifi intervenerit

Ul, f,i

W

Ilf

pa&um utrinque onerofum.

al

RaT1Oo eft, quia ut dicitur l. 4. ff. de ad-

i

impl.legat: .4mbulatoria ef] voluntas ad fupremum

vite exitum.

| &-m»

REsPONDEO 2.

Ea mutatio licita eft, et-

N

!

iamfi intervenerit pa&um gratuitum de non re-

vocando.

LY

l

!l

)

RaATrOo eft, quia ejufmodi pa&iones à jure

civili irritantur, vel tanquam nulle, utpotere-

DI

) W

Aj

pugnantes libertati naturaliin re maximimomen-

ti, declarantur.

Sic. l. 22. ff. de legat. dicitur:

4

ANemo poteft [ibi eam legew dicere , ut à priore ei non li

T

ceat vecedere.,

AC m

[i

AAs

REsPONDEO 3.

Si tamen interveniffet

i5j

pa&um juftum utrinque eque onerofum , atque

p

!

ex altera parte jam impletum , vel paétum paci-

g

[

|

j

ficatorium per modum compofitionis, non licet

j

I

variare teftamentum ; nifiinterveniente nova ac

2 ü

[

fufficiente variationis caufa.

[l

RA-

Bl

Ttby

j

DE CONTRACTJIBUS IN SPECIE.

133

li, "i

ä:

RATro eft, quia non repugnat juri naturali,

fi quis in majus bonum proprium fe obliget ad

non variandam fuam difpofitionem teftamenta-

riam, v.g. fi quis pacifcatur de inftituendo hz-

3l?ante w

rede ea conditione, ut fibi ferviat in longa &

lt Qfb

difficili infirmitate, ut fibi affiftat in fuis neceffi-

ID

tatibus, ut fe juvet in bello jufto, &c. & hec

fl

libertas naturalis ita fe obligandi non eft mani-

fifionn,

fette fublata per leges pofitivas in foro interno.

Tlettum j

Dein hujufmodi pactum videtur potius reàle,

quam perfonale, in quantum videlicet pacifcens

;em[ pátt

conpacifcenti adhuc in vivis obligat omnia fua

a ml

bona tam mobilia quam immobilia.

[ iteryer

D ixr, eque onerofim , fi enim foret onusre-

fpe&tive leviffimum pro hereditate maxima , pa-

Lf di

&um fimpliciter effet potius gratuitum , quam

onerofum.

i firm

QUIERITUR 4I.

Anpoffit fcribi hzresin-

certus? v. g. volo effe heredem, quem Titius

titdi, d

demn ts

poft meam mortem defignaverit

RESPONDEO.

De Pfure civili non poteft fic

fcribi. Ita habetur 1. 68. ff. de heredibus infti-

Biones a

, uptet

tuendis, ubi dicitur : Si quis ita fcripferit : Si

Titius voluerit , Sempronius beres eflo, non valet. in-

mimimp'fä

dgt. s

fritutio.

RaTrOo eft, quiaffic non defun&us fed alius

Apinm

heredem inftituiffet; quod nimis grave accidit

; n

heredibus ab inteftato, & ideo merito caffatum

eft à lege pofitiva, licet non repugnet fic fieri

rofün,

per jus naturale, cum aliquando quis in feligen-

dis re&te hzredibus magis confidere poffit in pru-

pi, i^

dentia & exa&a circumfpe&tione aliena, quam

miente n

propria, prefertim fi jam fit morbo gravatus.

l

l3

1nc

p

134

TRACT;,ATU'S

x

Hinc in Ju&E CaNonrco C. r3. de Teftam.

|

| hm

habetur contrarium bis verbis: Qui extremam

! n

voluniatem in alterius difpofitionem committit , non vix

detur decedere inte[latus.

D

r

Qu ERITUR 42. Quandonamlocumnon ha-

beat Palcidia vel Trebeliianica 2

Wl

RESsPONDEO.

Falcidia non habetlocum r.

Tn legatis piis.

2. In fpecialiter exceptis ab ipfo-

met teftatore, fi videlicet in teftamento expref-

3l

fe cavit, ne à legatis detrahatur falcidia. . 3. Si

heres de bonis h&reditariis aliquid furripuit, vel

j w

j Y

110

negavit.

4. Si heres non confecitInventarium

!

debito tempore & forma.

AT, ]

5. Quando . in tefta-

mento aliquid legatur ea conditione, ut nec ab

Itr

ipfomet legatario alienari poffit, fed neceffario

ad haredes tranfeat,

Itahabeturin diverfistex-

tibus Juris Civilis, ubi viget.

Hinc infpicien-

Mi

dze leges, vel confuetudines locorum particula-

j

rium.

11]

UJERITUR 43.

Quibus modis refolvitur,

feu annulatur, teftamentum ?

RESsPONDEO.

&

Refolvitur quatuor modis ;

videlicet r. Irritatione, 2. Deftitutione. 3. Ru-

Prioribus tribus modis

ptione. 4. Refciffione.

Tifi

invalidatur teftamentum ipfo jure; fed ultimo

Din

Yj

modo folum irritatur per querelam inofficiofi tefla-

d onfi

snenti.

Nv

InRITARI tefftamentum dicitur , quando

/35][]0 "

ld

teftator interea redditur incapax ad condendum

)

Vrictr

teftamentum, v. g. per bannitionem, fervitu-

* df

iU

ii

tem perpetuam, &c.

DrsTiTur teftamentum dicitur, quando

interea hares redditur incapax ad fuccedendum,

lh

W

NS g,

Mxemveü

1

DE CONTRACTIBUS IN SPECIE.

T55

Dd Tef!a:

V.g. per mortem, per defe&um conditionis in

* Ml H

teltamento appofite, vel per repudiationem hzs-

LU

reditatis coram Judice factam.

RunuPr teftamentum dicitur, quando tefta-

Ttmy

tor tacite vel expreffe revocat prius teftamen-

tum, v. g. condendo novum teftamentum , vel

fabetls

quando ipfi füpervenit filius pofthumus , aut

T

quando interea adoptat filium.

dTonto qu

QUZERELA INOFFICIOSI TESTAMENTI

FTTT

dicitur, actio heredis neceffarii in teftamento

lidfu:ripuii:-

omiffi, vel exhzredati, qua apud Judicem con-

tl

queritur, fe injufte fuiffe omiffum, vel exhe-

Jindo j

reditatum ; probatque caufas exhereditationis

l, U t

non fubfiftere.

Éd nettl

QUERITUR 44.

Quotuplex fit Executor

ndiver[t

teftamenti ?

KRESPONDEO.

r infpici

Executor eft triplex r. Le-

2 particu

gitimus, feu legalis.

2. Téflamentarius.

3. Dati-

*0U$.

Horum autem quilibet aliquando dicitur

j nfltitr,

univerfalis, aliquando particularis.

ExEcUTOR LEGITIMUS SEU LEGALIS

i modi

eft, quem lex determinat ac conftituit.

n

jone $d

[

TEsSTAMZENTARIUS eft, quem teftator de-

; tribustid

terminat.

; hus

DaTivus eft, quem Judex in alterius de-

fe&u conftituit.

ia

UNnrivzEnsALrSs eft, cui datur generalis fa-

cultas in omnia bona defunGu.

, d

al od

PanTiICULARIS eft, cui datur folum fa-

, i

cultas difponendi circa partem bonorum de-

fun&i.

tur, qe

QUXERITUR 45.

Quis poffit conftitui in

Executorem teftamenti ?

iil

-

Rre.

T

I4

x

"

156

TRACTATUS

REsPONDEO r.

In teftamento profano po-

QVLB

od

teft conftitui quelibet perfona jure non prohi-

k

bita, etiam mas vel feemina.

D

JOd

RaAT10 eft, quia faltem de Jure Canonico

fominain Executricem adimittitur etiam jure na-

p

tur& ip teftamento pio, prout habetur C. 3. h. tit.

Ergo multo magis admittitur de Jure nature in

FI

teftamento profano.

[

[

t

RzsPONDEO 2.

Clerici, ac proin multo

m e

magis Religiofi, prohibentur agere executorem

iM

A

j

in teftamento profano, nifi ex fpeciali licentia

ag

Epifcopi vel Superioris.

RaTrro eft, quia de Clericis in variis Con-

ao

p

ciliis ftatuitur, ne fint attores vel procuratores ne-

gotiorum fecularium; quod tamen munus effen»

UMT

tialiter involvitur in officio Executoris circa te-

u

ftamenta profana.

De Religiofis vero dicitur

iPRD)

c.fin. h.tit. in 6. — Religiofus executor ab aliquo in

a wooluntate ultima deputatus non. potefl. bujufmodi offi-

W

cium fufcipere vel exequi , vifi à Superiore fuo petita fus

per boc licentia €2' obtenta.

EU

RE£sPONDEO 3.

In teftamento pío Clerici

poffunt fufcipere munus Executoris. Religiofi

fepulg,

HIWIT

tamen etiam ad hoc indigent licentia Superioris.

RaTrIO eft, quia de Religiofis textus inhi-

Mu

f

* ümnjod

bitorius loquitur indefinite fine diftin&ione in-

ter teftamenta pia & profana.

De aliis autem

H E[ One

;rivarorum i

Clericis id clare permittitur c. 19. h. tit. Sfoannes

Clericus & P. laicus conflituti executores ultime volun-

"t t

tatis O. Clerici, qui piis locis in ultima vooluntate lega-

1 ESPOHJ[

vit, pofl mandatum fufceptum per Diegce[anum. cogi de-

t

bent te[latoris explere ultimam: voluntatem.

*l

.

hi

n

Qvux-

i

DE CONTRACTIBUS IN SPECIE.

137

RUT

QuzmnriTUR 46. Ad quid obligetur Exe-

Jüttgpy,

cutor teftamenti ?

RESPONDEO.

Executor tenetur 1. exequi

Et

J n

ultimam voluntatem defuncti fine mora.

I pj

fi àdmonitus eam executionem intra annum cir-

RLT

cd legata profana, vel intra fex menfes circa pia

]ut n

legata negligat, perdit omnia emolumenta, qu&

2. Indu-

alioquin ex hereditate confequeretur.

bio deintentione teftatoristenetur teftamentum

V rot g

IT

vel legatum exequi, juxta illius voluntatem ra-

tionabiliter prefumptam.

3. Poft executionem

fpcáli lg

tenetur legitimis Superioribus reddere rationem

n variyl

Á

acceptorum & expenforum, licet tef*cator. eam

remiferit.

frittam

Tmunusd)

UJERITUR 47. : Quis poffit commutare

Lris ciri

ultimas voluntates ?

Y6r0 ditl

REZsPONDEO.I.

Circa. teftamentum vel

' d dipui

bujfd j

legatum profanum nemo habet poteftatem com-

mutandi ultimas voluntates ; etiam in evidenter

tj

melius, nifi füpremus Princeps feu Magiftratus,

idque non nifi exigente caufa publica neceffitatis

Yoyo Q

reipublice.

n N

RaTIO eft, quia privato fübditorum domi-

Yi Supet

nio princeps pre;judicare nequit, nifi fic exigen-

fis temu

te dominio alto in bonum neceffarium reipubli-

ifindiont

ce. Ergoneque przjudicare poteft difpofitioni

De di d

privatorum in eventum mortis , nifi aliud petat

.Lti,

bonum reipublicz.

iv Ut

REsPONDEO 2.

Circa teftamenta vel lega-

T wämm;

t3 pia commutare ultimas voluntates nemo pot-

gtl

eft, nifi Summus Pontifex, vel Epifcopus tan-

Af

quam delegatus Sedis Apoftolica.

RaA-

3

(

138

TRACTATUS

y

R ATI0 eft, quia dominio privato laicorum,

u

aut Ecclefiarum , vel locorum particularium

ii

prajudicari nequit, nifi per expofitionem vo-

P

luntatis defunctorum rationabiliter przfuümptas

|

j

qu£ expofitio pertinet.etiam ad poteftatem or-

|

dinariam Epifcopi, velex plenitudine poteftatis

commutando voluntatem defun&i certam ac li-

AA

W

d

quidam ex caufa neceflitatis refpicientis bonum

[

publicum Ecclefias.

Ea vero plenitudo potefta-

A

tis pertinet ad Papam.

Id quoad rem probatur

u

Mi

"

ex Concilio Tridentino Seff. 22. c. 6. de ref, ubi

UXATT

dicitur : /n commutationibus ultimarum «oluntatum ,

sintp

que non nifi ex jufla &2 mece[Jaria cau[a fieri debent ,

Ateoy)

Epifiopi tanquam delegati Sedis Z4poflolice fummarie

* j

€? extrajudicialiter cogno[zant.

Similiter dicitur in

n

Clementina 2. de religiofis domibus : Cumea que

ad certum ufum largitione funt deftinata fidelium ( falva

dU

A

Sedis Zdpo[lolicee autboritate ) debeant convoerti, Cgc.

]IP

UZRITUR 48.

Quo ordine ab inteflato

fuccedant heredes, in cafü, quo nullum tefta-

mentum eít confectum; vel quo illud eft inva-

lidum ?

At

iM

RESsPONDEO.

Heredes ab inteflato de jure

communi hoc ordine fuccedunt.

LTUM

1. Defcendentes

Sunap

in linea re&a, nempe liberi, nepotes, prone-

htboy

potes, &c. 2. Zfcendentes inlinea re&a, nempe

4 l

parentes, avi, &c.

3. Confanguinei collaterales,

Q

"

ET

nempe fratres, forores, eorumque filii, & fi-

11j

lie, nepotes & neptes, fi eorum parentes jam

Wtg

DL

IObvean.

obierint.

4. Conjuges reciproce, fi defcendem.

tes, afcendentes, & confanguinei collaterales

A(Pam

J

déficiant.

5. Fifius , fi deficiant alii hzredes.

[ |

& ET

QUX-

$

DE CONTRACTIBUS IN SPECIE

138

Va[(ïl IU

UZXRITUR 49

An nepotes & neptes de-

| Pümcum

lp

fun&i füuccedant in capita vel in ftirpes ?

RESPONDEO

Nepotes,& neptes defundti,

[61' præmmr

poteü&'em

five adhuc vivant aliqui hujus liberi

five nulli

Uiteyyd

five defícendant ex uno ftipite, five ex pluribus,

i CGttam D)

tantum füccedunt in ftirpes, & non in capita.

Itints i

Rarro eft, quia tantum fuccedunt jure re-

Jlll*lldog

prafontationis, in quantüm reprzfentant fuum pa«

rentem.

T

Itaque folum in corpore illis licet adire

vel repudiare hzreditatem.

66 dend

LURT

QUJERITUR 50

Quomodo ab inteftato

füccedant privigni?

h frid

RESPONDEO

Vitrico aut INoverce non

/6 t a

fuccedunt, nifi intercefTerit parificatio prolium in-

Itr diiy:

MU

ter conjuges; fed fuccedunt tantum illi parenti,

ex quo procreati funt.

Ita jus commune.

fim (

UXRITUR 5I.

Quomodo fuccedant li-

Wfii, G

beri naturales, fpurii, legitimati , &c

iif

RESPONDEO I

Naturales necdum legiti-

jlum tf

mati, fi adfint alii liberi legitimi; non fuccedunt

ul um

patri; fuccedunt tamen matri, avo & aviz ma-

ternz

equaliter cum aliis liberis legitimis , &

quidemin capita

Itababet Jus commune, quam-

TT

vis quoad equalitatem portionis materne forte

Va

repugnante zequitate naturali.

RESPONDEO 2.

Si pater nullos alios ha-

Pofe p N

[eda n

beat liberos legitimos, naturales fuccedunt et-

i CO

iam patri non habenti legitimam uxorem, atta-

u fl

men folum in duabus unciis.

Reliquze decem

p

uncie obveniunt reliquis confanguineis defun&i

[j t

:

RESPONDEO 3.

Nepotes naturales & pro-

n

j ol

nepotes à fücceflione avi paterni vel proavi om-

i hr

nino & femper excluduntur.

RrE-

Q:

]

J46

TRACTATUS

RzsPoNDEO 4. Legitimi tantum , feu ad-

i

Oü*" an

optivi & arrogati fuccedunt cum aliis legitimis

zqualiter in bonis allodialibus.

j

f

REsPONDEO 5. Spurii, hoc eft, nati ex

[

meretrice publica, füccedunt cum legitimis li-

i

beris equaliter matri, nifi fuerit nobilis. 'Tunc

[

j

enim illis folum debetur alimentatio ex bo-

iil

]

nis maternis.

Verum illa equalitas portionum

"

7l

forte non congruit cum equitate naturali.

TMM

!

RzsPoNDEO 6. WNati ex damnato coitu,

&l

hoc eft, adulterini, inceftuofi, facrilegi, nec

taiin 1

patri nec matri fuccedunt; fed debetur ipfis fo-

ia lt

]a alimentatio.

dT

ResPoNDEO 7. Legitimati per fübfequens

matrimonium fuccedunt zqualiter cum aliis le-

gitimis.

g.:Cm'm

RzsPowpEo 8. Legitimati per refcriptum

Principis non fuccedunt, fi extent alii legitimi

T "yfs n

CL UT

tempore legitimationis, nifi Princeps illos fpe-

4

cialiter legitimaverit etiam ad fucceffionem.

UJZRITUR 52.

Quis fuccedat Clerico ab

jnteftato ?

g* ]

REsPONDEO r.

ul

Inbonispatrimonialibus,

)

'NW

quafipatrimonialibus, & induftrialibus induftria

il

rofana, fuccedunt proximi confanguinei.

"N

RESPONDEO 2,

In bonis beneficialibus,

)u

parfimonialibus vel induftrialibus ex labore Cle-

C&mfn l

ricali, füccedit Ecclefia, in qua defun&tus ha-

buit beneficium, ita tamen, ut jus fpolii com-

MI»

Ls

DAT

petat Epifcopo, hoc eít, jus accipiendi partem

bonorum,

?Uil

I

Jf

Rarro eft, quia Clerici funt jure divino

"R

BU l

TU

incapaces Dominii in bona titulo clericali feu

labore

DN

t

DE CONTRACTIBUS IN SPECIE.

I4I

| talltuml

h

n

j

labore clericali parta, prout in Tra&. de Jufti-

ID dj lt

tia oftenfum eft. Hec funt liquida in Jure Ca-

d v

nonico, ut mirum fit, à nonnullis authoribus

fcribi oppofitum.

Nam C. r. de peculio Clericorum

CUT hts

Ltl

ex Concilio Arelatenfi fic habetur: Jnvefligan-

t

!

dum eff , fi nibil patrimonii babens presbyter , quando

EDt«

L

Ut i

promotus ef? ad Ecclefiafticum. ordinem , poflea. emerit

hr

