135. fic fcribit : Ubi locorum juftum eft , ut is qui

edetip:

àn univer [um ex . accidenti non

Jpina neglligentia fua reg

At per

i

]

fuas amifi[fe traditus eft.,

denuo per vim ad ignominiofam

MR

vitam transponatur , &? ad quotidiani vittus , nequá

Mrin.

non awittus corporis inopiam adigatur ? H AUNOL:

T

DUS, qui Tom. 1. Tr. 2. n. 460. iftum textum

adducit, fubjungit: Ob banc rationem & quasdam

alias affirimandum videtur cum decem

gravi[fmis Sfuris-

Mfenti

confultis , - quos vefert & fequitur C A

SPARUS MAN-

iUberos;

zIUs Decif. 3. q. 2. competere hoc jus reda&tis

itres at f

"adincias. LiwrrANDUM tamen hoc eft, nifi

eg la

tales perfonz petendo mütuum huic juri expref:

odsteltt

fe vel tacite renuntiaverint ex more regionis.

| er pron

QUu/ERITUR $. Án perfonz, quz gaudent

Ym df

beneficio competentie, poffint ante fententiam

, 1 M

Judicis fibi ipfis clam fervare, vel etiam furripe«

ter Ug

re competentiam ?

1o, D

W

REsPOoNDEO Negative.

Ra'T10 eft, quia cum ad ufüm hujus bene-

quünt

l, u

ficii requirantur multx conditiones , non pof-

n

funt effe judices in caufa propria: & fuppofito

teny

y, p

j etiam, quod liquido conftaret de requifitis con-

n

; ditionibus, tnon tamen conftaret, an competen-

iti, D

[f

u

i

, tiafibi competat ex lege pofitiva, vel jure na-

, turali? Et fi boc conftaret, non tamen con-

MT

t

ftaret, quod fibi competat ex juftitia commuta-

re at

L

2

tivs,

u

84

T ROA CCEA LEU5

M

tiva, vel folüm diftributiva dependenter aba&u

T

legitimi Judicis ? In dubio autem non licet fur-

)

Mihi videtur; quod hocbene-

ripere alienum.

QHl

ficium competentiie folum debeatur ex juttitia

diftributiva.

QUJERITUR 6. An fucceffor in Beneficio

vel Pralatura teneatur folvere debita contracta

à fuo Anteceffore ?

Si anteceffor contraxit

Us

REsPONDEO I.

debita in luxum vel alios fumptus inutiles, non

E

(

g

D

ten

etur ea folvere fuccetfor.

RaAT10 eft, quia tutor non poteft nocere

pupillo ; nec fucceffor ullo titulo poteft gravari

fa&o alieno defuncti, cum fua bona non acci-

piat hereditaria fuücceflione à defuncto, fed à

[

collatore.

Si anteceffor contraxit

RESPONDEO 2.

debita in utilitatem Ecclefie , attamen fine con-

fenfu eorum, quorum confenfus requiritur, fuc-

cefTor non tenetur folvere illa debita.

W

RartIo eft, quia in tali cafu poffeffor bene-

Muf

ficii vel Prelatus non poteft valide obligare bo-

li

pa Ecclefie, utpote deficiente confenfu legiti-

Tl

Exfolaautem ob-

ln

1]

mo ad obligationem realem.

ligatione fui antecefforis nullo titulo oblig

atur ;

i dnmph

xml

cum ab eo nil juris aut bonorum accipiat, fedà

Pf

collatore vel Inftitutore in beneficio.

p

!

Si anteceffor contraxit

RESPONDEO 3.

4

W

debita in neceffitatem Ecclefie , attamen fine

ufmf»

j

confenfü eorum , quorum confenfus ad contra-

Q

"I

ndam obligationem realem potuit & debuitre-

"

d

quirl, ne

t

fic obligatur fucceffor.

)

R -

ügo

1

)

DE CONTRACTIBUS IN SPECIE

85

Dltrtrg

Rarro eft, quia in tali cafu non contrahi-

1 0n fs

tur ab anteceffore obligatio, nifi perfonalis. Ad

Qd

perfonalem autem obligationem antecefforis fuc-

r r

ceffor non tenetur, cum ab eo nil accipiat jUFlS,

vel bonorum, fed à folo collatore.

RLSPONDro 4.

Si anteceffor, contraxit

U

tDj m

debita pro neceffitate Ecclefie in cafu, quo nul-

lius alterius confenfus potuit aut debuit requiri,

fic demum obligatur fücceffor, in quantum ad

Mor cons

eum ultra congruam fuftentationem defertur ex

iU

bonis Ecclefize

RaATr10 eft, quia in tali cafu. cenfetur obli-

|potil n

gari titulo dotis, quam accepit à fua/pon/a, hoc

potelg

eft, ab Ecclefia, in qua habet beneficium.

D

D2 1100 4

QUJERITUR 7

Qui folvit per errorem,

indo, f

quod non debebat, an poffit propria authorita-

te aperte vel clam repetere indebitum ?

Q CODLT

RESPONDE O.

Qui per errorem folvit,

enffte cot

quod certo non debuit nec naturaliter, nec civi-

yiriu

liter, poteft repetere indebitum condittione inde-

biti coram Judice; & fi ob defe&tum probatio-

of rb

num non pofíit recuperare fuum, poteft illud et-

jam clam repetere.

gtl

anfeni

Rarro eft, quia in tali cafuü ob defe&um

confenfus, auttituli & materie, nontranstulit

a d

ylo o

foluti dominium. $Siautem dubium aliquo mo-

do, faltem tenue, fit

an debuerit folutionem

ypl

civiliter vel naturaliter,

fii

non poteft propria au-

thoritate folutum repetere.

e(for t

HIMIB

RAT10 eft, quia nemo eft privandus poffef.

fione certa ob jusalterius incertum. . Necetiam

(us ao

licet uti fententia probabili in prejudicium ter-

j d!

tii exiftentis in poffeffione

,

I3

Quz-

l

" ']V

uV

$6

TRACTATUS

" QUERITUR 8.

An detur in conf(cientia

W

j

obligatio folvendi in fpecie, quod conventum

eft? an vero fatisfiat preftando intereffe ?

REsPONDEO.

Datur in confcientia obli-

romiífum eft,

j

atio folvendi in fpecie, quod

t hinc, qui folutionem promifit per dationem

d

N

equi, vel agri; non fatisfacit folvendo in pe-

cunia, etiamfi offerret (ummum pretium rei.

1

j

RaTr1O eft, quia contractus ex intentione

j

W

contrahentium legem accipiunt, que intentio

fepius magis refpicit ad commoditatem aut affe-

a

&ionem propriam , quam pretium rei.

ilttm

UXRITUR 9.

In qua moneta fit preftan-

da folutio ?

LVE

REsPONDEO. Debitor tenetur folvere iri

Á V

moneta non folum currente, fed etiam refpetti-

ve ulili ad fines creditoris.

Ra'10 eft, quia contra&us, in quo funda-

^ VAUW

um

tur debitum folutionis fupponitur effe contra-

l ; fl

&us bonz fidei, in quo infpicienda eft intentio

INe-

contrahentium rationabiliter prefumpta.

mo autem fibi folutionem fieri expreffe permit-

teret in moneta refpe&tive inutili , fi de modo

Wfi, n

folutionis fuiffet cogitatum vel tractatum. Ita-

Pruff

quefic folvens, v. g. in magna quantitate pecu-

3l

nie mercatori, aut civi, quem ad ufus fuos in

UT

comparandis neceffariis fine damno expendere

4

lie

In

DI

(

non poffit, peccat contra juftitiam.

I ij

M

QUJERITUR Io. . Quibus debeat folvi?

il 1l

d

RrsPowDEo.. Adíolutionem tam pro fo-

dj

ro interno quam externo validam requiritur, ut

b

Aj

at

h

folvatur illi, cui folvendum faltem tacita inten-

EN

I

tio contrahentis principalis, vel lex . requirit ,

Ü

ül'uv-

cui

M"P)CM

$

, DE CONTRACTIBUS IN SPECIE,

87

t Qonfy

cui fubjicitur ipfa intentio contrahentium. Hinc

AC Qp

fequitur, non fatisfieri per folutionem.

I. Si

! meI'EITe?

folvatur procuratori creditoris non habenti ge-

RU

neraie vel fpeciale mandatum de recipiendis fo-

Dronifin

Jutionibus.

2. Si folvatur uxori creditoris, aut

lLt dj

ejus filio, vel fervo, non habenti adminiftratio-

Olvenjo

nem.

3. Si folvatur creditori creditoris fine hu-

|ptetüum r

jus confenfu rationabiliter prefumpto.

4281

5 6X Itj

folvatur pupillo vel Minorenni fine tacito con-

; Q i

fenfu tutoris vel curatoris rationabiliter prefum-

Ottem a

Cenfetur autem confenfus creditoris ra-

Jnte,

pto.

tionabiliter prefumi, quando negari non poteft

At (tora

fine evidenti injuftitia.

Quia creditor; ubi agi-

tur de ejus przefumpto confenfu, non eft pre-

tür folre

fumendus velle committere apertam injuftitiam,

[

QUZRITUR II.

Quis creditorum ex obli-

gatione confCientiz fit preferendus quoad folu-

i quo füni

tionem , quando omnibus fatisfieri non poteft?

o contr

RESPONDEO I.

Debitor ante omnem fo-

efrintenti

lutionemteneturreftituereres alienas, que fünt

ma M

in alterius dominio, fiadbuc extent. Tales res

xd t

alienz funt dos, & dona parapbernalia uxoris; de-

,üim

jofita , commodata , bona vendita, quorum domi-

um

nium fibi refervavit venditor ufque ad folutio-

pontltte p

nem; bona 4 tertio vendita aut legata Ecclefie,

ab ufüs o

monafterio vel alteriloco pio ante traditionem,

quia ante traditionem aquirunt dominium.

;lmno ul

|

Dixz, 4 tertio, nam fi debitor ea primum

|

ebf;at folvi?

vendat aut donet poft obligationes contra&as

m n

cum aliis creditoribus ,, & poft jam manifeftatum

periculum de fufficientia folvendi, hoc privile-

j reqüfril.b'f!

mtacitut

gium Ecclefiarum in prejudicium creditorum

caret effe&u; cum Leges in favorem Ecclefia-

|let reqm'l;

Ea

rum

y

88

TRACTATUS

o

rum introdu&e , dum prodeffe Ecclefiis volunt,

qpac

nulli habentijus anterius fáncte & pie obeffe vel.

le poffint.

(rdto

vum

REsPONDEO 2.

Dedu&is rebus alienis de-

bitor poft apertum periculum de fufficientia o-

h

mnibus folvendi tenetur jure naturali prius fol-

vere creditoribus anterioribus, etiam ante hy-

pothecarios ac privilegiatos.

Ra'T10 eft, quiaconftituendo hypothecam,

It

aut fumendo mutuum à privilegiato, licite non

1

potuit prejudicare anterioribus creditoribus.

Ergo nec prefumitur habuiffe intentionem fic

rajudicandi.

REsPONDEO 3.

Debitor poft folutionem

creditorumanteriorumtenetur prius folvere cre-

ditoribus anterioribus hypothecariis.

Rarro eft, quiaconftituendo bypothecam

recentiorem, etiam fpecialem vel alias privile-

giatam, non potuit licite habere intentionem

prejudicandi .anteriori creditori.

Ergo, cum

hoc non prefuümatur , jure naturali tenebatur

periculum impotentie ad folvendum potius

],

Á

transferre in creditorem recentiorem, quam in

priorem.

i

NECc oBsTAT.

!

Mi

l

Quod in Proceffu Edictali

obfervetur ac prefcribatur alius ordo folutionis,

QUE

prout proxime dicetur; quia ille ordo refpicit

n

res debitoris potius tanquam res fubjectas domi-

Mu

nio alto reipublice , quam dominio privato feu

1 ul

W

baffo debitorum.

.0,E

n

QUJERITUR I2.

Qualis fervetur ordo fo-

MT

^]»P]

lutionis in foro externo per Leges?

RE

EN X

tb

$

DE CONTRACTIBUS IN SPECIE.

89

1

H

RESPONDEO.

Dedu&is rebus alienis fol-

Jit Obe[]eb

vuntur I.creditores fpecialiter privilegiati. 9.

Creditores hypothecarii fpeciali juris prerogati-

TUj

va muniti.

3. Creditores hypothecarii nulla

* lii

fpeciali juris prerogativa muniti.

4. Creditores

atur;di friy

chirographarii, privilegio perfonali ratione de-

m a

biti vel perfonz muniti.

5. Creditores chiro-

grapharii fimplices, nullo e;iam perfonali privi-

Ts

legio muniti.

glaïO, hCITB

QuizRITUR 1r3. Quinam fünt creditores

U Credir

fpecialiter privilegiati ?

iltentine

RESPONDEO.

In Jure communi ponuntur

fequentes r. illi, quibus aliquid debeturratione

Vf lts

fumptuum in Judicio Edi&ali, Inventario, &c.

factorum.

À ln

2.]lli, quibus aliquid debetur ratio-

]i

ne funeralium in morte defunüii debitoris, &

Ylypotlet:

ejus uxoris, vel liberorum, juxta conditionem

las príi

ftatus intra limites bone[latis infane fa&torum. 9.Illi,

Tntentionen

quibus aliquid debetur ratione pharmacorum, di-

[rpo, u

&is perfonis in ultimo morbo factorum; quales

]i tendbatu

fünt Medici, Chirurgi, Pharmacopolsz.

4. ll-

w pott

li, quibus aliquid debetur ratione mercedis, uti

t quii

funt nece[farii famuli & Officiales domeftici fpecia-

liter condut&ti pro mercede.

Rarro preferentie harum perfonarum ef-

odf

fe poterat, quia creditores non poterant-eífe

orio at

]

l

prudenter inviti, fi debitor circa ejufmodi per-

Je orio f

1

n

fonas contraheret, velactuale pretium offerret;

fs

cum id potius cederet in augmentum fpei & in

pjo pl

bonum creditorum, ut fecurius folverentur &

j

integrius.

UJXRITUR I4. Quinam fint creditores hy-

vetgr t

?

y!

pothecarii fpeciali Juris prerogativa muniti

l

Re

l

y

96

TR ACTATUS

RESPONDEO.

Tales funt & habentur in

(

l ü h

n

Jure 1. illi, quibus aliqua res eft hypothecata

in fpecie, antequam pervenerat in dominium

RE»FL

du

debitoris, prout contingit circa res hypotheca-

tas in fpecie liberis ex priori matrimonio. 9.Fi-

J

fcus feu camera Domini territorialisrelate ad tri-

buta, fteuras, vel alias preftationes debitas ad

e&rarium publicum, &c.

3. Uxor & ejus defcen-

dentes ratione dotis in maritum translate, inbo-

AT

nis mariti.

4. Illi, qui mutuam dederunt pecu-

Jl

NT

niam ad domum vel aliam rem emendam, in il-

la re empta vel refecta.

5. Illi, qui obtinent

As

bypothecam publicam, hoc eft, Inftrumento

M g

m

publico conftitutam coram Judice, Notario &c.

:rI'

!l

H

QUJRITUR I$.

Quinam fint creditores

Chirographarii privilegio perfonali inftru&i.

l

RrzsPOoNDEO.

Tales funt 1.Illi, qui rem

depofuerunt, & perdito depofito folum habent

a&ionem perfonalem adverfus depofitarium. 2.

Jlle, qui uni ex creditoribus pecunias loco de-

v

bitoris numeravit in continenti.

Ingreditur

U

enim per hoc in ejuslocum.

3. Dantes mutuum

ad exítruendam, reparandam, vel inftruendam

J

"

navem,

4. Respublica , vel alia communitas

Rfücx

privilegio fifci gaudens.

In hanc claffem etiam

It

referuntur Ecclefie vel alia loca pia, fi ex eo-

;

Q

rum pecuniis nihil eft comparatum , fi enim ali-

iM

quid foret comparatum, in ea re haberent hy-

1

pothecam.

Verum hec omnia, prout monui ,

UT

Llï,(mk

pertinent ad forum externum, circa quod Juri-

!

ite , przefertim provinciales cujufque provinciz

" EIU l [

HrOXDP

confulendi fünt.

ï

M

Qv -

l

giis)

l$

DE CONTRACTIBUS IN SPECIE.

h

9I

(

hs

l

&

N

QUIERITUR 16. Quid fit,

W

fiat, folutio per compen[ationem ?

& quomocjlo

Eu l dg

ATR

REsPONDEO. Solutio percompenfationem

Dol

eít adequatio mutuorum debitorum inter fe.

ii

Fit aliquando per dedu&ionem debiti reciproci.

-,:alisreiatead

Dividitur autem in publicam feu manifeftam, &

I0neS dl

ecculiam feu clandeftinam, dum quis alteri, no-

u

lenti folvere debitum, clandeftine tantundem au-

TOR 1

fert, quantum debet.

Mderity

QUERITUR 17.

Quid fit, & quomodo

"ag

fiat, folutio per INovationem?

Í, i diis

RESsPONDEO.

Solutio per Novationem. eft

» D

modus, quo vetus obligatio transfunditur in

'& Notrol

aliam manente eodem creditore & debitore, v.g.

[nt credit

fi debitor centum florenorum fe obligat ad dan-

Hnftrod

dum determinatum equum.

Sic enim mutuum

transfunditur in venditionem.

Il qui r

QUJRITUR r8.

Quid fit, & quomodo

0lom heben

fiat, /olutio per delegationem ?

RESPONDEO.

Yitirium, 1

Solutio per delegationem

jas loto d

eft actualis fuübftitutio alterius debitoris ultro

hyelit

confentientis & acceptati à creditore.

XOteS TOE

UXRITUR IQ. Quid fit,

& quomgdo

d infrenz

fiat, folutio per a[fignationem nominis ?

j COj

REsPONDEO.

Solutio per affignationem

e dufem e

nominis eft modus, quo debitor creditori indi-

cat, talem fummam fibi ab alio deberi, eique

TM

n, j aiti

mandat, ut ab illo tertio folutionem fuo nomi-

e bbett j

neexigat, acloco folutionis retineat.

AÀn creditor teneatur fo-

pmul ub

QUXERITUR 20.

lutionem recipere per partes?

J

a qu

REsPONDEO.

Ex juftitia non tenetur re-

]

Ti provla-ï

ciperefolutionem per partes, nifi itafuerit con-

ventum,

le

W

92

TR ACTATIUS

ventum aut debitum per partes, velex diverfis

st

caufis, puta, ex mutuo, ex empto, ex locato

w

&c. contra&tum fit.

Ex charitare tamen tene-

o

mi

tur recipere folutionem per partes, fi debitorin

)

l

V

gravi neceflitate conftitutus velalias conftituen-

dus fit, nec integra folutione fimultanea admo-

dum egeat creditor.

Patet ex legibus charitatis

datis in Difput. 1. de Decalogo.

nTl

QUJERITUR 2I.

Quodnam debitum cen-

featur effe expunctum, quando debitor partem

ER

folvit, non exprimendo, pro quo illam folvat,

ii

AU

J

debito ?

*

RrsPONDEO.

Pro illo debito cenfetur fol-

W

Aefor f

.ricp;'i:

viffe, pro quo illam verofimiliter creditor acce-

MM Fadey

ptaffet, fi expreffa interveniffet mentio.

Rarro eft, quia creditor in tali contra&tu

,

n

eft principalis obligans.

Itaque ex parte ipfius

creditoris ftat interpretatio fuz mentis, fi rece-

à d

dere vellet à naturali ordine folvendi debitum

anterius debitor. Alioquin, nifi aliud colliga-

tur ex circumítantiis, creditor prefumitur fequi

ordinem naturalem , ipfamque folutionem acce-

ptare pro antiquiori debito, vel pro eo, quod

confuevit folvi prius, prout confuevit prius fol-

Wt

vi intereffe quam capitale.

lts

QuznITUR 22, Quo tempore debeat fieri

Ts P

folutio ?

LOM

RESPONDEO.

Si tempus non fuit przfi-

U äj,'g,

xum folutioni, differri poteft, donec exigatur

àcreditore. . Quamprimum autem exigitur, ex

UT

3 War

!

eo die debetur füb gravi vel levi obligatione,

ff"u"ï dügiwl;

prout fecundum. varias circumftantias creditor

feu obligans principalis poteft effe leviter vel

MU

gra-

j

DE CONTRACTIBUS IN SPECIE.

93

l: & d

p y &

graviter invitus circa nioram folutionis. -Hinc

peccant mortaliter, quifolvenda ex pa&o certis

I t

NT

l

anni temporibus non folvunt, ac per hoc iis,

quibus debent, creant gravem contriftationem

d J c(]nfh j

DUlton

tF

vel refpectivamindigentiam; imotenentur com-

penfare damnum , quod mora folutionis intu-

d

Dusdu

M

Jerint.

i

1 dbl

QUEZRITUR 23.

Quo loco debeat fieri

folutio ?

db

10 hm o

RESPONDEO I. Si debitum fuit contra-

&um ex deli&o, v.g. fraude, furto, debitor

( Cenfen

tenetur propriis expenfis folvere in eo loco,ubi

Qreditor

moratur creditor , vel ubi rem poffideret, fi

entio,

non interveniffet iniquitas.

1li contt

i

RaTrO eft, quia innocens damnificatus ab

(prte pl

injufto damnificante debet fervari indemnis , ut

fi, f ren

reparetur priorbonorum & pretiorum lefa &qua-

X debitum

litas.

Aliud dicendum foret, fi tante expenfie

iud colige

faciende eflent in reftitutionem ob diftantiam

i d

loci, ut attenta parvitate refpeCtiva debiti, &

Ia

conditione fuorum bonórum non cenfeatur in-

00, (

vitus, fiaut differatur, velin opus aliud pium

t r

juxta ejus mentem prafümptam convertatur.

REsPONDEO 2.

Si debitum fundatur in

yelitie

contra&tugratuito, v.g. donationis, promiffio-

nis, legati, &c. non datur obligatio, folvendi

debitum in alioloco, quam ubitempore contra-

pn f

m a

€tus, v. g. donationis extitit; nec tenetur do-

nans, velheres, illud fuis fümptibus transferre

D

obl

in locum donatarii.

Rarro eft, quiaea prefumitur fuiffe inten

tius (

Jeritt n

tio obligantis principalis, v. g. donantis.

;

Rxz

r

u

94

TRACTXTIU$S

jl

T

Qs

RrsPowpszo 3.

Si contra&us, ex quo de-

.

betur, cedit in utriufque contrahentis utilita-

2

jl

Wl

tem, prout cedit emptio, locatio, &c. folutio

facienda eft in loco, ubi res eft tradita vel ubi

i

l]

di

conceffus eft ufüs, nifi aliud ex circumftantiis

colligatur de intentione obligantis principalis,

[

"

puta, vendentis vel locantis, &c. cujus eftícri-

bere legem contra&ui.

Si autem contractus ce-

j

ditin utilitatem folius debitoris, uti fieri folet

l

jn commodato , folutio fieri debet , ubi commo-

|:

3 U

V

Si deni-

V

datarius rem à commodante accepit.

ii Y

que contra&tus cedit in utilitatem folius credito-

AUR

1

ris, prout fit in depofito, res reftituenda eft in

m

u

loco, ubi fuit accepta, attamen expenfis credi-

li

M

toris.

Hecprobantur exeo, quia ejufmodi in-

:

D

tentio obligantis principalis preefumitur ex com-

Mi

muni fenfu DoCtorum ac confequenter arguitive

ATUL

ï

ii

gentium.

1

QuxRITUR 24. An liberetur ab obliga-

tione iterate folutionis, qui folutionem mifit

,

per bajulum perfidum; aut expilatum à predo-

nibus ?

ly

x

RESPONDEO. I.

Si ipfemet creditor mifit

Ll

ej'ufmodi bajulum pro recipienda folutione, libe-

Nf w

ratur debitor ab iterata folutione, nifi debitor

Durt

debeat ex delicto.

'Talis enim in fe recipit o«

JhUJUS[ |

Mi

mnia damna & pericula, que occafionari pof-

T

&&W

fünt ex fuo delidto, prout di&tum ett in "Tra&t

Immm

(

de Sfuflitia, nifi effent damna aut pericula pror-

UR

TLR

füsextraordinaria, que prudenter previderiaut

timeri non poterant.

Si debitor mifit bajulum

T

1w

RESPONDEO 2.

l

alioquin fidelem , notum , prudentem, nec ulla-

tenus

1*4

me

$

DE CONTRACTIBUS IN SPECIE.

95

&US, &t

tenus fufpe&z fidei, diftinguendum'eft, an res

lo ( fi

debita fuerit in individuo, v,g. hoc poculum,

Vl v

vel tantum in genere, v. g. centum floreni? Si

prius, res perit creditori; quia cenfetur perire

j FirCllmflgg

Ls i

cafu fortuito; nec idem individuum poteft bis

reftitui , nec reperitur titulus reftituendi in &qui-

o j

D contrfn

valenti ex intentione obligantis principalis, nifi

in contra&tibus, v. g. commodati, ubi contra-

if

&us cedit in utilitatem folius debitoris.

Si au-

tb Ubl o

tem res fuit debita folum in genere, res perit

UMRT

debitori, qui

Molts d

folutionem.

proin iteratam tenetur preftare

fituends d

Rarro eft, quiä ea eft intentio contrahen-

eIpenfs r

tis principalis, ut manente genere debiti per-

t ejnodi

]

eunte uno individuo folvatur ex alio , prout

TIEUF CX 0t

colligitur ex fenfü Do&orum & Gentium.

feranguii

QUJARITUR 25.

Quid agendum debitori,

fi debito tempore & loco offerat creditori folu-

b bf

tionem , & is ob frivolam e&cufationem nolit

Onem m

eam acceptare ?

n àpeto

REsPOoNDEO. Debitor poterit in tali ca-

fu pecuniam numeratam & obfignatam in prz-

telitor n

fentia duorum teftium vel Judicis deponere apud

Yaticne,l

Judicem vel apud ipfum creditorem, aut ejus

procuratorem , tutorem , curatorem.

Etfe-

, ii

feretpit

&us hujus depofitionis eft, quod habeat vim fo-

v p

lutionis , & periculum rei, fi forte pereat, trans-

aT

ferat in ipfum creditorem.

pericula W

QUJZRITUR 26. An & quando creditori

pfævideria.;

liceat uti compenfatione publica vel occulta, fi

debitor nolit folvere ?

RESPONDEO I.

Necpublica, nec occul-

Yi t

; pecui

ta unquam compenfatione uti licet, fi debitor

i

C0fi-

TRACTATUS

W

9$

conuenienter poffit conveniri ac compelli ad folu-

T

tionem per Judicem.

j gï:»"-

RATrO eít, quia alioquin ea compenfatio-

hY

num licentia cederet in perturbationem Reipu-

blice.

)

Daixr, convenienter,

Si enim Judex interpel-

lari nequeat fine magnis incommodis , expenfis,

Ti

diffidiis, inimicitiis , amiffione gratiz , &c. cui-

P

libet licet repetere füuum compenfatione occul-

j

ta, quantum fieri poteft fine perturbatione rei-

ublice, & aliorum gravium malorum pericu-

mEü

lo; faltem fi fuerit res levis, ita ut non fit ope-

repretium , a&ionem inítituere coram Judice.

RrzsPONDEO 2.

Etiam in rebus gravioris

(

momenti licet uti occulta compenfatione, fi con-

currant fequentes conditiones,

I. Ut debitum

AUL I

n

fit liquidum, feu moraliter certum vel per fen-

VU

tentiam Judicis, vel per ipfam confeffionem ex-

trajudicialem debitoris, vel per acta folennia

ere&ta coram Judice aut Notario, nulli &quivo-

cationi judicio uniformi virorum prudentum in-

Si

differentium ac in re peritorum obnoxia.

enim debitum non fit confeffatum ab ipfomet

1

l

debitore, & debitum non fit liquidum per fen-

tentiam, vel per arbitrium uniforme trium aut

tsj

quatuor Jurisconfultorum,. non licet uti occul-

!tj

ta compenfatione.

n

Rarro eft, quia, cum plerique litigantes

TEU

credant, lüa jura effe cer:a, alioquin hi omnes

d7

poffent uti occulta compenfatione non recur-

*

rendo ad Judicem, quod vergeéret in gravem

perturbationem Reipublicg. Huc facit propo-

, li "

fitio 37. ab Innocentio Xl. damnata: Pamuli &

äï'ïivaleng)

jJamule

;

L l'**C.T,

$

DE CONTRACTIBUS IN SPECIE,

QUE

97

- famule domeftice po[fJunt otculte. beris fuis furripere ad

compen[andam operam fuam ,. quam majorem judicant fa-

)acionemRä

lario, quod accipiunt.

2. Ut debitum debeatur ex

juftitia, & non tantum ex charitate vel gratitu-

Jule itty

dine. 3. Ut non poffit convenienter aquiriautho-

]

ritate Judicis, vel alio medio licito per reperitas

Qd

Wi

Rttie ln c

inftantias. 4. Ut, quantum fieri poteft, accipiatur

res ejusdem fpeciei cum re debita, puta, pecu-

Ttione

ütbatre

nia pro pecunia, frumentum pro frumento &c.

|tn)

]

irum p

M

l

RaTrO eft, quia alioquin foret periculum

TRYT

excedendi in pretio rerum , quas debitor forte

Turum

zítimat & diftrahere intendit fummo pretio, &

tDus Pt

creditor accipit infimo pretio.

5. Ut percom-

iton, f

penfationem occultam non creetur periculum

. Utdabi

feu prejudicium innocenti, v.g. fi propterea in-

d per f

nocens veniret in fufpicionem probabilem furti,

MTonem et

vel fi prejudicaretur aliis creditoribus, haben-

$a folemia

tibus evidenter jus pradlationis etiam pro foro

uliquvo-

interno confcientie. 6. Utdebitori ex tali com-

udentum n

penfatione non oriatur grave damnum vel in-

ha,

commodum, vel creditor impedire teneretur

a ipr

ex charitate vel juftitia.

7. Utexoneretur con-

ilun peré

fcientia debitoris , & przcludatur pretenfio h-

vme triunt

redum creditoris , ne ille ex perfuafione obliga-

T Ut 0

tionis folutionem iteret, vel peccaminofe dif-

ferat; aut ne hzredes creditoris folutionem à

, debitore urgeant.

His enim malis efficaciter

rl

,

obviare tenetur creditor, fiuti velit compen-

X

lii

lj

e nol

,,fatione occulta, Siautem hec malaimpedirine-

queapt, tenetur creditor occulte reftituere fal-

]

"E

n

cfact f

(

[

tem in ?quivalenti, vel donare, qus occulte

D

f

j

j accepit,

lr

hi

]p

D. Zdmort Tr. deContratt. in fpec.

G

$.XII.

p

98

TRACTATUS

yet

$. XIL

Lio g

zi

Ia

De Donationibus.

ï

mi

UZXRITUR I.

N

Quid fit donatio?

REzsPONDEO.

Donatio eft liberalis vei

| Wi

proprie nec obligate guoad Dominium in alterum trans-

latio.

ii

QUJRITUR 2.

Quotuplex fit donatio ?

RESPONDEO.

Donatio dividitur triplici-

ter.

Datur enim r. donatio verbelis , & realis.

"]

Jl

PU

u

9. Graiuita, & remuneratoria.

3. Donatio inter vivos,

& donatio mortis caufa.

Donatio VERBALIS

M

B

D

M

n

Il«

confiftitin folapromiffionerei, RE ALIS confi-

]

ftit in traditione rei donata.

DONATIO

"i

u

"

GRATUITA eft, quze ex nullo alio motivo

W

principaliter fit, quam ex motivo liberalitatis,

REMUNERATORIA eft,que principaliter

fitex motivogratitudinis,vel incitamenti ad actus

magis virtuofos , vel juftitie diftributive erga

bene meritos.

DONATIO INTER VI-

1l

V OS dicitur, qus fit fine intuita vel mentio-

ne mortis brevi imminentis.

DONATIO

)JXUJ

ii

Al]

MORTIS CAUSA vocatur, quz fit intuitu

aut mentione mortis brevi imminentis.

Hec

Ws

At

TU

autem donatio mortis caufa duplici modo fieri po-

M

L

teft- Primo, utres donata ftatim fiat accipien-

Vttm

tis , ea tamen conditione , ut fi donans ex prge-

fenti mortis periculo evaferit, res donata do-

A0

nanti reftituatur, ejusque Dominium revocari

zium &j

poffit.

Secundo, ut res non ftatim fiat accipien-

5 1

tis, fed tunc primum, quando actu mors fecu-

Slo

lf'ünquä i

i

ta fuerit in prafenti periculo.

Hzc pofterior

t

donatio ftatim quidem valet , fed ceffanteperi-

bUna

culo

;

TT

DE CONTRACTIBUS IN SPECIE,

99

culo prefente mortis, eaque non fecuta ipfo

Sl

jure exfpirat fine alia revocatione.

UJERITUR 34

li?

Ó*

Quinam poffint donare?

REsPONDEO.

Donare poffünt omnes &

D t ln

L

foli , qui habent Dominium , & liberam admi-

niftrationem bonorum nifi fpecialiter prohibean-

tur

Hinc donare, faltem fuo nomine, ex bo-

rftdn

nis fuz adminiftrationi concreditis non poffunt

IViditr tj

1.Procuratores, tutores, curatores; licet pof-

I?Tfldlii, lu

fint donationes remuneratorias alieno nomine

Diatoins

facere ex voluntate rationabiliter prefampta

VERM

conferentis fibi adminiftrationem.

2. Pupilli,

LALIS.

Minorennes, prodigi declarati fine eorum cone

DONA

fenfu, quibus fubfunt, & filiusfamilias fine cone

lo alio m

fenfu patris in bonis adventitiis.

3. Beneficiati

) |ibersdit

& Prelati in caufas profanas, veletiam in pias

eprincil

vel remuneratorias ultra confenfum rationabi-

mentiad d

liter prefümptum eorum , quorum nomine ge-

dDutre er

runt adminiftrationem. — 4. Subje&ti legibus ju-

VTE NI

ris communis prohibentur donare ultra 5oo. fo-

| vel menti

lidos abfque infinuatione apud Judicem.

Intel-

OMTI

ligunt autem aliqui per unum folidum unum au-

reum, alii unum thalerum, aliiunum florenum,

queitim

o J

quod determinationi fori externi relinquitur. 5.

jmolo fttt

Conjuges ad invicem donatione exceffiva,

m at «t

UXRITUR 4. ÉEx quibus caufis factado-

jdonnsei r

natio revocari poflit?

REsPONDEO.

Donatio revocari poteftex

res od

iniüm x

fequentibus caufis. r. Si donatio excedat 5oo.

folidos. 2. Si donatio fit inoficiofa , hoc eft, fi

m atf

sf m

hon relinquat liberis fuam legitimam.

3. Sido-

nanti omnia bona , vel magnam bonorum par-

Hgc pl*

tem infperato nafgatqr

proles. In quo cafudo-

d ceifanæï'

2

natio

IoO

TOR A C T'ASTEOU'S

Y

natio cenfetur effe revocata ipfo jure; licet do-

t

"

natarius in confcientia non teneatur donata re-

i

.;

jutf

(

ftituere, antequam ea donans repetat.

Ri

j

Rarro eft, quiaprior donatio non eftjure

nature invalida ;

eaque invalidatio folum eft

principaliter introdu&a favore donantis, nonin

favorem boni publici.

Imo ea donatio foret

JV

irrevocabilis , fi fuiffet remuneratoria.

4. Si

1500

donatarius inciperetfieriingratus erga donantem.

QuizRITUR 5. Anomnis donatio , &ob

&t

dnn

quamlibet ingratitudinem , revocari poffit?

REsPONDEO r.

Donatio revocabilisnon

f p

eft 1. fi fa&ta fit Ecclefiis, monafteriis, velaliis

locis piis, & ingratus fuerit Praelatus, Admini-

ftrator, vel Capitulum.

Ita colligunt authores

ex Reg. 76. in 6. ubi dicitur, quoddeli&tum per-

fone non debeat nocere Ecclefis.

RaT1io autem eít, quia dormatio cenfetur

d

effe facta Deo.

2.

Si donatio fit remunerato-

ria, eaque non notabiliter excedat merita dona-

tarii.

3. Si donatio fa&a fit caufa dotis, vel

propter nuptias.

4. Si alicui donatum fuerit

1'3

beneficium.

5. Si donationi adje&tum fuerit

1 damm i

juramentum de non revocando.

Si enim folum

1

donatio fuerit jurata fine juramento de non re-

i

Atio g

vocando, nihilominus ob ingratitudinem revo-

6. Si donatio non fuit revocata à

O.

cari poffet.

TW

donatore ,. nec poterit revocari ab ejus hare-

dibus.

LT t

RESsPONDEO 2.

Ad revocandam dona-

J'Ur Dbj

t i

!

tionem non fufficit alia ingratitudo in foro ex-

terno, nifi poffit revocari ad quinque fequentes

t [j

]

fpecies ingratitudinis.

I. Si donatarius violen-

| iïäleü m "

j

tas

DE CONTRACTIBUS IN . SPECIE.

IOI

Jure:

tas & impias manus injecerit in donantem, vi-

At g,

celicet graviter percutiendo : Vulnerando

la-

Pt

pidem in eum projiciendo , &c.

2, Si ipfi atro-

tl t d

ces injurias intulerit

Reputantur autem atro-

At folun

Ss, quz non folis verbis , fed fattis commit-

intis ,l

donano l

tuntur, v. g. fi donantem detineat captivum; fi

cum ejus uxore committat adulterium , fi ejus

OT

filie inferat ftuprum.

8. Si in rebus fortunæ

Brdotgy

damnum donantti intulerit maximum , v. g. in di-

ln f

midia veltertia bonorum parte, quia imperator

At lt

hoc damnum molem injuriz vocat

4. Si donan-

'erocubl

ti vit:e periculum ftruxerit

quamvis morte non

r v

fecuta : v.g. parando venenum, veleum deca-

i5 À

pitali crimine accufando.

5. Si conditiones do-

JUDt al

nationi appofitas, quas fe impleturum promifit

delidum

non implefit.

Que ultima caufa etiam fpe&ato

jure naturali applicari poteft ad contra&tus inter

jo cenfe

Patrem & filium quoad traditionem fuorum bo-

PTOUCFaCO-

norum emphitevticorum, fi liberi non fervent

etit adm

conventas conditiones, ita ut parenti jufte re-

dyis , w

ftitui poffent & deberent bona

m ïue

RaATrIO 3

Spectato jure naturali ad revo-

n f

candam donationem non fufficit quzvis ingrati-

Y enim 2

tudo his æquwalens , aut major.

o d

RaTrO eft, quia Imperator l. fin. C. de re-

at

voc. dona:.expreffe dicit : Ex bis tantummodo caufis,

fi. fuerint. in. judicium dilucidis. argumentis approbate ,

u

pau

"

g

donationes in eo f'a&tas everti concedimus.

Ex quibus

colligitur , eum ne quidem donationes extraju-

n

dicialiter fa&as hoc privilegio profequi ; quod

non faceret ,

fi fufficeret jure naturali alia caufa

pj foné

pl

equivalens Vel major.

Arj0s v

j

G. 3

$.XIII

)

102

TRACTATUS

J

T

$. XIIL

r

De Contraciu Soctetatis,

UXRITUR I.

Quid fit contra&tus Socie-

tatis?

| t

REsPONDEO.

Contractus Societatis eft

conventio, qua plures perfone Summam pecu-

niariam vel operam inter fe conferunt ad nego-

tiationem eo pacto , ut commune fit omnium

periculum, &lucrum vel damnum cuivis divi-

]j

l

datur juxta proportionem pecuniz vel oper&

contributa.

Sic fi tres mercatores inter fe ine-

AC

(

Y

TA

ant contra&tum Societatis , atque unus confe-

MAU

ratmille aureos , alter duo millia, tertius fex

millia, & ex ifta Summanovem millium lucren-

tur octodecim aureorum millia, primus lucra:

bitur duo millia, fecundus quatuor millia, ter-

tius duodécim aureorummillia.

Ídem dicendum

foret, fi primus in Societatem conferret folam

fuam operam zftimatam mille aureis.

QUXERITUR 2.

An fit contraé&tus Societa-

tis, fi mercator füo inftitori promittat v. g. fex-

