bonum Dei extrinfecum , feu gloriam Dei.

Se-

cund) , in neglectu talentorum à Deo concredi-

tf

torum, putalingenii, divitiarum , virium, au-

) As

thori-

lqms

u

!

DE 7. VITIIS CAPITALIBUS.

135

Pt "

[

thoritatis, familiaritatis cum magnatibus , &c.

MM

uod tepor feu notabilis refrigefcentia charita-

)

It

tis quoad ftudium promovendi augmentum divi-

5 Mj

ne gloriz fit obje&um gravis indignationis divi-

iiv

U i

ne, probatur ex APocALYPsI, ubi Cap. 2. E-

pifcopo Ephefi dicitur: abeo adverfum te , quod

la:rtpeml Ü

1MS' *äm

cbaritatem tuam primam veliqutflà ;; Memor efto itaque,

unde excideris , &? age penitentiam , C9 prima opera

,

fac ; ^fin autem , «venio tibi cito , &? movebo candela-

lm ]

Et

brum tuum de loco fuo , nifi penitentiam egeris.

At D

Cap. 3. Epifcopo Laodicize dicitur :

Scio opera

; Wi

Uiinam

iua , quod meque frigidus es , mec, calidus.

J f/;WML

frigidus e[fes , aut. calidus , fed. quia tepidus es , &9'

mjn j

nec frigidus , mec calidus , incipiam te evomere ex ore

/Whm'

s 5 quia dicis: dives fum , && mullius egeo , &&

lo

nefcio , quia tu es mifar , €9 wiferabilis , &2 cecus ,

lr a

€9 nudus.

Suadeo tibi , emere à me aurum ignitum ,

Til

(c. , Ex his apparet , teporem habitualem pe-

wieed f

jorem effe ftatu aperto peccati mortalis. Talis

mpudi

enim peccator faltem habet animum , fe ali-

quando convertendi & fervidé ferviendi Deo ;

vt qui

tepidus autem non habet animum fe converten-

di & proficiendi in melius, quiajudicat, fe nul-

T

lo profe&u virtutum ad obtinendam falutem in-

digere.

Quoad negle&um talentorum jam o-

ag

u

ftenfum eft , eum effe objectum gravis indigna-

tionis divinz.

Cum, enim. Deus, prout Pro-

ln

ol

verb. 16. v. 4. dicitur , univerfa propter femet-

ipfum operatus fit, hoc eft , ad majus augmen-

o

jiun p

tum fue gloriz extrinfece , ex omnibus creatu-

d

ris, & confequenter etiam ex omnibus a&tioni-

bus humanis querit augmentum fuz glorim. I-

n

taque fi quis longo tempore per acediam habi-

J Vl'fl"i;

L

4

tualem

i

156

TRACTATUS

tualem Deum his fru&ibus privet & fine inten-

| :fe) ?M

to fruftret , meretur gravem indignationem di-

,ghitl

vinam.

u d

QUERITUR

npropm'i:

4. Quenam fint f/lie, feu ef-

jl

]

fe&tus acediz?

[

;

W

t

h

RESPONDEO:

À D. GnEGORIO ]. gr.

r

Moralium C. 1

dl

liz.

7. enumerantur fex fequentes fi-

I. Malitia.

2. Rancor.

3. Pufillanimi-

f

fit, EM

tas. 4. Defperatio. 5. "lorpor circa pracepta.

6. Evagatio mentis circa illicita.

jf

irptin

QUJ/ERITUR

5. Quid fit ifta malitia , ace-

die filia ?

TAT

wf

REsPONDEO:

Malitia ila , qu: eft ace-

mf

die filia, confiftit in /ludiofa impugnatione bonorum

1 uj

Jpiritualium. . Nihil ifto effe&u acedice eft pefti-

lentius.

WA

Eft enim peccatum in Spiritum San-

i. ]

&um , fi quis ex pigritia allaborandi ad a&zmen.

m

tum divinz gloriz impugnet fervidos amatores

titymm

Dei , qui omnes ad parem amoris fervorem ac-

n

cendere , & univerfos Fideles ad rectum ordi-

UT

nem difcipline ac juftitie reducere conantur.

Ti jj

De hoc vitio P. NaTALIs l. c. C. 12. art. 2.

FATET

fic fcribit :

»Malitia eft impugnatio bono-

1 v

»Ium fpirituallum , quorum in deteftationem

JIn f

» adducit Acedia.

Hujus malitie fermento cor-

b

»Iupü homines , non folüm viros pios, fed &

» pietatem ipfam , five que ad eam pertinent,

"R

RUT

» irridere geftiunt , operumque & exercitiorum

» Pietatis contemptum aliis ingenerare.

IHaec

Mp

»Imelitia reproborum hominum chara&er eft,

aQui per miferam aternitatem aicturi funt intra

L-"*Wla

n

2 fe,—

W

DE 7. VITIIS.CAPITALIBUS.

137

It l

»fe , penitentiam agentes inutilem , & prz an-

l indigmuug

» guftia fpiritus gementes :

Hi funt , quos babui-

» mus aliquando in. derifum , & in fimilitudinem im-

iMnrf!iæ,f:

» roperü :

nos infenfati vitam ilorum effimabamus

» infaniam , € finem illorum fine bonore : ecce , quomo-

GREGom,

» do computati [unt inter filios Dei , & inter San&tos fors

» ülorum eft.

lI fex ffqüz

Wf )

QUXERITUR 6. Quid fit rancor?

RESPONDEO:

Rancor, prout hoc loco fu-

t

It

mitur,, eft quzdam indignatio adoer[us bomines , qui

ad [piritualia bona fuis adhortationibus , monitis,

Id

increpationibus , & falubri correptione mos im-

pellere , & ad falutem aternam , vel perfectio-

nem vitz fpiritualis promovere mituntur.

Hoc

li

J

f

peccatum cum priori connexum eft , ex inter-

!u

pa enim indignatione nafcitur externa impugna-

(tz d)

tio virorum ad meliora incitantium , eorumque

ipirin

doctrinz.

Hinc etiam ifte rancor pertinet ad

tidufma

graviffimum genus peccatorum , nempe ad pec-

Ti at

N

cata in Spiritum Sanc&tum.

[l

hr

lol

QU

QU;ERITUR 7. Quid fit pufüllanimitas ?

d n t

REsPONDEO:

Pufillanimitas eft abje(tio ani-

duere Qu

mi ad ferenda vel aggredienda ardua , qua lex chari-

]

MU

tatis vel ad contettandam fuam erga Deum ami-

j

citiam , vel ad obtinendum finem fuum ulti-

'ä

'gna:io i

;

n od

mum requirit.

Ea veró abjectio animi funda-

jic o

tur parm in confideratione proprie infirmita-

qios p

tis ex lapfibus prateritis , partim in viva appre-

d

"I

henfione difticultatum fuperandarum in via falu-

( )

l (s

tis, partim in defe&u rememorationis virium

gratie & bonitatis divine , que proin pufillani-

p

ho

mi vivacifiimé przefertim per exempla San&torum

reprzfentanda funt.

dul

Es

Qv£E-

n

458

TRACTATUS

|

g. v

| QuERITUR 8. Quid fit defperatio?

|

i Dem

RESPONDEO:

Defperatio eft abjettio ommis

v v

cure de obtinenda (alute , orta ex vana apprehen-

jertir

fione impoffibilitatis abfolute vel refpe&tive.

rie, d

"Abfolutam impoffibilitatem apprehendunt illi, qui

Ya

cenfent , Deum jam tuliffe fententiam fuz re-

fs

probationis , nec eum amplius fibi collatururm

il

gratiam fufficientem ad veram ponitentiam. Hi

fanandi fünt per exempla poenitentium in Evan-

n

gt

gelio , & teftimonia Evangeliftarum de bonita-

us 0

te Chrifti , prefertim autem per orationes pio-

Qd

rum , & eleemofynas , pro converfione ac illu-

w petdt

ftratione defperantis offerendas.

UER

QuxRITUR 9. Quid fit torpor?

ia

REsPONDEO:

Torpor eft vemilfio animi cir-

ca exatam preceptorum ob[eroantiam , ita ut vel

Nipon

truncentur per omiffiones faltem venialiter pec-

UR

caminofas , vel, fi implentur integré, non nifi

t ts

perfun&orié , negligenter , & ofcitanter imple-

iT

antur. Sihezc negligentia transeat in habitum,

Wt

ac continuetur longo tempore , meritó timen-

dum eft de peccato mortali.

Scriptum eft enim

It

Trnufit

Jeremie48. v. 1. Maledittus , qui facit opus Dei

fraudulenter , feu prout. féptuaginta Interpretes legunt ,

aj

negligenter.

"

Quid fit evagatio mentis ?

:;m f

)

QUJRITUR IO.

:?Umfe K

REsPoNDEO: AÉEvagatio eft inquieti animi 1o-

Rj

tus , quo mens ob tedium circa divina [piritualia fefe ad

NI

vanas oble&tationes terrenas diffundit.

Animus enim

"At

humanus fic comparatus eft, ut vel dele&tetur

,mss j

circa eterna , vel circa tranfitoria vana folatiun-

cula.

A

j

DE 7. VITIIS CAPITALIBUS,

139

H

Ccula. Verüm hec evagatio plerumque aut prz-

T

bet Dzmoni aditum ad graves tentationes circa

varia vitia, aut fovet habitualem acediam , feu

w WI

pigritiam allaborandi ad augmentum divine glo-

dnig r

rie , atque ad fructificandum Deo per ufum ta-

itttlg )

lentorum concreditorum à Deo; & ob hoc ipfum,

r

fi continuetur hzc evagatio longo tempore, v. g.

idraicn

ad lufus, compotationes, füperfluas recreatio-

NI

nes , novellas inutiles, garrulitates, negotia im.

m

pertinentia, curas temporales inordinatas ac fu-

perfluas , non immunis eft à peccato mortali,

Lt d

Qontetts

quia caufat, fovet, & magna parte conftituit gra-

"

ve peccatum habitualis acediz,

rwf

UXRITUR II. Quenam fint indicia ace-

diz lethaliter peccaminofie?

LT.

im, i u

RrzsPONDEO: Indicia, faltem probabilia,

Toriin

acedie moventis Deum ad gravem indignatio-

i, n

nem, funt fequentia.

I. Si quis longo tempore

fine legitima caufa notabiliter negligat confueta

fetaterny

w ol

inter zquales fui ftatus media falutis, atque exer-

citia Chriftiana, v.g. omittendo Conciones, Ve-

st

yind

fperas, Proceffiones, Conventus facros , Oratio-

nes matutinas, vefpertinas, reverentiaim & ora-

l al*,u I."Uf

gt

tionem ad pulfüm campanz meridie ac vefpere,

&c. 2. Siquis adSacramentum Evchariftie tan-

tüm femel per annum accedit. Signum enim eft,

ijris

id timore potius fieri , vel ex refpeétu humano,

"

quàm ex motivo curandi fuam falutem , profi-

d

ciendi, ac fru&ificandi Deo.

3. Si quis tempus

à Deo conceffum in otio, fomno, ludis, inanibus

colloquiis, ambulationibus ac vifitationibus mi-

[ Wl

[

Wi

nimé neceffariis, & ficculi voluptatibus ultra me-

)

tas

140 TRACT. DE 7. VITIIS CAPIT.

tas jufte ad reftaurationem moderatam virium

K

recreationis exceffivé perdat, v. g.' per integros

9^

j

:

menfes.

4. Si quis jufté corrigentes, aut de re-

"

j

j

ä/

gligentia monentes averfetur, de iis malé loqua-

tar, eorumque do&trinam vel zelum indifcretio-

X

nis arguat. 5. Si quis officia à Superioribus ob-

lata vel injuncta , difficilia quidem , attamen ad

comparandum majus meritum & promovendum

augmentum divinz gloriz valde idonea , amore

commoditatum refugiat vel refpuat, v. g. Paro-

chiaslaboriofas. Qus omnia P. N ^T ALIS l.c.

V

ePudite, fervide, & fufe explanat, & apud

eundem videri poffunt Regu-

]a 67 8.10.12.: 13,

Mdl

Q...A.. M. D. .G.

j

»

L

A

N

A I

Z

r

pbl

q

S

E

-

s

Al

W

NSSR

N

SN

,

,

N

N

nfüh

du

H

N

M

E

WV

N

lo

"

)

2

N

2

4 No

DARU

7

à

2277

T

S

Z

D

GAU

L'm E )

L

".

mumh

EEE E t r Ea m

:

(o) $$

s

NV

: Pt

/5

m

9?&

[(í

N

Id

EETM

—

V2

(

MM

7

Jl X*

:5

u

N

d

iil

N

E

(Q

1177

Itf

L

DZ

Jl

RVT D

Pa

MC

É À ÀÀ—Le m E E E RE

Ü C:;-g

C AN

y Ua

J

D t

tv

Yj

. l

SUPPLEMENTUM

n

ubi continentur

Notabllcs quadam Conftitutiones

l —

ac Declarationes

SS. D. N. Benedi&i XIV

IND EX

i.

à

1. Conftitutio, ne Confeffarii à peenitentibus

paffim exquirant complicum nornina.

2. Declaratur , Patronum Ecclefiafticum ob-

,

ligari ad prefentandum digniorem, & fi di-

gnior contemmatur ,. dari locum appella—

tioni.

D. ddinort Supplement,

Y

3. De»

ä NOTAS. CONSTIT. AC DECLARAT,

8

3. Declaratur obligatio applicandi Milffam

|y t

parochialem pro parochianis , & Conven-

EU

tualem pro Benefactoribus.

(rmoi

bel

4. Patochis fuadetur , ut cum fuis parochia-

nis inftituant Meditationes in Ecclefia.

d

f

s. Declaratur, convictos pena ordinaria, fi

bonum commune id exegerit , affici poffe.

j Bd

6. Mercimonia feu negotiationes circa Mif-

Min,

farum ftipendia fevere prohibentur.

tipit,|

7. Excommunicantur, qui vendunt redditus

t

fuorum beneficiorum in longum tempus,

& tales contractus annullantur.

Va

8. Matrimonia non poffunt ab Epifcopis dif-

folvi, nifi pro eorum valore defendendo

in favorem partis ftantis pro valore confti-

tüatur Syndicus.

9. Idem ftatuitur circa annullationem profef-

Du ts

fionis religiofz.

rj

10. Prefcribitur forma pro matrimoniis con-

d.

fcientie.

f

11. Annullantur conceffiones ingrediendi clau-

füuras Monialium.

H

3

12. Epifcopis & Superioribus Parochorum

Utf

Regularium afferitur poteftas cumulativa

amovendi talem Parochum, quin unus te-

^11eatqr alteri dare rationem.

13. Sta-

m

SS. D. N. BENEDICTI XIV.

3

i

) &COHR,

13. Statuitur , Regulares non poffe ordinari

ab alio Epifcopo , nifi afferant fcriptum te-

ftimonium à fuo Ordinario , quod non ha-

i

Mi

beat Ordinationem, aut nifi muniantur fpe-

ciali privilegio, ipfis directé poft Tridenti-

| Oïd]mm,v

num conceffo.

1 MPJE

us u

14. Inhabilitantur perpetuo ad celebrandam

Miffam , qui in Confeffionali folicitant ad

n

tünts

turpia, vel abutuntur Miffa ad Sacrile.

gia

m ts

n

15. Regulatur Jus Afylï.

Bs

Menden

Lrecyl

$. 1.

wyt

Due ConfHitutiones SS. D. IN. Benediti X1E,

quibus [ub. Excommunicatione Confe[Jarüs inter-

TRU

dicitur , ne à poenitentibus pa[[rm inter-

rogent Complicum nomina.

!gredIEDdlü

De hac re egi in Tra&atu de Peanitentia Di-

Jput. XI.

Ipfe vero Conftitutiones Summi

Jon

Pontificis funt fequentes :

o

guimmu&'»'

A 2

PRI-

13.:'.

SSI

4 VNOT,AB. CONSTIT. AC DECLARAT.

b PIW L

PRIMA,

m

ol

crus E. $ S. D

gitrus;

i

iVBENEDI

ad f.sricme

ll

[ (

»

mll

p

B primum de.'pervei-fä qüadam & abíurda

ii

U

praxi in Sacramento Poenitentie admini-

g ii

"

ftrando apud nonnullos Confeffarios in

Portugallie , & Algarbiorum Regnis introduci

guünti,

T

ccpta, non fine animi Noftri dolore , nuntium

accepimus non levi aliquo incertoque runtore

hrin i

ad Nos perlatum , fed ita gravibus , folidisque

sfv

um

fundamentis innixum, ut prudentem omnino fi-

dem de periculi cum veritate , tum magnitudine

Ht

w

faceret 5 premittere non'potuimus, quin conti-

nuo datis ad Venerabiles Fratres eorundem Re-

"n

gnorum ac Ditionum Archiepifcopos , & Epifco-

ld

df

pos Apoftolicis Noftris Litteris , remedium na-

fcenti malo quàm promptiffimé adhiberemus.

vl

Earum vero Litterarum die feptima menfis Julii

Vi

fuperioris anni millefimi feptingentefimi quadra-

li, n

gefimi quinti editarum , quas prefenti huic No-

lr as

ftre Conftituoni inferendas exiftimamus , hic te-

; Mf

nor erat :

At

"n

BrENEDicrus PAPA XIV.

n n

NI

Venerabiles Fratres , Salutem , & Apoftoli-

Ut j

cam Benedictionem.

" li

M

uprema omnium Ecclefiarum . folicitudo , &? divina

"ii

vi-

fïw Cbrifti omnium Paftorum Principis , cujus

€6$

L r

"r

S$. D. N. BENEDICTI XIV.

-

ces plane immerentes gerimus, cbaritas affiduà urget INos,

ut pro commi[Ja divinitus imbecillitati Noflre univerfi

JDominici gregis cura femper advigilantes , periculis a-

i

nimarum , ficubi forte fuperimpenderint, per omnes Cbri-

Jliani Orbis Populos ac INationes opportunà , quantum

cum Domino po[Jumus , occurramus , atque iis precipue

d

Regnis , &9 Locis peculiari quodam Zpoftolice INoftre

hat d

Charitatis fludio , au&toritatisque providentia confulas

nisiny

"us , in quibus, cum Fides , Religio, Pietas quàm ma-

us

ximé floreant , callidus bumani generis boftis nocere fide-

t z

libus dum aperto bello defperat , per infidias molitur , in

v

"ngelum fcilicet fefe lucis transfigurans , &2 ementita

hi, li

boni fpecie incautis illudens ; qua ex arte non minora [a-

Venotos

je animarum detrimenta, quàm ex aggref[ione manifefta,

In ba-

Dogu

e[fe proventura nequi[fanus veterator. confidit.

t, Qunat

vum autem fraudum numero computamus , quod in flo-

Qrunten)

venti[fimis Portugallie , & Algarbiorum Regnis , &2

y pl

Ditionibus , quibus vos Antiflites fumma cum facerdota-

melim

lis virtutis veftre commendatione prefidetis , & quibus

A

gro fingulari erga Catbolicam Ecclefiam , atque A4pofto-

iil

licam banc fanttam Sedem obfervantia meritee debentur

ydnr

laudes, muper eveni[Je non fine ingenti animi INo[tri do-

Pervenit enim baud ita pridem ad

jent t

lore cognovimus.

iaj

aures Noflras , monnullos iftarum partium Confe[Jarios

falfa zeli imagine feduci fe pa[fos , [ed à zelo fecundium

fcientiam longe aberrantes , perver[am quandam, & per-

i

niciofam praxim in audiendis Chrifti fidelium confe[fio-

nibus, €9 in faluberrimo Penitentie Sacramento admi-

!

niftrando invebere , atque introducere capi[Je ; ut videli-

M

cet , ft forte in peenitentes incidi[Jent focium criminis ba-

wl

bentes , ab üisdem penitentibus focià bujusmodi , [eu com-

ii

glicis nomen pa[fam exquirerent 5 atque ad illud . fibi re-

il j

wlm) 'Jf

ï

'velqndum non inducere modo fuadendo conarentur ; fed ,

3

quo

D

6 NOTAB.CONSTIT. AC DECLARAT.

quod dete[labilius ef1, denunciata quoque , nifi revelarent,

T u

gf

abfolutionis facramentalis negatione ,. pror[us adigerent ,

aique compellerent ; imo etiam Complicis ejusdem nedum

rart

nomen , fed babitationis infuper locum , fibi exigerent de-

g [

M

Jignari. — Quam illi quidem intolerandam imprudentiam

j

tum procurande complicis corve£tionis , aliorumque bono-

hi

vum colligendorum fpeciofo pratextu colorare , tum emen-

um ]

dicatis quibusdam Dottorum opinionibus defendere mon

p

dubitarent ; càm revera opiniones bujusmodi vel falfas ,

MWJ i

€9 erroneas [équendo , vel veras &5 [anas male applican-

"

do , perniciem tam füis, quàm penitentium animabus con-

Mrita

Jeifcerent; ac fefe preterea plurium gravium damnorum,

v

que inde facile confecutura. fore previdere debuerant ,

1 iij

veos coratm .Deo eterno S'udice conflituerent.

Ei verà

m

jam fecuta fuifJe multa ejusmodi damna infelici experien-

T

tia compertum e[: : .. INec fieri potuit , quin ea de caufa

ii h

€9' oblocutiones , &? fcandala , & non Miniftrorum tan-

ts

Wun , [ed facri etiam ipfius minifterii odium 62 animo-

fitri

um ingens conturbatio in populo fideli exorta fint.. Tri-

f

Jtia INos bec nuntia cum àccepimus , fimul audivimus ,

hij

contra. exitialem bujusmodi abufum protinus. jufla indi-

Vi

gnatione pro munere fuo comanotos fui[fe dile&tos filiog

v

INoftros Santiee Romane Ecclefie Cardinales Nunum a

fmryf

Cunba in iisdem Portugallie , &? Algarbiorum Regnis

Generalem Inquifitorem , & "Thomam de Almeyda, Pa-

WM

M UT

triarcbam LLisbonenfan 5. atque utrumque folicite glifcen-

u

ti malo compe[cendo , atque eradicando adlabora[Je. . INos

w'pmj fm

autem , ne in tam gravi difcrimine ulla ex parte 4poflo-

^i

lico INoftro Minifterio dee[Je videamur., neve mentem bac

Juper re Noftram apud Vos obfcuram && ambiguam e[Je

hp ]

ià

Jinamus ; Notum vobis e[fe vvolumus , memoratam fupe-

"r

rius praxim penitus veprobandam e[Je , eandemque à INo-

lis per prefentes INoftras in forma Brevis Litteras. ve-

/]

probari,

m

$S. D. N. BENEDICTI XIV.

7

hj

W

UTN

probari, atque damnari tanquam fcandalofam , & per-

i

niciofam , ac tam fama proximorum , quam ipft etiam

MTR

54

Sacramento injuriofam , tendentemque ad Jacrofantti fc-

gilli acramentalis violationem , atque ab ejusdem Peni-

MMI

tentie Sacramenti tantopere proficuo ,

1 77

Fideles abalienantem.

&& nece[Jario uf

du a

Eapropter, Venerabiles Fvatres,

quamquam de paftorali veftra vigilantia mibil eft

» quod.

T

dubitemus ;' Supremi tamen Officii quoque IN

0

SUTMM

ytri e[fe

M N

cenfemus , alacritatem ipfam veftram bac mentis

Noftire

iM gt

aperta fignificatione & "4poflolicis infaper borta,

tionibus

"d

Noftris intentilis acuere , $ excitare, ut pro fe

TRU

ve[irum opportunioribus

quisque

bt i

» quascunque prudentia fugge[Je-

vit , initis vationibus , C? efficacioribus quibusque juris

"

vemediis , quoad opus fuerit , contra delinquentes Mini-

if

j

jffros adbibitis , noxiam bujusmodi novitatem ftrenué in-

fe&temini , ac pene na[centem opprimatis, neque patiamini

hts :

traditis cure veftre ovibus ibi offendiculum parari , ubi

d n

Jalus à Chrifto pofita efF , ab eoque divine mifericordie

rj I

fonte illas averti , ac deterreri , ad quem ab eodem Re-

TP

demptore INoftro ab abluendas , dealbandasque in fan

gui-

me fuo animas amanti[Jimà invitantur.

Interea , dum à

T

«elo veftro , ac prudentia luculentiora No

bis certà polli-

idimllzs N«ï

cemur voe[ire pietatis ,

& obférvantie argumenta,

"dpo-

ngW

Jflolicam Benedittionem cum uberrima caleftium cbar.

TT

i/fdn

tum copia conjunttam V'obis , P'enerabiles Fratres ,

ex d-

y n

nimo impertimur. . Volumus autem

.

» t prefentium tran»

u)

fumptis, [ive exemplis , etiam i

mpre[Js , manu alicujus

jur

INotarii publici fubfcviptis ,

C& Sigilh Perfone in

| WWM

Dignitate Ecclefiaffica — conflitute — munitis eadem

m

prorfus ubique Fides adbibeatur , que prafentibus

wamfu

adbiberetur , & adbiberi po[ft , fi Jorent exbibite

W'Wæ [|

vel. oftenfe.

j m

j

Pnh

À 4

Datum

S

$ NOTAPB. CONSTIT. AC DECLARAT.

-Datum Rome apud Santtam Mariam Majorem füb

gb

4dnnulo Pifcatoris,die V Lmenfis unii MDCCXLV I.

giit; i

rf

Penüificatus INoftri 44nno quinto.

J

eyti

Cajetauus ZAmatus.

vicd

Has porro Nos Litteras in xforma Brevis tunc

gei

datas iterum prafentibus Noftris confirmamus &

y,

roboramus, easque ab omnibus, & fingulis fide-

j al

liter exa&teque obfervari injungimus, atque pra-

qui aj

cipimus.

m

ygelin

Statuentes infüper ac decernentes, ut qui-

cunque cujusvis ftatus, gradus, conditionis, di-

o d

gnitatis & ordinis , etiam fpeciali , & individua,

fre um

ad effe&um , ut hifce Noftris prefentibus com-

Wureu

prehendantur , mentione & expreflione digni,

Furint

aufus in pofterum fuerit docere, licitam effe' hu-

tt, d

jusmodi praxim , .prout ea in relato Noftro Bre-

ii

vi exponitur, ac reprobatur 5 vel fcribere, aut

itin,

loqui przfumpferit in ejusdem damnate praxis

BN

defenfionem ; vel ea, quz in di&to Brevi contra

t

eandem praxim decreta funt , impugnare, aut in

Ts

alienos fenfüs temeré detorquere , feu interpre-

Dd

tari ; incidat ipfo faéto in excommunicationem,

Tierad

à qua non poffit, preterquam in articulo mortis,

fs

ab alio, quacunque etiam dignitate fulgente, vel

Val

auctoritate fuffulto, nifi à Nobis, vel à pro tem-

&l r

pore exiftente Romano Pontifice, abfolvi.

T5, w

, Et quia non modo cavendum, ut, que fünt

i (rn

à Nobis in przinfertis Litteris decreta, ab omni

Witd

impugnatione, contradi&ione, pravaque inter-

d

pretatione falva fint, & immunia ; verüm etiam

io-

L: dem[

ne quis in Sacramenti Panitentie adminiftrat

Rn

ne

Mm

"$9. D. N. BENEDICTI XIV.

9

WMW

1

ne ab eorum omnimoda obfervantia unquam re-

lo

2

cedat; idcirco omnibus & fingulis Confeffariis

utriufque Cleri tam Secularis, quàm Regularis,

quantumvis exempti, & quacunque fpeciali , &

E

expreffa mentione alias fortaffe nominandi, gra-

viter & diftri&té , divini interminatione judicii,

M

atque in virtute fan&te obedientiz, prohibemus,

m

ne, conformiter ad predictam reprobatam pra-

Mi

xim, poeniténtes , qui peccatum , feu crimen ali-

W, M*

quod, cujus focium , aut focios habuerint , ipfis

in Tribunali Peenitentiz confiteantur, interroga-

Tk t

re prefumant , de nomine focii , feu complicis;

j Qd

loco habitationis, vcl aliis hujusmodi adjun&is ,

l, lais

five circumftantiis, expreffionem magisque indi-

t

viduam ejusdem complicis manifeftationem con-

Yefon à

cernentibus ; eidem paenitenti, fi manifeftare re-

La

nuerit, facramentalem abfolutionem: denegan-

hNfro d

do: alioquin noverint fefe, ultra peccati letha-

Árbst d

lis incurfum, fufpenfioni ab officio audiendarum

Ddv

confeffionum , aliisque etiam gravioribus pæni;

*

m st

fore fubjiciendos.

u

"Preterea , quoniam contra damnatum hujus-

d

modi exitialem abufum , ne cum animarum per-

um

nicie radices agat, neceífe ducimus, modum, ac

inutalti

formam etiam in foro externo procedendi, & ul-

ht t

trices adverfus reos poenas imponendi, ftatuere,

hi p

atque ordinare; omnesque fuper hoc exoritu-

ras, vel etiam jam exortas diffenfiones compo-

j i

nere, & penitus amputare; volumus, decerni-

)HJD J u!! 992

mus , ac declaramus, quod docentes, ut fupra li-

r

citam effe praxim à Nobis jam reprobatam , vel

m

in ejusdem praxis defenfionem fcribentes, aut lo-

j 00*

quentes, vel.ejusdcm reprobationem in memora-

TT ïiï:

3

to

D

10 NOTAS.CONSTIT,. AC DECLARAT.

to Noftro Brevi contentam impugnantes , aut

m

(ion,

!

perverfe interpretantes, in Officio fan&tz Inqui-

fitionis predictorum Regnorum , atque Ditio-

gt

num .evere puniantur, & contra eos, & eorum

qu q

Iil]t,iüe

quemlibet in eodem Officio procedatur, non mi-

nus, ac contra illos ibidem procedi folet,, qui af-

fu.

ferunt, tradunt, tuentur opiniones fcandalofas,

ii t

perniciofas , & uti tales à Sede Apoftolica reje-

*

nitri

&as, & condemnatas.

tciddi

Similiter in eodem Officio procedendum erit,

pésm,i

& procedi volumus, ac ftatuimus contra Confef-

Qs

( 1)

farios quoque , ut fupra, delinquentes, ac de no-

mine complicis poenitentem interrogantes , ei-

V

demque poenitenti , nifi illud fibi manifeftet , ab-

Qm'cum

folutionem denegantes: Dummodo tamen hu-

il

jusmodi interrogandi , ac denegandi actus talibus

tlemimu

circumftantiis conjun&us fit, ac conveftitus, qua

g

fic agentem Confeffarium de adhefione ad przdi-

&0fio d

Gam reprobatam praxim, tanquam ad licitam,

IT

O

vel alio quovis modo de prava credulitate fufpe-

3

&um reddant.

Atl

hWT

Itaque contra preaictos omnes & fingulos

delinquentes tam fzculares, quàm quorumvis et-

At

iam quomodolibet exemptorum , acSedi Apofto-

fllum W

lice immediate fubjectorum Ordinum , Inftitu-

li m

tionum, Societatum , & Congregationum Regu-

DCR

lares , cujuscunque dignitatis ac preeminentiz ,

id ol

aut quovis privilegio muniti exiftant, & quorum

nj ]

fpecialis & nominatim mentio facienda fit, , pre-

Tiri

di&orum Regnorum, ac Ditionum Inquifitores ,

Tf«

potaftate à Nobis tradita , & quatenus opus fit,

r

prefentium tenore de novo conceffa , prout in

Ril

N

caufis fidei, juxta Sacrorum Canonum, nec non

z

San&i

N

'SS.

D.

N. BENEDICTI XIV.

II

At

h

Ü

San&i Offcii Inquifitionis hujusmodi Conftitu-

V tf

Q

tiones, privilegia, confuetudines, & decreta, di-

ligenter inquirant, & procedant, & quos in ali-

DN

quo ex ejusmodi exceflibus culpabiles repere-

dtüf, il

rint, in eos, pro criminum qualitate, & circtum-

LUl

ftantiis , fufpenfionis ab officio confeffiones au-

B ag

diendi, vel etiam ab executione Ordinum , pri-

hii

M

vationis Beneficiorum , Dignitatum , ac perpe-

tuz inhabilitatis ad illa, nec non vocis aCtivz ac

li,

paffive , fi Regulares fuerint, aliasque poenas de-

"o

cernant; omnes etiam vel earum tantüm ali-

TRU

quas, in perpetuum, vel ad tempus infligen-

Mi

[o)

inatid

Quicunque vero alium quemlibet aliquo ei;

0 n

fupradi&is modis deliquiffe cognoverit , eum, in-

Vi n t

tra terminum dierum , in Ediétis San&i Officii e-

wl

jusmodi Inquifitionis prefigi folitum, eidem San-

Vtradrei

&o Officio denunciare teneantur: alioquin pc-

nal lt

nas non denunciantibus per eadem Edicta infligi

confüetas incurrant. Verumtamen ab hujusmo-

TT

-di onere denunciandi juftis de caufis eximi volu-

du

mus , & eximimus perfonam ipfam poenitentem

m um

duntaxat in caufa propria, id eft, in cafu, quod

fuum peccatum confitens à Confeffario adigatur

i

ad fibi manifeftandum nomen complicis in eo-

yünn, l

1

eoonyt

dem peccato: tunc enim penitentem hujusmo-

di ab obligatione eundem Confeffarium denun-

p

ciandi liberamus.

EXW; ":

Sed quando aliunde, quàm ex

propria, ut di&tum eft, Confeffione, noverit, Con-

frait

feffarium aliquo ex fuperius enumeratis , & San-

ol

"TA

&o Officio denunciandis modis deliquiffe , tunc

eum & ipfe denunciare ex ifta aliunde habita no-

ydi, i

titia teneatur.

mouum)ïi:

Quod

N

12 NOTAB. CONSTIT. AC DECLARAT.

uod fi Confeffarii de complicis nomine per-

jf

Vaydas

peram interrogantis , abfolutionemque , ni fibi

detegatur, denegantis actum contingat ejusmodi

i nto

efle, ut, quamvis imprudens, & malus, fimplex

pOü APUJ

tamen quidam, & nudus a&tus fuerit, id eft, iis

ü, Hj

quia

circumftantiis deftitutus , qu: de prava creduli-

tate, vel de mala adhzfione ad praxim in fiepe

n

g

dicto Noftro Brevi reprobatam , tanquam ad lici-

tam , eundem Confeffarium füfpe&um reddant ;

g lp

n r

tunc iftiusmodi deli&um , neque denuntiationis

oneri, neque San&ti Officii predi&i cognitioni

Deete

pdias

fübjectum erit; fed de illo cognofcere , atque in

delinquentem Confeffarium , per. fufpenfionem

gt

ab audiendis Confeffionibus, vel alias Canonicas,

ais a

& legitimas peenas pro delicti modo animadver-

at

tere, ad locorum Ordinarios in fua cujus

i, (

que Diæf

cefi omnino fpectabit.

lt

His igitur circa ordinem , formam , modum-

ttàts i

que contra ejusmodi delinquentes procedendi, ut

&l

prafertur , conftitutis, ac fuis, unicuique Judici

T vt

Ecclefiaftico juribus affignatis , & diftributis ;

st

hanc Nos deinceps regulam ab omnibus obfer-

Til i

vari, ac cuftodiri volumus , & mandamus , fi

t

quando talia delicta deprehendi contigerit; que

Ti

tamen haud unquam pofthac eventura in Domi-

Ijonis Mi

no confidimus , accedente infuper preclara in-

il dore

clyte Lufitanie Nationis univerfe erga Sedem

Tlatitg

Apoftolicam obfervantia, & obedientia, necnon

mftto,

eximia tum iftius SanGtz Inquifitionis Officii ,

r f

tum cujusque loci Ordinariorüm nunquam defu-

T

tura vigilantia. .Quapropter, quecunque aliter,

J*» j Obm]t

quàm przefentibus Noftris decrevimus & confti-

Pal

V

!

N

M

tuimus, five in Edi&tis prafati Officii Inquifitio-

d

l

nis,

m

SS. D. N. BENEDICTI XiV.

13

] noïüü&:;.

nis,five in quibuslibet quorumvis Ordinariorum

n

Mandatis, aut Paítoralibus Litteris, vel Decre-

d"äiïejw:fe

tis antehac ftatuta prodierint , ea Nos, quoniam

mijlli, üä'ï:

Ü

]

poft Apoftolicam hanc à Nobis propofitam agen-

ml ild

l

J

di , feu judicandi normam minus neceffaria fore

jf

ä

l

"

cenfemus, definere jam, & ceífare, ac , veluti

Nüni

nunquam emanaífent , omnem obligandi vim a-

M

mittere ,.motu proprio , & ex certa ícientia , de-

&

que Apoftolice poteftatis plenitudine deciara-

bl

mus , ftatuimus , atque fancimus.

*l Q

Decernentes easdem preinfertas , nec non

Vr

prefentes Noítras Litteras , & in eis contenta

& li

qu&cunque, etiam ex eo , quod quicunque cu-

du C

jusvis ftatus , gradus, ordinis, preeminentie , &

Y df

dignitatis exiftant , feu aliàs fpeciali, & individua

Ro

mentione, & expreflione digni, in premif(lis in-

tereffe habentes, feu habere quomodolibet pre-

tn, m

tendentes, illis non confenferint, nec ad ea vo-

od u

cati, citati, & auditi, neque caufze, propter quas

j f

tum prainferte , tum prafentes emanaverint ,

t o

fufficienter adductz, veriticatz, & juftificata fue-

ua d

rint, aut ex alia qualibet etiam privilegiata cau-

; ts

fà, coloré , pretextu, & capite, de fübreptionis,

vel obreptionis , aut nullitatis vitio, feu inten-

i

tionis Noftrz , vel intereffe habentium confen-

vl t

fu, aliove quolibet defe&u , notari , impugna-

ld

v

ri, aut in conttoverfiam vocari poffe ; fed ipfas

praefentes , easdemgue prafatas in forma Brevis

j

Litteras, firmas, validas, & efficaces exiftere &

uj

fore, fuosque plenarios, & integros effectus for-

p

um

tiri, & obtinere, & ab omnibus, & fingulis pre-

miflis, ad quos fpe&tat, feu pro tempore fpecta-

Tevim'ds'ïï?

bit, exacte ; & inviolabiliter obfervari.

(f l:vlï-ï

Sicque

$i

I4 NOTAB. CONSTIT. AC DECLARAT.

qibus

Sicque & non aliter in premiffis cenferi , at

que ita per quoscunque Judices Ordinarios &

facl

js, d)

Delegatos, etiam Sancte Romanw Ecclefie Car-

dinales, & contra hereticam pravitatem Genera-

lii

les Inquifitores , Legatos quoque de Latere , &

euo

Apofttolicz Sedis Nuntios, aliosve quoslibet qua-

tazeïmaï

cunque authoritate, poteftate, & preeminentia

ge;mmt

A0

fungentes, & fun&turos, fuüblata eis , & eorum

cuilibet aliter judicandi, & interpretandi faculta-

(j r

te, judicari, & definire debere, ac irritum & ina-

(dus

f f

ne , fi fecus fuper his à quoquam fcienter, vel

ignoranter contigerit attentari.

Vtstentnt

Non obftantibus quibusve Apoftolicis & U-

hd vei

niverfalibus, five Provincialibus, aut Synodali-

siftmit

bus Conciliis editis generalibus, five fpecialibus

qun ij

d.

Conftitutionibus, & Ordinationibus, Edictis quo-

que przdi&i Inquifitionis Officii, & quorumcun-

&

que Ordinariorum, etiam Epifcoporum , & Me-

UT

tropolitanorum Mandatis, Litteris Paftoralibus,

DAT

five Decretis, nec non ejusdem Officii, & qua-

AW

j

rumcunque Ecclefiarum etiam Epifcopalium , &

Metropolitanarum , & quorumcunque Ordinum,

Vi

Congregationum , Religionum, & Inftitutorum,

t

etiam Societatis Jefu , aliisve quibusvis, etiam

t N

juramento , Confirmatione Apoftolica, vel qua-

b

vis firmitate alia roboratis ftatutis, ftilis, ufibus,

fj

& confüetudinibus; privilegiis quoque , indul-

A g

tis, & Litteris Apoftolicis eidem Inquifitionis Of-

RI at

ficio , illiusque Inquifitoribus, Commiffariis, aliis-

ll

que Officialibus , tum etiam Ecclefiis, eorumque

f

Pralatis, Ordinibus, Congregationibus, Inftitu-

"ii

tis, Societatibus , illorumque Superioribus , &

perfonis quibuslibet, fuüb quibusvis verborum te-

zi

noribus

WY

U

SS. D. N. BENEDICTI XIV.

15

h Qj ]

]

noribus & formis; & cum quibuscunque etiam

efficaciffimis, & infolitis derogationibus , claufu-

Hig,

lis, atque decretis, etiam motu, & Apoftolice

H

poteftatis plenitudine fimilibus , feu ad quarum-

t

cunque perfonarum, etiam Repia, aliave quali-

il

tate mundana , vel Ecclefiaftica goteftate ful.

du

gentium inftantiam , vel aliàs quomodolibet in

LNTS

contrarium przmiíforum conceffis, confirma-

Tl

tis, & innovatis.

Utl

