privatim tamen ad normam San&ionis Pii Va

mf N

!

(edite 1569.) urgeretur abolitio hujus contra-

ll us

&us, neque abfolutio à

peccatis daretur illi, qui

abftinere nollet.

Marquardus Epifcopus Augu-

( "T

VibimaY;

ftanus (Egolfi fucceffor) arbitrabatur , neque

i Yeotan

privatim damnandum effe hunc ufüm. — Gafpar

Hayvodus S. J. Theologie in Academia Dilin-

gana Profeffor in publicis Prele&ionibus hunc

&Iro V, te

contra&tum damnavit, maxima Epifcopi offenfa.

dorufamy,

$.256. Faciles econtra aures do&trina Hay-

Treologor

vodiinveniebat in aula Monacenfi Wilhelmi Du-

tisttm o

cis Bavarie, detonante przfertim contra ufüras

Qtes 4 Oj

Concionatore aulico. Miferat hic Princeps ad

fent ho

Academiam fuamIngolftadienfem formulam man-

admitterent

dati contra contractus obligantes ad 5. pro roo.

quefivitque, utrum videatur mandatum ea for-

mifeus du

ma promulgandum? Dein quibus de caufis, &

qua cautione poffit in foro externo concedi actio

mor ednt

iis, qui petunt intereffe ultra fortem? & qua

,iitoln

ratione legitimus cenfus creari poffit ?2 Refpon-

g cutti

derunt Ingolftadienfes , Principem neque teneri,

p ii

l

nequecommode jam poffe rebus ita ftantibus hu-

la,

jufmodi generale mandatum publicare.

Ad al-

1

teram quzftionem nihil diftin&te refpondendum

]lud m

effe credebant Ingolítadienfes.

v ag

$. 257. Non omnesProfeffores Ingolftadien-

liCi[isa ä[

fes ejusdem opinionis erant.

Aliud enim Re-

st

j

fponfum ad di&tas Principis interrogationes in

D. zdmort Tr. de Contraét., in fpec.

M

ea-

Y

TRACTATUS

178

mcdanl

»

eadern Academia circa idem tempus anno r58o.

v

Qu

formavit EvrRHARDUS, quoimpreffo volumi-

N0

j

ni primo ejus Confiliorum infertum legitur addita

;MI J(

fübfcriptione per generale vocabulum, aculta-

;

Everhardus cenfus

qM

iis Theologice &2 Suridice.

n

:

ad libitum emptoris redimibiles judicabat ufura-

J

rios, &circa alios quoque articulos feveriorem

]

T

do&rinam tenebat.

D) &OI

$. 258. Cum Wilhelmus Doétores Provin-

4000

cim füz circa hoc negotium concordes non re-

d

eriret, inftabat apud Gregorium XIIL. ut ab

lais g

Apoftolica Sede edoceretur, quid fibi ftatuen-

feJEczum

u

dum pro fua Provincia effet.

Voluit Pontifex,

J

f

ut Claudius Aquaviva ( Generalis S. J.) deputa-

]

C

i

ret quosdam caufz huic ponderanda.

H igi-

d

tur funt famofz ille congregationes , quibus fe

lii

interfuiffe Gregorius de Valentia fzpius te-

ftatur.

Ti

$. 263. Ex omnibus hinc inde difputatis duo-

decim quaftiones controverfas eruunt adjectis

Ti

refponfionibus , quz quantum ad prefentem ma-

teriam attinet, in hoc collimant.

I.Faé&tum pro-

QO. Xï

pofitum. ( $. 259. 260. inquo Titius centenaria

tf

fuma Sempronio tradita cum eo pacifcitur de qui-

"t

nario lucro quotannis, fecuro capitali & lucro,

uT

poteftate utrique parti reli&a refcindendi con-

"t ferver

Q u

tractum , modo ad femeftre fpatium premoneat

ea de re focium,) fi fecundum generalem nude

jHDIbllem |

confideretur, non effe ita juftum aut per fe lici-

4

,'U

bl C()]

tum, ut non poffit injuftefieri: II. Neque illici-

* V

tum eífe per fe, fi fumatur in genere: fi autem

;

m

in particulari fumatur nulla mentione certi cu-

r[e

jusdam

lt

DE CONTRACTIBUS IN SPECIE.

179

DEEUM

jusdam contra&us, illicitum effe, quando fine

D

perfonarum dele&tu fit cum cujusvis conditionis

MT

homine. 1lI. Generalem notitiam hujus fa&i ir

g, j

genere fumpti non fatis effe ad ullum condemnari-

jurem

dum vel probandum, quia nullus facit rem ii

J

genere; fed generalem notitiam fa&i in particulá-

QUl

ri, quando contra&tus exprimitur fine perfona-

rum dele&u, etiamfi nulla fpecialis ratio mutui,

Jdors r

velalterius contraétus exprimatur, fufficientem

efle ad omnes damnandos, qui ita contrahünt;

ODCORDA t

titm NI

1'.

quia tunc nifi mutui contra&us effe non poteft,

& intrinfece malus eft.

IV. 'l'olerabile tameri

qud i f

effe lucrum quinarium pro centenario, quando

Voluit o

tres contra&tus concurrunt, Societatis , Affecu-

MM

rationis capitalis, & lucri minoris certi, ita ü£

TA

nec obligandi fint ad reftitutionem, qui jam ex

V, quibg

contra&u lucrum reportarunt; neque negandá

À fepius

fit abfolutio his, qui tali modo contrahere vo«

]uerint.

V. Tolerabile etiam effe ex natura rei

iab

illud lucrum, fi fiat per cenfüm füper bonis frü-

r al

&iferis utrinque redimibilem, etiam cum pacto

affecurationis, cenfu tamen proptertale pa&tuti

yrelatat

Vodny

diminuto. Vl . Cenfüm perfonalem fuper per-

fona non frudtifera, fi propter notabilem aliquam

.v

TEuseent

acfotrd

induftriam ex natura rei fit tolerabilis, tamer

ob magna pericula, ne debite circumftantis

capitali&lü-

non ferventut, communiter norn effe toleran-

vt

dum. VII. Tolerabilem effe cenfum utrinque

tion at

redimibilem fuper bonis fruCtiferis in iis tantum

eyriit?

locis, ubi Conftitutio Pii V. non.eft inufumde-

n at us

dud&a.

VIIL. Item in iis terris Imperii, in qui-

[ Nge-

bus Conftitutio Imperialis taxat pretium cenfus

n 15

flecü-

ts

ex altera parte redimibilis cum predicta A

P

tatio«

F

gaM

180

TRIACTATUS

| j, d((fpif

ratione.

IX. Non poffe effe juftum hoclucrum,

P.

ea precife ratione, quod illud perfonz mifera-

,/Um

biles recipiant, neque ullam confuctudinem ,

aut bona intentione, vel re&to fine illum con-

tra&um juftificari poffe, cum fit per fe malus,

[ Dn

/

n

1l

fi alia non addatur, quam circumftantia perfone

É

PA

miferabilis.

X. Fruftra dici, donari aut ultro

UL

pendi, quod ex civili obligatione redditur, que

jus facit alteri ad petendum, quamvis in vite

TT

fubfidium dari dicatur, aut quacunque alia bo-

j f»]

|

na intentione, fed non ex mutuo, modo non

ï

nifi mutuanti reddatur per contraéctum, civilis

àgnind

"]

If

obligationis produ&tivum.

XI. Quando à con-

trahentibus expreffe dicitur, velle fe melioriaut

.:.gaiv:arum

W

i

[

juftiori modo, quo fieri poteft , contrahere,

Jl MJ

ii

quamvis ipfi fpeciem expreffam modi talis igno-

n

rent, fi tamen circumftantie refpondeant à par-

"

l

r

te rei, ita ut cum mercatore, vel perfona in-

duftria, non habente bona fru&ifera contra-

A pfttiy

hant, non effe dubium, contra&tum hunc quin-

que pro centum licitum effe, & non injuftum lu-

crum, quod inde reportatur.

f:if)nes,

$. 264. Hzc fuerunt fenfaRomanorum Theo-

logorum e Societate Tefu.

Refolutio autem

r g

tj ul

Gregorii XIII. ad formam contractus à Wilhel-

mo Duce Bavarie propofitam, erat fequens:

IT

|

01

Contra&us modo & forma predi&tis, (nempe

3 h,a

"

his:) Titius in Germania pecuniam babens, eandem

Sempronio cujusvis conditionis bomini, ad nullum cer-

|

4

"

t Mom

tum ufum , fed pro arbitrio debitoris difl(rabendam , ea

lege tradit , ut Titius ex patto & civili obligatione (que

ltl

( u

aliquando in iisdem litteris , interdum in aliis adjicitur )

r Jnd

jus babeat, quawdiu eadem pecunia apud Sempronium

!

relin-

UT

g

j

DE CONTRACTIBUS IN SPECIE.

181

lumæhOClum

relinquitur , accipiendi quot anmis ab eodem Sempronio

Btlne v

quinque florenos pro fingulis centenariüis, €9 poflea to-

COl

tam. quoque fummam capitalem.

De tempove autem ,

Titilg,

quo re[litutio capitalis fieri debeat , licet interdum aliquid

Pa

certi determinetur , ut plurimum tamen nibil [Latuitur ,

lat

fed tam Titio , quam Sempronio plena pote[las relinqui-

ii g

tur, ut quandocunque *ooluerit ( utilitate interim perce-

De redina

ia -in partem fortis non computata ) contrattum refcin-

Quovii

dere po[fit , dummodo is , qui contrattum refcindit , al-

gQe d

terum [ex wmenfes antea prewoneat.

Ex vi autem con-

100, tlj

tra&us aut pati adjetti Titius anmui lucri , aut f[umme

1rdtr, d

capitalis perdende nullum periculum [ubit ,. fed frve Sem-

Qub

pronius fru&ificet , five non , jus babeat ab eo exigendi

lef mdit

ducrum quinarium annuum pro omni centenario , & five

, Cntrde

vivat Sempronius , [tve moriatur ,. Titius ab illo viven-

1e, autillo mortuo, ab ejus berede fummam capitalem

06 d i

qdenti g

vecuperat , mibil quod interim accepit, vellituens. .De boc

fupradi&to contrattu, cum varia & varüs in utramque

] perfona

ffrt CODLIR

partem proferantur , ad wulta gravamina confcientie ,

graviaque incommoda vitanda , quid de ipfis fequentibus

m hu u

vinpfum t

propofitionibus judicari debeat, ultima & fecura defini-

Lio peliur.

Huic cafui fubjecte erant 27. propo-

ao Ti

fitiones, quarum prima his verbis concipieba-

tur: Supradittus contra&ius ex. parte. Titii, ufurarius

efoliio al

ais WE

contra&kus e[L, jure bumano, jure divino firipto, &

jure naturg probibituss fit enim conventio de lucro ultra

r

capitale im eo contra&tu ,. qui nullum aliud contrattus ge-

xj (b

nus veferri potef , quam ad contrattum mutus.

T.L

$. 265. Poftquam decifio cafus propofiti ad

,;', [ W«IW

aulam Monacenfem miffa eft, Wilhelmus Edi-

ijrini

&um mifit ad omnia Tribunalia, quibus prohi-

j lp

bebantur Judices affiffere, aut actionem dare

j d

[

EE

]

iis, qui ftipularentur quinque annua pro centum.

T

3

$. 266.

J

lh

!

a

182

TRAC T XTHS

:a:ferqcah'

"j

$. 266. Cogebantur paulo poft anno 1583.

P

4l

Comitia utriusque Bavarig.

Nobiles & Oppida

mox primo loco non tantum fe, fedtotam pro-

j

vinciam gravatam quarebantur Edi&o Princi-

Il

pis, quo prohibebantur Judices adjudicare cui-

;1il

piam annuum cenfum s. pro 1o0. graviffima in-

| gt

de damna enafci toti Provincie, etiam Ecclefiis

ac monafteriis; commercia deficere; fubditos

at

jf

cum maximo fuo damno cogi ad vendenda bona

immobilia, &c. &c.

iil g

fino,

$. 267. Ad has querelas Nobilium repone-

lts t

bat Princeps; non conftare, unquam ab aliquo

AttUl00 0

"TTheologo do&o, aut Jurisconfülto ejusmodi

^

contraétum , in quo ex mero mutuo 5. pro 100.

: AOCU

exigerentur, approbatum eífe; multo minus

^H

1010

Tribunal Camere Imperialisunquam tales ftipu-

, Qu

lationes tanquam licitas agnoviffe , neque un-

quam ab Imperatore fuiffe probatas; nam in or-

&

Vl

M

dinatione politica anni 1548. prohiberi etiam em-

:

ptionem cenfus 5. pro 1c0. tanquam ufurariam,

If

TU

quando facultas reemendi dependeret ex arbitrio

emptoris. In prefenti Provincia ejufmodi con-

Q

l

"

tractus non à longo tempore invaluiffe, neque

Ábiseni

alibi effe ufitatos, prafertim ad Tractum Rheni,

Tr, g

ubi foli venditori cenfuum retrovenditio refer-

8l g

vatur.

Eandem fere effe rationem cenfuum u-

VM n

trinque redimibilium. — Licet autem in Imperio

ARh

tales contra&tus prohibeantur & pro ufüurariis

DN pat

habeantur, nihilominus ut fatisfieret Statui No-

RD

bilium, & ex ratione, quodiftis temporibus vix

* Dgy

ullus vellet emere perpetuos cenfus 5. pro 100.

m

]

nifi utrinque redimibiles, declarare Principem,

AUl |

fe toleraturum cenfus utrinque redimibiles, fed

Wa SOCjE

tamen

N

DE CONTRACTIBUS IN SPECIE.

183

loü EU y

tamenrevocabiliter ad füum beneplacitum.

Cu-

TT

;

raturum etiam Principem, ut certa formula con-

1

ciperetur & Dicafteriis communicaretur, cui fe

totamä

f dl&ü Pu

in pofterum durante permiflione contrahentes

Vi

conformarent; ftatuendam etiam effe formulam,

o pvf

juxta quam illi, qui bona immobilia, unde cen-

[

fum venderent, non habent, poflint fecure &

valide contrahere.

G li

Tenteni

$. 268. 269. 270. Replicaruni: mox Nobiles,

fe in exhibito gravamine nequaquam locutos ef-

Vtm rey

fe de Mutuo, &c.

Ad has Replicas refcribi juf-

madi

fit Princeps; gravamen Nobilium non aliter ni-

lllo d

fi de mutuo intelligi potuiffe; & re vera pluri-

lo $ p

mos contra&dtus, per quos hucusque exacta fuif-

-TOUlO f

fcnt 5. pro 100. non ad aliam fpeciem reduci

QufF T

potuiffe, quam ad mutuum. Ut fcirent Magi-

ftratus , quid licitum , quid ufurarium fit, necef-

, gtb

s Bat j

fe effa, ut concipianturformule, prout factum

t etiamm t

in Comitiis Auguftanis anno 1500.

Huic decla-

duf

rationi Principis aquievere tandem. NNobiles.

iexatbl

Wilhelmus formulas diverforum contractuum

ivl

concipi &in vernacula lingua typis Ingolftadien-

Quife, Dd

fibus excudi juffit, qua in feparatis foliis haben-

n

tur, & inferte etiam funt Joannis Jacobi Spei-

vendito t

delii Speculo Juridicarum obtervationum. V.

Gülten.

In prima continetur contractus cenfua-

m eent

lis perpetuus & irredimibilis.

In altera redimi-

pen i

bilis ex parte venditoris; in tertia redimibilis

i d

tam ex parte venditoris, quam ex parte empto-

NU

ris.

Inomnibushistribus formulis emuntur cen-

tenporbt

fus ex bonis immobilibus fructiferis. Pofteapro

ip .

iis, qui bona immobilia non habent , exhibetur

re Pritt

formula Societatis, qua aliquis ad profectum

gl

4

fue

[

184

TRACTXAÀTUS

g

")

s li

fuz negotiationis, opificii, operarum, &c. fu-

"

(l

J

mit ab altero pecunias, omnique illarum peri-

j

2

culo in fe fufcepto promittit illi pro annuo lu-

cro certam quantitatem in fingulos centenarios

"

lum,

í

r

reliquo toto lucro fibi refervato in compenfatio-

nem periculi totius fummz in fe füfcepti. Sub-

dinsd

li

p«

junguntur demum du formulz contra&us mu-

tui cum refarcitione lucri ceffantis vel damni e-

ijila

mergentis.

z

$. 272. 273. Anno 1597. Wilhelmus onus

uI

regiminis depofuit in filium Maximilianum. Ma-

i

Jf

ximilianus inter prímas fui Principatus curas Jus

URT

j

;*;euditnt

1

patrium Bavarig reformandum fibi fumpfit. Mox

i n

preftantiffimi ex fingulis Bavarie Dicafteriis &

MUl 0[

Univerfitate Ingolítadienfi Turisconfulti de fin-

T

gulis articulis hujus Reformationis mentem fuam

I

p

declarare juffi funt.

2 Q]

Adarticulum de mutuo (an-

no 1610.) obfervant, contradi&ctum effe ab ali-

wr i

Ilj

quibus Imperii Statibus Receffui Deputationis

At

Wormatienfis anno 1586. celebrate, quod ex

mente Deputatorum Wormatienfium creditor

W

Y

ad exactionem 5. pro 1oo. non aliter admitten-

b

dus fit, nifi plene probaverit, tanti fua interef-

fe

]mm ( ü gu

Unde anno 16oo. in conventu Spirenfi cre-

ditori poft moram debitoris adjudicata effe quin-

lt 1

tütlg

que annua pro centum abífque alia probatione

ex fola prefumptione lucri ceffantis.

M.

il

$. 274. Poft accuratam geftorum narratio-

lr

nem inferunt Jurisconfulti, precipuam quaftio-

Q EO, (l

nem in eo verfari, an permiffio & tolerantia Wil-

VAARD il

helmi de cenfibus utrinque redimibilibus revo-

[

"

(

|

cabiliter facta jam fit recipienda tanquam perpe-

&0)

tuum Davarie Statutum , nov& Reformationi in-

^ 'cuhe[e

feren-

Vs

DE CONTRACTIBUS IN SPECIE.

185

Wtg

ferendum , licet fit contrarium Juri communi &

Conftitutionibus Irperii? Duo videbantur fibi

TM

difputanda, primum, an licita fit talis conven-

lj

UI n

tio? alterum, an fpeciale Statutum de ea Juri

du

'Bavarico fit inferendum ? Circa licentiam talís

fe lt &

conventionis de cenfu utrinque redimibili ajunt,

* COri

if vj

ante non paucos annos formulam praftationis

æ:

cenfus utrinqueredimibilis oblatam effe Principi,

que Rome approbata effe dicebatur fub his con-

: Wiïhelmus [

ditionibus.

1. Ut cenfus emantur ex bonis (re-

if

bus, fundis) frugiferis.

2. Ut neuter, preci-

ia

pue nevenditor, gravetur nimium.

3. Ut cen-

fbf

fus utrinque redimibiles, übi Statutum de eo-

fí Diels

rum prohibitione receptum eft, non permittan-

Sonfüti

tur.

Putabant tamen , cenfüm perfonalem ex

!mrenteny.

utraque parte redimibilem effe é Republica reji-

emunup

ciendum, cum viam precludat charitati, fub-

nde d

lato omni mutuo, occafionemque avaris prz-

Deputtior

beat exercendi ufuras fub colore talium cenfuüum.

Ie, qu d

Dum credit

$. 275. 276. Jurisconfulti ulterius cenfebant,

Statutis Provincialibusarticulum inferendum ef-

ier admit

fe; quo emptiones cenfüum utrinque redimibi-

i m

lium (ex bonis immobilibus) effent permiffz.

m r

Verum aliter vifum Maximiliano.

Articulus

jicta n

enim ifte penitus omiffus eft.

qit yolt

i

$. 277. Theologi Romani & Ingolftadienfes

cenfuerunt, poffe celebrari emptionem cenfus

dorum t

cum eo, qui habet bona immobilia frugifera ;

tjungz

Societatem autem cum eo , qui tantum induftria

tl

valeret.

Qbl *

Cenfum tamen perfonalem utrinquc

redimibilem ob multa pericula non credebant ac-

1qD f

mitti debere.

aformazio.n;

2bu

[0]

,

Ms

T. R. A;C.T, A. T.U.S-

D

186

. $. 288. Supponitur, fru&us aliquos vendi-

E

tori obvenire ad vite fuftentationem non abfo-

! u

lute neceffarios, & hinc neceffario fieri debet

i

felecus pe:fong, ita ut contractus ifte inirinon

NWE

h

poffic cum illis, quibus przter neceffariam vitee

fuftentationem nulla emolumenta obveniunt,

neque ex rebus immobDilibus aut mobilibus, ne-

que ex arte & induftria, neque ex negotiatione,

Notabilis hzc eft

aut aliis juribus perfonalibus.

differentia hodierni contractus ab eo, qui deci-

[ F:'

fioniGregorii XIII. fuit propofitus. Inillo enim

DEU

li

"Theologi Romani precipue obfervabant voces,

cujusvis conditionis bomini , & ob hac precipue ver-

TA

& (00

ba credebant, eam ad nullam contra&uum fpe-

VE

ciem reduci poífe, nifi ad mutuum.

Si enim

ineatur cum eo, qui annua emolumenta ultra

Àl

neceffariam vite fuftentationem non habet, nec

v lll

emptio, nec cenfus, nec Societas confiftere

)

poteft, ut facile patet confideranti.

$..292.

Facile mihi perfuaderi patiar, ufu-

re aut injuftiti labe nonnunquam contractus

?;1 [

lt

infici, quifine perfonarum dele&u cum cujusvis

d "

conditionis bomine abfque periculo fortis , damni

At d

emergentis, aut lucri ceffantis ineuntur ad ca-

ptandum lucrum.

Ubi enim cenfus annuus, qui

NT

emi poffit, non datur, locum invenire non pot-

^Tf t

eft emptio cenfus, fed folummodo permutatio

BU

juris realis in pecunia pro jure perfonali ad ean-

dem in genere, feu contraétus mutui, qui au&ta-

fïnente (0

A ts

rium fortis non admittit, nifi ex accedente fpe-

ciali titulo.

Ob ejusmodi autem abufus nequa-

»?!qrationeg

* f

quam id mihi arrogo, ut contractum germani-

"t

cum ob non fervatas regulas mutui univerfim da-

innem

l^

lj

DE CONTRACTIBUS.IN SPECIE.

187

Hs

mnem.

Viciffim neque propugnationem hujus

MAT

A0 i

contra&us profiteor.

Hucusque CI. P. Zechius.

Ex his vero omnibus infero , contractumtri-

IT

num non effe prattice tutum, nec eum haberi pof-

Ti

T g

fe pro generali titulo, ex quoó contractus cen-

fualis germanicus poffit excufari ab ufura fine ti-

lblb

tulo particulari.

TR

Nam PRaiMO ad contrattum trinum licite ineun-

Nbl

dum requiritur computus faltem fummarius, feu

0. qii

D

ls fe

zítimatio prudens, quod mutuatarius ex pecu-

nia mutuata non folum ultra fuam fuftentatio-

fb

nem neceffariam poflit obtinere notabile lucrum,

BO DC

fed etiam quod illud lucrum certum aut [pes lucri in-

Ontadutt

cerii debeat ad minimum fextuplo plus valere,

Wn s

Olomenta

quam valet cenfusannuus; nifi enim triplo plus

valeat, nibil conceditur mutuatario pro affecu-

0 Jb

ratione, nihil etiam pro compenfatione majoris

u conii

lucri incerti pro minore lucro incerto.

Cum

]

enim contraé&us trinus pro fuo fundamento ha-

iptir, ul

beat contra&tumSocietatis; inquo pariantur lu-

( COOta

cra, damna, & pericula, manifeftum eft, ex

h eum at

parte tam creditoris, quam mutuatarii antece-

fs t

denter ad contraéctum afífecurationis & ceffionis

eunr d)

lucri majoris debere fupponi lucrum triplo ma-

Yl nnuih

jus cenfu annuo ex parte mutuatarii, & pariter

)renrenot

lucrum triplo majus cenfu annuo; quae duo lu-

o p

cra triplo majora, fi fimul fumantur, adhucre-

yriniit

manente communi fpe & periculo, faciunt lu-

crum fextuplo majus.

niti, 0*

Si itaque creditor pro af-

p at

fecurationeSummma Capitalis cedat unam partem

y al

tertiam fui lucri incerti, & fi pro ceffione lu-

um g*

cri majoris incerti iterum cedat unam partenmi

tertiam lucri, habebit mutuatarius ex Sum-

a i :

Ina

188

TRTRACTATU-S

g a

| (b

ma mutuata quinque partes lucri incerti ultra fu-

am fuftentationem neceffariam, que& & ipfa mu-

"m

tuatario ex íumma mutuata deducenda eft, econ-

se

tra creditori remanebit una pars fexta lucri fpe-

yd

Ti

4

rata, eaque certa.

Jam vero in praxirariffimum

1

[

erit, aut vix unquam occurret, quod fola fpes

gaiil

lucri incerti fextuplo plus valeat, quam cenfus

g ü

annuus certus.

Itaque in praxi vix unquam con-

Ka

tractus trinus excufabitur ab ufura, licet in ail-

P

quo cáfu rarifimo, aut metaphyfico, fpecula-

d

tive loquendo ab ufüra excufari poffit.

Mtmmus

SECUNDO; ifte contra&tus trinus juxta re-

gtl con':

petitam confeffionem Cl. P. Zechii $. 180. 184.

j

288. 292. iniri non poteft cum iis perfonis, qui-

T

4

D

j

bus praeter nece[Jariam fuflentationem aliud lucrum

ex mutiio non aquiritur.

Cum ergo contractus

tvmt

germanicus raró celebretur cum divitibus, ple-

yeredini

rumque autem cum indigentibus, atque ad ne-

J

ceíffariám fuftentationem referri debeat etiam

A

m

fuftentatio uxoris, liberorum, familie, libe-

rorum educatio, & elocatio, debitorum folu-

Y

tio, &c. etiam ex hoc capite contra&us trinus

noninifi in. cafu rariffimo locum habere poffet.

r s

Itaque etiam contraétus germanicus non nifi ra-

1 (s

31 Mf

riffime per contra&um trinum excufari poffet.

'TrERT1O, juxta iteratam confeffionem CI.

Átg, ,

P. Zechii extinguitur cenfus, quando peritres,

Ms

fupra quam conftituitur cenfüs, five fit res im-

mobilis, five mobilis, five perfona, $. 231.

Qfm"km

$. 241.

Cum ergo in cenfu germanico hzc lex

t

non obfervetur ab ullo hominum, manifeftum

eft, etiam ex hoc capite contra&um cenfualem

m

germanicum frequenter effe ufurarium.

iif

QvuAR-

:

:

n

!N

j

DE CONTRACTIBUS IN SPECIE.

lt

189

QuvARTO.

Pofito etiam, quod alicui com-

modetur pecunia, & conftituatur cenfus in re

UCEUdE eü) u

Vf

vel perfona frugifera, que deduéta füftentatio-

D

ne neceffaria adhuc fextuplo plus lucri ferat,

y Qd f

quam eft cenfus annuus, frequenter tamen con-

L um WL

tingit, quod illa bona, vel illa perfona jam fit

Vi

antecedenter obzrata aliis debitis, ita ut effe-

lt lt

&ive ultra neceffariam füftentationem aut nul-

la aut non nif) exigua pars lucri remaneat.

1ta:

iin, b

que etiam in hoc cafu non habebit locum con-

u

tra&tus trinus.

Confequenter etiam ex hac cir-

ts t

cumftantia contra&us cenfualis germanicus erit

d ;

frequentiffime ufürarius juxta di&ta Cl. P. Zechii

ls p

? aliüd

$. 180. 184. 288. 292.

490 COQUR

QuiNTOo. Contra&us cenfualis germanicus

dritibos, d

utrinque redimibilis abfolute fuit reje&us in pra-

aque al

xi à Comitiis Imperii 2548. à Pio V. àSixto V.

(ebezt eti

à*Gregorio XIII. à Theologis Romanis, Ingol-

aniia, 0

ftadienfibus, Dilinganis, à Wilhelmo V. &Ma-

pitorum Qu

ximiliano L. Bavarie Principibus, à Conventu

du vt

Wormatienfi & Spirenfi, prout patet ex ferie

a&orum hucufque recenfita.

Aues t

Ergo fignum eft,

j t

in tali contra&u utrinque redimibili non tam-

tum nonnunquam , fed frequentiffime intervenire

exli

ufuüram. Leges enim non refpiciunt ad ea, qua

vuidint

raro contingunt, fed que& ordinarie eveniunt.

db t

j fredrr

QUXZRITUR 17.

In quo mea do&rina

p *

conveniat in praxi cum do&trina CI. P. Zechii?

rma

"

r

Wi

um, m

REsPONDEO.

Convenit in tribus punctis

um o2

notatu digniffimis, r. quod cenfus non poílit

[

M.

iniri cum perfonis, quibus ultra neceífariam

fuften-

TORZOAGG T A T U-S

y

190

(

füftentationem non relinquitur lucrum nota-

s

i

bile.

Cum his enim folum iniri poteft con-

MGE Ü M'Il

tra&us mutui , in quo licitus non eít ceníus,

W

od

li

nifi concurrente uno ex tribus Titulis lucri

ceffantis, damni emergentis, vel periculi for-

j u

o

)

tis.

Ita docet $. 180o. 184. 288. 292.

2. quod

rl

l

pereunte re, in qua conítituitur cenfus , ex-

"

tinguatur etiam cenfus', adeoque non trans-

"i

eat ad hzredes.

Ita docet $. 231. & »41

3.

i

Quod lex charitatis nonnunquam obliget ad

mutuandum gratis.

Ex his fequitur, quod contra&tus cenfualis

germanicus in praxi fit periculofus. In hoc

convenimus.

Itaque hi tres cafus explicandi

& urgendi funt à concionatoribus.

QUJERITUR I8.

Utrum terminus ufurz

in Scriptura habeat notionem fixam , velva-

gam ?

j

RESPONDEO.I

'Terminus ufufæ habet

notionem fixam.

Semper enim fignificat au-

(À

&arium lucri, five fumatur in bono fenfu fi-

ve malo.

Quando autem fumitur /pecifie pro

au&ario ex mutuo , femper fümitur in malo;

& vicifim quando fumitur in malo, femper

fumitur pro au&ario ex mutuo.

Quando er-

go fumitur fpecice, non poteft licita eífe

wfura wmoderata; & quando fumitur generice pro

quovis au&Gario lucri, non poteft dici, no-

tionem illius effe vagam.

Nam termini gene-

tici, verb. grat, anünal, vivens , [ubftantia , ens;

non

$

DE CONTRACTIBUS IN SPECIE.

I9I

lii Y

non re&e dicuntur habere notionem vagam,

DETS

hoc eft, variam ; quia femper fignificant de-

U d

terminate ac fixe idem predicatum , quamvis

VE i

commune pluribus, quod participatur femper

P

adequate ab omnibus inferioribus , prout pa.

tet ex datis exemplis.

Imo, ubi u/ura in Scri-

W tsf

X Qp

pturis contrahitur ad fpeciem au&arii bonam,

non laudatur wfura moderata feu exigua;

BUTUT

fed quo major eft,. eo etiam eft

n dj

melior.

ltscus co

bPOI-N- 18

Übl ]

lu lz

]

T.

r — -

—

mIDUS Ul

—

—

v

us

k fdi

ZA

N

SSN

R

7

N

M

"

X

Vr

ao

975

;

.

p

f&"

N

V

qi

0:»9

[

»)

s

i

*

y

N

L f

M

)»

of

O SSSSS

)»

N

ono f

M

X

24

u

* NY

E

r

)N

N

hr f

Vs

E

D MAIeeScen

dl

.

"

E

&

t E

PENN

9N

A

253

NS

uETA

$

g, i

L ;

L Á

p Qu

—

—

gt J

)

a

um

jtur t

yaft d

; iif

! /"Mm;

Wl

$

É

?

|

1l

E

,N

T

D

Pa

Wa

tf

;ïeraque

i

il

LU 'ATI

(o) ZX

L

ret—

m

z

)

:

í

7 Xü

n

SSd

N

N

(

7

]

Ó

/] W NmERNS

,

;

(s

M

3

CA

7/

1

UM

WL

s

E

:l

i

M

l

h

E.

[

Mp

N

[63

njä

N

H65

-

N

ex

QSS

—

MT

t

55

—

EEE

—

..—

Tractatus

DE.

SEPTEM VIIIIS CAPETLA.

LIBUS.

modernis Theologis enumerantur fe-

ptem Vitia Capitalia, nempe : 1. Su-

Á

2. Avaritia.

3. Luxuria.

perbia.

4. Invidia.

s. Gula.

6. Ira.- 7. Acedia.

Vocantur Capitalia, quia ex illis tanquam f.n-

tibus pleraque alia peccata promanant.

In

Catechifimo Germanico dicuntur feptem pec-

cata morialia , quia in Scriptura ex fuo gene-

D. zfmort Tr., de.7 .vitiis capit.

A

re

/

TRACTATUS

j

2

g

re frequenter proponuntur tanquam obje-

g

M

ii

étum gravis indignationis diving.

:If,'m

]

ul

V

-

$.L

1NDE

De feptem Vitüs Capitalibus in genere.

:ïrm d

UXRITUR r. Àn ifta feptem vitia fint pec-

&i

: cata mortalia ex fuo genere?

d i

"ResPowpEzo Affirmativé.

A o

Rar1O eft, quia generic? fumpta in Scriptu-

1 ii

ra proponuntur tanquam obje&um gravis indi-

1

;Sl

ia

gnationis diving , & tanquam meritoria damna-

TRUE

tionis aternz.

Sic pE SurPERBIA Prov. 16.

'

dicitur : Zbominatio Domini eft omnis arrogans. D

E'l

x:mæcoi

AvaARITIA Ecclef. 10.. Zdvaro mibil eft. fceleftius.

Et 1. Corinth. 6.. Neque idolis fervientes, neque adul-

teri, neque fures , neque avari regnum Dei po[fidebunt.

2

Dz LuxvunRiaA dicitur $ude v. 4.. Subintroierunt

N

impii Domini noffri gratiam transferentes in luxuriam.

D INvrDrIA ad Gal. 5. v. 21. dicitur, & D&

Dd

4

|

Tpi

WL

GuLA & Ina: Manifefla funt opera carnis , que

dl

)

fant ire , vixe , di[fenfiones , fette , imvidie , bomicidia ,

1

)

ttodi

come[fationes , & bis fanilia, que pradico vobis , quo-

niam qui talia agunt , vegnum Dei non po[debunt. D

|

p'rïmv

M

!

;

d

AcEDIA habetur exemplum gravis indignatio-

L

tijg

nis divine &'damnationis in fervo defodiente

füum talentum in terra Matth. 25. ubi fervo o-

litonm

E T

tiofo dicitur: Servemale & piger -- oportuit te pe-

cuniam meam dare mummulariis -- féroum inutilem eji-

r

cite in tenebras exteriores, .Ex his ergo patet , icta

N

feptem vitia proponi ex fuo genere tanqu

am ob-

L

jectum

DE 7. VITII$ CAPITALIBUS.

3

t

—

Q

je&um gravis indignationis diving

3 ac proin ea

ex fuo genere effe peccata mortali

a,

QUJXRITUR 9.

An hzc feptem vitia; quah-

do dicuntur effe pecc

atum imortale; fümantur in

a&u , vel habitu ?

T

REsPONDEO:

Sumüuntur i fabitu , & non

in a&u.

A at

RaATI1O eft, quia à&us horum 7. vitiorum

t

- pon fünt femper peccatum mortale, quamvis ha-

bitus liberé ingeneratus vel affumptus fit fempet

imptainS::

peccatum mortale, utpote intrinfecé tendens feu

TU uj

inclinans partim ad actus feorfim

graviter pecca-

Vr d

ininofos ;

vel ad complexum multorum peccato:

rA Prpy;

rum venialium in unum objectum gravis ind

igna-

Mi ]

tionis divin: coalefcentium.

Sic enim v. g. ar-

4f l

rogans dicitur abominatio apud Deum ; quamvis ne-

1 fo d)

mo dicatur arrogans ex uno vel alteto actu , fed

Di p

ex frequentatione feu continuatione actuum fu-

um

perbiz , nullum alium agnofcentium finem pri-

hn um

marium , nifi eftimationem & laudem propriam.;

j , Ü

Ex hoc fequitur , ifta feptem vitia ; cum confi-

ftant in pravo iri

yt n

terno habitu mentis, effe cogni-

tu difficillima , & ob hoec i

sl m

rum periculofiffima.

pfum omnium vitip'-

tlin d

UZRITUR 3. Ex quibus indiciis poflit

T d

mag

agnoíci gravis malitia horum feptem vitiorum?

« d

RrsPONDEO: Poteft ferme unicé agnofci

m

ex effe&tibus; nempe vel ex a&ibus mortàliter

Wlw! l

peccaminofis; velex complexo multorum pee-

ii

catorum venialium in grávem deordinationem

habitualem vel effe obje&ivum gravis difplicen

o pte

] w]quam'

tiz diving coalefcentium, ptout ex dicendis ma:

2

hifeftum

h

Y

4

TRACTATUS

nifeftum fiet, ubi enumerantur effettus, feu ut vo-

qn ts

u atl

cari folent, filie horum vitiorum.

g

i

z

j

$. LE

De : Superbia.

UXRITUR I. Quíd fit fuperbia?

li

REsPONDEO: Superbia eft inordinata ap-

Mu

pretiatio proprie excellentie.

l

D 1x1, appretiatio , quce poteft effe fpeculatioa ,

[

dum.homo fe & fua dona nimis zftimat, vel pra-

!

&ica, dum homo ob nimiam fui eftimationem ab

aliis inordinaté gloriam , Jaudes, dignitates qu&-

4

"

rit vel appetit. Ob hoc Theologi, quamvis in-

adequaté, füperbiam dcfiniunt, quod fit inor di-

(

natus appetiius propric excellentie.

QuucRITUR 2. Quot funt fpecies, feu po-

d

u

I

tius primarii aCtus , fuperbiz?

T

REsPONDEO: 'Species, feu potius primarii

a&us eliciti fuperbiz funt fequentes: 1. Confi-

T

derare & admirari libenter perfe&iones feu excel-

D)

J

lentias proprias.

2. Sibi complacere & dele&ari

/]

N/

AU

circa perfectiones proprias.

g. ZEftimare fuas

m

Y

d

VN

perfe&iones tanquam forent à feipfo ; quod tunc

"ts ;;;

interpretative fit , fi quis eas perfeGtiones liben-

ter confideret fine relatione actuali aut virtuali

ïijill] j A«n

IT

ad Deum tanquam illorum Authorem.

4.. Suas

in] ejp

M

perfeGtiones attribuere quidem Deo , eas tamen

mXScH )

exiftimare fibi à Deo collatas effe intuitu fuorum

]kq,r,&'

4

meritorum. $. Sibi attribuere in fua zftimatio-

D

F

ne perfe&tiones , quas non habet , vel majores,

W

quàm

"U

d

DE 7.-v1*r11's CAPITALIBUS.

3

EUVM

n

quàm habet.

6. Exiftimare , eas perfe&tiones

vel excellentias , quas aliquis veré habet, effe

majores quàm alii habent , vel eas ab aliis non

haberi, vel fe non ab aliis &equari aut fuperari in

alio genere virtutum , ita ut appretiatio propriee

excellentie fit comparativa ad alios cum eorum

contemptu.

Quatuor pofteriores modos fuper-

tl

bie recenfet D. l'HoMaAs 2.:2. q. 162. a. 4. C.

ubi ait: Cum aliquis attribuit fibi majus bonum , quim

Ti du

babeat , confequens eft , quod ejus appetitus tendit in pro-

priam excellentiam ultra modum . fibi convenientem , &

d n

efinit s

fic eft. tertia fpecies fuperbie , cum [cilicet aliquis jattat

TU

& babere , quod non babet.

ZAlio modo fumuntur du

dgiatse

grime fpecies fuperbie , cum quis à femetipfo babere &-

flimat , quod à Deo babet , vel cum propriis meritis fibi

j, Qu

daium defuper credit.

Tértio modo fiunitur quarta. fa-

od t i

perbie fpecies , qu& eft cum aliquis aliis defpettis fingu-

lariter ult videri -

ii p

Ibidem ad r. explicans , quomodo füperbia fi-

neerrore hereticali fibi vel fuis meritis attribuat,

Yi p

quod Deo & ejus gratiz tribuendum eft , often-

NU

dit ; id folüm fieri negativé , in quantum videlicet

ys euatt

homo negligit , ea fua dona referre a1 Deum.

eel d

Quod aliquis ex inordinato appetitu proprie e ccellentie ,

Rimae?

inquit , t2 de bonis fuis glorietur , ac i ea à fe baberet,

h; u

vel ex meritis proprüis , pertinet ad faperbia a , & non

iioneli

ad infidelitatem , proprie loquendo. De prino autem

jii al vimf

& fecundo a&u feu gradu fuperb &, quem D.

n i*

'"Thomas explicité non tangit, habetur funda.

mentum ex Scriptura Ezecb. 28. v. 17. ubi de Lu-

, &t

gt

