Gf977-23

ag

C

25

$-

x

—

"--

»

N

?

n

EL

s

M

A

^s

m

X

j

AE

z

o

u

-

m

e

.

r

DI

-

T.

A

m

RI

x

ts

a

m

g

"3

E

o

DA

E^

3

^

x

E

MT

"

Lj

-

3vs.

V.

PA

^.

um

L

MAU

t

w

u

^ h.

&

WT.

od

P

55

X

J

(

K^

n

E

ii

x

i

: 3

3C

^

:*

$

p

^ . N

-

x

E

**

2

"

i

2

x

x

UM

i

*

R

p

I d

z

$

Lj

;

-

de

5

1

VP d.

t«.u-

*

3

s

E

P

t

A.W

u

M.

wh

1

i

m

*

Ea

t

v

*

sf

j

.M

^

-

.ww

i

-

zi RR

|

y

&

z

111

Y

A

v

i

E

*

6s

"

d

,../

i

.u

r

T*

.W

us

.u -

T a

sb

s

x

u

1

Pv

d

í

3

d

z

1

v

u-.w

-

i

"s

m

5

Sé

KK

&

;

M

TE

.W

E

M

w

iM

j

;

1

.N.,.

*&

x

EEE

Meiacte

g ETA. /3777;(*7 /&/uL A'/Zk./? "

T2

//?

* fodiac i

Égee P cenfe

(ï/f)z'f/ Z/z 54?32&71

äij 44 dN

—R

N12«511867860 021

——

ETH EAU OU HU

UB Tübing

'E

f

7

n

ii r

—

—

W&

p

R—

p Em

L L r

——

——

n-w.lu..

E

MVE

II

m hu

H

/

M

-a

R.D. EUSEBII AMORT,

Canon. Regul. Lateran. Polling. Eminentiffimi.Cardinalis L ER C.A RI, nec non

Seruuüum ac Rwerendlmml DD: JOSEPH I, Epifcopi Auguüam

S. R. I. Principis Daxmiïadlam Landgravii Haihæ &c.&c.

"'heologi,

IHEOLOGIA

ECLECTICA,

MORALIS ET SCHOLASTICA

j

Sub Aufpiciis

SS. D. N. Benedi&i XIV.

ad mentem

S5.Patrum & Theologorum infignium,

prefertim veterum confcripta.

'lomulus XXIII

Dg

fCONTRACTIBUS iN sPECIE

iVII. VITIIS. CAPITALIBUS

SUPPLEMENTUM

continens

ConfHitutiones quasdam SS. D. N. BEN EDI—

CTI XIV.

PROPOSITIONES DAMNAT

Cum zápprobationibus.

ä

Y

Y

,;

4lugu[ie Vindel. & fFirceburgi, "*

Sumptibus MARTINI VEITH, Blbhop

Anno M DCC LII.

.,E————

—

——

-—2 ——

n EEE

-——

cmmicEM iM

—

——

u

ey

W

— s

(X

((

i

i

N

— A

SC

2

:

i

2

7

a??»/

Eu

l

E

ul

)

)

AU

m

i

INDEX

QU.JESTIO NY U At

in lracdlatu

CONTRA](DZETIBUS IN

SPEGIE.

& I

De Precario.

( YU ESTIO 1. Quid fitPrecarium?. 2

2. Quid fit Precaria?

3. Quid in Precario operetur pactum de non

revocando ante certum tempus ?

ibid'

4. An Prelatus vel alius Adminiftrator rerum

Ecclefiafticarum poflit Precarium confti-

tuere fine jufta caufa?

ibid.

T2-9

s. An

INDEX

|

M

. An Prælatüs vel alius Adminïf*crator rerurm

Wo

Ecclefiafticarum poffit ex caufa rationabili

ad quinquennium Precarium conftituere fi-

4

ne requifitis folennitatibus?

6. An Precarium folvatur morte concedentis

vel Precatarii ?

ibid.

—R GÜÓ—

7. Ad quid obligatur Precatarius in cafuü

,quo

P ]

iora-

res precario conceffa perit? vel deter

ibid.

tur?

U

$.5.

T

- De Commodato.

UJESTIO 1. Quid fit commodatum? 5

(

6

2. Ad quid obligetur commodans?

j

3. Ad quid obligetur Commodatgrius ? ibid.

$. 3-

De Depofito.

.....

UJESTIO 1. Quid fit Depofitum?

9

ibid.

ll

2. Quotuplex eft Depofitum?

3. An Religiofi , Prelati , Minorennes poffint

IO

(

in fe recipere Depofitum?

II

]1

lt

4. Ad quid obligetur Deponens?

?h

ibid.

g

s. Ad quid obligetur Depofitarius?

6. An, & quando Depofitarii teneantur ad

12

Md

preftandam culpam etiam levem ?

!

7. Queenam fint caufze excufantes àreftitutio-

l l

I3

ne Depofiti?

8. An

QUAESTIONUM..

Tetun

g. An Depofitarius in periculo incendii , vel

Ondbi

hoftilis incurfionis teneatur potius fervare

geref.

res depofitas pre rebus propriis?

15

!

edeni

$. 4-

^

V'l

Y

De Emptione & F'enditione.

ii

Xerion.

UJESTIO 1.. Quid fit Emptio ac Ven-

f

ditio?

j

2. Quotuplex eft Emptio ac Venditio? ibid.

g. Qusnam requiruntur ad validam venditio-

17

nem ac emptionem?

4. Quid & quotuplex fit pretium juftum !ibid.

tum?g

s. An, & quenam poffit conftitui generalis

regula pro taxando pretio jufto?

18

? ibii

6, An, & quznam poffit dari regula pro dif-

ferentia inter pretium fummum & infi-

mum ?

19

7. Ad quid obligetur venditor erga empto-

*

20

m !

rem?2

8. Ad quid obligetur emptor e

rga v.endi

to-

1bh

pJpA

rem?

9. An re nondum tradita dominium & peri-

s poiï

culum rei vendite fit penes emptorem vel

venditorem?

24

l

10. Quid juris, fi emptor aut venditor fue-

ieantur 1

rit lafus in contractu?

" 29

11. Quenam lefio cenfeatur fieri ultra dimi-

dium?

3l

.reih'mü'li

12.

ÜJ

--

INDEX

12. Quenam res poffit vendi?

32

,Q

13. Quid agendum, fi quis emerit vel eme-

1

re modico pretio poffit rem alienam vel

furtivam ?

34

14. Anresrare, v. g. gemmee extraordina-

rie, floresIndici, picture aut Monetz an-

!

T

tique , Manufcripti Codices antiqui &c.

í

poflint vendi pretio, quocunque venditori

libuerit?

d

IS. An is, qui fcit, pretium mercis brevi

M

t

notabiliter minuendum v. g. propter co-

piam frumenti aliunde advehendi licite ad-

[

huc res fuas vendat currente pretio , non

J

monito emptore.

36

"

16. Quales aiones funt annexe venditioni

......

à

& emptioni, ita ut jufte intentari poffint?

27

17. Àn tuta confcientia re/rabi poffit pro tre-

centis florenis predium, quodante ducen-

tos ànnos emptum fuit pro trecentis flore-

Xl

nis, nunc autem zftimatur tribus millibus

J

florenorum licet nulla accefferit meliora-

tio ?

d (

38

Ti

Ak Lam

|

$. s.

Md Q

9 De Locatione &? Condu&Hone.

LJx

0

QUJAESTIO 1.

Quid fit locatio & con-

l

li

ductio ?

39

]

li

2. Quo-

|

QUJESTIONUM.

3')

9. Quotuplex fit locatio?

ibid

W

Quinam poffit locare , aut conducere ?

D vd

4. Àn conductor poffit rem conductam füblo-

M

care alteri infcio, aut invito Domino rei?

Idi

It

4I

!

LT

5. An, & quomodo locarl poffint res Eccle-

(

fiafhcæ 2

ibid.

DO

6. Quenam fit obligatio Locatoris erga Con-

1

ductorem ?

42

: bre

7. An locator teneatur conductori remittere

(

mercedem ex toto vel ex parte pro illo

tea]

anno, quo conductor ex re frugifera fibi

m

locata nullum vel exiguum fructum abfque

j

fua culpa percepit?

tion

8. An & qu.modo locator poffit expellere

fiin

conductorem v. g. inquilinum ante finitum

3/

tempus locationis ?

45

Qe

9. Ad quid obligetur conductori locator o-

N

pere.

46

lo

10. Que fit obligatio conductoris erga loca-

leu*

torem 2

d

Yeloro

An conduéctor teneatur locatori preftare

'

[

1

H

damnum, fi hoc culpa lata vel levi unius

ex famulis caufatum eft? v.g. fi domus lo-

vel

cata ex incuria famuli conflagravit

equus locatus ex ejus negligentia periit?

So

12. An conductor operarum teneatur folve-

U

j

re integram mercedem cafuü quo uti non

a 4

poteft

u

INDEX

poteft opera perfone conduécte v. g. ob

morbum fupervenientem famulo ?

S1I

13. An fucceífor teneatur ftare locationi à

fuo preedeceffore celebrate?

52

q

$. 6

De Enpbitevfi €? F'italitio

QUJESTIO r

Quid fit Emphitevfis? 54

l

:

ibid

2. Quid fit Vitalitium?

3. Quale fit difcrimen inter Emphitevfin &

]

j

Vitalitium ?

ibid.

4 Quid fit Laudemium ?

55

. Quid fit Empbitevfis alterata , ut vocatur,

uütata in Bavaria?

ibid.

6. An poffit etiam dari V'italitium alteratum

ibid

Unde veniat Etymologia hujus nominis

Jimpbitevfis ?

5

l xTï

8. Quz fit obligatio Emphitevtz erga Do-

;

(4

minum dlre(?tum j

5

9. Quee fit obligatio Domini directi ema Em-

phitevtam ?

58

N

IO. An liceat petere trmlex aut omnino qua-

druplex Laudemium füb titulo difceffus &

EK Q

acceffus ?

I. Ex quibus caufis Emphitevfis fiat cadu-

1

ca?

60

$. 7

QUAESTIONUM.

5 o

|

tion

i

De rerum þe/rmum*ione.

5&

QUJESTIO r. Quid fit permutatio? , 6T

2. An permutatio numeranda fitinter contra-

étus innominatos?

ibid.

3. An permutatio fit contractus bone fidei?

ibid.

? 5

,

4. Quenam res permittuntur vel prohiben-

li

tur permutari?

62

VT

. An revera fit Simonia , fi permutentur,

I)

duo beneficia ineequalia cum pacto, utex-

)

ceffus redituum in uno beneficio compen-

Cl

fetur fumma peccuniaria? ,

ibil

63

du

S. 8.

ibil

De Fudis.

jinis *

QUJESTIO 1.

Quid fit feudum ?

64

v

2. Qüotuplex eft feudum?

ibid.

a Do;

3. Quaenam fit obligatio Domini erga vafal-

j

]Ium?

us

66

3

4. Que fit obligatio vafalli erga Dominum?

jnoqu

6

5. Ex quibus caufis vafallus arnittat feudu

m?

cefis d

"n

hi

68

6. An vafallus in his delinquendo peccet

t C

mortaliter ?

ibid.

215

5. 9.

QUAESTIONUM.

KUU

JIDe Pignore , pa£to Znticbrefeos , pa&to legis com-

millarie, Hypotbeca , C aliis cautionibus.

UJESTIO r1.

Quid fit pignus?

69

q

ibid.

2. Quid fit Hypotheca?

I

3. Quid fit pactum Antichrefeos ?

ibid.

4-. Quid fit pactum legis commifforie? — ibid.

5. Quotuplex fit Hypotheca?

O

6. Quisenam dantur Hypothece tacite ex di-

ibid.

fpofitione legum?

ï

7. Quenam bona comprehendantur füb Hy-

potheca generali?

I

2

8. Quis fit effectus Hypothece?

NI

l

9. Quid & quotuplex fit cautio?

ibid.

IO. Quinam polfint conftituere pignus vel

Hypothecam ? .vel accipere?

73

II. Que res poffint vel non poffint oppigno-

UC

rari?

A

l)

I2. An oppignorationi licite adjiciatur pacfum

legis commif]orice ?

ibid.

xxxxxx

13. Anoppignorationi licite adjiciatur pactum

antichrefeos?

75

DN

IA4. Quenam jura confequitur creditor ex pi-

f

gnore?

ibid.

d

*

IS. Que fit obligatio creditoris erga oppi-

lMC

gnorantem ?

7

M

I6. Qus fit obligatio debitoris oppignorantis

"It

M

erga creditorem ?

7

$.1IO.

QU.ES TIONUM.

SIo.

9glï (l

]7

De Fidejulfione?

|

QUJESTIO r.

Quid fit fidejuffio?

j

2. Quotuplex eft fidejuffio?

;

Il

3. Quis fit effectus fidejuffionis?

1Ibid.

! ii

4. Quinam poffint fide jubere?

5

ualia competant beneficia fidejuffori?

vt

(

8o

n

ibl

G. rr.

De Solutionibus.

ii

QUJESTIO 1.

Quid fit folutio?

8t

2. Quot fint modi fe liberandi à folutione per-

l; vd

feéta?

ibid.

n

3. Quinam gaudeant beneficio competentis?

o

82

l

Püäl!f

4. An redactis ad incitas abfque fua culpa

lj

beneficium competat jure naturali?

83

tï

5. An perfone , quz gaudent beneficio com-

pat 1

petentie, poflint ante fententiam Judicis

Q

fibi ipfis clam fervare, vel etiam fürripere

h

competentiam.

ibid.

4 0p

6. An fucceflor in Beneficio vel Pralatura

teneatur folvere debita contracta à fuo An-

teceflore?

qort

84

7. Qui

M

]NDEX

ul

7. Qui folvit per' errorem, quod non de-

)

bebat, an poffit propria authoritate aperte

85

vel clam repetere indebitum?

8. An detur in confcientia obligatio folvendi

M

in fpecie, quod conventum eft? an vero fa-

tisfiat preeftando Intereffe?

86

9. In qua moneta fit preeftanda folutio? ibid.

ibid.

10. Quibus debeat folvi?

—

11. Quis creditorum ex obligatione conícien-

tiz fit preferendus quoad folutionem, quan-

do omnibus fatisfieri non poteft?

97

u

12. Qualis fervetur Ordo folutionis in foro

98

externo per leges?

vi-

13. Quinanr funt creditorgs fpecialiter pri

89

legiati ?

14. Quinam fint creditores Hypothecarii fpe-

1D1G.

ciali Juris prerogativa muniti ?

15. Quinam fint Creditores Chirographarii

90

privilegio perfonali inftructi?

|

16. Quid fit, & quomodo fiat Jülufio per com-

9I

H

penlationem ?

17. Quid fit,

& quomodo fiat folutio per .No-

ibid.

nl

«ationem ?

li

18. Quid fit, & quomodo fiat fülutio per dele-

ibD1d.

TU

l

gationem ?

19. Quid fit,

& quoniodo fiat folutio per. a[[-

ibid.

gnationem ?

2o. Àn creditor teneatur folutionem recipe-

ibid.

u

re per partes?

21. Quod-

N Q

QUAESTIONUM.-

n d

21. Quodnam debitum cenfeatur effe expun-

t

Ctum,quando debitor partem folvit, non ex-

j

primendo, pro quo illam folvat debito? 92

leni

22. Quo tempore debeat fieri folutio? . ibid.

't0ft

23.

uo loco debeat fieri folutio ?

23

j

24. Àn liberetur ab obligatione iterate folu-

? f

tionis, qui folutionem mifit per bajulum ,

D

aut expilatum à preedofíibus?

94

Yfcn

25. Quid agendum debitori, fi debito tem-

s

pore & loco offerat creditori folutionem ,

Ü

& is ob frivolam ex;ufationem nolit eam

jn fon

acceptare?

-95

Ü

26. Àn & quando creditori liceat uti compen-

priv-

fatione publica , vel occulta , f debitor

Ü

nolit folvere?

—

ibid.

ifpe

Se C Ia

jbid

De Donationibus.

Jnari

QUJESTIO r. Quid fit donatio?

98

90

2. Quotuplex fit donatio?

ibid.

u

((

]i

3. Quinam poflint donare ?

29

al

4. Ex quibus caufis facta donatio revocari

rA

ibid.

d

poffit?

s. An omnis donatio , & ob quamlibet ingra-

IOO

p i

Ll

titudinem revocari poflit ?

Y

g T5.

apN

De Contractu Societatis.

Bu

QU /ESTIO i. Quid fit co11tra&us Socie-

tatis ?

102

ä

2. An

I'

U

INDEX

o. An fit «contrac"ï:us focietatis,. fi mercator

fuo inftitori promittat v. g. fextam lucri

?

partem ?

ibid.

3. Àn pertineat ad contractum focietatis vel

?ï;ï

mutui, ífi quis ad negotiationem conferat

fummam pecuniariam eo pacto , ut pericu-

IN

lum fortis incumbat ceteris, ipíe vero lo-

co omnis lucri recipiat determinatam fum-

IK

mam pecunie?

103

4. Utrum diffoluta focietate non tantum lu-

crum, fed ipfa etiam fors inter focios divi-

m

denda fit?

IOA4

»kr

5. Que regula fit obfervanda in focietate quo-

ad paftum & fructum pecorum?

IO$

6. Que fit obligatio reciproca fociorum ad

invicem ?

Io06

7. Que fint privilegia fociorum ?

107

8. Quibus modis folvitur contractus focieta-

l l

tis2

IO8

m

xpur

$. r4.

4 f

De Téflamento.

hh

W

l

QUZESTIO 1. Quid fit Teftamentum?

&

li

109

Vf

2. Quid fit codicillus?

ibid.

n

3. Quid fit Legatum?

ibid.

(

l [

ibid.

4. Quid fit Subftitutio?

WE

5. Quid fit Fideicommiffum?

1lO

N

6. Quid

QUZESTIONUM.

6. Quid fit Legitima?

IIO

Tl hln

ibid.

T

7. Quotuplex fit teftamentum?

8. Quales requiruntur folennitates de jvre ci-

F i

C0f

vili communi ad Teftamentum /crj tum?

Q

ibid.

tpe

0

:L

9. Quales folennitates requirantur ad Tefta-

Veto

mentum AVuncupatum ?

III

W

10. Quenam teftamenta funt privilegiata, ut

I

t

in iis requirantur preefatee folennitates? 112

11. Quales requiruntur folennitates ad vali-

105 Q

dum Codicillum?

'jbid.

Iy

12. Quid fit, & quid operetur claufula codi-

teQui.

cillaris, teftamentis inferi folita ?

113

Ioj

13. Quid fit Trebellianica?

ibid.

üm al

14. Quid fit Falcidia?

I14.

Ioó

15. Quinam fint, vel non fint teftes idonei

107

in teftamento ?

ibid,

Yuett-

16. An Teftamentum /fcriptum, (i deficiat in

10j

folennitate requifita ad teftamentum fcri-

ptum, habeat tamen folennitates requifitas

ad teftamentum nuncupatum , v.g. fà defit

fübfcriptio, & fubfignatio teftium valeat

etiam fine claufüla per modum teftamenti

Yentom.

Q

nuncupatyoi ?

IIj

;

17. An teftamentum nmuncupatioum, in quo te-

j

'

]

;

g

]

ftator non nominat heredem, fed pro ejus

^

;

]

l

d

1

defignatione fe refert ad fchedam, in qua

(

dum?

dicit effe fcriptum hæredem , fit vali

ibid,

f Qld

18. An

INbEX

| yn

18. An valeat teftamentum nuncupatrcum pra-

IU

cife nutibus, vel verbo approbativo fa-

étum ad alterius interrogationem?

I16

25

19. An teftamentum jmperfe&hum , feu defici-

[

ens in aliqua folennitate fubftantiali fit irri-

tum in foro externo?

ibid.

20. An corruente teftamernto ob defectum ali-

cujus folennitatis corruant etiam Legata &

Fidecommiffa particularia ?

I17

l

21. Àn teftamentum ob defectum folennita-

l

tum in foro externo irritum valeat pro fo-

to interno?

ibid.

22. Utrum in codicillo quinque teftes requi-

rantur ad valorem, vel tantum ad probatio-

E

nem?

IIS8

Wi

23. Utrum etiam in foro Canonico ad valo-

zem Teftamenti requirantur feptem teftes ?

l

-:4

An vero fufficiant duo vel tres cum Paro-

ï)

ibid.

, Ccho?

4),

24. Quid requiratur ad valorem Teftamenti

l

120

vel Legati pii?

25. Qualia teftamenta aut legata poflint vo-

I

cari pia?

1021

l xEdean

26. An valeant legata profana irfferta tefta-

mento pio non folenni?

ibid.

Qüænar

27. Quid requiritur ad valorem teftamenti

nleql EU

T22

privilegiati inter liberos?

enti

28. Quid requiratur ad valorem teftam

pri-

OUZESTIONUM.

Mp

privilegiati militum? Et qui veniant hoc

INo f. |

nomirie ?

122

lt

1 df

29. Quid requiratur ad valorem teftamenti

rufticorum? Ét qui veniant hoc nomine?

123

]

Qhuni

50. Quid requiratur ad valorem teftamenti

u

peftis tempore confecti ?

ibid.

ll

)jen

31. Quid requiratur, ut valeatx teftamentum

ad acia feu apud acía depofitum?

ibid.

j

li

32. Quinam poffint vel non polflint teftari?

j

124

Obatit

33. Quid requiritur ad legitime adeundam

In

hereditatem ?

127

| valo-

efles?

34. In quot partes foleat dividi hereditas?

I2$8

|Puro

Et quota pars dicitur legitima?

d

35. Quinam dicantur heredes neceffarii?

[

lf

129

Yfnt v

36. Ex quibus caufis exhereditari pc;mnt hz-

redes alioquin neceffarii ?

ibid,

[ta d

l

l

lo

37. Quanam requirantur conditiones, ut ex-

hereditatio liberorum fit valida ?

I31

o[pam

"

In

"b

güamef

38. Qui-

px

| INDEX

"

$8. Quinam non poffint inflitui pro here-

Y

de?

13I

us

39. An teftamentum conditum ante ingref-

$.

fum religionis vel ante profeffionem rum-

patur per profeffionem ?

132

4o. An teftamentum femper poffit revocari?

etiamfi interceffit pactum, vel juramentum

de non revocando?

ibid.

41. An poffit fcribi heres incertus? v.g. vo-

li

lo effo heeredem quem Titius poft meam

mortem defignaverit?

I33

sl

42.. Quandonam locum non habeat Falcidia,

vel Trebellianica?

134

43. Quibus modis reoloitur, feu annulatur

WY

[,];

teftamentum ?

ibid.

44. Quotuplex fit Executor teftamenti? 135

45. Quis poffit conftitui in Executorem te-

r

ftamenti ?

1357

Qit(ta

46. Ad quid obligetur Executor teftamen-

tl2

ibid.

[

m

47. Quis

QUAESTIO NUM.

) lo

47. Quis poffit commutare ultimas volunta-

I

]

!

tesT"

137

[

|

i

48. Quo ordine ab intef?ato füccedant here-

T fu.

dés, in cafü, quo nullum teftamentum

I

1

eft confectum; vel quo illud eft invali-

dum?2

eYotty/

1325

li

49. Annepotes, & neptes defuncti fucce-

1III€H"[1

V

Á

l

dant in capita vel in ftirpes?

139

hp

$0. Quomodo ab inteftato fuccedant privi-

gni?

ibjd.

: nen

lj

s 1. Quomodo füccedant liberi s2zurales, fpu-

ibid.

ri, legitimati &c.

lcidi

D4

s2. Quis fuccedat Clerico ab inteftato? ibid.

N

s3. Quomodo füuccedant uxores ab intefta-

I4I

Yil

to? Velvmariti?

i? j

De Muiuo.

tl

i

QUJESTIO r. Quidftmutuum? — 146

Í

^. Quid fit ufura?

ibid,

fj* « . An licitumfit exigere auctarium ex mütuo,

f

precife Zitulo iu£ui ?

ibid.

*b 3

4. An

j Q

INDEX

. An mutuans poffit aliquid ultra fortem exi- Wfï

m

j

ere Zitulo Benevolentie exhibite , alias in-

j

debite, vel Zi/ulo gratitudinis ?

147

D

s. An 7itulo damni emergentis ?

148

!

6. An fitulo lucri ceffantis?

149

l

7. An titulo periculi de forte?

150

k

8. Quanam requiruntur conditiones ad hoc,

UA

ut poffit aliquid accipi ultra fortem ifulo

ibid.

Ü

damni emergentis ?

T

9. Quales conditiones requirantur ad hoc ut

ts

mutuans poffit aliquid exigere ultra fortem

titulo lucri ce[Jantis ?

IjI

l IJlïl;ï

tl

10. Quales requirantur conditiones ad hoc,

ut poffit mutuans aliquid exigere ultra for-

ibid.

7]JH

tem ob periculum fortis ?

le)ä([

11I. An mutuans poffit aliquid exigere ultra

fortem ob /atutum principis taxantis mo-

imt

deratum fenfum in favorem mutuantium ?

4 g

152

12. An mutuans in cafü, quo non tenetur

mutuare gratis, pollit licite exigere aucta-

rium

QUJESTIONUM.

fortemï

rium fortis titulo emprionis cenfus ex re vvel

TEU

154

perfona frugifem?

l

13. An mutuans aliunde non obligatus ad

l

mutuandum gratis poffit aliquid ultra for-

tem accipere titulo cenfus germanici? 156

. 14. Quid fit contractus ccnfualis ger

mani-

I

cus ?

ibid.

wi, 1$. Quales requirantur conditiones ad hoc,

Yteni.

ut inutuans poffit exigere auctarium Tortis

lL

ex titulo Contractus germanici ?

152

dig; 36. An licitum fit celebrare contractum tri-

r fortt

num ad acquirendum auctarium fortis nul-

I

lo concurrente particulari titulo damni e-

mergentis, lucri ceffantis, vel periculi for-

ad t

tis?

ibid.

W

li i7.

In quo mea doctrina conveniat in praxi

cum Doctrina P. Zechii?

189

pae t

19. Utrum terminus ufure in Scriptura ha-

ants ?

beat notionem fixam vel vagam?

190

utuandu;

l

oft tene;

s au

"bs

INDEX

f

ww

clo cfo cfo

op E

ded

of ci»

ibe9

Q9 95 G9 G5 G9 Q9 939 (

6t» cfo

l

-aï

PU

G9

£3 g

x***-a—.,.

lia

f

*

g:a:)

OK ckock K ck k k

Q

CKOOCKCK k ocKE OA CK o

G9

4

GYo GY2 G* ;(*':!'*Q(*O

Gü(* )

Jï

;D

epetoerontontontoc *

&2 9 Qj Q5 G

ejo ejo

[./]

ej

$

*E:-ä

djo ejo

s

IWDEX QUESTIONUAL.

IU

In Tractatu

F!

DE VII. VITIIS CAPITALIBUS

&w

S

*

I.

J

!

(

De F1l. vitüs capitalibus in genere

UZESTIO 1

An ifta feptem vitia fint

1

peccata mortalia ex fuo genere ?

o

hn

2. An hec feptem vitia ,

quando dicuntur

efle peccatum mortale , fumantm in actu,

la

vel habitu ?

3

3. Ex quibus indiciis poffit agnofci gravis ma-

I

.litia horum feptem vitiorum ?

ibid.

h N

j»)

-

$

(

JDe Superbia.

QUJESTIO 1.

Quid fit Superbia?

lii

hw

2. Quot

hds

t

INDEX QUAESTIONUM.

X*X

ib

v

2. Quot funt fpecies, feu potius primarii

ibid.

Ov

actus , Superbie?

3

uinam fint actus imperati , feu ut voca-

ri folent

filig Superbie ?

6

[in

4. Quid fit vana gloria?

ibid

s. Anfemper fit peccatum, querere gloriam

in hoc mundo?2

ibid.

IU

6. An, &quando operari ex vana gloria pof-

fit effe peccatum mortale?

8

[

7. Quid fit jactantia?

13

riti f

8. Quomodo poffit peccari per ]ac'ï:antlam

1b1d

Q?

9. Quid fitfaftus, feu pompa inanis?

14

ICURICUL

n d

1io. An, & quomodo poffit peccari mortali-

15

ter per faftum?

II

17

i

Quid fit Hypocrifis ?

l

12

An hypocrifis fit fpeciale peccatum ?

ibid

13

Quid fit contentio ?

292

12

14

An contentio fit exfuo generepeccatum

ibid

mortale ?

W

*ba

15. 7

INDEX

15. An peccent mortaliter , qui contentiofe

y.!

impugnat veritatem levis momenti circa

Y

res Spirituales ?

23

"

16. An & quomodo contentiofa impugnatid

n

falfitatis fit peccatum?

ibid.

17. Quid fit pertinacia?

25

18. Àn, & quomodo p;)Iïït peccari pertina-

ibid.

'cia.x

19. Quid fit difcordia?

27

20. An difcordia fit ex fuo genere peccatum

mortale ?

ibid.

N

21. An difcordia femper fit peccatum? pre-

1

fertim mortale?

28

22. Quid fit preefumptio?

30

3!

i

23. An prefumptio ex fuo genere fit pecca-

tum mortale?

ibid.

À

l

|

MU

J

24. In quo confiftat malitia prefumptionis ?

hr

ibid.

25. Quomodo peccari poffit per prefuümptio-

dem ?

3l

33

26. Quid fit ambitio ?

27. An

A

QUJESTIONUM.

Yentia

27. An ambitio fit ex fuo genere peccatum

lt Q

mortale ?

ibid.

1

28. In quo confiftat malitia ambitionis? ibid.

lpuguaFiL

29. Àn ambitio fit grave peccatum, fi quis

li

honores quarat ad promovendam majo-

)

rem Dei gloriam?

34

30. Quomodo poffit peccari per amibitio-

| prt

tl

nem?

35

]

. 9.

JCCREUT

De Zuvaritia.

ii

QUJESTIO 1. Quid fit avaritia?

57

? pre.

2. An avaritia ex genere fuo fit peccatum

D

mortale ?

ibid.

Y

3. In quo confiftat malitia avaritie ?

ibid.

i pet

4- Quænam fit filiae avaritice?

38

j

s. Ex quibus fignis agnofcaturlatens morbus

nptio

& gravitas avaritice ?

ibid.

l

J

$. 4.

æfumprlf:

:l

De Luxuria.

40

j

QUZESTIO 1. Quid fit luxuria?

.l

2.Quz-

INDEX

i

Í

2. Quenam affignentur filise luxurie ?

40

f

g. Quenam fint remedia contra luxuriam ?

43

l 9 |

$. 5.

De Iwvidia.

MA

W

QUJESTIO 1. Quid fit Invidia?

$6

ii

2. An invidia ex fuo genere fit peccatum

W

mortale?

ibid.

lil

3. In quo confiftat malitia invidie?

ibid.

.....

4. An triftari de bono alieno femper fit pec-

catum? preffertim mortale?

62

5. Ex quibus fignis agnofcatur latens morbus

feu radix invidie graviter peccaminofze?

65

ibid.

6. Quenam fint filie invidie ?

7. An odium proximi fit ex fuo genere pec-

Is

catum mortale ?

ibid.

(

11*

y

8. Anfint capaces abfolutionis & S. Commu-

q

nionis, qui fovent odium , prefertim ma-

nife-

QUAZESTIONUM.

—

£

nifeftum ac fcandalofum? & quemnam fint

VOf

figna talis odii ?

67

|

9. Quid fit fufurratio?

73

1o. An fufurratio ex füo genere fit pecca-

tum mortale ?

ibid

11. Ex quibus caufis oblocutio poffit ab omni

peccato, vel faltem mortali excufari ?

£5

j

12. An fufurratio fit majus peccatum detra-

j

Ctione?

i

7

Ti

13. An queedam fufurrationum genera fint aliis

graviora? & quenam illa ?

ibid

t pet

14. Quomodo poffit peccari per detractio-

)

nem

vel exultationem 'de malo alieno ?

us

"g

i

(j

$6

Ü

JDe Gula, & ebrietate

8o

mett

QUJESTIO z. Quid fit Gula?

2. Quid fit ebrietas, feu crapula? & quotu-

ibid.

Comm

pIeX ?

ertm D

3. Àn

p

INDEX

$. An gula & ebrietas fint ex fuo genere pec-

catum mortale?

ibid.

ta-

4. In quo con

ü&at malitia gule & ebrie

tis?

8r

s. An peccent mortaliter, qui graviter ultra

congruam fuftentationem nature excedunt

j

in cibo & potu, etiamfi non priventur ufü

rationis, nec repleantur ufque ad vomi-

tum?

82

u

H

6. An fit peccatum mortale, fefe inebriare

ufque ad privationem ufüs rationis , aut

vomitum, etiamfi in cafu particulari non

l A'! ([L

concurrat periculum alterius mali vel pec-

r

go

cati, neque id fiat ex habitu?

pbl

7. An ebriofis , ni(i fe emendent, poffit de-

negari à Parocho communio Pafchalis? 92

9. An peccent mortaliter, quialios ad eequa-

| d

93

les hauftus cogunt?

9. An comedere & bibere ufque ad fatieta-

h li

tem ob folam voluptatem fit peccatum?

rb

98

üehq

Rj

10. Quenam fintfilie, feu effectus gule?

102

$.

H

QUASTIONUM.

EtePec.

bid,

$::2«.

De lra.

eDrie.

ü

QUZESTIO 1. Quid fit ira?

108

r lt

Cedunt

2. Àn ira ex fuo genere fit peccatum mor-

tale?

ibid.

r ufü

YO.

h

3. An etiam ira cum appetitu gravis vindi-

C poffit aliquando effe peccatum ve-

n

niale?

IIO

NT

f n

4. An fit peccaminofà ira cum appetitu gra-

| pec.

vis ac jufle vindicte , ad correctionem

90

peccantis, gloriam Dei , vel aliorum in-

columitatem a legitimo Superiore inferen-

[t de.

da ?

II2

SEYI

,öæqua;

S. An ira ex Zelo femper careat peccato ?

j

117

| fariett

6. An gravius peccent Sacerdotes, Parochi,

iil

Confeffarii, vel Superiores, quam Laici,

|

fi ex immoderata ira tractent peenitentes

parochianos , vel fübditos? .

119

y git

Io

J

7. Àn

INDEX

7. An melius fit omnino non irafei, quam

irafci cum prefentiffimo periculo exceden-

di in modo ob proclivitatem nature? 122

8. Quenam fint filie ire ?

124

QI |

EE

9. Quid fit rixa ? & quomodo pär eam gra-

* - viter peccari poffit ?

I24

Wj

1o. Quid fit tumor mentis ? & quomodo

I24

per eum mortaliter peccari poffit ?

Vil

1I. Quid fit contumelia, & quomodo per

eam poflit peccari graviter ?

125

12 An detur obligatio reftituendi pro illata

X":

dl

contumelia, convitio , velinjuria? 126

"i

ig. Quid fit clamor , feü clamorofitas? . Et

quomodo per eam mortaliter peccari pof-

L:

fit ?

127

f

(l

14. Quid fit indignatio ?. Et quomodo per

198

Qh" ü» |

eam poflit peccari mortaliteïr ?

lg

ris. Quenam fint remedia contra iram?

130

"i

$. 8.

QUAESTIONUM.

Qu

$. 8.

(

1 It

De Acedia. |

I'q

QUAESTIO z.

Quid fit acedia?

132'

D] gre.

. Anacedia exfuo genere fit peccatum mor-

tale?

Iu

ibid

tod)

3. In quo confiftat malitia acedize ?

134

n

4. Quenam fint filie , feu effe&us acedise?

dope

136

1j

. Quid fit ifta maliti/a, acedie filia? . ibid.

illata

? ]of

. Quid fit rancor?

157

. Quid fit pufillanimitas?

ibid.

j Et

i

ä

. Quid fit defperatio?

158

Lu]

9

. Quid fit torpor?

ibid.

3

pdo pA

uj

1o. Quid fit evagatio mentis?

ibid.

Ir. Quenam fint indicia acedie lethaliter

; r

peccaminofz ?

I

SUP-

——

INDEX QUJESTIONUM

SUPPLEMENTUM

continens

?

Lf

Notabiles quafdam Conftitutiones SS. D.

N. Benedici XIV.

|

m

PROPOSITIONES DAMNA T /E

juxta ordinem materiarum coordinatie.

EX

a

C

N /lg 77

N

"

j

NSS

Q..

ll

W

N

NSS

SN

]

)

pe

E

E

SSSS

NV

,

J

j

N

N

l

?

A

É

Qx

N

NI

NW

«

73

N

c

Z

2277 f

2

Z

A

o

l

-'(llll//nnü/*)üf

Z

»

T

il Ta,

]ra-

Al

M

296

J

h

—

^

Z

E

(s

—R

RT

E.

ä

ER a j

&

» DAU WE

i

A

h

iäï?f

v

^W

At

)d

ï

-N

IN

E N

A*m)

VA ENA

/

ii

Svy h

r

N

AAN

&5

i

43

?

€

-

TU UE

ZEN

z

EX

E

ATÀ

[

l,

Tra&atus

CONTRACTEBUS

IN SPECIE:-

[

n hac materia , quantum Theologo X/Iora-

!

|

rali pro foro precife interno fat fuerit

breviter fecundum pracepta Auris Naturalis

€? pofitrui differendum cenfeo

Cum enim

plerique contraétus fint contratius bone fidei ,

in quibus$ magis infpicitur eZuitas maturdlis,

& intentio eontrabentium vationabiliter preefum-

pta, quam rigor legum ; imo ipfe Leges Ci-

viles Juris Communis ob ufumlegum provin-

cilialium ac municipalium vix in ullo amplius

T

regno, Republica, vel provincia alio modo

D. dmort. Tr.de Contra&t.in [pec.

A.

quarü

*

ITAU TATHS

rb

quain direffioe his temporibus $n cafu particu-

vund

lari ferventur , ultimato fequitur ; pro foro

Qu

interno confcientias juxta equitatem legum na-

quo/

zuraülium ,. ac juxta leges & confuüetudines ra-

tionales regnorum vel locorum particularium

pracipue regulandas effe.

Agetur autem in

hoc Traétatu de fequentibus Contractibus aut

Appendiciis Contractuum.

1. De Precario.

2.

De Commodato.

T

V

*

De Depofito.

.

De Emptione & Venditione.

De Locato & Conduécto.

,

C CA .SN 62

.

De Emphytevfi.

ii

De rerum permutatione.

"

De Feudis.

"DePignoribus & Cautionibus,

Ls

O wO COo^l

De Fidejufforibus.

.:

De Solutionibus.

Li]

12.

De Donationibus.

De Contractu Societatis,

i.

14. De Teftamentis.

CT

De Precarüs.

UJERITUR I.

Quid fit Precarium?

RESPONDEO.

Precarium . eft contrattus ,

hi

WV

tj

quo alicui.ad ejus preces res quedam ad utendum gratis

conceditur , veferoata tamen liberiate , vem revocandi

.'iüad;n'imä

[//

DE CONTRACTIBUS IN SPECIE,

3

;tþäffizw , ad libitum.

Nifi addatur promiffüm de non re-

po f

vocando ante certum tempus. ,Si€ , fi quis ami-

ATT

co commodet fine pretio equum ad exípatian-

(ints r

dum , revocabiliter tainen ad nutum commo-

dantis, dicitur Precarium.

ICüerr

QUJERITUR'2.

dUtemi

Quid fit Precaría?

REsPONDEO.

Precaria eft contratius ,. quo

us at

alicui.ad ejus preces res Ecclefiaftica immobilis ac frugi-

tra [ine proportionato pretio ad-fruendum conceditur ,

ea tamen conditione , ut contrattus /z'ngulz's quinquenniis

Yenovuetur.

Ita collegitur ex C. Precarie, & C.Pre-

carium. & C . de Precariis. hoc Titulo.

QuiERITUR 3. Quid in Precario operetur

pa&tum de non revocando ante certum tempus?

RzsPONDEO. Hoc pactum id operatur,

ut precatarius teneatur rem precario éonceffam

finito tempore reftituere , etiamfi concedens ex«

preffe rem non revocaverit.

QUAZRITUR 4. -An Przlatus vel alius Ad-

miniftrator rerum Ecclefiafticarum poffit Preca-

riam conftituere fine jufta caufa?

RrsPoNDpro Negative.

Ita communior.

Id colligitur ex C. de Precariis, h. tit. ubi ex

Concilio Carthaginenfi dicitur : De Precariüis ir-

vationabiliter fatlis à Reoribus Eccleftarum , f fuos-

que [ucce[Joves pena gravi obligantibus., ut fatta ipfo-

vrum di[Joloere nequeant 5 precipimus , ut nemo fucce[[or

antece[Joris fui pena fit obligatus , fed. fue providentia

fit conce[]um , .ut fi antece[Jor ejus res Ecclefie irsatjona-

diliter difiribuit , ab eo ad jus ejusdem Ecclefie vevocen-

m!

tur.. Ex hoc tamen textu folo non fequitur,

vanir

Precariam conftitui non poffe fine folennitate ,

nin i

ffi;tem ad triennium,

cum adtriennium fieri pof-

A 2

&

fit

li HWWZ

j

4

1

TRACTATUS

|iigns

fit etiam locatio , prout infra dicetur , fine fo-

m

lennitatibus. '

An Przlatus vel alius Ad-

gaüetï

UXRITUR $5

miniftrator rerum Ecclefiafticarum poffit ex cau-

quy

fa rationabili ad quinquennium Precariam con-

ftituere fine requifitis folenuitatibus ?

Jta communior.

l]

REsPONDEO Negative.

Racio eft, quia Prelato ne quidem con-

il

ceditur locatio ultra triennium fine folennitati-

bus, etiamíi in locatione folvatur juftum loca-

tf

|

tionis pretium : Ergo multo magis repugnat in-

ii

tentioni legislatoris Precaria ultra triennium,

d

il

[

cum in ea non folvatur juftum locationis pre-

n

tium, & fic fit majus periculum damnificationis

MC 0

Ecclefiarum.

An Pfecarium folvatur

QUJBRITUR /Ó.

W

moite concedentis vel precatarii ?

RESPONDEO.

Precarium nonfolvitur mor-

te concedentis; folvitur tamen morte ejus, cui

conceffum eft. Solvitur etiam per alienationem

[

rei precario co

nceffe : quia alienatio habet vim

]ta habetur. C. Preca-

revocationis implicitz.

'rium. 3. h. tit.

Ad quid obligatur i)reca-

,QUAZERITUR 7.

tarius in.cafuü, quo res precario conc

effa perit ?

l;

vel deterioratur?

RESPONDEO I.

Precatarius tam in Preca-

«I]Em.

I

rio , quam in Precaría , jure naturali in cafu te-

petur ad refarciendum damnum non folum ex

dolo vel culpa lata , fed etiam ex culpa levi , fal-

tem quoad damni dimidium.

RaTIO eft, quiain contra&ibus bone fidei

1
