»Velit, atque pacari, propter quem corrigen-

m, & W:i

» dum atque pacandum , velut curandum , & fa-

hii

» nandum adhibita eft ifta medicina. - - Paratus

»itaque debet effe homo juftus, & pius, pa-

»tienter eorum malitiam fuflinere , quos fieri

i

»bonos quarit , ut numerus potius crefcat bo-

o

»norum, non ut pari malitia, fe quoque nu-

jft, ^ w

»Iero addat malorum. Denique iíta precepta

[

2

» magis

Y

116

TRACTATUS

u

Ti

Á

j

,magis ad preparationem cordis, quw intus

, eft, pertinere , quàm ad opus , quod in aper-

ut teneatur in fecreto animi patientia

»to fit,

j u

,cum benevolentia ; in ma

nifefto autem id fiat ,

(oid

poffe, quibus bené

» quod eis videtur prodeffe

, velle debemus , hinc liquidó oftenditur, quod

L

"

»ipfe Dominus Jefus exemplum fingulare patien-

»ti& , cüm percuteretur in faciem , refpondit :

m

d

Il

»9i male dixi , exprobra- de malo ; fi - autem. ben? ,

,':;'m, qu

"

» quid me cedis ?

Nequaquam igi:ur:Pre&ceptum

u

»Íüum, fi verba intueamur , implevit. Neque

»enim percutienti prebuit alteram partem , fed

l7

'

(

|

l

» potius prohibuit, ne, qui fecerat, injuriam au-

r

A

»geret: & tamen paratus venerat , non folum

us

»in faciem percuti, verüm etiam pro his quo-

[ebge

l

»Qque, àquibus hec patieb

atur , crucifixus oc-

Ro

ä

Pater

»Cidi, pro quibus ait in Cruce pendeéris :

iNec

p

» ienofce illis . quia. nefciunt., quid. faciunt.

tht

, Paulus Apoftolus Preceptum Domini & Magi-

g t

^

» ftri füi videtur impleffe , ubi etiam ipfe per-

Y

N

»cuffus in faciem dixit Principi Sacerdotum :

»n.x'u;m.'ï

, Percutiet te Deus , paries dealbate : fadens. judicas

du

»ne [icundum legem , C^ contra legem jubes me per-

yUpetnr

» Cuti.

(

» Sunt ergo ifta präecepta patientie femper

& D

» in cordis preparatione retinenda , ipfaque be-

,nhevolentia, ne reddatur malum pro malo ,

lny

»femper in voluntate complenda eft. Agenda

atb rj

»fünt autem multa etiam , cum inviti benigna

r

» quadam afperitate plectendi , quorum . potius

RTT

, ütilitati confulendum eft, quàm voluntati. - -

" aj

»Nam in corripiendo filio quamlibet afperé ,

»nun-

DE 7. Vl'i'lls CAPITALIBUS. 117

3153 q

j

,nunquam profe&o amor paternus amittitur.

DURE

,Fit tamen , quod nolit, & doleat, qui etiam

Eu

t

»inv.tus videtur dolore fanandus. Ac per hoc,

m

»Íi terrena Respublica Precepta Chriftiana cu-

" quïbüi [

» ftodiat , & ipfa bella fine benevolentia non ge-

ltlin

,Ientur, utad pietatis, juftitieque pacatam fo-

ftpnà

, Cietatem vi&tis facilius confülatur. Nam, cui

vll

» licentia iniquitatis eripitur , utiliter vincitur :

n

»quoniam nihil eft infelicius felicitate peccan-

lä.'ürP

x

, tium, qua penalis nutritur impunitas, & mala

ii &

, Voluntas velut hoftis interior roboratur.

fitite

Item S. TnoMas 2.2. q. 72. art. 3.

» le-

ti, Ij

,nemur (inquit) habere animum paratum ad

T

» contumelias tolerandas , fi expediens fuerit.

um

»Quandoque tamen oportet, ut contumeliam

du

» illatam repellamus, maximé propter duo. Pri-

nE P;,

,mo quidem propter bonum ejus, qui contu-

Yi

, meliam infert , ut videlicet ejus audacia repri-

yin

i

,matur, & de cetero talia non attentet , fecun-

i hw

» düm illud Prov. 26. Refponde Jiulto juxta fiulti-

t

, tiam . fuam , ne fibi fapiens videatur. .. Alio modo

; m

» propter bonum multorum , quorum profectus

g j

, impeditur propter contumelias nobis illatas.

QuzmiTUR 5. Án iraex zelo femper ca-

:

reat peccato ?

paüeul

enda !

pH

RzsPoNpEro: Non femper caret peccato.

g

um p

Si enim fit ita vehemens., ut turbet plenam in-

ni d i

differentiam & deliberationem ad eligendum re-

,

d

ym pl

&iffimum ordinem in corre&tione proximi , illa

Qono

ira jam quoad exceffum deordinata eft.

Jm VUl

Id

u

H 3

r

V

118

TRACTATUS

Id PRosnATUR ratione & authoritate S.

(onn

Gnrconri:r M. , qui Lib. s. Moral. C. 3o. fic

its , P

w

fcribit :

» Cüm per zelum animus movetur, cu-

gnbi

» randum fümmopere eft, ne hec eadem , que

tntet t

» inftrumento virtutis affumitur , menti ira do-

»minetur, nec quafi domina preeat , fed velut

n

» ancilla ad obfequium parata, à rationis tergo

m

»,nunquam recedat.

'Tunc enim robuftius con-

]

» tra vitia erigitur, cüm fubdita rationi famula-

lt

H

pi.

Nam, quantumlibet ira ex zelo rectitudi-

hi

» nis furgat , fi immoderata mentem vicerit, ra-

»tioni protinus fervire contemnit: & tantoó fe

Mi

pimprudentius dilatat, quanto impatientie vi-

at

»tium virtutem putat.

Unde neceffe eft , ut

i n

»hoc ante omnia , qui zelo re&itudinis move-

BU

»tur, attendat, ne ira extra mentis dominium

»tranfeat, fed in ultione peccati tempus , mo-

A

HOv

» dumque confiderans , furgentem animi pertür-

» bationem fubtilius retractando reftringat , ani-

usl

» mofitatem reprimat, & motus fervidos, fub

» €quitate difponat :

ut eo fiat juftior ultor a-

lrl

Tmü&k

»lienus , quo prius extitit victor fuus :

quate-

n

» nus fic culpas delinquentium corrigat , ut ante

yn m

»ipfos, qui corrigit, per patientiam crefcat, &

p fervorem fuum tranfcendendo judicet , ne in-

t E

TU C'Ke j

» temperanter excitatus zelo rectitudinis , longeé

A r

, à re&titudine aberret.

Ainr t

»Et S. BexNARDUs Epift. 69. , Peccabis

f:ïäffes f

» non minus nimis irafcendo, quam omnino non

Mm&e

» irafcendo :

Siquidem non irafci , ubi irafcen-

»dum fit, nolle emendare, peccatum eíft, plus

177)[?(5 qu

äm,e

» Verà irafci, quàm irafcendum fit, peccatum pec-

s cato addere eft.

M

Qvuz-

hivu'mq

)

DE 7. VITIIS CAPITALIBUS.

L19

L

"I (v

QuzRiTUR Ó. An gravius peccent Sacer-

dotes , Parochi, Confeffarii , vel Superiores,

t

Eu eadem i Wf

quàm Laici, fi ex immoderata ira tractent pani-

lts

Fentes , parochianos , vel fubditos?

LT

REsPOoNDEO Affirmativé.

Idque adeo ve-

iT

i lr

rum eft, ut poffint peccare etiam mortaliter, fi

illo modo agendi commiffos fibi injufté ac gravi-

Md

UET N

ter contriftent, velgraviter fcandalizent, velà

Rb v

bonis operibus, & confidentia retrahant.

BM

D a.

Rarro eft, quia Chriftus verbo & exem-

plo docuit , Miniftris fuis proprium effe debere

l

tl

fpiritum manfuetudinis , & quia fublato hoc fpi-

ritu manfuetudinis tollitur in plebe amor , & con-

D6 doc

Ítnp, t

fidentia erga fuos Paftores , quibus füublatis tolli-

tur maxima pars illius fru&tus, qui capi poffet ex

Ditini t

Concionibus , & Adhortationibus Sacerdotum.

dnngt, a

fs f

Eleganter hanc veritatem PRosAT P. Na-

jliendura

TALIS l. c. Reg. 11. his verbis: ,, Quod Chri-

fu. qu

», ftus Chriftianis omnibus in perfona Difcipulo-

i, Ut

x d

,7Lcü0m fuorum dixit: JDifüte à me, quia, mitis

» fum , & bumilis corde , Sacerdotibus maximé di-

jpiet, t

, &um effe intelligendum eft , qui Legis novz2,

:fu'wäm's, l

»qus& Lex eft amoris, & charitatis, Predicato-

,res funt, & Miniftri, & Sacerdotii Chrifti cha-

L4

,ra&eres ab IsarA , & S. MarTHzco defcri-

ju at

, ptos in fe exprimere debent. Ecce, (inquit),

jj if

» Duer meus , quem elegi. - - - PonamSpiritum meum

JNon

um

» fiper eun , €? judicium Gentibus nunciabit.

» Contendet , meque clamalit , meque audiet aliquis in.

j p

», Dlateis vogzm ejus : — arundinem qua[Jatam mon con-

0!

4

TÜA-

Y

120

TRACTATUS

o

( 1

»» fringet , &? lycbnum fumigans mon extinguet : . Id

, eft, peccatores non exacerbabit, non à fe re-

y

J

» pellet , non agrefti quadam , & fera feverita-

)

m

,te in defperationem compellet , fed divina be-

p

[jm

, nignitate , & compatiente charitate ad Evan-

J

» Eelice Legis obfervantiam fuavifer trahet.

7)

, Debent preterea Sacerdotes , non minus

)//

]

.'

1

n

,»quàm Apoftoli, in Mundo, id eft, in medio

7 [7]

/

jl

,.hominum fecularium , & peccatorum verfa-

g

ss ER

Sicut agni inter lupos debent columba-

,l ln

, rum fimplicitatem imitari.

Sic fiet , ut lupos

Fonp

, in naturam ovium transmutent.

Majus autem,

Mi

» dique admirabilius ef? , mentem (inquit S. Jo.

l

»ChHRYsosTOoMus Hom. 34. in Matth.) at-

»» que animum adoer [ariorum commutare , quàm gladio

»» ipfos. faperare.

Erube[cant igitur , qui contra fa-

,, Clentes , quaft lupi adver[arios fuos per[equuntur, cüm

»» Videant , innumeros lupos ab ovibus vinci pauci[Jmnis

M

» (duodecim nimirum Apoftolis). — Et certe, quo-

:;Mx& yl

Cum ve-

» ufque fumus oves , facile bofles oincimus :

ïïmä [

» T0 in naturam luporum tranfimus , tunc. faperamur :

D

», tunc enim snultum nobis à Pa[lore patrocinium adet ,

»tt,

»» QUi non lupos , fed oves pacit :

atque ideo, cinn in

yli Repgu

» lupum ie converteris , abit confeftim , & relinquit te,

) Hj) nonf

» QUi non permiüttis oirtuiem ipfius in te clarefcere.

Y pani

» Quando enim injuria vexatus , equo , mitique anitmo

Si ve-

vt

» Cuntta pateris , ipfi [oli tropbeum attribuis.

yim (et

.

»» TO exieris adverfus bofles , atque pugnaveris , vitto-

I g

, friam illius obfcuras.

Hinc Apoftolos fime bacu-

» !0 mifit, id eft, abfque armis offendentibus.

yjmar

i

» 4irma quippe Clericorum funt: lacryme , & oratio-

Yil

»7/5, Cinqut CoNcILIUM AQUILEJENSE

t

AM

, Can.

J

DE 7. VITIIS CAPITALIBUS.

I2I

W!Xtir.ä;;

lit: Wllä*ff

»Can. 11.) Hinc Apoft. r. ad Timoth. 3. &

,. ad Tit. r. Epifcopi dotes defcribens :

INon

N

rm

»» percu[Jorem , non. iracundum , fed. benignum . e[fe o-

», portere docet.

Et 2. ad Tim. 4. Epiícopum in-

mitate d

» formans , argue, inquit, obfecra, increpa, in o-

laviEer ts

»mni patientia 9^ dottrina.

Chriftus fcilicet re-

»gendarum animarum provinciam Apoftolis

O-CS, ]]0[ "

l

T

j

; íuis, & Epifcopis illorum fuccefforibus tra-

»; dens , juffit ut tanquam Paftores , non ut Do-

Ml

Ü

v V

nt

, Imninos fe gererent : eandemque formam fequi

» Voluit fecundi Ordinis Sacerdotes, & quot-

Mi

nü«

» quot ad Ecclefiaíticas Prefe&turas , & Regi-

» men animarum vocantur.

Scitis, inquit, quia

! (iagi

» Principes Gentium dominantur eorum :

& qui Ma-

t

INon ita &-

»jores funt , poteflatem exercent im eos.

n

» Yib inter vos , — fed quicunque voluerit inter vos Ma-

, M at

»» jor fieri , fit vefer Minifler ,. & qui voluerit inter

II

, v0s primus e[Je , erit vefler ferous.

Quamvis e-

» nim au&toritatem fpiritualem , quam ipfis com-

, lg

»1nifit, illos exercere velit Chriftus , vult ta-

m

mi: n

»» Inen, ut abfque faftu, & acerbitate fubditos re-

L

»» £8Dt 5

ut Sacrum Principatum in animas dun-

aronunt

»taxat, non in corpora extendi meminerint ;

ii

,utReligione, & charitate fuaderi , & impera-

Ü

:

i dn

»I1i, non timore, & minis , non durioribus ver-

"TITL

» bis penisque temeré , & iracundé infli&tis ex-

u n

»» torqueri , & cogi debere fubditorum obedien-

,Xxliam certi fint.

Hinc-S.PeTRUvSs Epit.-i.

1] g:'ibtii |

x CA p odlb s

INeque ut. dominantes in Cleris ,. fed

p

)l

Q

» forma j'atli gregis ex animo.

Hanc Regulam con-

lj

; a

» firmat Canon inter eos , qui Apoftolici dicun-

,tur, 27. relatus Can. Epifcopum, dift. 45.

E-

J M

sj ifcopum , aut. Presbyterum , aut Diaconum percu-

Aqunzï;

3

», Üen-

n

122

TRACTATUS

g, Q

» tienteim fideles delinquentes , aut infideles inique agen-

m m

», es , &j per bujusmodi volentem timeri , dejici ab Of-

n

ss ficio füo pracipimus , quia nufquam nos boc Dominus

» docuit.

Econtrario vero ipfe , cim percuteretur, non

m

rum du

.. percutiebat ; — cium. malediceretur , mon maledicebat :

», €um pateretur , mon comminabatur.

T

"

n

»l1dem CoNriRMAT S. GnEGORIUS É-

À

d

» pift. 52. Lib. 2. Ind. 11. ,, Quid autem, in-

hst

A

, quit , de Epifcopis, qui erberibus zimeri volunt ?

T

Pa-

, Canones dicant , bene Fraternitas ve[tra movit.

»» [tores etenim fantti. fumus , mon percu[Jores.

KEt e-

lr

», gregius Predicator dicit: /rgue , obfeera , in-

Áreosmi

INova

ln

,C'epa , in ommi patienzia €» doGfrina.

Vriadmit

» verb , atque inaudita eft i/ia predicatio , que verbe-

! (

»» libus exigit fidenm.

j

Ui

ln

n

1

»Et CoxcrL1UM TorETANUM II. Can.

I'UUI

»5. Nullis vita Prefulum perturbari debet. exce[ft-

T I

i

,»bus motionum ; — quia valde indignum efl , ut, qui

a lg

5 tbroni Dei vocantur , levi motione turbentur : &

Vi

W

m

»» qui debent e[fe arca. juftitie ,

,,minmw

,» rium litis , atque rapine.

ipfi efficiantur. fémina-

t y

: j

UJXRITUR 7. An melius fit, omnino

,:'äl]] iUCOH

non irafci, quàm irafci cum przfentiffimo peri-

AE n

culo excedendi in modo ob proclivitatem na-

Ut d

ture ?

J'ef]-[u; Eu

RESPONDEO:

Mi

Si non urgeat preceptum

Mp

irafcendi ex charitate Dei vel proximi, v. g. ad

t

neceffariam. aliorum corre&ionem , melius eft

non irafcbi , quàm fe exponere periculo fic pec-

candi.

DE 7. VITIIS CAPITALIBUS.

125.

]

candi. Quia nemo tenetur alteri procurare bo-

Muj üi

num on necefJarium , mifi tantàm ad welius e[fe,

RLT

cum periculo damnificationis proprie. Si au.

lii

tem urgeat preceptum irafcendi, v. g. ad alio-

! Wi

rum correctionem , eaque convenienter differri

nequeat , melius eft, irafci cum periculo excef-

fus , quàm non irafci.

iNon enim funt violan-

UT

A

de Leges violatione certa ob periculum violan-

OURU

li

di aliam Legem , prafertim inferioris Ordinis re-

laté ad gloriam Dei extrinfecam.

m.'hosn Üj

Wu d

Y

j

Prior Refponfionis pars PRoBA TUR cex $.

ML

/

I;;

1

AvucvusTINO, qui Epift.

133. fic fcribit :

» In-

[77

IÁj9*

» Veterafcens ira fit odium , dum quafi jufti do-

7777 f

» loris admixta dulcedo diutius eam in vafe deti-

»net, donec totum aceícat, vasque corrum-

» pat.

Quapropter multó melius , nec jufté cui-

iy T

» piam irafcimur , quàm velut jufté irafcendo in

r u)

»alicujus odium irg& occulta facilitate delabi-

! ej?, g

,mur. In recipiendis enim hofpitibus ignotis

n

M.

» folemus dicere , multo effe melius malum ho-

AUE

]

»minem perpeti, quàm forfitan per ignorantiam

» excludi bonum, dum cavemus , ne recipiatur

fed in affeGibus animi contra eft,

» malus :

ts it, o

»Nam incomparabiliter falubrius eft etiam irz

lat

»jufté pulfanti non aperire penetrale cordis ,

n

» quàm admittere , non facile receffüram , & per-

» Venturam de fuürculo ad trabem.

Audet quip-

»pe impudenter etiam crefcere quàm putatur.

gt gt

» Non enim erubefcit in tenebris, cüm fuper eam

i,l

» 90l occiderit.

yn, D

pen'culotiäj

Ü

Quzx-

124

TRACTATUS

b

PO

QuizRiTUR 8. Quenam fint filie ire? -

io f

REsPONDEO:

Enumerantur fex effe&tus

gyeni

I. Rixa.

2. Tu.

ls u

ire, feu, ut vocantur, filig.

u

"n

mor mentis.

3. Contumelia.

4. Clamor.

S.

puo

[ [

j

Indignatio.

6. Blafphemia.

-

il

QUJERITUR g.

uid fit rixa? Et quomo-

J

do per eam graviter peccari poflit?

T

TR

RESPOÓNDEO:

Rixa eft duorum veciproca ex

(JtgAIT

"

vepentino irc motu orta aggre[fio ad percutiendum , ul-

:,

i W

nerandum , aut occidendum.

Peccatur. per ri-

xam ex parte agegrefforis mortaliter , fi aut

Mi

M

habeat intentionem . inferendi grave nocumen-

tum, vel fi rixando alterutram rixantium par-

|

tem exponat probabili periculo patiendi aut

Qf

inferendi grave nocumentum.

Ex parte au-

tem defendentis peccatur mortaliter , fi prebet

caufam probabilem aggreffionis ; aut fi non da-

ta cauía poffit declinare rixam refervando cau-

y

pf

N

fam Judici ;

aut fi nec ifti effugio fuüperfit lo-

i d d

cus , fi excedat moderamen inculpatz tutelz in-

Wdo, ]

tendendo vel inferendo grave nocumentum, quo

201

ad fui defenfionem prefentem & futuram opus

non erat.

m d

fl

QUEZERITUR Io.

Quid fit zumor mentis ?

EÉt quomodo per eum mortaliter peccari pof.

Mul

fiv ?

,..;Qkam : &

M

m

REsPON-

:OM Mm al

DE 7. VITIIS CAPITALIBUS., ias

lf

RzsPowpEO: Tumor mentis, prout hoc

loco fumitur, eft quzdam fuperba prefumptio

t r

inveniendi atque adhibendi extraordinaria me-

| Rh»

dia fe ulcifcendi. Quando fuperba'lla prefum-

M g

ptio fertur ad media gravis vindicte , peccatum

tumoris eft mortale, nifi excufetur à mortali ,

& tranfeat in veniale ratione indeliberationis ,

"n

J

& imperfe&ionis a&tus ob defectum fufficien-

ii

tis advertenti& ad gravitatem vel injuftitiam

vindiéte.

d

QUJERITüR II. Quid fit contumelia? Et

Jjrtn

quomodo per eam poffit peccari mortaliter?

Ti

rülir,

REsPONDEO:

Contumelia feu. convitium eft

TU n

verbalis & injufla lefio alieni bonoris in faciem of-

TirUn

fenfi.

Differt ab 2njuria , quod injuria fit inju-

) ptend

fta.dehonoratio verbalis etiam refpectu abfen-

b prte a

tis

Peccatur wmortaliter , i h&c duo concurrant ,

t, ld

nempe ut debonoratio fit gravis , atque ut etiam

a

injuftitia in dehonoratione commiífa , fit gravis.

ii

Si enim tantüm alterutrum detur, illa lefio per-

ol

tinet ad aliud genus vitii , quàm ad vitium con-

t

tumelie.

Ita docet quoad rem D. Tuowas

p

2.92. q. 72. a. 2. Ubi fic fcribit :

» Cum convi-

A fa.

»tium vel contumelia de fui ratione importet

» quandam dehonorationem ;

fi intentio profe-

»rentis ad hoc feratur , ut per verba, que pro-

»fert, honorem alterius auferat;

furt

hoc pro-

»prié & per fe eft dicere convitium, vel con-

j p

»tumeliam ; & hoc eft peccatum mortale, non

»minus, quàm furtum, vel rapina.

INon enim

»homo minus amat fuum honorem , quàm rem

W

» Poa.ef'

W

126

TRACTATUS

tenià |

»poffeffam., ^ Et paulo poft addit : ! » Hujus-

a?

»1nodi verbis, etiam correptionis , aut delecta-

a f

» tionis gratia prolatis moderaté & prudenter u-

d

»tendum ;

Quia poffet effe ità grave convi-

r Tl

»tium, ut per incautelam proletum , aufer-

Cü

»ret honorem ejus, contra quem profertur; &

)

»tunc poffet homo peccare mortaliter , etiamfi

!

quu';;f;o

Jf

»non intenderet dehonorationem alterius ; ficut

At j

» etiamfi aliquis incauté alium ex ludo percutiens,

u du

» graviter ledat, culpa non caret.

m Donto

ufofotéo

QuiEITUR 12. An detur obligatio refti-

inis, f

tuendi pro illata contumelia , convitio, vel in-

)

ini

I.VEOJ

juria ?

l

uf

) (

Iv 4

RrzsPONDEO:

m

Quicunque loquitur verba

ia

injufié diminutiva alieni honoris , tenetur ad re-

15 tldug

füitutionem , modo meliori ac convenientiori ,

i

UI

l (

quo fieri poteft, faciendam.

j

Nsc INTEREST , five ea honoris diminu-

i

tio fa&a fit per atteftationem feu allegationem

À fritt

falfi , five per exaggerationem veri ;

five fiat

T5 Hf

per contumeliam erga przfentes , aut per inju-

riam erga abfentes ; ,five fiat confideraté aut

(tan

per inconfiderationem.

Modus autem refti-

V? p

tuendi pro contumelia circa &equales, aut infe-

tpit?

rioris ad Superiorem , ordinarié folet effe de-

precatio ;

in Superiore autem ad inferiorem

RESPOXD,

'

!

l

extraordinaria exhibitio benevolentiz.

S. Av-

uj

h

J

]

TT

cusTINUS in fua Regula fic fcribit :

» Pro-

b

T

T

n

)

,

»inde verbis à verbis durioribus parcite; qua

g

» l emiífa

]

W

DF 7. VITIIS CAPITALIBUS,

127

jn

ll

D

» i emiffa fuerint ex ore veftro, non pigeat

"

»€X ipfo ore proferre medicamenta, unde fa-

»€ta fünt vulnera.

Quando autem neceffitas

*l n

»difciplins in moribus coercendis dicere vos

TURtUn

» dura verba compellit, etiamfi modum vos ex-

ts

» Cefliffe fenfitis, non à vobis exigitur, ut à vo-

Wt

» bis fubditis veniam poftuletis ;

ne apud eos,

Md

» Quos oportet effe fubjectos , dum nimium fer-

Ils

»Vatur humilitas , regendi frangatur au&ori-

r d

» tà5 ;

fed tamen petenda eft venia ab omni-

»um Domino, qui novit, etiam eos, quos plus

» jufto forté corripitis , quanta benevolentia di-

a

»ligatis. , — Et Lib. 21. de Civitate Dei cap. 27.

QO2

»Si quis preoccupatus fuerit hoc deli&o , ut

»fratri fuo dicat: Fatue, id eft , non ejus pec-

» catum volens auferre, convicietur injufté , pa-

Jug:

»rüm eft illi ad hoc remedium eleemofynas fa-

ol

» cere, ni(i etiam , quod fequitur , remedium re-

UORCRntUT

»Conciliationis adjungat.

Ibi enim fequitur :

»9i ofers munus tuum ad Zltare , €9^ ibi vecordatus

»[ueris , quod frater iuus babet aliquid. advverfinm

»(e, relinque ibi munus tuum ad 4ltare , €9 va-

| s

Jn d

» de prius reconciliare fratri tuo , & tunc veniens offe-

»Tes munus iuum.

a, d

lt UL

QuEzRITUR 13. Quid fit clamor , feu cla-

1 od

his d

morofias? Xtquomodo per eam mortaliter pec-

cari poflit ?

us E

g a

RzsPoNDEO: Clamor feu. clamvrofitas eft

7 4 JH::

laxatio lingue in verba iracundie vebementia ex inordi-

Qdatie v

mato impetu ire.

Poteft per eam peccari mortali-

Á tibi j

ter, fi eoufque laxetur freenum linguz, ut con-

j P*f"f

currat

!

w

128

TRACTATUS

W

i fer d

currat probabile periculum prorumpendi in ver-

l 10q01) V

ba graviter peccaminofa , v. g. blafphema , im-

s avetit

precatoria, perjura, rixofa, contumeliofa vel

graviter injuriofa.

Malitiam hanc clamorofita-

st j

qm, n

tis eleganter defcribit S. GREGOR1Ivs l. $. Mo-

ral. Cap. 3o. his verbis :

« denp

»Ire fue ftimulis ac-

u

» Cenfum cor palpitat, corpus tremit, lingua fe

aypil

»prepedit, facies ignefcit , exafperantur ocu-

t

»li, & nequaquam recognofcuntur noti,

Ore

wb

» quidem clamorem format, fed fenfus, quid lo-

»Qquaturjgnorat. In quo itaque ifte ab arrepti-

st ,

Apuap:

»tüs longé eft, qui actionis fue confcius non

»eft? Unde fit plerumque , ut ufque ad ma-

gue pl

"

f nl

»DUus ira profiliat , & quo ratio longius recedit ,

»udacior exurgat, feque ipfum animus retine-

um at

AO f

»Ie non valeat, quia factus .eft poteftatis alie-

»n?, & eó furor membra foris in ictibus exer-

BU

»Cet, quo intus ipfam membrorum dominam

Vg

»Inentem captivam tenet.

Aliquando autem

Ltfnty

Wt

»1manus non exerit, fed in maledi&tionis jacu-

»lum linguam vertit.

Fratris namque interi-

p

»tum precibus expofcit , & hoc Deum perpe-

E

» trare expetit , quod ipfe perverfus homo face-

d

»Ire , vel metuit, vel erubefcit.

Fitque, ut vo-

&t [

»to , & voce homicidium peragat, etiam, cum à

irtrigy

» l&fione proximi manibus ceffat.

IT

"ii

UJERITUR I4. Quid fit indignatio ? . Et

»ïfixinw J

quomodo per eam poffit peccari mortaliter ?

L W!

"i,

REsPONDEO:

Indignatio eft aver[i animi

Ea

Jüignis extermis iracundie interne demon[lrata.

d

narié

] lïzf;*h("v

externa ayerüonis interne oftenfio ordi

folet

*j

|

l

DE 7. VITIIS CAPITALIBUS,

129

fmllmpefdl

,[El

folet fieri filentio , quo quis recufat cum alte-

: bhfpbm

! Cünmmïuïüä

ro loqui, vel fuga confortii. Quando aliqua-

p d

lis averfio animi ejusque externa demonftratio

i

precife tendit ad ulterius correctionem DETS of5

?GORIUW

num, non eít peccatum.

du

Quando veró tendit

ad alterius gravem ac injuftam contriftationem ,

i n

! »"J;.

[

aut damnificationem ; vel quando conjun&ta eft

jCiUR

t

cum probabili periculo alterum injufté ac gravi-

At

t

ter contriftandi vel damnificandi , eft peccatum

V

feí

I

W

mortale.

De hoc P. NaTALiZSs l. c. Reg. 2.

i

fic fcribit: , Indignatio lethale peccatum eft;

MU (

ji

» i gravem proximi contemptum contineat, vel

; l if

» grave pufillis fcandalum afferat, velfi quis à

j

|

» fua familiaritate , & colloquio eum velut in-

AUj

IT 4f

!)

» dignum arceat, in iis cafibus, in quibus fub

MO

..

» peccato fnortali cum eo familiariter verfari, &

JLRU

» colloqui tenetur ; vel tandem fi ita fit affectus

Qrm domica

, ut eum in gravi neceffitate cofporis ,. aut ani-

Qu dl

»mi conftitutum juvare nollet.

Hos namque

bl t

»motus omnes , & affectus opponi charitati , &

i a

» Manfüetudini Chriftianz compertum eft.. Quod

x n

» Veró filentium attinet ab ira imperatum , gra«

vef m

» Ve plerumque peccatum effe, docet S. Gn :

Ti

ii

» GORIUS Lib. 5. Moral. cap. 3o0.

"Aliquando i«

|

n

» a perturbato animo , quafi ex judicio filentium indi-

pi,tit

li.

» Cit , €9 quo fe foras per linguam non exprimit , intus

» delerius ignefcit , ut iratus quisque collocutionem faaii

»proximo [ubtrabat , & mil dicendo , quàm f aver«

ii

»/us , dicat.

KEt nonnunquam bec füentüi feveritag

"nrtid

» er difcipline difpenationem geritur : — i. tamen . foli-

» Cite in intimis difcretionis forma teneatur. — .Nonnun-

TL

» Quam vero, dum accenfus animus à confüeta locuione

T d

» 'firingitur , per acce[Jum temporis penitus à praxi«

jiado Orï

D. admort Tr. de 7 . vitiis capit.

f

TRACTATUS

W

130

, mi dile&tione fparatur, 69 acrioves [Himuli ad. men-

quum D

ravius exa[pe-

quspip

,tem, veniunt , caufe quoque , que g

us

,Yant , oriuntur :

atque in irati oculo feftuca in tra-

» bem vertitur , dum ira in odium. permutatur. Pie-

il

,tun r

i

, rumque ira per füentium claufa intra mentem vebemen -

r

[eani

1d

, tius efluat , ? clamofas tacita voces format : — er-

p

5 ba fibi, quibus exa[peretur , objicit , €9 quafi im

drins n

» caufie examine pofita durius exaf[perata ve[pondet , quod

yut, of

»S4 L OMON breviter infinuat , dicens : Pra-

inj f

, fTolatio impiorum furor.

Sicque fit , ut. pertur-

t

» batus animus majorem firepitum fui füentii [entiat ,

i. $j

, eunque. gravius claufa ire flamma confumat :

Unde

d priton

, bene ante nos quidam Sapiens dixit : Cogitationes

fs utinn

» iracundi oiperec funt generationes , mentem co-

tra n

» medunt matrem fuam.

vitüti r

tht m

UJXRITUR I5.

Quanam funt remedia

sitüdi d

contra iram ?

m du

REsPONDEO:

D. GREGORIUS duo re-

»mäï 'AJ.H'H (

media utiliffma prefcribit, nempe fprzmó fre-

IN t

quentem prafentationem malorum , qu& acci-

DP

dere poffunt , cum idonea preparatione animi

vt t

ad omnes eventus.

Secumdó , remonftrationem

i menji

propriorum peccatorum ac defe&uum in cafu

f0 der

adverfo, fic enim homo cogitabit , hec mala fi-

fatimier.

bi effe immiffa à Deo ex infinito amore , ut ho-

Vg m

mo à reatu penarum & amore fzculi magis pur-

FUR

getur.

Hegc remedia tradit D. GaEsGonrius

V rtig

l. s. Moral. C. 3o. , ubi fic fcribit: , Duobus

hs

s1modis fra&ta pofüidere animum ira defuefcit.

sPrimus quippe eft, ut mens folicita , ante-

» quam

u

DE 7. VITIIS CAPITALIBUS.

131

LT.

nj

»quam agere quodlibet incipiat , ornes fibi,

M

tinj

l

»» quas pati poteft, contumelias proponat ; qua-

»» tenus Redemptoris fui probra cogitans , ad ad-

d7

» Verfa fe preparet.

Que nimirum venientia

LT

»tantó fortius excipit, quantó fe cautius ex

: Wfff'fmai

»» prefcientia armavit.

ui enim improvidus

n

tijriun

» ab adverfitate deprehenditur , quafi ab hofte

l

» dormiens imminentia per folicitudinem pre-

Hut, n

» notat, hoftiles incurfus quafi in infidiis vigi-

SW .& L

,,lans exfpeGtat :

Et inde ad victoriam valen-

Àn li g

» ter accingitur , unde nefciens deprehendi puta-

», batur.

Solerter ergo animus ante actioni$

Unttrinc;

Y dai: ()

,,fu:- primordia, cunéta debet advería medita-

»Ii: utfemper per hzec cogitans, femper con-

At Mi

»» tra hiec thorace patientie munitus, & quidquid

» acciderit providus fuperet , & quidquid non

», accefferit , lucrum putet.

n ff rr

»Secundus autem fervande manfuetudinis

,,modus eft, ut cüm alienos exceffus afpici-

$, mus, noftra, quibus in aliis excedimus , de-

u prn! ss licta cogitemus , confiderata quippe infirmi-

jmn,uis»tas propria , mala nobis excüfat aliena. . Pa-

anuitii»» tienter namque illatam injuriam tolerat ; qui

D

n

wult» pié meminit, quod fortaffe adhuc habeat , in

v iiimn i

; »4quo debeat ipfe tolerari. Et quafi aqua ignis

j;,, extinguitur cum furgente furore animi , fua

st

x ts

,

Í 55

cuique ad mentem culpa revocatur: quia e-

.rubefcit peccato non parcere, qui vel Deo

"

u s5

ii D. 6u

vel proximo fepe fe recolit parcenda pec:

J 'blll,ï !

1

ij

a

fj

;

(

if

!

la

$. Vl

132

TRACTATUS

] ('. yt

f

j !

;

$. VIIT.

;"

T

"

', j paegr'e

De 4cedia.

um )

j L

UlERiTUR I;

Quid fit acedia?

r

D

tia allabo-

a j t

A

RzsPoNDEO: Zedia eft pigri

j, m o

vandi ad majus augmentum divine glorie g profettum

ii d.

virtutum juxia exigentiam talentorum concreditorum

di: Md t

à Deo.

Alii definiunt acediam , quod fit faf/i-

[TULE

dium boni intermi , vel triflitia torpentis animi de

Jiii]

bono [pirituali , àn quantum eft bonum divinum , hoc

MAm

eft, in quantum eft bonum Dei extrinfecum ,

v At

confiftens in augmento divinz gloriz.

(ju, C u

QuxRirUR ?. Án acediafit ex fuo gene-

i. Diow

re peccatum mortale?

REsPONDEO Affirmative.

t ja gt

MT

h

RaT1O eft, quia tepiditas frutificandi Deo

Arint (

per allaborationem ad majus augmentum divine

Jl

gloric , & negleus talentorum ad majus lu-

[

nl

, o

crum divini patrisfamilias in Scriptura conftan- ;

nin. ftn

ter proponitur tanquam obje&um gravis indi- ,

Sic dicitur Matth. 3. v. 10. .

lat s

gnationis diving.

M. Óyi

Sfam fecuris ad. ra

dicem arborum pofia eft. Omnis .

mf

ergo arbor, qu& mon facit fru&um bonum ,

excide- '

. Md

tur , & in ignem müttetur.

Et Matth. 7. Omnis

IU

arbor bona fru&tus bonos facit; mala autem arbor

- if

malos fru&tus facit.

Omnis arbor, que mon facit

41

fru&umn — bonum , - excidetur , &2 in ignem mütielur.

: Diiy, )

LIM

Et Matth. 21. v. 19. V'idens fici arborem unam

e&cus viam , venit ad eam , & mibil imoemit in ea,

T f

18 B g

mifi folia tantim ; 9 ait : INunquam ex te

K; arefatia et

-.J'A) H W] [

h

fruttus þnafcatur in fempiternum.

centi-

A

N

n

W

DE 7. VITIIS CAPITALIBUS.

133

I

eontinub ficulnea.

Et v. 33. Homo erat paterfa

mülias , qui plantavit vineam , €&9 locavit eam a

"m

gricolis, €9 peregré profettus efl. Cum autem tem

pus frutuum appropinquaret ,. mifit Jervos fuos ad

lgig egricolas , ut acciperent fru&us ejus.

Et agricole

j

d dl j

j

Jwapþrebenjis Jervis ejus alium ceciderunt , aliu. occi-

n

derunt , alium eró lapidaverunt.

Cum ergo vene-

t jiris

n

j

p ;

rit Dominus vine& , quid faciet agricolis ülis? -a-

D

junt illi: .Maloes malé perdet , 9 vineam [uam lo-

ttim, quil

f n

cabit alüis agricolis , .qui veddent ei fru&kum temporibus

fuis

Dicit illis Jefus : quia auferetur à vobis regnum

TITTS

Dei , &2 dabitur genti facienti fru&us ejus.

Et LEu-

iun J t

ce 193. Jrborem fici babebat quidam plantatam in vi-

DT

at er d

E fuä , €9 venit querens fru&um in illa , €? non in-

! cenit.

Dixit autem ad cultorem vinee : .Ecce , anni

(

tres funt , ex quo venio querens fruttum in ficulnea

bac , €$ mon invenio.

Succide ergo illam.

Ut quid

PiteTl

etiam terram occupat ? — At ille re[pondens. dicit lii :

upia d

Domine dimitte illam & boc anno , ufque dum fodiam

r i tl

circaillam , & mittam flércora.

Et fi quidem. fecerit

n

J

i

j C(?

"fruüum. — Sinautem ; in futurum fuccides eam, . Et

n W?Macth. 25*. Simile el regnum telorum decem virgi-

Moram

rV. eipous,

inque autem ex eis erant fatue.

017 antem faciente fbonfo. dormitaverunt omnes €$' dormie-

jün i voup;. — Media note venit fponfus ,. & que parate e-

BM vapr , dntraverunt cum eo ad nuptias , & claufa eft ja-

jj; P nrua,

INoviffan? veniunt & relique virgines , dicen-

g n tes. : Domine , Domine aperi nobis.

t illeait : -

V1 men; dico cobis : Nefciovos. Etibidem: Sicut bo-

i iU o peregré proficifcens vocavit fervos , &? tradidit illis

ol bona [ua ; €9 uni dedit quinque talenta , alii auiem

il: Juf! duo , alii veró unum , unicuique fecunditm. propriam

im.

Zbiit autemm ,. qui

, BU virtutem , 67

[

xprof etus eft /ilat

3

quii-

n

134

TRACTATUS

quinque talenta acceperat , &j operatus eft in eis , &

anrita

lucratus e[? alia quinque.

d t

Similiter && qui duo accepe»

vat , lucratus ef? alia duo.

Qui autem unum accepe-

i u

vat, abiens fodit in terram , & abfcondit. pecuniam

w du

Domini. fui.

Poft multum verà. temporis venit Domi-

w

lj

num fervorum. illorum , & pofuit rationem cum eis.

Y

T

;

ia

Et accedens , qui unum talentum acceperat , ait ; -.Do-

müne , [cio, quia bomo durus es, metis, ubi mon femi-

gt

Et timens

mafli, &? congregas , ubi mon [parfijti,

ír; Atl

abii, & ab/condi talentum tuum àn terra.

Ecce, ba-

hum

bes , quod tuum eft..— Refpondens autem Dominus ejus

(55 D

dixit ei :

Seroe male & piger ; oportuit te committe-

D

n

UR

ve pecuniam meam mummularis , € veniens ego. rece-

Ti

/

pilJem utique , quod meum eft ,. cum ufura.

Tollite i-

i nj

taque ab eo talentum , & inutilem. feroum ejicite in te-

u d

nebras exteriores.

Hac Parabola à Chrifto repeti-

Vi n

tur in alio loco fub alia forma:

Ex his autem

fj d

patet; pigritiam allaborandi pro viribus'ad ma-

NT

jus augmentum divine glorie & proferendi fru-

dl

G&us bonorum operum effe

L'obj'e&um gravis indi-

w

gnationis divinz,

u t

QuzRrTUR 3. Inquo confiftat malitia a-

t

cedis ?

d pf

RESPONDEO :

Malitia acedie confiftit in

hr

duobus.

Primó, in tepore feu gravi defe&tu

Qw (

charitatis.

Cum enim charitas fit amor amici-

Anlimdl

ti&, que perpetuoó tendit ad communicationem

ts d

reciprocam bonorum , in sftimatione morali

Wg.

non decet Deum , ut pro amico agnofcere ve-

Tib

lit eum , quinullum fovet ftudium promovendi

lii

