26,. Communitates vovendó celebfati'onbrh

Mgmo, "

l

Plfï Ín

i

fefti non poffunt in confcientia obligare per-

li, li

^ fonaliter invitos, vel fücceffores fuos.l.ïccv:.

mblloænm

|qq. 30*

27. Parochiani tenentur in diebus feítis audire

Mp

verbum Dei , & quidem in pacochia propria,

Vib

ubi huic confuetudini non fuit derogatum,

& ubi derogatum eft , tenentur Epifcopi pro-

a)dummod;

videre, ut reducatur, l; cc. qq. 31. 32. 33.

"r (

uf

28. Ab auditione Sacri excufat neceffitas aut

pietas. l, cc. qq. 34.

TE TRM

25. Non-fatisfacit prxcepto Ecclefiz , qui fimul

Üeti !

audit duas medietates Miffa. l; cc. qq. 35. 36-

T

30. Ad audiendam Miffam obligantur 1. hzre-

2. Sacerdotes non celebran-

m füfiient

tici formales.

:

tes, 3. Pueri adepto ufu rationis, .4. Etiam

exempti in feíto Dicecefano. . A nativi-

lp

tate fimul perfecte furdus & mutus , & cce-

iil

cus. 6. Aut ex accidenti fimul coecus &

Puchit

J

furdus. l. cc. qq. 37.

m unimf:ln«

31. Non datur obligatio audiendi facrum r.

in die Cinerum.

2. In fefto S. Marci. 3. In

p

j o

die animarum, . .4. Feria quinta & fexta ma-

ee

joris hebdomadz, — f. In feto ex mandato

folo Principis.

6. In fefto ex fola confue-

p i u

tudine populi fine approba

cc, qq. 58.

;ione Epifcopi. l.

; I

32. Audientes Sacrum in Oratorio privato non

"M

íatisfaciunt przcepto in Lítteris conceffionis

cnit |

excepti, Quando autem hoc privilegium in-

intelligi

dqlgctur exiftentibus de familia ;

poffunt

x$ 0 B

,

poffunt utentes eadem menía ; & in cafü

W f

extraordinario etiam inquilini, vel invifen-

ilprmins

tes, vel prafentes cauía negotii, ubi lid. de

ul

concedente prudenter prefumitur, Lex au-

yfüsac

tem per fe eft ftricta: interpretationis. 1. cc.

:

atantn

qdq. 40.

s

33. In cafü extraordinario fatisfacit etiam au-

altam D6

diers in caítris vel licore, etiamfi non fit

g p

militans vel navigans. l. cc. qq. 41.

ïijih pme

34« Ad fatisfaciendum requiritur (altem in actu

L)

exercito. intentio honorandi Deum. Hinc

iftnt |

qui fimul haberet intentionem füb Miffa fu-

9 adie

randi vel lafciva tra&tandi , non fatisfaceret

keniffo

. pr&cepto. l..cc. qq. 42. 43.

i t

3. Exfpe&ans per quadrantem egreffum Miffa »

m n

fi advertat, quemdam Sacerdotem jam con-

teg

fecrare , non fatisfacit audiend

o hoc facrum.

DW

l. cc. qq. 44.

4

M q

36. Qui in Nativitate Domini audivit primam

m Q

Miffam intendens fatisfacere foli devotioni ,

EOR

fatisfacit, etiamfíi non audiat aliud facrum,

MO

l- cc:qq.-45.

tdento Y

37. Audiens Miffam unam , fi ex triplici titulo

i r

-Obligetur ad audiendas tres, in dubio cen-

Milnta

fetur fatisfeciffe obli

gationi urgentiori, l.cc.

Atlb &

'43- 46.

i lt

38. Requiritur folüm prefentia moralis, quz

o

.datur, etiamíi audiens Miffam nec videat

Qs g

nec audiat celebrantem, dummodo partes

d

przcipuas Miffz advertat ex actionibus prz-

';ïtL[atiab

3 fentium, vel aliis fignis. l, cc. qq. 47.

Vlv [upl

39.

-lm- W, qq

j

23 o $*

&i LT

| lni, W hi

3

9 Non fatisfacit precife przfens .ex 'Tnetü;.

vel dormiens per màjorem partem Miffg.

$Ui

à

Tf [v

l. cc. qq. 48.

4o. Ad fatisfaciendum requiritur. attentio in-

Ti

terna & externa; quam habere poffunt etiam

Miniftri & Mufici fuas a&tiones ordinando

Vidt i,

ad cultum Dei.

Hinc non fitisfaciunt per

eliamü hi

majorem partem Miffz voluntarié diftradti ,

Mb

velalia, prefertim profana tractantes. l. cc;

tnind

z

qq- 49-

'Mü ng;

"

.. Confitentes fub Miffa, (j non poffi:t com-

LTA

modé audire aliam Miffam , : fatisfaciunt,

T

etfi confeffio longa fit. l.. cc. qq. 5o.

[

42. Qui non intereft Miffz ab Offertorio ufque

vegrlinli

- ad fiaem Orationis Dómin:cz , peccat morta-

titenjim

" liter. l. cc. qq. $1. Satisfaceret tamen veni

qdo bocu

ens folüm ad initium canonis vel confecra-

tionis. l. cc. qq. 5t.

Vaudyitpt

43. Habens Oratorium privatum , fi non pof-

re li

fit adire Ecclefiam , tenetur conducereSacer-

du d

' dotem. l cc. qq. 52. Similiter impeditus ab

audiendo Sacro ín Ecclefia tenetur illud au-

A

i

ml

dire in Oratorio. l. cc. n. a.

^

":

44. Diftantia unius horz plebem rufticam ab

"IT

i

audiendo Sacro etiam matutino; ab zqui-

no&io faltem, vernali ufque ad: autütnale,

j

g

non excuíat, nifi vigeat alia coníuetudo in.

vicinia; & ubi talis viget;, plebs folum fua-

fione eft inducenda ad meliora. l. cc. qq. 5 3.

d p

4;. Excufati ab audiendo Sacro tenentur domi

ri]onbty

u qq' 4?'

vel in via fupplere cultum Deo impepden-

(

]

dum.ï l, cc, qq. 54»

$4

z

-D R

'46. Exhibetu

r Bulla SS. D. N. Benedicti XIV.

j arin

ais

Fide. Miffz.

. dereductione feftorum, l. cc, adfincin 39, y4«

Feuda. |

st

1.' Dominus tenetur vaíallo dare inveftituram

jodhirta

przftare evictionem,

&

exhibere tuitio-

hi.

nem. Zz Ty. de Contvati, S. g. q. 3.

3 Tl

2. Vafallus tenetur jurare fidelitatem , prz-

55.0) at

ftare fervitia requifita , uti re feudali fideli-

u qi li

ter, przílare damna illata ex culpa lata;

aíom

petere renovationem inveíliturz in muta-

lt qud

tione Dorini aut vafalli,/ rem non alienare

irrequifito Domino, 1. cc. q. 4.

*s Bftmi

iil

3, Vafallus amittit feudum, & peccat morta-

liter, fi intra annum mutationis. Domini

s lf

b T

negligat petere renovationem inveftiturz ,

ttfntan,|

fi requifitus negligat debita fervitia, ficom-

mittat crimea felonie, íi domino inferat

D RTT

atrocem injuriam , fi rem feudalem reddat

15 fmds

notabiliter deteriorem. l. cc. q, .

W cdi

TM

Fidejujïo.

Tib t

1, Effe&tus fidejuffionis eft, quod fidejuffor

ul ftgm

teneatur in. cafu impotentiz debitoris fol-

xi. DCO) [

vere, falvo tamen beneficio excuffionis.

EE

. In Ty.de Contrad.. $. 10-q. 3.

Ab

2. Fidejubere non poffunt, qui non polfunt

JURt m

liberé alienare (ua bona , v. g. Pralati fine

confenfü Capituli, Parochi ;

45 lr 4

l. cc. q. 4.

rfxulieþes &c.

* r

ffio»

IT

3. Fidejuffori competit beneäc;um excu

hi$5

*lfm; IMM

n

;

N

4 ( Be

"

n

1 ng.

nís , divifionis, cedendarum actionam , li-

berationis. l. cc. q. $.

Fides.

brcil,nmh

l

q, Fides dévima eft affenfüs objecto preftitus

ob authoritarem Dei atteftantis,

In Tvad.

ïhlbffc [Ui;

M

de fide Proleg. qq. 3.

2. Fides Zbeologica eft affenfus obje&to prz-

l,

ftitus ob authoritatem Dei atteítantis cir-

N fj

i

LT

ca cea, quz funt de Deo, vel ad Deumtan-

d

quam.fisem füpernaturalem generis huma-

"

j

R

ni. ], cc. qq. 4.

tl

H

3. Fides H/forica eft affenfus ob authoritatem

Hiftorici. l. cc, qq. 5.

Á potte

titons D

4. Fides Ecclef£affica eft affenfus ob authori-

m i

tatem Ecclefi circa rem necdum pro iadu-

bia definitam, l. cc. qq. 6.

feità,

domino

j. Obje&m materiale fidei et,. quod credi-

ulim d

tur; formale autem eft motivum , propter

n

uod creditur, nempe veritas prima Dei

falli & fallere nefcii, 1. cc. qq. 7. 3-

6, Fides zaturalis et , qux caret ordine effi-

Ti

caci ad finem ultimum, per media ordina-

je d

ta à Deo, nempe pet vera facramenta Ec-

ii n

clefie , & dona Dei. Superzaturahs cft,

3

quz h.bet ordinem efficacem ad finem ulti-

mum per media ordinata à Deo, l, cc. qq.9

i a p

n

7. Fides dicitur dozum Dei ex triplici caufa:.

; niits l

1mó quia vepit ex fpeciali providentia Dei.

adó quia dependet à fpeciali interno luminé

Á

f

fuaffvo , impul/ivo , & cerroborative. l. cc.

'

8.

;ium eXot

j

j

* lOg

9)53 .'(O)! &3&

d ädel

YU

elicitus eft, qui zmmediatà eli-

datit

citur ex motivo formali fidei ;. fed zmpaera-

(rirern

?us eft, qui elicitur mediaté, nempe me-

diante przvio a&tu elicito fidei. l, cc. qq.12.

m

gis, u

9. A&us fidei zmmediatus eft affenfus , qui in-

nititur authoritati Dei loquentis ine media-

ab

hs P

tione ratiocinii ; zzedzatus eft affen(us , qui

innititur fimul intermedio raciocinio s k ce.

T

qq. 14

s qui

lo. JVomen fidei fxpe in fcri

m df

.. fiducia, l. cc. qqu 1$.

ptura ïgmïtur pro

irjm ol

11. Aevelatioues pvivate non pertinent ad ob-

wetum ol

* To

dl p

je&um materiale fidei. l. cc. Difput, 1

iz Conclufio "heologica dedu&a ex "una

hhdic d

przmiffa revelata & altera moraliter vel

iilb

phy(icé certa non eít de fide. l. cc. qq. 2.

DC

Pertinet tamen ad actus fidei imperatos. 1.

cc, concluf, 2.

ERN

t

13. Concluio Theologica deducta ex duabus

Vi

! premiffis, quarum una eft revelata, altera

ivl d

metaphyf(icé certa, eft de. fide. l, cc. q. a.

tindr w

concluf. 3.

ifb

i4. Eí(t defide, omnem Romanum Pontifi-

cem canonicé ele&um, efle legitimum Vi-

"ag

Qd o

carium Chrifti, l. cc. q. 3.

Aj. Queando íolüm morali . certitudine con-

W ethi

Lon

| ftat, Romanum Pontificem pro tempore fe-

dentem, eífe Canonicé ele&tum, pertinet

lf

. ad aum fidei imperatum , eum effe legiti-

Vif & 1

mum Vicarium Chrifti, l. cc. q. 3. concl. z.

W CHII]«

16. Quando certitudine metaphyfica conftat,

"m

.. Romanum Plontificem pro: tempore feden-

W' EE l

pertinet ad

Bo

,tem effe Canonicé electum,

acdum

i

3I

LU

,

— 4 ob

Hl wlm' l

J

Hdc«, "

actum fidel elicitum , eum effe le

gitimum

m(', [

vicarium Chrifli. l, cc. q. 3. concl, 3.

17. Univerfim datur metaphyfica certitudo de

m

í

dj

Canonica electione Papz pro tempore fe-

dentis, quando pro Canonica a

gnitav eft a

FDfffre h

tota Ecclefia. l. cc. q. 3. concl. 4.

4lldn

fo,

18. Romanus Pontitfex loquens ex cathedra

üocm:o, li

eft infallibilis. Loquitur autem ex cathe-

dra, quando poít adhibitam moralem dili-

meturp

gentiam: definit articulum in materia fidei

& morum obligando fimul omnes fideles ad

J

credendum obje&ta definita. l. cc. q. 4, &

J

T. tt

notandó primó,

19. Probabilc eft, Summum Pontificem non

A Dd

effe infallibilem in Beatificatione euzpol/ez-

LE

^£2 , hoc eft, eà, qua Pontifex fententiam

H n

Epiícopi circa cultum ex antiquo impenfum

t d

precife approbat. l. cc. q. . concl, t.

a0. Videtur probabile, «etiam Beatificationis

wl

. formalis judicium reftrictum pro loco par-

f Lt

,ticulari non effe infallibile, nec pertinere

m A

ad fidem, l. cc. q. £. concl, a, & notando 7.

21. Papa ex cathedra obligans totam Eccle-

du j

fiam ad invocationem & folennem cultum

Sancto exhiberidum eft infallibilis, l. cc. q,

| eeitt t

j. concl. 3.

p

22. Eít de fide mediatá per illationem ex una

dedun, p

revelata & altera metaphy(ic? certa, quod

undt k

Papa ex Cathedra totam Ecclefiam obligans

ad folennem cultum. & invocationem alicü-

Yil

[ta CU

jus San&i fic infailibilis. l, cc, q. . concl. 4.

|

p [

4j jüdicium Papa ex cathedra definitivum

| pertlnï

circa

Judex ggz.

| Q)Eï (o) $9e

circa facta doctrinalia,

quibus falfificatis

l

non poteft moraliter falvari Ecclefiz verztas

fuftitt

unitas, aut boze/fas eft infallibile, & perti-

aj ii

net ad fidem mediatam. 1. cc. q. 6.

P. &vmdm

24. Ab Eccle(ia aut Summo Pontifice non pof-

Vf

.fünt condi novi articuli fidei, l. cc, q. 7.

ii

25. Probabilius eft , libros plerosque Cano-

vupiitny

nicos effe Verbum Dei fer iuformationeu,

ul l

hoc eft, per quoddam generale lumen pro-

eftue r

heticum, quo Scriptores difcernebant ve-

, Myter

rum à falío, licet nec verba,

nec fenfus

3 2) t

'imimediaté ac [Decialiter fuerint dictata à

m D

Deorc L cc.q. 7.

u

a6. Obje&tum formale fidei, feu motivum cur

A

credatur, 7gaterialitev /pe&atum , eft quod-

al r

libet objectum infallibiliter connexum - cum

;:prima veritate, v. g. Scriptura, revelatio;

v r

Aotid i

fed fovmaliter fpeCatum eft fola prima ve-

ritas in effendo. l. cc. Difp. z. q. 1.

QUs wl

t

427. Deus noh poteft uti rxefïri&ion: mentali,

ERNET

nec facere aut permittere miracula in-con*

Iu

firmationem falfi. l, cc, q.2.

VCüdi, tl

28. Fides non refolvitur in aliud motivum ut

Tündidi

quo, nifi in lumen füpernaturale , in quo

agnofcitur veritas revelata. l, cc. q. 3.

"nb

g f

29. Ultima difpofitioad lumen füpernaturale

fidei ordinarié eft lumen fidei naturale, quo

f?ayi ttt

dts olj

homo fine paífione aut ignorantia vincibili

"a j

judicat, hanc religionem effe evidenter cre-

y

CC.qq,4

dibiliorem l. cc. q. j

N

(f

X t

Fidei

"itqe

ii

T

:

458 (o) $9e

fun

Fidei oblieatio.

N

li

d

u3

1, Neceffitate snedii neceffaria eft fides de exi-

uc q.6.

flentia unius Dei, ut remuneratoris bono-

rum & vindicis malorum. 1. cc. Difp. 3.

"00197

08 p6.

2. Non eft neceffarium neceffitate medii crede-

fmsquc CIDE

! APU

re explicite myfterium SS. Trinitatis & In«

carnationis. l. cc. qq. 17

Atn p

PMIAIL VE

3. Neceffitate prcepti tenetur homo crede.-

nf ff

re. ,£) Myfterium SS. Trinitatis & Incarna«

F"W-.zz

.tonis. 2) contenta in Symbolo. $)conten-

ta in forma Profeffionis Catholicz &c.l cci

Difp. 4. qq. 1.

Áttires

lt d

4. Frequentius populo explicari debent exi-

ftentia & perfe&iones Dei;

perfe&iones ,

ODOXUR

Qti, r

opera & do&trina Chrifti , operationes Spi-

ritus SanGi, figna verg Ecclefiz , neceffitas

fl prar

m

amoris pra&ici erga Deum & proximum,

natüra Sacrificii pcenitentia , grawcaus pec-

Ql nt

catorum, l. cc. qq. z.

!

ihsedi

$« Qui ignorant Symbolum , non funt abfol-

)

vendi,

nifi Sacerdos certo credat, eos

f

proximeé id difcituros, l, cc, qq. 3.

ml

€. Homo tenetur eliceré aCtum fidei genevalem

)

initio vite moralis, in articulo mortis, &

npemalm

in gravi tentatione: fed ad actum fidei par-

ticularis obligatur in füfceptione Sacramen-

j namnltui*

t D

torum, &i n quovis a&u religionis præcep-

to. l. cc. qq. 4.

a

7. Quilibet tenetur ampledi religionem evi-

|

dpntcr credibiliorem. l. cc, qq. g.

h

2

8.Per-

H OO R

l

$, Perpenfis bene motivis impolïïbi!e eft, üt

Religio Catholica non . videatu

'

"

in cvidentex

;nuo'mm«

h

credibilior. l. cc, qq..

xwgm erid

9. Datur obligatio profitendi fidem coramle-

us e

gitimo Magiftratu

publicé inquirente in re-

ligionem fubditorum. 1. cc. qq. 6.

iiv

t

1o. Eadem obligatio datur, quando profeffi-

onem füz fidei: ex

at

pofcit gloria Dei. lïg €c.

* qq. 6.-

tj Cah

11. Nunquam licet uci fi

ipetus c

gno proteftativo xfeli-

gionis falfz. l. cc. qq. 6.

4 C

12. Immo nec licet uti figno ambiguo, quan-

TT

dó id cederet in prejudicium divinz gloriz

vel animarum, l; cc. qq. 6.

hi

13. Pueri & puellz poftulantes recipi ad veram

Ecclefiam poft füfficientem probationem de

1

äesmnefh

conftantia noh poffunt ex-ludi ob ftatutum

|

hn

Magiftratus. l. cc. qq. 7.

*

t fl wef

tl

14. Infideles poffunt à fuo Domino «ogi ad

h)

audiendam fidem, non tamen ad amplecten-

dam. l, cc. qq. 9. Si veró non funt fubditi;

TT

ne quidem poffunt armis cogi ad audiendam

fidem, nifi contra eam moveant perfecutio-

100 dj

nem vel tollant commercium. l cc. qq. 8.

tituos p

1j. Captio tamen Maurorum Sylvaticorum,

"t

ut inftruantur in fide, licita eft. l. cc. qq. 10

!d

16, Servanda funt pacta cum hzreticis vel

"ulyíg

gentilibus inita, fi etiam ipfi talia pa&ï fer-

t

vent. l. cc. qq. 11.

TM

^ Eidei Probatio.

Wt

€ na-

3&5&: od

I. Dafur Religio revelgta, idque lumin

tura

"ii

;

u ell,;-

WE? (o) Fï'

* fs

tür&£ notum eft, Zz 7i

ratt. de fide, Di/þuL j

4. r.

ïdtm cüfmff

. Religio evidenter credibilior religionibus

t

L

cateris eft eoipfo certiffimé vera, l, cc. q. 2-

3. Quilibet tenetur eam religionem fequi , que

Id hnj

eft evidenter credibilior.c

Y

J

Concl. feu. q. 3.

æteris. l € q. 2

4. Religio Catholica eft evidenter credibilior

?s d

religionibus ceteris. l. cc, q. 4. & .

$. Religio Catholica eft perpetua & infallibilis.

M*ä*&x-

l. cc, q. 4, & y.

hn

/

A

Fidei Praprietdtes. :

fjl

Yobitii

;1. Fides non. eft difcurfiva. Zz 7va&. de .

d ob

Difp. 3. 44. 1.

d

2, In fide neceffaria eft certitudo &on folüm

Ynng «

adhafionis, fed etiam affenfionis, l, cc. qq.

2

ib

Qn fu [nbd

3. Si poffet dari homo, qui invincibiliter cre-

gl

deret, omnes religiones effe dubias, poffet

n p

in eo dari fides generalis , explicita circa

pl

articulos generales , & implicita circa artie

culos particulares. l. qq. 4.

l Sylïxüwww

dilet

4. Fides eftcertioromni veritate naturall etiam

j

metaphyficé certa, i quantum ob lumem

fidei eft minus perturbabilis. l. cc, qq. $. -

j a

j. Fides dicitur obfcura in eo fenfu, inquan-

tum verfatur circa obje&ta, quorum exiften-

)

tiajuxta ordinariam capacitatem hominum

4

[l,lc lmer::

certá notitià fciri nequit. l. cc, qq. 8.

3

$

/

!

«3 0 f

6. Fides ftat cum evidentia in atteftante, l. cc,

qq. ?.

)Pgmmralia

um

7. Ad a&um fidei füpernaturalis ante plenam

inftructionem fufficit, ut tendat in obje&tum

10[1'35) l4

fub predicato fupernaturali implicito l. cc.

g m

y

qq. IO,

g Crlo t

8. Ad omnem actum fupefnaturalemxfïdei .re-

«

quiritur gratia actualis intrinfecé fuüperna-

Ml i

. turalis. l. cc. qq. 11.

Diirtamen

9. Fides in aGu exercito affirmat etiam reve-

T

lationem & authoritatem Dei loquentis]. cc,

qq. 12.

IO. Revelatio ia a&u fidei non affirmatur

mnelo

propter feipfam, fed ob evideutiam ex mo-

tindliter)

tivis relictam lumine fidei auCtam. l. cc. q. 13.

E

1I. Potefít dari eadem apparentia credibilitatis

circa articulum particularem fidei verum &

igud v

tiodlte

falfum , fed non circa totam religionem. l.

CC. qq. 14.

jl

Wt t

12. Voluntas adjuta per lumen fidei corrobo-

rativum poteft affenfüm fidei reddere fir-

t Difemr

miorem, quam merctur pondus rationum.

:

. Ad of

- 1 ce. qq. 15.

"p

13. Lumen fidei eft inftar luminis folaris, collu-

t d

flrativi totius obje&ti , & fymmetrixz omnium

" qui

partium , ac impulfivi ad affenfum de exi-

F h

ftentia objedi fic vifi. l. cc. qq. 19.

*s f

14. Habitus fidei eft unio hujus luminis ad ani-

h"ïi Tf

mam. ]. cc. qq. 18.

TT

£f. Etiam Angeli inprima creat

äonc habuerunt

"u

]

J mnm

li

Fidem. 1. cc, lqrq. 20.

fïtumm

' 16,. In

!

/,

»x$ 08 —

j mg[mc

14, In deemonibus eft fides. naturalis , non

füpernaturalis. l. cc, qq. a1.

/

! Utj

37. Ín hzretico formali non datur fides fuper-

JI ll obc&«

naturalis, ne quidem circa articulos com«

Mphclzo li

munes cum Ecclefia. l. cc. qq. 22.

18. In Chriíto non dabatur fides fi mphctter,

afem Á &f

1,'cc. qq. 3.

F p

*

19, Nec datur in Beatis, l. cc, qq. 24.

lRo

20. Datur tamen in ammabu.». purgatorii, l. cc.

qq. 25*

lü M*W

Furtum

- Dd

I. Furtum eft occulta ablatlo rei alienz invito

(butioma

rationabiliter Domino. z Zr.de Decal. Dz/jz

&am.ltq

t credi

9- 44- 3-

2, Rapina eft violenta ablatio rei alienz invito

Áiei v

rationabiliter Domino. l, cc. qq. 4.

h rj

$. Furtum & rapina fünt ex fuo genere pec-

n f

catum mortale. l. cc. qq. f

(bl n

4. Differunt fpecie. l; cc. qq. 6.

r

y.. Ad conftituendam materiam gravem furti

refpe&u ditzffmorum (afficit aureus, refpectu

divitum dimidius aureus , refpe&tu zzedio-

Hllu drnwn

mmtmlm'

evium quarta pars aurei feu florenus, re-

fpe&tu. pauperum octava 'pars aurei, feu di-

fin t

midius florenus. l. ce. qq. 7.

g

6. Levis materia furti quandoque tranfit per

iil

accidens in materiam gravem , fiexinde Do-

mino caufatur gravis damnificatio, vel gra-

gt

vis contriítatio. l. cc. qq. 8.

7. Per furta minutà peccatur graviter eo mo-

í

mento ,

L 4

i

o*ob

m

t

ento, qno fur habet animum perveniendi

jim d

d

ad fummam gravem, vel quo advertere po-

teft & debet, continuatione furti conflari

at

P

fummam gravem. l. cc. qq. 9.

8. Datur obligatio reflituendi

"

» quod per furta

TT

minuta ablatum eft, l, cc. q

q' IO.

N

9. Nec interet, utrum exiguo tempore, ve

-iaam

r

magno, v.g. per triennium, autper magna

intervalla ad grave

i

fit. l. cc. gq. 11.

m fümmam pcrventum

d j

0. Furtaminuta conftituuntgravem materiam

1ias rop

, furti etiam tunc, quando res minutz aufe-

enc ht

runtur diverfis Dominis, attamen confce-

z dl

deratis in unam focietatem communium one-

Ó

rüm, itatamen, ut in tali cafü pro materia

þonüiwtus |

gravi conftituendus fit aureus, ubi commu-

nitas tanta eft, üt xqu;valeat viro uni di-

tan ln

Pl

tiffimo. l. cc. qq. 11.

nf

11, Per furta minuta füccefliva afcendentia ad

fümmam gravem committitur peccatum, &

* lu

contrahitur obligatio reftituendi tocum dam-

quo d

Yn4 (

num, etfi fur ia continuatione non recor-

detur vincibiliter priorum furtorum , aut ea

lts qy

.per peenitentiam jam retractàrit. l. cc, qq. 12.

t bona

t my

12. Qui aufert rem levem ex communi cum

aliis confenfu, etiam aufferentibus rem le-

t u

vem, peccatmortaliter, & tenetur ad refti-

Á

tuendum in folidum , í(i exinde Dominus

LIT

graviter damnificetur.

Idem dicendum, fi

"s qu

fecutus aliorum exemplum fcienter compleat

n

fummam gravem. 1. cc. qq. 15.

'-"flf:l.l, qi

I 340 LïCi"

iib

|

l

!

u d

13. Licitum eít, in extrema neceffitate farri-

Vil

pere neceffaria füftentationis , ubi tamen illa

;.c firiog

fürreptio non e(t facienda pauperi , & fi Do-

minus rei refiftat, non licet eum occidere.

WU rf

l0

In neceffitate folàm. gravi non licet furri-

pere alieoa. l. cc, qq. 14.

A v

14. Qui in extrema neceffitate furtipit aliena ,

thcr mggm

tenetur reftituere, fi ad meliorem fortunam

A nf

venerit. l. cc. qq. 15..

L

ïi'f-" Quí habet bona propria, tenetur potius

Wtl

ex bonis propriis, quàm alienis: fuccurrere

.

extremé indigenti , nifi aliàs ipfemet pericli- '

A (

x

taretur delabi in gravem neceflitatem. l. cc.

X

qq. 16.

E

lp

16. Conftitutus in extrema neceffitate pecca-

$, UDi o

At v d

ret non furripiendo neceffaria pro confer-

vatione vitz. l. cc. qq. 17.

"

17. Conflitutus in gravi neceffitate non pec-

cende

cat furripicndo res exigui valoris, (j alio-

I p

v tüund

quin periclitaretur delabi in ncpeHïtatem'gra-

r

vem, l. éc. qq. 18.

d006 Df

rE

18. Filius non committit furtum furripiendo

ag

patri bona caftrenfia vel quafi caftrenfia, à

fe intuitu militiz , officii, vel artis obtenta ,

T D

& apud patrem depofita, l, cc. qq. 15.

rent

tf

19. Comraittit tamen fürtum furripiendo pa-

tri Joza adventitia, v. g. ex hareditate (ibi

i D

alicujus. cognati, vel avi, . obvenientia,

y d

l

Idem dicendum , fi furripiat patri Zoza pro-

inter n

feitia , qu& à patre fibi a(lignata . funt v,

Jj

g. pro titulo menfie, aut filie in dotem. Il-

L

lorum

H:L:::

|

;mrfefmel

^ Jorum enim pater habet ufümfructum, ifto-

gra

rum etiam dominium. 1. cc. qq. 19.

20. Filius committit furtum, fi patri auftero

jord !

g

velavaro furripiat neceffaria ad honeftam

recreatioríem vel eleemofinam ,. ediamfi ta-

d d

g n

lia ab aliis parentibus miniftrari foleant fuis

. «qualibus. l. cc. qq. 20.

af n

; (odin

2t. Idem dicendum, fi pecunias, fibi à pa-

s dl

rente conceffas ad comparandos libros vel

;gd(ulo ol

alia neceffaria, infumat in ufus illicitos, l.

; i n

cc. qq. 21..

aqulir

22. Filii aut filie majorennes, fíi parentibus

t bnmo

inftar fervorum vel ancillarum pluribus an-

a dumntr

nis ferviant finé pactione falarii, non pof-

v

funt uti occulta compeníatione, etiamfi to-

.. tam domum gubernarent.

Si tamen bona

natqui t

tj dunmo

per fübhaflationem veniant ad extraneos,

ETU

judex re&é illis. affignat pro annis prateri-

tis xquum. falarium, -Poffunt etiam liberi

At m

fic fervientes fumere ad honeftam fuftenta-

i

mant m

tionem in vi&u & veftitu neceffaria, velad

honeftam educationem requifita, aut ea,

fittm o

fecil

ad quz accefferit unius parentis rationabi-

lis confepfus. l. cc. qq. 22.

o p

23. Uxores licité difponunt. 1mó circa para-

1l

)

phernalia, hoc eft, quz non attulerunt in

dotem. 2dOÓ circa neceffaria ad fuam hone-

lt

ftam fuftentationem in vi&u & veftitu.' 3tió

Stfen

circa ne.effaria ad honeftam adminiftratio-

"ürto s

nem tei domeftice vel ceconomiz fibi con-

"fs

creditz, 4tÓ circa vigefimam circiter par-

Ut

Lf

U

tem communis aquaftus annui, fi uxor lu-

i

CFCFUI

»t? (Qï 530 !

| "mff"&um, i

cretur ferme dimidium hujus aquæü'ü,s.; Imo

4

M

À

fi uxor ex bonis communibus meré paríimo-

Bul

nialibus vel induflrialibus pro fublevanda

1 il

B&

gravi indigentia fuorum parentum, fratrum

im, CUlimEj

velfororum íemel fine confequentia ad alios

V f

annos impenderet ferme tertiam partem füi

aquzítus communis annui, non ageret il-

;

*

fi

licité. $tó Si maritus bona communia vel

omnino dotalia ladendó, compotando &c.

s

[

ts |

in periculo collocet , poteft uxor clam tan-

tum fibi fürripere, quantum fufficit ad

füum aqu&ftum vel dotem in tuto collocan-

$j BW&

da, dummodo ex tali refervatione non pa-

Ti a

tiatur damnüm oeconomia vel negotiatio

lr ty

communis. 6tóLicetuxori donare aliis do-

Ont, t

$i timat

na accepta à coníanguineis mariti intuitu

mariti, dummodo perhoc non ledatur cha-

d am

ritas conjugalis, l. cc. qq. 23.

) ais

t ?

24. Uxor committit furtum.. 1mó fi clam fur-

ripiat ex bonis fuis dotalibus fine confenfu

uf

necfi

mariti faltem praefümpto. 2do fi fürripiat

u i

partem notabilem ex bonis communibus fi-

ne fpeciali caufa excufante. 3tió fi de bonis

u i

]

marito propriis plus fumat; quàm neceffa-

rium eftad füuam honeftam fuüentationem.

mauy

I:cc;q9.23;

yn lr

zf. Famuli & famulz committunt furtum 1mÀ

iniln

d

fi quid-auferant fine confenfü Domini fal-

tem tacito vel prefumpto.

2do í(i faciant

T

compeníationem pro labore ordioario quem

Q fhi t

zítimant majorem fuo falario, fi autem vi

ydrci ?

0$ la-

j ) f uv

aut metü in;'güo cogantur axd fubeurid

bores

q

i

«d ( ge

ii g

bores prorfus extraordinarios, ,quibus evi-

emdum à

denter deberetur majus falarium, poffunt

petere dimiffionem ex fervitiis vel auctius

gt (

Salarium & fi ea dimiffio recufetur, tunc

gilqil

demum uti compenfatione occulta. 3tió ea

ia qi

compenfatio occulta nec tunc eft licita,

ial

quando mendicabula fumuntur in fervitia

im, P d

fub minore'quidem , quam juftum foret fa-

sili! i

lario, fed tamen cum periculo infidelitatis

p

aut damnificationis ob eorundem imperitiam,

iin! qu

Aliud dicendum, fi tentata fufficienter fide-

dtrim cun

litate & peritia nihilominus injufte compel-

dqittg

lantur ad acceptandum minus jufto falarium,

!

UT

l. cc. qq. 24.

TT

F'ide. Reftitutio. Detra&tio, Sufpicio. Teme-

2"

rarium

Judicium, Præceptgm VIIL . Men-

ls d

'dacium.

B!

fütrn

R Qd

Gratia.

iil

atia eft beneficium gratuitum homlni à

ptde, x

IGr

'

nl t

Deo impenfuüm. 7z 7rad. de Pecc. ov

& gratia. Difp. 3. q. 1. qq. z.

z'gf

Wt timo

(

^. Traduntur & explicantur variz divifiones

i

gratiZ, inter quas bene notanda divifio in

"00 vfg

gratiam zntrinfecé fupernatuvalem & extrin-

* VOtcopi

/ece fupernatuvalem hoc eft, talem, quz li-

"i x

cet fit entitativé naturalis, v. g. bona edu-

UT

catio , admonitio parentum, lectio boni li-

rl d

bri &c. ordinatur tamen à providentia divi-

KT

na ad finem fupernaturalem; item divifio

m,"') X

in gratiam formaliter fantizficautem , & cau-

: '

ïnlt:u

faltter fan&izficautem.,cc. q. 1. qq. f& 7

ra-

j

! thm«

3. Gratiz gratis datz ordinarié conferuntur

U

f

s

l$ w '

|per modum habitüs. l, cc. qq. 9.

l

4. Explicatur, quid (it gratia operans & coo-

perans? quid (it preveziens concomztans , &

*CCUIIH j

g

— Jübfequens? quid (it excitans & fazans ? quid

lt Ils

- fit gratia cogdztovis, €7 mediatorvis? quid fit

j

AU r

Jufficiens, €? efficax? quid fit generalis &?

Inirel

'- fpecialis? quid (it gratia preparans, appli-

. Ccans , & protegeus ? qnid fit gratia zaturz £?

Tf

m d

zudividui ? quid 6t gratia cozggrua? quid (it

adj.torium cuz quo , & adjutorium //ze quo

]

i

n i

hs

402? quid fit gatia fapernaturalis ezfztatzvé

feu quoad fubffautiam, & quoad modum? l,

Vi T

Kl

CC. Qq. 12. I13. I4. Ij. 16. 17. 18.. 19. 20.

21» 22.

n Vil

f. Ad errores Pelagianos ac Semipelagianos

pertinent fequentes propofitiones. rmó. Non

, datur originale peccatum.

2dó.

Adamus

fuiffet nibilominus moriturus, etiam(i non

dnd

peccáffet. 3tió. Parvuli non baptizati, et-

TT

iamíi non aquirant regnum cclorum, aqui-

!I

rent tarnen falutem ac vitam zternam. 4tó

ad vivendum fan&é & eliciendos actus me-

w i

b d t

ritorios vita eternz non eftopus gratià Dei,

jtó. Concupifcentia & debilitas ad reGe

gt

vivendum non veniunt ex nativitate, fed

um

ex ptava confuüetudine vitiorum. 6tó. Gra-

VI l bom eä

tia Chrifti eft omnibus. neceffaria ad bene

Itb bonil |

[

vivendum; fed illa gratia confiftit in lege,

ij

iniit

doctrina , ac exemplo Chrifti, & in coti-

den di$

ym, d

donatione peccatorum. 7mó. quamvis gra-

W

tia etiam interua (it neceffaria àd bona ope-

X5

|

a$ ( ä«z(a

t d

rà, illa tamen gratia confertur per fidem,

B

'quz non habetur per gratiám, fed per libe-

il

.rum atbitrium 8vÓ., Gratia datur ex meri-

E

shbininl

to fidei, 9noó, Petereà Deo gratiam fanantem

depravaue naturz , non eít effe&tus gratiz,

Ind lu

- fed liberi arbitrii.

1o0mO, Predeftinatio fit

p

propter merita naturalia donum fidei pre-

«nli ts

cedentiz, & ob períeverantiam finalem,

dlpmmt

- 11mó, Ideo aliqui parvuli aliis fine.baptis-

wifdels

mo decedentibus ad baptismum perveniunt,

ai, ulb

quía Deus illorum bonas voluntazes przvi-

12m0. Sicut ini-

vdilbero:

- derat, (i diutius vixiífent.

tium fidei, ita etiam perfeverantia finalis

jme* (ifíce

)

donum Dei non eft. l. cc. q. 3.

at nf

6. Ad a&iones moraliter-bonas fufficit gratia

dul i

extrinfecé fupernaturalis. 1. cc. q. 3.

a od

7. In ftátu.naturz lapfie ad a&iones moraliter

hn

bonas fingulas ad hoc, ut (ecundum omnes

BIN

circumítantias habeant rationem adzquatam

MM.'!.Q

boni, requiritur gratia extrinfecé füperna-

turalis. l. cci q. 3. conclaf. z..

jlteint

& M-W.

9. Ad opera bona ex fuo genere füupernatura-

-l

lia requiritur gratia intrinfece füpernaturalis.

Tatem (ge.

l. cc, q. 3. concl. 3.

Curts

!

9, Perfeverantia usque ad mortem nec in op&-

n

^ £ibus moraliter boni$, necin operibus füper-

me ttnj

,

naturalibus haberi poteít fine (peciali dono

h find

gtatiz habitualis. l, cc. q. 3. concl, 4

10. Gratia efficax non confiftit in praemotio-

bng

ï

.me morali, nec phylica, nifi in hac admitta-

hqq' 4' ft

tur mutua naturg prioritas inter determina-

ncl.

äSïframem

tionem D

ïlnqu

ei.& .Cl,:cra.t;uïæ'] 1l CC, q d CO

lI,

!- &Go

t

«t ICOD Ee

m

lt

11, Gratia efficax «onfiftit ihrfupernamrali l-

ld

fCdperhk

luftratione intellectüs vel motione. volunta-

mmm

P

tis, prout fübftat fcientiz mediz de conjun-

gendo hominis affenfu. l. cc. q.4. concluf.5.

[

j

deümang

12, Vera eft hzc propofitio ; facienti, quod

u fd«

eft in fe per vires gratix extrinfecé fuper-.

naturalis Deus non denegat gratiam intrin-

At f

fecé fapernaturalem l. cc. q. g.

L'J jl bap

i

13. Nec infideles, nec peccatores, etiam in-

t

Nüsyei

durati , nullo unquam momento ,. quo gau-

dent ufu libero rationis, deítituuntur gratia

rj

TM

proximé fufficiente ad juft

q. 6,

;

ificationcm. li cg.

4

"q.zl

14.. Gratia fan&

ificans diüinguitur i'eafliterlab

1 if [

aGibus & habitu charitatis,]. cc. q.7, concl. t.

ET

15. Gratia formaliter fpectata confiftitin unio-

lts n

ne accidentali feu ordine aCtivo anime ad

bcudümy

actus fupernaturales impreffoà Spiritu fan-

wmaly

&o. l. cc. q. 7. concl, 3.

UT

16. Juítificatio fit per formam inhzrentem, 1

.

h

cc. q- $. qq. r,

Vr lm

17. Impoflibile eft, poffe dari gratiam fan&i-

tl

ficantem fine amicitia Dei. l, cc. q.8. qq.2.

18. Charitas perfecta in nullo (tatu dari pot-

at

eft (ine remiffione peccatorum. l. cc. q. 8.

T.

gq. 3»

j d

19. Gratia fandti

)ficans creatur, & fofmaliter'

(

loquendó recipitur in potentiis animz. l. cc;

k op

q- 8- qq. 4« 5*

i

20. In Sacramentis inzqualiter difpofitis con.

ii

fertur inzqualis gratia. l. cc. q« $. qq. 6.

L(H' (

j

*.

2I,

:

L NON

,-'s'cff

21. Absque fpeciali revelatione nem

o poteft,

T

- effe certus,' fe effe in gratia. l, cc. q. $. qq.7.

st

22. In nullo flatu peccator poteft juftificari

Ti

p

- fine infüfione gratie proportionatz illi fta-

ghur u

zui, l. cc. q. 8. qq. 8.

23. Peccatum a&tuale non poteft à Deo te-

um

s Droatun.

mitti fine ullo a&tu interno peccatoris, l.cc.

,

q. 8. qq. 9.

('v

n Turca

24. Inter motum conttitionis vel dile&ionis per-

m

fecte , & infufionem gratiz fan&tificantis da-

Hmo,&e

[

p

; tur mutua naturz prioritas. l. cc. q. 8. qq. 10.

2y. Infufio gratie & remiffio culpe eít una

amfen

mnutatio ex parté Dei, l. cc. q. 8. qq. 1 r.

tum &de

26. Ex parte Dei prioritate rationis prior eft

eOnianan

.infufio gratiz quàm remiílio culpe; fed ex

iil &

parte hominis recipientis gratiam priór eft

s fl

remiflio cul

m f

- ilaggs.1a-

pz quàm infu(io gratiz. l. ec. q.

t Crlinn

a7. Non omnia opera, quz non fünt merito-

EOY

ria, funt peccata, licet fint conjuncta cum

concomitante omiffione peccaminofa ordi-

r i

t ts

.nis ad finem ultimum. l. cc. q. 9, qq. 1.

Tl r

