» Presbyteri convenerit , fe inebriare ullatenus

ttt il

quie D

» prefümat, nec precatus amore San&torum, vel

toisel

, iplius anime bibere, aut alios ad bibendum co-

n

» 8ere , vel fe aliena precatione ingurgitare, nec

» plaufüus , nec rifus inconditos, & fabulas inanes

g. G]

vtl at

, lbi referre , aut cantare prefümat , aut turpia

» joca, vel curfo, vel tornatricibus ante fe fieri

x M Y

,patiatur: nec larvas Demonum ante fe fieri

lgt

» Confentiat: quia hoc diabolicum eft, & à facris

nl

, Canonibus prohibitum.

v

"

Et INNoczwNTIUS IIL C. à crapula, feu

, 14

s

potius in Concilio Lateranenfi Can. 15. de vita &

i d

boneflate Clericorum fic fcribit: ,, A crapula & e-

qudtiz

, brietate omnes Clerici diligenter abftineant

Yi

]

, unde vinum fibitemperent, & fe vino. Nec

D

r*

; ad bibendum quispiam incitetur: cüm ebrie-

T

)

"]

» ta5, & mentis inducat exilium, & libidinis pro-

i

at

» VOcet incentivum. Unde illum abüfum peni-

» tus decernimus abolendum, quo in quibusdam

us

» partibus ad potus zquales fuo modo fefe obli-

D. hnort Tr. de 7 . vitiis capit.

G

gant

TRACTATUS

]

Y

98

,gant potatores: & ille judici

o talium plus laus

Hs

res inebriat, & calices foecundic-

, datur, qui plu

,iei

,res exha

urit.

Si quis autem füper his fe culpa-

,,'mïelix 1

m ex

, bile

hibuerit , nifi à Superiore commoni-

D Pïtï?:b

5, tUS

fatisfecerit, ab Officio , vel Beneficio fu-

»

25

fpendatur.

y

QUJIRITUR 9.

An comedere & bibere uf-

que ad fatietatem ob folam voluptatem fit pec-

Ptl

catum ?

i« UM

"

M

at

RrzspoNpro Affirmative.

Id PRonATUR 1. ex propofitione ab Iu-

Jipenat

NoceuwTIO XL damnata, quz ita habet : , Co-

A D

,,medere &

bibere ufque ad fatietatem ob folam

J 9

, Voluptate

m non eft peccatum , modo non ob-

,fit valetudini; quia licité poteft appetitus na-

Al

» turalis fuis actibus frui.

PROBATUR

[9)

P

ex variis teftimoniis SS.

Patrum.

I. S. AUGUSTINUS l. Io. Confetf.

EU

U

C. 31. fic Deum alloquitur : ;; Hoc me docuifti,

35 quemadmodu

m medicamenta , fic alimenta

)«

Sed dum ad quietem fa-

»l

» fumpturus accedam.

» tietatis ex indigentice moleftia tranfeo ,

in ipfo

ld

B

X

»tranfitu mihi infidiatur laqueus concupiícen-

QUE

»tie. - - - Ipfe enim tranfitus voluptas eft , &

0m

, non eft alius locus quà tranteatur, quo tranfi-

MU dl

,re cogit neceffitas: & cum falus fit caufa eden-

;fPPlEmenu

, di, & bibendi, adjungit fe tanquam pediíffequa

"dT

*l

»» periculofa jucunditas, & plerumque preire co-

u EU

,, natur, ut ejus caufa fiat, quod falutis caufa me

JEH)]

Einfr

,» facere vel dico, vel volo, nec idem;modus u-

feüfffndu

»triufque eft. Nam quod faluti fatis eft , dele-

Pt

» Gationi parum eft. Et fzpe incertum fit , u-

t

» trum adhuc neceffaria corporis cura fubfidium

* g

» petat,

DE 7. VITIIS CAPITALIBUS.

99

m

ts fæï

» petat , an voluntaria cupiditatis fallacia mini-

Dl

» fterium fuppetat.

Ad hoc incertum hilarefcit

lt

infelix anima , & in eo preparat excufationis

Ril

» Patrocinium, gaudens, non apparere, quid fatis

» fit moderationi valetudinis , ut obtentu falutis

tl

» Obumbret negotium voluptatis. His tentatio-

» nibus quotidie conor refiftere; & invoco dex-

Wa

», teram tuam ad falutem meam , & ad te refero

» &€itus meos,quia confilium mihi de hac re non-

Qum ftat. Audio vocem jubentis Dei mei:

p

M

i

1

» Ne graventur corda veftra in crapula, & ebrie-

»tte. Ebrietas longó eft à me:' mifereberis,

st

If

Dd

»]ne appropinquet mihi: Crapula autem non-

f

,,Dunquam furrepit fervo tuo: mifereberis , ut

LUE

Q

, longé fiat à me.

Nemo enim poteft effe con-

tnens, nifitu des. - . [nhis ergo tentationi-

fimonis

o Conl

» bus pofitus certo quotidie adverfus concupi-

» Icentiam manducandi & bibendi. - . - Itaque

me at

» freeni gutturis temperata relaxatione & conítri-

cünt

, €ione tenendi funt. Et quis eft, Domine, qui

i qmam:

», nOn rapiatur aliquantulum extra metas neceffi-

» tatis? Quisquis cít, magnus eft, magnificet no-

u

ii

n

»TI»entuum. Ego autem non fum, quia pecca-

p

»tor homo fum.,, Et Lib. adverfus Julianum

Q es

cap. 14. ait:

i

» Cüm natura quodammo pofci

yi

» fupplementa, que defünt, non vocatur libido,

L;WF

M

» fed fames, aut fitis: Cum vero fuppleta necef-

p

» fitate, amor edendi animum folicitat , jam libi-

ial

» do eft, jam malum eft

, cui credendum non eft,

od

»fedrefifendum. Hec duo, id eft, famem &

j zä

» edendi amorem etiam Po&ta difcrevit, qui poft

RU W

D

, maris ja&ationem, fociis /Enez naufragis fatis

mafü L

"

, e€ífe judicans tantum fümere alinentorum ,

2

,l

» qUan-

Wi

100

TRACTATUS

lo

fi

:

, quan

tum refe&ionis indigentia poftularet, ait :

eü,hültf

, Poftquam exempta fames epulis ,

menfzque

j

te.

Cüm veroó /Eneas ipfe ab Evandro

qui

, Temo

)

Y

t

,»Rhege

füfceptus eft hofpes , decentius arbitra-

dl

h

»

, tus,ampliores exhiberi epulas Regias, quàm ne-

»

, ceffitas pofceret , non fatis fuit , ut diceret :

J

. Poftquam exempta fames : fed addit, & amor

,compreffus edendi. Quanto magis nos difcer-

[

$, nere, ac noffe debemus , quid neceffitas refe-

yfm

;, &ionis, quid libido edacitatis expofcat,quorum

gt

,negotium eft contra concupifcentem carnem

F

» fpiritu concupifcere, & condele&tari Legi Dei,

puendt

, fecundüm interiorem hominem , ejusque dele-

nl

» &ationis ferenitatem, nullis libidinofis dele&ta-

? nam ifte amor edendi,non

m

,, tionibus nubilare

AU

,edendo, fed continendo eft comprimendus.

i

Ibidem : ,, Jam veró cüm ad ufum ventum fue-

m

,rit neceffarie voluptatis , per quam reficimus

m

ag

,»,Ccorpus , quis verbis explicet , quemadmodu

neceffitatis fentire non finat , &

A at

,nos modum

N

ipfum limitem p

rocurande falutis, fi qua ad-

rapiendo abfcondat, & trans-

Ht

, funt dele&tabilia,

o

, eat, put

antibus nobis,

fatis non effe, quod fa-

um libenter ejus provocationibus du-

yrereni

»»tis eft, d

Qjb

» cimur, exiftimantes,

*

nos adhuc agere negotium

cüm agamus po

tius cruditatis ?

agniy

1

,» Valetudinis ,

1,qui

i

, quid enim mali feceri

mus , crapula peenitendo

us,

n

,teftatur, quod metuentes, plerumque min

, quàm eximendz fami fuficiat, vefcimur. lta

MU

!

::lQUïd T«

, nefcit cu

piditas, ubi finiatur neceflitas.

Secundà

S. GaEGOR1IUS M. l. 3o. Moralium

*1[.) ignm

^ditng

C. 13. & 14. fic habet : ,, Ea quarenda funt, quz

,,naturg neceflitas quari

t, & non que edendi li-

nl

,; bido

DE 7. VITIIS CAPITALIBUS. IOI

Wg.

, bido fuggerit. Sed magnus difcretionis labor

lhsl t

, eft, huic exa&ori , & aliquid impendere, & ali-

"Ts

»quid

denegare: & non dando gulam reftringe-

At d

'

,Ie, & dando naturam nutrire.

Quz fortaffe

|

; difcretio fubinfertur , cüm dicitur : Clamorem

TA

exa-

, exa&oris non audit, fermo namque hujus

Cla-

, &oris , eft neceflaria poftulatio naturz.

dii. b

menfura neceffitatis,tranfiens

Vr

, mor verà ejus, eft

d

,appetitus gula.

Hic itaque onager exacoris

m non audit ;

aidm

, hujus fermonem audit , clamore

Yonten

,, quia difcretus vir , ac continens,

ufque ad tem-

em ventrem reficit, & à vo-

al

» perandam neceffitat

, luptate reftringit.

Sciendum vero eft, quia fic

2 &i

ffitate fe palliat, ut vix eam

DOl

, voluptas fub nece

Nam dum folvi

Qor d

, perfectus quis

que difcernat.

etit, voluptas explere de-

Bunrine

, debitum neceffitas p

m rentum d

,, fiderium fuppetit:

& tanto gula fecurius in

to füb honefto nomine ne-

TRU

,, preceps rapit, quan

,, ceffitati

s explendz fe contegit. Sewpe autem

iuemadmodua

, ipfa edendi via

furtivé adjun&ta voluptas fub-

n im.,

o imprudenter li-

,fequitur: nonnunquam ver

UE

,, bera etiam

pr&ire conatur.

Facile autem eft

t U

, deprehende

re, cüm voluptas ejus neceflitatem

d

»pr

evenit:

fed valde eít difficile difcernere ,

vt

fo efü neceffario fe occulta fubjangit.

,, cum ip

p negci

,; Nam,quia preeunte

m nature appetitum fequi-

TU cxud:fz

niens tardius videtur., Eo

, tur , quafi à tergo ve

m

, enim tempore ,

quo

neceflitati debitum folvi-

n

füum voluptas neceffitati mifce-

,tür, quiapere

j d

, tur, quid neceffitas

petat, & quid voluptas füp-

od

Sspe vero & difcernimus :

!

"]

» petat, ignoratur.

m novimus, in

(1oP

» & quia utramque fibi conjuncta

al

imur, liberé reficien-

5, do.

ng

» h9g quodr extra metas rap

3

j

102

TRACTATUS

y

»» do fallimur: & dum fibi mens ex neceffitate

)

,; blanditur, ex voluntate decipitur.

Scriptam

æW

» quippe eft: Carnis curam ne feceritis in de-

jj

E

»fideriis. Qus igitur fieri in defideriis prohi-

u

ti

WE

»betur, in neceffitate conceditur.

Sed fepe

)

j

» dum incauté neceffitati condefcendimus, defi-

"

», deriis defervimus.

d

g

InEM coxriRMAT S. THoMAs 2. 2.

, g

Q. 141. art. 6. ubi fic fcribit: ,, Omnia dele&abi-

jotkut

» lia, que in ufum hominis veniunt, ordinantur

n

» ad aliquam hujus vite neceffitatem ficut ad fi-

a lr ,U

. nem: & ideo temperantia accipit neceffitatem

[X

, hujus vite, ficut regulam dele&tabilium , qui-

V Tonas:

» bus utitur, ut fcilicet tantum eis utatur, quan-

Iuf

, tum neceflitas hujus vite requirit.,, Et quaft.

atl

148. art r.ad 2. ,, Vitium gule non confiftit in

d

» fübftanua cibi, fed in concupifcentia non re-

Fa

)

»» £ulata ratione.

agl

Et ideo fi aliquis excedat in

» quantitate cibi , non propter concupifcentiam

jl |

»» Cibi, fed eftimans, id fibi neceffarium effe, non

,.imtc'w

» pertinet hoc ad gulam, fed ad aliquam imperi.

j

Y

» tiam. Sed hoc folum pertinet ad gulam, quod

,l

ij

|

»

»» aliquis propter concupifcentiam cibi delectabi-

D

» lis fcienter excedat menfüram in edendo.

1.inDina

QUERITUR Io. Quenam funt ///ie feu ef-

ATetem

fe&tus gule ?

t of

tenerc

RzsPoNpEO: S. GneGonrvs M. l. 9I*

Mor. C. 17. enumerat fequentes quinque gula fi-

A m

lias.

2

I. Ineptam letitiam.

Scurrilitatem,

? J

3. Immunditiam.

4. Multiloquium. 5. Hebe-

1 j

tudinem mentis,

De his P. NATALIS l. c.

2ty

art, 3. fic fcribit :

&f

»l Ixw-

Ms

3

DE 7. VITIIS CAPITALIBUS.

103

L

,»1. INEPTA LUETITIA eft, quz capitur

Qs

l]

f

,e€x rebus, que nullam delectationem parere

nUm li

deü Mi

»poffünt, fi re&a ratio confulatur : vel fi ali-

, quam afferre poffunt , in illam diffoluto peni-

. g

htss

, tis animo , hoc eft, rationis gubernaculo per

,,Cibi & potus immoderationem veluti fopito,

,aliquis effunditur. Ad ineptam letitiam per-

THW

, tinet jocandi genus illiberale, petulans , flagi-

Ommace:

»tiofum, obfconum ; cüm fcilicet aliquis caufa

IUf

J

Wi

, ludi utitur turpibus verbis, vel fa&tis, vel et-

H

ttm m

,1am his, quze vergunt in nocumentum proxi-

ut docet

Xo t

,, mi , quz lethalia per fe peccata funt,

H

» $. Thomas 2. 2. queft. 158. art. 3. Ad leti-

'

riter perti-

AU. g

»tiam ineptam , & incompofitam pa

D. g

, net vanitas hiftrionum, larvatorum , thymeli-

DOD COR

,, corum, five hominum alios ad voluptatem pa-

Ceta n

,rumingenuam vel cantu, vel manu , aut alia

]j t ]

, quavis gefticulatione, feu clam, feu palam pro-

Mottar

,vocantium. Adineptam denique latitiam per-

Ti d

,, tinent chorez diffolutz, tripudia, motus omnes

, lafcivi, & indecori, qui intemperantis hilàrita-

T

itamenta.

Agiae

, tis figna funt, vel inc

bole S. BAsrirLius Ho-

m il

De prima illa gule fo

mil. in Ebriet. & Lux. fic loquitur : ,Rationem,

rindnd.

hu

, àcmentem vinum demergit: voluptates, & a-

nl

'w i

affe&us malos velut apum exa-

,,nimi cateros

,,men excitat.

Quis currus equorum indomito-

NU M,IV,

fertur; aurigam fuam excu-

,rum ita preceps

s o

,tiens? Qu

od navigium

ita gubernatore defti-

, ul

, tutum , ita

flu&ibus agitatum , & concuífum ?

rquium. p

, Ex talibus itaque malis viris ac feemins com-

Nnit

, munes conftituentes choros , maloque D-?mo-

r

$, Hl

miferas tradentes animas , fefe invicem Iibi-

!

4

,, dinum

104

TRACTATUS

»1

1eü1 )[

j

», dinum telis confodiunt , atque Tacerant. Ri-

», fus inter fe hiftrionicos, cantus probrofos, me-

iU [ Re'

i.

f

,retricios geftus ad libidinem invitantes exer.

h

s iGent.

Rides, dic mihi, & gaudes inepta, fto-

v

j

ii

j

All

», lidaque.letitia; cum lachrymas fundere , ac

)

. dolere, ob ea, quz admififti, oportet ?. Can-

[

;

»,tus profanos exerces , oblitus Pfalmorum , &

» Hymnorum, quos didicifti.

Moves pedes, &

u

t

», infanus faltas , choreas ducis illicitas, cüm ge-

:/'

a (

,,nua ad Dei & Domini noftri Jefu Chrifti cul-

n

. tum fle&tere oporteat.

Quas ego fleam, puel-

[m:a;f«f)mis-:

, lasne conjugii expertes , an maritis junctas ?

, qui

»He quidem amiffa virginitate reverfz funt : il-

m i

l& veró pudicitiam maritis minime reduxerunt.

us

» Nam fique forfan peccatum corpore vitavere,

, animo tamen admifere : Que quidem & de vi-

1u?iqanlur.

lj

», ris fimul di&a mihi, monitaque fint.

Vidit il-

», la malé , vifa eft illa malé, Qui mulierem ad

, concupifcendum viderit , jam eft mechatus

9 pl

1

]

:

l

]

,,eam in corde füo.

Si fortuiti occurfus iis,

Jm

.X

»qui obiter mulierculam infpexerunt, tantum

Jj

N

», pariunt periculi, quanto majus fuerit, cüm de

BN

yilly,

», induftria congrediuntur, cum debita opera mu-

» lieres in ebrietate, & convivio, & omni lafci-

TAT

», VO geftu, faltatione, cantu impudico ad libidi-

"t q

», hem effrenes juvenes invitantes fpe&tar.tur ?

Wt

» IL ScunRILITAS ff immoderatio in jocis,

li,

Bl

», €9. facetiis , aut in ftudio commovendi aliis vifum :

, Que veniale plerumque peccatum eft , cum

Ms

Vi

» perfonzarum quidem decorum in jocis non fer-

», Vatur , fed abeft fcandalum , & prava intentio :

Iïl:, Iabfm

I

f

riä

» quandoque mortale , ratione materie , feu ob-

» Jedti,

i

D

.DE 7. VITIIS CAPITALIBUS.

108

i

dU

»je&i , fi jocus redundet in gravem Dei , San&o-

»,rüum, Religionis , vel proximorum injuriam 5

B.

»aut obfcenus fit , & ad libidinem provocans.

i iüijüh

» Unde Apoftolus ad Ephef. 5. ait : Fornicatio au-

Dd (s

r

l

.;c

» tem ,. C? omnis immunditia , aut avaritia nec nomine-

! OPUIïEï

u

» Uur n vcobis , ficut decet San&tos 5 aut turpitudo , aut

u

» fLultiloquium ,. aut fcurrilitas , que ad rem non perti-

Motg M

»,nent , fed magis gratiarum aítio.

Tetp.ad» Cor:

micitas, l

» Càp. 15.. Corrumpunt mores bonos colloquia mala.

g

,Ill. IuuuNDrTIX nomine intelligitur zm-

T

» puritas omnis verborum €2 fattorum, obícenitas o-

r j

»Innis, qua vel per vomitum, vel pollutionem

T

» etiam in fomno ex intemperantia confecutam,

QUeredur

» Corpus, & anima helluonum, & potatorum con-

QOT Vs

»taminantur. Quo fpectat illud Ifaie 28. Pre

Ab :

» vino nefcierunt , & pre ebrietate erraverunt : Sacer-

ln Vi

» dos, & Propbeta ne[cierunt pre ebrietate, abforpti funt

Tülerem

»à UVio. - - - Ommnes enim menfa veplete funt oomi-

d rdat

»!u , ' fordiumque ita ut mon e[Jet ultra locus.

Hinc

j ts

»LlERTULLIANUS Lib. de Jejuniis : Zfppendices

» gule , inquit, lafcivia, atque luxuria. Et S. Hrs-

i, t

V, d

RONYMUSs: enter efcis repletus , facile defpumat

» in libidines.

Qd

»IV. MULTILOQUIUM, five garrulitas ef-

$,Vi

»frenis, quarta gula filie , veniale plerumque

puiodE

» peccatum eft ; aliquando mortale, fi nimirum

»in Dei, aut proximorum injuriam effundatur,

näeafpäqiï

» quod hominibus nimio cibo , aut potu exhila-

»Iatis fepe contingit. Arcana enim fibi com-

n

» riffa revelant , prefentes contumeliis infectan-

»tur, abfentibus lubenter detrahunt , de rebus

jj

j lr

, divinis temeré, & impié loquuntur.

Quo fpe-

y Gat illud Pfal. 72. . Prodiit quafi ex adipe iniquitas

mareriæ,ï:;;

r

$

» Cüruti,

»

106

"'TRACTATUS

pain

» torum , tranflerunt in a[fe&tum cordis, cogitaverunt &

l

f

» locuti fümt mequitiam : iniquitatem im excel[o locuti

! 1hus(!ï

» [iit.

Pofuerunt in celum os fuum , & lingua eorum

D

"

» tranfioit in terra,. Hinc multiloquium velut cum

inu

Jl

»peccato femper conjuné&tum Spiritus San&tus

Proverb. ro. J/n multiloquio mon deerit

» prohibet.

H

» peccatum : quà autem moderatur labia fua , prudenti[-

»musefl. Prov.13. Qui cuftodit os fuum , cuflodit

» animam fuam 5. qui autem inconfideratus eft ad loquen-

M

» dum, fentiet mala.

Proverb. 31. JNoli Regibus da-

»Te vinum : quia nullum fecretum eft , ubi regnat ebrie-

» Ua5 : &5 ne forte bibant , & oblivifcantur judiciorum ,

h

Ecclef. 20.

i

»€9 mutent caufam filiorum pauperis.

Vj

J

» Qui multis utitur verbis , ledet animam fuam. — Et

» Cap.23. Jndifciplinaie loquele nona[Juecat os tuum :

W

&l

l

» &t enim in illa verbum peccati.

»

»

HresETUDO sENSUS five mentis,

Iu yl

T

»quinta gule filia.

Crapula nimirum & ebrie-

»tas ita mentis-aciem obtundunt, ut ineptus

t

»reddatur homo ad veritatis contemplationem ,

a, |

vt

» & ad a&tiones omnes, quz ingenii, rationis, &

» prudentie luce, ac moderamine magis indigent,

D

W

[

»Deique etiam oblivifcatur.

Hinc Ecclefiaftis

D

DI

»Cap.1r.Salomon ait: Cogitavi in corde meo abftra-

» bere à oino carnem meam , ut animum meum transfer-

Ü rj

Et O-

» rem ad fapientiam ,. deoitaremque [Lultitiam.

o

»Ííem 4. lornicatio , & vinum , & ebrietas auferunt

1 WIU!]

2

Hinc TzgTvLLIANUSs Lib. de Jejuniis

3 COUC

» Cap. 4. . Confcientiam communem (inquit) confula-

,

» mus , ipfa natura enuntiabit , quales sos ante pabulum,

iil

» & potum in virgine adbuc faliva exbibere confuevit ve-

Ub

i

ntur , fi

» bus duntaxat fenfus agendis , quo divina tra

is mentis , fi multà voivacioris cordis,

» ultà pgllemio í

NI

DE 7. VITIIS CAPITALIBUS.

107

" l)

» Qu&m cim totum illud. domicilium interioris bominis, e-

J W

» JCis fHipatum , vinis inundatum , decoquendis jam [ier-

1 äüä?llz

» Coribus efTuans , premeditatorium efficitur latrinarum,

Vti

N

» i quo plane nibil tam in proximo füperfit , quàm ad la-

ii

» [civiam fapere, - - - Ceterim quotusquisque memine-

jüy

» rit Religionis , occupatis memorie locis , impeditis fa-

Vj

» pientie membris ?. INemo ita,ut decet, ita, ut par eft ,

y lta, ut utile efL , recordabitur Dei in tempore , in quo

q&?«u J

» ipfum . fibi bowinem excidere folemne eft.— Omnem di-

*

» [Ciplinam vittus aut occidit , aut vulnerat.

JMentior,

!V [

IL

» f( non. Dominus ipfe oblivionem fui exprobrans Ifraeli ,

J

» Caufam. plenitudini deputat 5 Incra[Jatus eft dilettus ,

7Ij

Jj

A

» € pinguefattus , & dilatatus efL, &? dereliquit Deum,

Ym Á

l

» qui fecit eum , €&? abfce[fit à Domino falutari fuo.

"r

u

1

'/

4

1

T

» Hebetudo porro fenfus non folüm pona

fre mer

» peccati , fed peccatum eft, quatenus eft volun-

» Uaria , ut in iis, qui fcientes, advertentes, & ad

(

, Vügta

» advertendum obligati , in fenfus hebetudinem

» inourrunt.

pv

uod quidem peccatum lethale

»eft , cüm aliquis ex affectu ad terrena faftidit ,

j, ib

njv

»àc negligit confiderationem fpiritualium , eo

»tempore, quo fub periculo falutis obligatur,

W

cDai

V UWv

»Vel cum ex nimia cibi, & potus ingurgita-

T mf»

»tione redditur ineptus ad exequenda officia ,

en t

»íeu civilia, feu religiofa, qu: implere tene-

»tur, veluti , fi Medicus, Advocatus, Ju-

»dex , Concionator, Curatus, Confeffarius ,

]i

(

»Iedduntur inepti ad Munia fua, ut par eft,

(i

"T

» obeunda.

&. VII.

Dl' [

108

TRACTATUS

Mi

yu

m

$& VIL

i

s

De Ira.

J

UZRITUR I. Quod fit i;';z?

j

— RESPONDEO I.

Ira generice fumpta eft

J

vehemens commotio animi ad propulfandum ma-

n

lum occurrens. In hac generica acceptione ira

avfítrahit à ratiorre boni vel mali.

Cum enim

FCE.

ipfemet Deus dicatur irafci ; & in Pfalmo 4. di-

l!

catur : Jrafcimini, &? nolite peccare, manifeftum eft,

AL p

dari iram bonam & malam.

h]

"

Vi

REsPONDEO 2. lra fpecificà fumpta & in a-

&u prout hoc loco fumitur , eft inordinata commo-

tio animi ad propulfandum malum occurrens.

REsPONDEO 3.

Ira in babitu fumpta ett vo-

luntaria di/pofitio inordinata animi ad propulfanda

quzvis occurrentia mala mediis illicitis.

Dixr, voluntaria, faltem in eaufa ac interpveta-

livb.

UJERITUR 2.

An ira ex fuo genere fit

r

peccatum mortale ?

Mil

RESPONDEO I.

Ira jufta non eft pecca-

i

tum , fed opus debitum ac meritorium. ld pa-

MUA

tet ab exemplo Chrifti, de quo Marci 3. v. 5.

fcribitur: Circumpiciens eos cum ira.

Itl

o

n l

RESsPONDEO

P

Rarum tamen eft, iram

Ml

lj

effe veftitam omnibus circumftantiis à peccato

f]

!

4l

excufantibus , ut patebit ex dicendis.

Ü5

^

j

l

RE

:powDEO 3. lrafumpta in babz'w eft ex

füo genere peccatum mortale.

(

l

M

PnosnATUR ex Scriptura, ubi proponitur

3

tan

lpn

N

DE 7. VITIIS CAPITALIBUS.

109

tanquam caufa gravium malorum , & tanquam

obje&tum gravis indignationis divinz.

Sic in É-

piítola D. Jacobi dicitur: 1ra viri juflitiam Dei

1t!

mon operatur.

Et Apoftolus ad Ephef. 4. dicit:

Mif

Sol.mon occidat faper iracundiam voef;ram. . Omnis ama-

FOl

vitudo , €2 ira, & indignatio, & clamor (habituali-

LC

ter fumpta , feu clamorofitas) €2 blafpbemia tolla-

il (ni

tur à vobis cum omni malitia , ubi hec omnia vitia

L g

in habitu accepta, in quantum ille habitus eft

voluntarius in caufa, puta in negligentia eum

t nl

corrigendi, ponitur in ordine gravium peccato-

rum.

Et Proverb. 27. dicitur: 4ra non babet mi-

Jaricordianr, mec erumpens furor , & impetum concitati

rl

ATT

Jpiritus ferre quis poterit ? EtProv. 18. Spiritum ad

irafcendum facilem quis poterit faftinere? EtProv. 21.

Vr

Mélius efl babitare in terra deferta , quàm cum muliere

dpropls

vixofa &j iracunda.

EtC.22. INoli e[fe amicus bomi-

(

ni iracundo , meque ambules cum viro furiofo ; me forte

TU

difcas famitas ejus, && fumas [candalum anime tue. . Et

Prov. 27. Grave e[L faxum, &? onerofa arena ; fed ira

f guet

fiulti utroque gravior.

Ecclefiaftici 49. v. 4. FPu-

vor , zelus , tumultns , fluCtuatio , iracundia perfeoerans,

m

immutant. [cientiam ejus.

Et Prov. rg. iriracun-

dus provocat rixas.

Et C. 26. Sicut carbones ad pru-

as J

nas , & ligna ad ignem, fic bomo iracundus fufcitat ri-

p rist

xas.

Et Ecclefiaftici ?8. Zomo iracundus incendit

j

litem.

Et Apoftolus ad Tit. 1. v. 7. Oportet Epi-

wl

fcopum fine crimine e[fe , non fuperbum , non iracundum,

uf

5on vinolentum , non percu[Jorem , non turpis lucri cupi-

ais

dum.

Et ad Galatas 5. Fornicatio, idolorum fervi-

t

tus , veneficia , inimicitie , ire , bomicidia, ebrietates ;

Hac o-

qui talia agunt , regnum DDei non po[fidebunt.

tario

J

D

1

I.nnia oftendunt,iram, faltem in habitu volun

fum-

yt

110

TRACTATUS

),

)u

fumptam , effe ex fuo genere peccatum mor-

tale.

l!

s

il

W

RzsPONDEO 4. lra in a&u fpe&tata ali-

L

I

quando eft peccatum veniale, aliquando morta-

t

Je.

Qf

Quando enim tendit ad inferendum malum

grave injuftum , vel quando eft adeo vehemens ,

*

ut fit conjun&ta cum probabili periculo prorum-

(

pendi in grave malum , v. g. in blafphemiam,

p

rixam , calumniam , contumeliam, &c. eít pecca-

m

BA

tum mortale.

Sed quando non tendit ad infe-

Apustu

rendum malum, nec eft conjuncta cum probabi-

-MII

qu

li periculo prorumpendi in grave peccatum , eít

IUIUUH

peccatum veniale.

;

Id PRoBATUR ex verbis Chrifti Matth, s.

fU

übi dicit : Omnis, qui irafcitur fratri fuo , veus erit

j

l

"

judicio , hoc eft, trahetur ad judicium ad exami-

nandum ac difcernendum, an peccatum ire nul-

Wi

lum fit, aut veniale vel mortale? Qui autem dixe-

:

M:

|

rit fratri f(0: RACA , reus erit Concilio , hoc.eft,

qui cum gravi indignatione, ac vehementia ver-

^R

borum irafcitur, reus erit exa&tiore difcuffione,

^

an peccaverit folüm venialiter, vel etiam morta-

jilia;

liter ? Qui autem dixerit : fatue, hoc eft , qui calu-

Iu

mniofe proruperit in gravem contumeliam , af-

F. QUun

firmando ferio, eum effe ftultum, reus erit geben-

* Itj

ne ignis. I1ec explicatio quoad fubftantiam.fum-

pta eft ex D. AucusT1iNO l.2.de Serm. Dom.

ïd[ür, W

"ts

j

in Monte, & ex D. Gazconro l. 21. Moral.

V t

C. 4.

MOUTIY

QUXZRITUR 3.

An etiam ira cum appeti-

Md

tu gravis vindicte poffit aliquando effe peccatum

"r j

veniale ?

Y

w

RzsPON-

|

l

D

DE 7. VITIIS CAPiTALIBUS. III

"B

RzsproNpbEo: Talis *iraipotefï; aliquando

effe peccatum veniale ob imperfectionem feu in-

&ufp

d

deliberationem actus, quando videlicet repenti-

j

hquatuü

nus motus feu appetitus gravis vindicte delibe-

i

li

i

rationem perfe&am rationis, gravitatem vel in-

'[adc(] t

juftitiam malorum infligendorum nondum fufh-

f

'

cienter expendentis, nec certum quid in animo

!

ftatuentis, pravenit.

Ita docet D. THoMAs 2.

ïm,&c i

2. q. 158. a. 3. ubi fic fcribit: , Cum aliquis ap-

J

J

» petit injuftam vindictam , fic ex genere fuo ira

»eft peccatum mortale. Poteft tamen contir-

m cm

Tenw

»gere , quod talis appetitus fit peccatum venia-

n

rhb

2

"ljf

»le propter imperfectionem actus.

Quz qui-

, dem imperfe&io attenditur vel ex parte appe-

rf

í

f

» tentis, puta, cüm motus irz prevenit judicium

ij

M f

,rationis, veletiam ex parte appetibilis, puta,

BU d r

, cüm aliquis appetit in aliquo modico fe vindi-

&U J n

'

,Ccare: quod quafi nihil eft reputandum ; ita

il

» quod etiamfi a&u inferatur , non effet pecca-

d d

,tum mortale, puta, fialiquis puerum parum

m

,trahat per capilos; vel aliquid hujusmodi.

SERN

Kt art. 2. ad 3. , Motus, inquit, qui preveniunt

ia m

» judicium rationis, non funt in poteftate homi-

pl tii

, his in generali , ut fcilicet nullus eorum infür-

od

»gat, quamvis ratio poffit quemlibet fingularj-

Et fecundum hoc

D,tunit

»ter impedire , fi infurgat.

(b

» dicitur, quod motus ire non eft in poteftate

"

uN

D)

,hominis, ita fcilicet , quod nullus infurgat.

114

]

n

» Quia tamen aliqualiter eft in hominis potefta-

, t€, non totaliter perdit rationem peccati , fi fit

»inordinatus., Quo fenfü CAssroDORUus in

"Tl

Pfal. 4. ait: Venialis eft ira, que ad effe&um indigna-

pdepe

g,

tionis five non pervenit , ficut fcriptum f : Melior

li

qui

)y

II2

TRACTATUS

qui vincit iram, quàm qui capit cioitatem.

Ideo pre-

st

ag

ceptum curationis adhibetur, ut,fi jam irafci-

mur,non inconfulta temeritate peccemus. Mo-

oni

tum fiquidem animi fervidum propter humanam

u

fragilitatem habere in poteftate non poffumus ;

"

fuffragante tamen Dei gratia ratione difciplina-

bili continemus.

Et ideo B. Propheta , quod eft

I

v

quidem confuetudinis, permifit 5 quod vero cul-

p&, prohibuit.

Nam fi irafcimur, nec Domini

L

confideratione refrenemur, fed à voto noftro

impediamur aliquo neceffitatis objectu , tunc uti:

que conítat, nos facti crimen portare , etiamfi

non poflimus, quc& volebamus, eflicere.

(

QUEZERITUR 4.

An fit peccaminofa ira

cum appetitu gravis ac juítz vindictz, ad corre-

&ionem peccantis, gloriam Dei , vel aliorum in-

|

columitatem à legitimo Superiore inferendz ?

:qixa'inldice:,

TO

RzsPoNpEo Negativé, dummodo pro ob-

D

n

"d

je&to concomitante fimul refpiciatur vindi&ta in-

D

juri& propric tanquam finis aut motivum fecun-

plu

darium , fed unicé corre&io delinquentis , aut

VOLU

gloria Dei , aut falus & incolumitas propria vel

AR fliüqu

aliena.

pAONATALISC.G C rr a Reera.

FDf

hanc refponfionem probat ex S. Auguítino &

Ti [m

D. Thoma.

S. AuGusTINUS l. r. de Serm.

li

AE!: U

Dom. in Monte C. r9. fic fcribit: , Neque hic

Uml m'e

»€a vindicta prohibetur , qua ad correctionem

IJI, l

dQ

» Valet: etiam ipfa enim pertinet ad mifericor-

du 1 i i

» diam ; nec impedit illud propofitum, quo quis-

) quæ d

»Que paratus eft ab eo , quem correctum effe

AW

Ad[

» VUlt, plura perferre. Sed huic vindicte refe-

1 B, W

l

,renda

[

n

li

l

DE 7. VITIIS CAPITALIBUS.

IBE

A He'.,x,

» rendze non eft idoneu

$, hifi qui odium, quo fo-

t n

» lent flagrare $

qui fe vindicare defiderant, dile-

Wt

» «ionis magni

tudine fuperaverit.

Non enim

N

» Iinetuendum eft, ne odiífe

parvulum filium pa-

du

»Ientes videantur, cum ab

i dl

»ne peccet ulterius.

eis vapulat peccans,

Et certé perfe&tio dile-

It qn

» &ionis ipfius Dei Pat

3 Qlv

ris imitatione nobis pro«

»ponitur, cüm in fequentibus dicitur :

Diligi-

lU tD

» i& inimicos vefIros ,

benefacite bis , qui oderumt "U0$ ,

diwg

» C 0rdte pro eis , qui vos perfequuntur. Et tamen

|

Q

N

» de ipfo dicitur per Prophetam : Quem . enim di-

p

»ligit Dominus , corripit: — flagellat autem omnem f-

o

»liumn , quem recipit , dicit & Dominus : Servus ,

» qui nefcit ooluntatem. Domini , & facit digna pla-

petanini

» gis , vapulabit bGuca : — Servus autem , qui fcit 'ua-

iide, at

» luntatem Domini füi , & facit digna plagis ,

vapu-

TEl dliorim

Ia

» labit multa.

Non ergo quzritur, nifi ut & il-

i?

»le vindicet, cui rerum ordine poteftas dàta

»eft, & ea voluntate vindicet, qua Pater in

g

»parvulum filium , quem per etatem nondum

j at

» Odifï'e pOECPL.

Hinec etiam áptifimum exem-

mivum i

»plum ducitur , quo fatis appareat, poffe péc-

n

»Catum amore potius vindicari , quàm impuni-

uias n

»tum relinqui : ut illum, in quem vindicat, non

al

» pena miferum , fed correctione beatum velit;

5 gt

»paratus tamen , fi opus fit , 2quo animo plu-

TT i

»ra tolerare ab eo illata , quem vult effe corre-

»&um, five in eum habeat poteftatem coer-

ji M

»cendi, five non habeat.

; j cgne.?li:

Magni aütem , &

»Sandi Viri, qui jam optimé fcirent, mortem

j d5

Uümm) qN

»iftam , que animam diffolvit à corpore , non

» efTe formidandam , fecundüm eorum tamen a-

»himum, qui illam timerent , nonnulla pecca-

j de]m

lL

"

D. 4mort TY. de 7 . vitiis capit,

H

5 UA

Íl4

TRACTATUS

W

»ta morte punierunt, quod & viventibus uti-

adort

» lis metus incuteretur, & illis, qui morte punie-

RT

»bantur, non ipfa mors noceret, fed pecca-

ndus e?'?:

»tum: quodaugeri poffet, fi viverent.. Non

»temeré illi judicabant, quibus tale judicium

l

[!

y

» donaverat Deus.

Inde eít, quod Elias mul-

»tos morte affecit, & propria manu & igne di-

yit j

» vinitüs imperato: quod & alii multi magni &

z l

»divini Viri eodem Spiritu confulendi rebus

li'UUf j & hOH

» humanis non temeré fecerunt. De quo Elia

i d

»cum exemplum dediffent Difcipuli , Domino

i, i p

»commemorante , quid ab eo factum fit , ut et-

vt

»iam ipfis daret poteftatem petendi de coelo

ii D)

»ignem ad confumendum eos, qui fibi hofpi-

i O00

»tium non pr&berent , reprehendit in eis Do-

[

Vr

:j

Ji

»minus non exemplum Prophete Sanüi, fed

1 df

A

)f

»ignorantiam vindicandi, qus adhuc erat in

Qf

»rudibus: animadvertens, eos, non amore cor-

W

hi

»re&ionem, fed odio defiderare vindictam.

W

:

» Itaque, pofteaquam eos docuit, quid effet dili-

PQNEA'

À

[^

ii ')"VE

»gere proximum tanquam feipfum , infufo et-

D

»lam Spiritu San&o , non defuerunt tales vin-

uD

p dicte , quamvis multo rarius , quàm in Vete-

DP

pri Teftamento. Ibi enim majore parte fer-

hic autem ma-

UI

» vientes timore premebantur :

»ximé dile&ione liberi nutriebantur. Nam &

'ïfli[, atqu(

»verbis Apoftoli Petri Ananias, & uxor ejus

» exanimes ceciderunt , nec refufcitati funt , fed

"ID d

wïäüdum al

» fepulti.

d

T db

R r

Et Epift. r31. áliàs 5. ad Marcellinum cap. 11.

»Quanta (inquit) precepta concordie , non

Oqu

&

M

, humanis difputationibus exquifita , fed divina

N

[

» aucto-

"l

V

DE 7. VITIIS CAPITALIBUS. IIS

» au&oritate confcripta in Chrifti Ecclefüis le&i-

M

|

|

»tentur, quis ab illa Religione alienus , ita fur-

r X

:

»dus eft, ut ignoret? Ad hoc enim , ut illa

*t]

]

» pertinent , qua« malunt exagitari , quàm difce-

W Eïias [:

»Ie , alteram percutienti prebendam effe ma-

»xillam , volenti auferre tunicam dandum et-

rpznu&igne

iiiny

»iam pallium, cum angariente duplicandam

Wsl »

»viam. Hocquippe fit , ut vincatur bono ma-

3

»lum , & homo liberetur à malo , non exterlo-

»re & alieno , fed intimo , ac fuo , quo gra-

k Dy

ii

»Vius, ac perniciofius , quàm cujusvis hoftis

Wad d

» extrinfecus immanitate vaftatur.

ui ergo

qu f

» Vincit bono malum , patienter amittit tempo-

t n

)

»ralia commoda , ut doceat, quam pro fide,

& Vi

"

D

»atque juftitia contemnenda fint , que ille. ni-

»1Dis amando fit malus ; acfi injuriofüs ab eo

iue ext i

I 0R C0

»ipfo, cui fecit injuriam , difcat , qualia fint,

» propter quz fecit injuriam, atque ita concor-

t od

qi dl

»diam , qua nihil eft utilius civitati , peenitens

»acquirat, vi&us non fevientis viribus ,. fed

p, :

» benevolentia patientis. "Tunc enim re&e fit,

t t

» cum videtur ei profuturum effe, propter quem

,qu'amin&*

»fit, ad operandam in eo correctionem , atque

yt u

»concordiam. FHoc certé animo faciendum eft,

dopusd

u

»etiamfi alius exitus confequatur , nec corrigi

At X

