gem contractibus.

Locator non cenfetur fe

! ck:.-*canba

RErsPONDEO.2.

)

tacite obligare, nec proin obligatur ad remiffio-

MTIO

I. Si

Ef

nem pretii in fequentibus circumftantiis.

condu&or exptrefTe in fe recipit omne periculum

at

f

cafus fortuiti, v. g. inundationis, hoftilis incur-

fionis, fterilitatis extraordinarize &c.

2.Si fte-

1

ij

!

rilitas, grandines, inundationes, &c. pro fitu

loci fint frequentes, ita ut facile pro tempore

A

locationis longiori , v. g. ad novennium una vel

gt

1

m

W

altera eventur& probabiliter timeri potuerint,

& jam in prioribus locationibus vel pro more

ul hl

predominante regionis non confueverint com-

;

penfari.

3. Si ob precedentium vel fubfequen-

tium annorum fertilitatem compenfetur damnum

ex fterilitate unius anni fecutum, ut habetur c.

lt

ll

N

-

g. h.tit. 4.Sidamnum eft modicum, ita ut com-

^0

LUj

putato toto per integrum tempus locationis pre-

A w

tio illud tamen non obítante damno fit modera-

d D l

tum feu mediocre , ad quod refpiciendum effe fua-

gt

I

Hinc,

i

det zequitas & intentio contrahentium.

"(

fttin

[

fi dubium fuerit, an locationis annuum pretium

E

j

ftante damno fit adhuc moderatum comparative

ad integrum locationis tempus , pretii folutio

Md

ufque ad lapfum refidui temporis differenda eft,

hi

ft, ne

j

fi dubium perfeveret, ;e'miüio facienda e

um

grava-

DE CONTRACTIBUS IN SPECIE.

45

AU tori

Dreto l

z

ravamen conduGori inferatur cer/tum Ob jus lo-

1

catoris incertum.

t

QUuAXRITUR B.

An& quändo locatorpof-

EY

fit expellere conduétorem

?

V.

Onfervas

te finitum tempus locatiohis ?

g inquil.inum, an.

t non fj

REzsPONDEO I.

Locator non poteft expel-

Lribuit

lere condu&orem ante finitum tempus locatio-

nis, nifi interveniat jufta caufa tacite ex inten-

ttfetur f

tione contrahentiüm excepta.

ireniffo

RaTr0 eft, quia in contra&ibus bonze fi-

i. r5l

dei intentio contrahentium

um

ponit legem & limi-

tes & modum legis.

fs

RESPONDEO 2.

Caufz ex infehtione con-

NG

trahentium tacite excepte fünt fequentes, ;. fj

pro t

ipfemet locator incipiat indigere re locata,

tempore

V.g.

&dibus; vel fi res locata neceffario fit repa

ran-

) Una vd

da, ne pereat; aut fi ea interea vendatur alteri.

Tücrint,

Verum in hoc ultimo cafü, nifi locator egeftate

T0 T1Ore

vel alia neceffitate compulfus cogatur vendere

N

rem locatam, tenetur condu&ori ad Intereffe,

Nequene

quantum videlicet ejus intererat, rem locatam

dmmun

non effe venditam.

aetdr f

RATrO eft, quia locator rem locando fe ta-

dattte

cite condu&tori obligat, feante finitum tempus

2

qiongte

locationis non initurum abfque neceffitate pa-

) (

&um cum tertio in prajudicium condu&oris,

m QUE [Ul'

2. Si condu&or male verfetur in re condu&a in

um 5 HIDC,

ejus deteriorationem notabilem, aut periculum,

p

v.g.fi agros relinquat iricultos, firem corrumpat ;

ynpiti

fi in domo fervet meretrices, fures, &c. ex quo

yi o

nafcitur infamia, & periculum difficilioris in po-

fterum locationis.

3. Sicondu&or per notabile

3rendä h

d ena n

tempus non folverit mercedem feu pretium lo:

cationis.

gl'&iï*

b

j

TEÁCTATUS

46

ylt

cationis. In ure Canonico C. 3. h.tit. & inJu-

| um

re Civili l. 54. & 56. ff. h. tit. ftatuitur biennium.

h

Verum cum inlocatione principium obligans fit

(f

ài

ipfe locator, ex ejus intentione & confuetudine

V

pendet, quanti temporis negle&us quoad fólu-

u

tionem fufficiat aut requiratur ad expellendum

ï

locatorem.

Confuetudo in plerifquelocis obti-

net, ut tam locator quam conduéctor teneantur

fe invicem ante finitum tempus locationis mo-

nere, utrum velint continuare contra&um lo-

(

cationis vel non? ut videlicet poffint fibi ma-

L:

:

ture providere de alio locatore vel conduGtore.

UJERITUR 9. Ad quid obligetur condu-

&ori locator opere ?

Mi

RESPONDEO.H 'Tenetur r. exhibere labo-

a

rem vel induftriam fidelem conformiter ad ratio-

Et hinc fi

n

nabilem intentionem conducentis.

velex imperitia gravi, vel ex negligentia nota-

u

bili, vel ex culpa lata non przftitit quoad par-

tem notabilem promiffi, quod promifit, tenetur

T;

ro rata damni reftituere mercedem, vel acce-

2. 'Tenetur non difcedere à

gr R(

ptam reftituere.

fervitio antecempus conventum abíquejufta cau-

Hj

iv

fa ex intentione contrahentium tacite excepta.

f 'th |

Hinc fi condu&or operz ex tali difceffu patiatur

F Ion

damnum injuftum , locator opere tenetur illud

Bo

Hinc fi famuli aut famule aliquan-

i Q

compenfare.

do ex motivo jufto occulto conícientie difce-

1 æura dllf

dant, & herus non patiatur notabile damnum,

P«l l

Lj

debetur illis in foro interno falarium pro rata

u

(

TA

temporis, quo explerunt fervitium.

3. Loca-

nl

Wtä

, nautg,

tor operz ex officio ftabili v. g. aurige

u»ek Pü

NI

páftoris,

-

j

DE CONTRACTIBUS IN SPECIE.

47

At

paftoris, camerarii, thefaurarii, &c. tenetur ad

lrl

compenfanda damna etiam ex culpa levi.

LDUNN

R'ATr1O eft, quia reciproca obligatio con-

QOf

du&oris ad contrattum locationis de fe perpe-

15 Quf

tuum exigit à locatore ftri&tiorem obligationem,

X Gtdnl

quam à locatore ad nutum intra breve tempus

lt

hi

Alb

amovibili,. qui vix fe obligaret ad preftandam

]

u

AO lg

E

culpamlevem, fi de hoc conveniretur expreffe.

hatinkg

4. Idem dicendum de locatore opere ad rem

Cüttum ]

pretiofam, prout infra in q. fequente dicetur.

Xltt B m

QUJERITUR IO.

Qus fitobligatio condu-

d C

&oris erga locatorem? -

RzsPoNDrzo r. Condu&or rerum tenethr

etür a

1. folvere integram mercedem ; & fi in folvendo

coirhifit moram, tenetur locatori etiam ad in-

Ybere ]u

tereffe prout infra in q. fequente dicetur, hoc

ferad rati

eft, tenetur illi compenfare damnum emergens,

t binc |

vel jacturam lucri probabiliter venturi, fi quod

antia notze

damnum vel ejufmodi ja&ura ex dilatione folu-

tionis locatori emerfit.

2, Tenetur prefatam

od te

(L, tenetu

mercedem convento tempore, aut fi de tempo-

re cohventum non eft, ftatim finita locatione;

, Vl t

. ifedre?

3. Rem condu&am non deferere, feu à contra-

&u refilire ante finitum tempus locationis, nifi

ij

Viteeru

interveniat jufta caufa tacite excepta ex inten-

tione rationabiliter prefuümpta contrahentium ,

pf

t d

V. g. periculum ruing domus, hoftilis incurfio-

nis, &c. , Ubiadvertendum; quod fi abfque ju-

lii

jentie d

fta caufa difcedat, teneatur folvere totam pen-

fionem pro integro temporelocationis, nifi fta-

jle dammt

tim füuccedat alius conductor.

Si autem condu-

um pro?

&or difcedit ex jufta caufa proveniente ex facto

, r

s naw

aut negle&u ipfius locatoris, v. g. fi ex negle&tu

. repa.

paüOFJ

V

TXRACTATHS

48

xtHh ü j

repa—rationurh paffus eft, dom'umï,fier-i ruinofam,

folum tenetur ad penfionem pro rata temporis,

Y

1

Q

quo ufus eft re locata: Imo fi in hoc caíü con-

V

I

dué&or ex celeriori emigratione pateretur da-

mnum, teneretur illud ipfi compenfare locator,

quianonmonuit de vitio domus. Siautem cau-

fa deferendiremlocatam non vehiat ex facto aut

negle&tu locatoris, v.g. fi veniat ex bello, pe-

1

fte, inundatione, &c. infpiciendum, an locator

& alii plerique maneant in fuis &dibus vel locis

Aico

0b

non obítante illa caufa? Si manent, tenetur et.

[

iam condu&or folvere penfionem pro toto tem-

M

N

W-n

pore locationis convento; fiautem non manent

]

plerique, nec pro eo cafu locator potuit ratio-

nabiliter requirere manfjionem & penfionem.

Wiv

RAT10 prioris refponfionis eft, quia loca-

tor pro ea circumftantia non exemiffet à penfio-

M

nelocatorem, fi de hac circumftantia explicite

fuiffet cogitatum & traétatur.

4. Tenetur uti

re locata eo modo & ufu, de quo ex intentione

contrahentium rationabiliter prefumpta conven-

U

tum eft, v..g. qui conduxit equum ad equitàn-

dum, non poteft eo uti ad vehendum, velin

locum duplo remotiorem.

s. Tenetur rem con-

ï

6. 'T'ene-

du&am tempore convento reftituere

tur ferre damnum, hoc eft, compenfare, fiex

;

)

ejus culpa lata res locata periit vel deteriorata

Vs

M

eft. Vocaturautem culpalata, dum quis ne qui-

)

dT

dem adhibet diligentiam communem, à medio-

fülme

)

criter induftriis adhiberifolitam. — Alii Do&tores

Mp

HE

communiter, moti ex inftitutionibus nonnullis

(mm

'ü

legum civilium,

obliganttam conduttorem quam

jl

locatorem reciproce etiam ad praftanda

m culpam

. levem,

u UJ'J Eïþ(ï

JWM

bTw

H

DE CONTRACTIB[IIS IN SPECIE.

49

t ruinofn,

levem, fi ex ea eorum unus alteri damnum intu.

KH [Empgm

Q tl

li. Verum juxta eam definitionem, qux nünc

communiter de culpa levi tradi folet

» Quod fit ea,

Vlereto

quam non varo committere folent patresfamilias in rebug

tb

propriüis, alioquin mediocriter ac moderate án

duflrii, non

Atf t

videntur condu&tor & locator (

einvicem ob

liga-

flb

re velle ad preftandam culpam levem, ut

tll, x

pote

quam ipfimet committunt rionraro in rebus

pro-

n locaty

priis.

Cur enim obligarent condu&torem ad

ma-

i el Jogj

jorem diligentiam ,

quam propriam ?

Wetir et

NEc osgsTANTI.

Wt

Condutti.

9- II. I3. 25. fF. Locati &

Naminprior

ibus tribus textibus folum

TOD TOR

occurrit nomen culpe, quod indefinite fum

JLUUE i

ptum

importat culpam latam.

In lege autem 25. fermo

[ODem,

eft.de ve&tore rei pretiofz, nempe columne

quia loc

marmoree, in quo cafu facile concefferim, lo-

dpenfi

catorem teneri etiam ad culpam levem, tum quia,

eppliclt

Dominus rei circa ejufmodi res pretiofas ac irre-

fetur uti

parabiles folet adhibere diligentiam extraordina-

yentione

riam; ad quam proin etiam vectorem vel alium

jONRD-

locatorem operz obligare prefumitur; tum quia

l gt

ejufmodi ex officio tenentur ad preftandam cul-:

-

m i

pam levem, prout fuperius di&tum eft.

)

Qrrema

REsPONDEO 2.

Condu&tor operarumtene-

: 6 Tæe'

tur proportionaliter locatori ad eadem, ad qua:

n d

obligatur conductor rerum, tenetur enim inpri-

d

mis folvere mercedem tempore convento , aut,

fi de tempore conventum non fit, tenetur eam

us

?

ftatim folvere poft operam praftitam.

Quod fi

üiDodort

fueritin mora, tenetür locatori ad inter

effe. Se.-

€undo tenetur ante finitum.locationis tempus à

contra&u non recedere, v.g. famulum aut an-

orem u

du *

cillam non expellere fine jufta caufa, ex inten-

D. «dmort Tr. de Contratt, in [pec.

D

tio-

? !EWJ

Y

TRA CTA TUS

!)

5o

QY

tione conducentis £acite excepta, qualis foret,

]

l)

fi in re gravi non obediat,

fi negligens notabi-

|

iL

liter fuem in laborando , fl dlfcxpnnæ domefti-

QLW

jl

c2 fe non fubjiciat , fi correptlones juftas petu-

lanter repellat, &c.

Si autem abique jufta cau-

W

fa famulum ante finitum tempus locationis ex-

pelleret, teneretur mercedem folvere integram

pro toto. locationis tempore , nifi locator ope-

I

re ftatim alium condu&orem inveniat pro equa-

li mercede.

tit,

UJZERITUR II.

An condu&or teneatur

locatori przftare damnum, fi hoc culpa lata vel

n

levi unius ex famulis caufatum eft, v. g. fi do-

mus locata ex incuria famuli conüagravn vel

1 ff

equus locatus ex ejus negligentia periit ?

RESPONDEO I.

Condu&or non tenetur

locatori preftare damnum caufatum folum ex

AA

culpa levi ancillz aut famuli.

Racro eft, quia vix ullus condu&orum fe

expreffe obhgaret ad preftanda ejufmodi damna,

fi de ejufmodi circumftantia in contra&uexphm-

te fuiffet traCtatum.

Imo condu&or ne quidem

l

ex culpa lata fui famuli tenetur locatori ad prz-

ftandum damnum, fi elegit famulum induftrium,

l]tq

aut de ejus incuria nullam notitiam habuirt. :

Hm

NEC'OBSTAT,

]. 11. ff; locati & condu&i ;

Atl UM

quia ibi tantum fermo eft de culpa lata, & tunc

I'EW [

folum, fi condu&or fcienter induxit f'ervum feu

cng

"Lü

mancipium . Juridum in rem locatam.

UrPria-

NUs enim ibi fic fcribit:

Mibi placet , 'ut condu£&tor

Ti

j

culpam etiam eorum , quos induxit , pra/Let fuo nomine,

f.he

Ml

i

fi. tamen culpam in, inducendis admzttzt, quod tales ba-

SU

«N

buerit , «el fuos ,. vel bofpites, . Jam fuperius autem

anm"

M quw

monui,

]

4

)

DE CONTRACTIBUS IN SPECIE,

5Xi

Quf

VRR t

;

monui, per cu

:

telligi Jatam.

Ibam ümplliciter diétam in ]'uxje in-

X o

j

—

1

1

"

QUZERITUR I9.

An condu&or operarum

& juf N

i

'teneatur (olvere integram mercedem' cafu quo

TUe jf v

uti non poteft opera perfonz condu&e, v. g.

OCRLIODI «

ob morbum fubvenientem famulo ?

T ht

RESPONDEO I. Sipretiumoperarut con-

OCatOr Qu

di&um fuerit divifin in fingulos dies, vel hebdo-

i proaq

madas , condu&tor non tenetur folvere integram

mercedem, nifi

r täneatu:

,

pro guovis die vel hebdomada

utili.

tlpdh ve

RaATrO eft, quia locatio eft quedam fpecies

;V-gMQ

venditionis.

Cum ergo in venditione ad quanti-

'it ?

ïagmvil) L

tatem, velad menfuram, cui talis locatio sequipa-

randa eft, tot numerari pretia oporteat, quot

10r Cenet

numerantur individua ;. etiam in tali locatio-

n fojum

ne juxta nimerum dierum utilium dividenda &

folvenda eft merces.

u&orurb k

|"«:REsPONDEO 2. Sitpretium opefarum coiy-

yii a,

di&tum fuerit in annum integrum indivifim, fi-

dhnerli

ne taxatione pretii pro diebus aut hebdornadis

'

li

m qi

fingulis , folveridum eft integrum pretium, fi de-

f,

fe&tus operarum comparative ad totum fit modi-

toriad n

yinduru,

€us, isque fine culpa locatoris.

Et ita facien-

tubi

dum circa famulos & ancillas charitas chriftiana,

i uondud

& equitas, & intentio locantis exigit, 'Defe-

&um autem refpe&ive modicum cenfeo, fi mor-

ju A

jf

bus tantum duret duabus vel tribus hebdomadis

comparative.ad annum, nec in ejus fupplemen.

n n

]

)

L.

tum fieri à conductore notabiles expenfas necef-

fe fit.

Notabilem autem defe&um cenfeo, fi

"

u t

famulus vel ancilla ultra integrum menfem egro-

erjus Ui

tent, in quo cafü, licet falva juftitia eidem pro

m

ratg

Dä'

TRACTATUS

v

52

sf

rato temporis pars falarii detrahi poffit, charitas

"

tanien 'chriftiana fpeGtata indigentia famulantis

I [

:

Mi

fhr.

& facultate conducentis non raro aliud exigit.

An fucceflor teneatur

i

UJERITUR IS3.

ftare locationi à fuo predeceffore celebratz ?

Yi

Si fuit locatio rerum, &

||

RESPONDEO I.

fucceffor eft.univerfalis, qui titulo hzredis fuc-

ceditin omnia bona defuncti, tenetur continua-

relocationem ufque ad tempus in contrau pre-

fixum.

M

A

RaTro eft, quia heres univerfalis fuccedit

in omnia jura & obligationes defun&i.

BU

REsPONDEO 2.

Si fuit locatio operarum,

cum perfona locatoris aut condu&oris extingui-

tur etiam contra&tus locationis.

RaTro eft, quia.in locatione operarum

tam locator quam condu&or cenfetur elegifTe re-

VM

perfong.

fpe&tivam habitudinem

REsSPONDEO 3.

Si fuit locatio rerum, &

& fucceffor eft folum particularis, qui fuccedit

folum titulo particulari, v.g. emptionis, dona-

tionis, &c. non tenetur ftare locationi facte à

T

præce(ï'ore.

RATrIOeft, quia talis non contrahit omnes

:

(

obligationes perfonales fui precefforis. Faten-

dum tamen; quod vendens, donans, aut alio

particulari transferens fua bona jure naturali te-

i U

neatur deducere in pa&Ctionem confervationem

PT

locationis facte in favorem condu&oris vel lo-

A40n

catoris , fi fieri poflit fine notabili gravamine em-

U

wwl

ptoris,

donatarii, &c.

RE

sPONDEO 4. Sifuit locatio rerum Ec-

;

l,

l:

i

l

ur fuc-

u

cleüaüicarunl , eandem confervare tenet

ceffor

!

/

.DE CONTRACTIBUS IN SPECIE. :

$3

lb du

ceffor in Prelatura vel beneficio ufque ad fini-

ais

tum tempus locationis.

Idem dicendum de füc-

IU erj

ceffore Tutoris vel Curatoris.

Ut fenp

RATt10 eft, quiaPrelati & alii Re&ores bo-

lbrateà

norum Ecclefiafticorum, uti etiam Tutores, &

)ftrüm (

Curatores non agunt nomine proprio, fed no-

&tedis i

mine Ecclefiz , pupilli, minorennis; & confe-

CODLiDU,

quenter remanet eadem refpe&tive perfona con-

Ti pre

trahens in contrá&u locationis;

Si tamen Ec-

clefia fuiffet notabiliter lefa, deberet fücceffor

irletedi

«

petere reftitutionem vel compenfationem.

1

R£zsPoNDEO $.

Si Prelatus, vel Re&or

Qpean,

Ecclefie, vel Parochus, vel Beneficiatus. fuos

5 ertgi

redditus beneficiales locavit, poft ejus mortem;

refignationem, aut depofitionem fücceffor non

Operarüt

tenetur ftare locationi,

lilv

RATro eft, quia hujufmodi locatio fit à lo-

cante nomine proprio, qui non poteft contra-

m &

here de voluntatefuccefforis, in queni-non an-

fucceit

teceffor fed Ecclefia transfert bona Ecclefiaftica.

s u

Neque etiam Ecclefia, quz Clerico tribuit re-

m ol

ditus folum ad fuam fuftentationem & pruden-

tem adminiftrationem , pateretur füccefforem

abitOnme

Ea .enim ex cauía

gravari ex facto antecefforis.

y f

CoNciLIUM TaiDENTINUMSeff. o5. C.11.

X

irritavitlocationes, que fiunt anticipatis folu.

iil

tionibus in prejudicium fuccefforum. Hinc

at

RsrzPoNDEo 6. Parochus nectenetur fta-

orí vl

re locationi manfi parochialis , feu predii, in

m

Germania concefli Parochis ad eortim congruam

fuftentationem, fi fuerit jure vitalitio, eutem-

rerumEi

phitevtico, velalio, locatum alteri ab ejus an-

teceffore.

tl li

a

D 3

R A-

)

TOROA CTA TU S

54

|

;onmü'

RATrI0 eft eadem; quia Ecclefia non pati-

(jonaot

tür, Parocho in fuis bonis prejudicari ex facto

j

predecefforum.

Aliud dicendum, fi tale pre-

| m

uï'&ïï

Dr

dium non ordinatur ad fuftentationem parochi

vel beneficiati , fed in. maffam bonorum Ec.

W

€lefi&.

& X

De Empbitevfi & italicio.

Ü

U

ERITUR L. Qüid fit Emphitevfis ?

M

Q*

. RESPONDEO.

Emphitevfis eft locatio rei

immobilis frugifere in perpetuum fub onere certe penfio-

nis annue & laudemii Dowino rei perfoloende.

Per

hoc, quod ifta locatio fit in perpetuum cum jure

fucceffionis ad heredes; differt à (implici loca-

tione; & ob boc ipfum transfert totumd omi-

nium utile rei frugife?æ, v.g. predii, in Emphi-

D

tevtam.

QuizRITUR 2. Quid fit Vitalitium ?

REsPONDEO.

Vitalitium eft locatio rei

frugifere immobilis ad dies vite conductoris fub

i

J

lt

onere certz penfionis annug & laudemialis Do-

mino rei perfolvendz.

D

QUJERITUR 3.

Quale fit difcrim

Al

x

en i,nter

h

Emphitevfin & Vitalitium ?

D

WUP

RESPONDEO.

Diferimen potiffimum con-

fiftit in duobus.

Tf

1

ParMOo, quod dominium uti-

Q r

"I

le in re emphitevtica primitus fit à primo autho.

T;u

re pro fe & fuis fuccefforibus fub determinatis

;

M k

conditionibus pretio condigno emptum. Econ-

:l [

"

j

l

tra vitalitium. conceditur à Domino rei, quin

M

condu-

riN

«.le

DE CONTRACTIBUS IN SPECIF.

95

IEHB Qty

condu&or emat rem aut dominium htile proppr-

itri i

tionato pretio.

SECUNDO Emphitevfis ex füa-

l lt

naturatranfitad heredes; nonautem vitalitium.

OT par

Xntrqn

Drxr, pretio condigno," nempe.vel pecunig,

vel laboris per'extirpationem fylvarum aut cul-

tivationem.terrz incultz.

QUJZERITUR 4. Quid fit laudemium ?

REsSsPONDEO.

Laudemium eft penfio plerum-

1l

que pecuniaria à quovis novo Empbitevta aut condu&tore

vitalitio pra[lari folita Domino diretto.

i

QUIERITUR 5.

Quid fit Empbiteufis alterata,

ut vocatur, ufitata in Bavaria?

Sel n

.* RESPONDEO.

Emphitevfis alterataeft Em-

Pt i ?fï;. "

w h

phitevfis ordinaria fuperius defcripta, ea tatnen

'

addita claufula, ut Emphitevta fingulis annis à

!L CUT j

lici lot

Domino dire&o poffit libere expelli reftituto

pretio, quo ille emit jus Emphitevticum ?

Otbmd n

UZERITUR 6

i Iyli

litium alteratum?

: Ag poffit etiam dari Vita-

RESPONDEO.

jumt

Non repugnat, dari etiam

vitalitium alteratum, — Xmo illud actu fic in nonnul-

Joto t

lis locis dari videtur; quamvis ufus fic loquen-

r

di necdum obtinuerit;

Confiftit autem hoc vi-

dl

talitium alteratumin locatione perpetua rei immo-

bilis frugifere cum jure fucceffionis ad hzredes,

vt i

faltem neceffarios, attamen nulla interveniente

emptione aut przvia rei in vitalitium conceffze,

tifimm d

nec interveniente perpetua ac immutabili in fu-

turos heredes quoad Canonis annui vellaudemii

ominun r

Yrimo 4

quantitate;n aut pactione.

Hinc difcrimen inter

determi

ejufmodi Vitalitia alterata, & Emphitevfes al-

a, D

terata confiftit in eo, quod in V/talitio alterato,

Ü l'eia q1

eoipfo quod jus perpetuum tranfiens ad hzredes

qn

4

fuþ

N

p

56

TRACTAT'IIS

N

fub däterminatïs conditionibus certi determinati lau-

Qm

j

demii 62 deterininati Canonis annui jure immutabili

g

non fuerit, faltem pretio condigno , emptum,

à Domino dire&to conditiones & laudemii &

penfionis annu£, fi fuerint valde^improportio-

nate, ad equitatis leges , attenta tamen chari-

tate, reVocari poffint, ita ut pretium emptio-

nis neglectze fucceffive per auctaria laudemii &

Canonis moderata compenfetur; quod in Em-

phitevfi, etiam alterata , fieri nequit, cum in

Va lVi

illa jus Emphitevticum fupponatur à primo aqui-

"

yente fub determinatis conditionibus laudemii &

A

intig

Canonis fixi emptum effe.

Ubi tamen obfer-

il

vandum; peccare eos Dominos mortaliter, qui

ejusmodi vitalitia alterata fibi fingunt in przjudi-

D

MiudiNd

cium fübditorum, nifi in cafü particulari morali

certitudine.conftet , jus fucceffionis ad h»redes à

centum annis pra&ticatum, vel modumlaudemii

*j ATU

Verei

LA

& canonis annuià centum annis pra&ticatum non

fundari in emptione aut pa&ione przvia juris

perpetui immutabilis , fed precife in gratuita con-

niventia prece[Jorum,

QuikRITUR 7. Unde veniat Etymologia

ftisi

hujus nominis : Empbitev/is ?.

M

(

(

RrzsPoNDpEOo. Hocnomenderivaturàcul-

ts i

tivatione terre inculte, feu infitione rerum fru-

2 r

giferarum.

Hoc enim pretio laboris , feu eradica-

VU

tionis & cultivationis antiquitus poft devaftatio-

3. f

nes provinciarum vendi folebant jura emphitev-

tica perpetua füb determinatis conditionibus

n

certi ac fixi laüdemii & Canonis annui, con-

"g

fiftentis in

! pecun;a vel frugibus vel utrisque

J

A ümUI.

QUZE-

DE CONTRACTIBUS IN SPECIE.

5"7

de:lernmül

QUERITUR B.

Quee fit obligatio Emphi-

! mj

tevte erga Dominum dire&um?

0, &URU

libni

REsPONDEO. Emphitevta tenetur r: fol-

lr

TLpropori

«ere laudemium in admiffione ad ufu;n rei Émphi-

tevtica.

Eft autem Laudemium de Jure com-

ATE C

Ut enyti

muni pars quinquagefima pretii , quo eftimatur

res Emphitevtica tempore conceflionis feu admif-

ludenii

d i E

fionis in eam.

Sic fi predium Emphitevticum

um

&ftimetur milleflorenis , pro Laudemio de Jure

communi folvuntur viginti.

Verum de JureBa.

yito uj

lts

varico pro Laudemio folvitur vigefima pars pre-

tii, quo tempore admiffionis eftimatur res Em-

A6n O

phitevtica; feu quinque pro centum. . Hinc, fi

talir, i

predium Emphitévticum zftimetur mille flore-

ln prejui

nis , penduntur pro Laudemio quinquaginta

Uleri mird

floreni.

leredeg

JTDENETUR 2.

Singulis annis prefixo tem-

Tinudemi

4t0/] Of

pore folvere Canonem annuum , feupenfionem

ii u

conventam , que alicubi confiftit in pecunia;

alibi in frugibüs; aliquando in utrisque fimul.

TO

TrNETUR 3. Fundum vel rem Emphitev-

AXynobot

ticam diligenter colere, & inftatu bono confer-

vare. Quod fifua negligentia acciderit rei em-

Tudtritle

phitevticte damnum , tenetur preftare culpam

Jatam.

Et hinc Dominus directus non tenetur

i t

f

ei compenfare reparationes ordinarias, v. g. in

domo, fítabulo, horreis, &c.

t derdht

TENETUR 4.

Rem Efmphitevticam non

1 emphiï&&"

pdition

vendere irrequifito Domino , prafertim in per-

Quj 0

fonas, ex quibus conditio Domini dire&ti redde-

g w

retur difficilior, quales funt perfonz Curiales,

valde potentes, valde pauperes, luridi eecono-

"

D]

D5

mi,

Ql

58

TRACTATIUS

N

mi, perfonz privilegiatz.quoad forum,

: nemple

| qu .'r.a

Ecclefiaftice , & Ecclefiz.

qued

! QUAZRITUR g. Qus fit obligatiorDomini

p

dire&i erga Emphitevtam ?

1

gc

REesPOoNDEO. Dominusdirectus TENETUR

1. poffeffionem rei Emphitevtice cum Dominio

utili transferre in Emphitevtam; eique liberum

ufum rei concédere, &damnacompeníare, que

Emphitevta ob non manifeftata vitia rei paf-

n

E

D

füs eft.

(can

'TENETUR 2. Nonaugerelaudemium in mu-

tatione Emphitevtz, nifi eftimatio rei Emphi-

tevticze interea aucta fit; etiamfi nulla accefferit

notabilis melioratio rei.

Ex hac enim diverfa

&ftimationenon raro contingit, quod circaidem

predium, circa quod ante trecentos annos pro

Laudemio pendebantur viginti floreni, nunc

pendantur centum floreni.

TENETUR 3. Non augere Canonem an-

nuum, velalias praftationes annuas, etiamfi

bonum Emphitevticum interea fit notabiliter

melioratum , vel augmentatum.

RaAc1Oo eft, quia quantitàs Canonis & Lau-

demii jam fuit à contrahentibus jure perpetuo

NV

determinata ac prefixa, prout fuperius dictum

eft. Exceptio tamen quoad jus augendi Cano-

;JW—UH ifä

nem fieri poffet, quando eft, evidenter impro-

Rn

portionatus ad bona Emphitevtica; &fimulevi-

T a

i

dens, valorem pecunig extrinfecum pro Canone

El

mr

pendi folite decreviffe notabiliter. v. g. fi pre-

dium ante trecentos annos pro Canone folverat

decem florenos; cum valor pecunizillo tempo-

W

0q

re fuerit ad minimum quadruplo major, quari

J

nunco

ij

DE CONTRACTIBUS IN. SPECIE

39

DT

nunc€; ita ut illo tempore pro decem florenis

/

potuermt ea comparari, qua nunc comparan-

0 D

tur pro quadraginta florenis, fequitur, decem

florenos hoc tempore non habere ref?ettivam pro-

IS]EXETL

pOïZI(WlEW cum re mehxtevtlca primitus intentam

im Donj

à contrabentibus.

Et hinc in tali cafu poffet

QUe [beny

augeri Canon pecuniarius, nifi confideratis cir-

cumftantiis obftet lex charitatis ,

ne detur anfa

D fare (

At rei p

querelarum & fcandali, aut afülätloms in popu-

lo aliunde fatis afflicto.

Tnmip m

QUJERITUR Io

An liceat petere trlplex,

) TEIETQDh

aut omnino quadruplex Laudemium' fub titulo

JHaa Q

difce[[us & acce[Jus ?

Tum dived

RESPONDEO I.

Hujusmodi receffus à Ju-

dCTCäid

rye communi

aut Provinciali, aut. Municipali

ammosn

circa Emphitevfes proprie di&tas , aut etiam al

T, DUD

teratas quando v. g. hereditas defun&i defertur

her edlb

Ua

v]

inicommuni, & à corpore heredum

TP

iterum venditur feu relinquitur uniex illis , funt

etia

illiciti

nifi veniant ex prima venditionerei Em-

novblite

phitevtice , quodex perpetua obfervantia à tre-

centis & amplius annis colligi poterit

onsi;

REsPoNDEO 2

Hujusmodi multiplicata

f Dernet)

Laudemia nec in vitalitiis alteratis licita füunt , fi

eris at

con(ideratis circumftantiislocorum & temporum

genmünü

fubditum ita gravant,

ut commode non poffit

Jeyterimy?

lucrari pro fe, & familia honeítam fuftentatio-

(f flmula

nem & elocationem honeftam liberorum.

Ad

n proCat

hoc enim tendunt omnes leges & contractus,

ipfa charitas Chriftiana.

uelt

one folré

REsPONDEO. 3.

Duplex tamen Laude-

mium titulo difce[fus &? acce[Jus circa vitalitia alte-

lo t

7I

raía, vel ubi valor Canonis & laudemu antiqui

jOf Qu

dupïo

T

eN

]

ul

60

TORSAOCOTOAOTURDS

D

jb

duplo veltriplo decrevit, etiam circa Emphi-

tevfes proprie di&tas admitti poffet, ubi admit-

a

t

titur vel ex /peciali conce[[ione principis ad parianda

jura particularia , vel ex con[uetudine ferme uni-

| u

vetfali provinci&, nifi in cafu particulari etiam

hocnimisgravet fübditum , itaut non poflit com-

mode fat lucrari pro honefta füi & familiz fuften-

hl

tatione , liberorum educatione , & elocatione.

616[

il

1

Hoc enim, fi non petit juftitia, tamen exigit Chri-

ftiana charitas.

UA&RITUR II.

tevfis fiat caduca?

Ex quibus' caufis Emphi-

REsPONDEO.

Emphitevfis fit caduca , feu

cadit in commifJum , ità ut fine ulla obligationeaut

TEAIT

I

refufione pretii ab Emphitevta expenfi, rever-

tatur ad Dominum, ficque Dominium utile con-

,

i

!

folidetur denuo cum Dominio dire&o , ex fe-

quentibus caufis. 1. Si Emphitevta in Emphi-

?

tevíi laicali per triennium , aut in Emphitevfi

I

Ecclefiaftica per biennium culpafiliter non folvat

D

Canonemannuumintegrum,nec celeri fatisfactio-

neultro, quantumvis non admonitus , purget

li

rnoram.

Ita habetur 1..2. C. de 8ure Empbitevti-

AE

fh:

"M

co; & dutb. qui rem. C. de SS. Ecclefüs. C. fmm. b.tit.

2. Emphitevfis fit caduca , fi Emphitevta rem

o Wmeraim

1 i

u

Emphitevticam notabiliter deterioret dolo aut

culpa |lata.

Cenfetur autem: notabilis dete-

tüttgy

Tün

W[e» ab t

rioratio rei Emphitevtice fieri ; fi Emphitevta

immodicis lignationibus extirpet ceduas fylvas,

me

D'J Il !jw

vel integràm fylvam extirpet , vel pluribus an-

nis non ftercoret agros, &c.

3. Fit Emphitev-

b

l

lt

fis caduca, fi Emphitevta irrequifito Domino

" ll

rem Emphitevticam vendat , aut quovis alio

*l

l

modo

]

!

DE CONTRACTIBUS IN SPECIE.

[ógi

[

T

modo alienet, fecuta a&uali traditione, nificon-

currat confenfus Domini in ejus diuturna abfen-

xms u pttin)

lf u£

tia rationabiliter prefumptus.

4. Si Emphitev-

ta infringat conditiones in conceffione initas,

tcuhr

v.g. ut à predio clam fine confenfu Domini non

Jopofiters

difcedat. |Ex his fequitur, Emphitevtam pec-

Tl ff

care mortaliter, fi delinquat in eo, in quo tam

L loction

lenpit Cs

gravis poena caducitatis ftatuta aut conventa eft-

$. VII.

"p

De rerum permutatione.

[

lpatineag

UZRITUR i. Quid fit permutatio?

RESPONDEO.

Permutatio eft. vendi-

l, rere

1 UtIle COP

tio rei, in qua loco pretii datur alia res equalis

, erfe

valoris; v. g. fi pro equo dantur fex fcaphe tri-

i Enpli

tici, aut tria dolia vini.

Aplierf

QUJRITUR 2.

An permutatio numeran-

vonfolvat

da fit inFer contraétus innominatos ?

Rtisfado:

REsPONDEO.

Permutatio late accepta ,

, Ug

prout per rem , pretii loco fübítituendam, po-

D

teft intelligi adtio humanapretio aftimabilis , re-

Cj

&e numeratur inter contra&tus innominatos , hoc

Jj

eft, eos, qui in jure communi non fortiuntur

ye o

fpeciale nomen & titulum , füb quo tractentur.

iabls d

ld patet ab enumeratione quatuor contractuum

Ti

innominatorum , qui funt fequentes. r. Do, utdes.

dus j

2. Do, ut facias. 3. facio , ut des,. 4. facio , ut facias.

Juriud

UERITUR 2

; Dnptit

€&us bonz fidei.

r

An permutatio fit contra-

ip Dunz

RzsroNDEo Affirmative.

quovis 1

R -

m

)

T RACTATILS

62

'* "

Rarro eft, quia permutatio, five ftri&e

five late accipiatur, verfatur tamen id genere

venditionis , cujus eft fpecies.

Venditio autem

wl

eft Jure naturali & Gentium contra&us bonse fi-

N

dei, ita ut magis attendi debeat ad intentionem

!

contrahentium rationab

4

ilit.e/rpræthmptam, qqgm

ad rigorem verborum.

LL

QUJRITUR 4.

Quznam res permi;tuntür

1iso

vel prohibentur permutari?

REsPowDEO Ir. Permutari poffüntres om-

st

l

8 MM

V00

J

t

1

!

nes pretio eftimabiles, imo etiam ipfz pecuniz.

REsPONDEO 2.

Prohibentur tamen per-

vt

mutari res fpirituales & facre pro re temporali.

Id patet ex. C. fin. h. tit. ubi GaEGoRIUs IX.

fic fcribit : Zxbibita-mobis petitio continebat , quod in-

r)a'

ter. Conventum S. Martini ,. & Prépofitum Alban.,

4 Q

Caufa fuper quibusdam decimationibus vertebatur. Zr-

[ 01vy

bitrari f[unt , quod i. ditkus Prepofitus obtineret. decem

h]

millia folidorum-regalium à vege Hungarie concedi imo-

na[terio mewmorato , ipfi ab earundem decimationum pe-

titione ce[Jarent. " Mandamus ; . cumpermutatio de [piri-

tualibus ad temporaliaimprobetur , pradittum arbitrium

ii

irritum decernatis.

RESsPONDEO 3.

Res Ecclefiaftice non

tf

facrz , fi fuerintimmobiles, aut mobiles pretio-

"t fumr

fe, prohibentur fine folennitatibus permutari

h

Y

N

non tantum in laicos, fed etiam in perfonas Ec-

Dom

clefiafticas.

ttrga

PRozsATUR nonÍfolum ex ExTRAV. Zin-

. ATIOQ

bitiofe , faperius de venditione addu&ta , fed etiam

Utf

ex Declaratione' Cardinalium juffü UnBANI

Afiwres

VIII. edita 7. Sept. 1624. in qua. generatim fic

- AR

habetur : Probibemus omnihus Capitulis & Superiori-

4

bus

"

DE CONTRAC-TIBUS IN SPECIE.:

63

), o r

bus Regularibus cujusvis Ordinis, Conareg ationis , Sc-

n M fe

&

d a

cietatis , vel Inflituti intra. fines Europe exiflentibus

omnium verum C2* bonorum immobilium , ac pretiofarum

äf'uc bv)

E

l

mobilium alienationem ($c; — Abfque ipfius Congregalio-

ii

nis Concilii expre[Ja licentia in Scriptis & gratis conce-

TCR qu

denda [ub pena privationis omnium officior

um . Uocifque

alioe.t pa[[oe , &g«.

E.

VET

quam z';z/b fatto abfque alia

declaratione incurrant.

1

R£sPONDEO 4. Beneficia Ecclefiaftica in-

Tintreson

]

terfe quidem permutari poffunt, fedconcurren-

Qineunie

tibus fequentibus conditionibus. ' PRrMO , ut

N Hïüi?.;er.

concurrat jufta cauía.

SECUNDO, ut ea fiat

'e (

in manu & authoritateSuperiorislegitimi. T zn-

oRTUS Il

TIO, ut fiat cum confenfü Patronorum, fi fue-

Att, ii

