rint Patronata , aut Electorum , fi fuerint ele-

ftm Al

&iva, aut collatorum , fi fuerint collativa.

li, 4

QUARTO, ut beneficiati permutantes habeant

1l du

jusinre, velfaltem jus ad rem.

QUINTO, ut

o

abfit omnis pactio Simoniaca, qualis foret, fi

tiümm p

peteretur compenfatio fructuum ab habente pin-

quius beneficium.

jo [

Y

Ed

ym entria

QUJZERITUR

J*

An revera fit Sit;ïonia; fi

permutentur duo beneficia ingqualia cum paáto,

fifice n

i

ut exceffus redituum in uno beneüciq compen-

ij

ii

il

[

fetur fumma pecuniaria?

REsPONDEO.

In hoc caíu intervenit ve.

i p

ypetinsd

ra Simonia non tantum juris Ecclefiafticr, fed

etiam juris divini.

"

RaTro eft, quia Beneficiati non funt Do-

T [deit

mini redituum Ecclefiafticorum ,. fed tantum ad-

miniftratores, proutfuppono ex Traétatu de 9.

y URpAt

operatin

fiitia.

Adminiftratio aütem talium bonorum ex

intentione fundatorum gft annexa ipfi beneficio

é SHPn':Z

ia

D

r

yu

64

TR/A C.T A TIIIS

Y

|

[

in bonum Ecclefie þaft'icularis & pauþerum , ac

f

Clericorum loci, qu& intentio fundatorum, fi-

al

cut nullius jurisdictionifubordinata eft, nifi Epi-

j

:

e D

fcopi, vel Papz, itain hac materia nullius pri-

yiml

vata authoritate aut pa&to mutari poteft.

»

l

ïïf

$. VIII.

(;

lg

DF

De Feudis.

J

UJERITUR I. Quid fit feudum?

i

!

mn?

Ms

AT

RrzsPoNIEO. Feudum eft contra&tus,

quo alicui conceditur res áminobilis cum iranslatione Do-

.;üje ig

Il

minii utilis fub onere fidelitatis preflanda in bellis prin-

V i

czpz per arvitia militaria perfonalia.

JUTAM

m n

T

I

QuiznrTUR 2. Quotupléx eft feudum?

hi

RzsPoNDEro. Feudumdividitur 1. In pro-

51]:

"

prium, & improprium. 2.Innobile & ignobile.

3. In novum & vetus. 4.In paternum, & avi-

j

ü l

tum.

s. In hzreditarium fimpliciter, & here-

ditarium ex pacto & providentia, feu Gentili-

1

6. In Eccle-

Q

tium, ac familiz , & in mixtum.

fiafticum & Szculare.

7. In Ligium, & nonli-

"

ll

A

gium. .8. In Mafculinum & fomineum. 9. In

El

Francum feu liberum & non francum.

Io. Ín

D

lg-im

feudum pignoratitium ,' & non pignoratitium.

AL

A

11. In feudum decamera, feudum de cavena, feu-

&IDU.

(

dum /oldate ; feudum quardie , feudum caflaldie ,

Dümmm

feudum 4dvocatie ,. feudum Decanie &c.

12. ÍIn

».Unqug

feudum bur[aticum ,, & feudum cenfiticum.

FEU-

hT

DUM PROPRIUM eft, inquo reperiuntur

Ti

Upw

T

omnes pfoprietates feudi;g IMPROPRIUM,

ld

in quo non rcperiuntur omnes proprietates feu-

m

j

15

3

[:

L

J

|

DE CONTRACTIBUS IN SPECIE.

65

paupmm "u

di, v.g. fi in eo fuccedant etiam feeminz ineptz ad

M

fervitiamilitaria, vel fi in eo omnino nulla prz-

müa li

ftentur fervitiaperfonalia. FEUDUM NOBI-

T li

L E eft,quod confertur à principe habente jus no-

pots]

bilitandi,& quo fimulnobilitaturrecipiens. IG-

NOBILE eft, quod confertur à non poten-

te aut non volente nobDilitare.

FEUDUM

NOVUM quod primo confertur; VETUS

eft, quodjam prius aliis confuevit conferri.

!

FEUDUM PATERNUM eft, quod ab

Lf

afcendentium aliquo usque ad quartum gradum

Id

inclufive. aquiritur.

AVITUM eft, quod à

L

Majoribus ultra quartum gradum inclufive aqui-

ritur.

FEUDUM SIMPLICITER HZE-

REDITARIUM. eft, in quo hzredes qui-

endum?

cunque, five ab inteftato , five ex teftamento,

five neceffarii, five extranei, five viri five fc-

1.Inpre

Ximobil

ming füccedunt. .GENTILITIUM, FA-

, &arr-

MILIARE,-1íéu:ex: PACTO.ET.PRO-

, ülere

VIDENTIA eft, in quo foli defcendentes

u Gentl

maículi alicujus familiz fuccedunt. MIXTUM

Bu

eft, in quo foli defcendentes mafculi, fed non

alii, nifi qui in aliis bonis heredes fuerint ,. fuc-

, ol

cedunt. FEUDUM ECCLESIASTICUM

um od

m h h

eft, quod confítituitur in bonis Ecclefiafticis ;

montit

SJECULARE , quod conftituitur in bonis fz-

cularibus.

FEUDUM LIGIUM eft, in

t

quo Domino feudi promittitur fidelitas contra

m

quofcunque.

'NON LIGIUM eft, in quo

ác 14

"EU

Domino feudi promittitur quidem fidelitas, fed

reperiutt

non contra quoscunque.

MASCULINUM

JPRIO

FEUDUM eft, in quo fuccedunt foli mafcu-

li; FOEMINEUM eft, in quo füccedunt in

jetats ff?*

- D. zdmort Tr. de Contratt in fpec.

E

de-

1

TRACTATUS

W

66

FRAN-

Y

defe&u mafculorum etiam feminz.

CUM eift, in quo vafallus non obligatur ad

gt

juet:

fervitia perfonalia , fed ad folam fidelitatem.

PIGNORATITIU M eft, in quo Dominus

hll

confitetür, fe hoc feudum vafallo concefliffe

"

*

D

pro certa pecunie fumma, ea tamen ratione,

utliberum Domino fit , tale feudum reftituta

lt

pecunia redimere. FEUDUM DE CAME-

(

ii

RA eft, quando princeps vel alius ex fuo era-

rio conftituit certam pecunie fummam ad con-

TT

FEUDUM DE

J flaüi

gruam ejus fuftentationem.

CAVENA, feu CAVENJE eít, quando

Dozis:.l:

quis ex fuo horreo vel cella cenftituit annuam

1

FEUDUM

quantitatem frumenti vel vini.

SOLDATAJE eít, quando quis alicui confti-

lF'E!IZw;CW*[

tuit annuos proventus fine ullo onere, ita ta-

men ut non tranfeant ad hzredes.

FEUDUM

QUARDLE eft, in quo alicui conftituuntur

annui proventus cum onere cuftodiendi arcem

velterritorium.. F EUDUM CASTALDIJ/E

eft , quod conceditur cum onere adminiftrandi

L

res cconomicas vel alia negotia concedentis.

!

FEUDUM ADVOCATLXÉ eft , quodcon-

l

rms

ceditur cum onere tuendi res & negotia Eccle-

U

fiz alicujus.

FEUDUM BURSATICUM

"i

eft , in quo nulla przftantur fervitia perfonalia,

dUf l

!

|

aut cenfus annuus , fed folum relevium toties ite-

randum, quoties contingit mutatio in perfona

AU IT

FEUDUM CENSI-

h Q

vafalli, vel Domini.

I)a (j

du

'TICUM eft, in quo loco fervitiorum perfo-

nalium Domino vafallus preftat cenfum annuum.

h ;

JJ

TEH

U/ERITUR 3.

Quenam fit obligatio Do-

mini erga vafallum ?

E Dommw

RE-

Hl(

LQE |

|

DE CONTRACT IBUS IN SPEIE,

67

i,

I

RrsPoNDEo.

Dominus tenetur r. vafal-

D

1 lii

lo ftatim dare inveftituram poft promiffim fide-

Qo Dyoni

litatem; & refarcire omnia damna, quz vafal-

lo rl

l

lus paffus eft ex dilatione inveftiture. ». Si va-

T0 fotoy

fallum inveftivit in re aliena , eidem przftare

evictionem.

3. Vafallo viciflim exhibere fide-

lm refj

lem tuitionem.

JE CAN

l

i

I

QuixRITUR 4. Que fit obligatio vafalli

TA

erga Dominum?

T404] (0y

RESPONDEO.

Vafallus tenetur 1. jurare

JUL DI

d wf

Domino fidelitatem , dum invefturam accipit,

nifi Dominus Juramentum ultro remittat.

Vi

OOT

PBUDUI

autem hujus fidelitatis vafallus non folum obliga-

tur, ut à Domino & perfonis ei proxime con-

[icui eot

jun&is avertatomnia damna , eisdem in vita, ho-

re, fbl

TUD U

nore, & bonis fortune , fed etiam ut eafdem

perfonas in vita, honore , ac bonis defendat,

nftountg

d 4ICETT

easque confilio & auxilio juvet.

2. Tenetur

praftare fervitia feudalia in contra&u explicite

ALDIR

minirand

vel tacite requifita. Illa in feudo proprie dicto

folent effe militaria ac perfonalia, quz in cafü

yueeden

gravioris periculi tenetur preftare etiam nonre-

. gt

quifitus.

3. Tenetur re feudali eo modo uti ac

vt i

frui, quo bonum ac diligentem patremfamilias

SATIM

decet; & fi dolo aut culpa lata rebus feudalibus

j p

damnum intulit, tenetur illud compenfare.

4.

g odet

Tenetur petere inveftiture renovationem ,

jo d

quoties contingit mutari perfonam Domini vel

y N

vafalli; ac confequenter tenetur in ea mutatio-

jorun p

ne Domino preftare penfionem , que vocatur

fümannis

velevium.

s. Tenetur non alienare rem feuda-

Jl

lem , vel Dominium utile, vel ad tempus lon-

gum locare, fine confenfu Domini.

J

E2

QUJE-

I«OUASJGUT ASTEUES

W

68

QUERITUR 5.

Ex quibus caufis vafallus

U

ss

amittat feudum ?

REsPONDEO.

Vafallus amittit feudum r.

s

fi intra annum à die factz mutationis in perfona

Domini vel vafalli negligat petererenovationem

inveftiturz.

2. Si debite requifitus negligat

j

praftare fervitia conventa. 3. Si committat cri-

men felonie , feu infidelitatis.

Ad hoc crimen ve-

ro refertur, fi vitam Domini in periculo pofitam

defendére, conjurationem in Dominum averte-

re, in carcere injufte detentum liberare , aut

/

inopem pro quantitate feudi & viribus alere,

I'.g

noníftudeat; fi Dominum in acie vulneratum

deferat, idque fine periculo moraliter certz mor-

tis proprie fieri poffit.

Imo, ubi falus Reipu-

0

blice exigeret , teneretur feudatarius pre aliis

vitam fuam pro vita principis exponere.

Ad

Wl

eandem feloniam revocatur, fi Domino prefta-

zi à filio vel alio fübdito pro offenfa fatisfattio-

nem non curet : fi foedus vel amicitiam ineat

cum hoítibus Domini in ejus prejudicium , aut

u

fi fimilia alia committat fidelitati oppofita, qu&

à feudaliftis enumerantur.

4. Si Domino atro-

d2

cem injuriam inferat, eum in corpore, aut ho-

OL L

r'J]

noregraviter ledendo , gladium ftringendo,

aut violentas manus injiciendo, de gravi crimi-

ln

ne absque neceffitate accufando , cum uxore

d

aut filia Domini lafcive verfando &c.

5. Sirem

J ;,U,

feudalem reddat notabiliter deteriorem , v. g.

!t j

arbores frugiferas in magna quantitate exícin-

JI

ln

dendo.

An vafallus in his delin-

QUXZRITUR 6.

N

l

quendo peccet mortaliter ?

Rx-

ii

At

DE CONTRACT:IBUS IN SPECIE.

69

Cufs vj

1

RESPONDEO.

In omnibus deli&is; que

privationem feudi merentur , vafallus peccat

ttirfeudum:

mortaliter.

Mp

RaATrO eft, quia agit contra juratas condi-

CDOTdfne

tiones contra&tus feudalis graviter invito con-

TU pj

trahente principali , quod ex gravitate pene

Ommitste

colligitur; prout etiam de locatione ratione in-

Cimenv

curía caducitatis dictum eft.

tüopoftr

lum aret

$- IX,

hn

Ji i,

De Pignore , pacto Zfnticbrefcos , pa&to legis com-

? Vultenm

milorie , Fiypotbeca , & alis, cautionibus.

AE COFR

UZERITUR I.

Quid fit pignus?

fits N

Q

l re d

REsPONDEO. Pignus vocatur res mobilis

vel immobilis , cujus po[Je[Jio à debitore creditori traditur

mre 4

jto prefie

in fecuritatem debiti.

QUJERITUR 2,

Quid fit Hypotbeca?

fitsfado-

du jneit

RrzsPoxDEO. Hypotheca eft res immiobilis

vel mobilis , in qua à debitore creditori conftituitur J u s

um , tl

yina, Q

IN RE jn fecuritatem debiti, etiamfi a&tualis po[Je[fio

vei necdum fit iradita creditori.

jomin df

gre, -

QUJRITUR 3.

cbrefeos ?

Quid fit pa&qm Inti

r

RESPONDEO.

Paéctum Antichrefticum eft

u Wt

conentio , qua expre[e vel tacite id agitur , ut credito-

, um at

ij 5d

vi uti liceat pignore, hoc eft, percipere ejus fru-

G&us, donec folvatur debitum.

jorett; ï*,

titute &

QujERITUR 4. Quid fit pattum legis com-

mi[Jorie ?

j li

RESPONDEO.,

Pa&um legis commifforiz

feu Pattum Commifforie eft conventio , qua id agi-

!

E 5

tur,

TJCORACTA TOU

y

70

&ur , ut debito intra certum tempus non foluto pignus

g vf

committatur , hoc eft , amittatur & creditori aqui-

yt qu

UL

ratur.

QUXZERITUR $.

Quotuplex fit Eiypotbeca ?

REsPONDEO.

Hypotheca dividitur r. in

expre[]|un 69 tacitam. 92.in generalem €9 fpecialem.

HYPOTHECA EXPRESSA eit, de qua

contrahentes confenfu expreffo conveniunt.

'TaAcirA eft, quzin re conftituitur vel ex na-

WUM

LU

tura contra&us, vel ex difoofitione legis,

etiamfiin contra&tu nulla fiatillius mentio. Hinc

cf] AD

ifta bypotbeca tacita vocari folet aliquando pignus

legale, & bypotbeca expre[/a vocatur pignus conven-

tionale.

HYPOTIHECA- GENERXLIS

eít, quando alteri oppignorantur vel omnia de-

bitoris, vel certum quoddam genus bonorum,

v.g. omnia bona immobilia , vel omnia bona

mobilia, vel grex ovium.

I YPOTHECA

SPECIALIS eft, quando alteri oppignoratur

res aliqua in fpecie, fingularis ac determinata ,

l

v.g.hec domus, hic fcyphus aureus.

QuzRriTUR 6. Quenam dantur Hypothe-

Af]

c& tacite ex difpofitione legum?

REsPONDEO.,

Hypothecz tacite ex difpo-

Af

fitione Juris Communis à Do&oribus enumeran-

)

tur fequentes.

1. Princeps habet hypothecam

Q

p

N

in omnibus bonis fübditorum ob tributa & col-

2. Ci

TL r

le&as, fi à fubdito necdum foluta (int.

)

1

vitas in bonis adminiftratoris.

3. Ecclefia &

alia pia loca in bonis propriis Pralati vel admi-

A w

:

N

ni(tratoris.

4. Pupilli & Minorennes in bonis

'Tutorum & Curatorum.

5. Legatarii in rebus

LT

1

6. Maritus in bonis uxo-

8 teftatore reliläïis.

ris,

*l

DE CONTRACTIBUS IN SPECIE.

l

y

71

Wa

L

ll) '»:

1

C

ris, vel ejus qui fibi dotem promifit, pro

:

dote obtinenda.

Et viciffim uxor in bonis ma-

riti pro dote affecuranda in eventum folven-

Ü HJWI

dimatrimonii, & pro bonis paraphernis. 7.Li-

li

beri prioris matrimonii in bonis tam patris quam

! £ f

mstris ad fecundas nuptias tranfeuntis, ratione

| en, d Q

bonorum, queipfis debebantur à fuis parenti-

CODVeniyr

bus.

8. Venditor in re vendita refpe&u em-

J Vel r n

ptoris , donec ifte de pretio fatisfecerit.

9. Mu-

lt g

tuans inre illa determinata,ad quam in individuo

D. n

emendam, reparandam, vel confervandam de-

QUOd n

terminate dedit mutuum.

Io. Locator edium

UT

in rebusillis, quzin edes condu&as illatz funt,

NERAUI

pro folutione pénfionis annue, aut pro com-

&l ompiat

penfatione deteriorationis fa&te in re locata.

s Dononr

Textus Juris Communis, in quibus convenien-

Qmpia bor

ter ad exigentiam Juris naturalis conftituuntur

THECI

ifte hypothece tacite, videri poffunt apud Harp-

fignorat

precbt , P. Reiffenfluel , & P. Schmier.

terqintt,

QUJERITUR 7. Quaenam bona comprehen-

À

dantur fub Hypotheca generali ?

REsPONDEO.

n&ägwhe

Sub Hypotheca generali

comprehenduntur 1. omnia,bona tam mobilia

od

quamimmobilia, tam corporea quam incorpo-.

Yos efudu:

v

rea, putajura, & aCtiones.

2, Bona tam fu-

d

tura quam prefentia. l. fin. C. que res pignori.

u

3. Non tamen ea, que verofimiliter quis non

n *

fuiffet oppignoraturus, fi de illisexpreffe fuiffet

cogitatum veltra&atum. 'alia funt veftes ne-

] ol

jui d

ceffarie , fuppellex neceffaria, inftrumenta artis

neceffaria, nifi oppignorans expreffe de illis pa-

ne n

st

&us fuerit.

4. Si hypotheca generalis expri-

pboni?

megetur his terminis ;

oppignoro omnia bonamo

j

4

bilia

y

TRACTATUS

12

: '»WW

bilia &5 immobilia, quidam exiftimant , non com-

qo n

prehendijura, a&iones, & nomina debitorum ; ve-

1

"

Wmüu':«-"

rum, ubialia bona non fuppetunt, autnonfuf-

ficiunt, fpe&ata intentione contrahentium, &

g "

squitate naturali, prafertim fi detur mutuum

fine cenfu , videntur etiam iíta comprehendi.

iil

s.INNon comprehenditur etiam omne id , quod

I

requiritur ad competentiam ftatus pro uxore , &

(

recta educatione liberorum in iis, qui ex Jure

if

gaudent privilegio competentiz.

)

QUZRITUR 8.

Quis fit effe&us Hypo-

thece?

REsPONDEO.

Effe&us eft, quod credito-

ri aquiratur jus in rein rebus oppignoratis; &ex

[

hoc fequitur, quod res oppignorate tranfeant

n

cum onere pignoris ad quemcunque poffefforem,

etiamfi titulo emptionis, vel alterius alienatio-

nis juftiffime in ejus manus devenerint.

ExciPrITUR thàmen pecunia, &alie mer-

ces venales, quz licet cenfeantur comprehendi

in Hypotheca generali, quamdiu adhuc detinen-

tur in poffeffione debitoris , non tamen tran-

1

feunt cum jure hypothece ad alios poffeffores;

l

J

neturbetur humanum commercium.

fb a

QUZRITUR g.

Quid, & quotuplex fit

i MO m

cautio?

re ln

'RESPONDEO.

Cautio vocatur fecuritas de

tübgg

folutione verbis autrebusà debitore przftita cre-

It

ff

il

ditori.

f"

Ui

Ag)ä

DrivipriTUmR in //unplicem , juratoriam , pigno-

&fn

4 ruF

vatitiam , & /atisdatoriam feu. fideju[Joriam.

CAu-

;u*j, j

i

TIO SIMPLEX eft, quae fit nuda conteftatione

Pt

W

ä

affeveratoria verborum.

CaAUTIO JURATO-

NU

n

RIA,

"

!

DE CONTRACTIBUS IN SPECIF.

EU

MTM

RIA, quae fit jurato promiffo folutionis. CAv-

LP

TIO PIGNORATITIA eft promiífo folutionis

ELUTT

cum datione pignoris vel conftitutione bypothe-

st

cea

CAUTIO

SATISDATORIA feu FIDE-

£ll t

jussoRiA eft, quae fit cum aflignatione fide.

COT

jufforis, qui folvat pro debitore impotente.

meid, Qj

UJERITUR IO.

Quinam poffint confti-

OR

tuere pignus vel hypothecam? vel accipere?

qier Ju

RESPONDEO.

Ilii omnes & foli poffunt

conftituere aut accipere pignus vel hypothecam,

E Hypo.

qui habent poteftatem alienandi fuas res cum ad-

miniftratione libera.

Hinc r. Pignus nec dare

QUOd

nec accipere poffunt Pupilli & Minorennes fine

ratis li

authoritate Tutorum vel Curatorum.

2, lNec

Procurator vel Adminiftrator rerum alienarum

l? tratfe

Voffefforer

fine fpeciali mandato , aut mandato cum libera,

5 dliemti

res fuiprincipalis oppignorare vel hypothecare.

If

3. Femina , licetin debito proprio poffit valide

Val mer

conítituere pignus , pro extraneo tamen prohi-

mprend

betur conftituere pignus in re propria fine au*

Ita ftatuitur in S. C. ellejano,

RTR

thoritate Judicis.

ag a

Si tamen contra conftitutionem hujus Senatus-

il

Confulti jurato rem fuam in alterius favorem op-

n

pignoret , non permittitur ipfi in foro externo

exceptio hujus conftitutionis, utut introdu&tze

g d

favore boni communis.

4. Nec Prxlati poffunt

fine folennitatibus oppignorare bona immobilia,

nj

aut res mobiles pretiofas, prout patet ex auth.

Ü præüm-

Zinbitiofe , & ex decreto UnBANz1 VIIL de

anno 1624. füperius $.8. qq. 4. relatis. 5.Em-

dirif ,

phitevta, vel alius habens Dominium utile, op-

f M

nl

pignorare non poteft rem, in qua habet Domi-

nium utile.

Ra-

Ü JUW

À

Es

y!

74

TRACTATILS

us [QF

Yal

Rarro eft, quia hec prohibitio involvi-

tur tacite in contra&u Emphitevtico.

Cum

n

enim manifeftum fit, per has oppignorationes,

ndi

potiffimum clandeftinas, alienari plurima bona

j

u

ignorante Domino , nullus Dominorum pru-

J N

jl

denter fuo Emphitevte ejusmodi oppignoratio-

nes fe inconfulto faciendas permitteret, fi dehac

0«

Vs

circamftantia expreffe fuiffet cogitatum aut tra-

&atum. Et hinc etiam J'us Bavaricum has oppi-

tl

m

gnorationes prohibet füb pena caducitatis.

QUXRITUR II.

Que res poflint vel non

xdufri

poflint oppignorari ?

n K'JM]

RESPONDEO.

Oppignorari poffünt omnes

& folz ille res, que in commercio humano emi

vendiquepoffunt.

Hinc oppignorari nequeunt

T.

1. Res facre, liber homo , res publicis ufibus

IN

[

deftinate , ut funt vig, res litigiofe , res fidei-

l

commifforie , fundus dotalis &c.

Saltem fine li-

mitationibus $. 4. de emptione, affignatis.

2. Res

feudales aut emphitevtice fine confenfu Domi-

ni.

9. Solus ufus alicujus rei cuidam conceffus

DOA

fine confenfüu rem concedentis.

4. Servitutes

u

d

a&tiva & jura prediorum urbanorum aut ruftico-

hy

rum fine predio dominante fine confenfu ejus,

TU n

cujus intereft; v.g.jus iter agendi per alterius

Á

fundum.

5. Res jam uni oppignorate , finecri-

: co.

Al

mine /lellionatus feu fraudulentie Juribus exofee

f

oppignorari nequeunt alteri, quin is moneatur

'Eä liT

de priori oppignoratione.

ET l

L

h

QUZXRITUR I2.

An oppignorationilicite

h

Atj

adjiciatur pattum legis commi[Jorie ?

RrsPONDEO.

Hocpaétum non eft licitum,

Q

l

;

fed ufurarium , nifi concurrat alterutra ex dua-

DT

Is

bus

]

[

i

/

DE CONTRACTIBUS IN SPÉCIE.

25

hi

) IDVD

bus fequentibus conditionibus; nifi videlicetaut

J

ngüüratw ;

pignus minus valeat quam eft debitum; aut nifi

in cafu , quo pignus plus valet quam debitum,

Bl

It U w

ilud in defe&u folutionis debiti vendatur, &

H

exceffus pretii fupra debitum & intereffe refti-

piong

tuatur debitori.

i dEh':i

Rarr10 eft, quia alioquin creditor plus pe-

VOTA

teret & acciperet, quam illi debeatur titulo mu-

LT

tui & Intereffe liciti.

ij

QUJRITUR I3.

AÀn oppignorationi lici-

atl

te adjiciatur pa&tum anticbreftos ?

RzsPowpEO. Hoc pa&um non eftlicitum,

Of rv

fed ufürarium , nifi fru&us , dedu&is expenfis,

lum

deducantur in fortem debiti principalis , & ip-

t nequeu

fius Intereffe , alioquin concurrente jufto titulo

Micis uf

liciti.

Vfl -

RaATro eft eadem, quia alioquin creditor

lm fnel.

ex pignore, quod fru&ificat debitori, utpote

i. 25

füo Domino, plusacciperet, quam pr&tendere

nfa Donie

poffit titulo mutui, & Intereffe liciti.

concel

QuzRITUR 14. Quzenam jura confequi-

Serdiu

tur Creditor ex pignore?

jl

REsPONDEO.

Creditor confequitur ex pi-

gnore fequentiajura. 1. Jusinre, vi cujusrem

Vf

p

oppignoratam aut hypothecatam vendicare po-

te, lt

teít ij quocunque alio poffeffore , donec fibi

prihu t

fuerit folutum debitum , etiamfi ea res fuiffet

?i5 od

interea fine fuo confeníu vendita authoritate

judicis.

2. Jus retinendi pignus femel fibi à de-

yntioni

bitoretraditum, donecfolvaturtotum debitum.

3. Jus prelationis, vi cujus , fi debitor habet

y li

plures creditores , quibus fatisfacere nequeat ,

yude

creditor praefertur in folutione aliis creditori-

d

bus,

76

TRACTATUS

l xwl

bus, pignore vel hypotheca deftitutis , & non

fpecialiter privilegiatis. Ex creditoribus autem

bypothecariis preferuntur , qui habent fpecia-

JnN

lem hypothecam. 4. Jus diftrahendi feu ven-

dendi pignus alteri plus offerenti, ut ex pretio

J

fibi fatistiat , & refiduum reftituatur debitori.

l

Id enim jus nature & intentio oppignorantis ta-

p

potml

cite permittit. Ad quid enim ferviret pignus,

nifi liceat illud'diftrahere?

vl

QUJERITUR I$5.

Quz fit obligatio credi-

jtytli

toris erga oppignorantem ?

f

RESPONDEO.

Tenetur r. rem oppigno-

(ori

Ti

ratam exacta diligentia con(ervare , ita ut tenea-

(fot

tur ad compenfationem , fi culpa fua lata pignus

L

12

AR

periit, aut deterioratum eft. mNNam, ut habe-

Eu

tur l. I4. fF. de pignoratitia attione Ea, que diligens

m

Á l,v,,

b

paterfamilias. in fuis vebus preflare folet , à creditore

j

exiguntur.

!

NEQUE OBSTANT alie leges ab authori-

.a

bus relate, quibus probare intendunt, credito-

AU

rem obligari etiam ad culpam levem , quial. 3. T'it.

T

15. $. 4. Inftitut. quibus wodis recontrabatur obliga-

Mi

ijo , tantum fermo eft de obligatione Commoda-

if

i

M

fl

OLK

tarii, in cujus favorem datur commodatum , non

1

r "

de creditore.

Et in 1. 3. 5. C. de pign. a&. tan-

tum fermo eft de culpa ine addito , per quam in

Jure regulariter intelligitur /ata.

Dein, etiam-

fi in foro externo aliud difponeretur ob prefüm-

ptionem /at2 , ubi conftat deculpa, in foro tamen

interno nullus creditorum fe facile obligaret ad

]"Rmh

RWM

culpam levem , fi ea conditio expreffe exigeretur

ab oppignorante.

:i'wi'vï T

TENZ-

" MWQ

DE CONTRACTIBUS IN SPECIE.

1277

RUi (

lrl

TzNETUR 2. Abftinere ab ufu pignoris,

H

onr

nifi tacite vel expreffe confentiat debitor.

j

[[

lENETUR 3. Reftituere fructus ex pigno-

IN h

l

re perceptos, aut eos computare in fortem &

M erge

Intereffe

fi quod concurrit ex titulo.

Imo te-

AU

db

etur ad reftituendos etiam eos fructus , quos

IBOOtants

percipere potuiffet, nec tamen percepit ex cul

I p

pa lata.

'lTzNETUR 4. Reftituere pignus cum fru-

& meliorationibus , dem-

XftOo tred

&ibus, acceffionibus,

ptis expenfis, quamprimum debitum ex mtegro

fuerit folutum.

m Dþ'* n

QuzRITUR IÓ. Qus fit obligatio debi-

j drttt

1 la

toris oppignorantis erga creditorem ?

RESPONDEO.

Tenetur r. pignus tradere

|, Ut ls

que diga

tempore convento. 2. Creditorem indemnem

fervare , & refarcire damna, fiin pignustradidit

Ltl

rem vitiofam. 3. Reftituere impenfas utiles vel

neceífarias ex füo confenfu faltem tacito, feu

VEU

rationabiliter prefumpto factas.

t, treito

Ex nurs sEQUITUR, à debitore oppigno-

ia Ti

rante, aut creditore pignus recipiente peccari

tinty dio

moraliter , fi agant in regravi contra pactionem

y Comm

feu intentionem obligantis principalis , nempe cre-

du n

ditoris.

gn Q u

w

$.X

Den, t

De . Fidejuffone.

jrobpre

n forot

JERITUR I

Quid fit fideju[fio?

QU

RESPONDEO.

Fidejuflüo eft contrattus

ooigid

fe exp

Jiri&ti juris, in quo aliquis fe foluturum pro debztore pro-

mütit , (iille non potuerit. folvere,

Ti

Dix:

yo

78

TTR ACTA T US

Drxz, /iri&i juris ; quia fidejuffor non obli-

yud

f

gatur ultrà ea, que exfre[fis verbis fpopondit.

(

QUJERITER 2.

Quotuplex eft fidejuffio?

RESsPONDEO.

OR

Fidejuffio dividitur. r. In

A

S'udicialen & Extrajudicialem. 2. In principalem,

d

& fuccedaneam.

JuDricriaLrIs eft, quefit in ju-

j

dicio, & /atisdatio appellatur.

Talis fidejuffor,

MM

"

UM

fi caveat de judicio fifti, J/as; fi caveat de judi-

z

«

catum folvi, Prés, appellatur. ExTRAJUDr-

LA

CIALIS eft, que fitextrajudicium. FipEJus-

ROV

SIO PRINCIPALIS eft, quaquisfe oblizat pro

det, t

debitore principali.

FipEJussro succEDA-

NEA eít, qua quis fe obligat pro ipfo fidejuffo-

TET

Te.

IDoNEA eft, quz fit per fidejufforem ha-

l

(

bilem ad folvendum, ita ut in judicio repelli ne-

0j

Iu1DOoNEA eft, quz fit per fidejuffo-

queat.

li,

T

ï

rem , qui in judicio repelli poteft ex juffa cauía.

'Tales caufz funt, fi aubitetur de ejus füfficientia

imd,

l

ad folvendum, velfi fitlitigiofus, aut potens,

ita ut fit difficilis conventionis.

QUXZERITUR 3.

Quis fit effectus fidejuf-

fionis ?

RESPONDEO.

Effe&us Fidejuffionis eft,

quod fidejuffor teneatur in cafu impotentie ex

1)

;5

10

parte debitoris folvere illam fummam , quetem-

pore fidejuffionis erat debita à debitore , falvo

(f

il

]U

tamen beneficio excuflionis.

j d!lp

Daixr, beneficio excu[Jonis faloo.

Nam fide-

"u

juffor, fi conveniatur ante debitorem principa-

Ut

lem, petere poteft, ut prius conveniatur & ex-

ïï"fpf«"an

?

cutiatur debitor principalis , hoc eft, ut prius

* p

facultates & bona debitoris luftrentur ac ven-

4

Ca"

l

i

dantur; & tum demum, fi repertum fuerit, de-

j

Wt

bitorem

j

DE CONTRACTIBUS IN- SPECIE.

79

:lu Th p

bitorem noneffe folvendo , conveniri & compelli

u

poterit fidejuffor ad folvendum.

Hoc tamen

[ e[

,

t

beneficium excuffionis non prodeft fidejuffori,

jï('idi:uly' 1 ll

1. Si illi fpecifice & exprefTe renuntiavit ; velfi

"Dririg

eidem tacite renuntiet,non opponendo exceptio-

y QUefrin |

nem hujus beneficii.

2. Si debitor principalis

J Áj

notorie non fit folvendo.

3. Sidebitor princi-

AV& de ji

palis abfit, vel lateat, vel alias difficulter con-

XTRAJL'D;

veniriaut excuti poflit.

4. Si fidejuffor malitio-

L Ionm

fe neget, fe fidejuffiffe pro altero, & mendacii

i Oh^it pt

convincatur.

5. Si quis fidejuffit pro tali , qui

I $OA.

civiliter, hoc eft, in foro externo non obliga-

ipfo d

tur, v.g. pro pupillo, vel Minorenne.

bjuform

Qu ERITUR 4. Quinampoffint fidejubere?

lorepaliy

REsPONDEO.

r ibl

Fidejubere poffunt illi om-

nes & foli, quipoffuntalienare fua bona valide.

V: cag

Slüffcienti

Rarro eft, quia obligatio fidejufforia eft

a&ualis obligatio alienandi fua bona pro debito-

WU DO

re, fi folvendo non fit.

Hinc fidejubere non

poffunt r. Pralati Ecclefiarum Regularium vel

i dl

Secularium , obligando bona Ecclefiaftica fine

confenfu Capituli in quantitate refpective nota-

yfnris d

bili; imo, cum fidejuffio vix unquam tendat in

Dyotuted

bonum communitatis , & Prelatus Regularis, tan-

qm, g

quam adminiftrator bonorum communium, nil

djtore lt

poffit difronere , nifi ex confenfu prefuümpto

'communitatis vel univerfalis Ecclefi2, vixun-

m

rem p

quam occurret cafus, in quo Przlatus Regula-

ris abfque peccato mortali in quantitate notabi-

eniaurdd

li fidejubere poffit fine confenfu rationabiliter

d, p

prefumpto Capituli.

2. Religiofi fine confenfu

mtur i

Pralati & majoris partis Capituli.

p fuei, d

Ra-

b

8o

TR A CT A P'U.S

; m[:v

Rartro eft eadem.

3. Parochi.& alii Be-

Pfii

|

u

i

neficiati obligando bona ad füuam congruam fu-

:

ftentationem ordinata.

1pï[ !

t ust

RaArro eft, quianon habent illorum Domi-

W

nium. 4. Mulieres obligando füam dotem vel

*J

parapharnalia pro marito , vel quovis alio extra-

h

neo; in quà tamenre dantur vari& exceptiones.

Poffunt enim fidejubere in utilitatem propriam ;

Ll

M

aut fi fidejubeant interveniente Inftrumento pu-

blico & tribus teftibus ; aut fi fidejubeat pro

o

dote alterius mulieris, quidam addunt cafum;

1ris 0

ilb

quo juramento fuam fidejuffionem confirmat;

quod tamen poftremüm non admitto , quia hoc

f

juramentum füo valore repugnat bono publico,

[

repugnantia à legibus declarata..

'h'fw,l JZ

QuzRiTUR $. Qualia competant benefi-

(

cia fidejuffori ?

REsPOoNDEO. Quatuor. r. Éxcu[fonis , de

quo jam actum eft. ?. Divifionis. 3. Cedendarum

acttionum.

A. Liberationis.

BENEFICIUM

DIVISIONIS confiftit in eo,

quod ,

fi

fuerint plures fidejuffores pro debito eodem,

fidejuffor petere poffit , ut onus folutionis divi-

BENEFICIM CEDEN-

datur in reliquos.

DARUM ACTIONUM .confiffit in eo,

quod fidejuffor à creditore petere poflit, ut fibi

)fæmca

cedat omnes actiones tam perfonales quam re2a-

V Tgo

les, quas habet adverfüs debitorem principa-

Utj

lem, & confidejuffores , & alios pignorum pof-

feffores.

BENEFICIUM LIBERATIO-

IF*ERII:M

NIS confiftit in eo, quod fidejutfor petat fe li-

OIUffOIJe ;

j

berari ab onere fidejufforis ex juíta caufa. . Af-

1

n |

fignantur autem hujus rei caufz. 1. Sidebitor

jm

1

u

il

u

$

DE CONTRACTIBUS IN SPECIE.

: G1

TT

jam diu diftulit folutionem culpabiliter ; & fide-

Lt

jutfor jam diu ftetit in hoc munere.

2. Si debi-

tor principalis incipit diffipare fua bona notabi-

tlonmy

liter, aut vergeret ad inopiam ac impotentiam

lt d

OH

folvendi ; dummodo non fuerit jam prodigus

tempore -fidejuflionis fciente fidejuffore.

3. Si

du

fidejuffor pretermiffo Ordinis beneficio ante de-

UP

bitorem principalem conventus , & jam con-

l rumenwpc

demnatus , vel propediem condemnandus eft,

bt r

4. Si fidejuffor ex rationabili caufa proficifcitur

dint eim,

in terras remotas diu non reverfurus.

5. Siex

11 Cl

culpa debitoris inter eum & debitorem oriuntur

10, o

graves inimicitiz.

6. Si ita ab initio conven-

DT

tum eft inter fidejufforem & creditorem, ut ille

certo tempore evoluto liberetur à fidejuffione,

ttnt bent

7. Si fidejuffor timeat , ob nimiam procraítina-

tionem actionis contra debitorem, unum velal-

tifimi, d

terum confidejufforem labi facultatibus, acpro-

Qu

pterea petat, ut confidejuffores declarentur,

HUX

praefenti tempore effe pares folvendo, adeoque

fibi competere a&tu beneficium divi/ionis,

qui, f

It endt,

Wunonisdr

$-X

( COT

De Solutionibus.

Yifit i

UJERITUR I.

Quid fit folutio?

:pomr,utifsï

RzsPoNDEO.. Solutio eft pre/latio ejus,

j g

quod ex contraGtu debetur , tempore , loco ,. & modo de-

rem pv

Lito.

J

Tonump?

QUXERITUR 2. "/Quot fint modi , fe libe.

»

ii

of pem fell:

randi à folutione perfeéta?

RzsPONDEO. Reperiuntur duo modi ; nem-

T

B E-

pe beneficium competentie , - & ce[fio. bonorum.

[ 9l deb

!

D. mnort, Tr.de Contra&t .in [jec.

F

iINE-

"

v

82

TRACTATUS

]

at

NEFICIUM COMPETENTI/E eft pri-

vilegium certis perfonis à jure nature , velàle-

j

w

ge conceffum, vi cujus plus folvere non tenen-

tur, quam illis füpereft dedu&ta fuftentatione

[d L

]u

congrua.

CESSIO BONORUM eft privilegium

[

certis perfonis àlege competens , vi cujus refi-

o

n

gnando creditoribus omnia fua prefentia bona

& jura coram judicenon folum liberantur ab in-

[/

carceratione & ulteriori exactione, fedetiamab

ómni ulkteriori folutione, etiamfi poftea per do-

;":inirnäits

nationem, hereditatem , vel novam negotiatio-

*Uiïlï?(ïülï

nem ad pinquiorem fortunam venerint.

MW

P

l

r

]

QUuXERITUR 3.

Quinam gaudeant benefi-

cio competentiz ?

RESPONDEO.

Beneficio competentiz gau-

dent fequentes.

I. Parentes contraliberos; &

viciffim liberi erga parentes.

2, Fratres ac fo-

rores erga fe mutuo.

3. Patronus erga liber-

lf

X:

tum.

4. Maritus erga uxorem in dotis reftitu-

tione, & viciffim uxor erga maritum ex promif-

fione dotis.

5. Socii omnium bonorum erga

focios.

6. Donans ex donatione.

7. Mulie-

res honefte. . 8. Milites.

9. Socer utriusque

fCO;T,Iga

;1

conjugis conftante matrimonio.

1o, Do&ores

lg

& Profeffores bonarum artium , quia ferviunt

Md

fine cujusquam injuria bono publico.

1r. Pro-

lt

babiliter etiam illi , qui injuria temporum abf

Mf

que fua culpa adincitas redacti funt, prout Hau-

noldus, & P. Smalzgruber docent.

12. Clerici,

DT

faltem in Sacris Ordinibus conftituti, nifi dolo»

l Uf'iw (

fé contraxerint debitum ex confidentia privile-

|

l

tionem

(

gi. Tales tameq tenentur deponere eau

J

!

:

A

jurato.

DE CONTRACTIBUS IN SPECIE,

83

juratoriam de folvendo,

[Uræ) Vl

quando ad pinguicrgm

fortunam venerint.

Tenorn lt

QuxRIiTUR 4. Án reda&is ad incitas abs«

Mi

que fua culpa beneficium competat jure naturali 2

UE

RresPoNDro Affirmative.

Id probatur ex

UT

communi jure ac fenfu

gentium, & ex judicio

fati i

communi Do&orum. XNam Imperator Novella

EOE db

