Ordo, & pax

T g

» Monafteriorum , vel aliarum So

ha,

cietatum fan-

|

IU

WWl

» &arum perturbetur

» partes fiant & conventi-

fl

» Cula, nafcantur lites

$)

Ícandala oriantur. Cüm

TCf

, enim fan&tior fit Frat

rum &Sororum in eadem

AU. Si:g,

» Familia religiofa Deo fervientium ?

quàm fz-

OO

» Cularium amicorum focietas ,

& verfus ille

Lüttüsti

, Pfalmi 132. Kcce

» quam bonum €? quàm jucundum

Dl d

» babitare. fratres in

unum , magis proprié ad . eos

lt

» pertineat : Qui fà

[^

viount in unum , &? unum bomi-

fidoneh

», em faciant , ut fit illis veré quod [criptum eft, anima

i fel Atl

»» Ua , €5. cor unum , qnulta corpora , fed non multe a-

j ec r

,, nime ; multa corpora, fed non multa corda ;

(ut do-

iut i

»Cet S. Aucus T. ex

» Vius peccat fufurro

pof. in hunc Pfalmum) era-

m

» qui difcordias ferit inter

vul uf

» Monachos, aut San&timoniales, quàm qui fz-

.. cularium amicorum concordia

r

mfive amicitiam

yio t

»» labefa&tat aut perturbat.

ii

QU/RITUR 14. Quomodo poffit peccari

Tv

per detra&ionem, vel exultationem de malo a-

lieno ?.

nb

jitt i

RzsPouwDEo: De his dictum

eft in Decalo-

go Precepto 1. $. & g.

| I:Rig

[]^

qiüf

J

ínj

yug

jui

QQJ "

[l

D]

9

$. VI.

N

TRACTATUS

N

80

j u

J

$. Vl

f

!

P

A

De Gula, €& Ebrietate.

jur v

JÉERITUR . I.

Quid fit Gula ?

( t

Q

ReEsPoNDEO: Gula eft inordinatus ap-

f

:

i

petitus circa efculenta & poculenta. .

J

UJRITUR 2. Quid fit ebrietas; feu lcrapu-

la? Et quotuplex ?

RzsPOoNDEO: Ebrietas eft privatio ufus ra-

tionis per immoderantiam in potu.. Eadem eft defini-

j Dl |

tio crapule.

Dividiturautem crapula in- 7eolo-

CnAPULA THuHroro-

?0

WATI

n

gicam.& non Tbeologicam.

)v

GICA eft, in qua homo fic deftituitur ufu ra-

tionis, ut nequeat diftinguere inter peccatum &

J

non peccatum. CRAPULA autem NON Tuso-

LOGICA eft, in qua homo necdum ita deftitui-

|

WTO

l Aül

tur ufu rationis , ut nefciat diftinguere inter pec-

catum & non peccatum.

ARQNDI

An Gula & Ebrietas fint

QUAXRITUR 3.

ex füo genere peccatum mortale?

*

fi

REspoNDEO Afülirmative.

CUT

Rarro eft, quia in Scriptura proponuntur

tanquam obje&tum gravis indignationis divinz.

df

Sic dicitur Ifaie g. /e , qui confurgitis mane ad e-

'alupta:um,

brietatem . feandam ,

& potandum ufque ad ve[pe-

]C(EHFUAP(

vam , ut vino ejLuetis.

Et-CumisTus Lbhér"2H

1 i

"ttendite «vobis , me forte' gr

aoentur corda- ve[ira in

Mu

erapula , & ebrietate , & curis

bujus oite , & fü-

atf

Tanquam | la-

peroeniat in *os repentina dies illa.

UT

queus enim fuperoeniet

in omnes , qui

Jedent — faper

fi&itdeponi,:

faciem univer[a terra.

Et Apoftolus ad Rom. 13.

MT

arma lu-

&

Abjz'cz'atnus opera tenebrarum , € induamus

es.

]

!

! k*ï'llw

|

dT

|

D

DE 7. VITIIS CAPITALIBUS.

8r

cis. Sicut im die boneflà ambulemus , non in come[f-

Jationibus , &? ebrietatibus , non in cubilibus & im-

[5

pudicitüs.

Et 1. Cor. s. Scripfi vobis , fi is , qui

ol

frater: nominatur , efd fornicator , aut idolis ferviens,

aut ebriofas , aut vapax , cum bujusmodi mec cibum

Trirda

lt

fumere.

Et C.6. JNolite errare; meque fornicarü,

meque idolis feroientes , neque adulteri , meque ebriofi

i

vegnum. Dei po[fidebunt.

Et ad Gal. s. Manifefia

funt opera carmüs , foruicatio , idolorum fervitus , bo-

r

mücidia , ebrietates , come[Jationes ; qui talia agumt ,

Iiendi

vegnum Dei non po[fidebunt.

Et Luce 12..-v. 45.

hm

Si dixerit feérous : moram facit Dominus qmeus. veni-

AA T

ve; Cg caperit percutere fervos & ancillas, & ede-

Mitun

ve, C Dibere , & inebriari , veniet . Dominus. fervi

r pact

ilius , €» dividet eum , pariemque ejus cum infide-

myoy To

libus ponet.

i ia d

QUJZERITUR 4.

In quo. confiftat malitia

gule & ebrietatis ?

Vi

RESPONDEO:

Malitia gule & ebrietatis

confiftit in tribus : PRxMo in voluntaria deordina-

Torets t

iione rationis ad finem ultimum , circa objectum ex

fuo genere graviter dehoneftativum, & damnifi-

n þïOþOD)lD

cativum vite humange , utpote valde inclinans

ad conftituendum finem negativé in hoc genere

gna'ionis t

In

f t

voluptatum , & agendam vitam beftialem.

j

hoc fenfu Apoftolus dicit: Quorum Deus venter eff.

T.

Ebrius enim ineptus eft ad operandum

mstus

Phil. 3.

modo humano ad gloriam Dei , cum nec ftatus

j in

'

ebrietatis fit medium ad reparandas vires, quale

)

eít íomnus , & refectio ; nec actualis inebriatio

j T

y r

poteft deponi, ut fomnus, f1 quis excitetur ; nec

in eo ftatu permittit ullam actionem ex imperio

jl t

rationis. Itaque hic ftatus eft beftialis , & con-

F

tinet

j

D. 44mort T. de 7 . vitiis capit.

TRACTATUS

n

82

tinet gravem inhoneftatem, vite humane ex fua

m

j tend

natura ordinate in Deum. . SECUNDO, ?n perdi-

tione talentorum , qu& Deus homini conceffit in fu-

g u)

yimo. 4

ftentationem propriam , familie & pauperum.

Itaque continet etiam malitiam prodigalitatis.

d

'TERTIO, jn voluntaria inclinatione appetitus ad va-

via vitia, puta , luxurie , litium, inconfiderationis

in negotiis, perditionis temporis, neglectus bo-

norum operum, tepiditatis in divinis, adhafio-

AII

TAU

ln

(

nis habitualis ad hoc genus voluptatis beftialis,

ita ut facile homo per affüetudinem in ea volu-

MOAT d

m

n

ptate conftituat negativé finem ultimum , &c.

vi

10

Hinc Proverb. 13. dicitur: Cuj ve? cujus patri

[

Qu

ve? cuirixe? cuifovee? cui fine caufaculnera? cui

m

fuffufio oculorum? | INonne bis , qui commorantur in vi-

Af

(

n

n0 , & fludent calicibus epotandis ?

IN

ru

UJXRITUR 5. An peccent mortaliter, qui

graviter ultra congruam fuftentationem natur&

Yn

N

excedunt in cibo & potu, etiamfi non priventur

ufu rationis, nec repleantur ufque ad vomitum?

!N

RESPONDEO I.

Si exceffus ille notubilis &

evidens fit , & quoad valorem efculentorum vel

DIb

poculentorum pertingat ad quantitatem fufficien-

Mgny

tem pro gravi furto refpectu communitatis pau-

Mul

perum , nempe mediam partem aurei , talis ex-

d df

"

ceffus eft peccatum mortale, etiamfi non fequa-

pj

litt

tur vomitus, aut privatio rationis.

r

Drxr: notabilis & evidens.

'Talis exceffus fo-

ret, ubiquis jam advertit; íe manifeíté trans-

Xtni

"t

gredi, faltem venialiter, limites temperantiee vel

" æfümag

honeftatis , & tamen ultra materiam peccati ve-

t

hu

nialis per

git aggravare notabiliter quaptitatem

1

l

n

:-

m

ll

D

expeníz.

RAarcio

|

'*W M

DE 7. VITIIS CAPITALIBUS,.

83

p

"U

ATIO eít, quia quilibet füb peccato mor-

tali tenetur fu

lted

perflua füo ftatui & familiz eroga-

Pt

1

ä

re in pauperes ,

prout oftenfum eft in Precepto

prim. Ergo, cum ea,

I i

quz talis infumit in fuper-

MTt

fluos cibos & potus, e

videnter pertineant ad fu-

perfiua, eoipfo in przfata quantitate conftituent

iOl

1 tj

peccatum mortale, dum fübtrahuntur

pauperum

communitati.

d d

RESPONDEO 2.

lptirid

Si ille exceffus notabilis

quoad valorem efculentorum vel poculentorum

jl

n

(

committatur ab habente uxorem vel familiam

1 uldmu,j.:

pauperem , octava pars aurei fuperflué infumpti

fufficit ad conftituendum peccatum mortale.

RaT10 eft, quia fubtrahere uxori vel fami-

d

li pauperi octavam partem aurei, eft peccatum

mortale,

prout in Pracepto feptimo de furto di-

Dortlltnt

&um eft.

TOE

IpDEM PROPORTIONALITER DICENDUM

X r

EST de mediocriter divite , ut exceffüs cum fü-

P

perflua expenfione quartz partis unius aurei feu

Tle vt

Vlentonuti

tum mortale.

unius floreni fufficiat ad conftituendum pecca-

)

quenlits

mmüitdi]

REsPONDEO 3. Ad conftituendum pec-

catum mortale perinde eft, five per exceffum e-

uuni,

jusmodi afcendatur ad quantitatem füfficientem

asl

pro gravi furto per unum a&um, five per plures

Yi

a&us moraliter continuos,

prout continui funt,

fi quis fingulis diebus Domi

Ti exc;ü'ï

nicis ac Feftis in ho-

fpitio metas fobrietatis excedat.

Exceffus enim

t

leves in zeftimatione morali eatenus coalefcunt

n

in füummam gravem.

W qUällï'ï

RzsPONDEO 4. Si exceffus notabilis quö-

ad cibum vel potum fit habitualis, ita ut peccans

Rx

P^

habeat

D

84

TRACTATUS

i u

habeat confuetudinem ordinarié excedendi in ci-

ii

bo vel potu , omnes a&us provenientes ex tali

ET

confuetudine funt peccatum , quamdiu malitia

ial

hujus confuetudinis tion fufficienter retractatur

w]

per eflicacem conatum eradicandi talem confue-

Ti

tudinem, v. g. per fugam occafionum ex prava

focietate, aut per peenitentias pro lapfibus , puta

jejunia, abftinentias , &c. etiamfi ille exceffus

£

non afcenderet ad quantitatem fuflicientem pro

li

materia gravis furti , nec peccans privetur ufu

n

ii

!

rationis.

)

UM

u

RaATIOo eft; quia ipfa hec confuetudo con-

tinet malitiam gravem, utpote voluntatem habi-

st t

2030

tualem conítituendi negativé füuum ultimum fi-

ip

l

M

nem in tali voluptate irrationali ac beftiali , ut-

d

pote nec relato , nec virtualiter referibili ad

Deum.

h

LU

N

REsPONDEO 5. Peccant etiam mortaliter

l P'Ok

in hoc genere Prxlati & Religiofi, fi per comef-

fationes aut compotationes fimul uno a&u vel

fücceffivé ultra eam quantitatem, quz jam mani-

J

fefté faltem peccato veniali transgreditur limites

tih i

temperantie vel honeftatis , infumant fuperfiué

o ;

notabilem quantitatem fufficientem pro materia

ravisfurti; aut fi habeant confuetudinem ex-

t p

PETD

cedendi in cibo & potu , etiamíy non priventur

ufu rationis , nec fatientur ad vomitum, nec per-

Tj

A0

veniant ad quantitatem fufficientem pro materia

ravis furti.

Idem dicendum de illis Pralatis,

&

T? (

qui permittunt talia fieri.

N Wïf&?ï,

RaAcrOo eft, quia Religiofi longé magis te-

nentur fua fuperflua erogare in pauperes vel alias

'A'ö,ämjm

i gra-

"od

Fgufas pias, quàm f&eculares ; cui obligation

viter

b

DE 7. VIfIUs .C'APITALIBUS. 85

äexcedenæj:

viter coptraveniunt per ejusmodi graves vel re-

N

petitos exceffus.

Et in cafu, quo non perve-

[TN

niunt ad quantitatem gravem , nihilominus ipfa

lr

confuetudo fic excedendi continet malitiam gra-

li dnus

vem, przefertim in Religiofo , nempe volunta-

d

tem habitualem , negativé conftituendi fuum ul-

t lnl :

timum finem in ejusmodi voluptate repetita ex

ii n

fuo genere non referibili ad Deum, aut certé in-

Vif

hefionem habitualem ad genus voluptatis , ex

QY

ril'v'f:.

fuo genere indu&tivi ad varios effectus nocivos

generi humano.

Hzc omnia, quod in comeffa-

n

tionibus & compotationibus non folüm tunc

TO

peccetur, fi homo privatur ufu rationis, fed et-

[up ul

iam quando ufuüs efculentorum vel poculento-

Fl

rum eft fuperfluus , aut quando frequens excef-

tt hr

fus tranfit in habitum,

x

PROBANTUR etiam ex Scriptura & Patri

m Qurtat

bus.

1. Proverb. 23. v. 2o. 1Voli e[Je in conviviis

um

jotatorum , mec in come[Jationibus eorum, qui carnes ad

]u d

vefcendum conferunt 5 quia «jacantes potibus & dantes

qe gt

Symbola confumentur. In hoc Textu precife ar-

srelltris

guitur confuetudo compotandi & comeffandi ,

juna:

tanquam caufa ex fuo genere frequenter indu&i-

p t

va ad paupertatem , & ob hoc ipfum intrinfecé

Similiter fub ratione indu-

al

mala, ac inhonefta.

yi n

&iva generali ad varios effe&us generi humano

i L

nocivos carpitur confuetudo compotandi Pro-

gt

verb. 13. , ubi dicitur : Cui ve? cujus patri v« ?

iil

Cui rixe? Cui fovee ? Cui fine caufa vulnera ?. Cui

Juffufio oculorum ?. INonme bis ,. qui commorantur in

g

vino, €9 fludent calicibus epotandis ? 1n hoc Textu

apuee

iterum eft fermo de confuetudinariis in compo-

T5

tatione.

.obligatioE

86

TRACTATUS

Wi

tatione. De malitia autem prodigalitatis in com-

mü qm V

u

eut

potationibus reperibili , & de inhoneftate plus

quàm beftiali , loquitur S. CixzsAR1U s Serm.;22.

m [

inter Auguftinianos, fic ait : ,, Confiderent ebrio-

üid

(F

!

Ü

1(1

»Ííl, i non pejores animalibus judicandi funt.

Ys

» Cum enim animalia amplius, quàm eis opus eft,

Oi /;]

huartil

» bibere nolunt, illi & duplum & triplum , quàm

» €is oportet, potum accipiunt. Etunde tribus

u

»àaut quatuor diebus refe&tionem rationabilem

» potuerant habere, uno die cum grandi peccato

'

» füo contendunt perdere potius, quàm expen-

» dere. . Atque utinam vel potum tantummodo

st

Atf d

» Perderent, & non etiam ipfi perirent., IpEM

z

l. c. Serm.

zi

9;.

» Qui amico fuo nimium propi-

fipt.

Ti

Mi

nr

|

» nando in anima efficitur inimicus, & corpus e-

»jus debilitare, & animam probatur occidere.

U

1

» Melius erat , ut ex illo ; quod una die plus eum

»aCcipere coegit , quàm expedit , per duos aut

P

» tres dies ipfum amicum ad fuum conviviufn re-

V

» VOcaret ; & unde eum una die nimium biben-

!

» do debilitat, ipfum in aliis diebus fufficienti po-

m w

)JU

»tureficeret; ut necille potum perderet , nec

,l

» amicum deciperet ; aut certé quod eft melius,

t d

» quidquid nimio potu perditura erat gula , pau-

in perm

» Peribus daretur in eleemofynam , ut & caro ra-

sprini n

» tionabiliter bibendo reficeretur , & per miferi-

ij l

» Cordiam pauperum animo redemptio prepara-

)

Ri

» FetUr. ,

S. AMBRosr7us l. de Paradifo C. 15.

n feyih

obfervat inhoneftatem primi gemeris in comef-

,

a

QU

fatione & compotatione confuetudinaria , quod

?

lï

Nnre

nempe homo in hac voluptate habitualiter con-

[

À

|

;

LU

T

ftituat finem negativé ultimum. , Qui funt, in-

» QUit , qui (ut ferpens) in utero fuo ambulant,

") d

» nifi

Ro

|

3

DE 7. VITIIS CAPITALIBUS.

87

adigijïläü 1

:

,nifi qui ventri & gule vivunt , quorum Deus

S:lanx l

, venter eft , & gloria in pudendis (in confufio-

Y

ii

p

,ne) eorum , qui terrena fapiunt, & cibo onera-

» i ad terrena curvantur., Lanc animi à füper-

YT

;

ii

nis depreffionem in hoc vitio CunrsTUs in-

(n d

l

nuit; dum Luce 21. dicit: Zfitendite, ne corda ve-

t

flra. graventur in crapula & ebrietate , €? curis bujus

LE Ws

Jüculi , & fuperoeniat in vos vepentina. dies illa. D.

VL r

Gnzconius l. 3o. Mor. C. 13. obfervat, per in-

Vgl y

temperantiam omnes virtutes fubverti. ,Mens,

Ls i

, inquit , füb gravi confufionis dedecore à fpiri-

Q at

, tualis certaminis congreffione repellitur, quan-

pttot

)

, do infirma in carnis predlio, gulee gladiis confof-

lO nitin |

Nonnulli aliquando etiam , qu£

» fa fuperatur.

t a

, magne funt fortitudinis, faciunt ; fed dominan-

QUutr o

, te gule vitio per carnis illecebram omne, quod

tade pl

» fortiter egerint , perdunt ; & dum venter non

, pttost

, reftringitur , per carnis illecebram omne, quod

LOI

,fortiter egerint , perdunt , & dum venter non

tiniun o

» reftringitur

, per carnis concupifcentiam fimul

xf

bruuntur. Unde & de Nabu-

, cuncte virtutes O

.

VM

» chodonofore vi

ncente fcribitur: Princeps co-

qudu

uid e-

»Qquorum deftruxit muros Jerufalem.

netp,

,nim per muros Jerufalem fignificans Scriptura

y, ul

, exprimit , nifi virtutes anima, qu ad vifionem

m t

,tendit? Aut quis coquorum Princeps, nifi ven-

at

»

ter accipitur , cui diligentiffima à coquentibus

fervitur? Muros igitur Jerufalem Prin-

|

a'mjf

, Cura

vt

|

»Ceps coquorum deftruit,

quia virtutes animz,

di, InEM

;.l

gtult

, dum non reftringitur venter, per

ebiia

in Paftorali part. 3. admonit. 20. , Hofti callido

»(ferpenti) divina voce dicitur: Pectore &

) nQUi llïj

lp

,ventrerepes, Gen.3

, acfi aperté diceret ;

!

»

Co-

Fa

88

)u

TRAC TATU?

n

s

» Cogitatione & ingluvie füper humana corda

»dominaberis.;, Inclinatio Gule ad omne ge-

)mentane

nus vitiorum etiam exprimitur Ezech. 16. v. 49.

»

genüun]

Hhc fuit iniquitas Sodome ,. füperbia , faturitas panis ,

»

a

d

€9 abundantia.

Damna temporalia- quoad bona

h

fortunz & quoad bona corporis , nempe quoad

)

li

[i) hU

fanitatem , ad quz damna confüetudo füperflué

comeffandi & compotandi per fe fenfim ac gra-

[

datim difponit, Scriptura & Patres in pluribus

p

,a

locis indicant: Sic Proverb. 2 1. dicitur: Qui di-

ligit epulas , in egeftate erit : qui amat vinum ($ fin-

i, v

guia , non ditabitur.

Et Ecclef. 19.. Operarius ebrio-

gl

fs non locupletabitur.

Valetudinem corporis gula pro-

frrs n

jfligat , bominem interimit , imo oivum fapelit.

Hinc

Dnmj

Ecclef. 37. preceptum illud faluberrimum tradit

Bj Md

MM

el

SpiritusSanétus : INoli avidus e[Je in omni epulatione,

€? non te effundas faper omnem efcam : in multis enim

I!f

EX

efcis erit infmrmitas. --- Propter crapulam multi. obie-

"

vunt: qui autem ab[Tinens eft , adjiciet vitam. Et Pro-

" h

Y

verb. 25. Cuive? Cujus patri oe ? Cui rixe? Cui

) PUR

fovee ? . Cui fine caufa vulnera ?. Cui füffufio ocu'orum?.

;,m";m

Nonne bis , qui commorantur in vino , & ftudent calici-

y ts

bus epotandis ?. ne intuearis vinum,quando flavefcit, cum

) efl; Ü

fplenduerit in vitro color ejus : ingreditur blandé, féd in

st

novi(fimo wmordebit ut coluber ,. & ficut regulus venena

IT

diffundet.

culi tui videbunt extraneas , & cor tuum

ïf' "m

loquetur perver/a.

Et erts. ficut dormiens in tnedio ma-

! C ndis

ri, 69 quafi fopitus gubernator ami[Jo clavo : & dices :

BD

Verberaverunt , fed non dolui : Traxerunt me , & ego

TOb

non fenft : Quando evigilabo , &? rurfus vina reperiam?

Mala ex ebrietate confecuta diferte defcribit S.

t

m

u Wt

Basrrrus Homilia in ebrietatem , in qua hdc ha-

il i

ll

bet inter alia: , Ebrietas rationisinteritus, robo-

Wü m l

» 1i$

DE 7. VITIIS CAPITALIBUS.

89

d

»ris pernicies, fene&tus immatura, mors mo-

Ub d Qf

DT

, mentanea.

uid, quafo, funt ebrii , quàm

» gentium idola? oculos habent, & non vident:

'rc'lha' |y

j

,, aures habent, & non audiunt ; manus paralyfi

, affectas habent, pedes infirmos , atque emor-

l'h, ngm

N

[j

331 50095 :09€.5,

S. Bafilio concinit S. AMBROo-

Aulo f:

siUs Lib. de Elia & fejunio Cap. 14. ,, Rogas

Áefni

»(inquit) ad jucunditatem, cogis ad mortem :

IG

, invitas ad prandium, efferre vis ad fepulchrum:

hr

, Cibos promittis, tormentairrogas: vina pra-

DT

, tendis , venena fuffundis.

Omne enim, quid-

] O;em,',

,; quid nocet, venenum eft. "Tollit fenfus, vi-

n

)

», fcera exurit , fomnum infeftat , caput vexat.

i

In

,

j

,, Et jam major pars vini, quàm veneni eft. De-

n

T

:

]

n

,nique venenum vino excluditur , non vinum

Ht d

,veneno. Merito Deus per Moyfen non folüm

ml

», veneno , fed etiam Draconum veneno, vinum

r i d

, comparavit dicens: Furor Draconum vinum eo-

W

L

im, I

, Tum , & ira afpidum infanabilis ; Et pulchre ad-

uroet Q

1

», didit , infanabilis ; multi enim à reliquo ferpen-

!

|

l

A

,

*

f

UL

,tium veneno curantur , nemo ab ebrietate.

M

, Certe veneno caro vulneratur , mens fine no-

[

"m

ii

!

;

«.u».',hu,

, Xà eft ; ebrietas ad corporis mortem , mentis

tll

,, etiam crimen adjungit. ,,

Huc pertinet Para-

j rgir:

bola de Epulone divite Luc. 16. v. 19. ubi dici-

mï[ll j G*U

tur: Homo erat dives , qui induebatur purpura C&j by[-

iminrt

fó , & epulabatur quotidie fplendide , & fepultus eft n

inferno , ubi faftus , confuetudo comeflandi & ob-

WVJ ii 5

TM

livio pauperis Lazari, tanquam tres diftincte cau-

fe, allegantur pro caufa damnationis. Ex his

ii l

omnibus patet, quod intemperantia in cibo & po-

(íre l

g

tu habitualis, quando tranfit in confuetudinem,

etiamfi non excedat ad privationem ufüs ratio-

u"sinceritw:-*i

Es

nis,

TRACTATUS

)

9go

T.

nis, vel ufque ad vomitum , fit tamen feecunda

plurimorum malorum mater , ac proclivis in ea

DT

l. !

difpofitio , adeoque ex fua natura ac intrinfecé

obje&um gravis indignationis divinz.

bt

UJERITUR 6. An fit peccatum mortale,

jl

j

fefe inebriare ufque ad privationem ufus ratio-

Ü

1

u

nis, aut vomitum, etiamfi in cafu particulari non

concurrat periculum alterius mali vel peccati ,

,

^

neque id fiat ex habitu?

REsPONDEO Affirmative.

Dl

'

l

RaATro eft, quia, etiamfi non concurrat in

o:mod

cafu particulari periculum alterius mali vel pec-

d

cati, reperitur tamen in hoc a&u gravis inhone-

M

ftas , reperibilis in hoc, quod deturpet enormiter

Upt

[

imaginem Dei , eamque reddat in operando fimi-

t

(

lem beftiis. Dein, etiamfi nec attenderetur ifta

PU

Tá

generalis inhoneftas , nihilominus verum eft di-

l

J

If

cere, quod cum ejusmodi inebriatione concurrat

wIE

generale periculum gravium malorum , hoc eft , refpe-

Y

&u plerorumque hominum , ita ut plerosque pro

W

U

diverfa cujusque difpofitione inclinet faltem ad

i

unum genus malorum , puta luxuriz, proditio-

hre Q

nis fecretorum, indeliberationis in negotiis ar-

Ü be

Iw

u

duis, negle&us legum forte pro duraturo inebria-

DF

&i

tionis tempore urgentium , fcandali, torporis cir-

I pl

ca divina, rixarum , contumeliarum, blafphemia-

R d

rum, &c. Eft autem generalis Regula, prout o-

-f'qm EM

ftenfum eft in Trattatu de Legibus , quod objecta à

Legislatore prohibita ob generale periculum,

lh

N C

w?

]

i

non fiant in cafu particulari licita ob ceffationem

u

ericuli. Sic enim , ubi geftatio armorum eft

r

I N

prohibita ob generale periculum , ea non eft li-

cita pacifico fenecioni,

in quo non eft periculum.

iil

Hac

i

N *'UOW'

J

DE 7. VITIIS CAPITALIBUS.

L t

9t

UM

Hec refponfio PnonATUR r. Authoritate

-Thomeg. 2.S.Ambrofii. s. S.Petri Chryfo-

At

.

logi. D.'l'HoMAs 2. 9. q. rs0. a.2. C. fic fcri-

bit: ,, Culpa ebrietatis confiitit in immoderato

*?cmtum Nj

» Ufu, & concupifcentia vini. Hoc autem con-

AORD

at

»» tingit tripliciter. Uno modo fic, quod nefciat,

B vl

» potum effe immoderatum , & inebriare poten-

»tem. Etfic ebrietas poteft effe fine peccato :

'e.

» Precipué fi ex nepligentia homini non con-

]

»tingat. Sic Noe inebriatus fuiffe creditur. A-

egius rAl

» lio modo fic, quod aliquis percipiat, potum effe

»immoderatum, non tamen aftimet, potum effe

r

Aipanm

»inebriare potentem : Et fic ebrietas poteft effe

» Ccum peccato veniali. Tertio modo poteft con-

DO

Jtendeet

» tingere,quod aliquis bené advertat, potum effe

»immoderatum , & inebriantem ; & tamen ma-

s

Q CODAU

» gis Vult ebrietatem ihcurrere, quàm à potu ab-

»Ítinere. Et fic ebrietas eft peccatum mortale ;

o

o

» quiahomo volens,& fciens privat feufurationis,

»quo fecundüm virtutem operatur , & peccata de-

i m t

» Clinat; & fic peccat mortaliter periculo peccandi

us m

»,Íe committens. ,,

D. AMnnosrvus Lib. r.

i g

NG

de Abraham Cap. 6. ,, Sané (inquit) difcimus,vi-

» tandam ebrietatem , per quam crimina cavere

ii n

,,non poffumus.

Nam , quz fobrii cavemus,

.w

n

»» per ebrietatem ignorantes committimus.

Pa-

SRBQUMW&;

» rum eft, quod ea inflammat libidinem, accen-

; g

'

» dit cupiditates corporis: ipfa quoque mentem

g p

»» fübruit, & animum capit, fenfum extorquet. ---

Tl

», Multi fe fortes putant , num fortiores quàm

j m

»Lot? Num continentiores quàm Noe? Non

r um f:i

», ütique ;' vitia Patriarcharum Scriptura expo-

»» fuit, quosæ*i&os vino legimus : fed ut tu difce-

jd PW

» I€8,

902

TRACTATUS

)

,,V»res, quid caveres. Ille nudus jacuit, ifte filia-

mpramw

,rum errori paruit.

Etc INoe juftus deceptus

M

1

:

, eft , quia vini vis adhuc ignorabatur , fed in il-

Y

,,lo inftru&us es, ne tu ignorares. Lot filiabus

TP

f

»Íe credidit , & per fenedutem madidam vino

r

»folutus, commifit inceftum ignorans: tu fic

, bibe, ne capiaris. Inftruant te Patriarchee non

, folüm docentes, fed etiam errantes.

Ideo ite-

"i

»t

atum eft exemplum ebrietatis , ut confirme-

u

,tur Magifterium cautionis.,, Et S. PETRUS

n

CusvsoLocus Serm.62. ,, Meritó (inquit)

m

,»inter cetera, quz in difpenfatore malo arguit

Bu

mi

p

», hodiernus fermo, vini condemnat infaniam, di-

u n

, cendo : Quod fi dicat ferous ille, Moram facit Do-

lm äqc Lj.

,, minus weus venire : & caperit percutere pueros , Cj

o

&m o

1 d

,ancillas, €9 edere, €9 inebriari.

Proprié dixit:

», edere , & bibere , &2 inebriari , C? percutere. Ebrie-

,,tas Cxdis mater , parens litium , furoris geni-

Vr

» trix, petulantiz deformiter eft Magiftra: hanc,

:iï:urän

NT

, qui habet, fe non habet; hanc qui habet, ho-

""

,4mo noneft: hanc

qui habet, non peccatum

B»M'k

»» facit , fed ipfe eft peccatum.

Ebrietas eft de-

f

,,mon blandus, venenum dulce, rabies volun-

Ti D)

, taría , invitatus hoftis, illecebra honeftatis, &

(per (

, pudoris injuria: hanc nullus noverit Chrifta-

100 d

, Dus, ne auditu quidem Sacerdos attingat: ne,

i Comn

» qui eft forma virtutum, vitiorum inde fiat , &

anfubdi,

, inveniatur exemplum.

: QLZEM

QuzRnITUR 7. Anebriofis, nifi fe emen-

t

dent, poflit denegari à Parocho Communio Pa-

fchalis ?

F ii

REsPONDEO: Ebriofis, nifi fe emendent,

"ilig

poteft & debet denegari Communio Pafcha

lis.

:VLEWQXD

In

A WW

]

)

DE 7. VITII$ CAPITALIBUS.,

93

Vb

e MUS dü;j'l

In praxi tamen, fi prmoniti emendationem fpon-

d -

deant, primo anno poteft credi eorum fponfio-

n

ni; imo fi notabilem emendationem fpoponde-

um

rint, etiam fecundo anno ; fi autem ferme nulla

i ;

apparuerit emendatio, pramifía prius communi-

catione cum Ordinario , vel aliis duobus Paro-

t

ii

Tl

:

li

chis , ne fidatur proprio judicio aut prejudicio,

"

x

WU

i

juxta eorum contilium Communio Pafchalis de-

)!

$n

negetur, vel ufque ad prefixum certum emenda-

!

Ita habetur CAPITU-

i

m

MM

r

tionis tempus differatur.

LARIUM l. 5. C. 162. ubi dicitur: , Magnum

Dd

Tondt i

» malum ebrietatis, unde omnia vitia pullulant ,

f r

,

»1nodis omnibus cavere pracipimus.

Qui au-

; lii

»tem hoc vitare noluerit , excommunicandum

»eum eífe decrevimus ufque ad emendationem

Toyré

um D

» congruam. ,

Ils autem temporibus excom-

municatio potifimum confiftebat in fequeftra-

,f j

tione à S. Communione. Similis fequeftratio ha-

: n

betur in CoxciLI0 MOGUNTINO anno 813.

qi Es

C.46. & in LiNGOoNENSrI Tit. 11. C. 6.. & in

w

BuncHARDOI.14. C. 2. & in Ivowzg Carno-

D d

tenfi Past, 13. C-70;

uod autem attinet Cle-

N v

ricos, P. NATXLiIS l. c. art. 5. affert varios

bza'mneüef

Canones Conciliorum , in quibus jubentur huic

o

vitio dediti triginta vel quadraginta dierum fpa-

nl

4]

j

du 4:.

;

tio à Communione fufpendi , aut corporali fup-

n a

plicio fubdi.

QuicRITUR 8. An peccent mortaliter, qui

"N

alios ad e&quales hauftus cogunt ? vel alios per

o Conre

iteratas invitationes ad bibendum periculo ine-

briationis exponunt ? Et quomodo puniendi?

n

ed

RzsPoNDEO: Peccant mortaliter , qui alios

muuio -

bibere cogunt ad equales hauftus ; vel qui ite-

ratis

u

94

TRACTATUS

j al

n

ratis invitationibus ad bibendum fe aut alios. pe-

riculo inebriationis exponunt.

Clerici veró hu-

magmtw

m

jus peccati rei, nifi poft Superioris commonitio-

nem fatisfecerint , fufpenfione ab Officio & be-

nWW

uv

n

neficio ple&endi funt. lIta P. NATALI1Ss l.c.

t

"

art. 8.

N

Id PRosBATUR quoad primam partem , quia

judicio SS. Patrum in hac coa&ione ad zquales,

^il

f

vel iterata invitatione ad frequenter bibendum

a

reperitur magna inhoneftas valde oppofita ftatui

j

q

vite Chriftiangz.

S. BAsrLivs Hom. 14. in e-

as

brietatem ait: , lu homo convivium in aciem

AJBROSTU

» bellicam convertifti.

Ejicis juvenes manu du-

(uluta

m

» &os tanquam in pralio vulneratos , ectatis flo-

,demma

»rem vino abfumis, vocas ad ceenam ut amicum,

vt

» poftea ejicis ut cadaver, vita illius per vinum

"

Imye:

1

j

Hr

» extin&ta.

Cüm autem putantur jam effe bené

VU

»poti , tunc bibere incipiunt , potantque pecu-

u $

»dum more , ut ex fonte perenni equas fcaturi-

M

A

jl

'm M

» gines accumbentibus adminiftrante. Proceden-

V

»te namque potatione prodit in medium Adole-

»fcens nondum ebrius , phialam vini refrigerati

4l

EL

"

n

» humeris ferens.

Is fübmoto illorum pincerna

TU (etf

»in medio adítans per obliquas fiftulas &quam

&alirerfäf

,

» convivis diftribuit ebrietatem.

Novum genus

tl fnm

»hoc menfure , ubi nullus eft menfurz modus,

At qig

,ut per poculorum zqualitatem inter eos nulla

5IDO pf

» fit invidia, nec alius alium bibendo excedat aut

W Ttity

d

» fuperet,

Arripit quisque ante fe pofitum ca-

'.ïääühh' m

»nalem, ut ex quadam cifterna more boum fine

. Wïï; i

» refpiratione uno hauftu tantum bibere conten-

33*.nes, PT

» dant , quantum vas illud per argenteam fiftu-

» lam ex füpernis fuppeditat. Refpice parumper

J

* ;l

'tlru

ntu;[

na

DE 7. VITIIS CAPITALIBUS.

95

»ad miferum ventrem : difce füfcipientis vafis

, magnitudinem , quod unius heminz fit capax :

MTM

»Quamobrem jure clamat Propheta: V fur-

p

»gentibus mane , & ficeram perfequentibus , &

Mi

»in vino perdurantibus ufque ad vefperam &

»diém in ebrietate confumentibus , ac nullum

11 r

!

» tempus ad confiderandam Dei fapientiam, & o-

i ad'æ:,

Atf

»pera manuum ejus dignofcenda interponenti-

iöï:

p DUS.

Vinum enim illos comburet.

Quod fa-

m

, né dicit, quoniam vini calor corpori 1nfuíus ,

T

» igniculus fit ignitorum inimici jaculorum. S.

m

AMBROsIUS Lib. de Elia & Jejunio cap. 17.

Ut

» Quid autem oftentationes potantium loquar ?

110, £

» Quid memorem Sacramenta, qu:x violare nefas

147 UER

»arbitrantur ? Sinamus , inquiunt: Opto Salu-

[ pe r

» tem Imperatorum , ut qui non biberit, fiat reus

jb

» indevotionis, videtur non amare Imperatorem,

AU D

»qui pro ejus falute non biberit. O pis devo-

tqui r

» tionis obfequium ! Bibamus pro falute Exerci-

s Pa

»tuum , pro Comitum virtute , pro filiorum fa-

eüm Md

»nitate, & hzc vota ad Deum pervenire judi-

» cant, ficut illi, qui calices ad fepulchra Marty-

Ti

Rn p

»rum deferunt, atque illic ad vefperam bibunt,

ülts a

» & aliter fe exaudiri poffe non credunt, O ftul-

BD

» titiam hominum, qui ebrietatem facrificium pu-

meliz o

»tant! qui eftimant, illis ebrietatem placere, qui

d

n

]

»jejunio paffionem fuftinere didicerunt ! - - -

i

T

?

» Quid retexam auditum mihi non poculi , fed

jl

13

» profluvii genus , quo in ora hominum tanquam

» per fiftulas, aut canales vina funduntur ? hos

T

i

10

!

f0

» homines, an utres verius eftimarim ? & tamen

» ipfi utres , nifi moderata transfufio fit , fepe

ï

n

Per cornu etiam fluentia in fau-

[

p

»IUumpuntur.

» C6$

*

TRACTATUS

Db

96

, Ces hominum vina decurrunt; & fi quis refpi-

m

y raverit, commiffum flagitium , foluta acies, lo-

E

»Co motus habetur.

Aqua decurrens à Libano

u yi

l

Í

; cautes rupeas folvit, quomodo mollibus putant

»

duti

D

»nequaquam nocere viíceribus vinolentorum

,Ut

, impetus fluentorum ? , . S. CxsARIUS Serm.

9o. aliàs inter Auguftinianos de Tempore 23r.

nuncin Appendice 294. , Qui alterüm cogit, ut

1

il

I

—

N

» fe , plufquam opus eft, bibendo inebriet, minus

»malum ei erat , fi carnem ejus vulneraret gla-

!

l

EUR

, dio,quàm animam ejus per ebrietatem occideret,

r

Et infra: ,Sed illi miferabiliter fe excufare co-

giau,

,nantur,*dicentes: Ingratum habeo amicum

Al l

»meum, fi, quoties illum ad convivium vocave-

frtert

,

»IO, potum ei, quantum voluerit, ipfi non de-

Et non fit tibi amicus, qui te Deo vult

r

Á i

» dero.

mü

» facere inimicum , qui & tuus & fuus eft inimi-

J

sicus - f.06, & alium inebriaveris, hominem a-

AT

»micum habébis, & Deum inimicum : & ideo fa-

» pienter confidera, an juftum fit, ut te à Deo fe-

L

»pares, dum te ebriofo conjungis. Ad extre-

p

,mum tu eum noli adjurare, noli cogere, fed in

Oa

» poteftate illius dimitte, ut quantum ipfi placue-

l)

Al

, Iit, bibat : ut fi fe inebriare voluerit, vel folus

E!INXO

» pereat, & non ambo pereatis.,, Et Serm. 91.

»

ui amico füo nimium propinando in anima

Ua i(

h

»

!

&

1

[

» eificitur inimicus, & corpus ejus debilitare ,

nl

&t On

»animam probatur occidere. Melius erat, ut ex

T Vilüm

Y

»illo, quod una die plus eum accipere cogebat,

»quam expedit , per duos aut tres dies ipfum a-

L

g

»micum ad füuum convivium revocaret ; & unde

';ïäincenril

,eum una die nimium bibendo debilitat , ipfum

» in aliis diebus fuflicienti potu reficer

et; ut nec

Vij

,1lle

?fJ'.u

u

l

"Ul Ty'd

!

DE 7. VITIIS CAPITALIBUS.

97

v s

js ille/potum perdefet, nec amicum deciperet :

g

;; àut certe, quod eft melius, quidquid nimio po-

] lls

»tu perditura erat gula , pauperibus daretur in

A i

» eleemofynam , ut & caro rationabiliter biben-

AA

» do reficeretur, & per mifericordiam pauperum

Ts

, animo redemptio prepararetur.

Trgs

!

Quoad ficundam partem de. Clericis in Capitulis

m

HiNcCMARr, Archiepifcopi Rhemenfis, & in De-

cretis INNoczgN' TII IIIL fic habetur: HriNwc-

t vübes:

Ym

MARUS anno 852. fic fcribit: ,, Nullus Presby-

» terorum , quando ad Anniverfarium diem tri-

Atf r

us

» Belimum , feptimum aut tertium alicujus de-

,funéi, aut quacungue ratione ad Colle&am

PU

