4j o Be

g at

niufn cum duabus fücceffivé uxoribus, five

m d

— fit intevpretativa per matrimonium cum vi-

sii fääl' at

dua vel cum duabus fücceffivé uxoribus ra-

u eictlt

tione impedimenti invalidum five fit //j;/-

ii

K

£udinaria per matrimonium attentatum &

joat

confummatum cum virgineabeo, quicon-

gien i

ftitutus eft in facris Ordinibus vel eft reli-

giofus, l. cc. q.9,

iedh t

«j tditüm

89. Ex defedu lenitatis irregulares fünt , quï

geptearmen

committunt homicidium in bello etiam jufto,

ao OT

qui judicium fanguinis agicant, aut trun-

1 At 2f

.Cationem membrorum inferunt actione quà-

tifma d

dam prafeferente fpeciem fxvitiz.l. cc. q.:o

m ( fbl

9. Non incurrunt irregularitatem ex defe&tu

35 pofün

lenitatis Przlati , (i judicibus fübditis injun-

* ml

gantin cafu particulari ,. ut inquirant &

aifrtità

juxta jura poenam fanguinis inferant ; néc

eam incurrunt Clerici, (i malefactores ra-

autnam f

lii

tione fatisfationis ad judicem deferant, li-

W

cet morte plectantur, nec Principes con-

dentes legem poenalem. l. cc. q. 11. 12. 13.

lsls

o

10. Nec fiunt irregulares curiones caftrenfes

ii |

adhortantes ad ílrenué pugnandum ; nec

Clerici, qui faciunt capi maleficum, licet

morte ple&atur, dummodo proteftetur fe

non itendere poenam fànguinis. l, cc. q,

ET

I4. 1 f.

Torem. C

.X1, Irregularitas ex reiteratione baptismi non

5467: lu |

incurritur, quando probabiliter timetur ,

AUtcol

j

priorem baptismum fuiffs invalidum. l, cc,

i

Wtl l

* q. 16.

d

BI

12. Irregularitatem incurrunt, qui actum Or--

R [

L

dinis

Wt

lt

4op

*j f

dinis exercent fine przvia ordinatione, vel

: Umllm tU

in ffatu cenfurz. l. cc.,q. 17.18. nifi igno-

s

rantia facti aut juris non omnino craffa vel

"W

fupina excufet, l. cc. q. 19. s0.

Uf [

p i

13. lrregularitatem ex homicidio incurrunts

wco, T

[j

qui verbo aut facto ad homicidium aut mu-

Lrm

tilationem injuftam directé vel indiredté v,

g dando operam rei illicitz , vel non adhi-

bendo debitám diligentiam, vel non fervan-

!3 "

W

i

do moderamen inculpatz tutele ; vel pro-

jX

curando , abortum concurrunt. l, cc. q. 21

i

Mi MU

22,23.4). 2$ - 299

1

L

14. Ex infamia fa&ti irregulares ob grave de-

li&um fi flabilem emendationem monftra-

(Etarem q

"

Verint, poffunt ab Epifcopo admitti. ? Qui

X i

ür

I n

vero commiferunt delictum Mhabens anne-

1U

xam à Jure infamiam, non poffuntpoft de-

b tfetz

nitir:

claratoriam fententiam criminis admitti fine

difpenfatione. l, cc. q. 28. 29. 30. 31

um d

L. 324

33.34-

t hg

1 q. Ib

1j. Difpenfare poteft Epifcopus in omnibusir-

regularitatibus ex delicto occulto exc

epto

u

homicidio, l. cc. q. 5 .

n

fudex.

aT

1, Judex non poteft licité ferre fententiam in

gis

favorem caufz minus probabilis, 77 7ra&.

de a&. bum. €? Confcientia. Difput. a. in

d

quaftiunculis. $, 4. qq. 4.

li t

yin. 1

2. Nec potelt in caufa utrinque zque probabi-

li ferre fententiam in favorem unius partis,

fed tenetur facere compofitionem dimidian-

u T

H

do jura l CC.

3. Quan-

d

« ( $3

dirtn m

3. Quando una cauía videtar quidem proba-

bilior, ita tamen, ut exceffus probabilita-

s aundam :

tis non fit evdezter, cértó, & emineutev

qd s

major, tenetur pariter jura juxta: probabi-

" d ol

:üxï)haündont

litacem cujusvis collitigantium dividere,

ita ut habenti majorem probabilitatem plus

vaiortno

jutis vel rei adjudicet, quàm alteri, l. cc.

vexbis lr

t p

4- Si non adhibet moralem diligentiam in aqui-

renda fcientia juris, vel in confülendis fu-

r D

Teeor at

per caufa controverfa legibus obligatoriis,

vel in examinanda exacté caufà, omnes fen-

t UXorUm,

tentiz injuflz ex tali ignorantia fequentes

ag t

fant novum injuftitie peccatum formale , &

s d

tenetur ad.totius damni exinde cau(íati re-

d pis,

flitutionem, | Zz

Y. de peccatis, Difput. r,

spis con

nslit. 4

TOpitgus,

f. Peccat mortaliter, fi de crimine occulto ,

atl

de quo non przcefferunt indicia füfficientia

n d

ad inguirendum, judicialiter conveniat vel

W

n

J

interroget perfonam fimplicem. /z Zra& de

fs UY

Decal. Precepto ?. & 8.

a&ehumwüxi

6. Non licet Judici, deferre teftibus jura-

Vs qumr

menta execratoría nifi in caufis graviffimis:

Ti lg,

l. cc. Przcepto 2, de Juram. qq. i2.

[ J,)',

7. Tenetur Judex articulos probatoriales inre

VMl

variis circumílantiis involuta minutatim di-

ftinguere, & teítes ante depofitionem jura-

At m

"

ä?deüïe fini

menti monere, ut non jurent in confufo

T0 i

fuper articulo, nifi de omnibus circumítan*

tiis interrogatis omnino phyficé ex vifu vel

"U E o

U

auditu certi (int, l. cc. qq. 1 1.

m

C.I'O

"* ii

$. In fubhaftatione bqnorum cauíata ex tn

in-

W ühOC i '

"

!]

É

al

"N

4 ( $9

:l

:XFCHUS

3l

!j

^

"

infortunio recté affignat competentiam (ta-

tus quandam fübhaítatis , quamvis (int ru-

h m mï

flici vel aliàs plebei. /n ZY. de Contraüii-

Jus, $. de Sclutionibus. qq. 3. 4. g.

n i

zx-

3

)rgbab

lttm

9. In fübhaftatione ; five fit fecuta ex culpa fi-

"

ve ex infortunio, redte affignat liberis ma-

EM

jorennibus falarium annuum quantum zqui-

UM

tas pofcit, pro fervitiis parenti preh(titis,

Htf f

In Tv. de Decal. Difp. 8. qq.22.

li

10. Tenetur ratum habere legata, vel tefta-

Aeu';z. ts

inenta uxorum, exíua dote vel aqu«ílu

i

fc;ï.

ultra legitima erga liberos vel maritum per

AC

leges taxata difponentium in extraneos vcl

T

caufas pias, & hoc procedit non obftanti-

at

bus pactis conjugalibus de reluxu bonorum

Id

in propinguos, (i improles decedant.

é(rimne u

enim intelligendum, (i inteítati aut fine alià

lia ob

difpofitione decedant. /z TY. de Deca£. Difp.

[ter conve:

$- qq. 23.

m dl

11, Poteít aliquando exigente fpeciali neceffi-

tate boni publici per indicia indubitata con-

t telinz

victos, quamvis non confeffos , afficere poc-

.na ordinaria, etiam mortis. Zz Supplesuez-

p al

!

z

yun d

Zs $-

n

J

Wv

Judicium temerarium.

y'l

:

Ql

us d

|

i. Judicium temerarium eft, quo quis finc

fufficiente fundamento pofitivé judicat , al-

vt

Q

terius intentionem vel aQionem effe proba-

mipus d

bilius aut certo pravam, Jz Zr. de Decaf.

Á

Difp. 9. qq. 42«

n Ti

|IIi

2. Omne judicium temerarium circa objectum

lia P

grave, fihocjudicetur tanquam'certum judi-

dndex geu.

cio

s

a C B

Jjei j

cio firmo, eft peccatum mortale, l, cc.

vrlii t

qu 44'

g oppoit

[

$. Cenfetur autem firmum, fiilli longo tem-

TU

pore v. g. per tres hebdomadas (ine dubio

de oppofito inhzreat. l, cc. qq.45.

vforodatur

at mort

Fide. Sufpicio. Detra&tio,

dwidi

uramentum.

snller cert

1, Juramentum eft invocatio Dei in teftem af-

&leq

ferti, vel etiam in fidejufforem promiffi. /z

f u

Tv. de Decal. part. 1. Difp. 3. $. 1. qq. 1.

wlut: D

2, Juramentum affértorium e(t invocatio Dei

dtr fin t

in teftem affertionis de re praente velpre-

AOT

terita, l. cc. qq. 2.

3. Juramentum promzffrium eft invocatio

tim, p

ts j

Dei in teftem przfentis animi de fervando

promiffo, & fimul in fidejufforem pro illius

m d

vadb, ,

impletione. l. cc. qq. 2.

4. Juramentum execratorzum eft invocatio

Mdj

fi non

Deiio te(tem fimul & vindicem ,

Mi u

fubfiftant afferta aut non ferventur promif-

(s i

fa. 1. cc. qq. 2.

.CC.W.

f. Juramentum comzuatovzum

mali injufté

Md [

'

- infligendi continet tres, & fi accedat exe-

I od

cratio, quatuor malitias. l. cc. qq. 3.

UTTT

6. Ad licitum juramentum requiruntur tria,

LUF TT

nempe verztas , ut afferta fintvera, 7uffita

t r

ut res afferta poffit licité revelari, aut pro-

miffa licité praftari, 7uZiciuz , ut invoca-

Atgri

V g

tio fiat ob caufam gravis momenti, & cum

tlf

matura deliberatione. l. cc. qq. 3.

7. Materia juramenti affertorii eft omnis veri-

Erfnliendo ü

DI

tas per experientiam propriam comperta,ac

"i

z

mauifeítari non prohibita. 1. cc. qq. 4. 8,

)

- ( f

L

8. Materia juramenti promifforii eft omnis res

l

praftari non'prohibita, ac melior vel &que

:

f!ongu t

bona oppofito, l. cc. qq. 4.

I

L

9, Nec in juramento affertorio nec in pro-

DuI

mifforio datur parvitas materiz. ]. cc. qq. 9.

1o. Peccat mortaliter jurans, fe aliquid audi-

viffe vel vidiffe, ífi dubitat aut tantüm fit

Ntthn/

moraliter certus, fe illad audiviffe vel vi-

N

^

"

M l'l

- diffe, l. cc. qq. 10, & qq. t r.

»

7

WMA

1L, Formule juramenti fpeculativé. loquendi

di

"

N

u)

non funt: Deus zovit, Deus fcit; Deus te-

ls

Jialitur füo tempore; coram Deo loquor,

Deus zovit omnia, Deus videt meam confci-

u d w

entiam , pra&ticé tamen loquendo, (i defit

ii de i

veritas, judicium, vel juítitia, continént

iforengi

fpecialem malitiam , quz ad juramentumre-

vocari debet, l. cc. qq. j.

u du

12. Non eft Jóramentum, (i quis dicat: Ca-

witen, i

put mibi amputes, amputentur mibi aures

(puta, à judice, vel alio homine) nifi ita fit

b

7

l.e6 qq. f.

D

l!

Til E

13. Nec eít juramentum,, fi quis rem affeve-

ret ejusmodi terminis: cer£ó, veró, veve-

lt

Ya , 14 veritate, fide boui viri, per mean.

"n

I

fidem, im coufiieutia, per meam coufcieu-

il

"

m J

tam. l.cc.qq. j.

14. Nec fünt juramentum termini comparati-

Evchri, g

" gt

vi; v. g fam verum ef , ac fol lucet : quàm

veré bic /to, fedeo , ambulo. . Si. quís tamen

MI(

j«

mentiendo dicat; tam verum eít, .ac Deus

GHI

eít; tam veré ac Chrifítus eft in SS .Sacra-

mento; tam veré, ac omnia z£geg ;. quod

g

2

eq

lóguor

4

i o s

ii

loquor eft purum evangelium; eft ficut ar-

xrcefïiüfia

ticulus fidei; füum tam inno:ens ac B, Vir-

ag t

go &c. ejusmodi locutiones funt quidem

g a

blasphemia , fed non fünt perjurium, l, cc,

feat o

qq. 5*

!

] quVUCJU

1j. Qui dicit, fe jurare per coclum, terram

lo CcC,

yflri ul

peromnes doemones veré jurat,

stüldty o

qq 6.

L]

|

gl

[

16, Non omne j'uramentum eft illicitam, fed

z u

aliquando etiam preceptum. l. cc. qq. 7.

J gravifün

17. Omne perjurium tam promifforium quàm

i

f

affertorium eít grave peccatum l. cc, qq. 8.

Trammencun

18. Tenentur Judices monere, ut in re invo-

t ftnot

luta pluribus circumfítantiis teftes inzquali-

'

E g

ter circa varias circumftantias certi non ju-

T!

rent in confufo de omnibus. l. cc. qq. r r.

d vl

1g. Judici non licet, teftibus deferrejuramen-

tum füb formula execratoria, nifi in. caufis

i, Ls

uvmaïuww

graviflimis. l. cc. qq, 12.

[X

40. Omne juramentum, in quo deeft juftitia»

1 Qd

eít peccatum mortale , . etiam(íi res promiffa

fitorm) k

vel comminata , tantum fïtp'eccatum venia-

( qq. A

le. l. cc. qq. 15.

21, Non eft femper peccatum mortale, fi in

À Jranen

0 ivl

juramento defit judicium. l. cc. qq. 14.

adiri

22. Ad licité jurandum requiritur ea maturi-

n Cinf

tas ac.circumfpectio, ut abfit omne pericu-

V,

lum prolabendi in perjurium, 2) ut fit me-

! Jtanen

dium neceffarium ad impediendum grave

ä*'jl Oblip

malum, vel procurandum magnum bonum

roprium vel alienum , fpirituale, vel tem-

V t u

porale. l. cc. qq. 15*

ZJ.Q.li-

1

l

A (0 8

Wüfmn

23. Quilibet tenetur (üb peccato mortali adhi-

[ B4 V,

bere efficacia remedia ad extirpandam. pra-

;

vam confuetudinem temeré jurandi , quam-

ii | ]

vis ordinarié verum Juret. l. cc.q. 16.

24. Peccat mortaliter, qui in juramento uti-

n ia

tur xquivocatione, aut reftrictione mentali

u [

abf.luté quidem fenf(ibili, fed quam jurans

certó Ícit, non advertendam ab audiente.

Wi I

l. cc. qq. 17. nifi fit evideater injufté extor-

tum ;

M

& agatur de amiffione vitz vel alio

malo graviflimo, ' /z Tr. de Decal. Difp. 9.

AU

j

qg. 57.

A

"

25. Juramentum metu injuíto extortum; fiin-

juftitia fit notoria & ab ipfo extorquente

l t

i t

füfficienter agnita, eít invalidum, l. cc,

li

qq. 18.

26. Nec eft validum juramentum dolo extor-

JÁmeju

tum , fi dolus det caufam. juramento, ftan-

, ul as

te virtuali repugnantia jurantis in oppofirum

l

l. cc. qq. 19.

Q us

m

F n

27. Qui alium provocat ad jurandum, que

!

ni

ii

ícit certó peieraturum, peccat mortaliter. l,

E

f

"

cc. qq. 20.

28. Juramentom promifforium de minori bo-

uf

W

no eít inval.dum ; fi autem ab initio fuerit

N

|

)

Ó

de meliori bono, & incipiat fieri de minori

bono , eoipfo incipit effe invalidum. 1. cc.

ii W

p

"qq. 21.

!

Id

/

29. Juramentum

promifforium folenne non

,j

definit obligare, quando res promiffa inci-

pin "

pit fieri nimisgravis. Juramentum veró non

t u

folenne in tali cafü de(init obligare, quan-

1:JC) Vd W,

P 3

Jj j

"

[

363 (o) 53«

y ii j

do devenitur ad t4lemarduitatem, ad quam

j p

fe non extendebat promilfio, l. cc. qq. a.

gimo

3o. Civis vel Canonicus non tenetur ad nova

| qmentu

Statuta vi juramenti , nifi fint precife expli-

a d i

caüiva vel confervativa priorum, fed tan-

um 1

tüm tenetur vi novz legis. l. cc. qq. 23.

g

31. Civis vel Canonicus , qui juravit in Sta-

nlcq

tuta per confuetudinem jJam abrogata, te-

netur ad ea nih/lominus, (i confuecudo non

Vs i

g il

fit rationabilis, & pofitio Statutorum non

áimy n

dependeat ab ipfa communitate. l. cc.qq.24.

sls f !

32. Si probabile fit, Gentilem , vel Turcam

um

vel Judxum laborare/ ignorantia invincibili

licité ab iis exigitur juramentum per Deos,

du pron

gieire r

Mahoinetem, Abrahamum , dummodo et-

iam Gentilis credat ia unum quendam . fu-

n rl

premum Deum vindicem malorum, l. cc.

(s d

qq. 25

D]

33

. Qui jurat , fe non amplius lufurum ad vi-

n t

tanda peccatorum pericula , obligatur; fe-

| N

cus fi juramentum tantüm refpiciat circum-

d ia

flantiam fuperftitiofam, "Tunc enim eft in-

fitit i

validum. l. cc. qq. 26.. In dubio pro faniori

pl [/

intentione ftandum eft. ]. cc.

L

34- Juramentum non mutuandi ex bono fine va«

t daio,

let, non autem ex motivo vitiofo, l. cc. qq.

-

üntle

'27. In dübio pro faniori intentione ftandum

Ó uf

eft. l^ cc.

'

ttton j

35. Juramentum non vendendi minori pretio

"um f&

aut non emendi cariori pretio eft invalidum

[ )) l

l. cc. qq. 28;

tübi

36. Juramentum non denuntiandi delinquen-

t

tem

!

"T

imtm, " |

tem ante commiffum delictum eft invali-

| W' u

dum; poft commiffum valet, fi non repug-

b Ü ,

net bono communi. l, cc. qq. 29.

delinquentem,

j Pmïlf t

37. Juramentum denuntiandi

LT

quando eít

de bono,meliori, valet, etíiju-

ramentum fiat ex ira & vindi&ta, Quando

Mi

Wt

autem non eft de bono meliori, eftinvali-

: LT

dum. 1. cc. qq. 3o.

À

Medícus in locis, ubi juravit, fe non re-

38.

N

m

N

cepturum in fu

icuram infirmum, nifi con-

|

feffum, non tenetur eo juramento, fi pro-

Y

ltv

babilius fitj zgrum ex obftinatione potius

moriturum. l. cc, qq. 31.

Drut i

39. Prius promiflum aut votum no

ntolluntur

t

D, (innd

pofteriore promiffo aut voto jurato, nifi

prius fpecialiter irritetur à Jure. l. cc. qq.32*

i qua

murun

40. Omnes a&tas fupervenientes ac repugnane

tes juramento funt invalidi, nifi juramen-

T lufurr:'ï

tum fuerit irricatum à Jure. l. cc. qq. 33-

uramentum contrarium legi eft invali-

h, o

41.

i

dum, fi lex principaliter ac

immediaté re-

dj

Tu

[; [;

fpiciat bonum commune; fecus , fi princi-

d

paliter refpiciat bonüm privatum. ] cc.

Ü

qq.34-

In dubio de obligatione juramenti fervari

yjciu

]

42.

T

!

MM

xüh

debent hz regule.

r) Ià dubio tenendum

borum &

ii

eft, quodíervata proprietate ver

intentione jurantis minus ftringit. 2) Jura-

"d

mentum fequitur naturam actus, cui adji-

citur. 3) Juramenti

obligatio manet manen-

g d

fecus, fi obje-

te objecto in eodem. ftatu;

&um notabiliter reccdgc ab intentio

ne ju-

" dehuqï:

4

rantis.

*

i

95-31/(0» f

ao

rautis. 4) Toramentum in przjudicium- ter-

tii, inquantum eft violativum juris alieni,

gjnlorum

quis

irritum eft. l. cc. qq. 34.

ipioe, 4

43. In dubio ftri&é tali; an emiffum fit jura-

g B*

mentüm, non obligat. In dubio , an inter-

jgim j

ccfferit intentiojurandi, obligat. n dobio,

an licitum füerit juramentum, datcr obliga-

j

(apsp

yn [

(

tio confülendi peritum. l. cc. qq. 36.

zlcq

44. Jurare in judicio prohibentur. 1:) Perjuri

; declarati, 4) Infames declarati, (í ukro fe

dhtis, T

offerant. 3) Capitales inimici. 4) Socii cri-

«n, (tot

miocum. j)]jJudei & Turce. 6) Laici con-

ifemi

mrale

tra Clericos in criminalibus. 7) Confangui-

8

nei usque ad quartum gradum, ita ut non

gt

m

poflint cogi. 8) Mulieres in criminalibus de

jntrtr u

Ture Ganonico. 9) Sacerdotes in judicio lai-

ERN

co, nifiin caufía propria vel Ecclefie, de

a L.

jure Canonico.

10) Impuberes vel alii im-

ramn

perfe&i judicii. 1. cc. qq. 35.

t at

4f. Juramentum poteít deponi per procura-

torem. l. cc. qq. 36.

.M v

g. a,

46. Lex Civilis poteft indire&té irritare jura-

menta irritando contra&tus, l, cc; qq. 37.

V hr

47. llla fola juramenta poffunt irritari à Supe*

g g

at

rioribus , quorum materia eít iis fubjectae

l. cc. qq. 38.. Ad a&tualem autem irritatio-

i

nem requiritur, ut obfervatio juramenti fit

D Dei w

cvidenter in eorum prejudicium, l. cc,

Qalatis.

49. Papa poteít irritare juramenta fa&a. de

1j n

alieaandis vel non alienandis bonis dicatis

n a

Deo, inquantum ví primz donationis fue-

Vtty [cqu

]

rünt exempta à iure principum. 2) juramen-

l

L

ta

!ä

x O 8

ta de beneficio renuntiando, 3tíó Juramenta

t

Capitulorum Cathedralium velCollegialium,

quatenus repugnant bono comtmuni, aut

Wüm j f[g

Difcipliog, 4tó Juramenta feudatariorum

Romanz Ecclefim ubi jus feudale, & prz-

W. hi

judiciam juris certum eft, l. cc. qq. 39-

?"

datumä)i;;

l

49. Epifcopus poteft irritare juramenta Capitu-

lorum vel Clericorum prejudicantia diíci-

plinz. l. cc. qq. 39.

Itf

fo. Pralatus, maritus refpe&u uxoris & libe-

rorum, tuütores refpe&tu pupilli, Dominus

J

refpectu fervi poteft irritare juramenta fubdi-

torum przcife inquantum przjudicant fuz

tim, m

poteftati. l. cc. qq. 39

f Cinii

y1. Superior juramenta fübditi femel à fe ap-

hs

probata non poteít irritare nifi emergente

vd Ed

nova caufa, l. cc. qq. 4o.

b w

h

j2. Juramenta femel irritata non revivifcunt

;

j

morte irritantis. l. cc, qq. 41.

r

y3. Ad valorem irritationis requiritur. caufa

jufta, l. cc..qq. 42.

d m

f4. Irritatio juramenti à difpenfatione differt

u H

w

er hoc, quod irritatio fit a&tus Superioris

f

a

declarantis fuum diffenfüm in re à fua pote-

"

i

ftate dependente: Econtra difpenfatio fit no-

ub

mine Dei remittentis obligationem pro cir-

1j iïf»iiï

cumftantiis , pro quibus eam remiílionem

p

exigit major Dei Gloria, l. cc. qq. 43.

T.

yj. Edam ad valorem difpenfationis à jura-

j t

mento requiritur legitima caufa, l, cc, qq.

j !

44-

[j 2') imm

P

y6o Cau'.

:

« ) Ee

$6. Caufi difpen(andilegitimz funt dus. 1mó

yptm

Exigentia boni communis, 2dó Dubietas de

j n

u

valore juramenti. l. cc. qq. 45«

j7. Omnis difpenfatio circa juramenta habet

m

gt t

. fimul naturam declarati

onis & jurisdictionis,

l. cc. qq. 46.

p ao t

l

$8. In difpenfatione juramentorum & voto-

rum , nifi difpenfans habeat plenitudinem

PT

TL

poteftatis, re&tius conjungitur commutatio,

l. cc. qq. 47.

s dienti

vuliim d

f9. Qui habet poteftatem commutandi vota,

non eoipfo habet potefítatem commutaadi

i, r

juramenta. l, cc. gq. 48.

Q

^dtt comt

6o. Jaraus non poteft propria authoritat& cor-

mutare juramentum , nifi in aliquid eviden-

wrdind

ter melius, ]. cc. qq. 49.

Wal

61, Commutare difpenfando , vel difpenfare

ERN

T& od

commutando fignificat , fimul conjungendam

effe commutationem cum difpen(atione. l,

CC. qq. $Q.

Afl

VRU

Fide. Reftritio mentalis. äquivocatio. teftis.

gutyim

reus,

ltn lf

us €9. Tuflitia.

Dturad

. 9uffitia e(t conftans ac perpetua voluntas

: l?eum ?

cuique tribuendi jus fuüm. Zz 7va&. de Jure

J

€ ufl. Difp. 1. g. 1.

t

3. Jus eft facultas difponendi de bonis con-

ceffa à lege. l. cc. n. 3.

tl

DI

3. Sfus natuvale eft facultas difponendi de bo-

n

nis conceffa à lege na:urali. l. cc. n. 4.

ht

q. us

. A ( ä?*

"m "

4. 9us pofitivum eft facultas: difponendi de

lg.

bonís concefía à lege humana vel Divina

Wo

circa ea , qux non fuerunt difpofita per le-

m

j

gem naturalem. l. cc. n. j.

N

$. Sus geutium, eft facultas difponendi de bo-

nis ex more vel confenfü gentium. l. cc.

t w

n. 8.

um

6. 9us in ve eít, quo rEs ita homini eft devin-

Rtp

&as, utàb alio nec licité nec validé ipfo

invito alienari poffit. l. cc. n. 11.

t

7. Stus ad vem e(t , quo; alicut devincitur, feu

Rs

obligatur, perfona ad tradendam fibi rem.,

Lhoec^ .

tlj

8. S'uflitia commutativa eft, qua per contra-

itiigls

&uam reddizur equale pro zquali, l. cc. n. 13.

9. Suftitia diflributiva et, qua in communi-

u

tate diftribuuntür commoda & onera juxta

Wtj

vires & merita fingulorum. l. cc. n. 14.

Ls

10. S'uflitia legalis eft, qua|in communitate

exxquántur commoda & onera juxta con-

iiv

gruentiam totius & partium communitatis,

L cc.n: Ts

j

11. Datur a&u juftitia commutativa hominis

ad Deum, & Dei ad hominem. l. cc. q. 4,

p

& ,.

n

12. Inter patrem filium ,.Dominum & fervum,

quà tales non poteft dari juftitia commuta-

TL

tiva, l; ccq. 3. Poteft tamen dari inter eos,

qui funt. tales, l. cc.

agl

m

13. Inter maritum & uxorem etiam uà tales

| |

poteft

W

L

OE -

" pW'

poteft dari juftitia commutativa, l, cc. qi!

gm Hflö

concl 3;

" ,mponcn -

j

fzyiztm Ort(gma/zs

Fzde. Adamus. Gratia

g Cum"

locqq

dl

Le&omtm

mllc um

ES

t fi gnum, quo traditur poteftas przle.

od ndo

gendi verbum Dei in Ecclefia. 77 Tmä?

de Sac. Ord. S. 4. q. 1.

,M; di

Materia eít liber prelegendus; forza funt

amendi d

ll!a verba :

Acczpzte €" effote Fevbi Dei ve-

m COR

latoves. l. cc. q. 2. 4.

rigsitor

3. Officium Le&oris eft, zmó Verbum Divi-

lp

num populo przlegere.

adó lllud p:zle-

gendo predicare. 3tió Catechefin explicare.

awidtel

4tó Benedicere panem & fruc&tus novos. l.

1 o d

€C. q..3. 4. j. 6.7. 14. 1. 16. 17.

TIYURRISN

4. Le&oris eft non folàm przlegere libros

DI

fcripturz, fed etiam alios approbatos ab Ec-

clefia. l. cc. q. 8. 9. 10. 15.

0777

És duf

$. Ad Ledtoratum non requiritur certa &tas,

l. cc. q. 11.

il

t Poltis

Lex.

funt hf

A teq

ts

Lex im genere.

y, Eít ordinatio rationis ad bonum commune

^f Cond

Rl

füb obligatione de fe ftabili, Zz Zradl. de Le-

RUT VT

&us, $. 1. qq. 1.

2, Lex

V qq (

|

« O ge

uT 4. Lex mere penalis eft , qua folüm obligat ad.

fübeundam fine refiftentia poenam à Supe-

riore imponendam. l. cc. qq. f.

l

LI

3. Lex dirediva eft

, que illos, qui eam fe-

.quuntur, eximit à Jufta reprehenfione

x

culpa. l. cc. qq. 6.

4. Lex favorabilis eft , cüjus extehfio ad cafüs:

confitniles,conformiter ad intentionemLegis-

tv

i

latoris eft melior pro bono communi. l, cc.

/

qq. ?.

g Tex odiofa eft, qus plerosque gravat, nec

tl n

etit'extendi ad cafus confimiles ad majus:

Mi n

bonum commune conformiter ad intentio

"

nem Legislatoris. l. cc. qq. 9.

J Vehet

Lex maturAlis.

PT

W & Tex maturalis eft ordinatio rationis in mente:

fofhus

Dei circa ordinem rerum agendarum, per

TV

lumen rationis vel per inftin&tum naturz pro-

;

D

Mi

mulgata. l. cc. $. 2, qq. 1.

( . Lex maturalis przfcribit quidem pro diver-

]

fis circumftantiis diverfas obligationes aut

;ui[i:m'üh

facultates, prout facit Ars medica, cecono-

mica, Politica &c. ficut tamen ejosmodi ar-

tes funt in feipfis immutabiles , & non condi-

tionatz , ne quidem oZ7e£'ivé , ita etiam Lex

/

naturalis eft immutabilis, & ne quidem o?-

Je&iivà conditionata, l. cc. qq. 2. 3. 4»

m $. Datur eadem Lex naturalis in ftatu naturz

jl

integre , &in ftatu naturz lapíz. l. cc. qq. 5.

9, Deus non poteft difpenfare in lege naturali.

1O, Ob-

l14

l, cc. qq. 6,

C MON:

[ HCICM

Io. Obie&um legis naturalis materiale eft fo-

lum bonum ad focietatem hümanam vel ad

j CIVIIIS )

honeítatem Religionis abfoluté vel faltem

mpprobäü

moraliter neceffarium; non autem bonum

h p

przcife neceffarium ad melius eífe, ]. CQ

d

qq. 7.

p

stl*

11. Formaleobje&tum feu inotivum legis natu-

ralis eft zze/zorztas. /ful. ve.

j OCU fomul pra-

ceptz; ita ut non füfficiat, rem eíTe melio-

l

rem, fed ctiam requiratur, melius effe, i

ggipolty

. detur obligatio , quàm non detur. l. cc, qq. 7.

s üre 4

12, In moderna providentia nulla datur Lex

shutem v

naturalis, quz agnofcitur per folum inftin-

àm attem

&um internum, prout agnofcitur à brutis ,

"

v t

quin fimul agnofcatur per lumen rationis,

l.

.

thehatem

cc. qq. 8.

n

13. Deordinationem creaturarum ad invicem

ts

,poteft Deus ob majus bonum fupernsturale

a m

non folum permittere fed etiam pracipere;

non veró poteít permittere deordinationem

g ydi

circa ordinem intrinfecum creaturarum ad

vonltud

Deum. l, cc. qq. 9.

-

Til t

T dttimg

14. Proprié loquendó non datur Lex natura-

lis reflexa, l.. cc, qq. 10.

Pt lnem

1. Circa prima principia generalia legis natu-

tibbenda (

RUtno t

ralis, & circa conclufiones in iis evidenter

contentas non poteft dari ignorantia invin-

-;oraliter l

M

cibilis; poteft tamen dari circa conclafiones

in iis non evidenter contentas. l, cc. qq. 11.

lts lm

16. Lex naturalis quoad conclufiones parti-

* nf

culares dubia tranfit in materíam legis pofi-

Nng lm

tiva

" NON-

t

tive Ecclefïaüi&æ, non autem in materiaam

t

J

legis Civilis, nifi per Sacros Canones fpecia-

hi

j

liter approbatz. l. cc. qq. 12.

ha

tl

17. Regula agnofcendi leges naturales eft ; ut

Kl d]'gl

cenfeatur illa obligatio effe legis naturalis,

quam plerique DoGores eruditione & pie-

Tf

'!gM

tate infignes agnofcunt. l. cc, qq. 14.

i UJ/'M hi

Wb

Lex pofitirua.

mx;?nx&tïr

18. Legis pofitivze obic&um uateviale et omne

UW.I)LW !

TM

bonum utile ad focietátem humanam vel ad

. honeftatem religionis. l, cc. $. 3. qq. 2. Ob-

an

jectum autem formale eft ratio melioris feu

t

majoris utilitatis ad focietatem humanarn vel

t rv

ad honefítatem religionis. l. cc. qq. a.

19. Lex pofitiva non eít ferenda pro cafibus

hm j

extraordinariis ac rariffimis, nifi contineant

n fitm

enormem malitiam. l. cc. qq, 5.

lm

«t d

ao, Lex pofitiva convenienter fe conformat

UO CR

confuetudini , quando ex mutatione confue-

tudinis timenda fünt mala zoras plura ;

& diuturniora, l. cc. qq. 6.

ag

a1, Per legem pofitivam illa potiffimüm vitia

cohibenda fünt qu& aut graviora funt aut

g

proximo nociva funt, aut quorum coercitio

moraliter neceffaria eft bono communi, l.cc.

s *ïüx'

L

i

l

Qq. 7:

g

g

a2. Leges humanz non funt mutgndæï, nifi

il

causá evidendíflimz ac maxim. utilitatis ;

yins f

vel causá neceffitatis. l. cc. qq. & —

; ïeäisg'*

: 123. Mens

|

X (0) gï&«

i ]'R,'oplls 'l

23, Mens Legislatorum circa leges humanas

gaür

- meliori regulà agnofci nequit, quàm ex fenfa

[ l

Doctorum expertorum, eruditione & pie-

tate infignium. l. cc, qq. 9.

at [

s r

Materia legurn.

*H"yi j ao :

34. AGio etiam formaliter indifferens, relaté

qp a

ad motivum prudenter intendibile, non eft

fsl

materia legis. l. cc. $. 4. qq. r.

Adrisform

25. Leges humanz circa precepta naturalia

vel Divina funt tantüm poenales, l. cc. qq. a.

26. AGtio de fe indifferens vel tantüm venia-

lU dUbiO) u

liter peccaminofa poteft eff2 materia legis

a d

15, ul

graviter obligantis, (i bopum commune vel

motivum petat gravem obligationem. l, cc.

g p

damento d

qq. 3.

27. Peccat Legislator, fi materiam, quz petit

TE

prohiberi (üb gravi folüm prohibeat füb levi,

ET

nifi jam aliunde per legem naturalem vel di-

a ln

vinam fit füfficienter prohibita fub gravi , &

i x

w d ts

deli&um in foro externo non graviter obfit.

bono communi. l. cc. qq. 4.

h vt

. Ecclefia non poteft precipere aCtus mere

38

li il

internos directéó, poteít tamen eos przci-

- pbees

pere indiredé, inquantum pra&cipit actum

"nf

externum , cui vel ex zatuva a&us vel ex

contvratlu eft annexus actus internus;"feu in-

tlont |

Ytpiss,

quantum przcipit cogcretuzi ex actu externo

QR

& interno. l. cc. qq. 5. 6.

At

Subjetlum Legum.

A 0 df

29. Legislator non tenetur fuis legibus puré

OT

Dumatiis. l. cc. $. y. qq. 1. 3- ni(i exindetimea-

k"Würquia

tur fcandalum, l. ec. qq. 3.

I

30. Epif-

"

n

*$ 0O BÀ

llegegh

l

3o. Epifcopus non tenetur ftare legibus à fuo

n

Anteceffore in Synodo editis. l, cc. qq. 2.

V

,

g1. Infideles laborantes ignorantia vincibili

obligahtur omnibus Eccle(e legibus expZ-

7;-

cativis feu /pecificativis juris. nacuralis vel

|

Tf

[

divisi, non tamen obligantur legibus Ec-

Tl o

clefie arbiwariis. l. cc. qq. 4.

32. Transgreílio legum, etiam Ecclefiafticarum

fT

dMImi

e(t ebriis formale peccatum, ( eít ip(is libera

in cauía, necdum retractatá. l. cc, qq. $.

33. Ín dubio, utrum amentes habeant fuffi-

t !

j

cientem advertentíam , falem in caufa li-

Df

Iu

beram , adítringendi funt ad obfervantiam

plb

|

legum 5 peccantque graviter, qui etiam per-

fecté amentes incitant ad actus contrarios

'ity Ro

legi. 1. cc. q4. 6.

!u 34. Infantes quidem ante ufüm moralem ra-

Qden rl

tionis non obligantur in a&u fecundo legi-

albgn

bus; peccant tamen graviter, qui eos inci-

hn

tant ad actus contrarios legi, vel qui fine

'

caufa rationabili illis. apponunt carnes in

j

'

N Em

diebus abítinentiz. l. cc. qq. 7.

^m

UI

j

3;. Impuberes obligantur lege C onfeflionis &

Wi

jl

Communionis, quamprimum ejus naturam

r:gr;:

intelligunt, l. cc. qq. $. Immo ip dubio, an

fint capaces, recté illis utrumque confertur,

1

gt

l. cc. R. 5.

36. Impuberes venentur ad abítinentiam à car-

nibus & auditionem Sacri ftatim poft adep-.

If

tum ufüm rationis. l. cc. qq. 8. &- 3-

j

37. Tenentur quidem Cenfuris à Jure latis, non

j

tamen ab homine latis. l. cc, qq. 8« R 4« j«

Judex gett.

3. Via-

h

9H ( S;ebï

,' C]gf]'ci ll

38. Viatores non tenentur legibus locorum

. particularium in quibus traoseunt, niti poe»

gj

!

nalibus , fi hz etiam in viatores latzm fint,

qun?

)

l cc. qq. 9.

m a)ngrllai

j $us

39. Immo nec Peregríni iislegibus, niti poena-

libus obligantur. l. cc. qq. 0.

hn at

ivl

40. Obligantur tamen peregrini legibus loco-

rum particularium. 1mó circa contractus

h

& folennitates. . 2dóÓ circa eges communes

itmpio (

cum fio domicilio-

suleorum

3tió circaleges, qüa-

rum transgreíIio nocet bono communi illius

(trgrum

loci. 4tó quoad leges univerfales Ecclefiz,

u

etfi fuum domicilium gaudeat exemptione.

D

]. ec./qq: 11,

hm

41. Non licet egredi ex fua Dicecefi in aliam

d boan

przcife ex intentione fe eximendi à lege

uvl

dicecefana, nií(i interveniente prafümpta li*

ais

centia proprii Epifcopi. l. cc. qq. 12.

ii

43. l'eregrinus poteft ex ommuricari à pro-

Ug

prio Epifcopo ; .quando deló&um fuit in-

doft u

choatum , dum adhuc erat in Dicecefi, vel

lr n

fi caufatinfamiam Diceceti ; immo etiam(i nec

Mb «t

fuerit in propria Dicecefi inchoatum, nec

qq 65

caufet illi infimiam. 1. cc. qq 13.

|Mhfec

43., Vagi tenentur legibus locorum particula-

ld

rium, faltem folennibus & notoriis. 1. cc,

r

A ;)

Qq. I4.

tlb

44* Clerici tenentur. per /e ac dire&/é legibus

3f en

fjl

principum realibus feu fecrzptis zn ves. 2 &

legibus fpectantibus ad gubernationem feu

iim. f) .u'

quietem publicam, l. cc, qq. 15. R. 1. a. 3.

Vr

4$.Cle-

F ln

A

|

« ( BE

ïlïibü lt

"t

45. Clerici non obligantur legibus civilibus

n

refpicientibus tantüm eorum perfonas, aut

t lh

i

eorum actiones przcife perfonales , aut eo-

"rum congruam fuftentationem. 1. cc. qq. rj.

5"5; üïlïm

!

R. 4. Si tamen principes eatenus contraria

)

violenter attentent, obligantur juüre divino:

ad non refiftendum violen

"

tíz. l, cc. qq. 1)-',

Tl

R. g.

:

l**j?fwmmm

46. Exemptio

Clericorum ävl—e ibus Civilibus

WU W

quoad eorum perfonas , aCtiones perforales,

d1m

& congruam fuftentationem eft juris natura-

Vs ho

lis, gentium, divini & humani. l. €c, qq.16,

M mmp'm

Promulgatio legurn.

47. Promulgatio quoad leges naturales, divi-

Id t d

nas & humanuas ea requiritar & füfficit,

od ]

qua verifimilior redditur exiftentia vel in-

pl

'.:

tentio legis. l. cc. $-6. qq. 3. 4- $.

eu

48.- Pontifex poteft obligare totam Ecclefiam

maniy

ad leges, qua tantüm fuerunt promulgatz

dm Ri

Rome; utrum auütem in cafu particulari ve-

ian iij

lit fic obligare ,. defumendum eft ex tenore

d

Bulle, ex fuübje&a materia, & fine. 1. cc.

indiaty t

qq. 6.

y

49.. A&u (ic obligat. 1) quando id expre/se in

MW&

Bulla declarat. 2) vel per terminos aquiva-

lentes. 3) quando Ordinariis

recipit pro«

T

mulgationem legis, uec occurrit rationabi-

lis caufa eam fufpendendi. 4) quando obli-

j

gationi in locis inchoandz ponit menfem vel

"] j t |

diem. 5) quando lex eft tantüm declarati-

n 4

va anterioris legis ubique promulgàtz, |6)

iM

