ad effectum exhzredationis. l. cc, q. I2.

o

stonmad

9. Parentes peccant graviter,

fi absque jufta

cauía matrimonia liberorum i

g od

mpediant; vel

nimis diu differant.

lcoog: IH

enldim

zo. Si unus conjugum infidelium altero adfi-

ii j

dem converío nolit cohabitare fine contu-

nylre Qu

melia creatoris, pars converfa tenetur fe fe-

Wolutone

parare, & fi vult, poteft contrahere aliud

due cont

matrimonium. Siautem in&delis vult co-

sodlh, d

habitare fine contumelia ' creatoris 2

pars

s Ditrii

convería tenetur illi cohabitare l.cc.

q 13.

u mutrim

Si autem infidelis interea contraxit

aliud

matrimonium , ac dein convertatur,

& pars

converfía necdum contraxit matrim

onium;

ht w

tenetur ad eam redire, L cc.

E.»zhiiem "i

11 Idem dicendum de hzreticis in hxrefina-

P nfint

LU

tis, educatis ac toleratis. ]. cc. q. 14.

12. Valet matrimonium contractum

. ldny

per pro-

curatorem. l. cc. q. 15.

NIAOE

DN

13. Confenfus contrahentium debet effe fal-

tem moraliter (imultaneus. 1, cc.q. 16.

li pettm

14. Fidé contrahens ante confummationem

"rictg

fatistacit ;

fi compenfet damnum illatum

"tyoboh

parti lzfze: fed poft confummationem , aut

fi per excommunicationem compellatur, te-

, N

Pt

nctur ponere confenfum. l. cc. q. 17.

1f. Dantur tamen caufz recufandi confenfum

PfHEulum [

1 tp,

etiam poft fententiam Judicis. l. cc. q. :8.

Qu con-

[mtmt ümu

16, Fi&ö cqntrahens poteft quovis a

M

jugali

«$ 0 ge

j N me

l

Ut

jugali renovare faum confenfüm altera par-

[

te nob monita. l. cc. q 19.20,

J

17. Matrimonium ratum przcife eft diffolubi-

-lu C*.q

l

y

le auchoritate Ecclefiz , in quantum eft me-

'üïque

rus contratus civilis, vel inquantum eft ta-

g

ll

cité conditionatum, vel in

quantum eft du- -

bié validum, l. cc.q. 2 1.

Wlfg;

t u

18. Epifcopi jubentur conftituere Syndicum

l

R

t b

pro valore matrimonii, quando agitur de

M

Diffolutione matrimonii , & ille tenetur ap-

u

Ts p

pellare contra diffolutionem

; alioquin acta

funt nulla. Zz Supplem. $.8.

Qj

Vide. Divortium, mpedümeuta atv2nionii,

td r u

Qtaj d

Ufus matrimonii, Obligationes conjugutu.

At d

Medicus.

T

I, Medico non licet prebere medicinam pro-

" babilem relicta tutiore. 7z 7r. de a. bum.

mf

& Confcientia. Difput. 2. i

qq. 5*

P quzftiunc. $. 4.

tl

2. Licitum tamen illud eft,

-fi fiat ex confen-

N TTI

fu tacito vel expreffo infirmi, rationabili

tamen , puta in cafü quo xgroto vel ob ma-

li

»:

jus pretium vel ob faftidium

robabilioris

iU

medicinz licitum fuerit infirmo eligere mi-

iarrmn üw-a

nus probabilem. l, cc.

i, d

3. Non licet foeminz gravidx dare medicinam

Wa'fiza:, [

pro evitanda infirmitate perpetua , fi grave

T

!

periculum fit, exinde enecandum infantem

gl

in utero; nifi cum zgritudine matris peri-

]

|

clitetar fimul vita infantis, '/z Zr. de Decal.

;i(C.q

H

n d

(

:

lep. 6. qq- 3'70

H

j

Men«

N

"

st (o f

Wd Pl'ælm

AM:Mendactium.

1. Mendacium eft affirmatio vel ne

(uti pj

gatio rei,

n il]nOl'

in mente loquentis fcienter falfze ,

ex inten-

x

tione fallendi audientem. /z 7j *. de Decal.

i ondgno

Difp. 9. qq. 46.

jriupurd

2. Dividiturín perniciofum, officiofum j

g d u

& jo-

d à

cofüm. l. cc. qq. 47.

3. Omne mendacium eft peccatum, l. cc.

as remne

48.

qq.

g l«

4. Qui affirmat vel negat rem , de qua dubitat,

fm at

an fit vera, mentitur. l. cc. qq. 49.

gl

f. Quando nutrices infantibus narrant variag

d merend

fabulas, mentiuntur, nifi ille fabulz reci-

. piant fenfumallegoricum utilem » decujus

3 gnie.

fignificatione füo tempore inftruantur, 1, cc.

iv l.

D

qq. $o

Vs d

6. Illa fententia, quod in cafü maximz neceffi-

stv

tatis verba poffint proferri folüm zzafeyja-

r

Éiter , hoc eft, fine ulla fignificatione , nec

N

eft véra, nec probabilis, l. cc. qq. 1.

qui

Fde. JEquivocatio, reftri&io mentalis.

* hjlliq

M:M:eritum.

remiffoaug

Qd mit

l. Merïtum de condiguo eft, quod habet 2qua-

- litatem cum przmio,

de congruo ffvi&le di-

mïmow

&un eff , quod licet no

if

n habeat eq'alitatem

cum przmio, fundat tamen decentiam ex

V R1

. parte przmiantis ad próemiandum. Zje coz-

Mi

gruo late ditum eff , quod non habet ullam

r

proportionem zqualitatis , vel decentiz, po-

ulip

nit tamen cozditiones à remuneratore requi(i-

li

tas

;

l

e$ ( $

LT

tasad premium. Jz Tvat. de pecc. Orig. &

;

]i

Gratia. Difp. 3. q. ult. 44. 2.

i

Y

2, Opera juftorom merentur vitam xternam

J

ED/

de condigno. l. cc, qq..3.

3. Merita puri hominis non habent condigni-

o

tatem ad ullum przmium , ni(i ad illud

z

ordinentur à premiante, L.:ec. q9. 4-

J

4. Deus remunerat merita juftorum füpra con-

dgnum.l cc. q. . —

|

LT

a

f. Etiam damnati puniuntur infra condignum.

: lo CC. q 6.

U Q v

€. Ad merendum vitam «ternam requiritur

TM

l

I d

'ftatus gratiz , libertas contradidtionis , &

ftatus viz. l. cc. qq. 7.

ID |

7. Nullus aCtus eft meritorius vite zternz,

D l

nifi falrem virtualiter procedat ex charitate.

l. cc, qq. 8.

ln whi.

UM

g. Nemo poteít mereri gratiam ope ejusdem

TU

gratiz, l. cc. qq. 9.

n

9. In juftis quolibet bono opere quantumvis

]

remiffo augetur gloria, & habitus charitatis

quoad materiale habitüs. l, cc. qq. 10.

p

10. Nemo poteft alterí mereri de condigno,

]

n

v

j

ita ut poffit alteri, cedere füuum meritum. l,

at

hn t

cc. qq. 11.

11. Merita per peccatum mortale mortificata

s D

"0

revivifcunt quidem per juítificationem , fed

li

fecundum men(üram

Apgenicenciæ. l. cc. qq.

1008

12»

*

AMetus,,

53 [À Be

Metus.

n 0X

[eq

Fide. Contractus.. A&us huma

i

ni, 'Vot'um.

eant m

Sponfalia. Matrimonium..

geglf&is Pll

fduns,

AMinorenpis.

vv

| Fide. *Contra

&us.

alroat t

Maraculum.

TIdS

I/Lz'de; "Tentatio

ln p

Dei. Fides. Baptifmus,

EOTUT

M:Mifericord:a.

/

n

1. Immifericordia eft fpeciale peccatum, I

wie, Ll

Tvati. de Decád. part. 1. Difp, 1. qq. 1.

vur ag

tirmitatem.

2, Frequentati a&us immifericordiz de fe ve-

niales poffunt coalefcere in habitum immi-

n

fericordig graviter peccaminofum, l. cc, qq. 3.

at pn

D

3. Peccat graviter, qui rem pauperi neceffa-

i ia

riam cum gravi illius damnificatione in pignus

d

retinet. l, cc. qq. 3.

m (

4 Peccant graviter, qui in penuria frumenti

g

coacervant frumenta, ficque caufant , ut fiat

1. Pt

notabiliter carior. l. cc. qq. 4.

(an0tttm Q

$. Tempore famis non licet indifcriminatim

Utrs if

peregrinos ejicere ex urbe vel proviacia,

fittrm

etiam €os, qui tali ejedtione conjicerentur

lt c

in neceffitatem quafi extremam. l. cc. qq. y.

Ua n

6. Peccant mortaliter , qui mendicos in neceffi-

LT

tate communi conftitutos in gravem neceffi-

Al

N

tatem perpetuam conjiciunt. l. cc. qq. 6.

"ts f«

7. Peccant mortaliter , qui Pa(ïim neganr elee-

Ws |

mofinas ex füperfluis ftatüs, ut ad altiorem

&

ftactum

Ti Qf "

"

a? (oS $9

ftatum coacerva;ionc bonorum afcendant,

m

l. cc. qq. 7-

u

$. Peccant mortaliter , qui foperflua ftatüs

neglectis pauperibus in füperfluas epulas,

ftru&turas, curiofitatesj fu

ppclle&iles &c.

profundunt. l. cc. qq. 8.

|

9. Advocati tenentur füb peccato mortali gra-

tis in fe recipere patrocinium pauperis, fi

i

alioquin periculum gravis neceffitatis incur-

reret, l. cc. qq. 9.

l

1o, Peccant graviter Medici, Chirurgi, Pharma-

ijk d

copolz, fíi fine fuo gravi difpendio juvare

lhp. l 9"]' l

poffint zgrum , alioquin gravem diüturnam

Vlod

infirmitatem vel mortem fübiturum, idque

liitnim

implorati negligant. l. cc. qq. 10,

r

Ánltg,

I1. Peccant graviter , qui debitores ad folven-

Qye at

dum impotentes extorfione folutionis ingra-

Ü

vem diuturnam neceffitatem conjiciunt, cum

dilationem folutionis ferre

poffent fine fug

t f

gravi difpendio. l. cc. qq. 11.

UM

12. Peccant graviter à colonis extorquentes

L

canonem confuetum tempore fterilitatis vel

ulrius infortunii, fi Ganon jam fit fuffi-

k p

cienter commenfuratus fructibus & damnum

bt

non foleat compenfari per annos feriles, ],

n

CC. qq. I2.

sj

13. Peccant graviter Clerici divites , 'fi .no—n

ca

at

relinquant notabilia legata in favorem Cleri-

corum, Seminariflarum , vel Ecclefiarum

us

t

pauperum, nifi excufentur intentione alte-

u ahiof:*;

rius cauí magis piz. l, cc. qq. 15.

hd

;4.Päc-

s ( Be

^

jjer m

14. Peccant graviter, qui alios rccrahunt,

faciendis vel obfervandis legatis in favorem

jo dimn

s r

pauperum, nifi ficfaciant ex intentione caufie

al

magis piz, & magis acceptxe Deo. l, cc.

qq. 14-

gie, a

rïdom j

Vide. Charitas, amov pvoximi , eleemofiua.

Amyonon^

T

Mifja.

pdtdo h

1' Mercationes circa ftipendia Miffarum: prohx-

tpml

bentur. In füpplemento. $. 6.

pecuma

um,&t

2. Miffa Parochialis debet applicari pro paro-

C;

xl d

chianis. I Supplem. $. 3. & de Sacram, Ord.

S.24« qq- 16. 17. 18-.

aptício

Àt, t 0n

F'ide. Presbyteratus, Czremonir Miffz. Ru-

brice Miffa. Sacrificium Miffz. Fefta, Da.

T

rochus.

Z

vt dl

tht

M:Mutuunmn

Jnm d

t

1. Mutuum eít contraCtus, quo res unico ufu

sst

confumpublhs traditur alteri in ejus domi-

- nium, ea lege, ut reftituatur eadem fpecie

V hi,

qniserd

^ du Tv, de Contratt. $. ult, qq. t.

1b dtob

ex

4. Ufüra eft quodvis auctarium fortis, -

if

obligatione pendendum à mutuatario , prz-

Wil d

cife citülo mutui. l. cc. qq.2.

Vicperk

3. Non licet exigere aliquid ultra fortem titu-

fffmlïlonem

ló mutui, l. cc. qq. 3.

q It

4. Nec licet aliquid exigere: ultra fortem tan-

n T

quam debitum ex benevolentia, vel gratl-

Auamcn |

tudine. l. c, qq. 4.

j' hvf [q

y.Licet

(X sm

!*

b

94 ( $9e

M

[

ly

j. Licet tamen aliquid exigere ultra fortem ti-

'ïgaiis

lt

tulo damni emergentis, lucri ceffantis, ve

periculi fortis. l. cc. qq. $. 6. 7.

Ws

j

6, Sed in tali cafü requiritur, ut damnum fit

reale, caufàtum ex ipfo mutuo, xquale com-

i; !/Mm

peníationi ,, dedudium in paQdum , utque

damno non fecuto remiztatur compenfatio, l.

'

.ce qq..8.

7. In titulo lucri ceffantis requïritür, ut lu-

ïi)ïämm

D

Í

crum (itprobabile, ut mutuans non habeat

alias pecunias otiofas ad procurandum illud

!

Ww

lucrum, & ut pecunia fit aCtu expofita vel

ia

(

deftinata ad illud lucrum. l. cc. qq. 9.

8. In periculo. fortis requiritur, ut fit proba-

t M

bile; ut non füfficienter excládatur per pig-

ib s 1

nora , fidejuffores &c. atque utmuruans non

teneátur aliunde, recipere in íe tale peri-

culum ex paGto , vel ex charitate, l, cc. qq. 10.

9 Solum ftatutum principis non poteft licitum

reddere auCtarium ex mutuo, nifi concurrat

mmnko;"

n d

alius titulus diftindus à mutuo. l. cc.qq. r1.

10, Incafü , quo mutuans non tenetur mutuare

IT "] '[f' )

yon ?

gratis ex charitate, licitum eft, abfque omni

1

H

alio titulo emere cenfum ex re vel perfona

|

"

r

ffüy :

frugifera, fed ea conditione, ut periculum

capitalis & censüs manest apud emptorem,

p

y

J

nili boc periculum redimatur à creditore per

luim j

remiílionem proportionatam lucti partiarii ,

zquivalentem utrique periculo fortis & cen-

v

Iüs. l, cc. qq. 12.

UL

11. Attamen hic contractus practicé eft in-

lcu[fl, Vd gïiï

juftus, nifilucrum annuum exre velperíona

$

J

Iz-z» ex gen.

frugi-

« (0) fe

il

.frugifera, demptá neceífaria fuftentatione

um pe

mutuatarii, & folutione cenfuum anteriorum;

j if

fuperet ad minimum fextuplo valorem cen-

füs annui. l. c€, gq. 12. 16.

4 feeat !

ntitum

12, Hic contra&us trinus nieritó prohibetur à

, legibus generaliter, nec eft pra&tice tutus ,

n lii

alübeand

quia in praxi vix unquam concurrunt omnes

-conditiones requifitz ad ejus licentiam. l.

tr a

lnem chai

Cc. qq. 16,

13. Cenfus germanicus non poteft aliter" de-

1 Uura

?

- fendi practi. &, nifi dicatur, quod fit permu-

tatio juris realis pro jure períonali inzqualis

N

valoris aliunde ex charitate vel juftitia in-

debita, atque illius inzqualis valoris per cen«

T. Dom

fum lege taxatum legitima compenfíatio. l,

TT

!

CC. qq. 13. 14

14. Ad juílitiam hujus contractus germanici

requiritur,

1mó lUt interveniat cale peri-

culum fortis, quo ftante minus valeat jus

Mi

DAR

períonale quàm reale. adó Ut creditor ad

mutuandumgratis etiam cum fuo periculo

Ti

non teneatur aliunde ex charitate vel juftitia.

*, Neott

lit jure

3tió Ut cenfus non transgrediatur taxam à

lege ftatutam. l. cc, qq. 17.

od *

1j. Datur obligatio mutuandi gratis in triplici

VMptiti

cafü. rmó Quando pecunisz otiofz fine mo-

l*«&ätfc l

rali periculo fortis commodari poffunt amico

Rvendit

vel fübdito, in gravi neceífitate conftituto ,

T0 m

vel 2, alteri in quafi extrema neceffitate con-

At m

flituto, 3. Quando. pecunis ad decentiam

Vs f c

ftarüs requifite commodari poffunt in ex-

Mbf

orali

trema neceffitate cog&ituto abfíque m

peri-

"t funm

IT

L fuümm.

- peticulo, per hoc incidendi in gravem neceffi-

u"mln[crm

tatem perpetuam, Zz Tra&.de De

A

Jf

cal. part,

1. Difp. i. 4 7- 44 1-

16, Peccat mortàliter, qui denegat mutuum

lnl

gratuitum in gravi neceffitate conftituto , fi

Dl

non fübit per hoc. periculum damni, aut fi

TM

Vg

ad fübeundum tale periculum aliunde tene-

tur ob arctiorem conjunctionem vel ob or-

dinem charitatis, l, cc. qq. a. '

ii

Fide. Ufüra.

M.

ucrfonnïmz

tv

ANaufragorum bona.

Vimlorispat:

lde. Dominium $. de modis aquireridi;

(atpt

n» 6-

:

i pmat

ANegotiatio. .

V d

n

1. Negotiatio eft, qua res emitur animó eam ,

nonmutatam in melius ,' carius vendendi. /z

Vr

ninyt

Tratt, de Sfuve €? Suft. Difp. 9. 4. 4.

2. Negotiatio Clericis & religiofis eft prohi-

j

at

bita jure divino & humano. l.

.€€. q. 4.

!

Concl. 5.

L

ipit

Negotiatio laté di&a licita eft Clericis, fi

3.

habeat fequentes conditiones. rmó Si res ;

j oäühüm

ia

quze venditur, non fuerit empta. 2do. Si

f

res non ematur ut vendatur. 3tió Si ven-

datur mutata, 4tÓ Si non vendatur lucri

T

T

caufa; feu carius, l. cc, Concl. 3,

4. Religiofi vitare debent lucra etiam operá ma-

jint'

nuum fuarum quzfita, fi illis non fint ne-

j mof'j

2

ceífaria ,

$ ( f

:

/

gt

eeffaria, & populo caufam querelarum prz-

beant. l. cc, Concl. 4.

u d

gire ia

ll'z'd:. Clerici. Ordo. $. 1.

dven 30

Iuiptia secunde.

fperürta

Qp

X. Si mulier fecundó nubat, tales nuptiz non

npiditt

funt benedicendz, /z 7vad. de satrim. S.

igt g

f- q. 29.

-

y!. Yotum,

2. Si vir fecundó nubat, poffunt benedici, fi

ita confuetudo tulerit. l. cc. q. 30. 31.

$. Vidoz imprzgnate à defuncto marito non

j fl

fant admittendz ad fecundas nuptias ante

ao A 1]

partum. l. cc. q. 31.

Pide. Matrimonium. $, €.

Obedtentie «otum.

à rbl

u

ando Superior aliquid przcipit, quod

(

ä'. Q

fubdito videtur effe probabiliusiniqnum,

Mil y

tenetur Religiofus obedire, (i res przcepta

dyltty,

tantüm per legem humanam videatur ini-

um ;f

qua. /z Tra&. de ati. de bum. de Co

Quafl. 4. Objedl. s.

D

nfg'ient?a

Uif

2. Siautem res przcepta probabilio

s fit ïntrïn-

fecé mala, Religiofüs tenetur confülere peri-

tiorés; & fiillis idem videatur, tenetur po«

VÜ f

üd tni

tius appellare ad. Superiorem Superioris,

t rehr

quàm obedire. l. cc. Objedt. 5.

Atf (r]

.3. Idem dicendum. 1mó. Si Superior przci-

. piat aliquid , quod probabilius ceditin grave

| igm Vg

H

nocumentum proprium velprzjudicium ter-

üi, & dubium eft, an hoc Superior poffic

m;ïlüjil fan&e*

przci-

mmchc

-)93'/ ) We

i,

precipere. 2dó Si Superior non fit Superiot

quoad actum preceptum, v. g. circa adtum

mere internuüm , articulos fidei, adminiftra-

tionem Sacramenti pcenitentix &c, 3tio Si

1

Superior transgrediatur limites fuz poteftatis

um

przcipiendo ea , quz manifefté omnium alio»

du

rum indifferentium judicio notabiliter exce-

t

dunt obligationes fui ftatüs. l. cc, ObjeQ. j«

Vide. Votum, Lex.

1

äf-zrwa,s

t

n

"

IT

Oif

liaic

FAide. Exorqiüatüs. Angeli Difput. ult, Come

munio, n 11j. Divinatio.

: Opim'o.

]

Jide. Probabilis opinio.

tj

Ovrdinattones.

i

iüim

1, Regulares poffunt quidem ordínari ab alio

p

Epiícopo, ita tamen, ut habeant teítimo-

vla

nium à fuo Ordinario; non haberi ordina-

li

l

!

tionem in Dicecefi propria, Iz Supplem. $. 13

M

..

Ovdines.

Y

ii

u

1. Ordines fünt unum Sacramentum unitate

u

finis & unitate fübordinationis unius ad al-

terum relaté ad eundem finem. /z Tvati, de

m u

T

Sacram. Ovdinis $. 1. q. 2.

jónr"

&. Signa vocationis ad ftatum Clericalem funt

j g

talenta naturz & gratiz , inclinatio ad hzc

munia fancté obeunda,

me«

j

i oPqutuniras

M&

diorum. l, cc,q.5, : :

*

S535

$, Pec«

F»S (o $$

"

3. Peccant mortaliter , qui ad Ordinesafpirant

ex primario motivo affequendi honores, vel

awmmumc

divitias, feu temporalia. l. cc, q. 6. -

lt facrarifll

,

d d

4.. Dediti vitiis carnalibus non debent recipere

-- Ordines. l. cc. qq. 3. 4.

Ordines Minores.

drodos t

!

l; p

1, Quoad fubflantiam fünt inftitutionis divinz,

g 32

quoad modum funt inftitutionis Ecclefia(tics.

l 6c $ 7:q.1.8.

wl die D

2, Fuerunt fempér in Ecclefia L atina. l. cc. q.

;'füdiumj i

if d

2. Non autem in Ecclefíia Grzca. l. cc.g. 3.

3. Antiquitüs füerunt collati divifim. l. cc. q. 4.

m

4. Antiquitüs afcendebatur ad Superiores Or-

frodi ttne

dines omiffo uno.vel altero ex Ordinibus Mi-

B pl

noribus, l, cc. q. 5.

Eu

$. An Minores Ordines fint Sacrämencum, po-

tlf

teft difputari in utramque partem. l, cc. q. 4.

w

. Inde etiam .Difputari poteft, an imprimant

t tb

characterem. l. cc.

g v

) nl

O/metus;

Donitcs |

1. Eft fignum &c. quo traditur poteftas ape-

lr Cae

riendi Ecclefiam dignis, es«que claudendi

Tterty f

indignis. /z. Tva&. de Sac. Ord. S. 3. 4. 1-

2. Eít Ordo. l, cc, q. 2. 3.

[

As qur

I n

3, Materia eft traditio clavium Eccl(iz ; forma

fl

T

fünt illa verba: Sic agite, quaff reddituri

&inT

tdeí

- Deo ratiouem pro iis vebus, qua bis clavibus

1

ecluduntur. l. cc. q. 4. -

lQ

"r

4. Officium Oftiarii eft 1mó congruis horís

perire

Vifiy,

convocare ad divina populum. ado A

Eccle-

J

Rs

fl

g

"Ecclefíam dignis, excludere indignos, puta

f"hmres,;i

excommunicatos , hzreticos &c. 3tió Cufto-

E.q '

dire facrarium, 4tó Servare & difponere li-

)

M mPg«

bros ad divina. l. cc. q. 6. 7*

Parochus.

JlI

'Arochuä tenetur fingulis Dominicis & fe-

IP

äonisdivm;,

FJ:E

À

J

ftis dé przcepto applicare Miffam pro

ii

populo. Si autem habeat tenues redditus ,

poteít die Dominico aut fefto accipere fti-

pendium, & applicationem differre in feriam.

me

m

In Jr. de Sacram.. Ordinis, $« 24«,qq- 16.

iwlüm,l.ti.ï:

17. 18. Et zz Supplem. $. 3*

ss

2. Parochi tenentur fingulis Dominicis & Fe-

Qu

ftis predicare verbum Dei ; & fi notabiliter

lianc obligationem negligant, peccant mortae

liter. l. cc. $. 20. qq« 1.

p

aof

3. Non fatisf:ciunt huic obligationi , qui alter-

ia

natim -habent concionem & catechefin , nifi

Epifcopus pro congruentia loci particularis

aliud. difpofuerit; tenentur enim fer /e in

]

Dominicis & feftis praeter concionem etíama

habere Catechefin, l. cc. qq. 2«

m

:

Éd

4. Tenentur 'frequenter invifere infirmos, &

l

h

affifere moribundis , etiamíi-jam fuerint

rovifi Sacramentis.

In. Ty. de. Legübus.

i

u*

df . ult. qq. 6. 7. E& in. Tv. de Decal. LAafp. 1.

p

[

jl

& in Tr.de fpe & charitate. q. 4, Not, 7.

[

& ad ObjeG. r.

,

| Ww

f. Tenentur jure divino omnes redditus Ec-

ij

äms N

cleüafticos , etiam Stole, impendere in

caufas pias; tenentur etiam inter ca

ufas

" j

"

34

piías

;

"I

pias praferre hic & nunc evidenter accep-

gt |

mr r

tiorem. Deo; & fi notabilem partem, qua

- fufficit ad gravem materiam furti impens

dant inh cau(íam meré profanam nec mate-

rialiter nec faltem. formaliter piam. /z Tr.

i oninin

de Suve & Sufh. Difp. 2. 9. 1. 2. 3-

i

€. Peccánt'graviter, fi perfonas parochianas

Tiirt

impediant à frequenti: confeffione & com-

munione. /z 7r.de Euebar. Difp. $. 3

w n

7. Diligenter legaut && obfetvent" regulas

.Concionatoribas à d. Salefio, & aliis

prz-

sls a

a

j

i

i dedie

Ícriptas. Z Tv. de S icvam. Ord, ff. 20.

.'

?

:

hi

M

8. Si impediantur à frequenti concione ob

fadhbond

'débilitatem memoriz, defe&us poterit ex

al lg

licentia Ordinarii fuppleri per Preclectionem

l. cc. $ 4, de Le&oratu.

m prt

9. Si eodem die funt occupati in Concionan-

tiriet, t

do, audiendis confeflionibus , Catechizan-

)tgy

do, cantandis Vefíperis, &c. recte ab Or-

Tnetu y

dinario petunt & impetrant. difpenfationem

miidu,

à recitando privatim Breviario, faltem ex

n lg 1

parte, fi in hoc fentiunt particularem dif-

Mi

ficultatem, l. cc. $. 15. de Horis Canonicis.

ftt t Mf

tititt g

30. Inftituant: cum füis Parochianis Medita-

Lf p

tiones in Ecclefia. In Supplem. $. 4.'

Rl

1. Parochi Regulares poflunt amoveri ab

f

Epifcopo vel Superiore , quin unus alteri

"ts

teneatur reddere rationem amotionis,

In

fiünt, Uih

Suphlem. ff. 12.

lï*[v ,ære[i(m

n cog;;, ä

Fide, Sacrificium Miffze. ['rædicafc.— Simonia,

Appro-

mpölitkuæ |

* 3 ( ZX

WW

!t

Approb

atio. Jurisdictio.. Exorcismi. Loca-

!

nmm

tio. Amo-r prox

imi, Impedimenta. Sponfali;ï:,

ET

Pascua.

Iyt

lp

Vzde Dorhinïum circa foffilia, pascua &c.

i

* Bd

Patrim.

lr

— Patrini in baptismo.

'x, Patriüus in Daptismo d'citur, qui baptiza-

M*.

$n

tum levat, acíimul fidejufforis munus ii fe

Oïä j D

recipit de:dicigendo.baptrzato . in fide Ca-

r

tholica. Zz Zr. de Dapt. S. 4. qq. 1.

i

-4.. Mos adhibendi: patrinos jam viguit primis

z ob

ficculis, l. cc. qq. 2-

"

db Officium patrini eft, baptizatum 'tiaoncfe

torcion

ac dirigere, ut vivat conformiter Evaqgc-

Cs

lio. l. cc. qq. 3-

vt

-4; Tridentinum precipit , tantüm adhiberi

unum-vel unam ; autad füummum wrum C*

dl

wih, bt

uudm. l. cc. qq. 4.

j. Adliibendi non fünt, 'qui füo officio fatisfa»

w

f u

cere.non poffunt, aut verofimiliter fatis-

fa&uri non funt. l. cc«qq. 5

v

mnþs Re-

n M

6. Amunere patrini excluduntur o

gulares. l. cc. qq. 6.

E.

g

7. Nec poffunt adhiberi

duo patrini, 'vcl' du

fj t

commatres, 1;cc.qq.7. -

|

n u

..$. Peccant, qui fine urgente

: gece[ïïcäc adhi-

T0

bent hzreticum. pro..patrino;: quod fi mos

patric cogat, adbibendus tantum eft patri«

ucae

num politicum prohonefta infantis ed

yius

;

tiQ«

4

E (o $9

x

Mi 1

tione, & fimul conftituendus eít

' alius patri« :

jdi

nus catholicus. l. cc, qq. 8.

[!

9. Integra communitas non poteft in fe reci-

pere munus patrini, nifi tancüm

'?4371'711' |

pqlitici &

honorarii. l. cc, qq. 10,

(Onftmit

-.

1pdfliül/f !

10. Pro infante maízulo non eft adhibenda fo

làm patrina, nec pro fcemella folüm patri«

in g

nus, ] ce.qq. 11«

m

11. Poffunt duo conjuges fimul levare eundem

sifrmant

-

ama

infantem. l cc. qq. 12.

12. Baptizans non

poteft fimul effe patrinus-

l. cc.qq. 12. n. a.

| Tuy

13. Pater non poteft effe patrinus fui filii ille«

yianis d

gitimi. l. cc. n. 3.

-anten (i

14. Contrahit obligationem patrini levans in-

ii

, fantem, et(i non fit defignatus à parocho

vel parentibus. l, cc. n. 4.

Md a

i d

1f. Quando contra decretum Tridentini plu-

ia d

res fünt admifTi in patrinos, omnes -contra-

qgusteci

hunt cognationem. l. cc. n. .

a Md

16. In baptismo non folenni ex neceffitate le-

itco, f

d ul

vans infantem non contrahit hanc cogaa-

'nationem, l. cc; n. 6,

1 i uti

17. Parochus peccat defignando patrinum ra-

Rtt n0n

tionabiliter invitis párentibus; defignatus

Aïh

Fämbilitcr

tamen contrahit cognationem. 1. cc. n.7.

38. Ad contrahendam obligationem requiritur

;Pfäzndö n

ut

fe vel

ali«

patrinus phyíicé per

t

um tangat infantem. ], cc.n. .

hn Mloi

19. Quando levatur infans per procuratorem

"ir

cognationem cqntrahit fglus principalis. i,

cc.

ATal

T

z

263 ('o)»g-a(-.:

Walïusp;

cc,n.9, ldque verum eít, etü ínterea

Oltfllnftr

principalis revocaverit mandatum. l. cc.

n. [O.

M:

Patrini in Conffrmatione.

io. In Confirmatione tantüm debet adhiberi

li

T

unu$ Patrinus vel una patriua, l .

/cc. de

E J

Confirm. qq. 7.

lis . tantüm conirahitu'r

i1. Cognatio fpiritua

hmmm

inter confirrnantem & confirmatum, illius-

que matrem & patrem & patrinum, l. cc

T?

-qq. 8.

Paupertas Relz'gz'ofät.'

tj

1, Proprietarius eft , qui difponit de re contrá

.. voluntatem. fuperioris, Jz ZY.de Zure Cs*

I g

;

.. uft. Difput. z. q. 4. qq. 1.

i d p

nüllam habentibus admini-

2. In Religiofis,

ea fufficit

ftrationem circa res communes ,

t

matería ad peccatum mortale , cujus ablatio

'm W

fit graviter invito faperiore. l. cc. qq.2. *

,

3. 1n Rel giofis nullamhabenzibus admini(tra-

quodt

tionem , fpectandó prz«ife. violationem ju-

ris alieni talis eft gravis materia, qualis in

"I

furto, ita ut infra florenum «ea gravitas à

Superiore non debeat notabiliter reítringi,

p

h

js :

nec notabiliter ampliari ultra aureum. l; cc.

$

gq. 2

ul

ETU

4. Spectandó tamen o

bligationem fidelitatis

erga Deum per votum Deo prorniffz Supe-

TA

i

rior pro Religiofis in materiam gravem. re»

&é confiituit unum florenum , fi ultra con«

" OCU[!WI«"«

cefía expendatur in ufus privatos. l, cc. .qq.

du ï

i.

fo In

i

x$ ( fe

jt t

In Religiofis habentibus adininifttationem '

[

mmum' (

bonorum communium, (i expendatur etiam

TL

fümma gravis v. g. centum aut mille flore-

g, d

norum in bonum commune, Superiore ta-

smürdt

mennon graviter, fed tantüm Jeviter izvito.

1 q: 6«

illa ufürpatio bonorum- non erit peccatum

fl m

mórtale fed veniale. l. cc, qq. 2. n. 4.

i :)a

€, Ubi fáperior nullam determinavit materiam

^

f

u f

paupertatis pro peccato mortali, illa mate-

intÜne c

. Xiapro gravi habenda eft, quam pro gravi

f

.

l

agnofcit praxzs Reli

fc

orum tt

.

jenta hp

gio

moratz con- '

fcientiz , non tantum refpectivé paucorum, 0Y

« Q TO

fed uziverfalis , publica

: & Jätþgriori&us 40

tà l«cc. qq. 3. n. 3.

: a tb d

*». lu-dubio, utràm aliqua materia. þauperta-'cc'qq^3'

tis (it gravis vel-levis, eoipfo pro gravi ha« iitid

j

. benda eft. l, cc. qq. 3. n. s.

: initdptni

$. Nonlicet Religiofo habere pecuniam wel!ttrml

rem tanquam propriam etiam cum confen- ïmïlgfüftali,

fuSuperioris, 6enfetur autem haberi tanquam r

propria, quando: Religiofus habet plenam tydeanh

-

poteflatem de ea difp

onendi non revocabi- iriee

. lem à füperiore fine gravi offenfione fübdi-

1 Db

ti. l. cc. qq. 4.

g

tl o

.9. Nec licet Religiofo h:bere peculium. vel

T.

alia bona 7ure ffabili & poffifforio etiam no-

ü

P

mine conventus & cum conífen(ü fuperioris

s

l. cc. qq. 4. n. 2.

4

lh

Ws t

[

10 Nec licet Religiofo haberepeculium, quam-

*

vis modicum;, ad ufus indecérminatos, l; cc.

Ati t

,

Atl

-0q. 4: n. 3. &qq. j.

|

licet Religiofo habere vitalitia, oifi

Y

]

&

;Mf Nec

p:ecu-

!

sB (o) |

'5 *dmïniüymü *

pecuniz . exinde. obveniertes detineantur

: expmdlm[ t

in communi depofito,, ita ut eas Religio-

i

fus accipiat 6 manu Superiocris ad ufas con-

F t

venientes , .de quibus füperior poffit libe-

Til

re inquirere & dare vel negare licentiam. 1.

T fb us

P

CC. qq.6.

qq'l. H. .;.

12, Poteít contra paupertatem peccarj. 1)ac-

UM

ceptione, 2) àlienatione, 3) mutuatiope,.4)

"tl d

ufürpatione. j) abíconfione, . 6) de(tru&tione

b

fi fiant fine confenfü füperioris. l. cc. qq.7.

lt

13. Licentía fuperioris;:ad hoc ut fübditum

u

à peccato excufet, debet effe ZZera à .coa-

] &/upn'wräa

&ione, metu, dolo , ac fraude.. 2dó a,

feu talis ,

1-66;:99;.8;

qu& licité. dari potfit à füperigre.

Mi p

UT

14. Sufficit Religiofo ad licitum ufuüm rerum

í

licentia Superioris Zaczta , qu/ando videlicet

continetur implicité inclicentia quadam ex-

n

m m n

preffa generali, vel cum ea . connectitur,

vel quando fic notorié confüetum eft legiti-

mhamw

T

mé, vel quando R«eligiofus fic difponit fupe-

9l t

riore fciente & absque metu graviorum ma-

nf

lorum liberrimé connivente. l, cc. qq. 8'

1$. Quandó füperior commodé adiri nequit

j

& neceffitas operandi urget , fufficet licen-

n

tiaprzíumpta, dummodo probabilius fit

d

füperiorem, fi interrogaretur daturum li-

centiam, & accep

tio rei dein manife

gftetut

füperiori. l. cc. qq. 8. n..4.

p

jptcint

16. Hzc licentia przfümpta etiam quïcjt;ad

excufandum à vitio- prcprietatis , quando

fuperior guidem adiri poffet fed non aditur

" vitaliö);;

|

ob

x

--

)

eb refpectu

m'humanum v, g. pudorem, vel WAIW

&

n

n pare

aliam fimilem difficultatem, dummodo fu-

perior.non cenfeatur abfoluté invitus, ni- ^

yen di

petaturlicentia. : Verum in praxi, (i fupe- st

riori hic modus agendi ex licentia preefümp- kottiy

ta difpliceat, fere femper intervenit pec- hp

catum veniale, & fi mens paflfionibus ex- jl

cecata (ibi formet dictamen erroneum de sultu

licentia przfümpta, facile etiam intervenic j

[

peccatum mortale. l. cc. qq. 8. n. g.

d iq

.],

7.. Si fupetior irrationabiliter neget, vel ne- ,

gaturus licentiam przevideatur, non licet iif

agere contra ejus voluntatem ; nifi res, quz if

m

à fuperiore negatur, Religiofo fit abfoluté g |

Q

debita vel jure naturz, v. g. alimenta

Vr cont

tegumenta, vel jure divino , vel jure reli-

u d j

gionis, vel jure officii. l. cc. qq. 9.

tb p

18. Afferuntur decreta Romana à Clemente

du

VIII, & aliis Pontificibus edita in materia

d o W

paupertatis. l. cc, ad fin. Objectionum,

inüiny

Fide Notum, Clericorum bona.

hoj

Peccatum,

[

Natura. Peccatorum,

T t

Ti |

y, Eft di&um, fa&um, vel concupitum con-

D

tra legem zternam Dei. 4 T. de peccatis

: 00 [

:

n

Difp. 1. q. :.

Catüm .phi-

"t l

4. Nec datur, nec dari poteft pec

ulcc

M

lofophicum. l. cc. q. a.

hj

M

3. Ad peccatum fnortale non requiritur ade

lr

vertentia reflexa ad malitiam füzx aCtionis;

t

fed (afficit advertentia virtualis & interpre-

)

"tl

i

4. Ad*

. &ativa, l. cc. q 3.

ng

'*)53 I(»ox) ide

j

) dümmu,

4. Advertentia interpretativa habetur, dum

j

l

Y

quis poteft & debet habere advertentiam

l hn

Wlüprw)

[

actualem dire&am ad malitiam fuz actio-

L]

nis. l. cc. q. 3.

Lt :

T Wt

f. Peccata ignorantiz, peccata confüetudinis

& alia peccata, quz tantüm fünt libera in

5 p

l

* Q

fua caufa, funt peccata formalia, inquan-

tum conítituunt unum totum morale cum

wlm(

Ht

Wt

libertace antecedente, necdum fuüfficienter re-

tradetá, à qua denominantur libera. 1. cc.

lmmnä,

ll

q.4.

.

AW

us, &ïü

Ii[fm ,Elu W

6. AGus omiffioni culpabili conjun&

fit caufa ponendi omiffionem, non eft pec-

h ii

catum. l, cc. q. j. Si autem fit caufa omif-

^ p ii

fionis , contrahit eandem fpecie malitiam,

3, Y j

T

quam habet ipfía omiffio. l.cc. q; .

7. Matetiale peccati confiftit in converfione

w ht

VET

ad creaturam ; formale autem peccati con-

fiftit in fola privatione debiti ordinis ad fi-

Jim,

dem ultimum. l.cc.q. 6.

W

8. In omni peccato fimul intervenit error ín-

l

telledus. l. cc. in Quzftiunc. qq. r.

9. Omne peccatum fimul re

!]

puguat naturz

rationali. l. cc. qq. 2.

lag

1o. Peccata non funt inter fe, connexa, l. cc,

A

qq. 3.

11. Peccatum non reperitur in fenfibus eliciti-

) W

sv6 L€c. qq. 4.

12, Omnis peccans conftituit füum ultimum

yu i

finem in creatura. l. cc. qq. j.

13. Venialiter peccáns actus füos humanos

jnlit *

n &in!i

refert habitualiter in Deum. l, ce, qf]. 6.

ln

E

- ( $$

o

Diffiuctio peccatorum.

»

aimtüf

x4. Dantur peccata ex íua natura venialia, ]

a

pum vin

,€c. Difp. 2. q. 1.

ia Y

1;. Nallum eft veniale plené deleeratum,

mig

quod feorfi:n fpe&atum non potuerit à Deo

du

prohiberi füb gravi, l. cc. q. 1. concl; 3. -

[ u

16. Difcrimen inter peccatum mortale & ve-

T

niale defumitur à diverfitate legum, füb

ii fediv

gravi vel levi obligantium. l.cc. q. r. concl.4,

O

17. Utrum lex velit obligare füb gravi vel le-

f

vi, defumendum eít 1mo ex Zezore !egzs, ob-

2dó ex

mlgn|

fervantiam graviffimé inculcantis.

du u

netura objei, quod petit prohiberi füb

Vhpim

gravx. 3UO ex grawtate pænæ. Lj.tO ex fen-

lott, 40

fu do&orum. ftO ex confuetudine' ac fenfü

f t

timoratorum. 6tÓ ex interpretatione Pirz- ,

tratun diía

fidentium in Ecclefia vel Republlca, l. cc

ï*pomd

q. 1. concl. j. 6.

n dl

'y8. Idem numero actus non poteft tranfire ex

mortali in veniale aut viciffim: l. cc. q. .

i o

Mi d

19 Omnia peccata mortalia poffunt tranfire

pl

in veniale ex defectu plenz deliberationis

feu libertatis pleng. l.cc. q. 2.concl. a.

(l &onf

ao. Aliqua peccata transeunt ex mortali in

Ts d

ubi. ipfa

tUt t

veniale ob parvitatem materiz ,

parvitas materiz non petit fübftare legi gra-

viter prohibenti, l, cc. q. 2. concl. 3.

Al Fhvüc

21. Aliqua peccata transeunt ex mortali in

xm[m

veniale ex tacita intentione legislatoris, l. !

lls fum

;£C«. 012« concl; 4«

wncl ]

OA Peccata venialia ex muluphcauone a&uum ,

non

le

