13. Licet Hiftoricis fcribere vitia notoria prin-

cipum , non tamen iis licet, vitia occulta

datnab

ttimy n

perfonarum illuftrium revelare , nifi etiam

poít earum mortem fama talium perfona-

EO

rum pergat nocere vel eífe periculoía po-

m ol

fteris. l, cc. qq. 4.

wficoncun

14. Defun&orum vitia notoria referre licet,

us

fi id utile füerit audienti & abíit fcanda-

1 um

]um.

Eorum tamen vitia occulta referre

furiiüm

non licet, nifi eorum fama credatur effe no-

Ms very

civa bono communi vel privato jure de-

tottdtg,

bito. l, cc, qq. 15.

: ao i

1f. Referre ex caufa rationabili perfonarum

du

audientibus ignotarum vitia occulta licet ,

f od

fi moraliter ab(it periculum deveniendi in

Cütctreve

earum notitiam, l, cc. qq. 1j.

fotei,.

16. Referre vitia urbis aut nationis in aliis re»

ttm l

. gionibus licet, nifi exinde quibusdam cau-

9l g

Íetur prejudicium ; & hoc arceri iübcat cha-

"tdis

ritas, l. cc. qq. 16.

"At pty

17. In cafu, quo manifefítatio criminis ferme

L

nullam delinquebti creat infamiatn, aut prz-

P r

judicium, ea licita eft ob folam utilitatem

m

'audientis. l. cc. qq.18,

b

18. Manifeflatio peccati occulti non excufa-

Tty f

Wj

H

tur

r

; ) É*

kaïvetm

. tur à vitio detractionis

przcifé ex eo, quod

] Ubh'viongt

fist viris prudentibus

; aut amicis fecreti

uI Wi

tenacibus. l. cc. gq, 19.

19. Qui narrat rem jam inter plures notoriam,

ll j h

quam credit, proximé in majore parte com-

t poy

munitatis divulgandam, non peccat narran-

do certa üt certa , dubia ut dubia. l. cc.

T w

qq. 20.

/

Vi ocn

20. Siautem ab uno vel altero auditum critnen

1 n

occultum ,. necdum pluribus notorium, nec

r

certó vulgandum, aliis Dàrrat, peccat eg«

yd "

dem modo, ac fi pritmus id manifeftáffet,

nifi concurrant circum(tantiz excufantes fü-

L

perius relatz. qq. 9. l. cc. qq. 20. n. 3.

LUf o

21. Qui vitium occultum, probabilius falfüm

Cllz r

Wt f

quamvis jam pluribus norum narrat ut pro-

babilius verüum, vel ut ftridé dubium

» pec-

t vt

cat mortaliter, l. cc. qq. 2o. n; 3.

&2. Immo fi vitium occultum probabilius fal-

l l

fum aliis narret folüm ut aliquatenus dubium,

ol

peccat mortaliter.

Idem dicendum, fi non

détttinis

concurrente circumfítantia excu(ante füpe-

f

rius relata. qq. 9.

deli&tum ftri&é dubium

sndit

necdum pluribus notorium aliis ut dubiurà

j i

referat, l. cc. qq. 20, n. 4. & .

njlen d

23. Quialiis narrat injuriam fibi illatam, poteft

peccare graviter peccato ultionis, fed non

quti m

peccat peccato gravis detractionis, nifi pro-

palatio

j o

pariat injurianti gravem infamiam.

dl

l.cc. q«ar

24. Infamans feipfüm po/tiv femper peccat

n excuffw

mortaliter ; immo etiam peccat graviter fe

V

infa

« o g

"

i

£

lm |

infamans permz/Zv£ , nifi id

aciat ex fpeciall

]

1

gt d

inftindu divino, eoque certo, & ex inten-

jniut;

tione, per hoc procurandi majus augmiens

y, u

tum divinz gloriz. l. cc. qq. aa.

w

n

2j. Omnium graviffime ppcänt, qui famofis

d

libellis aliorum vitia occulta, prefertim ex«

g t

cufabilia, aut omnino falfa, in vulgus fpar«

l ts

gunto

Hoc peccatum. aggravatur ; fi per«

m

,iona, quz infamatur, fit in dignitate, vel

Qu

gradu conftituta, l, cc. qq. 23.

Rn

26, Audiens detrahentem, Íi non eft certus

£t

de malitia detractionis, non tenetut corri-

Si autem certus fit dé

qdinen,

gere loquentem,

tur nf

malitia detra&ionis, fed credit , fe nil pro-

atv j

futurum: fua cortectione , tenetur faltem

Áimt at

monftrare difplicentiam,

Si vero probabie

TAT

lius. credat , narrata effe fal(a, aut fi de eo«

rum veritate dubitet dubio ftriGdé rali , &

Qaniodm

TE

certus fit , non dari ex parte detractoris

vero(imile motivum excufans à vitio detra«

fa.

(unis

€tionis , tenetur impedire detractionem ;

itilzne l

quaando fieri poteft finc fuo detrimento. l.

Vr

CC. Qq. 14.

.

3 nd lj

47. Non licet repellere detra&ionem alia de«

traCione, vel calumniam alia calumnia. l,

À aute

tut dired

€c. qq. 255

n rey

A8. Si detrahens narravit delictum falfüm, te«

netur revocare , five deli&um fit grave five

iïghia. | Q

V amj

leve, etiamí detrahens crediderit verum ;

j

& narrando nullam omninó commiferit cul«

CTiren &

WP

pam. Atque ad hoc teüetur cum amiflione

proprie famz, fortunz, aut vitz, fi damnum

3j temu

€auías

b

W

1

:

"

a o B

.

aa,gm ,

Catfitum fit

tantum , ut prop

terea liceat

W&üm

Si autem delitctum

occidere aggrefforem,

qus g.

fit verum , & bona fama denigrati nulli fit

li

nociva, aut fi aliquantulum bono privato

Torn

fit nociva, ita tamen , ut denigratio talis

T rff[im ü

perfonz plus noceat bono communi, vel di-

Tü f

vinz gloric , datur «etiam obligatio refar-

lüf j 6 p",

ciendi famam faltem indirecte, l. cc, qq.

Ms w

26; 37.

29. Quando detrahens narravit crimen falfüm,

i

& datnnum caufatum non fit tanti momenti,

L

Wi

ut propterea liceat occidere injuftum ag-

Otol

greflorem , non datur obligatio reftituendi

cum- amiffioné bonorum omniutm fottuns

i[j fefiü 1]

T i

aut vitz. Sed cum amifífione fola propriz

famz tenetur : in tali cafu reftituere. l, cc.

t prob

at d

q

2

n.5:5

Q al

30. Quando detrahens narravit crimen verum,

: d

non tenetur reftituere cum amiffione famz

i vio d

propriz. 1. cc. qq. 27. n.4.

31. Quando fama reftitui non poteft fine

E

amiífione famz proprie, detractor (i dives

lr

& occultus:eít, tenetur conducere advoca-

tos, vel fcriptores.pro defenfione innocen-

a d

tis.. .Si autem author infamationis fcitur,

) ülmi. ln

tenetur directé revocare, v. g. procurando

publicam revocationem ex cathedra coram

Jl t

parochia, l. cc. qq. 28.

.

gt

32. Qui committendo homi

cidiam vel 51it1'd

1 raum;

grave crimen przvidet, alium loco fui ha-

vf U

bendum ,pto homicida , & morte ple&ten-

amittts

dum ,

tenetur liberare innocentem cum

fidunmd

amiffione vitz propriz. l. cc. qq..29.

qi

Judex gen.

33. Te-

«43 (0 K*

j dem&id

33. Tenetur ad reftitutionem etiam ille , qui

ihereds

infamem in umo genere delicti, v. g. luxu-

riz, eum infamat in alio, l. cc. qq. 30-

u f

iicone

34. Non datur obligatio reftituendi , quando

ii te

ex detractione nullum praejudicium — íecu-

tum , aut infamia oblivione deleta, velalio

m net

j t

modo fanata eft, l. cc. qq. 3 1.

ul

f. Non eft locus compeníationi, nec detra-

hens excufatur à reftitutione quando detra-

(icma

hens ab infamato paffus eít fimilem infama-

qtum Qata

imüem

tionem in pari vel eodem genere delidt;, five

deli&ta fint vera, five falía pariafive impa-

2 dartate

if &

ria. l, cc. qq. 32.

$6. Non eft fufficiens re

flitutio famz, fi quis

f 1]

przcife alterius famam in alio genere augeat,

D

.vel cum eo familiariter converfetur. 1. cc.

Tftrad o

"

q. 33*

lst g

tur ab onere reftitutionis,

37. Detrahens libera

tulitt

^" f infamatus condonet reftitutionem, nifi in-

f od

famia fimul cedat in aliorum prajudicium,

At w

quorüm nomine condonare nihil poteft. J.

"n

'cc. qq. 34-

LL

:38. Etiam Przlatus tenetur ad reftitutionem

Wo L er

famz , fi non compefcit detrahentem fuo

L Sijig

fuübdito , aut füubditum detrahentem extero.

1

l, cc. qq. 35*

39. Detta&toretiam tenetur compenfare omnia

damna, quz fequuntur fer fe , feu regula-

n [

riter, eX tali detraCtione ; non autem t&-

ïrnom. l

netur compeníare damna, quz íequuntur

nj b

per accidens , feu. raró, l. cc. qq. 36.

mDeo, |

40. Obligatio reftituendi talia damna realia ,

ex

LT

t

me,(

: MON

lt

ex detra&ione (ecuta per fe, tranfit etiam

D g, Iu:'

h

I

li

ad heredes detractoris, l. cc. qq. 37.-

41. Qui per detractionem falfam alium impe-

UM

divit à confecutione beneficii jam collati vel

ACf

deftinati, tenetur reftituere valorem juris.

Si autem necdum collatum aut defi

gnatum

eft

, tenetur reftituere valorem fpei. l. cc.

t dem.

Qq. 38.

tdo den,

42. Qui crimen períonz in alio loco jam vul-

t If

gatum narrat in alio loco; non committit

M&(, 6Vc

detractionem, peccat tamen aliquando con-

l Inn.

Ua charitatem. l. cc. qq. 39.

43. Caufe excuíantes à reftitutione famz

[

1

funt.

fottiy

Y

M

v»*

1. Impotentia refpectiva qua ftante

n

infamatus non poteít effe rationabiliter in-

lt

J

vitus ad omiífionem reftitutionis. 2. Con«

donatio eorum, qui condonare poffunt, ra-

reBimtiqis

tionabiliter prefumpta.

3. Defectus mate«

m t

riz fcu ceffatio infamiz , v. g. fi in oblivio-

us

nem abiit, aut fuerit purgata, aut fama in-

yhl p

famati interea culpabiliter coeperit fieri no-

civa vel periculofa bono communi vel

pr i-,

vato. l, cc. qq. 4o.

wl

vhetem f

Fide. Sufpicio, Judicium temerarium.

a ao

Deus.

Exiffentia,

.

vt

rl

t, Exiftentia Dei eft per íe lumine ma-

14

turz nota. z 7vad. de Deo. difp. 1. q. z.

gt

2. Exiftentia Dei fub przdicato convertibili

M.

cum Deo, v. g. Przmi legislatoris , poft

n Id

adeptum a/u ratzomis moralem ne quidem

P

(

per

9 o f

per momentum poteft

invincibiliter igno«

j d

rati, l, cc. q. 2.

(mri &

g, t

Effentia. Dei.

g at

3. Effentia Dei in confidera:ione phyfica con-

j i p

fiftitin cumulo omnium perfectionum fim-

dio L

plicium. l. cc. difp. z. q. 1.

j gl

4. PerfeQiones creaturarum continentur in

ii

Deo formaliter eminenter. 1. cc. q. z.

$. Neque operationes Dei ad intra , neque

An m

Pb

Perfonalitates , neque attributa divina di-

ftinguuntur realiter ab effentia divina, l. cc.

m f

Qq. 3.

Dl De

&, Attributa divina nec diftinguuntur inter fe,

hn b d

PT

nec ab effentia divina formaliter ex natura

fei, l:.cc. q 4.

tenm pl

M

3. Diftinguuntur tamen tam inter fe , quam

ab effentia divina fuzdamentaliter, fsà, quod

l

reipfa idem eft, vzrtwahiter. l. cc. q. 4.

i WN Dü u

Principium illud : Quecuzque fuzt eadem

uni teviio. C?c. non procedit in ente infi-

od |

nito. l, cc.

.» l ntne

Yi D

4"ttributa divina , "Eternitas , Oinni-

potentia. Cvc.

m

t etim

8. Deus eft unus & incorporeus & fimplex.

l. cc. difp. 3. 'q. 1. 2.

de

'nfone|

g, Deus 'eft quidem ubique, fed non eft füb-

ftantialiter. pr»zfens in fpatiis imaginariis.

Ab q

.

! i

l, cc. q 3.

l

1o0. Deus conftítuitur formaliter preíens in

n

h Y

1loco per operationem ad extra, l, cc. q. 3.

h

11I. Deus

'v)ä". ll p"

- (o $ |

Llltn

h

11, Deus eft fua zternitas, l. cc, q. 4.

12. Omnia entia, przeterita , prafentia , &

futura, (unt phyficé Deo prafentia per to-

Ph;" 6(2 t

tam zternitatem , etiamíi comparativé ad

IQ f

nos nec przeterita nec fütura nunc actu

exiftant, . cc, q.4.

ht í

13. Deus poteít facere materialiter meliora

m

iis, qua actu facit. l. cc. q. f.

!y (

14. Non tamen poteít intra colle&tionem en-

Wt d.

tium finitam facere meliora formaliter iis ,

W

quz a&u facit. l. cc. q. j.

1j. Poteft Deus facere ctiam formaliter me-

Ht

lora, hoc eft, meliori combinatione, iis;

T n

d infinicas

quz ac&u facit , comparative

creaturas poffibiles , quas poteft creare. ],

—

j

)

qu

.€e. q. .

Ll

g

;

lAfto intuitifwz. Dei.

IT

[ut il

16. Vifio Dei unius & trini non eft poffibilis

I d

naturaliter. l. cc. difp. 4. q. t.

17. In. vifione Dei beatifica non intervenit

fpecies impreffa creata; immo talis fpecies

r Ü

ne quidem poteít dari. l. cc. q 2.

18. Nec etiam poteít dari fpecies exprefía

(l

Dei. l. cc. q. 2.

19. In vifione beatifica unitur effentia divina

ydli

intelle&ui creato immediaté per feipfam

nginariis.

loco fpeciei impreffz vel expreffæl. l, cc.

q.2

sns 1

20. Deus non poteft videri pbgl;is* tanquam

(

bitur tamen à beatis

o?jeä?ztnt per fe ; wide

H s

per

m

|

9$ (o $9e

fs cnpt

per oculos tanquam o/jeGium per accidens ,

[

[ita

inquantum videbunt in omnibus rebus ope-

xantem Deum , ficut homo per oculos vi-

fs pl

s agl

det hominem vivere. l. cc. q. 3.

g dettt

21, Homo naturaliter appetit vifionem intui-

yapiit

tivam Dei ut authoris naturs. l, cc, q. 4.

o p

22, Poteft dari intelle&tus creatus, cui natu-

"n

raliter debetur vifio intuitiva Dei per effen-

t f

tiam, l. cc, q.4.

AR

23. Anime poft mortem , íi fuerint plené

Seenta T

purgatz, ftatim vident Deum. l, cc, q. . i

huy, f

44. Circa przdicata divina ex fua natüra fu-

NT

pernaturaha non datur lumen creatum in

ratione luminis, fed tantüm in ratione vir-

tutis aCtivae & unitivz, l, cc. q. 6.

As Lb

at m

ay. Creaturz poflibiles poffunt in Deo videri

formaliter , faltem fingulz per colle&xoues

Pt

d t

finitas. l. cc. q. 7.

26. Beati vident in Deo omnes creaturas actu

hcq

exiflentes , quas volunt v1dere. l. ce, g. 7

Pridin

* Conclus. 4. & 7.

1t putim

27. San&ti non poffunt Deum videre compre-

tertonm,

henfivé quoad omnia obje&ta fcientim &

Dos alfq

omnipotentiz divinz. l. cc. q. 7.

t ef

28. Sandli non vxdent Deum equaliter, l. cc.

& veto

"m (

q. 7

Étientia Dei.

um

29. Deus cognofcit negationes entium &

Vb

As R

peccata in re&ltudme oppofita. difp, j.

p

Wü

30

a

« o &e

Mi

3o. Deus cognofícit etiam omniía conditionaté

16 h

futura. l. cc. q. 1.

]

* Qohy i

31. Deus poffibilia cognofcit in fuis id

&is'; &

j'

futura cognofcit in fuis ideis, ut connotan-

Qu i

tibus decretum przedefinitivum , licet ea

Ti (4

non cogno(ícat in ipfo decreto. l. cc, q.2.

32. Deus previdet adtus humanos liberos de-

—

f ( uf

pendenter à Decreto predeterminante, fed

r lr

connotante mutuam prioritatem inter de-

terminationem Dei & creaturz. l. cc, q. 3.

ET

l«m;. 1

33. Scientia media explicata conformiter ad

hanc mutuam prioritatem debet admitti.

hus

l. cc. q. 4-

-

1 C

! RO Y

Voluntas Dei.

"

34. AGus liberi in Deo identificantur adz«

nDeo vl

quaté cum Deo. l, cc. difp.6. q, r.

ld

3f. Przdeítinatio ad feriem gratiarum' fuffi-

cientium fit independenter à previfis meri-

u

tdis, L:cesqias

m Lt

36. Pradeítinatio ad gratiam & gloriam fimul

fit partim ante partim poft przvifionem

]

j onp

meritorum. l. cc, q. 2.

Ti

37. Deus aliquos predeftinat ad feriem : gra-

^

tiarum efficacium dependenter à meritis 5

il

alios veró predeftinat precifé ad feriem

gratiarum fufficientium dependenter ab eo-

rum demeritis. l, cc. q. 2.

38. Probabilis eft. fententia Catharini, quod

qim !

.Deus aliquos eximié Sanctos quibus decre-

" dl(Poï

vit füuperítruere fuam Ecclefiam pradetti-

net non Íolüm ad gratiam fed etiam ad glo-

4

riam

1

*B)E-g (o) EX

uidi

riam independenter ab eorum meritis, ].

c. q.2.

l rimitïWo

39. Deus vult.omnes homines falvos fieri vO-

ybilt

luntate univerfali etiam efficaci. l. cc. q. 3.

fm K [

JDCO. T

40. Traditur ex . Maffzo Syftema D. Auguffinz

de Gratia & Pradefítinatione. l, cc.

ha

'T;QHiOa L

Diaconattus.

Gv €

1. Eft Ordo facer, quo confertur poteftas

xalimqmum

agendi miniftrum immediatum Presbyteri in

; Bs

divinis. Zz Tra&. de Sacr. Ord. S. 17. q. 1.

2. Materia eft impofitio manuum , & juxta

communem opinionem etiam traditio libri

j n

i

Evángeliorum. l. cc. q.2.

3. Forma fünt illa verbà : Acczpite Spivitum

Santlum ad vobur , & ad rofifiendum dia-

Maju

|

bolo , €? tentationibus eju$ dm omine -

7Hini. lv.cc. q.3. Altera forma in traditione

huiady

libri Evangeliorum à multis cenfecur effe

ii

folüm accidentalis. l. cc. q. 3. 4.

liil

4. Officium Diaconi eft miniftrare Sacerdoti

Disiao 4

ad altare , conferre baptifmurm , predicare

]

?

l

"

Verbum Dei. l. cc. q. f.

'Traduntur hoc

UE

loco Regule pro Concionatoribus ex D.

ID 7777

Sale(io.

$. Diaconatus eft Sacramentum. 1. cc. q.7.

» JInti,

Atf

€, Ad licité recipiendum Diaconatum requi-

ritur etas 22. annorum , & interftitia unius

25 u

anni. l. cc.

IT

q. 8. 9. Iob

Et Qacus gratiz

v ul

l.cc.

L II-

à

7, EffeQus eft

gratia [äg&itïcans, & character,

"Ug

l. €c. q. 12.

hflk&

A

$. Mi-

"i

) B*

! tj

8 Minifter eft folus Epifcopus. L cc. qq. t3,

9. In primitiva officium Diaconorum erat et-

Itf '

l ff, 90 ,.

iam admipiftratio bonorum , & caufía pau-

perum, ac viduarum & virginum. facrata-

rum Deo. l. cc. q. 14.

LGWW'

10. Si eft Parochus , poteftval

ïdä affiftere ma-

trimonio , fi autem non eft Parochus, non

a(fitit valide ex commiffione parochi. 74e

putels

I ;pedimenrum Clandefíliaitatis, n. 9

Wi

Fide. Baptismus.

S'KIL' q. [:

hkw

Difcordia.

i

F'ide. Septem vitia Capitalia. S, füperbia. '

Difgenfatta.

] Wm

tótt l)

I/ide. Lex $. 1

4. de difpen(atione.

. Diyinatio.

iite J

|tradtie

1. Divinatio eft prenotio de faturis contingen-

nfeng i

tibus, acquifita ope doemonis. /z Ty.de De-

,

cal. part. 1. Difp.2. qq. 4.

M

a. Divinatio eít fpecies füper(titionis. l. cc.

ypii

qq. 6.

.

fotr d

3. Dantur weri

i modi divinationum , nempe

"T0

per zipsomantiam , quando evocantur mot-

tui; fommia, geomantiam, bydromautiam,

u

pyromantiam , eveomantiam , quando fit per

terram, aquam, iguem , aéren., Paru/picium

"T

AL us

quando fit ex viíceribus animalium ; 2/Zro-

logiamm judiciariam , fortuitos motus avium,

j gtatiz

fortuitos concur(us vel eventus. vel fortes,

m

chiromantiam (eu lineamenta mannum, l.

cc. qq. 6 7.8. 9«

8' Y

$

4.Non

-

ey (o

4 Non licet int

errogare doemones ex obfeffis

nifi ea fola; quz concernunt períonalem

! Augefl' J

ftatum obfeíli & obfidentis, & fimul fer-

]Pgr[ljtio. V

viunt ad deftruendam poteítatem doemonis

1

ac promovendam utilitatem fidelium, fint-

drimpnn

que talia, quz dcemon non ni(i compulfus

dmaid

diceret..]. cc. qq. 1o.

$. Non lícet divinare ex aftris de futdris con-

J acendin

tingentibus, à libero arbitrio humano de-

?

gudütem

pendentibus l. cc. qq. 1 1.

Al hc r

€. Quamvis liceat conje&uram fümere de

(t conumm

temperamento hominis ex ejus fomniis,

gt

non tamen licet, ex iis divinare de futuris

contingentibus , nifi verofimile fit, ea ve-

uM

nire à Deo vel Angelo. l. cc. qq. 12.

Mlltind

lts, n

7. Divinatio per fortuitos eventus eft fuper-

ftitio(a, nifi confideratis circumftantiis ve-

a

rofimile fit, eos fpecialiter venire ex pro-

,

l

]

videntia divina aliquid fignificandi gratia, 1.

ol

CC; qq. 13.

at cufü

$. Divinatio per fortes de futuris contingen-

m

tibus nunquam eft licita, l. cc. qq. r4.

Tm di

9. Licitum tamen eft uti fortibus ad tollendam

luptrnm

ambiguitatem jurium vel animorum , quan-

Tib

d q

do ea ambiguitas nullo przponderante mo-

tivo tolli poteft. l, cc, qq.14. n.2.

hr

yo. Non licet uti fortibus ad explorandam ve-

IT

qui j

ritatem rei, aut voluntatem divinam , nifi

Ml

detur fpecialis permiffio divina figno intel-

Hd müimc[

ligibili dlcclaraca. l, cc, qq. 14.n. 3.

MT

L 'Amn :

,Dæma-

Vaj

"N

ET

l g

f

u

(€720A€5.

Ánj

I

Fide. Angeli Difp. y. Maleficia. Idololatria,

EM

Superítitio, Vana obfervantia, Obfeffi,

d.

i

Divortiun.

ln

1. Matrimonium non poteft diffolvi 24022 via-

culum caufá adulterii vel hzre(fis. 7z 7va&.

fitsty

de Matrim. $.y- q. 3-

u) d

2. Ad faciendum divortiam uoad tborum (uf-

ficit adulterium conjugis. l, cc. qq, 5.

3. Ad hoc tamen requiritur , ut adulterium

LL

fit confummatum , formale, convincenter

i s

probatum, ac necdum tacité remiffum, l.

'C my Y

cc. q. 6.

/

p

4. Ad faciendum divortium etiam fufficit be-

i d f

ftialitas, aut Sodomia , quantumvis Sodo-

tanti :

mia cum propria uxore commiffa fit, l, cc.

Ti q

q- 70 84

il g

y. Pollutiones cum propria v, g. uxore, prz-

bent caufam ad divortium temporale, 1.

Qs t

cc, L] 9-

T"

6, Idem dicendum de tactibus lafrivis, cum

1;zdto!!'ndan

alia perfona commiffis. ' Imo (i tactus laf-

civi przbent violentam przfumptionem. de

jnn,

at D

adukerio confummato, fufficiunt etiam. ad

divortium perpetuum. l. cc. q. 1.

1

7. Marito & uxori competit reciprocé zqua-

iv

le jus ad inftituendum | divortium, l. cc,

Iqo Ilg

mum, t

m j

$. Ad inftituendum divortium ratione adulte-

7

rii de Jare non requiritur monitio przvia;

)

ubi tamen fperator frudtus; prarequiritur

€x charitate. l. cc. q. 1a,

. 9, Jus

]s

[

MOR 4

$. Jus inftituendi 'dis?ortii, nifi füerit tacité

d "

V

remiffum non extinquitur lapíü temporis.

jana t

8d 06 qi13;

1o. Pars innocens tenetur inüituere divor-

odf

at

tium temporale , quando id utilius eft ad

dl

emendationem delioquentis; vel quando ex

ulteriori cobabitatione naícitur grave fcan-

ii li

st d

dalum. l; cc. q. 14.

t pwlmion

à1. In foro interno tenetur pars innocens poe-

s tl

, nitenti reconciliari , niíi ex ejus receptione

fibi timeat gravia damna. l, cc. q. 15.

hii

42.. Si etiam pars innocens poftmodum com-

g, tl

gnmdia c

miferit adulterium , tenetur in. foro. inter-

havds d t

narecipere feparatum poenitentem , & in

foro externo potefít ad hoc. compelli. l, cc«

lpigna,

T

q. 16.

7

ftituit -dï'vartium

Mf d d

X3. Quando pars innocens in

temporale, poteft delinquentem revocare,

LUMTT

quandocunque voluerit, l. cc. q. 17. non ve-

qistlun

rÓ poteít eum revacare facto divortio per-

t

j r

petuo. ibid.

»jhxïuateton';»;

14. Fa&to divortio perpetuo licet utrique par-

t

ti, npcenti & innocenti emittere votum

rl

erpetuz. caftitatis vel ingredi religionem ;

"tte if

neutri veró id licet fa&o divortio tempora-

u Cc.q.j

l: E cecgat

^Xli ia

1j. Fa divortio temporali tenetur maritus

b

uxori preftare alimenta; non veró ad hoc

EU

tenetur fa&o divortio perpetuo. l. cc. q. 19.

"tl

»6. Pars innocens, (i fuerit certa de adulte-

Vi

ritate

N

.xio compartis; .,,,POWR'. propria autho

infti-

$ ( B

À

inflituere divortium quoad thorum. l. cc.

! Iemp

q. 20

17. Si tamen quoad forum externum in pro-

t o

batione deficiat, & compellatur füb excom-

lls du

municatione ad reddendum debitum, tene-

| QUds

tur illud reddere, nifi appellet. 1. cc, q. 20:

Va [c

18.' Pars rea licité poteft petere debltum, fi

pars innocens illi tantüm . objiciat vel ha-

ltti

beat probationes femiplenas, & pars inno-

B

QU

cens tenetur illud reddere. l. cc. q. 2o. a.

M

19. Apofcaha à fide pr&bet quidem caufam di-

ln

vortii, fed fi Apoflata v.lt cohabitare (ine

n

contumelia creatoris ; in illis regionibus, ubi

n Q

hzrefis eft tolerata, reliüquitur difcretioni

lt

d

Epifcoporum, an divortium permltccndum

fit. l. cc. q. 23.

t ddon

aO0. Sufficit ad divortium etiam favitia aut

1 TEQU

moleftia, fi-tanta (it, ut ex ea ftatus con-

jugalis reddatur pérpetuü mifer. l. cc. q. 24«

r

Ovb

1. Pérpetuitas mileriz colligicur. ex incorri-

gibilitate conjugís poft iteratam momuonem.

l. cc, q. 2f.

gt

Wt VOU

22. Si periculum fit in mora, licet propriaau-

pj

thoritate inftitaere divortium temporale. pes

fugam. l. cc.q.26.

T

53. Parochi tenentur Ordinario denunnare

y n

eos, qui propría authoritate inflituunt di-

vortium. l. cc. q. 27.

j lo

"TT

24. Ad infticaendum divortium caufà feviti&

lt adukc:

requiritar probabilis perpetuisas mali. l. ec.

q. 28.

T

n

.Domz-

I

at (9).2-3'& :

y hd ïll

Dominium.

ial

t, Dominium eít facultas difponendi de re

fwni

tanquam füa ad omnem ufum lege non pro-

(jiaon|

.« hibitum. Zz Zra&. de Jure €? 9uff. Difp. 1.

vilius a

q. 2' n. I.

du den

2. Dominium baffum ett. dominium jurisdi&io-

,q,lu

nis alterius dominio fubditum. l. cc, n. .

( 6

3- Dominium altum eft dominium jurisdictio-

d i

nis nullius. alterius jurisdictioni fubditum,

fs

quo competit facultas difponendi circa do-

a Mfarur

minia fübditorum in cafu neceffitatis publi-

cz, l. cc, n..6.

n

Ceniwe

4. Dominium utile eft facultas difponendi de

. fru&tibus rei in proprium commodum. l. cc,

n i

n.:8s

filetn

Tiree n

$. Dominium dire&um . eft facultas difponendi

de re ulu fru&u in alium translato. 1. cc;

ii y

n. 9.

/

t bitmi

6, Dominium perfe&lum eft, in quo facultas di-

qitny

(l

fponendi de re tanquam fua in proprium

Mu

commodum à concedente dominium non

TU Cormmy

reftringitur ad ufus determinatos, l. cc, difp.

2, q. 1. Notando 7.

u5 E p

Wretri,

. Dominium impevfe&um eft, in quo facultas

tttnfena

difponendi de re tanquam füa in proprium

ARtioni)

commodum à concedente re(lringitur ad

ufus ex füo genere determinatos, l. cc. no-

t Tr,

tando, 7.

"p

$. Plures non poffünt fimul in eodem inftanti

!

reali velrationis haberedominium ferfecum

a

Htl

ac permaneus de eadem re in folidum.

]. cc.

;

9. Ufus

s di(P. l- qü 60

O

9. Ufus faQi in rebus ufu confumptibilibus

)Oücgd lt

eft feparabilisà dominio. l. cc, q. 7.

LT

Dominium |Clericorum.

l Dl

1O. Clerici non habent dominium perfe&um

in redditus Ecclefiafticos fui beneficii ad ho-

lId

nePcam fuftentationem füperfluos, l.cc. difp

.Cc,u)-

ql.

ltsdi

ir. Clerici ne qmdem habent dominium per-

funi

.fe&um in portionem Canonicam, vel in

AtCa d

ditributiones quotidianas, vel in eleemo-

"t pj

finas Miffarum, redditus Stolx &c. l. ce

q. 2.

p

12. Clerici ne quidem habent dommlum per-

ol

fe&tum in redditus Ec«clefiafticos congruse

füftentationi neceffarios, fi poffint honefte

vivere ex füo patrimonio. l. cc. q. 3

dipon

tsato |

13. Dominium perfe&um in homines non da-

tur; fed tantüm dominium jurisdictionis, &

imperfectum propnetatls. l, cc. Difp. 5, in

fs

h p

Quszftiunc, qq. t. z. j.

Qrunyn 4

« 14. Abbates & Prelati non funt Domini bono-

rum communium , Ííed tantum adminiftra-

3&05.] Cv L

tores, & peccant graviter, funtque veri

p

proprietarii, (iin fumma gravi difponant

fine confenfü communitatis expreffo vel ta-

I

cito rationabiliter prefumpto. l. cc. Difput.

E

. €? in Tv. de Decal. Difput.8. de furto.

3,](6[10'

Dominium circa bona. imventa, a'e-

jg if

relidda, incerta.

s

1. Licité emitur fundus, in quo fcitur latere

m ]t

thefaurus. Jz Zr.de ure F.?'yag/z' Difp.y. q.1.

jl

2.in*

p

j o B

-

d defm

». Inventor thefauri licité eum retinet in foró

interno ante fententiam Judicis, five eüm

| EpïfCOPo |

inveniat in alieno fündo five in proprio. l,

gprttts

cc. q. 2: & qq 4.

slon

3. Non datur obligatio, , bona zzveza, vel

Bone inct

gt

incerta absque delio expendendi ia caufas

pias. l. cc. q. 3.

n

hat

4. Si thefaurus adhuc inve(tigetur à deponen-

-3'gu'ï ) dl&ldï

'

as

te vel hzredibus, non'ft inventoris. l cc,

qq. 1.

Bo n

jat ii

$. De jure pofitivo thefaurus inventus in fan-

do poblico dividitur inter inventorem &

m t

inventus timediis illicitis

dfribut

dominum fundi;

addicitur fifco, invendus in fundo ufufru-

i Vr

"*

^ Guarii dividitur inter illum & ^ dominum;

Nit ial

inventus in fündo feudatarii vel emphitev-

Vr donio.

tw pertinet ad feudatarium vel emphitev-

tt, df qu

tam, ac juxta alios ad domiinum fündi,

tlf 1

Jut wli

Dominium circa fofflia, paftua , fyluas.

€. Mineralia pertinent ad dominum fundi, ni-

at um

wl q

fi princeps fibi refervarit horum dominium.

. r

l. cc. qq. -

1tone nl

*. Bona nullius vel dereli&a funt primó oc-

ttipdi

cupantis, l.'cc. $. 2. qq. 5

Bona incérta débent refervari domino, do-

"f (j

$.

nec pereat mermoria aiiflionis ,' aut fpes

diring

recuperationis intra viginti annos & faltem

d Ql n

in £quivalenti , reftitui, fi dominus com-

*1n d

aruerit, l. cc, $. 2. qq. 6 7. 13.

tj | «

9, Bona defun&orum ine herede pertinent ad

Vl lig

"fifcum. 1, cc.'qq'.'s.

10,Bo-

L

i

y

LT

*5 ('ol),/äïæ'

io. Bona defun&torum peregrinorum debent

WJm;

ab Epifcopo refervari hzredibus, & (i nulli

"Ht

compareant , ab eodem applicari in. caufas

pias. l: cc, qq. 9.

MWW

11. Bona incerta ex déli&to applicati ldebenä

d i t

jure naturali in caufas pias. l; CC./qq. 10.

12. Bona incerta; certx tamen communitatis

ihmf

exiguz, dividi debent inter membra

; illius

10

commwunitatis, l. cc. qq. 11t.

13. Bona incerra ex delicto fer /e poffant ápa

"o fa.

It

.....

plicari ipfi delinquenti veré pauperi, fiabfit

t

fraus , nec extet alia lex & obfervetur in

I

diftributione ordo charitatis, l. cc, qq. 12.

tlb n

t d

14. Si inventor rei slienz. eam fine przvía dea

bita inquifitione erogavit in pauperés, tes

d ls

netut domino.comparenti reílituere valo-

| emplis

rem , nifi apud pauperes adhac extet ín -

n fovii

quivalenti ;

nec intervenerit prefttiptio.

Si autem poft iaquifitionem fuüfficientem fuie

':ua,glzq

, ol

erogata in pauperes,

inventoþ ad nihil te;

netur. l. cc. qq. 14.

mdpnii

if. Inventor à Domíno rei invents pro reflia

tutione nihil poteft exigere; nifi qug ipfe«

Ti

met expendit. l, cc. qq. 1f.. '

Dominium cirta jus lggnandi E9. paftua,

ii 0

t, Leges principum circa Jura lignandi & pafz

UMW

y i iin

cendi obligant in confcientia étiam arite fen-

tentiam Judicis; quia difponunt de rerum

ynn; con

Dominiis, l. cc, $. 3. qq. 3.

, Qui cedunt ligna in fylva fpectante

I'ad pros

atinen

priam communitatem , tenentur quidem in

Judex gen,

C€ona

nl

;

a (. *

confcfentia a

E

d folvendam poenam , fi depre*

hendantur, non tamen tenentur ad refítitu-

,djcccrit, |

tionem communitati faciendam , nifi dam-

rf

num efífet notabile aut ligna venderentur

viorem m

exteris ; tunc enim tenerentur ad reftitutio-

s t

nem pro valore ligni ante cefionem, nifi

g.l o

membra communitatis fine ullius familize

Jraufn

particularis onere etiam hanc reftitutionem

sina, [

fibi invicem tacité remittant, l, cc, $.3.

ss las o

qq- 4-. y.

j, vl

3. Gravitas peccati quoad cxfionem lignorum

1 ,

in aliena fylva metienda . eft ex prefümpta

db d

voluntate domini graviter vel leviter inviti

j

Iaf

.. cc. qq. 7-

Qurmun,

4. Qui depafcitur pafcua fuz communitatis

il x

ultro conceffum , tenetur quidem fíolvere

anstud

poenam poft fententiam , non. tamen tene-

tt i

tur reítituere communitati, Qui veró de-

N

j

M

paf.itur pafcua alicujus privati, peccat mor-

taliter, fi damnum fit refpectivé notabile,

huj

tuftgai

& tenetur illi reftituere juxta prafümptam

ejus voluntatem. l. cc. qq. 8. 9.

qu ïünpqæ

$. In reftituendo attendendum eft ad. »ftima-

ii

j

D

1 It m

tionem damni certi , neque illi fatisfit per

compeníationem tantüm probabiliter íeu

ii rad

Tiotia

dubié füfficientem. l. cc. qq. 1o.

ïäm d

3De modis aquirendi dominium juregen-

" tium.

Afj

1. Per nativitatem aquiritur dominium, in-

þi Vetgy

* d

quantum omnis res, v. g. animal, fructifi-

3«

MT

at füo domirllo- l. ec- Difp. 6. $. 1. qq.

2rey

"lb ü

—

3 ( Be

UI

, Por

alluvionesm) quidquid tuo agro flumen

t d

adjecerit , tuum fic. l, cc. qq. 4. & 16.

D nf (

3. Per Jpecificationem res fit fpecificantis fi ad

[

d tl

priorem materiam reduci nequit; fi autem

reduci poteít, " dominium manet domino

ODRD nl

5 fj

matetiz. l cc. gq. .

Ll

4. Per acceffonem ,. inedificationem, implan-

tatiomem , fationem , [criptiogem picuram

G ji

res illius dominioaccedit, cujus vcíli, fun-

do , vel tabulz acceífit. l. cc. qq. 6. 9. 10.

M Yün

11. 12, Sedin fcriptione, pictione confuetu-

^

i

Ts

do eft contraria, 1. cc,

lmm

j. Pev coufuffonem aut. commixtionem fit res

TW

communis, fi partes dif-erni nequeunt; vel

illi; contra cujus voluntatem commixta fünt

UMT

TT Qd

competit actio pro zítimatioae rei commix-

Í Yn0j

t& V. g. tritici cum . filigine commixti. l. cc,

qq. 7- $-

t

Y notd)

6. Bona gaufragorum manent etiam in littore

naufragantium ,. nifi poít naufragium lon-

pl

!

gum tempus intercefferit. l. cc. qq. 14.

]u df

4. dufula iu imavi nata fit primó occupantis ,

fed in flumine natafit illorum, qui habent

IT

t i

vicina pr&dia , nifi inceperit naíci in majo-

ri vicinia unius przdii. ], cc. qq. 15.

u

9. Idem dicendum de alveo derelicto. L cc.

yjnn

Dominium in feras €9. animalia.

1. Qui venautur & pifcantur in loco inter-

jim, t

dicto non claufo, aquirunt Dominium ferz

| n

vel pifcis, quem capiunt, /z Zrad.de gur,

nqq';'

€? Jufit. difp. 4. q. 1.

Ml

2

a. le

L2

«; 0 £

| rompenflf

2. Qui venantur vel pifcantur in loco inter-

&lc

dicto, femper peccant ad minimum veniae

liter. L cc. q, 3«

; ol

g 1l !

3. Si per venationem aut pifcationem icfera-

j

tur grave damnum Domino , qui habet jus

venandi vcl pifcandi, peccant fic venantes

,Dinm &

qundi o

aut pifcantes mortaliter , & tenentur ad re-

iürtgn,

ftitationem juxta gravitatem illati damni.

il d.

Lcooq z

,

anda eft hön eX

4. Gravitas damni illati zeftim

T

ajsdi

pretio ferz capte, fedex valore /pei & intev

efé, quanti domino intereft, feram non effe

tium ani

ft df

captam. l. cc. q.7. concl.3. 4. & in Quz-

L]

ftiunc, qq. 8. -

b

W

j. Per talem venationem aut pifcationem vio-

1 B

latur jus /pei, feu jus ad rem indetermina-

Qropat

tum & conditionatam , quod , cum (it ma-

Qv

teria contractus, eft pretio aftimabile. l. cc.

&b,tot

q. 2. concl. 4, '& probat. 3.

J n

6. Dominium in animalia manfueta non amit-

j Qi wv

titur, etiamfi longiffime aberrent vel aufe-

UT

rantur. l.cc. in Quz'ítiunc. qq. 2.

W tg,

J ao

7. Earum ferarum , quz educatione cicuratz

funt, tamdiu re:inetur dominium , quam-

5$ Dcan

diu confuerudinem redeundi retinent : hac

vt ferpe

veró amiffa fiunt primó. occupantis, l. cc.

:H(UE[ di

q"a. 4.

od i
