t

Is

tivo fanitatis. l.cc. q. 2.

3. Per fe nec eft licitus ex folo motivo vi-

t S

tandz incontinentiz. l. cc. q. 3.

p

4. Licitus támen eft ufus matrimonii ex fine

Ktre

arcendi in gravida morbum hyftericum , vel

q7l

' alium , 'periculofum . infanti .in wtero,

1 Hf

vel arcendi morbum notabiliter corrupti-

Ctet

vum potentie generativz in conjugibus,

Otdi

l.ec^q. s.

*

D

6a

N

f. Licicus etiam eft ex motivo vitandz in-

M

continentiz , fi hic finis fit tantüm operaz-

Ij. Me

?is, non autem oferis l. cc. q. 4.

p

6. Ex parte reddentis debitum ufüs matrimo-

&i

nii femper eft licitus, nifi malitia actus con-

&t

jugalis fe cenea

Fex'parte ipfius actüs. vl. cc.

yfter

1* q. :y.

Dottm

Tis,

l

7. Quando malitia a&us conjugalis fe tenet

, tantüm ex parte petentis, altera pars tene-

l n

tur perentem dehortari, ac ferió, infiftenti

ltæfü

nihilominus reddere debitum. l, cc. q. 7-

t It

n [Pl

$. In

"EOR

"

q

8.. In tali cafü altera pars , i advertat inten-

jf i

p

tionem compartis, tenetur potius petere ,

quàm reddere debitum. 1. cc. q. j.

9. Quando non eft certum , utrüm malitia fe

teneat ex parte actus, datur obligatio red-

dendi debitum . cc. q. 5.

10. Is cui non licet petere debitum , non po-

teft fignis aut verbis indirectis obligare com-

rf

partem ad exigendum à fe debitum; fi ta-

;MI

men impediatur przcife lege pofitiva , v. g.

interdicto ,. vel impedimento inceftüs, po-

Miy

teft licité comparti aperire fuam tentatio-

nem. ]. cc. q. 6.

^

Il

11, Sic impeditus à petendo debito poteft illud

| petere , fi viderit, compartem id velle pe-

Yf

tere , fed non audere praverecundia l. cc,

,T

q. 7*

Wi

12. Uíus matrimonii cum præg'nantibus'non

j

caretpeccato veniali nifi poffit faltem suedzatà

vowl

ordinari ad finem naturalem conjugii, nem-

pe ad rectam generationem

|

*

lp-rolis, l. cc, q. 8.

vitit

|

'a4. 2j-

"

"

I3. Mediaté ad generationem prolis ordinari

[

poteít, (; vehemens commotio fpirituum

genitalium involuntaria retineri nequit fine

ht

periculo prolis in utero ob paffionem matris

hyftericam , vel ob periculum depravande

lsa&ii.ïïiï

h

potentiz generativz per corruptionem femi-

]

p

nis. l.cc, q. 8. & 35. & 1o.

d

14. Conjugatis tempore . prægnantibüä prohi-

bitze fünt omnes actiones directé vel indire-

j

L

; inüüz:)

p

&te incitantes ad vehementem commotio-

nem fpirituum genitalium ,. nifi aliundecau-

[a

i

íà neceífitatis, vel honeftatis ; aüt cháritàs

(

tis fint debitz. l. cc. q.$. & a4- - ;

lu

1j. Nullum eft peécatum reddere debitum

[j

tempore facro, fi inftanter petatur. Pecz

fit

cant tamen venialiter; qui illud petunt fine

dit

' '"fufficiente caufà excufante diebüs f.ftis de

lo

precepto, in diebüs Jejunit ; fupplicationis

ii U

publice , pcenitentis , aut S. Communi

hii

l. (eor q. UD

;OüiS];

[

16. Reddens debitunmi non 'räe'cefïariö 't'en&tuf

i. Ma

illo die abftinére à S; Commuuione, nifiob

tf

circumftantias cenfeat fore Deo acce

ptiu's P

&t Í

fi abítineat. l;cc. d. iz.

ilan

17. lno conjugüm excommiunicató poffunt

tb

tamer ambo petere & reddere debitum. l. cc.

ij Di

q. [ä'.

Yelfür

18. Ufüs matrimonii absque neceffitate ia los

ts d

CO-facro eft peccatuüm mortale, locumqué

|d, 1

facrum polluit. l, cc. q. 14. Irmio etiam in

,,,,,

i Nl

cafu graviffimz teütationis nnq

uam pot

et

fdb n

fieri in loco facro fine peccato veniali ad mi-

nimum. ///4. Hinc nec conjügi ünquam li-

Tm d

lim].

cet; inloco facro reddere debítuim. |//7d,

N (

i9. Ufüs matrimonii tempore men(ttui eft ex

fuo genere peccatum mortale; néé excufa-

!Cddens

t

tur ii individuo à peccato mortáli, nifi fiat

h

caufá heceffitatis ex parte petentis, velra-

j

tioneé circumftantiarum omne morale peris

' NCC d

culum ad nócumentüm uüxoris ve

hum

2

l prolis at-*v

tenuetur, l. cc; q. 1.

inte:

20

; Poft partum adhuc durante fluxi immun-

I m

diti petere debitum e(t ex fuo genere pec-

M

catum tiortale ;; nec exeufatur in individuo

1

à rnors

3b ( 53&

À

iï]t[ä,l

a

mortali, nifi caufá neceff'tatls, & cón-

currente circumftantià attenuante perl-.u-

!d 1

lum prohs

Durante illo fluxii nec licet red-

li

dére debitüm , nifi concurrente fimili necet-,

fitaté. At veró ceffante jam fluxu immun-

in

I

ditiz licitum eft pétere & reddere débitum.

l. cc..q. 16.

lt

'nun TM

ài. Ufüs matrimonii anté ablatatioiem , nifi

fiat cauía neceffitatis ; eft peccatum venmle.

l; cc:q. 16.

43. Matres lactantes tempore la&tationis nori

tenentur reddere debitum , ni(i jam confor-

At

H

tata fatis natura infantis ; aut nifi petatur.

inflahter, & non credatur periculüm no-

MR

tab le pro prole. l. cc. q: 16.

nj

33. Datur obligatio reddendi debitum amehti

vel füriofe; (i adhuc eft capax peccati mors

tl

talis eft nullum creatur reddenti periculum

Yimn

l. €ec, q. 17.

J N

'à4. Non datur obligatio red dendi debitum in-

fe&o .morbo cont»giofo, fi judicio Medico-

duj

rum datur ex redditione infectionis perícus

]um, l, Cs o8.

Àf« Nec datut obligatio reddendi debltum, fi

g

M

reddens laboret morbo non diuturno; &ex

j it

redditione timeatut aggravari maluim. l. cc;

q. 19.

/46. Nec datur obllgatlo fempet redderdi de«

; [f

; biturn illud exigenti nimis frequenter , vel

l

recenter é menía aut balneo; fi exinde.red-

m

ij

dens timeat periculum nocendi (anitati. l, cc«

ean

q. 20

tU

u

27. Non

-

N

at$ (o)

27. Non datur excufatio

.à redditione debiti

ob metum nimis multiplicandi prolem, vel

incurrendi penuriam. l, cc. q. 21.

P

48. Quoadmodum copulz conjugalis peccatur

Ü

graviter vel leviter, quando concurrit gra-

4

ve vel leve periculum, ne femen aut fpiri-

*

tus feminales pertingant modo reGiiffimo in

locum debiturm. 1. cc. q. 22.

29. Ta&us ante & füb copula funt liciti , qui

ferviunt ad conciliandam majorem adcivita-

hj

tem fpirituum genitalium , fed poft copulam

completam difponentes adnovam ,copulam

?

non carent peccato veniali. l. cc. q. 23.

J

,

3o. Examinatur quzftio , an & quando liceat

m

copula cum gravidis ? l. cc. q. 25, & 24. :

10f

lg

ÜUxor.

u

Fde. Preceptum IV. Amor,pfoximi. Ufus

D)

matrimonii. Baptifmus n. 3o. 31. 33. 24-

Q

3$. 36. 37. Af- 52« 93- $4 ,Eleemoüna

146

iU

fb

4

n. f4). Pigpus, urtum.

u*

i

e»

J

CA

AX

P.

A

C

7

4)4

Es

l,)

-

A

Efrata

$ O0 Be

: ftï(

JIVE!

BOR OACPEOA

uþ*'*n

Primus numerus fignifica: pagizam TR A-

Uy

CT ATUS, fecundus Zizeam, Signum

. «d, pcetit adaitionem , 'O, omilhonem s

j

* Erratum notabile.

L

gl

du Tm&aäz de iDeo.

Lin.

Erra'tun;

Gorrecum

Pag

(

47

'14-

01münominus

omninornius.

4T

oblationem

ablationem

T

SI

2

predicata

À. xelativa

il

54

m

allud

À. ad

Infermum,

L

Dd

I1o

^. .A.in effe intentionali

105

vifibilitas

«ri-flbilitas'

1IO

exacta

'coatta

196

31

ad durationes

o

xelativum

207

affluere

effluere

y U

216

A. 2dó

n

;

ergo

p

230

inquit quantum

inquantum

d

246

17

pui

qui

260

951

purgatorum

purgatarum

266

2I

fervibilium

fenfibilium

291

aCtibus humanis

ICharitate

21

TS

281

procul

prout

2982

16

quod

quz

291

30

poft

poteft

324

principii

A. facile

26

accefferint

atl

À. denegandi

494

24

temporis

teporis

425

co&um licet mec-

infinuatum

- dum exco&tum

u

13

Oordinate & exadte

Q.

(Ff)

Á

Eïfc

aj o m

: n Tratlatu de "dugelis.

l

Pag.

Lin.

Erratutn

Correctum

creaturain

]

i

21

A. fpil'iþqulcln

20

6 . iydetro

fydereo

33

298 obfervari

obfervavi

fydereo. celo

44

15 ([yc&elo dereo

498

II

queftione

quafito

75

51

31 Janté

SANCTE

)

Io

60

incorporeos

/corporeos

79

I4 quiqus

quibus

922

24 &rbitrari

arbitraria

li

localem

modalem

96

15

rtot

19 , volitivie

volativze

126

$ definit

deferit

[6)

1298

13 .Probatur2. - ergo

131

20

intelligitur

A..fuccefïïp

139

13

n. a.

ckas n.«C.

1

À caufam.

1

196

compreherifam

D

200

3o fint

A. caufa

259

-T - fecundo

A. vel prime

J

266

A. tale

li

4

unumquodque

268

16 - infinitivam -

infinitatem

1'29

271

29. G

eft

BU

A. divideretur

n

272

30

divini.|

96

5180

ut

4

286

$ poffunt

jj

ac volitionum

zö'ofunt

""

295

33

altiores

297

27 , omnes

298

4

intuitivam

A. per effentiam

12.. diabolo

A. videri

314

UT

24

appetierit

À. divinitatem

221

14

neceffitatem

neceffitantem

A. voluntas veró efi

327

3o immortalitatis

incarcerati

351

28

incarnati

343

17 dic

dixi

359

s c Be

*

N«

Lin.l

Erractum -

Corredum

h

Pag

eft

A. folum

i

359

20

À. etiam

360

31

fed

jl

31e

28

operationibus

A. 2do

319

25

fed

A. habetur

(t

$

affetuum

effectuum

316

379

14

ipfe

ficut ipfe DEu$

3922

19

exagitaretur '

exagitantur

414

18

malitia

molitia :

j

In Tratlatu de A&ibus bumauis.

eft

N

23

17505

21

22 Operativa

comparativa

45

18

eft

&

quandoque :

24

9

quandocunque

eit

107

&

B

20

pro

A. moraliter faltem

in hac mateita

24

Scotum

A. potius

179.7

non

178

26

quàm

172

3-

3

2

2 OR

9

invincibili

vincibili

$

tantüm

313

an

tamus

314

12

7.an

3 ET

17 vero

A. &

342

6

compofitionem

À. nifi fenteutia pro-

babilior fit emi-

nenter, evidénter,

& certó probabi-

lor. Ibidem Col.

2. lin. 4. poft ver-

bum: conducentis:

qu

A. rationabili.

(Ff 2)

343

| *)Eä OE -

[

Pag.

Lin

Erratum

C orrectum

a*

*

343

4

€onducentis

A. rationabili.

i

357 *

Yo

invincibiliter

vincibiliter

367

iL

Brafilii

Bafilii

402

8

?I

praferet:

preferret

404

19

íeu

O.

435*

D ey

bilance conftituta bila;.l.Cï. conftitutg.

$32

5

8.

n

322

15

18

Z

ä

592

26

alterioris.

aï tio lïs

604.

$

Sylichii

Synichii

é18

3t

penitendi

peenitenti

645 *

ii

auquexov e

o ífoxov, vixxTt»

(

Tj (þmæ'yögwkav-

MÉ Og OMT.

In Tyaclatu de l'ide, Spe, €? Charitate,

ét

6

viderc

tidere

63 *

39

moraliter:

109 *

metaphyfice

|

UT

diligentiam ,

s qua

examinat

Lz'

concordem. &c.

h

ZYR '

V

do€trinalium:

doctrinalia.

2

IO

ad

at

W

Ib

pl

XI

13

qe9r.

q r

jJi

15

t. 2. q. IO.

I. q. 6o.

!Ü

:g

2T

vero

À. fupernaturalem

28

39

fignandg;

fignando

J*

33

* o* X o*

p

€. fecus n.

33

14

(itlæ

quo

37

29

qua

quo

37

30

independentes

i

;;

49

12

fe

independenter-

D

49

$ &

eft

u

3E

sppetitt

2ppett

l

ää

!

57

y

9X ( 8

—

À

nj

Pàág.

Lin.

Frratum

Correctum

—

— M

A FPM

M

24

inconditionatum.

conditionatum

$1

PA

affeCtus

€ffectus

D

lo2

lil

T

&

eft

W

Io7 *

IO

fummunm

füum

ilo

24.

honeftas.

honeftus

120

IZ

U CO

n

poni

onr

r

E37

recipit-vel hebitus O.

145

17

agrgumentutrm

;

sugmentum

151

E3

cujusmodi

ejusmodi

I65

i

Angelus

Angelicus

186

gt

fequi

V1a:

fe qui

AR

172.

14

quia

176

30

inveniens

invenies

T 01)2 'g*-

194.

20

verbi

vert

non

195

192

1YOS

E Ürig

199 *

jungat

jungar

244

32

mlfïionem

omxfïïonem

(tre

2yo

23

QU

QW"

251

33

Ghrifti

€hrifto

. Q t

262, *

A VL

premit

pervenit

267

6

$

n

287

19

feparatam,

fperaram

[i

291

M

25

prafütum

preftitutum.

30k

26

in fine-fübjungendis O.

A

$16

laude

ä 'LFL,..

356 *

etiam.

Faf

aut etianr

[:

064.

revelationem

relationem

( A05

383

r

omnmnes.

A. actiones

386

qx.ü

20

gratize

gratice

qu

413

16

qui

quia

Mä.xi—

423

22

fed

íeu

424

I2

juftificamus

juftificamur

ü

423

13

elicitivi

ele&ivi

432

17

agentibus

nobis agentibus

lp"

4392

12

pervenienti

prevenienti

(Ff3)

44 k

ag ( B

Erratum

-

Päg: Lin-

l)ag. - Lin.

Corre&um

— um

]

20

441

certiäudine

certitudinem

13

elicere

jj

449

16

eligere

u

449

iT

ut

l«

456

r]

& . poffibilis

eft poffibilis

-

413

29

poflet

poteft

h

2

In

254

Tyadlatu de/ Sfure €? S'uflitia,

».

4

tamen

À. negat dari

sSo

n

18

Econtra

A. fecundó intentio-

ä

p

1-121.1t€1'

j

u

27

M

inter

in

i

298

irratio

irritatio

1

:

Novarrus

Navarrus

339

nobiles

327

9 *

6

mobiles .

DI

45

19

Reusch

Beusch

j

455

eft

effe

482

23

conditores

creditores

Ü

!

615

15 DicoILIHLIV. &c. .

Dico 19. 20. 21.22

:z

f

23. 24. 25.

vä*

a.j

642

27 wel

n — Tra&atu de Peccatis.

vln Trify

30

Min.

Membrum

j

22

Arnoldus

Arnaldus

5

obíervatur

obverfatur

p

29

E CL

35

13

explicatam '

explicitam

E

46

2

&.

qui

26

32

&

de

46

Z

Texe- "

vere

22

indire&tam

directam

j

46

cauía

cauíg

s6

22

J

iä

ä

32

24

rebus

Regulis

l4

6t

31

ne

nec

62

13 -denominationis

'IJ

damngtionis

63

.

—x

« 0 Be

Cona]Q

Pag.

Lin.

Erratum

'Covrre'&um

TEREES

——

(érty

63

20

d

t

poruit

proruit

94

26

Credia

Eredia:

lt

92

27

interdum

O

fii

95

peccans

À. ignorans

1153

22

peccetum

À. veniale

119

22

28

18

312"14.

135

relinquit

relinquitur

132

30

debet

I

200

debent

H

32

lucis

lychnei.

209

28

aut

&

Toter

2Z

Dei

l

215

Dein

227

15

macula

macule'

240

22

l

H

abfolitionem

A.

nec remittitur

culpa

252

ïnt&xüïonem

extenfionem

v5

15

nunquam

llOllIlUllqllalTl

U

natuali

fenfitivo

r

298

12

eoipio

Copiofo

W

332

lo

illicitum

A. obje&tum

864

20

"Romanicarum ;

quantiamm

"

Ti

26

In Tra&atu de Peccato Original; & Gmtia

j

jr

25

nimium

minimum

28

4

omifit

amifit

An'

22

debito .

0

27

delicto

r

28

b

habeie

enz

ordine

À. poteflatem . in

28

19

&ffemiam

À non daretür ,

L

32

14

&

eft

j

Qu

85

13

afficientem

efficienrem

105

II

nunc-nune

(

* nunc

m:c -nec-mec

13

l

13

j

- :

Q;äums

1035

« (5 ?s««

'-'

[

Lin,

Pag. Lin.

Er'rr-a'täum

'Cotre&um

li

p as

1095

*

[ 12

fpiritualem

fupernaturatem

p

j|

]

15 ]

U 16

fanitas

fpiritualis

fanitatis

füpernaturalis

157

J17o

17

122

4

fpiritualem

fupernaturalem

$!

129

20

Poffuet

Boffuet

16 Y

144

ac

*b

19 0

3*

introduxit

À. te

io f

170

1

219

22

priorum

piorum

"m

274

19

tendat

tantum fe

13 (

293

rj

in Tr. degratia

in Tract. de Deo

320

Sed hec &c.

mon pertinentad textut

39

2

J

) $

326

Difp. 6

difp.4

336

z

ifta

vita

339

D

4 hzEreditate

haereditare

[

) n

M

— Jn Tvadatu de Jucavuatione,

j [

61

25.. divinas

humanas

ad

2Ul

16

2

quoad

V D

90

23

nulla

A. lata eft

178

19

impaffibili:

A. aliitamenScotifte

moderni in ordine

!T

decretorum - primo

Chriftum, dein DEI

iB

Matrem ponunt. !

V

1 ol

2441

20

cum

"

cum ifíta

? d

241

ZI

commode &c.

o

St

$9 o

24t

24

confequentiz

A: multplicande

W dl

non funt

n

250

1I

fübftantie

fübftant fcientiz

263

30

liberum

arbitrium

14 oi

24

13

amoyveris

amaveris

1

conventionem

298

Fonvcrlï'onem

N

308

19

non

o

Y

398

29

À. quoad effe&us

)

;g

ad f;

ponendus

;;

313

)Bvom

m

t&w

Pag.

Lin,

Erratum

Corre&urp !

r ecetem-

"-

l

313

(

libero

A libera

33

15

intereant

interefant

317

12

'Virgilius

Vigilius

L

319

30

verum

341

16

virtuofiora

. quod

29

offeretur

Vi&uofxora

344

off

: erretur

361

10

fed-textus - effe

O

372

I1

Heroden

Antigonum

380

13

Circa Philippum-

O

- füumendos duxerit

Sabbati

324

19

A. vel die Solis, vel

quod verius,

Lunz

die

116

19

noCtu

motu

419

30

Die 29. Matt.

Die 28.hoc eft vigé-

firio o&tavo.

420

25. Martii

28. Martii

429

AT

Diem 3o. &c.

Diem 28. & przce-

dente die 27. Martig

In

Traclatu de Sacmmmtz?.

grec.

grecá

42

22

obfereatur

obfervabatur

42

28

circumcidi

circuimcidit

42

29

|

Jude

Judea

/4

56 *

15

aliud

À. non

79

17

Deo

Dein

89

I4

operantis. n

Cramenti.

opetantis. tr;, vi fi-

133

Io

materia

À. irioralis

valida

134

23

À. imateria

i

137

15

oportebat

. Ut

153

19

E;cleüæ.

À. db

! &&21

(G&)

167

CBON-

——

Pap.

Lin.

Erra;um

Correctum

?

3167

27

Ompharii

Omphacii

192

29

Chrifti

A. fed hoc fit

:

3195

28

gnaviter

graviter

267

8

p poi

worrpos

271

26

qll a

quia

29

renafceni

renafcenti

z5

n

concedo

280

3I

28I

2

€

nego

28rI

12

matrix

motrix

295

ficut

À. peenitentia

forma

formg

400

212

virtutibus

virtutes

329

18

exterminatos

exterminator prg-

terierit

843

& n.

n- 5 6c

2)

concinatorié

342

32

theologicé

350

12

Hierarchize

Hierarche

MTf

251

2I

contingenrtes

contingenter

356

unde per

unde nec

Q

16

diftante

dictante

556

oW X . X* o

368

28

Spiritum

Spiritus

378

gratic

À. ordine

280

18

Ergo-ejusdem &c.

O

385

E

mea

nova

nec

nunc

!j

323

30

403

29

Angeftus

Angelus

u

404

34

quam. habent d. &c

[0)

433

27

Hyerus

Hireronïmus

439

34

NB. in mea edit.

3

inordinatus

innodatus

40

i

444.

30

1

447

17

negatyHA. l.

myfticum. c. phy»

qt

n

ficum. n.

450 *

25

T.

dioc

?

facra

facre

É

463

?

413

* ( $

[

Lin.

Erratum

Pag.

Correctum

Ü

473

34

detrimentum incürrit

O

478

21

C. -parvulos. n.

n. - parvulos. c.

494

gratia

graticd

498

totum

taptüm

499 *

gratia,

À. nec

C

peccatum

bapifinum

caufa

SyUn

230

À. remiffiva

592

22

videtur

videt

538 *

precepto

À virtualiterge-

mino quoad re-

| (

ceptionem cha-

racteris & obli-

gationum Chri-

fliani.

d

$34

27

caufalite

caufalitate

/n Tvatiatu de Baptifino z Con]ïrm-rztione;

20

,::

Tuncbaptifinus non &c. O

3I

arbitri

arbitro coníci-

entie

j van

ïz

mors

moras!

16

ablutio

5t

abluo

18

29

magiftrun

mihiftrum

Domini

Dominii

I2

K

118

Regulares

A. ià communi

viventes

I20

33

À. non

-

ïppoüta.

130

13

l. 7.

N GE

r7

Qq. 1.

qq. undecima

ubl

52

eterna

interna

204.

23

quatuordecim

A. dies

217

24

re&ta

teCta

222

23

menfein

A.nempe in Ma-

t

jo 1759.

(Gg 2)

224

u Mu CU

« ( £

Pag.

Lir.

Erratumi

C oi're&u.m |

l;

d

224

26

precipantur

B 1

226

ferminatio

pracipitantur

33

fermentatio

228

21

vultu

in vultu

235

19

bonorum

À. operunr

ä

259

15

Marianus

Morinus

M

i

In

Tra&atu de Euchariflía.

u '

r«

poteft

prodeft

g

1*

h

20

äic

D

$8 "*

lläloc eft corpug &c.

deftitutionem.

g

46 *

deftinationem

g"

46

35

facrificati

fan&tificati

D]

95

metaphoram.

À. Ergo

$37

25

ufurpati

À.in fenfu meta«

!

phorico

r

ég *

2I

A. non

i

Juftinum

&

ul

LEA

22

ad

8j

27

yevo. ucbes

yevouelo

i

in

is

D)

s!

facrificaverit

fanGlificaverit

Ms *

9I

feritatem

113

veritatem

t

117

31

erpoTr us evoe

"DO* et . evos

g*

120

20

Qpaívec?oo4

n

lcpx/'vao&aq

1552

m

833 *

24

oflende

*

159

14

ohendere

1*

169 *

29

ftótb

ftérct

170 *

defrutrum

defrutum

fuevico

3

(*5

170 *

17

fulvico.

Ecclefia

)*

173

Euchariftia

UM

judico

A. effe

H

2988 *

Amen

P. Amen

D

1388 *

faciat

A. effe in

y; i

4;

mendacem & frau-

oimittatur

9

199 *

dmentam

LUl

188

L. OM

Pag.

Lin.

Erratum

Correctum

ä

j

3988

10 fanguinem

in fanguinem

il

392

9 Éfacrificaverit

fan&tificaverit

198

31

tamen

À libenter

20

Conclus

Conclus. r.

214

216

29

Euchariftie

À & corpus Chrifü

417

14

Sacramentum

A eft

22

(e

n

232

229

17

quia

qui

230

lt

recitave

recitative

32

Corfeienfis

Corbeienfis

253

tranfübftantialiter

transfübítantietur,

n

237

258

14

adequate

adaquato

260

1o

immitatur

immittatur

18

movi

À compofiti

ln

264

cui

264

20

cum

264

28

non retineant

À nego

266

in alium

in aliud

non non

non

267

269

13

eífendi

gfccndi

n

in torum

268

29

1

':z'äu'».!

21

converfig

converfiva

293

diverfis

iisdem

æ]w

penfamus

Y

2925

peramus

341

probalile

probabile

342

22,

formaliter n,

formalitier concede

12

remanere

A. füb

352

259

26

preceptionum

perceptionum

iv

366

expreffz

À. fpecies.

M

j

I.þ,:;«u

transaCtionem

transaccidentionem

J

ao

Anomala

33

19

Anamala

4

425

l7

Abfolutio

abfolute.

23

Fadelle

Fardelle

1j

395

falvetur

396

32

folvetur

u

497

L

fanitatls

fanitas.

(Hh 3)

4

9$ 0 Be.

—ÀÀ

Pag. ] Lin. Erratum

Correctum

]

—

*

ag

472

28

impoffibile

improbabile

565

28 Cinteolo

linteolo

569

24 perfeftam

perfectam

JIn Tra&atu de Peuitentia.

12

De Miniftro

ï

De Indulgentiis 86

l;

92.10. 11. de Mini-

niftro

1o0

Is

& 12

&.13,

12

12

16

arguitévé

arguitiy

D)

28

contineri

continetur

20

8

nobis

nobilis

38

4

qgqe

qq.».

lj

2t

Confeffarius

27

penitens

n

26

I

(iummo

Parentbefis non ef

Cypriani.

28

96 propofita

Propofitum

33

4 datam

dictam

D)

)

40

33 aliquam

aliquam legem

45

4 praclicos

adde. faltem effentia-

j

les.

48

füfceptionem

adde baptismi.

50

prapari

prapararij

BM

lI

excuiabuntur

excufabantur

52

etlentiales.

etiam accidentales

52

2I

ant

6o

major

I3

Difput 7.

Difput. $

72

fcribit

deícribit

$92

24

dicendis

ex dicendis

22

II

effe &

&

96

potentia

peenitentia

104

Ij

retraCtatio

retra&tationis

1o8

15

requiret

nequiret

II4

25

Ad r.

N

122

Jadde. n. ant. ad prob,

22

Luthero

à Luthero,

»

126

1*

« oO 8

à

Pag.

Lin.

Erratum

Corre&um

h

m

EGENPNESEDEUEO

126

abfolutionem

ablutionem

126

reticendi

retinendi

y.6.

127

äïväi'tam()

Wittafio

135

Hermes

Hermas

1392

33

c. a. ex defe&u

141

$

n.a.

d -

teftatis in Ecclefian.

ant.

emundatio fit

4TI

I4

emundatio

fit emundatus

oftendat

&

faciat

I48

12

emundatum

159

ex glecreto uni-

in Inílructione Arme-

onis

norum

re&i

1

171

29

recte

179

14

2

Sorbonicus DoGtor

16

20

180

59

196

31

fingulis

eax;1 fingulis

199

Io

ratione

ratione fui

Adde. 4. quia effe&us

205

18

explicata

hoceít, collatio gra-

ti& , non erat ita in-

falibilis, ficut nunc.

Requirebatur

enium

preter facrificia &

confeffionem — per-

fe&a charitas . Dei.

Dent. 6. & 10. neque

Todus ac

menfura

relinquebatur jpdi-

cio Sacerdotis pro-

t nunc fit

quoad

atisíaCtionem.

*

iütrinfece

234

26

intrinfeca

p

234

32

intitativé

entitative

*

- Damnui

i

237

32 Domini

J

2538

«5 ( geæ

Pa*.

Lin.

Erratum

Correctum

Ó

—

238

* 24

corpoíeos

incorporeos

[ 1

238

29

2

)

28

fübftantiem

fübftantiam. Ergo.

p

239

ii

242

DA

agnoícatur

agnoícantur

246

lo

ponentibus

ponentibus obicem

N

n. Major

247

20

antiam omittatur.

255

?e: quead fubft

J)?

261

33

peccato

Peccato ex timore peng.

I;

263

23

unpuritas

impunitas

5;

22

impleri

27t

implicari

282

IK

fufficientem

fan&tificantem

284

T2

ifta

ità

*

14

C.le Drox

Contrale Drou

291

294

25

refpectu

refpe&u principaliter

301

24.

attritus

attritus aliquando

396

ea

ea expofitio

äg

concomitans

A. faltem veniale

Jl

;g

306

23

316

ferum

fecum

330

18

$

i

impletur

I*

362

impletus

395

21

acceptatus

acceptatur

I

387

26

fit

fit

u*

19

practicos

A. virtualiter deteftas

1sg

436

ff

tivos peccati

438

26

debest

non debeat

4*

t

-*X

n.

n. min. & fuppofitum

[

quod requiratur ex-

plicitum

444

1o

ferre

proferre

"

12

propriüs; non tamen

W

445

pron-iïs.

in Levioribus nego-

N

tiis, ubi non diffol-

"

vitur amiciria; vult

&c.

i

460

22

confert

1:91) confart

119

« ( 8

h

Lin.

Erratum

Correctum

Pag.

474

abfoluta

abíoluté,

T

472

5

Quod

Quadrag.

519

18

non femper

femper

S18

26

enim,

enim ex eo, quod

359

25

Rinsfeldius

18

Binsfeldius

atteri

540

alteri

545

5

Milonte

Milante.

$51

31

556

4

lzïenho&'

ï)enhoff

22

Omittatu£

581

quia in homine

3271

11

fit

fit

io

j

Palas

Palao

16

29

non peccantis

conpeccantis

24

16

"

quia

quini

38

17

atque

nec

38

19

doétrinam

À. in rebus fidei. c.

]

22

ï

27

delectum

deletum

104.

12

autem

qui

qui, dum

1123

28

À. pofteriore cafü

129 *

Bunchardus

Burchardus

130

14

complici

complex

146 *

ponze

À. vindicativg

EI

ii

158

refpectus

refpectu

26615

24.

vifibilem

vifivum

i16g "

Steraxtio

Steyartio

168

13

A. C.

Arte Critica

Bulla

CA

27

A edita pro [talis

G:zcis 8. 5. n. 5.

182

F5

iterandis

À. dicit:

j5

197

23

ratio

Oratio

219

io

moneantur

funt verba textus

213

12

Hujus igitur

p&tinent hec yerba

j

ad textum

229

caufag

À. dant

(Hh)

236

d

u MONT.

Lin.

Erratum

Gorrectum

Ti

Pag.

2536

31

n. 2

À. docet

uf

255

26 baptifmi

À. Refpondeo. 3.In

J

tali

cafu

abfolutio

j

indulgentialis folvit

per modum requi-

fitó compleum con-

j

[

traCctüs inter Deum

& hominem

ficut j

H

folutio eft comple-

mentum. contra&tüs !

in effe rati & 611111,

258

14. Hermeto

Hermete

10

267 *

20 figno

A. faltem dubio

1

21

269 *

9 Sacerdotem

À. Aliquando tamen

23

dubitari poteft

an

j

non ante adventum

I

Sacerdotis inclaman-

1

tibus dederit fignum

L

dubium yoluntatis ad«

vocandi Sacerdotem,

T

quz figna dubia latif-

fimé

interpretanda

u

iunt, ita ut fuüfficiat!

1j

dubium temufïimum

284

LES

diceret

duceret

2

habens

habes

285

2

!:

299.*

23

Catholico

A. fimulató vel Eblo- «

u

nita

S. Ambrofius

203

À. feu quisquis eft au- !

n

thor,

o8

Nec tamen

L

n

funt verba textüe

1

.306

2r

& convenienter

aut convincenter

ä

21X

apud-cavere

fünt verba textus

1R

^

32r

refiloquio

nfiloqulo

322

18

Hzc omnin

non fünt verba textuq

336

C MON.

Qs

Pag

Lin,

Erratum

Correctum

| düw

336

I4

operans

À. pro peccatis

ita

ira

ali

342

9

255

26

quomam

quorum

ndlbe

deferuntur

deferuntur

K m

556

356

Ex hac-peccato

non funt verba tex-

Áilton

tus.

V

356

27

9. & Io.

8

& hs

395

23

non

[9)

fülto e

396

14.

Saracenis

A tradendo

Tiéntum

401

38

moraliter

mortaliter

) ïrï Ti

T

fenoó

fero

Ym f

Jqgie s

20

Vicurtio

Kicurtio

ÍI

fledtis

19

fletis

Io

33

favorem

fervorem

(i)

48

n

3250

1250.

D0n d .Pu

58

12

Mauronenfi

Moronenfi

Y

9

Affiana

Affifiana

27

] aam flo

Z

14

conentur

conantur

moderationem

À. pertinet

Qu o

[

r

'TDra&

À. de Indulgentiis

preterea

qznmwu'; 29

praterita

fn : lnl"" 22

24

tumulentia

temulentia

int, j

((132I

18

aut

A. ioo.

fut,

tertius

ii

I

(l

165

deterius

[iti

j

167

29

totum tempus &c.

O.

12

facerdotali

hits

facerdoti

Á fmu!amel'l 69

21

indicio

judicio

confültas

i

15

confuetas

i:2II

32

1000

$oo

Afa

uüqdii l

*

12

60000.

6000.

Lt

4

18

4000009900.

4090990090.

x at

32

oblaturum

oblatas

Q conri a

24

Iunocentii XXII.

Xl

i

i

g r d

23

A. etfiamfi famulus

jio

Jubilei

1on ereget pecuniam

1 Ti

(Hh )

349

stX (o)

i

Pag.

Lin.

Erratum

Correctüm

—

loca

349 *

À. attamen certum

non eft

33

nequeat

nequeant

st

24

23

prunitiis

primitüs

26

Reginaldus

À. Idem in ultimo

3

Jubilzeo conceffit Be-

D

nedi&us XIV.

3

19

eam

eum

$

4t

13

Ruperto

A. Grueber

45

200.

)

1300.

57

18

Mathani

Sant-Martheni

!u

éo

18

Ji:.

12.

64

faltem

faltum

?j

g.*

20

intererat

À. per legatum

104

29

prefümptis

refümptis

o

XII

22

vix

À. unus

)j*

2I

327

fan&tificationem

fatisfattionem !

3182

18

matrimonium

188

12

fi

ad matrimonium

nifi

;

Zor

author

13

A. eft

216

30

amatoria

A. in

22t

28

follicitantis

denuntiantig

i

2

225

Poteftas.

D

Pote(latis

272

23

denuntiatio

denuntiato

DA

227

24

fine

ex

16

malitia

amilitia

T

29

a&io

au&io

L

18

Pontifices

2

eft

À. ceperunt

l

À. judicare

2tí

Editum

Edi&um

25

eft

&

Eu

12

mederni

62

medemi

28

explicatoria

explicatiorg

lU

64

18

Latenaxiig

Catenariis

$1

*

PI

u

17

«$ ( 8

Erratum

Correctum

Pag.

Lin.

ä

In Traclatu de Matvimonio.

naturali

Ecclefiaftico

|

E:] *

33

irritabitur

17

27

imitabitur

2I

pars

A. refpective ad. reno-

37

vatum contractum

39

afperfa

afpera

509

lo

unius

unionis

tuam

À. quamvis

53

N elfone

53

12

Wulfone

54

11

inito

invito

A. voventem

i

g

ETo]

exponeret

matura

dICD

19

natura

95

io

equali

inzquali

adoptantis

304

19

adoptionis

105

28

negativc

affirmative qued im-

curratur

obftat

À. Cap.

!

193

228

52

confequendam confequentiam

256

Roderius

Rodericus

20

morteim

matrem feu uxorem

257

ceffet

266

12

effet

267

21

effectos

effe&tus

26

neceffitatis

A. &absque probabili

273

periculo fruftrandi gene-

&

rationem

4

imitis

A. ex l. 7. de Synodo

408 *

Ál

aT5

28

initi

A. äïl &. deSynodo C.4.

h

In Tra&atu de Legibus.

II

uxoris

conjugis

16

damnantur

. damnatur

XOo

13

aCtiones

a&iones diverfas

16 *

circumftantite

Circumftantie:

RE*

18

[

[pondee. . 2, Non

(Hh 3)

enim

« (o $*

Pag.

Lin.

Erratum

Correctum

[

enim mendacia , ho-

micidia, adultería,un-

quam permiffa fuerunt,

fed excufatur ignoran-

l

g

tia, Concomitans

in-

198:

tentio, aut tollitur in

juftitiahomicidii. Sic

V. g.

16

28

'Thomas

'Thamar

25

dico

duo

;

26

21

inftitutum

inítinctum

37

poteft

poteft dici

&

42

24

etiam NB. ut

fine puncto

44

26

aut

autnon

tt

47

26

relatae

relate

M)

52

17

prout

prout &. s.

»

$3

oftendere

attendere

70

24.

referibilis

reperibilis

56

aftectum

afje&um

76

15

five

fine

hT

76

20

majorem

majorem . poteftatem

u

in tales infantes.

!

72

19

excufat, ubi

excufet. In quo textu

85

24.

[0]53

4'1

juxta hos

»

22

33

converfatione

converfione

102

f

leges

171

Y2

S

4 ententias

n

126

&

ex

10

149

20

finem

finem aliquando

150

100

27

quando

quando de obligatio

351

ergo

€rgo nori

I

159

20

etiam

etiam fentiendum de

no

20

1o

TT

eum

cum

155

quandoque

quandoctinque

N

165

2r

i

1541

1581

*

167

P MO

&

à

Lip.

Erratum

Correctum

Pay.

167

2

non

non effe per

20

interpretatis

168

interpr et'm

176

Reg.

Reg.27

cuim

cc. cuim

179

398

lo

plOplOllS

pr OUI')l is COI]DC)').OIIIS

204

18

concilio

conhho

YT7

210

13

15

210

16

judicum

& judicum

12

alienare

alienat

235

41

13

formalia

formalia; dici nequit

257

*

33

fi

fi non

abfolvendi

abfolvendi à cafibus re-

ï

266

21

fervatis poteftatem ob

1o0

gr atia uti

267

gratia

aut

2775

an

294

26

Soyrus

Sayrus

322

12

Coopera

cooperatio

335

21

utenibus

utentibus

Tra&atu de Praceptis Decalogi €&? Ecclefia.

1i

24

8. 10

BULS

1. bonum

(l ,

26

Y

bonum

*

30

autem

cafum.

16

À. mortie

52

repentino

78

23

intelle&to

intellecti

t

ud&

quó

97

confuetam

90

15

confültam

100

14

per bona

pro bono

ioo

33

COIUIDUIHC&UVMU commutatxvam

T097

12

acturus

àu&turus

pr oximo-

h

130

14

proxima

130

20

[

14

9

9

15

135

16

137

7

190

L

commumtatem commcdltatem 1node-

143

ratam fimul

(Hh 4)

163

«$ 0 Be-

Pag.

Lin.

Erratum

Correctum

h

163

29

erogaret

p 21

honeftam

erogarent

[

214

honeftatem

228

12

fi

fic

242

2

dubiz

duliz

242

14

1524.

1624

283

3t

ac

j

28

À. dependente à

|

i

285

charitas

claritas

297

28

folutionis

À. promittent

216

*cGkEGR * x o* X*

20

divina

externa

320

23

obeffi

obfeffi

M

342

23

Refpondeo

À. 2do

s

356

16

tantum

totum

fo]

360

17

Criticos

À. dies vel aniios

261

1.

turca

lune

262

caufas

craffas

362,

J

non impare

nam impare

I

&ot

Probatur

Refpondeo

I!

403

14

refpondent

40$

16

refpondet

1rd

g

L

pene

b

413

z2

facrilegium

A. in foro Canonice

"n

421

23

deducat

A. in pactum

430 *

12

velle

nolle

435

20

Paledanus

Paludanus

460

65

infirmatione

confirmatione

10

Simonia

I)

461

:5

À. alia juris naturalis vel

divini, non verfante in

26)

materia beneficiorum.

p

1Y

18

4T7t

fignificatur

À. non

i

47À

18

dominum anto- dominium autocratig

n

cratize

folabat

folebat

M

473

EU

416 *

docet

decet

N

4pt *

35

prohibet

precipit

518

N

st

(0 &

A »

Pag.

Lin.

Erratum'

Corre&qm

&

fed &

$12

ao

omiffio

529

omiffo

542

:

commune

À. habet pro acci-

dentalibus

24

A. Deus

556

quia

conditionatum

A

füb conditione

564

30

non involvente pe-

riculum optandi vel

caufandi malum

1$

ratione

A. füi

581

&

& fi

596

21

607

29

non eft 1.

A. votum füuo tem-

pore per receptio-

nem Subdiaconat(s

emittendi

dummodoe

À. non

17

27

1$

ultra

ultro

18

euim

cum

41

16

$i quis

À. nec

66

26

ftatius

fatius

128

33

perfona facra

A. Dixi : vel //implieit

hoc enim facrilegium

non eft proprie fed

late dictum.

26

Catalana

Catalano

130

À. loco

249

13

alio

265

22

quia

À. ubi

284

difplicem

duplicem

284

1o

voluntuaria

voluptuaria

21

unum

in unum accidentale

290

342

16

extantis

exhortantis

348

Cap. 10

Cap. 8.

|

16

Cap. 12-

348

Cap. r£

2348

26

Cap. :2

Cap. 9.

342

14

aliud

aliquid

* (Hh 5)

357

DI

z

n

Lin.

Erratam

Pag.

Correctum -

57

20

Pafchalis

A

in

haebdomada

7!

paffionis

ij

2

252

Zxianis

A6tiauis

360

AE

Aetii

n

260

AErius

Aetius

W

373

ä

quod

quot

h

375

lf

atque

Ilj

atqui

382

20

Ya

rard

412

21

advertendas

avertendas

fenfibus

