& Palao, reducitur poteftas Epifcoporum di-

füty

fpenfandi in legibus Conciliorum Provincialium.

ER

QuE-

DE LEGIBUS.,

283

t

QUERITUR Ó.

An Capitulum Sede va-

3Q [

cante poffit cum criminofo privato voce activa

t i

difpenfare quoad hanc ponam ad a&um ele-

CUbf

&ionis ?

[

RESPONDEO.

Non poteft difpenfare quo-

!pdocunz

ad hanc poenam.

RAT10 eft, quia talis difpen-

A0 g

fatis ex fuo genere ferme univerfim prajudicat

J j

bono Ecclefie. Criminofis enim etiam emen-

TU

datis ordinarie inherent prejudicia intellectus

ii

faventia non folum laxitatibus, fed etiam prin-

QU l

cipiis laxis, & fautoribus laxitatum.

Itaque

Mi Dd

tales reftituere ad vocem activam in ele&tioni-

(.»)íd

bus non eft amare Deum, & ejus Ecclefiam.

Iriba.

An Legislator, vel habens

QUJRITUR 7.

tdtiüm

poteftatem delegatam difpenfandi, poflit

.difpen-

jt u

fare fecum ipfo ?

vl n

RresrowpEo r. Talis poteft fecum difpen-

w an l

fare indirette, Quando enim difpenfat pro tota

fiardhye

civitate, vel pro conventu, cujus ipfe eft pars,

p t

eoipfo difpenfat indire&e fecum ipfo.

REsPONDEO 2.

'Talis poteft etiam alteri

st

T

committere vices fuas, illique conferre potefta-

tem fecum difpenfandi.

Id patet ex c. fin. de

at

RI

ponit. & remiff. ubi Przlato exempto tribuitur

poteftas eligendi Confeffarium, qui eum abfol-

N m'xx.xi:ä:

"

vat, ne cogatur Superiorem abfentem adire.

RzsPoNDEO 3. Legislator circa leges à fe

latas poteft etiam directe fecum difpenfare.

p

h

li

Sed habens poteftatem delegatam difpenfandi

Wi

!

]*

non poteft dire&e fecum ipfo difpenfare. Ra-

7

H

n

T10 pofterioris eft; quia intentio legalis dele-

gantis poteftatem difpenfandi eft regulata ratione ;

EplfCUPUV

non eft autem confentaneum rationi ac legibus

m

((

pruden:

284

| TRACTATUS

prudentie , ut delegato in caufa propria relin-

lt du

guus d

quatur judicium de fufficientia motivi ad difpen-

fandum, prefertim in difpenfationibus majoris

yfii do

momenti & difficilioris conceffionis.

srinat

UE

ResPoNDEO 4. Necipfe fupremus Legis-

lator circa vota & juramenta poteft dire&e 1e-

ifpentat

Rs

cum difpenfare.

Rarro eft; quia circa vota

& juramenta etiam fupremus Legislator fehabet

quia Mezrg

ad Deum inftar bominis ad Deum , cum obliga-

bent p

tio incipiat à voluntate praterita propria, jam

fübdt,

acceptata à Deo.

Eft autem juris & zquitatis

vo Lal

naturalis ; neminem re&te conftitui judicem in

n M

caufa propria inter hominem & Deum; quia

fs

4j

alioquin Deus exemiffet Papam à fubeundo alie-

eilino.

no hominis judicio in foro facramentali.

us

QUJERITUR 8.

ÀAn vagi & peregrini pof-

t üfpe

fint difpenfari ab Epifcopo vel Superiore loci,

fnenti,

in quo morantur ?

Y

T

REzsPoNDEOo r. De vagis certum eft ; eos

poffe difpenfari à Superiore illius loci, in quo

bert di

morantur.

RA r10 eft, quia alioquin vagi fo-

ipfe Pra

rent indifpenfabiles, nifi à foloPapa; quod con-

gt

venienter dici nequit.

w ]

REsPOoNDEO2o. Peregrini tamen & foren-

v f

fes à Superiore loci, in quo morantur, folum

lt

poffunt difpenfari circa leges communes à Su-

Vi u

premo utriusque loci legislatore latas, in quan-

t jri

tum Superiorloci, in quo morantur, habet po-

ftiti,

teftatem delegatam à fupremo Legislatore. Sup-

RUT

pono enim ex iis, quz dicta funt de peregrinis

T

$. 5. q. rc. quod Epifcopi non habeant jurisdi-

t

étionem ordinariam in peregrinos, utpote cui

f gt

non fubjiciuntur: quod ipfum praxis demon-

ftrat

lg

DE LEGIBUS,.,

285

TT

1

ftrat, cum inter centum millia peregrinorum

ia

h

vix unus attentet petere difpenfationem à legi-

?nihus ïïï'

bus fuüi domicilii à Superioreloci, in quo pe-

h

frem

regrinatur.

|

U

QuARITURS9. AÀn Metropolitanus poflfit

d d

Ít i

difpenfare cura fuis fuffraganeis fübditis ?

RESPONDEO.

Non poteft. Rar-ro eft,

ltor f

quia Metropolitani per fe jure divino non ha-

Qu d)

bent poteftatem in alienum Epifcopum & ejus

Wt

fübditos, nifi in quantum hoc illi à jure pofiti-

Laquis

vo Ecclefiaftico indultum eft. Ergo cum in ju-

li

ribus Metropolitano indultis hec poteftas di-

Dty; gj

fpenfandi non reperiatur expreffa vel inclufa ;

fj

ea illi non competit.

jni

UZRITUR IO.

Quinam habeant potefta.

nl

tem difpenfandi cum Religiofis circa vota, ju-

yrve hd

ramenta, & poenas ?

REsPONDEO TI.

Religiofi Epifcopo fübje-

d &14

&i circavota, juramenta & penas poffunt & de-

m

gl

bent difpenfationem petere ab Epifcopo, nifi

u

ipfe Prelatus habeat fpecialem facultatem vel

i

m"?dn-

privilegium abfolvendi à votis, juramentis &

ponis.

Ita fcribit Palao l. c. p. 6. $. 4. n. 1. his

g ore

verbis: Aeligiofi Epifcopo fubjetti reputantur ac alii

a, t

Clerici fceculares in ordine ad difpenfationem , ita ut ni-

Il

W

bilin bac parte poterit Prelatus Regularis, quia non

n

j ]

1

gaudet jurisditione quafi Epifcopali, que ad banc di-

iU

fpenfationem requiritur.

Sic Suarez 1. 6. de voto C. 10.

3Th5.14. 6»sbs.

7 Vfl

Ut

NAVARRUS Summa, C. 12. n.75.

r u

Tn. SaNcHEZ l.4. Summ. C. 59. n. 9. Excipi-

i

enda tamen funt etiam illà vota, quz przjudi-

Qj,

cant poteftati Superiorum.

Nam ifta irritari

poffunt absque difpenfatione.

)

W

Rz-

TRACTATUS

286

[m

REsPONDEO 2. Superiorescum fuis Religio-

fis exemptis poffunt difpenfare in illis votis. &c.

Egagit de

RzsPoNDEo 3. Religiofusexemptus nequi-

Lg qute

dem poteft petere ejusmodi difpenfationemabEpi.

nyiate

fcopo fine licentia fui Superioris, nifi in cafu, quo

Superior injufte deneget difpenfationem. Ita Pa.

gl t

snidi $

]aol. c. dansrationem, quia exemptio eft in favo-

rem ordinis, cui privatus renuntiare non poteft,

motrit

n, U

Verum non video, quomodo poffitEpifcopo con-

ftare de hacinjuftitia, prout deberetconftare,cum

ri*omn,

uj u

Superior exemptus in hacre non teneatur Epifco-

po dare rationem de caufa fibi incumbente dene-

gt o

ii j

gate difpenfationis. Hinc infiftendum refponfioni

negativeillimitate. Ex quo apparet ; in hacre fa-

7778

qt, t

ventiores effe partes religioforum Epifcopo fub-

ditorum & ftantium fubPrzlato Privilegiato, ha-

w d

g v

bente cum Epifcopo poteftatem difpenfandi cu-

mulativam.

m Q

UJRITUR II.

t Qd

Quid requiratur ad lí-

cite difpenfandum ?

ájidoi

n d

RrzsPoNDEO 1. Legislator circa obje&ta

adiaphora difpenfans fine omni rationabili caufa

tj (

peccat venialiter ; circa autem objecta non adia-

p as

phora difpenfans fine rationabili caufa, eaque

iduty

gravi & proportionata bono legis, quod tolli-

ftinim,

tur, peccat mortaliter.

DIXI circa objeta adia-

Vr (

phora, nempe ea, que five fiant vel non fiant,

lm

five hoc modo, five illo fiant, v. g. Rubrice

lTi

ceremoniales , nec conferunt nec demunt quid-

yDieng

quam difcipline morum, & emolumento feli-

D) j r

gionis.

Hinc ex oppofito 0BJECTA NON A-

»flügula.

DIAPHORA VOCO, quorum pofitio vel ablatio

TT

plurimum prodeft vel obeft difcipling morum

r

RE-

& emolumento religionis.

DE LEGIBUS.

287

nm[üïmt

REsPoNsiO fic explicata PROBATUR I,

lii

ex CoNciL10 TRIDENTIN O, quod, ubicun-

lt

l

que agit de difpenfatione, requirit caufam ; con-

M

cilia autem ejusmodi claufulis non folent pro

lii

gravitate rei infiftere tam ferio & conftanter re-

QR |

quifitis tantum ad melius effe, vel fub peccato

Qefi

veniali. Seff. 24. C. s. fic habet: /n contrabendis

dU

matrimoniis vel nulla omnino detur difpen[atio , «el va-

jits

y0o, idque ex caufa. KEt Seff. »5. C. 14. Beneficüs

Xf

priventur , donec pofl manifeflam emendationem — ex

rf

caufa vifum fuerit. difpenfandum.

Et C.18. Sicut

od

publice expedit , legis vinculum | quandoque. relaxare ,

Df

ut plenius evenientibus cafibus €9' mece[Jitatibus pro

f

communi ulilitate fatisfiat ; [ic. frequentius legem fol-

Yml

vere, exemploque polius, quam certo perfonarum vre-

u

rumque dele&u petentibus indulgere , mil aliud. efl,

UTO

quam unicuique ad leges transgrediendas aditum ape-

YiY6.

Quapropter [ciant, univerfi , Sacratiffmos. Ca-

yior d

nones exatte ab ommübus, €$' quoad firi poterit, in-

diftin&e obfervari. Quod fi uRGENS JUSTAQUE

ttti d

Ü

ratio, ($ MAJOR quandoque U'TYLITAS poflula-

t u

verit, cum aliquibus difpenfandum e[Je , id caufa co-

At

gnila, at SUMMA MATURITATE, atque gratis,

ila, t

& quibuscunque, ad quos difpen[atio pertinebit ,. erit

bre[landum.

,quid

Aliterque faíta difpenfatio su BREP-

u

,

i

1

Ws

TITIA cenfeatur.

Idem PRoBATUR 2. ratione & authoritate

wint

D. Tnowx, qui 1. 2. q. 97. a. 4.' fic fcribit :

m

At

» Dicendum, quod difpeníatio proprie impor-

» tat commenfurationem alicujus communis ad

Jung

(ri n

,» fingula.

Unde etiam gubernator familie di-

Citur difpenfator, in quantum unicuique de

T

5familia cum pondere & menfura diftribuit &

jiir

» Ope

TRACTATUS

288

f

, operationes & neceffaria vite. Sic igitur &

ia li

,in quacunque multitudine ex eo dicitur ali-

,,Quis difpenfare, quia ordinat, qualiter ali-

gotita

st ex

; Quod commune przceptum fit à fingulis adim-

]a03

,;plendum. Contingit autem quandoque, quod

jit, du

,,aliquod praceptum, quod eft ad commodum

,,multitudinis ut in pluribus, non eft conve-

gfequd

,,niens huic perfonz, vel in hoc cafü; quia

rl

, Vel per hoc impediretur aliquid melius, vel

ltqui i

,, etiam induceretur aliquod malum.

Periculo-

Qm

eire

,,fum autem effet, ut hoc judicio cujuslibet

, committeretur, nifi forte propter evidens &

lusn

,, fübitum periculum:

Et ideo ille, qui habet

tir n

,regere multitudinem , habet poteftatem di-

i

t d

»Ípenfandi in lege humana, qus fuc authori-

, tati innititur, ut fcilicet in perfonis vel in ca-

i

, übus, inquibus lex deficit, licentiam tribuat,

m

,,ut pr&ceptum legis non fervetur.

Si-autem

Ms qi

, absque hac ratione pro fola voluntate licen-

qo, l

, tíam tribuat, non erit fidelis in difpenfatione,

fe aüttm

tllimatio

,auteritimprudens. Infidelis quidem, fi non

25

habet intentionem ad bonum commune ; im-

Metim

», prudens autem, fi rationem difpenfandi igno-

Ti fl

P ret.

Propter quod Dominus dicit Luc. 12.

timmt

, Quis putas eft fidelis difpenfator & prudens,

EM

,Quem conftituit Dominus füper familiam fu-

Qb dt:

,,8m?, ItaS. Thomas.

LT

QUXZRITUR I2.

An difpenfatio fine cau-

uip

fa füfficiente fit valida ?

RESPONDEO.

tirintg

Quando difpenfatio verfa-

T

tur circa objecta non adiaphora, &. caufa di-

t

?

fpenfandi eft manifeíte infufficiens, difpenfatio

It

eft invalida.

tj

Pa 0-

DI Amm

DE LEGVIB UsS,

f

hiM

289

: d

PRoBATUR z. "Tridentinum I.c. difpenfa-

lt, th

tionem fine urgente & jufta caufa fa&tam vocat

fubreptitiam. Sedfübreptitia eft invalida

, prout

Lt

patebit ex dicendis.

land()q

« COQt

PROBATUR 2.

D. Thomas in textu. cc.

dicit, ejusmodi difpenfatorem effe infidelem ac

10] e

]

0a

(

confequenter a&um difpenfationis fuiffe a&um

infidelitatis, feu a&um fa&tum per infidelitatem.

1 nuli

Atqui a&ta per infidelitatem funt invalida. Erpgo

L h

QuzRITUR 13. An valida fit difpenfatio

0 QUf

circa Conftitutiones Apoftolicas ?

Wt

Pq t

RrsPoNDEO. Aliud effe abrogare totali-

ter legem Apoftolicam , que cum fit di&tata à

t .U'WO

N

Spiritu fan&o , eatenus eft quoad modum origi-

nis divina; & aliud eft, difpenfare circa illam

n

legem pro cafu particulari.

Abrogari totaliter

J bt

v as

non poteft valide fübfiftente motivo feu fine

legis; quia fic contradiceretur ipfi Spiritui fan-

&o, loquenti per Apoftolos Ecclefig.

Ceffan-

u'.' ?R'aïs n

1

Íti

te autem motivo ac fine principali, cujus rei

iiàm, f

eftimatio ad Papam acEcclefiam pertinet, pof-

J i

fet etiam valide abrogari.

Sed in difpenfatione

pro cafu particulari adhuc falvatur intentio Apo-

jc at

ftolorum &Spiritus fan&i.

Sic intelligenda funt

gt

verba D. THowx in 4. dift. 27. q. 3. a. 3. ad

Isl ia

2. ubi ait: Jnüs, que funt de inflitutione poftolo-

rum, cum Ecclefia babeat nunc eandem pote[ftatem fla-

T d

tuendi C^ deflruendi quam tunc babuit , poteft per eum ,

qui primaium in Ecclefia tenet , difpenfari.

hfpenh

QuzniTUR 14. An difpenfatio fa&a fine

i, 6' j

legitima caufa faltem tunc fit valida, quando à

difpenfante & difpenfato caufa creditur eífe le-

, d

gitima?

D. Zhmort. Tra&t. de Legibus,

T

Rz-

Á

TRACTATUS

290

RzsPoNDEOo. Quandocaufaeftmanifefte

]rs?'

g

illegitima, ita ut à difpenfante vel difpenfato

facillime potuerit adverti infufficientia caufe,

ag üif

difpenfatio eft invalida.

Quando vero fufficien-

Ato 4f

Ratio

jdendat

tia cauíz eft dubia, valet difpenfatio.

eít; quia ficut obligationes dubie legum natu-

udoqu

ralium & divinarum tranfeunt in materiam legis

NU

pofitive, prout fuperius ex $. Auguftino $. 14.

us il

u

qq. 2. oftenfüm eft , ita obligationes dubis legis

pofitive non adiaphore tranfeunt in materiam

fufict

legis adiaphorz ; quia fic exigit ordo fapientie,

sd

divine, ut, ubi exigentia boni communis in-

d

Ccerta, exigentiaautem confcientiarum pro tran-

(irca p

ut fen:

quillitate privata interna & publica certa GIES

illa cedat , hec prevaleat.

PO C p. 8:

gupetis

$. 2. fic fcribit : Difpen/atio inferioris- in lege fuperio-

nm, t

ris fine legitima cau[a invalida eft.

lta communis fen-

tis, f

tentia.

Tàmperant aliqui banc dottrinam ; mifi bona

Vend

fide inferior Prelatus procedat , exiftimans e[Je legiti-

dipen

mam caufam , cum tamen non [it. —.4t bec limitatio

vtdj

mibi non probatur ; tum quia ad retam gubernationem

Is

Ecclefie non pertinet , firmare di[penfationes fine cau-

AU j

a5 tum quia allegantes , Superiorem ab/que legitima

d

LU

caufa d

ifpenfa[fe , audiuntur , etiamfi Superior bona fide

Üad

proce[[erit.

Ergo fienum manifeftum efl , bona fide

Et iia tenet

ia

difpen[antis non firmare difpenfationem.

1 g

Bafüius &9c.

]ta Palao.

UJERITUR 1$j.

Ral

Quales fint caufz juftz

QUi

difpenfationis ?

|

TUflor

n

REsPowxDEO r. Caufa difpeníationis fem-

lrR

Dl

per debet refpicere bonum publicum? Id patet

D

exdecreto TRIDENTINI Seff. 25. C. 18. ubi

hEU

dicitur : Difpenfatio pro communi utilitate fiat.

Ri

REsPON-

m

N

M

DE LEGIBUS.

j

29r

Wi

d

REsPONDEO 2. Caufa difpenf'ationis de-

cientia":;

bet effe equalis ad mini

mum uilita:i; cum nega-

Oerg[i

tione difpenfationis.

Id colligitur ex decreto

Ms .

relato Trideptini, ubi

dicitur, difpenfationem

faciendam effe ,

d

fi urgens & jufta ratio ,

€g' major

Toters

quandoque utilitas poftulaverit.

Caufa autem un-

GENS non eft, nifi

Wt

difpenfationem faltem JEQUA-

^ d

LIS utilitas pofcat.

1 i

REsPONDEO. 3. Ad fufficientiam caufze

fufficit utilitas publica mediata

» quz habetur ex pra-

tl

xi difpenfandi circa ejufmo

QUrtup:

di perfonas ;

v. g. fi

ad matrimonia vel honores facilius difpe

nfetur

TUj n

trid,

circa perfonas paupetes , excellentes Ícientia

aut ftemate.

Expedit enim Ecclefie , folari

CM

T

pauperes, excitare omnes ad amorem fcientia-

rum, habere ubivis inter

potentes cultores pie-

[

tatis, fautores, patronos , & tutores flatus

:

ïm; J

Ecclefiaftici, aut veneratores.

Hincetiam fpe

!

"

difpenfatur mulieri ob ino

ii

L5

piam ad matrimonium,

"

vel ob periculum incontinentiz.

1/

REsPONDEO 4.

Omnes caufz difpenfa-

f

tionum reducuntur ad tres f

n

"

um

[//m

equentes; nempe,

n

l

pietatem , utilitatem , necefitate

Senfüs eft, ut

j

ubi in difpenfatione reperitur boni publici ma-

Y W

i

W

jor vel equalis pietas , major vel &qualis utili-

)

tas, major vel equalis neceffitas, ibi cauía di-

i

fpenfationis jufta fit.

Patet ex di&tis.

frt &

Lj

QuzniTUR 16. An ftante jufta caufa di-

fpenfationis Superiorteneatur ad concedendam

pema* |

difpenfationem ?

j

(ii!

REsPoNDEO r. Superior per fe nontene-

r

gf

tur ex officio aut juftitia ad concedendam di-

i

fpenfationem, nifi reperiatur evidenter & notabili-

u

2

£er

TRACTATUS

292

QUW

ter major utilitas boni p

ublici ex difpenfatione,

|

j

r;';mdo

Rarro eft, quiaftan-

[

afatio

quam ejus recufatione.

s?

te squali utilitate boni publici

non poteft often-

di fundamentum obligationis.

Atconcurrente

ghtor p

majori utilitate bo

ni publici datur fundamen-

qut 10

a Superior & Legislator

iperet D

tum obligationis , qui

femper tenetur ex ofhici

o & juftitia diftributiva

RURV

od dit

procurare bonum publicum evidenter €9' notabili-

ter majus , ubi convenienter fieri poteft.

re t

RESPONDEO 2.

Superior tamen tenetur

ia

aliquando concurrente juíta caufa difpenfare per

dl

accidens, nempe ex charitate Dei vel charitate

güíoetl

proximi ,

vel ex contra&u vel ex &quitate na-

Ttm,

turali, &c.

Sic quando periculum eft impe-

minarion

diendi malitiofe matrimonii fattis denuntiationi-

firn,

bus, tenetur Superior ex charitate ad difpen-

T

fandum circa denuntiationes

Sic etiam Tnr-

Ui

DENTINUM Seff. 14. C. 7. dicit : Si bomicidium

Vl

hR

vim voi repellendo , ut quis fe à morte defenderet , fuifJe

commi[Jum marretur , " quamobrem etiam ad [acrorum

Tlcrant

Ordinum eft altaris minifterium jure quodammodo difpen-

tirepre

fatio debeatur , commüttatur leci Ordinario , qui non

tilie d

nifi caufa cognita , nec aliter difpenfare po[jt ; in quo

tiftop

cafu e&quitas naturalis exigit, ne quis privetur

Medcim

jure fuo ad recipiendos Ordines ex delito, vel

W

ex defettu lenitatis, ubi neuter titulus vere fübfi-

ld d

ftit. Sic etiam in Jubilaeo habenti privilegium

f(flum, )

eligendi confeffarium pro commutatione voto-

UNDUY

rum debet Confeffarius commutare vota con-

ätum h

currente caufa legitima , quia confeffarius accep-

Wal

tando hunc delectum poenitentis tenetur ex con-

m

tra&u ad miniftrandam gratiam commutationis

ET

à Papa indultam.

Qvuz-

DELEGIBUS.

220

QUEZERITUR I7.

An difpenfans poffit di-

L

d

q':

fpenfando imponere mul&am pecuniariam pro

difpenfatione ?

pl

REsPONDEO.

Ms

Ne quidem fupremus Le-

gislator pro difpenfatione ad gratias fpirituales

Wur füy

Ti

poteft imponere mulé&tam pecuniariam. Idenim

faperet manifeftam Simoniam juris divini.

Po-

i ii

fitr (

teft tamen in compenfationem boni publici ,

quod diminuitur ex relaxatione legis, impone-

yte

A0H (b

re titulo commutationis eleemofinam vel contribu-

tionem ad caufas pias.

Et hac ratione à nobilibus

at

pro difpenfatione circa impedimenta matrimo-

Tf

nii folet Pontifex exigere contributionem pecu-

AAf

niariam, in pias cauías, v. g. fuftentatione Se-

i d

minariorum in variis provinciis, & Miffiona-

VN

riorum ,

& Tribunalium ere&torum pro tota

G!

Ecclefia , impendendam.

p T

m

"

UZRITUR I8. Quenam fint fignatacite

M

difpenfationis ?

ini, i

RESPONDEO.

Ab authoribus re&Ge enu-

,m;h:

merantur duo.

Primum fignum eft; fi à Supe-

riore precipiatur, vel expreffe concedatur actus,

fi

|N

qui fine difpenfatione exerceri non poteft. Sic

m

fi Epifcopus concedat dimifforias, vel conferat

: i

beneficium alicui, quem fcit effe irregularem,

d

"o

eoipfo cenfetur difpenfare in irregularitate.

bj

[

Aliud dicendum foret , fi Superior ignoret de-

u

fe&um, ob quem requiritur difpenfatio.

Sz-

d

yIi

CUNDUM SIGNUM eft, fiSuperior videat füb-

yitat !

ditum bona fide ex ignorantia non affe&ata

ii

[ lt

operari, vel accinétum ad operandum contra

j

legem, & non contradicit, cum poflit facilli-

gt

me impedire.

Verum hezc pofterior regulanon

73

poteft

TRACTATUS

294

täö, q

poteft illimitate concedi; quia difpenfatio fine

"

legitirna caufa , & matura confideratione circa

i?IROBJ

obje&ta non adiaphora nulla eft ; prout conítat

ex füperius dictis. qq. 1. & r2.

Sxpe autem

0

,qotius |

in talibus circumftantiis poteft contingere , quod

Superior vel ignoret fua jura, vel quod dubi-

yoill

ij

tando de fua poteftate velit potius filere, quam

fe proftituere, vel quod timendo inconvenien-

y

fepe d

»

fianf,

tias monitionis intempeftive fit indifcrete di-

fcretus.

Itaque hec Regula folum procedit,

l eflono

, m

quando in Superiore prudenter fupponitur fcien-

tia füorum jurium, & animus cordatus.

»

Jumit

Rn

UZRITUR IQ. Utrum pro figno tacitve

difpenfationis haberi poffit fola taciturnitas &

,hitiüna

,eu pl

diffimulatio Superioris, fi in ejus prefentia in-

ferior agat contra legem ab illo difpenfabilem ?

ais

um

RrsPONDEO. Sola ejusmodi taciturnitas

Jpelu

& diffimulatio in tali circumftantia pro figno ta-

ul

cite difpenfationis baberi non poteft.

, Ini|

PROBATUR r.

Ex fenfucomplurium gra-

,f

vium Do&orum Juris, quos h. l. p. 12. n. 4. ci-

Jndi

tat & fequitur Palao, nempe Gleffe , Cardinalis,

st

"dncorani, hnmole, Bonifacii , Inmocentüi , Hoftien-

lin,

fis , Panormitani, Feini, Menochii, quibus acce-

(on

dunt etiam plures Theologi, Gabriel, Henriguez,,

qaute

Soyrus &gc.

d ff

PRORZATUR 2.

Sola permi[fio in ']ure non

lt

habetur pro conce[fione.

Sic enim in C. /füper eo.

fre (

——

[—

1

De cognat. Spirit, dicitur.

ld in Ecclefia di[fanula-

lt

ve poteris , ita quod nec contradicere , mec tuum *videa-

—

b

ris praftare a[fenfum.

Sic etiam in C, cum defideres,

ylilne

declaratur adhuc effe excommunicatus , & vi-

tan-

ER

DE LEGIBUS.

295

Utl

tandus , qui ab Epifcopo accepit communio-

M

nem.

UT

PRonATUR. Ex ratione quam affert P A-

v

TAUQ sE tG

, In tali circumftantia, inquit, ftat

lr

,, potius preefumptio pro permiffione fattii , quam

H quy

», pro illius conceffione; eo quod fapius Preelatus

'llee

, periniffive fe habet, quam conce[J/ve.

Cum enim

i

, fepe ex fübita refiftentia fubditi audaciores

Itdire

,fiant, ob hoc damnum Pralatus diffimulat ,

1 r

, efto non difpenfet. Adde; etfi in hac diffi-

ul (

, mulatione aliquam culpam committeret pufil-

p

, lanimitatis & negligentie , forte graviorem

!l

rH

, faceret, fi abfque caufi examinatione difpen-

,fationem concederet , & anfam non medio-

TU Y

,Crem pluribus daret , transgrediendi legem

yaitla!

, coram Superiore , ut fic Superior difpenfare

Wen

(j

,cum illis cenferetur.

Quando autem du pre-

, prefumptiones concurrunt, illa preferenda

ung

i

,, eft, in quaminor culpa intercedit ex l. fi adul-

* IM1

,, terium ff. ad legem Jul. de adulter.

Et in hoc

p

, fenfu dixit textus in C. cum jam dudum. de pr&-

a

, bendis multa per patientiam. e[fe tolerata ,. que fi

i, i

»deferantur ad judicium ,. mon [ubji/tunt. ss il

d

I Y

i

D

Palao.

, Wa

QUIRITUR 20.

An difpenfatio fa&a abs-

que caufe cognitione valida fit , etiamfi reipfa

p n

caufa fübfiftat ?

RzsroNpEO. Difpenfatio ab

'inferiore fa-

ij !

l

jnnv^

&a fine caufie cognitione invalida eft. Hanc

fententiam tenet PALAO l. c. p. r3. ubi n. 4. fic

Dd

-:"f';

u

fcribit : ,,Probabilius cenfeo, in utroque foro

]u

, nullam effe difpenfationem fa&tam abfque cau-

p

,fecognitione, Sic docent poftalios atitiquio-

numczlü,;

4

9105

TRACTATUS

?96

p

,resNavarrus, Azor, Cavarruvias , Guttie-

cïlfït, j

,Iez, Menochius, quiteftatur effe omnium,

('f[ta qu

, Barbofa & alii.

qyeuut.

Quia non videtur facultas

SPROBATUR.

j

» difpenfandi inferioribus conceffa , ni(i ferva-

Qu

,,to juris ordine.

At ordo juris expoftulat,

yibus v

,difpenfationi precedere caufe cognitionem.

Ws

», C. neceffe. & C.. difpenfationis. r. q. 7.

Se-

mom C

,,.cundo & precipue moveor ;

quia difpen-

g, Q

,»fatio fa&a fine cognitione caufze eft fa&ta fi-

as

»ne caufía,

Quia intantum caufa movere po-

mbusu

,teft difpenfantem , inquantum cognita eft.

j pl

,,9i igitur nulla illius cognitio przcedit , . di-

Ex

cunilan

» fpenfatio non erit data propter caufam.

dfpntt

,. qua ratione fentit SUAREZ loquens de vo-

um d

, to 1. 6. C. 27. n. 7. difpenfationem voti fa-

ii

,,&am absque cognitione caufe nullam effe,

qe d

,,etiamfi in re caufa fübfiftat; quod de omni-

j

, bus legibus fuperioris dicere debebat.

NE-

tiri d)

QUE OBsTAT fundamentum contrarium ex

fitioni

, Concilio Tridentino ; fateor enim , cogni-

fibine

» tionem caufe expoftulari à Concilio, ut fi Jj-

i,

», cita difpenfatio , in Legislatore difpenfantein le-

(v

» ge propria; at in inferioribus expoftulari pro

imd

, forma. ,, ItaPALAo. Idemtamenobfervat;

finm

eam caufe cognitionem non neceffario debere

effe judicialem; fed fufficere, quocunque mo-

lu

tvl

do nota fit difpenfanti.

b vd

UZERITUR 2TI.

An proforo confcientiz

fnt d

tuto prefumi poffit , Superiorem in difpenfatio-

l

ne habuiffe legitimam caufam , & cognitionem

Yl

n

-gaufæ ?

RE-

DE LEGIBUS.

207

li "

RESPONDEO.

Quamdlu contrarium non

I d.

conftat ,

Ra-

id re&ee prefumi poteft & debet.

tio eft, quia deli&tum prefumi non debet ,

nifi

LW

Ita Palao ls o

probetur. 1. fi merito. ff. pro focio

UM

pr4

UZRITUR 22

Quales fünt caufe , ex

g

? nj

quibus vitiatur difpenfatio?

REsSPONDEO.

Vitiatur ex duabus potiffi-

t.lq

QUi

mum caufis, nempe per /ubreptionem , & obreptio-

nem, quamvis hi duo termini ab antiquioribus

]l Efï fd

l :

non exacte diftinguantur

A modernis autho-

ribus SUBREPTIO vocatur reticentia "EYL , dum

Q thg r4 i

in petitione difpenfationis reticetur aliqua cir-

cumftantia ,

quam fi difpenfans cognoviffet ,

fam [x

s w

difpenfationem non conceffiffet aut certe non

tam facile

OznEPTIO vocatur narratio falfi,

TA WY

& ATE

dum in fupplicatione aliqua falfitas affirmatur

que difpenfantem movit ad concedendam di-

WLOV $0

d wnl N

fpenfationem. . Ex his autem duabus caufis vi-

tiari difpenfationes, patetexeo; quiain difpen-

VOU

tit, tj

fationibus omnibus vel exprimitur , vel tacite

fubintelligitur hzc claufula: Si preces veritate ni-

n r

ianiur.

f ditss

QUIZRITUR 23

An omnis difpenfatio fit

eylür

invalida, obtenta per obreptionem , vel fubre-

':mnob

ptionem ?

o

RESPONDEO

Omnis difpenfatio obrepti-

qu

tie vel fübreptitie obtenta eftinvalida, fi obre-

ptio vel fübreptio fuit motivum , fine quo non

Joto

foret difpenfatum.

Id PRosBATUR ex variis textibus Juris Ca-

(l

non1c1

ia

Sic C. fin. de filiis presbiterorum in 6. dici-

)

: Sids, cum quo fuit per Sedem Zdpo[lolicam di-

T5

[penfatum,

TRACTATUS

298

i

P f

fpenfatum , ut mon obftante defettu natalium , quem pa-

titur, ad omnes Ordines promoveri valeat , &5 obtinere

l

P

f/

IU

beneficium, etiamfi curam babeat animarum ,. difpenfa-

tionem aliam tacito freditto def'e&tu poftmodum obtineat

i ülf

T

jnis d

qus uf

& Sede prefata, ut duo aut. plura. beneficia. [imilem cu-

vam babentia po[[it veciperes talis difpenjatio , cum non

sls i?

frtitt (

Jit verifimile, Sedem ipfam cum illo pradi&tum defetum

jpatiente voluiffe , fi boc fui[Jet expre[Jum , eidem in

Jj , qlw»ll

pluralitate beneficiorum bujusmodi difpen/are , «velut per

!.rprflïi, !

furreptionem obtenta nullius penitus ef. imomenti.

Et

ag

C. pofiulafíi , de Refcriptis , dum quidam vica-

i p

rius perpetuus poftularet aliud beneficium pro

eimul

congrua fuftentatione , nulla facta mentione,

jumd

quod jam haberet vicaríam perpetuam , Inno-

firimdy

ün, i

centius IIL. declarat , nullam effe beneficii im-

petrationem.

V'icarius perpetuus, inquit, mifi de

fl

F'icaria fecerit mentionem , commodum vreportare mon

i, phur

debet de bujusmodi litteris , utpote voeritate tacita impe-

fur d

iratis.

INon enim beneficio carere debet dici, cuicom-

vii m

petenter de vicarie perpetue provenzibus eft provifam.

T

QUJERITUR 24.

An idem dicendum , fi

i )

veritas aliqua non fit reticita per malitiam , aut

t

falfitas malitiofe expreffa, fed per fimplicitatem

Vnir j

vel ignorantiam ?

TT

REsPoNDEO. Quando in fupplicatione

lm

veritas fuit reticita aut falfitas fuggefta tantum

f&k"nüjlfm

per fimplicitatem vel ignorantiam , relinquitur

"t

delegato feu executori Litterarum Apoftolica

hww

rum libertas id ftatuendi, quod ipfe Pontifex

hj m

verofimiliter ftatuiffet, fi ftatim abinitio de ve-

i nj

Z

ritate plene fuiffet informatus.

]ta declarat I N-

Q

þfl

NocrNTIUs lll in C. fuper litteris. 20. de

tued)

^j

Refcriptis , ubi ad Canonicum Pidtavienfem,

dele-

DE LEGIBUS.

299

lt

d Mi

delegatum feu executorem Refcripti Apoftolici

»'C'l'.ï*:

fic fcribit : Super litteris, que ab aliquibus ex mali-

I "

tia, &? à nonnullis ex ignorantia , tacita veritate , vel

Mi

Jugge[ta falfitate , smpetrantur à nobis, diver[os intel-

Vi j

leximus diverfa fentire ,. alüs a[ferentibus , €os debere

W!fä!iü T

prorfus carere omni commodo litterarum ;; cum mendax

[2

I

precator carere debeat penitus impetratiss. alüis vero dicen-

tibus , quod etfi forma carere debeant in. litteris noftris

f s

1777

expre[/a ,. nibilominus juxta rigorem juris fit à delega-

to judice in megotio procedendum.

INos igitur inter eos,

lm

qui per fraudem vel malitiam , & illos, qui per fanpli-

i

citatem vel ignorantiam litteras à nobis impetrant , bu-

à atf

lr

jusmodi credimus difcretionem adbibendam , ut bi , qui

Id !

11

!

priori modo falfitatem exprimunt , *vel fupprimunt veri-

N

!

tatemn , in fue perverfitatis penam nullam ex illis litte-

QUN

T

L

vis commodum confequantur , ita videlicet ; quod delega-

tus, poflquam fibi fuper boc fa&ta fuerit fides , nullate-

nus de caufa eognofcat.

Inter alios autemm , — qui po[le-

,Jlx

riori modo litteras impetrant ,' duximus . diflinguendum ;

Tj

que falfitas [ugeefla fuerit , el que veritas fuerit fup-

(

l

PVG a.

Nam fitalis expre[fa fit falfitas, *oel veritas

VTf u

eccultata , que& quamvis fui[Jet tacita vel expre[Ja , mos

Áepict

1

nibilominus faltem in forma communi litteras dedi[Jemus,

delegatus non. fequens formam in litteris ipfis appofitam

mïm'i:

fecundum ordinem juris in caufa procedat.

Si vero per

bujuswodi falfitatis expre[fionem , xvel fuppre[fionem etiam

uggeüa

D g

veritatis, littere fuerint impetrate , qua tacita vel ex-

w

P

Bre[Ja nos nullas prorfus litteras dediffemus , à delegato

[j

1l

non ef? aliquatenus procedendum , mifi forfitan eatenus ,

ut partibus ad [uam preentiam convocatis de precum

)

W

"l

I

-;.»-'1

qualitate cognofzat , ut fiz in utroque cafu. eadem vatio ,

que delegantem. moveret , :noveat etiam delegatum ; &g

j

ubi delegans fuas litteras denegaret , delegatus etiam fue

| Pidaw':::

C02 i

TRACTATUS

300

LlsdW

coenitionis officium nullatenus interponat.

Ex his pa-

V

tet; dari aliquam reticentiam veri, & fuggeftio-

[ l(u

hi

vher C

nem, que non vitiat difpenfationem quoad fàb-

flantiam , fed tantum quoad modum ,. vel omnino

fone,

nullo modo.

Patet etiam , dari aliquam veri-

, diqt

tatem aut falfitatem , qu:z difpenfantem fimpli-

jpenfat

jl

citer movit ad difpenfandum , qu& proin ab au-

j!

jom u

thoribus vocatur caufa motiva , feu motivum fine

iteat , !

quonon; & aliam dari, quz difpenfantem magis

aamet

impulit ad facilius difpenfandum ;; qu: proin ab

ftondd:

authoribus vocatur cau/a impulfiva , feu motivum

&i (

Re&ius ac expedi-

fine quo fuiffet difpenfatum.

Sicetum

tius loquuntur , qui terminum obreptionis &

tide, d

fuübreptionis in fenfu latiori accipientes utram-

matrirn

que diftinguunt in fubflantialem & accidentalem , ita

feitin

ut per illam difpenfatio vitietur fabflantialiter , per

gelinio

hanc accidentaliter.

In hac proin acceptione

Jnis u

UJRITUR 25. Qualium veritatum reti-

dici.

centia folet de jure vel confuetudine haberi pro

(;

vitio fubíftantiali ?

Áipofol

REspoNxDpzEo. Provitio fubftantiali cenfen-

d propri

tur 1. fi quis emifit votum ingrediendi Ordinem

1 t

religiofum , & petitur difpenfatio à voto cafti-

ET

tatis tantum. 2. fi quis emifit votum perpetu&

d de vi

caftitatis,. & petatur difpenfatio tantum à voto

3.

(on

non nubendi, velà voto non fornicandi.

tUbiet,

fi quis emifit votum fufcipiendi ordines , & pe-

tbc

tatur tantum difpenfatio à voto non nubendi.

T

4. fi quis emifit votum profitendi in aliqua reli-

d

gione, & petatur folum difpenfatio à voto in-

m

Iaj

grediendi religionem. 5- Si quis petat difpen-

Yi ye

fationem ad beneficium non exprimendo quo

fit curatum.

In aliis variis cafibus ipfimet au-

VE

thores

tril ;j

DE LEGIBUS.

goI

^ h

an vitietur difpenfatio

'EIi, M&

authores difputant ;

iav

quoad fubftantiam ? fic Menochius & Thomas

Sanchez cenfent; vitiari fübftantialiter difpen-

W.

t

fationem, fi in fupplicatione reticeatur , quod

n

jam aliquando prius poftulata & denegata fuerit

l£ p

difpenfatio.

Sic etiam Doétores cenfent, efle

vitium fuübftantiale, fi quis in Supplicatione re-

[ mj

&fintn

ticeat , quod in eadem materia jam aliquando

obtinuerit difpenfationem , v. g. fi petat difpen-

Qp

1. ln

fationem ad plurabeneficia, cumtamen jam ob-

tinuerit difpenfationem ad primum beneficium.

[

]

J

j

Sic etiam DoGtores cenfent, dari vitium fubftan-

| obreïu

Ujr)'i

tiale, fi quis habens fimul plura impedimenta

4 I

l

