Canonicas.

tii t

s Dig;

Apn 2. Dico; obligationem praftandi cul.

tum religiofum Deo animo devoto, effe quoad

3 lu

"UR (

fabflantiain juris naturalis , ac divini.

Hinc quan-

Vs g

do Ecclefia determinat illius cultusreligiofi tem-

[ [

[

l

pora, gravis obligatio devote obeundi hunc

cultum ineft cultüi EX NATURA ACTUS tem-

]

lm

"

D

]

poribus

Jl m

DE LEGIBUS.

63

LT

i

poribus ab Ecclefia determinandis jure naturali

Ix ';Ci ü

i

ac divino debiti.

'lmX

'HICU

!l

AD 3. Dico ; Ecclefiam non przcipere ea-

Ll

Al

l

Ti

tenus obligationem novam, fed declarare obli-

At

Mi

af

li

gationem tacitam cum fundatoribus ex contractu

1

(dUm

innominato, do, ut facias, initam.

Aut fi non

eftlocus declarationi, prout contingit in Con-

Jb

&

tü

ventibus non clericalibus, vel non habentibus

D

W

Litrg

bona immobilia, dico; eam obligationem effe

quoad fubftantiam juris naturalis titulo gratitu-

dinis; ita ut Ecclefia folum determinet modum

J t

"

& tempus reddendz gratitudinis.

Superiores

Áib s

Vif

vero Regularium fuos fübditos poffünt obligare

L

ex contrattu in profeflione inito, nempe concur-

Itna, t

rendi pro fuftentatione & bono communita-

W s

tis modis congruis

ftatui, determinan.is à

Ut

Superiore.

Imo hic contratus tacitus poteft et-

; E;ü.eüæ Q

iam admitti inter Papam & Clericos ac Regula-

l

[

res, tacite initus in receptione facrorum Ordi-

li

num & in confirmatione Ordinum Religio-

l

ls

f

forum.

na (

Ap 4. Dico; eam obligationem oriri ex za-

ra.':scgnditio,

cito contra&tu inter Religionem & religiofum in

fet fl

profeffione inito; quia religiofus fe obligat ad

i ag

recipienda à fuperioribus media perfe&tionis fuze

qatatid

vocationi congrua.

A p s. Dico ; propofitum dolentis in poeni-

L

j

tentia, & puritatem apimi in receptione Eucha-

00

riftie requiri ex natura a&tus.

Sicut ergo in aliis

1l

n

contra&üibus v. g. venditionis , fponfalium, ma-

Qsf

trimonii &c. contrahens obligando directe ad

a&tus externos fimul indire&te alterum obligat ad

j

f

confenfum internum reciprocum, ita etiam ve-

j

ruin

64.

TRACTATUS

goit

rum eít, quod Ecclefia directe obligando ad

a&um externum confeílionis facramentalis &

"u

1

1

«iir at

communionis fimul indirecte obliget ad conne-

.«

]

N

xos actus internos jure divino exa&tos.

Apn 6. Dico; etiam in collatione aut per-

j D

sre OU.

mutatione beneficiorum, cum bona beneficia-

lia fint oblata Deo ad ufus pios, jure divino ex-

cludi animum mercenarium, prout oítenfum eft

qautenm

in Tra&. de Sure &?. S'uftitia.

Itaque Ecclefia di-

ficre

reé&te prohibendo contra&tus beneficiales expref-

gr fuiutn

fe mercenarios, recte etiam directe prohibet

:Bedétu

omnes aétus externos, ex quibus fumi poteft

lo Dit

prudens prefumptio de animo interno mercena-

i, ln

rio, quod folum fit in Bulla Pii V. Nequeenim

qunati D

ibi fermo eft de intentione fimoniaca nullis omnino

45 D

externis indiciis, que prudentem prefumptio-

in, i

l

nem tacitz pactionis fimoniace probent, mani-

UM

MOR

feftata.

Id patet ex ipfa Bulla, ubi Pontifex

W

Qu

D

declarat, ipfam preftationem penfionum , aut

Tir o D

refervationem regreffus in foro externo haben-

tres, t

dam eífe pro argumento animi fimoniaci faltem

Afrte ag

prafumptive.

Pontifexfic fcribit: Jntelleximus,

vitium quidem confidentie occulte vepfr[Je , fed prafium-

11 Dit

friti o

ptiones & conjeturas , que ad illud probandum dedu-

Wl

cuntur , wünime fuficere, ejusque vei cauja plurimos,

qui confidentias exercebant , propter dijficultates proban-

E r

di in judiciis confidentias , beneficia fic vecepta retinere.

hu li

Quare volentes audaciain nwvi juris fubfidio cobibere , ad

112 Vi

probandum plene confidentiarum abufum, inter alias pra-

:.iärïlüïe 1bf

fimptiones && conjetturas etiam be babeantur. legitime.

aoj

Si quis pofl refignationem fru&tus perceperit. Cy'c.

Si

ao

recipiens beneficium dimittenti , parentibus , *oel propin-

hlæ, quæu

quis, de fru&ibus beneficii perceptis vel percipiendis

um

dona-

À g Ti

DE LEGIBUS.

65

fl

J

donationern fecerit. &gc.

Et his patet, Bullam ver-

NIMI

D

fari circa actus externos, ex quibus prafumpti-

[5

ve arguitur animus mercenarius jure divino pro-

hibitus.

ts

)

l

An 7. Dicos propofitiones indefinitas re-

if

fpicere folum ad eam univerfalitatem obje&to-

S,J

Chri-

QU

rum , quz congruit fapientie loquentis.

ftum autem non fapienter refpecturum fuiffe aut

4

if

refpicere voluiffe ad actus mere internos, colli-

TR

n

d

gitur fatis convincenter ex eo, quia illa potefta-

te Ecclefia nunquam fuit ufa.

il

AD 8. Dico ; id fieri poffe ex contra&u ta-

hin:e;'no Wt

cito, feu fponfione penitentis, & fub hac con-

L g

ditione nomine Dei abfolventis.

A QU m

A p 9. Dico; opportunum quidem fore me-

t p

dium, fideles perducendi ad vitam e&ternam, fi

;Qm'zggy u

Ecclefia haberet poteftatem dire&te obligandi ad

l

l

ij

) Del

J

jt

a(us mere internos ; fed iftud medium obno-

! f».

hn

xium foret multis abufibus, perplexitatibus, &

querelis, quarum periculo Chriftus noluit fine

neceffitate exponere Ecclefiam.

Ap ro. Dico; à parentibus & tutoribus non

poffe irritari vota mere interna, fed folun trans-

U

n

i

euntia in actum externum, in quantum pra&ju-

)pnt

[

! ,,P D

dicant eorum liberge gubernationi.

A D 11. Dico; non quidem concurrere po-

[

^W

teftatem vindicativam cum dire&iva neceffario

Ill

neceffitate abfoluta; concurrere tamen neceffita-

te congruenti? ; quia ex fola poteftate directiva

LT

yr

fequi polfent multi abufus , perplexitates, &

p

m

quzrele, que non impedirentur, fed potius au-

gerentur per hoc, quod poteftas vindicativa

;

) "

E

D. Zhmort Tratt. de Legibus.

fup-

TRACTATUS

66

fuppleretur per metum inferni, & penitentias

W gpeli

facramentales, & refervationes cafuum.

A» 12. Dico; id fieri non poffe à Superio-

g

p if D.

re, quinon eftSacerdos.

Quomodo enim pec-

catum mere internum refervaret fuz cognitio-

4« pfoml

u

M

ni, cum confeflio facramentalis petat effe fecre-

;

ta jure. divino.

Si autem fuperior fit facerdos,

; «

imatetit

poterit peccatum mere internum fuz cognitioni

refervare limitando jurisdi&ctionem confeffario

l, h q..

inferiori.

qum od

A» 13. Dico; difparitatem effe; quia licet

a ipic t

circa talia delicta in uno vel alio individuo actu

d lnn

non poffit habere locum poteftas vindicativa,

vl

actus tamen ex fuo genere funt ita comparati,

p

ut poffint puniri in foro externo.

Dein licet

t t

in a&u individuo per accidens non concurrat

trtm «t U.

TL T

poteftas puniendi, actus tamen ex fua natura

fünt adeo determinati, ut fi feriantur tali lege

RR

in turba aliorum actuum fui fimilium occultorum

die s d

quidem, fed qui abfolute probari poffent, nul-

véfir, t

tiond])

lum fit ex parte Ecclefiz periculum de abufu po-

teftatis, quale foret circa poteftatem directe

(izurm

obligandi ad actus internos.

& j p

À n 14. Dico ; id non effe verofimile. Quod

d!

fi tamen ita fa&tum effet, ea obligatio publican-

li,

di delictum non fuiffet orta ex lege, fed ex pri-

t n dl

vato judicio confeffarii, cui non repugnat effe

9 d v

imprudentem; ac confequenter ex contrattu, non

"tter0s d

aliter nifi fub tali conditione impertiendi abfo-

*2 r

]utionem.

At

Apn rs. Dico; in hoc cafu impedimentum

00 n

ftatui in actum eternum homicidii & adulterii,

ita ut intentio adulteri interna fe tantum habeat

"i

per

*tag d N

DE LEGIBUS.

67

ul P

i

»Mm

per modum conditionis, qua pofita lex confti-

Q

tutiva impedimenti transeat in abfolutam feu

B

il

LT

completam.

ony "

n

À» 16. Dicoi neque prohiberi confeffio-

2

[l i

nem ac promiffionem , neque fictionem, fed

i N

N

concretum ; ficut, dum generatur totum phy-

UH

IV

n

ficum; v.g. ignis, planta, homo. &c. neque

It j .

usf

fit materia, neque forma, v. g. anima, fed to-

!]

tum, in quantum a&tio produ&tiva difponit ma-

teriam ad formam ; ficque pro fuo termino ha-

p

bet ipfum totum. Sic etiam Deus neque pro-

DT

hibet folüm materiale farti aut blafphemie, ne-

tht r

que foium formale, fed totum concretum.

Pa-

IUO af

j

j

ri modo Ecclefia neque precipit folum actum

t D

externum, neque folum a&um internum , fed

AL GU

concretum ex utrisque, licet ejus aétio legisla-

z a w

tiva directe folum terminetur ad actum exter-

u

num ut relativum ad internum, ficut actio genera-

müumucwcmrg

tiva bominis non terminatur ad animam, qua&

od FUDf

lii

Creatur, fed tantum ad corpus animatum anima

]

fationali.

ä:s!l::fm v:rg

À

QuuRITUR . Àn, & in quoó fenfu, Ec-

clefia habeat poteftatem precipiendi indire&te

à&us internos ?

vitih. Qu

jpin gl

REsPONDEO.

Indire&e precipi a&tuim in-

g, t

terpum nil aliud eft, quam precipi a&um ex-

w

ternum, cui vel ex natura attus , vel ex contrattu

eft annexus aCtus internus.

vt

Senfus patet par-

tim ex hucusque di&tis, partim ab exemplo.

d

Sic qui emit vel vendit equum pro centum flo-

f igid

renis, non folum obligat dirette füuum vendito-

rem ad trádendum equum , fed eum indirette ob-

"

ligat etiam ad ponendum confenfum internum

Y Lantuwz

E2

reci-

68

TRACTATUS

T |

reciprocum, quia natura attus jure naturali exi-

it confenfum reciprocum. Sic etiam, qui con-

"m

st

ftituit paftorem pecorum, dum eum diretie ob-

ligat ad externam cuftodiam pecorum, eum in-

ä:da vd :

dirette obligat ad fidelitatem internam , qua& of-

jt, f

ficio paftoris ac cufítodi& ex contra&u annexa

Z

eft. Pari ergo ratione Ecclefia precipiendo va-

jis lt

rios actus externos indirecte precipit eos actus

j

internos, quos lex naturalis, aut divina, aut

n f

J

voluntas contrahentium humana actui externo

m congts t

anne&ti voluit.

ï

lt

li

'

TCR

"

ATA

t ii

"

arütk

j

)

Ü

De Subjecto Legum.

m

UXRITUR I. Àn Legislator humanus te-

syfiovotd

neatur fuis legibus ?

d.

RzsPoNDEO. Diftinquendum effe inter le-

Qu

ges triplicis generis.

Alique enim funt tantum

EXPLICATORLE legis naturalis, que, ut D.

g n

1000 &i

'Thomas fupra $. 2. qq. 12. 13. 14. relatus lo-

Togeosnr

quitur, fe habent fer modum conclufionis neceffa-

ria confequentia deducte ex primis principiis

J al

legis naturalis.

Cum autem ejusmodi leges po-

1b v

fitivee fimpliciter pertineant ad legem naturalem,

tht

($.2. qq. 11.) haud dubie etiam legislator iis-

*n, quii

dem tenebitur.

Alie leges funt DETERMIN A-

Teftcefor

TIVA legis naturalis, que, ut D. Thomas l. c.

EATY

loquitur, fe habent ad legem naturalem per

MWltim

modum determinationis feu [pecificationis.

Cum er-

L.

[

l

go Legislator humanus quoad determinationem

BLm

legum naturalium agat tanquam vicarius Dei,

1f d

non poterit tanquam perfona privata pro fuo li-

bitu

^ f f

D'E-LEGLDBUS.

n

69

bitu ejusmodi determinationes jure ftabili pri-

M

vato immutare.

mfz

Sic Papa non poffet pro fuo

h

libitu privatim Diem Dominicz celebrare feria

R

1j

Ti

fecunda vel tertia.

TTertii generis leges fünt

Q

adiapbore , feu indifferentes , qu& tantum ferviunt

ET

4Dtet D

ad majorem uniformitatem actionum in fübditis.

De his Ariftoteles dicit 5. Eth. Yuftum legale efZ,

Jf

AU Qf

quod principio mibil differt, wtrum fic vel aliter fiat,

L

Sic per fe nihil ad falutem animarum vel ad bo-

num commune refert, five quis in Miffa utatur

vefte alba, vel nigra.

Circa hujusmodi leges

adiaphoras, circa quas ad difpenfandam facilis ra-

tio fufficit etiam in fubditis, legislator non te-

j

netur fuis legibus ; quia non eft prafumendus,

circa talia objecta dependentia à liberrimo ar-

i du t

bitrio fuo voluiffe ligare fe ipfum, aut fuos fuc-

ceffores.

uU

UXRITUR 2. Àn Epifcopus teneatur fta-

j

Dd

re legibus Synodalibus, à fuo Anteceffore in

(if

Synodo editis ?

f

j

d

RESPONDEO.

Negative.

Ita refpondet

pitdyi

SS. D. N. Benedi&tus XIV. De Synodol. 8. C. s.

il p

n. 2. his verbis :

Quod diximus, Synodales

Conftitutiones effe perpetuas, non eft ita acci-

gematun*.e:

Ü 'uegï&'mïüï';

piendum, quafi nequeant ab eodem Epifcopo,

joome

ejusve fucceffore revocari.

Etenim perpetue di-

: i

cuntur boc tantum momine , quod. [cilicet fint regule fta-

| D

biles propofite communitati , que moraliter eadem perfe-

f

L

verat; atque in[uper, quia [pe&tata earundem matura

j

g

durant poft mortem legislatoris , nifí ab ipfomet, aut à

INequaquam *vero perpetue, di-

m

fucce[Jore abrogentur.

[j

cuntur, quafi fint immutabiles; cum interdum move

i

3

emer -

|

TRACTATUS

TO

gO

þmergentes verum circum[tantie illas delendas , " atque

m

abrogandas fuadeant, uti bene ratiocinatur Suarez..

jgfirinit

[

UZRITUR 3. Àn peccet Legislator non

obfervando fuas leges ?

gU

RzsPONDEO. Circa leges primi & fecundi

; feu imd

generis, fi eas transgrediatur , & materia fit

pEctlt

gravis, peccat graviter.

Ratio eft, quialeges

j, 08

primi generis fanpliciter funt juris naturalis vel di-

s L

vini, ex quo connexione neceffaria per modum

conclufionis deducuntur.

Leges autem fecun-

viis v

cinfnd

di generis fünt quoad fübflantiam juris naturalis vel

ijri

divini, ($. 2. qq. 12. 13. 14.) Si autem leges

tliro, d

fint tertii generis, folum peccabit, fi ex ejus

vtl

transgreffione oriri facile poffit fcandalum. Si

y, n

oriri poffit fcandalum grave, & nulla transgre-

m

dientem excufet neceffitas, peccabit graviter ;

al

fi autem fcandalum fuerit leve, & transgredien-

s

tem nulla fufficiens caufa excufet , peccatum ejus

r

erit veniale.

In praxitamen Superior transgre-

deantiant d

diendo fuas leges raro excufabitur à transgreffio-

ne füz legis, nifi concurrat caufa difpenfationis

1 6a

Raro enim con-

ailnofrz

fufficiens etiam pro privato.

current circumftantie, in quibus tollatur omnis

gaturadomne

t j

deordinatio rationis referibilis in hoc, quod fit

res pravi exempli , in obfervatione legum, pre-

DOX

atf v

fertim fi fint onerofe, non przire exemplo.

Convenientia enim naturalis omnibus infcripfit

«'ïUO Tinett

illam legem , qu: refertur C. cum omnes , de Con-

2 quin

ftitut. Paiere legem , quam ipfe tuleris.

INam

H fbf

jus, quod quisque in alterum flatuit, ipfe eodem uti

TRtead if

debet.

sint lm

UJERITUR 4. Án Infideles obligentur le-

uttpen

gibus Ecclefiz ?

b

ResPoN-

DE LEGIBUS.

7I

QW.M »

RzsPoNpEo. Diftinquendum effe inter in-

mfl [m—

fideles laborantes ignorantia vincibili & invinci-

j LE-UU

bii myfteriorum & jurisdi&ionis noftrz Eccle-

fi&.

Infideles laborantes ignorantia invincibili

u

non obligantur legibus Ecclefie neque in foro

: lr

poli,

feu interno, neque in foro fori

feu ex-

00l us

terno Ecclefiz. Sed quilaborant ignorantia vin-

tUt

cibili

obligantur in foro interno omnibus le-

Dittpertis

gibus Ecclefiz explicativis aut /pecificativis juris na-

Asl

turalis vel divini, quamvis iis non adftringan-

l

15l

H

lr

tur in foro externo.

Legibus autem Ecclefie

O

i

adiapboris , quz& dependent à liberrimo Ecclefie

J f

arbitrio, aut qua funttantum neceffarige ad me-

Áentim $

lius effe Ecclefie, neque obligantur in foroin-

RATrIO PRIORrIs eft

"

terno, neque externo

«

IQ

W

quia omnis ille, qui obligatur lege naturali aut

Vorl

divina indefinita

m

xgx

ii

tenetur illa juxta explicatio-

«

i

nem aut determinationem illius, quem fcit, vel

u

J

M

st T

fcire tenetur & poteft, habere poteftatem ex-

li

plicandi aut determinandi legem, cui fübjicitur.

l

MI

?

Q

Ergo Gentilis vel Judzus laborans ignorantia

14 00

vincibili noftrz Ecclefie faltem in foro interno

mh lt omu

obligatur ad omnes leges Ecclefiz explicativas vel

[pecificativas juris naturalis aut divini.

RATIO

i, qui

h gb?

POSTERIORIS eft, quialicet infidelis laborans

ignorantia vincibili noftrz religionis, in foro

W lt eïf

m L

nterno teneretur fe fubmittere legibus vers Ec-

clefie , fi quas ad eos dirigeret ; quia tamen Ec-

) GTF!LL

4 Ij;ml

clefia de faCto fuas leges adiaphoras non vult

dirigere ad infideles fine ullo difcrimine , autex-

y, i

ceptione laborantium ignorantia vmcxblll, iis-

dem non ligantur : Hec refponfio eft conformis

js o

do&rine IxNoczs' 11 Ill. in C. gaudemus, de

E 4

divortüs.

R l

72

TRACTATUS

^

T

divortiis. ubi fic fcribit: Urrum pagani uxores acci-

W g

u

pientes in. fecundo vel tertio. gradu. fibi conjunttas ,. [ic

Jl

qp du

conjun&ti pofL. comoerionem debeant feparari, edoceri po-

ftulafüi.

Super quo taliter re(bondemus ; quod cum Sa-

lh ett I

g

f ani

cramentum conjugii apud fideles & infideles exiftat , &

in prawni[fis gradibus à paganis quoad eos. licite fit con-

UL

ainanur ?

trattum , .qui con[litutionibus Canonicis non ar&antur ;

j d »

quid. enim ad nos fecundim 24po[lolum de bis , qui foris

E

Wt

Jj M

funt. judicare ?. fideles bujusmodi po[Junt. licite remanere

j

Qj

Mi

conjunctim.

Ita Pontifex circa leges dependentes

d

à folo arbitrio Ecclefise.

Verum circa leges ex-

ii

Bu

T

"

at

plicativas aut fpecificativas legis naturalis, qua-

lis eft lex Chrifti fublativa libelli repudii, & lex

qur p

egedt,

Ecclefix explicativa verborum Chrifti, in quan-

tum ille libellus nequidem caufa fornicationis

v pl

permittitur, SS. D. N. BExEDic'TUs XIV. in

um

ia

Bulla: J4poflolici miniflerii, edita 1747 fic fcribit:

Ex verbis Chrifti per legitimam confequentiam inferunt

fv

Theologi, in prefentiarum non amplius licere. Hebreis

li t

proprias uxores repudiare: meque pev libellum repudii

t pet

lt al à

mairimonii vinculum amplius di[foloi.

I5 2]

Quamobrem de-

cernimus , ut. Hebreus ad fidem conver[us , fi uxorem

il

Hebream babet , eam more folito interpéllet , an. etiam

Vr r

i

ip/a converii (9 cobabitare *oelit fine contumelia crea-

|

"

U

la,

ioris. &g'c.

1 Uiey

QUZRITUR 5. An ebrii teneantur legibus

80 000

Ecclefie, Dei, vel naturz: ?

À ditnd

. REsPONDEO Ebriis omnestransgreffiones

Pa tlj

legum, five fint naturales, five fint divinz, fi-

n

ve Ecclefiaftice , imputantur ad novum pecca-

nf j

tum formale, fi ejusmodi transgreffiones fue-

pl j

runt ipfis libere in caufa, nondum efficaciter

retra&tata.

Cenfentur autem effe liberz in cau-

RTT

TU

L

fa,

DE LEGIBUS.

78

Hs

l

fa, quando. potuerat & debuerat previderi ta-

LR

lium committendorum periculum.

Ratio eft,

^

^

^i

2

quia omnes aétus de fe materialiter peccaminofi,

"hj

ll

fi fint liberi in fua caufa necdum retractata, im-

Mj ;L'

putantur à Deo ad novum formale peccatum,

tb

L]

(i

|

in quantum affettus ejusmodi peccaminofi de-

Vj mü;

"

nominantur à libertate antecedente, tanquam

M&äg

à forma denominante extrinfeca, ficque confti-

t li,

tuunt unum concretum morale novum, quod

TM

r

L

eft obje&um indignationis divinz, proutin Tra&.

;mcircakggï.

de peccatis Difp. 1. oftenfum eft

I

Dixi, novun, quia concreta tam phyfica

lI!

quam moralia multiplicantur juxta multiplica-

(In

lii

D

tionem materie, licet maneat eadem forma de-

f

W

nominans, prout l. c. oftenfum eft.

u

uY

CoNriRMATUR ex D. Thoma, qui 2. 9.

IN

Ti

q. 79. a. 3. ad 3. fic fcribit: Si aliquis de fero

T

fe inebriaverit, & non poteft furgere ad Matu-

tinas, ut debet, dicunt quidam, quod tunc in-

cipit peccatum ormiffionis ; quando aliquis fe

applicat ad a&um illicitum & inconpoffibilem

J

Sed hoc non

cum illo actu, ad quem tenetur.

,Qudit

videtur verum; quia dato, quod excitaretur

um

per violentiam , & iret ad Matutinas, non omit-

teret.

Unde poteft dici, quod precedens in-

snurs

ebriatio non fuit omiffio, fed omiffionis caufa.

Unde dicendum eft, quod omiffio incipit ei im-

sst

"a

,,,,,

putari ad culpam, quando fuit tempus operan-

tl d

di, tamen propter caufam precedentem, ex

qua omiffio fequens redditur voluntaria.

]ta

OUU

n

Angelicus.

Ex hoc autem fequitur, gravis pec-

M

cati reos effe; qui ejusmodi ebriis prebent occa-

ndn t

fel

m »-u

ata. v. g. per blafphe-

fionem augendi fua pef:c

5

mias,

ll'

D

74

TRACTATUS

mias, luxurias, lufusprohibitos , prava collo-

j

At

j«

quia, lites, rixas, &c. aut qui in caupona ap

ponendo ebriis novum potum inebriativum au-

o b

ml

gent ebrietatem.

Va ejusmodi Cauponibus in

judicio Dei ! Queenim illis erit excufatio! No-

ml p

runt fallere fobrios , iniquis fraudibus , & ne-

pn legl !

us

fciant pio dolo fallere ebrios!

M peï

F',

QuzmniTUR Ó. An legibus Ecclefiz obli-

g r

g£entur amentes.

Jicd

!

2p4t

REsPONDEO.

Si amentia fit tantum re/pe-

4m0n(h4 ,

0V

&iva ad determinatum genus objectorum & a&tio-

geni

num, ita ut relinquat adhuc ufum rationis mo-

Vil

Eäm

ralem circa ea, que funt ad Deum ; eo ipfo

TT

hujus generis amentes obligantur legibus Eccle-

t

Si vero amentia fit uni-

fie, Dei, & naturz.

dins t

ver/alis , ita ut nec remaneat ufus rationis circa

(JESRTUR

res divinas, ftante tali amentianonligantur qui-

fignc i

dem in attu fecundo ullislegibus , neque tranfgref-

IUO

fiones legum ipfis imputantur , nifiipfimet ejus-

mordimniy

modi amentie füis peccatis caufa fuerint.

Hinc

t Oe ment

I. Etiam amen-

in praxi tria advertenda funt.

Mlientr g

tes adftringendos effe ad obfervationem legum

xl n

naturalium , divinarum , atque Ecclefiafticarum ;

t int

cum homo fcire nequeat, utrum non in hunc

00 qiiy

amentie ftatum fe amens culpabiliter conjecerit,

aratinia

vel utrum non habeattenuem ufum rationis mo-

Es

ralem , ita ut fit adhuc capax peccati mortalis.

a

2. Graviffime peccare eos, qui ejusmodi amen-

1, QU

tes incitant ad a&tus luxuriofos, blafphemos,

vel alias peccaminofos, tum quia fic amentes

'.]biles, Qu

W.

contrahunt pravos habitus , 'quos difficulter

exuerent, fi quando redirent ad mentem; tum

AECE

quia follicitans hoc modo oftendit, fe habere

com-

ii d

l

DE LEGIBUS.

o

n

'

F

lh

complacentiam circa actus legi contrarios , quod

j [

non licet.

Si enim Deus habuit complacentiam

| ilne'

(

a'«lfïtüm i

injejunio brutorum & infantium , tanquam fi-

)

Ll

N

no proteftativo animi dolentis in Ninivitis ,

Tij

quanto magis habebit ex oppofito difplicentiam

in a&ibus legi naturali vel diving contrariis ab

amente perpetratis incitante vel connivente ho-

Ugl

mine rationis compote, ac eoipfo proteftativis

complacentie , quam incitantes vel conniventes

fttafgi

demonftrant circa ejusmodi actus ? 3. Etiam

dnntá

I RRU

amentes ejusmodi adítringendos effe ad a&us

externos religionis; quia nefcitur , an non ex

Dun; g

ii

ufu externo a&ctuum religionis aliquando facilius

Fsf

veniant in notitiam Dei, ac rerum divinarum

A

mediante quodam tenui lumine rationis.

Vfüts C

QUEZERITUR 7.

An & qualiter infantes

Wa

U

obligentur legibus ?

Wtl

REsPONDEO.

De infantibus ante ufum

tlipintne

moralem rationis eodem modo difcurrendum eft;

if T

ac de amentibus, quod nempe ina&tu fecundo non

jl

J

obligentur legibus.

Obfervandum tamen in

dU

m

praxi eft iterum 1. quod graviffime peccent,

Vafirumy

qui eos incitant ad a&us lafcivos, blafphemos,

g n hu

&c. tum quia nefcitur, an non circa ejufmodi

pl

a&us jam in infantibus prevertat aliquod modi-

d

cum lumen rationis moralis; tum quia fic natu-

& nus

ra jam per fe depravata magis inclinatur in ma-

jmir

los, contrahendo pravos habitus, difficulter

Üj

d

mobiles , quando ad ufüm rationis plenum per-

ii

venerint.

Sic vir quidam nobilis faffus eft pra-

i

g

lw

vos fuos & fandalofos habitus provenire magna

VL»

parte ex eo , quod adhuc infans in Gyneceo

J gt

j iF

i

educatus ab altero fexu ad lafcivos a&tus incita-

tus

|

76

TRACTATUS

tus fit.

gl

2. Quodfic incitantes vel conniventes

g

etiam ea de caufa gravillime peccent, quia pro-

qifodn.

movendo tranfgreffiones materiales legum incli-

u t

nant füum animum ad conformandum fuum af-

i grel

je&um objectis prohibitis ; imo circa talia ob-

ie&ta a&u demonítrant fuam complacentiam.

g.

Quod fi jejunium infantium Ninivitarum , de-

ls

l hi

monftrativum difplicentiz de peccatis in przci-

menup

pientibus fuit obje&um complacentie & com-

2 U

)u

miferationis divine , prout in JoNA propheta

T

habetur, é contrario fequitur , ejusmodi trans-

agï

W

grefliones materiales legum caufatas in infanti-

dep anpt

bus eífe obje&tum difplicentie & indignationis

vautd, d

divine relate ad incitantes vel conniventes.

j

PUL

3. Etiam peccare eos, qui five caufa rationa-

C t

bili, v. g. ad abfumendas refiduas carnes, vel

ERN

ob paupertatem , quam approbat ufus Ecclefiz,

infantibus apponunt carnes in diebus abftinen-

lgl

tie.

1605, l

Deus jufto fuo judicio doemoni tribuit ma-

jorem.

vdretr n

Qs irereta

QUJIRITUR g.

Quibus legibus Ecclefie

teneantur impuberes ?

itm nf

RESsPONDEO r.

Impuberes obligantur le-

t of

tpnts

ge Confeffionis & communionis annue, quam

primum naturam Sacramenti peenitentie, & Eu-

t pn, l

chariftie intelligunt.

Siten dv

PRoBATUR ex C. utriufgue Sexus , edito in

b

;':ac T

Concilio Generali Lateranenfi fub Innocentio

III. ubi fine ullo difcrimine statum dicitur :

lteogy

Omnis utriufque fexus fidelis , pofiquam ad annos difcre-

UT

tionis pervenerit , omnia fua [olus peccata faltem femelin

ln nj

anno fideliter confiteatur proprio [acerdoti fufcipiens re-

"ii

verenter ad minus in Pafcba Eucbariftie Sacramentum,

UT

nifi

DE LEGIBUS.

77

*Vth J

110-

r

Ilty

;ai/ï forte de proprüi. facerdotis confilio ob. aliquam ra

l

li

nabilem caufam ad tempus ab bujusmodi perceptione du-

ii

?lm

xerit abflinendum.

Ceterum, quandonam in du-

bio circa Sacramentum Euchariftiz fufficiens di-

) Cf

[

fcretio prafumi poffit, differui in Traé&t. de Eu-

Qn

Es

chari[lia.

4

RUV.

$|

RESPONDEO 2.

In dubio , an pueri vel

i

1

!

pueliz habeant fufficientem difcretionem de Sa-

GUTN

cramento poenitentie & Euchariftiz , Sacramen-

IOH PIOr

tum utrumque illis re&te confertur.

Ratio eft,

tittdis

quia Sacramentum paonitentige eft Sacramentum

lts hii

lapfis ad falutem neceffarium faltem in voto.

Dein cum pueri facile poflint incurrere pecca-

Ui

!tf

tum mortale ,. difficulter autem juftificari per fo-

Jam contritionem perfectam , videtur intentio-

ITR

A. vj

ni Chrifti conformius, fi ob falutem animarum

ol

plus attendatur ad fecuritatem falutis, quam ad

i dfün

aliquale periculum irreverentiz irrogandz facra:

Qu

mento , fi forte ob indifpofitionem penitentis

redderetur nullum ; prefertim cum periculum

1

ii

Mi

j

hujus irreverentiz precaveri poflit per abfolu-

tionem conditionatam.

Quoad Sácramentum

autem Euchariítie etiam probabilius eft , quod

oigatrte

Dnye, qui

non ponentibus obicem per accidens conferat pri-

mam gratiam, & quod conferat fpecialem pro-

wie, t

tectionem adverfusinfidias dommonum. Verum

de hac re uberius fcripfi in Tra&tatu de Eucha-

m

"I

BJ

riftia,

fib I)

RESPONDEO 3.

Pueri & puelle etiam

!

AU

m

ante annos pubertatis tenentur ftatim poft ade.

[

w n

ptum ufum rationis ad abftinentiam à carnibus ,

"

& auditionem Miffz in diebus feftis.

Ratio eft,

Mi

?l )

quia in re dependente à fola voluntate ac inten-

i

[l

tione

]

TRACTATUS

78

iib

tione Ecclefi& ftandum eft fenfui communi Do-

l

&orum & praxi feu confuetudini fidelium , qui

fere omnes hanc obligationem vel füpponunt;

g aol

vel recognofcunt.

RresPoNDEO 4. Pueri & puelle ante afi-

r

g g

nos pübertatis non adftringuntur Cenfuris Ec-

jl

Jf

clefiafticis latis ad homine.

Ita colligitur ge-

gmid

URT

neraliter ex C. pueris, 1. 5. de delictis puerorum.

IULL.

n

Ubi Gregorius IX. fic fcribit : ,, Puerisgrandius-

sinqut

teotomud

,, culis peccatum nolunt attribuere quidam, ni-

,fi ab annis quatuordecim, cum pubefcere cce-

Pooitil

k C um

, perint; quod merito crederemus, fi nulla ef-

,,íent péccata ; nifi que membris genitalibus

yr od

, admittuntur.

Quis vero audeat affirmare;

Pt

,furta, mendacià, & perjuria non effe pecca-

npigutd

aisl

,,ta? At his plena eft puerilis ztàs.

Quam.

ml

,vis in eis non ità ut in majoribus punienda

;; videantur.

Et ibidem C. referente Alexander

st

p a

,;lll. Referente nobis H intelleximus , quod

,,cum filius ejus décennis cum aliis pueris fa-

,. Dir

At rom

5 gittaret, quidam nepos ejusdem H fagitta per-

,cuffus interiit, quod idem filius ejus, cum

at pofu

; inter alios luderet, fortuito cáfu dicitur pere-

tsfhitopg

» giffe5 propter quod Abbas S. Remigii à pre-

r

, fato H fecundum confuetudinem illius terr&

vtf

; Centum folidos inftantius requirebat.

Unde

Mpetqdt

»quoniam iü pueris relinqui folet inultum ;

1 ii

, quod in aliis profe&tioris etatis humanz leges

At Violnum

,,dicunt feverius corrigendum ,

mandamus ,

* qupe]

4 quátenus fi conftiterit, filium predi&i H in-

tillng

», frà decimum quartum ztatis fue& annum eur

lntge,

;; dem exceffum commififfe, memoratum Abba-

u

,,tem compellas , ut ab eodem H prediétos cen-

"i

tum

[

DE LEGIBUS.

79

i "t

, tum folidos propter illam confuetudinem non

WUm

INb

A I

, exigat, necabipfo pro temporali penarequi-

n

»» Tat.

Cum ergo Pontifex in tali homicidio

nullam agnofcat caufam cenfure irregularitatis

LT

vel excommunicationis, & cenfurz fint poensx

lt

Ui

omnium graviffime, Do&tores merito ejusmodi

ü Cül ne N

zetatem à cenfuris /atis ab bomine eximunt.

J h |

REsPONDEO 3.

Pueri tamen doli capa-

Pütris

ces incurrunt cenfuras a jure latas.

lta Suarez

HT6 QU

& communior.

Qlb

PRoBATUR ex C. /ufer eo.

Et C. pueris.

Q d

Et C. quamvis.

De Sent. Excommun. ubi non

M g

Ü

per modum exceptionis à regula generali, fed

17j a

per modum legitimz illationis feu confequentie

*

Si Clerici infra pu-

V d.

ex regula generali dicitur

$5499

t Qun

5 bertatis annos fe ad invicem,

aut unus alte-

DN

, rum percufferit, non funt ad Apoftolicam Se-

T M

,, dem mittendi, quia eos ztas excufat ubi fup-

Et. Can.

du qu

» ponitur incurfa excommunicatio.

D

35 60.

Pueris, qui in Canonem inciderunt fen-

»tentiz promulgate , fiveante fivepoft puber-

Af

$, tatem poftulent fe abfolvi, . poteft Diccefa-

r

» nus Epifcopus abfolutionis beneficium imper-

35 tiri.

Curm propter defe&um s&tatis , in qua

a

m lts t

, fuit commiffus exceffus, rigor fit manfuetudi-

x U

,, ne temperandus.

Ita Gregorius IX. EcCan.

fs a

»» $9-

Incidens in Canonem latz fententiz pro-

» pter violentam manuum injectionem , non ali-

j s

T

, ter quam per Sedem Apoftolicam abfolutionis

n

» poteftbeneficium obtinere, nifipuerili velfe-

;

p

fit

, nili etate, fragilitatefexus, feu alia corporis

,impotentia, five quolibet impedimento Ca.

]l

», nonico retrahatur.

Caterum quibusdam prz-

|

l

di&orum i

8o

TRACTATUS-

r .L

, di&torum, videlicet qui temporali impedimen-

, to laborant, exceptis pueris, füb debito ju-

AMMHOWF

d 5

, lTamenti confuevit injungi , ut impedimento

» Ceffante ad Apoftolicam Sedem accedant. ,,

glepuo

vendi COT

In his textibus, licet pueri fpecialiter excipian-

tur ab incurrenda refervatione ,

non tamemn

4iators

ufpiam apparetindicium, quod excipiantur ab

g, al

yerfnell

incurrendis aliis excommunicationibus generali-

[

E"äï

ter latis, aut quod ab eorum generali immuni-

xalitt

|

setnrit

tate excommunicationum excipiatur fola percuf-

fio Clerici.

In.praxi tamen pueri ante annos

Dri, H

pubertatis ab incurrendis aliis excommunicatio-

unmrl,.qumn

nibus plerumque excufari poffunt ob ignoran-

tU

tiam invincibilem ; quja cenfure non incurrun-

us

i

tur à vincibiliter ignorantibus.

Pueri autem

hum

vix ullam excommunicationum habent noti-

ER

18 tl

tiam, nifi quz incurritur ob percuífionem Cle-

fick

iil

QUERITUR 9.

An viatores teneantur

f Vif

Tipntrie

particularibuslegibus locorum , in quibus tranf-

eunt2-

apatitdr

REsPONDEO.

Viatores non tenentur per

r pl

fé legibus direttivis Jocorum particularium in qui-

in ii

bus tranfeunt : tenentur tamen legibus illorum

t tf

locorum panalibus , quc& indefinite pro omnibus,

Vr Y

etiam viatoribus, ex mente legislatoris fcript&

Pt j

funt.

DEU

Dixri r. Per feé, hoc eft, nifi ex tali trans-

Adürt t

greffione apud loci incolas oriretur fcandalum.

L

B) ANU .

Drxr 2. Legibus diretlivis , quz nullam ha-

TR s g

bent adje&tam peenam , quales leges fünt de ob-

fervatione feíti particularis v. g. dedicationis

A g d

Eccle-

LT

9

d T

:

DE LEGIBUS

Qrij

81

0

n

Ecclefie, vel Patroni localis; vel de inftituen-

da folenni comprecatione. &c.

h

:dm

Drxz1 3. Legibus penalibus indefmite latis. Utrum

j

j

enim Legislator loci particularis voluerit fua le-

lt

ge penali comprehendere etiam extraneos, pre-

J Ua

u

( 6df

TA

fertim viatores, ex ufu, aut ex natura fubjectee

materi:, aut ex aliis circumftantiis , ac prafer-

A

j

tim ex fine legis adbonum commune neceffario,

acme

nec aliter facile obtinibili, ni(i comprehendan-

ET

