An obligatus ad reftitu-

-efpicieniw

tionem omnium bonorum ex rapto vel furto in

anpat

caufas pias, ubi Domino reftitutio fieri nequit,

dinis 001

poflit ea fibiipfi applicare tanquam vere pau-

ag

peri?

vuuie at

RESPONDEO.

Non poteft ea fibi ipfi ap-

iif

plicare, fed tenetur ea refignare difpofitioni di-

sst

vinz per vicarium Dei, feu per Confeffarium,

i

qui relinquet vel providebit penitenti , quan-

tum fuaadebit mifericordia &:charitas Dei focia-

ii Y

t ln

ta juftitiz.

Non igitur tantum relinquendum ,

Áippeira

quantum füffecerit ad voluptatem aut commo-

Trenie

ditatem, fed quantum zgré fufficiat ad miniftran-

dam neceffitatem , peenitenti congruentem, ne

ennd

PNITUETG

übi exerceturà Deo in peenitentem pietas, prz-

beatur incentivum delinquendi.

]taque , five

hii i (

dicatur ea obligatio reftituendi in caufas pias fun-

ol

"b pe

dariinlegenaturali, five Ecclefiaftica, fivemix-

ta, confeffarius nomine Dei vel Ecclefie , cui

Sitrad

ao

pomnitens talia bona refignat, obligatur ad fo-

ciandam feveritatem benignitati, ut eas poeni-

(omn

fperi

Xf

tenti ponat conditiones , qu& peenitendum fem-

per, nec unquam optandum , relinquant deli-

:

Orum

&um.

:

r]?

d

Ql

Ánt]

Qv €-

DE LEGIBUS.

193

". t

QUJERITUR II.

An fi quis det eleemofi-

mVE':

nam graviter vel extreme indigenti, per hoc

n l.

fatisfaciat obligationiex voto vel poenitentia ero-

gandi eleemofinam?

RESPONDEO.

Id unice dependet ex inten-

!

tione voventis, aut pornitentiam injungentis.

ii

Cum autem omnis ejusmodi intentio ratione re-

gulata fit, & fübordinata legibus prudentie ac

ju d

juftitiz, ad caufas, fines, ac motiva obligantis

refpiciendum eft. Si enim concurrat motivum

QU El f

compenfationis , juftitie , aut fpecialis gratitu-

D r Iïf;

dinis ob infigne obtentum à Deo beneficium ,

manifeftum eft, intentionem obligantis fieri non

!

[/]

^

potuiffe ad eleemofinam aliunde preceptam quo-

ad fabflantiam.

$i vero motivum fuerit fola ho-

us

neftas & meritum & fpontaneitas virtutis in poe-

nitente fpe&ate in hoc, quod eft fübvenire in-

3

digenti, non contrariatur intentioni obligantis,

0R

fi facilior modus fubveniendi indigentibus, qui

fuppeteret, commutetur in modum difficiliorem

fübveniendi per eleemofinam.

Quod fi modus

fubveniendi eque facilis fit per eleemofinam, &

j

motivum voti folum fuerit honeftas virtutis re-

peribilis in füblevatione indigentiz aliene, fa-

WR ] i

tisbt obligationi voventis, fed non fatisfit in-

yene u

tentioni penitentiam injungentis , utpote qui

r

obligatur ad imponendam fatisfactionem aliunde

Wxïl

füub peccato gravi indebitam.

.

QU.ERITUR I2. $i centum floreni debean-

j, 08

tur pauperibus ex juftitia ob rapinam bonorum

i "U,m V

incertorum, & aliacentumex voto, &aliacen-

rl

I

tum ex ponitentia , fi tantum centum folvi

poffint, cui prius titulo fatisfaciendum eft?

C

D. Amort Tratt. de Legibus.

N

Rz-

TRACTATUS

144

fUL

RESPONDEO.

Ante omnia folvendum eft

ex titulo poenitentiz ; quia hec obligatio oritur

æmm

ex contractu explicito cum Deo pro obtinenda

ldh pat

aj

peccatorum venia inito , prout oftendi in 7rat&t

de Penit

Obligatio autem reftituendi in cau-

a, ea

fas pias fubftàt determinationi Ecclefiz , & obli-

t0QUS

gatio ex voto oritur ex obligatione propria.

e3t0 D

Patet autem, determinationem Ecclefie , & vo-

qeris t

luntatem propriam cedere explicitis pactioni-

]:

11105

bus cum Deo, non folum antecedenter initis,

)

It nef

fed etiam confequenter ineundis.

GD

ii

nod Wi

UV ulv

t

QUJERITUR I3

Quando concurrunt di-

:?

verfe leges, naturales, divinze, & Ecclefiafti-

'ng

WUR

x vOLMUT

cz , cui prius fatisfaciendum fit , fi omnibus fi-

URU

mul fatisfieri nequeat ?

REsPONDEO.

In hac difficillima quzftione

dnp

gt

obfervari poterunt fequentes Canones feu Re-

m qii

gule.

Domouta

ROEGULEA, I

Leges naturales negatíve , non

ETE

folum obligantes fub peccato mortali ,

fed etiam

sl

obligantes füb peccato tantum vemah, prafe-

fum ad

renda funt omnibus legibus Ecclefiafticis, & di-

(irine

vinis precife pofitivis.

Ratio eft, quia,

prout

ial f

coníftat ex dictis $. 3. lex naturahs eft immutabi-

, OffIERO

lis à Deo & indifpenfabilis; cum fit ordo ratio-

nis immutabilis & eternus in mente divina; econ-

2660 r

bv , QU

tra lex divina precife pofitiva eft mutabilis ac

difpenfabilis à Deo.

Sic enim Deus actu mu-

läm VET

c«mm (dra

tavit legem veterem per Moyfen traditam ,

V.

BU

M)

bn

g. circumcifionis ,, quamvis ea lex effet d1v1na.

Econtra mutari non poteft lex naturalis non men-

L] Ar"* Upr,l

duf

Wendi, non inbonorandi Deum €&c.

f

RE-

Ti

AW

DE LEGIBUS.

I95

li

A

REÉcurA II.

i Qp

N

[

Leges naturales negative prz-

i

01

ferendz funt legibus naturalibus ajzrmativis. Sic

L0

l

enim lex naturalis affirmativa precipit honora.

di

re cultu externo Deum, füccurrere extremein-

D

l

digenti, cooperari ad bonum commune & falu-

MW

(^H

&

D

tem totius populi &c. nec tamen liceret unico

peecato mendacii procurare falvationem totius

nf

generis humani , prout dicetur in explicatione

Ht p

hn

Decalogi.

RaTrio eft, quia, cumin mente

«

Dei fit perfe&tiffima harmonia omnium bonorum

n

agibilium, & intendibilium , impoffibile eft, ut

) QU

aliquod intrinfece malum ordinet vel ordinare

w,a

cogatur ad aliquod bonum contingens efficaci-

ter volitum.

La

)!

RzcvurLA III. Leges naturales affirmativze

ml

cedunt legibus divinis, ubi harum prelationem

as at

ita pofcit ratio melioris , & nece[Jitas fimis altioris. Sic

datur quidem lex naturalis affirmativa colendi

j

M

Deum cultu externo , honorandi parentes , coo-

perandi ad bonum fociale Reipublicz ; quia ta-

1

men hzc omnia bona perlegem naturz ordinan-

(it

tur folum ad finem naturalem generis humani;

& leges divine pofitive in hac providentia or-

U

j

dinantur ad finem fupernaturalem generis hu-

yd n

mani, orittendus eft potius cultus divinus, aut

p

honoratio parentum, vellabor pro fervitio Rei-

ydn

publice , quam neceffaria cooperatio ad eter-

T.2

nam falutem animarum , v. g. confervatio fidei,

Sic enim Chriftus

du

vel adminiftratio baptifmi.

at

n a

in Evangelio. Matth.1o. v.34. Nokte arbitrari,

qe

quia pacem venerim mittere in terram.

INon veni pa-

I^

r

cem mittere , fed gladium.

Veni enüm feparare bomi-

nem adverfus patrem fuum ,. & filiam adver[us matrem

2

fuam ,

TRACTATUS

196

nml übl oh

uam , & murum adoerfus focrum fuam 5 & inimici

RI

bominis Dome[lici ejus.

Er Lucs 14. v.26. .

[

legis

quis oenit ad me , & non odit patrem [uum ,. & ma;

TEU

irem 69 uxorem , & filios , & fratres ,. & forores ,

gtl

mon pote[1 meus e[Je difcipulus. His verbis falusani-

marum manifeífte preponitur honorationi paren-

seba n

al d

tum alioquin debite , fed hic & nunc incompa-

tibili cum lege divina pofitiva, ordinante Deum

ins obl

aol

ad finem fupernaturalem.

RaATIO autem eft , quia in mente divina

j ld

sfervidn

re&tifime ordinata bona ordinis naturalis cedunt

bonis ordinis fupernaturalis.

j

ts o

RrcorLa IV.

Leges divinge pofitive ce-

frebfuli

dunt legibus naturalibus , quando illarum przla-

r

tionem non exigit ratio melioris & neceffitas fi-

nis altioris.

Ratio eft, quia Chriftus /ine nece[-

Vooua

d ts

ftate non mutat ordinem naturze , aut ea que&

funt ordinisnaturalis, prout ex ejus operationi-

ia

bus intelligi poteft- Nec enim patrabat mira-

u

lenpor,

cula, nec compefcebat inimicos fidei, nifi in

quantum id poftulabat neceflitas ftabiliende re-

u2b Eot

Idem »rRoBATUR ex eo, quiaChri-

Turisdiri

ligionis.

ftus declaravit , erraífe eos, qui praferebant

iofri, (

exornationem templi & collationem pro cultu

10 n

divino fübventioni parentum. Marci 7. v. 10.

zet t

los

JMoyfes dixit : Honora patrem €g. matrem tuam.

Sere dio

autem dicitis : Si dixerit bomo patri vel matri, Corban,

requa

quod eft , donum, quodcunque ex me (fa&um templo

1j orando

pro cultu divino) tibi profuerit ; & ultra non di-

;ntionem !

müttitis eum quidquam facere patri [uo aut matri.. Hanc

;:ium, Wlt

do&rinam, tanquam traditionem erroneam legi

Dum

naturali à Deo date contrariam Chriftus rejicit.

RATIO«

Aliud exemplum habetur in libris Machabzo-

At

rum

DE LEGIBUS.

197

Pm!h

rum , übi obfervatio Sabbati , que erat legis

H

diving , cedere juífa eft defenfioni propriz ,

i

N n

quz eft legis naturalis.

^m

REGULA V. Lex pure Ecclefiaftica fem-

ff

J

perceditlegi divinz & naturali. Ratio eft , quia

Ecclefia nec intendit ftatuere quidquam contra-

Düno

rium legi divinz ac naturali , nec intendit fub-

t

ditos obligare, ad preferendam fuam legem in

concuríu legi divine vel naturali.

Hinc quan-

l Defte (

do vel eft omittendum Sacrum die fefto , vel

ITR

inferviendum infirmo, quod exigit lex charita-

tis partim divina partim naturalis, vult Ecclefia

lt Ms

potius omitti facrum , quod pertinet ad legem

ii

Ecclefiafticam , quam omitti a&tum precepcum

Lsf t

charitatis.

ia u

Recura VI.

Lex Ecclefiafticamixta , que

tütg

eft naturalis vel divina quoad fübflantiam , pofi-

tiva autem humana quead modum , non cedit legi

p

naturali aut divine, nifi folum quoad modum loci,

] pgngz: L

temporis, vel alterius circumftantiz determina-

li

tum ab Ecclefia.

Sic cum communio Pafchalis

7

(

fit juris divini quoad fübftantiam , uti etiam au-

1 (

j gt

ditio facri, quiab ea impeditur per legem natu-

ralem confervationis proprie vel aliene , tene-

mv

od

tur ex intentione Ecclefie eam obligationem

fupplere alio tempore , fi fieri poffit, vel eam

m

at

fervare quoad fübítantiam , quantum poteft,

y (

v.g. orando domi, & convertendo fuam in-

tentionem ad Ecclefiam , in qua offertur facri-

L

ficium, vel communicando alibi extra fuam Pa-

T

rochiam.

jl

me

j

RarT10 eft, quia Ecclefia /pecificando legem

naturalem vel divinam , determinando videlicet

ii

IN-g

mo-

TRACTATUS

198

((

modum, non intendit eximere fine neceffitate

fidelesà fübítantialegis, qua fervari poteft con-

-)ip'm 1

E

venienter fine obfervantia modi determinati ab

Ecclefia.

Ita enim poftulat prudentia legislati-

,iltint

apferva

va Ecclefiz, ejusque reverentia erga leges na-

turales ac divinas.

;D.Thom

RuurA VIL

In concurfu duarum le-

is charid

um

gum ejusdem naturz,

v. g. duarum natura-

gt

lium, veldivinarum, illa preferenda eft alte-

Pi D Vf!fïg

ri, que eft altioris & propioris ad finem ho-

minis.

x difyin

Ratio eít, quia cum omnes leges fint

ordo rationis, ad bonum commune , quod nul-

ii i

peltity

lum aliud eft, quam finis hominum ultimus,

manifeftum eft, omnesleges, naturales, divi-

3i, atl

1, 0.

nas, &humanas, ordinariadfalutem hominum.

Itaque neceffe eft, à legislatore pra-ferri illas le-

st

ieit, VN

ges, qui& majorem ac propiorem connexionem

um

habent cum falute hominum.

Et hinc fimpli-

Y pols

citer clarioribus terminis tradi poteft eadem Re-

Olervan

gula, dicendo : /n concurfu duarum legum ejus-

WUDEU

dem natura illa preferenda of , que e[fl magis

aof d

Sic in concurfu

ittntet

nece[Jaria ad falutem bominis.

legis diving ad communionem & Sacramentum

irfetie

jts 4

penitentie , fi utraque lex impleri nequeat , Sa-

cramentum ponitentie peccatori preeligendum

ziradbo

eft. Etíiconcurrat lex divina traéctandi fanéta

TET

fan&te ea non exponendo periculo nullitatis vel

&i

itreverentie , & lex divina miniftrandi facra-

&t

menta indigenti , quando utrique legi fatisfieri

u iij

certo nequit, pofterior priori preferenda eft

T

ex ipía intentione legislatoris.

Qtttnte

Qv -

8

DE LEGIBUS.

E

t i

t

1

N

UJERITUR I4.

An omnis lex debeat

lel

|

I

obfervari ex charitate erga Deum?

RrEsPONDEO r. Ad fatisfaciendum prece-

"i

;

lg

ptis diftin&is à lege charitatis non requiritur,

j

ut obfervatio legis fiat ex charitate habituali.

Ita D. Thomas proxime referendus.

Ratio eft,

j

[

li

quia charitas habitualis dicit quendam habitum

dirum

firmum & de fe immobilem, quz firmitas & im-

2

t d

mobilitas tantum habetur velex a&ibus frequen-

Id fr

tatis , velex gratia fanctificanteinformante actum

Ti f

& difpofitionem voluntatis.

Cum ergo non

l,

D

dependeat à voluntate bumana , incipientium

DI

prafertim , habere habitum ex actibus frequen-

hn

ul

tatis, aut habere gratiam intrinfece fupernatu-

n

ralem , non potuit à lege naturali aut humana

!

m ihs

WJ:&

j

(

exigi hoc requifitum ; nec per legem divinam

decuit, univerfim ad fubftantiam legum natura-

od

Voinctn

lium adderehocrequifitum, Deienimeft, homi-

"

RI

4

jl

nes potius invitare ad imperfectum , nempe ad

obfervantiam legum naturalium , ut gradatim

1

pertingant ad perfe&um , feu ad finem precepti,

quodeft charitas, quam ut ab incipientibus nul-

TT

là acceptentur opera, nifi jam coronentur fina-

li perfe&ione charitatis.

Perhoc enimincipien-

A

i

tes potius abfterrentur à bono , quam invita-

rentur ad bonum.

'Textus D. THoME r. 2.

d yeitt

renp

q. 100. a. 9. C. fic habet: Modus virtutis quantum ad

«io g

aliquid re[picitur à lege bumana &2 divina : quantum ad

aliquid auiem à lege divina, fed non lege bumana: quan-

mimt'uz::«?.

tuim ad aliquid vero nec à lege bumana ,. necá lege di-

pelp

!

«ina.

Modus autem virtutis (feu a&ionis virtuo-

yi t

Primum eft , ut

fa precepte) in tribus confiftit.

]

aliquis operetur , fi aliquis operetur fcjens (actionem

eiie

4

TRACTATUS

200

effe preceptam vel prohibitam , bonam vel ma-

PU

z

lam.) Secundum efi, ut aliquis operetur (libere )

volens vel eligens ,. €9' propter boc eligens , in quo im-

jm ?

portatur duplex motus interior , [cilicet voluntatis &$' in-

iO o

tentionis.

Et ifla duo mon dijudicat lex bumana , fed

n quld Ó

folum divina.

g quiä!

Lex enim bumana non punit eum ,. qui

;feribit:

vult occidere & non occidit.

Tertium eft ,. ut firmiter

& immobiliter babeat €9' operetur.

Et ifla firmitas

$s (f

TATUT

roprie pertinet ad babitum; ut fcilicet aliquis ex babitu

vadicato operetur.

Et quantum ad boc modus virtutis

A:ER [if*ï'*?*

non cadit [ub precepto neque legis divine , neque lepis

iDyoni

bumanga.

INeque enim ab bomine , neque & Deo puni-

i D

tur tanquam precepti transare[for , qui debitum paren-

p

tibus bonorem ümpendit, quamwvis non babeat babitum

y, g

pietatis.

pl

IpEM l. c. a. ro. c. fic feribit: In boc prace-

m m

Bio : Honora patrem , mon includitur , quod bonoretur

gt g

pater ex cbavitate , féd [olum quod bonoretur pater. . Un-

t d

de qui bonorat patrem , licet mon babeat cbaritatem ,

jioima

non efficitur tranvgre[Jor bujus precepti , etft fit. trans-

Áljrta

gre[for precepti ,. quod eft. de atu. cbaritatis , propter

D Du

quam transgre[fionem meretur penam.

Jiniorum

REsPONDEO 29

P

'Tenetur tamen homo ek

T

tri; gj

precepto charitatis faltem füb peccato veniali,

in; E

ut omnem legem obfervet ex a&uali vel faltem

DLT

virtuali influxa charitatis ad minimum imperfe-

At

Gs & initialis.

PROBATUR.

MT

Omnium przeceptorum finis

eft charitas.

Ergo , cum homo füam intentio-

Htl

LT

nem teneatur faltem implicite conformare ad

LUETY.

naturam & intentionem legis, peccabit faltem

"tinhi j

venialiter implendo quidem actum preceptum ,

fed

Msimþlemp

DE LEGIBUS.

20I

g

fed eum non referendo faitem virtualiter ad fi-

^

Nh'

nem prgcepti.

L m

É

Idem ?PRo2ATUR ex D. TuHoMa, qui ].

C. a. q. C. dicit; dijudicari à lege divina non fo-

T

lum quid velit, & an libere.velit , fed etiam

H f

probter quidfeu quo fine velit. IDEM l.c. a. 1o,

" ee j M;*

c. fcribit : Quidam dixerunt abfolute , modum chari-

1'.

[ !',»?J;fv

iatis (infufz) effe fub precepto : Nec. eft impo[fibile

21

l

T

U

?

obferoare boc preceptum cbaritatem mon babenti ;; quia

J t

poteft. f& difponere ad boc ,. quod cbaritas ei infundatur

) g

à Deo : nec quandocunque aliquis non babens cbaritatem

L

U D:n

facit aliquid de genere bonorum, peccat mortaliter quia

A w i

boc efl praceptum affirmatioum , ut ex cbaritate opere-

!l i

tur, &2 mon obligat ad femper ,. fed. pro tempore illo ,

quo aliquis babet. cbaritatem.

lii vero dixerunt ; quod

:h

N I

omnino modus cbaritatis non cadit fub precepto.

Uti-

j

u

us

Y

que autem quantum ad aliquid verum dixerunt.

Wtryiy

enim cbaritatis dupliciter confideraripotefl. ^ Uno mado,

MW

fecundum quod ef? quidam at&tus per fe ,. & boc modocadit

m

M

fub praceptolegis , quod de boc fpecialiter datur ; cilicet :

Diliges Dominum Deum tuum.

Et quantum ad boc

W.'!r...,,

primi verum dixerunt.

Et AD 2. Dicendum , quod

Jub precepto cbavitatis continetur , ut. diligatur Deus ex

TTE

toto corde ; ad quod pertinet , ut omnia referantur in

aov

Deums €2 ideo praceptum cbaritatis implere bomo non

i vl

poteft , mifi etiam omnia veferantur in Deum.

Sic er-

jimun i

go qui bonorat parentes , tenetur ex cbaritate bonorare ,

non ex *oi bujus precepti , quodefi ; bonora parentes ;

Tpu*

fed ex i bujus precepti : Diliges Dominum Deumtuum

y f

ex toto corde tuo.

Et cum ifla. fint duo precepta. affir-

T

matioa mon obligantia ad femper , po[Junt pro diverfis

temporibus obligare ;. & ita poteft contingere, quod ali-

)

p»c:a':::ï'ï

q

quis implens preceptum de bonoratione parentum non tunc

-

trans-

202

TRACTATUS

Y

s iif

transgrediatur. preceptum de omi[Jone modi - cbaritatis.

g

]ta S. Thomas loquens de charitate infufa, feu

, ue ve

1

perfe&a per informationem gratie fané&tificantis.

. (vis t

Quod enim agnofcat obligationem faltem fub

m ]u

peccato veniali omnia per dilectionem initialem

f depo

ordinandi ad finem ultimum , feu volendi propter

j depti

boc, ut loquitur, patet ex textu priori relato

qor,

ex articulo nono.

RESPONDEO 3.

Ad hoc, ut obfervatio

j Vij

af d

legum fit de condigno meritoria vitz &terne,

d p

requiritur, ut faltem virtualiter procedat ex in-

fluxu charitatis.

Id PRoBATUR ex Apoftolo

m

1. Cor. 13. ubi dicit : Si difiribuero in cibos paupe-

(idioe t

p d

vum omnes facultates meas , €z fitradidero corpus meum

ita ut ardeam ,. charitatem autem mon babuero , nibil mi-

stner n

i ven

biprodefl. Fufius idem probavi ex teftimoniis

Patrum in Tra&. de Spe &? Charitate. difp. 3. q. 4-

(uat

«t hotn

$. 310.

ts n

Asno

De caufis excufantibus ab obfercoatione legum.

tie ia

ERITUR I. Quenam poflint effe caufze

Ainoniá

Q*

excufantes ab obfervatione legis?

ii

RrzsPoNDEO. Caufe, quzealiquando pof-

5 lt

fint excufare ab obfervatione legum ab autho-

st di

ribus pomguntur fequentes. 1. ignorantia. 2. me-

t mj

ius. 3. impotentia. 4. Epikia. . defe&tus acceptationis.

1 00n f

6. defettus finis. 7.confuetudo. 8. privilegium. 9. di-

3 hi

[penfatio. . 10.. appellatio.

UJERITUR 2.

V,

Qualis ignorantia excufat

t

ab obfervatione legum?

RESPONDEO.:

Excufat fola ignorantia 7n-

t j

z:aæinju&i

vincibiis. Ignorantia autem vincililis, ac multo

magis

DE LEGIBUS.

503

n *j t

magis era[Ja, fupina , aut omninoy afe&ätu non

nj

i

excufant.

Dicitur autem ignorantia invincibi-

H f

OTf

Aj

lis, qui vel non potuit, vel non debuit depo-

nl.

Civis enim & rufticus habent quidem igno-

A

i

(l

A

rantiam Juris Civilis & Canonici, que abfolute

poffet deponi , fed fub obligatione peccati non

1l p

debet deponi.

Ignorantia cRAssA feu sUPINA

dicitur, qua debuiffet & facile potuiffet depo-

y U olln

ni.

Vel, ut alii eam defcribunt, ignorantia

A rf gt

craffa eft, quam ejusdem conditionis homines

J

vel parum diligentes fuperant.

Ignorantia au-

LY

lp

tem affe&tata eft, quam homo indire&e quazrit,

jf

ftudiofe declinando media obtinende fcientiz,

M

v. g. non adeundo conciones, aut vitando le-

u

t

&ionemlibrorum, ne turbetur confcientia per

notitiam veritatum Chriftianarum.

i ia

ilb

QUJRITUR 3.

Qualis diligentia in quo-

libet homine requiratur ad hoc, ne ejus igno-

rantie fiant vincibiles?

RESPONDEO.

Requiritur in quolibet ho-

mine diligentia woralis ad difcendas obligationes

"]

D

j

Religionis & ftatus ; hoceft , fuis viribus &j exi-

y ]x

gentie objetti proportionata.

Quz enim funt necef-

:'.

z;ïimw

faria ad falutem , aut ftatus officia, requirunt

majorem diligentiam ; que vero folum perti-

gaidi

"

n

Wi

lw4

nent ad majorem decentiam Religionis vel fta-

g

tus ; non requirunt tam exactam diligentiam.

Hinc Judices, Magiftratus , Confiliarii, Prela-

ti, Parochi, Confeffarii &c. tenentur commen-

SW

dare memoric ea juris principia, quibus habitis

i^

cerü fint, non effe morale periculum commit-

cm

fo

«EE

tendz injui*citiæ., aut erroris pernitiofi in praxi.

d

Qvzx.

204

TRACTATUS

QuiRITUR 4. Qauenam fint indicia ot-

^

i g

n O

dinaria ignorantiarum vincibilium ?

,Ibrort

REsPONDEO [Indicia ignorantiarum vin-

cibilium funt r.fi plebei non libenter frequen-

;perfe&i(

tant conciones, aut libros inftructivos füarum

secunt:

obligationum generalium & particularium. ?. fi

jgre lbrt

at d

Principes ac Prelati non libenter in negotiis ar-

duis fpiritualibus vel temporalibus exquirunt

gediux

aliorum peritorum & indifferentium concilia.

gventtl

Neceffe eft enim , frequenter & graviter erra-

ylur. 3

re eos, qui fuomet foli vel fervilium hominum

i Y

fidunt judicio.

Hinc à peccato graviffimo ex-

piiusa

cufari nequeunt illi Prelati, qui, cum tantum

quoa [

fint adminiftratores bonorum communium , nec

vefigret

quidquam adminiftrare poffunt fine prefumpto

ana, vl

confenfu communitatis, in negotiis facile erro-

a

ri aut imprudentiz obnoxiis negligunt confule-

AO

re eos, quos vi ftatutorum aut conftitutionum

flv

tenereptur exquirere pro ordinato concilio,

u teny

aut, ubi opus, confenfu.

Superba illa zvroxea-

Bs atl

TÍ«, omnium querelarum, diffidiorun , & tur-

dMlrgut

bationum in monafteriis & religiofis Ordinibus

* ODIUD,

mater , forte multos Prelatorum , qui fe con-

df o

fÍcientia puros vincibiliter exiftimant , precipi-

tabit in infernum.

&t L

Confundet illos in extremo

iilb

judicio exemplum veterum Epifcoporum, prz-

sela w

fertim D. Cypriani, qui de feipfo Epift. 14..ad

Clerum fcribit : 4 primordio Epi[copatus qmei [Latui,

c;ii;s tepot

)'WL

l

nibil [ine confilio wveflro mea privatim [ententia gerere.

à ij

Et Epiftola 19 — Hoc eft verecundie , & difaipline,

Lï'*'") E

& oite ipfi omnium noftrum convenit , ut prepofiticum

Clero convenientes difponere omnia confilii communis re-

Ef me(j

LT

ligione po[Jimus.

Similia habet Epift. 34. & Epift.

3.

1 jj

)

DE LEGIBUS,.

205

L

h

li

31.

9. Si Parochi, Confeffarii, vel Religio-

T

UT

fi horrent colloquia, conferentias, aut leétio-

nem librorum de rebus fpectantibus ad munia

It

Siindubiis cafibus

TR

vel perfe&ionem fui ftatus.

erubefcunt conferre cum peritioribus, aut con-

il

fulere libros.

Si in rebus intricatis omnia fine

rl g

matura deliberatione & dilatione refolutionis

tb tj

expediunt.

Sinequidem dignantur legere libros

pf

i

moventes laxitati nimie vel rigori nimio fcru-

pulum. Si denique poft abfoluta femel Theolo-

Ti n

gie Moralis vel Scholaftice ftudia negligunt

1 pl

D

pluribus annis legere utilem Moraliftam , ex

WU .j

m

quo aut oblita poffent revocari in memoriam,

Ui

vel fuggeri confilia praética pro dire&tione ani-

li

marum, velfüppleri omiffa, cumin uno autho-

Q

re non reperiantur omnia.

Quam dabunt ra-

j

tionem aut excufationem füz ignorantie Deo,

W

W

j

fi loco inquifitionis rerum fuo.ftatui congrnen-

j

tium tempus pretiofum maxima parte vanitati-

"J

4l

bus auttemporalium fuperfluis curis impendant?

Redarguet illos in judicio folertia hominum fer-

!

me omnium, qui negotiis fui ftatus vigilantia

"TT

indefeífa incumbunt.

Sic enim habetur Eccle-

TM

fiaftici 30. & 39. ubi Scriptura quosvis homines

At

fue obje&o artis vacantes his verbis inducit :

TR

Rn

Sapientia Scribe in tempore vacuitatis (feu vacationis

Wi W

ab aliis negotiis) 69 qui minoratur attu , fapientiam

T !?WDQ

percipiet.

Qui tenet aratrum , & qui gloriatur in ja-

f

d

culo, flimulo boves agitat , & comver[atur in operibus

eorum , && enarratio ejus in filüs taurorum.

Cor fuum

,*Ws 5:3

M í

"

»yrgff

dabit ad ver[andos fulcos , €9 vigilia ejusin fagina vac-

carum.

Sic omnis faber &9^ rcbitettus , qui noGtem

Ts

tanquaim diem tranfigit , cor. fuum dabit in familitudinem

dés

pittu-

TRACTATUS

206

,j

pitture (feu delineationis fibi fa&z. ) — Sic .Faber

"

dobie «

|

n

'/l

ferrarius cor fuum dabit in confumationem operum , &

ggin at

vipilia fua ornabit in perfettionem.

Sic figidus fedens

giiert

ad opus fuum.

Sapietitiam omnium antiquorum exqui-

qtio mel

vet fapiens , & in Propbetis vacabit ; narrationem vi-

dfcientit

rorum nominatorum confercabit , €9 in ver[utias para-

r

bolarum (hoc eft, do&trinas morales, quasanti-

qui per fübtiles parabolas tradere folebant) fimul

iquis C0

puspitt

introibit. Occulta proverbiorum (moralium) exquiret ,

& in abjconditis parabolarum converfabitur. — lta Sv-

i.

p

RACH, exactetradensgenera ftudiorum Clericis

congruentium ; nempe ftudium Scripture &

dommod Y

vfin, d

traditionum Ecclefie, Concionatorie, hiftorie

facre, & do&ctrine moralis

Tneox

UJERITUR. 4.

Quomodo ex ignorantia

n t

vinciblili reddere poffit invincibilem, qui nefcit

; anidà

fe habere ignorantiam vincibilem ?

setemt

REsPONDE?2.

Id fieri poteft duobus mo-

à, i,

dis; primo deftruendo caufas quafcunque in ge-

indooie

nere ignorantiarum quarumlibet per a&um cha-

Wac inoun]

ritatis juftificative intra vel extra facramentum.

TOluntdte

Sic enim ignorantie , que funt voluntariz in

M

caufa, amittunt fuam voluntarietatem , utpo-

Alprt a

te jam deftrué&tam ipfa retra&tatione efficaci per

xl qui

actum charitatis , fanantis in radice faltem habi-

, f

tumignorantiz, licetnon ftatim corrigat a&tum,

lt

nifi in effe voluntario.

Secundo eliciendo efficax

üt Ua

propofitum applicandi in pofterum düigentiam mo-

«':film qu

valem circa obligationes fui ftatus, qua non fo-

U

lum fcita confervari aut in memoriam revocari,

LT [

fed etiam ignorata fuppleri poflint.

Cum au-

j

m

hu

tem ad efficaciam hujus propofitirequiratur, ut

homo proponat ferio, affumere media de feido-

* U

nea

DE LEGIBIIS.

"

207

4

h

'

?

" SZ H

nea ad deftruendam ignorantiam, inter quz

4j

M

M

11l

J

j

N

ml

haud dubie eft expurgatio animi à paffionibus

d

facile in transverfum rapientibus animi judicium,

Mi

& indifferentia judicii ad omne verum, & pra-

ftl' Mi

paratio mentis ad illuftrationes divinas puritate

L ï»?ïfy,v,;g l

confcientie , confequit^r, non facilem accide-

Ht t

re corre&tionem ignorantiarum vincibilium , ni-

refolebzng

fi quis toto corde ftudeat in omnibus fuis actio-

t

nibus placere Deo, & fequi nutus beneplaciti di-

il

I'c

vini.

Em.

:

(

UXRITUR $5. An ignorantia vincibilis,

A m

i

!

dummodo non fit affe&tata, excufet faltem à

i

i

i

lo lo

cenfura, vel alia peena?

RESsPONDEO.

Ignorantia vincibilis

5

fi

Thonn

non fuerit craffa, füpina , aut omnino affe&ta-

ta, excufat à pena legis Ecclefiaftice tam in fo-

Neïx Viv

Si autem fuerit craf-

ro externo quam interno.

l

fa, fupina, aut omnino affectata, nec excufat

ï

in foro interno.

Id PRoBATUR exeo , quia

l

il

hec incurfio vel non incurfio pene dependet

à voluntate Ecclefis , ac Summorum Pontifi-

I

cum. ELos autem in cafu ignorantiz craflz vel-

IT

W

le obligare ad penam , & in cafu ignorantize

NIX

vincibilis quidem fed non craffz nolle obligare

N

QUW

l w

ad poemam, fatis patet ex refponfo BoNi1rFAcir

VIII. c. ut animarum de Conftitut. in 6. ubi fic

dUV

fcribit : Ut animarum periculis oboietur , — [ententiis

fUf

per flatuta. quorumcunque ordinariorum prolatis ligari

nolumus ignorantes ; dum tamen eorum ignorantia craf-

s q»

"

ia

fa. non fuerit aut. fapina.

v

QuzmiTUR Ó. Analiquando excufetigno-

rantia juris humani manifefti ?

Tif

j

a

RE-

TRACTATUS

208

RESPONDEO.

Si illa ignorantia non fit

y il

craffa aut fupina, excufat quidem in foro in-

Eüï

terno ; non tamen excufat in foro externo, ni-

319j

epoütiva

fi quoad perfonas , in quibus toleratur ignoran-

tiajuris, quales funt milites, mulieres, rufti-

j dinn

ipstionet

ci, pueri.

Ratio prime partis eft, quia Doni-

facius VIII. in proxime citato textu excufat in-

j uj

T.

difcriminatim fine diltin&tione juris clari & dubii

omnem ignorantiam , ni(i fueritfupina feu craf-

s

Durd

12:

Quoad alteram vero partem probatur ex

Regula Juris . Regula ff. de J. & F. ubi dicitur :

g d

Tf n p

Regula eft ,. Sfuris ignorantiam cuique nocere , fatti «ve-

ro ignorantiam non nocere.

yend

vlf

QUJERITUR 7.

Qualis metus excufet à

inmanit

lege?

l

j

|

RESPONDEO I.

Metus cujuscunque ma-

i

li, etiam graviffimi, nunquam excufat à tranf-

ET

greffione legis prohibentis obje&um intrinfece

As t

1nalum.

Sic enim nunquam licet blaíphemare

te quni

Deum, occidere innocentem &c. quamvis Ty-

Moyísdia

rannus alioquin minetur mortem.

Id patet à

wlti Cril

fenfu omnium hominum proborum tam in ve-

* diftlr

Sic Loth non con-

teriquam novo Teftamento.

a,

fenfit in Sodomiam , nec Jofeph Patriarcha &

ais t

Sufanna in adulterium , nec Martyres in idolo-

t t

latriam , aut abnegationem fidei, licet illis in-

.ïfequerett

tentaretur interitus.

Sic & D. Petrus inhibi-

it0 m

tionem Synedrii de annuntiando Evangelio non

« dnid

Si juflum eft , *vos

curavit, dicens A&t. 4. v.20.

t&te ed

potius audire ,. quam Deum.

AÀn vero comeftio

carnis humanz , traditio innocentis, pro falu-

) fqua

n

tepatrige,fumptio veneni ex fententia Judicis con-

E fempe;

demnantis ad mortem juxta morem patrig, &c.

t o autr

Sint

lg ]

DE LEGIBUS

209'

n

lt

Sint intrinfece mala ,

À

L

pertinet. ad Decalo-

gum.

WO

RESPONDEO 2.

Ui

Circa precepta legis di-

ving pofitiva , hoc eft, dependentia à folo ar-

.In

lts

LT

bitrio divino,

obligandi vel non obligandi ,

obligationem remitcendi vel non remittendi &c

feito a

li dul

Metus. tunc folum excufat ,^ quando confiderata gravi-

tate mali per[onalis , &9' prajudicii. dioini Deus juxta

r

frudentem aftimationem mon cenfetur e[Je invitus.

epori

Dixrz In primis , circa precepta legis divine ,

L widi

J MP

feu . dependentia à folo libero arbitrio divino.

,

)jh

'Talia funt precepta circumcifionis, bapti(ími,

obfervandi Sabbati , abftinendi à carne porcina

41 d

vel fuffocato , profitendi religionem , füfcipien-

di communionem , fervandi igillum , confecran-

ag m

di füb duplici fpecie, fervandi votum, v.g. ca-

::m&z'.äv.ïä

ftitatis perpetuum, &c.

Ratio eft, quiahicfuit

fenfus fidelium approbatus ab Ecclefiatam in ve-

lv

iNt

l

teri quam in nova lege.

Sic Hebrei tempore

lt

Moyfis diuomiferunt circumcifionem infantium,

!0f

Mu

multi Chriftianorum in primitiva Ecclefia diutif-

n n Dve

fime diftulerunt baptifmum ; Jud&i pugnabant

MO

in Sabbato, quia in his Deus confideratis cir-

] me

cumítantiis temporum & natura actionum pru-

denter confebatur non efle invitus.

Econtra

qyein

: w

quia fequeretur ingens przjudicium divinz glo-

t

rie fi ob metum gravis mali liceret fractio figil-

li, vel dimidiatio facrificii , vel violatio voti

yo du

ET.

perpetue caftitatis, ex magnitudine boni, quod

Deo frequenter aufferretur, aut mali, quod

ln vt

)

l

vv

(

divina gloria pateretur, colligitur, Deum in his

rebus femper fore invitum ad relaxationem le-

gl

pj

gis.

Si autem in cafu particulari dubium fit,

D. Zhmort. Tra&. de Legibus.

Q

an

21O

TRACTATUS

Eüü&äuthor :

an gravitas mali, quod timetur , & prejudicii ,

,pliet j

quod diving glorie confequeretur, tantafit , ut

Deusfit vel non fit invitus, ubi fieri poteft,

dl fi

non proprio judicio fidendum, fed judicio Con-

feffarii refolutio relinquenda eft.

In omnibus

»fentiutt

yiuntitd

enim dubiis circa legem divinam pofitivam ,

uze à liberrimo arbitrio divino retinendi vel

grom m

àm t

folvendi obligationem pendet , determinatio à

Sacerdote, cuivis à Deo pr&ordinato , requi-

si, ul

renda eft.

Ita fuam mentem , feu ordinem in-

ia

commutabilem divinz fapienti& , quantum eft

rentdt0n

sjv

de lege ordinaria, Deus ipfemet explicavit

Deut. 15. v. g. ubi fic habet : Si difücile efl ambi-

(eonemp

wte d

guum apud te judicium e[Je per[pexeris inter [anguinem

&? [anguinem, cau[am & cau[am , lepram & lepram ,

at

judicum intra portas tuas videris verba variari; furge

EOR

é9 afcende ad locum ,. quem elegerit Dominus Deus tuus ;

inviliy

veniesque ad Sacerdotes Levitici generis , &j ad judicem,

tf 1

qui fuerit illotempore ; queresque ab eis , qui indica-

püreMilg

bunt tibi judicii veritatem.

Et facies quodcunque dixe-

BFRT

vint, quiprefunt loco , quem elegerit Dominus , &? do-

ttyreron

