tione dotis, in alium locum deftinata eft.

8.

Ts

]

HDF

Obligantur ad leges communes territorio, à

quo difceffit, &illi, ad quod venit , prout in

d

D

ID

precedente Refponfioneadobjectiones, AD 12.

*j

oftenfum eft.

4. Obligantur ad easleges , qua-

ts

rum exa&a obfervatio ob exigentiam boni com-

!

01 ]

[

.....

munis fpecialiter fub graviffimis poenis folet exi-

COntatym

!

gi etiam à peregrinis , v. g. ne certum genus

QU nl

mercium, victualium , aut pecuniarum eveha-

hsls

tur ex territorio.

Ratio eft, quia omnes jure

jh

D

ul

naturali prohibentur inferregrave damnum, vel

Leytdtts

prejudicium non folum períonis particularibus,

jj ff,ï li

fed etiam integris communitatibus , vel natio-

At

nibus.

5. Obligantur legibus univerfalibus Ec-

nl

clefie vel Imperii , etiamfi earum obfervantia

pl

in patria ipfius peregrini per contrariam confue-

A

tudinem legitimam fuerit introducta.

Sic Me-

n

MIA

diolani, & in regno Cattelle in die Sabbati non

[

obfervatur generalis lex Ecclefize abftinendi ab

n

Mi

inteftinis & extremitatibus pecorum.

Si ergo

Mediolanenfis vel Caftellanus veniat in aliam

vt

VU

provinciam, ubi viget lex univerfalis abftinen-

i tb

tie , tenentur obfervare legem communem.

Aliud exemplum folet dari circa abftinentiam à

ia p

qi E

la&iciniis , fi Germanus veniat in Italiam vel

aliam regionem , ubi in Quadragefima & aliis

i, Yf

us

diebus jejunii abftinetur à lacticiniis.

Verum,

ütrum abftinentia à la&ticiniis fuerit aliquando

a^

introdu&ta potius per legem univerfalem , vel

hr

yo d

potius per- confuetudinem particularem loco-

rum, vel utrum hoc privilegium germanorum

jy, bt*

fatione fit potius natio-

1

M

|

äx prima eorum conver

2

nale

IoO

TRACTATUS

nale feu perfonale , quam locale, examinabi-

jl

urud

pl

;

tur in Tra&. de preceptis Ecclefie.

Certe JowAs

Epifcopus Parifienfis, qui feculo nono fcripfit

-.','jj wrpü (

contra errores tunc recentes Grecorum, tefta.

at

frro m

tur, Germanos vefci la&ciniis ,. exinde pro-

bans in hac re variare confuetudinem nationum.

qbu i

Vide FLEevnarivM in Hift. Ecclef.

Sic etiam

qn, ?

confuetudo celebrandi in fermentato eft potius

m

'.

ys (

jus, aut privilegium nationale quam locale à pri-

mis Chriftianifmi temporibus retentum aut concef-

uíi ii

fum refpe&tu Grecorum.

g, !

An liceat egredi ex una

al

QUERITUR I2.

Diccefi .in aliam eo folum fine, ut quis poffit

js,

j

uti privilegio illius Dicecefis contra legem Dice-

i l

cefanam , v.g. animo declinandi jejunium Dic-

iM

[

il

cefanum ?

i, d

!

RESPONDEO.

Id non licet fine rationabi-

d

N

MU

li alia caufa accedente prafumpta licentia pro-

d

prii Epifcopi.

Ratio.eft; quia leges Diccefane

hod

dire&e afficiunt & ligant fubditas jurifdictioni

li, ln

3? 4 D

perfonas, quocunque fe conferant, quamdiu

habitualiter adhuc perfeverantfübjecte; & con-

, itdlet

fuetudo alterius Diccefis non habet ullam vim

elufüm

exemptivam à legibus generalibus Ecclefiz& vel

db derny

alterius Epifcopi, nifià voluntate ordinarii con-

Qdl

fentientis confuetudini.

Cum ergo neuter Epi-

duntin ]

fcopus , quatenus fungitur officio prudentis Le-

Tiberet

gislatoris, poflit dare licentiam ejufmodi vanis

1 U inte

hominibus ad declinandas juftas leges nulla ac-

Ut qu t

cedente rationabili caufa, non erit licitus ejus-

rtng

modi egreffus ; fed peccabunt transgredientes

m

VTT

?

legem graviter vel leviter juxta modum varium

*5 h

temeritatis , qua prefument Ecclefiz vel Ordi-

Quf

narii

DE LEGIBUS.

IOI

E, mm, l

n

parii licentiam.

Ac certe pro generali regula

:

haberi poteft; illam licentiam non dari, cujus

frrr

collatio turpis eft & ignominiofa noftre Eccle-

j

fie; talis autem foret ea, de qua agitur, licen-

!

(it

h

tia. Ergo min.prob. ex ipfis exemplis , quz ab

i

authoribus adducuntur.

Quis enim gentilium,

Q V

Wi

l

turcarum , vel haereticorum non rideat, fiau-

1l

AAl

deat

I. ln Ecclefia Romana primis quatuor

l

diebus Quadragefime omnibus , ubi non viget

h

( F

contraria antiquiffima confüetudo , prohiberi

efüm carnium, licitum tamen effe finitimis, fe

lr

J t

h

1

conferre illo tempore in locum , v. g. Medio-

lg

lanum , ubi viget illa contraria confuetudo ,

ltl

idque eo folo fine, ut quis declinet legem je-

j

Tif

junii? 2. eodem modo poffe declinari legem au-

diendi Sacri, fi in una parochia fit dies feftus,

;ï*m od

in altera vicina dies ferialis.

3. Eodem modo,

VAU

fi in urbe die feftivo fint Miffe usque adhoram

]s

duodecimam , in vicino autem pago nulla eft

!f

Miffa, licere urbe egredi non audito prius fa-

Af

cro? 4. Eodem modo, fi in unoloco fit jeju-

dQ

nium, in altero nullum , licere ftatim mane fü-

i ]ïam D

mere fruftum carnis pro jentaculo ; dein vero

yEediew

egredi in alterum locum , ubi non eft jejunium.

ii

Quia non obligatus ad jejunium in ccena nec te-

m nemeri:

neri dicunt in prandio.

Quis, inquam, genti-

lium vel hereticorum non irrideathas torfiones

j lt

ii

legum , & intentionum legalium, quz in Le-

[j

J

r

gislatore qua tali femper juftiflime ac fapigntif-

e

lM

fime prefumendz fünt ?

v

;4

j Uünrgn

QuzmrTUR 1r3. Àn leges penales circa

j ml

peccata, quibus ab Epifcopo. v. g. infligitur ex-

communicatio refervata Ordinario , incurran-

od L

3

tur

Io2

TRACTATUS

j

v(it

gt

l

tur à peregrino , fi in eo genere peccati peccet

9t

extra Diecefin fui Epifcopi ? vel fi delitum

r

commiffum adhuc fuerit in Diccef1?

"

D j

REsSPONDEO.

In hoc genere quaftionum

P pï() J

tam ab infligente cenfuras aut alias graviffimas

gina

p

penas, quam à paffo cenfuram bene diftinguen-

Tl

ibdi

das effe fententias jure naturali vel divino cer-

Di

g

tas, & dubias.

Ille enim nullas infligat, nifi

um p

jure certo : ifte, fi dübiumjuris eft, timeat & re-

vereatur etiam dubias.

Certum itaque eft. r.

jtlt

"

Excommunicari poffe fübditum extraterritorium

M

Id

1

exiftentem, fi delié&tum ejus vel mandato velope-

ra commifífum fiatin ipfo territorio.

1ta docent

gabi

(

'

Jj

Sylvefter, Angelus, Suarez, Bonacina, Ca-

lit

varruvias, Palao, & alii.

Cafus autem poffünt

3.

em

effe fequentes.

Si fubditus extra territorium

exiftens fagitta vel globo trajiciat exiftentem in

,sm

WX

ia

territorio.

Si per mandatarium interficiat quen-

; ti

pl

quam , vel furetur in territorio, fi cenfura fe-

BI

ratur aut lata fit in beneficiarios abfentes.

Si

ninos i )

fur, qui fitfubditus ratione delicti in territorio

commiíli , excommunicetur , nifi v. g. intra

i dia t

menfem fatisfecerit, velnifi fe fiftat judici fuo

ditipd

legitimo.

Ad quod tamen requiritur , ut jam

i u Ti

fit gravatus indiciis moraliter certis,

Si fubdi-

um

tus extra territorium exiftens jubeatur in fe re-

u f

cipere negotium in magnam utilitatem Munici-

iMf

itb (

pii, Diccefis vel Reipublice, & ille id renuat.

Si fubditus extra territorium exiftens vendat ar-

tüconfi

ma hoftibus; velillos doceat artem expugnan-

1 dii

di urbes patriz ; fi Clericus Diccefanus excom-

;ia*faüïp

municetur in cafu , quo accelferit monafteria

". l

Monialium extra Diocefin fita.

In omnibus his

tj

cafibus

DE LEGIBUS.

| 103

Ti

h

cafibus cenfura vel lex peenalis ftringit fubditum

hy

[

j

in alieno territorio etiam abfentem, quia deli-

A

&um completur in proprio territorio , nempe ho-

Blf

J

micidium , furtum , damnificatio Reipublice,

r

traordinaria

1

gravis proftitutio ac fpecialis ex

2. Probabilius

enn jl

i

ignominia proprie Dicecefis.

h xe]h (

eft, fübditum delinquentem extra territorium

j

15 f

vel Diccefin poffe fubjici legibus tam directivis

h U

quam ponalibus , etiamfi deli&tum non cedat

T

fpecialiter in prejudicium proprii territorii vel

ts

Diccefis.

Ita BowAcrNA de cenfur. d. 1.p.11.

Qd

D. 1. & favet Palao.

Ratio eft; quia fubditus,

MUMU

quamdiu habitualiter perfeverat ftare fub juris-

Dnviy, (

di&tione prioris Domini territorialis vel Epifco-

Bol

pi, neque jure naturali, nequejare pofitivo ha-

Htl

bet poteftatem ponendi limites jurisdi&ioni fuo

! av

&i

Legislatori divinitus fibi ordinato in fuam per-

A UwG

fonam, a&iones, & res.

Ergo tenetur parere

ejus juftis legibus fcriptis in perfonam verfantem

M

etiam extra proprium territorium.

3. Si pere-

m inchoavit,

grinus ín Diccefi non fua delidu

]

& in alia tertia confummavit, v. g. in Dicecefi

!

Parifienfi puellam rapiendo , in alia vero Dioe-

lri'.*«lä

cefi eam violando, puniri poteft in Diccefi, in

j

Ita tefte Palao docet

i Qu

qua deli&um inchoavit.

communis, Felinus, Abbas, Bartholus, Dal-

p o

l

M

ii

dus, Marfilius , Suarez &c.

Ratio eft, quia

inchoatio & confummatio deli&i in eftimatione

i

lx

morali conftituunt unum peccatum ; itaque etiam

J

NEC OBSTAT,;

d

erto

in pona dividi non debent.

quod alia fit peena deli&i inchoati , & alia can-

[M[

fummati.

Idenim tunc folum attenditur, quan-

j

do imperfetlio a&tus fpe&atur divifim & abfolute ,

non

du

i

j

? 4

104

TRACTATUS

non autem relative ad fübfequentem actualem

antlhl |

completionem.

n

QuzxRITUR 1I4. ÁAnvaAocr teneantur le-

ROB'ATU

gibus locorum particularium , ubi tranfeunt ?

&il j d

& qui dicantur vagi?

REsPONDEO

xECC |

Vagi tenentur legibus Ec-

clefiafticis locorum particularium

faltem folen-

moovh

v d

nibus & notoriis.

Vagi autem proprie loquen-

ny d

J

do dicuntur, qui nec babent nec proxime habi-

jl

T

f

y

turi funt faltem quafi domicilium.

Mi

Divt,

Mdl

nec proxime babituri funt.

Famuli enim,

ancille artlfxceq &c.

Qui ex unaurbe migrant

N

mn',:

in aliam

ibi proxime domicilium vel quafi do-

rl

7I

micilium inventuri peregrinis rectius quam va-

gis accenfentur.

Refponfio fic explicata PRo-

BATUR

Vagi quoad contra&um matrimonia-

lem fubjiciuntur à Concilio Tridentino noncui-

jl

vis facerdoti

fed parocho & ordinario loci, in

l

ex

quo morantur

Ergo prefumendum eft

?

mente Ecclefiz vagos fubjici ordinariolocietiam

,/'(, Ü

quoad alias leges Ecclefiafticas publicas. ant.prob

AI(WJ'I |

"Tridentinum feff. ?4. c

dicit

Multi fant ; qui

[

[/]

//

qagantur

€&g incertas babent fedes , & ut improbi funt

3l

A

ingenii, prima uxore veli&a aliain. &5 plerumque plures

illa vivente diver[is in locis ducunt

Cui morbo cupiens

N

S. Synodus occurrere parocbis pracipit , .me illorum ma-

Init )

irimoniis interfint , mifi prius diligentem. inquifitionem

Q,

fecerint

€5 re ad ordinarium delata ab eo licentiam id

UET

faciendi obtinuerint

Si ergo Parochi & Ordina-

Cirilbs

rii tenentur inquirere 10 eorum vitam & mor ISRTT

NDI

illorum erit, etiam inquirere, an non contem

Ut tj

nant interpretativeleges Dicecefanas, velan fint

A

parati, feiis fubjicerein pofterum , ut monftrent

lnre

vitam ,

DE LEGIBUS.

105

*

fl a&U'Q

Ex eodem

vitam, ut decet, Chriftianam.

textu Concilii fimul habetur, quinam proprie

n

pro vagis habendi fint.

3 ij1

feuni

PRoBATUR 2. Illislegibus quisquefidelium

adfítringitur, ad quas ex mente prefumpta Chri-

lr j

Á

fti & Ecclefiz adftringendus eft in foro peeniten-

1. jns,

tiali in ordine à Vicario Deiad obtinendam pec-

UM

catorum veniam.

Sed vagi hoc modo in foro

CDrond

ponitentiali adftringendi funt ad leges locorum

1

particularium publicas. Ergo. min. prob. Con-

- d

feffarii denuntiando penitentibus leges Dei vel

lr

Ecclefie tenentur illis aperire eam prefumptam

D

mentem Chrifti & Ecclefie, quam prafumunt

lh

plerique Doétores.

Ergo. maj. patet ex dictis

l)

MM

PALAO

$. 2. qq. 14. & $. 3. qq. 9. min. prob.

ER

de legibus tr. 3. D. r. p. 24. $. 4. ficícribit : De

SUNTRONVE

?

vagis fentit Le[fius &? Sayrus, idem e[Je dicendum ac

ii

Bb

de peregrinis €g' viatoribus , cum affirmet , peregrinos

&? viatores nullis legibus oppidi, qua tranfeunt , ad-

firingi, & de vapgis cenfet, idem e[Je dicendum.

Et

ita tenet. a. Sanchez. (addi potfet & Layman. )

At merito ab omnibus aliis Do&oribus rejicitur bec fen-

L

eccras.

tentia, etiam ab illis qui affirmant peregrinos & fo:

Jut

"

venfes exemptos e[Je à legibus municipalibus &? Epifco-

|

J

[

.ll,..

palibus.

Nam in oagis efl [pecialis vatio.

Et ita te-

i um

net Tbomas Sancbez , Zdeor , Bonacina, Suarez. &gc.

]ta Palao.

1l

UJERITUR r5. Àn Clerici teneantur le-

W

r(t

gibus Civilibus principum ?

N

RrsPONDEO I. Clerici obligantur legibus

x

principum realibus, feu [criptis in res Ecclefiafti-

B

cas antequam donarentur Ecclefiis, nifi fpecia-

f

Il

li conceffione Principum fuerint exempte ab

"l

G 5

onere

TRACTATUS

106

ln

ii

onere reali, vel jam antecedenter ad donatio-

y

»füm j 0

nem Ecclefiis factam fuerint bona allodialia.

Certé Childericus Rex Francorum in legibus,

g i?

ERPOW

quas feculo feptimo fuis Gallis & Bavaris fcri-

ld

]bus

,T

pfit, hanc fuam legem fic exorfus eft; Liceat cui-

g a

vis fua allodialia donare Ecclefüs.

Cum autem alia

iv

, wl

bona, quz originaliter non fuerunt allodialia,

tam mobilia quam immobilia originaliter fuerint

ul

obl

fubje&ta dominio alto , & exa&tionibus principum ,

partim ordinariis partim extraordinariis, pro di-

t o

um

L o

verfa neceffitate boni communis variis, confe-

quens erat, ut illa bona per fe cum illis oneribus

tranfirent ad Ecclefiam , nifi ipfe princeps tacite

vel exprefTe illa bona cum privilegio immunita-

tis generalis vel particularis quoad certum ge-

d

nus preftationum Ecclefiis licite.& valide trans-

fcripferit.

Refponfio fic explicata PROBATUR

N

EX P.LAvMaw, qui de Legibus C. 13. n. 2. fic

fcribit: Fcclefía mon recipit ,. fed veprobat. eas faecula-

m

'FO Q CU

rium principum leges , que de Ecclefiaflicis bonis decer-

BL RUE

nmunt .

Sed limitari debet; mifi bona feu Ecclefiarum

$P0

Y

f£u. Clericorum propria mere reali onere Principi [eculari

II

II

[

$

obligata fuerint , antequam ad Ecclefiaflicos tranfirent,

M!W

Jicuti notavit Zbbas. C. Ecclefia de Con[litut. n. 23.

j

INam ves tranfit cum [uo onere C. ex litteris. De pi-

It qu

Wt

gnoribus.

Iem fi cum tali. patto vel. conditione Eccle-

A

fj

"

füs qut Ecclefiaflicis per[onis data fint , ut tamen facu-

il LO

:

larium jurisditkioni vel exattioni alicui fabfint. arg. C.

TU i

verum. de condit. appofiis.

Ceterum przefumen-

$

dum eít; ea bona, que venerunt Ecclefiis àRe-

ïQPDEO EU

gibus à fupremis principibus, vel eorum defcen-

A&tdpd

dentibus, aut a primz dignitatis & antiquitatis

tf

familiis, fuiffe allodialia.

Hujusmodi enim pri-

mores

MT

r

DE LEGIBUS.

107

g ls

N

mores familiarum ex prima divifione terrarum,

JL*l

1!0

m

regnorum , bonorum vel aqueftuum erant ple-

i

A

rumque quafi parvi reguli.

1

M

n

RrsPONDEO 2. Clerici obligantur legibus

Íi

J

1

L

i

ll

l

t

civilibus, quz ad Reipublice bonam guberna-

u

tionem aut quietem pertinent, neque Canoni-

hrüy

'Tales

It

bus, vel Clericorum ftatui repugnant.

leges funt, quibus taxatur pretium frumenti,

L Jrt

prohibetur aliquod genus armorum, prafcribi-

Üb

tur modus zdificandi, teftandi, contrahendi ,

$ Vf t

&c.

]ta tefte P. LAYy MANI. c. docet commu-

M

nis Canoniftarum & "Theologorum, in fpecie

Sylvefter, Sotus, Bartolus, Navarrus , Bellar-

Ej

minus, Suarez, Vafquez. &c.

Ratio eft; quia

L

Clerici quoad ationes fociales vite civilis fe ha-

Q

bent tanquam membra unius corporis moralis,

"W .XTI'('

Membra autem unius cor-

quale eft respublica.

anvtgæ.; |

poris jure naturali obligantur ad cooperandum

pro bono communi totius corporis juxta dire-

&ionem animz moventis.

REsPONDEO. 3

Clerici prefatis legibus

i

civilibus obligantur per fe, ac diretie.

]ta P 4-

LAO l.c. $.6. n.6. contra V ASQUEZIUM, qui

Ji.!

cenfet, Clericos ad eas leges folum obligari in-

diretle, in quantum lex naturalis obligat ad bo-

neflatem [e conformandi aliis conpartibus Reipubli-

d

u

ca.

Item contra SuAREZz; qui cenfet ; Cleri-

[] fh

cos tantum eatenus adftringi indirecte ad illas

leges, in quantum approbantur ab Ecclefia.

imp

n

Refponfio autem fic PROBA'TUR.

Exuna par-

te redeundo ad legem naturalem non datur mo-

dq

i

ralis neceffitas poftulans exemptionem Clerico-

USmo

rum ab ejusmodi legibus civilibus; inlege enim

i

natu-

Io8

TRACTATUS

"T

naturali ipfi primores familiarum fungebantur fi-

4

mul principatu, & facerdotio, aut certe alii à

P

primoribus familiarum conftituti ac confequen-

óptnit

ter fubordinati fummis in familia facerdotibus ;

giehe t

ex altera parte non conftat de exemptione cir-

ca illas leges per legem divinam aut Ecclefiafti-

dcentt in?:f

)

U

cam. Ergo quoad ejusmodi leges relinquuntur

fub difpofitione legum naturalium & civilium.

3[3

)j

[

Dic£s: Ex hocfequeretur, quod re vera

[ri

perfong Ecclefiaftice aliqua ex parte relinque-

ono d

rentur fubje&ti jurisdiéctioni temporalium princi-

pum. Sed hoc jure naturali repugnat reveren-

)j

tie ac venerationi ftatui Clericali debitz.

RESPONDEO. n.ant. Per hoc enim, quod

f»

i

Clerici per fe ac dire&te obligentur prafatis legibus

civilibus, non fequitur fubje&io perfonarum

n

V

vel acionum puré perfonalium, fed tantum

.t»*x JJW

fubje&tio rerum & a&ionum focialium.

Sic et-

qi m

iam Rex obligatur dirette ac per fe ruftico ad fol-

[

vendum pretium exempto, & ad illius defen-

dguap, vet

fionem contra raptores ex ipfo officio regio, etfi

10 quodà

nec ejus perfona.nec ejus a&iones fint fubjecte

ruftico.

Hinc

te Ut

RESPONDEO 4.

Clerici non obligantur

tdiryrin

legibus civilibus refpicientibus tantum eorum

Vr

perfonam, actiones przcife perfonales, aut eo-

t d

rum congruam fuftentationem.

tttlit q

ID PROBATUR.

Omnes gentes, & Impe-

tthftd

QTtje

ratores etiam ÉEthnici, & Imperatores Chriftia-

W

|

['

j:P'»i in]

ni, uno vel altero difcolo excepto, agnoverunt,

MtoRDr

facratos Deo facerdotes;, ac Clericos deputatos

"tl j

ad ejus cultum publicum, non effe fübjiciendos

communibus aliorum legibus quoad eorum per-

2 lg

eül

fonas,

DE LEGIBUS.

109

li

à

]i

L

n

fonas, a&iones pure perfonales, & quoad eo-

u

rum congruam fuftentationem.

Ergo ex hoc

j

d

univerfali ac refpective uniformi fenfu nationum

prafumendum eft, congruentiam hujus exem-

b

i

"Á

ptionis effe, preceptam jure naturali. ant. patebit

ex dicendis in fequenti qq.

RT

REzsPONDEO $.

Clerici, fi forte princi-

lm& jl

pes fieculares per violentiam ufürpare prafu-

QU

li

N

mant jus in eorum perfonas, a&tiones perfona-

DUt ts

les, & congruam fuftentationem , obligantur

Ti

jure divino ad non refiftendum violentisz.

1 QR

Ip PRoBATUR; quia SS. Patres illa verba

Chrifti ad Petrum Matth. 17. v. 25. AReges terre

A0f

]

à quibus accipiunt tributum , el cenfum ? à filiis vvel

ab alienis 9. Et ille dixit : ab alienis.

Dixit illi S'efus.

) pfmum

A

Ergo liberi funt fiü.

Ut autem mon [candalizemus

Feä

N

eos, vvade ad mare , €3 mitte bamum ; €9 eum pi[cem

M

r

"

qui primus a[cenderit , tolle: €9' aperto ore ejus imve-

il

nies [laterem ; illum fumens da eis pro me 2 te.

Hac,

inquam, verba SS. Patres femper fic intellexe-

runt, quod à Clericis non fit refiftendum vio-

,'LJ;ecïL;z

lente ufurpationi principum , prout patebit ex

Hinc

textibus proxime referendis.

t digatt

AA

UJERITUR IÓ. An Clerici jure nature,

Y

i,

gentium, divino, & pofitivo à difpofitione le-

gum civilium quoad eorum perfíonas, actiones

u

u

r

mere perfonales, & congruam fuftentationem

exempti fint ?

IPOI

(0,d

RESPONDEO.

Affirmative.

Id probatur

ex conítanti fenfu gentium, Imperatorum, &

ri(i

Patrum. Nam, quodattinet exemptionem per-

J

a d

fonalem,

I.ARI

J

IIO

TRACTATUS

it ;gprDl]'Oü

I. ARISTOTELES l. t. Metaphys. C. r. te-

";1'!31 nqi

ftatur, quod ftatim poft primam divifionem gen-

al

tium in regno /Egypti Sacerdotes ab operibus

ES

fervilibus & oneribus exempti fuerint, ut liberi

jri, d

"m iini

à negotiis ad conquirenda vite fzciaris com-

, Ti

moda necefífariis poffent vacare fapientie ac fci-

entiis divinis.

Cum plures artes invenirentur , in-

r6T2M/

rb

quit, quarum alie ad nece[Jaria , alie ad commode vi-

"

F

um

vendum e[Jent , illis jam omnibus inventis , iffe , que

!

neque ad. commode oivendum; neque ad nece[Jaria con-

l

]

»

(

ducunt., invente [unt in illis locis,, ubi primo vacabant.

Quare circa. ZEgyptum Matbematice artes conflitutae

j

Jant.

lllic enim gens facerdotum vacare permif[Ja eft.

1:?2;;)1

V

2. De Immunitate perfonali facerdotibus eth-

nicis quoad negotia fzcularia induita teftatur

cdei, )

i r

etiam Concilium Aurelianenfe IV. anno s41.

us m

Can, 13. his verbis: Si quis judicum Clericos de

M

quolibet corpore voenientes atque altario mancipatos , *vel

"Md

quorum nomina in matricula Ecclefie teneantur. infcri-

Al

110 40

pia, publicis a&tionibus applicare prafumpferit ,. [ à fa«

tÜmenn:

cerdote commonitus emendare moluerit , copnofcat , fe pa-

Suniter 69 à tutele admi-

5 De m

cem Ecclefie non babere.

miflvatione pontifices , presbyteros , atque diaconos ideo

ii iil

excufatos e[Je decrevimus , quia quod lex [eculi etiam

tll Cn,

dbf

paganis facerdotibus €5^ winifiris ante prajriterat, iu[tum

efl , ut erga Cbriftianos [pecialiter conferoetur.

AT.

3. PoftImperatores gentiles CoNsTAN'TI-

L

Nvus M. prout Eufebius 1. ro. Hift. C. 7. tefta-

IT

tur, in Epiftola ad Axvr 1NUM Prafectum A-

IT

frice hzc fcribit: Clericos ab omnibus omnino publi-

cis fun&tionibus immunes volumus confervari, me erro-

V0 iy

BI

re aliquo , aut cafu [acrilego à cultu fumme divinitatis

D. Auguftinus Epift. 68. ad-

V ET

debito ab/ärabantur.

ducit

DE LEGIBUS.

III

(l

ducit refponfionem AwoLiNI ad CowsTAN-

TINUM, in qua fic fcribit : Cum omni omnino mu-

h

|[j

nere indulgentia Maje[latis voeflre liberati e[Je videan-

m

tur Clerici, cuflodita fanttitate legis debita reverentia

»æl

d

j

divine legi inferviunt.

4. THEoDosivs M. in Codice Theodof.

M

L. 36. T. 9. ]. 1. 2. Qui divino cultui minifleria reli-

Atl

gionis impendunt , id efd, bi, qui Clerici appellantur,

ab ommibus omnino muneribus excufentur , ne facrilego

"j

p

livore quorundam à divinis ob[equiis awvocentur.

Et

l. 7. Minime ad Curias devocentur , fed imsnunitate

poti[fima potiantur.

4. De ufu immunitatis perfonalis in Gallia

teftatur Gregorius Turonenfis l. 5. C. 27. & og.

dum afferit, Chilpericum regem Galli& contra

morem receptum Clericos juniores ad fervitia

militaria füb mul&ta pecuniaria compuliffe, Pofi

bec Chilpericus Rex de pauperibus & junioribus Eccle-

fie & Bafilice bannos ju[J't exigi pro eo, quod in exer-

citum non ambula[Jent.

INon enim erat confuetudo , ut

bi ullam exolverent publicam funttionem.

5. De immunitate perfonali in Hifpania ab

Ü

i

Origine Chriftianifmi teftatur Concilium Tole-

tanum IV. Can. 47. ait: Precipiente Domino at-

que ExcellentifJmo Sifenando Rege id conflituit [an&um

M.

Concilium , ut omnes ingeuui Clerici pro.officio veligio-

nis ab ommi publica indi&tione atque labore babeantur

at

fit

immunes, ut libere Deo feroiant , mullaque. prapediti

Ti

nece[fitate ab Ecclefiaflicis Officiis vetrabantur.

"

QUuUOAD EXEMPTIONEM REALEM in re-

n

yi

bus pertinentibus ad fuftentationem congruam

jj

reperiuntur fequenti& teftimonia.

Dj

M

1. CoN-

TRACTATUS

II2

] OMOH

1. CoNsTANTIUS, Conftantini M. filius,

/

w

i

in Cod. 'Theod. 1. 16. Tit. 2.1. 8. fcribit :

Juxta

b

«tl i

Jan&tionem , quam dudum n*esz?z perbibenini, & vos

44f

gj

ég mancipia ve[ira nullus novis obligationibus obligabit :

g at r

Jed vacatione gaudebitis preterea ; meque bo[pites fufci-

ebæmï !

pietis

Et fi qui de oobis ALIMONIJE CAUSA ne-

H JW Al [/! nM

gotiationem exercere volunt , immunitate potientur

Et

Lr;*f

üI!I'U

lege 1c. IngM. Ut Ecclefiarum cetus concurfu. po-

j

pulorum ingentium frequentetur ,. Clericis ac. juvenibus

W-W

u

u

prabeatur immunitas

Repellatur ab bis exattio mune-

i

"!

n

vum fordidorum ; negotiatorum difpendiis minime obli-

il

DL d

gentur ; cum certum fit

qu&flus, quos ex tabernis &

Ab bo-

n

ergafleriüis colligunt , pauperibus profuturos.

wninibus etiam eorum.

qui mercimoniis [ludent , cuntta

i

(

difpendia effe- fancimus

Parangariarum quoque parili

smodo ce[Jet exactio.

u W U

Quod €2' conjugibus parviter & l-

beris eorum , €9 miniflerüs , maribus pariter & femi-

W. J;M (h]

j[u

W

"Y

nis indulgemus , quos à cenfibus etiam jubemus per[eve-

vare unmunes

Hec lex ad univerfos Epifcopos

(uya n

COHlt TY

Romani Imperii fcripta eft. Caterum son pr-

DA MUNERA, prout Thomaflinus de Vet. Di-

Til

fcipl. p. 3. l. 1. C. 33. n. 5. obfervat, in.his ver-

3m Aritij

fari folebant; in muniendo vias & pontes; in

ngül ii

fuppeditando ad ea opera calcem, currus, car-

W A r

bones, ligna, animalia, farinas, panes

fur-

1 Qf

i ablol l

nos. &c. & in aliis ejusmodi fervitutibus v. g

ad neceffitates exercituum, & ad convehenda

Bs

eorum alimenta

quz fervitutes parangarie vo-

AO

cabantur

IpEM Confítantius eam immunita-

TRl

tem ita explicavit, ut folum ad eos Clericos

nl

pertinere videretur, qui przcife haberent con-

Attos j

gruam fuftentationem; non vero ad eos, qui

PUR

mercatorum tabule immatricati effent , aut qui

T0l W

amplas

l hTm

DE LEGIBUS.

IIS

TT

amplas poffefliones haberent.

Sic enim l. c. 1.

M

[j

15. fcribit* Clericiita à fordidis uneribus debent im-

wip

'lls

a'w

smunes atque à collatione pre[Zari , fi exiguis admodum

mercimoniis tenuem fibi oi&tum ve[titumque conquirent.

f

[

M

Reliqui autem , quorum nomina negotiatorum snatricu-

la comprebendit eo tepore, quo collatio celebrata efQ,

fjj

negotiatorum munia & penfitationes agnofcant.

Quip-

Jri

d

pe pofinodum f& Clericorum cotibus aggregarant. — De

dri

bis fane Clericis, qui predia po[Jident , fublimis autbo-

:]

L)

vitas una non folum eos aliena juga ( onera feu extra-

[

u

X I

l

ordinarias fervitutes ) nequaquam flatuet excufare,

Ut

ln

fed etiam bis , que ipfi po[fident , eosdem ad penfitanda

fifcalia perurgeri.

Univerfos namque Clericos , po[Je[-

T

fores duntaxat , provinciales penfitationes fiftalium. ve-

7

L]

u

T

cogno/cere jubemus.

Maximecum Epi/copi probaverint,

L

id maxime jufle convoenire, ut preter ea juga €9. pro-

;

fejfionem , que ad Ecclefiam pertinet , ad univer[a mu-

ul

mia fuflinenda translationesque faciendas omnes. Clerici

IN

M

(ampla bona, ultra fuftenrationem congruam,

& confervandum decorem Ecclefie ) debeant ad-

tineri.

Hanc legem fanxit Conftantius poft Con-

cilium Ariminenfe; paulo tamen ante obitum

[

Wt t

promulgavit aliam legem , qua omnes fui impe-

rii Clericos, etiam qui in vicis & caftris mini-

j us

j um

ftrarent, ab oneribus perfonalibus & extraor-

gt

dinariis abfolvit, hanc fubjiciens rationem: fci-

"

entes, magis religionibus, quam officiis & la-

u

t

hn

bore corporis vel fudore noftram rempublicam

contineri.

j «

3. CumJuL 1ANvs Apoftata eas Clericorum

| 4

li

immunitates tolleret, eas VALENTINIANUS

Imperator ftatim in eum ftatum reftituit, quem

(fiU

habuerant per ultimam Conftantii legem prefa-

At

D. Amort. Tratt. de Legibus.

H

tam,

D

TRACTATUS

114

j i

tam, paulo ante ejus obitum editam. — Nam l.c.

j

]. 18. ait: Quam ultimo tempore divi Conftan-

g hn

tii fententiam fuiffe claruerit, valeat.

lNec ea

] qui plus /

in affimilatione aliqua convalefcant, que tunc

jin Dut

decreta vel facta funt, cum Paganorum animi

ff v

P Put

(Juliani Apoftate & ei adhzrentium ) contra

jn

u

fan&iffimam legem quibusdam fünt depravatio-

L

4l

fi

yw p

nibus excitati.

us "7

4. GnaTIANUS Imperator l. c. 1. 24. Om-

1 SMV

nes Clericos perinde, ac qui primi funt, perfo-

u (niu

S.

"

nalium munerum expertes effe precipimus.

quit

.mügri;

TnuroposiusM.lc.l.26. Cuflodes Ecclefiarum

jl d)

RUA

vel fanttorum locorum , hoc eft, Clericos deftina-

r

tos ad canendas diu no&uque laudes, prout

i

|

BrLaAwcHiNUs occafione cuffodum Clericorum,

ai d (

i

.gri

!

2

M

quosLro Papa ad fepulchrum Petri & Pauli

LL

n

[

collocavit, explicat, in eadem immunitate con-

N

]

firmavit addita hac ratione : Quis enim capite cen-

atv

j

Jüs patiatur e[Je devin&tos , quos nece[Jario intelligit fu-

Dras1,

pra memorato obfequio mancipatos ?

TTR

S. VALEN TINIANUS III. Imperator l. c. l.

tUl n

36. Quicunque Catbolice Religionis Clerici intra eum

modum , unde vi&tus, emendi vendendique ufum lege

tl Ari

Ii[ilh]f, Átet

prefinitum exercent , ab auraria penfione babeantur in-

nunes.

Zb iis quoque , quos à publici laboris a&u g

Lb i

Án

gradus Clericatus &? quod minus efl, fan&tior vita de-

At ol

4 g

fendit , precipimus temperari ; ne videlicet ab iis

auraria penfio exigatur.

Loquitur hocloco Im-

3167

&U O (

perator de Clericis feu Camonicis, proprietati bono-

vum venunciantibus, hoc eft, iis, qui abdicatis

d n

ij

A

omnibus bonis temporalibus fe&tabantur in vita

bu: (

communi velprivata paupertatem Evangelicam.

6"1)

il

l. |

De his enim $. AMBROosiUs Epift. 1. dixerat:

W

4 CW

d

INon

DE LEGIBUS.

115

J

INon, folount. tributum , quibus portio Deus efl. — Ergo

Jo*'ïlüut

mibil debeo Cefari, quia nibil bujus mundi. babeo.

INi-

»

N

bil debuit Petrus , nihil Zdpo[loli mei, non debebat (Pau-

d

lus,) qui plus predicabat.

JNon. debebat filius Dei ,

L

non debebat Petrus, in adoptionem ( filiorum Dei )

ii

lr

ad[citus à Patre.

Sed ne fcandalizentur , inquit, vc-

lu

IIl

a

de ad mare. é9.

IpEM in Evang. Luce Hom. 9.

Si tu vis non e[Je obnoxius Cefari, noli babere, que

TAT

mundi funt.

Sed fi babes divitias, obnoxius es Ce-

li

fari.

Si vis regi nibil debere terreno, velinque omnia

N

E

é&g f[equere. Cbriflum.

Ex his omnibus elicitur,

w:

|

i

immunitatem Clericorum circa perfonas & congruam

Cf'm

hn

füfientationem etffe juris naturalis & divini, ac

M

confequenter, Czfarem, regem, aut principem,

"f

LU

fi quoad ifta Clericos onerant, non agere tan-

hr ul

quam JAegislatores, aut ex officio fupremi muneris,

N

fed ufurpatione & abufu per[onali fupreme potefta-

W

tis, in hoc prefenti fzculo & futuro exempla-

riter vindicandis à Deo.

DicEs r.

Imperatores etiam boni fübje-

"

cerunt Clericos capitationi.

Ergo non funt ju-

]

re naturali exempti à jurisdidione principum.

3-

ym i

dnt. prob.

Arcadius & Honorius Imperatores

laudatiffimi, licet Clericis confirmaverint im-

junir

munitates alias perfonales à prioribus Impera-

toribus conceffas, tamen eos fubjecerunt capi-

tationi.

Nam prout habetur in Codice Theo-

dofiano:L. 16. 41.9..1.29, 305352 * A RP ADIDUMS

jufit, ut omnes Clerici Ecclefiarum ruris, vi.

j

!l

corum, & Oratoriorum, fubeffent ordinariis

T

exactionibus : Ut proprie capitationis onus ac farci-

nam recogno[cant.

Et ibidem HoNwon us l. 40o.

JNibil preter Canonicam illationem , quod advéntitie

|

H 2

]

h

nece[-

I16

TRACTATUS

" gt

nece[Jitatis [arcina vepentina depopo[cerit , ( Clerico-

rum) funtionibus ad[cribatur.

Item T HEODo-

E a

srUsJuniorl.c. L. 11. T. r.1. 33. folam Ecclefiam

"Theffalonicenfem à capitatione exemit : The[fa-

quo jmm

dpsp o

lonicenfis Ecclefia civitatis excepta , ita tamen ut aperte

quiatt

fciat , proprie tantum capitationis modum beneficio inei

muminis fübleoanduin.

g mure

RESPONDEO.

Diftinguendum effe inter tem-

n cir:; fi

pora & perfonas. . Clerici erant fübje&ti capita-

s

r r ag

tioni, quo tempore illis adhuc licitum erat ex-

ercere negotiationem , feu mercaturam, atque

pl

immatriculari tabule mercatorum. Concedo. Quo

ia

temp ore hoc illis non amplius eratlicitum , nego.

od

Nam tempore Arcadii & Honorii & Theodofii

j;enfomm&

s i

Junioris nondum Clericis fuerat per leges Impe-

ratorias interdicta negotiatio, prout ex fupe-

g

Primus eam liber-

vt

rius addu&tistextibus patet.

a

tatem indefinitam Valentinianus IIL. fuftulit, ac

lst

uem f

Clericis nullam aliam negotiationem, nifi qux

ad parandum neceffarium victum ac veftitum

a. (

requiritur, indulfit, fimul] tamen etiam capita-

Monelta

tionem feu aurariam penfionem fuftulit, mani-

ER

fefto indicio, ipfummet Imperatorem agnovif-

s I OU

z

uv

fe, repugnare juri naturali ac divino, fi exiga-

tur capitatio feu auraria penfio à Clericis pr-

dilem

cife preditis congrua fuftentatione ex collatio-

i.

ne populi feu bonis Ecclefia:.

Novella 12. Va-

Dicns s

lentinianus fic habet: Jubenus, ut Clerici nibil

ol

prorfus negotiationis exerceant , fi velint negotiari , [ci-

t itnuiy

ant, fe judicibus fubdites, Clericorum privilegio non

altn,

muniri.

ï';öüä ;

DricEs 2. Etiamfi nonnulli Imperatores

vel Reges concefferint Clericis immunitatem

&tlifema

a,

quoad

DE LEGIBUS.

I1I7

1

l'ü

j

quoad perfonam & honeftam fuftentationem,

