tum divinz glorie, Ecclefie, vel Reipublica.

Tum val

QUIZRITUR 6.

mtation

Quomodo he obligatio-

nes charitatis poffunt influere in cafuüs parti-

t8, 0f

culares ?

m f

RESPOÓNDEO.

Id patebitab exemplis. Sic

yonotir

I. Si princeps ob honorem lefum, vel ob

tf

violata.jura fpe&ato folo titulo juftiti& poffet

$, o

vicino inferre juftum bellum, fi tamen fua jura

t dy

vindicare nequeat fine confeederatione cum ha-

TOR

reticis vel Turcis fub pa&ionibus prajudiciofis

LURU

religioni catholice ; vel fi prevideat, per co-

D

pias auxiliares talium hereticorum inferenda

d l, legq

graviffima damna Ecclefiz, charitas erga Deum

Wl

illum

DE LEGIBUS.

323

dlcewj

illum obligabit ad cedendum potius aliquid fuis

Iti

juribus, fi ceffio fieri poffit fine prejudicio &

Ug

confequentia in futurum vergentein malum Ec-

h

Supm

E

"I

clefie, aut detrimentum divinz gloris.

Uf

2. Si Magiítratus fpe&ato folo titulo boni

)C

communis , aut fpe&tata fola juftitia legali & ob-

IUIHO,

ligatione ftatus, declarata à confüetudine & fen-

ODOfQY

fu Do&orum multorum, poffet tolerare varios

M

abufus & pravas confuetudines, non eradicabi-

lesfine querelis, inimicitiis, & damno tempo-

uT

l: &jo;.

rali particularium vel Reipublice , tenentur ta-

ff

men eos abufus & confuetudines tollere, quan-

i

do notabiliter majus detrimentum exinde pati-

Ml

tur divina gloria, honeftas Religionis, & falus

animarum.

it, ld

Itaque in tali cafu tenentur revo-

n i

care fan&tiffimas leges confuetudine contraria ir-

Yoyisy t

rationabili abolitas, easque urgere ad procuran-

t m

da emolumenta divine gloriz; tenentur etiam

d

ex eadem lege charitatis erga Deum tollere lu-

ii

xum veftium, abolere choreas no&turnas, com-

lt d

potationes in feram no&tem cauponarias publi-

cas, evagationes promiícui fexus tempore no-

1 i gt

&urno, receptationes meretricum clancularias,

o

promotiones inexpertorum & minus habilium

ad officia, &c.. lidem Magiftratus exemplo, ver-

wlin, v

bo, & opere poffent impedire ingentia detri-

ylit;

menta divine glorie, & Ecclefie, fi prefcin-

m

l

dendo recreationes fuperfluas fe totos applica-

at

rent ad cogitanda & tractanda ea; que funt fui

um

|

muneris, fi frequentarent confilia, luftrarent

Til

a&a, legerent libros füo officio congruos, con-

n i

verfarentur cum viris probis ac dotis.

jsd

»

X 2

30 Ma'

324.

TRACTATUS

3. Manifeftum eft nonnunquam, ex tepore

u rat

du

& profano more, & relaxatione Canonum, in

Clero & religiofis ordinibus nafci ingentia detri-

Ó alio

ím h

menta divinz gloriz.

Languent enim concio-

Agitits

nes, Catechefes, vifitationes infirmorum, pen-

fum Canonicum, facrificium Miffee, ac tota vi-

dariat:

vafticut

ta, ubideeft fpiritus, & fervor, & animarum

ibus. At

g g

puritas, & exemplaris honeftas in mor

pen d

vero charitas Dei animat hec omnia.

Hac bo-

Hec de

nas leges amat, quzrit, & invenit.

J

bonis exemplisaliorum Epifcopatuum, ordinum,

Marsi

vel Monafteriorum gaudet, e&mulatur, & cir-

figim

cumfpicit.

Hzc confulentibus bona confentit,

jp Jiberi

collaborat pro Dei gloria conantibus , & fua-

tyr occa

met commoda, faftum, libertatem , & autocra-

hm p

tiam facrificat pro emolumento diving glorie &

p

Ecclefiz.

ln

4. Facile agnofcere poffent Parochi, innu-

v d

mera committi peccata in fuis ovibus, fi non

ejenpl

continuo excitetur memoria & affectus ad divi-

& p

na in parochianis per fervidas conciones oGi-

tent De

duanas & catechefes, per devotiones publicas

qutos (

v.g. confraternitates , ufum frequentem confef-

E

fionis & communionis, &c.

Agnofcere etiam

offent multas infidias demonum & peccata im-

ttordi

hr

pediri poffe , fi diligenter vifitarent infirmos, fi

redditus Ecclefiafticos impenderent in caufas

(f m

'oji

pias, fi honefta parfimonia fuccurrerent egepis ;

fi vitarent converfationes non edificatorias, &

EU

lts f

vanitates ac recreationes fuperfluas; fi promo-

veretur Ecclefiarum decor, fi erigerentur Scho-

Üften

Sed

kgea Qu

]s & conducerentur Ludimagiftri, &c.

quia cenfent , ad h&c non dari obligationem

RUR

tam

DELEGIBU

325

"m

ü[m»,

tam ar&am füb peccato mortali fpe&ato pre-

cife jure füi muneris, dimenfo per confuetudi-

lhgec "

emt,

nem aliorum parochorum fimilium; vel per

fenfum laxiorum Do&orum , &'lex fuprema

It |

charitatis ipfis fatis perfpeéta non eft, eo quod

æ; Li

charitati folum actum internum, nullum, vero

a

defici-

pra&icum huic legi proprium tribuant

f

ente genuina charitate etiam deficiunt emolu-

"-

menta divinz glorie & Ecclefiz.

m

It Ordi

5. Idem contingit circa Patresfamilias ,

&

Matresfamilias.

ity, t

Facile enim agnofcere poiï'ent,

IU

fequi magna detrimenta divine glorie ex eo, fi

! L

in liberis, famulis, & ancillis non præfcmdan-

tur occafiones variorum peccatorum, v. g. no-

at

ii

&urna promifcui fexus conventicula; fi non

mittantur ad conciones & catechefes vel devo-

V

tiones publicas; fi non inftituantur devotiones

vel le&iones piz domefticz; fi non preeant

ib üj

j ad

exemplo ad frequentem ufum facramentorum

& publica pietatis exercitia.

At vero fi ama-

r t

rent Deum vero amore, haud dubie femper

T

apertos circumferrent mentis oculos ad ampli-

TU

andam in fuis fubditis Dei gloriam, & honefta-

fte t

tem religionis coram exteris; eaque emolumen-

WQ n

ta divinz glorie& preferrent commodis vel lu-

qin

|

|

cris propriis, quantum permittunt jura focialia

u a

eonjugii & obligationes ftatus, & honeftas gu-

Vr

bernationis familiaris , quas Deus vult przferri

nl

Pa

lucris fuz? glori& , aut per accidens occafionatis

j

detrimentis propriis , utpote juftitie generalis

!l

geren

lege, quzlex licet non fit altioris, eit tamen

jri,

amplioris ordinis, anticipató debitas.

D.

j d

W

X 3

j

Qvz-

TRACTATUS

326

QUZRITUR 7.

Quomodo oftenditur , Le-

gem charitatis effe Regulam dire&tivam confci-

gtl

entiz in omnibus controverfiis moralibus circa

j A

icini

obligationes legum ?

RESPONDEO.

Id hoc modo oftenditur.

aierid.

Omnes controverfie morales confiftunt tantum

pgwüatem

in eo, utrum Legislator divinus, Ecclefiafticus,

u a

niatnt

vel civilis pro bono communi divinz gloriz,

Ecclefie , vel Reipublice obliget fub indigna-

(i mote

tione levi vel gravi, & ubi obligat ad actum ex

ü gravit

fuo genere fub indignatione gravi, utrum in in-

,l

dividuo materia legis fit gravis, vellevis.

Sed

Jercic

has omnes controverfias regulat lex charitatis.

dirite,

Ergo min. prob.

]n omni ejusmodi controver-

fe al

fia ftante ftri&to dubio de obligatione legis di-

wirid

re&te particularis, & confequenter ftante liber-

Vg

tate con(cientie à peccato formali relate ad le-

i

gem directam particularem vel eft grave pericu.

moiit

lum, ex transgreflione materiali legis inferendi

i

grave detrimentum bono communi divinz glo-

RUT

rie, Ecclefie, vel Reipublice ; aut non eft ta-

frare

ltl

le grave periculum ? Si non eft tale periculum,

in dubio ftri&e tali circa legem directam datur

yit f

libertas confcientie per dictamen concomitans

lii

moraliter certum de non exiftentia legis, prout

dinten

in Traé&tatu de Confcientia oftenfum eft. Si vero

i

datur grave periculum, ex transgreffione tmrate-

ln

'

riali legis dubiz orituri gravis detrimenti contra

jutimy

bonum commune divine glorie, Ecclefiz, vel

Q

Reipublice , eo ipfo ad pofitionem vel omiffio-

lg

nem talis actus fer fe obligat lex charitatis.

torum,

]

Drixz fer fe ; hoc eft, nifi nimia fit ardui-

ii

[m

atur

tag operis, ita ut eam in fimili non cenfe

exi-

"n

DE LEGIBUS.

827

Qüeuw

j]

exigere amicus Deus ab amico homine.

efhvag

Wi

Reg

lUt

exemplis declaratur.

1. In Controverfia, an detur parvitas ma»

) [

teriz in Simonia, DraNwaA in Tra&. de parvitate

materie. Refol. 2. refpondet; probabile e[Je, dari

llhy

Lr

parvitatem materie in Simonia, v. g. vendendo gut-

tam aque benedi&te , nec propterea incurri excommu-

hvmæ*

j

li

nicationem. .Quis autem non videt, ex ejusmo-

di more, & transgreffione materiali frequenta-

Laf

ubl

ta graviter lzdi honeftatem religionis Chriftia-

ne, & honeftatem Ecclefie coram Ethnicis &

i

J

hereticis; adeoque grave przjudicium irrogari

tt d

divinz glorie & Ecclefie. Quod fi quis nega-

lg.

re audeat; in tali cafu ex transgreffione folum

du

maieriali graviter ledi honeftatem religionis &

bnrelr

Ecclefie, negari tamen non poteft in confcien-

Val

tia, ex prohibitione folum levi venditionis ejus-

t pdi

modi recularum Simoniace, jure divino oriri

il

propinguum periculum conflandi gravem igno-

tiüne

miniam Religioni Chriftiane, adeoque inferendi

a d

grave detrimentum divine glorie, & honeftati

j yrialt

Ecclefiz. . Itaque cum fer fe divina gloria non

n d

poflit fine peccato mortali exponi gravi pericu-

qtont

lo magnidetrimenti feu przjudicii, non poteritil-

"

lafententiaDianz pra&icari fine peccato mortali.

tht

y. d

2. DrANA ibidem Refol. 2. dicit; Probabi-

lem & tutam fententiam effe in praxi, quod in

g

|

if

juramento promifforio detur parvitas materisz.

Quis autem non videat, quodex transgreflioni-

,b

um

bus materialibus frequentatis ejusmodi juramen-

l

torum, imo ex ipfa generali licentia fine gravi

du

nini

indignatione transgrediendi talia juramentana-

fcatur grave detrimentum vel faltem grave pe-

j 00l tc

ricu-

4

TRACTATUS

328

DO f

riculum magni detrimenti quoad gloriam divi-

nam & honeftatem Ecclefiz feu Religionis Ca-

«j

qderim

tholice ? Itaque illa fententia authorum in pra-

xi non poteft practicari fine peccato mortali.

irelt

q ol

Aliud dicendum eft in voto, ubi modus pro-

miffionis & obligationis determinatur à homine.

ridlem

3. IpEM DraNa l.c. Refol. 6. refert alio-

autio f

rum fententias, qui ad hoc, ut quis peccet mor-

QQUS,.

taliter laborando, ferviliter in die fefto, tertiam

tas d)

'Transmit-

audix

aut quartam diei partem requirunt.

tamus ; refpiciendo ad probabilitatem hujus fen-

eue

tentiz & legem dire&tam fic laborantes excufari

p

à peccato formali relate ad legem dire&am Ec-

li,

clefiz.

Quis autem non videat, etiam per fre-

putant

quentes ejusmodi transgreffiones materiales &

jjuii,

licentiam generalem fic laborandi fine peccato

gait

morctali facile induci confuetudinem generalem,

m

ficque graviter prejudicari finibus ac honeftati

fl

ho

[

Ecclefiz, que juventuti, ancillis, famulis, &

omnibus vult providere occafionem fepius &

Toort

liberius vacandi Deo ac fe recolligendiad Deum

J

per exercitia pietatis, le&ionem ac auditionem

T05l

verbidivini? Aliud dicendum, quando cum lege

yfong

Ecclefiaftica concurrit lex naturalis mifericordise

bvid

ov

vel pietatis erga pauperes, miferos , bonum publi-

n dl

cum, reverentiam debitam principibus, &c.

tf

NGG

4. Inzw DrANA l. c. Refol. 11. afferit ; à

f t

Do&oribus probabiliter doceri, duas uncias ef-

Ít aoj

fe parvitatem materie in comeftione extra re-

rf

fe&ionis & collationis tempora. Atvero, qui

n

plus indulgent, an certi funt vel prudenter ef-

N s

fe poffunt, nullum ex illa laxiori indulgentia

ädl at

nafci periculum gravis prejudicii ac detrimenti

titi

contra

DE LEGIBUS.

329

fig;

contra finem & honeftatem Ecclefie quoad le-

ii

gem jejunii.

Efto enim, quod nontamen con-

Ithümï,';ï

cefferim , nullum intervenire peccatum forma-

m

le relate ad legem dire&tam jejunii, hoc tamen

l ny

lrl

non obftante etiam per transgreflfionem mate-

rialem tollitur vel notabiliter minuitur mortift-

]

Á d

catio feu debilitatio carnis, fatisfactio pro pec-

$ Dett

catis, placatio ir& divine in populum, fobrie-

4

tas animz ad ferenius vacandum cogitandis &

. T

audiendis divinis, &c. quorum omnium finium

t

complexum ab Ecclefia intentum conciliat ma-

Tv

gnam honeftatem & fan&titatem religioni catho-

dl

lica.

Itaque dum tales probabilifte fe eximi

itjefe

C

putant à peccato formali contra legem directam

jejunii, peccant tamen contra legem charitatis

ij

|

graviter, exponendo fe periculo gravi, caufan-

g

di magnum detrimentum ac prejudicium hone-

od

ftati Ecclefiz per illas transgreffiones materiales,

ls

hoc eft, conftituentes folum materíale peccati

a i

l

DL

mortalis relate ad legem dire&tam jejunii.

ld D

5. InzM DraNa l. c. Refol. 13. docet, dari

pdite

probabiliter parvitatem materie in acceptione

ia

perfonarum quoad conferenda beneficia, quan-

nirtr

do videlicet munus conferendum minus digno

uI

non eft magni momenti, vel quando munus

j

conferendum eft quidem magni momenti, ita

1 df

tamen ut exceffus magis digni pre minus digno

fit modicus.

du

Supponamus, quod tamen non

conceflerim , probabilitatem hujus fententie

(

h

ex ea operantem excufíare à peccato formali

relate ad legem divinam Simoniz circa bene-

|pri

y il

ficia curata, vel Ecclefiafticam circa beneficia fim-

plicia.

Videamus tamen, an ex illa licentia fic

ju dw';-,

X5

ope

TRACTATUS

835

lr

operandi fine peccato mortali Simonie nullum

ii d

oriatur grave periculum gravis detrimenti vel

]ANA

prejudicii erga divinam gloriam vel honeftatem

j

Ecclefie ? Profe&o manifeftum eft, exceoecatis

fitem 1

pecunia vel alio munere oculis internis facilli-

fhun ütv

me illa beneficia vel officia, que indifferenti

l litt

animo apparebunt magna, apparitura parva,

mortali

necadeo magna; & candidati, qui fpe&tati ani-

mo indifferenti aliis apparebunt tanquam nota-

Tedele

fdten (

biliter magis digni, illis munere excoecatis ap-

parituri funt tanquam in exceffu precife modico

Vrina

i

digni, prefertim cum ejusmodi profani homines

non foleant agnoicere omnes obligationes veri

y tUj

y l

Clerici aut parochi, relate ad quas metienda

eft vera dignitas vel indignitas Candidatorum.

,ntel

ynier

Itaque ex illa Simonia folum venialiter pecca-

N

minofa, licet abfit peccatum formale mortale

in oppofita fententia, reipfa tamen fequuntur

o

y,

ingentia detrimenta divinz glorie , Ecclefiz,

& falutis animarum.

, Dal

ypitt

Eodem ergo modo in omnibus controver-

fiis moralibus, ubi refpiciendo ad legem dire-

JX j

&am videtur effe dubia illius obligatio, ad fu-

y lm )

premam legem charitatis refpiciendum eft,

Qd

utrum ex transgreflionibus materialibus fre-

ytqu

»Non (

quentatis, vel ex relaxatione obligationis gra-

vis in levem nullum fequatur grave przjudi-

» D]

cium, vel faltem gravis prejudicii periculum

»Dnp

diving. glorie, Ecclefie, vel Reipublicz, ut

nfl dit

yQi t

apparente tali periculo fervetur ordo charita-

tis, que divina bumanis , majora minoribus,

D) illud (

communia privatis, & bona Superiorum bonis

»fet. ]

vll I

Inferiorug preponit.

Plura

DE LEGIBUS.

331

m

Plura fibimetipfi exempla quisque formari

w

poterit in fequentibus exemplis, in quibus

Mi

j

DiANaA vel alii authores agnofcunt folum pec-

lj

Ti

cata venialia ex parvitate materie ; cum tamen

faltem in multis horum exemplorum manife-

Yi 3

ftum fit, per transgre[frones iteratas materiales , aut

1f

per Jicentiam generalem fic operandi fine peccato

]

A

A

mortali inferri grave detrimentum divins glorie,

Ecclefie honeftati, aut faluti Reipublice, aut

lcs

1l

faltem. caufari probabile periculum talis gravis de-

od

trimenti. Cafüs àDrANA l.c.relati funt fequen-

Wi

i

|

tes.

» Refol. 14. Refpondeo negationem debiti

J

. conjugalis effe ex genere fuo peccatum mor-

Md

55:tale;

Dixr, ex genere fuo; quia aliquando

MOCUT,

» poteft effe veniale, videlicet ex parvitate

qu

, materie, ut fi frequenter exigenti alter raro

mit)

» debitum negat, fi ceffet incontinentie, pol-

u

, lutionis, aut morbi periculum.

Sanchez do-

La

,Cet, non effe mortale, quando quater in

,menfe.petitur debitum, quinta vice id ne-

Df O

»gare. Et Refol. 15. Hurtadus docet, dilatio-

jifig

.nem penitentie gravis etiam ultra octavum

EW

,4diem non effe peccatum mortale, prefertim

n d

» quando res in pornitentiam injun&a effet val-

i ?

.de gravis, & non poffet commode impleri.

WO

(

.. Non definam tamen hic annotare, Antonium

, Fernandez S. T. docere, ponitentem infra an-

[ W

| g

, Dum poffe differre adimpletionem penitentiz,

, fi aliter Confeffarius ei non injunxerit. | Si

"

r

»» quis haberet poenitentiam audiendi Sacrum, fi

»» illud audiat poft Evangelium, adhuc fatisface-

hu

jOrt

»» Fet.

Idem dicendum de officio divino.

Nam

»» llla parvitas materiz, quam admittunt Do&o-

|

;Tes

TRACTATUS

332

ff

, res ad excufandam fra&ionem recitandi Horas

,, Canonicas, admittenda eft etiam quoad imple-

^iniCa

dhciu

»tionem penitentiz injun&te. Et hzc do&rina

g

» proportionaliter applicanda eft, fi imponere-

, tur penitentia recitandi officium B. Virginis,

»

þHIVlL

? ]'[]gfe :

, vel Defun&orum, vel feptem Pfalmos. Si.Con-

, feffarius imponat Rofarium, penitentem non

ii

, peccare mortaliter deficientibus aliquibus Ave

ii |

, Maria, faltem ex prefümpta voluntate Confef-

N

5» farii.

Refol. 19. Leflius ait: crediderim, pau-

,Lot

,. corum dierum interruptionem non impedire

,U

, continuationem Novitiatus. Hanc fententiam

,

, videtur docere etiam lNaldus, qui, cum dicat,

iv

, interrumpi novitiatum per exitum Novitii à

NI

;; Clauftro per tres aut quatuor dies fine licen-

Qu

,, tia Superioris, videtur docere, exitum unius

n

, vel duorum dierum non effe fufficientem ad

ynitr

,, hanc interruptionem inducendam. Suarezait:

yitün

,5 Si fit fermo de exitu animo redeundi, prefer-

V

»tim cum habitu, non credo interrumpi Novi-

ial

»» tiatum, etiamfi fit per aliqu

ot dies, nifi re co-

"o

Refol. ?o. Refpon-

» gnitaà Prelato dimittatur.

v QU

, deo, in patrimonio neceffario ad fumendos fa-

st

», €ros ordines dari parvitatem materiz, fi modi-

yülert

, cum deficiat ad honeftam fuftentationem. . Re-

ylitte

»fol.21. Avilaait; fi fidelis communicet cum

ao

,; excommunicato, peccatum ex parvitate mate-

at

, ri& erit veniale, ut fi audiret fimul cum excom-

D ftt

, municato non tolerato parvam partem Miffie,

stv

» V. g. usque ad Evangelium.

Conink idem do-

Yi

», Cet, fi communicatio effet exigua, ut quando

y Iei, q[]

,,excommunicatus tranfeundo per templum at-

I)Xi fECEp

, tentus ibi hereret, donec unus brevis Pfalmus

DN

,, reci-

DE LEGIBUS.

383

Ecïtanüg:

qu

W I

,Tecitaretur. Idem addit dicendum effe, com-

j

j

,municatione, qua aliqui fimulleguntaliquoties

9" l

, officium divinum privatim.

Refol. 22. An in

, ingreffu vel egreffu claufure Monialium detur

!m B' vlv

"N

. parvitas materiz, refpondeo affirmative. Nam

»ingreffus ad duos pedes, & ftatim regrediens,

J f

|

,non violaret claufuram. Graffius idem affir-

ii

», Inat.

Sanchez afferit, transgredientes claufu-

R

, ram modico ingreffu excufari à culpa mortali,

r

»fi uno tantum pede fint ingreffi.

Mp

Refol. 23. An

,,;in obligatione celebrandi (ad intentionem fun-

DT

» datoris) detur parvitas materiz, videtur affir-

jj

, mative refpondendum ex do&trinaNaldi. Re-

"Mi

[rt lo

»» J0l. 26. In recitatione Horarum dari parvitatem

. materiz, refpondent communiter Dotores.

Xun u

du d

; In mutatione Officii pro officio dari parvitatem

, IDateriz, ut fi femel & iterum quis diceret of-

Dd

»» ficium de Sané&o, quando dicendum eft de fe-

li ytt

» ria, cenfet Baldellus; Sed ego femper puto in

ngj Vi

»» tali cafü non adeffe peccatum mortale, nifi di-

y Dret

» catur officium refurre&ionis. Arragonius do-

J

l

iti

»» Cet, quod fi aliquis femel vel bis in anno relin-

»» Queret recitationem officii,non peccaret mor-

erä-æï(moj

», taliter ratione parvitatis materiz, fed commu-

Qw 4

» hiterrejicitur, quidquideifaveatS o -ro & quo-

QT

» ad choriftas profeffos'Thomasà]Jefu. Qui tri-

g

» bus aut quatuor diebus ultratempus in Conci-

jlcu

» lio permiffum choro non intereft, non peccat,

p

, nifi venialiter.

Hinc non eft audiendus Sua-

win^

, Iez, quiexcufatfolum à mortali abfentiam unius

» diei, quia oppofitum fere communiter in pra-

ii

P

»Xireceptumeft. — Refil. »7. Aninmendacio fa-

,»; &oinconfeffione veljudicio detur parvitas ma-

brevistiï

», terig

TRACTATUS

334

uedt

,, teriz, negativam fententiam docet Cajetanüs;

I^

;h

» fedcontrariam fententiam füftinendam effe pu-

p

Ü

]

, to:

Dicendum eft igitur, mendacium non ef-

[ etid

(

; fe mortale, fi materia fit levis, v. g. peccatum

m

, veniale in confeffione.

Refol. 30. Si in Simo-

jl

,, nia fecundum probabilem Doctorum opinio-

Qu

yundut

,,nem datur parvitas materic, cur non erit dan-

J

,,dain ufura? RefW.31:. An in confcientia er-

)

fifl

D)

t

«

, tonea detur parvitas materie? Aflfirmative re-

»1pondeo cum Azorio, qui ait: Quzritur, an

)

Fu

l

)) lH ie

n

», fit lethale an veniale peccatum pro varietate

ls

, materie gravis vellevis, in qua confcientia er-

,,rat; poteft enim accidere ut confcientia exi-

ylitt

Bo

»» ftimet aliquid veniale peccatum, licet materia

, fit gravis, & aliquid exiftimare aliquid effe cri-

quíad

hj:æmte

,,men lethale, cum tamen res fit levis vel indif-

,ferens.. Sed difficultas eft, quando confcientia

s;

, erronea non diftinguit, an mortale fit, vel ve-

t

;

,

w

,niale? fedfolum confufe proponitur a&io ma-

)

L^

T

stl

,5 la, & tunc peccatum mortale ade(ífe docet uter-

»,que Sanchez.

Verum Perez, Salas, Valentia,

! hi T

villegle

, &alii afferunt, in tali cafu committi folum pec-

, catum veniale.

Utramque fententiam proba-

»go d

»bilem efTe puto.

Refol. 32. An in comeftione

vt

, carnium in die jejunii detur parvitas materiz.

n Rej

, Pro affirmativaadduxi Tannerum Sanchez. In-

vl vin

, fertur, comedentem tantillum carnis in Qua-

vt

, dragefima, excufari à mortali ob materiz par-

DO

, vitatem. . Et hoc quod dixi, (fic comeden-

iURT

» tem, quamvis id faceret ex herefi interna, non

Dd

, jincurrere excommunicationem latam contra

^ 9R t

, hereticos externos ) verum eft, licet fingulis

J,RI

T

T

l

, diebus Quadragefime eam carnis particulam

! eüdldm

,; com-

. DE LEGIBUS,

933

)tetüghl

» Comederet, & quamvis à principio Quadrage.

Uellditljï |

,fime haberet voluntatem expreffam, fingulis

» diebus Quadragefimz id efficiendi. Notandum

V.g h

» €ft etiam, eos qui inferviunt infirmis, poffe ali-

N

T

i tlf

» quid comedere in diejejunii, etiam in carnibus,

» quando viderint, id effe commodum ad exci-

"g

n

» tandum appetitum infirmorum, quia patiuntur

,» faftidium. Refol. 34. Quznam quantitas in für-

VWT

» to peccatum mortale conftituat, refpondeo vix

(

» poffe univerfaliter taxari. Solum in genere di-

d

» Ci poteft, quod requiratur quantitas notabilis.

OOA

"t

!

» Refül. 55. Anin furto Reliquiarum detur parvi-

M

]

», tas materie, affirmative refpondeo ; inqua re

t.t

», tamen non fola materia, fed dignitas & raritas

Idf

» penfandaeft. Reful.36. Anin voto detur par-

tlinl

» Vitas materiz, duplex eft fententia.

Prior di-

Y

,,ftinguit; Simateria parva eft partialis feu pars

FTT

»totius magni, v. g. falutatio Angelica totius.

jurdion

» Rofarii, eft veniale, fi omittat unam vel alte-

»,ram falutationem Angelicam. — At fi eft totalis

:Jedogetm;:»

t

», Inateria, erit femper mortale.

Ut fi quis vo-

fl

» Vit femel orationem Angelicam, & non recitat.

"

» Sed ego abfolute doceo , etfi materia parva fit

w

yandir

» totalis, transgreffionem voti effe venialem tan-

vin n

» tum. Aefol. 37. In voto vel juramento nor bi-

IU

», bendi vinum fatendum eft, non quamcunque

i

» Vini potati quantitatem effe mortalem, fed il-

»,lius parvitatem excufari à mortali.

hg )

|

Videtur

», Vero requiri ad mortale tantum vini potari,

(ié

dite?

» quantum in uno prandio fufficere poffet pro

»potu communiter utenibus temperate vino.

1h

»» Refol. 38. An in voto vel juramento non lu-

l, liC?Cïï

»; dendi detur parvitas materiz, fequenda eft opi-

n PJ

», nio

TRACTATUS

336

anchez.

Si vovens intenderit fe obligare

)

g fl

,,nio$

g

,,ad ab

ftinendum à ludo modice quantitatis ,

1'l

fTet a&us virtutis, perpendendum ef-

p

( &

25

qui alias e

j

55

fet ex obje&i quantitate, an transgreffio efTet

um

, morta

lis vel venialis, ut contingit in transgref-

,fione aliorum votorum vel juramentorum.

;,izmveni :

E i

, Quando autem non conftat de expreffa inten-

n

Qp

, tione

voventis veljurantis, ea ex ipfius fine

t

m

»» Perpe

ndenda eft. Si enim jurantis finis fuit,

lla dele&atione, quo peccata fua

ne;untitat

,(e privare i

ve

», puniret,

] tra&tandis divinis aptior fieret,

jl

difcernendum, an fra&tio fit mortalis,

uipr

,tunc ad

, vel ne,

quantitas ludi fpe&tanda eft ex duratio-

ia

recreationis.

Si enim modico tem-

NT

, ne hujus

, pore dur

et, recreatio modica eft, & ideo fola

ia

Si autem ludus tempore

ya

, erit venialis culpa.

2

, nulto dur

et, erit cu

lpa mortalis, etíi nulla pe-

st

, quia vovens ad folam volu-

yetm

, cunia exponatur

, ptatem ex ludo

.

capiendam attendit. Quod fi

ytme

urantis vel voventis fuit vitare jacturam

J

,, finis j

*

,, tempori

s, ut Deo & aliis negotiis vacaret, tunc

'yEU'-'E'iüi:

da eft quantitas temporis in ludis ex-

durre

, perpenden

» penti;

& quando mod

ico tempore luderetur,

sapuLo,

le effet periculum ; ita in ludo in-

u

, nec próbabi

,, Valefcendi,

ut diu protraheretur, credo, nec

yitm

em effe; ficut dicemus de ludo

Aftent

, culpam venial

» parve quantita

tis, quando finis fuit prodigali-

süntu

vitanda.

Quia ficut ibi prodiga-

,, tas pecunig

st

,»litas p

ecuniz eft finis, ita hic prodigalitas tem-

mn]

», poris,

nec prodigalitas temporis dicitur, quan-

DI

,, do modico tempore caufa re

creationis luditur.

p

tempore excedatur absque

,, Si aliquantulum in

ytmy

, predi&to periculo,

erit culpa venialis; fivero

! taü&,w

,,magna

!d

DE LEGIBUS.

337

s

Qu

, Inagna mora, erit culpz mortalis. Si finis fit,

[

H

», Jatturam pecunie vitare, tunc ex quantitate pecu-

, hiz ludo expofite, dijudicanda eft culpa ludi.

um

li

, Et in hoc cafu vera eft fententia, que dicit,

Vg

» ludum modiceg quantitatis non effe culpam et-

, iam venialem, nifi probabile periculum fit, in

d

» ludo ita incalefcendi, ut magna pecunia pro-

L5

», digatur. Etratio eft, quia in virtute talis actus

li j

» non includitur voluntas vitandi ludi in modi-

ht

t ln

» ca quantitate. Si autem magna (refpe&tive ad

»» facultates ludentis) pecunig quantitas expona-

Ti

, tur, erit peccatum mortale.

Si finis fit vitare

Ditüngi

»» difcordias cum domefticis, vel cum colludenti-

DL

L

., bus, aut blafpbemias aut perjuria, aut alia peccata

» ex ludo oriri folita, ex occafione horum pec-

T

», catorum ludenti dataex ludo perpendenda eft

a

», h&c quantitas (occafionis feu periculi) ad de-

um v

», cernendam ejus culpam.

Refol. 39. An in ver-

i, Qu

, bis form& facramentorum detur parvitas ma-

itt ;&ftu;rï

"

f

I

M

j

» terie , refpondeo, fi quis in forma Sacramenti

j

i

j

, Euchariftie particulam enim relinqueret, non

i

,incurreret culpam mortalem ; & idem dicen-

vl

,; dum puto, fi in forma facramenti peenitentiz &

a hi

Notandum

» baptifmi omittatur particula ego.

j !

» eft etiam , quod fi verba effentialia formz Sa-

ia

» cramentorum mutentur in alia, idem tamen fi-

Vg

!

» gnificatum retinentia, ex genere fuo non effe,

Non

gbf

"

» nifi peccatum veniale feclufo fcandalo.

yoipe

|

., definam hic apponere verba Sylvii, qui ait:

jl

», Qui ex induftria profert corrupte, aut mutat

at

»» Verba forme, peccat mortaliter , fi corruptio

»

N

i

!

gt

», Vel mutatio fit notabilis, etiamfi folum acciden-

», talis, venialiter, fi parva. lItaille. Unde ex his

i

X

,Wü

D. ZAmort Tratt. de Legibus.

,,*nO'

TRACTATUS

338

oD

)

, notetur, quam ridiculus fit

fcrupulus eorum,

N

g

nem verborum confecrationis non

400 l

» qui fi ad fi

V

» proferunt, M. valde deftinte, & illud, T. quod

D

jil d

, in verbo, ef?

, reperitur, putarent, fe non confe-

s uinà

, craff

e

,cum

hzec mutatio nullius fere momenti

(ida

»

?

l

5, fit.

Refol. 40. An in conjun&ione materice &

:

j

ajizd

,forme Sacra

mentorum detur parvitas materiz,

g

UE

, Videtur nega

tive refpondendum ex fententia

m

,; Do&or

um.

Sed ego puto non requiri ad ve-

iy

Sacramenti coexiftentiam materie &

ï

E-

, ritatem

M

Qu

, forme,

fed fufficere moralem conjunctionem,

iM

ff

d

um

FR

,» quod opti

me intelligi poteft, fi verba parum di-

m

,ftentàmateria. Refo.41. An in forme verbo-

Mu

,5 TU

m interruptione detur parvitas materiz ?

du

fpondeo, affirmative, licet, ut dicit Nugnus,

476

u

5 TT6V

erentia intervenire poffit alienis verbis in-

u

» terpolan

do verba forme. Refol.42. An in le-

brorum hereticorum detur parvitas

E

,, &ione li

n

? Negativam fententiam tenet Tole.

, materie

d contrariam fententiam tenendam ef-

nita

,; tUS.

Se

us hm

», feputo. Sanchez, Duardus & alii (Layman. l. 2.

ipro

$U

) extendunt hanc parvitatem materiz ad

H

ntegram paginam libri in folio impreffi.

mpe

, unami

[ ü fer

,, Refol. 43. Si quis per unum vel plures dies re-

ytriet

,, tineret librum prohibitum, non incurreret ex-

vopit

communicationem Bulle Cenz vel Indicis.

.;Docui, effe materiam parvam in au-

vt

, Refül. 44.

nähtülfl«

95

ditione Miffe,

fi audiatur Miffa poftEvangelium

di&um. Refol.45. Nugnus ait: res certiflima

t

?5

» DN

» eft

, quod non dicere unum Kyrie eleyfon eft levis

Ego puto, quod etiam in recitatio-

s F

, materia.

Et ideo

m

|

|

ne Canonis detur parvitas materiz.

d omit-

L

, Coleftinus in Theol. Mor. afferit; quo

ET

J

|

DE LEGIBUS.

339

WUPH]M;

,,tens voluntarie credo, vel Gloria in excelfis non

At

,. peccet mortaliter.

Idem putat de omittente

&iuuA] !

,in canone nomen alicujus Santi, vel tempore

i

, Pafchali ea, quz interponuntur in Communican-

Ita

B

, tes, aut in A&ione, . Hanc igitur oblationem.

,; Celleftinus, quod ego ipfum ante docueram.

i!IOHF li

ii

It

,» Similiter die.non effe nifi veniale, ceeremonias

DI

, aliquas, quz inter principales non numerantur,

LU

, ine contemptu praetermittere, v. g. omittere

1

, crucem aliquam, manuum elevationem, pecto-

N

,ristunfionem. Lugo etiam fentit, non pecca-

t

Afif

, re mortaliter facerdotem celebrantem folenni-

Átr

,ter, qui Epiftolam vel Evangelium, quodà Mi-

» niftro cantatur, non legit. Refol. 46. An in ca-

» ibusrefervatis, & inexcommunicationibus de-

cisz

Vvl

, tur parvitas materie ? Refpondeo, affirmative;

I

u

Y

, quia modicitas rei ficut excufat à mortali, ita

, etiam excufabit à refervatione, v. g. modicitas

AU D

iil

|

» rei fubtra&e in Ecclefia, ficut excufat à pecca-

», to mortali facrilegii, ita quoque à refervatio-

Md

», D€.

Item fi paucis alloquaris Monialem, non

,incidis propterea in excommunicationem la-

Dd

i

[l/nmm

» tam, & per confequens talis allocutio non erit

», cafus refervatus.

Et ficut datur parvitas ma-

|

MU

,, teriz inexcommunicatione, fic etiam danda eft

ynerd

»inaóctionibus, quibug irregularitas incurritur.

y ü l

, Ideo ratione parvitatis materia: excufandus eft

mpan'ï-,

,, ab incurfione irregularitatis, fi quis reo dicat,

yli

, ut afcendat alterum gradum fcala.

Refol. 47.

[l

;; Notandum cum Duvallio, folum Deum in levi

L

, materia poffe ad mortale obligare.

Refol. 5o.

Ti

»; Quid fi Confeffarius pro mortalibus imponat

qutta

, levem penitentiam, & in eaintendat fub mor-

j

Ü

2

», tali

$49

TRACTATUS

Aiph

,, taliobligare? Refpondeo; id nunquam de eo

w/vd 53

», effe prefüciendum, nifi id exprimat.

An pof-

m m

»» fit quis vovere in materia levi fub obligatione

nWy

, lethali?. Égo teneo, quod quantumcunque ve-

i

5, lit legislator ad mortale obligare, fi materia fit

,» exigua, non obligabit fub mortali,

Hoc fup-

mo['&le.

,,tesle*f

»» pofito fic argumentor: Legislator in materia

; levi non poteft obligare ad mortale.

Sed vo-

um

j

, vens obligat ad inftar legis.

Ergo neque vo-

i

, Vens in materia levi poteft fe obligare ad mor-

y

ii

, tale

Refol. sx. An poffit Confeffarius impo-

, nerepoenitentiam levem fub mortali? Affirma-

D

Sed communiter con-

; tivam docet Sancius

i

,. trarium docent Doctores, afferentes, non im-

u(ärlïä

w IH |

» plentem levem peenitentiam pro folis veniali-

», bus, vel mortalibus delinquere tantum venia-

Jl

J

5» liter.

Refol. 52. An plures materige parvg coa-

, lefcant in materiam gravem? Cum DoGoribus

[| uv"

»» dico, comedentem fxpius die jejunii violare

m.L.Pf

»» Jejunium ultima illa comcülone, qua& ad nota-

j "

Secus dicen-

s. bilem quantitatem pervenit.

p

, dum, fi diverfis jejunii diebus parum aliquid

sl

; comedas.

Dico fecundo, fi intemperantem

at

» Cibum fumas, & ultima comeftione agnoícas,

d

