ta à Chriftianis inter Ethnicos , velà catholicis

j

( duj

ciuti, *

inter hereticos cederet in contemptum & igno-

miniam noftre religionis.

Ex moribus enim

T

" u

com

»

|

154

TRACTATUS

;sPONDE(

communitatis ducitur prefumptio pro vel con-

tra religionem,

at E

»:».;Jalem phm

QuzxRITUR 3. An leges divine obligent

;m[mm i

cum detrimento vite , aut gravi detrimen

-co ho-

4 0igd

noris, & bonorum ?

RESPONDEO I.

s n

Leges divine circa ob-

je&a neceffaria neceffitate medii ad falutem obli-

snundd

Voco autem

alund.

gant cum detrimento etiam vitz.

neceffarium neceffitate medii , fine quo etiam in-

PUR

t

vincibiliter ignorato non poteft obtineri falus.

Ratio eft, quia falus animzfaluti corporis pre-

sf

ponenda eft. 'lale medium eft profeffio & ado-

jpri,

ratio unius Dei remuneratoris bonorum & vin-

p

dicis malorum.

st v2 Y

]

REsPONDEO 2.

Leges divine circa me-

l

g

xln n

dia moraliter neceffaria ad obtinendam falutem

eternam obligant faltem cum periculo vite &

s.

Mi m

jacture bonorum. Ratio eft, quia morale pe-

riculum amittende falutis &terne eft infinities

v g

majus malum , quàm peniculum amittende vite

petidibur

& bonorum.

oefez at

ResPONDEO 3.

Leges divine circa ob-

11 Drot

jecta moraliter neceffaria ad promovendum in-

tt Pl

gens irreparabile emolumentum vel precaven-

Ti hpj

dum ipgens detrimentum divine glorie in pu-

t M

blico religionis negotio obligant etiam cum pe-

Vr

riculo vite & ja&urz bonorum. Ratio eft, quia

0 anfe

publicum & generale religionis certum bonum

tlbrip a

ex fenfu communi nature preponendum eft bo-

sf h

no privato alicujus membri communitatis ; prout

emvetiam Yi

patet ex dictamine naturz jubentis , ut manus

hn d

vel brachium exponatur p

-

rp fecuritate totius

I ul

corporis.

W N

RE-

DE LEGIBIUS.

I$5

MTM

RESPONDEO 4

Leges divinz circa obje-

€&ta moraliter neceíflaria ad avertendam ruinam

Sdl,z

l!g

fpiritualem plurimorum certam vel ad averten-

li

"

ï

uoh

)

dum juftum contemptum pubiicum noftre reli-

gionis obligant etiam cum periculo vite & ja-

dwmæ tl

&ure bonorum.

Ratio eit, quia ingens emo-

linsi

lumentum divine gloriz p.oprlæ vite antepo-

. Loco;r

nendum eft.

TE QUoe

RzsPoNDEO 5. Leges divinz circa obje-

Wi

&a nec moraliter neceffaria ad falutem propriam,

lr

necad ingens publicum emolumentum divine

hf

glorie, fed tantum requifitaad melius effe pro-

WT

prie falutis aut divin& glorie non obligant cum

Ratio

periculo vite, vel jacture bonorum.

11 (f T

eft, quia ab exemplis San&orum judicio Eccle-

ittdtn

fix laudatis conftat , eos ita fenfifle de bonita-

Wl

te divina

Sic dabatur quidem lex divina fan-

quumiy

&ificandi diem Sabbati, adeoque abftinendi ab

od t

"u

armorum ftrepitu; non tamen pro cafu , quo

r m

periclitabatur vita ex aggreflione hoftium , vel

quo effet extrahenda ovis deputeo ahoqum peri-

jntett o

tura , prout defumitür ex libris Machabeorum

Rn Y*

& ex Evangelio.

Sic etiam datur lex divina

ia

fufcipiendi baptifmuminre , & exterius profi-

tendi Religionem. veram.

Nec tamen Jofe-

j hg

L eun t

phus Patriarcha in /Egypto , aut Moyfes in aula

Vupsd

Pharaonis ante annum zetatis quadragefimum ,

g t

nec Eftber in aula Affueri profitebantur publice

Qnent

Religionem Judaicam , quam colebant; quod

ipfum etiam Nicodemo, qui clam no&u venie-

Qu

UP

bat ad Chriftum &c. Differebantenim fuam pro-

feffionem publicam in tempus ,

quo id exigebat

f Qu

neceffitas Religionis & generale emolumentum

ingens

|

156

TRACTATUS.

ingens divine glorig. Sic etiam erant multi

occulti Chriftiani in aula INeronis , Diocletia-

jn iif

nj, & Juliani Apoftate.

Caxterum qui ejusmo-

a d

difunt, v. g. inter Turcas vel bereticos, te-

; d j

nentur tamen fuam profeffionem fidei edere pri-

02 depgndffl

vatim coram uno vel altero tefte, fi quem ha-

bere poffunt, Catholico, & fervare precepta,

us

que fine vite periculo, vel jacture bonorum

yiles

fervari poffunt, prout di&um eft in tra&. de

) i

fide.

ilun 4

QuzRITUR 4. Ànleges Ecclefiaftice, aut

lm i

Civiles aliquando obligent cum detrimento vi-

v

t»,' vel ja&tura honoris & bonorum ?

qin ii

REsPONDEO x. Obligantetiam cum detri-

ajín, d

mento vite, vel ja&ura honoris & bonorum,

pabérmte o

quando alioquin irreparabile ingens detrimen-

Ti

tum Religionis vel Reipublice evitari non pot-

g g

eft. Ratio eft, quia quodlibet Corpus natura-

yapliati

le & politicum re&e fert & ordinatja&turam mem-

1023 l

bri non neceffarii ad confervationem totius aut

£m Dotl

praefervationem à malo eminenter majore irre-

16, (u0i

parabili.

Sic & Chriftus Matth. s. v. 29. dicit :

tunoda,

Si oculus tuus dexter [candalizat te , erue eum ,. & pro-

nb p

jice abs te.

EKit fi dextra manus tua [candalizat te, ab-

& m l

[cinde eam ,. & projice abs te.

REsPONDEO 2.

t

!

Obligant etiam cum peri-

culo vite vel jacture bonorum, quando alio-

ïaafztioneSupt

(

quin equale periculum ingentis detrimenti irre-

O V

parabilis in Religione vel Republica evitari non

polcn

poteft. Ratio eft, quia itapofcit ordo charita-

ltuom

tis in quovis corpore naturali vel politico.

]

Utrum vero damnum fit

m

REesPONDEO 3.

j i

revera totius Religionis aut Reipublice ? vel an

fit

at

DE LEGIBUS.

157

Tüts

]

d

fit tantum membri notabilis ? an fit damnum enor-

M:

me? an fit irreparabile? an damnum per füi ex-

N

u

W

EM

pofitionem poflit certo impediri ? an non fit equa-

i

lis fpes damni impediendi a/is mediis vel alio tem-

t

|

M

"M

[

gore? dependet ex prudenti eftimatione omnium

circumftantiarum.

; HE'UE pr(,

j

TM

REsPoNDEO 4. Leges Ecclefiaftice vel

Civiles non obligant ad evitandum contemptum

"ETA

vel damnificationem Religionis aut Reipublice

folum £ranfeuntem ac facile reparabilem cum gravi

&deüafb'cæ,;

It

damno fortunarum.

ld probatur ex fenfu &

Sic enim non tenetur audire fa-

ing!

praxi fidelium.

B

crum die fefto, vel jejunare, aut abítinere à

carnibus, qui id fine gravi damno, vel pericu-

hEm

lo obfervare non potett.

Y and

REsPONDEO 5.

Quando autem transgref-

d m

fio legis vergeret ad generalem abufum ftabilem,

".mesm'».u;u-

l

Ü

prejudicantem bono Religionis aut Reipublice

notabili, Leges Ecclefiaftice ac Civiles obligant

D ïm

eum notabili damno autincommodo.

Sicenim

p at

'iE

ex eo, quod cibi efuriales fanitatem alicujus in-

jii

commodent, aut fine notabili difpendio rei fa-

m

miliaris comparari non poflint tempore quadra-

g d

gefime, non licet feipfum propria authoritate

eximere à lege, fed opus eft cognitione & di-

[ i.

fpenfatione Superioris in cafu exemptionis dubio.

N

QuzniTUR s. An Leges obligent ad non

T

ponenda vel removenda impedimenta ad obfer-

lii

vantiam legum ?

RzsPoxNpEo r. Cum Palao.

Leges natu-

fs

rales obligant per fe.ad removenda omnia impe-

yd po'lilf.,*-»/,

vuo i

dimenta , obítantia illarum executioni; atque

ad ponenda media, neceffaria adillarum execu-

;ipubliæïf*ü,l

tionem.

158

TRACTATUS

tionem.

Ratio eft, quia, cum prudentia fit

jn W

du

ratio feu ordinatio mediorum ad finem, Legls-

4 etium

lator imprudenter obligaret ad finem, quin ob-

fdestet

ligaret ad affumenda proportionata medla ad fi

nem, inter quz fine dubio eít remotio & non

veniu d

pofitio impedimentotum.

Sic dum Lex natura-

sum ais

gem o

51'1

lis Judicem, Confeffarium,; Medicum &c. ob-

ligat ad recte obeundum füum Officium, eoipfo

qpi t

ais

illum obligat ad comparandam fibi fcientiam fuf-

ficientem.

Sic etiam, duin lex naturalis obli-

n

nCOE

iv

gat ad officia cuamatls chriftiane erga proxi.

mum, v.g. ad eleemofynam, vel corre&tionem

Q ü E

niandi h

fraternam ; obhgat fimul ad ponenda media &

removenda impedimenta pro executione hujus

sui, d t

mandati, nifi videlicet concurratalia difficultas

nridim, d

extrinfeca fufficienter excuíans à pofitione mes

i o

diorüm, vel rfemotione impedimentorüm.

lmmw a

RLspomeo

Idem dicendum circa Le-

Mmu ti

ges Ecclefiaficas & Civiles.

Ratio eft; quia

hi, df t

prudentia legislativa etiam in Legislatore Eccle-

fedimentun

fiaftico ac Civili poftulat, ut obl igando ad fineii

t pentüln

obliget àd media, inte? quz eft etiam remotio

V00 DACCAIDI

impedimentorüum , nifi concurrente difficultate

, Vetat0né

extrinfeca in remotioné impedimentorüm pró

indin d

tali circumftantia & cafu deficiat obligatio ipfius

n

legis.

Hinc verum quidem eft ,

quod artifex

ii Qu

vel agricola rion teneatur ab[hnere à labore fic-

COT

que tollere impedimentum jejunii in Quadrage-

"n tj

fima ; nec itinerans tenetur abftinere à fatigofo

itinere, tanquam impedimento jejunii, fed in

*Um[] vOI

Birns

tali cafu lex non obligat ad finem & deobligat à

mediis, fed pro tali circumfítantia deobligat;

ITR

anw.

feu potius iion obligat ad ipfum finem, nempe

jeu

'MDE(

DE LEGIBUS.

159

1 Wznn

Wi

jejunium.

Econtra quandocunque lex pro tali

h

cafu & circumftantiarum complexo obligat ad

^WL)

finem, etiam obligat ad media.

Sic 1. Cum o-

UH

1

mnes fideles teneantur audire facrum die feftivo,

l & l

u

füperveniens huic pr&cepto deli&um habens

(Up]s

l 1*1

&j

annexam excommunicationem non tollit obliga-

lt

Jiig &

tionem in excommunicato tollendi, quandoque

fieri poteft, excornmunicationis impedimentum

liíi lcenm

ad audiendum facrüum.

I t

2. Quamvis fümptio me-

dicinge excufet ab aüdiendo facro, fi tamen fine

IW W M

incommodo poffit differti fumptlo medicinz, da-

OII &"gr:

tur obhgatlo differendi medicinam.

5 Quam-

!j

vis carentia Breviarii excufet à recitatione Bre-

j

)l

H

viarii, datur tamer obligatio fibi procurandi

j

Breviarium , vel amiffum inveftigandi,

fi fine

u

(s

"

£ravi damno vel incomrmodo fieri pofft

Á-

Quamvis moralis impoteritia excufet ab audien-

W

do Sacro, & in ebrio réperiatur talis impoten-

Mi

—

J (

tia, datm támen obligatio non ponendi hoc im-

l

pedlmentum inebriationis , ubi poteft przvi-

deri periculum.

5. Idem dicendum, fi ex alia

fl

0

aCtione peccaminofa, v. g. ex fumptlone cibi no-

m&u

It

fe im-

civi, venatione. &c. previdere poffit

nmm V

pediendum à recitando Breviario, audiendo Sa-

6. Idem dicendum de

ii

cro, fervando jejunio.

4d

du

eo, qu1 in Quadragefima fme motivo vincende

Is

It

gravis tentationis non voluntaris in caufa petit

debitum conjugale & exinde fe eximit à fervan-

p (

A

do jejunio.

Monftra funt opinionum, qu& in

]

hac re Palao pun&. 21. n. 3. nimis tepide refutat

v

QUXERITUR Ó

Ex quibus indiciis poffit

(l

colligi

an fit gravis vellevis obligatio legum ?

"

N

RESPONDEO.

Id de(fumi poffe 1. Ex T -

nj

NORE

160

TRACTATIUS

Q«;,;mb'ï

NORE LEGIs. v. g. fi adio prohibeatur tan-

"l

quam abominatio , tanquam /celus, autcrimen, vel

Hezc

gg.i'zsyow

in virtute obedientie, vel fub indignatione Dei.

p MagU'

enim malitiam gravem indicant. 2. EX NATU-

g, quei

RA OBJECTI.

Utrum videlicet petat prohibe-

genis

ri füb gravi, tanquam impeditivum boni com-

ydyaur ;:1*.

munis in re gravi, velpetat precipi tanquam

medium neceífarium pro confervatione boni

yne p

NU

J

communis, qualia funt homicidium, adulterium,

furtum. &c.

3. Ex gravitate pene, que infli-

fan t

gl

gitur.

Neque enim pro levibus. culpis ex fuo

Valde

y friri

genere re&te infliguntur poens graves.

Vg t

autem abfurdum efít, excommunicationem minorem

& Interdi&tum habere tantum pro poena levi, cum

i fibtit

Canones penitentiales ea tantum ftatuerint pro

Qvamm

dne n

culpis gravibus, prout oftendi in Tra&. de penit.

DW

4. Ex communi fenfu Do&orum infignium circa

Hi enim foli prafu-

teyedit

leges naturales & divinas.

muntur habere notitiam traditionum & lumina

Vab m

5. Ex communi fen-

tn, sd

fuperna eatenus requifita.

fu fidelium & praxi timoratorum circa Leges pu-

Quaum

re Ecclefiafticas & Civiles.

Hic enim fenfus

BUYTO)

format confuetudinem, cui, fi rationalis fit,

F&4])

accedit confenfus legalis Legislatoris Ecclefiafti-

fyintm

ci, vel Civilis.

p

(

$. VIII.

: pretmy

*tt f

De Interpretatione Legum , & Epikia.

Onem q

UXRITUR 1. Qnuid fit interpretatio legis ?

lueoyy

'

RzesPoNDEO. Interpretatio legis eftra-

I* Cony

'.ïleg

tionabilis de mente Legislatoris ex variis conje-

Qs Dj

tj vlf

&uris du&a prefumptio.

Qvuz-

Mi

j

DE LEGIBUS.

IÓI

Wn,

QUERITURIQ. Quotuplex fit interpre-

T

tatio ?

Min) ;

RESPONDEO.

Interpretatio E[ï triplex ;

It M

jrivata, Magifiralis, & autbentica.

PRIVATA

M

dicitur, qu: fumitur ex proprio vel alterius vi-

tlnum lii

m

riprudentisjudicio. MAcrsTRALrIS vocatur,

Wt

ün;;

que ducitur ex communi fenfu Doctorum eru-

lat j

ditione , pietate, & authoritate infignium. A u-

ittdig

THENTICA eft, que fit ab eo, qui habet po-

pænæ) q"t l

teftatem ordinariam vel delegatam obligandi ad

TU

modum legis conformiter ad mentem interpre-

2 p f

tis.

Sic Prefe&i Provinciarum, & tribunalia

DI T

aliquando folent habere poteftatem delegatam

oD

obligandi fübditos ad fuas declarationes legum.

tlteity

QUJERITUR 3.

Quse & quot

Vr o

pia bone Interpretationis ?

Fnt princi-

hii

RESPONDEO.

Tria funt principia bonz

interpretationis.

. Ténor ac proprietas verborum.

jeit p

j t

2. Subjetta materia, feu, ut alii loquuntur, /üb-

]raus

D

"

:faü

fivatum. . 3. Intentio Legislatoris aliunde nota.

gtl

QuzRiTUR 4. Quid fit Epikia?

RESPONDEO.

Epikia vocatur benignain-

Bj o

T d

terptetatio legis pro particulari circumítantia

ais d

prefumptive non pr&vifa, aut comprehenfa à

lege ?

QUJRITUR 5.

Quis verborum tenor pa-

riat prefümptionem pro rigorofa obligatione

u

precepti feu legis? Ec quis folum fundet pre-

!

Ü

!

fumptionem confilii aut exhortationis ?

RzsPoNDEOo . Adobligationem precepti

D

l

feu legis communiter referenda cenfentur hec

i

verba: Precipimus, imperamus, jubemus, manda-

t exmä—'

mus; velifta: Probibemus , inbibemus , vetamus, in-

lct

L

terdi-

Ó

D. Awmort Tratt. de Legibus.

Y

|

162

TRACTATUS

zerdicimus.

Ítem verba «quipollentia: Zenean-

m pecwliï

g;þzl'nationw

tur ommes ; obligentur ommes; memüni liceat; memo

t ambigü

polfit &c.

RESPONDEO 2.

Verba ad rigorofam obli-

j um

;;, u

gationem praecepti , vel folam rationem confilii,

exhortationis, aut dire&tionis indifferentia ac

, 09

dubia à multis authoribus habentur iíta: Jolu-

jvd a

mus, decermimus , ordinamus ,. [Latuimus ,. bortamur ,

ul

Imo ad ver-

yis vt

fancimus ,. intendimus , innovamus.

ba dubie obligationis ab authoribus etiam tra-

yena dl

pamad

huntur ea, que fünt modi imperativi; cavete,

facite , abflineant ommes, nemo audeat; ltem hec

i gl

tinr: M

verba: debent, oportet, in quibus volunt folam necef-

fiatem boneflatis aut debitum congruentie importari.

vig i, d

feosD

Verum he authorum expofitiones ex larga pro-

babilifmi pharetra defümpte videntur.

Certum

d n

enim eft, modum imperativum in Conciliis &

:jmmr.z*.'m*

Bullis Pontificiis ordinarie importare legem ri-

icg a

Tyomr

gorofe dictam.

Sic in Concilio Tridentino,

Seff. 13. C, 5. & 7. ubi facerdotibus peccato

tl i

mortali obftri&is, fi premiffa fola contritione

agilitor a

in defe&u confeffarii celebrent, injungitur con-

qem 2nn

feffio fine mora his verbis: Si necejfitate urgente

& du

facerdos absque prami[Ja confe[Jione celebraverit , quam

t p

primum confiteatur.

Etin his verbis tantum im-

1 ob

portari confilium, non preceptum, damnatum

"i hp

eft ab Alexandro VII. in fequenti propofitione

, f t

Mandatum Tridentini fattum Sacerdoti facrifi-

38.

ïl-?gllm, [j

canti ex nece[fitate cum peccato mortali confitendi quam-

Sic etiam in-

Tdtfge

primum eft confilium , mon preceptum.

BX

dubitatum eft , preceptum importari in Decre-

Tl qm

N

M

to Clementis VIII. de cafuum refervatione, ubi

i

dicitur : Caveant diligenti]ime , ne ea notione, quam

Qd S,AI

de

!

)

DDELEGIBUS.

163

Püuem: h

H

de aliorum peccatis n confe[Jione babuerint , ad exterio-

rem gubernationem utantur.

Itaque nimislaxe fuünt

F

d

prefate ambiguitates authorum: atque illi ter-

mini, volumus, decernimus , ordinamus , fZatuimus ,

I

I

fancimus , caveant , abflineant , nemo audeat , debent ,

oportet, & modi imperativi in fcriptis legislato-

EU

rum vel collectionibus legum contenti univer-

Ut i

fim ad legem potius, quam ad confilium hone-

!d

ftatis referendi, nifi aliud conftet ex fübje&ta

VOU t

materia, vel ex intentione authoris aliunde nota,

It

QuAZRITURÓ. Quid fuperaddant iegi illa

aàt; ln

verba, quz in nonnullis conftitutionibus repe-

Wlyige

riuntur: Precipimus in virtute obedientie ; fub indi-

gnatione Dei, vel Apoftolorum Petri & Pauli?

:

J e;.»-xga

]

RESPONDEO.

Illa verba fignificant inpri-

a. Q

mis animum certum graviter obligandi, fecundo gra-

LUgl

vi[fimum motioumnlegiss tertio exce[fum quendam ma-

at

litie €? pene in transgreffione legis.

"

l]

ExciPiTUR, nifi ex fubjecta materia legis

coligatur alia intentio Legislatoris. NNam fi

Ti p

A

Legislator hos terminos non referat ad unum

q

aliquem. a&um particularem ac determinatum,

"T

fed ad aliquod integrum corpus legum feu fta-

i

tutorurà, przefuümendum eft, eum non vel.

p

jj m:

le fub obedientia & obteftatione divini judicii

, t

graviter oblipare ad fingulos Statutorum arti-

culos, fed tantum ad fübftantiam totius corpo-

a^

n

hi

ris legum, ut videlicet à Superioribus urgeatur,

[

J

"

& à fubditis fine contemptu formali vel interpre-

i

tativo cuftodiatur.

i

Id patet ex fequenti Brevi

Ht

il

Apoftolico, quod affervatur in Collegio Ger-

npom

m

r

manico ad S. Apollinarem Romz.

fó

"J

129

Breve

164

TRACTATUS

«ïW Pfæ,h

m

Breve Declaratorium Gregorii XIV.

"m

quo declaratur, quasdam formulas prece-

4 d um

ptivas in Conftitutione Gregorii XIII.

gi; n

non obligare füb pena pec-

P o

cati.

j Sudt

T

Gregorius PP. XIF.

iv f

l

ILi

*

d

perpetuam vei memoriam.

Expedit interdum ea,

qpt

que per Romanos Pontifices, licet origimis [ue

ii

!j

J

initio provido con[iio flatuta funt, ad confcientiarum

qü

Jirupula | removenda aliquantulum | moderari.

Sane

ul d

cum alias Fel. Record. Gregorius Papa XIIT. Pra-

dece[Jor nofler ad felicem dire&tionem €9^ profperum

p

Qu

gubernium Collegii Germanici de Urbe à [e pridem

i Mi

W

"

f'

|

ereti, iliusque Zlumnorum , Superiorumque & alio-

M

d

rum ibi degentium provida Confideratione pro[piciens

l:;

:

(

ïi&mrä

T

nonnullas vegulas, con[litutiones , €9' ordinationes il-

DN

lius Collegii repimen concernentes fuas Litteras Ka-

fim, Di

lendis Aprilis Pontificatus fui amno. duodecimo datas

w Pfain

ediderit, quas ín virtute Santte Obedientie , & fub

octeflatione divini judicii, cen[cientiam quoque ipftus

st nf

Collegii Re&oris defuper onerando oberoari precepit ;

ac alias, prout im ipfis Lütteris continetur, cumque

UENTU

ficut accepimus , ex boc tam Superiorum, quam Sub-

tretn

9.

ditorum snentibus fcrupulus generetur, me ommia im

dicis ILitteris contenta, que plurima [unt, €9 mi-

ltsoy

mima, ad peccaii penam obligent.

INos ommem fu-

i

jper premi[fis dubitandi materiam . precidere , fimulque

LAnd

con[cientiarum Re&toris, & Collegialium perfonarum

di&i Collegii Securitati con[ulere volentes ac Littera-

ii

", D

vum pradiarum temores profentibus pvo fujfWcienter

expre[fis babentes, iotu proprio C9' ex certa no[tra

Tif

fcientia

DE LEGIBUS,

165

Jüientia per prafentes. dutboritate "dpoflolica decerni-

Jïïgüm Xl

J

mus ac declaramus; Preceptum €9 *verba pradida

D ]

ARA

ac alia in eisdem Litieris contenta ad peccati pemam,

Jrege

"

li

nifi im bis tantum , que ex [ui matura peccatum in-

J ]

ducerent-, ünime obligare ; meque ipfus Gregoriü

Prodece[Joris moftri «oluntatem fuiffe, ipfos Superio-

ves €$ Subditos ex bis peccati ponam incurrere ; fed

]

eo patto Con[litutiomam 69 Ordinationum prafatarum

[/^]

obferoantiam ar&iori fiudio illis commendare, ficque

Mi

INon ob-

[j

deinceps ab ommibus interpretari debere.

,'U

[

Jflantibus predi&kis Littevis , ac alüis Confüitutionibus

& Ordinationibus Z4poflolicis ac ditti Collegii Sta-

tutis, &? Conuetudinibus , etiam juramento & 4[o-

m

! lm

[lolica «oel alia Zdutboritate voboratis , ceterisque con-

Hortamur autem in JDomino

pim

trarís quibuscunque.

eosdem Re&orem ,. Superiores , &$ Collegiales perfonas

L

t pl

Collegii praditti, ut bujus Declarationis pratextu Or-

dinationum preditiarum obferoantiam mec ullatenus

L

[

velaxent , meque wninori quam antea [ludio comple-

&antur.

Datun Rome in Monte Quirinali fub an-

MM v»

/)

"H

6]

L

mulo Pifcatoris die 29. May

M DXXXXI. Pon-

tifiatus noflri anno primo.

-

M. Veftrius Barbianus.

rj

r

QuzniTUR]7. Quales foleant tradi regu-

W*w ü'lTL' H

l& interpretandi leges ?

( 9

m

RESPONDEO.

Poffunt tradi fequentes re-

n

JA h

N

gule, à communi Do&orum receptz.

j

1. Non eftrecedendum à proprietate verbo-

rum Legislatori fynchrona, nifi manifefta cogat

il

neceffitas. Dixri, Syncbrona, quia ufitata ver-

borum fignificatio, ficut mutatur fucceffu tem-

2 u

3

porum,

t

166

TRACTATUS

je

porum, ita ex ufuillorum temporum, quo edi-

ta funt, fumi debent.

; h

i-

TE

'

2. Datur fufficiens neceffitas recedendi à pro-

m

prietate verborum, quando alioquin fruftrare-

tur finis legis, aut fequeretur manifefta abfurdi-

yfafict

tas, Addunt DoGores; etiam tunc poffe re-

cedi à proprietate verborum, quando alioquin

;ordinï 'J

fequeretur antilogia feu oppofitio legum. Ve-

Ts

rum id non eft concedendum, prefertim quan-

217

do leges nón agnofcunt eundem authorem, pro-

5. ]fJ 1" f

1

ut contingit in Corpore Juris Canonici & Civi-

v

lis. Facilius enim eft, ut diverfi Legislatores

y f

i

ab invicem fcienter vel ignoranter diffentiant,

nu jd

quam ut recedant à proprietate verborumin fe-

st

rendis legibus.

Imo, cum idem author quan-

frgm, v

doque non fatis memor omnium füarum expref-

d t

fionum à feipfo variet, etiam in eodem Legis-

d d

latore, fi multa & diverfis temporibus ab invi-

mud,

cem remotis congelfferit, prout in Juftiniano

contigit, facilius concefferim , eum variarein

st vt

t ob

modo legum, quam recedere à proprietate ver-

borum.

f pm

RURT

3. In legibus peenalibus mitior interpretatio

teu C

facienda. qff.

Ita habetur Regula 49. de Reg.

t d

Jguris in.6. — In penis bemignior interpretatio efd. fa-

if

cienda.

Hoc tamen intelligendum, nifi alioquin

d

per benigniorem interpretationem inferatur vis

1]

proprietati verborum, aut nifi notabiliter mu-

1 At

tiletur finis adequatus legum; aut nifi appareat,

benigniorem interpretationem opponi bono

m lt

communi & intentioni Legislatoris aliunde

, ]

nota,

nb

4 In

DE LEGIBUS.

167

ET

A. In faoorabilibus ampla interpretatio e[ fa-

cienda.

Ita habetur Regula 15. in 6. de Reg. Ju-

ären] ,

ris.

Odia reflringi & favores comvenit ampliari.

huq

Hoc tamen intelligendum, nifi extenfio favo-

If

ii

1

ris creet periculum bono communi, difciplinze

IN

LT

Ecclefiaftice , decori univerfalis Fcclefie , re-

QU i

&o ordini ftatuum preftabilito, aut juribus ter-

ij ]egum'

tii, que omnia raro abfunt à legum favorabi-

Wt

Tij

lium ampliatione.

Of BfD,

s. In dubio ea interpretatio f.

[

cienda ef], ut

L0

Ü

t

ves potius oaleat , quam pereat.

Ita habetur l.

$, lego 2T-

Ubi efl. ver-

l 'e,

34. tit. s. ff. de rebus dubii

[j

borum ambiguitas, valet, quod attum efl. Exem-

n

fi quis faciat legatum £cclefie ad

EU Q

plum ponitur ; 1

vel Petro

|

A

"

D

B. Virginem , vel Magdalen pauperi ,

d

Friburgenfi,

& fint due Ecclefie, vel perfonz,

| eqüem l

Non enim affe-

n

"

vel urbes ejusdem nominis.

Y

H(Q

rendum eft, hoclegatum neutri deberi, & le-

W

j

Vi

ll

gatum vel tradendum illi , ad quam legans refpe-

xit probabilius, veljus dividendum eft.

od

i

v

6. Legum anteriorum per leges pofTeriores

corre&tio "viranda efl, ubi mulla cogit nece]fitas.

LUl

Ita habetur C. cum expediat , de elettione in 6. Cum

i d

expediat. concordare jura. juribus , &g eorum correttio-

»,mm j

nes , fi fuft

ineri valeant, evitari, declaramus , decre-

i, d

zalem. Innocentii I1I. abrogatam non fequen

$ Concilium

Generale.

n i

Iho)

d

a

7. Nontantum leges antique per leges novas,

D

féd etiam lege

$ nooc per leges antiq

uas interpre-

l

Ita habetur 1. r. tit. 3. fF. de legibus

Y

zande funt.

;s

leg. 26. & 27. &28. ubi fic habetur :

INon eft no-

4

vun,

p

168

TRACTATUS

Jin

vum, u priores leges ad pofferiores trabantur , fed &

r

pofieriores leges ad priores pertinent , nifi conirarie fint.

" 4

f

ch

8. Quando una lex eft explicatioa. alterius,

,-;"»'k

p[urimm

rlb

omnes. hmitationes , reflrickiones , extenfiones , re-

«t

lationes &c.. que pertinent ad unam , pertinent

giji, f

!

etiaim ad alteram , mifi aliud exprimatur.. Vaha-

a u

beturl. C 1.97.

Quiaantiquiores ieges ad pofleriores

fitft

trabi ufitatum eft, femper quafi boc legibus tne[Je cvedi

]i

Jj

oporiet , ut ad eas quoque per[onas , & ad eas es per-

n

hh

tinerent , que quandoque fimiles erunt.

Sic etiam Im-

M

ant

perator in authent. de fiiüis ante dotalia. Coll. 3.

[

tit. 6. declarat; easleges, quz conftitute funt

[/

QrL Til

de filiis ante dotalia inflrumenta natis, etiam

arumfinu

fubintelligendas in pofteriorilege, que traétat

glhntmic

de filis poft dotalia inftrumenta natis; addit-

gjt od

que, fe propterea prioris legis nullam feciffe

OO

expreflionem in pofteriore leges Cum omnibus

ts

manifeftum fit, oportere ea ,' que adjetta funt , per in-

Lerpretationem in illis valere , in quibus interpretati

) l/?gw

legibus fit locus.

hrindi

Qu RITUR $. Quales reperiantur Regulee

lab

in Jure Civili idonez ad interpretationem legum ?

qtinag

RESPONDEO.

Ex Jure Civili erui poffunt

dtmi Ü

fequentes, ad interpretandas leges bumanas ut

g n

plurimum idonez. Ád]leges enim naturales &

lh.

divinas, qu& rationem corruptam quoad fuos

LE

fines ut plurimum latent aut füperant, trahi non

!t, Mi

debent.

LT

t. Cafus prorfus. extraordinari, quos Le-

a Confi

i3) N

gislator. verofimiliter non fuiffet comprebeufurus

Tlitndos

lege ,.f de üis cogitaffet , prejumendi funt exempti

à Iege.

: T confn

DE LEGIBUS.

169

!l

[

à lege.

T

Id infinuatur lib. r. tit. 3. ff. delegibus,

ubi l. 3. fic habetur: SJura conflitui oportet in. bis ,

LTA

qua ut plurimum accidunt , non que ex inopinato. Et

]l.4. Ex bis, que forte uno aliquo cafi aceidere po[funt,

!

Af i

jura mon con[üituuntur.

Et 1. 5. d ea potius debet

)

TR

aptari jus , que &2 frequenter. €&? facile, quam que

D)

perraro eueniunt.

Et l. 6.. Quod femel aut bis exiftit,

pratereunt legislatores.

Et1.8. Suranon in fingulas

tl

hi '

MT

perfonas, fed generaliter. conflituuntur.

Et l. 10. Ne-

que leges, meque Senatus confulta ita. fcribi po[unt,

NT

L

ut omnes cafüs, qui quandoque inciderint , compreben-

—

"

| CUL

dantur, [ed fufficit ea, que plerumque accidunt, con-

du

!lt]

tineri.

Hac tamen ita intelligenda funt, ubi

circumftantie extraordinarie quoad fubftantiam

E TA

i

tollunt motivum generale & finem legislatoris. His

enim manentibus fingularitas rara circumftantia-

W W

M

I W

rum non impedit, quin cafus extraordinarius

Mu

n

l

comprehendatur füb lege generali.

ubl H

u

s

2. Leges ad ca[us confimiles aut pares, pra-

Jertim ubi finis boni publici idem efl., extendi debent .

!

nit

Ita habetur l. c. 1. 12.. Non. po[Junt. omnes. articuli

i

u

fingillatim aut legibus aut fenatusconfultis comprebendi ;

Jfed cum in aliqua caufa fententia eorum manifefla. eft ,

fl

[2

is qui jurisdi&ioni preeft, ad fimilia procedere, atque

jta jus dicere debet.

Et 1. 13. Quoties lege aliquid ,

ein w

yan

unum «el alterum introduttum efl, bona occafío e[l, ca-

tera, que tendunt ad eandem utilitatem , 'vel interpre-

at

iatione, vel certe jurisdi&tione [uppleri.

Itaque et-

iam Confeffarii, cum in foro interno jurisdictio-

h

fl

L

h

nem ab Ecclefia acceperint, obligando vel de-

) r

obligando refpicere debentad cafus, & fines le-

i

j

gum confimiles,

1

3. Be-

|

170

TRACTATUS

9 1HW

a. Denignitas in legum interpretatione eous-

n i

que Je&tanda eff , quousque tendit ad meliorem cu-

j firor

flodiam legum.

]ta infinuatur l. c. l. 18. Beni-

f, rejb'äu

gnius leges interpretande [unt, quo voluntas earum

confervetur.

, Nl l

4. In legum interpretatione non facile fuppo-

um

nenda eft corruptio textus , prajertim ubi etiam

';

ày r

Jppofita. corruptione adbuc. elucet. intentio. legis-

oni, I

latoris.

Ita infinuatur l. c. l. 19.. In ambigua vo-

iipii X

ce.legis ea potius accipienda eft Jignificatio, que «itio

al äi'.'lm;f

1

caret , prejertim cum etiam ex boc voluntas legis colli-

fniamio:

(

gi po[fit.

J

l

M

I Il

s. Ubi lex certa efl , ratio legis in controver-

Jfiam vocanda €? lex propterea mutilanda mon eff.

v*rmw [

m

Id infinuatur l. c. l. 20.. Non oinnium , que à majo-

s d

ribus conflituta funt , vatio reddi potofl. Et 1. 21. Et

RULUT

ideo vationes eorum, que con[lituuntur , inquiri mon

hm

oporiet ; alioquin multa ex bis, que certa Junt , fuboer-

H

Á

5?

"TAT

tuntur. Intelligendahec funt, nifi neceflitas co-

3 um

gat ad inquirendam rationem legis, quando du-

1 hp

bitatur de ejus extenfione ad cafus confimiles ad

uipiuf

paritatem vel identitatem rationis.

?0 hnj

6. Interpretatio legum ab antiquis unanimiter

m

M

recepta inutanda monef], — d infinuatur l. c.1. 23.

IMinime [unt mutanda, que interprelationem certam

2 nf

O

femper. babuerunt.

udaicum ? mecbamicum ef? ; tmordicus

hs

70

inberere particulis legum. contextu. mon. injpecto

ïïimur,lib.j

TL Setn

vel attento , - ubi- ex contextu. intentio legislatoris

3 u

manifefla e[fe potef]. — d colligitur l. c. ex 1. 24.

Inci-

DELEGIBUS.

171

Pf

M

Incivile eft , mif? tota lege per[pe&ta una aliqua ejus par-

T

/

'dt

ticula propofita judicare vel refpondere.

i J

M u

8. Favores legum, qui multis profant , nulli

olfant , veftringendi non funt. — Ycà habetur 1. c.

D)

].25. INulla juris ratio , aut equitatis benignitas pati-

[

tur, utque falubriter proutilitate bominum introducun-

iur, ea mos duriore interpretatione contra ipforum com-

[

modum producamus ad feveritatem.

Jam füperius

l

?

monui, hec vera effe, ubi favoris latitudo nec

D

Reipublice, nec Ecclefiaftice difcipline, nec

*

lil

cultui divino, nec faluti animarum prazjudicat.

Eodem modo intelligendum eft illud, quod 1. c.

Tit. 4« 1. 4. dicitur: JBeneficium Imperatoris , quod

à divina ejus indulgentia proficifcitur , quam pleni[Jnne

W.

!

n

interpretari debemus.

n

9. Con[uetudo legibus. confentanea €? coeva

optima legum interpres efT. — Ytahabeturl, c.1.37.

fl

Si de interpretatione legis queratur , inprimis injpicien-

dum efl, quo jure civitas retro in ejusmodi, cafibus ufa

kv

]

fuil[et , obtima enim eft legum interpres confuetudo.. V.t

1.38. Imperator feverus re[cripfit , in ambiguitatibus ,

a

que ex legibus proficifcuntur , confuetudinem , aut rerum

ferpetuo fimiliter judicatarum. autboritatem , 'vim legis

obtinere debere.

Drixr. Confuetudo legibus con-

gt

$i enim le-

ul

Jantanea , faltem quoad fubftantiam.

gibus confentanea non fit, non explicat, fed

,v;mWü Ü

abrogat legem.

?

10. Semper in obfcuris, quod minimum eft,

LE

fequimur, lib. so. Tit. 17. ff deReg. Juris Reg. 9.

II. Secundum naturam eft, commoda cu-

jusque rei eum fequi, quem fequuntur incom-

ii

moda, 1. c. Reg. 1o.

12. In

TRACTATUS

|

172

12. In teftamentis plenius voluntates teftan-

iW T

tium interpretantur, l.c. Reg. 12

ipjunit

13. Quoties dubia interpretatio libertatis

]n tU

eft, fecundum libertatem refpondendum erit.

äenda fum

E o O 9.

aj pofut

14. Non debet, cui plus licet, quod minus

elt non Iieere. ] c- Regyor.

, ilb

"

I5. Qui poteft invitis alienare, multo ma-

at

!

reäau;

gis & ignorantibus & abfentibus poteft. 1. c.

y Mf

Reg. 26

t

16. Quod initio vitiofum eft, non poteft tra-

, igri

&u temporis convalefcere. l. c. Reg. 29.

Re ! 5,)'

17. Nihil tam naturale eft, quam eo gene-

v

requidque diffolvere, quo colligatum eft. Ideo

verborum obligatio verbis tollitur. l. c. Reg. 35.

vapiaft

v.Inomi

18. Quidquid in calore iracundiz vel fit vel

vt

dicitur, non prius ratum eft, quam fi perfeve-

Ideo-

ii

rantia apparuit, judicium animi fuiffe.

d

que brevi reverfa uxor nec divertiíTe videtur.

l. c. Reg. 48.

at Vi

3. Nl

19. Culpa caret, qui fcit, fed prohibere non

£, QD p

poteft. 1. c. Reg. 5o.

ul

20. Nemo plus juris in alium transferre pot-

& fcng

eft, quam ipfe haberet. l. c. Reg. 54.

21. Nullus videtur dolo facere, qui fuo ju-

deu,

- sdroba

re utitur. l. c. Reg. 55.

22. Semper in dubiis benigniora praferenda

