vatio divina *vel voluntas Dei , ordinem naturalem con-

HEIM

À

!

fervari jubens ,. perturbari vetans.

3. Ibidem c. 3o.

AEterna lege confulta , que ordinem naturalem confer-

H[Slïþ '

vari jubet , perturbari oetat, videamus, quid peccave-

L.

vit Abrabam.

4. Ibidem C. 43. Con/ulitur eterna lex

teritn ,

illa ordinem naturalem conferoari jubens, perturbari

Dingi.

vvelans.

s. Ibidem C.61. &67. Con/[ulta eterna lex

Ql

illa, que ordinem maturalem confervari jubet , pertur-

1l erl

bari vetat , nonnifi propagationis cau/a flatuit concubi-

lbl

ium fieri, & boc non nifi focialiter ordinato conjugio,

hr vtl

quod non pervertat vinculum pacis.

Et. ideo. proflitu-

lp g

tio feminarum non ad fub[tituendam prolem , fed ad fa-

polte

hw

A

tiandam libidinem propofitarum divina atque. eterna le-

i U RDALI

ge damnantur. . 6. Ibidem C. 73.. Quedam fatta lex

vonlibi

illa eterna, qu& ordinem naturalem conferoari jubet,

ia

perturbari oetat , medio quodam loco po[uit bominibus.

t

7. Idem in Epift. 157. n. 15. Quoniam lex eft etiam

in vatione bominis, qui jam utitur arbitrio libertatis,

naturaliter in corde confcripta , que fuggeritur, ne ali-

quid faciat quisque alteri, quod pati ipfe non ult , fe-

cundum banc legem prevaricatores funt omnes , etiam

3

Ex his

qui legem per .Moy/en datam mon acceperunt.

a

omnibus patent tria. 1. quod lex naturalis fit

rationis ordinatio in mente Dei. 2. quod ejus

wuud

um

proprium obje&um fit ordo naturalis rerum &

ip

actionum humanarum. 3.quod ejus promulgatio

yni *

04l

fiat in ipfa men:e per quandam infcriptionem,

que per lumen naturale, & inftin&tum natura-

TU

uimp

i

]em intelligitur ab omnibus.

l!

A

QUAZRITUR 2. An lex naturalis fit immu-

nj

a

tabilis ?

n

ll

üÜ

j

As

Rze-

p

IO

TRACTATUS

REsPoNDEzo. Lex naturalis eft immuta-

P 530[ æqua]

j u

bilis.

i

PnosATUR r. Lex naturalis fe habet per

jgomit

modumartis, v.g. artis medice, artis milita-

ua

A (]M]AW |

ris, artis economicz, artis Politice. &c.

artes, licet pro diverfitate circumftantiarum pro

g Wd&ff;!:

W

m

] n

iisdem hominibus prefcribant diverfas, imo

inter fe contrarias, medicinas, aut actiones,

T

u

n

uont !

LL

manent tamen in feipfis invariate & immutabi-

m t

les. Ergo etiam lex naturalis cenfenda eft ma-

V

"N

jl

nere immutabilis , etiamfi pro diverfitate cir-

]V

TA

cumftantiarum videatur exigere vel tolerare

nn*?

d

a&tiones. ant. prob. authoritate D. Auguftini &

u

m

Alenfis. ..D. Zuguftinus ]. de vera Relig. C. 3r.

*

Wi

W !

D

n. 57. fcribit : JNec ambigendum e[1 , incommutabilem

naturam Deum e[Je , & ibi effe primam vitam, ubi eft

yin. D

INam bec eft illa incommutabilis ve-

xin m

prima fapientia.

vitas, que lex omnium artium re&bb dicitur , &5 ar$

ii

omnipotentis artificis.

Alenfis vero part. 3. q. 27.

Qonma

memb. 3. art. 2. fic habet : Dicendum fecundum B.

Mi

"luguflinum , quod [icut. videmus , quod medicina eft

Taspoyi

ars immutabilis , zamen qmedicus aliquando snutat. pre-

i. jl

cepta lanquentibus ; & tamen vatio artis pracepti àn fe

ttmi dif

INec *venit snutatio ifla ex parte artis,

e[t immutalilis.

T

fed. ex parte alia, fcilicet ejus , cui minifiratur. ex arte,

Tintifonm

lia lex ünmutabilis eft quantum ad vationem. fuorum

TUl

"

30j u

preceptorum & fan&ionum ; non tamen. quantum ad ob-

fervantiam omnium fan£tionum , ficut, medicina, — Ali-

1 n

0s textus $. Auguftini vide in Probat. 2. fequen-

l)

Mi

tis Queftionis.

!

t

) byr

Driczs: Reperiuntur varia exempla, in qui-

vüm

|

&

bus leges naturales videntur fuiffe mutate. Ab

fj

r

initio enim omnia bona erant communia, &

ä

;

t

omnes

ii

DE LEGIBUS.

II

d

Q

omnes

erant equales fine fubje&ione unius ad

alium ; que tamen fucceffu temporum mutata

l J]X ]lh"'

fünt.

j

Y

RzsproNpET Zlenfis l.c. ad 1. hoc modo.

D

Uf

lt

Dicendum , quod jure naturali e[Jent omnia. communia;

iM

& omnium una libertas ; & boc fuit ante peccatum, €&g

t dit

Y

poft peccatum quedam funt quibusdam propria.

Et bec

» u'(

Sicut enim ars medici-

£

duo funt per legem naturalem.

ne di&at vinum. e[Je fanum , & eadeim ars vinum me-

Qd

0 d

gat egros ita eadem lex dicit, quod [ane nature omnia

funt communia , & quod ita debet e[Je ;; & tamen ean-

RAT

dem negabit nature egre proprietatem , mec mulatur

3 Aqgcf;

propter boc quantum ad rationem fanttionis ; mo eadem

t

il

^

I!

l

vatio, que dittat omnia e[Je communia in natura bene

WT

inflituta , di&at aliqua e[Je propria in natura. delZituta

per peccatum. — Et fic folum efl mutatio quantum ad ob-

L

l]

Qu

Z

l

:

K

farvantiam fan&ionum , & effe&tuum 5 & non quantum

di

Il,

ad rationes ipforum.

u)

QUJERITUR 3. ÀÁn lex naturalis fit condif

uD

tionata ?

/

d

REesPONDEO. Lex naturalis non eft con-

Jj p

!

!

ditionata.

[/

Id fic probatur. Legem.effe condi-

j

l

iil

tionatam nil aliud eft, quam voluntatem obli-

ja u

gandi in legislatore divino ad certum genus actio-

ii us

num vel omiffionum ex ipfo modo tendendi to-

vimm

taliter poffe füfpendi usque ad eventum alicujus

conditionis contingentis ex natura vel libero

" q'lmüïl.

j m

arbitrio.

Sed voluntas divina quoad leges na-

turales non poteft totaliter ita füfpendi. Ergo.

1.

Major patet ab explicatione nominis.

Sic enim

La

;

univerfim pa&ta, promiffiones, contractus ven-

ditionis, fponfalia, juramenta, vota, &c, di-

f

d

"

Qp

cuntur propterea conditionata, quia eorum vis,

j u

M

valor,

pr

12

TRACTATUS

j

" hi

valor, efficacia, & obligatio totaliter poffunt

g

"

3

ita füfpendi usque ad eventum alicujus condi-

um p

tionis, ita ut illa conditione non pofita volun-

/

n ,

tas füb conditione pofita totaliter ac univerfim

" lL Id

prorfus nullum habeat effectum in a&tu fecundo.

n [n

Ij

AMinor probatur. Non decet Deum, ut jam prge-

fuppofita vel abfolute decreta exiftentia gene-

;"j

u l"

L

y [//

ris humani illud füubjiciat fufficientibus & exa&is

t

legibus, qu& ex fuo genere univerfim fruftrari

vf

0"

n

poffint per eventum conditionis contingentis,

prafertim liberz.

Ergo non datur in Deo ejus-

[

TU

|/

modi tendentia conditionata. nt. prob. ex ju-

n

dicio Sapientum, D. Auguftini & Alexandri de

i

Ales, quorum textus fübjicio.

Idem cowxr1R-

MATUR ex e0; quia in Deo fcientia vifionis de

[

TM

exiftentia vel non exiftentia conditionum de fu-

j

Aigen,

turo przecedit pofitionem legum.

Ergo impru-

denter in fua mente haberet modum tendendi

T

conditionatum.

Sic lepidus foret, qui con-

yinii m d

tra&turus fponfalia, vel equum venditurus, fub

& rf

conditione de futuro quam certo fcit non even-

Vr d

turam, eliceret actum internum conditionatum,

ii

il,

aj

4

h

dicendo intra fe: Volo propofito ferio contra-

here fponfalia cum Titia.

Habeo ferium ani-

Vil

mum alienandi meum equum per venditionem.

T

Caeterum textus D. Auguftini, & Alenfis

i d

funt fequentes.

Hic pofterior part. 3. q. 26.

"t d m

menib. 5. ubi docet, sternam legem Dei effe

t u

immutabilem , hanc fibi format obje&ionem.

Omnis fententia, que fertur füb conditione , &? non

Vil f

abfolute , mutalilis eft 5 & maxime illa , que dependet

mj j

cun boc. à libero arbitrio.

Sed fententia legis eterne

h h

fertur fub conditione , & mon abfolute , & maxime de-

[

5

pendet

DE LEGIBUS,

13

Ü

pendet à libero arbitrio. Ergo fententia legis eterna

Mm

Ut

eft mutabilis. — .Ergo lex eterna eft mutabilis.. M -

NOR PATE'T, Qquoniam lex cterna munquam judica-

vit, vel dicet. abfoluté ; ifle damnabitur 5 fed femper fub

lIl

Süuniliter non

conditione bac ; fi fuerit malus finaliter.

Um)

dicet, ifle aloabitur ; fed fub bac conditione , fi fuerit

| eXlüïlm

füniliter bonus.

Unde fenper boc dícet fub conditione

tb

malitie vel bonitatis finalis.

Ad hanc objectionem

t

Alenfis fic refpondet : Dicendum, quod.atus tftius

Qs i

fententie mutabilis efl ; unde quod iffe puniatur , boc

ltbl

eft mutabile.

Sed ratio fententie , que dicit , quod f

hi i

permaneat aliquis in malitia fmaliter , punietur , im-

i

mutabilis eft, licet ipfa fententia feu attus fententie [it

linor

mutalilis.

Ratio autem illius fententie & libero arbi-

det v

[

trio non dependet ; licet e[Je bonum, finaliter dependeat

nionum

ab ipfo.

(s

Unde Zuguftinus. ponit exemplum de contra-

/i,

p Is

rüs legi.

bus, quarum una tribuit populo potefTatem dan-

toltt t

di bonorem, alia aufert ; && dicit L. 1. de lib. arbit. C.6.

dnt, gt

quod ratio barum immutabilis efl , & tratta ex eterni-

pj

tate.

Verba funt bec : Si populus quodam tempore

VA

'.'Nfïfïn

iufIó bonores dedit , quodam rurjus jufIà non. de-

!

Ji

LUf

l

I)

(

M

dit , becef? viciffitudo temporalis ;. ut e[fet jufia,

g u t

ex illa eternitate tractum eft ; boc e[f ,. ex ratio-

ltl

ne cterna, qua femper ju[lum eff , gravem po-

M

pulum. bonores dare, levem non dare.

Et fimi-

g

liter vatio eterna immutabilis , que dicit, quodfi per-

gt

maneas in malo finaliter , punieris; dicit etiam ,. quodfi

Hoec autem

y d

permarieas in bono finaliter , premiaberis.

qdiit

vatio immutabilis eft & abfoluta, mori dependens à li-

Sed lex eterna . dicitur

i

bero arbitrio , ficut. fententia.

qui

Unde Zuguftinus l, c.. .Lex illa,

ipfa ratio [ententie.

qua

pE

I4

| TRACTATUS

? Qu bom

qua fumma vatio nominatur ,. cul femper. obtem-

, o0gi

perandum ef? ; per quam illa (lex,» quam tem-

o

poralem ((feu pofitivam?) vocandum diximus ,

uoü Ienllvl'

a

veCré fertur veCteque mutatur ,. potefIne cuipiam

(

zil

) rc[ïï

i

antelligenti non incommutabilis eternaque . «ideri ?

pl

lf

j

quod dicitur; non. — Ex quo babeo, legem aternam,

p

aE r.

que efl fumma vatio, e[Je incommutabilem ;. licet effe.

0

&us ejus fint mutabiles, quia temporales funt.

Hucus-

N

que ALENSIS, cum D. Auguftino per rationem

:i

r

ilam scternam non intelligens motivum legis,

l

u

"

U

|

[

j -:5

fed rationem formalem conftitutivam legis, feu

Mf

A

ordinationem rationis circa ordinem rerum ha-

a ,.'."U

j ml

bentium ad invicem connaturalem proportio-

ca

jim

nem, connexionem, ac habitudinem, v. g. me-

gäayü

riti finalis ad premium, malitie finalis ad füp-

no s

11

plicium.

Melius tamen Alenfis in dato exem-

BIN

plo locutus fuiffet, fi rationis &terne immuta-

f [ E!ï'ih

bilitatem /ubjettivam , fe tenentem ex parte Dei,

M

gj

IN

explicaffet per hunc modum tendendi: Omnmis

s lli

jinaliter perfeoerans promietur.

Omnis fmaliter in

v n

j

malo per[eoerans puniatur.

a, d

i

PROoBATUR 2. Silex naturalis foret condi-

m nta

tionata, eo ipfo etiam foret mutabilis. Sed hoc

omirim,

non poteft dici. Ergo. maj. patet; quia pro

n glà

diverfitate conditionum , plerumque à variabili

&niia

judicio ac libertate humana dependentium lex

ul u

mutaretur, aut omnino tolleretur. min. prob.

drfts a,

iNon decet, principia morum dire&tiva hominis

ad füum finem ultimum fubjici contingenti ac

vunti hg,

Cum enim Deus

Uinim,

incerto hominum judicio.

omnibus animalibus contulerit inftin&ctus & no-

n

il

titias determinate directivas ad cujuslibet finem,

con-

li

DE LEGIBUS.

I5

h,

convenit ejus bonitati ac providentie, ut fal.

w(]p

AM

tem quoad cognitionem finis & mediorum ne-

vft

1l

ceflariorum hominem, quo ejus finis eft fübli-

H

mior, non relinquat incertis humanis ratioci-

(j

1

Vi

niis, fed eum dirigat ac moveat ad finem fuum

2 h

per imprelfa determinata principia & per inftin-

&um naturalem.

Eadem immutabilitas legum

Mij

naturalium partim probata eftin quaeftione prz-

rf

I0p

cedente, partim probatur adhuc ex variis aliis

S. Auguftini textibus.

! motil'ugf

1. In l. z. de lib. arbit. C. 6. n. 15. ficfcribit:

itutivamlegjg

Ut breviter eterne legis motionem , que impre[Ja nobis

U

eft , quantum xaleo , verbis explicem , ea efl , qua ju-

[l glem prü;((

fium eft, ut. omnia fint ordinati[]Juna. —Cum ergo bec

, vj

fit una lex , ex qua ille omnes temporales ad bomines

ie nj

verendos cariantur , mum ideo ipía variari ullo modo

ritüpa

poteft ? Intelligo, ommino mon po[Je. |INeque enim ul-

) QUP It

la vis, ullus cafus , ulla rerum labes unquam effecerit,

r

ut juftum non fit , omnia e[Je ordinati[fama.

ag i

9. In 1. de vera Relig. C. 30. n. 56.

Hec

(ni ii

lex omnium artium cum fit omnino immutabilis ,^ mens

oero bumana., cui talem legem videre concqü"um eft., mu-

J

1

j

1]

T0 COR

iabilitatem. pati po[fit erroris , fatis apparet fapra amen-

ïl

'

Jl Gd

)

tem noftram e[fe legem , que veritas dicitur.

!

ï

j

i Q]

3. Idem inl. de lib.arbit. C. 6. n. 15. — n

n

potef? aliquando injuftum e[Je , ut mali wiferi , boni au-

al

zem beati [int ? aut ut modeflus & gravis populus ipfe

r Di*

fibi Magiftratus creet, diffolutus 'oero & nequam ifta

dl

licentia careat ? Video, banc eternam e[fe, atque in-

(j n

commutabilem legem.

(in &

4. Idem in heptat. 1. 2. q. 67. Queri poteft,

kf

quomodo Moyfes Exodi. 18. v. 15. dixerit :. Mone eos

pracepta Dei &? legem ejus, cum lex Dei adbuc nulia

injs^

[Uy

€£0n-

pr!

TRACTATUS

I6

1KOB"LR

confcripia e[fet ? mifi quia lex [empitera efl, quam

ia

T

!

l

confalunt omnes pie mentes , ut quod in ea invenerint,

4 fal[em f

M

vel faciant, vel jubeant , vel vetent ,

fecundim quod

&no, P

illa incommutabili veritate preceperit.

,, ul

jl

1

J

'

Idem inl. de vera Relig. C. 31. n. $8. . Condi-

jned

tor legum temporalium , ficut bonus eft & fapiens, con-

T

0

Julit ipfam legem eternam , de qua nulli anime judicare

qpiir, AT

datum efL; ut fecundim ejus incommutabiles regulas ,

mqllh |

j D

quid. fit pro tempore jubendum , vetandumque difcernat.

r

4Eternam igitur legem wundis animis fas eft cognofcere,

N U

DrcEs. Reperiuntur in Scripturis plurima

m

(

exempla, in quibus ea, qua lege naturali funt

stl

prohibita, in certis circumftantiis fiebant licita,

sl

v.g. Polygamia, concubinatus, fuicidium, ho-

micidium , ufüra erga extraneos. &c. Ergo eo

(üitk

ais d

ipfo leges ille. Monogamise; non occidendi,

ufüre &c. fuerunt tantum conditionate, nifi

y disd,

videlicet emergant tales vel ille circumftantig

PL r

Judith permiffa eftin fua perfuafione, quam habe-

r r af

bat de licentia ejusmodi &equivocationum.

Nec

M rard

laudatur in Scriptura fimulatio, fed animi forti-

tl d

tudo. Mardochzus videtur ufus effe generali

titilfade

quodam principio divinitus füz genti tradito

1 Rof

fumendi vindi&tam folennem ab hoftibus conju-

k

ratis in füze gentis perditionem modo circum-

at

ftantiis congruo. Ceterum Loth & Judas & Tho-

t

mas non excufantur à peccato.

At i

Qu xRITUR 4. An poffit dici, legem natu-

Aatpid

ralem effe faltem oljettive conditionatam ?

! t

UT

RzsroNwDEo. Lex naturalis ne quidem ob-

je&ive eft conditionata.

o

Ip

a*m Ti

DE LEGIBUS.

17

um

Ip eROBATUR. Legem naturalem effe ob.

ülm»

T

je&tive conditiopatam nil aliudeft, quam legem

!

W,W)

naturalem faltem quoad fuum actum obligandi

in a&u fecundo, feu quoad fuum exercitium &

J

effe&um , confiftentem in a&tuali obligatione,

!

GHV

dependere ab aliqua conditione.

Sed hoc mo-

AUl

U

do non dependet à pofitione conditionis. Ergo.

Lex naturalis relaté ad circum-

Mil

Minor probatur.

hinyi,

ftantias, in quibus non reperit faum objectum

materiale & formale, ne quidem intendit ullum

J

a&um, effe&um, feu obligationem in a&u fe-

fb

cundo.

Ergo nonre&e dicitur, legem natura-

hr d)

lem objective quoad obligationem in a&u fe-

Visfel

cundo fufpendi ex non politione debite condi-

X

tionis.

a M I

CoNFIRMATUR. Ín omnibus exemplis le-

100 0

gis naturalis conditionate, quze adducuntur,

Wt

poteft oftendi, quod vel defit obje&um mate-

'"

for

lle d

WA

I

"

riale, vel obje&um formale.

Ergo non fufpen-

Á u

ditur lex ex defe&u conditionis prerequifite,

vin d

fed deficit lex ex defe&tu obje&i.

Sic enim,ubi

f

deficit injufta oblatio rei alienz, non dicitur,

rdiqed

legem furti fufpendi ex defectu conditionis, fed

TU

dicitur, legem furti non habere locum ex defe-

/

volibus Qu

&u obje&ti.

y nolp dtt

CoNFIRMATUR2. Quia ne quidem ifte

bt

modus loquendi convenit cum tnodo loquendi

0i

D. Augutítini, in precedente queftione recen-

fitó, dum fimpliciter fine exceptione afferit con:

ii o

ftanter, legem naturalem effe immutabilem.

i

QuiJERITUR 5. Àn detur eadem lex natii«

ralis in ftatu nature integre , & in ftatu natura

d

lapfze ?

B

^

D. dmort Trátt. de Legibus,

Rz-

i

18

TRACTATUS

gintd

jt

RESPONDEO.

Datur eadem lex naturalis

J

in ftatu nature integre & in ftatu naturz lapfz.

PUH Am L

-"PROmsPATURr. Lexnaturalis inftatunature

" IPZT

[

ydh

integrz infcripta cordibus Adami & Eva per pec-

catum non fuit extincta ex anima, ita ut loco

manxh

prioris legis infcriberetur nova lex naturalis be-

t

É

nignior ob fupervenientem difficultatem obfer-

f T^

vationis ex corruptione naturz.

Ergo. Znt.

v |

prob. Peccatum per fe non tollit legem rationa-

gt

bilem, nec etiam praebet legislatori motivum

[

Iul

alleviandi legem.

us

PROBATUR 2. Si in ftatu nature corrupte

wadia

fuiffet mutata lex naturalis anterior, non fuiffet

ex peccato originali aucta difficultas obfervandi

fj

[

f«

legem, fed lex anterior fe accommodaffet ipfi

.yW

h

u .:4

difficultati fupervenienti.

Sed hoc eft contra

n w

Apoftolum ad Romanos conquerenti ob fummam

ia

difficultatem obfervandi legem naturalem, quze

us Dl

per legem fcriptam Mofaicam primum fuit ex-

duda p

tutnien.

preífe cognita, & prius in multis ne quidem erat

cognita clare, ita utea non putarentur effe pec-

tiup fl

cata, qu& revera erant peccata. C. 3. v. 9. fic

p,itnaa

Ícribit : Cau/ati fumus, Sfudeos 69 Grecos ommes

Rtfe t

ub peccato e[Je . ficut. fcriptum eft : Quia non eft juftus

&deo G

quisquam.

Per legem enim ( Mofaicam fcriptam)

"t pl

cognitio peccüti ( circa ea, qu& opponuntur legi

um d

naturali.)"Et C. s. v. 13:

Usque ad legem (Mo-

bt a

faicam ) peccatum ( hoc eft, varium in omni ge-

Eul

nere peccatorum legi naturali repugnantium )

Wt

erat in mundo.

Peccatum autem non imputabatur (hoc

ld

eft, non reputabatur effe peccatum, £Xxoysrrar)

if

Et C.7. v.7. Quid ergo dicemus ; lex peccatum eft ?

ts I

4dbfit, Sed peccatum mon cognovi nifi per legem. . INam

concu-

DE LEGIBIUS.

19

lt

iU

n'x

concupifcentiam ( pravo

$ affe&us internos, quibüs

jl

Mi

homo confentit ) ne/ci

ebam ( effe peccatum ) nifi

fs

l

ll

lex diceret : INon concupifces.

Occafione autem acce-

QUE

l'ïffr

pía pec

catum per mandatum ( feu legem ) operatum e[£

tin;

in me omnem concupifcentiam.

Sine lege enim ((Mo-

il

faica, ma

nifaftativa malitie ) peccatum mortuum

if

erat.

ed cum voeni[Jet. snandatum

(legis Mofaicz)

i D

p

eccatum reoixit.

INam peccatum , ut appareat pecca-

ium., per

bonum ( nempe per legem ) operatum ejf

lil

d

mibi mortem , u fiat fupra modum fpeccans peccatum

Ex his patet ; quod Deus leges

pe mandaium.

1 UT (

naturales non mu

taverit ratione difficultatis fu-

Mertr

pervenientis ex peccato originali.

Bo t

PuonATUR 3. authoritate ALENSIS, qui

Ro

patt..3. q. 27*

mermb. 3. art. 2. ad r. fic fcribit:

at

,; Dicendum,

quod jure naturali effent omnia,

vrntios

,, & omnium una libert

as.

Hoc fuit ante pec-

ecc

atum quzdam funt. qui-

ts

, catum. Etpoftp

aj

fn

,busdam propria. Eth

zc duo funt per legem

Sicut enim ars me

dicine diétat ,

, naturalem.

Mi

» vinum effe

fanum ; & eadem ars negat vinum

vg[[

M

$, *gro5 ita

eadem lex naturalis dicit ; quod fa-

j

MU

,ne nature

omnia funt communia, & quod ita

g

(

,, debet effe

; & tamen non eandem dabit natu-

oprietatem ,

nec mutatur propter

sämmïuig':

,I€ egre pr

Imo

T

, hoc quantu

m ad rationem fan&ionis.

TT

o, que dicat,

omnia effe commu-

j

,

yu i

,, eadem rati

aliqua ef-

m

,,nia in natur

a bene inftituta, dictat,

n natura deftituta per peccatum.

d m

,,fe propria i

$; ECC

folum'

eftmutatio quantum ad obfervan-

witi

fan&ionum & effe&uum ; & non quan-

u^

, tiam

, tum ad rationes ipforum.

sH

DricEs.

B2

i

D

29

TRACTATUS

Dicks.: Si lex'naturalis pro diverfis cir-

40

n [uü

cumftantiis prefcribit diverfas obfervantias, &

if t l

diverfos effe&us, feu obligationes in a&u fe.

T

m t

nas

cundo, re ipfa quoad praxin idem dicitur, acfi

quii

yjciton

ja um

diceretur, legem naturalem efTe mutabilem aut

conditionatam. Ergo in Theologia Morali , feu

j

a

Praítica non eft litigandum de hac re.

y prit

RESPONDEO. n.ant.

'Tantum enim difcri-

entent

men eft inter has duas propofitiones: .Lex natu-

i

0 I6

valis ef1 abfoluta cj' immutabilis : .Lex naturalis efl con-

en Dd

ditionata &j mutabilis; quanta elt differentia inter

i Qu

uid

m

p

has duas quaftiones: Quid voluerit Deus ?

Ro

velit bomo ? Illi enim authores, qui docent ; Le-

n

)!

gem naturalem effe abfolutam & immutabilem,

(

eo ipfo docent, Deum difícreviffe inter circum-

j

usl

ftantias, & circumftantias, quas refpexerit ob-

1 VU

ligando vel deobligando ; & cum voluntas ejus-

i

n

t

modi difcretiva Dei homini circa cafus dubios

i i

perfpe&a efTe non poffit, nifi ex fenfu Do&o-

1 p t

rum divinitus illuminatorum, regula operandi

n qud

in a&u fecundo unice petenda erit ex fenfu Scri-

inn.

pture, traditione, SS. Patrum, & Theologo-

lum í

rum tam eruditione quam fanétitate illuftrium.

Econtra authores pofterioris fententize docent,

Hifie]

BM

difcretionem circumftanuarum, ad quarum po-

fitionem fufpenfa eft vis obligatoria legum na-

pntud

um

turalium , dependere ab humano judicio & ar-

bitrio Principum , Magiftratuum , Do&orum

t L

nec eruditione nec fanctitate illuftrium, tan-

'evchmta:e.»'egl

tüt lu de

demque ab ufu ipfo, praxi, ac confuetudine ho-

minum, rationem melioris aut neceffitatem bo-

1 I ]

"f o

ni communis in hac vel illa particulari circum-

ftantia agnofcentium.

Juxta priorem fenten-

UR

:

l

tiam

ibl

DE LEGIBUS

2I

þïl) Wemu

Titei

tiam difcretio fufficiens circumftantiarum, ad

quas lex fe extendit vel non extendit, jam à Deo

MMZ

d

il

W

fa&ta, & intra decurfum tot feculorum per Do-

:fïe

l,

L

&ores eruditione & fan&titate claros quoad fuüb-

IOIO

ftantialia legum fatis declarata eft

ut in cafu

|

r

particulari folum opus fit combinatione & appli-

E

TU

catione principiorum facili.

Econtra in pofte-

[

riore fententia difcrerio illa circumftantiarum

l0

T d

1l

MU

& conditio necdum facta fed primum facienda

lt d fïe bl

eft, cum Doétores priorum temporum, ficut

przvidere non poterant circumftantias fubfe-

WUTI va

qih

quentium temporum , ita de illis ferre nequive-

rint fpecificum judicium.

Hoc ergo, ut pau-

('im

inter

ilas duas fententias

WR

cis comple&ar ,

intercedit difcrimen pra&icum, quod inprio-

usr(frr

V VOU

ri fententia termini legum ,

ultro quos' in

cafu particulari egredi nefas, à Deo fixi, & à

n t

Patribus fixi funt

la

Í

1

K

In pofteriori fententia pri-

mum figendi & perpetua variatione refigendi

i^

£f el

W

funt etiam quoad obje&a fubftantialia feu effen-

WV

tialia legum

n n

QuERITUR 6. AÀn Deus in lege naturali

li

W

QUE

poflit difpenfare ?

u

at d

REssPONDEO.

Deus non poteft difpenfare

du

in lege naturali

qia t

lp PROBATUR

Difpenfatio folum habet

W ï WO

locum circaleges, quarum pofitio dependet à

yn, D

libera voluntate legislatoris.

Sed pofitio legum

lf

naturalium non dependet à libera voluntate le-

QOLUf

gislatoris. Ergo. /Major patet ex definitione Di-

rl

fpenfationis, qua eftrelaxatio legis fatta ab eo,

at

qui habet poteftatem ponendi vel non ponendi

legem. Min. prob. Obje&um legum naturalium

pnorem

a

eft

3

p

TRACTATUS

|

22

if ä

;

jc v

eft folum bonum alfolute nece[Jarium pro bono

n

eneris humani, feu ordo eternus ác immuta-

as

bilis rerum. . Ergo. ant. patet partim ex autho-

ï.j[upernawf

L

ritatibus in Q. 2. & 3. addu&is, partim ex D.

1(B5 ^

Thoma, qui r. 2. q. 100. a 8. ad obje&ionem 2.

nfare circa precepta De-

p

qui 6

quod Deus poffit difpe

n[æc'p]

a

calogi, fic refpondet : Dicendum ,

quod ficut dicit

x poffüt

FT

"Apofiolus ,

Deus feipfum negare non poteft. — INegaret

:ü

p

autam. feipfum , fi

ordinem fue juftitie auferret , cum

Et ideo in boc Deus difpen-

siionti

ipfe fit. ipfa. [ua juftitia.

[ etiamþg'äæ

fare «on pote[t ,

ut bomini liceat non

ordinate fe babere

)meüaïgïïa

ad Dewn, *vel non

[ubdi juftitie ejus, fecundum que

l]

UJ

bomnines ad invicem ordinantur.,

M

l

Driczs r. Deus a&u difpenfavit circa leges

j

naturales. Ergo poteft difpenfare. .nt. prob.

.aïelre aþ.

vt

Deus difpenfavit Abrahamo circa homicidium,

vt

precipiendo. necem fui fili. Cum Ifraelitis di-

fpenfavit quoad furtum tribuendo licentiam au-

o

ferendi /Egyptiis omnia pretiofa. Circa forni-

tpi r£l )

cationem difpenfavit cum Ofea Propheta, ju-

tefali, V

bendo ut accedat ad uxorem fornicariam , vel

vilmultmà

"

aduiteram.

s al

RESPONDEO, n. a. ad p

fob. n2 2 Inehiis

t

enim cafibus Deus non difpenfavit quoad homi-

ticgi

cidium, furtum, fornicationem ; fed tribuen-

p

do jus in vitam, bona, & corpus aliorum fu-

«-

1

A,

ftulit tam materiale quam formale conftitutivum

At

l

Formale

homieidii, furti , & fornicationis.

enim conftitutivum horum vitiorum eft, quod

ltttoypo

fit injufla ufurpatio vit& , bonorum , & corpo-

Vi t

ris alieni; que non reperitur in his cafibus 5

Cb

Materiale horum vitiorum eft, quod & vita al-

.....

4 MDMM

& corpus fint res aliena. — Fa-

|

terius, & bona,

tendum

F

DE LEGIBUS.

23

Irà

J

tendum tamen , à Deo nec tolli poffe materia-

[

le aut formale vitii , nifi eam inordinationem

&

ordinis naturalis compenfet per majus bonum

"

4'15[

ordinis fupernaturalis,

dO'an

Drices 2. Dantur varia precepta legis na-

It

turalis, quz dependent à liberrima voluntate

us

Dei precipientis vel prohibentis.

Ergo multo

mj s

magis poffunt in cafu particulari à Deo relaxa-

ri per difpenfationem. ant.prob.

Sacrificia per

immolationem alicujus victime apud omnes na-

n 0

i b). D:';;

tiones etiam barbaras recepta , obfervatio heb-

domadaria Sabbati, folutio decimarum, immu-

nitas perfonarum Ecclefiafticarum, &c. Sunt

etfrt t

juris naturalis , & nihilominus evidens eft, Deum

a. A

otuiffe ftatuere alium modum pro fuo cultu,

Gitct hum

pro füftentatione fuorum Miniftrorum , & pro

O lf

eorundem reverenti veneratione.

o f

REsPONDEO. n.a.ad prob.n.a. Hacenim

"m

(utli

omnia vel funt precepta tantum legis humane

)

M L

Ecclefiaftice , vel legis divinz. pofitivg.

Lex

fs V

e]

naturalis nullum aliud refpicitbonum, nifi quod

neceffarió precipitur à Deo , vel quod necef-

Üj

p

fario mandatur precipi à poteftate humana. . Ut

u

tqui

Wi

autem hoc magis intelligatur , fit

iM p v

QUJESTIO 7.

Quale bonum fit.objectum

yys du

legis naturalis? An neceffarium , vel contin-

gip u

gens?

g v

R

ESPONDEO Ín hac gravifïinia queftione ,

dl

prenotandum; tria effe genera bonorum , quae

Unum eft

j v

pofüint effe obje&um legis naturalis.

u

abfolut& mece[Jarium ad focietatem humanam , &

j, Q

w

hogeftatem religionis.

Alterum eft moraliter ne-

b 4

(nite Gf

cgJa-

pl

24

TRACTATUS.

y

cefJarium. — "Tertium eft cantum neceffarium ad me-

uj CUH

Jus e[fe.

Hoc prenotató

WP

gt Eï

D1c0; Objettun legis natur alis materiale eft folum

bonum abfolut? vel. faltem oraliter neceffaritum ad focie-

g

tatem bumanam 67 bone[latem religionis,. Formale au-

dei p

tem objectum eft melioritas rei & precepti , feu

raiio elioris, antecedens omnem determinatio-

impinr i

nem Dei liberam.,

j meit

PROBATUR.

Nifi affignetur hoc obje&um

amulus

!C*UM- r

materiale legum naturalium, non affignatur fuf-

ficiens difcrimen inter leges naturales, pofiti-

dorta

i

Ff

vas divinas, & humanas.

Nam leges diving.

pofitive ac humane refpiciunt tantüm bonum

[

L

i Ui

generis humani neceffarium ad melius effe , vel

1

am iil

"

qua

o

bonum moraliter neceflarium , quando ea necef-

fitas eft dubia.

BEU

i

Dicrs i.

a lt

x'w t

Lex naturalis precipit , in om-

nibus actionibus humanis eligendum effe id,

PT Qnä

quod eft /impliciter melius , five tit abfolutenecet-

f rnino,

farium , (ive moraliter neceffarium ,fivetantüm

tinjtg

neceffarium ad rmelius effe.

Ergo objectum ma-

Ht

teriale legis naturalis eft omne melius. 4fnut.prob,

szm'n

Ordo re&te rationishocprecipit , ut (emper eli-

tülitut

gatur melius.

Ergo etiamlex naturalis hoc pre-

T

cipit.

C. prob. D. 'Thomas & lex naturalis hoc

M

di&at, omnem deordinationem rationis effe ad

r

minimum peccatum veniale.

t

RESPONDEO d.a. precipit, quodeft melius

imoden

etiam melioritate legis feu precepti. c. quod eft

"i, i

tantüm melius melioritate reifeu aCtionis. n. Mul-

8l

te res feu aGtiones fünt poffibiles, qu:e funt fe-

"M

cundüm fe meliores fuo oppofito.

Sic melior

TMttrd

n

fecundüm fe foret communio bonorum , quàm

RI

divi-

DE LEGIBUS

25

DWM.

Melius foret

divifio.

quotidie exhibere fo-

lennem cultum & facrificium Deo , quàm tan-

lt Mæ,j !g

T Mj

vüm femel per hebdomadam. — Et melius foret,

w

Ti "

quotldle impendere duas horas orationi, quàm

tantüm dico minuta, &c.

Sed homo non po-

"gpz

lm dgm

teft effe à priori certus, an con(ideratis omni-

bus melior foret univerfalis obligatio ad ejus-

tl

modi melioritates rerum vel actionum, putaad

commtünionem bonorum ,

ad quotidianum fa-

T0f a[ag

Ea

crificium, ad orationem bxhoranam &c.

Dd uulnl

melioritas obligationis folüm ab homlnlbus evi-

Mu hg,

denter agnofci potefít circa ea bona , qu:z funt

IE N

H*x

abfoluà vel moraliter neceffaria ad focietatem

humanam vel ad honeftatem religionis natura-

TA

lis, quamdiu jubente Deo aliud non exigit bo-

num altioris ordinis ,

empe füpernatural

Id

UET

bene obfervavit S. 'Thomas r. 2. q. 100. a. 2. C.

IEenum p

ubific ait: Quedam, fine quibus ordo virtutis ,. qui

1

efl ordo rationis , obfervari non poteft , cadunt fub obli-

gatione praceptis quedam «veró , que pertinent ad bene

LOU

AT li

e[fe vvirtutis perfette , cadunt fub admonitione confilii.

PL

TU

UJERITUR 8. Àndetur aliqua lex naturalis,

,a

que folüm agnofcitur per lumen rationis , & alia

Ts X

quz folüm agnofcitur per inttin&tum naturalem?

x r

RzsPoNDEO Quamvis etiam inhomine pof-

d

fet dari lex naturalis, qua» agnofceretur per fo-

lum inftin&um naturalem , qualis datur in bru-

X

tis, in moderna tamen providentia nulla datur

tl

lex naturalis, quz non poflit fimul exluminera

adiun

tionis & fimul ex naturali inftin&tu agnoíci.

i, Q

IdPRoBATUR 1. Quia nullapoteft oftendi

lex naturalis ,

uin poffit folo lumine rationis

i Y

j F

faltem à fereno àc perfpicaci ingenio probari,

3

eam

]

26

TRACTATIUS,

eam effe moraliter neceffariam pro focietate hu-

n

)

mana, & honeftate religionis naturalis.

t

t g

Ergo. PRonATUR 2. S. Auguftinus & D.

j T

b, llþh

'Thomas , quando loquuntur de lege naturali ,

aut fimul eam refolvuntinlumen rationis & in-

j

ftinétum nature, autiftafumunt promifcue. Er-

f(

T

qptit

go fignum eft, quod in moderna providentia

v(7

conjungantur. ant. prob.

S. Auguftinus 'Tra&.

]jbl

Ton

hd

M

j

49. in Joa. n. 12. dicit : Jncipit bomo accedere ad va-

l

tionales annos , ut legem fapiat naturalem , quam

quis

habent omnes in corde fixam.

APERE LE-

u

]

GEM, & FIXAM ESSE dicit aliquid fenfüs, non

ii

Idem l. r. de.lib. arbit. c. 6.

Ut eter-

luminis.

"EL

72 legis notionem explicem , que impre[Ja nobis efl.. 1m-

sp t

preffio dicit fignum veritatis, non ipfam verita-

ia g

tem aut lumen.

Idem in Pfal. 118. ferm. 25.

züo tl

Lex naturaliter infita , quoniam efL in ratione bominis,

ao

naturaliter in corde concripta , qua fuggeritur , me fa-

gyut

Clarius

ciat quifque alteri , quod pati ipfe non vult.

Jlosonm

tamen inftitutum nature & lumen rationis in le-

imdtordodo

ge naturali conjungit D. '"Thomas 1. 2. q. 9r. a.

prprind

2. C. ubi fic fcribit: Cum omnia, que divine provi-

ETFT

dentie fubduntur , à lege eterna vegulentur & menfu-

ipemda

ventur , manifeftum eft , quod omnia participant aliqua-

yitdbnye

liter legem eternam in quantum fcilicet ex impre[]one

ao

ejus babent inclinationes in proprios attus & fines. — In-

. ]

'

ter cetera autem rvationalis creatura excellentiori quodam

t du

£Ul

modo divine providentie fubiacet , in quantum & ipfa

r

füt providentie particeps ,. fibipfi 9^ aliis providens.

Lmkom

Unde &2 in ipfa participatur ratio eterna , per quam ba -

& Vr

bet naturalem inclinationein ad. debitum a&tum €9 finem.

';

Ütrite

]

Et talis participatio legis eierne (per naturalem in-

, fn li

clinationem) in rationali creatura lex naturalis dici-

iur.

"ts

'

DE LEGIBUS.

27

[

