tis, fidifpenfetur ad contrahendum matrimo-

nium illimitate, poteft etiam contrahere fecun-

Wiriug

dum ac tertium.

L f

3. Privilegium perfonale , hoc

eft, perfone conceffum ,. extinquitur cum per[ona.

fütgfon

[

AU uY

Ut enim habetur Reg. 7. in 6« Privilegium per-

—

Jonale

Ti

DE LEGIBUS.

265

u

r

hf

Fj/!

fonale perfonam fequitur ,. & extinguitur cumper-

Yl

0nd.

4. Privilegium reale deflruitur deflru&a re in

J

1

d

perpetuum vel in tempus longum.

Sic privilegia de

fe in perpetuum conceffa communitatibus v. g.

M5

civitati, monafterio , ordini, &c. non extin-

!M[lm.['f;'

guuntur, etiamfi evertantur cum fpe rezdifica-

Il, R/

tionis , aut fiin aliumlocum transferantur. Sic

Mi i

etiam privilegia altaribus conceffa manent,etiam-

I &

fialtaria diruantur, ut iterum rezdificentur in

Ltrir

meliori forma, velin loco opportuniore ejus-

Md

dem Ecclefiz. Quoad Indulgentias vero Eccle-

fiis vel Oratoriis conceffas , fi diruantur, &de

CSDB

&P[U! I

r

lH] i

novo in eodem vel alia loco reedificentur , in

D

"

S. Congregatione anno 1712. 18. Julii, & anno

1732. 16. Februarii refponfum eft, non manere

fj yi

:

Indulgentias.

s. Privilegium feu gratia abfolute & fine ve[trittio-

jruthy

ne fa&ta non ex[pirat morte concedentis.

Colligitur ex

C. fi fuper. 9. de offic. deleg. in6. Et ex C. fi

um

cui. 36. dePrzebend. in6.

ii l

6. Si privilegium conce[Jum fuerit fub bac claufula.

Usque ad beneplacitum nofirum ,. donec «voluero ,

aj

j

quousque moj?ra fuerit «ooluntas , donec revoca-

[ WS D.

n

Y

«ro, donec aliter ordinarvero ,. ex natura objetti de-

W

W

ï

: W "

fumendum eft, an concedens loquatur nomine fue digni-

tatis , de fe perpetue, an nomine füz perfonz,

(

:

Y

utique mortalis,

Siloquatur nomine dignitatis,

ndm f

privilegium non exfpirat morte concedentis ,

QOUf

lr

fed fi fuerit perfonale aut reale , perfeverat

!

cum perfona vel re.

Si autem objectum fuerit

ejus naturze , ut non petat aut foleat concedi

(

^

nomine dignitatis, extinguitur morte conceden-

$

tis.

266

TRACTATUS

jf |

tis.

Hinc licentia Sacerdoti ab Epifcopo fine

g

limitatione tacita vel expreffa temporis factá au-

diendi confeffiones, abfolvendi a calibus Epif-

"m

jf t

copalibus, difpenfandi in votis, &c. non exfpi-

rat morte concedentis, quiaejusmodi gratiz fo-

ii j

«folum

lent concedi perfonis à dignitate, & normine di-

-

Eadem autem gratia, quia nec folet,

ipenfun

gnitatis.

vtrimot

nec conformiter ad leges prudentig poteft con-

hh gt

ferri locis particularibus in perpetuum , non

at d

prefumitur fic effe conceffa.

In hoc enim ge-

10 HITE

nere gratiarum , in quibus verfatur periculum

ia

animarum & difcipline Ecclefiaftice , effentiali-

Iu

ter petit refpici induftria fcientia, & prudentia

perfonarum , qui in futurum previderi nequit

,al

, Qub

circa loca particularia, quorum nec perfonz,

nec privilegia perpetuo fuübftant oculis vel at-

,ni,

M

tentionifüccefforum. Etquefo! quotandem de-

veniret difciplina Ecclefiaftica, fi,dum refervatio-

t

s entus

necafuum Epifcopi cuperent mederi morum cor-

ruptele , jam abantecefforibus pleriquelocorum

Phinfi

, QOnti

particularium confeffarii haberent abfolvendi pri-

]

vilegia non regiftrata ? In aliis autem materiis ,

JImre j

quz folent concedi ex officio & dignitate Ponti-

vaf f

ficia vel Epifcopali, v.g. dum alícui conceditur

vültár

facultas eligendi confeffarium , quem voluerit;

Wb ijS, |

vel recipiendi Ordines extra tempora, vel non

fervatis interftitiis ; celebrandi , velaudiendi

ytlisre

Miffam in oratorio privato, comedendi carnes

iJn

diebus prohibitis; difpenfandi alicui circa impe-

( dig

dimentum matrimonii, &c. vera eft generalis

F

regula, quod non exfpirent ejufmodi privilegia

A

morte concedentis.

;

7. Privilegium feu gratia primum facienda , ve ad-

buc

DE LEGIBUS.

267

Epïfmþgg

buc integra, hoc eft, fi gratia nondum fuerit ac-

i

cepta & acceptata ab eo , in cujus favorem edi-

d

ta eft, ex/pirat morte concedentis , nifi fit ejus nature,

X Wi

qua foleat, conferri a. dignitate, & quodam modo fit

od W

potius jurisdi&tionis neceffarie, .quam volunta-

T

rie folum ac mere gratioía.

Sic enim à Papa

Jit ne

difpenfatus ab impedimento ad contrahendum

t t

matrimonium in India, Germania, &c. poteft

CUM

illa gratia, etiamfi ante contractum nuptialem

l0 n

REsPON-

nuntius ferat, Papam interea obiiffe.

1 peri

[

SIO AUTEM PROBATUR ex C. fi cui 36. de Pra-

bendis in 6. ubi dicitur:

t

1595

Si cui, nulla perfo-

M n

W

, Darum fa&a expreffione, fit gratiofe concelffa

s»,facultas, ut autoritate Apoítolica poffit ali-

t peite,

, quibus perfonis idoneis in certa Ecclefia pro-

sls vl t

,Videre, vel beneficia, quorum collatio eft

punmd

», ad Sedem Apoftolicam legitime devoluta, con-

d

,ferre, contradictores eadem authoritate per

&f

"

, cenfuram Ecclefiafticam compefcendo ; hujus-

lo

, modi conceffio, quam, cum fpecialem gratiam

j

Tl

ia

LWVLA'I

», contineat, decet effe manfüuram, non expirat et-

», jam re integra per obitum concedentis.

Se-

T

du

», us fi fuper provifione certz perfonz facien-

j ml

», da fit data poteftas eidem non ob fuam, fed

»» Ob ejus, cui provideri mandatur , gratiam vel

i w

» favorem ; illa, quidem expirat omnino, fi con-

ts Yi

», Cedens re integra moriatur.

NI

u

8. Privilegia , que merum favorem continent , non

m

Pure

ii f

ce[Jant. etiam. ce[Jante ex integro caufa finali.

gratiofa autem voco, que nec perfoneg, nec

m

Ita

iij

l)

Eeclefie quoad difciplinam przjudicant.

communis ob Regulam 16. in.6. quia beneficium

principis decet effe manfurum.

mfww'f.

9. Pri-

—

268

TRACTATUS

9. Privilegia odiofa necdum ad effe&tum füum de-

du&ta. ce[Jant. ce[Jante cau[a finali ac totali.

Ita defu-

4 p

, n dei

mitur ex C. cum ce[Jante, 6o. de Appellat. ubi pri-

vilegium appellandi & caufam ad fuperiorem ju-

iil H

dicem devolvendi occafione fententiz interlo-

ao n

cutorie inique à Judice ordinarió late tollitur,

AeV.S

fi Judex ordinarius defiftat ab executione fen-

l quam 1

tentie interlocutoris.

u

gt ao

10. Privilegia etiam odiofa, que unico attu cone

pncsnr p

fümmantur ,. eo femel confummato non ce[Jant quoad ef-

nl t

fetbum , quamrois poftea ce[fet. caufa finalis ac totalis.

tr, t

Ita colligitur ex Regula 73. in 6. ubi dicitur :

mun:atio

Fa&tum legitime reira&hari non. debet ,. licet cafus

sormonmd

Sic

jofiea eveniat , à quo mon potuit incboari,

V n nett

difpenfatus ab irregularitate vel impedimento ad

sorteum

beneficium vel matrimonium, licite manet in

rf

beneficio vel matrimonio , etfi cafu fortuito di-

i d

ves evadat.

Ya a

11. Privilegia, que tratkum babent . fucce[Jvoum ,

Tre Alb

ce[fant caufa finali contraria ce[Jante ;' non vero ce[Jant,

lm o

Jii caufa finalis e[Jet tantum negative.

Senfus & ratio

[]1/77/77/

patetab exemplis.

Sic privilegium non refiden-

n lec f

di in loco beneficii amittitur, fi Ecclefia, in qua

tifi

eft beneficium, patitur defectum miniftrorum.

n

Hoc enim in cafu non folum ceffat motivum con-

TP

ceflionis negative, fed etiam ponitur motivum

Econtra fi

& T

pofitive contrarium conceflioni.

Ttmmot

Monafterio initio fundationis concedatur privi-

rl

legium colligendi decimas in aliqua parochia; &

Wal

monafterium poftmodum fiat dives ; non eoipfo

] Pn'i'iiq

ceffat privilegium ,. quia licet ceffet paupertas,

n fo-

TItMorji

qu& erat motivum conceffionis; hoc tame

lum

"0 ag

DE LEGIBUS.

269

j T

iM |

r; ,'x

lum ceffat negative, non contrarie.

Opulentia

enim non pofitive exigit fubtraciionem bono-

TM

At

rum. Ítadefumitur ex C. cum ad boc. 16. de Clericis

nonrefid. Et ex C. fubjetium. 9. de Decimis. Etex

lt

l lt

C. quanto. 16. de Cenfibus. Etex C. quid per novale.

21.de V.S. Infenfu hujus Regulz explicanda eft

Tif

alia, quam authores indefinite ponunt his ver-

bis: Privilegia, que babent trattum [ucceffioum , ce[-

"ffW ü

fant ce[Jante caufa finali. Sic Clericis ac Monachis

h

|

[

conceditur privilegium immunitatis ab omni cu-

Vi

ratela & tutela; illud vero amittunt, fi vagan-

ij

tur, & in officiis divinis defides fint.

Ita defu-

,

munt authores ex C. Zue Fraternitati. 12. de Cle-

ricis non refid. & ex C. Abbati. 25. f. de V. S.

M h

K

In

S

Sed in neutro loco probatur Refponfio.

& R

priori enim loco fermo eft de ceííatione finis

TR

per fraudem privilegiati; in pofteriori vero loco

fermo eft de ceffatione finis contrariativa.

Ju-

t

bentur enim Monachi Alciatenfes femper affu-

i M

mere Abbatem ex Monafterio S. Bertini; donec

H

ibidem viguerit obferoantia vegularis, ut idonee perfo-

)

LJM

1

li

ne inveniantur in illo, qui po[ft in 4bbatem . a[Jumi.

ä

de;

mre

Itaque hec Regula admittenda non eft, nifi ubi

x t

finalis caufa celffat contrarie, ut re ipfa coincidat

l mmüï

cum Regula undecima.

uv

"

12. Privilegia amittuntur venuntiatione |privile-

pir P

giati.

Et hinc, fi privilegium conceffum fit in

n

favorem monafterii, Ordinis, vel ftatus Clerica-

lis, privilegium nonamittitur renunciatione uni-

anced'f

y p

us particularis, prout oftenfum queft. 9. fuperius.

$

ï

13. Privilegia integro Monaflerio, *vel ordini con-

:/

na[:r p&;

ce[fa non amittuntur per renunciationem Pralatà vel Su-

perioris immediati *vel snediati.

Ita colligitur ex c.

lu

nulli.

270

TRACTATUS

f

nulli. s. & ex €. fi quis.6. derebus Ecclefiz non

*j b

alienandis.

Et ex c. dudum. 1. eodem tit. in 6.

& ex Clementina r. eodem tit.

,,!.;kamas d

qscont

Y4. Zhmitiuntur tamen per renuntiationem Prefati

duionel

Prelati vel Superioris accedente confenfu Capituli parti-

üm f

cularis vel generalis, à quo dependet. — Ita colligitur

ex c. fi deterra. 6. de Privilegiis.

Et ex c. cum

g

acce[f.fJent. 8. de Conftitut.

Et ex c. pro illorum.

g m

29. de prebendis.

Et ex c. pattum. 1. & c. quia

m

ex e0 3. de paCtis in 6. OBSERVANT TAMEN

dpoli f

AuTHORESs ex c. licet, 7. de Procurat. in 6. in

gurapt

tali cafu renuntiationis ad hoc, ut fit valida, re-

t

nuntiationem debere effe acceptatam ab eo, qui

fotooatus

Jmi Y

conceffit privilegium.

15. Privilegia mere favorabilia , que in nullius ce-

K

fs d

dunt onus feu gravamen , faltem rationabile , non amit-

tuntur per non ufum, aut ufum contrarium , quanto-

Bu

,illro

cunque tempore continuatum. Ica communis autho-

rum. Ratio eft ; quia ufus privilegii eft res me-

o

Hic tamen no-

,dii

re facultatis, non neceffitatis.

tandum ; non poffe pure favorabilibus annume-

O

r

rari ea privilegia, que tratctu temporis onerofa

fa&a füunt bono communi , Ecclefiaftice difcipli-

ii

Perinde enim

ii

ne, & recto ordini Ecclefiz.

eft, imo major eft ratio, fi privilegium fiat prz-

At r

judiciofum bono communi Ecclefie, quam fi

Yte (

fiat prejudiciofüm bono privatorum.

A D

16. Privilegia onerofa, qu& in aliorum. gravamen

tsf

aut prejudicium cedunt , amüttuntur per non ufum pri-

Em l

vatioum aut ufum contrarium 5 idque vvi tacite renuntia-

mF:, hi

tionis prefumpte & jure.

Id colligitur ex c. acce-

1

dentibus. r5. de Privileg.ubi fic Innocentius III.

lr

fcribit: , Mandamus , quatenus, fi Monachi

NT

55 fu:f"

DE LEGIBUS.

271

,, fufficienter oftenderint , quod à T'emplariis

eodemhg

, Cqui babebant prioilegium exemptionis à Decimis )

,, decimas de terris prdictis per quadraginta an-

Mi "

, nos continue perceperint fine lite, vos ad pre-

Yi

,ftaionem ipfarum Templarios compellatis.

Bo

,; Cum enim tanto tempore contra indulta pri-

l q

, vilegia decimas folverint, eis renuntiaffe ta-

LC nj

,cite prefumuntur. ,,

Idem colligitur ex c,

.T d

cum acce[fi[Jent. 8. de Conftitut. ubi, cum Sedes

N t

Apoftolica Ecclefie Tullenfi indulfiffet privile-

n il

l]

gium füpprimendi officium Primicerii, ejusque

iT

!

prebendam diftribuendi Canonicis, Pontifex

L

Innocentius III. fic ftatuit: ,, Mandamus, qua-

, tenus fi vobis conftiterit, 'Fullenfes Canoni-

d

,, Cos, ne ulterius in Ecclefia Tullenfi Primice-

TT

,,riatus effet'officium, communiter ftatuiffe, ac

, Statutum ipfum authoritate Sedis Apoftolicz

'fün, vt

NUOR

,,fuiffe confirmatum , vos illud ( ffatutum ) fa-

,, ciatis in fuo robore permanere, nifi poftea

iridis

sl

,,di&i Canonici contravenerint, aliquem vi-

Hic m

u

]i

» delicet in Primicerium eligendo.

jl

17. Privilegia que in aliorum gravamen aut prajudi-

Ts

cium cedunt , amittuntur etiam ii prefcriptionis per non u-

df

N

l

n

fum privatioum, aut ufum contrarium.,

Sic, fi quis ha-

lronir

bens privilegium exemptionis à decimis altero

petente folvat longo tempore decimas; aut fi

t g

Qram.

habens privilegium exigendi ab alio decimas, al-

tero refiflente, eas longo tempore non exigat,

Ti

a

amittitur privilegium ob prefcriptionem contra-

riam. lta colligitur ex prefato c. accedentibus de

T 14

Privileg.

j a

18. Privilegium etiam amittitur per abufum privi-

du

legii.

Ita colligitur ex variis textibus Juris Ca-

nonici.

272

TRACTATUS

ä[Tiä. 3" |

nonici.

Ubi tamen advertendum, privilegium

L

j M

in tali cafü non amitti ipfo fa&o, nifi fuerit ex

yuthori

pa&o vel contra&u conditionato, fed tantum

QUER]

per fententiam.

Can. Ui ifla. 7. dift. 74. Sim-

seiorili

plicius Papa in Epift feribit: Privilegium meretur

Idem

em fert

amüttere , qui permi[Ja fibi abutitur. pote[tate.

n

repetitur c. privilegium 63. Caufa 11. q. 3. Et

c. tuarum. 11. de Privileg. ubi Pontifex per Ar-

il

'eplis a u

chiepifcopum Lugdun. Templarios privat jure

colleé&andi per Clericos, eo quod collectave-

tsf

deíddin.

rint per laicos.

fereilt

[imm, d

&. XIII.

u i

De potie]iate ferendi. .Leges.

lutmo 2

t r

RRITUR I. Quinam habent poteftatem

&m, v

Q*

ferendi leges ?

OW

RESPONDEO.

Quilibet habet poteftatem

od

ferendi legcs in fuos fubditos, cui idà Deo, vel

à Supremo Principe, aut Republica indultum

4ül

Ml/m' /m

eft. Sic poteftatem ferendi leges habet r. Papa

in omnes fideles, qui eam poteftatem accepit

fb i

Tin :

à Chrifto.

2. Epifcopi in fuos Dicecefanos. 3.

Reges, Imperatores, & Principes in fuos po-

, W.

3 d

pulos.

QUJZRITUR 2.

An Capitulum Sede va-

UETT

:;"K; þ Wl

cante poflit ferre leges ?

RzsPoxDEO. Capitulum Sede vacante pot-

d 'an;bal |

EE

eft ferre leges provifionales, quousque à INeoele-

&o & confirmato Epifcopo coufirmentur vel re-

Wt j

vocentur.

Confirmatio autem fufficiet tacita.

llüg [

Ita quoad rem Panormitanus, Felinus, Sylvetter,

nj g

IT

Suarez, Bonacina, quos citat & fequitur Palao

hic

l dng

DE LEGIBUS.

273

h ls

hic tra&. 3. difp. 1. p.23. n.21.

Drixr, provi-

DN

fionales.

Neque enim plus probant rationes ab

A ]EA W

his authoribus adduéti.

dl

Utrum Abbatiffz vel aliz

QUJERITUR 3.

i li

Superioriffe, etiam Generales, habeant pote-

tf |

ftatem ferendi leges ?

UL

RESPONDEO.

Non habent poteftatem fe-

n

rendilegem, fed tantum babent poteftatem pre-

Q r

cepis ac mandatis particularibus applicandi & per

odl

ponas temporales exequendi leges à Superiore Ec-

|

I

clefiaftico latas.

RaT10 eft 1. quia poteftas

ferendi leges pertinet ad Hierarchiam Écclefía-

fticam. Hujus autem pars non funt feminz;

juxta illud D. Paul. Mulüieres in Ecclefia taceant.

J

!

R A'T1O 2. eft, quia poteftas legislativa requi-

rit jurisdi&ionem fpiritualem in fubditos proprie

quitt

di&tam, vi cujus fcilicet poffint per fe obligare in

conícientia.

Sed feeminse funt incapaces ejus-

i us

modi jurisdi&tionis.

Ita docet D. T HoMas in

61

"ffüeDenfi

D

4. dift. 19. q. 1. a. 1. qq..3. ad4. ubi fic feribit:

Ms

Mulier fecundum. Zdpoflolum eft in flatu fubje&ionis :

€g' ideo ipía non potefl babere aliquam jurisdittionem

t 0

Jpiritualem : unde mulier non babet , neque clavem or-

m 1

dinis , neque clavem jurisdi&lionis ; fed amulieri commit-

j g

üitur aliquis UsUS CLAVIUM, /tcut. babere corre-

piionem in fubditas mulieres propter periculum cobabita.

j i

tionis, fi viri mulieribus cobabitarent.

Similia habet

Ü

ad Hanibal dum q. un. a. 1. ad 3. & in 4. dift. 25.

eievaüj

q.2. a. 1. übi ait : d illud de Zdbbati[s dicendum ,

quod non babent claves ad aperiendum regnum celorum ,

j

Jed. a&um femilem a&tui clavium , fcilicet in correptione

l

u

temporali & difciplina fuarum Monialium propter peri-

culum cobabitationis oirorum inter eas.

Exhis patet ;

[:

v

[

Abba-

D. Amort Tratt. de Legibus.

x

TRACTATUS

274

OU

Abbatiffis & aliis ejusmodi Superioriffis tantum

competere delegatam poteftatem applicandi &

E(J

fundaï

, babet

exequendi leges, à Superioribus latas, per pra-

cepta ac mandata, qus tantum refpiciunt perfo-

ndo ii

srentio

nas ac cafus particulares.

Nam talem potefta-

tem dominatioam imponendi frecepta ac mandata et-

jferimit

us if

iam habent patres in filios, mariti in uxores,

domini in fervos; eaque poteítas dominativa

p d

jm. t

fundatur velin jure nature, vel in contra&u,

vel in voto obedientie perfonalis perfone ad

perfonam, prout Palao 1.c. pun&. 22. $.2. n.9

infinuat.

:

QuxnRiTURA. Anville, caftra, vel op-

pida habeant potef'catem ferendi legem localem

UER

pro fua communitate ?

hrR

RESPONDEO.

Ville

caftra, civitates,

ii t

feu quevis alie communitates, que füpremo

i, i

principi fubdite funt, in quem fuam potettatem

Wj v

gubernauvam integre transtulerunt nequeunt

ss

condere leges locales, ni(i privilegio principis,

)g!lh

vel ex confuetudine notoria per principem ap-

ab inte

probata.

Ita colligitur ex f. Conf]. Inft. de Ju-

"ffg u

re nature ; & ex l. /eges. c. de legibus.

Hinc

i, diol

ejusmodi lncolæ non obligantur in confcientia

lr ia

neque ad legem neque ad ponam di&atam à pri-

moribus vel potentiori parte communitatis, ni-

va

SLUS a

fi vel interveniente confirmatione principis ex-

RE $20

preífa vel tacita, vel interveniente pacto fpe-

t u

c1a11, quod fierl folet in receptione novorum

civium.

Confirmatio autem tacita principis

RL

Atj

tunc fupponenda, quando ejusmodi leges muni-

4 dj

cipales in cafu particulari contentiofo deducte

UT

ad füperius tribunal, confirmantur per fenten-

B] human

tias

D

DE LEGIBUS.

275

L

hh

tias conformes legi municipali.

Pa&um vero

map

TA

IN

M)

legem fundare non poteft, quando communitas

non habet poteftatem recipiendi cives; an

tf

lr

dl

quando in receptione anteriore nulla interceffit

Átà

conventio generalis ad recipiendas in futurum

Mp

indifcriminatim omnes leges communitatis, fe-

lii n u,'

l

rendas à primoribus aut majori parte commu-

r

nitatis.

]ta quoad rem Palao l. c. pun&. 22.

l]in Q0n

num. II.

lt p

a

:;w;«

$. XIV.

De Difpenfatione .Legum.

tb rj

Mtluin

ERiTURI. Quid fit difpenfatio ?

T.

RrzsPowDEo. Difpenfatio eft diretta re-

, t

laxatio obligationis ortee ex lege aut *voto , fatta nomine

Q üy

illius, qui tulit legem vvel acceptavoit 'ootum , in favorem

li

perfone , vel loci particularis.

Bonitas liujus defi-

;

nitionis probatur ex eo; quia exinde optime in-

telligitur differentia ab omni non definito, nem-

p

pe ab interpretatione benigna legis, abrogatio-

Lj

nelegis, permiffione feu tolerantia transgreflio-

fin

nis, abfolutione à peccatis; licentia fimplici

p at

requifita per legem, pri

vilegio.

Ab

A

n poffit dari difpenfatio

QUXRITUR 2.

rumint

circa jus naturale ? aut circa jus divinum ?

RzsProxwDpEOo. Difpenfatio non poteft da-

y p

j

ti circa jus naturale aut divinum, fed tantum

circa leges humanas.

Suppono autem, quod

jitt [

tacitg

lex naturalis & divina circa conclufiones parti-

od

culares dubias, quz ex principiis generalibus

tranfeant in materiam.

t

certo deduci nequeunt,

legis humane , juxta diéta $. 2. & 3. & juxt

a il-

p per)

2

u

276

TRACTATUS

lud D. Aucvusr1Nr Epift. 2j

In bis vebus, de

iit MJ

P

j 1.

quibus nibil certi [latuit. Scripiura. divina , mos populi

tl l

Dei, vel Inflituta majorum pro lege fervanda [unt.

La

tir Iu

:]

Idem docet S. Thomas fieri, quando materia

iif

legis naturalis vel diving dependet à jurisdi&io-

jni

at

ne humana, ut aliquando non amplius compre-

gciplo!

hendatur fub fignificato rei vel a&us, v.g.furti à

pere p

legenaturaliprohibiti. Ceterum Refponfio de-

claratur & probatur à D. Tnowa in pluribus

u5, 001

locis.

er d)

Nam 1.2. q. 97. a. 3. C. fichabet : Omnis

m fohe

lex proficifoitur à vatione &^ voluntate Legislatoris.

(üuuil

Lex quidem. dioina 69 maturalis à rationabili Dei

Y

unay,.

voluntate ; Lex autem bumana à

voluntate bominis

vatione regulata.

Et1.c. a. 4. C. In quacunque mul-

tius o

Ms &

düudine ex eo dicitur aliquis difpenare, quia ordinat,

u

qualiter unumnquodque preceptum [it. à fingulis adim-

ml

plendum.

Coniingit autem) quamdoque , quod aliquod

preceptum , quod. eft ad commodum multitudinis ut in

t ec

hd

pluribus , mon efl comveniens buic perfone , vel im

boc cafu, quia vel per boc impediretur aliquid melius,

al

Et ideo ille,

aperír

vel etiam induceretur. aliquid malum.

qui babet vegere multitudinem , babet poteflatem. di-

1i, diri

pj

fpenfandi in lege bumana, que [ue autboritati inni-

titur, ut fiilicet im per[onis 'vel cafibus , in quibus

Mjttit

Af pri

lex deficit, licentiam tribuat, ut preceptum legis non

feroetur.

Etl.c.ad3. Lex naturalis , in quantum

ii

,

T

1

continet precepta commumia ,. que munquam fallunt ,

difpenfationem recipere mon potefl. — In aliis vero pre-

l oypyr

iaj

ceptis, que funt quafi conclufiones praceptorum com-

'

munium , quandoque per beminem difpenfatur ; puta s

li

quod mutuum mon veddatur proditori pairie , vel ali-

Fïiblïl f

quod bujusmodi.

Ad legem autem. divinam ita fe ba-

m:'üf,'*;t [

bet quilibet bomo, ficut per[ona privata ad legem. pu-

d

blicam,

DE LEGIBUS.

277

LTA

blicam, cui fubjicitur.

Unde ficut in lege bumana

mmw þf) |:

d

]

M

publica mon potefl difpen[are , mifi ille, à quo lex au-

tboritatem babet, *el is cui ipfe commuüferit ; ita in

A

lt

precepiis juris dioini, que funt à Deo, mullus pot-

hr k

efl difpenfare , mifi Deus , vel cui ipfe jpecialiter

Dylj

J

commuülteret.

Ita S. Do&tor.

$1 Qurs autemex

UUS Y ]

hoc ipfo ratiocinio S. Thome inferret, Papam

!

f

habere poteftatem difpenfandi circa leges divi-

n Il pl

nas, eo quod Petro & ejus fuccefforibus fpecia-

M

li

liter fit commiffa poteftas generalis ac indefini-

Ws

U

f(l

tafolvendi & ligandi, vel ita exigit paritas in-

ftituta à Do&ore Angelico cirga leges divinas &

/l

bumanas, quarum difpenfatio à Summis Pontifi-

g

:

/

cibus committitur innumeris Epifcopis & Con-

T

feffariis, RgsPONDENDUM eft, Deum nec Pe-

[ T.

tro nec ejus fuccefforibus conceffiffe generalem

N

poteftatem difpenfandi circa leges divinas, qua-

n

AU V

rum efficacia feu vis obligando primo incipit à vo-

v

q

luntate, intentione, & ratione divina, cujus

J

i

[

[

altiffima intentio , motiva & fines funt homini

z

ï

.

J

imperfcrutabilia, fed tantum circa leges ex natu-

J

rali, divina, & humana mixtas, quarum effica-

Y

cia primo incipit à voluntate & ratione humana,

Harum enim

l*"ï

n

nempe circa juramenta €9' vvota, &c.

legum primordialia motiva & fines poffunt effe

[ D.

j n

perfpe&ta Pontifici.

$1 Qurs interroget, unde

Íciantur hi limites poteftatis Pontificie? Rrz-

TU

SPONDETUR; id fciri ex perpetua traditione

I u

& praxi Sedis Apoftolice. .Hancrefponfionem

T d

infinuat D. 'Thomas 1. 2. q. 100. a. 8. C. ubi fic

T n

fcribit: Tunc in praceptis debet fievi difpenfatio, quan-

T

do occurrit aliquis particularis cafus , in quo fi oerbum

"Lsf

legis obfervaretur , contrarietur intentioni Legislatoris.

gbl

"

579

Inten-

278

TRACTATIUS

Inteniz'a autem Legislatoris cujuslibet ordinatur primo

Quæm*

quidem 9* principaliter ad bonum commume ; fecundo

F[;' dlfpen

ip5p0

ad ordinem virtutis &5 juftitie , fecundum quem bonum

d

commuane confervatur €g ad ipfum pervenitur.

Si qua

ergo precepta. dentur , que contingant ipfam conferoa-

g ais

guo , 1

tionem boni commumis, vel ipfum ordinem juflitie. &2

virtutis , bujusmodi precepta continent intentionem le-

s0rum,

icondut

gislatoris ; ideo indifpen[abilia funt ; putas fi poneretur

boc preceptum in aliqua communitate , quod mullus de-

yramem

wonipi

fürueret. Rempublicam , neque proderet. civitatem . bo[ti-

bus, vel quod nullus faceret iale , bujusmodi precepta

j

Precepta autem Decalogi conti-

f g

e[fent. indifpen[abitia.

Atribois

nent ipfam intentionem legislatoris , fcilicet Dei, €2

ideo precepta Decalogi funt omnino indifpenfabilia.

Et

hr pola

tU atl

l.c. ad 3. Precepta Decalogi, quantum ad rationem

juftitie , quam continent, immutabilia funt.

Sed quan-

gyft at

ium ad aliquam determinationem per. applicationem. ad

il g

fingulares a&ius , ( ut fcilicet boc vel illud fit bemicidi-

ulis g

QO

wn, furtum, vel aduiterium , aut non;) boc eft u-

tabile quandoque fola autboritate divina , in bis fcilicet,

Sgmodik

Den lt

que à folo Deo funt inflituta,. fieut in matrimonio €$ in

alüs bujusmodi ; quandoque etiam autboritate bumana,

t Sipe

Setim o

ficut in bis, que funt commi[Ja bominum jurisdi&ioni,

Quantum enit ad boc bomines gerumt vicem Dei , non

tpero

Idem Quodlib. 4. art. 3

autem quantum ad omnia.

Ri il y

C. fic fcribit: Papa babet plenitudinem poteflatis in

ts |nf

Fcclefia , ita fcilicet , quod quecunque fant inflituta per

ytar

Kcclefiam vl Ecclefie^ Prelatos, [unt difpenlabilia à

Imt

apa

Hec enim [unt , que dicuntur e[Je juris buma-

(oan

9.

Circa sero ea, qua funt juris divini, vel juris

m

naturalis ,. difpenfare mon potefl; quia i[la babent. €f-

lisi

D

nj difþe

caciam ex in/titqtione divina,

"t

QuX

DE LEGIBUS.

279

l7 !

QUEZERITUR 3.

An Legislator univerfim

EWW; 1'5?

poffit difpen(are in fuis Legibus ?

[

RESPONDEO.

Legislator per fe poteft di-

Ptl |

fpenfare in fuis legibus.

Excipiuntur tamen

!;( ng "

tres cafus. r. nifi fuas leges ita firmaverit jura-

LT

mento , ut juraverit, fe in iis nunquam difpen-

Tif

faturum, ficut Rex Galliz jurat fe nulli duellan-

iut; jj

ti condonaturum taxatam poenam , tenetur ftare

(uti

juramento, nifi emergat urgentiflima neceffitas

ä

(l

boni publici, quz conditio eft imbibitain omni

TU n

juramento.

2. Silex tranfierit in contractum

l

)

feu pa&um. v. g. fi lex promittat immunitatem

!]

^

à tributis novis adventantibus in urbem ; vel fi

Wl'h h

lex pofita fuerit per modum Concordatorum

TTR

cum natione , fübditis , capitulo, nifi fuerint

" Su m

injufte extorta, aut in concordante defuerit ani-

A

(N

n

I

mus & fignum fe obligandi, fed tantum tolerandi

D

aufus & praxin partis alterius.

3. Si fuerit lex

N

confirmata à Superiore; v.g. fi conftitutiones

4";,'.

jt, 1

Synodales fuerint confirmate à Papa. Atta-

W

men hoc folum habet locum, fi per confirmatio-

]

l/

n

nem Superior fignificet, fe legem reddere fuarm.

ariidi

Si enim confirmatio folum fuerit approbativa, ita

1 Diy

ut Superior legem Inferioris precife laudet,

ht

quin illi novam vim obligandi tribuat, nihilo-

minus Inferiori relinquitur libertas difpenfandi,

(

prout PALAO Tra&. 3. difp.6. p. 4. n. 6. ob-

u

fervat.

"T.

vuxRiTUR4. Anlnferior poffit aliquan-

gj

T

do difpenfare in lege Superioris ?

REsPONDEO.

Inferior nunquam poteft

g j

per fe difpenfare in lege Superioris fine concef-

fione expreffa vel tacita.

D 1xr, fer fe, quiain

$4

caiu

280

TRACTATUS

cafu neceffitatis extraordinario fufficeret con-

f dpet

ceflio prefumpta.

Ita colligitur ex C. cum inferior.

ques

Et.ex Clementina JNVe Ro-

g g

de Majorit. & obed.

mani. de Ele&tione.

NEQUE OBSTAT, quod

jffare df

ao

inferior poffit abfolvere excommunicatum àSu-

periore, aut quod poffit difpentare in votis &

nríus m

juramentis, refervatis Deo ; aut quod a&u in

j &t

AU

Epifcopatibus vigeat praxis difpenfandi circa

fefta &jejuniàa. REsPONDETUR enim abfolu-

Trferinrà

traniu

tionem ab excommunicatione & à peccatis non

effe difpenfationem à lege.

Difpeníatio circa

d

vota & juramenta non difpenfat in lege Supe-

dipits

rioris, fed in lege inferioris, qui fibiipfi eamle-

(irca VOL

gem pofuit, cum primordialiter ea obligatio à

Quandof

voluntate voventis aut jurantis.

Circa fefta &

hp pron

jejunia dicendum, quod Épifcopi habeant con-

trrbis,

as

ceffionem tacitam à Papa, utpote eam praxin

ob frequentiam notoriam , & multiplicitatem

fit, i

cafuum fciente, nec contradicente.

yjugr

QUJZRITUR $.

Quinam funt cafus, in qui-

[2 f

busInferior poteft difpenfarein lege Superioris?

Siperior

REsPONDEO.

Palao. c. p. 5. enumerat fe-

lu u

quentes.

1. Si füperior inferioribus concedat

EUAU

generalem facultatem difpenfandi in aliqua ma-

ini, &

teria.

Sic Tridentinum Self. 24. c. 6. concedit

tem

Epifcopis generalem facultatem difpenfandi in

E

omnibus cafibus occultis Pape refervatis.

2. Si

Rire

materia legis levis eft in materic gravitate, quan-

Otcorit

titate, duratione, numero.

Cum enim nimis

Qp n

!

onerofum foret tam Superiori quam inferiori,

f

.

fi in quibusvis rebus vel actibus minimis debe-

Tfmon

ret recurri ad Superiorem, prafumitur ea effe

TY

intentio legalis Superiorum, ut inferiores pof-

ls a

fint

l

DIä LEGIBUS?

281

! [uüt-:gï t

fint difpenfare in levibus.

3. Si cafus fint fre-

1 C-f*?»xra'

quentes, & locus à Superiore remotus & ma.

D

terie gravitas vel dignitas non neceffario petat

ts

fübftare ar&tiori refervationi.

Quia cum etiam

UMj

TE

in hujusmodi cafibus non folum frequens ille re-

curfus moleftus fittam Superiori quam Inferiori,

L Qd ;

fed etiam parum proficuus bono communi ani-

Vfj

marum, prafumendum eft, etiam in bis cafbus

Aenimd

Inferioribus, v. g. Epifcopis ultramontanis vel

t

transmarinis, à Papa tacite indulgeri poteítatem

K;;utatio j

difpenfandi.

Dixr, nifi materiz gravitas vel

Liej

dignitas petat arétiorem refervationem, v. g.

Il

P

circa vota folennia, herefin publicam &c. . 4.

j

)d

Quando Papa vel Imperator, vel Rex fcripfit

(roidu

leges proprias provincie remotz , attemperatas

tintt

moribus, ac confuetudinibus talis provincia.

( m wrür

In talibus enim legibus, cum peculiares circum[tan-

ml

iie, interdum emergentes, commode non femper

T

pol[mt per Epiflolam ad oioum reprefentari, Superiori ,

n g

concurrente graviori caufa difpenfandi prefumitur

iplgrini

Superior inferiori, dare facultatem difpenfandi.

p

Drixr, ubi complexum circumftantiarum com-

n

mode non poteft ad vivum reprafentari Supe-

j dqu?

riori, & concurrente caufa graviori; generali-

,CV

ter enim fola diftantia locorum , & peculiaritas

m

legum non excu(at à petenda difpenfatione àSu-

fV

w

periore.

5. Quando in extraordinario eventu

concurrit neceffitas difpenfandi, ita ut fit peri-

d

culum in mora nec facile ad Legislatorem poffit

(Qun &*

j us

recurri. Hec regula procedit, five lex fit de

matrimonio impediendo, five de irregularitate,

J

five de refervatione voti, aut alia obligatione.

r

In his enim omnibus cenfetur inferiori commif-

u mferiom'»';

$85

fa

282

TRACTATUS

at

fa effe facultas difpenfandi ex preefumpta volun-

tate Legislatoris.

RaTro eít, quia cenfere-

g

g(«en(ate

tur Legislator agere contra charitatem, & con-

trafuave regimen Ecclefie, & contra commu-

as

nebonum, fi inferioribus in tali cafu denegaret

los?

g hac]

poteftatem difpenfandi.

6. Quandocunque da-

tur dubium pofitivum ftri&e dictum, an cafus

fs

tono Lt

indigeat difpeníatione.

Dixr, Jiride di&ium,

hoc eft, ubi ex confli&u rationum intellectus

du r

favenil

nequit fe prudenter determinare potius in hanc

vel illam partem. . H«c fumme notabilis regula

cipii n

traditur à Barbofa part. 2. de poteft. Epift. al-

ts

legat. 35. n. 19. Suarez deRelig. tom. 2. 1.6. de

Ts non

VoOEO:c. 26.n..6. , Palao l. c; n. 1o.

Perinde au-

Qui

tem eft, five fit dubium juris, five dubium fa-

yutata

G&i, v. g. fi que puella aut juvenis contracta

f our

diuturna confuetudine fecum peccandi emittat

u

votum perpetuum caftitatis in vel extra Reli-

hr

gionem cum errore pofitivo exiftimans illa pec-

vt

cata contra natuüram effe tantum peccatum ve-

etipo.

niale.

7. Quando poteftas difpeníandi in lege

ln

Superioris jam fuit ab Inferiore prefcripta per

Qd

legitimam confuetudinem.

Ita colligitur ex C.

t f

cuin contingat. 13. deforo compet. ubi INNOCEN-

d

T1Us ÍIL. de Clericis ad fervitium capituli ca-

piefts

thedralis conftitutis loquens Epifcopo fcribit :

V nel

"Ad te debent conquerentes babere recurfum , (non ad

Iu

Capitulum Cathedrale) nifi forte bi, quibus delin-

lts y

quentes deferoiunt , ex indulgentia vel confuetudine. [pe-

d b

ciali jurisditionem . bujusmodi valeant fibi vindicare.

Wpot

Ad hanc confüetudinem à Suarez, Bonacina,

H

