Gf977-20

x

AA

Y

At

..w

*

^ ..T-., .

w

:

4

Y

-«F.

s

3

g

$d

£:

$

"23

d

^

*

r

,M

$

£

A

XAOL M*

X .

o,/,.

4

U

t

w—

sR

5

v*

d. v

*5

$w

x«

i*

*

-

Y

z

a,..

z

hgsmiec i n Vgl

Smieee

T

rA

APE

E.

A aan

L

x

p r

r

Ed Ri endr

3exae

-

i

U dur m I ia

as

.

.,,.

*

d r&x:',,.z.ä

:

-

a i t

o

-

.4

E

m

ia

i

S-E C

AE

-

c

p

BA N

FEAro U

—

—

FRSPSIY ss

77

ng//anwz/z

x /J Atra - /67//4«/0

a "

|

P

s .

f:ü Y cf*/ L*;c&)v

Z

"Á

f

(ng*d/][/l/ 7772 rmou/z' 7A.. f'üläw

N12«45118673581 .021

—

LEU

UB

Hs

W,M

R. D. EUSEBII AMORT,

B?tom(

Canon. Regul. Lateran. Polling. Eminentiffimi Cardinalis LE RC.JAARI, nec nou

WE

Seremüxmz ac Keverendiffremi DD. JOSEPHI,

S. R. L. Frincipis Darmftddmm Landgravii H

al

&, &c.&c.

ifcopi Augu&am

heologi,

l

THEOL OGIA

It )

ECLECTICA,

;; MORALIS zr SCHOLASTICA

]s

fr

Sub zdufpiciis

SS. D. N. Benedi&i XIV.

ad mentem

f* SSPatrum& Theologorum infignium,

prefertim veterum confcripta

lomulus XX

l

D:E L EGIBUS

—

2

UE

EE

NS

A

:

)1!/

N

IH rE

/

n

TOA U

,

um

NS

Cum Zdfpprobationibus.

ugufie F'indel. & Iffirceburgi,

Sumptibus MARTINI VEITH, Bibliop.

Anno M DCC LII.

—

2

z

J2

(ï

b&-q

|

H

Ü

JJ

i

|

y

T

Lt

—

(

)

bung

ETE

- otgird

tl drn

ii

EE

—

—

P

qum

D

G-

E7

-

-

D

rf

N

o

/(V( P

N

l

'&N.l

r2

NS EE

ELX

i)

i

»

Uy

8

i;..

—R

[2

z

d-

N

o

Zs

É

5

IX

[

xa-

RA

——

——

-€

INDEX

QUAESTIONUJ

Tractatus

DE

L»EG

II'B U S

$

De natura. & dz'bz]z'one Legum

weftiuncula 1. Quid fit lex?

Q

2. Quotuplex fit lex?

ibid.

3. Quomodo dividatur lex pofitiva?

4. Quales fint aliz divifiones legum?

A

&

2

$-

INDEX

QL&EL

$. Quid fit lex pænahs & non præcxfe pæ—

i

a,

nalis?

4

6. Quid fit lex direiva & praceptiva?

j

ll du

LI"J

jl

n

Quid fit lex affrmativa & negativa?

$

n agmNPeI

8. Quid fit lex zrritans , & Jolum probibens?

6

f nf p

W

9. Quid fit léx fzvorabilis , & odiofa?

ibid

IT

Ajv

10. Quid fit jus publicum & jus gentium?

7

iU uU

11. Quid fitlex Municipalis , & Provincialis?

8

hi d

12. Quid fit lex lxcalis, & perfonalis?

t

Ti

$. 2.

De natura. Legis naturalis.

od

trdrs d

Ouafluncula -x. Quid fit.lex naturalis? ibid

(

9. An lex naturalis fit immutabilis?

9

!

701,4

3. An lex riaturalis fit conditionata?

II

4

4. Àn poffit dici, legem naturalem effe faltem

L

objective conditionatam?

16

i

«

laagn

fs

$. An detur eadem lex naturalis in ftatu na-

ture integre , & in ftatu nature lapfae?

TK

t

" M t

u

6. An Deus in lege naturali poffit difpenfare?

21I

7-

QUJ/ESTIONUM.

d.

7. Quale bonum fit objectum legis naturalis?

23

Ua |

an neceffarium, vel contingens?

Mi

8. An detur aliqua lex naturalis, que folum

agnofcitur per lumen rationis, & alia que

f a

folum agnofcitur per inftinctum naturalem?

2j

aj

9. An Deus poffit permittere aut omnino

precipere deordinationem ordinis natura-

d)

r

J

lis ob majus bonum füpernaturale?

27

IO. Àn detur lex naturalis reflexa? -

Jl

3l

ir. An poffit dari ignorantia invincibilis legis

naturalis ?

32

AA

12. Anlex naturalis quoad conclufiones par-

TU

ticulares dubia tranfeat in materiam legis

pofitivae?

34

13. Quid fit; obligationem effe legis natura-

lis quoad fübflantiam; legis vero pofitios

d

quoad tnodum?

33

14.' Qua regula agnofci poffit, an aliqua ob-

j inl'ö;gfl

ligatio pertineat ad legem naturalem, fal-

t

tem per modum conclufionis vel quoad füb-

ftantiam ?

40

n

?

92

$. 3-

gU/E

INDEKX

yim f

j

EE

ylit .

De |Lege pofitioa.

13&10 h m[

Ü

Quefliuncula . 1.

Quotuplex fit lex pofiti-

TL

va?

2

43

9.

yale fit obje&

um legis pofitivæ? i

bid.

ïegh Wüægm

3. An omnis lex humana derivetur à legena-

turali ?

44

10 45

4- ,Qiænam debeant effe proprietates legis

jj

hutmnanez?

46

s. An lex debeat fe extendere ad cafus fre-

ibid;

Ls lt

quenter occurrentes ?

UA

6. An & quando lex humana fe conformare

:an,k'mm*

debeat confuetudini patriz ?

47

n

v

7. An omnia vitia, & que potifmum, per ,

legem humanam cohibenda fint?

49

8.. An lex humana femper fit mutanda, quan-

/

do occurrit aliquid melius?

9. Qua regula agnofci poffit mens Legislato-

b

rum quoad leges humanas ?

52

LT

tlilehg

$r d

ï?ïfüpüs tb

De Moateria. Legum.

" irag

Quafliuncula 1. — An materia legis humane

25

pofiit effe actio indifferens?

"n

*

2, Àn

QUAESTIONUM.

$. An etiam precepta legis naturalis vel di-

&?

Vinæ poffint cH'g rgateria legis human

54

Ley

mi-

9. Àn a&iö de fe tanium venialiter pecca

poi

nofa aut folum indifferens poffit effe mate-

mv J.l

ria legis humanee graviter obligantis?

55

Va

4. Àn materia de fe gravis poffit effe materia

n

Ya

obligationis levis?

56

s. Àn actus interni poffint effe materia legis

Ecclefiafticz ?

!fe lld Cu

ibid.

6. An Ecclefia poffit precipere a&tus mere

j

n

internos?

7

2

7. An, & in quo fenfu, Ecclefía habeat po-

Y

teftatem precipiendi indirecte actus inter-

l

nos?

67

LA

$. s.

us

De Subje&o Legum.

ueftuncula 1. An Legislator humanus te-

neatur fuis legibus?

68

2. An Epifcopus teneatur ftare legibus Syno-

dalibus, a füo anteceffore in Syuodo edi-

tis ?

« .69

L

l

)

L]

j

* 44

s. Àn

INDEX

i

T.

3. Àn peccet Legislator non obfervando fuas

5[ Y

A

leges?

70

»aa*

4, Àn Infïdeles obhgentur leglbus Ecclefie ?

ibid.

TJ'Iou L

ji

W

a(f

i

5 Anebrii teneanturleglbusEccleuce Dei

sumilisé

vel-nature ?

72

a vw»

6. An.legibus Ecclefie obhgentur amente; ?

al ;

74

g

/: An & qualiter infantes obligentur legibus ?

m(lï Muv

75

n

8. Quibus legibus Eþcleüæ teneantur impu-

hd

W

beres ?

76

9. An viatores teneantur particularibus legi-

R LY

bus locorüm , iü quibus tranfeunt?

80

Vs

Io. An faltem peregrini teneantur legibuslo-

Dd

corum particularium? & quinam vocen-

tur proprie peregrini?

83

II. Ad quas leges locorum particularium te-

neantur etiam peregrini ?

98

WWV

12. Àn liceat egredi ex una Diocefi in aliam

a, |

eo folum fine, ut quis poffit uti privilegio

Pgb?

illius Dlæcefis contra legem Dlæcefmam

du

v. g. animo declinandi jejunium Dicecefa-

num ?

IOO

«*h requrm

13. Àn.

QUJESTIO NUM.

j

A

m

13. An leges peenales circa peccata, quibus

ab Epifcopo v. g. infligitur excommunica-

D

tio refervata Ordinario, incurrantur à pe-

regrino, fiin eo genere peccati peccet ex-

ECCWL

tra Diccefin fui Epifcopi? vel fi delictum

commifïum ad huc fueritin Diecefi? 1ox

Mhrae

14. An vagi teneantur legibus locorum par-

ticularium, ubi tranfeunt? & qui dicantur

vagi?

I04.

t

15.An Clerici teneantur legibus Civilibus Prin-

cipum ?

105

l lbt

16. An Clerici jure nature , gentium divi-

no, & pofitivo à difpofitione legum civi-

lium quoad eorum perfonas , actiones me-

reperfonales, & congruam fuftentationem

109

exempti fint?

M

Ü

&. 6.

De promulgatione Legum.

n

[

OuafTiuncula 1. An promulgatio fit de effen-

"

uü

Th

-tia legis?

119

1]

]i

2. Qualis requiratur promulgatio legis? 120

3

3. Qualis requiritur & fufficiat promulgatio

circa leges naturales ?

I21I

li

*

3

4. Que

j

INDEX

4. Que requiratur & füfficiat promulgatio

,di D

v;]?

circa leges divinas?

123

g Y

|

S. Qualis requiratur promulgatio circa leges

jb

pofitivas ?

124.

6. An leges Ecclefiaftice Summorum Ponti-

ficum, promulgate Rome, ante promul-

gationem in fingulis Dlæceübns obligent

De Infrff "

totam Ecclefiam?

125

L l

57

n

i

TLT

De oblisatione Legum , prefertim in dubio

"

i

confcæntzæ

Q?M

WW

Quafliuncula 1. — An. Leges civiles obligent

Qm a«ï*bm

in confcientia ?

146

Qu

2. Unde colligi poffit, utrumfittantum poe-

" pro l]

nalis , feu obligatoria folum ad poenam?

( J)

/'U

148

]MM r

3. Àn leges divine obligent cum detrimento

lii

vite

aut gravi detrimento honoris, &

m nl

bonorum?

154

f))n M WA

4. An Leges Eeclefiaftice, aut civiles ali-

mWD

quando obligent cum detrimento vitz, vel

jactura honoris & bonorum ?

156

Vs n

D

s. An leges obligent ad non ponenda vel re-

"

moven-

QU/ES TIONUM.

| Wllll*

movenda impedimenta ad obfervantiam

legum ?

157

m

——

6. Ex quibus indiciis poffit colligi, an fit

——

159

gravis vel Pevis obligatio legum?

mlIIOl':«-i

y Q

$:

df

De Interpretatione Legum, & . Epikia.

Quafliuncula. 1.

Quid fit interpretatio legis?

160

,

p

o. Quotuplex fit interpretatio ?

161

i

JUTTA

3. Que, & quot fint principia bone inter-

pretationis ?

ibid.

tiie d

4. Quid fit Epikia?

ibid.

l

5. Quis verborum tenor pariat preefumptio-

Jtittmy

nem pro rigorofà obligatione precepti feu

4 a?

legis? Et quis folu n fundet prefumptio-

L

nem confilii aut inhortationis 2

ibid.

numme

6. Quid fuüperaddant legi illa verba, que in

nonnullis

conftitutionibus

reperiuntur :

) hum.f

Precipimus in «oirtute - obedientia , Jub . indi-

r a

gnatione Dei , oel zZApofTolorum Petri & Pau-

li?

163

n

j

7. Quales foleant tradi regule interpretandi

leges?

165

pOl]EUL

8. Qua-

A1NDEX

W

g

:

1

8. Quales reperiantur regule in Jure Civili

;

idonee ad interpretationem legum ?

68

E:e(OüWam

ye f

9. Quales reperiantur in Jure Canonico Re-

j aCrIW n[

gule adinterpretandum leges idonez ? 175

wjïi:?ïæ

(

mg(ïe

7

10. Quid fit legem extendi ad alios cafus ob

—

Jümilitudinem , paritatem, vel identitatem va-

[:

lï[], !

tionis ?

178

al

hi

11. Quenam fint obfervande Regule quo-

yudp

ad. extenfionem legum ad caíus confimi-

yissm

les?

179

i

Vfr

]i

Id

ï/

N

G. D:

i'in J

ä

)

De «ario modo obligandi quoad obfervantiam

A

p

Legum.

! Ab

Ouefliuncula 1. — An ad (atisfaciendum legi

tgtum ml

requiratur intentio gfatisfaciendi prec

epto?

u

182

t

o. An ebrius, dormiens, vel phreneticus,

n

Bumroacïu

:

|

'v.g. in febri calida, fi in ebrietate, fo-

t

mnio , aut phrenefi, recitet, v. g. Bre-

lul

viarium , aut 1nterfit Sacro ?

184

Ut

3. An fatisfaciat legi, qui invitus adimplet

iDrtip w

ibid.

"

legem Ecclefiafticam ?

W

Vg

4. An fátisfaciat legi, qui nec habet inten-

tionem ponendi materialiter actum à lege

pre-

QUJESTIONUM.

iT

l

preceptum, nec habet intentionem pofi-

u

tive contrariam ?

I8S

i

AU

s. An fatisfaciat precepto, qui ponit qui-

ij

|

dem actionem precepram, íed ignorat,

(

eam effe preceptam?

186

; dr

6. An is, qui audit Miffam precife ex fine

ilicito,. v. g. vans glorie, vel animo'vi-

dendi & feducendi s fausfamac precepto

nj

Ecclefie?

CL (

r86

7. An fatisfaciat precepto, qui ponit qui-

dem ex bono fine actum priceptum, v.

g. auditionem . Sacri, vel. recitationem

Breviarii cum focio, fed expreffe inten-

dit,

ad Ub[mä'

hoc actu 1nd1v1duo nondum faUSface-

re pxæcepto ?

188

8. An fatisfaciat legi, qui adimplet opus prz-

ceptum modo indebito, v. g. recitando

TU

totum Breviarium diftracte, vel audiendo

n

totum facrum indevote?

ibid

j

9. An unico actu poffit fatisfieri pluribus pra-

QUstun

ceptis

190

Y

»

:

192. Àn obligatus ad reftitutionem omnium

.bonorum ex rapto vel furto in caufas pias,

[j D

ubi Domino reftitutio fieri nequit, poffit

ea fibi ipfi- apphcare tanquam vere pau-

peri?

192

;

II.

INDEX

QU/ES

D !'I? dülgenda i

ir. An fi quis det eleemofynam gräviter vel

:'gäd ,

extreme indigenti, per hoc fatisfaciat ob-

!

ligationi ex voto vel ponitentia erogandi

eleemofynam ?

193

*-gnam fm'm(

du

12. Si centum floreni debeantur pauperibus

ex juftitia ob rapinam bonorum incerto-

wl d

rum, & alia centum ex voto, alia cen-

t iridia.

?

tum ex poeenitentia, fi tantum centum fol-

;uranu'ammdn

vi poffint, cui prius titulo fatisfaciendum

fit?

ibid.

m*;mä mg

j m

13. Quando concurrunt diver(ie leges, na-

&

' turales, divinge , & Ecclefiaftice , cui prius

tápe d

fatisfaciendum fit, fi omnibus fimul fatis-

fieri nequeat ?

194

winad

lst

14. Àn omnis lex debeat obfervari ex chari-

tate erga Deum?

199

(uisite

ln

$.. 1o.

lun' ä'vdül'i'

De caufis exculantibus ab obfervvatione

&U

Legunm.

atl d

ucfliuncula . Quinam poftint effe caufie

'excufantes ab obfervatione legis ?

202

Ti h

2. Qualis ignorantia exeufet ab obfervatione

Utj i

legum ?

ibid.

3. Qua-

Rn

QUAESTIONUM.

Tv j

3. Qualis diligentia in quolibet homine requi-

ratur ad hioc, ne ejus ignorantie fiant vin-

A

cibiles ?

203

4- Quænam fint indicia ordinaria ignorantia-

al

rum Vll"lClblllum j4

204

OC«

Vot)

. Quomodo ex ignorantia vincibili reddere

poflit invincibilem , qui nefcit fe habere

QU A

206

Oflfuf

ignorantiam vincibilem ?

9. Àn ignorantia vincibilis

dummodo non

f n

fit affectata, excufet faltem à cenfura, vel

alia poena?

207

Mfie,

Bu frj

7. An aliquando excufet lgnomnua juris hu-

mani manifefti ?

ibid.

av d

8. Qualis metus excufet à lege?

208

9. Qualis impotentia excufat ab obfervatio-

ne legum?

212

1oc. An, ubi datur impotentia ad totum, re-

g

j

n

maneat obligatio ad partem ?.

214

i1. An excufetur ab obfervantia legis, qui

- pofuit culpabilem .caufam impotentig, V.

yice Ü

g. projiciendo Breviarium in mare, aut

Ye WL

conuahendo 1nhrm1tatem ex ebrietate?

| au Uw

j

215

12. An peccet contralegem , qui pomt de

W

4Ae

1

QU/ES

INDEX

N]

.gquomü

l

fe inculpabile impedimentum ad obfervan-

[ 1

tiam legis?

216

0047

13. An detur obligatio tollendi 1mped1men-

200

Tb

tum pro obfervantia legis?

217

1 & ELMM

14. Quid fit? & quandonam ab obfervatione

*lld qne d

" [ghamm !

legis excufet Epikia?

219

d n*udjü i

s. An Epikia etiam locum habeat circaleges -

ao í

divinas & naturales?

()O

i

16. An & quomodo à legis obfervatione ex-

V

il

( Mi

cufet non acceptatio legis ?

ibid.

17. An & quomodo à legis obfervatione ex-

i UB[U

'cüfet defectus finis !

22I

l

n

AW

:W

18. Quomodo à lege excufet confuetudo, pri-

At

vilegium, & difpenfatio?

224

QOl

$. II.

du

AT d

De Confuetudine.

Quaf[liuncula 1. Quid fit.Confuetudo? . ibid,

2, Quales requirantur conditiones ad legiti-

l

imnam confuetudinem?

ibid.

3. Quid requiratur ad hoc, ut confuetudo

WIQ

fit rationabilis?

225

Cs

4. Àn

QUAESTIONUM.

R

4. An & quomodo confuetudo debeat effera:

tionabilis, fi (it contraria vel presjudicet

lni

, legibus non. adiaphoris, fed pofitive condu-

- centibus ad meliorationem notabilem mo«-

rum, & Ecclefie?

130

227

5. Quid cuivis agendum, fi in füo ftatu vel

foc1etate hominum, in qua vivit, vigeant

Mez

confuetudines notabiliter præjudlcantes ho-

neftati chriftianz fidei vel morum ?

237

6. Quantum requiratur temporis ad introdu-

VObf

y

cendam legitimam confuetudinem?

240

VAE

7. Qualis requiratur fcientia. & confenfus le»

glslatous ad conftituendam legitimami con«

- fuetudinem?

24I

j

8. Qualis requn*atut' frequentia actuum ad.

|

conftituendam confuetudinem legitimarn ?

.244.

9. Unde poffit colligi , - eonfuetudinemi fuiffe

introductam animo fe obhgandx?

lblde

273

Corf

$. r2.

Yb

De Privilegiüs

Quajfliuncula' i. Quid fit privilegium ? — 245

y, o

QuotupleX fit privilegium ?

246

LE

3. Qp

INDEX

gU/E

9. Quales fint cïaufulæ prisiilegiorum? &

quem pariant fenfum ?

ibid.

p

LU

4 Quis poffit concedere privilegia?

249

iC

gilfe

$. An adlicitam conceffionem Privilegii re-

quiratur jufta caufa?

ibid.

u

öf Quot modis aquirantur privilegia? ibid.

Umh d

7. Quomodo privilegia ab uno loco ad alium

m&ïma ha

velab una perfona ad aliam extendi pof-

üg

funt ?

250

r di,

din i

p n

8. Quomodo fint interpretanda privilegia Re-

Fa

" gularium?

253

9. Quenam fint obfervanda circa ufüm pri-

vilegiorum ?

355

)?,

1o. Que regule haberi poffint circa revoca-

, tionem privilegiorum ?

257

imi1(

11. Qualia privilegia Regularium fuerint

nitird

revocanda à Conciliis vel fummis Pontifi-

?autmca]m

cibus?

259

lm

264

t

12. Qlomodo exfpirent Privilegia?

t

Pt

$. 13.

WWU

QUAESTIONUM..

$.. 13.

"

De poteflate ferendi LLeges.

sl

ueftiuncula . Quinam habeant poteftatem

t

ferendi leges?

272

2. An capitulum fede vacante poffit ferre le-

|

T

ges?

ib/?di

'3. Utrum Abbatiffe velalie Superioriffz,, et-

p

iam Generales, habeant poteftatem feren-

&ij Qs

273

. di leges?

4. An ville, caftra, vel oppida habeant po-

du

teftatem ferendi legem localem pro fua

communitate?

274

ia

$. 14.

De Difpenjatione. ILegum.

Jint us

Quafliuncula 1. Quid fit difpenfatio?

275

2. An poffit dari difpenfàtio circa jus natüra-

agulari

ibid.

d funns

le? aut circa jus divinum ?

3, An Legislator univérfim poffit difpenfare in

fuis legibus?

279

ii

4. An inferior poffit aliquando difpenfare in

ibid.

lege Supgrioris 3

"s

5. Qui-

(

INDEX

h

[

Mpenf

$. Quïnani fint eafus, in quibu; inferior pof-

280

j ancüt

fit difpenfaye in lege Superioris ?-

i

6. An Capitulum Sede vacante poffit cum

b

j

criminofo privato voce activa difpenfare

quoad hanc peenam ad actum electionis?

283

t

7; An Legislator, vel habens poteftatem de.

J

legatam difpenfandi, poflit difpenfare fecum

yet i

ipfo?

ibid.

W du

jj

8. An vagi & peregrini pofüint difpenfari ab

io-

ln

.Epifcopo vel Su

rantur ?

pg—räf)re loci, in quo

284.

Hf

P

9. An Metropolitanus poffit difpenfare cum

eulay

fuis füffraganeis fubditis?

285

yl

Io. Quinam habeant poteftatem difpenfan-

u |

di cum Religiofis circa vota, juramenta

& poenas?

285

11. Quid requiratur ad licite difpenfandum ?

286

t wf

H Pu'ml f

r2. An difpenfatio fine cauía fufficiente fit

valida?

288

M

TA Qttr

13. Án valida fit. difpenfatio.circa Conftitu-

u

. &ones Apoftolicas?

289

Ib

14. An

)EK

QUJAESTIONUM.

mïmyma,

" vlor'

14. ÀAn difpenfatio facta fine legitima caufà

de üfanr

faltem tunc fit valida, quando à difpenfan-

te & difponfato caufa creditur effe legiti-

[ aïm w

ma?

R&U]Utt

289

Q

15. Quales fint caufie jufte d1fpenfauoms?

Bol

290

ln

16. An ftante jufta caufa difpenfationis fu-

n

perior teneatur ad concedendam difpenfa-

VRT

" tionem?

291

17. Àn difpenfans poffit difpenfando impone-

j

i eufm»,

re mulétam pecuniariam pro dlfpenfatlo-

ne?

293

du djei

fd , H

18. Quenam fint fipna tacite dlfpenfatlo-

I

nls ?

ibid,

if

19 Utrum pro figno tacitze d1iþenfat1oms

haberi poffit fola taciturnitas & diffimula.

eyi t

tio Superioris, fi in ejus prefentia infe-

nor agat contra legem ab illo difpenfabi-

lia

lem?

294.

260. Àn dlfpenfatxo fa&a absque caufee eogni-

o

tio«

us

INDEX

wohrep

)

tione valida fit, etiamfi reipfa caufa fubfi-

L

p

ftat ?

295

qma

o1. Àn pro foro conícientie tuto prefumi

poffit, Superiorem in difpenfatione habuif-

qaRoWme

U

fe legitimam caufam , & cognitionem cau-

&

fz?

296

520

22. Quales fint caufee, ex qulbus vitiatur di-

yom Lt

fpenfauo ?

297

á

ho

25. An omnis difpenfatio fit invalida, ob-

tenta per obreptionem, vel. fubreptio-

nem?

ibid

N

Q

ii

24. An idem dicendum, fÍi veritas aliqua

non fit reticita per malitiam? aut falfitas

U il

Mf dri/

malitiofe exprefía, fed per fimplicitatem

vel lgnoranuam ?

298

ii

25.. Qualium ventatum reticentia foleat de

LT

jure vel confuetudinehaberi pro vitio fub-

u

ftantiali ?

$00

26. Quid: delegato agendum, fi dubitet, an

vitium

)l

QU./ESTIONUM.

ii

M

vitium obreptionis vel fubreptionis fit füb-

ftantiale ?

go1

Vi h

27. Quidobfervandum in praxi quoad peten-

Mdlr li

D.

- das Difpenfationes Romanas ex Poniten-

h Lt

tiaria Romana pro foro interno?

302

,

At

$. 20

De füprema Lese. Charitatis.

Qraffiuncula x In quo confiftat lex charita-

i ( i

tis?

318

, v

]

2. Quare hec lex charitatis vocetur luprema

lex ?

, ii

319

m

3. Quot & quales fint primarice obligationes

ex lege charitatis?

ibid.

d i

^

4 Quid velit dicere illa limitatio per fe? 321

i u

S. Quid velit dicere ila limitatio; in con-

curfu ?

ii pmv':ï

322

df j

6

j

uo

jNDEXkQ'UzESTIOJIVUM

j

6. Quomodo hg obligationes charitatis pof-

[

**ä

|

.!

L

i

fint influere in cafus particulares?

322

(

j

1

7.. Quomodo oftendatur , legem ch'aritatis

effe regulam directivam confcientiz in o-

mnibus controverfiis moralibus circa Obli-

Ti

gadones legum?

326

p

tl

F3

d

ERE

,

7X

$40

n

ae.

"4

i

d

)

i

&

i Ts n

14

h

d

N

((

3

::x)x

N

M

x./

3

$5

)

x

A

|

[

D

l

j

N

aE

2

(V

N

Dateitg

2

S

N-

E

)

ZNS

A:

m

ANS

——

m

.Delegem

eui

ETESN

z

m

N

;—-/

URU

il

NCONSS

T

El

»

|

Y me

M"'WI"

;

lo u

J

5b

Dl

.

l

R

l

k !t

Qf

m

N

M

lra-

:EQE

A Q

If

B

p fj Wg

D

3 Wh'

a ine,

u

:

K

*

T

ALE

ï

*ï

**

i

* CR

:

**

*

*TOGE

]egeï'ä&i;

R

*ROROROE

BOR OXGk GE GK R

f

du

| Tra(?catusx

FLEGIBUS

n

|

ic Tractatus dividitur in fequentes Para-

ï

1

j]

]

H

graphos.

.

4

,

)

l

j/

1. De natura & divifione Legum.

2. De Lege naturali.

3. de Lege pofitiva,

4. De materia Legum.

. De fübje&to Legum.

. De promulgatione Legum.

. De obligatione Legum.

. De interpretatione Legum , & Epikia.

ä

. De recta obfervantia Legum.

)

o. De caufis excufantibus ab obfervatio-

ne Legum.

D. Zmort Trait. de Legibus,

À

1r.De

p

TRACTATUS

g

T

i1. De confuetudine.

"T

fgin

12..De Privilegiis.

3 Lig" ;

13. De poteftate ferendi Leges.

"1]

14. De difpenfatione Legum.

ginig

15. De fuprema Lege charitatis.

t

hii

as

Wal jl

»

1

01

iil

M

l

& I.

:

T

T

Maroneut

De natura €? droifione .Legum.

U

qu b

"

"

n

XERITUR I. Quid fit Lex ?

Q*

RegsPONDEO. Lex eft ordinatio vationis

yl

ad bonusm commune ab eo, qui curam communitatis ba-

PT LL

n

bet, anüno flabilter obligandi promulgata.

Tta- D.

tit

ated

»

"Thomas 1. 2. q. 9o. a. 4-

TT

Dricrrunm r. ad bonum commune, per quod

FUORU

hocloco non intelligitur tantum bonum prioatum

s d

alicujus familie , fed integrz alicujus Reipubli-

B EY

cz, aut corporis Politici , vel Ecclefiaftici, quod

t n v

ex diverfis hominum ftatibus fub directione uni-

l.necaä'ariaf í

us Superioris conftituitur.

"

DicrTrum 2. animo flabiliter obligandi.

Si

UT

enim Superior non habeat animum fubditos ob-

bl

ligandi, ejus ordinatio folüm habebit rationem

UNSD-

confilii.

Si autem non habeat animum obligan-

tl

diftabiliter, fed tantum ad horam, diem, vel

RUT

aliud breve tempus, ejus ordinatio tantum ha-

M*H i Da,

bebit rationem mandati transeuntis.

dl&it&äl]eo

^- Qox&rTUR 2; Quotuplex fit Lex?

RespoNDEOo Lex dividitur in AJVátüralem &

rl

MLT

gofitivam. - Lex naturalis vocatur , quam autbor na-

i g

ture ommes bomines per lumen vationis vel'in[tinttum

Ug l

natu-

DE LEGIBUS.

3

naturalem circa obligationes bumanas generi bumano ab-

foluià mece[Jarias. docuit.

LEx autem POSITIVA

Lem

eft, quam Legislator dioinus vel bumanus ad melius

A

e[fe generis bumani legibus nawuralibus. fuperaddidit

De-

RI

Exemplum legis naturalis habetur in his

um adora; honora parentes, quod tibi non vis

fieri

alteri ne feceris. &c.

Ejusmodi enim ob-

ligationes funt adeo neceffarie generi humano,

ut fine iisbonum commune generis humani con-

i ln

fervau nequeat.

Et de his legibus loquitur

bt

ZIpoflolus ad Rom. 2. ubi ait

Gentes, que legem

Á n

non babent, ipfifübi funt lex; qui oftendunt opus legis

T0 C

Jeriptum in cordibus fuis , teftimonium reddente illis con-

Ti

fcientia ipforum , & inter f& invicem cogitationibus ac-

cufantibus , aut, etiam def'endentibus.

Exemplum au-

tem legis pofitivz eft,

lex circumcifionis, lex

QU

Ym jnu j

obfervandi Sabbati, celebrand: pafchatis, audi-

endi facrum in die fefto, recitandi Breviarium.

TY

&c.

He enim leges partim divinz partim hu-

k

manz non verfantur circa obligationes abfolu-

Áib d

té neceffarias generi humano , fed precife

utiles.

jr d

QuAERITUR 3. Quomodo dividitur Lex

yn bdi

fitiva.

i.

RESPONDEO,

Lex pofitiva dividitur in

didinam & bumanam.

ILex bumana rurfus fubdivi-

, [j

Tonm, 1

ditur in Ecclefiaflicam & Civilem. Lex dioina vocatur,

que flatuitur à Deo, quales funt omnes leges

iinaio «

eQnub

Moyfi di&ate à Deo, vel Apoftolis date à Chri-

Ífto. v. g. lex baptismi.

Lex bumana eft, que

j tl

'ponitur à legislatore humano, puta à prmc:pe,

i

magiftratu. &e, Lex Ecclefiaftica eft, qu: poni-

(s W

JT

tur & Legislatore Eccleft ajlzco , puta à Papa, Con-

at w

2

cilio,

pt

4

TRACTATUS

i

cilio, Epifcopo , Generali Ordinis. &c. circa

P

obligationes refpicientes falutem animarum.

Lex Civi-

XnPONDEO

enao

lis eít, qu& ponitur à Legislatore civili circa obliga-

I

)

tiones immediatb ve[picientes bonum temporale fubdito-

Tum,

Hine fi in Superiore Ecclefiaftico fimul

a

y, f*

concurrat poteítas temporalis gubernandi füub-

n

fl

J

m up

ditos, poterit pro iis ferre leges non folum Ec-

del)

clefiafticas , fed etiam Civiles.

»ntum 4

j l

QuzRiTUR 4. Quales funt aliz divifio-

gpn

p

u

nes legum ?

T

RESsPONDEO.

Lex dividi folet variis et-

gt

«

jam aliis modis. r. in penalem, & non precife

1

TT

2.in legem direttivam & preceptivam.

st OR

pornalem.

;

3. in affrmativam & negativam. 4. in probibentem &

1

ij

1

nun |

iritaniem. $. in favorabilem & odiofam. 6.in Jfus

sj

publicum & jus gentium. 7. inlegem Municipalem &

o

Provincialem.

ao .

Quid fit lex panalis, & non

ia

QUEZRITUR $.

precife pcenalis ?

stpoltin

RESPONDEO.

Qugumm

Lex ponalis eft, quz fub-

ditos non obligat füb peccato ad opus àlege

ii

leoyngt

preícriptum, fed tantum ad fubeundam fine re-

1

fiftentia poenam à lege taxatam.

'Tales leges

t p

d Din o

ponales funt, fi prohibeatur inveGio vel

eve&tio certarum mercium füb pena confifca-

* lat

tionis, vel füb alia mul&a pecuniaria. Leges

tüqu d

ejusmodi faltem obligant transgreffores ad hoc,

vj dy

ne violenter refiftant miniftris conítitutis à le-

LT

gislatore, fiab iis deprehendantur. Leges au-

Eul

tem non puré poenales funt, quz fub peccato

ii

obligant etiam ad ipfam actionem vel omiffio-

tl

nem prafcriptam à lege.

t

QUJE-

DE LEGIBUS.

$

UT

QuZRITURÓ. Quidfi lex direttiva & pra-

zr] bl

ceptiva ?

RESPONDEO.

Lex preceptiva vocatur,

j

T«

d)

qua füb peccato obligat ad pretcripta; fed lex

At

dire&tiva vocatur, qui dum aliquos, pro qui.

T

«

bus fertur, ligat, alios, pro quibus non fertur,

EUA

M

fi ea fe patiantur dirigi, faltem eximit à jufta

reprehenfione & culpa.

Sic Refpon(a faerarum

i d

Congregationum "Tridentini & Rituum vel Ro-

te emanata ad partes litigantes ferviunt omni-

d R v

bus directive, ut fi in fimilibus circumftantiis

fe iis conforment, certi fint, fe non erraturos

» kang

culpapiliter.

Idem fit, fi in Gallia, Hifpania,

m (j

velaliis regnis, qua legibus Imperialibus Juris

i it l

Civilis fubje&a non funt, Judices fequantur du-

uin. (

&um juftorum legum Juris Imperialis.

Idem

n Nai

contingit, fi allegentur aliorum Synodorum Pro-

vincialium , vel Diecefanarum Statuta.

Fa-

dj l

ciunt enim, ut eafequentes non errent, nifi ob-

ftet pofitiva lex contraria.

:

jj

QuzRITUR 7. Quid fitlex affrmativa &

Zd J ä leg

e'l:c

megativa ?

Vj

REsPONDEO.

Lex AFFIRMATIVA VO-

&l

m net

"T'alis

Bu

catur, qu& precipit aliquid agendum.

0T

lex eft: Diem Sabbati fanttifices , Honora patrem &

TE

"

mairem.

Lex autem N EGATIVA eft, qua pro-

p coqf!

hibet aliquam a&tionem. v. g. JNon occides ; mon

iib J

d

furtum facies.

Apparet tamen, quemlibet legem,

quz dirette eft affirmativa, indire&te effe negati-

j wnlliwï'j'g

intl

vam; non tamen viciffim eam, quz eft dirette

negativa, indire&e effe affirmativam. |Qui enim

u

j

'Ld

precipit fan&tificationem Sabbati, & honoratio-

o v

nem parentum, indire&e prohibet profanatio-

nem

Y

j

3

p!

6

TRACTATUS

jl

nmllimm

nem Sabbati & inhonorationem parentum. Sed

jcen a

econverfo non fequitur, quod illi, cui prohi-

g 0

betur homicidium & furtum, indire&te

firod

a

præ;i-

d

piatur aliqua actio.,

[

Feceld

]i

UJERITUR 8.

Quid fit lex irritans & fo-

;z:malitia u.'f.';'.«

lum probibens ?

nTUL

RESPONDEO.

Lex irritans eft, quze actum

p m

five de jurelicitus, five illicitus fit, declarat

vel reddit nullum.

m [g,"'-þ;lif.:!'li

Sic, licet nemini prohibi-

N

tum fit ad conteftandam fuam ultimam volunta-

li

tem folum adhibere duos teftes, ejusmodi tamen

NU

Codicillus vel teftamentum in foro Civili erit

irritum.

Matrimonium contractum cum con-

50

!

Vil

Vih

fllf M

fanguinea intra quartum gradum eft fimul pro-

hibitum & invalidum.

Emptio & venditio cum

lefione ultra dimidium pretii, etiamüi fiant ex

( t

ia

ignorantia invincibili, fünt irrite per leges ci«

viles. Econtra dantur aliz leges folum prohi-

o

a, Ltl

bentes, que non funt fimul irritantes. , Sic

Parocho prohibetur adminiftratio baptifmi .in

1 nf

t at

ftatu peccati mortalis; baptifmus tamen valet.

Sic etiam prohibetur matrimonium habenti fim-

tifeum 0.

Mfatis

plex votum caítitatis; contractum tamen con-

tra prohibitionem nihilo minus valet.

vt d

!

QUJERITUR 9. Quid fitlex favorabilis &

um

ediofa ?

& hi

RESPONDEO.

Lex FAvORABILIS dici-

dinun

tur, quz ob emolumenta publica , que in majori par-

gf

te commumitatis cau[at fime prejudicio boni ccmmiunis,

d

ex ipfa intentione legislatoris meretur extendi ad ca-

"G

us confimiles mon expre[fos a lege.

Brevius fic

tltins ft

poteft defcribi: Lex favorabilis eft, cujus exten-

I

f ;

fio ad cafus confmies im lege mon expre[fos confor-

ag

miter

DELEGIBUS.

7

xþal

müter ad imventionem legislatoris efl bono communi

lh'l

pv

melior.

Sic lex in favorem pupillorum lata, ut

Ms

Ph

ilis nequeat nocere malitia aut negligentia tu-

toris, eft favorabilis, ac propterea extenditur

lex.-sü

jl

etiam ad Ecclefias, & alialoca pia, ut illis non

noceat malitia vel negligentia tutoris.

Lex au-

idl

D]

tem oDnrosA eft, que dum plerosque ex iis, quos

Ü

"

h

afficit , gravat, conformiter ad intentionem legislatoris

Wttij s

ob pavitatem *vel identitatem rationis mon petit extendi

lii

Sic poena

ad cafus confüniles non. expre[Jos a lege.

tumids

ftatuta in adulterium conjugis non eoipfo ex-

tenditur ad adulterium mariti, licet ob fpecia-

f i

du i

les circumftantias aggravantes adulterium ma.

1 dl mj

riti poflit effe par aut etiam major malitia de-

dredi

li&i.

eittl f

QvuueRITUR Io. Quid fit J'us publicum &

gus gentium ?

lg

u

RzsPoNDEO. ]us publicum eft corpus le-

irittt

gum, à nationibus diverfis per fpecialia pa&ta

(j hi

vel confederationes reciprocas conftitutum.

TT

Huc pertinent varia Concordata Summorum

Pontificum cum natione Gallica, Germanica.

!

!

l

At t

&c.

Pacifcationes in pun&o Religionis inter

rils

a

|

varios ftatus in Anglia, Gallia, Belgio, Ger-

manias Tra&atus pacis v. g. Weftphalice, Rys-

|

t

wicenfis, Raftadiang. &c.

jJvs cENTIUM vo-

catur ZEquitas naturalis quoad. conver[ationem liberam

J

9 negotiationem populorum ad invicem.

Huc perti-

d

i

net immunitas legatorum a moleftia; genus bel-

m

*

landi armis paribus non venenatis; libertas ma-

t um

rium, fanétitas feederum &c.

^

, o

QUJRITUR II.

Quid fit lex Municipalis

Ti

& Provincialis ?

L

PV

W

A 4

RzsPos-

p

8

TRACTATUS

RzsproNpEO. Lex MUNCIPA Lrts eft, que

nïl;g "

I conm

refpicit tantum urbem ; PROVINCIALIS, qug

"T

obligat integram provinciam.

qp;bem, Wl

QuiERITUR 12. Quid fit lex localis & per-

PIDdU

fonalis ?

y

RzsPoNDpEO. LexrocaALrs eft, ad quam

3

n

f

p !

li

Legislator fuos fubditos tantüm obligare inten-

dit, quamdiu morantur intra territorium, v. g.

jni

, (dii

A

ad celebrationem alicujus fetti Diccefani, Lex

"L.

PERSONALIS eft, ad quam Legislator fuos fub-

"

ditos obligare intendit, etiamíi exiftant extra

territorium. Eatenus enim obligatio fequitur

r

,SW

perfonam, quocunque devenerit. v. g. Si fub-

ynpu

dito przcipiatur geftatio habitüs patrii, quocun-

jonamd

que devenerit,

Eodem modo poffet etiam lex

dvb

jir, C

dividi in realem & perfonalem , ita ut REALIS fit,

quz directé refpicit dominium rerum fübditarum,

TXL

i,

PERSONALIS autem, quae dire&é refpicit gu-

bernationem perfone in ordine ad actiones ci-

iab

viles, feu fociales.

p

DT

$. II.

fait gt

a i

De natura. Legis naturalis.

ET

U

ERITUR r. Quid fit lex naturalis ?

A t

Q

^ RESPONDEO.

LexNATURALrIS eftor-

ETrum

dinaiio vationis in mente Dei circa maturalem ordinem

*tt i

rerum eligendarum per lumen vationis «el inflinttum

Eul

naiture pvomulgata.

Ita quoad rem D. Auguftinus

t

in pluribus locis.

I. Tra&. 49. in Joan. . Incipit

Wt

bowo accedere ad rationales annos , ut. legem Japiat. ma-

MT

turalem, quam babent ommes im corde fixam.

Quod

übi non vis, alteri ne feceris. — INunquid boc de paga-

JLCERHVR

ll

nis

DE LEGIBUS.

9

t Mf;e l

nis dicitur, &? non in natura ipía quodammodo legitur ?

|

HXEQLN],E

2. L. 22. contra Fauftum. C. 27. Lex eterna eft

