miferos, & religionis in confervando decore Ec-

BU

clefie per fundationes pias poffefTores faculta-

Bulty

tum requirit. D'ixz 3. equalitate vel majoritate bo-

norum compenfet.

Cum enim lex per confuetudi-

fïïlfünem f

Tülteior

nem abroganda haud dubie eoipfo, quod non

Ver-

u [M

S

DE LEGIBUS.

229

;tfün[mdw

N

verfetur circa obje&ta adiaphora, in profectum

,1£leg:

Ywo,

:

fidei vel morum multa eximia bona procuret,

"n

M l.'x,;

h

rationi repugnet, contrariam confüetudinem à

1 i

legislatore approbari, vel impune tolerari, nifi

damnum refarciatur per aliud equalis valoris ge-

] qum::

ffml& E

nus bonorum.

Refponfio fic explicata

PROBATUR.

Confuetudo , qui& bonis mo-

i ii

ribus, aut Religioni prejudicat , reproba ac da-

L d

mnationi obnoxia eft ; fed confuetudo, quzle-

OA (

ges bonis moribus aut religioni valde utiles tol-

,caexgurnyl

litaut enervat fine compeníatione zqua per aliud

!

3

h

genus bonorum, reipfa bonis moribus aut reli-

m

y

gioni prajudicat.

Ergo. min. patet. maj. prob.

UP n

ab inductionetextuumScripturz, SS. Canonum,

tin Q

& Patrum.

T i

I. Chriftus perpetuo reprobat traditiones feu

l m o

confuetudines pietati erga Deum vel erga pro-

I

]

d

ximum adverfas , etiamfi viderentur effe tantum

explicative legum divinarum, aut abrogatorice

legum Ecclefiafticarum, vel divinarum difpen-

z

fabilium, idque ideo, quia erant frivolze fine

j

Sic Matbai 15. Scri-

compenfatione bonorum.

T

bis & Pharifieis Chriftum interrogantibus : Qua-

g

ve difcipuli tui transgrediuntur traditionem Seniorum ?

j

INon enim lavant manus fuas , cum panem wmanducant,

W t

Chriftus refpondit: Quare & vos transgredimini

mandatum Dei propter traditionem vefiram ?. INam De-

n i

Y

mierito

us dixit : Honora patrem 69 matrem.

Vos autei

| di-

À

niod

citis : Quicunque dixerit patri vel matri ; Munus quod-

cunque eft ex me ( ad altare & facrificia, per parti-

J[felïore:l-'-l

] gofi

1

)!

"n

y n

cipationem fru&h

$) tibi proderit ; &? non bonorifica-

j

bit (ulteriori obfequio & auxilio ) patrem fuumn

iW

aut matrem [uam : & irritum ( ine effe&u ) feciftis

N

3

man-

230

TRACTATUS

jl

mandatum Dei propter traditionem veflram.. Hypocrite,

^m

bene propbetavit de vobis l/aias dicens : Populus bic la-

biis me bonorat , cor autem eorum longe eff à imne.

Si-

0'1,';7 ) pï

,a y

ne caufa autem colunt we, docentes doGrinas 69 man-

data bominum, hoc eft, traditiones Seniorum

g p

D.

confuetudine receptas , prejudicantes bonis mo-

g d

ribus aut Religioni.

ldem habetur Marr. 7.

IL TERTULLrIANUSs inl. de velandis virgi-

ia

nibus, oftendit, nulla rationabili confuetudine

«qo g

introduci poffe, ut virgines honefte non con-

(om 4

il

d

tegantur, feu ut loquitur, velentur, quia alio-

hs, Q

quin infertur przjudicium. honeftati morum.

nlüter m

d

TO

Oflendam , inquit, virgimes mofiras velari oportere ;

Tetmutit o

boc exigere veritatem (honeftatem,) cui nemo prafcri-

bere potejt , non [patium temporum , non patrocinia per-

«m, du

Mf p

Jonarum , mon privilegium vegionum.

Ex his enim fe-

re confuctudo initium ab aliqua ignorantia vel fimplici-

ITR

üem d

tate fortita in ufum per [ucce[fonem corroboratur , & ita

adver[as veritatem.| vindicatur.

Sed .Dominus iN. I.

fs d

Chriflus veritatem f£, mon confuetudinem .cognomina-

1j iil ,

o

yprüte

Si femper Cbriflus efl prior omnibus , eque veri-

tas fempiterna &j antiqua res.

Viderint ergo , quibus

vt füde

vatuline

novum efl, quod fibi vetus efl. — Herefes non tam no-

vitas quam veritas revincit.

Quodcunque adoerfus e-

ditend

vitatem fapit, boc erit berefis , etiam vetus confuetudo.

&i

Ceterum f[uo vitio quis quid ignorat.

st nf

Quod autem igno-

ratur, fuit tam requirendum ,. quam recipiendum, quod

jv |

agno/citur (pr&judicare profe&ui morum aut

ridii

fidei. )

viitne

III. D. CYyePRrANvus Epift. 73. ad . Jubaja-

st Cor

num. n. 5o. Frufira quidam , qui ratione vincuntur,

v prpui

confuetudinem mobis opponunt, quafi con[uetudo major

v [

Jit veritate , aut non id.fit in. fpiritualibus. fequendum,

vt

quo

DE LEGIBUS.

253X

'qum Hï

ul

quod in melius fuerit à Spiritu Santio vevelatum. Poft

T

794

"fa

in[pira

tionem &2 revelationem fatiam , qui in eo, quod

"

1

m-

evraverat ,

perfeoerat prudens & [uiens, fine »venia

J

ignorantie peccat.

Prajumptione enim. atque obftina-

AU j

tione quadam mititur , cum vatione [uperetur. In hoc

Aflb bgjü«

loco D. Cyprianus manifefte docet, renuntian-

dum effe confuetudini, quando per infpiratio-

3FUI' lly;

i Vij

hem internam, feu, ut cum Apoftolo r. Cor. 14.

revelationem internam , mani-

Í tfje

v. 30. loquitur,

Mife g

fefium fit, ad profe&um fidei & moru

m leges

Ht qi

illas, quas confuetudo tollit vel enervat; nota-

biliter & manifefte effe meliores.

»nefxg'.i W

J n

[

IV. D. AvcusTINUs univerfim, quando

addit conditio-

0194

permittit confuetudinem fequi,

bonis moribus

nem, dummodo nec fidei nec

Er 'msv z»:mxf!

obfit, puta dire&e vel indiredte. Nam etiam

illas confuetudines corrigendas effe docet, quz

j

[

"Wa

faltem indire&te ad depravationem morum aut

if

DA

fidei difponunt.

r. in Epiftolam ad Gal. cap.

I5. 21b5 2 aulus

fervabat ubique, quod con-

DA

five Ecclefis gentium fr-

il

,gruere videbat

,ve Judeorum,

ut nusquam aufferret con-

fervata non impediebat ad

T

, fuetudinem, quz

, obtinendum regnum Dei ,

tantum admonens,

fpem falutis, et-

,, ne quis in fuperfluis poneret

,,iamfi confuet

udinem in eis ( circa

talia adia-

, phora, v. g..c

ircumcidendi ritum, & abftinen-

n

lege Mofaica) propter

W m

, di à cibis prohibitis in

,, offenfionem infirmoru

mcuftodire vellet. Sic-

Circumcifio nihil eft,

'L,«;

,, ut ad Corinthios dicit.

,& przputium nihil eft, fe

d obfervatio man-

W

Hoc enim a

d eas confuetudi-

, datorum Dei.

H

"T

nesretulit, qua ni

hil obfunt fidei, bonisque

mo-

4

TRACTATUS

232

, moribus."

2. In Epift. 54. C. ». ait: ,, Que

[]

gt

,.

Dyi

» Per loca terrarum regionesque variantur, fic-

»» uti eft, quod alii jejunant Sabbato , alii nons

reut

)

Sact

, alii quotidie communicant Corpori & Sangui-

» ni Domini; alii certis diebus accipiunt. Alibi

Aff

» hullus dies pretermittitur, quo non offeratur,

aL fanta

,, alibi Sabbato tantum & Dominico.

fanddi

Et fi quid

, aliud hajusmodi animadverti poteft; totum

ào. V

, hoc genus rerum liberas habet obfervationes;

ndiri

» nec difciplina ulla eft in his melior gravi pru-

,DU Qu

», dentique Chriftiano, quam ut eo modo agat,

, pl

» Quo agere viderit Ecclefiam, ad quam forte

p

», devenerit.

Quod enim neque contra fidem,

NU

» heque contra bonos mores effe convincitur,

y t

», indifferenter efthabendum, & propter eorum,

yinauto

5 inter quos vivitur, focietatem fervandum eft.?

db

Et c. 5. ,, Faciat ergo quisque, quod in ea Ec-

sontod

» Clefia, in quam venit, invenerit; non quid-

Bspur

», quam eorum contra fidem fit, aut contra mo-

s m

»Tes, hinc vel inde meliores."

3. Idem Epift.

y DIDO D

55. c. 18. Miror, quod volueris, ut de iis, quee

m

» Per diverfa loca varie obfervantur, tibi ali-

J fl

», QUa fCcriberem, cum & non fit neceffarium, &

vratda

, üna in-his faluberrima regula retinenda fit, ut

t ia

», qu£ non funt contra fidem , neque contra bo-

i ne

,,hos mores, & habent aliquid ad exhortatio-

tf

,nem vite melioris, ubicunque inftitui vide-

r

,,Inus, vel inftituta cognofcimus, non impro-

sttty

» bemus, fed etiam laudando, & imitando fe-

, &emur, fi aliquorum infirmitas non impedit,

D

vt

, Ut amplius detrimentum fit.

$i enim eo mo-

Fj y

» do impediat, ut majora ftudioforum lucra fpe-

»Tàndafíint, quam calumniatorum detrimenta

"d

Va Q

33 metu'

DE LEGIBUS.

233

2

n Vawu

l

, metuenda, fine dubitatione faciendum eft."

ll

4. ldem Epift. 55. c. 19. n. 35.. , Quod inftitui-

T

ATW

l

, tur preter confuetudinem , ut quafi obferva-

!

i

,,tio Sacramenti fit, approbare non poffum,

Vi

Al

[

,, etfiamfi multa hujusmodi propter nonnullarum

PO d

, Vel fan&arum vel turbulentarum perfonarum

1

Q, ]

u

»» fcandala devitandaliberius improbare non au-

F ? l

Ogl

3 d80.

DT

i

l

Sed hoc nimis doleo, quod multa, que

,, in divinis libris faluberrime precepta funt, mi-

ROT g

,,nus curantur, & tam multis prefumptionibus

TY

» plena funt omnia, ut gravius corripiatur, qui

j

qaí

» per OGavas fuas terram nudo pede tetigerit,

n r

» quam qui mentem vinolentia fepelierit. Omnia

D ((

]

» itaque talia, quz neque fanétarum Scriptura-

MAV

, rum authoritatibus continentur, nec in Con-

at d.

, ciliis Epifcoporum ftatuta inveniuntur , nec

EM

» confuetudine univerfe Ecclefiz roborata funt,

aT

»» fed pro diverforum locorum diverfis moribus

. El (F»nïïäl

lm

,innumerabiliter variantur, ita ut vix aut om-

"

.nDino nunquam inveniri poflint caufze, quas

u

»in eis inftituendis homines fecuti funt, NB.

WU

, ubi facultas tribuitur, fine ulla dubitatione

p

, refecanda exiítimo.

Quamvis enim neque

st i

, hoc inveniri poffit, quod contra fidem fint,

eqxxewmuï:

» ipfam tamen religionem, quam pauciffimis &

yd t

, manifeftiffimis celebrationum Sacramentis mi-

» fericordia Dei effe liberam voluit, fervilibus

m

yi, u

», oneribus premunt, ut tolerabilior fit conditio

», Jüdeorum, qui, etfiamfi tempus libertatis non

Vini

ts Quf

.agnoverunt, legalibus tamen farcinis, non

Sed

f ast

» humanis prefumptionibus fubjiciuntur.

yfan

, Ecclefia Dei inter multam paleam, multaque

», Zizania conftituta, multa tolerat, & tamen,

W m

a

P5

»qu&

34

TRACTATUS

gl a

,que funt contra fidem, vel bonam vitam,

g,

,non approbat, nec tacet, necfacit,, $.

h

(

IpE« 1. 3. contra Epift. Parmeniani. c.2. n. 9.

«onis e

ZHn parva funt ifla crimina ( avaritia & rapacitas )

&? parvi eftimanda? Solent. enim iffi etiam. boc dicere,

us at

ij de t

gen[antes eanon in (latera equa divinarum Jeripiurarum,

féd in. flatera. dolofa confaetudinum fuarum. — Quidquid

[na fr

jv 8 J

enim [celeris & iniquitatis inebriat multitudinem , amit-

tit examinis veritatem.

6. InpEM l. 2. deMufica

;alimtis D!

[

c. 8. Non facile à confuetudine recedendum,

D

[

li

nifi que rationi adverfatur. 7. InEw l. 3. de

[

bapt. c.6. & 8. & z7. Dicit ( Hereticus:) Domi-

14j il

nus inquit: Ego [um veritas ; non dixit ; ego fum con-

li

fuetudo. — Itaque vveritate manifeflata ,. cedat confuetudo

veritati. — Plane quis dubitet , veritati manifeflate de-

d

[

Lj

bere confuetudinem cedere ? — Huic refpondetur : Verita-

ii

tem non oflendis ; de confuetudine ( ,cclefia ) confüe-

ris. Retle igitur con[uetudinem teneremus . plenario

tnjin

s

V.

concilio firmatam , etfiam[i veritas adbuc lateret.

In£&w l. s. de Mufica c. s. Tanta fl vis confuetu-

fietutin

M du

dinis, ut ea inveterata, fi falfa opinione genita ft, ni-

bil fit inimicius veritati. 9. Idem Epiít. 54. n. 6.

DAT

His de caufis , id eft, aut propter fidem, aut propter

i Frawg

M

mores velemendari oportet , quod perperam fiebat, vel

)

inflitui quod. mon fiebat.

M

V. IxNoczN T1Us IlI. Illam confuetudi-

) MZ

nem, qua Abbates ab uno monafterio fine li-

* ünj

centia Sedis Apoftolice tranfibant ad Abbatias

i

(

If

eclarat ef-

& regimen aliorum monafteriorum , d

d

fe corruptelam , haud dubie ideo folum,

quia ver-

git in p

rejudicium difcipline Ecclefiafticz. C.

T

Cum venerabilis 7. 'Tit.

de confuetudine, fic ha-

DT

n

bet: Cum bec mon tam con[uetudo, quam. corruptela

li (

aneriio

'

S

DE LEGIBUS.

235

vel bem W»—

L

merito [it cenfenda , que profetto facris eft. Canonibus

inimica , ip[am mandamus de cetero mon fervari.

VI. Howoarvus III. declarat , nullius ob.

Til fl;;;:

/

ligationis effe duas quasdam confuetudines, prz-

';i

T

D

h

bentes anfam corruptele morum. In C. Zx par-

W ,«i'ng

À

.;

Mny, (

te 10. de confuetudine fic fcribit : Cum in patria

vefira feroate [int battenus due confuetudines A Bu-

SIVJE; una, quod fi indigena vel extraneus prodi-

d

galitatis vitio vel incuria , vel. quocunqne cafu alio

T&tdbn

diffipaverit , vel amiferit bona fua, bona uxoris fue

Iny

Il

tam inobilia quatn immobilia pro fue wvoluntatis libitu

alienare; ég quod fi vir ducat uxorem, que fide con-

jugü violata commuüttat adulterium , mibilominus ipfa

medietatem , ommium. bonorum , que fuerit vir adeptus,

impudenter exigit, g improbe apprebendit, que po-

tius privanda e[fet omnibus viri bonis.

Ténore pra-

entium declaramus , «os mon teneri ad. bujusmodi

;

confuetudines. obfervandas.

VII. GREGOoRIUsIX. C.ctum tanto. de con-

uïTw.

fuetudine fcribit: Cum tanto fint graviora pecca-

&a, quanto diutius infelicem animam detinent. alliga-

LT

tam, nemo [ane mentis intelligit, maturali juri, cu-

H

Mi

K

jus transgreffo (laborantibus ignorantia forte vin-

"

my

"l

cibili) periculum falutis inducit, quacunque con[ue-

Ludine, quce dicenda efl verius in bac parte corru-

n du*

ptela , po[e aliquatenus - derogari.

LLicet etiam lon-

"

M

f

geve con[uetudinis mon fit vilis autboritas , mon ta-

n

n !

u d

l

men efl ufque adeo valitura , ut vel juri pofitivo de-

9),

deat prejudicium generare., mifi fuerit vationabilis ,

C legitime profcripta. Niüi Pontifex vellet, con-

li

lumw'

h

vll

fuetudinem debere effe PosrTIvE rationabilem ,

fruítra adderet conditionem, ut fit R ATION A-

|

jp

BILIS.

Omnis enim confuetudo, eoipfo quod

J

effe

236

TRACTATUS

g m

effet Iegitime prafcripta, foret rationabilis, cum

contra legem naturalem & divinam praefcriptio

ET

gt

dari nequeat , & omnis alia confüetudo ratio-

jus 00

nabilis foret negaíive in fenfu fententim oppo-

fitz.

UE

VII. BoNrraAcrius VIII. confüetudinem

«fio Q

i, E

habendi duos perfonatus in eadem Ecclefia de-

clarat effe corruptelam, quia fovet ambitionem

antes L0

De Confuetudine in 6. fic

V

C. cum confuetudinem.

habet: Confuetudinem , quam in ve[ira Ecclefía a[Jeri-

quilb Ü

fio, nj

Lis tanto tempore, quod in contrarium wemoria non exi-

Jtit , | oidelicet quod ipfius Ecclefie Canonici duos per[ona-

um p

Dunid

tus aut dignitates vel Prapofituras feu. adminiftrationes

aut duo officia el eorum alterum cum reliquo infanul &&

titain,

ml V

prebendam po[[int. in ea licite absque difpen[atione Sedis

"dApoftolice obtinere , CORUPTELAM, cum facris fit

münn

INIMICA Canonibus, 69 de ambitionis radice pvo-

sitenr

ce[Jerit , merito REPUTANTES , eam autboritate

ttnen,

"Apoftolica reprobamus , eosque ad ipfius obferoantiam ,

COU

etiamfi juramento [irmata extiterit , cum juramentum

P &t

iniquitatis uinculum non exiflat , decernimus mon tene-

lt con

Tt.

Inhoctextu notandum ; quod Pontifex non

& iltn

novo ftatuto faciat, ut in pofterum fit corrupte-

v Mu

laac vinculum iniquitatis illa confuetudo , fedeam

2 (oyfe

reputat ac judicat , jam de praterito fuiffe corru-

ho

ptelam, & juramentum przftitum non fore , fed

zb df

fuiffe vinculum iniquitatis; adeoque illi confue-

biï'm, &q

tudini nunquam acceífiffe confenfum legalem.

ff.jäquenn'l

Ratio erat, quia fuit inimica SS. Canonibus, ut-

uN

pote quos in ea parte abrogat fine commuta-

:i« N

tione feu compenfatione equa &qualium bono-

fj

]

^ 0i

Si quis

rum, & quia fuit ambitionis fomentum.

*s

hoc exemplum attente confideret , videbit, plu-

rimas

!,";ïlil&) l

DE LEGIBUS.

237

m

rimas modernas confuetudines in omni ftatu fi-

i

millimas effe, quas laxi Cafifte & Canonifte tan-

M

quam negative rationabiles excufant; fedratio , lex,

"ii

& Deus condemnat.

QuzRITUR $. Quid cuivis agendum, fi

QOf

in fuo ftatu vel focietate hominum, in qua vi-

A L

vit, vigeant confuetudines notabiliter przjudi-

VE li

cantes honeftati Chriftiane fidei vel morum ?

RzsPoNDEo. Inhujusmodi circumftantiis

[ï(udingi:q

11l

quilibet obligatur fub peccato mortali r. ad fe-

d

U

rio , non in dolofa ftatera opinionum humana-

rum probabilium , fed in lance charitatis erga

]

L

Deum & Ecclefiam, & falutem animarum, exa-

minandum , an confuetudo re vera prejudicet

honeftati Religionis vel morum? 2. ad collabo-

NU

;1)

randum pro emendanda cónfuetudine. 3.adnon

Iv gä

refiftendum iis, qui nituntur extirpare confue-

L

tudinem. 4. ad cogendas Synodos, in quibus

communi confilio poffit corrigi confuetudo. $

.

A

ad excogitandos alios modos bonos, in quos

"EL

:

poffit commutari confüetudo. 6. ad confuetudi-

i

Wi

nem faltem moderandam, fi necdum eradicari

l

poffit. 7. ad exhortandos jugiter eos, qui labo-

il

p, l

)

rant confuetudine , ut rationibus & honeftate

vi&ti ultro fenfim defiftant.

Qj

M

[(

Hec omnia perti-

W

(l

nere ad officium veri Chriftiani, fi vere amet

qqelli

Deum, & ejusEcclefiam, & falutem ánimarum,

fenin £ |

ex fequentibus D. AuGusrmINI textib

US pa-

tebit.

"

(aor

I. De Serm. Dom. in monte. 1. r. c. 18. fic

| üneïg

UM

fcribit : Quis tantos labores inire audeat (ad evellen-

!

das malas confuetudines), mifi qui fic flagrat amo-

re juftitie , ut tanquam fame & fiti vebementiime ac-

4j

cenfus

TRACTATUS

38

cenfus , & mullam fibi vitam, donec ea fatittur ,. exi-

jl

m jl

flimans vim faciat in regnum celorum? .INon enim ali-

gt

ter (nifi amore Dei) poterit effe fortis ad toleranda

ii

omnia, qu& in precidendis confaetudinibus laboriofa &

; m [

ardua &j omnino difficilia fieculi amatores putant.

2. Ip EM in Epift. 22. n. 4. loquens de inoli-

sfutum

ta confuetudine Ecclefiarum Africz, qua in fe-

mf !'f'f;'

ftis Martyrum ad eorum honorem in Ecclefiis

'rales7 *»'fff

inftituebantur comeffationes & ebrietates , fic

j

IÉ

li

fcribit : Cum per Italie maxünam partem ,. & in elüs

omnibus , aut prope omnibus transmarinis Ecclefüis , par-

seviil

:

tim quia nunquam fa&a funt , partim quia vel orta vel

ns n

füim f

inveterata SanGtorum 69 vere de vita futura cogitantium

Epifcoporum diligentia & animadoerfione extintta at-

iijäwf!ri/rgï

que deleta funt , dubitamus, quomodo po[Jumus tantam

iij

morum labem propofito tam lato exemplo ( Ecclefiarum

imiatin,

Italig) emendare? Et nos quidem illarum partium bo-

rj

minem babemus Epifcopum , unde magnas agimus gra.

yintin

tias Deo; quanquam ejus mode[tie €& lenitatis efd, ejus

p n

denique prudentie & [olicitudinis in Domino , ut etiam-

M tf

fi -Afer e[fet ,. cito illi de Scripturis perfuaderetur curan-

v

dum, quod licentiofa &? male libera confuetudo vulnus

Mil

? n

J

inflixit. Sed tanta. peftilentia e[t bujus mali , ut fana-

il

T7

n

vi prorfus , quantum mibi videtur , nifi Confilii autbori-

tate non po[Jit.

ZAut fi ab una . Ecclefía incboanda. eft

5 af

WU

n

medicina , ficut videtur audacie , smutare conari, quod

trnjj,.

Cartbaginenfis Exclefía tenet ; i& magne impudentie

10 t

eft ; velle feroare , que Cartbaginenfis Ecclefía corre-

od

xit.

AAd banc autem vem quis alius. Epifcopus efet

"m

optandus , nifi qui ea Diaconus execrabatur?. Sed quod

ly N

erat tunc dolendum , nunc. auferendum e[l 5 'mon a[pere,

ZU?) CH

fed ficut. fcriptum efl ; in. piritu lenitatis. & man[uetu-

*vl

dinis.

INon ergo a[pere, quantum exiflimo , mon du-

r

riter

DE LEGIBUS.

239

Al

riter, mon modo imperiofo ifta tolluntur 5 magis docen-

n

Afj

do, quam jubendo ; magis monendo , quam minando.

j

Sic enim agendum e[f? cum multitudine.

Severitas enim

L

hi

exercenda e1 in peccata paucorum ; €2 , fi quid mina-

Jqje

mur , cum dolore fiat ,. de Scripturis comminando vindi-

Gam futuram , ne nos tpfi in noflra poteflate , fed Deus

i, Qu ï

in noftro fermone timeatur. — Ia. prius wmovebuntur [pi-

1 ib

J

vitales, *vel fpiritualibus proximi , quorum autboritate

nf

fj

I

n

& leniffanis quidem , — fed inflantiffimis. admonitionibus

$

cetera multitudo frangatur.

Sed quoniam ifle in ce-

Lj

ieteriis ebrietates & luxuriofa conioia non folum bono-

res Martyrum à carnali & imperita plebe credi folent ,

"]

d etiam folatia mortuorum ; mibi videtur , facilius illic

D

di[Juaderi po[Je iflam feditatem ac turpitudinem , fi &

^il

de Scripturis probibeatur ,. & oblationes pro fpiritibus

atl

dormientium , quas oere aliquid adjucare credendum eft.,

" 'k

Juper ipfas memorias non fint fumptuofa , atque omnibus

petentibus [ine typbo ,. & cum alacritate prebeantur ;

"

neque vendantur ; [ed. fiquis pro religione aliquid pecu-

nie offerre voluerit , in prafenti pauperibuseroget, Ita

nec deferere voidebuntur memorias fuorum, quod poteft

gignere mon levem cordis dolorem , & id celebrabitur in

V

Ecclefia, quod pie & bonefle celebratur.

V

3. InEw. Epift. 29.n.8. & 9.

Cum illuxiffet

AR

l

dies, cui folebant fauces , ventresque fe parare , mun-

t

tiatur mibi , nonnullos eorum etiam , qui Sermoni. ade-

TU

rant, nondum à murmuratione ce[falfe , tantumque in

eis valere vim pe||me con[uetudinis , ut ejus tantum «o-

H)E

ce uterentur , €9 dicerent; QUARE MoDo? Nowv

jj

ENIM ANTEA, QUI HIEC NON PROHIBUE-

RUNT, CHRISTIANI NON ERANT.

lerum-

j

tamen ne illi, qui ante nos tam manifefla imperite mul-

uj

!

titudinis crimina vel permiferunt , vel probibere non aufi

funt

TRACTATUS

240

n

fimt , aliqua à mobis affici contumelia viderentur , expo-

u

viale

g

Jfui eis,. qua nece[fitate ifta in Exclefía. voiderentur exor-

j ol

ia5 [cilicet poft per[ecutiones ; cum fattapaceturbe gen-

d )

tilium in Cbrifiianum nomen venire cupientes boc impe-

us f

direntur , quod dies feflos cum idolis fuis folerent in

n

abundantia epularum 6 ebrietatum con[umere , nec fa-

cile ab bis pernitiofiffanis &2 tam vetutiffmis. ooluptati-

aorid

qjens, !

bus fe po[Jent abflinere , oifum fuiffe majoribus noftris,

ut buic infirimitatis parti YN TERIM parceretur , dies-

PX

yrunpid

que feflos poft eos, quos relinquebant , alios im bono-

sfporith

vem fan&orum Martyrum , vel non fimili facrilegio ,

quamsis fimili luxu , celebrarentur.

Sfam Chrifti no-

muiltia o

ne mitpla

mine colligatis tempus e[[e ,. ut qui fe audent negare Cbri-

füianos. f&cundum Chrifli voluntatem *ivere incipiant.

gjm pOb

ib g

Hucusque D. Auguítinus, tradens normam fe

falvandi iis, qui in vortice pravarum confue-

fiüretim n

tsDat

tudinum abripi periclitantur.

n p

QuAXRITUR 6. Quantum requiratur tem-

poris ad introducendam legitimam confuetudi-

g n

nem?

ts pet

RESPONDEO.

Diftinguendum effe inter

Lnaturale

varias confuetudines.

Nam 1. ad confuetudi-

ter d

nes antecedentes legem , quando expreffe vel

0 [

tacite eximuntur à lege, requiritur tempus

ii legibl

immemoriale.

Sic quando in Concilio Triden-

p

tino feff. 2 1. c. 3. dicitur : Statuit S. Synodus , ter-

"formye

3 Écth

tiam partem fru&uum in diflributiones quotidianas con-

verti, falvis confuetudinibus Eccleftarum.

Et feff.

PT

22. c. 9. Zldminiflvatores cujusvis Ecclefie teneantur

Pt

veddere vationem ordinario , con[uetudinibus quibuscun-

W üam

que in contrarium fublatis.

Quod fi ex confuetudine

Ut f

aliis ratio reddenda e[Jet , tunc cum iis adbibeatur etiam

i t

erdinarius, In his textibus per confuetudines ,

Weitit

qua

n

DE LEGIBUS.

241

Vil

que confervari jubentur , intelligende funt

TM

l

immemoriales, quia non eft verofimile, à Tri-

J

dentino confuetudines recentiores fuiffe tole-

ts

randas.

3. Confuetudines , quz à primis au-

A I j'lll,*»,

thoribus fine peccato nec inchoantur nec con-

hi v

tinuantur, requirunt ad minimum tempus im.

J TT

memoriale.

Ratio eft, quianon eftrationi con-

DT

veniens, ut Legislator abrogari permittat le-

| þ«r;m]

ges fuas precife ob continuam hominum impro-

m T

borum peccandilicentiam.

Quod vero quidam

T

[

refpondent; Legislatorem non tollere legem ob

;WF C'nu",

malitiam hominum , fed ob bonum publicum,

üi".?!.gm

ne multiplicentur peccata formalia; Donum

TT j

enim publicum non exigit tolli decalogum &

d

alias. leges ne multiplicentur peccata formalia.

n u

Prior enim in falvo actuto collocanda eft fan-

&itas Dei & Ecclefie per leges optimas , quam

favor improbitatis.

Accedit, quod fublatis le-

i t

n t

gibus Ecclefiafticis ordinarie aperitur janua plu-

j

"

ribus peccatis formalibus contra leges divinas

"f

i

1

Pt

& naturales.

Hec mens Ecclefiz colligitur par-

tim ex decretalibus Pontificum , paífim repro-

ii

yarde v

bantium tanquam corruptelam confuetudines

MJ:L:

adverías legibus, partim ex Refponfis Sacrarum

mi&m

i

Congregationum, in quibus fupponunt , here-

i

ticos formales usque in hodiernum Diem ligari

m

,

3. Confuetudines , quz in-

legibus Ecclefiz.

ag

troducuntur bona fide circa obje&ta adiaphora,

Lh!r

non requirunt plus temporis , quam fufficit ad

hoc, ut fiant difficulter mobiles.

Id enim in

Y

p

moralibus eft confuetudo , quod in natura eft

jí

habitus, nempe qualitas difficultermobilis. Or-

j

dinarie id fit fpatio decennii.

Hoc enim füfficit,

TU

D. hnort Tratt. de Legibus,

Q

ut

241

TRACTATUS

waüimlmï

ut confuetudo legislatori, nififit valde remo-

g p

tus, innotefcere , & de illius emendatione, fi

u;m ran

opus foret, tot inter negotia quz legislatores

gipma p

circumftare folent , ferio cogitari poffit.

Hinc

yrehdent

etiam in Jure Civili decennium longum tempus vo-

s refcre

catur. C. de prefcriptionibus.

4. Confuetudines,

) ing

quz introducuntur bona fide circa obje&ta non

m

adiaphora, tantum requirunt temporis , quan-

g merttof

tum fufficit ad hoc, ut verum fit dicere; legem

confuetudine abrogatam compenfari equalitate

igini a

i

xionn aQl

bonorum.

Ratio eft; quia confuetudo tamdiu

fer d

non fit legitima, quamdiu non accedit conpfen-

guiztur dj

fus legalis.

Confenfus autem legalis non poni-

tur , quamdiu non ponitur equa commutatio bo-

n

tonem ol

norum per equalitatem eorum , prout fuperius

gt

Q. 2. & 3. oftenfüm eft.

QUAZRITUR 7.

Qualis requiratur fcien-

UT

t eond

tia & confenfus legislatoris ad conftituendam le-

gitimam confuetudinem ?

o

RESPONDEO I.

Ad formandam legiti-

mam confuetudinem requiritur & fufficit fcien-

Dui,

W quiti

tia faltem prefumpta.

Ad fundandam autem prze-

At hiber

fumptionem legalem fcientix in legislatore re-

tenim (f

quiruntur duo; nempe publicitas ac notorietas

confuetudinis; & fufficiens tempus , ut legisla-

d r

U NEE

tori facile potuerit innotefcere, isque potuerit

inter tot negotia etiam de tolerantia vel emen-

z i i

datione

confuetudinis

commode

delibera-

V, f

re.

Hinc a&us non notorii, non poffunt

ET.

fundare confuetudinem.

Wt (

Sequituretiam, quod

fi Legislator fit valde remotus àloco , in quo

äütfufücit,

viget confuetudo, requirendum fit longius tem-

"t (

pus ad fundandam prefumptionem ícientic.

M d

Cum

DE LEGIBUS.-

243

hwäh

Cum enimImperatores Romani, &Summi Pon-

m?ïlux m;

tifices à provinciis ultramarinis, aut ultramon-

!N

Q

tanis fint remotiffimi ,. & eorum Nuntii ac Pra-

n Püä "

fe&ti intra paucos annos in metropolitanis urbi-

bus refidentes vel non curent refcire, vel no-

Cf

hn

lint refcribere innumeras confuetudines loco-

d

rum, in ejusmodi locis à Legislatore tam remo-

i,

tis ad fundandam legalem praefumptionem fcien-

d

tise merito requiritur vicennium, feu fpatium

lr &

viginti annorum.

Si enim in materia przfcri-

ptionum zquitas naturalis hoc obtinuit, ut in-

M

[

ter abfentes ad translationem Dominiorum re-

i

l)

"

quiratur duplum temporis fpatium , nempe vi.

J

li

n

]

gintiannorum , curnoa idem requiratur ad trans-

wmu:l'*;geüm

lationem obligationum legalium in abfentia le-

gislatorum ?

Amhy

RESPONDEO 2.

j

Ad formandam legiti-

mam confuetudinem requiritur & fufficit confen-

fus legalis Legislatorum.

Hl

I

(;

Drixr, legalis , ideft, talis, qualem legis-

]';

lator quaiali; juxta leges prudentiz legislativce

debet habere, fire&tefungaturofficiofuo. INe-

.....

) m TA

Lxï.

que enim fuflicit aut requiritur confenfus legis-

latoris perfonalis. . INam fi fuerithomo legum im-

, Ul

Tl

m

peritus , & non curet bonam morum difcipli-

j

i

nam in fubditis, facile dabit confenfum perfo-

fl

nalem , faltem per tolerantiam ac conniven-

nl

tiam, ad quasvis novellas copfuetudines laxas,

| , I

qui tamen circa obje&ta non adiaphora neuti-

j

quam fufficit, cum eatenus non agat ut legisla-

il

tor, fed ut perfona privata.

Neque alius effe

nit lmgï

poteft effectus talis confenfionis perfonalis,

n P

Q 2

quam

244

TRACTATUS

i,yü Videa

quam impunitas transgreffionum , quamdiu du-

raverit talis confenfus.

, t

QuzRITUR 8. Qualis requiritur frequen-

F:Zef ïep]

tia actuum ad coníftituendam confuetudinem le-

gttaot

gitimam ?

afietodi

RESPONDEO.

Ad conftituendam legiti-

'jigand'l.

mam confuetudinem requiritur I. ut aétus fint

jcinere

frequentati à majori parte communitatis.

2,

dfum d

Ut a&us fint refpe&tive continui, pera&us con-

«am, i

l

trarios non interrupti, hoc eft, ut quoties in-

10 j

ira decennium vel vicennium occafio tulerit ,

fnto 20

uniformiter fuerint exerciti fine intermixtione

tylo p

actuum contrariorum in' notabili numero.

9.

eyat dni

Ut a&us fint proportionato tempore continui.

f duben

Hinc fi a&tus fint ejus naturz, ut non nifi rarif-

ii n

fime redeant, v. g. femel intra 30. vel 5o. an-

tbri d y

nos; requiritur, ut fàltem precefferint tres

iib

aCctus ad formandam confuetudinem.

Sufficit

tamen etiam unicus ejusmodi a&us , fi in judi-

cio contradi&orio populi vel judicis fuerittem-

pore immemoriali vel longiffimo introdu&a

babitualis continuitas atus , feu quieta poffeffio rei

RTT

vel juris.

t

lus

QuzRiTUR 9. Unde poffitcolligi , con-

vtf

fuetudinem fuiffe introductam animo fe obli-

bfone a]

gandi ?

i iil

RzsPoNDEo. Id colligi poteft ex eo fi

u

concurrant tres fequentes conditiones 1. fi ejus

materia foleat communiter recipi fub obligatio-

W

" Pr?vi!eg

ii (

ne etiam nunc hoc tempore, & in locis vicinis.

2.fi nemo fe ab ejus obfervantia eximit impune

zlip ]g!

;

t f

aut inculpate. 3. fi parochi, confeffarii, vel

j

:

m

Do&ores paffim moneant de gravi obligatione.

"It

Hinc

245

DE LEGIBIIS.

t tj

Hinc fi videantur paffim etiam pii non obferva-

re confüuetudinem , nec propterea puniantur aut

NUf

AU

fi

M

graviter reprehendantur, quamvis non occur-

rat extraordinaria caufa excufans , fignum eft,

confuetudinem non fuiffe receptam animo fe

Tüon fi

'Tales confuetudines funt ; fumen-

LUa

W

ii

obligandi.

di cineres benedi&tos initio quadragefime ; ad

ID

pulfum campane recitandi falutationem Ange-

l perdin

licam, feriandi in fefto ab Ecclefia non prece-

T

pto; inftituendi peregrinationes devotionales

i m

Y

Hinc vixulla reperitur confue-

[

"Y

ftato tempore.

tudo obligatoria integre communitatis , ubi non

extat declaratio obligatoria Superioris Ecclefia-

M

ftici habentis poteftatem ferendi leges; qui in

dubio, nifi confüetudo fit valde utilis aut ne-

ceffaria ad profectum morum ac fidei, potius

abftinebit ab obligatione imponenda.

n

$. XIL.

UO 0U.

De Pryvilegiüs.

" i

UJXRITUR I. Quid fit privilegium?

" RESsPONDEO.

Eft conceflio fpecialis

fig t

facultatis à fupremo Principe indulta cum pro-

am bt

hibitione adverfus omnes impediendi liberum

ufum indulti.

i

Drixrz,cum probibitione, faltem tacita. Eatenus

| PO.

(l

QUs

enim Privilegium etiam participat aliquid de na-

Sicuüt autem

:'i

pb Ü

tura legis, & vocatur lex privata.

(inlot

de natura legis non effentialiter requiritur fcri-

i n

ptura; fic neque e[fentialiter exigitur ex natura

privilegii, quamvis ad perfe&ionem & integri-

u

tatem per modum proprietatis illam petat. An

g Ob*-'äï

3

autein

246

TRACTATUS

autem deeffentia privilegii fitpromulgatio , con-

[ lfl ) (

3po i

troverti poffet ; cum prohibitioimpediendi ufum

|

; J

indulti videatur folum accidentalis privilegio.

s non.

QUJERITUR 2. Quotuplex fit privilegium ?

RESPONDEO.,

Qd [r

Privilegium dividitur r. in

jn,

Jériptum & non. fcriptum. . in id, quod eft contra

m

jus, & id, quod eft preter jus, feu ultra jus

RD

m hut

Jv

n

in claufum, & non c

laufum, feu contentum in

*uam Ll [

Corpore Sfuris. 4. in reale , & perfonal.

REALE

j

vocatur, quodinheret rei, vel dignitati. Sic

qd 1

Jus afyli eft reale privilegium ;; & facultates

conceífe Penitentiariis, Pralatis , etiam recte

pugnans,

reducuntur ad privilegia realia. PERSONALE

mis rl

autem privilegium eft, quod inharet perfonz,

T

cum qua etiam extinquitur.

5. In remunerato-

freanef

rium & mere gratiojum. 6. In favorabile, & odio-

Ainen

"

fum

i

aM

»te

!

Nam quando uni conceditur privilegium,

quod alteri ceditin gravamen, quale eft, exem-

&

ptio à decimis, illud vocatur odiofum.

T MY

purum & conventionale,

ftt //'; xg/ï

Nam quando privilegium

ftmation

conceditur ex pa&o pracftandi aliquid pro facul-

viure p

