retur , nec repertam fuiffe à Deo, aut queren-

ET

dam effe à legislatore humano, cui incumbit,

"n n

vitare novationes fine urgenti caufa mgjoris uti-

1. u

litatis pro bono communi.

WNavtymq

UJRITUR 9.

An omnis lex humana de-

d

rivetur à lege naturali ?

m

REsPONDEO.

Affirmative.

RL

Jd PROBATUR.

Nulla ftatuitur prudenter

no-

Vg |

DE LEGIBUS.

45

Nïm::]!

LU

nova lex humana, nifi caufa majoris boni com-

li

NI

|

munis.

Ergo, cum lex naturalis legislatori hu-

QT

V g

mano precipiat, femper promovendum effe

I

majus bonum commune, omnislex humana ea-

M

N

üln

tenus erit determinatio fpecifica legis naturalis

N

generice , quod ad rationem derivationis fuffi-

Tors

T

cit; prout qq. 12. oftenfum eft.

Vrj

DricEs: Éorum, ques à lege natura

tisdbn:

Ls

Sed non

vantur, poteft aliqua ratio affignari.

omnium , que à majoribus lege ftatuta funt,

Dd

ratio reddi poteft, ut Jurisperiti dicunt ; Ergo

[f

non omnes leges humanz derivantur à lege na-

p i

turali.

1

REsPONDEO. c. maj. dift. min.

Non om-

:g

nium poteft reddi ratio diftinda , &ab inexper-

m a

Qs "C

Generica fundata in experientia & fen-

fu communi expertorum. n.

Omnium enim le-

gum , fi legíslatores refponderent prudenter,

hancredderentrationem, quia confideratis om-

g

r

nibus, qu: diftin&te explicari nequeunt , ita

H

judicant magis expedire bono & honeftati totius

d

communitatis, [ta etiam refpondet S.''HoMAs

Ü

i

]

»

1.2. Q 95. 8. 2. ad 3.

Dicendum , quod «verbum il-

TY

lud Sfurifperiti intelligendum eft in bis, " que introdu&ia

à t

fuünt à majoribus circa particulares determinationes legis

i d i

maturalis, ad quas quidem deteriminationes fe babet ex-

pertorum & prudentum judicium , ficut ad qu&dam prin-

, t

m

cipia, in quantum fcilicet flatim vident , NB. Qu1D

CONGRUENTIUS // particulariter determinandum.

"u

Unde Pbilofopbus dicit, in 6. Exbic. ,. quod. in talibus

óportet attendere expertorum , 69 [entorum , — vel pru-

j

dentum indemon[trabilibus enuntiationibus €9^ opinioni-

7]

bus, non minus quam demon[irationibus,

uf

-QUJE-

46

TRACTATUS

, Pm n

QuzRiTUR 4. Quenam debent effe pro-

/11. W

prietates legis humane ?

msad

RESPONDEO.

S. Ífidorus l. s. C. »i. Eti-

r) n(lt Ur

molog. fequentes enumerat.

Lex; inquit, erit

,JIIPWWa

i. bonefla. 9.jufla. 3. po[Jiilis fecundium naturam. 4.

jl E*)J[.W"'

fecundum confuetudinem patrie. 5. loco.temporique con-

veniens. G. nece[Jüria. 7.utilis. 8.manife[ia feu clara;

mbenetié

goris

ne aliquid per ob[curitatem in captione contineat.. 9. nul-

lo privato coumnodo (ed pro communi utilitate cioium fcri-

nen Ufh*i [ [

]uæp 0(:. Hu

piá. 1o.Tatione conflet. 11. Religioni congruat. i.

difcipline. conveniat. 13. faluti proficiat.

His pro-

sheredg

m& w

prietatibus addi poteft 14. /e mon tantut extendat

ad cafus prorfüs extraordinarios vavi[[ane contingentess

OLWTNJ

u

fed. ad cafus fape occurrentes.

Utmam h& proprie-

tates convefirent omni & femper !

TET

fentm:

QuzRITUR $. Anlex debeat fe extende-

re ad cafüs frequenter occurrentes ?

EVR

Aj ?MX

RzsPoNpro Id diftinguendum. Si enim

cafüs fint prorfüs extraordinarii ac rariffime

yogam

d lntün

contingentes, non funt regulandi per legem ;

nifi contineànt málitiam ptorfus extraordinari-

didin)

Atf f

àm;i quales cafus fünt parricidium ; prodmo pa-

tri&, occifio regis. &c.

Peccata enim valde

ob prnm

enormid, ututrara, merentur, ut legibus fpe-

um

cialibus prohlbeantur feveriffimis.

"Talia funt

tipiid

Sodomia, beftialitas ; folicitatio poenitentiutii

n ü

ad turpià in confeffionali. &c.

tbl

Refponfio àutem PRoSATUR ex l. 3. 4. $:

RUO Q

££. 1. i. Tit. 3. ubi fic labetur :

jf'um con[ritui opor-

U lls, |

iet in bi$, que ut plurimum áccidunt , non qu& ex ine

*«"3 uN

ópinato.

Etl.4. Ex bis, que forte uno cáfü accides

Athrdus itnd

Y& po[Junt, jura non conflituuntur.

Ecl.5. 24d eá

dl umm

poíius debet dptari jus ; que €9 frequenter &

&g facile;

wll[ll[h L

quam

DE LEGIBUS.

[

À

47

:

l

quam qu& perraro eveniunt.

Idem D. Thomas 1. 2.

ul

N

q. 96. a. 1. fic probat : Oportet leges bumanas e[Je

lzi

proportionatas ad. bonum commune.

DBonum autem com-

E

muné conflat ex multis ; 6 ideo oportet, quod lex ad

A

il

li

l

amulta refpiciat, €? [ecundim per[onas , & fecundian

Tij

J Uil

negotia, & [ecundianiempora. — Hzec proprietas legis

iterum bene notari meretur; alioquingravabitur

H

memoria fubditorum innumeris legibus, quarum

tamen ufus eftrariffimus. Melius ejusmodileges,

fi quz pro cafu extraordinatio fcribende fuerint,

n

Ícriberentur pro folis iis, qui communitati pre-

funt, & quidem extra corpus aliarum legum.

QuzRITUR Ó An & quando lex humana

TA 0 v

|

D

fe conformare debeat confüetudini patrize 2 -

REsPONDEO.

"Tunc cotivenienter lex hu-

ss

inana fe conformat confuetudini patrie , quan-

do ex mutationé confuetudinis timenda funt ma-

E

u

la majora, plura, & diuturniora, quam fperantur

perlegem bona, alioquin moraliter non necef.

faria ad bonum commune & honeftatem religio-

In

H

fiis.

Si enim bonum , quod ex mutatione con-

fuetüdinis fperatur, tantum fervit ad melius ef-

n

i

!

fe, & ob pravam difpofitionem hominum fub-

Vi

ditorum timentur graves ac diuturne turbz, per

Y 'h

ii

LU

quas itnpediri poffunt magna bona, prudentie

j

legislativ& eft, relate ad ejusmodi communi-

tates male difpofitas non ponere aut non urge-

al

re legem non neceffariam. Hec refponfio col-

ligitur ex iis, que fcribit S. AuGusTINUS

]JT; L

Epift. 118. ad Nebridium, ubi interrogatus, an

effet introducenda nova lex, in cena Domini

(

b

M

legendi duas Miffas , unam mane, alteram poft

occafum folis, fic refpondet: ,, Quaris; quid

qu (

per

p

48

TRACTATUS

,per quintam feriam ultimz hebdomadis qua:

!

g*

g

N [

,, dragefimse fieri debeat; an offerendum fit ma-

,,ne, & rurfus poft Coenam propter illud quod

aoX

T

5 dié&tum eft; PosrQUAM COENATUM EsT?

,,An jejunandum, & poft ceenam tantummodo

um w

, offerendum ? An etiam jejunandum, & poft

T

,. oblationem ficut facere folemus, coenandum ?

, tole

(

jf

J

,; Ad hec itaque ita refpondeo, ut quid horum

,5 fit faciendum fi divinze Scripture prefcribit

gUl

i

,;authoritas, non fit dubitandum, quin ita fa-

pi t

iC

,,cere debeamus ut legimus, ut jam non quo-

, modo faciendum, fed quomodoSacramentum

qunt

I

» inteliigendum fit difputemus.

Similiter etiam

Vj

»Íi quid horum tota per orbem frequentat Ec-

p

Nam & hinc, quia ita faciendum fit,

ll

4

5; Clefia.

!

'va;i

&i

, difputare , infolentiflime infanie eft. Sedne-

T*D!

a i

,que hoc, neque illud ineft in eo, quod tu

, queris.

Reftat igitur, ut de illo tertio gene-

ginind

jitom Vi

,re fit, quod per loca regionesque variatur.

J

,,Faciat ergo quisque, quod in ea Ecclefia, in

diitn pl

Non enim quidquam

, quam venit, invenerit.

moptr a

, eorum contra fidem fit, aut contra mores,

s ptitrad

His enim caufis, id

st

, hinc vel inde meliores.

lt qie

,; eft, aut propter fidem, aut propter mores,

1tin rity

, Vel emendari oportet, quod perperam fiebat,

B

, Vel inftitui, quod non fiebat.

Ipfa quippe

DAT

,,mutatio confüetudinis, etiam qus adjuvat

tf [

,,utilitate, novitate perturbat. — Quapropter

ii

EU

n

i honiy

;,que utilis non eft, perturbatione infruétuofa

E

,. confequenter noxiaeft.,, 1nhoctextuS. Au-

i

guftinus manifefte infinuat, fpectandam effe in

t

legibus circa mutationes confüetudinum utilita-

u li

tem vel inutilitatem comparativam.

Qux.-

"jïïüjs li

At li

i

i

DE LEGIBUS.

49

l

d

| DF&TM (

QUERITUR 7. Àn omnia vitia, & qug po-

tifimum , per legem humanam cohibenda fint ?

W(OF:M

RESPONDEO.

A Legislatore illa potiffi-

CObY ty Eï

mum vitia funt cohibenda ,

quse aut graviora

ænam(,;.,äf

aut proximo nociva fant ; aut quoruüm coercitio mc-

Waj

I!la autem

UM

raliter nece[Jaria eft bono communi.

vitia tolerari poffunt, quorum emendatio ob

m q;;ff

pravam difpofitionem hominum à majori parte

ire

communitatis prudenter fperari non poteft. Ita

10 ss

quoad rem refpondet S. T HoMAs I. 2. q. 96.

Vi m

u

a. 2. C. ubi ait : ,, Oportet, quod leges impo-

m

Á

: d

, nantur hominibus fecundum eorum conditio-

,nem, quia, ut Ifidorus dicit: Lex debet ef-

T j

h

, fe poffibilis & fecundüm naturam, & fecandüm

, confüetudinem patrix.

Poteftas autem five

VEV

ATR

, facultas operandi ( moralis po[fibilitas ) ex inte-

Non

t d

t

N

h

,riori habitu feu difpofitione procedit.

gX

t

,,enim idem eft poffibile ei, qui non habet ha-

, bitum virtutis & virtuofo : ficut etiam non

al

,, eft idem poffibile puero & viro perfe&o : &

Q

»propter hoc non ponitur eadem lex pueris,

ii

Wi

Multa enim pueris per-

,,quze ponitur aduitis.

ia ls

Dittuntur, que in adultis lege puniuntur ;

Et fimiliter multa

p nut

,vel etiam vituperantur.

,, funt permittenda hominibus non perfe&is vir-

at

H

"

hg

, tüute, qua non effent toleranda in hominibus

Lex autem humana pon'tur mul.

i Ut d

» Virtuofis.

J

(

, titudini hominum, in qua major pars eft ho-

FR

d

, ninum non perfe&torum virtute; & ideo lege

i

, humana non prohibentur omnia vitia, à qui-

nv

,, bus virtuofi abftinent ; fed folum graviora, à

j

Qp

,, quibus poffibile eft, majorem partem multi-

, tudinis abftinere ; & precipue quz funt inno-

t

D

cumen

D. Amort. "Ira&t. de Legibus,

pi

So

TRACTATUS

ul

, cumentum aliorum, fine quorum prohibitio-

quanüo

,.ne focietas humana confervari non poffet;

À

igooyo

;; ficut prohibenturlege humana homicidia, &

4l 1

,,furta, & hujusmodi."

Et AD 2. ,,Lex hu-

i nl

i;zcejþtalis, ;

,,mana intendit homines inducere ad virtutem

iaf

,,non fübito, fed gradatim; & ideo non ftatim

,1multitüdini imperfectorum imponit ea, qua

g w

1€

u

, funt jam virtuoforum , ut fcilicet ab omnibus

,,malis abftineant; alioquin imperfe&i hujus-

:

ii

n

, modi precepta ferre non valentes in deterio-

, ra mala prorumperent: ficut dicitur Prov. 3o.

g st

s n

»; Quinimis emungit, elicitfanguinem. Et Matth.

g a

»; 9. Quodfi vinum novum, id eft, przcepta perfe-

» &e vite, mittatur in utres veteres, id eft, in ho-

iy, i

d. U

,; minesimperfe&os, utresrumpuntur, & vinum

,effunditur, id eft, precepta contemnuntur, &

[

sv

i eyitan

, homines ex contemptu ad pejora mala prorum-

» punt. , Et AD 3. LLex bumana deficit à lege eterna.

EUAU

Dicit enim AUGUSTINUS l. 1. de lib. arbit. C. $.. .Lex,

Terpelitt

ilz p

iffa, queeregendis civitatibus fertur multa concedit,

f rf

atqueimpunita velinquit, queper droinam provi-

atifa t

dentiam-vindicantur.

ANeque enim, quia non om-

OT

ia faci, ideo, que facit, improbanda junt.

atl en

Unde etiam lex bumana non omnia potef? probibere, que

]ta S. Thomas.

Huc perti-

tl

probibet lex natura.

F TOTMEI

net, quod SS. D. N. BENEeDicTUus XIV.

YT

in fuo tomo 2. Bullarii refroenaturus in fta-

& d

tu temporali Pontificio

nimiam licentiam,

Ql du

in ultima die Bachanalium protrahendi cho-

3 lt g

reas usque mane diei Cinerum per totam no-

T"ïi &idEO![

&em, eam licentiam folum usque ad medium no-

&isreftringat,quia plus fe obtenturum non fperat.

u

t m

Qv £-

DE LEGIBUS.

St

Omäïfohl

n

QuzRITURS. Àn lex humana femper fit

UT

)l

)

S

l

mutanda, quando occurrit aliquid melius ?

RzsPoNDEO. Leges non fünt mutaride,

] i

h1

r

i

nifi caufa evidenti[Jme utilitatis , ejusque maxime, vel

L

Tl

caufa nece[Jitatis.

Ita fapienter refpondet S. 'Tno-

L ldeob

dQ

MAS I. 2. q. 97. a 2. C. ubi fic fcribit: ,, Lex

DDODI s |

[

l

, humana in tantum redié mutatur, in quantum

It aM

» per ejus mutationem communi utilitati provi-

Dperf

u

»,detur. Habet autem ipía legis mutatio, quan-

Ts n d

,tum in fe eft, detrimentum quoddam commu-

ittrPry

, Disfalutis; quia ad obfervantiam legum plu-

iten Dl

rimum valet confuetudo, in tantum, quod

t

,€3, que contra communem confuetudinem

sls

»fiunt, etiam fi fint leviora, de fe gráviora

DOA

» Videntur.

Unde quando mutatur lex, dimi-

Mu

, nuitur vis conftrictiva legis, in quantum tol-

t

, litur confuetudo; & ideo nunquam debet mu-

IT

»tari lex humana , nifi ex aliqua parte tantum

vt

['i

,recompenfetur communi faluti, quantum ex

,, ifta parte derogatur.

Quod quidem contin-

7)

»git vel ex hoc, quod aliqua maxima & evi-

M

n

Al

» dentiflima utilitas ex novo Statuto provenit;

» Vel ex eo, quod eft maxima necefüitas, ex

l/»

ii i

»€0, quod lex confüeta aut manifeftam iniqui-

;.

!

gimg

» tatem continet, aut ejus obfervatio eft pluri-

1 ?mc;;;

,mum nociva.

Unde dicitur à Jurisperito,

iil

» quod in rebus novis conftituendis evidens

n 12

» debet effe utilitas, ut re&e recedatur ab eo

u li

, Jure, quod diu &quum vifum eft.,,

EtADIT.

d

Ea, quz funt artis, habent efficaciam ex fola

ratione ; & ideo, ubicunque melioratio occur-

Wt Igï

b

f'::

Ti

rit, eft mutandum, quod prius tenebatur. Sed

leges habent maximam virtutem ex confuetudi-

Jrumnc

H

D2

ne,

N

TRACTATUS

52

1legümh"mm

ne, utPhilofophus dicit in 2.Polit. &ideo non funt

de facili mutande. |EtAD 2. AC 3. ubi objicie-

, ii

a

batur, quod in antiquis legibus contineantur

g d

multe ruditates; & quod circa agibilia in particu-

sgitin

lari per experientiam fucceffive aquiratur perfe-

, jaiit

&ior cognitio ; fic refpondet: Aatio illa conciu-

dit, quod leges funt mutande ; mon tamen pro quacunque

giint, f

s. "

melioraiione , fed pro magna utilitate vvel nece[Jitate.

QUJERITUR 9.

Qua regula agnofci poffit

ii 9

duf

mens Legislatorum quoad leges bumanas ?

RESPONDEO.

Ea mens obligandi vel de.

PT.

obligandi nulia alia Regula meliori agnofci pot-

eft, quam ex fenfu Doc&torum expertorum, eru-

ditione & pietate infignium. Ratio eft; quia

J

omnis lex humana derivatur à lege naturali vel

jper modum conclufionis , vel per. modum determinatio-

OATA

j

mis feu [pecificationis , prout qq. 14. oftenfum eft.

(

ylu

Utroque autem modo fenfus expertorum Do.

DUS

&orum, numero, eruditione, & pietate potiorum

iil

pro regula habenda eft.

Si enim lex pofitiva

Mp veles

derivetur à lege naturali per modum conclufio-

Eu

nis, ex dictis qq. 11. $. 2. conftat, eam perti-

t bono n

nere ad legem naturalem, que ex communiori

& dtte, 1

fenfu Do&orum eruditione & pietate infignium

m

agnofcenda eft, prout $.2. qq. 1r4. oftenfum

s db ts

eft.

Si vero lex pofitiva derivetur à lege na-

1l n

turali per modum determinationis , feu. fpecificatio-

ü pretn

;

nis, iterum modum determinationis, quatenus

nf

(

legi naturali aptifime congruit, nemo melius

tmonlray

agnofcit, quam confenfus fapientum numero,

199 D

eruditione , ac pietate manifefte potiorum. lIta

otteri]i

docet S. Thomas 1. ?. q. 95. a. 2. ad 4. ubi ad

]

]

M

n

J

g;fS l

obje&ionem Juriftarum , quod non poffit omni-

LT

A NI [/

um

DE LEGIBUS.

53

W 1

(

um legum humanarum ratio affignari, fic refpon-

hü] 0b' )

det: Dicendum , quod verbum illud Sfurisperiti intelli-

i

li

sendum ef in bis,. que introdu&ta fumt à majoribus cir-

aglh

J

E |

E

ca particulares determinationes legis naturalis ; ad quas

hii

determinationes f& babet expertorum &2 prudentum judi-

.

]

cium , ficut ad quedam principia ; in quantum fcilicet

lag

N'

flatim vident , quid congvuentius fit parriculariter deter-

9)

minandum.

Unde Pbilofopbus dicit in 6. Etbic. quod

ia

gnuï:-;';

in talibus oportet oflendere expertorum &^ feniorum vel

ln

prudentum indemon[trabilibus enuntiationibus 69 opinia-

lp

nibus non 1minus quam demonftrationibus.

lr u

fXFfIïJI t.'?)

g. IV.

lao d; r

De materia .Legum.

ht narumïi j

T0

AKRITUR .

An materia legis humance

TU

fn r

w

poffit effe a&io indifferens ?

REsPONDEO.

n

Diftinguendum effe inter

"u

indifferentiam a&ionis materialem, & formalem.

atj

A&io vel res dicitur materialiter indifferens, in

j

1]

(

quantum fecundüm fe fpe&tata neque utilitatem

i

j

1f

i

|

i

ay

caufat bono communi neque damnum , v. g. le-

TR

vatio feftuce, refe&io unius capilli, abftinen-

teigue

tia vel comeftio pomi.

Formaliter autem indif-

ferens dicitur res vel a&tio, fi neque fervit ad

, d

m ia

finem bono communi vel religioni utilem ex in-

Poffunt enim actiones

3.

tentione przcipientis.

fecundüm fe indifferentes fervire ad tentandam

ii

Hoc

lu

Ms

vel demonftrandam obedientiam fubditi.

ntam d

praznotato Dico,

a&ionem tam formaliter

p

Q5

quam materialiter indifferentem non effe mate-

P

dsr

fontl

riam legis. Ra rrO eft; quia objetbum formale

Q

o

legis eft ratio melioris in ordine ad bonum com-

D

o

Tmune,;

RI

TRACTATUS

54

frontm.

mune, prout f. 5. q. 2. oftenfum eft, Si autem

Ü

gt

actio fit tantum indifferens materialiter , poteft

effe materia legis, fi faltem ex intentione prx-

ia

«t

cipientis per circumftantias nota ordinetur ad

finem utilem bono communi vel religioni.

«prici

Qv ERITUR 2.

Àn etiam pracepta legis

q aidque«gï

ybflerrdt

naturalis vel divine poffint effe materia legis

humanz ?

[l j

iU

RESPONDEO.

sm n

Leges humanz circa obje-

&um legis naturalis vel divinz poffunt tantum

10 !

efle poenales.

m2

PROBATUR.

Legislator humanus prohi-

u

bendo v. g. homicidium, adulterium, furtum,

jiid

ATW

&c. neque intendit imponere novam obligatio-

| ?æ a

1

nem in confcientia, neque prudenter poflet ha-

M

bere intentionem imponendi novam obligatio-

RESFOXDE'

nem in confcientia.

Ergo ejusmodi leges tan-

g vt

tum imponunt novam obligationem ad peenam

at

temporalem in hoc mundo, adeoque funt tan-

Jonmconm

tum ponales.

ywet t

ID lo

Poteft quis circa obje&tum legis

f pl

naturalis ac diving femetipfum in confcientia

quaerge

fpeciali obligatione religionis obligare per vo-

"h

2

( d

H

tum. FErgo etiam poterità Legislatore humano

M

nl

A

Msf

circa tale obje&um obligari fpeciali obligatione

tj n

feu titulo obedientis.

"MH

REsPONDEO. c.a. n. C. & p.

n

Difparitas

«00 t

eft, quia ejusmodi obligatio privata perfonalis

4j ln

per votum cedit ad majorem Dei gloriam, fic-

que eft Deo accepta, quia, cum vovens poffit

& ag

tdvety

facile fuas ponderare vires, in tali voto, pru-

C t

denter, ut fupponitur, emiffo, non augetur

ETQ

fed potius minuitur periculum plurium peccato-

rum.

Atj t

!

DE LEGIBUS.

$55

M

E

rum.

Econtra, fi legislator humanus toti mul-

A

! Pxf

y

ls

titudini, per fe proclivi ad transgreffiones le-

* JDUEI

Q m

iil

gum divinarum & naturalium, imponeret no-

n

vam obligationem in conicientia, manifefté au-

1

geret periculüm plurium inhonorationum divi-

E

narum ,idque /ine nece[fitate & fruttu.

Qui enim

)ü'e

NI

3

non abfterretur à peccato per juffionem divinam

dire&iam , qualis datur per legem naturalem & di-

TO (

A

i

vinam ; nec abfterrebitur ex additione juffionis

Qfünt

divina indire£ie , qux datur per legislatorem hu-

manum, tanquam vicarium Dei.

Ut s

An a&io de fe tantum ve-

t

QU ZRITUR 3.

ltrin,

nialiter peccaminofa aut folum indifferens pof-

D0VA Q

fit effe materia legis humang graviter wobli-

feter x

gantis ?

IOVf (

REsPONDEO.

AGio de fe indifferens vel

W

nüd

* N

tantum venialiter peccaminofa poteft effe mate-

hhtp p

rialegis graviter obligantis, fi motivum legis, feu

lo

bonum commune, petat gravem obligationem. Id

!

patet ab:exemplis.

Sic in multis urbibus gra-

Ym h

Ü

viflime prohibetur geftatio armorum, v. g. gla-

j at

dii; quia ex generali licentia fequerentur multa

homicidia.

Sicetiam belli duces militibus in ter-

p w

htoretimz

ris neutralibus füb peena mortis interdicunt fur-

ji o

ta exigua. Sic nonnunquam Clericis fub excom-

municatione prohibetur frequentatio hofpitio-

n Dïf;f'ï

rum, cum tamen excommunicatio non poffit

ina p

infligi, nifi pro priori prefüpponatur transgref-

ja gt

fio legis obligantis füb peccato mortali.

Atta-

m VOVEHEL'

men advertendum; à legislatore humano non

| [ah T0 ,v

facile ftatuendas effe ejusmodi obligationes ac

, t

poenas graves in re levi, nifi poft iteratas mo-

nitiones accefferit contemptus interpretativus,

pluriun;f'-

T

f

'-

D 4

& ite-

|

£6

TRACTATUS

& iterate transgreffiones bono communi infe-

" gl

g

rant grave praejudicium, aut, fi circumftantice

PA

non patiantur moram, & ex obligatione folum

$ u quüiil

levi nullus fperetur fru&tus ad avertenda gra-

" ht

via damna, prout fieri'folet in caftris.

Qu ERITUR4. Anmateriade fe gravis pof-

ddto d

fit effe materia obligationis levis ?

RzsroNpEo, Efle diftinguendum. Si enim

aicos, U^

materia de fe gravis petat precipi vel prohibe-

gt

I

ri füb obligatione gravi, peccat legislator tan-

BU

L

tum imponendo obligationem levem. v. g. pro

i

homicidio, adulterio, blafphemia, proditione

FR f;k

l

patriz &c.-folum determinando levem aliquam

a

stl

Yf

poenam. |Si autem materia, relate ad bonum

commune jam pr&fuppofita lege naturali aut di-

IIEI'HUS

i

vina graviter obligante, non petat prohiberi

g iil

füb pena gravi, aut aliunde obligatio gravis

vt

non exigatur à bono communi, poterit prohi-

iA

beri folum leviter.

Id patet in furto unius au-

gt d

rei, quod licet fit lege naturali ac divina gra-

00 pl

telitr er

viter prohibitum , àlege tamen Canonica & ci-

vili poteft prohiberi fub poena levi.

t0na),

QUXRITUR 5. ÀAn a&us interni poflint ef-

Bler Ctrin

fe materia legis Ecclefiattice ?

At

REesPONDEO,

Diítinguendum effe inter

a immu

actus internos.

Aliqui enim a&tus funt MERE

i. Dreste

INTERNI, qui nullum per fe petunt concomi-

d v

tantem a&tum externum, v. g. actus internus fi-

zi

dei, fpei, charitatis, dolor de peccatis, medi-

i:jciorum l

tatio alicujus myíterii divini, examen confcien-

ij

ti: nocturnum, amor parentum &c.

$i ergo

Tv

Ecclefia preciperet, ut homo quotidie eliciat

AUS n W

a&um internum fidei & fpei, ut quolibet die

DX

fefto

DE LEGIBUS.

i

m

l.

j

k

l]

Q/l

fefto eliciat a&um internum amoris erga Deum,

ut femel per hebdomadam impendat quadrantem

N Eu

4 q

horse ruminationi interne quatuor noviffimo-

rrd

M

rum, ut quotidie inftituat faltem fpatio unius

m f

itdi

Pater & Ave Examen conícientie no&turnum

cum actu contritionis & propofiti, ut fub Miffa

"i?

die fefto eliciat a&um dile&tionis erga parentes,

nl .

inimicos, & defunétos. &c. fic diceretur przci-

DN

pere actum mere internum.

Actus autem non me-

1 lil

re internus, fed ACTUS INTERNUS CUM EX-

[ern, lh

TERNO^4PER SE CONNEXUS eft, qui vel jure

Hl od

naturali vel divino vel ex contractu a&ui exter-

D Ht

no adne&itur.

Sic jure divino a&tui externo

&t ln

confeflfionis facramentalis adneGtitur verus dolor

r

internus & propofitum, Communioni jure di-

pett r

"

vino, imo jure naturali ex natura actus adne&i-

gt u

tur interna reverens fufceptio & puritas animi ;

N

orationi & cuivis a&tui religionis externo jure

n u uiya

pnaturali & divino adnectitur devotio interna;

ijacla p

econtra applicatio interna Miffz a&tui externo

n d-

adne&itur ex contra&u prius cum offerente

L

eleemofynam, vel cum fuis fuperioribus inito;

qmi ln é

fimiliter Clerici ex tacito contractu cum Eccle-

fia in receptione facrorum inito fe obligant ad

w df u

votum internum caítitatis, ad devotam recita-

us f ad

tionem DBreviarii, & ad ferviendum Deo gra-

tis, atque ad vitandam omnem Simoniam non

yu cos;:.:e

i

[

À

ii

folum in procuratione, fed etiam in receptione

N

Beneficiorum Ecclefiafticorum. &c.

His pre-

s

»d-,.g:

""

nl L;f;t.'

notatis

"T

Qu zRITUR 6. Àn Ecclefia poffit precipe-

re actus mere internos ?

[

Ratio eft, quia

]fE

RzsPONDEO. Negative.

IT 4

31

D 5

€o-

TRACTATUS

58

gtl

j oüend

eousque fe extendit poteftas legislativa Eccle-

ntet ]

fie, quousque ea indulta fuit à Chrifto

Sed

1" MWJS,

Ecclefi& non fuit indulta poteftas legislativa ad

ouferrh

actus mere internos

Ergo min. prob. Eccle-

DICES.

fia per fedecim fecula nunquam fuit ufa hac po-

um'emo*

teftate

Ergo non fuitindulta. ant. patebit ex

folutione obje&tionum

IdemcoNrIRMATUR

üsmd

ratione & authoritate D. Thomz, qui 1. 9. q

fibpe/

Drevidi ;

9I«3«4. C. fic fcribit

De his potef? bomo ( con-

venienter ) legem facere, de quibus potefl judicare ;

fauUs

(ne i

i

judicium autem bominis (in foro externo?) effe non

pote[l de interioribus motibus , qui latent ; fed folum de

i

pH

In,

exterjioribus akibus, qui appavent

K ideo lex buma-

fl

If

na non pote[l cobibere & ordinare IN.B. fufficienter inte

lIl

riores actus

Et 1.2. q. 100. a. 9. C. Praceptum

bhx r.æ"l*ü

legis babet vim coattivam.

lilud ergo dirette cadit. fub

h

-:K

precepto legis, ad quod lex cogit.

Coatlio autem eft

AR

N

Q

a

per metum ponce

INam illud proprie cadit [ub prece-

ptio legis, pro quo pona legis infligitur

d inflituen-

o M

TTTE H

dam autem ponam aliter fe babet lex divina, & aliter

lex bumana.

EM' qc

INon enim pana legis infügitur , nifi pro

:V?

illis, de quibus legislator. babet judicares quia ex judi-

Ti

t

cio lex punit.

Homo:autem , qui ef legislator legis bu-

mane , mon babet judicare ,

nifi de exterioribus a&tibus.

l

Secundum boc igitur dicendum ,. quod tmodus virtutis re-

fpicitur quantum ad aliquid à lege divina , fed non à le-

lp

ge bumana.

AModus autem virtutis in tribus confiflit

m

A

Primum eft, fi operetur aliquis fciens.

Secundum e[L,

!

1 [

ut operetuy voolens ; in quo importatur motus interior vo-

TMUE

luntatis & intentionis

ATR

Et ifla duo non dijudicat lex

W

bumana; fed folum divina

Lex enim bumana mon pu-

lt

hi

Punit autem

nit eum , qui oult occidere & mon occidit

TUDt

lex divina.

In his textibus videtur D. Thomas

; du

pre-

DE LEGIBUS,

59

lsj

A

precife oftendere, quod Ecclefiw non fuiffet

i

A

convenienter indulta poteftas legislativa in actus

T

mere intermos, abftrahendo, an abfolute potue-

J

rit conferri, quod non negat.

1j

41

Diczs. Ecclefia jam fepius precepit actus

mereinternos. Ergo habet poteftatem praecipien-

h

dia&tus mereinternos. Zhnt.prob. 1. Ecclefiapreci-

g

j

pitfub peccato mortali, ne quis fit fub recitatio-

J IN

ne Breviarii per integram horam voluntarie

li fl

54

diftractus.

2. Idem fidelibus przcipit fub audi-

CU

tione facri in die fefto de przcepto ; quamvis

iAf

ipfa natura actus non faciat peccati mortalis re-

[/7

um , fi quis recitet Breviarium vel audiat facrum

J

ex devotione, & nihilominus toto tempore fit

f(r' PM

voluntarie diítractus.

3. Beneficiatis & Regu-

H

Imo et-

laribus precipit applicationem Miffz.

A

iam fuperiores Regularium folent precipere ap-

plicationem Mif ad fuam intentionem.

4. In

TART

Statutis Religioforum Ordinum folet prafcribi

quotidiana meditatio horaria vel femihoraria,

5. Da-

& examen confícientie vefpertinum.

lL

Al

i

h

mnate funt due fequentes propofitiones : Qui

A

facit. confeffionem «oluntarie nullam ,. fatisfacit prace-

AU

pto Ecclefia.

ltem: Precepto communionis. annue

mitr nl

fatisfit per. [acrilegam Dotmini manducationem.

Ergo

n li m»jä

interna difpofitio animi tam in Sacramento Poe-

nitentiz, quam Euchariftiz cadit fub precepto

n

j u

Ecclefis.

6. Prohibetur ab Ecclefia Simonia

n

It N

etiam mentalis & confidentialis circa beneficia, licet

ifta fimonia non fit juris divini, fed tantum Ec-

lj

[

clefiaftici.

j

Ergo a&us internus fimonie hujus-

modi pertinet ad folam legem Ecclefix. Tenor

Bulle: Zntolerabilis, edite à S. Pio V. 1569. 1.

) 13-:.

l

Junii,

60

TRACTATUS

Junii, quze non reperitur in Bullario edit. Lu-

J

" Com

xenburg. refertur autem per extenfum à P. Reif-

ó i

fenftuel. 1. s. Tit. 3. fic habet : Si quis beneficium

;5 u

qualecunque ex vefignatione cujuscunque perfone cum

t

vegre[Ju vel acce[Ju etiam fola dimittenzis intentione rece-

gt tuori

perit, ut illud in eventum vegre[Jus el. acce[Jus eidem

eefario 4

dismittatur vel alteri poflea conf'eratur , aut. illius fruttus,

u p B]

vel eorum pars alii concedantur , vel penfiones fülvan-

n

M

tur ex eisdem , boc confidentia. cenftatur.

Si quis de-

oma d

Eiq':X

muo veceperit beneficium , quod dimiferit , m quo conft-

1p0[

j

dentie pravitas [it contratta, cafus bis litteris compre-

bendatur , licet ipfum confidentie crimen alterius tantum

p

defe i

-.

partis con[cientia fit adi[Jum. — 7. Poteftas ligandi

L^

j2

"

Í

J

li

& folvendi Petro illis verbis à Chrifto concelffa:

Ti pl

mt

weilptn

Quidquid ligaveris fuper terram , erit ligatum &2 in ce-

lo &c. eft indefinita fine ulla limitatione ad folos

tetr f

aétus extcernos.

Ergo non eít limitanda fine po-

j

fitiva ratione convincente, qualis non datur.

plaei

$. Poteft confeffarius in peenitenuam injungere

g

iro r l

meditationem, Éxamen confcientis vefperti-

num, a&us trium virtutum theologicarum , ob-

tpam a

DT

lationem dolorum. &c.

Ergo idem poteft Pon-

tifex. C. prob. Lex privata non eft perfe&ior aut

ttite f0

potentior lege publica.

9. Poteftas gubernativa

1 d

Ecclefiz Petro conceffa eft eo fine, ut fideles

n

per idonea media perducantur ad eternam bea-

tib ele a

titudinem.

Ergo neceffarium erat faltem mo-

a flriio

raliter, ut Petro concederetur etiam poteftas

Itàn i.

legislativa circa a&us internos.

C. prob. Fide-

Aerter ]

les ad eternam beatitudinem non diriguntur per

1

T

(

ld

folos actus externos fed potius per a&tus inter-

Itj

i(:

l

nos.

Io. In parentibus & tutoribus datur po-

g;(

RUR n

teftas irritandi a&us internos, nempe vota li-

berorum

T ;

DE LEGIBUS.

61

BUH TT

l,

T

s

berorum impuberum & pupillorum.

Ergo et-

"U

iam Pap:s convenienter adícribitur poteftas cir-

.S,

ca actus internos.

C. prob. V oluntates fidelium

"'"H "

lil

non minus fübordinantur Papse per Chriftum,

Vil

jj

quam voluntates liberorum ac pupillorum paren-

lr

ti aut tutori.

11. In poteftate legislativa non

Jl

neceffario concurrit fimul cum poteftate dire-

i

fjf

&iva poteftas vindicativa.

Ergo ratio ex D.

, d

il

'Thoma addu&a nil probat. -4nt. prob. In Eccle-

J

[

u

fia poteftas vindicativa fufficienter fuppletur per

J

L

[

metum inferni, & per facramentales peenitentias,

12. Poteft ab Ec-

i:vï'tna;:eriq;gä

& per refervationem cafuum.

clefia refervari hzrefis mere interna; atque pc-

t i

J

"

Atf

hr

nitenti poteft imponi obligatio, fe perfonaliter

ff i.

fiftendi fuperiori, à quo peenitens abfolvi pot-

Mtitre

a

eft extra facramentum, etiamfi fuperior, v. g.

duy.

l

Epifcopus vel Papa necdum effetSacerdos. Er-

ï?aifauäa

J

Q at

go Ecclefia etiam poteftate jurisdictionis poteft

"

A 1UVU

ligare & folvere fuos fideles , obligando confef-

IM

farios per fubtra&tionem. jurisdi&tionis, ut ne-

fi

h

f

Tf

[

minem abfolvant recufantem parere decretis Ec-

clefiafticis circa actus internos.

13. Ecclefia fo-

pl

ia

let edere excommunicationes incurrendas ipfo

y gahema(w:

fa&o circa delicta externa occulta, v. g. hire-

fis, beftialitatis, etiamti phyfice fit impofflibile,

m u

j oD

ea ullo tefte aut indicio , etiam ad movendam

folam fufpicionem fufficiente probari poffe. Er-

u a

go etiam circa aCtus mere internos fimilis po-

[ m fï

I »

teftas exerceri poffet, quin requiratur facultas

"T

cognofcendi de crimine in foro externo.

14.

Yl

Verofimile eft, in primitiva Ecclefia, etiam

pe[ad

a&us mere internos, v.g. idololatri& vel he-

(fl

4

l

refis mentalis , fuiffe fübjectos publice peeniten-

)ne

h vrum

tiz

62

TRACTATUS

m 2 ECC l

tie canonica.

Ergo ejusmodi a&us fubftant

poteftati legislativze Ecclefiz.

15. Ecclefia fta-

[

j

D D

tuit impedimentum dirimens criminis ex conju-

gicidio conjun&o cum adulterio & intentione

cum adultera matrimonium, etiamfíi hzec inten-

g d

ao /

tio conjugicide non fuerit manifeftata complici.

Ergo hzc lex irritans refpicit actum mere inter-

cus det

num.

atbus not/

16. Quando Ecclefia prohibet ficta fpon-

falia vel confeffionem fictam, non prohibet actum

YU

externum, fed tantum fictionem internam.

n

RESPONDEO. n. a.

Qs Vil

Àp r. Dico, hanc obligationem gravem vi-

t Rnpa !

tandi diftra&iones voluntarias füb recitatione

wl

Breviarii neque oriri ex diretto precepto Ecclefize

agf

obligante direte ad devotionem internam , ne-

ipo a

que ex naiura attus, cum per fe non fit pecca-

15 Q

tum mortale diftractio fub recitatione precum ;

g, ln

fed EX TACITO CONTRACTU Ecclefie cum

m

Clericis in receptione facrorum Ordinum inito.

't, tl

Sicuüt enim aliis contra&ibus humanis infünt

"n

conditiones tacite , v. g. de preftando confenfu

ju

reciproco, ita etiam receptioni facrorum Or-

14 Dl

dinum ab Ecclefia apponitur generalis conditio,

ultro emittendi votum caftitatis, feu facrandi

"tb i

hn i

corpus & animam caftam Deo ; feque obligan-

atl

di obligatione gravi ad devote recitandas Horas

