Mi

jr.

Unde P[al. 4. quibusdam querentibus , quis

oftendit nobis bona? re[pondens dicit : Signatum e[t fü-

ii

'I.

LT

n

er nos lumen vultás tu Domine, quafi lumen vationis

naturalis nibil aliud fit quàm impre[[io dioini. luminis in

i B

In hoc textu znclinatio naturalis ad aCtus

lo E

mobis.

proprios, & impre[Jio divini luminis manifefté con-

CUM

junguntur.

p

QuzRITUR 9. An Deuspoflfitpermittere

[ 7N

Ti

aut omnino precipere deordinationem ordinis

naturalis ob majus bonum fupernaturale ?

VALTA

L

TU

RzsPoxDpzo Diftinguendó. Quando deor-

t

dinatio verfatur precife circa ordinem creatura-

l

.M

'

rum ad invicem , poteft cam Deus ob majus

fl

bonum füpernaturale non folüm permittere ,

W.

fed etiam precipere.

Si veró deordinatio ver-

Lut. r

fatur circa ordinem intrinfecum creaturarum ad

T177774

Deum, non poteft eam permittere , multo mi-

TW V

nus przcipere.

(

ii

ldrRosBATUR I. ab Exemplis. Sic eft quz-

Inl]r

li

dam deordinatio ordinis naturalis, fi parens oc-

!

cidat proprium filium innocentem ; fi maritus di-

id

l

.fï;l pf

[/]

vidat fuum amorem conjugalem in plures foemi-

"AL

nas, & per multiplicationem prolium eas expo-

nat periculo male educationis , ac litium & coe-

nigni n

TL

dium; quod fit per libellum repudii, aut per

Et tamen Deus ifta non folüm in-

ii

Polygamiam.

muniny

dulfit , fed etiam occifionem proprii filii Abra-

j

hamo precepit.

T

]dem rRoBATUR 2. ratione, Quando de-

i, !

ordinatio verfatur precife circa ordinem ceatu-

rarum ad invicem, finis hujus ordinis , ordina-

"T

y m

tionis, feu legis naturalis eft tantüm bonum

alicujus creature naturale. Omneautem bonum

1jb

natu-

)

20

TRACTATUS.

y

æml'l

naturale creaturarum , quarum Deus eft crea-

ag p

"

tor, confervator, & Dominus, poteft fübor-

n

F

] u

dinari ad bonum füperpaturale , adeoque in ca-

| [ahamüu

füu vel extraordinario dependente à fola deter-

NOW!*

minatione Dei, vel etiam in cafu frequente de-

nä[ A

pendente ex przvia determinatione perverfa li-

stusiif

beri arbitrii, poteft à Deo affumi tanquam me-

ho t

^

dium ad finem altiorem non folüm permiffivé

"

d

fed etiam preceptivé.

*)

m vei

PROoBATUR 3.

authoritate D. Tuowzx,

qui Quedlib. 9. art. 15. fic fcribit : Sunt quedam

T

U

T

n

T

[

(der

a&iones, que ab[olute confiderate deformitatem «el in-

pult

ordinationem quandam iwmportant , que tamen aliquibus

aiirhtat

circum[Lantiis advenientibus bone efficiuntur.

Sicut oc-

T

cidere bominem vel percutere in fe de formitatem quan-

gam importat ; fed fi addatur , occidere malefattorem

dire

i

gt

propter juftitiam ,. vel percutere delinquentem caüfa di-

fcipline , non erit peccatum , fed virtuofum.

Innumne-

A q

ro barum attionum videtur e[Je babere plures. prabendas.

vane d

Quanrois enim aliquas inordinationes contineat , alie

a pretini

tawen circum[lantie po[Junt fupervenire , ita boneflan-

N]

&s adtum , quod predide inordinationes totaliter eva-

hat

cuantur , wut puta, fi [it nece[fitas in pluribus. Ecclefüs

Ünar r

ejus obfequio , & po[fit plus fervire Ecclefie , vel tan-

l4454

tundem abfens quiwm alius prefens ,. & fi que alia funt

ts

l

j

u

bujusmodi.

Et tunc iflis conditionibus fuüpervenientibus

Jens]

cum retta intentione non erit peccatum.

LU

DicEs. Ex hac do&ripa fequeretur , quod

tl g

J

detur duplex]lex naturalis , una antecedens , alte-

l AWW

ra confequens ; una diretta , alterareflexa.

Sed hoc

UT

à Theologis communiter non adinittitur. Ergo.

M iilïuüi Dir

ant. prob. daretur inprimis unalex prior, quzin-

ï) W»m M

ordinaüonem prohiberet, & altera, quz inor-

VNigg

dina-

DE LEGIBUS.

29

d

g

mI

dinationem priori lege prohibitam ob majus

il

bonum in particulari permitteret vel przcipe-

L

f

gl

peret, v. g. occifionem

Proprii filii innocentis

in Abrahamo.

Cf

RzsPowDEO tr. maj. dift. min. quoad ult.

M

membr. À Theologis communiter non admittitur

m t

lex naturalis reflexa ftri&ié talis.c.late di&a.n. Quod

li »

in Deo detur lex feu voluntas antecedens & confe-

quen$, eft communis do&rina Theologorum.

u

Utrum veró lex feu voluntas Dei confequens

LURT

PUP|

pro fuo objecto inadequato refpiciat etiam le-

Minim

gem Dei antecedentem, velutrumrefpiciat tan-

T m

tüm resipfas in diverfis cireumftantias, aut con-

j

1w'b

fcientias humanas refpectivas variarum circum-

( j

ftantiarum & legum precedentium, in qua con-

n vf

fideratione lex pofterior refpicit legem prece-

zl'mqugm r

dentem falteminobliquo, poteft quidem move-

l

[

ri fpeculativa quzftio ; interim tamen femper

hnjrt p

certum erit ; ab unalege divina non refpici le-

D

gem precedentem abfolutam ac fimpliciter ta-

, H

h

lem, quz pro iifdem circumftantiis objectivis

AT

eandem rem prohibeat, &permittatinquo fen-

r E

fu poflit vocari reflexa fupra aliam.

D. Tho-

yij, vt

mas p.I. q. I9. a. 6. fic fcribit: diffinttio (inter

dl

voluntatem Dei antecedentem & confequentem,

PL

quam S. Joannes Damafcenus l. 2. de fide c. 29.

i.

ponit) non accipitur ex parte ipfius voluntatis divina,

igett

in qua mibil ef? prius , *vel pofterius , fed ex parie voli-

torum. — Zdd cujus intelleum confiderandum eft ,. quod

TT d

u T

unumquodque fecundtun quod bonum eft , fic eft volitum à

Deo. — Aliquid autem poteft e[fe in prima [ui confidera-

dsitit

tone, [ecundim quod abfolute confideratur , bonum , vel

]i prior,i;'

malum quod tamen, prout cum aliquo adjun&to. confi-

At *

deratur,

TRACTATUS

30

WPI

j

deratur , que eft confequens confideratio ejus , é corttrá-

um

j

vio fe babet.

Sicut bominem vivere ef bonum ,. & bo-

n

g

minem occidi e[t malum ,

fecundium abfolutam confideras

tionem.

Sed [i addatur circa aliquem bominem , — quod

jreris, d

[

n Sl

fit bomicida , vel oivens in periculum multitudinis ,. fic

0

bonum efl, eum occidi, C? malum efl , eum vivere,

Qu

ssl

j

'

Unde poteft dici, quod Judex juftus amtecedenter lt

omnem. bowminem vivere , fed confequenter *oult bominem

As

quydit

fufpendi.

Similiter Deus antecedenter oult omneim . bo-

minem

faloari s fed conféquenter oult quosdam. damnari

iidis, 16

fecundàm exigentiam . [ue ju[titie.

JNeque tamen id ,

EL

jt

quod antecedenter volumus , Jümpliciter volumus , fed fe-

ud

m

cundim quid; quia voluntas comparatur ad res , [ecun-

m

at, lag

dium. quod in. feipfis funt. — In feipfis autem funt in par-

ticulari.

Unde fimpliciter aliquid voluius , — fecundum

r

yfideratis omnibus. circum[lantiüis

:g

quod. solumus illud. cor

Ita S.

particularibus , quod ef con[equenteY "velle.

i n

'Thomas.

Ex his enim ejus verbis elicitur,

$, us

quod, dum Deus aliquam inordinationem ordi-

10072 008

dinis naturalis, v. g. in Abrahamo occifionem

*p eoncent

filii, ordinat ad majus bonum, illa inordinatio

a pv

non fit prohibita voluntate abfoluta pro his cir-

a Mp r

cumftantiis , & confequenter, quod propriélo-

J

J

quendo non detur lex reflexa fupra aliam legem

REE?OSDEOR

abfolutam , ac fimpliciter talein.

Idipfum obfer-

cirteqnid

vaffe videtur S. Auguftinusl. 22. contraFauftum

Mb frnde,

c.73. ubiait: Quedam fatta lex illa eterna ita me-

2 p

dio quodam loco pojuit bominibus , ut in eis ufurpandis

tl L.

merità reprebendatur audacia; in exequendis autem obe-

"Tantutn. intere[l in ordine natu-

URU

dientia jure laudetur.

D

rali, quid àquo agatur , €2' fub quo quisque agat. ZAbra-

Witrmi

bam fà filium fponte immnolaret , quid nifi borribilis && in-

fanus ? Deo autem jubente , quid nifi fidelis & devotus

"ts

appa-

UET

DE LEGIBUS.

31

i'mm;-, l

M

TL U

]

apparuit ? In hoc loco S. Auguftinus non recur-

h

rit ad legem reflexam , fed ad diverfas circum-

'mfg"

fll!lïi hy;.

ftantias obje&ti, quce refpiciuntur à duabus legi-

li P

bus diverfis, quin una refpiciat , aut excludat

!)

alteram.

Sit itaque

An detur lex naturalis re-

Áu u

QUJESTIO IO.

]

flexa?

At

H tj

RresPONDEO proprié loquendo non datur

lexnaturalis reflexa, Ratio eft, quia, prout patet

"r

'J?m':

ex dictis, univerfim, quando videntur concur-

rere duz leges oppofite , ille verfantur circa

biryin,

obje&tum in diverfis circumfítantiis confidera-

M t

Jl

)

J

tum, quin unalex faltem in re&o refpiciat al-

/

teram, tanquam mutabilem , aut difpenfabilem

I

U ]

pro cafu.

Jj

Driczs : Si quis invincibiliter credat, effe

Vah

»)

j

3

mentiendum vel pejerandum ex charitate proxi-

WUU

ld Vi

n

mi, manifeftum eft, eum peccaturum , quiagit

VTT

contra confcientiam.

Ergo lex fequendi di&a-

du at

men confcientie in hoc cafu prgecipit menda-

cium & perjurium, ac confequenter erit reflexa

M

fupra legem priorem non mentiendi aut peje-

al

randi.

;raaïxmege

REzsPONDEoOtr.a.dift.c precipitmendacium

lii

& periurium quoad fuum effe materiale. tr. quoad

m

fuum effe formale.n. Intali cafü operans men-

um

dacium ac perjurium non confiderat tanquam

rem oppofitam legi divine, fed tanquam mate-

,wmmg

l

rialem pronunciationem verbi mendacis aut per-

D

"14

juri, ficut pronunciatur hiftoricé in theatro,

fl

ZH/'

aut ponitur in libro hiftorico.

Materiale autem

mendacii aut perjurii nil impedit precipi in cafu

u

J

ejusmodi extraordinario conícientie erronez.

"

Drixz

j

TRACTATUS

32

jí

j i

Dixr tranfeat,

Quia non eft certum , in hoc

d

quunmr |

j n

genere poffe dari ignorantiam omnino invinci-

1 jeg

bilem.

Hinc

"

UJXRITUR II. Àn poffit dari ignorantia

n m

invincibilis legis naturalis?

REsPOoNDEO. Circa principia prima ac ge-

(04D !

neralia legis naturalis, & circa conclufiones paft-

l

p Tus

ticulares in principiis generalibus evidenter con-

&

tentas non poteft dari ignorantia invincibilis.

a

Circa conclufiones veró particulares non eviden-

N

nit.

^

ter contentas in principiisgeneralibus poteft da-

n mb

n

ri ignorantia vincibilis.

QvoAD 1. id probatur ex fenfu, experien-

tia, & ratione SS. Patrum.

T.

S. AvuGUsTI-

LL

NUS in Pf. 57.

Scripfit Deus nature legei in cor-

p M.

dibus bominum ,. quam non finuntur ignorare , ut e[Jes

ia rjm q

unde judicarentur.

Hic textus eft notabilis. Nam

m

fi daretur ignorantia invincibilis circa prima le-

gis naturalis principia, profe&o darentur, qui

gl

IpnEeM Serm.25;

TA U

fe eximerent à judicio Dei.

in P£ 118..— JNullus efl , qui faciat alteri injuriam ,

tipe o t

d r

nifi qui fieri fibi nolit ; & in boc transgreditur legemna-

ture , quam non finitur ignorare, dum id, quod fa-

Wn

i

cit , non vult pati. 2. S. CaRYsosToMvus Hom.

ww

24.in c. 7. Matth. Manifeflum eft , fecundim na-

fv

turam nobis e[Je virtutem.

Domeflico quippe magifte-

d uicg

vio omnes , quc& facere debemus , agnofcimus ; &9 im-

po[fibile nobis omnino ef? , ad ignorantie prefidium ali-

wv w

quando confugere. . 3. S. HvgRoN1MUs in Epift.

L

ad Aglafiam. | INullus bominum ef? , qui banc legem

i i

nefciat.

ldcirco juftum judicium Dei eft ,. [cribentis in

W i

corde bumani generis.

4. BEDA in Pf 118. Pia

niffanum & aperti[Jmum ef£ omni bomini illud precep-

«

tum :

du Ti

DE LEGIBUS.

33

tm» il;«

ium

uod tibi tton ois fieri , alteri ne feceris,

Hi

L

textus loquuntur ad minimum de principiis ge-

neralibus legis nature , & de conclufionibus

E

evidenter contentis, in quibus principia gene-

ralia fine mutatione circumftantiarum applican:

tur ad cafum individualem.

ICipiaRgö

HO

(QUOAD

9

--

. id probatur ratione &

vauthoria

Distr

/

N

tate D. Thomz, qui 1.2. q. 93. a. 2. c. fic fcri-

iO f

bit: Legem eternam omnis creatura rationalis cognof-

:ularesnone:,'

cit fecundum aliquam ejus irraciationem , *oel majorem

vel minorem.

&t

Omnis enim cognitio veritatis e[1 que-

dam irradiatio &2 participatio legis &eterne , que et e«

Ti t

ritas incommutabilis.

Veritatem autem omnes aliquali-

, 5 À

ter cognofcunt , ad minus quantum ad principia commu-

nia legis naturalis.

In aliis oeró quidam plus , quidam

drt g

at

suinus participant de cognitione veritatis ; & fecundm

boc etiam plus vel minus cognofcunt legem cternam.

r

lt

"

a

IpEM r.2. q. 9t. a. 3. oftenfurus neceffitatem

J

)'.

TT UT

legis pofitive humane hoc ex eo probat ; quia

lex naturalis quoad conclufiones particulares ab

h ;.Mim;

homine certó cognofci non potett.

Lex , inquit,

e[t di&tamen prattice rationis.

Sicut in ratione fpecus

nirig

lativa ex principiis indemonftvabilibus naturaliter cogni

ml, q'lüdh

o

tis producuntur conclufiones diverarum f[cientiarum ,

quarum cognitio non eft nobis naturaliter indita , fedpar

Rw EMW

induflriam vationis imventas ita etiam ex praceptis legis

i

naturalis quaft ex. quibusdam principiis communibus 9

;nojnmus; ."

indemon[Irabilibus nece[Je eft ,

quod vatio bumana pro-

14

cedat ad aliqua magis particulariter difponenda. — £t ifte

I

particulares . difpofitiones adimvente fecurdum rationem

L

Idem t. 2. q. 100.

TU

bumanam dicuntur leges bumane.

lfu

1

a.1r.€. Quedam funt, que flatim per. [e ratio natu-

TU

ralis cujuslibet bominis dijudicat e[Je facienda , 'oel

qzon

LA

fa

: D. Amort "Tra&. de Legibus.

p

TRACTATUS

34

ATLRu 1

facienda , ficut bonora patrem tuum €9' matrem : Et 5

ij

non occides , mon furtum facies , €9 bujufinodi , funt

[epem

fs

p

abfolute de lege nature.

Quedam vvero fumt ,. que füb-

ga

VWl

tiliori confideratiene rationis à fapientibus judicantur e[fe

ink

i hum f

obferanda.

Ei ifla fic. [unt de lege nature , ut tamen

indigeant difciplina.

Hictextus manifefte probat,

RP qui

m st

effe aliqua legis nature, quz fubtiliori con[idera-

tione fapientum indigent, ac confequenterà plebe

$n C

IDEM

xordan !

indoGa invincibiliter ignorari poffunt.

q. 3. de Malo art. 8. ait: Si in eodem atiu aliquid

qis 1

Qne pte

eft ignoratum ,. € aliquid [citum , poteft e[Je volunta-

rium quantum ad id, quod eft (citum , femper tamen e[t

l

sj

involuntarium quantum ad id , quod eft ignoratum , fi-

v o

ve ignoretur deformitas a&tus , puta ,. cum aliquis ne[-

t dl f.'f'r;-y-

cit , fornicationem e[[e peccatum , voluntarie quidem fa-

Ed

cit fornicationem , fed non «voluntarie facit peccatum j

vidi. Qui

five ignoretur. circum[lantia aGus , ficut cum aliquis ac-

wf

cedit ad snulierem ,. quam credit e[Je fuam ,. voluntarie

j t

quidem accedit ad mulierem , [ed non . oluntarie ad non

bunpa

Juam. Eadem mens D. 'Thomz patet ex dicen-

[

d veo d

dis in duabus fequentibus queftionibus.

JROt BUl

QUXRITUR I2.

An lex natufalis quoad

thaiang,

conclufiones particulares dubia tranfeat in ma-

d g

teriam legis pofitive ?

A GU cufn

RzsPONDEO. Lex naturalis quoad conclu«

fiones particulares dubia tranfit in materiam le-

"ts f

;jpatet, quoix

gis Ecclefiaftice , non autem legis civilis, nifi

per facros Canones fpecialiter approbate.

3 Q

3 ger

PROBATUR. I.

Lex naturalis reipfa eft lex

lg «

divina. Legis autem diving& interpretatio aus

UT

thentica, qualis eft lex pofitiva, non pertinet

ad Rempublicam , fed ad Ecclefiam & Sacerdo-

r

2. fi

265 i

tium.

PRo-

! Whnmþ

DE LI-'IGIB US.(

95

"Wlm )

3

PROBATUR. 2.

ex do&rina D. THoMwE

j

LP

conftanter repetità. I. 2. q. 1oO. a. 1. C. fic fcri-

V

bit : , Precepta moralia funt de illis , quz fe-

ii

, cundum fe ad bonos mores pertinent.

Cum

:

UR

h

, aütem humani mores dicántur in ordine ad ra-

D

Ml

i

,tionem, quz eft proprium principium huma-

, norum actuum, illi mores dicuntur boni , qui

Df

,,ràtioni congruunt; mali autem, quiáratione

if

;; difcordant.

Sicut autem omne judicium ra-

ln

; tionis fpeculative procedità naturali cogni-

h us

, tione primorum principiorum , ita etiam om-

, hr

; ne judicium rationis pra&tice procedit ex qui-

il d r

5 busdam principiis naturaliter cognitis, ut fu-

li, d

3 prà dictum eft (q.94. a. 1. 2.4. & 6.)5 ex qui-

L

; büus diverfimode procedi poteft ad judicandum

iri f at

;, de diverfis.

Quzdam enim in humanis adi-

frtnd

;, bus funt adeo explicita, quod ftatim cum mo-

(j

;; dica confideratione poffunt approbari vel re-

us d

"

5, probari per illa communia & prima principia.

i at

, Quedam vero funt, ad quorum judicium re-

vt

s quiritur müulta confideratio diverfarum cir-

vt qi

,, cumftantiarüm , quas confiderare non eft cu-

T

; juslibet, fed fapientum ; ficut confiderare par-

3 ticulares conclufiones fcientiarum non perti-

s qui t

, net ad omnes ; fed ad folos Philofophos. Sic

t mderi

3 igitur patet; quod cum moralia precepta fint

, de his, qu& pertinent àd bonos mores; hwc

s

gt

, autera fünt , que rationi conveniunt ; omne

, autem huimane rationis judicium aliqualiter à

m

; Dneye

, naturali ratione derivatur, neceffeett, quod

jim, P

,,0omnia precepta moralia pertineant ad legem

,nature j fed diverfimode.

Quasdam enim

x

cujus-

4, fünt, que ftatim per fe naturalis ratio

)

2

5, libet

pE

36

TRACTATUS

" u

» libet hominis dijudicat effe facienda, & non

Vil

geretut !

,facienda ; ficut, honora patrem & matrem;

f

þES jl

,,&, non occides; non furtum facies & hujuf-

4

yares t

,; modi, funt abfolute de lege naturz.

Que-

jv

,, dam vero funt, quz fuübtiliori confideratione

n

,, rationis à fapientibus judicantur effe obfervan-

qfit

jl

glare

,, da, & ifta fic funt delege nature, ut tamen

"T

, indigeant difciplina, qua minores à Sapienti-

Va

j

um p

, bus inftruantur ; ficut illud : Coram cano ca-

W

I!

, pite confurge; & honora perfonam fenis , &

; d

q

,]l'

,, alia hujusmodi.

Ib£EM.1:2.q.91. a-3.'€, Sic-

,ut in ratione fpeculativa ex principiis inde-

ii

u

, monítrabilibus naturaliter cognitis producun-

d. ;w

, tur conclufiones diverfarum fcientiarum , qua-

Jj 9.

j

n

;

, rum cognitio non eft nobis naturaliter indita,

»» fed per induftriam rationis inventa; ita etiam

vixdr j

TT

,€X preceptis legis naturalis quafi ex quibus-

, dam principiis communibus & indemonftrabi-

s b

, libus neceffe eft, quod ratio humana proce-

ancoudoons

,, dat ad aliqua magis particulariter difponenda;

tdin

, &ifte particulares difpofitiones adinvente

ayoc] T

,; fecundum rationem humanam dicuntur leges

tirepoli

, humanz obfervatis aliis conditionibus , que

sin cotduí

,» pertinent ad rationem legis.

Ideml. c. a. 4.c.

ntiton i

,; Preter legem naturalem & humanam neceffa-

il

, rium fuit ad directionem vite humanse habe-

tss i

,relegem divinam , quia propter incertitudi-

Wt

,nDem humani judicii precipue de rebus con-

3 Nnelftm

» üingentibus & particularibus contingit de a&i-

"n

,» bus humanis diverforum effe diverfa judicia, ex

DT

» quibus etiam diverfe & contrarie leges pro-

TM

, cedunt.

Ut ergo homo abfque onini dubita-

lt

» tione fcire poffit, quid ei fit agendum & quid

OOf

vitan-

DE LEGIBUS'.

3

li

d

j

NI

, vitandum, neceffarium fuit , utin a&tibus pro-

» priis dirigeretur per legem divinitus datam.

mm qüw

d [

A

Dicss : Silex naturalis quoad conclufio-

li, :

nes particulares dubia tranfiret in materiam le-

Lwo,

FUl

gis pofitive , fequeretur, quod legislatori hu-

li

mano effet arbitrarium, ejusmodi conclufiones

du

li

particulares affirmare vel negare, precipere vel

prohibere, prout ipfi libuerit.

Sedhoc non po-

AM

telt. min. patet, quia D. THoMas inpluribus

;frlbnzmïg.'

locis, videlicet 1.2. q. 100. a. 1. c. & 1. 2. q.95-

f-*HI.af.

a. 2. ad 2., docet aut concedit, quod ea, que de-

* s

rivantur à principiis communibus legis nature , — ficut

COR

conclufiones , pertineant. ad legem nature utique &terne

]i

&j immutabilis. maj. prob.

Ariftoteles in 5. Eth.

Tl

dicit: S'uffum legale efl , quod principio nibil differt ,

Wt i

utrum fic vel aliter fiat.

ag

RzsPOoNDEO. dift. maj. Si omnesleges po-

fitive fe ad legem naturalem haberent per mo-

xb md mh

dum conclufionis. c. fi alique fe tantum ad legem

1

naturalem habent per modum determinationis. n.

[/7] ;.mrfn:;

Nam prout D. Thomas obfervat , dantur duplicis

generislegespofitivz. Aliquze earum fe habent

ii

AUs (

T

per modum conclufionis, ita ut modo illativo

dmleu

per particulam iliativam Ergo legitima confe-

m

quentia inferri poflint, v. g. Homo non eftinju-

» hum

fteoccidendus. Ergo nec mutilandus, quia pars

yuet intt

continetur in toto, & minus in majori ejufdem

"Ts

generis. Noneftfurandum. EÉrgo nec detrahen-

dum , cum par fit ratio de bonis fame, & debo-

| conli;

Ftw::;.

nis fortunz.

Alie autem leges funt determinati-

j

Ya

va ac fpecificatiue legum naturalium , ita tamen,

ut non poflint per legitimam confequentiam mo-

d

doillativo inferri ex lege naturali.

Nequeenim

i: agenäï::

C 3

bona

p

38

TRACTATUS

[ 4

M 'a ql

bona eft argumentatio à genere ad fpeciem , aut

3021

ab indeterminato ad determinatum.

Sic enim ///

'

"

K

j

mala foret hec illatio. Eftanimal. Ergo eftho-

Tmo.

Aliquis calamus eft neceffarius ad fcriben-

m

st

giig

dum. Ergo determinate hic calamus eft necef-

farius.

Delinquens eft aliqua poena puniendus.

p

DO

Ergo determinate poena capitis eft puniendus,

Aliquis dies eft facrandus Deo.

Ergo determi-

EUa

[

J

nate dies Sabbati vel Dominice eft facrandus,

jt, H

Hujusmodi ergo leges , qua folum determinant ac

i

vi

[pecificant leges naturales , quin illa ipfa determi-

furtith

]

g

natio ac fpecificatio neceffaria confequentia per mo-

dum conclufionis inferri poffit ex lege naturali,

j a

tj

fimpliciter vocantur pofitioe ; quia vim obligandi

quoad rationem illam fpecificam folum habent à

(uaim ]

DL

st

um

voluntate libera legislatoris humani vel divini.

Ita docet c. S. Thomas 1. 2. 0.95.a.2. ubi fic fcri-

madqmüm:inm?

IUO

bit : Omis lex bumanitus pofita in tantum babet de va-

tione legis , in quantum à lege nature derivatur.

Sed

fs

Jtiendum efd ; quod à lege naturali dupliciter. poteft ali-

puman

quid. derivari.

Uno modo ficut. conclufiones ex prir.ci-

st

püs. —lio modo, ficut determinationes quedam aliquo-

$gt [nmn

Yum communium.

Prümus quidem modus fünilis eft

Vi Dnmii

ei, quo in fcientiis & principiis conclufiones demonftra-

VHf

tioe producuntur.

Secundo vero modo fimile efl , quod

nisqud

in artibus forme communes determinantur ad aliquid fpe-

tj r

ciale.

Siout artifex formam communem domus nece[Je

dl y

ef? , quod determinet ad banc el illam domus figuram.

il D

Derivantur ergo quedam à principiis communibus legis

"bt i

nature per modum conclufionum ; ficut boc 5 quod eft ;

atl

NON ESSE OCCIDENDUM, uf conclufio quedam

at

derivari poteft ab eo, quod efd ; nulli faciendum e[fe ma-

"uttt

lun. — Quedam vero per modum determinationis. — Sicut

I!

lex

3

DE LEGIBUS.

39

em*r»q

lex nature babet , quod ille, qui peccat , puniatur : fed

I

il

quod tali pena , ol tali puniatur , boc eft quedam de-

terminatio legis natura.

Utraque igitur inveniuntur

:j

n

Wf

c Hln w

in lege bumana pofitas fed eaque funt primi modi , con-

ei

tinentur in lege bumana , non tanquam fint folum lege

i um

DI d

list

pofita, fed babent etíam aliquid vigoris ex lege natura-

li.

Sed ea, que funt fecundi modi , ex fola lege bu-

. I

mana vigorem babent.

]ta S. Thomas , qui , dum

li dis

afferit, leges conclufionales habere aliquid vigo-

lts

ris ex lege naturali , videtur ejusmodi legibus

üin lhl

tribuere vim mediam obligandi , ficut ab eodem

nf

!

admittitur fides media in conclufionibus theologi-

cis , qua& deducuntur probabili , vel moraliter certa

Qii rin

illatione ex principiis feu articulis fidei definitis.

T0

if

QUJERITUR I3.

Quid fit ; obligationem

dunii v

AUl

effe legis naturalis quoad fabflantiam; legis vero po-

i

[!)

1

fitioe quoad modum?

RESPONDEO.

Illa obligatio dicitur effe le-

m

gis naturalis quoad fuflantiam , quze fe habet adle-

gem naturalem fpecificative tanquam [pecies infima ad

genus proximum.

Sic obligatio folvendi decimas,

T

obligatio Immunitatis Ecclefiaftice , obferva-

; nl

tio diei Dominice , oblatio facrificii incruenti,

i

confeffio auricularis , &c.

Dicuntur effe legis

]

naturalis quoad fubftantiam ; quia obligatio fü-

T

ftentandi fuos Paftores animarum , eosreveren-

W

n

i

ter tra&andi in perfonis & rebus , facrandi ali-

quod tempus Deo, offerre Deo munus in con-

mlS

teftationem füpremi Dominii , confiteri dolen-

ter peccata fua Deo, &c.

Sunt legis naturalis,

!i"h

fl

y a

ac jam in determinato genere feu fpecie fubalterna obli-

l

gationum naturalium, ita ut determinatio feu Jpe-

w"

m pofitivam fe habeat

AU

eificatio, qu& fit per legf:

4

per

40

TRACTATUS

m

per modum [peciei infimge ad illam obligatio-

qioun

nem naturaleni jam contractam ad genus infi-

"

«

mum, feu proximum.

Idem modus loquendi

Obfervatur circa leges divinas.

Sic obligatio

, iij

communicandi in Pafchate dicitur effe Jegis divi-

'llmh

lii

ne quoad fibflantiam , quia obligatio fumendi Eu-

1407

chariftiam à Chrifto jam fuit determinata non tan-

tum in genere fümmo , vel remoto . v. g. fub

yingrá

a; 8

termino generico refetkionis aut confertationis in-

terne, fed in genere infimo, ita ut nulla aliade-

aciné t

At

terminatione generica opus fit, fed ftatim fiat

determinatio quoad fpeciem infimam.

Idem

,üe

.

modus loquendi videtur aliquando ufurpari pof-

fe, quando lex pofitiva derieatur à lege natu-

enctod

rali quidem per modum conclufionis, fed adeo

E cesslof;am:l

remote , ut merito dubitari poffit, an talis lex

igatgt

fe habeat potius per modum conclufionis legitimae,

gv

vel per modum determinationis feu fpecificationis.

ia

UJRITUR. I4.

Qua regula agnofci pof

It qum

fit, an aliqua obligatio pertineat ad legem na-

u quid

turalem , faltem per modum concluftonis vel quoad

ia

fubftantiam ?

10015 D]

REsPONDEO.

Ad agnofcendas leges na-

21 ao

turales nullam aliam meliorem dari poffe Regu-

D

s m

lam, nifieam, quam S. Thomas infinuavit. Ze

*;.'zifu:o qu

nempe obligatio legis naturalis cenfenda eft,

TU Vg

P

j

'

quam plerique fapientum agnofcunt.

Explica-

AUX

J

tius hec regula fic reddi poteft.

Illa obligatio

EUF

effe legis naturalis exiftimanda eft , quam pleri-

UR m ve

que Doctores eruditione & pietate infignes agno-

EDoUT.

fcunt.

Ratio eft, quia leges naturales per lu-

Atl um

men rationis &inftin&um nature promulgantur,

"l

prout ex hucufque di&tis conftat.

Lumen au-

tem

Y

DE LEGIBUS.

41

] üha [

g

bïh

tem rationis & inftin&us nature, licet per pra-

]

Mnml

dn

vos vitiorum habitus aut prejudicia prefertim

uj ,]th

quoad conclufiones à principiis paululum remo-

Das "*

RI

tiores offufcari & fupprimi poffint , in plerisque

n

TO

tamen fubje&is rite difpofitis à fuo effe&u non

deéficiunt.

]ta obfervat San&. Thomas 1. 2. q.

AO.

UUR

94. a. 4. C. übi fic fcribit: ,, Ad legem nature

» pertinent ea, ad que homo naturaliter incli-

l (f

.nDatur; inter qu& homini proprium eft, ut

T t tj

,incinetur ad agendum fecundum rationem.

l, fl

», Aliter tamen fe habet ratio fpeculativa , &

df

» aliter practica.

In fpeculativis eft eadem ve-

Mul

»titas apud omnes tam in principiis , quam in

nttri l

!

. conclufionibus; licet veritas non apud om-

ifoni,

$ Des cognofcatur in conclufionibus, fed folum

l

»in principiis.

Iu operativis autem non eft

n[ijtj Ü

; eadem veritas vel rectitudo praética apud om-

» nes quantum ad propria (particularia) fed fa-

i

HJ

, lum quantum ad communia ; & apud illos,

q

», apud quos eft eadem re&titudo inpropriis (feu

(

^

, a&tionibus particularibus) , non eft equaliter

» omnibus nota.

Sic igitur patet, quod quan-

ss

, tum ad principia communia rationis, five fpe-

, culative five practice, eft eadem veritas feu

g lg

"iv

»rec&itudo apud omnes ,

& gcqualiter nota,

, Quantum vero ad proprias conclufiones ra-

a

k U

», tionis fpeculativg eft eadem veritas apud om-

», Des, nontamen equaliter omnibus nota..Apud

. lhà

du

, omnes enim verumeft , quodtriangulus habet

, tres angulos equales duobus re&tis; quamvis

wl

» hocnon fit omnibus notum.

Sed quantumad

nasuralfgi

l

» cenclufiones proprias rationis pra&tice nec eft

r

, eadem veritas feu rectitudo apud omnes ;. nec

r li

5

» €uam

42

TRACTATUS

, etiam apud quos eft eadem, eftequaliternota.

j Oïlm hit

n

qm

;; Apud omnesenim hocre&um eft & verum , ut

W

; fecundumrationem agatur. Ex hocautem prin-

2 n $,

P

ello GJ

, Cipio fequitur quafi conclufio propria , quod

; depofita fint reddenda.

Et hoc quidem ut

jobjd

ju t

m g

,in pluribus verum eft; fed poteft in aliquo

», cafu contingere, quod fit damnofüm, & per

Al

ficett

ss P

. confequens irrationabile, fi depofita reddan-

,tur, puta, fialiquis petat ad impugnandam

atl

At MAU o

u

» patriam. Éthoctanto magis invenitur defice-

/

»Ie€, quanto magis ad particularia defcenditur,

I u

TT

» puta, fi dicatur , quod depofita funt redden-

»» da cüm tali cautione, veltali modo.

Quan-

i

Yi

»,to enim plures cautiones particulares appo-

»nuntur, tanto pluribus modis poterit defice-

sb

»re, ut non fit re&um vel in reddendo, vel

», non reddendo.

Sicigitur dicendum eft, quod

» lex nature quantum ad prima principia com-

» munia eft eadem apud omnes & fecundum re-

Sedquan-

U

[

»» &itudinem , & fecundum notitiam.

,; tum ad quedam propria (particularia) , que

[tspo

», funt quafi conclufiones principiorum commu-

1577

» nium, eft eadem apud omnes etiam. INB. ut

( p

», in pluribus & fecundum re&titudinem & fecun-

2, nf

»» dum notitiam , fed ut in paucioribus poteft defi-

o

» cere & quantum ad rectitudinem propter ali-

ttie?

» qua particularia impedimenta , ficut etiam na-

APONDR

. tur& generabiles & corruptibiles deficiunt ut

» in paucioribus propter impedimenta; &etiam

J

» quantum ad notitiam ; & hoc propter hoc,

*t t

». quod aliqui habent depravatam rationem ex

?. A

»paffione, feu ex mala confuetudine, feu ex

A l

»mala habitudine natur ; ficut apud Germa-

W i m W

mET

j

DE LEGIBUS.

43

T.

N

d

,,nos olim latrocinium non reputabatur idi-

Dd

wfmm

l

»quum , cum tamen fit expreffe contra le«

a

.gem nature, ut refert Julius Cafar lib. 6.

Jü() ph».

ld

,» de bello Gailico. ,,

Et loc. cit. AD 92. ubi

fibi objicit di&tum Ariftotelis :

Nihil eft ita

! o

ii

juftum apud omnes , quin apud aliquos di-

AT

verfificetur ; fic refpondet : JDicendum , quod

of

verbum Pbilofopbi eff intelligendum de bis ,. que funt

[ l'mpuäï—

'

naturaliter jufla , mon ficut principia communia ,. fed fi-

Tiverrs

eut quedam conclufiones ex: bis derivate , que INB.uT

li i

IN PLURIBUS babent reGtitudinem ,

(2 UT IN

yfirgd

PAUCIORIAUS deficiunt. 1ta Angelicus Do&tor,

.*æün;oäo.

(

in hoc textu ftatuens REGULAM AUREAM

ynti

A M

N

j

totius Theologi:s Moralis circa obligationes le-

lM

gis naturalis,

ii

uv

$. III.

Il

De Lege pufitioa.

UERITUR r. Quotuplex eftlex pofitiva?

!1

REsPOoNDEO. Lexpofitivaeftduplex;

n

divina & bumana.

De qua re vide dicta $. 1. qq.

n V

3. Utraque poteft effe vel declarativa legis anti-

1&'mem&ïec;*

quz, vel confHitutiva novs.

rir d

QuzRITUR 2. Quale eft obje&um legis

pofitive ?

n2 "

a t

RESPONDEO.

Si lex pofitiva fit declarati-

valegis naturalis, habebit idem cum lege natu-

lo

ia

rali obje&um tam materiale quam formale. Ob-

je&um enim illius materiale erit bonum faltem mora-

i pIG

liter nece[Jarium ad focietatem bumanam , vel boneftatem

[

veligionis.

Obje&tum autem formale erit ratio me-

TT

(uge

lioris tam in ve precepta ,. quam in zpþ precepto , ita

u

44

TRACTATUS

Ti

ut non folum a&io precepta fed etiam ipfaóbli-

g Lj l

w

j

"J

u |

gatio feu pofitio legis fit melior non ipfa, prout

u

t ]t 'pm'

$. 1. qq. 7. explicatum eft. — At vero, fi lex po-

PL

fitiva fuerit con[litutioa obligationis novi , ejus

M

get

obje&um materiale erit omne bonum utile ad. [acieta-

]*Hæ )

tem bumanam , *oel bone[latem veligionis , etiamfi non

fuerit neceífaria abfolute , vel moraliter. Ob-

ptom

chp W

je&um autem formale eft ratio melioris feu majoris

m

utilitatis ad focietatem humanam vel honeftatem

)

NUA

p

religionis.

DicEs: Dabatur in Paradifo 1

v

n;r

divina pb-

10

tof

f

fitiva abftinendi à fru&u vetito etfiamfi fecundum

w

li

It

fe abftinentia ab illo fru&u non fuerit melior

(

non ipfa, imo nec etiam po/itio legis fecundum

li

p d

fe, abftrahendo à divina voluntate , quz fem-

per fequitur rationem melioris, humano intel-

.c t

a

le&ui plerumque imperfcrutabilem , quoad nos

videatur habere quandam melioritatem' ac pra&-

m, i

Jv

feribilitatem pro ejus negatione.

RESPONDEO.

Etiam in illa lege, fi exaüte

tfus, Qu

difcutiatur, reperiri poffe rationem melioris , cur

Mi

Adamo ad fumendum experimentum obedien-

AGTUDTUS

ti& hoc potius preceptum , quam aliud, impo-

TUETT

fitum fuerit.

Quod fi etiam ratio melioris ab ho-

Ti

mine repeririin illo cafu non poffet , non feque-

ttrin d

