cuerint te juxta legem ejus 5 fequerisque fententiam eorum,

dettntre]

.

nec declinabis ad dexteram , meque ad [iniffram. — Qui

tlereücon

autem fuperbierit , molens obedire Sacerdotis imperio ,

S0tendos

qui eo tempore winiftrat Domino Deo tuo ex decreto

Atpti vj

Sfudicis , smorietur. bomo ille , && auferes malum de

&etm n

Jfrael, cunttusque populus audiens timebit , ut nullus

tervandi

deinceps intume[cat fuperbia.

Hec eft Magna Regu-

RUT

la circa leges divinas pofitivas.

t

RESPONDEO 3.

Circa leges humanas me-

"of

tus gravis malituncfolum excufat, quando con:

3 CUjUS l

J

fideratis gravitate mali , & natura rei precepte,

& przjudicio boni communis à legislatore in-

d nude

!

i le!ïem

tenti-

DE LEGIBUS.

l

21X

n

tenti , author legis prudenter cenfetur non effe

TWM

AU

rationabiliter invitus.

Id

Hbl Bm l

PRoBATUR, quia hec regula concordat

:Hj

t

cum fenfu fidelium & DoCtorum.

Hinc non

L

bene fentiunt , qui ad folam gravitatem mali

m W

uv

1

T0 f

refpiciunt in ordine ad folvendum à lege, v. g.

ad metum mortis.

Sic enim, fi nafcatur przju-

y t

dicium religioni per celebrationem fine veftibus

iü,

facris, conceduntauthores apud P AL A o Tra&t.

'. ETU

9. dift. I. p. 13. n.9., metum mortis à tyranno

MLOM

"

intentate non excufareà lege Ecclefiaftica cele-

a

etyezpä"a

brandi in veftibus facris; abfente autem fcanda-

d

*',H

lo & contemptu putant excufare metum mortis

mïw,[-

þm

Si vero bo-

intentatze à ceremonia veftium.

ifim

numàlegislatoreintentum aut non fit tanti com-

n i

parative momenti, aut non fit neceffarium Ec-

n

clefie vel Reipublice, metus mali etiam mino-

Yi P

ris excufat.

Sic enim nonm tenetur jejunare , vel"

audire Miffam , qui exinde timet detrimentum

gM!;m

pl

fanitatis aut bonorum notabile.

Imo obfervo ;

[

Martyres Gorcomienfes non duxiffe fibi fcrupu-

n

lo, decantare hymnos Ecclefiafticos juxtajuffio-

A

^

nem hereticorum , qui id extorferant precife

ii

ad exponendos cantus Ecclefiafticos irrifioni &

T

contemptui militum & civium hereticorum.

LUl

Itaque etiam in hoc genere legum Ecclefiaftica-

vll

rum obfervandum eft, quod circa leges divinas

al

pofitivas diétum eft , ut in dubio, utrum legis-

Jator hurnanus fit vel non fit invitus concurren-

1

hii

te circumftantia metus, aut confulatur Confef-

farius, cujus ftandum eft judicio, aut confulan-

.CU[ 1

ii

(

turleges prudentie, an Legislator rationabili-

u

Id enim à Legisla-

yil

ter poffit effe non invitus.

tore

O 2

212

TRACTAT[IS

tore humanä infirmitati in cafà particulari, ni.

m

gm

fi verget in prajudiciofam confequentiam gene-

ralem indulgeri ob gravis mali metum cenfen-

m Q

yefitir d

dum eft , quod poteft rationabiliter indulgeri.

«l confa

Idem perpenfis gravitate & diuturnitate mali,

g, Y

quod timetur, cenfendum exiftimarem , fi ille,

«mybti, !

qui timet malum, ipfemet ex fuo peccato, v

$, etiti

g. ebrie

tate, gula, crudelitate , prodigalitate,

luxuria &c. periculi caufa fit, interim tamen fe-

pily

yux eltnt

rio & efficaciter poeniteat de peccato.

I

QUEZERJITUR &8.

Qualis impotentia excu-

Qrum d O

fet ab obfervatione legum?

RzsrowDEo r. Ímpotentia phyfica excu-

pl

at ia

fat ab obfervatione legis humane , divine , &

naturalis.

RaT1o0 eít, quia nec Deus poteft

vaitr d

tirvattnen

obligare ad impoffibile per vires naturz aut gra-

EE

tie, ut fupponitur ex Tra&. de attibus bumanis &

Peccatum enim eft libera transgref-

EE

de peccatis.

a« vl

fio legis.

Cum ergoImpotenria phyfica fit illa,

lex obfervari nequit fine miraculo

lum ln n

qua ftante

tabend v

er vires nature aut gratie , impoótentia phyfi-

ca neceffário excufat.

Sic Deus non poteft obli-

t n

are hominem ad volandum , claudum ad am-

UET

bulandum, cocum ad legendum.

Ti fe

Impotentia moralis, qua

RESPONDEO 2.

"m t

ftante lex fine magna difficultate obfervari ne-

tpofeffon

quit ,

nunquam excufat ab obfervatione legis

*iotis, |

humanz,

divine , vel naturalis , nifi confide-

BULIT)

rata difficultatis gravitate, natura rei pre&cepta,

"ib

& exigentia finis à Legislatore intenti authorle-

MT

gis cen

featur prudenter eximere ab obfervantia

"m df

legis.

Rarro eft, quia ftante confimili impo-

t botum

tentia morali Legislator in una materia obligat,

1

ET

j

DE LEGIBUS.

213

à Ws

|

in alia non obligat; imo in una materia obligat

m[equmm

cum fumma difficultate , in alia materia non ob

ul M

ligat etiam cum levi difficultate.

Sic quando

I i

lex verfatur circa obje&um ad morum difcipli-

Üj

nam & confervationem fidei indifferens , feu

Ilitte. |

adiaphorum , v.g. an paramenta debeant hodieal-

40 p

bi: rubri, viridis , aut cerulei, vel nigri co-

t ! Pf Udïgi

loris, etiam levis difficultas futficit ad excufan-

Bs

dum à lege.

Econtra quando natura rei pra-

MU0,

ceptz eftmaximi momenti, itaut exinde depen-

]u

deant maxima bona vel mala quoad difciplinam

morum aut confervationem fidei; vel quando

at

j

res przcepta fecundum fe eft quidem levis , mo-

[l

l

fl

DO

menti finis tamen à legislatore intentus neceffa-

at

rio exigitur ad honeftatem réligionis, vel ad

r W.g

confervationem boni communis , etiam füumma

Ti

m

difficultas non excufat ab obfervatione legis.

Res patet ab exemplis.

Sic moralis impotentia

d tur

ii

habendi veftes facras non excufat ad celebran-

m

dum fine facris veftibus, nec moralis impoten-

al

D Iïl

l

tia habendi vinum excufat ad celebrandum fub

una fpecie, nec moralisimpotentia excufat pec-

auapdd

dnin t

catorem à recipiendo facramento baptifmi aut

penitentie; nec moralis impotentia perferendi

[

vf

acerrima tormenta martirii excüfat ad declinan-

dam profeffionem fidei ope &quivocationis vel

jue i

reftri&dtionis, brevi retractande.

Ex his ma-

d

nifeftum eft; non poffe dari generalem Regulam

yis, U^

refpiciendo precife ad naturam impotentie mo-

gt

ycitei

ralis, ftrí&té vellarge dictwe , fed refpiciendum

potiffimum effe ad gravitatem rei precepte in or-

gl

d

dine ad bonum commune difcipline & fidei, &

gravitatem finis à legislatore intenti. Hec enim

u

O 3

regu-

TRACTATUS

214

,l

regulant intentionem Legislatoris, an velit vel

soxabik

non velit etiam cum maxima difficultate obliga-

"

g

Te.

Quod fi dubium fit, an Legislator in cafu

particulari velit vel non velit ftante morali im-

ygsadlit

g pl

potentia obligare , cum dubia legis naturalis re-

deant in materiam legis pofitivz, fervanda erit

T

j 0 g

denua Regula in przcedente Que/l. 7. data, ut

determinatio, ubi nulla jam przeceffit ex confue-

jamerit?

yfübfard

tudine, aut fenfu Doéctorum, requiratur à Con-

feffario, cujus erit, confiderata gravitate diffi-

gration

cultatis , rei precepte, &finis, refpondere ea,

g Quig

quz petit falus animarum, honeftas Religionis,

gibim

& bonum matris Ecclefiz.

scu i

QUuXERITUR 9. An,ubi daturimpotentia

yur u

ad totum, remaneat obligatio ad partem ?

a0o, d

RESPONDEO.

Quando totum eft divifibi-

Dd

le ex natura rei vel ex ufu hominum & in parte

Mi w

demut d

reperitur adhuc fufficiens ratio legis, impoten-

tia ad totum non excufat à parte.

BATroseti

vUiori i

quia in tali cafu qualibet pars habet rationem

todle p

cujusdam totius, ad quod adhuc fufficienter ter-

Tem ordj

Lretítie

minatur intentio legislatoris, cum ad illud ter-

minetur ratio legis.

Idem

nt i

PRoBATUR ex damnata propofitione 54.

PX

ab Innocentio XI. prefcripta ; quz fic habet :

ttnfte |

ui non potef? recitare Matutinum &g' Laudes ,. pote[t

;ipationes |

autem veliquas boras , ad. nibiltenetur , quia major pars

A, ]

Hincfequitur i. eum , qui

irabit ad [e minorem.

^ )utp

Q

non amplius poteft dicere omnes horas, teneri

u

ad recitandas eas, quas poteft. 2. eum, qui in

VU

Quadragefima non poteft abítinere à fecundare-

R g

D l

fe&ione, teneri tamen ad abítinendum à carni-

"?ïïuliæ, Y

bus ; quia lex abftinentie à carnibus, & lex je-

*f Qu

junii

j

DE LEGIBUS.

2.I5,

UW

d

[

junii divifibiles funt ex ufu hominum.

3. Qui

Ws

lr

poteft notabilem partem Sacri audire, inqua in-

klwh

cluditur confecratio, tenetur illam audire ; quia

i

a

d "

"

illa parsadhuc habet rationem Sacrificii. Econ-

i

tra fi poffet audire folam partem anteriorem Mif-

i N

h

fe, v.g.abiturus in pofta ftato tempore difcef-

u

Il

füra, non teneretur audire illam partem, quia

li

illa anterior ad confecrationem nec folet divi-

fegürgt,

fim fubftare legi, nec in ea reperiturratio legis,

Yb

feu ratio facrificii.

4. Qui non poteft jejunare

?

Monri

Q

ài]

f

tota Quadragefima, tenetur tamen iis diebus , in

IAEI

quibus non intervenit impedimentum.

5. Qui

ex caufa inculpabili nequit recitare Breviarium

integrum folus, non tenetur ad illud recitandum

V

cum focio, cui id focio moleftum, aut devo-

Àin.

u

tionis majoris impeditivum fit.

Leges enim Ec-

A

F

clefiafticze non funt füperftitiofe , ita ut urgeant

!

i

M

externam obfervantiam cum impedimento de-

t hn

votionis interna.

6. Qui caret Breviario, &

]

VA n

jl

notabiles partes Horarum, que conftituunt ora-

tionem ordinatam, fcit memoriter, tenetur il-

W d) i

as recitare.

In illis enim falvaturratio feu mo-

tivum legis.

7. Qui tenetur peregrinari Ro-

rl

mam, & non poteft eo pertingere, non tene-

tur conficere partem viaz.

Ejusmodi enim pe-

T

mö Wïx'

regrinationes non folent effe divifibiles ex ufu

yy, r

hominum, nec in parte itineris falvatur ratio

legis , utpote refpicientis cultum publicum ter-

i ^

mnähonï*(

mini ad quem.

d od*

QUJERITUR IO.

An excufetur ab obfer-

m

liib

vantia legis, qui pofuit culpabilem caufam im-

potentie , v. g. projiciendo Breviarium in ma-

ylnic

re , aut contrahendo infirmitatem ex ebrietate?

»

O 4

RE-

216

TRACTATUS

REsPONDEO.

" ponen

Effe diftinguendum. Quan-

iter ?

do enim impotentia fubfecuta potuit & debuit

vt

.

previderi, eo quod fit per fe vel ex confuetu-

« dipl

dine connexa cum caufa culpabili, omnes füb-

l] impedi.l

fequentes transgreffiones funt formale pecca-

«; QU

tum, quamdiu przecedens libertas in caufa in

xompo

eífe morali non fuit deftru&a, hoc eft, ferioac

efficaciter retractata per peenitentiam.

Quam-

ygre cani.

japprid

vis enim carens DBreviario , vel graviter lecto

decumbens non obligetur ad recitationem Bre-

yPenutt

p mind

viarii, vel auditionem Sacri in fenfu compofi-

to impotentie phyfice vel moralis, tenetur ta-

Incugrt

x i

men vi etiam legis Ecclefiaftice , ne transgref-

fiones legum Ecclefiafticarum ullo unquam tem-

gfo r

ierlo m

pore fint ipfi liberz aQualiter, virtualiter, vel

habitualiter.

Suppono enim , quod Ecclefia

itim, Ui

poflit indirecte precipere actus internos. Quan-

ii

do autem impotentia fubfecuta aut non potuit

Yeetd

autnon debuit previderi, eo quodrariffime foleat

i, d

conjungi cum caufa culpabili , talis conftitutus

libequ

Ratio

104 i

in morali impotentia excufatur à lege.

eft, quia Ecclefia illum nec obligat in fenfu com-

iiram

pofito impotentia , nec transgreffio legis eft ipfi

Ailmotin

libera in caufa moraliter.

d nf

[I.

QU JERITUR

Án peccet contra le-

a d

gem , qui ponit de fe inculpabile impedimen-

tfonem

tum ad obfervantiam legis?

üem,

REsPONDEO.

Effe diftinguendum.

Si

* Doti

enim impedimentum confideratis circumftantiis,

Wn. Af

motivo, & fine fit ejus nature, ut pofitio il-

Ü füb[!ümi:

lius fiat Legislatore rationabiliter non invito,

licite ponitur impedimentum.

Si autem Legis-

(taa;

latur fit rationabiliter invitus , graviter vel le-

inpud

viter ;

'

)

DE LEGIBUS.

217

QZUQE&Q "

viter; ponens impedimentum peccat graviter

L

j

velleviter non juxta quantitatem vel gravita-

1

"t

h

tem materie precepte, fed juxta gravem vel

r

Ij) L

levem difplicentiam legislatoris circa appofitio-

j

* i Y

nem impedimenti.

Hinc infertur 1. quod non

RTT

peccet, qui ex caufa rationabili affumit laborem

LU BH, fï:

incompoffibilem cum jejunio precepto, & ve-

m (

fpere ccnat.

Affumptio enim talis impedimen-

Y p

ti approbatur à lege, nec fit invito legislatore.

F

2. Peccare contra legem jejunii eum, qui ex fo-

Tif

lo.motivo declinandi jejunium affümit laborem

I t

incompoffibilem cum jejunio.

'"Talem enim non

"

excufat intentio legislatoris, fed labor affumitur

n

ipfo graviter invito.

3. Idem deillo dicendum,

Es

A

fi ex folo motivo declinandi jejunium exeat in

ul

locum, ubi viget difpenfatio localis vel immu-

w Qu

nitas à lege jejunii.

Quamvis enim quilibet li-

T

n

bere utatur jure fuo eundi, quo voluerit, lex

l

W

Al

tamen, cui perfona eft fubjecta, generatim pro-

hibet quamcunque aGtionem, ac confequenter

UT

etiam itinerationem , inconpoflibilem aut fub-

at

du&ivam ab obfervantialegis, nullo alio ratio-

9;50 t

nabili motivo affumptam.

4. INon peccare eum,

qui ex caufa rationabili iter aggreditur, pravi-

x

dens, fe altero vel tertio die, non habiturum

d

occafionem audiendi facrum.

5. Peccaturum

tamen eum, qui ex caufa rationabili difceffurus

die Dominica mane non audiret facrum matu-

f

tinum.- Affumptio enim talis impedimenti in

ntistit

tali fubftantia fit invito legislatore.

ye, P

iil

QUJZRITUR I2.

An detur obligatio tol-

lendi impedimentum pro obfervantia legis ?

] grawi:a'i

O5

RE

218

TRACTATUS

REsPONDEO I.

ol

Si fublatio impedimenti

JAijety

fit facilis, datur obligatio ad tollendum impedi-

[í

dies 1

Ratio

í

mentum pro exa&a obfervantia legis.

d. !

eft, quia obligans ad finem etiam obligat ad me-

Df

dia ordinaria non nimis ardua.

Hinc authores

j oblatr

alioquin etiam laxi, Pasgualigo, Diana, & Jo.

od

Sanchez, tefte La Croix, obligant ad fumendum

m j

mane confortativum, qui alioquin non poteft

uenti

obfervare legem jejunii.

RzsPoNDEoO 2. Si füblatio impedimenti

amfudtt

füers t

fit difficilis, tunc folum datur obligatio ad tol-

lendum impedimentum , quando gravitas rei

pareat Ut

tunc ld

precepte & motivum graviffimum legis juxta

prudentem zftimationem exigit obligationem ad

deenidi

media etiam difficilia.

M5 TeUNdA

Ratio.eft ; quia in hujus-

modi rebus tota obligatio dependet ab intentio-

ibpu

ne legislatoris.

Intentio autem legislatoris eft

treguts,

regulata legibus prudentie , qu& haud dubie pe-

finst

tit, bona magna, atque ad primarios fines Re-

M

ligionis neceffaria vel fümme utilia urgeri per

linig

media etiam difficilia.

Ex his duabus refponfio-

fitr

hm /

nibus colligitur r. Peccare eum, qui non pot-

eft dicere Dreviarium fine perfpicillis & negligit

flnr, f

illa fibi comparare. 2. non peccare egrum con-

tiri

tra preceptum audiendi facrum , fi vel ob medi-

AU V

cinz faftidium, vel ob tenacitatem negligat fibi

Uf lm

comparare medicinam atque fanitatem. 3. pec-

care Capellanum obligatum ad celebrandum fta-

5'31 TT

to die, fi furto aut incendio perditis facris ve-

DT

ftibus à loco vicino acciperet veftes. 4. peccare

MT

contra przceptum audiendi facrum excommuni-

" T üg

catos vel interdi&tos, fi negligant petere abfo-

:;ï» t

m fu-

lutionem à cenfura. 5f peccare contra lege

-Wn, W

fcipi-

DE LEGIBUS.

219

l

H

i

ln

fcipiendi baptifmum, viaticum, communionem

mmï

pafchalem, &c. qui pravidens futurum poft ali-

T

quot dies impedimentum negligit anticipare ba-

LUR

ptifmum, viaticum, communionem Pafchalem.

UTO

QuAZRITUR 13. Quid fit? Et quandonam

» D i

ab obfervatione legis excufet Epikia ?i

Id fs

REsPONDEO I.

Epikia eft prudens judicium,

QU W

quo quis judicat , cafum particularem attentis motivo £

intentione Legislatoris ob fingulares extraordinarias cir-

Db ipde

cumftantias non e[Je comprebenfum à lege.

Sic fi Af-

tUtl

n

fuerus ponat legem, ne quis non vocatus com-

]

U:

pareat coram rege, Regina per Epikiam faltem

QU

l

aviïis |

/

tunc fe exceptam re&te judicabit, quando agitur

de crudeli internecione füg gentis, & crudeli-

tas redundatura eft in ipfum regem. Sic fi Rex

J

fub pena capitis prohibeat , ulli hominum ape-

2 d

rire portas, & ipfe filius Regis inopinato veniat

JX

;

fugitivus ex hofte , Epikiz erit, judicare, hunc

T

cafum, fi foret previfus, non forecomprehen-

fum à lege.

Caterum haec notio termini pro-

f;

batur ex primzva ac continua acceptione Do-

ï'

Q&orum. Ariftoteles s. Eth. C. 10. ait : ZEquum

tdi

& bonum, frve Epikeia, efl emendatio jufti legalis. INam

u

lex univer[alis efl : fieri autem mon potefl, wut de qui-

busdam univer[aliter ve&te dicatur.

Sed . lex id accipit,

ixbe

gt

quod fit plerumque , mon ignorans , aliquando deficere.

Et eft nübilominus lex retta.

Defettus autem mon efd in

pum. j

Cum

eun

lege, nec in legislatore , fed in ipfa rei natura.

igitur lex univerfaliter loquitur ; in bis autem preter

«t

[

[5 Jf

univer/ale quidpiam accidit, tunc re&te fe babet , ut ea

"

parie, qua legislator omifit, atque defecit , ab[olute lo-

nin d

g

t

cutus , emendetur defethus ; eo quod & ipfe legislator,

"i

TOU

Jf ade[fet , bo; modo dixifJet,

RE

220

TRACTATUS .

REsSPONDEO 2.

Licet femper uti Epikia,

g i "

,yris d

quando moraliter certum eft, Legislatorem, fi

de ejusmodi cafü particulari cogitaífet ac fcri-

du

g lVj

pfiffet, eum non comprehenfurum, fed exceptu-

rum fuiffeàlege. Patet ex ipfadefinitione Epikiz.

g od

REsPONDEO 3.

In dubio, an Legislator

yonfen

cafum particularem fuiffet comprehenfurus, fi

jp, ii

recogitaffet & fcripfiffet, judicium denuo à Con-

i. Bj

feffario requirendum erit juxta di&a in quafti-

nutorit !

uncula 7. ex Deuteronomio C. r5.

drogat

QUJERITUR I4. An Epikia etiam locum

juuate

habeat circa leges divinas & naturales ?

hu

RESPONDEO.

Epikia circa leges divinas

aqiliedi

& naturales non habet locum.

d propni

PROBATUR.

dater

Ad Epikiam requiritur, ut

fint perípecta motiva, fines, & decreta legisla-

lntnt,

toris preftabilita.

Sed hoc nequit fieri circa

gf

leges divinas & naturales.

Scribit enim Apo-

ln ajen

ftoius Rom. z 1. v.33. O altitudo divitiarum fapien-

s

tie & fcieniie Dei 5 quam inconprebenfibilia funt judi-

& n

cia ejus , & inve[ligabiles vie ejus! itaque leges na-

tina, d

turales & divinas interpretari quidem licet relate

Qu

ad cafus omnes, prudenter comprehenfibiles à

itimee

lege.

Sed ob (ingulares extraordinarias circum-

ltgoy

ftantias non licet excipere cafum fingularem ex-

ii

traordinarium ; quia non eft moraliter certum,

1 efeotid

qualia fint motiva Dei.

His autem motivis

m

ignoratis neceffe eft, etiam ignorari, quousque

idgy

Legislator velit extendi fuam legem.

A lr

UZRITUR Is. Án & quomodo à legis

X id fe

obfervatione excufet non acceptatio legis ?

RESPONDEO.

t

Non acceptatio legis tunc

-'l'.li;ïm, V

m

folu'gn excufat, quando moraliter conftat lege

aut

DE LEGIBUS.

221

Dv

N

Leg

.

aut effe injuflam , aut ex prudenti intentione le-

gislatoris aliorum locorum, temporum, ac cir-

n

LE N "

ln

,fïd l

li

cumftantiarum re/pe&ivam , aut moraliter inobferva-

bilem.

INjJusTA eít, fi proficifcitur à non ha-

LUA

bente poteftatem ab(olutam, ac independentem

TM

"

à confenfu ftatuum in materia, de qua eft qua-

Yehnin

ftio, & ille confenfüs non fuerit requifitus &

pj

datus.

j

n

Injufta etiam eit, fi peccet contra leges

"

naturales, divinas, vel Ecclefiafticas necdum

abrogatas contraria confuetudine legitima.

In-

i

l

ä? n

jufta denique eft, fi peccet contra juftitiam diftri-

butivam vel commutativam ; vel fi peccet contra

]f

equitatem naturalem, vi cujus onera & commo-

da proportionaliter diftribuenda funt.

An lex

N

fit REsPECTIVA aliorum locorum ac circum-

tl

Y

W

)

ftantiarum, ex Regulis de Jnterpretatione & Obli-

L m

gatione legum fuperius traditis defüumendum eft.

du

hl

An autem fit moraliter obfervabilis, prabeat-

que fpem prudentem future obfervationis, non

l)

ex fenfu intereffatorum, 'fed indifferentium , pe-

]

ritorum , & timoratorum defumendum eft.

j

QuERITURIÓ. An& quomodo àlegis ob-

M

fervatione excufet defectus finis 2

mn'f.ïhüï

t

RESPONDEO.

'Tunc folum excufat ab ob-

Mu

fervatione legis ceffatio finis, quando ceffat fi-

yit o

nis effentialis adequatus.

Finem e[fentialem

voco illum, quo folo pofito datur exigen-

auzgm Vi

0ri

)ql*

tia legis.

Finem adequatum voco comple-

lp

xum plurium finium, quorum finguli fuffi-

u

ciunt ad fe folo exigendam legem.

Alii id,

x

quod voco finem effentialem , vocant fimem in-

Y g

trinfecum , vel caufam motivam ; econtra id; quod

voco finem accidentalem, vocant finem extrin-

gatit^

L

fecum,

222

TRACTATUS

j

iib

&um, autcaufam impulfivam. "Verum cum hi

9

cormt

termini fint equivoci, priori modo loquendi

infifto.

jonum,

TU

PRoBATUR refponfio ex eo, quia obliga-

j mü Qu

M

tio vel deobligatio legum potiffimum dependet

à Ed

ex intentione legislatoris.

AÀn vero legislator

d j

finat fe moveri principaliter ab hoc fine, velab

Sifud

diium D

!

alio fine? vel an plures fines refpiciat per mo-

dum unius caufe totalis, aut per modum plu-

gupe

Qs

T

TU

rium caufarum totalium, ita ut quilibet finis re-

fpiciatur tanquam fe folo fufficiens ad ponendam

nun. M

cifntim

legem; aliunde coilligi non poteft, nifi ex natu-

ra obje&ti feu motivi fe folo exigentis vel non

eritn d

Hinc conriciTUuR r. Ad

fre t

exigentis legem.

legem jejunii teneri etiam eos qui jam habent

a, ln

st us

carnem fpiritui fübje&tam ; quia licet inter fines

effentiales hujus legis fit maceratio carnis ad edo-

frutity

t al

mandas ejus concupifcentias, fuperfunt tamen

etiam alii fines effentiales, quorum quilibet fe

d

Ál d

folo exigit legem jejunii , nempe fan&ificatio

Ecclefie per majorem depurationem fpiritus ;

ifetij

2. Si ob generale pe-

lttpis

placatio diving ire, &c.

riculum rixarum ac homicidiorum prohibeatur

1t6 pj

t

geftatio armorum, non excufatur àlege, qui,

cum fit homo pacificus, fcit, in fe nullum fore

hls It

periculum particulare.

Generale enim pericu-

& quefc

lum non evitaretur, filegislator cuivis in par-

Rn

ticulari relinqueret eftimandi periculi perfonalis

"birsinfe

judicium. Manifeftum enim eft, ob hominum

X d

partim malitiam , partim judicii proprii fallaciam

Vrf

innumera proditura fecuritatis particularis tefti-

TT

monia, que redderent legem fine vigore & ef-

"t g

ficacia. 3. Si ob generale periculum perverfio-

L

ni$

DE LEGIBUS

225

Ts

Bbj

nis prohibeatur cum Turcis vel hereticis com-

T

munio , commercium , connubium ;. vel auditio

concionum, vel le&tio librorum prohibitorum,

TT

fola ceffatio periculi particularis non excufat à

TM

lege, nifi concurrat vera neceffitas, aut mani-

B) ]eg"x

fefta Ecclefi& utilitas, ita ut locus fit Epikie

ocün

4. Si ftudiofis in Academia prohibeatur portatio

plClat pe1

veftium fplendentium argento & auro, ne de-

& Doduy

pauperentur vel graventur familie, non eftlo-

r f

cus exceptioni, fi quis habeat parentem ditiffi-

i HuDOBCU

mum. . Nequeenim Legislatori expedit , ad.con-

TM

ciliandum robur legibus in fe recipere examen

UT

criticum de facultatibus fingulorum

5. Non

dH

ceffare legem, fi ceffante fine, ex quo fuit con-

!t d

dita,

fuccedac alius finis , æque bono com-

mum utilis vel neceffarius.

Sic fi nova tributa

w

A erni)

fuerantimpofita ob bellum Turcium, eo ceffan-

f

i

te non ceffat lex, quando fuccedit alius titulus

10

Ti

j

neceffitatis approbatusab iis, à quorum confen-

6. Non ceffare, fed tantum

nFe

fü lex dependet

It

füfpendi legem, quando finis legis folum ceffat

ad tempus.

]

Sic quando indicuntur compreca-

du

tiones publice pro obtinendo fucceffore regni,

vel avertendis locuftis, &c. interveniente ftatu

r

Ramm"

viduitatis in principe, vel intermittente pericu-

lo lex quiefcit, donec redeat periculum, aut fta-

j enxm

(f tin

tus conjugii regii

Imo fi longum interveniffet

temporis intervallum, non dormiiffe lex cenfe-

v ,i

retur , fed extin&ta, ita ut opus foret nova lege.

, d

7. Si lex fit divifibilis in duas partes, ceffante

Ipt

fine legis quoad unam partem, non eoipfo cef-

Ipa

fare legem quoad alteram. Hinc fi in lege jeju-

UE V

nii ceffet finis quoad abftinentiam à laécticiniié

jnut

»

vel

224

TRACTATUS

vel quoad abftinentiam à carnibus, non eoipfo

sst

ceffat quoad abftinentiam à fecunda refectione.

w; Obhgan

]dem dicendum eft in lege fan&ificationis fetto-

joyfenis

rum per abftinentiam àlabore fervili, & per au-

VENIT

ditionem Miífze & Verbi divini.

af

QuazRITUR I7. Quomodo àlege excufet

confüetudo, privilegium , & difpenfatio ?

RESPONP

RESPONDEO,

ld dicetur in fequentibus

j i

Paragraphis.

qem m

jj hon t

L

dia i

jis u

De Confuetudine.

sijani m

UJERITUR 1. Quid fit confuetudo ?

vl

RESPONDEO I.

In Jure Canonico C.

»vilapi

simdhe

confuetudo. definitur, quod fit J'us moribus confti-

i

tutum , quod pro lege fufcipitur , cum deficit lex.. Ve-

rum, quia fiepe confuetudines non precife füp-

«s W

plent defe&tum legis, fed contrariantur, & tol-

Vi a

lunt leges, re&ius confüetudo definiri poteft,

qoram F

quod fit diuturna obfzroantia per modum legis à Le-

ul g

gislatore approbata.

Drixri z. Diuturna, quantum

tht

autem temporís requiratur, & utrum illa obfer-

turirfi

vantia debeat effe continua in attu vel babitu, di-

wefebotl

cetur infra.

Drixr2. Per modum legis, puta,

t Mit

permijfoe, velpreceptioa.

tifeubate

()UJERITUR 2.

Quales requirantur condi-

D

tiones ad legitimam confuetudinem ?

u) diibipli;

BESPONDE O.

Ad legitimam confuetudi-

ia f

nem requiruntur fequentes conditiones. 1. Ut

Atllo n

fit rationabilis.

2. Ut fit legitimo tempore con-

EUTTE

tinuata.

g. Ut fit introducta à majore parte

"titt

communitatis, 4. Ut fit introdu&a per a&us

ï.;enm, p

frequen-

AMI Tïl

DE LEGIBUS,

225

du

:

frequentatos moraliter non interruptos, velex

d

fua natura perpetuos.

5. Ut fit introducta ani-

mo fe obligandi vel deobligandi.

6. Ut acce-

Ánii i.

l

dat confenfus legalis principis.

QUJAERITUR 3.

Quid requiratur ad hoc,

MT

ut confuetudo fit rationabilis ?

iaf

RESPONDEO.

Diftinquendum effe inter

hr

obje&a adiapbora , feu indifferentia ad meliora-

tionem morum & Religionis, & non adiapbora.

Ad hoc, ut confuetudo fit rationabilis circa ob-

je&ta adiapbora , fufficit rationabilitas negativa, feu

talis, ut nihil contineat contrarium honeftati

]

religionis vel morum, aut pofitive vergens in

[j

prejudicium fidei, difcipline , & decori Eccle-

dU

fie vel Reipublica.

Sic utrum veftes facrz, fi-

Ltri u)

ve fint alb five nigre; numerus teftium in te-

ii V

ftamentis & codicillis, five fit feptenarius, five

wytdit

fexarius, &c. per fe non variat notabiliter di-

i, t

fciplinam morum, emolumentum fidei, aut de-

Ti

corem Ecclefiz.

De his enim legibus veriffi-

nj

mum eft, quod Ariftoteles s. Eth. C. 7. fcribit:

i, g

Jfus pofitzoum eft lex bumana circa ea, que à principio,

ml

antequam lex [latuatur , mibil refert , fic an aliter. fiant.

yilin

Itaque refponfio fic explicataPROBATUR 1. ra-

tione.

Mutatio confuetudinis fere femper pati-

J

tur difficultates & turbas, quando injungitur in-

vitis; Ergo nifi compenfetur notabili emolu-

at

n

mento diícipline aut Religionis, quale emolu-

mentum fperari nequit circa objecta adiaphora,

I

j

a

confuetudo negative rationabilis femelintrodu-

&a non mutanda; fed confenfu legali Legisla-

m

jl

D

toris permittenda eft. — Zni. patet partim ab ex-

perientia, partim ex obfervatione S. Augufiini ,

deu&

dl

)u

dum

* D.-dmort Tratt. de Legibus.

226

TRACTATUS

^ Epl (

dum Epift. 118. ad Nebridium fic fcribit: De -

lo genere ( obfervantiarum, ) quod per loca regiones-

,hr& ïd

]m,fïaü

que variatur , faciat quisque , quod in ea Ecclefia ,. in

n[]n Cau]

quam *venit, imvenerit. Nom enim quidquam eorum

*1bU5daW

contra fidem fit , aut contra mores , binc vel inde melio.

T6S.

His enim caufis , id efl , aut. propter fidem , aut

yu, H

yn ott

propter wores oel emendari oportet , quod perperam fie-

yffenuntt

bat, velin[ltui, quod non fiebat. —lp[a quippe muta-

tio confuetudinis etiam , que adjwoat utilitate , movitate

yt N'liglläf

j Nl

perturbat. — Quapropter que utilis non efd , perturbatio-

o i

J

ne infru&uofa confequenter moxia e[t.

PROBATUR 2

Ex variis refolutionibus S.

qpie (

vel P

Congregationis Rituum, quee fzepius declaravit ;

4,

Manti d

inhareri poffe confuetudini, utut contrarie le-

gibus Rubricarum prefcriptis. Decreta ac Re-

natend

d

folutiones ille, prout referunturà P. MERA TI

in commentario ad Gavantum funt fequentia.

dnt at

Monachi Congregatio-

d

; Decretum fecundum.

, nis Caffinenfis non funt ullo modo cogendi ac-

nvilun

Pal

,cedere, nifi ad proceffionem SS. Sacramenti

,,juxta eorum antiquam confuetudinem, quam

4Ud8, t

&ertür j

,,eis ubique confervandam effe cenfuit, & de-

, claravit S. R. C. 1o. Jun. 1602. Quartum. Con-

teingi

,"füetudo immemorialis ut preter Diaconum, &

Arti, qu

»Subdiaconum Canonico celebrantiaffiftat unus

thrümeyt

,Capellanus Pluviali , fervanda eft. S. R. C.

tpat,

,,I9. Jun. 16o2. in Mantuana.

Quintum. Ufus

&nfog

;; femel introdu&us juxta Regulas libri Ceremo-

u

, nialis ( particularis ) fervandus eft, & Pax cum

lr

, ofculo omnibus viris Ecclefiafticis in choro fe-

d

, dentibus danda eft. S. R. C. 8. Jul. 16o2. in

l:

, Me[fanenfi. — Vigefinum fecundum.. Ubiadeft con-

At

,fuetudo, quod Canonici, & dignitates mini-

J

Uy

, ftrent

DE LEGIBUS.

227

|ef

(

k

,ftrent Epifcopo Mitram , Gremiale, Thuribu-

Wl ï" h

]j

Sicut

J

lr

,]lum, & id genus alia, debet fervari.

, euam, fi adfit confuetudo, quod dignitas, feu

l] i

N

I

, Canonicatus geftet baculum ante Epifcopum in

, quibusdam folennitatibus. s. Jul. 1603. in La-

L int

i

,,mecen. & 14. INov. 1676. in Bituntina.

Vigefi-

t [rr,vc

,num fextum. Confuetudo, ut oblationes, qua

dH

, offeruntur Cruci Feria VI. in Parafceve, den-

W, l

,tur Magiftris Caeremoniarum, íervanda eft.

frà

, 29. Nov. 1603. in Beneventana.

Confimili mo-

^n

,do jubetur fervari confuetudo, ut Capellani

[

T

u

,capite dete&to miniftrent Canonicis Cappas

,,vel Pluvialia, ut Canonico folenniter cele-

[l

J

l

L

, branti detur Afliftens, ut Cereus Pafchalis et-

tl

»iam accendatur ad Matutinum, ut Miffze con-

ib mar

, ventuales intra OCtavam Corporis Chrifti pof-

r

,[int cantari fine Diacono & Subdiacono, ut

N O

, fervetur liber ceremonialis contra Decretum

m

»in vifitatione fattum, ut Paffio Domini in die

TM

,Palmarum, & in Parafceve cantetur à Cano-

at p

,nicis, ut Epifcopus, quando in Proceffione

i,

»defertur imago vel Reliquia, poffit incedere

,,ante imaginem vel Reliquiam , &c. ,

Ex his

: Qmmn. l

vt

Decretis, quze P. Merati in fua collectione De-

cretorum exhibet Num. 33. 35. 68. 8o. 110. 130.

mmæ;:

VE

139. apparet, à S. Congregatione Rituum non

"

rejici confuetudines, nifi contineant pofitivam

TU

indecentiam, qus tolerari decenter nequeat.

j4b

UJXRITUR 4. Àn & quomodo confue-

tudo debet effe rationabilis, fi fit contraria vel

p

]

"

Jj

l

prejudicet legibus non adiaphoris , fed pofitive

|

conducentibus ad meliorationem notabilem mo-

j

ia

rum, & Ecclefiz ?

T

P2

R -

228

TRACTATUS

a

REÉsPONDEO. Ádhoc, utconfuetudo con-

g ml

traria legibus non adiaphoris fit legitima, requi-

ritur, ut fit pofitive rationabilis equalitate vel

g

r

majoritate bonorum, quibus fummam bonorum

abrogatorum compenfet.

Drixr. 1.. Confuetu-

gun rl

do contraria Jegibus non adiapboris, quarum vide-

sponorum.

licet obje&a non funt iridifferentia ad emolu-

oTUl

mentum fidei & morum, prout funt indifferen-

g, T

tes Leges plurium Rubricarum v.g. de rubro

suigi o

vel albo colore veftium, de numero candela-

s st

rum in Miffa Epifcopi, de dicendis ex.cornu Epi-

agv

ftole vel Evangelii, &c. fed valde utilia ad pro-

genusbonmm

fe&um fidei & morum in Clero & populo. Dixr

i p

2. pofitive vationabilis, hoc eft, talis, ut etiam ali-

hii

quod reciprocum notabile emolumentum con-

Vr

ferat ad profectum fidei & morum.

Poteft enim

l Ordts

srited

contingere; quodlex aliqua, v. g. nullum ordi-

nandi fine abdicatione proprii, qualem primis

BWT

fui Epifcopatus annis D. Auguftinus in fua Dios-

vyliutre

cefi invexerat, vel nulli Clerico concedendi te-

p

ftandi licentiam, nifi ad caufas etiam materiali-

thilim, 1

ter pias, plurimum conducat ad honeftatem mo-

tepeníti

rum & religionis in clero & populo, ita tamen

L

ut etiam confuetudo oppofita in alio genere bo-

L TT

norum plurimum contribuat emolumenti pro bo-

dwinitn

no morum & Ecclefiz.

Nam licet in dato ex-

tht nf

emplo paupertas Evangelica fit mater plurima-

gim lii

rum virtutum , fru&tus tamen mifericordiz erga

Iti: D

