non fequitur, eam à fuccefforibus non poffe re-

Hl

l

MR

vocari, aut eam effe juris naturalis, ita ut re-

vocatio immunitatis fit invalida.

L

REsPONDEO.

Dift. Non fequitur, eam

Mdly

immunitatem eífe irrevocabilem, fi declaratio

legis naturalis dubiz fpecificativa feu determi-

d

l

nativa circa res aut perfonas Deo dicatas perti-

d

ff

neat ad arbitrium vel judicium poteftatis fzcu-

'h

Fka

laris. tr. fi tantum fpectet ad judicium poteftatis

i

Ecclefiaftice. n. Suppono, quod Chriftus per

3?

inftitutionem Sacrorum Ordinum & Hierarchiz

n (

!f p

Ecclefiafticze diviferit Jus facrorum à poteftate

Imperatorum & Regum, qua talium. Hoc prin-

1]

A

hl

l;

cipio femel pofito, quod nullus Catholicorum

1l

negare poteft, per fe fequitur, etiam judicium,

Eal

ac determinationem legis naturalis circa res aut

i

perfonas Ecclefiafticas potius pertinere ad pote-

ftatem Ecclefiafticam, quam ad poteftatem fie-

cularem. Cum ergoimmunitas quoad perfonas

17

& honefítatem fuftentationis Clericorum fuerit

NU

determinanda à poteftate Ecclefiaftica, fignum

ia us

eft, eam potius fuitfe agnitam ab Imperatoribus,

itb, li

quam conce[/am. Siautem ab iis NON CONCES-

s

SA, fed AGNIT A folum eft; ab iis revocari non

m

poteft.

DIEGES3:

SS. D. N. Benedi&us XIV. in

Nove'üz:;.:»

j

y, i

(r

l. 7. de Synodo C. 35. videtur agnofcere , folam

eam immunitatem effe jure naturali ac divino

n

immobilem, atque independentem ab Impera-

toribus, que pertinet ad jus facrorum ; fedho-

nefta fuftentatio Clerici non pertinet ad jus fa-

mllh'

crorum.

0

A

Hs

RE-

118

TRACTATUS

o

RrEzsPONDEO; poteftatem determinandile-

h

gem naturalem dubiam, circa res aut perfonas

s dul

"

dicatas Deo prafuppofita divifione poteftatis

:m SUPPhG

Ecclefiaftice à poteftate feculari fa&ta à Chri-

iopceit

fto, effe rem pure fpiritualem; adeoque eam

JJj bl

pertinere ad jus facrorum.

Íta non obícure fe-

qur w

metipfüm SS. D. N. Benedi&tus XIV. l. c. n.2.

jia d

& 12. explicat his verbis: Principem locum obti-

)i

nent caufe, que ver[antur circa ves mere fpirituales,

iib

quit i

puta circa fidem , facramenta , religionem [eu cultum

m

divinum quas in folo foro EcclefiafTico e[fe pertrattandas,

i, h

nullus Catbolicorum ambigit.

Epifcopus ad boc primo

1

intendat , me prirceps facularis fibi unquam arroget. jus

nig n

jfacrorum , boc efd, me im ullo rerum eventu fe immi-

J

Jteat in caufis primi generis, mere fcilicet [piritualibus

€y Ecclefiafticis.

Cum ergo res & perfone confe-

,,,,,

MUU

)

]

crate Deo pertineant ad religionem feu cultum

n

|

divinum, confequitur earum confervationem

p

"

a

|

j

honeftam incumbere dire&te quoad fpecificatio-

1m, 0 )

nem ad poteftatem Ecclefiafticam, licet quoad

At e n

executionem congruam pertineat ad poteftatem

u Pa

fecularem, nifi etiam quoad hoc in Conciliis

Generalibus vel alia occafione precefferint fo-

LT

lennia concordata inter Sacerdotium & Impe-

rium, quibus facto aut ufurpatione particula-

rium principum przjudicari non poteft. Hinc

T

fi aliquando per concordata exprefía vel tacita

Parochis, vel Beneficiatis precife pro congrua

jmum

Vfntis]e

fuftentatione aflignata eft ex bonis Ecclefiafticis

portio, annuentibus principibus, etiamfi con-

lieoyy

fiftat in agris & fundis, ea à fuccefforibus one-

AU p

ribus realibus nec licite nec valide diminui pot-

0d, qi

eft fine fpeciali conceffione Summi Pontificis,

in, dj

& fpe-

DE LF.GIBXUc

IIQ

i dF'næ

& fpeciali cognitione caufz per delegationem

[

Apoftolicam. Si enim ea circumftantia onera-

tionis circa fuftentationem Clericorum congru-

j

Uif j Ch

am in Supplicatione filentio fuppreffa fuerit,

Wm,l;

breptitia cenfenda erit.

ipfa conceflio eatenus fu

anon*, n]

Quod fi nihilominus fuftentatio congrua Clerici

ij

Oneretur exa&ionibus iniquis, nulla quidem

[l .12

violentia fe licebit opponere, locum tamen ha-

n

bebit illud D. Ambrofii Epifta2. Agri Ecclefie

folvunt tributum. — Si agros defiderat, Imperator, po-

tefLatem

babet vindicandorum. — ]INemo noftrum interve-

nit. Poteft pauperibus collatio populi redundare.

INon

V

faciant de agris ino

idiam , tollant eos , fi libitum eft.

Non donat

h

lmperatori mon dono , f[ed mon mego.

Ambrofius rapienti, quod ex largitione anterio-

l

i

rum Principum ex bonis allodialibus vel eman-

,r.siï»ït?lïi

"1

Y

cipatis Deieft. Videant autem ejusmodi Prin-

M N WL

cip

es; an iis donet ea füua bona Deus, qui in

ordine ad fuum cu

Itum, fuo & fuorum San&o-

rum, non profanorum judicio congruentem ,

habet ex bonis temporalibus jus naturale anticipa-

tum ad Principem, unde regulandum eft jus matu-

J n

f

ii

vale Principis ad fabditum,

nilr

l

$. VI.

L

d

- De promulgatione .Legum.

&t

vmRITUR 1. Àn promulgatio fit de ef-

um

fentia legis ?

RESPONDEO I.

Promulgatio in voto, feu

boniciqi.'

]s

propofitum promulgandi , eft de effentia legis.

j

Ratio eft, quia Legislator non poteft habere

Ti

animum, obligandi fubditos ad legem, nifi fi-

mu

y

4

I20

TRACTATUS

mul habeat animum, illis aperiendi fuam men-

p n

L

tem obligandi.

^

RESPONDEO 2.

Promulgatio im re, feu

d

l

(qui

lvly,*::

nitUS,

aCualis, non eft de effentia legis in atiu primo

gt

fpe&tata.

Ratio eft, quia prius eft, exiftere le-

gem, quam promulgari.

JPOMBC |

m prom

REsPONDEOS. Promulgatio a&ualis per-

tinet ad effentiam obligationis legalis im attu fe-

a

, U

cundo fpe&tate.

Ratio eft; quia non poteft dari

obligatio legum in a&tu fecundo fine a&uali ea-

gens:

rum promulgatione.

Caeterum an promulgatio

E

a&ualis pertineat ad effentiam obligationis lega-

RT (

lis in actu fecundo per modum partis vel per

[

m

modum cenditionis in Theologia Morali non va-

cat examinare.

4

l

IT dl

T

Y

QUXERITUR 2. Quali"s requiratur promul-

gatio legis ?

25

uv

RESPONDEO.

Ad obligationem legum in

W

a&u fecundo requiritur promulgatio proxime fuffi-

!

V

I

/

ciens ad: boc , ut lex po[ft commode venire in motitiam

ttDron)

:

fingulorum ,. ad quos dirigitur intentio legis.

TT2

f

j

Dixrz primo, proxime faufficiens.

Si enim v.

tm i.

g. Imperator Auguftus condat coram tribus fuis

teufti)

aulicis legem ; eum reum mortis fore, qui pro-

TT

[

ximo abitulerit dimidium argenteum, aut rem

Vi

ejusdem valoris, ftulti potius quam legislatoris

: lj

partes ageret, nifi legem adeo feveram juberet

p

Ti

promulgari in fingulis fui Imperii provinciis &

d

urbibus. Quamvis enim promulgatio coraim tri-

)u

bus aulicis fa&ta abfolute ac potentia faltem vemota

gu

poffet venire in omnium notitiam, ea tamen

li?ïIIEXïü

a

promulgatio non eft de fe idonea ad prudenter

U

fperandam omnium notitiam.

Dixr

'HEg;*Su i

D'E-L:EGIBU-S.

I9I

erïendlfugm

[

Drixi fecundo, ad quos dirigitur intentio legis,

Poteft enim contingere , quod Legislator legem

ii h

fuam dirigat folum ad judices tribunalium aut

| ieg

'*515'1)»1»'

L

magiftratus, ut in caufis criminalibus vel civili-

bd

N

Yal

bus judicent conformiter adlegem, v.g. ut fu-

res pofthac damnent ad lapicidinas, quin. eam

FO

L

[

legem promulgent populo; :vel poteít Legisla-

tor à fualege eximere certum genus'hominum,

IU NU

v. g. Clericorum, peregrinorum, advenarum,

h inedtis

juvenum &c. ad quos nolit dirigere füam inten-

iE DI

tionem.

RzsPONSIO fic explicata PROBATUR ex

ipfa natura legis, qus eft ordinatio rationis ad bo-

| AUJ. 1]

Vl

]

num commune, — Ordinatio autem obligatoria fub.

ditorum rationabilis effe nequit, nifi intenda-

um

tur, procuretur, & prudenter fperetur notitia

legis in iis, ad quos dirigitur intentio Legisla-

toris.

QUXERITUR 3.

Qualis requiratur & fuffi-

"1]

ciat promulgatio circa leges naturales?

RrzsPoNDEO. Adobligationem legum na-

turalium in actu fecundo requiritur & füfficit

L

(

promulgatio, qusfit per teftimonium conícien-

T

tie proprie de verifimiliori exiftentia legis na-

qenm, ul

turaliss . Major autem verifimilitudo , feu credi-

vt

qu

M

bilitas legis naturalis habetur, quando homo

J

per lumen proprium rationis manifefte agnofcit,

credibilius effe, quod lex detur, & fi ferendum

p 90*

j

!0"

prudens judicium dire&tum de exiftentia vel non

exiftentia legis, fe potus judicaturum , quod

OAEUAD,

detur exiftentia legis. Vel, ubi homo proprio

p

lumine rationis anceps feu dubius eft de exiíten-

tialegis, ita ut in neutram partem propendeat

J

5

judi-

122

TRACTATUS

judicium rationis, reperiri poterit verifimilitu-

i i

do feu credibilitas evidenter major de exiíten-

0i neq*?*(

tia vel non exiftentia legis, fi pro ea ftet judi-

od

cium Do&orum plerorumque, pietate, fcien-

g

tia, & authoritate illuftrium.

3b experi

Dixri PRrMO, Dottorum plerorumque. Cum

ul

enim Deus fit providus; condendo pro homi-

averdic

Mi

udti

nibus legem naturalem, tenetur nature huma-

nz conferre tantum lumen , & talem inftin&um

Coni

naturz, quibus mediantibus lex in fingulorum

Ditn

notitiam venire poffit.

Hoc autem non contin-

ammustb

geret, nifi illud lumen & inftin&us nature fal-

Td

tem à fubje&is optime difpofitis , qualia funt

Wf

Do&ores pietate & fcientia illuftres, advertilu-

T

!l

sz

culentius, & quodammodo fenfibilius percipi

poffent.

DAR

Drixi sECUNDO, autboritate illuftrium. Hoc

t

ipfum enim pertinet ad officium providentie di-

Qiamx

ving, ut eos in authoritate, ac velut in cande-

prnipto

labro Ecclefize conftituat, perquos intendit no-

Tnipoyi

titiam legum eternarum venire ad fingulos.

Tititim j

REzsPoNsrO ficexplicata PRoBATUR. De-

tf e

us vi fu:& providentie ad banc promulgationem

t verfmi

tenetur, utlex fiat credibilior à fingulis; & ad

20 lm

majorem promulgationem, ut exiítentia legis

ü r M

fingulis fiat moraliter certa, non tenetur, Er-

go requiritur & fufficit circa leges naturales ea

ftnlg

KOT

promulgatio, que fic in mente plerorumque

Do&orum, pietate, fcientia, & authoritate il-

Q tf

tlann ]

luftrium.

ZInt. q. 1. m. patet, quia etiam in hu-

manis Dominus non prudenter obligaret famu-

Vr t

* atf

lum ad fequendas fuas voluntates, nifi qua pro-

babilius feu credibilius dantur.

ls j

Idem ant. 4. 2. 1n.

pro-

DE LEGIBUS.

My

123

ij

ma]u

probatur partim megative , quia illa obligatio Dei

: þmfifæ[ h

probari nequit, partim pofiive, quia de fac&to

Deus etiam in materia religionis obligat ad eli-

1! P hfm

gendam religionem evidenter credibiliorem ; &

quia ab experientia conftat, circa plurimas le-

Átry. [

ges naturales nullam dari moralem certitudinem,

ltl

M

quin verofimile fit, Deum fpectare transgreflio-

nem fuarum legum indifferenter.

taf.em il

ConorLARIUuM. Hincfequitur; circale-

41 üngw

ges naturales femper fequendam effe fententiam

m D0n

TAU i

communem Doctorum pietate fcientia & autho-

ritate infignium; nec effe licitum , ab ea com-

li

il

muni fententia talium Doc&torum recedere pre-

cife ob probabilem fententiam quorundam Do-

i

1j

du p

&orum nec pietate, nec fcientia, nec authori-

tate illuftrium, nifi ubi determinatio legis natu-

ralis pertinet ad legem pofitivam.

QuzRiTURA4. Querequiratur & füfficiat

promulgatio circa leges divinas ?

RESPONDEO.

Circa obligationem legum

divinarum in a&u fecundo requiritur & fufficit

]

promulgatio per teftimonium confcienti? pro-

Mi

Quampri-

prie de verifimiliori exiftentia legis.

mum enim homo confideratis omnibus judicat,

il

potius dari legem quam non dari, obligatur ad

us

obfervantiam legis.

PROBATUR.

Deus nec tenetur nec folet

r d

homini conferre moralem certitudinem de exi-

g p

at

ftentia fuarum legum.

Ergo, cum non poffit

prudenter non velle obfervantiam fuarum le-

Y1

g

gum, manifeftum eft, eum velle, ut homo ob-

m[ex1 !

fervet fuas leges pofita majori credibilitate de

r

Ó

exiftentia legum.

Cos-

I24

TRACTATUS

t Cm

"t

CONFIRMATUR.

Deus obligat ad ample-

n

d

&endam Religionem evidenter credibiliorem.

AUS, Vel ]

Ergo etiam obligat ad fequendam legem eviden-

ter credibiliorem. C.prob. Eft par ratio circa le-

s a

gem fe&ande religionis diving, & fe&ande le-

s]gem v

doms )

gis divine ; imo cum fit minor difficultas in execu-

tione aliarum particularium legum divinarum,

d

g

quam in receptione Religionis credibilioris, vi-

QL

detur etiam major ratio przcipiendi obfervan-

Qrm

tiam legis evidenter credibilioris, quam obfer-

p

vantiam religionis credibilioris.

Jam d

r

ConoLLARivM. Hinc fequitur, circa le-

VDEORRU

ges divinas nunquam elfe licitum recedere à

ff

communi fententia Do&torum pietate , fcientia,

[*tol

u

)

")

Qu

& authoritate potiorum, nifi, ubi determina-

tio legis divinz pertinet ad legem pofitivam.

tet, i

Hec enim ficut nova lege, ita nova confuetu-

int v

dine legitima, occafionata per novum fenfum

EEE

Do&orum, variari poteft.

10 e D

Qualisrequiratur promul-

Inony)

QUJERITUR 5.

gatio circa leges pofitivas ?

Vriti d

REsPONDEO.

etdün j

Ad obligationem legis po-

fitivie in a&u fecundo requiritur & fufficit pro-

100 cofi

mulgatio per teftimonium confcientiz propriz

:TSOPOS; Ergo

de verifimiliori intentione Legislatoris.

Cum

EU

enim Legislator humanus ad inducendam obli-

0 fmm

gationem in fübditis pro diverfitate legum pof-

Atb

fit exigere diverfam promulgationem, unice ad

RI j

intentionem Legislatoris refpiciendum eft. Sic

qrij

il

4

w

enim poteft Legislator velle, ut, ubi neceffitas

Di

FJU:W[ :

boni publici pofcit, quilibet teneatur obfervare

I [

legem, quamprimum habuerit notitiam priva-

"

L baäer

!

tam legis, vel fi fuerit promulgata folum in me-

'ï";'-fiis, (ii

tropoli

j

DKE LEGIBUS.

»

195

ii

gl

lo

1

If

i

tropoli cujusque provincie, vel fi in fingulis

t

At

urbibus, vel in fingulis pagis, vel in fingulis

domibus, vel in fingulis familiis ejusdem domus,

ltss

Sic enim novi, anno 1749. ultimo die Decem-

j

bris legem veftiariam in fingulis familiis cujusli-

bet domus Monachii, ubi tunc verfàbar, pro-

Pal

Qu a

S(fe

mulgatam effe.

UERITURÓ. AnlegesEcclefiaftice Sum-

m

morum Pontificum, promulgate Romz, ante

*

N

o:m, qut i

promulgationem in fingulis dicecefibus obligent

totam Ecclefiam ?

AUL MM

mufmr t

RESPONDEO I.

Id unice dependere ab in-

AU L

tentioneSummorum Pontificum.

Si enim Pon-

tifex ex motivis graviffimis velit obligare omnes

T

J

fideles, quamprimum in eorum notitiam lex de-

MU

V

É

venerit, etiamfi in dicecefibus & parochiis non

A

I

d»!

fuerit promulgata, ad obligationem ejusmodi

gt

legis in a&u fecundo non requiritur promulga-

tio per Epifcopos.

[D PROBATUR.

Urbanus VIIi. in Bulla:

In eminenti, a&u obligavit omnes fideles ad non

M

fcribendum in materia de auxiliis gratiz, etiamfi

hec ejus conftitutio non fuerit promulgata per

Epifcopos; Ergo dependet ab intentione Sum-

morum Pontificum fic obligare fideles ad obfer-

i

WU

vantiam füarum legum. mt. prob. In prafata

:

Bulla fic habetur : Ut prefentes nofire Littere in

omnium notitiam deducantur ,. mec illarum ignorantia ab

J

p

J

P

aliquo allegari: poffit , volumus prafentes Litteras (in

U

l

Urbe) pubiicari & affgi, publicationemque bujusmodi

in omnibus, & quoad omnia fuffcere, & pro folemni

&

ac legitima baberi ; mec aliam publicationem in Regnis,

Provinciis , Civitatibus , Oppidis , & locis requiri aut

j

exfpe-

|

126

TRACTATUS

,ai

ex[pettari debere , omnesque & [ingulos perinde ar&tare

& afficere , ac [i unicuique mominatim ac per/onaliter

MWW

at d

intimate atque prefentate fuifJent.

RESPONDEO 2.

Utrum Pontifex ad ob-

gl

du

fervantiam fue legis velit obligari in a&tu fe-

cundo fideles & notitia privata promulgationis

agl

QAM

Romane, etiamfi lex in Provinciis ac Diccefi-

1

du fenrd

bus non fuerit promulgata, defumi debet r. ex

tenore Bulle. 2. ex fubje&ta materia legis. 3.ex

1 afTer;::J,

Hec re-

DT

u

fine, neceffitate, ac gravitate legis.

fponfio patebit ex adducendis exemplis.

Hinc

)

]

REzsPONDEO 3.

Pontifex prefumendus eft

od

1

obfervantiam legis velle obligare in a&tu fecun-

ii fu!þesf;ff

do omnes fideles ex notitia privata promulga-

wíz l

tionis Romane, etiamfi lex in provinciis ac

tl

Diccefibus non fuerit promulgata in fequenti-

um g d

bus cafibus.

vt n

PRIMO.

Quando Pontifex in Bulla aut De-

at qua

creto explicite exprimit, prout expreflit Urba-

Ti o cn

nus VIII: ad inducendam obligationem non ef-

10l vtl d

fe expectandam aliam promulgationem in Pro-

tht lf

vinciis ac Digecefibus.

(Utrro

SECUNDO.

Quando id Pontifex przecipit

nf

l

per terminos equivalentes , afferendo obligatio-

g li

nem fub hac forma in multis Bullis contenta.

ts at

Volumus bas litteras affigi £2 publicari (in Urbe in

sæ'utäcienter;

locis confuetis, ) ficque publicatas & affixas omnes

tb n

69 fingulos, quos ille concernunt, perinde arttare C9

E-

ien

afficere , ac fi unicuique eorum nominatim & perfonaliter

] hgarm Tir

]

intimate fuifJent.

W

!

j

1

[

TznrTr0, Quando Pontifex in Bulla Ordi-

t b

l

tlj

nariis locorum expreffe precipit| promulgatio-

Pmo. Qu

nem legis, nec apparet ulla rationabilis caufa,

"At

que

DE LEGIBUS,

127

Vi

qux Ordinarium movere potuerit ad füfpenden-

2 T

ho

Ratio eft; quia in tali

dam promulgationem.

hi

!

cafu conftat de feria voluntate Pontificis, omnes

(

jj

lii

obligandi ad legem ; quam füam intentionem

l

tam efficacem Legislator non cenfetur velle fruftra-

! s

]

"

It

ri per negligentiam manifeftam Ordinarii.

QUARTO.

Quando Pontifex obligationi

Áini d

in aétu fecundo inchoande ponitmoram & diem:

i:en"a

i, d

v.g. afferendo, ut lex Romanos obliget poff

quindecim dies , 1talos poft tresmenfes, Ultramonta-

3

nos fo/? otto menfes; vel annum: nec apparet ra-

C

H*?J:':

tionabilis caufa, que Ordinarios movere potu-

i

DO

erit à fufpenfione ulteriore promulgationis au-

(LUTIT:

thenticz.

Ratio eft, quia etiam in hoc cafu

j

IV

K

prezfumendus eft Pontifex habere intentionem

TE

efficacem €? abfolutam urgendi univerfaliter ac uni-

formiter legem ofita fola notorietate publica,

N

r

atj

aut folum prefumpta, quam intentionem tam fe-

riam non cenfetur velle fruftrari ex negligentia

M M

i M

unius vel alterius Ordinarii impedientis, vel

bthm

minuentis notorietatem publicam legis.

uando Bulla Pontificia non

"

UINTO.

g

eft con[litutiva legis nove , fed declarativa legis jam

quigi

conftitute v.g. legis naturalis, vel legis divin&,

J

&

d

vel alterius anterioris legis Ecclefiaftice, jam

n

prius fufficienter promulgate.

Ratio eft; quia

M

'v

hoc modo inftru&us de genuino fenfu legis an-

terioris, ad eandem obfíervandam füb modo

D

[

j d

non obligatur vi nove legis, aut declarationis,

fed vi prioris legis per authenticam interpreta-

i

a

j

tionem Summi Pontificis explicatam.

SExTO. Quando Bulla Pontificia ftatuit poe-

j

y

i

nam ÉExcommunicationis , Sufpenfionis , Irre-

RD

gula-

128

TRACTATUS

jl qu.ia

gularitatis, vel inhabilitatis ipfo facto incurren-

dz in actum jam aliunde lege naturali, divina,

quuc a

Ratio

jj at

aut Ecclefiaftica graviter prohibitum.

eít, quia adje&tio poene Ecclefiaftice ad actum

Í qü] hibett

Yoxo. |

jam aliunde graviter prohibitum proprie non

eít novalex precedens actum , fed effe&tus con:

daibunt [0:'1

!

fequens a&um peccaminofuüm, confiftens in pri-

, Mi

vatione peccatori indebitz gratie.

Excommu-

e ob

W

TE

nicatio enim privat communibus fuffragiis Ec-

nexum

^

clefie, Sufpenfio privat permiffione habituali ad

qmem a.*::y* i

exercitium ordinum, Irregularitas privat facul-

wnitic i

ao

tate recipiendi ordines; inhabilitas ad oflicia vel

gradus Ecclefiafticos privat jurisdi&tione vel mif-

ia

[

fione ad dire&ionem fidelium.

Ha omnes gra-

aiakia!

tie, cum unice dependeant à poteftate Eccle-

N

j ab

fiaftica, etiam tolli poffunt ab eo, qui violat

DEU

Qd

leges aliunde fufficienter promulgatas.

gn, ia

"

SEtPTIM O.

Quando Bulle Pontificie funt

potyrpd

revocatorie gratiarum dependenuum in foro

j od

interno à fola voluntate Summorum Pontifi

todgeken

cum: v. g. quando funt revocatorie Indulgen-

tttorit d

tiarum, vel jurisdi&ionis pro abfolutione poeni-

W r

tentium v.g. complicum in deli&o.

Ratio eft,

r

H

quia ejusmodi gratiz abfolute tolli poffunt etiam

T;!e; t

ignorantibus difpofitionem novam. Ergo mul-

*iieni

to magis convenienter tollunturab iis, qui no-

Weetie.

v& difpofitionis habent privatam notitiam-

Hünui (j

OcTAvo.

Quaado Bulle Pontificiz irri-

REO

tant a&tus vel contra&tus, quorum valor unice

ab

dependet à poteftate Ecclefiaftica; v.g. dum ir-

UMVT

ritantur promiffio fponíalitia ex metu, collatio

Tnplierd

beneficiorum obtentorum Simoniace, aliena-

tio bonorum Ecclefiafticorum fine folennitate.

"iternon

l

S*Vünt! k

Ratio

l V

'DE LEGIBUS.

129

blii

lt

Ratio eft ; quia conferens valorem a&tui poteft

W

eum tollere etiam ab ignorante ex motivo boni

:

Ái

publici; ergo etiam convenienter eum tollit ab

Lüg

N

iis, qui habent privatam notitiam legis.

li

NoNwno.

Quando Bulle Pontificie precife

Qf

prefcribunt formam judicialem pro a&u exter-

']P

no.

Ratio eft, quia, cum omnis actio humana

ia L]

i [ u'L'

tacite fubordinetur difpofitioni legum quoad fo-

rum externum, ad incurrendam eam fübordina-

[ h

tionem ac&uum ad novas leges non requiritur

pr;t';fi;.

cognitio legis.

RzsPONDEO. 4. Pontifex non eft pre-

MVE Id

lh

fumendus obligare in a&u fecundo ad obfer-

vantiam legis in Provincia vel Diccefinon pro-

N

mulgatz, quando ex obfervantia paucorum ti-

«

moratorum , ex notitia privata obfervantium

?ai D

legem, nafceretur magna perturbatio vel aliud

i

[L

Ratio eft , quia

grave prejudicium Ecclefiz.

lex eft ordinatio rationis ad bonum commune.

m

JUd

Ergo leges fe non extendunt ad eas circumftan-

tias locorum & temporum , in quibus obligatio

p

legis potius prejudicaret bono communi Ec-

j Rng

Ü

clefiz.

j

Wt

'Tales autem circumftantie funt r. Si ex di-

( )

g

verfa adminiftratione Sacramentorum , przfer-

yàl, t

tim penitentie , nafceretur grave fcandalum ;

n

v.g. dum uni folicitatas obligant ad denuntian-

lt Pcnti;;f

dum; alii vero , qui tenent fententiam requi-

j n

rentium promulgationem Diccefanam, aut pro-

[i; *

vincialem , non obligant.

Dum uni perfeve-

g

rant complices abfolvere, quia in eorum Dice-

cefi heclex non eft promulgata, alii autem non

j ?

abfolvunt, &c.

Si enim omnis fpes inducendz

jl 'Ln

D. ZAmort. Tra&t. de Legibus.

I

uni-

|

130

TRACTATUS

uniformis obfervantise difpareat, per obfervan-

od

tiam timoratorum potius nafcitur fcandalum fi-

g promu

ial

delium, & bonorum facerdotum pro lege Zelan-

tium contemptus, vilipenfio, irrifio , ac fuga,

j ipor

9. Si ex obfervantia timora-

ij qud

idque fine fru&u.

torum privata, v. g. ex non le&ione librorum

prohibitorum , dum alii eos paffim legunt , eo

, u

quod non fit promulgata prohibitio, Zelatores

i, d

legis fiunt potius inutiles Ecclefiz, utpote con-

u, nl

4f

tempti ob rerum novarum ignorantiam.

Hinc

il a

aliud remedium aptius ad precavenda hec mala

Lal

non occurrit, nifi ut Summi Pontifices in fuis

NT

Conftitutionibus fevere urgeant promulgatio-

st

nem fuarum legum, velut faciant per fuos Nun-

finapia

tios ftatis temporibus celebrariSynodos Provin-

V dosttà

ciales , & Dicecefanas , in quibus ipfi Nuntii

ini, d

prefentes fint, & promulgent novas leges Pon-

sit tf

tificias, renovent antiquas.

Pro illuítratione

Df i

hujus materiz, & inconfirmationem mearum re-

D

fponfionum fubjiciam formularia legum , & con-

V lg

ftitutionum Papalium relate ad promulgationem.

^ a

I. UnnANus IV. 1262. in Bulla: ZTranfi-

IU5 d

turus , in qua ordinatur folennis proceffio in fe-

Séiupe

fto Corporis Chrifti , non folum eam infcribit

T DO

univerfis Epifcopis, fed etiam in fine addit : /n

d s g

virtute fantie obedientie mandamus , quatenus boc fe-

V Boong

flum faciatis per univer[as Ecclefias civitatum ve[irarum

€? Diccefium celebrari.

Wi

lg

/)

IL. JoaxNwzs 22; in Bulla : Gioriofam, in

qua jubet exterminari Se&am Fraticellorum , ex-

7: i

4

r

1f

preffe ponit hunc titulum : Patriarcbis , — ZArchie-

pifcopis, €9 Epifcopis , ac dile&lis filüis , ad quos Lit-

$

J

Is

]

tere ifie pervenerint.

Ergo ubi Summi Pontifices

vO-

um [

DE LEGIBUS.

13f

T

W

!

*j

volunt obligare omnes fideles etiam non inter-

[

veniente promulgatione Diccefana per ordina-

"

ld

Zf

y It

rios, id per ejusmodi terminos exprimunt.

)

[*

IIIl. IpgM in Bulla Canonizationis S. T io-

Md

M

MA£ AQUINATIS 1323. eam infcribit univerfis

M

Epifcopis , &? Pralatis, ad quos Litiere ifle peroene-

[

(in k

li

!j

W

rini, non univerfis fidelibus , necEpifcopis aut

Pralatis , ad quosillz Littere non pervenerint,

puta, in copia authentica.

Ergo, dum in fine

UraDUAg,

], [

NI

T

Bullz $. 22, addit : Hortamur mandantes, quatenus

n

boc feflum faciatis à *vefiris fubditis celebrari , fubdi-

A

il P

tos folum obligavit mediante promulgatione Epi-

fcoporum ac Prelatorum , ad quos Bulla fuerat

miffa in copia authentlca.

QD

IV,

BONlFACIUS IX

1390

in Bulla :

TE

Q

Supérni , confimiliter folum Zpifcopis &? Prelatis

mandat , ut per fingula$ Ecclefias fuarum cioitatum &

VMW«

tht

Dzæce/um faciant celebrari feftum Vifitationis B. Vir-

ginis.

"

M

V. IpeM in Bulla Canonizationis S. Birgit-

te ig91r. quam infcribit omnibus Epifcopis &

/, IN

hortamur in virtute obe-

Capitulis $. 54. dicit

rmeffm a

dientie injungentes, quatenus przfentes noftras

yenilti

Cleris & populis veftris folenniter publicantes

Vil

feftum hujus San&e faciatis celebrari.

WM'

VI. EtcEN1Us IV. Bullam Canonizatio-

mlmn.w

his S. Nicolai Tolentini 1447. infcribit. Univerfis

Chrifti fidelibus prafentes Litteras infpetturis , & $. 13.

) ün

fubjicit :

Univerfitatem veftram bortamur mandantes,

Ti

"E

ur quatenus quarto idus Septembris feflum. ejusdem. de-

srird

vote celebretis , & faczatzs ab omnibus celebrari.

VILE Pros lL

in Bulla Execrabilis , in qua

excommunicat appellantes ad futurum Conci-

Sunoi

N

]

-

[»)

lium

J

132

TRACTATUS

lium, in fine ait : Si quis contrafecerit à die publi-

"i

cationis prefentium in Cancellaria /Ipoflotica , poft duos

d ii

menfes ipfo fa&to ententiam execrationis incurrat.

jj n |

VHI. Ip£gw in Bulla : Cum ex Sacrorum , in

g p

quo Clericos male ad S. Ordines promotos fu-

fpendit, addit; Polumus, quod prefens Con[litutio

ilicorun/

(sf

in Romana Curia exiflentes pof? quindecim dies , abfen-

Les vero Italicos pof2 duos men[es ; alios vero ultramon-

m cr

p m

d

T

tanos po[l [ex menfes ab ipfius in. Cancellaria 4poftolica

m i

publicazione ligare incipiat.

Yil a

IX. Srx Tvs IV. in Bulla : gravenimis, ubi

excommunicat eos,

qui tenentes alterutram

pl

tit: (s

fententiam de Immaculata Conceptione D. Vir-

tl !-7.'1! p

ginis peccati mortalis aut herefis damnant, ad-

dit : ANe de preiniffis ignorantiam aliquando valeant al-

i N

"

,

legare , volumus , quod locorum ordinarii requifiti pre-

fantes litteras in. Ecclefüs confiflentibus in eorum civita-

W.

tibus & fuarum Diecefum , &? locis infignibus , dum

qodga

major ibi multitudo populi ad divina convenerit , fa-

[

ciant publicari.

ia r

X. IxNocENTIUS in Bulla, Offcii, 1491.

t

edita contra impedientes executionem citatio-

UuT

num, & aliorum mandatorum venientium à Cu-

rf

ria Romana, $. 5. addit: Ut bujusmodi Conflitu-

dj m

tjo & Statutum ad fingulorummotitiam deducantur , uni-

finian,

v

oerfis locorum Ordinariüis in virtute [antie obedientie

T m

LT

pracipimus & mandamus , quatenus [latutum & Con[ti-

tutionem bujusmodi im eorum Ecclefüs publicari fa-

V. ln

ciant.

t Conli

XI. Lzo X. in Bulla : Z4poflolici, ubi dam-

Vnie d

nateos, qui docent; fecundum Pbilofophiam verum

fbläenr d

]

e[fe , quod anime bominum fint mortales , &c..— $. s.

377

addit:

DE LEGIBUS.

133

EUR

addit : .Et bos canones per ordinarios locorum , ubi ge-

neralia fludia vigent , & Re&ores Univer[itatis , in

virtute S. obedientie publicari mandamus.

M

XII. InEw in Bulla: Superne , in Concilio:

L05

Lateranenfi pro reformatione Prelatorum Ec-

! W

clefiafticorum in toto orbe edita $. 43. addit :

Cuim. Con[litutiones bujusmodi: Ecclefiafticam difiiplinam

Q o

concernant , o[ficiales nofiros , quam alios , ubique loco-

i

:

/

J

27 .f,

rum commorantes illis ligari volumus po[l. duos menfes

ab earum publicatione,

XHIL. PAvrus IIL. in Bulla : Znitio, ubi

indicit futurum Concilium Tridentinum , $. 14.

dicit: Omnes, quos Littere noftre compre-

hendunt, poft fpatium duorum menfium à die

publicationis (Rom:e facta) volumus obligatos

AT

effe.

XIV. Privs IV. in Bulla : Dominii , ubi

promulgatur prohibitio legendi libros in Jndice

"Tridentini prohibitos $. 5. ait: Ut bec ad omnium

notitiam perveniant , mandamus , ut be littere in Ba-

l

ii

Il

l

fülica Vaticana, & Lateranenfi tunc ,. cum in eis popu-

lus congregari folet , vecitentur , & in loco olito Cam-

( CO

sj

pi Flore affgantur. — INos. enim per banc publicationem

& affixionem omnes & fingulos , qui bis Litteris com-

/

prebenduntur , poft tres menfes à die publicationis & af-

k

p

fixionis numerandos , volumus obligatos e[Je , ac fi ipfas-

met ille edite le&eque fuifJent.

&

XV. IpzM« in Bulla : Benedictus : confirma-

toria Concilii Tridentini dicit : Mendamus in vir-

1

tute fantke obedientie univerfis. Epifcopis & Pralatis ,

ut eadem decreia in. Ecclefüs fuis obfervent & à fubdi-

]i

Ut bec autem ad omnium

Gis fuis faciant ob[ervari.

n

3

noti-

M

pl

TRACTAT lIXS

134

notiiam peroeniant , mandamus , ut be littere in Ba-

u

fülica Faticana & Lateranenfi recitentur ,. & in Campo

"od

Flore affgantur , & in 4lma Urbe ad impreffionem

tradantur , quo comunodius per Chrifliani nominis pro-

"

anim, [

vincias C regna divu

Igari po[Wnt , &c. anno 1563.

7. Kal. Fzbr.

E*Jm du

IpEM vero in aliqua declaratione edita an-

gt

no I564. I5. Kal. Augufli fic habet : d aures

jpin

noftras pervenit , multose[Je , quidubitent , ex quo tem-

yi, tf

pore coeperint decreta Concilii Tridentini ad jus pofitivum

jILL

p

duntaxat [pettantia obligare , illa prefertim qua tempora

s

certa preflituunt ad. Provinciales , Diecefanafgue. Sy-

AUMU

Tyinn

nodus celebrandas , ad Sacros Ordines fufcipiendos , ad

veligionem profitendam , ad parochiales Exclefias , alia-

M

u

jf

que beneficia refignanda ,. & ad complures bujusmodi

LT

Pb

exequendas ordinationes , ac alias ommes ad jus pofiti-

vum tantum fpettantes.

JNos dtaque ,. ut oinnis contro-

D

D

verfia , dubitatioque tollatur , . wotu proprio eam vem ,

gt u

PROUT RATIONI,

]R

ET XQUITATI

a, d

convenire cenfaimus ,. duximus declarandam.,

Nam et-

imi, ij

fi ipfius Concilii Decreta à nobis confirmata fueruni fub

r ünt Á

Jinem ienfis Sranuarü, & ab eo etiam tempore apud

ftrm, t

banc [antam Sedem obferari coeperunt 5 quia tamen

non parum temporis in eis Rome emendate imprimendis

Jlmmaäm

"u

!

"p

nece[Jario confumptum fuit ,. & JURE ETIAM CO-

CUR

^

MUNI SANCITUM EST , ui conflitutiones nove

[/i

UL

vilh NON NISI POST CERTUM TEMPUS OBR-

til: Q«a h

TINEANT, JXQUUM NOBIS ET JUSTUM vi-

teletbi u

m eff , predi&ia decreta omnia ad reformationem jus-

Itts f me

que poftivum duntaxat [pe&antia , à Kalendis Maij

1l & g

proxime praterità omnes obligare cepiffe , neque po[t eam,

vini, j

diem. excufationem cujusquam , quod ea ignoraverint ,

, i

admittendam. — 24tque ita 4poflolica autboritate decla-

Tamus

At

DE LEGIBUS.

135

læi'»ügw

" Al.'lr['

vamus ac definimus , & ab omnibus judicari debere /Za—

tuimus.

ïh;l

XVI. Inzw in Bulla : Jn Sacrofantta , ubi

IIW

1564. prfcribit fidei formulam à Profefforibus

f

emittendam, $ 9. dicit : UI be littere ad omnium

notitiam deducantur , mandamus , quod eedem omnes

At

1

dX

in Italia intra tres , extra vero illam exiftentes intra fex

menfes proximos ab ea die ajfixionis computandos perinde

v*am

ar&ent , ac ft illis perfonaliter intimate fui[Jent.

Tj

/mf

XVIL IpE£Mw in Bulla: De /alute, ubi pro-

hibet fpe&acula periculofa ex agitatione tauro-

rüum & ferarum , $. 7. ait : Mandamus univerfis

Epifcopis , aliisque locorum Ordinaris in virtute Jantie

L

obedientie ub obteflatione divini judici , quatenus in

Diecefibus proprüs prefentes litteras fuficienter publica-

l m

ri, & fuüb cenfuris objervari procurent.

XVIIL InEMw in Bulla : quod a nobis , ubi

precipit, ut qui a

ntiquitus Romano Breviario

ufi fuerant , illud refümant , $. 10. ait : Man-

damus , quod poft publicationem (in Urbe) , qui in

il

Romana Curia. funt prefentes , [latim lapfo menfe 5 re-

D

liqui oero , qui intra montes , tribus ; & qui ultra ubi-

]

