tate indulta, illud conventionale dicitur. 8. In

fernt uf

In commune pluribus, & in frivatum.

9. In per-

petuum & temporale,

senin d

Io. In privilegium pro foro

externo , & pro foro interno.

1.Di

QUERITUR 3.

Quales fint claufule pri-

3 Ti

vilegiorum? & quem pàriant fenfum.

tulh C

RzsPoNDEo. Ad claufulas pertinent aut

';:ntini QU

revocantur fequentes loquendi formule , qui-

tiltmt

bus fümmi Pontifices in fuis Bullis uti contue-

gntt

Verunt.

l J

1. n forma communi, €? ad inflantiam.

Sen-

MT

DE LEGIBUS.

247

W i[m

Senfus eft ; quod. privilegium impetratum fit aci

!lm

tlsd

preces poftujantis.

[illx þ

o. x motu proprio.

Senfus eft , quod vel

[ üt p[ M

pE

eces non precefferint, vel quod non fuerint

ii

mu u

attente tanquam motivum con

ferendi privile-

!

Tn i

gium.

yl []1 ll

g. .Ex certa Jcientia.

Senfus efl ; quod Pon-

d ( j

tifex habeat plenam notitiam materie , circa

m

quam verfatur privilegium.

A

. De plenitudine. pote[latis.

Senfus eft ;

ii

D

J

quod , fi privilegium videatur Juri communi re-

'fml]'

pugnans, Pontifex, quatenus opus eft, eate-

li

li

nus vellet derogare juri communi.

d

s. Zd in[far.

Senfuseft , quod privilegium

[u !

tenorem , vel

fit conceffum juxta formam ,

i

latitudinem, füb quibus confimile privilegium

ts

p

fuit alteri conceffum.

T n

Mi

la

6.

uatenus funt in ufu ;5 vel, dumtmodo

A0

fint. in ufu.

Senfus efl , quod Pontifex per con-

lem privilegiorum nolit re-

firmationem genera

validare privilegia, que aut nullum unquam ha-

buerunt ufüm, aut per ufum contrarium jam

h

fuerunt abrogata.

u p

7. Dummodo SS. Canonibus & Decretis Con-

cilii "Tridentini non adver[entur.

Sen[us efl, dum-

t du

,

modo Canonibus Tridentini, & decretis Tri-

Pnfün

Non enim hoc loco

dentini non repugnent.

lg gt

intelliguntur Canones illi, qui in Corpore Juris

h f

continentur.

Nilis d

a. Dummodo non fint revocata , aut Jub ali-

"

"

$

"

/

l

qua revocatione compreben[a. — Senfus eb . quod

i

ii

!

u

4

on-

TRACTATUS

248

TU

Pontifex per conceffionem privilegii non inten-

1l

)

dat revalidare ea privilegia, quz per Decretum

3520

aliquod explicite vel tacite jam fuerunt revo-

cata.

emam

9. [Non obfTantibus. quibuscunque. in contra-

j

Pipt,

vium.

o

Senfu$ e] , quod Pontifex per hoc inten-

a r

dat derogare omnibus Decretis, Statutis, Legi-

DO

bus, vel Juribus contrariis.

iter dott

Io. Quorum tenores «oolumus bic babere pro

quiip

exprafis.

mufinii a

Senfus ef , quod Pontifex confirmare

vel revocare intendat eas gratias, quz in aliis

n

Bullis, prius olim emanatis, conceffze funt.

gurunm:

1. Supplentes omnes C? fingulos defetus

w fiprem

Suris & fatii.

Senfus ef? , quod Pontifex in-

ortm

tendat per hoc fanare omnes defe&tus acciden-

TO

anGenen

tales Juris & Fa&i, fiin privilegii impetratione

aliqui irrepferint.

düone

Imo fi privilegium non fue-

emte

rit conceffum in forma communi, fed motu pro-

prio, & ex certa fcientia, aut ex plenitudine poteftatis,

fiüsabif

quod fanare intendat etiam defe&us fubftan-

&t Dotü

tiales.

?, t

mefetra

12. Decernentes irritum , & inane ,. ff fe-

trinyict

Cus à quoquam quavis autboriate fcienter *oel

sgnoranter contigerit attentari.

Senfus efl , quod

alo; f

t Y

annulientur omnia a&a , in pofterum futura con-

tra privilegium.

(venr

uVüEgia?

13. Jmforo confientie. — Senfus eft , quod

Vieoy

privilegium v.g. abfolvendi à cenfuris , difpen-

UL

andi , &c. non valeat pro foro externo , fedtan-

U i

tum pro tribunali facro, & pro licentia v.g. ce-

lebrandi occulte,

L plhlgg]c

uT

QUE-

DE LEGIBUS.

249

Md

QuEzRITUR 4. Quis poffit concedere pri-

*l

vilegia?

I

REsPONDEO.

Omnes & foli , qui habent

fupremam jurisdictionem in territorio.

"Tales

!

n

L

funt Papa, Imperator, Rex.

QuzRITUR 5. An ad licitam conceffio-

|

i

ï

Allly

]

nem Privilegii requiratur jufta caufa?

REs?O«NDEO.

Authores quidem commu-

0375

niter docent; ad licitam conceflionem priv;legii

requirijuftam caufam; non autem requiri juftam

d nf

caufam ad validam conceffionem privilegii.

Ve-

d

ugini

rum hzc doctrina limitanda eft ad ea privilegia,

[

quorum materia dependet à folo arbitrario nu-

tu fupremi Legislatoris, & quz verfantur circa

porrn;

TU

obje&a folum adiaphora.

Quando enim privi-

Vl

legia dire&te contrariarentur Decretis Concilio-

rum Generalium, & legibus Ecclefiafticis ex tra-

E

N

ditione Apoftolica defcendentibus, non effet

jl

j

admittenda illimitate.

Quia fi daretur manife-

ftus abufus Pontificiz poteftatis , talis actus ef-

fet potius confiderandus tanquam aé&us perfo-

nze, non tanquam actus officii ; confequenter

')

nr

non effet ratus à Chrifto , nec comprehendere-

)

l

tur implicite fub objecto poteftatis à Chrifto

conceffe; ficut patet à pari inpote(tate Vicarii,

wid

Pretoris, Viceregis, /Economi, tutoris &c.

n

QUJERITUR Ó.

Quot modis aquiruntur

privilegia?

REsPONDEO. Privilegia aquiruntur tribus

"TA

2. confue-

modis. 1. ex conceffione principis.

vliis

tudine legitime prefcripta. 3. communicatio-

eem

Jier

ne privilegiorum generali.

Dixr r..confuetu-

dine, Nam privilegia obtineri poffe per confue-

9

tudiqem

250

TRACTATUS

(rgl

tudinem legitime przeícriptam , infinuat Inno-

centius III. c. novit. l. 9. de judiciis. Tit. r. ubi

g;;ïoco L

jam &

ait : JNon intendimus judicare de feudo , — cujus ad ip-

Apspo

fu. [pettat judicium ,^ mifi forte juri communi per . [pe-

ciale privilegium velcontrariam con[uetudinem aliquid [it

gis d

detrattum.

Nam fi eadem eít vis privilegii &

m

confuetudinis, manifeftum eft, idipfum, quod

z al dii

privilegio conceditur, hoc eft, privilegium ob-

g n

je&tice íumptum per confüetudinem aquiri poffe.

gt

Sic etiam, dum idem Pontifex C. fuper quibusdam

irabi n

ls.de V.S.declarat, Pedagia , Salinaria ,. &

r , Iu

uidagia eíTe interdicta, que mon apparent Impera-

prribgu

torum, vel Regum , vel Lateranenfis Concilii largitate

fertt t

conce[Ja *vel ex antiqua confuetudine à tempore ,. cujus

Wand nj

non extat memoria ,introdutta , manifeftum eft; quod

dlura mi

ipfifümam rem, quz privilegio obtineri poteft,

gonderi

nempe jus exigendi pedagia , fateatur per con-

t

fuetudinem obtineripofle , quod nihil aliud eft,

texdra

quam privilegium obje&ive fumptum confuetudi-

OBSERVANDUM tamen ,

figiuri

ne obtineri poffe.

77

quod, dum privilegium confuetudine aquiritur,

Wiï)/;//"/'f [

folicite obfervanda fit conditio illa ad legiti-

mam confuetudinem requifita, videlicet, ut ac-

j

10 prlvil

cedat confenfus legalis faperioris, qui confenfus pre-

füpponit notitiam feu /cientiam faltem prefumptam

n qu

dutm v

confuetudinis. Hinc manifeftum eít; confuetudi-

ne clancularia abfolvendi à cafibus refervatis

thy, quil

Wtggri

privilegium abfolvendi ab ejusmodi cafibus ob-

EX

tineri non poffe. Drxr 2. communicatione privi-

-

legiorum , dum nempe Pontifex privilegia unilo-

"qït:

Hl

l

co vel Ordini Ecclefiaftico conceffa ad alium lo-

j

f,

[

,'

j

j

LT

cum vel ftatum egtendit.

äf"l'-ïi;*ïfiis

QUs

DE LEGIBUS,

250

t

hï lu

j

QUZERITUR 7.

Quomodo privilegia ab

uno loco ad alium locum , vel ab una perfona

W, [*f*m.

"

ad aliam extendi poflint?

REsPONDEO.

)

Circahancextenfionem fer-

r'iv;.s';

vandas eífe fequentes Regulas.

I. Privilegia de-

J

(iln,

terminaté uni loco , aut per[one conce[Ja non extendun-

tur ad alia loca aut per[onas in. privilegio mec formali-

lrivilegä.

E

ter mec virtualiter expre[Ja.

Ut enim habetur Re-

r

gs.fri*.,

gula 74. Juris in 6. — Quod alicui gratiofe conceditur,

i

)la

l,

trabi non debet aliis in exemplum,

Dixr. virtuali-

ter , inquantum videlicet intentio concedentis

(inld

h

privilegium fruftraretur fuo effettu congruo ,. nifi

fieret ejusmodi extenfio.

m

j

Sic privilegium cele-

brandi tempore interdi&i uni conceffüm exten-

Id N )

d

ditur ad miniftrantem ; privilegium ingrediendi

AN

monafteria Monialium conceffum Principi ex-

yu

tenditur ad comitantes.

QU i

Nobilitas patris ex-

tenditur ad filios , & viri ad uxorem.

2. Pri-

Ti

lü T.*

Jri

vilegia uni perfone *vel loco determinate conce[Ja ne qui-

dem tunc extenduntur ad alias per[onas loca & cafus in

privilegio non expre[Jas , quando fünilis vvel etiam major

9. efficacior pro bis flat atio.

Hinc fi alicui conce-

W

vt

ditur privilegium non recitandi horas Canoni-

cas ob multas occupationes, infirmitatem , de-

" *Pïf:::'i".i

bilitatem oculorum, non eoipfo etiam alius exi-

d

mitur, qui gravatur majoribus occupationibus

vel majori infirmitate.

Ratio petitur ex C. fa-

QX

ne. 9. de Privilegiis, ubi AL gxANDER III. fic

feribit: Zémerarium ef? , C indignum , aliquem

u

du

Jibifua autboritate prejumere , quod Romana. Ex-

elefia. alicui certa ratione infbetta fingularibus vo-

luit beneficüs indulgere.. & ex Clementina I. de cen-

fibus ,

252

TRACTATUS

D

y um

fius , ubi CugMENs V. fic habet: Privilegia

eff.'llbium |

&? Exemptiones bujusmodi ad Mona[leria feu Ec-

clefias , quee ad eos «venire continget ,. inpo[Terum

4m pri

«olumus non extendi. . Privilegia Religionis vl

al

afüris À

Religioni conce[Ja extenduntur etiam ad Prelatos Regu-

res, etft nulla de üis fiat in privilegüs mentio. — Patet

fen(bilt

j

ex Regula. 1. Drxi, Prelatos Regulares.. Non

5'1 Todt

ii

!

eft enim verofimile, quod Poncifex in privile-

dul

u

jl

gio Religioni conceffo voluerit comprehendere

[ N

univerfim etiam Abbates Commendatitios.

4«

lo

)

Privilegia conce[Ja Canonicis ac viris Religiofis nonex-

od

tenduntur etiam ad. Canoni[Jas & Moniales in i, que

fevirtdi

NI

ipfis aptari po[Junt , mifi babeant. generalem communica-

tionem privilegiorum.

Patet ex Regula. 2. Drixr,

dts Dulis

nifi babeant generalem communicationem privilegiorum.

Eam enim ex fpeciali conceffione Romanorum

(

ag

Pontificum habent plereque Moniales, v. g.

Canonicorum Regularium , S. Dominici , S.Fran-

X

cifci , S. Auguftini Eremitarum, Carmelitarum.

Dd p

5. Privilegia Canonicis , aliisque Religiofis profe[[is con-

quentes

ce[fa extenduntur etiam ad INovitios. Ratio fumitur

u mü,

partim ex Regula r. quia videtur incongruum nifi

Tf I

parificentur in privilegiis , qui parificantur in

tht

oneribus, habitu, & focietate communi ; par-

ss (

tim ex praxi Pontificum; fic enim quoad Cano-

47

nicos Regulares de ea parificatione conftat ex

Min, g

Bulla Sixti IV.. ld univerfos 1477. & ex Bulla Ju-

LT

lii IL inter ceteros 1512. partim exintentione Pon-

Tj [/i]

')!l

tificum manifeftata in C. Religiofo 2r. de fent.

Tn m,e

Excom. Et C. mon minus. & C. adverfus & C. r.

ü

n

in 6. de Inmunit. Ecclef. ubi INovitiis conceditur

L

& immunitatis à Ga-

u

extenfio privilegi? Cananis ,

bel-

A

DE LEGIBUS.

253

d

bellis & impofitionibus. . Itaque videtur, non

ii

MI[L

effe dubium, quod in:entio Pontificum fit, ut

j

^.

LA

participent à corpore , cujus funt membra, etiam

minora privilegia , puta quoad facultatem ab-

"

folubilitatis

N

D

& difpenfibilitatis

à peccatis &

& di-

Wi

cenfuris Summo Pontifici refervatis ,

fpenübilitatis quoad' irregularitates & przcep-

Ti

ta Ecclefiz ;

r

item quoad communicationem

Indulgentiarum.

6. Privilegia Canonicis alüs-

mrem

(*

que Religiofis profe[fis conce[Ja extenduntur etiam ad

laicos profe[Jos.

ld patet ex Azgula 1. quia in-

congrua eífet conceflio, nifi intentio Pontificis

fe virtualiter extenderet ad hzc membra com-

munitatis.. Hinc Sixtus IV. & Julius II. in pre-

11 i,

j

fatis Bullis etiam exprimunt Converfos.

QUEZERITUR $.

Quomodo fint interpre-

m&mwt

QR

tanda privilegia Regularium ?

j

-;

RrsPONDEO. Circainterpretationem ejus-

modi privilegiorum pre oculis habendz funt fe-

N

quentes Regulz. r. Privilegia à Summis Pontifici-

l

bus concejäz autbentice 659 autboritative interpretari fo-

tf [olus Pontifex. — Id patet ex generali principio

j

1

NI

de Interpretatione legum; dato $. 8. 9. Com-

p

gregationes Cardinalium non babent poteflatem autben-

nqui

tice €$ fünul autboritative interpretandi privilegia Re-

j u

gularium , nifi prius confulto & probante Summo Pon-

tifice.

Ita defumunt authores ex Bulla Sixti V.

(

l r

inmen[a eterni Dei Kal. Febr. 1588.

"m

Drixz fimul

M]L

auiboritative, id eft, per modum novze legis. Si

enim Congregatio Concilii Tridentini precife

D

declaret mentem Tridentini ac fenfum, eatenus

il

yu

lo

ejus declaratio erit aubentiia , quamvis non fit

fimul

254

TRACTATUS

Omul autboritatioa per modum novzlegis. Imo

,l

fi infpiciantur ipfa verba Bulle prefate , vide-

llï:;ia, h()!

tur, quod in negotiis ordinariis minoris mo-

menti habeat etiam poteftatem ftatuendi aliqua

satem

authoritative inconfulto Poptifice; quiain fine

mm pre

Bulle dicitur : Z«edem Congregationes viros peritos

j

gidtur

|

RY

—

in confultationibus adoocent; ut que jultitie confentanea

maxime erunt , decernantur; graviora vero quecunque

n

p

ad. nos oel fucce[Jores noflros deferantur ,' ut quid expe-

diat , fLatuamus.

Itaque in caufis minus g:avibus

ye a

habent Congregationes poteftatem aliquid de-

z)'prffwmfi,

cernendi, ita ut earum refolutionibus faltem li-

n

ii d

gentur

partes, ad quarum inftantiam vel regu-

lationem fit refolutio. Idoperari videntur verba

af

Sixti V. in prefata Bulla , dum fic fcribit : Eorum

ttm t

Decretorum, que ad fidei dogmata pertinent , interpre-

qnd,

tationem nobis ipfis veferoamus , Cardinalibus vero pra-

j

etationi &j executioni Concilii Tridentini ,

d.

fe&is interpy

fí quando i

n b

is, que de iorum veformatione , difcipli-

UOT

na, ac mo

deratione , & Ecclefiaflicis judiciis , aliisque

fU proà

bujusmodi

flatuta funt , dubietas vel difficultas emerfe-

100 Ddf

vit , interpretandi facultatem , mobis tamen confultis ,

Tireta

impartim

ur.

Habeat item Congregatio autboritatem

OCU

di reformationem Cleri & populi in univerfo

PTOWIO'UETL

(vgu

orbe &jc.

3. Epifcopialiique Prelati Ecclefiaftici

Àl

lm

nonhabentpote

ftatem authentice & authoritati-

Ms

veinterpretandi privi

legia à Summis Ponrificibus

n

lii f

Afl

indulta.Ita declaravitIN N o CEN T1US IIL.C.cum

At

veniffent , de Judiciis ;

CrLEMENSs ÍV. in Bulla:

m

(

L in Bolla:

Ordinis veflri. 1968..URBANUS V

Gioriofa 1378. PAUv

us Ill in Bulla: Licet de-

s X. in Bulla: Superna,

"M*[EQ]

bitum 1549. CLEMEN

qLQ

1670. INNOCENTIUS A 16 üc-fcrib

it: Cum

[uper

!Ull)qu

DE LEGIBUS.

t

ts

255

J !

Juper privilegis Sedis Zdpoflolice caufa vertatur , — mo-

5 tj

lumus de ipfis per alios judicari. . 4. Privilegia pure fa-

AU

vorabilia, hoc eft, ea, qux nec Ecclefiz quoad

e,q

V

H

honeftatem difcipline & religionis , nec juribus

j

aliorum przjudicant, /ate funt interpretanda , quan-

/!Mæ

,f. Uift:.;,w;

tum patitur juridica erborum fignificatio && proprietás.

Patet ex $.8. DeInterpretatione legum. 5. Pri-

Lq'

10 d

vilegia odiofa & "furi communi adoer[antia [ivitte funt

j M li

interpretanda.

Patet ex $. 8. €c.

/lU*gd

6. Privilegia,

que cedunt in notabile prejudiciumtertii , firicte funtin-

M

[^)

terpretanda , & re[firingenda , quantum patitur verbo-

vum proprietas. Patet ex $. 8. cc.

7. Privilegiain

materia ambitiofa vel fcandalofa. fivitte quoque intevpre-

tanda funt , & in iis femper minimum verborum figni-

ficatum accipiendum eff. — Patet ex $. 8. cc.

Ratio

autem eft , quia in his omnibus infpicienda eft

intentio concedentis privilegium , utpote qua

T

n

N

eft anima omnium legum: Cum ergo intentio

concedentis , faltem legalis , fit regulata legi-

bus prudenti? gubernative , non poteft in ejus-

modi materiis intendere vel permittere latam

li

interpretationem, quia alioquin repugnaret bo-

d r

no communi.

u

QUERITUR 9.

Quenam fint obfervanda

n

circa ufüm privilegiorum ?

B& A

REsPONDEO.

Circa ufum privilegiorum

poffe dari fequentes regulas.

I. JNemo per fe lo-

IH

quendo tenetur uti privilegio fingulari, € in fuum ufum

Xxh

principaliter conce[]o.

Patet ex C. fi de'terra.

De

W

Privilegiis, ubi AvrzxANpER III. dicit : Lr-

BERUM EST UNICUIQUE SUO JURIRENUN-

TIARE.

D

2. Privilegio communi tenentur om-

"

3 K

nes uti, qui funt de communitate, in cujus fa-

vorem

TRACTATUS

256

y

il

i

)

vorem privilegium principaliter conceffum eft,

Patet ex C. fi diligenti. de foro compet. ubi Iw-

V ïDBE 1 )

fíqu

NocrEN TI1US lll. ficfcribit. ,, Afferuifti te us-

GONUP

,que ad hzc tempora tenuiffe, quod licitum

afel

at

, fit Clerico, renuntiare faltem in temporalibus

,, caufis juri füo, & fibi laicum Judicem contti-

sonunt t

pescuüion

, tuere ; prefertim ubi adverfarii voluntas ac-

, Cedit, ac temere füper hoc juramentum inter-

demus,.

Kl

» pofitum refpondifti; immemor conítitutionis,

, qua cavetur, pa&o privatorum juri publico

,qui l

, minime derogari. Cum ergo jus hoc in Mile-

,erit

It p

, vitano & Carthaginenfi Conciliis fit fpeciali-

. decot

, ter promulgatum ; ne Clerici Clericos relicto

,fuo Pontifice ad judicia publica pertrahant ;

lars

,alioquin caufam perdant , & à communione

19n:

ii p

, habeantur extranei, & tam Epifcopi quam

, Diaconi feu quilibet Clerici in criminali feu

ial

st

, civili negotio , fi dereli&o Ecclefiaftico judi-

, cio publicis judiciis fe purgare voluerint, etiam

A db

t de di

, fi pro eis fit lata fententia, locum faum amit-

,tant, & hoc in criminali aCtioné; in civili ve-

um at

Wtj

»IO perdant, quod evicerint, fi locum fuum

,,maluerint obtinere ; manifefte patet , quod

tj

,10n folum inviti, fed etiam voluntarii pa-

'iïijegii.

5, cifci non poffunt, ut feculariajudicia fubeant ;

" t r

d

,,cum non fit beneficium hoc perfonale, cui

, renuntiari valeat , fed potius toti collegio Ec-

Q

», Clefiaftico fit publice indultum , cui privato-

tT

,,Tum paéto derogari non poteft.

Nec jura-

ln

, mentum licite fervari potuit , quod contra Ca-

Ilee

,nonica Statuta illicitis. pactionibus informa-

Ti

?5

Similia habentur, C. contingit. de fent.

spPuk.

LTI

excommun., ubi Clerici prohibentur renuntiare

IT

privi-

ldyy

DE LEGIBUS.

297

n (;

privilegio Canonis.

IxNocEN Trvs IIL 1. c.

"t ij

! ïifüifl;(e'i

fic habet : ,, Contingit interdum, quod Cleri-

»Ci, fi quem offendant, & fatisfacere velint

» qui l«

h [Em;n;t

, offenfo, fecundum morern patrie, quem in-

», ter fe laici obfervant, corpora füa fponte fup-

]udiCemcyi

1 volup

» ponunt triginta, feu pluribus aut paucioribus

, percuffionibus fuftium.

AORU

Nos autem refpon-

»demus, quod hujusmodi manuum injectio ,

ondtt

I r

» etfi non violenta, tamen injuriofa videtur ;

,cum ille Canon non tam in favorem Clerici

jutorial

, ordinati , quam in favorem Ordinis Clericalis

ïlilsïü!'lï;m

, fuerit promulgatus ; ideo mandamus , ut id

A0 f

, de catero prohibeas attentari.

Sequis autem

!

l

i

iU

J

AUNQY

i

» Clericus poít prohibitionem hujusmodi fpon-

», te fe fübjecerit, excommunizetur. ** 3. Pri-

TOE

il d

vilegiatus poteft uti [uo privilegio adver[us alium pari-

ter privilegiatum , fi fit in pofJe|]vione , aut agat de dam-

« vitando.

,ü&üai:ïiïu i

Fallit tamen hzc regula in nonnul-

i

f

lis cafibus, v. g. ubi uterque privilegiatus cer-

:cuilþu

upi

tat de damno vitando , vel ubi unius privile-

i j m':gi

gium eft tantum generale, alterius fpeciale. . 4.

J

1

Privilegiati à Papa po[Junt uti fuis privilegiis contra

J

W

quoscunque Papa inferiores.

Patet ex definitione

ty

J

W

privilegii.

5. Privilegiati po[Junt. ubique in quovis

loco fuis prioilegüs uti, mifi [pecialiter fint vefiri&ta.

n

n

lM

Patet ex natura privilegii.

)0

Qu

QUJERITUR IO.

Qusz regule haberi pof-

B)

u

fint circa revocationem privilegiorum?

du

REsPoNDEO. Obfervari merentur fequen-

tes Regule, r. /4d derogandum privilezio in Corpore

quie

n

iuris communis contento fujficit claufula derogataria pe-

neralis ; ad derogandum «oero privilegio particulari , ex-

ira

us commune contento ,.f baberi facile po[fit ejus

;euwïff*;

R

motitia

D. zhmort. Tratt. de Legibus.

TRACTATUS

258

"

notitia, requiritur smentio fpecialis , aut [peciali equi-

valens. lta colligitur ex C. Jicet. De Conftitutioni-

& 0

dnm 1

bu;, ubi Bonifacius VIII. fic habet : Licet Ro-

manus Pontifex, quijura omnia in [crinio petoris [ui

at il

n Ecdd

cenfetur babere , con[litutionem condendo pofleriorem ,

priorem , quamvis de ipfa mentionem non faciat , vevo-

a m

j m

care nofcatur , Quia tamen. locorum [pecialium eft , per-

fonarum fingularium confuetudines &j [Latuta , cum fint

j o

s nf

fatti & in fatto confiflant , pote[t probabiliter ignorare,

ipfis, dum tamen fint rationabilia, per con[titutionem à

ifuini

piter d

fé nooiter. editam , mifi expre[Je caveatur inipfa, non

Ita Pontifex : Cum

intelligitur in aliquo derogare.

Typeodi

non teter

ergo privilegia , quzfunt in ufuü, in con-

dobadt

fuetudinem tranfeant ,

idem de privilegio ,

quod de confuetudine, dicendum eft.

2. d

(v

yim R

derogandum privilegiüis per Concilia generalia indul-

tis requiritur fpecialis & expre[Ja eorum wentio , aut

ln

Bu

fültem — fpeciali: equivalens.

Ita colligitur ex C.

ex parte tua.

De capellis Monacborum , ubi Ho-

Ylo)

Zbbas €&9 Conven-

Mita rv

NoRIUs lIlII 53c fcribit :

tus IN. IN. a[ferunt ,. fibi per Litteras Z4poflolicas e[Je

Wi

conceffJum , ut in fingulis ipforum prioratibus finguli

us

monachbi commorentur.

Cum autem id obviet Lateranen-

xMomano

fi Concilio , de quo nulla eft mentio in litteris pradittis ,

vtf

re[pondemus , quod mon credimus , bujusmodi Litteras

düique

ab Apoflolica Sede emana[Je. — Quod fi per occupationem

ylttimy

forfitan eimanaverint , nolumus per boc derogari concilto

diie

3. Privilegia remuneratoria revocari non

fapraditto.

v

po[Junt àprincipe , mift ex caufa gravi & publica. Ad

Y (0n

lioc autem ut privilegium fit fIri&eloquendo remu-

p

neratorium , non fufficit , ut in privilegio ex-

yfitte

primantur merita in genere , fed neceffe eft, ut

v n

exprimantur in fpecie.

Ita quidem authores

j relig'mü |

com-

DE LEGIIBUS.

259

MT

b 2

complures fentiunt , textibus Juris Civilis per-

moti.

Crediderim tamen ; Principem Eccle-

m li

:'Vl'm'G W

fiafticum. in revocatione non teneri ad expri-

mendam illam caufam gravem & publicam , cum

d

i

jura Ecclefiaftica in fieri & confervari depen.

A

"

deant multo perfe&ius à Vicario Chrifti quam

?a'lu!

jura temporalia à Principe terreno.

4. Privile-

,

u

gia comventionalia vevocari non po[Junt à principe aut

tilir n

ejus Succe[[Jore ,. nifi ex caufa publicam utilitatem ac ne-

Vif

Ita quidem fentiunt commu-

ce[fitatem vefpiciente.

iriiji

niter authores; fed fine textu Juris Canonici,

Dtir: (

Repeto etiam hocloco; Papam in revocatione

li, ii

non teneri ad exprimendam caufam revocatio-

à

p

nis ob rationem fuüperius datam.

d d

QUJRITUR II.

u d

Qualia privilegia Regu-

larium fuerint revocata à Conciliis vel fummis

h, t

Pontificibus ?

i d

RESPONDEO r.

In Concilio Lateranen-

m,jbïä

fiLEo X. 1516. 19. Dec. per Bullam : Dum

(n

intra revocavit plura Regularium privilegia his

verbis : ,, Si aliqua di&tis Fratribus Mendican-

" ,'i&ji

»» tibus in eorundem Epifcoporum lefionem per

» Romanos Pontifices Predeceffores noftros

,:wæLm'f

hi

», conceffa fuerint , conceffiones hujusmodi in

, fubfequentibus duximus moderandas.

Igitur

j L

» ftatuimus , quod Epifcogi parochiales Eccle-

j

4

»f.

»fias ad eosdem fratres fpectantes quoad ea,

fini t

», que ad parochianorum curam & facramento-

,rum converfationem , adminiftrationemque

Md

g"

» pertinent, finetamen Vifitatorum infolito gra-

j

, vamine vel impenfa vifitare, & illarum cu-

y p

Pf

d d

.Jram gerentes & circa illam delinquentes, fi

qmde

iL

» religiofi fuerint, juxta ipfius Ordinis regularia

2

; l-

TRACTATUS

260

LTj $

, inftituta

intra fepta , feculares vero presby-

dari

& fratres hujusmodi beneficia (fzcu-

tert]

,» tetOS. ,

,laria) obtinentes , libere

tanquam fuz juris-

qentie

, di&tioni fubjeétos punire : acipfi fratresà Pre-

hn N

, lais ad procefliones folemnes pro tempore fa-

,uicism

,, ciendas requifiti , dummodo eorum loca fub-

S,Omniai

, urbana à civitatibus ultra unum milliare (Ita*

beant,

,Uv

,licum) non fint remota , accedere de

nj

P)

, Forenfium confeffiones audire valeant; l

aicos

bu

gt

ab

»

,tamen & Clericos feculares à fententiis

"

f

f

»; homine latis nullatenus abfolvere pofint. Eu-

ii

p

,chariftie vero & extremce unctionis , aliaque

, p

, Ecclefiaftica facramenta ilis , quorum etiam

ln

au-

,infirmorum ac decedentium confeffiones

hia

, dierint, dicentibus, proprium facerdote

m il-

i. W

nift

,1a fibi dare denegaffe, dare nequeant,

Ms

vicinorum

, denegatio fine legitima caufa facta

Eorundem

ia

, teftimo

nio probata doceretur.

quey

tibus facramen-

, vero fratrum obfequio infiften

tntyf

,ta hujusmodi nullatenus mini

ftrare valeant,

hn

, nifi illorum durante obfequio. Parochias cum

fariüm

,, cruce ad levanda funera eorum, qui apud Ec-

Tttenti

, clefias domorum eorundem elegerint fequltu-

t

,,ràm, intrare non poffint, nifi prius premo-

fDj

,,nito & requifito ac non recufante parochiano

Dur

,»presbytero; &tunc fine ejusac Ordinarii pre-

fuper hoc antiqua con-

&

,judicio , nifi eisdem

ii

5» füetudo fuffragatur.

Absque curatorum con-

'ta

» feufu fponfum & fponfam benedicere neque-

D

»iant.

lllos, quorum confeffiones audierint,

i

"

A:M j

,, ad folvendum decimas monere, ipfifque illas

lii |

,folvere recufantibus abfolutionem dene

gare

Fra-

F

,id etiam publice pradicare teneantur.

5 UT 68

DE LEGIBUS.

261

i

tres & Sorores tertii Ordinis die Pafchatis

L

^

j

n

i

v)

IN

"

Bb

, Euchariftiam , nec non extremam unctionem,

Tf 1.[&:;-;

,Ceteraque Ecclefiaftica Sacramenta , peni-

[

, tentiz& Sacramento duntaxat excepto, à pro-

Ol

,,prio Sacerdote recipere, & ad onera, queg

Ttm l

, laicisincumbunt,perferenda teneantur. &c.&c.

Qu

,; Omnia fupradiéta ad reliquos religiofos Ordi-

tre d

,, num quorumcunque extendi & per eos ferva-

,ri debere mandamus; non obftantibus qui-

lt

|

letenti

, buscunque Conftitutionibus Apoftolicis, &

»» ftatutis & confuetudinibus diéctorum ordinum;

;;qïünp.

J

,privilegiis quoque , etiamfi ad illorum dero-

n

l

VUd

», gationem fpecifica mentio habenda effet. &c.

Bd

REsPONDEO 2.

Non omnia privilegia

:ezio:nem'ü-

Regularium fueruntrevocata à Concilio Triden-

tino.

Id patet ex verbis ipfius Concilii, dum

yat, d

Seff. 25, c. 20. fic habet : In ccteris omnibus

:mï.c'mmv::

prefatorum Ordinum Privilegia & facultates,

M.

quz ipforum perfonas , loca, & jura concer-

nunt; firma fint & illefa.

r od

RESPONDEO 9.

Omnia privilegia Re-

Paydin

1 E'"Z.'

D

]

[

gularium , que adverfantur Decretis Concilii

"[ ridentini in Seffione 25. editis, fuerunt revo-

ml

cata à Concilio Tridentino, etiamfi illorum non

g

fiat mentio aut revocatio fpecifica.

yt woc'yiï

Nam illa privi-

Drxrz, in Seffone 25. editis.

tOnütut

legia Regularium , qu& decretis à Concilio in

y ig'

aliqua priorum viginti quatuor Seffionum editis

hod

repugnant, juxta communem fententiam autho-

lii

rum non cenfentur effe revocata, nifi illorum

of

(

fpecifica, vel fpecifice wquivalens mentio fa-

t if

&a fit.

Hujus exceptionis rationem authores

g

I. & C. cum ordinem 6.

petunt ex C. ficut Romana.

gt

R 3

de

262

TRACTATUS

fsp0:

de Refcriptis, & C. veniens de Prefcript. & C.

äeiïe of

licet. 1. De Conftitut. in 6. ubi Summi Pontifi-

ces proteftantur, fe nolle locorum fpecialium

gt p

ionceb

& perfonarum particularium confuetudines &

ftatuta abrogare , nifi expreffa fiat mentio. Fa-

ii

jniudint

teortamen; hanc exceptionem non niti ratio-

ne convincente.

Nam licet Summi Pontifices

ii gl

fjf

extra concilia generalia nolint derogare particu-

laribus con(uetudinibus aut privilegiis non con-

ATU

tentis in Corpore uris, re&ifimeillud fit , quia

vio, ii

Summi Pontifices non poffunt in fcrinio pettoris

j ia

fii notas babere omnes confüetudines particu-

t

lares ac privilegia , earumque ponderare ratio-

af

nes aut circumftantias, prout Bonifacius VIII.

lr, Oi

in prefato C.Jlicet, 1. de Conftitut. afferit ; at

in, i

vero hec'ratio in Concilio Generali Tridentino

yind

non habet locum.

Cum enim illi Concilio in-

yris y

terfuerint Generales & Theologi fere omnium

w N

ordinum Regularium , cur non aperuerunt os,

p

fi aliquando Decreta in Congregationibus ad

i, d)

Seffiones previis difcuffa viderentur labefa&are

intr,

eorum privilegia? An quia forte non videbatur

i di

E

tempus infumendum in difcutiendis exceptioni-

bus? Sitita; de quo & ipfe nolim litigare cum

"t f

difpendio temporis. REsPONSIO DATA PRO-

i, g

BATUR ex verbis concilii, dum Seff. 25. C. 22.

LT

fic habet: Hecomnia €9 fingula in fuperioribus de-

EITY

crétis (in quibus ex inftituto agebatur de Refor-

Ttryds o

matione Regularium Seíf. 25.) contenta obferoari

tht

l

S. Synodus pracipit in omnibus domibus quorumcunque

Met; |

Regularium.

INon ob[lantibus quibuscunque privilegüs

MT

ub quibuscunque formulis verborum conceptis , nec non

ïms [

conflitutienibus 9^ vegulis etiam juratis C9'c.

nf

RE-

DE LEGIBUS.

263

H

RresPoNDEO 4. AGregorio XV. revo-

u

!

b

cata effe omnia vive vocis oracula, ac confe-

"a

Mi

quenter privilegia ejusmodi viv& vocis oracu-

lis conceffa.

In Bulla : Romanus Pontifex, edita

n

2. Julii 1622. fic habet: .De J4pofiolice pote[iatis

10 Qj

plenitudine omnia & fingula indulta , facultates , — pri-

ii g

vilegia gratias & conce[Jones quafcunque Jpirituales &

Qptt

Ecclefiaflicas tam ad forum interius ,| quam ad exterius

ii

fpr&tantes , ac tam ad [upplicationem partium , quam

&iiliud ft

motu , fcientia , & pote[latis plenitudine fimilibus à Se-

rii

de Zlpoflolica, que tumen vioe vocis oraculo batenus

Y

p

Til

quandocunque &5 qualitercunque ex quavis etiam de ne-

J iE n

ce[fitate exprimenda caufa , quibusvis collegils , Capitu-

D

J

1

/

1 ]

lis , Ordinibus , tam mendicantium quam non mendican-

Adri t

tium , Societatibus , etiam Societati Sefu , ac Congre-

|Triemtn

gationibus quibuslibet. €9'c.

Quomodolibet exemptis aut

N

quovis privilegio munitis , nor. tamen ad. Supplicatio-

( n

nem Regum conce[Jas , in üis videlicet , que mon funt

i

Jortita effe&um , tenore pre[entium vevocamus , ca[Ja-

vüny:

mus , Lollimus, abrogamus , & annullamus ; firmis

m

tamen , & in fuo robore permanentibus omnibus indul-

poo n

tis & alüs conce[fionibus pradittis voioe vocis oraculo

jj

S. R. E. Cardinalibus ad ipforum *vel aliorum quorum-

j v

cunque favorem propria S. R. E.. Cardinalium manu

jnua

firmatis, & de quibus iidem S. R. E. Cardinales tefli-

Ita Gregorius XV.

asl

monium in [oviptis prebuerunt.

Sed UnsaNvs VIIL. revocavit etiam illa vi-

u

v2 vocis oracula , qua Cardinalium manu fir-

n c's'! |

mata funt.

In Bulla : Zlias , edita 2o. Dec. 1631.

) a

mihjs q'f»,

fic habet : Cum experientia compertum fit , conce[fiones

um

ac gratias ioe vocis oraculo, etiam S. R. E.. Cardina-

libus obtentas & ipforum manu firmatas [epe ab bis,

T

in quorum favorem emanarunt , minus Canonica inter-

T fl

R 4

preta-

264.

TRACTATUS

pretatione extendi , perperam in. Difcipline Ecclefiaftice

jïl;iP"jb"a

4

k a

detrimentum executioni demandari , idcirco de Apoftoli-

€c peteflatis plenitudine , omnia & fingula privilegia ,

Tl D

facultates ,. licentias & gratias quafcunque per Summnos

p

Pontifices Predece[Jores nofiros ac per nos vive vocis

:Vita'.ï j li

oraculo &$ S. R. E. Cardinalium quorumcunque manu

qtut; f

firmata, etiam ad inflantiam Imperatorum , Regum &2

onis , d

Principum quorumcunque quacunque ex caufa quibuscun-

timpt

que, €gc.conce[Ja , revocamus , ca[Jamus , &gc.

]ta

galara d

hi duo Pontifices, a&i veroSpiritu Hierarchico.

meliit

Qui amant Chriftum , Ecclefiam, & ejus deco-

len D

rem , agantur eodem fpiritu , nec conantur re-

fis O

ducere illa oracula bene extincta ad precaven-

moroma

dum chaos, quod ex illorum multiplicatione

f Congra

nafcitur.

m d

[

QUJERITUR I2.

Quomodo exfpirent pti-

drdgat

vilegia ?

g D

RrsPoNDEo. Privilegia exfpirantfequen-

wj

tibus modis.

CL

1. Ex[pirant lapfa temporis , pro quo conce[Ja funt.

Quj sf d

Sic Induigentie conceffz ad feptennium ceffant

UT

elapfo feptennio.

Ut 4l

2. Privilegium «vel gratia abfolute conce[Ja per. fe

UT

!

unico at« non finitur , — fed extendit fe ad plures attus.

wn, d

Sic difpenfatus ad beneficium poteft illo dimif

t j

fo vel amiffo accipere fecundum vel tertium, fi

i, de o

fuerit priori confimile.

Etligatus voto caftita-

t mr

