» tibi notabile damnum inferri, peccas mortali-

j fn(h

5 ter.

Dico 3. te laborantem die fefto aliquo-

Y J

», Ues, etfi fingulis vicibus parvum tempus con

yQur

», fumas, peccas mortaliter, quando pervenis ad

yu

», quantitatem notabilem.

Dico 4. non peccatu-

y R'gfll

», rum mortaliter, qui eodem die jejunii in caufa

onl

», eft, ut plures modicum quid accipiant, & in

'a?igl]

», die fefto per breve fpatium fimiliter laborent.

yli

», Dico 5. in materia Jufhtxæ ex parve materig

l]

,, multi-

(

DE LEGIBUS.

341

[]

l

T

, multiplicatione femper magnam confürgere.

ilb

, Refol. $3. Si quis per plures diesomittat votum

l,

» levis materie, v. g. recitare orationem Domi-

L

, nicam, vel dare parvam eleemofynam, dum

l

i i

» notabilem omifforum quantitatem attingit, erit

» mortale,

Refol. 54. An beneficiarius, qui par-

Aj lt

t

» tes leves in fingulis horis omittit, que fimul

» fumpte gravem quantitatem conftituunt, te-

j lj

UR

d

» neatur adaliquam reftitutionem? Affirmative

,refpondet Fauftus ; negativam tenet Palao,

l

Mi

]

», quia obligatio reftituendi eft fingulis Horis an-

Jti fAm

!

», nexa.

Puto utramque fententiam effe proba-

Uir

lt

Re-

n i,

» bilem, fed ego magis negative adhzreo.

J

» f0l. 55. An eodem die violare plura vota de ma-

(

R

» terialevi fitpeccatum mortale? AffirmatSan-

dU vt

», Chez, five materiz fint ejusdem rationis five

r)?parftc:

l

» diverfz ; quiaobligatio voti eftunius rationis;

Drbor

» nempe religionis.

Sed contrariam fententiam

D

» etiam probabilem efTe puto.

Refol. 56. An, fi

',guæad

E;

5 à facerdote gutta aque vino non admifceatur,

ts d

», ex parvitate materiz excufeturàmortali ? Ab-

2 J;ïql

»; folute cum Lugone tenenda eft negativa, quia

us

» materia magna eft in ordine ad fignificationem.

Eu

»» Refol. 58. An in prohibitione celebrandi poft

wi

od

», meridiem detur parvitas materie ? -Aliqui di-

j

Ü

» cunt, poffe tertia parte horz poft meridiem in-

r

il

» choari Miffam. Alii extendunt ad femihoram,

» alii ad tres quadrantes, alii ad horam non in-

hr

n

»tegram. Azor tertiam partem hore ante lu-

» cem cenfet fufficeread mortale; Henriquez &

g

J

. Fagundez cenfent, fufficere dimidiam horam

, ad mortale celebrando ante lucem.

Il

r'

Refol. 29.

, Àn in dimiflione habitus religiofi detur parvi-

P&(W

p

N

$, tas

TRACTATUS

342

,,tas materiz ? Sanchez putat, breve tempus ef-

Me&wl

,, fe fpatium unius horz, & non incurri excom-

fone

,4municationem, etiamfi habitus dimittatur ex

fa

, caufa turpi. Licet Suarez & Bannez & alii do-

, cuerint oppofitum, nempe fi dimittatur habi-

m'mef

[

,,tus caufa eundi ad lupanar. Sedprimaopinio

[

g

?5

eft (atis probabilis in omnibus przedictis cafibus.

gt

, Refol. 62. An in precepto celebrandi in vefti-

n sl

, bus facris detur parvitas materie ? Negative

»mü qi

,refpondetFiliutius; fed ego probabiliter puto,

y

«t

,,rationeparvitatis materie non peccare morta-

J

lu

du

, liter facerdotem celebrantem cum cingulo non

i

j

?*

benedié&to, vel aliquo alio vice cinguli.

Re-

d

J M

, fol. 63. An in precepto aliquid in Miffa non

n

, addendi vel omittendi detur parvitas materiz?

h

, Affirmative refpondeo cum Hurtado, qui ait:

E

,non eít mortale, quando parva aliqua oratio

at

, additur ex devotione, & non recitatur alta

m

Ego excufavi à mortali facerdotem,

$5 V OC:

hr

, qui omifit recitare Graduale poft Epiftolam.

u

»» Refol. 64. An in pracepto non addendi vel di-

, ho

,minuendi aliquid ex officio Canonico detur

gt

,parvitasmaterie? Aflirmativerefpondeo. Ad-

,üspr

;, dit tamen Suarez, peccatum effe mortale, vel

,& C

,, minimum addere vel diminuere animo, ut per-

sjnodi

», petuo fic duraret.

Refol. 65. Anin percuffio-

yitti,

,, ne Clerici detur parvitas materiz ad excufan-

yt vt

,dam excommunicationem , licet fa&ta fuerit

y t

, animo mortaliter peccaminofo ? Refpondeo

ho

, affirmative cum Portelo, qui addit; hoc idem

tj

, dicendum effe in quovis alio opere, cui anne-

, xa eft excommunicatio, fi opus externum fuit

t d

$$ t/antum veniale.

Refol. 66. An in precepto

ts t

, COI-

DELEGIBUS.

a Is

343

IN

$5 corre&iohis fraternge detur parvitas materiz?

IT

b

,; Refpondeo, regulariter per accidens correGtio-

Il

h

,em fraternam omittere, non eft peccatum

,,mortale, fi proximus tantum peccaviffet ve-

ïpnm

», nialiter.

Dixr, regulariter, propter Sotum,

I

» qui ib 4. docet, Prelatos Religionum peccare

N]

, mortaliter, quando negligunt corrigere pecca-

lll

] Nh

,ta venialia in fuis Religionibus committi foli-

,»ta, fi ex correctionis omiffione difciplina im-

"n

T

» Ininuatur.

Refol. 67. An peccatum invidiz ra-

Jl

, tione parvitatis materie fit tantum veniale.

, Refpondeo affirmative, fi doleret de re levi,

l

J

ii

,in qua non poffet proximum zquare. Refül.

,568. An in judicio temerario detur parvitas ma-

t

terie? Refpondeo affirmative, ut quando quis

d

, de altero temere judicat in re levis momenti.

L;awax:ïo

, Ita docet Leffius, qui etiam docet, non effe

1

» peccatum mortale, temere judicare, alterum

, effe fpurium, vel filium Judzi. Refol.69. An

,,in detractione detur parvitas materie ? Re-

»» fpondeo, ratione levitatis materiz poteft effe

VN

, peccatum veniale.

Hinc narrare defe&us ve-

, niales proximorum non erit, nifi veniale, nifi

fti Y

, forte conditio perfonz talis effet, ut in ea hu-

,,jusmodi defe&us cenfeantur non levis mo-

gt

,]menti, ut fi v. g. fecundum aliquos diceret

n exz;i )

, de viro gravi & religiofo, effe mendacem, &

E

l |

, lepius mentiri.

k

T

Hucusque Cafus relati à DrANA, in quibus

r,t'

hujusmodi authores ob parvitatem materiz fo-

&

lum agnofcunt peccatum veniale relate ad le-

t

gem dire&am particularem.

Verum in traCta-

tione omnium harum materiarum per decurfum

J prï'f

hujus

344

TRACTATUS DE LEGI[EUS.

hujus Theologie Moralis patebit, in quibus ca.

fibus horum exemplorum etiam per transgreffio-

nes materiales legum, vel per obligationem fo-

]um venialem caufetur grave damnum vel faltem

probabile periculum gravis damni inferendi di-

vinz glorie, honeftati Ecclefiz, vel Reipublicz,

Pro claufula proin hujus Tra&atus de Legi-

bus adjungam principium magnum Theologiz

Moralis huc apprime congruens.

Reperi illud

in Epiftola D. Barnabze Apoftoli, qui n. 21r. fu-

am Épiftolam his verbis concludit : Zflote vobis

legislatores boni ( vouoüsrais ) tnanete "voobis confi-

liarii fideles ; efficiamini do&ti à Deo, exquirentes , quid

à vobis requirat Dominus. Dum S. Barnabas hoc

loco vult, ut quilibet fit fibi bonus legislator,

atque ut voluntatem Dei ipfemet exquirat, haud

dubie in omni controverfia legum & morum ad

bonum commune Dei, Ecclefie, vel Reipu-

:.

blice refpiciendum effe docet, ut, fi fuerit par-

ticularis lex dubia, & periculum prajudicii im-

mineat divinz glorie, Ecclefiz , vel Rei-

publice, imperet lex cha-

ritatis.

T W UNCUT a&

7UQ J

E

CT

Af

E3

A

(

N

u

Ltl j

b i

WWM

bbg Al n

Ut

mmn

JMM,

ts de ;

ämüm

ly 9j I

OIIQMDQ[[

Ait: D gj

Tn/t tj t

LU

N Ti

VU J

d i ul

vlf

[e vl Ti

ULL

v

hr v

10

M

—

E

*

-

«

j

E

L

a.

Em

*

i

-

m

'

CO

z

4

L

$

d o

EU

2X

ass

a

u.

a,

5

zl

á

T*

u

—

a

A

s

d

a p

—

t

CUP qe

t

UI ts t pOU vt iNEG

M iO

—— —

-a lu w an vv p

I

-

ts Ü

NG lo

!,...;t?b.?

o hm :

M E

v M

A

R ia

l

b

"

$

»

X

P.

b

z

»

3-

*»

A at

AA

AA

RUR

l*s

bt

Ts

t

n

S w.» "u

N

"i

ER

UX

t

m

m

n

FA

t

A

hi

hl

aE

N

A

X

^

z

P*

x

AE

P

6

P.

a

ssf

Jxo....k

s

v

*

b

C

j

AT

»

25

A

.

&

EM

L

u

ab

v

Ws

í

b

w

r

DN

OE

$

1

T

:

d

$s

s

m

dos

x

Ed

X R

NES

D

6

J

k.&/.

"

;

R

j n

2

*v

Mv *

t

*

$

E d

OR

x

V:

i.

x

(

E

As

t

3é

xw«w-

x

ls

M

r

r

A

:

3

,..M

E?

Vs

s

*

a

i

À

X

4

.V

PTR

s

i

d-

M

m

Ts

3

-

a

i

n

dickt

2

EM

24X

i

"a

T

4

X

:

-

E.

À

*

*

ho

E

b

*

M s

u

-

^

?

"s

P

&

Eää

EL

9

um

[——

U

p

EA

ïCRhä ä

D»l TU

R. D. EUSEBII AMORT,

E

pI

e

Q

o

Canon. Regul. Lateran. Polling Eminentiffimi Cardinalis LE RCJALRI, 9S—

Seremihm ac Keverendiffimi DD. JOSEPHTZI,

1

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

d JS W

Il*

x L. Frincipis Darmftadiani, Landgravii jl

a

4v, &c. &c.

ifcopi Augu&dn—

EE

15

"'T'heologi,

z

Balance

[*

u

O

o

*an&m

THEOLOGIA-

.

Tif

ECLECTICA,

13

Focus

"o

mpf 0 C

ä

HVO

; MORALIS r SCHOLASTI

Owlmn

N

d XUHH

12

Sub dufpiciis

o

SS. D. N. Benedic

XIV.

11

ex

ad mentem

10

C Df

10

SS.Patrum & Theologorum infignit

9

-

p

efertim veterum confcripta.

WI(IIW l)HIHIIIl,llHHIIWI

e

Tomulus XX

8

106

DiE ELEGI

U

7

ERN

t

M

EY

"

M

,

6

v

Vgï

Z

//K

N

)

5

Y

Meir

Zs

n

4

Cum Zpprobationibus

3

/'Wu f / mdel üf IF. zïceburgz,

Sumpti

o

WHHHH IllllHHlllHIWIHIIIHWHHIII'IHHHHW

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

TT H H |

Em

l

st

L—

punnem

TT

pusemm

I

IH.II

l»lIVVVIHwIHHHV'HuHHH'HHHH

——þ-l

IHH'i

15

1

EHHHWHHH

4

Co

ia

9

!l

—