que locorum degunt , fex menfibus excurfis ; 'vel cum

grimum venalium bujusmodi Breviarium voluminum fa-

i E.Ulh'.vï l

cultatem babuerint , ad precandum juxtaillius vitumina-

neant obligati, Idem prorfüs repetit S. Prus in

refentibus in Curia

M

Bulla: Quo primum , ubi p

prafcribit unum menfem , in Italia tres, ultra

montes fex menfes pro ufü novi Miflalis Ro-

n

mani, aut cum primum illis Mi[Jale boc vvenale propo-

ftum fuerit.

Idem repetit S. Pontifex in Bulla:

Superni, ubi prfcribit novum Officium B. Vir-

ginis reformatum.

XIX,

»

4

)

TRACTATUS

136

,

ip

XIX. GaEGoRrivus XIII. in Bulla Cene:

u

Confuecerunt. & 28.addit: Univerfis Epifcopis , &

locorum Ordinariis , Prelatis , &9^ ReGoribus ubilibet

m*

a a

con[Litutis virtute [ante obedientie mandamus , ut. pre-

Jantes litteras, poflquam eas receperint ,. [eu earum ba-

MMW

ii

buerint notitiam , femel in anno in. Ecclefüs fuis , dum

in eis major populi multitudo ad dioina convenerit , fo-

YN

lemniter publicent.

"m

00

XX. Idem in Dulla: Santia, ubi jubet cele-

üp

brari feftum S. Annz, dicit : Mandamus omnibus

! Un

Epifcopis, & Prelatis per univerfum orbem ,. ut fa-

u

n

ciant preentes litteras in. fuis Exclefüs. folenniter publi-

UL

iil

cari &9' obfervari.

Eodem modo loquitur Sixtus

UI

IV.in Bulla : Jntemerate , ubi inftituit feftum

mirin,

"

Vifitationis B. V. fub duplici.

lol

s lol

Lt

XXL SrxTus V. in Bulla : Cum de omnibus,

ubi przfcribit omnibus Regularibus formam re-

RAT

cipiendi Novitios , $. o. addit : Quocirca Cardi-

ss T

nalibus dictorum .Ordinum Protetoribus ,. ac locorum

vieps s

Ordinarüs wandamus , ut Cardinales in fue protettio-

nignam )

nis, Ordinarii vero in fuarum Diecefum regularibus

m

locis curent prefentes litteras publicari.

1; p

,

/

XXIL IpzM inBula: Sanüum, editacon-

A

ii

f

lj

.J

H

;-

"

tra Simoniacos male promotos $. 10. addit : Ut

'il.

L

:

prefentes litere omnibus innotefcant , mandamus illas

ny

W

(in Urbe) pablicari , & poft quindecim dies omnes qni

in Urbe funt, qui vero extra eam &2 citra montes , in-

(W* ! (&:T i*.ï'.ï

m

ïlþr

TOAj

ira quatuor menfes , qui demum ultra montes eruni in-

ttit n

tra oto menfes à die publicationis bujusmodi computan-

tf v

dos perinde ar&kare ,. ac fi eorum cuique per[onaliter in-

12 r

timate fui[[ent.

TATU Vs

XXII. CrEwENs VIIL in Bulla: Zllius,

A

?

.

edita contra Duellantes $. 19.. Volumus , quodpra-

nmxt

Al W

fentes

DE LEGIBUS.

137

lt

Jantes (in Urbe) publicentur , quodque eadem publica-

tione, qui in urbe [unt , pofl triduum , qui vero extra

eam g citra montes ,. po[t duos menfes ,. ultra montes

D

!!n

'kug;)

vero pofl quatuor wwen[es , ommes . quos concernunt ,

LN

»

perinde arttent g ajficiant , ac f eovum cuilibet perfona-

M o

liter intimate fui[Jent.

XXIV. Ipnew inBulla: Sufcepti , editacontra

Uhl JJ

exemptos extra clauftra notorie delinquentes S.

|

lii

VW

6. Ut prafentes omnibus innotefcant , mandamus ,. il-

las (in Urbe) publicari, volumu[que poft quindecim

1 LT

dieseos , qui in Urbe fünt , qui vero extra eam €$ citra

mon'es , inter quatuor , qui demum ultra montes erunt , in-

!j

tra oCto men/es à die publicatienis bujusmodi computandos

perinde ar&are , ac ft eorum unicuique per [onaliter inti-

(s

AN

mate fuifJent.

W

n

XXV. IpEM in- Bulla :

Dominici ,

contra

Q

u

negantes Trinitatem , aut divinitatem Chrifti,

vel ejus Conceptionem de Spiritu fan&to , aut

virginitatem D. V

$. s. Ut bujusmodi. Conflitu-

"u

4

tionis ignorantia de catero allegari aut pretendi nunquam

polfit 5 atque ut prefentes omnibus innotefcant , volumus,

n

D

illas (in Urbe) publicari fattaque publicatione ommes ,

I«

i

qui in Urbe, pofl menfem , qui vero extra eam & ci-

M

Ü

DA

tra montes , pof? quatuor. menfes ,. & qui ultra montes

fuerint , pofl decem menfes , av&are , ac fi eorum cui-

VUU

libet perfonaliter intimate fuifJent. — .Et nibilominus , ut

TL

u

prefentes Littere eo. notiores fiant , & omnibus magis

n

"

innotefcant , mecnon pro potiori cautela volumus , ut lo-

corum Ordinarii publicationem prafentium fieri curent ,

ac propterea univer[is locorum Ordinariis in virtute fan-

i B* il

Ge obedientie mandamus , ut bas Litteras pofiquam ea-

rumexemplar receperint , [eu earum notitiam babuerint,

3

[

p

TRACTATUS

153

L

ao ri

in Ecclefüis faarum Diæcefum , Jolenniter publicari fa-

ciant.

8 o

XXVI. Ipzw in Bulla: Quecunque, defor-

,ai

ma obfervanda in ere&ione Confraternitatum ,

$.15. Fat&um publicatione (in Urbe) volumus omnes

;ætevïh l] j

m

confraternitates fecularium , qu& in. Urbe ,. poft men-

n

Jem , que in Europa, po[i decem menfes , que extra

ie'ngw

Et

Qrdit

Europam fuerint ,. poft okodecim menfes ar&tare.

l

univerfis locorum Ordinariis mandamus , ut pre[entes

p

;ü

&

v

litteras in fuis Ecclefüis publicari f aciant.

N

If

XXVII. PaAvLUs V. in Bulla: Monialium ,

m

M

j

ubi.prohibet ingreffum in monafteria Monia-

)u

[

du r As

Apo[lolice Sedis INuntiis , ac locorum

)

lod

Ordinarüis , nec non Mona[leriorum Superioribus man-

i rerp i

tftnm

damus , quatenus preentes Litteras publicari €2^ obfer-

/

Mi

|

Af

vari faciant.

XXVIIL UnsnaANvs VIII. in Bulla:

Hu-

, t

mane, ubi prohibet bona Ecclefiaftica dari in

ua, i

feudum vel emphiteufin vel locari ultra trien-

Jpdtu,

nium fine beneplacito Apoftolico. $.6. Polu-

hod

mus , quod de cetero Patriarcbe , Zrcbiepifcopi, Epi[-

viliedia

copi ,. Zibbates ,. & Prelati in aliis juramentis ab iis

8700 Qu

Ánfi r

pre[tandis de prefenti con[titutione fervanda omnino ju-

raye teneantuv.

Lrjj, i

XXIX. IpEM in Bulla : Cum fepe, ubi pro-

saont d

hibet reduci onera Miffarum , $. 15. addit: /Ne

At od

ullo unquam tempore bec in oblicionem abeant , Supe-

J od

viores locales; fub pena privationis officii curare tenean-

?fïï'g" uT

^

tur, ut fexto quoque menfe pre[entes ordinationes inpu-

blica menfa prelegantur,

at

XXX. Idem in Bulla : Coleflis, ubi prohibet

la

caput defun&orum pingi cum radiis, $. 7

He

m]anþm

Littere poftl duos menfes publicationis (in Urbe) com-

i[dtul

Nfuï

: putan.

DE LEGIBUS.

139

t

41

i

putandos omnes ar&kent ,. ac fi perþnaliter intimate fuif-

fant.

2?*27-'&'2: i l

XXXI. UnzANvs VIII. in Bulla: Zn emi-

Ti

l

Y

1

nenti. edi&ta 1641. fic habet : ,, Paulus V. 161r.

Ul

15l

, decrevit, ut fcriberetur Nuntiis Apoftolicis,

, Quod notificarent & ordinarent Superioribus

,

, Religionum, & Univerfitatibusftudiorum, &

Vurin

/

, Ordinarlis eorum Nuntiature , ne finerent

rïx«'li j m;,v";;

, imprimi in materia de auxiliis compofitiones,

![m

,; & qui vellent dehac materia fcribere & impri-

i Mi

,,TNere, prius mitterent compofitiones ad fan-

r

, &am univerlalem inquifitionem ; & ejusdem

M

, decreti tenor omnibus przdictis per Nuntios

W

n

[

"

, refpe&tive fuit intimatus.

Nos 1625. Pauli

WARI U V i

» V. decretum per aliud noftrum Decretum

, confirmavimus & innovavimus, & declaravi-

,1nus, contravenientes penas privationis di-

IA':

;

M

X U

, gnitatum, & officiorum fuorum vocis a&ive

tx"lïx

, &paffive, facultatis concionandi , publice

Ti

, legendi, docendi & interpretandi , ipfofatto

Nos ac-

J

À

,/, abfque alia declaratione incurrere.

z

, Cepto, quosdam Janfenii librum , cui titulus :

AH m

i

)

» "uguflinus ex profeffo tra&tantem matériam de

,,auxilis , nulla petita vel obtenta à di&ta con-

;

j Wi

» gregationelicentia illamimprimendi, ejusque

,, Operis occafione Patres Societatis Jefu non-

MU

[7]

,ullas de eadem materia tra&antes Thefes,

um

»,pariter abfque licentia di& Congregationis

]i

u

, imprimi curaffe, opinionesque Janfenii oppu-

T

, gnaffe, contra predictorum decretorum pro-

j

hibitionem , nos per aliud decretum di&tum

TA )

, librum Janfenii, nec non Thefes à Patribus So-

jj

(g

» Cietatis Jefu editas, aliasque Scripturasincal-

2

ce

J

I40

TRACTATUS

"I

,» Ce pofterioris decreti regiftratas , jam vigore

n reW'e

, anteriorum Decretorum prohibitas, denovo

» prohibuimus,ac pro prohibitishaberi volumus

, mandavimusque ub pona excommunicationis

w dedm.u !

;ipfo fa&to incurrenda ; nequis librum & 'The-

P i

, fes, aliasque fcripturas predictas abfque Apo-

a

TOU

»» ftolicze Sedis licentia , in dicta Congregatione

uemth ,

, San&i Officii obtinenda retinere &legere pof-

g

«t

!

5 fet

Mandavimus infuper fub Excommuni-

i,

o

Jl

, cationis , aliisque penis , ne inpofterum im-

DI

? primere auderent compofitiones de materia au-

s

f

j

Ti

,Xiforum traé(tantes; voluimusque , omnia

», predi&ta füuum plenarium effe&tum fortiri, om-

um

UT.LA

P

d

, nefque contrafacientes ligare, necquemquam

uu

rhh "

,,excufari poffe, etiam füb pretextu , quod

UI D

, anteriora decreta Pauli V. & noftra non fo-

as s l

,rent in Provinciis intimata, vel u(u recepta.

r

, Et nepremifforum ignorantia poffet ab aliquo

ER

,,prætendl , voluimus , ut pofterius noftrum

Trin,

,, decretum hujusmodi feu illius exemplum (m

T

ac fi uni-

3 Urbv) affixum omnes ita ar&aret,

DT

, cüique perfonaliter intimatum Eoret

Cum

t u)

, autem poftea compertum fuerit, inlibro Jan-

MUET

, fenii multas propofitiones contineri à Prede-

gathwno H

23 », cefforibus noftris damnatas, nos librum prz-

1)7011. ,-( W lh

, di&tum , aliaque opera przfentibus noftris Lit-

b H) qüm

, teris iubmferta (Fromondi &c. &c. ) prohibe-

n 'MV, v0'

,Ius ac pro vetitis haberi mandamus, juben-

D ift

tes füb omnibus poeenis in conftitutione Pii V.

'r)ld!dimn(

2 contentls ne quis de prædt&xs damnatis, &

lïmnur

, ih præd:&o libro contentis aliisque, ut infra,

T. hs

,» fübinfertis articulis, opinionibus , Scripturis,

, Thefibus, quoquo pa&o loqui, fcribere, &

WTQM , Vi

i femu ài

,, difpu-

DE- LEGIBUS.

I4I

Q

h

l

I

^id, (b

, difputare audeat, librumque & alia predi&ta

WTM

,; penes fe retinere vel legere prefumat.

Ut

»me

(ün

,autem prefentes noftrz littere in omnium no-

ll

j

u

,, titiam deducantur, nec illarum ignorantia ab

MUj

, aliquo allegari poffit , volumus praffentes lit-

| Corg[

WUM

.....

, teras (in Urbe) publicari & affigi , publicati-

,0nemque hujufmodi in omnibus , & quoad

tb

, omnia fufficere & pro folemni ac legitima ha-

) E,ï.cäm:;.

, beri, nec NB. aliam publicationem in regnis,

iplergs

, Provinciis, Civitartibus, Oppidis, & locis

m

,requiri, aut exfpe&tari debere, omnesque &

DA

l

;, fingulos perinde ar&tare, & afficere , acfiuni-

!l

]

n

d

1

, cuique nominatim ac perfonaliter intimatz at-

» que prafentatz fuiffent.

m, Qu?&

XXXII. InEM in Bulla: Univer(a, ubi de-

W

terminat dies feftos, quifoli in tota Ecclefia ex

U

u

NI

precepto obfervandi funt, $. 4. addit : Manda-

Iu

!

J

mus in. virtute fantt obedientie univerfis Patriarcbis ,

Ín

Prünatibus , Zrcbiepifcopis , Epifcopis , aliisque Prela-

Fa

tis ac cuju[cunque generis locorum Ordinarüs , ut pre-

jl

Jentes litteras in eorum refpettive Diecefibus publicent ,

(

€&g ab omnibus obfervari faciant.

W

XXXIII. InEM in Bulla :

Cum alias ,. ubi

pl

abrogat hymnos antiquos Dreviarii; Mandamus,

y ln

ut. Hymni juJu noftro editi , non autem amplius antiqui,

s W

tam in Urbe , quam in reliquis Chrifliani Orbis parti-

j

U

bus vecitentur , volentes , ut preceptum noftrum in Ur-

l]

u

be &2 diflrittu infra duos , in alüis locis citra montes in-

fra o&to, ultra montes infra duodecim men[es executio-

M

AH

T

)

ni demandetur.

f

XXXIV. ALexANDER VII. in Bulla: Ap

alll

W

Dl

!

5 ]

SANCTAM, ubi declarat, propofitiones Jan-

)!

j,

fenii in fenfu ab eodem intento Damnatas effe,

$ 7.

pH

142

TRACTATUS

jse

D)

$. 7. addit : Univerfis locorum Ordinariis mandamus,

n«flü"?mm

[

ut Innocenti) X. definitionem juxta prefentem determi-

n

j P

nationem ab omnibus obferoari faciant.

(irien

Vi

)

XXXV. Ipzs« in Bulla: Solicitudo , vu'biin-

"L

d

novat Predecefforum Conftitutiones editas in

i

.'! Wi

favorem immunitatis B. Virginis à peccato ori-

rj

ginali cum adje&tione novarum peenarum in e0s,

giy

qui prefatas conftitutiones fic interpretantur,

jn.

ut favor pie fententize & cultui indultus fruftre«

J

!

hi

tur, $.9. addit: /n virtute fantte obedientie manda.

bil

mus omnibus locorum Ordinarüs ,. quatenus noftram Con-

füitutionem fingulis fue Diecefis predicatoribus & alüs

& ELI If

Pt

;jih

infinuent. C? publicent , me quis igmorantiam po[fit pre-

tendere, aut fe contra premi[Ja valeat excu[are,

d

Á t

XXXVL Ip£w in Bulla : Speculatores , inan-

dat omnibus locorum Ordinarüs , ut novum Indicem li-

EO

R

brorum probibitorum oulgandum pro viribus curent.

ia d

XXXVIL IsNockNTiUs XIL prohibet

dmmat n

celebrari Miffam de San&tis , quorum habeturin

irenf

loco infignis Reliquia, nifi fint defcripti in Mar-

tirologio , fed additur: Ut debite executioni de-

brliten

RI

mandetur , — locorum ordinarís injungendum e[fe pra-

Cepit.

"

stl

.. XXXVIII. CLEMENS$ XL. inBulla: Zineani,

t f

ubi declarat Bullas Predecefforum contra erro-

ais

res Janfenii editas , $. 397. addit: Locorum Ordi-

ütm Don

nariis mandamus ,. ut in fuis Diecefibus prefentes lt«

Ms Poyr

teras obferoari curent.

v Q

XXXIX. BENEDiCTUs XIV.inBulla: Sa-

VR w

eramentum , edita contra Confeffarios folicitan-

UT r

tes in Confeffionali ad turpia.

Ut prefentes Lit-

"D

tere ad omniam notitiam. facilius deveniant , & neinó

t

illa-

DE LEGIBUS.

143

UW

t

illarum ignorantiam allegare valeat , volumusillas , feu

[

lo

earum exempla ad valoas. Ecclefie Lateranenfis & .Ba-

i

fülice principis Z4poftolorum , mecnon Cancellarie 24po-

J

fiolice , Curieque generalis in Monte citorio ac in Acie

M

Campi Flore de Urbe , ut moris ef? , affgi & pu-

li

1 D

M

blicari, ficque publicatas &2 affixas omnes & fingulos ,

L

A TM

quos ille concernunt, perinde ar&tare & afficere, ac f

nl

It

M

r

unicuique eorum mominatim g perfonaliter intimate

IN

fui[ent.

t

J

Atj

XL. IpzM Pontifex eadem forma utiturin

L

Itj

Bulla : Univerfalis ubi fub Excommunicatione

i

n

& nullitate prohibet venditionem reddituum

beneficii ; & in BurnLA: ln fublimi , ubi pro-

J

hibet & irritat refignationes beneficiorum fub

14 0

refervatione penfionis : &in BULLA: Sacerdos,

ubi brachio fzculari tradi precipit eos, quicum

M

"n

h

Sacerdotes non fint, celebrant Miffam, & ex-

cipiunt confeffiones; &inBulla: itffmo, ubi

(Y

damnat librum feu Inftrumentum Epitcopi Har.

lemenfis.

Jj um

Ex his ergo quisque, fi fapit,coiliget, que-

nam effe foleat intentio Summorum Pontificum

n

in ferendis ac promulgandis legibus.

Huic in-

tentioni fe conformare omnes tenentur, qui

d fer

vopita

ordinem à Deo pra.ftabilitum diligunt circa di-

rectionem Ecclefis.

lv

Itaque quando leges à

SuMurs PoxTIFICIBUS frotota Ecclefia edun-

tur, eas quisque juxta earum tenorem ac men-

tem fervare & promovere ftudeat.

Si dubium

i

.(]X'.in

r

eft; utrum particulares circumftantie locorum

ii

ac temporum tales fint, quz Legislatorem pru-

(u

[i]

denter movere poffent ad fufpendendam obliga-

i

tio-

n

pE

144

TRACTATIUS

Ltl

tionem in a&tu fecundo pro tali provincia , Dio-

u

cefi, vel circumftantis , confulat quisque fen-

"

Ü LU p

fum Do&orum nationalium eruditione & pie-

L

Ju

tate infigpium , mentem fuorum antiftitum , ex-

i L

"

emplum ac praxin notoriam timoratorum , ac

ipfasleges prudentig, exquibus intelliget , an

«g i

fig)

Wi

ydr

confiderato complexo circumftantiarum regio-

nalium obligatio legis Pontificie in a&u fe.

yijo, p

cundo ex obedientia paucorum obfervantium

sfunsti

plus perturbationis , fcandali, & prejudicii quam

g, (

vuligins

commodi bono communi Ecclefie per legem in-

tento allatura fit.

Hzc enim ipfiffima , ut vi-

vuliintut

detur, ratio eft, cur Summi Pontifices ordina-

vurditiga

rie in fuis Bullis abftrahant ab obligatione ulte-

vernt r

rioris promulgationis faciende vel non facien-

& ln

de in Dioccefibus, ut quandam relinquant fa-

ri, m g

g D

cultatem confiderationum regionalium , &liber-

tatem ampliorem interpretandi mentem Pontifi-

g us

ciam diverfam pro diverfa congruentia locorum

dndt: n

& temporum.

Si enim , prout habetur in C.

ff

fi quando. de Refcriptis , Summi Pontifices pa-

N

tienter fuflinent omiflionem prefcriptorum in Re-

[ WgM/þg/j

fcripto feu mandato perfonali , ubi circumftantive

8 p p

Obfervantiam non permittunt, multo magis pa-

IN

tienter fuftinebunt interpretationem mentisPon-

EICUTT

tificie in lege generali indefinita quoad modum

t d)

vel ordinem requifit: in quavis lege particula-

ite ln

T1.

Hec obfervatio notabilis , qua& in multis

Ts eorur

cafibus fervire poteft pro REGULA GENERA-

20 dur

LI àC FUNDAMENTALI pro regnis ac popu-

Bu N

lis à Roma valde remotis ,. feu ut vocari folent,

ultramontanis vel ultramarinis , fundatur in confti-

"&t d

VU

tutione BoNrrAcir VIIL. relata in c. Jicet. 1.

de

L

DE LEGIBUS

145

'WL l

d

de conftitut. in 6. his verbis: Licet Romanus Pon-

tifex, qui jura omnia in fcrinio pe&toris fui cenfetur ba-

f

N

bere, condendo pofleriorem , priorem, quamvis de ipfa

li

mentionem non faciat revocare nofcatur.

Quia tamen

l

locorum fpecialium , & per[onarum fingularium confue-

MUU

tudines & [latuta , cum fint fatti & in fa&to confiflant,

Q

potefl probabiliter ignorare, ipfis , dum tamen fint . va-

t ii

tonabilia, per Conftitutionem & fe noviter editam , nifi

D Obf

m

Ex

l['"

expre[Je ca*ueazur in ipfa, mon intelligitur in alzquo de-

Ny

rogare.

Quod hoc loco Pontifex declarat circa

r

*yt ia

conftitutiones revocatorias , reéte extenditur ad

sz. t

conftitutiones nove legis con/Litutivas. Ceeterum

[ JF'fs

generaliter loquendo, five habeatur fcientia le-

i

gis ex notiia privata, five ex notorietate pu-

j

il

j

blica , five ex promulgatione authentica Ordi-

u

narii, cum obligatio unice dependeat à mente

n t

Summorum Pontificum, illud ratum fixumque

ao u

djvinitus manet, quod Chriftus Lucae r2. v. 48.

fanxit: Sereus, qui cognovit voluntatem Domini fui,

W

&j non fe preparavit ,

€9 non faczt facundum volunta-

tem ejus , vapulabit multis ;; qui auteim non. cognovit ,

l

Horum ver-

& fecit dignaplagis , vapulabit paucis.

vultnt

borum prima pars fpe&tat ad eos, qui

dum

iU.

decreta Pontificum fciunt, fe non preparant ad

Va

eorum congruam obfervantiam

exemplo füo ,

n u

quantum in fe eft

inducendam & roborandam ,

a

du

nifi forte Regula BoxirAcr: VIII. obttiterit

Q

altera pars eorum eft

qui negligunt aquirere

fcientiam decretorum Ecclefie

Summorum

(

UK

Pontificum.

Neutri enim amant Deum

quia

jum

g

non amant ordinem & decorem Écclefiz , fpon-

fee Chrlih.

jl

d d

TA

K

$.VI

D "hnort. Tratt. de Legibus.

p

146

TRACTATUS

,a qig

$. VII.

fubdm

De obligatione Legum , prafertim in dubio

*münem D

g od

Conjcientia..

JERITUR T

um at

An leges Civiles obllgent

) oteltt

p

in confcientia

REsPONDEO I.

Leges Civiles juftz obli- '

mineglt

it, e[liEL í

gant in conícientia

Juftz autem fünt ; quz or-

dinantur ad bonum commune fervata :qua pro-

f hujise j

Sh, qu m

portione onerum in fubditos.

]ta refpondet

D. Thomas 1. 2. q. 96. a. 4. c. ubi fic difcurrit :

ais

jei U

,; Dicendum, quod leges humanz funt jufte vel

COR

35 1nJuPcæ.

Si jufte fint, habent vim obligandi

fapddtin, f

,,in foro confcientiz à lefre &terna, à qua de-

,rivantur, fecundum 111ud Proverb. g.

Per

gon i

plgeyul

, me véges Yegnant ,. C2 legum conditores jufla decer-

FE

, Atuni

Dicuntur autem leges jufle €9 ex fine,

OY

, quando fcilicet ordinantur ad bonum commu-

,ne; & ex autbore quando fcilicet lex lata non

Qdl

frtdshy

, excedit poteftatem ferentis ; & ex forma , quan-

Toseoypr

», do fcilicet fecundum equalitatem proportionis im-

», ponuntur fubditis onera in ordine ad bonum

piedes

, commune

Cum enim unus homo fit pars

lt if

, multitudinis, quilibet homo hoc ipfum, quod

dl i

,, eft, & quod habet

eft multitudinis

ficut &

Mi

»,qu&libetpars id, quodeft, efttotius

Unde

à

& natura aliquod detrimentum infert parti,

Pitiinis

, utfalvet totum. .Et fecundum hoc leges hu-

TUl : (

» jusmodi onera proportionabiliter inferentes juftee

T

,fünt, & obligant inforo confcientie , &funt

Dif ff*

»» leges legales.

Injufte autem funt leges dupli-

3 zif'm jl

s» CIter:

Uno modo per contrarietatemn ad bonum

I WTMIW

, humanum econtrario pfadictis : vel ex fime ,

'Ml Mi qu

ficut

j

DE LEGIBUS.

147

,, ficut cum aliquis prefidens leges imponit one-

Z

^

,rofas fübditis, non pertinentes ad utilitatem

æl

,, communem, fed magis ad propriam cupidita-

fi-

,tem vel glorlam : vel etiam ex authore ,

& n

lg[

,,cut cum aliquis legem fert ultra fibi commif

, fam poteftatem

vel etiam ex forma , puta

Cnibr

, cum ingequaliter onera multitudini difpenfan-

Ul r IN

,tur, etiamfi ordinentur ad bonum commune.

fena*aæq

, Et hujusmodi magis funt violentie, quam le

TA

»8e5; quia, ficut Auguftinus dicitl.r. de lib

u

syarpit. 6 5

Lex e[Je non videtur , que jufta non

Ti n ]'

» f uerit

Unde tales leges non obligant in foro

d 'm TL

, conícientige ;

nifi forte propter vitandum

IT t

» fcandalum, vel turbationem, propter quod

Alio mo-

Prwh !

, homo etiam juri fuo debet cedere.

D

, do leges poffunt effe injufte per contrarieta-

ag i

, tem ad bonum divinum, ficut leges tyranno-

Jpudutà

5, rum inducentes ad idololatriam veladquod-

,,cunquealiud, quodfit contra legem divinam.

fLOAU

;; Et tales leges nullo modo licet obfervare.

VE

RESPONDEO. 2

Leges Civilesjufte etiam

idbo t

pure poenales obligant in confcientia ad nonre-

fiftendum iiniftris jüftitie , fi delinquentem in

m

vel fufficientibus

k d

tranfgreffione deprehenfum

indiciis gravatum trahant ad ponam lege tàxa-

i wöms :

Id

diis :

tàm:

PROBATUR ex Apo&olo ad Rom. 13. ubi

*nt J n

fic fcribit :

Omnis animá potejtatzhus Jfablimioribus

mumho:

fubdita fit

Ouæ

W[ mt ['

Non enim éft. poteflas nifi à Deo.

autem à Deo funt , ordinata funt.

ltaque qui vefiftizz p0-

—onfc.em-

ieflati ,. Dei ordinationi veftfdit.

Qui autem reftfIunt ,

g ii ï*f

ipfi fibi damnationem. aquirunt

JNam principes non

WWIF (

Fs autem non ti-

, Junt tirori boni operis , fed mali.

jds: v

J

K2

qmere

TRACTATUS

148

T

qtn

mere pote[latem? bonum [ac, £ babebis laudem ex il-

iil

la.

Dei enimn minifler eft tibiin bonum.

Si autem ma-

EL

lum feceris , time.

INon enim fine caufa gladium por-

g, D

tat.

Dei enim minifter efl $. vindex in iram ei, qui

ss

malum agit.

Ildeoque mece[jitati fubditi eflote ; non fo-

intam If

u ii

lum propter iram , fed etiam propter confcientiam.

Jdeo

;nazura'ü W

enim €$ tribuia pre[Latis.

AMiniftri enim Dei funt , in

u

boc ipfum feroientes.

Reddite ergo omnibus debita :

[ üngl]!ïïïi L

cui tributum , tributum , cuive[ligal, vettigal, cui ti-

y qiitt

morem , timorem ; cui bonorem , bonorem.

guz H

]

RESPONDEO 3.

Tamdiu & eatenus leges

i

civiles habende funt pro juftis, quamdiu & qua-

.

yg gt

tenus non evidenter conftat, efle injuftas. Ra-

gl at d

tio eft, quia moraliter impoffibile eft , fubditis

slteecefon

particularibus perfpe&um effe fufficienter fta-

tum & neceffitatem Reipublice ,

vel regni.

gire m

gl

Subditis enim frequenter videntur fuüpertflui

aim m

fumptus , qui pertinent ad congruz magnificen-

tl q

tie virtutem, vel ad fecuritatem tranquillitatis

Ten lt

publice.

Itaque nifi aut defectus ordinationis

z ptna,

ad bonum commune, aut defeéctus improportio-

friti, f

nis manifefti fint , non licet injuftitie damnare

Rrantet

legem civilem.

Dixti eatenus, quia aliqua le-

At ordn

ges funt divifibiles.

QUJZERITUR 2.

Undecolligi poffit, utrum

iqul donie

tam Ql

fit tantum ponalis , feu obligatoria folum ad

pornam ?

nl

trüter o

RzsPONDEO. In hacre dari poffe fequen-

tes Regulas.

p

REGULA r.

"r

Illz Leges Civiles obligant in

confcientia, quarum fimul & fimis , & fimulgra-

ALULA l

at

vis obligatio moraliter neceffaria funt ad bonum

Ccomimune.

Sic, quando Tributa , veétigalia,

"t tf

eu-

u

DE LEGIBUS.

149

fteure , & alie colle&ationes vel exa&iones

äï&äw

^ Ut

ordinantur ad congruentem fuftentationem prin-

cipis, vel ad diffolvenda debita regni vel Rei-

II.HW-MI

ï*iElid ];U. i ]

publice , hic fzmis haud dubie neceffarius eftbo-

no communi fübditorum, ad quod proin juxta

fl

"Uf

ordinatam divifionem Principis fubditi tenentur

Sicut enim Principis

LP

jure naturali concurrere.

70 tf j

efít, taxare pretium mercium ; ita ejus eft, ta-

5 tl

xare fingulorum ratum feu portionem & modum

durg,

pro contributione & cooperatione ad bonum

commune.

Sed quamvis ipfe finis, puta, con-

üu&earggmi

[

fervatio Principis, militie, munitionum , lega-

h

M[

de

torum, religionis , bonarum artium, & fidei

publice date circa contra&us & pacta &c. fit

;lfcämf

j

t

moraliter neceffarius ad bonum ftatum regni vel

WW

Reipublice, nontamen fequitur, quodadcon-

quirenda idonea huic fini media femper & uni-

t l

J

verfim moraliter neceffaria fit gravis obligatio in

j

tb

confcientia; quia videtur, adobtinendum illum

m

1

j

Jf

finem fufficere obligationem ad penam, feu le-

Sive enim fubditus obligetur in

j

M

fl

(

gem peenalem.

JNO

confcientia, five non obligetur, princeps nihi-

i

lominus &que certo obtinet fteuras, & alias prz-

quig

ftationes ordinarias adhaerentes familiis haben-

Hinc ad

)

M

"

"

tibus quafi domicilium in provincia.

il

inducendam obligationem in confcientia non fo-

jgi W

lum requiritur, utfnis per leges civiles intentus

fit moraliter neceffarius pro bono communi , fed

u p

etiam utgravis obligatio in confcientia fit ad bonum

commune neceffaria.

Sit proin

N

ii

REÉGULA 2. Ad preftationes introductas

i,

Jure gentium pro confervationeboni communis

r ii

moraliter neceffaria eft gravis obligatio in con-

fcien-

Ti '(k:)

K 3

D

TRACTATUS

150

]

uT

fcientia.

Ratio eft, quia nifi daretur ad ejus-

modi przftationes gravis obligatio in confcien-

|

v if

;1 F m [

tia, non committeret grave crimen, qui exa-

&ores przeítationum ante vel poft earum actua-

'-;'em ] Ohhg

n

lem exactionem fraude, dolo , mendacio , aut

m

incuffione metus eluderet ; fed hoc non poteft

Ms

dici,

Ergo min.prob. Hoc repugnat inprimis

gb ?

boneftati religionis , que jure gentium & natu-

Id

rg fpe&atur tanquam primarium conftitutivum

atl

bonz Reipublice vel imperii; fecundo genera-

sfiziit

lis licentia feu deobiigatio à gravi peccato ma-

Qs d ils |

al i

nifefte cederet in grave damnum boni commu-

nis; tertio id repugnat fenfui communi popu-

gt

lorum, etiam gentilium, & di&amini naturali

ii

parendi juffis juftis principum.

fes, d

REGuraA 3.

o u

Leges Civiles di&tantes baben-

tibus folam mul&am pecuniariam nec divites nec

Ed

pauperes obligant in confcientia, nifi ad poenam

aqn $

fine violentia fubeundam.

Ratio eft ; quia fi

Dd

obligarent in conícientia , etiam divites fubjici

gl

deberent caftigationi corporali, &que ac pau-

thpen nd

peres.

Confüetido

REGULA 4.

Leges Civiles precipientes

ii d

vel prohibentes a&um fine taxatione pene pe-

b

cuniariz vel corporalis ante exactionem perfo-

d

nalem penz tunc folum obligant in confcientia,

t

quando à peccato gravi vel cedit in religionis

ttem ob

gravem ignominiam, velin grave prajudicium

LUDRUary

boni communis , vel in grave periculum fami-

A prines

liarum multarum. Hec regula eft confentanea

O D

fenfui communi Do&orum & indoctorum.

Er-

&t s

go eft admittenda. ant. wprqlg.; ex folutione obje-

10 t

&ionum.

I fl

DI-,

!

DE LEGIBUS.

ISI

dulefm P

1

UT

DicrEs r.

JEque probabilis eft fententia

LT

M

T

g

oppofita, afferens, nullam legem , faltem civi-

n

lem, que& in transgreffores ftatuit poenam tem-

i

J

[J

D

poralem , obligare fub peccato mortali, velin

It

confcientia , nifi id legislator exprefferit. ant.

TA

Y

Fepugme hs

prob. hujus fententie eft Navarrus & plures alii

relati à Palao.

2. Princeps fecularis nequidem

Bl s

Vi

habet jurisdictionem pro foro interno.

Ergo

D pf

poteft obligare in confcientia.

3. Principes

EU

Chriftiani eodem modo nunc obligant fuos füb-

LUf

ditos, quo illos prius obligaverant Principes

Wi qu

gentiles ; fed principes gentiles non intende-

Ivfäommh'm D

bant obligare in confcientia.

4. Non funt la-

ab

quei confcientiarum fübditis injiciendi fine ne-

ceffitate, fed nulla eft neceffitas hujusmodi obli-

hx

gationis in confcientia.

Ergo. min. prob. Prin-

QO

Cipes terrore peenarum fufficienter obtinent fi-

NDI

n

!

nem legum.

5. Principes fciunt probabilitatem

l

d

a.eü, r

hujus fententie & praxin; & tamen nunquam

l

transgreffores maleficii feu prevaricationis con-

dh, [

"

tralegem naturalem vel divinam condemnant.

6. Confuetudo etiam proborum ac timorato-

& r

rum habet, ut, ubi poffunt, declinent à via

p n

ad declinanda ve&igalia, vel ut ftudeant fubter-

al p

fugere exactionem tributorum , cenfitionem ac

nl

defcriptionem bonorum immobilium , eftima-

li ag

tionem mobilium & jurium , capitationem , cen-

gt

füm ungularium , focarium &c. non obftante

quod principes ferio precipiant ingenuam defi-

d d

d u

gnationem bonorüm , & obfervantiam vie pu-

blíce. &c.

7. Si à nobis obligatio legum civi-

od

lium pro confcientia folum reftringitur ad hoc,

Ü fjipf

vt nulla fraude utamur poft exactionem , vel

cita-

j

K 4

152

TRACTATUS

p ]

citationem, aut interpellationem , videtur idem

j ee

dici; quod dicit fententia oppofita.

u

REsPONDEO.

b

j !

2 qU

1l

An r. n.a. Authores enim oppofite fen-

j

m det

tentie non conveniunt inter fe; & pleriqueeo

[!

&

rum non tuentur illam tanquam zque probabi-

VA [

5

lem , fed przcifeutprobabilem agnofcuntadden-

i f !

tes, noftram effe probabiliorem. Deinfola pro-

yi d

babilitas extrinfeca non eft bona regula morum

circa leges naturales & divinas.

ib rel

AnD 2. c. a.d. c. Ergo non poffunt obliga-

jum i

"

i, d

re direGte & in materia Ecclefiaftica. c. indire&e

in materia politica. n.

(s

ÀD 3. c. maj. dift. min. gentiles legislatores

]H

non obligarunt in confcientia intentione perfo-

t

nali.tr. intentione legali. n. a.

Nam etiam legis-

li, i

latores Ethnici, quamvis aliqui eorum forent

i, t

athei, intentione tamen legali, quatenus inten-

ais

dunt fungi officio bonilegislatoris , voluntfub-

DT

ditos obligare modo meliore, quo poffunt. Imo

fs V

etiam tales athei cum fint hypocrite , in fubdi-

atitre vt

tis potius fovent exiftimationem religionis.

àt,utfi

AD. 4. c. maj. n. min. ad prob. n. a. Sienim

uf

non daretur obligatio in confcientia , non effet

mura, (

peccatum mortale, fed veniale tantum ,. fi quis

m didm

dolo, mendacio, velfraudefe liberaretàlegum

vf

onere,

Confequenter cum homines non curent

lis m

peccata venialia ,

innumere multiplicarentur

inis, t

transgreffiones legum civilium, v.g.loco tribu-

m

ti vel fteurz dando falfam monetam ; mentien-

iaf

do infortunia, fingendo falfas fchedas folutio-

tll

nis face , aut falfa figna mercium , aut falfas

t hr

teftimoniales mercium in tranfüu. &c. &c.

itn vj

)

DE LEGIBUS.

I$$

Iemxïld*tuh

A» s. Dico, eam principum moderatio-

nem non effe fignum approbationis vel confen-

lfl

1]

fuslegalis ; fed effe fignum dubitationis de ve-

t

ritate aut falfitate fententis.

In dubio autem

i

|

à

M

nondum determinato per Ecclefiam non decet

;]

b

i

"

principes agere criminaliter adverfus transgref-

ofv

]

m

fores.

li

li

i

. Ap 6. Eftea proxis timoratorum , fi ejus-

Ht

modi declinatio legum poffit fieri fine fraude,

dolo, mendacio &c. continenteintrinfecam ma-

;n m

litiam repugnantem legi divinz , naturali, pa-

Ü ais

&is, aut aliis legibus Ecclefiafticis &c. tr. fe-

cus.

n.

ts

r

^i

t

d

Patroni enim fententi oppo-

[

Ap 7. n.a.

i

fite tenentur admittere, eos non peccare mor.

n

taliter, qui fraude vel mendacio , vel doloilli-

j uv r

cito, vel terrore fe liberant àlege in re gravis

l Mu

momenti; quod negatur in noftra fententia.

t ia

Dzrxz. dolo illicito-

Non eft autem dolus il-

1

)

licitus, uti jure fuo , w g. fequendo aliam viam,

L

M

reticere vel tegere bona , uti equivocatione li-

Jl

l

cita, ut effugiatur cenforum vel exa&orum cir-

Omnis autem falfatio verborum,

M a Si)euïn

cumfpeGio.

1j d

fignorum, fchedarum , &c. ad fraudem ac do-

MT

lum illicitum referenda eft; & relate ad huncfi-

nem feu ad decipiendum principem in fuis mini-

;X;herare&äï::

E

ftris merito habetur pro obje&o gravis indigna-

g

» QU

tionis, & eoipfo meretur etiam punitionem cor-

Ri

poralem , ac continet inhoneítatem publicam

J

.neri

etiam in eftimarione corumuni, que& frequenta-

