tur etiam viatores, defumi debet.

VRT ante

Dixri 4 VFütores

Viatores autem recte di-

ARU

cuntur, quieo animo locum ingrediuntur

ui intra

It i

paucos dies prima opportunitate iter fuum ad deftinatum

JUUIRR

terminum profzquaniur

Refponfio fic explicata

Tiritn

PROBATUR I

Legislatores locorum par-

bt nl

ticularium non intendunt fuis legibus ligare via-

ia

tores tranfeuntes , nifi ubi neceffitas boni pu-

blici poftulat

metu legum penalium coercere

AR H

etiam viatores tranfeuntes.

Ergo per fe non

L 1.uwn'l"

obligantur in confcientia legibus dire&tivis loco-

rum particularium. ant.prob

Illud Legislatores

y n j

locorum particularium in re preciíe dependen-

te à fuo arbitrio non intendunt, quod eosnon

j inq

jl d

intendere cenfent authores plerique , numero

& authoritate potiores.

Sed id fit in prefenti.

j

l

a onn

!

M

i

Ergo min. prob. Ita tefte Layman. cenfent 1.

GLossa in c. illa dift 12. v. veneris , ubi con-

cordatura textus in hae re difcordantes ait: Ae-

iert

2.

m ia

fert, an viatores fint moraturi , vel cito rece[furi

PaALUDANUs. 3. S. ANTONINUS

75 Y D

6. Bartolus

*

quæ l)l

VESTER. $. Rofella

7. Medina.

i

"Ingles. 9. Zdzor

Io. Sancbez uterque r 1. Conink

(

12. Sayrus.

3. Zvila

I4. TESTE PALAO hic

fs

D. Amort Tratt. de Legibus.

F

$.3

82

TRACTATUS

m

83 n.I2.

Emanuel Sa, Leffus , Navarrus ,. Lo-

i

j

pez.

His accedunt Salmanticenfes in '"Theol. Mor.

à quibus pro hac fententia etiam adducuntur

' ditore

P';Jr exc

Toletus , Bonacina, Granadus , V/ega.

funt //;va & plures alii.

Addi pxof-

;;meem

PRoBATUR 2. $i viatores ligarentur legi-

gj

bus locorum particularium , etiam fortirentur

irum j

ii

T

"n

forum in omnibus locis, in quibus tranfeunt,

ita ut ubique poffent judicari.

Sed hoc eft ab-

ia

furdum. Ergo min. prob. ex fenfu etiam genti-

gini

lium, quijudicarunt, hoceffeabfurdum. Nam

n

[

l. 19. beres abfens. ff. 1.'5. tit. 2. dicitur.

Eum,

nj

,

qui à mercatore quid comparaoit advena , vel ei vendidit,

;iderurfe

m

ET.

quem [cit , confe[lim inde profe&urum , oportet domici-

lium fequi ejus (& velit.eum fuper contra&u cele-

s Dl

brato convenire.) Nam ubi fic venit , ut confe-

giu.

p

[tim difcedat , quafi à viatore empiis , vel ab eo ,. qui

4

lm

pratervebebatur ,. emit , duri[[mum ef£ ,' quotquot. locis

EOW

M

s

um CT

quis navigans , vvel iter faciens delatus eft , tot locis fe

defendi. —.4t fi quo loco conftitit , tabermulam , pergu-

AERTT

lam , borreum , armarium, officinam conduxit , ibique

till, qii

diflraxit , egit, defendere [e eo loci debebit.

Ex hoc

iptuf um

ETE

textu patet, quod etiam gentiles judicaverint

effe inconveniens, viatorem ad tot tribunalia

t bnti

trahi poffe.

BI

DROBATUR.3.

Sacri Canones prohibent,

Dit 1. B

ab Epifcopo excommunicari alterius Epifcopi

1 donitln

fuübditum , aut fuis legibus fubjici.

Ergo cum

10, qilde

viator nec fiat fubditus Epifcopo locali ratione

'titm g

domicilii vel quafi domicilii, nec ratione deli-

Atf lm

&i, nifi peccet in leges naturales, divinas, vel

*8l Ug

communes Ecclefiafticas , nec ratione contra.

"0 atf

&us, velrei fit» , non poterit fübjici legibus ,

"t ite

nifi

DE LEGIBIUS.

83

T

nifi peenalibus circa ea, qui pr&judicant bono

"n

communi.

Eodem modo difcurrendum eft cir-

!UQ j

L

t

ca Legislatorem locorum particularium civilem.

f

Jdü] p(,'

ant. prob. ex c. à nobis 21.

DeSent. Excommun.

l

ubi Clemens III. fic fcribit: 244 nobis fuit ex parte

ESg

)-,[

iua quefitum , utruim fi quis ita pronuntiaverit , quis-

p

D

quis furtum fecerit , excommunicatus fit . bec generalis

JUOU

claufula ad ipfius Excommunicatoris fubditos referatur ;

$

N

an generaliter extendatur ad omnes ,. qui non funt de ju-

tf etiamgä

visdictione illius? . 4d quod dicimus ; quod bac fententia

L fhrdum,'k

j

non nifi fubditi obligantur ,. mifi forte plus contulerit ina-

i

li À

Hic textus non

jor &? largior autboritas delegantis.

11 f

videtur referri poffe, nifi ad viatores vel pere-

De aliüiss enim extraneis exiftentibus

UT T

rinos.

extra Dio:cefin ne quidem poterat moveri pru-

ICOH:

ra&u tih

-

T

dens dubium.

QUJERITUR IO.

An Íaltem peregrini te-

,Ul

t

i.

t

1

neantur legibus locorum particularium? Etq

AT

.Ui.

nam vocentur proprie peregrini?

7

n

REgsPONDEO I. Peregrini proprie vocan-

1

turilli , qui habent quidem alicubi domicilium

hi

velquafi domicilium , ad quod redire intendunt,

s t

interea tamen in alio loco notabili tempore mo-

AUL t

rantur negotii caufa abfque fubje&ione perfona-

li ad jurisdi&tionem Prefidentis localis.

Dixi r. Aabent domicilium vel quafi domicilium.,

yns z

du D

Quafi domicilium communiter dicitur contrahi

ji I

abeo, qui habet animum commorandi in loco

per majorem anni partem. — Verum hec defcri-

QH

j

pec n

ptio quafi domicilii non fufficit. Dantur enimali-

qui qui contrahunt quafi domicilium , etfi non

je5 d

habeant animum commorandi in loco per majo-

cuti

iem anni partem. — Tales funtancille & famuli,

ii

l

F2

qui

84

TRACTATUS

qui, ut in urbibus fieri folet, folum conducun-

w

tur ad trimeftre, vel quadrimeftre , & ftudiofi

"

uriftz in Univerfitatibus; hi enim eoipfo , quod

[;]

Jjnitt,

perfonali fubje&tione fe fübjiciant ad jurisdictio-

n

nem Judicislocalis, vel Re&orum Univerfita-

g ii

tis, fortiuntur quafi domicilium. Econtra, qui

v probitt]

nullam perfonalem fubjectionem debent Magi-

ao

ftratuiloci, v.g. mercatores byemantes in lo-

du gt

cis exteris, peregrinantes juvenes nobDiles vel

ll

; iitd

artifices in nationes exteras fciendi ccuífa, ne-

giona d

gotiorum geftores in Curiis, turmz militares de.

Wi

m

ftitute fuo Curione miífz in ftationes varias &c.

, n

aliquando habent animum manendi & a&tu ma-

F

nent per majorem anni partem , quin tamen

h hi

propterea poflint dici contrahere quafi domici-

t t

lium, quamdiu habent animum, finito negotio

3 , u

redeundi ad fuum domicilium vel quafi domici-

vf

]ium.

Neque enim ejusmodi hominesrecte con-

Gifa, k

jungerentur matrimonio à Parocholoci ; ne-

predn

que etiam in plerisque urbibus à parochis loci

tri, qiii

adítringuntur ad communionem Pafchalem fu-

A pbne f

mendam in Parochia fua , in qua habent hofpi-

tium.

Hinc quafi domicilium re&ius defcribitur

185 ff

j.lm' Q-WI',

quod fit Habitatio in loco per notabilem anni partem

cum füubjeGkione per[onali ad jurisdi&tionem Magiflratus

Ti

"ag d

localis.

RESPONDEO 2.

Peregrini per fe non te-

VRU f

Ff ormes hi

nentur legibus dire&ivis locorum particularium.

PROBATUR I.

In materia precife depen-

ha j

Ü

dente ab arbitrio legislatoris humani ftandum

eft fenfu Do&Gorum potiorum authoritate & nu-

o tl

mero.

Sed utrumque concurrit in prefenti.

D

hi lt

d

1

':f:mt Qu

(

Ergo min. quoad 1. m. non poteft effe dubium.

Ut

L

DE LEGIBUS.

85

t

I MU

Ut enim peregrini teneantur legibus dire&ivis

h

locorum particularium, neque petit lex naturalis,

Y

Al

neque divina, nec bonum Reipublicz aut Ec-

AORU

clefie neceffarium. Ergo ea obligatio precife

D

l

dependet ab arbitrio legislatoris humani. — Quoad

EUf

i

2. . probatur partim ex inductione, partim ex

v

1

teftimonio Authorum.

Nam de antiquis Do-

iYet

Em

"065 Q

là

&oribus propria confeffione id teftatur Su -

REZIUs, utut adverfz fententig addi&iffimus,

iij

dum in Tom. 1. de Relig. l. 2. c. 14.n. 2. fic fcri-

I2 nj

MUV

bit : ,, Prima fententia effe poteft, abfolutene-

»gans , advenas obligari legibus loci , in quo

Md g

, morantur nifi perpetuo habitaturi illuc acce-

1 Q] 3

, dunt.

Ita fentit GiofJa in c. que contra. d. 8.

TC Qf nj

Nam licet di-

, & in c. illa. d. 12. v. veneris.

vt

, Cat, referre, an fint moraturi , vel cito re-

il ii

,,Ceffuri, tamen fe remittit ad dita in priori

Qd

, Gloffa, & ita in eodem fenfu videtur intelli-

il

», gere diftin&ionem, ut foliilli dicantur mora-

d Jgr.

!

l

, türi, qui ibi perpetuo manfuri accedant. Et

d

,ita plane fentit Zrcbidiaconus dicto c.illa , re-

v

J

» ferens Hoftienfem ;; Paludanus in 4. dift. 15. Le-

[

Y

» defima , Quarti , Sylvefler ,^ Rofella , Medina ,

Á av ts

M

,. lurrecremata. ,,

Hos Do&tores Suarez putat,

g Ms

ad incurrendam obligationem legum particula-

rium locorum requiri babitationem perpetuam.

g p

PH!

An vere omnes hi Do&ores requirant babitatio-

ln

p r

ia

nem perpetuam ; nolim difcutere, illud tamen ip-

fa confeffione Suarezii evincitur , eos ftare ea-

j p

l

Qma

tenus pro noftra fententia , quod peregrini fo-

Ui

l

lum notabili tempore morantes inloco , quin

u I

contrahant quafi domicilium , non ligentur le-

j

Idem

i d

TU

gibus directivis locorum particularium.

i

P.5

com-

|

86

TRACTATUS

communis fenfüs Do&orum veterum probatur

j Barrali1

,'Wh!:, lel" 13 '

teftimonio eruditi P. AzoRrr S. J. qui 1. 5. In-

l ) Tut

ftitutionum Moralium c. 11. q. 3. fic fcribit:

j

,» Quaritur, anii, qui non fünt legislatoris po-

(

qusp

, teftati fubje&ti, ejus legibus vel ftatutis tene-

TURA

, antur? Quod'eft que&rere, an externi, hoc

]

J

j

j bvf

, eft , advene & peregrini ftatutis vel legibus

vinur 2f

, alligentur , quibus ftringuntur incole & fubdi-

ml

,ticives? Hanc queftionem difputant Civilis

[

» Juris Interpretes in l. cun&os populos. C. de

]?.l.ï

ii

»

»Summa Trinitate, Cynus, Dinus , & Bartolus,

D

T

L

» Salicetus , Pontificii juris Do&ores in C. à no-

9j

»bis. De Sent.Excom. Jnnocentius, Hoflienfis ,

L

"

D

» Jannes 2ndreas , Jnebaranus , nt. Dutrius ,

Item Sylvefler v. Excom-

sin), t

, Abbas, & Filinus.

, Inun. 2. 1. 5. 6.7. 8.

Zingelus Excomm. 1. q.

FELIL

Communis omnium eftfententia, eos le-

E ror

i Tumjaz

i

W

»» gibus vel ftatutis minime teneri, ea ratione,

nl

u W

a

,; quod Legislator jus & poteftatem in externos

Í

» non habet. **

Ita Azor.

Pluresalios Do&o-

(

l

ü

res pro hac fententia, quam & ipfe fequitur,

hi

recenfet P. LAv MAN Theol. Mor. l. r. Tra&.

trünp,

4. C. I2. D. 4. his verbis.

,; Advenz & peregri-

d d

,ni, dum in aliena terra non inhabitandi , fed

TAR

v*'fn'r

jrims

, tantum hofpitandi caufa adfunt , non obligan-

t w]

,; tur legibus & confuetudinibus ejus loci pro-

Wbv

»priis ac fpecialibus. v. g. Peregrinus veniens

Wt Ti

,; Auguftam die S. Udalrici , qui eo loco feftus

ts

M

M

,, eft, non tenetur; per fe loquendo , & fcan-

: at

À

, dalo ceffante, Miffam audire, & à ferviiibus

n

,; operibus abítinere, licet totum diem ibi man-

Wutal

g

z

», furus fit.

Hzc affertio eft ad mentem Glofje

qux pj

,;in C. illa d. 12. Paludani, Zintonini , Syluefiri ,

3Q d

*

?5

0-

i

DE LEGIBUS.

87

m

NI

i

» Rofelle, Bartoli, Medine, zingles, 4zor, San-

i

» Chez , Conink, Sayri, 4vile. **

Ita Layman.

Vif

AurHoR TuHEOLOGIE Mom. SALMANT.

Itl

X

'Tra&.r1. c. 3. puné&t.s. $. r. pro hac fenten-

V

*I

(

:

;

tia, quam & ipfe fequitur, pariter recenfet v-

d

o

W

TRUMQUE SANCHEZ , DriANAM , GRANA-

PUR

; y

|

u

l

puM, BoNACINAM, VEGAM, TorEeruM.

lrfncolæh-

1

i.'

N

Hos inter authores (pecifice adduci merentur

du

D

textus Paludani, S. Antonini , & Toleti.

p

SOput (

LUDANUS in 4. dift. 15. q. 4. art. 3. fic fcribit :

LTA

Si confuetum eft in aliqua diecefi , quod jejunetur. certo

VET

die; illi de Diecefi tenentur jejunare ;. ficut. & teneren-

hl Dl

tur, fi Epifcopus indiceret.

"Alienigene vero, fi ve-

^. A hn

!

niunt animo babitandi , ex tunc obligantur jejunio con-

UM

Si autem tranfeunt. [o-

fuetudinario , ficut & [cripto.

Iu

lum per terram 5 mon ligantur con[uetudinibus nec fta-

N

tutis.

Unde occul-

Tàmen tenentur mon fcandaliz;are,

, us

te comedere po[Junt. fecundum morem terre fue ; [ed non

n at

publice.

Excufantur etiam à jejunio indigene provincie

VTT

vel Diecefis , ubi non jejunatur etiam à viris morigera-

dbl

tis in vigiliis SYacobi, Bartbolomei, 6&9.

Jtem excu-

TC

Jantur alienigene , quamuvis in terra eorum jejunetttr ,

neele

ex quo venerunt animo remanendi.

Qui autem tranfi-

Vi E

ium facit per terram ,. [icut. mon obligatur ad jejunia il-

j u o

lius terre ; ficnon liberatur à jejuniis terre fue.

Hac

omnia de verbo ad verbum fua facit S. Antoni-

ul

nus part. 2. Tit. 6.1.2. $.2.; ubi notandumeft;

v

uio hi

qug Paludanus & S. Antoninus hos duos ter-

minos : animo babitandi , & animo remanendi ,. fu-

g

f

mant pro Synonimis , eosque ambos «qualiter

AL

opponant ad celerem tranfitum; ex quo fequi-

tum d

j

at

tur, quod hi duo eximii authores folos eos ad-

ALE ;

j

3l

ftringant ad leges locorum particularium , qui

!

R

habent

TRACTATUS

88

habent animum vremanendi in tali loco.

TBLL

[

LE

y iotum

TUS l.6. c.5. in fine.

Dubium occurrit , an quan-

do aliquis peroenit ad locum , in quo jejunant tali die ,

*j

in quo non jejunatur in loco , & quo profettus ef , an

teneatur jejunare & ab[linere à cibis probibitis.

Re-

pmotod

jquomi

j

Jpondet. Sylvefler V. Sfejun. cum diflin&ione.

Cum enün

iluc pervenit commorandi cau/a , tenetur obfervareta-

ao

sj

le preceptum.

Cum vero non (caufa commorandi)

Jéd animo remeandi , vel ulterius tranfeundi , non tene-

bpoima,

ia

tur , [i citra f[candalum id potefl facere.

Ita T oletus

(

explicans mentem Sylveftri.

af b

^

f

PROBATUR 2.

Illa obligatio non eft af-

u d

ferenda, quam nec ip(i SS. Patres aufi fünt af-

Ia

ferere.

Sed hanc obligationem, de quaagitur,

at

nec ipfi SS. Patres aufi funt afferere.

Ergo min.

guuim

prob. SS. Patres, quando agebatur de obliga-

u d

tone peregrinorum, nullam aliam agnoverunt

Áein,

obligationem, ni(i prudentie, neproximo prze-

TUX T

beatur anfa querelarum velfcandali; nequeprz-

ytilt i

tenderunt legem, obligantem per fe, íed mon-

ii

ftrarunt exemplum virorum probatiffimorum ,

DT

quod pertinet ad Confilium.

Ergo ant. prob. ab

Treny;

infigni teftimonio S. Auguftini, quiin Epift.rrg.

"INf

ad Januar. fic fcribit: ,, Primo tenere te volo,

aj |

»» Chriftum leni jugo fuo nos fübdidiffe & farci-

44 vt

,,ne levi.

Unde Sacramentis numero paucif.

A0 i

»» fimis, obfervatione facillimis , focietatem no-

* htq

»» Vi populi colligavit.

Illa, que non fcripta ,

dud

», fed tradita cuftodimus , qu: quidem toto ter-

Weetn

, 'arum orbe obfervantur, dantur intelligi vel

» ab ipfis Apoftolis vel plenariis Conciliis, com-

il'lï &

Mæpe do

, mendata atque ftatuta retineri.

Alia vero,

VU

» qu& perloca terrarum regioneíque variantur,

At

», licuti

89

D'E LEGIBUS.

lhb J

J

Mpi

»ficuti eft, quod alii jejunant Sabbato , alii

]Wfï

,,non; totum hoc genus rerum liberas' habet

hi 7

lii

i

li

,,Obfervationes , nec difciplina ulla eft in his

/

)*

, melior gravi prudentique Chriftiano , quam

i p

[

, uteo modo agat, quo agere viderit Ecclefiam,

T n

lt

u

(r

» ad quamcunque forte devenerit.

Quod enim

miäfm

, neque contrafidem, neque contra bonosmo-

ts

»resinjungitur, indifferenter eft habendum,

M/ämï) W;

» & pro eorum, ipter quos vivitur , focietate

! [l

»fervandum eft. Credo, te ex me aliquando

, audiffe, fed etiam nunc commemoro.

Ma-

A0 p d

.ter mea Mediolanum me confecuta invenit

1652l [f

;; Ecclefiam Sabbato non jejunantem.

Cepe-

LTA

»Tat pertarbari & flu&uare, quidageret. Cum

't D

»e€go talia non curabam ;

fed propter ipfam

NUf Qp

» confülui de hac re Beatiffime memorie virum

gt

, Ambrofium.

Refpondit;, fe nihil docere me

Wt

» poffe, nifi quod ipfe faceret ; quia fi melius

I

]

n

n

"

lt

n

» Dhoffet, id potius obfervaret.

Cumque ego

h, n

» putaífem , nulla reddita ratione authoritate

ii

j

!

iL

1

» fola fua nos voluiffe admonere , ne Sabbato

D)

,gwæ

»jejunaremus; fubfecutuseft, &ait mihi: Cum

galu

», Romam venio, jejunoSabbato; cum hicfum,

nf VOU

» non jejuno.

Sicetiam tu, adquam forte Ec-

Af

» clefiam veneris, ejus morem ferva, fi cui-

una p

» quam non vis effe fcandalo , nec quemquam

No

T

vt

s»5itibi:

Hoc cum matri renuntiaffem , libenter

!üï WO

» amplexa eft. Ego vero de hac fententiaetiam

qil

», atque etiam cogitans ita femper habui , tan-

J

» quam eam calefti oraculo fu(ceperim.

Senfi

M

hn

n

» enim fepe dolens & gemens, multas infirmo-

1 li

.Truüm perturbationes fieri per quorundam fra-

"

e(qll! f

Z

» trum contentiofam obftinationem , vel füper.

n

^

ET.

ftitiofam

90

TRACTATUS

at D

, ftitiofam timiditatem, qui in rebus hujusmo-

li

j

, di, que neque Scripture fané&te authoritate,

T

m

:.

i

, heque univerfalis Ecclefiz traditione, neque

g nf

, vite corrigendz utilitate ad certum poffunt

s iif

, terminum pervenire; tantum quia fübeft qua-

, liscunque ratiocinatio cogitantis, aut quia in

AoUIL

jutgunis i^

,5 fua patria fic ipfe confuevit, aut quia ibi vi-

» dit, ubi peregrinationem fuam quo remotio-

T qW

,rem à fuis, eo doGtiorem fa&tam putat , tam

"

m

;; litigiofas excitant quaftiones, ut nifi quod ip-

,5 f faciunt, nihil re&um exiftiment.

Sit ali-

il Ueæäïmf&.

W

i

boulhi

1

» quis peregrinus in eo forte loco, ubi perfe-

, Vverantes in obfervatione quadragefime nec

r

[ [

» quinta Sabbati (hoc eft, nec die Jovis) le-

, Vant, relaxantqne jejunium.

Non, inquit,

iue Lal

,, jejunabo.

Quaritur caufa.

Quia non fit,

Al

,,inquit, in patria mea.

d

Quid aliud ille, nifi

, confuetudinem ífüam confuetudini alterius

i Ut

». preponere conatur ? Non enim deLibro Dei

Toie

, h&crecitaturus eft, aut univerfe , quacun-

Wt i

, que dilatatur, Ecclefie plena voce certabit ;

ibtfncil

, aut oftendet, iftum contra fidem facere; fe

Ducs $.

,,autem fecundum fidem, moresque hinc opti-

du

,,110s aut illum violare , aut fe cuftodire con-

zf'qrmare fl

s viricet.

Violat fane quietem & pacem fuam

i. I

Mallem ta-

, de fuperflua qua(tione rixando.

Vl i

,,menin rebus hujusmodi, ut & ille in hujus,

turflima

,,&hic in illius patria ab eo, quod czteri fa-

ld

, ciunt, nonabhorreret.

Faciat ergo quisque,

L

» quodin ea Ecclefia,in quam venit, invenerit. **

ROE

Hzc omnia oftendunt, non dari legem , obli-

nEl

gantem fer fe ; fed tantum fer accidens ,. fe con-

ïl&raS

li

Si

formandi legibus locorum particularium.

Wi

j

enim

DE LEGIBUS,

9t

]

li

enim daretur obligatio per fé, cur S. Ambrofius

Em

l

refponderet; /e nibil docere pofe ?. cur folum re-

mitteret interrogantem ad fuam obfervantiam ?

lts

(

cur fue obfervantie nullum aliud afferret mo-

d

Al

tivum, nifi periculum fcandali ? cur S. Augu-

hd

ftinus hoc fcandali periculum explicaturus &

4l

ii

:

|

probaturus rationem ícandali non ponit gene-

E

ralem, quod oriretur in populo ex transgreflio-

Hj )

[

1

ne legis fcripte etiam pro peregrinis , fed tan-

yttif

aux

tum periculum contentionum ? cur non dicit;

ITRf

quod peregrinus teneatur fe conformare jeju-

o j

nantibus quinta feria in quadragefima? cur cul-

:P

ib

?.

pat folam contentionem? .cur folum dicit ; K

DI

malle eam conformationem? ubi enim de obfer.

i,

vatione & tranfgreffione alicujus legis agitur.

(

D. Auguftinus non utitur hoc termino , mallem,

|

hE

fed terminis urgentiffimis.

Sicin eadem Epifto-

amüu

T

]

UM

la, ubi de Statutis vel confuetudine univerfalis

;mc?u

v

Ecclefiz agitur , c. 5. ait.

Si quid tota. per orbem

]:4

"m

frequentat. Exclefía , quin ita faciendum fit , di[putare ,

L

il

infolenti[Jme infanie eft.

Md liiv

m f'

n

:

i

j

Dicres. $. Auguftinus in prefato textu ex-

li

preíffe docet , gravis prudentisque Chrifliani e[Je fe

tlodred

conformare moribus ac legibus locorum parti-

TL

cularium.

Ergo oppofitum non licet , quia nun-

y Mütt?

quam licet agere contra gravitatem & pruden-

ts

tiam Chriftianam.

2. Datur periculum gene-

rxale fcandalizandi indigenas loci, fi peregrinus

qu crf

(j

m

longo tempore in urbe caufa negotiorum com-

P

morans non audiat Sacrum , nec jejunet, nec

:m

"

a

jl

vf

abftineat à labore fervili in diebus ibi preceptis.

aM

3. Juxta $. AvcusTiNvM & juxta fuperius in

7 UA

$. 2. & $. 3. di&ta, ubicunque datur evidenter

fticuia'i:;nï

ratio

92

TRACTATUS

f.

ratio melioris, daturlex sterna, imo lex pofi-

W»mtu

94l

f

tiva generalis, atqui in prefenti queftione da-

tur evidenter ratio melioris pro conformitate

s a

ad leges indigenarum.

Ergo maj. prob. ex Re-

gnedi

gula, quam S. Auguftinus in Epift. 119. c. 18.

jguinet

tradit Januario his verbis: Miror , quid ita vo-

agl

lueris, ut deiis, que varie per. diver(a leca obfervan-

jri pot

tur , tibi aliqua confcriberem , cum &2 non fit nece[fa-

edun pf

vium , 65 una in bis faluberrima vegula. retinenda fit ,

eitori. 1

ut que non funt contra fidem , neque contra bonos mores,

l

!

"m

"

)

i p

A M

€9. babent aliquid ad exbortationem vite melioris , ubi-

cunque inflitui videmus , vel inflituta cognofcimus , non

« yán

1ptiunnt

folum non improbemus , [2d etiam laudando &? imitando

Jetbemur ,. £ aliquorum infirmitas non. ita. impedit , . ut

de, dni

iil

amplius detrimentum fit.

Si enim eo modo impediat , ut

majora [ludiorum lucra. [Deranda fint ,| quam calumnia-

LR

g ml

torum detrimenta metuenda , fine dubitatione faciendum

eff. 4. Eft proverbium, quod Gloffa in c. illa.

ia m

nefdy

dift. 12. adducit : Si fueris Rome , Romano

vivito more.

Si fueris alibi; vivito ficut ibi.

u 1

5. Jure gentium , & ufu Ecclefie introductum

W cot

eft, ut pro bono communivel Reipublice, vel

DETTP

Epifcopatuum confervando etiam peregrini le.

tUj

gibus conftringi, &transgreffores puniri poffint.

A de

6 Eftdenatura legum localiam , utomnesesi-

IT

ftentes in loco afficiant.

Ergo etiam afficiunt

tl f

peregrinos.

7. /Equitas pofcit, ut peregrini ,

E*M fun[ f

dum eximuntur legibus localibus fui territorii ,

KL Wh.m

& gaudent privilegiis localibus territorii , in quo

MII

,

exiftunt, hujus viciffim fubeant leges & onera;

Wiltr.

juxta Reg.55.in 6. — Qui fentit commodum , fentire

Nihtin,

debet && onus.

8. Certum eft, peregrinos fubji-

ib

ci variis legibus locorum particularium, in qui-

-!ID l'CIlld

bus

DE LEGIBUS,

95

üü,mw

bus morantur.

li

Ergo cum fit eadem ratio alia-

ramlegum, fubjiciuntur etiam religionislegibus.

Pmïg

Ttj

hr

ant. prob.

Sic enim peregrinus fervare fequen-

tl

tes leges tenetur: INe quis no&tu arma ferat, ne

p E'I!

l

/[

triticum evehat, ut in contractibus prefcriptas

YU

confuetudines & formam fervet.

9. Si peregri-

Wi

Zm

nus transgrediatur leges naturales aut divinas,

n

(h

puniri poteft à Domino vel Epifcopo loci. Er-

'!g!(!ä If!.j";jlï

go etiam puniri poteft, fi transgrediatur leges

ln m

territorii.

1o. Dominus vel Epifcopus loci ab-

yt mem ;

folute poteít peregrinos ftringere fuis legibus.

lw

(

Ergo prefumendum eft, quod ita velit, quiaid

nj

sz;

exigitbonum commune.

11. Lex generalis Ec-

clee , dum in C. f. de feriis, precipit fervari

L w, i

h

/

i

omnia fefta ab Epifcopo prefcripta, & C.». de

m

m

obfervat. jejun. omnia jejunia ab Epifcopo pre-

T f

!

fcripta, non diftinguit inter peregrinos, & in-

TT

digenas.

Ergo faltem dicendum , quod Eccle-

|

i, N

]

fia univerfalis obliget ad hzc duo genera legum

nl

localium.

12. Authores communiter docent,

od

quod leges communes utrique territorio, nem-

pe ili, à quo exitur, &illi, in quod tranfitur,

ia w

p

fint obfervande à peregrinis.

Ergo non eft ra-

tio, cur non detur obligatio circa ceteras le-

u

Wa

ges.

13. In C. que contra. dift. 8. ex D. Augu-

yeln d

ftino l. 2. Confeff. c. 8. dicitur: Que contra imo-

miid

res bominum funt flagitia , pro morum diverfitate. funt

vitanda , ut pattum inter fe gentis ,' aut civitatis con-

js t t

tenit d

aM

fuetudine *vel lege firmatum , - mulla civis aut peregrini

libidine violetur.

hgt

Türpis ef? enim omnis pars univer[o

f0 mon conveniens.

qmin l

RESPONDEO.

p

ÀD 1.c. a. d. C. Ergo hoc non licet per fe,

vi

cularium:ä

TRACTATUS

94

uj

G

vi legis territorialis. n. per accidens vi legum

o reto

prudentig & honeftatis. fubdif?. fub reatu peccati

"i

i

venialis, fi nulla interveniat cauía rationabilis

p

excufans à conformatione ad legem localem. c,

I,D 3. d.

fub peccato mortali, aut, fi rationabilis caufa

j

Jioris

l

excufet à conformatione, fub peccato veniali.

el

pl

n.

Si daretur obligatio per fe ad legem loca-

r qi

lem v. g. jejunii, audiendifacri, abítinendi à

jige t

es

labore fervili, &c.

Peregrinus transgrediendo

I

hanc legem peccaret mortaliter; aut faltem de-

j

beret habere caufam gravem , quz illum poffet

H

excufare à lege jejunii, vel Sacri.

At vero, fi

d

ad fui conformationem cum indigenis folum ex

&tl

honeftate, vel prudentia obligatur, fufficit le-

1!!1

tiur i

visratio, quz illum excufat; & fi etiam agat

: ia

contra prudentiam aut gravitatem Chriftianam ,

gpnes t

quam etiam in omnibus fuis a&ionibus aliunde

fs D

obfervare tenetur, peccabit folum venialiter.

ETRT

!

Magnum proin difcrimen e(t inter obligationem

tttfrm q

per & fundatam dire&e in lege locali; & inter

1tyus,

obligationern per ácdidens, fundatam precife in

d af

honeftate morali, admittente facilem exceptio-

ia t

nem ob ipías leges reciprocs honeftatis.

At tj

AÀD 3.

d. datur periculum fcandali levis ;

^

M

DO

nifi appareat honefta ratio peregrinum excufans.

dvrt i

c. fcandali gravis. n.

Cum enim horines fcire

!

BUA

poffint & debeant, peregrinum non teneri legi-

bus localibus loci , non poterunt fumere pru-

p

w |

dens fcandalum grave , nifi in éo ex negle&u

éoüttinuo accedentibus aliis circumftantiis ob.

A0 ia

Trtns [

fervarent contemptum interpretativum legum

localium. 1mo , cum gravis &$ prudentis Chri-

4

ftiani fit, interpretari benigne aliorum actio-

& h

hes',

DE LEGIBUS.

95

L

E

nes, indigenarum erit, ut prefumant ,. affore

i

peregrino rationem honeftam excufantem à con-

L

venientia fe conformandi.

Wt

r

ADS

d. datur lex &terna, ubi datur ra-

i

l

tio melioris melioritate nonfolum rei , fedetiam

t

legis. c. folum melioritate rei. n.

In przfenti

i'"v [

melior quidem foret conformatio peregrinorum

li

(

ad leges locales , fed non foret melior lex obli-

conformationem.

tl

gans peregrinos ad illam

; Qilin

Nam ejusmodi lex foret obnoxia innumeris dif-

ficultatibus.

Sgczi, lt

Alique enim leges , quze indige-

T

nis ab infantia affuetis faciles funt , v. p. abíti-

lf

nentia à la&ticiniis , imo apud Grecos etiam à

pifcibus , vel à vino, exteris funt valde diffici-

Ils

les; dein circapunitionem exterorum orirentur

d

innumerg deordinationes per citationes, excu.

fationes, impenfas, lingue extere imperitiam,

retardationes peregrini , negotiorum alibi ge-

rendorum quoad przfixum terminum incertum

MM

n

4]

tempus, calumniatorum & delatorum iniquitas

facilis, & defenfionis difficultas.

Hinc credo,

C

quod intra centum annos aut nulla aut pauca

z honj';

reperiantur exempla, quod peregrinus fuerit

à judice vel ab Epifcopo loci vocatus in jus , ni-

fi violaverit velleges naturalem, vel divinam,

vel concernentem dire&e bonum publicum ,

J

L

vel legem realem, hoc eft, concernentem bona

t

temporalia.

Ob leges enim alias pure direct?vas

pad

in foro interno Epifcopi non folent convenire

Qd

peregrinos, fi abfit fcandalum.

T

ÀD 4.

d. dicitur hoc, innuendo obliga-

W

ne du

tionem honeftats , à qua ratio honefíta facile

[

€xcu-

96

TRACTATUS

"

excufat. c. innuendo obligationem fundatam in

;j

lege. n. fenfus patet ex dictis.

113 j 6

D. $.

d. Eft introdu&um, ut peregri-

nos legibus & penis conítringere poffint, ubi

PUL

;

ob naturam fubjecte materie id exigit bonum

commune c. ubi id bonum commune non exi-

conu

are p

git. n. Imo Jus gentium potius exigit, ut pe-

RUL

regrini non fübjiciantur legibus municipalibus

ate. I

at

univerfis, fed tantum iis , que neceffarie funt

ad confervandum bonum commune illius terri-

Til

torii.

UH

AD 6. d.eft de earum natura, ut omnesaf-

ficiant capaces ejusmodi legum conformiter ad

140

il

!

]

leges prudenti& legislativs. c. non fic capaces.

J

n. peregrini non funt fubje&um capax, in quod

204

h

1

refpiciat vel operetur prudentia legislativa in

la

A

I

omni genere legum.

Apn 7. d. ld pofcit equitas ceteris pari-

i t

iib

[

"

?

Yf

bus. c. ceteris non paribus. n.

Si enim peregri-

ni fubjicerentur univerfim omnibus legibus di-

Md p

deconten

re&ivis locorum particularium , fequerentur in-

numerz inconvenientie , prout oftenfum eft.

ETUT

Itaque non fieret nuda compenfatio commodo-

111 (

rum & incommodorum , fed fieret aggravatio

, q

peregrinorum maxima.

EPT

AUE

z

Dico; has omnes leges effe vel

!

redles , vel connexas cum bono publico loci,

A

It lii

quod jure naturali nulli licet violare.

&on. B

AD 9. c.a. n. C. & p. difparitas eft, quia,

MUt

cum per transgrefiionem legum naturalium &

tItsvelto

divinarum offendatur earum immediatus author

Aetg, |

obligans omnes Judices territoriales quod pu-

*Um p

nitionem talium criminum non puniunt nomi-

g,

ne

r d

DE LEGIBUS.

97

U

LS

^

ne proprio fed nomine Dei, cujus funt confti-

tuti Miniftri in vindi&tam malefactorum.

ij

MT

M

An Io. d. poteft illos ftringere, ubi illud

M.

i

exigit bonum commune , aut imperium autho-

Ti

Eft

;nu

ritatis fuperioris. c. ubi id non exigunt. n.

O

enim contrajus gentium , vexare aut ligare vel

li en

onerare peregrinos fine neceffitate.

Mi

UAV m

d. non dittinguit explicite. c. im-

t Dete[r

plicite. n.

Nam in c. f. de feriis dicitur : De-

Lmuueüh'us;:

bet judicialis ftrepitus conquiefcere in folennitatibus , quas

finguli Epifcopi in. fuis Digcefibus cum Clero c2' populo

Ut U trys

(haud dubie, fuo) duxerint folenniter venerandas.

1 COnfrgjes

In c. 2. de obferv. Jejun. prater fequentia nihil

D r us

aliud dicitur : Super hoc confuetudinem tuere-

gionis facias obfervari,

Cum ergo tempore

Qp tl

i bt

Innocentii IIL qui ifta ad Archiepitcopum Bra-

charenfem fcribit , Canonifte peregrinos à legi-

i n

bus locorum 'particularium abfolverint , haud

dutptg

dubie tunc temporis non erat confuetudo , obli-

gandi peregrinos ad eas leges ; ac confequenter

T

TT

!

[l

LU

fola confuetudo obligandi indigenas urgeri po-

1 df d.

tuit & debuit.

4fb ml

AD 12. C.4. n. C. Ratio enim efít ;5 quia

omnes leges , que vocantur /oales , funt pri-

gt

mario ac principaliter perfonales.

Leges enim

dire&e feruntur in perfonas , a&tualiter vel ha-

Y

qié

nH

bitualiter fubditos in territorio fubje&to fuz ju-

)

yi

risdictioni.

[

t

Hinc dependet à liberrimo arbitrio

legislatoris an, & ad quos a&us , perfonas fibi

panm

[

kl

m

fubditas velit obligare etiam peregrinantes in ter-

ras exteras.

Sic poffunt obligari ad portandum

Ils

"

certum genus veítium , ad refcribendum , ad

(

redeundum , ad folennitates particulares tefta.

G

mento-

n

v

D. Zmort "Tra&t. de Legibus,

|

TRACTATUS

98

d)

Cum ergo Epifcopi pru-

mentorum. &c. &c.

j

i, inï

denter obligare poffint ad fervandas leges com-

gt

munes , etiam fic obligare fuos Dieecefanos pre-

;E,icemh &

fumendi funt, mentem eorum fic interpretante

al

fenfu communi fidelium & do&orum.

dm d.

Ap I3. d. Docet S. Auguftinus , utnon vio-

mudid

letur à peregrino pa&um inter civitates vel gen-

tes reciprocum. c. pa&umi non reciprocum.

i p

fubdift.

petulanter operando in contemptum le-

U.

lh[hü

gis municipalis.

c. operando ex caufa rationabi-

]i preter legem,

idque fine ullo prejudicio bo-

J

j

ni communis vel fcandalo. n.

D. Auguftinus

mnuu

ff

OU

loquit

ur ibi de pa&o tacito vel expreffo diver-

i

r

farum gentium ve

] Diecefium inter fe.

Hinc

I

u

QUJERITUR II. Ad quas leges locorum

1N

J

b

particularium teneantur etiam peregrini?

ss

RrEsPoNDEO. Peregrini obligantur ad leges

locorum particularium r. ftatim eo momento,

A gt

T

quo incipi

unt contrahere domicilium vel quafi

domicilium in loco.

Eo enim momento defi.

Mntrg

tfitis t

nunt effe peregrini, & incipiunt fieri indigeng.

». Obligantur ad fervandas prefcriptas leges

dplatef

contra&tuum , & folennitates in loco requifitas.

Ttt4f, j

Ad has enim leges fe obligant pa&to tacito jure

y tUt

gentium. Hujus indicium eft, quia in Jure Ci-

pn

I

n

[

"Ul

TET

vili, ubi maxime attenditur equitas naturalis

& jus gentium, conftanter definitur, peregri-

titbotem

nos fortiri forum ratione contraé&us inloco con-

AL u d

tra&us. v. g. l. quod fi nolit. fF. de edil. & l. ff beres

V dfiney

. Idem approbatur à Jure Ca-

abfanf. F. de judic

Ex-

TT

nonico c. dile&ti, & c. fin. de foro compet.

V Qu

cipitur tainen ab hac regula cafüs, in quo exe-

:',. Vi u

cutio contractus ex voluntate contrahentium

DAT

ve

DE LEGIBUS.

99

J

!

vel ex natura contractus, prout fit in conftitu-

d

