1 uf q

du f

funt. l. c. Reg. 56.

pl

23. Ea que raro accidunt, non temere in

negotiis computantur. l. c. Reg. 64.

At tonfie

M

: 24. Invito beneficium non datur. l. c. Reg.69.

25. Non debet alteri per alterum iniqua con-

lCRegl

n y

ditio inferri. 1. c. Reg. 74.

26.Nemo

:

ke us

j

DE LEGIBUS,

T0

:

!l

26. Nemo poteft mutare confilium füum in

N lr

alterius injuriam. l. c. Reg. 75.

POM r

27. In totum omnia, qua animi deftinatio-

ne agenda fünt, non nifi vera & certa fcientia

læ[) qH

perfici poffunt, 1. c. R. 76.

28. In toto jure generi per fpeciem deroga-

T. m

n

tur; & illud potiffimum habetur, quod ad fpe-

ubuy

M

ciem direétum eft. 1. c. Reg. 80o.

:

29. Non eft novum, ut quz femel utiliter

conftituta funt, durent; licet ille cafus extite-

EH, lil] hi

rit, à quo initium capere non potuerunt. ]. c.

J

Reg. 85.

j

^f

30. In omnibus quidem, maxime tamen in

jure &quitas fpe&tanda. eft. l. c. Reg. 9o.

31. In omnibus orationibus maxime fenten-

D NLN

Va

tia ( feuintentio ) fpectanda eft ejus, qui eas pro-

tuliffet. l. c. Reg. 96.

n

at

32. Fere in omnibus ponalibus judiciis &

etau, & imprudentie füccurritur. l. c. Reg. 108.

i

!

33. Nullum crimen patitur, qui non prohi-

bet, cum prohibere non poteft. l. c. Reg. 109.

34. In eo, quod plus eft, femper ineft &

Ti

minus. lfc. 109.

In toto & pars continetur.

ïh'

|c. RO T15,

j

i, Q

35. In obfcuris infpici folet, quod verifimi-

lius eft, aut quod plerumque fieri folet 1. c.

i

xgmor

Reg. rr4. Ex hac Regula fequitur, verba in

ea fignificatione fümenda, quam plerumque ex

j

ufu ac confuüetudine hominum habere folent.

fi

q

^

36. In pari caufa poffeffor potior haberi de-

bet. 1. c. Reg. 128.

ii

j

37. Cum principa

lis caufa non fubfiftit, nec

ea, qui& fequuntur, locum habent. l. c. Reg. 129.

fó]

38. Qui

174

TRACTATUS

.

PT

38. Qui tacet, non utique fatetur ; fed ta-

men verum eft, eum non negare. 1. c. Reg. 142.

du

39. Non omne, quod licet, honeftum eft.

quimut

'9. EXPU

l. c. Reg. 144.

40. Semper fpecialia generalibus infunt. 1. c.

Ó 10

gt

Reg. 147.

g a

|

41. Cujus effe&us omnibus prodeft, ejus &

partes ad omnes pertinent. ]. c. Reg. 148.

m infmä«*

42. In ponalibus caufis benignius interpre-

g It

tandum eft. l. c. Reg. 15«.

um i

43. Quz propter neceffitatem recepta funt,

pndt

nondebent in confequentiam trahi. 1. c. Reg. 162.

qioprif

ficna

44. Rapienda occafio eft, qu& prebet be-

nignius refponfum. l. c. Reg. 168. Hoc intel-

tdiritat d

ligendum, ubi benignitas nec bono communi

Qmm

vCami

nec privato prajudicat.

45. Quod fatctum eft, cum in obfcuro fit,

il

ex affe&ione cujusque capit interpretationem.

DURT)

Lc. Res; 168.

Itaque expofitio textuum, que

Mplugr

àDoGoribds laxis fit, nullum monftrantibus

1 (n

zelum pro gloria Dei & bono communi, nullam

wdmdi

fundat authoritatem.

2 0i

46. Exfi nihil facile mutandum eft ex folen-

ü M

nibus; tamen ubi equitas evidens pofcit, fub-

y Dtti

veniendum eft. l. c:Reg. 183.

Huic regule con-

ER

cordat l. 3. ff. lib. 1. tit. 4.. /nrebus novis conflituen-

Lt

dis evidens e[Je utilitas debet , ut vecedatur ab eo jure,

érexdm,

quod diu equum vifum eft.

Nf

47. lmpoflibilium nulla obligatio eft. 1. c.

ttbinlio

Reg. 185.

48. In re dubia benigniorem interpretatio-

n

tntef,

nem fequi non minus juftius eft, quam tutius.

MY

l.c. Reg. 192. Hoc loco fermo eft de fervitu-

Rodeon

tibus,

DE LEGIBUS.

175

: hlw* ] fE

tibus, que tutius ad evitandum periculum le-

1

lg

et

)

J

dende cbaritatis vel juftiti& alteri ceduntur,

Hm

quam exiguntur.

lu

49. Expreffa nocent, non expreffa non no-

cent. l. c. 196. Hinc interpretatio ex filen-

od

tio Legislatoris humani , qui non raro ex infti-

tuto circa obligationes dubias filenter prgterit,

T

fepe infirma eft.

"fl j

zo. In conjun&ionibus (nuptialibus) non

folum quidliceat confiderandum eft, fed & quid

m t

"I

honeftum fit. l. c. Reg. 197.

Hinc ex eo, quod

i

A

l;

a&io per legem humanam zanpune liceat, non eft

facienda interpretatio , eam per leges naturales

if

L

& divinas honeftam effe.

ia

»

QUAZRITUR 9.

Quales reperiuntur in Ju-

re Canonico Regule ad interpretandum leges

L n

idonez ?

TMeyttoy

RESPONDEO.

In Sexto Decretalium Znter

A

!

Regulas juris reperiuntur fequentes.

pufi

1. Cum fünt partium jura obfcura, reo fa-

4

0

vendum eft potius, quam a&ori. Reg. 1.

2. Odia reftringi, & favores convenit am-

n i

[

pliari. Reg. 15.

M

Y

yà

Mj

[

3. Decet conceffum à principe beneficium

Ti

effe manfurum. Reg. 16.

4. Indultum à jure beneficium non eft alicui

M *

auferendum. Reg. 17.

s. Non firmatur. tra&u temporis, quod de

Q

Jiti

jure ab initio non fübfiftit. Reg. 18.

6. Quod femel placuit, amplius difplicere

[

Qd

"

non poteft. Reg. 21.

[

7. Qu à jure communi exorbitant, nequa-

quam ad confequentiam funt trahenda. Reg. 28.

Rv

8. In

176

TRACTATUS

Quodï

8. In obícuris minimum eft fequendum.

Reg. 30.

W

Blus di

ue

9. Generi per fpeciem derogatur. Reg. 54.

1

jdbe

1Io. Plus femper in fe continet, quod eft mi-

Jo

nus. Reg. 35.

10 fice

H

11. Uuile non debet per inutile vitiari. Reg.

g, Pt

12, Cum quid prohibetur, prohibentur om-

r lt

fl

nia, que& fequuntur ex illo. Reg. 39.

nl

l4

13. Pluralislocutio duorum numero eítcon-

l

l

pel K

tenta. Reg. 4o.

s f

I4. Accctlorium naturam fequi congruit prin-

t ed p

))

cipalis. Reg. 42.

(f

15. Qui tacet, confentire videtur. Reg. 43.

yari M

Sed nec uti-

s (

16. Is qui tacet, non fatetur.

mb

j

que negare videtur. Reg. 44.

17. Infpicimus in obfcruris, quod eft vero-

gl

st w

fimilius, vel quod plerumque fieri confuevit.

lÜ

Reg- 45.

Exeg.qj

ht

18. In peenis benignior interpretatio eft fa-

Regj*

H

cienda. Reg. 49.

hg

19. Non prattatimpedimentum, quod dejure

non fortitur effectum. Reg. 52.

?i

E M.

20. Cui licet quod eft plus, licet utique quod

sünq

eft minus. Reg. 53.

m d

21. Qui prior eft tempore, potior eft jure.

Y Ctrtr

Reg. 54.

4f re

22. Qui fentit onus, fentire debet commo-

dum, & é converfo. Reg. 55.

uten(i

lnicri

23.In recommuni potior eíft conditio prohi-

. D

bentis. Reg. 56.

24. Contra eum, qui legem dicere potuit

UE

lum

apertius , eft interpretatio facienda. Reg. 57.

iir.ïerpretan

25. Quod

Vil

DE LEGIBUS.

177

L

N

li

25. Quod ingratiam alicujus conceditur, non

eft in ejus difpendium retorquendum. Reg. ór.

rug

J

26. Qu contra jus fiunt, debent utique pro

inec, Qu

infe&is haberi. Reg. 64.

27. Quod alicui fuo nomine non licet, nec

N

alieno licebit. Reg. 67.

28. Poteft quis per alium, quod poteft face-

Fl

i

)

j

re per feipfum. Reg. 68.

0UR

29. Qui facit per alium, eft perinde, ac fi fa-

ciat per feipfum. Reg.72.

30. Fa&tum legitime retra&ari non debet, li-

i

cet cafus poftea eveniat, à quo non potuit in-

choari. Reg. 73.

31. Quod alicui gratiofe conceditur, trahi

A L

non debet ab aliis in exemplum. Reg. 74.

32. In argumentum trahi nequeunt, que

qudws

du

propter neceílitatem aliquando fünt conceffa.

Reg. 78.

33. [n toto partem non eft dubium contineri.

Reg. 8o.

34. In generali conce

ffione non veniünc ea,

pl

que quis non effet verifimiliter in fpecie con-

ceffurus. Reg. 81.-

giqeqi

35. Cum quid una via prohibetur alicui, ad

id alia non debet admitti. Reg. 84.

qind;

36. Certum eft, quod is committit inlegem,

qui legis verba compleéctens contra legis nititur

n

voluntatem ( feu intentionem. ) Reg. 88.

Explicatio harum Regularum habetur in P E-

T

cxro. Plura de Interpretatione fcripfi in Zdrte Cri-

Ibi

tica, quam addidi in Phbilofopbia Pollingana.

a d

enim PAnTEIII. tra&avi de Hermenevtica, feu

u

arte interpretandi.

Utilis etiam ad interpretandi

M

ratioe

D. zimort Tra. de ngibus.

1798

TRACTATUS

rationem circa leges erit Liber XII. Cardinalis

H

^

etut i

DE LUCA, ubi tractat de J'udiciis , & elegantiffi-

[

me traducit Leguliflas ob eorum Interpretatio-

um

neslegum Sfudaicas ac mecbanicas , dum mordacif-

«mtio

fime cortici legum inherent, animam vero legum,

jiexem

quaz eft intentio legislatoris , negligunt.

jrohibd

gordini:

Qu ERITUR Io. Quid fit legem extendi ad

alios cafus ob /anilitudinem , .paritatem , vel identi-

sillegun

tütem rationis.

s dipai

RESPONDEO.

Jdentitas vationes dicitur dari,

i

g as

ubi obje&um materiale in eítimatione morali

differt folo numero, & motivum formale legis

tctc)t

adequate idem eft. Sic, quando Pontifex in C.

frdlannl

quia in infulis.

De Regularibus, declarat, pro-

4en, il

feffionem ante annum ztatis decimum octavum

at

in monafterio A. emitti non poffe, quia ibi eft

(

dura congregatio, eoipío etiam in aliis monafteriis

t hg

B. C. D. ejusdem Infulz, eandem regulam aut

tl

vivendi formam fe&tantibus eadem legis difpo-

Nosooi

fitio locum habebit ob identitatem rationis.

Si ve-

fintin i

ro quis eandem legis difpofitionem extenderet

ETU

ad alia monafteria diverfz regule in continenti

LT

& fuüb alio climate fita, in quibus tamen reperi-

m l f

tur eque durus vel durior vivendi modus, di-

t0di; qi

ceretur lex extendi ob paritatem rationis , quia li-

tint d

cet fubje&ta, feu objecta materialia, nempe mo-

& phetoty

nafteria diverfis regulis adftrifta, in eftimatione

morali differant fpecie, ratio tamen , feu moti-

';, ( o

üoresm

vum, far, aut omnino majus eft. Si vero &

um d e

monafteria in divería regione fint, & regulz di-

in i

verf'e fint, & rigor vivendi in uno genere, ( v. g.

16ULA

viétus & veftitus moderatiorin alio genere) v. g.

lo al

vigiliarum , laborum, Pfalmodie continuz, fi-

lentii,

W ]

DE LEGIBUS.

3l

179

n

W)&g

|

lentii, jejaniorum frequentia, &c. feverior fit,

Umh"v

fic dicetur lex extendi ad cafum confimilem ob

"

!1 dmtv

[imilitudinem rationis. Similia enim dicuntur, quo«

fum ratio partim eadem, partim divería eft,

m D

BUf

l

Aliud exemplum habetur in Clementina 1. de Ele&,

uD

ubi prohibetur eligi in Abbatem religiofus alte-

rius ordinis. Ratio feu motivum hujus prohibitio-

T

nisallegaturj cumrationi non congruat, uthomi:

nes difparis profeffionis, vel habitus fimulin eis-

H(üm;dicitu:,

lr n

dem monafteriis focientur. Cum ergo eadem fit ra-

tio circa (ele&iones Abbatiffarum ex alio ordine

if

& circa) ele&iones Religioforum ad Epifcopatus

t^

Ecclefiarum fzcularium, ea extenfio legis ob pari-

f

l

W

tatem , fimilitudinem, vel identitatem rationis fi-

MA

eri dicitur.

QUIERITUR II.

Quenam fint obfervan-

de Regule quoad extenfionem legum ad cafus

confimiles ?

REsPONDEO.

Tradi à Palao quoad füb.

"

ftantiam fequentes Regulas.

RzgcULAL n legibus ponalibus , írritatoriis ,

!

€ odiofis non datur extenfio ad cafus confimiles ob fimili-

iudinem vel identitatem vatíonis.

lta communis;

yi mc&us,»

Ratio eft, quia legislator ftatuendo peenam non

j

VN

prudenter ejus extenfionem relinqueret judicio

(dut

pR

debili plerorumque hominum , fzpe equiparan-

l

li

tium, que &quiparanda non funt; imo etiam

u5

legislatores metito horrent extenfionem amplam

d

V

u

ponarum ad cafüs diverfos, fpecie diverfos, de

, i

quibus in fpecie non cogitarünt.

REGULA ll.

In legibus copreGtoriis not datur

n g;*cïi, u

ape

]

extenfio ad cafüs confimiles ob fimilitudinem

rationis.

]ta communis.

Ratio eft, quia cor:

i conäüi

Ü

2

Aetlia

180

TRACTATUS

"

re&iolegum odiofa; & ideo in mente ]egislato-

rum ultra limites neceffitatis vel arbitrii contin-

gentis extendibilis non eft.

REGvuLA Ill.

In legibus exorbitantibus non

j fil

qmnoedi

datur extenfio ad cafus confimiles ob fimilitudi-

nem vel identitatem rationis.

Ratio eft, quia

qfus dU

giproctt

leges exorbitantes à jure communi folum condi

folent intuitü particularis perfone vel commu-

gf

nitatis ex.favore arbitrario, & ex refpectu ad

im i

circumftantiam fingularem, incommunicabilem

tyoris i

edu d

pluribus. ltaque ex mente legislatoris non re-

peritur ratio fufficiens extenfionis.

sj

REGULAIV. Etiam in favorabilibus non

r

datur extenfio ad cafus confimiles, ubi ratio

freud

r Sfc» (

juftitie vel equitatis non petit extenfionem.

Ratio eft; quia legislator juxta leges prudentie

rl

refpicit faltem in confufo terminos fue legis ;

gt

pl

Ergo cum non poffit etiam in confufo refpicere

ad omnes cafus confimiles, nec ponderare, an

Yen dr

proritoe

diverfitas circumftantiárum patiatur & mereatur

extenfionem legis, non foret prudentie , ultra

Wntur n

Tacui

determinatos fines legislatori perfpettos exirein

terminos alienos necdum fatis perpenfos.

iritter f

REGULA V.

In omni lege, non folum fa-

buideo

vorabili, fed etiam odiofa, posnali & correcto-

nl

ria admittenda eftilla extenfio, qua negata legislae

uml

tor recte argueretur imprudentiz vel injuítitig.

*lbori

'"REGULA VI.

In Correlativis tunc folum

"o

difpofitio de uno correlativo extendenda eft ad

Ti

alterum correlativum, quando negata extenfio-

Ib t

ne legislator foret pofitive imprudens vel inju-

ftus.

Sic dum lex ob

p

Id patet ab exemplis.

"otfin

adulterium uxoris maritum eximit ab obligatio-

ne

ïïillS, V ]

1

)

DE LEGIBUS.

1i8r

U

ne reddendi debitum , id extenditur re&te etiam

Vil

ad uxorem , ut à reddendo debito eximatur ob

adulterium mariti, quia alioquin lex foret inju.

MT

1tais

vel faleem imprudens. | Sic etiam lex fpon-

lls )

Wi

fe concedit licentiam re

filiendi à fponfalibus, fi

lii l;

fponfus diu abfit fine ejuslicentia. Ergo

etiam

tacite

I g

reciproce eadem facultas prefumitur effe

D V t

conceffa ipfi fponfo ob abfentiam fponfze. Item,

DI

dum lex marito concedit, ut fuccedat in bona

m

uxoris, idem eft concedendum uxori, ut fuc-

Ht g

cedat in bonis mariti; alioquin enim lex violae

U

ret juftitiam diftributivam, alias namque lex fo-

]

ret injufta.

l!

L

Recvura VII.

Idem dicendum de equipa-

m

ratis

Sic, cum Falcidia & Trebellianica equi-

H VN

parentur in Jure, quod difponitur de uno, non

I

WA M

przefumitur difponi de altero, nifi juftitia aut

M rtlnie

pruüdentia petat eandem difpofitionem legis.

J

naana

Idem aíferendum de ele&tione , poftulatione,

provifione, & prefentatione , qug & ipfa equie

l

parantur in variis textibus Juris.

W

REcuraA VIII.

Idem dicendum de conne-'

a.

xisinterfe. Non enim idem prefumendum eft

lii

difponi de connexo , nifi Legislator pofitive im-

yil m

prudentie aut injuftitize arguendus foret, non

xluzuegm!t;f

difponendo paria. Quis'enim dicat, idem fem-

per difponi de continente & contento, V. g. de Dia-

j p

conatu & Subdiaconatu, de Epifcopatu vel Pres-

jjn QUf

byteratu, & ordinibus inferioribus, licet fint

edt

J

-----

connexa inter fe? Item de menfura & men/urato ,

Dopt

[

o

)

licet unum referatur ad alterum ? Sic licet gra-

pïUG(

N

dus confanguinitatis inter fe connexa fint, &af-

finitas, & publica honeftas fponfalium, & co-

D

gnatio

3

185

TRACTATUS

gnatio fpiritualis vel legalis quandam inter fe

j

TU

connexionem velcontinentiam dicant, non ta-

men quoad impedimenta, difpenfationes, jura,

jgspos

privilegia, &c. idem difponitur de uno, quod

1 afhnt

difponitur de altero.

RezGuLA IX. Etiamfilex ob fimilitudinem

upü

TOU

j

rationis, correlationem, zquiparationem, con-

28

nexionem, velcontinentiam non femper exten-

T.

M

j divin:

datur ad terminum alterum fimilitudinis , Corre-

lationis, &c.

Judex tamen in foro externo re-

j p

&e utitur ea extenfione,

Ratio eft , quia ipfum

Densgea

Jus 1. nam. ff. delegibus, eam extenfionem appro-

us m

D

bat his verbis: Quando lex in uno difponit , bonaeft

occafio , cetera que tendunt ad eandem utilitatem , vel

sionem d

M

"n

interpretatione vel jurisdittione fuppleri.

T

PLuRA de interpretatione legum quoad tno-

um

dum obligandi varium ; & quoad diverfum modum

igis i

requifitum in obfervantia legum vide $. fequentem.,

hr u

yenpn.

CODLTQTUT.

g. IX.

( propri.

De «erío modo obligandi quoad obfirvantiam

V CAfemon

lat eti,

Legum.

wrotelti

UJERITUR I.

An ad fatisfaciendum legi

X qia

requiratur intentio fatisfaciendi prz-

ipictua

cepto ?

RESPONDEO.

Ad fatisfaciendum P R x c e-

:ï;:ïefzæ.

PAITIET

PTO NEGATIVO, V. g. JNon occides, non fur-

fetot

tum facies, non requiritur intentio, faltem par-

Vlefedos

ticularis , fatisfaciendi precepto. Ita communis,

t i

Ratioeít, quia precepta negativa obligant /em-

Ms

pe & pro [anper.

Cum ergo omni momento

obfer-

tlb

DE LEGIBUS.

1853

W!nda LU

l WW

obfervari debeant, Legislator imprudenter ob-

)

j

ligaret ad perpetuam intentionem particularem

'Emï.lc'n

!s

obfervandi fingula precepta negativa.

Hdeug»,

RESPONDEO 2.

Loquendo etiam de prz-

ceptis affirmativis Ecclefie fufficit intentio mate-

übn

lh

i

REU

Áif

vialis pofitiva, & formalis negativa ad. fatisfacien-

dum pr&cepto.

Drixr

Ecclefig.

Si enim fer-

ii ffm« ;

ï:

mo fit de preceptis affirmativis legis naturalis

hi

!

vel divine , non fatisfit his preceptis fine inten-

At

tione pofitiva faciendi etiam formaliter , quod

] EF, q

Deus precipit; quia he leges dire&te precipiunt

;

Per intentio-

dtrin

a&us internos virtuofos ex fe.

"fà, i

i

nem MATERIALEM POSITIVAM intelligo vo-

dp j

litionem liberam ponendi aétum, qui eft à lege

|

Per intentionem FORMALEM NE-

[/

preceptus.

l

TR

ii

GATIVAM intelligo negationem liberam inten-

d

tionis pofitive contrarie, qua homo diceret,

b Va

fe per a&um libere pofitum nolle fatisfacere

precepto.

'Talem enim intentionem pofitive

contrariam folent habere heretici, quando mo-

tu proprio obfervant aliqua fefta vel jejunia,

Ti

Ml

A

vel ceremonias ab Ecclefia Romana praeceptas.

Solent enim, ita jubente Luthero, interpone-

re proteftationem , fe ifta non obfervare ex hoc

Y

jin

motivo , quia Papa fic precepit.

RESPONSIO

ficexplicata PROBATUR ex communi fenfu & praxi

Ecclefis.

Qui enim ex propria affe&tione'ac in-

"i

clinatione amat patrem & matrem; aut qui pro-

prie devotionis impulfu accedit ad Ecclefiam, ibi-

q000,57 |

u i

que die fefto audit facrum, non obligatur ad fe ac-

cufandum in confeffione de violatione tertii &

] kf p

quarti przceptiin Decalogo. Sufficitenim Eccle-

j ag

fie obfervatio libera fine intentione contraria.

[

»

M 4

Qu £-

TRACTATUS

184

QU JRITUR 2.

An ebrius, dormiens, vel

y

jenum?

phreneticus, v. g. in febri calida, fatisfaciat

precepto Ecclefie, fi in ebrietate, fomnio, aut

?3 de hOC

aT.

phrenefi, recitet, v. g. Breviarium, aut inter-

fit Sacro ?

ajita i

REsPoNDEo. Non fatisfacit. Omnis enim

QUEAL

j ia

Legislator obligat ad aéctionem humanam, & po-

nendam modo humano.

A&Gio autem humana

g præcef!ü

v Contud

non eft, que libera non eft; nec modus efthu-

manus, quiliber non eft. Ceterum aliud eft,

I)

non fatisfacere precepto, & aliud, non obli-

jiing, d!

gari ad fatisfaciendum precepto.

Phrenetici

exi d

enim non obligantur precepto.

Duod,

QuzRITURS. Anfatisfaciatlegi, quiin-

p

vitus adimplet legem Ecclefiafticam ?

y vpig

REsPONDEO.

Etiam inviti fatisfaciunt le-

jris, d

wexis, T

gi, dummodo habeant voluntatem internam po-

nendi faltem materialiter a&tus externos à lege

vidivimd

teni far

Ecclefiaftica preceptos, & non habeant inten-

tionem pofitive contrariam, abfolutam vel con-

pun lm

ditionatam ponendi formaliter actum. Ratio

vapat d

eft, quia a&io humana, licet ponatur ab invi-

5,ili lg

to, fimpliciter tamen eft voluntaria.

Caterum

apen

pofitive contrariam intentionem, faltem condi-

A0 ptetot

tionatam , prafumuntur habere , qui ponunt fi-

filqni

gna externa moraliter inconpoflibilia cum inter-

"t r

na volitione libera ponendi a&um externum à

& Citermg

lege preceptum.

$ic quando milites compel-

3 o

luütur ad audiendum Sacrum die fefto, vel quan-

[ZTCpIECEptO,

do incarceratis habetur Sacrum & Concio, pro-

Jorit v

ut in carceribus fieri folet Rome, fi pofitive

"RE

vultum averterent, aut affumerent aCtionem in-

Hlihtef, Hl!

conpoffibilem cum attentione interna, eoipío

mon-

Ulng ag

[

DE LEGIBUS.

185

L1 düm m

monftrarent, fs nec babere volitionem inter-

^ j

nam liberam ponendi materialiter a&us preeceptos.

i

D

lil

Plura de hoc genere intentionis materialis fcri-

)Q

pfi in Tra&. de Sacramentis in genere, ubi egi de

4

requifita intentione miniftrorum Sacramenti.

"]

AA

QuzniTURA. An fatisfaciatlegi, qui nec

habet intentionem ponendi materialiter actum à

EU

lege preceptum, nec habet intentionem pofiti-

! 0odtg d

ve contrariam ?

t d

RESONDEO.

Non fatisfacit legi naturali ,

D. D

divineg, vel Ecclefiaftice , obliganti in confci-

entia: fatisfacit tamen legi civili folum peenali.

Ratio eft, quia lex naturalis vel divina directe

precipit a&tus internos conformes actibus exter-

]E7

nis, v. g. in precepto exhibendi Deo actum re-

AR

ligionis, vel rebus facris & parentibus actum re-

?

NVerentia.

Itaque impoffibile eft, legi naturali

a

vel divinz fatisfieri fine intentione interna, po-

nendi faltem materialiter actum à lege prece-

Imo cum lex naturalis & divina direéte

ptum.

[

precipiat actus internos ex fuo genere virtuo.

fos, illi legi ne quidem fatisfieret quoad fuüb[lan-

L v

M

4iam precepti fine intentione ponendi formaliter

j

W

a&um preceptum, hoc eft, quatenus eft pre-

J

?W»

ceptus & quo modo eft intentus à lege.

Si ve-

i

u

ro lex fuerit Ecclefiaftica, quc direécte precipit

aCum externum , indire&e vero at&um inter-

ii

WL

num, proutfuppono, impoffibile eft, fatisfieri

felQ, o

ll

huic precepto , fi ad actum externum ne quidem

i n

concurrat volitio feu intentio interna ponendi

o !

libere a&us externos àlege requifitos faltem ma-

(

"

terialiter.

Hinc fi incarcerati, qui compellun-

La

tur Rome audire Sacrum, nullum libere pone:

f 1

M 5

rent,

186

TRACTATUS

:æ[g[d, i

rent , aut ponere vellent aCtum faltem exter-

num reverentie , quem Ecclefia requirit tan-

p

qiomor

quam fignum proteftativum prefentie moralis ,

non fatisfacerent precepto Ecclefis quoad füb-

g hn

gt

Jlantiam. ' A&us enim ille internus eft pars con-

creti ab Ecclefia precepti , feu reverentis prz-

«fris u

fentie moralis.

j dipd

Aliud eft circa leges ponales

civiles, quz non curant a&tus internos in lege

at od

dine vt

poenali.

QUJZRITUR $5.

An fatisfaciat precepto,

gicum, 4f

qui ponit quidem a&tionem praeceptam ,

fed

qren d)

ignorat, eam efíe preceptam?

m et N

REsPONDEO. Si ponatur illaactio ex bono

fpdundd

motivo fübordinato vel fubordinabili ad intentio-

sr, aun)

nem Ecclefiz, fatisfit precepto Ecclefiz.

Ratio

so RB

eft, quia prudentia & &quitas pofcit, ut Ecclefia

i, |

vel Deus pro rato & accepto in folutum accipiat

m dl r

ejusmodi actionem. Idque declarat fenfus com-

t d

munis & praxis fidelium. Sienim v. g. vir probus,

quiQui

confüetusaudire quotidie facrum , indie, quem

fttüt ov

ferialem exiftimat, mane audiat Sacrum; acde-

Prng

in comperiat ,. effe diem feftum ex novo prze-

ivelantm

cepto Ecclefie, non obligabitur ad audiendum

üttt, u

Sacrum.

Nequeis, qui in Quadragefima com-

&t s

municat in Parochia in fefto Annuntiationis,

ï?::uis Vitif

ignorans jam iniiffe tempus. Pafchale , adítrin-

3t nf

getur ad novam communionem Pafchalem.

Rtim

UJRITUR 6. Anis , qui audit Miffam

3tdbut

precife ex fine illicito, v. g. vanz glorie, vel

"O f

animo videndi & feducendi, fatisfaciat preece-

EQUDiCUS(J |

pto Ecclefiz ?

REsPONDEO.

*j lt [

Si operans habeat duos fi-

lts

Rnes concomitantes, quorum unus eft impletio

prze-

DE LEGIBUS.

187

lls u

e[li[;w

lLt

precepti, alter fatisfa&tio inordinati appetitus ,

MI

fatisfacit precepto.

Si vero unicus finis fit fa-

Wt

b

Qs

u

tisfa&tio inordinati appetitus, non fatisfacit prie-

cepto.

An vero finis illieitus fe habeat tantum

d

L fejere

concomitanter ad finem bonum ; aut potius per mo-

A

dum finis unici , prefumptive colligitur ex habi-

1 r

tuali difpofitione operantis.

Si enim operans

TUorIQY

foleat omittere opus preceptum non concurren-

te fine vitiofo , prefumendum eft , ejus finem

I o

unicum, ac motivum effe finem vitiofum.

Si

tonu

autem alias non foleat omittere opus precep-

tum etiam non concurrente fine vitiofo, prze-

d)

thy

fumendum eft, ab eo refpici duos fines concomi-

?bn'b

tanter, unum bonum , alterum vitiofum.

Re-

i

fponfio PRoBATUR ex communi fenfü & pra-

hu Etc'küz

xi Ecclefia.

Neque enim obligatur ad audien-

u

dum aliud facrum, qui concomitanter ex audi-

OO

tione Sacri intendit vanam gloriam ; fic etiam

IN

qui in Quadragefima per unicam refedionem in-

"

1

tendit concomitanter fatisfacere fue gule , non

khrk.. v

cenfetur violaffe jejunium non jejunando. Hinc

T

ad przfentem quzeftionem non benerefpondent ;

ial

qui docent, univerfim fatisfieri precepto , quo-

ties ponitur SUBSTANTIA ACTUS, Cui acci-

CU

mm(xaiv;

dit finis vitiofüs extrinfecus.

Aliud enim eft,

ii

quod vitiofus finis exirinféce accidat fübftantiz

Vi

"

i

:,

a&us externi precepti; & aliud eft ; quod ille

I

I

finis fe habeat accidentaliter feu concemitanter ad ope-

g u-

|

rantis intentionem.

Si enim fiuis vitiofus fit

qep^*

P

finis unicus operantis , non poteft dici , quod

hic finis fit accidentalis feu extrinfecus intentio-

J

W

e

ni operantis,

il p

E

! -,AL'

QUIE-

188

TRACTATUS

" d

QvERITUR 7. An fatisfaciat precepto,

qui ponit quidem ex bono fine a&um precep-

M

j præCf

D]

»

tum , v.g auditionem facri, velrecitationem

aftant

Breviarii cum focio, fed expreffe intendit , hoc

a&tu individuo nondum fatisfacere precepto ?

'ä

[ioneg |

RESPONDEO.

duetns

Sitalis opus preceptum pe-

ragat eo modo externo & interno , quem Ec-

dim aC

clefiarequirit, Ecclefia merito acceptat opus in

folutum ; ita ut poftmodum ipfi liceat mutare

donetnrid

propofitum & omittere novam impletionem

i

ia dud

Si vero inattente & indevote ftu-

ntemrtet

prxcepti.

diofa negligentia audiat Sacrum vel recitet Bre-

öeq[jj;p,fu!af

frftman

viarium cum propofito audiendi aliud facrum de-

vote, & de novo recitandi Dreviarium attente,

o ii at

A i.

Ecclefia non prafumitur acceptare prius opus

in folutum.

Ratio eft, quia in hoc pofteriore

A érutn

cafa operans ad evitandum grave peccatum ex

h, u

negle&tu totali omnis devotionis vel attentionis

ii w

tacito quodam paéto fe obligat Ecclefie ad fup-

hn

Nifi enim inter-

plendum opus modo debito.

Wto erin

veniret tale pa&tum tacitum, fequeretur , eum

Vlgltcint

non peccaturum in di&o cafu graviter, qui to-

& fl j

tum Breviarium recitaffet cum voluntaria per-

t m

petua diftra&ione, aut qui totam Miffam audi-

ETU

viffet cum evagatione voluntaria ad aliud ob-

BN

je&tum impertinens.

odl

UJERITUR B.

An fatisfaciat legi , qui

d

adimplet opus przeceptum modo indebito, v.g.

t ferend

recitando totum Breviarium diftracte , vel au-

iil f

diendo totum Sacrum indevote?

RESPONDEO.

tmmivmn,

Qui ponit opus prazfcrip-

L'Ifrlncgml

tum cum circumftantia externa inconpoffibili

vpttoa

cum devotione, attentione, vel alia affeétione

inter-

!

DE LEGIBUS.

189

hi

4

F?ffte;

interna indire&e precepta perlegem , non fa-

[j [ "

tisfacit precepto , ne quidem quoad fubflantiam

actus.

Qui vero ponit a&um externum cum

Ab 1

circumítantia de fe conpoffibili cum devotione,

Pf

attentione, vel alia affectione indirecte precepta

ïUSpræcFrm.

per legem, fatisfacit quidem precepto quoad fub-

WO, qu

flantiam a&us 5 non tamen fatisfacit quoad modum,

CUT

fi non ponat attentionem , devotionem , vel af-

Wi

fectionem requifitam.

Ratio eft ; quia ab Ec-

1 tb

clefia actus externi precipiuntur direíte , actus

V at

]

autem interni precipiuntur indire&te. Itaque pru-

aæ:g

dentia poftulat, actum externum ita exigi , ut

X'EEIF

fit faitem compoffibilis cum a&u interno, & ex

Hue)

ipfo a&u externo poffit fumi prefümptio pro

OA

Hid *

w

actu interno.

Si autem ponatur actus externus

u

( wlto

N

T

füb circumftantia inconpoffibili cum actu inter-

d

no, aperte illuditur principali intentioni Ec-

N

clefie, nec decet, ut Ecclefia cenfeat, fibi effe

eh'!.en!?:t

i

M du

fatisfattum quoad fubftantiam precepti.

Nam

WUU L

a

j

"

pofito etiam , quod per fubftantiam precepti Ec-

futm, t

clefiaftici intelligatur folus actus externus, quod

J

n

ipfum fallit in legibus Ecclefiafticis , qua funt

f

M

Y

quoad fubftantiam juris divini, v. g. in confef-

Q

fione & S. communione annua , attamen etiam

illa circumftantie referende funt in zeílimatio-

d t

ne morali ad fubftantiam aétus externi, fine qui-

a

bus non habetur finis legis ferende , feu ratio

yhin

ffficiens ferendi legem. externam.

Quis. autem

ii ?

non videat, Ecclefiam nullum fufficiens hab:tu-

ram motivum, requirendi actum externum mo-

H

j qu

f

raliter inconpoffibilem cum aétu interno viriuo-

fo, dirigente ad finem hominis?

i

Jl

n

M

Quz

TRACTATUS

190

ia

QuzRITUR g.., An unico a&u poffit fatis-

apiopen

fieri pluribus preceptis ?

$ ii

RESPONDEO,

Id unice dependet ex inten-

Intentio autem obli-

[jän[ali It

tione obligantis ad actum.

n fupp

gantis ad actum ea prefumenda e(t, quam exi-

ginodti

git prudentia, equitas, & juftitia obligantis,

; quia Yi

vel ipfa natura a&us.

Hinc cum intentio obli-

;;, hibul

gantium variet pro diverfitate materiarum &

dipuitd

circumítantiarum , nulla alia generalis Regula

jrro o

proximiordari poteft. Id declarabitur in fequen«

1

6d

tibus exemplis.

w

1. In materia juftitiz commutative , quan-

at lo

do alteri debentur centum floreni ex mutuo, &

ex venditione equi, non fatisfit obligationi per

fojini, a

Ratio

dliierl

unam folutionem centum florenorum.

eft, quia obligans in fecundo contra&u , five

m

at lg

is fit concomitans , five fubfequens, emptorem

BOR

obligat ad diftin&tam folutionem.

o

tisonm

P

In eadem rmateria juftitia commutativa,

T6nt0 p

quando Laban inprimis promittit Jacobo Ra-

chelem pto feptennifervitio3 dein non fervato

[ Qu«

&il oj

promiffo exigit aliud feptenne fervitium , nihi-

lominus fatisfit utrique obligationi unica tradi«

tülption

at ff

tione fponfz,

n n

3. Si fponfa, poftquam interveniente pro-

miffo, ac dein juramento fponfus jam fuerat

A d

obligatus füfficienter ad ducendam , ab eo de-

"Rüptts

floretur, fponíus contrahendo matrimonium fa-

Vttüree

Ratio eft ,

wife i

tisfacit triplici obligationi juftitige.

quia obligat ad eundem a&tum.

Xadedgy

4. Una récitatione Breviarii Sacerdos bene-

w:-d&.'aita m

ficiatus fatisfacit obligationi contra&e per Sa-

50 f

cros Ordines , & per fufceptionem beneficii;

*5 Q

quia

DE LEGIBUS,.

I9I

T

quia Ecclefia non intendit imponere diftin&am

obligationem in concurfu novi tituli.

: s

,

5. $i quis ex voto, aut ex ponitentia fa-

As

j

cramentali tenetur jejunare omniSabbato, non

aeü,qh

tenetur füpplere jejunium alio die , fi in Sabba-

101 Ql

tum incidat aliud jejunium ex precepto Eccle.

l

TO n

fie, quia vovens vel Confeffarius non prefumi-

" Rütrie

tur habuiffe intentionem imponendi diftinctam

n

obligationem à jejunio Eccefiaftico contingenter

& raro incidente in Sabbatum.

ültrinf

':

6. Si cui tamen fuiffet injun&um jejunium

"

um

proxima hebdomoda, vel auditio facri, velre-

citàtio Rofarii, non fatisfieret uno eodemque

l

a&ujejunii, auditionis facri, Rofarii jam aliun-

m R:w

Y

j

de debiti ex lege vel voto.

Ratio eft ; quia obli-

iv

M!

W

gans in hoc cafu eft confeffarius, qui non pru-

T

LE

t

N

denter obligaret ad actüm jam aliunde debitum,

imo nec licite , quia fic obligando ad a&um fa-

tisfactorium aliunde debitum exponeret Sacra-

mentum periculo nullitatis.

7. Qui ex voto , vel ex fatisfa&tione facra-

j li

mentali obligatur ad eleemofinam, non fatisfa-

j ia d

cit obligationi, fi in pauperes eroget ea, qus&

tenetur reftituere ob ablationem bonorum ha-

bentium incertum dominum.

INec etiam fatis-

Q"ïmï

u

faciet , fi eleemofinam largiatur parenti, vel

avo pauperi; quia per fe ex charitate tenetur

n

lis fuccurrere.

Confeffarius enim prefumitur

lf

impofuiffe diftin&am obligationem ab eleemofi-

na aliunde debita,

Aliud dicendum ; fi res aliun-

N

de debita non debetur obligatione rigorofa v.

i.

g. lectio facra in religiofo ex Statutis Ordinis

f0f

rl

debita ; cum enim Statuta Ordinis per fe non

10l

olþli-

TRACTATUS

192

r

obligent in confcientia fub peccato , aut certe

mgavitel

transgreffio folum fit peccatum veniale , impo-

gt [)

ni poterit per modum fatisfa&tionis facramenta-

d

lis füb peccato Gravi per aliquot menfes conti-

Jgs?o.

nuanda; quo proin in cafu eodem a&u le&ionis

ste V0v

fatisfiet diverfz obligationi.

Ex his itaque om-

p u

nibus patet , in tali cafü unice refpiciendum effe

qita f

ad intentionem obligantis.

diig, d

UZERITUR IO.

