matrimonii petat ab iis impedimentis divifim di-

tisin, ts

fpenfationem, ne difpenfans abfterreatur à di-

nin v

fpenfando fimultate plurium impedimentorum.

xj

In his tamen inveniuntur authores, qui contra-

hum t

dicant.

Verum ÍNNoczENrTIUs Ill. prout vi-

dlb

dimus ; delegatum Jeu executorem litterarum

Tl

Apoftolicarum non ad alienum authorum , fed

Jlfgm

ad proprium judicium fanamque rationem remi-

Mey U

lozva:mü

fit, ut agat, quodcredit, Summum Pontificem

perfpe&a veritate fuiffe a&turum. Idem fentien-

n t

dum de vitio obreptionis fuggeftione falfitatis.

n

QuzniTUR 26. Quiddelegato agendum,

ial

fi dubitet, an vitium obreptionis vel fubreptio-

l Oïüüü ,

|

[

nis fit fubftantiale?

RESPONDEO.

In tali cafu idem agendum

JJ mf

uiins

eft delegato , quod eodem cafü agendum eft de-

40

leganti, fi dubitet , an qualificatio obreptionis

qi p

vel fübreptionis mereatur conceffionem vel de-

p

j

negationem poftulatzgratie. Agetautem Pon-

jb

tifex id, quod fpe&atis omnibus viderit condu-

cibi-

TRACTATUS

302

s Daten

cibilius ad falutem animarum, honeftatem reli-

(;imad 0[(

gionis, & gloriam Dei. Itacolligitur ex Q.24.

gva«

UJRITUR 27.

Quid obfervandum in

qiium.

praxi quoad petendas Difpenfationes Romanas

qn od

ex Penitentiaria Rómana pro foro interno ?

atonibi

REsPONDEO.

Hanc praxin paucis com-

sbos f

plexus eft P. TiBuRTIUS NAvaR in fua Ma-

tfordel

nudu&ione ad Praxin executionis Litterarum

Setu

S. Peenitentiarie , ubi in Jfppendice part. 4. fic

fcribit :

togpite

tium Aun

Juffru&lio Parocborum ,. €? . Confeffariorum pro

jentes, 1

toncuf.

cafibus , quorum abfolutio , feu difpenjatio à Sa-

era Poenitentiaria zfpo[Tolica im-

tfirte(i

donténtia

peiratur.

yeliism

m fepe fit experientia compertum , pluri-

tuie Mi

Cu

o eOum.

mos utriusque fexus Chrifti fideles, & prz-

cipue in longinquis degentes, Cenfurarum vin-

Qrit om

culis ,, votorum obligationibus , Matrimonium

feltes, f

impedimentis, necnon Irregularitatum , & ca-

füuum quoquo modo refervatorum ligaminibus

Terti

Wientiar

aftriétos ad San&tam Sedem, ejusqueSacram Pe-

nitentiariam fpeGantibus irretitos , in illis la-

Mi obte

Lf

!

chrymofe perfiftere, & continuis Confcientie

agitationibus laboriofe perdurare , cujus mali

, QUi

caufas ex fimilibus provenire innotuit.

Hitnt

Primo eo quod Parochi , velalii, ad quos

t r

hujufmodi Penitentes recurrere contingit, in

Ti

Qf

Pagis, aut locis Ruralibus degunt, & viam mo-

dumque recurrendi ad prefatam Sacram Poni-

&t

R

tentiariam ignorant , nec aliquem hic Rome

agnofcunt, ad quem fupplicationes dirigant , un-

de

DE LEGIBUS.

393

IOH"ümm |

de Penitentes perplexos dimittunt ,

quibus,

Ig'mi

cum ad Ordinarium accedendi (feminis prefer-

Mitn

j

tim ) verecundia, aut timor aditum intercludat,

IUT]Ex

confilium ulterius requirere nefcientes , reme-

!0 d

dium defperant, & in predictis vinculis:, obli-

1

p

gationibus, impedimentis, inbabilitatibus, &

" d

cafibus refervatis , cum periculo damnationis

IN

li

infordefcunt.

i D

Secundo evenit, quodPeenitentes egeni re-

cognitionem pro follicitatione , & labore Agen-

h,

tium Rome commorantium, exfolvere non va-

lentes , inconfolati , ac Confcientie motibus

n/Jr

concuffi, in periculofo ftatu manere coguntur,

[

& forte (quod pejus eft) fibi perfuadent, Sacre

Penitentiarie Tribunal aliquid lucri pro litteris

predictis recipere, cum revera Sacre Poeeniten-

vj

)

lv

A

tiarie Miniftri, nec aliquid quamvis minimum,

iis, lg

nec etiam fponte oblatum unquamrecipiant, &

al

gratis omnia exhibentes, fingulos ad fe recur-

M

rentes, ferena fronte complectantur.

iiom, d

'Tertio accidit etiam nonnunquam per inad-

p al

lm

vertentiam exponentium, ut gratie juxta ex-

pofita obtentz , irritt& evadant, eo quia cafus,

, hl

& circumfítantias neceífarias reticeant , unde

n

fit, quod litterarum executores, cafu poftea

, u

Ponitentium examinato, rem aliter fe habere,

n

quam expreffum fuerat, comperiant, & gratias

TM

fübreptitias effe inveniant, quare Peenitentes

t Qu

confufi remanent , & fpe nove difpenfationis

LU

fe carere putantes, in predictis vinculis , obli-

15

W

m T

l

gationibus &c. miferabiliter remanent.

J

M

)uesdiï.ïgï:

Qua-

TRACTATUS

304

Quare gratum Deo, & utile fidelibus futu-

giat !

rum effe fperatur, fi ifte modus recurrendi ad

qrrahen

ipfam Sacram Poenitentiariam proponatur.

Termi

Confeffores itaque, cum Ponitentes vincu-

lis przefatis irretitos ad fe accedere contigerit,

:ADignet

cafüum qualitates , & prefatorum cafuum cir-

QUET

cumítantias confiderent, caufasque difpeníatio-

dl

num, aut commutationum exprimant , & ca-

p od

veant ne quod occultum eft publicum faciant ,

mendo n

prafertim impedimenta occulta Matrimoniorum,

nigrcde

nam publica, vel ad publicum redacta, non

feu Cf

pertinent ad Sacram Penitentiariam.

Deuton

Et fic prefati Confeffores, feu Ponitentes

tens at

poterunt cafus prefatos cum di&is circumftan-

tts, 6p

tiis, & caufis exponere, fivelatino, fivequo-

qo u

cumque alio idiomate proprie regionis , nam

Sacra Poenitentiaria (üos ex quacumque regio-

Dinga

hd

ne Ponitentiarios fubordinatos habet, expri-

mant infuperin fine expofitionis cafüs , nomen,

Bu

cognomen , cui fit à Sacra Poenitentiaria refcri-

I

bendum, etiamfi ipfüm nomen, & cognomen

fit fiGitium.

Itemque modum , per quem re-

fponfio fecura dirigi poffit, fignificando fcilicet,

I f

vulgari nomine.

Oppidum , feu Civitatem, &

hr

'

àpiret I

Regionem, cum data menfis, & anni in hunc

modum.

firan

u

10 r

LQP

Inius incipiant Epiflolam , [eu Jupplicationem fic

Wil

UOT

- JEminentiffme , & Reverentilfmne

Domine,

h M

N. Mulier emifit Votum fimplex Caftitatis,

manet in periculo incontinentiz , nifi nubat,

M

fup-

PUHIIH Qu

D

DE LEGIBUS.

f Bdüu j

398

ts

fupplicat fibi Votum commutari ad effe&tum

T

contrahendi Matrimonium.

enitente;

Terminent Epiftolam , feu fupplicationem

ht ty

fic

Ut f

Dignetur Eminentia Veftra refcribere ad N.

Qdj

& N., & exprimant nomen, & cognomen cui

rinuy.

eft reícribendum : Ad Civitatem N. exprimen-

lii

do nomen Civitatis.

Per Oppidum N. expri-

Et di-

ii

mendo vulgarinomine , nomen Oppidi.

,I

rigere Breve, feu gratiam fimplici Confeffario,

Iredaäa

4

feu Confeffario Magiftro in Theologia , five

& at

Decretorum Doé&tori, five Parocho cui Peni-

j rgfo.

tens aperuit fuam Conícientiam, ne ipfe Pconi-

URU

tens, & prefertim feemine cogantur circumire

V, r

pro executione gratiz Sacrze Poenitentiaris.

NU

Dirigant Epiftolam , feu fupplicationem fcri-

bendo extra, feu à foris in hunc modum.

m

tin, t

JEminentiffimo , €? Reverendif[imo Domino, Do-

hat n

mino. Cardinali Majori Poenitentiario.

lt

"j

i

!

i

Romatn.

Tubust

ol

Et, fi tardaverit refponfio , Confeffarii re-

fcribant, ne forte fit deperdita , & nunquam

hts

p um 15

defperent Pcnitentes.

Hortantur infuper Parochi , five Confeffarii,

ad quos prafentes litterz? pervenerint, illarum

notitiam, quibus poterunt pro Animarum falu-

te communicare,

r

tl

Pro petenda. Commutatione. Foti Religionis , C?

non Nubendi fmul.

no U

n

N. N. Orator humillimus, obfequentert ex-

ldï j ml';:

ponit, qualiter quotannis, tempore autumnali,

D. zhmort Tra&. de Legibus,

U

infir-

TRACTATUS

306

infirmitate febrili divexabatur , eaque fubleva.

Wr j

ri cupiens , &tatis fuz anno decimo, Deo pro-

mifliones fequentes, fia tali febrili divexatio-

neannualiberaretur, conditionatas emifit :

« Pet

'de&ot

. Primo: Se Uxorem ad dies vitze non du&tu-

3 prei

rum.

j, ad1o

Secundo : Se velle ingredi aliquam Religio-

[ined

nem, non fpecificando qualem. — Nec expreffe,

jciteva

aut tacite intellexit votum caftitatis fervare ;

fà, p

fed folum uxorem non ducere, &aliquam Reli-

d eydi

gionem ingredi.

TTertio : Se quovis die Veneris, velle àLa-

tedpilo

&

Cticiniis abftinere. &

d. ]

Quarto

Quod quovis anno, femel vellet

dero j

peregrinatum ire, ad quandam Miraculofam Ima-

ginem Beatiffimz Virginis Marie, quatuor cir-

hm

citer germanicis milliaribus, à loco fuz habita-

t

tionis diffitam.

Quapropter , cum prafatus Orator, jam ab

Tninent

aliquot annis , recuperata plena fanitate , nec

febri annua redeunte , fe pro primis duabus pro-

diij

miflionibus fervandis (ex fusz fragilitatis ex-

Lt

perientia, corporisque debilitate) imparem co-

At lia

gnofcat, fponfaliaque cum fuz conditionis pari

g

perfona jam contraxerit:

tdtm df

Humillime füpplicat benigne difpenfari , fu-

tf Qu

Nethuni

per praefatis duabus primis promiffionibus :

Tertiam , & quartam fervare paratus ; diffidit

t r

nf

enim , fine uxore caítre vivere poffe.

Quam

Deus. &c.

A0

Super

B]

DE LEGIBUS.

307

t

W

il

L

Super prafatam petitionem , gratice elargitio

!l

I

Jic Jonabat :

lt

acra Poenitentiaria, Tibi Confeffario, à Latore

S

It o

electo concedit, ut ipfi latori,' vota fupradi-

&a, przfertim Religionis & Uxorem non ducen-

qum]

di, ad hoc ut Matrimonium licite contrahere,

Q

& in eo debitum conjugale reddere, & exigere

licite valeat, in alia Pietatis feu Peenitentiz ope-

ls f

ra, prout fecundum Deum, ipfius animz falu-

um

ti expedire judicaveris, difpenfando Authorita-

h hbd

te Apoftolica commutes.

In foro Confcientiz,

& in Sacramentali Confeffione tantum , & non

aliter.

Datum Romz ex Sacra Ponitentiaria,

iivl

die 1o. Januarii 1710.

Vpm :

qur

Formula pro petenda Difpenfatione fuper. impedi-

9l

mento affmitatis primi gradus ex copula

ülicita ;

ha

"N

Eminentiffime & Reverendiffime S. R. E. Car-

fiJ]P

dinalis : Domine Dn. Clementiffime;

4

$f

E. &c. N. N. contraxit fponfalia de futuro,

cum muliere, cujus poft heec, Matrem carnali-

jmue

SYOOD

ter cognovit, infcius impedimenti (quod oc-

cultum eft) cum vero abfque fcandalo à Matri-

M

monio contrahendo defiftere non poffit, fuüp-

Ti

plicathumillime pro remedio.

Dignabitur Emi-

yoti

Yom

nentia fua refponfum mittere , ad Civitatem N.

paraws.fil

ad me infra fcriptum.

Quam Deus. &c.

l pOfïel ;w-:

Eminentie Veftre

Devotiffimus ad Deum Exorator

.

[

*

: Dedi IN. die N. anno

U 2

Emi-

308

TRACTATUS

i yin

Eminentifie & Reverendiffime

& Q

Domine &c.

'Em'meu

N. N. Contraxit Matrimonium cum Mulie-

re, in quarto gradu inzequali confanguinitatis ,

cum qua jam duobus annis convixit, unamque

Infcii igitur, pertotumtem-

prolem generavit.

TE

pus Matrimonii , impedimenti (quod adhuc oc-

cultum eft) cum abfque fcandalo feparari non

M

poffint, fuüpplicant humillime pro remedio.

Sa

Quam Deus &c.

hr

iptos,

Eminentifíime & Reverendiffime Domine

fettij, (

popat p

Domine.

alilerio,

aithorta

N.N. Pars conjugata, commifit adulterium,

d. it

cum N. parte Libera, fibique durante primo

fe, i

Matrimonio partis conjugate , promiferunt Ma-

olnte

trimonium de futuro ; quod etiam poft mortem

(rele a]

naturalem (quam machinati non funt) prioris

conjugis ,. in facie Ecclefie fimul inierunt; fi

t0ntrale

tvdegnt

non confcii ob fuam fimplicitatem , cum fint

af

perfonz ruftice , feu Villanz, faltem probabi-

liter dubii, deimpedimento, quod de fa&o oc-

m in:

tthde r

cultum eft. Quapropter cum ob fcandalum ab

invicem feparari nequeant ; unamque jam pro-

Q tip

lem (de faé&to viventem) fimul genuerint, nec

WOHE Sa(

fpesfit, eos continenter Vi&uros, fupplicant

*f—'yus,g

humillime pro remedio.

Pa d

HIM in

Dignabitur Eminentia Veftra refponfumï,

Tl o

Latino idiomate, ad Civitatem N. per Oppi-

Dl

dum

DE LEGIBUS.

309

li,

dum N. in Regno N. ad me infra fcriptum diri-

gere.

Quam Deus &c.

Eminentie V eftrz

ifrn)

Dedi égic.

N. N. ut fupra

llä[lgui;

in precedenti Supplica.

UT

TUOU]

qd Eul

Gratia elargita fuper precedentem petitionem ,

Pa

Jfic Jonabat :

! d

cra Penitentiaria Tibi dilecto in Chrifto Con-

Sa

feffario , retrofcripto, concedit facultatem

ipfos, Virum & Mulierem, à quibusvis fen-

i

tentiis, cenfuris, & poenis Ecclefiafticis, quas

propter pramiffa quomodolibet incurrerunt,

adulterio, fide data, & exceffibus hujusmodi,

authoritate Apoftolica abfolvendi ; & cum eis-

vlf

Vtye

1

dem, ut impedimento ex premiífis, provenien-

te ,

dummodo illud occultum remaneat , non

Q

obftante , Matrimonium inter fe, de novo fe-

lat

crete ad vitanda fcandala , renovato confenfu

hu) i

contrahere, & in eo poftmodum remanere lici-

jj !

te valeant , eadem authoritate Apoftolica di-

M

fpenfandi; Prolem fufceptam , fi qux fit, non

a

tamen in adulterio conceptam, & fufcipiendam

gt

exinde legitimam decernendo ; injuncta eis pro

y[ant

modo culpe, gravi poenitentia falutari, accon-

d

]

feffione Sacramentali femel quolibet menfe per

tempus , arbitrio tuo ftatuendum , & aliis in-

genuer:

IOS, uf

jun&tis ,. de jure injungendis ; in foro confcien-

tiz, & in actu Sacramentalis Confeffionis tan-

Prafen-

t

tum, & non aliter, nec alio modo.

tibus Litteris ftatim per te Laceratis.

Datum

U 3

Ro-

910

TRACTATUS

Rome in Sacra Ponitentiaria die - - - - an-

g ido

no---- &c.

;

j

jum u

Petitio bro impetranda di[pen[atione in irregula-

jye V

gflem)

vitate, contracta ex bomicidio occulto ;

nifionet

Eminentiffime & Reverentiffime Domine

kcet d

nen Vid

Domine.

trimonl

N. Sacerdos contraxit irregularitatem ex ho-

quil

micidio occulto, ab eo ob talem N. caufam,

cilitrm.

clam , tali modo N. patrato , vel perpetrato in

Trurbus

perfona Laici.

Ab eo tempore, non abfítinuit

fimilinc

ab exercitio ordinum , vitandi fcandali caufa (vel

&Lerdl

ne fe proderet) five (abitinuit) fed cum diu fine

f «

fcandalo abftinere non poffit, humillime fuppli-

pupt, (

cat pro remedio.

Quam Deus. &c. &c.

yenites

(eribus|

"Alia formula. petitionis , .uper impedimento . af-

podiy

fiutatis in primo gradu ex copula illicita

di Cont

contracia :

TOOÍUm.

W0

Eminentiffime & Reverendiffime Domine

itoitt,

Domine.

Min

a j

N. N. Sub verbo & promiffione Matrimo-

Tinetis

nii, deofculatus eft mulierem Liberam, &cum

lo

ea tactibus impudicis operatus eft extra vas,

DEOS A

ob recenfitam promiffionem confentiente ; po-

ftea carnaliter cognovit ejus Matrem.conjuga-

Ti

tam, neícius fupervenientis impedimenti , quod

j

eft occultum : Imo Mater & Filia ita fe habent,

ut neutra fciat delictum alterius.

Deinde per-

fecte

DE LEGIBUS.

3II

i

fe&e defloravit allatam puellam , füb eandem

fpe, & promiffione Matrimonii; Quodque de-

li&um etiam eft occultum ; modo non poteft

AT

abíque fcandalo , & periculo vitz , quod-ex

0 f(j

ejufdem parentibus, utrique immineret, à pro-

miffione refilire.

Non abíque fcandalo : quia

D

licet delitum omnino fit occultum , tota ta-

men Vicinia putat facta efTe fponfalia, & Ma-

t

trimonium expe&tat.

Non abíque periculo;

quia Mulier reliéta & promiffione fruftrata, fa-

NT

ciliter in odium, converfa, rem fuis Patri, &

Wt

Fratribus aperiret, ut noviffime in cafu prorfus

b!ïf:ü

U,QH [

"f

fimili hic, paucis ab hinc menfibus, cum gravi

& Lethali damno contigit.

Item cum ei Ro-

U

Vl

mam accedere non permittatur , tam quia eft

itily

pauper, quam quia fic rem aperiret ; fa&ti vere

9

penitens, humiliime , & in JESU Chrifti vi-

j

fceribus fupplicat pro remedio , & quam citius

pro difpenfatione füper affinitate; in primo gra-

ii

du contraéta , ad effe&um contrahendi Matri-

monium cum eadem , cuiillud promifit; Nam

ex mora grave, & certum ei vite periculum

» o

imminet.

Dignetur Eminentia Veftra refcribe-

re Mihi infra fcripto , ad Civitatem N. in Du-

catu N. per Oppidum N. Interim Orator, ad

j Vr

Eminentie Veftrz pedes humiliter provolutus,

M

& pro Ejusdemincolumitate precansfilet. Quam

d a

DEUS. &c.

Jentes

Eminentie Veftrz.

furen

Die 12. Sept. 1710.

unt

N.N.

juitt

[

U 4

For-

i Deintä;;'ä

312

TRACTATUS

Formula petendi Difpen[ationem faper impedimen-

giurim

£o primi gradus ajfinitatis , ex duplici capite

L'),'UOVef

oria, ex copula illicita.

,q

Eminentiffime & Reverendiffime Domine

li

Dne.

f&ione,

qeit; !

N. N. Contraxit fponfalia, cum muliere li-

bera, quam confentientem prius fub fpe Matri-

pami i

gentit Y

monii defloraverat, cujusque Matrem, & foro-

fie «

rem conjugatas, ante carnaliter cognoverat,

confcius impedimenti : quod eft occultum ; ac

SU r

ao

proinde cum absque fcandalo, & valde gravi

vitz periculo, quod ex ejusdem parentibus im-

1djo

m La

mineret, à fponfalibus refilire, vel in longum

Matrimonium protrahere minime poflit, atque

ei Romam accedere haud permittatur ; Fatti ve-

re penitens , humilliime, & in JESU Chrifti

vifceribus, fupplicat pro remedio, & quam ci-

tius pro Difpenfatione, fuper affinitate, ex du-

c

plici parte, in primo gradu contra&ta, ad effe-

inpt

&um contrahendi Matrimonium cum eadem,

f0 (in

cum qua przemiffa fponfalia inivit.

Dignetur

w(lt r

&c. ut füpra.

um

Qmoty

Eminentie Veftre

N. N.

at

Formula petendi Difpenjationem fuper impedimen-

fs

|

£o primi gradus affinitatis , ex copula illicita

fuhinde,

in ordinead remanendum in Matrimo-

T

tio ja:n contracto incalide.

WL ov

Eminentiffime & Reverendiffime Domine

fOtltfe

DIRIT

Dne.

fl

N. N. Puþlice in facie Ecclefiz, contra»

t ft)

Xit

DE LEGIBUS.

313

"N

xit Matrimonium, & fucceffive confummavit,

up

liti

cum Muliere, cujus Matrem antea carnaliter

L

cognoverat, conícius (vel nefcius) impedimen-

Id

ti, quod occultum eft. Cum autem ob dictum

impedimentum, absque Sedis Apoftolice Difpen-

fatione, in prefato Matrimonio remanere ne-

1 fj

queat; & absque gravi fcandalo ab invicem fe-

h

J

parari nequeant, nec fpes fit, eos fimul conti-

1l

nenter vi&uros, ad evitanda fcandala, & pro

110j

TORTORR

fue conícientie quiete, humillime , ac in JE-

U

A:

SU Chrifti vifceribus, facti penitens, fuppli-

T.

cat pro remedio.

Dignabitur Eminentia Veftra

li

M.

refponfum mittere, ad N. in Civitatem N. Idio-

mate Latino.

T

Quam Deus. &c.

li A

m

N. N.

J

W

W

A

Animadverfio.

ia

il

t

J

ü

ciendum eft; quod pro Difpenfatione fuper

i d

impedimentis dirimentibus Matrimonium, fi

AT

non fint occulta, fed publica; non debeat aut

0

!

poffit recurri ad SacramPenitentiariam, fed ad

Datariam Rome, exponendo cafum , & allegan-

j

do motiva, ob quz fuper fimile publicum impe-

dimentum ( v. gr. in quarto vel tertio gradu af-

n

finitatis ) difpenfatio petitur.

Contingit tamen

fuübinde, quod cum fimili impedimento publico

ii

Mi

v. gr. affinitatis, etiam concurrat impedimen-

tum occultum, eo quod carnalis copula inter

jl

eos intercefferit.

Ex quo poftea fit, ut folo ex-

nr

preffo in Dataria impedimento publico, ex igno-

rantia reticitum fueritimpedimentum occultum,

ac fic Difpenfatio Datariz evadat fubreptitia &

i, t

U s

confe.

TRACTATUS

314

u

ia

V

confequenter nulla; Matrimoniumque fupra

contrahatur, vel jam contra&um fit invalide.

&'aSede

m

Quo cafu proinde comperto, poftmodum re-

medium, quzri debet apud Sacram Poenitentia-

jf

riam fub fequentibus fere formulis..

! pubhce

sfive t

Formula prima, pro Matrimonio contrabendo :

dmalet

fentto

Eminentiffime & Reverendiffime Domine :

qs ce

Dne. &c.

gïavil'can«

Jiterite

N.N. Volentes inter fe Matrimonium in-

ay, p

ire, difpenfationem fuper impedimento tertii

bitato

Confanguinitatis ( vel affinitatis ) gradus, quo

invicem conjun&i funt, à Sede Apoftolica ob-

ii pl

fie o

tinuerunt, tacita in Literis impetrationis, co-

pula carnali inter eos fecuta.

Cum autem prz-

N

W t

fata carnalis copula fit occulta ; & nii Matrimo-

N du

nium vigore di&te Difpenfationis, inter Orato-

res contrahatur, gravia fcandala, lites, & ini-

if

micitie fint exoritura; ad hec evitanda, & pro

fuz confcientie quiete, de facto plurimum do-

1771

(f

lentes, humillime fupplicant, per Sedem Apo-

ftolicam fecum defuper difpenfari.

Refponfüm

|

dignabitur Eminentia veftra &c. ut fupra.

ro Matrimonio jJ'zm fic imoalide

Tuitt

.Eademl Formula p

contracíto :

N

EminentiHïme & Reverendiffime Domine

fim, v

Dne. &c.

DT

;dhuc jf

N.N. Latores, vigdre Litterarum Difpen-

)

uini-

fationis, fuper impedimengo tertii confang

tatis

Wi

DE LEGIBUS.

315

N

Q

/]

1l

[

tatis ( aut affinitatis ) gradus, quo fünt conjun-

&i, à Sede Apoftolica obtente fupreptitie, ob

Onmo

reticitam in Litteris impetrationis carnali copu-

mP[E*]!

la, inter eos prius fecuta, Matrimonium inter

i

fe publice in facie Ecclefie contraxerunt, & fuc-

ceffive confummarunt.

Cum autem ob dictam

(i

lf

carnalem copulam non expreffam, prafata di-

fpenfatio fit invalida, Matrimoniumque inter

D

eos celebratum nullum, nec ab invicem, fine

gravi fcandalo, lite, aut odio, qus& vero fimi-

liter inter eos oritura timentur, feparari neque-

IOtjn

T0000 n

ant, prefataque copula carnalis, inter eos ha-

bita fit occulta, ad pedes fuz Sanlitatis provo-

Al j

Í

Vi

0

D

luti, plurimum de peccato füo dolentes, pro

fuze confcientise quiete, & ad evitanda fcanda-

DN

i

la, humillime pro remedio fupplicant.

Digna-

bitur fua Eminentia refcribere N. ad Civitatem

TR

NN. charactere Latino.

t Ond

Quam D EUS &c. &c.

ut fupra.

1]

Formula. Difpenfationis betende pro iis , qui bra-

n dy

cedente adulterio & fide data , bic € nunc

Mp

Matrimonium contrabere defi-

N

Y

derant ;

Eminentiffiime &c. &c.

mþï

N. N. Vir & Mulier, Latores prefen-

tium, vivente adhuc alia Latoris conjuge ( vel

mb l

fi ambo erant conjugati, dicatur: viventibus

adhuc precedentibus Latorum, Marito & con-

« |

juge) fe carnaliter cognoverunt, fibique fidem

invicem dederunt, de Matrimonio inter fe con-

j

tra-

316

TRACTATUS

trahendo, fi Latoris Uxor ( velLatorum Uxor

yieei

& Maritus) premoreretur, qua modo premor-

n

gnti

tua (aut quibus modo premortuis ) neutro ta-

[j

dio.

men Latorum in ejus (vel eorum alicujus) mor-

tem machinante , Matrimonium inter íe con-

( &U

trahere defiderant.

Cum autem impedimentum

ex premiflis proveniens fit occultum, & nifi Ma-

K

trimonium contrahatur inter Latores, pericu-

li prop

lum immineat fcandalorum, aut in peccato per-

p u

feverantia ; ideo ad hec evitanda, & pro con-

Con at

fcientie fuz quiete, fupplicant humillime à prz-

TM

miffis, de quibus plurimum dolent, per Sedem

bitutqu

Apoftolicam abfolvi, fecumque defuper difpen-

tínentie,

fari.

Dignabitur Eminentia Veftra, &c. ut

W &t

fupra.

fj n

Animadverfio 2.

n ày

dlpenin

um in Ture petendi debitum conjugale, alio-

quin v. g. ob Votum fimplex caftitatis, vel

Paj

inceftum cum confanguinea uxoris, in primo

j ])

vel fecundo gradu tantum commiffum, deper-

dito difpenfare poffint Ordinarii locorum, &

;

il G

luri d

omnes ad id privilegium habentes, neceffarium

hic non eft quidem, formulam texere recurren-

lii

di Romam ad S. Penitentiariam ; fi quis tamen

MT

illuc recurrere vellet, in hunc modum poffet:

DI

Eminentiffime & Reverendiffime Domine

Il a

Dne. &c.

AN.N. Emifit votum fimplex Caftitatis , fu-

ltis

pra quod uxorem, ad prafeps viventem duxit

& füucceffive confümmavit,

Cum autem de fuze

N' INI

Promiffionis transgreflione plurimum doleat, &

ob

üeran'o, |

DE LEGIBUS.

317

lth(m j

ob periculum incontinentie, debitum conjuga-

NI

lJ

lelicite exigere poffe defideret ; ideo pro fuz

confcientie quiete, bumillime füpplicat pro re-

1dlty

medio.

W

!

Dignabitur Eminentia fua refpondere

N. &c. ut füpra.

Quam D EUS. &c.

Tpe

Vel Sic :

nm],

[

l

N. N. Vefana libidine du&us, Sororem

Ag

!

Dj

fue proprie Uxoris carnaliter cognovit; pro-

pter quod jus amifit petendi debitum conjugale.

t3t.

) ( n

Cum autem dictus N.IN. de tam enormi l

ibidinis

Il

J

sb

exceffu, qui occultus eft, plurimum doleat, de-

'[, P D

bitumque conjugale, ob periculum fue incon-

l')'UþH di]þfg—

!

tinentiz, exigere licite poffe defideret, omnem-

4

que recidive& occafionem abftulerit; ideo pro

fuz confcientie quiete, humillime fupplicat per

Sedem Apoftolicam abfolvi, fecumque defuper

difpenfari.

ii

tlds

Petitio füper abfolutione , Occulti percu[Joris Cle-

ni p

Vici.

Dicitur autem : Occulti; quia in cafibus

[in,

a,

publicis &? manifefHis , vel faltem ad forum Or-

dinariü dedu&£his , aut. facile deducendis , Confd-

fir

RUT

Jarii fe immifcere nec debent. nec qpo[Junt ;. fFoe. in

g

boc , ffoe in alüs buic famlibus caftbus. — Si pro-

V

|

inde cafus ifTe prorjus occultus , nec facile ad fo-

rum externum deducendus. fit, boc fere mo-

n

do recurri pote[l.

Eminentiffime & Reverendiffime Domine

T Cafïïuï

Domine.

rireme

]au

N. N. Lator preíentium, aufu prorfus te-

merario, manus violentas in quendam Cieri-

d

cum

318

TRACTATUS

fis?

cum injecit, fine quidem i'anguinis effufione,

gt

aut replicatis ictibus, ob quod tamen di&tus La-

g

tor excommunicationem incurrit.

Cum autem

de premiffis (quz occulta funt, ac ad forum

qiis i

( i or

Ordinarii minime dedu&ta fuerunt, aut deducen-

tur) plurimum doleat , fatisfadtionemque o-

i, &

finona,

mnem jam debite praítiterit.

Ideo ad pedes

fue SanGitatis pronus provolutus , humillime

sine f

frajtt

fupplicat abfolvi.

Refponfum dignabitur Emi-

nentia Veftra mittere N. &c. ut fuüpra.

huj

Ceterum cum innumeri poflint emergere ca-

a pr

fus, innumere quoque apponi poffent fupplica-

rj p

tionum forme. — Aft brevitatis gratia folum fu-

fimis o

iit J

pra di&z appofitz funt, non quafi ex omnibus

numeris fuis efTent femper abíolute, aut melio-

t yre

ie d

ri non poffint apponi modo, fed (olum ut pro

aliquali idza deferviant.

Hoc tamen adhuc pro

quay,

formulis abfolutionum apnnotare placuit: quod

o

fi penitens, ex elargita gratia S. Peenitentiariz,

Qu

abfolvi debeat ab aliqua excommunicatione, fu-

VOCRCUE

Is

fpenfione &c.

Delegatus abfolvens dicere de-

h

beat: Erote ab/olvo à vinculo excomtunicationis, &c.

A

Ef

4 ()

LU

quam incurrifli &c. propter banc caufam IN. ( fit

padpi

excommunicatus , addatur ) &2 reflituo "Te Sacra-

fiim.

mentis Ecclefie , &9 communioni fidelium : (fi vero

fs

fit fufpenfus ) executioni tuorum Ordinum , vel Off-

inijs

ciorum , wvel Beneficiorum : In nomine Patris, &

a mf

Filii, & Spiritus Sandi, Amen.

p d

PT

S. XVS

Tf g

bï

De fuprema. .Lege Charitatis.

REcp

ZRITUR I.

In quo confiftat lex chari-

Ti

M

Q*

tatis ?

RE-

DE LE GIBUïS.

919

mis E[k,l:

I

REsPONDEO.

Lex charitatis confiftit in

Ti d

!

ordine incommutabili rationis , quo jubentur emolumenta

! CU'J

divine glorie bumanis commodis , ég' bona majora -

L

:

noribus in omni concur(ía praferri.

SENSUS EST,

A

ut in omni cafu, quo emolumenta divinz glo-

i

|

rie, & commoda humana, feu bona majora &

1 d

minora, fimul ftare nequeunt, emolumenta di-

» li

vine glorie pre commodis humanis, & bona

jny

Ratio

n

majora pre bonis minoribus eligantur,

hujus legis petitur ex natura charitatis, cujus

QT

a&us proprius eft, ut emolumenta divipa glo-

hii

ri& propriis commodis preferat, ubi id rectif-

i fl

fimus ordo & lex divinz amicitiz poftulat, pro-

T (00jUs

utin Zratt. de Charitate oftenfum eft. Hanc au-

[

p

T

tem pralationem unius pre alio ex lege amici-

U W

y

tiz diving poftulari, ubi ambo fimul ftare ne-

u

queunt, ratio & natura bonorum petit , prout

aEþ

As d

ibi ex D. Thoma oftenfum eft.

nte rl

QUJRITUR 2.

Quare hzc lex charitatis

(

Vocatur /uprema lex ?

!

N

dlin

REsPONDEO.

Quia lex ifta charitatis eft

Z

regula omnium legum dubiarum , & ultimum

j

?

principium confcientie in omnibus controver-

TY.

fiis circa matariam legum. — Patebit enim ex di-

n:(i

cendis; quod omnes quzftiones Morales, que

[

infinitis opinionibus difciffe in hunc usque di-

ilmm

IN

(:

em manferunt indeterminate, tandem per le-

gem charitatis determinari, folvi, ac finiri pof-

fint & debeant.

QUXRITUR 3.

Quot & quales fint prima-

riz obligationes ex lege charitatis ?

,Mj.;l |

REsPONDEO.

Obligationes primarie per

legem charitatis funt fequentes. 1. itentur om-

f lexv:'u

nia,

TRACTATUS

320

j

1,']131

nia, que graviter difplicent Deo.

2. litentur PER

T præ

sE omnia, que inferunt grave detrimentum divine glo-

u

il

vie, etfi illa damnificatio fiat. fine peccato formali , ve-

[

jque

late ad aliam legem à cbaritate diftintkam [pettato.

3.

2«

litentur PER sE omnia, qua inferunt grave detri-

qua t

mentum bono Ecclefie , etfi illa damnificatio fequatur

sipreth

fine peccato formali , relate ad aliam legem à cbaritate

Privawm

diftin&am fpettato.

4. Fitentur PER sE omnia, qu&

wv

inferunt grave malum bomini, pertinenti ad Deum ,

fis Duna

etfi illa damnificatio fequatur fine peccato formali, rela-

pius |

1e ad aliam legem à cbaritate diflinttam fpetlato. .5 . Vi-

(v

lentur PER SE omnia pericula propingua inferendi

tato; j

grave detrimentum divine glorie , bono Ecclefie , aut

Á

botini , etfi boc periculum fequatur fine peccato formali,

f faien

velate ad aliam legem à cbaritate diflintam [pectato.

nisveL d

6.IN coNCURSU PER sE preferatur bonum ima-

dum, «

jus minori, commune prioato, bonum fuperioris bono

tüc lum

inferioris.

Dxr, /fine peccato formali relate ad aliam

legem fpettato.

Hoc eft, et& a&dio vel omiffio

h:

concal

non foret contra aliam legem v. g. juftitize, tem-

r

perantie , caftitatis, &c.

DixiETIAM fer fe,

tt (Oleng

hoc eft, nifi actio foret tantz arduitatis, ut

füt jmm.

eam non cenfeatur imponere amicus amico in

Águntur

tali cafu vel materia.

He funt primarie obli-

gationes charitatis, in ejus natura fundatx». Cum

tttor,

1

'

tyr por

enim charitas fit amor amicitie ad Deum ; &

titum m

amor amicitiz habeat omnia communia cum ami-

iore

co fervato ordine charitatis, fic ut principio

telni

bonorum communium plus debeatur, quam

Ht

fübjecto receptivo bonorum communium, ma-

nifefte fequitur, quod in illa focietate amicabili

Trtci

"Ht

inter Deum & hominem homo teneatur plus tri-

buereDeo, tanquam principio bonorum, quam

üine !

1bi,

D ts

DE LEGIBUS.

321

l VW:-J

fibi, ubi alterutri aliquid detrahendum eft. Se.

quitur preterea, quod homo teneatur przferre

|

"af

majora bona Dei minoribus bonis propriis ; &

ln fj

|

confequenter , cum bona, que pertinent ad De-

|

Tl gr;l

um cum quadam extenfione ad plures homines,

& cum extenfione ad gloriam fuam extenfive

Mf

/egemm

majorem, fint majora bona Dei, quam bonum

a

privatum unius hominis, confequitur, bona

ZTH

univerfalis Ecclefie, & bona communia gene-

l fwmg/j) l

ris humani, Reipublice, familie, ac ftatus,

privatis bonis anteponenda effe.

fs ;

hu if

QuERITUR4. Quid vult dicere illa limi-

tatio ; per fe.

RrsPoNDEO. Senfushujus limitationis eft ;

j

fic faciendum effe, nifi urgeat lex altioris ordi-

n

t2 W

nis vel ftri&tioris obligationis ad aliquid facien-

idniri

dum, ex quo detrimentum diving gloriz fequi-

tur folum per accidens, hoc eft,. contra intentio-

TT

p od

nem operantis.

Sic enim ex bello jufto, ex

conceffione lupanarium in magnis urbibus mix-

li

WTl

y

tarum nationum à gubernio independentium,

API

ex tolerantia inolitarum confuetudinum prava-

at

rum immedicabilium in Clero & populo, &c.

U

fequuntur haud dubie ingentia detrimenta divi-

f t

ne gloriz, fed lex altioris ordinis tuendi bona

g.l

& jura populi adverfus iniquas aggrefliones ho-

uber

minum malorum, przcavendi majora mala ex

mX

fedu&ione- puellarum ftantium füb gubernio,

u

impediendi majora mala ex turbatione & oppo-

j ?

fitione nationum, vel communitatum , aliquan-

nnut!

do przcipit aliquid faciendum vel omittendum,

us

ex quo contra intentionem fequuntur illa detrimen-

d

ta divinz gloriz, aliis mediis inimpedibilia.

D. zhmort "Tra&t. de Legibus.

Qvuz-

bonorumä

TRACTATUS

322

qonig

QUJERITUR 5.

Quid vult dicere illa limi.

tatio ; in concurfu ?

QU Js,

RzsPoNDEo. Senfus illius limitationis eft ;

c;'equen

fic faciendum effe ; quando bonum majus & mi-

ág,

us . commune €9 privatum , bonum Superioris & 9tn-

Sic enim in fervis

; 9l

ferioris fimul ftare nequeunt.

m

Dei fimul ftant moderata refectio ac recreatio

irdo

virium cum labore fervido ac diuturno promo-

f Dodo

vendi gloriam Dei ; confervatio bonorum mo-

derata in confervationem familie '& ftatus cum

du

lsf

promotione divine glorie, fublevatione pau-

perum, coopera ad bonum Ecclefie & Reipu-

vqi ii

Iien s

blice per rectam educationem filiorum & fubdi-

do.nota

torum, &c. ita ut jactatio feu perditio boni pri-

d diit

vati fimultanea, nonnunquam potius fucceflfive

AtimatUn.

cederet in detrimentum divine gloris, Eccle-

fie, vel Reipublice.

Idem dicendum, ubi /ex

cureln

rationt

generalis fic fe privandi commodis propriis, aut

preferendi commoda Dei, & Ecclefie, mani-

d em

& eln

f*&fle cederet in majus prejudicium feu detrimen-

