?erö, qui deftinati füntad minifteria ho

minum,

vel

ODISPUTATIO IL

208

, Din i

vel doemones aquirunt nonnunquam aut for«

j

—

)

Í

j, arfap

mant fibi ipfis potentiamquandam organicamaut

[

füs C0

organice sequivalentem , vi cujus poflint aqui-

j

4l

g at C

rere notitiam experimentalem de locutionibus

& fa&is hominum, eaque dein ulterius difcu-

qenmc u

ä

Ql ip H

tere per potentiam imaginativam, quam Deus

l

illis indulferi&: oftenfum enim eft Difp. 1. q.3.

dafiorum :

anttiam d

Ang

elos habere exteafionem indefinitam, quam

bitrio formare poffunt in omues figuras.

ylgeneral

PI'O ar

s macipia

: PROBATUR concluüo. Non datur ccn-

sfotva fe

venientior modus explicandi ignorantiam dao-

ao ponte

monum aut etiam aliqualem fcientiam circapra-

vtj Vi

cipua m

yíteria fidei v. g. circa incarnationem,

dam bon

circa divinitatem Chrifti,

que duo mylteria

sf torpon

plerique

domones non certó agnoverunt, aut

n epert

circa virginitate

m B. Virginis ,. que-etiam tefte

At pro

MO Occulta

IGNATIO Martyre G HIERONY

mittat

fuit demonibus ; nifi dicatur cognitionem de-

tU pa

monum effe valde imperfe&am , eorümque po-

um

tentiam intelle&ivam circa myfteria fupernatu-

tnts p

ralia propemodü

m fimillimam effe hamanz co-

* nf

ufo ingenio Judeorum,

verfanti

gnitioni & obt

& objet

circa extrinfeca tantüm. U

]terius per hanc

nt multiplicari decreta di-

Soly

hypothefin non debe

vina & femper nov&

inhibitiones aut conceffio-

üBHCITU

l

nes divinz circa operationes deemonum , qua-

"*?

hts Q

les tamen fingi debent propemodum infinite ac

Ht

femper nove ab Adverfariis; in noftra enim

* Dotuy

(

fententia doemonibus generatim omnis notitia

|

tlor

permittitur,

. quam poffunt aquirere ope fuorum

fenfuum, inquantum ab eorum co

gnitione eX-

C& di-

Qf

Wt

perimentali non deterrentur metu, viudi

l

tb (

ving.

"w

I

DE COGNITIONE ANGELICA.

209

LT

mlüïganm '

k

vinz.

poteft,

Dein in hac fententia explicari optimé

cur fzep

l]llö W Il

e ddemones tam imperité proce-

^ btj

dant in fuis confiliis aut ratiociniis ,

!

prout v. gr.

Ui

contigit circa crucifixionem Chrifti

, ad quam

l,

It

l

permoverunt Judaos, in everfionem

tamenreenij

d

Di

füi, quod ipfum etiam fiepe contin

git in morti-

bus fan&diorum Martyrum, — Acce

dit quód de-

ceat juftitiam divinam,

*Fsz?fguï

ut concedat doeemonibus

aliquod generale mediu

m exercendi dominatum

in fua mancipia

/

» quale neceffarib-eft potentia

" Linmm (/æl

cognofcitiva rer

um contingentium, inquantüm

ab ea non fpont

e recedunt aut dete

1D a.

rrentur ex-

FR

traordinarià vindi&á divina.

Uod denique

Angeli tam boni quàm mali pofi

f

ln vt

Dt aliquando

t.t

affumere corpora, & mediantibüs

illis aquirere

notitam experimentalem

u

» Videtur conforme

x t

effe divinge providentiz,

Ut tam bonis quàm

malis permittat medium c

ogniüonem;

ognofcendi nonnun-

quam aliqua pauca faltem

veftigia fupernatura-

-

lium , ut fic in ordine ad

fines juftitie divine

H

permittentis & punientis ,

aut ad fines bonitatis

divinz in infirmitate fucc

u

rrentis & coronantis

(

M

pyæbeatur objectum conde

cens.

jetrt d

Solvuntur Obje&iones.

1

Qu

Gu

" OsngrerTUR r. contra r. Conclufionem.

od

I. Angelus cogitandó

de vifione intuitiva Dei

;ï

vel de Incarnatione in pri

mo inftanti fuz crega-

j

(

d

tonis, potuit dicer

j

e, fe confideratis omnibüs

m

inhocobje&ononi

nvenire rep

iil r

i

J

potuit vifionem intuitivam v

ugnantiam; ergo.

el Incarnationem

gnth*

cognofcere üt poflibilem.

?. Angelus natura-

j

ji

j

ter & certó cognofcitomni

j

fli

potentiam Dei; ereo

Ó

etjiam

( D.zdhmort Traii. dex?'ngelz's.

DISPUTATIO II

»i COGr

2(10

etiam cognofcit in

illa omnipotentia dari virtu-

, quod eft fupra omnem ex-

j d

|

tem creandi aliquid

Ergo eo

Dics

igentiam nature create aut creabilis.

i d

ipfo cognofcit poffibilitatem alicujus entis fuper-

st

naturalis quoad fubftantiam.-

omnipotenï

" REsPONDEO ad 1. tt. a. dift. c.

Ergo

Qs ef

probabili-

potuit illam cognofcere üt poffibilem

el dift. fic.

, Ai,jri

ter. c. üt certo poflibilem. n. c. v

a onem ;

Potuit illam cognoftcere, fi ipfi infu

fze

fint fpe-

pernaturalis.

c. fecüs. n.

dm videt

cies ejusmodi objecti fu

IoNDE

c. Suppofitó enim

*

quód

Angelus habeat fpeciem

de vifione intuitiva

Dei velIncarnatione, poterit

ditegm CO

m certum vel

ditempre

de ejus poflibilitate formare judiciu

yeum 4

probabile;

fed hoc ipfüm lumen ve

] ipfa fpecies

evelatio Dei vel natura-

yenam T

jam funt aliquo modo r

: com

lis vel fupernaturalis :

fpecies de vifione intui-

tiva debentur quidem Ang

elo; fed ea revela-

treticata

ddit vifibiles , debet

: lu qu

tio, qua Deus fpecies has re

vocari revelatio naturalis.

Caterum de hàc vi-

iidet fo

fione intuitiva Dei, q

uomo

do cognofci & ap-

'äitatem, ,

da in Zrattatu de 4Gibus

peti poffit, vide dicen

t red

bumanis. q. 2.

t effed

Ado. c.a. dift. c.

Ergo cögnofcit virtu-

mina-

JICITUR

tem creandi aliquid füpernaturale indeter

tprehenfi

tum. tr. determinatum. n. C.

Drixi tf Quia

"I etian

rum

Angelus forté folüm poteft dicere: dubito ut

*2 db

Deus non poffit condere entiaalterius fuperioris

"um

ordinis, cujus tamen non habeo fpeciem, vel

poteft dicere:

datur quidem in Deo potentia

ïïïduo fun«

fed cujus ordinis

creandi alia quzedam entia 3

Aten]

illa fint, & utrum alius ordo preter naturalem

fit poffibilis, egoignoro. Etfic tam parum An-

"tl

gelu; cogno

fcit entia fupernaturalia poflibilia,

quàm

ll

i

DE CO,GNITIONE-ANGELICA.' 2II

4f dan ,

t

j

quàm þarum cecus ànativita

te poteftdicerepof

fibilem effe colorem, c

u

" M

:

jus nullam habet ideam,

TM

l

F-

DricEss. Angeluse

tiam cognofcit ex omni-

potentia divina poflibili

a effe entia füpernatura-

hnt,

d]'ft, ( E

|

lia determinata; ergo.

frob. Angelus vi.

WE

det omnipotentiam Dei ha

li p

bere connexionem

- Vldi

!

cuüm quovis ente füpernat

urali determinato :

ergo. .4nt.prob. Omnipot

entia Dei habet eam

7f Uf n h

connexionem ;

ergo intuendó. o

TEUM

mnipotentiam

du ftin

Dei etiam videt Angelus illam co

nnexionem.

RESPONDEO.

n. a. ad prob. dift. a.

Ange-

II o

lus videt eam conn

exionem

Ceft ol

, fi omnipotentiam

Dei videat comprebenfioi. fi

tantüm ab/?rattivé. n. a.

Vpeds

Quamvis enim Angelus

Vititum.

etiam intuitive Vvideat

j

omnipotentiam Dei,

non ta

men videt eam ad-

equaté feu comprehenfiveé

P

la d

quia non videt

Dl (

l

"

oinia przdicata etiam relativa

divine omnipo-

tenti? : ficut qui videt animal

n li

eo ipfo videt formaliter indi

itatem Petri , non:

m t

viduatio

nem, aut

ritionalitatem, aut relationem ad D

Sum, duf

j d

quavis alia preedicata relativ

2 in Petro ad füam

cáufam vel effectus reperibil

IT

nofeit vt

- OBJICITUR 2. contra eandem. T.

indetermïfr

lus comprehenfivé

AÁnpe-

J

M

lem

cognofcit animam rationa-

( Q

; €rgo etiam cognofcit immediaté in anima

Jubitoutt

potentiam obedientialem cum anima rationali

u

identificatam producendi a&tus entitativ

é fuper- -

x

naturales v.gr. a&tum fidei fupernaturale

metiam

leF)

patepä

in'individuo fumpt

um, vel potentiam obedien-

js (

tialem ad creandu

mmundum.

2. Angelus com-

j

"

prehenfivé cognofcit quantitat

em; ergo etiam

!

n

cognofcit eviden

ter connexionem illius cum ma-

0 ] NE] tei'

j

j

]

J

:

ia. prima tanq

uam fuübje&to füftentativo effe -

qllw

2

difpen-

212

DISPU.T,ATIO,II.«

p6

l näml'æ, (

difpen

fabilem. . Ethinc etiam cognofcit eviden-

ter po

ffibilitatem a&tionis creativ& ac conferva-

g, 1

d fübftantiam fupernaturalis, qua con

(graT

tivequoa

;

fervatur quantitas extra fu

bje&um.

Jfsfüper

REsPONDEO. ad 1. diff. 3.

Compgehen-

EM deli

]em quoad predi-

fivé cognofcit anim

am rationa

emoratvan

catà abfolutaaut etiam re

lativapofitiva & actua-

situntur d

lativa negativa & non

lia.tr. quoad

praedicata re

'gtnaturai

actualia. n. a.

Predicatum relativutn v.gr. in-

j Diredi

dividuationis,

aut dependentiz à caufa, aut fi-

-- gint cogn

militudinis &c. fünt predicata rel

ativa pofitivas

t p

qui

4 in fuo conceptu non dicunt negationem:

d2M

fed potentia obedie

ntialis non dicit in fuo con-

tatum un

tantüm negationem impedi-

strilter C

ceptu

aliud, quàm

menti a

deffe&us aliunde nonrepugnantes; nom

clbuiffe

autem eft nece

ffe ad comprehenfionem requiri,

ales relationes negati-

Yrole eta

.vut cognofcantur omnes t

N

i

va, que funt infinitz.

fte, int

Ad 2. dift. a. üt priüs.

Cognofcit compre-

:»

ttbat ad

henfivé quantitatem quoa

d przedicata abfoluta

n

T

|

f

itiva. tr. quoad preedicata rela-

t

aut relativa po

ji

3ONDI

tiva negativa. n.

a. Aé&io produ&iva manet in

Ti

/ & fic eft adhuc cognotcibilis

Smators]

enere actionis ,.

er modum entis pofitivi in ordine ad quemcun-

'fþrædicatac

L

"

?

[

|

D

ue terminum, quamvis ille ordo non femper

]

i.l

AUS Df

W Pofltiv'

exigatur i

n omnibus circumftantiis à natura; Of-

do autem i

lle feu refpe&us actionis ad talem ter-

Wi n

"dfb

minum iterum ex

fuo genere eft aliquid pofiti-

vum ; adeoque ex fuo genere cognofcibil

is aþ

du

r 1lis d

Angelo.

Itaque tota fupernaturalitas ejusmodt

aGionis dependet ex fupernaturalitate t

ermini,

"Uüfery

T—!'ämales i

& habetur precisé ex eo,

quód illa relatio aQio-

n debea-

"m fi

nis fuftentativz ig his circumftantiis nQ

tur

*l

| Il

ORtct h

DE COGNITIONE ANGELICA. 2'13

JH Qj

lt

tur naturé, quod eft

lg

quidem przdicatum fuüper.

TU

maturale, fed negativ

um tantüm.

O BTICITUR 3.

contra 2. Conclufionem,

t Ui

1. A&us füpernaturale

$ fidei,

fpei & charitatis,

emq ]

1 n

antequam deftruantur, relinq

X

l

Ü

uunt fpeciem fui

rememorativam, dependenter

à qua naturaliter

TR v

cognofcuntur üt przteriti ;

ergo etiam hi actus

g :

poffunt naturaliter co

gnofci in fe ipfisab Angelo.

QU at

c. prob.

Dire&i ac in

dire&ti eadem eft vis; ergo

[ p

fi poffunt cognofci i

morativam

Ddirecté per fpeciem reme-

IT

; poffunt etiam cognofti dire&é in

LO Qu

fe ipfis.

2. Naturaliter ab Angelo cognofcibile

eít pecca

BP

iam natu

tum univerfale generis humani, & et-

M: )

raliter co

gnofcibile eft, hoc genus hu-

manum debuiffe redimi

J t

cognofcibile er

5 €rgo naturaliter etiam

ib

atmyfterium redemptionis. mt.

quoad 9. membr

.

cognofcere , int

entionem Dei

rob. Angelus naturaliter poterat

V o

» qua genus huma-

[crt d

num creabat ad beatitudinem

ter fruftrari; ergo.

; hon poffe totali-

JH

ia m

REsPONDEO ad r. tt. a. dift. c. Poffunt

E

hi actus naturalite

cognol !

l

düm przedicata co

r cognofci ab Angelo fecun-

d qii

:

mmunia cum a&tibus fidei, fpei,

TUl

& charitatis natu

ralibus, & fecundim predicata

relativa pofitiva

oc.

int

fecundüm pradicata non

Ti ti

f

communia. & relativa

negativa. n. c.

Ut enim

iuperiüs di&um eft, a

qiqi

tis fupernaturalis ex

Gus v.gr. fidei & charita-

fuo genere convenit cum

ol

omnibus aliis actibus

amoris & fidei naturalibus,

jj du

& non differunt actu

jaret

$ ejusmodi naturales & fü-

bernaturales in przdicato

actüs v.gr. fecundüm

Tib

tþndentiam fidei aut amor

$0

:

j

is 5 fed tota differen-

Ua eft in quodam ordine

ad finem fupernatura-

3

lem

y 06

A

j

-

IUSPUTATIOIL

RgsPOND

lem

5

& ad vifionem intuitivam Dei, queni habet

n

qpem U

a

&us fupernaturalis :' imo inquantum eft ordo,

a

j iij

iterum convenit cum quovis alio refpectu, re-

aptiter 07

latione feu ordine; quód veró fit ordó adtalem

g ortinis

terminum non cognofcibilem nifi per revelatio-

vptürds (

nem Dei, tantüm refundi

t incognofcibilitatem

yrem n

&um autem . refundit

in ipfum terminum, in a

if datur

tantüm negationem exigentiz na

turalis ad talem

inm &ef

il

lis circumftantiis ; negatio

ordinem in his vel

L!

*

n Ad

autem exigentie e

ft tantüm præd'icatum negati-

vum,

vlipermatu

ipio nett

Ad ». tr. a. dift.c. Ergo naturaliter co-

a fiptrna

enofcibile era

t myfterium redemptionis per ali-

AU CA

quod medium in

determinatum v.gr. per condo-

)

[

-

Y ordine

per medium

M

nationem peccati extrinfecam. c.

L

at

determinatum Íncarnationis. n. c.

Condonatio

"

l

eccati extrinfeca non effet aliquid füper

natu-

:.

Tiquenter

At füper

rale ex fuo genere; & hoc eft poffibile,

quód

)

D

w effo:

l

[

Angelus cognofcat talem condonationem gratui-

l

l

stv

tam effe poffibilem.

PES

ttttle cor

OsjrcrTUR 4. COhtra eandem. . Ange-

mubum

er

Jus cognofcendó intuitivé Deum connaturalit

ln lr

cognofcit fuam cog

nitionem ut intuitivam, &

Trentalen

non tantüm fecundüm pre&-

üt fupernaturalem ,

lis vifionibus naturali-

'tpenti

dicata communia cunm a

Vdllrgr

m fecundüm propria; ergo.

p

Pus, fed etia

"Ut

Angelus viden

s in Euchariftia quantitatem ,

j

"A

m

non videns materiam primam,

eo ipfo cogno-

&ionem creati-

"m det

u«

fcit quantitatem exiftere per a

PIVEN

3

vam; ergo cognofcit ens fupernaturale quoa

* Anggd

fubftantiam üt exiftens, nempe actionem crea-

fl n

K

tivam.

RE

"i

4l

DE COGNITIONE ANGELICA. 9I$

)ely Ms

et

lantum eü

RzsPoNDEO adr. dift. a. Cognofcit fuam

ij

d

cognitionem üt intuitivam exercité.

c. reflexé.

]

(Ltri

il

n.a. vel fubdifl. Cognofcit eam pe

r cognitio-

j

q

Wa

nem pariter ordinis fupernaturalis. c.

per cogni-

tionem ordinis naturalis. n. a

OO

Sicut enim da-

LUE

tur naturalis connexio & feries caufarum in or-

dine rerum naturalium

TUf

, fic etiam ex parte in-

TU t

telleétüs datur connat

Ur

alis connexio ac feries

caufarum & effe&tuum in

Or

TT

dine rerum füperna-

turalium. ^ Adeoque licet c

onnaturaliter in en-

tibus füpernaturalibus unu

Atf (

& cognitio neceffarió ac co

m fequatur ex alio,

nnaturaliter fequatur

IU5 p d

ad rem füpernaturalem ;

quia natura eam abfoluté n

tamen illa cognitio,

W

on exigit, fed tantüm

W met

mediante ordine rei fuper

naturalis, eo ipfo et-

Condong)

iam eft tantüm in ordine r

erum fupernaturalium,

|

ui t

W

acconfequenter fupernat

uralis: pofito enim an-

Vlb t

tecedente füpernaturali

etiam ipfum confequens

OL r

neceffe eft effe fupernat

urale ; ergo & cognitio

vifionis intuitivz in Ang

connaturale connaturali

elo tanquam confequens

tate fupernaturali debet

f Ii*;'

effe füpernaturalis.

Qonnatt:

d 9. n. fuppofitum,

quód Angelus habeat

btv

experimentalem notitiam

de rebus iftis munda-

ecuxit

nis contingentibus depend

enter à libero arbitrio

Qibus 14

Dei vel aliorum Angelor

um vel hominum ; aut

"N

fi in cafu particulari ad

fe pertinente ex ordina-

t

tione aut permiffione D

ei

habeat notitiam expe-

( 1pf0 CU*

rimentalem de tali objecto

in ejusmodi rebus non e

particulari, nego quód

joren ?

videntibus multim dif-

gt

currat Angelus :

qu& enim Angeli ab initio co-

j

Snoverunt per fpecies primó fibi infufas in fuf

Í

creatione, illa adhuc cognofcunt 3 de aliis au-

3

tem

i

DECOG

a16

IDISPUT,ATI'O, I

temrebus per fe nihil cognofcunt.

Si veró per

i

qpedi, ""

potentias organicas, de quibus diéctum eft Difp.

d

1.q.3., ex ípeciali permiflione Dei affumptas,

sejltt p

vel per revelationem aliquas veritates contin-

d

gentes agnofcunt, non difcurruntin iis ficut noss

fedftatim aut evidenter agnofcunt connexionem

ylouidtre

ijtorurm.

metaphyficam antecedentium cum confequenti-

bus, principiorum cum conclufionibus, & qui-

at

ipordinel

dem per conceptum intuitivum , non illativum;

aut omnino eam nonagnofcunt. : Ubiveró non

alm curí

dore la

datur connexio terminorum metaphyfica & evi-

dens, fed phyfica tantüm aut moralis, Angeli

imat X

lipoYDE

i

boni nihil judicant, nec circa probabilia tantüm

ullum ferunt judicium, nefe exponant periculo

s CORGUU

tilo ipor

erroris: dcemones veró, quorum intelle&tus jam

perverfus eft, fortà judicant etiam circa dubia

o(cer

& probabilia, fed fallibiliter ; cüm nec ipfi nifi

imordinis

TE

per fpecialem revelationem certi funt, rem fe

non aliter habere, prout abfoluté eam aliter fe

dfetli

K

habere poffibile eft.

Sic ergo poffet abfoluté

tulere f

fieri, demonibus in Euchariftia occultari mate-

&f al

[

riam primam, quamvis exifteret; adeoque phy-

TOU x

ficé non poffunt effe certi, quód quantitas ex-

At day

iftat fine omni fubje&o: & hinc etiam nefciunt,

u

«

[

a r

utrüm Deus non fibi fpecialiter occultet cogni-

AXCOatur

l

tionem fubftantie panis, quamvis revera cum

ORRT

quantitate exifteret.

mv

OB]JICITUR 5. contra ea

hdem.

1. Ange-

.'

!

;

*s f

Jus naturaliter cognofcit id, quod eft perfe&tius

./"2

Md

quàm ens fupernaturale; ergo etiam cognofcit

!

] di&n

ipfum ens fupernaturale.

ZInt. prob.

Angelus

!

lï

y

:

naturaliter cognofcit fübítantias naturales ; fed

AL

ikm:

fuper-

A& T

hæ-flunt aliquid pcrfe&iqs ente accidentali

:i

]

|

ide

natu-

ll

T

Ye

DE COGNITIONE ANGELICA. 217

"

naturali v.

m

8r. unione hypoftatica; ergo.

2.

!

Omne ens

, dum exiftit, e

íft ens naturale; ergo

[

Ti

Q af p

poteft cognofci naturalite

r

i T

:

"nt. prob.

Omne

Tif

li

ens exifüt phyfice,

& aquirit ordinem in uni-

verfo ac in natura;

nec

"tf

dicitaliquid tranfcen

etiam in füo conceptu

dens connaturalem ordinem

predicatorum effen

TU r

fupernatura]

tialium inter fe ; ergo tota

]

It

itas entium nihil iis füperaddit, nifi

tantüm ordit

1

em ad cau

Ait)g

fecundum curfum ordi

nari

fam extraordinariam, quze

Vct ren

um nature non folet

|

producere talem effe&tu

^ dj

potiffima eft Sco 1.

m. Hec ultima raþiq

|

;

1,;

:]

RESPONDEO ad 1.

Retorquenäö inprimis

W

i

infecretis cordium.

Dein

d

B- 2. tr. a. quod uti-

que in fuo rigore eft falfum

edift.c

Ergo pof-

Ote db

funt cognofcere etiam ens fi

u

Mil

pernaturale, fi eft

ejusdem ordinis cum illo ent

e perfe&iori. c.. fe-

Ti 1j

Cus. n. C.

Sic licét oculus poffit vid

m at

que eft perfectior fa

ere Iucen,

ofet

pore aut calore, non tamen

poteft videre fa

porem aut calorem 5 quia ifta

eeulan t

objé&a funt alte

rius ordinis.

Potentie omnes

TA

menfuürantur ex natura & exige

ntiarerum ; ubi

| ;æ

ergo nulla datur exigentia in n

F

qi

(

ä

A

atura ad aliquem

acum, etiam nulla datur pote

ntia: videre au-

cultet t

Ü

tem fupernaturalia etiam a&u exiften

jj

tia non ex-

igunt Angeli naturaliter ; . quia entia

füpernatu-

rlia, quamvis entitativé fint im

perfe&iora in

14

genere entis, funt ta

men alterius ordinis , & qui-

d

f

dem perfe&tioris qu

àm fuübftanti: naturales.

m C

:

«dd 9. dift. a.

Eft natura

le relaté ad natu-

J

Ài

ram pgfïibilem. alterius

providentiz. c. modernz

Il

1l

providentis. n. a.

Omne, quod Deus creat in

i?

js.liqua providentia

& curfu rerum ac ordine , eft

p

à

natu-

3

pl

(063

218 ,

DISPUTATIO II

naturales quiaetiam entia fupernaturalia habent

j

j rR

fuam feriem caufarum & effe&tuum , adeoque

" Pt

f

naturam fuam 5 fed non funt naturalia compa-

"90

rativé ad naturam hujus vel alterius confimilis

'1

. YAS

mundi, ad cujus ordinem non pertinent. lta-

J

( 7 df

que funt fupra naturam nature hujus, videlicet

;;1

;:t

n & j

hujus univerfi. Cüm ergo fupponamus, quód

jgir J i

Deus tantüm concefferit Angelis cognitionem

ii .

hujus mundi, non debetur Angelis cognitio re-

qy norn 0f

rum alterius ordinis, nifi propter fpecialia me-

at tamen i

rita, utetiam res alterius ordinis intueantur in

ii

|

verbo. Hinc.2. n. a. adprob. dift. a. Aqui-

f ipfur

rit ordinem in univerfo independenter tamen ab

mv C

ä

t Anpel

exigentia hujus univerfi. c. dependenter ab ex-

igentia hujus univerfi. n. a.

Hoc enim eft &

Q03ATUR

vocatur naturale, quod habet ordinem cum unif

ttonting

verfo ob ipfam exigentiam univerfi.

J

!

a df füp

bEant

l

idatto |

J QUJESTIO IV.

LU

ttvertoni

Quomodo e»

per quas [pecies fiat cognitid

:

« ]

"dngelica ?

i.

gt

Ying

D

ICO r. Cognitio Angelica etiam refpe&u

obje&orum fibi connaturalium non eft fub-

'Qri fb

L

Senfus eft , quód cognitio

ftantia ipfa angelica.

ll

Angeli, qua cognofcit totum univerfum & alia

obje&a neceffaria,

non fit identificata cum Àn-

Vtediter

ETE

gelo, fed tantüm fit ejus accidens. — Conclufio eft

omnium feré Theologorum , ita ut SUAREZ

?ROBATU

pro oppofita fententia unum citet Mallonium re-

Ws

ferentem (üt ait) alios pro fua fententia: Op-

Q

eterum

W

Àty

pofita tamen fententia eft feré omnium v

0s

Philo-

"A

B

DE CPFNITIONE ANGELICA. 219

uN

l(

"um,a

i

4

:

h

,,Philofophoruin ; illamenim tenent An1sTO TE-

l

LES,'AVERROES, ALEXANDER ÁAPHRO-

d

]

j

[

l

HU t

DYS., & P-»HILOPONUS, prout teftatur V As-

1

QUEZ hic Difp.198. c. . & SuAREZ hic L.o.

/

)

MU

J g

C.I.D.3. V ASQUEZ fic ait:

l

BU v

"rifloteles ,. cim

12. Met. c. 7. docui

ilet, Deum e[fe unam Jubflantiam,

DRUH&HJUS, [

dminortalem. &

perpetuam., femper intelligentem , cu-

3 Qpl

jus €

5 Cj

entía fit intelligere, id quoque de aliüs

Jübflan-

diis feparatis c. 9. affrmare videtur.

Durandus veró,

! feriji

quamvis non omnirno accedat

D

Ttety:

his Philofophis,

admittit tamen illam cognitione

m, qua Angelus

4 d

intelligit fe ipfum, effe ideriti

ficatam cum An-

Artme d

gelo, non veró cognitionem ear

t et

um rerum, que

luntextra Angelum. Interim

m d

hn m

PROBATUR conclufio.

Cognitio obje&to-

1

rum non contingentium, adeoque etiam conna-

turalium eft fa

parabilis ab Angelo; ergo non

eft ipfa-fubft

antia angelica,

Zfnt, brob. Ea co-

l

gnitio eft a&io libera, ac co

nfiftit in tendentia

l

feu converfione libera men

tis angelice in fe

ht

ipfam; ergo. Hinc fe

quitur etiam, quód à for-

tiori illa cognitio diftin

guatur ab Angelo quoad

ü

Tif f

objecta contingentia ;

eó quód talis cognitio à

fortiori fit tantüm acci

uml

elo.

dens & feparabilis ab An-

qubdc

;s'

DICO:-25, Potentiaintelle&iva non diftin-

l

vemi

fiatu a

(

guitur realiter ab Angelo.

Conclu[ia eft contra

Thomiftas & SUAREZIUM.

À

M

Ti

|

ï

PRosnaATUR. I

n homine ea p'otentiavntm

J

diftinguitur ab anim

yny

arealiter; ergo neque diftin-

j

Oaf

guitur ab Angelo.

HJ

Tl

l

DICO 3. Angceli refpe&u fui, refpe&tu

&L

220

DISPUTATIO IL

|

!

(

"

'

l

4

J

|

E

j

J

hr !

Dei, acrefpe&u obje&orum connaturalium funt

femper in a&u intelligendi.

/

qje a

Conclufio eft contra V ASQUEZ

& multosRe-

:

u d

f

f

(

i

centiores. Senfüus eft, quoód Angeli, dum nun-

ïl

ipllf,

(

[

quam dormiunt, etia

m nunquam aliud operen-

l

fï

1

^

i

elligant.

^itermin

€ur, quàm ut a&u int

TPROBATURE I.

Angeli ex una parte per-

donvert

petuó neceffitantur

ad exercitium potentie in-

siünem pr

telle&ive, ex altera parte nonhabent ullam pru-

qipenden

dentem rationem defiftendi ab actuali conver-

n

D

1 fnalitia

fione mentis erga fe ipfos, Deum, & alia ob-

f

merA

je&a connaturalia, quorum habent fpecies con-

1

ae

|

jnjus Q

creatas: imo ex parte daemonum Deus in eorum

slin efent

utpoffintceffare; quia

punitionem non admittit,

cenarum habent,

at, & Uni

ipfi in hoc maxi

mam omnium p

at

quóod debeant e

ffe privati omnibüs illis bonis

fiderationem non poffunt

K0A

quorum zternam con

à fe abjicere; ergo funt femper in act

u intelli-

tigen

& n

gendi.

CONFIRMATU

& authoritate D. T HoME,

ihonift

qui q.8. De veritate. a.6. ad 7. fic

ait: Zntel-

tttlipere

e[Jentie ejus,

tinuti,

lettus 4ngeli non. eft in. potentia refpettu

D

fed vefpettu eju

s femper efl in adu. .E

t a. 14. ad 6.

viatelig

JMens ZIngeli

jfemper [e atualiter intelligit , quo

tema.

ideo contingit ;

quia wens 2ngeli intelligit fe per

at

effentiam. fuam , qua

famper informatur. lta S. Do-

Jtnrg

fcit, effentiam Angeli effe

€&or, qui dum agno

t ferig

loco fpeciei expreffe , non negat, tendentiam

ngeli in fui effentiam effe actum liberum.

lt

A

PRosATUR 2.ratione D. THoMx, quam

"À qi

X

affert L. 2. coritra Gen. c. 97. ubific ait; Ommis

*t an]

1di f

fübflantia «uens babet aliquam operationem 'oite in

ei fmper, lib alie

DI

a&u' ex fua naiura, que inefi

ope-

ll

DE COGNITIONE ANGELICA.

22I

nnathäHumä!

(operationes)

quandoque infint ei im potentia: ficut

animalia [emper

nutriuntur , lict non

Jemper . fantiant,

"m

Subflantie autem féparate, funt füu

bflantie viventes ,

mec babent aliam operationem vit.

&

nifí . intelligere,

Oportet igitur, quàd ex fua matura

fint. intelligentes

attu femper. .. Ita S. Doctor,

iterum non negans,

j Ditty

quód determinatio Angeli,

ad quale objectum

TI Potntio

fe velit convertere,

fitactio libera Angelo,

quam-

RDf hm

visrationem prudentem non habeat attent

ionem

Ál t

fuam fufpendendi ad hzc objecta ,

mifi id fieret

ex mera malitia ob odium Dei.

» C di d)

Ergo neceffa-

fetis .

rio & femper Angeli funt a&u in

telligentes re-

I

fpe&u alicujus objecti ; atqui hoc

non eft aliud,

diro, qii

quàm fua effentia, fuus finis feu

bonum quod

um du

appetunt, & univerfum,

ad quod intelligendum

i5 ls bt

ordinantqr.

n lz

a n

X DICO 2. Quid

quid Angelus intelligit, non

poteft intelligere nifi

tantüm per unam fpeciem

expreffam, nunquam

D Tur

autem per plures fpeciess

feu, üt Thomifte loqu

untur, Angelus non poteft

( at

plura intelligere per modum plurium, fed tantüm

l

j

ej[eü!izfä

per modum unius. — Senfus eft , quód Angelus , quz-

DI

cunque intelligit, ea intelligat üt coordinata in

ul

unum fyftema obje&tivum per unam tantiim fpe-

iil ffjv"

l

ciem; ficut & nos quandoque per unam fpeciem

; li*

in oculo reprefentatam cernimus inte

p hg

tatem aut regionem.

graïm civi-

; t

Jberi

PRonBATUR conclufio I. authoritate D.

THOMZ,. quiP. 1. d-58.3.2. C.

fic ait: Multa

Qui, f

fécundim . quod. funt difzincta ,

ücai[l ï

non po[fJunt fünul in-

telligi; fed [ecundum. quod. u

juntur in uno intelli- .

j v

gibili , fic fumul intelliguntur.

"

PRo-

DISPUTATIO II.

p a

222

gs, ( Y

|^PROBATUR 2.

Poffunt omnia obje&a,

r

m D

l

quz fimul intelliguntur ab Angelo, una tantüm

|

qopATUÀ

ífpecie exprimi, & non eft ratio aut neceffitas

Ó

n

p Iitter

multiplicandi fpe

cies in Angelo ; ergo.

[

p de Luc

;

DICO s.

Angeli ad intelligenda obje&a'

r dttrt,

à fe diftin&a indigent fpeciebüs imprefsis.

l

RTE

PROBATUR conclufio.

Ad cognitionem

. Pufá

formalem rei requiritur formalis fimilitudo ob-

.

jeci i

n mente ; fed talis non habetur per effen-

WBATUR

12v

fubftantiam Angeli refpe&u objectorum

jdt:

I

tiam ac

diftinctorums; ergo e

ft accidens, ac confequen-

aurtur d

ter haberi debet per fpeciem accidentalem im-

ATU

Effentia ac fubítantia An-

preffam. Min. prob.

i ünL:

geli non precontinet propriasr

ationes feu effen-

u &Ls.

tias rerum omnium cognofcibilium formaliter;

qmente .

ergo.

Hzec eft ratio D. THoM P. 1. q.55.

t a,

Dicendum quód ea, que funt

a.1. ad 3. ubi ait :

ür ,U j

infra Angelum , & ea que funt fupra ipfum, funt

t drini

ubflantia ejus ; mon quidem perfette,

quodammodo in. fi

cim ngeli ef-

i,

neque fe

cundum propriam vationem ,

m ,

fentia. fm

ita exiftens fecundim . propriam rationem ab

timm,

aliis

diftinguatur ;

fed facundium quandam vationem

( p

comimmunem.

In e[fentia autem Dei funt omnia per-

& fücundim propriam vationem, ficut in pri-

'm: J t

fe&e,

»frs f

a ég unio

erfali virtute operatioa , à qua procedit

TATUR

quidquid

,

eft in quacunque ve oel proprium «el com-

E

"

| i il

mune: €$ ideo Deus per e[Jentium fuam babet pro-

A

riam cognitionem de rebus omnibus 5 mon. auiem n-

H

DA

gelus ,

fed. folam. communem , (videlicet in ratione

entis, fubftantie, viventis ,

cognofcitivi &c.)

Valo,

tf

DICO 6. Angeli non intelligunt obje&ta

"l ro

per fpecies à rebus acceptas, fed tantum per eas

V l

P

B

DE COGNITIONE ANGELICA. 2213

(

l

??äïnïla

j

| fpecies, quas in primo momento fuz creationis

)

acceperunt à Deo.

li neceä

; &t

PROBATUR concluüö,xr.

ex Scriptura,

[

Ezech. 28. litteraliter de Rege Ty

lii

——

—

l

oriam de Lucifero dicitur:

ri, & per alle-

Tnrett

Plenus | [apientid

&j perfe&tus decore, - - in deliciis

paradifi Dei fuifti, - -

l QUi

& foramina tua im die,

qua conditus es,

praparata

Ug

Junt. - - . Perfettus. in vis tuis à die

conditionis

tue. Ergo.

r n f

l jf

PRoBATUR 2, ex Dion

yfio de Div. Nom.

C.7. Ubi ait: Zngeli non co

ngresant divinam co-

OL

db j

gnitionem à rebus divifibilibus, &? fenfibilibus.

Ergo.

Yaniadn.

PROBATUR 3.

Authoritate S. Avcv-

s n

STINI, dum L.9. de Genefi ad Litt. c8.

L.4. c.24.& L. 5. c. 4. afferit; res prius fuiffe

od

ia

creatas in mente Angelorum, quàm in proprio

l

genere. Catera, inquit, que i

nfra Zngelos Jant,

IY

Wa creantur ,. ut p

P.

riis funt im cognitione creature

m r

rülionalis, ac deinde im gemere fuo.

Et: Quid fibi

vult, quod dicitur, cim fattus eft di

ün Atpi

es, fecit. Deus

1 nifn

cum €9 terram ,

C? omme viride agri antequam

ejet fuper terram ,

C9 omme fenum antequam exor-

andam t

"tum e

eL? mempe

quarendum,, ubi ea fecerit ante-

D

j ii !

)

quam e[Jent fuper t

erran? . di

es ia unitas Zngelo-

y, n

"rumefis prius fic

UI

fa&tum eft in. cognitione illius diej.

PROBATUR

4. ex L. de Caufis, ubi dici-

yin*! tur :-— Omnis ántell

igentia plena eft formis ; nempe .

m i Ípeciebus.

j

TE

'

]

PRosATUR s. ratione D. THow hic

TR

ï

" Q55.a.2. ad 2. Angelinon habentfenfüus;

E

i

ergo

;nofciti

hon accipiunt fpecies ab objetis, c.

prob. Spe-

J

j Cles tantüm pro

pagantur per motum materig,

4 Qui non afficit A

ngelos ;. ergo ubi ceffat corpo-

anmn

;

i'r

J

Teus

DECOGN

224.

DISPUTATIO Il

I

]

reus fenfus, etiam ceffat propa

o

catio fpecierum.

:

:

f&amtelligit

nt.. f

ipponitur exPhilofophia. . Sic ait D. Tiro-

]

(0g. i

MAS:

- Dicendum quàd de extremo ad extremum non

per medium : e[fe autem forme im

xj du

pervenitur nifi

hopATUR

anaginalion

e 1n€

dium efd inter e[Je forme que efi in

.'

"TE

qnateria ;

& e[fe forme que eff in imellettu per

, :äl'qu Pïm

abfira

CHonem à aateria C9 à conditionibus wateriali-

bus.

Unde quantumcinque. fit potens intellettus 4n-

puhgi m

a d

8*

licus , mon. po[fet formas materiales reducere ad e[fe

- dir il

intelligibile ,

wifi prius veduceret eas ad e[Je forma-

quod eft impo[fbile , cim ca-

dgli t 4

vum imaginatarum ;

reat imaginatione ,

üt dicium efl. .Dato etiam qued

iiir a am

ibiles & rebus materia-

OEU

polfet. abftrabere. [pecies intellig

du cyi

libus ; on tamen abjiraberet ,

quia non indigeret. eis,

ciun babeat [pecies inielligibiles connaturales.

J 3 jrinri

-DICO ;. Angelus quó eft fuperior in ef-

fentia, eo per fpecies univerfaliores incelligit.

TMTUR

30

es vocantur, qu

* onquar

Species autem univerfalior

lurà diftin&é reprafentant.

Sic fpecies, qua

nt f

e pe

tteceffar

reprefentatur tota regio cum pagis & urbibus,

eft univerfalior, quàm fpecies fingulares, qui-

A pericuo,

büs reprefentantur una V.gr. civitas, pagum

1 entibqs ]

aut ager.

UAU

PRosnATUR Conclufio r.

Authoritate

:

I

lVE

Drioxvsir, quidicit; que funt difperfa in in-

J*M, ac |

ferioribus, adunantur in fuperioribus; ergo

l

fm()nem

& fpecies, quein hominibus divifz funt, adunan-

:

UUTUm, d

tur in unam fpeciem in Angelis.

f der

PROBATUR 2.

Ratione D. THoME.

umaü

ub Angeli fant Sublimiores, eó fünt Deo fi-

mülores: ergo ficut Deus omnia cognofcit per

l'ï'

t

unum, nempe per verbum mentis realiter uni-

CO

;.)01

lus per pauciores fpecies fua

'«un; fic & Ange

objecta

u De

n

lmüæ

ll

j

DE COWGNI,TIONE ANGE-/LI'CA.V 925

10 f

obje&ta intelli

ts

rior.

git, quàm homo aut Ahgäl'ufs infe-

Ls

.DICOS8. InAngelis fültem bonis

H f

eft dari discurfus proprié dictus.

-nön pot-

11

li

PRoBATUR. Conclufio r.

Authoritate D';

j

THOME q. 8. deVerit. a.r

ALUTS

5. ubi ait: Sícut mos

V i

Jine discurfu principia: cognofci

mus finplici- intuitu -

ia &j ngeli omnia

. Qu& cogn

L

ofcunt; unde &? im-

tellettuales : dicuntur ,^. &

babitus principiorum im mo-

LET.

bis dicitur intelle&tus.

Et 1.9.

LT

q.89. a. 4. Zntelle-

üus dngeli nom efl discur[tvus ,

ut fcilicet procedat

1 d gj

& principis ad conclufiones , Jeorfr

"

uirumque intelli-

'ehfy Mi

gens, ficut im mobis contingit ;

DO

Wnde oportet ,

uod

!

quandocunque confiderat conclufione

$, Confideret eas pro-

Yi

ut funt in

rl

hic a. 3.

principiis.

Idem probat ex inftituto

UC

Á

|

l

PROBATUR 2. Ratione.

WOGCRUA C

Angelus in pro-

i

3,

babilius nunquam fert aliquod

judicium, quia

( ,

d

exponeret fe periculo erroris;

fs u

il

!

quód cüm ipfi

non fit neceffarium ficut nobis,

nempe fe ex-

la

ponere periculo

, id non foret actus prudentiz;

(

h

[

1

j

i

