reum, quale eft calor,

"onem.

ftantia fpirituali 5 ergo.

2 Etiamfi calor reci-

hum

per

etur in fübftantia fpirituali,. tamen in illa ni-

^m

hil corrumperet ,

adeoque non effet caufa do-

àfntir

[

loris; ergo.

dmí

RrspoNDEO ad r. c. Maj. n. Min.

d

Wa

rob. dift. a. ]Non poteft accidens corporeum

Vpere

recipi in fpiritu naturaliter. c. fupernaturaliter.

n.a. Velf[üubdiflinguo.

INon poteft recipi in fpi-

Jü'v'l]hiljs.

ritu

t

GRATIA,ET MERITO ANGELOR. 351

'uepm !

ritumanente materialitate.tr. abftra&ta priüs ma-

Tingt

Itf ll

terialitate. n. a. Miror, quód GowETvUs ve-

rus alioquin 'Thomifta hoc objiciat : càüm enim

D

li

l

T

anima in corpore debeat à fpeciebus materiali-

li

bus abftrahere conditiones materiales; & omnes

U

A

i

[

fpecies in effe quidditativo formaliter conveniant

cum objecto, cur non etiam calor in effe quid-

ditativo poffit exiftere in deemone, quin exiftat

m

in illo materialiter feu cum materia? ficut enim

lqu

K

etiam in anima hominis datur verus calor, &

du

|

pttd

Ve

tamen non datur motus rapidiffimus mater

ie

ita etiam in fpiritu damnato datur.

Ti

d 2. Inprimis retorqueo in anima, in qua

etiam calor nihil corrumpit, & tamen reperitur

N

ää

l

calor in effe quidditativo in anima, & quidem

IU

cum fenfu doloris.

l

Wa

$5 6a n

uia ad hoc, ut calor cau-

I

fet dolorem, non requiritur ut aliquid corrum-

pat; cüm Deus cuivis enti poffit imprimere or-

M

dinem ad quemvis alium effe&um: imo etiam

;

H

in corporibus.damnatorum erit calor, & tamen

Y

nihil corrumpet, quamvis caufet dolorem, cüm

yyt

€a corpora fint immortalia.

M

!

[4

ï

h. hd.

Quia ille calor corrumpit pro-

J

nj

portionem acharmoniam qualitatum Angelo con-

iM

J

naturalium, licet non corrumpat ipfas qualita-

Jl

j

]

!

i

tes ; cüm enim reliquz qualitates Angeli natu-

U

rales fint in debita proportione, ezque omnes

fecundüm fe dependeant ab arbitrio Angeli, val-

J j

dé magna utique inducitur diffonantia, fi intru-

qu

n

datur peregrina qualitas, eàque non amovibilis

u

juxta arbitrium mentis Angelicz, nec ulló modó

mutabilis.

SCLPUB

O5]1-

l

GRATl

352 DISP.IIL. DE VOLUNTATE,

Osgp1ciTUR Ó. colntra ceasdem. . r. Si do-

j fit

oftt

|

( m

lor & triftitia deemonum effet ejusdem rationis

(i

cum ea, quam patitur anima conjunca , tunc de-

T

^

at

mob

beret habere idem obje&um ; fed hoc non pot-

eft füeri; ergo. Maj. paiet ; quia dolor & qui-

|

sponder

fe&one

libet a&us appetitüs fequi debet conditionem

objecti.

Min. prob.

Obje&um doloris & trifti-

jenim p

« ednon

tieinan

ima conjun&a eft corruptio corporis fed

hecn

on poteft effe in Angelo 5 ergo.

2. Do-

ytus ex

jle var

lor qu

i eft in-anima conjun&a, oritur ex fym-

pathia,

quam habet anima ad corpus 5 fed talis

at e

adem 16

Íympathia non datur in Angelo;

ergo nec datur

fimilis dolor.

e.

stdverf

Suppofitum. majoris

3

i elt

RzsPONDEO 2adTI. n.

t nem

quoód nempe d

olor habeat aliquod obje&tum à

|

etUs

fe diftin&um :

fiepe enim Deus immittit trifü-

:

[irate

tiam, & tamen non immittit ull

am. caufam tri-

:

;'

ä

liptati

ftitiz,, adeoque triftitia & dolor poffunt effe ob-

jectum a

ttentionis, quin ulla caufa horum agno-

armupti

& fic dolemus & triftamur, ficut con-

at q.

fcatur :

tingit in ebriis vel mela

ncholicis ,. etiamfi ille

Tis d.

eétum.

ttoftis Q

dolor non referatur ad determinatum obj

REsPONDEO 2. n. Maj. ad prob. dift. a.

* dolote

itus formalis ac primarius

D

Quilibet a&us appet

fequitur naturam obje

Gi. tr. actus appetitüs ma-

Aünivoi

terialis & fecundarius. n. a.

Voluptas & dolor

tdo d

proprié loq

uendó non funt in appetitu , nifi tan-

dtelat

dum aétus fecundarii & per modum

st d

tüm per mo

a&üs materialis ;

non veró per modum actüs

PiCit | i

e

mper fupponit cognitionem alicu-

)üi[)l' au

eliciti, quif

jusmotivi. Hujusmodi affe&iones non habent

Ht'tativg

"aliud obje&um coguitum, fed funt ipfum obje-

anj

mul co-

T aee

&Pm quod cognofcitur. Quodfi vero fi

gnoíca-

D- Am«

5X

1

GRATÍA, ET MERITO ANGELOR. 353

l Slh

li

ghofcitur. Quodfi veró fimul cognofcatur cau-

flonu

UHCda

ía & motivum voluptatis & doloris, illa non

poffunt dici obje&um voluptatis & doloris fed

li p

tantüm objectum potentiz intellectivz fimul

(

p

prehendentis caufam & effectum ; & hinc i

ftze

(f

Wl

Lhül

alfe&tionesnon neceffarió regulantur ab obje&o:

fic enim poteft quis conciper

e voluptatem v. gr.

J

1]

ex lectione alicujus libr

1, alius ex venatione,

tertius ex devotione. In tali cafu, quamvis fint

Lm

mille variz& caufe voluptatis, voluptas tamen.

(j

l

[/i

Il

femper eft voluptas, & eadem voluptas, ficque

ejusdem femper fecum rationis, quamvis caufie

fint diverfiffime: & dum appetitus fertur in cau-

H

fam & effe&tum, fecundüm quod fertur in effe-

m

&um nempe in voluptatem , non eft diverfüus

il

?

appetitus diverfitate intrinfeca, fed tantüm di-

i

J

D

verfitate obje&i, in quantüm fertur ad caufam

voluptatis : fic enim poteft oriri dolor vel ex -

lj

corruptione corporis per ignem , -vel ex diffo-

LO

nantia qualitatum in Angelo, vel ex ipfa unione-

]i

l

ignis ad deemonem , erit tamen femper ejusdem

i

rationis dolor.

Pariter ergo difcurrendum eft

il4

de dolore caufato in anima & caufato in deemo-

Wa

I]e.

Caufie poffunt effe diverfe, dolor tamen

Wm*

i

eftunivocus, quem fentimus nos.

Ad fümmum

QU

?

Ti

211

hi duo dolores erunt diverfi fecundüm przdi-

l

cata relativa ad diverfas caufas; inquantüm vi- ^

n

delicet dolor in nobis intrinfecé & entitativé re-

nb

fpicit igpem materialem exiftentem extra nos;

j alwï

dolor autem exiftens in demone intrinfecé ac

li

il

entitativé refpicit ignem immaterialem exiften-

!

f

tem in ipfo demone: fed ea predicata rela-

E

tiva nec conftituunt rationem doloris üt fic

p2

D. Zhmori Tratt. de Angelis.

nec

n

s

cu

354 DISP.IIL DE VOLUNTATE,

d d

nec genus aut fpecieni doloris , fed pertineht

PMCE]' t

ad przedicata individualia doloris. In principiis

iolilte

autem Thomiftarum, ubi talia praedicata relati-

ijclüpe

va conítituunt differentiam fpecificam , prout

4

um

contingit in Angelis, confequenter verum erit,

du po

dolorem non eífe ejusdem rationis füb ratione

Qu

fpecifica infima.

Ál a

4Ad». dift. Maj.

Dolor oritur ex eadem fym-

d anfert

pathia tanquam

caufa inadequata, tr. adequala &

unica. n, Maj.

Di&um enim fuit, eundem do-

ia

em cali

lorem & ejusdem fecum rationis poffe oriri ex

diverfiffimis caufis.

Hincoritur dolor etiam ex

yyitar

kntm

P

eccato & a&ibus internis vitiorum 5 adeoque

m bor

etiam

diffonantia qualitatum & aCtuum animi pot-

eft caufare dolorem :

& idem preftat calor ignis

irfemel

j

in deemonibus.

it,quo.

DEU

OsgicrTrUm 8. contra ultimam conclufio-

05

nem. 1. Anime impiorum ftatim detruduntur

in tartara poft mortem ; ergo etiam dcmones

DN

lt QO

fiatim. fuerunt detrufi in infernum poft lapfum:

cüm idem-fit lapfus in Angelis, quod mors in

ÍLeon

?. D. Tuonas in 4. Dift. 44.

TURMS.

hominibus.

useft. 3. art. 3. quftiuncula 3. dicit; quód fpi-

tiquam

i

ritus damnati nunquam fint extra infernum, nifi

il pe

ex difpenfatione divina vel ad inftructionem ,

t5 d

vel ad exercitationem electorum ;

ergo non

vf

fuerunt retrufi in aérem caliginofum.

ho

RzsPONDEO adi. c.a. n. c. & paritatem.

DIUN

Difparitas eft 5 quia animabus ex naturali jufti-

LT

tia & equitate Dei non debetur poft mortem vita

COmmw

inmundo ; demonibus autem qui funt fuperio-

res naturá hominibüs, ficque naturaliter recto-

ï

] h

uit or-

res hominum, per fe etiam decenter pot

T j

dinari

!

GRATIA,,ET MERITO ANGELOR. 355

lo

li

dinari carcer nobilior. Dein ïd'ecenter potuit

anpljü

placere divine fapientie, fuperbiam Angelorum

It

collidere cum obedientia hominum erga Deum,

TOU

&fic fuperbiam illorum confundere per virtutem

ti

humanam, dum vincerentur ab homine: fimul

Ug

etiam potuit prebere occafionem virtuti, quod

non urget in animabus defunéctorum.

m

Ad 2. diüb a

Dicit quód fpiritus damnati

ük

ad infernum nunquam fint extra infernum nifi

If

ex fpeciali difpenfatione Dei. c. damnati ad a&-

1

rem caliginofum. n. a.

D. THouas tantüm

[

loquitur de illis doemonibus , qui vel originaliter

)qu

& ftatim ab initio vel confequenter ob feductio-

V

nem hominum vel occafione ejeGionis ex obfef-

j

fis femel detrufi funt in infernum ; & de illis di-

cit, quód non poflint pro fuo libituiterum redire

li

j

in mundum, & renovare plura certamina.

X

OBJICITUR 9. contra eandem.

I- Si dæ'

DO

mones effent in aéóre, tunc ante diem judicii

fi

non torquerentur ab igne infernali ; fed hoc

!

!ii

eft contra fenfum communem; ergo.

25 Com-

Lb

munis Theologorum fententia credit, tantüm

:

fi

aliquam partem deemonum vagari in aére ex fpe-

Wi

Ü

ciali permiffione Dei, non autem omnes legio-

,

nes deemonum ex decreto ac damnatione uni-

u)

(l

veríali ; ergo.

RzsPoNDEO ad . n. Maj.

Vi

GLOSSA habet ad cap.3. Jacobi, Portant fécum

'

j ]u

ienem gebenme quocunque vadunt.

Et BzpaA in

n

Comment. ad idem caput de deemonibus fic fcri-

bit :

!

!

Ubicunque in aere volitant vel im terrüs wvel

|

j

fub terris vagantur [eu detinentur , [uarum [emper

[

ii

wn infar febricitan-

: [,mm ferunt iormenta. flammar

2

fi$,

GRATI

$956 ^ DISP.IIL DE VOLUN.T*ATE;

iis , qui etiam

fi n le&is eburneis, etiamft in locis po-

Ep (f [

j l.

nura

matur apricis,

- fervorem tamen vel frigus infii fibi

languoris evitare mon poteft.

Sic ergo dewones et-

Poffem d

etiamfi per atra

j r

iamfi im templis colantur. auratis ,

l

li

n i

difcurrant ,

igne femper ardent gebennali. Yta Br-

j

ter ad noftram doctrinam, qua

?

D , fe

pA convenien

dicimus , ignei infernalem fpirituales adipifci

m Ul

yroprietates,

& per modum fpeciei impreffze uniri

intelle&ui Ange

lorum damnatorum: ficut effen-

tia divina phyficé per mo

dum fpeciei imprefïæ

unitur intellectui Beatorum.

.

Ad 9. dift. a.

Communi

s fententia Theolo-

DI

orum ita docet, intelligendó per communem

c. intelligendó receptam uniuer-

Pedm

veceptam communiter.

aliter. n. a.

Comm

uniter autem recepte fenten-

tiz licet opponere communiorem Patrum, prout

hic opponunt

ur; preter enim citatos etiam fen-

tentiam hanc docent.

1. S. FurceN T1vUs de

"[rinit. cap. $. de deemonibus loquens ait: m

pec aéris ima. detrufi. feroantur. in, judicium puniendi.

h, €

2. S. GaEcon1Us 4. Dialog. cap. 29. docet,

diabolos im fine mumdi igne corporeo cruciandos e[fe 5

0T

ergo etia

m fupponit, eos etiamnum non efle in

inferno, u

bi fupponitur effe ignis corporeus, fed

fib

N

U

tantü

m in aére,

übi fecum ignem circumferunt

alem faltem quoad proprietates.

9. &

oti

fpiritu

a

BERN

ARDUSs Serm. de Tranfitu Malachiz dicit:

Definita quidem

. fed. nondum. promulgata fontentia eff

! &1

?ïndetä

diabolo ;; jam ignis

paratus eft, quamvois nondum ille

fit pracipitatus in 18

nem : modico adhuc tempore

tmy

4. IRnEN &vs L.s.contrahe-

finitur malignari.

No

refes. c. 24. ait:

Diabolus efl unus ex. bis 4ngelis,

RUT

nt àt Paulus ad

Ws

quz fuper. [piritum va'e'ïz's prepofii fu

Epbe-

T5uy

2

P

li

GRATIA, ET MERI

TO A-N'GE-LOXR. 357

W[h!

Epbefros ait. Simili modó expreffiffimis termints

Z/Zäg

À

Ilf

leguntur de doemonibus plerique SS.Patrum, quos

/

D]

poffem adducere.

uceomnia confirmantur ex

Apoc. 12. v.9. ubi dicitur ; JDraconem fwiffe pro-

T

jeum in terram.

n

Et Chriftus Luc, to. v. 18. te-

ftatur, fe vidiffe atanam füut fulgur de cwlo ca-

ii

j

deutem ; utique in terram , quó fulgura decidunt.

(

l

e

*

L

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

n

*

*

*

2

Jnll

DISPUTAT

lo

IV..

M

yay

De imperio», poteítate, & opera-

W

tionibus docemonum,

[l

lt

t

d

QU/ESTIO I

nl

Zn, C? quale, detur IMPERIUMfeu

It

REGNUM demonum ?

Wj

hu

OTANDEUM I. lmperium ab Arz'/lotele in

gï&ö

libris Politicorum dividi in MowARcHI-

i

N

RU

CUM, ubi preeft unus poteftate directivà

M

& coattivà independenter ab alio inferiore; &

ii

in ARISTOCRATICUM, ubi prefünt Optima-

Til Ejï

$: &in DEMOCRATICUM, ubiregimen de-

j

lL

pendeticonfenfuüpopuli —Aliiadduntimperium

MIXTUM ex Ariftocratico, & Democratico.

p

j

NoTANDUM 2. Imperium aliud effe De-

Az.gelh

SPoTICcUM, quod habent Domini in füua man-

T

j

cipia; & aliud CrviLE, quod habet Princeps

j

3

in

958 DISP. IV. DEIMPERIO, POTEST.

n

in fübditos. Utrumque veró conjun&um eft cum

pon

dJlJ

poteftate praceptiva , G coattiva.

i, n

!)

DICO rz. Nondatur imperium demonum

[

pontar

proprié dictum.

m of

fon

PROBATUR I.

Nullus deemonum habetin

QrCS

hn

alium poteftatem preceptivam & coactivam.

r

Ergo.

"Znt.. prob.

Si daretur in deemonibus ta-

llo

n

lis poteftas, vel effet illis innata ex conditione

l

gl

d5

ftatüs ante lapfum, vel effet primüm de novo

u

1

collata à Deo poft lapfum, vel effet tyrannicé

Metas f

àLucifero ufurpata? neutrum poteft dici. Ergo.

n (

Min.prob. Nam inprimis Angeli boni non ha-

m quo

bent tale imperium 3. quia in Scripturis nullum

BRU

reperitur exemplum , quod unus Angelus bonus

wcpol

in alterum exercuerit poteftatem dominativam

f

(118 (

v.gr. alium mittendó ad exhibenda hominibus of-

KC CO

ficia, vel aliis precipiendó , vel compellendó , vel

fint ec

in diffenfü opinionum appellandó ad fuperiorem.

pecia

Dein non eft verofimile ; Lucifero poft lapfüm

fore,

collatam fuiffe ejusmodi poteftatem dominati-

Id pat

vam, utpote effentialiter tendentem ad malum.

tim ?.

Ut enim fcribit Apoftolus Rom. 13. JVon e/? po-

d d

teflas mifi à Deo. — Qu autem. funt , à Deo ordinata

W g

funt. . [taque qui vefiflit. pote[Zati , Dei ordinationi

Merni

refiftit , quod de dermonibus Lucifero inobedien-

tibus dici nequit. lNeque tertium dici potefts

Y QU

lint

)

quia nec reperitur authenticum exemplum coa-

"TA

éionis tyrannice unius doemonis cruciantis erga

alium deemonem cruciatum ; neque poteft.expli-

Witm

Ui

cari, in quanam vi aut qualitate naturali, An-

gelo ex conditioneftatüs propriá, confiftat illa

tpan

li

poteftas coactiva ad alterum.

P Rlo.

t ,

E

—

i

ET OPERATIONIB. DOEMONUM. 359

It

PRosATUR 2. Angeii boni füperiores

non dirigunt inferiores, nifi illuminandó , fuaden-

lm |

dó, borvtandó: quia tantüm horum modorüm ha-

bentur exempla in Scri

ptura, ergo etiam Angeli

mali ordine füperiores non poffunt dirigere in-

' feriores, nifi in/pirandó, fuadendó , - & bortandá,

1

ROBATUR 3. lbi non datur imperiurm

(

proprié dictum, ubi in nullo fübditorum datur

n

libertas, fe ad jubentis mandata movendi, alios

[

ä

citandi, mittendi, conveniendi. &c. fed eali-

bertas non datur in deemonibus.

ln

Ergo.

Min.

lt

prob. Omnes dcemones fünt captivi, & ligati

W

tam quoad potentiam intellectivam, quàm loco-

Q

motivam. Certum enim eft, quod doemones

V

rl

nec poffint ire, quó volunt, nec inveftigare aut

j

ï

fcire contingentia in hoc mundo, que volunt :

|

nec communicare fibi invicem notitias, quse Vo-

a

(

lunt communicare, nifi que in cafu particulati

Í

apl

fpecialiter uni vel alteri deemoni inveftigare,

Ícire, aut communicare à Deo permittuntur.

(]ï

li

Id patet ex pluribus textibus Scripture. Sic e-

nim 2. Pemi?.90.4. dicitur: — Zfmpelis mon. peper-

l

BU

eit, fed rudentibus inferni detrattos in. tavtarum tva-

didit cruciandos im judicium referoa

Rudentés

yi

Ü

li

inferni hoc loco videntur irrefolubiles fud'nattr-

potel ;

rí, cum demones in eo loco, in quem detru-

Q

dunt, in judicium refervent.

t in Zpiftola 9f

ïl]

j

de v.6. .ngelos, qui nón [ervaverunt fuum prin-

cipatum, in judicium magni diei vinculís eternts. füb

n

Ü

caligine veferomvit, liisc caligo non eft atris, quo

j

|

)

caligante fpiritus limpidiflime vident, fed mentis,

ita ut deemones de contingentibus in mundo nil

fciant, nifi quie Deus cuivis eorum in particu-

Z4

lari

s

jil

3.;50 pisxg. IV. DEIMPERIO,POTEST.

C

lari permiferit.

Et Apocal.20. v. 1. & 2. dici-

(ili

lgl

tur

Vidi Angelum babentem clavem aby[f;, & ca-

fe il

ienam magnam in manu füa ; €9 apprebendit dra-

conem. ferpentem antiquum , qui eft diabolus & fata-

M

mas, 69 lgavit eum per annos mülle, C wifit eum

)mD

in aby[Jum, €9 claufit, €&? fignavit fuper illum, ut,

d (

qvon. feducat amplius gentes ,

donec confummentur anille

|

fretfm

anni; & pofi boc oportet illum [oboi modico tempo-

llj

Ye. - - Ét cum confummati fuerint wmille anmi,

et

& exibit, €9 fe-

i

1l$

folvetur Satanas de carcere [uo ,

ducet gentes.

Et Tobie c.8. v. 3.

Rapbail. Zinge-

Yqua

Qooni

lus apprebendit demonium , 69 religavit illud in de-

fério. fuperioris. Zgypti.

*

!

It

DICO 2». Imperi

um demonum eft tantüm

W

i

Democraticum, in quo poteftas fup eriorum tan-

D

tüm in fuafione confiftit.

PROBATUR.

Subordinatio bonorum An-

(1

gelorum tantüm confiftit in fübordinatione illu-

noteft

Bul

i

ftrationum, quatenus Angelus fuperior dirigit

inferiorem illuftrandó illum de voluntate Dei in

hi, :

Tum

agendis particularibus. |Ergo etiam fübordina-

tisdid

tio doemonum non confiftit in alio, nifi in ma-

nifeftatione voluntatis obfirmate in malo in füpe-

$ul

riore, & unaperpetuá refolutioneafJentientis malo

fint :

in Angelo inferiore.

Qn d

CONFIRMATUR.

Plus non evincitur ex

T

Scriptura, traditione, & ratione, prout pate-

liugg

Q

bit ex folutione objectionum.

f j

Solvuntur Objéctiones. |

Ü

OngpicirUR r contra r. G 2. conclufio-

linj

»

nem. Chriftus Matth. 12. v. 26. fupponit, dari

h.

regnum domonum.

Ergo datur. .4ni. prob.

d

Chri-

'IESTI

ET OPERATIONIB. DOEMONUM. 3,61

2 (j

(

*

Chriftus dicit: Omme regnum divifum contra fe

li

/1 [

defolabitur 5 & fi Satanas Satanam ejicit, adversüs

Je divifus efi. — Quomodo ergo flabit regmum ejus?

t

REsPOoNDEO. dift. a. Supponit dari re-

fjj

T

gnum Democraticum confenfione animorum per-

petua & obfirmata in omne malum. c. Monar-

t

il

chicum vel Ariftocraticum praeeminentia autho-

HN

n

ritatis, jurisdictionis, & poteítatis. n. Non e-

]

nim eft verofimile, quod Chriftus in Lucifero,

j

n

i

& aliis principibus tenebrarum, quos tra&avit

T

tanquam mancipia, agnoverit poteftatem juris-

dictionis in alios deemones.

Certé in tota Scri-

ptura non poteít inveniri ullus a&us ejusmodi

t

W

jurisdi&tionis ne

Angelis malis.

que in Angelis bonis, neque in

L]

J

l

OsBjJrcrTUR 9. contra easdem.

Datur

Id

Il

poteftas jurisdictionis tam in Angelis bonis quàm

in malis.

dij

Ergo etiam datur verum imperium.

Di

1

4Int. prob. . Dantur legiones Angelorum bono-

DRU

rum &malorum. Ergo etiam datur poteftas ju-

TU

risdictionis.

dnt. prob.

Chriftus Mattb. 96. v.

L

53. ad Petrum ait: m puias, quia mon po[Jum

n

TOgare pairem um , (s exbibebit mibi modo jlus

quám duodecim legiones zfngelorum? Et Luc.2. — Fa-

M

nf

ub

Et

Ga eff cum Jngelo multitudo mülitice celeftis.

i

Luce 8.v.930. JEfüsinterrogans deemonium di-

Cit: Quod tibi nomen efi? 4t ille dixit: — Legio;

quia intracerant demonia multa in eum. -- . INum-

Waverunt ; quomodo [anus fattus fuiffet à Legione.

| condüïïef

Marci $. v.13. dicitur: Immundi Jpiritus. intro-

'()Illïtaöä

jerunt im porcos , & pracipitatus: eft grex in mare

ad duo müllia.

lii ä*

Z5

Re-

Dj

362 DISP.1V. DE IMPERIO, POTEST.

A

REsPONDEO. n.a. ad prob. dift. Dantur

nl

legiones fic di&c à numero & fuübordinatione

tone

dignitatum & officiorum ac operationum. c. fub.

a juri;

ordinatione poteftatum. n. Subordinatio An-

uthot

gelorum bonorum tantum confiftit in eo, quod

fs

fuperiores fint in májori honore, & illuftratio-

fratio

nes divinz à Superioribus defcendant in inferio-

foribt

res, non autem , quod unus Angelus habeat po-

Ài

teftatem precipiendialteri. ltaque etiam in doe-

monibüs , quidquid agunt dcemones excellentio-

getuit

n

ris naturz in inferiores, totum fit fqadendö &

hortando.

xomift

finte 4

OB]ICF:TUR 3. co'ntrav easdem. Datur

fcdd

Hierarchia codleftis. Ergo etiam poteftas juris-

fidetu

di&ionis in fuperiore ad inferiorem. — Zmt. prob.

du

ex communi fenfu Do&orum, qui jam à duo-

iftcio

decim fieculis in füummo pretio habuerunt librum

MEIOT)

Dronvszrt de Colefti Hierarcbia.

f

trjugl

ldean

CowrrRMATUR. D. Paüluä inter Ange-

los meminit Poteftatum. r. Cor. 15. v. 24. Cum

(i

Wittd Q

evacuaverit omnem principatum , &? potefratem C vir-

vutem, - Ex Ephef. 1. v.2r.

Supra ommem princi-

|

^mon

patum , &? poteflatem & virtutem ,. C& dominationem.

Vorür

Ut innotefoat principibus & pote-

itmon

Etc:5. v.IO.

u

flatibus in celeflibus. Et c.6. v. 12. Eff mobis

l ere

NU

collu&tatio adverus principes C? poteftates, contra mundi

vettores tenebrarum barum.

Et ad Colofs. 1. v. 16.

M j

In ipfoó condita funt univería in cmlis C9 n terra,

t f

five tbroni, fice dominationes, [Foe principatus , free

! (ue

pote[tates.

Et c.2. v.15. Exfpolians principatus

[

Et r. Petrt.3.-v. 22.

Subjiettis fibi

1 g,

(9 pote[Zates.

ï.*m pe.

ngelis, & potejiqtibus, virtutibus. -

REÉ-

HEsT

ET OPERATIONIB. DOEMONUM. 363

D

REsPONDEO. dift. a.

Datur Hierarchia

Laf

confiftens in dependentia inferiorum ab illuftra-

o f

tione fuperiorum. c. confiftens in fubordinatio-

0.4n

nejurisdictionis & poteftatis. n. Nam ipfemet

ld

Mi

4)

author illorum librorum fe explicat, quod ordo

L)

illius Hierarchicz tantum confiftat in ordine illu-

A

ftrationum, non in poteftate przcipiendi infe-

xätpo

rioribus.

Ill

Apn CONFIRMATIONEM. dift. S.Paulus

Wt

meminit pottflatum , fic dictarum per relationem

jj

!

ad re&am difpofitionem & habitudinem eorum

hominum, qui in poteftate conftituti funt vel

Jb

relate ad doemones , quos potenter coércent. c.

fic dictarum per relationem ad alios Angelos. n.

]i

j

videtur, quad nomen poteflatum Angelis unius

li

alicujus chori folüm conveniat ex nova divifione

ä

1bïll

officiorum poft lapfum Luciferi relaté ad guber-

nationem generis humani, habito refpectu ad

cujuslibet naturalem ftatum &

]dearum, & ad merita.

præcontinentiram

(

/

Os5]JICITUR 4. contra easdem. Leguntur

J

varia exempla, in quibus celebrabantur Synodi

1

demonum, pr&efidente & 4 fübditis rationem

M

actorum exigente illorum Przfec&to. Ergo apud

|

dceemones habetur forma regiminis.

dni. prob.

L

5

)

8b exemplis.

ParMvuM habetur apud Cas-

n

i

SIANUM Oollat. 8. v. 16, ubi fic fcribit :

Regi

Y

autem immundos fpiritus à mequioribus- poteflatibus ,

i

l

eisque fubditos efJe, preter illa foripturarum . teftimo-

l]s,

:

W

9?ia que in Evangelüs quoque, calummiantibus Pba-

!l

j

W

rjfeis Domini legimus ve[ponfione deforipta : i ego,

u

i» Beeluebub principe demoniorum ejicio dewwnes:

enam per[picua C9 experimenta San&borum mulia. mos

docent.

2

n

364 DISP. IV. DEIMPERIO, POTEST.,

ii d

docent. Nam cum umus ex fratribus moffris im bac

Á

folitudine iter ageret , advejperafcente jam die antrum

fä

Qul

quodda

m reperiens , ibidem . [ubflirit , vtpertinam vo-

TT

lens in eo Synaxim celebrare.

Ubi, dum pfalimnos

Wl

A

ex more decantat , tempus medie mottis exce[]t. — Cum-

i,

que finita folemnitate refeGturus la[Jum corpus paulu-

Jft!

lum refedifJet, repente cupit catercas damonum umdi-

j0N $

que confluentium innumerabiles iniueri, que infinita

y E0O

conflipatione atque ordine. lengif]no procedentes ,

alie

P ?R

preibant principem fuum , alie fequebantur.

Qui

Ti

tandem aliquando 6 wagmütudime procerior cunttás ,

Md

€9 a[pettu terribilior ,' adoenit , ac pofitá foliá cum

f f

in tribunali quodam füblimiffimo . confediffet , unius. cu-

jusque a&tus diligenti cepit, examinatione difcutere , il-

wf

bmo

losque qui necdum fe circumoenire endulos fuos potuiJe

dicebant , velut inertes ignavosque à con[pettu. fuo cum

Wtl

WE

noia $ injuria jubebat expelli; [patia tamii tempo-

i.

vis &P opus inamiter expen[um cum. fremitu furoris

onc

exprobrans. lllos verü, qui fe muntiabant configna-

Mi

ios fübimet decepiffe, fumms laudibüs cum exultatio-

ne, ac favore cuntiorum , ut foriifjuos. bellatores ad

L

TTE

exemplum cun&torum gloriofiffamos coram omnibus . emit-

iebat.. In quorum mumero, cimn quidam nequifmus

vl j

m

Spiritus , utpote quendam. trünnpbum fiblimiffrmum

LUET.

ü*'aæï

delaturus , letior advemiffet , momen monacbi optimé

cosniti defignavit , a[ferens , fe pofb quindecim. annos,

LOT

quibás eum jugiter obfedifet, tandem aliquando pra-

ii

valuiffe, ut eum eddem ipfa motte vuina fornicationis

D

Atj

elideret : mam [e eum cum quadam facra puella mon

4 tyr

![l

folim ümnpuliffe, ut flupri crimen. incurreret , fed et-

H 085

iam per[uafi]le, ut eam fibi jure conjugü vetentaret.

u

Super cujus velatione cum. immane cunttorum. gaudium

J (

fui[fet exortum , . fmmís à principe tenebrarum. lau-

Ln

dibás

'EST

ET OPERATIONIB. DOEMONUM. : 368 .

L

dibás elevatu

dtiny

s, mapntsque preconits coronattts abfcef-

N

fü. .durora itaque füperveniente , cum ommis bec

LUETY

ab oculis evanuifJet demonum multitudo, dubitans fra-

finy

ter de affertioue [pirittis immundi, magísque iratus ,

(i

quod inolità confuetudinis fue fallacid fübi voluiffet

Ilj

üludere, & inmocenti fratri inurere crimen incejhi ,

lj

memor Eoangelice fententie, quod in vERIT ATE

T

NON STETIT,

QUIA NON EST VERITAS

j Ut

IN EO5 CUM LOQUITUR MENDACIUM,

(

DE PROPRIIS LOQUITUR, QUIA MENDAX

t

EsT: Pelufium petüt, ubiillum quem fpiritus im-

[

Il

mundus a[feruit e[Je dejetum , moverat . commorari.

h

Erat. fiquidem illi etiam notiffrmus frater.

;dem cum

'sd'

requifrJet , reperit , quod ea mote, qua teterrimus

itj

ille demon ruinam ejus fuc coborti , «vel principi nun-

1 d

ciaverat , mona[lerió prifTinó derelictó ,

vicum fetüfet,

p

& cum defiena

lutus.

ta puella fuiffet. lapþ miferabili devo-

ii

f

SECUNDUM habetur in vitis Patrum Lib. s.

li

libello 5. his verbis. — Senex quidam fodebat im lon-

"i

ginqua eremo, qui babebat unam parentem , que. de-

Al«

Jiderabat eum «idere ;; pofl multos annos quafroit in

n

quo loco babitaret ; & furrexit, & wenit in viam

Y

eremi illius, & inveniens camelarios adjunxit fe cum

j 1]

ilis, C& ingrelJa eff cum eis in eremo: — LHuc emim

(f

trabebatur a diabolo. ^Que cum veniflet ad januam

J

Senis, cepit fignis indicare fe ipfam, dicens: — Ego

f

ila parens tua 5 & manfit apud eum. — Erat autem

n

alius monacbus fedens im inferiori parte,

qui imple-

T

bat fibi furifculam aque bord

. qua anducare xvoluif-

F

u

Je 5 & fubitó oerfabatur. farifcula, & reverfabatur

Ill i

uj !

aqua ; qui infpirante Deo. dixit in femetipfum : — In-

"L

gredior in eremum., & dico boc quod mübi evenit de

[]

aqua ,

xl

yt

966 DISP.IV. DE IM—PERIO, Portsr."

autit ?

aqua , [enioribus , & furgens abüt; C2 cum feró

qiul, |

factum

e[Jet dormivit n templo, quodam. idolorum. juxta

oian & audioit notte demones dicentes :

Ifla . notte

yi J

"

h

lil

pracipitavimus illum monacbum in fori

icalionem : quod

NTP

cinn audiffet, contriflatus efl, &9 perveniens ad fe.

ii

nem. invenit eum iriflem , 9 dicit ei: quid facio

qjr m

abba ?. quia ünpleo tmibi vafculum aque , C borá

manducandi effunditur.

Et dicit ei fenex :. Tu ve-

ii

yit

nifti interrogare me , quare furifrula iua *ver[atur ,

g(ld j

&? e$o quid facio, quia bac motte cecidi in fornica-

tionem ? Cui refpondit : .Et ego cognovi. Et dicit

jj

" ïepm'n

ei: Tuundefüis? Qui dixit: — Dormiebam in tem-

& audivi demoenes loguentes de te. ^ Et dixit

AUl ff

plo,

enex :

Ecce ego vvado ad faculum. — llle autem ro-

ipun j

i, f

gabat eum dicens: Noli, pater , fed permane in

n dibd

loco iuo ; 1nulierem. vero' dimitte binc : boc emümex

L.

Mi

G

eccur[i. inimici contigit. —Quo audito [enex [uflinuit,

extendens ,. €$ aggravans conver[ationem fuam cum

Vl

ll

il

:

lacrymüs, donec rediret im priori ordime fuo.

'Tegg TIUM recenfet D. GREGORIUvs Dia-

ACd

'a

log.3. C.7. ubi fic fcribit: — Sed ecce dum fatta

A

fortium virorum. narro, vepente ad memoriam Qenit,

m:qmcque

u

quid erga ZIndream Fundane civitatis Epifcopum di-

Iul

vina mifericordia fuerit operata.

Quod tamen ad boc

'JUP l

&j

legentibus, ut valeat, exopto ; quatemus, qui corpus

ut, (

fümn , continentie dedicant , babitare cum faminis non

titunia

grafumani , me vuüina mente tantà. vepentina. furvipiat,

MU

quantà ad boe quod malb concupi[oitur, etiam pre-

ttri ]

fentia. concupite forme famulatur, —.INec ves efr du-

ufyot j

bia quam marro : quia penb tanti in ea iefles [unt,

! (ua

quanti &j ejusdem loci babitatores exiflumt. —.Hic nam-

Wf li

que venerabilis oir. cum vitam multís plenam virtu-

?fr, üdjï

onti»

tibás ducerei , [eque [ub þzcerdotqli cujodia in £

Aen-

" *"»!0, 'UCJJ

z

Tl

ET OPERATIONIB, DOEMONUM. 367

(

i

mentie avce cufrodiret , ^ quandam. [an&timonialem. fo-

münam, quam

Wd li

[

;

Jecum. prihs babuerat , moluit ab Epif-

copii fui cura repellere, fed certus de fua. ejusque con-

J M/[

tinentia, fecum banc.permifit babitare..—.Ex. qua. re

W/g.

attum efi , ut antiquus boflis apud ejus animtim. adi-

|

iL

um ientationis exquireret.

INam. capit. [beciem. állius

j

l

oculis mieniis ejus imprimere , ut intelle&ius nefanda

lig

cogitaret,.— Opuadam vero die S'udeus quidam ex Cam-

^

panie partbus Romam -veniens p «carpebat. iter,

i

u

lii

Ií

l

qui ad fundanum. clioum . perveniens , cum jam diem

Vefperajoere cerneret ,. &? quo declinare. po[fet, wmini-

t

mé reperire, juxta.4pollinis templum fuit, ibique

Mht

1 t

f& ad. snanendum contulit. - Qui ipfum loci illus fa-

crilegium pertime[cens, quamis fidem crucis. minimb

a

baberet , fienó tamen crucis. fà munire curavit.

ANotte

ttut

aulem media ipfo [olitudimis pavore turbatus peroigil

if

jacebat , C^ repente con[Diciens vidit malignorum [pi-

T (

vituum turbam , quafi in.obfequium. cujusdam potefta-

ts preire, eum verb, qui ceteris praerat in ejusdem

$]

gremio loci confediJe : . qui cepit. fimgulorum; fpirituum

nji

obfequentium fibi caufas. a&tusque. difcutere , quatenus.

t

unusquisque, quantumnequitie gef[J/f]et inveniret : Clan-

n

que finguli [piritus ad inguifttionem. ejus exponerent ,

Ü

quid operati contra bonos fuz;[knt . Wunus in medium:;

At

profiliit , qui in Z4ndree Epifcopi. animum per. [eciem.

-^

o

Janttimonialis femine , qua-in Epifcopio ejus babita-

iH'ï'iPW)

bat , quantam tentationem carnis commovil[Jet ,. aberuit..

j j

Ciun verà. boc. malignus , qui preerat. fpiritus inbian-

4 li

der audiret , C5 tantó. fübi fa&um lucrum grande . cre-

'z

yJ

í

deret, quantó [anCtioris viri animam ad lapfum . per-

j

I

ditionis inclinaret, ille fpiritus, qut bec: eadem fate-

"RL

batur, adjunxit: quía usque ad boc quoque die pra-

u

tertjo , 'vcyþ;rtind- borá ejus meniem iraxerit, ut in

ii

terga

/

-

bl

368 DISP. IV. pE IMPERI*O, POTEST.

[

terga: ejusdem fcmc"timæzz'cüz's femine blandiens alapam

yiel

|

davret.

Tunc malignus fpiritus atque bumani generis

i

[

y;flü

antiquus inimicus exbortatus bunc blandé efl, ut per-

ij

quatenus ruine illius fingularem

ficeret, quod cepifJei :

i Bu

inter ceteros pahnam tenerel.

Cumque Sfudeus. qui

u

adoenerat , boc *oigilans cerneret , €9 magne formidi-

du d

4

nis anxietate palpitaret , ab eodemi Jpiritu, qui cuntüs

ha 9

ui requirerent,

illic obfequentibus praerat ju[Jum eft ,

ufdje

uisnam effet. ille.qui jacere in. templo 'eodem prefum-

A:

pffa.

Quem maligni [piritus pergentes & fubtilius

frma f

ántuentes

Crucis snyflerió fignatum oiderunt , mirantés-

gthorit

que dixerunt :

VAE V: VAS VÀCUUM ET SI-

graic.

GNATUM, quibüs boc renunciantibüs cuntta illa ma-

[^'

apsa

lignorum [pirituum . 1u

rma difparuit.

3

udeus *vero,

BUA

qui b

ec viderat., illicó furrexit , atque ad Epifcopum

T per

ub feflinatione peroenit.

Quem in Ecclefía fua repe-

"

st

Tiens .

feorfüm tulit , qua tentatione urgeretur , inqui-

d

vit. cui coufiteri Epi[copus tentationem. fuam «verecun-

/

M epe

datus moluit ; cim vero ille diceret ,

quàód in illa tal

bwpi

Dei famula pravi amoris oculos injecifft, atque ad-

buc Epifcopus megaret , adjunxit dicens : quare megas,

gr,q

i,

quod inquireris, qui ad boc usque vefpere befterno per-

du&us es, ut pofleriora illius alapá. ferires ? ad que

Qd ce

Md t

mimirum «erba deprebenfum [e Epifcopus intuens , bu-

"H

wüliter confe[Jus efd, quüd priàs pertinaciter - negavit.

QUE

Cujus ruine 69 verecundie idem Judeus confulens,

qualiter boc cognovi[Jei , vel que in. comventu maligno-

vum fpirituum de co audici[fet , indicavit , quod ille

ti0 f

I

üt

agnofcens ,. fe ad terram protiniis in. orationem . dedit :

n fs

