ficationis quam habent, fic pa

rticula cordis in-

ru WJ 8!

cenfa erat figura fervide orat

j

ionis, vel divini

WM

cordis in cruce oþlati.,

fpe-

&Oü-t fubítans huic

—

ciali

y M

68

DISPUTATIO L

OM; &5

at moraliter fugäre do-

[1

nflri

bialii fignificationi poter

jl

monem, vel determinar

e Deum & ejus mini-

, n

t demonem: idque

j con d

ftros Angelos, ut pelleren

quia ad hoc ut de-

clarum eft ex contextu ;

EU

u1

mon fugeret, primüm d

e

buit intervenire ope-

pOflUS jl

'Tobias pofuit particu-

ICITO

ratio Angeli; dum enim

addit textus c. 8.

(

jam cordis fuper

carbones,

igti maté

1 Angelus. apprebendi

t demonium,

d

00 (

v.9. Tunc Rapbaé

fuperioris ZEgypti. — For-

& religavit illud in deferto

hendiffet dosmo-

2de[i

m

of

taffis ,

f; Angelus non appre

381,0$0

dis non 'reïcef-'

nium, propter

fo(lum fumum cor

PE[ t

|

TOICUT

fiffet.

lnge

d 3

. dift. ! Adhibentur talia amuleta per

36

r

hominum & Theologorum quo-

fuperftitionem

jl

d ff

rundam imperitorum, id

que fine ratione, fine

pturg c.

Kdhibentur.

m )

. authoritate Patrum & fcri

n. Hujusmodi enim

totratiot

rudenter & ex ratione.

j

det m

amuleta non folüm

nil habent f

oboris adverfüs

funt falvaquardia demonis , &

L &

fpiritus , fed potiüs

quo fe

ul t (

continent implicitum

pa&um cum ipfo,

on nocen

dum domui aut perfonis,

I0NDE

obligat ad n

.

jn quibus

reperi

tur ejusmodi falvaquardia. Hinc

itiim 3

" amuleta i

fta funt ordinarié m

era figna pacti , quo

«t fom

demon ad accedendum vel rece-

fe obligavit

Utrum autem licitum fit

t m

dendum illis pofitis :

qüibus pofitis fe obligavit

SIOportio p

talia figna ponere,

um; pertinet ad "'Theologos

K fmpl

domon ad recedend

l

difcutere. Ego pro certo

füuppono, id nonli-

n t

licet obe

dire diabolo, aut ei

ï

cere; quia non

exhibere obfequium

& gratiam, ut ceffet à no-

Vr f

cumento;

aut ab eo recip

ere ejusmodi faloe-

"t tf

haberent hzc amu-

* &eäte

- quar diam.

Accedit, quód , fi

Chriftus,

" leta vim naturalem contra

domones ,

po

l

DE NATURA ANGELORUM.

69

Apoftoli , & San&i à Deo infpirati Do&ores de-

V i

!

UT i

buiffent inftruere Ecclefiam de preclaris his

contra malignos fpiritus remediis: cüm ex op-

r hOC W

pofito conftet fundamentum horum amuletorum

mtervemre

fundari in confeffionibus-judicialibus fa

S pOf i

Ulp

l

feu potius in inftructione doemonum.

garum?

lt

II

du d

Wi d

OBJICITUR 5. contraeandem. r. Omnis

fubftantia materialis eft compofita ex materia &

Iw

:

forma; ergo etiam fpiritualis. 9. Angeli ha-

W.difïet (

bent definitionem;. ergo & materiam. c. prob.

[5 000 16

JuxtaPHiLOSOoPHUM 8. Met. genus in defini-

tione defumitur à materia, differentia à formas

ATU p

ergo.

3. Angeli moventur; ergo habent ma-

Rn u

teriam. c.prob. Simoventur,!tunc funt in po-

ts i

tentia; fed fi funt in potentia, habent mate-

B

riam; ergo.

Min. prob.

Omnis potentia rece-

jUmod q

bons d

ptiva contrariorum non eft actus purus; ergo

€o ipfo habet materiam. . Hoc eft argumentum

ii d

CAJETANI, & quidem precipuum, quo per-

L g

fuafusveft, ut doceret Angelos effe corporeos.

qU

Ly

fl

REsPONDEO I. ad1. n.a. quia poteft dici,

qutdi

quód minima naturalia non fint compofita ex

pj

lum Yi

j

materia & forma, maximé in corporibus ccle-

l

I

fübus ; forma enim fubftantialis eft ordo, vis,

« ia

j d

ac proportio partium, adeoque non datur in

una patte fimplici.

a Tet

l, i

&. tamen 2. tr.a. dift. c; Ergo'etiam'An-

joh, ?

geli funt compofiti ex materia & forma, fi illo-

rum materia eft feparabilis à forma. c. fecus n. c.

T

i

Qu: enim infeparabilia funt, realiter identifi-

cantur, &eatenus conftituunt u

gt

:

nam fubüantigm

I T

realiter fimplicem.

;

E 3

as

y^

70

DISPÜUTATIO I

, a d

: Bc.- S: L RO C. þaritaiem.

Difparitas eft,

g,g&us UE

quód in cognitionibus & volitionibus , quales

1

od

dantur in Angelis,

non requiritur quzdam limi-

fso0ND!

uód cognitio comprehen-

tatio materialis, eó q

u

dat omnia tempora &

omnem loci differentiam,

( üIDiCHl'i p

adeo ut intellectus

fit quodammodo omnia &

ag

ubique & femper; imo vero fit integrum quod-

qns aut i

dam univerfum illimitatum ad ullam differentiam

as n

rerum particularium.

ationem i

4Ad 2. n. c. ad prob. di

ft. /Genus in defini-

*

shontis ,

tione defümitur à materi

a metaphyfica. c. à

b

intiaem

phyfica. n.

Defumitur enim genus à

preedicato

indifferenti, quo

dfe habet per modum materiz,

ldl eX

non tamen feparabilis à fua forma; prout patet

df

in homine.

c. ad prob. n. min. ad prob, dift. .. Po-

3 C feCus,

zi 3. n.

j d.

tentia receptiva contrari

orum nón eft actus pu-

rus formaliter. c.

realiter. n. a.

Dico enim,

am forma

trediter (

potentiam rece

ptivam motus & quietis effe ipfam

fubfítantiam Angeli,

feu extenfionem indefini-

fitongi (

ibantia

ld

tam , identificatam cum Angelo, & determina-

bilem pro arbitrio mentis ad omnem figuram,

t

At

ümyter

TIteftaT

magnitudinem, fitum &c,

I. Àn-

OnjrcrTUR Ó. contra eandem.

r

W n Ár

ergo habent materiam. c. prob.

Quifiones

geli funt limitati ;

Omnis forma cantüm

limitatur per fuum fubje-

"^tets f

&um feu per materiam; ergo. mt. frob. Si

T motg

t limitata per fuum fubje-

albedo v. g. non effe

o, Omnis

Tltpdts

&um, eo ipfo effet infinita; ergo.

R v

forma irrecepta eft infinita; ergo fi Angelus

forma rece-

* oten

non eft forma infinita, eo ipfo eft

"tlv

ipta in aliquo fubje&o.. . 24nt. prob.

Nulla forma

Ts l

ece-

S

ïlsïlïmitt.er

.

ex fua natura eft limitaþa; ergo fi non eft r

pta,

01

bE N/ATURA'ANGE'LO*RUM.

AE

a

fPärltas

NT

pta, eo ipfo eft infinita.

:8. Solus Deus eft. þu—

bUS q

T QUe]

rus a&tus fine admixtione ullius potentialitatis;

ergo etiam folus Deus eft fine materia.

(

ä

RrsPONDEO ad 1. n. c. ad prob. n.a. . ad

dlffel

"ll

prob. dift. a, — Albedo effet infinita,. fi non exi-

Mi

geret limitari per circumftantias individuantes.

n

s

llf

iL

c. fiita exigit limitari. n. . Quando enim forma

albedinis aut forma angelica ponitur in his cir-

0j j (

cumftantiis & non aliis, eo ipfo ob ordinem &

proportionem univerfi exigit ordinari ad has

ADoyí,

circumftantias , adeoque etiam exigit limitari

P 1 redis

per effentialem re

fpectum ad has "circum&an-

AT f

tias.

Ad 2. dift. ebdem modö. Omnis forma irre-

j proi a

cepta eft infinita, nifi petat limitari per circum-

p . 3

ftantias. c. fecus. n.a.

r

4d 3. dift. Solus Deus eft fine potentiali-

. Dio r

tate etiam formaliter diftincta ab ejus effentia. c.

ts lo

tantüm realiter diftin&ta. n.a. & retorqueo in

onem df

anima rationali & omni ente fpiritali, vel ipfa

& d

forma fubftantiali cujuslibet entis,. qua utique

en f

non componitur ex materia, fed tantüm ordi-

natur ad materiam, & fic in fe eft purus actus.

l

li

Sic quoque in Angelis datur extenfio indefinita

ATR

&T

feu dimenfiones interminate , identificatz ta-

I[F

d

fum j

men cum ejus fubftantia: illa exténfio eftpoten-

Ái

T

tialitas ad motum, & ad varia alia accidentia.

et Ts

Verbó Angelus eft revera aliquis mundus intel-

, 1

le&tualis feu vitalis, in quo reperiuntur omnes

OflAU

effentiz , potentie & attus totus univerfiinten-

tionaliter & virtualiter.

L fom

lfx?

li

)

Dricgs r. Saltemnonfentiret contra fi(ii'em,

o

fi quig admitteret, a

ngelos habere corpora fub-

E 4

tilitate,

N

72

OIPISGQULT UPIO 4

150

|

as

tilitate, craffitie, mobilitate & omnis generis.

j

ji

proprietate diverfa, quibus inhabitarent colum

"

fydereum;

ergo hzec fententia non eft rejicien-

da. i. prob.

Plures graves Theologi fen-

JUon

qu

tiunt hoc non effe de fide; ergo admittens in

gififced

Angelis corp

ora non fentiret contra fidem.

EsTIUs hic L.2. Dift.8. $. 4. fic

í

d præC;S

dnt. prob. 1.

rem & [Ui*

ait:

lii moderatius

& reGhius exifbimant bis qui-

3m eor

2

dem argumentis effici ,

quo minus absque temeritate ali-

$, n

qua pof Lateranenfe

decretum affirmari po[ft. Ange-

Satis enim 2vi-

;;quamyis !

los e[Je corporeos aut' babere corpora.

1

B

rioala

denter ex decreto apparet banc fui[Je.mentem Pa-

trum illius Concilii, quüd angelica creatura fit [piri-

at aget

syricpius

dualis eo :nodo quo anima bumana Jpiritus eff 5. mon

auiem eo modo quo a£r C9 ventu

s, aut aliud quod-

dpors X

Ceterum i

d ab Ecclefia defi.

m A

cumque

Jubtile corpus.

iinem mo

nitum . e[fe ,.

&? proinde ad fidem pertinere megant.

:3 ais

ua in fententia

fünt . S. Thomas de..Malo. Quaft.

, m t

de Demonibus Zdrt. . Sixtus Senenfis Libr. s. Bi-

Mcontran

bliotece fam&ie 44dnotatione 8. ubi profitetur mon, ob

flante decreto . Lateranenfi . fe malle fequi . Dernardi

f um

qpirif

node[Liamn. mibil de bac re pro certo definientis ; tam-

eifi. Bernardus Lateranenft /| Concilio antiquior ejt.

&i gf

Jiem DBartbolomeus Carranza |Collettor Summe Con.

TT

ciliorum in adnotatione ad Jckionem quintam [iptime

rf

Synodi, €9^ Cajetanus qui adeo mon putat e[Je fidei,

tfb nj

i fcribens fuper illud Epbef. 2. sE CUN DUM PRIN-

t M

CIPEM POTESTATIS AERIS HUJUS , djfrmet

68

demones e[fe fpiritus aéreos. —.4c denique .Dominicus

t Crcii

Bannes fupra primam partem. queft. 51. art. 1. ubi

ï'.hnpüïig [

temeritatis quidem. notat adver[am. fententiam , maxi-

L

s propter Lateranene decretum , fed. eam. tamen ab

V Ut

UBINUS

bmfejz' Ziberat. - His addi Potuiü*et EUG

-yelatus

LL

E

DE NATURA ANGELORUM.

73

Oi

t

relatus à Vasquez. . 9. Non videtur mehs Con-

Of fe

J

cilii fuiffe aliquam rem definire prius ex profeffo

3 T

inter ipfos non agitatam, nullo ftrepitu in Ec-

n

IV n

D nj a

formi traditione Patrum certam.

clefia controverfam , & nulla conftanti ac uni-

Qu

(

3. Intentio

Concilii fufficienter falvatur, fi dicatur, 'Conci-

M

!

lt j

lium .id. precisé definire voluiffe, Deum effe

authorem & creatorem omnium qus funt in uni-

fU r

verfo, tam eorum quz dicuntur corporalia &

2 Á

vifibilia, quàm eorum quz fpiritualia & invifi-

AU tj

! f ]

bilia; quamvis non examinaverit, qualiter den-

tur fpiritualia.

dnt. prob.

Intentio Concilii

irt r f

tantüm erat agere contrahsrefin Manicheorum

llt ; t

duplex principium boni & mali ftatuentium , &

J d qu)

tunc temporis non parum graffantem in Gallia

b T

& Hifpania.

4. Etiam sv AREZ fatetur, hanc

At T

conclufionem non effe de fide hic c. 6. n. ro. his

t Mi, Qu

verbis: Si quis objiciat,

binc [équi dogma boc jam

fi s.

e[Je de fide

» Ciin tamen etiam po[t illud Concilium mul-

nfieur v

zi Catbolici contrarium fenferint , àt Cajetanus ,

Eugu-

fini n

binus Cjc. po[Jemus refpondere, eos mon [aüis «erba

bfniati;t

Concilii ponderdfJe.

Sed adbuc obflat, quid fer& omnes

- at

Scbolaftici poflea. fcripferint, & nibileminus mon do-

y um

ceant boc e[Je de fide: unde Carramza fümpliciter a[fe-

gitm k

vit, controverfiam banc nondum Ecclefie cenfará ter-

j (

minatam e[fe , fentiens predita verba Concilii vim de-

finitionis non. babere.

ypuuti

Ildem fentit Cano L. s. de locis

]s

N

T'beolog. c. . ? Sixtus Senenfis., & vationem reddit,

j D

quàd mens Concilii dire&t? folim fuerit definire, -Deum

g "m

initió temporis omnia condidi[Je ; & reliqua obiter di-

junti

xerit commumiorem fententiam [equendó. — 4lüi werb

| u

dicunt , Concilium follam voluiffe definire, .-Deum e[fe

j

EUGUB

auiborem rerum omniumn; veliqua obiter & proba-

J

Es

biliori

p

74

DISPuUTATTO

I.

g

pl

biliori modo dixiffe. —lIta fer& docent modärm' interpre-

Ti eüd

d

tes D. Tbome , qui nibilominus propter ejusdem Con-

[ er

l

cilii autboritatem docent, mon po[fe banc fententiam

jj Bhlmd

T

fine temeritate negari.

uibus in bac ultima parte in-

j

j (ontra

dubitanter a[Jentior , wec audeo contra eos dicere , illam

n

qic v

e[[e fidei defmitionem ;

prefertim quia video, mon e[Je

g

j Q

4n boc gradu ab Ecclefia veceptam. A"Ita notanter

yj, pr0P

SUAREZ.

REsPONDEO. dift.

"Tenensoppofitumnon

)

0a

a contad

fentiret contra fidem in terminis. c.. quoad fen-

'open'culo |

fum. fübdifl. non fentiret contra fidem certitu-

i,

dine phyfica. c. certitudine morali aut maxima

Circa fimilia bené notan-

A r

probabilitate. n. a.

;

stompol

dumeft. r. Nunquam licitum effe in terminis

contradicere definitionibus fcripturz & Eccle-

|

11

D

lv

weet d

:»

A

yi: hocta

fie; hocipfum enim eft manifefta nota herefeos.

9. Verba Concilii Lateranenfis fine dubio omnia

tc r

st nof

pro articulis fidei accipienda effe5 quia Conci-

lium fuum Decretum fic orditur :

Firmiter cre-

ab Ecdi

, aferit

dimus 69 fünpliciter confitemur. Adeoque inanis,

fcandalofa & erronea eft illorum 'Theologorum

1qod df

refponfio, qui dicunt ;; Concilium tantüm ali-

z 0poft

qua immifcuiffe /equendó opinionem communiorem ,

iQirintg

aut aliqua dixiffe obiter, aut aliqua mon fwiffe re-

t fentent

cepta pro articulo fidei3 quce enim oriretur con-

lts

fufio, fiin definitionibus Ecclefiz aliquaimmifce-

at

ä

rentur opinionis humanz, & fine ulla nota dif-

tTholo

ferentiz confunderentur cum divinis ? aut qu&

fäïoncilio |

regula foret 'Theologis, fi diceretur aliqua Con-

M

Is

'

ciliorum generaliam dogmata poffe recipi, alia

1

non poffe recipi? Vale ergo dicimus his Theo-

þ»*&imales,

) ln

logorum, quos in aliis veneramur, refponfio-

|

il

l

i

nibus. Notandum 3. $i quis in terminis non

COIrl-

t

01

DE NATU.RA 4A'N/GELO,RIUM.

75

T i

It

contrzfdicit definitionibus Conciliorum, id poftea

r

J I

fti

quarendum effe, an faltem quoad fénfum contra-

m

dicat ; fi ex circumftantiis ac regulis hermenev-

WW

TM

1f

ticis aliunde abfoluté certum fit, eum quoad

T i

fenfum contradicere menti Concilii, propofitio

erit heretica; fi id veró certitudine morali cer-

t W

tum eft talem quoad fenfum contradicere menti

Concilii, propofitio erit proxima hzrefi; aut

BOnroft

5 C upail

fi longé prob

abilius fuerit propofitionem quoad

fenfum contradicere menti Concilii, erit pro-

?' &IT Cf

lL AUL oyin

pofitio periculofa autpropinqua harefi.

Inpre-

fenti materia, fi quis diceret,

Angelos ex cor-

Dné m

ts

pore & fpiritu effe compofitos

, eo modo quo

homines compofiti funt, proba

bilius quoad fen-

u od

fitam definitioni

Toto hr

fum doceret do&rinam oppo

Concilii : hoc tamen certum non eft certitudine

he dubo o

phyfica ac ftricté dita;. cüm.enim multi Theo-

ts aii

logi putent noftram fententiam no

ndum effe de-

v fomie:

finitam ab Ecclefia; eo i

pfo docere debent; vel

deoqe i

id, quod afferit Concilium, non effe definitum;

Theolgt

vel id quod afferit & definivit, non continere

om tantüe

fenfum oppofite opinioni contrarium. « Adeo-

j mnmmigf

que fi quis fine graviffimis rationibus doceret Op-

"

pofitam fententiam, licét forté non incurreret

m orrenr

notam heresis, temeritatis tamen notam certó

gt

non effugeret; eó quód contradiceret coinmuni

e ul n

fenfui Theologorum, quem etiam independen-

j !u

ter à Concilio habemus certó cognitum.

POES-9,

nrdit

Poteft dici Angelos fimpliciter

effe fpirituales,

f

etiamfi habeant córpora ;5. ergo

m

aüerendó Angelis corpora nec in terminis nec

quoad fenfum contradicitur Concilio. — z. prob.

J Tefp.fï

Poteft dici in hoc cafu denominationem. fumi ab

| termilïäï

eo,

p h

76

DISPUTATIO

I.

d

eo, quód eft dignius, & quod fubftat majori at-

gO v

tentioni : ficut annulus dicitur pretiofus á gem-

9d

jn

Cofporf

ma, aut homo redemptus ratione animz.

J(ds

uia nec

!

u

RESPONDEO. n. a. ad frob. n. a.

g m

in homine attendimus ad id quod eft dignius,

ggionls

dum illum vocamus corporeum : adeoque nec

J

in fimili denominatione debet attendi in Ange-

a |

petl

lis ad id quod eft dignius, ne tribueretur erro-

j

mum e

ris occafio.

Si enim Angeli haberent corpora,

.natüræfï

nulla eft ratio, cur non fimpliciter dicantur cor-

)

efit &X

porei; & fic non dicuntur corporei, intelligun-

dnont 1 ]

fe

tur eo ipfo effe fine corpore, cüm hic fenfus fit

l]

E

l

tll deo

ex verbisobvius&ufitatus. Hincpoffetinverü

du fe

ï

argumentumfic: Denominatio fumitur à dignio-

;

-

q ount

ri; ergo homo eft incorporeus, immortalis , in-

. (Jni

vifibilis, &c. cüm anima pars ejus utique dignior

gtr cred

& nobilior fit incorporea, immortalis ac invifi-

wiüderunt

bilis ; ,quod tamen nemo dixerit.

idngel

diius Qan

Drcres 3. Dantur rationes graviffime tri-

e.

e

ergo non eft temera-

IPoND.

buendi Angelis corpora

rium contradicere fenfui communi "Theologo-

ts pd

rum. i. prob.

I. Afferendó rationem, qua

- n

ufüs eft cayETANUus. Dantur omnes gradus

Q

viventium corporeorum inuniverfo ; ergo. etiam

«m Wtv

dantur entia intelle&tualia corporea, nempe An-

alrem

gelicorporei . Jnt. patet; quia adperfeCtionem

iie

& pulchritudinem univerfi requiruntur fuprema

Wtdite

genera & fpecies entium, prout ipfi paulo anté

l fþECh

admifimus. c.frob. Dantur vegetantia fine fen-

nf

Ü

fu, & fentientia fine motu progreflivo, & fenten-

!

li

tia cum motu progreffivo, & intelligentia fine

T gf

rgo

a te

fenfu, üon» tamen fine motu progreflivo 5 c

ra-

Ti

/

;

"

DE NATURA ANGELORUM.

?2

h

rpfeü'OFUs i

j

& rationalia vel intelle&iva cum corpore, fed

ais

tamen aéreo , vel quocunque modo nobiliore

'

noftro corpore.

2. Dantur animalia irrationa-

" n. a,

lii

l

lia aquatica, terreftria, aérea &c.; ergo etiam

E

dantur animalia rationalia aérea.

3. Datur ani-

l; Hdeo li

j

mal rationale, cui competit ftatus corporis glo-

Vi i

riofi per gratiam ; ergo'etiam datur tale, cui

Ti

competit per naturam.

c. prob.

Gratia homi-

Vf !

nem tantüm evehit ad illum ftatum, qui eft -

T.dicantur i

qualis nature Angelice ; ergo illum ftatum An-

, Iütelll li

geli habent ex natura.

4. Primi parentes noftri

Ticfnfirf

crediderunt fe poffe fieri per efum fru&tus pro-

UAET Verf

hibiti inftar deorum feu Angelorum juxta illam

A ilnin

promiffionem ferpentis Gen.3.v.3. — Eritis ficut

Irads T

Dii ; ergo dantur aliqui fpiritus feu Deitates in

Vinte i

corpore. c.prob. Protoparentes non potuerunt

prudenter credere, fe futuros fine corpore; er-

frtahs V

»

o crediderunt fe futuros in corpore sequales

DisfeuAngelis. Atquifihoccrediderunt, etiam

prriline:

probabilius dantur tales nature ; ergo.

on eft r

.RESPONDEO. n.a. ad prob. 1. dift. Dan-

i They

tur omnes gradus entium generaliffimi. c. fpeci-

3000

fici.n.a. Sunt enim poflibiles infinite fpecies

etunes g

D

entium, ex quorum defe&u non cenfetur uni-

; a

verfum pofitivé defectuofum.

Aliud eft, uni«

, D

verfum fore materialiter perfe&tius, fi darentur

jnerfet

M

adhuc alig fpecies ; aliud eft, univerfum non

qntür i

fore formaliter perfectiffimum , fed defectuofum

p p

OE

fine illis fpeciebus poftibilibus.

Defectuofum

t

tunc cenfetur, quando deeffet aliqua pars, ad

j t

quam alie compartes pofitivé ordinantur, ficut

fi terrz deeffet homo ad quem ordinantur cor-

Jj

Hä

ii

pora terreftria , vel fi domui deeffet te&tum, aut

ä

; oculo

l

)

qu

DISPU.TATiö l.

78

t

jud

oculo pes 5 omnes enim hz partes ex fine fuó

T Q

effentiali coordinantur ad invicem. — d prob. 2.

g

j ab

!

j

T

c.3.n.c. & paritatem. Difparitas eft; quia fine

'a)

n

|

jj d

i

illis peciebus entium deeffet medium connatu-

/

ii

raliter debitum naturz ad confervationem fua-

gf

rum primariarum partium ;5 nifi enim darentur

;

Vil

animalia irrationalia tam aquatica quàm aérea,

Ó

j a

deeffet cibus homini, motus undis & aéri, cau-

ts d |

fie deftru&tivie & confumptrices rerum corrupti-

; Dii fi

bilium & putribilium : econtra nullum eft peri-

T) nffll

culum ipfi univerfo ex defe&tu animalis rationa-

s ii

lis aérei. d prob. 3. dift. a.

Datur talis natu-

qpiür ml

ra, fi eandem exigit perfe&io univerfi. c. fi eam

,

non exigit. n.

Multa dantur per gratiam, que&e

v Ju

nulli enti infunt per naturam v.gr. unio bypo-

simurtdli

ftatica, gratia fan&tificans & fimilia. — d prob. 4.

dift. Crediderunt Protoparentes fe poffe fieri fi-

"

1, j dtim

miles Angelis quoad /cientiam boni & mali. c.

qu

oad fubflantiam aut rationem corporei. n. a.

vgutir (

im addidit: Eritis ficut Dii fcientes

At d

Serpens eni

P md m

bonum €9 malum.

Adeoque illa vaniffima fpes

Af nf

P

rimorum parentum in eo conftitit, quód puta-

rent fe fore intelle

&ivos inftar Deorum feu-An-

m

elorum:

;

! mud |

Mrinmia

DricEs 4. Poteft dici, aliquos faltem An-

?G d

gelos v.gr. inferioris ordinis aut Hierarchiz effe

"n vj

corporeos, quamvis fuperiores fint incorporei;

Zfnt. prob.

SS. Patres admittunt aliquos

* g i

ergo.

LITT

faltem An

gelos effe compofitos ex fpiritu & cor-

pore;

ergo. .Znt.prob s. AUGUSTINUS L.

t hi |

$. De

Civit. Dei. c. r4. 15. & 16. refert do&ri-

M aniat (

nam Platonicorum doemonibus tribuentium cor-

| RLT

fet

pora, eàmque non folüm. non impugnat

LT

etiam

DE NATURA ANGELORUM. 79

Bitts

df

j Cem

etiam ex ea tanquam vera ac conceffà fumit ar-

!d

f

ET

gumentum dcemonibus non effe exhibendum cul-

Q

T

l)

tum. Sichabetc.r4. Ommium, inquiunt , (Pla-

I

tonici) animaliun, in quibus efl amima rationalis ,

ln

UM

tripertita dioifio efl: dm Deos , bomünes, damones,

Dii excelfi[fmn. lpcum | tenent , — bomines- infimum ,

Qd )

UL

demones medinn. — (Nam JDeorum fédes in cclo eft,

Vr c

bominum in terra, in aére demonum. — Sicut eig di-

TU o

vería digmiias efL locorum , ita etiam maturarum.

m of J

Proinde Dii funt bominibus demonibusque potiores;

ID i

bomines, oeró infra Deos. & demones. conftituti fant,

AT Cl p

ut. elemeniorum ordine, fic differentia meritorum.

Dæä

uU &m

mones igitur nedi, quemadmodum düs, quibus infe-

a, Qu

ius babitant , pofiponendi ,. ita bominibus fuperius , qui-

- ioyyt

qus preferendi, funt.

Habent enim cum Diüs com-

E j

munem immortalitatem . corporum , " animorum autem

hd

cum bominibus pa[fones. — Quapropter mon efl mirum,

n & mdi

inquiunt , fi etiam luderum ob[cenitatibus , & Pvg-

Qorport n

tarum figmentis delectantur.

Quandoquidem & bu-

àt Ji j

manis capiuntur affeGibus , à quibus Dii longt ab-

Vatilim j

Junt , & modis omnibus alieni: funt.

Et.c. IS$. xb-

i, quiyt

Jfit ut ifla confiderans. animus - ideo- arbütretur. demo-

um f

mes fe ipfo e[Je meliores , quód babeant corpora weliora.

"Alioquin. multas fibi &? beflias prelaturus eft , que

ll

108

filt

mos C$ acrümonia fenfaum ,. ? motu, facillimo atque

Jierrtt

celerrimo, €2' valentia voirium, & annofiffma farmi-

il

E

tate corporum vincunt. - - . Sed ficut bis omnibus va-

ttünt d

tiocinando &^ intelligendo meliores Jumus , ita etiam

li

xf

jl

demonibus benà atque boneffé vivendo meliores e[Je de-

[

bemus: — Ob boc enim & providenti divind eis ; qui-

sT

at

büs nos conflat e[Je potiores , data funt quedam .po-

tiora corporum munera, ut illud. quo eis praeminemus,

hvt

etiatn ifto. modo nobis commendaretur multo majore cura

p

excolen-

"

Y

j

90

DISPUTATIO L.

u

Es

excolendum e[Je , qu(*zm corpus : ipsdmque excellentiam

fl

T.L

uam dewones babere no[[emus , pre bo-

yi n

li

corporalem ,. q

í

'

l

j

nitate vite , qua illis anteponimur ,

contemnere di[ce-

;

a

hat

;

rvemus. Et c.16. ppulejus breviter defmiens da-

. Jl 0

1]

M

snones ait, eos e[Je genere animalia, animo pa[[roa ,

if r

Ü

mente vationalia, corpore aérea, tempore cierma. --

3

!

us

Ac per boc quüd. demones genere funt animalia, mon

/f J

yni J

li eis cum bominibus , xoerum etiam cum. diis pecori-

;n

rj

nj

pusque c

ommune efl. --- Proinde quüd genere funt.

.

«'1

"ETU

- animalia ,. mon. ef£ magnum

.

quia boc funt C9^ pecora.

L

l

n

w i uj

]ta s. AUGUSTINUS

Idem L. 9. de Civit. Dei.

[

T

j

?

j, n

Pianb (deemones ,

qui nec cum Diis funt

|

C. 13.

"

beati,

nec cum hominibus funt miferi) ibi etiam

imoeniri ,. ut unum babeant pro-

iL

amedü po[Junt ita

quod eff

corpus aéreum , ficut &? illi de

LA

prum ,

st m

fümmis atqu

e infimis

fingula propria , Dii corpus

»

ethbereum , bominesque

terrenum : duo «eró commu-

ym. Q

yri tj

via fint omnibus , q

uüd

genere funt animalia C9' mente

Ho

mo medium. quiddam efl , fed in-

gt r

yationalia. - -

ier pecora €9 Zingelos :

ut quia pecus efb animal

aijfm di

ZAngelus autem. animal. va-

t d n

irrationale abque wor

tale,

medius bomo e[[fet ,. inferior

/

jf

"

tjonale & immortale ,

Zngelis , .fuperior

pecoribus ,

babens cum pecoribus

t g

ionem *oer

b cum 4dngelis , animal a-

inlm, ]

" enortalitatem , al

iionale mortale.

Item L. r1. de Civit. Dei. c.23.

2honbus

[

Si hec (Origenis)

opinio *era e[Jet , mundum idco

.

4) ed J M

uianime pro meri

tis peccatorum fuorum tan-

um

OTFO

« fattum ,

quam ergaftu

la quibus penaliter includerentur , cor-

LT

erent , fuperiora €9' leviora que münus, in-

ora accip

n hu

eriora oerà-

&$ graviora que amplius peccaverumi:

* gj

D)

terrena COT])OT d5

dewnones , quibás deterius mibil eft ,

n

us & gravius mibilefl, babere deb

ui[Jent.

& d

quibus inferi

iia non

"i

INunc verü ui intelliggremus aninarum mer

qualita-

T TVQ&.

01

T

DE NATURA ANGELORUM. gI

Ti

H

) NI

qualitatibus corporum effe penfanda ,

aéreum. po[idez

; r

TU

feljimus . demon : bomo. autem

.

& munc licet malug ;

IM

d deþmm

longé wünoris mütiorisque malitie,

C certé ante pec-

» p

catum iamen luteum corpus accepit

e

Idem L, 1.

1j

C.3

"It

"

l:

INullum eft ,. inquiunt

» Corpus quod -dolere pof-

fit, nec po[ft mori.

Et boc unde fimmus? mam de

um

corporibus quis certus

UL Üir j

e? demonum , utrum in eis

doleant , quando fe affiig

j magnis crucidtibus confiten-

Wd B

tur? Quid fi refpondetur , terremum co

rpus folidum

VT

Jeilicet atque con[picuum. nulhun. e[ft ;

atque ut uno

d ii

j

jotius momine id explicem ,. mullam e

l& carnem. quee

CU Df

dolere po[]it , wmorique non po[fit ;

fr) ii

quid aliud dicitur,

mifi quod femfu corperis bomines

€9 experientia colle-

Lt n

gerunt? . 1dem L. 83.

uzeftionum

. 48.

r

fot g di

u

lil

Jolet quomodo pofi refurreGtionem aique immutationem

ls Di

corporis, que [antlis promittitur

li s um

. Cügitaliones moftrag

videre po[[nus.

Conjettura. ita

que capienda ef? ex ea

du

parte corporis noflri, qu& plus

babet lucis.

Et quo-

lnd,

miam ngelica corpora ,

qualia mos- babituros- [Dera-

hr d a

mus, lucidi[/ma atque tb

TTR

erea . e[Je credendum ejd, &

multi motus animi noftri

munc agnofcuntur in oculis,

t i

probabile eff, quàód mullus motus animi latebit

, cum

f a n

totum. fuerit corpus. etbereum

, n cujus comparatione

i, anii

iftioculi caro funt.

Idem L.2; de Trinit

. C. 7. agens

vt D

de apparitionibus ait :

In bac queftione queren-

dum mnobis efl,

utrum ad boc

À u

opus Jngeli logueren-

run j

tur. affumentes. corporalem p

eciem de creatura. Corpo-

Ye1 5 auií ipfum corpus fuwum

hr

, 6u non fubduntur ,

um

Jed. fubditum regunt ,

in [Decies quas vellent accom-

wodaias atque aptas aionibus fu

j um

is mulantes atque

ii

vertentes fecundim. attributam . fübi

& creatore poten-

jl

Wam. ldem Enchirid. c. 59 Quis explicet , cum

qualibus corporibus apparuerint J4ngeli bominmil

U$, ut

p

F

207

,

D. ZÁmort Z?'a&, de Ingelis,

y n

D'ISPUTATKIO

I.

82

,f

mon foliam cerner

entur , fed etiam tangerentur 5 &

ür:f

li

hr 1

iflones. ingerant non folida corpulen-

(

qil

rurfum aliquas

"

iia, "vel dicant aliquid

non ad aurem forinfecus ,. fed

gie n

intus in animo bominis ficut fcriptum efb: DIXIT

, ff (

MIHI ANGELUS

QUI LOQUEBATUR IN

J n 9 f

ME.

Hís modís indicant

Angeli [e contre&tabilia cor-

T B

ora non babere, faciuntque

difficillimam quejtonem,

a m )

quomodo Patres eis pedes laverint ,

quomodo Sacob

lu&atus fit. Cim

ag n

cum ZAngelo tam folida contrettatione

gt n

ue pote[t

conjettat ,

ifla queruntur , & prout quisq

fi. adbibeatur. difcep-

yi ia d

non inutiliter exercentur ingenia ,

gr ag

tatio moderata , & abfi error opinan

tum fe-fcire

ut bec. atque

qptimm l

quod

mefciunt ; quid enim opus efl ,

vt d

bujusmodi affarment

ur vel negentur *oel

definiantur cum

yi, tUt n

difcrünine, quando

jf

fine crimine nefciuntur.. 1dem in

ifmitit a

Pfal.85.

Vitam adbuc . utique b

abet corpus moftrum,

!

lli quo

d futurum eft,

;m ff ln

&? tamen comparatum corpori i

Wir

1f

$4

qualia funt Zngelorum co

TPOWZ ,

invenitur corpus bo-

adbuc babeat animam. — Et

V

ltm p

minis mortuum , quamuois

;

LL

Epift. 111. querit quomod

o in altera vita videa-

i füj

tur Deus, & fic inquit :

S. Hiüeronymus ait ,

iibent &

«

videre Deum ficut eft in natura

füa , oculis bominis

necangeli , mec Tbroni,

t0YDR.

non poteft mon folum bomo,

mec protejLates ,

nec demones.

His verbis vir dottiff-

BAEU

quüd de futuro [eculo fenferit ,

tb &

mus fatis ofleudit ,

quod ad banc rem ai

tinet ; quantumlibel enim oculi

"ntam

ur in melius, 4dngelorum ocu-

W n

[

corporis mofiri wutent

|

lis non. equabuntur :

bic autem €9 ipfis & univer[e

4

1 tiqt

omnino cele[Li creatur in

vifibilem naturam dixit Crea-

A ()rg

toris.

Pofiremo ne quis

vifibilem .Deum vel. AAnge-

:äa NU

li vel bominibus , cüm cquales fati

fuerimus. dn-

xüla. S

t dicens ; quüd

gelis, crederet, quod [entiret, exprej

in d.

videat

Afc-zcz'em Dei juxia naiure proprietatem nulla

ereá-

DE NATFURA ANGELORUM.

063

"t

T f o

ereatura ; &5 tunc mente cern

iur quando imvifibilis

creditur : quibus. invifibilis ?

J

if

aJpettibus 'corbora-

LT

Al

ii

libus etiam celeflibus ,

Jficut. fupr

à de Jngelig, de

pote/tatibus & dominati

onibus . dixit.

W

rbitror omnem

Idem Epift

motum . animi aliquid facere

'e-lcmm'eäa(n'lm

in corpore , ex quo licet

conjicere , cim etia

MT

?h copi-

^ (nj)

tamus aliquid , meque id' in mofl

TO COfDore apparet,

apparere tamen po[[e areis ctbe

relsque animantibug

^mf (

Ht ag

quorum C [enfus acerrimus ,

& in CUjU$ CO

mpara-

tione nofler me fenfü

$ quidem putandus eft.

At ij

leitur

0e0, qug ut ita dicam vefligia fui motus anim

I$ figit

atin f Á

in corpore agitata fuerunt & contretlata

. ngerunt

l r 4f

Wobis cogitationes & [ommia.

Ut x

Nequaquam abfurdum

efl, eos aéreo vel cibereo COr'D

ore alig

uUid in Corpori-

i, Wenr

bus agunt, que naturali ordine penet

p nf

rant, longé a.

jori uti facultate ad movendum quidq

uid «olunt .- non

i f

Jentientibus & tamen inde aliquid pe

"Detientibus.

r n

Ex

his & plurimis aliis textibus,

quorum ne dimi-

WU

diam quidem partem retulim

u

Kera Vi i

$; $. AUGUSTIZ-

NUs utique fupponit Angelos

habere corpora.

r

Similia habent & alii Patres,

N [

li, w Tf»[

REsPONDEO. n.

a. ad prob. dift. . SS. Patres

grii d

admittunt aliquos fal

tem An

gelos effe compofi-

fj

tos'ex fpiritu & corpore

; intelligendó per cor.

vt «t

pus fübftantiam extenf

a

Angelo ,

m identificatam cum

f

& in omnes figuras mutabi

lem pro

arbitrio mentis. c

intelligendó pe

ii

C

f COrpus

m d

fübítantiam organica

m habentem par

tes extra

)u 9

partes, & diftinctam realiter à

fubftantia An-

geli! nxa

$. AUGUSTÍNUS i

j funt

pfemet docet,

T

Angelum efífe animal immortale $

adeoque ne.

lceiï'ariö fupponit corpus qualecu

nque, quod

,

2

illi

j DENA

84

D]ISP.U«TA.TIO I.

f 2030

illi adferibitur , non eífe feparabile à fubftan-

m[k Ql

tia Angeli.

Ergo eo ipfo ex noftris principiis

identificatur cum fubftant

ia Angeli; quia fe-

qnac !

aut oppofitio relativa produ-

j

enfi

parabilitas fola

Yil eït

k L

centis ad produ

&um eft fignum diftinctionis rea-

:

jcm

fipe

lis.

Item dicit L. 2.

De Trinitate. c. . & 3. & 7.

;

atf dicen

Anselos habere corpus fibi fübditum in. omnes [pe-

o

.. f0 COI

cies mutabi

le. Adeoque s. AUGUSTINUS idem

nempe Angelum effe

sentihlo

prorfus dicit quod nos ,

«uilired

fpiritalem ficut eft anim

a humana ; fed in eo re-

quie, q

finitam, quam eo loco

periri extenfionem inde

, qum

vocat corpus aéreum ;

quia talis extenfio fal-

^

mocnus.

*

tem habet partes mathematicé divifibiles.

Et

—

; c My

hoc modo etiam refpondendum ad textus alio-

sdtgos |

rum Patxrumf

yrinet Do

eneant

^Á)BIICITUR

7. contra eandem. 1. Ex-

tenfio indefinita juxta no

ftram Philofophiam eft

itle tam

ipfa materia prima ; ergo fi Angeli haberent ex-

gidel

tenfionem indefinitam, eo ipfo haberent mate-

5 X

dedeterm

riam,

ac confequenter effent compofiti ex ma-

teria & forma.

2. Si Angeli haberent extenfio-

1 n f

nem indefinitam, vel eam haberent omnes An-

D

eli vel tantüm aliquig neutrum poteft dici; er-

tafofe [

o. Min.q. 1. m. prob.. Poffunt dari Angeli fine

Wr, H

tali extenfione; ergo faltem non omnes Angeli

W ss

habentextenfionem. . c.patet; quia hoc univer-

BVT

