taculum demonum ; hoc autem fieri non pof-

:

"

,

)

Y

[

AL (Q0ITA !

i

fet, nifi deemones cognofcerent animam gravi-

ter peccáffe, & Deum receffiffe per gratiam.

$ 008n6

POX D]

ergo.

PRosnATUR etiam quoad o. membr.

negativé;

eu

feundir

quia nulla datur neceffitas tribuendi deemonibus

: quedün

eam ad fenon pertinentiumrerum cognitionem.

trnime

t tecof

Solvuntur Objectiones. :

tporafio

OsJICITUR r. contra I. 2. & 3. Concluf.

ïnonhaben

1. Angeli tam boni quàm mali vident anime ef-

A g

fentiam ; ergo & aGtus illius. 2. Quie funt in

Suntyr.

!

anima & in intelle&u noftro, funt longé fimi-

"r

liora nature angelice , quàm corporalia & que&

funtin phantafia; ergo fi corporalia in phanta-

m* Iber

V

fia cognofcunt, multo magis cognofcuntinterna.

Prob.c. Cognitio fit per affimilationem intelle-

un-

T

tur

äüï&ü&türa

&üs ad objeétum ; ergo. 3. Domones dic

l,

DE COGNITIONE A'NGELI;A. IQI

"m IN

tur intrare in corda hominum;

ergo etiam pof-

lS. in tl ,!

i

funt videre, quz ibi agantur.

^ Qu

[

:

- Zint. prob. ex

AG.5. v.3. ubi dicit:

Cur tentavit Satanaj cor

T tüm fujs

tuum? intextu Originalil

egitur: Cur Satanas imple.

"Ht

vit coriuun? Et Joan.r3.

V.2. dicitur: Cum diabolusg

jam mi[fjifet in cor , ui tra

t

E

p—

!

E

]

deret eum S'udas: ac dein

additur v.97. Introivit

in eum Satanas

Si ergo

[ t

——

i

demon poteft agere in cor

Hrütie n

i

mmE

!

!

& cogitationes im-

mittere, poterit etiam in

trare & fcire fecreta

QQrmofo

EX

:

cordis; etiamfi non relin

Vr

quant in phantafia na-

turale fui fignum aut ve

ftgium. .4. Homines

fagaciores fepe intelligu

Mill,

occultas, & fecr

nt aliorum cogitationes

eta cordium, juxta illud Prov.

L anmm

27. V. I9.. Quomo

n i.

cientium , fic corda

do in aquis refblendent vultus profpi-

bominum manifefta funt Jrudentibus.

t

EtJob.21. v.

27. Certé novi cog

Inim pu

iationes veflras , &

Jententias contra me iniquas.

Ergo multo magis

p p

demones cognofcunt fecreta

cordium.

REesPON DEO.

Dift.a. vident eiï'entiam

j neni

animz fecundüm ea ,

que funt in ordine natu-

d

IGc.

que funt in ordine contingentium. n.a.

at

Effentia

animz fecundüm fe, & fecundüm re-

dicata fu

a neceffaria continetu

J

rintra feriem cau-

farum naturalium :

€contra veró actus liberi a-

J

nime non habent ull

r3C0

am caufam aut difpofitionem

n n

przviam, ex

quibus neceffarió ac uniformiter

confequantur.

Quæ Ji

Hinc poffet etiam negari confe-

n

quentia & paritas.

Difparitas eftifta; quia ef.

i

fentia animz contin

etur intra ordinem.naturz $

i

ed actus liberi non

'continentur intra ordinem

J

!

naturz,

lj

n

«dd 9. dift. a.

Ea quz fünt in intelle&u fünt

fimiliora nature an

gelice fimilitudine entitativa.

Cn ü"

»

j (0

DISPUTATIO . Il.

192

«f

c. fimilitudine proportionis. n. a.

Spiritualia

::hommem |

funt qui-

enim ; qualia funt actus meré interni,

fed non

g arert

dem fecundüm fe magis intelligibilia 5

gnos d

habent tantam proportionem in ratione C

ognof-

i, um

cibilis in a&u fecundo, ficut entia neceffaria ,

;;pofünt nec

in ordine naturz & ferie caufa-

quas continentur

itativé fi-

:4

UET

rum neceffaria.

Itaque multa funt ent

i

|

4j [ojean

milia, qui non habent proportionem

habitudi-

sede o

nis; hec autem proportio habitudinis defumen-

Zï

omine |

da eft ex finibus, ad quos res referuntur & pe-

1

nuns pur

tuntreferri: jam veró a&us liberi non petunt

0:

VICITU)

referri ad cognitio

nem angelicam.

Domones dicuntur intrare in

sdgol &

Ad 3. dift. a.

xons a

corda hominum in ordine ad unum

effectum. c.

a0nes hoi

in ordine ad omnem effe&tum. n.a. Si enim

WL S G

humana anima eft in corde humano, & tamen

t in corde fecundüm operatio-

It iL«

non fcit quid fia

tiilir d

nes phyficas,

*

poffunt etiam doe

mones exiftere

.

vt

1

n corde homi

num, & fcire quid agatur fecun-

lm d

düm operationes phyficas, qui

n fciant quid ibi

Dein

du $g

agatur fecun

düm operationes morales.

.

etiamfi doemones 1

n cordibus impiorum operen-

ilmAbbat.e

TE

tur aCtiones convenientes tyranno in fuum man-

D

cipium ,

non tamen necelfarió Íciunt fecreta

cordium

& alia omnia, qu& ibi aguntur non per-

Witg qr

tinentia ad fuam fervitutem.

d n

Sagaciores cogno

f&unt inter-

IP0XDI

Ad4. dift. a.

:

q

nas cogitationes ommes. n. aliquas. Jfubd.

ifl. . cog-

: Qu

1 SRU&OU

nofcunt aliquas conjetturaliter & per figna aut et

fe&us externos. c.. cognofcunt certitudinaliter &

"m |

Prudentes enim tantüm folent

Vintos

in fe ipfis. n. a.

obfervare, quanam externa indicia plerumque

T g lr

foleant effe conjunGia cum talibus confilis aut

1

anecu-

m

| II

DE COGNITIONE ANGELICA. 195

* t

affe&tibus huma'nfs.

r

Sic v.g. fi quis obfervave-

) fullt("

rit hominem libenter

ib

) fedr

busin materia caftit

uti fignis,/verbis & a&i.

1 Rtl()ne (

atis non fàtis honeftis vel

&quivocis ad fenfuü

n neceiïarj:

libus, quamvis fec

m pravum facilé exponibi-

undüm fe & in fe nec mala

i C

dici poflint nec bo

na; eoi

pfo tamen, quódta-

NT

lia &quivoca ac verfatili

Rn Jb

a in re fimili plerumque

La

adhiberi foleant ab obfe

&€nis, non autem à piis,

KUU Qefu

([ni

!

fapiens re&é concludet ,

814

moraliter certum effe,

enunhr ]

in tali homine latere con

1100 p

non amans puritatis.

filia non bona auþ COr

OBJICITUR 2. contra

easdem. - JuXta- SS:.

Uittreim

Patres Angeli & Beati co

v um ,

cogitationes & affe&us ;

gnofcunt mutuó fuas

ergo etiam cognofcunt

& 9 u

cogitationes hominum,

quia eft eadem ratio.

, ag

hi.Dr0b.I. S. GREGORI

UScL3

8. Moral.c.27.

dm oert

aliás 31. dicit: Jn Beatitudin

e refürgentium unus

Yones ext

erit perfpicabilis alteri , ficut ipfe

Jibi; & chm unins-

Laptor d

cujusque intelle&tus attenditur ,

Jünul confcientia pene-

[jut qui

iraiur.

Idem docent s. A

UGUSTINUS Tradt,

ml D

77.inJoan. & BER

NARDUS in Apolog. adGuil-

orum o

lielmum Abbatem.

"dnt. brob. 9.

BEDA L.2,.

in Job, c. 7. ait:

yinfüunt:

Non enim quidquam affettuum

(etunt &t

Juorum 'ad. invicem 1

ü

tePe . pote[ — Jpiritus : — fümplices

enim creature ac fpiri

iualeg mu

lum Dabent

Qntor f

es obflacu-

hum quafi corpulentum perfpicue fübi. fumt.

Ergo.

ESPONDE?O tr. a. n, C.

& paritatem. Di-

yofaum

fparitas eft

Wf'-

; quia ftatus beatitudinis & commu-

nicatio San

&orum perfe&a petit, ut etiam fe-

:)

Creta cordium h

»

r

abeant ordinem ad intellectum

aliorum Beator

um, üt

& in his operibus inter-

ontl ii

nis utique etiam divini

s poffent h

lp

M

abere partem

commune gaudium; clarum en

im eft, quod

fl

N

urp. Am?rt Tratt, de ängellz's.

Beati,

y u*

194

DISPUTATIO If

rl t

juftitia divina

q

Beati,

ficut participant de ipfa

itaetiam illam

phantaft

ut mifericordia gau

dendó in illa,

j UCPO

t

n

fibi applice

nt circa o

bje&ta juftitie & mifericor-

d

diz ,

ut omnia

bona Dei

& Beatorum fint in

Ti ii

üs, quó quis in

omnibus, &

quidem eó intimi

f!i!dl cagztatu

vita intimius

fuerit unitus cum his divinis perfe-

iM

|

d 0

ffima conformitate ac confen-

&ionibus perfecti

l

p fs

fu. Dixitr.a. quia po

ffec refponderi 9. n. a. ad

('AP

nf

Dicunt

hoc Patres refpedu

,.

J

rob. 1. ég 2. dift. a.

n

l

!

, fM

2&uum revelatorum in ext

remo judicio aut eli-

10 0

j

c. elicitorum in hac

l

ciendorum

in altera vita.

[

l

j dift a

vita. T.3.

Ciím enim in extremo j

udicioomnia

,quod

sidbus pl

patefiant fecre

tacordium, mirum non eft

anibus, t

ila hiftorica cognitio o

mnium confcientiarum

tatem in omnibus Bea-

zhyle ex j

maneat per tota

m sterni

tyltperfot

fcientie tam Deatorum

tis; ita ut omnium con

m habuerunt per totam

at m

quàm damnatorum,

qua

dn. , «

tui fpeculi apertee fint Ange-

vitam, inftar perpe

ternitatem.

4 Dum

lis & Beatis per totam &

Derüm,

OnrICITUR 3. COntraeasdem. I. Magi à

Rbiles

domonibu

s inftru&i revelant interdum fecreta

BUA

cordium ,

üt de Alberico quodam mago tefta-

T Q ef

L.r. contra Academicos

|

tur s. ^

UGUSTINUS

2, Doe-

!

E

.c.6. Ergo demone

s ea cognofcunt.

It

mones in energumenis cognofcunt imperiamen-

|

[

tl n

talia, que ab Exorciftis*illis imponuntur V. g.

j

lil

dum Exorcifte mentaliter imperant deemoni, ut

j

He&uæ :

5y

exhibeat reverentiam tali rei facre; ergo.

BRT

r (

RzspPoNDEO ad1. dift.a. Revelant fe-

*

creta cordium cognita Oope 1

ndicii externi. C.

b

Atj

[9

1

cog

nita in fe ipfis fine indicio externo. n. a.

T

MU n

1

S Wt

güjm 1000' regi*ta

bat quidam fccum ipfo quen-

W

DE COGNITIONE ANGELICA. I9

3

"

|

Mi

i

U

J

dam verfum ex Virgilio ; ejusmodi autem me.

!i

moria phantaftica erat indicium externum.ani«

fs

me, utpote per emotionem fpirit

n

LU

in cerebro.

uum certam

l

Hinc cAssrANUSs C

ollat. 7. c. 15,

M | öqtm

bené ait: JNulli dubium eft 4

ii

hr

quid po[fint. [Diritus

immundi cogitationum moftrarum

aitingere |qualitates,

TU t

fed indicis eas fonfibilibs |forin

*

&cls colligentes ,. d

Mij n T

el, ex mofiris difpofütionibus au

L verbi$ qc

/ZM[[ZIZS $

T

jn que propenfüs con[bexerint mos inclinari,

Cate-

Jüdcoar

vüm ilas, que necdum de internis an

ime Jrodierint,

rg'mrum ii

- adire omnino non po[Junt.

Judcponm

d 2. dift. a.

Cognofcunt talia imperia ve]

Xf cu

ex fpeciebus phan

tafticis in phantafia Exorciftz

M entemm

exiftentibus, aut ex fpeciali ordin

atione Dei, ve]

OR

quandoque ex permiffione Dei j

uftó judició pu.

n etan

nientis fuperftitionem Exor

.

cifte temeré impo-

t t

nentis varia imper

1à partim curiofa partim non

pete d

neceffaria. c,

nis. n. a.

cognofcunt ex ipfis a&ibus inter

al

Dum enim Exorcifta mentaliter for:

mat imperium, fecum i

iem- l'

l

pfo loquitur circa obje-

Yerdum

[

&um fenfibile;

adeoque illa interna locutio fit

A m

I«

cum emotione phantafie & fpirituum in cere.

bro, ex qua emotione tanquam naturali fignó

i As

ac veftigió arguunt ea quz fünt in mente.

f 2

OBJICITUR 4. contra easdem.

I. Àn*

j inpe

gelus poteft. naturaliter

QmUl

cognofcere, quidquid

1

continetur intra obje

&um

proportionatum

gt d

fui intelle&us;

fed at&tus liberi continentur

qu; 4

intra obje&tum

proportionatum .. intelle&üs

o

angelici;

ergo. dMim.prob. A&usliberi funt

jig o

entitas naturalis; fed omnis entitas naturalis

continetur intra objectum proportionatum in-

u

35

u

Lïelle&u;' angelici; ergo. 2$. Duo objecta

2

ejus.

DpISPUTATIO II.

196

(bi &

am æquä proportioe

ii

eriof

ejusde

m nature fuut eti

gel

snf

|

mata

duobus intelle

&ibu

$ ejusdem nature;

i

m

rchangeli Michaélis & alia

fed cogitatio V. g. À

j

4 1102

cogitatio alterius Ang

eli funt talia obje&ta ejus-

](EsPONDE'

dem naturz; ergo.

Min. ad prob. dift. Maj.

djperiore.

REsPONDEO2ZdI. h.

1

prpreci

fünt entitas naturalis

per relationem

ad caufam

L

)

j

Jj

|

lationem ad caufam libe-

L

j

" f inte

neceffariam. c, per re

gepta d

ram. n.

4j.

'F'ales effe&us

nempe actus libe-

non habent ordinem

|Pr illumi

ri, inqu

antüm funtliberi,

tadope-

stntüm n

ad naturam, & fic eatenu

snonpertinen

& quoad caufas & effe-

ajp veria

ra Dei üt Authoris natur

d ventas.

&us neceffarios, q

ualia

b3

fünt opera naturalia ;

nt

U

im ex fua natura competit

a, Id

Angelis autem ta

äg

U

cognofcere opera

Dei üt Authoris nature quoad

effe&us ueceffarios ,

inquantüm funt talia.

a feripta

A&us liberi continen-

&nuniver

Itaque 5-

o. dift. Min.

tur intra o

bje&um proportio

natum Angeli pro-

tirum qt

tione babitudinis. 0.

dia

ortione entitatioa. C. propor

dnte d

"Min. Seufus patet ex dictis; q

*

uiaadfines à Deo

n petunt cogno-

t fecn

intentos actus interni liberi no

fci ab Angelis.

tat conf

Ad 2. tr. Mgj.

dift. Min. "Tales cogiiatio-.

tl ro

!

u

nes funt ejusdem na

ture fecundüm preedicata

l

1f o

abíoluta. c. fecun

düm preedicata relativa. n. A.

i pofet

ï

L]

A&us enim unius

Angeli vitalis habet effentia-

lem refpe&um ad

faum principium vitale nem-

!

M YU)

pe ad individuum,

à quo procedit: hoc pr&-

atouus&p,

dicatum relativum

non habet cogitatio alterius

1

Bo

ft cognofcibilis à

Angeli; & ideo etiam non e

linii t

primo Angelo.

le ræ

Jr

DictEs.

cognofceret cogi-'

Si Angelus non

dependenter à re-

"

tatiqnes inferioris Angeli nifi

velatione

[[,

N

DE COGNITIONE ANGELICA.

Y97

!j

D

VL qub,

J

velatione fibi fa&a ab"inferiori( An

gelo, tunc

Angelus inferior illum

inaret. füperiorem ; fed

l

V l

u

hoc eft contra Diony fi

um in L. de Hierarch. &

contra D. Thomam; ergo.

tj db

l

RrzsPoNDEo. dift. Maj.

llluminaret infe-

I ] n

rior füperiorem, fi per hanc i

lluminationem in-

( enf

D f

telligatür precifé manifeftatio cuj

uscunque ve.

D d [b

ritatis. c. fi intelligatur manifefta

tio virtutis al-

tioris receptz à Deo vel à fu

Bntoriis

.Maj. Peri

E

]

periore Angelo.n,

luminationem enim plerumgue ac

Tentaye

firité tantüm intelligitur communicatio & ma-

f d ef

nifeftatio veritatis acce

! Ratitdoy

pte à Deo vel fuperiore

Angelo; veritas aute

in

A QdX

eft accepta, fed facta,

actuum liberorum non

rl

OBJICITUR 5. contra easdem.

I. Poteft

. Jnt vl

Vi u

dici, in fcriptura folüm tribui Deo propriam

fcientiam univerfalem omnium fecretorum tam

m g

preteritorum quàm futurorum; ergo particu-

e t

Nad ts

laris fcientia in angelis de prefenti non obftat

omnifcientie diving.

,2. Etiamfi

Angeli co-

etutap

gnofcerent fecreta cordium,

non fequeretur

malum aut confufio in univerfi

03

ergo ex illa

Jes cogitz*da

ratione nihil probatur.

;

M

"fnt. prob.

Deus poffet

im p

|

l

impedire omnem confufionem , au

t faltem ea

fmivac n'l

j

t d

confufio poffet impediri per bonos Angelos 5

:

ergo.

i

g?

REsPONDEO ddr. n.a. " Quia eft eadem

j t

ratio totius & partis, fcientiz univerfalis & par-

|

uío i

[

ticularis in hoc cafu.

Infüper textus. fcripturg

fuünt indefiniti tam de f

[s

gt

cretis przfentibus, quàm

futuris & prateritis.

ylet

"Ád 2. n. a. ad prob. dift. a.

PoffetDeus con-

!

J

rovidentiam extraordi-

j

l

fufionem impedire per p

3

. nariam.

)

"DISPüTATIO i.

198

'ESPONDE

(

nariam. c. per leg

es & exigentiam próvidentis

H

Prænuutiant

ordinariam. n. a.

Si enim Deus vellet relinque-

momfü.

MU

x

re caufis naturalibus

fuum curfüm, meceffario

ais c

ur confufio ex ta

li fcientia Angelorum

gi, d

fequeret

& doemonum.

Cum igitur Deus velit providé

g M

acere non folum üt aut

hor füpernaturalium, fed

qot, av

etiam üt author nature, non v

ult dari innatura

WGUSTINU

t ;ld COIL-

L)

j

;

T

exigentiam , qu& connaturaliter vergere

fufionem in univerfo.

sptur t

On]J1ICITU

& 6. contra eas

dem.

r. Ange-

spres ml

ffe&tos futuros contingentes ex

li cognofcunt e

teeforüt T

a&ibus liberiss ergo & c

ognofcunt ipfos a&us

s ol 1f

Domones quandoque pre-

liberos.

Zni. prob.

s

nuntiant regnorum

mutationes, bellorum ex-

j dio

dependent ab actibus libe-

itus &c. qu& omnia

i Prenun

fis ; ergo.

9. S, AUGUSTI

NusL.12. de Ge-

a v

fief. c. 13.

dicit quód anime humane , fecun-

temones

düm quod à fenfibus

s

corporis abftrahitur, comr

vtbus T

Idem docet T ER TUL-

P

etat futura previdere.

ubi ait: AReco-

LIANUS de teftimonio animz,

b dilha

m, in ominibus.augurems

li

gita eam in pra[ugiis vate

D

Aiocinentg

in eventibus pro[Dicem : mo

n wirun, fi à Deo data

$

ZEvum angelicum co-

& füperio

bomini-noverit divinare.

:ïa'n' au I

éxtenditur ad tempus

preteritum & futürum,

EW

ficut zternitas ; ergo cum

cognitio angelica men*

tstomitu

füretur evó , non folüm

fe extendit ad preefen-

fed etiam ad futura contingentia tanquam

1 udes f

a,

50l t

praefentia.

4. Chri

ftus per fpecies infufas hu-

inanitati cognofcit futura l

ibera contingentias

Ts od

ergo & Angelus. c.

prob.

Species Angelorum

"Ut

funt perfe&tiores ,

quàm fpecies infufe anime

J!

ij

UI

Chrifti, üt docet.s. THOMAS 3. P. q n Bo

M

W (

Ergo.

2 RESPON-

Il

DE COGNITIONE ANGELICA.

199

RrEsPONDEO 2d i. n. a. ad prob. dift. a;

! Vellet n

i

Prenuntiant talia per indicia probabilia & pro-

RUE

j

gnoftica. c. per vifionem intuitivam. n. a.

Pri-

[

macaufa, ex qua poffunt prenuntiare demones

i i

lU

;

futura, eft experientia preteritorum ; fi enim

TR

[

l

agricolz & nautz per experientiam multa prz-

lr

:v'

nuntiant, cur non & demones, de quibus s;

Fetestl

AUGUS'TINUS L. 2. inGenef. c. 17. ait: Subti-

Üori pollent [enfüs acumine C experientid callidiore

?m: L Ane

Secundo. Do«-

proper magnam «vite longitudinem.

Lt

mones multa accipiunt ex vaticiniis bonorum

- or af

Angelorum vel Prophetarum, quz à demoni-

nv

bus meliüs intelliguntur.

Jértià. Ea prenun-

tlotm ex.

tiant, quz in aliis locis jam pofita funt in fuis

x

caufis ac. difpofitionibus aut etiam effe&tibus.

lo

Quartb. Prenuntiant ea, que ipfi funt fa&uri

tue, b

concitandó v.g. bella.

Quintó. Multa prenun-

[rditr, t

tiant deemones ex conjecturis, dum attendunt

Qc TET

circa a&tus liberos ad communiter contingentia.

Ui atl

— ZH ». dift.a.

du m

Dicunt, quód animz humane

f

fic ratiocinentur ex impreflione ac illuftratione

angeh'cumo:

fpeciali fuperiorum caufarum. c. aliter & ex fua

m

1

l

"t

natura. n. a.

D. THOMAS hic q.86. a.4. ad2.

ju

l

)

mentem S. Auguftini fic explicat: quód dicat,

vtl

animas hominum à fenfibus corporeis abftra&to-

nE t

"

rum , quales funt contemplativi, magis effe di-

fes 11

f

If

fpofitas ad talia vaticinia; quia Angeli & fydera,

t

àquibus ordinantur multa futura, faciliüs in-

quietantphantafiam & ejusmodi phantafmata im-

i Angelo

j

primunt: eft enim ordinata anima fimillimum

]i l

|

|

quiddam mundo intelle&uali angelico aut mun-

Pl q' l

do fydereo .Qrdi'natifïïmo; & ideo ob analogum

N

4.

Ordi-

DISPUTATIO 1I.

ECOGN

200

j

ordinem facilé agunt in invicem per proportio-

qií

Verba D. THOM €

MW

jau

pes ordinis harmonicas.

?

N

funt fequentia: Dicendum , quid ficut. duguftinus

A

dicit 19. Confe[J. anima babet quandam *oim. fortis, ut

ex füi matura po[ft. futura cognojcere.

Et ideo quan-

&9 quodammodo

qriiones

do retrabitur à corporeis — fenfibus , -

vevertitur ad fe ipfam , f particeps motitie futuro-

ga ob

yUm. - - - Sed quia ifle wmodus cognofcendi mon eft

ditet, 1«

connaturalis intelle&ui moflro, fed wmagis ut cognitio-

ideo mon efk fecundum ma-

iini, &

aem à fenfibus accipiat ,

vifu1od

iuram anime , quid futura cogno[cat

, cum à fenfi-

bus alienatur : [ed wmagis per impre[Jonem. aliquarum

der & at

senc dj

caufarum — fuperiorum

fpiritualium €9 corporalium.

5

ficut- ctnm. virtute. dioina. mini-

ui, d

Spiritualiun. quidem

iOnfi, ]

flerió 4Angelorum inte

lle£us -bumanus. illuminatur : &2

sipfo vi

phantafmata: ordinantur ad futura aliqua cognofcenday

vel eiiam cim per operationem doemonum fit aliqua

zi Adam

commotio in pbantafía ,

ad prafignandum aliqua. fu-

ia copt

xterim fo

tura qu& demones cogno[cumt ,

üt fupra ditium &ft.

Hujusmodi autem impre[fones. [piritualium caufarum

üun if

magis nata eft anima bumana ufcipere, .cim à fen-

liC

fibus alienatur : quia per boc propinquior ft [ubflan-

t t

ts [b

iritualibus, €9 magis libera ab exterioribus in-

ünverf

quietudinibus.

Contingit autem & boc per impre[fo-

X st

ven fuperiorum caufarum corporalium materialium,

ut Qquàg

eftum eft enim, quid corpora fuperiora impri-

Qivire

ynunt n corpora.

Unde cim -vires fenfiioe fint

attus corporalium orgamorum , confequens efü quüd €x

Ut

BETM

impre[fione celefiium. corporum. immutetur quodammo-

do pbantafía.

Unde cim coleflia corpora fint wmul-

"t

Ü

torum futurorums fiunt in imagimatione aliqua. figna

quorundam futurorum.

Hec autem . figna magis per-

QBUCIT

die C

cipiuntur in noe (9 à dormientibus quim .dt

à vi-

4 Wg |

9 "-

DE COGNITIO'N'E ANGELICA. 801

'l

Mityrs

oTH

à vigilantibus : quia d. dicitur. in

Libro de Som. &g

l

vigil. que deferuntur de die,,

Al

hn m

S. Do&or.

dilJolvuntur snagis. Yta

Ht r

Jld3. dift. a. /Evum an

gelicum cqäxgen—

' uieog

ditur àd preteritum & futuru

m

* Ü tl

l

; itatamen, ut

1 f

!

il f

cognitiones angelicz fücceffive

fecundüm prio-

ritatem naturze referantur fem

nf "

(j

per ad comple-

l

if

[

li

m

xum ex objecto & tempore fi

bi correfpondente;

j

C,. aliter. n.a.

Angelu

T nj

!

U

s femper dicit: mumc boc

T/1

contingit, & nominandó munc no

n intelligit -ex

parie f[ua hodie aliud nunc

» quàm quod intellexe-

?? dj

ratheri & ante annum :

[

"interim tamen ititelligit

aliud zunc objeGtiv

um reale feu ex parte rei v.

Ü w

Adami,

& aliud qunc o

g.

ii g

bje&tivum reale ex par

te

Anti-Chrifti.

Itaque Angelus videndó Adamum

Md

J

non eo ipfo vi

det o

b

DIIT

je&ivé Anti-Chriftum, nec

V d

l

cognitio Adami eft r

ealiter cognitio 'Anti-Chri-

2

j

uj

fi; quia cog

nitiones realiter fibi fuc

"T

ll

j

l

dum interim Ífo]

cedunt,

M d

L

il

a duratio m

anet, nempe z

4

i

angelicum in fenfu. explica

to.

Vum

UT

!

j

!

]

4ld 4. c. a. n.c. ad prob. dift. a.

ir j

À

/

t

Species an-

entrirt

!

L]

gelorum funt perfe

&iores quoad unitatem. c.

quoad univerfalitate

m-'n. ac

D. THOMAs ]l.cc.

rpri

n minid

expreffé docet, quód fcienti

a Chrifti ad plura fe

extendat quàm fcientia ange

li5 fed fpecies an«

r

geli unitivé reprefentant v/

311

g. totum mundum,

J

á

jl

dum interim fp

ecies Chrifti quà hominis funt di-

TT

Vifz in fe ipfas

j p

üm notitiam

» prout videlicet Chriftus fecun-

ex

perimentalem modo repreefen-

i Jf

tet fibi unam par

T

tem terre, ac deinde alteram.

OsjrcrTUR 7. contra easdem.

p

l. Dæ"'

mones cognofcunt bonitatem vel malitiam

yud'm i Wä

I

/

actuum

)

; 068

202

DISPUTATIO II.

ergo etiam cognofcünt

, rl F08

a&uum liberorum 5

Jn

acus liberos. c. paiet ;

quia in noftris princi-

in

differens inter bonum

hr5n03!

piis non datur actus

& malum,

fed om

nis acus pertinet vel

ml

vel ad regnum diaboli; ad

mium, n

ad regnum Dei,

civitatem Jerufalem ve

] ad Babylonem, üt

.ä

J

Ü

06 €

Adeoque dum iü

loquitur AUGUSTINUS.

«qit dict!

omni a&u à docm

one co

gnofcitur vel malitia

g iv g

fcitut

vel bonitas a&üs , eo ipío etiam cogno

"nt.

1168 pECCBV

fpecies, obje&tum

, ac tota effentia actüs.

n defgu

Domones

fünt accufatores hominum

rob.

vinoltunt o

ad tribunal div

inum de omn

ibus a&tibus. malis

« (elinquen

üt patet ex Hiftoriis;

h

per totam vitam patratis,

r

ih d

ergo.

o. Per omne peccatu

m vel extinguitur

þ"

£

Jx

ï

i

vel faltem induci-

j.h Pfæ

in anima gratia fanctificans ,

Jwier pe

tur aliqua macula in animam

per diminutionem

*tütüs cerl

ofcunt hanc defor-y

gratie ; atqui d

cemones cogn

$ accofat

mitatem vel pulchritudi

nem anim; ergo. 3.

ffe&us fuggeftionis de-

25 i q

Omnes a&us mali funt e

RUT

fionum; ergoeorum

intereft fcire

fuos effe&us.

acufib

fuafio fidelium , quód de-

44 Eft communis per

unomen

mones mané exfpectent

, quz fit prima hominis

Jl

is.D*

n ]

Ti

Cogitatio ;

item quod gaudeant, dum qu

tüfermam

yum fugge

ftioni prebet vel modicum affenfum

It

A.

vel complacentiam ;

ergo & cognofcunt affen:

füm internum. s. n Libro Job. c. z. v.8. *

TA

inus ad demonem: INum-

C.2. V. 3. dicit Dom

tbf f

ferowm. meum

Stob , qubd mon fi &

L

quid confiderdfti

ac iümens

Täküatu'm j

fimilis in ierra, boi

no funplex & rettus ,

T

JDeum & recedens à malo;

ergo diabolus

confi-

interiorem illius animi, :

"9 d

deravit totum ftatum 1

W

Wt

intentionem cordis, & hoc vidit compara

tiv ;

ms. 3d-

1

M

Wi

i

N

L

1

l

V

.4ad fcat.gm internum religuortïm hominu

eoque

i

Ó [

DE COGNITIÓNE ANGELICA, 205

/

E

eoque vidit c

T tofes

i

"t5

D

num.

ogi tationes internag omniumhomi-

U D

lt

RESPONDEO ad r. dift. a.

A]äqüi äæmo—.

TUm dlahoh,ï

nes fpecialiter habentes permiffio

nem à Deo ad

dl

tentandum, illos actus cognofc

Oonp (

unt. tr. omnes.

U

r

1.a. Quod enim in moralibus

de genere nega-

';itm' d

Id

tur aut dicitur,

&)

non negatur de fingulis indivi-

AT Cogofi

duis: fic v. g. de

genere humano dicitur

, quód

fifis A

omnes peccaverint in Adamo

, id tamennon di-

765 'oninyr

citur de fingul

is V. g. B. Virgine. .. dift.a.

dU ij

Cognofcunt b

onitatem vel

malitiam aCtuum gra-

erfitoris

viter delinquentium. c. lev

iter peccantium. n. a,

Lt

Ad prob. dift. a.

Sunt accufatores hominum ex

i d

meris praefu

mptionibus dubiis circa actus bonos

(inimtur

vel lev

Iter peccaminofos. c. ex fcientia &

Wt n d

teftimoniis certis. n. a.

(Quód enim demones

in fuis accufationibus

m em.

fiepe

errent,

patet ex

TM

hiftoriis, in quibus habetur

. in accuíatis non

du d

femper reperta effe ea

peccata, de quibusàde-

im, qUi

mone accufabantur

coram tribunali divino.

inc & nomen d

rim li

aboliin Greco idem eft ac ca«

um qi

lumniator,

lmó in Jobo dcemon fufpicabatur

aliam inte

jum db

rnam difpofitio

nem, quàm poftmodurmr

fuit expertus.

4

gnofcunï;ï

ib- ( hi

4d2. c. Maj. n. Min.'

- Quia ficut. deemon

u-

hon videt ftatum Beatoru

m in colis, ita nec

4M D]

videt ftatum internum ani

marum juftarum, quae

Wf ml

ünt in numero filiorum

Dei & heredum regni,

)

^Uum ergo decrementum v

?.ä

f

el incrementum gra-

B

tit pertineat

adhuc ad ftatum filiorum Dei in il-

r o

!5 qui venialiter peccant, non habet in iis

!

Qu

il

malus quidquam, fed funtx jam translati de

regno

DECOGN

DISPUTATIO IL

204

(j

regno diaboli ad regnum Dei & de morte ad vi-

(

tam.

qaomodo

Intereft deemonum Íci-

Ad s. tr. a. dift. c.

re fuos effe&us poft vi

&oriam. c. ante vi&o-

XUTANDUM

am fugam. n. c. tenta-

riam aut poft turpem fü

"lperpatür

tiones deemonis omnes pro fine

fuo habent pec-

wi tmodun

averfionem à Deo, fi

hanc ob-

catum grave &

gj t 1

tinuerit & viderit doemon,

fciet quid actum fue-

gdnaturam

em non vicerit, tam pa-

rit in homine ; fi aut

qrenienti

zum ipfi perfpecta

eru

nt corda hominum, quàm

$, d tun

ftis obfe

fífam urbem aut caftra inimica

parum ho

FTL AUS

explorata habet

ante vi&toriam , aut poftquam

das füper

ex acie vel ab

obfidione repulfus fuerit. .Dixi

, quód omnes ten-

s roduc

ir.a. quia fa

lfum utique /eft

anamen

tationes proveniant

à fuggeftione doemonum.

vt quu

Ad 4. dift. a.

Exfpe&ant doemones , ut ali-

tius CITCU

quid colligant ex pr

efumptionibus externis du-

t füpe

biis defumptis ex organo corporeo

phantafiee

&tt0 ref

ligant ali-

vel aliis i

ndiciis naturalibus. c. ut col

amftatis

quid certiex vifione intuitiva inter

niftatüs. n. a.

ÁTXDU]

ïfenfus patet ex dictis.

iy:,. MP Pbi

Confideravit totum fta-

tujt (

IUf

n p a diit-c.

PU

tum interiorem ex indiciis externis fal

libilibus.

« C.

Solemus

JE, ad ql

.

c. ex vifione intuitiva animi. n

:

enim & nos quospiam homines j

udicare juftos,

Wt fnci

comparativé a

d alios ho-

"untur (

re&os , fimplices &c.

mines, & fic difcernere juftos

ab injuftis, fim-

:

li

At g

fed interponi-

1

plices & re&tos à verfipellibus ;

nontamen Ven-

snus tantüm noftrum judicium,

At r

ditamus fcientiam. ltaque & diabolo licu

erit

& lt v

id judicare de eo, à quo haud dubie fortiores

?ij

*

ac;eperit i&us, & majora paffus fit vulnera. -

L

ll

DE COGNITIONE ANGELICA.,

205

T

*s

- QUJESTIO IIIL

«

ln C? quomodo ngeli cog

æm0num(

nofcant y[teria etiam

* t

Jüpernaturalia ?

ROT

OTANDUM I.

Ello lg

Duplicis generis dari entia

bnt[

^. fupernaturalia:

aliqua dicuntur

füpernatu-

i

ralia quoad todum, alia quoad Jübftantia

Li

"Uif

:

j

Super-.

naturalia quoad modum dicuntur,

que. quidem

Ti (

1 l

quoad naturam fuam ac effentiam

Iominum,

l

non füperant

1

vires & exigentiam nature in om

nibus circum-

frig

It

(

ftantiis, fed tantüm in una vel

altera circum-

AU of

flantia;s fic v

-£. rofa in hyeme inter medias ni-

f D

ves eft ens fi

[5

pernaturale quoad modum

m tey

licét rofa produci foleat à natura ac etia

m exigi,

m -

nunquam tamen producitur iri his circu

mftantiis.

Mons, t

Supernaturale quoad. fubftantiam dicitur e

ns, quod

Ws exmst

in omnibus circumftantiis quoad füa

m naturam

& effentiam füperat vires & ex

p at

igentiam naturg s

talis eft aCtio refufcitativa mo

rtui, quia in nul-

i gt

lis circumftantiis debetur

naturz.

D

Yernifti

NOTANDUM 2.

Alia effe fupernaturalia

tbeologicé ,

alia pbilofopbicé tantim.

J beologicà fit.

ii Permaturalia dicuntur,

N

que intrinfecé cum fine

i

nis i

l

M

fupernaturali ul

!

timo, nempe cum vifione intui-

m

l

l:

tiva Dei,

ad quam intrinfecé ordi

nantur; fic

V.8. gratia fanctificans, habitus virt

st

utum infufi

r

C. dicuntur theologicé füpernatu

rales, quia,

Ordinantur ad be

autudinem füpernaturalem.

Ü

ii

.f

j

Philofopbicó fupernat

uraüa vocantur, quze ex fua

natura non ordinantur ad

ponau

turalem; fic v.

illum finem füperna-

ii

li

8. donum linguarum, donum

prophetie, grat

ia fanitatum &c. quie nonnun-

m

Ü

guam etiam gentilibus aut impiis v. g. Apoftolo

u

Jude

pl T

206

DISPUTATIO IT

RA

nde conceduntur, non ex füa natura &intrin-

em fupernaturalem, fed

r

ï'ecä ordinantur ad fin

gl

j

um a

tantüm extrinfecé videlicet ex

intentione Dei;

ebi

It p

!

ficut & naturalia omnia v.g. flores & cibi extrin-

godaot

iU

fecé ordinari poffunt ad finem fupernaturalem.

D

eintep

depeti

DICO z. Angeli naturaliter non cogno-

fC0 3.

fcunt ullum obje&um fupernaturale quoad fuüb-

[

i

[

entia J

ftantiam quamvis t mere poffibile, faïtem.co-

extra of

tuitiva.

]

gnitione certa ac in

Non datur ülium

juta abfol

l

PRonATUR conciufio.

cognitionem angelicam re-

s necfet

determinativum ad

vfibus fatl

fpe&u talium obje

&orum poffibiium; ergo.

Determinativ

um illud veleffet ob-

fipematuralia.

Zint. prob.

hopATUR

je&um ipfum,

velnatura Angeli, velalia caufa

poteftdici; ergo. .Min.prob.

. matur:

naturalis neutrum

Primum non poteft dici; qui

a obje&um poffibi-

t Qd

t peciebt

]e nondum datur: Secundum & tertium non ex-

nem cognitionem angeli-

ts eft d

igunt ad fui perfecto

tm ord

cam refpe&u talium

obje&torum poffibilium,

cüm habeant

finem fuum etiam fine illa cogni-

Af &

tione; ergo.

Ex his itaque fequitur, obje&a

at intr

naturalia quoad fubftantiam ab

j

poffibilia füper

Ancelis folum videri p

offe in Deo, inquantum

*

SKCO L

t, ut thefauros

decet & meritis ipforum congrui

ttala :

fuzm fapientie Deus ip

fis aperiat.

äverbo,

]i neque cognofcunt entia

DICO 2.

Ange

T ootenti

fupernaturalia quoad fubfta

ntiam, dum a&u ex-

evelationem Dei.

"tttfpe

iftunt, nifi per fpecialem r

"d

PROsRATUR conclufio.

Non datur ullum

Eysst

determinativum ad cognitionem

angelicam re-

ï

Wl f

'

ura; ergo.

nt.

fpe&u talium obje&orum in nat

"ttin

rob.

Determinativum cogni

tionis angelice

.

gentigæ

'*I*ï V tot

communiter non eft experientia, nec exi

uni-

^ d

l II

DE COGNITIONE ANGÉLICA. 907

r

"

t

I

dtn

u

niverfi, nec quidquam aliud; er

V ittong

go.' nt.firob,

(f

Angeli non cognofeunt obje&a

per experien-

Z

l

tiam fenfüum aut per fpecies rec

j

eptas ab obje«

Vib

[

j

u

J

&o, üt patebit ex fequentibus

, neque etiam

DICEM

ejusmodi notitia debetur genera

liter nature an-

(|

i

"rf e

gelice independenter

à revelatione; ergo..

!

DICO 3.

li, Gïtem

?

ngeli neque cognofcunt natue

raliter entia füpe

rnatural

ia quoad modum pro-

ducta extra ordinem na

Yi

tura,

nec fecundüm

predicata abfoluta nec fecun

düm przdicata re-

11 dDrefttp.

Ubj n

lativa, necfecundüm pradic

ata communia cum

aliis entibus natur

Id relefit j

& fupernaturalia,

alibus, nec fecundüm prgpriæ

l, vt

"

PRosATUR conclufio,

Angeli nihil co-

p Mi

gnofcunt naturaliter

aisl

nifi per fpecies fibi con-

cereatas ac quafi innatas

4

fu.

» quia funt intelle&ivis

& in iis fpeciebus nihil vident, nifi quorum co-

Pa

o pf

gnitio ipfis eft debita per exigentiam univerfi ac

j

conftantem ordinem natuür

?; fed talia entia fu-

m f j

fegiti, t

;

pernaturalia &c. quoad modum non compre-

henduntur intra ordinem naturz univerfalem;

yd fublntt

ergo.

D H]qU

DICO 4. Omnia myfteria fidei &þentiæv

nit t b

fupernaturalia ab Angelis t

antüm poffünt cogno-

il

fci in verbo,

prout cuivis Deus revelaverit,

ol

Vel per potentiam quandam organicam natura

jm, u

ángelice ex fpeciali defti

natione aut permiflione

fatia/

Dei füperadditam.

N d

l

J

SENSUS EsT, quód Angeli exiffentes in

m«

i

celo nihil fciant de myfteriis noftre fidei nifi

«t &

qu& videntin verbo, prout Deo vifaüm fuerit

(

€a vel ex toto vel ex parte revelare;

Angeli

"

j, P

