fumrequiritomnia genera entium, adeoque etiam

"n g

fpiritum fin

e omni extenfione, fi eft poffibilis.

L n

"nt. prob.

Non eft de conceptu entis intelle&i-

UI

vi extenfio,

aliàs etiam effet de conceptu Dei;

t

exrgo.

hi

j|

R£

Wes,

L

4

4

01

"

DE NATURA A&GELOTRUM.

85

VOT

,

i

REsPONDEO ad z. dift. a. Extenfio inde-

Ws

qu

finita feparabilis ac confequenter realiter diftintta

ts

à forma eft juxta noftram Philofophiam ipfa ma-

N g

ii

teria prima. c. zndiffintta. n. Non enim eft idem

ae'cllo&'

habere extenfionem, & habere materiam. Pa-

lt i i

tet hoc infuper ex communi Peripateticorum

fententia dicentium, quód coeli fint corpora fim-

JUttyyi

* r

plicia,. non compofita ex materia & forma, il-

TEU

lostamen nihilominus habere extenfionem. . At-

tamen ccli re&é dicuntur corpora & corporales

OURTT 60 ]

Gifenfo i

feu mortales, quia habent extenfionem deter-

minatam, quam mutare non

lls f

bitrium mentis.

pofï'unt juxta ar-

ts d

Z4d 2. c. Maj. n. Min. & dico . probabilius

omnes Angelos habere ejusmodi extenfionem ;

quia pertinet hoc ad eorum perfectionem, ut

um nl

precontineant omnes perfe&tiones inferiorum.

tf

Verofimile tamen eft, in Angelis inferioribus

at haberet

cam magis effelimitatam ad fpeciem quàm in Su-

haberent r

perioribus; imo in demonibus eam in fuppli-

npolt t

cium effe determinatam ac limitatam limitatione

erent ett

accidentali in formas varias v. gr. aque, ignis,

aDt omnes.i'

aéris vel beftiarum, ut in fe ipfis, hoc eft, in

g d

nj i

1ua extenfione fic limitata tanquam in carcere

hr n

crucientur.

Hinc etiam non eft improbabilis

o

fententia cA

SSIANI in Collationibus Patrum

i

docur

Collat.7. c. 32. quód d

entur diverfiffima ingenia

al

doemonum.

Sic fcribit:

Jot effe im immundis

T

Jfbiritibus ,

quot in bominibus [ludia mon dubi& com-

ent

[

:

probatur. — .Nam . monnullos. eorum . Qquos etiam Faüu-

Qos vulsus

(

eptuu

4p,

pellat , ita [eduttores &5 joculatores e[fe

manifeflum eft, wt certa queque loca feu vias Jugi-

ler obfidentes , nequaquam tormentis eorum quos pre-

3

iereun-

; ; NM

!

86

DISP uï*T'A TTIO L

j

g^ j

tereuntes potuerint decipere , dele&tentur , fed de vifa

8

qJó

tantummodo & ilufione contenti, fatigari eos potius

m

fludeaht : quàm mocere 5

quosdam folummodo | innocuis

alios ita e[fe fu-

g

incubationibus. bominum pernottare ;

mmgra,i e

vori ac truculentie - deditos , ut -mon [imt contenti i

UE

lorum. tantummodo. corpora.,

quos fuppleverint ,. atroci.

T

dilaceratione vexare , [ed. eti

am irruere fuper eminus

qns, i

iranfeuntes , atque afucere il

los. feviffma. cede. fefti-

41208, ]

o

selio de[cribuntur

, ob quo-

neni; quales illi,in. Exoan,

, Niurm

vum inetum per viam illam

) iran,

ifire jam mullus au-

iles bellis quoque €g^ [an-

, [l

debat , quos eorimque confim

f

;

d

guinis effufione pro infatiabili fer

ocitate gaudere mon

:

!j

Alios ita eorum cor

da , quos ceperani,

m u)

dubium eft.

&j inani quodam tumore «i

demus infeci[Je , quos. etiam

u t

m qu

Bacuceos «ulgus appellat ,

ut femetip[os ultra procee

.

vitatem corporis erigentes , mumc qui

dem fe in. quos-

iif

nunc velut acclines

g, u

dam faftus geftüsque fuftolle ent ,

affabilitatis. [Latum

gur, qui

ad quendam f iranquillitatis 69

m Daru

communes blandosque fübmüterent , cfeque velut il-

e[limantes , munc

tnpentur,

lufires & circumjpeGtabiles omnibus

ts d

quidem .aderare e poteflates fublimi

ores corporis in-

alüs fe crederent

füexione mon[trarent , munc verb ab

M d

adorari, €9 ommes motus, quibus ver

a ojjicia. fuperbé

1 i

.I.

,'rf

:

zm,il

I

!

aut bumiliter peraguntur , explerent. ÁAlios reperimus

non folm [ludere mendacis , .fed etiam .blaspbemias

1 qun ij

]

&t ecl

bominibus in[pirare.

Cujus rei etiam mos te[ies Ju-

wmus, qui audicimus. aperti[Ja

nb deonem. confütentem,

DFT

per drium &j E

unomium e impietatem. [acrilegi dog-

"n

wmuatis edidi[]e.

LOm

Quod etiam in quarto Regum libro

unum ex üsdem ipfis mamifefüà legimus. predicantem:

UT

EGREDIAR, inqui , ET ERO SPIRITUS

MENDAX IN ORE OMNIUM PROPHETARUM

.

W) hh

i

ab zp]z's

Ejus. Dequibus Aþq/iolusarngens illos qui

eu-

UF

DE NATURA.ANGELORUM.

87

lh

m',/ädd

-

j

um

deczþümtur i ita infert: ATTENDENTES SPI-

RITIBUS SEDUCTORIBUS, ET DOCTRINIS

lg

li ij

DOEMONIORUM IN HYPOCRISI LOQUEN-

! dho; ef

TIUM MENDACIUM.

TU i

Ef]je autem &^ alia dewo-

sium genera , id eft , amutoru

m atque furdorum , Evan-

)

Vrj

J

gelia teftantur. — Incentores etiam. libidinum aique lu-

It fup !

xurie quosdam [biritus e[fe Propbeta commemorat ;

VO t

I

SPIRITUS, inqguiéns, FORNICATIONIS DE-

li.

CEPIT EOS, ET FORNICATI SUNT A DEO

i J tl

SUO. JNotburnos quoque [ive diurnos ac meridianos

f

dewiones finiliter Scripturarum auttoritas. docet.

De

1 H

quorum dioerfiate perlongum eff , fi volumus ommia

T n

feripturarum «volumina per[crutantes figillatim. percur-

]^ Ut d

Tere , qui per Propbetam Onocentauri , qui pilofi,

J n p

qui firene , qui lamie, qui ulule , qui firutbiones ,

VTT

TET

qui erici defignantur , qui afpis, . qui bafülifcus in ffal-

q0, qui (eo, qui draco, quive fcorpius in Exangelio

üabilitaiis !

muncupetur, qui Princeps mundi bujus, qui vettores

[

tenebrarum. barum, quive fpiritalia nequitie ab "dpo-

(finait

Jlolo nominentur. — Que vocabula non cafu. nec fortuito

i at

indita illis debemus accipere, [ed figmificatione iflarum

ii at

ferarum , que ap

ud mnos vel minus moxie vel magis

10 d

perniciofe [unt , ülrum ferocitates vabibsque diftin-

Álirt

8ui, G ex fimilitudine nequitie virulente vel prin-

:

!

!

t l

cipatus , quem ifHs inter ceteras feras five fürpen-

1] 1f

!

tes quedam excellentia malitie fice confert, illos quo-

MW?HW

J

que eorum socabulis muncupari ; ut. fcilicet. alius qui-

m n

4l

;

dem ob vebementiam furoris & rabiem ferocitatis fue,

i Mp

leonis appellationem , alius bafüifci ob illud iortife-

) J

T j

Yum irus, quod priusquam Jentiatur , interimit , alius

p s

Jl

veró ob teporem malitie Jue , onocentauri, aut eri-

opnn

cii nomen , flrutbionisve fortitus fit. Ita CASSIA-

NUS.

.

Í

m

F 4

O5]JT

! ; NM

bi$PuTATTIO L

68

J

p

OsjrcrTUR 8. contra 4. & ult. conclufio-

/

j

fot

r de-

nem. 1. Poteft finis Angelorum naturalite

Znt.

;.

j

1

fcit x

ficere; ergo funt naturaliter mortales.

;

[

j

)

"

5

fabit

rob. Finis Angelorum eft laudare Deum ; fed

;3

i

40

poflïä

hic poteft deficere; ergo.

Min.prob. A&ude-

2. Impulfus , fo-

ficit in Angelis malis ; ergo.

agis OT

nus, lux, habitus aquifiti &c. deftruuntur, et-

ag

iamfi nec deficiant ex defectu caufz confervati-

i talet

vi, nec ex defe&tu fubjecti, nec ex contrarios

! finc mäï

ergo idem poteft contingere Angelis.

3. Àn-

dhas qua

eli nullum habent jus adverfus Deum ad fui

s dit.

confervationem ; ergo poffunt naturaliter de-

vallibera

ftruiàDeo. Zmnt.prob. Repugnat abfoluto Dei

enad ia

dominio in omnes creaturas, fi creatura habeat

ï

fitur

:

»

jus adversus Deum ; ergo. Ant. prob. — Stante

A

g

ny d

quocunque jure creature Deus non haberet po-

teftatem liberé difponendi pro fua voluntate;

p ConV

sflentiam

ergo ftante tali

jure Deus nonhaberet dominium

vuerit à

abfolutum, quo

d nihil aliud efc.quäm jus difpo-

d prop

nendi de re.

aM

REsPONDEO Z4dI. 1'etorqüendö inprimis in

at a

anima rationali.

R. 2. n. a. ad prob. dift. Maj.

m ante

Finis eft laudare Deum vel per manifeftationem

'1jdonem.

a&ivam divinz bonitatis, vel per manifeftatio-

ATCITU

nem paffivam divinz juftitiz. c. tantum per ma-

t at

nifeftationem a&ivam divine bonitatis. n. Fi-

Numad

nis enim creationis in Angelo & homine non

f

tam eft, ut homo & Angeli laudent Deum, quàm

,ut Deus laudetur ex eorum creatione & confter-

Indll

l

vatione. Imo & demones laudant Deum pat-

.*F'üteï, "

'

fivé, coóque manifeftant opera divine faltem ju-

u

)

k;

D

fcil;iæ punientis.

Ad 2.

Atl

——

;

[Ol

DE "NATUR*AHANGEL;)R'UM.

69

Hl

Qd

4dd:o.- 0. 35 Quia in talibus q,u-alitatibus de-

Ti Tif

Tottdh

eft caufa confervativa, quando fimul deeft finis.

QQny

Lux deficit ex defectu caufze confervativz nem-

1l pmb A&

peíolis; habitus deficiunt per exigentiam fpe-

cierum oppofitarum, vel ex defe&u difpofitio-

1 Impulfus

num congruarum in fübjecto : cüm enim omnes

^ lr

qualitates oriantur ex motu materie, variato

GUf r

l

[

motu tanquam prima difpofitione etiam mutatur

qualitas ; tale autem non fit in fübftantia An

Be-

Mé s

lica. Hinc manifefta eruitur di

5 Dam al

inter & has qualitates,

fp.ari.tas Angelos

Tattrafter

4ld 3. dift. a. Nullum habent jus antece-

i fotto

T hod

denter ad liberam determinationem Dei.c. con-

fequenter ad illam determinationem. n. a.

Vel

L. Sur

nego fuppofitum , quód exigentia creature fit

od

jusrigorosé di&tum: univerfüm v. gr. exigit ob-

9 f vuuy

ibete domm

jectivé per convenientiam & proportionem par-

tium exiftentiam entium fibi connatu

ralium, fi

[ gt

Deus noluer

it attendere hanc exigentiam , quis

dicet illum propterea violare jus rigorosé dictum

creature ? — Ageret enim fic üt abfolutus domi-

Qs

l

nus, non bt author nature, quod ipfi eft libe-

y n d

ia

j

j

T

I:

rum faltem antecedenter ad fuam liberam deter-

quoitl

!

minationem.

Y

À

J

.:

W mj

ï'

OnRJICITUR 9. contra eandem. T. An-

. tanfum

m

0t)

j

geli erga authorem nature nec habent jus nec

exigentiam ad füi produ&tionem ; ergo nec ha-

) & hOmm

bent jus nec exigentiam ad fui-confervationem.

jet

entDen

ï

2. Eadem eft bonitas Angeli poffibilis & actu ex-

2UUN

UECL

iftentis ; ergo fi poffibili non debetuz exiftentia

m

i

naturaliter , ea etiam non debetur Angelo a&tu

(

i

exiftenti.

3. Angeli ex fuis predicatis intrin-

fgcis hoc habent, utàD

eo poflint deftrui; ergo.

EF

funt

H

$

y V

WDISPUT'ATIO l.

Qo

jl

quäm (

funt intrinfecé, adeoque etiam naturaliter de-

,J

ítruibiles à Deo.

$

"

d X. þtr. a.n.c. & pafitätem.-

91

RESPONDEO 4

fcat

Qua

Difparitas eft ;

quia nullius entis nulla eft pro-

?

At

entia.

Contrarium

j

P

rietas, adeoque nec exig

i

[

ff

patet etiam ex moralibus

dl

cv.gr. litus ante-

p p

cedenter ad donationem

Principis non habet jus

l

ul,

:

& r

ad caftrum ,

illud tamen habet adversüs ipfum

zi

yfic]

od

uam donatio perfecta jam eft,

Principem, poftq

Eadem eft bonitas formaliter,

::;.»,rrumpumuf

- Adl:o s dilbid,

& abftractivé. c. eft eadem bonitas

giunt; t

metaphyfice

TEU

realiter. n.

Poflibilis bonitas Angeli nulla eftrea-

r amptin

lis bonitas, fed tantüm metaphyfica in conceptu;

m Dua.

adeoqu

e bonitas poflibilis nec eft exigentia rea-

i pf

lis, qua fundatur in pr

oportione partium uni-

econtra bonitas Angeli

x (gent

verfi utique realium :

n j g

a&tualis eft haud dubié realis.

tum : Angeli hoc

m p

.. Ad 3. Retorqueo argumen

habent ex przdicatis intrinfec

is, ut poffint re-

li

j

10ND

item etiam homo

i

fl

mortalit

cipere gratiam fanctificantem :

hoc habet ex prz

dicatis intrinfecis,

ut poffit fieri

xndentem

!

filius Dei adoptivus; ergo natura

liter id poteft

tem ab

fieri.

R. 2. dift. a.

Angeli ex füis preedicatis in-

1 depe

trinfecis hoc babent,

ut à Deo poffint deftrui

ium contra fuam & to-

'ieneDei,

r

per

abfolutum Dei domin

ttenpt

tius univer

fi exigentiam. c. a. ut poflint deftrui

L

A Dart

J

*

uxta fuam & totius univerfi exigentiam. n.

I. AP O-

tüis. T

OB]JICITUR IO. C

ontra eandem.

sToLUs r. Tim.6. v.1

6. dicit: JDeus folus babt

i df

immortalitatem; ergo folus Deus naturaliter e

1 m

indeftruibilis. c.prob. Si folus Deus habet im-

n

mortalitàátem , tunc

faltem in aliquo gradu foli

](: K.L a. i

non autem in alio

"u

ipfi convenit immortalitas ;

gra U5

IIO I

DE NATURA ANGELORUM.

.9I

i D

gradu, quàm quód ex natura fua illam habeat ;

2. JUsTINUS MaRTYR L.

pan 4!

Quieftio-

RUT

num, quas Chriftianis

gentiles propofuerant q.

sH (

13.ficmt:

uorum jminortalitas ex alterius voluntate

KY

-Tlts

äü

pendet , ea - dimmortalia

effe- non po[Junt ; itaque folum

lClsz D0) hab

Deum dmmortalitatem b

abere. dicimus.

3. SoPHRO-

ais

NIUS in Épift. quz recitata eft in VI. Synodo

AGt. 1. & approbata actione 13. de rebus fpiri-

ia i

A f

talibus fie loquitur: JNullatenus. quidam moriuntur

€9' corrumpuntur ,. juxta. quod Jenfibilia defluunt atque

| 63(16121 bog

'91111 TUlgefy

pertranfeunt 5 mon tamen funt jimmortalia per naturam,

neque in. e[Jentiain. incorruptibilem tranfcunt , fed gra-

TE

tiam à corruptione largitus eft &?. à morte coercentem :

RTWT

Jic anime . bumane permanent incorrupie ;

fic z dngeli

t Ws u

immortales perfeverant ,

Wolts hy

non naturam vrevera , prout

a[ferunt. ( gentiles) pr

opriéve immortalem — babenteg

e[Jentiam , fed. gratiam à

Deo fortiti funt, que immor-

U: A

talitatem largiiur & incorruptionem eis providet, |

5 pl

[

ftm etm

RzsPONDEO adri.dift.a. SolusDeus ha-

bet immortalitatem per effentiam füam & à fe ac

j Itl

yidieri

|

j

]

independentem ab alio in confervando. c. a. de-

Á

!

v

.(

pendentem ab alio. .

Creatura habet immor-

i prel

talitatem dependentem

polac a

à produGione & confer-

r ag

vatione Dei, quam tamen confervationem iri-

:(

trinfecéexigit — Adeoquécreaturahabetimmor-

tl

Atf

Dd.

talitatem participativé & dependentem à gratia

gent

Y

W

creationis; Deus autem imparticipatam, & à fe.

Dur

A 2. dift. Quz ex alterius voluntate pen-

m

ent, immortalia effenon poffünt immortalitate

rigorifimé ac metaphyficé dicla.

|

ag

Éla. m a.

C. proprié di-

qu grän

]UsT1NUs ibi agebat de immortali-

ï

m

'tate imparticipata & independente ab alio

, qua-

lis eft

y M

92

DISPUTATIO L

bLI)

"

lis eft in Deo; Deus enim per fuam effentiam

n |

jn

exiftit, ita ut non poffit non exiftere, quia ex-

L

al

iftentia jam importatur in ejus conceptu; & fic

w!ïl

AU

ipfius immortalitas eft per effentiam impartici-

a4UG!

,a

ef

pata & independens ab alio, feu eft immortali-

fcat: D

tas per excellentiam di&a: econtra veró effentia

!

[

f

D

Vl

Angeli eft indifferens ad exiftendum velnon ex-

guiptin

iftendum, 'quamvis füppofita fui & totius uni-

[5p0ND1

verfi produ&tione exigat etiam à voluntate con-

«onfervat

fervatoris confervationem fui.

; abfolut

Zd 3. dift. "Talia entia non funt immorta-

undo I

lia per fuam naturam confervaijot. c. exigitivé.

&m, D0D.

n.a. Senfuseft, quód natura angelica non qui-

dem fe ipfam confervet, fed tamen per feipfam

rüe perfet

a At

exigat confervationem fui. ltaque ejus immor-

AY

talitas fimul dependet

a

gratia confervante,

zi potel

yidum,

quz eft eadem cum gratia creante; fed tamen

vuntulit/

ab ea dependet per fui exigentiam ad talem con-

fervationem.

À

d n

OBJICITUR II.

cohtra eandem. I. Sa-

iire Doc.

Quomodo autem. po[Jet

&6 ]

pientiz. 11. v.26. dicitur:

aliquid permanere , mifi tu voluifes? aut quod à te

indos co

A dominin

vocatum mon e[[et, confercaretur? Exgo etiam con-

fervatio Angeli dependet ab arbitrari & gratuita

tliead

voluntate Dei.

2. [dem habetur ex ratione na-

15,1.1,

turali &ex PLATONE in Timeo, ubiDeum fic

X o

ad Angelos loquentem inducit: Pos qui Deorum

?Late, Qug

flatu. orti eftis, a

Ltendite quorum operum ego parens

L]

Hec funt indi[olubilia ,omutu meo,

effe&tórque. fum.

quanquam omne

colligatum. foloi potefl; fed baudqua-

(

Sed

quam bonum, efL vatione ointtum di[Joloere velle.

D

uoniam eflis orti, immortales;vos quidem e[Je 9

"lyoy

[

A. di[]ol-

'4

indzl[]bhæbz"les nom poleflis, mec unquam tame

vemini,

DN

HOI

DE NATURA ANGELORUM.

95

N fity :

lt

!tf

vemini, neque vos ulla mortis fa&a periment , mec

ls COf

1

erunt oalentiora quàm co

B

nfilium meum, : quod. inajus

Mi

a»

et vinculum ad perpetui

tatem vefiram, quàm illa

quibus eftis tunc , cinn gignebamini, coll

It

igali.. Ad

l

que verba AUGUsTINUS L. 13. de

Civit. Dei,

c. 16. fic ait: Ecce Plato dicit Deog é9

G

corporis ani-

i g

dl

sequé colligatione mortales, & tamen m

moriales Dei

voluntate atque confilio.

EL

RESPONDEO ad z. c. a. dift. :

Ergo

etiam confervatio Angeli dependet à volu

ntate

7] Áit imyy

* C &f

Dei üt abfoluti domini. c. àt Authoris na

tura.

n.Cc. Quando Deus vult condere univerfuni

lm

tf

perfe&um, non poteft non velle condere &

confervare perfe&um ; Deus autem üt hoc vo-

] us

1 Qu

lens vocatur Author naturz; ergo üt Author

naturz non poteft non velle condere & confer-

lfs [ t

vare perfe&um. Et hinc, cümDeusüt Author

at

nature contulit Angelis exigentiam ad fui con-

fervationem , non poteft tanquam Author na-

n 1.

turz tollere hoc jus deftruendó

Angelos.

Yj atj

d. dift. PuLATO dicitn

on effe immor-

? agl

tales Angelos confideratos in o

rdine ad abfolu-

Trp eütt

tum Dei dominium, & ex fei

pfis. c. exigitivé,

i gt

& in ordine ad voluntatem De

ris natura. n.a.

i tanquam Autho-

p ermiie

Cüm enim Angeli fint pars uni-

) T

il

verfi perfecti,

etiam exigunt confervari ab ea

lia

;j

voluntate, qu

&um.

& liberé vult univerfum perfe-

pmzm q

iij d

QUJESTIO IV. :

j!

j

|

f

d

Quomodo . Z4ngeli font. in loco

il

g!

OTANDUM I.

Quid fit effe in loco circum-

s W

m

: Jiriptivà?? SuAREZz hic L. I. C I. D 8. tria

.requi-

j M

DISPUTATIO L

94.

ldJ þ]'

m

requirit. . 1. ut res locata extrinfeca fuperficie

2.

T

comprehendatur vel comprehendi poffit.

j

utrepleat totum locum mole fua. 3. ut natu-

;m:mnmla »

raliter nullum corpusfecum compatiatur; adeo-

at & patiatur refpe&tu vicinorum cor-

yinin Jr6*

tU

que ut ag

i,

porum.

Circumfcriptioe , inquit , fola corpora pro-

locos quia extrinfeca fupenïcie circumdane

ajiu, f !

prie funt in

.qtiil il

tur &j compre

benduntnr oel comprebendi po[Junt. (quod

ra illam fic ve-

d exra d

dico propter celum empyreum ) €9 int

4 aa d)

p

lent locum mole fua , ut illíco extendantur , & nullum

s ref] €

aliu

d corpus naturaliter ibi compatiantur. Jeu admittant,

. fübfan

[d

NOoTANDUM 2.

Quid fit exiftere in loco

a ubicabon

definitio?? S'u AREZ l. cc. dicit illud exiftere in

WrAXDUM

loco definitivé, quod finito tantüm loco adeffe

etinm? T

oteft cum certo magnitudinis termino , frvecum

d fecundür

illo babeat commenfurationem «el non babeat, id eft,

t dl

quàd non b

abeat aionem &? pa[[onem refpettu. vicino-

sinem fe

vum corporum.

Sic Angeli & corpus Chrifti in

goperatur

Eucharifia

dicuntur exiftere definitivé ; quia

i, Edf

nihil patiuntur à vicinis fibi corporibus, quam-

dein loco

vis adfünt in loco determinato, & forté etiam

nn loco, |

per commenfurationem cum loco.

n ( e

uid fit exiftere in loco

NoTANDUM 3.

NUANDU

antimn? Exiftere per fubftantiam in loco

m oiriy

per fubft

eft nihi

laliud, quàm fubftantiam fic effeinloco,

uv

ut nec ad eam denominationem requiratur ope-

'K ol

ratio nec ubicatio diftinéta, nec quidquam aliud

Verüm GONETUS hic

"létonft

h.

diftin&um à fubítantia.

"IQ m

Difp. 4- $. 1. n-

s. aliter hoc explicat, ubi ficait:

* QUöd

Mitto [entenziam

Suarii Lib. 4. de Zingelis cap. 2. 3.

* d

entis: dngelos e[Je im loco per

aliquod ubi

7. 62 8. dic

RE

feu modum pr

efentie , illorum fubfiantie fuperadditum,,

N

I

IOI

L

TOf

TMM

DE NATURA ANGELORUM.( 95

i

3

h

& ad predicamentum ubi þertz'nentem : bic enim dicen:

"-

)

r

di modus explicat quidem formam ipfam, qua "fngelus

*

AU

formaliter vedditur prefens loco , féd non declarat illius

g

ilï

lg W

fundamentum ,. feu vationem formalem proximam, de

rfitng,

qua [olinn in prefenti difputamus ; bic enim Jolim in-

T i

quirimus, an ficut ubi corporeum convenit Jabftantüs

^M M j

D

Ilj

materialibus , mediante quántitate; ita comveniat 4m-

gelis , medid illorum fu

A i

bflantid , vel folnn mediante po-

tentia ad extra operativd

, f& operatione tranfeunte qud

ad extra circa corpora

operantur. -

LT

lta GoNETUs,

juxta quem rem effe inloco per

fubftantiam idem

TUlreim h

effet, ac fubftantiam Angeli e

Íffe rationem exi-

W rf ll

gitivam ubicationis.

i st

NoTANDUM 4. . Quid fit exiftere in loco

OMT.

per operationem? Exiftere in loco per operatio-

odv i

;

nem eft fecundüm füam fübftantiam nulli deter-

M

þf

UM

minato loco alligatum effe

, imo ne quidem per

t rl

ubicationem;

fed tantüm rem in loc

r C

o conftitui,

Vrv

H

in quo operatur,

& ob hoc ipfüm quód Opere-

porius,

turinloco, eam poni in loco; fic ut non fit

( fot

A

prius effe in loco ac poftea operari, fed prius fit

u

operari in loco, ac pro pofteriori figno rationis

confequens fit effe in loco.

exftr

I

NorvANDUM 5. Quid fit effe in loco per

funtiam d

applicationem virtutis operative ad locum , feu per ali-

v fcdeni

quid &quivalens cum operatione? Exiftere in

fegutt

loco per applicationem virtutis o

perativce eft,

QUib

quód res nonfit in loco per fübíta

ntiam nec per

T j

ubicationem nec per operatione

m; fed precife

jct, uU

per hoc, quód velit fuo tempor

e operari inali-

quoloco, & deftinet füam fub

jgat

ftantiam.ad ope-

randum in aliquo loco, quam

vis non ftatim fe-

j

quatur operatio. v.g. Zngelus Perfie, quamvis

'

longo

H

p

DISPUTATIO L.

96

g

f

re nihil operetur in Perfia, eo ta-

fe in

[ longo tempo

a

men quód v

el

per voluntatem fuam vel per ali-

f :

ffe&um fe deftinaverit ad operan.

us

quem alium e

j j focum,

dum in Perfia, proptere

3 dicetur effeinPerfia. -

.

qniett, ?

:

NoTANDUM Ó.

(QUI

d fit effe in loco per

af corp

unionem cum loco? Effe inloco per unionem eft

corpore, in quo

qnrope

. habere phyficam unionem cum

qqQponis d

res dicitur exiftere; ita ut, fim

oveatur alterum

deftruatur hzec

at totUn

corpuscum quo datur unio, non

«inquo

unio, fed tantüm corpus alterum nempe conti-

uiu; &f p

nens aquirat aliam unionem curm vicinis corpo-

ibogds p

ribus, quin propterea res unita aquirat novum

: potei

locum feu ubicationem.

NOTANDUM 7.

Qui

d jüt exiftere in loco

us at

dnm; fic

pv ubicationet

n qmodalem.

Exiftere in loco per

localem nil aliud eft, quàm poni

1 extrin

ubicationem

in re determinativum ad ho

c, ut habeat refpe-

srimint

ema corporum

autriiou

&um vicinicz aut diftantiz ad fyft

in univerfo ; prout in PHYSIC

A dictum eft.

:g fiom

do, five

u E

Hinc fi res moveatur quocunque mo

e motu communi, nec

effario

JET

motu proprio fiv

aquirit aliam ubi

|e

ationem & refpe&tum ad fyfte-

xl u

Ali autem Recentiores comre

T

:ma corporum.

muniter concipiunt han

c ubicationem modalem

DI

putant enim eam con

fiftere

"tl locum

longé alio modo;

in quadam nota characteriftica

non refpe&tiva ad

& Dring|

&i

iyftema vicinorum corporum , fed abfoluta,

que tam

en mutetur quotiescunque moveLtur

It qpe

corpus.

Nos conformiter ad principia tradita

l.

300 d

]

ra Pollingana fequimur priorem

i

j

ts f

in Pbilofopbia nof?

acceptionem.

et)que q

INOTANDUM 8.

Quid fit locus extrinfeczti,

ï

i

|

j

&cti$ €1L

h

uniVer[i

|

1

^ qui

.z'ntrz'nfecus , adequatus & inadequatus? Intrin

forma

l

|

LT

01

L]

DE NATüRA ANGELORUM. 97

A

——

h

!

Lilim Vel)

"

|

forma cuicunque rei inhzrens

, per quam deno-

1

minatur effe in hoc loco,

RT

(

i

five dein illa forma

U drn

d

denominans fit aliqua ubica

tio modalis, five fit

unio ad locum, five fit o

L

(

|

peratio in loco; nec

O t u

m.

etiam refert, utrum illa

ubicatio inhzrens fit

refpectiva corporis

10

extrinfeci vel certe plaga,

Doraty

aut non refpectiva.

Locus extrinfecus eft füper-

ficies corporis ambie

ntis immobilis. : Locus ad-

QD hf

T

equatus eft totum fpatium,

quod explere Anpe-

lus, vel in quo abfol

uté poteft operari. -Locus

iC Qv

IUA. 0

inadequatus eft pars illius fpatii,

quod explere

poteft Angelus per totam fuam m

agnitudinem ,

vel in quo potelt operari.

ülereit g

Hic veró iterum

SUAREZIUS aliter fumit locum intrinfecum &

QY

extrinfecum

1 u i

; fic enim ait hic L. 4. c. I. num. 3.

Elfe in loco e

xtrinfeco, in quo res e[fe dicitur

» 9t

Md

extrinfeca den

ominatio vel ad

f um

[

Jmmum . aliqua. velatia

(

f

ad locum extrinfécum. — Locus

intrinfécus eft «modus in-

trinfecus & fuo modo abfolutu

$ élius

véi, que alicubi

ie m

eJe dicitur. — Effe in leco extrinfe

C0 iterum /dupliciter

i, n

Jumi. potefd ;

vel quid circumfcribatur à loco extrin-

um uf

Jéco 5 vel quid mon diflet ab alia ve,

fed fit fibi in-

WCSD

(10n8 j

tmé prefens.

(nem m

- NOTANDUM

9. Intam variis acceptioni-

um d

bus quoad locum,

etiam varias effe in ipfa refen-

yrept

tentias. — Prima fententia dicit, Angelos omnino

f di

non effe in loco, aut certé eíTe ubiq

uU£, ubicun-

n lil

que poffunt operari.

DURANDO in 1. dift.

Hzc fententja tribuitur

rnopi

37- P- 2. q. 1. ubi docet,

ii p

quód Angelus fit ubiqu

e, ubicunque poteft ope-

rari5 adeoque quód Angelus fit in omnibus cor-

us

poribus univerfi ; & fi plura vel majora fierent

[

J

univerfa, quód ftatim ac fine ulla-

]i

fui mutatione

j

D. afmort. Tiatt. de Angelis.

G

effet

y

98

DISPUTATIO L

ammab

effet in omnibus illis univerfis; quia -inx omnibus

J FWI"

T

eani

poffe

t fucceffivé operari, quamvis non poffet

j

fl

omnia fimul movere :

" fufficit enim, üt ipfe pu-

a

ere fimul poteftatem ad operandum in

ATUR

tat, hab

It

quocunq

ue loco disjunctim & in omnibus fuc-

j fünti

ceffivé,

ut fimul omnibus adfit eo modo, quo

j u &

effe poteft. .. Echunc fenfüm magis declarat q. 2.

ieril

en,

ubiinfert, non poffe Angelum proprié moveri

ita ut transferatur de loco ad locum;

Jfy. j

localiter ,

sterialefl,

quia non

eft in loco circumfcriptivé , neque de-

af efet

fed fimul eft in omni loco , in quo effe

finitivé,

j

v Mij

[

oteft. — Secunda fe

ntentia dicit, Angelos effe in

« f

f efic

loco per oper

ationem , & hec eft communis Tho-

rl pat

;re p JatU

miítarum.

Jértia dicit , Angelos effe in loco

4]

!

qrenum,

p

er applicationem virtutis operativd , &

hzc eft alio-

"'homiftarum valde etiam communis.

uare-

smndum

rum

&

sj er

ta dicit Angelos effe in loco fer fubftantiam ,

heéceft scoTr. Quinta vult Angelos effe in1

bl

ial aliqu

tiperari i

co fer

unionem ; hzectribuitur CAPREOLO, &

eft VASQUEZII, prou

t eam refert SUAREZ

um ff

Sexta

fententia alligat Ange-

IATUR :

hic L. 4. c. 6. n. 2.

d xl

los loco. per ubicationem 1n0

dalem. Eft communis

Recentiorum.

. A

DICO r1r.

. Angelus eft inloco, (alii ad-

10 Cor

i & qgh

dunt) faltem intrinfeco ; (ego veró cum sUA-

aEz10 addo infuper) etiam extrinfeco. Cum-

3WWCWO

!

clufio eft contra DURANDUM.

um

PROBATUR I.

Communis eft fapientum

MOL ]

n

& rudium conceptio illud nihil effe, quod in

Mi

loconon'eft; ergo. fmt.q.2.m.jait ; quod

turuR

nempe rudes fic e

xiftiment. q. 1. m. prob. ARI-

"i

STOTELES 4. Phyf. c. 1. ait:

Omnes exifLimant,

" uf

'T'ufcul

:

ia

qua funt , aliubi e[e. cxcERO Lib.r.

quz

DE NATURA ANGELORUM.:

99

S,q

At Q

queft. de animabus feparatis ait :

- Sifunk , nus-

quam e[fe non. po[funt.

tün,

V

Et s. AUGUSTINUS de

U&dop

tl

li

immortalitate animz :

Quidquid eft ,

nusquam e[f

non pote[?

ergo idem de Angelis.

TL rl

PRonATUR 2. Daturali

W h)

j

quis ordo uhiverü;

ergo Angeli fünt in loco.

c. prob. Sidatur ordo

D d

&

D Dd

univerfi, tunc etiam Angeli ordinantur ad mun-

dum materialem ; fed fi

hoc, tunc funt in loco;

C10004 [

(i

X

lls

m

ergo. Min.prob. Si Angeliordinantur ad mun-

dum materialem, tunc ordinantur in genere ali-

1 i qu

cujus caufze effective ; fed tali modó funt in lo-

Tfeloy afb

Iu hr

co; ergo. Maj.patet ; quia nihil ordinatur ad

alterum, nifi efficiat aliquid cum altero vel in

tf f

altero, vel patiatur ali

btl

quid ab altero, & fic re-

agat in alterum. — Min. prob. . Si Angelus ordi-

tus, (v

natur ad mundum materialem

^ i,

ut aliquid opere-

tur, tunc jam erit fübítantia naturz

Angelici

ts d

ordinata ad aliquid determinatum ;

quia non

CAPROM

poterit operari in omnibus corporibus univerfi

refert stl

faltem effe&um fpecialem ac fibi proprium; er

80.

t lp

("PROBATUR

3. Scriptura teftatur Angelog

Ff cons

partim effe in coel

o partim in terra partim in in-

ferno. v.gr. Apoc.ra. dicuntur ejé&i e[fe ? culo;

,(

9Q

in Evangelio Chriftus dicit, fe vidiffé Satanam

rero CU

Jicut fulgur de celo cadentem ; item deimones di-

fe

|

vll g

cuntur ejici é corp

oribus obfefforum ,. aut p ermiffi

ingredi in porcos ; ergo.

DICO 2.

d

Tationem.

Angelus non eft in loco: þer ope-

[

L

l

PRosATUR Conclufio r Impoffibile eft

u

:

prob

ngelum operari in loco, quin fit determinatus

hn d

)

vel ab alia caufa ad operandum inloco ; fedfi

!

le: I' T

lic eft determinatus ad operandum, jaip per hanc

ipfam

100

.l)IïS RBUTATIO i

AL

00 4

ipfam determinationem tanquam aliquid prius ad

operationem eft exiftens inloco; ergo.

"d

PROBATUR 2.

Prius eft effe quàm ope-

mwäzc

rari;ergo etiam prius eft effeinloco quam operari

,

!

H fpamli

in loco.

Confequenter effe in loco per opera-

lat

tionem prefüpponit effe in loco per effentiam.

,,1d d

PRoBATUR 3. SiAngelus tantüm effet in

g J

loco per operationem, tunc Angelus quiefcens

vminatos p

ab operatione, vel anima feparata v.gr. anima

hopATU!

Abrahe in limbo ante nativitatem Chrifti non

) magnum

eritinloco; hoceftfalfum; ergo. Maj. pate ;

win celo

.ï

quia & anima poft mortemin veteri Teftamento

t hinc !

nihil operabatur, fed erat quafi in ftatu dormien-

gt determ

tis in limbo Patrum, üt communis fententia fup-

i

i

non

onit.

é

"

l It

;.

À

;

"

1

1 tranfi

PnaosATUR 4. SiDeus àcorpore tolleret

v a

quantitatem, adhuc effet inloco; ergo & An-

1 vero

gelus erit in loco, etiamfi ab ipfo tollatur hoc

l

ts Df

accidens, quod eft operatio.

PRoBATUR 5. Angeli

funt in ccelo empy-;

iC in/

tóns mod

reo, cüm tamen nihil operentur in illud ceelum:

DIATUI

füpponitur enim illud cclum efle immobile, in-

T

exfte

generabile & inalterabile ; ergo.

hi I

DICO 3.

Angeli non funt in loco fer ap-

ol

j

plicationem virtutis operatioe ad locum.

!

PROBATUR Conclufio.

Non eft Angelis

Wmmt

liberum applicare virtutem operativam ad quod-

;

Qont s

Wb

vis objectum ad quod voluerint; ergo jam pr&-

|

ceffit in Angelo alia determinatio, vi cujus li-

i

1

hi

i

T

mitetür ad operandum in hoc potius quàm in il-

Jo loco; atquifi precedittalis determinatio, jam

hlm e

1

j

) h

erit in loco per aliquid prius ad applicationem

!Qb

Jl

virtutis operativæ-; .«ergo.

DICO

"m

E

Y

TE

Wi

d ahqwd

DE NATURA ANGELORUM.,/ IOI

Y

N

üee

DICO 4.: Angelus eft in e

o loco fer uli-

QU

eationem modalem realiter diftin&ta

m

nlo ()q

o

Senfus eft ,

T

r

quód cuivis Angelo fit à Deo af

fignatum fpati

um quoddam univerfi,

in quo pof-

Xl du

fit & debeat exercere fuas Operatio

IN

f

]

Dd

nes fibi pro-

prias, vel viciffim recipere actione

s talium cor-

Id

i

porum. Jam ad tale

fpatium Angelos dico effe

W a[a y J

Q

determinatos per ubic

if

d

ationem modalem.

& ii

PRoBATUR Conclufio r.

Dicitur in Evan-

N

£elio ,

&t Ts

magnum effe chaos intermedium inter

beatos in ccelo & inter damnatos in inferno, ut

10 dtrmye

non liceat hinc inde tranfire ; ergo etiam Án-

At

geli funt determinati vel ad codlum, vel ad in-

fernum , ut non liceat alt

erutris ex fpatio fibi

r tl

defignato tranfire ,

quàm parum licet homini

; m t

tranfire vel in ceelum

vel in a&rem per leges na-

D tl

ture : jam veró quod

in hominibus eft defe&us

vel levitatis naturalis,

vel negatio potentiz vo-

UT

litivze, hoc in Angelis

eft defe&us ordinis, &

"ii

Uubiecationis modalis ad

alium locum.

timmo

PnosaTUR 2. Hoc füblativum indiffe-

rentie ad exiftentiam in loco datur , & füfficit;

€ergo. mt.g.r.m.

r

U!

prob, iisdem argumentis, qui-

CU

$

b?ls in

Philofophia proba

*

vimus m

T

odum sz'mtg'a-»

q.2. th. prob. negative.

V dii

dvl

DICO s. Angeli intra locum füum ade-

quatum fünt ubique negative, feu per indiflantiam,

; i

. Senfus eft bic: fit v.gr. doemonibus à Deo de-

(OUL

1'

TY

i

terminatus aér vel infernus, Angelis veró bea-

l

tis celum em

pyreum. Datur igitur in deemoni-

ts

bus ubicatio

| gpphCä

,

modalis , vi cujus nulló modó , di-

ftent à quolibet pun&o fui

fpatii adeequati, ita

Ut neque dcmon diftet ab Afia nec ab extremo

3

Aül;-

d

j VU

102

DISPUTATIO AI.

At

pal'tem

Americz, fed fit refpeGivé ubique eódem mo-

! paff(ï

lo

mehtó : non enim diftat à quolibet pun&to hu-

ii dete

jus fui fpatii per fubflantiam, quia hec eft indi£-

(

ferens ad omnemlocum ; adeoque pofitivé non

IT

diftat nec ab extremo Afiz nec ab extremo Ame-

godden :

rice ; neque etiam diftat à quolibet punéto per

jl M j Pro
