In fecundo autem fenfu eft vera.

D. Tuowas lcc. a.1. ad 3.

ubi ait :

Dicet- -3, i

,famper eft oeràs u g

dimm quid ficut cognitio naturalis

ita dile£tio naturalis femper eft re&a ; cüm amor na- i5j

iuralis nibil aliud fü quàm inclinatio nature indita ingis v

ab auibore nature :

dicere ergo quàd inclinatio m i (

ture non. fit veita , eft

derogare autbori nature.

lia v

lt

tamen. eft vettitudo matur

alis dilettionis ; & alia d* wyi,

vettitudo charitatis. &9 v

irtutis ; quia uma vettituao |

ficus etiam alia efü veritas ^ p

vqä/i perfettiva. alterius :

natzwali;

hm

AGRATIA, ET MERITO ANGELOR. 9261

WP

qwfmyC

maturalis cognitionis ,

ln

i

& alia ejZ verz'ta; cognitionis

*tlam ]

anfufe vel aquifite.

H&

L'I

us

OBJICITUR 2. contra ?. Conclufionïenvl..

1. Dilecio ele&tiva eft amor rational

is5 ergo

T i

non poteft dari in Angelis.

c.prob. Amor ra-

) [l j

li

tionalis contradiftinguitur cum amore intelle-

! diy

Guali 5 ergo, fi dilectio ele&iva eft rat

LE

ionalis,

non poteft effe in Angelis. . c. prob.

'Tantüm

intellectualis amor eft pr

r s

fi amor rationalis feu el

oprius Angelorum; ergo.

e&tiva contradiftinguitur

LT

cum amore intelle&uali, non poteft dari in An-

gelis dilectio ele&tiva.

2. In Angelis preter co-

dit d.

gnitionem infufam tantüm datur cognitio natu-

ttm, qt

ralis ; ergo etiam preter dilectionem gratuitam

yis dleb

feu infufam tantüm datur dile&io naturali

$, non

m

autem electiva.

c. prob. Dile&io fequitur co-

At

gnitionem ; ergo.

Ti

REsPONDEO ad r. dift. a.

Dileé&tio ele.

rehut ib

Giva in bomine eft amor rationalis feu deductus

f t

€x difcurfü rationis & cognitione ratiocinativa.

[terpna

€. Dile&io ele&tiva in Zfngelo. n. a.

Angelus

DI üt

enim eligit inter obje&ta non neceffitan

tia ad fut

s (v

amorem, que intuitu fimplici feu intellectuali,

R

f

j

l

/in

r

ponautem quz primüm cognitione ratiocinativa

[

W

!

| d

[

cognofcit. Sic etiam refpondet D. T&óMas

Wrifm

16c.23.2. ad r.

Dicendum , inquit, quid mon

üny

emnis dile&io ele&ti

va efl amor rationalis ,. fecundim

| M[W.»ïa

quod raiionalis amor dividitur conira intellettualem:

| ;mmm;»

dicibur emim fic amor vationalis, qui faquitur Cogni-

u^

lionem ratiocinatrvam : mon omnis auiem eletiio com-

j

, g

Jéquitur difceurfum . vationis, fad follen elettio bominis.

tl fifä;

[j

4ld 2. patet refponüoi ex pracedentibus.

j fF

e

"

Ü

R

9

O s-

|

2625

DISP. I1I.

DE VOLUNTATE,

g f

4n

Onr1CITUR 3. contra 3. Conclufionem.

jqüällï

1. Dile&io naturalis eft dile&tio ipfius finis; fed

(l

fnzeïsni [

Ui

Angelus non eft füuus finis; ergo in Angelo non

ïadB

,

datur dilectio fui naturalis.

2. Amor eft virtus

j

qur i

unitiva & concretiva diverforum ; fed Angelus

ii i t

non poteft unire fe fecum ipfo ; ergo. 3. Di-

if Wi Mü

le&io eft quidam motus ; ergo neceffario ten-

dit in alterum. c. prob. Omnis motus tendit

D]

in alterum 5 ergo.

RresPéNDEO ad 1. dift. Maj.

Eft dilectio

[grCTT U

yro f

ipfius finis üt participandi ac relativé fpectati ad

"T

ífe. c. üt abfoluté fpe&ati.n. Maj. Diligere fe

l quäm e&

ipfum non eft amare fe üt fimem qui appetitur ,

dhelr

fed üt finem cui appetiturbonum. Eódem modó

dpdterius

refpondet D. THowas l.cc. a.3. ad r. Di-

—

,

cendum. quód ngelus aut bomo mom diligit f& dile-

«

dirdos D

&ione naturali €9^ ele&tiod fecundz'tm idem, fed fecun-

lioND:

dimn diverfa.

Eft virtus unitivä boni di-

aperfed

Ad . dift. Maj.

efmilit

ftin&i à fe, quod fpe&atur üt fmnis qui. C. boni

Nam amor aut unit fibi bo-

af ( f

indiftin&ti. n. Maj.

num diftin&um à fe, aut unit fe cum alio per

sls :

communionem bonorum, quz derivat in alios.

tmlt bor

irbonum

Dicendum, inquit D. Thomas lcc. a.3. ad 24

quid ficut plus

eft e[fe unum quàm uniri, ia amor

ItOMAS

magis efl umus

ad fe ipfum quàm ad dicer[a , qu&

u .

ei uniuniur :

féd ideo Dionyfius ufus fuit momine

Un: (

DT

unionis & concretiomis , wui oflenderet derivationem

amoris à fe im alia, fiut ab umo derioatur unilio.

^ t

1lg

Ad 3. c.a. dift. c. Ergo tendit in alterum

"t qu

cum reflexione ad fe ipfum tanquam finem cui.

Ui

t u

c. fine tali reflexione. n. c.

Nam amor natura-

"m

lis tendit in Deum, ut eum per fruitionem ab-

r

M

ra-

L

INTATE,

GRATIA, ET MERITO ANGELOR. 263

n

[

'

"

|

iträ&ivam fibi uniat ;; adeoque tendit in aliud

Msf

|

Ü

[

D

1

Q iHAn

tanquam fmem qui, non autem in aliud tanquam

;

j

"

l

l

:

:

fonem. cui.

Sic refpondet. D. TuoMas l. cc,

Ti d

2

[

N

u

|

4.3. ad 3. ubiait: JDicendum qubd ficut amor ejt

l

d

üttio manens in agente , ita ef] motus manens in amante,

E

,

]

||

D

;

non autem tendens in aliquid. aliud ex neceffitate ;

fed

T

l

:

;

'

poteft refletti fuper amantem , ut. amet. fe ipfum ;

ftcut

) ts

cognio refle&tur im cógno[centem ,

ut cognofat - f

ibfum.

:

Bu

O2]JICITUR 4. contra 4. Conclufionem.

Tf

1. Dilectio fui eft prior & cauía ad dile&ionem

Df

alterius ; ergo dile&io alterius non eft tam per-

!;

a,

fecta, quàm eft dile&tio fu.

2. Dilectio natu-

)

dmmoti

ralis eft neceffaria &infeparabilis à diligente; fed

!"

ii

dilectio alterius non eft neceffaria nec infepara-

LT

bilis; ergo.

Min. prob.

Domones non dili-

n n

gunt Angelos bonos ficut fe ipfos ; ergo..

RzsPONDEO adr. c.a. dift. c.

EÉrgo non

i

]

eft tam perfe&ta perfe&tione cqualitatis. c. per-

l

L

'

fetctione fimilitudinis. n. c.

Verum eft, quód

y at

*Ei

E

"

dile&io fui fit major quàm dile&tio proximi : eft

CU

[

[z—

E

j

tamen fimilis, inquantum vult bonum proximo,

[

lv'ï

al

T

ficut vult bonum fibi ; licet fibi intenfius ve-

-u

lit boc bonum quim proximo. Jta refpondet

"

D. THoMAs lcc. a.4. ad o.. Dicendum, in-

j dl[ïä)g!&

quit, quàd ly ficut mon defignat equalitatem. fed. fi-

"d

mülitudinem : - cim enim dile&tio maturalis fuper umi-

LLLM

tatem maturalem fundetur ,. illud quod eft minüs:unum

ia

fl

€um eo, naturalüer minus diligit ; unde naturaliter

i

p

plus diligit quod ef umum mumeró , quim quod e[t

wnu fpecie vel genere.

u d

Sed. naturale eft - quód . fi.

m

milem: dile&tionem babeat ad alium fücut ad f& ipfum,

uane

ATU

quantüm ad boc quod ficut fï( zþftm- diligit, ing

lum

264 PISR.HIL. DE VOLZUNTATE,

!

iritümsan&u

fum vult fibi bonum , ita alium diligat, inquantum.

H

D]

vwult. bonum. ejus. -

'ü

J j

&io naturalis eft necef.

j

j

Al 2. dift. Maj. Dile

,a !

faria & infeparabilis relaté ad fmem qui. c. re-

laté ad fimem cui. n. Maj.

Homo enim & Ange-

j u)

Jj av

lus neceffarioó volunt bonum perfe&um ex fuo

ymptim J

genere; fednon volunt neceffario hoc bonum

huic vel illi fübje&o, nec illud volunt neceffa-

30 &t

rio in fpecie feu in hoc vel illo fubje&o. ta

D. Thomasl cc. a.4. ad 3. ait: — Dicendum quid

lpoxD

dile&io naturalis dicitur e[fe ipftus fmnis, non tanquam

y yl ate

?

cui aliquis velit bonum , fed tanquam, boni quod quis

»

VOtTEma :

vult fibi; ? per confequens alii , inquantum eft

:

drrato 6

unum fibi.. JNec ifla dilettio naturalis removeri poteft

sls ho

etiam ab ngelis malis, quim dile&tionem maturalem

?, & ipl

babeant ad alios Z4ngelos , inquantum cum eis com-

od Ut

sunicant in natura.

Sed odiunt eos, inquantum di-

x

vuillendi

verfificantur. fecundim juflitiam. & injuftitiam.

2 lire

OsnjgrcrruR 5. contra 5. Conclufionem.

iab at :

r. Dile&io naturalis fundatur in unione naturali

"M u

ad obje&um amatum; ergo cüm Angelus minüs

ii rütn £

uniatur Deo vel alteri Ángelo quàm fibi ipfi,

wipt d

etiam minüs diliget Deum & alium Angelum quànt

Ay fU

feipfum. 9. Propterquod unumquodque tale,

illud magis tale; fed Angelus diligit Deum propter

lii

3

Ti

ii

fe; ergo magis diligit fe quàm Deum.

l

ll

! Qu

gelus amandó Deum re

fle&itur in fe ipfum; fed

non refle&eretur in fe ipfum , fi plus amaret

! d

Na-

1

ii |

Deum quàm fe ipfum ; ergo.

Maj. prob.

r

li

tura femper refle&itur in fe ipfam ; quia omne

|

!t f

agens naturaliter agit ad confervationem fui

Y

Ti D

ipfius ;. ergo.

4. Amare Deum plus quàm 1e

per

QU

eft proprium charif.atis fupernattlgalis? qua

piïi?

,

GRATIA, ET MERITO ANGELOR. 265

dzhgaz, if

Spiritüm San&um diffunditur in Cordibus; ergo

atu"hseüne

)

diligere Deum plus quàm fe non eft natural

eAn-

Mi

(

gelo. nt. prob. ex D. Au

guftino L. 14. de Ci-

j WU 4

vit. Dei cap. ult. ubi dici

t-

Pecerunt. Cioitateg

duag amoresduo ;

Rtior

terrenawm foilicet amor fü$ usque

iil li

ad. Dei contemptum

; celeffem veró amor Dei 4usque

ad contemptum. fuüi ;

erg

Wlnt

ipfum non eft natur

o diligere Deum füpra fe

li

j

J)

V

/i

'

"1

j

.fgpernaturalis.

ale ; fed proprium cha;itatis

ZT

L

REsPONDEO adr. dift. a,

unione ad alterum

Fundatur in

Vnis

, ita tamen, ut unum inter

Muti

unita extrema fit r

atio exiftendi alteri. c.

ita ut

r d

non fit ratio exiftendi alteri. n. a

Nam Deus

M Wmlm

uniendus homini vel Angelo eft cau

fa exiftendi

N Q

Angelo , & ipfis ejus actibus.

Et ideo conna-

:u

turale eft, ut fortiüs feratur in

illud

L

» quod eft

ln

ratio exiftendi fibi & fuis a&ibus

. quàm in fe

Concufty

ipfum. Itarefpondet D. TRow

JOORen

ad r. ubi ait :

AS leg a.5

Dicendum quid ratio illa proce

dit

Iu

in bis que ex &q

^

M0 dioiduntur ; quorum unum

9?05

um f

[f alteri ratio ex

ifTendi & Lonitatis : im talibus enim

ngdure

unumquodq

ue diligit naturaliter magis

J ipfum quàm

iïf

alierum ;

inquantum efd magis

o

alteri :

Jed in ilis quorum um

Jibi ibfi unum. quàm

Deumpmf?ä

tftendi

um efi tota vatio ex-

aU.

]

€9 bonitatis alüi

. agis dilgitur naturaliter

tale alterum quàm ipfü

hi

fäs

queque pars dil

m, ficut. dictum efl , quid una-

| plus U

1522 naturaliter totum plus quàm fe s

5 quodlibet ff

1

Ulare naturaliter. diligit plus bonum

j pmb

i

J fpeciei quàm

1 qlllflþ

bonum füum fingulare.

Deus au-

(

iem non, folisn eft

bonum un

jus fDecie, fed efl ipfum

T

untver[ale bonum fimpliciter

n

W0dó naiuraliter

: unde unmumquodque fuá

i

'

l

j

diligit Deun plus quàm ft ibfam.

!

R 5»-'

| d ».

GRATïAJ

266 DISP.IIL DE VOLUNTATE,

jj M qu !

Ado. tr. Maj. n. Min. Diligit Deum pro-

PTR

pter fe tanq

uam, Jïnem €Wui.c. tanquam f;'m;m qui.

Propter quod

,j at

n. Min. Vel . 2. dift. Maj.

jj fuam /

unumquodque in genere finali ,

ita ut fit in ge-

. Propter quod

, ii

nere finali ratio exiftendi alteri. c.

g u

unumquodque tale in

genere caufie effe&tive vel

ji a

confervative. n. Maj.

^Deus non ordinatur ad.

g Dorr

creaturam tanquam

finem füum, fed ordinatur

qum füi b

ad eam tanquam cau

fa effectiva & confervativa

ideo eft majus bonum &

s aritat

ad fuum effe&um ; &

slimod be

amatur tanquam majus bonum , & f

O

rtius fertur

Hsc eft re-

ayline natl

creatu

ra in fui caufam quàm in fe.

ditdis. 1.

fponfio D. Tuowz lcc. a.

s. ad 2. ubi ait:

ur quod

Deus. diligitur. ab

uj Di

iDicendum quód cüm dicit

EU

ZIngelo ,. inquantum eft e

i bonus; fü ly inquantum

non enim diligit matu-

, dhrit

dicat fiem, fic falfum efi:

UI

valiter Dewun propter

bonum. fuum

, féd. propter. ipfam

amoris ex parte aman-

virti bedd

Deum : |.fi verb. dicat rationem

non enim

i rad:

i.

erum eft ;

e[fet in natura ali-

cujus q

"od amaret

Deum, nifi ex eo qt

ibd unumquod-

tf um

TET

que dep

endet à bono, quod eff Deus.

d 3. dift. Maj.

Refleé&titu

rin fe ipfumtan-

38 tf

aturarum capacium a

Mi difin

É5

quam partem omnium cre

recipiendam

participation

em boni univerfalis. c.

1 UO

dzquatum & folum fubje&tum re-

0 oidont

tanquam in &

ceptivum boni. n. Maj.

Nam Angelus confide-

m i

rat Deum tanquam com

mune bonum diffufivum

& füb ea ratione refpi-

V, a

fuiin omnes creaturas,

3 0U ij

[

cit Deum fuo amore; a

deoque non confiderat

"i Ttdi

fed prout eft

Deump

rzcife üt eft bonum in fe,

T

bonus omnibus.

Eódem modó refpondet D.

Ptl

Dicendum , inquit,

TuHoMas lcc. a.5. ad 3.

4an-

"Mierm

non folum qt

&i

quid 4natura veflettitur n fe ipfam

ium

VTAT

GRATIA, ET MERITO ANGELOR. 267

!

J f"fm

t ad id quod eff &i fingulare ,.

fed multo magis

l^

quantum ad comumume :

Prop

t

r

inclinatur enim unumquod-

T

|

üm

que ad confervandum | mo

^. folim füum individuum ,

fed etiam, fuam fpeciem :

Ut

C multo magis babet ma-

turalem. inclination

em unum

quodque in id ? quod eft

1Otys

bonum. unicerfale fimpliciter.

M

ld 4. dift. a. Amare Deum plus quäm fe

tanquam bonum aliquod beatificans & commu-

fU

I5 onmi

nicativum fui beatitudine fup

ernaturali eft pro-

prium charitatis fupernaturali

$.C, tanquam bo-

Vl f

num aliquod beatificans & co

Jer af

mmunicativum fuj

beatitudine naturali eft prop

rium charitatis fü-

^ Ul d

!

inür d

pernaturalis.n.a, Sichabet D. THOoMAs l.cc.

4.5. ad 4. Dicendum:

fl

um

quüd Deus [icundim. quod

ef) wniverfale bonum ,

& quo dependet omne bonum

: g h

naturale, dilisitur maturali dile&ione ab umo

Qic

quoque :

inquantum «verà eft bonum beat

z

ificans univer[aliter omnes

1jnin

|

l

[

Jüpernaturali beatitudine ,

Jic. diligitur dilettione cha-

rilatis.

Et ad s. Dicendum quód cimn in Deo

p

10 MM

fít

unum ( idem ejus fübflantia & benum commu

"£ ,

eodem qmotu

ommes qui vident ipfam Dei efentiam ,

Veiitt

dile&tionis moventur

i ipfum Dei effentimm ,. prout

at

eft ab alis diflin£ta ,

&& fecundian. quod . eft. guoddam

vv

bonum commune ,

naturaliter amaiur ab omnibus ;

f

quicunque vident eum per e[fentiam ,

dnpo[ibile eft

gehx

qi»

quin diligant. ipfum :

Jéd illi qui non vident: e[Jen-

li ii

Üam ejus ,

cognofcunt eum per aliquos parüiculares

l

"

effe&tus ,

6

qui interdum eorum ooluntati 'contrariantur :

j ul

G fichb

óc modó dicuntur odio babere Deun ; cium

rf

pfOU

tamen , inquantum eft bonuti commune omnium

, unum-

;

quodque naturaliter diligat plus Deum quàm

Je ipfim.

ii

m*

BJICITUR Ó. contra eandem.

I. Effe

j

fempe

] u

r in a&u arguit infinitatem in potentia ;

fed

468 DISP. III. pE VOLUNTATE,

!

gum be

/fed potentia Angeli non eft infinita; ergo non

eiit 2

eft femper in acu dile&ionis Dei. Magj. prob.

Effe fempe

t in actu dicit determinationem intrin-

j

dm n«

fecám ád sternitatem a&üs; ergo.

». Volun-

tas non neceffitatur quoad exercitium ad illum

qDaim,

«t

jino

a&um, in qu

o poteft apprehendi aliqua ratio-

))

onum,

minoris boni ;

fed Angelus poteft apprehendere

u vo.

aliquam ratione

m minoris boni in dileCtione Dei

ym füm

üt authoris naturg&; ergo.

Min. prob.

Ange-

Dei apprehen-

« Deum

j

lus poteft continuam dilectionem

üd vi

(

dere üt impeditivam exercitii libe

rtatis circa fu-

ergo.

3. Solus Deus

g um

fpenfionem talis actus;

yüt Mi

claré vifüs neceffitat vo

juntatem quoad exerci-

i ni

tium amoris; fed Angelus naturaliter non habet

jrc ma

|

claram viionemDei; ergo.

iderloq,

RresPoN DEO ad 1. dift. Maj.

Arguit infi-

m vI

nitivam objéctivam in potentia. C. fubjectivam.

trdefis

n. Maj.

'Talis potentia terminatur quidem ad

fed ipfa non eft aliquid infini-

üDeum

tempus infinitum ,

.

à, d QU

nitum; ficut materi

a prima eft in eternüm in-

corruptibilis naturaliter , per

hoc tamen non eft

türy ex

&

aiter be:

ipfa infinita fubje&tivà & entitativ

- Ad ». n. Min. ad prob. n.a.

Quia talis fe

dtminet

ad-

tyremn

amát üt finem cui, Deum autem df fimem qui ;

eoque ifíti duo amores, proprie nempe liberta-

1 fter

tis acDei,

adeó fe non impediunt, ut $. AU GU*

ufeffu

fe ipfum , quin

lLeterci

STINUS dicat, neminem amare

diligat Deum ; & vicifim nemine

m diligere

'*iïone fup1

emino hoc

Deum, nifi fe ipfum diligat; quia g

tl bey

amore vult unam eandémque rem ,

nempe fibi

T D

füummum bonum.

Solus Deus claré vifus ne-

ïiü q pra

l

[

A 3. dift. Maj.

il

]até

ceffitat voluntatem adi exercitium amoris re

à

!

h

GRATIA, ET MERITO ANGELOR. 269

HR, t

]

& J

ad Deum fub rätione individuali confideratum.

h

c. relaté ad Deum füb ratione

1

m h

generica fümmi

Mi W

boni confideratum. n. Maj.

Quando dicimus,

Angelum neceffitari quoad e

xercitium amoris

dl &hqug l

erga Deum, fenfüs tantüm eft, quód Angelus

neceffario femper tendat fuo appetitu in (um-

r

düech'ona;

mum bonum, quod eft ipfe Deus; non veró ne-

ceflitatur voluntas angelica ad conftituendam

n

Jeiappreh&.-

rationem fummi boni in Deo, feu ad hoc, ut

habeat Deum appretiativé pro fummo bono,

Dl

nifi claré videat Deum.

Vel poteft nEsPON-

tlj ]ug

DERI?2. cum GONETO hic Difi

(ttn

P

uto IO. n' 9' tr.

Maj. dift. Min.

Angelus non habet claram vi-

Wt

fionem Dei natur

e

aliter fecundüm feipfam acfor-

maliter. c. in zquivalenti. n. Min. | Licét enim

Mi

fimpliciter loquendó Angelus naturaliter non ha-

ibins

beat claram vifionem Dei, habet tamen aliquid

I qiiti

illi equivalens, nempe judicium invariabile, quo

dul

judicat Deum effe fummum bonum ordinis na-

ii

turalis, ad quod omnia üt ad ultimum finem re-

URU

ferantur; ex qua cognitione Angelus redditur

naturaliter beatus: hocautem fufficit, ut Ange-

»&Qui | (LI

lus determinetur ad exercitium amoris erga Deum

]

j

i

üt authorem naturee füper omnias quia füummum

u

bonum faltem in ali

quo ordine beatificans, &

us

a&u pof

feffum tanquam beatificans neceflitat

fe 1pfllm

quoad exercitium füi amoris.

In hac ergo re-

fo

fponfionefüpponitur, quód An

geli fuerint crea-

gä?

m

ü in füa beatitudine naturali ,

feu in clara co-

gnitone Dei üt authoris nat

ure, abítra&iva

j 1

tamen feu precifiva ab attribu

tis divinis ad intra

u vifwä

D

& Myfterio SanGiffime Trini

tatis,

g

[

OnjItI-

|

a

270 : DISP.IIh DE VQ'LUNT"AT'E,

D

g

ratïc

OsrrerrUR 7. contra eandem. — 1. Dile-

&io naturalis Dei eft incompoffibilis cum actuali

m

odio Dei; fed angeli mali fuppliciis eternis affi-

xi habent a&uale odium Dei; ergo in illis eftim-

o. Cüm demon

«t f

oflibilis amor naturalis Dei.

ipgprea

fit averfus à Deo üt ultimo fine fapernaturali,

füsinillum tanquam fuum

gb pro

non poteft effe conver

quam o

ultimum finem naturalem;

atqui fi naturaliter

]lum converfus ütfuum

[]BJICITC

diligeret Deum, effetin i

Maj. paiet ;

soaiter

ultimum finem naturalem ; ergo.

m non poteft effe fimul conver

fum in

quoeue

quia ide

gyfipermat

Deum,

& fimul averfum à Deo.

RESsPONDEO dd I. dift.

Maj.

Diïe&io na-

, Mj

turalis Dei fub eadem ratione con

fiderati eft

j emo !

Dile-

j

pm.

incompoflfibilis cum

actuali odio Dei. c.

&io Dei füb diverfa ratione confi

derati. n. Msj.

;

SOND

a

j nquar

Diligitur e

nim à demione Deus füb ratione füm-

miboni, quo

d videtur effe evidenter converti-

Dum qU:

:

& odio habetur füb ratione Ju-

[

i

;

|

us fit

bile cum Deo;

dicis jufte punientis: & fic

habentur quafi duo

iendat t

enfionem directam ,

licét de-

t per

obje&ta per'appreh

mon per

aliam cog

nitionem reflexam fciat, hec

1idus Í

n

duo obje

&a effe idem. Ita refpondet D. THO-

A

J

infüsh

Ü

MAS P. t. q. 6

.

o.8.5.ad s. ubiait: J/li qui non

ntD

vident e[Jenti

am

Dei, cognocunt eum per aliquos par-

ii veli

l

ticulares effe

Gus, qui interdum eorum voluntati con-

mdus,

trariantur :

& fü. bóc modó dicuntur odio babere

TM

inquantum eff bonum commune

ieum ; . cim tamen ,

p

emnium, unumquodd

ue naiuraliter diligat plus Deum

ii

1, Ut

um

m

quam fe ip

ZAd 2.

dit. Min.

Non -potäft effe conirer-

d

f

fusinillum üt ultimum finem fub ea

dem ratione

N

D

Maj. Finis

termini. C. fub diverfa ratiqne. n.

ulti-

lm

WTATE

GRATIA, ET MERIfo AN GE"LbR. 271

-

ultimus inratione boni, & finis ultimus in ratio-

!

(s L

ne hujus boni in intellectu non funt for

malig:e'r

Md

idemterminus; adeoque etiam quoad appetitum

ATA

!

difingui poffunt: id veró fit, quando demon

J

J

apprehendit rationem fummi boni

quod amat,

& dum apprehendit Deum üt vindi

dy

cem, quem

Hünam

non habet pro fummo bono

, fed pro authore

pene quem odio habet,

Vr

i

ln

OnaJICITUR $. contraeandem. Si Ange-

lus naturaliter diligit Deum plus quàm feipfum,

AUR D j

ille amor perfectiffimus Dei jam videtur effe actus

T n.

amoris füupernaturalis

fed hoc non poteft dici;

erpo. Maj.prob. Naturain omnibus fe ipfam

jl s

iQBAu le N&'

querit; ergo fi Angelus plüs diligeret Deum

quam fe ipfum, jam effet amor fupernaturalis.

G

htl

RzsPONDEO.n.ilatum. Amor enim non

ex eo tanquam ex motivo eft fupernaturalis,

a

l(iï

QUE

quód Deum quis diligat plus quàm fe ipfum; fed

fUb tot

an dicendus fit fupernaturalis, dependet ex eo,

at d

]

utrüm tendat in Deum tanquam authorem füper-

fan, i

j

naturalium per actum à gratia (per quam folam

um ftty

aliquis a&tus fit füpernaturalis) dignificatum.

n 04

orro fenfus hujus propofitionis, quód Angelus ,

j: Dl

plus diligat Deum quàm fe ipfum, &ifte; quód

TL d

fimul fibi velit ali

quod bonum, quod non eft.

T

ipfe Angelus, fed aliquid majus, nempe quod

L

eft Deus; & quód fimul Deo velit aliquod bo-

a fW'

hum, quod pariter non eft Angelus, fed Deus;

Á

i

I

lg(ü püh j

fic tamen, ut formalitas amoris , quatenus ten-

ditin Deum per amorem concupifcentie volen-

j

dó fibi ipfi fummum bonum, fit coordinata ad

yuidi

alteram formalitatem, ! qua vult ipfi Deo fum-

I?

M

J

!

59 TUd

mum bonum tanquam caufam fuæ bonitati

ut fic

272 DISP.IIL DE VOLUNTATE,

(f

Id

titat

ut fic a&us benevolentie fit principalior quàm

d

l

a&us concupifcentie. Hinc in aliaprovidentia,

i

l €nd€nt

|

fi pe

r impoffibile deberet deftrui vel bonum

D

erfei

creatum vel bonum increatum, ap

petitus natu-

j4D

valis à moderno appetitu naturali divifus potiüs

gt

j d

jaTn

deberet velle confervationem boni univerfàlis,

g

uàm confervationem boni particularis; quia

fnariPO Uf

atifa exe

ta

men hzc dile&io fic conditionata nunquam pot-

qitates 0

eft poni in effe a

bfoluto, ideo nunquam poteft

us con

fervationem Dei quàm fuam.

qgacepti

velle poti

j quia Y

" ult ergo

amor Angeli naturalis utrumque, &

fibi bonu

m

& Deo bonum, illüdque vult in-

v nol

ft fibi bonum, & inquantum etiam eft

; Videfi

uantuim €

Deo bonum:

ficut autem in dilectione naturali

moderna haec

duo nec debent nec poffunt divi-

(

ita nec de

bent nec poffunt dividi in dile-

J df

&ione e

licita, fecundüm quod dilectioni elicitze

&ionaturalis; fed inquantum ille amor

jneft dile

l.l

eít elicitus , fic tam

homo quàm Angelus poteft

('icabfo,

attendere ad bonum fo-

explicité ac formaliter

liberum fit elicere folum

il apen

lius Dei, ita ut ipfi

Imo et-

M

actum benevolentiz formaliter talem.

am in amore concupifcentie, quo Angelus ap-

4j elegm

i

1

D

jetit Deum fibi, fübeffe' debet tacita intentio

AUDem 4

fe conformandi legi naturali dile&ionis, utfor-

3 infit

tiüis feratur in bonum Dei quàm fuum, Hacta-

1

.

; ad

cita intenti

o poteft prebere occafionem actui

dile&ionis reflexo con

ditionato, quo dicitur;

dat j

b

A fdtn

ut fi per impoffi

bile tendentia appetitüs erga bo-

num proprium a

b appetitu boni divini, potius

A etend

jus relinqueret fuum quàm bo-

t

homo vel Ange

|

num Dei: defa&o tamen Deus has tendentias

UR

itates

Wiübum,

condit;ionatas, & ut ita dicam confiderabil

amo

r T

Ij

GRATIA, ET MERITO ANGELö/R. 273

Ts i

iEv

]

amoris entitativas non vult ne

rari aut etiam fciri,

ceffario confide-

Lyd

|

l

2

multo minus exprimi; imó

DCv

Mi

?

in his tendenti

is conditionatis nec conftituitur

fumma perfecti

O amoris,

lii l

quz tantüm alligata eft

l Ut

h

tendentiis à Deo precept

IS

Obviis ,

& que ab

homine etiam non Philofopho facilé

t

explicità

formari poffunt. Poteff quidem natur

a amoris

A

;

entitativa exenterari

; €áque fecundàm omnes

Ia

formalitates offerri D

QUQD fun

€0, fed nec eft hoc obje-

TIge, |

Gum prezcepti divini,

neque perfe&io precepti

divini; quia verfatur

t nl n

qua re ipfa non coler

circa füppofitionem , in

du

etur, fed tolleretu

r ipfe

Deus. Vide füprà refpontfiones ad Obje

: pb

&. 5',

D d

d d

QUJESTIO II

inti i

De luflexibilitate naturae angelice.

ml t

g

ICO r. Voluntas Angeli & deemonis non

| bont

eft fic abfoluté inflexibilis,

non poflit a

ut per gratiam

[ j

gere in oppofitum ej

us, quod femel

n. lii

allumpfit SENsvus zsT, quó

dfiv.g. Luci-

fer femel elegit non obedire De

Angi

O, poffit adhuc

du

penitere, fi Deus velit illi con

ferre gratiam fett

cogitationem ad alium fenfu

(f

"

m animi, &adaliud

I

M

judicium infpirationem, &

ad aliud propofitum

Jom»

motionem; adeoquequód

voluntas A

ngeli defe

non habeat pofitivam inflexibilit

g d

atem refiftentem

[

"

l

gratie, fedtantüm defe&tum v

irium naturalium

iil J

ad convertendum & invertendum feip

fum; eó

n

|

|

quód de fe non habeat vires ad af

umendam

aliam cogitationem,

l

nl

& propofitum.

formandum aliud judicium

d

j

S

Pnao-

D.dhmort, Tratt. deAngelz's;

E

—

gulth

,gfq. DISP. 1IL DE VOLUNTATE,

d y prlm-o

PROBATUR conclufjio. Poft ele&ionem

m

"TE

ullum datur in voluntate angelica fofiti-

Angeli n

ys p

r n

yum imp

edimentum gratie; ergo.per gratiam

1[1]0[1

V

1; €

adhuc eft flexibilis.

Prob. ant. fà adeffet tale im-

giito 101

pedimentu

m, tunc illud effet judicium immo-

UE

bile intelle&

üs angelici; fed hoc non eft, ergo.

Ipfum judicium angeli eft a&us li-

.;

ghenfiv

Min. prob.

anto 1

ber, & nullu

m datur in voluntate angelica im-

qnis füg

edimentum pofitivum ,

cur non poflit per gra-

1

j

j

tio, & exindefor-

m fibi

tiam Angelo inferi alia cogita

p Fa

mari aliud judicium; ergo.

Znt. quoad 1. mem-

ficut Angelis

bonis liberum erat

eugelos.

brum patei; quia

antecedenter ad co

nfirmationem in gratia ferre

i /(d itf

m

feu fpeculativum feu practicum,

ss 0

aliud judiciu

dicio deemonum; ita idemliberum

n

rfrpo

diverfum à ju

l

erat angelis malis.

quoad 2. membrum prob. — INi-

j

T

ffit infpirare aliquam

j

EUA

hil obftat, quin gratia po

meditationem vel appr

ehenfionem congruam

: ojrei

'

liud judicium velfpe-

if u

t

Angelo, ex qua fequatur a

culativum , velpracticum; ergo.

, gimm

DICO 2.

V oluntas tamen

Angeli ita eft

D

i Dobenr

P hyfic

é inflexibilis,

ut fine fpeciali gratia ipfi

"

indebita non po

fit mutare feipfam.

ny: ul

PRosnATUR conclufio.

1. Voluntas ange-

E

lica per vires naturz fine fpeciali gratianon pot-

" al

eít mutare füum judicium ultimum practicum 5

omnis muta-

g

ergo nec voluntatem. rob. ant.

t at d

tio judicii provenit à nova apprehenfi

one novi

4.

i

.'IO

pprehen-

a

|

motivi vel obje&i, quod priüs non a

I fE

bifi

dit, vel à nova apprehenfione priori

s obje&i

M anfie

feu motiviin novo inftanti temporis ; fed An-

F

1l

T

gelo non debetur pe

r exigentiam nature nova

lg

bje&i,

appr;henfxo motivi, vel coguitio novi o

quo

W Q

L4

NTATE

-GRATIA, ET MERITO ANGELOR. 275

lt dj

i

j

: Qp

quod in primo inftanti creatio

nis non apprehen-

dit, nec in &vo angelico ha

u

h

bet locum novum

EUR

d

inftans pro nova apprehenfi

one prioris obje&i

ï

feu motivi; ergo p

er vires nat

lm

ure eft impollibi.

d.

lis mutatio füi judicii.

"nt. patet ex dictis; quia

5

ddi

oftendimus, Angelum

comprehenfivum non d

effe ens " intelle&ivum,

j

l d

iscurfivum cui in primo.

momento fine fücceflio

ne novorum inftantium

p I

creationis fuze jam debe

las

d€w

tur adequata notitia ob-

W/ll L.

je&trum fibi connatura

lium, & quidem fimplici

intuitu.

Hc ipfa eft

lp

ratio D. 'Thomze, cur

neget angelos effe flexi

biles. P. 1. q.64. a. 9. C,

Ti b

u

fic ait: d inquirendam c

aujam o

w

bfTinationis m an-

i

gelis malis ) confiderandum eft ,

quid vis appetitiva

in omnibus proportionatur apprebe

u ]

tur, ficut mobile à motore,

Wffve. à qua moue-

J

- - differt autem abprehen-

Jio ngeli ab apprebenfion

ubd

T O

-ngelus | apprebendit

1 bominis in boc,

iumobiter — per intelle&tum ;

ficut. &? nos immobilit

er apprebendimus

'udïcmmw

Cibia , quorum efz intelletius :

prima prin-

pl

bomo veró per ra-

Uonem apprebendit mobiliter ,

discurrendó ab umo

i p

ad aliud babeng

I

viam procedendi ad w

vVumque op-

Bofitorum : unde & voluntas bominis a

dbceret: alicui

Voluttat

mobilier , qua[i potens etiam ab eo d

j

jcedere , (

i

contrario adberere ;

voluntas

autem zngeli ad.

Jm p

f

beret fxb & immoliliter.

J

Et ide , ]fi conft-

;

deretur ante adbefionem,

potef] liberà adberere ; 0"

jl

buic, & oppofttos in bis

Jüilicet que non naturaliter

n

|

vul: fed po[iquam jam adbefit

, immoliliter adberet.

p l

Et ideo confüevit dici, quid li

berum arbitrium bomni-

Wis flexibile eft ad oppofitum,

[pOflS;

i

G'ante elettionem , &

i

Bofl; liberum autem arbitrium

Zfngeli eft. flexibile ad

j

j

ufruqu:e oppofitum ante eledi

onem, jéd mon poft.

Z

die

&

^

276 DISP.I]L DE VOLUNTATE,

J Omt K

Sic igitur &5 boni "Angeli. femel adbarentes juftitie

p

nati; 1nali verü peccantes fumt in

|

j r

junt in illa confir

]ta D. THOMAS.

jeccato. ob[tinati.

j

La

'

PRosATUR conclufio 2.

Authoritate SS.

gtl

n

Patrum, qui docent, Angelum ex fuis viribus

t

non poffe refu

rgere.

FuLcGENTIUS. L.1. ad

Petrum de fide

ficait: S'uflitia divini mumeris eff,

d

irelo 3

non nature, . Et

paulo poft: Si poffibile effet, ut

pumana natura, pofiquam à .Deo auer[a bonitatem

shlitate

;

qyitatef

erdidit voluntatis , ex jeipfa eam vurfus baberet,

snultó probabils boc baberet angelica. S. BEn N-

u pof

erum

ass

ARDUSs L. de gradibus humilitatis. Lucif

Deus ín vinditta fenten-

alloquens ait: 5ic temperat

3 Tite$

tiam, ut, fi velis refipifcere ,

non neget veniams fe-

ipofic

iyt rel

cundum autem duritiem. tuam ,

&g cor impunitens

non poffis velle, ? ideo nec pená carere.

i d

aliivé r

Solvuntur Objectiones.

tcedo

O]1c1

TUR I. CORtra I. Conclufionem.

pfom

i. Connatura

le eft Angelo fixé & immobiliter

ä:

;

Dec

apprehe

ndere obje&a, quz&

deliberaté & perfe-

DA

trIf

&é appre

hendit; ergo etiam connaturale illi eft,

?

i

Qceafic

fixé & immobiliter ea e

ligere, eisque immobili-

ï

]

lm

; atqui f

hoc eft illi connaturale,

ter adhzerere

tf

gratia fupern

aturalis non poterit inducere aliud

judicium, &

alium actum voluntatis, nifi agen-

hr ]

& evertendó naturam

1ns no]

dó contra ejus naturam,

voluntatis angeli

CO.

9. f

Angelus recederet ab

Q d-

mel elegit, deberetin eo vide-

Its, di

obje&to ,. quod fe

re novam ratione

m ; fed hoc non poteft fieri

t de

naturaliter ; ergo.

Min. prob.

Angelus jam

ül u

llexit. obje&tum

priüs in primo momento inte

m h

ergo

Attabi

compgehenf;ä& pmetmndö omnes rationes;

no

i

GRATIA, ET M'ERRITOA ANGELOR. 277

li

bfrentes

1

"fs

non poteft naturaliter ei per gratiam retegi no-

vum motivum.

3. Angelus eft fp

iritus fimplex,

in quo vires apprehenfive, & a

li

Ut

ppetitivie non

"

li

funt diverfe rationis; ergo non

eft in Angelo

Vn

potentia inducens in contrarium , cui femel

Til

'

'

per

l

unam potentiam adhefit ;

ergo eft inflexibilis.

mww;:*;

J

l

fii

d

REzsPONDEO 4 r. dift. Mgj. Connaturale

! &m)

eft Angelo immobiliter apprehendere obje&a

( li

immobilitate megatjoa. c.

-Maj. pofitiva. n. Maj.

Immobilitatem negativam

MT

VOCO, quód per füas

Luaä]nw

vires non poffit fibi infundere alia motiva, &

|

l

novas fpecies; ficut &ger non poteft dare fibi

rf

hi h

novas vires. Pofitivam immobilitatem voco,

quando pofitivé exigeret manere in eodem ftatu,

Wt

N

& pofitivé refifteret vi fuze natur& ad omnem

motionem divinge gratige: ficut lapis fua gravi-

Y

tate pofitivé refiftit moventi eum furfum. — Hoc

V

ergo concedo effe connaturale Angelo, ut non

poffit fe ipfum convertere ad aliud judicium; fi

mj

d

veró per fpecialem permiffionem Dei, vel per

gratiam extrinfecam, aut intrinfecam illi prze-

QOrdhi

j

beatur occafio nova concipiendi motiva in or-

dine ad actum bonum, fic non pofitive refiftit

Qonn

gratie per inflexibilitatem voluntatis.

t

J

; li

. d 2. tr. Maj. n. Min. ad prob, c.a. n.c. Deiri

jl

u

etfi Deus nollet deemoni füuggerere novum mo-

(2

|

a

tivum, fed tantüm concedere novum inftans

VAl

temporis, diftin&um ab zvo angelico ad con-

poteü'

fideranda de novo priora motiva, poffet elice-

[

u

re aliud judicium fpeculativum & pra&icum ;

n

ficut enim Angeli boni confideratis iisdem ratio-

j o

aUOHeäa

[

icio fpeculativo elicue-

l

n?bus & habito eodem jud

3

runt

qufi

278 DISP.III; DE VOLUNTATE,

ul

p

runt aliud judicium pra&ticum , ita poffet ftanti-

ml

deti

bós iisdem rationibüs doemon elicere aliud judi-

fcn

cium practicum, fi Deigratia velletmovere ipfius

m

vatia

voluntatem.

siide 10

AAd 3.tr.a. dift.c. Ergo non eft in Angelo

o atf

