Gf977-2

£

z

Dd

*

.Ww,

UEUEs R

s

gt

u

N

d

EE

Ms

2

v -

T

m

W0

M

——

À

Y

MDIEAREPOSIN E

s

u

u

d

iec

b

s s C

POR

"

W qu

*

D

d

——

iU m

d

"

x

o

:

R

m

EULT

s

.

-

u

us

L

À

x

E

us

——

Es

AerYe

w

«

—

Ms

d

RI

LE

L

U M

wex

—

ii

Ui Fsb

:

*

:

*

a

*

$.

Vi

.

x

A

Y

P

m

4

:

-

d

D

ov

d

4&.

^

m

s

»y

AE

ia

s

Y

i

À

ye

.m

AE

z

$s

»

*

s

[ À

*

"d

»

d

D.

j du

».

:

s

»w

d

t

u

*

Mse

fà

.v..

M

-

u

Y

5

RA

-

M

"

"

d.

at

t

E

37

"

s

*

*

p

Es

EN

$*

D

yt

zku

N

OUX

AX

W

E

i

,m

*

*

x

rR

*

*

us

«w

j

:

&

€

x

y*

)

x

Z

N

x

&

»

d

S.

rl

3

E

$

a

RC

A

d

x

P-

y

d

Vs

t

as

H

pes

$us

z

-

v

A

k

À

"t

-

*

Jx

pa

EY

Yà

W

"i

n

)

*»

D

$

w

*

*

d

L

21

fdvre

éis

quA

E

f

E

"

&

b

L4

»

x

Á

"

"

2

H

x

$

S

u

x

as

L

g

*

u

3$

$

»

3l

-

»

E.

1

**

P

E

N i

A

Vs

U

(b

ii

m do«

d

:

N

.U

E

)

$».

^

R

x

Ia

*

d

A

A

*

a

WA

*

EX

;

r

u

X

C

d

Eb Ra

u

2

D

5

;

M d

Á

N

M

»

25

*

"M

"m

3

E

z

FE QAMME

D

.

Ü

.

»

yt

t

d

A

TE

E

no* :

A

E

P

u,;.u

k

;

2»

RASIM

RUT

T

"um

$

n

yus

d

u

x

o

s

E

d

v

Yi

ET

MY

z

3

RORT

x

h

»

AH

dd

LOA

Hd-

g n

L

4

"

e.ïüvw $a

qþm.

W

A

M

x

i

ia

:

J

Es

$

2

a d

$k

£

5

3/4.45,

«

i

$

$

AV

d

TMLE

*2

s

:

Y

EU

AR

du

t k

*s

s M

M

—

m-

n

d

"

ss

z.

5

3

:

DA

x

3

»W

r

E

E

s

Ed

U.

X

.ww

3

A

Ms

9

"

a

Nm

VE

r

d

5

3.

u

/WZ?Z

"s d

"Foa- Z&Mf]

/()ï/ 67/71

/ änf/z/»m (5? / C'rqg,r (g, ä*zcm:

»"

öfizæääwï &thcäf'äc 4 yy.&&ä&g !

N12«511865246 021

k

UEUAT

UB Tübingen

8

-

|

|

X

)ESTINAT

Ro D. EUSEBIIAMOR['

/Qam Regul. Lateran. Polling. Eminentiffmi Cardinalis L. ER C.ARI, nec non

if lign ü

"

Sereni! xmx ac Reverendiffimi DD. JOSEPHI,

R. L. Principis Darmítadiani, LandgravnH

a

"

ifcopi Augu&am,

&, &e. &

"T heologi,

Vrl

l

OD0f a

usf

:

THEOLOGIA

j

ECLECTICA,

t

M

h

)

daïUS

il

MORALIS ET SCHOLASTICA

Sub Aufpiciis

"

Ol

D

QU

. $S. D. N BenedlähXIV

141 Q

ad mentem

SS Patrum & Theologorum mf' ignium,

prefertim veterum confcripta.

Tomulus II

DE ANGELIS

Cum Approlmtzombm.

W

OV !,

'ä'

&i

M

,ck.,a..

*9? '*'x

Z a2

x

-/-Z

Ü

//" 7;993&(

h

Q

f 6s

/

—— À

(

ij

N

VA

humml'

un IIJ!H

E

1

.

dl

, L LT

m QU

Z

—2

ullïlj

(

4

-

lln w

W Q

o

d G

E2

j

"Augufla Vind. & IWireburgi,

Sumptibus MARTINI VEITH, Bxbhop.

Anno MDCCLII,

( -

/wz

——

es

——

YEXECXU C -

ET

—

—R

E

EE

7/—

z

M

*

((

)

LN

N

7s

SNSAN

) xï

n

CM

2

xxx

7

r d

E

A

]

E

)

A 3

INDEX

QUASTION U/I/l

Tra&atus

ANGELIS

DISPUTATIO I

De Natura Angelmtm

x UJESTIO r.. An poffit demonftrau exi-

ftentiá Angelorum ratlone naturah? 9

X a

0. À

à

INDEKX

QU

?. A quo , quomodo, ubi; quando, & quot

(i j

17

creati fuermt Angeli?

D

g. An Angeh fint corporei, & corruptxbdes?

48

I

4 Quomodo Angeh fint in loco?

93

U

126

0

s. Quomodo Angeli moveantur?

6 Quomodo Angeli diftinguantur inter fe? -

. n

140

QU]ESTIUN CULA 1. Quale fit difcrimen

g

inter tempus, zevum, & eeternitatem ? T0I.

uamf

Ipimod

2. Quid fit menfura eternitatis , evi, & tem-

162

dngel

poris ?

tomod

3.

uomodo in zeternitate, sevo aut tempo-

re poflint res effe præfentes & fimultanez ;

m

.& tamen fimul tranfeuntes, preterite, ac

1b1d

futuræ ?

. Dr

4 Utrum Angeh fint in tempore: ?

163

iuli

s. Utrum Angeli non fint elicituri futuris an-

nis novas operationes , & aquifituri novas

N

164

Cognitiones ?

QU

l

m

6. Quid

QUAESTIONUM.

tj &W

5 QUId alii fentiant de- tempore Angelico ?

165

Corrupgb

i

DISPUTATIO II

De Coguitione Angelzm

Wi

UJESTIO 1.

r

j

An & quomodo Angeli

cognofcant fe, Angelos & mundum?

Yi nterf

167

?. Utrum Angeli cognofcant fecreta cordium ?

179

li 9. An & quomodo Angeli'ipenofcant myfte-

duim? Yi

na etiam fupernaturaha 2

205

X

1

4 Quomodo & per quas fpecies fiat cogni-

]

tio Angelica?

2I8

5. Quomodo Angeli loquantur fibi invicem,

YO a t

& quomodo fe invicem illuminent?

(,fimyta

240

f (f

r

DISPUTATIO III

De volutate , gratia , & merito Aiz-

g

gelrum.

i

TT

JESTIO z. Utrum Angelus dlle&wne

QU

naturai amet Deum plusquam fe

1pfum9

.851

km

M

23

De

—

QU

INDEX

st

5. De Inüembnztate Naturæ Angehcæ 273

ln

g ul

j o

I

3 De Gratia, & merito Angelorum

285

]

ilibel

4. De Peccato Angelorum*

300

(or Dé

rdin/

s. De Poena Demonum.

333

D

DISPUTATIO IV

!

fl

It b?

De Imperzo , Poteflate , && Opemtza—

gibus Demonum.

üides f

voDfao

ESTIO f An, & quale detur Im-

QU

perium, feu regnum Damonum? 357

i omne

2. An dentur in natura herbe, lapides, ligna

um

aut ali& res naturales , que habeant vim

im?

naturalem contra D:mones , & maleficia?

a d

2/9

Et

An Cautela repercutiendi , & nulli com-

& m

*W

modandi fit füperftiuofa ?

386

m

3. An Amuleta naturalia re&é adhibeantur

AH

contra Demones & maleücm cum benedi-

Ctione?

389

tl

4 De Poteftate & Operatlombus Demonum

l qb|

m hommecs

394

"tf

QUE-

QUUESTIONUM

g

!

QUJESTIUNGULA. 1. -An Dmones ha-

beant uilam poteftatem aut operationem

in homines fine fpeciali licentia divina pro

" -»'q'tiolibxe—.t 'cafu: particularix?- |

394

$. Cur Deus demoni in mphdo tam amplam

*

relinquat in homines potefcat:em"? A. S95

lj

3 An Deus deemoni tradat poteftatem x;erä

obfidendi aliquos in anima ? aut potentiis

"Ühngi

| internis 2

-396

4. Quales fint effectus aut fignä Ahujus TM

d

a

[]

n obfeffionis, feu infeffionis diaþolicæ?; 598

i

5 n omnes cogitationes & actiones prayse

» lp

hominum

? hbe

proveniant ex fugge&ione di&-

monum 2

-

399

, tl

'6. An demones femel ab hcrhine deviécti aut

ejecti femper

7

ftatim detrudantur in Zinfe'r-

Ed (ff

num ?

400

/

7.. Àn demones veré torqueantur novis f'up—

lt d

[

,?

pliciis à Deo , quoties ad recedendum ab

TT

:

5

infeftatione homin*um compelluntur? 400

TM

: 8. In quo fenfuü Chriftus Matth. L7.:06 Mar-

Á

.. &i g. teftetur, dari genus deemonum, quod

non

QM

g

j

INDEX QUJESTIONUM.

V

non

jeju-

nio?

poteft ejici 1 niQ in,v orgtiox?ex &

401

j

7s

9. Anex Scrigturaþrobarixpomc ; darixirerä

;

402

j) Wmu

taieficia demonurna ?

10. An demones poffint cognofcere, &. ma-

nifeftare cogitationes hominis internas? 403

ï*t n à demonibus poffint produci infecta,

; & alia animalia?

404

|A

I2. Quinam'juf'co Dei judicïo.frequentiüs fo-

?

leant relinqui operationibus demonum

2

z

406

PA

ii Tra

13. Quæham fint.caufæ,*ob quas Deus pet-

. fonas alioquin etiam fanctas foleat relinque-

sDiu

"

L

À

Tltite à

re deceptionibus desmonum per falfas ap-

/. paritiones vel revelationes?.

407

W, j

!

tUb

14. Que foleat effe praxis demonum quoad

Ml

!l

408

AU n

tentationes ?

À

D

pl

(

W d

1f

4lll

l

j

ï

nà

ïb dæm

al

N

i

:

ld Tfaa

n]

)NUM

D

'

A

j!"

[

ng ;

IH

CA

E

a

2

n

"

rmm[m

E

ss

d

A

d7

R

E

:

lj

l

3

il

z

E

ENTT

z

N

qu

Á

7

]

!

!

]

.

kx.

J

-f

[:

N

A

)

ul

Q9

?

E

od

—«

——

T

E

ir

Q

lD T;]

7

ä

z

m

N

)

p

-

mtw daü»ïlüz

i

L

—

Lruily)

d /j/)//

E

H

N

V

:

^

M

;--

,

zj

*

,

//

m C

N-2

m

1-:.'

m

ii

E

[

n

T.

mil

m

n

i-u

L

-

URUMRETM UART

i

]

;

l

Vtte, (

nhtemaäm

Trä&atus

y-

( Tf

D

nttis -

fettotum ?

ANGELIS

Ti

PROOEMIUM.

sDusr:

n hoc Tra&atu preter confuetas in Scho-

lat r

lis Difputationes de Angelis addo novam,

I

xt f

utilitate ac neceffitate precipuam, nempe

Q de imperio, potefate, CP operatianibus doemo-

qWum n bomines.

Scire enim omnibus utiliffi-

"m y

——

l

J

mum fuerit, quousque fe extendat poteftas

——

deemonum ingenus humanum? An licitum

vel füperftitiofum fit, pugnare adverfüs doe-

monum maleficia per varia Amuleta natura-

lia? Quz figna fint, motusne animi à do-

mone, anà Deo veniant? Quze denique fit

praxis deemonum . in hominibus tentandis,

decipiendis, pervertendis?. 'T'otus Tractatus

f

dividetur in difputationes fe

quentes.

D. zdmort. Tra&i. de /Angelis.

A

-Dg'[ou-

|

p

2

DISP U/TA TIO I

j

| Düumtio I.

De Exiftentia & .Natura An-

EU

'elorum.

ia

II. De Cognitione Angelorum.

s a

T.

De voluntate, gratia, & me-

g i

rito Angelorum.

qigenti

uonic Y

IV. De imperio, poteftate, &

operationibus daemonum.

1 de08,

/

)üs dicit

p v

000'0-0'-03'0&0) o V wAVAEnqenedwen :

un at f

omati pet

-DISPUTATIO I

sre conf

YorAM

De Natura Angelorum.

giti; i

hac Difputatione tractabuntur fequentes

$ Lt

1. An poffit demonftrari ex-

v i.

In

quzftiones:

iftentia angelorum rati

one naturdi? 9. A

iudo (

do, quan

do, ubi, & quot crea-

qurüan

quo , quomo

m art

ti fuerint ange

li? 3. An angeli fint corpo-

tre&?

reij & corruptibil

es? . 4. Quomodo angeli

At lipe

fint in loco?

s. Quomodo angeli movean-

lh 4

tur? 6. Quomodo angeli diftinguantur in-

&nm,

'trhong

ter fe?

7. Quseftiuncule de tempore &

eo angelorum.

1

D

tcinfr

QUASTIO I

"m

"Uif r

An qe[fit. demonftrari: exifTentia. "dngelorum

iuT:

watione naturali?

Wa Wd

ToTaANDUvM r Per Angelos hic & nunc

fpe-

Mmuimm

cle

intelligi ngtmram quandam intellectivam

l

DE NQ;U'RA ANGELORUM.

3

Natura !

cie diverfani ab hömine, abftrahendo an fit coi'-

porea vel incorporea, füperior vel inferi

Or,

?Angelarum

Hi dum ad nuntiaturas à

Deo adhiberi folent,

in

B. (v

Scriptura Angelorum fe

u nuntiorum nomen fic

di&orum à verbo a,ó

Xc Obtinuerunt.

Philo-

fophigentiles tales naturas vocant

þotefïafe,

intelligentias,

VILODU

Platonici verb eas communiter v

Ocant

daímcveg

feu deos, unde & évdaíuov bonus dem

on.feu

Deus dicitur. Apud Socratem vocantur

OOU

Genii:

apud vulgus autem gentilium plerumqu

e Deo-

rum aut geniorum nomine veniunt.

Unde &

"

Romani per Genium Im

peratpris feu Angelum

jurare confueverunt.

N

NOTANDUM 2.

Effe artic'uïum fidei, dari

i n

Angelos; id enim expr

efsé definitum eftin Con-

cilio Lateranenfi füb

INNOCENTIO III

monria

1215. ubi c. 1. JDe Fide Catbolica dicitur:

u) t

Utram-

que de nibilo

(Deus) condidit creaturam . [pi

ritualein

&quiel

G

corporalem zngelicam «idelicet &? mun

danam.

] fint qy

Hic autem articulus fidei haud. dubie innumeris

mod d

Scripture & Patrum textibüs demonftrari poffet,

fi adhuc fupereffent Sadducei in mundo , de qui-

gel m

bus legitur 44&. 25. quod negaverint exiftentiam

u

Angelorum. Verüm in re ex fcripturis liquida

(

perdere bonas horas quid opus eft?

NoTANDUM $3.

Ab aliis nonnullis theo-

logis fic inftitui prefentem qusiftionem ; -üt,

ium quzrunt, an exiftentia Angelorum demon-

[.

ftrari poflit ratione naturali, premoneant

. per

g A//gW

Angelos à fe intelligi antonomafticé /u5/?

antiam

ereatam , intelletlualem , Jpiritualem , . omnis Corporis

]it &Uf

etiam tenuiffimi expertem , naturd bumtmá. altiorem ac

3H€&jVam &

E prgpz'zagm'orem. '-Hi veró, qui fic ab initio

2

qua-

| DH

4.

DISPATATIO: i

j

queftionem inftituunt, ac poftea primüm qua-

yi d

runt; utrum ZIngeli fint corporei, infigniter abfurdi

j neqwt .f

funt. Si enim nunc quarunt, an dentur Angeli

g m

incorporei, quid neceífe eft poítea primüm

s itendl

querere, utrum Ang

eli fint incorporei?. Hoc

singds

profe&to idem eft, ac fi quis qu&rat; utrum de-

pemun

tur homo rationalis; ac poftea primüm quarat,

diio mut

an homo fit rationalis? Itaque in hac quaftione

«fecritim

abftrahendum eft à proprietatibus naturz Ange-

w bt

lice; nec fupponendum, ütrum fint corporei

iie cum lA

velincorporei, utrum fint naturà humaná fupeg

beat COT

riores vel inferiores &c.

DICO. Exiftentia Angelorum pote

ft dþe-

je creatü

w fbere

monítrari ratione naturali. anclu/z'o eft contra

multos Recentiores5

2 füm,

vt

D£MONSTRATUR autem I. Ex perfettio-

ne artificis & ex motivo creationis , quo etiam argu-

tiorit

mentó utitur D. THoMas P. 1. q. 5o. a. 1. C.

iDus uj

E

Ex fuppofitione quód Deus liberé voluerit pro-

ducere mundum, neceffario debuit producere

o

". À

mundum perfe&um; fed fi debuit producere

mundum perfe&um, neceffarib debuit produ-

tlibety

ttell tb

cere Angelos; ergo fi Deus voluit producere

mundum , neceffario debuit producere Angelos.

t pe

Maj. pate ;; quia perfe&um dicitur , quod affe-

tttdled

quitur finem artificis aut finem artis, quod uti-

1li,

que tribuendum Deo tam fapienti ac tam poten-

t

ti&c. Lmplicat ergo Deum non affequi finem

tl

fuüum in produ&tione mundi, finem puta fapien-

" m

tis, bonitatis, juftitiz, omnipotentiz &c. quie

'«'Ufühug |

íunt ipfe Deus; ac confequenter etiam implicat

mun dum non effe perfe&um.. Min. prob.. Mun-

" intg

$5 ergo

dus non. poteft effe perfe&us fine Angeli

T

1i Deus

l

DE NATURA ANGELORUM.

3

i Primüm

fi Deus voluit producere mun

lr i

|

dum perfe&ufn,

l n

debuit producere Angelos.

-nt. prob... Mun-

Pt

dj

dus nequit effe perfectus, quin Deus ex crea-

Drit

tione mundi obtineat bonum al

bored

iquod prudenter

à fe intendibile; fed tale bon

um non obtinet

st utrumä

fineAngelis; ergo. Min. prob.

Bonum ex crea-

Pfimüm quæn*

Lt af

tione mundi prudenter intendibile unicé eft affi-

milatio mundi , quam poteft fieri ex fuo

genere

STutüng

perfectifima ad Deum; fed h

! fint M

ane affimilationem

non obtinet fine Angelis; ergo.

Maj.- patet ;

Utand i

quia cüm Deus fit in fe beatiffimus,

- nec ullum

habeat commodum ex creatione mundi aut ex

! otef de

laude creaturg rationalis, in his omnibus non

1 o

poteft habere aliud motivum, nifi unam boni-

tatem füam, vi cujus eft communicativus fui

B

feu affimilativus effectuum fuorum fecum. Hoc

X m u

etiam agnovit PLA TO in füo TIMJEO , ubi ait:

TT

Gon. Deus nullá tangeretur. invidid , Jed

e[Jet. bonum

Volentyt

oduxit mun-

Vit prode

communicatioum fui, ex bac fola vatiane pr

dum , animal quoad. fieri poteft. fübi fimillimum. — .Min,

I

prot

i

ergoprob. Affimilatio mundi perfe&a ad Deum

febuit D

folüm habetur

lM

per Angelos totidem quafi mun-

t p

dos intellectua

les; ergo.

nt. prob.

Affimila-

yeeredn

tio mundi perfe&ta ad Deum folim habet

ur per

l, qUOM

ens intellectivum ;

fed tale ens füunt Angeli;

I,qu

!

li

ergo. Min. patet ; quia per hoc diftinguimus na-

qc p

l

turam angelicam à natura rationali humana,

affeqi

quód illa natura angelica fit intelle&iva, adeo-

npud

que ad füam co

gnitionem non indigeat multis

difcurfibüs ,

atietl

fed videat obje&a per intelle&um

I if

eu eonce

ptum intuitivum. . Maj. prob. - Deus

eft.

eus intelle&ivum, &-per intelle&um creat

j prob "

Mgehsy ^

mundum; ergo non habetur perfe&a affimilatio

ld

3

ad

p

6

DLI-SPUTATIO' T.

kjverii

;ho

ad Deum nifi per enS intelle&ivum. - c. frob,

j

(

)uando ignis eít calidus & per calorem produ-

[

cit effe&tum , non affimilat fibi effe&um, nifi &

T

effe&um reddat calidum, fibi fimillimum; ergo

: (ereo

idem eft de Deo.

Hec eft demonftratio D.

g um

'Thomz folidifima , fi bené intelligatur.

-;:identiæ.,

j ormitc

"DrMoNsTRATUR 2. ÉEx fie creationis,

at hun

quod eít etiam argumentum MARTINI DE

ipun

ESPARZA. Ex füppofitione quód Deus liberé

stomne

produxerit mundum, neceffario hunc debuit

U

roducere ad laudem & gloriam fuam; fed hoc

fieri non potuit, quin produceret Angelos ; ergo.

anintre

s fiie

Maj. patet ; quia aliàs imprudenter creáffet mun-

dum, fi tantüm pro lufu fuze omnipotentize fine

8 n [

fs

fapientia, fine motivo ac fine creáffet tam' va-

ftam ccelorum machinam 5 non enim potuit crea-

Ioxs'

Angelo

re mundum, ut Deus cognofceret fe ipfum ex

operibus fuis; quia cognofcendó fe ipfum jam

C ve

adper

omnes füas perfe&iones imo & omnia poflibi-

lia perfe&iflimé comprehendit, ac fi exifterent:

25 fdí

tttm vel

hinc non indiget ulló modó creationis ad con-

templandum íe ipfum ea magnitudine operum

t r

fuorum. Relinquitur ergo, ut quecunque Deus

t5 qu

produxit, produxerit ob gloriam fuam extrin-

5 tj

fecam, ficut fcriptum eft Prov. 16. v. 4.. Univer-

tv

fa propter femetipfum. operatus eft Dominus, Prob.

"d

igitur Min. Non poteft ifta univerfi machina

D

"Irienti

1

^

cedere in laudem & gloriam Dei, nifi inquan-

"

!

l

jni

tum cognofcitur ab aliqua potentia intelle&tiva

* hr

non folüm quoad fingulas fuas partes feorfim

"ttni

acceptas, fed etiam quoad ordinem, propor-

tionem ac harmoniam omnium partium totius

i

univer-

t |

l

DE NATURA ANGELORUM.

d

W ,

univerfi; hoc autem fieri non poteft, quinpro-

Calürem

h

ï

feih

Tl, nl

ducat Deus Angelos; ergo. Maj.patet; quia per

hoc opera Dei cedunt in laudem & gloriam Dei,

quód- aliquis intellectus illa confideret, admire-

lemon[tr

1]

A

tur, & ex eorüm ftupenda pulchritudine exfur-

"U

gat in admirationem fapientie, omnipotentis,

providentie, & perfeCtionis divine preconti-

LT

nentis omnia. Min. prob. Natura rationalis,

TARTIYT )

qualis eft humana, non affequitur vel minimum

XLDa i

univerfi punctum comprehenfivé quoad omnes

lüne doy

fines & omnes relationes ac proportiones cum

917),' fed hUl

partibus totius univerfi: imo nequidem fcit,

feloserm

telfet mute

quenam fint revera partes univerfi , ficque ope-

ra diving fapientie carerent admiratoribüs; er-

Viente t

go fieri non poteft,

A um v

ut cognofcatür mpnduS,

quin creentur Angeli.

p

DzMoNSTRATUR 3.

Ex confenfa Gentium,

t iil

Si dari Angelos eft veritas firmata confenfu gen-

feipini

!

l

tium, tunc vel eft evidenter nota per experien-

ümma p

tiam, vel per lumen naturale omnibus gentibus

-f exitt

inditum; fed fi hec veritas eft nota vel per ex-

dotis d

"

perientiam vel per lumen naturale, eo ipfo eft

adine d

!

j

demonfítrata ratione naturali; ergo.

Maj. eft

evidens; quia non eft fupponendum, omnibus

v

D

p

gentibus totius mundi hanc veritatem notam

effe per revelationem fupernaturalem ; nullum

uU U

hi J

autem aliud relinquitur medium cognitionis, nifi

L

v n

ab experientiaaut à lumine naturali.

AMin. etiam

n

90n potef? prudenter negari;: quia plurimee ali& ve-

i j

ritates habentur.pro fufficienter demonftratis,

;artes

[

"!

|

que ex lumine naturali note funt: fic v. g. ex-

——

j

iftentia hujus mundi corporei, aut proprii cor-

en, Pf

—

x

']

:

poris, aut exiftentia qualitatum extra mentem

g"

U

l

——

L

l"

A

demon-

n

8

DISPUTATIO L

-

)

310'1"

u

|

d»emþnfcrari nulla alia ratione poteft, nifi per

'g[ïimom,a

dictamen luminis naturalis, in quo videmus has

veritates, ficut oculó videmus albedinem.

Si-

».ä l ngloïï

)

1,

malOfUm |

militer intereft providentie divins, ut verita-

j

jriu

tes precipue directive humanorum a£tuum,

j

l

M

quamvis non fint effentiales ad falutem , reve-

EU

lentur hominibus fine ulla alia demonftratione

:

)

us qei

per ipfum internum lumen mentis.

Jam veró.

,

exiftentia Angelorum eft talis veritas firmata

ntia ufi

; indto

j

confenfu gentium; ergo.

Zdnt. fabfumpti prob,

1

OniIGENESs contra Celfum, GREGORIUS NAZ,

yia 201

ï,ïierasque Í

de Theologia Myftica gentilium, $. AUGUSTI-

*

Nus de Civitate Dei contra Apulejum & Por-

hp n

phyrium paffim oftendunt, ab omnibus gentili-

DgMON

bus agnitos effe Angelos, abiisque per fuos Deos

yir at

nihil aliud intelle&um effe quàm id ipfum, quod

nos vocamus Angelos , quamquam his erronea

:ines (

, ia

& plurima falfa affinxerint.

Idem conftat ex

antiquiffimis fcriptoribus gentilium v.g. HOME-

ppart

asfprt

RO, omnium fcriptorum antiquiffimo; item ex

HESIODO &aliis Poétis, Hiftoricis ac Philofo-

10 C0

&mg

phis gentilium, qui omnes agnofcunt naturas

quasdam intelle&tuales, eásque Deos vocant,

us j

mkd

T

Ílmo onrcExEs L.8. contra Celfum ait; ad-

mittere Grecos, id eft gentiles cuivis homini

FE

fuum deputatum effe demonem. ARisTOTE-

þïaï U

LEs 12. Met. & in Libris de Collis docet , ipfos

m

va

coelos moveriab Intelligentiis. PL ATO in Ti

:

20 adhibet Angelos feu Deos ad ipfam produ-

ZIEL

:6

NT

&ionem mundi veluti artifices & conditores.

?0j

In Afia, Africa, America apud gentiles ubique

f t

etiam agnofcuntur quidam fpiritus invifibiles,

Ti

tiam An-

0 i

bgni acmali; ergo certum eft, exiften

/

gelorum

01

DE NATURA ANGE—LORUM.

9

elorum ab omnibus gentibus agnitam )eH'e.

"l'eftimonia Philofophorum gentilium de exiften-

Ve[ie

|

tia Angelorum fiíb nomine deemonum bonorum

Vmæ; W

W

l

QOtlm g

& malorum , intelligentiarum, Deorum, cufto-

dum fpirituum, geniorum &c.. videri poffunt

! Uten

,l

ts

f

apud P. BusALr S. J. qui annó 166». infigne

u

opus de Zingelis

L

1

ugduni edidit. .|Cüm ergo.con-

TU Jam

li

enfus gentium neceffarió fundetur aut in expe-

Vertts f

ientia univerfali aut in dictamine nature omni-

ln

bus indito, optimé quadrat hoc argumentum;

'ORUS yj

quia non eft prefumendum omnes aut faltem

AUGUSE

plerasque gentes decipi juxta illud sENE

czE:

&m & D.

JNemo omnes, omnes meminem fallunt,

Ib n

t ey

DEMONSTRATUR 4. Ex effettibus ä* ope-

ilum, qu

yationibus angelorum dantur oracula gentilium, o-

m ls emp

perationes deemonum in energumenis , malefi-

m of

cia, divinationes, auguria, & varia maleficio-

D E

rum apparentia miracula, dantur etiam appari-

[imo; i

tiones fpirituum &c.5 ergo dantur angeli. Zmt.

cs ac h

jaiet ex confenfu omnium gentium, & fcripto-

feunt n

rum etiam gentilium, Grecorum & Romanorum,

['e0s T

in quibus innumera talium oraculorum & augu-

lum dj

riorum & divinationum &c. reperiuntur indubi-

cuivis t

tata exempla, quorum etiam ingens numerus re-

Àunt

fertur à p. BUBALI in przfato Opere,

c, prob.

lile operationes non poffunt provenire nifi ab

d

D

?LATOIU:'

intellectiva natura fpecie diftincta ab anima ra-

tionali, necetiam poffunt provenire à Deo ; ergo

ipin,

abangelis. nt. quoad 2. memb. prob... Deus non

anue L*v

il

operatur tales illufiones & fraudes in Oraculis,

divinatiónibus, augüriis &c. occurentes; ergo.

I ]'I]lem:æ',

Prob. eiiam q. 1. m.

Anime humang rationales

A5

non

í AR

x

Y

1

y!

iC

!

DISPüTATIO T.

!

&

non poffunt naturaliter aliquid intelligere vel

jend

f

operari in mundo fine Organo corporeo, etiamfi

fint feparate per mortem à corpore; aliàs enim

gl habe

fieret ingens confufio in republica humana, fi

animz mortuorum adhucnaturaliter poffent con-

jioni,

j anima

verfari in mundo, edere oracula, divinationes,

perpetrare maleficia & perficere operationes in

yis Ut 0j

gflrmi()fes

energumenis ; darentur enim vindicte earum

animarum , que violenter ab inimicis corpore

f;erentur (

extrufze funt, darentur infuper apparitiones quo-

dipienc

sygesilas

tidiane amicorum erga notos fuos, & conver-

fatio perpetua cum mortuis.

Ergo evidens eft,

sim por

ü

(oftomi

. illa oracula, divinationes & operationes prove-

vedenti

nire ab alio fpirituum genere, quàm ab anima-

.';

d

IMIIC.2. (

ï

:[

Ee;

busfeparatis. Itemfi per providentiam Dei con-

fervarentur animz feparate in ordine ad tales

(0ROLI

gt et

operationes id fieret preter exigentiam natura-

lem taliumanimarum. . Cum ergo Deus conftan-

« The

züthori

,tes effe&tus in mundo operetur fine pofitione cau-

7A

xuferun

fte fecunds, que ex fua natura ordinatur ad tales

. effe&tus, dicendum, Deum creaffe tales fpiritus,

z

Atevelat

quibus connaturalis eft ea operatio in mandum

corporeum. ,

Item; fi Deus animas feparatas

;»nvincipo*

ordinat ad illas operationes, tunc eo ipfo co-

t

gnofcerenthanc veritatem homines ex dictamine

*s qu

luminis naturalis , vel per experientiam, vel per

iif

revelationem Dei ; fed nullus hactenus tam fa-

Ontert

pientum quàm etiam indo&torum. vel fufpicatus

Item

eft talia provenire ab animabus feparatis.

fiDeus per providentiam animabus feparatis per-

OB]IC

mittit illas operationes, tunc vel Deus fe habet

|

DT

permiflive vel pofitivé ad eas feductiones? neu-

memb.

Atfm

Ua u l

IDAA

trum poteft dici/; ergo. AMin. quoad utrumque

prob.

L

E

DE NATURA 'ANGELOR'

uM.

Il

Tl

rob. SiDeus fe habet pofitivé füpernaturali-

ter fupplendó vires naturales animarum fepara-

'OIe, t

«

lts

Pum

tarum, tuünc eft author erroris: Ífi autem tan-

Rff

|

tüum fe habet permifivé , eo ipfo datur aliqua

Y at

lt

fübftantia, cui naturale eft operari extra corpus,

& fic animabus iftis non tam erit connaturalis

"Option

ftatus ut operentur in corpore, in quo longé

[ ER

infirmiores fünt ad illas operationes, quàm ut

IU Qu

operentur extra corpus, in quo fortiffimz funt

Darizionesqm

& fapientifime ad inveniendas & exequendas

^ Eome

fraudesillas. EÉx quo proin etiamrefellitur quo-

[

rundam popularium error,

qui tempore D

OD& prora

Chryfoftomi exiftimabant, animas violenta mor-

1 am.

te decedentium fieri deemones

PU

tat Conc.9». de Lazaro.

j quos & confu-

1

Qine al tl

ConorLARiuM. Exhisfequitur; falfam,

Tnm o

imo veró etiam Atheis gratam, eífe doctrinam

Deosconfe

eorum 'heologorum , qui contra tam manife-

poltionev:

ftam authoritatem n. THOoM x, & contra ratio-

Ipator adti

nem afferunt, exiftentiam Angelorum demon-

tale f

firari non poffe : Cüm enim Athei non admit-

0 i um

tantrevelationem ex fcripturis, jam non amplius

mis fott

convinci poterunt de exiftentia talium fpirituum:

cep p

& contraSadduceos, qui & ipfi non admiferunt

'

^

1

::

g

x du

fpiritus quosdam diftin&os ab anima rationali,

(jam,

veritas ifta nulla am

[

plius ratione firmiter B;abi,-»

Tenus

:

liri poterit.

ia if

)

Solvuntur Objectiones.

anits

fepart

u

Ipf

OBJICITUR I. I.S. AUGUSTINUS non

w t

agnovit exiftentiam Angelorum in eo fenfu, quo

*1011687 !

defcripfimus, & quo diftinguntur fpecie ab ani-

g

marationali; ergo non poteft demonftrari. 4mt.

prob.

X

I2

DIXSPUT'ATIO !.

ï (sgc

prob. s. AUGUSTINUS dicit : Quad "eft omät

T

mil

animá melius ,. id Deum dicimus ; .ergo inter Deum

;

2. S. BERNAR-

Á

gendat

& animam non datur medium.

gj

Dus fimiliter non agnofcit aliquid naturaliter

j um

nobilius animá rationali preter Deum ; ergo.

$o p

ZInt-prob. — Dicit fic :

Spiritus ef1 Deus , ficut. &

petur l

4ngeli ; fed Deus naturá, 2dngeli gratiá. (humaná

animà) /uperiores funt; ergo.

D.Bernardusnon

g d

li

g mpic

agnofcit naturam intellectivam ex fua natura ab

Áe(tus el

anima rationali diverfam.

r

REsPONDEO . rt.

h. a. Ad Prüb.' dlftc

à

;

[

Tes rerü)

D

a Angd

uod omní animá füumendó notionem animz la-

té, melius eft, id Deum dicimus. c. fumendó

:

tf

Locutionem il-

inépoy.

notionem animze ftricté. n a.

lam S. Auguftini non fuiffe accuratam , fed fen-

ii frie

iruà ef

fum tantüm fuiffe verum, patet ex ipfo Augu-

ftino L. r. Retra&t. c. 26. ubific ait: JDixi, quod

l)

to

lj

; di

autem eft omní animá melius , id Deum dicimus 5 ma-

21De ff

gis dici debuit , omni creato [piritu melius.

Ad 9. n. a. .4d prob. dift. — Angeli tantüm

iprtem

MT

gratià, naturam Angelicam creante, fuperiores

funt. c.. Gratià natüram Angelicam dignificante.

Wndo

1 m

n.a. vel fubdiff. Sunt fuperiores gratià natu-

ram dignificante, refpectu plerorumque homi-

d&

num.c. refpectu omnium. n.

Senfus eft; quód

bt

Deus creaverit Angelos per gratiam creationis,

AipfeT

tt'ntün

iisque dederit naturam fuperiorem ; non veró

fenfus eft, quód per gratiam creationis fint &-

ii

*itt

quales animz humanz, & tantüm fuperiores per

gratiam fan&tificantem. . Hinc.juxta D. Bernar-

otrtn

dum folius gratiz eft creantis , quod Angeli for-

Vi

titi fint naturam fuperiorem ac intrinfeceé fubli-

J

li |

miorem naturà humana.

O3Jr-

)J.

DE NATURA ANGELORUM.

13

| QWEM

Tf

OsnjrciTUR 2. r. Implicat in mundo dari

]

aliquid imile Deo ;5 ergo ob fimilitudinem Dei

hn

QU t

affequendam non erat neceffe dari Angelos, ?

.

Att

Homo jam dicitur effe creatus ad fimilitudinem

n

)

M

Dei ; ergo non eft neceffe, mundum fieri fimi.

!f

[

!

lemDeo per creaturasintelle&tuales. 3. SiDeus

TM

Bemardusna

teneretur creare mundum fibi fimilem ; eo ipfo

teneretur creare creaturam perfectiffimam ; fed

T if

hec implicat; ergo.

4. Mundus non eft im-

perfectus ex eo, quód defint in mundo infinite

41 j dj

T aQj

fpecies rerum poflibiles tam infra quàm füpra na-

gone

turam Angelicam; .er

[9

que effetim

perfe&ug,

« fumenj)

fi deeffet ipfa fpecies naturz Angelicz.

Atonon d

RzsPONDEO d. dift.a. Implicat; dari

m f fs

aliquid fimile Deo fimilitudine adequatá com-

hd

menfüratà effentie divinz. c. fimilitudine inad-

i Dd

equatà proportionali ad effentiam divinam. n.

g

ld 2. dift.a Homo eft creatus ad fimilitu-

If

dinem Dei fimilitudine perfe&ionum refpicien-

inpel n

tium partem divini operis. c. perfectionum re-

e, fiptit

fpicientium univerfalitatem operum divinorum.

digitt

n. Quando Deus producit mundum, vult ut

gt o

detur etiam mens intellectiva,

quie confideret

ymque o

mundum & opera divina non tantüm in particu-

i

——

l

]

us lt p

]

lari, fed etiam in univerfali ; prout eadem con-

m crea

fiderat ipfe Deus,

Homo autem & anima ratio-

, m

nalis tantüm exprimit minimam quandam par-

dogis i

tem mentis divinz fapientiffimz, - quia ejus per-

jpeniorar

fe&iones tantüm refpiciunt intentionaliter tmini-

10

mam partem divinorum operum: econtfà An-

geli intuitivé confiderant univerfum.

jngd Ja

j

ld 3.. ditt. Maj.

'leneretur Deus creare

creaturam perfe&iffxmam ex fuo genere..c. per-

(í

fectif-

| pi!

iD ISPUTATIO L.

j

14

Lgnoms (

fe&iffimam in fuo genere.n. Omnino verum

eft, quód fi Deus femel decrevit producere mun-

g

amma f

dum, eo ipfo debeat producere fuprema ge-

nera entium, intelle&tivum, rationale, fenfiti-

[ anSC(

u

n;]l'afam L

vum, vegetativum, corporeum;, quia tot & non

um

piura füprema genera funt poffibilia; fed in his

J

h

r jne

f

fupremis generibusnontenetur producere omnes

fpecies intra genus contentas, quia ille fpecies

nnorü

[

amimas,

füntinfinite, adeoque non funt producibiles fi-

j Ial

ufif

mul; quia fuppono non effe probabile infini-

tum Categorematicum.

stim ml

Zda4- c.a., n.c. & parit.

Difparitas eft f

J dít

quia fi in univerfo deeffet natura Angelica, de-

g c

effet aliquod genus fupremum entium poffibilium,

«itit Of

& non tantüm deeffet fpecies in genere entium.

ge, Qir

Difparitas eft 2. quia ille fpecies quse defa&o

atfne nati

defunt in mundo, fünt tantüm fuübalterne, in

MIDO (

quibus datur proceffus in infinitum repugnans

tnüurale

etiam ipfi Deo: econtra fi deeffet natura Ange-

iaud .

lica, deeffet aliquod fupremum genus entium,

zmuntel

in quo non datur proceffus in infinitum.

I. Poteft dici, quód ani-

u3 (

O8]ICITUR 3.

i Condi

ma feparata in premium meritorum naturalium

comprehendat totum univerfum; ergo ex eo

3 efe

24

vt

fine non opus habemus naturà intelleGtivà.

Potuit faltem Deus naturam humanam rationa-

cefete

m fon

lem in aliquibus individuis ele&tis elevare ad tan-

tum lumen , ut comprehenderent univerfum j

lmpotius,

"tionis

ergo iterum non opus eft Angelis.

CESPONDEO d I.n. a.

Ratio eft; quia

J ien

RURT

nobis connaturale eft effe limitatos ad cognitio-

nes fenfibilium & aliorum objectorum pauciffi-

tu fe«

OB]IC

p Hinc anima feparata etiam.in fta

T Qj

parae

i

D

DE NATURA ANGELORUM.

.. "

Ommno ,

aratiohis connaturaliter non cognofcit plura

quàm nunc cognofcit, dum eft incorpore; dum

* llj

]

Otts f

enim anima rationalis dependet in cognofcendo

[

ab organis corporeis, non erit ibi connaturale

W tor

l

J

fEd n

feparatam ab organis cognofcere ftatim totum

IU

univerfum. Dein iftüd theatrum univerfi diu

UM

| Hæfe

iij

fuiffet fine fpe&tatore, propemodum per qua-

tuor annorum millia, fi Deus debuiffet exfpe-

Jrodi ]l

df

lt j

&areanimasfeparatasbeatorum. Adeoque Deus

00j m

tamdiu lufiffet fine fpe&tatore, & pi&or per tot

annorum milliaoftendiffet cecis figuram univerfi.

Durtas of

lo d

ZAd 2. dift a.

Deus poteft fic facere üt Au-

thor grati&. c. üt Author naturz.n. "Non mi-

poltum,

TR entm

nus datur ordo mediorum ad finem in ordine

que d

nature, quàm in ordine grati& : adeoque etiam

ibitemei

in ordine nature debet dari finis à Deo inten-

tus, nempe gloria füa, &in ordine ad hunc fi-

A fep

Euf g

nem naturalem debet dari medium naturale, non

'en0s at

autem aliud quàm cognitio totius univerfi per

Qicon.

naturam intellectivam, proutoftenfum eft. . Vel

REsP. 2. tr.a. n.c.

Quia Deus in operibus fuee

ic, quii

m natij

nature conditz ordinat caufas ex fuanatura con-

|

gruas ad effe&tum ; elevatio autem naturz hu-

; d

tellei

manze effet tantüm miraculum extraordinarium :

aut fi effet connaturalis comprehenfio hec, di-

qmam 1

Jevard

cendum foret cum oRIGENE, animam huma-

nam potius, petere ftatum feparatum quàm fta-

y us

