bfoluta.tr. fecundum pre-

R

!

'

It j

dicata relativa. n. a

Difparitas inter Angelum

Y

DL

i|

Q

& animam folüm in eo confifüt,,

quod anima ,

h

"

|

:

:

non fit in a&u intellige

ndi nifi excitetur ad CO*

1

D

fius ;

WRtiem

gnofcendum; &ideo a

d cognitignem ful .;p

ua. "W

-

lI

DE co*cmfrro NE AI;TNGELICA. 173

a&ualem fe tantüm poteft co

IL of

Dyertere ex ope-

rationibus fuis,

quarum cognofcendó effentiam

fimul cognofcit earum principium tanquam cor-

ii pl'()pr

iU

A

l

Qd

l

relativum & connotatum. Itaque cognofcit con-

comitanter potentiam intelligendi, fentiendi &c.

Tæpofïj

Em

TU At

qu&e omnia funt tantüm pradicata relativa : E-

j

contra Angelus non ligatur lege fenfuum , ut

ll f

li

: lippomgt

tantum ea cognofcat & tunc folüm cognofcat,

quando excitatur, aliunde ad cognofcendum, fed

A31 Yil

poteft fe convertere ad fui cognitionem. fine

Fettan, f

IU0T e1 j

obice &lege; imo veró per hoc ipfum eft pu-

rus intellectus, quód femper fit.in a&u intelli-

d) fe

Ts ejam

gendi; & non eft potentia rationalis ut mem-

bratim & fücceffivé omnia cognofcat; & hinc

n d r

ii

femper independenter ab operationibus contin-

gentibus convertit fe Angelus ad fü

TO

effentiam.

am proprilam

ii d

OnJICITUR 2. contra 3. conclufionem.

f i

I. D. THOMAS

I t

L. 2. contra Gent. c. 98. ait:

Ex boc quód fübftantia aliqua eft. intellettualis ,

compre-

hi n

ben[tva efd totius entis.

Et c. 99. Quia intellettus fub-

s nl

Jiantie feparate eft

in adiu, babens ommes familitudi-

[jniu as

nes, ad quas efi in potentia: babet autem «irtutem

comprebendendi omnes fpecies,

G differentias. entis ;

um d

mece[Je eff ,

quàd fubftantia feparata quelibet cognofcat

yentit

omnes vés maturales, C9^ totum ordinem earum. . Er-

rb

Hf

go Angeli inferiores comprehendunt etiam fu.

j H

periores. . 2. Major perfectio fuperioris Angeli

(

dl

non repugnat intelligibiliter poni in intellectu

yer Af

inferioris Angeli ;

ergo poteft comprehendi.

j

]

fe

3. Intelle&us per

& connaturaliter exigens

TLGLUT

habere fpeciem quid

ditativé reprzefentativam

|

em

oþje&i & connaturalit

er refpiciens cognitionem

W

ejus

DECOGNH

DISPUTATIö 1.

174

l

qmen j

D

bet poffe comprehendere tale ob-

j

:

; Ange

ejus obje&i de

»

j

je&um; fed ta

lis eft intelle&us Angeli inferioris

L

l

,3.

d. 4

füperioris;

ergo. Min. pate; quia re-

qu

pjetium

refpectu

periorem non

vera Ange

lus inferior cognofcit fü

l

Id i

er fpecies alienas,

fed proprias, &nifihaberet

:

1

^

;

erfetkiont

non quiefceret illius in-

!

f

fsecies quidditativas ,

Ye.-

1

M

i

yn cormmu

tellectus.

Maj. prob.

Species quidditativé

eminent

refentans objeétum eft ip

füm obje&um in effe

habens fpecies quid-

ypendenti

intelligibili ; ergo cognitio

m & füper

ditativas obje&ti non poteft non

effe compre-

atonprelt

henfiva.

R ATAUR

RrsPONDEO adI. di

E..

Eft comprehen:

CITUR

henfione inadzquata,

fiva totius

entis compre

d tali. c. adeequata,

jils

sAngel

imperfecta,

& fecundüm qui

C]

400 U

erfecta,

& ftri&té tali. n. a.

Angelus enim

:

300n eff

comprehe

nfivé de omnibus entibus exiftentibus

:

xooteftdic

fupra fe cogno

fcit tantüm aliquas perfectiones,

!

habet fpecies univocas ac quid-

]

Qnes d

uarum nempe

, Qm m T

ditativé fimiles; fed aliqu

as perfe&tiones totius

EW

dere non e

ft comprehendere

«

CaCU

entis comprehen

!

c

&quer

totum ens fimpliciter.

Idem refpondetur ad al-

terum textum.

t eomit

Deo, l«

Ad 3. dift. a.

Major perfe&io füperioris Àn-

eli non repugnat poni in 1

ntelle&tu. inferioris

NDE(

nantià abfol

utà. c.

repugnantià na-

Wistüor

ï

Angeli repug

turali. n. a.

Naturaliter dicitur illud repugnare,

at

0E qu

tur in univerfo exigentia, Hinc

übnde

cujus nulla da

4 abfolutà lapi-

etiamfi non re

pugnet réepugnanti

d o

dem afcendere furfum; quia tam

en nulla datur

us in natura exigentia, implicat nat

u-

"t

motüs huj

ic

raliter lapidem fuà fpont

e moveri furfum.

"ii

feriore poffit abfoluté

etiam, etfi in Angelo in

"tlf

poni cognitio comprghenü

va fuperioris Angeli,

"Wi

repu-

) ll

DE COGNITIONE ANGELICA.

175

j

r

repugnat tamen id näturaliter; quia nulla datur

MAl i

[

?

n

in inferiore Angelo hujus exi

gentia.

44l 3. dift. Maj.

Debet poffe compréhen-

l, fuper

lUtn

dere tale obje&tum in

IRS, &mfihah

adzquaté. c. adeequaté. n.

Va

Msj Angelus inferior comprehe

ndit quidem

10 T

Qd

l

omnes perfectiones füperioris Ang

eli, quas ha-

bet fecum communes;

& illas infüper quz fünt

Oi j

ratio pr

ceminentiz in füperior

e Angelo & fuze

AUf

ab illo dependentie , ut intelli

gat Angelum effe

DI

digniorem & füperiorem fe:

fed ali

arum perfe-

&ionum comprehenfio inferiori An

L omyrela

gelo nec de-

betur, nec ab eo quzritur.

dloqug

O 3JICITUR 3. contrass, conclufionem.

C nua,

1. $i omnes Angeli cognofcérent omnia inferio-

Autps eniz

ra fe ac totum mundum, tunc quoad hanc co-

Vs exttent

gnitionem non effe

]

t unus perfectior altero; fed

t5 p

hoc non poteft dici

; ergo.

2. Sequeretur quód

IY5 4

etiam demones defacto hab

factones t

erent talem cogni-

tionem, cüm in naturalibus

bonis non fünt lzfi

tomtéte

per fuum peccatum; hoc a

ponderti

ergo.

utem eft abfurdum;

3. Sequeretur

quód in Angelis tam per-

fe&ta effet cognitio

mundi

, quàm eft perfecta

(ipert

in ipfo Deo ; fed hoc eft fa

lfum ; ergo.

] infer:r».':

ESPONDEO ad 1. dift. Ma

7

Non effet

repugnül][fää

unus perfeCtior alteró,

nifi cognitio angelica

il

diftingueretur quoad obje

&a que latent in natu-

yiat 1

rà divina & in decretis au

t Ideis divinis. tr. fe.

cus. n. Maj. Poffunt er

j nbl

£0 Angeli differre in-

i

"

quantüm unus co

gnofcit plura ex illo infinito co-

»M

gnofcibilium,

etiamfi non differant

imie

i

l

(

quoad co-

il

gnitionem iftius unici pun&i,

hoc eft; univerfi

í

efatto exiftentis ,

pilt

l

?

f;

ï

quod eft tantüm pun&um

gt

04

tefpe&u . poffi

biium : . & fic licét in cognitione

l

hujus

]

gevrt

DISPU 'r ATIO IK

176

j [l I'e[þe

j

huj

us exigui.comparativé univerfi fit zequalis

"

repenu*

periores tamen Angeli

j

a

per

fe&io Angelorum, fu

z

3

ormd

com

prehenduntin omnipo

tentia Dei finitos mun-

;;'aCf

non cognofcunt infe-

! a in n

dos alios poffibiles, quos

s

riores Angeli.

j

ia

ZÁd 9. dift. Maj..

.Szeqfüer etur quód deemones

lj

fas & d

,,

haberent talem'cognitionem. failibilen tamen ex

E

i mundan

interventu frequenti caufarum l

iberarum. C. CO*

g d

Curfus caufarum

gnitionem.

infallibilem. n. Maj.

amtur nete

etiam neceffariarum inom

nibus p

rorfus univerfi

qumunao d

] ab ipfo immediaté

partibu

s fepe mutatur ve

vel ab animabus

s adm

Deo, ve

lab Angelis bonis,

mmstcogtok

Beatorum, qui per mirac

ula v. g. vel

feparatis

(uüum elemen-

,f &

fiftunt curfum folis ,

velmutant cur

re&to tramite decurrentem

st perfett

torum v. g. fluvium

liberam derivandó in alium

» a diceti

in mare per caufam

um ex fü

& his fimilia.

Domones autem ob

alveum ,

um in Ar

hanc frequen

tem mutationem curfüs caufarum

fecundarum. in omni

bus partibus univerfi nec

Qd pra

feriem effe&uum

1

im, id

noffunt infallibiliter preenoffe

naturalium , nec ipfis debetur n

otitia talium mu-

NG

'

m ve

] futurarum vel

l

sidentif

tationum vel prateritaru

;;

!

1

poffibilium ; & hinc not

--

iti

a de mundo originali

'

Qq

fi mundus perfeveráffet

1 Anfen

&

curfu illius naturali ,

aut adhuc perfeveraret i

n.fuo ftatu, eft doemo-

WA

s5:cüm nul

lamamplius aqui-

l

!

&reti

nibus prorfus inutili

ï

h

rant novam notitiam

ftatüs hujusmodi , nifi quan-

l

j

Trmditer

lï.

|

J

t

doque fubífequentem ac experimen

talem circa

;

j

|

" obje&a particularia.

V9 & |

Ad 3. dift. Maj.

'Tam perfe&ta effet cogni-

ac eft in ipfo Deo refpe-

l

tio mundi in Angelis,

|

IEIT UR

&u preedicato

rum relativorum,

que in mundo

ad caufas liberas & ad fines fuper-

?T.Uï ul [

reperiuntur ,

4

ln

natu- l

Jui

Om

DE COGNITIONE ANGELiCA. 177

If ft.

q

T r

natürales. n. refpe&u przedicatorum abfoluto-

D

l

,

;

rum, que re

lïlDeiün

o

periuntur in mundo ad fines natu.

Daretur tam

TOgtofo,

rales. fubdifi.

perfecta cognitio ab-

i

ftra&ivé ac formaliter. c. t

am perfecta realiter,

n. Maj.

Nam in mundo da

ntur aliqua,

quz vel

MUU

proveniunt à caufis liberis vel ordina

ntur ad

ITMM

caufas liberas & ad fines füpernaturales,

& iftze

Bettm (

in ferie mundana relationes ad caufas

liberas

AULUS Cb

FOl

contingentes & ad alios fines fupernatural

esnon

cognofcuntur neceffarió ab Angelis ;- inq

uantum

UT

40 aQ

autem in mundo aliqua ordinantur v. g

. ad Ve"

getationem & ad motum corporum nat

uralium,

li g

intantum ea cognofcuntur ab Angelis.

( elemen.

Sed ficut

juftitia, vatio entis & ratio fübftantie form

aliter non

omenten

reperitur perfectius in Deo quàm in

atomo vel

i t d

homine; ita dicendum eft,

t -qutem (

quód cognitio talium

perfectionum ex fuo

genere non fit

perfectiorin

yfüs cat

Deo, quàm in Angelo.

s ünveriy

Dein etiamfi cognitio

angelica quoad pradicata

abfoluta fit tam perfe-

jem eft

&a ac divina, id tamen fo

Va lt

làm verum eft formg.

liter ,

nonrealiter; quia in Deo illa formalitas

fütürant

Dn

cognitionis identificátur cu

m infinitis aliis perfe-

m

&ionibus, cum quibus e

à cognitio non eftiden-

j p

üficata in Angelo: & fi

c in Deo eft perfe&ior

realiter quàm in

y d

-Angelo , ficut ratio entis reali-

yanpii

ter perfectior eft in Deo quàm in atomo autho-

mine; formaliter autem fumendó

oli i

& abftractive,

n d

€o ipfo quód fit univoca,

tam pefreGié reperi-

tur in atomo & hom

ea.

T

?ne, ac reperiltur in ipfo

Ü o

K

On

t. Dan

JICITUR 4. contra 6. concluGonem.

j2

tur multi Do&orum , qui dicunt effe&us

li

üuæ J

naturales contingentes v.

f

8- gBrandines prove-

D. Zimori Tratt. de "ngelis.

M.

nien-l

178

DLISPVU.TATIO 1T.

«fe

J

TO

nientes ex concurfü caufarum contingente nón

qe rl

l

offe cognofci ab Angelis; ergo. ZInt. prob.

.641

Íta fentiunt D. THOMAs in 2. dift. 7. a. 29. ad

Qs cog

2

Et L. 3. contra gent. c. 164.

Jtem BON A-

gl

& DIO-

yim etiec

VENTURA, E£GIDIUS, HERVJEUS,

2- Vide'

u—

Senfüs |

NYSIUS CARTHUSI

ANUS.

Ergo.

tam fapientiam Dei prze-

j

tur pertinere ad infini

xaiciptt

videre contingentes .C

oncurfus caufarum infe-

riorum ad effe&um contingentem ,

qui deter-

! Mlum&c.

qpretatem

minatam caufam non habet v.g. egritudinem

Petri; ergo. 3. TERTULLIANUS c. 22. Apo-

. DI

de divinatione doemonum ait illos

i, ibi f

loget. agens

femper ambigu

os refpondere.

Habent , inquit,

TVU c'

& de vicinia fyderum, €9^ de com-

de incolatu. aeris,

anercio mubium colefles fapere paraturas, ut C9 plu-

QU

jam fentiunt , vepromittant, — 4. S. AU GU-

vias quas

3 Agdi

STINUS

L. 9. de Civit. Dei. c.22. dicit, futura

temporalia melius ab Angelis bonis cognofci;

WDUM I

& u

quia in

illorum cognitione non poffunt decipi,

quia ea vident in

verbo, quàm à doermonibus,

213 Ang

E

eo quód folüm videantin cau-

u ul

qui falli poffunt

fis. Ergo.

s. Sap.8. v.8. recenfetur inter pro-

1tile CO

ributa Dei, q

uód /[ciat preterita &2 de fu-

itüm cir

pria att

E

"

iuris eft

imei : item quod figna &2 monftra [ciat. an-

[

1

L per m

tequam fiant, €9 eventus temporum &9 feculorum.

^ hibennt

d

Exgo.

Du

ResPoNDEO adr. diít, a.

Dicunt hocre-

i po

fpectu eorum effe&uum, in quibus facilé inter-

lm

Ils

veniunt caufz liberz v. g. minifterium Angelo-

;

WAUXD

rum. c. inquibustantüm interveniunt caufz ne-

À

JUottant

ceífaria. n. a.

ls.

4d2. dift.a. Videtur pertinere ad fapien-

1

Wf

tiam Dei przvidere hos effe&tus üt involutos

cum

ub

| ll

VU

l

DE COGNITIONE ANGELICA.

179

TO ln

l

cum ferie caufarum liberarum. c. ut com

preheg.

fos in ferie caufarum neceffariarum, n.uw

Ad 3. &? 4. dift. a.

Dicunti

fta non certó 4

TRU

J&DI

doemonibus cognofci ob

frequentem connexio-

Ergo

'QVH

nem talium effectuum cu

m caufis liberis,

SUT

15 n.a.

Senfus patet ex dictis.

C. per

Del )

COU

ZAd 5. n.a.

Quia multatribuuntur

Deo, que

1]

etiam participativé conveniunthomini

» QU i

üd

. V. g. effe

ægru

1t0]

bonum , juftum &c.. vel dift. ic: Conve

niunthzec

per proprietatem Deo fecundüm ex

j C22.Apg,

dica. c. communiter dicta, n. a..

cellentiam

Vel denique

TU giti//os

poteft dici, ibi fermonem effe de

fapientia hu-

mana;. non veró de fapienti

a divina,

J d.

U G

QUJAESTIO II.

4! Sc AUGU*

dct, i

Utrimi. Zingeli cognofzrant. fecreta córdium?

D n

Vfint d

NOTAND UM I. WVarias effe in hac

refenten-

tia. PniMA eft &

;RVæI&DURANDI,

i demoi

qui dicunt ab Angelis co

Tideattit

OÍci cogitationes ho«

minum ita, ut illis mart

feftum fit non modó

Aurittey

quales fint ille cogitation

€$ V. £. odii vel amo.

iil 6 j ü

ris, fed etiam circa quod

objectum verfentur ;

infr t

utrum fint per modum fu

8* aut profecutionis ?

£ j

utrum fe habeant per mo

dum affirmationis aut

negationis? DuRANDUS

infuper addit, ab An-

Jicont i

gelis cognofci poffe ,. circa

tationes hominis & affe&

quale objectum cogi-

yficl m

tur

us intenfiüs

Occupen-

r A

SECUNDA fententia eft SCOT

I & alio-

n o

TUm, qui putant cogitationes & affe

&us huma-

nos ab Angelis quidem fecundüm f

e

ac per fe

"T

fr

cognofci poffe, fed tamen id defa&o

—

Deum im-

n

pedire, ut ab /.i&ngeh's non cognofcan

tur: Sco-

2

TUS

ï pr t

180

DISPUTATIO Il

j d

0Y

t. Dift. 9. q.þ2. $.

qUs tamen ipfemet in 2. Sen

Dift. 10. q. 8. ad-

|

g d

ad argumentum.

Et in 4.Sent.

ll

)

j

argumentuim

folutione 3. videtur docere, quód

pt

li nempe deemones ab hac.

J

o folum

defa&o foli mali ange

g

fatiof

ediantur.

'TEeRnTIA fententia eft

cognitioneimp

aliorum, qui putant fecreta cordis

:

mutiones

D.THOMZE&

—

non «

tam hominum quàm Ang

elorum non poffe co-

fX

Ceterüm quidnam fit

yn tale;

nofci ab aliis Angelis.

qnine di

illud fecretum cordis, q

uo

d cognofci vel non poffe

(ci dicunt, ex

his Authoribus non omnes

sertum 00

cogno

jc o uj

eódem mo

dó explicant aut intelligunt.

gluntats d

NoTANDUM ergo 2.

PRIMUM MODUM,

dqo f

quo aliquid d

icitur fecretum ,

à THOMA DE AR-

GENTINA affignari eum,

quód actus intelle-

às Tm

hominis aut Angeli

mmonis d

&ionis &

cogitationis unius

B

ab alio Angelo cogno

fcatur quid

em quoad ier-

non tamen quoad compc

yis & c0

minorum fignificationem ,

tyus eft.

fitione

m 'vel divifionem : quafi

dicat quoód omnis An-

, qui

d homo vel alius

T QU

elus

quidem cognofcat

5 voli

Angelus apprehet

1

datj

de qua recogitet; non

utrütm affentiatur vel diffentiat

tintes

vero cognofcat,

tfuro,

nempe ferendó j

udicium. v. g. videt Angelusin

*

1nente hominis

fpeciem muri

& fpeciem albedi-

xEQEMï

utrüm homo circa ifta ob-

T

nis ,

mon tamen fcit ,

dat modó compofitorió feu a

Y

iffirmatie,

iQ0

jecta ten

: idem eft cir-

xel mod

ó divifivó id eft negative

1erioh"be1

ca aífenfum ve

] diffenfum obje&tis preftitum.

15 talr

& fententie videtur quoque

Denden

Hujus

explicadionis

fuiffe zEGIDIUS

dum

dixit, cogitationes unius

TtleDt

ta cognofci, ut fciat qua-

Wt

N

Angeli recté ab alio i

pnam utatur fpecie ad

intelligendum , non tamen

0T

difcernat quid fpeciatim

cogitet.

SECUNDUS

I 3&1

ffertur ab HENRICO,

Mopus explicationis a

Ws

qu

Ü [r

DE COGNITIONE ANGELICA,

181

: Dif

09 q.q

llü

I)

qui duo docet: um eft,

cogitationes unius

AU du

;

hominis aut Angeli fecund

um füam naturam

optimé ab alio Angelo cogn

Ofci etiam à deemo-

Tttns äb

l

ne non folüm ita,

VTL f

RI

ut fciat de quo obje&o fint

A

ille& cogitationes ,

fed etiam ut feiat utrüm fint

TE ,

affirmationes an ve

IT n Df

ró negationes: alterum tamen

T

eft, non cognofc

i ab uno Angelo, ad quem

qui

LT

finem tales co

RLIM

gitationes ab alio Angelo vel ab

homine dirigantur; & in hoc putat cornfiftere

0U 01 Qp

fecretum cordis, quod à folo D

m

€o cognofcitur.

Sic ergo cognofceret An

gelus v. g. füubftantiam

Ul MOJ)UM,

voluntatis aut affectuum

A DE AR

ad pecuniam alienam;

fed quo fine auferenda co

gitetur, ignoraret An-

Vs al

gelus.

TERTIUs MODUse

ft D. THOMEE &

li u

communis aliorum.

quód per fecretum cordis in-

(em qui

difcriminatim | intelli

gantur omnes affeCtiones

od uv

|

!

cordis & cogitationes intellectüs.

UARTUS

quiann

MODUSs eft

lom vd;

fecretum . cor

, in quem inclinat VASQUEZ, per

dis folüm intelligendos effe motus li-

Te Og

beros voluntatis ;

j vl i

non veró cogitationes pro-

cedentes ex imperi

o voluntatis five libero five

ridt As

neceffario.

QUINTUS MODUSs eft multorum

freint

RECENTIORUM, qui ad fecreta cordis referunt

y arat

I. actus voluntatis liberos.

2. actus intellectüs

f if

|

il

aliquó modó dependentes ac

procedentes ab im-

V

T

periolibero voluntatis.

3. fpecies rememorati-

l

d

:ti

m

l

vas talium actuum precedentium.

4. habitus

viltm

dependenter ab iftis actibus aquifitos

hT

& diftinéctos

gt

'

dlpeciebusrememorativis. s.aé&us phantafis &

j Ut fi

appetitüs fenfitivi caufatos à voluntate.

M

OTANDUM 9.

i, Jl

Preter annotata difcri-

. O

mina actuum internor

um mentis poffe adhuc

aliam fieri diftinctione

) i

m /écretorum cordis. Duo

3

enuim

y

06N]

eDOLSP.UuT ATFO 1l

182

fünt in animo

j 97

enim genera a&tuum internorum

o 4

diftinguenda: aliqui a&tus intern

i relinquunt in

bro veftigia &

L

!

. eitst

organo corpo

reo nempe in cere

figna fui natu

ralia: alii veroó actus interni non

j

r

!]

ldan'

fed tantum

—

1

J

gemorid, -

relinquunt ejusmodi figna naturalia,

fc& g

figna arbitraria.

ParMI GENERIS a&us funt,

h

de rebus fenfibilibus, de

qinari,

quando cogitamus v.g.

colore, luce, fono, calore

n

gb Ang

magnitudine,

f

ficut enim ta

les fpecies excitantur per motum

WO L.

externum fenforii nempe ocu

lorum vel aurium,

3 Ofmnes

itantur in

ita.etiam quando ecdem [fpecies exc

m apprd

jl

ur in phantafia & in. cere-

animo, fimul excitant

anantal 1

bro figna quedam, fe

u veftigia & impreffones

uf

ac motus cum hujusmo

di obje&tis ac fpeciebus

imations

Y

connaturales , & propterea ab Angelis cogno-

ii dLalq

fci poffunt; cüm enim iftz fpecies connexionem

UM

WmOngen

ilam, quam habent cum motu corporum V. B.

um

fonus cum undulatione aéris, lux cum preffione

o cogn

fübtilis materie, calor cum motu rapidifiimo

v E

partium &c. habeant fibi connaturalem, videtur

u m

exinde confequens, quód ficut Angeli & doemo-

1

4

i

t il c

nes comprehendunt ordinem hujus mundi con-

hantafie

Paturalem rebus, ita etiam ex motup

ày rofa

& Íciant

intelligant fpecies rerum fenfibilium,

WTR

qualis fit in animo cogitatio aut affe&io. SE-

t mmi

CUNDI GENERIS a&us interni funt, quando

'otion

cogitamus de objectis fpiritualibus & abftractis

n

v. g. de dolore, voluptate, cogitatione, voli-

b

tione, cognitione, honeftate, lege; juftitia,

V

MTUI

fapientid, amore, & aliis aCtibus internis; non

«

enim datur in phantafia veftipium aut fignum ali-

&

Vr

quod naturale connexum cum his actibus inter-

nis, fed tantüm fignum arbitrarium quafi chara-

Eïg() W

d

er

Wt

( II

DE COGNITIONE ANGELICA. 'Iägf

Vnti

&erifticum, quo excitatur fim

ul fimilis affe&io;

W !

feu, prout D. AUGUS TINUS

fecundüm longum

EIS l

TUterm

& latum relatus in Zfppendice P

Ti

bilofopbie Pollingane

j lt

q.I. VOCat, dantur motiomes q

usdam feu motatio-

IN

"sinmemoria, que üt cuivis homini funt arbi-

^M gf

T

lj

trarie, fic & fignatalium cogitationum füunttan-

10 Cdire

tum arbitraria, que proin non neceffario intel-

liguntur ab A

ngelis.

$

(l Jtt 20

DIUCCO r

ID V ais

Angeli tam boni quàm mali co.

GTcantyn j

gnofcunt

LL (

fimplicem apprehenfionem cir

omnes cogitationes internas quoad

ca illa obje&a,

itprefnag

quz in phantafia relinquunt fig

na fui naturalia.

ts

DIXI: quoad fünp

licem. apprebenfionems | quia judi-

ais u

cium affirmationi

$ vel negationis,

fuge vel pro-

HOW

fecutionis eft aliquis actus liber,

adeoque effen-

t

tialiter contingens ;

ac proin non contentus in

Ym d

ordine caufarum na

turalium, qui ordo folus ab

( f

Angelis per cogniti

onem intuitivam naturze co-

yrlem

gnofcitur.

& albedine

Et fic v.g. etfi quis cogitet demuro

nl

)

non tamen Angeli cognofcunt,

ys mund d

utrüm circa ill

a obje&ta verfetur affirmátivé vel

yto p

negativé ,. pro

fecutivé vel averfivé.

un, &

PRonATUR conclufior. Angeli tamboni

diedi d

quàm mali immittunt animo va

rias cogitationes

fnt,

per commotionem

phantafie; ergo etiam fimi-

j ( abfha?

les cogitationes ort

iiboe *

D

cognofcunt.

as ex commotione ph'antaüæ-

FM

PROBATUR 9. Certum eft ex difpofitio-

SRfermo

T

nDe materie fequi formam, ex motu rapidiffimo

gt

partium calorem

; €x undulatione aéris fonum

TE

.5

Ü

l

vel m

ergo etiam ex fimili difpofitione cerebri

d

;

otu interno fenforii cognofcuntur ab An-

4

&gelis

tpoN

Jl

DISP*UTATIO II.

qu 1pf(

ii

&t

'gelis tam'malis quàm bonis 1mpreffiones in ani-

ma, &affe&tus connaturaliter fequentes.

Yl

ij lmpetü

DICO », Deomones non cognofcunt eas

t

qutts Q

cogitationes & affe&tiones internas , que nullum

j

a a

in cerebro relinquunt fui naturale fignum aut ve-

"i

n intel

Omnes ille co-

alité 1

PROBATUR conclufio I.

s corpore

gitationes & affetiones aut funt in fe ipfis libe-

vja confi

re, autfaltem dependentes ab alia operatione

qunt t

pravia in felibera; ergo ille cogitationes füunt

g t

contingentes , adeoque funt in ordine re-

2 qu£ 0

rum intrinfecé contingentium , non vero in

mf 61

ordine nature & caufarum naturalium. Ergo

ïe

tuporeo

neque exigitur earum cognitio ab Angelis per

nature.

i;eü

)

fift Q

Ql

cognitionem intuitivam

3

whri fet

PROBATUR 2.

A

fcetarum peritiffimi do-

'

TET

n

cent conftare ab experientia, quód demones

i plor

non foleant intervertere confilia occulta pio-

a5 VI

(et

rum, quamdiu videlicet non revelantur ulló

Wi anit (

fignó externó v.g. verbis; nulla autem eft hujus

rei ratio, nifi quod talia confilia interna non

hoATU|

t afreret

cognofcantur à demonibus; ergo non cogno-

fcuntur.

|

"

05

EC

CowrIRMATUR. Juxta eosdem Afcetas

i fpeci

in hoc ipfo potiffimum confiftit modus difcer-

T

nendi motus internos bonos à malis, & infpiratio-

i

Af

nes demonis ab infpirationibus Dei, quód bo-

/

Wl

na confilia immediaté immittantur in animam

m

nempe in intelletum & voluntate

m fine ulla

af

commotione phantafie & fpirituum ,

fine ulla

N

Ua

4mpetuofitate, fine inquietudine ac violentia

.

" tatu

commotionum interi

orum dependentium ab

1

li

:vita*

T fum

operatione phantaüæ cordis ac fpirituum

juim

j

) ll

DE COGNITIONE Al;ïï'GELICA, 185

lium,. ac eo ipfo talia confilia Dei magnam ho-

Mb

"tf

mini faciant & relinquanttran

quillitatem absque

violento impetu aut impulfu,

TT

Ia

absque omni prz-

l

EUPTS

cipitantia ac turbulentia: econtra confilia qua

immittuntur à deemone, non immediaté immit-

Cttg ]l

tuntur in intelle&um & voluntatem, fed tantüm

immediaté in phantafiam & fpiritus COrporeos

ts

'

1

]

l

utique corporeos ac materiales ;

P

J

& hoc ipfo,

licét talia confilia appareant bona,

magnarm ta-

Vattnes f

E

i

men creant inquietudinem, turbul

entiam, im-

Qdf m

petum, pr&cipitantiam ac commotionem totius

0T YO j

hominis, quz omnia connexa funt & confiftunt

i Im

in impetuofa & inquieta emotione fpirituum vi-

kngeïxs x

talium corporeorum.

Nulla autem hujus rei

m Q

caufa eft , nifi quod deemones non poffint imme-

diaté verfari feu- a&u feu cognitione circa aétus

ibd demy

noftros . puré internos.

De hac re inter mul-

1 Oi v

!

tos alios & plurimos Theologos de hac materia

erelntu )

tractantes videri poteft Lupovrcus de pow-

TU

TE, Ubi agit de difcretione fpirituum.

ii

1

PROBATUR $. rationibü

0 Don dj

clufione afferendis.

s pro fequenti con-

DICO s. Ne

quidemxAn-geh' boni cognof-

ylem Al

"

|

j

n

J

cunt fine fpeciali ordinatione divina cogitatio-

fOodis m

nes & affectiones noftras internas, que nullum

in phantafia relin

; G

quunt fui naturale fignum gut

J qubä

veftigsium.

y s

PRosnATUR Conclufio r. — Tales cogita-

yem D

tiones & affectiones neque in fe, neque in fui

, !

effectu connaturaliter connexo continentur intra.

Ordinem nature; er

ä Y "ii

go non exigunt cognofci ab

gt

Angelis.

Znt. prob.

'Tales cogitationes & af-

feciiones funt aliquid i

ntrinfecé contingens, nec

;irituum;

5' í

a—

y (06

186

DISPUTATIO TII.

p

habent comprehenfam in ordine nature ,. n*e&

0s

effe&um naturaliter proportionatum , fed tan-

j

f

(s

tüm effectus puré arbitr;n*ios & comingentes;

[

ergo.

jl

PROBATUR 2. Scripturahoc adfcribit pro-

ï

(

prium Deo, quód poffit ferutari corda & renes,

j

j[

iil

id eft, quód poffit cognofcere internas affectio-

yfit

nes &cogitationes; ergo id univerfim non com-

:Iv

j

lll

"j

petit Angelis. -nt. prob. — Jerem. 17. v.9. & to.

;[

sandius

;J

dicitur : JPravum efl cor omnium , &5 infcrutabile,

i D

quis cognofcet illud? .. Ego Domimus forutans cor,

M M

ï

ég probans renes,. 2.Paral.6. v.3o. Redde (Deus)

wnicuique fecundim vias fuas, quas mofüi eum babere

dnt tid

uyn f

in corde fuo : tu enim folus mofli corda fiiorum bo-

minun. ltem 3.Reg. c.8. v.39. Facies (Deus)

i, qi

zins vert

ub des unicuique. fecundim omnes 'vias. fuas , ficut. vi-

deris cor ejus ; quia tu. mofti folus cor omnium. fiio-

J N

yum bominum.

pobote UIX

uis bominum

W. $,

[eit. que funt bominis, mifi fpiritus bomimis, qui in

d pf

ipfoefl? " Ibidem c.3. v.20.

Dominus novit co-

rilonr

il de E

gitationes fapientium , quoniam ane funt. Similes

T

textus plures habentur r. Reg. 16., Pfal.7. &

du

Ateyf

AUs

138., Job.16., Sap.r., A&.r, Ad Rom.8.,

Hebr.4., . Apoc.2

N

PRosATUR 3. Authoritate Patrum. . O-

l

ä

04

RIGENES füper illud Job. 1. v.7. Circuivi ter-

Wt fe

vam, €9 perambulavi eam.

ATHANASIUSs Lib.

BIN

Wf

AMBROSIUS

Ü

de quzftionibus S. Scripturz.

hii

in Oratione de obitu Theodofii.

Et fuper c. 5.

ROBAT[

Lucz.

PaurrNus inc.8.ad Rom. Et r.

iTl

Cor.2. HiggRoxYMUs füperMatth.g. CHRY-

d Tr

sosroMus Homil.3o.in Matth. EtHom.32.

!

1

. C

V

Ditio

füper Joan. CvzairLvs L.2. fuper joan

l

N

190

r

DE COGNITIONE ANGELICA. 187

F Itf

y

X dbbkem:c3 EtLa4

D 4-

.lamma f

Ü

CO &5

MASCENUS L.2. de fide Orth. €.4.

BEnA,

| COI][l'ngenæ,ä

THEOPHILACTUS in c. $. Lucz.

S. Avu-

D

Xl

l

lity

GUSTINUS L.de divin. demonum. c.5. De-

niqueInterpretes communiter in c. 5. Lucee

, qui

cum Hieronymo & Chryfoftomo exinde

colli-

Fs

gunt divinitatem Chrifti

. quód eo loco v. 22.

T OOO x

fcriptum fit :

Ut cognevit autem

.U' V'9o & M

J Efüs - cogitatio-

nes eorum , Te[pondens dixit ad illo

$:. quid cogita-

?lj nj

Qs in cordibus ve[lris ?

ATHAN

ASIUS q.27.

QU TT

fic ait :

Prefcius verum ,&

cordium cogmitor folug

dbf

ef Deus ; nec enim 4ng

eli vel abfcondità cordis

Q j

vel futura videre po[funt.

lt s

CHRYSOsTOMUS

Hom. 23. in Joan.

Humanorum. cordium. cognitio

ii (n)

folius Dei eft

» qui ea formavir.

CvRILLUSs lLcc.,

u t

li V

,

.

expendens verba Nathanaélis

Rabbi tu es fi-

QUi

Jï

j

lus Dei, Noverat , inquit, /o/i

Deo corda bomi-

Quis lo

qmum patere,

$. AUGUSTIN

lln

US in Pfàl. 7.

P

Wi

)

pera noftra poffunt e[fe nota bomini

bus ;

d. quo animd

Vi À

jiant, folus ille novit qui fcrutatur corda

Deus.

GEN-

u. X

NADIUS de Ecclefiaft. dogm. c. 8r.

Internag

ol

1

anime cog

Wationes diabolum mon wvidere certà Jcimus,

Mi N

P

lures textus SS. Patrum huc facientes videri

poffuntapud SuAREZz & alios,

Patrmm

!

DICO 4. Angeli tamen cuftodes coghoü

(irti

cunt omnia fecreta cordium in clientibus -fibi

(

STUS

l

commiffis non

quidem cognitione naturaliter fibi

debita,

r

09

fed vifione intuitiva in verbo.

M

il

PRoBATUR Conclufio r. Eft generalis re-

F

(

gula apud Theologos & communis SS. Do&orum

ij

f

partim ex '"Traditione partim per experientiam

?

aut per opinionem, quód San&i ac Beati in codlo

D

g ]Oä |

cognofcant ea omnia in Deo, quorum notitia

j

Ípecia-

N

DECOG

DISPUTATIO

iI.

188

x

fpecialiter ad eos pertinet, üt fuppono ex Tia-

ii

Gatu de Deo ; ergo cüm omnia fecreta cordium

p 3

fpecialiter pertinent ad directionem noftri An-

N Ü

gelis cuftodibus commiffam, multo magis id pre-

415 .2

fumendum eft de Angelis cuftodibus. '

CoNFIRMATUR I. ex ipfa natura officii

vgdem La

-

UT

"

Angelorum cuftodum.

Angeli enim non pof-

fent decenter obire munus fuum partim illumi-

g, trifi

sls inte

nandó, partim tentationes precavendó & fupe-

(NFIRAL

randó, nifi haberent notitiam de actibus inter-

3s did:

nis fuorum clientum.

al: di

CoNrFIRMATUR 2. ex fenfu Fidelium, qui

vb f

rariffimé fallit; fentit enim quivis fidelium, ora-

r fenüs

tiones fuas mentales ad Angelum cuftodem di-

TTE

re&as illinotaseffe; ergo parirationenota erunt

n hab

/aliafecreta cordium. — Znt. patet; quia nemo cre«

2 Chrif

dit fe neceffario debere orare vocaliter, ut in-

n reveri

teliigatur ab Angelo, vel ut Angeli noftri cu-

zetodem

ftodes poflint Deo preces noftras offerre,

| eàs-

!u u

que commendare.

t pr

PaosaATUn 9. Plurimis exemplis conftat

adim d

ex Scriptura, Angelis cuftodibus nota fuiffe fe-

EOTV

creta cordium ; ergo prefumendum eft id uni-

TWintitat

At

verfaliter concedi Àngelis cuftodibus, quia eft

m D)

eadem ratio in cafu particulari & univerfali ad

Rüblpræ

I'T

fines à Deo intentos. nt. prob.. Sic Dan. 9.

dnfem

v.23. Angelus ad Danielem dicit :

Veni ut in-

TUf

Item An-

dicarem tibi , quia *ir defideriorum. es.

A

gelus ad S. Jofephum. Matth. r. v.20. Wib

Ti5

t

ii David noli timere accipere Mariam conjugem tuatt,

"m

Atqui a&us defiderii & timoris funt a&us inter-

$

dR &l

ni; ergo.

Cox-

g

elu

ll

DE COGNI/T—IONQE ANGELICA. 199

u

T0

ht

!

]

CONFIRMATUR I. ex a2

EH

E3—

1

l

fiftentia Angeli

QR tf

|

l

1',

preftita in agonia interna Chrifi

ti;

dicitur enim

l

Marci 14. v. 33.

Cepit pavere t tedere.

Et v.

m

l

j

j

34. Jiifüis

IUSI

eff anima mea usque ad mortem. . Ytem

Matth. 26. v.37.

du

——

l

]

1

Ac tandem Luce

Capit. contriflari & ineflus e[]e.

&t n

z

!

—j

I—

22. V.43.

«dpparuit autem. illi

i

4dngelus de celo confortans eum.

Pavor autem &

rung

[

tedium, triftitia, contriftat

jo, & mæ&itia funt

t g

meri actus interni $ ergo.

ZT

CONFIRMATUR 9.

In Evangelio, dum

Chriftus dicit :

Videte' ne. contemnatis unum ex

bis pufülis: — dicit enim vobis,

d oj

quia Jdngeli - eorum

&UU n

Jemper vident faciem Patris mei

» Qui in cclis eff.

Videtur fenfüs effe;

dolm d

quia cognof[cunt contem-

JC000 QU

piun cefirum intermum in

Deo ,

alioquin caufa-

jiaq

lis illa non haberet finem fprci

entem; Ífi enim

lr r

voluiffet Chriftus tantüm co

ncilare parvulis

quandam reverentiam ex eo,

Wi ml

. quia habent An-

:Om

gelum cuftodem,

fuffeciffet dicere :

quia babent

"dngelos fios, quos timeatis.

Cüm ergo addit: quia

vident faciem Patris,

voluit minari fcientiam an-

2

li t

gclicam etiam de occultis internis aCtibus.

gf

1

j

NI

!

PROBATUR 3.

$. BasiLivs Libró de

m d

vera virginitate preci

pit virgini, ut vereatur

jns, &

non tantum Deum &

Chriftum fponfüm fuum

; U

uübique-fibi prefentem,

gitat videntem ;

& omnia quz agit & co-

m

verüm etiam ut vereatur An-

LL

gelorum infinitas multitudi

nes, & unà San&to.

"2

rum Patrum beatiflimos fpirit

us: nullum enim

11 j

ex his effe, qui non fingula ubi

vis confideret.

Si ergo vifum eft BAsrLIO etia

j

j

m Angelis &

j

Beatis nota effe fecreta cordium ,

de quo nolo

|

interponere judicium, id fa.ltem

verum erit de

(

Ange-

4

r u6

190

DpISPUTATIO IL

nc

11

ia

Angelis cuftodibus tam noftris quàm hominum

j Vld (

[

converíantium nobiscum,'quibus in cclo fpe-

»

M

l

E

cialiter fuper res noftras conjunctis aperta funt

N

j

'int

o

T

momentis fingulis abfcondita cordium noftro-

i? d

rum ; atqui non funt illis aperta ex fua natura;

gmy[j]et Mna

erg

o per vifionem in Deo.

ür 27

DÍCO s5. Domones cognofcunt omnes

a&us internos graviter peccaminofos faltem per

qpotet

D

j

L

poter

effe&um, nempe per fübtractionem graticze fanc-

':4

Ü

etiami

ficanti$ ; probabiliter autem non cognofcunt

E

;

i figmu

a&tus meritorios aut leviter tantüm peccamino-

5

?

;

T

;

Íos.

fpei

& fenn

PRoBATUR Conclufio quoad 1. membr. e':'c

communi fenfu fidelium , qui credunt animam

uj Qu

[

[

Jrart

in ftatu peccati mortalis effe mancipium & habi-

i

[

ïï

l

