potuit fieri, ut in primo ac fecundo inftanti

d

temporis. angelici,,dum cognitio angelica pros,

u

grefía eft ab uno obje&to ad aliud, tot fuerint

!

m

—

fuccefliones cognitionum ac volitionum fecuns

PEI

!

W

4

düm

l

GRATIA

DE VOLUNTATE,

206 —DISP. III.

j

afis d

düm fücceffionem nature in mente Angeli, quot

um CO

reperiuntur füccefliones caufarum & effe&uum

j

per innumera fecula in noftro mundo ; ergo.

Ubi nota, fucceffiones operationum in Angelo

offe confiderari tantüm fecundüm operationes

(5]1C!

folius intelle&üs ; dum interim fimpliciter vo-

rech. 9t

luntas angelica conftituendó tempus angelicum

ii

eliciat feriem & numerum operationum 1ultó

limitatiorem.

Bu b?

-PROBATUR 2.

Per hanc commenfurafio-

1Dd, ]

vll Dck

nem temporis angelici melius explicatur fenten-

vfemr n

tia SS, Patrum, qui dicunt, quód Angeli ante

mundum corporeum vixerint innumeris fzeculis;

jfatee

us d

ficut etiam damnatiautanim: purgantes aliquan-

do in apparitionibus leguntur dixiffe, fe jam

w J

ii vifio

p

er plurímos annos fuiffe in tormentis , dum ta-

uül.tt.

ien per paucu

2l

ia inftantia in menfura noftri tem-

tila pur

poris ibi fuerint.

Ergo.

- PRosATUR 3. Scriptura videtur fuppo-

h g

ioit fuz

nere, in via Angelorum fuiffe aliquam moram,

dum v.g.dicitur Ezech. 28. v. 15. Perfettus in

goAngg

enter

viis tuis à die conditionis tue , D o NEC inventa ef

iniquitas in te.

Idem dicitur Job. 38. quod An-

lispo.

geli interfuerint creationi mundi, & laudaverint

ïs'Paradiü

conditorem : Ubi eras , quando ponebam fundamenta

àmEm

ierre - -: cim me laudarent: famul aftra matutina , &

imia

gubilarent omnes filii Dei.

Que omnia indicant

evifi

morulam in Angelis ; non fecundüm menfuram

ï]:lp

i

liem

temporis mundani ;; ergo angelici: neque etiam

l

[

D j

fecundüm fucceffionem operationum voluntatis

Ym m

angelice ;; non enim dabatur fucceffio volitio-

"o a

num nifi duarum illarum, quas fuprà nominavi-

Miütur

onem in-

mus inflantia; ergo fecundum opgrati

tellectüs

: BI ]

TL

j

GRATIA, ET MERITO ANGELOR. 297

/

ïngeh,q

| eH [nþ

telle&üs angelici ,. feu cognitionum , in quan-

tum una co

ndoaöw

alteri.

gnitio per innumeras feries fuccetfit

1]

M

]

]

li

Solvuntur Objectiones.

li

OsjgrciTUR r. contra 2. Conclufionem.

Sang

1. Ezech. 28. v. 13. dicitur de Lucifero: ; deli-

iUl

WJ

ciis Paradifi Dei fuifti ; fed per paradifum Dei in-

telligitur beatitudo effentialis, feu vifio intui-

tf

tiva Dei, juxta confuetudinem & modum lo-

rbns .

quendi Ecclefis , quz dicit, animas San&orum

Vl d

transferri in paradifum exultationis;

ergo An-

Eu

geli funt cr

eati in beatitudine fupernaturali.

2.

!

lu P

GLOSSA ad illud Judz v. 6. Zfngelos, qui non fer-

i

vaverunt [uumn Principatum, per Principatum in-

, Ut

AT

telligit vifionem Dei ; ergo.

3. $; AU GUS TT«

n

I

Nus L.r11. deCivit. Dei c. 9. dicit: Tant) eft feli-

n

cior jlla poriio, quantà mungquam

fuit. peregrinata à

'1[

Deo.

Ergo. 4. Idem l. cc. C.22. ait: Zfngeli à

[l

0'35

i

principio fuerunt. participes lucis & claritatis eterna ;

)

ergo Angeli nunquam fuerunt in ftatu viz, con-

//

Wl

;;

)

fequenter ftatim in beatitudine fupernaturali,

quodA

REsPoxDEO adr. dift. Maj. . Fuit in deli-

Wa

tüs Paradifi Dei, intelligendó per Paradifum

jni

Q

Coelum Empyreum, & locum Beatorum. c. in-

mltzw:;h :

telligendó actum principalem illius habitationis,

"u

nempe vifionem intuitivam Dei. n. Maj. Luci-

m

fer quidem , & omnes Angeli, fuerunt in colo

li

que EW

Beatorum ; fed ante meritum & difpofitionem

P

Qu

propriam nondum fuerunt confirmati ir ea bea-

LI

fj i

titudine naturali, per beatitudinem effentialem

y

fupernaturalem ,. nempe per vifionem intuiti-

"

fam Dei per Effenti

am: ficut Adamus fuit in

y

If

T3

Para-

GRATIA

298 DISP. III.

DE VOLUNTATE,

(

rgo. l

Paradifo tanquam invia, non autem tapquam

g d

in termino.

Ad 9. dift. a.

Gloffa intelligit vifionem Dei

al POn

Vifio Dei ab-

1rsp0:

D

D

abfirati;oam. C

iniuitivam. m.a.

firactiva habetur per fpecies creatas ,

& per co-

IU

gemtic

gnition

em Dei tantüm üt Authoris Naturz , ab-

viritaa)

fitahendó à reliquis perfe&tionib

us Dei.

e

dift. a.

Nunquam 1

lla portio fuit

j lebus,

A 3.

; Vdd

eregrinata à Deo, t

anquam authore nature , &

intuitiot per. Effentiam cogni-

g m

abfira&tivé cognito. : C.

j2 .

&

to. n' a.

Angeli en

im revera nunquam fuerunt

ati à luce coli Empyrei vel Syderei,

t d p

peregrin

(a fecundüm fe eft incorruptibiliss & à

j

»

que &ip

lia d

]uce interna, qua aghove

runt Deum, üt Autho-

ftra&tiva feu przcifi-

!

l

j

n

rem nature cognitione ab

,;,'

!

:.

"

:

va: fuerunt tamen pere

grinati à luce effentiali,

qidi p

tuitivé videtur Deus per effentiam.

li*.

er quam in

danter

d 4. di

ft.a. Fuerunt participes hujus & cla-

ritatis eterne, tanquam beatitudinis na

uralis. C.

qfeunte.

Senfus

i dicim

tanquam beatitudinis fupernaturalis. n. a.

patet ex dictis.

d auter

contra s. Conclufionem.

1 QUiT

Os]JICITUR 2.

Homicida

1. Joan. 8. v.4

4. dicitur de diabolo:

I4, t

erat. ab initio, & in veritate non fLetit

Item 1. Jo. 3.

u

Ifi,

v.8. db initio diabolus peccat ; ergo ab initio 1uce

orio

creationis non habuit gratiam fanctificantem, ut-

WT

Utj

peccato.

2 $GR

( 0

1.

pote incompoffibilem cum

coRrus L.32. Moral.c. 1

8. dicit: . Diabolum re-

i

ltgif

videlicet infufa, fi

votluif-

Ae tem

pieri potui[fe cbaritate ,

fet; ergo füpponit

, eum non fuiffe repletum

t Ar

charitate. 3. JOANNES PAPA Caufa16. q.2.

W5 v

C. V/ifis litteris de diabolo dicit: Dolet , charitatem

AU0j

quati in celo nequivit babere, bomines babuere 1

n ierras

i& f

ergo.

j

m

GRATIA, ET MERITO ANGELOR. 299*

ALl

ergo. 4. Gratia eft medium inter naturam &

Vn

gloriam ; ergo debuerunt Angeli

jl

natura, poftea primüm in gratia.

priüs effe in

lOD]C

|

ESPONDEO adI. diít. a.

Diabolus pec--

a&P

cat ab initio, moraliter & ampliativé fumpto. c.

Al

d

mathematicé fümpto. n.a. Dicitur enim mora-

liter in ?nitio diabolus peccáffe, fi peccavit in prie

Di

Wt

Ls

mis diebus, vel primis inftantibus mundi con-

diti.

Vel dift. fic: Peccavit ab initio relat& ad:

Vi

D fonui

originem mundi. c. relat? ad operationes An-.

geli n.a. Ethinc fenfus eft: quod demon ab:

j

[j

l

f

li

ànitio mundi peccaverits prout explicant Doctó-

!

res,

n«

zils. dii. g. u potuiiï'e repleri chari--

qui

tate perfetta per confummationem glorize. c. cha-

Al

dhnta

ritate viali per gratiam fanctificantem. n. a.

Jd 3. dift. a. Nequivit habere charitatem:

j

urdt

conftanter per confervationem permanentem. c.

tranfeunte & per ufum tranfeuntem. n.a. Illud

m

enim dicimur habere, quod apud nos manet;

quod autem ftatim auferendum eft

, Don tam ha-:

doftot

bere, quàm eó uti dicimur.

L

| HUI!W

4d 4. tr.a. d.c. Ergo debuerunt

priüs effe

mQM

in natura, ordine & prioritate naturz. c. or-

x V

dine & prioritate temporis. n.c. vel/ubdifl. de-

buerunt prius effe in natura ordine temporis an-

jj

Bdici. c. ordine temporis mundani. n.c. Kxiam

)

i

inSyllogifmo mentali minor eft medium non me-

"L /

j

dietate temporis , fed naturz: . Simili modó pri-

j

mum in Angelo eft amor Dei naturalis propor-

Quj

tonatus viribus füz potentie & dignitatis;

quem amorem in eodem adhuc inftanti fequitur.

ia?e:,chfqrgj:

jl

gra-

i

gratia, ücut lux confequitur ad folem : ad

tiam

|

n

q00 DISP.IIL DE VOLUNTATE,

'RESPOi

tiam veró confequitur amor Dei fupernaturaliä,

i

ficut calor confequitur ad lucem; quamvis fol,

q um

lux & calor fint in eodem inftanti temporis.

g i

Hinc etiamin Angelis prius preceflit natura, fed

giuum (

non prioritate temporis; quia erat difpofitio

.a!ucheus

prerequifita ad a&um fupernaturalem aut colla-

"i deftit

tionem gratiz , que eft in eodem inftanti: ficut

qnirbit

defa&to ad actum amoris Dei in eodem inftanti

um p

fequitur collatio gratice fan&tificantis informans

&f2 g

& dignificans eundem a&um , ad quem fequitur

«iebult.

in ordine nature.

Aiitater

OsgprerTum 3. contraeandem. 1. fuxta

as U

s. AucusTINuM Lib.z. de Corrept. & grat.

sgeandi

C.20. JDeus fic ordinavit ngelorum atque bominum

Bu

eitam, ut in ea prius oftenderet , quid eorum po[Jet. li-

sprede

berum arbitrium, dein quid po[fet gratie fuc beneficium ;

smite$ Da

ia f

ergo Angeli priüs fuerunt in ftatu purc naturz,

antequam acceperunt gratiam fantüficantem. 2.

d a

Litt. natura n-

trantum

juxtà eundem L. 2. de Genefi ad

gelica primb creata eft informis, C9 dei

) primtun forma-

VEN

tualis inclinat

ia fuit. - 3. Gratiafanctificans habi

tatum

ad Deum faltem per gratias a&uales, quas exigit;

l, i

ergo fi Angelus fuiffet creatus cum gratia habi-

( n

tuali feu fan&ificante, non tam fubito ftatim

tiogel

in altero inftanti excidiffet.

Wterat.

RrsPoNDEO adi. inprimis oppoüehdö

tadf

alios textus s. Au GUSTINI, V.gr. L.12. de

l, di

Civit. Dei c. 12. ubiait: quód Angelos Deus

tonam

creaverit fümul in eis condens naturam ; & largiens

tiefettt

gratiam. — Confitendum eft, inquit , etiam de S. Znge-

118

lis dici po[Je , quod charitas De

zdfjä fit in eis per Spi-

1 offc

vitum Sauctum.

W rg

RESPON-

IATE

GRATIA, ET MERITO ANGELOR. 301

R

J REsPONDEO », dift, a.

Sic Deus ordina-

TU n

vit, ut oftenderet, quid liberum arbitrium adhuc

|

W

non corruptum per peccatum & concupifcen-

diid

:

tiam, fed dotatum gratid poffet. c. arbitrium

dlp

defütutum omni gratia. n. a.

Ab initio enim

« u

I

;] |

voluit Deus experiri feu notum effe , quid fu&

gratiá deftituta poflit natura, & quid poffet li-

l

n

VS]

l

fi

berum arbitrium per gratiam ordinariam; dein

Ttd

poftquam per peccatum corruptum erat , quid

il feqwm

poffet fua gratia medicinalis , que primüm fa-

nare debuit liberum arbitrium redactum ad im-

l Jut

poffibilitatem moralem operandi con/lauter. bené

moraliter, & ad impoflibilitatem abfolutam phyfi-

Upt,

M.

|

cam operandi fupernaturaliter, feu àt oportet: no-

J

W

l

l

D

luittamen unquam ab initio naturam fine peccato

1

J

VVA

li

relinquere deftitutam omni gratiá,ficque experiri

Itv U;Ul

folas vires nature ; id enim non decuit Deum.

;

M

Vel dift. a. fic: Ut oftenderet,

quid poffet gra-

nten?ï.l.'.

tie fute actualis & medicinalis beneficium. C

e

M

j

gratiz tantüm habitualis. n. a.

Comparat enim

l

eólocó s. xucusTINus ftatum

*

j

IU

.naturæ inte-

Tu560fs

gri ad ftatum nature lapfie.

w

«4d 2. dift. a. Creata eft infor

It

aM

riam. c,

mis pef glo-

informis per gratiam. m. a.

Status

Sm va;

enim Angeli extra ftatum habitudinis füpernatu-

ralis poterat adhuc videri & vocari

n

fpectivé ad ftatum vifionis beatificze

e

informis rg-

ïL

d 3. dift. a. Inclinat ad Deum per feriem

(P

|

cognitionum innumerabilium contingenter ta-

5

1j

j

:

men defeCibilem. c. non contingenter defecti-

]:

bilem. n. a.

T

|

Dum gratia ducit Angelos ad

L

jl

Deum, oftendit illis innumera obje&

a, propor-

tiones ac relationes eorum obje&tory

m inter fe;

REJ?W

facilé

g

302 ^DISP. III. DE VOLUNTATE,

uód Angelus

ii d

facilé autem poteft contingere, 'q

J Qu

inter tot obje&ta aliquando inhere

at in cogita-

)l

fic eundó per cogitationes

gl

gratl

tione fuperbie , &

j

um ]

fuperbie contingente

r alligetur obje&to fibi pro-

gmf&lem ,

hibito. Et hinc quamvis

gratia trahat ad Deum,

^

À.

at jarm

[ [

non tamen tral

it neceffitanter ; ideo. poteft con-

u

[h

tingere,

ut etiam in pri

mo ftatim inftanti volu-

[js. d

bilitas vO

luntatis femel implicate cogitationi-

egalta

Jdalita

büs fuperbi

s decidat in feriem malorum in fe-

)608T

cundo inftanti.

contra 6.. & 7. Concluf.

qiitt K

i

. O3JICITUR 4

ylne il

:x, Communiter à 'Theo

logis dicitur, difpofitio-

nem eífe ad Charitatem ip

fum actum Charitatis

dtorat

dentem effedivé ab

glier f

füpernaturalem , üt proce

zheramui

infufa Charitate; ergo poteft d

ici, dari mutuam

rioritatem inter gratiam fanctificantem ,

& in-

ti

iatem

v Boj

ter actum meritorium 5

prout dicitur de juftifi-

catione hominis, ac confequenter,

cum aétus

Ünj1c

gelice ponatur in pri-

Drimus:

charitatis fupernaturalis an

fio beati

mo inftanti, in eodem adh

uc debet poni colla-

fanétificantis.

9. $. AUGUSTINUS

T adus 4

tio gratice

AUCUS]

Lib. 11. de

Civitate Dei c, 13. dicit: omnes ab

ánitio fuiffe cequalis felicitatis;

ergo non habue-

. ubi d

t

xunt dona gratic inzequalia.

"RrzsPONDEO adr. C.3. n.C.

& paritatem.

ï-gf/j)rio g

; quia in hominibus adultis non-

n ergo

JDifparitas eft

dum juftificatis datur

pofitiva indifpofitio ad

LV

;oratiam fan&tificantem . per peccata perfonalia,

i

, Ihr

; ideo gratia Sanctificans

Aunt

-vel peccatum originale

.mon poteft conferri dependenter ab a&tu volun-

"

dC Tner

tatis natura

liter bono, prout fitin Angelis. Er-

t$po

ficantis poteft dari

-go in illis infufio gratie Sancti

IT

rum conatu

D

in primo inftanti dependenter ab eo

natu-

um

GRATIA, ET MERITO ANGELOR. 303

dl

Ü

ä

A

zi

maturalis amioris erga Deum , quod in homine

non poteftfieri, Hincetiam füppono di/pofitio-

[

mem ad gratiam San&ificantem in hominibus aut

J?&O lj

effe actum puré naturalem , aut quidem fuper-

änatadDä;

naturalem, cuitamen ea fupernalitas non ineft

) od

per gratiam Sanóuficantem fubfequentem, fed

Inry.

per auxilium gratiz actualis precifé tranfiens.

t

4dd ». dift. a.

Dixit equalis fuiffe felicita-

lm d

tis equalitate generica. e. — fpecifica infima. n.a.

: Conl

s.AucüsTINUs tantüm vult dicere , quód

cqualiter, id eft, fimul omnes fuerint beati bea-

df

UT

at |

titudine illa naturali, quanquam proportionali

ad naturam cujuslibet,

Et hinc omnes Angeli

d d

du

equaliter fuerunt beati, & domones & illi, qui

perfeverárunt; ita tamen, ut equalitas denotet

m

fimultatem veritati

t

d

r

s, non commenfurationem

perfectionis.

d

OsjiciTUR s. contra $. Cofïclufionem.

J

I. Primus actus, quem Angeli elicuerunt , fuit

p

vifio beatifica; ergo illam .tantüm meruerunt,

SUSTINU

per a&us ad eam fubfequentes.

Prob. dnt. ex

(mne d

S. AuGUSTINO Lib. 4. de Genefi ad litt. c.22,

Qul

& 31. ubi dicit: Zfngelos babuilfe prius. Cognitionem

matutinam , quém ve[bertinam ,. videlicet creaturarum

pmtate:

in proprio geuere ; fed cognitio matutina eft vifio

ï

du

J

J

Dei; ergo primus a&us Angelorum fuit vifio

j

]

[9

2. Magnum premium, quale eft vifio in-

i perfciw

j

tuitiva, magna requirit merita; fed Angeli non

J

potuerunt tam exiguo tem

mulare merita ; ergo.

pore tam ingnt d-

Angeh*

REsPONDEO adr. dift. a. Fuit vifio Dei

LL

abftractiva per fpecies creatas quidditativé fimi-

wmw

les obje&to, & immediaté receptas ab obje&to

confi-

364 DISP.III. , DE VOLUNTATE,.

pJ

confiderato, ut Authore natur&. c

Fuit vifio

ngo, Ant

De hujus-

PH'UIHC?)'

intuitiva Dei per Effentiam. n.a.

" (

modi duplici genere vi

fionum agetur ex inftituto

in tra&atu de Fide,

Spe & Charitate Part.IL

jcifet

BNTUU)

(l

Difput.1.q.2. Eta&um eft in'Tlractatu de Deo

Imo, prout P. MALLEBRANCHE

j DAMA

Difput. 3.

r ii

in Lib. de inquire

nda weritate, conatur probare,

*

suxta s. AUGUSTINUM Omnes Ver!

tates primas

s; fedi

jumnati

videmus de fa&o in verbo per vifionem abftra-

&ivam; quia id, quod videmus, reverà nullibi

dmndom

voledus

datur, nifiin Deo, prout ipfe exifümat.

alin at

Ado. C.Maj. dift. Min. Non potuerunt tam

ij p

tempore cumulare tanta merita, fi tem-

Ispo)

exiguo

m menfuram

us TOl

et exiguum etiam fecundü

ia F

& rationem temporis angelici. c. fitantüm fo-

onem & menfuram

zitum. 1

ret exiguum fecundüm rati

du q

temporis mundani ex

trinfecam. n. Min. 'Tem-

ymmdi c

nius tantüm momenti, üt

n

pus enim angelicum u

l

'Mebi

prius di&tum eft, in

menfura noftri temporis

[

1

;

&!

Itaque mirum non

Vhouttor

equivalet multis fieculis.

?äfuccefï'u

eft, Demones gravius peccaffe, quàm omnes

"

homines fimul; quia unicus Angelus plures po-

.UOHUHI, |

s d

tuit habere evolutiones cogitationum ante con-

d) tl

fenfum in peccatum , quàm habeant omnes ho-

F*admæ

mines fimul ab Adamo usque ad Anti-Chriftum.

BN

iQlo |

OnrrICITUR Ó. contra Io. Concluüohem.

ls n

1. Via Angelorum poteft explicari per unum

ietfuto

inftans; ergo non debent atiignari duo inftan-

3n, fed

tia

Zánt. prob.

Peccatum Angeli & demeritum

t Vi

iam pertinent ad ftatum, feu inftans termini, non

" teaf

adftatum vie; ergo. .. prob. . In Angelis

um

malis fuit idem inftans demeriti & damnationis;

m ho

ergo.

: L

x

M

]i

— GRATIA;-ET MERIi'o A&GEL-OR. 505

ergo.

znt. prob.

bj

Petrum c.

$. FULGEN TIUS de fide ad

It

!

3. de malo Angelo loquens ait : Ini-

tium fue damnationis in ipfa voluntatis ave

r

vfione inve-

p

L

nii (Lucifer) ut mon e[fet aliud inc

If

quàm illius boni beatifa

ci dilettione de

pere jam puniri,

n

o/Hitui. Ergo.

$4

MT

Juxta pAMAscENUuM Lib.2.

de Fide Orthod.

C.8. dn.ngelis idem. fuit lapfus ,

l[ätfo;

;

quod in. bominibug

UET s

&? mors ; íed in hominibus idem

eft inftans mor-

tis & damnationis.

Ttinij

3. Inftantia Angeli fumun-

I

tur fecundim diverfa

, ac fibi invi

cem fucceden-

tia intelle&tus judicia; fed ide

Angeli in ftatu damnationis

m manet judicium

TUf

$ qued

t | :

lapfüs; e

rgo etiam idem inftans.

n momento

REsPONDEO adr. n.a.

m

dprob. .m.a. | ad

aum t

prob. dift. a. Fuit idem inftan

*

S extrinfecum. c.

o

intrinfecum. n. a.

$. FULGENTIUS tantüm

od

vult dicere,

quód in eodem tempore extrinfeco

[

Ti

hujus mundi contigerit lap

fus & damnatio Ange-

Y gt

orum : adeo celerem fenferunt v

indictam, non

ub

vero loquitur de eodem temp

ore intrinfeco,

Vr on

feu de fücceflione operationum,

cognitionum &

volitionum, quarum una voliti

puep

o eft activa in

at u

lapfu, & alia paffiva in damnatio

ne.

d 2. tr. Maj. n. Min.

Q | n

Aliud enim eft in:

bt

T

ftans,

cüm anima eft in egreffu ;

& aliud, dum

'

eft injudicio; & aliud, dum eft i

du

n inferno.

4dd 3. n.Magj.

Dico enim

, inftantia Anpe-

l

[b

lica menfürari non à fucceftio

l

ne precifé cogni-

]

tionum, fed etiam à fucceftio

ne actuum volun-

:

I

tatis.

Vel dift.:fic: Defumu

tgmi

ntur à diverfis ju-

diciis fucceffivis pratticis. c.

Jpeculativis. n. Maj.

hJ

j

Judicium practicum, quo ju

dico hic & nunc efíe

i

agendum hoc vel illud,

jam eft actus voluntatis,

(

D. zdhmort Tra&t. de 4ing

elis,

U

Oz H

g

406 DISP.IIL DE VOLUNTATE,

J 0

OsjrcrruR7. contraeandem. 1. Angeli

ii eodem inftanti, quo peccárunt, non amplius

f

m Inft

ghun pre

viderunt Deum ; ergo in eodem inftanti fuit fi-

etitu

mulculpa & poena ,

feu ftatus termini, & non

d

li boni per fuam perfeve-

gTä[l&m )

ftatus vis.

2. Ange

*

n p

rantiam in bono tantüm conti

nuárunt prius in-

o non fuit novum.

3. Si quis exiftens

) dlprfIt

ftans; erg

jn peccato

mortali, attritus tamen & confeffus

moriatur in ul

timo inftanti terminativo verbo-

BJICI'I

ffe ver-

:

tL.q

rum abfolutionis, ita ut primum non e

qn at

borum, fit fimul non effe talis hominis, in illo

anftanti feparationis anima fimul recipit gratiam

diüm fü

C

fan&ificantem , & fimul meretur premium effen-

tiale; ergo etiam in Angelis idem poteft effe

m al

BM ,

inftans meriti, & gratiz, & difpofitionis ad gra-

tiam.

wifanr.

m t

REs? o,NDEd ad 1. dift. a. Angeli non am-

lius viderunt Deum in eodem inftanti tempo-

IsPONT

intrinfeci. n.a

Si enim at-

ris extrinfeci. C.

ho

tendamus ad fucceffionem operationum 1

n An-

Lrtura

ffe, videre & non vi-

gelo, clarum eft, duo e

1 QU0 ]

dere, vel

le & non velle,

velle activé & velle

tperm

affivé.

In inftanti, quo videt Angelus Deum

tütem (

abítra&tivé, habet judicium practicum dilectio-

um o)

nisDei; in fecundo

autem inftanti, quo non

t maty

videt Deum, habet aliud

amplius tam perfecté

tis fübf

judicium practicum.

Itaque non poteft effe in-

ipecede

ftans idem damnationis & demeriti.

i, qi

Ais. dift.a. Continuárunt prius inftans to-

tb

valiter. c. pbyfib. n.a. Nam alia erat operatio

"n ad

tendens ad gratiam , & alia operatio per gra-

tiam tendens in beatitudinem.

i di&i

E

A

GRATIA, ET MERITO ANGELOR. 307

]IAD

d. c. 3. W.

Quia in Angelis in eodem

W

li

quidem inftanti funt

recep

tio libera gratie , &

meritum przmii effentialis :

fed non fimul meri-

lii (

tum beatitudinis per gratiam

» & ipfà difpofitio

ad gratiam, aut receptio nec

effaria gratie , que

hn

Al

:

fatta eft in primo inftanti :

ficut etiam in poní-

t

1

tente difpofitiones ad gratia

a

m fuerunt previs.

m[)u

Ib

On JIICI'TUR 8. contra eandem. 1. D. 'Tha-

mas Part.I. q.62. a. 5;dicit: quód.A

ngelus poft

I! rrij

primum actum charitatis

r[[/

Q

; quo beatitudinem me-

indi

ruit, ftatim fuerit beatu

$3 ergo.

2. Idem l. ce,

T

q.63.a.6. C. ficait:

jf

meritorium ad beatitudin

Cium Zingeli per unum attuin

em peroeniant , f] diabolus in

m

gratia creatus , in primo

prinum inftans beatitudine

inftanti meruit , flatim poft

"m acce])

ijet , nifi flatim im-

MU

pedimentum prafLitiffer peccandó ;

ergo.

DL

I

1

REsPONDEO ad 1. dift. a. Meruit beatitu-

j at

dinem poft primum actum charitatis

m à

lis. c.

J'upernatura-

naturalis. n. a.

Alius eft enim a&us cha-

[ 00

MO

ritatis, quo Angelus meruit beatitudinem ; &

hic eft füpernaturalis; alius autem, quo per dis-

|

uDat

) u

,?

pofitionem congruam , fcu meritum de congruo

Li

laté dié&tum obtinuit ipfam gratiam, & hic a&tus

qu

eft meré naturalis. .. Adeoque ipfum inftans bea-

i

gt

"L

titudinis fubfequitur ad duos alios a&us volun-

tatis precedentes in Angelo.

4d?. dift.a. Angeli per unum a&um merj-

j

torium beatitudinis perveniunt ad beatitudinem. c.

per unum actum meritorium gratie. n. a. Senfus

a

j

patet ex dic?gis.

!]

1

U 3

QUA.

308 DIS?. Il DE VOLUNTATE,

ts

ng

QUJSTIO IV.-

De Pecato Zngelorum.

:

Ti

"a

;

fl[US jf

CO x. Repugnat creat

ura abfolut? impec-

I

DI

Conclufio eft con-

cabilis ex fua natura.

!

j impe

tra Molinam, & nonnullos Recentiore

$, qüi

TRES

cul ex

hn

hic dicunt, pofhbilem effe creaturam ,

j

Al

h

fua natura debea

tur vifio intuitiva Dei, ita ut

j

3 at

ex fua natura abf

oluté fit impeccabilis.

1054

Conclufionis tantüm eft deim-

— Senfus autem

:].

P

; tf

eccabilitate ex natura tali,

nam poffibilem effe,

lj

biltafe.

& a&u dari creaturam impeccab

ilem per donum

y a dg

gratie cong

ruse extrinfecé adveniens, patet ex

4 qui.

humanitate Chrifti ,

ex Beatiffima Virgine, &

Additur infuper :

abfoluté feu

. i.

Beatis in Celo.

d-

gnum Af

fimpliciter , id eft,

quód ea creatura nec pecc

taeceffr

üt Authorem naturz, &

re poifit contra Deum,

sabfolut

contra precepta naturalia

, prout fic impecca-

gtivum

'bilem effe po

(fe creaturam volunt

multi ex Tho-

, ut Authorem fu-

atcuart

miftis ;

neque contra Deum

DICC

,pernaturalium ,

& contra precepta fupernatu-

wintatit

ralia.

A&us liberi fünt

U

PROBATUR Conclufio.

effentialiter contingentes ac

defe&ibiles à ratio-

mium T

it, nj

Tne ;

ergo funt ex fua natura tales , ut in innu-

?05

ineris circumft

antiis poffint procedere non uni-

D

formiter.

Hoc argumentum

folet propóni à D.

D

'Thomiftis fic: Omnis natura, que eft

'ïi

|

lU. COf

THOMA, &

Puog

.ex mibilo, efl defett

ibilis, id eft, potefI mon e[Je in natu-

eft. defe&tibilis in fuis operationübus.

icitur j

va; ergo etiam

d

Ui

Senfus eft, quód pofito quocun

que a&u dici

offit, hunca

&um poffe non effe

; ergo etiam ]i(i

quilibet actus,

&

five bber, five neceil"ariu;, cüm Wi

I

NMiy

GRATIA, ET MERITO A.NGE:LOR. $09

VI

fit creatura, poterit non effe.

Atqui fi actus

L

liber v. gr. amoris poteft non effe , eoi

pfo po-

iil

terit dari libera omiflio illius a&tüs ,

aut actus

L

oppofitus, adeoque peccatum.

Qf

$

DI«

g

2. Implicat etiam creatura intelle:

&ualis impeccabilis fecundim quid.

Ita sua:

d

T

REZ G VASQUEZ contra eos Thomiftas, qui

putant, Angelos effe im

!

cepta naturalia.

peccabiles cïrca pra-

li

nd

l

PRosATuR Conclufio. Etiam circa pre-

J

cepta naturalia datur judicium indifferens de

ts

potiibilitate actüs pofitivi vel negativi, & liber-

u

tas; ergo datur defectibilitas eadem & peccabi-

j

litas, qu& datur circa preecepta füupernaturalia;

:"'m

r

P

Prob. Znt. Non poteft concipi in natura opera-

TO

tionum Angeli aliquod predicatum, quod fimul

hod

fit neceffarium, & non fimul procedat ex moti-

L

vo abfoluté neceffario ;; fed nullum-datur tale

(

i

motivum neceffarium circa quodvis bonum

dubure

particulare in Angelo; ergo.

i

i

DICO 3.

mo initanti.

Angeli non peccaverunt in pri-f-

&

j hbm W

PROBATUR Concluüo..'

I. Ex confenfü

st

a'

omnium 'Theolo

ii

gorum, & D. THOME, qui

)

jl

[

dicit, hujus oppofitum effe erroneum.

ï

U

ROBATUR 2. Primum inftans Angelicum

d

j

ä

vocatur primaoperatio voluntatis Angelice ; fed

eafuit converfio in Deum naturalis ; ergo. -

PRonATURg. Ex Ezech.28. v.1sg. ubi

T

?

jj

iA

j

j

dicitur, quód Lucifer perfettus fuerit n viis Juis à

l

die conditionis füe , donec in eo inventa eft iniquitas.

u

d

DICO 4. Angeli non potuerunt peccare

in primo inftanti fuze

creationis. Ita Thomifte

lt

J

D-s

contra

cu

$410 DISP.1II. DE'IVOLUNTA-:T'E,

T

Qöntra,, multos Recentiores , suAREZIUM,

" /g (

VASQUEZIUM, & scoTUM.

[

- Jgon!

PRosATUR Conclufio ratione s. THOMJE

ERON?

hoc loco.

Primum inftans Angelorum eft pri.

wimDi

mà operatio voluntatis Angelice fed in prima

ijibet

operatione voluntatis Angelicee non poteft effe

as inopi

peccatum; ergo. JMim.prob. Prima operatio in

0. O0f

quovis ente eft ab Authore nature, v.gr. motus

qideri f

feu tendentia deorfum in corpore gravi, & motus

DC

cordisin viventes ergo etiam in natura Angelica.

ameffe

CowriRMATUR. Implicat,ut primus mo«

ylic Di

tus voluntatis non feratur in rationem fummi

Pn0241

boni; ergo etiam implicat peccatum in primo

Omnis electio fit ex appe-

n ob

inftanti. Zfni. prob.

uerendi

titu finis feu fummi boni, prout in Philofophia

Pollingana de anima demonftratum eft.

t p

tne hum

DÍCO s. Primum Luciferi peccatum , &

sfderati

Angelorum fuit füperbia proprié di&a.

PROoBATuR Conclufio.

r In materia

Yi 3b

contingenti homini occulta unicé poffumus fun-

eydy, j

dari in revelatione Dei fa&ta per Scripturam,

prudent

m poft

vel per infpirationem in mentes SS. Patrum &

'Theologorum; atqui peccatum primum Angeli

ntatis a

eft in tali materia contingenti, & de fe nobis oc-

insre

YO0

culia; ergo. Atqui, fubfiano, fcriptura acfenfus

communis Doctorum docet fuiffe fuperbiam pro-

:tineo, |

prié dictam, ergo. .Min. prob. lfaiwe 14. dicitur:

atm]

Detra£ta eft adinferos füperbia tua; quomodo cecidifti de

DO

€&lo Lucifer, qui dicebas in corde tuo , in celum cona

:A084

Jiendam , &c. . Et Apoftolus 1. Timoth. 3. v. G.

diuid

Epifcopo Neophyto hanc dedit do&trinam : JNe

äMHoda;

3n fuperbiam elatus-in judicium incidat Diaboli. Item

äïü (

"Tobiz 4. v. 14. Superbiam nunquam intuo fenfu, aut

lo

in iuo

TATR]

GRATLA, ET MERITO ANGELOR. 31;

r

jn tuo verbo dominari

permittas, inipfa enim initium

Jumpfit omnis perditio.

t Tj

PROBATUR 2

J

U

Authoritate SS. Patrum,

HIERONY Mus in caput 16. Ezech. Superbiam

M

0

:

(

proprium Diaboli primumque peccatum vocat; — Simi-

H

lia habent NAziANzENUS Orat.38. AMBRO-

pef'l/ j

srus inEpift. ad Demetriadem, AucusTINus

M

Lib.22. contra Fauftum. EtinPfalm.rg.& alii

GW, dh à

qui videri poffuntapud suAREZ, GONET &c.

n

W

DICO 6. Potuit in Angelo primum pec-

T

catum effe aliud quàm füperbia, eft contra. c o-

1 oj

[

1

NET hic Difputat. 13. $. 9.

If

PROBATUR Conclufio,

Poffet Angelo

V

proponi objecum aliquod poenale difficile ad

qh

gXüa;

promerendum vifionem beatificam, v.gr. ut fu.

J

v

& ,

ftineat poenas inferni ad mille annos pro redem-

itin

ptone humani generis; & poffet Angelus ex in-

h

confideratione talis obje&ti horribilis per metunr

f o

avocari ab obedientia Dei; ergo. /ímt. quoad

J

2. membr. prob.

Potuit aliqua inconfideratio &

Vrj

imprudentia intervenire in a&u fuperbiss: ergo

Dd

etiam poffet intervenire in tali fübitaneo metu

i

voluntatis averfivo aliqua inconfiderata ac im-

hst

prudens reluctatio ad poenas.

tuxagcïenï

DICO 7. Superbia Luciferi non confifte-

u

atineo, quód ap

petierit omnimodam equali-

tatem cum Deo.

Ita communis cum s. THOMA

a

dececiag'»

contra SCOTUM, SUAREZ, & VASQUEZ &c.

; l wb

n

T

PRoszATUR Conclufio.

Diabolus nonpo-

tuit aliquid velle manifefté impoffibile; fed ifta

p

us

omnimoda squalitas eft manifefté aliquid impof-

fibile; ergo. Hinc s. ANsELMus Lib. de ca-

M

u Diabþli C.4. alt : Si Deus cogitari non poteft., mifa

ninW'rï'

4

lat

3iz DISP.IIL DE VOLUNTATE,

TOU

tam folus , ut nibil ii fimil

: cagz'täri po[fit , quomodo

e., quod non potuit cogitare ? — mon

n v

potuit Diabolus voell

enim ita obtufce men

ts erat, ut mibil aliud fimile Deo

CO

togitari po[[e ne[ciret.

CONFIRMATUR.

Nemo poteft appleterze,

qme

yemot

J

quód nec per inconfiderationem, nec per ullam

ynquo

étiam ignorantiam poteft apprehendere , üt pof-

fibile aut fibi conveniens ; fed tale quid eft ab-

j109

vifett f

q

foluta equalitas cum Deo 5 ergo.

DICO 8. Superbia Luciferi non confifte-

i d

4037

bat precifé in eo, quod noluerit fe fübjicere

li

i

Chrifto, fibi à Deo revelato & preemonftrato.

1

linis D

Conclufio eft contra Recentiores communiter.-

«dibe

PRosATUR. Quoód nollet fe fubjicere Chri-

)

fto, nondum exprimitur appetitus divinitatis;

DICC

fed is debet exprimi in peccato Luciferi;. ergo.

ii

AMaj. patet ; AGtus enim inobedientiz poteft dari

atitudir

etiam in quovis homine ad alium, v.gr. Princi-

atituli

em ex pertinacia vel fuperbia absque eo, quod

endo.

inobediens affe&tet dignitatem imperantis ; ergo.

tilarum

AMin. jrob. ex Ifaize 14. ubi dicitur : /m cwlum con-

Paor

feendam , familis ero Altiffino , quod. exponitur de

:

editf

Lucifero.

D

-DICO g. Superbia Luciferi non

confifte-

tynto

batin eo, quód affe&averit unionem hypofta-

?

tm

ticam.

Conclufio eft contra JACO BUM VIGUE-

RIUM & JACOBUM DE VALENTIA, & alios.

DIQ

b n

PROBATUR.

Imprimis non datur ratio

TU Yf

hocafferendi ex Scriptura & authoritate Patrum.

eum

Secundo non poterat hoc diabolo videri in pri-

U

ma apprehenfione effe poflibile viribüs propriis;

Prob. c.

ub

«

eþgo .ne; poterat efücaciter appeti,

quo

N

hd

!ATE

!

GRATIA, ET MERITO ANGELOR. 519

UP

tni,

quod appetiit Lucifer, credidit fe obtenturum

propriis viribus,

m

ubi .dicit: Similis ero Zltiffrmo.

Ergo.

DICO 16. Supei-bia Lüciferi non confifte.

M

Ja

bat in eo , quod voluerit obtinere beatitudinem

i K

fupernaturalem proprils viribüs.

hn h

contra quosdam ex '"Thomiftis.

C(mclujïo eft

j

(

PROBATUR I.

Nec iftud obje&tum diabo-

lo videri poterat

1 tf

prima apprehenfione etfe poi;

fibiles ergo.

fl

PROBATUR 2.

In peccato Luciferi,ümul

OWU,

interceífit invjdia, homicidium,

appetitus fimi-

lii

litudinis Dei &c. quz omnia in hoc precifé hu-

MT

jusmodi beatitudinis appetitu non involvuntur;

;

er20o.

IN

-DICO rr.

a

Superbia Luciferi non confi-

ftebat in eo, quód inordinate voluerit ftare in

pudi

beatitudine fua naturali, non ordinando eam ad

[ Ph

beatitudinem füupernaturalem,, nec ad eam ten-

TY

dendó.

Conclufio eft contra communem Tho-

115; d

miftarum.

;

H

PRosBATUR. In peccatd Luciferi fimul in-

v d

tercedit fuperbia, invidia, homicidium , fimili-

tudo Dei affeGata &c. ; fed hec omnia non ex-

j u M

a

primuntur in ifto actu inordinati appetitüs ad

ftandum in beatitudine naturali; ergo.

W VU

DICO 12. Superbia Luciferi non confi-

il

ftebat ineo, quàd affe&averit tyrannicum im-

ii

perium in omnes creaturas & Angelos exclufivé

ad Deum.

ol

i

u

PROBATUR Conclufio.

Nec iftud pecca-

u

tum exprimit invidiam, homicidium &c. qua

reperiuntur.

Dein

Jl 1

Ompia in peccato Luciferi

z

iftud

c

g14 DISP.IIL DE VOLUNTATE,

S

arfüfipat.ü

iftud imperium etiam perinconfiderationem non

a |

poterat videri poílibile; ergo nec potuit ap-

j ipfl 1

peti.

lffeähl H

DICO 13.

Suþerbia Luciferi confiftebat

in eo, quod ta&us invidià erga Chriftum fibi re:

gmtione

guitté

velatum, cui videbat attribuendum fore prin-

m ex.

cipatum in om

nes creaturas, voluerit potius per

Deo effe Deus Angelorum rebel-

wuülfe di

feparationem à

PR0P.

lium & impiorum

hominum per cultum fui pu-

s tribu

blicum , & occi

dere Chriftum per Crucifixio-

o homine.

s Con

nem, quàm effe beatus fub Chrift

ii jux

PaoBATUR hzc Conclufio.

I. Hoc obje-

