habet effentialem refpectum ad primum, ficut

LP

contingit in dürationibus temporis.

Sic ergo

duo inftantia conftituunt unum inftan

I

s fuccefli-

offtilit

vum feu effentidliter fluens.

"d prob. dift. a.

l

Quando Angelus jam eft in termino ad quem,

Dd

j

non eft amplius in motu, fi ibi habet exiften-

Jl

]

tiam abfolutam. c. fi tantüm relativam. n. a.

[

po

Quando enim Angelus eft in primo inftanti quie-

tis, effentialiter refpicit fecundum inftans

ub

pro-

ii

ximé fecuturum; & viciffim.

j

!

l 5

Os]Jr-

DH WATU

DISPUTATIO

138

m]] rmem

OB]ICITFIVJR g.

contra 4. conclufionem.

j

j

"m

1. D. THOMAS negat

Angelum fic poffe tranfire

ficut anima cognitio-

2[1'3. Ó

de uno loco àd alterum ,

!

u3 p

ab unoloco adalterum; €rgo.

|

ne poteft tranfire

-f.)

jpne matet

Zdnt. prob. P. 1. q.

52. a.2. ad 2. fic ait : Dum Zn-

ï

,4 COT

localiter. ,

applicatur ejus efJentia diver-

ly

!

gelus movetur

j

aonttt 1

fis locis; anüm

e autem. e[Jentia mon applicatur. vebus

E

qid

ff

quas cogita, fed potiu

s res cogitate fumt im- ipfa.

"

3. Anima non poteft in-

M

mnue; Q

Et ideo non eft. fimile.

yp operent

formare partes extremas co

rporis noninforman-

nec

Angelus poteft ope-

z(ub&anddis,

dó intermedias; ergo.

df

rari in partibus extremi

s fui loci adequati non

ediis.

3. Angelus non pot-

NY

operandó in interm

4l

|

,IEERT

eít invertere ordinem

univerfi; ergo necficpo-

Ordo univerfi in hoc con-

sitis c, divi

terit operari. c. prob.

u fine o

fiftit, quod extremis in

terponantur media; ergo.

REzsPONDEO ad 1. dift. a.

Negat hoc D.

tmoriinf

ffarió. confe-

qünem fl

THOMAS,

inquantum id non nece

!

j

quitur ad argumentum qu

Qd tunc refolvit. c. a.

l

m locdlen

p. THOMAS tantuüm

a prvertt

negat

id abfoluté. n.a.

vult dicer

e, ex eo quod anima poffit cogitare

l;

&t Dd ;

dó de mediis, non eo

tf qyn

de extremis non cogitan

ipfo confequi etiar

nA

ngelum fic facere; ex eo

| thUI Conl

modum confimilem tranfeun-

*€nim, quód neget

i

Dendont

diab uno extremo ad al

iud non tranfitó medió,

.

Q ]

|

eum etiam negare 1

pfum tranfitum.

non fequitur

ittt vell

Debet ergo aliunde

probari hujus rei poffibili-

j

tas, nempe ex eo; quia

infuper in natura nulla

d

li lapls W

datur inconvenientia.

Sic v. g. fi aliquis dice-

"tf

fet: follucet; ergo Petrus eft animal ratio

nale,

j Erg

optime

D. Thomas negaret confequenuam,

V QPU

1

DEO

quamvis non negaret rem ip

fam. Aliudeftergo

& aliud €

negare parij;atem aut confequentiam ;

E

UP

ipfam

NT o

01

U

1

DE NATURA 'A*NGELoRuM. 159

C Doff t

ipfam rem fubftantem

confequente.

paritati, aut 'poüta-m in

amma C()gmtl

Cfenum

- 4d2. tr.2. n. c. & paritatem. -Difparitas

) efgl

eft; quia anima pro informatione

1 Du

dependet à

iij

j

ntmdm,

difpofitione materiz :

interhas autem difpofi-

tiones eft continuitas partium informabilium.

L

Angeli econtra in fuis operationibus non de-

pendent à difpofitione materiz faltem continua

100 pl

aut continuz; quia fic.non exi

Totunfors

git univerfum,

cum non operentur in fübje&u

m per modum

5 atf

formz fubftantialis

OUX noy

mze affiftentis.

$ fäd per quum ,t,an,tüm for-

li fonpy.

4d 3. n. a. ad prob. dift, a. Eft Whic ordo

Onetficw

i

univerfi, ut extremis interp

onantur media ejus-

dem rationis. c.

diverfz rationis. n. a.

Angelus

Rs m

dum tranfit fine oper

Not h

atione in intermedio, re-

linquit corpora in fuo ordine; adeoque non in-

efhrio ul

vertit ordinem füb ratione mediorum & finis

felovi

0A d

quoad fitum localem: & fic nec in ipfo ordine

actionum pervertit ordinem mediorum & finis ;

Yf g

quia femper una a&io ordinatur ad alteram.

lüs, n

Adeoque datur continuit

as rerum quoad fitum,

feero d

& fimul datur continuit

jem trait

as Op eratio.püm quoad

mutuam dependentiam.

at

Dricrs.

Ex hoc fequeretur, quód fi An-

(um t

——

j

!

a

l,

"

gelus é terra vellet fecum deferre lapidem in

j p

:

cclum, aut ex Hifpania in Germaniam, poffet

f naa

—

]

j

——

naturaliter lapis moveri ab uno extremo ad alte-

j diisd

z3

J

rum non tranfeundó

mlf

|

ii

i

alfum; ergo.

permedium; fed hoc eft

iv

!

',,'

yiqu

REsPONDEO. n. Maj. Si enim Angelus

Alidt

1

'.4: i

vellet fecum fümere lapidem aut aliud corpus,

—

j

—

"m

L

l

EE

Jtencveretur obfervare ac fequi ordinem conftan-

|

tem

NATUR

JJ

140

DISPUTATIO 1.

necefïe

M]e

tem legum naturalium circa corporas adeoque

MW

od

«

teneretur movere lapidem per impetum equiva-«

'Tgnflahs f

Jentem tamen uni tantüm inftanti, dum interim

af

feundó per medium in eodem reali

ipfe non tran

uUb

inftanti tempo

ris perveniret cum lapide vad -fuumï

gUA C

tgrminum. »

BIWUL

«-QUJESTIö VE

zil (

jl 0 hat

yenir, ff

| Quormodo Z"Angeli. diflinguantur. inter g

i, Conftu

ANpvM. Duplicem effe quaftionem.

"

'4

nguantur

j

; Tl

NT

An finguli.Angeli inter fe dift

r

D

;)

ä

us in D

fpecie? quod v

olunt THOMIST/JE.

2. Quo-

ur inter fe Hierarchie , Chori

g Dufitam

modo diftinguant

j Drnctum

ac Ordines Angel

orum, aut quot illorum fint?

£ 4U6U

Prior quzftio depen

det ex principiis Philofophi-

jum f o

cis; pofterior ex conje&uris.

Hinc fobrié 1n

ii frt d

utraque verfabimur.

&

DiCO. r.

A

ngeli in quovis.'ordine ac

prij um

m drn

choro differunt inter fe foló numeró.

PROBATUR conclufio rt.

Poffibil

.

e eft, An-

enur vt

d-debet dicl.

od

elos differre foló numeró; ergo 1

ít óftendi

ZInt. patet tum. ex eo

; quia non pote

tültr df

iam quia omnipotentia Dei

3005 $TTE

implicantia; tum et

Non debent mul-

INTUS $r

non debet reftringi. c. prob.

tiplicari fpecies fine

neceffitate ;

ergo fi poffibile

1 f m

differre numero , & non da-

] ]

eft Angelos tantum

r

|

tur neceffitas contrariu

m afferendi, qualis tamen

LTUT

non datur, id debet

dici.

i

Mæmwæ)

PROBATUR 2.

Poffunt Angeli ordinari ex

Wf ag

fua effentia ac natura ad diverfam colle&ionem

incu

fferant in preedicatis abfo-

accidentium , quin di

A U Wa

ntelligendi & volendi;

LUA

lut;s quoad perfectionemi

ergo

l

DE NAT'URA' ANGELORUM.

141

1

Qf

4

'ergo non eft neceffej ut omnes differant fpecie.

Mp un:

U, dUm )

4

.. prob. Individuatio nilaliud eft quàm refpe-

H Qd

:

-&us effentialis feu ordo ad diverfam feriem cir-

4

ülapl Ti

T

4

cumftantiarum & accidentium; ergo.

DICO 2.

Quot fint Chori aut Ordi

nes

Angelorum, incertum eft.

|

PROBA'TUR conclufio authoritate Pa-

TRUM. ParTRES inter fe non conveniunt, &

U.

Ecclefia nihil de hac re definivit; ergo. - Znt,

4uoad 9. membr. patet etiam optimeé veríato in

'qllællionem,

'Conciliis, Conftitutionibus Pontificiis & Tra-

Lt

ditionibus Ecclefie. Quoad i. membr. prob. z.

4 Quo.

je, C

$. HriLAmivus in Pfaül 129. fic ait: Quis 2n-

gelorum & Poteffatum & Dominationum. & Tbro-

iv tl

SPrtg

morum ( Principatuum -officia , raiipnésque perci«

jiet ?

2. $.. AU GUSTINUS in Ench. c. 58.

m r d

Duomodo. autem. fe babeat Beatiffma illa & fuperna

Jocietas , que ibi fint differentie perfonarum, àt cim

i5 O

ommes generali nomine zdngeli nuncupantur , fint. ta-

Yi

tmen ibi etiam zrcbangeli ,. & utrinn. didem. zdrch-

Tde d

T)

angeli nominentur virtutes , &?. quid. inter. fe- diftent

d od

0t

el dit

quatuor illa vocabula, quibus univerfam celeflem |fo-

cietatem videtur Zdpoflolus complexus e[Je dicendó:

p l

f2

7

SIVE SEDES SIVE DOMINATIONES SIVE

(ebent t

PRINCIPATUS SIVE POTESTATES, dicant

(

fiptl

qui po[Junt , fi tamen. probare po[Junt quod dicunt ;

, 0

ego me ifla ignorare fateor.

Sed nec ilud quidem

quiii

certum babeo, utrium ad eandem focietatem. pertineant

Jol. & luna & cuntia fydera ;; quamvis. nonnullis lu-

[odiat

cida corpora e[Je nom cum [enfu & intelligentia «i-

gj

J

deantur. . -ldem c. 1x. ad Orofium contra Prifcil-

j

[ j

j

lianiftas & Origenem. .|/4lia eff qu&[tio de fyde-

j

!

f

ïz'bus Jble G luna, wt vel rationales, babeant. Jpiritus

ä

2

p

?NATUH

142

»DISPüiATïo—L

j

jl

[

in bis con[picuis corporibus lucidisque , quæ corpora

(

:

J

e[Je qui dubitat ,

quid fit omnino covpus ignorat : me-

,

fh

que ifla multim ad mos pertinent , ut ea fummó. ftu-

j

l

dl

f

i

dió indagare curemus ,. qu& remota fünt à fenfibus

noftris

& ab intelle&tu. informationis bumane ; mec

UE

a

in ipfis

Scripturis ita pofita , ut nobis eorum. fit man-

ecüüdl

u

j

data cognitio.

Imb verb, me pracipiti füfpicione in

p

acrilegas fabulas irruamus , clamat fcriptura divina:

o EO

D

ln

j

Alüora ie ne qu&fieris, & fortiora te ne fcrutatus

;[be jl

Jl

fueris ,

—fed que tibi precepit Dominus cogita [em-

j

ugm

is temeraria prafumptio quàm

ger, t magis im iff

äï(b!?igdi; Af

cauta ignoratio culpanda videatur.

Certb ait 24po-

UE

o

flolus: five fides ffve dominationes five - Principatus

gil li dl&mi

five. Poteflates 5

& e[fe itaque fedes, Dominationes,

j

l

d

-Principatus. &

Poteflates im caleflibus apparatibus

*

:

LY

|

!

firmiffm credo ,. & differre inter f& aliquid indubi-

TOE

l

taia fide temeo ; [ed quo me contemmas, quem ma-

utas e[fe dotorem , quenam ifta fint &9 quid

.f Tinm

gnum p

j Difts

inter fe differant , nejcio.

3. $. BERNARDUS L.

s. de Confid. c. s. poft enumerata quzdam, qui&e

i, qu

d

de Angelis comperta effe dicit & fide tenenda;,

ä

Sla

] ia

inter que ponit, quód diftincti fint in perfonas

|

hi g

ac difpofiti in dignitates, tandem docet,, opinio-

nis e[le non fidei, quibüs officils, meritis, gra-

àm, 8 a

dibüs & ordinibüs inter fe diftinguantur, quo-

lr l

rutn in fcripturis expreffa funt nomina. Et in

NT

ferm. de S. Martino.

Cüm ordines Angelorum

t d

enarffet, ait: .Bené mowi momina, forté, boc to-

Wlb dii

tum eft...4. Dr ON Yvst1Us de coleft. Hierarch.

J

c.'6. ubi tractationem de Ordinibus Angelorum

LT.

aggreditur , prefatur , folum Deum & Angelos

"l g

certó fcire, quot fint & qui celeftium natura-

E

LIT

q Hübüm Á (

rum ordin.eïs. á

DICO

o r

DE NATURA ANGELQ:RUM; 143

quq

L

DICO 3. Probabilius tamen Angeli divi-

T

ïd[r(

;ijü 4

duntur in tres Hierarchias & novem ordines feu

Hj m

]

choros. inprima Hierarchia reperiuntur Chery.

L

bim ,. Serapbün ,. Throni.

lzsb

JJ

In fecunda Hierarchia

Dominationes, Virtutes, Poteflates. In tertia Hier-

QTM ; nf

archia Principatus , ZIrcbangeli ,. nseli, Mlic eft

ordo fecundüm DIONYSIUM, NAZIANZE-

t lj

NUM, DAMASCENUM &Grzcos.

Secundüm

1 t n

Latinos veró & Scholafticos in ?rima Hierarchia

7 djit

dantur Cherubim , Serapbim , Tbroni.

In fecunda

Pt ag

Dominationes , Principatus, Poteflates. — In tertia Vir-

Mä d]) /ää.

tutes, L drchangeli, Zngeli.

| Prz'nczþaf/zf

PRoBATUR Conclufio . In fcripturis ho-

"ii

r

rum omnium fit diftin&ta mentio ; ergo proba-

h m

|

biliter habent officia & ordines diverfos.

A?'lt".

Qini dj

prob. . Ad Colofs. z. v. 16. dicitur :

In ipfo con-

, UY t

dita funt univerfa in celis 69 in terra, vifibilia &

g

invifibilia, ffoe Throni five Dominationes , [ive Prin-

ETU

i

cipatus , [ive Poteflates.

Ibidem c. 2. v. 10.

FE

Quadan

eftis in il repleti, qui eff caput ommis Principatus

fide t

A

G Poteffatis. Ad Ephef z. v.21. Conflituens (Deus

E 1

li

j

Chriftuny) ad dexieram füam in celefltibus. fupra

doct,

Qct. d

omnem Principatum & Poteflatem & Virtutem é

fnerit

[

Dominationem , &? omne nomen , quod nominatur nom

QR

fülim in boc feculo, fed etiam in futuro.

Ad Rom.8.

n i

v.38. & 39. Certus füm , quia neque mers , me-

:

d

que vita , neque Jngeli , meque principatus , meque

|

:1:

f

virtutes, - - meque alia creatura poterit nos feparare

[. Ht

à cbaritate Dei.

I. ad Thefs.4. v.15. .. Dominus

l

in jufJu, &5 in voce drcbangeli - defcendet, — 1Maice. 6.

At

v$.9;

I Angeï:

Serapbim fLabant. füper illud.

V.6. E vola-

um J

vit ad me unus de Serapbim. |Ezech. 10. v.3. Che-

rübün autem [labant à dextris domás.

V.7. K ex-

J)

Ze?zdzft

«NATUR

144

DISPUTATIO L

"

prit

zpzb

"

j

»E"u

"ob

tendit Chertib manum.de medio Cberubim. In hisomni-

if

qi "i

bus & aliis plurimis, qui pof

fent adduci, ficut

ita probabilius

j

lii

( ()l'dme

reper

itur differentia nominum 5

i

ilud

Mái

eít etiam in

^

finuari Qiiïerelïtiam officiorum & na-

j

ao

iM

Jutiii s *

Ill s

turarum.

N

n

PaonATUR 2. Patres propinquiores tem-

enertitete "

m novem Angelorum

poribus Apoftolicis tantür

«ll

41

Ordines agnoverunt ; ergo.c

.patet ; quia nectemere

f

onfinxiffe, fed ab Apoftolis acce-

g t

cenfentur ifta c

L

P

qna

piffe: non eni

m in re contingenti uniformiter

l

j ii

tot & tam diver

ía DoGtorum ingenia in unam

Il

j

j $!

$i

tentianm,,

nifi vel natura rei ali-

confpiráffent fer

Brue a.v

unde cognita ve

] commune magifterium ad uni-

Í

los revocaffet.

Znt. prob.

Sic

IT

formitatem il

tl ]tem D

1GNATIUS MART

yR in Epift. ad Trallianos

y at J

dines, Militias locó principa-

enumerat novem Of

l

]

ioteli

tuum ponens

'Totidem recenfet DIONYSIUS

W

edatem

c. 6. de Hierarchia,

qui eft Author ad minimum

qrbitione À

!

nti, HIERONYMUS L.

2. Apologie

feculi qui

cHRYsOSTOMUS lom.4.

u r

T

contra Rufiinum ,

inGenef, engcon1Us M. Hom.

24. in Evang.

üpotelate a

stntores f

Probabile eft per Zfngelos fim-

DICO 4.

s intelligi eos, qui funt ex in

fimo

m in D

liciter di&o

h Doraw

"

ordine, ac fi

ngulis hominibus dati funt in cufto-

!

-;

vel intel-

4?

V

tf j

:

Y

diam, prout vult D. BERNARDUS;

q

mundi

;

]

ligi eos qui

minora nundant, prout vult s. GRE-

l.

i

l

i

:

GORIUS.

Per Zrchbangelos verotimile eft intel-

'

R

U REODS

ligi qui mj

ora.nuntiant, üt vult D. GREGO-

ve

i

z

B Q

l

RIUS3;

| qui prefe&turas habent in multitu-

dines & gentes, quales funtii, quorum fit men-

"l[æ, il di

£

nj fuæ f(

tio Dan. 1o. & principes regnorum dicuntur v.gr.

1-

Princeps regni Perfarum.: - Princeps Grecorum :

Vi

'.

cbatl d

)

DE NATURA ANGELORUM.

145

T. f

EV

chadl unus. de Principibus prz'mz's.fg"&.

- Per l/ïrïuie.e;

fecundüm BERNARDUM & GRE

GORIUM in»

' mj

d

i

teliguntur, qui virtutes &

miracula faciunt.

lr

Ecclefia hunc ordinem vocat

viriutes celorum re-

fpiciens ad illud Matth. 24. v.

29. Pirtutes Culg-

Tum commovebuntur P

& Luc. 21. v.26. Firtutes -

i

lorum wovebuntur,

-Unde videri

TU n

poffet, ad hunc

ordinem pertinere

virtutes coleftes

, quz fyde-

'qwanectemez&

ribus prefident.

Hinc &

DO

tio exercitüs coli,

3. Reg. v. 19. fitmen-

di Dominumn

fédentem - [uper fa-

1 IDj

lium [uum , 69 ommem exercitum

celi

2 10 Ug

ajfflentem . ei,

ACUTA f& ].

Sic quoque 2, Paral. v. 18. idi d

ominum, feden-

ten in folio fuo,

C ommem exercitum

fium d i.

cili G.JZ'/ZW'Z-

tmm & — Et Luc.2. v. 13. fit mentio

militie cole-

. p t

Jüs. —.Et fubià fata. efd

*

cum Zng

a Ti

elo multitudo . mi-

litie celeflis. ltem Deus in fcri

ptura indefinité

lo yno

Deus virtutum aut Dominus. exer

t DIONTSI

ciuum vo catur,

Orad m

Per Potefiates. intelliguntur

à Do&oribus, qui

coércent poteftatem deemonu

m fzpe exorbitan-

, Aptly

yos Bo

tium in turbatione hujus uni

verfi.. Per Domi-

malones ac Princip

atus intelliguntur altiores An-

3 inDic

geli

, Qui poteftate ac domination

e. füpra reli-

t hgt

;

j

quos eminentiores funt inftar Du

cum, Princi-

pum & Re

ünt exiti

gum in hoc mundo füb

ditis imperan-

fintineé

tium. . .Per-

J bronos intelliguntur

ii

per quos

ï

1

"

?

De

1

el

vs; vl

W

I$ exercet fua judicia inperfcrut

abilia in gu-

t vult s

bernatione mundi, üt D. BERNAR

DUS& GRE-

GORIUS exiftimant ;

nile d

vel qui immediaté in Deo

f

t p, 0U

cognofcunt rationes

cognof

cibilium, eó quód

eus in ipfis quafi refidea

i nii

t tanquam in abyffo

o s

fuz fcientie, üt alii volunt

L

Cherubim dicuntur

à plenitudine fuz Ícientiz ,

jcomtt

ordines refundunt.

quam in fübjectos.

Serapbim denique fic dicun-

ræv'armnrï

i

D. Z£mori Tratt. de

"ingelis.

tur

j M

146

DISPUTATIO L

Ü Moyfl |

áioh d

tur 3 perfe&ione amoris, quo & ipfi arden; &

alios incendunt.

ul uji

DICO 5.

Probabile eft S. Micha'eiläm

VIS U

ffe fupremum omnium Angelo-

:&v,al.'

Archangelum e

rum & ordinum,

fi non per naturam , faltem

,

?'J;oï us i

tum ; eó quód promeruerit

f |

bidem

er gratiam & meri

fuum principatum O

b meritum zeli in illo primq

jmpr t

ralio à fe nionftrati.

, qujid,

PROBATUR conc

lufio r. Apoc./ 12, vX

vocatur il

& 9. dicitur: Micba

& ZIngeli ejus preliabantur

Bolb

eum dracone , €9 draco pugnabat ,

& Zngeli ejus: &

inventus eft

eorum amplius

metat

son valuerunt , meque locus

um vindie

incmle. Siergo Lucifer

fuit fupremus Angelo-

tj Cong

m, prou

tcommuniter creditur,

rum apoftataru

fingu-

at fipremo

haud dubié ille

Angelorum, qui cum eo

PtoDATU

lari quafi certamine

congreditur, eft etiam pri-

Angelos bonos & obedien-

Ws & T

mus dignitate inter

u eum «

tes ; aut faltemhoc ip

fo meretur primumlocum

a

Adevidbor

ob fortitudinis demonítra

tionem.

Si David effe&tus eft

iteli) me

COoNFIRMA TUR I.

mm E

ad dignitatem regiam

locó Saulis, &

Beatiffima

on erit inde-

t Mil

virgo fu

per choros Angelorum, n

l

cens, fi

& Archangelus ex inferiori choro füupra

dines Angelorum Cherubinorum ac

reliquos or

$0

Seraphinorum e

levetur ob gratiam & meritums

ob gratiam quidem

, quz illi collata eft ut pra*

hm

eró, quo fe omnium

iï(l)lx'ïSIl

eífet Ecclefi& ; ob meritum v

V f

r

imus ex ordinibus ad ino

bedientia/m tractis

L

Lucifero oppofuit.

Af er

Ttnes

CoNFIRMATUR 2.

ex variis Qchiis), que

V

D. Mich&

&li tribuuntur in feriptura. In Epit.

At

Archangelus introducitur

! (PECW, (

ude v.9. Michaél

difputans cum diabolo utique

demonum füupre.

x df

1

l

DE NATURA ANGEI;ORUM.

147

LT

mo de Moyfi corpore. Cim Micbail zfrch

ange-

a

lus cum diabolo di[butans altercaretur de .Moy

yfi. corpa-

ve, non eft aufus judicium inferre blasphe

miev. Dan.

Tütim lh 1

!

'

aturam,

fl

Io. V.13. vocatur Michaél unus de principibus pri-

tmis, & v.21. princeps populi Dei.

Et nemo eft

[

Düneny

adjutor meus in omnibus bis , m

ifi Michael princeps e-

QD o i

fter. - Ibidemc. 12. v.

1. dicitur princeps magnus.

Jn tempore autem illo confurget Micbail princeps 1na-

?POC- Ib

gnus, qui fiat pro filiis populi tui,

In Officio Mif-

MU

fe vocatur fimpliciter Princ

eps militie zngelorum

LUE

& Prapofitus paradifí. . ld ipfum ejus nomen in-

T

terpretatur: Quisàt Deus, quod fignificat pre-

U Anpel

cipuum vindicem divinz glorie. EHec autem

1 dl

omnia congruentiüs per excellentiam conve-

It p

niunt fupremo Angelorum.

d

PROBATUR 2. ex Patribus. $. HIER O-

o od

NYMUS & THEODORETUS in c. I2. Dan.

Drumt

fentiunt eum.-effe fupremum.

Et RUPERTUS

L. 1. de vi&toria verbi. c. 18. fentit, Michaélem

iil

illó pralió meruiffe principatum Angelorum &

&t

hominum. Et in commendatione anime Ecclefia

n erte

dicit: Micbadl, qui

tum.

Amz'lz'tz'æ emleftis meruit principa-

ri hn

rUübinort

n

Solvuntur Objectiones.

g du

OsjrcrrUm i. contra r. conclufionem.

u

1. DIONYSIUS L.5. de ccleft. Hierarch. dicit:

vt

at v

Enuntiant. fan&torum voluminum traditiones, Juperioreg

Jübftantias e[Je graduum inter f2 celfütudine. differentes ;

ergo omnes differunt fpecie.

2. D. THOMAS

, OMSJ qï

n I

-2. Contra gentes. c. 93. dicit: Quecunque funt

idem [Decie, differentia — autem mumeró,, babent ma-

uonumr

ferz'am: differentia auiem que ex jorma procedit

, in-

2

ducit

p

DISPUTATIO L

148

jp pr?

(jcatt

ducit diverfitatem [peciei 5

que autem. eft ex mateh*a,*,

ilofp

inducit diverfitatem. fecundium. mumerum.

Subflantie

10 h

autem [epar

gie mon babent ommino materiam, meque

qu& fü pars earum , n

eque cui wmiantur ui forme,

giferent

jms pef (

dmpo[fibile efl igiur, quo

d fint plures unius fpeci.ezf-f

]ta D. Thomas.

gpriam

Dicunt "Tradi-

is orGinel

RESPONDEO 4d I. at

«fim ad €

tiones Angelos e

[fe differentes 1

n diverfis Ordi-

'Tr. in eodem ordine & choro;

gantem f

pnibus & Choris.

nl al

Sicut enim poffum dicer

e animalia effe di-

s quia pre

m dicere Angelos

v niterial

verfie fpeciei; ita etiam poffü

effe diverfe fpeciei, id eft in

diverfía claffe ani-

yiloquan

Dein DYONISIUS non

inipia PI

mq.l

ium & angelorum.

l

.;

dici

t, quód füperiores fubfta

ntie fint inter fe

ï

st loquen

qradicto.

:

differentes ex fua. natura aut fpecie,

fed f:orte

tantüm : offició.

emtihu i

JAd 2. dift.a.

Impoffibile eft, quodfintplu-

v edes (

res ejusdem

fpeciei fecundüm. acceptionem hu-

firdebet :

Philofopbicam antiquam. c. fecundum

süffrenti

jus termini

acceptionem hujus te

rmini Pbilofopbicam mnovam.

üprerm

n

quitus, quando Arabes A VERROES

ditratiol

Anti

& AVICENNA intro

duxerunt in Europam Phi-

oeriunt

! Mioh

lofophiam Ariftotelicam , fignificatio hujus ter-

eft; cüm

mini, /fecies, minus propria inducta

;

m at Vetul

enim

hi Philofophi viderent res materi

ales ple-

iororibt

um diffe-

rumque differre per formam, eam tant

Atitmoy

rentiam vocárunt fpecificam, que eít per for-

At

mam. lllum ufum recenter introductum fuis

:

!t d

propemodum temporibüs D. THOMAS nec po-

UPE

tuit corrigere, nec in modo loquendi voluit

i

! t

recedere À communi acceptione hujus termini.

* m i

Nunc autem mutato ftatu quaftionis & modo

" i

loquendi exa&iüs fumitur differentia fpecifica ab

1Q

w'Pa

It g

ll,

DE NATURA ANGELORUM.

149

! fflex Itf

alio priedicato

".

tet ex Phi

» quàm precifé à formas; üt pa-

Ti

lofophia...Imo nec p. THoM

AS füb

L

h

eodem termino aliud adm

itüt in Angelis per

T* Wi Á

j

fuam differentiam Jbecificam ,

nifi quod nos con-

cedimus per differentiam qmu

mertcam ;

intelligit

enim per illam differentiam fpecificam

Dinnt ?

Ü

nil aliud,

tf Qv

Ír

quàm ordinem effentialem in fingulis

Angelis

Ill

diverfüm ad diverfam feriem effectuu

m: hoc

Xinei (oy

ipfum autem nos v

Inxaefei

ocamus diverfitatem numeri-

cam; quia predicatur de individuis etiam in en-

ATe Angdy

tibus materialibus;

4 Quf a

Quód autem nos magis

proprié loquamur, &

magis etiam conformiter

ISIUS myg

ad principia Philofop

It r

hica,

eX €eo patet; quia

proprié loquendó fpecies de

bet conftitui in ali-

A Rgs i

quo predicato, quod predicatur

de pluribus nume-

vó differentibus in. quid completà :

aliàs confunde-

qudintyh

retur fpecies & individuum. .Itaque etiam in

püonam

C fnir

Angelis debet admitti fpecies pr

ribus differentibus numeró.

tdicabilis de p;u-

Qf v

$ AVERAU

. OBJICITUR 2. contra eandem.

In Ange-

lis ceffat ratio multiplicationis numeri

Cce; ergo

Furopit

non reperiuntur duo

tjo huj

ejusdem fpeciei.

ZdInt,

prob.

Ratio hujus multiplicationis tantüm eft,

idh lt

gterid

üt confervetur fpecies per plura individua cor-

TUuptis prioribus; fed hec ratio ceffat, quia An-

yuniné

gelifantimmortales; ergo. Mix. prob. D. Tho-

edipe?

mas L. ». contra

gentes. c.93. fic ait: 244d boc

vidun

Jint

bilib

ls.

lura individua in una fpecie in rebus corrupti--

yA pec

w:

UL matura [Deciei que& mon poteff perpetub

ljl

d] Qs

coneroar

j oóm uno individuo, confervetur im pluribus.

J

il

ude etiam im corp

J U

oribus incorruptibilibus mon. eft

Of i HW)

unum indioiduum in una fpecie , fübflantie au-

i

p

tem . febaratee natura potef?. con[ervari-in uno indiui-

[À

K 3

duo

P

n M

150

DISPUTATIO I.

Pj

m &

les.

INon igitur opor-

A

dios eo quhd funt incorfuptibi

,OM

teb e[fe plura individua in i

Jis fubflantüs ejusdem

Í

(ut

Atj

1

jacs m

Jpeciei. Sic ille.

hi-

|

giuidus €)

Ui

REsPoNDEo inprimis retorquendó in a

»gnarationali, qua & i

pfa eft incorruptibilis, &

'Thomiftas tantüm multi-

|

:[0 na:nqïä

tamen juxta ipfosmet

pica:ur numeró.

]tem retorqu

e in multipli-

inur plu

celeftium incorruptibilium ;

dd

ecert

catione corporum C

imo etiam in multiplicatione homi

H

num, fi man-

P

gremmu

atuimmortalitati

s collato per gratiam.,

j tum p

filfeotin ft

Non enim eft vercfi

mile v.gr. omnes itellasaut

quüt d

À

:ftium differre fpecie, prout

T

p

partes corporum co

tamen fupponit D. THOMAS,

cui tantüm in

drfe f

x

w& Theologicis, non autem in qug&-

tt i

que

qu:eftionibus ?

X

füonibns puré

Pbilofopbicis omnnem rev;rentiam

1 p

intom dif

debeimus.

i num

BQ- 2. di&o ac

In Angelis ceffat ratio rflulti-

st qui

plicationis numeric

c inadequata. c. adequata.

iniliplie

n.a

Finis enim a

dequatus multiplicandi An-

aficoru

gelos ta

ntüm numeró non eft

fola confervatio

"jliplic

fpeciei ,

fed etiam & quidem finis primarius e

capacitas

& ordinabilitas ejusdem fpeciei ad plura

ts n

11

l a,

officia in eo

dem gradu entis, feu proportio to-

Va

tius univerfi.

Cüm enim dentur plura corpora

fpeciei, & fupe-

LE

hujus mundi corporei ejusdem

riora ordinentur ad inferiora,

aut inferiora fint

QUE

uit ut creatur&

1 f

fubordinata füperioribus , dec

i

füperiores ordinentur ad obj

eé&t

a fibi proportio-

a. ]

re

fpirituali ad fimilia

tl ij

nata, fimilia in fuo gene

L

À

in fuo genere materiali.

Adeoque licét Angeli

t f

non fint forma corporum

, prout fünt anime

ni proportionales

n

j:ationales; funt tamen termi

a

l

DE NATURA ANGELORUM.

ISI

Aüm

BM

lls

Mi [

àd corpora: & ideo, quod bené notandum eft,

"t

D. THOMAS in hoc argumento non dicit : ze-

cJe eff ut Angeli fint diverfze fpeciei, fed tan-

TOi

tüm dicit: mon oportet in illis fübftantiis effe plu-

Q

Tuptib

ra individua ejusdem fpeciei; id eft, ex hac ra:

h

tione (tanquam ex fine utpote tantüm inad-

u

T Iuj

i

vquato non autem adz

quato:) neceffenon eft,

!

ut dentur plura numer

Ó

Of

; quamvis non negetid

TUn, ( m

aliunde decere faltem q

uoad rem ipfam.

OBJICITUR3. contraeandem. Deusuni-

) EL r

6s leltgay

verfum tam perfe&tum condidit ,

quàm perfe-

&um potuit & decuit ;

ergo omnes Angelos con-

X rf

didit diverfz fpeciei. c.

|antüm i

pro. QOmnes Anpelos

dmnqu

effe diverfze fpeciei co

nfituit mundum perfe-

&iorem

; idque decet fine ulla inconvenientia

TOSIRDLUT

natur&; ergo. Znt.prob. ex D. THOMA l. cc,

!

Predicatum differentiale fpecificum eft nobilius

M rifo m

;

j

|

!

!

praedicató numericó, & principia fpecifica funt

T

u

perfe&tiora quàm principia individuationis; er-

Itiplnda

go & multiplicatio pradicatoru

l

m ac principio-

la confn

j

rum fpecificorum reddit mundu

m perfe&iorem

printn

J

l

quàm multiplicatio principioru

m individualium.

;

H

fpecieiad

1

!

Verba ejus funt: Jd quod

eft [peciei im unoquoque,

i proptd

w'

ï,

dignius efl eo, quod eft

individuationis principium

preter vationem [peciei. exiflens.

hr

Multiplizatio ipitur

&il M

Jpecierum plus addit mobilitatis

&? perfettionis uni-

jifenit

verfo. quam multip

licatio iudividuorum in, una fpecie :

perfettio autem. uni

jt u qu

verfi maximb confffit im fubflan-

fbi p

tiis feparatis.

Magis igitur competit ad perfethionem

;

univerfi ,

b

quid fint plures fecundiun. [peciem. diverfe,

13i

!

|

quàm quà

d fint multe fecundim mumerum n eadem

]

Jpecie. -

ii

l

IUj

J

CONFIRMATUR. $i Deus c'onderet innu-

4

meros

p y

152

DISP U-T'.A -TXI' o L

»[IU[U)

gf

meros mundos fpecie in infinitum diverfos, 1d

fj

T

magis commendaret majeftatem & fapientiam

l

[

a.c (ilte!

infinitam. Dei, quàm fi conderet innumeros

j

gn)ïrmatic

'

mundos tantüm numeró diverfos ac femper fimi-

l

|

j

ngelis )

les; ergo idem eft in Angelis. c. prob. — Etiam

n

J

l

1

as in Z

[

Angeli funt quaü þotidem mL?fndi inte]le&uales;

fl

M

j

t

i mund

ergo.

!

RESPONDE

0. tr. a. dift.c. Ergo omnes

va Al

dmalium a

Angelos condidit diverfz fpeciei fecundüm dif-

l

nitio qui

ferentias fpecificas fpecie fubalterna fuprema. c.

B

à

Deus tantuüm

a«

dens.

fpecie fubalterna infima. n.c

inintellie

produxit generalia principia univerfi ac fupre-

ss act

ma genera entium 'aut etiam fubalterna

v. g.

corporeum, vegetativum , fenfitivum, ratio-

im mupd

'

i

EE

diero

nale, intelle&ivum; & in genere intelle&ivo

iterum produxit generales ac primas divifiones

nseltat

aurAnee]

intelle&ivi: in nullo autem genere defcenditad.

fpecies omnes infimas illius generis. Aliàs poffet.

ailetbuale

mrmundc

retorquerific: Deus condidit mundum tam per-

|

;

fe&um quàm potuit; ergo produxit omnes fpe-

||

WICTUR

cies entium materialium poflibiles,.item omnes

1 Ane

fpecies mundorum & omnes fpecies poflibiles

tie divins

detio m

Ángelorum. ltaque divinam fapientiam folum .

decuit affümere illas fpecies entium, quse funt

UT

neceffarie ad aliquem finem fupremum femel à

'tütem f

Deo conftitutam, nobis veró incognitum.

|

proum

[

ihoc

Dixi tr. a. quia poteft diftingui fic: « Condidit

2 fra

tam perfe&um quàm potuit fine proceffu in infi-

än,opereu

nitum.c. fecus. n. a. ]am veroó fi Deus voluif-

BEU

fet condere fpecies fubalternas omnes ad com-

;

E—

z

í

detem

mendandam fuam majeftatem, fieret proceffus

"Vi«

talis.. Ergo folüm debuit.condere fuprema ge-

alternas

r

nera & fpelcies fupr;mas ac etiam füb

*

i quæg

entium,

j

E

KVDE NATURA ANGELORUM. 153

11 n

vt

|

l

f It

l.entium-., qua falvantur in novem choris Ange-

(

lorum, üt faltem à pofterio

3

D

ï

riex fevmfü-Eccleüæ

Mne

colligitur.

"Y T

d confirmationem. tr. a.

dift, c. Ergo idem

: bf

J

h

j

Ua

eftin Angelis, nifi diverfitas accid

eatalis aut

u

individualis in Angelis exprimat omnes illas di-

verfitates mundorum poflibilium.c. ecus. n.c.

j Efg() !

Q

j

fein

l]

j

SiDeus v. g. ;ngelo 4 dedit ordinem ad cogno-

fcendum alium mundum

pofübilem quàm Zngelo

T r

D'ay (antit

B, cognitio quidem ipfa erit in utrojue Angelo

tantüm accidens; fed cüm intelle&tts juxta Ari.

ff

Ü

ftotelem intelligendó fiat quodammedo omnia,

lr hf

ea diverfitas accidentalis jam fuffaenter exhi-

W tif.

nl

bet alium mundum pofübilem in 1no Angelo

-quàm in altero; & id equé fufficitad commen-

Qs dtions

te derendi

dandam majeftatem & fapientiam Lei, fi nempe

l

intueamur Angelos & in ipfistotidam quafi mun-

s M

j

n

idos intellectuales diverfos in infintum

ï

" acij in-

Idum t

tueremur mundos reales infinitos.

1 OR

'

OBJICITUR 4. coDtra eandem. z. Mul-

; item o

tiplicatio Angelorum numilericanon convenit

(

0 1

i

apienti? divine; ergo non datir.

Ínt. prob,

jentiumi

Q

!

Multiplicatio numerica non diat or

dinem re-

, qui

Tum fer fe & ex natura füatalem, fed tantüm

mum f

dicit ordinem per accidens & ab crdinante extrin-

p

fecos fed hoc non competit fapientie diving ;

f r

ergo. Min. prob. Divine fapeentie congruit,

r

Ut nihil operetur nifi juxta o:dinem rerum &

jDarté

exigentiam caufarum prout cuivis congruit,

f

WE

h [

non ut determinans pro fuüoarbitrio, feu. ut

yd p

['

determinatus ab ipfa natura rerum;

ergo. Znt.

j

frob.

] fupre

Authoritate n. THoME, qui in Quaeft,

fii

de [j

N

difputat. queeft, unica

5 P;ïz'tualz'bus creaiur

u

$

. a

'msfu'rn-m t.

y T

154.

ESPONDE'

a; 9. fic.sit: Manifeftum eft quàd duplex eft bonum

gpirtio TU

univerfi , quoddam feparatum. fcilicet Deus. qui eft fi-

,fiitte P

cut dux i exercitu, &9 quoddam in ipfis . rebus , &

; ito, ?

boc eft oráo partium univerfi, ficut ordo partium ex«

ageum

ercits eft. bonum. exércitüs. . Unde. Zdpoftolus. dicit

Rom. 13. Qu A DEO SUNT, ORDINATA

adiduum

agiiduamt

SUNT. .

ortet autem quod fuperiores univer[i par-

tes magis de hono univer[i-participent ,

uod. eft- ordo s

drm det

gt poni

perfettia

s awem participant ordinem ea, in quibus eft

erdo per fe,

um ea in-quibus eft ordo per accidens

& Verür

,52 prop^

tantum.

hni

ifeflum-eft- autem quod in. omnibus in-

dividuis uniw, [pec

iei, mon &fb ordo nifi fecundüm ac«

ä;uascircumï

conteniun

t enim in natura €9 differunt fe-

diaias D

eidens 3

E.

: s.

cundum. prin

cpia. individuàntia , & diver[a accidentia

ámofibi

babent ád naturam Jpeciei. Qi

strum(ea

ue per accidns fe

autem [pecie dfferunt, ordin

em babent per fe, €g [e-

iiv

sInvenitur enim in [pe-

wtonem a

eundum e[fentidia. principia.

ciebus rerum a äbund

are :fuper. aliam,

ficut. &2 in

;bipfo

eciebus mumerrum ,

-di

u .diciur in g. Metaphyfic.

1) THOÀ

Jf

», In corpori»

us cceleftibus nulla reperitur di-

um ipf

verfitas numerica, fed folüm fpecifi

ca; ergo

atfpett

multo magis.ià verum eft in

Angelis. 2dnt. prob.

auon

ex D. THOMA L. 2. contra

Gentiles c. 93. ubi

1

T-:jndividu:

H

ait: Subflantie (éparate [unt perfettiores quám core

pora cole

jftia ,

fed in corporibus culeftibus propter eo"

N

&ionem mon. invenitur nift unum individuum

lt

vum perfe

Ut

wnius fpeciei: tum, quia umu

mquodque eorum con[tat

*

l

]

Wf

»

