vocare paéctum, tamen negare non potes; doemo-

Wi

1 Mi

nem non fruftra exhibere beneficium, quale eft

n de-

ceffatio gratuita à nocumento , ergo doeemo

II

em.

'['alis

fiftit ob alium finem à fe intendibil

ung

autem non poteft effe bonus finis. . Hinc fi ad

[ WM

Tf

eundem finem deemoni fervirem ,. tanquam Mi-

M

Ti

nifter fpe beneficii temporalis effem minifter ini-

Tfiat

Si autem dicas cum su AR EZIO; doemo-

quitatis.

EU

nem feciffe pactum cum Saga, fe non nociturum

|

JUJ

l]

pofità tali conditione, v. gr. repercufiione, &

j (

fic non intercedere pa&um inter me & doemo-

|

Qub

nem , fed inter eum &Sagam.

l

1 foif

"RespsONDEO. In eftimatione morali idem

li

effe, utrum demon mihi immediaté dicat; non

]

ltll

nocebo , fi boc feceris , v. gr. &à repercufferis; vel

5

1

u

utrum

j

ET OPERATIONIB. DOEMONUM. 387

I

utrum hoc mihi dicat per confeffione

m

mSagarum,

l

& fuos difcipulos aut difcipu]as.

RATIO SE-

7)

cuNDO eft; quia SS. PP. non permittunt hunc

modum tollendi maleficia.

Sic in fimili cafu s.

Ój

CHRYSOSTOMUS graviter reprehendit mulie-

res, quód ex balneo lutum accipientes, illud im-

li

prefferint in fronte pueri contra maleficia; eó

Ü

quód talis actio aliàs non ponenda v.

gr. impref-

1

Il

fio luti in fronte pueri precife

fuerat pofita à

nutricibus & matribus,

ut doemon nocere defi-

li

nat, ficuti de fa&to modó

p

li

prorfus fimillimo po-

neretur repercuffio aliàs non

ponenda, fed prz-

N

non nifi liberé defiftit.

cifé, ut deemon defiftat à nocendo, à

quotamen

l

. Similiter gzusEnrus in

fuo opere demonftrationis Evangelicze prohibet

ä(]C

füffumigationes herbarum; verba ipfius funt 1. s

"poftoli, &^ qui tis füccelére. Chrifti difcipuli, ne egra-

[

tantibus quidem permittunt , fücuti multa smulti efficere

conantur , aut foliorum infcriptionibus colligationibusque

d

uii, auteos, qui fe incantaturosg profitentur, attendere,

aut radicum berbaï'umq'ue

fuffumigationibus , aliisque

ejusdem generis nonnullis

ïdj

C2uta reperculfonibus) wmede-

|

l:ï

as fibimorborum fufficere.

Hec nam(ue omnia à Chri-

JEi dottrina. exclufa funt , meque unquam intueri licuit

1)

Chriftianum , qui colligatione uteretur , neque magicis

nugationibus , neque foliorum quorumdam laboriofts in-.

D

Jériptionibus , meque ceteris fmilibus (puta repercul[to-

|

nibus) quorum ufum indifferentem blerique arbitrantur.

|

Ex quibus verbis clarum eft, tempore Eufebii

non fuiffe licitum ponere actiones aiiàs non- po-

u

nendas, nifi ut agant contra maleficia, v. gr. non

1

[l

fuiffe licitum ponere infcriptiones foliorum, col-

ligationes, radicum herbarumdue fuffumigatio-

j

2

nes

j

388 DISP.IV. DE IMPERIO, POTEST.

eindi

nes, & his fimilia, quorum ufus eft indifferens,

evelil

ergo neque nunc licebit ob omnimodam parita-

tem adhibererepercuffiones, & his fimilia contra

maleficia, dum precifé ponuntur, ut demon

f

nocere definat, non obftante , quód earum ufus

RATIO EST TERTIOj

[

adhuc fit indifferens.

quia Ecclefia prohibet omnia alia media contra

f(

maleficia, quàm, quee illa prefcribit; nulla au-

qu

tem preícribit alia, quàm penitentiam , Klee-

i

erftt

mofynas , orationes, jejunia, exorcifmos, aquam

M

)

Pgo

benedictam, ceteradue Sacramentalia , üt habe-

tur in Canone, fi per Sortiarias, caufa33. qu. 1.

i

5 d

fn

ex Hinemaro Epifcopo Rhemenfi, qui ita Ífcribit:

Hortandi funt, quibus maleficia eveniunt , ut corde con-

|

n

Sacerdoti de omnibus

t cen

trito & [piritu bumiliato Deo &

geccatis fuis puram confe[fionem faciant , & profufis la-

AU

erymis & largioribus eleemofinis , & orationibus aique

V

q

jejuniis fatisfaciant , €9' per exorcifmos, ac cetera eccle-

!

51

J

füaftice medicine munimina ,. minifiri Ecclefie tales ,

l

Ill

T

quantian Dominus annuerit , qui "Abimelecb ad domum

-

ejus ZAbrabe orationibus fanavit , [anare procurent.

"

j

ä

dem prefcribit RrruALE RoMANUuM Tit. de

|

T

exorcizandis &c. cum hac claufula: /ed caveant,,

J

Til

ne ab boc, ideft, ob füblationem maleficii, ad Ma-

|

At

gos vel ad Sagas , vel.ad alios quàm Ecclefiee Minifiros

ul

confugiant, aut alia fuper[ritione , aut. alio modo illicitó

»g

J

(puta repercuffione) utantur. . Ex quibus patet,

UET

)

reliqua media contra maleficia omnia effe vana,.

:

& quamvis pofita tali repercuffione ceflaret no-

Tufts

cere deemon, tamen ea non foret licita, quia:

tf

dcemon non ceflat facere malum, nifi ob majus ^

W m)()h

malum, non autem licet cooperari majori malo

| ïOdm

ad evitandum perfonale minus malum , quia fe-

cundum

IJ? T

1

ET OPERATIONIB. DOEMONUM. 9389

i

A

cundüm Apoftolum non fünt facienda mala , u£

eveniant bona..

«

Jb

H

QUJESTIO III.

Íi

n amuleta naturalia ve&2 adbibeantur. contra

h

damones ? maleficia. cum benedi&lione ?

n

j

T)1CO. Adhibere amuleta naturalia, tan-

M

".. quam idonea contra deemones & maleficia,

n

fuperftitiofum eft, etiamfi adhibeantur cum Be-

l

nedictionibus.

J

PRosATUuR Conclufio r. Adhibere chara-

[

&eres de fe inidoneos contra poteftatem doemo-

l)

num tanquam habentes partialem vim etiam cum

benedictionibus eft fuperftitiofum. Ergo idem

Eibus

J

eft dicendum de amuletis naturalibus. Znmt. prob.

€x s. AucusTINO Expof. inEvang. Joan. tr.8.

"

C.I. verbaipfius funt: Usque adeb decipiunt [piri-

Yi

ii j

dus mali eos , qui fequuntur Chriffum , ut illi ipft , qui

Jéducunt. per ligaturas , per pracantationes , per macbi-

il

hamenta inimici , mifceant precantationibus fuis nomen

Chrifii, quia cim non pajimt Jéducere Chrifianos , ut.

i

j

dent venenum., addunt mellis aliquantum , ut per id,

[

qubd dulce eft , lateat, quod amarum eft, & bibat ad

perniciem.

Idem fentit s. cHRYSOSTOMUS ih

t

I)

Ep. ad Colofs. Hom.8. ubiait: Hec eff cogitatio

Satanica , be funt diabolice infidie , tegere impofturam,

Ht

i

C in melle ( puta in benediGtionibus ) dare «enenum.

Quoniam novit , fe illa aliàs mon perfuadere , bac via eft

n

ingre[Jus ad amuleta && aniles fabulas.

Et crux qui-

qi

dem ajfetta eft ignomimid , littere autem ( & amuleta ).

in majori bonore funt babite ;; Chriftus fuit eje&tus , &&

;

introducitur anus delirans , &j ebria.

Conculcatum eft

J

nofirum myf[terium; & choros ducit fraus diaboli. Huc-

y

3

usque

y

390 DISP. IV. DE IMPERIO,POTEST.

TOb

usque cCHRYSOSTOMUS & AUGUSTINUS ex-

fl

n

preffé afferentes, eos , qui fuis chara&teribus, li-

WZW j

gaturis, amuletis &c. addunt benedictiones, non

g

folüm dupplicare füperftitionem, fed etiam füb

umj

melle venenum, fub Chrifto diabolum, propi-

wifit,

nare. Ratio autem ef?. 1. quia ea , quee non licet

j CHR

adhibere contra maleficia feorfim fumpta , non

j melz

licet adhibere conjun&im cüm rebus facris & be-

D

fb

nedi&ionibus; cüm ea, qux feorfim nullam ha-

PT

bent vim, etiam non augent vim, fi addantur

alteri rei quamvis facre, nifi ab Ecclefize preci-

fi: j

bus & ordinatione fortiantur vim per modum fa-

TinCion

cramentalium; aut nifi rei, jam aliàs de fe utili, v.

pu

gr. medicine, cibis, domui, navi, lecto &c. ad-

i

hi.

hibeantur preces ad arcendam vim doemonis, fi

n

autem non augent vim, vanum, & eoipfo fuper-

h

DT

At

ftitiofum eft, adhibere talia conjunctim cum be-

nedictionibus & rebus facris.

Ratio efl 9. quia

n

i,

li

conftat, deemones ftudiofé fic facere, ut admi-

fceant vera falfis, & res facras aut benedictiones

(l

»SiC $4 CY«

LU

cum profanis & fuperftitionibus.

RILLUS ALEXANDRINUs lib.r. de lapfu &

frjn

converíione hominis dicit: m verb minimé ad-

!u

vertis SS. Evangeliflas , qui [cripferunt. demonia ad

DO

J

N

Chriftum acce[f/fJe clara & maxima *voce dicentia : quid

?

tibi & nobis Jefu INazarene : vvenifli ante tempus per-

Ille autem incre-

ii

dere nos : fcio quàd fis Santtus Dei.

pans non finebat ea loqui;. quia fciebant ipfum e[[Je Cbri-

l

flum ;5 atqui, pergit Cyrillus, qua de caufa (meritó

n

dubitárit aliquis) illos, cüm verum proclamarent , in-

od

crepaoit Chriftus ?. .fed. mon.

Res gefta utilis nobis fu-

Ubis

tura erat : bac enim re mocemur , illorum verbis, etiamft

V

H

ip/am pradicare velint veritatem , €9 ea dicere, que&

s

unt

] STl

ET OPERATIONIB. DOEMONUM. 391

i j

funt evidenter vera, non delere niti ?. nam interdum oe-

M

y

ris inferentes falfa , nocent audientibus.

INon diffamili

|

li

vatione , àt mübi quidem. videtur , ac monnullos facere

1 [j

videmus, qui mellis admixtione fenfum. amariorum re-

lr0p1

um aujferunt , &g. dulcium infufione volunt eorum, que

lt

i

molefza funt ,' latenter guftum eripere.

Idem dicit

ll

$. CHRYsOSTOMUS conc. I. de Laz. quapropter

]

J

€ Paulus demonibus , tametfi vera dicentibus ünpofuit

l

Jülentium , me ex veris natti occafionem poft admifcerent

ii

sendacia , fidemque fibi conciliarent.

Cumn enim dixif-

j

jfent: ii homines fervi Dei altiffimi funt, an-

[

nunciantes vobis viam falutis , JG. 16. 17. indi-

!

gnatus Z4poftolus. filentium impofüit Spiritui Pytbonico,

M

atque exire ju[[it , 9 tamen quid mali dicebant ?. iffi

1

bomines foroi Dei. altiffmi funt ; Jed quoniam plerique

J'ünpliciores non norunt femper dijudicare, que a demo-

h

vübus dicuntur, femel eos exclufit à fide.«.— Ex infamium

|

mumero es , 3nquit, non ef? tuum libere loqui, tace, ob-

ij

mulefce: mon eft tuum predicare , dpoftolorum ifta. eft

Ji

aulboritas.

Quid ufurpas , quod tuum non eft ?

Sile,

inf amis- es.

Sic C Chriffus cum acrimonia: nobis le-

gem prafcribens , ne quo patto demoni fidamus , etiamft

i

Libi aliquid veri dixerit, bis igitur cognitis , ne prorfus

credamus demoni , 1mo etiam, fà quid veri loquitur , fu-

L«"(f

giamus eum C aver[emur , nam fana dogmata , [aluti-

l

Jeradue non à dewonibus , fed ex S. Scriptura licet ex-

n

at difeere. . Ex quibus textibus S. Chryfoftomi

l

& S. Cyrilli Alex. clarum eft; domonem ftu-

!l

diofé potuiffe velle, ut adhibeantur ad amuleta

li

benedidiones, ne ita velociter ipfius venena

l

nobis amara reddantur.

Ratio denique tertió eft,

l

quia hec materialia non poflunt effe materia fpe-

cialis benedictionis ex inftitutione privata : in-

üitugre

Bb 4,

f

$92 DISP.lV. DE IMPERIO, POTEST.

ftituere benedictiones, & determinare materiam

rienfi

a

extraordinariam , quz non habeat fignificatio-

nem myfticam , non pertinet ad privatos.

Aut

gt

[5

fi dicatur ; quód amuleta habeant fignificationem

myfticam, ajo; non licét privatis inftituere fi-

(ijma

(ERY

gna myftica, aut introducere myfteria fymboli-

Qu

Ca, ita enim expreffé cunvsosTOoMus afferit

tom. 6. de ferp. Moyf. ferm. s. verba hujus S. Pa-

vt

Wt

tris funt: Jtaque imperat Deus Moyfi, dicens :...Lo-

quere ZAaron && filiis ejus , boc modo benedicite Filüis IJ-

gt

trini

rael, adverte diligenter , me quis arbitretur , vem bene

(( A

f& & babere , addidit fic. — ltemque , me quis privata au-

tboritate quadam €9' pote[late , benedittiones inflitueret ,

[

ideo oinnia ex prejcripto facrarum literarum agere jubet,

st

fic inquit : Benedicet tibi Dominus, & cuftodiet ie.. 4ft-

ul

tende, quomodo ubique Trinitatei myflicé proponat. . ita.

n n

S.Chryfoft. .Ex his autem textibus manifeftum

J

eft, quàm ingrata effe debeant Deo amuleta et-

Wa

iam benedicta, cüm talis benedictio plüs malo-

Hl

rum, quàm bonorum in fe habeat, & major fitfu-

Eu

li

perftitio, fi res naturales adhibeantur cum bene-

dictione , quàm fine benedic&tione.

MM

a

Sed prcEes: amuleta benedi&ta habent bo-

hi

num effe&tum, ergo non funt rejicienda.

t

RrspeowNpEo: Doemonem ftudiofé nocere,

iim

& dein iterum defiftere, ut amuleta fanitatem

ltsl

reftituiffe credantur.

Ita etiam refpondet T ER-

(f

j

TULLIANUS in fuo apologetico adverfus gentés :

W

Venefici plane, &^ circa curas valetudinum demones

funt.

l p

Ledunt enim primó , debinc remedia precipiunt

üm

ad miraculum nova five contraria: poft que definunt le-

(

& expe-

dere , & cura[Je creduntur.. Yta. Tértullianus ,

at

rientia

1

. ET OPERATIONIB. DOEMONUM. 393

enam

rientia þrobat, quód diabolus, fi feniel ipfi fidem

E

l

adhibuimus ,. fenfim ac callidé nefcio , quze fig-

menta, curationes & etiam miracula ante ocu-

Wi

Í

los noftros depingat, quzx tamen omnia funt fal-

fiffima.

Ita dicit in c. 24. Matth. hom. 74. s.

CHRYSOSTOMUS: quia cim tu te Dei auxilio pri-

vaveris , atque adver[ario te tradideris, omnes ves tuas

A

transponit u voult, faciledue buc atque illud vertit , dia-

bolus. . Qubd. mon ita àn. fanttis voiris: feri poteft ,. mo

:

/

veró neque in nobis peccatoribus , dum tamen con[Lanter

animó ea defpiciamus. heec S.Chryfoft. : Idem etiam

l,

dicit ABDrAs in vita S. Bartbolomei.

Unde pro

)

regula. ftatui poffunt verba tLAcTAN' TII aíle-

rentis, fanctis deemones non poffe nocere, ver-

li

ba illius funt fequentia: Prode[fe enim demones pu-

tant , cüm mocere defmunt , qui nibil aliud po[Junt, quàm

M

nocere. .. Dicai forta[Je aliquis ; colendos eje ergo , ne

noceant , fiquidem po[[unt nocere.

INocent illis quidem,

Jéd bis , à quibus timeniur , quos manus Dei potens , &

excelfa non protegit, qui pr

of ani [unt à facramento veri-

Lel

tatis. 'uflos autem €s cultores Dei metuunt , c

Ujus

nomine adjurati de corporibus excedumt.

Hucusque

LACTANTIUS

C. I6. pag. 56. Unde etiam ex-

perientia probat ; inlocis & domibus, ubi dan-

tur maleficia, fiepe dominari vitia, maximé lIuxu-

riam, blasphemias, maledicüones, imprecatio-

1

nes &c. contra quas proin caufas mal

orum per

confeffiones generales domefticor

um, frequen-

d

tem ufum Sacramentorum, vota

In

peregrinatio-

nes pias, & devotiones extrao

Mi

dium quzsrendum eft.

rdinarias rgme--

i

Concludendum itaque, demones nulla re

d

j

creata , nullis amuletis poffe coerceri metu

In

, né

d

Bb 5

noce-

h-

Es

y

304 DISP.IV. DEIMPERIO, POTEST.

e

noceant, fed folummodo eos poffe coerceri me-

g i

tu, ne puniantur à Deo, & ab ipfo caftigentur,

j

aut in infernum defcendere cogantur, fi noceant:

o de

& fic unicum refugium eft Deus cum San&ts fuis;

jl

xt

pugnemus per Sanctiffimam Crucem ; veneremur

(tmo

San&orum reliquias , & nullaalia, nifi quz Ec-

clefia przfcribit, remedia contra potentem hunc

f

il

"

hoftem adhibeamus, qui neminem timet nifi

litó

Deum. Utait cHRvsosTOoMUus in acta Apoft.

rins «

C.I9. hom. 43. ubi dicit: Quare non dixit Jpiritus

N

amalus , quis eft Sfefus? fed dixit magis inutilia z. terre-

UR

A

batur,, ne & ipfe penam det. — Sciebat. enim, concedi ei,

m

illos ulcifci, quos bujus nominis ilufores fecerat. — lta

Chryfoftomus.

i

aM

Vab

(l

QDQ

QUJESTIO IV.

Mul

M

operationibus deemonum m

Til

u

De potejlqte eP

bomines.

(eht]

puy

UERITUR r. Andemones habeant ullam

poteftatem aut operationem in homines

J

fine fpeciali licentia divina pro quolibet cafu

LU

particulari 2

T d

RESPONDEO.

Deoemones non habent ulQ

F

[A,

V

lam poteftatem in homines: ad tentandum. vel

l

nocendum fine fpeciali ac. expreffa conceffione

C

divina, tam quoad modum operationis , quam

x

&

quoad fübftantiam.

i

PROBATUR exeo; quia in plerisque ope-

j 53

rationibus pravis demonum legitur interveniffe

particularis permiffio divina. . Sic deemon petiit

0 t

particularem à Deo licentiam nocendi Joz 0 ,

bt

-& ejus familie. per concitationem predonum ,

per

l

ET OPERATIONIB. bOEMO-NE-M- 395

per ventorum & tempeftatum produ&tionem, &

il

per inflidiionem morborum , & per inftigatio-

nem uxoris &amicorum. Jobi1.92.3. &c. Quan-

j

do decipiendus erat Achab per falfos Prophetas,

VUIq

id actum ex peculiari permiffione divina fa&ta

demoni. Egreffus eft [piritus, & ffetit coram .Do-

i

mino, C ait: o decibiam illum.. ..Et. dixit Domi-

j

mus: Egredere, C2 fac ita. 3. Reg.22. v.29. "To-

j

biz.6. narratur, quod deemon occiderit fex ma-

il

[

ritos Sarz, fed poteftate accepta à Deo peculia-

rl — Hi, qui conjugium fufcipiunt , ut. libidini cacent,

[

babet dewonium. poteflatem fuper eos. — Luceeo9. v.

i

31. infinuatur ; doemonem petiiffe à Deo facul-

tatem tentandi Apoftolos. Saianas expedivit vos,

ut cibráret: ficut. triticum.

1. Cor. 1o. oftenditur,

omnes tentationes demonum commenfurari par-

ticulatim cujusque viribus ; quod fieri nequit,

nifi ad fingulos cafus & actus requiratur fpecialis

licentia Divina.

Füdelis Deus

i

eff , qui non pqtz'etur

f)

vos tentari fupra id , quod pote[tis.

Et Apoc.13. v.5. Datum eff ei os loguens

magna & blasphemias, & data &l ei poteflas face-

ve menfes quadrapimia duos; . & .efl. datum. bellum

j

facere cum . fanttis & vincere eos; & data ef? illi

N

poteftas in. omnem. tribum, & populum, & linguam

J

& geniem. ltem Apoc.17. v.17. JDeus dedit im

Ü

corda eorum , ut faciant quod. placitum ef2 illi, t

dent regnum fuum beflie.

Et Chriftus Luc. 22.

k

v.53. Hec eff bora veffra & poteflas tenebrarum.

jl

Qu RITUR 2. Cur Deus deemoni in mun-

y

do tam amplam relinquat in homines potefta-

ä

)l

tem?

x

y

RESPONDEO.

Varios quidem affignari

poffe

E'

396 DISP. IV. 'DE IMPERIÓO, POTEST.

f

pofïe fines, primarios autem effe duos; frimo,

orga

ut reluceat juftitia divina infinita, dum ne qui-

fitü J

dem damnatos fpiritus vult opprimere potentiá,

il

l

fed equitate, neque violenter iis eripere man-

( dU

cipia, que fibifubjugárunt. Secundó, ut fuper-

ümy

bum Luciferum , fuum Antagoniftam cujus con-

quoad

fufionem habet inter duo vel tria objecta prima-

pj

ria omnium fuarum operationum ad extra, con-

N

PRIOR

fundat & vincat per imbelles homines.

u &

RATIO adducitur à s. LEONE Serm. 8. de

fitis

)0

Incarnat. c. 3. ubi ait: Quia mon ita in primum

j

bominem diabolus violentus extiterat ; ut eum in par-

d

tes fuas fine liberi arbitrüi confenfione transferret, fic

fübe

deftruendum peccatum — fuerat. voluntarium & boflis

1; €

eonfilium, ut dono gratie mom obe[Jet norma juftitie.

aobf

Et Serm.5. de paffione c. 1. S'uflus && mifericors

m

Deus mon fic injuria fue «voluntatis eff ufus, ut ad

i

Qu

veparationem moftram folam. potentiam benignitatis ex-

lUI

érereb; fed quia confequens fuerat, u bomo faciens

WT

geccatum. fervus . e[fet. peccati , fic. redemptio eft impen-

& dj

a captivis, u condemmationis jufte [ententia ju[to

h

ll

JLiberatoris opere folveretur.

INam fi pro peccanti-

bus fe fola opponeret Deitas , non tam ratio diabolum

mntque

/

L

l

vinceret ,' quàm poteftas.

Et Serm. r2. depatlione.

Reparationem. bumani generis Filii perfoma fufcepit,

L

uj

Jic confülium fuum. dirigens in effettum , ut. ad domi-

yationem. diaboli deftruendam magis wteretur juftitid

DI

Thdg

vationis , quàm poteJTate virtutis.

QUIRITUR 3.

An Deus deemoni tradat

wj

Tij

l

poteftatem veré obfidendi aliquos in anima?

aut potentiis internis ?

Mj

RESPONDEO I.

Jufto Deo judicio ' dan-

tur aliqui graves peccatores veré à doemone ob-

"n

feffi

t

1

ET OPERATIONIB. DOEMONUM. 397

h

-

feffi in potentiis internis, videlicet in potentia

] qul

organica rememorativa, imaginativa, & appe-

ntiä,

titu interno fenfitivo, & in appetitu materiali

df

irafcibili & concupifcibili. Et hzec interna obfes-

q

fio durat etiam poft a&tam peenitentiam & obten-

)

tam jufüficationis gratiam , ficut in aliis obfeflis ;

l

quoad membra exteriora ea obfeffio manet etiam

li

in juftis, imo & in fan&tis perfonis.

U

REsPONDEO 2. In ipfa tamen anima ratio-

Ü

nali & ejus potentiis fpiritualibus obfeffio de-

n

!

monis nec datur, necdaripoteft. Ratio pofte-

rioris refponfionis eft, quia, prout in 7ra£t. de

fw

aitibus bumnanis oftenditur, omnes potentiz fpi-

l

rituales in animee parent rationi, ac libero arbi-

if

trio; ergo iis repugnat violentia ab extrinfeco

W

ex obfefiione feu infeflione deemonis.

Priorau-

r

tem refponfio probatur 1. ab exemplo Saul, qui

t

fuit quoad potentias internas veré obfeffus à do»-

1j

mone. in 1. ]. Regum c. 16. v. 13. 14. fic fcribi-

Àl

tur: JDirettus eft Spiritus Domini à die illa in Dao

l

C9' deinceps. — Spiritus autem. Domini veceffit. à Saul,

|

&& exagitabat eum Spiritus nequam à Domino. — Dixe-

l

runtque [eroi Saul ad eum : .. Ecce Spiritus Dei malug.

h

exagitat te. — SYubeat Dominus nofter, & Jérvi tui que-.

ii

j

rent bominem [cientem pfallere citbara, & quando te ar-.

]

J

ripuerit Spiritus Domini malus, pfallat manu fua, & Le-.

i

viusferas. -.. lpitur quandocunque Spiritus Domini ar-.

vYibiebat Saul, David tollebat citbaram, C9 percutiebat-

j

manu fua , C9. vefocillabatur Saul. & levius babebat;

y

recedebat enim ab €o (operatione) Spiritus malus.. Et;

C. 18. V.8. lratuseft Saul nimis. — Poft diem autemal-.

(

teram invafit Spiritus Dei malus. Saul , & propbetabat,

tenebatque lanceam , & mifit eam &gc..— . Ét Joan. 13.

V- 27'—1

j

598 DISP. IV, DE IMPERIO, POTEST.

hn

v. 27. de ]uda,ïjam prius mancipato doemoni

fi

uoad animam, fcribitur: Pofl buccellam intravit

fud)

in eum Satanas.

(ictut

Quales fint effe&tus aut

QuERITUR 4.

feu infeffionis

hi j

figna hujus internez obfefhonis,

w d

diabolicze ?

fiout

RESPONDEO.

Effectus, ac confequenter -

v

etiam probabilia figna hujus internz obfeffionis

|/

T

in potentiis organicis funt r. furor habitualis

hil

110

inhomine alioquin fano, prout dabatur in Saul.

ii

(

o. Odium habituale erga aliam perfonam, nullo

J

il

J

rationis motivo fuperabile, qualis fuit in Saule

tüsfi

erga Da

videm.

3. Averfio habitualis erga per-

li

0

fonam a

lioquin dilectam , idque fine rationabili

l

W

Tmotivo.

4. Amor libidinofus erga perfonam

J

ii |

habitualis, excedens omnes rationis , moderatio-

dtone

nis, & prudentiz, & concupifcentic alioquin na-

efü 1

turalis metas. v. gr. dum homines paffione vio-

N

U

lenta, ftabili, & nullo medio naturali fanabili,

ETU

impelluntur ad beftialitatem,

Sodomiam, & alias

ecies luxuric innaturales.

s. Melancholia,

fp

.

(u

trifüti

a, autfcrupulofitas, obftinax ac fimulever-

VUOfe

tens judicium rationis,

& violenter impellens ad

Jl

6. Perpetua

a&iones fanz rationi contrarias.

violenta paffio ad feminandas diffenffiones inter

lr

tUt

conjugatos aut propinquos; ad incipiendas gra-

ves rixas , aut inferenda aliis gravia nocumenta.

rïgfeci,

j

. Violenta habitualis pafíio ad blasphemandum

V

lb d

!

Ti

formaliter, & perfequendos bonos,obftinatio he-

rcticalis ad impugnandam fanam doctrinam fidei

n ta

q

11

autmorum. Hecomnia, qui nonraro tribuun-:

tur maleficiis, rectius & planius tribuuntur obfef-

'u';

Cgo,

fioni feuinfefiioni demonum. Defumiturautem-

!

j

(

hac

1

ET OPERATIöNIB. DOEMONUM. 399

zi |

hec refponfio ex variis Scripture textibus, in

/

quibus videtur effe fermo dehabituali infeffione

feu obfeflione deemonum. — Sic Matth. ro. v.43.

d

dicitur: Cum immundus [piritus exierit ab bomine, án-

bulat per loca arida , querens vequiem , & mon invenit.

Tunc dixit : Revertar in domum meam , unde exici.

i

Eit veniens invenit eam vacantem; Jcopis mundatam, &

Q

ormatam. — Tunc cadit, & a[Jumit faptem alios Spiritus,

Is

nequiores fe, & intrantes babitant ibi.

Et frunt novi/-

Xil

fima bominis illius, pejora prioribus.

Et Ofeze s. Non

l

Ij

dabunt. cogitationes fuas, ut revertantur ad Deum Juum,

1l

quia fpiritus fornicationum in medio eorum.

Hl tex-

d

tuslongé connaturaliüs intelliguntur de vera

bl

infeffione deemonum incitantium ad varia fcele-

At

ra; undeetiam illud: Tradidit illos in paffones igno-

lUf

minie. Rom.1. longé planiüs intelligitur de tra-

1

ditione in poteftatem diaboli, à quo obfefii feu

T

infefli ad ejusmodi fcelera rationi, honeftati j&

ll

ipfi propenfioni naturz, ac concupifcentiz inna-

J

t contraria perpetuó exagitaretur.

li

QUERITUR 5. An omnes cogitationes &

l

[

adiones prave hominum

ftione doeemonum ?

proveniant ex ftlgge-

Q

il

REsPONDEO negativé. Plurim: enim ve-

j

niunt ab aliis caufis partim extrinfecis, partim in-

trinfecis, v. gr. à prava focietate

, à pravis collo-

ä

del*

quiis, à pravis fpe&taculis, à

pravis exemplis, à

pravis habitibus, &c.

)

Hinc D. Paulus Rom.

7*

j

non tam conqueritur à tentatione extri

nfeca,

j

Y

j

quàm interna. Quod odi malum illud facio -

anm

)

non g, operor illud , fed quod babitat in mepeccatum. -

jj

Video autem aliam legem in membris meis captioantem

—mJe

:

)

40O DISP. V.

DE IMPERIO, POTEST.

vili

me in lege peccati. — Infelix ego bomo , quis me liberabit

yett.

de corpore wortis bujus ?

UuXRITUR Ó.

An doemones femel ab ho-

pitu

suiat

mine devi&ti aut eje&ti, sE MPER ftatim detru-

dantur in infernum ?.

f t

Verofimile non eft: doc-

(kau

RESsPONDEO.

1nones ab homine in uno genere vitiorum devi-

ls

i i

&os, aut ab obfeflis ejectos SEMPER ftatim de-

p

trudi in tartara;

RATIO eft, quia de diabolo

jb

u

tentatore Chrifti Luc. 4. fcribitur: Confummata

M ï

omni tentatione rece[fit Diabolus ab illo usque ad tempus.

Et de demonio saARJE Tob.8. fcribitur: quód

Ador

:

ZIngelus Rapbael illud apprebenderit , 69 religaverit in

li, di

f

deferto

JEpypti. ALIQUuANDO tumen femeleje-

&i aut

devi&ti ftatim detruduntur in tartara, ita

Qu

ut homo perpetuo liberetur ab infeftatione eo-

Mi

Wi

rundem demonum. Id colligitur ex metu d-

monum , /qui infeftabant obfeffum in regione

fitio

h

Gerafenorum. De his D. LUCAS c.8. narrat,

quód rogaverini

Chriflum , ne imperaret illis , ne in

ton fl

Hic autem metus eorum fuiffet

tigm ;

aby[fum irent.

imprudens, nifi

agnoviffent, hanc effe praxin di-

Ytent

Kappec

vinam, mittendi ejectos aut deviétos in tartara.

QuaxnriTruR;. ÁAÁn domones veré tor-

BU

ueantur novis füppliciis à Deo, quoties ad re-

Em

|

D

'

cedendum ab infeftacione hominqm compellun'-

A

tur ?

NI

XVerofnhiIe eft, doemones

,RESPONDEO.

V fa]

à Deo ordinarié urgeri novis fuppliciis, aut me-

1 j d

tu novorum fuppliciorum, quoties aut ab obfef-

Atpo

fis ejiciuntur , aut ab infeftatione hominum de-

"r

"m

Jiftere compelluntur. ld colligitur ex eo, quod

lis gra-

ilpm

dommones accedente Chrifto vel Apofto

viflimé

14

J

ET OPERATIONIB. D'OEMQ'NUM; 401

hi

vitfimé de fuppliciis conquefti, aut metum Ta-

jfn

vem füppliciorum teftati fint. Matthei g. fzri-

(n.

bitur: Occurrerunt ei duo babentes demonia 3

€9 cla-

maverunt : Quid nobis C tibi of

fili Dá? Fnifti

D

buc ante iempus , torquere nos.

Marci 8. dicitur:

Occurrit bomo in fpiritu immundo -- claman

)vl

$ U6ce tnagna

M

dixit: Quid mibi & tibi Sfefu fili Dei al

"i? d.

juro te per Deum, ne metorqueas.

Et Marci r. Erat

Yij

bomo in [biritu immundo , & exclamavit :

uUid nolig

li

II

€2 tibi *fefa INazarene ?

Venifói ante tempus perdere

720$.

Et Luc. 8. Obfar

0 78, ne me torqueas.

Et

I

AGtor.8. Multi eorum , qui babebant Joiritus imm

u-

(m

dos , clamante voce exibant.

A

Qui eorum clamor fi-

xge

gnum eft fpecialis cruciatt

S

l

Q

QUXERITUR $.

In quo fenfuü Chriftus

Mattb. 17. & Marci 9.

teftetur :- deri genus dgmo-

i

QR

niorum, quod non poteft ejici, nifi in oratione &

jejunio ?

Ti

REesPONDEO.

l

j

non folüm de doemioni

Hoc loco fermonem effe

is corpus obfidentibus, fed

J

etiam ac potiffimum

de doemoniis infidentibus

(

W

potentias interiores organicas,

puta phantafiam,

& appetitivam potentiam

, prout füperiüs qu. 3.

explicatum eft. De his

ï

ergo dcemoniis Chriftus

teftatur,

quód non poffint ejicis

nifi in oratione

li

& jejunio ,

fümendó hunctermi

nuüm «on po[fe ,

pro eo, quoód convenienter & confor

[ //

iter ad leges di-

J

vinte fapientie ac providentiz o

rdinate ordina-

Yia;, aliter nequeat fieri.

n

Sic enim dicimus ;

non poffe id à nobis fieri, qu

od honefté aut pru-

[

denter nequit fieri.

Dari autem genus demo-

niorum

; quod convenienter no

luod

n deceat expelli

f

ab hominibus abfolutó imp

erió , nifi ex fpeciali

i

D. dhmnort Tra&t. de Angelis,

Ce

difpo-

u

3

n

|

402 DISP.IV. .E IMPERIO, POTEST,

fed tantüm per orationes &

i

difpofitione divina,

i

iejunia obfeffi, vel aliorum,

qui fuas preces & fa-

tisfa&iones pro obfeffo offerunt, facile intelligi

Á

"

poterit. .. Nam cüm Deus juxta diéta in Quaft. 9.

nolit deemones opprimere potentia , fed vincere

()p?ï'llï

j

equitate, Videretur iniquum, fi homo, qui fua lu-

J

lïï.-faf

xuria, gula, aut extraordinaria malitia fe pote-

a r

ftati diemonum tradidit, ab eo mancipatu eripe-

gltdi'äj

tetur fine extraordinaria conftanti inclamatione

divini auxilii, & fine fubtra&ione materiz ad

I

sl

operationes diabolicas idonez,, & fine condigno

litro feu pretio redemptionis per opera fatisfa-

rume

ii

&oria ineo genere, in quo deliétum eft. . Et hinc

ad extricanda tália doemonia opus eft fumo ora-

i,

tionis ex jecore pifcis, quod animal eft prop

rium

ünes

.Qui

f

[f

diebus & menfis abftinentie feu jejunii.

ergo ejusmodi demonio obfeffi funt, prewter

is|

W

oràtiones proprias conftantes adbibeant abfti-

80

nentiam ab omni fuperfluo, & jejunia extraordi-

Nta

li

j

narig, ac preterea confugiant ad interceffiones

San&orum in locis piis, atque ad preces amico-

rum Dei, prefertim veró ad SS. Salvatorem in

of

Cruce , qui fua morte infernum devicit, donec

inveniant mifericordiam , & liberentur à fervi

r

tute inquilini peffimi:

*

i

-

UARITUR g.

An ex ,Scriptura probäri

Wt

pofüit, dari vera maleficia deemonum ?

IQ

""RrsPONDEO. Maleficii hujusmodi cla-

fefmc

rum adhibetur indicium. a. 13. ubi Evangelifta,

BI

J!

Mi

fic fcribit.: Et ecce , que babebat [piritum infirmitatis,

annis decem & otto 5 62 erat inclinata, mec omnino po-

[^

terat furfum refpicere.

uam cum videret SFefus; vo-

N

es ab ín-

cavit eam ad Jes & ait ilii: Mulier diwi[]a

ity

jurmitate

ï.

ET OPERATIONIB. DÓEMONUM, 403

w

li

firmitate tua; & dmpofuit illi mápnus $:

& confeftm

eretiaeft. F

glorificabat Deum. — Refp

ondens autem

Elhg

Zrcbifynagogus indignans

n

» quia Sabbato curaffet 9fe:

Jus, dicebat turbe : Se

x dies fant, in quibus oportet

df

operaris in bis ergo «venite & curamini

li

€9 non in

die fabhati. Refpondens autem ad illum D

ominus di-

j

N

xib: Hypocrite , unusquisque «eftro Sabbato non Jol-

vit bovem fuums; . aut afinum à prefepio ,' &? ducit ada-

N

T

guares banc autem filiam Abrabe , quam alligavit Sa-

£anas ecce decem C5 o(lo ammis,

non oportuit fokoi à

if

vinculo ifio die Sabbati? Ex his Chrifti verbis cla-

rsf;?

I

rum eft, infirmitatem proveniffe à diabolo r

quidem per actionem domonis de fe tranfeun-

t

A

tem, qua ligati fuerant nervi aut mufculi & ten-

dines hujus feemingz.

Si enim actio de«monis

(

d

fuiffet continua, verofimile eft, Chriftum. po-

tius precepturum fuiffe deemoni, ut defifteret

ll

ab operatione.

In hunc fenfum etiam intel

Wi

—

ligi

poteft ille textus AGt. 10. v.38.. Pertran

tjt [anan-

(

do omnes oppre[fos à diabolo.

II

QUJERITUR to.

An demones poffint co-

Jl

gnofcere & manifeftare cogitationes hominis in-

Jv

ternas?

T

REsPONDEO. Po/iï'unt à deemone, fi Deus

permittat, cognofci & manifeftari etiam cogi-

p

tationes interne de obje&to materiali fenfibili;

imo etiam puréintellectuales, quando fiunt cum

M

fermocinatione interna.

Ratio eft, quiaomnes

j

ejusmodi cogitationes aut fiunt cum fpecie phan-

i

jl

taftica que imprefía eft in potentia imaginati-

!

va; aut faltem fiunt cum fpecie vocum, litte-

"

rarum, nominum ac verborum, per que fit

hu

fermocinatio interna.

"l

ld probatur teftimonio

p

Cyc 2

D. AU-

—

d

404 DISP.IV. .DE IMPERIO; POTEST.

p. AUGUus TINI, qui L 1. Cont. Zcad. c. 6. fic

det

fcribit: Sam illud fine frupore animi, non queo dice-

ind

Ri

re, quod amico moftro «olenti exagitare (quendam

(

magum, ALBICERIUM nomine, quisaipud Car-

thaginem multos annos confulentibus mira quz-

orul

dam & certa refpondit ) flagitantique infolenter , ut

posfn

diceret, quid fecum ipfe

tacitus "voloeret ,. Virgilüi

fndtd

Cum ille obftupefa-

d

erfum

eum cogitare re[pondit.

ptx

Gus megare mon. po[Je

et , perrexit querere ,. quisnam

at t

INec Zllbicerius ,

qui Grammatici Scbo-

Jonu

verfus. e[Jet?

lun vix ira

nfiens vidiffet aliquando , - verfum illum

Y

AT

VEt ]. Re:

ecurus €p garrulus canere dubitavit.

:

traäj:

. €. 29. ZAccidit , quod aliquem libellum de divi-

jl

deimnonum. fcriberem , n ejus quodam loco , ubi

matione

p

dixi, demones aliquando & bominum. difpofitiones mon

Tif

olim..*voce prolatas , verum eiiam cogitatione conce-

p

i5 »

cum figna quedam ex animo exprimuntur in

m

tota facilitate perdiftere, rem dixi occultis-

cor pore

tl

fimam

audaciore a

;[Jeveratione quim. debui. — INam per-

ln

enire ift

a ad notitiam demonum , per monnulla ei-

Q

iam experi

menta compertum eff. Sed utrum [igma

bur

uedam dentur ex corpore cogi

