potentia inducens in contrarium per vires fug

!

vrea dU

nature tr. per vires gratie n. c. quod enim in

j

u

min

hominibus facit potentia phantaftica, que iden-

g, al

tidem voluntati fuggerit nova objecta & moti-

ao

va, quin ullam voluntati inferat violentiam ;

! ognitioy

fic & gratia Dei poffet deemoni függerere nova

converfionis motiva, vel concedere nova in-

fj fmefl

[

L

D

jatermit

ftantia temporis, absqueeo, quód per hocillius

]. d

voluntati inferret violentiam.

On rICITUR 2. Contra eandem.

1.S.Fur-

|

divum f

GENTIUS de fide ad Petrum c. 3. ait: Omnes illi

J

dtem nl

prevaricatores ZAngeli mec: 1ala po[Junt unquam *vo-

dmnatis

luntate cafere mec pená, fed permanente in eis imju-

; npis 1

fle averfionis malo. permanet. eziam jufle vetributionis

mvis nei

«terna damnatio. — Exgo caufa damnationis eft per-

ter efle

verfio voluntatis, non veró damnatio eft caufa

^xbilem,

perverfionis in voluntate. 2. GREGORIUSI.

i fad

34. moral. c.6. ait; Cor antiqui boffis t lapis indu-

i,

vabitur , - quia. nullá. unquam. converfionis poenitentiá

l d

mollietur; ergo nulla gratia poteft vincere infle-

xibilitatem voluntatis angeiics.

9. LAUREN-

timper

TIUS JUSTINIANUS Serm. in fefto S. Michaé

t

ALIECU

i

lis de Ange

lis loquens ait: Pof? elettionem five in

Y

Dod

bono [ive in wmalo immutabilem babet fzrmz'tatem,,'

:

W. j

quod enim fe vertit, inflexibilis eff.

. AREsPONDEO«d . dift. ant.

Non poffunt

l

W,

carere mala voluntate viribüs naturse. c. ant.

|

Vf t

ibus

L

K

vmbus gratie. n. a. ficut enim homo fuis vir

pnon

hm

Z

GRATIA, ET MERITO ANGELÓR. 279

MPOHE[ j

li

non poteft moraliter obfervare totam legem per

longum decurfum füz vitze in ftatu nature cor-

letmm,ere

rupte , fic nec naturaliter Angelus poft amiffam

femel gratiam: ficut tamen homo per peccatum

Mf

originale non amifit fuam libertatem, fic nec

Ji

li

i

Angelus amifit potentiam redeundi per gratiam,

:

u

Proptereaautem, quiafe per primum proprium

t

/

V

|

d

peccatum in eo ftatu indignitatis ad gratiam con-

füituit, & aliunde non eft discurfivus; ideo di-

!V

iL

citur naturaliter inflexibilis ob impotentiam no-

V M

v& cognitionis neceffarie ad novum judicium.

f fj f

Et hinc meritó accufatur

CR

perverfa voluntag üt

caufa zternitatis in poena.

u

41d2. dift. Ant. Indurabitur ob merirtum

objectivum fübtra&ionis gratig. c. a. ob inflexi-

b nsi

bilitatem nature abfolutam. n. a.

lNam etiam

Mi T

i m

^

de damnatis verum eft, quod eorum voluntas

ii

ficut lapis induretur, nec unquam emolliaturs

A

quamvis nemo putet, illam voluntatem fübftan- !

tialiter effe diverfam à fe ipfa, & ex fua natura

Id d

inflexibilem.

j

!

Imó id ipfum verum erat de Pha-

T30ne ; fedid non provenit ob inflexibilitatem

hii

?

naturz.,

l

(

4dd 3. dift. Ant. AHabent immutabilem fir-

Lt

T

mitatem per vires natura. c. a. immutabilem per

Vires gratiz. n. a.

Revera enim obftinationem

i

"

ii

in actu fecundo provenire à fübtractione pratize

docet D. 'THoMas q.r6. de malo art. 5. ad g.

Igt mfm.a'

ubi ait: Dicendum ,. quod Deus ef caufa fiatus

Nf

4ngelorum , in quo fünt obffinati in malo, mon qui-

]

u

dem. ficut caufando *vel cenfervando malitiam, fed. Jicut

Qon ünpartiendo. gratiam.

Sic enim dicitur aliquos

)mofw"ï;

$4

indu-

gutth

20o DISP.IlIl. DE VOLUNTATE,

T

m

indurare. fecundian. illud Rom. 9. cujus 'vult, mifere-

wl po

tur, €9 quem voult. indurat.

jorm fi

OnsjICITUR 3. contra eandem.

1. Nifi

jriod

gt Y

Angeli effent ex füa natura inflexibiles , non

ya I

nfta

potfet reddi conveniens ratio, cur Deus ob pec-

gqui

catum unicum tam excellentibus fpiritibus no-

jf

üeft fnitui

]uerit conferre converfionis gratiam, & ne qui-

j iempo:

dem ex tot millionibus unico impendere fus& re-

Jl

et moi

demptionis pretium : & cur Chriftus fanguinem

f

T aLcu

]

fuum Patri noluerit offerre etiam pro domoni-

j

) U.

bus; ergo videtur, quód omnis gratia ad natu-

ram angelicam comparata fit per fe, & ex fua

(tignoral

2. In humanis tunc fofemus

guim a

natura fruítranea.

il Sic

mutare judicium, quando egimus vel ex przci-

s um fa

pitantia paffionis, vel ex habitu vitiofo, vel

ex ignorantia; fed nihil talium in Angelis exti-

stv

ivdle :

tit; ergo non poffunt mutare judicium.

ResPONDEO adi. n. Ànt.

Ratio eft; quia,

ils, qi

it pAMAsCENUS 1.2. de Fide Orthod. c. 4.

tonfüder.

st di

Obfervat, cafus angelicus zquiparatur morti:

1.

ficut ergo Deus nulli poft mortem relinquit fpa-

tium penitentie, fic nec Angelis poft cafum re-

m

l

p

lle

liquitlocum gratie. Cur autem in Angelis pri-

mus & unicus cafüs equiparetur morti , ratio

iinm fe

f

hec eft; quód ficut. poft mortem hominis non

datur ampliusin caufis fécundis naturale medium,

tolont:

Qim P

quo immutetur intelle&us animiz rationalis; ita

etiam poft primum cafum Angeli non datur am-

lenti

cundis, quod

n :

plius naturale medium in caufis fe

poffit mutare judicium Angeli. Econtra dum

voont:

anima adhuc eftin corpore, ob ipfam unionem

N

1

^

cum corpore ingeruntur animo ex phantafia fem-

Yolum

iten-

äl

Áj

pernova media, motiva, & texppora pon

tiz,

TTE

.GR.ATIA,.ET MERITO AQNG-EL,O,/R. 28I

] Wh, "]?5 ;

tie, & mutandi judicii, & ideo equum efb. uf

dem' I. )j

Deus fic profequendo ordinationem fuam in or-

3Xihiles y

dine horum mediorum füppleatper gratiam

*

?

quod

l

|

deerat viribus natura.

Altera ratio eft; quia

n O,h

unicum inftans angelicum , quo Angeli delibe-

Ti

ràrunt, zquivalet mille annis vitze noftre; ideo

UH, &ne,:..

noh eft mirum, quód poft mille annos, ut ita

rb

dicam temporis angelici finat Deus Angelos fpi-

l llj

ritualter mori, ficut finit hominem poft evolu-

TU duj

a

tionem alicujus feriei cogitationum mori.

ld 2. tr. Maj. n. Min. Nam &demon pec-

T5

cat ex ignorantia; quia omnis

m

peccans ignorans,

inquantüm teftimat bonum, q

uod revera bonum

d orete

, l

non eft. Sic & demon peccavit per ignoran-

tiam , dum ftatum illum , ad quem afpirabat, vel

ts qd

D

appretiativé prztulit füummo bo

no judició pra-

dU

&icó, velfe illum obten

turum fperabat fine au-

üda

xilio Dei, quod fieri poterat ex inadvertentia

(rholi

X D

non confiderando motiva abfterrentia ; qua

omnia aut dicunt

T

ignorantiam.

precipitationem judicii, aut

D caJ'u::ï

OBJICITUR 4.

contra 2l Conclufionem.*

p At

1. Angeli leguntur in

fcriptura aliquando- mu-

mot,?

táffe fuam fententiam ;

ergo per vires naturz

; honi!

Ux congruas funt flexibiles, ut poffint mutare

wl

uam voluntatem. zfnt. prob. Dan.r1o. dicitur,

riion

Angelum Perfiz diu reftítiffe Angelo populi Ju-

p

Ü

daici volenti reducere captivos in patria

m fuam,

YUO

Wi

eum tamen intelle&a per Micha&lem Archange-

fenti"

lum voluntate Dei mutaffe voluntatem fu

"

am;

u

ergo.

2. Conftat ex fcriptura, Doemones mu-

hat

tálle v

oluntatem fuam absque fpeciali gratia ;

u

j pæü

-grgo. 4dnt. prob. - Diabolus prius mifit in cor

5

Jude

582 DISP.IIL...DE VOLUNTATE,

P d

Jud

e, ut traderet Chriftum Judzis, & Joan. 13.

g fnem

ac r9. procurab

at mortem Chrifti, poítea veró

giiD

er uxoremPilati, Matthei 27. füadere conatus

y

eft Pilato, ut eum non crucifigeret ; quia fo-

fs pO

mnium illud uxoris revocande crucifixionis ab

dtm 7'€fli

aliis Interpretibus adfcribitur doemoni. ergo.

facto mutarunt primam voluntatem

gpertevt

3. Angeli de

l qUäm

bonam, qua

m in primo fuz creationis inftanti

habuerunt 5

ergo poffunt mutare voluntatem

pdt pro|

if VITeS

malam in bonam, &

viciffim bonam in malam..

RESPONDEO ad 1. C.a. dift. c.

Ergo pof-

v huj

m, ficit

(fünt mutare fuam voluntatem conditjonatam. c. ab-

dfimulos

folutam. n. c

Angeli Perfie voluntas femper

erat fübordinata voluntati divinz;

adeoque fem-

sufentiur

p

er erat tacité conditionata, donec illud place-

wrjudic

ret

Deo, quod ad tempus propo uit

.

a fiam

Pilati fuiffe

aellex

. A4d». Nego ill

um genium uxoris

malum ; aut fi fuerat mal

us, nego fuiffe eun-

TET

dem, qui p

rius fuaferat mortem Chrifti : . cum

LU

enim regnu

m diaboli in fe ipfum divifum fit,

vt frr

non mirum e

ft, etiam diverfas fuiffe doemonum

Atfpt fi

fententias,

& immiffiones.

n lib

Mutárunt primam volunta-

tttd .

- 4dda. dift. a.

tem imperfettam,

adhuc deliberativam , & via-

'i r

Angeli enim in pri-

lem. c. perfe&tam. n. Ant.

r d

mo inftanti creationis tantüm provifionaliter ac

itcri

quifitionis cefferunt ftimulo necef-

DAT

per modum in

íario nature te

ndentis ad bonum ; fed nihil ad-

u &

hue in eo inftanti concluferunt firmiter, quo

Al an

m eít in fecundo inftanti.

primüm factu

ol

Dricts.

Daemon experiendó poenam dam-

m creature

| PMBB j'!

nationis, & videndó fe effe fubditu

ïdIiUm i

n-effe fibi

corporez videlicet igni , judicat no

conve-

* i

NTATE

GRATIA, ET MERITO ANGELOR. 283

r

|

l

y Il

conveniens beatitudinem natu

ralem eligere tan-

l

quam finem ul

adere (

receflit à Deo

timum , feu quid quid aliud in quo

3*8 l

cium.

; ergo actu mutavit füum judi-

RESPONDE.O. dift. a.

dæmom t

Judicavit hoc per

judicium reflexum. c.. direttu

".n. Ant. Daemon

EULT

Al L

enim perfeverat tam in eodem judicio fpecula-

tivo, quàm in eodem judicio practico; hoc

P Vil

AT] fj

enim eft proprium obftinationis , & inflexibilita-

Us per vires naturz talis: fimul tamen fentit

^ Dmyi

hn t d

errorem hujus fui judicii per aliud di&amen re-

flexum, ficut heretici aut peccatores

obftinati,

lu f

per ftimulos confcientie, aut per

)l

alia figna &

lumina fentiunt errorem fui judicii di

recti.- Adeo-

hu

que per judicium directum dee

W

mon non agnofcit

J

sE

culpam fuam,

quamvis eam co

gnofcat per ju-

dicium reflexum.

Ità D. Tn

OMAS q. I6. de

?

l

malo art. s. ad s. ubi ait:

d

*/I

Dicendum ,. quàd . dia-

bolus non polef im fe

proprie loquendá culpam fen-

m d

UüUre., ia [olicet quod

jf ditt

apprebendat &? vefusiat quaf

malum culpe faum pecc

aium

3 quia boc pertineret ad

mutationemi liberi arbiürii.

um

Et G&EGOnR1Us L.

34. moral. c. i4. 4

ppetitum , inquit, celfitudinis

a u

vertit in vi

Jt egiffe

Borem entis, ut damma culpe, G9 malé

;eli i

per duritiem mon fentiat.

Ovifï()n?jif;'f

OBJICITUR 5. contra eandem.

I. Poffe

du

"

retra&are errorem füum eft perfe&tio in humana

; Ht

natura; er

80 eadem perfectio reperitur etiam

fmois !

in nat

ura angelica.

2. Angelus poft ele&ctionem

f

manetliber;

ergo poteftrevocare errorem füum.

0

jl

4Int. patet ;

i

quia nulla potentia per a&uale fuj

Ü

nt

exercitium deftruit feipfam.

Confequenter nec

r

j

!

liþertas feipfam deftruit per

fuum exercitium.

2. $i

gitth

284 DISP.IIL

pE VOLUNTATE,

4. Si demon effet impotens ad retra&andum

) 0

fuum peccatum ex nature& viribus, tunc conti-

at f

nuatio a&tualis blasphemie & omnium peccato-

jj d

rum exinde confequentium non po

ffet ei impu-

tari; fed hoc eft falfum ; ergo.

Maj. patet ;

(

Quianemop

eccatin eo, quod vitarenon poteft.

Min. prob. D

cemones fepius a&u puniuntur ob

Jv g

tales blasphemias ; ergo..

VrAND

RESPONDEO

ad 17 dift. a.

Ef peffe&io

€

&ionis antecedentis. C. . non

guuda.

refpectiva imperf

jjs enim

refpectiva. n. a.

Perfe&io hec jam fupponitin-

conftantiam etiamin bono; adeoque perpetuam

Antiltas £

& defe&um fufficientis

alindifoa

mutabilitatem judicii ,

ifta au-

apprehenfionis in prima deliberatione :

MQoperat

s n at

tem funt merz imperfectiones, que non dan-

WO .

tur in Angelo.

1

d ». dift. a.

Manetliber circa alia objeca..

tht

1

Sicut enim homo

hATU

c. circaidem objectum. n. a.

(t fe.vulnerare, fed non

fanare; fe occi-

ihdo natt

pote

dere

fed non refüfcitare ; fic & dcemones pote-

intione :

runt fe conftituere in ftatu mortis, fed non pof-

z um

tbuerum

funtiterum per vires fuas rediread vitam. Adeo-

que in aliis objectis ,. fi

acquirant novam cogni-

squa fon

tionem , per gràtiam habent libertatem 5

- fed

"iitoque

non libertatem penitendi ftante eadem cogni-

n lumi

tione habent.

üümpes

Non poffet illa blasphe-

A ». dift. Maj.

t limin:

mia imputari in fe co

nfiderata. c. in fua caula

QUE

confiderata. n. Maj.

Ut enim habet S. Tno-

Sicut. ebrius

n etia

MAS q. 16. de malo.

art. 5. ad Ir.

ienetur mon peccare, mom qui

dem confiderato pre/fenti

eo

V Dren

flatu, fed confiderata ebrietatis oluntaria caufa ,

u6

"ive f

cundüm quam impulatur ei aliquid ad culpam ;

eiiam

il

[

| GRATIA, ET MERITO ANGELOR, 285

à

u

yütu

etiam potef]. intelligi , qubd dz'äbolus Lenetur convertà

ad Deun , quam

vis boc ei fit impoffibile fecundien

Uf

t

jrafentem f2

Gtum , quia in bunc flatum. ex volunta-

]

"

ria caufa

clevenizf. :

Ti

Eünm

ä&UpumUHf

QUJESTIO III.

De gratia & merito Zuselorum.

E.

I

«'

NoTAWDUM in hac queftione tria effe

UM

examinanda.

I. de ftatu natural

p

i Angelorums

ex hujus enim confideratione d

ependet neceffi-

has

tas & utilitas gratiz.

QU

2. de gratia tam a&tuali,

n du

quàm fanclificante, q

uam

acceperunt Angeli.

3. de cooperatione Ang

eloru

m ad gratiam , &

Q da

quamdiu in ftatu vie manferi

nt!

DICO

A. Angeli fünt creati in beatitudine

Ya

fua naturali

« Ita D. Thomas Part.I. q. 69.3. 1.

t m

Froda

L

H

!

j

PRoBATUR Conclufio ratione D. THOMJE,

Beatitudo naturalis Angeli confiftit in vifione

Ti

i r

ac cognitione abítra&tiva tam Dei, üt authoris

natur& quàm creaturarum ; fe

d eam. cognitio-

drm d

nem habuerunt in primo inftan

tis

ergo. Min.

Lt

paei; quia funt natura intelledtiva

, non difcur-

Thettt

fivà: adeoque

ficut nos prima principia per in-

te a

ufionem lumin

Angeli omnes

is naturalis cognofcimus, ita &

veritates naturales cognofcunt in

f

Ti

eodem lumine

e

AMaj. prob. tum authoritate

ï

iU

gu

ARISTOTELIS in 12. Metaphyf. & Ethic. ulti-

f

2

Ti

mo, tum etiam ejus ratione.

Cognitio omnis

j, 9^

ac vifio intelle&ualis ( quamvi

]

W

Oc eft precifiva ,

s fit abftractiva,

)

dummodo fiat per fpecies

d

quidditativé feu univ

océ fimiles objecto, & im-

mediaté receptas ab

Oobjecto, vel immediaté ter-

"u

,(

minatas

GRATM; |

286 DISP.I1IL . DE VOLUNTATE,

p g

minatas ad obje&um) eft vera fruitio earum re-

n

rum, quz nos beatos faciunt , adjuncta folüm

DiCO s.

voluptate animi; ergo vera Angeli beatitudo

« ab

neceflarió confiftit in cognitione, contempla-

dfinties.

tione ac vifione Dei, & authoris nature: Zmt.

rob.

Nihil nos beatos facit, in quantum eft

gjnes extati

i

extra mentem , fed tantüm quatenus eftin men-

105ATI

te; üt patet ab inductione. Quid enim poffunt

ijli

j po

homini regna, horti, cibi, mufica, &c. nifiin

jltt qu

quoat

quantum ea ex a&u in mente fentit? immó

[

fi fine obje&o eas impref-

quid deeffet homini ,

Atqui in

J 4

fiones immediaté reciperet à Deo ?

u

g

mente res tantüm funt, quatenus cognofcuntur

1

$0V

formaliter; ergo.

4

T

V

,*"

l

j

Ü

DICO?2. À

ngeli non funt creati in beati-

;.

(MTU

tudine fupernaturali.

Ita p. THoMASs l. cc.

«al D

PaogBATUR Conclufio ratione. Beatitudo

füpernaturalis nihil aliud eft, quàm Dei üt Au-

Aüoreq.

ïx;mia aägzs

thoris füpernaturalium fimul ac naturalium tran-

1 GAU

quilla ac fecura pofteflio ; fed hanc Angeli non

qu

habuerunt in primo inftanti fuz creationis; er-

:

i1;

q

üetur a

O

Mim. prob. Inprimis non habuerunt pof-

feffionem Dei, àt authoris fupernaturalium : fe-

gmf ll

Wtj

Qtdinis

cundo eam ipfam poffeffionem non habuerunt

fecurams; quia poterant eà excidere, & actu ex-

l

n labet

tvd m

Ciderunt; ergo. Adeoque Angeli in prii:o in-

ftanti tantum. cognoverunt Deum abftra&tivé,

n elfn

id eft, fecundüm perfe&iones Dei, üt authoris

)

melomi

nature , videlicet ejus eternitatem , immenfita-

! $$ 8l

tem , unitátem , omnipotentiam , fapientiam,

QT.

TU

bonitatem , mifericordiam, providentiam, juft-

cut*

g

tiam &c. non autem cognoverunt eum íe

V ag

düm omnes perfe&iones aut precipuas: aliàs

fuiffent

" Q

DN

)

GRATIA, ET MERITO ANGELOR. 287

LUg n

fuiffent neceffitati ad amand

um bonum illud in:

tj

finitum.

M g

UAR

DICO s. Angeli

in primo infcanti & ftatu

(f

vie non habuerunt vi

i

Hj

ne Elffentie,

fionem tranfeuntem Divi-

l1 qu

I

qualem le

8untur habuiffe aliqui

homines extatici

J

jl

go &c.

M gr. Moyfes & Beatifïïma Vir-

(

jl

PRoBATUR Conclufio.

Nulló pofitivó

lg

argumentó poteft demonftrari h

"l

E

oc fpeciale pri-

tivé afferi.

vilegium quoad Angelos;

ergo non debet pofi-

26 ii

n

(

DICO 4. Angeli indi

molomt

guerunt gratia, ut fe

in Deum, tanquam obj

ectum beatitudinis fuper-

naturalis converterent

[

Conclufio eft contra

M

PBAJUM.

sl

PROBATUR I.

Ad hoc, ut Angeli fe con-

t Deiiti

verterent ad Deum,

imDeui

tanquam obje&tum füperna-

turale, duorequirun

tur: nempe dignitas operis, &

"

t

congruentia attus primi proximi ad: operandum r

e-

T

quifiti; atqui hec duo non

habuerunt Angeli

Crentitht

fine gratia; ergo.

Min. prob.

Dignitas operis

hibyenty

non habetur ad finem füpernatur

tia dignificante feu elevante natur

alem fine gra-

naturah*ug:*le?

am ad ftatum

NU

altioris ordinis:

congruentia vero a&büs primi pro-

ximi non habetu

dere,&ïffif*

n

T

lj

fiftente vel in i

r fine gratiaactuali congrua, con-

d

l',.:

]

lluftratione intellectüs indebita

n 3i5

!

adbonum eligendum,

vel in delectatione volun-

il

|

M

tatis preedominante ad illud ipfum bonum altio-

m I

ris ordinis; ergo.

TROBATUR 2.

D. THOMAS & $. AUGU-

i p

ple

STINUS a

vl

Buitil

gnofcunt etiam in Angelis neceffita-

J Ti M

LU

tem hujus gratie; ergo.

nt. prob.

D. THO-

MA$8 l. cc. q. 62. a. 2. ad 2. fic ait:

n

jPURö 4

Converti ad

i l

beqtime

eunh

288 DISP.IIL DE VOLUNTATE,

j

f

beatitudinem ultimam. bomini quidem eft difcile , - 9

j

du

quia.éft fupra maturam ,

-& quia babet impedimentum

i

qihis g

)

C2

u

nfettione peccati: fed Zfngelo

«ll done

ex corruptione corporis

eft diffcile propter. boc fol

im, quid eft fupernaturale.

aftumte 1

Píal.7o. Conc. 2. Zngeli

4me4b0n

$s. AUGUSTINUS in

tibi debent , quàd ju[tt vivunt, tibi debent , quüd beatà

atzillü

7

Ub

D

»

bominem pertinere ad gratiam

LIU tl j 414

vicunt; me putes , ol

Idem

Dei : quid eft Zngelus ,

f deferat: qui creavit.

f09ATU

dillud: Ferbó Domini celi

«omil. 1

in Píal.32. Conc.2. a

farmati funt , €9 fpiritu orz';f ejus ommnis Virtus eorum,

1l primz'mz

,

d at

idem repetit.

PROBATUR 3.

s FULGENTIUS in Àne

n n

elis neceffitatem ejusdem gratis ag

nofcit, dum

sicijrim

L.2. ad Trafimundum c. 2. de gratia loquensait:

qMIUS

141

ve

[

Non alia ftaniem Zngelum à ruina pot

t cuftodire nift

Vr

$) a

illa, que lapfum bominem poft vuman foiuit reparare:

una eft in utroque gratia operatas in boc ul Jurgerei,

ti (loc e

in illo ne caderet ; in illo ne vulneraretur ; in ?/to u fa-

fhüri gl

naretur; ab boc infirmitétem repulit , illum infrmare

LL

s0n ficit ; illius efca , iftius medicina.

i, D

ITAU

- DICO s. Omnes Angeli à primo creatio-

nis fuz inftanti acceperunt gratiam fm&iücgn-.

iC fnig

^

ulraují

tem. 1ta S. Thomas l. cc. a. 3.

ii

PRonATUR Conclufio r. ex Scriptura. : Il-

:* e CiVit.

Jud, quod Ezech. 28. litteraliter de Rege 'Tyrio-

1 u

rum fcriptum eft, communiter per allegoriam

applicatur ad Angelos.

Ibi ergo de Lucifero

* uhef

nï m, quöd

dicitur: Tà fignaculum fümilitudinis , plenus fapientid

D

f7

"n.à

& perfettus decore ; in delitiis paradij

; Dei fuifüi :

i, dl

Perfe-

omnis lapis pretiofus operimentum tuum. - -

ff**-da Jilit

Gus in viis à die conditionis tue , donec inventa eft ini-

9I qui

nis

v

quitas in te. Ergq Lucifer in primo creatio

l

r

ug

d f

"

jé

t

GRATIA, ET MERITO ANGELOR. 289

Ü -fum inftanti fuit

perfe&us, id eft ,' gratia fanctifi-

h

z

cante przditus

: item fuit

priüs in delitiis para.

1tt] [M

difi omnibüs gr

atie donts 3 D

eo miró modó ex-

s

ornatus; donec tandem

per lapfum fuum gratia

OC

2 !

".

L |

fanctificante fpoliatus,

& é deliciis paradifi

Dei

in &terneabominationis barathrum

J 9((1

detrufus fue-

i ?/Idg'

H

tit juxta illud Ifaie 14. v. 1. Q

[

exlo Lucifer, qui mane oriebarig.

Homodo cecidifti de

j l)mziä

PROBATUR 2. ex SS. Patribus.

I. BAS[-

Wf m

[

LIUS Homil. in Pfal. 32. fic ait: JNon o

elut infan-

tes creati. primim zdnzeli, deinde confummat

1, proceden-

l'S if] AH' |

4e paulatim exercitatione digni fatti funt ,

qui Spiritum:

véciperent; [ed in prima conflitutione ,

ac velut ma[ja

d

sst

Jubflantie ipforun unainfitam babuére fz

nttitatem.

2

$. GREGORIUS L.32. Moral. c. 18. 75

tedio, in-

af

l

dU

quit, jenitorum lapidum perfe&tus

(Lucifer in fua

creatione) ambulavit ; quia inter

"Ingelorum . corda

n

rj

J

charitatis (hoc eft, gratize gradum fa

cientis) jgne

Juccenfa. clarus glorid conditionis extitit.

"T

extentum ac protegentem dicit ;

Q,uemi bené

omne enim, quod extenti

protegimus , obumbramus:

C quia comparatione clari-

Latis fu

& ceterorum claritatem obumbr.

)j cgeatio-

a[]e ereditur ,

ipfe

ff

gxtentus C^ protegens fuifJe

perbibetur ;

reliquos enim.

quafi obumbrandó . operuii ,

qui eorum magnitudinetm

excellentiamajore tranfcendit.

3. S. AUGUSTINUS

m |

L.12. de Civit. Dei c.

9. de Angelis loquens aitz

Simul ut fatti funt , ei à

quo fatti funt , amore cum

wef

aHegL ,

Jatti fünt , adbeferunt :

qua

d n

eoque funt iflà ab

iftorum focie-.

[j

Vate difcreti, quàd bi ( Angeli bonl) in o

eluntate bona

tanferunt , illi ( Angeli mali)

ab ea deficiendó mutati

" j

fint , mala [cilicet suoluntate.

KEt ifiam

onam vo-

luntatem) quis fec

u

J

erat , nifiille , qui eos cum bona g.

luntate, id efl,

cum amore c

j d

aftoy quoilli adbererent,

.

D. ZÁmort Tratt. de 4ngeli

T

'X.

2go DISP.HL DE VOLüN—TATE,

mMsä

jl

reaxvit , fanul in eis & condens naturam , & largiens

)

at i

graiiam.

4. DAMASCENUS idem docet L.2.

Jg084

de fide c. 3. dum ait:

Per verbum Zíngeli omnes

uN

xreati funt , ac per fantti

Spiritás fan&tificationem per-

!

j at

fetii.

XErgo Angeli à p

rimo creationis fue in-

&ificantis fuerunt exor-

n

qu

110

ftanti decore gratie fan

g in m

L

nati, & omnium virtutum infufaru

m fplendore

a D

decorati.

u$ C T

PROBATUR 3.

ratione & authoritate D.

. C. fic ait : Dicendum,

jgri

THOMAZ, qui l. cc. a. 3

diverfe opiniones , quibus-

ii

quid quamvis faper boc fint

WL 7I

dam dicentibus , quàd creati fun

t ZAngeli in naturalibus

jCon. T. |

tantüim , aliís verb , quod funt crea

tiin gratias boc ta-

ä

& magis dictis San-

aitm D

anen probab

ilius videtur tenendum,

&orum conft

ónum. e[t, quod fuerunt creati in gratia gra-

m &

5 quæ PTO"

"OV

tum faciente :

ffic enim idemus , quód omnia

epus divine providentie creata à Deo

üdimm G

ce[fu temporis per

operante funi produ

&a, in prima rerum conditione pro-

10his pe

duíta funi fecundimn. quasd

an faminales rationes , u

Coxri

Augu[tin. dicit fuper Gen.

ad lit. ficut arbores €9' ani-

i, pl

-malia , & alia bujusmodi :

Manifeflum ef autem,

)autem i

óc o

quàd gratia gratum faciens b

dó comparatur ad bea-

tf

ficut. ratio femina

lis in natura. ad ejf um

asTe(los

3

maturalem; und

e 1. S'oan. 3. gratia femen Dei nomina-

TU

g&ur.

Sicut ergo f

v

2

cundian opinionem zduguftini pont-

,

L

!

Deotitr

&ur , quid flatin in prima creatione corporalis creature

tndrf

s omnium naturalium ef-

«nditee funt ei feminales vatione

tl

etuum, ita fTatim à principio funt ZIngeli creati in gra-

Lmedia,

tia.

ficut in creaturis corporalibus ratio-

Ergo

.pes feminales funt quafi radic

es ad producendos jIeo

fanétificans do-

-effe&us naturales , fic & gratia

"Dtnt

-morum fupernaturalium femen & radix eft: con-

"tigne

fequenter decebat, ut Deus Angelis, quos -e?,ï; m

Mm

GRATIA, ET ME'RiTO ANGELOR. 991

l]

jl

imiis donis in immenfüm cumulaver

at, & illam

d y

! /lngg

Ah

gratiam infunderet.

n&gf&ml)nää

PROBATUR 4. Juxta Concilia; ARAUSi-

UT

CANUM & TRIDENTINUM Adam fuit crea-

Pf

tus in juftitia originali ;; ergo & Angeli c

e a.

A

lt

tt ; quia non eft credendum, naturam Anseli-

)

i

cam in minori perfe&tione fuiffe creat

am, quàm

J |

naturam humanam.

fnt. prob.

In cowcirr.

P* D

ARAUS. C. Ig. dicitur: Natura bumana ,

eliamfi àm

/!

£a integritate , in qua eft condita, permaner

et .," mullá

LT

aret,

Ht

ll

«odá fe ipfam creatore fao mon adjuwoante feéro

Et

CONCIL. TRIDENT. Sefs. s. de

peccato origi-

f i

nali Can. 1. dicit: JPrünum bomi

ORU

[».lS

Rem ddam , cum

mandatum Dei in Paradifo

fuiffet transereffus , ftatim

gtb

N

Janttitatem & ju[litiam,

jj

1. f

í

in qua conftitutus fuerat, ami-

ffe. Et Can.2. dicit:

quód Adam acceptam à Dea

^i

l

|

Jantiitatem & juftitiam ,

non tantüm fibifoli, fed

& nobis perdiderit.

j

Í

CONFIRMATUR.

M

[

Ecclefiaftis 7, v. 30. di-

citur, quid fecerit Deus bominem rettum, — Re&itu-

I 1

ï

f d

g

;

do autem in facra Scriptur

4 plerumque fignifi-

D

cat fanttitatem & juftitian ;

TT

TU

ergo & Angelos fecit

Deus re&os, feu in gratia

& juftitia.

j

ht d

PRosATUR 5. Angeli non potuerunt me-

reri beatitudinem fupernaturalem,

nifi per gra-

tiam fanctificantem;

ergo fi vocati funt ad finem

& beatitudinem fupe

rnaturalem , etiam habue-

r

;*unt media.

|

J

J

DICO 6. Omnes Angeli ftatim ab initio

j

h

acceperunt gratiam fanctificantem per propriam

ii

i

difpofitionem. ]ta s. THOoMAS hic q. 62. a.6

;

LJ

cum communi Thomiftarum.

j

j

5

]I

T 2

PRF)'

gutil

292 ^DISP.1IL DE VOLUNTATE,

PRosaTun Conclufio r. Homines adulti

7) Vlflm

D

non recipiunt gra

tiam fan&tificantem fine pro-

gj (

feu conatu ad gratiam , puta

ria difpofitione,

M f

actum contritionis

&c.; ergo nec Angeli. c. prob.

:

ii

if

Homo & Angelus &qu

aliter ordinantur ad gra-

W

AM hic q. 62.

"

gt

tiam & adgloriam, juxta $. THOM

'2

n

T

a.4. lIdem

juxta illud Apocal. 21.

v.17. Men-

al

em) que eft n-

g

d

fura bominis

(in illa coelefti feruf

T (

( CONFIRMATUR €X €05

quia Deus, ficut

q j 201

geli.

fic non mul

tiplicat modos

lU

a

non multiplicat entia,

jgpat

caufarum, fed fequitur analogi

am caufarum.

Per- recep

tionem - gratie

gf m

PROBATUR 2.

gt

initur fpirituale matrimonium

inter Deum &

ac amicitia perfecta

fed hoc non

] !EC!G ,m J

creaturam ,

decet fieri in adultis, aut in

Angelis fine mutuo

i, n

tim n

.confenfu; ergo.

?-2

l

DICO 7. Difpofiti

.

o illa ad gratiam fuper-

p

:4;

alis ten-

r

naturalem 1

n Angelis fuit conatus natur

adm

dendi in beatitudinem naturalem , prop

ortiona-

naturg & perfeQioni. SEN-

ib C

tus cujuslibet Angeli

W Uni

sus EST ; quód Àn

geli naturaliter juxta vires

DEO in omnibus. fuis

r

fuas voluerint placere

etierint Deum tanquam

a&ionibus , ficque app

NT

& juxta hune vel majo-

tint Á

finem fuum ultimum 5

uralem conatum etiam

rem , vel

minorem nat

tlf

Deus uni majorem,

& alteri minorem contule-

dtado

rit gratiam.

* prad

PROBATUR

Conclufio ratione & authori-

iIf, de

D

tate D. THOM E , qui l. cc.

q.62. a. 6. C. fic ait:

RUT

j

Rationabile eft , quàd fecundim gradum naturale

m n-

Mr j /

'gelis da

ta fint dona gratiarum & perfettio beatitudinis.

LE

Cujus qui

dem ratio ex duobus accipi poteft : primà qui-

1Dty,

li þpiemz'ae

dem ex par

"NI

tä ipfius Dei , qui per ordinem fà

diverfos

m

, GRATIN,:EI MERIï;O ANGELOR. 2993

[Ommesa

m ff

diverfos gradus. n Zngelica natura . conftituit.

Sicut

auiem . natura ZIngelica fatta eft à Deo , ad gratiam &

hm

ä

i

beatitudinem, conféquendam ; ita. etiam gradus maturce

'

4Ingelice ad diver[os gradus gratie. & elorie ordinari

I

;[C

! d

videntur : ut putà, fi edificator lapides polit ad con-

I' VII

». |

;

Jiruendam domum ,. ex boc ipfo ,. quàd aliquos pulchriüs

&2 decentius aptat, videtur eos ad bonoratierem partem

D

litjà

]hi

domüs ordinare, — Sic igitur videtur ,. quàd Deus Ange-

U

los, quos altioris naiure fecit, ad majora gratiarum

J

|

dona , C9 ampliorem beatitudinem ordinaverit.

Se-

TT

|

cundó apparet idem ex parte ipfius Zdngeli; mon enim

T gt

Jingelus eft compofitus ex. divoerfis naturis, ut inclina-

Dan t

£o unius mature impetum alterius impediat , aut retar-

lat

det ; ficut. in bomüne accidit - .

Quando, autem non

'mæxxxxxtuoi

efr aliquid , quod retardet aut impediat, matura fecun-

dum totam faam virtutem movetur : & ideo rationabile

Ü

ml

&t , quód Jngeli , qui meliorem naturam babuerunt.,

v

etiam fortius & eficacitts ad Deum fint comoerft. — Hoc

u

n

gutem etiam im bominibus contingit ; quia fecundian in-

AUL

W

tenfionem. conoerfionis in Deum datur major gratia. &

j

gloríia. . Unde videtur, quàd Zfngeli, qui babuerunt sne-

nf

liora naturalia , babuerunt plus de gratia & gloria. Et

T u

(f

ad r. Sicut gratia efl ex snera Dei voluntate, ita etiam

pv m

€& natura Zinseli : & ficut naturam Dei voluntas ordi-

um d

návit ad gratiam , ita & gradus nature ad gradus gra-

g a

tie, Etado. Magis videtur , quid gratia detur fe-

cundim. gradum nature , quàm . ex operibus, — Simili-

1.

,:w

ter q. 16. de Malo a. 4. ad r4. & ad 15. docet:

4

quid ZIngelus in primo inflanti fue creationis famul dum

u

movebatur in [uam naturamy movebatur etiam in Deum,.

j

jl

jn quantum eft autbor nature : mon tamen tunc fereba-

j

ur in Deum ,. fecundim quod eft. autbor gratie.

j n

"

CoNFIRMATUR ex SS.Patribus.. s. BAsr-

J

Il

3

LIUS

294. Dx.ISP.III. DE VOLUNTATE,

l

g m

vrus Lib. de Spirit. San&. c. 16. ait: Caleftes vir-

100

jf

tutes juxta portionem , qua fe fuperant, à Spiritu ba-

Wj Compæ

DAMASCENUS

bent fanttjficationis menfuram.

p

Lib.2. defide c. 3. Zfngeli, inquit,

er San&ifica-,

fopAT'

tionem Spiritus Santti perfetti fumt, produe Jue dignita-

,gi ia

tis & ordimis ratione illuminationem 9 gmtim parti-

siüntite

cipantes circumfcripti funt.

beatitu-

d füccenn

DICO 8. Angeli non meruerunt

uinge

dinem füpernaturalem per opera primüm fubfe-

" opel'ati(

.guentia ad beatitudinem.

Meritumk bft caufa

deperunt

PROsATUR conclufio.

« l]

premiis ergo eft prius ad ipfüm premium. At-

siem, Q

qui beatitudo in

omni momento etiam primo:

EO

habet rationem pramii ,

'& non tantüm donis:

ial

ergo.

:gïatiæ j

- CONFIRMATUR.

Non decet illud dona-

riper meritum; ergo.

, pO

ri, quod poteft obtine

runt beatitudinem.

inm ag

DICO9g. Angeli merue

Qommun

fapernaturalem per a

&us tantüm naturà priores

jox fuott

ad beatitudinem, non veró tempore.

r

PnRnosATURConclufio.

Abvum an

gelicum

; epo.

eft tantüim unum inftans temporis, in quo füc.

DICO

ceffio operationu

m tantim datur juxta confecu-

tiipot

tionem nature; erg

o idem eft de a£tibus 1meri-

iOpOris

de a&tibus beatitudinis.

40241

£oris Angelorum, &

CONFIRMATUR.

Poteft dari aCctus men-

as qty

Aones

talis fyllogifticus in eodem inftanti temporis, in

quo ex propofitione majore ceria , & eninore pro-

ïü 1

Eeli

lufionem alterius nature à

i &

babili deducam conc

premiffis; ergo idem pote

ft fieri quoad fucces-

1 r

fionem actuum in Angelis.

Q0fs an

Via tam

bonorum quàm 'mä.-

det g

DICO 1ro.

duo in-

EIUN

lorum Angelorum tantim duravit per

| antia

ATE7

GRATIA, ET MERITO ANGELOR. 295

Cæle]fe

i

J l SP!H!

ftantia temporis angelici metaphyfici feu intrin-

feci confiftentis in fucceffione operationum, quie

Ms

Iry

d

tamen comparata.ad evum angelicum tantüm

dicunt prioritatem & fucceffionem naturz.

JT

u

lj

PRonATUR conclufio. Inítantia angelica

funt nihil aliud, quàm fucceffiones operationum

in voluntate Angeli; atqui tantirm fuerunt ejus-

TO

modi fuccefliones operationum duz, quamdiu

Df

erant Angeli in ftatu vie; ergo. Maj. prob.

Prima operatio erat, quafecundüm vires natu-

FUf

li

r elicuerunt aótum charitatis naturalis erga

It 4l

Deum, ficque fe difpofuerunt ad gratiam fuper-

u

naturalem, quam in eo adhuc inftanti temporis

l(

angelici acceperunt: Secunda Operatio erat co«

operatio ad gratiam fanGificantem, & ad a&ua-

Q t

lem gratie fanctificanti debitam,. vel reje&tio

b

gratie; ergo. znt.prob. lz fucceffiones ope-

eatimägæ

A

rationum agnofcuntur à n. THOMA & Theolo-

)

m p

gis communiter: nec poteft affignari conveni-

entior fuccefiio operationum congruens Ange-

,;'angeh'aa

lis; ergo.

DIGO-rr,

U li

Hæ& duo inftantia temporis

;aconfecq-

angelici potuerunt zquivalere multis fieculis no-

AU

firi temporis.

j

PaosaATUR conclufio . r. äqüivalentiæ

[

temporis angelici & noftri confiftit inhoc, quód.

g

fucceffiones operationum in voluntate autintel-

le&u angelico commenfürentur ad füccefliones

ii

p

caufarum & effe&tuum in noftro mundo; atqui-

