tum unionis cum corpore finito, ficque incide-

remus in errorem ORIGENIS, quod Angeli fint

i

)d

Ti

qu

detrufi in corpora tanquam in carcerem,

sl ol

yum ^

O58JICITUR 4

I. Si requirerentur Án-

geli ad comprehendendum univerfum ; fequere

ni i

Il

tur,

l

nif

DISPUTATIO I

16

« Ia

tur , quód exiftentia folius Luciferi fuiffet necef-

qauu v

faria in univerfo, & fic Deus fruftratus fuiffet

fuo fine per peccatum Angeli ; hoc eft abfur-

dum; ergo.

Maj. prob.

Inter omnes Angelos

gl

folus fupremus Angelus Lucifer comprehendit

stipien

omnia inferiora, non enim Angeli inferiores

amudua

comprehendunt ea quz funt fupra fe ; ergo cef-

gj enta

ífat finis argumenti faltem in aliis intelligentiis.

jamicis

o. Angeli non cognofcuntfecretacordium; ergo

gjüllæfant jl

non cognofcunt totum univerfum. Adeoque

t t

ob cognitionem omnium entium non eft demon-

ejendo

. ftrata exiftentia Angelorum.

L]

us &

RESsPONDEO

ZAd 1. n. Maj. d prob. dift

af f

Solus Lucifer comprehendiffet totumuniverfüm

- ftri&é loquendó. c. in fenfu accommodo. n. a.

TAE

|

pieriqu

".Sicut enim codum tegit omnia, non fe ipfum,

fic & Angeli cognofcunt oninia entia3. non veró

n

ea-que fünt fupra fe, aut in quibus aliunde ob-

ftat fpecialis ratio cognofcibilitatis. Leges fa-

pientiz folüm di&ant;ut Deus ex creatione mundi

pro fine intendat tantum glorie, quantum con-

venienter obtineri poteft.

Ms Qï

4Ád 9. tt.à. quod non de omnibus Angelis

verum effe concefferim. dift. c.

Non compre-

(01

tf

hendunt totum univerfum ftricté loquendó. c:

:

án fenfü accommodo. n.

velfic* non compre-

itenf

^ ii

hendunt totum univerfüum quoad partes contin-

gentes & dependentes é libero arbitrio. tr. de-

"intim

l

"u

pendentes à curfu naturs. n. c.

Quando quis

|

Jj

habetmotivum inquirendi in omnefcibile, haud

dubié intentio tantüm fe extendit ad ea objecta

Concluäo

feibilia, in quibus non obftat fpecialis ratio co-

hmgek)s

!

gnofcibilitatis; tantum enim quisque boni, tan-

tum

dity

'I.

DE NA TURA ANGELORUM.

:

iif

|-tum laudis aut fcientie quzrit

, quantum con-

Titts l

| venienter poteft. Sic etiam

UPU

Deus non poteft

| convenienter cognofci ab om

nibus An

gelis, aut.

Ti 4

& femper, aut ex omnibus creaturis :

per hoc ta-

T Qp

I nf

(' men non fequitur, quód non

ex legibus pruden-

M f

| tie & fapientiz fuppofitó quo

dliberé velit con-

ERN

*j i

dere mundum, teneatur qu

&rere gloriam fuam

lj mtelh'gemf inaliis creaturis,

quantüm poteft; fi enim non-

Wüme mulls amicis Dei

hoc proprium eft

. ut in omni-

1 Mw busquerant majorem gloriam Dei

quantüm.pof-

— funt, decet ut & Deus fit amicus ft

1

1 querendó &

promovendó fuam gloriam.

Hinc dicendum.

lii quod Deus ex comprehenfion

€ ac cognitione

W univerfi fufüicientem

; aC que congruenter ha.

Wi beri poteft,

gloriam. obtineat, etiamfi

Angeli

Wib faltem plerique naturam totius univerfi

tantüm

iymw' comprehendant quo

/

OS.

Yis ZDünde d

ad elffe.&qs neceffari

$. li

QUAESTIO II.

'extionemmy

quo H quomodo , ubi, quando

quitung.

éreati fuerint ZAngeli?

E os Zuot

nibus Ány

!

Non eom

»

CO L Angeli fünt produ&i à Deo.

: Joqut

"

Conclufio eft de fide,

& definita in Concilio

ateranenfi

- pom COn

D

eus ab initio tem

, ubi c. 1. De fide Catbolica- dicitur -

]

pirtes t

p

oris utramque condidit creaturam ,

€9' corporalem , /ngelicam «vide

licel & mundanam &r.

rbitro. .

T

DICO II.- Angeli fu

[s

ntimmediate produéti

vlci

Conclufio eft conttà DURAN

at

]uit An

DUM, qui vo-

gelos infe;*iores producto

Cits fäliürj ribus.

s effe ä Superio-

B | PRQ-

( 01";1': D. 4mart. Faït.! de Ang&lz's.

j

10

DISPUTATIO I

04

PnosATUR I. ex Symbolo Conciliorum

ch

yte n

Deum

j

& univeríali fidelium, in quo dicimus ;

n

p m

iil

e

Patrem effe fattorem Culi & térre , 'vz;äbz'lium & in-

m

L

sifibilium.

p

PROBATUR 2.

Angeli nec funt produdi

N

ab aliis Angelis per creationem , nec ullo alio

; fl

generé produ&

ionis, quo producuntur córrupti-

tppi o

bilia; ergo. nt. prob. quoad 1. memb. — Creatio

vires caufarum fe-

a

eft opus folius Dei & excedit

m

cundarum ; ergo. fprob. 4nt. Creatio fit nulla

;jprincipiüm-

precedente privatione , nulla difpofitione & ex-

J

ágentiauniverfi; erg

o non fit naturaliter ; ergo

BAU

eft opus folius Dei. — Quoad 2. memb. patet ex eo;

; J

quia Angeli fupponuntur diftinqui ab animalibus

s, At

rationalibus , quz fola habent corpora corrupti-

ibilia.

DEU

PRoBATUR 3. ab authoritate tam Patrum

d d

quàm Theologorum , qui poffunt videri.

iij 1 p

DICO 3.

Angeli non funt ab eterno.

A (emport

y at

Conclufio eft certa, & n. THOMAS P. 1. q. 6r.

a. 2. contrarium dicit effe hereticum; quiafides

QOOT

nihil agnofcit ab aterno nifi Deum, & SS. Pa-

UO

tres ifta pro corvertibilibus Habent in contro-

ti ii

|

.verfia de Filio Dei: effe Deum, & effe zter-

:

fUf

num.

Af l

PROBAT

UR I. ex fcriptura Prov. 8. v.22.

homq

ubi de increata fapientia dicitur: Domünus po[Je-

'tt dici

dit me in initio viarum [uarum , aniequam quidquam

tl Ifai&

faceret. à. principio.

|

l

PROBATUR 2. ex Concil. Lat. übi C .

ts

j

de Fide Catbolica dicitur : Simul ab

initio temporis

h h

Whgun

1utrlamque cpndz'dit ereaturam.

DICO

) |

*

DE NATURA ANGELORUM.

T9

!)

D

(

i COHCih'(m

'. DICO 4. . Angeli non fünt creati lhulto

)

] tempore ante mundum co

^ li

rporeum , fe(d cum

H

| ipfo mundo corporeo.

Conclufio videtur nonnullis effe contra multos

R finty

(.SS. Patrum maximé Graecorum, qui videntur

K dicere, A

n

Vr

mumeris fzeculis.

igelos preexftitiffe ante mundum in-

^Mil, (v

PROBATUR r. ex Genefic. r. ubi di&itur-:

TOU f principio creavit Deus celum 69 terram; hoc au-

?reatio ily.tem verum non effet, fi Deus haberet aliud crea-

Wtoet; tionis princi

pium in ipfis Angelis ante celum &

It m terram.

h fit r en

PRonATUR 2. ex Concil. Lat. ubi 1. ec, di-

um citur :

-b initio te

i

)ris wiramque - condidit crea-

W Zuram, dngelicam & mundanam.

ROBATUR 3. Angeli mali pecdäfunt in

atetn Dur

DEvider

celo; ergo dum peccárunt, jam exftitit ceelum.

Atqui non peccárunt longo poft creationem

utd: fuam tempore, alioquin diu perftitiffent in gra-

s.

|

la5 ergo etiam non funt creati diu ante mun-

(im; qii

um corporeum.

|

.: t

m, &

D

S

ICO s. Saltem Superiores Angeli funt

Yeft

li

I

creati in ipfo ceelo empyreo, fe

j

colorum.

u fuperiore parte

j 6d

Conclufio eft contra multos Recentiores.

sProu bt

PRosATUR r Authoritate fi cripture. In

: Dirini

fcriptura dicitur Luciferum cecidiffe de ccelo

junP juxta illud Ifaie r4. v. r2. — Quomodo cecidifti de

celo Lucifer.

Item Luc: 1o. v. 18.

lVAdebam fà-

jj fanam ficut fulgur. de celo cadentem. .. Item Ezech.

]t!

| 2

!

D VP P.

In deliciis paradifi fuifli. .Atqui hac

TL

omniaintelliguntur communiter tam in fcriptura

»

2

quàm

h

20

DISPUTATIO L

D j

quàm in Patribus de celo empyreo; feu "iïlþe

"TE

riore parte coelorum 5 ergo.

2.' ratiohe.

Primo die Crea-

PopAT

PROBATUR

lod t

(tebant ftelle , Planete & fir-

Ua

tionis nondum exi

rimo die non potuerunt An-

j

mamentum; ergop

onvenienter in ccelo fidero aut Pla-

u calo

geli creari c

N

netarum.

órgo in Empyreo , quod prim(!) die

d etit,

;

jain erat perfectum.

piCO.

" DICO 6. Angeli tamen infer

iofum ordf-

fed in

m omnium

pum non funt creat

i in celo empyreo,

mumeri

cclo fidereo, ad quo

d movendum vel inhabi-

d honimut

tandum ordinantur.

vimfelnbe

v&R Conc

lufio IQ S. AU&USTI—

PROBAT

yum ii

wNUus L.3. de

Gen. ad litt. non improbat, quód

.

m

MAT

nt creati

in fuperiore parte aéris di-

Angeli fueri

1D8, u

cens:

Si d

a eft , intelligendum id eft de altiffma

imeto hor

exbalationes mon afcen-

i

pitor i

vegione a2ris , ad quam terre

fine dubio eft regi

o

dunt; atquiilla regio aéris

«üm n

tf itoot

planetarum & fiderum 5 ergo.

PROBATUR 2.

Authoritate D. THOM , ,j u

- qui híc q. 61. a. 4. ad 2. ait :

Nibil probibet dicere, i o;

utem. elevatam & q ,

!

ubd fuperiores zingeli babentes 'oiri

unioeríalem fupra owmi

4 corpora ,

fint in fupramo

t ün q

!

Zlij verb , babentes vir-

,

E

1

ï]

j

creature corporeg creali:

T

L:

b

;

iutes magis particulares. ,

fint creati in inferioribus

Y

I.:

ag

l

Z

f

EN

córporibus.

1

D

!

,PROBATUR 3.

In Apoc. c. 12. V.4. dici-

* OTf

tur: £t cauda ejus (draconis

) trabebat tertiam

1

T

1

N

e

y

.

]l

partem flellarum coli , &

wüfi eas in terram 5

Qp

um

[

J

hoc convenientius exp

licari non poteft quàm ,.

i

lis ceelorum 1&u ,

U

- dicendó, ftellas fic fumi pro inco

n

Qp

fiderum, ficut mundus aut terra ajiqtland

f6 fuïnlw )

[OI

DE NAT.U-RA ANGELORUM. . 9I

L

) fBU'

|

|tur þro 'in&olis mundi & terre v.gr. ubi dicitur:

Priny &

Q

|

j

*

Mundus eum mon cognovit : ierra quiefcit &$c.

u PläUEïæ

. PROBATUR 4.ratione. Multi Angelorum

! deftinandi erant ad colum fid

NU ofgem

! dum

ereum . vel regen-

p f

UT

, vel fuá prefentià ornandum, vel ad con-

«entum cclorum animandum, üt multi expofi-

UT

" torum & Philofophorum fentiunt; ergo conve-

niens erat, ut etiam eo loco crarerítur,

Lferim

DICO 7. Numerus Angelorum ad nume-

r j fum omnium hominum fe habet ficut multitudo

lüpyjj innumerabilis ad unum. — Adeoque tota multi-

tudo hominum tam damnandorum quàm falvan-

14rj;, dorum fe habet ad numerum Angelorum prope-

tb q mod

um quafi nihilum ad infinitum.

ROBATUR Conclufio r.

Decet majefta-

r

ijguar tem Dei, ut non tantüm colatur à tam exiguo

ijimg; fumero hominum aut etiam Angelorum, fed ut

[U

n

v dubo d

'olatur à numero incomprehenfibili ac prope-

modum infinitos ergo numerus Angelorum de-

bet effe incomprehenfibilis. | Z4nt. patet ex Prov.

HPDIS :4. v.28. ubi dicitur : m multitudine populi digni-

Wijd! Zas Repis, & in paucitate plebis ignominia Principis.

um d

€ pro. . Numerus omnium hominum.tam fal-

,hni

J

--

n

vandorum quàm damnandorum refpetivé eft

qi, i

valde exiguus comparatus non folüm ad immen-

nii i

fitatem Dei, fed etiam ad intelle&um alicujus

Philofophi aut Mathematici; ergo. Zfni. prob.

)c- cl Ig' VIL

*umerus omnium hominum, qui a&tu funt in

]

í

J

n'

|

j ii

murido, juxta Geographos non excedit mille

"TEU

milliones: jam fi fingulis diebüs moriantur cen-

a

pon p

7

tum millia, üt fuppono ad füummum , tunc intra

yolis t

(

—

triginta annos circiter moreretur tota multitudo

ii

| homipum ac&u exiüenti.um',

& intra periodum

3

þotius'—

1

m

DISPUTATIO L

]

22

horum

£otius mundi nempe intra fex millia an

RI vandüfllm.t

morerentur ducenta millia millionum hominum.

j donano j

"Totusifte numerus omnium hominum ab Adamo

ss Ang

Chriftum utique fatis eft exiguus:

usque ad Anti-

jeletn

jam fi ex hac mult

itudine decima pars falvetur,

«]0. UDL

numerus falvandorum er

it viginti millia millio-

bilis ,

f d t

num ;

numerus adhuc facilé comprehenfi

i. 67.-

nec in vaftiffimo

Beatorum intélle&u fufficiens

finitam Majeftatem Dei.

Jibus mul

ad commendandam in

.

terprete.

PRoBATUR 2. Quotiescunque in fcriptura

numerus Angelorum, propo-

M'mv p

nobis proponitur

dteert

nitur tanquam innume

rabilis & incomprehenfi-

àrdco C0n

é ad numerum hominum

bilis etiam comparativ

La

falvandorum ;

ergo e

o ipfo erit innumerabilis

Prob. Znt. 1.

Aricim QY

comparativé ad omnes homines.

]Myriades my-

ex Apocal. u

bi c. 5. V. 1 I. dicitur :

mDay

viadum , o^«

dec x Mudev , quod latinus inter-

: D. d

Erat numerus eorum millia millium,

pres reddidit :

.

ugui

füumens indetermi

natum pro determinato, quam-

decies 1nillia

';erpretes r

vis fen

fus fit: numerus eorum erat

decies wüllium €9^ millia

millum. Qui modus lo-

s Romanos accipiebatur

hoTU

quendi apud Scriptore

in

MUUT

pro innumerabili mu

]titudine 5

fic v. gr

MARTIALI dicitur :

^ Si dederint decies mibi millia

aiüng j

centum : econtra numerus falvandorum in ea-

d

tur tantum per cen-

& ts

dem Apocal. c. 12. exprimi

t

tum viginti quatuor millia,

dum ex fingulis tri-

i

bubus duodecim tantüm milliafignatorum recen-

*j (

s ex genr

H à ÀM

fentur. Et quamvis reliquos falvando

.

[

tibus S. Joannes c. 7. à nemine numerari

potuifle

QU

am totam multitudinem przcise

ï.

i

ll

ek)ru;

dicat, tamen illa

)

[

füb nomine magne turbe

fignificat, quz utique

!

i

5

il Pa

e.

1

[

I

m xCC)NI"lfoO & comprehendi & videri pote

itaque

/

14

) |

[]

DE NAT&R/AHA»N-GELORUM. 29

T r

lionu

itaque non decet majeftatem D'ei,; ut. numerus

TM

falvandorum tam facilé comprehendatur à quo-

RUT

? : d Q

vis humano ingenio , multo minus decet, ut

numerus Angelorum comprehendatur etiam ab

TU i

ipfo intelle&u Angelico. Prob. 4mnt. 2. ex Dan.

TU i v

7. V. Io. ubi dicitur : JMillia müllium miniftrabant

COttrelr

&i, €9. decies millies centena nillia a[[flebant ei. . Item

TEl if

ex Pfal. 67. v. 18. ubi dicitur : Corrus Dei decem

Vib

miülibus multiplex , müllia letantium.

Septuaginta

Dileinios

Interpretes fic habent: 'O Zeua v& O2 pogio-

run, m

TTAGcICy xuMoidec évÜwvayTY ; in editione autem

Donyrehg

vulgatz ex verfione S. Hieronymi ex ipfo textu

um Domimy

Hebraico Complutenfis editionis dicitur: Currus

dmmedi

Dei innumerabilis , prout revera fonat verbum

Prb, d

Hebraicum mnà Ribotbain. Jam veró per iftum

^. Mi

currum Dei juxta.'Interpretes Angeli intelligun-

y hm t

tur

m v n

Prob. Znt. 3. ex Job. c. 25. v. 3. ubi dici-

'

tur: Nunquid eff numerus militum ejus? . Ubiiterum

temindo g

Inte

/

erit n

los.

rpretes per ;njlitiam Coli i;ïtelligun't Ange-

U m

Qs as

PROBATUR : 9. Authoritate SS. Patrum.

I. $. Gaeconivus L. r7. Moral. c. 9. dicit:

; fcwf

j iil

Jn cognitione bumane vationis fupernorum [pirituum

andorün £

mumerus non eff s quia quanta. fit illa frequentia in-

tantim f

H

vifibilis exercitus nefcit : fupernorum civium: mumerus

yarig

infinitus , €9 defimitus exprimitur , ut qui Deo eft

mumerabilis , e[Je bominibus innumerabilis demonftre-

gt

tur.

jdod

2. $, AMBROSIUS l.7. in Luce c.15. di-

cit, innumerabiles effe greges Angelorum,

1umerar1P0

Archangelorum, Dominationum &c.

Sic ait:

ii

j

Dives igitur Paflor (Chriftus) cujus omnes mos cen-

rP quæL

elorums babet Zfrcban-

jcip

d

?q/ima portio fumus: babet Zfng

4

gelorum,

l

[

p

24

DISPUTATIO I

j

j

gelorum, Dominationum, pofejlatum, Tbhr onomm alio-

f

u

ia

jOfuri

-vumque innumerabiles greges.

ex ratione & authoritate

!

E

ge] Pona

PROBATUR 4.

gt

"'CYRILLI HIEROsOL. qui Catechefi 15. de Ju-

dicio poftremo fic ait:

Vide bomo quàm multís

esdlamet

zeflibüs judicium ingrederis.

derit-tunc. univerfum

yl tudxms

Qs 9

Jominum genus.

Cogita igitur quim mumerofa. fit Ro-

g tU

2hnanorum natio

Reputa qualis barbarorum munc in

nagmtudne

Qigis degentzum multitudo, €9 quàm magna ante cen-

zum annos à vivis exce[Jerit.

Penþ ante annos mille

fones : f

Vab

quanta [epulta fit.

Revolve animo qui ab Z4damo usque

n pra[entem diem exftiterunt.

Ingens quidem multi-

yuniredi d

Hi

jiterelt

dudo: adbuc tamen paroa , plures namque Zingeli.

fünt nonaginta movem oves ille, cum una tantum fit

1ípoqu.

j Qu p

' bumanum genus.

ANam pro magnitudine locorum:quo-

vumlibet ; incolarum efltimandus eft mumerus.

"Terra

u

tantàm-

1 m

univería puntti inflar efl in medio unius celi

que celum quod illam ambit , incolentium multitudinem

OTW

continet , quantam ipfum babet amplitudinem ;5 & cali

onpir

celorum. ownài effimatione fuperiorum. mumerum com-

Y OT]DUS

. ple&tuntur.-

Scriptum eft fiquidem : . .Mille millia mini-

TU Citt

firabant eà, & decies millies dena millia - a[fiflebant. ei.

thonimy

JNon quód eo jblo mumero finiatur anultitudo , fzd quàd

41 ]am e

ampliorem. exprimere Propbeta mon. potuerit.

Ergo

W 4

& numerus incolarum terre eft tantüm inftar

s c

pun&i ad incolas coeli.

Sic itaque formatur ar-

wdmjl i

gumentum : non eft cenfendum immenfa coelo-

*Weittg:

rum fpatia fuiffe relicta fine incolis ; atqui illa

Wflm ntu

fpatia funt immenía, üt patet ex Aftronomis re-

centioribus ; ergo. JMin. prob. Si velunitantum

CæC l,

Mpm T

Ítelle, utique in immenfum majori terrà noftrà,

unus tantüm conveniret Angelus, in immenfum

! Wmon

"g

excrefceret mult1tudo Angelorum vel. ex fola

ia

,

0

"u

DE NATURA ANGELORUM.

25

Tbïmrum T

«ia laä'tea, in qua per tubos aftronomicos dete-

guntur inbumerz ftelle ; aut fi pro uno tantüm

" & d) hOnH

Tf

Angelo ponatur tantum fpatiij quantum eft fpa-

Jde

tium terrz, & diametri ad Sirium fint duo mil-

Om qudm ]þ

ttunc Ws

liones diametri terreftris; eo ipfo ad ftellam fextze

magnitudinis.erunt octo mllhoncs talium diame-

mzmmroþ f

trorum ; & ulterius ad alias minores ftellulas,

TU D

quæ tantum reteguntur tubo- OpthO, augente

WWgM

magnitudinem fe*(tupïö 'erunt qumquagmm mil-

LUET.

liones :

'MM/J;;

itaque ceelum Empyreum duplo majus

& altius diftabit centum millionibus ; Cubus to-

P fU nj /17

tus univerfi erit mille millionum, & quantitates

Ll j

fpatii terreftriserunt quingenta müha millionum.

W i

Jam fi pro quolibet tali fpatio deputantur tot An-

i ts

geli, quot pro noftra terra à Deo deftinati füunt

Tr

I

ii

nempe Angeli Cuftodes , erunt milliones mil-

lionum in immenfum in coelis reperibiles.

HO

X

PROBATUR $.

In Evang, Matth. 18. Chri-

int; f

ftus comparat numerum Angelorum nonaginta

1 RAU

novem ovibus reiictis in deferto, genus autem

- Mibmidus

humanum tantüm uni ovi pcrchtæ ; ergo frnu-

NT

merum hominum ponamus ducenta'millia millio-

nilu,

num, jam erit Angelorum numerus viginti bi-

^milliones.

pv El

Znt. þwb ex SS. Patribus.

Ic HI"

j t

LARIUS in c.18 Matth. ait :

-Ovis una bomo in-

1

K

fomis

telligendus eft ,

€? füb bomine uno univerfitas feutienda

jina

ef? 5 nonaginta novem non errantes multitudo Z4ngelo-

tols; 4

;

vum caleftium opinanda eff.

2. AMBROSIUS 1. 2

in Luez c. 15.

Divinus pafTor cujus nos omnes cen-

z At

dU

teffma portio fumus, babet "Angelorum , Arcbangelo-

TUm , dominationum þoteyïatum tbronorum , aliorum-

r terr i

m m]mF

que mnumembzlev greges . quos in montzbus veliquit.

3 CynainLLUs HairRos. Catech. 15.

Hi

um vel

Bs

(nempe

y^

26

DISPUTATIO L

i oves ille,.

|

'

r

(nempe Angeli) funt. nonaginta nove

*

[

|

j

cium una tantim fit bumanum . genus.

7

Idem habet

i

itent

"

!

NyssENUs l. 1. contra Eunom.

l

l

(

qiiut.

PRoBATUR Ó. Juxta DIONYSIU

M (vel

Tj

) de Hierarch. Ecclef. c. 14.

3n

pope

quisquis eft author

p

if

id etiam referente

D. Thoma hic q. 5o. a. 3. C.

Angeli excedunt numerum omnium rerum ma-

g enm ]

'

terialium ; fed numerus omnium rerum materia-

lium eft incomprehenfibilis ;; ergo. Min

. patet ;

qnput?

merum arenularum,

m. J

quis enim comprehendet nu

atomorum, guttularum &c

. in toto univerfo.

u atl

Multi funt , inquit,

m p (

Maj. prob. ex ejus verbis:

exercitus beati fupernarum mentium in

yirmam 69 con-

tpropoto

materialium. numerorum

g ia

firi&am excedentes. noftrorum

st

commenf[urationem..| Quod e

xplicans $. THOMAS

dicit: JDionyfius dicit,

NU

L. 2. contra gentes C. 92.

tin; er

quod numerus fü

bflantiarum feparatarum excedit omnem

snaterialem ul

titudinem. Et eodem c. hac ratio-

verbis: Ordo univerfi exigere

0

ne confirmat his

videtur, ut id quod

$

eft in. rebus nobilibus ,. excedat

ÜNICIT

i

4 00 |

quaniitat

e vel numero

ignobiliora; ignobiliora enüm

eidentur. e[Je

probter mobiliora: wnde oporiet quód no-

won ant

U

ltiplicentur quan-

|

Anctm

biliora quafi propter fe exiftentia wmu

tim po[Jibile eft.

EKt ideo videmus

qubd corpora. in-

i Àn

K

leftia intantüm excedunt corpo-

a def

corruptibilia [cilicet cc

ralia fcilicet elementaria, .ut

bec quafi mon babeant

"t od

ficut

notabilem quantitatem in .comparatione ad illa :

dtm

autem celeflia corpor

a digmiora funt elementaribás üt

TW

$, ita fubflantie intelle-

incorruptibilia 'corruptibilibu

UM

Guales omnibus corporibüs; ut immobile & immateria-

" m

le mobili & materiali.

Excedunt igitur in mumero

um ma-

ij

intellettuales fubflantie füparate ommium. ver

ii

offet

teäalium multitudinem. Tta S. Do&or. P

ergo

Q

A

4

WI'

DE NATURA ANG'ELOlig-*UïM.

27

LT

l

I [d h

Qp

ergo fic confici argumentum: Angeli debent

multiplicari quantüm convenienter poflfünt;

ergo debent fuperare numerum omnium rerum

ONy UM

Ji

u

materialium. . 4nt. patet ; quia Angeli funt bo-

ECC]E (

ch.SO,a j

num propter fe intendibile in univerfo. c. prob.

Poffunt multiplicari quantüm conveniens eft ad

U r

proportionem omnium partium univerfi; fed

n

juxta eam proportionem conveniens eft, ut in-

1. Mf

comparabiliter excedant omnia entia materialia;

TI df

ergo. JMaj. pdietí; quia Deus üt Author naturz

100 ünjver

unicé attendit ad ordinem feu proportionem

Áti, ii

omnium partium univerfi.

Min. prob.

Eft ma-

It & a

jor proportio in fyftemate divinze gloriz extrin-

J

fece, fi ad thronum füpremi Regis plures affi-

ATROXAT

ftant naturz intellectuales quàm non intellectua-

Dinfs i

les, plures naturz rationales

Q x

D

& mutz; ergo.

quàm i,rrationale',s;

m c

d

iij n

:

V

Solvuntur Objectiones,

Alb t

OsjicrTUR r. contra 4. Concluf. ' z. In

igulüm t

Genefi non fit mentio creationis Angelorum;

i i

ergo non funt creati cum ifto mundo corporeo,

il

2. Concilium Lateranenfe, dum dicit fimul effe

g at

creatos Angelos cum mundo, poteft congrué

vt

explicari de fimultate veritatis utriusque propo-

y m

fitionis copulate, non de fimultate temporis

"TEU

materialium & immaterialium ;' ergo.

m

&. ad 1. n. a. Quamvis enim Moyfes in Ge-

jlnii ?

nefi particulatim non voluerit enarrare ccle-

g

füum naturarum originem, generatim tamen

nominandó colum fufficienter indicabat creatos

etiam eífe incolas coeli.

jn m

Dein argumentum ex

nifi in talibus

j E

filentio authorum nihjl probat,

autho-

T d

-

Y

&

|

m ISPUTATIO I

28

!

i

authoräbu-s detur fpecialis ac pofitiva ratio fa-

yil

"

ciendi mentionem de obje&o controverfo: in

! OB]ICIT

prefenti autem Moyfes non folüm nullam ha-

um

buit rationem, ut loqueretur de Angelis, fed.

ajtos Q

potius pofitivum motivum habuit, ut de iis ta-

" )n ï

ceret; cum enim eo tempore gentes orientales

at €

in Perfia & JEgypto militiam coli, nempe fyde-

il hom

ra & Deos multos adorárint, potius habuit ra-

a proptr

tionem precavendi occafionem idololatriz, &

s Perird

occurrendi Politheifmo, fi taceret de Angelis.

Ws

Denique s. THoMAs hic q. 6r. a. 1. ad r. ex $.

TOU

AUGUsTINO L. t1. de Civ. Dei c. 33. putat in

s Jur i

Genefi etiam fpecialem mentionem factam effe

uris verbis. Sic

nfiniati

Angelorum , quamquam obfc

TT

ait: Zngeli nom fumt preiermuft

in illa prima rerum

s al

creatione , fed fignificantur nomine celi aut etiam lu-

al i i

cis. ldeo autem mominibás corporalium fignificati funt,

qo p

quia Moyfes rudi populo loquebatur , qui nondum capere

trine i

goterat incorpoream maturam : 69 fieis fuiffet expre[-

nj L

f

um , aliquas res e[Je fuüper omnem maturam corpo-

veun; fui[fet eis occafío idololatrie ,

ad quam proni

a fyrir,

* und)

erant, &j à qua Moyfes eos precipue revocare z'ntm-

debat.

4 la

Ad 9. n. a.

Concilium enim Lat. eXprefTe':'

g d j

oftendit , fe eo loco intelligere fimultatem tem-

b IT

poris; quia aliàs dicere debuiffet; fimul ab ini-

ni atj

Mf Q

tio temporis conditam effe naturam mundanam,

angelicam & humanams; hoc autem non dicit,

t hu

fed. dicit priüs conditam effe mundanam & an-

LETT

gelicam

, poftea veró primüm conditam effe hu-

LET

manam. Verba ejus funt: JDeus fümul ab initio

j :E*æc jl

temporis utramque de mibilo condidit creaturam , fpi-

UT

ég mun-

vitualem 659 corporalem , angeli;am videlicet

danam,

|

h

»

DE NATURA ANGELORUM.

29

D

2l

WW

ï

danam , ac deinde. .NB, bumanam

T

/,X

quafi communem -e?c

li tul

1

Jpiritu & corpore confiitutam.

;

i

BJICITUR 2$ contra eandem

: Pluriäïi

Ut ds

i

SS. Patrum docent, Angelos innumeris feculis

t o

AL

1

conditos effe ante hunc,mundum; ergo. Zt.

prob. ab indu&ione.

I. OR 1IGENES Tra. 9.

eanemef

]

DI

n

ï

in Matth. dicit; Angelos effe antiquiores non

folüm homine poft creato, fed & omni creatu-

Uj 1bl

£

ra propter eum creata.. Idem dicit Orig. in li-

* d lg

bris Periarchon potifmum l. 3. c. 3. Et Hóm.

Iädïex

1. in Genefin.

Et Hom. 4. in líaiam.

9. ,

139 at

BAsILIUS Hom. r.in Hex. In principio, inquit,

Liam af

fecit Deus celum & terram; — mec tamen abfimile

vt t

*ero fuerit credere, fuiffe quiddam «vel ante mundi bu-

i i

jus. conftitutionem ,. id quod arcana quadam . animi con-

f ab

Aemplatione licuerit intelligi , tametfi bac de re Moy-

t

Jes. nibil im litteras transmiferit, & quid rei tante

Mj n

cognitio parum idonea videretur iflis parculis, qui

t ff

latte dotirime initiandi rudimentorum fidei veniunt &g

! M d

dnffituendi. — .Erat fan? flatus mundi quidam genera-

a qm j

lione fuperior , ab[ira&üis illis à concretione materie

quotm d

potentüs wundo pre[lantioribus $ro decoro accommo-

datus, temporis etiam conditione amterior, . eternus

at ert

nünirum ac perpes.

Creaturas autem in ipfo creator

imyltatent

omnium, atque opifex perfecit ,. lucem fpiritualem eorum

;f

ii

beatitudini accommodam , qui. dominum amant , fütt-

Yas vationis ví maximé preditas aique imvifibiles,

tem Q]

omnésque. beatarum mentium . ordines ,. quotquot. noftre

|

3oap

Qpan

mentis quantamlibet dixeris, facultateim exuperant,,

yub

quorum me momenclaturas

quidem. po[|mus | ànsvenire,

j

E bec fub[lantiam coi

jj

nplent mundi illius ino

ifibilis,

ut C dpfi infiruimur Dottore Paulo: 1N IPSO, dif,

g.

CONDITA SUNT OMNIA, SIVE VISIBILIA,

t

V.

SIVÉ

1 DENAI

30

Dlsru'ijA'ro I.

n

SIVE INVISIBILIA, SIVE THRONI, SIVE

(

lum demum . conveniebat

if det

DOMINA TIONES C9c.

(f

[

bis conditis, ut inundus accederet €9

adjungeretur ,

!

jl

et docendis animabus bominum

i^ )

ui inprimis locus

l

qu

hilni

atque erudiendis accom

modus, €9

ut domicilium e[fet

T

üs, que generationi

& corruptioni obnoxia unt.

i ) ï

a

Mundo buic & üs, que in

eo produ&ta funi anima-

bfiftit temporis curricu-

al Conj

libus &$ plantis congener fü

dens,

gum x d

lum accedens famper ac more fluentis aqua Tece

rfa conquiefcens. - -

Tàlis

alexi t

nec unquam à cepto cu

y Es

fane

efl eorum, que oriuntur ,

conditio ac genius ;

efcunt in b

oram ,

aut ad corruptelam

ve honc ul

aut. enim aug

vlefrnuem

deverguni : meque enim

in iflis quidquam queas de-

flabile. - - Hoc de mun-

|, nas

grebendere fixum. quod fit &

L de rv

di origine mos Moyfes. edocet

dicens: In principio fe-

cit celum &$c. im eo nimirum

principio , quod. fimul

peurt

nt, d

fuit cum. tempore ;

neque enim juxta rationem anti-

enie conditionis conte[latur, mun-

ilb ff

quioris aut primig

t f

dum bunc omnia qu&

fatta funt amntegredi; [ed poft

s, fed intellettu [olo percipi-

n n

ea, que mon oculis ifH

um narva

"wuntur , principi

t & originem verum iftarum,

Ita

f

lio quovis fenfa queunt percipi.

ht am

que vifu aut a

lia habet l. cc. Hom. 2.

3. GR E-

&Orth c

Bafilius. Simi

GORIUS N AZIANZ.

Orat 38. in Chrifti Nat.

tadtty o

ait:

uoniam bonitati nequaquam

'circa medium fic

Al (n

a ipftus

folim. contemplatione moveri, fed

I initum

fatis erat. fu

ut plura e[Jent,

bonum diffun

di ac propagari oportebat ,

*f

que benefició afficerentu

r, primim angelicas & cole-

tt i

cogitatio opus erdi,

fles

virtutes cogitavit; atque illa

At-

"It N

40

d verbó conficiebatur ac [piritu

explebatur.

Lf

fünt , primi [Dlen-

que ita fecundi [plendores

D

rocreati

Ti

dores procreati funt ,

prim

j [plendoris adminiftri (Jfve

"^ g

rie -ex.

five : ignem *velut mate

Ws, |

intelnlz'gentgs Jpiritus ,

pertem

$]

DE NATURA ANGELORUM.

31

HRONI: j

pertem. && inþorpbreum', Jeu aliam quandam naturam

I) (üfy

à

( hs

i

ad bas accedentem eas exiffimare oportet.) — Sic igi-

tur & ob bas caufas intelletilis munidus ( voxrog

T ln

DT

xócuos ) db eo creatus efb, quantüm quidem 'ipfe. de

A l

bis rebus pbilofophari queo, exigua oratione res ma-

D

gnag expendens.

L

T

Pofiquam autem primas creationis

partes. preclaré conflitutas vidit, alterum mundum

LT

materiá con[iantem 62 a[pe&tabilem cogitavit, banc

nünirum ex celo & terra & bis vebus, qua eorum

N .. T

complexu continentur , coagmentationem €sP concretio-

Àib g fj

72n.

Ex his patet, Bafilium & Nazianzenum

4 atj

ante hunc mundum vifibilem admififfe mundum

n qur d

- f Q0M

intellectualem, nempe mundum angelicum, id

eft, mentes angelicas. 4. CunvsosTOoMus

m

h i

L.r. deProvid. ad init. ait: Principio cim ange-

i, d m

ls creare& .Deus, imo verb ut priora complettatur

At VOl —

eratio, antequam ngelos conderet, .DDeus erat [ine

mtr, v

"wllo fübflantke [ue principio. ^ Chm weró mullius vei

R

J]

egens femper e[Jet, creavit zngelos, .4rchangelos,

A& fgr

'

!

ommésque reliquas incorporeas immortalésque fub[lan-

MUUE

n

Gas: of ipfarum creationem fecit bominem smundám-

iv

n

l

que bunc omnem.

5. DAMaASCENUs L. 2. de

n u

fide Orth. c. 3. Nonnulli angelos ante alias owmes

n C

Yes condias procreatos fuifle cenfent ;; quemadmodum

1 UP

Theologus Gregorius (INazianzenus inmuit). - lii

fj o

ol primum celum conditum eos tum denique pro-

,

j

;

ereatos. fuiffe malunt,

Eso Gregorii Theologi fen-

t

tentie calculum meum addo.

0. .HitaRIUSlIar2.

TU

jui g

de Trinit. poft med. Quid magnum efl, ut ante

terram. Deus Dominum . Chriflum. genuerit , cim .4n-

!

rple&

Jl

ï';

gelorum origo terre creatione reperiatur antiquior?

lt

Et L. contra Auxent. Chriflum ante tempora na-

m

j m

fum alJeris - & creatum : mega diabolum ante i

tempora

& Je:

,

DISPUTATIIO

T.

p

32

ap0pl

Jm Y

& fcäc&læ

Jfulftitiffe ?. Et in preefat. in Pfal. r.. di-

A

cit: Chri

Íítum non effe comparandum creaturis

füis in hoc, quod fit primogenitus omnis crea-

A

Z'r/ilm |

f/,

eH

ture. 7. HiERoNY Mus in Epift. ad Jatoed.

fi

ad illud:.Quam $romifi Deus ante [ecula cierna,

a

hus T

fic inquit: Hoc mon puto filentió pretereundum, quid

Des 1«

Deus ante eterna [ecula vitam fboponderit eternam.

di u

Ex quo juxta Geneftos

bifloriam fa&tus efb mundus,

, men[um 6j anno-

jft, tj

& per vices mothium ac dierum

1 |

vuüm. iempora confüituta [unt.

Ín boc curriculo &

mir, Ut

& aut fu-

a af

.

vota mundi tempora labuntur €g9 veniunt,

iura funt aut. fuerunt

[

Zinte bec igitur wundi tem-

at

- $ora ciernitatem quan

dam feculorum fui[fe credendum

védpn

quibus femper cwum

Fiio &? Spiritu fan&to fuc-

der, d

unun iempus Dei efi

vit Paters:

69 ut ita dicam,

T.

una cltermias s

àno innumerabiia tempora funt,

s d

ciun. infinitus

Jit, qui ante tempora omme temipus ex-

ET

Sex mil

lia mondum moftri orbis implentur anni,

nj m

cedit.

& quantas prius eterm

itates, quanta tempora, quam-

IACTA $

fuiffe, arbitrandum eft , in qui-

TMXT ]

das feculorum origines

bus 4ngeli, Throni,

Dominationes , cetereque Vir-

XET

&9 absque temporum. vicibus at-

'l

tuies [ervierint. .Deo,

ihdrit

que enfaris Deo jubente Jabfliterint

»

Znie bec íta-

Vrf

.que temp

ora , qu& mec fermo eloqui , nec mens compre-

iif am

bendere ,

mec copitatio tacita audet, attingere , promifit

E Wæ

4

Deus vitam.

3. IsrDpoRvus L.r. Sent..c. 10.

"n [j

4Ante omnem creat

ionem Zdngeli fatti funt , dum dittum

Ti j

€

Fiat lux; deipfis e

nim dicit Scriptura: prior

lux enim. dicuntur partici-

mmdubm

emniuin creata eft fapientia ;

1 ( ]

sandó luci eterne ,

fapientia dicuntur ingemite inbe-

r

Ó

- Znte omnem creationem. mundi creati

Wt

vendo fapientie.

d

^ ]i

- funt dngeli ,

&P ante ommem creationem dngelorum

Ipfe eft

4Angeh (

* M

M

. Diabolus efl conditus , ficut fcrzptum efi :

"4

É princi-

]

01

DE NATURA ANGELORUM. 33

Z hi

Q

N

principium viarum Dei. Unde ( ad comparatio-

WtU

Ü

memn Zingelorum Zfrehangelus appellatus eft ; prius enim

Ti

adTl j

creatus exftitit. ordinis prelatione , non temporis quanti-

LP

1 j

Laie.

9. CASSIANUS Collat.8. c.7. affirmat:

IU

LU

neminem fidelium dubitare, quin ante creatio-

M

nem hujus mundi fpirituales ccleftesque virtu-

jj

ET

tes Deus fecerit. Sic ait: 2fnte conditionem bujus

vifibilis creature . fpirituales celeftesque. virtutes Deum

tf Üs

Lrm

feci[Je, memo fidelium dubitat : mec enim exiftimare de-

Atl g

bemus, creationis fuee C opificii fui. principia à mundi

TUr pj t

bujus conftitutione Deum primitàs incboaffes: quaft in il-

J n

. dis anterioribus atque innumeris

faculis ab omni provi-

— dentia €9 difpenfatione divina fu

eritoliofuss; ac tanquam

1]

m D d

