in evidenytibus

autem ftatim, & immediaté vi-

det connexióne

m omnium terminorum eviden-

ht

tem intuitivé.

j

NNulla eft igitur ratio feparatim

Lt

fücceffivé,

ac membratim confiderandi unam

UM

propofitionem poft alteram, ac connexionem

vl

terminorum; atqui fi nulla eft rati

o probabilis,

non poteft dari exi

gentia naturalis in Angelo ad

J ]ul

talem a&um ; ergo

etiam non datur, cum irra-

-

) du

j

tionalis a&us in Àn

li

tia 'dari non poffit.

gelo bono configmato ingra-

Z

Lcognüfc

j

j

» DICOg. Angeli poft obtenta

m vifionem

Z

intuitivam Dei

per effentiam fimul vident res

3

ij

i

; Df 4Àmori Tratt

: de zdIngelis.

F

Crea-

r (0t

226

Dlsr,u'rg;rlo 1.

(

( nito 0

1

creatas in Deo, & fi

mul per fpecies innät'as in

m

bi

]ta D. THOMAS I.Q. 58. a-

6. G 7.6.

feipfis.

jis terminis, videli-

u difüïlgüiü

^

qui hanc

queftionem fub al

TAUP

c

cet füb termino cognitionis

matutine &«ve[perting

oponit.

v (t f0

ex D. AUGUSTINO pI

lufjo ratione & authori-

dencognit

PROBATUR CODC

tate. D.

THoMJ. Cognitio intuit

iva Dei per

ingei: f

iym intell

effentia

m non tollit perfe&iones beatorum na*

pec continentes

qr realitel

turales

fecum compatibiles,

13 int

fed. tales funt co-

)

ullam fecum oppofitionem,

& cognitio earum

xiüterceda

j

nitio creaturarum in Verbo,

rfpecies innatas; ergo.

. Do&or l. cc. a. 6.

um

pe

itur

de cognitione matutina

ginia, f

c.

fic ait: Hoc quod dic

D

.:

tufer r

j

& ve[pertina in ZIngelis in

troduttum eft. ab ugufli-

Gen. c. 22.

- - - Cognitio primordia-

al bt

q»0. L.4.in

q.

Ft bec, eft

tlim eft,

lis e[fe rerum

dicitur cognitio malutin

ecundum — quo

d ves [unt in verbo.

Cognitio autem

t O0f

fecundim. quod. in

propria ma-

1

üitti i

ipfi

s e[fe rei create ,

litoND

:

tura. confiftit ,

dicitur Cog

niiio ve[pertina. — Et 8. 7*

ad ». JDicendum , quid veniente

ferfe&to evacuatur

m fet

fed. imperfettio *ve-

imperfe&tum ,

quod ej opponitur :

t objed

tionis non opponitur

perfettioni. matuti-

483

fpertine. cogni

in feipfo, mon eJ

;

u)

qe: quod.enim cog

nofcatur aliquid

!

cppofi

um ei quüd cog

nofcatur im fua caufa; mec quo

4 dft.a

QUi

er duo media,

quorum unum. € m*üca» !

aliquid cognofcatur p

erfectius ,

ég aliud imper

fe&tius, aliquid repugnans u

M

babet: fic

ut ad eandem conclu[tone

m babere po[Jumus .

m e

& diale

Gicum. — Lt fmi- ,

lone

& medium demon[iratioum

40(

liter eadem ves potefW [üri a

b /ngelo per Verbum

';

tf d

E

4 o

Ancreaium, € Jpeciem innaiam.

1

Solvuntur Objectiones.

d g

l

D

Tofei

Q3J]ICITUR I, COntra z.

Conclufionem.

1, Con-

*l

L

| ".

It

DE COGNITIONE AN'CELICA. | 297

Wles h

l

TEWÀ

1. Cognitio objectorum A

ngelo connaturalium

tefmlnls )

eft infeparabilis ab Ansel

05

non diftinguitur realiter ab A

ergo ea cognitio

mztinæ&wjyry

w,;:

ngelo.

2. Ratio.-

neS VASQUEZII & sU AREZII,

quód folus

At

Deus fit füum intelligere ,

tantüm probant,

li D

quódea cognitio diftinguatur f

O

rmaliter ab effen.

tia Angeli: fic etiam dicitur,

3 Detmny,

quód folus Deus

& COffie

fit füuum intelligere, etiamfi e

ffentia non diftin-

guatur realiter à creaturis ;

ergo.

ts i.

dici, quód inter

3. Potetft

FU

Angelum & ejus co

gniti

nem

( tal

non intercedat o

ppofitio relativa prodi

ad productum pr

oduGione phyfica,

centis

TT

fed tantum

& Ánif

metaphyfica, ficut etiam

talis oppofitio inter-

cedit inter

gradus metaphyficos v. g. rationali-

i jriurds

tatem & rifi

t Bb

bilitatem; ergo.

4. In Philofophia

conceffum eft, ad. effentiam

anime pertinere

Üpii t

a&tualem eognitionem ac

|i

d

i, D

debet admitti in Angelis.

perpetuam ; ergoidem2

REsPONDEO2ad 1.n

,

Ti t

tendentiam feu converfi

onem

.à, quia cognitio dicit

j

I

------

mentis libera

injrj

erga tale obje&tum, üt oftenfuü

m eft.

4

(

4l ». & 3. n.. fuppofitu

m, quoód nos uü

| ffïPfU D

fimus hac ratione sU A REZII

e

i t

d 4. dift.a,

n u

identificari cum a

Conceffum eft, cognitionem

nima fecundüm effe fubje&i-

jgi

vum genericum.

Cc. fecundüm effe o

bjectivum

i p

"

& fecundüm effe

fu

n

bje&ivum fpecificum. n. a.

i.

h cognitione enim confi

deranda fünt tria reali-

"l i

ter inter fe diftin&a: ne

mpe fpecies impreffa vel

expreffa, & tendentia in

ipfam hanc fpeciem ex-

preffam, & modus huju

S tendentiz :

tenden-

"

Uam cognofcitivar fub

10

atione penerica ten-

ni

d;ntiæ intelleétualis ad.ve

rum füb ratione veri

il

2

con-

DE COG

pISPUTATIO Il.

9228

poom

conceffi effe identificatam non folüm cum ani-

Wwwmma

non veró id, in

ma, fed etiam cum Angelo;

,

3€Fm0 u

Ó

quod tendit talis te

ndentia,

nec modum deter-

æaäl -n, Cn

erum, feu ad obje&tum de-

minativum ad zale v

terminatum, quia aute

m hoc totum conflatum

ex his tribus nempe ex o

bje&o & tendentia, &

*

;ai]]ll]ïllplï?

ex modo tendentia relative

ad determinatum

;j4 fcl

verum feu obje&um, vocatur cognitio, nempe

«ubem, 1

mundi

aut Dei &c. dici debet fimpliciter, co-

ipipt

jem a&ualem non identificari cum effen-

gniti

(nt mecil

tia anit

k

g vel Angeli, quia una aut etiam altera

ä

j v it-

ficatur cum ejus effentia.

ls

( 1

ejus pars non identi

li 3-

TUR 2. contra A. Concluüonem-

j

venire i

Q5]1CI

J

i. Angelus cognofci

t Deum per effentiam divi-

—

rOoedant

fpeciei impreffe, feipfum

:

!

ï

i cogt

nam gerentem vices

cognofcit per prop

ria

m fubftantiam, aliaautem

yine, a

:

!

accidentales ei infufas, eas-

Auntur f

obje&a per fpecies

que multiplices ;

erg

o non cognofcit omnia per

adyelus

2. Senfus tam internus, quàm

Xy

k

ml cum

modum unius.

externus cognofcit fi

mul plura per modum plu-

h

1

epien

il fp

«

rium; ergo & intelle&us angelicus non cogno-

ícit omnia objecta per modum unius. Potentia

i

Wil Q

lures homines, pluraanimia-

vifiva v.g. videt p

dit fimul vocem loquen-

lia &c. fimiliter aurisau

icrr

tis & fonum campang,

ta&us percipit fimulfri-

ï-HUGUsq

us, duritiem &c. ac

denique fenfüs communis

D din

fta obje&a vifüs, auditüs,

fimul percipit omnia i

LUR

guítüs &c.

Ergo.

3. Dantur plures fpecies

At Áry

non coordinate ad invicem taminin

.

tellectu an-

b j

]

gelico quàm humano; ergo eu

am poffunt dari

!

: Otgo,

plures cognitiones harum fpecierum non €

-

V:uä

3-[kh

H

l

M

din;tæ ad unum.

: ')RXESPON-

-

J

DE, COGNITIONE ANGELICA.

229

ID t

i

RESPONDEO 4d 1. c.a. dift, c. ergo non co«

Ti g.

j

l

gnoícit omnia objecta increata vel à fe indiftin-

Vr

'

€&a per modum unius c. ob

jecta creata à fe di-

jf

[

gf.

ftincta.sts..c.

T confs

"d ». dift.a. co

gnofcit plura multip]icatiohe

n

oebjebiva. c. fubjeGhiva. m.a.

Vel fic:

cognofcit

R

plura multiplicatione obje&i c. multi

medii.n.a. ícil

plicatione

I Itv

|

icet fcit quidem etiam homo,, dum

»h'citer, l

videt urbem, reprefentari plura, fed eanonre-

CUm effs

prefentari per plures fp

ecies realiter diftin&as,

Ttmaltn

quz funt medium cogn

ofcendi, & fübje&tantur

[f

infenfuü vel in-anima.

Wonete

cefivé venire in me

03. C.a. D. c.. Quia fpecies poffunt füc-

du dv

ntem Angeli absque eo,

«*

quód procedant ex u

. lipln

na intentione caufie uniuss

Va

una autem cognitio Anpgeli neceffar

ioó procedit

ex uno fine

, adeoque ex una intentione; & fic

|

fufas? í

j

Qfttit

Eyil

coordinantur fpecies & fübítantia eidem fini,

ita ut Angelus etiam fpecies noviter receptas à

l

AE

mo]

j

D

Deo fimul cum prioribus à Deo infufis conflet

in unam fpeciem: ficut fit in homine, qui prius

non d

D

habuit fpeciem univerfalem de urbe, & dein

particulatim novas

ürit

I

oit.

quasdam urbis partes cogno-

mf

OnjJICITURn 3. contra 6. Conclufionem.

lpltflmi

1. $. AuGUSTINUs L.12. de T

s m

(Qt

ritit. C.7. dr-

cit: .Dum alig

ua.ves de movo fit, afficiuntur carnales

m

UAWJU

Jenfus-bominum € veli

quorum. animalium ,; mec mon: ca-

s

leftes fenfus AIngelorums fed h:ec nova affe&io fieri

nteueüü

j

non poteft, nifi Angeli accipiant novas Ípecies

yfiurd

àrebus; ergo.

2. S. HieRoNv Mvus ad illud

IUO

:

Ephef 3. U$ inno

tefcat Principatibus & Poteftatibus

orinis /apientia Dei: dicit fenfum

per Ecclefiam multif.

N

[9]

cfte

Rgs?ük

»

queN

$30

DISPUTATIO II

uD

f

effe hunc, quód Angeli ab Apöfcolis didicerint

1l

aol

Dais?

aliqua myfteria gratie , faltem qüoad particula-

; Ul

res circumftantias ; fed hoc iterum fieri non po-

Áj

u

; efbo.

3.

tuit, quin ab eis acceperint fpecies

TT p

D. Thomas q.unica d

e anima. a. 1

s.ad 13. &

)

li

um e ,

'

4;20. ad 11. dicit, quó

d anime feparate infun-

!

h

l

j

Sic-ait4

4 fe tl

i

dantur fpecies mediantibüs Angelis.

J

tl

aini d

Licit fubflantie anim

e creentur à Deo im

nediaté , ta-

crmu!

s proveniunt à Deo in ani-

ij

mén perfe&tiones intelligibile

:

)

viribus

mam mediantibás Zngelis ,

non folum maturales, fed

ue

j

$, tUIlC

atiarum . pertinent

]tem :

0l

etiam que ad myfleria gv

|

) eüw(

Dicendum quid fpecies inftu

xe caufantur im anima

ï

stondl

fiparata à .Deo me

diantibüs Zngelis.

Ergo fimili-

poerft

ter mediante uno

Angelo poffunt infundi fpecies

i fed

in alium.

|

jb ol

RrspPoNDEO dd r. c. Maj. dift. Min.

Fieri

j

qg

USf

non poteft, nifi A

ngeli accipiant de novo fpe-

zetam 1 i

cies rerum contingentium ve

] per revelationem

iL objet

vel per exp

erientiam quando affumunt corpo-

tm fnfibil

ra. . fecüs. n. Min.

Res contingentes & de-

1 libero.arbitrio, qualia funt plera-

t 1

pendentes

que in hisinferioribus, non

cognofcunt Angeli,

Mminte

tperexperientiam

nifi per revelationemDei, au

&WONDE

fenfu organi corporein ex permi

ffione | Dei af-

fumpti.

A

gt

Dicit, quód Angeli didi-

Ad ». dift. Maj.

cerint aliqua ab Apoftolis per

experientiam in

uj 5

ve

] per revelatio-

Ntantiam

affumptis organis corporeis ,

Sen

nem. tr. aliter. n. Maj.

fus patet ex di&is.

"A g

Ad 3. dift. a.

Dicit quó

d infundantur fpe-

iDug,

i

p?

J

cies 4 Deo medianti

büs Angelis id exigentibüs. C.

1-

"i, h

Dicit quod infundantur ab ?pfo ZIngelo. n. a.

tUeton.

funt me-

cut enim nobis defa&q Beati in coclo

"bentn

*diatfo'res,

D

i

DE COGNITIONE ANGELICA. 231

tl i

EM

diatores, ut Deus nobis conferat beneficia &

It

fejy,

gratias poftulàtas; ita etiam Angeli funt media-

tores, ut Deus animabus fe

paratis ac nobis ipfis

conferat aliquas fpecies.

Quódhec fit mens p.

.al !

i

THOM., patet tum ex i

pfis citatis textibus,

2

tum etiam ex P. r. q. 89. a. 3. c. ubi fic ait:

d g

"dnima feparata intelligit per [pecies ,

quas recipit ex 1

D .n-

Tfv

fluentia dioini luminis , ficut & .A

ng

eZz'.

TTR

OBJICITUR 4. contra eandem.

E SiAh—

!l

Il

[/]

i

gelus fuis viribus relictus non acciperet fpecies

" um

ab obje&tis, tunc omnino nihil intelligeret; fed

l il JIW

hocnon poteft dici à ergo. Min.prob. à pari cum

To fj

anima rationali.

2. Que in inferioribus non

UR

dicunt imperfectionem , teperiuntur etiam in fu-

perioribus; fed hoc quód anima rationalis reci-

V, W

piat fpecies ab obje&tis, non dicit imperfectio-

tj

nem; ergo ejusmodi fpecies ab obje&is repe-

fevehtoy

riuntur etiam in Angelo.

3. INon minoris effi-

IUX QU

cacie eft obje&um intelligibile in a&u, quàm

pete li

obje&tum fenfibile in a&u; fed hoc diffundit fui

jafinys

fpeciem usque ad potentiam fenfitivam

; CTgO

fconzts

& obj

e&um intelligibile ad potentiam intellecti-

epeit

ï

Vam.

jone D

REsPONDEO ad 1. dift. Maj. Omnino ni-

hil intelligeret, nifi illi deberentur fpecies im-

d

mediaté ab ipfo authore naturz. c. fiipfi debean-

yuidtd

tur.n. Magj. Etiamfi enim Deus abfoluté per

0

)

füuam potentiam fubtraheret Angelo omhes fpe-

X l

w

g 8 :

Ccies, tamen hz fpecies naturz angelice debe-

gt

renturà Deo. Ethinc patetdifparitas cum ani-

ma rationali; bhuic enim tanquam imperfe&te &

jj M

discurfivenon debentur fpecies congenite, qua&

f

tamen debentur Angelo: & ficob paturalem exi-

W

4

gentiam

DkCOGP

232

D-ISPüTA'TIo d

p

ao M

entiam fpecierum concreatarum adhuc Ange.

gf

edial

lus effet perfectior.

!

jgr, 0U

d 9. dift. Maj.

Que non dicunt imperfe-

(ete a

cogHOf v

Gionem etiam radicaliter , reperiuntur in fupe-

rioribus. c. Qus tantum formaliter non dicunt

Quód anima rationa-

REsPON p

imperfeGionem. n.

M.

ii De

lis accipiat fpecies a

b obje&tis, radicaliter fun-

iunda,

fe&ione; nempe quia eft di-

datur in ejus imper

i fa.

Ícurfiva & in potentia tantüm ad intelligendum:

s mpeilca

adeoque debet primüm fucceffivé fibi conquirere

j

!

:

Sofcibi

Ípecies ,

üt dictum eft.

.. Ad a. dift. Maj.

" Non eft minoris efficacize

l

gt

i, dl

sintureí

quoad terminu

m virtutis. c^ quoad modum vir-

.itur 3b hof

tutis. n. Maj.. Obje&um intelligiblile non mi-

gufant

dj

nüs efficaciter obtinet finem ac terminum fuum,

!

s dilt a.

nempe a&ualem intellecionem fui, quam obje-

J;]

j

fenbus

&um fenfibile a&tualem fui fenfationem ; fed eam

non obtinet eo modó , quo obje&ta fenfibilia ob-

a fümmis

ia univ

tinent: fenfibilia enim eum finem obtinent per

;,

]

propagationem fpecierum; intelligibilia autem

L

Werioris

1

illum obtinent per exigentiam intelleCtionis pro-

, in(i

ducendz in aliis Angelis, cui exigentiz immes

m (ecu

«

ef"

diaté refpondet effectus, ütinfequente quæüiq-

(s lj

pne dicetur.

d ]

OnJICITUR s. contraeandem. r. Sifpe-

n

cies effent infufe à Deo, & non ab ipfis rebus

d

tunc effent fupernaturales; fed hoc

r

accepte?,

non poteft dici; ergo. .Maj. prob.

Quod fit à

Á

lil

Deo nulla concurrente caufa fecunda, eft fuper-

paturale; ergo.

». Deus ad omnes effe&us na-

l

turales folet ordinare caufas fecundas naturales;

JIEE

i

|

K

ergo etiam tales caufas ordinat ad fpecies ange-

"]s

datur,

licas. Atqui nulla alia caufa fecunda

d

qum I

quàm

"

Eu

DE COGNITIONE AN.GELICA. 233

q

quiàm fpecies accepte à rebuss

ergo.

3. Si An-

ICQnt D

gelus immediaté fuas fpecies a

cciperet à Deo

naturaliter, tunc eódem medi

Ut n

Ó naturaliter pof-

4l ln (b

fet cognofcere fecretacordiu

ergo.

i

ms fedhqcnon fits

T Ti

dj

REsPONDEO 2d t. n. Maj.

ad prob. dift. a.

(d 'à

Quod.fit à Deo nulla con

* QUide

caufa fecunda

currente nec exisente

3

, illud eft fupernat

I

irale. c.. Quod

lpni

fit nulla caufa fecunda zaniim c

oncurrenie. n. a.

TO.

Species angelicas exi

git natura angelica & obje-

&um cognofcibile: fi

cut & lumennaturale infu-

j efirna

fum homini,

Odüm r

aut determinatio ad individuum

non cenfentur effe effec&tus fu

: Q0n v

exiguntur ab homine & ab o

pernaturales, quia

um foom

mnibus rebus crea-

!

tis; licét fiant à folo Deo.

qum o

s d

das in

id 2. dift. a. Solet ordinare caufas fecun-

generibus entium ad invicem fübordina-

fenfbiin

tis. c. in fummis generibus entium. n. a

Cuüm

QUE

enim caufa univerfàalior

femper fit.caufà refpe-

iil

&u fui inferioris faltem

in effe, ex ipfis termi-

eGüorig

nis patet , in füpremo g

enere entium non poffe

entig o

dari caufam fecundam p

"oprié dictam ; talis au-

Iteq

tem effectus fupremi ge

gelicus.

neris eft intelle&us ad-

ln I ! Siïæ.

d 3. dift. Maj. Poffet natur

alifer cognqo-

) ipit

Cere, fi etiam datur exi

]

]

gentia ad hanc cogni-

0s [

tionem vel in natura .

Angeli vel in obje&to

(ux I

cognofcibili. c. fecus.

Ü

*

M

1

di&is.

n. Maj. Senfus patet ex

j d

sf

DicEs r.

Si natura an

gelica vel objecum

s at

exigunt fpecies angelicas,

tunc eoipfo erunt

ydstd

caufa naturali

:

s harum fpecierum, adeoque fpe-

"L

(|

"

proprietates emanantur à natura

!

l

j

þies ,tanqgam

2

-

ange-

j'

QoNl

DISPUTATIO Il

234

p

g

angefica; fed hocn

on poteft dici ;

el'gO D] þ" Majo

f

J

s&fïä

j At

iuxta nos in naturali

bus exigentia caufe e ipf; :

;m]c

caufalitas caufe; ergo.

, 0 Q

REsPONDEO. dift.

Maj. Siexiguntfpecies,

4 pot

& fübje&um fpec

ierum determinatum c. 1ecus.

n poama

n. Maj. verum qui

dem eft, quod exigentia ac

" qimarm,

tum effectum in natura-

proportio ad determina

jcorpus

libus fit caufalitas càufie

; fed ubi exigentia ac

r motUS fli

j

dindeterminatum eite-

propo

rtio tantüm datur à

u

Con

onfeg

C&um, ac u

bi ea exigentia €

(t tantüm remota;

l»:

!

!

QUE

quis difpofitio-

nondum co

njun&a cum propin

non debet dici,

a if

Z

mibus ac privatione

adformam,

fit ipfa caufalitas. Angeli

ipeties 1

quod ea exigentia

ao

tantüm exigunt ali

quas fpecies, non determi-

lr «

naté has vel illas: fi

militer objectum tantüm ex-

vum, non determi-

«n df C

isit aliquod ens cognofciti

s; U

faté angelicum 5

& fic non

fequitur, quód fpe-

tates emanate à natura

iinvenit

cies fint quaü proprie

sinur f

angelica.

l

DictEs 2.

Deus potbf: haberex caufas fe-

|

53

trünicant

cundas fpecierum angelic

arum vel per ordinem

vel per fpecies ordi-

p hoc

obje&i ad cognitionem,

patas ad naturam angelica

m: ficut fpecies phan-

*

ttpelo or

taftice materiales per hoc pre&ci

.

fé agunt in ani-

10 eti

:

^fi CO

inam, quód

ordinentur ac reci

piantur in ani-

1na; veldenique per

füperiores Angelos, qui

Wttione

Ergo noh

infunderent fpecies inferioribus.

omnes Angeli eas immediaté habent à Deo.

ithoxyi

REsPONDEO.n.a. inprimis quoad primurm.

id; q

[

Ordo enim obje&is naturalibus corporalibus non

Wi

nifi mediante motu & figura par-

poteft imprimi,

35 LR

tium, faltem in hoc fyftema

te univerfi, ubi Deo

ma alii

difpofi-

tioni-

t CC

plgcuit -qmnia ordinata alligare primis

J

ll

041

DE COGNITIONE ANGELICA. 2'35,

tionibus, nempe motui & figurze parüum. Jam

" di

vero motus & figura entium naturaliter nonim-

X

f

!

W

z

u

primunt in Ángelos, quia non patiuntur à cor-

A.

l

poribus, cum quibus non uniuntur.

INec fe-

D

f

É

oj

Ptf

cundum dici poteft ob eandem rationem; fpe-

cies enim phantaftice tantüm ideo habent ordi-

IUj p

i

i

! UT

1

nem ad animam, quia anima

per unionem phy-

ficam ad corpus confequenter alligatur etiam ad

Tinafome

AU m

omnes motus materizs adeoque etiam ad fpe-

Cies, quc confequuntur motum materim. Nec

! (ipofti

denique tertium; quia licet Angeli füperiores

(ebet d

iluminent inferiores ; & fic fint caufa in feri

. Angdi

Wi

quoad fpecies inferiorum Angelorum, non ta-

men funt caufa in e[]e ; eoquód contineantur in

um

Q m

genere altiori.

Suppono autem ex Philofophia,

caufam in effe

cujuslibet rei tantüm effe entia

, gt

univerfaliora univerfalior autem caufà natura

W

angelica inveniri non poteft; licét in hoc ipfo

genere dentur fpecies fubalterne diverfi ordinis.

re Q

DicEs 3.

Angeli loquuntur fibi invicem

l

"

i

& comm

p o

unicant fibi invicem (íuo

$ conceptus

f

precifé per hoc

; quód unüs Angelus imprimat

(pecit

p

'

alteri Angelo ordinem & lumen ad fuos conce-

agunn l

[

fur n

ptus; ergo etiam eodem modo unus Angelus

ril

poteft alteri communicare fpecies novas, quas

Agt

per revelationem vel experientiam novam ac-

I!

cepit.

nt 1 Deo

RESP.OND'Eo.

c.anc.& paritatem». Di-

vtl

fparitas eft ;

quia locutio fupponit, quód alter,

cui loquimur

, jam habeat fpecies illius rei vel

porah

f

j

:

innatas,

vel aquifitas aliunde de illa re, de qua

loquimur

. alias fruftra loquerer.

Sic fruftra

[

Á )l

jj d

loquimur

czco velfürdo de coloribus, & har-

monia

"«

p

goüh

256

DISPUTATIO IL

t

æmdäs, (

monia mufica , cujus nullas habet fpecies. Opor-

retm

tetergo, quód fpecies jam fi

nt aliunde accepte,

t, nifi novas fpecies

í fy]]oglrü

quod in Angelo fieri nequi

*

i

46T

accipiat per revelati

onem Dei, vel per expe-

a gt

rientiam acceptam ex affumptione formw crea-

D

;u'ne

l

10

te. Vide dicenda in quaftione fequente.

u atl

jf

OnrricrTUR Ó. contra 8. Conclufionem,

n !

1. Illud agens intelle&uale eft proprié difcur-

u [/]

fivum etiam circa obje&ta naturalia, quod habet

g, 1100

J

l

diftin&as deillis cognitiones, quarum una cau-

al ^

fatur ex alia;

fed tales cognitiones habet Ange-

g

TT

Min. prob.

Angelus habet diftin-

p

lus; ergo.

Znt.

lj

uj

&am cognitionem De

i&creaturz; ergo.

g, t

rob.

faltem diftinctam cognitio-

Angelus habet

Iudo. D

nem fui ipfius, & exco

gnitione fui etiam cogno-

fcit Deum; ergoó

2'

Angelus habet diftinctas

s l

i, €

volitiones, quarum una

deducitur ex alia; ergo

wimam «

etiam habet diftin&tas cognitiones, quarum una

at t

deducitur ex alia, confequenter difcurfivas.

LT

RzsPONDEO ad 1. c. Maj. n. Min. 4dprob.

& m t

Ex cognitione fui cogno-

t qud

n.a. Zdd prob. dift. a.

fcit Deum conceptu intuit

ivo, ac per modum

tprover

$. C. conceptu illativo.

apprehenfionis fimplici

tinperfed

n. 3.

Dum enim Ange

lus intuetur fuam effen-

Tüereco|

é videt ejus relationem. ad

um

tiam, fimul intuitiv

(füz exiftentiz cum eX-

Deum, & connexionem

eriny

iftentia Dei; adeoque videt etiam exiftentiam

ffe o

Dei, nonquafi ex alio cognito illam inferendó,

"'oner

fed fimul utramque exiftentiam connexam in-

Qnem, N

tuendó: ficut fi homo intuitivé apprehendit

* Ua

connexionem omnium terminorum in aliquo fyl-

m ex

"medic

LT

logifimo ;.tunc enim non infert conclufione

pre-

FL

DE COGNITIONE ANGELICA. 237

þedes.

É

iunde d

præmïms, fed intuetur connexicjnäm conclufio-

u

i

!

nis cum premiffis,

ï lov

h

i

& fic intuitivé apprehendit

VR

totum fyllogifmum.

Unde pn. THOMAS P. r.

q.58- 3. 3. C.fic ait: zfng

ts

eli, quia [latim in illis quee

&qUente

jrimb naturaliter cognofcum

£. dnfj

piciunt omnia que-

cunque in eis cognofci po[fJunts & ideo dicuntur inielle-

Andfre

J

Guales, — quia etiam

apud nos ea que flatim naturaliter

ORf (s

apprebenduntur

. intelligi dicuntur. - -

" Inime verb

Quod ls

bumane , que oeritatis notitiam per quendam difcurfum

UT 08 (

aquirunt, rationales vocantur: quod quidem ex debili-

tbet Anpe.

tate intelle&tualis luminis in eis ;

Jf enim baberent pleni-

bt dl

tudinem. intelle&ualis luminis ,

Jicut Angeli , flatim i

Q At

jrimo a[beGu. principiorum tota

m virtutem eorum com-

i epitio

jrebenderent ,. intuendó

fa. Etado. Dicend

j/

quidquid ex eis fyllopizari oJ-

um o

im quód ZIngeli fyllogizare pos-

&t ao

Jint tanquam. fyllogism

Wm cogno/centes :

€9 in caufis

x dit; j

effettus vident ,. & in effe&tibus cau[as ;

non tamen ita

Quurum

quid cognitionem veritatis, is

mote aquirant fyllogisan-

fcurtvt

do ex caufis in caufata, & e

x caufatis in caujas,

4d2.c.a.n.c. &

paritatem. Difparitas eft

Mi

À

ye füi

|

eaipfa, quam tradit D. Thomas P. r. q. 60, a. 2,

c. nempe quód, dum unum infertur ex

alio,

t :

ptu i

l

;

j

l

hoc non proveniat à natura obje&ti imper

fecta,

fed'ex imperfectione intelle&us, qui non

poteft

',

cfumnde

ftatim videre connexionemrerum inter

fe: econ-

otomt

tra dum unum eligitur propter alterum, hocnon

nrig qu*

provenit ex imperfeCtione appetitüs, fedexim-

j gxiflen!

3

perfe&ione obje&i appetibilis; eó quód non

n

habeat rationem finis,

at

fed tantüm rationem me-

dii ad finem, & fic fi

t eligibile propter aliud , &

J

prehe

ex alio: quamquam & ibi forte realiter fiteadem

Voluntas mediorum & finis.

j

SicaitD. THOMAS

juiore

.€c. Cognitio intelletis fit fécundum quod re; cognitdé

Junt

pl

|DISPUTATIO Il

239

mperfettione intelle-

j

i je

unt in äoäno/'cente: eft. autem ex i

j

&ualis nature in bomine , qubd mon

flatim. ejus intelle-

n

T ügms

, féd quedam,

np d

us

maturaliter babet omnia inielligibilia

jl

à quibus in alia quod

Q

imodo movetur: [eda&bus appeti-

verfo fecundium ordinem appetentis

(;00305

tioe virtutis e[1 & con

j

ad res,. quarum

que

dam funt fecundim. fe bona, 69

bilia; quedam verü babent ralionem

j

sione 10

vopter fe appeti

d aliud, & funt appetibitia pro-

«t 3ppl

bonitatis ex ordine a

tr aliud: unde mon efb ex imper

fetione. appetentis,

h

liter u

finem ,. & aliquid

J cMj

quid. ali

quid. appetat, matura

er elettionem. - - Quia igitur

natura intellettualis in

4 m Cogf

in eis fola cognitio natu-

K

"AIngelis perfetta eft , imvenitur

yprael

valis, non auiem ratiocinatioa.

g

r (iic

ICITUR 7. contra eandem.

I. InAn;

[ qud

O5]

*

elis datur Vi

rtus benà conflistioa, qut& dicitur

«xinedist

'

Eubulia ;

fed hzc

dicit inquifiionem & discur-

ss

|

l

l

fums ergo. 2. Angel

i funt admirativi circaob-

j

3

62 di

fed ubi datur admiratio,

jeca füpernaturalia 5

anem pr

datur etiam discurfus;

ergo. Maj. patet ex Cant.

gsper v

3. V.

6. ubi per modum

admirationis dicitur :

per defartum. ficut. ire

anc fen

ue ef

ifla, que afcendit

tium qu

ula funmi

? Etlfaie63. v. 1.

€

Quis eft ifle qui venit

x glo-

irobdoe

de Edom ?

Item in Pfal. 23. Quis eff ifie Re

MW.

um sJ

vie? Que omnia dic

untur de Angelis.

*

o conti

ngit, quando ex cogni-

i flemfe

prob. Admirati

tione effé&üs.

ducimur in cognitionem caufe

tl dlte

p2

3. Quamvis non detur discur.

tlttem

ignotes ergo.

tl diy

fus circa objec&

a 'evidentia, dantur tamen multà

obje&ta tam naturalia quàm

fupernaturalia non

lr

ergo faltem

At

evidentia angelis & dzmonibus;

circa hec pot

eft dari discurfus in Ange

lis. Znt.

n f

cmones dubitárunt de Divini-

!t dis

patet; quia v. g. d

&

j

oque

iübcorru;

ex fighis extern?s quand

con-

E

( ll

.DE 'CQ.GNITIAONE ANGELICA. 2939

u

! lii

U

conjiciunt difpofitionem animi internam. c. prob,

ï

In talibus objeéctis obfcuris

glþlm, i

i

poffunt Angeli ex ad-

l fgd i

junctis vel fignis aliquid de

objecto dubio infer-

i

T

O.

l lfl

d

"

T,

re faltem probabiliter; erg

Md (

il

"]

j

M

l

!]

RESPONDEO ad I. c. Maj. n. Min. Nam

H n

:'1

confilium bonum poteft etiam haberi ex com-

Il fl

prehenfione intuitiva connexionis t

erminorum,

dum ftatim a

filiy f

ad finem.

pprghenditur connexio medi(ofrum

]!9117/1, ö"'dgjL

Hl

ld 2. c. Maj. n. Min. ad prob. dift.a. Quando

Lt

ducimur in cognitionem caufie per vifionetii;

feu comprehenfionem intuitivam mediorum ad

) Ls

finem. c. per difcurfum. n. a.

Non minüs enim

j

Qu t

i

miramur, quando aliquid novi intuitive con-

n d

fpicimus fine discurfü, quàm dumillud ex discur-

i dul

fü reperimus.

M at

udd.o..-c. a»dift.-« INIB intalibus etiam videant

j j at

connexionem probabilem principiorum ad con-

Atons d

clufiones per vifionem ac com

prehenfionem in-

m f

tuitivam. c. fecüs. n.c.

Poteft enim continge-

if

re, ut etiam quis tantüm apprehendat fyllogis-

Ej? ?fte RtA

mum probabilem, id eft, connexionem unius

g !

termini cum alio; ergo idem poteft fieri in An-

TU

gelis.

Item fieri poteft, ut Án

geli cognofcant

nindo

unum polt alterufn vel ob evidentiam , vel ob

probabilitatem in intelle&tu ex antecedenti reli-

p df 09

Vr G

jl

&am: ficut diximus in Logica, quód conclufio

qtyra

non neceffarió fe refle&at füpra premiffas, fed

i

M

« d

tantüm ponat unam propofitionem poft alteram.

on tamen forté certum eít, in demonibus

Atf

j

ii

non dari discurfum aut judicium in probabili-

]

fU

|

u$ ob corruptionem intellcétüs ,. vi cujus for-

te

L

L

240

DISPIJTATIO,IL

ymen

gt

ental

j

té agunt f/præcipitandö judicium contra läges

u

tunc o

jl

prudentis.

, (efruna

H

oculu

QUASTIO V.

Mwm

yd

1270

)

d

(

ectet

Quomodo zdnge

uentur fibi imvicem , & guof

and

il

modo

fe vmvicem illuminent ?

j

(ip mel

all

j cogntt

D ICO r. Unus Angelus illuminat alium. E

Authoritate Dr0-

PROBATUR conclufio r.

l

i

jo ordit

NYSII, Qu

i L. de Hierarch. Ecclefiaft. c. 7. di-

qunyertà

t, inferiores coleftium

cit: Lloc Theologi plané tradun

; inpatie

maturarum ordimes à fuperio

ribus rità dioina opera

i

— fummos autem à Deo

expli

cantibus [cientias difcere 5

s oO

ipfo pro [uo captu

edoceri myfleria :

unde quasdamearum

89, t

Dominum e[Je virtutum celeftium , ve-

ánducunt dicere :

spirhoc

&mque glori

Q eum.,

qui in celum a[fumptus efft.. Et

ditexgert

c. 8. dicit;

quod Angeli fe

cundze Hierarchie

eHierarchie. Et

1 IRmm QU

illumine

ntur ab Angelis prim

C. 5. fiC

ait: lilufiratores ac facre bujus perfettionis

ïygm'tionem

Principes in fubjettos [acros ordines perinde ac

duces ac

?ROBATUI

ro captu cujusq

ue datam fibi à divinitate divinarum

tüminati

m

cognitionémque : diffundunt. , idem

verum fcientia

*

Apofibi

docent alii

SS. Patres V. g. NAZIANZENUS

ioninati

DAMASCENUS L.2.de

Orat. 4o. de Baptifmo.

Q«a31. ad Antiochum.

MMTQ

fide.C.3. ATHANASIUS

I*

ii

BERNARDUS L. 5. de C

onii

d:6, 4. &c.

PROBATUR 2. rat

ione & authoritate D.

WL

"THOMJ,Qq

ui hic a. 4. c. fic ait:: Omnes creature

'*fa;is üfe

ex divina bonitate pa

rticipant , ut bonum quod ba

4

bgnt?

V ag

t

in alia. diff undant.

Ergo & Angeli.

DICO 2.

Unus Angelus per

hoc illumi?

880

mat or-

nat alterumr, quod alteri Angelo impri

dinem

UT

|

& T

u

DE COGNITIONE AN'(';E»L;ICA.

241

Q uT

;

dinem & lumen ad cognofcendas v.

[s

ritates in fe

ipfo reprefentatas,

Senfas eft,

quód; ficutin cor.

poreis tunc objectu

m fit vifib

J

ile, quando ab ob-

je&o deferuntur fpecies int

entionales cum lu-

mine ad oculum, ut o

bjectum de

IU

monftretur ;

Ilf

ita Angelus füperior

inferiori oftendit mentem

fuam & fpeciem ad

imprimendo illi fpec

Veritatem in fe exiftentem

TM

les intentionales

; feu ordi-

nem ad fux mentis

cognitionem, &

o

medium cognitioni

S.

lumen feu

Poteft dici

; quód hzec

HM C,], l

impreflio ordinis confi

ftat in diftin

&ione conce-

Wif

ptuum univerfal

lorum, quos Angel

us füperior

(iig (

habet, in p

articulares; prout explic

at D. THO-

Q D

MAS ]. cc.;

per ejusmodi eni

um

m diftin&i

onem

gonceptuum CO

gnitio Angeli fuperioris &

t pro-

hfiun y

portionata ,

m d

TE5 cui per

ut poffit intelligi ab Angelo i

nferio-

hoc ipfum imprimitur ordo

, Vi cu-

d n

jus poffit ex

igere fpeciem objecti taliter

perdis,

tionati :

nam quilibet An

propor-

gelus habet jus

exigen-

hrj

y

di cognitionem obje&or

Yi h

rum.

um fibi proportionato-

ttte d

PROBATUR conclufio r.

Hec analö iä

du &

inter illuminatione

m corporalem

& intellectua.

MTARU

lem eft poflibilis,

&ec

Xplicat omnes p

roprietates

"ORU

illius illuminationis ;

ergo debet affi

imi.

ROBATUR 2.

VAUC

hn

Authoritate D. Thoms,

qui l. cc. in illuminati

one an

u

tervenire.

I. manifeftatio

gelica dicit tria in-

Sithontat

nem feu;olïenfionemï

(

m

veritatis in fe exiftentis.

luminis..

3. medium feu

2, Communicationem

!j QW j

ordinem cognofcendi

communicatum ab Angel

0 füperiore. " Nam hic

!

a. I. & q. 9. de verit, a. s

j

- C. fic ait: inferjor /n-

lmpIHB

Belus non eft. proportionatus

ad accipiendam . c

j

- inort, Tratt. de adngeli

Lj

ognz'tz'a-

Q

2/em

»i

(06!

OpISPUTATIO 11

242

l

1

-——

gt 0

üan à fuperiore

"Angelo , mifi fuperior. ZIngelus. cogni-

—

j

j

dammodo dividat €9 diflinguat conci-

f

tionem fuam. quo

vult illuminare ; & talem

g

piendo in. f

& ilud, de quo

1:1

——

jbl

conceptum - fuum ..

leri manif:

eftando. illum illuminat,

[

—

u t

dim boc unus intelle£tus ab alio

-

(ibi

Eta. 1.c. Seun

r aliquod

ofi[Vi

dlluminari . dicitur ,

in quantum ei traditu

-

al 2

quo intelletus. conforta

tus poteft

!

—

medium . cognofcendi ,

-

Jra inte

in alia cognofc

ibilia,

in que prius non poterat. t

;

1tüfm

a. c. 10. Quan

5

do unus Jngelus

ab alio iliuminatur,

*

nove [pecies, fed ex üisdem Jpe-

Ene, fl t

sn. infunduntur €L

un f C

ciebus, quas prius babebat:

»

intelle&tus - ejus. conforta-

quritaterm:

erioris €

fficitur plurium. cognofciti-

4us per lumen fup

llecius confortatus per lumen.

,tiatdit

«us: ficut. & mofi

er. inte

ip vetitat

dioinum , 62 ange

licum. ex eisdem pbantasmatibus n

g pra

lurium cognitionem

pervenire potefl , quàm ZJBT fe

itlocütio

po[fat.

Locutio Angelorum confiftit in

: de te

DICO 3.

(« t

fola ordinatione feu

directione conceptuum per

entis ad eum ,

cuiloquitur. lta

E

ii loq

ï

voluntatem loqu

dn, de

D. Thomas P. 1. q.

107. & mulü Recent. cum

"'Thomiftis.

ü pcutio;

clufio. ' Angelo per fe de-

i, fed

.PROBATUR cOn

1

'

|

o fmu

»

betur cognitio totius

univerfi, exceptis folis

& hoc przcifé ideo, quia

&i

J

llils

-a&ibus internis liberis;

fecundüm fe exig

unt effe occulti;

ergo fi per

N

feftandi tollitur hoc impedi-

intentionem mani

&us interni intelligibiles a&tu

WICCTU

mentum, fiu

nt illi a

*

us, ad quem dirigitur manifeftatio

ä'm' Vcs

refpe&tu alteri

.cordis & mentis..

ï(ä

[

ib

. Corollarium. X.

Hinc patet, cur preces Oce

E

.cultz etiam hominum ftatimintelligantur a

b An-

;'.

1l Deg

Cum

gel's & beatis,

dum ad eos diriguntur.

e€

E

ïenim anim: beate

i

fint Qmiles Angelis, &Ang1

/

Il

DE COGNITIONE A'NGE'LICA. 243

;

Á

