iji

'

lis debeatur cognitio totius univerfi,

eoipfo,

ng!m ;;,

quód fecreta cordis per intentionem man

WMTB,' fm

ifeftan-

Hl i

di amittant naturam fecreti,

fiunt in a&u fecun-

do intelligibiles refpectu illiti

Ml ab?

s

$, adquem dirigun-

lr j

tur preces. . ficut fi ab imagii

e velum red

ucitur,

imago fit vifibilis in a&u fecu

ndo.

Üf ;

Corollarium 9.

Hinc eti

1 f

[

differentia inter loc

am patet, qualis'-fït

01 il

utionem & illuminationem

Angelorum. Locu

Lt d |

imagine, fed non a

Go precifé reducit velum ab

ptàtlumen; hinc fi

Angelus

LO

de fe non fit capax penetrandi &intelli

gendi ali-

I pf

I fr lt

quam veritatem altiorem, eoquód illa

m nonex-

igat, etiamfi alter Angelus illi vellot

manifefta-

TRUE

re talem véritatem, reipfa nihi

ag

l videret: locu-

tio ergo jam przfupponit lume

nin

Angelo,: ad

quem fitlocutio, & füpponitur ter

RR

minosilli jam.

effe notos de re per fpeciem aliun

de acceptams

g

prout patet ex eo, quia fruftra c

&€co aut furdo

tl

l

i Detatt

à nativitate loquimur de coloribt

$, & harmo-

nia mufica, de qua eft locutio,

ficut etiam in

humana locutione voces non tri

buunt claram

yeo t

[

ideam rei, fed eam prefüpponu

nt.

Econtra

D

illuminatio fimul affert & caufat lumen

s

obje&i vifibilis in Angelo illuminando.

refp'e&ux

i

a

) C5

h l

Solvuntur Objectiones.

f glb

Vr

OnjrcerTUR z. contra r. Conclufionem.

t

Ti

pocal. 21. v. 23. dicitur de civitate Jerufalem:

Won eget [ole, neque luna, quia claritas Dei illumi-

gr p

Wav edm; ergo etiam

nifi à folo Deo.

vAngeli non illuminantur

j

'l;

j

ESPONDEO. C. à. dift. c.

Ergo nonillu-

Ü

eo circa vifionem intuiti-

mgeü

min-antur nifi à folo D

Q2

vatn

»l

(

DISPUTATIO II

244

' humanls

vam De

i & quoad gaudium effentiale c.. quoad.

p 10

audia accidentalia. n. C.-

:1

fjonet

Concluüonem;

)

s

OsTjICcITUR 2. contra 2.

j

jautit

1. Poteft dici, qu

ótl Angelus illuminans impri-

lluminandum ípeciem illius

.goglam Qu

mat in Angelum 1

locutionem manifeftat.

]ta.

y

frt 1f

a&üs, quem per

g m 6

9. Pote

ft dici, Angelum illuminan-

SUAREZ

1 proxml(

tem infunde

reinferiori Angelo ipfum conceptum

!

of

formalem feu a

&um fecundum cognitionis; quo

f d

Uam (

fcit rem, de qua illu-

)!

:

Angelu

s illuminatus cogno

T0XITD,

minatur.

Ita scoTUs. / 3. Poteft dici, Ange-

ï

vlitater

füam virtutem intelleGti-

m

lum fuperiorem unire

d

vam & lumen intellect

uale cum virtute intelle-

]ta BANNEZ,

EW

:

gn d

&iva, &lumineinferioris Angeli.

d

TU

& SUMMEL.

REsPONDEO ad 1. n.&a.

Quia eft contra

;j lunc de

ód illumina-

pnon f

ordinem ge

neralem cognitionis, qu

tio afferat fpecies

non enim Angelus Superior

.

sionequal

ftentem in mentein-

lOX DI

demonftrat veritatem ut exl

ferioris Angeli, fed ut exi

ftentem in feipfo.

gaet,

quód Angelus al-

Bs cor

hinc D. Thomas. l. cc. docet,

At

terum illuminandp non infun

dat ei novas fpe-

tiebet

g, |

cies..

jl

TO

Ad ». iterum n. a.

Quia conceptus eft a&us

A RCDIS (

e non infufus, fed elicitus.

tuftcis

vitalis , adeoqu

J

"Ad 3. n.a.

Quia aliud eft unire fuum lumen,

& aliud infun

dere lumen. dein unio unius lup-

]

:

j

J n 1

ofiti ad aliud aut trans

fufio accidentalis in alie- &

num fubjectum eft fine exemplo in natura, u ln

agitur de duobus fuppofitis ,

. quibus utique 1Uum y

tend

accidens neceffario immanet, & in qu

aaccidens ,

] quale

.

non migrat de fübje&o in fubjectum

?

h

:

nclufionem. ,

d

*We

i

iühei

Os]1crTUR 3. contra g. Co

LA

n

) H-

l

Af

lt

DE COGNITIONE ANGELICA. $45

:

3. In humanis locutio non

fit precifé per dire.

&ionem noftre cognitioni

! COHClUüo[:

S ad alium, fed per

! mummansul

impreflionem phyficam fp

ecierum vocis in or-

TT fs

li

ganum auditüs, &inanim

analogiam caufarum, qua

amaudientiss ergo ob

1 Df

m Deus obfervat, idem

n IHUHL

debet fieri in Angelis.

2. Intelle&us Angeliau-

dientis non eft fufficie

JPfUmconce:

nter conftitutus in a&tu

primo proximo ad

percipienda fecreta alterius

VTT

Angeli vel hominis

Z

1 dequi

ergo debet primüm aqui-

d i, n

rere aliquam difpofit

ionem per modum actüs

primi proximi, & co

n

fequenter debet in fe re-

ln iaf

'

effam.

Ttife il

cipere qualitatem impr

3. Si Angelus au-

diens aliunde habet fpeciem de

conceptu alteriüs

lu

Angeli, non eft-opus foeciali

dire&ione in lo-

AA

Qu

quente, ii veró non habet fp

eciem aliunde, ne-

cetíarió hanc debet recipere

du

àb Angelo loquen-

te; ergo non füufficit fola dir

ectio lo

nl

imprefiione qualitatis phyfice.

quentis ünje

Yem m

nen i

ESPONDEO d I. C. a. n.

C. & parítatem.

Difparitas eft, quiaanim

u

& mate

? humanee alligatz funt

I e mon

ad a&tiones corporeas j

riales; adeoque

€is non debetur cognitio nifi

dependenter à mo-

tu corporeo.

Itaque neceffe eft, ut perundu-

votud

lationem aéris

commoveantur

in organo auditüs

f at

nervi acuftici; ut anim

audiendum.

ü exinde detel'minctur ad

jl

T umu

d 9. n; a.

Quia Angelus eo fine, ut ex-

Vrl

inde tribuat glor

iam Deo, ex fua natura ordi-

n r

Datur & eft in a

&u primo proximo conftitutus

t

ad intelligendu

m omne fcibile,

remotó impedi-

Ü quaau

mentó, quale eft fecretum cor

dium in homine

i.

vel Angelo.

j

Remotó ergo hóc impediment&

(

per directione

m locutionis

ntionem

(feu per inte

3

loquen-

DISPUTATIO Il

246

RESPOND

loqüentis fecreta

cordium jam erunt proximé in-

mdlreälo :

telligibilia

ab Angelo: maximé

cüm fuppona-

r

a B

mus Ange

los habere indiftantiam negativam ab

omni ente, ad quod habet ordinem.

j

yt at

en

Non eft opus dire&ione, nifi

d 3.. dift. a.

!

dl

fiones.

Deus üt author natur

e debeat determinari à

caufa fecunda ,

a

d conferendas Angelo fpecies.

T po

Dï

j;prod

c. fecus. n. a.

Ad hoc, ut fpecies cujuslibet rei

dicantur naturaliter infundi Angelo ab ipfoDeo,

l.. Mg

!

um

duo requituntur,

exigentia Angeli, & exigen-

tia obje&i, prior datur femper,

pofterior veró

uitD. Ti

antequam alter Angelus vel homo

qutir T

Y

Til

non datur,

—

fuum conceptum dir

igat ad Angelum audien-

fhm dirt

tem.

Itaque v

erum eft,

quód fpecies debeant

äzta&um (i

tivhomt

infundi Angelo ,

& quidem exigente Angelo lo-

quente; fed hoc ip

füum probat debere interce-

dere dire&tionem, & hanc fol

am fufficere, ut

(i

üm dq

:

conceptus Angeli loquentis fiat proximé intelli-

git.

; matife

gibilisy quia id ita exi

r. Quan-

sinangi

OB3]ICITUR

4. contra eandem.

do unus Angelus loquitur

alteri, audiens debet

TART

ttendat ad fermþnem

ï

:;

iretgo l

excitari à loquente , ut a

loquentis 5

fed hoc non fitper folam directionem

tfatio

fed per impreffionem alicujus qua"

Adienti

conceptuum ,

l

——

litatis ergo.

2. Si locutio fieret per directio-

HICITO

nem conceptuum ad audientem, fequeretur eam

:

—

1 feu

BTUES

locutionem fore a&um voluntatis & non intelle-

&üs, fed hoc non poteft dici; quia manifeftatut s

C&um; ergo.

35

À Ht

conceptus pertinens ad intelle

D. THoMashic a. r. dicit: qu

ód voluntas ordi-

tpb a

3 m

mat conceptum mentis angelice ad manifeflandum alteri ;

ergo aliud eft ipfa manifeftatio feu locutio ,

&

"ra]

aliud eft direcuo.

,RE;*-PON-

"*IUSC(

g

DE COGNITIONE ANGELICA.

247

ii

i U

t f

j

RzsPoNDEO ed z. c. Maj. n. Min.

Ipfa

l

ï]

enim directio fui conceptüs adalterum Ang

elum

Lte

ts

eft excitatio feu caufa phyfica motüs in altero

M

angelo. quo modo angeli boni & mali in homine

excitant attentionem ad fuas infpirationes vel

X m

l

|

T0b

fuggeítiones. hinc illa dire&io eft tantüm con.

ditio, qua pofita conceptus loquentis immedia-

ET

ä

j

)

té exigit produci fui fpeciem in angelo audiente,

7ge!0abg;fo-g

f L

4H12. n. Maj. veldift./ Sequeretur forea&um

Dülinon a

voluntatis imperatum. c.

enim ait D. Thomas

elicitum. n. Maj, üt

lt re n

1.2. q. 17. a. 9. ordinare ef?

dl aj

roprius actus rationis.

Itaque voluntas folüm im:

d5 (

perat illam dire&ionem intelle&ui ,

nempe ut

n

eliciat actum dire&ionis füz ad alterum

angelum:

V m

ficut &.in homine voluntas imperat lo

cutioriem;

m n

ld 3. dift. a.

Ordinat conceptum ad mani-

n

feftandum aliquid

formaliter c. tantüm caufili-

ter n. a. manifeftatio for

malis eft ipfa cognitio

un. 1f

formalis in angelo audien

te; manifeftatio autem

j Qu

caufalis eft vox vel dir

:

ial

ectio angeli loquentis,

Angelus ergo loquens or

dinat füum conceptum

Jund

ad manifeftationem form

alem feu ad conceptum

a diont

angeli audientis.

L

Lt

BJICITUR

3

contra eandem.

D

(

I. Ipf'ä.

fegit

Ordinatio feu directio conce

ptüs in angelo ]o-

lj

(ont

quente eft actus 1

iber; ergo etiam pertinet ad

fe

Qjomit

fl

creta cordium, adeo

que non eft manifeftati-

|

Hf (

vus fui.

Et confequenter & ifte a&us eftoccul-

j

;

tus angelo audient.

ii

i

2. Dantur actus liberi in

j

i

angelo loquente , qui

manent occulti, etiamfi

TO

Ordinentur ad alterum

;

angelum; ergo idem eft

e omnibus conceptibu

s. Zfni. prob. A&us v. gr.

l

4

amoris

DE COGP

249

DISXPUT'A"TIO 11

afti

)

f

amoris vel odii unius angeli erga alium effentia-

j

fegi [

yn p

liter diriguntur erga alterum angelum, &tafnen

D)

funt occulti; ergo. 3. Si locutio angelica fie-

Ti

c fed

retp

er directionem conceptuum , tunc angelus

(om

diabolus nunquam

n fi

malus ac pater mendaciorum

a p

poffet alteri angelo

mentiri; fed hoc eft falfum;

iil

mentiri enim eft aliud tenere

ergo. Má. patei j

& aliud manifeftare exterius,

D

3 angeli

interius in mente ,

exatt,

Min. prob.

Pofita femel dire&ione conceptuum

[ut

xuA

«e f

ftatim in altero angelo exprimeretur totus con-

—

ceptus loquentis eo modó, quo eftinloquente;

l

TCrTUl

ergo.

RzsrowxDpEo adr. dift. a.

Eft a&us lib d^

ly

|

ngoend

attamen effentialiter manifeft

ativus fui, & alte-

ais angel

L

(t a&usliber effen-

un. !

rius, ad quod p

ertinet. C.

uando

h

T

tialiter exigens

latebras cordis. n.a.

Bifeius

id intelli-

d dierutr

dicimus aétus liberos effe occultos,

gendum in fen

(u accommodo exceptis videlicet

3 beant

formali conceptu dicunt manife-

a tantür

iis, quiin fuo

ftationem fui.

Hinc tantüm de illis fermo efc,

$

um n

effentialiter exigunt effe oc

culti.

qui

Ejusmodi a&u

Qit A

Ad 2. n. a. ad prob. dift. a.

BL

dirigunt

ur ad alterum angelum füb ratione amo-

&tDen.

dii interni c. fub ratione manifeftativi

ris vel o

l

4

wpet

n.a. Dire&io enim amoris vel odii ad alium an-

I dici,

it fupra formalitatem amoris

D

[

4

gelum tantüm cad

;

t fini

velodii, non ver

o fupra ipfam cognofcibilita-

l

QD a

tem: & fic in a&u fecundo cognofcibilitas amo-

]

d

dilu

ris vel odii non terminat intelle&tum alterius ank-

geli; quia non dirigitur ad illum.

lx

daciorum non

.Ad 3. dift. Maj. Pater men

e

VTg

offet mentiri angelo c. bo

mini. n. Mgj.

ROX

fpe&tu alterius

deW

- 2. dift.fic: nifi doemon etiam re

ange

B

DE COGNITIONE ANGELICA.

249

irg

ET

L

du

angeli poffit in feipfo formare conceptum erro-

t

neum, ficque priüs mentiri fibi ipfi, ac illum

u

conceptum fponté erroneum dirigere ad alium

di

angelum c. fecüs.n.Maj. Sicut en

um

im homo pót-

li

d

i

j

eft loqui falfüum, &priüs fo

rmare in feipfo con.

ceptum propofitionis falfze

; ita deemon poteft

tf

l

formare fimilem concept

lr

l

|

i

um, & eum dirigere ad

alterum angelum ,.

dum interim fuam cognitio-

Metoyroy

nem reflexam,

qua cognofrit priorem. conce-

Vrj

J

jf

ptum effe falfum,

li !

L

lum.

non dirigit ad alterum ange-

lfsl

OnJIcITUR 6.. contra eandem. r. Hic

!

Viü, a

modus loquendi angelicus non explicat clamo-

R

rem unius angeli ad alterums fed hic debet ex-

plicari; ergó. Min.

t Qul

paiet ; quia If. 6. & Apoc. 7.

l, n

& alibi fepius fit

mentio de clamore unius an-

geli ad alterum.

2 Q PA

i d

ULUS dicit, quód

TT

Angeli habeant fpeci

alem linguam feu idioma;

fs t

ergo non tantiüm]loqüuntur per dire&ionem con-

i

ceptuum. — Prob. a. ex

Qul

I. Cor. 13. v. 1. ubi ait:

Jf linguis bominum loqua

r ugelorum. Non eft

Ejusmodiaï

ibrapot

autem verofimiliter Apoftolum in eodem textu

iumere nomen lin

?

gu& iquivocé, ac in diverfo

Y manifg!b:'

fenfu refpe&tu h

od

ominum & angelorum; ergo.

Pl

li

3. Poteft dici,

quód lingua angelorum confiftat

in certis fj

gnis aut chara&eribus, aut nutibus

y gtl

etfformatis

in aére;

VOU

t

prout explicat s. BRUNO in

icholiis ad illum lo

cum Apoítoli.

Ergo.

W

u

!

: RzsPOoNDEO ad 1. n. Min. Poteft enim

!

qt

l

1

dicicum s. THOMA hic art.4. ad 2.

perclamorem

1 Jl

angelicum,

aciftamintenfionem vocis intelligi vel

"i

:

maguitudinem rei, qua ab aDgelo dicitur, vel

N

magni-

e50 DISPUTATIO II DE COGNITIONE &c.

magnitudine

m effe&üs, quo unus angelus affi-

citur ergamy

fterium manifeftandum alteri. Nam

l.». moral c. 4. Zantó

DISI

iuxta S. GREGORIUM

quisque sninüs clamai , quantà minüs defiderat.

! Volun

Adz. dif;a. Dicit, quód habeant linguam

fic di&am per analogiam. c. proprié dictam..-n. d

us horum verborum

Nam ex fubje&ta materia fenfi

irputati(

fuflicienter defumitur; fubje

&a autem materia

folvitu

hic aliunde nota oftendi

t, propri

linguam fumi

J

satürdl

de bominibus, de angelis ver

b analogicé tantum 5 quia

non eft conveniens angel

os uti communibüs

jenfexb

ange

lorum fignificativis :

&l mert

fignis ex beneplacito

quis enim effet illius li

nguc inftitutor? &, cüm

pdorom

fint novem ordines an

gelorum, quotforentlin-

ficut poft con-

uz? an forté aliaeft demonum,

(

fufionem Babylonicam fuit hominum? Certé et-

w Agd

iamfi detur hujus lingue angelice conveniens

offibilitas, nulla tame

n datur neceffitas, nec

2

textum V

erfatilem authoritas;

alia preeter iftum

TAYDU)

Patres enim ant

iquiores non ita intellexerunt

ibjaliud

hunc textum.

Et hoc folum füufficeret, ut nul-

é oftendi conveniens ratio, cur

'

!

!

TIOC

la debeat pofitiv

*

MEOM|

recedamus à propri

etate verborum textus Apo-

ftolici.

I

JTANT

104 di

Poteft hoc dici ef; fenfu Phi-

Ad. 3. dift.a.

V'erba enim

^il

lofophi. tr. ex fen

fu angelici. n.a.

Wf m

41

fcripture prius exp

licanda funt ex intentionelo-

In-

tinm,

quentis, quàm ex proprietate verborum.

fenfu

T

lt

tentio autem quoad fcripturam fumitur ex

üina

*inþerpretum aut infpirato aut tradito.

"ipeti

DISPU-

"r

! o

351

USgs.

ET

*

j

*

:

*

- 3

L

sk

U

h

*

*

*

*

*

*

ä'ä

lC4

'lel

5

Vin

4

DISP

UT

ATI

.*

O IlI

Atf

Hf

'

De Voluntatc, Oratia, & mörito'

Angelorum.

I

Uvf

UA

ifputatio hec quinque quæüionibu'sab-

ID

L

:

li

folvitur.

'äütum;gu'a

1. Àn Angelus dilectione

naturali amet Deum plusquam f eipfum?

IN

Yf

?. Deinflexibilitatenaturze angelice. 3.De

!om

gratia & merito Angelorum.

4. De pecca-

NG

to Angelorum.

5. De pena demonum.

ol

m r

QUESTIO L

? QY

Utrum. Ztngelus. dileftione naturali amet Deum

eufits, t

m at

Blusquam fe ipfun?

Ttelly

J OTANDUM I.

Per dilectionem naturalem

tet, i

: nihil aliud intelli

£i quàm inclinationem a&ua-

n t

lem

]ta

feu motum cujuslibet rei in fuum bonum.

Y terts

D. THOMAS I. P. q. 6o. a. r.

NoTANDUM 2. Dilectionem nattlraläm à

ID fenf

D. THOMA dividi in tria genera... NNam in rebus

non fenfitivis illa dile&ió naturalis confiftit in ten-

Va

dentia feu motu

gato

fu

ánatura cuivis rei impreffo ad

um finem, uti eft motus lapidis ad. füum cen-

rb

trum. In rebus fenfiivis illa dile&io naturalis

!

p

NU

confiftit in a&uali inclinatione , tendentia, feu

i

Inotu appetitüs fenfitivi à natura impreffo ad bo-

num.apprehenfum.

In creaturis autem rationa-

p

libus

pE VOLUNTATE,

25'2 DISP. III.

fit

j

libus illa dile&io naturalis confiftit in ä&uali,;, in-

j j

1uc p

clinatione, tendentia , motu feu actu voluntatis

mmum bonum.

ii patura impreffo ad fu

ped

g (

NoTANDUM 3.

Aliud effe dile&ionem

!

j; X

& aliud dile&ionem naiura

lem. .Dilettio

smeauid

elettivam ,

j

naturalis eft di

le&io ipfius finis, qui fub predica-

,j lic t

[9)

boni perfe&i nece[Jurib appetitur.

&condo.

to generic

Dilettio electi

va autem eft dile&io boni fpecifici,

TANDI

quod liber

é eligitur vel tanquam ipfu

m fummum

:l

eduplid

bonum,ve

1tanquam medium ad fummum bonum.

jim, Yf

NomraNDpuUuMA4. Tresafh

gnari fpecies amo-

gni

ris feu dile&ionis; videlicetamorem benevolentie,

pitam i

j

r

amorem concupifcent

ie, & amorem amicitie. mor

1'.

f

j

M

j

a it coIT

bénevolentie eít, quo homo

vult alteri bonum,

bi bonum. Zmor concupi-

sipote

abftrahendó an fit fi

12 majus

téntie eft, quo homo vul

tfibibonum, abfítra-

j

iam alteri bonum.: mor ami-

qu; ade

hendó an velit et

g atmet

£itie eft, quo homo per mutuam communionem

imm &

bonorum vult fibi & alteri bonum.

; long

NoTrANDUM s. Amare unum propter

aliad poffe habere triplicem fenfum. Primó mo-

i p

idum e

d p

oteft unum amari propter aliud, itautunum

üisvelim

confideretur preeci

fó tanquam medium, alterum

tanquam bo-

"if

veró tanquam fimis qui, hoc eft,

1 A0aCUT

num perfectum h

umani appetitus exfatiativum,

Secundó 1nodó poteft unum ap-

tb füb

quod appetitur..

[

il

l

m foi

peti propter aliud,

ita ut particula caufalis, pro-

jier, tantüm dicat fm

em cui, cui appetitur illud,

A eontin

Q 1

quod tanquam bonum perfe&tum humani appe-

titus exfatiativum fpe&atur; licét illud, cuibo-

200

RU

num appetitur, non confideretur tanquam bo-

num perfe&um, fed tanquam aliquod imperfe-

VTho

&um,. utpote indigens participatione boni :

/

Q.

LU ij

Vtim

ült in a&UHL

GRATIA, ETïM-ERITOV ANGELOR. 253

Jï

alio.

Tetió modí poteft unum

lwl

:

amari. propter

O.

aliud, ita ut particula caufalis, ]

y propier , tan-

tüm dicat rationem amoris ex

T dile&i(]g,

parte amantis,

nempe dependentiam à ca

ufa produ&tiva & con-

lïüi'dfem. Dä;

fervativa; inquantum is

Q

» qui vult effe&um,

vultetiam caufam produ&i

va

m & confervativam.

IU appenï:«

Verüm hic tertius modus

Ls

coinciqere videtur

[Dfum fumm;

cum fecundo.

NoTANDUM 6. Amare Deu

TU n

m plusquäm

fe, poffe duplici modó intelligi,

Primónodó poteft

o

intelligi ita, ut ameturt

antüm Deus, prout eft

L

bonum in fe & abíolute

confi

Q Á

deratum voléndó

illi bona tam intrinfeca quàm

t um

hendó an fit communicativum

extrinfeca , abftra-

fui ad extra.

4

lr

tero modo poteft intelligi

. quatenus Deus amatur

, din

tanquam majus bonu

aA

m quàm h

omo & omnes

creatur& ; adeoque dignu

m majori cultu , ita

m

tamen ut ametur

|

etiam ipfe homo tanquam mi-

nus bonum & in

digens participatione majoris

u w

boni, & longée

n n

minori zfítimatione dignum in

cafibus practicis

poflibilibus, ubi eligendum ac

| u

preferendum eft

unum prz

altero ; abftrahendó

jm, d

3 cafibus vel impoffibilibus j

vel poffibilibus tan.

tüngu l

tümin alia providentia, prze

fertim incertis. Hóc

wfb

modó amatur Deus tan

quam fummum bonum

d us

g.

generale füb ea ratione

» quatenus eft commu-

r

Pf

l

——

hicativum fui ad extra i

n

omnes creaturas, fub

ett

quibus continetur etiam i

pfe amans.

7

GODEECO..

|

mu f

Datur in Angelis dile&io

natu-

jl ?

ralis.

Ita D.

|:HOMAS P. 1.g.60. a. r. C

.

i

:

ROBATUR

t con

N

clufio ratione & authori-

W

I

tate D.'Thome

» quil.cc. fic habet : - Dicendum.:

d. necefje of

"n

i .jngelis ponere dile&tionem matu.

"]

ralem.

g

254 ^DISP.III.

DE VOLUNTATE,

jil sl

valen. — 4d. cujus evidentiam confiderandum eft , quàd

naiura autemn

r

famper. prius. [aloatur in. p

ofleriori :

l

al P

rior efi. quàm. intellettu

2

quia natura cujuscünque

m

rei eft e[Jentia. ejus :

undeid quod eft nature , opor-

js f

babentibus intelledum. . Eft au-

tet faloari etiam in

rl dunti

tem boc commune ommi mature , ut babent aliquam

igyr as

inclinationem , que eft appetitus naturalis vvel amor :

TL

que tam

en inclinatio diverfanodé invenitur im diver-

*

T

turis, n un

aquáque. Jecundim modum ejus ; unde

dito. a

fis na

]

in nà

tura. intelle&tuali imvenitur inclinatio maturalis ,

igtur ff

facundim . ooluni

atem ; in matura autem fenfitioa ,

vifantt

fecundian. appetit

um fenfüioum ; in natura verü Cd-

ii quza (

vente cognitione ,

Jecundism .folum. ordinem. mature -in

Unde cim 24ng

elus fit matura intellettua-

"i fzmt j

aliquid.

) intelle&m

lis , oportet quüd in wlzm;ate e]

us fiü maturalis di-

T intel

lectio.

i g

DICO 2». InAngeli

s datur dilectio quzdam

v f d

paturalis, & quedam ele&iva. ta D.*'Thomas

n a

1-c6;:8. 27 &

PROBATUR COLC

lufio ratione & authori-

! frund

tate D. TRHowe. — Dicendum , inquit l. cc.,

quüd

qultm

m dilecio naturalis , & que-

iil G

in ZIngelis eff. queda

dam elettioa z

é9 nat

uralis dil&io in eis eff prim-

DI

quia femper id quod pertinet ad

atl

cipium ele&tioe 5

rius , babet vationem. principii ;

unde cim matura

Mardi

efl in unoquoque ,

oportet quód id

ul jn.

fit primum. quod

4uod ad naturam p

ertinet , fit principium in. quolibet.

3b n

Et boc apparet im bomine quantim | ad intellettum ,

!

Af efr

intelle&tus. enim: cogno-

tili

&j quantim ad voluntatem ;

fin

aliter ; & ex bac cognitione cau-

?

——

UUUN

fcit. prinicipia natur

fatur in bomine fc

jentia conclufionum , qu& mon co-

e, fed per imoenti-

AX ta SuI

gnofcuntur maturaliter ab bomin

at2 ,

nen vel derinam. — Similüer autem in "volunt

IQ

Ws

NTAT&

GRATIA, ET MERITO ANGELOR. a55

Tändum [ l

* lr a;

finis bóc modó f& babet

Jicut. principium in. intellettu;

àt dicitur in 9. Pbyfic

- 1ext. 89.. ficut. enüm . intelle-

'wmf

* M

Gus cognofcit principia

naturaliter , fic «voluntas «oult

fmem naturaliter :

D

unde voluntas maturaliter tevidit

V, E?

in fuum fimem ult

l

n

1

U

"

! a'

nnun: omnis enim bomo matura-

ï

|

!

liter vult. beatitudinem , &P ex bac maturali voluntate

caufantur ownes alie voluntateg

r j

; cüm quidquid bomo

vult, velit propter finem. .Dil

eCHio igitur boni quod

ln

bomo naturaliter vult ficut fome

71

&t dile&io natu-

Mi t

ralis: dile&tio autem ab bac.derivata,

que efL boni,

* i

quod diligitur propter finem , eft diletio

eletiva. Hoc

1 i .

tamen differenter . fe

babet ex parte intellefüis & «o-

l i

luntatis ;

quia cognitio intelleCtás

Vi

Tes cognite funt im cognofcente :

Jit. fécundian. quod

vt

ef? autem ex imper-

fe&kione intelle&tualis. mature | in

bomine

. Quàd non

flatim ejus intelle&us maturaliter babet

omnia intel-

al

ügibiia, Jed quedam à

quibus in alia quodammodo

D. T

movelur : fed attus

appetitiue «v

Wtutis efl ? comver[o

Jécundiun. ordinem. appetentis . ad

Te$5. quarum quae-

n at

dam funt fecundim f& bona,

lia; quedam wverà babent ra

C? propter [e appetibi-

qutl a

Lonem: bonitatis ex or-

TM

dine ad aliud, & funt appetib

ilia propter aliud : unde.

at

mon eff ex impevfettione . appe

bentis, quiüd aliquid ap-

i

;

! pm:r"

petat naturaliter , àt finem ;

C aliquid per elettio-

ub d

l

Tém , Ut ordinatur in fmem.

:;;

Cuia igitur matura

| aþüräe j

intellettualis in Adngelis perfetta

eft , invenitur in eis

Jüla cognitio naturalis, non aute

L/)

iil

ratiocinativa ; fed

—

,L; 0j ille /

invenitur in eis dilettio ég naturalig

& eletiva.

LHec

i t

M'.

autem dicta

funt :

Junt pretermiffis bis, que Jupra naturam

T d

borum enim mnatura non

€eiens.

Ita S. Do&or.

ef p'rz'ncszz'u»m Juf-

; i ?«

"

W

AEE]

yh

ll m wL

10- |

DICO ;. Angeldiligunt feipfos dile&

ne

[j

Ü

m

256 DISP.IIL . DE VOLUNTATE,

g i

ne naturali & ele&iva. *'Ita'rürfus D. Tio-

T

MaAs l-6« a«j« C4

PaoBATUR conclufio r

atione & authori-

j n

tate D. Thome lcc. ubi ait:

Dicendum. quod

yfill d l

cimn amor fü boni, bonum auiem

fü in. fubflantia

[

yill

&g accidente ,

üt patet 1. Etbic. c. 6. — dupliciter ali-

TP

"uid amatur :

uná modó üt bonum fubfilens , alió

f

ilud

j

2nodó

üt bonum accidentale , [roe inberens :

TT

uidem amatur àt bonum fubf)

t)foe

ns, quod fic amatur,

velit bonum :

[//

t bonum verà acciden-.

n digi

ut ei aliquis

ylir, (ue

iale feu inberens ,

amatur id quod. defideratur. alteri;

PTITITO

non ut ipfi fi bonum, fed ut

ficut amatur . [cientia ,

modum amoris quidam noumina-

E

]

babeatur : &? bunc

"TEU

«erunt concupi[centiam ;

primum «erà amicitiam. Ma-

d im rebus cognitione carenti-

T

nifeflum eft autem. quà

2 4

bus unumquodque

naturalit

er appetit confequi id quod

fücut ignis, locum furfum : Unde

ii t

m

eft fibi bonum 5

r al

& ngelus €9' bomo maiura

liter appetunt [uum bo-

murm ,

& fuam perfettionem :

& boc efl amare fe

UET

!

Unde naturaliter tam dng

elus quim bomo

—

h

splum.

diligit fe ipfum , inqua

nium aliquod. bonum naturali

IUO s,

inquantum verb fibi defiderat

appetitu. fibi defiderat :

um &

aliquod bonum per elettio

nem, intantim amat. fe ipfum

ttylicat

dile&tione eleCtiod.

iC

DICO 4.

uilibet Angelus diligit alterum

naturali dile&ione ficut fe ipfum. Ita D. T go-

ITV

1 Tgo

MAs l.cc. a.4.

;

PaRosBATUR conclufio ratione

authoritate

!

iti ij

D. THoME lcc.

Dicendum , inquit, quüd Zm-

v!

lig )

Iilud

I

gelus €9 b

omo maturaliter [e ibfum digit.

* fin (

autem quod

eft unum cum aliquo, eft ipfummet :

unde

E i

E f

unumquodque diligit id quod

eff unum fibi.

* fl

ligit illud

i li

quidem fü wnum [fibi unione naturgli ; di

dileCtiore

L.

VTAT&! "

GRATIA, ETMEÉRITO ANGELOR.

2575 :

r*fus* l

dilectione naturdlz'; fí. verà

Jit - unum Jecum . uniona

l

mon naturali ,. diligit tpfum

UET

dile&tione mon naturali:

Difendum

")

W

|

|

Jicut. bomo . diligit civem. fun

m diletione politine vjp.

|

Á

dutis; confanguineum autem

Jüum dileftione naturali:

itm[u

/

inquantum efl unum cum eo

*-u d[

At

&,;'

maturalis.

in principio &enerationis

Manifeflum &t

auiem

M

unum cum aliquo , genere

vel [pe

quód id quod eff

liroy :j

naluram : 69 ideo dileChione

C ef] unum per

Mi fr ;

naturali quelibet veg. dj.

ligit id quod eft fecum unu

m Jecundium

091 t

JDeciem ,. in-

hr d

quantum dilisit [peciem fuam.

Et

Doc etz'am appa-

reb in bis, quee cogmitioe carent :

W at

turalem inclinationem babet ;

INam isnis na.

1 tf

D

ut communicet alteri faagmg

formam , quod eft bonum 6j

us 3

Jicut. naturaliter. g.

i, Me

clinatur ad boc quód querat bo

ATE

Wum [uum, ut e[fa

furfum.

Sic ergo dicendum

e? quàd unus dngelus

hg d d

diligit alium naturali

:

eum eo in maiura :

dilettione ,. inquantum CORcenit

Jéd inquantum comvenit cum £0.

"

in aliquibus alis ,

Ti

€0 [ecundim. quedam

vel eHam inguantum differi gb

dlia, mon diliit ewm naturali

j quui

dilettione.

Vi v

DICO s. . Angeli naturali dile

Vr

gunt Deum

&ione diii-

at [l

, & quidem plus quàm fe

, in fecundo

fenfu expli

cato in Notand. 6.

Ita D. Thomas*

lc CCD au 50 »

llhgtt Ü

I

PROBATUR conclufio

ratione & "aüthori-

tate D. THoMx

» Quil cc. ficait: — Dicendum

o qut

quid quidam dixeru

ni ,

quód zfngelus naturali dile-

il qzde

Gione dilirit Deum plus

quim fe,

l llr

CL ;

amore concupif-

ii

quia Jcilicet plus appetit. fibi

&

bonum dioinum,

l

j/

j

quàm bo

mun fuum :

eiiam amore ainicitie ,. dn.

li

|

quanium, [cilicet ngelus vult naturaliter Deo ma-

i

jus bonum quàm fübi :

vult enim nauraliter .De

j

B

elis,

R

- D.dmort Ti'qä. dezdn

effe

GRATIA,

$58 DISP.III. DEÉ VO»LUNTATE,

$o

effe Deun ; fe autem vul

: babere maturam. propriam;

naturali dile&ione plus dii-

—

BJICI

TU

Jed fünpliciter 1oq

uendó ,

—À

y AE

git fe quum Deum ;

quia iniemfüws &» principalius

——

Sed falftas bu-

*

R

j J

maturaliter diligit fe quàm. Deum.

——

Conita

jus opinionis manifeftt

app

aret, fi qui$ in vebus ma-

-

turalibus confideret , . ad

quid.res maturaliter movea-

— É—

Iu

yaleft

——.ä

iur

inclinatio enim, natura

lis in bis que funt fine

yatione , demonfirat inclinationem naturalem. n «0-

L

—

unumquodque autem in

]

ET

d non.

luntate intellectualis mature :

(

rebus naturalibus (quàd. fecundu

m naturam boc ipfum

s

altrius eff) principalius €9 mugis incli-

g, aut

qud eft,

natur in id cujus eff ,

quim in fe ipfum: & bac

!

a, i

inclinatio naturalis demonfüratur ex bis qu& mawra-

)

þarit

AU

ïv

i

;ton d

liter aguntur 5

quia unwmquodque ficut agitur maiu-

DA

[

valker , fic apium

natum efl agi ; t dicitur in 2.

Videmus enim quàd naturaliter pavs

mONDE

Pbyfic. text. 78.

umiftng

fe expoui

t ad: confercationem totius ;

ficut. manus. ex-

fteminte

3l

ui absque deliberatione ad conferoationem

jponitur i

m C

totius corporis :

é? quia ratio imitatur naturam , bu-

i

lem d

jusmodi imitatione

m imoenimus in virtutibus politicis:

|Verüm e

eft. enün. oirtuofi

civis ut [e exponat mortis periculo

pro iotus veipublice confervoatio

ne

& fü bomo e[Jet

;intelle&ua

üdEnete!

maturalis pars bujus cioitatis, bec inclinatio e[Jet. e&

Ói$,

tanD (

naturalis. — Quia igitur bonum univerfale eft ipfe De

f&ID.TH

& füb bono continetur etiam dngelus & bomo, C2

emnis creatura ; quia ommüs creatura maturaliter fe-

Jim T

cundim id quod eff , Dei efü; fequitur quàd matu-

nj gfg

vali dilétione etiam Angelus 9 bomo plus 9 prin-

i L al

!

cipaliis diligat DDeum quàm [e ipfum; alioguin fi

ha, j

maturaliter plus f& ipfum diligeret quam Deum, ft-

|

?

l ( Mc

querenur quód maturalis dile&tio e[Jet peroer[a;

m n(]n I

]

"ettrin

quüd mon perficeretur per cbaritatem , d. deftruere-

]ta D. THoMas.

iur.

i yi

Sol

Nim

GRATIA, ET MERITO ANGE:LOR.

259

At

li

/

h :

Solvuntu/r Objectiones.

T

Tl

ORBJICITUR rIr.

1. Amor Angeli eft in

contra 1. Conclufionem,

d

telle&ualis; ergo non eft

ETA

naturalis.

c. prob.

Vi

min. c. 4. contradifti

Drioxvsrus de Div. No-

nguit dile&ionem naturalem

T

'

l

&intellectualem;

ergo.

2,

à qui amant amo-

TUf

lh

re naturali , magis aguntur

quàm agunt; fed

lihy D

Angeli non aguntur amore,

Íe

d agunt; ergo

Ti

in Angelis non eft amor feu di

)

3. Omnis dilectio aut eft recta

lectio naturalis,

Mp g

& fic pertinet ad

! Pl

charitatem , aut non eft re&a

& fic pertinet ad

iniquitatem 5 fed dile&tio

natu

l t

ralis neque perti-

u t

net ad charitatem, neque

adi

niquitatem ; ergo

ür

]

l

in Angelis non eft vera dile&i

iv

9, neque naturalis,

Brtdrir.

.RESP'ON'DEO. ad 1. c.a. n. c.

!t w

ad prob, dift.

a. Contradiftinguit dile&ionem nat

uralem & in-

tnfrn

telle&ualem intelligendó per intelle

Ctualem amo-

DI

rem liberum. c, neceffarium, n. a.

j

Si enim per

j

iptelle&ualem dilectio

nem intelligatur . dile&tio

j

Wi p

libera, verüm eft qu

lectio intellectualis

ód contradiftinguantur di-

p hi

Jl

& naturalis ; quia naturalis

RI

dile&tio eft neceffari

a

"n neceffarió contradi

necejfarium autem & libe-

!

ftinguuntur.

Aliter re-

j

i

ll

iil

|

fpondet D. THowAs

'1. CC- ao X].-0

ad r. fic nem-

Wi

!

/

pe: Dicendum quid intelletiualis amor

aroidirur conira

ri

J

V(z,

naturalem qui eff

Jolimm naturalis , ing

uantum ejt na-

lÜ

"

fure que non a

ddit füpra

mem fenfüs aut intellettis

mtz'onem nature perfettio-

d

Ji

]

l

!

2. C. Maj. n. Min.

Quie hec duo fibi

invice

m non repugnant

j

» 485 & agere, utpote

j

;

j

moventi extrinfeco vim c

onferentepaffo. Poteft

etiam diftingui fic :

9

Angeli non aguntur amore

2

tan-

gutih

pE VOLUNTATE,

260 DISP.III.

ff

j

tanqu

am per imperium ac motum aq

uifitum. c.

TI li

tuminnatum. n. Min.

u

cenim

tanquam per mo

5

yT

aguntur per mo

tum innatum, etiam ipía agunt.

01

ao 6 «

Eodem modo re

fpondet D. THowas l.cc. a.

jf t

r.ado. JDicendum, inquit

, quàd omnia que funi

j

j

contra

$n toto mundo , agunt

ur ab aliquo 5 preter primum

V.

agit

qubd mulló modó ab alio agi-

H

agens , quod ita

FEt ideg

ii

if ele

tur: im quo efi

idem natura €9^ voluntas.

"

qalisarm

, fi dngelus. agatur , inquantum

mon eff inconveniens

*

£

stonal

inclinati

o maturalis

E ei indiia ab autbore fuc ma-

s inta

Turc .

mon tamen fic agitur quàüd mon agat , cimn

jofio dl

babeat liberam *ooluntatem.

v infufa

JAd 3. dift.

Maj Omni

s dile&tio elicita, ele-

ft aut re&a per charitatem , aut

, d

G&iva & libera e

Omnis dilectio

zm tant

non re&a per ini

quitatem. tr.

silhva,

naturalis & innata. n

D Nlaj.

Omnis enim innata

g, etg

dile&io eft femper re

&a; quia eft à Deo ütau-

IPONDE

thore naturz&. Drixi TR.

uia Tó per chari-

ter: velut fit recta

&i e

atem poteft intelligi duplici

ff rato

formaliter per charita

tem 5

vel ut fit recta per

charitatem efficienier ,

ita ut virtualiter procedat X de

ex charitàte. In primo

fenfu propofitio eft ers 4j

ronea & damnata inter propo

fitiones Quesnelli, 1,qi

Sic refpondet nj

