fine compofitione partium integrantium ; imo

g eorp

tier Qiftr

etiam , üt aliqui putant, fine compofitione ex

materia & forma.

üum&

Per fpiritum aut rem fpi-

2 mentis,

NoTANDUM 3.

3

ritualem iterum int

elligi rem in triplici fignifica-

DUÉT

tione. I. Spiritus dicitur illud ; quod nullam

tdtquid

habet figuram aut magnitudinem, üt Deus. .

bt 1

uod nullam habet quantitatem diftinctam , fal-

Wr.1 $

tem dependentem à legibus nature, fed depen-

AAT]

dentem ab arbitrio mentis, prout anima ratio-

Vltfy

palis in ftatu feparationis, in quo poteft fe con-

*l ii

trahere vel extendere ad libitam magnitudinem.

LU

9. Spiritu

s communiter dicitur effe id, quod

TT

non habet partem ex

tra partem & diftinétionem

UT

partium ,

nec phyficam nec Mathematicam :e-

lW T

'cun-

FA

þ

DE NATURA ANGELöRpM- 51

cundüm longuim, latum &

QQor J

profundum. 4.

uod

Ti

quidem habet diftin&ion

em partium vel phyfi-

cam vel mathematic

|

am, fed dependentem ab

D

"s ul

lt Il

arbitrio mentis,

ac cum proprietatibus fpiritus,

Has rationes

Lelmelle&uah

:

tam corporis quàm fpiritus fumi

poffe patet e

X.$. AUGUSTINO & HIERONY-

filj

MO.

AUGUSTIN

Us enim Epift. 28. ubi docet

r

animam effe inco

5

duf

|

rpoream, fic ait:

ANe «erbi

Juperflub. controderfiam faciam ,

Jts, tj

[

Jf corpus nuncupetur.

Téditn, j

id, quod aliquo modo eft in fe ip

. Corpus ef anima,

D

Jtem fieam folam incorpoream placea

1* potef

]

que fumme incommutabilis &?. ubi

t appellari naturam,

Dattem enty

que tota eff , corpus -

eft anima , quoniam tale aliquid

ip/a non eft. — Porro.

tl

fi corpus mon eft.,. mifí quod per lo

Ci

A f

Jbatium aliqua . lon-

V um qy

gitudine, latitudie , " altitudine it

a fiflitur vel move-

tur , ut majori fui parte majorem locum occ

m t 1

upet , &

breviore breviorem, minüsque fit in

parie quàm in toto,

o

s efl corpus anima.

Ex quo

patet à S. Augu.

Tuum; 1

ftino, per corpus intelli

gi id, quod habet par-

Yaf

tes realiter diftinctas tri

né menfurabiles in lon-

gum, latum & profun

m autid

H

dum, nec dependet ab

arbitrio mentis.

In hunc modum é converfo

j

;

$. HIERONYMUS rem fi

l

.

L

.I;

:

piritualem vocat id,

QU

Y

Í

quod habet quidem partes

; fed tamen dependen-

,u

Dus

tes ab arbitrio mentis :

At

quando enim explicat

illud r. Cor. 15. v. 44.

SEMINATUR CO R-

, f j

PUS ANIMALE,

j ampat

SURGET CORPUS SPIRI-

TALE. -Ad Pamachium c.9. fic ait: Nüunc 0Ctu-

.

od f?f*)

ls videmns , auribüs audi

dibás ambulamus »

Wus, manibüs agimus, pe-

magnitu '

im ilo verà corpore [piritali toti -

d id;,&

videbimus , toti . audi

emus ,

toti operabimur , toti am-

iritale

ïc difh'nfuüä

bulabimus ; aliud nobis 9

G etbereum promit-

d

l

,

tþz'tur., quod mec tatlui fübjacet

» f&c ocults cernitur.

l

u

2

Ita

u

DISPUTATIO

T.

52

]',WrWþ' inpl

Ita ille.

Verür P. BUBALI & alii confunden-

as m

tes extenfionem definitam cum indefinita, uni-

w'[ls (übftänt

verfim illud corporeum vocant, quod natum aptum

ga lt

eft babere extenfionem ; & fic ftatim ab initio er-

n

rant in definitione corporis ac fpiritus, ac con-

fïDii qüiä P

fequenter in ipfo ftatu quzftionis.

u a

NoTANDUM 4. Mecorpus & corporeum

;if'etotam,&

jl

fumere in hocultimo fenfu D. AUGUSTINI ma-

prohblcu

gisrecepto ac magis

obvioinufuloquendi; quód

jgodim

fit id, quod ex /fua natura na-

nempc corporeum

t

hr 2b

ium aptum eff babere partes exira partes quantitati-

atun del

Va5 ,

trin& menfurabiles fecundum longum , latum 69

ss Di,

rofundum , juxta leges nature inp

enetrabiles ac in-

idi

ficut v.gr. corpus

Mi al

dependeutes ab arbitrio wmentis-:

ii ogoit

humanum habet unam partem organicam, puta

aitionale

manum , extra aliam partem, v.gr. extra caput.

y lat

Hinc fub nomine corporis non comprehendo

tigürente

extenfionem dependentem à libero arbitrio men-

Wieione

tis, & penetrabilem ex fua natura, recipientem;

QATUR

que figuram quamlibet pro arbitrio mentis, imo

etiam pro eodem arbitrio mentis recipientem

Watur fy

1090 00

prop

rietatem inpenetrabilem ; hanc enim exten-

fionem non exc

ludo à natura Angelica. Etin

It nod).

d Y

hoc fenfu

DICO L. Anse

ii funt incorporei fimpli-

LE 1.

citer & adeequaté. Senfüus eft, quod Angeli fint

m jni

t vor

puri fpiritus , nec fint compofiti ex fpiritu &

corpore, ficut componitur homo.

"L t

PRoRATUR Conclufio t. Deus potuit con-

^m

dere fübítantiam taliter incorpoream, & hujus

Wütem £

exiftentiam exigit univerfum ad complementum

1(4 l

Ui

fux perfectionis

, idem etiam exigit finis in crea-

.

Znt,

"d

tione muudi à Deo intentus 5 ergo datur

qc Ic 7"'

'

DE NATUR.A ANGELORUM.

5$

| &aln (f

l

.

;1

hii

q,.x,r. ". prob. inprimis negativé, Secundó etiam

ïä'n

ofiivé ex eo ; quia anima rationalis defacto

II

,1:

j

eft talis fubftantia fine membris & corpore ; ta-

atnp 0i

[;

les etiam funt deemones, qui compenetrantur

C It

US, H

E

l

m

cum corporibus ; denique talis fübftantia poteft

concipi, quia poffum concipere rem extenfam

p t COTPO[;

cogitantem absque diftin&ione fuarum partium,

TUGUSt

ita ut fe totam & partes fuas mathematicas poffit

r

mutare pro libitu.

Prob. q.9. m. 'Talis fübftan-

&t fut n

tiaeftaliquod fummum genus entium poflibilium;

ATir u

ä'

ergo exigitur ab univerfo , quia omnia fümma

Pl /dl[/m

genera entium debent exiftere in opere perfe&o

dl g j

creationis.

Prob. q. 3. m.

Finis creationis eft

Vr

D

gloria Dei, id eft, cognitio divinorum operum;

Acm, i

atqui talis cognitio non poteft haberi per füb-

1. at

ftantiam rationalem dependentem ab organis cor-

1 uunprde

poreis, & alligatam fenfibus, ac notitiam fuam

10 atb

tantüm aquirentem ope difcursüs, prout patet

fà, n

ex imperfectione cognitionis humane ; ergo.

D

'

10 menqs j

PROoBATUR 2. Infcriptura Angeli fimpli-

j Te0p

i

citer vocantur fpiritus per oppofitionem ad ho-

Jnc enmd

minem ; ergo non fünt compofiti ex corpore &

anima eo modó , quo homo.

ZÍnt. patet ; fic

yda. 1

enim AG. 8. v. 39.

Spiritus Domini rapuit. Pbilip-

pun. EtHeb.r.v.r4. Ommes funt adminiflrato-

o

ii

rj fpiritus.- c. prob. Scriptura nunquam fimpli-

citer folet vocare fpiritum id, quod eft compo-

ia

0.

fitum ex corpore & anima; ergo. 4rt. prób.

Sic r. nunquam dicit fcriptura, quód Beati poft

ii

refurrectionem fint futuri fpiritus. 2. Hoc no-

a, v

men fimpliciter tribuitur Deo quatenus condi-

gomplemäï

l

ftin&o àcorpore Joa.4. v.24. Spiritus eft Deus,

ii

!

iu Cj veritate oportet

!

o d

ff e0$ qui adgrcmt eum , in fpir

3

adora-

4'

7

yM

54

DISPU fF ATIO L

!

gt

adorares ergo etiam tr/ibuitur Angelis per con-

!

[

yWäm

diftin&ionem à corpore.

3. Saduczi heretici

/

Q34T

A&.23. negárunt dari fpiritus, non tamen ne-

n

" f

gárunt rem compofitam ex corpore & anima,

1

J

Tj A

quia utique non negárunt in homine dari corpus

gifiean

& animam; ergo negandó fpiritus, negáruntrem

non compofitam ex corpore & anima.

4. Ani-

muL)

g

ma humana in fcriptura fimpliciter vocatur fpi-

ritus; fed anima non eft compofita ex fpiritu &

EANASIUS

corpore, quia aliàs haberemus .duo corpora;

ergo. Maj.prob. In Epift. Jacobi. 2. v. 26.

Cor-

j c at:

j f

pus fine [Diritu mortuum efl. .Et r. Cor. s.

d Tetm

dicavi tradere bujusmodi fatane in interitum carmis,

ij (

ut. [piritus falvus fiat in die Domini noftri Sfefu Chrifti.

sucant À

Et1.Cor.2. Quis bominum [ci, que [unt bomi-

vf erper

mis. mifi [piritus bominis qui in ipfo efl. .

spfnta

PRoBATUR 3. Si Angeli effent compofiti

hopATU]

ex corpore & anima, tunc fcriptura aut Docto-

res debuiffent aliquando loqui de anima Angelo-

mieponr

apm

rum, ficut.loquuntur de anima hominis; fed

tuem de

hoc nullibi fit; ergo.

Maj. prob.

Potuiffent

:menfurabi

fic loqui de Angelis, cum natura objedi, cir-

Ü

cumítantie , & motiva loquendi fuiffent pror-

I a,

fus eadem ; ergo debuiffent fic loqui.

zi

PROBATUR 4.

Concilium Lateranenfe

l0MTU

condiftinquit naturam humanam per hoc ab An-

"us

)

gelo, quód illa ex fpiritu & corpore compofita

M

ff

fit; ergo natura Angelica non eft compofita ex

UR

Ípiritu & corpore, fed puré eftfpiritualis. — nt.

( fe

Qrob ex Verbis Concilii; fic enim ait: Simul

Vr t

m

ab initio temporis uiramque de mibilo condidit creatu-

nE

W

videlicet

w,z.m,f Jpiritalem & corp?ralem P "Angelicam

é9 mun-

nf

01

DE NATURA ANGELORUM.

55

É

Mls p

gl j

&g mundanam , €9 deinde bumanam. quafi communem

ex [vzrztu & cor ore con[litutam ; ergo.

L

TIre (s

ROSATUR 5. Patres in hoc faltem fenfu

plerique fentiunt Angelos effe incorporeos; er-

UM

T

io)

Prob. 4ni.

I. DIONYSIUS AREOP. de

T m

Eu

Colefti Hierarchia c. 1. fic ait :

"Ad fimplices nul-

lísque figurís umbratas celeflium. rerum intelligentias

4Ler OCU

a[[mnilationesque . fabvebamur.

EÉt c.4. Incorporales

QUE & (þlf

omnino atque maleria carentes intelliguntur

2. S.

10 (0tyy

ATHANASIUS relatus in Concilio Niceno II

2vf (

A. 4. fic. ait

«dngeli [piritus & ignes funt ab

g

Idem

ommi corporea fipuratione & matura alieni

lmmz M//!lf

Lib. de T'eftimon. Scriptura.

"ngelus. definitur

nies

animal rationale exbers materia.

3. Similiter alii

Qu [LL!

Patres vocant Angelos fimpliciter incorporeos,

!

corporis expertes, & fpiritus, quorum textus

at um

videri poffunt apud suAREZ.

PnosATUR 6. Conftat ex Evangelio, in-

Yün autD

: ammaAnL

tegram legionem deemonum fuiffe in uno homi-

ne; ergo non habent corpus inpenetrabile feu

| hm

Doti

extenfionem dependentem à legibus naturge ac

triné menfurabilem 1ndependentem ab arbitrio

t oj

mentis.

j ff

DICO 2.

Angeli neque funt compofiti ex

lo

N

materia aliqua fpiritali & forma.

m Lattt

PRoBATUR Conclufio.

Angeli funt im-

perhocab

mortales ; ergo non funt compofiti ex materia

pore ff

!

fpiritali & forma.

c. prob.

Si funt immortales,

I;

tunc nunquam feparatur eorum forma àmateri

MUU

poü

fs

YIILUD

ii

fed fi non feparatur, tunc non funt compo

j

ex materia & forma.

ergo.

Prob. Min,

u-

yim ais *

TL

cunque funt feparabilia, diftinguuntur realiter,

qu& non funt feparabilia, non diftinguuntur

i

nifi

4

4

yV

56

PDISPU'I;AII'O I :

j

u

nifi habeant oppofitionem relativam producen-

j

tis ad produ&um ; . ergo fi non feparatur mate-

J

(0 4

ria & forma in Angelis, tunc non funt compo-

r

fiti ex materia & forma tanquam partibus reali-

W([ l

4j €

ter diftinctis.

; Mngdos

DICO 3.

Angeli »fu,nt incorruptibiles, &

Tib

a,

ex fua natura immortales.

oum,

PRosnaATvuR Conclufio r.

Angeli non ha.

bent corporas ergo funt incorruptibiles. . c. prob.

h0pA TU

«j natun

Si non habent corpora, tunc non dependent à

«00 07

legibus naturc fecundüm partes fuz fubftantiz ;

quirer

fedfi hoc, tuncfüntincorruptibiles; ergo. Min.

PUH

prob.

Si non dependent à legibus natur& , tunc

quzlibet pars in Angelo reperibilis dependet ab

dnn odf

a fenmim

arbitrio mentis, ergo non poffunt corrumpi..

Ant. prob. ex paritate cum anima feparata, quae

minuturm s

^

a relp

poteft induere quamcunque figuram & extenfio-

nem, & tamen non patitur fectionem fuarum

Soly

partium , quamvis quis conetur gladió infequi

ac difcindere fpe&rum 3. idem ergo de Angelis.

)

KITU

QU ;

j

PnozATUn 2. ex Concilio Lateranenfi IV.

fub Leone X. Sefs. 8. ubi dicitur :

Sacro appro-

« f

Qprobqy

bante Concilio damnamus & reprobamus ommes a[e-

ventes, animam intelle&tjoam mortalem q[fe: - - GU

onieenf

illa non folimn wert & per fe & e[Jentialiter. busnani

lt

"

'

i

^

:

|

$ CO

corporis forma exiftat ; 'oerium Cs immortalis ft Wxrs8

.w:

j

l

i

l

à pari, imo à potiori idem fentiendum de natu-

58 l

i Tbeijl

"a ,Angelica,.

'ïff"ïüm d

PROBATUR 3, ex fenfuSS. Patrum & Theo-

* wwj

logorum, qui videri poffunt apud sv AnEz hic

t

N

cub.

Hi autem fine dubio referunt fenfum com-

UUR

munemEcclefim. Alig rationes poflunt ezdem

Mi

:

defu-

2

!I'

DE NATURA' ANGELORUM, $7

IUm

P Odllcg

| fep

defümi, que communiter adhibentu

X

T

Wtor

miï;

' pro ftabi-

Qul

O

liendà immortalitate animz rationalis

?

t

DICO 4. Angelictiam funtimmortales ex

fua natura refpectu Dei,

n

Conclufio eft contra v AsQqUEZ; qui licét ad-

mittat Angelos effe immortales comparatos ad

alias creaturas

rj D

ad Deum.

id tamen negat, fi —comparentur

Ipflbües, (

L dopnja

^PnRoBATUR, Effe iäm01*ta1e nihil aliud e/ft;,

quàm in natura dari exigentiam ad confervatio-

EAU

nem rei ob ordinem , harmoniam, ac propor-

&m, M

Are, t

tionem univerfi; fedtalis datur in Angelis etiam

refpectu Dei; ergo.

Min. prob.

Exigentja illa

BI

Angelor

um ad fuam exiftentiam ac confervatio-

L ortumy

nem Bon terminatur ad aliam caufam nifi ad Au-

i, qe

thorem nature; ergo illa exi

m r

X

gentia datur in An-

gelis etiam refpectu Dei.

Jonen fu.

Qdl a

)

Solvuntur Objectiones.

5 dl

O prcrTUm 1. contra 1. concluf.. Conci-

Ateranpy

ir,

lium Nicenum IIL. fupponit Angelos effe COFpo-

$n i

rTe0s5; ergo funt corporei.

Zdnt. prob. . Conci-

DAW

lium approbavit fententiam Joaunis Epifcopi

Theffalonicenfis docentis contra gentiles, An-

i

QT

r

gelos effecorporeos; ergo. |Jnt.frob. ex A&io-

[

ne $. ilius concili, cujus hiftoria fic habet:

j

n d

Produttus & lettus. eft liber. quidam .. Beati

Joannis

Epifcopi "The[falonicenfis, in quo difb

ulat cum Gen-

UHl quodam de ufu imaginum , interrogante ' gentili,

mntd

vefpondente «eró S'oanne ; objecit autem gentilis in

sUARU

bunc modum: Sansté- Deum verbum. bominem fattum

kfenfn*

jcone exprimatis , quid ad..Zingelos .boc- facit quos ut

bom;'nes pingiis & adoratis? Hi tamen bomines non

offu 64

D5

Junt,

y V

c8

DISPUTATIO I

RE5P0ïïD]

es & incorporei, &;*f famplicitev

funt, fed intellettual

a

; fentd

exiflentes. dicuntur.

Sanb ea ratione &g à nobis Deos

j

onem

venerabiles exiflima, mon enim fic quicquam abfurdi

agimus ,

quemadinodum mec vos, cum Zdngelos ado-

at

l

vülis.

Santus- dixit: de angelis & arcbangelis €9

a d

eorum pote[Latibus , quibus

& nofiras animas. adjun-

j a

Th

fentit e[fe. quidem in-

go, ipfa Catbolica Ecclefia ff

n i

pf

telligibiles, [ed non ommüno corpo

ris expertes C in-

verüm, tenui corpo-

ats pra i

vifibiles , àt *vos gentiles. dicitis j

t haberi

re praditos, £2 abreo [ive igneo, üt fc

riptum .eft :

"TRUE

QUI

FACIT ANGELOS SUOS SPIRITUS ET

xog

j effe d

MINISTROS EJUS IGNEM URENT

1

EM. .Sic

at 1

autem qmultos

Sanüorum Patrum. fenfiffe cognovimus,

amr ?

quorum. eft Bafüius. cognomen

tó magnus, €9 Beatus

gice ni

Ztbanafius & .Metbodius ,

& qui flant ab illis.

40nes eof"

Solummodo autem .Deus. incorporeus

& informablilis :

ii &

intelligibiles autem. creature nequaquam. ex toto [uni

fs Conci

s pittura exiftunt ; quare . ét-

incorporee , Cg' imitabile

aprevi

ia im loco exi[lumt ,

& circumferentiam — babent.

n funt üt mos corporei, utpote

thi a

Quanquain autem, mo

ex qualuor elementis & crqüä ila materia: memo

: Quid

tamen 'vel . ZIngelos ,. vel. demones , *oel. antmas dixe-

BU r

"

^

EU

A

mer de

vit incorporeds ; tultoties emim im proprio corpore viji

1

quibus dominus oculos aperuit.

—

;

quibusy]

fünt, fed ab ilis in

E

j

"

INos igitur eos non üt Deum, ed üt creaturas in-

l

Mrunt-

non tamemn üi veré in-

Tittculo

telligibiles 9^ minifiros Dei,

Le&o hoc libro

corporeos pingimus o^ colimus.

A tfitio

afius

Patriarcha dixit:

in plenario Concilio 'Tar

"dbre

Samarite imaginem. Cbriffi

dejecerunt ; idem faciunt

tb im

Gentiles.

Pater (Joannes) quod &&

Offlendit. autem

"Wt

Jngelos pingere oporteat ,. quando c

ircum[cribi poj-

Vi

Sacra . Synodus

unt, €g t bomines apparuerunt.

Wlre

MPPWbEV«

f.engondit : Etiam. Domine G.

RE

0 1

DE NATURA ANGELORUM.

nj

59

Ín

hj

llj

RESPONDEO. r n. a. ad prob. dift. Ap-

ficq

Vg

i

probavit fententiam Joannis in tra&atu pravio

üuty À

!

ad definitionem conciliarem. c. in ipfa definitio.

n

ne conciliari. n. a. . Solet in conciliis priüs tra-

ht

r

/'h

Gari de articulis definiendis; in illis tra&tatibus

Ail

previis varia difcutiuntur, approbantur & con-

n l wd

cluduntur à Theologis, que tamen poftea non

L (7"

tranfeunt in ipfas definitiones conciliorum. Hi

LUTTM

tractatus previi in Concilio Tride

ntino quidem

À r

folebant haberi

privatim ante feffiones publicas,

SPIRITUS j

& que in his tra&

atibus determinabantur à

,E YTL 5;

Theologis effe definienda conciliariter, poftea

* Mi

proponebantur in feffionibus publicis, ac con-

i, & Duts

cludebantur à Patribus Concilii; ita ut feffio.

J a ii

Vi

nes publice nil aliud fuerint, quam folemnes

V iftm

definitiones eorum articulorum

p)

qui privatim

n

N

prius tractati & conclufi fuerant.

n

Sed in anti-

ilut;

quioribus Conciliis res aliter fe habuit; tracta-

Ánetim |

lf

j

jl

,l

tus enim previi habebantur in feffionibus publi-

(ijiri, v

,

cis, & hi traéctatus vocabantur Ztiones Conci-

at

L

!

E

liorum.

L

|

]

actionibu

Quod autem non omnia, quz in-his

qt] at

$ approbabantur, poftea à Patribus

riri n

conciliariter definita fint, ex eo intelligitur;

i a

quia in quibusvis quzftionibus etiam puri facti

lt um

interpofuerunt fuum judicium, quod haud du-

g d d

bié pro articulo fidei noluerunt obtrudere, C

terüm definitio ipfa Concilii Niczni II. conti-

dfo h

ia

tinetur in decreto fidei, ubi folim ftatuitur co-

lendas effe imagines,

j; i

non veró quód Angeli

n

fint corporei; quzftio

enim folüm erat, utrum

effent depingendi Ang

gt

eli Hinc Concilium po-

$m

tuit approbare fententiam

de pingendis Angelis,

quin approbaverit ratione

[

m; quods nempe fint

L

3107

L

I,

y M

60

DISPUTATIO

Jicet:

J

non omnis. corporis expertes, de quo non erat qua-

/

L.

T

ftio.

». dift. textum. Dicit Joannes, quód

5 m p

Ecciefia Catholica fic fentiat fumendó partem

: c. fumendó univerfalem Ecclefiam.n.

P

diioni CO

pro toto

uando

Joannes dixit, Ecclefiam Catholicam

N

ag amo0

ficíentire, prout ipfe femferat, voluit tantum

dicere,

etiam in Ecclefia Catholica reperiri ali-

ml £

s reculit Bafilium & Athanafium,

grerTt.

quos, inter quo

qui dicunt Ang

elos effe incorporeos.

Adeo-

«lim doc

non manifefté abfurdum

dntco

que voluit inferre,

effe, quod depingantur Angeli üt corporei.

;.

Brircim.

zDun d

&.3. dift. ]Joannes docet Angelos effe cor-

füumendó tó corporeum & corpus in fen-

umore. 1

POI'€OS

fuD.H

iERONYMI pro fubftantia circumfcripta

TE

loco, & exiftente quantitative in loco. c. fu-

u$ Cont

mendó illud pro fubítantia habente partes extra

, &

Quod enim Angeli habeant exten-

afinmt,

partes. n.a.

*

fionem fecum 1

dentificatam per modum fubftan-

^j fs m

tie fpiritualis , dependentem tamen ab arbitrio ,

V Onfat

mentis quoa

d configurationem partium, prout

AC d

D. HIERON Y MUS in JNotando 3. explicat

, poteft

t, hi tma

concedi; quód veró habeant diftinétas partes,

fnrd

ásque inpenetrabiles ac de-

capuüt, pedes &c. e

* r

pendentes à legibus natur& &

non ab arbitrio

" joi f

mentis, id verum effe negamus. . Hz funt Re-

"m

fponfiones noftre:

alii Theologi propemodum

mm fpecie,

non eífe de fide rationes

omnes refpondent;

* tj

Conciliorum, quamvis de fi

de fint ipfe defini-

m

AU

t

il

4

J

]

tiones; putant enim hi Theologi, fententiam

1

!

yua

illam Joannis revera fuiffe rece

ptam à Concilio;

ts T

'fed tantüm per modum rationis feu per modum

n—

"ts

argumenti. Verüm hac 'Theologorum refpo

10

[

IL

DE NATURA ANGELORUM.

6'1

DO ,

l

fio non placet; quia fi rationes Conciliorum

Joälmes

f

content in aliquo Canone. feu articulo fidei non funt

FUmend

de fide, nutaré videretur ipfe articulus fidei.

fl

u

I

[

'Tales enim propofitiones caufüles cquivalent

i (

|

propofitioni copulativee, ubi affirmantur tria,

y li t

lI

nempe exiftentia caufz , & exiftentia caufati, &

ij

C& T

connexio amborum extremorum, proutoftendi

L At

in Summulis Phil. Polling. & in Arte Critica.

It

O0 dj

OBJICITUR 2. contra eandem.

SS. P.a;-

tres paffim docent, Angelos effe corporeos ;

[ )

Áund

ergo. funt corporei.

Zint. prob. . ORIGENES

(Orporei

lorefe o

L.2. Periarcbon. c. ?. oftendit effe impoffibile,

preter Deum dari naturam aliam,. quz vivat

s fn.

fine corpore.

Nece[fe efh, inquit, eas naturas

rf

Jemper effe . conjun&tas | corporibus.

9. LTERTUE-

Ym of

LIANUS contra Marcionem L.9. C. s. 4omo

i t

poent ete

fortior zngeló , generofir. fpiritu materiali ,. quo zdn-

geli con[üterunt, qui fecit zfngeles fuos jpiritus &

odum fl

Idem de carne Chri-

n bt

miniftros füos flammam ignis.

fü.c.8. Conflat Jngelos carnem. mon

propriam, ge.

itm, vt

Jtdffe, utpote naturd. fubflantie [piritualis, etft corporis

plit, p

alicujus, fui tamen generis, im carnem autem buma-

indas p

nam iransfigurabiles ad tempus

lgitur velinquitur,

rables 4

boc e[Je proprium angelice poteflatis, ex mulla mate-

p d

ria corpus fibi fumere, qui femetipfos poluerunt con-

fielii -

vertere in carnem.

3. HiLAnrUs in Matth. c. s.

: propemm'ï

"dnimarum [pecies ffve. obtinentium corpora, fioe cor-

| Hdefdgh

poribüs exulantium corpoream tamen mature fue Jub-

[

lpfæ (

fianiia

m. [ortiuntur ;

quia omme, quod creatum eff,

]

[anti

in aliquo ( puta corpore) /it nece[fe eft.. 4. S. Av-

K

piün

GUSTINUS L. ir. de Civit. Dei. c. 33. ait:

j

-direum. demon , bomo. luteum corpus acc

epit.

Et in

j

Pf 35.

Qrüm

Fütam utique babet. corpus noftrum, & ia-

then

"

| j NAT

(

62

DISPUTATIO: I

]

J

j

D

jj 10

then /compamtum corpori illi, quod. futurum eft , qua-

f

4

n

a

D

(etin

lia funt. Angelorum corpora , imoenitur covpus bominisg

M

'-

leX

mortumn. | idem habet in aliis textibus, ubi An-

Jæ

L

i

U&i- b eX |

Similiter citat VASQUEZ

)

gelis tribuit corpora.

j

J

; übi at

'

pro hac fententia Bernardum,

La&antium, Am-

j

i

Clementem , . Alexandri-

brofium, lrencum,

TP

num, Eufebium, Hyppolitum, Cefarium, Ba-

T /li'i tj

filium, Athanafium, Methodium, quorum tex-

l;W)IO M

tus videri poffunt apud alios.

ji, cüm

REsPONDEO. n. füppo

fitum qüoad pri-

aaddit; (

mum, nempe quoad Origenem, eum in hoc

yrmua

pun&o recenferi poffe inter Patres ac Doctores

um venti

Ecclefie ; cüm in hoc ipfo libro, qui vocatur

EEE

Periarcbon, contineatur perpetua textura erro-

sinfeiptür

rum, ita ut merito dubitetur à nonnullis viris

w A.

do&is, an hic liber ipfius fit. .Ad alios veró

(nitus)

Patres g. dift. Tribuunt Angelis corpora fu-

«rilii De

mendó corpus in fenfü D. HIERONYMI pro fub-

ftantia extenfa, fimpliciffima , indifferente ta-

ais) n

& 1]

men ad omnem figuram & qualitatem pro arbi-

trio mentis. c. fumendó corpus pro fubftantia

m hofpit

quantitat

iva, inpenetrabili, organica & inde-

pen

dente. quoad configurationem partium à

WONDE

jj

1 fpiri

mentisarbitrio, habente infuper partem extra

partem,

aut habente partes realiter diftinctas.

t n

erofimillimum eft, Angelum effe fub-

ameta

$u wv

ftantiam intellec&tualem extenfam tamen, que

d m

tb co

pofüit pro fuo arbitrio induere quamvis magni-

tudinem & figuram, levitatem, grayitatem,

Eu Mi

t

penetrabilitatem, refiftentiam, duritiem aut fo-

B

liditatem, quamcunque velit, fini tamen & Offi-

l

j

ll

cio cujuslibet, ad quod à Deo conditus eft

ib 1

bus per

Q

l

proportionatam. Revera etiam à Patri

W

Ti

corpus

rÁ

!I

DE N'ATURA AN(I?ELORU.M.

63

At

fut ER

corpus nihil aliud intelligi quàm fübftantiam cir-

i TO

MU n

cumfcriptam loco, feu fubftantiam extenfam;

patet r. ex definitione s. AUGUsTINI in Not,

At |

A

3. addu&ti.2. ex ELTA Commentatorein Orat. 1.

Nazianz. ubi ait: Selus Deus circumfcriptionis ex:

H], Alekan

pers ob5 — quia folus proprié corpore. vvacat.

Circum-

! Vif

ii

Jéripti àutem Zingeli; quia nec incorporei proprie funt,

ï],q

DT

eiamfi moflri repe&bu incorporei dicantur.

9. ex

GENNADIO MASSI1L. de Ecclet. Dogm. c. 1 1.

? uj

& 12. ubi, cüm dixerat Angelos effe corporeos,

"m j j

rationem addit; quia localitercircumfcribuntur.

Dd

OBJICITUR 3. contra eandem.

Io Scri-

QU vocqt

ptura etiam ventum & aérem frequenter vocat

AU. emy

fpiritum ; ergo ex eo, quód Angeli dicantur

Qsv

fpiritus in fcriptura, non probatur eos effe in-

X dos v

corporeos. Znt.prob. v.g. ex Pfal. 147. Flabit

: !

Jpiritus (ventus) ejus, & fluent aque.

20 Gen-'ö-

Vhit

Dicuntur filii Dei feu.( t habet verfio feptua-

Vaferent

gintaviralis) Angeli genuiffe gigantes , ergo funt

tem p d

corporei. 3. In Scriptura leguntur Angeli ab

0 füi

Abrahamo hofpitió excepti bibiffe & comediffe;

inia t

ergo.

REsPONDEO. Zd 1.

y pitün

/di-Pc. Scriptura vo-

p d

cat aérem- fpiritum per fimilitudinem. c. per

ifol

'

(l

L:ï;

proprietatem. n.

In fimilibus locutionibus . at-

jum dl

tendendum eftad frequentiorem fignification em,

tamet, f

ad fübje&am materiam & intentionem loquentis.

m E

Si aliunde conftaret naturam Angelorum effe

corpoream , prout conftat de aé&re, haberetur.

grayitak

ii

fiem d

ratio reftringendi fi&nificationem propriam hu-

gl

jus termini, fpiritus, ad fignificationem impro-

priam3 fed id non conftat aliunde ; ergo pro-

conditi

at

prié fumitur hic terminus refpe&u Angelorum:

(

& econtra

j

EL

64.

DISPUTATIO L

& econtra refpe&tu venti & aéris tantüm impro-

Min

j

prié ex eo forfan;

quia & ventus eft invifibilis

54

Qicant

& aliquo modo. inpalpabalis.

P

n

Me!

zEULA

nptio au-

p

j 0

tem femper ftat pro fet

ifü próprio non metapho-

fico, & pro fignificato nominis

primario, non

Jreis rO]

ymines p

pro fecundario.

ZAd 2, dift.a.

Filii Dei feu Ang&ï.iqdïcuntu;

]i pecca

enuiffe gigantes ,

intelligendó per filios Dei

WJM

a verfione dicitur)

feu Angelos (prout in Latin

iritus coeftes vel

, intelli

filios Seth. c. intellig

bS

endó fp

i

j

potenti

uo

d

enim eoloco per illos filios

*

j

deemones, n.:

;

D

propré

Dei feu Angelos non pofüint

intelligi Angeli, de

"

1

OC

p dicitur

umáítantiis :

quibus nunc fermo,

patet ex circ

wt: Ri

ffunt intelligi boni Angelis

il

UILA Q

inprimis enim flon po

L

L]

neque etiam malis

|

quia non p

otuerunt peccare

!

J

tm deon

am doemones vocantur.filii Dei.

quia nunqu

l:fæculi, for

Econtrario pot

ius-conftat per filios Dei, imo

51 ferend

Scriptura intelligi nonnun-

etiam per Angelos à

tinne vic

quam boimines.

Sic Job. 1. v.

6. Quadam autein

lm CI

nt filii Dei ut affterent coram, do-

die, C

ium "venifJe

Ibidem 2. v. I.

TT DO

aino ,

adfuit inter eos etiam Satan.

cim quadam die veniffent fiü

l 46 MT

faüum e[L autem,

W t

De,

& flarent coram «domino ,

veniffet quoque Sa-

t gl

ian inier. eos.

uibüs locis per filios Dei intel-

U. Deut.32. v.8. ubiin wUL-

r fu.

liguntur filii Jo

T agoos

GA'rAlegitur: Conjfitui terminos pop

ulorum juxta

mumerum. filiorum | Ifrael ;

SEPTUAGINTA Véef-

T m

Item I.

ts 9

tunt: juxta mu

merum zZngelorum Dei.

re faciem fuam

t ima

Cor. 1r. jubentur mulieres vela

propier dngeh

0$; nempe propter Sacerdotes, Dia-

Bs t

conos & Epi

fcopos, qui ftabant in choro Eccle-

At 4

fis, & dire&é obvertebantur verfus

populum

l Ti üat

inter fp.n&iones facras, In Apocalyfi fi

mili.te.r

-

"ts

fcr

df

061

DE NATURA ANGELORUM.

65

U at

l

TEU

IÀ

fcribitur Zfngelis

/äþtemx Eccleftarum,,

Epifcopis.

Mirum er

haud dubie

ïu&ümpm

£0 non eít, quód etiam

[ Q

Mi

Angeli dicantur

genuiffe gigantes.

Altera cir-

cumftantia, q

uód ille textus non

M F ( namo

Ji

poffit intelligi

de Angelis proprié di&tis, eft

; quianon Angeli,

Uä"g

B

(it

fed homines per diluvium p

,Jä

uniti fuerunt pro-

V ll

J

pter illud peccatum luxuriz.

&tfin

J0te d

». 2. dift. Dicuntur filii Dei

gentlifï'e" i-

li cobfs

gantes, intelligendó per filios

Dei filios nobi-

Dl

lium ac potentium hujus fieculi.

c. intelligendó

indyy

Angelos proprié di&bos. n. a.

In textu enim

TOU

Hebraico dicitur mrow :333.

Bene Elobim, quod

Yi g

poteft verti: Fl Deoru

", prout etiam trans-

je um m

fert AQUILA tefte Au

guftiino & Hie

X i D

Fil

ronymo.

ii autem deorum vocabantur filii

tentium

i Dri, t

hujus feculi, forté fic di&ti ob

poteftatem à Deo

Vg o

acceptam ferendi leges & fc

eleratos puniendi,

1 Quadama

,

qua ratione vices Dei in

terris gerebant; ob

f um

--

quod & syMAcHus

vertit: Fi petentium, tefte.

Toidem,

j

Hieronymo; potent

es ehm Diu vocabantur.

j nf

Sic Pfal. 46. v. 10. d

Icitur :

Congregati funt. cum Deo 4bra

Princibes populorum

if p

bam;

quoniam Dij

jios Da

fortes terre vebementer. eleuati

(

Junt. Et Pfal. gr.

, Vi

V.T.. Deus f[letit in Synagoga

Deorum , nempe no-

FOPM llj l

bilium Synagogs.

Ibidem v.6. Éso dixi: Dji

eftis & Filii excelft om

nes.

AGIVTA'

Ceterum cur Deus ex

]u jt

illis fceleratis Principibus

permiferit cooperan-

te potentia imaginativa fi

)

vfiiti

perbarum mulierum

(ar

(Ot

Dàfci gigantes tam ante q

uàm poft diluvium,

dotQul

Tatio forté eft, ut fuperbia

m mundi & Principuin

f u

in robore ac ftaturá conf

elfUS ;

»

dentium confunderet

per inftrumenta infirm

a fuz potentiz,

(

j

Rz-

| 4D.Amart Iratt. de Angelz's.

j V

66

DISPUTATIO L.

j

Tobit

REsPONDENT alii 3.

Etiam ab Aägelis

.

oc

ffione divina,

j

b

P

malis id fieri potuiffe

ex permi

J

?

J

/

l

i enim

ULLIAN

vM poffint induere

cum juxta TERT

gper (í

natur

am humanam

fecundum ftatum accidenta.

:

V

,

d

atj

]em.

Item ab aliis REsPONDETUR commu-

potuiffe affumi corpora

j m D.

[TF

niter, ab Angelis tunc

,

l

Bentur-

aérea, prout nonnunq

uam legitur à dcemoni-

r lapl

fagarum. Ego veró

bus fieri in conventibus

refponfionem

2, prafero.

dubent D

- Ad 3. dift. a.

Leguntu

r bibiffe & comediffe

n.

Angelus enim apud

li demorn

apparenter. C. Vete.

lPOX DE

'Tobiam c. 12. V. 19

MC

Videbar quidem *oobiscum.

féd ego cibó invifibili,

& potu,

m ob

enanducare €9 bibere :

à ID

i ab. bominibus vide

ri non potefl, utor. ltaque

Yotefm C

Angelorum vel

erant compacta ex

corpora illa

.

detur aliis;

vel erant ipfa füb-

aj CO

aére, p

ut V1

marum

flantia Angeli, prout

$. AUGUSTINO & mihi

tüm quantitate acciden-

edum,

l

videtur, affumpta tan

[

[

]

ï

A

i

^

tali & duritie offium ac

mollitie carnis tanquam

at pr

s feu extenfionis indefi-

3, fcu

accidentalibus quantitati

bitrio mentis affumi vel

nite, que tamen

pro ar

ttdm, (

oterant.

Cibi veró non per faculta-

ftntm o|

deponi p

t Oi

. tem natur

aliter conco&tivam, fed per operatio-

nem Ahgeli intra corpus i

llud affumptum refoluti

tt0, chr

/

Á

fuerunt.

ttonris M

OBJICITUR 4

. conträ eandem. Angeli&

ütmon

s leduntur vel ben

e afficiuntur rebus

&

doeemone

corporei

s; ergo & ipfi funt corporei. Znt. prob.

tv

l.

Davi

d fono cytharze fugavit deemone

m ex

:f e

docun-

Saul.

Sic enim 1. Reg. 16. dicitur: Quan

David

ïïüjm i

ue [piritus Domin

i malus arripiebat Saul,

m

i manu fua , & refo-

tollebat cytharam , & percutieba

ï,e.m flgur:

ab eo [piritus malus

i

"s

qillabatur Saul; recedebat enim

T0

01

U

wtiam EU

Aäg&

DE NATURA ANGELo,RuM.

67

Tif

Prob. ?. "Tobias minor fu

d

mó cordis, quod ex

li indu;

pifce extraxerat, fu

gavit deemonium ex Sar

as5

Tobie enim Ang

elus ait

C. 6. V. 8. Cordis arti-

m AC

Y

ETU

culam fi füper carbones pona

*

, fumus extricat omme

[

genus demoniorum , five à «j

TO five à muliere, ii

* Ml Q

ui ultra non accedat ad eos.

BU d dore

Prob. 3. Communi-

ter adhibentur contra dcm

ones & fagas fru&us

UET

arborum, lapides, ligna &

omnis generis amu-

IU

leta ex regno minerali,

vegetabili & animali ;

ergo habent naturalem

i* QD g

afficiendi deemones.

vim lzedendi aut ben/äï

M gl

REsPONDEO adr. dift.

lil f

talium rerum obedientiali & fü

leduntur virtute

pernaturali. c. na-

i, a

turali. n.

In Davide enim D

eus voluit often-

Qd e

dere virtutem crucis vel conc

Tl h i

ordie, & fic illu-

ftri exempló commendare vi

rtutem talium re-

o i

rum divinarum,

fite acti

prout explicant PA'TTRES,

Hinc dicendum,

quód aut i

pfe Deus fugárit

Vr

deemonem ad prefentiam cyth

are tan

Pf

quam figu-

)9 erucis, ficut.c

ytharafuerit cau

fa

moralis ;

Ts a[fumij

vel dicendum, quód illa cythara fueri

nprik

t elevata

per potentiam obedientialem ad fu

gandum fpi-

|pet (

ritum.

Quöd autem naturaliter n

COTLIR

on fugaverit

nb

deemonem, clarum eft; qui

a fepe pulfantur cy-

tharz & omnis generis orga

na, quin tamen uni-

m Af

co paífu deemon recedat,

CUUIO

MM

- ZAd92. dift. . Extricat fumu

s omne gexiüs de- '

« A

moniorum virtute naturali. n.

virtute fignifica-

(amo

tionis. fubdifl. extricat moralit

er c. phyficé. n.

Sicut enim facramenta caufant

gratiam vj figni-

&i )

