hil enim poteft affirmari, .nifi

DICO

qu

od prefüpponitur ad affirmation

ems; affirma-

p

jutem futuritio üt futuritio, & principale

n

tur a

rente 1

determinativum activum ad futuritionem. Fu-

turitio debet etiam prefupponi abfoluté ad con-

Inrdos

irs D

ceptum affir

mativum prepofitionis, vel revela-

tionis: illu

d determinativum eft peccatum Lu-

0a

w alios

ciferi, & hoc non poteft abfoluté previderi,

Qentes

aut cogno

fci, quin priüs abfoluté ponenda co-

nofcaturreve

latio, & hzcrevelatio iterum non

j

ho

poteft cog

nofci üt ponenda , nifi cognofcatur üt

&üs futuri dependenter à peccato ab-

Wlenan

cognitio a

HR-

foluté ponendo,

quod tamen abfoluté non po-

.

nitur per eam cogni

tionem 5 quia cognitio non

Ino

fed decretum vel actus

tüim |

puri

ficat conditionem,

cognitus in circ

umftantiis aliunde decretis.

titts

il f

Dricrs 3. .Per hoc non explicatur, quo-

1odo potuerit Lucife

r tot Angelos fecum in rui-

M

elinon

Wsin

nam trahere; ergo. 44nt. prob. AliiAng

- potu-

H

GRATIA, ET MERITO ANGELOR. 353

( q

l

potuerunt eam appetere divinitatem

, feu do-

i

DO

minium fupremum in creaturas ; ergo.

REsPONDEO n.a. J4d prob. dift.a.

Alii

UMj

[

Angeli non potuerunt appetere divinitatem fà-

jremam. c.. inferioren & fübordinatam. n. a. Nam

Tm

& alii deemones à gentilibus colebantur in fuis

J

if

templis v.gr. intemplo Pantheon.

Dein potuit

authoritas Luciferi adjuta per invidiam & fuper-

b

biam hoc efficere

T

"

, ne fe fubjicerent Deo hgmi-

ni, Chrifto.

x

ATLTe

il

i

QUJESTIO V.

H

T

De pena Demonum.

j

ICO 1.

i

Angeli mali poft confummatum

m

peccatum ftatim fünt damnati.

It

. Conciufio eft contra SaAL MERONEM, qui re-

ferente SUAREZ hic L.8. c.r. n.6. dócebat

d

Angelos non fuiffe de cclo precipitatos, nifi

|rert

prius Dei benignitate diu invitatos & exfpecta-

i

tos ad penitentiam. . Eft etiam contra non nul-

Tif

los alios, quos refert SvAnEz hlc c.2. n.3.

y

40

dicentes , quód An

geli mali nondum fint judi-

V on

cati.

fetri

PROBATUR r. Chriftug dicit,, fe vidiffe

C j

Sathanam ficut fulgur de celo cadentem. Luc.1io.

V. 18.

J

Mp

:

PROBATUR 2.

Conftat eos effe caufas o-

v

mnium malorum in ifto mundo, adeoque jam

(

privatos gratià converfionis, quz& poena indura-

tionis fupponit judicium.

y, Ü

i

ROBATUR 3. Adamus ftatim fuit judi-

eatus in ordine ad peenam; ergo & Angeli mali.

PRo-

ängehp

—

:

u

234 msr.ju. DE VOLUNTATE,

pIO

PRoBATUR 4. D.Paulus r. Tim. 3. v.6.

! eïäf'

monet, ne neophyti incidant i

n jüdicium diaboli.

du

Et 2. Petri. c. 2. V.4. dicitur : —Deus Zngelis pec-

ag

cantibus mon pepercit, [ed vudentibus inferni detra-

Ergo.

1hic

&os in tartarum tradidit cruciandos.

j

« Ca

DICO 2. Ignis, qui juxta Matth.25. V.41.

Paratus eft diabolo &? 4ngelis ejus, efc verus ignis.

]103.

Íta communis fenfus Ecclefie contra CATHA-

snelle

&INUM & non nullos Philofophos ; prout re-

dfrum

fert SuAREZ hic c. 12, n. 3.

m appr

"PanosATUR Conciufio r.

Chi 1£/ï'us Matth.

Pt0nA

95. V.41I. dicit: JDifcedire à me maleditti in ignem

BU

elernum, qui paratus eft diabolo, C Zingelis ejuss

enj; i

in fententia autem judiciali non folent adhiberi,

j 5 (

nec debent adhiberi verba metaphorica ad ex-

wr Reä

primendam ftatutam poenam, maximé fi meta-

phora non fit aliunde

nota.

1!

J (

PuonATUR 2. Ex aliis textibus Scrip

.th

n

tj

ï

re, in quibus

fit mentio ignis infernalis v. gr.

l fülld(l (

l(uim 33. V. I4-

wis poterit babitare de vobis cum

1034

i

:

(or

igne

devorante ? quis babitabit ex «vobis cum arao-

vibus fempiternis.

Ítem Deut.32. v.22. Jgnis fuc-

1 fl

fe g

cenfus efd im furore meo , P ardebit usque ad in-

ferni novi[fma 5

talia autem verba in re tanti mo-

j

ï

IU

, quamdiu

IQ

Eï

menti debent fumi in fenfu proprio

poffu

nt fumi.

Wm 1

PROoBATUR 3. ex Sanctis Patribus.

Ls

WUf :

Gagconrius M. Lib.4. dialog. c. 28. dicit:

W

9. 9.

Q

Jgnem inferni corporeum e[Je. non ambigo.

Ie

AucusTiNUS L.12. de Civit. Dei. c.9. ait:

m

Adberebunt incorporei fpiritus corporeis igmübus cru-

BIUITT

ciandi.

Multos fimiles textus refert SUAREZ

J

e

NI

hic C I2. D. H 12. 13-14. & 15. qui videripoteft

-

m

IE,

GRATIA, ET MERITO ANGELOR, 555

$

iij

u

DICO 3. Demonesab igneverétorquen:

tur per aCtionem phyficam, non tantüm per ap-

20 i

diii

prehenfionem in quantum videlicet apprehen-

duntignem fuz naturz difconvenientem. . Su-

REZ hic c. 13. n. 1. dicit ; fe nullum legiffe Do-

Wl

&orem Catholicum pro oppofita fententia.

ii

3

PnonATUR Conclufio r. Scriptura dicit,

Qs

ignem effe paratum diabolo, & Angelis tanquam

afflitivum, non autem dicit, diabolo effe pa-

J

ratam apprehenfionem ignis; ergo.

p

PRoBATUR 2. exSS.Patribus. . VIS. Av-

lIl )

GUSTINUS l. cc. dicit ; Spiritus corporeos verís

li

quamrois mürís wwodis pomá corporalis igmis affigi;

i

p

ergo. 2. GREGORIUS M. L.9. Moral. c.38..

La

dicit: ReGP infermi clauflra tenebrofa terra mun-

cupantur 3. quia quos puniendos accipiunt , nequaquam

X

pená tranfitorid «vel

phantaftica imaginatione , fed ul-

N

(ione folida cruciant.

Ti

(

PROBAT'UR 9

3*

ex ratione.

Si damnati

m n

tantüm torquerentur per imaginationem, tunc

(j

D

effent fimiles infanientibus vel phreneticis, qui

n

]i

putant fe ab igne torqueri, cüm non lzdantur,

jme.

Sed hoc non poteft dici; ergo.

quamdiu

DICO 4. Inpoenadamnatorum nihil aliud-

fit, quàm id ipfum, quod fit in anima, quando

]xf

:

torquetur ab igne corporeo, dum adhuc eft in

M

2$l

Corpore. Sola differentia inter animam , & doe-

;

mones in eo verfatur, quód unio inter corpus

d

ï

!

& animam fit naturalis, feu juxta exigentiam

ni

extremofum ; unio veró deemonis ad ignem fit

NIl

i

fupernaturalis

Wl

tremorum.

, feu fupra exigentiam Daturz ex-

u

J

*

ExPLrI-

mh

436 DISsP.IIL. DE VOLUNTATE,

(inci

ExbeLrcaTUR Conclufio. In deemonibus

guieri

excitatur fimillimus dolor, qualis excitatur in

gnem: ficutenim

g

V

anima hominis concremati peri

:.

í

9 dem

per motum rapidiffimum par

tium inflammatarum

qdücert

in anima, eo quód

7

in corpore excitatur dolor

|

jj dl

Deo placuerit fenfum d

oloris alligare illi motui

,

a

fequatur dolor; fic et-

!

ita, ut pofito illo motu

.

6&0 j

iam poütö eodem

motu rapi

diffimo partium in

f

fe,

cui alligatur

Demon, fequitur

igne infernali ,

lm CT

|

fenfus doloris in dcem

one, quia Deus author

Ino

B

ratim fic ordinavit, ut pofito uno fequeretur

J

$1

alterum ; imó ipfi igni impreffit hunc ordinem:

j

BIN

(

ficut motui partium ut

Author naturz imipreffit

Si hunc

!

ordinem ad fenfum doloris in anima.

j hoi

ordinem igni impreffum velis vocare qualitatem,

iefe

er quam vir

tus ignis elevatur fupernaturaliter

T d

ad crüciandum fpiritum ; & fi dolor

em illum

j

j Inte

inde confequentem in deemone etiam velis vo-

tmDon

care qualitatem difconvenientem naturz angelicee

11, lp

fupernatur

aliter impreffam ab igne elevato fu-

érnaturali

ter, idem dices, quod nos fentimus,

tiemo

ód tu loquaris obfcuriüs,

üend

hoc folo difcrimine, qu

nos autem clarius.

ün&

WCO

PRosATUR Conclufio fic explicata, Hic

ial

modus explicandi eft poffibilis ; faciliüs habet

Al Tk

analogiam in natura per unionem rerum de fe

4114

improport

.

ionatarum, nempemotus ad dolorem;

SENS[

eft minori

bus difjcultatibus obnoxius ; ac de-

i

"

l

0C tQ

nique conformis fenfui fcripture & Patrum.

[

gne, l

?

Ergo.

;

if

DICO 5.

Tgnis non cruciac dcemones tane

VIBnel

tüm per a&ionem intentionalem.

T

Conciue

ld

L

li

GRATIA, ET MERITO ANGELOR. 337

PUR

À

d

Conclufio eft contra SbOTUM., prout comi.

fäfllr l

muniter illi tribuitur ; creditur enim

docuiffe ,

(lEenir

ignem non folüm producere in intel

lectu ange-

TAUR

lico demonum fpeciem fut impr

effam, fed etiam

J

BOq

Uij

producere ipfum actum intelle&

ionis 1

I

eu cogni«

ll

tionis actualis; ita ut cogatur

doemon perpetuó

) ücet

attendere ad ignem & ad fe,

t

feque habere pro

obje&to, neque permittatur

ad alia objeéta ad-

)

l

!

vertere, quod demoni utpote intelleétivo in-

i

gentem creditur caufare triítitiam.

r

PRonATUR Conclufio.

Ignis infernalis in

1

lii

fcripturis nobis proponitur üt

veré crucians ac

ml

ledens doemonum füb ratione fi

P

hv

ecifica ignis, fed

tali modó non apprehender

etur nec à demone

i,

nec ab homine üt veró le

dens ac crucians füb

xtmglirer

ratione fpecifica ignis;

ergo.

Min.

rob. .Eam

T 1

]|efionem ac moleftiam

, quam inferret ignis co-

Ydi

!

gendó intelle&tum Ang

eli ad fui perpetuam ap-

r

prehenfionem, poífe

t eadem ratione caufare l-

Ya

gnum, lapis, mufca &c.; quia poffet intelle-

eDCI

&us demonis eódem modó

cogi & alligari ad

Yal

apprehendendum perpetuó 1

ignum , lapidem,

mufcam &c., & nihil aliud

3 ergo,

p n

DICO 6. Ignis noncruciat doemones tan-

tümperalligationemadignem. Eftcontra com-

j M

munem Thomiftarum, qu

"i l ïe

Os refert S UAREZ hic

f

GE na.

[

j qi

SENSUS EST, quód demones non precisé

ii

per hoc torqueantur, quód fint quafi incarnati

j

in ign

a

d

nec poflint fe mover

e quó voluerint,

"Ti

aut fi fe moveant,

quód debeant fecum circum-

j

ferre ignem ita, u

t quó moveatur

ignis, etiam

Inoveantur dcemones & viciflim.

GONETUS

j

D. dwort. Tract. de Anzelis.

X

hic

l

I

(

338 -DISP. III. VDE'VQLUNTATE,

(

hic Difput. 14. a. 2. $. 4. n.6o. eam alligationem

|

|

jr d

Jl

fic explicat :

Sciendum , inquit, plures in mofira

antis.

f]aretTï*

do&rina e[fe effe&bus qualitatis demones alUg

gtioribu

Primus efi,

dewonem . ipfum fubmittere igni, 4 quo

"

Secun-

jl

j U

alligandus €[t , ficut inferiorem Superio

yequ

af

dus efi alligatio

potentiarum : — primà 3.

n ordine ad

ib/as

in eo confifi

ens, quid imtelle&tus domonis mon

nj pote

xl]

ideft

polfis plu

ra inieligere, que ipfe vellet libenter intel-

3UolOr

0lo

& econtra mece[itetur , delerminetur , ac li-

ligere :

ficom &

getur ad meditatio

nen plurium, que mollet smeditari:

aitunt ]

m videlicet ita co-

fecundà in. ordine ad. locum inquantu

»sAdem nt

güur remanere applicatus umi loco ,

ut fuam virtu-

|

js COTTU

iem mon po[fit alieri Cj alibi applicare.

Ex quo ve-

carceratio ,

fau

Y

eimmed

ä

fultat iertus effettus , mempe ipfa in

« e

detentio im umo loco, ebque valdé ang

ufto tanquam in

i, qu'

carcere. 1ta GowET Thomifta. Ceterüm ne-

jupred

ant'Thomiftze communiter ex ea alligatione ul-

lam aliam in deemonibus refultare peenam fen-

u:abfol

tll fem

füs ;

hinc idem Gonet n.63. & fequent. fic di-

cit :

Nullum aliud in fubftantüs [piritualibus poteft

dm tam

u $

a[fignari tormenti ge

nus, quod ad penam fenfüs per-

üineat. lmprümis enim mon poteft

ignis torqugre da-

mit

[

Jttont q

mones imprimendó illis fuum calorem ,. i docuit Hzx-

aricus. -- Neque per qualitatem. fubftamiiam. de-

üm,

maculantem ài ait SU AREZ. - -

snonis fedantem

hona

Nec eiiam. placet illorum fententia , qui dicunt , 15nem

Tif

inferni torquere dewmones, C animas [éparatas cau-

"tfant

andó in illis delerem €9 ^ triflitiam ejusdem rationis

cum illa, quam im voluntaie patitur anüma conjune

Wt

Ga, quando corpus igne comburitur.. Et Lec. $.5.

Alligatio demonum ad. ignem inferni non di-

103

n.73

d

cit fünplicem foliem detentionem 9 incarcerationem ,

E

imme

fed etiam plures alios effe-

uT

u advef[aïii autumant »

&us

^

GRATIA,ET MERITO ANGELOR. $59

AU

Gus fupra explicatos, qui acerbiffmum in demonibug

! tf

caufant dolorem & cruciatum. — Éx ha

C explicatione

J

apparet Thomiftas tantiàm differr

eper-hoc àRe-

D7

centioribus, quód alligatio fiat i

mmediaté in po-

p

tentiis, & ex illa ligatione pote

ntiarum primüm

t

confequatur dolor:

ficut ignis immediaté de-

la

hi.

ftruit potentias organicas in noftro corpore, &

ex illa deftru&ione oritur connatüraliter in ani-

) üflll'

madolor. Apparet etiam, dolorem illum Tho.-

Hl

mifticum eatenus tantüm differre à dol

ore, quem

lt

admittunt Recentiores, quód il

tií

le dolor nori fit

ejusdem rationis ,

feu non entitativé refpiciens

)f«

fenfus corruptos, dum econtra nos dicimu

$,ab

j

igne immediaté produci dolor

em, & dolorem

Qu

hunc effe

ejusdem prorfüs rationis cum noftro

m

dolore , quem percipimus ex igne,.n

m

on quidem

quoad przedicata relativa, fed faltem

quoad prz-

nh

dicata abfoluta non refpe&tiva fuz c

aufae. ]ta-

Áiei:

que illa fententia parum omnino diftat à noftra.

T:

Interim tamen, quia funt alii Thomiftz

» qui,

Á

ütrefert SUAREZ l.cc. preter puram

alliga-

r

tionem &.triftitiam exinde confequentem non

fv

admittunt alium dolorem aut alium modum cru-

j d

ciatuum, contra illos.

u

PRonaATUR Conclufio r.

Verba fcripfuræ

j m

proprié fignificant actionem i

j U

gnis quà talis dire-

& caufantis cruciatum in doe

mone; ergo datur

r

alius cruciatus pre

a cün Imc

ter puram alligationem, qui

immediaté ac dire

&é procedat ab igne.

u)

PRosATUR?, TextusSS, Pat

T

rum conjun-

vt

8unt immediaté cruciatum deemonu

in cum ignes

j

"g

€rgo non cogitant de alia caufa me

dia nempe de

[)

2

liga-

GRAT]

$40 ^ DISP.IIL DE VOLUNT'ATE',

jl

M

q[

j

ligatione'potentiarum i immediaté cru-

qptarmr

clativa.

1qu1(

Cruciatus doeemonum ex-

que [l

-^ CONFIRMATUR.

if fl

il

rimuntur à Scriptura, & Patribus per ignem

y m ean

tanquam inftrument

um proprium doloris in ho-

j

tUf d

fetur inftituti quedam ana-

minibus; ergo cen

jj

modum cruciandi etiam r

efpectu

prC

logia quo ad

hibus de

demonum ;

quia dum loquimur homit

nl

utique loquimur de illo juxta

objecto ignoto,

minfert

ideam, ac analogiam,

quam fentimus in nobis

11[]0 [ ,

ad quas fit comparatio-

refpe&u earum rerum ,

!jmor

l w

& que ferviat a

d comparationem noti

1

Qute o

ignoti,

cum ignoto.

"nt. prob.

Lüc.16. v,94. "PEpue

umibus 1

Crucior in bac fla

mna; etiamfi non ha-

lo dicit :

Mifjus

d &

beat corpus.

. ]tem Apocal. 20. dicitur :

200

fülpburis, ubi & beftia &

eft -in. flagnum ignis &

zute d

beta cruciabuntur. di

e ac motle in fecula

1 m

gfeudo - prop

(j autem cruciatus tantüm proveni-

Áeeculorum 5

i

I

ret mediaté ab alligatione ad ignem , cur

Deus

l

1.

non preparavit diabolo lignum, aut lapidem,

fímm C

qut mufcam, ad quam fieret ea alligatio 5 ergo

at p

ratio doloris & cruciatuum in demone non ha-

ml

U

bet immediatam connexionem cum ligamine po-

duf

!

tentiarum , fed cum igne.

It

PROBATUR 3.

SS. Patres agnofcunt do-

Qmnones veré cruciari per ignem 5 ergo.

Znt.

Aifd

D]

rüb. GaEGORIUs M. L. 4. Dialog. c. 29. ait:

j

h fí

Si diabolus ejusque zngeli, cim fini incorporei, cor-

l

poreo funt igne cruciandi, q

uid mirum, [i anime an-

s

li,

iequam Tecipiant corpora.,

po[fint. tormenta- fentire.

S. AucusTINUs locó fuprà citató dicit:

de-

D qu

»ie j

mones cruciari per ignem mürís fed «erís modis. Hoc

N

autem verum non eífet in Adverfariorum fen-

VO

.tentia;

['E,

CRATIA, ET MERITO ANGELOR. $41

Al t

';edtia; quia non ignis cruciaret demonem, fed

tantüm incarceratio &alligatio potentiarum: ne-

Wil

que aliquid conferret fua qualitate fpecifica ignis,

Vüem

cüm nihil interfit incarcerato, utrüm incarcere-

It

tur in carcere igneo five aureo, fi reipfa nihil

1d

leditur à füo carcere, nifi tantüm per alligatio-

nem.

;

N

D

DICO 7. .Locus adequatus penarum ple-

0

risque Angelis usque ad diem judicii non efttan-

j

(

tuüm infernus, fed etiam ac potiffimüm aér ca-

Qdl

liginofus ;; dantur tamen aliqui domones, qui

E

It

vel jam originaliter ob fpecialem fuam malitiam,

I

vel nunc ob feductionem animarum cum iisdem

n

animabus feductis, aut per fpecialem vindictam

ln

MM

Chrifti & San&orum, qua vindicant nonnulla

lej]

i

demonum in pios patrata flagitia ac maleficia,

i [b

jam ante diem judicii in infernum detrufi funt.

n

lta communis Theologorum prefertim Sua-

r us

REZ hic L.8. c. 16.n.5. 22. 25. 24. & 25. quam-

Vis n.28. putet, ab initio deemones omnes in

jion

j

infernum detrufos, fed poft creationem Adami

u J

iterum pro certis hominibus ad tendandum in

j

magno numero in mundum remiffos effe. - Sed

hec claufüla non placet.

T

PROoBATUR Conclufio r.

Generaliter ex

1

fcriptura.

Ad Ephef. 6. dicitur :

Induite «os

arnaturam Dei, ut poffitis flare adverfus. diaboli -in-

if

(

j

Jidias, quoniam mon eft nóbis collu&tatio adoer[us

t

carnem, ( fanguinem : fed adverfus principes, 9

pote[tates ,. adverfus mundi. ve&ores tenebrarum barum,

M W

jdi

contra [piritualia nequitie in celeflibus, id eft, in

aére , qui in fcriptura vocatur codlum.

Item

T.

ju

quando fecundian Prin-

Ephes.'z-. v.2. ddmbuldris ali

li

j

cipein

4

x

(

342 . DISP. III.

DE VOLUNTATE,

lt

[

:

cipem poteflatis a&ris bujus, [piritus, qui munc ope-

gt J

yatur in Jiios diffdentie. . ltem 1. Petri. 5. v.8.

ii J

"Advoerfarius *vefter diabolus tanquam 1eo vugiens cir-

cuit, que&rens quem devoret. Denique Apocal. 12.

ju t

v.12. dicitur: JDefendit diabolus ad *os babens

u

iram magnam.

amz[ä d

il

PROBATUR 2.

Demones rogárunt Chri-

PT

fitnous 1

ftum, ne mitteret eos in abyffum, id eft, in

ii

infernum 5 ergo fecundüm ítatum damnationis

0. Znt. prob. Matth.

maturr

prefentemnon funtininfern

rinfer

$. demonia clamárunt ad Chriftum :

Quid 10-

:

j

TU

bis &? tibi S9E[u füi Dei? venifti buc ante tem-

1

TU

pus torquere nos ? Et Luc. 8.. Obfecro ie ne me

torqueds. - - E rogabant eum, me imperaret illis

»

]

j

?l

ut in aby[[un . ireni.

Huc pertinet etiam , quod

í

t

Chriftus dicit Joan. 12. v. 31.

INunc princeps bu-

K

jus mundi ejicietur foras, 1eu in infernum. Et

Apocal.20. Angelus de cclo defcendens af-

UT

/

prebendit draconem, qui eft diabolus , €9' ligavit il-

TOE

jidti

lum per mülle annos , 69 müfi eum in abyfJum.

PROBATUR 3.

Authoritate Doctorum &

hi

Patrum.

Sic MAGISTER SENTENTIARUM

u ]

in fecundo dift.6. . ultimo dicit: Puto anó, quia

(rhYs

San&i quique repugnantes adversüs iflos peccatorum

l qi

inceniores qmminuant exercitum dewmonum , quia me-

quam fpiritus cimn. vincuntur & Sanüis vel in aby[-

füum vel in exteriores tenebras. abducuntur. . Obfer-

vo hunc textum effe defumptum ex Origene

05

Homil. 2o. in'Jofuz. quamvis hoc non fit intel-

o

ligendum univerfaliter, & de quacunque victo-

|

lls (

riaSanctorum non decretoriaaut perfeGta. ltem

tl

ex S. AvcusTINO L.rr. de Gen. c. 26. ubi

nti

o$ de-

ficait: JMinimà dubilemus , peqaatores «dngtel

VBSEP

trufos

i

CRATIA, ET MERITO ANGELok.'343

trufos tanquam in carcerem caliginis bujus. aéree. circa

)

terras fecundim. ipoflolicam. fidem in judicium pu-

Hf f

miendos fervari. Xt Lib.rr. de Civit. Dei. c.33.

d

ait

L]

e.

PeccálJe quosdam dngelos, & in bujus mundi

li

ima detrufos, qui eis welut carcer efW ufque ad ulti-

s in die judicii dammationem , — poflolus Petrus

V.

apertiffan? oftendit dicens : quid Deus Zfngelis pec-

i

catoribus non pepercit, fed carceribus inferni recludens

d

iradiderit puniendos in judicium referoari. . Et Lib.

li

de natura boni cap.33. explicat, quid intelligat

n

per infernum deemonum dicens ;

Quamvis jam

T

bunc infermum, boc eff, caliginofum 'aztem tanquam

N

carcerem. acceperint.

Item de agone Chriftiano

|

|

lt

Cap.2. 3. & 4. explicans illum textum :

INon, eft

Wi

mobis collu&tatio €9c. dicit: Celum dicitur ifle ügr ,

jl

ubi venii C$ nubes C? procelle & iurbines fiunt;

)

boc dici, me quis exiflimet ibi babitare mala demo-

li

M

r

nia, ubi [olem €9 lunam €9 [lellas Deus ordinavit :

!

N

l

[

Nh

nam C ipfe Jpoftolus alió locó diabolum phincipem

pote[latis azris bujus appellat. Ydemapertiflime con-

i

ftat ex plurimis aliis locis SS. Patrum v.g. Inx-

DA

NXEI, EusEBII, Isrpomr, HikRONYMI,

jf

li

I!

CunvsosTOMI, PRosPERI, GREGORII

fj

: J

M., quos citat SUAREZ Cap. 17. num. 3o.

UMJ

(i

M

Solvuntur Objectiones.

nf

OsjJICITUR r. contra 2. Conclufionem.

j ij

t. Poteft ignis inferni tantüm metaphoricé ac-

l

j

cipi; ergo.

Prob. Zni.

Alia adjuncta ignis in-

|

!

i

fernalis tantüm debent accipi metaphoricé ; er-

j

go & ipfe ignis.

Prob. Znt.

uando v.gr. di-

l

[]

;

Vesï Epulo Luc. 16. dicit :

Crucior in bac flammna

n

E

ümul

qu

544. DISP.III.

pE VOLUNTATE,

j

i

fimul additur: elevans oculos fuos , .cim e[fet in

ng ]oqlle

tormentis , vidit Zbrabum á longà, 69 clamans di-

Jil.

xit:, Mitte Lazarum , ut intingat extremum digiti

9 p

fui in aquam, ut refrigeret linguam meam.

Atqui

eode

wuoq

oculi, lingua, digiti &c.. de animabus feparatis

2.

tprpore

tantüm poffunt accipi metaphoricé 5 ergo.

(Ch

TU

Job.24. v.rg dicitur: .4d mümium calorem iran-

feat ab aquis nioium ,. €9 usque ad infernos pecca-

gyeli

i

J dl

tum illus; fed proprié in inferno non dantur

aquenivium; ergo nec proprié datur calor ignis.

qnoram

trebro

9. Ha. 66. w. 245

Vermis eorum non morietur , &

ergo ficut vermes

imam

jgnis eorum mon extinguelur ;

& (0ff

tantüm funt metaphoricé in inferno, ita & ignis.

ipror

Item dicitur Marc.9. Bonum eft tibi lufcum in-

/

Tl '71&

troire in regnum JDei , quam duos oculos babeniem

A

l

TM

miüiii im gebennam ignis, ubi ermis eorum mom tmo-

vitur, é$ ignis non exunguitur ; Ergo. 4. Quan-

50

Vil

[.eti

do Joannes Baptifta Luc. 3. v. 16. de Chrifto di-

Cit

1l

ve

lpfe vos baptizabit in Spiritu San&to. €9^ igni,

ignis non fumitur proprie, fed tantüm metapho-

i db

!

ricóé; ergo & inaliis locis, ubi agitur de igne

a;raïural

j

inferni.

1

W

AURIT

RzsPONDEo inprimis generaliter ad omnes

ls

TT |

textus negando paritatem ; quia ibi datur ratio

ac neceífitas recurrendi ad. fenfum metaphori-

1

(

iT

cum: econtra hic potius datur ratio ac neceffi-

Pl

tas infiftendi fenfui proprio 5 nec enim tam fre-

dant

quentes funt locutiones metaphoricz, nec idem

"s

eft fenfus Patrum, Do&orum & Ecclefie circa

3f

illos textus aut traditus aut infpiratus: ne de-

1 , q

nique dantur eedem 'circumftantie, nec ratio-

li,

nes nec conje&ture ezdem de fenfu improprio,

'Ytt

ubi agitur de precipuo articulo

J

X

D

mgxlimä 1n ids

fidei,

*

V

li

GRATIA, ET M'ERITO.ANGE'.LO.*R. 345

*

1

fidei, & fententia judiciali, i

AUf l

fimé loquendum.

s

n quyibus' propriif-

] dyg

Jl

44d 1. refpondeo : defun&orum animas fe-

u

cum gerere omnes internos fenfüs, fecundüm

lj

quos eodem modo afficiuntur, quo afficiebantur

l

incorpore; prout etiam non nunquam ii,

qui-

L

bus abfciffum eft br

lh

achium, de dolore brachii

T

i

1

conqueft funt non alia ex caufa , nifi quód man-

ferit in anima eadem affettio ob fimilem motum

!t

]i

nervorum concurrentium & fpirituum vitalium

M

in cerebro.

Itaque fi Deus ita velit modificare

TU

materiam pcnalem inferni, ficut partes . mate-

ii

J

riales corporis animam in vita afficiunt, habe-

bunt prorfüs easdem fenfatiories

, quas habe-

m

bantin vita: & hoc plane verofimile eft fieri.

L

ld 2. dico ; etiam proprié dari in inferno

Qu

aquas nivium, non perfeveranter, fed tranfeun-

jl

ter:- fi enim deemones poffunt formare corpora

T

aérea, vel grandines, nulla eft ratio , cur non

K

I

"

A

pofüint ab illis formari proprié diéte nives, ut

g

connaturaliter animas feparatas per unionem ac-

cidentalem alligatas afficiant.

lonmgs

Zdd 3. dico ;; Vermem jam fuiffe ex ufu ter-

MR

minorum metaphoricum in idiomate ]udæorum,

n

non veró ignem 5 adeoque nominando vermem

il

erat metaphora fenfibilis, qua omnes intelligere

ii

debebant remorfüm confcientie ; nominando

n

i

lW

veró ignem non erat metaphora fenfibilis . 9-

jl

mnis autem metaphora non fenfibilis eft menda-

p

cium , quod non cadit in fcripturam.

j

T

ld 4.- poteft diei, baptizatos effe Chriü:ia-

p

nos vero igne in die Pentecoftes, ubi apparue-

um

runtignez lingue füper capita eorum, ut.& fic

VV]

2

fer-

cu

346. DISP. IIL . DE VOLUNTATE,

yiis J

fervetur pro

prietasverbi. Aut poteft dici, hune

I g.

terminum ex

circumftantiis fenfibiliter fuiffe me-

5

lum d

taphoricum, eó quód baptifinus utique conna-

non poffit per verum ignem.

n If

turaliter fieri

W

of

O3]71CIT

UR 2. contra eandem authoritas

I

'TraTULLIANUS in Ápolog. c.

j

»

Patrum.

yr t

48. ubidicit Jmpoflbile e[Je

fpiritualem fubftantiam

o. OnIGENES Ho-

)

at m

áb igne corporeo pati.

Ergo.

[

& CUr.

mil. 9. in Matth. ait :

Qui difcedunt d Chrifto , mit-

vefiari

iuntur in ignem cliernum ,

qui alerius efL generis

fcam

ab boc igne , quem babemus in uf .

ignis juxta id

anjebu

accipiendus , quod

&9 vermis. Ergo.

3. S. AU-

GUsTINUS Lib.21.

de Civitate Dei cap. 1o.

le j ü(

W

jl

U

l

Dicerem (inquit) ilem fla

mimamn utique corpoream,

deri po[Jet ,

talem e[Je illam

li

W

nifi comvenienter ve[pon

niteria

ammam , quales oculi ,

qualis lingua, qualis digitus

ima.

Sic ergo illa flam-

nurie

ubi erant fie corporibus an

3l

Il

ma, ia guttula , qualia

fünt fommia dormientium.

ï

ATU

Idem Lib. 12. de Gen. c.

22. gehennam /jpiritua-

lem vocat. Ergo.

2.85.

GnaEzconriUus Lib.r2.

ls pr

Moral. c.17.ad illu

d: Devorabit illum ignis. — Ignis

t0pri

enis e[fe valeat , corporeís in-

LOT

corporeus (ünquit) uL.i

)!

m

diget. fomeniis ,

"101 *0£YO

ignis gebenne , cum. incor-

S. AwaRosrus Lib. 7. in Luc.

ttimo

poreus fu.

5.

S

.93. ad cap.I4. dicit:

Ervgo meque corporalium

irtu

Q

flridor aliquis. dentium , m

eque ignis aliquis perpetuus

neque vermis eff corporalis.

Mf

QU

flammarum . corporalium ,

,

Ergo.

dj

REsPONDEO C.a. dift. c.

Ergo ignis non

(5

eft corporeus quoad p

roprietates. c. quoad fub-

EURT

Sicut juxt

D. Paulum poft re-

]g, (

ftantiam. D. C

furrectionem

furget corpus fpirituale quod paret

UET

A

arbitrio mentis in omnibus, ita ignis ille infer-

nalis$

A

GRATIA, ET MERITO ANGELOR, 347

EdlCl, hm

nalïs habet proprietates fpiritüs, id eft fpirita-

Tuj

li

À (Qf

les, eó quód uniatur fpiritibus damnatis per mo-

dum corporis [piriualis, quod nec eget alimentó,

11

Ts

nec habet gravitatem, nec impenetrabilitatem,

fed compenetratur cum corpore & fpiritu: &

"m

]

ficut potentiz aut fpecies internorum fenfuum

fom

per modum habituum poft mortem realiter ma-

2

neht in anima, ita etiam ifte ignis unitur phy-

i.

ficé cum fubftantia fpirituumlocó fpecierum im-

[ p

preffarum 5 ficut enim Deus per vifionem bea-

^j

tificiam fe'unit intelle&ui Beatorum fine ullis

Vr

fpeciebus intermediis , ita ut ipfe fit locó fpecie-

2

rum; fic etiam ignis infernalis fine fpeciebus in-

j

termediis fe unit intelle&ui & fenfui fpirituum.

j m

Adeoque clarum eft, quód fimul fit verus ignis

i M

Di

materialis quoad fubftantiam, fpiritualis quoad

|

l

T

proprietates.

'

Eódem modó difcurrendum eft

«rrj

L

j

V

de aliis poenis demonum, damnatorum & ani-

jj

marumpurgantium; omnia enim materialia dem-

li

)

1]2!

ptis proprietatibüs materialibüs poffunt induere

;

proprietates fpirituales ingloriofas, ficut corpora

int i

hi

Beatorum induunt proprietates: gloriofas , ob

quod à D. Paulo dieitur: Surget corpus Joirituale.

$ t

Parimodo entia corporea ininferno poffunt fieri

g

fpiritualia & intelligibilia, ac fenfibilia a&u, per

erveli

modum fpeciei impreffie, ac unite illis fpiritibus

ï[

U(

J

paraïis.

& animabus feparatis.

reliqua.

D

Eadem eft refplonüo ad

)u

. OBJICITUR 3. contra3. Conclufionem au-

TLOr

thoritas Patrum.

qllüü

I. GaEGORIUS Lib. 4. Dia-

J

log. c.29. Jéneri dicimus (inquit) Spiritum per

u

|

ignem ub in tormentó ignis videndó ( fentiendó pu-

B-

W Mf:

idet ;

Wiaiur 3 ignem namque e?ipþ patiur , quod «

quia

o

DISP. III.

DE VOLUNTATE,

349

2«1 S- AU"

TUS Cumi

? quia cremari fe ajp

icit, crematur.

GUSTINUS

.i9.d

e Gen. c. 32. dicit:

Quam-

ia

vis non fimt corporalia fed fim

ilia corporibus , quibus

feu benb feu malé,

qRleto

anime exuie corporibüs ajjituntur ,

lus Hl

cium ipfie corporibus fuis fimiles fibim

et appareant ,

fatta, de. fub-

!

5pendent

Junt &&

vera letitia, & vera molefiia

!

M

j u i

nam C i [omnüs wmagni inter-

;

flantia. [pirituali ;

Dubi-

Iy

;

ftb eri

efl, utr

um in leüs

vel in triflibus fumus.

tandum mon eft,

quid expre[fora fint ila, que in-

yi o

pneys T

ferna dicuntur ,

aique 0

b boc vebementius fentiantur.

b. 1. Se

Í

aAto

iUvw

nt. cap.28. ait:

g, fed

3. S. Isrponus Li

Duplex efh pena damm

atorum , quorum éj mentem

*;bjefto.

Ítem docet Iw-

Ànn0

urit triflitia, €9 corpus flamma.

ertim

woceNTIUSs IIL. Lib. de con

temptu mundi

entem flamma

viibilic

cap.

3. Ex quo colligitur, quód m

non urat.

4. Huco de S. Vic

TORE in ca-

Ül

fes Quseft. 4.

J

put 2.

Epiftole ad "Theffalonicen

quomodo talis pena vem Jpiritualem. contin-

l. s.

quzrit ;

i 1 at

gat. Etrefpondet:

Fieri po[Je , ut per ea$. ponas

BUAH

quniantur , & quibus nan continguntur , vvelut. qui bor-

t infin

sorem magnum ex aliquo vifa vel imaginato contra-

atur .

m: fi

bit, etfi ab illo mon conting

REsPONDEO dift. a.

Dicunt hi Patres,

a

bf

Doemones torqueri per ignem imaginarium aut

videndó ignem, fic tamen ut igni

s elevatus ad

3l

hyficé caufet

proprietatem fpiritualem revera p

p

dolorem in fpiritu damnato. c. aliter. n. a.

Vel

"a'm, it J,

alis etiam inti-

poteft dici, quód ille ignis infern

af

ls

mé per modum fpeciei impreffie uniatur cum ani-

ma, neque in hoc eft magna diflicultas , cum

tuy

1Rod

ex Philofophia fupponam, fpecies etiam inten-

tionales & impreffas in effe quidditativo conve-

?ï&um (

ONE-

TUS

Wüt l

nire univocé cum obje&o, & ipfemet G

t

GRATIA, ET MERITO ANGELOR. 349

:

TUs cum fuis Thomiftis hoc doceat. — Nulla igi-

f

tur alia re opus eft, quàm ut ille ignis imagina-

!

1

l

]j

rius ac per modum fpeciei impreffzee unitus cum

[

intellectu angelico, ac in fuo effe quidditativo

Lj

/|

;

fumptus aquirat etiam propriam fubfiftentiam in-

m

"m

dependenter ab arbitrio mentis angelice, & fic

non erit accidens, fed fübftantia.

Quo foló

li

j

pofitó erit quidem fimul verus ignis & vera fub-

iWh

ftantia, & fimul erit revera intelligibilis, atque

Á

T

1l

idoneus non tantiüm ad informandam cognitio-

AA

nem, fed etiam ad caufandum dolorem in fuüo

|

TA

fubje&to.

]

d

Appo; diffentientibus inter fe Patribus,

prefertim in re Phyfica, licere cuivis accedere

m

5

probabiliori fententise,

n

OBJICITUR 4. CODtra 4. 5. & 6. Conclu-

Qu

fionem.

I. D. TRoMas in4. Sentent. dift. 44.

1 of

queft. 3. art. 3. ad 4.

Dicendum quód ignis mon

Q j

agit in animam per odum influentis fed per modum

T. ]

delinenti;s ; evgo.

2. SCRIPTUR A fepe vide-

J n

tur infinuare, doemones torqueri per alligatio-

nem: fic 2. Petri 2. v.4. dicitur:

Deus zinge-

fit&s

lis peccantibus mon pepercit ; — fed. vudentibüs inferni

j

detratkatos in tartarum. tradidit. cruciandos.

Et in

X äd

Epiftola Judze v.6. — zfngelos, qui rion féroaverunt

p

Juwm. principatum , — fed dereliquerunt . fuum — domici-

"

Hium, in judicium magni diei vinculis eteriis füb ca-

LU

lipine vefervavit.

Ergo.

)

rap

ResPoNDEO ad 1. difft. a,

TIgnis non agit

J

täs, l

S ad extra. tr.

in animam per modum influenti

(

per modum cruciantis ad intra. n. a.

Ut enim

|

Y Qu

di&um eft, ignis-infernalis per potentiam Dei

T

N

potuit uniri intelledui Angelico per modum

hi

Ípeciei

DE VOLUNTATE,

GkATI

$50 DISP. III.

[iwmanem

fpecieii

mpreffte, ficque fentiri; adeoque proþriä

[

uit in animam, fed eft in ipía anima tan-

rl

non infl

j

joqui

quam pars qu&

dam accidentalis, & caufa nsfenfum

Dixr TAMEN TR. Quia poteft

qmine

dolorificum.

refponderi; etiam ignem inferni, quamvis ex-

;ïlsabftfah'

«isne

iftentem extra fpiritum , poffe per potentiam

Dei elevari ad caufandum dolorem in fpiritu ,

qübjet

uivo pO

cui p

er ubicationem localem unitur.

d 9. dift. a.

Scriptura videtur infinuare,

jlo matt

ii a

domones torqueri per alligationem tanquam per

conditionem, & applicationem. c. tanquam per

14 D0f)

m m

caufam efficientem aut formalem ipfius poenali-

tatis. d. 3.

Sicut enim reus dum torquetur, li-

Áls. 1

m eglor

gaturà carnifi

ce; ita etiam doemones prius erant

lizandi, poftea cruciandi.

Hinc & dicitur: ARa-

irin f

afenfü

dentibás detra&tos tradidit cruciandos : non quód ru-

fuerint formalis cruciatus.

Aliud er-

h2 G

dentes ipfi

& aliud quód cru-

olorer

go eft, quód fuerint Vin&i,

i qum

ciati.

I. Si eó-

OsjrciTUR $5. contra easdem.

lal

dem modó cruciarentur deemones ab igne, ficut

Corpori

animz in corpore cruciantur, tunc etiam debe-

1l Cormg

retin doemonibus dari calor; fed hoc non pot-

trpora

eft dici; ergo.

Prob. Min,

Accidens corpo-

hn

non poteft recipi in fub-

