&um malitis Angelice poterat Diabolo per in-

K

&n;::

dU

confiderationem aliquam effe poffibile. 92.Idem

exprimitomnia peccata, queecunque inScriptura

pi i

tribuuntur Lucifero. 3. Exprimit infuper ma-

l?i

tilegor

nitudinem malitiz in peccato Luciferi. 4. INi-

hil afferit gratis, quod non contineatur in Scri-

1 Qui

5. Sic denique conciliantur precipus

hts fos

ptura.

iaf

"Fheologorum fententie. Ergo.

PnaonATuRm Zhnt.quoad x. membr. negativés

Ym Chr

widoeng

quia facilé potuit contingere, quód diabolus

confiderando & inordinaté amando fuam excel.

n dufe

lentiam , non referendo eam per inconfidera-

iide

avidel

tionem feu inadvertentiam ad caufam omnium

fto

Deum, immediate poft fa&tam fibi de Chri

wl

revelationem prolapfus fuerit in invidiam, &

al

immediaté noluerit Chriftum hominem. effe fu-

tisad]

praíe, potuit etiam contingere, quód videret

n

fe non obediendo Deo futurum effe caput omni-

V Ceeif

um impiorum, fedue fore adorandum inftar Dei

tf

ab Angelis, & impiis hominibus: potuit etiam

'in d

u &i

contingere,. quód previderit in tali event

LT

pxïih-

!ATE

GRATIA, ET MERITO ANGFE;LOR*. 315

il B

n

: D

principatüs in impios fe habiturum occafionem

!

occidendi Chriftum per fuos Satellites , quod

i

aliàs ipfi non permitteretur.

Potuit ergo ex

affe&tu ad hoc obje&tum deponere omnem con-

1

!

l

fiderationem ulterioris mali, aut eventüs, &

immediaté decerpere, ita fe fa&urum ; ergo

L

clarum eft, hoc peccatum in hoc fenfir videri

ll

AU

potuiffe diabolo tanquam poffibile.

PRosATuRn hi. quoad 2. membr. . In Scri-

CUf

jf

ptura tribuitur diabolo r. Swperbia, "Vide tex-

tus in Conclufione 5. allatos.

2. Zffettatio Di-

htl

(r

vinitatis juxta illud Ifaize 14. v. r4. — Similisero l-

M

til]mo.

N

Et precipué Ezech.28. v.9.

KElevatum

efr cor tuum , & dixifli: Deus ego fum, & in Catbe-

o

dra Dei fedi in corde maris.

Quod licet litterali-

sU

N

ter de Principe Tyri fcriptum fit, folet tamen

"

per allegoriam communiter explicari de Lucife-

h

u

YO.

Quid autem eft illud mare, in quo Divi-

l

nitatis fuze cathedram erexit Lucifer, nifi mare

hujus fzeculi ?

3. lribuitur illi bomicidium: Sic

negztife*,

enim Chriftus deDiabolo dicit Joan. 8. v. 44. Jlle

d

bomicida erat ab initio, & in veritate non[Lletit ; quem

net

alium autem hominum diabolus ab initio peccati

comïxdgïa

füi occiderit, dici non poteft, nifi

Chriftum,

y om

dum videlicet diabolus jam mififffet in cor

; ut trade-

r

vet eum 3'udas, üt dicitur Joan. 13. v.2. Etquan.

J

do intravit Satanas in cor S'ude, ex ultima coena ab-

"r

euntis ad Principes Sacerdotum , & Magiftratus,

um

quemadmodum illum traderet eis, Luc. 22. v. 3. & 4,

Imo Chriftus ipfe id infinuat dicens , quód Judsi

apu[&ü

zil

volentes eum occidere hoc ipfo perficiant defi-

Jotlllt

derium diaboli.

Fos , (inquit Joan. 8. v.44.) ex

!

Patre diabolo eflis ,

1

G dqädefz'a Pairis veftri vulti

$ fa'!'

»

[2 42

GRAT

316 DISP.IIL. DE VOLUNTATE,

j

cere. 4. lribuit

ür diábolo invidia; dicitur enim

idiá. diaboli mots intravit in or-

majorem :

Sap.2.v.24. lmv

g

bem terrarum.

s. Nota eft ex Apocal. c. 12.

& Hebr.r. circumftantia ca

fus Angelici confi-

P503

initio Angelis fue-

ftens in eo, quód nempe ab

.'Npotheüï

(j

rit prenunti

atus

Chriftus atque à De

o demon-

ääer

j d

dornarent eum. — Clmm introducit, in-

ftratus, ut a

2

*

D

tumn in orbem

gt

quit Apoft

olus l.cc. v.6. primogem

g, qt

& adorent eum. omnes Zingeli Dei. . .Et

tj 100l

ierre, dicil :

Apocal. 12. dicitur :

Signum magnum apparuit n

g u

& luna fub pedibus ejus. - -

10 CO!

c&lo: mulier amitta fole ,

KE in utero babens. - -

Et vifum eft. aliud fignum in

wl m

colü: &p ecce Draco magnus. - -

^

Et fletit. ante mu-

3 1

lierem , que er

at paritura , ub ct

um peperi[Jet , filium

i obfa

Et peperit. filium emafculum, qui rettu-

ejus devoraret.

Ei fattum eft pralium ma-

j vid

yus erat omnes gentes. - -

1trs qQ

gnum.in celp :

Micbael & dngeli

ejus preliabantur

r

cum dracone ,

& draco pugnabat , C? ZIngeli ejus , &

m, &

non valuerunt. - - - EX projettus eft. draco ille ma-

to0 Ve

Cüm ergo

draco non primüm fuerit pro-

gnus.

tn, (

je&us in a&uali n

ativitate Chrifti, colligitur,

hi

m con

tigiffe ab initio mundi, dum

hanc pugna

ropofitum

fuerat Angelis myfterium Incarna-

: Átit,

tionis, iddue fuiffe caufam prelii.

t etim

Eo ipfo,

PRoBATUR Znf. quoad 3.wembr.

Qu u

quod diab

olus decreverit fieri caput & Deus do-

ametia

tiili

monum,

'gentilium & impiorum , fimul etiam

decrevit, fe ve

lle effe authorem omnium pecca-

at fe f

non folüm eorum quas committuntur

ts r

torum,

ab origine usque

ad finem mundi, fed etiam eo-

üm t:

ad qua tamen in-

AX

rum que non committuntur ,

ftigant dzemones.

Ex quo colligitur, in mente

ff

tentione fuiffe colle&am ma-

Qigboli, ejusdue in

litiam

N

"h

GRATIA,«ET MERITO ANGELOR. 317

U

j

ü'RVlt li

litiam omnium hominum , imó adhuc immensé

majorem , ut mirum non fit

APM (|

, Deum jam feveré

Id

animadvertiífe in diabolum.

)Anüe

lj

PRoBATUR . quoad 4. membr. . Quia hzec

u

hypothefis nihil fupponit, quod non a&tu con-

1j

L

tigerit: a&u enim contigit, quod diabolus in-

|

ln g

l)

Ítigaverit ad mortem Chrifti Judeos ; contigit

) "

li

etiam, quód diabolus usque ad adventum Chri-

Mj

fti in idolis adoratus fuerit pro Deo propemo-

h-

/

dum in univerfo orbe, & etiamnum , ut habe-

tur ex confeflione fagarum, adoratur ab ejus-

i

Atl

modi impiis, qui tenentur renuntiare Deo, &

loco illius folemniffimé adorare domonem.

h VU

u

Item obfervatur, quód demon ihn eentilibus &

fagis videatur imitari Deum in omnibus cere-

p*aïizmrw

rl

L

!

il

moniis quoad Sacrificia & Sacramenta Ecclefize,

V

; |

qui fuó modó transfert ad fuperftitiones Sasa-

yin

,i»

T

rum, & gentiium; prout patet ex Hiftoriis.

Ereo verofimile eft, hanc ipfiffimam effe divini-

ii

Qp

tatem , quam diabolus ele

git ex invidia & ma-

litia.

p t

3 Darti

"ntec. quoad s. membr. dem'äzæ þatet con/z'demniz'.

Sic enim verüm eft, quód doemon appetierit

, i

quoad cultum externum & gloriam extrinfecam,

j

quam etiam revera obtinuità gentilibus &impiis,

mb

& ab aliis demonibus: patet etiam , quód no-

]

,mnlïlm P"

luerit fe fübjicere Chrifto, & quód voluerit effe

g

beatus independenter à Deo, & quóda&u im-

perium tyrannicum invaferit in fuos.

Hinc &

j

a

JOANNES à S. THOMA tefte GoNET híc $. r.

jf

n

num.66. agnofcit, plura peccatorum genera in

primo peccato Luciferi includi; nempe quód

ä COW'

pececa-

L

: quii

918 DISP. III. IDI«*.VOL'UNTATE,

ümüjüw

ä beatitudinem naturalem & fu-

peccaverit 'citc

qilus

pernaturalem,

& circa unionem hypofcaticam/.

quiilt

Solvuntur Objectiones.

sm d

OBJICITUR I.

contra I. CoxlclLlüonem.

L

I. Poteft dari natura, qus& e

ffentialiter eft de-

ag

terminata ad bonum morale üt fic, & tamen fit

at 1

indifferens circa hoc vel illud bonum: ficut &

aisf

Deus ac Beati funt determinati ac neceffitati ad

ani t

bonum morale, quamvis fin

t liberi ad hoc vel

o. Colifunt

dn &

illud bonum in particulari; ergo.

(ippor

ex fua. natura incorruptibiles ac indefeGtibiles in

ergo etiam eft poffibilis

g, Y

fuis operationibus ;

defe&ibilis in fuis o-

; qua

creatura intelle&tualis in

3. Quidquid eft poffibile, pot-

gmgnof

perationibus.

i. 101

eft poni in ali

qua creatura per identitatem ;

ï

t f Ce

fed ftatus impeccab

ilitatis in fuo conceptu eft

*

in; q

aliquid poffibile, ut patet 1

n Beatis; ergo etiam

vilime

dentitatem in aliquo Spiritu.

poterit poni per i

Quia bonum mo-

1t quüd

REsPONDEO aZI. n.à.

rale üt fic non eft obje&um voluntatis humanz

:e!erare,

eo quód non fit bo-

FU

vel angelice adequatum ;

numinfinitum ac univerfale, fed particulare, acli-

tioq

tbvelt

qnitatum; adeoque non poteft neceffitare volunta-

tem, cujus folum

obje&tum eftbonum univerfale.

d q

do. tr.a. n.c. & paritateti.

Difparitas

zletmin

eft; quia creatura irrationalis habet determina-

ltrey

tum finem particularem, ac etiam media circa

1THO|

objecta

particularia, eadue determinata ; econ-

LT

tra creatura rationa

lis habét pro fine fuo folum

üzum, h

bonum univerfale & infinitums adeoque impof-

W e

4ibile eft, ut ejusmodi potentia fit determinata

E &fec

circa bonum particulares five hoc fiat ingenere

* g

Inoris,

$?

t

N

"tl

GRÁTIA, ET MERITO (AN'GELOR; 311'9

moris, five in genere nature, nifi

hu

d

&u illius medii , quod eft effen

t

tantum refpe-

jale ad bonum

[

univerfale , quale eft e[fe & vivere

P

& hoc utique

homo vel An

ii

gelus neceffarió app

etit tanquam

WT

medium ad füum finem.

d 3. dift. Maj.

Quidquid eft'poffibile in-

t ltg

I f

f

dependenter ad prec

edentem füppofitionem li-

bertatis, illud poteft

poni in aliqua creatura per

li

identitatem. c.

&l

Quidquid eft poffibile depen-

7;

denter à tali fupp

ofitione. n.Maj. Vifio enim

(f

j

beatifica & ftatus ille impeccabilitatis effentiali-

j

lj

sj

Es

ter fupponunt ufum liberi arbitrii ; vel donum

Jj

li

aliquod , vel faltem naturam potentem Iiberé

t fs

agere ; quia aliàs non effet natura int

elle&ualis,

Wi

que cognofcit, fuum obje&tum effe b

onum uni-

ii

verfale, non autem bonum particula

Te.

"Talis

Qd

natura neceffarió prefupponitur in vifione Dei

um

intuitiva; quód fi quis hoc neget

, id ipfum erit

formaliffimé in quzftione.

ll Spmr

Hoc quidem conce-

|Donoma

ditur , quód Deus poffi

t creaturam rationalem

d hu

fic elevare,

ut illi in primo momento donet vi-

m

fionem Sui intuitivam; non autem, ut illi debea-

r

tur vifio quafi ex fua natura, ac fine precedente

gt

merito vel concomitante; füppofitó quód velit

i

hominem creare in ftatu vie, & non ftatim in

ftatu termini.

,E

y t

OsjiciTUR 2. contra 9. Conclufionem.

I. D. THOMAS Part.I.

! müdlä '

q.63. a. 1. ad 3. dicit:

ImHa[a ]

Naturale eft Angelo,

quód comvertatur. motu dilettionis

|

in Deum, fecundim . quod

eft principium naturalis effes

D il

f

fed quod eft Angelo n

p

aturale, eft ipfi neceffa-

É W

rium ; ereo eít neceífa

rium, ut convertatur in

eum, tanquam Authorem naturs.,

t

Atqui fi

hoc

320 D«.ISP.*I;IIVI.Q' DE VOLUNTATE,

jj f

hoc eft neceffarium, tunc etiam eft neceffarium,

jmpo

ubd nonpoflit peccare circanaturalia precepta,

]

üt Authore nature; er-

.goral

quz ftatuuntur à Deo,

o . 0ota:

ib f

go non poteft pecc

are circa naturalia.

)

tus nature integre

& fang. eft natüraliter. debi-

j

JicE $.

tus Angelo; ergo

& impeccabilitas relaté ad

jum, f

füum ultimum finem natur

alem eft ipfi debita.

] 1

j b01

Conc. prob.

Statui naturze integre repugnat pec-

j aCC

catum relaté ad ultimu

m fnem; ergo.

RresPoNDEO ad1. dift. fubfumptum.

N on

n CO

«meti

1f

poteft peccare ci

rcanaturalianon volendó finem.,

C

non conftituendó finem in eo

, quod eft re-

IpoN

vnurdite

vera ipfe finis ,

vel non eligendó media con-

Hoc enim

grua ad fine

m' n.

Subfumptum.

gperdi

ód Angelus neceffario converta-

t D.

eft

verum, quo

[e

quverti

tur ad Deum fpecta

tum fub ratione generica bo-

fed hoc non eft ipfi fpeciale ; quia etiam ho-

ünvel:

ni,

anatU

mo natural

iter ac neceffario convertitur ad ratio-

nem boni üt fic, quod revera eft Deus: fedficut

ag f

t2 ang

humana voluntas poteft conftituere rationem

fummi boni, & fui finis ultimi in aliqua creatura,

32 Datur

voluptate aut honore, ita Angelus; quia

w

X gt

Deus

fpe&tatus füb ratione precipientis ingrata,

s tat

vel vindicantis injufta poteft effe objectum libe-

ub

r averfionis deordinatz.

V ifub

Ad92. c. a. n.c. d prob. dift. a.

Statui na-

lbüni & 1

turz integre repugnat peccatum relaté ad ulti-

äiü], fed

mum finem in actu. c.

in potentia. n. a. .Vel

Watur

dift. fic: Statui nature integre repugnat pecca-

À5 m

in fenfu divifo. n.

tum in fenfu compofito. c.

ATter

a. Poteft enim Angelo in poenam peccati aufer-

"t po

ri ftatus nature integre ; ficut de fa&to fuit ab-

«nlS; er

!

latus. Adeoque non repugnat illi ftatui pecca-

bilitas,

TM

Mu '

z

aj

ïTA B,

GRATIA, ET MERITïO,Al*VT/GELOR. 321

m

lt

In

|

bilitas, fed re

J

pugnat peccatum tantim , putain

TUf

fenfu compofi

to : ficut vitz humanz non repu-

l

i

gnat mortalitas, aut potentia occidendi feipfum,

l

l

fi]

f;/

fed tantüm repu

l

pofito.

gnat mors, puta in fenfg com-

H [j

ll Ip

:

Diczs. Angeli convertuntur naturalitef

. jn Deum, non tantüm co

IT

gnitum füb ratione ge-

D)

nerica boni üt fic, fed et

lam individualiter, ac

Uþfïlm. h

fpecificé accepti; ergo non poffünt rationem

talis boni conftituere in alia creat

ura, aut eli-

if

gere media incongrua ad hunc fine

m

TA

RESPONDEO. dift. a. Angeli convertun-v

Ri

tur naturaliter in

[ enm

Deum füb ratione boni parti-

cularis per difpofitionem inclinantem. c.

per ne-

IN

|

ceffitatem. n. a.

t

l

Voluntas enim poteft natura-

liter converti dupliciter ad obje&tum. — Prim) in

j etiamþ;

quantum vel voluntas ex inftinctu

]u

cisé inclinatur.

nature- pra-

Secund). inquantum ex neceffi-

: d.

D

tate naturz neceflarió movetur: voluntas au-

t T

tem tam angelica, quàm humana convertitur

il WHFJPT

quidem naturaliter in Deum ex neceflitate na-

lus (

ture cognitum fub rf^tione boni üt fic; fed ea.

MM

$N

Tp

neceffitas nature non cogit, ut moveatur vo-

ABM m]

luntas actu in Deum füb ratione fpecifica acce-

ptum, & fub ratione individuali hujus determi-

. u

nati boni & particularis tantüm abítra&ivà co-

dd

gnitum , fed eatenus przcisé inclinatur ex in-

LM'

ftin&u nature, qui inftin&us

per alias confide-.

W

rationes corrumpi poteft,

n

jj df

El

- OBJICrTUAR 5.

contra 4. Conclufionem.

1. Homo poteft pecca

peaatl

21

re in.primo inftanti ufüs

j

rationis ; ergo etiam

Angelus in primo inftanti

ff

produ &tionis.

j

c. patet ; quia Ang

elus in primo

j

D.zdmort Tratt. de 4fngelis.

in-

(;RATI

39.2 DISP.III. DE VOLUNTATE,

Znt,

fs

inftanti creationisjam hab

etufum rationis.

|

tD pmm

rob.

"D. THoMas r.2. q. 89. .

6. docet;

jati 6

quód puer ad ufü

m rationis perveniens teneatur

igp i

ftanti fe

convertere ad Deum.

2.

in primo in

, Qu

Homo in pr

imo inftanti fuz productionis con-

ill nftà

trahit peccatum originale ;

ergo & Angelus pot-

herepe

ccatum actuale.

jrfe p

eftinprimoinftanti contra

a part

3. Angelus in primo infta

nti habet omnia requi-

ergo potuit peccare.

gipoft

fita ad poffe peccare 5

(a]tC.

Zdnt. prob.

Requifita ad p

offe peccare funt ex

arte intell

e&tüs indifferentia judicii, & ex parte

iinprid

tgutam

voluntatislibertas ; fed hec adfuerunt; ergo.

Wi

( 2

Min. prob. quoad 9. membr.

In primo momento

tio An

vidit Angelus fe

non neceffitari ab kullo objecto ;

ergo.

l: p

ad1i. dift.a. Homo poteft

1

iüri p

RESPONDEO

pe

ccare in primo inftanti temporis extr

Iufect.

fi, dter

Ms

?0)

acp

hyfici. c. homo poteft peccare in primo in-

t fani

ftanti temporis intrinfeci,

metaphyfici, & an-

'Tempus intrin

fecum eft fucceffio

At mer

gelici. n. a.

Me

Ment

operationum 5

efít autem impoffibile, ut dum

fcere principia moralis

A atj

homo primo incepit agno

15: ec

honeftatis, legis ac finis, non prius natura ten-

dat in rationem boni üt fic tanquam in finem

ttem.

lDen

fuum ,

antequam elegerit bonum particulare,

prout often

fum eft in Philofophia noftra Pollin-

&mo

/

ana de anima.

m

-oddo "EDalqmnc & par

itatem. Difpafitas

"btrari

!

eft; quia peccatum originale fe habet tantüm

" w

paffivé

, peccatum autem perfonale fe habet acti-

Wm v

luntatem in ordine

Wetur

vé: implicat autem agere vo

ad bonum particulare, quin prius natura tende-

u

Vm

rit in bonum univerfale.

d 3.

I

;G'RATIIA, ET MERITO ANGELOR. 325

D

la6

ld 3. dift. a.

Angelus habet omnia requi.

Cp

fita in primo inftan

It

:

t ad peccandum pro fecundo

inftanti. c.

Ange

lus habet omnia requifita in

J

primo inftanti ad

B

peccandum

pro primo inftanti.

h.a. Quiadum habet Ange

lus ift

Hngel

a requifita in

primo inftanti & judicium indiffe

rens, tantüm

^

£

J

. videt. fe poft appetitum finis pof

Ie tendere in

media particularia per

ii N

naturá pofteriorem.

Op erationem fecundam ac

1' [

OBJ]ICITUR 4. contra eandem.

IJ Af

ïfa

f*h

gelus in primo inftanti fuz

creationis potuit me-

H

l

reri gratiam fanctificantem

ln

AU

; €rgo etiam potuit

peccare.

2. Etiamfi in

primo inftanti una fit

W

ln

A

operatio Angeli efíe

ntialiter bona, qua tendit

infinem : potuerunt tamen in

eodem primo in-

n

ftanti dari plures oper

ationes , qua

rum una fit

pl

bona, altera mala,

"rgo.

mpnm

REsPONDEO ad z. dift. a.

Potuit mereri

j

.gratiam fanctificantem meritó d

€ congruo J/até

i

ij)

dicto.c. meritó de congruo propr

ié ac firiti? ditlo,

à Q UI

n.3. Meritum de congruo laté di

&um eft dif:

i

lt

pofitio tantüm ad gratiam,

ceffitas :

cui non repugnat ne-

g

econtra potentia peccandi requirit l-

b

bertatem.

uando igitur voluntas tendit in

païü

Deumliberé, in primo inftanti, tunc motus ad

U

j

finem & motus ad media cenfendus eft effe idem

motus, inquantum voluntas fe no

ndum habet

li

ad contraria ;

quia üt docet D. T'Hnowas r.2.

Eadem eft voluntas finis & mediorum ad. finem, In

-

aber H (iUr

[

:

i

v

quantum veró voluntas confideratur in ordine

J

j (l

ad peccatum, eatenus jam incipiunt diverfi mo-

tus, nempe motus in. finem

& motus à fine per

lamïä

peccatum. Hec eft difparitas.

J

X2

d 3,

GRATU

324 pISP.IIL DE VOLUNTATE;

yfpei

Ad ». dift. a.

Potuerunt dari plures opera-

üones ejusdem rationis per modum mediorum

quna.

ad finem, adeoque coordinatz in unum. c. di-

verífe rationis aut oppofite tendentiz. m. a.

gT d

! dpe

Motus in Deun & teceffus à Deo non folum funt

qngtat

diverfie operationes , fed etiam oppofite; adeo-

dieran

q

ue non funt fimul naturá, fed conftituunt fuc-

.

as f

ceffionem 1

n tempore angelico.

OB]JICITUR 3.

contra S.

Concluüonem.

stgita

t, quód non pa-.

suntin]

1. Primum peccatum Angeli fui

,

-

N

jmul aj

rueritlegi divine ; ergo primu

m peccatum fuit

ntia quàm fuperbia.

2. Super-

ä

——

veinf

potius inobedie

at

bia eft inordinatu

s appetitus proprie excellentie , qua

fed in hoc non

Aipo

quis vult eminere fupra alios 5

'cum jam fuerit

; prim

potuit peccare primus Angelus,

TA

fuperior ceteris Angelis ;

ergo.

3. Superbia

mpta confiftit in eo

, quód quis appe-

tf pe

fpecifice fu

sntm

tat quod n

on eft fibi debitum ,. aut quod non

oteft propri

is viribüs adipifci ; atqui non eft

1tm reí

ód tam prudens fpiritus tale quid-

li di

verofimile, qu

piam impoflibile appetierit ; ergo.

ütin

" RzsPONDEO adr1. c.a. dift. c. Fuit po-

eq

uàm fuperbia materialiter. c.

(n

tius inobedientia q

mf

formaliter. n. C.

A&us enim formaliter tales

1

t 0b

ivo; motivum autem in-

100m

denominantur ex mot

Obedientim fuit

füperbia; adeoque etiam ille

Y

Ql

d

actus p

otius debet

dicifuperbia quàm inobedien-

Aideri

lla obedientia eft generalis in omni

tia

Dein i

t et

)eccato, ac tran

fcendentalis , de qua non eft

i

fed eft queftio de peccato in fpecie.

quazítio 5

a g

d 9.-1.38.

: Appetitus enim eminendi fupra

t"ïþem.

adlios à D. THÓMA 2.2. q. 162. a. 4. ex D.

]

"

GnEGonIO ponitur effe tantüm quartus gra;

i

NTATE,'

GRATIA, ET MERITO ANGELö-R. 525

f;l plur b D;; |

RUs

dus fuperbiæ, non primus.

Primus autem gra-

dus eft propria inordinata c

um

omplacentia, qu:se

li ;

fi eft tanta, ut difponat prox

imé ac inclinet ve-

n

)

hementer ad refolutiones graviter peccamino-

Wi

fas, eft peccatum mortale, nifi

ftatim depona-

tur cogitatio : hoc autem fuit i

UL

5

n demone, qui

confiderandó feipfum, & admi

randó fuas per-

feGtiones ftetit in feipfo ,

quamvis viderit fe de-

!j

1

h

- bere cogitationem transfe

rre ad ea, quz illum

n

ducerentin Deum potiüsq

uàminfeipfum; düm-

CUU

que fimul apprehendit

LÁR

(

periculum in eo, quod

i

eft ftare in fe ipfo

, inquantum facile erat delabi

i

i

in peccatum invidie; & alia

BOR

peccata fübfequen-

tia, eo ipfo non deponend

Ó co

gitationem pec-

jnd

cavit; primó quidem tantüm

venialiter juxta

$*

i

. THoMAM perexiguam mo

rulam, poftmo-

ld qwx Ü

düm veró per majorem moram

mortaliter ob in-

TU

crementum fimul

periculi delabendi in eam de-

n

fperatam refoluti

onem.

It

ld 3. dift. Maj.

Superbia fpecificé fumpta

confiftit in eo quoad

tertium vel quartum gra-

fi

l

dum. c.. quo

ad primum. n. Maj.

Sicut enim

ii

concupifcentia confiftit in complacentia affe&ti-

jj

va circa obje&um turpe, ita & fuperbia confi-

1 u

il

itiin com

placentia propria inordinata ;

fed

j

n

ficut ad illam complacentiam facilé confequun-

yuu)

tur defideria, & appetitus deliberati ad pecca-

i

1

tum, ita etiam ex complacentia inordinata fui

ul

vel nimia vel nimis diuturna ac non relativa per-

j

petuo ad gloriam Dei oriuntur defideria & ap-

]m UJ

"ii

petitus periculofi variorum peccatorum. - Dum

T

ergo Diabolus fcit, vel'fentire potuit ac debuit -

periculum, & tamen inhazfit cogitationibus de

quaIWJ

3

pofli-

cu

396 DIS?. IIl.

DE VOLUNTATE,

at

f(

fä

þofïibilitate confervandze fuz excellentiz,.pec-

W

i.j

cavit mortaliter, & ad illud peccatum fecuta eft

Ui

invidia ac dein alia peccata, ad qu& ex compla-

S[IPW [

fit

centia fui difponebatur.

]ta D. THoMas hic

[

p

a.2. ubi ait: Pofb peccatum fuperbie con[ecutum

j

10 5

efl in .dngelo pereunte malum

invidie. Et BaAsr--

stl

Quid (inquit) prim-

Lrus Homil. de invidia.

ayibus (

cipém malorum demonem ad belhum ünpulit? nonne

ämimtcm

invidia, per quam Dei adver[arius deprebenditur. — In-

. HU

vidia autem. juxta D. THowaM in 2. Sent.

mma f

dift.5. quzeft. . art. 3. — Ef dolor aliene profperi-

WTM

tais., in quantum eft impeditioa boni proprü. t

AvcusTINUS L. de Genef. c. 14. ait:

INon

fs

J

wulli dicunt , boc ei (diabolo) fuiffe cafum & fu-

um &q

permis fedibus , quüd imoiderit bomini fa&o ad ima-

alimti

ginem Dei.

Porro hec invidia confequitur ad

i. C.

fuperbiam , non autem przcedit.

OsgrcrruR 6. contra 7. Conclufionem.

m n

i conft

SS. Patres dicunt, Luciferum peccáffe per ap-

CO

petitum zqualitatis cum Deo; ergo.

nt. prob.

Luci-

Jts,

I. NAZIANZENUSs carmine fexto ait :

t btj

fer eximio mam quüd frueretur bonore, Jporaba

t Re-

Et infra.

Dum

ttre b

gale Dei, Solümque decusque.

Deus e[fe cupit, teva caligine totus obrutus eft.

Qd QU

Et Orat.27. mndigmum, aique intolerandum . dict-

n

bant, f& cim divinus e[fet , mon Dewm quoque ex-

ttmod

jiimari.

o. GREGORIUS M. L. 4. Epift. 38.

&dbje

dicits Luciferum 'veluiffe nulli fübe[fe.

3. $. Av-

q Qu

li eft

cusTINUSs L.r14. de Civit. Dei. c. 11. dicit:

Luciferum quafi quodam tyrannico faftu. gaudere. [ub-

PSgF

dis, quàm e[fe fubditum elegiffe. . 4. S. A MBRO-

l I

SIUS Epift. 933. ait:

Quoniam .4utboris fui glo-

AT,

rie comparavit , dejettus efé. — Kxt in Pfal. 118. Sic

Vr Qu

4

e C.?CT

"t

GRATIA, ET MERITO ANGAE*LOR. 327

TP

f& exaltavit , . ut wvellet equari, &

Mmï&t

Jünilis e[fe . l.

tifimo. s. S. CHRYsosTOMvs

Homil. 3. ait:

] COIDp

M)c

Superavit equaliatem , que ves eum cülá expulit.

6. S. HrknoNvwvs in

Job. c.24. dicit ; eum

lt

afettáje divinitatem. 7. S. IsybpoRus L. r. de

|

il

fummo bono c. ro. dicit; euwm fe Deo per tumo-

h

ren contulife. 8. PETRUS CELLENsIS L. de

J

panibus c. i, ait : Porté omnipotentiam Patris , fortà

ïzali!::r. |

bonitatem Spiritüs Santli illa beflia voluit devorare?

!RQ

9. Huco de S. VrcronE Tra&.o. c.4. in

!

)

fumma fimili modó loquitur :

Similis e[fe voluit

^i [

alij]mo non per imitalionem , féd per equalitatem.

(

REsPONDEO ad omnestextus Patrum. dift.

ni

Dicunt SS. Patres Luciferum peccátfe per appe-

TE

titum cqualitatis cum Deo quoad cultum, &

UE

exifimationem hominum, aut Angelorum ma-

lorum. c. .per appetitum zequalitatis cum Deo

NUA

quoad naturam velgloriam. n.a. Ut enim pa-

:

^

f]'

;

tet confideranti, omnes hi textus addu&ti hoc

'IKI

"

precisé volunt, quód Lueifer voluerit coli üt

l:

'An'

/

"

il

Deus, etiamfi carere deberet glorià zterná, &

"T

hoc obtinuit pro fua damnatione: maluit enim

l

) Du

carere beatitudine, quàm &

qualitaþe cum Deo

inis

quoad cultum extrinfecum.

i i

OBJICITUR 7. contra eandem.

I. St o-

l

mnimoda zqualitas Angeli cum Deo non poffet

qv,,quf

D

effe objeCtum füperbiz angelicz, tunc ideo, quia

hec «qualitas eft im

pofübilis; fed hec ratio

ï

j

nulla eft ; «ergo.

Min. prob. 1.

ARISTOTE-

LES 3. Ethic. c..5. dicit :

Ele&io quidem non

| gadeïf

M

eft impoflibilium, puta immortalitatis ; ergo.

ä

?. S. THOMAS 1.2. q. 13. a. $. ad 1. ait :

l-

W

m-

de po[fbili, [ed volun-

luntas completa non eft , nïz?

4

las in-

cu

$28 - DISP. HI.

DE VOLUNTATE,

, n

ias incompleta efb de impo[nbili, que [ecundiam. quos-

«

dam *velleitas dicitur ; — quia cilicet aliquis vellet i-

j Angel

lud, i e[fet po[fibie : ele&tio autem mominat aütwum

)d

«oluntatis jam determinatum ad id quod efi buic agen-

Ü

jaq

dum , & ideo mulló modó eft impo[Jibilium. Et quaft,

jp

16. de malo art. 3. ad 9. idem habetur.

: fU

RzsPoNDEO c.Maj n. Min.

"d prob. x.

j

J:

Ü qUO(

ex ARISTÓTELE dift. a.

Ariftoteles dicit;

voluntatem talem poffe effe de impoffibili per

(]I

j def

complacentiam aut affectionem & appetitionem

d det

Jfpeculativam.

c. per affe&ionem ele&tivam & pratti-

QU

[ &l

cüm. n. a. vel dift. fic: Voluntas conditionata

siLaci

poteft effe de impoffibili c. abfoluta. n. a. Poteft

jiles &

enim quis velle effe Angelus per voluntatem feu

i non

^

[

(

complacentiam fpeculativam , non autem per

m i

abfolutam & praé&ticam ; aliud enim eft velle

tnefü

& aliud praGticé. Sic

f d.

effe Angelus fpeculative,

Lucifer potuiffet dicere : Utinam effem Deus!

wlona

fed hzc non eft voluntas pra&tica, de qua tamen

fanilis

M

teftatur Scriptura his verbis : Confcendam ,

)

ero altiffino. - 4d prob. 2. idem refpondeo. Vel-

leitas enim, quam S. Thomas circa objectum im-

t fpe

Qfatti-

pofüibile admittit, eft folum complacentia fpe-

culativa, aut voluntas conditionata.

.

£

Drcres.

uando Lucifer dixit :

In cælum

ticg

tf

confcendam fimilis ero. ltiffmo , non potuit hoc

intelligere de.ceelo empyreo materiali , in quo

& ODX

0b

Ài

fuit creatus ; ergo tantüm id intellexit de ccelo

immateriali , nempe de San&iffima Trinitate, üt

WT (

A. du adis.

Aelmpo

explicat D. THoMas hicq

RrzsPONDEO. dift.a. NNon potuit hoc in-

4j

telligere de coclo empyreo materiali fpe&tato quo-

At

J

U

adlocum.c. fpe&tato quoad gloriam extrinfecam.

n. a.

m

j

GRATIA, ET MERITO ANNGELORI. 329

J l

n.a. Potuit enim Lucifer in ipfo colo empy-

reo appetere afcenfüm ad cultum externum fibi

LEU

^

ab Angelis praeftandum , quod confecgtus eft

'lgg;/

!

I)

a&u ab Angelis rebellibus. Iinc tantür appe-

tiit &qualitatem cum Deo quoad cultum exter-

num, & exiftimationem hominum, ac demo-

f

l

i

M

num: nunquam autem appetiit equalitatem cum

;

[

Deo quoad naturam, ac gloriam.

lil

AL

AU

Os]JicrTUR 8. contra eandem.

1. Illud,

j

j

quod defa&o appetunt demones & damnati ,

27

potuit etiam appetere in primo inftanti fui pec-

WPot

1

cati Lucifer ; fed nunc appetunt aliquid impof-

AA

fibiles ergo.

Min. prob.

Damnati nunc vo-

NIl

lunt non effe Deum ; ergo.

2, Potuit Luci-

m

d

fero videri pollibilis Politheifmus absque deftru-

It d

&ioneful; ergo etiam potuit appeti. $. Pot

all:

eft dici Luciferum appetiiffe, ut fieret quarta

n

perfona in San&tiflima "Trinitate ; ergo.

ll

REsPONDEO ad 1. dift. Maj. Id,fquod

Pï'

defacto appetunt demones, & damnati volun-

(umit

tate fpeculativa, potuit etiam appetere in primo

j

inftanti füi peccati Luciferi. tr.

Id, quod de-

facto appetunt deemones, & damnati voluntate

m

practica potuit etiam appetere Lucifer. n. Maj.

yii )

InLucifero euim dabatur voluntas practica,adeo-

ah,m»

que obje&um non potuit v

ideri impoffibile.

du

|

d 9. n. a.

uia intelle&tus Luciferi erat

jj

certior quàm intelle&tus omnium Philofophorum

j

de impoflibilitate hujus monftri.

j

[

tl

4d 3. n.a. Quia utique Lucifer per reve-

g

fï

lationem meliüs cognovit myfterium Saniffimz

j

Trinitatis, quàm nos.

af

X

-

|

2

Dr-

—

gT

330 DISP. HI. -i)E VOLUNTATE;

"

Drczs 1. KEtlam in noftra fententia Luci-

flet rem impoflibilem ; ergo eft eadem

fer elegi

wO[UIiïet

ratiO. &5

Znt. prob, Etiam in noftra Sententia

j

qrafiy

Lucifer elegiffet beautudinem falfam ; ergo.

míub rationebo-

' peccat

JAnt. prob. — legiffet hunc ftatu

GU fi

ni, & non füb ratione mali ; fed fi

hoc, tunc

Lucifer etiam in noftra fententia ele

giffet beati-

j etiam à

sit lt

tudinem falfam; ergo.

Min. prob.

Eft impot-

fi

fibilehunc ftatum damnatorum

fpirituum habere

ppOfUï |

j pec

fationem boni; ergo fi Lucifer elegiffet hunc

j

atf

10

ftatum füb ratione boni, & non fuüb ratione ma-

alfam.

«ftem

li, elegiffet beatitudinem f.

[lmPOM

RzsPONDEO dift.a.

Lucifer elegiffetrem

.

quae tamen potui

t apprehendi üt

lnspo

impoffibilem,

*

4541

poflibilis peri

nconfiderationem. c. quz jam per

fe in terminis,

vel ex precognitis evidenter fit

dmys T

Si enim , prout docet D.

T

impoffibilis. n. a.

imme

'THOoMAS,

in Angelo poteft d

ari inconfidera-

& eligibilius al-

ülacif

tio, poteft ipfi videri bonum,

tero, quod non eft eligibile; q

uia non applicat

ia of

attentionem ad rationes éontrarias retr

ahentes

A

]

fenter

ab electione.

Hinc D. Tnowas in 2. Sent.

dibt x at t

Circa. judicium. eligibilium in

lneInc

!

s mon circa ab[olu-

IT

"Angelo error e[fe poteft , quamvi

tam cognitionem eorum, ad que m

aturalis cognitio fe

Bl fm

extendit ;

intelle&tus enim. dngeli ,

licet in eligendis

l, &

non po[fit ligari paffone.,

ficut. in mobis accidit , poteft

d m

Tür

tamen impediri à re&to ju

dicio eligibilium per omüju-

lusi

nem aliquorum. ,

qu& confideranda funt.

um

Dicks:.9.

Noftrum fyftema peccati ange-

LU

R

m decretum mit-

TAU

m

lici fupponit in Deo abfolutu

tendi Chriftum Adamo etiam no

n peccante; fed

1f

]7 P

gb

A

hoc eft falfum juxta communem ; ergo.

prob.

l

GRATIA, ET MERITO ANGELOR. 931

ii

&l

prob. . Si noftrum fyftema fuppoher'e't, Chriftum

tantüm veniffe ob peccatum Adami, tunc non

Ltf

potuiffet Deus Lucifero revelare Incarnationem

d.

futuram, quin Deus jam abfoluté prefuppofuif-

j

Ij

t

fet peccatum Adami; adeoque etiam caufam

peccati, nempe tentationem diaboli, confequen-

1

ter etiam. peccatum diaboli ; Atqui hoc non

Tj

potuit fieri; ergo.

Min. prob. .Si Deus jam

)

d

]

J

fuppofuiflet peccatum Luciferi futurum , tunc

fuiffet peccatum Luciferi caufa Incarnationis, &

D

Incarnatio viciflim fuiffet caufa peccati in Luci-

fero faltem objeGtivé in mente divina; fed hoc

li

l

eft impoflibile; ergo.

.RESPONDEO. r.

Etfe faltem probabilem

0s

!

M

Jj

fententiam, Chriftum fuiffe venturum, etiamfi

Adamus non peccáffet.

]

Wt

RzsprowDEO 2. Deumpotuiffe previdere

Adamum etiam peccaturum independenter à pec-

uLIU; A

u

cato Luciferi, vel potuit previdere peccatores

)

faltem pofteros Adami, qui indigerent redem-

L

ptione; &fíic ex füppofitione peccati, inde-

At

'

pendenter à peccato Angelorum

lt

feftare Incarnationem futuram.

previfi, mani«

!

.l

RzsPoNDEO 3. Potuiffe Deum Incarna-

pl

tionem futuram diabolo proponere füb condi-

tione, & interrogare quafi ,

quid effent. fa&uri,

j P"

fi effet miffurus Chriftum,

j Dl

RESPONDENT alij 4.

Etiam abfoluté

potuiffe proponi Incarnationem üt futuram imó

u

fic a&u fuiffe propofitam ; quia Deus previdit

peccatum Luciferi confecuturum ad revelatio-

nem abíolutam, non ad decretum abfolutum.

rl

f(

Decretum Dei abfolutum mittendi Chriftum fe-

quitur

"2

/

GRAT]

332 .DISP. 1lI. ,DE VOLUNTATÉ,

n

quitur ad

previfionem peccati; revelatio autem

«j 0

hoc decretum & fic.in decreto fuppo-

fupponit

Jus?

nitur revelatio abfoluta,

& revelatio fupponit

J 00

decretum ; adeoque fupponit feipfam ; ficut in-

P

mmm: c'

tentio inftituentis voces vel Sacramenta etiam

H

ji d

vultfeipfam; & ficut vox fignificat fe ipfam.

Verüm hec ultima refponfio non videtur fuffi-

gpliv.

gthoritas

cere; quia propofitio debet habere objectum

m boc

verum faltem inadequaté diftin&tum à feipfo;

; Q

ficut definitio vel oratio habent obje&tum inad-

equaté diftiné&um à fe ipfis : infuper caufam ve-

ritatis & occafionem ea revelatio debet habere

adequaté diftincta

m à fe ipfa faltem formaliter

& naturà priorem,

vel fecundüm fignum ratio-

nis prius ad fe5 ni

