ex tota materia fue [peciei: tum; qui

a in uno indi-

ï

"n

viduo efl perfettà

irtus fb

ecie ad. complendum. illud

if

ia

in unicerfo, ad quod fua Jpecie ordinatur :

ficut pre-

I

AMulto igitur magis in

l1

cipub patet in foley &9 luna.

i

l

fobftantiis. feparati

non i

&nitur nifi unum . indi-

d

j

s

|

viduum in una [Deci

l

Rrz

:

Q

ï?

D

l

*

pE NATURA ANGEL'OI"(UM.'

155

düþlex mm

REsPONDEO dd . n. a. ad prob. dift. Maj.

!

iiPFS t

Multiplicatio numerica dicit ordinem rerumper

'

fe perfeitate fpeciei. c. perfeitate individui. n.

IT

i

llj

L i

Maj.

Dico, quód Deus in his circumftantiis &

fyftemate univerfi convenienter tantüm condat

? Olb

tale individuum cum his circumfítantiis preci-

TUj

puis individuantibus, ita ut individuum taliter

[

^i lL

|

refpe&ivum determinatze feriei effe&tuum tan-

huj

tüm exigat poni in his, & non in aliis circum-

À f ii

ftantiis.

U

Verüm fi adhuc Deus agit üt deter-

minatus à proportione partium univerfi quoad

frtiln g.

precipuascircumftantias ; quamvis quoad omnes

Üf f

circumftantias Deus non poffit determinari ab

].l

j

?

NI

objectis poffibilibus ; eó quód infinite (int pos-

fibiles circumftantie individuantes, omnes bo-

W h i

ng & objectivé fapientes: Et fic.evidens eftde-

r eini

terminationem aliquando fieri debere quoad in-

1 u gi

t Ma

dividua ab ipfo Deo. Itaque in re non differi-

mus à D. THOMA; quia illam ipfam differen-

fepttit

tiam, quam ipfe vocat fpecificam videlicet di-

eCiact (

y

|

|

j

:

!

verfum refpectum effentialem ad feriem corma-

is, Atj

"

l!

;l 1

turalem actionum & circumftantiarum, nosvo-

camus individualem

juxta principia noftra Phi-

ints gt

lofophica.

!

i j

'

ii

^

jl

Zid 9. dift. a. In corporibus cæläftibus re-

t

j

D

!

peritur tantüm diverfitas fpecifica in fignifica-

p n d

tione philofophica antiqua principiis antiquis

j

philofophicis minus conformi. c. in fignificatio-

Wi[l ,

g

ne philofophica nova principiis antiquis magis

j H

li

conformi. n.a. Ex hocipfo exemplo clarum

j M

efít, idipfum, quod nos vocamus differentiam

j "

n

numericam juxta modum loquendi veterem,

!

VOCari à D. THOMA fpecificam; nam diverfitas

1n

y ia

DISPUTATIO f

j; l.. :

in materiis corporum coleftium prefertim fe-

,Idüäll[

qxt

cundüm principia Thomiftica non poteft con:

n

fiftere nifi in effentiali refpectu materiz ad fuam

|

j futi

formam, velad alias

circumftantias. & effe&tus

f.l

obatüf , Q

j

]

accidentales v. g. motus circulares &c. Hic

ï

medo a

[

refpectus

materie vocatur à nobis individua-

?l

'Thoma veró vocatur differentia fpe-

[

jim indivi

tio; à D.

D

1

adfeGbuur

cifica.

Hincnon differimus quoad rem,*

fed tan-

tüm quoad modum loquendi ; itatamen,ut nofter

WBJICITUR

modus loquendi fit communior & cum primzva

dngell DO

srmero fj

inftitutione hujus termini, fpecies, qua confiftit

in predicato, quo

d potefi przdicari de pluri-

a probat

bus numeró (jiiferentibus , conformior.

inm, - ?.

Arptur to

" OsJICITUR 5. contra eandem.. r. Angeli

wum t

non habent materiam; ergo nec differentiam

ARISTOTELES I2. Met.

igi, fed v

numericam. c. prob.

at onum

dicit: Principium individuationis eff

materia fignata

indo dic|

qucmtitat

e alüsque accidentibás; ergo. 2. Angeli

debent poffe difcerni,

non autem poffunt effen-

:Regem pO

t t pe

tialiter difcerni per materiam; ergoper formam,

D

& confequenter per fpeciem.

DEU

REsPONDEO 4d 1. C.a. n. C.. ad prob. dift.a.

IXb

Principium individ

uationis eft à materia in fpi-

Tibitur ex

ritualibus. n.a. in materialibus fubdiff. al

iquando.

ts fen

Individuatio enim detu-

c. univerfaliter

-n. a-

& Ye

mitur à ferie e

ffe&uum & circumftantiarum j

J

|

yrimis

quia in materialibus plerumque re

fpe&us ad

Thültm a

feriem effe&uum etiam terminatur ad proprie-

d o

tates & dimenfiones materie, ad quam forma

UA ha

contrahitur; prout in Logica noftrz Pbilofopbia

|

m

:

Pollingane de differenua fpecifica & numeri.ca

m

T

dic&um eft.

d

d

lQ

)1.

DE NATURA ANGELORUM. 157

L Drefen

t

Al pot

- Z2. dift. Ergo differunt

per formam in-

r

dividualiter. ac relative fum

g a

!

—

p

ptam c, fpecificé

IER

Ugf

fuümptam. n. c.

Refpectus e

ffentiales & acciden-

E

E—

tia Angelos fufficienter dift

Hinc fo-

t t

|

inguunt.

J i

j

]üm probatur,

quód Angeli fe ipfos intuendó

l

& difcernendó

ab invicem,- eo ipfo intueantür

t

01

)

| rem;fed

principium individuationis,

& ordinemad feriem

i

fuorum effectuum.

D nl

CUCD r

On

TA

rchangeli nomen tant

JICITUR &, contra 3. conclufionem.

]U confi

üm bis & quidem fo-

m

Jàm in numero fin

ergo non probat

gulari reperitur in fcripturas

(f

ur dari integrum chorum Ar-

. changelorum.

2. Si darentur plures Archan-

NT

geli, feriptura n

Verentar

on diceret indeterminaté Deum

convocaturum Hlomines

ad judicium £m wvoce

3s , Mi

"rcbangeli ,

fed vel uteretur nu

ii f

meró plurali vel

nominaret unum al

iquem determinatum : fic

2 Ài

enim quando dicitur

veniffeSa

vfun &

Ivatorem vel ven-

turum Regem populi Dei,

fumuntur ifta anto-

perfor

nomafticé & per excellenti

principali.

i

am de uno quodam

Ergo.

|

dpmbd

42

RrzsPONDEO zd 1. c.a. dift. c.

Ergo id

AUE 1

J

hon probatur ex fàcra fcriptura fine ad

miniculo

; dii

traditionis & fenfu Patrum. tr. cum il]

O admini-

j enim

äp

culo. n. c.

Verofimile enim eft

Jlantit

ftolis vel primis Patribus Deus

» quód vel Apo-

!l

contulerit gene-

d

u

ràle quoddam lumen, quo pot

uerint difcernere

j

ru

q o

minifteria & ordines precipuo

m Angelorum:

um d

Yl

maximé quia hec eft generalis r

egula exponen-

J

(

i

di fcripturam

, Ut fi verba fcripture fint ambi-

8ua, determinatus fen

j numffiä

fus colligi debeat ex fen-

fü & Traditione Pa

1

trum primi;ivæ Ecclefiz.

Cüm

yt AT

1*58l

DISPUTATIO L

m

r

pes d

Cüm ergo Patres ex ordi

nibus Angelorum Arch-

pj

cla

ffem referunt, prefu-

]i enl[ü )

angelos ad diverfam

qiue a

mendum eft etiam illos

obfcuros textus ac defe

g phores

minaté re

ferri ad pluralitatem.

ambiguos deter

o imo etiam corm.

st

fept

Ad 9. n. a.

Quiaaliquand

qqurim.

muniter promifcué utim

ur num

eró fingulari vel

a ac fpecies fumimus in

l dilt. 2

lurali, & integra gener

du gem

numero fingulari:

maximeé

quando de omnibus

tis.fermo eft. Sic dici-

simeftqu

fub uno genere conten

aniionabil

tur: bomo per Adamum p

gfiit: vel bomo fuit re-

«icimus 0

demptus.

contra eandem.x y. la

ao &

Os]JICITUR T.

m ordin

de v. 8. dicitur :

Dominationem | autem

x

Epift. Ju

tem blaf;

bbemant , ubi in Gre-

D

dtone,

ernunt , snaje[Latem au

tudinem v

co dicitur do£ac, quo

d de Angelis multi inter-

ergo

datur a

dhuc alius & decimus ieni

retantur 5

Chorus Angelorum,

nempe chorus Majeftatum. |yrvi

9. METHODIUS apu

d Épiphanium in hzreft j q

vus L. 2. contra Jovi- átis.

Origenis ,

& HIERONYM

nianum tantüm en

umerapt feptem choros

D- fa.

uti & CYRILLUS JEROSOL.

alC" g dn

elorum;

chefi 6. Ergo.

s. LEO IX. apud Gratid- k

ne dift.r. cap. Hiduo. 55. de

" i

tit pri

num. de Confecratio

fcit dicens; decimum ordinem ,

cem ordines agno

! teterj

&angelicum numerum jo ,

!

per fuperbiam cecidiffe ,

minuiffe.

* ope

1

REsPONDEO adI

.dift.a. De Angelis it-

QUE (

maje

ftatem idem intelligendó ,

d

terpretantur per

quod per Princip

atus. c. fecus. n. a.

Ratio ità

h

confenfus cseterorum Patrum.

interpretandi eft

Ll

Imo non repugnat

hunctextum etiam poffe in

ï*:n

d

bus hujus fzeculi

e

telligi de Principi

illi

Patres tantüm

ü Ut Q

Ada.dift.a. Enumerant

OW

)

eptent

— (

91

N

DE NATURA ANG

LORUM.

159

tl

t

[ Tün

feptem ordines ab&rä&ivä.'b.« 'vEx»cIuü-vä-. n. a.

Ü o

t

;

Sicut enim D. PAULUS aliquando

quatuor, &

M lgt

alibi quinque enumeérat or

dines, abftrahendó

l fi

an dentur plures; fi

O If

T

€ & illi Patres per illumnu-

Tf0 f i

f

|

merum feptenarium

novenarium.

nolunt excludere numerum

V eS fon

UT

44 3. diít. a, Dece;,r'xi;r'äïqäs agnofeit inclu-

dendó etiam genus humanum c. alió modó

D. Seri-

0df, $

fustantüm eft

fj lo

quódgenus humanum decimum or-

dinem ration

abilium conftitu

"

3t; non veró quód

detur decimus ordo An

hm rj

gelorum. Vel poteft

MA

refponderi 2. & quidem

melius; dift.a, Aeno-

fcit decem ordines poft

. iinGre

ante divifionem. n.

divifionem Luciferi. C.

RT

3. . Poteft enim dici, deci-

mum ordinem vocari Angelos damnatos

Qs & d

poft

nus Mi

divifionem eorum per peccatum.

pium n

On]1ciTUR 8. contra eandem.

I. Poteft

dici, ordines angelorum

DI

primüm prodiiffe ex

m Chonyd

diverfis meritis eorum

; ergo non eft naturalis

aut effentialis.

&0501 &

dine reperiri in

2. Conflat etiam in eodem Or-

[

Á

&qualitatem naturarum

; ergo

qu

,

!

dantur plures ordin

es

"Int. prob, Lucifer

uames

Ti du

j

;

L

vis effet in primo ordi

?

Smumuri

ä

7

l

füperior ezteris; ergo.

De, erat tamen naturä.

Bcompus

5

ESPONDEO ad1.n.a; Quia & ordo fa-

pientiz in opere creationis

Deo dignus aliud

De Angi

petit

y iif

fenfü

S Patrum ac Eccle

» prout oftenfüm eft im Probationibus, &

fi& aliud Deo placuiffe

4 Pa

docet.

. Hinc ». a£RNAnDUS L. 5. de confi-

ur;

N

derat.

c.

m

denda d

4. hoc ponit inter certa & inter cre.

;tiam p

e fide

. quod Angeli fintab initio, vi-

,

-

delicet fuz

L

p

creationis, in fuos ordines divifi;

ha

J

14

/

v"v

adeoque ant

e füppofitionem meritorum.

|

—

4Ad ,

j

160

DISPU TA TIO I

D

)

—

T-

l

l

j N

ZAd 2. dift. a C,ohf'cat'r'epiri inzqualitatem

(

jl mat

ia individuantia. c. ad prin-

—

pertinentem ad princip

L

B

—

EY

i Tibl

cipia /pecificantia. n. a.

Suppono ex Philofophia,

j

E

rfyerta

fi

dividuis ejus

dem fpeciei poffit dari

L

]

quod in in

fe&tionum etiam eífentialis, &

1504

inzequalitas per

lL —

; d

varii refpe

étus effentiales di

verfifluni.

Hinc

dicatum quod eft immultipli-

yalice du

quodcunque prg

genature. 1

cabile vocamus

individuale, non fpecificum,

apino

Si idem intelligunt Thomifte " & aliter Joquun-

ops OU

tur cum D. THO MA , id ipfis licet; fed & nobis

j

licebit loqui exactius.

i t

QB JICITUR 9.

contra 5. concluflohem.;

J. D1oN vysius de cole

fti Hierarchia c. 9. dicits

gt t

nin, G pd

Michaélem

fuiffe ex ordine Principatuum; ergo

« fui ordi

non eít fupremus.

9. Michael fuit prepofitus

d illum chorum perti-

^. Inpet

genti He

.

braices ergo a

net, qui

deftinatur ad prefecturas regnorumac

trtrpinis

patuum.

3

[

gentiuni, qua

lis eft ordo princi

linat in ean

THOMAS P. 1. q. 113. a. 3. ihc

dem'

QUES

dicit: Satis

fententiam, & P. 3. q. 30. a. 2. ad 4-

n

amnus in ordine Zrcban:

Dh

e[e credibile, q

ubd Gabriel fit. u

adlnon eft in ordine Archan-

LTA ]

gelorung ergo Mich

ft fubje&us Ga-

gelorum,

in quo utique non e

Qpus, qy

brieli; fe

dinordinePrincipatuum. 4. Dan. 1o.

UPONDBO

Micbaél unus. de Principibus primis,

V. 13. dicitur:

tinefeme

non vero dicitur ab/oluib primus; fed

hoc non

li m

po

teft dici de fapremo Angelorum; ergo. AMIm.

m

rob.

Malé diceretur de Rege, quód fit unus

1f

; ergo-

s. Michali tan-

ex principibus primis

"0De de

tüum tribuitur nomen

Archangeli; ergo non 95

Ea W

)

fupremus Angelorum.

"g

!

RESPONDEO 4d I. C. 3. .. C.

Ergononeft

W

"ORs

atic :

fqpr'ämqs ordine naturz. tr. ordine gr

Ineriti.

lls

-Almn Tïü&

l

DE NATURA ANG'E'LJORUM; 161

Muj v

Ualimæ

meriti. n. c. INon enim dedec

Angelus fibi meruerit &

et, - ut fuprelhuä

8

Ils

gerat principatum Ec-

N

clefie & populi Dei, cuju

$ & ipfe

Ri PO(TJ[d::

eft per merita fuze paffionis.

Chrift—ps caput

E

. «dd 2. 3: ( 4. idem refpondetur.

v

"A s. dift. a.

Tribuitur ipfi hoc nomen 'an-

V Ij

tonomaftice áut ex

1 rl

proprietate officii.c. ex

pro-

prietate nature.n.a. Poteft dici,

nomen Arch-

H lerogg

angeli eo loco Michaéli tribui,

5 g

eó quód de facto

fit Princeps omniüm Angeloru

m & omnium or-

'dinum.

]&l 2. c. a. »n' c.

Etfi

Jncluäozjem.

Michaélem tantüm effe ex ordi

fit enim verum,

C0 dti;

ne Archangelo-

rum per naturam talium

; potuit tamen elevari

U: r

per gratiam ,. & poftmod

BN

um retinere nomen fa-

hum peri

milie feu fui ordinis ,

ex quo affümptus eft:

ficut v.gr. Imperator

Ludovicus dicitur Jlavarus

SIQQQO?

relatione originis.

. ]

u I d

QUJESTIUNCULAZE.

, dizt

Vr

4

l,

M

i

De 4djvo zngerum.

ndinedt

g'

JERITUR- I.

fübjeit

ä

Quale fit difcrimen inter

|

f

U

M.

CM Lempus, zvum, & eternitatem ?

T J

iil

|

D

REsPONDEO cumGoneto hic Difp.6. n.r.

Qu

etermitaten effe menfüram durationis rei omni

no

fd

—

invariabilis tam quoad fuübftantiam

quám quoad,

m

i]

operationem. . Quod in Deo de o

m

mni operatio-

lu

ne; in Beatis autem faltem

de operatione prin-

Mi

cipali,

nempe de vifione intuitiva & amore Dei

u r

intellig

endum eft, Témpus eft menfüra duratio-

his réi variabilis quoad effe

fübftantie & quoad

j

effe operationis ;; adeo

corruptibiles.

que tempus menfürat res

l

j

4Lvum m

edió modó fe habet;

D.zdhnort Tratt. de/ngeiis.

L

eft

j

162

-DwPuTATlory

f Vel Ang

eft eni

m menfura durationis rei invariabilis qui--

abilis tamen quoad

e[]el'?ltlo

dem quoad fubftantiam , rm;lt

j

operationem.

lfam], & Omn*

UJERITUR 2.

Quid fit illa menfura eter-

j p

m'tätz's y QUi s & temporis g

RESPONDEO.

Eam nihi

] aliud effe quäü

QUERITUR

imultatis

ad eas res, qua

refpectum prefentic ac fj

spoxDE

D

fub eternitate ,

c€vo ve

] tempore comprehendi

eternitas eft duratio inftar mo-

gt

dicuntur. V. gr.

i

x

«s perts

menti unici, quo

d dicit formaliter praefentiam

füb sternitate tranfeunt,

sientur i

rerum omnium,

.

quae

j

l

AEvum eft durati

o inftar momenti unici, quod

.

n ts

r &

j

in

dicit prefentia

m ormni

um operationum, que fub

]

(

wliderad

evo tranfeunt.

'Tempus eft duratio inftar mo-

ii

:

j

inum, Oi

menti, quod dicit prefentiam earum rerum, quae

füb minuto temporis fl

uunt.

; fgeAn

a nominan

'UJXRITUR 3.

Quomodo in sternitate,

u advent

ofünt res effe prafentes &

JEÉvo aut tempore p

sonermi

fimultanee ; & tame

n fimul tranfeuntes, pra-

"!) 001 d

terite ac future £

m idem

RESPONDEO.

Hoc contingere, ficut con-

um radiorum fola-

ii ConQ

tingit fi quis confideret efflux

rium à foleusque interra

mn ;

.

quamvis enim den-

tmungi u

n ragdiis fpe&tatis intra

timtes

turmilliones fucceffionum 1

fuam feriem, omnes ta

men has füccefliones per

tulven)

a

intermedia puncta aéris

fpectamus & comprehen-

dimus per refpectu

m intime prefenti

«€ dicendó:

nm) ae

(tud unicum nunc feu inftans

m ( an

Tunc.

Sicut ergo i

temporis quoad nos indivifibile,

adeoque nec,

"IHRS fevol

nec futurum, füb uno re-

E

habens prateritum

)

R

fpicit fuccefliones & genera-

ï

n

t

fpe&u fimultatis re

lle & mille inradiisfolaribus;

:

tiones radiorum mi

RR

du

eter-

N

ij.c etiam puta fieri, dum De/-us. Per füam

nita-

) |

DE NATURA ANGELORUM. 1693

Tigrge

Mirum

nitatem vel Angelus per fuum evum fub uno

refpectu fimultatis ac prefentie comprehendit

ll Tif

omnes generationes ab Ad

amo usque ad Anti-

Chriftum,

&omnesrevolutiones entium omnium

ii p

ab orbis principio usque ad finem.

QUZERITUR

t i

H

4. Utrum Angeli fint in tem-

pore ?

REsPONDEO. Nequa

L0 if n

dum operantur in mundo

quam ne quidem tunc,

&F Drefn

l

l

[

; quia omnes opera-

d

tiones quas peragunt, &q

uac

peraguntur in mun-

Lt tf

do, videntur illis tantüm h

ab

ere fucceffionem

Il quy

fecundüm prius naturá & pofte

rius, non autem

IT Quefj

b me.

fecundüm prius & pofterius te

mpores ficut con-

tingit confiderandó intuitivé

fucceffiones radio-

IU Qu

rum folarium, omnes compr

eherifas fub unico

munt. ltaque Angelifem

per dicuntnunc ifta fieri,

Bs

& dum nominant cr

eationem mundi , & dum

t prefetel

nominant adventum Chrifti, & dum nominant

feits

u

confiagrationem ultimam mundi femper adhibent

fuum nunc, non diverfum pro

ut nos in tempore,

te, f

fed femper idem & zviternt

l

adforum;

m. . Ut facilius id

concipias, concipe omnes revolutiones folis ab

yisenitis

origine mundi usque ad finem mundi: ponamus

fpeut

autem talium revolutionum feptem aut o&o mil-

cceffonen

lia; fimul ver

2

effectus & m

ó proportionaliter concipe omnes

& comprehf-

utationes temporum, veris,

efta-

xie d

ts, autumni ac hyemis, fimul & fuccefti

ones

j n

planetarum & animalium quacun

queperaguntur

aleont

intra illas revolutiones folis :

ubi hec omnia

ia

conceperis, eas revolutiones tantopere accele-

gt

r3, Ut peragantur

omnes intra horam unicams

iiSfOJähb

dein ulteriüs perge

, Ut peragantur intra horam

ï

dimidiam,

[ ?f

p

donec devenias ad unicum momen-

2

1

tum

"E

164

DISPUTATIO L

|

g h

, in quo omnes ifte revolutiones

i p

tum temporis

evolvantur. -

In tali cafu fient prorfus omnia in

Wtüm u

mundo,

& numerabuntur ab hominibus tanquam

[

| Ti n

1

feptem aut octo an-

1

fierent per fucceffiones intra

|

p

1

p

(f G

norum millia 5

'Tu veró qui

'omnia ifta animó

j

E

[ quOä (

dices omnia fieri in unico

(itiomu

fic concepta fpectas ,

*

;

——

jYO.

inftanti ac momento 1

ndivifibili, nempe in unico

1.

^

-

T-

mam ate

evum angelicum.

:

Qunc, quod ipfum eft

——

n

LT E I

-

itiones, (

UAXRITUR 5.

Utrum ergo Angeli non

—

g f

fint elicituri futuris annis novas operationes, &

mmobili

E

aquifituri novas

cognitiones ? -

RzsPONDEO. Operabuntural

iquid de novö

:

vo, & hoc perpe-

—

aur

& cognofcent aliquid de no

E

EX

gin

tuo per totam eternitatem ;

fed defa&o nec ha-

:

tanquam futurum,

(oxDEO

bent refpectum ad futurum

imetam v

nec dum futura ifta tranfierin

t, habebunt ullum

am preeterita 5

fed vide-

stmpore 3

refpectum ad illa tanqu

a vOUDE d

buntur ipfis omnia hec fluenia co

nüngere &

..':.

n fecundi

tranfire quafi in unico nunc ac mome

nto indivi-

;

4€

!

ieopniti

fibili fecundüm naturà prius & pofterius, ficut

)

di&um eft dé radiis folaribus aut revolutionibus

l

EETU U

li

UE

li

mundi peraétis intra momentum. Hazc autem

eft ipía vita beatiffima & participata eeternitas,

tqud

qui

TE

Ui

aut p

rout in L. de Caufis dicitur, borizon eterni-

idis; & ficrecté ibidem anima vocatur v

olitione

ttffone d

trum ter

externitas, quia aliquó modó accedit ad preien-

1

tialitatem zternitatis divinz.

Hinc fruftra qu£&-

hOS 'p[()sme

'üpc m

ritur, an detur menfüra communis omnium ope-

rationum in Angelis, v.gr. an cognitiones 1U-

tf m

premi Angeli fint univerfalis menfüra omnium "tlhnot

operationum Angelicarum, ficut in noftro mundOo j m

revolutiones folis funt menfura communis O* Wdam;

mnium rerum in pundo? quid enim nece

ij

oncre

AF

DE NATURA ANGELORUM. 'iös

TOR

]

póniere in Angelis menfuram communem, ubi

FOf

list

in omnibus operationibus omnium Angelorum

:

datur tantüm unicum momentum

feu participata

" t o

eternitas, nempe evum an

LT

gelicum , ficque pof-

fibile non eft, ut habeant

fucceffiones diverfas

iM

temporis quoad evolution

TeDye i

num & volitionum 2

em fuarum cognitio-

AlCUQ,

Quàm felix erit hzc vita,

0 At

ubi per totam eternitatem dabuntur femper no-

v&operationes, cognitiones ac volitiones; nun-

Wrtünes

quam tamen futurum aut

preteritum, fed re-

fpectus immobilis

prefenti, nempe sternum

Vddepon

"nunc !

D0c p

QUEZERITUR 6.

Vonec h.

Quid alii fentiant de tem-

pore angelico ?

m foun,

!

RzsPONDEO.

Multos

bt ul

admittere tempus

quoddam etiam verum, fed

alterius generis à

4 n

noftro tempore mundano.

Tempus illud An-

tont gt

gelicum volunt adhuc effe fucceffivum,

cujus

monto i

numerum fecund

um prius & pofterius defumi pu-

Yleris,

tant yel à co

gnitionibus fupremi Angeli füccef-

ovolhutiüb

fivis,

vel à cognitionibus cuivis Angelo pro-

Tiec d

priis ,

Verum

vel ab alio nefcio quo fluxu temporis.

d at

quidquid dicant, communiter '"Fheologi

hn

docent illud ipfum tempus non effe fucceffivum

tunali

tali füccefione durationum , quali eft fucceffi-

!

j pf

vum noftrum tempus mundanum ; cüm revera

nl

juxta hos ipfosmet Theologos illa fucceffio tem-

omiut

poris angelici nihil aliud fit, quàm id quod apud

d

nos in noftro mundo vocatur prius & pofterius

j (

prioritate & pofterioritate nature , ficut contin-

u

git in radiis folaribus exeuntibus à fole.

uod

as

fi vero quidam pauci T heologorum illud tempus

n

angelicum intelligunt craffiori modó per modum

r

3

fuc-

j

166

DISPUTATIOI;

,pgi

fücceffionis proprié di&e fecundüm inftantia du-

J/

Hinc contra iítos

rationum , hi fané errant.

mechanicos communis aliorum & noftra do&rina

gbfanae

fic probatur. — Inprimis noftra doCtrina eft poflibi-

j r

lis & conveniens nature angelice ; dum econtra

elleäUS) 4

nec cum Libro de caufis

1curt

oppofita nec veritati ,

a

ac do&rina n. THOMJE convenit: quoód fit

ferionias 1

poffibilis & nature angelic conveniens noftra

[do&rina tamdiu manet certum , quamdiu non

w

oftenditur impoflibilitas aut inconvenientia 5

quod autem oppofita nec veritati nec D. 'Fhome

pIl

conveniat, probatur exinde; quia inprimis non

habemus ideam durationum fucceffivarum nifi

De n

per refpectum ad mo

tum corporum: deinetiam

p. THOMAS P. 1. q.1o. a. 4. C. fic ait:

AFiter-

at d

&

Qp

nitas efl tota fümul, quod iempori mon conrcenit. ;

|

iterum etermitas efd menfura e[fe permanentis ,. iem-

qelortr

.

Ibidem a. 5.. ad 2.

pus verb efl menfura wmotüs

|An&q

IDicendum qubd evum e[; to

tum fimul, mon iamen

iur

fecum. prius & po-

4o5Àn

efl eternitas ; quia. compat

demofc

erius.

Ibidem ad 3. D

icendum. qubd im ipfo e[fe

ngeli in f& confiderato mon. eft

differentia preteriti

mf

utationes :

. Du

€ futuri, fed fo

lum fecundum adjunttas m

ed quod dicimus

"Angelum. e[Je *vel. fuiffe, «el futu-

D

1

ntelle&tüs noftri,

as,Q

vum efJe , differt fecundim acceptionem 1

a?

qui accipit e[Je Zingeli

per comparationem ad diver-

d 4.. Dicendum quid du-

as partes temporis. . Et a

vatio evi efl infinita, quia mon fimütur tempore: u6

j

p

autem e[fe aliquod. creatum infinitum , quod mon . A

l

wiatur quodam alio, mom eft incomveniens.

Exhisergo ANGELICI verbisapparet, tem-

l

l

-pus Angelicum non confiftere in fluxu duratio-

:

T

num, aut quavis al

ja menfura ipfis operationi-

glb W.

Bi

DE NATuRA ANGELORUM, xl67

iüm inüanü&di

bus Angeli extrinfeca; quia aliàs per easdem

!

Il (not

"j durationes etiam menfuraretur fubftantia

of

d

Ange-

li, ficut per inftantia noftri temporis m

enfura-

TM

tur fubftantia corporum,

quz dicitur preterita,

5 ünty.

futura & prefens non tan

RUT

tüm per operationem

intelle&tós ,

fed etiam à parte rei. Itaque tem-

m: qUOd

pus angelicum nihil aliud eft, quàm prioritas &

Veffts n

QUitdi

pofterioritas naturz in operationibus Angeli.

*

*

*

*

*

*

*

ODVenfi

*

*

*

*

*

*

*

*

L

x

*

] Tlon

DISP

pprimisnon

UTATIO

]T.

(arUm tf

deinetum

. De Cognitione Angelica.

X r

ec difputatio agit de obje&fo, de tnedio

Qdl ; d

Mnat, t

H

Jj

cognitionis angelicee, & de locutione An-

m d

gelorum ad invicem. — Itaque queri-

] m

tur 1. An & quomodo Angeli cognofcant fe

r frit G

ipfos, alios Angelos, & mundum? ». An

TET

Angeli cognofcant fecreta cordium ? - 9. An

rentit d

1

Ms us

Is f

Angeli cognofcant myfteria etiam fupernatu-

rdia? 4. Per quas fpecies fiat

cognitio an-

TAE

uj

gelica ?

5.

I

(s

Quoquo Angeli fibi invicem

ina d

i

loquantur ?

um i

QUESTIO L

n

do Zfugeli cognofcan

5

n

E ö9 quoimo

ia

mundum ?

t'jä: A"ge*'».

i

/

ICO r. An

geli cognofcunt fe ipfosl,þer fuam

Ippafeta l

effentiam tan

j d

quam per formsam feu fpeciem

, operäüü

intelligibilem, -

L 4

Con-

168

DISPUTATIO IL

Vj

j f

Conclujz'o .eft contra .quosdam Recentiores &.

4f

j

À

Vasquez, qui putant Angelum indigere fpecie

/

j

qore

g

intelligibili.

PROBATUR I.

Effentia Angeli eft imme-

i ypivo

ii

[petio

diaté applicata intelle&ui angelico ; ergo etiam.

äa

gantum

eft immediate intelligibilis fine nova fpecie.

ehenfi

" PaosATUR 2. Anima fe ipfam cognofcit

iC

n

l

]

—

[,5. CODU

er fuam effentiam, üt oftenfum eft in Philofo-

phia ;

.ergo & Angelus.

L

qifanti

Speci

es funt tantüm vica-

u fül'i (

PROBATUR 3.

1 fubjlzmtz'æ |

rie objeGti; ergo ubi datur intima prefentia ob-

1034TUR

non eft opus alià formà intelligibili.

jedii,

eret fupe

DICO 2.

Quando Angelus fe ipfum co-

i frt d

nofcit, format tamen fpeciem expreffam, non

b ratione afJimilati?a cognitionis ad ob-

yid dai;

quidem fu

reognof

jecum,

fe

d füb ratione tendentie in obje&tum ;

prout in

"rattatu de Deo Difp. 4. q. de ViüongDei

19j propr

licatum eft.

MBATUR

er fpeciem creatam exp

AGualis cognitio

simtfüp

"*- PRogATUR Conclufio.

Angeli eft aliquid diftiné&tum ab effentia Angeli:

at fpe

eft enim converfio fui ipfius ad fe ipfum ; fed

Mhocto

illa cognitio eft fpecies expreffa, üt fuppono ex

3

fnot m

Philofophia de anima ; ergo.

*

$ tunei

DICO:'s$.

Angelus i

nferior non conipre-

Aft Ange

hendit fuperiorem.

Q uti

" PRosATUR Conclufio r.

Ad comprehen-

ini

feigre

fionem requiritur, ut obje&um tam perfe&é co- jj ,

l

gnofcatur, quantüm ex propria natura COBnO'-

'IXmiore

[

F

Cibile eft ; fed tali modó non cognofcitur füpe-

Q

b

Y

—

Wt

rior Angelus ; ergo. Maj. patet ex definitione

IN

comprehenfivz cognitionis

2j

É

quam dat D. THO-

'Tunc ali-

?img(ï l

MAS in 4. Sent, Dift. 49. q.2. a. 3.

iühahquæ

hendi, quando

Vl

guid dicitur per cognitionem compre

cogni-

X

) d

DE COGNITIONE ANGELICA. 169

lw

lw

cognitum flat fub a&bu *irtutis cognoftitioe , & non

li L

excedit ipfam. Hinc quia Angelus füperior exce-

ditinferiorem, nifi quoad perfe&tiones commu-

j

T f h

CO, eI'Oe

nes que univocé funt in utroque, non poteft

inferior faperiorem cognofctere ac comprehen-

TO u

j

TT Q9

j

dere, quantüm ex propria fiatura cognofcibilis

DEU

li

&c comprehenfibilis eft. Unde bené n, Tno-

MAS L.2. contra Gent. c.98. fic ait :

Cognofcit

i ff v

igitur [ubflantia [eparata inferior füperiore

m fecun-

disn modum fübflantie. cognofcentis ,

non fecundum

Drelent

suodum fübflantie cognite ;

Jed. inferiorí. modá.

lr

PROBATUR 2.

Si Ángelus inferior com-

P ain .

prehenderet füperiore

m, tunc in ordine cogni-

Ym ton

tionis non effet differe

Is« d

ntiaAngelorum; fed hoc

non poteft dici; ergo.

Maj. prob.

Quilibet

Vi gf

Angelus cognofceret effentias omnium entium

Ti

,

eorumque proprietates 5 - ergo.

| eü.

Mdl

PROBATUR 3. Si inferior Angelus corm-

prehenderet füperiorem, tunc eo ipfo etiam com-

tlenta

prehenderet fpecies intelle&tivas Angeli füperio-

fepisy

res; fed hocnon poteft dici; ergo. —Min. prob.

Ut gt

Siinferior cognoíceret fpecies intelle&ivas fu-

perioris, tunc eo i

o on d

pfo cognofceret omnia que

cognofcit An

*

gelus füperior, quod non poteft

ici; cüm utiq

Md

p[-

quàm inferiores.

ue Cherubini fplus cognofcant

m

ICO 4. "Angeli tamen cögnofcunt,Ar;-

.pttrid

gelos füperiores, & ipfum Deum abftra&tivé feu

qmoló

precifivé per fuam effentiam propriam.

; a t

ROBATUR Conclufio. Angeli fünt quæ-

g at

dam imago Dei, inquantum nempe exprimunt

3 i

altem aliquas perfeétiones divinas; . ergo in-

d

J

M

tuendó fuam eflenuam per eandem etiani co-

-

5

gnof-

])

qeN

- DISPUTATIO II

170

PA

nofcunt Deum ; adeoque multomagis per ean.

TR

dem cognofcunt Angelos füperiores cognitione

M fmmd

fp4 708

abftra&tiva feu precifiva aliquarum perfe&ionum

ii

ex CO

ab aliis.

h

4090f d

DICO-s-

Quilibet Angelus cognofcit

»

!

1

omnia inferiora fe, adeoque totum mundum cor-

&5

T

oreum quoad effentiam ac feriem caufarum. &

)

dilia gene

effe&uum materialium.conn

aturalium. -

]

PRosATUR Conclufio 1.

Authoritate &

L

l retert

« fs m

ratione D. THOME P.1. q.57. &. 1. C In An-

elo continetur totus mundus intelligibiliter ;

hoATUR

g uLer a

ergo & cogno

fcitur ab ipfo mundus.

"dnt. prob.

Hic eft ordo rerum, u

t femper inferiora conti-

g r

d ommit

neantur in füperioribus, corporea in vegetati-

vis, vegetativa in fenfitivis,

fenfitiva in ratio-

MDATUR

sfv

nalibus ; ergo omnia continentur in intelleGi-

vis: non materidliter ;; ergo intelligibiliter.

iujs Ang

Verba n. THO M fünt :

JDicendum quód. talis

WOBATUI

eft- ordo in vebus , quàd. [up

eriora in entibus funt per-

n Any

d in inferioribus conti-

toyritor

fettiora. inferioribüs , . 9* ,quo

vetur deficienter 9^ partialiter. €9'

multipliciter , — .in

t «t

ntinetur. eminenter ,

& per quandam

fuperioribus co

o

totalitatem. €9

fümplicitatem. —.Et ideo in Deo, ficut

àn fumm

o verum vertice omnia. fuperfub[iantialiter pra-

WIOTU]

ä

exi[tunt

facundium. ipfum fuum. fimplex e[fe , ut Dio-

n-

TioyA:

nyfius dicit in. Lib. de Div. INom. c. 1.

ég 9.

Ahm ol

gel

i auiem inter ceteras creaturas funt Deo propin-

n fory

uiores &9 fumiliores ;

unde &9 plura participant ex

üenüaang

bonitate divina & perfeütius. - - — Sic igitur omnia

"i v

snaterialia in ipfis Angelis praexiftunt ,

fümplicius qui-

üMW

dem & immaterialits quàm, in. ipfis rebus ,

multipli-

MMm

cius autem €9 imperfethis quàm in Deo. Et ad 2.

t

d

Sic ergo e[Jentie rerum maierialium funt. in iní

elletiu

bomi-

ll

DE COGNITI'OVNE ANGELICA. 171

j f

Jt

bominis ,. vel ZIngeli , d intelle&um

n

efL in intelligente,

Df

j

& non fecundim . e[fe - fuum reale.

PRoBATUR 2. Deuspropterea creavit An-

IT

gelos; utex cognitione mundi haberet gloriam

Ti

extrinfecam ;

T

gelis.

ergo mundus cognofcitur ab An-

lts

[

DICO 6. Angeli cognofcunt non tantüm

univerfalia genera entium, fed etiam omnia in-

D

]u

dividua, preterita & futura

?

C ll

, inquantüm depen-

dent ex caufis naturalibus.

E

lii

PROoBATUR Conclufio r. Hic eft finis An-

Á

h

TO nf

gelorum, ut ex comprehenfione operum divinze

D

fapientie & providentize laudent Deum; ergo

M

n

neceffario omnia cognofcunt.

PRosnATUR 2. Homo talia cognofceret,

t atl

fi comprehenfivé co

Tibl

gnofceret univerfum ; ergo

multo magis Angeli.

d qi i

ROBATUR 3. XNon eft ratio limitandi

li j

l

cognitionem Angelicam, & aliunde conftat, quod

Wi d

illorum cognitio re

lii

il

quiratur ad comprehen',üonem

j

univerfi; ergo..

peï us

in D

Solvuntur Objectiones.

il

filir

f

OngjrerTUR r. contra r. Conclufionem.

qn!

!

I. D. TuonuaAs L.3. contra Gent. C. 5 1. dicit,

Tj

ï'r

effe proprium effentiz divinz, quód poffit effe

|

i Duj

principium formale, quo intelle&us intelligit;

m

ergo effentiaangelicanon eft principium formale

TUL

[

UE proprie cognitionis.

2. Anima humana

J lltüb

;

/

'!

,

:

&que eft fibi prafens ac effentia fua eft prefens

jr, i

Angelo, -& tamen anima humana non intelligit

T.

€ ipfam per effentiam fuam ; er

us,

go nec Angg-

[

x! " m

j

),,4

Rre-

, 00

172

pISPUTATIO II

[

j

(

f fe t?mtüï

RzesPOoNDEO ad i. dift. a. Dicit effe pro-

j

yíüi, d

prium effe

ntie divine, quód poflit effe princi-

j

i e

pium fo

rma

leintelligendi intelle&ui alieno, nem-

1

p oD

l

lico vel humano. c. intellle&ui proprio.

l

e ange

g potet

n. a.

Hoe folüim eft propriu

mDeo; quód ejus

aj font C

ieiimprt

effze poffitfervire '

e(fentia per modum fpec

dit in effentia Angelica:

f

n

,ngelus

Beatis, quod non proce

qu Cogo

ipfim

et fervit fua eífentia

quia Angelo tantüm

Hine; üt fuppono ex

jercittur

Jocó fpeciei impreffa.

p convert

D

"Trattatu de Deo ,

Beati jaxta D. T

homam vident

impreffam creatam , f5

4iye; m

Deum non per fpeciem :

ajeius, QU

;er ipfam effentiam divi

nam ; inquantum ea t

mediaté intelle&ui Bea

torum unitur loco fpe-

iEmne

D. Thomas etiam

« fücceft

ciei impreffz.

uod ipfum

l.cc. docet; fic enim ait

:

Oflenfum eft fupra,

giipende

eft oideri. per intellettum

onverti

491L

bd dioina fubftantia non. pot

i

Es

in aliqua [pecie creata.

Unde

oportet: fi Dei e[Jen-

fammet, e[Jentiam. divinam

VUITUR.

lia videatur 4 quod per ip

AIOMAS .

intelleGtus. ipfam videat , ul

fic n tali vifione divina

effentia fit, & quod videt

ür ,

& quo videtur. « -

tf

d

Wt t

AManifeftum eft igitur quo

e[fentia divina potefi com-

arari ad inielledium crea

tum dut [pecies intelligibilis,

z:;**; te d

|

de effentia alicujus

AW

j

l

l:

qua intelligit : quod mom contingil

j

alterius. fubftantie. feparate.

ii

Q

Ad ?. dift. a. q. ?. membr.

Anima non in-

äthdþ

P

d

telligit fe ipfam indepen

enter ab operationibus

[

D

er fuam effentiam. c. dependenter ab o

peratio-

[

Xnferi

e

Non intelligit fe ipfam

41

nibus. n. a. vel fubdift

fecundüm predicata a

