-mon babens , in quas bonitatis fue exerceret beneficia, fo-

i r

|

l

litarius, atque ab omni munificentia alienus fuiffe cre-

datur, quod de illa immenfa - ac fme principio , & in.

Lt nj

hr r

comprebenfibili majefZate fatis bumile eft incongruumque

Jentire, ipfo domino de illis pote[latibus dicente :

UAN-

I n g

DOFACTA SUNT^SIMUL SYDERA, LAU-

mind i

DAVERUNT ME VOCE MAGNA OMNES AN-

i i

-"GELI/MEIL

Qui ergo interfünt. creationi fyderum,

nnm d

ante ifiud principiun, in quo fattum dicitur celum &

j A

terra , ereati fuifje manifeftiffane comprobantur , quippe

M at

qui pro iftis omnibus vifibilibus creaturis , quas videbant

ifign, t

. €x nibilo proce[JlJe, creatorem magna voce referuntur &

,L 9U

1f ini

-adinirátione lauda[Je. — zdnte iflud ergo temporale prin-

-eipium omnes illas pote[lates celeflesque virtutes Deum

j r

creáfTe non dubium eft.

IO AMBROSIUS L.r. in

ndnity

.Hexam. c. s. /In principio fecit Deus celum & terram.

j i

Futtus eff ergo mundus, & cepit e[fe qui non erat ; ver-

i n '

um autem Dei erat in principio, & erat femper. — Sed

) 'J

etiam ngeli , dominationes & poteflates ,. etiamft ali-

j

quando ceperunt, erant tamen

n

j

jam, quando bic mundus

D. zdmort Tratt, de,Angelis.

gqi

y

34

DpDISPUTATIO L

[

44 (0n

l

e/i faäz;s.

II. S. AUGUSTINUS l. 1rr. de Civit.

:

[a'U'OHibuS

Déi e:52.

agens de illorum Patrum opinione,

jgmeü

tem».

ui dixerunt, multis fieculis ante corpoream

creaturam Angelos conditos fuiffe, tandem con-

JoseoNl

clu

ditinhec verba: Proinde u

& vvolet , unusquisque

g ul

ut ad exercitationem

accip

iat ; quod ita proferendum eft,

jriptoris

legentium à regu

la. fidei non aberran

tes plures po[Jit ge-

sEodeli

dum tamen Angelos [antios Deo

merare [enieniias ,

g Ongen

mon coeternos memo ambigat.

19. THEODORE-

fs mundo

"

"Angelos babui[Je ini-

TUS

.3.in Gen. Conc

gantelerc

tium, Ji quis dixerit anie

fui[fe , non offendet, ver-

Vi

I3. HUGO à $. VICT. L. r.'de Sa-

bum pietatis.

ise if

cram. part. I. C. 3

. INobis videtur , excepto eo , quid

srosmmund

b defimire «olhunus , omnipoten-

mibil im bac ve temer

'silis cl

li.

creatoris in nullo derogari, fi per iniervalla tem-

«ffitife al

dicatur.

Propterea in ca-

poris

opus fuwm perfeci[Je

aifolut

D

ieris

Deus prius informis ma

teria fatta efl, ac dein

ormaid ; €9

ipfa rationalis creatura prius quodam-

ATITaTC

m aff

modo informis .fatta. eJt,

poftea per converfionem fui

sl care

ad creatorem. formanda.

Quod fi quis querat , que

di exordio ex[li-

(oncilo

gatienalis- crea

iura jam itunc in mum

NCEPE

terit, cui boc exemplum proponi

debuiffer , facilé re-

Eodem

u el

fpondetur , ja

m tunc creatos fuifJe Angelos.

tieeuf

modo loquitur in 2.

"Tim. c. 3.

I4, GENNA-

qui refer-

Wt |

privs MASSIL./L. de Eccles. Dogm.

tur inter opera Auguftini c. 12. ubi dicit : An-

tupufei

z

elos & omnes cceleftes virtutes factas effe ante

vifibilem hunc mundum, ut non effet otiofaDei

Wt

r multa anté

4l

bonitas ; fed haberet, in quibus pe

fpatia b

onitatem fuam oftenderet.

Idem docet

lts

Á

n

c.65.

I$. ANASTASIUS SINAITA L. 1. in

Hexam. Similia habet.

I6. MovsEs Epifco-

T u

'ïJIIMQ t

pus Syriv deParad. p.2. cf7.

17. CLEMENS L

lu

Eapa

/

IIOI

"

DE NATURA ANGELORUM.

i

39

'I( ef*;

j

Païrl

UR

Papa L. 8. Conttit. c. 12. . Ex his textibus fimul

|

T

:

g

Tp;

cum rationibus eorum infpettis clare colligitur,

f

juxta mentem SS. Patrum Angelos jam antehunc

Atl

mundum vifibilem fuiffe conditos.

DI

ytt

g

REsPONDEO r. quoad Origenem. c.a.n.c.

t

Ü

Non enim ulló modó curanda eft authoritas hu-

J

] ]

vn

ï

It l

!

jus fcriptoris in eo articulo, in quo ipfiffimo à

Aj l

l

tota Ecclefia dudum condemnatus eft.

Senfit

I2 T0

i

enim Origenes innumeras praexílitiffe forma-

Áv lii

tiones mundorum ; hunc quidem noftrum mun-

LITTT

dumante fex circiter annorum millia conftructum

s Lt dl

effe, fed & hunc fuo tempore diffolvendum, ut

U 4 Q

rurfus ex diffoluti materia venturis fzeculis alius

Ws ii

formeturmundus: quotquot autem funt aftra,

p

aut in illis ccelis Superioribus funt fpatia , tot

Pnjmo

preexftitiffe alios mundos fiepe conditos, fwpe

i

1

f d

iterum diffolutos, in quibus omnibus animz pec-

At jrit g

cantes migrare cogerentur in alios novós mun-

VT CR

n

i

]

'

(

dos partim afficiend:z premiis, partim füpplició

?

pit i

puniende carceris corporei. Hic, inquam, er-

n

:

l

l

1

T

ror in Concilio V. Conftantinopolitano , quod

j

refert NiczPHORUS. Hift. Ecclef. L. 17. con-

hi,

demnatus eft. Huic autem errori affinis eft do-

hp

.

&rina de exiftentia Angelorum ante mundum

)l

1 i

corporeum ; nec vacat fufpicione, nonnullis

Dorn u

ij

etiam opufculis Patrum ab hzreticis iftas doGtri-

, Ui d

UT

a& Ef

nas oRIGENTS fuiffe intrufas, prout expreffeé

obfervari certiflimé fa&tum effe in operibus ,c y-

peito

l

RÍILLETE

B

j

!

REsPoNDEO 2. quoad alios Patres. dift,

(

Docuerunt Angelos conditos effe ante mundum

yim

|

prioritate naturs. c. prioritate temporis. /üubd.

WSESE

u

prioritate temporis Angelici. c. prioritate tem-

2

I

!

poris

V

36

DISPUTATIO t

n

oris mundani. n

Hancfolutionem nulló pror-

3

f ov

jl

It

Vi

fus modó à mente Patrum diffentire firmiffime

j jilll

credo. Inprimis Ifidorus expreffé advertit, dia-

i

Orüfr

bolum eo modo ante alios Angelos creatum effe,

o |

j

quo modo ante;mundum creati funt Angeli ; at-

f

j

m prelatione non temporis

qui diabolum tantü

J pïæE

quantitate priorem effe oftendit. , Dein illud à

dorit53

nobis dicitur prius naturà, quod eft caufa ex-

g

iftendi ceteris ; ficut fol eft caufa caloris & lu-

gmuum &

cis ,

ficque prioritate naturs prior ad lucem,

& in or-

p m

Cüm ergo Angeli influant in inferiora,

dine univerfi primatum teneant, haud dubiéfunt

vbf terp

primum ordine intentionis & creationis : fi ve-

3xplicetEcc

ró quis velit dicere Angelos non tantum prio-

sendm

ritate nature, fed etiam innumeris feculis ex-

dispurte

ftitiffe ante mundum (qui modus loquendi in

& GIjUS

nonnullis antiquis reperitur) fenfus eft, illa fz-

arpdt

cula fuiffe evum Angelicum , non inftans tem-

fsPON]

poris; prout recté S. Hieronymus in ipfo textu

qjaDthor]

advertit; quomodo enim ante tempus fuiffet

yand fol

tempus? /Évum autem Angelicum, cum dicat

O

prefentiam rerum, quz aliàs obje&ivé dividun-

thtmm

tur & difperguntur per plura annorum millia,

w

L

ivf

ftanti tem-

poteft effe commenfuratum primo in

tqum.

poris, quo mundus tuit conditus. Sicut ergo

nec Deus ipfemet vel unicó momentó temporis

Gs tl

Wlterci

eft antiquior mundó , quamvis fit ab &terno,

ficnec Angeli funtunicó momentó temporis prio-

BUSTT BR

!

MOR

res mundó, quamvis praecedant mundum per in-

?i

nï

numera fecula, talia fecundüm evum Angeli-

NI

limoy

cum

REsPONDEO 3.

Authoritati quorundam

Vil

autho-

l Qy

Patrum , fi aliter fenfiffent, opponendó

ritatem

DE NAi*URA ANGELORUM.

37

"ite

üli

"ll, ritatem omnium Theologorum: Cüm enim fit

l

[f

" eadem providentia Dei gubernans ingenia Pa-

]

t

fïä&v

Tpdn

"; trum primitivis Ecclefiz& temporibüs & mentem

'

"WY "Theologorum fequioribus feculis ,- prefertim

"l; San&orum, qualis eft S. Thomas, S. Bonaven-

T g À tura, B. Albertus M., fic ut doGtos aut prafi-

U. & eiat aut preeficiendos inftruat, par eft amborum

Wids authoritas; & quando fibi invicem contradicunt

"i& Patres ac Theologi, pars minor cedat majori,

Drür aj

ï

congruum eft: imoveró cenfendum, opinio-

"i ; nem Sanctorum Do&orum fübfequentium pro-

lmijjj venire à dictamine altioris providentie , quze

tij; (; fücceffu temporum diftinctiüs evolvat myfteria,

w & explicet Ecclefiz fuz gratielumina; autcerté

i fupponendum eft in tali cafü, quo pugnatur in

| diverfas partes à filiis Iucis, nihil intereffe Ec-

YUs d

hris d

clefie , cujusnam quis

fententie aut opiniqnis

pon t

e&tetur placita.

m aipot

RESPONDEO 4.

Iisdem Patribus opi)o-

nendó authoritatem CONCILII LATERANEN-

lt u

jcom, at

SIS, quod folum excedit immenío authoritatis

pondere Patrum opinionem ; nequenovum eft,

n

ADDofum E

varias Patrum opiniones utique nonnunquam hu-

manas fucceffu temporum magis difcuffas & etiam

ino jc

nonnunquam correctas effe iis precipué cafibus,

p a

in quibus tales do&rine ob motus in Ecclefia

oneto t

ortos fic excitabat attentionem omnium, ut Chri-

TL

l

ftum veluti in navicula dormientem ad compri-

Qu

u

l

in dubiis vocaret.

mendos motus, certümque Ecclefiz di&andum.

;

i ævumrï

RzsPowDpEOo s. Op

þonendö Patribus Pa-

tres, videlicet EPIPHA NIUM, THEODORE-

,

ia

TUM, GREGORIUM M., AUGUSTINUM,

C 3

»ponendö

!

BE-

j N

58

DISPUTATIO I

' p (rf fp

BEDAM Galios, qui videri poffunt apud su -

]

T

GUEZ.

gl D

dl 0'1

j

j d

Drczs r. Graviffimi Theologi docent, ni-

f

(

hil i hac controverfia effe definitum à Concil.

«lj

Lateranenfi ; ergo liberrimé cuivis permittitur,

) gricors

j 0

Angelos afferere pluribüs ante mundum f:eculis,

n du !

F -SUAREZ L.T.c.9.]. 14. DO mb

«prob. int.

h

icDi

Jfudico, mon fuiffe mentem Concilii (Lateranenfis)

T0

banc [éntentiam defimire de fide , eiiamfi fecundum

m cani

üllam tanquam probabiliorem locutum fuerit. Ia fu-

s n

mütur ex D. Thboma P.1. q.61. a.3., ubi fenten-

zi priorem dicit fuo tempore mon fuiffe erroneam,

V 1] D7

ciun iamen 'jam tunc. Concilium LLat. celebratum fuerit.

qnftrds

E dicét Ferrarenfis eludat boc dittum D. Tbome,

mE([Wæ l?

diftinquendá inter ea, que [unt-de fide direttb vel in-

i af

dire&i2, fruftra laborut . tam quia, ut propofüio fi

st at

erronea, [atis eft , quàd fit contraria veritati fidei frve

uniniu

dire&à five indiretià ;; taim etiam. quia, fi bec a[Jer-

"NU

dio e[fet à Concilio im fe defimita , jam e[Jet dire

T

de fide.; lii dicunt, S. Tbomam mon babuifJe moti-

tiam illius Concilii ; fed boc incredibile efL ex eo ma-

t

um

ximé, quid D. Thomas Opufi. 9.:3. decretalem illam

(Concilii) expofuit ; atque ita partem banc fecuti

in d

at um

funt Cajetanus €9' Sixtus Sen.

Et vatio efi ; quia

Concilium non ex in[lituto ad id. definiendum ,. ed obiter

TU

11, ii

&9 quafi aliud agens id dixerit : mon enim in eo Capite

intendebat. Concilium nova dogmata definire , fed anti-

h

Ü

A

Ti Sen. fl

qua profiteri.

"Addo veró, ex illis verbis Concilii mon

garum Auiboritatis accefiJe buic fententie , atque adeo

DEU

Ita ergo de

^b

1

qon carere temeritate contra illam fentire.

bac afJertione judicandum eft , ficut. de a[fertione , quid

LCTT

^

L

"Angeli - fint incorporei ommes cenfent ; mam licit illud

1den Concilium trattandó dottrinam fidei oocet, zdngelos

incor-

J

T[o j

DE NATURA ANGELO'R'UM.

39

1 Pomlnt ]

n

incorporeos & [Dirituales ; quia non ex in[lituto fed obi-

uj n

ter id dicit , mon cenfetur , illam vveritatem definivi[fe ,

(

l

quamuis ita illam approbaverit , ut fine temeritatis mota.

li

i

contrarium dici nom po[]t ; quia modus ille lequendi

Tf

Concilii oflendit. fenfum Ecclefie valde communem , cui

T

*5

poflea. concors. [ententia Scholaflicorum & pofteriorum

1f

Patrum acce[ft.

]ta SUAREZ.

2. VASQUEZ.

jj (

Iipin

í

veró hic Difp.224. q. 61. c.3. n. 1. & 12. fic ait:

Qj

í

[

l

In predi&to Concilio Lateran. non fui[fe aliquid defi-

Á f

h]

l

nitum contra opinionem INazianzeni , jam oflendo : . Ut

/ g'.?v;

/

li

1

i

,

enim Concilium definiret. banc veritatem , niti. deberet

!l g

aut [cripturá , aut traditione, aut Tatione ex princi-

li püs fidei dedu&ia ;, mullo autem borum miti potuit. 1.

m ]

2. "0n traditione ;

; Zïmmæ

non foripturá , àt probatum -eft ;

iib

nam Ecclefue traditio apud IDottores. & Patres Eccle-,

'

M

[

]

ii

i

J

]

fie tunc. confervatur , quando. communis. confenfus il«

n

|

lorum. àt certum fidei dogma aliquid docet ; im bac

]

"ATT

i

verü controverfia Patres Ecclefie communiter non con-

?l

Jentiunt ; imo inter fe diver[i funt 5 mec enim. paucio-

Ü

m

fl

TW

ves , nec ünüs graves priorem fententiam [equuptur

quám . oppofitam.

3. INullam fui[[e Concilio eviden-

TT

dhanitin.

tem rationem , ut predittam fententiam damnaret , «ma-

vifeflum ef]; quando mec im firiptura , mec in ira-

um

j n d

ditione firmum fundamentum babere potuit : dein tam-

etfi concederemus , potui[Je Ecclefiam tanquam certum

ninin,

definire , nibilominus verbís Concilii non fui[fe defmi-

TL

tum , graves. Thbeologi mofiri temporis Cajetanus €9

TUl 2

Sixius Sen. non. immeritó arbitrantur.

Cajetanus mo-

]

yorli t

1

tat, non tam verba ipfa Concili quàm mentem illius

afatity

d:l[

aitendendam e[Je ; . mens auiem Concil fuit, errorem

i. )

Origenis damnare, prout expre[só affrmat. S. Tbomas

p

Opufc. 23.

lta vAsQUEZ.

m* j mm |

j

C 5

RE-

W,DENA

40

DISPUTATIO I

REsPONDEO. c. a. dift. c.

NNifi ea fenten-

Af

jf

D

debeï.:

tia opponatur communi fenfui doctorum, & fen-

|

ai fs

fui obvio Concilii Lateranenfis.c. fecus.n. Ne-

ue enim fine fundamento folido decet contra-

) uelltiilS «

agf v

4

icere univerfali fenfui Do&orum, & definitio-

nibus Conciliorum in fenfu obvio fumptis.

Is

kaätatmrz temp

que ex his ad fummum fequitur, quód oppofita

fententia non effet condemnanda tanquam erro-

j; 0X

j

mv

nea.

Drcres 2.

f b

4flà

Adverbium fimul prorfus difþþa-

wnde

rata tempora in Scripturis complectitur ; ergo

ipexipf

quamvis Concilium dicat fimul mundanam & Àn-

gelicam creaturam conditam effe, non propterea

walio L

1

)

J

dri um

ad idem temporis punctum utriusque conditio

referenda eft. rob. 4nt.

Ecclefiaftici 18. v. 1.

a oglon

dicitur: Qui vivit in eternum , , creavit. omnia. s-

r

MUL ; &tamen certum eft, non omnia eodem

j

VOR

ü

, die & tempore creata effe. Item Job. 40. v. 1o.

; t

Deus dicit de Lucifero :

Ecce DBebemotb , quem

"ntiu

feci tecum ; & tamen certum eft, Luciferum &

BIID

- Jobum non eodem tempore creatos effe. De-

Qs coli

]

nique s. cREGORIUSs L.32. Moral. c. 9. dicit:

——

t C

Qion. fünul celum €9 terra deforibitur ,. fimul. [piri-

dnm.

tualia & corporalia , fümul quidquid de celo oritur,

unter

.005 Jfimul fattum. quidquid de terra. producitur , indicatur.

O orod

Propterea ergo dicitur Deus omnia fecifJe famul ; quia

isphy

emnia , que& deinde fatta funt , ex bis duobus fatta funt.

hi t

REsPONDEO. dift. Tó fimul in Scripturis

i

j : t;

ls

refertur ad difparatatempora aliquando.tr. com-

BU

inuniter ac frequentiüs. n. vel dift. fic: nifi ex

lo

circumftantiis verbum equivocum à fenfu ambi-

: Quia 1

guo determinetur prafumptivé.ad certum. c. fi

Jfn

Ts d.

determinetur præfumptivö ex circumftant

ii'.dïceïe) :

In fi-

IIOI

-

DE NATuVRA ANGELORUM. ' .;,1;

U

1 dbf

It

| In fignifcatione verborum prefümptio non ex

|

MC

€o peti debet, quod aliquando fit, fed quod com-

Ohdd dec

munierfit; itaque ille fenfus accipiendus, qui

t

hi &

Ü

frequentiüs ac ufitatius verbis fübjicitur.

Dein,

t

i

etiamfi verba effent ambigua vi füz fignificatio- -

BU

nis, ex contextu tamen hic reftringerentur ad

ïllr, Quj n

Jünultatem. temporis mundani nobis magis obvii ac

lag

noti; ad quod proin prefumendum eft refpe-

xiffe Patres Concilii Lateranenfis; quia de crea-

"U r d

Jtor

tura humana loquentes dicunt eam deinde con-

phiir, «

rk

ditam effe.

Itaque partim ex fenfu Do&orum

Ia

"

!

E

partim ex ipfis verbis Concilii prefümendum eft,

TODDEODt:

àn Concilio Lat. fermonem effe de /imultate tem-

NU condto

poris noftri bumani,

TAR

tionem celorum.

qualetamen pon fuit ante crea-

n

QUS) nf

OBJICITUR 3. contra eandem.

Q nra

Longé

convenientius eft, Angelos conditos effe ante

aj

: Dn

E

—

mundum; ergo debet iddici. Znt.prob. Longé:

convenientius eft in Phyfica dicere, quód fy-

f, Lic

ftemaiftud noftrum planetarum, in quo vivimus,

eitos df

àreliquis coelis toto ccelo diftet & differat; ergo

fo 9

tiam longé convenientius eft dicere, reliquos

i, f

cclos eoórumque incolas haud dubié Angelos in-

l

TT

dependenter à noftro mundo ac fyftemate pla-

iir,

UI

T.

netario productos effe.

Zfnt. prob... Secundüm

1

fmUE þm

rationes phyficaslongé convenientius eftterram

UT ar

moveri, & ftellas quiefcere; ergo etiam con-

milinat

N

venientius eft, reliquos celos eorümque inco-

las ab ifto mundo noftro independentes effe.

df

REsPONDEO. n. a. ad prob. n. a. ad prob. n.

3.

if T

Quia etiam fecundüm rationes phyficas &

juxta fyftema gravitatis corporum convenientius

j axu

eft dicere, dari preffionem mutuam omnium vor-

:ircumüa"fï

C 5

ticum

p

42

DISPUTATIO' L

ii

p

ticum totius univerfi ;; adeoque etiam dari tan-

thm unum univerfum , ac confequenter unam

N pnontat

W

sl

produ&ionem. fimultaneam omnium partium.

mporl

m

[

Certé cüm Deus fit providens, omnia fic ordi-

fl (va

naté difponere debuit, ut detur à

&io ac com-

«iio d

r.fe;

ficque fieri

$1

GiC

municatio partium univerfi inte

non poteft, ut pereat una par

s Univerfi nota-

j um «

totius Univerfi.

! quæe

bilis, quinpe

reat etiam harmonia

n

t producuntur fi-

etiam

Itaque aut omnia pereunt, au

us ordo totius

udi oatü

mul; eó quód

fit una natura, un

-

es, quas divina pro-

atcum, (

reparans ex fua natura part

n eterm

videntia fecundüm proporti

onem accommodam

diter Don.

toti largita eft Univerfo.

I. Scri-

Os]1CI

TUR 4. contra eandem.

qe, f

imimdum 1

ptura dicit, Ange

los jam exftitiffe, quando Deus

produxit mundum

; ergo. prob. dnt. Job.38.

3ns 00

dicitur : Ubieras,

quando ponebam fundamenta ter-

o

v&?2 -- cimme lau

darent fümul aftra watutina , €9

s Deu

1 TOUf

jubilarent omnes filii Dei ?

2. Job. 4o. dicitur de

Lucifero feu de Behemoth :

Ipfe efb principium

sint d

d-

viarum Dei; ergo eftinitium creationis. 3

Lifcïtur :

Deum & inter na-

1 n u

tura Angelica eft media inter

.

turam corpoream ;

ergo eti

am habet medium

quus:

Deus eft ab &terno, & nà-

h03

intempore ; atqui

tura corporea eft in principio temporis; ergo

X

BO

na;ura.

Angelica eft ante principium temporis ;

t)um

quamvis non

fit ab eterno.

Letem

RESPON

DEO. ad 1. n. a. ad prob. dift. Dici-

tur hoc de fundamentis hujus noftre terre. c.

^ i

uando enim

ET

de fundamentis univerfi. n. a.

condita eft & formata ex illo chào globus terra-

ln

queus, Angeli jam erant creati, utpote ftatim

"i

Ad 2.

Eu

pïimq die cogditi.

£

3

UE

DE NATURA ANGELOR'JM.

43

:

MT

i

(

fequent

n

ld 2. dift. Lucifer eft principium viarum

p

Dei prioritate naturze & di

Umllim

temporis. n. a.

gnitatis. c. priorit?te

RTM

IT

li

i

EW EMT

xdd 3. dift. a.

Natura Angelica eft media

li

;

d

fquueL

medió diverfe rationis. c. medió ejusdem ratio-

s [ IT

lf

nis. n. Sicut enim inter Deum & hominem ac

omaroriusUnivef

mundum datur medium, nempe natura Angcli-

ca, quz eft diverfz rationis à Deo & homine,

UPH

Bo

fic etiam inter eternitatem Dei & inter tempus

mundi datur aliquid medium, nempe &vum An-

TL5 du

TL COR

gelicum, quod in Libro de caufis vocatur Ho-

rizon zeternitatis; fed ficut natura Angelica for-

v rf

maliter non continet naturam rei corpores aut

divine, fic /Evum Angelicum ejüsque prioritas

h, uD

ad mundum non dicit formaliter prïoritatem aut

hat haj

inftans temporis.

m m

OBJICITUR 5. contra eandem.

I. Non

Qj ii

decet, Deum per totam sternitatem ante crea-

*;

(hp d

tionem mundi fuiffe otiofum ; ergo jam prius

"a i

produxit Ángelos.

2. In Epift. ad Titum r. v.

QD

f

2. dicitur : Promift qui non mentitur Deus (vi-

um &it

i

r

"

!

tam) ante tempora fcularia ; ergo jam ante tem-

,

m hb m

pora hujus mundi exftabat faltem promiffio Dei

j etemo u

|

:

non facta homini, fed revelata Angelis.

tenpos *

Y

j

/

!

M

;:

RESPONDEO 1. retorquendó fic: JNonde-

:cipium (

cet Deum ante creationem Angelorum per to-

tam eternitatem fuiffe otiofum, ac poft infinita

rdprob.diü |

olre t

funt ab zterno.

fecula primüm incepiffe operari; erg

F3

l

j

o /A»ngeli

s

J

50

E:Z

RESPONDEO 2. negandó fuppofitum, quód

|

;

|

vel unicum momentum interceflerit inter eter-

j p

vera eft

-nitapem Dei & inter ininum mundi:

enim

pv

44

Á

"DISPUTATIOX l.

ji

travefOll

enimiftapropofitio: Deus ne unicó quidem mo-

j)

mentó temporis huj

us eft antiquior mundó.

d 9. dift. Deus prom

ifit vitam ante tem-

TM

)

joco 0

pora fzcul

aria currentia intra ftadium hujus fz-

rentia ante initium hujus fzculi. n. a.

eulb.c. . cur

«j x fü:

Senfus enim Apoftoli folü

m eft, quód Deus pro-

nra

mis Patriarchis ante

veän[ l

AT

miferit vitam beatam jam pri

g &i

multa fecula, videlicet ante

duo vel tria millia

annorum.

dioinpa

1. Po-

j2 1. 8

OsrTICITUR Ó.

contra 5. Conclus.

lo cecidiffe absque eo,

aipea

teft dici, Angelos de cce

aigne D

quód ibi fuerint

creati 5

ergo non probatur ex

4 fuiffe creatos in coelo empy-

viünttonet

lapfu de ccelo eo

stinCelo

reo, Prob. dnt. P

oteft dici, quod Angeli fuerint

ac poftcreationem trans-

s orrunto

creati in fyccelo dereo,

prob. nt.

i Calo !

lati in colum Empyreum 5

ergo.

Étiam Adamo

fic contigit 5

dicitur enim Gen. 2.

a, fic

Formavit Domi

nus Deus bominem de limo terrae , &9

.

uthic p

faciem 6j

us fpiraculum vitg. - -

Tulit

Aipeos C

in[piraroit in

erzo Dominu

s« Deus bominem, €2 pofuit eum in para-

ssielt

ergo Adamus fuit creatus extra

,au&

difo. voluptatis 5

müm translatus in paradifum.

]

aradifum , ac pri

A

i

Q

s. Angeli non pec

cárunt in cclo ; ergo neque

tipro h

Coelum eft locus

ibi fuerunt creati ;

prob. Zdnt.

tYwiti

alienus à

peccato juxta illud Apoc. 21.

inm

prorfus

VI 27.

Non intrabit in eam aliquid coinquinatum ,

(qe-

.

ïr.hCauda

aut. abominationem

faciens, &2 mendacium.

z

UE

ergo Angeli

lum non eft locus viz fed termini ;

'nerr

fuam beatitudinem non debuerunt promereri in

d

1n.

H

Colo, fed alibi promereri Celu

j

ij

RESPONDEO.

d 1. B. 3.

ad prob. n. a. ad

itatem. Difparitaseft; quia

Ui w

fprob. tr. a. n. c. & par

EE

rtalitatem:

homini non competebat jus ad immo

econtra

Atf

Wil

IIO [

"Ui

DE NATURA ANGELORUM.

45

30

IN

Tor

econtra veró Angelis competebatlocus congruus

ll v

1

ï

fuz dignitati, qui alius affignari non poteft prae-

d

:

ter celum. .Adamus ex ipfo quafi fu& crea-

l

f

li

tionis loco debuit inteHigere, fibi non 'effe de-

Lal

uj

bitum paradifum, fed terram mortis: econtra

Angeli ex füa natura immortales reécté. etiam

Ti Pä[fl&erlS :

ii

|ti

creanturinregioneimmortalitatis. PoíTet etiam

retorqueri & inverti argumentum fic : Éva fuit

1.

Condg

"ER

producta in paradifo ; ergo & Angelus in Ceelo.

(lb

d 2. n. a. ad prob. dift. Codum eft locus

( d

alienus à peccato ex conditione ipfius loci & ex

Q probotre

ordinatione Dei.c.a. ex malitia incolarum &

fl qpl a.

ex ordinatione creaturz. n. a.

Deusquidem non

agl

n us

tolerat in Collo peccatum, ficut nec mare mor-

tuos, moriuntur tamen homines in mari, & pec-

$ g A

Xur enm 6t

cantin Coelo Angeli ; & hinc ficut mare ejicit

'!

mortuos, fic & Colum peccatores Angelos.

TT T

Imo ex hac ipfa parte communis fenfus fuppo-

njb i

nit, Angelos creatos effe in Codlo 5 quia exinde

hi umb

fideles intelligunt, nullibi fe effe fecuros à pec-

Vit Crettüs

'

J

cato, cüm & iri ipfo coelo Angeli peccaverint.

3 p

ld 3. dift.a. Celum non eft locus viz fed

o &

Sicut

(phum el

termini pro homine. c. pro Angelo. n.

enim Novitii in aliquo Ordine Religiofo fünt

dub

fimul in via & termino, fic & Angeli fünt in

al g

cclo. Cauda draconis cum tertia parte. ftella-

nj

rum ejicitur; Angeli pacis & lucis manent.

jn; em:

OBJICITUR 7. contra eandem. z. Luci-

n p

QU

fer Ifa. 14. dicit: Imcelum confcendam, fuper aftra

jf

Dei exaltabo folium meum, fimilis ero Altilfano ; Er-

Y W

go Lucifer non fuit creatus in cclo , in quod

zrltaseü

primüm voluit afcendere.

2. Per celum fre-

]

jl

]i

quentius in fcriptura intelligitur regio aéris aut

Íyde.

y

46

DISPUTATIO L

)À

fyderum; ergo quamvis Angeli produ&i fint in

J d

7

nif

celo, non tamen fequitur, produ&tos eflé in

f

i &u HUO

coelo Empyreo.

gt ^

J REsPONDEO dift. a.

Dicit hoc Lucifer

e qe

il

i

in fenfu tropico & allegorico. c. in fenfu litte-

j

5, 1

tah..H.

Hic enim textus litteraliter folüm acci-

jl

uc i

i debet de Nabuchodonofore, qui comparatur

j

prlmO

cum illa ftella Oriente , quz dicitur Lucifer;

er allufionem & allegoriam etiam de

y

í

f fcm 6

quamvis p

Lucifero Angelo exponi foleat.

ld patet ex

Jicas I

contextu; dicitur enim: Sumes parabolam ifiam

il

conira Regem Babylonis: - - - detratta eff ad in-

acptton

feros fuperbia wua, concidit cadaver iuum : jfüubter te

smGua

flernetur. iinea , €2 operimentum iuwm erunit vermes.

am potie

'QTQ

COuomodo cecidi]i de celo Lucifer, qui mané orieba-

iW

a a

vis? corruifi in i

erram , qui vulnerabas gentes; qui

"n

lu

dicebas in corde tuo: n calum con[cendam,

Juper

Hec omnia

I0ND

afira DDei exal

tabo [olium meum €*c.

in fenfu littera

li non poffunt intelligi de 2ngelo

«rs a

R

i

D

tem m

Lucifero, üt cuivis clarum eft, fed potius de

;

Hinc & in Grzco dicitur o éws-

1

JA

ftelia Lucifero.

Qogog ml myamiMeY , Plo

spborus muamné oriens; &

tpelump

in Hebraico eft nomen

?i Helel, quod deri-

dti, t

vatur ab Halal, quod verbum denotat fplendo-

um vf ]

vem fiella.

Poteft etiam ex ipfis circumftantiis

tf g

Luci-

claré idem accipi; alias enim fequeretur,

ial

ferum fuiffe creatum in infima regione aéris,

2, Edf

cüm dicatur in eodem textu: J4fcendam fuper al-

T eyi

titudinem: nubium ; nübes autem tantüm in noftra

p

regione.aéris locum habent. Sequeretur ulte-

ET

rius, nubes jam debuiffe exiftere primo crea-

FE

!

1

—

?

—

!

Vi

tionis die & aftra, ut fupra illa potuiffet afcen-

D

z

A Qp

dere. -

d

!10 |

DE NATURA ANGELORUM.

hm

47

Rn

i

"Add 2 tr.a. dift. c. Poteft fic fümi etiam in

hoc cafü, nifi prefumptio ftet pro fenfu famo-

Di hr

fiori & ufitatiori, atque eundem circumftantize

UY

il

|

infinuent. c. fecus. n. celum aéreum & fydereum

r

f !

primo die creationis nondum exftitit, fed tan-

(

tüm chaos, in quo nec terra

( Bu

, Decaér, nec fy-

Ue d

Q j

dera adhuc fuerant diftinéta.

Érgo non potuit

Iiprim

Lucifer primo die dicere : in celum a?reum aut fy-

dereum conjcendam.

, d pä[

V H

Ài

!

DicEs. Poteft dici, per coelum fimpliciter

[]

dl 1

di&um intelligi ceelum fydereum & aftra, faltem

l

dtl:. f

j

j

per anticipationem : fic dicitur Jacob veniffe in

VOTA

r

l

montem Galaad; quamvis eo tempore nondum

TLT

i

ille mons potuerit vocari Galaad, cüm nondum

hi vt

fervat.

exftiterint Galaadite, prout D. Hieronymus ob-

n n j

.E

RE

)

RrsPoNDEo. dift. P'.o/tefl'c!üc dici, fi de-

ial d

:

Mu

tur gravis aliqua ratio confugiendi ad tropum

d f

vel ad talem modum loquendiinufitatum aut ex-

oo G

W

traordinarium. c. a. fi non detur gravis ratio. n.

n o (

Sicut prefumptio fumitur à communiter contin-

li, quodi

gentibus, ita etiam fenfüs verborum fümitur à

n denyat j

"

communi ufu loquendi ; non veró ab eo modo,

jis r

qui non nifi rariffimé folet adhiberi. Item aliud

jqurtin:

eft, quod aliquando.denominatio futura antici-

m n

4

petur, & aliud, quód res nondum exiftens fu-

: Afmmkng/äf

matur pro exiftente; fi enim mons ne quidem

p unny

*xititiffet , non potuiffet fumi per anticipatio-

Sequef etüïf

'

nem fub denominatione Galaad ; ergo fi ceelum

aéreum & fidereum non exftitit

]

o PFLUW!*'

, non pOttpifret

;iüer

Lucifer dicere fe afcenfurum.

j ^

QUA.

^

DISPUTATIO

I.

48

(

j

J "QUJESTIO III.

W n

D

W,T

l

!

7

; t

-

l

" ZIngeli fint corporei & corruptibiles ?

TL

'Tripliciter poffe formari

OTANDUM. I.

fs

queftionem.

1. An Angeli fint Cantüm pu-

u

i h

rl

J

/1

ré quid corporeum , fic ut nihil habeant de fpi-

ritu, ficut v.gr. ligaum aut bruta &c.? 9. Án

[

i

'.

[

,*W?WHZ

j

faltem fint compofiti ex fpiritu & corpore, ficut

( (u

homo componitur ex anima &corpore? 3. Àn

Qu ,

non fintfaltem compofiti ex fpiritu & materia fpi-

m aj

rituali? Certé P.BuBALI de Angelis Quaft.

d

Difficult. 2. $. r. ftatuit fe-

»

ä

50. art. 2. Querftio 2.

N

quentem propofitione

m: ANon repugnat abfolutb,

n (

tid, dari talem. fubftantiam

boc efl, divind ommipoten

L4]

"ng

elicam conflatam ex materia [pirituali. - - Cii-

|

(4LI,

battenus mul-

ligitur mon reüà dici à Recentioribus ,

üf.1.6

jam agniütam e[]e

materiam mifi corpoream , ut ajw-

ii pure

ment, in zingelis nu

llam materiam e[fe po[Je.

INam

um fori

gravi[/mi Tb

eologi alias [Dirituales smaterias de fatto

TA

arbitrati funt ine[Je

Jingelis. —.Dein fupponit eam pof-

m pof

fibilem zdngelicus.

Et ibidem quzftio 1. diff. 2. $.

qit, m j

1. idem Author fcribit: Zflexander de ,dlles part. 9.

onvimer

q. 20.

memb. 2. $.1. apertó ait; in zngelis effe ali-

quam materiam , ex qua componatur.

Similiter S.

Eäam Qp

03 inte

Bonaventura in 2. difl. 3. d. q. 2. contendit , "ngelis

e[Je materi

am £? formam , quibus tanquam. partibus

A t

Atlb

realiter inter fe diftin£tis zIngelica. fubftantia confiruae

tur 5 materi

am , inquam , non fimpliciter ( videlicet

lïïlï&quu;m,

t ]u

cerpoream

$) banc enim megaverat ipfe & dlexa

der ; fed wmateriam que fít ratio-mutabilitatis mon

fo-

DL

MQCHnda

limn ad mon e[fe , d. etiamm. fecundim diverfas. proprie-

tates.

Clarius eandem materiam explicat q. 2. ubi con-

A rti

of

cludit ; eam mon babere idem e[Je , quod. materia cor-

porim,

iif

r2

2

X

;

) |

DE NATURA ANGEL;ORX'L.TM.

49

li

porum ,. babere tamen, eandem. e[fentiam , mimirum àt

ipfe infinuat , in ratione partis componentis.

IT

- INon ergo

concedunt materiam corporum naturalium P

Jéd. aliam

T Wf fl

lengé diver[am prorfus infinuant.

ld quod monendos

| lflntt'amümï

e[Je. Le&ores cenfui ; tum me ulla mo

ta optimis Scbola-

"D

Jéicis , quod. Zfngeles corporeos e[fe

Jenferint , inurere-

L

(ur; tum ne quis ,. ft quemquam ex zdutboribus vi-

QUIDO d

deret a[Jerentem ,. aliquam "Ingelicam maturam crea-

nore? v

DAR

biem efe , que ex materia fpiritali & forma intel-

I matri

ligente con[taret , eum dng

elici -Dostoris fententie ad-

Tl (ne

ver[antem. exiftimaret,

Huic fententie S. Bonaven-

L latl

ture non admodum. diffimilia. docuiffe videtur. Ricbardug

Bu djlg)

in 2. diff. 3. a. 1. q. 2. ubi docet,

"dngelos e[fe compo-

? lj

miam

f(tos ex materia. & forma,

Siniliter 4ureolus in 9.

Vi

(

difi. 3. q. Y. &. 3. aperté concedit materiam in n

Belis.

( P. BUBALT,

N w

qui ibidem Quzft. so. a. ».

qua-

VMT

fito 2. diff. r. $.

2. & 3. examinats an poffit dari

fübftantia puré intel

lectualis , quze naturaliter

fu. 1

ii

per modum formz fit unita materisz corporegs -

fol. 147. $. 2. concludit ; tantium probabile fibi vi-

Á m

li 1. d

deri, non poffe dari-fubftantiam talem ; quia;

dtinquit, non invenio evincentenrrationem. — . Ac . re-

d d

"Vera convincens ratio hujus Authoris non efts

. i

gt

dum fuam conclufionem ex eo probat ,

quód

fubftantia intelle&tualis ,

imdi, A

nii, &

fi effet unita materise-

COrporeg&, etiam przter operationes intellectua-

mum f

les deberet habere aliqu

m

li

n

as operationes fenfitivas,

'1df[

faltem aliquando

, Ut ficut homo aliquando cir-

i (i

zebpw

ca objecta puré intelle&tualia contemplatur ET

m

Circa prima principia eft ens intellettioum., ita vi-

T

ciffim fecundario intelle&tualis illa fubftantia ali-

j

iL

quando fentiret. Hoc enim effe poffibile facilé

ra[ j

concedi poffet 5 utrüm vero talis fub

ftantia di-

u m

D

D. zmnort. Tra&t. de /Angelis.

cen-

| yM

So

DISPD.TA'TIO I.

ongun

cenda foret puré intelle&ualis, an mixta, effet

jin!

Hincidem Author eam re-

danhäbet(

uzítio de nomine.

yd m

li

fponfio

nem prafentiens inftituit aliam queftio-

an ratio D. Thome fufficienter probet,

j

nem ;j

.qones U

reter Angelos puré intellectu

ales nullum dari

non puré intelle&ualium.

f onfet ex

i

aliud genus Angelorum

AMGUST

NOoTANDUM 2.

Variam poffe effe notio-

nem corporis.

1. Per corpus intelligitur id , quod

Pl €fre I

g-,w tpntrtoa

pabet pariem extra pariem 5

ficut v.gr. corpus ho-

minis, cujus partes funt caput, pedes,

ezque

guipn n

non tantüm realiter , fed

d m

diftin&:x ab invicem

etiam quoad fitum.

9. Per corpus poteft in-

g t

habet partem extra

g, n

telligi id, quod quidem non

partem per diftinctionem rea

lem, fed eft aliquod

vind, t

tinuum,

babens tamen figuram

! feiudi

corpus fimplex con

& ierminum ; quali

a corpora funt minima cor-

twtri fü

naturalia,

aut etiam juxta mul-

ninmotram.

pufcula phyfica

tos ccli, qui C

reduntur effe corpora fimplicia

fs an

