tantiun, ilis fenfibi-

l

u

lia, nos autem latentia; an alià vi 9 eá [pirituali

TOtt

dificile potefl ab bomünibus, aut

ifta. cognofcant , aui

In hoc textu D. Augu-

Sof

omnino non potef? inrceniri.

il

ftinus prius experimentum confirmat, & dubi-

B

tat, an cogitationes forte non posfint à doemo-

It

ne dire&é cognofci.

(

UJERITUR II.

An à demonibus pos-

i

i

i

fint produci infe&a, & alia animalia?

lt

RESPONDEO.

Animalia perfecta, quz na-

E

fcuntur per ovula contenta intra matricem, à

doemo-

Mi

ET ol/DERATIONIB. D"bEMONUM. 405

j

m

deemonibus non poffünt prodüci nec dire&é nee

indire&té; animalia veró im

perfe&a, quzs pro-

ducuntur per ovula extra m

atricem, poffunt à

[

dceemonibus indirecté,

excludendo videlicet illa

ovula. Cum enim ifta ovula; V. gr.

gallinze,

posfint excludi moderato calore pe

r artem hu-

;iEin

l

manam, prout nunc folet fieri in fumis

AKgy-

:

ptiacis teftibus Patribus Misfionariis in

cul titulus:

libro,

j

YOecl:botb, cur ea exclufio ovu-

lorum non posfit fieri à demone ? Courin-

MATUR €x l. Exodi c. 8. ubi legitur, quod ma-

gi egyptiaci produxerint ranas, quarum fper-

mata ac ovula facillime haberi poterant in co-

piofis paludibus /Egypti ; econtra Ciniphes, quo-

rum tam copiofa ovula illo tempore haberi non

poterant, ut produceretur infinita propemo-

j

dum multitudo iftorum animalculorum fufficiens

ad plagam univerfalem, non poterant produce-

re. Ceterüm quod directé non poffint produ-

ï

cere animalia perfe&a, qus non funt ovipara

extra matricem, probatur ex eo, quia produ-

;::d

&io animz viventis intra matricem dependet à

continua actione viventis in ovulum cujus di-

fpofitiones ad formam non infunt in femine, fed

primüm fucceffivé intra matricem ov

j

ulo impri-

!

muntur dependentes ab ea virtute

feu ordine

continuo quem Deus in creatione mundi non

domonibus, fed viventibus impreffit fua bene-

!

didione. Et hinc etiam falfum eft,

per incubos

13

demones po[fe generari bominis.

Etfiamfi enim

a

S-

»

demonibus femen viri aut feeminze poffet tran

ferri in matricem alterius femine, non tamen

j

poílet ejusmodi ovulum una difpofitione feu

r $

a&ione

CURT T

]

4o6 -DISP.IV. DEIMPERIO,POTEST.

füt

a&ione generativa continua perfici ab eodem

fta

principio usque ad.difpofitionem perfectam fuf-

J

ficientem pro forma, prefertim animam ratio-

j

TUf

nalem. lii Patres, qui docuerunt, ante dilu-

T

vium genitos fuiffe gigantes ope demonum, aut

(

»

füppofuerunt id fa&um effe per infeffionem feu

obíeffionem virorum, quorum. corpora affum-

VfI)

if5 0

pferunt, aut tanquam authores opinionum fin-

li

Ilj

gularium, poft alios ?atres fecundó locó collo-

ul

candi funt.

lii

(i

. QuanriTURIS. Quinam jufto Dei judi-

cio frequentius foleant relinqui operationiþq*s

quil

demonum ?

RESPONDEO.

Caufie equidem, ob quas

GD

I

q

iT

Deus hominem foleat permittere operationibus

demonum, varie funt, & humano intelle&tu.

ln

l

imperfcrutabiles.

sEpE enim Deus permittt,

ut homines etiam probi ejusmodi operationibus

ii

q

l

Qte

dcemonum per caftigationem purgentur, aut in

R

virtute conferventur & preferventur, aut ex

occafione exercendi virtutes heroicas in ejus--

q

li

tl

d

modi purgatorio terreftri ad majorem fanttita»

tem & unionem cum Deo preparentur.

Caufze

V

lL t(

diun

tamen obfeffjionum. & maleficiorum frequentio-

res eíflefolent

I. imprecationes deemonum pro-

BU

(f

prie, vel alienz, proprià malitid caufate. 9

It

perjuria execratoria.

3. demonum per varias

t

10f

fuperftitiones invitatio.

4. Cruciatio tyrannica

t

l

amicorum Dei. 5. fuperba ufurpatio Sacrorum

q

Y

à poteftatelaica. Sacrilega communio frequen-

fht

ln

tata, prefertim à Sacerdotibus.

Hi enim fre-

Mul

quenter obfidentur veré à deemone quoad po-

1]

CCur-

tentias internas. Horum enim e;;empla o

D

runt

"4

,

ET OPÉRATIONIR. böEMöNUM. 469

Bl

fünt in Hiftorils varia, Imprecationes cert&

lj

frequentér exaudiri, & Scriptüra & conftans ex-

perientia monfítrat. —Fcclefiaftici 1. v. 30. dici-

D

l

tur: Dum maledicit i

Wmpius diabolum , maledicit ipfe

ánimam fuam.

Et Prov. 30. v. 1o.

INe accufes (fal-

f5) fervum ad Dominum fuum , ne for

€9 corruas.

Et Eccdl

te maledicat tibi,

ä

eftafTici 4. v.5. zdbinope ne aver-

zas oculos propter ira

"5 C& non relinquas tibi retrü ma-

ledicere.

Maledicentis enim tibi in amaritudine anime

exaudietur. deprecatio (im

precatoria) dllius. |.Exau-

|

diet autem eum , qui fecit illum., -

L

QuZERITUR I3.

Quinarm fint caufie, ob

quas Deus perfonas alioquin etiam fan&

as foleat

l

relinquere deceptionibus doeemonum per falfas

apparitiones vel revelationes.

1

REsPONDEO.

Ab authoribus affignari fo-

*

lent fequentes.

I. Si perfona ex prefumptione

J

fuperba, aut cu

riofitate poftulet à Deo revela-

tiones vel apparitiones.

Id enim pertinet ad

j

tentat'onem Dei.

2. Siperfona exinftin&u aut

etiam juffu füorum Confeffariorum,

Superiorum,

vel aliorum fuüb

pretextu colorato pietatis vel

i

utilitatis poftuletà Deo fcire

, quz facile poffunt

aliundé fciri induftriá huma

ni; velque non

|

convenit, cuivis revelari à Dco.

3. Si poftu-

letur revelatio de rebus

non neceffariis ad dire-

Cionem propriam vel alienam.

4. Si vifiones

tantum fint imaginariz, nec fint conjun&tee cum

|

effeCibus certó divinis, & perfona polleat ima-

ginatione forti, & fe tradat contemplationi ex

prefumptione fine ordinata vocatione ad hunc

g]

ftatum. 5. Si perfona obtinens revelationes i

z

t

lis fibi complaceat, aut eas libenter divulget, vel

Cc4

divul-

!

408 DISP.IV. DEIMPERIO,POTEST.

M

divulgari permittat. —6. Si perfona defideret feu

(i

optet revelationes.

7. Si vifiones aut revela-

tiones fint nimis frequentes , & tendant ad fe-

i/)

bus

minandas difcordias inter Doctores, vel ad pa-

riendam confufionem in Theologia aut Hiftoria

Tib

grat

Ecclefiaftica.

8. Si perfona necdum fit per va-

]u

rias afflictiones purgata, folidata, & probata à

Aff

Deo, fed adhuc in viavirtutumjuvenis. Dehis

au

autem fufé egi in meo opere, cui titulus: Regu-

le iute de Revelationibus ; & in alio opere, cui titu-

TO

QUs

lus: Controverfia de Revelationibus AAgredanis explica-

ta, editis Auguftze apud Veithium.

tel

Ti

QuizmnrTUR I4. Quz foleat effe praxis

fii

doemonum quoad tentationes ?

m

RESPONDEO I.

Daemones facilitis à Deo

dor

De

obtinent facultatem graviter tendandi oriofos à fe-

f

riis occupationibus, feu vacantes otiofis cogita-

tionibus, de/fitutos fbeciali protettione Dei & Sancto-

Lo

Qdl

«

rum ob neglectum orationum , ob remiífionem

devotionis in precibus & facris exercitiis , vel

Di

ob irreverentiam in divinis; vacuatos bonis ha-

j

bitibus & preparatione cogitationum falubrium

lo

(X

ob neglectum concionum vel le&ionis facrz, ob

multitudinem nimiam negotionrum, ob oblivio-

u

(o

nem prefentie divine, vel propter omiflionem

exercitiorum facrorum , & recolleGionis ad

(s

Deum mane, vefpere; &c. inarmatos fübfidiis

[

X

gratiz facramentalis per ufum Sacramenti poeni-

Q

tentie & Euchariftie ; fzfé ultro fine neceffitate

]i

exponentes occafionibus & periculis peccandis vere-

W

cundos in confeffione , qui timent exponere ex-

Q

actum ftatum confcientie , aut aperire tentatio-

Yi

nes

f.

ET OPERATIONIB. DOEMONUM. 409

fn

nes fuo Patri fpirituali confeffione etiam levium

l

j

dubiorum de confenfu vel commiffà negligentià ;

Juperbos ; immifericordes ; parentibus aut fuperiori-

ge

bus inobedientes velirreverentes; vefrattarios lumi-

nibus & infpirationibus bonis, ingratos acceptis

V

gratüs s ofores, detrattores , & perfecutores amicorum

Deicg?c. In hos deemonesfacilius impetrant ten-

j

!

tandi licentiam, & ob fpem facilioris victorise

audaciüs accedunt ad tendandum.

2. Domo-

nes facilius obtinent tendandi licentiam, & liben-

tius tentant eos, qui feGiantur fine mortificatio-

ne fenfuum, quasvis oblectationes fenfuum va-

nas, aut venialiter peccaminofas, usque ad con-

finia peccatorum gravium.: 3. Demones vicif-

fim frequenter abfterrentur metu à tendandis

hominibus conftitutis fub fpeciali protectione

Dei vel San&torum, armatis prefidio gratiarum

facramentalium, & candidos in aperiendis ten-

tationibus.

Timent enim poenas aut-cruciatus

ï

ex repulfa, vel detrufionem in infernum. 4.

|

Domones poft conftantes repulfas, dum vident

E

jam radicatos extentatione in períonis tentatis

bonos habitus, prefertim humilitatis timidze &

cautz , eoipfó, quód incipiant amittere fpem vi-

&oriz, non facilé redeunt ad tentationem in eo-

dem genere faltem gravem. s. Doemones fta-

tis temporibus redeunt ad tentationes invicem

fuccedentes celeriter circa obje&ta varia, circa

E

que aliquando priüs experti funt, perfonam faci-

]ius cefiiffe tentationum initiis.

Quod fi in ejus-

modi tentationibus circa levia earum initia pa-

tiuntur repulfam, denuo quiefcunt.

6. Ordina-

)E

ria domonum praxis eft, quód defiftant diu ab

j

6d

omni

r

u

omni tentatione, ut homines reddant fecurós j

ficque efficiant in divinis exercitiis tepidos, in

n

punit)

Ti

orationibus pigros, in adeundis periculis incau-

tos, & hoc modo incautos ac inarmatos, ac

agefe

T*

ü

il

prote&ione deftitutos repente invadant.

fetut

Domones fuas tentationes ordinarié tantüum

à levibus incipiunt ; inferunt ab initio mo-

"

tus complacentie in malo utut indeliberatos;

ut

prtü

movent defideria ad a&us peccaminofos, a

du

in circumftantia alia licitos conditionata , /i

liceret.

Subtrahunt amorem & sítimationem

Pa

0)

bonorum cuftodum , feu Magiftrorum , dire-

g ib

Amico-

Y5 d

&orum , , Monitorum , Sociorum ,

faciunt

TC

rutn 3

econtra irretiunt fociis vanis ;

It

guítare oble&Gtationes vanas; plantant in cor-

Ut

dibus amorem precifé terrenum erga perfo-

Qd

nas periculofas, tollunt fubfidia gratiee & pro-

Yut

X

te&ionis diving, vacuant animum à metu pec-

catorum venialium , illaqueant peccatis dubié

n

Qrdi

gravibus, donec ad peccata certo mortalia per-

trahant. 8. Lapfos arcent à bonis confeflariis,

T

li

verecundia fpoliant, & hypocrifi induunt, &

fpem falutis temerariam cum dilatione poeniten-

U

Ti

tie inferunt.. 9. In omnibus tentationibus pri-

mam fuam operationem exercent in phantafiam

Qu

& in cogitationes commovendo idoneas in po-

ii

tentia imaginativa fpecies.

Io. Tentant quos-

De]

Eu

libet adea, ad que in temperamento hominis

majorem difpofitonem reperiunt, & faciliorem

n

influxum per difpofitionem phantafie ac fpiri-

j

b

tuum.

rri. Demonum vires attemperantur :

NI

i

Deo viribus potentie mobilis in phantafia & fpi-

ritibus.

i2. Demmones tamdiu utuntur caufis

li

Tnun-

l

DE OPERATIONIB. DVOE'N'IONU,M.' 411

t

muhdanis, quamdiu habent fpem pef eas füpe-

m

!au

randi, v. gr. pravis fociis, injuria aliorum ho-

minum, melancholia, bili &c.

13. Non poffunt

L

agere immediaté in ipfam animam , intellectum

videlicét, & voluntatem.

14. Hinc facile ha-

beturindicium fuggeftionis aut commotionis dia-

;

(

bolice vel divine. Deus etim cum agat imme-

diaté in animam, agit tranquillé ; deemon veró

l

j

impetuosó, inquieté, turbulenter, cum vebementi commo-

tione interna.

15. Aliudindicium eft; quódfug-

geftiones doemonis veniant tempore indebito, v.gr.

fub precibus, à quibus diftrahunt.

Infpiratio-

nes autem bone veniunt tempore debito, übi

[

invocatur illuftratio Dei, v.gr. poft communio-

nem, fub precibus, ita tamen , ut nec minimum

diftrahant ab oratione. 16. Aliudindicium eft,

quod infpirationes divinz conftantes fint fine va-

riatione, fuggeftiones autem demonis cum per-

EE l-- lod A R ov CAEE u HMNEST g

petua anxietate varient.

17. Somnia divina

ordinata funt, & relinquunt vivam ac ftabilem fui

memoriam, & fimul brevi afferunt fui fignificatio-

nem, econtra quz à deemone fünt; reddunt an-

xios, funt inordinata, non relinquunt vivam fui

memoriam, nifi forté tendentem ad malum. r18.

Quandocunque demones violenter operantur

grandia mala in amicos Dei, aut in Ecclefiam,

Deus etiam viciflim alià vià in favorem fuorum

amicorum, aut Ecclefi& operatur majora bona

potentià extraordinarià.

19. Plerique demones

ejecti ab obfeflis, aut penitus devi&ti à probis de-

truduntur in tartara, & fic mundus diminuitur

deernonibus.

20. Quotiescunque deemones ho-

minem vincunt, five in parvis five in magnis,

femper

41x2 DISP.IV. DE IMPERïö, POTEST.

num

femper jufto Dei judicio permittuntur in eodem

optif

genere tentare fortius duplis viribüs, & ad gravio-

n

va g frequentius, & longioritempore.

Ethoc jus de-

pro (

monibus folet à Deo relinqui etiam poft actam

if

àlapfo penitentiam & obtentam veniam, ficut

josc

etiam manet obfeffio deemonum interna poft ju-

u

ftificationem, prout ques'T. 3. dictum eft. 2r.

tebo

Multi traduntur graviffimis excruciationibus do-

u

monum v. gr. per triftitias, per fcrupulos, perre-

COU

morfus confcienti& , per anxietates, per metus,

per veros dolores internos inexplicabiles, iis qui

i

arda

in purgatorio funt, non abfimiles, ut à peccatis

f

purgentur quoad reatum poenoe, ut ab affectioni-

(um

bus terrenis defuefcantur, & ad majorem unio-

Ti

nem acamicitiam cum Deo preparentur.

Deus

n

enim in fui familiaritatem , unionem , amicitiam

t

fingularem, tanquam coelum terreftre, neminem

tus

admittit, nifi prius in ejusmodi purgatorio à pec-

diay

catorum reatu ac peenarum debitis pürgatos, &

in fornace ejusmodi de fidelitate ac conftantia

probatos, ac tentatos de fortitudine animi, ac

Ó |

1j

perfeverantia. Sicut enim homo, prefertim

princeps, nullam in fui familiaritatem intimam, &

li

lol

fpecialem amicitiam admittit, nifi de fidelitate,

affe&tu, & conftantia fufficienter tentatum, ac diu

N

Ti

probatum, & à debito fübeundarum àfe punitio-

d

num folutum, ita facit Deus, &in eum finem par-

H

tim per deemones, partim per malos homines cru-

ciat, ut à debito fübeundz fuz vindi&e folutos

pofht liberiore ac intimiore amore complecu.

]

l

nv

22. Deemonibus permittitur àDeo, omnibus com-

munitatibus, ftatibus, focietatibus, Parlamentis,

l

Dicafteriis &c, mifcere zizania pravorum homi-

num,

!

^ET 'OPERATI'öNIB. DOEMONUM. 413

d

num, fic utin mundo nullumbonum, quantumvis

L

optimé plantatum , diuturnum fperandum fit.

Sdæ

Hinc leges ac conftitutiones, que conftantes fint,

H

; procorpore potiüsinfirmo, quàm fano accommo-

"t

dande funt.

23. Violentia deemónum non me-

liüs compefcitur quàm potentià Dei & San&torum

cum Chrifto regnantium ; fed eorum efficax pro-

j

te&tio contra deemones obtinetur fecuritis ; fi illi

San&ti habuerunt jam in vivisdonum gratis datam

!

contra dceemones, aut fi fpecialiter oblipantur ad

;

impetrandum à Deo auxilium per Clientum vota

!

ardua diuturna, & per conteftationes extraordi-

nariz fiduci& ; & fi homo fe difponit per facrifi-

cia mortificationum , jejunia , preces, eleemofy-

nas. Huc confert fpecialis devotio ad Chriftum

in Cruce victorem contra infernum, & in deferto

tentatum à deemone.

24. Inquibus communita-

tibus deemones fiepiüis triumpharunt, in iisdem

etiam majus jus habent ad tentandum fortiüs, diu-

tius, gravius, & in majori numero tentantium.

25. Quos jam poffident fecuros, non fatigant

magnis moleftiis aut tentationibüs extraordina-

riis, nifiinterdum ad augendum pravum habitum,

& obtinendàm fecuriorem perfeverantiam in ma-

J

lo, vel ad alios oblatá occafione feducendos. 26,

Vi&os inuno peccato gravi celeriter jufto Dei ju-

dicio nituntur pergraves tentationes precipitare

ï:l

inaliapeccata. Hicenim locum habet illud ».Pet.

2. V.19. & 20. Zquo quis fuperatus eft., bujus & Jferous

]

0. — Si enim refugientes coinquinationes mundi (per

converfionem ) Pis rurfus implicati fuperantur, fatta

l

m po-

funt eis pofteriora deteriora prz'om'bus.»— 27. Infua

teíta-

]

I

—

—

—«

414 DISP. W. DE IMPERIO, POTEST. &c.

teftatem receptís per pattum expre[Jum jufto Dei judi.

ció utuntur tanquam mancipiis ad nocendum aliis,

& perpetranda omnia mala, à quibus metu fuppli-

ciorum non abfterrentur, aut fpecialiter à Deo

non prohibentur.

28. In omnibus fuis opera-

tionibus imitantur Deum, in cultu, & facramen-

tis, ponendó figna externa fenfibilia, operativa

ex pa&to effe&tuum in hominum perniciem, aut

refervationem à nocumento, v.gr. characteres,

geftationem amuletorum inventionis diabolice,

repercuffiones, & varios a&tiones defe inidoneas

29. Cuivis

ad nocendum, aut prefervandum.

demoni conftituitur à Deo non tantüm modus,

fed etiam determinatum tempus tentationis, quo

elapfo, fi homo non fuerit victus, ceffat tentatio.

go. In demonibus, fi temeré provocentur ab

homine ad tentandum, vel nocendum, fiepe pre-

valet paffio & molitia ad nocendum permittente

Deo, quamvis pr&videant, ob violentiam ufur-

patam potentiori & graviori manu Dei fe

graviflimé crgciandos.

EIMN

9

(

W

DA

ONNS

NNY

77

77

SSSSS

RA

—

/

À

7

AMI

A

s

E

3

)

N XX

z

EE

Z

—/

SD

CuS

N

AT,

/ v.:- F;,m y)

Y

m

N

——

——

— —

——

Gu

———

—

w—

M..

-

-

13

ew

«

E

Sà

i

z

;-.

Ls

dE

o

3

b

Em

»? .

£.

-

ii

M.

E

*

——

.

E

z

ii

"-

PNETAME

"o

E I

T-

W

z

v

R

M

-

s

-

—

Cs

A

E.

E r2

d

E

-

T ER NERUS

U w Mi

R

od

s

ia

-

s

u

s

EL

E

n

At

A

Em

N

E

aE

2

z

Aox

Pa

3

UE

EX

ex

E

L

D

d

N

t

pl

m

-

^s

-u

— N R

Ll "vt a, R

E

sss

Ml

-

Rn

n

Ws

2

um

s

-

As

E.

s

-

Em

E

xj

Ms

-

E

Á

us

9

E

Bs

3

Es

EO

x

p

dB

M

d

^

35

PA

us

*

i m

2

U

k

x

AUE

A«

r

o

-

?

—

X

E

5

2

h

N E

2

iv

2

x

p

:?WW

d

E

:

AT

u

h?

k

rv

jX

3.

4

-t

i

-/M

2

-

s

?

pET

3

ER

3

]

A

*

E

k

sE

23

)

$

T

j

d

P

p

"

VA

«

$

A

D

as

3

*

Wi

o,

E

a

N

38

E

":

x

f

R

Qu

£s

3

i

"

2

N

d

a

x*

Ms

E

AE

K

m

5

s

pb

i

A

s

A

T

X

i

i

&

-t

*

^

Pa

-

Pt

M

h

E

n

"

^

d

P

as

EE

H

Es

M

x

*

$

d

A

R

As

W

u

s

*

x

X

s

J

*

-

A

3

f

As

;

i

J

t

E

.

Md

zv

Y

É

k

5

5

2X

L

rwv

N

E.

ET

N

nE

iE

ww

*

i

v

j5

PX

W

MEUN

DEU

x

A

3

FeÉN

o

v

g

x

p

£

**

j

5

35

R

w

E

"

As

n

:

U

ierd

*

M

x

s

Es

WUs

d

E

N

x

s

5

6

x

s.

x

n

E

Xde

E

T

M

3

um

3k

s

-

?

o

E

W

z

i

A

r

s

*

piid

s

A

s

j

W

E

d

-

3

N

B

As

EC

NI

E

e

-

W.r

h-

ss

*

A

v

n

S

Ws

xj

i

[o4

E

p

x

:g

M

E

pE

E

d

n

*

NE1

d

H

A

Es

x

N

w

.

es

d

AA

g

x

zi

w

)

AR

u

g

dvs

a

à

N

n

Á

A

LE

A

E

$s

x«

A

UPE

-

*

3

2

2

.

Á

EE

x

&

Y

m

z

r

A

.n

£a

i

P

N

s

z

z

»

4

L^

M

u

Es

s

ü

Ws

s

N

X

oY

ES

S

É

"

ENS

2r

a

A.

T

E

0»

k.-x

Rs

d.

Af

s

:

s

3

2

$

P

t

M

2

s

»

*

w

*

e

(s

"

s

5

E

4

E

s

C

m

w

N

ET

W

Es

U

A

A

V r

A

LS

*

$

a

$

3-

s

[

]

.

H,/

$

Eied

Bs

Es

domr

"

RT

PS

"G

P^

'«LMH

2

t

.ws

M

ss

n

st

P

s

N

*

M

g

"d

H

s

1

"

s

E

*

m

N

M

3

Ü

?

ss

d.

EC

r

i

Y

"

sE

Vr

E

.

3-

Nf

a

m

2

*

13

N

*

Ó

»

*s

w

,),.

M

r

H

P

&

d

R

X N

s

D

j

E

A

as

d

R

X

"u

u

$.

5

?

i

.

s

o

"

"E

É

i

3

L

n

3

u

$a

x

"

,M

M

K

E

M

v

ES

1

EX

"

*s

T

k

^

A

u

$

*X

AT

€

r

b

A

TM

p

*

E

E

2

E

s

N

d

w

n

T*

SS

RAR

H

Mi

"N

W

A

3*

n

N

Ü

M

s

*

U

pols

A

*

v

il

ixs

3

d

s

?

as

E

DN

Y

$s

S

As

W

.M,,

X

T

-

d

N

aA

i

*

A

R

X

N

d

3

AT

*2

N

s

N

w

A ab

5

T

E.

E

A

N

U:

e s a hER

u

"d

NESA

BVUE ,,

EEE

[20 m

Z

Y

I9 20 2

18

u- oA

17

t Il

9

R. D. EUSEBII 4MOR T,

16

lm r

Can. Regul. Lateran. Polling. Eminentiffimi Cardinalis L ER C.ARIL—

Sereni 1m1 ac Reverendiffimi D

qo

LT

R. I. Principis Darmfta

dxam Landgravii Hafïiæ, &e.&c.

D.JOS$EPHI, Epiícopi Auguil

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

heologi,

lïlll I!IIIHIIII!IH ETE TU II)II III'

15

i ïld ts

r

ä

&T'lo terd

THEOLOGIA—

14

e

ld

ä

ECLECTICA,

IIIIIII

LY d

13

ä

n efz

Ü

AW

À MORALIS gr SCHOLASTIE-

ü

Xl

& ]

Sub Aufpiciis

12

Ü

Ditas (ï

l

SS.D. N. BenedxälXIV

It

i

EUA

ad mentem

1

E.

SS.Patrum & Theologorum mf' lgniE -

10

D. G.

prefertim veterum confcripta.

9

Tomulus II

9

Es

DE ANGELIS

8

s

Cum zdpprobationibus,

N

7

(

(*

( P

05"

EE

P

EUAT "UI»

x

]

;

(

kz»s.

/ WA***(DH 'b

s a2,

RE

/

6

Vi

l

3

1,

t'//

QD]

l

—— —

Ü

5

[

Illlllllll(

Af

j

L ET

Wlh

iil

"mlm&

TW

f

(l —

z

'j

-

W 1

G

4

4

ä

/

"

Z

3

Augu/iæ F md &9 W zræbwgz,

Il'llllllll !lllHIIIWIIIllllII[IIIIHIII)IHIIIIHWIIIIIHII!IIHIIIII llllllll

2

Sumptibus - MARTINI VEI

N

m

B

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

*H(