
commenfürationem füz quantitatis & magnitu-

j

d

pag

dinis, quia fübftantia Angelica nullam habet de-

auradi

terminátam quantitatem , nifi folüm eam, que

li

l

aIZIM

commenfuratur loco adezquato, ita ut fi locus

D)

itantig

adequatus fittotus ifte aér pro ddemonibus, quan-

; Terum CO

titas cujusvis dcemonis poffit commenfurari toti

yili erigen

huic aéri: neque etiam diftat à quovis puncto

vuvet cjr«

per ullum aliud determinativum , vi cujus deter-

i

pirü

minentur à Deo ad exiftendum in aliqua parte

fuiloci adzquati; quia ponitur hoc ipfum effe

j Om

tmoreis f

locumadequatum & non inadequatum, ad quem

determinati funt, ut ibi operentur: nec deni-

yelnt i

lBATU

que poteft poni, Angelos per leges nature de-

vionalis

terminari ad exiftendum determinaté in aliqua

s membr

parte füi loci adequati; ficut determinatur ho-

r f

mo & animalia progreffiva, quorum locus adz-

quatus eft ambitus terre, inadequatus vero illa

m

01

j

Ü

Qd 0

pars hujus ambitus, ad quam per circumftantias

& difpofitiones caufarum fecundarum determi-

trefentia

n

i opera

nantur: hoc, inquam, dici non poteft ; quia

Angeli non fübduntur talibuslegibus mundi cor-

9400 ad

|

( (

porei; ergo non habent ex ipfo mundo corpo-

reo ullam determinationem, ut per circumftan-

titivé g

j

!

'

tias temporis fint potius in hac parte fui loci ad-

tttonem

equati quàm alia.. His ita explicatis.

PROBAT1

PRoBATUR Conclufio 1.

Sublata deter-

Wi

pétam ad

minatione modali per ubicationem difti

'üijon

aliquam

//

"01

DE NATURA A»NGELO;RUM.

105

ublq

l

l

ï

lo

aliquam partem loci adzequati Ceiï'at.dif'cantia à

etp n"d

quavis parte loci adequati ; fed in Angelis füb-

Qd

i Q

GOq

t

Nf

I

lata eft illa determinatio modalis ad aliquam par-

dat

Q

tem loci adzquati; ergo.

Maj. patet 5 quia di-

remq l

ftantia à quovis alio loco habetur per ubicatio-

QU

i

Ut

TU

nem modalem ad determinatum locum particu-

^M

larem. Min.prob. Angelineque exlegibus mundi

dTl

lum li

l

lm &

corporei; neque ex legibus naturz fpiritalis de-

terminantur ad ullam partem loci adzequati; ergo,

jf

À li

4fnt. q. 1. . patet ;5 quia quoad. commenfuratio-

TDODIS

nem fubftantie Angeli non alligantur ulli quan-

Denfir t

titati rerum corporalium. 4.2. m.prob. .Non

QUOT pj

!

datur ulla exigentia natur&e fundata in bono to-

VL (l

tius univerfi circa entia fpiritualia , ut Angeli

L

alligentur parti determinate loci adequati; ergo.

tdocgtnd

Ant. prob.

Omnes rationes, qu: dantur in re-

um

bus corporeis pro divifione locorum particula-

s gt

rium, ceffant in entibus fpiritualibus 5 ergo.

la t

PROoBATUR 2. Pofita determinatione ani-

Tnate d

me rationalis ad operandum in corpore & fingu-

etermitt

lis ejus membris verum eft dicere, quód fit in

mm Iongi-

toto corpore faltem negativé feu pcr indiftan-

:quatus W

tiam; ergo etiam pofita determinatione divina

t Cicumie

in Angelo ad operandum in tali fpatio dabitur

dirum &

ejus przfentia faltem negativa per indiftantiam,

[

npotefï

!

]

ut poflit operari fine novo motu locali

M

in to,tg

31

Dusrmi

j

'»1

fuo fpatio adzquato.

n

|

L

"

1

däeïquat.uha

y mundo

l

DICO $6.. Angeli intra locum a

er C

funt pofitivé in aliqua parte loci fui a

?

applicationem virtutis operativa.

3

dæquajyrþti per

vtl

/ PRoBATUR Conclufio.

QUs

Ange

li non pof,Q

funt effe in parte determinata fui loci adequati

QUb

i

il

l

j

per ubicationem modalem ,

nec per ullam aliam

)

!

—

j.

;

4

deter-

DISPUTATIO

I.

, NA

104

i ju

æqüüü

determinationem relativam diftantie pofitivsw ab

aliis partibus fui loci adequati ; nec per opera-

(

:edä

IU

!7

") Q

tionem, nec ullo alio modó affignabili 5 ergo

l

m a

tantüm ibi fünt per applicationem virtutis ope-

)

N

j :

rative. ni. q. 1. &9 2. m. patet ; quia aliàs An-

gelus diftaret pofitivé ab aliquo pun&o fui loci

adequati, cujus tamen contrarium conclufione

g

precedente oftenfum eft. 4.4. m.prob. nega-

tivé. q.3.m. vero pofitivé fic: Prius eft appli-

h034TU

jppondo.

care virtutem operativam ad objectum quàm ope-

rari; ergo Angelus per prius eft in parte loci

atinmed

yi,

adzequati per applicationem virtutis operative

quàm per ipfam operationem. . Znt. prob. .Di-

gt

cuntur aliquando Angeli exifteré in parte loci

m d

eallete 1

adequati quin operentur; ergo prius & tantum

ibi funt per applicationem virtutis operativg,

4j erpo.

entotem.

Zint. prob,

Locus adequatus deemonum v. gr.

eft.a&r, locus Angelorum cuftodum eft terra;

ehtte po

m

& tamen aliquando demones quiefcunt in ob-

feffis, & Angeli cuftodes non femper operantur

/

D

x font

in hominibus ; ergo,

dmtermer

DICO 7. Angeli non poffunt naturaliter

f

iif

ac univerfaliter fimul effe in duobus locis adz-

quatis.

Conclufio eft omnium Theologorum,

Ttpyroo

aovl

PnonBATUR. Locusadzquatus eft, ad quem

hOAT

Angelus ab Authore naturz alligatur ut in eo

üerf,

Operétur; atqui ex terminis evidens eft, An-

X

gelum naturaliter non poffe effe extra illum lo-

3&13,,

!

qun.

cum, ad quem ab Authore nature alligaturj

[

l

à

idi

€r2o.

4

!

!

T

P

]

b $

ï.

DICO $. Poteft tamen Angelus naturali-

——

Z

obus

j—

1

N

)

"

t fge

^

ter intra fuum locum adzquatum effe in du

locis

PAf

01

DE NATURA ANGELORUM. 165

M

5

p

Jocis inadaquatis,

il

j

medio.

quin pofitivé exifcat in inter-

D

lil

5

Ti i

—

Explicatur Conclufio. Ponamus v.gr. locum

li

adequatum alicui Angelo effe defignatum codlum

? Q

—

E

EE EU EE

J bt

E

E

Íydereum : dico, quàd poffit Angelus operari

ärlllm 9f

Exci

inoriente & occidente, ficque in extremis ex-

m

E—i

p—-

E

iftere quin pofitiveé

l mþïüþ !

2

per fuam fubftantiam fit in

T la

. intermedio.

|

PRoBATUR. Angelus pofitivé non diftat

Á

|

i patoj,

- gb ullo pun&o fui ]

ociadequati; ergo poterit

operari immediaté in quocunque puné&to füi loci

zwæmw

tf J

üdequati, etiam in pun&tis extremé diftantibus

quin operetur in intermedio.

It at i

Subfumo atqui fi fic poterit operari, poterit;

Ti t

etiam exiftere in extremis quin exiftat in inter-

lh r

medio; ergo. nt. fubfumpti prob. — Applicare

RI , |

m el r

fuam virtutem operativam ad illa loca inadzquata

eft exiftere pofitivé in duobus locis inadequa-

uf

tis; erpo.

TE OC

DICO 9. Hinc & Angeli cuftodes natura-

liter aétu funt in duobus locis inade

fint in intermedio.

quatis,l quin

i t

bos loctt

Senfus &f , quod Angeli cuftodes a&u fint id

cclo empyreo, & a&u interra, quin fintin coelo

&plogont

s

fydereo vel in aére intermedio.-

al d

df i

PRosATUR Conclufio 1. Si ita exigit bo-

h

l

! r

num univerfi , ut cuidam ordini Angelorum de-

(sl

du d

fignetur ab Authore naturz duplex locus inadze-

em

.quatus, quin fint in intermedio, tunc erunt na-

[

um d

turaliter in dupliciloco inadzquato; fed; ergo.

Min. patet ex eo ;; quia in omni providentia ho-

l

mines indigent connaturaliter Angelis cuftodi-

yols?

büs partim ob ordinem & fübordinationem im-

fl L

3

media-

N

"h

106

DISPUTATIO L

pit!

MU

imediatam partium proportionalium univerfi, p af.

tim etiam. ob naturalem humane voluntatis in-

m

"

, in op

conftantiam ,. cui convenienter füccurrere de-

mada

fiq

buit per aliiora auxilia providentia Dei. — Maj,

,]P[]

[perum

Qrob. Siitaexigit bonum univerfi, tunc illaubi-

j n

catio replicativa Angelica, quz aliàs in corpori-

bus eft fupernaturalis, eft debita natur& Ange-

Jico 1

j

(f n &0!

lice ; fed fi eft deþita, eo ipfo erit naturalisi

ergo.

a p

PROBATUR 2.

Anima in corpore tanquam

I054TU

loco fuo adzquato ita eft in extremis partibus,

j

i, qUia

ut non femper fit in intermedio: fic enim non

, tonfufi

informandó partes fanguinis utique non eft in

intermedio , dum eft in parte dextra vel finiftra;

at

itio &

TE

ergo & Angeli poffunt effe determinati à Deo

ad operandum in fpatiis ab invicem diffitis tan-

!

f

us f

s conp

quam locis fuis inadzquatis, quin determinen-

tur ad operandum in intermedio.

, fübc

DICO r:o. Poteft Angelus fuperna

st inte

turaliter

effe in duobus locis ad&quatis.

Y01;

PROoBATUR Conclufio.

Effe in duobus lo-

mpetit

t feriel.

cis ad:zequatis nihil aliud eft, quàm Angelo de-

terminata effe dualocorum fpatia, à quibus non

« Cond

m, extra que tamen

ts d

diftet pofitivé per fubftantia

operari non poflit; fed hoc p

oteft fieri fuperna-

t vis

turaliter; ergo.

Min. prob.

Poteft hoc fieri in

hus ad

corporibus, ut fuppono ex lis qu& dicta funt de

tit def

taTrfan

replicatione in Philofpbia Pollingana; ergo à for-

tiori id fieri poteft in Angelis.

^glis f

DICO :r. Angelus natural

iter poteft effe

dtm ?

pufitivà vel in toto loco adzquato, vel in ejus

A d

qualibet parte, vel in quovis minimo puncto;

*Nitive

vel omnino in nullo pro fuo arbitrio.

PROoBA-

n

Per

DE NATURA ANGELORUM.

107

huüwmve

i

MT

PRosATUR Conclufio. Angelum effe po-

&

UCCurr !

fitivé intrafüuum Iocum adzquatum eftnihil aliud,

| NH De )

quàm illum operari aut applicare virtutem ope-

verf

rativam ad aliquam partem loci adequati; fed

t

»lur il

41l Q

eft ipfi liberum, an velit o

perari in aliqua parte

velin nulla5 ergo.

du

! & [m

li

DICO 12. Poffunt naturaliter plures An-

geli effe in eodem loco adequato , & qualibet

ilius parte. Conclufio eft contra plures Thomi-

Omore &

ftas.

T hr

PRonsaTUm. Angeli nec obftat impene-

C n It

I Don af g

trabilitas, quia funt impenetrabiles; nec etiam

obftat confufio operationum , quia poteft dari

d lr

fübordinatio aCtionum & virtutis operative in

tiit i

R

ordine ad eundem finem, vel earundem inter

fe, quamvis fint in eodem loco; fic etiam actio

It demi

|

anime & corporis, quamvis compenetrentur ad

invicem , fübordinantur tam ad eundem finem,

m

tam etiam inter fe.

P i d

DICO ra. "Tantus probabiliter cu[ivis An-

gelo competit locus adzequatus, quantus corre-

m Anfó

fpondet feriei aCtionum illiconnaturalium: — .£x-

AU

plicatur Conclufio.

Si v. g. aliquis Angelus fit

ia quit

deputatus ad circumagendam fpheram Saturni,

Mferi lr

Martis, Jovis &c. totus ille ambitus talis fpheree

sl ho

erit locus adzquatus hujus Angeli: fi veroó An-

» ii

lL

ii

j

gelus fit deftinatus ad cuftodiam Perfie, dico

l; efg(]ä

totam Perfiam effe illius locum adequatum ; aut

fi Angelus fit dire&us ad cuftodiam Parochi,

dico totam Parochiam & loca connexa effe illius

i pl

, W ll

locum adequatum, fic ut talis Angelus non di-

A

ftet pofitivé

igimo p

à quolibet pun&o fui loci adequa-

li

ti.. Quantus veró operationum ambitus cuivis

]i

Ange-

—

DISPUTATIO I

"

108

, ALf

Angelo à Deo defcript

;

if

gias ml

yenda in colo.

us fit, quæ!ftio eft refol.

j

fubüq

PRosATUR. Locus adequatus nihil aliud

PUL

eft quàm ille locus, ad quem alligatur operatio

ytineatu

angelica feu potius feries operationum angelica-

;R

sp0xDI

rum; ergo tantus eft, quanta eft feries opera-

qi

tionum. — Znt. prob. Ad unam operationem tan-

aimm IX

tüm non poteft convenienter dari determinatio

dorum s

naturalis aut alligatio virtutis; ergo talis alliga-

aDass in

tio tantüm datur ad feriem operationum. . Znt.

qnuus &

prob. « Singulee operationes Angeli non reperiunt

shocloco "

conveniens determinativum in natura, ut per-

sypeatt

agantur ab hoc Angelo potius in hac :quàm illa

*itus ab

parte univerfi; ergo.

L-

nhocfp

i

J

xtiiva At

Solvuntur Objectiones.

I. Deus

htmata «

Os]JICITUR I. contra . Concluf.

non eft in loco; ergo nec Angelus. c. prob,

i kad ho

1 Ver

Inprimis eft eadem ratio fpiritus ereati &increa-

tij dein non minüs operatur Deus in Celo aut

5Untm pr

o. Subítantia

um eft

in terra quàm Angelus; ergo.

t fl a.

Angeli nec eft in loco bipalmari, nec tripalma-

t loc

ri, nec in quovis alio fpatio determinate ma-

Wtttativ

gnitudinis, nec etiam eft in pun&o indivifibili;

ergo fübftantia Angeli eft in nullo loco. c. patet;

DIA.

um eft

quia non datur alia locorum differentia. — Znt.

prob.

Subftantia Angeli nec commenfuratur un-

Vattatis

W d

quam magnitudini palmari nec bipalmari &c.

ergo.

3. Angelus nec per fui totam fubítan-

]m' n. |

tiam, nec per aliquam fuce fubftantiz partem eft

o

in partibus ullius loci divifibilis ; ergo nec eftin

"tmina

toto.

dnt, prob.

Angelus nunquam contine-

WS, tà

tur partibus alicujus totius; ergo non eftin par-

Lnr

tibus.

IoI

DE NATURA ANGELORUM.

109

Vl u

tibus. /Ant. prob.

Si omnis pars loci eft divifi-

bilis in alias minor

es partes,

m

h

tj

tunc eft impoffibi-

| älhgatu

le totam fübftantiam Angeli

aut partem illius

Eii

f()p

contineri ab aliqua parte loci

; cüm indivifibile

Of u

i

non contineatur in divifibili; fed

; erpo.

U i

REsPONDEO ad 1. tr.

a. D. C. & paritatem,

Tiv

Difparitas eft;

quia Deus per feriem fuarum

Af (

Mf

operationum non alligatur ad determ

inatum fpa-

&t

d

tium locorum ; fedtantüm Angelus,

Operatur

d

quidem Deus in loco ficut Angelus,

fed non eft

! LOI ht

il

determinatus & alligatus ab alio,

ut operetur

d 1, U i

vel in hoc loco vel intr

]

ahunclocum; Angelus

4 Qu

I! jj

autem operatur in fpatio locorum, & fimul eft

determinatus ab alio ad hoc, ut operetur tan-

M,

tüm intra hoc fpatium & non alibi; & hine vir-

tus operativa Angeli pro priori ad operationem

Mi rb

eft determinata ad hanc potius fpheram füze acti-

Wl . j

vitatis, & ad hoc potius fpatium quàm ad aliud.

CM

Dixi tr. quia verum eft, Deum effe in loco

per

u5 C

Operationem, p

?. ul

explicatum eft.

rout in Trattatu de Deo Di

fp. 2. q.

Iectt

-di2. dift. a. Subftantia Ahgeli non eft in

Yermniet

determinato loco pofitive per commenfuratio-

jo ii

nem quantitativam , c. per alligationem virtutis

ol tj

activ&. n. a. vel quod idem eít fic: fübftantia

at d

Angeli non eft inloco per commenfurationem

fue quantitatis faltem independentis ab arbitrio

pl

mentis. c.

hii

!l

per determinationem virtutis ad Ope-

tpam ii

randum. n. Quamvis enim fübítantia a

ngeli

-

E

,:x

nullam neceffarió habeat aut

producatin fe quan-

niz p

d

—

titatem terminat

apm

P

ï.

l

am commenfuratam fpatio fuze

l

*

x

!

l

Operationis, tamen ejus virtus o

perativa alliga-

l

"

yidi

J

!

l

:

Eur ad certam activitatis fphara

Im, extra quam

——

I

i

/

j

Ü

con-

—

DE NA

IIO

DISPUTATIO I

!

Qifrantt

connaturalitef non poflit operari. Hec autem

partes

P![lfes

tquide

alligatio eft aliquid feparabile ab Angelo ; &five

q

vocetur unio ad locum, five vocetur ordo ad

^ Ublcat

locum, five vocetur applicatio virtutis opera-

ä

;

]ICITU

tive ad locum, five quovis alio nomine nobis

jj ribo

perinde eft: nos vocamus ubicationem modalem

h ergo

feu entitatem refpectivam, que eftformalis de-

4; Nm

terminatio Angeli ab extrinfeco ad hanc fphe-

TE

j 6

ram activitatis.

ii

!

^92. dift.a. Subftantia Angeli non eft in

s NB

loco bipalmari &c. antecedenter ad fuam determi-

, pn

yu. Mi

nationem. c. conféquenter, n.a. Poteftdici, quod

Angelo fit à Deo determinata certa fphera acti-

isin, fj

vitatis, quam extenfione fua indefinita, fi velit

g

in fe producere quantitatem dimenfivam , poffit

;

m d

totam explere.

Si autem hoc nolit Angelus, eo

Á quod

ipfo quod extenfio indefinita non poflit manere

(pufcu

indefinita, tenebitur Angelus in fe ipfo produ-

sisloque

cere aliquam quantitatem arbitrariam, qus erit

ài t in

commenfurata magnitudini contentz intralocum

EC

adequatum Angeli: fic v. g. Angelus cuftos Per-

tim n

fi; poterit habere vel magnitudinem totius.Per-

W. Pj

TE j

fum fuerit.

fix: vel unius civitatis aut doxpüs , prout ipfi vi-

Qu n

Ad 3. inprimis retorqueo in animarationali,

v"'is qi p

quz eft in partibus corporis humani. £. 92.n.a.

Q0XD]

& dico, totum Angelum contineri in quavis

parte loci. 244 prob. n. a. 4d prob, dift. Eft

lit, q

—ä

$9. c, f

impoffibile totam fübftantiam contineri totalita-

te ubicationis & rei feu loci locantis. c. totali-

A p qq

tate rei locatze. n. Mgj.

Cüm enim eadem res

mplicat

t per

poflit habere relationem ad plura, noni

V Va

| totaim

TIOI

Mar

DE NATURA ANGELORUM.

III

! [

Q

m

Angelo

totam fubftantiam vel anime vel An

t

geli referri

T

ad plures partes materiz.

. Voceml Ü

:

Relatio ergo feu ubi.

d) V

catio erit quidem per intellectum divifi

.

bilis, non

P

vero res ubicata feu Angelus.

H D

OBJICITUR 2. contra eandem. p. THo-

'MAS in pluribus locis docet, Angelos non effe

Q e&f()m]a

j

inloco; ergo. Z4nt. prob. i. In r. Sent. a. r.

0l l f

li

ad 4. ait: JNon reputo inconveniens

, Quód Jngelus

Jine loco po[fit e[Je & non in. loco,

rationem in locum babet.

Prob. 9.

quando nullam ope-

TR

3. dePotentia,

WT ol

a.19. ad 2.. Nibil probibet /4ngelos

non e[fc

& in loco,

fi. voluerint,

Prob.

3. In 4. dift. 1o. q..

.d. 3. qua-

! (IIICI) (l

"Lfen af

ftiuncula 1. Nibil per fe €

7 proprib loquendó eft im

Mf rv

loco t in loco, mifi quod loc

0 circumfcribitur.

Prob,

4 Ina.:dif 37. 9..3-3. T, ad;3.

MU wf

Locus eft nomen

Qdl

menfure , unde e[Je in loco proprie fi

&

nificatur. 14 e[fa

inmenfara; quod utique non con

Lt m

venit Angelis,

Lab

Prob. s. Opufculo 48. de predi

camentis. c. r.

de Angelis loquens; de talibus

, inquit, mon poteft

1040 Qu

propri& dici efJe im ubi ;

UEL

nam ea que funt in ubi,

Vs Cl

eontinentur m loco: fed bujusmodi "masis continent

locum quám contineantur. à loco ;

Yem GQl

n ergo proprià

; i

funt in ubi. — Prob.6. In 1. dift. 3

7- q. 3. ad r. ad 2

K[e im loco d& im loco mon con

venit zngelo, mifi

per accidens; im quantum [oilicet corpus

vel co

a[fJumptum;

anïmarariow

rpus cui per operationem applicatur efl in

loco.

Q u

Ergo.

lr

n

V:

REsPONDEO. n.a. ad brob.r.dift. Dicit

i d

D. THOMAS, quód Angelus poffit effe fineloco

Jb

inadequato. c. fine adzquato. n. vel fubdifl, fine

n c !

adequato per commenfürationem fubftantie , &

pofitivé. c. per alligationem virtutis, ac nega-

y a

Qs

tivé.n. Verum eft, quód Angelus poffit nihil

I

Opera-

M

y x

II2

DlsruTATio L

0X

yA5 U

oþerari, & forté etiam nullam 'pr"oducere quan-

l

j t

(hoidid

m d

er

titatem in fua fubftantia, aut quod poflit fuam

extenfionem non referre per commenfuratio-

gt

r uter

nem ad aliquod corpus determinatum: hoc ta-

m

men eft impoffibile, ut Angelus non fit deter-

" ang€ !

minatus.à Deo ad operandum in determinato

li

mnum

differentia temporis przfen-

fpatio univerfi pro

p gamm

te, preter

ita vel futura, quamvis actunon ope-

qhr fump.

loco. .4d prob. 2. idem refpondetur.

retur in eo

«ur 1pi

AAl prob. 3. dift. Nihil proprié eftin loco pro-

sens rem

rietate verbi grammaticaliter accepti. c. proprie-

hnc te

tate verbi phüofopbih accepti.n. Verba fignifi-

ionem a

cant grammaticaliter rem, prout eft obvia fen-

JJICITUR

fibus & populo; locus autem , üt eft notus ac

qunurm CO

obvius populo, eft circumfcriptivus rei locate.

w deb

Itaque fignificatio p

ropria grammaticalis dicit

in&locus

circumfcriptivam exi

ftentiam. . Sed Philofophi

m An

res intuentur, üt funt in fe ipfis, non tantum

9j Ang:

ut funt obvie fenfibus: cürn tamen in penuria

-

« 2

(fario debeant uti verbis aliunde

verborum nece

er-

ndinlo

jam ufitatis, fpe obligantur novos talibus v

inm oniv

'

bis imponere fenfus aliásque fignificationes; &

(Onens

talis eft etiam fignificatio, dum per locum hie

& nunc intelligimus determinationem rei ad ope-

m Tatio

UNDE

randum in aliquo determinato fpatio. "Ad prob.

-Locus eft nomen menfurz proprietate

Bo

A. dift.

itüdis,

rammati

caliacceptus.c. proprietate pbilofopbica.

n. d rob. s. iterum dift. NNon poteft hoc

A c

TT

propr

ié dici proprietate locutionis grammaticali.

C. propri

etate locutionis pbilofopbica. n. a.' - «dd.

1 ',;*X!Hnl NOn

rob. 6. eó

dem modó dift. NNon convenit An-

. Rütnply

elis effe in loco grammaticaliter accepto. c. phi-

, quando

B

l(y'()pþzcä accepto. n.à, unc temporis

D. THO-

QUE '4 Da&

E

0 1

DE NATURA ANGELQREUM. gjg

mPTOdUCer

'p. THOMAS utebatur his

W *d

Wf :

ï

terminis ,. ii termini

i Q

;

utpote fcholaftici non er

ant adhuc füufficienter

enfllrg.

|

*

per ufum determinati,,

TU

U ln

:

neceffe igitur erat, ut

Vs

hln

! Joqueretur utendó no

minibüs conformiter ad

i

acceptionem & confue

g d

tudinem populi.

Itaque

dumait, an

gelos non effe in loco ,

debuit &

r

l

hunc terminum fümere in fignificatio

ne com-

Ti

muni ac grammaticali ;

fed communis acceptio

TO u

non aliter fumpfit hunc

terminum, quàm ut in-

GD ] y

teligeretur. fpauum a

liquod circ

umfcriptivé

D C p

complectens rem locatam , dum int

erim Schola-

00 fj

ftici per hunc terminum intelligunt

precisé de—

d obrg .

terminationem ad aliquod fpatium.

d «

UBJICITUR 3. contra eandem.

t u

I. H

quorum unum continetur in altero, jux

tà ARI-

mieds i

STOTELEM debe

j

nt extrema habere fimul ; fed

Angelus & locus c

i

orporeus non habent extrema

m ümul; ergo Angelus non continetur in loco.

mamyre

Vin. prob. — Angelus indivifibilis non hab

W

et par-

iaf d

tes; ergo. 9. Juxta Ariftotelem totum

univer-

mug fumnon eftinloco;

ergo nec Angelus, c. prob,

mifcats

Ideo totum univerfu

m non eft inloco, quianon

datur continens tanquam claufula fui term

M fa.

"

ini;

mem t

fed eadem ratio eft in Angelo; ergo.-

ResPONDEO ad . dift. €Maj. illa, quorum.

ä

m 4

Qpl

unum continetur in altero per commenfuratio-

(ute H

j

!

nem quantitatis, debent extrema habere fimul c,

quorum unum continetur in altero

( t

nem viriutis o

ber alligatio-

[

i

l

peratvi. n.Maj. vel $. 9. tr. Maj.

]7

. dift. Min. Non habent extrema fimul diverfi-

jj 1

Convemux

- tate partium

phyfica.c. diverfitate metaphyfica.

, 'n. Mno

uando enim Angeli induunt quanti-

;

u9 . tatem difti

nétam à fe, etiamtun

Cpo

mlnt habere

NI j

JD.zhmort Tratt. de 4fngelis.

H

fimul

v i NA'[

DISPUTATIO

L.

114

1

as diig

m & principium faltem,

—

ubüantia COl

fimul & medium & fine

m concipiendi.

[

i

jj fünd:

'

fecun.dtlm noftrum modu

.,

AAd 2. tr. a. n. C. &xpar

itatem. . Difparitas,

(um nec co

mmenfuratur

prO'(lm

eít; quia totum univer

nec per alliga-

1

g

l roxim.

commenfuratione q

uantitatum ,

iihgc IX

tionem virtutis determina

tur ad aliud quidpiam

fum nec eft oriens

]

extra fe; quia extra univer

R

|

]

qoxD E

nec occidens ;

econtra Ange

lus faltem per alli-

determinatur ad aliquid ex-

jn Mi a

gationem virtutis

«hacciden

tra fe.

gf €

" Os8JICiTUR 4-

contra 2. & 3. Concluf.

s elt ac

ft in loco per fuam fübftan-

1. Si Angelus non e€

eindetermir

tiam, tunc eft in1

OcO per

operationem vel ap-

(

4

pite

plicationem virtutis O

perativa;fed; er

go. frob.

lus eft in loco, quod €

1 adeoqui

Maj

Per illud Ange

[

tiva, ul

proxim

a ratio fundandi ubicat

jonem angelicam 5

|

Illud eft ratio fundandi ubicatio-

gt p

ergo. c. prob.

st determ

D

nem angelicam, qu

od importat determinatio-

'nem aut limitationem in

ordine ad locum; fed

gerprop

|

j

*ma üni

fi hoc, tunc operatio ve

l applicatio virtutis eft

ilnti Ar

ratio fundandi ubicationem angelicam; ergo.

Ordo ad locum eft accidens; ergo

1n perfe

Prob. Min.

&t QUf C

effenia non eft ratio

formalis ad locum, fed

9. Ut fubftantia fit in cempore ,

ali-

ünslium

Operatio.

£5

N

tdi, a,

quid ei fup

eradditur fcilicet intrinfeca ejus dura-

tio; ergo etiam ut fit in loco,

aliquid fuperad-

itiefom

3. Prima & po-

ditur effentie nempe operatio.

Lttep

tiffima operatio cujuslibet

fubftantie eft magis

b 60

TILes

intrinfeca quàm ubicatio, fed prima operatio

qu

'non habetur per effentiam ac fubftantiam; ergo

AUE

'mec operatio extrinfeca ad locum. — Min. prob.

Lt

I.l-

Prima operatio habetur per potentiam opera

k

l5

Vi

[

DE NATURA ANGELORUM.

115

&Pïinci

T

(

n

|

g

di, & hec diftinguiturr

N

ealiter à fubftantia; erpgo,

u

4. Subftantia corp

Orea non e

ft immediata ratio

ln Di

ac formalis fundans ubicatio

nem in cor

poribus;

W tra

]

:

ergo nec fpiritualis in fpiritualibus.

N

!

dfnt. prob,

K

Illud eft proxima ratio fundandi ubi

cationem,

I diil

Qu

quod eft proxima ratio ac formalis ta

ngendi lo-

UO r

cum; fed hec non eft fubftantia, fed

j

quantitas;

1l n

ergo.

1 4 nj

RESPONDEO ad 1. n. M;

ad prob. n. Min. ad prob. dift,

aj. ad prob, tt.a. . c.

Ordo actüalis . ad

locum eftaccidens. c. ordo po

tentialis ad locum,

&* hj

n.a. vel fubdifl. ordo potenti

tf (f

terminatum eft accidens. tr. o

alis ad locum: de-

rdo.potentialis ad

m v

locum indeterminatum. n. a,

Su

i m

antia ange-

lica equé exigit effe in loco,

ac iftud. exieunt

A qott

corporas adeoque fübftantiaan

gelica eft ipfa fua

Qp

ratio exigitiva, utfibi determin

etur locu

Amdad db

$, quam-

l

[

vis non exigat potius hunc quàm aliu

m locum.

At d

i

!

Itaque ea determinatio debebit fierj à

ead o

provenit ex proportione fübftantiz 3

Deo, aut

ngelice ad

jto vt

iftud fyftema univerfi.

Poffet etia

m dici, in

ITE

ipfa fubftantia Angeli confiderata fec

j

undüm hanc

Ea

.,

menfuram perfeétionum, quas ha

bet, reperiri

; at od

ln

rationem; cur exigat potius ordina

ri ad hunclo-

cum quàm alium.

n

«Ld 9. dift, a.

Ut fubfta

v a

li

ntia fit in tempore

TL

a&tualiter ac formaliter,

il

c. ut fit in terhpore radi

aliquid ei füperadditur,

3Pr

caliter & exigitivé, n. a,

dntba

d

Hic iterum coNETUs

?

qui hoc objicit, exit

extra limites queftionis,

-

|pinu d

uod ipfum.imputat

ht

SUAREZIO: aliud enim eft, quód ordo feuubi-

"

catio ad locum fit accidens j

& aliud quód ratio

Qd

'&fun.damentum hujus ordini

S deberet effe acci-

2

dens.

DW

116

DISPUTATIO L

j

utonem

dens.

Sic etiam aliud eft quod duratio ipfa fit

|

J

ht

id dt

diftin&a à

re durante, & aliud quod fundamen-

T

tum & exigentia durationis fit diftin

&a à fubítan-

yurtin j

, pofterius negamus.

tia; prius concedimus

ag tifi ad Ü

ZÁd 3. tr. Maj.

n. Min. ad prob. n.a.

Coqtra-

f a'andüm D

itur ex Philofophia.

rium enim fuppon

ft ratio fof—

,U f

Ad 4. dift. a.

Subftantia non e

g f m

malis fundans ubicat

jionem. determinatam. tr. in-

y j m.

determinatam. n. a.

& fuppofitum, quód detur

ág t

ullum fundamentum forma

le in creatis ad ubi-

i, d

cationem determinatam.

Quamvis enim fub-

jetiu u

ftantia etiam corporea v. g.

cubus ponatur cum

ea tamen quanti

tas non eft ratio,

i, fnt f

quantitate ,

yipir,

cur cubus ponatur po

tius in oriente quàm occi-

ficut

folus Deus determinat ad

/c? ylinz hd

dente; adeoque

gum n

individuum, ita

folus determinat ad elffe relati-

i, 8

vum corp

oruim

fecundüm ubicationem & dura-

d effe relativum eft etiamjuxtanos

gir r t

tionem, quo

ars objectiva in

dividuationis feu terminus re-

tpat ai

Caterüm ficut quan-

ITH

fpe&

us ab individuatione.

Wa ia

titas mo

lis prebet Deo

fundamentum ponendi

[

l

nia corporum

& non in alia,

LT

corpus in hac vici

oftquam femel ex

determinatione Dei in aliquo

L

w R

determinato loco per pri

mam fui exiftentiam

.

Ht dri

tas virtutis angeli-

t oU aj

ofitum eft fic etiam quanti

ce pr

ebet Deo fundamentum tri

buendi Angelo

A: ln

er m

otum hanc & non aliam ubicationem, poit*

& m

quam jam

per primam creationem ac determi-

8 trfufi

Dei in hoc vél illo loco adequato po*

r

nationem

fitus eft.

Yit virtu

OBTICITUR 5. contra eas

demo I- XD- THO*'

r l

MAs docet, Angelos eo modo quo funtinloco;

" f j

tantüm eíle in loco per operationem, a

ut per

IU «

äpph-

IOL

J

pE XliïA'rurug ANGELORUM. 117

FY

|

ldq

kf

applicationem virtutis. Operative;

ergo.

Zint,

li

prob.

In r. Sent. dift. »7.

ii

li

v$Sodgfe ats

lrs

!

N

Quod. aliquid. determinetur ad locu

m aliquem, boc mon

!j

!

aift inquantim per. aliquem motum applicatur ad locum

Ti

?Co

illum C2* non ad alium;. bec autem applicatio vel intelli-

gitur fecundim fitum aut. contattum , vel fecundim for-

ET

Ti

j

mam , "vel fecundim. operationem. aliquam : fecundum

i

formam , ficut anima eft in corpore, quomodo "dngelusg

!

|

D

Tiougn

l

0n. potef?. e[Je in corpore, cim non fit attus corporis s

Jécundim . determinatum fitum, — ficut pun&us in. linea

lr enj f

DAU Q

quam ierminat, quo modo Zngelus im loco mon eft 5

quia e[Jentia ejus omnino à fitu abfoluta eft : fecundum

DEU

contattum ,. ficut in loco eft CcorDus s contattus autem

It

IN

N

D

d

dicitur dupliciter , proprie 69 metapborich: proprit tan-

gere eft ultima babere famul, && patet quàd boc "Ingelo

t derd

AR

comvenire mom potefb; conta&bus autem metapboricus g

per attionem, C iffe taCbus potef dngelo convenire,

Ib

Relinquitur ergo quàd Zngeli defimiri el determina-

[ lemint

vi non po[Junt ad locum aliquem , . mifi. per attionem

trim ag

& operationem. .Etpoft paucaz fngelus & quali-

entum ptt

bet fubfiantia incorporea mon potef e[fJe im corpore

n

vel in loco mifi per operationem, que effe&tum aliquem

ao

"]

àn eo caufz. KEtinfra: z4ngelus eff im loco quate-

fii exl

D

Wus operatur Circa aliquod corpus locatum el motum,

v itucs d

,;.

vel lumen *vel aliud bujusmodi.

2, Idem Ouodlib.

r

]

W

j

l

i

1.3. 4. ait: Sicut corpus eff im loco per conta&ium

J

i

j

dhnen[ffoge quantitatis, ita J4ngelus efl in loco per

W

i

contattum *virtutiss fi quis autem. velit virtutis com.

918

|

tattum. operationem "vocare propter boc, quàd operatio

eft proprius virtutis effe&us, dicatur quüd. ngelus

6l in loco per operationem; ita tamen quüd per ope-

4

J

Jl

fi

rationem mon intelligatur fola motio , fed quecunque

unitio, qua fua virtute J& corpori unit prafidendó vel

( !

3

conti-

yM

T.

118

pDisPUüTATIO

"

1

pl]fü

continendá , «el quocunque alio modó. — Simile habet

Pl

lx

1

L. 3. contra gentes. c. 68.

1

u D

REsPoNDEO ad . dift. a.

Dicit Angelos

nem e

ffe&üs diftin&i

-

j rat

ieffe in loco per operatio

m

funöaw

ab ipfa unione & ubicatio

ne ad locum. c. effe-

&üs indiftin&i fubdif?. dicit

Angelum effe inloco

i

ju^

feu neceffariam

m lunu

fic caufalitet & per operationem

feuliberam, &quidem in

loco vel ade

quato vel

J,

am pofitivam. C.

sliter Q

ter r

inad:equato, ac per przfenti

tantüm per operationem libera

/

m & per exiften-

g ilaopa

Vels. 2. dift.fic:

viübiiss &

tiam in loco negativam. n. a.

-Docet effe in loco per operationem

'obje&'ivö

Tosnoxi

& terminativé. c. fübjectivé

& formaliter. n. a.

; illud potius effe

zjonempræ'

Ipfemet n. THoMAS infinuat

1. Q A

formale conftitutivum locationi

s in Angelo,

um ad operationem in

tali

g

quod eft determinativ

di, D

loco: illud autem eft

ubicatio modalis, quz in

.

a determi

-fuo conceptu formaliffimé dici

t determinatio-

]

|

Ue ante

nem ad oper

andum in tali fubjecto fic locato.

w detenn

Et hinc np. THoMAs tantüm vult dice

re; quód

We: D0l

tum fit in loco

, quod

Angelus per hoc & intan

titiam.

operetur in loco adzquat

o, &inquantum ope-

ratur ubicationem modalem

feu unionem fui ad

untum.

: ut

locum, & quidem operatione neceffaria: ficut

ignis operatur calorem,

vel corpus grave ten-

tüperat

d talis operatio fit

EUH

dentiam ad centrum; eó quó

ex principiis nature &

ex determ

inatione Dei.

üt qui

us femel eft determinatus

W

"Poftquam autem Angel

j

ad locum adequatum,

tunc poterit fe ipfum de-

m

"terminare liberé ad operandum vel in hac ve

]in

ttls t

ttilnp

ila parte loci adequati ,

vel in toto loco ad-

|

i

'"gquato; tunc vero per operationem e

.

rit pofi-

WF

ta ut operatio ipía

*üy

tivé in loco inadequato, 1

ve

»

01

DE NATURA ANGELORUM.

1I9

ll ,

At

vel applicatio ad operandum fit formaliter ipf'a

prefentia localis pofitiva in tali parte loci inad-

t D

l f

IN

equati. .4d . idem refpondetur.

i

&

U

|

OBjJICITUR Ó6. contra easdem. Illud pro:

h

umeïfem

ximé fundat ubicationem Angeli in loco conna-

TR

turali, quod eft ipfi ratio tangendi nunc majo-

rem nunc minorem aut omnino indivifibilemlo-

ATa

1 Nf

cum, prout ipfi libuerit; fed fola operatio vir-

LU D rj

tualiter tranfens hoc habet; ergo. Mim. prob.

J

Sola illa operatio eft libera

dj o dili

, adeoque pro- libitu

T obf

variabilis; ergo.

DC

RESPON DEO. dift. Maj. Illud fundat ubi-

lgt df

cationem przfentie pofitivs. c. indiftantie ne-

h p

gative. n. Maj. vel fubdifl. fundat ubicationem

SENSIST

refpe&tu loci inadzquati. c. refpe&tu adequati.

ts

n..Maj. Dixi Angelum tantüm poffe operari in-

-n]rU.

n d

|

i

tra determinatum fpatium mundi corporei; ad-

jio fcht

eoque ante omnem operationem liberam erit in

*

Vl d

loco determinato-per alligationem virtutis Ope-

tl

rativ&: non autem erit in eoloco per pofitivam

dquiat

prefentiam , fed per negativam indiftantiam ;

