snoxque: de fuo- babitaculo non. folimm eandem .Dei famu-

lt

lam, féd omnem quoque feminam , .que in illius illic

obfequio babitabat, expulit.

In eodem. veró templo

nj |

4dpollinis , Beati z4ndree pofloli repente oratorium

Tünfor

L

d

fecit,

Tl

[

ET OPERATIVONIB.-D!XOEMONIUM. 369

ll dläþam

j £j

fecit, atque omni illa tentatione carnis funditüs caruit.

D

Judeum verà , cujus

ifiome atque increpatione. falvatug

, li þff.

eft , ad eternam falutem traxit: nam.

Mil

dmbutum ,

Jacramentis fidei

atque aqua baptifinatis emundatum ad Sag-

Qe Ecclefue gremium perduxit.

fjj

ui Hebreus idem,

Sicque fattum eft,

dum [aluti aliene confulit , -perue-

ij

niret ad fuam, Cj omnipotens. Deus. inde. alterum . ad

Ug

bonam vitam perduceret , Unde in bena vita alterum

hdn.

cuftodifft. Mlucusque s. GREGOR1US M. l. cc.

Ji

RESPONTDEO. tr.a. dift. c. Ergo habetur

D

forma regiminis Democratici, ac imperfe&i fine

.ET t

authoritate precipiendi aut puniendi. c. . Mo-

ltht

narchici, aut Ariftocratici. n.

"

In addu&is ex-

2

emplis tantüm habebatur Conferentia ultronea doe-

|

l

u

monum ad idem opus ex fpeciali permiffione di-

juny

vina pertinentium.

Quod focii criminum diver-

n

fie dignitatis invicem conveniant

fefe invicem laudent aut vitu

, Conferant, &

1

/

Ti

perent, non pro-

l !lldf

bat dependentiam

quoad poteftatem przcipien-

u d

di vel puniendi; neque etiam in his exemplis le-

* ls

gitur, quod przefes Conferentiz

quidpiam prz-

Ceperit,

L

vel aliquos puniverit;. fed tantüm,

Ug

quod certa deemonum turba in loco determina-

to ad tentandos illius diftri&us vel parochize ho-

,

D

(j

mines à Deo fibi relictze invicém fu

a aCta contu-

af

u

lerint, quod non eft incredibile.

ii

OBjrcrTum s. contraeasdem. n Evan-

ul i

ge

lio habetur, quod unus deemon in alium uta-

T

j

tur authoritate herili, qua alios fumit per mo-

pijm

dum fervi ad fua negotia.

Ergo. .Zhni. prob.

Matth. 19. dicitur:

Dnmundus fhiritus vadit, &

j

l

j

n i

afJumit feptem alios fpiritus

Jécum. nequiores fe, &

intrantes babitant ibi.

,

p

Aa;

D.admort. Tract. de Angelis,

Rz-

-

f

570 DISP. IV. DE IMPERIO, POTEST.

j

REsPONDEO. D.à.

ad prob. dift. affumit

p

alios per modum invitant

is, hortantis, in füub-

.

odum przcipientis. n.

ateti

fidium vocant

g. C per vt

( re

Nam eoipfo, qu

od illi alii fpiritus fuerint nequio-

feriores ac fübditi, fed potius

fitites

ves, non erant in

de parati ad malum,

yon fe

füperiores, aut focii aliun

C

qui fola invitatione trahi poterant

ad malum.

qima

porem

QUJSTIO II.

Quian

D

dem

Zn dentur in natura. berba , lapides , ligna,

fitates

aut alie res maturales, que babeant vitm na-

num el

4 demones, C? tmale-

tdemeni

| iuralem. contr

ficia ?

yti: f

g o

DI

CO. Non dantur; hinc adhibere ejusmodi

Qiofer

res contra daeemones & maleficia, prout eri

|

li

el

folet in amuletis variis, fuperftitiofum eft.

fitiori

-PaonaTun Conclufio. 1. Silapides, li-

Wienfs

gna, herbz &c. naturalite

r cruciant doemones,

r

Qm)

tunc etiam potuit creari igni

s infernalis, qui na-

Nocffen

fed hoc eft impoffi-

turaliter cruciet doemones ;

401

m

bile, juxta omnes

"Theologos,

afferentes, quód

1, f

naturaliter; unde s. Au G u-

debeat elevari fälper

func"tæ (

sTINUus Lib.20O. de

Civit. Dei c. 1. ait : Miris,

idie

men vtris iodis pena ignis corporei affligit Spiri-

liC a

fed ta

fernali,

£us.

Quid autem opus foret igne in

t fbi.

totfupernaturalibüs operationibüs. In fenten-

V ex

tia enim iftorum poffet in inferno Deus doemo-

F;nfatiol

nes & fagas convenientiüis cruciare per ejusmo i

Wdy

amuleta, jam per fe habentia vim naturalem

ä'he'rbi;

'

contra dcemones & fagas.

Ts

PRO2A-

ÉÀ

NESTI

ET OPERATIONIB. DOEMONUM. 371

ifij

PRoBATUR 2.

1 (j

Si lapides & ligna agerent

in fpiritus, tunc vel

agerent per qualitates peri-

lU 1

pateticas, vel per m

!tj

otum & figuram partium ?

Il

fed neutró modó id fieri poteft: Non per qua-

!)

ln

litates peripateticas ; quia qualitates deemones

non fentiunt, utpote cüm non habeant o

rgana,

nec potentiam vifivam, auditivam &c.

ficut &

anima non fentit calorem, vel odor

em, vel fa-

porem fui ftómachi, vel fan

guinis vel carnis ;

quianon habetorganain ftom

acho,

B

fanguine, &c.

dein juxta TosTATUM in r. Reg.

I6. q. 40. qua-

i

litates h odor, fapor &c. funt acc

identia corpo-

rum elementatorum,

nec agunt nifi in corpora

elementata; ergo deemones ab iftis nihil poffunt

T

pati: ficut enim ipfa corpora coeftia ,

quam-

quam corpora fint,

quia tamen non habent con-

[

ditionem elementalem ,

non poffunt pati ab

agente naturali, v. gr. cal

ido.aut frigido

4 03

T

fortiori, inquit Doctiff. Theologus Toft

atus A-

Q

"

bulenfis , dzemones, qui incorporei funt, non

I

poterunt pati ab his qualitatibus.

Sed neque

Y

hoc fieri poteft per motum & figura

m partium;

(

eó enim non lzditur Spiritus , quia c

ompenetra-

i

tur, maximé cüm he qualitates fenfibiles con-

/

")

l,

juncte cum motu & figura partium in interme-

dio aére fecundüm fuum effe reale moveantur,

Spm

donec ad organa fenforia delate , iisque ad mo-

j

nT

d

tus fibi analogos per talem conta&um obje&to-

rum extrinfecorum concitatis primüm pariant

ii

fenfationem in anima.

Hic autem modus fen-

g

12

tiendi v. gr.. talia odorifera effluvia ab his vel il-

lis hérbis emiffa, quz virtutem habeant fugandi

fpiritus, plané non eft conformis nature fpiri-

(

Aa2

tuum,

DE IMPERIO,POTEST.

f

hia

tuum, & demonis,

qui , t loquuntur Philofo-

f£0

in primum accidens

, id eft in motum &

phi,

(orpó

figuram

partium poteftatem habet, & z/l.&iva paf-

fabdt

fivis applicare poteft.

COoNFIRMATUR:

Virtus agens/ majoris

of

tl

bu

debet effe efficacize , quam res patiens, alioquin

non fequeretur operatio; qu

& autem major vis

togüt

de quo, üt refert

ft

muri

fub celo, quàm doeemonis,

i,

TOsTATUS in 1. Reg. 1. c.40. illud Jobi c. 41.

jre o

A SS. PP. intelligitur : Non ef? poteftas fubcelo, que

3 00

comparetur e

i? Nihil igitur proderit omnis effi-

cacia naturalis in lapide,

herba, &c. nihil amule-

d'em.

tunde

ta contra fagas & doemones.

.

Dj

PROBATUR 3.

Si enti

a corporea, herbæ,

haberent naturalem activitatem in

ftüt t

lapides &c.

Qifet

Spiritus tunc eti

am haberent activitatem in no-

firam animam extra organa fenforia,

fed nullus

jenat

Tern:

idfentit, nec alizzeft ratio, nifi quia anima eft

purus Spiritus.

Cüm ergó de utroque fit defi-

Tedef

O LATERANENSI, quód

t

nitum in CONCILI

fintSpiritus cap. Firmiter de [umma Trinitate, etiam

t

fs

ratio erit eadem : imo magis deberent agere in

Vs

f

noftram animam, utpote formàm corporis eique.

unitam, quàm in deemones non unitos corpori-

tihis

h

Ita rosTATUS in r.Reg. 16. q. 42.

ü

m

bus.

PROBATUR 4.

Silapides, herbze, & que

M

continentur in his amuletis , agerent in Spiritus,

tfim

tunc vel cogunt illos recedere, vel iis tantüm

Mag

nocentaverfione? Si demones & fagz precife

t Q

Q d

dicantur habere averfionem à talibus rebus, no-

cerent eb magis etiam contra fuam averfionem,

ihe

1nO-

Lïmath

utpoteinodium talium amuletorum,ficuti dae

qui

!

"r

pes magis folentinfeftare pios, & impugnare,

fibi

!

)

| P'OTM

ET OPERATIONIB. DOEMONUM. 373

"

lu

fibi adverfantur : fic demon non ceffat crucia-

t

re obfeffum , in quo eft prifens, etiam preefente

corpore Chrifti in communione, à quo tamen

ägenx

thabet fümmam averfionem.

Ergo etiam non

ceffaret cruciare, etiamfi haberet averfionem à

d

(j

talibus rebus naturalibus aut amuletis.

Si veró

cogunt , id falfum eft; quia plerumque non de-

Q

IIf

l

finunt nocere demon & fdge, ubi dantur amu-

leta, & experientia monftrat ; ubi ifta dantur,

li

pre omnibus aliis locum effe maleficiis, ficut in

'V[ UMXE

iis domibus , ubi affervatur maffa foctida, fi enim

n

domon & fage adeó horrerent foctorem, non

eundem adeó amarent in aliis.

i.

PROBATUR 5. Siinentibusnaturalibus da-

RUR

retur talis virtus contra fagas & demones , . de-

mms.

buiffet nota effe Philofophis vel ratione, vel ex-

ii

'

perientia, debuiffet effe infpirata per diCtamina

Yl

interna Apoftolis, Epifcopis, Sanéctis & doctis

PO!

|

Ecclefie Prelatis, quos Chriftus conftituit ad

(TRL (

deftruendum regnum diaboli, debuiffet effe no-

ta per fcientiam infufam Salomoni omnium ex

"

"

il

j

filiis hominum fapientifimo, fed nulli conftitit

ïf

m

li

talis notitia, ergo Deus & natura non revelavit

M

nobis hanc vim per idoneos, fed per demones

;

us

tantüm, & confeffiones Sagarum.

CoNrFIRMATUR. Sanéti & doCti non utun-

lo

J

tur fimilibus rebus & amuletis contra demones

u

j

G fagas, deberent autem uti, utpote pro amo-

re proximi & zelo animarum adeoó ferventes,

Ut

j

imó deberent omnes pii talia amuleta ex collo

d

appendere, & fecum deferre contra demonis

04

tentationes , ne accedat tentator.

Jj

igi

j

Patet itaque,.

quod ifta nimiüm fimpliciter credantur à non

n

Philo-

AÀàa 3

j

374 DISP.IV. DE IMPERIO, POTEST.

offe

Philofophis, fi enim revera tales res haberent

Ü 9t

vim, folüm cognitam fimplicibus , & plerumdue

fj hd

imperitis, incognitam tamen fanctis & piis, pre-

r

beret Deus occafionem zftimandi imperitos, vi-

onei

j

lesac fimplices, & ad eos confugiendi relictis

Jj

qül X

do&tioribus, quod foret peffimum in Ecclefia.

otu

etil

PRonaTun 6..Si haberent res naturales

berie h

vVim contra deemones, debuiffet Chriftus locó

jes

olei infirmorum fumere amuleta, quz fimul cum

TIUf ,

benedi&ione Ecclefiz; haberent vim naturalem

105

ad fugandos fpiritus in agonizantibus, idem de-

|

irafe (

beret fieri in Baptifmo, & Sacramentis, & Sa-

cramentalibus , quz etiam & multis creduntur

ysipe

Jf c

plüs valere cum benedi&tionibus , quàm fol be-

|

juntur

nedi&tiones, cüm fortior fit, qui plura arma ha-

bet contra hoftem, quàm qui pauciora, quod

ehe

ytd,

tamen falfum eft, & piarum aurium offenfivum.

( i

PRosnATUR7. Si certo conftaret de tali

tit à

virtute herbarum , tunc deberent etiam adhiberi

ht

vtf

ab Exorciftis ad expellendos demones ab obfef-

feti

fis talia amuleta, & eadem ratione licité adhi-

W0

l

berentur ab Ecclefia , fi fciret dari talem virtu-

Vf

11

tem ; fi veró non fcit dari, eoipfo non dantur,

M

df

quia preefumitur Ecclefia omnia fcire media val-

EU

de utilia ad fpiritualem animarum falutem, cum

iünti

t

interfit ipfius prudentic fuaviter easdem regere.

fl

PROBATUR $.

Si darentur nociva doemo-

u

il

ni, v. gr. herbz, lapides &c. deberent etiam da-

i

rigrata, quibus poffet conciliari eorum favor,

"

ürm

ne nocefent; aut fi Deus doemoni naturaliter

ingrata creavit, nonne etiam debuiffet creare

Ll

d

M

W

grata bonis Angelis, quibus proin eorum favor

poffet

j

ET OPERATIONIB. DOEMONUM. 375

h

poffet conciliari? aliàs utique Deus foret invi-

T

dus nature humanz, fi eam privaret tam exi-

D

mio beneficio , bonorum Angelorum favorem

/

Iucrandi.

Verüm utrumque falfum effe vel fola

lj

ratione demonftrari poteft: Miror tantüm, quód

aliqui adeo fimplices aut potius fuperftitiofi effe

|

potuerint, ut affererent, quasdam herbas, in

fpecie has, nempe Artemifiam rubeam, barbam

Jovis, Solfequium, Levifticum, Iffopum, Sal-

|

sl

viam, Polegium, folia Sambuci &c. adeó effe

1j

ingratas & odibiles deemoni, ut naturaliter eas

.

fugere cogatur, prout refert, & ex inftituto

l

has fuperftitiones refutat THY RzEUuS JESUITA

P.III. c. 42. de locis infeftis.

Hi certé infigniter

falluntur à deemone.

Omnis enim virtus, quz

hisce herbis ineft, corporea eft; omnia, que

poteft, in corpora tantüm , non in fpiritus pot-

u

eft, quia virtutes herbarum immediaté prove-

niunt à principiis chymicis, mediaté vero à tex-

tura & figura partium, ita, ut qualiacunque fo-

l

rent fuffimenta, neceffarió illa effe debeant ob-

je&ta olfactüs; at ubi olfactus indeemone? Dein

l

!

ut res fint gratie vel ingrate, earum qualitas de-

bet effe conveniens, vel difconveniens, quia ex

earum fimilitudine vel ditfimilitudine oritur de-

leGatio veltriftitia; non eft autem in fpiritibus

five bonis five malis aliquid, per quod qualita-

tes iftas percipiant, ficut (üt ait TosTATus in

1.Reg. 16. q.43.) cibus nulli eft dulcis vel ama-

rus, nifi habenti potentiam guftativam , & co-

]

j

lor nulli triftis vel jucundus , nifi habenti vifum,

y

etiamfi hoc vellent.

Ita etiam contingit in fpi-

j

ritibus, ut nec dulce nec amarum , nec gratum

Aa 4

nec

DE IMPERIO, POTEST.

p

376 DISP. IV.

P20!

nec ingratum percipiant, quia carent potentió

perceptiva harum qualitatum.

ie a

rl g

PROoBATUR 9. Omnia corpora naturalia

habent materiam, formam, proprietates, acci-

g

dentia in ordine ad effectum ac finem naturalem,

dmoti! ,

fis 16b

pariter fenfibilem; ergo nulla datur ratio in her-

bis,lapidibus &c. fingendi proprietatem effentia-

] enit

liter in fpecie caufarum & affe&uum fruftra-

ag

P0

neam, quz nec ratione probatur nec experien-

tia, & econtra pofitivé probatur, quód Deus

, !

imprudenter alligáffet talem vim creaturis, quia

Qytas 1

retraherent à confidentia Dei ad habendam con-

grtfam

fidentiam in creaturis, & talibus amuletis; imo

uppl

Deus nequidem potuit alligare talem vim no-

15, D

cendi deemonibus fuppofitó decretó Dei, quód

tefe

lapis, herba, lignum, & omnia entia naturalia

ieünm.

fuerint à Deo creata vi alicujus decreti abfoluti,

al

diftin&i à decreto puniendi lapfum Angelorum,

5

quod fieri non potuiffet in hypothefi, qua dici-

Qe

tur, Deus talem vim naturalibus entibus alligàffe.

ho

PRonaATUR Io. Deomones nunquam pof-

t t

funt agere in mundo fine fpeciali permiffione

1 hb

j

Dei, quz ergo effet ratio producendi talem qua-

litatem inimicam deemoni? Si enim habent per-

1l

i

miffionem nocendi à Deo , nihil eos impediet,

Brol

ne quidem reliquie & omnia Sacra appenfa ;

1y

quid ergo juvent amuleta? Ífi vero non habent

Ti

|

permiíionem à Deo, quid opus eft amuletis,

ho

quie non poffünt pro me intercedere, ut Deus

nï 0f1g

demmoni non permittat nocere, prout tamen pro

At

me interpellant res facre, reli

quie San&qrum,

l

Q)V

2

aut oratio humilis ad Deum.

Wient

PRo-

t

ET OPERATIONIB. DOEMONUM. 577

Bo

PnoBATUR 1r. D«omones poffünt red-

dere Sagas infenfibiles contra a&ivitatem natu-

TUl

ralem ignis, cur etiam non contra naturalem

dr

aGCivitatem talium amuletorum ? .. Dein natura

fa'em,

Sagarum non mutatur per hoc, quód ferviant

lr

docmoni ,. ergo ficut prius non patiebantur à ta-

R

libus rebus & amuletis, ita nec poftmodum ;

(l

non enim priuüs horrebat amuleta, que poftmo-

X

dum Saga facta fuit.

Dus

PRoBATUR I2. Siamuleta agerent in dce-

[

mones, non eftratio, cur non agant etiam in

ii

animas feparatas & fpeCtra, quod tamen etiam

IN

adverfarii non admittunt, quia nunquam amu-

W

leta applicant ad fuganda fpectra, & animas fepa-

u

ratas, precifé autem dicere, quia bonum ha-

Arin

bent effectum in fugandis doemonibus , non ve-

ro etiam in fugandis fpe&ris, & hoc modo con-

i

I

fugere ad qualitates occultas, fuperftitione non

fu

caret, quia fic omnes fuperftitiones quantum-

n

cunque enormes poffent excufari.

PROBATUR I3.

Si vis adfcriberetür his

nf

g

herbis, nulla eft demonftratio, cur non etiam

vim habeant contra eos characteres ignoti, &

xw

nefcio, quz lineamenta ex inftitutione homi-

l

num nihilfignificantia aut amuleta gentilium

ï

ii

comprobata per experientiam ; ratio patet ex

Mi

i

dicüs; quia pugnat eadem ratio pro his, quz

ï

Labeüv

pugrat pro amuletis adverfariorum.

!

jl

PROBATUR I4.

Ifta. fententia nullibi ha-

bet originem, nifi in confeffione fagarum, fu-

"

perftitione gentilium, & authoribus füperftitio-

AT

ii

fis, v. gr. Cornelio Aerippa, Theophrafto &gc. Ergo

evidenter eft falfa, nec digna ut refutetur; quia

n

a $

per

-

u-

I

378 Disr. IV. DE IMPÉRIO, POTEST.

per omnes illos loquitur Pater mendaciorum, üt

Cü, ql

garur

patetab exemplo. Sic tempore CHRYSOSTO-

MI doemones, ut everterent gloriam SS. Mar-

mendaCJ

ipus f

tyrum violenta morte fublatorum , in obfeffis

dicebant fe effe animas hujus vel illius hominis,

tD

gonum

& docebant animas converti in doeemones. Ver-

ba s. caRYsosTOMi funt hec t. s. conc.2. de

nima if

Lazaro part.43. a. b. c.. Quin imo aliud multà cru-

ss, if

leficis ipfique infervien-

n effe

delius ( demon ) perpetravit , ma

d rf

tibus per bas operatio

nes perfuafis , ut tenera multorum

darent , [perantes futurum,

l

iaf

adolefcentum . corpora truci

Ve-

t fU

ut fierent. demones , rurfusque ipfis infervirent.

non funt inquam , quid igütur

hg

rim non funt tffa vera,

eft , quód demones dica

nt: Monachi illius fum anima:

i, fe

um non credo

, quia demnones dicunt ;

u

[anà propier boc ipfi

decipiunt. enim audizore

s. Hucusque Chryfoftomus.

fT

Idem docet s. &ucusTiNus Tom. 5. de Civitat.

ts char

Deil.or.pag.280. a.b. his verbis: illiciuntur au-

Nutdi

Ae

iem demones ad inbabitandum per creaturas , quas non

ipfi

fed Deus condidit , dele&tabilibus pro diverfiate

A

Jn

Üi'o6r

Jis, mon ut animalia cibis, fed ut [piritus fgnis,

ipn.

ue cujuscunque dele&tationi congruumt per oaria genera

ao

Eu taliä

lapidum , berbarum , lignorum , animalium, carminum ,

vituum; ut autem illiciantur ab bominibus , prius eos

ttit

ipff aftutilJrm

na calliditate feducunt , vel in[pirando eorum

hu)

cordibus «virus occultum ,

vel etiam fallacibus. atücitiis

us

apparendo , eorumque p

aucos difcipulos fuos faciunt., plu-

aCd'p

rimorumque dottoves.

Neque enim potuit , mifi primum

Tpu

ipfis docentibus difci,

quid quisque illorum appetat , quid

Ut

exborreat , quo invitetur nomine, quo cogatur, unde ma-

! li

DI

pice artes , earumdue artifices exftiterunt.. 'ubi inipe-

UTR

cie refert ligna , lapides , berbas &gc. — Ex quibus $.

UT

CHRYSOST. & AUGuUsTINI textibus clarum

€

qum [

E

Jin

l

|

ET OPERA'i'IONIB. DOEMONUM. 379

riorum];

eft, quód non debeamus credere confeffioni

6]

Sagarum, quia demon per eas loquitur femper

mendacia: fi autem poffemus credere in his ca-

Obfzäffjs

D

fibus fuperftitiofis Authoribus & maleficis, prz-

g

beret Deus anfam hominibus, ut mendaciis de-

T.

d

monum habeant fidem.

Imó antiquitüs , & in

prima inítitutione artis magicze docebant doemo-

"

nes, ifta entia naturalia lapides, herbas, amu-

li

u

T

leta effe fibi grata, quibus illiciebantur ad inbabitan-

dum creaturas, üt audivimus ex S. Auguftino, &

2

fic ea effe tantüm Salvaquardiam dosmonis, ergo

etiam funt falvaquardia deemonis ; unde falfum

lr

jl

eft, quód ifta naturalia ideo juvent, quia mo-

lii

lefta, fed quia grata; & demon ipfe vult im-

mitti angelos bonos, qui non nocent, fignatis

Q

littera TAU, itaetiam non vult nocere habenti-

(iid

bus characteres hos, herbas, amuleta , feu fal-

AU (

7)

vaquardiam dcemonis, ut fic virus occultum,

fuadue mendacia ipfis infpiraret. Hucusque ar-

vt

gumenta Philofophica; audiamus etiam Theo-

hi

logica.

Wi

PROBATUR 15. San&i Patres non appro.

ii

It t

bant talia amuleta, ergo debent rejici tanquam

fuperftitiofa, ficut omnia ifta, qux naturalem

j

vim habere creduntur in deemones.

Sic Ta s.

m

AucusTINUs Epift. adPoffidium 73. pag. 129.

l,

y

f

2. C. d. prohibet inaures virorum, quz füo tem-

*pmm-.q

pore putabantur agere in deemones, ficut nunc

i

amuleta.

Verba ipfius fünt hec: Kxecranda au-

i

:j

zem füperftitio ligaturarum ,. in quibus etiam inaures

j

virorum in fummis ex una parte auriculis fufpenfe de-

:

pendebant , mon d placendum bominibus , fed ad ferci-

?n

;

j

'.'

endum demonibus , adbibetur. — Quis autem po[Jet fpe-

j

jl

: ciales

m

380 DISP; iV. DE IMPERIO, POTEST.

i

ciales siefariarum fuperftitionum probibitiones in fcriptu-

lr eona

vis invenire , ciun generaliter ZApoftolus dicat : nolo «os

m a

focios fieri demoniorum , I. Corinth. ro.. 69 iterum,

'.

qnit»

que enim confonantie Chrifei ad Belial , if forté , quia

]

!

!

m eof

Belial nominavit , &$ generalem focietatem demoniorum

áni,/

jrobibuit ,

licet- Chriftianis facrificare INeptuno , quia

diriits?

T

nibil proprit vetitum legimus. ita Áuguftn. Sicut

d

ergo non licet Chriítianis facrificare Neptuno,

wiuton

quia nihil expreff? eft vetitum de Neptuno in fa-

TU

craScriptura, ita etiam non licet uti amuletis

s

contra demonem, etiamfi in S. Scriptura non

!

vtüris

expreffé prohibeantur , cüm generaliter fint pro-

hibita ab Ecclefia mediis hisce naturalibus , üt

vt t

D

if cont

amuletis contra deemones non utente ficut in-

D

1

[)

(orint

aures. 2. S..CHRYSOSTOMUS homgg COÍf-

tita,

tra Judsos orat. 4. fic habet: . Quod/i quis pretereat

gitent

curationes aliquas , dicatdue tibi , pollicentur remedium,

urit

& ideb ad illos curro: patefacito illarum impofturas, in-

!

JNeque enim. alto

(

cantaliones , amuleta ,' 'veneficia.

enodo videntur amederi.

ANeque enim «veré medentur,

1 lo

Md

abfit. Quin ego illud quidem long? iirabilius dicam ,

etiamft verb. fanarent , [atius tamen. efJe emori, quàm

r

ad Chrifli bofles accurrere , 9. boc modo fanari , quid

stl

MTH r r m

enim prodeft curare corpus anima pereunte ?. Et pauló

tnfi

inferiüs ait 5 quód, etiamfi perpetuó patiamur à

At

maleficiis, non tamen debeamus confugere ad

Tqm ]i

amuleta, ficuti Paralyticus , verba funt. S. Patris,

Wir,

ET

ficuti Paralyticus , qui triginia oto annos. detentus. fue-

vat in infirmitate fua ,. & fingulis anmis currens. ad pi-

f i

Jfiinam , fingulisque annis repulfas-mon afJequebatur Jfa-

LTT

nitatem , mon tamen confugit ad vates, non adiit in-

Wij

cantatores, non alligavit amuleta , fed ex[pettavit divi-

l Did.

nam opem, g ideo fanitatem. fone admirandam. quan-

Wij

ain

Tty

ET OPERATIONIB, DOEMONUM. 581

Il f[y

n

ltl

dam && inauditam a[fecutus ef]. — EÉodem modo lau-

LU

dat conftantiam Lazari in malis, quód nihil've-

l Ilfïla)f

Jl

titarum artium, & amuletorum contra ea ufur-

^ fj

Mf

paverit, & potius fanitatem anime retinere,

quàm corporis recipere maluerit, gue enim bec eft

!ul

Janitas , fi ántus tam amultas. babeamus cogitationes ac-

b

hi

cufatrices? — quodf perduraveris paulifper , eosdue , qui

)

vel incantationem aliquam canere «oluerint , vel aliquas

IU

applicationes (Cüt amuleta) applicare corpori, multa enim

tj

cum contumelia tuis ex edibus ejeceris , protinus ab ipfa

14 3

confcientia refrigerationem accipies , etiamfi millies ex-

anpm-

wurat febris, anima tua quovis liquore, quavis oratione

A

meliorem utilioremque mitigationem adducet. ita Chry-

foft. contra amuleta. Idem S. Pater in 1. Epift.

9- WR'

ad Corinth. c. 4. hom. 12. increpat matres, quód

Itj

amuleta, aliasjue fuperftitiofas res infantibus

V,

applicent contra maleficia; fic habet: Dum na-

Ij

tus fuerit infans , bic rurfas videbis amentiam , & cim

"

infantem xvocari oportuerit, wuüittentes eum vocari à San-

iil

Gis, üt veteres primb faciebant , accenfis lucernis , &

if

eis nomina imponentes , eficiunt , ut-ea , que diutiffi-

[

J

m duraverit , eodem appelletur 1nodo , quo infans ; binc

; Oud

conjicientes futurum, ut. dià oivat. — Deinde cim J&-

WO

pius contigerit eum mortem [ubire immaturam ( Jfape au-

u

tem contingit ) fequetur multus. diaboli rifus , quàd eos

n

tanquam [Lultos pueros fit ludificatus.

Quz'd dixeris de

amuletis , & de manu appenfis crepitaculis, & de ffía-

wWiine coccineo , C de aliis magna repletis [Lultitia , cim

u

F.

infanti nibil aliud fit adbibendum , quàm crux ad c

ufto-

læhw,)fæ

diams munc autem is quidem defpettui. eft. babitus

» qui

i m*i*;:":fg

convertit totum orbem terrarum , & certum vulnus

Un-

i

flixit Diabolo, & ejus evertit omnem potentiam , Jab-

tegimini autem. Cg fhamini , & aliis amuletis creditur

j 4ï

pueri

t

j 0

382 DISP.IV. DE IMPERIO, POTEST.

f i

pueri tutela. & cuftodia. n dicam aliquid boc magis

PT

ridiculum? | quidnam *erà eft boc ridiculum 2 — lutum

j uf

mulieres in balneo accipientes , mutrices &$ ancille , cum

y, Mr (

digito unxerint , imprimunt in fronte pueri, C fi quis

n ial

roget , quid fibi oult lutum , quid cenun? — malum, in-

iue dini

quit , avertit oculum , fafcinationem ( invidiam. |Pa-

yium?

pa! quania vis luti, & quanta virtus ceni!. tanta qui-

dem , ut totam diaboli aciem fuget

INon pre pudore

m

D

I

—

P

J

ln €

vultus tegitis? non tandem diabolicos laqueos afpicietis?

s Mjra

quomodo ab ineunte etate paulatim. fuas macbinas adbi-

ï

v;

;

ial

bet diabolus 9. mam . fi boc efficit lutum , cur in tua quo-

que fronte boc mon facis , cim Jfis vir , & plena ac per-

dicit

vb ht

fefta babitudine , & plures babes, qui tibiinvvident quam

infans? cur mon totum quodue corpus luio illinis? nam

xPhif

fi tantam «im babet in fronte , cur non te quoque totum

ml

luto inungis.

Haec funt vifus & comadia Satanica,

a, u D

i? Ci

que non folim ad irrifionem , fed etiam ad. gebennam

evertit eos , qui decipiantur.

Miror, boc etiam feeri

x atjcul

po[fe apud eos , quà crucem

adorant, €3 funt myf[terio-

vt

vum arcanorum participes.

Idem S. Do&tor in Epift.

iij ?

ad Coloff. c. 3. hom. 8. &c. poftquam probavit

:"ä:nun ji

animam pro adverfis Deo gratias agentem affimi-

türtifem

lari SS. Martyribus, fic pergit, laudans eas Ma-

Vint.

trés, quee ex morbo aut morte fuorum infantum

"IN nue-

adeo. non contriftantur, aut ad alia media me-

Irdefia

dendi infantibus v.gr. amuleta confugiunt, fic

Tinte :

habet: Aurfus egrotavit infans: non fecit amuleta ,

tufjud

Téb

utatur ei Martyrium, mente non facrificavit filium.

V En

uid enim,

f illa ( amuleta)) nibil profunt , fed funt im-

Wl r

pofiure, & ludibria? funt tamen, qui fuadent, ea prod-

T.

e[fe , & maluit infantem «idere mortuum, quam pati

lp

ádololatriam. . . . . amuletaenim, etfi enim de illiswnil-

änta Md

dicentes,

lies philofophentur , qui ex dis rem faciuni ,

Deum

m

!

LET, OPERA TIONIBX. DOEMONUM. 383

! bg

lh

. Deum invocamus , & mibil amplius facimus, £? que

ldl[m?

!41

fünt bujusmodi, €g? chrifHiana eft , inquit vetula, & fi-

| Wläa?, h

delis , ea res eft idololatria ? — Es fidelis? figna te.

D

!g

Dic, bec arma babeo fola, boc medicamentum : aliud

b

autem nefcio : dic mibi, fi quis acce[Jerit medicus, & me-

t

li

dicine dimiffis medicamentis incantet , eimne dicamus

ray [ I,z

medicum ?. nequaquam, — Medicine enim mon videmus

Jtlin

medicamenta.

lia nec bic Chriflianifmi. . . . . ecce

) GIPM»?

enim dico C5 predico *vobis omnibus , quàd fi quisquam

LT

fuerit. deprebenfus , mom parcam iterum . froe. amuletum

1

J

/

five incantationem , five bujus artis aliquid'aliud facim.

L

- -- dicitur quidam orator 9 dux populi /Atbenis alj-

i

J/

M

quando bec (amuleta ) fibi applica(Je " deinde cum qui-

du

dam Pbilofopbus illius Magifler eum vidiffet, eum acri-

Mi

ter reprebendit, Cg illufi. —Sed mos adeb miferà affetti

v

Junus , u£ bis credamus. Qgtz'd verà aliud.quoque ridi-

tl

culum? — Cinis, €9 fuligo, &? fales. .Dein in medium

lin i

prodit anicula.

Res plane ridicula &2 pudenda.' — Ocu-

D

lus , inquit , (Sage ) rapuit infantem. . Quousque. bec

li

Satanica ?

uomodo mon ridebunt Gentiles 9- Quo—

p

eodo mon fabfannabunt , quando eis dicemus , magnam

mlf

e[fe virtutem crucis ? — Quomodo id eis perfuadebitur ,

u

cum 'oideant , nos opus babere dis., quee ipfimet irrident 2

j

Q

Hucusque fulmina S. Chryfoft. in amuleta, quae

vl me

ii

ab Ecclefia non folüm nunquam dpprobata, fed

TU

ii

ex mente SS. PP. rejecta, & etiam igni in pabu-

T

lum adjudicata. Idem docent Epipbamius & Jfi-

j

u []

dorus. KErubefcantproin quidam Clerici, aut/Re-

ligiofi fTercorari;i, qui contra maleficia adhibent

um

(

»u)

[

| ftercora.

I

RzsPoNpETUm nunc breviter ad argu-

gamnþfd

J

jl

f

menta Adverfariorum, petita ex S. Scriptura,

j

ubi dicitur : Sono cytbar& Davidic&^ expulfum etfe

j ii

J

domo-

li 0P

384 DISP.IV. DEIMPERIO, POTEST.

dmonm

demonem ex Rege Saul, . & Zngelum Rapbaelem

'Tob. c.6. dixiffe: quód fumus jecoris pijcis extricet

ml

Jf a

omme genus dewoniorum, ^ea ommino non ftare,

hgt

quia SS. PP. & T T. dicunt, id fa&um effe divi-

nitus ob myfticam fignificationem S. Crucis : ita

yljrio J

Picpint

apud THY RX UM dedomoniacis p.135. MAT-

THJEUS FILESIUs ino. Sent. dift. . & com-

TRU

qd dcem

muniter TT. Legimus enim plurima in S. Scri-

divetf

ptura à Deo

adhibita fuiffe figna externa , feu

Sacramenta ,

feu Sacramentalia, qux non ipfa

o o

9. Ad1. tex-

s dafi

caufant, fed fignificant effectum.

tum vefponderi pote? , quód ille non dire&é dicat,

yute ap

ünli, pr

er fonum cythare expulfum effe demonem,

fed tantüm indire&té , id eft, dolorem regis per

«nur fib

liarmoniam fuiffe alleviatum. ' Sic patet ex ipfa

(onvent

S. Scriptura: Servi tui, qui coram te funt , querant

'nplenun

bominem fcientem . pfallere cytbaras ,

ut quando arripue-

ttnyi 9.

rit te [piritus Dei malus , pfallat manu fua , €&g levius

t elte

feras , id eft, üt ait Toftatus , aliqualiter mollia-

t Nv

tur dolor.

Hanc vim autem leniendi dolores

O-

apitür

harmoniam habere fufé probat ex Ariftotele'T

tiulcer

ftatus, & Thyrzus ex libro Botii de Mufica, &

Qdf m

, quod ha-

quodam exemplo Regis Danize Erici

ii

I)

bet kRANTZ1Ius l 5. Danie c.3. ld 2. etiam

Y

Tterr

non docere Angelum, vi fumi

ve[ponderi pote[t

o

doemones expelli,

fed tantüm afferere, ipfos fu-

[

!

ünt

ndos, quando fumus excitatus fuerit ,

unde

ga

m k

fic

ut non eft neceffe lotionem meam caufam effe

1 Ven

Eclypfis lung, quod dum ego lavo, hoc acci-

atl

dat, ita neceffe non eft id dicere, fumum cau-

jl

fcis

fam effe, qua

deemones pellat, quamvis dum fu-

Q

mus fit, demones pellantur.

EtinipfotextuTo-

p

fumum

E.

"lare

bie c. 8. hoc inünuaþur, non enim dicit :

domo-

Á

ll

yl

ET OPERATIONIB. DOEMONUM, 385

Ài .

diemonem profligáffe, fed R

Tiny

aphaelem Angelum.

h

Protulit Tübias de caffidili fu

o partem jecoris, pofuitque

n

eam. [uper carbones vivos.- "Tunc

(

Cubjungitur) Ra.

I

phael dngelus apprebendit demoniu

" , C religavit illud

in deferio [uperioris ZEgwpti, c.g.

lT

v.2. nempe ob

merita atque orationes Tobiz

&Sare, üt dicunt

THYRZEUS & TOsTATUS.

j

Interim obfervo,

f

quód demon inzqualiter op

eretur in obfeffis

pro diverfa fcilicet difpofitione i

n

pfius fübje&i,

l

inquo operatur; fic enim expe

rientia docet,

plures dari fagas quàm veneficos

"

. quia ille ma-

gis natee

apte ad credendum doemonis

mendaciis,

lm,

quàm hi, precipué vetule & fimiles

M

feeminz ima-

ginantur fibi nefcio quas noGturnas translationes

ïpfa

;fz

[

ad Conventus & Sabbatha, üt vocant, quas ta-

l

men plerumque phantafticas effe judices in caufa

!

dU

criminali Sagarum fepe deprehendunt. Ethzec

opinio eftetiam conformis Concilio Zlncyrano,

pues-

JIn

ló ante Nycenum habito

[*

, in hoc enim expreffé

precipitur omnibus Sacerdotibus & P

arochis,.

]i

ut inculcent populo, tales tran

27 &

slationes Saga-

rum effe meré & precifé phantafticas, in quan-

lt

j

j

l

tum dcemon aut vehemensimaginatio illuditfen-

fibus internis, ut ea putentur fieri in corpore,

l

Á

que precifé in mente variis phantasmatibus de-

lufa hunt, unde ». wALLEBRANCHE in fuo

(

d

libro de inquirenda veritate L. 9. c. ult. teftatur :

veros veneficos effe in Gallia rariffimos, quia

p

V

multa Parlamenta Gallica peenas non fumunt de

veneficis, quanquam iisdem digni forent etiam

j

j

LJ

ii, qui precif? vi imaginationis tales funt , quia

funt ea cordis difpofitione, ut Sabbathum fre-

b

quentare cupiant, ac fefe ea de cau

j

fa aliquo un-

D. dmort. Ira£t. de Angelis.

Bb.

Xerint

-

j

386 DisP.IV. DE IvMPERIO, POTEST.

g.

xerintunguento. Idemfit in totà Lotharingia, üt

teftatus eft mihi oretenus RR?'5. p.P1AR T Affi-

o

ü

yp

ftens Generalis in Cong. Can. Reg. Lotharingica.

uuxRES; an cautela repercutiendi , & mulli

foc0m.

commodandi fit fuperftitiofa ?

m

[

-REsPOoNDEO affrmaiioé ; mnon enim licet

M

?

qi

hoc modo tollere maleficia, ratio eft, quia non

eeferir

dital

licet ponere a

&ionem alioquin non ponendam,

hoc, ut defiftat doemon à nocen-

) hüti

fed precife ad

ab

do, pofità eni

m tali a&ione doemon non defifte-

ret coa&us per vires naturales noftr

aruim a&ip-

jf

:

J 1

num; nunquam etiam legitur à Deo, doemoni

ut defiftat deemon à nocendo, cüm u-

!

Ut

precipi,

mlf

tique Deusri

diculé opem fuam alligaret ad actio-

nes adeó ridiculas v.gr.

adrepercuflionem. Er-

o

o demon defiftit, quando vult defiftere, &

Iflm

uia vult, & quia promifit fe deftiturum. Hoc

f

i

1

autem eft pactum cum domone; aut fi non vis

hi

