J UOT

inquántum non diftant ab ullo punéto fuilociad-

equati: ut autem pofitivé fit prefens, habetur

nf

Qs gI&Vc

per operationem ubicationis formaliter, non tan-

tüm caufaliter; prout vult Gonetus invertens

hs p

ftatum queftionis.

;em]i[]ä[iül

OsjiciTUR]7. contraeasdem. Ratio for-

Ms

malis proximé fundans ubicationem Angeli de-

;

t

j

[

n

—

l

bet talis effe nature, ut Angelus poffit fe ab

"

omni loco abfolvere; fed hoc folüm poteft effe

j

i

.;

'.

;

operatio aliqua libera; ergo. Min. patet; quia

;

per aliquid neceffarium non poteft, dum vult,

li OPEU q

4

fe ab

. ; NATI

150

VD-ISPU.TATIO I.

. m'temm

fe ab omni ubicatione ex

-

imere.

Maj. prob. 1. ex

Lruoloco. ;

$. THOM A, & textibus

Obje&.9. citatis. Prob.

o. Perfe&iffima forma fubftantialis nempe anima

g.

rationalis poteft ab omni corpore abfolvi3 ergo

Angeli,

etiam locabilia perfe&tiffima, qualia funt

gt natuga

joterunt ab omni loco abfolvi. c. prob. Major

rei lo-

t indi

eft connexio form: cum materia, quàm

ihac pro"

cate cum loco;

ergo.

Prob. Maj. 3.

Angeli

$n N

poterant à Deo creari ante mundum corporeum ;

«udum Cor

ergo poffunt effe fi

neloco connaturaliter. c. prob.

adm ii

Si potuerunt creari ante mundum ,

tunc eft illis-

Znt,

huffent i

connaturalis ftatus effe fine loco; ergo.

;2

prob. - Status ille, quem habuiflent ante creatio-

qyolto qà

D

ul

(jus T

nem mundi, non erat determillatgs ad ullum lo-

wnate m

cum; ergo.

RrsPONDEO. n. Maj. ád prob. 1.

refponde-

vidüppof

|

tDIs TmUD

tür idem, quod ad Obje&. 2. refponfum eft.

h:

D

Ad prob. ?. inprimis inverto argumentum: For-

1i, non

(fb

im|

ma perfe&ifüma nempe anima rationalis non

poteft naturaliter exire à corpore quando vo-

ttigntor

]

n

LI

Ti prefim

luerit; ergo nec Angelus poterit exire à loco

fuo adequato. s. 9. retorquendó: Formaper-

jb Angd

|

Hermimt

fe&tiffima poteft abfolvi ab omni corpore; ergo

:5

«1

etiam perfetiffimum durabile poteft abfolvi ab

—

KITUR

omni tempore.

Adeoque Angeli non necelia-

tl

VU

rió exiftent in aliquo tempore etiam angelico.

h fEd

A

5 3. tr.a. n. c. ad prob. dift.a.. Eft major conne-

U o

üAng

xio forme ad materiam quàm rei locatz ad lo-

[

Vf Tn

cum determinatum. c. ad locum indetermina-

l jiit ;

tum. n;a.

Forma habet aliquem finem fine ma-

m

teria, nempe anima feparata fine corpore; nui-

]a autem rés naturalis, qu:x eft pars univerfi to-

etur ad

: Wamu

tius, habet aliquem ünem , quin ordin

aliquam

9lh (

41

| DE NATURA ANGELORUM.

I2I

* l

]

1&2

Lt

|

aliquam partem univerfi

; hoc e&; quin fitlocata

üh

in aliquoloco.

Itaque nec Angelus habet finem

fine determinatione ad o

fj

Q

f

li

perandum inaliquoloco

Tj f

uaha It

,determinato.

ÀD PRORB. 3. dift. a.

Angeli

[Vl Uf

l]

poterant à Deo creari ante mundum COf

poreum

i

prioritate naturs. c.

prioritate temporis n. a.

eflä, u

f;

vel fuübd

ä Mlj

AZ

£i«c. inhac

i/'. in alia providentia poterant fic crea-

providentia & ftantibüs prefentibüs

X

Tif

:

decretis. n.a. SiDeus voluiffet Angelos creare

ante mundum corporeum, non ordinaffet illos

l tv

ad operandum in aliquo loco corporeo; adeo-

j T. 4

LADfecret

que habuiffent inadzquaté aliam naturam. Et

hinc fuppofitó quód Deus voluerit Angelos non

Sal umf

effe partem hujus noftri mundi corporei, potue-

runt creari ante mundum étiam prioritate tem-

MU

tintn

!

poris; fedfüppofitó quod Deus voluerit eos effe

partem hujus mundi, prout a&u voluit in hac

Qu

providentia, non

| OO

poterant connaturaliter prius

creari, nifi

folüm prioritate nature; quia Angeli

r quai

l

femper exi

gunt ordinari ad aliquam partem mun-

Tít eyrei

di,

[

cui vel prefint vel in

qua operentur; & fic

d. Form

:

ipfa creatio An

gelorum jam erit locatio fe

u

ficiens determi

natio ad locum.

u fuf-

jl d

OnJICITUR $. contra easdem.,

Illud quod

j at

continetalterum,

non continetur in illo tanquam

um d

inloco; fed Ang

elicontinentlocum. — Subfumo;

f mj

atqui fi

aliter di

Angeli continent locum , non poffunt

ii

ci effe in loco nifi per operationem; er-

n

i.

80. .Maj. patet ; quia dolium non

eft in vino,

Ti

necuniverfumeft inipfis partibusun

iverfi. Min.

du

frob.1. ex D. THOM A

:

, quPruwsmesarc.

fic ait :

Subflantia inco

x U

rporea [ua virtute contingens

uj

Za

Temn corpoream , coniinet ipfam , & mon continetur

D

-

ab

j

122

DISPUTATIO L

iil uj

Ü

ab ea: anima enim eft in corpore àt continns, G9

non üi contenta ; . 69 fümiliter 4ngelus dicitur e[Je

l] jm

;:vsmc t 0

in loco corporeo, momn à£ conientum , d àt- continens

p

aliquo modo.

Ergo. Prob.2. Min. ex GREGORIO

(amu

dnima non

Quj

D

NyssEN O L. de anima. ubi dicit :

qope1

efl in corpore i in vafe , [ed corpus potius in ea.

^

)

,

Ergo..

'.

r

j

j

!

!

; DoRor

RESPOND

ro. dift. Maj. Illud quod con

tinet alterum localiter , non continetur in illo

[poxDE

g

localiter. c. illud quod continet alterum confer-

; 1801

vativé, non continetur in illo determinativé. n.

xnglos d

Maj.

Et fic etiam refpondetur ad textum D. T H O-

MUE. Senfus eft

; quod anima & Angelus con-

1 001

sls ope

tineant res corporeas, non localiter üt dolium

continet vinum, fed confervativé : poffet enim

obication

qiüin a

inverti argamentum : Illud quod continet alte-

rum proprié eft in altero, & non poteft ab eo

m poffun

I

auone |

exire; fed Angelus continet aliquam partem uni-

verfi, prout ab Adverfariis c

onceditur ; ergo.

äl

d An

ontinet

il t

Maj. patet ex anima rationali, qua dum c

corpus, propr

i& tamen eft in corpore, & non

Wrefenti.

Adeoque ex hoc ipfo,

poteft exire à corpore.

1 um

quód Angeli contineantaliquam part

em univer/i,

f db

re&é infertur, eos connaturaliter à Deo ordi-

LW d

nariad continendam vel confervandam illam par-

.

ïäïillpotejf [

*

tem univer

fi; &fic alligantur ad illam partem

D

tsf

univerfi per virtutem operati

vam & prafiden-

tüütoc,

tiam, ita ut non poflint fe ipfos abfolvere ab

"rem f

iloloco. Hinc poffet etiam re/ponderi 2. fic: tt.

s [

Msj. diftt. Min. Angeli continent locum per al-

U r

!

ligationem virtutis operativz ad eum locum. c.

er commenfurationem quantitatis aut per ope-

T. i

Wuid li

rationem. n. Min.

Adiexiun D. GREGORII €Ó-

em

.DE NATURA ANGELORUM.

123

DI

lh

E i

A

dem modó refpondeo. — Corpus potius eft inanima

l, fed l

quàm anima in corpore per ubicationem confer-

(j

vativam. c. operativam. n.

d

diétis.

| ,Senfus patet ex

* diiy

UT

OBJICITUR 9. contra 4 & s. Concluf.

Ubicatio per indiftantiam rei locate à loco, ita

Hqu !

L

ut res pofitivé non fit in loco, no

n eft agnita

ab ullo Doctorum

; ergo eft figmentum.

CO Itj

T dlenym con'fg

REsPONDEDO. dift.a. INon eft agnitaquoad

modum loquendi & in terminis. tr. quoad rem.

ATT

Dn.2. D.THOMAS & alii Doctores

( D

» qui agno-

fcunt Angelos adeffe rebus per o

perationem,

lum

fed tamen non diftare à rebus, ad

quas ordinan-

lrl

Wf

tur ut in illis operentur, neceffarió debent ad-

mittere ubicationem indiftantize negativa pofiti-

X i

W u d

vam; quiain aliis rebus, ad quas non ordinan-

tur, non poffunt operari immediaté fine nova

Quytanr

determinatione Dei.

Quettr, «

D. THOMAS híc q. 113.

à. 6. ad 3. de Angelis cuftodibus loquens fic ait:

Vuedun a

4dngelus licet interdum derelinquat. bominem locá

ao U

(po-

fitivà prefentiá oper

ationis) non iamen eum de-

que erl

relinquit. quantum. ad ejfettum cuftodiee ,

putemt .

quia eiiam

dum eft in- calo

. Cognofcit quid circa bominem |aga-

]l à Deo Í

Qur . mec indiget morá ten

1

oris ad motum localem.,

v

Jed ftatim poteft ade[Je.

Jam veró fi juxta n. r Ho-

at il

!

MAM Angelus ftatim poteft adeffefine moratem-

vniy

poris ob hoc

J

» quód non derelinquat hominem,

jj

fequitur eam

habere ad hominem ubicationem

j

j

indiftantie,

Item hic q. 52. a. 2. C. dicit :

Zn-

gfpgmkfl

Ti U

Belus eft virtutis &? e[fentie finite: - - . Virtug au-

j

i

iem

ns

eli, quia fmita ef? , mon fe extendit ad ommia,

j

jad ad a

liquid. unum determinatum, - - -

Unde cim

h u

u

Angelus Ft im loco per applicationem 'virtutis ue- ad

locum

p

j

DISPUTATIO I

24.

afep

yn

locum , jkquitur, quid mon. fit ubique , nec in. pluribus

76&!

gt p

tüm..

Hiciterum D. THO-

Il

fünt al

locis, fed in uno loco tan

MASs agnofcit, quod

Angelus fit inloco per ap-

T

TU2

& tamen agnofcit alibi,

vehcæ

$u

plicationem virtutis ;

non operatur, non fit in

quod Angelus, dum

jp ireros

loco;

erit igitur Angelus in loco

per applicatio-

h

& fimul non erit in loco ob de-

nem virtutis ,

xlmmlmt T E

fe&um operationis.

Evidens ergo eft, quód

15P0€ í

p. THOMAS 4

d evitandam iftam contradictio-

i po

nem agnofcat modum fofitivu

m feu determinationem

i

g &

exiftendi per indiftantiam neg

atioam, dum pre-

!

& fimul agnofcat

cifó applicatur virtus loco ;

modum exiftendi pofitioe in loco feu per indiflantiam

yis t

dum actualiter operatur in loco.

jr

s Ange

pofitivam ,

DricEs.

Si daretur indiftantia Angelorum

m Degate

[ t

negativa, tunc non daretur ullus motus localis;

.üntelger

fed hoc non poteft dici; ergo.

.Non dare-

« debere

RzsPONDEO. n. vel dift. Maj.

um loc

tur motus localis in ordine ad operationes natu-

qddein

rales neceffarias Angelo. tr. quoad liberas. n.

i

Maj.

uoadliberas operationes, ficut aquirit

Angelusno

vam determinationem ad operandum

IoXDEQ

in tali vel ta

li loco, ita aquirit novam ubicatio-

ustic&

'

nem; adeoque & motum.

Concluf p.

:

l

iequin

ORJICITUR IO. COnlra I2.

Tünprehen,

N

THOMAS hic q.52. a. 3. expreffé negat, plures

Vlicoro

Angelos

poffe effe in eodem loco ; ergo.

t m

REsPONDEO. dift. a.

Negat plures Ange-

[

'

one ]

los poffe effe in eodem loco fub eadem ratione

ltl

caufe, & relaté ad operati

ones ejusdem generis

[

li

& nature. c. füb divería ratione,

& relaté ad

j

i&l

Senfus pa-

At Qb

operationes diverfe rationis. n. a.

dum

tet per ipfam explicationem D. Thomz ,

dicit;

01

DE NATURA ANGELORUM. - 125

W,mln

PI

l

dicit; non poffe pluresAngelos operariin eodem

) l

Ht

fubjecto , ficut plures motores ejusdem navis ,

qui omnes funt caufze partiales imperfe&tz in eo-

Ti

dem genere ; hoc veró repugnat perfe&ioni

ratur, m

Angelicz.

r

Si autem diverfi Angeli in eodem

ii

Qp tl

fubjecto diverfos effe&tus caufent, non r

epugnat

00 0l

eos effe in eodem loco.

Et hinc dum unus An-

|

ergo ert, qu'.'

gelus immittit v.gr. illuftrationem homini hujus

TL n

generis, poteft alter immittere alias infpiratio-

7708

nes; ficque poterunt effe in eodem fubjecto ,

! d

confequenter

z

TU amf;

iminatu.

& ad fic operandum effe detier-

Tif

1l

DicEs. , Cur ergo n. THoMAs fimpliciter

Linpdrm

negat plures Angelos poffe effe in eodem loco?

n d

malé enim negaret fimpliciter adeffe v.gr. Pe-

trum, fübintelligendó non adeffe armatum; ergo

j Wi

"

à pari non deberet negari plures Angelos poffe

Prtbonest

i

l

eífe in eodem loco, fi tantàm intelligatur, eos

al Dbent

non poffe effe in eodem loco füb eodem mo

do

y fita

operandi.

E

d optra

opera

um ulid

'RESPONDEO. Hoc ideo fieri; quia p.

THOMAS hic & nunc refpicit ad locum Ange»

Condi i

lorum inadequatum ac pofitivum, quem fimpli-

gt p

citer comprehendit füb nomine loci : fupponit

autem, in hac providentia non dari ullam exigen-

t p

tiam, ut duo aut plures Angeli operentur füb

j

:

diverfa ratione in eadem parte materis. .Nos

edn r

loquimur deloco adzequato ; fic tamen, ut di-

J

xf

(f

K

verfis Angelis faltem inadequaté conveniat alia

j

pars materie fibi fpecialis ac propria.

s

hnt,'

dfii

QUA.

pl

LU

126

DISPUTATIO L

Icülo

-QUJESTIO V.

g D

dU

1

| Quambdo ZAngeli moveantur ?

1l

g f

m

m ÀD

OTANDUM I. Corpusmoveri poffe motu

Motu continuo mo-

um V.

continuo & motu difcreto.

, u 0

veri eft, quando partes re

i mobiles fucceffivé

deferuntlocum in quo funt, & fucceffiv

é fubeunt

:'j

9, | Madum

anrintri

partes loci acquirendi.

Sic quando movetur

At

navis, priüs deferit prora locum adequatum,

ropt,

paulo poft puppis ; &

prius ingreditur prora

puppis.

Motus

elium ef

novum fpatium , dein primüm

bilis fimul defi-

difcretus eft, . quando tota res mo

fzo d qüæü

nit locum fecundüm omnes fui partes, & fimul

m non

grtanfeud

fecundüm omnes partes occupat novum locum.

Sic quando anima deferit corpus, ea fimul fecun-

W. d

düm omnes fui partes deferittotum corpus; nec

i, Qndi

exiftimandum, quód una pars v.gr. jam exierit

adhuc hareat in corpore.

T0

é capite, &altera pars

WMTUR

NoTANDUM 2.

Dari etiam motum ?n/ian-

v Dwnni d

taneum, "Moveri aütem motu in[lantaneo eft, dum

ii 0b t

res movetur per totum medium fine differentia

1. Sitr

fucceffiva durationum; üt, dumres mobilis mo-

um T

vetur v.gr. ex America in Europam, idem fit

u Qbl

inftans temporis, quo eft in America, in mari

VMTUR

Atlantico & fimul in Éuropa; nempe ut :n eo-

wrinem (

demtempore & unicó indivifibili momentó fimul

deferat terminum à quo, & accedat medium, &

ttqte aff

'terminum ad quem.

ad ao

ingrediatur

NoTANDUM 3. Quid fit medium commu-

lm

nicans & mon communicans " vel üt alii loquuntur,

tdlong f

medium partiipans & mon participans ? Medium

ü?hilof?h

communicans vocatur, quod continetur intra lo-

cum adzequatum cujuslibet rei V. gt. An

geli vel

W

anima.

01

DE NATURA ANGELORUM.

127

f

anims.' Sicfilocusadequatus Angeli foret v.gr.

Af

Af ?

Europa, medium communicans foret Gallia vel

l

Belgium vel'fimilis Provincia, poffet effe quz-

T0 (

li

lll

]

ftio; utrim Angelus poffet moveri ex Hifpania

D f

W*

in Germaniam vel Poloniam non tranfeundó per

Uf

à

Galliam, feu non tranfeundó per medium parti-

TU ts

cipans. JMedium mon communicans eft, quod non

continetur intra locum adzquatum reiv.gr. An-

ET

D m

geli vel anima. — Sic fi locus adzquatus Angeli

effet Europa, & Angelus vellet tranfire in Chi-

)Uppj& MH:

nam, medium effet 'l'urcia vel Perfia &c.

lr [ ii

Pof-

fet ergo effe quaftio , an Angelus poffet tranfiré

NT

in Chinam non tranfità

$

Ov m

Perfia vel Turcia &c.,

AE

feu nontranfeundó per medium non participans.

Qu

DICO r. Angeli poffunt proprié moveri

T u

localiter. Conclüfio eft-contra DURA NDU M &

TE n

HERV EU M.

PRoBATUR r. Matth. »8. v. 2. dicxitür:

m m

m da

4Ingelus .Domini. defcendit . de celo.

Luc.29. v.15i

(ire df

Difce[Jerunt ab eis. ( paftoribus) ngeli in celum,

res mollit

Job. 1. v. 7. Satan ait :

Circuioi terram ,. &? per-

amnbulavi eam.

JTob. s2

Omnia. ilinera. ejus

yun, i.

yria, 15

frequenter. ambulavi.

PRoBATUR 2. PoteftDeus Angelo impri-

p at

mere ordinem continuum ad feriem locorum

monts

d

Md

II

quamcunque affignabilem ; fed imprimi talem

ordinem eft moverilocaliter; ergo. JMin. prob.

pedimus

Ordo ad locum eft ipfa ubicatio, & ordo con-

[

tinuus ad loca fibi füccedentia eft motus

j

y!P

tet ex Philofophia; ergo.

DICO 2. Angelus poteft moveri motu

u

continuo.

20

PRo-

DENA;

128

DISPUT ATIO L

g

PaonATUR Conclufio 1. negativé 5 quia

icantia ; ergo.

(f nem d

i

non poteft oftendi impl

Moveri motu continuo

! ya 0

PROBATUR 2.

efít locum divifibilem fucceffi

vé & divifibiliter

? corpu

eftfieri; ergo.

Min. prob.

p

aquirere; fed hoc pot

j

qnius pa

Ordo ad locum eft ip

fa ubicatio, & ordo con-

tinuus ad loca fibi fuccedentia eft motus, ut pa-

Ws po

'

K 4

tet ex Philofophia; ergo.

íft moveri motu

)

DICO 2. Angelus pote

n emo &

continuo.

jgpurticip

Conclufio r. negativé 5 quia

hppATUR

PROBATUR

non poteft oftendi impli

cantia; ergo.

gigolibet

PROBATUR 2.

M

overi motu continuo.

duper j

eft locum divifib

ilem fucceffivé & divifibiliter

ci extremi

aquirere;

fed hoc poteft fieri; erg

o. Min.prob.

Ailihoc

ft virtutem füam operativam ap-

Angelus pote

tfeando |

plicare ad part

es extremas v. gr. Europg , quin

4j Mot

ftatim eam app

licet ad partes medias aut alteras

s mrtüte

do vult fucceffivé occupare to-

extremas, quan

tum fpatium Europg,

& fücceffivé deferere fpa-

:'ädi&antia,

tium Americe ; ergo.

ft moveri motu

MTUR

: DICO 3.

Angelus pote

m ad.

etiam difícreto.

Conclufio et contra sco TUM,

alios.

tint d

MOLINAM & plures

&ptefto

- PROBATUR I.

Angelus habet negativam

indiftantiam ab omnibus partibus füi loci adz-

II s.

quati, üt patet ex di&is in precedente quæfciq-

ne; ergo.

4 dte

PROBATUR 92.

Moveri motu difcretö 'elfcv

EUMIOI W

UMTU

fimul à tota re mobili

deferi terminum á quo,

&fimulaquiriterminum ad q

uem; fed hocpoteft

L

A

*f An

fieri; ergo.

Min. prob.

ngelus poteft fimu

in eodem momento amittere ordincm a

d totum

E

termi-

Vr

- "wn. ïi.[

)1

L

Tettt

!

DE NATURA ANGELORUM. 129

EM

)

N

]

q

:

OI

terminum à quo, & in eodem momento aqui-

!

Quf QOnj

rereordinem adterminum ad

quem; ergo. — nt,

ii

prob.

Quando homo morit

ur, unio feu ordo

8

l

19 Min.px

]

anime ad corpus amittitur it

momento refpectu

Y OROO

omnium partium corporis,

& non fücceffivé re-

.

"L l

fpe&u unius partis poft alteràm

P

multo magis poteft fieri in Angelo

ergo idem &

LOT

DICO 4. Angelus etiam potefttranfire ab

uno extremo ad alterum, non t

ranfeundó per

medium participans.

i g

J

PRosBATUR Conclufio r,

Angelus non

T QDDf

diftat à quolibet pun&o fui loci ad

&quati; ergo

df

poteft operari in quocunque pun

&o voluerit,

. Mi

etiam in extremis pun&tis non op

erandó in me-

)

nE

d

dio. Atquifi hocfieri poteft, pote

fte

tiam tranfire

i,

non tranfeundó per medium partici

pans; ergo.

AMin. frob.

Moveri taliter nihil

Qus d d

aliud eft, quàm

Ti

applicare virtutem operativam a

d pluraloca ex-

tremé diflantia, & non operari

db

in intermedio;

ergo.

PROBATUR 2.

movet. D

Angelus aquirendó deter-

x scur

minationem ad opera

ndum v.gr. in China, eo

ipfo aquirit indiftanti

D

am negativam; ergo im-

x n

mediaté poteftoper

ari in China non tranfitó me-

dió.

il a

DICO 5

jot a

Angelus potefc tranfire ab uno

extremo ad alterum,

etiam non tranfeundó per

medium non participans.

l d

- PRosATUR Conclufio. Moveri nihil aliud

qunit

eft , quam aquirere ordinem ad fpatium rei cor-

fin

€W

gW

porez ; fed Angelus poteft aquirere ordinem ad

j

extrema diftantia v.gr. ad ceelum & terram

jl

ji

,quin

l^

aquirat ordinem ad medium 3

.ergo.

AMin. prob.

- D. ddmort, Tratt. de 4ngelis.

l

Ex una

j

DISPUTATIO I.

150

elle&uali poffum co-

g

'

Ex una parte in mundo int

7

li

gt P

[

;itare de extremis non cogit

andó de mediis, fic-

al

L—

uitiV'fl |

démque rem re

ferre per ordinem

;

ue unam ean

|

afedion.

ad extrema non referen

dó per ordinem ad me-

igam C

dia: Ex altera parte mun

dus intellectualis & rea-

t patet ex Pin-

qim fcut

lis funt poffibiliter fimiles, prou

gatis fact

diciis Philofopbie. Pollingane.

n 9

Ex tertia parte

tiva refpectu Angelo-

;?gi[mum'

non d

atur ulla caufa exigi

guguam p

yum, qualis

datur refpectu corporum, ut non

git, ii (

d extrema quin referantur etiam ad

referantur à

igilaccede

media; ergo.

Prob. Zint. maxim? quoad 3. inembr.

fceretur magna confufio, fi non

j gobile no

Incorporibus na

ediorum ad extrema;

st ab ao

fervaretur in motu ordo m

K0 6 -

in fpiritualibus

veró nulla e

(t timenda confufio;

Item in

fpiritualibus non datur potentia

viferetus f

ergo.

tujis cor

naturalis exeundi e

xtra locum adaquatum pro

r ad tel

fpecial

i exigentia caufarum libe-

libitu, nifi ex

eciali determinatione ac mi

ffione

tangelicu

rarum , & ex fp

WLICATU

Dei; atqui ub

i debet intervenire fpecialis de-

ifio Dei, non poteft nafci con-

witelnt

terminatio ac m

fufio 5 ergo.

Mgaj. prob.

Si Angeli poffent na-

fomm, i

totum univerfum, & ope-

ii dtem

turaliter vagari per

lla exinde univerfo ac ipfis

yari ubi vellent,

nu.

2 quedam

acce

deret utilitas ac bonum na-*

inntone

etiam Angelis

tedt ad

ture ; imo po

(fet nafci potius confufio opera-

tionum ; ergo.

ZInt. patet q.2. m. ex eo 5 quia

T. deni

vellet fiftere folem,

fj unus Angelus v.

gl. e

^prorta

.alter autem mo

vere 5

& fic Angelus Perfiz re-

AQors e

Paleftinz, haud dubié nafcere-

fifteret Angelo

Tütinyr

tur operati

onum confufio.

Prob. Znt. q. 1. 7.

Ti

ïv

It

hunc motum nec aquirunt novam

Angeli per

WUS, du1

ulchritudinem,

nec novam cognitionem, nec

lla illis

novam gratiam aut lucem &c.; ergo nu

ls Y

e$inde-

B

DE NATURA ANGELORUM. ïgt

M nf

j

exinde nafcitur utilitas,

: ftedi

Q

uód nullam aquirant

li Dit o

j

cognitionem, patet :

debetu

r enim Angelis co-

Ut

gnitio intuitiva in certa me1

il d

fuc& perfectioni.

Yfüra proportionata

li j

sl

Ergo non

aquirunt novam co-

!

gnitionem fucceffivé per e

D

Fz

xperientiam vel per

H

difcurfum ficut animz ratio

nales, quze ex multis

Vl ,

experientiis faci

unt inductionem, ex indu&tione

d

:

;:,

fyllogifmum.

ORU t

Clarum ergo eft Angelos natura-

liter nunquam

poffe exire extra locum fuum ad.

DUr fa.

HU g

equatum, nifi ob exigentiam caufarum libera-

rum fimul accedente fpeciali miffione Dei

, ficut

fifo, n

corpus mobile non

(f

moveatur ab alio.

poteft exire extra locum nifi

TO

DICO 6.

Motus Angeli tam continuus

f at

quàm difcretus r

elaté ad tempus . extrinfecum

m y

mundi hujus cor

nf

relaté veró ad t

porei poteft effe inftantaneus,

DEU

empusg intrinfecum, ma

taphyfi-

cum aut angelicum non poteft effe infta

Y

ntaneus.

v od

XPLICATUR Conclufio.

ye t

Per tempus in-

trinfecum intelligitur operationum

, COopnitionum

dl ol

& volitionum , inquantum priorit

ate nature una

dim, k

eft prior ad alteram. Per temptis

extrinfecum in-

Wa

telligitur queedam duratio feu refp

ectus fimülta-

]

yc bonoi

tis ad operationes fücceffivas :

Sic v.gr. lux à

oOf

fole defcendit ad terram, fed p

x

rius eft in füpe-

qui

riore aére, dein in inferiore fec

undum fucceflio-

(f

nem ac prioritatem nature ; interim tamen in-

j I

ftans temporis extrinfeci unum comprehendit

jb

l]

i

omnes has innumeras fücceffiones füb uno mo-

mento feu duratione ac

Y

refpe&u fimultatis, quem

j

fignificamus, dum dici

Inus :

0unc.

.

joxt

ROBATUR I. Inmundointelle&uali poteft

;

on d9

quæms r

es mobilis in inftanti applicari ad loca

2

qua-

j

DISPUTATIO I

152

r

ue per cognition

em ; ergo idem poteft

i

quicunq

ationem ac relationem

( B]lm

fieriinmu

ndoreali per dur

V

temporis & u

bicationem loci ,

nifi obítent leges

g

ubonurm univerfi.

Aquiin Angelis hoc

watumaäfï

pature fe

bonum univer

fj; non obftat ; ergo.

Min. prob,

fuum locum ad-

M M

Angel

itantüm moventur extra

equatum ex

fpeciali deter

minatione ac miffione

w t

.-

dente conc

lufione probatum eft;

Uw )

jo du

Dei, üt przce

atqui quo

.

d fit ex fpecial

i determinatione ac mif-

j od d

fi obeffe non poteft;

u ad t:äe ifl |

fione Dei

, bono univer

:

p m ii

ergo.

o. . Corpus Chrifti in Eucha-

X&; j g

PROBATUR

riftia ponitur in infta

nti füb fpeciebus panis &

dpspoD.

Ange

lus in inftanti poteft poni

vini; ergo etiam

od

de colo in terram , fi

datur eadem potentia na-

jrem f

tur potentia füper-

turalis in Angelo , qualis da

g, a

maturalis in corpore

Chriftis

atqui datur eadem;

RY

Ant. fubfumpti pro

p. Naturalis eft Angelo

ergo.

bonum caufzliberz,

& nul-

gelgiic

votentia miffionis in

a0tUs diT

]a daturratio in univer

fo exigitiva motüs füccef-

wirend.

fivi; ergo.

AfDne

PROBATUR 3.

Corpus fecundum omnes

fimul eódem in-

1. Emi

fuipartes info

rmatur ab anima

ftarítl, necpriusin

format caput deinde cor ; ergo

i prot.

bus Angeli.

OCO

idem poteft fier

i in operationi

m

PROBATUR 4.

Lux in uno inftanti diffun-

D

ditur, mate

ria prima in quovis compofito in uno

A0

à forma fübftantiali, & mo-

inftanti informatur

tefnit

tus in corporibus continua ferie pofitis propaga-

tl

turinu

no inftanti per omnia media; ergo idem

!

um unie

us' n' al

poteft fi

eri in.Angelis, nifi, obftet bon

veríi, quod tamen non obftare jam

"g

kp—rob aþum

ma Q

Sol-

fü.

)

DE NATukA ANGELORUM. 199

TO em

!

'

|

j

Solvuntur Obje&iones.

MR

|

|

i

TM

|

;

V-O!B'J'ICITUR I. contra r. Conclufionem.

|

j

D. THOMAS docet, motum Angelorum com-

If

paratum ad motum corporum tantüm effe equi-

vocé tnotum ; ergo proprié loquendó non moven-

At s.

LT

türAngeli. nt.prob. P.rz.q.53.3. 1. C. dicit:

Sicut e[fe im loco equivocb comvemit corpori & 4n.

lt

D rv

guos ia etimn & moveri fecundim. locum.

Jtem

in 1. Sent. dift.37. q.4. a. 1. Quia toveri. fequi-

^lüt oj

tur ad e[Je im loco , ideo eódem modó convenit Zn-

?I' ll Ellcbg.

gelo moveri in loco , ficut e[fJe in locog — & utrum-

tpas d

que ef? cquicocum refpettu. corporalium.

itttyui

]

.REsPONDEO r. tr.a.n.c. Quia licetft'eï(-

at

la, quz vocatur canis, comparata ad canem ter-

:

:

b r

reftrem fit tantüm sequivocé canis, eft tamen

i

t t

proprié id, quod vocatur canis ; & quando no-

ris d

minandó Syrium dico , quód fit canis major, pro-

zib U

priéloqui cenfeor. .. 2. dift.a. Eft equivocé

Vg

motus attentendó ad fignificationem verbi po-

pularem & grammaticalem. c.. attendendó ad fi-

undi

V

gnificationem Philofophicam aut Theologicam.

ml eQtt

n.à.. Homines communiter tribuunt verbis fen-

inde

(rjt

fum , prout obje&a funt obvia fenfibus ; ideo

sdngd

per motum fimpliciter di&um intelligunt trans-

lationem rei de uno loco in alterum circumfcri-

ia

)mpoüto

li

ptivam, & füb hac ratione fignificata utiquemo-

J'

tus non convenit Angelo. Sed Philofophi in

a [

fua definitione motüs abfítrahunt ab exiftentia

lt

f

rei mobilis vel circumfcriptiva vel definitiva.

n m

&- 3,- n; ao adPTOb. di&- ao

i

ä

i

Motus Angelo con-

Venit &quivocé s&quivocatione analogig feu laté

P

um. c.

di&a, comparativa ad analo

gatpm primari

3

eequi-

yM

DISPUTATIO L

1 ?,;4.

j p

cquivocatione abfoluta & ftri&é di&ta. n.a. D.

nnoa

j g

QU

THOMAs To.equivocum fumit hic pro analogo;

n

quiain ARISTOTELE & D. THOMA DO repe-

p

ritur medium inter univocum & zquivocum.

j jlos &ic

Sicuttamen inanalogis

analogata fecundaria pro--

)gllteï 3mot

ant denomi

nationem, üt dum dico:

prié particip

iASPIq

bomo [anus :

cibus fanus, proprié id dicitur de ci-

Áj a. t

bo & homine 5.

ita etiam motus in Angelo pro-

elus n0!

n

prié reperitur,

quamvis comparatione fatta ad

j

divifl

motum corporuni habeat tantüm fi

militudinem.

fibiltate d

Os]jrcirum 2. contra 2. Conclufionem.

r aUm

1. Que moventur motu continuo, partim funt

s indei

& partim in termino ad quem;

in termino d quo,

Min.

p determi

fedhoc non verificatur de Angelo; ergo.

uLones

prob. Angelusnon habet partes; ergo. 2. Ad

glimeaph

motum continuum requiruntur tria ; nempe di-

eettrinfec

vifibilitas fpatii per quod fitmotus, continuitas

am,

1 an

temporis ne interrumpatur motus per mor

fm]pus-

ac denique divifibilitas ipfius rei mobilis fed

hiec tria nori concurrunt in Arngelo; ergo. Maj.

&i phyf

(

lu

patet ex ARISTOTELE 6.Phyf. c.

4. & 10.. ubi

nti-

T.

dicit: pun&um non poffe moveri motu co

Tr

]

|

Mitas f

nuo, quia non eft divifibile. .Mim. prob In-

vtüonis f

primis Angelus, cüm fit indivifibilis & inexten-

fus ficut pun&um, non poteft fe collocare in

ii Q

fpatio extenfo & divifibili: item ejus operatiOf

"r t

ftni

W

nes non menfuürantur tempore continuo , 1€

difcreto : àc denique ejus fubftantia eft indivi-

dm

*

o lo

fibilis; ergo.

RzesPONDEO adr. dift. Maj.

Partim funt

TY

Ldth

(

in termino 4 guo partialitate effe&us vel deter-

minationis obje&iva.c. partialitate caufz.n. Min.

du

imobi

ope-

OL

Pote?c enim Angelus -aquirere ordinem ad

ran-

l01

DE NATURA ANGELORUM.

155

i

d

randum parim in termino à quo, partim in tet-

li p

T04n

——

mino ad quem ; adeoque quamvis indivifibilis

BU

Y T0j

p

—

poteft producere effetus fucceffivos in partibus

ET

Tuyo

I

GE

continui. Etfic üt determinatus ad producen-

Áty

——

p

Tl lt om

dos illos effectus fücceflivos poteft dici moveri

£, 55

LE

localiter motucontinuo. Itarefpondet p. T HO-

du

lttyrd

-

A —3

MAS P.1. q.53. a. 1. ad . & a. 3. ad 3.

J

j Ange

l)

E

E

f

——

Zld 2. tr. Maj. n. Min. ad prob. dift. a. q. 1. m.

Fat0pt f

f

-

Angelus non poteft fe collocare in fpatio divi-

ID

Iqämi]iæd

fibili divifibilitate principii & fübftantiz. tr. di-

ÁICfonam

vifibilitate effectüs. n. a.

Dico tr. quia Ange-

] partm f

jus, cüm habeat fecum identificatam extenífio-

IU ;

nem indefinitam , poteft induere quantitatem

um. M

etiam determinatam. ^ Quoad 2. m. pariter dift.

". 1

Operationes Angeli menfürantur tempore intrin-

; d

feco & metaphyfico difcreto. c. menfurantur tem-

5, COf

pore extrinfeco & phyfico difcreto. n.a.

'Tem-

Is p mort

pus enim angelicum poteft abfoluté referri ad

Bu

iftud tempus noftrum phyficum, & fic in uno

; g.l

ceffivas.

inftanti phyfico elicere plures operationes fuc-

4 101

r fotu d

DicrEs. Ad motum continuum requiritur

fi, g. .

divifibilitas rei mobilis, nec fufficit applicatio

its n

operationis fuccefliva ad partes fucceflivas; ergó.

& collogtt

"z. prob.

1

uando anima incipit fücceffivé in-

ejis t

formare partes adgenitas v.gr. in capillis , car-

Ontino s

ne, fanguine &c. nemo dicit, quód anima ob

yà d

ucceffivam applicationem virtutis operativze

moveatur localiter ; ergo.

Pa

ESPONDEDO. n.a. ad frob.

'difc. a. Nemo

s d

hoc dicit, ubi denominatio dignior & nobilior

Catied

3

tollit ignobilitatem. c.. ubi nulla datur denomi-

natio nobilior. n. a. vel fic:- Ubi non deferit

I 4

ümql

y x

136

DmþuTATIOI.

f

"D

fimul alias partes in termino & quo. c. ubi defe-

Jj jl

quand(

runtur ille partes. n. a.

Denominatio informa-

habüblt f

tiva eft dignior quàm denominatio precisé uniti

j f Mir

localiter.

Hinc de anima dicimus, quód infor-

Ji

qu Ànge

met novas partes adnatas v.gr. in capiliis cref-

st

one ó

centibus ; non veró dicimus, quod tranfeat in

j

c enm

Dein quando anima tranfit in.

novas partes.

2

latione

artes, non deferit priores

quas informabat, fed

viftof

adhuc informat cor, cerebrum &c.

t

ao.

y.

OnjJicrTUR g. contraeandem. I. D. TH

MAS in I. Sent. dift. 37. q. 4. a. 1. dicit ; mo-

l]ICITUJ

Idem docet

4motusdi

tum Angeli non effe continuum.

s. Si Angelus movere-

Motus ex

x

Quodl.9.a.9.. Ergo.

sifcretus 1

tur motu continuo, tunc fic moveretur per con-

tinuationem operationum in intermedio ; fed

jAnre

lu

hoc non poteit dici; ergo.

Min. prob.

Ope-

d mplius

rationes, quas Angelus exercet per intermedium,

20q

funt fpecie diverfz;

ergo non continuantur ez-

IPONDI

dem operationes.

c.paiet ; quia continuar

i di-

Ange-

iO5 DO

citur, dum idem repetitur.

e

Znt. prob.

meriea, |

lus operatur inintermedio j

uxta capacitatem cu-

,qo i

jus

vis fübje&i, quo poteft effe diverfum.

uninfta

REesPONDEO ad 1. dift. a.

Dicit motum

fuppo-

tfential

Angelinon effe continuum immediatione

fiti,

neceffario , & de via ordinaria. c. imme-

n d

ia (

diatione operantis ,

& de poffibili. n. a. vel fu-

I

&z

difl.: dicit non effe continuum de poffibili extra

l elïen

t Angc

ftatum affumpte formz corporeg.tr. in ftatu af-

fumptetalis formz corporez. n. a.

Poteftenim

tampli

ht

AT

dici, quód Angelus ordinarié non foleat produ-

cere effe&tus fücceffivos in continuo, nec com-

B

O m

muniter motu continuo ; quia non habet finem

"fotatt

ld

inifto motu naturalem faltem viá ordinarià, cum

IU

"

nun-

h.

I

ï;ä

DE NATURA ANGELORUM.

137

. tb "

nunquam exeat eXtravlocum fuum adzquatum.

Ab if

Sed fi aliquando appareat in corpore humano,

| præCiSö lr

tunc habebit finem in-motu continuo..

» Qdiy

!Gbl

. ld2. n. Min. ad prob.tr. a. dift. c,... Ergo ope-

rationes Angeli non continuantür ex fuo genere

WU rao

vel in ratione operationis. n. c. in fpecie infima.

TU agf

€.c. Sic enim dicimur continuare vifionem a

l

Qu

contemplationem, vitam &c., etiamfi aCtus vi-

lDT

tales, aut vifionis,

/

& contemplationis fpecie .di'.

-1'61'[ ;

lm doge

OBJICITUR 4. contrà 3. Concluüone;n.

DOvere.

Implicat motus diferetus in Angelis; er

go.- Zint.

jb Motus ex fuo genere debet effe

unus; fed

D cote

; fl

motus difcretus non eft unus; ergo.

Min. prob.

Quando Angelus jam eft in termino ad

quem,

n Qy.

non eft amplius in motu, &

quando adhuc eft

Vermytus

ionturee

ib termino à quo, nondum eft motus ; ergo.

y

)C

l

.REsPONDEO. n.a.ad frob.tr. Maj. dift. Min.

n, A

Talis motus non eft unus unitate ordinis. c. uni-

j

vbl

tate numerica. n. Min; & c.

Primum enim in-

rf

ftans, quo incipit moveri, effentialiter refpicit

J

fecundum inftans; & viciffim inítans fecundum

tionl

