» Videntia; non enim neceffario à liberorum ab-

nl

» ducit procreatione.

r

(

j

Ibid.lib. 3. ,,Propofitum uniuscujusQue tam

» €jus, qui feipfum caftravit, hoc eft, qui cafti-

:

» tatem elegit, & qui propter liberorum procrea-

W

»tionem feipfum conjunxit matrimonio, debet

li

»non cedere ei, quod eft inferius. -- Cum dicit

» Apoftoluste Propter fornicationes unusquisque fuam

iit

» uxorem babeat ; id veluti exponens rurfus dicit :

ag

» INe vos tentet Satanas, — INon enim iis, qui conti-

ln

ll

» Denter utuntur matrimonio propter folam libe-

/;70, diciv

»rorum procreationem dicit: $ropter intemperan-

Vr f

»lían: Íed iis , qui etiam finem liberorum pro-

d

»Creationis cupiunt tranfilire, ne adverfarius

r

» exci-

DE SACRAMENTO MATRIMONII, 287

Oht

Bb

N

excitet appetitionem ad alienas voluptates.

oj

Lib.6. Strom. defcribens vitam veri Chriftia-

r

ni dicit: , Uxor ei foror poft liberorum fufce-

i

J

D w

» ptionem judicatur , tanquam quz fit eodem pa-

, tre nata, tunc folum viri recordans, quando fi-

n

» lios afpe*ient

X D

"Mi

III

TOTUI )

um d

ORIGENES.

La lp

Anno 250.

D eT

q"'/l»l//j

In Genefin Ho

m. 4. de Circumcifone Z4brabe lo-

quens ait :

»,Nunc qualiter etiam carnis cir-

Yadtg)

ao« d

» cumcifio fufmpl debeat, videamus.

Membrum

4 u

» hoc, in quo videtur preputium effe, officiis na-

» turalibus coitus, & generationi defervire nemo

2,qu

» eft , qui dubitet

MC

Si quis igitur erga hujusce-

Mev d

»modi motus non importunus exiftat, nec ftatu-

11b

;tos legibus terminos fuperet, nec aliam fomi-

»nam quam conjugem legitimam noverit

& in

ii

,ea quoque ipía pofteritatis tantummodo caufa

» Certis & legitimis temporibus agat, ifte circum-

vd, qia

st

,cifus preputio carnis fuz dicendus eft. Qui

»Vero in omnem lafciviam proruit, & per diver-

'.MWI«

U:C

.

»1os & illicitos paflim pendet amplexus , atque

»in omnem libidinis gurgitem fertur infromnis,

At

D Illfll

» ifte incircumcifüus eft preputio carnis fua.

lj

Idem in Gen. Hom. 5. agens de inceftu filiarum

jf

[

l3

Lotb, dicit

» Quamvis grande eis crimen vide-

Qs

M

t

» retur, furari concubitum patris, gravior tamen

Yij

j

2615 videbatur impietas, fi humanz, ut putabant,

]

»pofteritatis fpem fervata cafílitate delerent.

"t

a

Pro-

N (ICR"

288

TRACTATUS

J

» Propter hoc ergo fingulis ingreffe noGibus fin-

AWM'

UI-

4 )

a m

gulæ ab ignorante fufcipiunt conceptum.

» ra non repetunt ,

non requirunt.

Ubi hic li-

g

j

b1d1ms culpa? Quomodo dabitur vitio , quod

,non iteratur in fadto ? Vereor proloqu1 quod

r anïm

H

"n

fentxo vereor inquam , ne caftior fuerit harum

) » inceftus , quam pudicitia multarum.

Difcu-

)

)

» tiant fe, & requirant feeminz in conjugiis pofi-

i

yxh 1

tæ fi ob hoc folum adeant viros , ut fufcipiant

Q

MA

Iftw e-

11beroq

fi poft conceptum defiftunt.

yii

,nim , quz argui videntur inceftus , ut adeptce

ii

[

l

l

i

»funt conceptum , ultra non accedunt ad concu-

yi

j

bxtum viri.

Nonnulle vero mulieres , neque

u

, enim univerías notamus, fed funt quedam, qua

H

ücut animalia abfque ulla difcretione indefi-

* » nenter libidini ferviunt ,

quas ego nec mutis

Qs Cvm

» pecoribus comparaverlm Pecora enim & ipfa

j

n

DN

»Íciunt , cum conceperint, ultra non indulgere

g

» manbus copiam fui.

Notat tales Scriptura di-

p m

» vina, curí dicit: ANojite Jïerz ficut equus & mulus ,

» quibus non eft intelletus. Etiterum: Emui emifJa-

Ti fa&i funt.

Sed vos, o populus Dei, qui

» Chriftum amatis in incorruptione, intelligite A-

l

» poPcoh fermonem quo ait: Sive manducatis , frve

» Dibitis, five aliud quzd facitis , omnia in gloriam .Dei

* faczte

Quod enim poft manducare & bibere

» dicit :

Sive aliud quid facitis, inverecunda conju-

ij

» gii negotia verecundo fermone fignavit, often-

ff

» dens, etiam iíta ad Dei gloriam geri, fi pofte-

! rfæt D.

» ritatis folius contemplatione procurentur.

Idem in Epift. ad Rom. c. 3.

» Poteft quis

*b [

» incircumcifus videri auribus , & incircumcifus

Em |

slabiis; cur non & fimili forma incircumcifus

w

Mm m

p prae-

AUf Ty

j

[

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 289

i

u

i

» preputio carnis füz dicatur is, qui erga natura-

nl

R

»lem coitus motum immoderatius & temperan-

fj

i

»tius eflluit ? Circumcifus vero habeatur, fi quis

&t

, in hujuscemodi negotio legitimis , & quantum

ift

» pofteritati fufbcit, utatur officiis.

Ul

ff

Idem Hom. 6.in Lucam ad illud : Quando con-

xm

cepit. Elifabetb , abfcondebat f& wmenfibus quinque , fic di-

D Ui

fcurrit: , Quero, quam ob caufam, poftquam

» intellexit fe effe pregnantem, publicum decli-

bifim (

tlus, i

»narit ?. Ni fallor, hoc eft etiam , quod hi, qui

,nuptiis copulati funt , non per omne tempus

lr

» coitum liberum inter fe habent, fed eft tempus,

Ti

» quando recedunt ab opere nuptiarum. Si enim

Ual

fretüte a

» vir fenex fuerit, & mulier anus, pudoris eft ma-

, ximi , fervire eos libidini, fervire conjugio, que

TU

, vel cure corporis & fenecte effe Dei videntur

quein i

, voluntate füblata, Hoc loco curam corporis O-

um

, rigenes verofimiliter fumit pro tempore puer-

Ls

"m

J

ul

» perii, menítrni , aut egritudinis alterius.

INPI;

i

IV.

"

LACTANTIUS.

( z'meilïgi::

j

Anno. 300.

mj j

p

s. Inftitutionum cap.8. , Non effent adul-

i

Lib.

wipi

»

teria; & mulierum proftitutiones, & (tupra,

» fi effet notum omhnibu

$, damnari à Deo, quid-

ingi,

» quid appetitur ultra generandi cupiditatem; nec

3 PWCWE |

»foeminam n

eceffitas cogeret pudorem fuüum

j

Non effent igitur ut dixi hec o

& ;[]Gw*

» profanare.

, mnia in terris mala ,

fi ab hominibus in Legem

j

u

D. Amort Tr, de Sacr. Matrim.

T

» Del

I

t

ä

TRACTATUS

!v

5906

, Dei conjuraretur ; fi ab univerfis fierent, que

, Unus nofter populus operatur.

Idem- 1. c€: lib. 6; cap.,23.

» Oportet fibi

»quemque proponere, duorum fexuum conjun-

» &ionem generandi caufa datam effe viventibus;

J

, eamque legem his affectibus pofitam, ut fuccef-

Sicut autem dedit nobis

»fionem preparent.

» oculos Deus, non ut fpe&emus, voluptatem-

»que capiamus , fed ut videamus propter eos a-

lu?falmïï

, &us , qui pertinent ad vitz neceffitatem , ita

f

"

N

» genitalem corporis partem, quod nomen ipfum

» docet, nulla alia caufa, nifi efficiendz fobolis

n

» accepimus.

Huic divinz legi fümma devotio-

»ne parendum eft. -- DivinaLex ita duosin ma-

LCDPA

»trimonium , quod eft in corpus unum, pari jure

Y

j

i

»conjungit, ut adulter habeatur, quisquis com-

» pagem corporis in divería diftraxerit. Nec ob

,W

» aliam caufam Deus, cum csteras animantes fu-

» fcepto feetu maribus repugnare voluiffet, folam

Ti

n

1

lav

IV(

, omnium mulierem patientem viri fecit, fcilicet

lh

»ne feminis repugnantibus libido cogeret viros

W

'ti

(

»aliud appetere , eoque fa&to caftitatis gloriam

ul

»non tenerent. Sed neque mulier virtutem pu-

» dicitie caperet, fi peccare non poffet.

Nam

l

W[

l

»quis mutum animal pudicum effe dixerit, quod

» füfcepto foectu mari repugnat ? quod ideo facit,

JM

»quia neceffe eft in dolorem atque in periculum

t

» veniat, fi admiferit.

Nulla igitur laus eft, non

Wam

ii

Ideo autem

»facere , quod non poftis facere.

ing,

» pudicitia in homine laudatur , quia non natura-

"

li

b

»lis eft , fed voluntaria.

Servanda igitur fides

wque It

» ab utroque alteri eft ; imo exemplo continen-

t

; t* docenda uxor, ut fe caíte gerat.

Ini-

i

1

,quum

(

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 201

iiar;gfm

E

» quum eft enim ut id exi

gas, quod ipfe preftare

Jl

,non pofíis.

u

lt

V.

t

po

D. 4MBROSIUS.

lten

US, Y

Anno 390.

1 prote

n Pfalmum 118. O&on. r9. ad illa verba : Cla-

Yerefrog

i r

taroi in toto corde meo ; jufLitias tuas requiram , di-

cit: , INon fatis eft clamare ad Dominum, fed et-

Ieïcienäzgf

»iam juftitias ejus exquirere.

Exquirit autem

LO0

li

d

» juftitias, qui id, quod in omnibus creaturis, &

T

n

,maxime in animantibus rationabilibus , vel et-

J

IUf Y

»iam irrationabilibus, obfervat , providentiz ad-

»Ícribit divina.

Unde turturi ftudium pudici-

N

h

a

M:

»ti&, que compare amiffo concubitui indulgere

u

» hon novit, quod homines fervare non poffünt?

ul

» Unde plerisque animantibus tam fobria partus

» Cura fervandi, ut ubi conceptionis munus agno.

» Verint, coitum non putent effe repetendum, ne

»receptorum feminum fiat adulterina commix-

l

I"

AU

»tio ? -- Ex his igitur cognofcimus, quam divi-

ml !

,ne fübfidia providentiz hominibus non deef-

du

» fent, fi Dei juftitiam fervare vellemus.

1 qgmiöaï

Idem in Evang. Luce cap. 1. ad illa verba:

a

Concepit Elifabetb. , Sunt etiam ipfi conjugio pre-

omp&

j

n

» fcripta tempora, quando dare operam liberis fit

» decorum , dum anni vigent, dum fufcipiendo-

j If

r

,rum liberorum fpeseft. -- Adolefcentes ipfi ple-

i ) qM li

,rumque filiorum vota pretendunt, & excufan-

!l 4004 4

» dum arbitrantur ctatis calore generationis affe-

erm

,«um.

Quanto magis fenibus agere turpe eft,

u

2

»quod

t

TRACTATUS

| Nïmm

292

» quod adolefc

entibus pudor eft? Quin etiam

, fobria divino timore corda , qui

» ipfi juvenes

l

, temperant ,

fufcepta plerumque fobole renun-

Et quid mirum de

» tiant operibus juventutis.

»,hominibus , fi pecudes quoque muto quodam

, opere loquuntur , generandi fibi ftudium , non

jl

, defiderium effe coeundi ? Siquidem ubi femel

T

» fenferint genitali alvo femen receptum, jam nec

» concubitui indulgent , nec lafci

viam amantis,

r

DI

,Íed curam parentis affumunt. At vero homi-

;j

, nes nec conceptis ipfis, nec Deo p

arcunt, illos

n

,contaminant; hunc exafperant. Prius quam

n

»te, inquit

, formarem in utero novite, & in

, vulva matris fan&lificavi te. . Ad cohibendam

N

» petulantiam tuam manus quafdam tui authoris

,in utero hominem formantis advertis. llle o-

» peratur, & tu facri uteri fecretum inceftas? vel

jl

du

»pecudes imitare , vel Deum verere. Et quid

»,de pecudibus loquor? 'erra ipfa à generandi

Vr

llail

» Opere fiepe requiefcit, & fi impatienti hominum

2 g

»ftudio jactis frequenter feminibus occupetur ,

Vi

»impudentiam mulétat agricole , & foecundita-

tl

tem fterilitate commutat.

Ita quidem in ipfis

» elementis, & pecudibus ab ufu non ceffare ge-

i

u

m

» nerandi , nature pudor eft.

NU

o

Idem lib. de viduis. , Quanta conjugii necef-

» fitas, que fübjicit alteri etiam fortiorem ? mu-

fj g

,tuis enim neceffitatibus ab utroque fervitur.

viüptts;

» Nec temperamenti licet jugo fübducere caput ,

vt

u

u

» cum alterius intemperantia ferviendum eft.

j Def |

"i

Ag

lm

tf

VI

DE SACRAMENTO MATRIMONII, 293

di Q

VI.

l

TL HIERONTMUS.V

Wt

Anno 4co0.

fbif

A

ld

L

Qu i

Li

b. ». adv'erfüs Jovinianum cap. 3o. Xyftus in

lp

Sententiis: , Z4dulter ef? , inquit , in fuam uxo-

o

In aliena quippe uxore o-

» rem amator ardentior.

. At

,mnis amor turpis eft , in fua nimius. Sapiens

J0 pttt,

» vir judicio debet amare conjugem, non affe&u.

TT

» Reget impetus voluptatis, nec praceps feretur

t

»incoitum. Nihil eft feedius, quam uxorem a-

A

|

25

!

Y

,mare ut adulteram. Certe qui dicunt fe caufa

;

(um (

» Reipublicz & generis humani uxoribus jungi,

ATU

s & liberos tollere , imitentur faltem pecudes, &

d

» poftquam uxorum venter intumuerit, non per-

, dent filios, nec amatores uxoribus fe exhibeant,

vt D

s

»fed marito

$.

(

lM

(

Idem in

Epiftolam ad Galatas cap. s. ad illa

verba: Manmifefla funt opera carnis, que funt fornica-

D occu;:

jc, La

tio , immunditia , €2c.. , Secundum opus carnis im-

,munditia vocatur.

uomodo enim in veteri

ia

jf d

» Lege de nefandis criminibus , qux in occulto

» AU

generaliter Scriptura complexa eft , di-

Verecundos facite filios Ifrael ab omni immun-

g u

, Cens:

»ditia; fic in hoc loco c&etera

s extraordinarias

g o

j u^

» voluptate$, ipfarum quoque opera nuptiarum ,

»fi non verecunde & cum honeftate , quafi fub

pf

,oculis Dei fiant , ut tantum liberis ferviatur,

ia

» immunditiam & luxuriam nominavit.

Idem in Epiftolam ad Titum cap. 2. ad illa

verba: Viri diligite uxores vveftras.

» Liberorum

3

» €1805

y M

:04

TRACTATUS

u

»ergo , ut diximus , opera in matrimonio con-

!

1

J[EE.-(]

i

jne

» ceffa funt.

Voluptates autem , qua& de mere-

» tricum capiuntur amplexibus, in uxore damna-

;fgïandgm

i

M

» & funt.

Hoc legens omnis vir & uxor intelli-

j ol

» gant fibi poft conceptum magis orationi quam

ja

» connubio ferviendum.

Et quod in animalibus

vvos l

5 & beftiis ipfo nature jure prefcriptum eft , ut

» pregnantes ad partum ufque non coeant, hoc

d p

1

Qp

» fciant in hominibus arbitrio derelictum, ut mer-

» ces effet ex abftinentia voluptatum.

!

fuiän

Ut

VII'

/

i

M

F

)

j

$. AUGUSTINUS.

Anno 420.

q

ib. ». Retra&. c. 53. , Bonitatem defendimus

iM

"

Ti

»nuptiarum, ne putaretur earum effe vitium

» Concupifcentia carnis , & lex in membris repu-

zi

» gnans legi mentis, quo malo libidinis bene uti-

,tr, i

» tur ad filios procreandos pudicitia conjugalis.

f du

Lib. 2. Confetf. c. 9.

» Quis mihi (in juven-

a n

» tute la(civiente) moderaretur erumnam meam,

!

ldl

»ut ufque ad conjugale littus exeftuarent fluctus

NT

»€tatis mez , fi tranquillitas in eis non poterat

N

» effe fine procreandorum liberorum contenta,

DL

» ficut preferibit lex tua Domine?

l

Lib. 1. de moribus Ecclefie& Catholice c. 30.

De d

alloquens Ecclefiam Catholicam dicit

:3)

Ecclefia

L

P ts

» Catholica non. folum Deum puriffime colen-

0r9

»Qdum przedicas , fed etiam proximi ita di-

13r

bl

» le&ionem ample&teris, ut variorum morborum,

» Quibus pro peccatis fuis anime egrotant, omnis

T

» apu

DESACRAMENTO.MATRIMONHL295

il

nj

»apud te medicina przpolleat.

'Tu pueros , ju-

nhq

»,venes,fenes doces. Tu feminas viris fuis non

J

J

»ad explendam libidinem , fed ad propagandam

» T Iu

»prolem., & ad rei familiaris focietatem caíta &

nag

» fideli obedientia fubjicis.

quoix

Lib. 2. de moribus Manicbeorum c. 18... , Non-

ræfcrip:ä

»ne VOs eftis, qui nos folebatis monere, ut quan-

Ti

» tum fieri poffet, obfervaremus tempus, quo ad

rl

»Conceptum mulier poft genitalium vifcerum

Titun,

» purgationem apta effet , eoque tempore à con-

» cubitu temperaremus , ne carni anima implica-

»retur? Exquoillud fequitur, ut non liberorum

» procreandorum caufa, fed fatiandz libidinis ha-

TU

Nuptie autem , ut

» bere conjugem cenfeatis.

»ipíe nuptiales tabule clamant , liberorum pro-

» creandorum caufa marem feeminamque conjun-

» gunt.

w.m'ueïï.mäï

nY

»De matre Sa-

MV

Epift. 12 1. ad Probam c. 16.

NU

,muelis loquens ait: INon parvum malum vide-

»batur, & nuptam effe, & fru&u carere nuptia-

TT

Ug

»rum ; cumfola excufet nuptias procreandorum

T

l

» caufa liberorum.

paruntut

Lib. 3. de Dottrina Cbr

ifliana cap. 18. »Caven-

adhuxct

, dum , ne quod in Scripturis veteribus pro illo-

,rum temporum conditione non eft flagitium,

jàs o

g o

, ad ifta etiam tempora putet poffe transferri. --

» Nam fi multis uxoribus cafte uti quifpiam pro

j

je od

»tempore potuit, poteft alius una libidinofe.

» Magis enim probo multarum foecunditate uten-

rl d

»tem propter aliud : quam unius carne fruentem

n pUTlfi

» propter ipfam. Ibienim quaritur utilitas tem-

j pIOX'r

» porum opportunitatibus congrua ; hic fatiatur

riorin?

, Cupiditas temporalibus voluptatibus implicata.

g

» Infe-

h

(

4

u

296

TRACTATUS

j

Mw

» Inferiorisque gradus apud Deum funt , quibus

"

f unüm

» fecundum veniam concedit Apoftolus carnalem

")

» cum fingulis conjugibus confuetudinem propter

) l

»intemperantiam eorum , quam illi , qui plures

T )

105

1

»inguli cum haberent, ficut fapiens in cibo &

» potu non nifi falutem corporis, fic in concubi-

N EU

p

M

» tu non nifi procreationem liberorum intueban-

»tur. -- Noverant illi homines , etiam in ipfis

du

1IH

)

j

» conjugibus luxuriam effe abutendi intemperan-

p

h-1

»tiam, quod Tobis teftatur oratio , quando eft

am d Ü

» copulatus uxori.

JDomine tu fcis , quoniam mon lu-

i

l

» Xurie caufc accipio fororem meam-

Sed qui in ipfa

» Una conjuge non folum excedunt ad liberorum

J

" Procreationem ertinenten modum , fed etiam

M

» inhumanioris intemperantie fordes inverecun-

[

"h

» da omnino licentia fervilis cujufdam libertatis

» accumulant, non credunt fieri potuiffe ut tem-

L

» peranter multis foeminis antiqui uterentur viri,

Mi

N

» nihil fervantes in ufü illo, nifi congruum tem-

n*a&m d

» poribus propagande prolis officium.

Jl n

In Enchiridio c. 78. , Quz fint autem levia,

Nri

» & quz gravia peccata, non humano , fed divi-

» no funt penfanda judicio. Videmus enim qua-

D

» dam ab ipfis quoque Apoftolis ignofcendo fuif-

«u'E

H

» fe conceffa.

Quale eft illud, quod venerabilis

1

A

W

»Paulus conjugibus ait: Nolite fraudare invi-

Buf

»cem, nifi ex confenfü ad tempus, ut vacetis o-

«gzmm';ui

»rationi; & iterum ad idipfum revertimini , ne

"r)

» VOS tentet Satanas propter incontinentiam ve-

At

TU

1Dn

»Íítram ; quod putari poffet non effe peccatum ,

D)

» Inifceri fcilicet conjugi non filiorum procrean-

MAT l

»dorum caufa , quod bonum eft nuptiale, fcd

il

id)

m

» Carnalis etiam ïvoluptatis ; ut fornicationis, fi-

1

^

d

»Ve

DE SACRAMENTO MATRIMONII, 297

"U

d

:

, Ve adulterii, five cujuscunque alterius immun-

;

» ditie mortiferum malum , quod turpe eft etiam

h

41

» dicere , quo poteft tentante Satana libido per-

J

»trahere , incontinentium devitet infirmitas.

Z

"

|

» Poffet ergo , ut dixi, hoc putari non effe pecca-

Itl Mi

»tum, nifi addidiffet : Foc autem dico fecundam ve-

OTN

» niam , non fecundum dmperium.

Quis autem jam

s

» eífe peccatum neget, cum dari veniam facienti-

» bus Apoftolica authoritas fateatur? Tale quid-

|

li qu

» dam eft, ubi dicit : Zudet quifquam ve[irum adver-

N

» füs alterum negotium babens judicari apud iniquos , &

Sgii

» non apud Santtos ? Et paulo poft : Secularía igi-

TET

» tur judicia fi babueritis , inquit , eos , qui contemptibi-

X

» les funt in Ecclefia, bos collocate ad judicandum. . 4d

T n

» reverentiam vobis dico. Sic non e[l inter vos quisquam

fdm Dbett

»/apiens ; qui po[fit inter fratrem C fratrem judicare ,

w

» fed frater cum fratre in judicio contendit , &j boc apud

tT

» infideles.

Nam & hic poffet putari , judicium

La

» habere adverfus alterum , non effe peccatum,

T.

» fed tantummodo , id extra Ecclefiam velle ju-

r

» dicari, nifi fecutus adjungeret: S'am quidem o-

ia E

» inino delickum e[L inter *vos, quia judicia babetis «obi[-

a.

» Cum.

Et ne quis hoc ita excufaret, ut diceret,

t.

ignofcendot

»juftum fe habere negotium ; fed iniquitatem fe

uv 1

» pati, quam velit à fe judicum fententia remo-

w f

» veri, continuo talibus cogitationibus vel excu-

» fationibus occurrit, atque ait: Quare non magis

PWS) V

t

» iniquitatem patimini ? Prohibuititaque fuos , de

»Íecularibus rebus cum aliis hominibus habere

n

aditt

»judicium. "Tamen cum finit in Ecclefia talia

p

» judicia finiri inter fratres fratribus judicantibus,

jiorum

!

d

[

» extra Ecclefiam vero terribiliter vetat, manife-

du

» tum eft, etiam hic quid fecundum veniam con-

| *fomiü'«";5

[

n

» Ceda'

298

TRACTATUS

m

UR

»cedatur infirmis. Propter hec atque hujusmo-

» di peccata oportet ut quotidie dicamus: Diwit-

T Qyile

n

;äü

Im

» t& nobis debita no[tra.

Lib. 13. de Trimit. c. 18.

»Quamvis carnali

g

; D

»concupifcentia, quz ineft genitalibus membris

»bene utatur caftitas conjugalis , habet tamen

W

,1motus non voluntarios , quibus oftendit, vel

m

,nullam fe in Paradifo ante peccatum eífe po-

fuV

jl

DÀ

» tuiffe, vel non talem fuiffe , fi fuit , ut aliquan-

E

QU d

» do refifteret voluntati.

Nunc autem illam ta-

pOILUJc ,

»lem effe fentimus , ut repugnans legi mentis,

u

M^

» etiam fi nulla eft caufa generandi , ftimulos in-

n

» gerat coeundi, ubi fi ei creditur, peccándo (a-

j

»tietur , finon ceditur , diffentiendo frenetur.

T

»Que duo aliena fuiffe à Paradifo ante pecca-

QU

» um , dubitare quis poffit? Nam neque illa ho-

..';;:»r.,r.caj

» neftas faciebat aliquid indecorum , nec illa feli-

[

NU

&UX

»Citas patiebatur aliquid impacatum. — Oporte-

m

» bat itaque , ut ifta carnalis concupifcentia nulla

Nl

» ibi effet omnino, quando concupiebatur virgi-

a b

»nis partus.

J

N.w-.

a

l

1

Lib.3. de Genefi ad Litt. c. 33...,, Neceffarium

A

» fuit hoc in homine repetere : Crefcite, C? multi-

M

» flicamini , ne quifquam diceret , in officio gig-

W

» nendi filios ullum effe peccatum, ficut eft in li-

» bidine five fornicandi , five ipío conjugio im-

» moderatius abutendi.

J

Ibid.1.9.c.3. ,Siquaritur, ad quam rem

lg

» fieri oportuerit hoc adjutorium, nihil aliud pro-

ln

Idl

tj

»babiliter occurrit , quam propter filios pro-

i

» Creandos.

N

Tif

Etc.s. ,Noninvenio ad quodadjutorium fa-

ero D

»&afit mulier viro , fi pariendi caufa fubtrahatur.

Et

KR j

j

x

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 299

d

1

i

TET

; iNon video , ad quod aliud adju-

Ke 'mud. -;

, torium mulier facta fit viro, fi generandi cau-

» fa fubtrahatur , quee nihilominus quare fübtra-

] J

Unde enim meritum virginitas

&l

» hatur ignoro.

, habet , nifi quia ifto jam tempore continendi

lii

us

Ü

"

, 8bamplexu, cum ex omnibus gentibus San-

, &orum largiffima fuppetat copia , percipiende

CC

)

»Íordide voluptatis libido non fibi vendicat ,

|füt v

» quod jam fufficiende prolis neceffitudo non

um

, poftulat? Denique utriufque fexus infirmitas

us g

, propendens in ruinam turpitudinis recte exci-

m*-'l, Titi

»P

itur honeftate nuptiarum, ut quod fanis pof-

LU v

» fit effe officium , fit eegrotis remedium.

INe-

t f

, que enim , quia incontinentia malum eft, ideo

,connubium , in quo vel incontinentes copu-

D

(l a n

:

1

,,lantur , non eft bonum ; imo vero non pro-

VNYS

» pter illud malum culpabile eft hoc bonum, fed

d. o

» propter hoc bonum veniale eft illud malum ;

o

, quoniam id , quod bonum habent nuptiz , &

m

»quod bonz funt nuptie , peccatum effe nun-

» quam poteft. Hoc autem trip

artitum eft, fi-

I; "ïf'ffï!.

, des, proles, Sacramentum. In fide attendi-

g

» tur, ne preter vinculum conjugale cum altero

t ii

,velaltera concumbatur. In prole , ut aman-

, ter fufcipiatur, benigne nutriatur, religiofe e-

N eüþ

tfoeujg

,,ducetur. In Sacramento autem , ut conjugium

,,non feparetur.

Huc referendum , quod fupra cap. 5. dixerat,

Deum jam in Paradifo quedam ordinaffe ex pre-

TA

vifione peccati.

, Cur, inquit, non coierunt

p P

,» Cprimi parentes) nifi cum exiffent de Paradifo ?

; Cito refponderi poteft , quia mox creata mu-

m

facta eft illa trans-

53 liene.. priufquam coirent ,

ücaufau:&i

»» Brei-

J

It

ul

300

TRACTATUS

f

» greffio.

Poteft etiam dici, quia nondum

n'üääa) (

g (;«ifwfum 1

,]ufferat Deus , qui fecundum fuam prefcien-

»tiam difponebat omnia , in qua & eorum ca-

us

, fum procul dubio prefciebat ; unde jam mor-

E

» tale genus propagandum effet humanum.

E

[bid. cap. 9.

, Propter quid aliud quefitus

.;;thlm |

, eft feemineus fexus adjutor, nifi ut ferentem

gj

LL

"l

» genus humanum natura muliebris tanquam ter-

IU

, r€ fecunditas adjuvaret ?

)

)

Lib. contra mendacium cap. 7.

, Intereft

,l

, plurimum, qua caufa , quo fine, qua intentio-

n

(DRAs

, De quid fiat.

Sed ea , qu& conftat effe pecca-

D]

qr a

, ta, nullo bon: caufz obtentu, nullo quafi bo-

)

» no fine, nulla velut bona intentione facienda

n

u

,,funt. Ea quippeopera hominum, ficut caufas

» habuerint bonas feu malas , nunc funt bona,

3

l

,nunc mala, qua non funt per feipfa peccata.

ate

, Sicut victum prebere pauperibus, bonum opus

N

w

ANUUMÉ,

, eft , i fit caufa mifericordie. cum recta fide.

puzttr

» Sicut concubitus conjugalis , quando fit caufa

,(itan

» generandi, fi ea fide fiat, ut gignantur regene-

yp z

,rándi: Hec atque hujusmodi fecundum fuas

s (

n

,, cauías opera funt bona vel mala ; quia eadem

E

, ipfa, fi habeant caufas malas, in peccata ver-

u

,tuntur Velut fi ja&antie caufa pauper pafci-

D

,, tur,aut lafcivie caufa cum uxore concumbitur ;

UM

WO

Y

,aut filii generantur, non ut Deo, fed Diabolo

vt

, Dutriantur.

irli,i

Lib. Queftionum ex Mattheo quzft. 17.

,':MPOHEW,

» Generalem juftitiani non violat quis, nifi quis

vtl

» libidine tranfgreffus fuerit placitum focietatis

sl if

;; humangz, ficut eft furtum, rapina, adulterium,

lg.

» inceftus, & hujusmodi ; aut naturam, ficut eft

W f

, Contu-

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 30I

A

ln

,contumelia, cxdes, homicidium, concubitus

,mafculorum aut pecorum; aut modum in con-

Wt

» ceflis, ficut eft, fuperbum amplius verberare,

n

, quam oportet; velfuperfluum edere, vel bi-

Lt

t

Kl

, bere amplius, quam oportet: cum ipfa conju-

»ge concumbere amplius, quam oportet, & fi-

Tij

, mnilia.

Yittng

Lib. 2. de Confenfu Evangeliftarum c. 1. ,, Exetn-

, plo hoc (Mariz & Jofephi) magnifice infinua-

p u

,tur Fidelibus conjugatis , etiam fervata pari

» Ui

, confenfu continentia poffe permanere vocari-

Wtf

,»que conjugium non permixto corporis fexu,

Albqd

»fed cuftodito mentis affectu ; prafertim quia

IU

, nafci eis etiam filius potuit fine ullo complexu

1 ts

, Carnali, qui propter folos gignendos filios ad-

NT

»; hibendus eft.

At

Lib. de Continentia c. 12.

55

uidam per in-

ag

, continentiam fe continent, velut fi mulier con-

u

»tineat à marito , quia hoc juravit adultero. --

us

» Quidam non attingunt uxores fuas, dum per

gntrg

,Hnagicas artes pervenire ad uxores moliuntur

j m

O mirabilem continentiam, imo ve-

, alienas.

j; qiuad

»IO nequitiam ! Si enim vera effet continentia ,

p

, magis ab adulterio , quam propter adulterium

fiput:

»perpetrandum carnis concupifcentia debuit à

)xeuoncuä:;

,cCconjugio continere.

Hanc quippe -concupi-

o D

, fcentiam carnis relaxare folet continentia con-

»jugalis, ejusque freenis hactenus moderamen

,,imponere, ut nec in ipfo conjugio immodera-

w qL*

,ta licentia diffluatur , fed cuftodiatur modus,

lgt

'

ii

j

j

,, aut infirmitati conjugis debitus , cui hoc non

J

J

ml

»Íecundum imperium precepit , fed fecundum

j

i

,9veniam concedit Apoftolus; aut filiis pro-

Tanyrt)

j

,,crean-

;!S!fR'l'm

302

TRACTATUS

giitt

, creandis accommodatus , quz non fuit caufa

äf.T-'-'äc'

,,mifcende invicem carnis & patribus quondam

g

, & matribus San&tis

Id autem faciens conti-

günt

, Dentia, id eft moderans, & quodammodo limi-

,tansin conjugibus carnis concupifcentiam &

ol

rl

» ejus inquietum atque inordinatum motum cer-

» tis quodammodo finibus ordinans bene utitur

I

, hominis malo , quem facit & vult perficere bo-

,V'ïS Eü! L.

,num.

m

Lib. de bono viduitatis c. 4.

» Videri, etiam

!

n

, conjugalem pudicitiam, & thori Chrifti matri-

qmt

,Hmonialem fidem Donum effe, & hoc à Deo

j

»(juxtá illud : Unusquisque proprium donum

n

!

, habet à Deo r. Cor. 7.) utillud , quod ultra

,liberorum procreandorum neceífitatem mo-

10

pQ

| .

,; dum concumbendi aliquatenus concupifcentia

-Carnalis excedit, non nuptiarum fit hoc ma-

bt

,lum, fed veniale fit propter nuptiarum bo-

um

,.nDum. MNon enim de conjugio , quod copula-

ylitimy

,tur liberorum procreandorum caufa, & fide

Bu

» pudicitie conjugalis, & indiffolubili, quamdiu

Mj

[2

n

,ambo vivunt, matrimonii Sacramento , quse

W :&m& :

» omnia bona funt; fed de illo immodico carnis

m

Wfü, qui in infirmitate conjugum agnofcitur,

Mu

, & interventu boni nuptialis ignofcitur, ait A-

» Poftolus : Secundum «eniam dico, non fecundum im-

J

Á

:h

», perium.

I

l

Et cap. 8. . ,, Apoftolus cum dixiffet, bonum

lOfUmf

T

»» effe illis fi fic permanferint, ficut & ego , addi-

|

iil |

s. dit : Quod ff fe non continent , nubant.

Hoc enim

Minby

» dixit, ut effrenate libidinis malum non przci-

n

H

ids

&t

», pitaretur in turpit

nem flagitiorum, cum ex-

tf

» Ciperetur honeftate nuptiarum.

A

(

Expo-

t

DE SACRAMENTO MATRIMONII, 303

Ll

lls

Expofitione in Epiff. ad Gal. Ad illa verba:

xqu

Dicite mibi &9'c.

,,Sara diu deferta eft à concu-

,, bitu viri propter cognitam fterilitatem. Nom

t

, enim tales homines ,. qualis erat Abraham, ad

, explendam libidinem utebantur feminis , fed

i

lt

, ad fucceffionem prolis.

0s

U

Lib. 5. de Civit. Dei cap. 6.

, lanta nature

U ts

» Vis eft, ut cum conceperit feemina, deinde al-

,,terum concipere omnino non poffit.

Unde

yVilig

, heceffe eft , eadem eífe in geminis momenta

ri Cl

l

ï?:

,; conceptus.

Lib. 15. contra Fauftun. c. 7. ,,, Preceptum,

t

UOYTUO

, non mechaberis , ita violatis, ut hoc maxime

J quiih

,;in conjugio deteftemini , quod filii procrean-

n

»tur; ac fic Auditores veftros , dum cavetis,

[

, ne feeminge, quibus mifcentur , concipiant, et-

VTAR

,iam uxorum adulteros faciatis. . Ducunt enim

t n

, eas ex lege matrimonii tabulis proclamantibus,

» liberorum procreandorum caufa ; ex veftrale-

j r

m a, t

»gemetuentes, ne particulam Dei fui fordibus

,carnis afficiant , ad explendam tantum libidi-

itit j

,nem feminis impudica conjun&ione mifcen-

,,tur: filios autem inviti fufcipiunt , propter

od t

» quod folum conjugia copulanda funt.

n agno[j&:

Ibid. 1. 19. cap. 26.

,,Matrimonium ex hoc

w d

, appellatum eft, quod non ob aliud debeat fce-

T d

, mina nubere, quam ut mater fiat, quod vobis

» odiofum eft.

pisit

Ibid. 1. 22. c. 30.

», Sicut lex eterna, id eft

g

,voluntas Dei, confervdndo naturali ordini

us

,confulens, non ut fatiande libidini fervia-

giny

, tur , fed ut faluti generis profpiciatur, ad pro-

ig

d

, lem tantummodo propagandam , mortalis car-

Jl

ii

T

,nis

n

804

TRACTATUSV

j

,, his dele&ationem dominatu rationis in concu-

j

j

yin

3 bitum relaxari finit; fic econtrario pervería

J 4

]

,,lex Manichzorum, ne Deus eorum, quem li-

1

s bAL

» gatum in omnibus feminibus plangunt, in con-

, ceptu feeminsz arctius colligetur , prolem ante

gt

, omnia devitari à concumbentibus jubet.

n d

Ibid. lib. 22. cap. 48.

,; Credant , non fru-

T

,ftra tam magnum honorem fan&itatis tribu-

doit

»tum quibufdam viris etiam plures uxores ha-

j

"Uho d

»bentibus (nempe Patriarchis) nifi quia fieri

gt

» poteft , ut imperator carnis animus tanta terni-

p

» perantige poteltate przpolleat, ut genitalis de-

J

,

» le&ationis motum infitum nature mortalium ,

, ex providentia generandi leges impofitas non

)

»permittat excedere. -- Sicut fieri poteft , ut

» homo ad concubitum non ingrediatur volun-

N

Em W

,tate generandi , fed luxuriandi libidine rapia-

»tur, &tamen nafcatur homo , bonum Dei o-

udy

», pus de feecunditate feminum , non de turpitu-

ts

, dine vitiorum ; ita fan&ti Patriarche conjugi-

AURU

,,bus excipientibus femen fuum miícebantur

,00n concupifcentia percipiende voluptatis,

I'oj;*emcäv

lm

Nf

A

, fed providentia propagandz fucceflionis ; ac

HEL:

» per hoc non illos libidinofos faciebat multitu-

A V

"

,,do uxorum.

Sed quid de viris loquar , cutm

l)r'

» ipfas foeminas fatis eluceat , nihil aliud in con-

^

,

,, cubitu appetiífe quam filios?

al

j

Idem lib. 22. cap.ór.

, Confulta sterna lex

, «|

»illa, que ordinem naturalem confervari jubet,

» perturbari vetat , non nifi propagationis caufa

;zsr;ames;g

» ftatuit hominis concubitum fieri ; & hoc non

qpübes

,,nifi focialiter ordinato connubio , quod non

2 QUE

H

:

PT

, pervertat vinculum pacis ; & ideo proftitutio

» Fomi-

d

DE SACRAMENTO MATRIMONIIL. 305

QUf l

» teeminarum non ad fübftituendam prolem, fed

r ,

,ad fatiandam libidinem propofitarum , divina

MQ qu

,, atque &terna lege damnatur.

E

]

lt

Tbid. lib. 31. cap.5. ,, Vos, quod carnes dia-

jurd

l

!

, bolus operetur, eas tanquam immundiora Dei

, Veftri vincula exhorrentes abjicitis.

Audito-

edanllx":'.:?

PU

,ribus autem veftris fecundum veniam hec e-

, denda conceditis; ficut quibufdam concedit

Uf Q

, Apoftolus fecundum veniam non omnem con-

g

, cubitum , conjugalem etiam, qui fit fola caufa

lts

» generandi , fed eum, qui fit per incontinentiam

A n

Ü

,'fed tamen cum conjuge. NNeque enim conce-

Ut m

,,ditur fecundum veniam nifi peccatum ; hoc

Juny

,Vvobis de omni carnium cibo fentitis; hoc &

&t od t

» Veftros Auditores docetis; fedillis , quod fit

UET

» ignofcendum , propter quod vobis neceffaria

j vj

,Iiniftrant, ut dixi, conceditis, non dicentes

N

,non effe peccatum, fed peccantibus veniam

T

,largientes; vos autem ab omni tali tanquam

irade r

l

, immunda contagione abftineus.

j t

r

Ibidem c.6. ,,Vos eum precipue concubi"

nie TO

