DE SACRAMENTO MATRIMONII. 2531

tl

vel Summifte irrepfit in particularibus locis vel

,

Y d t

actibus contraria obfervantia.

yQitiin

Itaque de his malis ob evidentiam experien-

l g

B

ti& ne quidem difputandum eft. .

enþis li

g. VI.

If f

Wi p

JDe Ujfu Matrimonii.

JS0d. Y

De licito fine quoad ufüm matrimonii. :

: olb

ERITUR r. Án licitus fit ufus matrimo-

Jf t

Q

nii przcife ex caufa voluptatis?

Tontt

ReEsPoNDEo Negativé.

Id PATET ex

rf

Propofitione g. ab IxNocrzN 10 XI. damnata,

atimdt, «

quz fic habet: Opus conjugii ob [olam voluptatem e-

mds t

fb d

xercitum omni penitus caret culpa ac defectu veniali.

An licitus fit ufus matri-

ts

QUXRITUR 2.

monii ex fine tuende v

j d

?l reftaurande fanitati$

corporalis?

'fRHZ

n

1

!

!

Tl

RESPONDEO I.

Ufus matrimohii noh eft

i

fpedin

licitus ex folo, aut primario fine tuende vel re-

ftaurande fanitatis.

Ita docent D. Thomas, Palu-

Hrovie

danus , D. Antoninus , Reinerius , foan. de Priburgo ,

jl

"Angelus , Sylefter , Turrecremata , Abulenfis , Petrlus*)

de Soio , & plures alii, inferius referendi.

fs Utl

Rarmro eft, quia copula,conjugalis neque

ex natura rei à Deo tanquam Authore naturg ,

m r

fi

neque ex natura Sacramenti à Deo tanquam Au-

(emo

thore gratiz fuit ordinata ad tuendam vel refti-

nila

mulcapo "

tuendam fanitatem , fed ad generationem prolis.

]

st

[

invertitur ordo ratio-

jtuni

w

Ab

Ergo pea ejusmodi ufum

P4

nis

TRACTATUS

!!Wm

532-

0

n

i.

nis divinitus inftitutus, quz inverfio ordinis non

L.

(l

eít fine peccato veniali.

RESPONDEO 2.

Licitus tamen eft. ufus

t

matrimonii ex fine arcendi morbum periculofum

tf hio 1

proliin utero matris , vel morbum notabiliter

corruptivum potentiz generative in patre. Ta.

iniet

memm

les morbi in mulieribus funt paffio byfTerica feu ute-

Yind ,

u: oritur ex vehementi concupifcentia

s du

coitus , feu commotione fpirituum genitalium,

nemiæfec::;:

1

!]

M

quantumvis involuntaria ; item corruptio femi-

nis in viris, quz oritur ex frequenti ac violenta

feres t

[ri

ii

retentione feu fuppreffione jam emoti feu ebul-

lientis feminis, quantumvis illa emotio feu ebul-

j

litio feminis exaftuaverit naturaliter absque cul-

K

pa, fueritque involuntaria tam in fe, quàm in fua

cauía , aut certé culpa per contritionem jam fit

UI

AU

retractata.

o

Rac10 eft, quia hic ufus matrimonii ordi-

BIN

natur ad finem matrimonii , nempe ad generatio-

tie j n

I

nem prolis, faltem mediaté. Ita difcurrit, quam-

quad

Ü

ol

j

vis in fenfu nimis largo, SANCHEZ l. 9.difp. 10.

Wt m

n. 3. his verbis: Ü/us conjugalis nulla eft culpa, quan-

f

do aliud medium aptum non invenitur ad inflaurandam ,

hm d

tuendamve falutem, (corporalem). — Tünc enim nul-

"m

la e[t perverfio debiti ordinis , cum in eo fine bonum pro-

N

"

lis ac fidei , quamvis remoté , includantur. — Conjux enim

"

h

f:"lfï;'ä

W

bona utens valetudine aptior efl proli generande ,. ac de-

(2

bito reddendo.

Ubi verà aliud medium conveniens oc-

Nuteig

currit , erit culpa voenialis. n. $. d argumenta prio-

UT

ris fententie , dum Sant&ti Patres folius prolis pratia aut

UT

l

l)

j

debiti reddendi admittunt conjugalem ufum licere , dic ,

fDFDH;&

T

talem attum conjugalem reduci ad. bonum prolis & fidei.

( Ufïn

Confert enim fanitas ad filiorum procreationem , redden-

V j

Dph

dumque

h

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 233

dumque debitum. ---- Fateor tamen , bunc ufim conju-

galem mon vacare culpa , ubi in fanitate [ifHitur, tanquam

in fime principali.

j

An ufus matrimonii fit li-

UJXRITUR 3.

lprbu-

Jj

citus ex folo fine incontinentic feu fornicationis

]V2

vitande?

f

RESPONDEO I.

Ufus matrimonii fer fe

li emn

non eft licitus ex folo motivo vitandz inconti-

N

lm gem'r.:

nentiz feu fornicationis.

w

Rac1O eft, quia SS. Patres, & Theologi ve-

Venti 4

teres ferme univerfim docent, ufum matrimonii

|emoti f

tantüm effe licitum-in ordine ad finem naturas

emotio B

lem matrimonii , nempe ad generationem prolis.

litrdget

Ergo ubi hic deeft , ita ut ufus matrimonii nec

t nf

immediaté nec mediaté ad hunc ferviat, non po-

TY g

teft effe licitus.

RESPONDEO 2.

Poteft tamen äliqüando

s i

ufus matrimonii ex motivo vitande incontinen-

mydga

tie feu fornicationis reddi licitus fer accidens,

wum

quando femen invito libero arbitrio exaftuans

?*ï

1

!ir

"

incurrit corruptionis periculum, nifi exoneretur

per ufum conjugii.

.

Ra-i0 eft, qui

a corruptio feminis inducit

corrupionem vel notabilem deteriorationem

"L

virtutisgenerativa. Ergo,.cum motivum con-

L

fervandi à corruptione vim- generativam fuffi-

J

Y

ciat ad ufum licitum matrimonii, etiam motivum

vitande incóntinentic licitum erit aliquando per

accidens, quando concurrit periculum , ex reten-

tione feminis invito libero arbitrio exe(tuantis

corrumpendi vim genierativam, prout in qg. pre-

ced. oftenfum eft.

Hane refponfionem quoad

MIU

u

rom adoptaffe pra&iceé x'id?ncur ili Authores,

3

quos

Á

234.

, T-RALCTATUS

h

WIMCRM

t

quos allegat & fequitur SA N cHEZ l. 9. difp. 9.

T J'L:a

aj

«

n. 4. his verbis: Tertia fententia , cui adbereo , affir-

O

mats; tunc culpa vacare petitionem debiti caufa vitandee

j M

"Md

Ilf

i d

fornicationis in ipomet petente, quando adbibitis aliis me-

diis nequit carnis fLimulos fedare; fécus quando foteft

P BO

(

convenienter alio modo ab incontinentia ab[linere, — "[unc

enim eri veniale ; quia ubi alia media convenientia ad

qio

Jb

"

, finem afJequendum occurrunt , venialis perverfio eft debi-

j

ol

ti ordinis , medium de fe ordinatum ad prolis generatio-

po:

nem , & fidem fervandam , in illum fmem veferre. . Ideo

[

bujus fententie funt Paludanus , Gabriel, Capreolus, D.

D gt

adntoninus p. 3. T'it. 1. C. 20. $. 11.. Sylvefter, Tabie-

Y

Y

na , V'ittoria, Sotus in 4. Gregorius Lopez , IDedefina ,

MMargarita , Veracrux , Matienzo, Manuel, &2c..Mo-

(tlf)

F)

Mdl

deratur autem banc/fententiam D. À N TONINUS ili-

t

dem , C? fatis apparenter , ut 'T ABIENA fatetur, qua-

Wt lt

Lenus ait, licitum e[Je , ubi moraliter aliud medium non

jl

lm

occurrit , petere debitum gratia oitande fornicationis, ut

intelligatur , quando non eft [pes prolis concipiende ; ea

(uu

eniim extante femper e[Jet venialis culpa , primarib inten-

perltn

dere incontinentiam vitare ; quia prepojlerus ordo eft ,

DI

Jecundarium finem prep

onere , ubi prz'marz'u; eft poffibi-

Mpoy

li Hucufque Sanchez.

o l

-QUuUERITUR 4. Án ufus matrimonii fit il-

b5

licitus , quando generatio eft quidem abfoluté

X Ed

U

poflibilis , ea tamen non intenditur , faltem pri-

Áit

l

marió , fed fanitas, vel vitatio continentie?

ihy

l

REsPoNDEO: Diftinguendum effe inter -

D

ET

nem operis , & finem operantis.

F'inis ipfius operis,

th

quod agitur , eft generatio prolis.

Finis autem

It

d D

D

operantis eft fanitas vel vitatio incontinentis.

lum

Solet autem in homine, fe & omnia opera fua

hu

N

kordin/ante ad Deum , uterque finis inten

di fine

fubor-

DEU

1

L

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 255

LT

)*

Hmæ

fübordinatione horum finium ad invicem ; licet

utrumque finem , nempe generationem prolis, &

[

fanitatem , & continentiam fübordinet ex acqui-

fito habitu virtualiter ad Deum.

Hinc in praxi

ha

apud homines fe & omnia fua ordinantes in

J (Iöjiu:. v't

Deum non eft fcrupulofe urgenda talis fubordi-

li d

natio finium. Apud alios autem , qui non omnia

] Pfïvfïjv it]

fua unà fecum ordinant in Deum vel alios fines

dT

à Deo a&ionibus przftitutos , ipfe defectus hu-

II r

jus ordinationis operum in Deum aut fines à

1j us

Deo prafixos eft peccatum veniale. Exemplum

of

habetur in ftatuario , futore, fartore, &c. .Nam

Jf [/-33,*'

hujusmodi homines füa opera, puta ftatuam, cal-

Ing] g

ceum , veftem, ex habitu artis ordinant virtuali-

TTONINOS

ä

-

,

ter ad ornatum domus, calceationem , veftitio-

nem; licet ex privata intentione operantis ex-

M

o

y

plicité folüm moveantur ex lucro , & folüm in-

al

tendant lucrum.

5

)uEaiTUR s. An ufus matrimonii fem-

n

per fit licitus ex parte reddentis debitum precife

n

ex motivo reddendi debitum ?

RzsPoNDEO: Talis ufus ex parte redden-

tis debitum non eft femper licitus 5 fi enia. pe-

D

tens debitum illicité petat ; poterit aliquando et-

jam per cooperationem peccari reddendo debi-

tum. Itaque in hac re obfervande funt Regu-

l: fequentes.

to:tiuentij:ïï

M H

lia [

REGuLA I. Quando malitia a&us conju-

i

J

i

galis fe tenet ex parte ipfius attus , ita ut fit ipfi a-

&ui moraliter intrinfeca , non licet reddere debi-

l

jn

Xum.

RarrOo eft, quia talis redditio debiti foret

Ui

Sic fi matritus

quadam cooperatio ad malum.

J

1

petat

[

-

.

w

93'6

TRACTATUS

WC

À

s

petat debitum in loco facro , in loco publicol,

d

!

cum periculo abortus, cum periculo opprimendi

M

j

infantem in utero , cum periculo profundendi

ii

: femen extra vas debitum , &c. non licet conju-

gi reddere debitum ; quia hz circumftantie fe

hm

tenent ex parte actus, viq'antque actum Jure na-

d

turali.

d)

REGULA 2. Quando malitia a&us conju-

W

galis fe tantüm tenet ex parte ipfius petentis, ita ut

tn; f

ï

malitia non fit ipfi a&ui moraliter intrinfeca, fed

fv

Wt

tantüm interna. ex parte petentis , ufus conjugii

eft licitus ex parte reddentis debitum. .

RaTrO eft, quia reddens debitum non po-

teft effe phyficé certa de prava intentione pe-

tentis ; nec'tenetur agere Judicem circa inten-

W

n l

tionem internam operantis.

Hinc etiamfi pe-

tens debitum illud petat clam ligatus voto , ex.

folo fine voluptatis, vel fi reprefentet fibi a-

h

V

I)

liam feeminam , etiamfi reddens debitum de hac

prava intentione petentis fit moraliter certus

l)

'3

Il

poteft & tenetur reddere debitum.

REGULA :3.

Quando actus conjugalis ma-

litia partim fe tenet ex parte operantis, partim

u

l

ex parte ipfius a&tus conjugalis , prout contin-

£it, quando petens prohibetur ab ufu conjugii

—

per notorium impedimentum dirimens , non licet

f[ponte reddere debitum.

l

RaArro eft, quia non licet cooperari ad a-

Qp

&um Lege Divina vel Ecclefiaftica prohibitum.

E ü

n

j

Hinc i debitum exigat impeditus impedimento

"u

T

dirimente.certó , v. g. confanguinitatis , affini-

K dlääi&:

u U

[

tatis, &c. nop licet reddere debitum.

T

REGULA

x

DE SACRAMEN TO MATRIMONII. 257

l

)

m

REGULA 4.:

Quando malitia actus conju-

n

galis non eft omnino certa , five fe teneat ex

il

parte a&tus, five ex parte petentis , licité & ob-

Ilal wmp

ün

ligatorié redditur debitum.

EE

lrj

Rarro eft, quia juri & obligationi certis

non poteft przjudicari per jus incertum

Hince,

5

( 4

fi dubitari poffit, utrum petens debitum non fue-

rit interea difpenfatus circa fuum impedirüen-

E Drta,

tum ; vel utrum non utatur Epikia, vel unum

Jntrinfes

re vera incurrerit 1mped1mentum, poterit & de-

Ws

bebit reddi debitum.

In.

n

REGÜLA $

Quando petens debxtum fo-

lüm impeditur

licité petendo , non veró à li-

iMf

cité reddendo, compars tenetur petere debitum,

TO O if

IX lf )

ut non fe habeat, tantüm per modum reddentis,

fed etiam petentis

AR

Nf

Ra'rr0 eft, quia natura contra&us matri-

o

monialis , qui eft contra&tus amicitiz perfecte ,

obligat /pecialiter contrahentes ad implendum il-

TC

Wf

lud Chrifti Matth. 7. v. 12

Quaecunque vultis , ut

facz(mt vobis bomines , C boc facite illis.

Hinc, fi

jl

MU

conjux non audet pre verecundia, vel non

poteft pr& voto petere debitum , comparte ad-

vertente ejus defiderium ,

tenetur petere debi-

ii

i

tum compars altera

RzcurLa 6. Si malitia actus conjugalis fe

Jjsf

tenet ex parte petentis, vel, fi tenet fe quidem

d

(

etiam ex parte actus , ita tamen ut malitia non

"

j

fit omnino certa , reddens debitum tenetur ante

fj

,

j

redditionem debiti monere, & hortari peten-

tem , ut à petitione defiftat

nec fe peccato ob-

iU

ftringat..

RATIO

l

NHCM"

238

TRACTATUS

.noeü-

Rarro eft, quia quilibet Chriftianus tene-

jdf

FEl

tur.modo. meliori, quo poteft ,' impedire offen-

TR

jda

íam Dei.

uando malitia actus cohju-

l

gov)

REGULA 7.

D)

alis fe tenet adequaté vel inadequaté ex parte

PEWIS

siun t

1pfius a&us, reddens debitum peccat ea gravita-

te culpe, quàm gravitatem continet ipfa malitia

w

actus.

Hinc fi malitia illa actus conjugalis fuerit

ilunge

peccatum mortale aut veniale, etiam redditio

W

lod

TQtlS

(fIl

debiti erit peccatum mortale aut veniale: & fi

malitia aCtus fuerit in genere aut fpecie ince-

N

[

ftus , &c. etiam redditio debiti erit in genere aut

p

fpecie inceftus.

)j

Ra'rro eft, quia cooperatio ad peccatum

il

D

contrahit genus & fpeciem & gravitatem pecca-

ti, ad quod fit cooperatio. — Videri de hac re

D.

n

poffunt Authores à Sancbezio l. 9. difp. 6. n.7. re-

'

AW

lati.

o

QuzRITUR Ó. Animpeditus à licita peti-

h, ii

tione debiti, v. g. ligatus voto, interdi&to, vel

thtf u

inceftu , poffit compartem fignis aut verbis ro-

d ;

gare, ut à fe petat debitum ?

RESsPONDEO I.

Sic impeditus non poteft

Npoyy

I ts m

»hr

nfy

licité fignis aut verbis compartem rogare , ut à

fe exigat debitum ; fi illa figna aut verba fint ita

comparata , ut tacité ob/igent compartem in con-

fcientia ad petendum'debitum.

lu

RaTrIO eíft, quia taciti & expreflfi apud in-

AC

IN

fpe&orem cordium Deum eàdem ett vis, & ratio

T

lqu

merendi vel demerendi.

Ü

RESPONDEO

9

Pl

Impeditus voto ne qui-

lia

dem poteft rogare, vel aliàs incitare non impe-

(u

L

ditum ad hoc, ut à fe exigat debitum , etiamfi il-

Wi

lum ad hoc non obliget.

um

PA

j

DE SACRAMENTO MATRIMONII.. 239

[Omh

t

RarTro eft, quia vovens femetipfum obli-

j h

gat Deo ad fervandam omni modo caftitatem,

xl

quantum eft ex fe.

]

(

i

RESPÓNDEO 9.

Impeditus przcife per le-

gem extrinfecam à petendo debito , v. g. per in-

m

terdictum Ecclefis/, vel per lmpedxmentum fu-

YUH

perveniens inceftus , poteft manifeftare compar-

CORj

h

; Cl

ti fuam gravem tentationem , attamen absque

verbis aut fignis ad exigendum debitum obliga-

i. Venide

toriis.

U ere

Rarro eft, quia Lex non tam ftri&e obli-

TL geg

gat, ac votum ; fed prefümitur precife obliga-

re,

ne lmpcdltus compartem obliget ex jujfítia

o

ad reddendum vel petendum,debitum , ad quod

o p

obligaretur etiam cum fua gravi moleftia, fi ver-

Jf

ba aut figna petentis effent ftricté obhgatorla

LTA

UXERITUR 7

AÀn impeditus à licita pe-

titione debiti, v. g. voto, interdido, aut ince-

Yl

ftu , poffit illud exigere in gratiam compartis, fi

i,

advertat, quod ea non audeat vel non poffit pe-

tere debitum pr& verecundia, aut voto , &c.?

t

RrsPONDEO: Si advertat, comparti necef-

fariam effe petitionem debiti ob vehementes fti-

hcxt(ä

mulos carnis & periculum incontinentize

exigit debicum.

RaTtO eft, quia in tali cafu tam Deus quàm

Ecclefia cenfetur potius velle.urgere legem cha-

b

ritatis , que eft fuperioris ordinis, quàm obliga-

!uem Eh [ TE

tionem Religionis , vel legis poütlvæ Ecclefia-

ftica.

du m

QUJERITUR g.

An licitus effe poffit ufus

jneodte

matrimonii cum pregnantibus ?

| jf

RESPON-

240

TRACTATUS

v"CHH

i apræg

RESPONDEO TI.

- Ufus matrimonii pe fé

? 04

non eft licitus cum pregnantibus.

A

b

g,

RaAT10 eft, quia certum eít ex traditione

i

SS. Patrum & Theologorum veterum, ufüm ma-

trimonii non efle ex parte petenus licitum , nifi

j

[

in ordine ad finém conjugii naturalem, feu ad ge-

UOR

nerationem prolis ; Ergo cum.in pregnantibus

finis generationis deficiat, per /e non .erit lici-

AU

tum , petere à pregnante , vel ab ea exigi debi-

(unm

tum

on

)

T

RESPONDEO 2,

Licitus tamen aliquando

"

h

eft ufus matrimonii-cum pregnantibus fer acci-

den$, quando exorti vehementes ftimuli carnis

Tihr

neque in fua caufa convenienter precaveri , ne-

que in effe&tu per conveniens remedium impedi-

ri poffunt, quin retentio viclenta feminis timea-

Jrr

1

tur perniciofa virtuti generative in parentibus

aut proli in utero

RArr10 eft, quia in tali cafu ufüs matrimo-

üisty

nii ordinatur ad finem fuum naturalem , nempe

REXDOND

ad generationem prolis /aitem mediaté , vel etiam

Bbf

T

zmmedzate.

' REsPONDEO 3.

Ex hoc tamen fequitur,

quod parentibus tempore pregnationis omnes il-

l: aCtiones fint prohibite , qua dire&t? vel indire-

&? ad vehementes ftimulos carnis iricitant,, nifi

tales a&iones aliunde caufa honeftatis , Vel ne-

, Df

ceffitatis, vel charitatis fuerint debite.

Hinc fe-

quitur ; eos peccare, qui lafcivis colloquiis , la-

l:

fcivis libris, lafcivis afpectibus , lafcivis comoe-

1

diis, lafcivis ta&ibus, fuperfluis comeffatiorii-

&f i

bus & compotationibus , &c. in fe vchementes

üem h

ftimulos carnis excitant, ficque fe excufatos exi-

bm

ftimant,

Af/,yïr

D

h

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 24Y

;.

l

nï'ü'mom

ftimant, fi à pregnantibus debitum exigant. Nifi

E

enim caufam per intermedium aétum pcniten-

ti& retradent, ejusmodi ufus matrimonii erit

n

ipfis liber in fua caufa ac volitus per fe , & .non

IN

H

pe accidens.

(urjl

uod valde notandum , atque à

Confeffariis , Concionatoribus , & Parochis in

iBl

IU

inftructione penitentium conjugatorum , vel

j s

Sponíorum inculcandum eft.

PT.

QUXZERITUR 9.

Uude probetur ex tradi-

Fmen d)

tione , quod ufus matrimonii cum pregnantibus

Q* fe non fit licitus?

atb r

RresPONDEO : Ea traditio SS. Patrum &

fes mll

Theologorum .oftenditur ex Queftione finali ,

d'rriM)

nempe vigefinia quinta, inferiüs fubneéctenda.

tneditim

UJZERITUR Io.

Unde probetur, quod u-

t bt

füs matrimonii aliquando fiat per accidens licitus

pycen

cum przegnantibus , quando vehementes ftimuli

carnis, invito libero arbitrio exorti, aliis remes

r

W

i

diis convenientibus fedari nequeunt?

i

&i

j

REsPONDEO: Id PRoBATUR z. Quia ,.

![L

nifi in hoc faltem cafu ufus matrimonii cum pre-

gnantibus forét licitus, Ecclefia non deberet to-

lerare confociationem conjugatorum in eodem

thoro tempore impregnationis : . eft enim mora-

liter impoflibile, ut in fic affociatis floride ztas

i

tis non oriantur fuübin vehementes ítimuli car-'

( y

nis, prefertim cum gravidz dicantur effe appe-

i

tentiores coitus, quàm non gravida.

Itaque au£&

[

Q1

fequentur fre

qe

enter pollutiones voluntarie, vel

(inicl

fequetur violenta retinentia feminis in viro &

l

J

"

feemina, perniciofa virtuti generativ& ob corrue

^ enlll

[

j0

puonem feminis , ac ipfis etiam prolibus in ute-

Lng

p

ro ob hyftericas pafliones in matre , quas vio-

i l!

Q

lenta

'D.Amm't T. de Sacr. qutrim.

x

24

TRACTATU&

| Jj S!CM;"

us !

lenta repreflio feminis etuantis in fominis ex-

citat.

g

PRosBATUR 9. Quia alioquin concordari

nequeunt textus SS. Patrum & Theologorum in-

;o0Dd

s

fignium , quorum aliqui omnem ufum matrimo-

isigiun

nii, nifi ordinetur ad generationem vel in bo-

gmus Di:

num prolis , abfolute afferunt illicitum ; alii ve-

jgnuud

ró eundem indefinité fine exceptione pregnan-

tium concedunt ex motivo fedandz libidinis ,

leii

Er-

j

hoc eft, ftimuli carnis vehementer emotz.

go ad concordandos hos textus faltem conce-

[//

dendum eft, ufüm matrimonii cum pregnanti-

P

bus fáltem tunc licitum effe, quando retentio e-

L

moti feminis timeretur effe nociva virtuti gene-

T

rative , aut ipfi proli in utero ob.hyftericas feu

uterinas paffiones.in matre.

Ü wm.

J

PROBATUR 3.

Omnes concedunt , quod

etiam pregnantes licité reddant debitum , fi in-

ftanter petatur à marito ; hoc autem non poffet

admitti, fi ufus matrimonii cum pregnantibus

[/

Wl

foret aCtio intrinfecé mala , feu deordinata ex

[M

defe&u naturalis finis in omni circumftantia.

Nunquam enim ullus contractus vel ullus titulus

juftitie poteft obligare ad cooperandum ad a-

&ionem intrinfecé malam.

Si autem hzc actio

non eft intrinfecé mala, eoipfo eft permiflibilis

à Deo non folüm ad cooperandum , fed etiam

"

ad exigendum in aliqua circumftantia precifiva

LU

jj

omnis deordinationis extrinfeca.

Si autem eft

l

"J

permiffibilis exactio talis aCtionis , prefumendum

k

eft, a&tu fuiffe permiffam , ne alioquin matrimo-

L

nium potius effet in laqueum peccaü , quàm re-

f hü

medium.

DicEs

! 616: [

:

j

h

DE SACRAMENTO MATRIMONII, 243

ailid

Dicrs r. Hegcdo&rina non habet

i

IN

*

pro fe

r

"'Theologos.

at

lj

Ef

ia

RrzsPONDEO. n.a. Dó&rina enim hzc cir-

ca ejusmodi ufum matrimonii cum prignantibus

tionem

T:.T'

ilii,

eft infignium Theologorum. Sic enim docet r.

PzTrRUs pE PaALUDE Archiepifcopus Jero.

nf

folymitanus anno 1330. in 4. dif. 31. q. 2. art. T.

(enio j

Tertia-Conclufio eft.

Excufatur (conjunx) ab omni

g

peccato , quando aliquis pro mulla voluptate fui red-

i f

dit debitum petenti , alens continere , quando füit ,

il Q j

inde prolem mon po[Je fegui propter [lerilitatem. alte-

Quttd r

1

Et in boc

vius , vvel impregnationem «vel bujusmodi.

n

cafa reddendo mon peccat , [ed reddere tenetur.

Et

üiyfeisl

ad boc reducitur , fi quis cognofcat, uxorem caufa vi-

tandi in ea fornicationem , «el turpiorem aGum.

Qd t

Sed dubium eft, quando conjux petit debitum . mon

WON

propier prolis generationem , mec propter boc , quod

?Q p

iülum reirabat ab adulterio «el pejori a&tu ,. €g füc

l

u

propter fornicationem. itandam in feipfo , non 4n. al-

Tl

b

tero.

Circa boc funt duce opiniones,

Una ; quod fic

jpetere femper e[? peccatum.

lii dicunt . oppofitum.

Propter quod fic videtur diflinguendum , ut. fint due

Conclufiones.

Quia aut ipfe cognofcit uxorem caufa

vitandi im [eé fornicationem , quamrvis " po[Jit: aliter vi-

N

aE

iare; jed wuagis sult iflo iodo dele&abili «itare ,

quam alio non dele&tabili ,. puta , quia domando car-

RI

nf

nem , oel fugiendo aliarum confortia , vel non loguen-

It

Vi

yo dos

do folus cum ola, g fic po[]et faciliter evitare , féd

/nt

magis vuli cuu oluptate , quam fine illa.

Et tunc

*

014

IT

qun E"

jeccat 'venialiter.

Et bec efl prima: Conclufio ,. &

in iflo fenfu vera eft prima opinio.. Secunda Con-

p

clufio efl , quod fi ipfe adeo attum illum exercet ad

2

- vit;m-

qui

TRACTATUS

L

244

T

At

vitandum in [eipfo fornicationem , quia mon potft

)

J

jro tunc alio wiodo eam witares quia nece[]e babet

lj

j

diu loqui im fcreto, € doco fufpetto alii mulieri ,

il

liv

J

& expertus efl , de ea fe fape tentatum

; licet quan-

.'..',J's

at

do famel ufus efb atku illo (conjugali) ad multos

ORE

dies vefrigeratus. nom. tentatur , iunc mullum pecca-

n J

tun efl, fi proles mon [peratur. — Et n boc Jenfa

vera e[l [ecunda opinio.

25

S. ANTONINUS

;((E P'« '»

part. 3. Tit. 1. C. 20. $.

Ir. hanc doctrinam Pe-

tri de Palude recitat & approbat.

3. Eandem

y'

approbat SvnLvEsTER V. Debitum n. 13.

4-

Et Sorus in 4. dift. 31. art. 4. ubi ait:. Di-

&? Capreolo , quod

flinguendum efl cum | Paludano

quando bomo alia via fugiendo occaftones potef? for-

Micationem propellere , non . licet illa fla de caufa ad

uxorem accedeve.

Sed dum moraliter loquendo . non

babet aliám viam, bec eff licita.

Cui bec opinio

placuerit , poeteft ad duguflimum refpondere ,. quod

cuim . dicit , , concubitum ad explendam. concupifcentiam

e(fe venialem culpam , intelligit , quando ipfa concu-

pifcentia. dominaiur , foilicet , quando cenjux alia vía

po[Jet. concupifcentiam [edare. — INam . tunc , fi bec e-

Inter Recentiores

ligatur , id fit ob volupiatem.

eandem fententiam fequitur Paulus à Lugduno.

M

Drczs 2.

"n

Non poteft probari , retentio-

nem effervefcentis feminis nocere virtuti gene-

O.

rative, & ipfi proli in uter

11

REsPONDEO: n.a. M

edici enim cohcordi-

fl

ter docent , retentionem feminis habere pravos

Ti

U

if

effe&us , qui nocent fanitati, ac prefertim vir-

tuti generativ: tam in patre, quàm in matre,

quorum habituales morbi ordinarié transeunt in

l riv

Ut ex Medicis folüm unum ac alterum

i

"l

proles.

If

M

addu.

!

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 245

77) ï'Ml',ï

adducam, GALENUS l. 6. de locis affe&tisC. $.

1 M

fic fcribit: JMultas vidi mulieres by[flericas , id eft,

uteri. affettibus fubjetlas , alias quidem fine . fenfa im-

ftitg, Eï;j

p

wnobiles jacentes , cum münimo «vel omnino mullo pul-

»nju

Edn J []

AE Rn

f& , alias animo deficientes & vix re[pirantes , &yc.

Convenit inter omnes Moedicos ;; bunc affz&um magna

DT

ex parte viduis evenire, iisque maxünb, que cum

$ A

antea probé evacuarentur -atque virorum concubitu

itc dodrit

gauderent , omnibus bis fuerint private.

Quid igi-

ht sl

zur probabilius quis concludere po[]nt , quàm quod ob

VUl

vetenta men/trua , vel. femen cobibitum , bujusmodi u-

T

id

terinis affcttibus mulieres crucientur ?. Et forta[Je ma-

& ,

gis ob feminis vetentionem , uipote quod magnam m

n

obtineat , & excretionem vequirat in ii$, que multo

tfint

i

fémine exuberant , fizuti etiam in iris.

Sunt enim

É

nonnulli, qui , mifi a[fidub coeant , capitis gravitate

mnoleflantur , cibos fa[tidiunt , ac febribus Obnoxii

z

fiunt , aique, ut deterior ipfis appetientia , ita C5

i

concottio minor.

Novi quosdam , qui pre pudore à

libidinis ufu abflinentes torpidi pigrique fa&ti [unt ,

)P

Mil

l,

monnulli etiam . Melancholicorum . exemplo. [upra mo-

l

lll v

dum ine[li ac timidi, cibi etiam . tum , cupiditate ,

ium concotbione wvitiata.

«

Quidam uxoris mortem lu-

Jrter Ret

gens , & à concubitu , quo antea creberrimé fuerat

Puiis ij

ufus , abfLiners- cibi. cupiditatem amifit , atque ne exi-

guei,!

mef[lus et-

yxere vt

guum quidem cibum concoguere potuit ;

:f

jam apparebat , ut. Melancbolici folent , citra man

ife-

)

flam « occafionem.

Verim. bic quàm celerrime libe-

j n

yins

ratus eft , ad priftinam confuetudinem vever[us.- - .Hac

ergo confideranti wübi apud me voifa e[b longb major

T d

ex rvelento [emüne , quàm mwmeniruis , corporis moxa e-

o qm r'

venire po[Je , prefertim in dis, im quibus ipfum fua-

IIM

pie maiura pravioris fücci efL , ac copiofius , quique,

Ceuim

p unt *

3

J ACUM

246

TRACTATUS

cum antea ad libidinem mibil rälz'qui feciffent , affa-

u'ä

M l1

4

; ji

iimn continere ceperunt.

Tale. quoddam -accidens. af-

c

[

i

paruit in wmuliere jam.à longo iempore «vidua.

dicente ob[letrice , uterum e[Je. retra&tum , remediis ad

M

jirat

bujusmodi affe&us confuetis uti decrevit ;; quibus ad-

|

|

bibitis partim ob calorem ,. partim etiam , quod. inter

?j

;

eurandum anibus iratarentur partes muliebres , ob-

T

:

i

orta titilatione , cum labore C «oluptate., «eluti per

coitum ufuvoenire [olet, excrevit. cra[Jum plurimum-

L

que femen ; atque ita à moleflia fua liberata efl mu-

lier.

Proin manifefta. conje&tura. a[Jecutus. [um , oi-

tjato [emini wmajorem , quam men[iruis e[Je um ad

moxam wnioer[o corpori inferendam. ---. Quod *veró

ad eos ajfe&bus excitandos retentum» femen majorem ,

[//

4 lia

tenfiruum «eró münorem vim- obtineat ,. facile inidl-

N

ligitur ab iis mulieribus , quibus cum mon . fint vidue,

evacuationes füpprimuntur .

Caterim pro multitudi-

TA

Aiti

ll

mis qualitatisoe ratione ium men[lruorum ium. femi-

mis fuüppre[Jorum aliàs alie accidentium |fpecies . oriri

folent.

Similiter ZaccHras in Quett. Medi-

/1 h " (

coleg. l. 7. tit. 3. q. 6. n. 5. fic.fcribit: Dubitari

i

poteft , an conjunx licite pollutionem remorari po[fit ,. ut

Nut

virum ex[peütet , quo [ümul femen effundat. — INam ex

Rufo, & ex Raf conftat, [eminis interceptiones , que in

medio concubitu fiunt , renibus &$ vefice pe[Jmas e[Je 5

Jicut ex 4dvicenna 20. 3. tr. 1. C. x 1. conflat 5 Jperma-

(is retentionem , ejusque pretermiffionem e[Je malum val-

TIJ

de.

uamobrem cum ex remota (hoc eít , retenta ac

fuppretfa) pollutione notabile immiüneat. perieulum con-

;

jugibus proprie falutis (corporalis) , dicendum «vide-

tur , non po[Je-absque culpa conjuges pollutionem retarda-

Y£

His adde , quod bujusmodi faminis vetardatio poteft

eliam impedire conceptionem ; mam femen ad expulfio-

0nen

jj

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 247

j

nem qmotum , meque emi[Jum , troprium vigorem amittit

L

n

evanefcentibus fbiritibus (icut in vino exhalato).

94

Aj

AA

D

Quando ergo femen jam motum eft, & defifritur à coitu,

iunc omnia incomvenientia feéquuntur , que emnumeravi-

[

"g

amus , €$ idcirco tunc , ut puto , non licet pollutionem re-

I din, ,

iardare.

"At fi. famen adbuc mon properat ad exitum ,

iris wj

féd videtur tantium de proximo properaturum , tunc licet

Wi

magis lenté n copula procedere , aut ab ea tanti[per defi-

Qrfun j

Jflere , ut alter conjunx. opportunà [amen emittat. — Do-

u llv

&ores autem loquuntur in priori cafu , in quo ex faminis

t j

vetardatione renuim , voefice , & teftium tumores , gonor-

hii ejz:

vbeam , & meatuum ob[iruttiones in viris , in mulieri-

Il . ()

]

bus autem byftericas pa[Jiones facile fuccedere credendum

hv at j

eft

]ta Zacchias.

His duobus teftibus addo

itt, f

[

tertium', nempe JaconuM PRIMEROSIUM,

"PAT

"

qui in 1. de morbis mulierum 1. 2. C. 14. fic fcribit :

n

Caufie (paflfionis uterinz) varic e[Je po[Junt ; bumo*

W n

ves tetri ex.femine voel fanguine corrupto àn tefTibus *vel

tuba uteri contenti ,. qui pravos vapores in varias partes

uN

exfpirant. -- Coitus ab afcenfu. (uteri) liberat. Et

fic fb

1.3. C. s. Affettus Hyfterici funt à variis excrementis

ia t

Vff

in-utero retentis , precipub à [emine & fanguine men-

flruo , quando «vel vetinentur , «el alterantur , oel corrum-

^l Wlm.u

juntur , 'vel exuberante

Mulieribus natura [anguinem

:if,iyifff:eg

"

f

ad uteri oenas immittit , qui fi ob obflruttionem effluere

CIL

non poffit , oel remeat in vifcera , *oel in ipfis uteri vvenis

nnm

corruptus vapores tetros veliquis partibus communücat.

TU d/

Idem etiam de femine dicendum eff. — Hac autem, fi tan-

n

tummodo in qualitatibus primis permutentur , e[Iuatio-

ii j

nes faciunt , inquietudinem , fitim , dolores varios ; fed fi

yd)

n

n

j

puirefcant aut. malignam qualtatem. acquirant ,. etiam

jredi&ta concitant fymptomata , & alia smultó graviora ,

H

fpeque letbalia. — Qub enim res queque natura. fua pu-

r ld

vior

4

248

TRACTATUS

u(lCMu

vior eft atque fübtilior , e) gracius putre[cit, quando cor-

f

MM

T

vumpitur , C in veneni naturam degenerat.

Et 3.

j

C: 9. de furore uterino fcribit: Füuror uterinus defcri-

bi polef delirium. circa intenfimi coeundi appetitum ob

VWU

Jaminis acrioris & in utero retenti corruptelam, aut tur-

t

du

gefcentiam. ' Ex predittis mali caufee patere. po[Junt ,

Jéminis [cilicet copia, putredo, & acrimonia, ad vene-

g,t

Misol

vt polenter inciians., €9' in .cerebrum tetram anatby-

aniafin ex[pirans per [pinalem medullam && vafa ad ce-

vll d

J

vebrum pertinentia.

"ii fufficere putant. folam faminis

[nirj

n

ii

:

acrimoniam Cs copiam $.. fic in viris ex femine turgente

Jfüunt infomnia , &?. Veneris appetitus maximi absque va-

ht o

I

il

u

gorum afcenfa.

Quod. fi preterea . fémen. putrefceret ,

analignam conciperet qualitatem , & byflerica fymptoma-

fnsidt

za produceret . amen enim veténtum ( corruptum indu-

:äus.:q:,feräml

j

l

il

cit affectus multó graviores , quàm menflrui, fanguinis

corrupiio.

"4d curationem feminis acrimonia mitigan-

VM m&,

da, ejus copia minuenda , & omnia Veneris-irritamen-

üinatn

ta tollenda funt.

Qunfani

V'itentur igitur vita otiofa , defés , nec

turpia legant , audiant , vel intueantur , cum juvenibus

Bidtryls

non conver[entur ; 'oittu parco , precibus & jejuniis li-

tin d

bidinem doment , objurgationibus , pudore , & etiam , f

* L

opus fit, verberibus ab impudicis cogitationibus diver-

;»::u]ae,]

tantur, Cj demum xviro jungantur ;. fic enim Veneris ap-

1

a

petitus fatiatur, famenque putrefcens & titillans effundi-

iur. lta hic Author. Ex his ergo patet; fe-

!

men, cujus exeftuatio atque emotio in thoro

conjugali inter conjuges floride ztatis evitari ne-

ï

hcep'o

quit, violenter retentum ac fuppreffum per fui

li

N

corrüptionem nocere fanitati parentum, & con-

d

:

i

fequenter prolis latentis in utero.

lm

De

dUl

n

)

DE SACRAMENTO MATRIMONIIL 249

n

De modo & aliis cu'cumftantus requifitis ad

licitum ufum conjugii.

(f

M) l

UJERITUR II.

An ufus matrimonii red-

[Mjæ

üoll)ln

datur illicitus tempore facro , v. g. Fefto,

jejunii, communionis, &c. ?

drg i hia

RESPONDEO I.

lm g

.1.4

Nullum eft peccatum ,

reddere debitum conjugale tempore facro, /i in-

P M/'z / LA

flanter petatur.

UEONBIE ID bomas , Paludanus , D Zn-

Lt fniri

" toninus , Gerfon , Cajetanus , Ro/ella Sylvejier & alii

8402:]0]

relati à Sancbez l. 9. difp. 12. n. 7.

/fl il

l

Rarro eft, quia, fi inftanter petatur, pra-

