Gf977-19

x

AA

Y

At

..w

*

^ ..T-., .

w

:

4

Y

-«F.

s

3

g

$d

£:

$

"23

d

^

*

r

,M

$

£

A

XAOL M*

X .

o,/,.

4

U

t

w—

sR

5

v*

d. v

*5

$w

x«

i*

*

-

Y

z

a,..

z

hgsmiec i n Vgl

Smieee

T

rA

APE

E.

A aan

L

x

p r

r

Ed Ri endr

3exae

-

i

U dur m I ia

as

.

.,,.

*

d r&x:',,.z.ä

:

-

a i t

o

-

.4

E

m

ia

i

S-E C

AE

-

c

p

BA N

FEAro U

—

—

FRSPSIY ss

77

ng//anwz/z

x /J Atra - /67//4«/0

a "

|

P

s .

f:ü Y cf*/ L*;c&)v

Z

"Á

f

(ng*d/][/l/ 7772 rmou/z' 7A.. f'üläw

N12«45118673581 .021

—

LEU

UB

Hs

.*

U

vl

av«mämeq

D 5;'," fandp

FHEE

ALIS

D'W

irumà

p

ll

:*

:

R

XGA

ï'öup

;:ï

mmp NI

R. D. EUSEBII AMORT,

canon Regu. Lateran. Polling. Eminentiffimi Cardinalis Z ER C.ARI, nec non

erean1m1 ac Reverendifümi DD. JO$EPHI, Epi ifcopi Auguitam,

R. L. Principis Darmitadxam Landgravii 'Haf de, &c. &c.

heologi,

THEOLOGIA

ECLECTICA,

MORALlS Er SCHOLASTICA,

Sub dufpiciis

SS. D. N. Benedidi XIV

ad mentem

SS Patrum & Theologorum infi gnlum,

prefertim veterum confcriptat

'Tlomulus XIX.

DE. SACRAMENTO MAÁ TRIMONII

o

——

(

x

V,

[j

2

z

-&n

NNSNSE

P

)

5

11

(

--

S

W

^

n

Cun Approbgz*zomþzzs

"ugufle F'indel. & W irceburgi ,

Sumptibus MARTINI VEITH, Bibliop

Anno M DCC LII

A

U^l

——

—— ——

——i

E s

I ——

-X —

——

——

—

J

M.WM/

quapess

Csb

d-

R—

-

—— —

J«

—

m

C

Z

T.

Z5

f

l

-

d

Q5

BI

"d.

l

A

3

H

s

,

ï

m

s u imim,

ITTET

od

"

i

INDEX

QUAESTIONUA.

Tlractatus

SACRAMENTO MA-

D IE

5! IO

De Sponfalibus.

DAESTIO z

uid fint fponfalia?

2. Qualia verbo aut figria fufficiant ad ex-

primendam promiffionem fponfalitiam ?

2

3. Àn detur obli

gatio fponfalitia ex verbis aut

fignis dubiis?

P

4. Quam obligationem pariat promiffio matrimo-

nii futuri ficti

4

X 2

5. Quam

INDEX

iil

a.

" [

s. Quam 'obligationem pariat

promiffio fpgnf

litia ex joco fa&ta?

4

i

6. Ad que obliget fi&ta promiffio matrimonii fi-

J

ne reciproca repromiflione alterius partis in

aj

cafu, quo fi&a promiffio induxit puellam ac!

] M

concedendum ufum fui corporis?

2

| a

An deflorator teneatur. ducere virginem,

l

quam corrupit absque ulla promiffione matri-

monii ?

7

il

2

8

An valeant fponfalia gravi metu ipjufte ex-

torta?

] il

9. An, & quomodo valeant fpbnfalia fub con-

&

1]

ditione ?

Meh

!

1o. An, & quomodo valeant fponfalia inita fub-

IO

m

modo vel ad diem?2

11. Àn hic modus loqüendi: - INullam ducam , nifi

Q

II

M

te, habeat vim fponfalium ?

l

12. Quid fit Zrrbaappofita fponfalibus? Et quz

l

ejus obligatio ?

[2

13. Quid fit fponfalitia largitas? Et que fint illi

"r

|

annexe obligationes ?

,13

l

|

U

14. An, & quomodo fponfalibus poffit adjici

H

cena ?

15. Anfponfalia clandeftina, fine teftibus

&

jj

T

Parocho contra&ta, fint valida, &licita? ib.

:

16. An fpornfalia perfonz Catholice cum hzre.

tica fint licita in locis, ubi hzretici fünt per-

l

mixti cum Catholicis?

I5

i

17. An fponfalia perfonz Catholice cum hzre-

a,g

tica fint valida?

17

|

(

ï

18. An fpontalia poffint contrahi per proxene-

tam, procuratorem , v?l per litteras? Ecquid

f 1P(

I8

bj

in ejufmodi contra&u obfervandum ?

19. An

:

QUAESTIONUM.

t

19. Àn váleant fponfalia contra&ta à patfe vel

matre nomine filii autfilie prefentis ac tacen-

tis? vel a tutore.

uj

ibid.

S patis:

20. Àn valida & licita fint fponfalia inita fine

2lI

puelhm;.

confenfu parentum?

21. Anfponfalia neceffario prerequirantur ad

matrimonium ?

295

virgi:;:;

ODe n

22. An fponfalia contrahi debeant coram Paro-

cho , & teftibus?

ibid.

Inju

23. Qualem obligationem fponfus & fponfa con-

trahant per fponfalia ?

24

fb

24. An perfona defpornfata, fi contumaciter re.

nuatimplere promiffa, poffit compelli per ex-

j J'mlüjü-

communicationem ad contrahendum matri-

y

monium ?

25

25. Quid fit Impedimentum publice honeftatis ?

ducm-.,nj

Et quomodo oriatur ex fponfalibus?

26

ib.

26. Quibus modis diffolvantur fponfalia?

j Etl

27. Àn mutuo confeníu diffolvi poffint fponfa-

k

1

lia etiam jurata ?

2

jos i

28. An mutuo confenfü poffint diffolvi fponfa-

lia confirmata per fübfecutam copulam ?

28

offt &u)

29. Án peccent mortaliter, & teneantur ad re-

tebeusj»i.'

ftitutionem, qui à comparte per minas extor-

la? d

quent confenfuüm mutuum ad diffolutionem

num u

fponfalium ?

29

30. Àn perfona defponfata teneatur petere di-

i fütigt

fpenfationem , fi per copulam carnalem cum

j

confanguinea perfona compartis in fecundo

i ime:

]

gradu contraxerit impedimentum affinitatis? ib,

prOXeü

31. An fponfo liceat poft contra&a fponfalia

fufcipere facros ordines ?

ibid.

)

1

32. Àn perfone defponfatz liceat ingredi Reli-

]

26

gio-

I 2

INDEX

;Anlrt

gxonem & emittere profeffionem Religiofam

ii

invita comparte ?

o

[

53. Quomodo diffolvantur fponfalia fuperve-

pl

niente impedimento dirimente?

ibid.

34. Quenam fint jufte caufe refiliendi à fpon-

E

- falibus?

3I

l

$5. An perfona defponfata habeat jus refiliendi,

i

fi poft pofitionem & cognitionem «ejusmodi

caufz adhuc admittat copulam carnalem? ib.

36. Qualis dolusin contra&u fponfalitio commif-

"i

ib.

(f

füus prebeat jus refiliendi à fponfalibus?

l QHO"

97. Àn contrahens fponfaiia teneatur comparti

)!

manifeftare füum occultum defectum , quo co-

gnito poffet merito abflerreri à contrahendis

?

fponfalibus ?

32

38. An difcenfus fponfi vel fponfe in terras re-

motas fine fpe brevisreditus fit caufa fufficiens

DA

refiliendià fponfalibus? etiam juratis ?

d

59. An folvantur fponfalia per mgreiï'um unius

N

in Novitiatum Ordinis Religiofi ?

quh

4o. Àn fornicatio compartis fponfalibus fuper-

ll()!

[ (M

veniens, vel noviter retecta prebeat caufam

i

refiliendi à fponfalibus ?

36

41. An habeatur jus refiliendi , fi poft fponfaha

ii

utraque pars commifit fornicationem ?

37

IM

42. An taétus impudici vel ofcula præbeant ju-

j

H

ftam caufam refiliendià fponfalibus , fi àfponfo

vel fponfa exerceantur cum perfona tertia?

h

ibid.

ln

43- An qu&libet mutatio notabilis fupervemens

UI

fponfo vel fponfa prgbeat jus refiliendi à fpon-

W

falibus ?

38

P.

;I

44. Àn

P

QUAESTIONUM.

Bm

44. An liceat refilire à fponfalibus alterutri par-

.ti, quz poft contracta fponfalia fitnotabiliter

h

ditior ?

*

IDv

nfenfu difï'cg)lc-

D

45. Anfponfi, fi velint mutuo co

m

vere fponfalia, indigeant authoritate Judicis ?

-

9]

46. Qualis requiratur certitudo de exiftentia

Ü

'

Jüi

csufz füufficientis ad réfiliendum à fponfalibus?

I

ema

47. Quomodo diffolvantur fponfalia per lapfum

temporis prefixi pro finiendaobligatione? 42

ompaïh'

48. Quomodo diffolvantur fponfalia contracta

(OTOA

jnter impuberes adepta pubertate ?

43

ifnds

$. II.

N

( NEUU

De Matrimonio n genere.

ficiet

Jï

[l

QUE STIO r. Quid fit matrimonium? , 44

WT

2. Quotuplex fit matrimonium?

ibid.

^i

3. Àn matrimonium fit Sacramentum ?

46

à

ib.

sl

4. Quenam fit materia hujus facramenti?

ibid.

t Gu

5. Quanam fitforma hujus facramenti ?

!

6

uifnam fit Minifter hujus facramenti ?.

46

7. An à fidelibus poffit celebrari validum matri-

fponfaä

monium in ratione contra&us, quin celebre-

]

D

j

52

J.eam

l!

tur in ratione facramenti ?

$. An valeat matrimonium füb modo fervande

if

perpetusz caftitatis ?

ibid.

| te;u'gï

9. An valeat matrimonium à parentibus loco-

fj

liberorum przefentium & tacentium contra-

Veniell

54.

jf

&um ?

p

[|

»

jo. Àn requiratur confenfus parentum ad valo-

rem matrimonii ?

ibid.

2 m

11.Àn

m

INDEX

1r. Àn parentes graviter peccent, fi abfqueju-

fta cauía per fuum diffenfum matrimonia libe-

rorum impediant? vel nimis diu differant? 55

XW

12. AnPrinceps vel Magiftratus Civilis poffit ir-

ritare matrimonia liberorum fine confenfu pa-

B

JähS)

rentum vel matrimonia Nobilium cum ple-

beis inita?

56

(

i

13. An matrimonium ab infidelibus, vel Judeis

contractum diffolvatur pér unius converfio-

Vf

nem ad catholicam fidem ?

[

l

M

14. An idem dicendum de matrimoniis hzreti-

T

rel 1

corum, velfchifmaticorum, qui contrahunt

matrimonium diffolubile ?

39

J

2

Ti

15. Anvaleatmatrimouium contra&tum per Pro-

curatorem ?

ibid

PAU

WI»'

16. Qualis requiratur confenfus ad validum ma-

[j

trimonium ?

60

j

17. AÁd quid obligetur, qui fide contraxit ma-

h

trimonium

6I

u

N

18. Quales poffint effe caufie recufandi confen-

Wü

fum etiam poft fententiam Judicis in eo, qui

il

fi&e contraxit matrimonium ratum ?

62

i

À

19. An file , vel invalide ex metu contrahens fuf-

Dul lU

ficienter ceffante fi&ione aut metu ponat con-

Al

fenfum , altera parte nec monita nec reno-

Q

vante confenfum?

ó

knl

20. Utrum confenfus novus in fupplente defe-

Eu

&um prioris confenfus debeat figno externo

ó

-exprimi?

!Tlm

21. An matrimonium ratum fit diffolubile autho-

ritate Ecclefie ?2

ibid.

ïn(p

lxper

22, Ex quibus caufis poffit diffolvimatrimonium

E

ratum ?

66

(Uà

$.3-

QUAESTIONUM.

p

Ti s.

1 gl IIIO

E y

b

De Impedimentis impedientibus matrimonii.

lfl

QUZESTIO r. Quid fit impedimentum impe-

J Ple.

- diens?

[e]

2. Quod nunc poft Conciliüm Tridentinum da:

E

d ]udæjig

tur impedimenta impedientia ?

7X

Dvel.

3. Quomodo impediatur contra&us matrimo-

[j

l

nialis per facratum tempus ?

ibid.

hærä

]

4«- Quomodo impediatur contra&tus matrimonia-

Iaj *

lis per Ecclefie vetitum?. Et quid fithoc vetitum?

3

2

vb

5. Quomodo perfponfalia impediatuf contract

us

Mi

matrimonii?

:

73

I mà

(o

6. Àn fponfalia priorafolvantur per pofteriora,

fi fponfalia pofteriora fint jurata ?

ibid.

TL mi

7. Àn priora fponfalia folvantur pofterioribus,

ft

fi fecundis fponfalibus acceflit co

Confen

vel impregnatio ?

pula .carnalis,

0, Q

An priora fponfalia folvantur pofterioribus,

6t

fi pofterior fponfa fuit impregnata, & dam-

ns(uf

num illi aliter refarciri nequeat , nifi per ma-

aL COL:

trimonium? E fi fuerit ignara priorum fpon-

Bu

falium ?.

ibid.

(

9. Ánin pofito cafu impregnans fecundam fpon-

e (bl

fam teneatur eam ducere, fi prior fponfa ul-

XETTO

tro cedatjure fuo? vel fi moriatur ? aut in-

ái

grediatur Religionem ?

5

qutho

1o. An fponfalia diffoluta per matrimonium cum

ii

alia perfona initum diffolvantur abfolute , vel

3071

tantum fuüfpendantur ufque ad obitum copju.

[

gis alterius? -

77

$&

2059

1I1. Quz-

INDEX.

"

gt

rr. Quenam voía impediantï matrimonium ? Et

quomodo?

77

"

12. Quidjuris, fiquis impeditus voto perpetue

|

caftitatis nihilominus contraxerit matrimo7

gl

nium?

78

| ün

13. Quid agendum, fi quis ligatus voto nonnu-

T

i

bendi, velfufcipiendi facros ordines, velin-

M

grediendi Religionem contraxit matrimonium ?

i

79

M

I

14. Àn poft contra&ta fponfalia emittens votum

j d

"n

ingrediendi Religionem teneatur contrahere

1

matrimonium, & deinprimo bimeftri nondum

L((

m?

ib

. confummato matrimonio ingredi Religione

er

U

l

s. IV.

JDe Impedimentis dirimentibus.

t

QUZESTIO r. Quid fit impedimentum diri-

j

mens ?

82

Wil

ibid.

2. Quot fint impedimenta dirimentia?

|

m

De Impedimento erroris ?

17

Kai

9- Quid fit error? :

ibid.

W

M

ll

4. Quotuplex eft error?

ibid.

S

"t

5. An error circa perfonam femper dirimat matri-

J FWE

monium ?

8

W

6. An errot circa' qualitatem accidentalem perfo-

I

ng,v.g. nobilitatem , divitias, probitatem &c.

aliquando dirimat matrimonium ?

84

li kq[

üy

7- Quid agendum, fi confideratis omnibus cir-

cumftantiis dubium fit, utrum intentio con-

Qlw

ol!

d'

trahentis fueritz" $cara ejufmodi qualitati ? 86

$. An valeat matrimonium, fi contrahens exi-

!) y.)

to diri-

llj

ftimet, fe laborare Qcculto impedimen

mente,

!

li

u

QUAESTIONUM. -

p

menté, v.g. confanguinitatis , quodtamenre

Tpttua

ipfanon fübeft ?

97

dtrimy.

De Impedimento conditionis.

n

9. Quid fit hocloco conditio ?

88

0nmy.

10. Utruminter Chriftianos reperiantur fervi ftri-

ibid.

Velin

Ge ditti, feu mancipia proprie accepta?

p

1r Quale fit difcrimen inter fervum feu manci-

pium proprie ditum , & inter fervum adfcriptum,

]

vot

1

feu originarium ?

8

trahe

12. Qualia matrimonia dirimantur vel non diri-

Ondin

mantur per impedimentum conditionis fer-

0ngn?

vilis?

ibid.

13. An conditio fervilis ignorata ab altero contra-

H

hentejurenature dirimat matrimonium? — 9o

]

De Impedimento *voti.

I4. Quale votum dirimat matrimonium ?

9I

diri

15. Àn votum folenne caftitatis dirimat matri-

W

monium contrahendum in eo , qui facros or-

hi

dines fufcepit coa&us per metum , vel abfolu-

te invitus?

92

ibi.

16. An votum folenne caftitatis dirimat matri-

jbid,

monium contrahendumineo , qui füfcepit fa-

matri

cros ordines in pueritia? vel cum ignorantia

de annexo voto caftitatis ?

ibid.

!

per

De Impedimento Cognationis ex con[angumitate,

mát.

I7. Quid, &quotuplex fitcognatio?

,

W

18. Ad quotum gradum fe extendit impedimen-

Is (t«

tum confanguinitatis ?

Cot-

I9. Quomodo funt computandi gradus confan-

ibid.

nv

guinitatis ?

y &i

20. Quomodo computantur gradus confangui-

nitatis de Jure Civili ?

o diti

fenl

21. Utrum etíam in linea re&a confanguinita.

;

tan-

INDEX

tantum dirimat matrimonium ufque ad quar-

tum gradum?

6

11;,]udim

?2. Àn confangni

nitas in primo, fecuhdo, vel

tertio gradu linez re&te dirimat jure naturali

]mäs

ibid.

matrimonium ?

L

23. Ad quotum gra

dum fe extendat impedimen-

g

tum confanguinitatis jure naturali in linea

transverfa?

97

24. An, & quam penam incurrant, qui fcien-

ter attentant matrimonium contrahere in gra-

8

du fanguinitatis prohibito ?

De Impedimento cognationis fpiritualis.

25. Inter quas perfonas contrahatur impedimen-

tum cognationis [piritualis ?

99

sl

1

26. An maritus, velmater, fipropriam prolem

At

baptizet , vellevet, contrahant cognationem

t

fpiritualem cum fua uxore, vel cum patre in-

u

fantis ?

IOO

p

27. Ànhoc impedimentum oriatur etiam ex ba-

QW

ptifmo non folenni, fi laicus vel Clericus in

IOI

)

neceffitate privatim baptizet ?

| mf

28. Àn etiam incurrat hoc impedimentum le-

n

i

tl

Io2

J

-vans infantem in baptifmonon folenni?

(

De-Impedimento cognationis legalis per Adoptionem.

à

ibid.

29. Quideft quotuplex fit adoptio?

| n

3o. Quid requiratur ad hoc, ut quis habeat po-

DAT

103

teftatem adoptandi ?

hd

31. Inter quas perfonas contrahitur impedi-

m

uN

104

mentufm cognationislegalis ?

mnr

32. An iftud impedimentum contrahatur folum

[0 ]

ex adoptione ferfeiia, veletiam ex Kadopti

ne imperfetta ?

IO$

:

dum fe extenda; höci

mpe-

)

3. Ad quantum gra

106

ha

dimentum? Et quamdiu?

De

QUAESTIONUM.

du

De Inpedimento criminis.

y

b w

34. Qualicrimineincurratur hoc impedimentum ?

ARU

ibid.

35. Qüid requiratur ad hoc, ut per adulterium

Àb

tinen.

conjun&um cum promiffione futuri matrimo-

nii incurratur hoc impedimentum ?

107

It lite

W

36. Quid requiritur ad hoc, ut conjugicidium

l fcieu:

inducat hoc impedimentum ?

Io8

37. An hoc impedimentum incurratur ab igno-

in gra)

4

rantibus annexionem impedimenti ?

- ibid.

]

38. Quis poffit difpenfare circa impedimentum

f.

criminis ?

Ainfer-

II'I

De difbaritate cultus.

)

Yofer

39. In quo confiftat cultus difparitas ?

ibid.

4o. An matrimonium à fideli cum infideli con-

iQnem

Te If

tractum fitinvalidum ? Et num idem dicendum

- de contra&to à Catholico cam hzretico? 1r2

100

a

41. An etiam matrimonium Ethnici cum Ethni-

co contraéctum fit invalidum ?

II3

TU i

42. Quid juris, fiunusinfidelium , v.g. Judeus

Iol

m le-

vel Turca, convertitur ad fidem Catholicam,

altera parte remanente in infidelitate?

ibid.

Io)

1ONdf.

43. Quidagendum , fi infidelis ad fidem conver-

fus habuerit prius plures uxores ?

II4

ibil

44. Quid agendum , . fi unus conjugum Catholi-

i po

corum apoftatet à fide ?

II$

n

45. An duo conjüges infideles , fi ambo con-

m

vertantur ad fidem Catholicam , poffint vel

104

debeant coram Parocho renovare matrimo-

(olun

nium ?

ibid.

opui

De Impedimento «ois ac metus.

I0)

46. Quid fitvis , ac uetus?

I16

cimpe

47.. Quota&plex fit metüus ?

. ibid.

To

]i

48.AÀn

INDEX

48. An matrimonium metu injufto dire&e ad il.

ï, Qm'dq

w

lud extorquendum incuífo fit etiam in foro

interno invalidum ? etiam juratum ?

IIS

| n

)

49. An etiam invalidum fit matrimonium metu

injufto indire&te ad illud extorquendum in-

[

yi

cuffo?

ibid.

;Mi

5o. Anmatrimonium metu injufto dire&e extor-

L.

tum fit jure naturali , vel tantum Ecclefiafti-

u

co invalidum ?

II9

[

51. Quibus modis poffit revalidari matrimonium

MH

120

ex metu gravi injufto contra&dtum ?

r

[15

De Impedimento Ordinis.

52. Quinam Ordines dirimant matrimonium? 121

.53. Àn ordo facer dirimat matrimonium, etiam

jam contra&um, fi precife ratum fuerit? 121

l.

s4. Àn íacri Ordines dirimant matrimonium

iMn

|

etiam in Ecclefia Greca?

122

at

55. Anetiam contrahant hocimpedimentum in-

j

fans aut puer, fi füfcipiant facros Ordines? 122

n

56. An hoc impedimentum incurrant etiam illi,

n

P

Eu.

qui fuerunt ordinati per vim, autmetum gra-

i

vem injufte incuffüm?

123

d

&

W'q

De injpedimento Ligaminis.

t

L

57- Quid fit impedimentum Ligaminis?

124

1!

':w

58. AnPolygamia , aut Polyviria fit jure natu-

!

rali prohibita ?

E9

li

1

59. Qualis debeat haberi certitudo de morte

prioris conjugis ad hoc, utlicite & valide pof-

1dd

fit contrahi fecundum matrimonium ?

I26

1

- 6o. Quid agendum , quando contracto fecundo

bun

matrimonio fupervenit dubium de morte prio-

l

ris conjugis ? Aut quando fupervenit certa

notitia de vita prioris conjugis ?

128

]ly

Wi

61.Quid

. QUAESTIONUM.

"u

ln

61. Quidagendum, fi matrimonium contracum

fuerit mala fide, hoc eft , ftante notitia, vel

tj

dubio de vita prioris conjugis ?

129

T mey

m

De impedimento publicee bonefTatis.

62. Quid fitimpedimentum Publice Honef[latis ? 130

ii

pedi-

t &t

63. Ad quotum gradum fe extenldit hocim

C

mentum ?

ibid.

64. Anhocimpedimentum oriatur etiam ex fpon-

llj

falibus invalidis ?

331

nonizlïz

I

65. An hoc impedimentum oriatur etiam ex

fponfalibus conditionatis ?

131

66. Anhocimpedimentum etiam oriatur ex fpon-

DA

falibus mutuo confenfu diffolutis ?

Ti

nl

De Inpedimento Zdfpnitatis.

67. Quid fit affmitas? .

132

Onim

122

68. Ad quotum gradum fe extendit impedimen-

" tum affinitatis?

133

Qm

69. An etiam affinitas pariat affinitatem, ita utcon-

SBOD

fanguinei copulate fiant affines cum confan-

"T

guineis copulati? ac viciílim ?

ibid.

Dgr-

o. An affinitas pariat affinitatem faltem in hoc

11]

fenfü, quod confanguinei copulate , fi hec

moriatur, & illi copulatus ducat novam uxo-

i

rem , fiant affines huic noviter copulate ?

aut viciffim ?

: Dat

134

j

71. Quomodo fint computandi gradus affinita-

TRorte

tis?.

?

ibid.

deptf

72. An affinitas in primo gradu linez re&e or-

nf

ta ex copula conjugali jure naturali impediat

matrimonium ?

137

cund)

epni

De Impedimento Clande[Hineitatis.

t (l

73. In quo confiftat impedimentum Clandef?inei-

I2j

tatis ?

138

[.Quid

74. Àn

INDEX

J

a

74 -An cenfeatur matrimonium clandeftine con-

tractum ,. quod fuit contractum fine previis

a

*qm

denuntiationibus ? velclam in privatis &di-

bus ?

E

159

E

at

75. Quenam requiruntur conditiones ex parte

Parochi, ut valide affiftat matrimonio ?2

ib,

y(

d

76. Quenam conditiones requirantur ex parte

teftium , ut valide celebretur matrimonium ?

I40

l

|

77. Quinam veniant no

:

mine P,grdchi? prefertim

«

vagorum ?

142

78. Quis fit proprius Parochus militum ?* 144

il

79. Àn etiam Diaconus, vel aliis Sacerdospot-

| f;l:h [

fit loco Parochi affiftere matrimonio ex illius

! (aut

licentia? Etiam prefumpta tantum ?

145

8o. An pro teftibus ad celebrandum matrimo-

(u

huN

nium adhiberi poflint etiam feminz, fervi,

pauperes,infames, criminofi, excommunica-

n

ti, parentes , confanguinei , affines, periuri &c.

N

146

Tj

81. An matrimonium clandeftinum fitinvalidum

b

etiam in locis, ubiTridentinpm non fuit pro-

mulgatum ?

I

,

;

.....

82. An valeat matrimonium , fi fponfus catho-

licus & fponfa catholica fe interras conferant,

;

ubi Tridentinum non fuit promulgatum, aut

E

fi per tales terras tranfeant, ibique clandefti-

|

:

ne contrahant ?

149

33. An valeat matrimonium clandeftine contra-

2]

ämï

l

&um ab incolis loci, ubi Concilium Triden-

i

tinum fuit quidem promulgatum , attamen

l

li

ufuü contrario abrogatum ?

152

li

84. An valeat matrimonium clandeftinum à per-

u

fona Catholica contra&um in loco , ubi Tri-

denginum

QUJES TIONUM.

Atf

dentinum fuit quidem promulgatum , attamen

p[ E !]

i5

j

ufu contrario obrogatum ?

152

84. An valeat matrimonium clandeftinum à per-

IJ*

at

fona Catholica contractum in loco, ubi TTri-

J

dentinum quidem fuit promulgatum , fed ubi

L

ejus obfervantia fine periculo gravis damni

C at

10niumi

eft impoffibilis, v.g. fi locus careat Parocho,

& difficilis eft acceffus ad alium ?

152

L

85. Quid agendum, fi contrahentes Catholici

'efeg

jubeantur contrahére coram Judice acatholi-

hi

co, vel Turcico, vel coram Precone here-

TT

tico?

153

ao

86. An matrimonium clandeftine atque invali-

l

/

f

de contractum habeat faltem vim fponfalium ?

n

I55

OU

87. Quenam fint pene contrahentium clande-

fevi,

ftine? vel matrimonio clandeftino affiften-

m

tium ?

I56

r

88. Quidam intelligatur per denuntiationes ma-

ll

trimonio premittendas ?

157

validi

89. Quomodo faciende fünt he denuntiatio-

Qüitr

ült

nes.

7

ibid.

9o. An denuntiationes aliquando fieri poffint

)s cati

primum poft contractum matrimonium ?

IS8

yferu

91. An peccet Parochus, fi omittat unam vel

üm, d

alteram ex tribus denuntiationibus ?

s

landli

92. Àn peccet Parochus, fi tres denuntiatio-

lj

nes faciat tribus diebus non feftivis ? autnon

CODLEG

interpolatis?

160

Triden

93. An peccet Parochus

, fitres denuntiati

ones

non faciat in Ecclefia inter Miffarum folennia,

auamef

I

fed in alio conventu frequentis populi, v.g.

m ng'

poft vefperas? vel in Proceffione?

IÓI

i Tr

X X

94.Àn

pptinut

"

INDEX

hi

gl

?

4. An denuntiationes fieri debäant in utriuf-

i

que contrahentis parochia?

162

p

il

95. An denuntiationes etiam fieri debeant in

a

parochia originis? vel in parochia , ubi con-

trahens tempore proximo tranfegit magnam

M

ibid.

j

vite partem ?

H

6. An denuntiationes eti

am premittende fint

n

164

du

ante nuptias vagorum ?

97. Quis poflit difpenfare circa denun

tiationes?

l

ibid.

D

98. Quales requiruntur & fufficiunt caufz ad li-

[l li

citam difpenfationem circa denuntiationes ?

iil

165

Hfüa

l

99. Qusnam fint poenz omittentium denu

ntia-

r/;ï h

tiones?

16

"n

l

|

100. An Epifcopi faciles effe debeant ad difpen-

lil

fandum circa denuntiationes ? prafertim in

ul

ordine ad occulta matrimonia confcientie ?

vl

168

W

iDe Impeda;aento Impotentic.

Yi

1or. Quid fit ánpotentia ?

169

n

Iaj

/

L

ibid

102. Quotuplex fit impotentia?

| tüti

103. Qualis impotentia dirimat matrimonium ?

170

104. Quid agendum , fi fuerit dubium , animpo-

!bl

17I

tentia fit perpetua?

T

1osg. Quid agendum , fijam evanuerit omnis fpes,

i

per medicinam vel etatis profe&am obtinendi

potentiam ad complendam copulam ?

172

* ts

106. Quomodo poffit vel debeat impotentia in

"

ari?

'ordine ad diffolutionem matrimonii prob

ls

^.

*

173

*T-

EM

:;107. An mulier ob ar&itudinem impotens tenea-

tur

QUJESTIONUM.

It

tur pati fe&ionem , vel aliud remedium con-

W

174

rbe*anä

i

jun&um cum periculo mortis?

168. An matrimoniumratum diffolvatur per im-

ii Q

potentiam fupervenientem ?

1/5

Tgnar

ibi

109. An matrimonium valide contráhere poflint

' caftrati tantum.uno tefticulo ?

17

endg (

Pro. Anmatrimonium valide contrahant caftra-

lf

ibid.

ftrati utroque teíticulo ?

iatiope:

iir. Animpotentia orta ex maleficio dirimat

W

matrimonium ?

s

177

ife i

1ii12. AnHermaphroditi, hoceít, habentes du-

tione)

plicem fexum valide ac licite poffint contra-

Ifj

ibid.

here matrimonium?

IDULL-

1i13. An valide & licite contrahant matrimo-

s

16

nium valde fenes?

178

dfpen

Ir4. Àn valide & licite contrahant matrimo-

rtm it

nium fteriles ?

u9

:ientiæf,-

irig. An Hernia, feu ruptura, fit impedimen-

i

tum matrimonii?

180

116. Quid liceat conjugibus fuperveniente certo

16j

impedimento impotentiz poft contra&um ma-

ibi

trimonium quoad ufum matrimonii?

' 181

ynium:

n

. De Impedimento Raptus.

182

nimpo

117. Quid fit Raptus?

J

i18. Unde probetur hoc impedimentum? 183

nis p

ores?

119. Qurenam fint pene ftatute in Rapt

ibid.

btinent

Ó

120. Quenam requiruntur ad incurrendas has

entia !

184

poenas ?

robui'

121. Anhocimpedimentum etiam incurratur , fi

I

fcemina potensrapiat virum ?

ibid-

Ti

ü

X X2

$.5-

INDEX

JML

5. V.

(P[u

De Dioortio , €? faecundis Nupti

j

1"':.

De Diovortio.

Á

n

hd i

QUJESTIO r.

Quid fit divartium?

I85$

2, Quotuplex fit divortium ?

ibid.

Y

jl

3. Anmatrimonium confummatum quoad vincu-

efis ?

(l

lum pofïit diH'olvi caufa adulterii, velher

186

4. An matrimonium ratum fit diffolubile quoad

W

vinculum ?

187

5. Quenam caufa füfficit ad faciendum divor-

tium quoad thorum ?

ibid.

MU

6. Quaenam requirantur conditiones ad hoc, ut

n

ratione adulterii liceat inftituere divortium?ib.

NH

t

7. Àn etiam beftialitas à viro commiffa prebeat

v

jl

uxori caufam inftituendi divortium ?

188

Vl

8. An etiam Sodomia, prafertimfi violenteraut

M

dU

fraudulenter cum ipfa uxore committatur, fit

W

fufficiens caufa divortii?

ibid.

Ym

9. Anetiam pollutiones , vel alii ta&us lafcivi

!d

ad pollutionem proxime difponentes fint cau-

L

fa divortii, v.g. fimaritus fub pretextu exer-

jl

li

cendz copule retrahat fuum membrum , ficque

h]st

m

feminet extra vas uxoris?

189

4l

1o. An tattus lafcivi cum aliis perfonis exerciti

prebeant caufam divortii?

19o

Pfds

ir. Àn marito & uxori competat reciproce jus

W

li

&quale in ordine ad inftituendum divortium ?

41

[:

IQI

iU

!

12. Anad inftituendum divortiumrationead

ulte-

rii requiratur prius previa delinquentis moni-

tio?

V)f

n

I

2

T

15.

n

A

U

L MI

QUAESTIONUM.

13. An jus ad in(tituendum divortium extingua-

Ul

tur lapfu temporis , v.g. quenquennii , vel

feptenii ?

I92

14. Ànpars innocens teneatur aliquando infti-

1j

tuere divortium ?

795

ibi

lvinn

15. An pars ianocens teneatur nocenti recon-

ciliari & condonare deli&um , fi peeniteat ? 195

Vetelr

16. Anparsinnocens, fi facto cum adultera di-

if

vortio etiam ipfacommifit adulterium , tenea-

tur recipere dimiffam ?

quo;d

Wj

196

17. An pars adultera non obftante,. quod inter-

divo

cefferit divortium perpetuum, teneatur redi-

]bid

re ad conjugem innocentem , quandocumque

0c, t

reditum petierit?

197

mb,

18. An fat&to divortio parti innocenti aut dimiffee

tbeat

liberum fit emittere votum caftitatis fimplex ,

10

et Ui

vel folenneingrediendi religionem ?

198

19. Anmaritus conjugi ob adulterium dimiffz te-

qr, lt

neatur praftare alimenta ?

jb

199

20. Àn pars innocens poffit propria. authoritate

dafcivi

inftituere divortium?

200

C C0*

21. Anpars adulteralicite poffitpetere debitum,

] O*

prefertim fi pars innocens illi abjiciat proba-

ficqu

202

tiones femiplenas?

It

22. Quenam fint aliz caufte inftituendi divor-

xyertit

tium ?

ibid.

1f

i

23. Anlapfus in herefin fit univerfim caufa fuffi-

ote t

ciens ad divortium , etiam ubi haretici funt

yrtitim:

tolerati, & ubi talis Apoftota vult cohabitare

j

fine contumelia creatoris?

203

adult

24. Qualisfevitiaconjugis , aut moleftia cohabi:

jsmol

tationis, fufficiat ad inftituendum divortium

quoad cohabitationem ?

Ij

205

n.dt

25.Unde defumatur incorrigibilitas conjugis ? 206

203

26. An

INDEX

D.

26. Anliceat conjugi, ftante tali periculo, aut

TM

fevitia, inftituere propria authoritate divor-

tium capeffendo fugam ?

206

[/

äg

ntia-

j

27.Àn Parochi teneantur Judici Ecclef. denu

Y

re divortia privata authoritate facta?

ibid.

g

nl

!

28. Anadinftituendum divortium caufa fevitic

li?

(a

revera requirgtur quaedam perpetuitas ma

207

gk'nde,

De Decundis Nuptiüs.

f

208

bo.An fecunde Nuptie debeantbenedici ?

[L i

3o. Qua fit ratio prohibendi benedi&ionem in

;

- fecundis,nuptiis ?

208

DL

ii

I. Àn licite ad fecundas NNuptias ante partum

admittantur vidue impregnate à marito de-

u

fun&o.

209

M W

gb VI'

De Uju Matrimonii.

m

QUJESTIO r. An licitus fit ufus matrimonii

IN

precife ex caufa voluptatis ?

23I

v

2. An licitus fit ufus matrimonii ex fine tuende

hi

231

!

velreftaurandz fanitatis corporalis ?

n

ls

3. An ufus matrimonii fit licitus ex folo fine in-

' continentiz feu fornicationis vitandz?

233

bt

MH

1

4. Àn ufüs matrimonii fit illicitus , quando gene-

Yaf

AU

ratio eft quidem abfolute poffibilis , ea tamen

m

| "d

nonintenditur, faltem primario , fed fanitas,

vel vitatio incontinentiz ?

234

imï'

| l]

l

5. Anufus matrimonii femper fitlicitus ex parte

reddentis debitum przcife ex motivo reddendi

ATT

debitum ?

235

ls

jj

6. An impeditus à licita petitione debiti, v. g.

*

ligatus voto , interdi&o vel inceftu , poffit

nl 1

W

L

compartem fignis aut verbis rogare, ut à fe

238

li

lpece—t debitum? .

7. An

QUAESTIONUM.

0i

7. Animpeditus à licita petitione debiti, v.g.

| divop.

voto, interdicto, autincaftu poffit illud exi-

t

gerein gratiam compartis, fi advertat, quod

QUnts

eanon audeat, vel non poflit petere debitum

ibii

feViti

pre verecundia, aut voto &c.

239

8. Anlicitus effepoffit ufus matrimonii cum prz-

i mali

gnantibus ?

139

4

9. Unde probetur ex Traditione,quod ufus matri-

moniicum pregnantibus fer fenon fitlicitus?241

[

10.Unde probetur,quod ufus matrimonii aliquan-

m

do fiat per accidens licitus cum pregnantibus,

Qj

quando vehementes ftimuli carnis, invito li-

uttu

bero arbitrio exorti, aliisremediis convenien-

10 de-

tibus fedari nequeunt ?

ibid.

19

De Mado , € ls circum[lantüs regüi/itis ad

licitum ufum conjugüs.

j

URU

11. Anüfus matrimonii reddatur illicitus tempo-

n

re facro,v.g. fefto , jejuniicommunis &c. ? 249

12. Anreddens debitum debeatabftinere illo die

lIendt

àÀS. Communione ?

2

252

fineit

13. Anconjuges , fi alterutra parsfit escommu-

) 23

nicata, poflint reciproce debitum petere, &

V

exigere?

253

Og

14. An ufus matrimonii in Ecclefia fit peccatum

à aE

fanita

mortale , faciatque pollui Ecclefiam, vellocum

facrum?

254

)

15. ÀAn ufus matrimoniifitlicitus , quando uxor

expar[

edden:

patitur luxum menftruum ?

255

16. Anufus matrimonii fit licitus poftpartum an-

)

dv

te purificationem ? velanteablactationem? 265

17. Andetur obligatio reddendi debitum conjugi,

p6

quo temporelaboratamentia, velfurore? 268

TP

I8. Andetur obligatio reddendi debitum conjugi

labo-

um

INDEX QUAESTIONUM.

z

; aborantilepra, lue gallica, velalio morbo con-

:

^

tagiofo ?

ibid,

19. Àn detur obligatio reddendi debitum conju-

E

gi, fi reddens laboret febri, dolore dentium,

|

ä

vel capitis &c. ?

:

269

20. Andeturobligatio

reddendi debitum, fic

OTü»

;

-

parsillud petat immoderate, ac nimis frequen-

ter? velrecenter à prandio , velbalneo? 270

or. An fit füfficiens ratio negandi debitum , fi ne-

.geturex metu nimis multiplicandi prolem, vel

incurrendi gravem penuriam ?

271

22. An,& quomodo poffit in ufu matrimonii pec-

cari ratione modi , vel fitus?

ibid.

23. An, & qualesta&us conjugibus liceant occa-

fione ufus conjugalis ?

274

DN

24. An conjugatis liceant incitamenta varia ad

libidinem , quotempore uxores funt gravidc ?

275

--—-

25. An licitus fitcoitus conjugalis cum uxoribus

gravidis ?

276

QUAESTIO DISPUTATA.

VD;

VMIE,

DISSERTATIO I. SS. D. N. Benedi&i XIV.

de Matrimonio filiorum familias fine confen-

fü parentum inito.

[

DISSERTATIO 1Í. Zjusdem de valore & diffo-

ï]v

lutione matrimonii à Judeis vel Gentilibus

'ante converfionem initi.

|

J

DISSERTAVIO 1TII. Zjusdem de abufu Libelli

T

Repudii Converforun à Judaifino ad fidem

l

. Catholicam.

l]

ï

TRA-

M

O NCOE.

bocy.

——

E

7 -

dÀ s

ii

aM

AA EON

À

E

A

j

33

1 CUj

ï

«

d

ls

M

X

A

lntir

E

EM

d

fa.

m

N

9cy

Nj

(

N

VONNN

MW

U.

x(ï

Z

3(

S

/,

Micon

R

/)34&"&

x

f

À

ï')

ZE—N

Ns.,//f/ly//

E »

(

0 m

n ls

em, u

D

l

It pe

ibil

Tracïcatus

f QQt-

T

itia a(

SACRAMENTO MATRI-

MONII.

vide?

M

xorbu

yt

In hoc Tractatu agitur

I.

De Sponfalibus.

1XIV,

2.

