ter dioinum miraculum per opus bumanum potuit absque

fpericulo corporali vempoeri , fententiam divortii per er

(ii

varein licet probabilem novimus e[[Je prolatam , unde eam

&v (pofteriorem maritum ) precipinus ab invicem

Jéparari , & nifi f& oto mulier illa (in Religione)

m

obfirinxerit ad. continentiam. fervandam ,. primus . oir

ho

nifi pretextu fornicationis (à muliere per alterum

MW

conjugium commiffz) 'ejus confortium velit declina-

xxpn |]

TE , CWmn ea vremaneat

Ex hoc textu ipfemet Pon-

m

ftà

tifex colligit, quantum.ex adjectis videtur, quod

mulier ob arctitudinem pro impotente declarata,

fi alteri nubat, cuj arüta mon fit & per frequeniem u-

fum fecundi reddatur etiam apta primo , debeat redire

ad primum virum. Credo tamen , hanc refpon-

fionem effe Juris Ecclefiaftici, non Divini, vel

)

NNaturalis, ita ut Jure Naturali ac Divino.non te-

TIRR

neretur redire ad primum.

[ VUj

QUJERITUR IO7

An mulier ob arétitudi-

ll

nem impotens tenéatur pati fectionem, vel aliud

lf

l

remedium conjunctum cum periculo mortis ?

AEC D

RrsroNpEO Negativé.

Ti

RaAT10 eft, quia hoc innuit INNoCcENTIUS

1 n

XEE

[

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 175

adt»mha

] pir

"

TIL.1. 6; ubitait

Per bec que[lionem illam moverss

z[Je folutam , qua queritur , utrum ea , que adeo ar&a

Yj

ef , ut nulli po[fit carnaliter commifceri , nifi. per inci-

Jionem , aut alio wodo fibi violentia inferatur , nón fo-

jummnodo levis , fed. forte tam gravis , ut ex ea moriig

fpericulum timeatur, ad matrimonium contrabendum de-

beat idonea perbiberi

Cum Pontifex in principali

Jf [ 0

cafu approbaverit judicium Epifcopi , permitten-

lifra

tis diffolutionem matrimonii ratione impotentise

(1!/[5 j

ob arétitudinem mulieris , quin ea fuerit obliga-

Al (

i

ta ad incifionem vel aliud violentum remedium ,

fed illatio Pontificis de foluta quzftione non ha-

beret locum, fi daretur ea obligatio.

UJERITUR IO$.

An m"tumomum ra-

tum diffolvatur per impotentiam fupervenien-

u

plw "

Ab i

tem ?

, r c

REesPONDEO Affirmativé

dop

Id PRoBATUR ex:C- 3-.h. Tit;-upr As &-

XANDER III. hunc ipfiffimum cafum proponit,

L pl

& affirmativé refpondet. Zfccepimus , inquit , quod

ridetr, g

quidam fedecim annorum quandam tredecim annorum du-

Yfe du

xit uxorem ; qui, cum debitum (impotentia utique

771

temporali ob imperfectionem ztatis) reddere non

debeatred

po[Jet , mulier tam gravem infirmitatem contraxit , ut o-

hunctelt

mnino viro fit ja&a inutilis , 9 infirumentum ejus im-

j Diviti

peditum , ita , ut vir ei commifceri non þq[ Ü

Re-

Jio m

Jpbondemus igitur, quod , fi vitium üllud mulier à natura

contraxit , nec ope Medicorum poterit adjuvari , *oiro a«

]ta Pon-

t 00 d

liam acczpzendz liberam tribuas. facultatem.

I

tifex.

Ils

l

0T

NECc o2zsTAT , quod matrimonium ratum

"

facramentale juxta prius $. 2. & 3. dictum fit Jure

Qu

Divino indiffolubile.

'Ea enim indiffolubilitas

eft

-

MUH'

]

TRACTATUS

176 -

19

t

eft obje&ivé conditionata, nifi ante confumnmia-

tionem vel bonum altioris Ordinis, vel intervc-

Q»

m

niens fuübftantialis mutatio objecti aliud poftulet.

Y

An matrimonium vali-

UJERITUR IO.

DT

d& contrahere poflint Caftrati tantum uno tefti-

DOV

culo ?

U.»

]l n

REsPONDEO Áffirmativé.

RarrO eft, quia adhuc apti funt ad genera-

n

tionem.

Ita tefte Sax cuEz 1. 7.difp. 92. n. 14.

[HAI

indubitatum eft in Authoribus.

)UJERITUR IIO.

An matrimonium vali-

bl

it

dé contrahant caftrati utroque tefticulo?

[

i

REsPoNDEO Negativé.

Ra-mi10 eft, quia non poffunt emittere ve-

rum femen.

Idem declaravit anno 1587. Srx-

TUS V. ad Nuntium Apoftolicum his verbis à

COT

SANCHEZIO l.c. relatis: Committimus Praternita-

ii tue , 6 mandamus , ut conjugia per quoscunque Exo-

M l

£0

viucbos & Spadones , utroque tef?e carentes , cum quibus-

u i

libet snulieribus defetum predittum five ignorantibus ,

0y

five fcientibus contrabi probibeas ; eosque ad enatrimonia

contrabenda inbabiles autboritate nofira declares ; 62 tam

locorum Ordinariis , ne bujusmodi conjuntiiones de cete-

vo fieri quoquo modo permittant , interdicas : quám eos

etiam , qui [ie de fatto contraxerint , feparari cures ,. &

matrimonia ipfa fic de fatto contratta nulla, irrita , &2

]ta Sixtus V.

"d

invalida e[Je decernas.

AUL

NEC oBsTAT , quod tales Evnuchi virgam

ml

Jj

erigere , coire, & aquofam quandam materiam

effundere , ficque ad obtinendum faltem finem

u

N

fecundarium , nempe in remedium concupifcen-

tie, fibi & mulieri fervire valeant.

INam infra

"

oftendam , non permitti à Deo finem fecunda-

d

rium,

J

!

-

.DE SACRAMENTO MATRIMONII, 177

änte QO

..

"N

H

rium , nifi per fubordinationem ad finem prima-

li Wii,

rium.

T

QUZRITUR III.

An impotentia orta ex

Lt

maleficio dirimat matrimonium ?

n

RzsPoNDEO Negativé.

RaTro eít, quia non eft perpetua, fed po-

teft tolli per auxilia grati: ordinaria, concedi fo-

funt j

lita digné petentibus. liec enim impotentia non

Zg

dj

confiftit in aliqua deftructione,vel corruptione

organorum generationi infervientium , fed in

rimonium .

perpetua operatione Damonis in animum ,. vel

ficuo?

in fpiritus feminales, quz operatio ceffat, quam-

primum ceffat permiflio fpecialis divina Dzemoni

Permiffio

J BI Y

conceffa ad operandum in bomine.

autem illa divina tollitur ad preces conftantes ar-

0 1gfr. $ts

velbis

matas facrificio bonorum operum.

E,hii

H

Nxc osBsTAT, quod quedam maleficia fe

m Fa

MI

habeant per modum in/df/jonis DDemonum , prout

, d

contingit in Energumenis, que infeífio eft habi-

tualis, ac proin perpetua.

RresPONDZTUR enim, difparitatem effe

hanci quia obfeffo D«emonis tendit in bonum ob-

feffi fzepiflime , cum .etiam viri Sancti nonnun-

quam fimilia paffi int.' Econtra maleficia hujus-

modi, cum tendant ad concitandam difcordiam

Ti Qs Ji

inter conjuges , femper tendunt in malum male-«

jj imit

ficiati ; & incitant femper ad peccata ; quía nuns

quam immittuntur à Deo notu proprio, ficut obfef-

:,vnuchi "

"

fiones , fed motu proprio Deemónis , & folim per-

um m

(f

mü[]one dioina. 1cgqqe fide.& pl'ecibus POQU 2

; fl

Y

femper tolli,

f od

U

UJERITUR II2.

AÀn Heriaphroditi ,

W

lo

p N

hoc eft, habentes duplicem fexum , vali-

AE

dé

f

D.Amort Ty. de Sacr. Matrün.

lo

[

Y

TRACTATUS

IN!CRM

178

u

jut

ll

d

dé ac licité poffint contrahere matrimonium ?

Hermaphroditus licité &

19 j GJDü.*

RESI;ONDEO T

ii

validé contrahit matrimonium juxta illum fen-

h

fum , qui judicio Medici vel honeftarum matro-

narum, accedente juramento proprio de majore

suore,t

Íta

in uno fexu ftimulo notabiliter pravalet.

intrid

cum Syloef?ro , Tabiena , Armilla , Sancbez l. 7 . difp.

m

106. communis Do&orum.

V

RESPONDEO 2.

$i uterque fexus ita c-

de |

qualis apparet, ut judicio Medicorum, vel alio-

W

li

rum peritorum , neuter fexus notabiliter pr&va-

li

IQ

leat , vel ftricté dübium fit, quis fexus pravaleat,

I)

poterit quidem Hermaphroditus contrahere ma-

trimonium , tenetur tamen füb peccato mortali

eligere fexum virilem.

RaArTz10 eft, quia de virtute generativa hu-

A

jus fexus poteft effe.longe certior, quàm de vir-

[

"

tute generativa fexus feeminei, feu de exiftentia

R"*M

vera matricis & ovariorum , deque earum'recta

f

d

difpofitione, deque virtute receptiva ac retenti-

"U

Ü

D

va feminis , qu: , cum magis lateant in corpore,

li

lin a

quàm appareant extra, funt longé magis incogni-

U

ta , quàm virtus erigendi virgam , & feminandi.

;E

Cum ergo, ubi agitur de valoreSacramentorum,

eligendum fit tutius, etiam in ifto cafu potius fe-

xus virilis, quam muliebris eligendus eft.

J0l

UY

JILNUNO

QURRITUR LIS.

An validé & licité con-

D

"

trahant matrimonium valde fenes?2

RESPONDEO rI.

Senes cujuscunque s&td-

Qu

li

tis validé ac licité contrahunt matrimonium , fi

NT

nullo alio impedimento prater fenectutem labo-

T

lt

rant.

Ita tefte Sanchez 1. 7. difp. g2. n. 21. habet

ATIj

praxis & fenfus Ecclefiz.

B

RaATIO

K

T

DE SACRAMENTO MATRIMONII, 179

Qs

]

i

Rarro eft, quia ,. prout hic Author l. c.

mdiül& hg

n. 19. ex Gloffa ,' & Tiraquelo obfervat , nullus eft

TM

adeo fenex , quin faltem aliquando natura , vel arte Me-

neügrug "

dicine ádjutus po[Jit ad coitum calere , ita ut ex cere-

l

T

Mi

bro, corde, & jecore fpiritus feminales ad teftes

ptis

vel matricem & ovaria transmitti, matrix , ficut

Vij

li

j

fit in experimentis Ele&ricitatis , attrahi & ipía

e f

cum ocarii; inofculari valeat per ramenta aperta.

Quod(i vera effet fententia, quam Guttjerez: 1. r.

TUm, Vij

Canonic. quazft. C. 16. n. rr. veriorem & proba-

thliery

biliorem Medicorum opinionem vocat, quod

TU Drend

VOntrate

nempe verum femen fit /'illa , calidum fpiritum in

& continens , à cerebro excreta , & per medullam fpine

RCCQ10 0f

dorfi in renes per duo paria nervorum , atque exinde in

membra genitalia defluens , ulla apparet impoffibili-

eperiva

tas, cur idem non poffit fieri in fenibus faltem

, in d

in cafu raro.

x de exlt

REsPONDEO 2.' Si fenex fit adeo exhau-

Qu u

ftus viribus,'ut fit omnino impotens ad copulam

Mrpicd

habendam, hoc eft, ad erigendam virgam & fe-

ant n

minandum , nec judicio Medicorum arte juvari

aj

poffit, non poteft validé contrahere matrimo-

drfemnan

nium. ^Ita Sanchez l. c. n. 24.. citanS8pro fe Ho-

Crmentor

Jftienfam , Rofellam, Pifanum , 4ngelum , Syloeftrum ,

af u

Scotum in 4. dift.32. ad 2. & multosalios. Idem

dul

dicendum , inquit , f fenex ille po[Jet quidem coire ,

non tamen feminare intra vas.

?

te &t

QuzxRITUR 114. ÁÀÁn validé & licité con-

$

TT

trahant matrimonium fteriles? :

TOE

i

drmotl

' REsPONDEO: Si fterilitas fit naturalis, af-

il

firmativé.

n6

" RATrO eft, quia non poteft fciri, an fterili-

pp

tas fit perpetua, prout patet ex multis , qui pri-

lu

mum

M 2»

180

n

a

*TRACTATUS

u

11

müm ferb genuerunt; neque ea eft talis defe-

&us , qui fine miraculo ftricté dicto curari non

j

)

pofüit. . Dependet enim à motione phantafie &

b

3n

Ífpirituum , quz motio caufari poteft minifterio

ordinario caufarum fecundarum , puta Angelo-

u(

nj

rum, vel ex concurfu variarum difpofitionum.

Ifta autem poftulantur & obtinentur per preces

,'gemmaï.

d

à Deo non tanquam miracula , fed tanquam beneficia.

meï(a

Si enim cau-

AL

Drxr: i flerilitas fit naturalis.

fata fuerit artificialiter per potum feu venenum

B

fterilitatis , conftituit verum impedimentum diri-

M

mens matrimonii titulo impotentie ; quia hoc

W

venenum deftruit feu corrumpit ipfa organa ge-

f

nerationis, nempe ipfam matricem, ovaria , vel

tefticulos , qui conftant innumeris filamentis te-

nuiflimis, per que, tanquam canaliculos, trans-

L

eunt, concentrantur , & ejaculantur fpiritus fe-

Nty)

minales.

F

UXRITUR IIS. AnHernia, feu ruptu-

ra fitimpedimentum matrimonii?

18 qes

* pelü

REsPoNDEO Negativé.

Vrl

Rartro eft , quia non reddit impoffibilem ,

fed tantume difficilem coitum.

'Tenetur tamen

hum

pars hoc defe&tu laborans monere fponfum ; quia

alioquin deciperetur graviffimé in contra&tu bo-

ne fidei.

Quodfi mulier rupture defcendentis

u

! Wi

in vaginam uteri globo ceraceo intromiífo de-

fcenfum impediat , ipfeque globus diuturnitate

REme

temporis cum parietibus vagine ita concrefcat ,

MA

0

iilit,

ut fine periculo-tempore coitus eximi nequeat,

cenfent Medici à me confulti , ne fic quidem im-

sl

pediri generationem prolis, dummodo femen e-

MU

jiciatur in vagina uteri; quia , etfi femen non

l,

pomt

DE SACRAMENTO MATRIMONII, ISI

TU

poflit deferri ad matricem, poffunt tamen eó vel

TM

O u

in ovaria ob apertionem pororum deferri fpiri-

tus feminales , fufficientes ad actuactionem óvuli

Ri v

1, put

& generationem. , Ego tamen, licet ob probabi-

d

litatem hujus fententie poffet continuari ufüs

l (i

Q

matrimonii jam.contracti, fi hoc impedimentum

DT ]

AMnputiis:

fuperveniat, cenfeo hoc impedimentum effe di-

rimens ad contrahendum 5 quia eatenus non at-

. N

tenditur fola probabilitas de abfentia' impedi-

| feu v

menti, fed eminenter major probabilitas & pra-

xifnent

fumptio de infufficientia ad generandum perpe-

(; qui

tua

Ia o

*

UZERIT'UR II6. Quid liceat conjugibus

T, OT£f

sflmentit

z

fuperveniente certo impedimento impotentiz

poft contraétum matrimonium quoad ufum ma-

jculs, tt

trimonii ?

Y i

RESPONDEO I.

Si impedimentum impo-

tentiz fuerit certum ,. non licent amplius ea o-

rià, f

2

mnia, quae vel ex natura actus vel ex difpofitio-

ne perfonali conjugum caufant periculum pro-

pinquum pollutionis.

inpoftk

Voetur 0

RTrIo.elft, qgia,ubi finis redditur illicitus,

nempe copula carnalis , redduntur etiam illicita

pontum; d

vonoadl

,media intrinfece ordinata ad finem , nempe exci-

; ln

tatio fpirituum feminalium , ex qua pronum eft

fequi pollutionem.

ao

RESPONDEO 2.

Licent tamen figna amo-

ys duf

ris, v. g. ofcula, fi careant illo periculo ; quod

a conta

In praxi videtur

fi adfit , nec illa erunt licita.

em n

neceffarium, ut feparentur thoro , vivantque de

icqiit

^cetero inftar fratrum & for

Qrum feparati cubi-

mo

culo.

s

1

M 3

NEsc

L

T

B' «lCR*

182

TRACTATUS

J[MITLR

NEC o2sTAT, quod nefno teneatur abfti-

Hlt; J np

nere ab actu aliàs fibi licito , etfi prevideat, fecu-

turam ex illo pollutionem , dummodo abfit peri-

-

Ii PF'[ Cm

5.»335 )

culum confenfus in illam , Vel in ejus delectatio-

ul

nem, prout Sancbez l. 9. lep 45. n. 4. & nonnul-

UX

li Authores exiftimant.

Hoc enim dici poterit,

fi ex ejusmodi ofculis, vel aliis fignis amoris raró

meun

Nonni

fequatur pollutio , neque natura jam aliunde in

cafu particulari fit ad pollutionem difpofita

Sic

jND

enim periculum erit tantum remotum. Siautem

ex ejusmodi fignis frequenter fequatur pouutlo,

aut pronum fit ,

eam confequi, fic jam erit peri-

culum propmquum, quod , ubi à&tio non eft ne-

ceffaria faltem ex honeftate , in omni ftatu fu-

giendum eft ad aliquid intrinfece:malum indire-

]

20 Mpf

*

c&té volitum

Hinc etiam negatur, quod, ubi a-

&io , per fe caufativa pollutionis ex natura a&tus

RTO

ZQ 1n vm

aut indifpofitione operantis, non eft neceffaria,

non detur confenfus interpretativus in pollutio-

[ nl;

nem.

Accedit, quod pra&ticé loquendo, fi fre-

2

Gw

quenter ex tali actione non neceffaria fequatur

pollutio , adfit probabile periculum confenfus i in

(o

dele&tationem fenfualem poliutionis.

De Impedimento Raptus.

RITUR II7.

Quid fit raptus ?

Q'E

(

RzsPoNDEO: haptus eft violenta ab-

duétio feemine aut maris de loco in locum ma-

Af

trimonii contrahendi caufa.

n

D

Nl

DricrTUn r. de loco in locum ,

faltem in zfti-

!

matione morali in ordine ad plenam confenfus

RE:PW

matnmomahs voluntarietatem diminuendam di-

ü(

li

verfuüm.

Vlüri

Dicr-

DE SACRAMENTO MWA'I"RIM.ONII. 183

Mi

DrictiTUR 2. oilmn'a a?:du&io, cui perinde eft,

fel

T

h

five fit pbyfica.per inje&tionem manuum; five mo-

Q df

ralis per incuffionem metus, & gravitlimas refpe-

[

Qivé minas ; five mediata per mandatum , alteri

j

datum de abducenda perfona; five immediata.

It

A n

QUJERITUR II$.

Unde probetur hoc im-

TU

pedimentum ?

jm

RE£sPONDEO:

Probatur ex CoNcirLio

ii

'T RiIDENTINO , quod Seff. 24. C. 6. fic habet :

Um, àe

Decernit S. Synodus , inter raptorem €9 raptam, quam-

IaCür pj

diu ipfa in pote[Zate raptoris manferit , mullum po[]e con-

gt

Jiflere matrimonium. — Quodfi rapta à raptore feparata

od

é&g in loco tuto ac- libero con[ltituta illum in virum babere

Jmmi f

confenferit , eam Raptor in uxorem babeat.

Talum j

!

UJERITUR IIQ.. Quenam fint poene fta-

qui, d

tute in Raptores?

YV

REsPONDEO I.

De Jure*Canonico ftatu-

dl

t& funt fequentes penz.

T. Excommunicatio.

2. Perpetua infamia.

3. Incapacitas ad omnes

n pl

NISTUNT

dignitates. 4. Dotatio rapte. 5. SiRaptor fue-

rit Clericus, amiffio beneficii, feu depofitio. Ita

a f

habetur in CoNcrLro TRiDENTINOI c.dum

1 conen

prioribus verbis immediaté fubjungitur : Zt mi-

j

bilominns .Raptor ipfe , ac omnes illi confülium, auxilium,

I

& favorem prebentes , [int ipfo jure.excommunicati , ac

perpetuo infames, omniumque dignitatum incapaces ; €9,

ptus? x

"Ieneatur

ol

J Clerici fuerint , de proprio gradu decidant.

i od

preterea raptor mulierem raptam , fioe eam uxorem du-

xerit , five non duxerit , decenter arbitrio Sfudicis Wdo-

tare.

fiten i

n d

RzsPONDEO 2. De Jure Civili recentio-

re ex Conftitutione penali CARorLr V.art. 119.

n

ftatuitur in Raptorem poena capitis , fi raptui ac-

JJl

4

ceffit

WA

184

TRACTATUS

, 'üpbll(

cefiit ftuprum & violenta oppreffio

Et ex Or-

dinatione Criminali JosEPnri l. art. 19. $. 23.

more

X 0

Raptor jubetur capite plecti ac rot:» imponi.

Wi

QUJRITUR.I20.

Quaenam requiruntur

ad incurrendas has penas ?

V

ii a

qim a

RzsroNpEo: Requiritur r. ut fiat abdu-

€&io in locum moraliter diverfum in ordine ad

j maïwï l

diu coritinuandam incufflionem metus vel violen-

w

am.

'Talis moralis locorum diverfitas non eft,

U

, fi femina abducatur 6 domo in domum ejmdem

QU

* pagi, vel ex ürbein vicinam fylvam ad commit-

(f

tendam fecurius hbldmem.

2. Ut femina , qu&

rapitur, fit honefte aliàs vite

INec 1nterePc fi-

Pt

;r

ve fit virgo, five puella, five conjugata.

inferatur.aliqua violentia pofitiva , ita ut ialtem

invita abftrahatur à parentibus , vel tutoribus.

In ordine tamen ad incurrendum impedimentum

dirimens non requiritur hac violentia, fed fuffi-

N

W

h

|ti

cit, dummodo füafionibus induéta abducatur in-

vitis parentibus vel tutoribus

,

ag

Ra'r1r0 eft, quia impedimentum hoc non

l COEADWM

N

eft ftrité poena, fed inhabilitas

Idem patet ex

H

C. 6. de Raptoribus , ubi Lucivs III. expref-

fe dicit

eum non effe raptorem , qui puellam

confentientem invitis parentibus abducit

4. Ut

TJfo

abducatur exercendz libidinis caufa intra five

extra pretenfum matrimonium, licet poftea con-

fentiet in fui violationem

t

QUJZRITUR I2I.

An hoc impedimentum

i

40f

etiam incurratur, fi foemina potens raplat vi-

rum ?

Q

"Aj

REsPONDEO: Non mcurntur

Ioty

RaArr0 eft, quia inJure Lanomco CX 7.

de

ln

DE SACRAMENTO MATRIMöNU. 185

a gt

de Raptoribus , & in Tridentino folüm fit men-

tio de raptore, non de raptrice.

u

NEC oBsTAT, quod'alia impedimenta ma-

um

trimonii , uti criminis , publice honeftatis , me-

tus , fint reciproca inter virum & foeminam 5 aut

l, -U';'«"

li

il

quod in correlativis, ubi eadem eft ratio, fub fe-

xu mafculino etiam comprehendatur fexus foemi-

ELUS V

neus, ut habetur l. 1. 122. & 195. ff. de V. S.

er[lastn:

RzsproxDEOo enim, illa, que in ObjeQione

UR (

enumerantur , crimina non folüm frequenter

ml

committi à viris , fed etiàam à feeminis.

lmo ea

Lmin

crimina , vel impedimenta plerumque funt reci-

Veeinted

proca. Et quod attinet metum , exprefle fit in

p sl

jure mentio de cafu, quo viro incutitur metus à

T Ut

páréntibus vel cognatis puelle in fornicatione

re| titorbt

deprehenfo. . Econtra circá raptum conftanter

AD SECUNDUM dico:

npeline

fit folius viri mentio.

Ya il

non effe eandem rationem legis ; cum cafus ra-

od

riffimus , qui intra centum annos vix femel con-

tingit nec expofcat legem, nec refpiciatur à lege,

Ym t

nifi comprehendatur füb proprietate verborum

Jim pite

leg?s.

TIL r

EE

w

qui puella:

yndt, 4

De Divoortio €? fecundis INuptiis.

jb i

UXRITUR T. Quidfit divortium?

lus

RrzspoNDEO: Divortium eft legitima

feparatio mariti ab uxore vel quoad vinculum , vel

p

quoad tborum , vel quoad cobabitationem.

p n

QuzRITUR 2. Quotuplex fit divortium?

REssPONDEO: Divortium dividitur . in fe-

It

yie

d

parationem quoad vinculum. 2. In feparatio-

:I

M s

nem

TRA?ZTATUS

g

186

1"[

lv

nem quoad thorum.

3. In feparationem quoad

cohabitationem. Divortium feu feparatio Qv o-

AD VINCULUM fit, quando matrimonium con-

U r

«(

U

154

tra&tum declaratur effe invalidum , ita ut utrique

!

M

parti tribuatur facultas contrahendi aliud cum a-

lia perfona matrimonium., Divortium feu fepa-

T

jb

IU

ratio QUOAD THORUM fit, quando conjuges

deobligantur à redditione debiti conjugalis , &

ER

gt

propterea accipiunt facultatem Ífe feparandi ab

invicem quoad le&um.

Divortium feu fepara-

tio QUOAD COHABITATIONEM fit, quando

lo

conjuges nonfolüm accipiunt facultatem dene-

dn [

ganti comparti debitum conjugale , feque ab in-

|

d

vicem feparandi quoad lectum , fed etiam fe fe-

j

parandi quoad cohabitationem in eadem domo,

vel urbe.

DrivibrTUR 2. divortium quoad

Qr.aæm

thorum , vel cohabitationem in PERPETUUM

GN

& TEMPORALE.

Illud durat de fe ex parte u-

unius irrevocabiliter ufque ad mortem.

Iftud

AUR

verb durat folüm ufque ad revocationem partis

h4

innocentis vel Judicis.

UZXRITUR 3. An matrimonium confum-

matum quoad vinculum poffit diffolvi caufa adul-

terii, vel herefis?

"

RresPONDEO Negativé.

Ita definitum eft

Y

à Concilio Tridentino Seff. 24. Can. 5. ubi dici-

tur : Si quis dixerit , propter berefin , aut moleftam co-

f

-pabitationem, aut affe&tatam abfentiam à conjuge , di[Jol-

LIT

vi po[Je matrimonii vinculum , anatbema fit. E.t Can. 7.

;

QW

Si quis dixerit, Ectlefiam errare, cum docut &9. docet ,

II

juxta Exangelicam & Apo[Lolicam dottrinam , propter

Vrtdoy

adulterium alterius conjugum matrimonii oinculum mon

: RïS?is

ritas

polje dWOlU? ,.anatbgma [t. Ceterum hac ve

fufe

u

(

i

DE SACRWENTO MATRIMONIL. 187

EU "

æpmü*] '

fufe à me fuit probata contra Se&arios in Demon-

firatione Critica Religionis Catbolice ex Scriptura, ex-

Vi

h.

]

plicata, per conftantem obfervantiam Ecclefice

nïïtaut

Romane à D. Petro fundata.

Ti

g

EU

UXRITUR 4. An matrimonium ratum fit

J

ldndo

EH

diffolubile quoád vinculum ?

REsPoNDEo Aflirmativé. Saltem fi valor

COU

matrimonii rati vel fit dubius , vel fi matrimo-

E ia

nium fit conditionatum, prout $.2. oftenfum eft.

um fCU

Id.PRoBATUR ex eo, quia acu diffolvi-

x ft g

tur per profeffionem religiofam unius conjugum,

lt d

cum in ejusmodi contra&u involvatur conditio

» fted

feu refervatio libertatis de eligendo vel admit-

d

^l 1

h

P

í

&l

tendo bono aitioris ordinis.

Videantur dicta

&dem dom

g

Ym qux

QUJERITUR' 5.

xQuænain caufa fufficit 'ad

ERPRTUL

faciendum divortium quoad thorum?

r r

RESPONDEO:

Ad faciendum hoc divor-

n Lt

tium fufficit adulterium unius conjugum.

ao

Id PRoBATUR ex verbis CunrsTI Matth.

5.V.91. ubidicit: JDitum eff (antiquis) : Qui-

niom cont

cunque dimiferit uxorem fuam , det ei libellum repudii.

iaf d

Ego autem dico vobis 8 quia omnis , qui dimiferit uxo-

vem fuam , excepta fornicationis caufa, facit eam macba-

defium

ri, & qui dimi[Jam duxerit , mecbatur.

Idem repe-

15 uhl[ï

tit CHRIsTUS Matth. 19. ubi Pharifzi ex infti-

(

tutointerrogabant: am liceat bomini dimittere uxo-

Ü

Wi

I

vem faam quacunque ex caufa?

f

Qu.ERITUR 6. Quznam requirantur con-

ditiones ad hoc , ut ratione adulterii liceat infti-

i

tuere divortium ?

REsPoxDEÉo: Requiruntur fequentes con-

ditiones: r. Ut fit adulterium con/ummatum, hoc

ii

eft,

188

TRACTATUS

W[O EU

eft

per a&tualem copulam carnalem perfectum.

2.. Ut fit convincenter probatum:, ita ut de illo fal-

Ms n

f

W

tem morali certitudine conítet

3. Ut fit adul-

liberé & fcienter com

sciodon

M

terium formale , hoc eft

AC

miffum.. Si enim maritus ebrius invaderet aliam

f

feeminam , exiftimans, illam effe füam ;5 non et-

fet fufficiens caufa ad divortium

Idem dicen-

as um

n Wh.

dum ,

fi mulier ab alio viro violenter opprima-

iNe-

Iïf)llh

IT

tur, aut metu mortis ad hoc compellatur

que enim tale adulterium meretur tam gravem

tU

)

pomam, ac eft divortium. 4. Ut necdum fit tacité

'Talis remiffio feu condonatio delicti

Q]

remi[fum

daretur, fi pars innocens, conícia de alterius a-

dulterio , peteret vel redderet debitum conju-

gale.

QUJERITUR 7.

An etiam beftialitas à vi-

T

NI

ro.commiífa prebeat uxori caufam inftituendi

m f

divortium ?

ü

LU Xn

RL"U)

REsPONDEO Affirmativé.

Ita Zbulenfis in

;U IEUu FOH*

C. 19. Matth. Pera- Crux , Sancbez 1. 10. dlfp 4.

1b 44

15016'

t

RaATrO0 eft, quia datur major ratio ex beftia-

ili ln

litate , quàm fornicatione ; & genus deli&i per

infra&ionem fidei con)ugahs in ünitatem carnis

datze idem eft.

If

UJERITUR $

An etiam Sodomia , pre-

fertim , fi violenter aut fraudulenter cum ipfa u-

lu

lj

xore committatur , fit fufficiens caufa divortii?

RrsPoNDEo Affirmatiyé.

]ta Sancbez; . c.

&t j

n. 3. rcferens D. Thbomam , .D. Bonaventuram , Du-

IN

i

vandum , Ricbardum , Paludanum, D. Antonmum &

DIRUR

plurlmos alios Do&tores.

ur

RATIO

li

ul

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 189

M

ij

du

RaTi0 eft, quia conjuges ex ipfa natura

contra&us matrimonialis fe invicem obligant ad

r

r

fervandam unitatem carnis, quz tollitur per co-

Utrn

pulam Sodomiticam.

Dd

NEc INTEREST; five Sodomxta fit pars a-

lts d

gens five patiens, quia peccatur contra unitatem

carnis cum conjuge

SANCÉEZ tamen l.c.n.6

Vcnteror

7:'8.«cenfe

Sodomiam viri cum propria uxore

pella. Y

non effe caufam divortii, nifi corrigi nolit

& fi

W

corrigi nolit ,, eam non effe caufam divortii per-

m/'/ il

petui, fed tantüm ad tempus

Sed infiftendum

donztio

priori refpopfioni, quia antiquiores Doétores

de dieri

non diftinguunt inter has fpecies Sodomiz.

ebltum (

QU]FRITUR 93

An etiam pollutiones, vel

alii tactus lafcivi ad pollutionem proximé difpo-

kontas

nentes fint caufa divortii, v. g. fi maritus fub

m t

pretextu exercende copule retrahat fuum mem-

brum, ficque feminet éxtra vas uxoris?

]i

RrzsPoNDEO cum SaNcnHEziO l. c. , e-

rzLio.d)

jusmodi pollutiones vel tactus cum propria uxo-

re non effe caufam divortii perpetui, fed tantüm

ruioer d

divortii ad tempus quoad thorum , donec in ma-

rito appareat fpes emendationis.

Quodü mari-

nus QeJa p

tus poft iteratas emendationis promiffiones con-

Titatem cub

ftanter perunum vel alterum annum datam fidem

frangat , cenfeo , dari caufam ad perpetuum di-

Ym

vortium quoad thorum.

quay

RaAT10 eft,, quia licet non cómmittatur a-

d GUVA

dulterium vel fornicatio, datur tamen folicitatio

u

ad connivendum & cooperandum peccato occa-

Omnis autem folicitatio

fione thori conjugalis

continuata ad peccata contra naturam prebet ju-

Y

ftam caufam divortii ad tempus, prout D. Z/nto-

Mi

ninus,

[

m

TRACTATUS

190

n

RA

ninus , ZAftenfis , & Sfoannes de Friburgo à Sanchezio !

c. n. 8. relati docent

Ex hoc autem fequitur,

fv

U

fore caufam divortii perpetui , fi omnis fpes e-

(

)

mendationis poft iteratas monitiones evanefcat

n

eui

QUIRITUR IO.

An tactus lafcivi cum a-

m

orui

liis perfonis exerciti prebeant caufam divortii?

RESPONDEO I.

Per fe non prebent cau-

QL &l

GU

fam divortii.

Ita Sancbez l. c. n, 9.

u

dN

RAT10 eft, quia per ejusmodi a&us non di-

N

viditur una caro in aliam carnem

adeoque nec

MO [«]

violatur conjugalis fides quoad fübftantiam.

(

RESPONDEO 2

Prebent tamen ejusmodi

[

lafcivi actus caufam divortii ad tempus , feu de-

negandi ad aliquod tempus debitum

RaTr10 eft, quia, licet non committatur a-

dulterium , nec violatur fides conjugalis quoad

fuübftantiam, violatur tamen quoad modum, con-

TL

tra quam violationem compars, nifi appareat a-

liud efficax remedium in futurum , re&é fe pre-

WR ï

Thit: )

munit denegatione ad aliquod tempus debiti vel

thori conjugalis.

Ita quoad rem Sancbez; 1. c. n.7.

allegans Paludanum , Petrum de Soto,l) Antomnum,

& alios, qui docent , omne vitium à conjuge con-

tra naturam commlfï'um fufficere ad divortium.

Eam tamen doctrinam Sancbez l. c. re&é explicat

aut temperat , ut intelligatur de divortio tempo-

IÉ

—

rali , in quantum hoc fervit ad emendandam aut

in pofterum abfterrendam compartem ab ejus-

p

modi vitio.

REsPONDEO 3

Quando ta&us lafcivi

complent violentam prefumptionem de commif-

Algay,

fo actuali adulterio , etiam fufficiunt ad divor-

tium perpetuum Id patet, quia in tali cafu non

WT

fpe&ar-

x

DE SACRAMENTO M/ATRIMONII. 19[

11

räsw

^^^^^^

fpe&antür feorfim tanquam motivum divortii ,

U f

fed tanquam fignum & argumentum adulterii ad-

d J

miniculativum cum aliis indiciis.

Ipfum autem

l0ng

us

adulterium:per violentas prefümptiones proba.

tum eft caufa ac motivum füfficiens divortii , ut-

T

pote moraliter certum.

J prde

QUJERITAOR II.

An marito & uxori com-

)

petat reciprocé jus zquale in

( fusy

dum divortium?

'ordine ad iniþituen-

; t

REsPOoNDEO Affrmative.

Ita.omnes Au-

Mi

thores tefte Sancbezio 1. c. Difp. 3. n. 6. excepto

IDRD o

Cajetam. ldem docet in pluribus locis D. A o-

emp LY lfJ (

GUSTINUS relatus Caufa 32. q. 7.

[

PRosATUR autem ex INNocENTIO L,

VTT

r

(

qui , licet videatur facere difcrimen inter mari-

Ts qu

tum & uxorem , reipfa tamen nullum facit , nifi

lm

in certitudine probationum feu prefumptionum,

que non tam facile convincunt in marito , quàm

Tib

in uxore.

h ib

In Epiftola 3. ad Exuperium n. 4. fic

fcribit: JDefideratum efd fciri , cur communicantés viri

p d

7

cum adulteris uxoribus non corveniant , cum contra uxo-

J At

ves in con[ortio adulterorum sirorum manere videantur.

funqu,

Super boc Cbriftiana Religio adulterium in ulroque fexu

xl divordr

pari ratione condemnat.. Sed viros fuos mulieres de adul-

r i

terio non facile accufant ; & mon bábent latentia peccata

vindittam.

V'iri autem liberius uxores adulteras apud

vorto t

gv

Sacerdotes déferre confüeverunt-5. & ideo mulieribus jro-

dito earum crimine communio denegatur ; oirorum au-

m d

tem latente commi[Jo non facile quisquam ex füfpicionibus

d i

abftinetur : quà utique fubmovebitur , fi ejus flagitium

detegatur .

pl

deti

Cum ergo par [it caufa , interdum probatio-

L

ne ce[Jante vinditle ratio conquie/cit. Hic textus agit

JUrt

"f

quidem de folai &qualitate mariti & uxoris in or-

y

dine

j

192

TRACTATUS

y

dine ad denegandam communionem Evchari-

j

[

À

ftie ; eoipfo tamen re&té infertur equalitis quo-

m

MOB

ad communionem thori , licet hzc illis tempori-

bus forte tantüm fuerit negatio communionis

temporalis , ficut illa negatio communionis Ev-

d)

chariftie folum fuerat temporalis.

Explicatius

";"ïadukexiF

tamen hec do&trina fub eodem INNocENTIO

"

t

I. anno 416. fuit definita à CoxcriL10 Mirze-

VITANO, quod Can. 17. fic habet: Placuit , ut

hUY

fecundum. Evangelicam && poftolicam difciplinam ne-

lii

que dimi[Jus ab uxore , neque dimi[Ja à marito alteri con-

a

jungantur ; . fed ita maneant , aut fibimet reconcilientur.

;nenä"hl

Quodfi contempferint' ad pemitentiam redigantur.

81

QUIRITUR I2.

An ad inftituendum di-

vortium ratione adulterii requiratur prius mo-

nitio delinquentis pravia?

RzesPONDEO: Per fe fpe&tato Jure Civili

Tib

t

vel Canonico non requiritur monitio pravia;

h

VEre d

quia hanc monitionem praviam nec lex, nec pra-

ii

xis Ecclefie requirit. Si tamen maritus vel uxor

VU t

advertat , compartem ejusmodi periculis fe ex-

ponere , & fperetur frué&tus füfficiens, tenetur a-

)

ïccmäa.:;o,

micé premonere de periculo peccati , & fecuturi

divortii ex lege charitatis.

QUJERITUR 13. An jus ad inftituendum

sT

divortium extinguatur lapfu temporis, v. g. quin-

IQ

u

?

[

quennii , vel feptennii ?

ResPowNpEo: Nifi à tempore obtente de

Ri

sütir ]

adulterio conjugis notitie crimen ab altero con-

"r 4

juge fuerit tacité per actus conjugales remiffum,

non extinguitur lapfu temporis brevis; extin-

i'm-'a,dsjc;l?E

E

ROEH

guitur tamen lapfu temporis longi.

RATIO

W 10

May ï,

d

DE SACRAMENTO MÁTRIMONII. 193

BUA

v

h

[ D. At

Rarro eft, quia etiam

la'&iones cri,mingl.es

ET

fic extinguuntur.

)

At

lU Q hi

INEC OBSTAT, admonere,33.q. 2. ubi SrE

PHANUS V. fic fcribit marito , qui uxorem a-

OmI yi

]j

dulterii falfo infimulatam occiderat: S?verum fuif-

fét. (adulterium). pof? féptem annos penitentia peratta

A

D

VCj

dimittere eam per approbatam caufam poteras , fi voluif-

Jés

Nam ex hoc textu videtur colligi, quod ma-

[:

i d

ritus illis temporibus non habuerit poteftatem

flatim dimittendi uxorem adulteram , fed quod

T

1 4

debuerit expe&tare tempus explete feptennalis

penitentis.

Hinc potius inferendum , quod ab

[j

AUAT

eo tempore , quo adultera pars poteft dimitti,

j

/

füitendim

& non dimittitur , incipiat extingui jus feu actio

TU p

ad divortium.

QuzRITUR I4. ÀAn pars innocens tenea-

tur aliquando inftituere divortium ?

i u G

RzsPoNDEo: Pars innocens tenetur infti-

Vuto p

tuere divortium temporale in duplici cafu. Pri-

ne;lex.nec:

l

mb , fi divortium temporale prevideatur fore

[

D

