mum -quantum accedit. fetui , tantum decedit alumno,

Ogl

Ita Rodericus à Caftro.

Addit tamen,in dubio,

t

ut videtur, rem relinquens : Quo in loco illud mi-

As s

vari fubit , quod plurimi retulerunt , non corrumpi lac

nopet.

j

famine , fi ex eodem viro rurfus conceperit. — Hoc ul-

m a

timum forte concedendum in iis, qui alioquin ex

S,a.ym

corrupto femine retento paterentur alios pravos

ll

n

effe&tos.

Sic PaiMERoOsus l. s. de mulierum

/t)

[

morbis, C. 7. de lacte latanüium fcribit: Que pro-

L

Jill ,

vocant menflrua , lac deficcant ex Galeno. --- Venüg

J

ïl

:

M

la& ) nocet ; coitum tamen concedit N AR AN D JEUS

A

admodum libidinofis , ne ex gravi boc animi. patbemate

lac corrumpatur.

Et C. 11. fcribit ; Certum eft, lac

vl

nf

earum , que gravide funt , e[fe pejus. . Ex his omni-

f (Emn

d

bus fequitur, coitum cum laQantibus non carere

deordinatione ac culpa veniali , nifi excufet vel

1

55 fUf

V

jl

neceffitas exonerandi feminis , ne corrumpatur,

vel liberorum pro bono communi multiplican-

dc dur

dorum neceffitas.

Ti

Qu-

T

268

TRACTATUS

UXRITUR I7. An detur obligatio red-

Y

00[9

r

dendi debitum conjugi , quo tempore laborat a-

,

mentia , vel furore?

vll OH

j

xmh

REsPONDEO: Si amens aut furens adhuc

t Uüd [

eft capax peccati mortalis, nec concurrit pericu-

]um reddenti, vel proli,, vel alterius peccati, te-

m

p

AE

netur compars reddere debitum ; aliàs veró non

tenetur.

M

j

n

RaTro eft, quia fi amens aut furens eft ca-

pax peccatl mortalls expomtur perxculo peccan-

W

J

'di mortaliter , fi non reddatur debitum: Huic

autem periculo precavendo Deus oppofuit obli-

um s

TU

n

gationem conjugalem, que non fufpenditur, nifi

l

LL

concurrente motivo ftrictioris alterius obligatio-

n

nis, vel altioris ordinis, quale non ponitur in Ca-

fu. V. Sancbez l. 9 lep 23

QUJERITUR 18

An detur obligatio red-

T

HJ FrM

dendi debitum conjugi laboranti lepra, lue galli-

at

ca, vel alio morbo contagiofo ?

dH tt

REsSsPONDEO I.

NNon datur obligatio réd-

T U.l f

dendi debitum, ubi judicio Medicorum notabilis

ubrumr

infe&tionis periculum imminet fano ex redditio-

ne debiti

Ita Sanchez; 1.9. Difp. 24. n. 17. pro fe

allegans Durandum , Paludanum , D. Antoninum, Ca-

u

jetanum , & multos 'alios.

RaTriO eft, quia contra&tus conjugalis eft

Dl

contra&us bonæ fidei & amicitie. Nemo autem

Qd

aut fe aut amicum ad tale onus obligaret, fi ex-

r

preífe de eo fieret in contractu mentio.

RESPONDEO 2.

In praxi tamen ordinarià

lm ]

A l

non concurrit infectionis periculum ex lepra

conjugis, prefertim fi adhibeantur debitz caute-

(ua

ld

lz judicio Medicorum adhibendz.

Id

i

/

DE SACRAMENTO MAIRIMONII, 269

"n

Id PRonaTUR ex eo, quia redditio de-

t

biti non foret prafcripta in tali cafu , fi judicio

peritorum ordinarié concurreret periculum infe-

Ü

QUs

!

il

&ionis ex tali a&u tranfitorio , prafertim fi rarus

(zi

fit.

uod autem redditio debiti in tali cafu fit

i

j

prefcripta, patet ex C. . de Conjug. leprof. ubi

ALEXANDER III. fcribit: Quoniam nemini licet

U fitegd

excepta fornicationis caufa uxorem dimittere , con[lat , fi-

ve mulier lepra percu[Ja fuerit , feu alia gravi infmrmt-

Rfb

dbitu: ;

tate detenta , non e[l à viro propterea feparanda 'vel. et-

iam dümittenda.

Leprofi autem , fi continere nolunt, &2

^ opol

aliquam , que fibi mubere voelit , invenerint , liberum eft

i

eis ad matrimonium convolare.

uod fi virum frve u-

iil

xorem leprofum feri contigerit , & infirmus à fano car-

at

nale debitum exigat , generali precepto Z4pofloli , quod

exigitur, eft foloendum ; cui pracepto nulla in boc cafü

[

exceptio invenitur. Hinc etiam D. THoMas in 4.

dift. 32. q. 1. a. 1. ad 4. ait:. Uxor etiam viro lepro-

L'x'».&m,m i

o tenetur reddere debitum , mon tamen tenetur ei cobabi-

: ts

tare , (faltem quoad thorum, nifi judicio Medico-

dcorum ao

rum etiam cohabitatio quoad domum cenfeatuf

bnp erreddt

contagiofa) quia mom ita cito inficitur ex coitu , ficut

TOR

ex frequenti cababitatione ; & quamvvis proles generetur

| du

infirma , tamen melius-eft ei fic eJe , quàm penitus no

€[J€.

p nj

Daxgqe Ordz'naiiä. Si enim compars jam prius

? Mmé

effet etiam difpofita ad lepram , aut haberet fpe-

g

cialem horrorem à tali coitu, ita ut judicio Me-

p

dicorum propterea daretur infectionis pericu-

] mf

lum , non teneretur reddere debitum.

An detur obligatio red-

(

Vlum d

QUJERITUR I9.

hi d

dendi debitum conjugi, fi reddens laboret febri,

dolore dentium , vel capitis? &c.

j

REsPON-

,l

270

" TRACTATUS

RESPONDEO r.

Si reddens ex redditione

o

timeat notabile malum , vel incrementum mali,

non tenetu

,j At

Hinc cum febricitans meritó pof-

slsl

fit timere i

her

ementum vel difficiliorem curatio-

nem febris , nifi aliter in cafu particulari judicet

Jp2M

vipelit

Medicus, non tenetur reddere debitum.

g

Rarro eft , quia contra&tus conjugalis eft

sear, s

contractus bons fidei, in quo ejusmodi difficiles

M

iM

(u

obligationes explicité non deducerentur in pa-

g d

&um , fi de 1is cogitaretur.

RESPONDEO 2.

;;icandi n

Aliud dicendum, fi mor-

fin.

bus foret diuturnus, & exigeretur inftanter de-

um

bitum concurrente verofimiliter ex parte peten-

h

Mdv H

tis periculo equali ex fuppreffione feu retentio-

T

ne feminis , prout füperius explicatum eft.

AUW

i

yt.t"u'.t'

RATr10 eft eadem,

quia contractus bonz Q-

d a

.dei & amicitiz id petit.

A nl

UXRITUR 20. Àn detur obligatio red-

[

gt

dendi debitum , fi compars illud petat immode-

r

raté ac nimis frequenter ? vel recenter à prandio

Tuno

vel balneo?

1l mtii

[

REsPONDEO r. Sicompars, à qüa debi-

tum petitur , fibi ex frequenti tali coitu timeat

notabile detrimentum fanitatis, non tenetur fem-

per reddere debitum , fed precife toties, quoties

Q

fieri poteft fine

periculo notabilis .detrimenti

WT

proprii.

T

lj

$

RESPONDEO 9.

Imo in tali cafu nec licet

ii

reddere debitum, fi fieri non poteft fine pericu-

Qbïx

lo gravis detrimenti proprii vel alieni , nifi ex

hr

parte petentis concurfat squale periculum gra-

b

vis detrimenti ex fuppreffione emoti feminis.

g

RA-

w

!

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 271

ts

RaTro eft, quia fic petit contrattus bonz

WMUL

fidei & amicitie judicio Do&orum , v. g. Palu-

ii

dani , D. ntonini

Soti, & aliorum, quos SAN-

CHEZ l. 9. Difp. 24. n. 3. 4. 5. 6. 7. 8- allegat

ADVERTENDUM tamen , nec in petente,

d

nec in reddente ufum matrimonii in tali cafu ef-

U5 QUf

fe peccatum mortale , niii grave malum, quod ti-

AUSm0d

metur , fit diuturnum , & certó moraliter eventurum.

MAGIMR

QURITUR 2I.

An fit fufficiens ratio ne-

gandi debitum , fi negetur ex metu nimis multi-

plicandi prolem, vel incurrendi gravem penu-

tdum,

riam ?

TT

REsPONDEO Negativé quoad utrumque.

&L fto)

Blf

Quoad primum confentiunt Do&ores , cenfeo-

que cum ngelo , talem recufauonem conjuge in-

hd

ftanter petente debitum , nifi alia cauía concur-

RORU

rat malitiam attenuans , effe peccatum mortale.

Aliud dicendum, fi petens non graviter ferat ne-

Yt Q

gationem debiti , nec timeantur alia g: avxa pec-

AL

cata.

tattri)

Rarm1O0 eft, quia contra&us conjugalis ex

fenfu gentium tac1tä obligat Contrahentes ad

, d

communionem bonorum & malorum ex indivie

[ o t

dua focietate vite & ufus conjugalis fequentium.

Infinitis enim ditlidiis exponeretur hic ítatus, fi

J

toitt

in ufu matrimonii locum haberet exceptio ex re-

fpe&u ad futurum ftatum temporalem, qui divi-

jils d

n2 providentie , & pietati fidelium committer-

dus eft.

l ælu "

yel Utf

QUZRITUR 22.

An & quomodo poffit in

ufu matrimonii peccari ratione modi vel fi:us ?

i?

Olv

»y d

REseroNDEOo: In hac re tenende funt fe-

p€

quentes Regula.

[]]OU »/

REGU:-

: NMCRM

272

TRACTATUS

REGULA r.

In ufu matrimonii omnis mo-

a

dus vel fitus eft peccatum mortale, per quem vel

]

!t

)

D

femen non defertur in vas debitum, nempe in

va

inam uteri , vel per quem non defertur in vas

pnox

de

b

gaimmo

itum modo de fe ad generationem prolis ido-

neo.

!

gpoll

1

REGULA 2.

In.ufu matrimonii omnis mo-

áand

]

dus vel fitus eft peccatum mortale, per quem fi-

[

il

ne neceffitate incurritur grave periculum , ne femen

mondd

deferatur in vas debitum , aut fi eo deferatur, ne

D

v

j

deferatur modo de fe ad generationem prolis i-

d

doneo.

Periculum autem grave voco , ubi eque

D

probabile eft , femen illo modo iftuc non defer-

[A

ri, ac deferri , feu ubi iftud manet ftricté du-

L

bium.

al

REGULA 3

In ufu matrimonii omnis mo-

dus vel fitus eft peccatum veniale, per quem fe-

men quidem probabiliuüs defertur in vas debitum

r

v

modo de fe ad generationem idoneo , attamen

cum aliquali probabilitate feu periculo de oppofito , idque

Wi M

j dl

mulla interoeniente cau[a nece[Jitatis.

RrGULA 4. Interveniente aliqua neceffita-

* f

hung^

tis caufa nullum eft peccatum, fi adhibeatur fitus

vel medus,in quo femen quidem probabilius de-

i r

ag

fertur in vas debitum modo de fe ad generatio-

l

A

nem prolis idoneo, attamen cum aliquali pericu-

I

N

Q

DN

Wá

lo feu probabilitate tenui de oppofito.

REGULA $.

In eafü. neceffitatis abfolute,

a

Tt, f

quo nullus eft poffibilis álius modus vel fitus, &

f

f

|

!

Ituetm

"

|

ufus matrimonii non poffit omitti fine periculo

Tf

-,

1

gravis damni ex fuppreffione vel corruptione e-

]v

L

moti feminis in alterutro conjugum , licitum eft

"dO

erveniat

petere ac reddere dcþitum , etciamfi int

dubium

Vg

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 273

Ut

dubium ftri&é dubium, an femen fit deferendum

Me,þey u

in vas debitum modo de fe ad generationem pro-

mm" nem

lis idoneo.

l

RaTro horum omnium eft, quia Deus u-

Itj

fum matrimonii ordinavit primarió ad generatio-

nem prolis.. Érgo agere ceffante fine , aut fine

Itv

cau(a neceflitatis exponere actum gravi periculo

lt D

fruftrandi finem à Deo intentum, in eftimatione

Tm, ul

morali eft contravenire ordinationi divine fub

O dbf

l

peccato mortali obligatorie ad finem ferió in-

Tnen i

tendendum mediaté vel immediaté.

Y900,Ujz

Ifat 0

Ex Hrs sEQUITUR in particulari , quod

fit PeccATUM MORTALE 1. fi feminatio tan-

I r

tüm fiat in orificio vafis muliebris, qua femina-

tio in antiquis Conciliis & Peenitentialibus voca-

fU onns m

tur pollutio in labris.

2. Si feminatio quidem in-

a

choetur in vagina uteri , fed retra&to membro

rvatit

virili perficiatur extra vel in orificio vafis mulie-

i, d

[

bris. 3. Si feminatio quidem fiat in vagina ute-

i

1

LU

ri, fed ab alte

rutro conjuge ftudiofe retineatur

activitas

reciproca feminatio fimultanea, vel

u

fpirituum feminalium per averfionem animi.

duf

Hac tria genera funt peccatum mortale. Prc-

rdiud

CATUM autem vENIALE erit, fi absque cau-

:

il genw;i

"

fa neceffitatis r. vir fit füccubus , feemina incuba.

diqal P

2. Si copula perí

icia

AV iri

tur per congreffum more be-

"

glio.

ftiarum , nemp

v

: fi vir congre

diatur à tergo feemi-

D

vas debitum. . Nam fi

1&;&&15'

ne, feminando tamen in

yus

feminaret in podicem , und

e egeruntur ftercora,

fcelus Sodomiz.

3. Si copu-

jl

j ul

foret graviffimum

|q)

la perficiatur ftan

do vel à latere fedendo aut ja-

m

Ccendo.

8

R s

uml

M

D.dmort Ty. de chr. Matrím.

ul

Mi

274

TRA'CTATLIS

i

RATrI0 autem horum eft , quia licet in his

modis concumbendi probabilius interveniat cc-

ao

pula de fe ad generationem prolis idonea , atta-

g m

men hoc non eft certum , fed femper concurrit

;fIOHUIïEPE

2l

QOV

aliquale periculum fruftrandi generationem pro-

lis non defe&tuofe , eó quod non interveniat

UI

tanta concuffio fpirituum ex omnibus membris,

g n

w

neque tam colle&ta intrufio fpirituum feminalium

tyuit

j

in ovaria mulieris per poros vaginz vel uteri.

ial

EU

Drx1 tamen , fi hoc fiat fme caufa mece[Jitatis.

Bul

LU

Talis neceffitas foret, fi aliquem ex his modis

a:cedente:n:'

exigit , v. g. pinguedo viri vel feeminz, vel gra-

R.n;'

veolentia oris in viro vel foemina cum periculo

fl

( d

naufec ftomachi vel cerebri , vel intumefcentia

J

?i

l

d

ventris in muliere gravida cum periculo futto-

1 .Iürt l:

H

L

:

i

candi foetum in utero, aut eidem nocendi, vel

z g

boneftas , v. g. fi in eodern cubiculo jaceant libe-

lgt

ri, velaliv perfone, nec pro iis alius locus ha-

Qm

beri poffit, ne tam facile advertant coitum, aut

M

fi confideratis aliis circumftantiis ejusmodi mo-

* lt

dus videatur ad vitandum fcandalum , aut finem

luooy

generationis opportunior.

l

QU/ERITUR 23.

An &

uales taéctus con-

Y^

fTIU

s

Á

J

jugibus liceant occafione ufus conjugalis ?

RESPOÓNDEO r.

Ante a&ualem copulam

nnn A

& füb ipfa copula liciti funt quivis tactus ad ma-

D

jorem activitatem fpirituum genitalium conci-

&

liandam idonei, five fiant in corpore proprio ,

4

WE';

n

"

lts

five in corpore alterius conjugis.

RaTr10 eft, quia ubi finis licitus eft, licita

FA i

Wt

etiam fünt media cateris opportuniora.

Limi-

IAV,—

tandam tamen hanc do&rinam cenfeo in ufu ma-

ïïnnz:u

]

trimonii cüm gravidis in cafu Lcito , ubi mümia

com-

4'^Ifone li

DF SACRAMENTO MATRIMONII. 275

Qu w

J

comnotio fpiritaum genitalium non fervit ad gene-

4'83, ^

rationem novz prolis, neque fervit ad intentum

finem, nempe ad exonerationem feminis alio-

x

li

d

quin corrumpendi in parentibus , fed potius vi-

detur noxia matri, & proli latenti in utero.

T0

1

!

I

ij

T

M

h

»:

RrEsPONDEO 2. 'Ta&us difponentes ad no-

tUL d

vam commotionem fpirituum genitalium poft

copulam fieri nequeunt fine peccato veniali , nifi

Tte vt

Paf

fiant ex alia caufa rationabili, quàm ex volupta-

tis motivo, vel in ordine ad novam copulam

16

&

accedente caufa rationabili.

iNam ordinarié

.

ii )

Ym fa.

RATrO eft, commotio fpirituum genitalium

C

V s

poft copulam non eft prudenter ordinabilis ad

] in:uwfli'.—'g;

novam copulam, ne quidem tunc, quando prior

percio

Y

eft imperfe&a ob defe&um feminationis fimulta-

!

1

TU

neg&; eó quod natura jam fit debilitata, nec ido-

*a'w:x,.ace'mï:

!

nea ad generandam prolem fine defe&tu.

QUJERITUR 24. An conjugatis liceant in-

"t

Q

citamenta varia ad

libidinem, qtfo tempore uxo-

ami:

res funt gravide?

lil at

RresPONDEO Negative,

Ra'rr0 eft, quia licet ufus matrimonii cum

des du

gravidis fit licitus caufa neceffitatis, quando e-

njugaäis

i

motis femel fpiritibus genitalibus , fi ea ebullitio

ya tj

nec fit voluntaria in fe , nec in fua caufa, time-

d dl

rentur gravia damna fanitatis ex corruptione vio-

lenter retenti feminis, non tamen durante illo

aitdiut

ype r

ftatu licitum eft, liberé ponere caufam illius ne-

ï

ceffitatis , feu emotionis fpirituum genitalium,

hf«lm t

dl

quia talis pofitio caufie non habet finem pruden-

M

i

J

tem naturalem ac immediatum hujus a&ionis ,

d

f

qualis tamen naturalis ac immediatus finis in o-

iM

l

mni actione humana requiritur. Hinc fequitur;

$2

fepif-

DMCRW

TRACTATUS

276

J

j

fzepiffime peccari /altem venialiter à conjugatis per

'jür: 1 [ PP

colloquia obfcena , afpettus impudicos , [pettationem Co-

W

enediarum lafcivarum , taGtus inbone[los , lectionem l-

j

brorum amatoriorum, comme[Jationes, inebriationes , .

',-;M , 1

Nam quamvis fe excufent , quod ifta verfentur

315&; W

inter conjugatos , ficque exiftiment, non prz-

n p

beri anfam ad peccata mortalia, quod ipfum fz-

m

pe falfifimum eft , reperiuntur tamen inter ejus-

modi conjugatos, quorum uxores funt gravide;

.uniqnemxi'

Y

m Til

cum his veró ultró coitum qua&rere , vel occa-

al

TU

M

fionare fine neceflitate illicitum eft.

Q

r

qu

QUJAESTIO XXV.

n licitus fit coitus conjugalis cum uxoribus

^

gravidis.

Jà ULVA

A m

,

OTANDUM I.

Certum effe , quod non fit

Mun

Y

|

!

^l

| u

ii

licitus ufus matrimonii cum gravidis precife

caufa voluptatis , prout qq. 1. ex propofitione

; nb

damnata oftenfum eft. Certum etiam eft; per

t Qrdra

ufum conjugalem cum gravidis non poffe pruden-

Evfrnint

ter intendi generationem novz prolis , feu fuper-

D í

W

fatationem ; nam ea ad fummum fieri poteft pri-

mo trimeftri vel quadrimeftri à conceptione prio-

ris prolis ; & quando fit, quod rariffimé fit, nun-

quam fit fine periculo aut detrimento alterius

g

ttdi

t

ln

W

'uterin;

vel utriufque prolis.. Queftio itaque tantüm fu-

pereft; an coitus conjugalis cum gravidis licité

Rþ'.io.'le .(Ew

i

fieri poflit ex motivo vitande incontinentie, puta pol-

fänälm Y

lutionis aut fornicationis ? vel ex motivo [anitatis ,

"r

confervandz aut reparande per exoncrationem

;:ïief) ümz

eminis füperflui , alioquin facile corrumpendi

ü COggr:

cun

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 277

| cpnj llgïä l

cum periculo variorum morborum , fi violenter

retineatur, fupprimatur, aut imperfe&é per pol-

]utiones ejiciatur ?

NoTANDUM 2. Aliam effe incontinentiam

VOLUNTA-

voluntaviam , aliam émooluntariam.

R1IA eft, quz eft libera in fe , vel n fua cau[a.

q

l

Sic enim pollutio vel emotio vehemens fpiri-

ATa

:

tuum genitalium , ex qua pronum eft fequi pol-

& lg

lutionem, nifi violenter reprimatur, eft aliquan-

do libera in fe , dum dire&té intenditur; aliquando

T W

(

vero eft libera in fua caufa , dum fine neceffitate

honeftatis vel utilitatis ponuntur tales caufze, ex

quibus connaturaliter fequitur vehemens emotio

1

fpirituum genitalium , v. g. longa immoratio in

i L

cogitationibus libidinofis, colloquia valde lafci-

va, atta&tus membrorum genitalium alterius fe-

xus morofus &c.

NU

NoTANDUM 3.

Coitum conjugalem pof-

fe ordinari ad generationem prolis duplici mo-

hp

N

T

do; videlicet 2mmediaté & mediat?.

ÍMMEDIA-

p

T

d

TE ordinatur ad generationem prolis, quando di-

re&é ordinatur ad conceptionem novz prolis.

V

nis, R

MEDIATE dicitur ordinari ad generationem

prolis, quando ordinatur ad liberandam vel prz-

j

fervandam matrem ab aliqua infirmitate, nociva

JBCQW:EF

etiam proli in utero; prout contingit, fi mater

vifim i

fit vel timeatur fieri obnoxia paffioni hyfterice

m L

Y

feu uterinz ex retentione, fuppreífione, ac cor-

W

mo hi

ruptione feminis; vel quando ordinatur ad libe-

ungue"

randum vel prefervandum patrem à notalili de-

terioratione virtutis generative , prout contin-

i

geret, fi maritus ardens concupifcentia involun-

q

taria cogeretur frequenter ac diu retinere ac fup-

"u

u

83

prime-

TRACTATUS

N ICMF

278

l

primere femen jam emotum ac ebulliens in cor-

59

d

BA

"

pore, ne fequatur voluntaria per cooperationem

N

aliqualem pollutio.

His prenotatis temperatu-

dv

OE

rus eam , quam in Difquifitionibus Moralibus apud

É

itt

Ricurtium V enetum editis olim tenui, fententiam,

DYcoor

"::ve:xov.era.

Coitus conjugalis cum gravidis

nunquam eft licitus propter incontinentiam vo-

MU Ti

]untariam.

A

PROBATUR.

Patres & 'Theologi veteres

D

Qitem

univerfim ac conftanter condemnant talem coi-

Y

I

tum alicujus peccati venialis.

Ergo talis coitus

non eft licitus.

Zintecedens patet ex eorum tex-

lj «

tibus proximé referendis.

Drco 2.

Coitus conjugalis cum gravidis

:

nunquam eft licitus , nifi ordinetur faltem media-

i& ad generationem prolis.

ROBATUR,

Patres & 'Theologi veteres

ferme univerfim docent, coitum conjugalem ef-

I

d

fe illicitum, nifi in ordine ad generationem pro-

^j udl

lis , ita ut vel ordinetur vel ordinabilis fit in

[i prCäïi'

huncfinem. Ergo etiam coitus conjugalis cum

, n

gravidis eft illicitus, nifi faltem mediaté ordine-

tur vel ordinabilis fit ad generationem prolis.

ä:jw!uu:q

&

4dntecedens patet ex eorum textibus proximé re-

mn

ferendis.

W

Y

L

Dycq:s.

Coitus conjugalis cum gravidis

K

licitus eft propter incontinentiam involunta-

AUR

riam.

AU

l

PRonATUmn. Talis coitus ex una parte non

i Q

r

eft intrinfecé malus , fed permiffibilis conjugatis

à Deo; ex altera vero parte longé probabilius

fjj

eft, eum fuiffe a&u permiffum à Deo.

Ergo di-

"

cendum eft , quod fit licitus. Zntecedens quoad pri-

i

7Rum

li t"en:g

ïfff,'f,dï;

DE SACRAMENTO. MATRIMONII, 279

r

um membrum patet ex eo , quia fi talis a&us fo-

o

ret intrinfecó malus, non liceret uxori gravide

n')'»'a"' [em;,?

reddere debitum.

Ea enim redditio debiti effet

cooperatio ad aliquid intrinfecé malum. Dein

M

non videtur effe intrinfecé malum , fi Deus ta-

l ,

ltl

lem exonerationem feminis in conjugatis ordinet

faltem mediaté ad generationem , feu incolumi-

tatem prolis in utero materno , vel ad preferva-

lolv

tionem virtutis generative in patre. ; JNeque et-

Tngnt d

Semen e-

iam leditur infans in utero tali coitu.

It

nim ipfum non penetrat in uterum , utpote clau-

J u

fum; & fpiritus feminales, qui eó forte pene-

trant, potius actuant , quàm ledunt prolem.

m

La

Quoad fecundum membrum probatur idem "Antecedens

H

ftrídens

PRiMO ex praxi

Ecclefiz à temporibus Apofto-

licis recepta , qua conjugati cohabitant & focian-

Wi v

tur in eodem thoro etiam poft conceptioném uf-

u

que ad partum , que tamen confociatio juniori-

bus conjugibus effet in laqueum vel ad innume-

gemeza*(mnem:

ra peccata venialia , vel ad innumeras pollutio-

r

nes, raro carituras omni culpa , ita ut nec fint

femivoluntariz in caufa.

SEcUNDO , quia re-

y t (

u

periuntur etiam Patres, & veteres "Theologi in-

j p

fignes , qui permittunt ufum conjugii in reme-

dium incontinentiz feu concupifcentiz, ubi aliis

janp

remediis convenienter ftimuli carnis fuperari ne-

Horum autem Patrum & Theologorum

n du*

queunt.

mens aptius ac propius concordari nequi

t, quàm

fi dicatur; tunc licitum effe coitum conjugalem

u

f

cum gravidis

,quando propter incontinentiam /n-

jb

voluntariam ordinatur & ordinabilis eft faltem me-

j

[

diai ad generationem feu incol

umitatem prolis.

iDo. 7

n

Huic fententie expreffe accedit Paulus à Lugduno

&

4mm

in Teol. Specul.

4

280

TRACTATUS

D;s.acm

H2 tres Conclufiones, cum potiffimüm inni-

tantur traditioni Patrum , & veterum Theologo-

rum, jam probantur ab inductione.

TA

CLASSIS I

Imc

Textus Patrum, qui ornnem coitum

l

i u

ultroneum cum gravidis fine ulla diftin-

étione, faltem explicita ,.

Jl f

condemnant.

d

ls

E

ia

n

ATHENAGORAS.

*

Mrite

Anno 1So.

W

i

» A thenagoras in Apologia Religionis Chriftia-

s

as

»

ne, quam obtulit Imperatoribus Aurelio

»,Antonino, & Aurelio Commodo, fan&titatem

,:ï'cqmpn

ATU

TE

» Legis Chriftiane fic defcribit: Spe vite cterne

ii

l

» freti fenfuum (non puras) voluptates contemnimus.

» Jtaque uxorem , quam facundum approbatas nobis leges

[

t

» fibi. quisque duxerit , reputat non in alium , quam in

» procreande fobolis finem.

Quemadmodum enim Agri-

EUY

»Pïïä*m

» Cola , poftquam [amina terre mandavit , me[fs tem-

yTüni

»pus ex[bebat , mec alia fuperinjicit ; fic nobis et-

vt

» jam concupifcentie modus liberorum procreationg de-

u

» Jinitur.

ydiqy

vt

Wi u

DI

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 281

n

ln

l

II.

M

CLEMENS ALEXANDRINUS.

|

Anno 200.

D

Li

b. ». Peedagogi c. 1o. titulus eft: Que de pro-

creatione liberorum trattanda fint ?: dein fic per-

V d

git: ,Qui jun&i funt matrimonio, iis fcopus eft,

(li,

,& inftitutum , liberorum fufceptio; finis au-

»tem, ut boni fint liberi , quemadmodum in a-

» gricola caufa jaciendi feminis eft cura providen-

»di pro fua fuftentatione , finis autem eft fru-

» &uum perceptio -- Moyfes lepore vefci prohi-

i

, bet; omni enim tempore coit lepus ; concipit

»autem fingulis menfibus & füperfetat ; init au-

»tem & parit; poftquam autem peperit, ftatim

»àquovis initur lepore. -- A vehementibus er-

d

» £0 appetitionibus , mutuisque congreffionibus ,

W

|

j

» & cum pregnantibus feeminis conjunctionibus ,

» alterisque initibus, puerorumque ftupris, adul-

»teriis & libidine abftinere hujus nos enigmatis

»adhortata eft prohibitio. -- Sine digitum qui-

li

»dem temere movere permittit fapienti ratio,

ll,ml

»quomodo non multo magis iis , qui fapientiam

o as

» perfequuntur, in eam , qua coitur, particulam

TT

, dominatus eft obtinendus? Atque hac quidem

Wab H

» de caufa videtur effe nominatum pudendum,

n m

J j

» quod hac corporis parte magis, quam qualibet

»alia cum pudore utendum fit: natura enim ,

» ficut alimentis, ita etiam legitimis nuptiis, quan-

,tum convenit & quantum utile ac decens eft,

,nobis uti permifit. Permifit autem appetere

l

$

» libe-

TRAC.TATUS'

yt

282

ii

»liberorum procreationem. Qui autem modum

A

j

»excedunt, labuntur in eo , quod eft fecundum

» naturam, per congreffus , qui funt preter leges,

j

g Mi

» feipfos ledentes. -- Ne femina, ubi non vis ti-

»bi nafci, quod feminatum eft. Neque ullam

E

»,unquam tange mulierem, preterquam tuarm u-

ag

» Xorem , ex qua fola tibi licet carnis voluptates

je

» percipere ad fufcipiendam legitimam fucceftio-

jous

»nem.

m

Hzc enim fola funt rationi legitima.

D)

» Eis certe, qui divini opificii funt participes, fe-

u

»men non eft abjiciendum , neque injuria affi-

j

»ciendum , neque tanquam Ífi cornibus femen

Qu

»mandes,fíeminandum eft. Hicipfe ergo Moy-

J d

»Ííes cum ipfis quoque prohibet uxoribus con-

y Ia

» gredi , fi forte eas detineant purgationes men-

f d

»ftrug. -- Semen generationis degenerat , ine-

» ptumque redditur , fi matricis fulcis privetur.

j

pgmm

»Neque vero ullum unquam induxit veterum

Funw

» Hebreorum coeuntem cum füa uxore pregnan-

d

» te.

Sola enim voluptas, fi quis ea utatur in

BU

» conjugio, eft praeter leges & injufta, & à ratio-

D. )

»ne aliena.

Rurfus autem Moyfes abducit vi-

vt

» 105 à pregnantibus quoufque pepererint.

Re-

:aj:neï'cimuz»k

,

» vera enim matrix fub vefica quidem collocata ;

[

AU.

A

» fuper inteftinum autem , quod rec&tum vocatur ,

Y

J

»pofita , extendit collum inter humeros in vefi-

)

» C , & os colli, in quod venit femen, impletum

D

» occluditur, rurfusque inane redditur partu pur-

Ril

AU

»gato ; fru&u autem depofito deinde femen fu-

vl

» icipit.

Matrix itaque fitiens filiorum procrea-

v

» uionem femen fufcipit , probrofumque, & vitu-

yidij

» Perandum negat coitum poft fationem ore clau-

»1o omnino jam libidinem excludens. Ejus au-

qiiio

, tem

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 283

ln

At

»tem appetitiones, que prius in amicis verfaban-

Nl

WE(E*

Wiprte

»tur complexibus , intro converfz in procrea-

»tione fobolis occupatc operantur una cum opi-

lna.ü!mn

)

» Á 6-

Nefas eft ergo, operantem jam naturam

N

XXL

, adhuc moleftia afficere , fuperflue ad petulan-

M

&

»tem prorumpendo libidinem. -- Quod fi hoc

D

» ipfum veniat in confiderationem , an ducenda

J

nmamï

»fituxor; quomodo libere permittetur, quem-

at L

»admodum nutrimento , ita & coitu femper uti

ID pati

»tanquam neceffario? Ex eo videri poffunt ner-

eque i

»vi tanquam ftamina diftrahi , & in vehementi

A

, congreffus intentione difrumpi.

Effundit et-

k

»iam caliginem fenfibus , & robur interrumpit.

tUt

1,2

»- Homo enim ex homine enafcitur & evelli-

Uf

»tur: totus homo per exinanitionem coitus ab-

bgurit

»ftrahitur. -- Aliquod tempus ad feminandum

T

(

J

W* j

»Opportunum habent quoque rationis expertia

D

m;.

Non coire autem ad liberorum

»animantia.

u

»procreationem eft facere injuriam natur&. --

j

»Non vult homines femper dare operam matri-

j at

»monio. Matrimonium autem eft filiorum pro-

[yic d

» creationis appetitio , non nullo ac incerto or-

» dine feminis excretio, quz eft & prater leges,

pepereriur,

J

» &àratione aliena. -- Re&e videtur dixilTe quif-

n

»piam: Nulli quidem profuit coitus , re&te au-

il

Nam

n

»tem cum eo agitur , quem non laferit.

ml t

» & qui legitimus, eft periculofus, nifi quatenus

»in liberorum procreatione verfatur. -- lÀifoli,

lii

, f

»qui uxorem duxit , ut qui tunc fit agricola, fe-

,rere permiffüm eft , quando tempus fementem

sf

roomg

»admittit, -- Si comedere per fe folum cogite-

» tur , eft argumentum neceflitatis, & defeckus re-

Ht

» pletio.

Quod eft autem amplius: eft ex fu-

duj

» PCr*

,

ul

284

TRACTATUS

1

» perfiuo

uod eft autem ex füperfluo, effe

»i

me

(el

» Diabolo declaravit Scriptura.

JW L2

!]

1

Idem lib. ». Stromatum. , Dominus ne qui-

» dem cum captiva vult libidinofam effe confue-

T m

j

j«

» tudinem.

Cum ei , inquit, (Deut. 21.) permife-

» ris triginta diebus lugere , cum ejus po[lea veftes muta-

md J'

gt

, veris ; tanquam cum uxore legitime cum ea congredere.

j n

» Sed nec mercenariam , taniquam meretricis , fed

l

ao

".

»propter folam liberorum procreationem vult

j "

» effe confuetudinem. - Non eft omnino necef-

DIOW ]

» faria affectio voluptatis, fed acceffio quedam

d

1

u

» & confequentia quedam naturalium neceffita-

,

» tum , famis , fitis, frigoris, matrimonii

Si ita-

« (

VE

que fieri poffet, ut abfque ea vel biberetur, vel

d

» alimentum fufciperetur, vel liberi procrearen-

u

H

» tur , non poffet oftendi alius ejus ufus. Neque

! CMMQ!

»enim operatio , neque affectio (diz6ecic) neque

T

, aliqua pars noftri eft voluptas , fed vicarii mi-

A WA.:

» nifterii gratia in vitam acceffit

P

l

DAT

Idem lib.3. Strom

» Generaliter nobis pro-

» Cedat oratio de matrimonio , nutrimento , & a-

It

"at

Ü

1

LUTUT

lis, ut nihil faciamus ex cupiditate ; velimus

i

,autem ea fola, que funt neceffaria

iNon fu-

ii

s

TM

T

»mus enim filii cupiditatis , fed voluntatis; &

, eum,qui uxorem duxit pro liberorum procrea-

»

»tione, exercere oportet continentiam , ut ne

I

T'lw

» fuam quidem concupifcat uxorem, quam debet

n

4l

» diligere , honefta & moderata voluntate ope-

l.füïmfm

» ram dans liberis.

Non enim carnis curam ge-

» rere ad concupifcentias didicimus.

Verum ta-

1, QQ

um

» men non oportet confiderare concupifcentiam

li

J

1v

»in uno folum genere, nempe in rebus venereis,

» fed etiam in quibuscunque aliis, qua luxuriofa

,n,f l lr [

Gs

, con-

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 285

Ms

à coricupifdic anima non contenta neceffariis, fed

n

» folicita de deliciis.

l

Idem lib. 2. Strom.

* Non jvocul à fime.

AE tf

"

, Eft ergo matrimonium legitima viri & mulieris

hi

conjunétio ad liberorum procreationem. Me-

, nander itaque Comicus: d feminandos liberos ti-

( Mi

1 ts

, hi, inquit, meam trado filiam, -- Uxor ducenda

"

, liberorum gratia., ldeml.g.Strom. ,, Quod

Tetti

Ml

Oi

, lex voluerit uti moderate uxoribus , & propter

» folam liberorum fufceptio

nem , ex eo clarum

ttetg

5

»

iium d

, eft, quod prohibeat eum , qui non habet uxo-

,rem, ftatim cum captiva habere confuetudi-

"i. i

uod fi femel concubuerit, ei cum ton-

r

Tieeny

»fafuerit, permittit , ut lugeat triginta diebus.

p

»Si autem ne fic quidem emarcefcat cupiditas

i, M

, tunc liberis operam dare concedit , cum qu&

d)

, dominatur impulfio , probata fit prefinito tem-

r

» pore confentanea rationi appetitio. Unde nul-

l

,lum veteru

m ex Scriptura oftenderis , qui cum

e.'raütbr N

» pregnante r

em habuerit; fed poítquam gefta-

nmemo,þ

» Vit uterum ,

& poftquam editum fotum à la&te

b

:

[l

4 N

i

, depulit , rurfus à viris cognitas fuiffe uxores.

» Hoc inftitutum invenies fervatum à pátre Moy-

vOlndss

um Aaronem inter-

»fis, cum triennio poft edit

morin yot

,mififfet genuiffe Moyfen. Et rurfus Levitica

n

» Iribus fervans hanc naturz legem àDeo tra-

m u^

, ditam aliis numero minor ingreffa,eft in terram

TO

» promiffam ; non enim facile multiplicatur ge-

camisq'.ij

,nus , cum viri exfpe&tant etiam à laCte depul-

g.

» lionem.

(ontur

Lib.3. StfOfl-- 5

In moderato matrimonio in-

i

, tercedit confenfio , & ad precationem conti-

A al

» nenter deducens, & ad procreandos liberos cum

» hone-

TRACTATUS

sl

(

286

& W

petw

»honeftate concilians. -- Non enim totaliter

i

AXron

» propulfat nature appetitiones verecunda , que

j

»fitad tempus , confenfio, per quam rurfüs in-

2j

» troducit ad conjusationem matrimonii , non ad

Ef]&üymm

»intemperantiam, fed ne fubjugetur intemperan-

ia

»ti. -- Dominus non amplius concedit Poly-

»gamiam 5 tunc enim id exigebat Deus, quando

» Oportebat augeri & multiplicari. Monogamiam

»autem introducit propter liberorum procrea-

»tionem, & domus curam gerendam , ad quam

»data eft mulier adjutrix ; etfi cui Apoftolus

» propter intemperantiam & uftionem ex venia

Il

vh T

M

» (2 cuyyvouny deuréos. ueradidwciv yzuz) fecun-

[

»dum concedit matrimonium. Nam hic quo-

» que non peccat quidem ex téftamento ; non eft

j

»enim à lege prohibitus ; non implet autem

» füummam illam vite perfe&ionem , que agitur

zi

»€x Evangelio. -- Sed nec eum , qui ex conju-

a*k.,hqixüï

» gali furgit cubili, lavari nunc jubet divina pro-

ii

X

!

1j h

