cd-

j

98

TR!JCTATUS)

(

ce[fe , ut frater duceret fuam. fororem , falf'[Jmmum eft,

um

aui

nec S. ZAntoninus id dicit , fed quod poft matrimonium

contrattum. difpenfavit , ut vir vetineret uxorem illam ,

JJ

Yi

tv

J

cujus fororem ante matrimonium fornicarié cognoverat.

(QuzRITUR 24. An, & quam poenam in-

TRH

currant, qui fcienter attentant matrimonium con-

ï

T

trahere in gradu confanguinitatis prohibito ?

N

RESPONDEO:I.

Y

De Jure Canonico Clem.

un. b. Tit. incurrunt ipfo facto excommunicatio-

l

nem, qui fcienter attentant contrahere matrimo-

!

nium in aliquo gradu confanguinitatis vel affini-

Y UP

tatis prohibito , vel cum voto folenni caititatis.

Excommunicatio tamen hec non eft refervata

f

Papz.

Verba Pape in CoNcrL10 VIENNEN-

sI GENERALI füntifta: Eos, qui fcienter in gra-

dibus con[anguinitatis & affimitatis interdittis , aut cum

monialibus contrabere matrimonialiter non verentur 5 Tec-

n

mon Religiofos &? Moniales , ac Clericos in Sacris Ordi-

mibus conflitutos matrimonia contrabentes excommunica-

tionis fententie ipfo fa&to decernimus fübjacere , preci-

Á

pientes Ecclefiarum Prelatis , ut illos , quos eis conftite-

vit, taliter contraxi[Je , excommunicatos publicé timdiu

muntient, feu, à fubditis faciant muniiari , donec fuuii ve-

cem , &j dbfolu-

cognofcentes errorem [eparentur ab iuvi

tionis obtinere beneficium mereantur.

De Jure Civili

JoszPnuvus L Imperator pro Romano Imperio

in Ordinatione Criminali art. 19. fanxit , ut in-

ceftus inter parentes & proles, inter cognatos n

primo & fecundo, & inter affines in primo gradu

linez rectz , puniatur gladio.

Vi hujus Ordina-

tionis proin peenam capitis incurrunt frater & fo-

ror, privignus & noverca, privigna & vitricus ,

focer & nurus , fi invicem inceftum.committunt.

Haec

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 99

ff

Hc ferviunt Confeffariis & Parochis ad abfter-

F mmm

1 Mttrau

rendum ab ejusinodi inceftibus.

RT

De Impedimento Cognationis Spiritualis.

A0 us

Ti

XRITUR 25.

Inter quas perfonas con-

Tobibio!

Q*

trahatur impedimentum cognationis fpiri-

ADonioo

tualis ?

Of

RzspPowpEO: Hoc impedimentum contra-

IT TT

hitur tantüm 4 Paptizante vel confirmante , €?

itis Vel d

pairinis , cum baptizato xoel confirmato , ejusque patre

DI CR

ac maire

Ita ftatutum eft à CoNcrrro Tnr-

&f relen

DENTINO Seff. 24. C. 2. ubi de cognatione fpi-

Vigyyt

rituali, que ex Dapüifmo contrahitur, & ex Confir-

ring

matione, (ic habetur

S. Synodus fLatuit, ut unus tan-

A5 QUi

timn fioe vir , [ioe mulier , oel ad fummum unus & una

QU U y

Daptizatum de Baptifino fufcipiant , inter quos & Ba-

XMBQH'L

ptizatum ipfum ,. & illius patrem & matrem , mec nan

i Qul

d

inier Bapiizantem €g Baptizatum , baptizatique patrem

Ld/j[ M j

ac matrem tantüm [piritualis cognatio contrabatur. Pa-

LY d

rocbus , antequam ad Baptifmum conferendum accedat ,

»Sþl/ 'lf

diligenter.ab iis, ad quos [pettabit , [cifCitetur , quem vel

quos elegerint , ut Baptizatum de facro fonte fufcipiant ,

; [

Lh

OA

&& eum «el eos tantian ad illum fufcipiendum admittant

€9 in libro eorum nomina defcribat ; doceatque eos, quam

Dejuret

n l

cognationem : contraxerint , me ignorantia ulla excufarü

valeant.

Quodfi alii ultra defrgnatos Baptizatum teti«

(inxi

gerint

cognationem fpiritualem nullo pacto contrabant.

er o

D pr'mo

Ea quoque cognatio , que ex Confirmatione contrabitur ,

Conjarmantem €g . Confirmatum , illiusque patrem & ma-

hujusO

ire

[/

j fratt

ac tenentem mon egredietur ,

omnibus inter alias

perjonas bujus [piritualis cognatzoms impedimentis omni-

n

na & vt

no fablatis.

; Com

G:z

jf

QUJE-

u

Io00

4

TRACTATUS

ri H

m mm

2D»

QuxRiTUR 26. Anmaritus, vel mater,

"W i

fi propriam prolem baptizet, vellevet , contra-

N

hat cognationem fpiritualem cum füa uxore, vel

Wi

cum patre infantis?

u

RESPONDEO I.

Si maritus vel uxor id fa-

M Obl

ciant ex neceffitate, vel ex probabili ignorantia

juris vel fa&i , non incurrunt hoc impedimen.

at

tum.

RATrO eft ; quia, 'fi incürrerent hoc i impe-

W

dimentum , fequeretur , quod privarentur jure

Sed

petendi & obhgaaone reddendi debitum.

qU

non eft verofimile, quod Ecclefia tam gravi pce-

Mi

IU

na afficere intendat eos , qui bonum opus exer-

cent , vel ex ignorantia delinquunt

/

IpEM PRoBATUuR ex C. ». h. Tit. ubi A-

)

L

LEXANDER III. fic fcribit: Nobis «idetur , quodfi

me

Mrv

vir vel mulier ffve ex ignorantia , five ex inalia filium

UI

fuum de facro fonte fufceperit , non funt ab invicem fepa-

q

i

N

vandi , nec alter alteri debitum debet fübtrabere , "nifi ad

fs

A

continentiam fervandam poffint induci.. Quia , fi ex igno-

lr

W

vantia fa&um efi , €o$ ignorantia excufare videtur.

Si

ex malitia , eis fua fraus non debet patrocinari vel do-

p

lus.

RESPONDEO 2.

Si tamen quis ultró bapti-

Zaret prolem non ex propria uxore , fed ex per-

)

v

fona foluta , vel ex fua concubina, vel ex alte-

rius viri uxore natam , contraheret hoc impedi-

mentum.

RaTrO eft, quia in tali cafu non daretur ra-

tio , ejusmodi Baptlzantem excipiendi à genera-

N

li lege Ecclefiz.

Nrec oBsTAT , quod C. s. h. Tit. Arz-

l

XANDER III. declaret, quod feemina quedam,

qua

DE SACRAMENTO MATRIMONII. IOI

ts

quz filium concubinez fui mariti in Daptifmo te-

, Q

nuerat, non incurrerit impedimentum cognatio-

lUfv

nis fpiritualis, f?ve boc contigerit ante matrimonium fi-

ve pofiea ; quia in illo cafu id feemina fecifTe vide-

tur tantüm minifterii caufa , non animo füulci-

piendi obligationem patrins.

r

ity

QUJERITUR 27.

An hoc impedimentum

oriatur etiam ex Baptifmo non folenni, fi Laicus

tho lï

vel Clericus in neceffitate privatim baptizet ?

xyentu:j;:;

REsPONDEO: Sub diftinctione.

In cafu,

[f

quo impedimentum hoc Baptizanti afferret pre-

1 Pral

Td

i

judicium , nec commodeé poteft haberi alius Ba-

QU G

ptizans, non incurritur hoc impedimentum.

RaAT!0'eft, quia prout allatis Refolutioni-

n 1l R

|

j

D

bus ALExaANDRI ÍII. liquet, Pontifex non

vult, ut hoc impedimentum , quod caufa hone-

ftatis introdu&um eft , vergat in Baptizantium

ponam vel prejudicium, aut omnino in perni-

VM

ciem infantium , à quibus Baptizandis alioquin

/l,j

abíterrerentur quedam perfone. Hinc, fi puella

fil

i

»

impregnata patiatur abortum , aut aliàs clam ba-

W r

ptizet infantem ad vitandam gravem infamiam,

non cenfeo , ab ea incurri impedimentum cum

j g

patre infantis.

Si veró baptizet infantem, in ne-

lx t

ceffitate quidem , attamen ubi potuiffet inve-

reet aïzg'

"d

]41

niri alius Baptizans, aut, fi non potuit commo-

ycinps

dé inveniri alius Baptizans , nullum ipfi ex con-

trahendo impedimento timetur prejudicium , in

durebt

tali cafu incurritur impedimentum.

jigm

RAT10 eft, quia pro tali cafu non datur ra-

Ti 4

tio limitandi ftatutum generale Concilii Triden-

m a

tini.

at

G 3

Qua-

l]:

tl

mEN

102

TRACTATUS

Jl

UJERITUR 28.

An etiam incurrat hoc

w(*ïläüm

impedimentum levans 1nfantem in. Baptifmo non

J

folenni ?'

Is

"

pom

RrEsPowDpEÉo Negativé.

!

M

QN

Rar:o eft, quia Concilium Tridentinum,

&-m

ubi de Patrinis loquitur, requirit de/ignationem Pa-

»

[

rochi, & ele&tionem parentum , qu& in Baptifmo

tumultuarié in neceffitate facto , recté

al

privato

jd

fieri nequeunt

Et hinc etiam ALEXANDER

,

yua

III. C. 5. h. Tit. fcribit, ne quidem in Baptifmo

folenni feminam ad tenendam prolem concubi-

W

nemafculam, repente, ut videtur, adhibitam,

contraxiffe impedimentum. X Objecerunt, inquit

k

quod uxor Publii filium quondam concubine ipfius in

rimo facrati [alis pabulo tenuit , que res oix contraben-

do matrimonio 1mpedzmentum afferret , etfi confLaret ve-

M

ra e[Je.

Ac certé munus Patrini ex primeva fua

inftitutione dicit munus quoddam publicum Ec-

T

5

clefiafticum , dum Gentiles , quos fua fuafione ad

fidem converterant Eplfcopo pro Baptifmo pre-

Vi

fentabant

& in fide poftmodum confervabant

JNon decet

hoc munus tam leviter imponi vel

i

u

fuícipi, prefertim cum fuppleri poffit per Patri-

nos Confirmationis

Authores hunc modum le-

vandi infantem vocant levationem materialem

l

De Impedimento Cognationis Legalis per

1

Adoptionem.

MH IN

4 I)

ERITUR 29. Quid, & quotuplex fit ado-

r

bt

D

puo 2

RESPONDEO I

Adoptio eft attus legitimus,

m»

quo per[ona extranea in filium aut filiam , nepotem «vel

J'-d,

DA

neptem

]

DE SACRAMENTO MATRIMONII. .103

m hU(

neptem a[Jumitur. Per extraneam perfonam intel-

Y

ligitur omnis illa perfona, quz nec eft, nec fuit

in patria poteftate adoptantis, ne quidem me-

diaté.

Ti

RESPONDEO 2.

Adoptio dividitur in þer-

;

] IPE

fe&iam ,. & imperfettam.

ADOPTIO PERFECTA

m.IO

eft a&us legitimus , quo quis fui juris exiftens in-

f

l)

D

terveniente authoritate Principis ita affumitur in

LEX

filium , vel nepotem , ut non folum tranfeat in

ij Bäp'.ii':

poteftatem ac familiam adoptantis , fed etiam ef-

T CODOd

ficiatur in Teftamento inftar aliorum liberorum

ADOPTIO IMPERFECTA

alhibia

heres, neceffarius.

U

feu srMPLEX eft a&tus legitimus, quo quis ad-

i hn

huc in patria poteftate exiftens authoritate infe-

t aniraba

rioris Judicis ab alio affumitur quidem in filium

anfantia

vel- nepotem cum jure fücceffionis ab inteftato ,

rimeva l

ita tamen , ut non transeat in poteftatem ac fa-

vicum D

miliam adoptantis. Hinc ad iftud genus adoptio-

V oddoned

nis , de quo hoc loco agitur , non pertinet illa

vulgaris adoptio, qua nonnunquam irfantes pau-

pümo

merraba

peres absque authoritate Principis vel Magiftra-

tus inferioris ex mifericordia in :des affumun-

jnponi

pr Pa

tur, &liberorum inftar educantur , elocantur,

vel etiam ultro haeredes fcribuntur.

motum

T

UJERITUR 30.

Quid requiratur ad hoc,

ut quis habeat poteftatem adoptandi?

REsPONDEO: Ád hoc per Jus commune

m

Civile requiritur r. ut adoptans fit fui juris, hoc

eft, ut non fit amplius in patria vel Curatorum

poteftate, acconfequenter majorennis. 2. Ut

jf Ü

adoptatum etate fic excedat , ut ejus pater effe

pofüt.

4. Utex fua natura fit pbtens ad gene-

u lg

w

4. Ut fit mas? Fo-

; 1;*6;«)." i

randum, & non Evnuchusi

f

G 4

minis

TRACTAT&S

164

[^L

"

pt

minis enim non permittitur poteftas adoptandi,

D

j

nifi ex fpeciali privilegio Principis. . s. -Ut per-

l

Ífona adoptata fit prefens adoptanti, atque in

adoptionem confentiat.

L[

x

Hoc enim adoptionis

negotium per Procuratorem confici nequit. .

d

Ut accedat authoritas Principis vel Magiftratus,

(

þsvgïï?

faltem inferioris, precedatque co

W

gnitio ca?fæ.

Ita difponitur in variis Legibus.

QUERITUR 3I.

Inter quas perfonas con-

trahitur impedimentum cognationis legalis?

REsPONDEO:

Contrahitur inter triplicis

generis perfonas.

I. Inter adoptantem & ado-

]

l

ptatum , ejusque defcendentes in adoptati pote-

ftate exifítentes.

2

Inter adoptatum , & ado-

jl

ptantis liberos tam naturales quàm legitimos, in

adoptantis poteftate exiftentes.

3. Inter ado-

"n

ptantem & uxorem adoptati , ac viciflim inter

wa

adoptatum & uxorem adoptionis.

PRIMUM

M

genus hujus impedimenti vocatur paternitas, SE-

40 LU

CUNDUM fraternitas , TERTIUM affnitas.

De

primo ac fecundo genere habetur apertus textus

N1CoL Ar L. ad Bulgaros'C. 1. 5. Cauf. 30.. q. 3.

f

De tertio autem genere id Authores colligunt ex

Epiftola ejusdem NNicolai ad Bulgaros relata C.

l

un. h. Tit. Si qua per adoptionem mibi foror e[fe cepe-

Ti , quamdiu durat adoptio , intér me & ipfam nupiie

]

J

confiflere non po[Junt. Fatendum tamen , in hoc

E

textu tantüm effe fermonem de fecundo genere,

r

D!

non de tertio genere hujus impedimenti. Majo-

u

ri jure hec extenfio fumitur ex C. r. Cauf. 3o.

LT

1 U

[

q. 3, ubi idem Pontifex videtur facere genera-

lem

L

u Gþ

aritatem inter impe

dimentum cognationis

fpirif

^

!

DE SACRAMENTO MATRIM-ONII. IOS

Ht

fpiritualis ex Baptifmo, & cognàtionis legalis ex

3 A 1

adoptione.

l[l1 atque

QUJERITUR 932.

An iftud *imp'edimentum

1 p

contrahatur folüm ex adoptione ferfeta , vel et-

duj

"d

iam ex adoptione imperfetta?

Mi

RESPONDEO I.

In hoc dubio Authores

valde diffentiunt.

Pro . fententia affirmativa ,

gf]iü'u wfæ

quod contrahatur ex fola adoptione perfecta, ci-

erfongy

tantur Sancbez , Henriquez., Tannerus , Layman , Co-

nink , Pereg, Pirbing, Wiefiner, quibus accedit

lepis

Picbler.

Pro negativa citantur Panormitanus, Pon-

Ier i

tius , Barbofa , Guttierez , Maftrius , & hoc tefte o-

m d al

mnes Scotifte.

Dire&é infpiciendo textus Juris

QU p

Canonici cenfeo, hoc impedimentum incurri et-

1 Cad.

iam per adoptionem imperfe&am.

Qtims, t

RaTrO eft, quia etiam adoptio imperfecta

ter al

in Jure /impliciter venit nomine adoptionis; ea-

cim i

que connaturaliter parit reciprocam reverentiam

Yuug

inter perforias in adoptione correlativas , etiàmfi

trin,

adoptatus non transeat in familiam adoptantis.

,

TUf

1

Hac autem reciproca reverentia , fundata in ti-

TEUS L0XU0.

tulo paternitatis & filiationis , inducit impedi-

[ 442

mentum in. cognatione fpirituali.

Ergo etiam

ii

inducit hoc impedimentum in.cognatione legali,

r

etiamfi non concurrat propinquum periculum

fornicationis.

TTIT A

RrsPONDEO 2.

In dubio hoc , cum.fit

ifmnf

q, nl

dubium Juris , infiftendum fententiz negative ;

lo at

quia non licet fequi fententiam precife probabilem ,

yi u

ubi agitur de valore Sacramentorum , etiamfi a-

; Cli-

gátur tantüm de requifito folüm Juris Ecclefia-

ftici.

ee g

Praxis oppofita non fufficienter proba-

tur.

cognatiif

G s5

,

QIUIE»

yl

106

TRACTATUS

[

I

u

UX RITUR 33.

Ad quotum gradum , fe

L

gene!

extendat hoc impedimentum ? & quamdiu?

"

RESPONDEO rI.

in linea recta titulo pa-

"m

ternitatis hoc impedimentum fe tantüm extendit

J

D

&l

ad gradum quartum.

RartO eft, quia, prout qq. 21. di&um eft,

jdus

QUE

nec impedimentum confanguinitatis in linea re-

&a fe extendit ultra quartum gradum.

RESPONDEO 2.

In linea transverfa titulo

fraternitatis hoc impedimentum folüm tamdiu du.

rat, quamdiu durat adoptio.

Ita habetur C. un.

Q

hz Tit.

Nec illud fe extendit ultra liberos ado-

ptantis & adoptatum.

&

RaTro eft, quia plus non exprimitur in Le-

gibus.

RESPONDEO 9.

Tibtu]o aHinifatis fe tan-

l

tüm extendit ad ipfam uxorem adoptantis & ado-

ptati , non veró ad earum confanguineos ufque

ad quartum gradum.

!

Rarro eft, quia Nicoraus I. C.r. Cauf.

J

l

o. q. 3. inftituit paritatem, vel certé analogiam,

inter cognationem fpiritualem ex Baptifmo , &

cognationem legalem ex adoptione.

Ergo in

v

non exprefíis per Leges valet argumentum ab u-

l

na ad alteram ; confequenter ficut in cognatio-

ii

ne ex Baptifmo non extenditur impedimentum

ultrà uxorem patris generantis , ita nec eft ex-

)

tenfum ultra uxorem adoptantis , ac viciffim.

De Impedimento Criminis.

T

li

UXRITUR 34.

Quali crimine incurratur

L

hoc impedimentum?

REsPON-

l

DE SACRAMENTO MATRIMONII. IO7

1 P

RzsProwDpEOo: Hoc impedimentum incur-

Em

ritur iriplici genere criminis.

I. Per adulterium

3 hp

conjun&tum cum promi[none matrimonii futuri poft

lag

mortem conjugis cum complice ineundi. 2. Per

adulterium & fubfequens conjugicidium ab uno

La

adulterii complice commiffum ex intentione du-

j n m t

cendi complicem, quantumvis non fuerit conju-

nl

r d

gicidium commiffum communi complicum con-

M

filio.

1

Per conjugicidium folum fine prece-

D Lmdu

dente adulterio , attamen commiffum communi

beturCu

confilio cum perfona, cui conjugicida promittit

Theroo d

]ta ftatuit

matrimonium poft mortem conjugis.

ArLEXANDER IÍIL CrreMENS IIL & INNO-

mitur il

CEN T qrUS DLbhb.it

df

UERITUR 35. Quid requiratur ad hoc,

ut per adulterium conjunctum cum promiffone

aisl

futuri matrimonii incurratur hoc impedimen-

ines ul

tum ?

REsPoNDEO: Requiritur r, ut hoc adul-

LCiG

terium & promiffio futuri matrimonii cum com-

2. Ut adul-

andopit

plice fiant adhuc vivente conjuge.

piino, i

terium fit perfe&um, hoc eft, commiffum cum

i

copula de fe'idonea ad generationem.

0.f

um dU

adulterium ex parte utriufque complicis fit for-

y g

male , hoc eft, cum fcientia de alterius ftatu con-

pdimentt

jugali.

4. Ut promiffio fuerit à complice acce-

ii

ptata.

Si enim complex promiflionem recufaf-

vicln

fet, non induceretur impedimentum. 5. Nilta-

men refert, utrum promiffio matrimonii przcef-

ls

'ferit, vel fubfecuta fit adulterium. Nam in C. 8.

h. 'Tit. dicitur: Si quis uxore vivente fide data promi-

e ia

fit, aliam f& du&urum, tolerari non debet matrimoniuim ,

Ji prius vel poflea , dum sixerit uxor ipfius , illam adul-

p

terio

108

TRACTATUS

ji

A-Imïeüau

terio polluiffet. .Neque etiam refert , utrum pro-

miflio fit feria vel non ; vel utrum ab/oluta aut con-

,þ qig

ditionaia , dummodo- fit efficaciter indu&tiva ad

m

u

þew

adulterium , quod folum prudenter

li

fpe&atur, &

i

A

]

exhorretur à Legislatore.

QuERITUR 36. Quid requiritur ad hoc,

(

ut conjugicidium inducat hoc impedimentum? .

m

RzsPONDEO: AÁd hoc, ut per conjugici-

MT

w

dium incurratur hoc impedimentum , requiritur

1y

I. ut mors$ conjugis actu fuerit fecuta ex machi-

natione mortis. 2. Ut occifor habuerit pro mo-

d

I

tivo matrimonium ineundum cum complice a-

dulterii, vel cum complice homicidii. 3. Quan-

]i

do conjugicidium concurrit cum adulterio & cum

intentione contrabendi matrimonium cum com-

plice adulterii , requiritur, ut intentio contrahen-

di matrimonium fuerit complici vel alteri mani-

feftata.

RaTr1O eft, quia Ecclefia nec Leges , nec

impedimenta ftatuit pro folis a&tibus internis,

nifi ^er ff connexis cum actu externo , quod in

praíenti cafu non.con

tingit.ï Idgm colligitur ex

£. h. Tit.

QUJIERITUR-37.

An hoc impedimentum

"

incurratur ab ignorantibus annexionem ;impedi-

D

menti ?

D

Rrsrowpro: Hocimpedimentum incurri-

tur etiam ab ignorantibus annezionem impedi-

menti ad fuum crimen.

t |

RaArro eft, quia ALExANDEn III, Crz-

lpl

l

MENs III, & INNocENTIUs III. refcriben-

u

do Epifcopis ad cafus particulares obligarunt

r

EU

reos hujusmodi criminum ad fervandum hoc im-

A.

n

pedimen-

DE SACRAMENTO MATRIMONIDh 109

ty

bw Alltio.

pedimentum, etiamfi ante has eorum Decretales

Epiftolas cnmmoü non potuerint fcire corum

mum

futura Decreta.

Ergo etiam voluerunt in po-

r fo |

fterum ligare tales criminofos ifto impedimento,

five fciverint iftud impedimentum, vel non

U'ltlhdhgc

COoNFIRMATUR. ALEXANDER III. C. r.

li ay!

& CLEMENS III. C.5. h. Tit. ubi agunt de hoc

t a

1mped1mento fe referunt ad antiquos Canones,

, Ti

in fpecie ad Canones Loxrs- Pape, GazGo-

( m

&. TRIBURIENSsIS CONCILII.

nI1 Pape

STIE DO

Sed horum Pontificum & Concilii (Triburienfis

Qmylie,

Canones ad incurrendum hoc impedimentum

) Qu

non requirunt ejus fcientiam

CONCILIUM

IT

lRiBuRrENSE anno 895. Can. 40. fic habet

CU 0R

Audivoimus vem execrabilem &y. Catbolicis . omnibus dete-

Qontrahe

Jflandam ,. quendam mefario fornicationis opere alicujus

JKeri man

uxorem vivente eo commacula[le ; & in argumentum i-

niquitatis juramento confirma[Je , fi ejus legitimum ambo

lg, n

fupervixil]ent. maritumi , ut ille fornicator illam adulte-

J5 1G

vam adulterio pollutam fibi a[[ociaret tboro , && legitimo

), quoi

matrimonio , fi boc jure dici matrimonium pote[t

per

quod oriuntur , que «dpoftolus enumerat mala , que funt

jptur

fornicatio , immunditia, luxuria ;; ad ultimum verb ve-

dimentüm

neficia & boinicidia, quia pro tam illicito amore alii ve-

n inpei

neno , alii gladio , vel aliis diverfis funt perempti malefi-

cüs.

ldcirco acutiffimo ferro & totius generis. artificio

gm n

refecanda , per que coeftia regna funt. occludenda

Ta-

m n

liaigitur connubia anatbematizamus, & CbrifHanis omni-

bus obferamus.

INon licet ergo , nec Chriftiane Reli-

IN

gioni oportet , ut, ullus ea utatur in matrimonio, cum qua

Ex hoc pátet , intrinfe-

velerit

jrius pollutus eft adulterio.

obl

cam inhoneftatem talis conjugii fuiffe Concilio

motivum ad inducendam hanc inbabilitaien , non

ujis

/

mali-

)

ul

110

TRACTATUg

HEM

h

1l

]

w

malitiam transgreffionis legum ad ftatuendam præ;

cife boenam.

Ibidem zADEM SvNopvs, cui

interfuerunt complures Epifcopi Germanie, et-

iam Auguftanus, Can. s1. dicit: Communi Detreto

Jécundim. Canonum. infHituta. defmimus ,. & prajudica-

us , ut , f quis cum uxore alterius vivente eo fornicatus

gaü;'

V

fl

fuerit , moriente marito Synodali judicio aditus ei clau-

datuy illicitus , me uiterius ei conjungatur mairimonio ,

N

quam prius polluit adulterio.

INolumus enim, nec Chri-

fliane Religioni oportet , ut ullus ducat in conjugium,

quam prius polluit per adulterium.

Hic iterum inde-

centia intrinfeca in Religione Chriftiana allega-

tur pro motivo, que indecentia non tollitur fuf-

ficienter, fi tantüm in transgreffores ftátuatur

poena, & non etiam inhabilitas.

CONFIRMATUR 2.

Si hoc impedimento

tantüm ftatueretur poena , que non incurritur ab

ignorante, fequeretur, quod nec incurretur pro

foro interno ante fententiam declaratoriam cri-

minis, nec deberet de hac inhabilitate moneri

N

populus ,. vel poenitens in Confeffionali.

Sed

hoc modo non precaverentur mala ex ejusmodi

Ípe matrimoniorum pullulantia, nec inhoneftas

Relgionis. Ergo Ecclefia etiam intendit ftatue-

re inhabilitatem neceffarió omnibus predican-

dani. .

D

CONFIRMATUR 3.

Authores oppofite

AE Q

L

ii

fententie fatentur , quod eorum f(ententia fit

precife probabilis ; noftra autem probabilior ac

commnunior.

Sed in materia Sacramentorum

non,licet fequi fententiam przecife probabilem ,

l

Mij

U

contra probabiiiorem in dubio, ubi agitur de va-

" z

lore Sacrament.

ii

CoNu-

DE SACRAM.ENTX'O MATRIMONII. III

'ueu

lty

iNon eft moris Eccle-

CONFIRMATUR 4

N0Q

DN

fiz, in ftatuendis impedimentis etiam criminum,

o

v. g. raptus , clandeflinitatis , infra&lionis o«tl folennis,

gj )

m

v

"

coactionis , ligaminis , affinitatis ex copula illicita , publi-

ce boneflatis , eximere ignorantes, vel ea impedi-

menta ftatuere per modum legis poenalis, fed per

modum inhabilitatis.

Ergo id etiam fupponen-

iil

dum non eft circa crimen adulterii vel conjugici-

dii in cafu qualificati.

Y

( C

"QuammniroR38. Quis poflit difpenfare cir-

iterumïEL

ca impedimentum criminis ?

lin: dl

REsPONDEO: Si hoc crimen eft occultum,

tolito

difpenfare folet Poenitentiaria Romana, quamvis,

85 fatodt

fi oriatur ex conjugicidio, non foleat difpenfare,

nifi ex urgentiflimis caufis , & cum impofitione

pelimet

graviffime ac diuturne poenitenti&.

Si veró fit

ia

publicum, difpenfat folus Pontifex. Quodíi hoc

u

impedimentum fit occultum, & primüm detega-

TOTRD

tur in Confeffione nuptiis premitti folita , nec

itate m

nuptiz differri poffint fine graviflimo fcandalo ,

od *

indicendum poenitenti, ut ab ufu matrimonii ab-

ftineat ante confummationem matrimonii ; aut

A um

jbonela

per Epikiam fupponendum , quod Leges Eccle-

i fatue

fice , etiam irritantes , folüm refpiciant cafus mora-

liter obfervabiles, feu obje&ta pro circumftantiis

j predica

moraliter obfervábilibus, prout in Tract. de Le-

s ol

gibus di&tum eft.

t !

abl

De Difparitate Cultus.

ramentr

UJXRITUR 39. In quo confiftat cultus di-

n

Q

fparitas ?

aglturü :

REsPONDEO: Cultus difparitas , prout hoc

oco

(

vjl

n

|112

TRACTATUS

1(1

n

loco fumitur , fignificat diverfitatem Reiigionis

]j

Chriftiane , & non Chrifítianz inter contrahentes

matrimonium.

-4d Religionem Chriflianam refe-

.....

du5

runtur hoc loco omnes, qui baptizantur in Chri-

J NIE

;fto, & credunt in Chriftum tanquam Authorem

fuz fidei.

'Tales funt non folüm omnes Catho-

TU

lici , fed etiam Schifmatici, & Haretici.

AdRe-

M

ligionem non Chrif?iandm , feu Religionem Infidelium

h

!

referuntur Judzi, Turce, Ethnici , &c.

UZERITUR 4O.

An matrimonium à Fi-

deli cum Ínfideli contractum fit invalidum ? Et

N

num idem dicendum de contraécto à Catholico

^cum Hzretico ?

]s

RzsPoNDEO quoad primum affirmativó. At-

l

'tamen de hoc impedimento non extat Lex Ec-

j

n

clefiaftica, nifi per argumentum à pari, dum in

MI

CoNcirnro TRuLLANOanno 692.irritata fue-

runt matrimonia Catholicorum cum Hsereticis i-

m

N

nita; par enim eft ratio de matrimonio Catholi-

corum inito cum Gentilibus.

Imo illa paritas

non obfcuré fupponitur & infinuatur in illo Ca-

(rum

none 72. qui fic habet: JVon liceat virum ortbodo-

xum cum muliere beretica conjungi , neque vero ortbodo-

xam cum *oiro beretico copulari.

Sed €7. ff quid ejus-

modi ab ullo.ex omnibus fattum apparuerit , irrite mu-

ptie exiflimentur , & nefarium conjugium diffolvatur.

Vp[q

ANeque enim ea , que non funt mifcenda , mifceri , mec o-

vem cum lupo , nec peccatorum fortem cum Cbrif?i parte

lu

J

SAL

conjungi oportet.

Si quis autein ea , que & mobis decre-

ta funt , transgre[Jus fuerit , fogregetur.

$i autem ali-

w

- qui, qui adbuc funt Infideles, & in Ortbodoxorum gre-

Di;[

!]

gem nondum velati fant , funt inter fe legitimo matrimo-

n

mio conjuntli ; ac dein unus eorum ad lucem veritatis ac-

&

A

currerit,

l

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 113

currerit , alter oero erroris vinculo detentus remanferít ,

N

fideli oerà cum infideli cobabitare placuerit , mon |fepa-

Vg

ventur ab invicem.

Ex hoc textu Concilii Trulla-

At C

ni patet, etiam rhatrimonium à fideli cum infide-

I

li initum fuiffe habitum pro irrito.

JTOlS (

REsPONDEO 2. quoad fecundum negativé.

fiCi. j

Ra'Tr0 eft, quia Canon ille Trullanus quo-

1ze'm lilia

C

ad Hzreticos in Occidente vel nunquam fuit re-

ceptus, vel füeceffu temporum in defuetudinem:

nium 1]

didum? ]

abit. Neque enim in Jure Canonico reperitur

textus irritans talia matrimonia.

à Cl

UJERITUR AI.

An etiam matrimonium

Ethnici cum Ethnico contraétum fit invalidum?

trd, Ài

REzsPONDEO: Eftinvalidum in ratione Sa-

t Ler

i, dmi

cramenti, fed non in ratione Contraéctus Civilis.

triata f

RaTr10 eft, quia Ethnici contrahunt matri-

Teretic)

monium diffolubiliter.

Ergo in illo matrimo-

nio Catg

nio deeft ratio Sacramenti, feu fignificatio unio-

nis indiffolubilis Chrifti cum Ecclefia.

ila pet

'jnillo (

(QUJERITUR 42.

Quid juris, fi unus infi-

r

delium , v. g. Judzus vel Turca, convertitur ad

T etl-

Fidem Catholicam , altera parte remanente in In-

fidelitate ?

fb

d n

REsPONDEO I.

C E

cohabitare fideli fine contumelia Creatoris , fide-

ii

lïol-vaf;:

lis tenetur cohabitare.

T

Rarro eft, quia Contra&us Civilis fervan-

(r J

IN'I

dus eft, quantum fpectata e&quitate naturali po-

teft fervari.

g

Si enim in

Daixr: fpetiata equitate naturali.

hum

tali cafu pars infidelis vellet cohabitare diffolubili-

m n

ter , ac more Jude&orum vel Gentium fibi refer-

| WL":'I 1 ,

D.zfmort Tr. de Saer. Matrim,

H

' Vare

(Wm:)

H

HIULD

114

TRACTATUS

j

*H

j

vare jus faciendi ex quavis caufa Rabbinis bene

vifa divortium, poffet pars converfa exigere, ut

*1CJWd

W

TOR

vel cedat jure difTolubilitatis hujusmodi , vel di-

Ícedat

RESPONDEO 2.

wmx

Si Infidelis non vult pa-

cificé cohabitare fine contumelia Creatoris , lice-

Vs u

Y

bit parti converfz Infidelem dimittere, falvis pa-

&is aliis de dote vel communione bonorum , &

i

]

contrahere aliud matrimonium cum Fideli

Ifta

defümuntur ex Apoftolo, qui r. Cor. 7. fic fcri-

;

bit :

Si qua mulier babet virum mfidelem & bié con-

N

fentit babitare cum illa, mon dimittat virum.

Santlifi-

catus efl enim vir infidelis per mulierem fidelem 5 &

Jan&tificata eft mulier infidelis per irum fidelem. — Quod

ff infidelis difcedit , difcedat.

INon enim fervituti fub-

q

je&tus eft frater aut foror n bujusmodi.

In pace autem

vocavit nos Deus.

MUW

QUJZERITUR 493.

Quid agendum, fi infide-

lis ad dem converfüs habuerit prius plures uxo-

j

res ?

REsPONDEO: n hoc cafu fer fe tenetur re-

A

tinere illam, quam primó duxerat, fi vult coha-

bitare pacüicä

RATr10 eft, quia prima uxor Jure naturali

habet jus anterius , tacité exclufivum omnis ju-

ris contrarii recentioris ex pacto conjugls Ver-

gentis in fuum prejudicium.

Dixr1: fer fe ; quia fi accederent alia motiva

gravis nocumenti vel emolumenti conjugi con-

verfo fecuturi , teneretur prima uxor admittere

LE

liam fatisfactionem fufficientem faltem authori-

lm

tate Judicis, cujus prudenti arbitrio Jure natura-

q

li relinquuntur dubia Jura Juris naturalis.

"Immt" »

D

Qv a4E-

$

DF SACR AMENTO MATRIMONII, —115

*

æbbims bfl',-]

]

UJERITUR 44. Quid agendum, fi unus

Af

Wil vt

conjugum Catholicorum apoftatet à fide.

ÀAESPONDEO I.

In tali cafu pars in fide

AOl

perfeverans licit& quidem poterit facere divor-

tium cum Apoftata; quia intercedit adulterium

GML, h[*e

fpirituale ex parte Apoftate ; Sed non tenetur

T lty,

facere divortium, fi abfit periculum feductionis,

ODOr

& Apoftata velit pacificé cohabitare cum fideli.

fj

R AT10 eít, quia non poteft monftrari ratio

Lj leit

obligationis ad faciendum divortium.

6l

RESPONDEO 2.

Si pars in fide perfeve-

n.- i

rans faciat divortium cum ÁApoftata ; non poteft

fitin; ;

contrahere aliud matrimonium.

tin. Qu

Rar10 eft, quia matrimonium femel in ra-

friiti j

tione Sacramenti contra&tum eft Jure Divino in-

1 u ait

diffolubile , utpote fignificans unionem Chrifti

indiffolubilem cum Ecclefia.

, tinti

RESPONDEO 3.

Eadem, quz hic inRefp.

J

I. & 2. dicta funt, habent locum in cafu, quo u-

na pars conjugum Catholicorum apoftatat ad Hz-

? fenetit

reticos, Eft enim eadem ratio.

vult col

QUJZRITUR 4$5.

Àn duo conjuges infi-

deles, fi ambo co

13

iA

vertantur ad Fidem Catholi-

ye naturi

cam , poflint vel debeant coram Parocho reno-

n onnns j

vare matrimonium ?

njigs v

REsPONDEO: Nec tel;entur; nec licité

poffunt coram Parocho renovare matrimonium.

guquy

RATrO eft, quia hec renovatio fit in actua-

mi t

li fufceptione Baptifmi , in qua inter alia promif-

qradt

fa fervandi Leges Chriftianas fe obligant ad fer-

vandum indiffolubiliter matrimoniurm , ac confe-

m at

quenter etiam in ordine ad hanc obligationem

J

J

Chriftianam conjunguntur, & füb forma generi-

H.2

ca

(

|

TW

ll

116

TRACTATUS

a

ca precum fan&ificantur & benedicuntur ab Ec-

!

ii

clefia. ; Pro hac fententia P.PrcHr ER l, 4. Tit.1.

j ::0;10?15)

m

n. 12-6. citat Sancbez , Laymanum , & Bonacinam.

at

De Impedimento vis ac metus.

gt

) qu

IX RITUR 46. Quid fit vis, ac metus?'

u

Q*

REsPONDbEO: Vis vocatur coattio exter-

;'mïbï-

"à ad ponendum fignum externum de fe manife-

'n

Mv

ftativum confenfus interni in contractum conju-

l

galem , v. g. fi puella violenter cogatur ad por-

rigendam manum in fignum confenfus conjuga-

(

lis; etiamíi intus in animo non confentiat , fed

potius diffentiat , & precife exterius confenfum

internum fimulet,

METvus autem obje&tivé

fumptus, prout hoc loco fumitur, vocatur comn-

iminatio malorum ad extorquendum confenfum in-

ternum. Hinc cum vi feu violentia ordinarié

]

conjungitur diffenfus internus; cum metu autem

j)

ordinarié conjungitur confenfus internus.

QuiRITUR 47. Quotuplex fit metus?

RzsPONDEO :-Metus dividitur r. in gravem

u

& leven. . 2. In juflé incuffum, & injuflé incuffum.

3. In incuffum dirété-ad extorquendum confen-

m

fum, & incuffüm ad indireti£ extorquendum con-

fenfum. MzTUs GnAvis eft comminatio gra-

n

Lz-

i

vium malorum non facile declinabilium.

l

VIS METUS eft comminatio levium malorum,

At

aut gravium facile declinabilium.

'Talia autem

Alia enim dicuntur

hi

lj

mala fuht duplicis generis.

TU

mala abfoluté gravia , qu: poffunt movere quem-

n

cunque virum etiam cordatum ad timorem gra-

cia-

gj

vem. /Talia,mala funt mors, mutilatio , cru

tus

DE SACRANEENTO MATRI'M'ONII. II7'

Ut

[

l

tus corporis'per acerba verbera , carcer perpe-

Ü

j

RI

tuus , gravis infamia, excommunicatio , amiflio

ftatus,, honoris, omnium vel majoris partis bo-

li,

norum. ' Ejusmodi malorum abfoluté gravium

timor vocatur meius cadens in conlantem virum. . -

li

lia mala dicuntur folüm refpettivé gravia, hoc eft ,

CT

talia, qu& tantüm certo generi perfonarum timi-

dioris nature vel statis folent incutere gravem

WT

i f' n

timorem , quales perfonz funt juvenes, feeminz,

virgines , vel viri temperamenti formidolofioris.

um a

Ad talium malorum metum à multis Doctoribus

at

refertur etiam metus reverentialis erga parentes &

fs coj

dominos, quod concedendum eft in cafu,quo con-

ferat, i

fideratis circumfítantiis merito timetur gravis ac

XConfenft

perpetua indignatio parentum , ac dominorum ,

| ol

Qcdut d

prout timeri folet , fi comminationi diuturno

