fumenda eft in petente cauía neceffitatis excu-

fans, aut periculum majoris mali

Si autem non

petatur inftanter, charitatis & Religionis eft , ut

MAU

T

"

conjux amicé, reverenter, & cum oblatione ad

"

obfervantiam debiti , conjugem moneat de cir-

cumítantia temporis , nifi hec ipfa monitio ti-

Ml J)[

meatur plus mali effe&ura, quàm boni. Nolunt

lml!)lü

enim conjuges coar&ari in eas anguftias amici-

,P M,g

tie, ut, quod poftulant, compellantur in/lanter

Imo ipfa infinuatio fui defiderii in

( (

poPculare

; f

hac materia verecunda regulariter pro inftanti pe-

' titione habenda efc

1 u

RESPONDEO 2.

Peccant venialiter ,

ui

j m p

p emu

fine caufa. füfficienter excufante , in diebus Feftis de

jp at d

precepto, in diebus jejunii , Supplicationis pu-

firelt

blice, penitentiz , aut S. Communionis petunt

debxtum

püWHLUUl

tU.

Rarro eft, quia fenfüs fere omnium Do-

&orum per quindecim priora fzcula, imo etiam

Gentilium , agnovit quandam deordinationem

$.

rationis

ylti!

250

TRACTATUS

T]

j

rationis feu indecentiam in hoc , ut indulgeatur

j

voluptati carnis , quo tempore Religio omnes

f

ordinat ad colendum , deprecandum, & placan-

n

dum Deum. Authoritates Doctorum funt fe-

^

quentes. I. APosTOLUS r.Cor. 7. juxta Tex-

(

tum originalem Grecum, juxta quem Latina Ver-

fio in ambiguis vel obfcuris explicanda eft, fic

[

fcribit :

INolite prioare invicen. ( ufu matnmonu)

nifi , quando id fit ex co;zfen[u (alterius conjugis) ad

N

li

tempus, ut vacetis jejunio ( præfmpto) & orationi

yr

(folenm ; præfertlm in Vlgllm) n æ"rogeæara 4A-

Pn

AAE ? e [un Ti éxvy iX o-uu(povx vrgog X04py , iV& 96"'04'

m

Cur6 74 wgc—xæ » X9) 7À rgoacvxq

2. INNOCEN-

TtUs I. in Epiftola 3. ad Exuperium Epiftopum Tó-

lofanum C. 1. fcribit :

Si Zfpoftolus ad Corintbios fcri-

bit dicens

"Abftinete vos ad tempus, ut vacetis orationi,

€9 utique .Laicis precepit , multo magis Sacerdotes, qui-

us & orandi & facrificandi juge officium efl ,. femper

u

debebunt. ab bujusmodi confortio abflinere.. 3. D.H -

qui

RONYMUS in Serm. de Efu Agni in Vigilia Pa-

finor C

fche :. Sciatis Fratres chariffani , quoniam quicunque u-

umj

xori debitum veddit ,

vacare mon j)oäe/i oralioni , mec de

V

carnibus 4gni co,nedere debet

Si panes propofitionis

dtatim i

non poterant, ab iis ,. qui uxores fuas tetigerant , comedi ,

Ttt J

quanto magis panis ille, qui de celo defcendit , non potef?

l

ab bis , qui conjugalibus paulo ante adbefere complexi-

I

bus *violari atque contingi ? mon quo muptias condemne-

ss bocenim mnon dicimus ; .fed quod eo temfore , quo

i

Ubh

m

carnes Zdgni manducaturi fumus , vacare operibus carnis

Wi

non debeamus.

4. D. AucusTINUS Serm. 2. de

.

Temp. id eft, Dominica ». Adventus: Quoties-

firji

eunque aut Dzes Natalis Domini , aut relique fejlivita-

Tpyits

ie$ advemunt, Jicut frequenter admonui, ante plures dies

7081

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 251

j Ui

non. folim ab infidelium concubinarum confortio ,. [ed et-

:

J

ä

n

jam à propriis uxoribus abfLinere debemus.

IpEM in

W

N

t

r)

l. queft. V. & N. T. q. 127. Chrifliano cum uxore

fua conrcenire aliquando licet. ,. aliquando 'veró mon licet.

t

-MTX

]ue

Propter dies enim Proce[Jionis aliquando mon licet conve-

l

mire; quia etiam à licitis abftinendum eft , ut facilius

J

Jlell

dmpetrari po[fit , quod poftulatur.

Unde ZLpoftolus. ex

Ifd m

confenfa ait ab[tinendum ad tempus , ut vacetur orationi.

qu

"

ANam fecundum .Legem. (veterem Ifaie 59.) in jeju-

nio cedere (reos) &2 jurgari (in judicio) mon licet ;

n

hn

zi

T

LU

T

:f;'»

Qoftea licet , quia major reverentia debetur .Dei caufis.

! ii

s. S. AMBROsIUS Serm. in Adventu: JNullus

) h'xoc

emnino uxori fue jejuniorum diebus conjungatur.

Et

7)

!

u

in r. Ep. ad Cor. C. 8. Si caufa procreandorum filio-

JJ

vum ducitur uxor , mon multum tempus conce[]Jum «ide-

(

J

tur ad ipfum ufum 5 quia. & dies fefli , & dies proce[fio-

i

m

mis, Cy ipa ratio conceptus & partus juxta legem ce[Ja-

Vïw

vi temporibus bis debere. demonfirant.

Go ADIRA-

Mi

!

QUELLUS l. 15. Connub. n. 114. affert varia te-

ftimonia Gentilium , ex quibus conftat , apud

m'n?ï'iglhaf

Á

Ethnicos receptum fuiffe , ut orationi vacaturi

àconcubitu etiam conjugali abftinerent. 7. Hanc

fententiam fatente ipfo Sancbezio l. 9. difp. 12. n.3.

tenent Magifler Sententiarum , D. T bomas , Zdlbertus

lj

M. , Durandus , Paludanus, Supplem. Gabrielis, foan.

de Fribuígo , Reinerius , Gerfon, D. Zntoninus ; Dio-

nyfius Cartbufianus, Adrianus, Syloefter, Tabiena, Pe-

nj

if/]

irus Sotus, Turrecremata , & alii.

Dixr TAMEN, /fino caufa fufficienter excufante.

"T

Jl

'['alis caufa fufficienter excufans foret , fi timea-

l

tur fibi vel comparti periculum incontinentiz , fi

[l

)v

in gravi tentatione retentio feminis eftuantis ti-

I D

meatur nocitura, velfi ex pura intentione con-

cipiendz

1

252

TRACTATUS

W(ICRU

) Fmü )!

cipiende prolis fentiatur major , quàm aliàs di-

fpofitio.

Hinc D. GaEcoRrvs in Refponfio-

H*fhaordl

] M)QW

ne 1o. ad Interrogationes Zuguftimi Jnglicani ,

moribusillius gentis adhuc ritus quofdam ex Gen-

MC

w

I

tilifmo adiaphoros, v. g. de lavatione corporum,

retinentes , refpondet :

Si quis legitima fua uxore

d g

It

»on libidine voluptatis captus ,. fed þlmnmodo liberorum

jpu

........

creandorum gratia utitur ,

J b

a

zpja profe&to de zmreüu Ec-

clefie , feu de fumendo Cor. poris Dominici Sanguinisque

l M

My/ierw Jfuo eft relmquenrius ]udzczo , quia à nobis pro-

QL:

hf o

biberi non debet accipere , qui in ikne pofitus nefcit arde-

i

lv V

v€.

Ubi adverto; hunc titulum procreandi li-

a

beros ex eadem uxore utique non potuiffe prg-

lu

tendi tota Quadragefima , vel omni die fefto per

hu

100

annum.

CAXETERUM VEROSIMILE efít, ve-

i

il

teres more Judaico in Oriente, & Italico in Oc-

JURALA

Dd

cidente computaffe dies feftos ab occafu folis die

A

precedente ufque ad occafum folis in ipfo die

fefto.

UZERITUR IO9.

An reddens debitum de-

IT

beat abftinere illo die à S. Communione?

REsPONDEO Negative.

RaA'Tr10 eft, quia uD GRaEGORIUS füuo ju-

ij

dicio rehnquendos effe dicit , qui ex folo fine

procreandæ prolis petunt debitum, prout ex tex-

W

tu proximé relato conftat.

hl

I',rgo multo magis

ub

fuo judicio relinquendus eft, qui reddit debitum.

Relinqui autem fuo judicio nihil aliud eft , quàm

confiderandum effe à quolibet, an perpenfo com-

plexo omnium: circumftantiarum verofimiliter

Deo acceptius fit, accedere ad S. Communionem,

Vni

vel abftinere ?

uod enim Deo eft acceptxus,

2

ÁM

fIr

A

etiám majorem animz fru&um & gratiam fpon

M

det.

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 253

Q

det.

Porro in ea confideratione infpiciendum,

an fit extraordiparia folennitas Fefti, vel Indul-

tqu

gentia ? an perfona confüeverit tali die commu-

nicare & alioquin abftinendo notaretur ab aliis ?

10

an non poflit differri Confeflio vel Communio

i

ob aliud grave peccatum , &c.

Sancbez, l. c. difp

13. pro hac fententia etiam allegat D. T'bomam,

D. Bonaventuram , Paludanum , D. AAntoninum, ZAlber-

tum M. €

4

UJERITUR I3.

Àn conjuges, fi alterutra

pars fit excommunicata , poflint reczprocc debi-

1 prom

tum petere & exigere?

J]

RrzsPONDEO Affirmative.

[

RaTro eft;

quia ita declaravit GREGO-

LLL" [

RIiUs VII. in (.onc1ho Romano, relato C. 103.

]ulto nü

iquoniam. I1I. q. 3. ubi dicit:

Qyomam multos ]w 0

»hü

þ

caufa excommunicationis perire quotidie cernimus , devi

g$9

i mifericordia anatbematis féntentiam ad tempus appor-

tune temperamus.

ltaque ab anaibematis vinculo bos

i

Jabtrabiii E videlicet z. liberos , fervos , ancillas ,

'^n,

ll

Vil

C/

nec mon rufficos fervientes, 6?

omnes alws qui non adeo

curiáles fünt, ut eorum confilio fcelera perpetrentur, &c.

TU5 40 J

Et IN NocEN TIUS III. C. Znter alia. de Sent,

e n W

Excomm. explicans prafatum textum Gregorii

VII. dicit :

Cuim quedam per[one in premi]o Cuym-

pl j

)m

00 t

lo (Gregorii VII.) denotate , illis, in quos lata f'uerit

Excommunicationis fententia , ante pr olaZzonem tþfzu 0b

1mh ek

fequio tenerentur. familiariter, adberere , neque - pof!mo-

p

u)

|fni

f

dum ad contrarium teneantur, cum adbuc debitusm duret,

v

à priori non funt obnoxiet

774

[2

folute , fed. ad familiar

o rfb

?0 10.

ommm

nentur obfequium.

Si ergo in uxofe manet prius

e(ï M "

debitum, fequitur, quod ip excommunicato et«

iam maneat jus exigendi debitum.

»g'l..-

Quz-

"i

*

y

i

254

TRACTATUS

UJÉERITUR I4.

p ïïmodi.

An ufus matrimonii in

.;J!,J'Emin'ï

Ecclefia fit peccatum mortale , faciatque pollui

Ecclefiam , vel locum facrum?

jmo d

n

ResPONDEO r. AGus conjugalis absque

t

neceffitate in Ecclefia vel alio loco facro exerci-

dv

:)

tus eft peccatum mortale, polluitque Ecclefam

d r

feu locum facrum. . Ita SANcHEz l. g. difp. ls.

gpu

n. 7..8. allegans pro fe plurimos Authores

pau-

p

cis repugnantibus.

fidim t

/RATIO eft, quia fic ftatuitur in CoNciLi0

deilt

NiczNo , per fenfum Do&orum & praxin Ec-

liy

clefi& ejusmodi Ecclefias reconciliantis explica-

1,),.1-&

to. CowciLiUM NICENUM, prout refertur

à Gratiano ex Canonibus Concilio affutis , re-

préfentantibus tamen veterem fenfum & praxin

LA

P

J

Ecclefiz. C. Ecclefüis. de Confecr. dift. 1. fic habet:

S*«X&xim

i

Excclefüs femel confecratis mon debet iterum confecratio

wia, d

adbiberi , nifi aut igne exufle aut. [ang

uinis effufione ,

elTexahm

aut cujuscurique [omine pollute fuerint.

Hic Canon,

lu A

H

cujuscunque Concilii fit, in tantum confirmatur

ab INNocENTrIO III, in quantum loco nove

ESPO.,T'J

Confecrationis prius vult adhiberi folam reconcilia-

Mu

inem. Nam C.fin. de Confecr. Ecclef. fic fcri-

ld

vt

bit: Si Ecclefia non confecrata cujuscunque famine. fue-

Y

^

NI

tià

vit aut [anguinis effufione polluta, aqua protinus exorci-

40

zata lavetur. — EfE tamen, quám citius fieri poterit, con-

IAJIHUIS h

Jécranda, — Si ergo Ecclefia per a&um conjugalem

UI

l V

polluitur, fequitur, irreverentiam commiílam per

Ub

ejusmodi actum, effe peccatum grave.

ïfdïwïqu;m

RrsPoNDEO 2. Etiamfi a&us conjugalis

ARN

in Ecclefia fiat ex motivo graviffimz tentatio-

Wi

nis, & fedande concupifcentie emote, nunquam

tamen

tpi,

DE SACRAMKENTO MATRiMONII. 255

mammgu

famen ejusmodi actus in Ecclefia fieri poteft fin

li

N

*üitq P

peccato ad minimum veniali.

RaTro eft, quia plerique Do&ores appre-

T

hendunt in tali ufu conjugali irreverentiam erga

(

N ab*i

locum facrum , quidam mortaliter peccamino-

|

Id

fam , alii venialiter peccaminofam.

Ergo, cum

ij

natura reverentie vel irreverenti? dependeat

»

i

]

(s

:

magna parte ex apprehenfione hominum , juxta

potiorem eftimationem Doctorum in hac re fen-

tiendum eft.

Irreverentiam gravem tefte San-

n«Coxc:;

cbezio l. c. n. 11. agnofcunt Paludanus , D. ZIntoni-

V Drajn]

nus , Cajetanus , Pifanus , Zrmilla, Tabiena ,. INavar-

l j

vus, ivaldus, & alii, ita ut doceant, per adtum

TOU f

ejusmodi , etiamfi conjuges detineantur longo

lt N

tempore in Ecclefia conclufi , etiam Ecclefiam

r

pollui. Alii vero plerique Doctores przcife ne-

A dchipe

gant, talem irreverentiam effe graviter peccami-

" nnje:g;

f

nofam , quin negent , fed tacendo confentiant,

wgwh

Il

"

effe falcem culpam venialem.

Et hunc referun-

It

(à

tur Zlenfis , Allbertus M., Richardus , Scotus , Ma-

D 000f

jor , Gabriel , Aftenfis , Rofélla, Syloefter, Suarez, &c.

1000

REsPONDEO 3. :Nec licet conjugi in Ec-

E7

clefia necdum exfecrata reddere debituri.

A r

RATIO eft, quia hec malitia, quz fundatur

V r

in irreverentia erga locum , fe tenet ex parte a-

TOR

u

&us , non veró precife ex parte perfonz ope-

rantis. . Ergo non licet cooperari ad ejusmodi a-

n o

GCionem.

Of

IVl

uli

UZRITUR.I$.

An ufus matrimonii fit

lj*

licitus, quando uxor patitur fluxum menftruum?

us (

RrsPoNDEO: Antequam de-hac re feratur

judicium , fciendum prius eft, quid fit in fcemi-

(f i2

Jf

nis fanguis feu fluxus menítruus? Ejus defcri-

)Eæ; [

hml

ptionem

Wav

TRACTATUS

256

DI'ICHH

ptionem tradit RopERIUs A CasTRO Lufi-

u

tanus in l. de morbis mulierum , ubi l. 2. C. 9. & fe-

, tl

quentibus de menfítruo fanguine hzec tradit:

a

» Sanguis menftruus in mulieribus eft fanguis nu-

d gt

» tritioni füperfluus, tenuis, ac floridus,tinftar fan-

ihonl

» guinis , qui ex cefis viCtimis feu animalibus e-

4d p

»iitütur. Eic fanguis, quando redundat, fe

si, il

»exonerat primó in venas matricis, & exinde

» per vaginam uteri foras emittitur.

:gncaüs. N

Incipit e-

li

1

» Initti in puellis anno ztatis decimo tertio ; fed

p

»in Septentrionalibus non folet emitti ante an-

»num etatis decimum quartum vel decimum

Ms

» quintum ; fiftitur veró feu definit circa annum

D

» &tatis quinquagefimum.

Interrumpitur etiam

»àac ceffat fluere poft conceptionem prolis uf:

»que ad partum; imo etiam tempore la&tationis.

VRUA

» Effluxus hujus füperflui fanguinis , quando eft

a, w

» regularis, contingit fingulis menfibus; fed quan-

p n

» do eft irregularis, venit citius vel tardius.

Re-

T

» gularis fluxus folet durare duobus, tribus, aut

Bul

»quatuor diebus. Finis illius eft, ut fi conce-

51 (f

» pta fuerit proles in utero , illi ferviat pro nu-

» tritione.

4 itpif

Qualitas maligna nulla huic fanguini

LUTIT

» ineft , nifi interdum ex commixtione maligna-

»rum partium, quas fecum defert , aut fi eft

» COrruptus.

Quantitas hujus fanguinis, quam-

P ANIQ

» vis effluere foleat tantüm guttatim , ordinarié

ia

» afcendit ad octodecim uncias.

In virginibus

nWS fh*ï

) interdum , ubi fanguis eft morbid

us, babet co»

s lorem album. ,

His prenotatis,

19qu e

d

1

N

u

(

z

RESPONDEO I.

Ufus matrimonii tempo-

j

Q d

te fluxus menftrui eft ex fio genere peccatum mor-

tale, nec excufatur à peccato mortali in indivi-

Atl

V (f

duo,

"ii

DE SACRAMENTO MATRIM)ONII. 257

(l

Mi

IHQ

n

duo , nifi vel caufa neceffitatis ex parte paren-

"

i

Wj

l

'w

tis, vel ratione circumftantiarum attenuantium

l

:

"

T

ud

KL'

ll

;

ij

!

1

..

omne morale periculum ad nocumentum uxoris

Tij

vel prolis.

2 amli;;;

Id PRoBATUR ex eo, quia in V. T. fta-

tuta eft paena mortis in coeunte tempore men-

0 ls;

icis u

ftrui; illudque deli&um equiparatur eraviffimis

peccatis. Sic Levit. 20. v. 18. dicitur : Qui coie-

l, s

10 r

vit cum ulere in fluxu men[lruo , & revelaverit'

turpitudinem ejus , ip/a aperuerit. fontem — fanguinis

UT

Vel.der

Jüi , interficientur ambo de smedio populi fui.

Et

z

Ezech. 18. v. 6. dicitur: fmima, que peccaverít

Mi

ipía worietur ;..fi oir non levaverit oculos ad. idola do-

IU d

mus Jfrael ; & uxorem proximi fui non violaverit , &

11 Drol d

ad mulierem menfLruatam non acce[Jerit, &c. vita vivet.

t hat

Hec oftendunt, non meram legalem indecen.-

, n

tiam , fed perverfionem legis naturalis valde

Js du

gravem , dum fanguis menftruus, quem natu-

us [

re& Author exonerat in bonum matris , per coi-

U, trbis;

tum violenter retruditur in mortem , ubi mora-

, utí a

liter certum eft, corrumpendum , vel alteran-

at ro t

dum, ac peffimos caufare poffe effectus.

[)]

duic p

PROBATUR

PA

ex fenfu Patrum , eam le-

tne m

gem non przecife pro ceremoniali , fed pro na-

t atl

turali agnofcentium.

Nam S. AuGUsTINUS

jinis, Q

l. 3. fuper Levit. q. 64. fcribit: , Hoc (quod eft,

jm, ords

»accedere ad menítruatam) cum (Moyfes) fu-

[n v

» perius fufficienter prohibuiflet , quid fibi vult,

»quod etiam bic hoc eisdem preceptis voluit

:1dus, hi

»adjungere? An forte, ne in fuperioribus, quod

r,imonii u

»dictum eft, figuraté accipiendum putaretur ,

ecuo

» etiam hic pofitum eft, ubi talia prohibita funt,

»que etiam tempore Novi T'eftamenti remota

Qri m

D. Amort Tr. de Sacr. Matrim,

R

» uni-

TRACTATUS

vt

258

jnrt

,umbrarum veterum obfervatione fine dubio:

fj

if

» conftituendafünt; quod videturetiam per Pro-

J

» phetam Ezechielem fignificaffe , qui inter illa

t

» peccata, quaz non figuraue , fed manifefte ini-

»quitatis funt , etiam hoc commemorat, ad mu-

f,?&æremm

»lierem menítruatam, fi quis accedat, qua in re

at

»non natura damnatur , fed concipiendze prolis

yny

nl

» noxium prohibetur. ,

Et 1. 3. de peccat. meri-

a

LUf

tis & remiff. C. 12. , Hoc praeceptum (non ac-

T

T

)

»Cedendi ad menftruatam ) Ezechiel inter illa

EH

» ponit , quz non figuraté accipienda fünt., D.

i

HireRoxvMvs in C. 18. Ezech. , Per fingulos

]i

"

i

»Inenfes gravia atque torpentia mulierum cor-

j

»pora immundi fanguinis effufione relevantur,

2

» quo tempore fi vir coierit cum muliere, dicun-

1

Tf

»tur concepti feetus vitium feminis trahere, ita

od

»ut leprofi & elephantiaci ex hac conceptione

g

,nDafcantur, & feda in utroque fexu corpora

p

»pravitate vel enormitate membrorum fÍànies

,(bl g

» corrupta degeheret.

Precipitur ergo viris, ut

qil

»non folüm in alienis mulieribus, fed in fuis

[

» quoque certa concubitus tempora norint, quan-

» do coeundum , quando ab uxoribus abftinen-

':ïïïmfi'.m

fl

A

, dum fit.

Quod quidem & Apoftolus & Eccle-

»fiaftes fonant ; "Tempus amplexandi , & tem-

9

» pus longé fieri à complexibus.

Caveat ergo &

ft

ID

ld

, UXOr , ne forte victa defiderio coeundi illiciat

nSp

Qf

»Virum ; & maritus ne vim faciat uxori, putans

J

QR

»Omni tempore fubje&am fibi efle debere volu-

UM

» ptatem.

/|

Idem PRoBATUR

[ro]

2, authoritate D. T'uo-

MX , qui in 4. dift. 32. art. ?. q. 2. C. fic fcribit:

l)

oyfaica)

inon

» Accedere ad menftruatam'in Lege (M

» prohi-

T

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 289

UGHE ].][IE h

» prohibitum erat duplici ratione, tum propter

Vg

wle. ul IDIF.

»immunditiam, tum propter nocumentum, quod

»in prole ex hujusmodi commixtione frequenter

ü lo

» fequebatur.

Et quoad primum praeceptum e-

st

nf

n

»rat ceremoniale; fed quantum ad fecundum e.

DC

»rIat morale ; quia cum matrimonium fit ad bo-

,num prolis principaliter ordinatum , ordinatus

depe

»elt omnis matrimonii ufus , quo bonum prolis

eptum (

» intenditur.

Et ideo hoc preceptum obligat

echiel

d (ün.

,etiam in nova lege propter fecundam ratio-

»uem, etfi non propter primam. ,

Ita D. 'Tho-

P

ln

mas,

Quod autem agnofcat in hac re obligatio-

nem fub peccato mortali, defumitur ex folutio-

T rEl

ne Objectionum.

tulere di

OsjJrzcTIONES erant fequentes: ,r. Le-

iy rüet,

» Vit. 20. dicitur , quod fi aliquis ad menftruatam

& agl

»accefferit , uterque morte eft puniendus.

Er-

g f dy

»£0 videtur, quod tarm reddens , quam exigens

mrom i

»debitum mortaliter peccet.

2, Rom. r. non

r

» folüm qui faciunt , fed etiam qui confentiunt,

i, i ii

]

» digni funt morte.

Sed exigens debitum fcien-

m ri Q

»ter à menftruata mortaliter peccat ; Ergo &

ribus al

,mulier confentiens ei in redditione debiti.

3-

tolus & t

» Furiofo non eft gladius reddendus, ne fe vel a-

u , t

»lium interficiat. Ergo eadem ratione nec uxor

(

» tempore menftruorum debet viro corpus fuum

i

»exponere, ne fpiritualiter occidat., Ad has

1

i 9tf

Objeétiones S. Do&or fic refpondet:

AD I. DICENDU M, quod boc intelligendum eft,

ffe d

quando uterque voluntarit confentit 5 mon autem fi mu-

lier incoluntaria , & quafi coa&a debitum veddat.

Yi

:

LU

An 3. D1icENDUM,, quod non intelligitur mu-

f

llhu

lier confentire peccato viri , nift voluntari? debitum red-

FQ

2

datl,*

at

260

TRACTATUS

y

r a

dat ; quando enim e[d involuntaria, magis patitur, quàm

confentiat .

gt

Qu

AD 3. DICENDUM, quod gladius furiofo et-

m

iam e[[et reddendus ,. quando majus periculum timeretur

r

in non reddendo. |.Et fimiliter efl in pvopofito.

Ex his

smnm

patet , quod D. "Thomas in petente debitum à

menftruata agnofcat peccatum mortale.

g

|

i(

Idem PRoBATUR 4. authoritate ScoTrI,

ifimuré

Bul

qui in 4. dift. 32. n. s. dicit: , Secundus cafus,

m il

»Qquando conjux obligatur ad non reddendum

d

» debitum, eft tempus fluxus menftrui. -- Non

q

ia

W. x

» fine caufa in Lege Moyfaica accedens ad mulie-

,rem menftruatam, debuit mori, nec mors infli-

f

Ini

» gebatur ibi , nifi pro peccato mortali & gravi ;

»nec eft probabile, quod in Lege Evangelica,

A

gt

»que eft lex caftitatis , fit minus prohibitus ad

»menftruatam accedere. ,,

Ex hoc patet; Sco-

j

,a

tum confentire in hac re cum D. Thoma , quod

tam petens quàm reddens debitum tempore men-

peitdun:

Vr n

ftrui peccet mortaliter, fi voluntarié id fiat.

Hinc D. TRHoMas iftam do&rinam in exigente

hp

rf

debitum limitat in cafu, quo fluxus effet prater-

naturalis ac nimis diuturnus , ita ut tamdiu non

.ina.(ionem c

poffet fe continere ; in reddente vero , fi modefté

fub pretextu alicujus infirmitatis occulte depre-

W

cetur debitum.

»Fluxus , inquit in C. q. 2. ,

QO

D

» menftruorum poteft effe naturalis, & innatura-

Y

» liS.

In fluxu menftruorum innaturali non eft

Bu

» prohibitum ad mulierem menfítruatam accedere

Cf

»in Lege nova, quia talis fluxus eft perpetuus &

momminmi

» diuturnus, unde oporteret, quod vir perpetuó

u

, abitineret. ,

Et in C. ad q. 3. , Dixerunt qui-

"n

n debet

» dam , quod mulier mgnftruara, ficut no

UYT

lk

» pete-

»DE SACRAMENTO MATRIMONII, 261

dN

» petere debitum , ita nec reddere. Sicut enim

, non tenetur reddere, fi haberet infirmitatem in

gm M?Eï

» propria perfona, ex qua periculum ei immine-

» ret, ita non tenetur reddere ad vitandum peri-

hs

»culum prolis.

Sed ifta opinio videtur deroga-

( n

»re matrimonio.

Nec eft fimile de infirmitate

[Oi3

» corporis prolis; quia fi mulier infirmatur , cer-

titte d

» tiflimum eft, quod ex carnali a&u periculum ei

ecud d

»imminet; non autem ita certum eft de prole,

0 rell

»que& forte nulla fequetur. Et ideo alii dicunt,

(irü, ..;

»quod mulieri menftruate nunquam licet petere

Mens d

» debitum.

Si tamen vir ejus petat , aut petit

TeC n t

» fcienter , tunc debet eum avertere precibus &

,monitis , tamen non ita efficaciter, ut poffit ei

Y p

é Drgd

, €ffe occafio in alias damnabiles corruptelas , fi

»ad id pronus credatur; aut ignoranter; & mu.

tht

x ts

» lier poteft aliquam occafionem pretendere, vel

Thont, à

» infirmitatem allegare, ne debitum reddat , nifi

Qu

» periculum viro timeatur.

'Tamen finaliter, fi

hat d

, vir non defiftit à petitione, debet debitum red-

a i aj

» dere^ pofcenti.

Paffionem veró fuam non eft

y efttprel

» tutum indicare, ne forte vir ex hoc ad eam abo-

j tumd

,minationem concipiat, nifi de viri prudentia

NI

»prefumatur., |Hucufque S. Thomas.

ol r

Idem PRosATUR ratione.

Certum eft,

coitum fluxus menftrui tempore caufare corru-

j

ptos humores in. feemina , adeoque necefTe eft,

ji n

r n*

ut etiam proles, quzx eo vel infequenti tempore

,,,,,

concipiuntur in utero, facile ex corruptione hu-

p

morum in matre contrahere difpofitiones morbi-

J

das poffint. NNam per coitum fluxus fanguinis

j

piett

introrfum repellituracfiftitur; repulfus veroó per

»

mpitur.

$i ergo ex

ngl'

corpus 3difpergitur ac corru

fuppret-

[i

")

3

N

n

262

TRACTATUS

gl

fii

fuppreffione menftruorum peffimi oriuntur effe-

d

&us, neceffe eft, confimiles oriri ex coitu tem-

*]lmm [

pore menftruorum. RobeRrICuUS A CAsTRO

f

4

de morbis mulierum 1. 3. C. 4. fic fcribit: ,In die

J

QY

»purgationis à re venerea cavendum omnino

»eft ; non enim fert natura duplicem, vehemen-

s

uris d

» temque refolutionem. ---- Qui in menfium flu-

»XU concubitus exercetur, exitialis omnino &

;'dxïxeüt«ï

» peftifer eft tum iis, qui commifcentur, tum fe-

qiitd

»tui; &fiforte in menftruis pofita mulier con-

fa29,

»Ceperit, plerumque invalidus, impurus , mor-

um d

» bofus , minimeque vitalis vel fordjdus,tetraque

ii

»lue madens feetus , qui fic generatus eft , pro-

v

» deat oportet.

Fieri enim non poteft , ut qui

»anguine jam vitiato gignitur , non etiam vitio-

ü

» füs aut ülceribus plenus pafcatur , unde pforz,

i

pn rl

»lepre, elephantiafes , impetigines , alvi, cutis,

giset

» & faciei decolorationes apparent. Quamobrem

ein Q

»toto menítruationis tempore coitum in Lege

qu ndts

» interdictum fuiffe credibile eft.,, Hucufque Ro-

iv

dericus à Caflro.

(v

DricEs: Experientia repugnat, quod ex coi-

stl

tu tempore menftruorum frequenter nafcantur

PPUMA »:'

^

firmii

l

r

j

proles morbidz, prefertim leprofe, CupET10-

Va

LUus enim. V. Copula in Notis teftatur , fe, cum

tamen jam effet etatis feptuaginta o&to annorum,

|

IY

:

unicum vidiffe leprofum.

lum

REsPOoNDEO: Ex mille ejusmodi commix-

TT

tionibus tempore fluxus menftrui raró fequi con-

A

[

ceptionem prolis , quamvis exinde ordinarié fe-

p

Dujtg.

quatur alteratio feu aliqua corruptio humorum

in matre,ita ut fi etiam poft confiftentiam fluxus

tinj,

1 ply

menftrui ex alio novo coitu fequatur conceptio,

Ccorru-

& nj

r

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 263

ts

nriexcei!.zi.

corruptio humorum in fcemina fuperftes ex prio-

ri coitu invehat quandam malignitatem in feetum,

T Ui

fj &

feris primum annis per quandam fermentatio-

nem, prout in variolis contingit ,. prodituram.

V6dts Q

lt

Certé Cupetiolus viderit multos infantes , juve-

W

nes & puellas impetigine , decoloratione, pfora,

Bf

lr

A

& variis aliis morbis affe&os , quorum non in-

ii s

quifierit caufas. . Imo quis affirmare aufit, in plu-

Ce nj

[ta mig

rimis infantibus , qui decedunt vel in utero ma-

terno , vel in prima infantia, aliam effe caufam ,

IDpUng,

uàm contra&as in ipfa conceptione qualitates

ii t

morbidas ? Crediderim potius, non parum con-

us d

tribuiffe ad multiplicationem Gentis Judaice , &

putef, t

confervandam fecunditatem matrum Hebrceo-

[ um i

rum , quod exacté obfervaverint illam Moyfai-

y d o

cam Legem , qua jubebantur uxores feptem diebus

8 d qd

omni menfe fefe feparare à viris tempore fiuxus

a

menftrui juxta illud Levitici 15. v. 19. :Mulier,

m n

que redeurte menfe patitur fluxum. [anguinis féptem

m

diebus feparabitur.

An ufus matrfmonii fit

UJZERITUR IÓ.

( qdart

licitus poft partum ante purificationem? vel an-

nter n

te ablactationem ? ,

- Q

REsPONDEO TI.

Ufus matrimonii non eft

.WT J &1 D

illicitus ante purificationem, fi jam ceffaverit flu-

o inut

xus immunditiz in utero parientis refidue.

RaTro eft, quia in nova Lege ceffat Lex

mj du

Moyfa de prohibitione talium mulierum ab in-

o

greffu Eccleiz. Ergo , fi ceffavexit fluxus im-

yleordaz

munditie, nulla datur Lex prohibens ufum ma.

yptio.0ie

trimonii.

INNocENTIUS III. C. un. de Puri-

!

ftais?

fic. poft partum dicit: Licet fecundum Legem Moy-

faicam. certi. dies determinati fuiffent , quibus muliai

"es

R 4

j c»

puft

264

TRACTATUS

g2

u qllo

poft partum à templi charentxingvgJu ? pojiqu'mn tamen

j

yhi

umbra Legis evanuit , fi mulieres poft. prolem emi[Jam a-

M

&ure gradas Ecclefiam intrare voluerint , nulla proin-

m

de peccati mole gravantur , nec Ecclefiarum efl eis aditus

p

denegandus.

pol[

l

REsPONDEO 2.

siben

Quamdiu adhuc durat

[

fluxus immunditie ex utero ,- ufüs matrimonii

E

:

pnon eft licitus.

il

h

Rarro eft, quia utero necdum ab immun-

!

!l

ditiis fufficienter emundato conceptio nov2 pro-

[/

U

lis non poteft fieri fine periculo aut contrahen-

de malign& qualitatis , aut fecuturi abortus cum

mau)

j

u

infequente adhuc effluvio humorum immundo-

rum.

frtedas

Vi

"tf

REsPOoNDEO 3.

Necdum ceffante effluxu

(Jij

M

immunditie ex utero poft partum petere debi-

w w

tum eft ex fuo genere peccatum mortale; nec

ia

excufatur in individuo , nifi intercedat cafus ne-

DO

ceffitatis ex parte petentis , vel concurrant cir-

ln

cumfítantiv attenuantes

periculum- malignitatis

Mog

contrahendz in prole.

1000

Rarro eft, quia illo feptiduo regulariter

Mi

adhuc durat immunditia vel indifpofitio uteri, u-

deoque etiam periculum prolis.

Exponere au-

Rmï w

tem conceptum feetum periculo abortus, vel pre-

mature mortis, vel contrahende malignitatis

caufa libidinis eft ex fuo genere peccatum mor-

tale.

Idem CoxriRMATUR ex Refponfo 10. D.

G REGORII ad Auguftinum Anglicanum, ubi ex

€o , quod non liceat accedere ad menftruatam,

BU

argumentatur ad mulierem poít partum ; qu&

argumentatio non foret, nifi intelligeretur de

tem-

f

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 265

i

tempore, quo utens necdum eft emundatus.

Sicut ergo ibi eft mortale peccatum concubitus

" wj

conjugalis , ita etiam hic.

RaArro autem , cur ftatuam feptiduum, eft,

quia prefumptiot hoc tempore uterus necdum eft

ll d

l

Ufls v

perfe&é expurgatus. Hinc Deus Levit. 12. v. 2.

Lege non tam ceremoniali quàm morali , dicit :

Mulier , ft fufcepto femine pepererit mafculum, immunda

ln

erit faptem diebus ; fin autem fawinam pepererit , im-

UO

munda erit, duabus bebdomadis.

dU CO

REsSPONDEO 4.

Durante adhuc effluxu

1i du

immunditiz ex utero idem conjugi quoad reddi-

Qul

tionem debiti obfervandum eft, quod in qu&-

ftione przcedente dictum eft circa fluxum men-

funteefr

ftruum , ut nempe conjux redditionem debiti de-

L p

precetur, vel fub practextu infirmitatis deneget,

ts t

nifi in cafü, quo pars petens non defif?it à petitione,

as d

ut D. Thomas ibi loquitur.

i OAUR

RrEsPoNDEO s. Ufus matrimonii ante ab-

hm tj

lactationem, nifi caufa necefhtatis fiat, hoc eft,

ex motivo , ne femen jam exzftuans corrumpa-

j gt

tur , fi retineatur , femper eft peccatum veniale.

vll uf

RATrO eft, quia femper creat moleftiam &

Bu :

aliquale periculum infirmitatis vel mortis ipfi in-

fanti la&tenti.

Ita teftatur G ALENUS l. 1. de fa-

r

ie n

nitate tuenda , his verbis : 44 Venere omnino ab[tinen-

dum e[fe , quecunque lac prabebit , omnino moneo. Nam

peccaf.uu J

€? menfes viri confuetudine provocantur , & lac-odoris

gratiam in deterius mutat.

Quin etiam alique in utero

Md

concipiunt , quo alienius à puello mibil ft. Ex Prr

gliunüi-ï'

|guf?

NrUs l. 29g. Natur. Hift. C. 9. ait: Concipere mu-

trices exitiofum eft.

Hinc etiam D. GR EGoR1US

| parfü

nuj

Refponf. 10. Ad Auguftinum Anglicanum non

folüm

R

y y

[

266

TRACTATUS

(

j

folüm tempore menftruorum , fed etiam tempo-

il

a

&.

re la&tationis abftinendum eífe docet , prour re-

'H

i

Ti

fertur C. f. dift. s. his verbis : d ejus concubitum

E

vir fuus accedere mon debet , quou/que , qui gignitur, ab-

lactetur.

jeumm

Darxz, nifi caufa nece[fitatis intervenit.

Plus e-

-

n

ü

j

[in

nim damni infanti lactenti inferre poteft femen

matris retentum ac füppreffum , quàm alteratio

Jactis ex coitu.

"

REsPONDEO 6. Matres la&entes,non te-

nentur reddere debitum tempore lactationis, nifi

jam confolidata natura infanus effet ejus ex altera-

tione la&is depravandz periculum, aut nifi ftan-

te aliquali lactis depravandi periculo petatur in-

ftanter à viro.

RATrIO eft, quia malitia a&us conjugalis in

xl

tali circumftantia non fe tenet precife ex parte

:

perfone petentis, fed ex parte aCtus fecundum

N

fe inordinati , ad quem proin cooperari non de-

iriy, f

cet, neclicet , nifi appofitione alterius circum-

um

ftantie tollatur deordinatio,

SANCHEZ l. 9.

of

difp. 22. n. 15. fic feribit : Id tamen fateor cum Pe-

40 »

'.

1

tro de Ledefma ; excu[ari à reddendi debiti obligatione

l4

matrem lattantem prolem , ac ita pauperem , ut mon fit

"|

Joloendo nutrici lattature , expertamque , ubera exiccari,

Qui-

fi concipiat , aut lac e[fe valde perniciofum proli.

bus verbis faltem hoc fatetur, excufari à redden-

do debito uxorem lactantem, fi jam femel exper-

Wt

ta efít a&us conjugalis pravos effe&tus in lacta-

I

tionem,

Hoc concefferim circa infantes robu-

ii

l

ft& ac confolidate nature, pares ferende mole-

fti? ; at veró circa tenellos adhuc duorum men-

is*;eü?ta "

j h'berom;

fium infantes, cur opus fit experientia , cum à

us

priori

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 267

l.». fmm,m

ls

priori conftet fzepiffime nocere , vel confiderata

T

difpofitione caufarum facillimé nocere poffe coi-

A

u

VU

tum conjuggam ? RopERICUS A CasTnRO ex-

4

pertifmus Medicus in l. 4. de morbis mulierum,

fed

non novam

experientiam exfpedtat ,

ln W "Ei

ad veteranam refpicit , dum C. 12. fcribit:; La-

I pl

&ans abfüineat à concubitu,

Etenim coitus fanguinem

ais

& lac ipfimn conturbat ; lactis etiam copiam minuit, quia

menfes ciet ; que veró menfes babent , lac mon babent.

Centesm.

Preterea virofam quandam qualitatem coitus la&ti conci-

hat

liat.

"Adde , quod inde non raró gravide fiunt , quod

LOU (rd?

& alumno , & conceptui nocioum ef? ; neuter enümn ali-

1 at n

venti fatis babere poteft 5 fabinde purus fanguis circa u-

Tlo p

terum confiflit , impurus ad mammas confcendit , ac de-

