9. Viduus cum relicta vidua mariti, qui erat

ODpte.

frater uxoris prafati vidui, hoc eft, conjuges fu-

l68 txtr

perítites fratris & fororis defun&orum.

Jugio d

In his omnibus , licet videatur intervenire

quadam naturalis indecentia , par vel etiam ma-

TO5 Drogy

jor, quàm reperitur in nonnullis aliis impedi-

VaL orore

mentis dirimentibus , ea tamen non erat tanta,

*

ut neceffario deberet attendi

a.

r

li, ag

Legislatore.

Quod autem potius hec quàm illa indecentia at-

Ee& ml

tenta-fuerit à Legislatore , pertinet ad caufas

o wlilém

contingentium imperfcrutabiles.

W. l

QuzRiTUR 72. An affinitas in primo gra-

( contn

du linez rectz orta ex copula conjugali Jure na-

frtit a

turali impediat matrimonium ?

tur libl

REÉEsPONDEO Affirmativé.

Ita Covarruoias,

L Dro n

Syloefler , Bellarminus , Le[fs , Layman , C9'c.

RaTrO eft, quia hoc genus matrimonii non

jeu

viget inter Gentes non omnino barbaras. Ergo

um intao

id homines ex inftin&u naturali, qui in plerisque

hominibus pravalet, abhorrent.

CowxrFIRMATUR.hoc ex Apoftolo , qui r,

orius 2

Cor. s. fcribit: Juditur inter «os fornicatio, & talis

jfornicatio , qualis nec inter gentes 5 ita ut uxorem pairis

flia d

ii aliquis babeat , hoc eft, fuam propriam matrem

u

^"

novercam.

Hoc loco fermonem effe de uxore

fiite

j

TU

patris defun&i , non veró de uüxore patris viven-

I5

ti$ ,

T(,Däl

jl

TRACTATUS

J

u

tis, ex eo manifeftum eft , quia ille homö, qui

[

duxerat uxorem patris fui, dpud Corinthios Chri-

ftianos alioquin ferventesierat in magna cftima-

j

INon eft autem

(08 Q

tione, prout ex contextu patet.

verofimile , apud Corinthios , quorum plurimi

f [ gcimy

erant ex Judais, in tanta eftimatione effe potuif-

! : ,Iïf

r

"

fe, qui habet uxorem patris fui viventis.

Nec ossTAT , quod Romani Pontifices a-

j

liquando difpenfent in primo gradu affinitatis li-

nez transverfe, prout CLgzwENs VII. difpen-

ä

fávit cum HezNn1co VIII, qui duxerat Catha-

rinam Aragoniam; relictam fui fratris Zfrturi con-

jugem.

REsPONDEO enim , quod in primo gradu

linez transverfz nec fit, nec apprehendatur tan-

ta indecentia , prout reperitur in primo gradu li-

i

mezere&e. Hinc C. 25. Deuteronomii etiam ob

legem, ac ob bonum altioris Ordinis precipieba-

tur, utfrater duceret relictam fui fratris absque

W

M

liberis defun&ài conjugem.

Sed dé primo gradu

lineze re&e in affinitate non habentur approbata

exempla.

Lvco l. 1. Mor. dub. 4o. n. 29. fcri-

if

bit: Jn Penitentiaria &2 Dataria nunquam difpenfa-

zum eft in boc impedimento affinitatis in primo gradu l-

viec vette contratto ex matrimonio , fed folum , quando o-

vitur ex copula illicita, quod eft impedimentum valde di-

«er[um , & de quo non eft dubium , quod mon irritet ina-

])

irimonium de Sfure Natura.

1

UT

De Impedimento Clandeftinitatis.

Q

lr

UJERITUR 793.

In quo confiftat imp

L

?di-

mentum clandeftinitatis ?

REsPON-

mp;

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 199

t h;

RzsrowDEO: iImpedimentum clandeitini-

Ti

r:

tatis confi

ftit in defe&tu affifientie Parocbi & aliorum

D al

duorum tef?

ium ad conira&tum atrimonialem de pre-

Nf

feti... Coscit.1UM TRiDENTINUM Sefl. 24.

Q PIUIL

C. r. hoc impedimentum iítis verbis introduxit :

Ti

Velt

Qui aliter , quàm prefente Parocbo , *oel alio Sacerdote

iib ODH;

de ipfius Parochi feu Ordinarii licentia ; G duobus *el

tribus teftibus matrimonium contrabere attentabut ,. eos

TET

VILdg

S. Synodus ad fic contrabendum omnino inbabiles eddit,

&? bujusmodi contra&tus irritos & nullos e[Je decernit 5

tren (

It rürit

grout eos prafonti Decreto irritos facit &2 annullat.

UJERITUR 74.

'An cenfeatur matrimo-

nium clandeftiné contractum , quod fuit contra-

prito g

&um fine praviis denuntiationibus ? vcl clam in

Jdatur a

^

privatis éedibus? ;

no gau

RrsPONDEO: Si matrimonium contractum

ii efmpï:

fuerit in prefentia Parochi & duorum teftium,

s g

non eft clandeftinum , etiamfi contractum fuerit

f

fine previis denuntiationibus , & clancularié in

p g

, privatis edibus, ita ut in tota communitate nul-

ii

lus hominum de illo occulto matrimonio quid-

1204

quam fciat, excepto Parocho & duobus teiïibus;

1 (W':

qui erant prefentes contra&ui.

i g

QuaznRiTUR75. Quenam requiruntur con-

um,qumi.:":

ditiones ex parte Parochi , ut yalidä afliftat ma-

i tl

trimonio ?

ii

RzsPONDEO: Ex parte Parochi, ad hoc ut

validé affiftat matrimonio , requiruntur fequen-

tes conditiones: r. Ut fit proprius Parocbus fal-

tem unius contrahentium , videlicet vel fponfi vel

niti

fponfz.

2. Ut fit unius contrahentium Paro-

chus ratione domicilii vel faltem quafidomicilii ; non

(fat £

Econtra ad va-

autem præcifel ratione originis.

loreni

J

^TRACTATUS

/140

D

larem matrimonii ex parte Parochi non requiri-

ir

tur r. ut affiftat matrimonio intra fines fuz pa-

rochis.

Validé enim aífiftit etiam extra fines

J

fue parochiz.

RaTro eft, quia affiftentia hzc eft atus jü-

ml

:1[;

risdicionis non contentiofz,fed voluntarie, que

ubique terrarum irrequifito Judice loci exerceri

Mi

poteft. .». Nec requiritur , ut voluntarié ac

Y

Íponte affiftat; fed ad valorem matrimonii fuffi-

n

cit, etiamfi violenter compellatur afliftere, vel

doio induéctus affiftat.

3. Nec requiritur, ut fit

ya

Sacerdos.

Sufficit enim, quod fit Parochus. 4.

m

i

Nec requiritur, utfit verus Parochus; fed fuf-

ficit, dummodo concurrente titulo faltem colo-

A

rato habeatur communi errore pro vero Paro-

cho.

5. Nec obftat, fi fit excommunicatus, fu-

p

u

Ífpenfüs, velirregularis: quia non obftante ex-

communicatione , fufpenfione, vel irregularitate

ex deli&to , manet tamen verus Parochus , nec

W

mm

AU

1f

ante actualem depofitionem amittit beneficium

Parochiale. 6. Nec obftat , fi ipfi fpecialiter ab

Epifcopo fit interdi&um, ne affiftat matrimonio.

L.

Hz&c enim omnia faciunt quidem , quod affiften-

tia matrimonii fiat illicita , non tamen quod fit

invalida in tatione teftis.

QuzRITUR 76. Quenam conditiones re-

lr

quirantur ex parte teftium , ut validé celebretur

T

matrimonium?

ii

)

REsPONDEO: Requiritur ex parte teftium

I. ut fint ad minimum duo vel tres; 2. ut fint te-

"i j

L

"m

"

ftes idonei , hoc eft , fuflicienti difcretione ratio-

Vl

nis prediti ad recté teftificandum de eo, quod a-

b

gitur. 3. Ut fint moraliter prafentes , hoc el

t,cum

adver-

j [M

DE SACRAMENTO MATRIMONII.. IA4I

M

advertentia ad contrahentitim di&a ac fatta.

"

Nam prout habetur.l. 209. ff. de V.S. Coram Ti-

d üi

tio- aliquid facere ju[Jus mon videtur eo prefénte feci[Je ,

nifi is intelligat.

4. Ad valorem tamen matrimo-

EL j

nii non requiritur , ut teftes fint fpecialiter ro-

Ut

gati.

? lg

RaATIOe

&,x quia, prout L 209. ff. de V. S.

Voluti:

"n

"

in textu proxime addu&to additur: Scire ( Titius,

atrimig

quid agatur) , non etiam velle is debet ; nam & iuvi-

aftfen

io €o recte fit, quod vifum efl. Ergo , ubi requiritur

müritynt

przcife prefentia teftium , non exigitur, utfint

Patochs

fpecialiter vogati , nifi id leges expreffe requirant ,

Qus; &i

rout fit in Teftamentis.

0 fülen:

REsPoNDEO 2.. Peccant tamen graviter

10 vergdt

Parochi, nifi adhibeant teftes fpecialiter rogatos.

mRUnicd

RaTro eft, quia intentio Tridentini , ubi

n obl

exigit duos vel tres teftes, non fertur ad confu-

liregur

fam multitudinem hominum in Ecclefia przfen-

VAUTE

tium , quorum plerique funt duntaxat teftes de

t Dene

vifu,non veró de auditu ; & quorum ii, qui funt

forte teftes etiam de auditu, non poffunt deter-

fpecilin

finum

minari atque infcribi à Parocho 5 neque citari ad

teftificandum. ^ Unde enim Parochus fciet , an

I afie

a

hic vel ille determinaté ex fuis Parochianis fit in

navi aut Choro Ecclefie przfens , aut quis.cum

niton

fponfo & fponfa in navi Ecclefi attenderit ad

ia

figna & verba contrahentium ? De quo certus

effe moraliter poterit , quod eo tempore , quo

contrahentes fignis & verbis fuum exprefferunt

ul

animum, hzc vel illa perfona determinata in Ec-

NDI

v

;

clefia przfens ad fingula attenderit? autnon gar-

[

4l

rierit? vel non fuerit diftra&us ad alia objecta ?

a

,

!,ho d

Dein, fi primum oriatur lis poft aliquot annos ,

rb

l

an

«ll W

u

142

TRACTATUS

D

Wmeüa

an matrimonium contra&tumi fuerit metu, & per

j

figna aut verba &quivoca, an examinandum pri-

j

jl

,5

mum erit, quinam indifferentes teftes fub bene-

J

dictione nuptiali fuerint prefentes prefentia mo-

j

rali , ità ut attenderint ad verba & figna contra-

hentium ? Quis non videt, répugnare fapientiz,

as

j

ac confequenter etiam intentioni Patrum Oecu-

ii

menici Concilii, ut relinquant teftimonium in

; Qïd*/

Jj

Concilio prefcriptum incerte ac confufz homi-

TU

num multitudini? Repugnare autem intentioni

t

Concilii in re tam feria fine jufta caufa , & cum

periculo fruftrandi finem Concilii in cafü mora-

liter poffibili, atque in magnis Civitatibus ac Di-

cafteriis fübin recurrente, videtur effe magna &

Obftinata temeritas.

UJRITUR 77. Quiham veniant nomine

Parochi? prefertim vagorum?

REsPONDEO r. Nomine Parochi veniunt

1. Epifcopus, Vicarius Generalis, & Capitulum

Cathedrale Sede vacante in propria Diocefi.

2. Abbates Jurisdictionem quafi - Epifcopalem

li

habentes in fuo Territorio , & Legati Apoftolici

4

in fua Provincia.

3. Vicarii curam animarum

UC

loco Rectoris principalis vel Parochi curam ani-

"

il

marum exercentes, five fint temporales five per-

"l

petui. Item Cooperatores per modum Vicarii

j

generaliter curam animarum in aliqua Parochia

exercentes ; quia perinde eft, five habeant dele-

|

;:

gationem à fuo Paroclio expreffam , five implici-

V

d

tam .

Bw

[:

REesPONDEO 2. Ad validé affiftendum ma-

V

L

trimonio refpe&u vagorum eít quilibet Paro-

chus, in cujus Parochia a&tu morantur.

Mp

x

RArTIO

. pE SAbRAMEkTo MATRIMONIIL 143

m Ema&üi'

RATIO eft, quia prout dictum eft in Tra&t.

mnanä[m'þ

de Legibus , vagi fabjiciunwur legibus locorum, in

A

quibus morantur. . Hinc fequitur; quod non

T

poflint matrimonio conjungi à Parocho unius lo-

lt

ci in aliena Parochia alterius Parochi.

Ad licité affiftendum ma-

i

RESPONDEO 3.

PB Áf Fa

trimoniis vagorum Parochi indigent etiam licen-

limuig:

tia Ordinarii.

Ita fuit expreffe mandatum in

Til lt

CowciLio0 TnipEN TINO Seff. 24. C. 7. his

D il

verbis: AMulti funt , qui vagantur €3' incertas babent

TM

Sedes , & , ut improbi funt ingenii , prima uxore velitta,

1 t n

aliam & plerumque plures , illa oivente , diverfis in lo-

du

cis ducunt.

Cui morbo cupiens S. Synodus occurrere ,

gl

omnes , ad quos fpe&tat , paterne monet , ne boc genus bo-

münum «agantium ad matrimonium facile recipiant.

k R?

Magiftratus etiam faculares bortatur, ut eos feveré coer-

ceant.

Parocbis autem precipit , ne illorum matrimo-

ov

nüs interfint , mifi prius. diligentem inquifitionem fece-

& Qp

vint, &y re ad Ordinarium delaía ab eo licentiam id fa-

Yi Diast

ciendi obtinuerint.

Pnltopit

REsPoNDEO.4. 'Tunc folüm Contrahen-

tes pro vagis habendi funt , quando ambo funt

idpoltol

mirtur

vagi. Si enim tantüm una pars fit vaga, & alte-

Quam v?

ra pars habeat quafi-domicilium, neceffarium eft,

p Ove

ut ob individuam vite focietatem una pars fe-

um Vi

quatur alteram. Siergo pars vaga fequatur non

à ha

vagam, à Parocho hujus pofterioris conjungen-

apeatt

di funt.

Si autem pars non vaga vagam proxi-

( impo

mó infecutura eft, in eftimatione morali jam pro

vagis amibe partes habende fünt, cum illud pro

feurg

accefforio jam a&u confiderandum , quod fe ob-

ligat ad fequendum fuüum principale, quampri-

jbe i

ID

mum id principali placuerit.

fym

QU -

m

144

TRACTATüS

;1'

wmmü

QUJERITUR 78.

Quis fit proprins Paro-

U

chus militum ?

RESPONDEO I.

n ïm

h

Quando milites habent

Curionem Caftrenfem proprium , in genere vel

"

d.

in fpecie deputatum ad exercendam curam & ad-

miniftranda Sacramenta pro militibus ejusmodi ,

A

DW

]

proprius eorundem Parochus erit ille Curio Ca-

ftrenfis; & confequenter coram eo folo, fi pre-

TO

W

fens fuerit, tenentur contrahere matrimonium.

REsPONDEO 2.

Si Curio Caftrenfis ab-

fuerit longo tempore , nec commodé exfpeGari

poflit ejus adventus , poffunt milites contrahere

n

coram Parocho loci, ubi morantur vel in Prafi-

Wi

diis , vel in Hybernis, vel in Stationibus, velin

;

Caftris per magnam anni partem.

1

Racro eít, quia in tali cafu Ecclefia eos

"

commendat loci Parocho , prout declaratum eft

à S. Congregatione Cardinalium Tridentini anno

MW

1707. 29. Jan. , quam declarationem affert P.

LU

(

REIFFENSTUEL.

REesPONDEO 3.

$i vero milites non ha-

beant przfentem Curionem Caftrenfem , aut o-

mnino nullum habeant; fintque conftituti in a-

&uali tranfitu ab uno loco in alium,non poffunt

1

conjungi à loci Parocho, in quo transeunt.

RaATr10 eft, quia milites fic transeuntes non

poffunt zquiparari vagis, qui nullibi habent

quafidomicilium.

'Tendunt enim in quafidomi-

cilium , quod in Caftris, vel Hybernis, vel Pra-

LT

Poffent tamen

II

fidis proximé habituri funt.

!

conjungi à loci Parocho, fi miles tranfiens duce-

ret Parochianam loci a&tualem , quz actu habet

Ti

D

N

quafidomicilium ; quia, licet proximé füuum ma-

A)g

l"

z

ritum

Mi

if

$T

[

DF SACR AMENTO MATRIMONIL. 145

u hn

ritum fecutura fit, nondum tamen futurum fui

mariti quafidomicilium attigit.

Et hinc eft di-

mmïf& liy

fparitas inter hanc, & aliam, que& proximé fecu-

terns

tura eft actualem vagum. — Ceterüm his dubiis

ETE

nunc optimé provifum eft per confüetudinem

UR

Catholicorum Principum, ex Conceffione Sumimi

ile Qu

Pontificis Supremum quendam, Curionem Ca-

of

ftrenfem jurisdi&ione quafi Epifcopali in reli-

dlrimris

quos Curiones preditum providentium.

Cl

Qu XZERITUR 79.

An etiam Diaconus, vel

d aj

alius Sacerdos poffit loco Parochi affiftere matri-

(e5 COf

monio ex illius licentia ? Etiam prefumpta tan-

trdndn

tum ?

T l

RESPONDEO I.

Diaconus, nifi ipfemet

Tedefn e

fit Parochus, non poteft affiftere matrimonio ex

licentia vel commiflione Parochi, quamvis ex-

RRE

preffa fuerit.

ienti d

RAT 10 eft, quia in allegato fuperius Decre-

m df

to Concilii Tridentini dicitur : Qui aliter , quàm

prefente Parocbo el alio Sacerdote de Parocbi vel Or-

lls 11

dinarii licentia contrabere attentabunt , eos S. Synodus

om, auti

ad fic contrabendutà omnino inbabiles reddit.

nftiurina

RESPONDEO 9.

Alius Sacerdos loco Pa-

1o0n o

rochi ex ejus vel Ordinarii licentia affiftit quidem

29

validé matrimonio , fed ad hoc non fufficit licen-

us E

tia prefumpta, fed requiritur licentia attualis, vel

ijb

expreffa vel tacita, vel generalis vel patticularis

ac implicita.

Prefumpta dicitut, quam qüis da-

ii

yis, t

turus foret, fi conveniretur.

vffent b

R A TI0 eft, quia licentia vel ratibabitio pri-

nf

müm futura nondum poteft dici exiftere , ficut

u

craftina dies , vel proxima hora nondum dicitur

( 1

exiftere.

j

u

j

K

Idem

D.zimnort T. de Sacr. Matrün,

P Lum

146

TRACTATUS

m HU) Pa

Idem CoxNriRMATUR ex eo, quia etiam

in Sacramento penitentie non fufficit licentia

ii

)!

prafumpta Parochi ad hoc,ut alius Sacerdos non

J

privilegiatus excipiat Confefliones in ejus Paro-

Ws

chia

Accedit

quod non liceat uti fententia

mMW

g d

probabili, ubi agitur de valore Sacramentorum.

NEC OBSTAT, quod aliqui Authores, v. g.

Nïïm

! Bonacina , & Fagnanus, etiam negent , fufficere li-

A

centiam qu och1 tacitam.

Intelligendi enim tan-

W

tüm funt pro cafu , quo illa licentia tacita eft du.

Lia.

n

$i enim certum eft , eam figno aliquo aut

)

facto , minimé indifferenti ad conceflionem vel

Y

Y

denegationem licentie , actuali voluntate conce-

D

dentis indultam effe , non adminiftratur hoc Sa-

cramentum ex opinione probabili , fed ex judi-

N

cio moraliter certo de exiftentia omnium requi-

fitorum ad validum Sacramentum

ALIUD DICENDUM foret

fi prefumptio

Al

w

moraliter certa non verfatur circa futuritionem li-

centie primum conceédenda , fed circa autualem exi-

Jlentiam licentie jam a&u conceffe , prout fit in

cafu , quo Capellanus vel alius Sacerdos mittit

ad Parochum abfentem vel ad Ordinarium pro

concedenda licentià conjungendi contrahentes.

Si enim computato tempore & confiderata difpo-

fitione Parochi vel Ordinarii moraliter certüs fit,

licentiam jam ac&u fuiffe conceffam , & reditus

!

nuntii nequeat exfpeGtari , licité & validé affiftit

matrimonio ex licentia prefumptivé jam a&u

u

conceffa;

-^

QUJERITUR $0.

An. pro teftibus ad-cele-

brandum matrimonium adhiberi poffint etiam fo--

minz, fervi, pauperes, infámes, criminofi , ex-

coim-

l

DE SACRAMENTO MATRIMONII

147

; Q

[

Aiit

communicati, parentes , confanguinel, affines,

li

Netd

Aerd

perjuri ?

REsPoNDEO: Hi omnes poffunt adhiberi

M

DA

in teítes ad celebrandum validé matrimonium :

TU bnfe

ad evitandum tamen omne periculum confufio-

AC

AUE

nis nec eft confultum , nec intentioni Concilii

Alv

'Tridentini conforme, ut à Parochis in teftes ad-

1

mittantur parentes vel confanguinei,qui contra-

Dd n

&um matrimonialem oalde urgent , ac propterea

d Gdf

fpecialiter funt fufpe&i de partialitate in ferendo,

10 dl

fi forte füo tempore exigeretur, tefítimonio.

noafion

Nam, quamvis Tridentinum non requirat fpecia-

Juntafo

lem qualitatem vel eminentiam teftis , nec tamen

dratr r

approbare intendit vel admittit fpecxale*n partia-

O

litatem teftium faltem pro licito feleCtu teftium.

TL TO

UJERITUR SI.

An matrimonium clande-

ftinum fit invalidum etiam in locis, ubi Triden-

ial

tinum non fuit promulgatum ?

M

REsPoxXDpzo: Matrimonium clandeíftinum

tantüm eft invalidum in locis, in quibus Triden-

,j

tinum fuit promulgatum

qQef05 Tl

RaTrO eft, quia CoxcizivU M TRiDENTI-

dinarim p

UM Seff. 24. C. 1. dicit ;

10d hoc fuum De-

contratgnt

cretum de annullatione matrimonii tantüm vira

a d

fuam habeat à die promul gationis faciende in

jter r

quavis Parochia

JNe bec iam falubria f r[(?L(ï/')Z(l, in-

am,öl'f

quit, quemquaim lateanit ,

S. Synodus om mibus Ordina-

k Växlce i

riis pracipit, ut, cum primim potuerint, curent,boc De-

cretum poþulo publicari ac. explicari in f wgulis fuavum

p Ejam

Diecefeun. Parocbialibus Ecclefüs.

De:e, nit infuper ,

ut bujusmodi Decretum in unaquaque Parocbia fuum vo-

leüs

)o[fm'r L

bur poft triginta dies babere incipiat à die prime pubüi-

cationis in eadem Parochia fatte mumerandos.

Hinc

n

(

K2

confe-

TRACTATUS

a

148

ii [

confequitur

cum Concilium Tridentinum pri-

(

mum conclufum ac confirmatum fuerit die 96.

(

januarii 1564, matrimonià clandeftina in illis.lo-

cis valida effe, qua& jam ante illum annum à Fide

il

Catholica defecerant, & promulgationem Conci-

lii excluferant.

Taha loca funt Znglia , Suecia,

6

JDania , Saxonia , Brandeburgia, Haffa , Hannovera-

nia, Pomerania.

Econtra promulgatum fuit Con-

J

cilium non folüm in Zalja , Hifpania , ILufitania ,

Polonia , Auftria ,

Davaria , ' & aliis 10015 Catholi-

cis, fed tefte CA1 BASSUTIO etiam fnGallia 1602,

& nunc per Em. Cardinalem CorowiTscH et-

iam in Hungaria.

De Belgio , cum hoc à Fide

(

Catholica primüm defecerit anno 1570, dubita-

batur diu , an ibi Concilium Tridentinum un-

quam fuerit publicatum : fed SS. D. N. BN -

prcTruS XIV. huic controverfie per declara-

tionem : JAMatrimonia , edita 4. Novembris 1741.

N

N Y

finem impofuit, declarando , quod matrimonia

D)

ibi contra&a valida fint

In ea Declaratione fic

!d

habetur: Quod attinet ad matrimonia ab bereticis in-

ter fe in locis f ; Jiederatorum Ordinum dominio Jubje&is ce-

Wf

1

W

lebrata non fervata forma per "Tridentinum prafcripta ,

Santtitas Sua-declaravit , fLatuitque , matrimonia in di-

&is federatis Belgii Provinciis inter bereticos ufque mo-

do contratla , queque impo[lerum contrabentur ,. etiamft

forma à "Tridentino prafiripta mon fuerit in dis celebran-

li

u

dis feroata , dummodo aliud non obftiterit Canonicum im-

pedzmentum pro validis babenda e[Je 5 adeoque f contin-

N Jï t

10

[ v

gat , utrumque conjugem ad. Catbolice Ecclefie [ium j&

Ml

Jl

vecipere , eodem , quo antea , conjugali inculo ipfos omni-

lj

no teneri etzam/i muluus conþnþs coram Parocbo Catbo-

T

Pf

D

lico ab eis non renovetur.

Sin auiem unus tantimm ex

N

conjugi-

DE SACRAMENTO MATRIMdN'IL f49

tin

conjugibus , fioe mafculus , five feemina , convertatur ,

rl j

neutrum po[Je , quamdiu alter fuper[les erit , ad alias mu-

lii

jtias tranfire.

Quod verà [pettat ad ea conjugia , quee

m

pariter in üisdem federatis Belgii Provinciis abfque for-

VT CUE

ma à JTridentino flatuta contrabuntur à Catbolicis cum

Hereticis , fi contrattum jam fit , aut impofterum , quod

WJ "MT

JDeus avertat , contrabi contingat , declarat Santtitas

ACU R

Sua , matrimonium bujusmodi ,'alio non concurrente Ca-

VMIT

nonico impedimento , xoalidum babendum e[[e , & neutrum

]ocs )

ex conjugibus , donec alter eorum fupercixerit , ullatenus

fn as

$o[Je fb obtentu di&le forme non fervate novum matri-

NITSCE

snoniwm inire.

Id verà [ibi poti[mum in animum indu-

1 oc;l

ccre debere conjugem Catbolicum , fioe voirum , five femi-

376 dul

nam, ut pro gravifJmo fcelere , quod admifit , peniten-

EntUm V

üam agat.

Hucufque Declaratio.

) n

UJXRITUR 82. An valeat matrimonium,

d

fi Sponfus Catholicus & Sponfa Catholica , fe in

venri

terras conferant, ubi Tridentinum non fuit pro-

J at

mulgatum , aut fi per tales terras transeant, ibi-

que clandeftiné contrahant?

s

'erf;rzüonf

P

RESPONDEO I.

Si tales perfonz fe

in &-

jusmodi terras conferant animo ibi figendi domi-

cilium vel quafidomicilium , ibi validé contra-

hunt matrimonium clandeftinum.

if

D

Rarro eft, quia non agunt in fraudem le-

Ut

gis, imo fic eft declaratum ab URBANO V ILI.

1627.in una Colonienfi.

i

RESPONDEO 2.

Si tales perfonz fe in e-

jusmodi terras conferant negotiorum vel merci-

moniorum caufa tantüm ad refpettio? breve tem-

pus, v. g. ad aliquot menfes,non contraliunt va-

lidé matrimonium clandeftinum , fed tenentur

!

il

velexcurrere ad locum, ubi reperitur Parochus

I

W

nl

K 5

Catho-

TRACTATUS

-

150

Catholicus ; vel tenentur exfpe&are reditum.

RATt:0 eft, quia, dum peregrinis licet con-

F

N

'trahere matrimonium in locis , ubi diu moran-

pu

t

tur , id fit precife ex delegatione Ecclefie , pro-

agl

ut in, Traétatu de Legibus oftenfum eft. INon eft

,autem prefumendum, quod Ecclefia facultatem

aQ

«

fic contrahendi in hoc cafu deleget vel tacité in-

dulgeat; ubi poteft haberi vel exfpectari Paro-

m

chus: Catholicus.

RESPONDEO

(9)

j*

Si tales perfonv inv ejus-

modi terras fe conferant neque quafidomicilii fi-

gendi, neque negotiorum vel mercimoniorum

caufa , fed precife,ut ibi clandeftiné contrahant,

ac brevi denuo redeant, certum eft, tale matri-

monium effe invalidum , ut teftatur SS. D. NN.

BZNEDrICTUS XIV. in l. de Synodo c. 4.

t

h, IO.

R 4T10 eft, quia agunt in fraudem legis , à

BU

qua fe fubdolé fübtrahunt.

Jta declaratum eft

fnttend |

tefte LucoNE l. r. Refponf. Mor. dub. 36. à

furf.'zm

Congregatione Cardinalium Tridentini Interpre-

tum, 'eam declarationem approbante URBANO

V IIL die 14. Aprilis 1627. , eaque Declarauo

inferta eft Synodo Colonienfi anno 1662. De-

claratio-corrupta in Lugonis editione fic habet :

Urbanus V LIT. Exponi nobis fecit zircbiepifcopus Colo-

m

nienfis fuper infra firiptis dubiis ;; Primo , an incole

l

ODIM m

tam mafculi quàm femine loci , in quo Concilium Tri-

J

IU ts

dentinum in puntto matrimonii eft. promulgatum , reti-

t

nentes idem domicilium valide po[[int.in iflo loco matri-

h

imonium fine Parocbo & teftibus contrgbere.

Secundo ,

(f

ï

quid fi eb prefati incole , tam ma[culà quim femine, fo-

Vi

il

4

lo animo fine Parocbo. & teflibus contrabendi fe transfe-

:Jmm Id

rant ,

*

DE SACRAMENTO MATRIMONII. ISI

AUA

Nl

n

»

J

ra ty babitationem mon mutantes ?. Cardinales refponde-

W

ll f

vunt ad primum & fecundum , mon e[fe legitimum matri-

monium inter [Ic contrabentes cum fraude.. Ubi obfer-

ii

ll

vo , hoc Decretum reperiri valde corruptum in

)f

editione Lugonis.

Sed PrGNATELLUSs Tomo

l

quinto Confultat. Septuagefima nona illud pari-

1

Mi

ter corrupté fic refert: |/n Colonienfi s. Septembris

lxvfþe

1626. dubitatum fuit , an , fi incole , tam mafculi quàm

faemine , folo animo fine Parocbo & teftibus contraben-

n n

ilionic

di , fe iransferant ad locum , ubi Concilium mon eft pu-

blicatum ,. babitationem non mutantes ,: vel eo Jolo- animo

EOR

babitationem transferentes , validé in di&to loco matrimo-

V Contohg

d, tdemd

nium fine Parocbo & teflibus contrabant 9. S. Congre-

gatio refpondit, non e[Je legitimum matrimorium inter fic

r3.D.

J& transferentes cum fraude , & nifi domicilium «erà

joolo .

Aransferatur , matrimonium mon e[fe validum. Solus

P. L^ CRorx, qui fcripfit Colonie, & Luwr-

i i

GIUS in Spicilegio Ecclefiaftico hoc Decretum

dedurito

fincere refert.

Prior primum dubium in Decre-

for.dibi

to relatum , 1. 6. p.3. n. 712. his verbis refert:

prri n

Primó , an incole , tam majculi quàm femine loci , in

nte Ut

quo Concilium Tridentinum in punto matrimonii ef

ie Des

fromulgatum , transeuntes per locum, in quo dittum Con-

p 1

cilium mon ef? promulgatum , vetinentes idem Concilium ,

Jv

valide po[Jint in iflo loco fine Parocbo & teftibus contra-

bere, &c- . Ex hoc ergo Decreto patet , quod ma-

Til

trimonium. duarum perfonarum Catholicarum

j r

habentium domicilium in loco Catholico , five

transeant per locum, in quo Concilium non eft

promulgatum, five in talem locum fe transferant

animo ibi contrahendi clandeítinéó, in neutro ca-

fu valide contrahant.

Plures Declarationes Car-

dinalium diéctis conformes affert SS. D. N. Be-

fj

K 4

NEDI:

"T

152

TRACTATUS

NEDICTUS XIV. Notificatione feu Inflitutione Ec-

anm

clefiaftica 33

An valeat matrimonium

wod

QUXZERITUR $3

ant Q

andeftiné contra&tum ab incolis loci, ubi Con-

'wülï ME

cilium Tridentinum fuit quidem promulgatum,

attamen ufu contrario abrogatum?

.LWO

gt

RESPONDEO I.

Matrimonium heretico-

rum in tali loco contra&ctum clandeftine, fi ab in-

u

fantia in errore educati, & tolerati fint, valet qui-

od

dem in ratione Contractus Civilis, fed non in ra-

Á

tione Sacramenti.

l

ï

RaATr0 eft, quia non jubentur contrahere

denovo, nec permltmur ipfis feparatio, fi am-

J

lW

l

b& perfonz redeant ad Ecclefiam.

REsPONDEO 2

Si in tali loco contrahant

l

j

due perfonz Catholicze, non contrahunt validé

matrimonium clandeftinum, fed tenentur vel pe-

tere difpenfationem, vel excurrere ad Parochum

m

"

Catholicum.

RaTro eft, quia Acathohcorum renitentia

i]IN

LU

non cogit Ecclefiam ad apponendum fuum con-

J

fenfum legalem tali confuetudini legibus contra-

ric, faltem illimitatum fine claufula faciendi,quod eft

D

in fe pro óbfervantia Decreti, quantum morali-

ter & convenienter obfervari poteft

QuiRITUR 84. An valeat matrimonium

clandeftinum à perfona Catholica contractum in

li

loco , ubi Tridentinum quidem fuit promulga-

Buj

tum , fed ubi ejus obfervantia fine periculo. gra-

*ï-—sün

|

vis damni eft impoffibilis, v. g. fi locus caret Pa-

l

rocho, & difficilis eft acceffus ad alium ?

l

^

REsPONDEO:

'Tale matrimonium eft vali-

l

dum in loco, ubi obfervantia Concilii haberi ne-

lls

"""" j

quit

V

DE SACRAMENTO MATRIMOI'NTII.. 1531

l In

ll

quit fine periculo gravis damni temporalis vel

fpiritualis.

Mi

R ATIO eft, quia nec alie Leges Ecclefiafti-

J

il

c& obligant cum periculo gravis damni , nifi de-

p

JUA

h

tur fpecialis ratio urgendi legem etiam cum tali

i

TU

!

periculo ob bonum publicum. Authores apud

Kugler & IFx teftantur , fic declaraffe GaEGo-

klin: i

RIUM XIII. & CrEMENTEM VIII.

Item

nfvb

, fed at

COoNGREGATIONEM CA/.RDINALIU'M anno

1603.

UJERITUR $5.

Quid agendum , fi Con-

Tür o

trahentes Catholici jubeantur contrahere coram

r

Judice Acatholico , vel Turcico ? vel coram

Precone hzretico ?

C0 CORf

REsPoNpEo: Poffunt coram Judice fzcu-

m v

lari confirmare matrimonium in ratione Contra-

r vdi

&us Civilis , tanquam coram tefte politico , ita

vl Pa

tamen,ut in ratione Sacramenti prius contrahant

coram Parocho proprio & coram duobus tefti-

COR DA

bus.

Sic docet SS. D. N. BENEDICTUS XIV.

^

m

m

AU

1. 6.de Synodo C. s. ubi n. 4. & 5. fic fcribit:

degbuset

» Curam fübibit Epifcopus ritus nuptiarum , quz

iciendiu

; à Catholicis celebrantur,in locisHaretico Prin-

luantum ]

»Cipi fübje&tis; ut enim legibus pareant, ab eo-

t

»dem Principe latis , poónasque evadant trans-

y matriti

» grefToribus infli&tas, coguntur alicubi Catholi-

» ci, matrimonium inter fe contra&uri, Acatho-

a oD

fuit p

»licum Miniftellum adire , füuumque in conju-

p p

»gium confenfüm , coram eo przítare ; dubita-

, tur autem, an id, fine piaculo fieri queat ? Cer-

ia

um

, tum utique eft, ita initam matrimonium , viri-

» bus carere , fi inibi publicatum fuerit Tridenti-

;nuur. Ü

» hi Decretum cap. 1. Seff: 24. de Reform, matrim. ,

nl häbf:

]

5

»hec

N

v

h

m

154

TRACTATUS

» Dec confentientes , veros conjuges fieri , nifi,

» five antea, five poftea juxta prefcriptam à Tri-

qi

»dentino normam, matrimonium celebraverint,

»Ccoram alterutrius contrahentium legitimo Pa-

' .ex!axiï'.f

a

» rocho, aliove Sacerdote , Parochi vices geren-

»te, & duobus teftibus: Sed difficultas tantüm

j

"]

» eft, an, poftquam Tridentini Sanétioni funt ob-

» fequuti ,' & ad eidem poftea obfequendum funt

» parati , licite potlint etiam legibus Patric ob-

»temperare, & coram Heterodoxo Miniftello fe

» fiftere.

Negat Lrssrvs in Zfutt. Caf. 24. V.

» Hereticorum converfatio , ejusque opinio veriffima

» eífet, fi hereticus Miniftellus adhiberetur, tan-

» quam perfona facra, que facram Ceremoniam

» intenderet exercere,ac per eam fanctitatem tri-

»buere contradui matrimoniali ; tum fiquidem

M

» Viderentur Catholici eum agnofcere tanquam

» legitimum Chrifti Miniftrum , ritumque hereti-

» cum approbare, & profiteri: Verüm,cüm ple-

»rumque .res aliter fe habeat, illeque Catholico-

»rum matrimoniis folum afliftat, tanquam Mini-

»Íter meré politicus , neque virtute verborum,

fgsag

» quibus conjugibus bene apprecatur , ullam cre-

» dat fanctitatem accedere eorum conjugio, quod

»Sacramentum efle, noftri temporis Heretici

»communiter inficiantur , rectius idcirco eidem

ï

»fe fiftentes Catholicos , ut patrie legibus mo-

»rem gerant, graviaque evitent incommoda, que

» fecus fibi imminerent, à culpa excufant J oA w-

»NES VERJjUuYs n fuo Paftorali trat. 13. art. 7.

» ARSDEKIN T beolog. Tripartite "Ium. 2. part. 2.

» tratt. 4. de matrim. cap. 8. S.2.num.x7. L'A CR o1x

li

» lib. 6. . 3. de matrim. num. 775. Pigv TE Que-

n

» JLion.

DE SACRAMENTO MATRIMONII. I55

I

äETl,n[

i

» //zon T beologicar. b. 6. pag. 441.

In hac quoque

Jum z

5 Sententia iUIt SACRA CONGRE GATIO San-

r

M

; &i Officii, que hanc queftionem diljgenter, uti

folet examinavit ,

& die 29. Novembris arii

E

»1672.in eum, qui fequltur modum , definivit :

?lCUVa P'

»

* Catbolici , qui matrimonio juncti funt cor. am Par OCb0 ,

Cion [w í

»€ teflibus Catbolicis in pluribus locis (ita imvaluit

QUenfunf

confuetur?o) folent coram Miniflre Heretico , feu Pro-

J Pa

» teflante vurfus conjungi , ad evitanda gmma damna ,

)Nj

Ilfoll

TM

, neque poteft cozvfuetudo bec à Clero corrigi. ' Peccant-

[(/þw

ne? Et quo peccato ? — Catbolici , fic denuo conjuntti ,

DITuO Vert

coram AMinifiro Heretico ? . Et quomodo fe gerere de-

VTT

beat erga illos Ordinarius loci ?. Sacra Congregatio re-

Ceremon

» /pondit

Quatenus. Minifler a[fflat matrimoniis. Ca-

JH

» Lbolicorum , uti Minifler politicus , non peccare contra-

mf

» bentes

Si vero afiflat , ut Minifter addittus Sacris.

& nl

» non licere , & tunc contrabentes peccare mortaliter , &^

u b

» el]Oe mimendos.

indnj

» Huic Sententie 5. Congregationis noftram

qie C

Nos au&oritatem adjecimus, in nof?ra Conflit. 89.

» $. 10. noflri Bullar. tom. 1. ubi Fidelibus degen-

n

c Verbortt

tibus in regno Suevisz, finitimisque regionibus

interdiximus , ne, matrimonio inter fe, Catho-

r Ultmqde

nyogio,qu

» lico ritu, celebrato, illud renovare prefumant

ris Hart

»coram Caddi; noftram tamen interdictionem

»hac temperavimus limitatione , nifi fcilicet nu-

(loo d

hg

»ptiarum cx»remonia explenda coram Caddi, a-

0["["0»3«

» &us fit meré civilis , nullamque contineat Ma-

,humetis invocationem , aliudve fuperftitionis

TE JO

JTIJ

[/

» genus includat

UJERITUR 86. An matrimonium clande-

lll. ^

I

