RESPONDEO I.

Si ligatus voto fimplici

perpetu"e caftitatis contraxit mammomum tene-

tur juxta communem Authorum primis duobus

menfibus abftinere à petendo vel reddendo debi-

to conjugali , & fi appareat fpes fufceptionis in

ordinem religiofum , tentare ac petere fufceptio-

nein.

RaTro eft, quia per ingreffum in Religio-

ac confe-

nem folvitur matnmomum ratum ;

quenter hoc medio , utut difficili , adhuc eft ob-

m

W

fervabile votum.

RESPONDEO 2.

Si non appareat fpes pro-

i

babilis füfceptionis in ordinem rehglofum ;-aut

ftatus religiofus videatur nimis improportiona-

tus talentis ac vocationi proprive , nec datur op-

portunitas petendi interea dlfpenfatlouem à Pa-

pa, & videatur, voventi effe moraliter impoffi-

bilis obfervantia voti, Confeffarius habens pote-

ftatem commutandi vota , poteft etiam primis

duobus menfibus commutare illud votum in alia

O'IL

bl

pia opera ad effe&tum faltem reddendi debitum.

Ra'rrO eft, quia vota refervata Sedi Apo-

* D

ftolice mtervemente morali impotentia obfer-

vationis per Epikiam fübjacent faltem commu-

tationi illorum ,

qui habent poteftatem commu-

(

tandi

j

DE SACRAMENTO MATRIMONII 79

11 I]llbem

tandi vota non refervata. Nam vota refervata

n .

in cafu, quo moraliter nequeunt obfervari, non

t dl

manent refervata pro ea circumftantia, fed trans-

eunt in naturam votorum non refervatorum.

RzsPoNpDEo 3. Ligatusvoto perpetuz cafti-

[ q'*l;ü impe

ODn

tatis,fi contraxit matrimonium,tenetur perpetuó,

abftinere à petendo debito, nifi-obtineat difpen-

fationem 5 poteft tamen exa&o primo bimeftri ,

0t0 fj

quod conceditur ad deliberandum pro ingreffu

JOUUm f

inis duj

in Religionem , reddere licité debitum juxta di-

&a in Refp. 1. fi concurrat moralis impotentia

iendo dà

intrandi ordinem. ..In praxi tamen , quia diffici-

nf

le eft , in omnibus cuftodire feipfum tam caute,

üceti

ut non videatur aliquando intervenire interpre-

tativa petitio debiti, confulendum eft, ut peta-

in Neligt

tur difpenfatio à voto.

Caterüm monitos ve-

ac cot

lim Confeffarios, ne facile puellas finant emitte-

ü*m &

re votum caftitatis , nifi hac tria concurrant ;

jrimb &tas valde natura, v. g. viginti ad mini-

C

mum annorum, /ecundó , ha&tenus conftans & ex-

iofum :

acta obfervantia caftitatis , zertió , fufficiens patri-

TOpOrü

monium, ut poflint fuis fumptibus honefté vive-

ec datit

jonem il

re fequeftrati à confortio & converfatione viro-

rum, prefertim juvenum. — Qui huic meo moni-

ter i

to noluerint credere,dolebunt,ut timeo,fuo tem-

Xbens p

pore, fe fpreviffe confilium.

tiam t

QUJERITUR I3:

uid agendum , fi qtüs

Qtum i

jj debitt

ligatus voto non nubendi , vel fufcipiendi facros

Ordines, vel ingredi Religionem, contraxit ma-

1 Sedi d

ttimonium ?

ontia o

REsPONDEO TI.

om QO

Si ligatus votó non nu-

bendi contraxit matrimonium , non tenetur pri-

em Qu

TO

ln

u

8o

TRACTATUS

j

mö bimeftri ingredi in Religionem , etiamfi ha-

M

beret occafionem ingrediendi Religionem.

s

f

RaT10 eft, quia in votistotaobligatio & mo-

dus obligationis dependet ab intentione voven-

digit

f

tis. Vovens autem non cenfetur fe obligare vo-

luiffe pro cafu contra&ti matrimonii rati ad tam

um

difficile medium diffolvendi ratum, fi de hac cir-

u

je:gtïï

cumftantia vel cafu cogitaffet.

(

REsPONDEO 2. Si ligatus voto non nu-

bendi contraxit matrimonium, peccavit quidem

mortaliter, poteft tamen licité petere & reddere

debitum.

]

(

Rar:0 eft, quia, cum obfervatio voti jam

fit impotiibilis , ceffat ejus obligatio, nec parit ef-

fo

fe&um ftante conjugio.

RzsPONDEO 3. Siligatus voto non nu-

M

m

bendi contraxit matrimonium, mortua vel mor-

AU

tuo conjuge tenetur abftinere à fecundis nuptiis.

[

Rarro eft, quia votum non nubendi vide-

Mh

^

tur ex intentione voventis fe extendere ad omnes

nuptias , nifi aliunde conftet , quod vovens fua

(

intentione folüm refpexerit ad primas nuptias.

RrzsPoNDEO 4. Siligatus votoingredien-

di Religionem , vel fufcipiendi facros Ordines

contraxit matrimonium , tenetur primo bime-

0l

ftri tentare ingreffum Religionis, fi appareat fpes

probabilis fufceptionis.

Rarro eft, quia votum ingrediendi Religio-

d

nem , aut in ordine religiofo fufcipiendi facros

Ordines eft adhuc obfervabile ; nec ingreflus in

E

NU

Religionem moderati rigoris füperaddit nimis

|

difficilem arduitatem fupra Statum Clericalem.

1

RESPON-

)

L

IY

DE SACRAMENTO MATRIMONII. $r

Cnf

"

T0

RzsPONDEO s. Siligatus voto ingr&dien-

gatio &mg

di Religionem , vel fufcipiendi facros Ordines

contraxit matrimonium , nec appareat probabilis

D VOU

inqe

fpes füfceptionis in religiofo ordine , primo bi-

meftri non poteft quidem juxta communem fen-

Ts

Ltl

tentiam fine difpenfatione, ,vel ubi non poteft

haberi, commutatione voti, petere aut reddere

debitum.

0 fony

RATr1O eft, quia obfervatio voti eza&o bi-

Vit QUi

& redis

meftri jam eft reddita impoflibilis; adeoque ftàn-

te conjugio non relinquit effectum.

'

0 voti

J

RrsPoNDEO 6. Siligatus voto ingredien-

,di Religionem , vel fufcipiendi facros Ordines

X p i

contraxit matrimonium , mortua prima conjuge

tenentur abítinere à fecundis nuptiis , atque fi

) 9t Qd

ATU

adhuc appareat probabilis fpes fufceptionis in Or-

dinem , vel Ordinationis , adhuc implere votum,

dis Qp

bendi v

nifi intercedat difpenfatio vel commutatio voti

per przditos ea poteftate.

fead n

vOVels)

UXRITUR I4. AÀn poft contra£ta fpon-

falia emittens votum ingrediendi Religionem te-

muptá

neatur contrahere matrimonium , & dein'primo

jinget

bimeftri nondum confümmato matrimofiio in-

os O

gredi Religionem?

imo t

RrzsPowDpEo Negativé. Tale enim votum

)pareatï;i

non acceptatur à Deo ; & fuppofito, quod acce-

ptaretur à Deo , non tamen obligarent fponfalia

yi Nj

ad decipiendam & enormi confutioni exponen-

endi lt

dam compartem , que confufio fequeretur ex

inerl

diffoluti one matrimonii rati. Accedit, quod jux-

qiit 1f

ta dita $.2. qq. 20. & 21. forte nec ipfe ingreffus

gt

in Religionem diffolvat matrimonium ratum non

concurrente dubio de valore matrimonii.

PERTU

F

$.IV.

D.Anzor? Tr. de Sacr. Matrün.

«

82

TRACTATUS

jo f

LL

$. IV.

j

(

- De Tmpedimentis dirinäentibmf

ii

JERITUR I.

Quid fit Impedimentum di-

; int

,a

It

Q*

rimens ?

Jj

REsPONDEO: Impedimentum dirimens eft

l

obftaculum , quo ftante matrimonium redditur

E

J

invalidum.

KLv

QUXARITUR 2.

Quot funt Impedimenta

jl

dirimentia ?

RzsPoNDEO: Poft Concilium Tridentinum

enumerantur ab Authoribus quatuordecim, nem-

3)

hts

j

e

Error ,. Conditio , Votum , Cognatio , Crimen,

d

Cultus difparitas, V is, Ordo, Ligamen, Honefias,

&

"Affinitas , Clandeftinitas , Impotentia , Raptus.

fm

A

"g

De Impedimento Erroris.

Y

t t

v Wvl

ERITUR 3.

Quid fit error ?

(

i

QUH

e

REsPONDEO: Error, prout conftituit

duf

lo

n

impedimentum matrimonii, eft deceptio contraben-

tis quoad fubflantiam contratius matrimonialis.

BHf ed

UJRITUR 4. Quotuplex eft error?

N

RrsPOoNDEO: Error dividitur 1. in fubftan-

i

tialem & accidentalem.

2. In antecedentem, &

W

d

concomitantem.

ERROR SUBSTANTIALIS

tl

z

eft, cui expre[Je vel tacite alligatur intentio contraben-

lis , ita ut contrabens absque tali requifito nolit

contrahere matrimonium cum perfona. ERROR

MT

n

Á

ACCIDENTALIS eft , cui nec tacite nec expre[Je alli-

i

r

j

!

gatur intentio contrabentis ; ita ut non cenfeatur ta-

Uh;m

le re-

DE.SACRAMENTO MATRIMONII. 83

le requifitum requirere ad valorem contra&tus.

Exemplum erroris fub[lantialis eft , i contra&uro

"

matrimonium cum determinato individuo, v. g.

Eva, fübftituatur ejus loco aliud individuum,

letyi

v.g. Noema.

Exemplum erroris accidentalis eft, fi

quis contrahat matrimonium cum Bertba , quam

1 direy

putat habere mille florenos , cum tamen habeat

IUm rj

folüm nongentos florenos. EÉRROR ANTECE-

DENS eft, qui dat cau[am contrattui principalem , ita

ut ea non exiftente contractus certó non fieret,

Impedi:

Hujusmodi caufa vocari folet caufa motioa. — E. &«

Tridenti

ROR CONCOMITANS eft, quinon dat caufam

Ti n

contra&ui , faltem principalem ac motivam , fed

tantum impulfioam , ita ut ea exiftente promptius

, Crinan,

quidem ac libentius iniretur contra&us, quin ta-

men abfente illa caufa omitteretur.

n Ed

Exempla

, Mj

erroris antecedentis & concomitantis habentur fupra,

ubi actum eft de errore fubftantiali & accidenta-

JUS,

li, cum quo error antecedens & concomitans fer-

me coincidit.

)

QuusRITUR s. Án efror circa perfonam feme

Qut cont

per dirimat matrimonium ?

ia at

REsPONDEO firmative.

iid,

RaTiOo eít, quia error circa perfonam in

(t error'.(

communi eftimatione hominum eft error circa

pinfül

fubftantiam contractus.

In hoc enim contra&u,

xcederii

in quo agitur de individua vite focietate inten-

TANTIÉ

tio contrahentis refpicit has potius individuales

proprietates perfonz , quàm alias,

miin a

Nzc oBsTAT, quod Jacob Patriarcha, cum

eulto?

illiloco Racbelis fubftitueretur Lia, quam exifti-

, D

mabat effe Rachelem , cenfuerit, fe obligari ad

"T

ducendam Liam, Hanc enim duxit non ex opi-

lcenfeaw:,?

'

D2

nione

Vxl

M

84

TRACTATUS

j [i

nione obligationis , fed caufa vitande majoris

J

erturbationis , fi illi à Labano denegaretur Ra-

[

n

|

cbel fibi defponfata.

NEc ETIAM OBSTAT, quod non vitietur

V

ia

Abfolutio Sacramentalis, five Confeffarius pc-

Qs

nitentem credat effe Petrum , qui eft Paulus, aut

puerum , dum eft puella.

Quia intentio abfol-

ventis non alligatur ad individuales proprietates

poenitentis , ficut fit in hoc contra&u ob ratio-

nem fuperiüs affignatam. Idem dicendum a4 OP-

je&tionem ; quod in contra&u venditionis non vi-

tietur contractus, fi uni individuo v. g. equi , o-

vis , panni, &c. fubftituatur aliud individuum z-

qualis bonitatis.

Difparitas enim eft eadem ;

HQ

quia in hoc genere contractuum intentio contra-

hentis non alligatur ad individuum , fed ad boni-

tatem genericam mercis reperibilem in pluribus

Mh

indiviquis.

Sed in matrimonio , in quo contra-

myd

hitur perpetua amiücitia cum perfona , eliguntur

W

pro obje&o amicitiz perfonalis proprietates in-

dividuales.

"

M

UXRITUR Ó6. ÀAn error circa qualitatem ac-

cidentalem perfon?, v.g. nobilitatem, divitias

ATAUR

probitatem , &c. aliquando dirimat matrimo-

nium ?

REsPONDEO I. Error circa qualitatem ac-

li

cidentalem perfonge non dirimit matrimonium,

i

L

nifi intentio contrahentis expreffe vel tacite alli-

1 Duy

It

getur tali qualitati.

mm

i

RaTzro eft, quia error circa qualitatem non

&

fr

h

eft error circa fübítantiam. . Si autem qualitati

Dj

Va

bl

m

de fe accidentali alligetur intentio contrahentis ,

"

:

ejus defe&tus vel redundat in ipfam perfonam , quz

L

h

l

eligi-

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 85

lo

Ilegay rl

eligitur; velcerté tollit confenfüm contrahen-

tis.

Hinc, fi quis expreffe vel implicite dicat :

Con'rabo tecum , fi es nobilis, fi es virgo , fi babes qmille

ltb vt

fiorenos , (2c.. deficiente ejusmodi qualitate reipfa

T

tollitur confenfus contrahentis , ac confequenter

*ft Palfmïau

matrimonium eft invalidum.

N

Dtenioiji

REsPONDEO 2. Ktiam error circa qualita-

$ Droprer,

tem perfone dirimit matrimonium , quando in-

u dbri

tentio coatrahentis tacite vel expreffe alligatur

ndüm dj

qualitati requifite.

IOnis nor:

RaTrO patet ex didis; quia defeGtus ejus-

V. B. equi

modi qualitatis tollit confenfüum contrahentis ,

Vriduom;:

qui confenfus eft effentialiffimum requifitum ad

& euden

valorem cujuscunque contractus.

Rtio conta

RgsPoNDEOo 3. Tunc intentio contrahen-

fedad bor

tis cenfetur effe alligata tacitó ad qualitatem re-

L in pluri

quifitam , quando ex circumftantiis vel tra&tatu

o tor

previo praeter finem generalem conjugii in effe

i, eit

Sacramentali manifeftabatur finis aliquis prima-

VOprictat

rius fpecificus.in effe contra&us civilis , in ordi-

ne ad quem parum vel nihil fervit conjugium fi-

T

ne qualitate requifita.

tern, d

Ra'rro eft, quia in tali cafu datur obje&ctum

yt mat

fpecificum ac qualificatum confenfus attualiter ,

faltem implicité in terminis z?quipollentibus vel

yualiat

in terminis connexis , exprefJum, quo obje&to fub-

mtrimote

Jato eoipfo tollitur confenfus ac confequenter

vel tactt

valor matrimonii.

Hinc, fi vir, v..g. oberatus

debitis mille florenorum publicé quzrat fponfam

fufficienter dotatam , ut poffit commodé fe exo-

ylitatet:

yem QUi

nerare ere alieno fine periculo gravis indigentie

contrat-

Jftu miferie ,-veniente fponfa , que ja&et, fe habe-

uj

re octingentos florenos, cum effective folüm ha-

f

,"

13

begt

rþlü

D

86

TRACTATUS |

AUf

l

bl

:

beat centum, contraéótum matrimonialem ex tali

errore invincibili initum , cenfeo effe invalidum

« mb

ob defectum confenfus.

g

D

uid agenäum', fi confide-

QUXRITUR 7.

t

ratis omnibus circumftantiis dubium fit, utrum

intentio contrahentis fuerit alligata ejusmodi

m

Tpun

a

qualitati ?

ln

RESPONDEO T.

In dubio prefüumendum

Mul

1]

eft , tunc intentionem contrahentis effe tacité al-

l

h

1l

ligatam qualitati controverfze , quando deficiente

illa qualitate contra&us parum fervit ad finem

om

g

fpecificum contrahenti moraliter neceffarium , &

b

in tra&tatu previo fufficienter expreffum. Hinc,

PN

cum virginitas fponfie non fit moraliter neceffa-

t an

ria ad finem fpecificum conjugii , non prafumen-

M* |

da eft unquam intentio contrahentis tacité alli-

i

D

D

gari huic qualitati.

Idem dicendum de nobilita-

lt

UM

te fponfi relaté ad fponfam nobilem ; non enim

MT

eft fponfie regulariter neceffaria moraliter nobi-

wl

litas fuorum liberorum, tanquam finis fpecificus

conjugii, Aliud quandoque dicendum de nobi-

Áaciingi

litate fponfe relaté ad fponfum nobilem , qui li-

(rumm

beros fuos non poterit congrué ad fuum ftatum

TM

elocare , nifi admittantur ad Ecclefias Cathedra-

d

les , & Aulas Principum , ubi requiritur nobili-

il

tas.

l

RESPONDEO 2?,

Si ex circumftantiis par-

lj

ticularibus non poffit füfficienter dignofti, an fi-

nis fpecificus conjugii, ad quem controverfía qua-

O00

V

lm

litas exigitur , fit moraliter neceffarius contra-

m

i

henti, & num in tractatu previo (uerit faltem

AA

u

w

ii

implicité expreffus , prefumptio dicenda eft ex

s

praxi Tribunalium , vel confuetudine communi

tj

:

contra-

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 87

len qt

contrahentium , ut cenfeatur intentio contrahen-

E

tis illi qualitati effe alligata , vel non alligata,

quam práxis tribunalis aut confuetudo contra-

W conj

A

hentium folet reípicere pro qualitate fubftantiali

It , um

vel accidentali.

LTW

RaTro eft, quia intentio contrahentium re-

gulariter folet conformari confuetudini commu-

elüno

efe ii

ni aliorum , & praxi Tribunalium , nifi aliud par-

ticulatim intendere velint & fignificent.

do defc

Vit ad [r

REsSPONDEO 3.

Si etiam ex. hoc capite

cefaríun

nullum poflit formari certum ac firmum judi-

J

cium , ftandum eft pro valore matrimonii , aut

liter necel

poftulanda eft difpenfatio à matrimonio rato.

RATrIo eft, quia bonum generis humani ex-

|prafünqt

st d

pofcit, & praxis totius Ecclefie obfervat, ut

d nobil

prafumatur in tali cafuü potius confenfus fuffi-

s w

ciens , ne nimis facile & frequenter diffolvantur

yorditer n

matrimonia etiam confummata cum perturbatio-

frisped

ne Reipublicz, prout fieret, fi primüm poft con-

dum det

fummationem detegerentur ejusmodi errores.

ylem , q

QUuZERITUR 8.

AÀn valeat matrimonium,

füum 1

fi contrahens exiftimet , fe laborare occulto im-

rlHS Ca't ^

pedimento dirimente, v. g

; confanguinitatis,quod

aritür 1

tamen reipfa non fubeft?

REsPONDEO r. Si cenfeat, felaborare im-

mftantii j

pedimento difpenfabili, matrimonium habendum

3

ignofd, Ü

eft pro valido.

srovett

RaTro eft, quia in tali cafü pote(t, & prz-

frius t

fumendus eft, habere intentionem petendi di-

füeri

fpenfationem , ficque fe obligandi ad individ

ficendo &

vite focietatem.

:uam

line um

Fa

RE;I;ON-

quU

—

fi

ul

88

TRACTATUS

j

j (b

RESPONDEO 2. Si cenfeat, fe laborare

P^

ÍIN

impedimento indifpenfabili , ftante tali errore,

non eft validum matrimonium.

ii

u]dm(æ

RaTrO eft, quia talis non habet intentio-

q)

j

nem contrahendi matrimonium. JNeque enim in

actuali intentione fornicandi vel lafciviendi taci-

M

tt includuntur intentiones bene agendi conditio-

Ouyh

natz füb conditione , quam nemo fuo fceleri ex-

preffe apponeret. Aliud dicendum, fi contrahens

(

:

tantum dubitaret , an non laboraret tali impedi-

mento.

Ü

, RESPONDEO 3

In tali cafu exiftimáti im-

pedimenti indifpenfabilis aliud non füpereft me-

dium, nifi ut contrahens nondum rete&o errore

abufü matrimonii abftineat, & rete&o errore

confenfum renovet.

RaATro eft, quia confenfüs compartis adhuc

moraliter perfeverat in babitu conjugii , prout $. 3.

qq. 18. oftenfum eft.

ATU

Mi

!

l

ti a

*

De Impedimento Conditionis.

(uum

TA MM

M

XRITUR 9. Quidfit hoc loco conditio?

Q*

REesPOoNDEO: Sub hoc termino condi-

W

lionmis, prout conftituit impedimentum matrimo-

nii dirimens , intelligitur conditio fervilis , feu ftatus

mancipii proprié ac ftri&té accepti. In Jure Cano-

nico de hoc impedimento agitur füb titulo: De

Uj

conjugio fervorum.

QUJERITUR IoO.

Utrum inter Chriftianos

D

-

reperiantur fervi firitté dici , feu mancip

!l

?a proprie

?

accepta ?.

RESPON-

"JJ' Jl

L

i

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 89

;f li

RzsPoNDEO: Inter Chriftianos non repe-

? ln

riuntur amplius mancipia propri? talia, feu fervi [tri-

Gb ditii, nifi Turce, vel Gentiles in bello jufto

Ht ts

à Chriftianis capti.

Nam prout dicit Apoftolus

QU p

Gal.3. v. 98. Quicunque in Cbrifo baptizati eftis ;

iClv

non eft forous , meque liber ; omnes enim unum e[tis in

endi coni

Chriflo.

fuo (odi

QUJERITUR II.

Quale fit difcrimen inter

fi conri

fervum feu mancipium propri? ditum , & inter fer-

t tali m

vum adfcriptitium , feu originarium?

RresPOoxDEo: Difcrimen confiftit in eo,

orifimafi

quod fervus, mancipium , ancilla , fi ttri&té accipian-

liptref r

tur, przeter vi&tum & veftitum abfoluté ad fu-

fe/n errpr,

ftentationem vitz neceffarium, nihil fibi, fed o-

d emur

mnia Domino lucrentur.

Econtra feroi , manci-

fia, ancille latius accepta, non omnia Domino,

ts d

fed etiam fibi lucrentur. "Tales fervi latius diéti,

mos

fi illis relinquitur pars fruc&uum ex agris, quos

colunt, vocantur adfcriptiiii, & qui ex iis nafcun-

tur, vocantur originarii.

TOfUS,

QUJIRITUR I2.

Qualia matrimonia diri-

mantur vel non dirimantur per impedimentum

conditionis fervilis ?

E

Qco cona

ermino t

RESPONDEO I.

Per impedimentum con-

um ma

ditionis fervilis non dirimitur matrimonium ab

jlis, feU!

bornine libero initum cum fervo ad/criptitio , origina-

vio vel communiter dicto , qui pro falario fervit; et-

ln Jurec

jb titulo:

iamf* conditio ejusmodi fervilis à contrahente

ignoretur, nifi intentio contrahentis tacite vel

expreffe alligetur libertati compartis.

x Chrifiz

p r

Ra':0 eft, quia tale matrimonium nec irri-

tatur Jure naturz , nec Jure pofitivo.

st

5

REspPox-

TRACTATUS

| gt

]

9o

qot

RESPONDEO 9.

Per impedimentum con-

j

l

(l

ditionis fervilis nec dirimitur matrimonium ini-

!

;

tum à fervo feu mancipio ftri&ié dicto cum ancil-

j

j

la ftri&té accepta, quantumvis ineatur invito Do-

j5

mino.

Ita refcripüt HApRrANvs PApaA Sa-

d

lesburgenfi Archiepifcopo C. dignum. h. Tit. his

3

l

verbis

ï

Sicut in Chriflo Sfefà neque liber, neque fervus

jl

eft à Sacramentis Ecclefie removendus , ita mec inter

Qd

férvvos matrimonia debent ullatenus probiberi , etfi contra-

dicentibus & invitis Dominis contratta fuerint , nulla

vatione funt. propter boc di[Jolvenda

Debita tamen &j

confueta fervitia non minus debent propriis Dominis ex-

hiberi

D

REsPONDEO 3.

Per impedimentum con-

"m

dltloms fervilis nec dirimitur matrimoniui à li-

bero initum cum ancillà proprié di&ta, aut vicif-

fim , fj à libero fciatur alterius conditio fervilis.

RaTrO eft, quia fcienti conditionem fervi-

lem nec fit injuria , nec ab eo initur pactum re-

Ql

pugnans Legi naturali.

k

RzsPONDEO 4. Per impedimentum con-

M

ditionis fervilis folüm dirimitur matrimonium i-

1]

nitum à perfona libera cum perfona conditionis

D]

IH

fervilis, fi ignoretur ejus conditio fervilis.

RaTro eft, quia in tali matrimonio interce-

dit error quoad fub&antlam contraétus , qui pro-

in deficiente confenfu contrahentis eft Jure na-

turali invalidus.

Hinc etiam fic declaravit A r E-

XANDER Í]I. & IxNocEsNT:vs III. C. 2

& 4. h. Tit.

UJERITUR I3: Àn conditio fervilis igno-

1

rata ab altero contrahente Jure Naturæ dirimat

mammomum 2

d)

REsPON-

D

DE SA'CRAMENTO MATRIMONII. 9!

nemum [

RrzsroNpro Affirmativé.

4

!

DOtlm

RA'TIO eft, quia intentio contrahentis cen-

DC

fetur tacité alligari ad omnes qualitates per fe re-

ii

quifitas ad re&am educationem & libertatem pro-

[]TONT

DAT

lium; nifi exprelffe ac fcienter ex cauía extraor-

dinaria altioris ordinis fiat oppofitum.

Cum er-

"j

'

lt t

go conditio fervilis per fe impediat re&tam edu-

cationem prolium & libertatem Jure naturali cui-

ï'l.,väþflï

vis homini debitam , intentio contrahentium ge-

itrifl, i

neraliter cenfetur tacité alligari ad pr&requifi-

ila tmy

tum libertatis ex parte compartis.

t Dmin

De Impedimento Voti.

BLm (0)

OLU 4

UJRITUR 14. Quale votum dirimat matri-

, a vidl

monium ?

jo fervili

RESPONDEO: Matrimonium folüm dirimi-

Quem fer

tur voto fülenni caflitatis , quod eft annexum Pro-

ww

feffioni Religiofe, & Ordinibus Sacris. Hinc, fi

Religiofus poft emiffum folenne votum caftita-

Tuentur «

tis, vel Subdiaconus, Diaconus, aut Presbyter,

CO

contrahat matrimonium , tale matrimonium eft

3 condi

invalidum. lta habetur decifum in Concilio Tri-

ervili.

dentino Seff. 24. Can. 9. his verbis : Sí quis dixe-

onió ntz

vit , Clericos in Sacris Ordinibus conflHitutos , 'vel Regu-

tus, qui

lares caftitatem. folenniter profe[Jos , po[Je matrimonium

eft Jut

corirabere , contrattumque validum e[[e non obftante Le-

laravit i

ge Ecclefiaftica , vel oto €gc. anatbema fit. — His ver-

$ Ill

bis Concilium infinuat , matrimonium Clerici in

facris Ordinibus conftituti dirimi , etiamfi obliga-

fervilis f

tio fervandi caftitatem facris Ordinibus tantum

turg dit

foret annexa ex Precepto Ecclefiaftico & non

ex voto.

v

hl

Dixri:

Ros

m

92

TRACTATUS

ï

Dixri: oto folenni caflitatis ; vota enim fim-

li

plicia caftitatis non dirimunt matrimonium con-

n

n0

trahendum 5 nifi in Societate Jefu, ubi Gnzco-

& u

RIUS XIII. etiam votis fimplicibus annexuit im-

(git

pedimentum dirimens matrimonii contrahendi in

g

p

Bulla: Zfiendente Domino.

QuaRITUR I5. An votum folenne cafti-

tatis dirimat matrimonium contrahendum in eo,

qui Sacros Ordines fufcepit coactus per metum ,

vel abfolute invitus?

RESPONDEO I.

Votum folenne caíftitatis

in eo, qui Sacros Ordines fufcepit abfoluté invi-

]

"

tus fine confenfu interno , non dirimit matrimo-

nium contrahendum.

RarrO eft, quia deficiente confenfu inter-

no deficit votum.

RESPONDEO 2.

Votum folenne caftitatis

nec dirimit matrimonium contrahendum in eo,

qui füfcepit Sacros Ordines coa&tus per metum

gravem injufté incuffum. —Citantur pro hac fen-

AU

tentia Sancbez , Suarez , Henriquez , Perez , Conink ,

Bonacina , Gobat , Barbofa , Zoeftus , Pirbing.

RaTro eít, quia votum non acceptatur à

Deo in ordine ad tam difficiles obligationes , nifi

fit voluntarium , [bontaneum , ac liberum dirette in fe.

QuERITUR 16. An votum folenne cafti-

tatis dirimat matrimonium contrahendum in eo ,

qui füfcepit facros Ordines in pueritia? vel cum

ignorantia de annexo voto caftitatis?

RESPONDEO . Aflirmativé.

Ra-Tro eft, quia liberé ac fpontaneé

'f ufci-

piens Sacros Ordines , vel Statum Religiofum,

fufcipit eum eo modo, quo folet fufcipi, & cum

Ti

l

omni-

D

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 93

t Qnim f][

omnibus iis obligationibus, cum quibus folet fu.

TOtim

fcipi ab aliis , prout patet ex füfceptione vario-

DI

rum áliorum Officiorum & Statuum.

Ergo jam

EUVM

implicité ,etiam fufcipitur obligatio voti cafti-

Oltdend:

tatis.

Cenfeo tamen , cum puero ob imperfe-

&ionem deliberationis accedente dubio de valo-

foleme

re voti facile poffe difpenfari circa votum & ex-

ndum i

inde confequens impedimentum, przfertim in ea

per me

fententia, quam in Decalogo tenui , quod vota

dubia non fint refervata Sedi Apoftolice.

one caft

bl j

De Impedimento Cognationis ex Confan/gui;

TU

nitate.

tf inte

U

ZXRITUR I

Quid , & quotuplex fit co-

Q'

. gnatio ?

t exotat

RESPONDEO I.

Cognatio eft prbpinqui-

dum n o

tas perfonarum ab uno conjunGionis principio

; per mtr

defcendentium. Senfus patebit ex proximé di-

pro hick

cendis.

REsSsPONDEO 2.

, ii

Cognatio eft triplex,nem-

pe carnalis , fpiritualis , & legalis.. CoGNATIO

li

acceptatt

CARNALIS eft propinquitas per[onarum ab uno com-

1tionrs,t

muni flipite , feu generationis principio , defcenden-

VTT

tium.

Sic fratres, & forores, & nepotes, &c. u-

olenne d

tique ab uno patre, vel matre, velavo, vel a-

via, &c. defcendunt. COGNATIO SPIRITUA-

Ydum i«

i? vt

L1s eft coujunttio CbrifHana perfonarum circa idem Sa-

cramentum Baptifini oel Confirmationis communicantium.

1

CocwATIO LEGALIS eft conjunttio perfonarum

orta ex adoptione perfetta alicujus in familiam adoptan-

ptanet

tis.

Cognatio carnalis communiter vocari folet

jelgilt

CONSANGUINITAS, que definitur proin ea-

fcipi; &Olï

dem

94

TRACTATUS

dem definitione , qua definitur cognatio, quod fit

propinquitas perfonarum ab eodem communi fti-

pite defcendentium ; unde perfone tali propin-

quitatis vinculo conjuncte cognati dicuntur.

In

Jure tamen Civili cognati dicuntur, qui ex eadem

muliere defcendunt ; qui autem ex eodem viro

defcendunt, agnati vocantur.

" QUAZRITUR I18.

Ad quotum gradum fe

extendit impedimentum confanguinitatis ?

RresPONDEO: Ímpedimentum confanguini-

tatis, five oriatur ex copula licita, five illicita,

fe extendit ad quartum gradum inclufivé.

Ita

hábetur indifcriminatim in Generali Concilio La-

teranenfi füb INNOCEN'TTIO , relato in C. non

debet, h. Tit. ubi fic habetur: - Probibitio copulce

conjugalis quartum confanguinitatis C2 affinitatis gradum

de cetero non excedat.

UZRITUR 19. Quomodo fünt compu-

tandi gradus confanguinitatis ?

RzsPoNDEO: Ut ordinaté inveftigentur

gradus confanguinitatis,obfervande funt fequen-

tes quatuor Regule.

PRrMo: Si queritur , an dusä perfone fint

confanguinez, inquiratur in earum Majores tam

ex linea materna quàm ex linea paterna , donec

deveniatur ad communem ftipitem , feu paren-

tem , à quo ambe defcendunt.

Si non reperia-

tur communis ftipes , fignum eft , eas non effe

confanguineas.

SzcumwDo: ln linea retta due perfone tot gradi-

bus inter fe diflant , quot intercedunt generationes.

Sic

filius diftat uno gradu à patre, nepos diftat duo-

bus

]

]

D

T qieted

A gradun

initat?

h fl

indufii, 1

li Concilo];

hato i C nor

i

J

Ào p

j

li r

b lt qur;

t imelige

de (üntíog

ig perfone

j Majoreg

aterna, ü

m, feu p

Sinonn

, &i5 r*

jmt t f*

qpr ais *

p dl c

——

/

g

T

uïröor Gmsaiyumziam* :

:12:

o bazauc

Täsïl():-

j m

d bv

jl

T

LP OOYMUM,

U

ag

"724

CUA

Zo,

;

^

"Horur

12720727.

"Horuem

8

Wao

J

,)

UHorunm

z .

Zater

A

D r

ANépos

2710

Pobrune

AVepowe

epik

o

7724

du

Mazer-

Horurrz

Hormorwn

(Horunm.

"01622 0«

0!2?0.)"

NU

07122

FOTLCDPÍLS,

ANTER

du

r r

Negos

Sororus

NOJ'

ühuae

K d.

ANepos

.ZV"va.;-

.Nqnfu- Jeptus

iM

O7100

dororuse

Eronepos

AVero.s

ANepos Whone

P'OTZERJ ÉD

JVeptue

O7102714

onap)

"Fratrue

ónepos

dorora

UnCDo

072?0.5'

w

D7222774

DT10D

u

4

«h,mn

DF SACRAMENTO MATRIMONII. ï93

bus gradibus ab avo', pronepos à proavo tribus

í

gradibus.

TrEnTIO: a lina transoería in grada e-

quali due perfone tot gradibus inter [& diflant, quot

gradibus eorum quilibet diflat à jlhipite commumi.

Sic duo fratres funt confanguinei in primo gra-

du, filii duorum fratrum in fecundo gradu.

UARTO:

In linea transvería in gradu

equali due per[one tot gradibus inter [e& diflant ,

quot gradibus eorum remotior difüat à communmi [Lipite.

Sic filius, & ex ejus fratre nepos diftant inter fe

duobus gradibus , quia nepos diftat duobus gra-

dibus à communi ftipite.

uando duo inter fe

diftant in gradu inzquali,ad exprimendos eorum

gradus inequales dicitur, eos effe confanguineos

[1ortg

in gradu v. g. tertio in fecundum ,. vel tertio

in pri-

'lIl

mum , vel quarto in tertium , fecundum , &jc.. Heec

£l

veró captu faciliora fient , fi infpiciatur

/

arbor confanguinitatis.

fequegs

[onw

J

QUXERITUR 20.

uomodo computantur

u

gradus confanguinitatis de Jure Civili?

M orun

REsPoNDEo: De]ure Civili computantur

Trongg

gradus confanguinitatis tam in linea recta, quàm

in linea transvería per fequentem regulam : T0f

N

Aoroni

gradibus due per[one inter fe diflant , quot u[que ad

a.

communem ftipitem mumerantur per[one , [lipite dempto.

U

Sic duo fratres in Jure Civili diftant ab invicem

duobus gradibus , ex duobus fratribus liberi di-

ftant ab invicem quatuor gradibus , frater à filia

Hoc ordine

fratris diftat tribus gradibus , &c.

computantur à Jure Civili gradus confanguinita-

tis quoad fucceffionem ab inteftato, & juxta San-

cbezium,

J yu

96

TRACTATUS

^ C&C

cbezium , Covarruviam , & Picblerum fic etiam com-

j

putantur in foro Canonico in aliis'caufis non ma-

trimonialibus , v. g. in fucceflionibus ab intefta-

to coram Judice Ecclefiaftico, ubi in tali materia

il

Dl

praéticantur Leges Canonica.

UZERITUR- 21I.

Utrum etiam in linea re-

k

m

&a confanguinitas tantüum dirimat matrimonium

'i l

ufque ad quartum gradum ?

RzsroNpzro Affrmativé. Ita SancbezaPon-

tius, Palao.

J

Ra'ro eft, quia Leges non refpiciunt ad

cafus valde extraordinarios, qualis foret, fi Pa-

(

ter anno setatis fuo centefimo vellet ducere fi-

liam fui abnepotis ; aut fiINoe refürgeret à mor-

tuis, & iniret mauimonium.

QuizRITUR 22. Anconfanguinitas in pri-

^

mo, fecundo vel tertio gradu linez recte dirimat

Jure naturali matrimonium ?

RESPONDEO r.

Confanguinitas in primo

an

gradu linez re&e dirimit Jure nature matrimo-

y

nium.

RaATIO eft, quia omnes gentes liorruerunt

bec matrimonia , ita ut intra quinque annorum

millia vix habeatur unum vel alterum authenti-

cum exemplum ejusmodi monftrofi conjugii.

RESPONDEO 2.

Confanguinitas in linea

reGa dirimit Jure naturali matrimonium , quouf-

que extat de Genealogia afcendente communis

hominum memoria.

Rarro eft, quia etiam barbare nationes

horrent ejusmodi matrimonia, ita ut rara, inftar

T

monftri, ac folum hominum palam Leges natura-

j

les

DE SACRAMENTO MATRIMONIIL. 97

litigs

les ac divinas calcantium , habeantur exempla ta«

fs D [

RTM

lium conjugiorum.

QU.JERITUR 23.

Ad quotum gradum fe

UM

extendat impedimentum confanguinitatis Jure na- '

!

turali in linea transverfía?

m inly.

RresPoNDEO: In linea transverfa impedi-

: füatr iij

mentum confanguinitatis Jure naturali fe exten-

dit ad primum gradum , fed non ad fecundum.

lt )

Rar10 eft, quia nullum habetür authenti-

N

cum e;emplum, quod Ecclefia in hoc primo gra-

Vr

du unquam difpenfaverit , /altem notorio, vel quod

irfont, f

—

inter gentes morigeratas ánquam viguerint talia

|et dicerei

coniugia, nifi concurrente Lege naturali altioris

Ordinis pertinentis ad neceffariam confervatio-

I d

nem Religionis Divine,

ubil inter mala minus e-

Jüntasin y

ligendum eft.

telte dir

NEsc ozsTAT, quod ManTINUS V. &

alii Pontifices referente S. ANTONINO, &

GONZALEZIO dicantur in primo gradu difpen-

a o p

faffe,

Iüre mátt

RzsPONDEO enim verbis LvcoNirs 1. z.

Refpont. Moral. dub. 4o. ubi n. 3. 29. 30. fic fcri-

*5 Dortüetü

j

bit: Certum ef? ( juxta Authores) requiri maximam

X 40mon

& extraordinariam caujam ad difpen[andum (circa ma-

rürm autid

trimonium cum nunc) , & certum miübi ef? , etiam

[ eonjupt.

tunc mon expedire ut. difpen[aret 5 cum omnes fateantur,

inlas n t

ob maximam illius conjunttionis turpitudinem nunquam

oniom, qu

in eo impadimento Pontifices difpenfa[fe. --- In.Pani-

Ate COT

tentiaria & Dataria nunquam difpenfatum eft in ünpe-

dimento affinitatis in primo gradu lmec rette , contratta

fare t

ex matrimonio , fed [olinn quando oritur ex copula illicita

At rara,

(utique non notoria palam): ---- Exeinplum, quod

ag

ajferiur ex S. Zintonino difpenfationis à Martino V. con»

L

X

D.zdmort Ty. de Sacr. Matrim.

