, Judaica utique fuperftitione infe&um , Nos

» profcripfimus , noftra Conftitutione, quz inci-

ticdint

» pit : ZdpofTolici Miniflerii , edita die 16. Septem-

jl u

pl

» bris 1747. in 2. tomum noftri Bullarii inferen-

,da. Fruítra vero, & incaffum hec conftitue-

n

d

, rentur, aut pertractarentur in Synodo Dicce-

, fis, à qua Hebrei coguntur perpetuó exulare,

wic p

j

,,nec proinde inquam in ea cafus eveniunt,

w

, de quibus hactenus.

qllOu "

*

j p[ä'f-

J

T

TLAN

j

2

DIS-

g

Dd s

I'TRACTATUS

DVUCRAM]

422

o KOX X COX E G E EOR REEKX

M k pE E ao o ob G k XX OE O t x OOK

Jj

j

n

f f Wm

j

DISSERTATIO- Hl

st

)

i:cïæäonibu

Super Abufu libelli Repudii Con-

Qu

verforum à Judaifino ad Fidem

« Qu

Cathoiicam.

ia

"n

M

zi

sj

T

Benedidus Epifcopus,

od

d t

Servus Servorum Dei ,

ii a

,ai

1íhs, ld

Zd perpetuam vei memoriam.

Aetmet

NryL

?5

oftolici Minifterii munus Nobis licet

35

immerentibus commiffum afüdué Nos

du

Ap

,Li;fzïivaftevd T

35

excitat, atque impellit, ut follicito ftu-

m

» dio, ac vigili cura, abufüs, pravasque confue-

,tudines, fiquas in Ecclefia Dei, vel hominum

1

L

Iu

,infirmitate , vel malitia , certó novimus irre-

,,püffe , Paftoralis Providentie folicitudine

Tváz

NT

» compeícam

"95

congruisque adhibitis remediis,

» quo citius fieri poteft , aboleamus.

lDT

d

]

if

d p

e l

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 423

m"lh

"nm

s

Studai ad fidem comverfr, fi babent uxorem in jfu.

daifmno ,. illam quandoque repudiant.

Repudium

án "veteri Toflamento permi[Jum , [ed in nova

(

Lege gratic abfolate voetitum.

per quidem Nobis relatum eft, certisque

NU

pudil

:

P)

probationibus manifeftó comprobatum ,

Lf

»quód aliqui Hebrzorum , qui ad Chriftianam

»Fidem converfi uxorem habent renuentem

, Chriftianam veritatem ample&i, minimé dubi-

, tant, pofteaquam ejurata Judaica perfidia fa-

» cro lavacro abluti funt, & folemni profeffione

if

»fe ad Chrifti Fidem ad(trinxerunt , reverti fa-

, crilego aufü ad Judeorum Caftra, feu Vicum ,

D

» vulgó il Gbetto, ibique Rabbinico ritu , Judai-

, cis fuperftitionibus, damnandisque obfervatio-

n

, nibus, libellum repudii uxoribus concedere,

,, vel etiam extra Judeorum domicilium, coram

, Notario Teftibusque Chriftianis , eumdem li-

y N

EU

; bellum repudii uxotibus dare , ut liberam eis

, nubendi alteri viro poteftatem faciant. Moy-

vll

us

»fes quidem in Deuteronomio cap. 24. ita fcri-

, ptum reliquit: Si acceperit bomo uxorem , & ba-

A

, Duerit eam , & mon iméenerit gratiam ante oculos ejus

i

»» propter aliquam feditaiem , foribet libellum Tepudii ,

j

», &2 dabit in manu illius , &g dimittet eam de domo.fua,

ia

, Utrum vero hgec duntaxat indulgentia que-

QU

,, dam füerit ad majus malum evitandum , adeó

, ut qui daret , acciperetque repudium liber qui-

,» dem à pena effet, non autem à culpa ; an au-

p

d 4

32 tem

TRACTATUS

j HCRAW

424

"m

, tem difpenfatio potius effet à Deo conceffa ob

,U

» cordis Hebraeorum duritiam, adeo ut qui libel-

[4]

g

TOUf

, lum repudii mitteret, & quax miffum reciperet,

jï )ndaltü !

»&àculpa, & à poena exemptus foret , eisque

»minimé vetitum eífet ad aliud matrimonium

» Validé, ac licité contrahendum procedere, dif-

» fident inter fe veteres , recentioresque Theo-

» logi, cüm alii primam, alii àlteram opinionem

] t

»Íequantur. Verüm quidquid hac de re fit , il-

W 1] UW

5 lud certum eft, quod Redemptor Nofter Jefus

L2

» Chriftus Dei Filius interrogatus quid cenferet

», de libello repudii , quem Moyfes permiferat,

» refpondit, ut legitur in Evangelio apud Matth.

l

» Caf. 19. & apud Marc. cap. 10.. Quoniam .Moyfes

gäwm

'Q

in t

», ad. duritiam cordis veflri permifit vobis dimittere uxa-

»» re$ oefiras ; ab initio autem non fuit fic : dico autem

g, i,

f

»» vobis , quia quicumque dimiferit uxorem fuam , mifi ob

», fornicationem , &$ aliam duxerit , mecbatur 5 & qui

i s

»ipfam duxerit , mecbatur ; Sermonemque fuum

jmt,

diedtoti

»ita conclufit : Quod ergo JDeus conjunxit, bomo non

», féparet.

Ex his autem verbis per legitimam

ddenti

PT

», confequentiam inferunt Theologi, in prefen-

v

x

]

» tiarum non amplius licere Hebrzis proprias u-

WW [

|

» XOres repudiare , neque per libellum repudii ,

a i

, matrimenii vinculum amplius diffolvi,eo quod

D)

!

,

», Jefus Chriftus illud ad fuum primevum ftatum

)?E

u

», redegit, nempe ad indiffolubilitatem , non Le-

Mi

»ge nova condita , fed duntaxat fublata veteri

stl

», indulgentia , feu difpenfatione fuper predicta

Wi

» indiffolubilitate conceffa.

us cüm ita fe ha-

» beant , etiamfi repudium toleretur inter He-

, breos conjuges , qui ambo in eadem Judaica

» perfidia permanent, certé ferri, ac tolerari nul-

» Q

DE SACRAMENTO MATRIMONII, 425

"Ut

,»1o modo debet, ut Hebreus ad Fidem con-

,verfüs, & facro Baptifmate ablutus , libellum

l,

,repudii uxori , qu: in Hebraica pervicacia re-

pmwe

"j

l]

, Inanet, Judaico more, ac ritu concedat.

TU

i py:;.-; '

4

T

$. II.

lts

r

JHinc Pontifex deternit , quid Hebreus comver-

or N

Jus interpellet uxorem Hebraam , eaque re-

nuente , po[fit contrabere cum

i qilsy

ia p

Chriflana.

ii qi

QMW

r

amobrem ut in pofterum omnia debito

yi

[

L

as

ordine , & laudabili modo , ac ratione

D

»fiant; volumus, ac decernimus , ut Hebraus

us s

,, ad Fidem converfus , fi uxorem Hebrzeam ha-

viu;í

,bet, eam more folito interpellet ,-an etiam

"u í

, ipfa converti , & cohabitare velit fine contu-

T

,, melia Creatoris: Renuente autem muliere, li-

p

, berum ei

erit aliud matrimonium contrahere ,

, juxta verba Beati Apoftoli Pauli in Epiff. 1. ad

i, uj

yespyrt

» Corintb. cap. 7. . Quod fi infidelis difcedit , difcedat ,

,1non enim feroituti fubje&tus efü Prater, aut Soror

um

Alldig

, in bujusmodi , in pace autem vocavit mos Deus.

»

t

bené jam ante animadvertit clar. mem.

mævum:

ffor Nofter IxNocreNT1vs Ill.

Yi

, Praedece

TU

,»infua Decretali , qua incipit : Quanto , de di-

» VO iüis,

wf

J

Vi

:

w

n a*

j w

Dd ;5

$. U.

[

426

TRACTATUS

ïESACRM

D

n

mb

$. III.

De Theologorum. quefHone , quando. di[foloatur

QU

Piud

Matrimonium Infidelium ob comverfionem unius ex

TE

jl

conjugibus.

Circa quam nil Pontifex flatuere

m

du

intendit , fed folm flatuit àt fupra.

w

n

9

uzritur à Theologis, & Canonici Juris

»»

Confultis, quando folvatur matrimonium

d

l

, contractum ab Hebreo cum Hebrea , quz fe

Mil

,, convertere recufat ; & quando Converfus no-

D

j

)

,vum matrimonium cum muliere Chriftiana , &

»quando Hebreus cum Hebrza contrahere pof-

n

v

ji

55 fit.

Quod ad Converfum attinet, quidam vo-

14 t

&gtt, T

, lunt, precedens matrimonium diffolvi quoad

[

» vinculum, ftatim ac infidelis renuit Fidem Chri-

Wre

» ftianam ample&i, aut intra terminum, feu tem-

]

1

» poris fpatium prafixum in interpellatione, que

W

» illi fa&a eft, nullum refponfum prebet. Alii

dutüpit

» Vero putant, matrimonium folvi, quando Con-

sl

, verfüs aliud matrimonium celebrat cum Chri-

d

»ftiana: Queopinio in prefenti communior eft

s r

,;inter Theologos, & Canonici Juris peritos, &

u

,in praxi eam fequitur Congregatio Sanctze Ro-

A

"

Q

, manse Ecclefiz Cardinalium Decretorum Con-

D

i

IN N

, cilii Tridentini Interpretum. De folutione au-

a

,tem vinculi matrimonialis, pro eo, quod per-

-t

;; tinet ad uxorem, que in Hebraica fuperttitio-

vt

»ne perfeverat, aliqui cenfent, quod ea in poe-

viselt

,nam fue perfidiz fcmper illigata remaneat, ne-

j

, que aliud matrimonium contrahere valeat, do-

D

, nec & quoufque Maritus Chriftianus factus vi-

rf

»Vit: Alii veró putant , nullo modo eam ma-

gl

» Ui-

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 427

» trimonium celebrare pofle , fi Maritus conver-

Mj &!'

,, füs non adhuc ad alias nuptias tranfiverit : ubi

d

^l

li

,.vero Converfüs matrimonium iniverit, per-

,mitti debere mulieri , ut idem facere poflit ,

,

/!P[

, quia folutio matrimonii privilegium eft con-

!

» ceffum favore Chriftiane Fidei, quam ad Chri-

n

,, ftum converfus ample&titur; & ideo reié af-

"A

At d

» firmari poffe, datum effe directé , & per fe fi-

, deli , indirecte veró , & per accidens infideli.

ebm, ü

» Sed quidquid fit de hujusmodi Controverfiis,

m

»que inter Theologos, & Juris Canonici Pro-

li

» feffores difceptantur ; de quibus nihil INos de-

OU

, finire intendimus , fingulas eorum Sententias

, eoloco , quo funt , relinquentes; Cum No-

lirqn

»Ítra mens, & voluntas nequaquam fit aliquid

Vif

,,nunc definire de matrimonio , quod à muliere

i t

» Hebrza contrahitur, pofteaquam nolle fe Chri-

lm

»ftiane Fidei nomen dare declaravit: Sed fo-

inyat !

, lüm motu proprio, ex certa fcientia, & pleni-

if

, tudine poteftatis tenore prefentium volumus,

dlnt a

, intendimus , ac jubemus , ut cüm aliquis He-

ii

», breorum Chriftianam veritatem amplexus fue-

lr p

,rit, non pretermittatur interpellatio mulieri

ioSaa]

, more recepto facienda, an velit, nec ne, fe ad

ao

, Chriftum convertere , dummodo tamen ex ali-

pl

, qua gravi caufa, vel à Nobis, vel à Romanis

08

j

, Pontificibus Succefforibus Noftris , non cen-

)f&[ jur

ul

»featur hujusmodi interpellatio omittenda , üt

,, Videre licet in Noftra Conftitutione : /n fupre-

u

dl

f

j

, "a , data die 16. Januarii anno MDCCXLV.,

» Qu2 eft CXVIL in Tom. J. Noftri Bullarii; imo

4

j

n

li

P

, expreffe vetamus , prohibemus , áàc interdici-

& quovis

0m

j

, Inus, ne Converfi quovis tempore ,

» modo,

428

TRACTATUS

[

Üj

,modo, five in Judeorum domicilio , nempe

g

d h-þ[lä(llfll

» Ghetto, Rabbinico ritu , five extra, coram No-

»tario & Teftibus Chriftianis , libellum repudii

nl

, uxoribus, que interpellat? recufant fe conver-

n j

», tere, aut, omiffa vigore difpenfationis ejusmo-

n j

» di interpellatione , quia ex probabili conje&u-

qa

ID

, ra creditum eft, minimé fe ad Chrifti Fidem

qms

,,converfuras, dare, fcribere, aut mittere au-

D

l

(

ia

v r

Jnlw A

» deant, /& poffint.

Ol u

iM

[

$. IV.

i

1

W

Pana contra delinquentes. Declarat , quod di-

1f

fs

Mu

Gum ef? de Marito erga. Uxorem , intelligen-

Wiv

M

li

dutn e[Je etiam de Uxore er-

ga Maritum.

JUTU

bl

$5 Et quoniam ut plurimum contingit, ut leges

904

f&

ES debitam executionem non confequantur,

p

»» hifi San&io poenalis contra eas transgredientes

iib

»,accedat; hac Noftra in perpetuum valitura

i p

; Conftitutione , motu , fcientia , ac poteftate

gt

» pari mandamus, ac precipimus , ut omnia Tri-

&T

, bunalia, ac Judices competentes , habita noti-

185 g

», tia , aliquem ex Hebrais converfis , poft fufce-

JH L

w

l.

» ptum Baptifmum, libellum repudii intra ipfum

g

» Jud&orum domicilium, Rabbinicis fuperftitio-

sitoge

» hibus adhibitis , uxori non converfz dediffe,

s

»ftatim in eum fine ulla cun&tatione , tanquam

Jalda

»in Judaizantem , folitis peenis animadvertant ;

&i

» & infüper contra ipfam Judeorum Univerfita-

,tem in cafü predi&o procedant manu repia

Ui

Vi

» mulctam ab ea exigentes centum Scutorum au-

» Ie0-

iWl

i

1

DE SACRAMENTO MATRIMONIT. 429

»reorum , cujus tertia pars in premium accufa-

]

» tori tribuatur ,. quod veró fupereft, conceffum,

b

OM

» & addi&tum ipfo jure per hanc Noftram Con-

NU

lt

» ftitutionem intelligatur Pie Domui Catechume-

W t

» norum in illis Civitatibus, in quibus ea reperi-

Yi

M

at

»tur, ubi autem hujusmodi Catechumenorum

W

, Domus non extat , remaneat liberz difpofitio-

j d

»ni Epifcoporum, & Ordinariorum, ut eam pe-

»cuniam pauperibus Chriftianis pro eorum arbi-

Sin autem ad

»trio, & confcientia tribuant.

» lribunalium , feu Judicum competentium co-

k g

» gnitionem pervenerit, quod Converfus libel-

» lum repudii extra Judeorum domicilium , feu

10

» Gheito , dederit coram Notario, & Teftibus Chri-

f

»ítianis , pari modo eum tanquam Judaizantem

» debita pona afficiant , minori tamen, qua plecti

» debet , qui intra ipfum Ghetto Raboinicis fuper-

Yij v

»ítitionibus libellum repudii fcripferit.. — Item

W ag

» procedatur contra Notarium Chriftianum, & di-

t tagi

» &am Hebrazorum Univerfitatem , fine cujus fci-

n v

»entia, & procuratione hujusmodi damnabilia

li, t

» negotia non tranfiguntur, & prorata parte mul-

y LLamat

» &entur centum Scutis aureis , exigendis, diftri-

bs, Ht

» buendis, applicandisque, ut fupra dictum eft ;

iil

» tum etiam Teftes Chriftiani peena arbitraria, et-

guliui

» iam corporis affli&iva , pro prudenti Judicum

» arbitrio puniantur.

Praterea, etfi libellus re-

b

quid

» pudii, juxta hebraicum morem, ac ritum , fo-

»lüm à Marito uxori mittatur , non autem per-

,

j n*

, miffum fit uxori, 'üt illum Marito przbeat , ni-

» hilominus, quia nobis compertum eft , effe ali-

n Ut

du

»quos, qui exiftimant etiam à Muliere Marito da-

»ri poffe , ut omni in faturum dubitationi , ac

1f.um50äf*;;

l

» Q0U&€-

430

TRACTATUS

D)

quMy

a

»que(tioni , que exoriri poffet, occurramus, hac

WUJJ

» Noftra prafenti volumus, ac declaramus, ut o-

h

,mnia, & fingula, que à Mobis füperius de ma-

» rito ad Fidem converfo, remanente ejus uxore

»in Judaica fuperfítitione , difpofita ac ftatuta

Pt

» fünt, etiam in cafu uxoris ad Chriftum conver-

j

» f& , remanente marito in infidelitate, locum o-

Wi

»mnino habeant, atque obtineant, & ab omni-

f

hi

;

» bus prorfus ferventur , & cuftodiantur.

; AUGW

æor"r NU

(l

$. V.

bl

d

( Wi

Derogatio contrarüs.

at

(f

» N on obftantibus Conftitutionibus, & Ordina-

[

i

m tionibus Apoftolicis , Privilegiis quoque,

VA

» Indultis, & Literis Apoftolicis, dictis Hebrais,

»corumve Univerfitatibus , fub quibuscumque

»tenoribus , & formis, & cum quibusvis etiam

Dimit

» derogatoriarum derogatoriís , aliisque efficacio-

ATT

» ribus, & infolitis claufulis, & decretis in gene-

2 M

» re, vel in fpecie quomodolibet conceflis, etiam

m

xto d

» fepius approbatis, & innovatis. Quibus omni-

» bus, & fingulis, etiamfi aliàs pro illorum futfi-

» Cienti derogatione de illis , eorumque totis te-

»noribus fpecialis , fpecifica, & individua men-

» tio habenda, feu quevis alia exquifita forma ad

» hoc fervanda effet, tenores hujusmodi, nec non

» formas, & decreta in illis appofita, ac fi de ver-

Ut

»bo ad verbum infererentut , prefentibus pro

Ü

» fufficienter expreffis , & infertis habentes , illis

p

ïnï

]

» quoad reliqua in fuo robore permanfuris, ad ef-

T.

» fe&tum premifforum, fpecialiter, & expreffe de-

E

|

((

» IOBa-

ü

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 431

1&!*1&?

väm'lr

,TOgamus , caterisque contrariis quibuscum-

» QU€C-

W

TL

dllb

$. VI.

(

Itj

Pz)lzlimtionem prafentium decernit.

Al

lumus autem przfentes Literas ad valvas

a

Bafilice Principis Apoftolorum de Urbe,

Is

» in Acie Campi Florz, atque in Platea, qua: Ju-

»deorum nuncupatur, per Curfores Nofiros

»publicari, earum exemplis inibi afhxis, ac

dn(!!

»dimiffis, ac poft hujusmodi publicationem ,

»& elapfum terminum fuperius prefcriptum ,

0

i

ill

»cunc&os, & fingulos , quos concernunt, per-

j

N

u

»inde ar&are , atque afficere, ac fi eorum cui-

R

»libet perfonaliter intimate fuiffent , illarum-

»que exemplis, etiam impreffis, manu alicu-

»jus Notarii publici fubfcriptis , & Sigillo Per-

Iw

» fone in Dignitate Ecclefiaftica conftitute mu-

"

»nitis, eamdem prorfus fidem in judicio , &

DI

,extra illud haberi, quz ipfis prafentibus ha-

[l

UE

J

(t

» beretur , fi effent exhibitz , vel oftenfz.

godmm Í

Vrütqe

$. VIIL.

ts

Sanchio penalis..

d

hii

ulli ergo omnino hominum liceat hanc pa-

ppuü'

N

»

ginam Noftre voluntatis, inhibitionis,

t

»precepti, mandati, & derogationis infringe-

(

pR

»Ie, vel ei aufü temerario contraire. Siquis

,autem hoc attentare prefumpferit , indigna-

ial

)

» o*

H

432 TRACTATUS DE SACRAM. MATR.

2

j

[

»tionem Omnipotentis Dei, ac Beatorum Pe-

$8^ r

» tri & Pauli Apoftolorum ejus fe noverit incur-

»íurum.

[l

Datum Rome apud Sanctam Mariam Ma-

jorem Anno Incarnationis Dominice

Millefimo feptingentefimo quadragefi-

IMI

mo feptimo, decimo fexto Kalendas O-

Cobris , Pontificatus Noftri Anno o-

étavo.

s

D. Card. Paffioneus.

PazmmA&

v

'

QO. A. M. D. ,G'

JH

«f5

N2Z

u

Y A

A

N

[E

(f

i .

N

z

K

SEBENENSGS

NW

)

N

"

1th ysm-

)

»

[

[1*& r",

hg ]

-

«

j

E

L

a.

Em

*

i

-

m

'

CO

z

4

L

$

d o

EU

2X

ass

a

u.

a,

5

zl

á

T*

u

—

a

A

s

d

a p

—

t

CUP qe

t

UI ts t pOU vt iNEG

M iO

—— —

-a lu w an vv p

I

-

ts Ü

NG lo

!,...;t?b.?

o hm :

M E

v M

A

R ia

l

b

"

$

»

X

P.

b

z

»

3-

*»

A at

AA

AA

RUR

l*s

bt

Ts

t

n

S w.» "u

N

"i

ER

UX

t

m

m

n

FA

t

A

hi

hl

aE

N

A

X

^

z

P*

x

AE

P

6

P.

a

ssf

Jxo....k

s

v

*

b

C

j

AT

»

25

A

.

&

EM

L

u

ab

v

Ws

í

b

w

r

DN

OE

$

1

T

:

d

$s

s

m

dos

x

Ed

X R

NES

D

6

J

k.&/.

"

;

R

j n

2

*v

Mv *

t

*

$

E d

OR

x

V:

i.

x

(

E

As

t

3é

xw«w-

x

ls

M

r

r

A

:

3

,..M

E?

Vs

s

*

a

i

À

X

4

.V

PTR

s

i

d-

M

m

Ts

3

-

a

i

n

dickt

2

EM

24X

i

"a

T

4

X

:

-

E.

À

*

*

ho

E

b

*

M s

u

-

^

?

"s

P

em

20

19 20 21

Jl II!I!HI Hw IIHIII)I ]

18

17

o

R. D. EUSEBII AMORT,

16

Q

e

Canon. Regid. Lateran. Polling. Eminentiffimi Cardinalis L ER C.A RI,

IIF!IIIIH l! l HH,

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

Seremümn ac Reverendiffimi DD. JOSEPHI, Epifcopi Aubu(hl

R. I. Principis Darmita uham Landgravu Haihæ, &c. &c,

TT

15

"l'hieologi,

15

r

ä

O

o

THEOLOGIA" :

E

ECLECTICA,

Tl!

13

ä

MORALIS zr SCHOLASTIC*

Sub dufpiciis

IHIWI

12

o

SS. D. N. Benedi&i

ad mentem

1

0

N

Illlllllll

10

SS.Patrum & Theologorumiinfi lgniu-

r

prefertim veterum conftripta?

9

o

'Tlomulus XIX.

D SaAcRAMERTO MATRIMO

ET

ZA

7

GND

ji

Y

6

IHHH(HHIIIHIHHïWHIIIII!IH

5

(

AA

v/

)

EL

5

j

Jl

zj

II

m

S

(j

lIIIIIHHI

4

- M L MM

ntil

Cum zipprobationibus

]

3

- ugufte V'indel. C IZ uselurgi,

—l HH

—2

—

HHll!ilil4Il!lIH)IIHIWIHHWIIHHH'IIHIIIII'H»HIIHJIHHHIW

lLL

HIHW

*j Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

IHI'E

2

4

«

15

1