tempore accedant feveri vultus , continuz ex-

wefum i

probrationes, &c.. METUS JUSTE INCUSSUS

j ondite

dicitur, qui à Deo vel homine incutitur ad ftan-

TE

dum promiffis fpon(alibus, vel ad compenfandam

U

jcmetur

per matrimonium damnificationem virgini à ftu-

pratore illatam. v.g. Si quis à Deo videat fe

p in g

puniri morbo, aut infortunio ob fractam fponfa-

Hincufun

lium fidem ; vel fi Judex Ecclefiafticus commi-

um u

natione Excommunicationis compellat refilien-

um d

tem à fponfalibus ad fervandam datam fidem. E-

ninatoff

contra Metus injuftt incu[Jus dicitur , qui infertur

ilun. J

à non habente jus ad inferendum malum , quod

p mit

minatur. v.g. Si pater ftupratori fuze filie ftri-

Tala QU

&o gladio minetur mortem , nifi illam ducat.

jn duj

METUS DIRECTE INCUSSUS ad extorquen-

yree d

dum matrimonium dicitur, quando incutiens me-

mb

tum manifefté oftendit , fe non habere alium fi-

H*5

nem,

jil ffi

j

r lLRïl

118

TRACTATUS

(

P

nem, nifi-ut extorqueat matrimonium , prout fit

ehl

L

pv

in dato exemplo patris comminantis mortem ftu-

,[0 d

pratori fue filiz.

METUS INDIRECTE IN-

l

9 :hm'&m

CUSSUS dicitur, quando incutiens metum fimu-

j

W

P

'

ur

W

lat,fe habere alium finem, quàm'extorfionem ma-

|:

i

l

]

(

trimonii. v. g. Si Judex juvenem delinquentem

n ïe'

nolit dimittere ex carcere , donec luat promeri-

glun:

tas penas , quas tamen infinuat vitari poffe , fi

g

ducat tuam filiam.

Vel fi Medicus recufet invi-

j

I)

fere & fanare egram , quod ut faciat, fpondet e-

gra, fe napturam Medico.

QUEZERITUR 48.

An matrimonium metu

1

!

injufto dire&té ad illud extorquendum inculfo fit

etiam in foro interno invalidum ? etiam jura-

[

tum ?

RrsPowDro: Tale matrimonium eít in u-

troque foro invalidum.

u

Ita habetur C. 2. de eo,

qui duxit ; ubi dicitur: S? con[literit , quod eidem

M

F

lania vis illata fuerit , quod mom [ponte in primam

(conjugem) confenferit , mec pofl praftitum. juramen-

m

st";o.w

tum ipfam carnaliter cognoverit , ad aliam

P)

quam

1

joftea in uxorem accepit , revertendi liberam tribuas

facultatem, — In hoc textu , cum praftitus füppo-

] Ph'

natur confenfus , non eft fermo de vi abfüluta , fed

Al

de metu.

w

QUARITUR 49.

An etiam invalidum fit

n

matrimonium metu injufto indirecté ad illud ex-

IU

torquendum incuffo ?

Vrhg

RrEsPoNDEo:; Effe diftinguendum. Si e

t

nim intentio metum incutientis àd extorquen-

Nf

dum matrimonium fuerit verbo aut facto mani-

"Dj

feftata metum paffo, tale matrimonium eft inva-

lidum.

ïlfionemi::t

$i autem intentio metum incutientis

JS ] haüi r

non

DE SACRAMEN"I'O MATRIMONIIL, II9

n

J

QU

non fuerit manifeftata metum paffo , matrimo-

lia

i

nium valet.

[RECTE

RaAr!:0 eft, quiai

ln priore cafü incu(fio me-

Envum l[

tusin eítimatione morali adfcribitur metum in-

Dry

AE

cutienti, utpote qui verbo aut fa&to externo fen-

Vr

fibili per fe ordinato ad manifeítandam intentio-

luat&

ln

nem fuam ingenerat metum. Econtra in pofte-

u

&T i

riore cafu , cum intentio metum incutientis non

TéCuit

fuerit manifeítata verbo aut facto, per fe ad ma-

, o

nifeftandam hanc fuam intentionem ordinato ,

metum paffus cenfetur moveri ad timendum mo-

Ynlum n

tu proprio , vel fufpicione propria , ita ut in e-

ii

ftimatione morali non cenfeatur metum incute-

etüm j

re, qui ponit folum indirecté occafionem metus.

Per hanc diftin&ionem concordari magna parte

melir

poffunt diverfe in hac re Do&orum fententiz.

C od

An matrimonium metu

QUJRITUR 50.

,U d

injufto dire&é extortum fit Jure naturali , vel

tantüm Ecclefiaftico invalidum?

E

Àum j

"

REzsPONDEO: Tale matrimonium, fi à me-

l

i

j

L

tum paffo re vera preftitus eft confenfus inter-

m, u

gum ln

nus, eft tantüm Jure Ecclefiaftico invalidum.

Id PRosATUR ex eo, quia ALEXANDER

Ts üppe

1iybiuza,ïe

IIL. C 14. & HoNonivos I1lL C. 23..h. Tit.

tantum irritant.talia matrimonia ex prefumptione

validum:

generali de interni confenfus defe&u ; Ergo,ti con-

aLilue

ftet de confenfu interno , non eft ipfo Jure natu-

rali irritum.

* INEC OBSTAT , quod alii contra&us metu

lus Y

|enttrtl

gravi injufto dire&té incuffo probabiliter fint Ju-

re nature invalidi,

Matrimonium enim prater

fadond

rationem Contra&us Civilis, faltem apud Catho-

undi?

licos, habet annexam fignificationem Sacramen-

j i

4

talem,;

W

1326

'i'RACTATUS

J ?EG*M

"

d

41)110

talem , quam non decet falfificari per Legem re-

j

l

flexam Legis naturalis in bonum privatórum, ni-

"

fi authoritate Ecclefie per denegationem beaie-

M*

di&ionis nuptialis feu intentionis tacite Miniítri

contraéctui fubtrahatur ratio Sacramentalis.

QUJERITUR jI.

1]

Quibus modis poffit re-

validari matrimonium ex metu gravi injufto con-

I)

tractum ?

:

n

REsPONDEo: Revalidatur 1. fi ce(Jante me-

tu à metum pa[Jo ponitur movus confenfas , verbis aut

fa&is expreffus, fuppofito tamen, quod confen-

füs alteriüs partis adhuc perfevéret in habitu

conjugii. Hinc revalidatur 2. per copulam à metum

Jponte poftulatam & babitam.

*

PdU??R

ATIO eft , quia hzc petitio debiti conju-

galis, ne fit peccaminofa graviter feu fornicaria ,

neceffario fupponit confenfum fpontaneum in

contraéctam conjugalem. 3. Revalidatur per diu-

turnam fpontaneam cohabitationem ceffante me-

(

tu. Diuturna autem tunc primó cenfetur, quan-

(s

do ceffante metu primo redditur conjugale debi-

?

tum. Ad hoc tamen , ut diuturna cohabitatio

vel redditio debiti revalidet matrimonium , re-

issssya.zg

quiritur, ut metum paflus fciat, propterea fuum

matrimonium effe invalidum. — Alioquin fola co-

habitatio diuturna , vel fola redditio debiti non

erit fignum fufficiens novi pofitivi confenfus va-

[l

R

xm

lidi.: He&c defumuntur ex C. 2 1. h. Tit. ubi CL £-

MENS III. dicit: 24d id, quod intimafti de quadam

(trng

Pareciana tua , quam fuus vitricus cuidam Teutoni-

"T

L

co matrimonialiter copulavit.

Refpondemus | taliter.

Quod quamis undecim anmos babens ab initio invi-

d

i

La fuilJet ei tradita &* venitens , tamen , quia. poftmo-

dum

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 121

EM

dum per anmum 69 dimidium fibi cobabitans confen-

Eu

fiffe videtur., ad ipfum cogenda efl redire.

INec de

Ti lg.

Q Mi

cetero recipiendi funt iefles , Jfü quos memiorata mu-

lier ad. probandum ,. quod mon con[enferit, in eundem,

R

mominaverit broducendos , cum wora tanti temporis bu-

;

t

jüsmodi probationem excludit.

i.

De Impedimento Ordinis.

f tjata

, Vetli

ERITUR 52. Quinam Ordines dirimant

od od

E

matrimonium ? .

f

tin ld

RzsrowNDpEo: Soli Ordines fäCri; nempe

TP

Subdiaconatus , Diaconatus ,. & Presbyteratus.

Ita habetur in Tridentino Seff. 24. Can. 9. ubi di-

At oj

citur : Si quis dixerit , Clericos n Sacris Ordini-

fornicurs

n« :

bus con[litutos po[Je matrimonium contrabere ,. conira-

&wumque validum e[fe ,

ag

non objhmge Lege Ecclefiaftica ,

lr

é9c. anatbema fit.

QuunrTUR 53. AÁn Ordo facer dirimat

Ts

matrimonium , etiam jam contra&tum , fi precife

yugde d

ratum fuerit?

Cobabita

REesProwNpEÉo Negativé.

Ita expreffe re-

yniüm, 1

Ya (uur

fpondet JoauNres XXII. in Extrav. de vo-

to, ubi fic habet: JDeclaramus, quod, licet folen-

un ii

j db t

nizatum per facri fufceptionem Ordinis , quantum ad

jmpediendum matrimonium contrabendum , ac ad. diri-

onet

Vi

mendum , fi poft contra&tum. fuerit , focundium Statu-

.T

£a Canonum fit efficax veputandum ; ad difJoloendum

[

li T

iamen prius contrattum , etiamfi per carmis copulam

non fuerit confummatum ,. cum mec Sfure Divino , nec

mäh[ü !

jer facros reperiamus Canones boc flatutum , invalidum

[

eft cenfe?dum.y

n

d'l

H s

1QUJE-

m

u

wl

122

TRACTATUS

QU.ERITUR 54.

An. Sacri Ordines diri-

l WiJ]

m

mant matrimonium etiam in Ecclefia Grzca?

RrEsProwpEo Affirmativé. Id patet ex per-

"od

petua praxi Ecclefie Grece, & ex SYNopo VI.

-

i

i

!

ubi Patres Canonem inter Apoftolicos , ut vo-

j5

M

cantur 25, etiam intelligunt de Ecclefia Orienta-

li.

T:P

u

Id tamen fpeciale habetur in Ecclefia Greca,

quod conftituti in Matrimonio ante fufceptio-

D)

nem Sacrorum Ordinum, quando ad Sacros Or-

dines admittuntur , etiam in Presbyteratu poffint

(

j

]ta

Wi

uti matrimonio , & cohabitare conjugibus.

enim habetur C.(6. de Clericis conjugatis , ubi

IxNocEeNTIUSs IIL fcribit: Zfttendentes , quod

Ecclefía Orientalis ootum continentie non admifit , quo-

niam Orientales in Minoribus (Ordinibus) contrabunt,

€9 in Superioribus utuntur matrimonio jam conirato ,

mandamus , quatenus (à Patre Greco ex legitimo

Ml

matrimonio in Sacerdotio genitum) ad Confirma-

tionem €$ Confécrationem (ad munus Parochi) ad-

aniitas.

NEc oBsTAT, quod in SvNopo VI. &

——

in Couciuio AxcvRANO Diaconis, & aliis

[

in Sacro Ordine conítitutis permittantur nuftie.

5l

Certum enim efít; in antiquis Scriptoribus per

nuptias ufitatiffimo more loquendi intelligi copu-

lam carnalem, Itaque fenfus eft, ad munus Dia-

ln

)

M

conatus perpetui facilius admitti poffe conjuga-

TM

tos, etiamfi/fe non obligent ad abftinendum à fuis

uxoribus.

f CORf

RTE

UXRITUR 55. AÀn etiam contrahat hoc

AU

Rm n

impcdimentum infans , aut puer , fi fufcipiant Sa-

AUs

cros Qrdines ?

I

W

RE--SP O N-

DE SACRAMENTO MATRIMONII. I23

Ol ü

RESPONDEO I.

Infans ante annos difcre-

LUg

tionis ordinatus non contrahit hoc impedimen-

bt

j

tum

ifxono

':

RATro eft, quia

hoc impedimentum tantüm

ï

It t

j

contrahitur ratione folennis voti continentie,

ltl

annexi Sacris Ordinibus.

Infans autem non eft

X

capax voti , utpote carens adhuc ufu rationis.

te fitejs

RrzsPONDEO

P

o

Contrahunt tamen hanc

d

obligationem pueri , fi fponte fufcipiant Sacros

r r

Ordines;, & fufficienter intelligant obligationem

igbis 1

voti continentis.

JURIL, Q

Ra'T10 eft, quia etiam pueri, fi polleant

Vrb d

fufficiente maturitate judicii, validé emittunt vo-

tj n

tum perpetus caftitatis.

uia tamen de pueris:

J

jriut

plerumque dubitari poteft, an polleant fufticien-

Y at

te maturitate judicii circa obligationem tam ar-

qt gl

duam, cenfeo ; in dubio de valore voti difpen-

u r

fare circa hoc votum & impedimentum poffe E- .

Duydi) i

pifcopum, prout in Decalogo circa fecundum Prz-

ceptum oftenfum eft.

0 Vl

UJRITUR 56. .Àn hoc impedimentum

i, & ali

incurrant etiam illi , qui fuerunt ordinati per.

jur mjlt

vim, aut metum graver injufté incuffum?

REsPONDEO r.

prbu *

Ordinati per vim abfolu-

glig

tam non incurrunt hoc impedimentum.

]

Ts

RA'TrOo eft, quia, quod fit per vim abfolu-

[e 00j

tam, fit fine confenfu interno.

Ubi autem defi-

endun

cit confenfus internus , non poteft reperiri vo-

tum ; adeoque nec impedimentum.

nrdd

RESPONDEO 2,

Neque incurrunt hoc im-

iipz

pedimentum ordinati per metum gravem injufté

ac dire&té incuffum.

RaArro

R.,Joh

124.

TRACTATUS

RarTro eft, quia eft de natura voti , ut fit

d

i

fpontaneum atque ultroneum , prout dictum eft

de votis; alioquin non acceptatur àDeo. Quod-

n

g

fi tamen dubitetur de valore hujus voti ob ratio-

g p

'

nes fententie oppofite, vel ob naturam metus,

PUL

an fit gravis vel levis , poterit in hoc voto di-

g

fpenfare Epifcopus ob rationem di&tam qq. 55.

uf

RESPONDEO 3.

Si quis fuerit. ordinatus

in d

ex metu gravi injufté quidem, fed tantüm indire-

li

&é incuífo , incurritur quidem hoc impedimen-

(

il

tum 5 circa hoc tamen difpenfare poterit Epifco-

l:

J

m

us.

[

RaArro eft , quia circa metum tantüm indi-

re&é incuffum , five intentio interna metum in-

cutientis fit externo figno.manifeftata, five non,

Q

meritó tamen dubitari poteft, an fuerit accepta-

AUA

tum à Deotale votum continentiz fic emiffum ,

Y

itaque locus erit Difpenfationi Epifcopali juxta

N

di&a in Decalogo de votis folennibus in ca-

D

"ügow;m

fu , quo dubius eft illorum valor.

4

ll

De Impedimento Ligammis.

UE

m

UXRITUR 57. Quid fit impedimentum li-

!

;gaminis ?

RESPONDEO:

Impedimentum ligaminiä eft

inculum conjugale , quo ligatus redditur inhabilis

ad contrahendum aliud matrimonium ftante

^

priore conjugio.

.QUERITUR 58.

An Polygamia, aut Po-

L

jl

lyviria fit Jure naturali prohibita?

ito)

RzsroNDEo r. Polyviria eft certé. pro-

Ttn

hibita Jure naturali.

RATIO

*

Wt

bF. SACRAMENTO MATRIMONII. 125

YOl m

(

Rarro eft, quia ex fuo genere nullum ha-

bet finem naturalem prudenter intendibilem ; &

A. (hi

Yb at

quia ex fuo genere eft indu&iva plurimorum ma-

lorum ; quod colligitur étiam ex eo, quia eft a-

TOf

0 di.

bominationi apud omnes nationes non omnino

barbaras.

d

UI

RrsPoNDEO 2. Etia

m Polygamia prohi.

bita eft Jure naturali non folüm conditionato,

Yüm ais

Inpelns

fed etiam abfoluto pro omni cafu, quo ejus de-

ordinatio intrinfeca non corrigitur ex concurfu

irit D

legum & bonorum altioris ordinis. Hzc dicun-

tur conformiter ad ea, qua docui in Traétatu de

dDnm i

Legibus de natura Legum naturalium. Quando

LOGEUD ]

enim quzdam a&tiones folüm fünt prohibite per

,irem,

Legem nature ob'gravia mala, qu& ex. ejusmodi

gb

aCtionibus in genere fpectatis in genus humanum

cemifr,

dimananti poteft contingere , ut Lex altioris

ii u

Ordinis ex intentione impediendi graviora mala

u d

& promovendi majora bona, aliter convenienter

inimpedibilia , & inpromovibilia , potius velit

permittere minora mala in concurfu majorum.

"

Hoc principium non obícuré infinuatur à D.

"'THnoMA

uodlib. 9. art. 15.'ubi ait: Sunt que-

yentum l-

dam a&tiones , que abfolute confideratee deformitatem l

inor dinationem quandam iinportant, qu& tamen aliquibus

igaminis d

circumjlantüis advenientibus bonee efficiuntur. — Sicut oc-

yr ii

]

cidere bominem *vel percutere im fe deformitatem quan-

jum f

dam importat ; [éd fi addatur , occidere malefattorem

propter ju[titiam , vel percutere delinquentem caufa. di-

j, h

féipline ,. mon erit peccatum , fed virtuofum. Pari er-

go modo Polygamia, feu pluralitas uxorum , de-

p

n

t

ordinationem quandam continet, quze tamen in

eram

u

Yj

cafu, quo totus mundug,confpirat contra v

Reli-

n xi['ïm

126'

TRACTATUS

Afl

o

Religionem , ficut in Veteri 'Teftamento conti-

i

git, accedente fpeciali declaratione Numinis ,

igi

quod lex & bonum altioris Ordinis, tolerantiam

m

polygamiz exigat vel permittat intra juftos neceffi-

tatis limites, poterit polygamia ex /Deciali permi[fio-

,j:fm)(eau::

ne divoina fieri licita.

j

INEC oBsTAT, quod etiam Summus Ponti-

p

Y

.

fex, GREGOn1Us III, C. 18. Caufa 325. q. 7. le-

gatur dediífe alicui facultatem ducendi uxorem

Wi

flll

fecundam vivente prima; & quod IN Noczw-

TrUS IIL C.3.h. Tit. ubi declarat, matrimo-

TIOON

nium fecundum vivente prima uxore initum effe

invalidum, addat : Quamvis aliter à quibusdam Pra-

2

dece[Joribus noftis fit aliquando judicatuim.

]

RzsPoNpEo enim, quod GnaEGORIUS

III. loquatur de viro , cujus mulier nunquam

potuit ftante matrimonio ob infirmitatem perpe-

tuam reddere debitum ; hinc declarat, hoc matri-

NU

monium ob impotentiam effe invalidum.

Iw-

NO6CEN TIUsS IÍI. in fimili infirmitatis matrimo-

nio rato fupervenientis cafu cenfuit , tale matri-

i ((

Uv

mon

monium non effe declarandum pro invalido , li-

cet ejus anteceffores aliter judicaverint , tacité

interveniente difpenfatione circa matrimonium

ratum.

a

QuERITUR 59. Qualis debeat haberi cer-

D

titudo de morte prioris conjugis ad hoc, ut lici-

té & validé poffit contrahi fecundum matrimo-

TU d

i

nium ?

l

^

RESPONDEO I.

Ad hoc requiritur mora-

lem ;

If;;

lis certitudo , hoc eft , talis, que excludat omne

EE

Excludi autem

h

prudens dubium in oppofitum.

l

folet prudens dubium , quando concurrunt tales

circum-

Wi,fr

:DE SACRAMENTO MATRIMONIL, I27

menio tl

circumftantie , que vix ti'nquam! ac non nifi ra-

* N -

riffimé folerít effe conjuncte cum oppofito. lta-

Vl

que ad moralem certitudinem non requiritur , ut

M

non po[Jit , aut prorfus ninquam foleat contingere op-

ii

pofitum, fed ut inter centum ejusmodi cafus con-

fimiles vix femel comperiatur aut fperetur fieri

Ts

oppofitum.

äæäï

RESPONDEO 2.

Talis moralis certitudo,

W us

bene expenfà veracitate teftium & qualitate cir-

Iyyony

cümftantiarum, poteft haberi ex fequentibus te-

; D

ftimoniis vel indiciis, aliquando feorfim fumptis,

itum d

aliquando veró pluribus illorum fimul fumptis.

um D

j. Ex atteftatione Magiftratus Civilis aut Mili-

taris, v. g. Capitanei turme, vel Colonelli.

2.

A60RIUS

Ex atteftatione Magiftratus Ecclefiaftici , v. g.

Ut

Parochi, qui defunétum fepelivit.

3. Ex atte-

m penr

ftatione Notarii publici, Przfe&ti Hofpitalis, in

Jocmd

quo defunctus obiit.

4. Ex teftimonio duorum

i, ]i

tefítium de vifu, vel unius teftis de vifu concur-

t Imfri

rentibus aliis indiciis gravibus. 5. Ex communi

file at

fama concurrentibus aliis non levis momenti

prafumptionibus. 6. Ex diuturna abfentia con-

li, 1

i, add

jugis nulla alia apparente verofimili tam diutur-

Timont

nz abfentie & filentii caüfa preter mortem.

T*

Ex circumftantia confli&tus , aut peftis , aut nau-

hiberi t

fragii, in qua plerique aut maxima pars perie-

x U

runt, concurrente indicio diuturne abfentia ac

p at

filentii, &c.

Si autem Parochus dubitet de indi-

ciorum fufficientia ad fundandam moralem certi-

irtur t

tudinem , remittat exiftimatum viduum vel vi-

duam ad Ordinarium , qui illi deferet juramen-

ioat t

dul

tum de credulitate, quo juret , fé credere , quod con-

:um;::siex

jux non amplius vivat , feu , quod jamx obierit.

M

al

QU X«

yiiti

128

TRACTATUS

sl

QUXERITUR 6o.

Quid agendum , quando

contracto fecundo matrimonio fupervenit du-

n

; i

bium de morte prioris conjugis ? aut quando fu-

l ^nd

n

pervenit certa notitia de vita prioris conjugis?

RESPONDEO r.

Quando füpervenit prz-

siid. |

cife dubiüm matrimonio fecundo bona fide con-

QLW :

tracto ; datur quidem obligatio , melius indagan-

um

AU I«

&

di in rei veritatem , fed quamdiu hzretur in du-

bio ftricté di&to , fic dubitans licité reddit & pe-

gx(

tit debitum conjugale.

R AT10 eft, quia eft in poffeffione conjugii.

0

RrsPoNDEO 2. Quando matrimonio fe-

cundo bona fide contracto fupervenit dubium

laté dictum, feu opinio eminenter ac certó pro-

I

babilior de vita prioris conjugis, fic dubitans po-

"Y

teft quidem reddere

"

|

, non tamen petere debitum

conjugale.

]i

RaTro eft, quia non folüm agitur de praju-

ln

[

)

)

Y

dicio tertii, nempe prioris conjugis, contra quem

& tl

excufaret titulus poffeffionis , fed etiam de conti-

Ym

nuatione irreverentig? erga Sacramentum, contra

1

AH

quod non valet titulus poffeffionis.

!]

REsPONDEO 3.

Quando matrimonio fü-

Q

pervenit notitia moraliter certa de vita prioris

M

Ü

conjugis, nec licet petere, nec reddere debitum,

f

fed debent feparari conjuges , primó quidem , fi

LU

A

maritus prior credatur non effe invitus expenfis

-'II:*T Ts

circumftantiis , etiam quoad cohabitationem, de-

1l

bent feparari faltem-quoad thorum , &, fi mari-

I) *IILLL,

tus prior credatur effe graviter invitus etiam quo-

ad cohabitationem ; debent feparari etiam quo-

ad cohabitationem ;; que& omnia rectius commit-

Adveniente

l

1

tuntur Ordinariou quàm Pal/'ocho.

verà

nf

DE SACRAMENTO MATRIMONIT. 129

]m, qum«

TU

cy

veró priore conjuge, difpofitis rebus temporali-

bus juxta zquum & bonum authoritate legitimi

UY

Judicis , fecundum matrimonium cum honore

"p

diffolvendum, & prior maritus, vel conjux, re-

üvF

« DI

fumendus eft.

j

nwn

QUJERITUR ÓT.

Quid agen',dum, fi matri-

J

A

monium contrattum fuerit mala fide, hoc eft,

r

ftante notitia , vel dubio de vita prioris conju-

nili

gis ?

RESPONDEO I.

Si de vita prioris conju-

n o

gis datur certa notitia, pars habens ejusmodi no-

trinoni

titiam nec poteft reddere , nec,petere debitum,

oD d

fed feparari ftatim quoad thorum , & rem defer-

C r

re ad Judicem Ecclefiafticum.

REzsPONDEO 2.

üblumspo

Si matrimonium contra-

Te dbitit

&um fuerit ftante dubio de vita prioris conjugis,

pars dubitans non poteft petere debitum.

du

RarTr10 eft, quia non eft poffeffor bonz fi-

nl QUi

dei , ac confequenter non licet ei ponere actio-

jum de d

nem in prajudicium prioris conjugis.

VUn, (

RESPONDEO 3.

In ifto cafu pars dubitans

tenetur parti , qu& non contraxit mala fide ma-

imonio f

trimonium ftante tali dubio reddere debitum.

RaT10 eft, quia faltem altera pars eft in

j r

e atb

poffeffione, bona fide ceepta.

Ita refpondit L v-

cius ÍIL C. o. de fecundis Nuptiis, ubi fic fcribit:

quitm

ts

Super matrimoniis , que quidam ex *obis , nondum babi-

ià obeuniis conjugis certitudine ; contraxerunt , refpon-

xionen

r &1 ümï;

demus ; ut mullus amodo ad. fecundas nuptias migrare

enun t

prefumat , donec ei con[let , quod ab bac vita migraverit

j n

conjux ejus.

Si verà aliquis «el aliqua id. battenus mon

jis ^

Jeroavit , &? de morte prioris conjugis adbuc. fibi exifti-

mat dubitandum , ei , que fibi nupfit , debitum mon dene-

j

a

D.zdmort Tr. de Sacr. Matrün. '

ge

"

Wi

]

jl

130

fRACTATUS

1/ xflu

i

get poflulanti; quod à fe tamen moverit nullatenus exi-

? Wlw

gendum. — Quod [i poft boc de prioris conjugis «i'a con-

Mi

fLiterit , velictis adulterinis complexibus ad. prioi em con-

jugem revertatur.

De Impedimento publicz Honeftatis,

UJXRITUR Ó2. Quid fit impedimentum fu-

blice HonefLatis?

!

RzsPONDEZo: Impedimentum publiczHo-

neftatis eft Lex Ecclefiaftica, qua perfons invi-

cem defponfate impediuntur contrahere matri-

monium cum confanguineis fui fponfi vel fpon-

Mi

iK

fa. Sic fi Titius contraxit fponfalia cum Ber-

"

tha, impeditur contrahere matrimonium cum fo-

A

rore, matze, & filiaBerthe: Viciffim autem Ber-

tha impeditur contrahere matrimonium cum fra-

tre, patre, aut filio Titii.

/«QuiRITUR 63. Adquotum gradum fe ex-

tehidit hoc impedimentum?

RzsPowDEO: Ex Sponfalibus de futuro fe

extendit tantüm ad primum gradum confanguini-

tatis; ex Sponfalibus veró de prefenti , feu ex

matrimonio rato fe extendit inclufivé ufque ad

V

Ip PATET ex textibus pro-

quartum gradum.

'ximé referendis.

QUJZRLTUR 64.

An hoc impedimentum

)

oriátur etiam ex Sponfalibus invalidis ?

(tiy

RzsproNDpEOo: Hoc impedimentum non o-

MT

ritur ex Sponfalibus invalidis de futuro ; oritur

Eu

:

tamen ex invalidis Sponfalibus de prefenti, nifi

LRESPO

1

fint invalida ex defe&tu confenfus. Pofterius de-

] AG

M

|

x:ï

D

!

claratum fuit à BoNiracio VIIIL c. u

Vi

l

"Tit.

DE SACRAMENTO MATRIMONII. ISI

Ws "Dit.in6. Prius veroó ftatutum in Concilio Tri-

Wï!glï t [^

dentino Seff. »4. C. 3. BoN1rAcius VIIL fic

iUriptn

fcribit : Éx Spon[alibus puris & certis , etiamf? con-

Jauguinitatis, affmitatis , frigiditatis , aut. alia quavis va-

H

tione fint nulla, dum

n fint mulla ex defe&tu con-

J

l

A

fanfus , oritur ejficax, ad dmpediendum g dirimendum fe-

quentàa fpon[alia vel matrimonia , impedimentum publice

'TRIDENTINUM Vvero l.c. fic fcri-

ümeutum;a

Honejlatis.

bit: Juflitie publice bone[latis impedimentuin ,. ubi

publiczly

Jfponfalia quacunque vatione valida non erunt ,^ S. Syno-

eoneim

"dus prorfus tollit.

Ubi autem valida fuerint , primum

iDere m

gradum non excedant.

VUv p

QuiRiTUR 6s. An hoc impedimentum

1 CU J

oriatur etiam ex Sponfalibus conditionatis ?

]

U um

RzsPONDEO Negativé. Ita declaravit B o-

queme

NiFACIUS VIIL c.un. h. Tit. in 6. ubiait: Z[-

imom

le, qui Spon[alia cum aliqua muliere fub conditione con-

traxit , fi pofhiodum ante conditionis eventum cum alia

ii

prioris confanguinea. per serba contraxerit de prefenti ,

cum fecunda vemanere . debebit.

Cum ex Spon(alibus

defütumi

condiiionalibus ante conditioriem extantem , ficuti confén-

onngu

füin (abfolutum) mon babentibus , &2 incertis , nulla

publice bone[iatis juftitia oriatur.

M

TU

NorANDuM vero, illa fponfalia non poffe

haberi pro conditionatis, in quibus, licet ab ini-

ytbus !t

tio conditionata fuerint , conditio jam fuit puri-

ficata.

x

Eoipfo enim tranfierunt in abfoluta.

j

QuuRITUR 66. AÀn hoc impedimentum

hb

etiam oriatur ex Sponfalibus mutuo confenfi

$

um x

diffolutis ?

:

REsPONDEO À

Hirmative; ]ta declaravit

du

tefte FAGNANO , qui tunc fcripfit Romz , S.

of

CoNcnREGATIO TRIDENTINI anno 1658.

I L

la

6. Julii,

T

u

I!

y

'1.32'

TRACTATUS

fyriti

I

6. Julii , quam deblarationäm die ro. ejusdem

rju

)l

menfis approbavit ALExANDER VII. FAc-

NANUS in 4. Decret. in C. ad audientiam, tic fcri

TU

bit: S. Congregatio cenfuit , fponfalia bec , licet mutuo

W

confenfa diffoluta , induxi[Je impedimentum publice bone-

Mïï

flatis ; quia Concilium boc folimm confiderat, quod à prin-

j

m

cipio valida fint ; &? quia , fi à principio valida , deinde

dirempta per mortem , id impedimentum inducunt, ita &5

ud

N

di[Joluta confenfu.

Santtitas Sua predittam Congrega-

|

!

tionis refolutionem probavit , eandemque ju|Jit deinceps in

dubium non revocari.

RaTro autem , que& Ecclefiam movere po-

tuit ad inducendum hoc impedimentum circa

M

[

fponfalia etiam diffoluta, videtur effe, quia, ficut

per copulam carnalem oritur quedam affinitas ,

ac exinde confequens reverentia erga confangui-

neos compartis , ita per conjuntbionem amimorum ,

!t

n

"o

quz fit per fponfalia, nafcitur quedam decentia

f

reverentie erga confanguineos fponfi vel fpon-

1N

f in primo faltem gradu.

T )

jl

RESPONDEO 2.

Non tamen oritur hoc

impedimentum ex fponfalibus impuberum adepta

(

UTl

)

ubertate diffolutis, prout oftenfum eft $. 1. de

Sponfalibus q. 48.

n

]

*

i

4 au;ï;l fj

De Impedimento AHinitatis.

E?Hïränfï&w-

XRITUR 67.

uid fit affinitas ?

Vs

,

d

REsPoNDEO: Aflinitas eft propinquitas

At

AU

L

lts

perfonarum , ex copula carnali oria inter voirum cum cone

Janguineis femine fibi copulate , oel inter feminam cum

A gt

l

L

[EJH"V

cm/anguz'neis viri ii copulati.

Quz-

DR SACRAMENTO MATRIMONII. 133

10 E'Mr-

QUuERITUR 68. Ad quotum gradum fe

ll o

extendit impedimentum affinitatis ?

e

RrzsPoNDEO: Éx Copula licita , feu conju-

mpedimentum /e extendit ufque ad quar-

gali, hoc i

hr

tum gradum inclufioé ; 'Sed ex copula illicita, hoc eft,

non conjugali , fed fornicaria vel adulterina &c.

VA RU

fe tantum extendit ufque ad fecundum gradum

10

inclufivé. Ita definitum eftin CoN cir10 'Tnr-

711

m

[

DENTINO Seff. 24. C. 4. his verbis : -S. Synodus

impedimentum , quod propter affiitatem ex fornicatione

Ih [

contrattam inducitur , ad eos tantàm , qui in primo C2

Jacundo gradu conjunguntur , veflringit : in ulterioribus

u

vero gradibm./tamz't,bujusmodi affinitatem matrimonium

DAU Cj

poftea contractum mon dirimere. Et INNOCENTIUS

» i f

II in Concilio Generali. Lateranenfi C. non de-

m dfnita

bet h. Tit. Probibitio copule conjugalis quartum affini-

Lonfay

Yi n

tatis gradum de cetero non excedat. . Ex hoc fequi-

tur , quod confanguinei feeming copulate , v.g.

ln d

Beribe , fiant affines viro prafate feeming copu-

Yi il

lato, v. g. Titio;

ac viciffim , quod confanguinei

Titii, fiant affines cum femi-

viri copulati , v. g.

Orítür h

na illi copulata, v. g. Bertba.

An e

tiam affmitas pariat

Tüm d

QvERITUR 69.

di i

ajfinitatem , ita u

t confanguinei copulatz fiant af-

fines cum confanguineis copulat

i? ac viciffim?

Nam foror, ma-

RrzsprowDro Negativé.

ter, aut filia copulati , v. g. Titii , poteft licité

I

contrahere matrimonium cum fratre, patre, aut

filio copulate, v. g. P

ertba.

ju'

Sacri Canones tantüm fta-

RATIO eft, quia

( pwpi::(j

n

tuunt hoc impedimentum ex una parte inter vi-

Vjl

rum cum confanguineis feemine fibi copulate ;

] j'a,;y,:i;,,,

cminam cum confan-

ex alt*erfl veroó 13arte inter fi

3

guineis

(

ti

134

TRACTATUS

["n [)

guineis viri fibi copulati : Nullibi enim reperi-

)u

i

tur

quod ftatuatur impedimentum inter ipfos

confanguineos duarum perfonarum copulata-

rum.

QUJAERITUR 70.

An affinitas pariat affini-

[

tatem faltem in hoc fenfu , quod confanguinei

copulate , fi hec moriatur, & illi copulatus du-

u)

LX

qu

f

cat novam uxorem, fiant affines huic noviter co-

DA

I!

w

pulate ? àut viciffim ?

REsPoNDEO Negativé.

Quia Sacri Cano-

l

T

nes tantüm ftatuunt 1mped1mentum afhnitatis ex

q

una parte inter virum cum confanguineis fibi co-

pulatz ; ex alteraveró parte inter foeminam cum

(vi

conf*moumeæ viri copulati.

Et quamvis anti-

J

H

quitüs hoc genus aflfinitatis fuerit receptum , ut

(ib

confanguinei foemine copulate fierent non fo-

lum afünes viro illi foeminz copulato , fed etiam

fecunda uxori hujus viri, iftud tamen genus af-

E

finitatis in Generali Concilio Lateranenfi per I -

NOCENTIUM III. C. non debet , 8. h. Tit. fubla-

tum eíft

vt

UJERITUR 7I

A

Quomodo fint compu-

tandi gradus aflinitatis ?

REsPoNDEo: Gradus affinitatis cognofcun-

tur hac unica regula

lilo gradu quis fit affinis uxo-

t

üy

Yi , quoto- gradu. efl ronfangumeus ejus marito. Et vi-

i

ciffim : lilo gradu quzs fit ajfinis marito , quoto gradu

eft con[anguineus uxori.

Si autem copula fit illici-

ta: lllo gradu quis fit affinis famine fornicanti dl a-

dultomntz, quoto gradu eft corwmgumeus illius complici.

[

Ac viciffim : . //Jo gradu quis fit affinis viro fornicanti

vel adulteranti, quoto gradu e[t confanguineus illius com-

VGIHu[

flici.

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 135

D

pühici.

Hec omnia melius intelliguntur.ex adjec?ca

D

duplici arbore feu 7Z

bula affinitatum.

1 p

I

lii

Q

Affines ad uxorem mariti.

(

.....

-

x GnADU L.. Pater, fratres, & filii mariti , fi

( D

I

ex alio conjugio , vel ex illicita copula filium

habuit.

IN cnADU IL

Avus-mariti , fratres pa-

Loatr (

atl

nf

L

tris mariti, fratres matris mariti, nepotes mariti

velforore, nepotes mariti ex ejus

Qnei [

ex ejus fratre

Prüam

filio vel filia ,

fi is ex alio conjugio , vel ex illi-

cita copula filium aut

filiam habuit.

AO d

Proavus mariti, fratres a-

otun,

IN GRADU IIl.

.

vi mariti , fratres avi? mari

ti, pronepotes mariti

At n

) d

ex ejus fr

atre vel forore , pronepotes mariti ex

ejus filio vel

filia, fiis ex alio conjugio , filium

i g

n p

aut filiam habuit.

IN cnRADU IV. Abavus

mariti , fratres

1. Ti d

pro

avi máriti , fratres proavie mariti , abnepotes

mariti ex ejus

fratre vel forore , abnepotes mari-

[ COD

filia, fi is ex alio conjugio fi-

ti ex ejus filio vel

lium aut filiam habuit.

Cum his omnibus €9

fülis non poteft, poft mor-

i

fs

tem mariti uxor valide contrahere matrimonium

mnin. D:

ob impedimentum affinitatis.

T

II.

"m i

muida

- ffines ad maritum uxoris.

l

l

' Mater, forores , & filiz^uxoris,

Jl

fi ea

177

IN GRADU I.

4

j

156

TRACTATUS

M

WM

fi ea ex alio co

!

n J

njugio , vel ex illicita copula fi-

!

liam habuit. .

k

IN cRApDv II.

Vl

g

Avia , forores matris uxo-

ris, forores patris uxoris , neptes uxoris ex ejus

l Qumæc

* (

NDI

fratre vel forore, neptes uxoris ex ejus filio vel

filia, fi ea ex aliquo conjugio, vel ex illicita co-

n

N

pula filium aut filiam habuit.

m

IN cnApu III. Proavia uxoris , forores

W

avie uxoris, forores avi uxoris, proneptes uxo-

ris ex ejus fratre vel forore, proneptes uxoris ex

ejus filio ve

Y

l filia, fi ea ex alio conjugio filium

Jl

aut filiam habuit.

n

IN cRADU IV. Abavia,forores proavie,

forores proavi, abneptes ex fratre vel forore u-

Xoris, abneptes ex filio vel filia uxoris, fi ea ex

(

alio conjugio filium vel filiam habuit.

w

h'

Cum his omnilus , Jolis non poteft maritus

.

i

poft mortem fuze uxoris contrahere validé ma-

E

N

m

N

n

M

Y

i

Ad

trimonium ob impedimentum aflinitatis.

(aum

computandos autem gradus affinitatis contra&te

lod

à viro vel feemina ex copula illicita fervit eadem

IU 9g

arbor, dummodo in illius titulo pro uxore fubfti-

tuatur nomen genericum femine , & pro marito

EFF?XDFC

A,-M

nomen genericum «viri.

"

m

Ex hac aütem arbore affinitatis ac Regula fe-

quitur particulatim, quod matrimonium inter fe

AU

contrahere poffint

ii

I. Duo fratres eum duabus fororibus alte-

lt

rius familie feu cognationis.

'1»

Coyr

MT

2.' Pater & filius cum matre & filia alterius

À

cognationis.

3.hilius Titii ex prima uxore cum filia ejusdem

re Titii.

?l'ärram, A

Titii nata ex alio mzfrito ; & fecunda uxo

df

n'—X

4. Duo

""f:

"

DE SACRAMENTO MATRIMON—II. 137

nj

4. Duo liberi conjugum ex alio utriufque

conjugis conjugio fufcepti, feu duo conprivigni.

lr

s. Frater vitrici cum vitrici privigna.

Wrere

6. Quivis cum vitrici füi matre.

Hidin

7. Quivis cum relicta fui fratris vidua.

Q

8. Quivis cum duabus fucceffivé fominis ,

quarum mariti erant duo fratres.

O

