Siciliam, Infulasque interjacentes, nullum infzituiJe Ec-

clefias , mifi eos , quos oenerabilis Zpoftolus Petrus aut.

ejus. Succe[Jores con[Tituerunt Sacerdotes , aut legant , f

[j

DT

h

in bis Provinciis alius ZApofTolorum imvenitur aut. legi-

lur docuife. — Quodfi non legunt , quia nufquam inve-

j

niunt , oportet eos boc féqui , quod Ecclefia Romana cu-

Ean

u

l

ftodit , à qua eos principium accepifJe non dubium eft , ne

]

f

i

dum peregrinis a[Jertionibus ftudent, caput in[titutionum

Dd

videantur omittere. — Sepe Dile&tionem tuam ad. Urbem

venifJe, ac nobiscum in Ecclefía conveniJe , && quem mo-

M

vem 'vel in confécrandis myfleriis , vel in ceteris agendis

arcanis teneat, cognovi[Je dubium mon eft.- . Quod fuffr-

QT

1

i

&

cere ad. infürinationem Fcclefie tue vel. veformationem ,

gm;x Viy

fi Predece[Jores tui minus aliquid aut aliter tenuerint ,

d t

fatis certum baberem , mifi de aliquibus confulendos mos

vüs It

e[fe duxi[fes. — Quibus idcirco refpondemus , non , quod

ln CZ!:'?:'J?

e aliqua ignorare credamus , fed ut wajori autboritate

vel tuos infLituas , vel ft qui à Romane Ecclefie in[titu-

"T

TR CODOR

tionibus errant , aut commoneas , aut indicare non diffe-

3

J

]

yas; ut [cire valeamus , qui fint , qui aut, movitates in-

Ü

il

)!

EM

ducunt, aut alterius Exclefiee quam Romane exifHimant

Ita Innocentius I.

T

Á

confuetudinem e[[e feroandam.

'Tota hec commonitio congruit prefenti

V!'düaïi] ,ü

lii

quaftioni in Ecclefiis Germaniz, que & ipfa fuos

Ecclefiarum fundatores in Valentino Paflavienfi,

t

Ruperto Salisburgenfi, Bonifacio Moguntino &c.

d dgdy

&c. àRomana Sede accepit. Merito ergo revo-

.ägæ' idfc

candz ad eas confüetudines antiquás, quas con-

N

OT

ftat Romz à temporibus Apoftolicis jugiter fuü;

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 2193

NI

/i

fe cuftoditas , prefertim in iis materiis, in quibus

li

periculum eft, impingendi in Leges Nature , &

| L'U:rq

in bonum prolium , familiarum & gentium, pro-

d

IM&U )

ut coptingit in prefenti, ficut infra monftrabitur.

N

N

L]

MOTIVUM II

'

D

MORT

'a"/;:

: Ex confuetudine uniformi politiorum Urbium.

DT

]7

[:

dem confuetudinem, quz in hoc pun&o vi-

;

[

TT

E^

et Romz, deprehendi etiam vigere in bene

L

lr

inftitutis urbibus, v. g. Venetiis in Italia, & Au-

Mi

nium d U

guíte Vindelicorum in Germania.

Scripi Venetias A. R. D. Danieli Concina,

j £am

i r

celebri Scriptori Ordinis Predicatorum , rogans,

D

ut me informaret de praxi Veneta.

Refcripfit,

A

"

E-—

ml

fe multos confuluiffe fuz urbis Parochos ; tefta-

bantur uniformiter,à fe nullas ad contrahendum

u r

ante partum admitti viduas ex priori marito gra-

vidas. Interrogavi Augufte R. D. Pro- Vica-

L

D

L

rium Cathedralis Parochie , quid moris in hac

materia? Refpondit, ftupidum effe, has copu-

£/&/(/(2 J

j

lationes concedere; fejam per triginta quatuor

J

annos in Parochia Cathedrali obire Parochialia

t W'&

1

li

Ü

munia, nullam tamen à fe unquam ad fecundas

at t

nuptias ante partum admiffam effe pregnantem

nnocgntïmä'

viduam , extare etiam in fua urbe fpecialem in-

yni

hibitionem Magiftratus Civilis ; quamvis ex Lu-

.al

theranis & Catholicis compofiti, ne ante partum

aof

ad fecundas nuptias reciperentur ejusmodi vi-

o

duga.

Adeo nempe vel ab ipfis hzreticis agno-

f

j

fcitur, praxim contrariam repugnare honeftati

Q

naturali, & bono publico.

J

Jam

O 3

jl

214"

TRWACTATUS

w

Jam ex hac uniformitate liberrimarum alio-

[

((

ï

meü

quin urbium infero , obfervantiam, de qua hic a-

|

(0nUf s

gitur, non pertinere ad difciplinam arbitrariam,

s d

5u

ac mores cuivis genti aut Reipublice liberos, fed

m

mu

h

ad Legem naturalem aut divinam ab antiquo tra-

ditam. Utenim reé&té obfervat TERTULLIA-

j j

Nus: de Profcriptionibus adoerfus bevefes e. 28.. Ec-

j u

quid verofmile eft , ut tot ac tante Ecclefie in unam fi-

Päï ,

"

dem erraverint ?. INullus. inter multos eventus eft unus

w

exitus.

Varia[fe debuerat error .DoGtring Ecclefiarum.

fl

p

t

(l

Quod aptid multos unum incenitur , non eft erratum, fed

iraditum.

Vi

Pari ergo ratione dicere licebit: Quod in

tam diverfis, alioquin liberrimis urbibus contra-

ii

rium libertati civium naturali uniformiter , ac fi-

ne motivo commodi temporalis nullo apparente

UER

Voets

veftigio nove Legis ab antiquo cuftoditur , non

D

eft erratum ,. fed traditum , vel per principia omni-

Wa y

bus lumine naturali indita honeftatis naturalis,

tottat t

tj

vel per majorum inftitutionem.

&erdm

MOTIVUM III.

TL p

M

[

Ex antiquis Romanis Legibus.

MVOJEIDU

W

"d

nftat ex variis veterum Scriptorum teftimo-

fin

M&

Co

niis, Romanos jam ante Chriftum interdixif-

dl

fe feeminis fecundas nuptias, priufquam comple-

jl vidi

rentur decem menfes ab obitu defunéti conjugis,

Vlg

Hzc Lex non folum in fuo vigore ufque ad tem-

Qd

pora Chriftianorum Imperatorum perítitit , fed

lg

ab his etiam innovata, feveris poenis communita,

BRgFe

& adjectione duorum menfium aucta eft. Deter-

/1 hls wn

minata

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 215

AT

NL;

minata decem menfium prefixio oftendit, Legis-

hu

latores refpexiffe ad certitudinem & incolumita-

l

Wü

tem prolium ; atque ad maritorum fecuritatem ,

ne adulteris uxoribus machinandi in maritorum

14j

Jlir

mortem ex fpe novorum feftinatorum conjugio-

W

rum praberetur occafio.

Verum quidem eft,

[

folam caufam lu&us , impendendi defun&to con-

:'defæ i

[

jugi , pro cohoneftanda ad populum Lege pre-

tenfam fuiffe in publico , fed circumftantia ad

1

decem menfes protenfi temporis, & infolita Le-

j

le/?ar:'

gis feveritas oftendit , ponderofius fuiffe moti-

vum, quam indifferentem pro bono Reipubliez

J

j

ftatu lu&uscaeremoniam ; nec aliud dignum tan-

i (

TU

ta feveritate eft affignabile motivum , nifi dica-

Qiter a

tur , fecretiori motivo fuiffe profpectum bono

ioapput

prolium, maritorum, familiarum, & Reipublice.

Vi

Jam ex his icarguo: Lex, quam fic exigit

Wicpatt

bonum prolium , familiarum & conjugum , ut

Vs

conftanti judicio Legislatorum, etiam Gentilium,

cenfeatur jugiter urgenda feveris poenis , nullo

exinde redundante in Legislatores commodo lu-

l

cri aut glorie , cenfenda eft Reipublice ad ma-

gnam communis utilitatis eximie partem necef-

j

faria; adeoque, fi damnum boni communis fimul

concurrit cum periculo animarum & deli&torum,

vm tl

etiam urgenda à Paftoribus Ecclefie ; fed talis

eft Lex arcendi ufque ad partum à fecundis nu-

fpominte

ptiis viduas ex priori matrimonio gravidas, pro-

lum ds

eiunþïi u

ut ex Legibus Romanis bene perpenfis cuiyis

eux

poteft effe manifeftum. Nam

n

j

Primo. Quod jam ante Chriftum ea Roma-

norum Lex viguerit, teftatur Ovidius l. 1. Faffo-

u

vum his verfibus :

Q

ew

j

f

i

.....

O 4

Jempora

216

'I'RACT;QTUS

y qCRA

j

Tempora dirigeret cum conditor Urbis , in anno

Confzituit menfes quinque bis effe fuo.

401

n

Quod /atis eft utero mairis , dum prodeat ipfans ,

Hoc anno flatuit temporis e[Je. fatis.

yiigint

M

i

W D!

Per totidem. menfes à funere conjugit uxor

Suftinet in vidua triflia figna domo.

g

L.

Mrl

Secunde. — Seneca l. de Confolatione. Num. 192.

ii

Helviam viduam confolaturus dicit: JMajores de-

vdunt

cem menfium fpatium lugentibus viros dederunt.

[j

Yi

Tértio.

In Codice l. $. tit. 8. de fecundis Nuptiüs

extant fequentes leges: Gratiani, Valentiniani,

iiifj'iai;;"

j

j

W

À

& Theodofii Auguftorum.

7

»Si qua mulier nequaquam luctus Religionem

i

» priori viro nuptiarum feftinatione preftiterit,

u

» €x Jure quidem notiffimo fit infamis ; preterea

Tun. d

» fecundo viro ultra'tertiam partem bonorum in

MW'N N

» dotem non det, neque ei ex T'eftamento plus

[.]

H

D

» quam tertiam partem relinquat. Omnium prze-

» terea hzreditatum , Legatorum , Fideicommit-

j

lil

J

j

|

» forum , fuprema voluntate relictorum, mortis

jl

» caufa donationum fit expers.

He&c namque o-

Af

» ninia ab h&redibus vel coheredibus , aut ab in-

M ,th

» teftato füccedentibus vindicari jubemus, ne in

»his, in quibus (INB.) correctionem morum in-

s

» duximus, Fifci videamur habere rationem. .--

i!fsrm l

» Éandem quoque mulierem infamem redditam

m

[

» h&reditates ab inteftato vel legitimas, honora-

T

n

,rias , non ultra tertium gradum finimus vindi-

lt

, Care.

il

Iidem Augufti ftatim fübfequente anno, nem-

l

Jj

pe anno 381. fcripferunt aliam legem hujus te-

u

Á

noris: $i qua ex famünis perdito marito intra anni fpa-

Al j

tium

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 217

lm,mm

tium alteri feflinaverit nubere (parvum enim tempus

poft decem menfes fervandum adjicimus ; ta-

7

metfi idipfum exiguum putemus) Probrofis inufta

Jj ls

Id

notis bone[tioris nobilisque perfone decore ac. jure, prive-

g

iur, aique omnia , que de prioris mariti bonis el. jure

1

fponfalium oel judicio defuntti conjugis confécuta fuerat,

amittat.

T. Y

[ct: Mi

Similiter Ju.

ftinianus Imperator Collat. 4. No-

vella 22. c. 22. de fecundis Nuptiis anno 536.fic

tdilng,

decernit: Sij (mariti poft mortem uxorum) /ine

k fruii)

liberis manferint ex prioribus, aut éiam ex ambabus nu-

b Vaentz

ptüs fine filiis manferint , nulla perfcrutatio circa nuptias

Jecundas eff 5 f&d oiri quidem ibunt omnino oumi abfer-

dl

vatione liberi.

Mulieribus autem folummodo imminebit

metus,, ut non: ante annale tempus ad. fecundum «veniant

J rf

I0s; at

matrimonium : aut [ciant , fi quid tale ge[Jerint , & üm-

m UQOrut

maturas contraxerint nuptias , fabibunt penas, alias qui-

lao

dem fi fine fülis ex prioribus fint matrimoniis ;; majores

j Onnang

"j

autem fi & filià fint, fi enim mon eft foboles, inf amia mox

n, hi

féquetur , &? erit omnino mulier propter muptiarum fe[ui-

jb n

nationem infamis , & meque percipiet aliquid borum, que

Tise nl

à priore reli&ta:funt ei confortio ; neque fruetur [ponfali-

jus, at

tia largitate ; neque marito fecundarum muptiarum ultra

tertiam fue fubftantie offerat partem ;.. ed meque extrin-

;'uhemus,neï

ym u

fecus fentiet largitatem ; meque percipiet penitus ab ullo

extraneorum , non bereditatem , non fideicommi[Jum, non

od

a s

legatum, non mortis caufa donationem ; fed bec veniant,

aut snaneant apud. beredes defunt&ti.

INon enim Fifcus

gmma lo

;!

m i

bec vindicabit, ne aliquo modo videamur talia corripien-

tes Fifci providere utilitati.

Si vero &i fuerint filii cu-

215

[2

pnte

juscunque fexus , licebit q

dei ei Imperatori pro infa-

mia fupplicare , non tames: utilitatem aliquam G. vefcri-

jgen ?

Ó

i

piorum babere, --- lgür emünentes pene ante luttus

Ti

$

tempus

y

«

oI9

TRAETATUS

i

"

empus nubentibus tales quodammodo funt, & tres pro bis

i

:

Conflitutiones prius fcriptas una. quadam bac interpofi-

TL

tione bec nobis lex competenti protulit adjettione. Mluc-

ufque Leges Romanz.

x &uqhï

Cum ergo pateat , Leges fuiffe feveriffimas,

T

nec verofimile fit Imperatores Chriftianos feve-

ritatem veterem Gentilium etiam exacuere vo-

| q.u:.i M

a

l

luiffe przcife in gratiam alicujus ceremonic inu-

tilis , confiftentis in profano lu&tu,, prefumen-

dum eft, eos pro motivo ante oculos habuiffe

Til

urgens bonum prolium , maritorum, familiarum,

i, du

& Reipublice ; quod motivum, cum femper ur-

geat, urgenda eft lex , faltem quoad fübftantiam,

)!

d o

(

ab omnibus, à quibus poteft urgeri; quia tuitio

honeftatis naturalis & boni communis omnium

A

M

?

fidei commiffa eft.

»

N

MOTIVUM

rV.

o m

KEx Alcorano Mabometis.

At a

VO )

ürpe foret, majorem honeftatem in Alcorano

precipi, quam urgeatur, aut curetur in Ec-

D "50 T

clefia Catholica.

Jam vero conftat , ab ipfomet

Pfeudo - Propheta in fuo Z/corano viduis ex prio-

Y

ri marito gravidis prohiberi fecundas nuptias,

il

n

faltem ante lapfum quatuor menfium & decem

AUR

dierum ; quod voluptuarius ille noa preciperet,

nifi confiderare£ generale periculum prolium,

aut earum incertitudinem.

Juxta editionem P.

Maraccii Alcoranus Sura 2. Num. 235.fic habet:

Qui defunguntur &x vobis , C? relinquunt conjuges , ex-

]U

pettabunt eedem conjug?s in femetipfis. fine movis nuptüs

D-:

quatuor

DE QACRAMENTO MATRIMONIIL 219

quatuor menfes C& decem dies , cumque pervenerint ad

J

'I)l

terminum fuum , transatto boc tempore, quo debent expe-

Gare , non erit piaculum fuper vos, o Curatores earum ,

ob id, quod facient in femetipfis cum moto-(id eft, ador-

(

nando fe &,quarendo novas nuptias convenien-

ter & honefte:) E non erit piaculum fuper «os ro

iT

eo, quod manifeflaveritis animum cve[trum de appetitie-

C

7ie novi connubii mulierum , wverum , ne promütatis eis ,

Qu p

neque alloquamini eas occulte, nifi dicatis notum (id eft,

i

uloj]

nifi verbis honeftis) £? ne decernatis nexum conju-

V, nj

gil, donec perveniat Scriptura ad terminum fuum: (id

um f

eft , donec affolvantur quatuor menfes prefcri-

i fl

pti.)

7; QUi

uod Mahometes hac fua lege quatuor men-

T OT

fium & decem dierum intendat bonum prolium,

& cavere velit periculum generale-abortuum col-

ligitur ex eo , quia ut teftatur Albertus Magnus

in 4. fent. dift. 3. art. 32. in Refponfione ad ob-

W

je&. 2o. matrix , quamvis in conceptione clau-

lvt

wl

datur , aperitur tamen quandoque ob motum ex

dele&atione provenientem , & precipue ante pri-

m dl

mos quatuor menfes , antequam Embria radicentur.

taretritl

Si ergo nec Mahometes aufüs eft totaliter

1

tollere Legem Romanorum de annuo viduarum,

vituset p

lu&u, non decet, ut permittatur liberrime, fine

ullo difcrimine menfium , infringi privatorüm

us D

audacia.

i iE

m

aupe?

"m

MOTIVUM V,

il

M

J

l

Ex confuetadine animalium,

Ambrofius lib. s. & 6, Hexameron fufe & elä-

D.

ganter ab inductione oftendit, varia,que in

anima-

220

TRACTATUS

0; (MH

" mm

animalibus apparent ingenia fic à fapientiffimo

"

Conditore effe ordinata , ut iniis , tanquam in

Wl

1 10[

obvio fpeculo habeamus viva exempla virtu-

U æbl

tum, quas imitemur, ac vitiorum, que detefte-

n DR

mur; connaturale enim eft humano genio , ut

g, M

ea, qu& in animalibus morum elegantia placent

at

ad imitationem commoveant atque incitent ; ea

Jmueexu

nü

vero, quae ex exceffu horridorum vitiorum hor-

rorem infitum movent, ab ipfis etiam vitiis quam

mdl.m

Ubi & illud ob.

longiffime quafi vi repel]ant

Tij

fervo , eos animalium mores, qui omnibüs , aut

bf

fcre omnibus communes funt , in genere infita-

gl

rum virtutum cenfendos ; vitia autem , qua ani-

malibus infunt, non omnibus communia, fed ad

T.

Wi

fpectaculum horroris in individua divifim dxfpe"

tita effes ut proin ex hac ipía regula , quid ex a-

nlmahbus difcendum ad imitationem aut detefta-

A

tionem , dignofci queat

Quod enim ab omni-

W

bus animalibus fervatur

cenfendum eft , perti-

fia,

nere ad conítantes atque immutabiles honeftatis

IOR !

à Deo indite leges; quod vero uni folum aut al

TT

teri ineft, confpicuam quamdam eminentiam vir-

lll

d

tutis aut vitii monftrat :

confequenter

ubi non

aperte virtutem refert ,

ad d»fe&um vitii refe-

rendum eft; natura namque non in omnibus aut

Hinc

in plerisque, fed tantum in paucis deficit.

Eht

& Ulpianus fF. lib. r. tit. . num. 3. dicit: jusna-

H

WUI ]

turale ef , quod natura omnia animalia docuit ; nam jus

ifbud non bumani generis proprium ,. fed omnium anima-

[

lium , que in terra, que in mari mafcuntur, avium quo-

àJl

In

que commune eft

^f t

Ac certe id non incongrue obfervat Ulpia-

nus; cum enim lex fit ordinatio rauonis ad bo-

nuim

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 22I

il

num commune ; & ordo rationis neceflario uni-

*

:

Q

l

zu

m

1

voce aut analogice idem fit in Sapientia Dei in-

commutabili, & in intelle&u humano , & in ar-

n

!

jf

Ti

tefa&tis Divine fapientie,humane naturz confi-

milibus , nempe in animalibus, clarum eft, Le-

ET

ll

D

gem naturalem congruentem nature animali in

homine ex uniformi animalium confüetudine di-

] Vil

fci poffe.

Hoc ergo praftabilito principio , di-

m vl

cendum , nuptias fecundas feeminarum ex priori

hi &i

marito, aut alio viro gravidarum repugnare Le-

Ommy;

gi naturali , quia omnium fcriptorum teftimonio

| pere z

nullum animal, in quo non eft locus fuperfaeta-

Utem, ii

tioni, poft femel impletum uterum admittit coi-

Ymuni, i

tum fruftraneum cum alio mafculo fui generis,

d d

prout oftendi ex inductione textuum in quaftio-

It qudet

ne: an liceat coitus cum pregnantibus ? Sola equa ab

a detd

hac omnium reliquarum animalium obfervantia

um 07

excipitur; fed eo ipfo juxta fuperius datam re-

dnd

gulam , hoc in vitio depütandum , quia uni foli

dbl hod

animalium fpeciei ineft , non ad apertam com-

jfolum d

mendationem virtutis: ergo in fpectaculum hor-

minentam

roris ; ob quod & Scriptura eo intendens dicit:

nter, u

INolite feeri ficut equus & mulus , quibus non eft intelle-

um vit r

&us. Pfalm. 3 1. & Tobis c, 6.

De confuetudine autem at

Nmalium, ui unum

yomtiist

L

vel alterum Scriptorum teftimonium afferam,

deic'm

Q

teftantur 1. OgIGENESs in Genefin Homil. 5.

g

Et pecora [ciunt , cum conceperint , ulira non indulgere

tl

n

QU

maribus copiam fu.

». LacTANr1Us lib. 6. Inftit. c. 3. Cum

Deus ceteras animantes füfcepto ftu maribus repugnare

Q

14

voluifjet , folam ommium mulierem patientem . viri fe-

w

[y/A

89101-

j

3. D-HIE'

,j

222

TRACTATUS

a. D. HiEkROoN Ywvs lib. 2. contra Jovin.

yo

cap. 3o. Jmitentur faltem pecudes , & poftquam uxo-

Eh

vum «venter intumuerit , non perdant filios , nec amatores

Et in Epift. ad

uxoribus fe exbibednt , [zd maritos.

Is

"Titum cap.2. Quod im animalibus & beftüs ipfo ma-

/)0&

XC()

j

ture jure prefcriptum éfl, ut pregnantes ad. partum uf-

o

W

n

que non coeant &2c.

M

(ief

Vh&

4. D. AusRosiUs in Luc..cap. 1. Pecudes

quoque , uti femel fenferint genitali aloo [emen veceptum,

V

E

jl

jam nec concu

bitui indulgent , nec lafcioiam amantis, fed

:

curam parentis a[Jumunt.

MOTIVUM VT

Jj

'ï

JEx praxi *veteris Ecäl?þæ, probibentis, €? in Sa-

eraqento. poenitentiee punientis coitum cum

uxore gravida.

Mi

S.

l

Si

vetus Ecclefia ne quidem ipfis maritis permi-

(

;

il

fit coitum cum uxoribus manifefte gravidis,

i

iil

[

ilv

lls

il

multo minus indulferit nuptias de novo contra-

H

hendàs cum viduis gravidis: difficilius namque

eft arceri à jure quzfito , quam repelli à jure no-

:

viter querendo.

Quod autem vetus Ecclefia,

faltem fzculo VII. VIII- IX. & X. in Sacro Tri-

bunali peenitentiz caftigaverit coitum cum uxo-

tl ni

ribus manifefte gravidis , faltem poft motum in-

fantis in utero , ac tribus ultimis ante partum

tutrig

--

QU

menfibus , patet ex variis Peenitentialibus, quo-

rum textus retuli Quaftione , de ufà conjugii cum

(

I)

uxoribus gravidis Probatione 1. $. 3. num. 1 1.

:

Jl

Áj

M O-

N

DE gACRAMENiö MATRIMONII. 223

D

u

N

S,g

MOTIVUM VII.

!

Hl

Ex Decretis EcclefiafTicis.

N

f5

/IC/

10d Leges Imperiales Juris Romani de hon

1

lH

ATU

. contrahendo intra annum luctus matrimo«s

C

nio recepte , atque ad obíervantiam traducte

1

fuerint ufu Ecclefiaftico , probatur ex Peniten-

I N

tiali Theodori Archiepifcopi Cantuarienfis fzcu-

OL

lo VII. exeunte , ubi c. 11. de QueJlionibus Conju-

giorum fic, habetur : AMuliere mortua licet 'viro: poft

menfam alteram accipere 5 mortuo viro qul' amzum.liaet

J

mulieri alterum tollere wirzfm.

ZUNEN

MOTIVUM VIII.

ORU C

Ex ratione.

j

l

J

S

i Ecclefia conciliat matrimonium gravidarum

[

$1

1

n

viduarum cum novis maritis, fequuntur quin-

Av B

/fn

Itl

que inconvenientia, quorum complexum majus.

1010.001

!

generi humano & Eccle(i: invehit malum ex per-

1054

miffione ; quam eft bónum ex prohibitione ea-

nen

nali 4 jtea

rum nuptiarum ; ergo hw nuptiz per leges pru-

r Botd

dentie legislativee funt prohibende ; quia fine

i?

dubio prudentiz eft, eligere minus malum, fi ex-

ytum auf

ceffus mali majoris noa compenfetur eminenter

p

majoribus bonis. ntecedens probatur.. INam fe-

l

T

ui; 4nte

quitur

Primo.

Incertitudo ])'rolis , fi contrahatur cum

vidua primis quatuor poft obitum mariti menfi-

'3,'nUleä«

bus. . Nam, prout Panormitanus in c. Cum fecun-

dum zlpoflolum , De fecundis INuptiis , cum aliis Do-

&ori-

l

224

TRACTATUS

p[ HERM

2 Vi

Wi

&oribus obfervat, fi talis vidua contractis fecun-

"J

dis nuptiis pariat undecimo menfe poft obitum

4

|

j

Yil

i

prioris mariti , infans poterit adhuc effe prioris

N

n

mariti; & viciflim, fi pariat feptimo menfe poft

j net

contractas novas nuptias, poterit infans adhuc

Lfegt

effé fecundi mariti ; cum mulieres perfe&tum fce-

tum poflint eniti feptimo, nono, & etiam adhuc

g oUA

ji

undecimo menfe.

N

AA

Et hinc ipfe Panormitanus

fatetur, in praxi fic judicandum effe, ut talis vi-

Qyþcium.

li

dua nubens intra annum lu&us incurrat posnas

ftatutas in favorem liberorum (utique etiam in-

QU CUT

T

certorum) ex priore matrimonio.

Y)

u

Communiter , inquit , JDoGres fic diflinguunt ,

quod pene impofiüce in odium [ecundi matrimoni pro-

pter feftinationem , quia xvoluit contrabere intra annum

lu&tus , fint fublate ; fed bene appofite favore filiorum

AR

non funt bodie fublate.

Et cum bac opinione videtur

tanfire Bartolus &g Glo[Ja.

Reperio Baldum referen-

D

tem , quod Rainerius de Forlivio folemnis Legis Dottor,

Ij

& Paulus de Leaza , Dottor. Decretorum fatis famofus

confuluerunt ,. quod fi oritur incertitudo prolis , babent

i

Ti

/

locum omnes poene legales, ut quia mulier peperit unde-

aíat

Ef

cimo menfe poft mortem mariti , nam poteft iribui primo

* 04

& Jecundo , quia in nono && feptimo potef? mulier produ-

li

LI"

cere feium completum , & fic mulier volens evitare illas

N

ponas , debet. faltem differve per tres menfes. — Eam opi-

Gl

nionem fequitur Petrus de Zincbario , & videtur prima

fronte bec opinio multum probabilis. — INam ex caufa in-

VT

|

terdicitur ad tempus ufus matrimonii contrati : fortius

i

Cergo) ex cau[a potef1. matrimonium conirabendum ime

u

pediri.

Sed. judicio meo if?a litera wultim obflat.. ---

Quf)

Ls

In judicando tamen «el confalendo grave e[Jet recedere à

lt fgngtm

quam fim reperio in boc

Q

PUl

commuhi opinione l?oäorum ;

per

li

L

DE SACRAMENTO MATRIMONIT, 225

Vg

i

i

T

,

per aliquem violatam 5 -& ideo. mon. attentarem qenira

s du 0

contra opinionem Dottorum tantorum.

aw 'üï

Hucufque Panormitanus , qui fcripfit feculo.

P[ll (

XV. ex quo féquitur, faltem tribus poft obitum.

n

*knd

mariti menfibus conítanter ufque ad feculum

[v] pw

XV. fuiffe praxin , arcendi tales viduas à fecun-

&euk *

dis nuptiis.

: P

Secundo. Sequitur periculum abortuum mul-

lo t t

tiplicium , nam , ut habet Albertus Magnus, in 4.

Incurma l

dift. 31. art. 3. ex Coitu etiam confueto marito-

Iiquei

ruu cum conjuge pregnante oriuntur frequen-

ter abortus.

Quanto ergo facilius orientur ex

[;

novo coitu cum novo marito , ubi delectatio eft

1177

major, & fpirituum in matricem tranfpiratorum

A

WVK

commixtio facilius movet novam affectionem

t mm

aut fenfationem peregrinam in Embrione. JDi-

cendum , inquit , videtur , ficut dixit dvicena in 1. de

a i i

naturalibus , quod motus mairicis cau[atur ex delettatio-

'SLSHD

ne in coitu; motus autem & delettatio fimul faciunt ma-

&9 tunc frequenter ef-

lf

tricis dilationem €g^ apertionem ;

N/", D]

funduntur [amina &j Embria concepta,

f[!/)' ]

Jam fi ex centum matribus tantum una ob

iif

eam caufam patiatur abortum, quod facile con-

m.wp 13

Uüngit ,

& non eft alienum ab experientia , pro-

W. [d]! MC

deunt fingulis annis multa Embrionum qlllla, g.

i In

ternum exclufa à regno Dei.

"Teriio.

Licentia féftinandi ad novas nuptias

)

d

r

uxoribus lafcivis addit.incitamentum adulteran-

N

a

Ea-

[j

di, & machinandi in mortem maritorum.

dem occafio redditur pronior adulteris viris fpe

[l

contrahendi fine ftrepitu & rumore cum uxore

impregnata alterius mariti.

Si enim viduz gra-

p

n

vide coguntur expectare ufque ad partum ut ad-

QU

M

D. Zmort Tr. de Sacr. Matrim.

P

mit-

m,lfaml

256

TRACTATUS

H (

mittantur ad novas nuptias, facilius utxqve rete-

J

a

j

guntur earum adulteria, aut machmmones in

necem maritorum.

«

TU

1

1

uarto

ge&

In iis Regxombus, ubi pa&hs nuptia-

tsl

libus folet inferi ,

ut fi maritus decedat fine he-

i

Jj

n

rede, dimidium dous reftituatur propinquis de-

2 D

L

fun&i, prout moris eft in Davaria, viduz relite

Y

facile eluderent onus reftituendi dimidium dótis,

j

contrahendo celeriter novas nuptias, & afferen-

1

jl

do,fe effe gravidas ex primo marito, cum tamen

fint gravidz ex fecundo.

Novi, ejusmodi cafus

iU

]i

non effe mere fpeculativos, fed practicos.

d

Quinto. Si licite forent tales nuptiz, liceret

ex inftituto querere coitum cum uxore gravida

non concurrente motivo neceffitatis ex pr uritu

feminis non libero ; imo ea fententia per hanc

praxin notoriam approbaretur ab Ecclefia.

Sed

w

hoc dicr nequit, ut patet ex quzftione: De ufu

mairumonu cum:wxore gï(l'UZ[Z(l

ti n«Qa ,ï

Major autem pro- ,

vGTQ.

batur éx communi fenfu taliter contrahentium &

T OCO

copulantium , nam hi non prohibent fic copula- .

&A

U Mil

TM

tis ufum matrimonii ufque ad partum , & illi eo

animo contrahunt ,

quo putent fibi f'tatlm poft

contra&um folemnem nuptialem effe licitum u-

fum matrimonii.

Ms

Hec igitur funt mala , qu:e facile fequuntur

1

i

ex permiffione ejusmodi conjugiorum. Econtra

Af

non poffunt affignari bona gravis momenti , ex

his nuptiis contequentia, ac Reipublicz vel falu-

hI

hr

W

ti animarum valde proficua quibus compenfen-

keïma

Y

tur illa mala, prout liquebit ex folutione obje-

Af

&ionum.

DicEs

Jl&tap

]

DE SACRAMENTO MATRIMONII, 2,27

n T

Diczs 1. Canonifte jam à quinque f'ecu-

lis paffim permittunt fecundas nuptias uxoribus

viduis fine ulla diftin&ione menfium ab obitu

1 D

mariti, aut geftationis uteri: Ergo, cum Cano-

508 dU

nifte reprefentent praxin Ecclefiz;, fecundz nu-

lt

.

ptie mulieribus viduis fine ulla exceptione men-

If

fium aut ftatus ex geftatione prolis admittende

J di

funt.

itis tà

Idem CoxrriRMATUR ex fimili indiftincta

TILO, Q

indulgentia Summiítarum, feu T'heologor

.LIID mo-

l ejtsmi

ralium à quinque feculis.

]tem ex Concilio Beneventano Provinciali

|pradig

Sexto, celebrato anno 1374 , ubi tit. ro. de Sa-

Tptiz

cramento Matrimonii c. 7o. dicitur : Uxor non po-

| Uf g

tefl cum alio contrabere , donec fit certa de morte mariti ,

t er r

& poft probationes nubere potef? etiam infra tempus lu«

1

?

v

Gus , && ab[que nota infamie.

b Tif

REsPONDEO: Canoniftas permittere ejus-

w )

modi nuptias , ut poflint contrahi impune in fo-

Mapr at

ro externo ; non autem, ut poflint contrahi lici-

COR

té in foro interno ; de hoc enim foro agere non

jj f

eft eorum fori.

Quod i aliquando refpicerent

run, &i

ad forum. internum , loquuntur de viduis non

fbifrün p

gravidis ex primo marito, aut fi loquuntur etiant

de his , non confentiunt inter fe, prout patet ex

| efe lu

Panormitano ; aut ubi confentiunt etiam de gra-

vidis, folum docent, ejusmodi matrimonia pof-

hh

n

fe contrahi valide fine peccato mortali , fcilicet

per indulgentiam Apo[tolicam, quamvis non fine ve-

js 0

niali: Et hic potiffimum erat Pgatus Quacftionis

ipublicæïil-

ante Tridentinum.

ibsqur

ob

Caterum , quod permiffio ejusmodi nuptia-

rum fa&ta non fuerit tunc temporis cum inten-

tione

P2

228

TRACTATUS

P y IMH

tione contrahentes eximendi à peccato veniali ,

(grmpl

colligitur ex ipfo'Concilio Beneventano, dum u-

FUl COW(Ugl(

fum matrimonii cum gravida non eximit à pec-

m UIU v

cato veniali :

nam Tit. ro. cap. 31. de actu con-

d

jugali fic habet: Z4liquando commifcentur conjuge

m d

caufa prolis fucipiende , aliquando caufa reddendi clebz-

n

tuin , aliquando caufa incontinentie , [rve vitande forni-

n p

cationis, aliquando caufa exfatur. zmdæ libidinis.

In pri-

mo C fecundo cafa nullum efl, peccatum ; in tertio. eft

]

veniale ; $n quarto mortale.

Sed nec propter fanitatem

corporalem cogno[cenda eft uxor 5 imo e[t peccatum, quia

n

qu&reretur þzmms per id , quod ad id mon e[l ordina-

ium

Tempore impregnationis , f fine periculo abortus

]'mz þo[ iL ,.5 poteft debitum à gravida reddi , C2 eiiam

exigi [ine peccato moxtali , alias mon.

Ita Concilium,

feu potius Lïber Synodaub in Conc1ho prefcri-

ptus.

I

Drcres 2.

Obtmet univerfim praxis Eccle-

1

Q

i. ut deHomtæ geftantes uterum permittantur

)ho

contrahere cum dehorarte , non expectato par-

t

rgo eadem licentia tribuenda eft viduisgra- ,

vidis ex priore marito ; qu'l non minus matri-

üïrm;

ünd

monium deflorate gravidc

cum deflorante eft

l

occafio ad novos coitus venialiter illicitos, quam

copulatio viduarum pregnantium ; neque eft ra-

tio, Cur Ecclefia minus cenfeatur per copulatio-

J

f

nem approbare ejusmodi connaturales fequelas

hn

in conjugio viduarum przegnantium, quam per

copulationem defloratarum pregnantium.

1l

RzsPONDEO tranfmiffo antecedente, quod

0a

tamen credo effe falfum, nullam exinde trahen-

l] LAJ,,

dam eífe confequendam ad conjugia viduarum

T

pregnantium, quia in conjugio defloratarum non

COInCUI-

: Qp

W

(j

,

1

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 229

Un

?ON,.

[

*

concurrit complexum tot malorum , quod con-

Jun

AUf

currit in conjugio viduarum.

Neque enim con-

)

currit in illo mcertztudo prolis, neque tantum pericu-

Eul

(s

lum abortus ex commixtione feminum & fpmtuum

(

habentium diverfas qualitates fpecificas, idoneas

ad alterandam fobolem , & commovendam vel

tl

perxendam matricem , neque fericulum macbinandi

1]

in necem prioris mariti, neque periculum defraudan-

di propinquos defun&ti mariti reftitütione Dotis.

ff/;

Jtaque, etiamfi in nonnullis locis ad cavenda ma-

jora mala conjungantur deflorate gravidz cum

Án

deflorantibus , relinquendo eorum confcientiz,

V l

an & qua lege, aut moderatione cenfeant conti-

nentiam fervandam ufque ad partum ; id tamen

T Condl. -

in viduis pregnantibus admittendum non eft, in

Ancln yed

quibus ,. fi differantur ufque ad partum , non ti-

mentur illa majora mala defloratarum , fuzfocano

fin atl

f&tus, ex timore proftitutionis, derelzctzo aut fuga

WW deflorantis , fornicationum frequentatio , familiarum in

T0 p

"À domo paterna perturbatio perpetua &c.

Sed potius fi

Uif non differantur , timentur gravia mala, prout o-

j12$ ftenfum eft.

V

n deftrae

DEcEs 3.

Apoftolus r. Cor . &Rom.

dl permittit. viduis nubere fine exceptione loc1,

1* temporis, ftatus, aut alterius circumftantie :; Er-

r

go ftatim pofï'unt nubere, etfi fueri

il

nt ,rrx'avxda,.

r E

RzsPONDEOo: Apoftolum dare licentiam

La

yum, Qd

! fuppofitis fupponendis, id eft, nullo alio inter-

vehiente impedimento Juris naturahs vel pofiti-

SFBUI lU

F'Ecæel* M

vi. Ejusmodi enim conditiones per fe inexiften-

[

f'

tes in Lege rationabili cenfentur effe tacite im-

n EW

)

Sic & Apoftolus non ex-

j ,J bibite in omni Lege.

"

i

primit conditionem temporis Jure pofitivo re-

3

quifi-

]

J

rq'HAML

230

TRACTATUS

gt

qu fitam, cum utique non liceat contrahere tem-

agttità

pore prohibito ; neque excipit alia impedimen-

d

ta, impedientia aut dirimentia, quia inferri queat,

gl

viduas. per licentiam Apoftolicam volare poffe

ad fecundas nuptias non attent

4

is il]js impedi-

mentis.

DicEs 4.

uod. nullo jure reperitur pro-

J

hibitum, licet: Sed nullus adduci poteft Canon:

àut Conftitutio prohibens ejusmodi viduarum

eltee

gravidarum nuptias.

/

RzsPONDEO: lniis, que prohibentur Le-

gibus Civilibus, ab Ecclefia ufu receptis , non ef-

(

. fe Confuetudinis Ecclefiafticz , fpeciali Canone

eadem inculcare , nifi urgeat transgreffionum fre-

quentia.

In przfenti autem oftenfum eft, anti-

WU

(

quas Leges Civiles, repellentes à fecundis nuptiis

viduas intra annum luctus, fuitfe ab Ecclefia ob-

fervatas primis feculis, ac dein confuetudine cu-

Va

TOni rf

ftoditas in bene moratis urbibus; ea ergo ipfa

confüetudo, prefertim Romana pro Lege fervi-

mody?

re debuerat parti minori & ignobiliori Ecclefize

l

*'PGI:W)E

Catholice ; cum utique, confuetudinis robur à

1

predominante & majori parte Provincia aut com-

munitatis defumendum fit.

. Dicss s. Si viduis gravidis prohibetur li-

AW

DN

ber tranfitus ad fecundas nuptias ufque ad par-

)

i 5,:'9 , QKT[

tum, fequuntur magna mala.

ln

RresPowDEo: Hec mala tam magna non

Fttut

effe, ut attentione digna fint, demonftrat Con-

ub

fuetudo Romana , Veneta, Auguftana, &c. & to-

I 7ra»

tius veteris Ecclefie ufque ad Seculum XIIL,

TA

d)

quo forte ex laxitate unius & alterius Canoniftz,

J:r

VT o

4

ve

N

!

