liquem Canonum colle&torem has "acinias affuif-

hii

fe genuino Poinitentiali Romano , '& quod prius

obfervatum fuerat de prohibita celebratlone nu-

i

ptiarum in Quadragefimis & diebus Feftis vel je-

Ü

junii , fenfim ab Ecclefie Magiftris ac Poeniten-

tiariis translatum fuiffe ad ufum conjugii.

IT

.

VII

Panitentiale Reginonis , qui vixit feculo nono

exeunte.

Exhibetur apud Morinum de Penit.

hi

nion

fub titulo : Excepta à Reginone ex Penitentiali T beo-

Inter inter-

Ml

n

dori r cvzeþzjsoþz & Bede Presbyteri.

rogationes penitentis fic habet :

Nupfifli cum u-

Lv

xore tua retro ?. Si fecifli , 40. dies peniteas.

Nupfi

Nupfifti

fli die Dominico ? tres dies penitere debes.

cum uxoretua (gravida) ? 40. dies peniteas.

Coin-

7

quinatus es cum uxore tua in Ouadrage/mna ? Si boc fe-

czjiz annum unum peniteas. -- Eloc enim cavere debet;,

zgz,m dies ante INdtalem Domini , €9? Penteco[ten ,

65'7 omni die Dominica , &? poft Concepnonem manifefta«

M

J ENG'

tam vir contineat fe a uxore,

VIII

w IT

Penitentiale ex Burchardo ,. qui vizit feeculo

decimo , editum à Stevartio Ingólftadii 1608

Ex lib. g. Burchardi inter Statuta Canonum de

Officio Sacerdotum continetur & ifte: In ivibus

Obmäaadef ünis anni, & die Dominico , €? in 4. €&? 6.

m

J

Feria conjugati fe debent continere 5 mec illis diebus . co-

0

pulari, quamdiu fuerit gravida uxor ; & à quo die in-

4

fans

TRACTATUS

;,;cMHE

344

jpm

fans in utero motum fecerit , ufque ad partum : à partu

MOCQU

t

$u* 33. dies , fi filius efl 5 fi autem fillia 156. — Forte

. atqüe]

fcribendum, 66.

In Canone notatur, hunc Ca-

y il

nonem defumptum effe ex Concilio.

ms?

EX

u

^

Panitentiale Auguftanum. Manufcriptum, quod

a

agl

reperi in Bibliotheca Cathedrali Auguftana , cu-

:

[

jus chara&er & alia figna referunt fzeculum deci-

NI

u

, 1

mum. Hujus fragmentum edidi in meo Opere

Dogmatico de Indulgentiis Cap. s. fic habet: De

il

fl

ab[tinentia viri vel femine poft manifeftatam Conceptio-

[

&f

nem.

» Uxoratus fe contineat XL. dies ante Pa-

j

»ícha & Pentecoften , ante Natale Domini , &

Tf

r

»omnem Dominicam noctem , quarta & fexta

» Feria, & à conceptione manifeftata ufque poft

gt -0

Y

»natam fobolem. Vir autem fe contineat ab u-

giymu.

» XOre tres menfes,

Mulier abftineat fe à viro,

at

»quando concepta eft , tres menfes , antequam

i,

» páariet , & poft partum XL. dies.

Qui autem

at

» nupferit his diebus, XL. dies porniteat, aut XXX.

abur

»aut XX. In omnibus his Ponitentialibus ob-

:Qïüamk

]

» fervandum , quod nubere cum uxore fümatur pro

1

» concubitu.

W

D

XII.

D

B. PETRUS DAMIANUS.

Vrb

h!p

EVA

Anno 1065.

dbesneog.

qtas f

ib. r. Epi&. IS. ,Hortatur Alexandrum II.

& 0l

» ad corrigendas nonnullas fui temporis cor-

"No

»tUptelas , in quibus etiam ponit ufum conjuga-

[S

! Equla&,:

»

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 345

l

Sic habet : 'Potus

»lem cum pregnantibus.

, mundus hoc tempore nihil eft aliud , nifi gula,

tlu

]R

» avaritia,atque libido. -- Quis enim fecularium

» ferat , fi vel triduo per hebdomadam jejunare

»precipias? -. Cun&ta languorum genera fimu-

»lant, ut quod potiffimum metuunt , languorem

D

»jejunii non incurrant. Sed cum tantopere non

ia

»exigenti naturz , fed impatienti gule defer-

It ais

»viunt, velint nolint, libera libidinis freena la-

DEU

»xantur. Venter enim atque pudenda contigua

N

» fibi funt affinitate contermina , & cum ille fine

lnl

» temperantie difcretione reficitur , illa protinus

J s

» ad contumelias excitantur.

Cibi fcilicet ilices

tD

» funt libidinum, & immoderate percepti proprii

qui t i

» humoris exuberantiam mox ad pudenda trans-

du

ui videlicet humores dum con-

»mittunt. --

bt d

» gefti pruriunt , & titillant , importunius expe-

r

Hinc eft , quod

» tunt, ut per coitum effluant.

ts u

» plurimi , dum lege permiffam ineundi conjugii

»novere licentiam , nullam reddendi conjugalis

li (s

petiaat

»debiti exhibent difciplinam ; nec ufu uxorie

HUR

» commixtionis temperantes utuntur , dum non

ul

» gignende proli , fed ingenitze deferviunt volu-

» ptati : Ii plane non mariti, fed prole&arii; non

» conjuges, fed potius amatores , fic ad intempe-

»rantiam coitus tempus omne continuant, ut u-

» Xoribus fuis, quod turpe di&tu eft, nec pregnan-

MM

»tibus parcant ; & caftitatis regulam violare ho-

» mines nequaquam erubefcant , quam circa pre-

)

»gnantes fuas & animalia muta cuftodiunt. Vi-

M

l

Ü

»de, o homo, canem, fi caniculam , poftquam

i a

Ts

u

» concepit , aggreditur: afpice buculam, vel cer-

» te equam , fi poft conceptum à fuis ma

ribus in-

J

3

»Íectan-

st

T

346

TRACTATUS

»fe&antur. Ignorant quippe coeundi libidinem,

nï

msui;

»cum deeffe fibi gignendi confpiciunt faculta-

u XEQ

W

»tem. Cum ergo tauri, canes, & catera beftia-

N

n

» rum genera foetibus fuis reverentiam prebeant.

f

k

»foli homines , quorum Do&or de Virgine na-

3 ml

N

»tus eft , ut vota füa libidinis expleant , parvu-

qn i

»los fuos, qui ad Dei formantur imaginem, ne-

» Cantes obterere non formidant. Hinc eft,quod

jlep

»honnulle mulieres ante pariendi tempus abor-

»tiunt, aut certe mutilata vel lefa eorundem

» parvulorum tenera adhuc membella reperiunt.

L

» Éthoc modo dum ad libidinis incentiva ferun-

»tur precipites , ante parricidz funt quam pa-

C

»rentes, & quod valde periculofum eft , dum

[

»hz&c vitio naturg peccantis adfcribunt, fefe tam

» flagitiofi reatus obnoxios non agnofcunt. Ve-

N

»ruümtamen & hoc aliquando non ignorant ; fed

il

tl

"

Ik

i

M

» dum lucrantur ignorantiam populi, diffimulant

ni

j

» hoc Sacerdotibus confiteri.

l

Ill

A

j

Barrus, qui & E-

»lephas dicitur, unice diligere caftitatis mundi-

k

ia

»tiam perhibetur, & eaterus execratur obfcena

»libidinum , ut cum ad propagandum genus coi-

!

l

1

»Ie compellitur,vultum poft terga retorqueat, &

»ita quodammodo nature coactus imperio , nol-

» le fe atque erubefcere quod agit , oftendat. Be-

»ítia ergo quzlibet ad hoc folummodo coit , ut

i

fri

»gignat; homo folus ad hoc gignit, ut coeat.

j

n

M

li

i

» Pecoribus igitur fumma concumbendi partus ;

»hominibus vero fumma gignendi concubitus.

il

» Apesfobolem fucceffure pofteritatis enutriunt,

»ut virgines perfeverent.

Itaque rationis ex-

» pertia filium Virginis imitantur; & hominces,

lg t

» quibus utique natus eft, luxurive volutabro de-

a lii

*

» lectan-

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 347

hi lià

N

AW

,ledantur. Quis enim feminibus femina fuper-

» jactat ?

uis agrum vernantium fícilicet fege-

,tum decore veftitum fulcandum vomeribus ju-

p

, dicat ? Mittit prius falcem , ut cum ager vacat,

»fatio mox fegetes germinatura fuccedat, alio-

2

» quin fi femini femen ingeritur, forte continget,

hg

U

»

ut non dicam ex utroque , fed ne de utrolibet

H

,

»

» quidem proventus copia colligatur.

dl

Tety;

m

XIIT.

li

ldl T

li

GRATIANUS.

AU. QU

m plerique DoGores feculo XIII XIV. XV.

Cu

O;IUI! fu?, [

& XVI. colle&ionem Gratiani , in qua fen-

1

U^

EHL

tentias SS. Patrum in ordinem digeffit retro fibi

Mlin

M

h

pro norma fumpferint , fequitur, ea, que fuo De-

ü«

creto intulit, reprefentare magna parte fenfum &

i

i, n

praxin Doéctorum Ecclefiz.

Itaque Gratianus

in fuo Decreto part. 2. C. Si caufa 33. qu. 4. fic ex

Bm

Md

Ambrofio habet; Si caufa procreandorum. filiorum

ducitur uxor , non multum iempus conce[Jum videtur ad

at

t

fU.

ipfum ufum ; quia & dies Fefti , & dies proce[Jionis, C

ipfa vatio conceptus & partus. juxta legem ce[Jari tempo-

guiql

.

vibus debere demon[irant,

yityet t

Idem cap. Origo 32, qu. 4. ex Hieronymo:

x ol

T

ANibil. eft. fedius quam uxorem amare quaf? adulteram.

"Certe qui dicunt. fe caufa Reipublice &j generis bumani

EM

uxoribus jungi & filios procreare , imitentur faliem pe-

yonau

cudes ; & pofiquam venter uxoris intumuerit , non per-

v d

dant filios.; mec amatores fe uxoribus exbibeant , [ed ma-

hii

M

vitos.

1

"u

4,"':

Idem cap. JNon folum. 32. qu. 7. ex Ifidoro :

Sunt quedam que ficut animalia abfque ulla difcretione

""

J

V

(j

f

indefi-

TRACTATUS

;r;tim

348

4 d

andefinenter lbidini feroiunt , quas ego nec mutis pecori-

bus comparaverim.

Pecora enim cum conceperint ultra

1 mm

non zndulgent maribus copiam fui.

TL

j

Tl)

CL ASSTS-TI

14

(

'Teftimonia Patrum

aliorumque

al

Scriptorum veterum, qui nullum alium finem

n

matrimonii , nifi procreatonem pro-

lis admittunt

Il

&T

$*OSEPHUS

Anno 70.

c celebris Scriptor Gentis Judaice apud Eu-

(

Hl

febium l. 8. Prepar. Evang. cap. 8. Reipubli-

cze Hebraice formam fic defcribit

De nuptiis ve-

li

AC

vo quid ? Eam tantum con[uetudinem , quam cum matre

il

l

i

matura concedit , lex mofira probat , modo tamen ea pro-

deo)

f

lis fafcipiende cau[a ineatur

Hoc teftimonium Jofephi, ab Eufebio l. c. re-

latum , propterea etiam fervit ad traditionem

perpetuam Ecclefie Catholicz in hoc puncto ful-

i

ciendam, quia primi Chriftiani quoad dubia Juris

L

naturalis patiebantur fe facile dirigi ab obfervan-

ahlmmm

tiis Gentis Tudaice

Addo , ipfum Apoftolum

ad hunc morem Hebraeorum, Chriftianorum pro-

r dlr(h

Vif

babilius refpicere , dum in Epiftola ad Hebreos

n'bmnü |

cap. 13. fcribit : Honorabile (fit) connubium in omni-

bus.. Neque enim honore aut proemio eft dignum

W

Wm

eum pregnantibus.

Obfer-

DE SACRAMENTO MATRIMONIL 349

'ï*m,

Obfervo etiam , ab Eufebio textum prefa-

lmïm*

tum Jofephi allegari ex ejus libro : .De MoyJaice

Reipublice forma-

Idem Jofephus tamen hanc obfervantiám fpe-

B

cialiter adfcribit lib. ?. de Bello Judaico cap. 2.

Effenorum cuidam Collegio, ubi fic habet: E/f

d

lm

autem EfJenorum etiam alterum Collegium , cibos qui-

dem , &j mores , legumque fünilia cum prioribus babens ;

Maximam [iquidem vite

&tiouemp:y

difLat vero opinione conjugii.

bominum pariem , facce[fwnem fcilicet amputare eos , qui

abftineant nuptüis arbitrantur (ficut prius genus Et-

fenorum) ANibilominus tamen cum tanta ipfi modera-

tione convoeniunt , ut per triennium explorent valetudi-

h

mem faeminarum.

At fi conftanti purgatione ap-

paruerint idonez partui, ita eas in matrimonio

adfcifcunt.

iNemo tamen eorum cum pregnante con-

ia

cumbit , ut offendant , quia mon voluptatis nuptias , fed

A

l

)

caufa inierint liberorum.

Ex hoc colligo , legem

abítinendi à pregnantibus pertinuiffe quidem pro

1 ,þïlfj.'

omnibus , fed ab hoc genere Effenorum exactius

Ll

fuiffe obfervatam.

iv

lt

il

ATU

Mu

*USTINUS MARTTR.

j s

1

n Apologia ad Antoninum pium refpondens ad

Tbl

calumnias Gentilium , quafi Chriftiani cele-

, n M

brent zedipodis concubitus mores Chriftianorum

y,Cbrifüüïf-ï

fic defcribit : Quin omnino vel matrimonium non aliter

piiiP

conirabimus , nift liberorum creandorum atque educando-

vum gratia; *vel conjugium detrettantes perpetuo mos

ij

continemus.

u

I1I.

!l

ul

350

TRACTATUS

h

ii

fii

H

nncb

My [i

TERTULLIANUS.

as

Anno 200.

Nl "

In lib. r. ad uxorem de unis Nuftiis, cap. . fcri-

drune

bit: , Non abnuimus, conjun&ionem viri &

1

, femine benedictam à Domino , ut fciremus,

l

^

1

» generi humano & replendo orbi, & inftruendo

ilt

» Í&culo excogitatam , atque exinde permiffam.

]u

Etcap.3. ,Prohiberi nuptias nufquam legi-

a

»mus , ut bonum fcilicet. Quid tamen bono i.

» fto melius fit, accipimus ab Apoftolo , permit-

4

» tente quidem nubere , fed abftinentiam prafe-

» rente, illud propter infidias tentationum , hoc

j

» propter anguftias temporum.

Qua ratione u-

» riufque pronunciationis infpe&a, facile digno-

]

A

:

»Ícitur, neceflitate nobis conceffam effe nuben-

fiti

mCll":

]

» di poteftatem. Quod autem neceffitas praftat,

st

n

Wi)

» depretiat ipfa.

tets

ld

T

MM

"

Cap.4. ,Disjun&is matrimonio dus fpe-

Q Cf

"

» Cies humanz imbecillitatis , neceffarias nuptias

MAT Mu

»faciunt. Prima quidem potentiffima, quz ve-

,nit.de concupifcentia carnis ; fequens de con-

as

» cupifcentia fzeculi ; fed.utraque repudianda eft

i

» à fervisDei, qui & luxurie & ambitioni renun-

D

» tiamus.

Carnis concupifcentia ztatis officia

, defendit , decoris meffem requirit , gaudet de

ARf

Jj

s contumelia fua ; dicit virum neceffarium fexui,

AL

, Ut authoritatis & folatii caufa , vel ut à malis

j

"m

,rumoribus tuta fit.

Et tu adverfüs confilia

li Tn

(virgi-

AURY

v

,,uhæc ejus , adhibe Sororum noftrarum

C»-

,num

DF SACRAMENTO MATRIMONII. 351

,num Chr]fhanarum) exempla -- Ceterum fz-

cularls concupifcentia caufas habet gloriam, cu-

J

jl

pxduatem , ambitionem , infufficientiam , per

» quas neceffitatem nubendi fübornat. Hwc pro-

)

cul à Fidelibus, quibus nulla cura tolerandz vi-

»t&. Nihil viduitati apud Deum fubfignate ne-

If

CU0

»ceffarium eft, quam perfeverare.

Cap.su s Adpcmnt quidem fibi homines cau-

j ü

Sed

titir

5 fas nuptiarum de folicitudine pofteritatis.

1d quoque penes nos odiofum eft. Quamvis

k p

,in textibus hucufque relatis Tertullianus jam

fs

,»contra Catholicos defendat fuum errorem de

tttg)

1lhc1to fecundarum nuptiarum ufu, cum tamen

[f s

hOC loco argumentetur tanquam ex communi-

»enmmpæ

bus utrique parti prlncxpus colhgltur, eanaem

m.. ) W

P quoad hec generalia principia mentem fuiífe

Qua n

» Catholicis.

" W üä

Ibid. lib. 2, cap. 3. ubi reprobat matrimonia

Va

fidelium cum infidelibus , ex eo oftendit incon-

venientiam , quia Gentiles utuntur matrimonio

ihüsp

fine neceflïfate, econtra Religio jubet illo uti fo-

lum caufa neceffitatis.

» Gentilis, inquit, obíer-

Yi d f

, vando gentilia exhibebit gentilem formam,

(s ii

blandmas turpiores , ipfa etiam matrimonii fe-

, qe *

»creta maculofa; non ut penes fanctos oflüicia

qunbu

;epuöw

fexus cum honore ipfius necefflitatis tanquam

fub oculis Dei modefte & moderate tranfigan-

jl ff

300b5

j u

Idem lib. de anima cap. 7. conatur oftendere,

j

femper cum femine in coitu aliquid auimo efllue-

æeüanum 5

re ; quod licet fit erroneum , oftendit tamen, ex

u

mente Tertulliani non effe hcxtum coitum fine

dverfL f*

intentione procreandi prolem.

» In concubitu,

»lhäl'

inquit

TRACTATUS

nl

352

«

inquit , , fcimus & animam & carnem fimul fun.

)

» i, animam concupifcentia, carnem opera, ani-

g

,Imam inftin&u , carnem actu. Unico itaque im-

qin. !

» petu utriufque toto homine concuffo defpumat

5

»in femen totius hominis , habens ex corporali

»fübftantia humorem, ex animali calorem. De-

'.L'zpücariv,ïf

i

p

, nique in illo ipfo voluptatis ultimz sftu , quo

hh

as UE

» genitale virus expellitur , nonne aliquid de ani-

qm u

, a quoque exire fentimus , atque adeo marce-

»Ícimus, & devigefcimus cum lucis detrimento.

ts

»- Cum in primordio duo divería limus & fla-

1

»tus unum hominem coegiffent , confufze fub-

b

n

»ftantie ambe jam in uno femina quoque mi-

1

» fcuerunt, atque exinde generi propagando for-

»mam tradiderunt, ut & nunc duo , licet diver-

WI

»ía, etiam unita pariter effluant.

Quod autem

ia

» hoc loco Tertullianus loquatur de anima ratio-

At

,nali, manifeftum eft ex c. 36. ubi ex inftituto

iiqs Q

» probat, animam rationalem effe'ex traduce, &

Va

p h

» portionem carnis , que ex Adam fumpta eft,

, jam fuiffe animal rationale; Si, inquit, non ut

&f o

alb

» Carnis , ita 9 anime ex 44dam tradux fui[[et in fe-

, mina , & ipJam (illam carnis portionem) afflatus

iil

&5 t

» Dei anina[Jet.

M

p

IV.

ATHANASIUS.

T

Anno 320.

In Epiftola ad Ammum Monachum loquens de

:mifnea,fa;

excretionibus nature , prafertim fpermatico-

,'e;te ]ggfn

tum meatuum, fic fcribit : , Ceterum (adverfa-

U n

y rii)

Jlgl);ï;rl! l [

DE SACRAMENTO MATRIMONII. /353

n

»rii) verum organorum ufum , quz à Deo facta

p

»Ííunt, peccato carere afferens.

Ita loquentes

Utl

» interrogationis modo compefcamus.

Qualem

hu

t

»ergo ufum , precor, nominas? Legitimumne

Uv

»illum , quem Deus permifit, cum crefcere &

ls B.

,multiplicari, terramque replere juffit ; quem &

I

» ipfe Apoftolus probavit, cum honorabiles nu-

n ahqm

» ptias le&tumque impollutum appellavit? an va-

l d

»gum illum & effüfum furtimque & libidinofe

0s detoe

»perceptum ? Atqui ceterarum rerum , que in

Á imyl

» Vita fiunt, differentiam effe aliquam videmus,

y Quf

»V.g. cum cedem facere non liceat, in bello

»tamen hoftem trucidare lege non permiffum

l quy

p

»modo , fed cum laude ita conftat effe conjun-

»&um, ut honoribus magnis, qui in eo ftrenue

0, lt

FOT

» aliquid gefferint, decorentur. Poteft ergo idem

ii

»alia atque alia ratione opportune concedi , pro-

YU

Vr

» hiberique.

Quod fane non difpari confidera-

at

» tione in maris & feemine congreffu debet intel-

» ligi.

Beatum enim non negarim , qui in ipfo

la

» &tatis flore matrimonio legitime junctus, natu-

j i,

1

)

»r& ad liberorum procreationem infervit; Quod-

4j

L

iif

m

» fi ad libidinem abutitur, non vides, quomodo

»paratam mocchis & adulteris pcnam evitare

» queat.

M

GREGORIUS NAZIANZENUS.

L

Anno 360.

i

armine 2. in laudem Virginitatis n. 225. , Au-

j

N

,dite legem , quam generi humano Nu-

il

,minis wterni foboles fixit, nempe hominem

l

Ü

D. Admort TTr. de Sacr. Matrim.

Z

pro-

"

354

TRACTATUS

[!

producat ut homo , natosque creando fibi pro-

.M'U

gn

PT |

" roget evum.

] mþc

Et Carmine 56. ad Olympiadem.

$.

, Connubii legem dederat patris unica proles,

n

Ferret opem ut nobis , manibus quos finxe-

a d

rat ipfe,

iiv

, Ut dum alii abfcedunt, alii veniuntque, tra-

hatur

a um

doinus

» Vita fugax hominum , violenti fluminis in-

1

D

J

ddrs

» Ob mortem inftabilis, ftabilisque ob plgno-

ra rurfum.

iM

Idem Orat. 3 1.

» Connubium moderatis ex-

,,pedlt , non petulantibus , & libidine perditis,

» (XmrAsgors , inexplebilibus) quique plus equo

» carnem colere in animum inducunt.

Cum ma-

»trimonium. nihil aliud eft,

AW

quam & con-

T Jun&w , & prolis ac fücceflionis cupiditas ,

TU

,tum bonum eft matrimonium.

At cum car-

"CT

,,nls molem inflammat ,

& fpinis circumdat,

AOUR

» vitiique quafi via invenitur , tum ipfe etiam di-

A .]UMO

» C0 : non expedit nubere.

WIIJL» l

VI

S. DASILLIUS.

"u

W

Anno 361.

p

tj

«

[

omilia in Ebriofos num.3. .Dixerim

temulentos

IQ E

j

j

rationis magis e[Je expertes , quam ipfa pecora.. Si-

quidem quadrupedia omnia & be[lie certos ac con[lantes

ad coitum otus impetusque babent ; quorum vero ani-

Tmum

DE SACRAMENTO MATRIMONII, 355

vend

tmum temulentia occupat , & quorum corpus calor preter

naturam accedens dmplet ,. bi omni tempore & omni bora

Qs

d

ad imfuros turpesque complexus concitantur , atque ad

M

voluptates.

i

:ïl..'xïm

-

Cum ex precedentibus SS. Patrum textibus,

IE,

quos in Claffe prima pofui, contftet, temporeD.

Vi

Bafilii vulgatiffimum fuiffe , animalia abftinere à

[

coitu cum przgnantibus , dubitari nequit, S. Do-

tj

G&orém ad eam obfervantiam reducere temulen-

tos.

]

lls d

]

V]I.

iU

J

uf

M

CTRILLUS ALEXANDRINUS.

.l

;i

i

li

if hr

Anno 390.

t Qu

j qu t

D'

Adoratione lib. 15.

»Nuptie honorabiles

»funt ille , fi liberorum procreationi infer-

lii oy

m o

» viant, nec culpandus Chriftianus , qui illis legi-

»üme utitur; non tamen id continentiz laudi-

f u

t

»bus &quari poterit. Scribit autem ad conjuga-

»tos Paulus: JWolite feparari ab invicem , mifà forte

» &x confenfu, ad tempus , ut 'vacetis orationi ,. 5 iterum

» in idipfum vevertimini , ne tentet vos Satanas propter

» incontinentiam veftram.

His porro verbis adjun-

h

» Xit : .Hoc autem dico fécundum indulgentiam , mon fe-

» cundum. imperium.

Vides igitur, eum veniam

» dare conjugio jun&is ? Qui igitur fieri poteft,

ut virtus fit, cui venia medetur?

ii

Ti

Z

CLAS-

356

TRACTATUS

CLASSIS III.

jl

;1!.!6 qui

g

Textus Theologorum veterum, in-

ter hos plerique coitum cum gravidis abfo!u-

n

geoet

te fine diftinctione , faltem aperta ,. con le-

mnant. Alii vero id limitant, nifi incontinen-

dv

E

g5 Q

tia, feu vehemens concupifcentia invito libe-

i

v

ro arbitrio exorta urgeat eaque aliis

g

mediis convenienter repri-

(f

mi nequeat.

AU

Wi

L

PETRUS LOMBARDUS.

Ma

gifter Sententiarum lib. 4. dift. 3 1. & 32. ex-

acte infiftit do&trine & verbis S. Auguftini,

T

dift. 31. fic habet: , Cum hzc tria bona in ali-

m

»quo conjugio fimul concurrunt , ad excufatio.

li, ]

» nem coitus carnalis valent.

Quando enim fer-

b qltodi

»Vata fide thori caufa prolis conjuges conve-

tüm

» niunt, fic excufatur coitus, ut culpam non ha-

» beat.

Quando vero deficiente bono prolis, fi-

Um geddw

»de tamen fervata conveniunt caufa inconti-

!

!

»nentie, non fic excufatur, ut non habeat cul-

l

»pam, fed venialem. Unde Auguftinus : Con-

Ddg

»jugalis concubitus generandi gratia non habet

If

»,culpam ; concupiícentie vero fatiandz, fed ta-

thifry

»1nen cum conjuge , propter thori fidem venia-

Item.

4

gl

»lem habet culpam.

Hoc quod conju-

» gati vi&ti concupifcentia utuntur invicem ultra

Af 1

» neceflitatem liberos procreandi, ponam in his,

Tl

BRT

»Pro quibus quotidie dicimus: Dimitte nobis

» debita

U (

DE SACRAMENTO MATRIMONII, 357

l

» debita noftra.

Item Hieronymus.

Qui di-

U.

» cunt, fe caufa humani generis uxoribus jungi,

»imitentur faltem pecudes, & poftquam venter

d

,uxoris intumuerit, non perdant filios, nec a-

] lp

]

, matores fe uxoribus exhibeant, fed maritos. --

lls

» Sed fi concubitus , qui fit caufa prolis , culpa

i

»Caret, quid dicit Apoftolus , fecundum indul-

"A

» gentian ? Sed indulgentia alia eft conce[Jionis. E.-

» gerat Apoftolus de nuptiis & de carnali coitu,

W.

» & ad utrumque retulit illud : /oc autem dico fe-

», cundum indulgentiam.

Indulgentur autem nu-

»ptie fecundum conceffionem , & concubitus

, nuptialis, qui fit tantum caufa prolis.

Concu-

PU

, bitus vero , qui eft prater neceffitatem gene-

,.randi, ob incontinentiam indulgetur fecun-

Lb

, dum permiffionem , quia ibi eft aliqua culpa , fed

lt

, levis; ideoque non jubetur, nec conceditur,

MATM

» fed permittitur, quia non eft laudabilis, fed ve-

lia

», nialis.

De hoc Auguftinus fic ait &c. -- Ex

(unitt

, his oftenditur, quod conjuges, qui caufa pro-

ts

», lis tantum conveniunt, vel qui exigentibus de-

n

» bitum reddunt , defendit à peccato fan&üitas

m

» conjugii.

Qu N

Dift. 32. .,, Conjuges fibi invicem debitores

t

»funt in hac caufa , ne peccandi detur occaíio.

gf (

» Debent enim fibi conjugati non folum ipfius

i Á

»Í1exus commifcendi fidem liberorum procrean-

» dorum cauía, verum etiam infirmitatis invicem

Mi

pri t

»» excipiendz ad illicitos concubitus devitandos

p

, mutuam quodammodo fervitutem , ut etíi al-

i im*i:a:if

», teri eorum continentia placeat, nifi ex alterius

2J

, confenfu non poffit.

Quod adeo veruim eft,

l p?üïi

» Ut etiam quod non filiorum procreandorum ,

n

»led

Z3

358

TRACTATUS

Y m

fed infirmitatis & incontinentiz caufa expetit

,j

, ille vel illa, non fibi alterutrum negent, ne per

q

, hoc incidant in damnabiles corruptelas.

Red-

Z».mndw»

» dere enim debitum conjugale nullius eft crimi-

«coeunä

, nis; exigere autem ultra generandi neceffita-

TP

ial

» tem , culpz eft 'venialis.

(

pE

i

V

1.

sl

uT

W

p

$& RATMUNDUS.

"

J

Jf

Anno 12530.

Qu

In Summa lib. 4. $. 13. de Matrimon. poftquam

egerat de tribus bonis matrimonii , nempe fi-

dei, prolis, & Sacramenti, dicit: ,, Valent hzc

» bona ad excufationem peccati , fi fervata fide

» thori caufa prolis conveniant conjuges. Un-

l:t

» de nota , quod aliquando commifcentur conju-

)u

1

n

» ges caufa fufcipiendz prolis , aliquando caufa

D

TU

»reddendi debitum ; aliquando caufa inconti-

d o

» hentie five vitandz fornicationis; aliquando

DUDIA

» caufa exfaturandz libidinis.

In primo & fe-

1

t

Pl

D)

f

]

, Cundo cafu nullum eff peccatum. Intertio eft

.y

fiLi

» Veniale; in quarto mortàle.

[

(WL |

W

"'X

III.

qu

ALBERTUS MAGNUS.

TU (

N

Anno 1440.

1 PO.[FUA

ens Alberti Magni bene infpe&a videtur in

J IU

i l Um V

omribus quoad prefentem articulum infi-

ftere veftigiis Petri Lombardi, cujus textum fem-

T

Mi

i

per

*

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 359

^

ül:fa h

i

)t

per ponit pro fundamento. In 4. dift. $ 1.art. 2 1.

Wn

ex inftituto querit, quando coitus fit bonus ?. Ad,

hoc declarandum obfervat, quinque poffe effe

u

motiva coeundi: poteft enim motivum coeundi.

effe 1. natura , qu:e naturali inftin&u movet ad

confervationem generis humani: 2. virius, qu&

movet ad procreahdam prolem in ordine ad fi-

nem fupernaturalem , v. g. confervationem po-.

J/A

puli electi, ad promovendam pietatem, aut red-

dendum debitum ju(titiz : 3. libido : 4.. libido cum.

natura , id eft, fimul cum intentiote procreande

s. matura cum gratia , id eft , intentio pro-

Tif p

prolis :

creande prolis fimul cum intention

e virtutis ad

QU p

I primo motivo agno-

m

h LA

Àon

finem füpernacuralem.

fcit ex fuo genere nullum peccatum ; in fecun-

,a

W

|

do & quinto meritum ; in tertio & quarto intra

S»A

limites matrimonii peccatum veniale.

Cum er-

N

J

4

go hzc divifio Alberti Magni fit adaequata , ne-

ceffe eft, ut comprehendat omnia motiva poffi-

n;'p fiüfäfï;

bilia concubitus conjugalis ; adeoque etiam mo-

( d

tivum vitande incontinentie in coitu cum uxo-

004

ps

ribus gravidis, & cum hoc motivum referri non

m f

poffit ad primum , fecundum, aut quintum ; ne-

ceffe eft, ut referatur ad tertium vel quartum, in

quo agnofcit peccatum veniale. Hinc "Thomas

Sanchez infra in Claffe tertia referendus ultro Al-

Verba Alberti

bertum cedit noftre fententis.

jl

l.c.fünt fequentia : , Quando coitus ef] bonus? Cu

m

)

» tria poflint effe moventia fimplicia in coitu, &

, duo compofita, eo quod tertium (id eft, aliud

p

,, motivum compofitüum) effe non poffit , quera-

m art'.ïï;

, tur de coitu fecundum quodlibet moventium,

u

,, utrum fit bonus vel malus; & quantum bonus

n

'l'.

4

5561b

r!( RAM

K

360

TRACTATUS

um

, eft, & quantum malus eft ? Eft enim movens

j

;

]

N

»natura , que fpeciem falvare defiderat ; & ite-

, rum movens bonum matrimonii: item, eft mo-

"E

», Vens Jibido , qu& funt fimplicia. Eft autem mo-

j QM y

» Vens natura cum gratia, & natura cum libidine, que

, funt duo moventia compofita.

Sit ergo primo

da«

bt

, Inovens natura. -- Dicendum , quod nullum

», peccatum eft , quando natura fic movet. ..-

g

»Ulterius quaritur de matrimonii bono movente.

»üi)

» Videtur enim , quod movere non poffit, quia

t

1

7

j

, malum eít, quod eft malo permixtum ; fed bo-

j

youdt

.num nunquam movet ad malum ; ergo nec

» movet ad bonum malo permixtum; fed omnis

m

Tj

», Coitus eft malo concupifcentie permixtus. Er-

» g0 bonum nunquam movet ad coitum.

In

ii

-;t;;'ï;lg.

l

, contrarium hujus eft , quod dicitur Tobiz 3.

», Virum cum timore, non cum libidine accipias.

s d

^

,, Ergo timor Dei & amor pofteritatis movet ad

ytii

u

»Coitum. ltem, id quod imperat Deus fpecia-

Bicn

,liter apparitione Angeli , fit virtute & bono

ltl

, movente ad ipfum: Tale autem eft cognitio

ii

,, Uxoris aliquando v. g. in conceptione Joannis

», Baptifte. -- Dicendum, quod obje&tiones non

^ ancïco.ic

» concludunt nifi de malo éulpe , non de malo

ln

»pocne, (nempe concupifcentie) de quo eft

»

AA

»permixtum in coitu matrimonii.

Ulterius

rR'

Videtur enim

, queritur de libiding movente.

v

, hoc femper effe peccatum mortale. -- In con-

st

» trarium hujus eft, quod concubitus qui fit cau-

ritelg

», fa libidinis fatiande , ponitur in quotidianis &

«:ülïiïiæ, [

,levibus peccatis hic in Litera ab Auguftino ;

-ïUl'æ, W

, ergo non eft mortale peccatum. -- Dicendum,

T

» quod fi libido fequitur rationem, non eft mor-

& QLn

, tale

Di: SACRAMENTO MATRIMONII. 361

l

k

n

, tale peccatum.

Si autem libido prevenit &

, dominatur, tunc eft mortale peccatum. Ulte-

d

, rius quaritur de ifto a&tu, quo /ibido movet cum

3

du

,nütura. Videtur enim , quod hoc fit femper,

, €0 quod in omni aétu concumbendi eft concu-

(

[

Eu

&

» pifcentia, -- Dicendum , quod non femper li-

r QUDE!;.

n

» bido movet cum natura , quia ficut dicit Au-

»» guftinus , libido eft placentia boni commutabi-

lm

»lis; hec autem non femper movet concum-

0 o

, bentem, fed potius bonum eternum, vel na-

itti

» turale quandoque.

Ulterius quzritur de illo

lit;

» concubitu , qui fit ex natura & bono matrimonii

itn; [die

», moventibus. Ille enim videtur effe actus opti-

penin ]

» mus, quia duplici perfectione perfe&tus, fcili-

ionup. |

»,Cet nature & moris ; ergo talis actus eft meri-

j TU

», torius.

Item quidquid habet fpeciem boni

ilaeu

» Virtutis , eft ordinatum ad felicitatem ; fed o-

»mnis talis actus eft meritorius ; ergo & ifte.

, In contrarium autem hujus eft , quod dicit A-

tnttit &

»poftolus; quod impedimentum eft Dominum

» Obfecrandi.

tad aj

Sed nihil talium eft meritorium,

opütr f

» ergo nec coitus matrimonialis. -- Ad id quod

al

» Objicitur in contrarium, dicendum, quod hoc

»; Qicitur ratione adjun&ti, & non ratione a&us,

:!gonüec

iv

»quod fit inpedimentum.

w U

REsPoxsrO. (generalis) Dicendum, quod

. Wt

, omnia ifta quinque poffunt effe moventia per

,;intentionem; quiacoiens poteft moveri inten-

gt -!

» tioneboninaturz, vel pietatis & Religionis,vel

;uþizusq;?vï

, juftitie, vel delectatione libidinis fimul & na-

r

Sed

n 1

,,tur&, vel bono pietatis fimul & naturg.

» cum fola libido movet, eft ulterius diftinguen-

f

fa

,dum.

Quia aut movet fervens extra honefta-

5

TRACTATUS

362

jl

temiatrimonii, & conceflionem ? tunc quo-

ggjjeflïs)w

, dammodo adulter eft ; aut fervet intra metas

a

»» honeftatis & conceffionis matrimonii ? & tunc

, veniale dicendum eít , ut patet ex verbis Au-

m

igobg

» guftiniin Litera pofitis.

Similiter cum libido

jeo

,,movet cum natura; autlibido przit & natura

g.

, fequitur ? tunc eft gravius peccatum , fed non

N

L

, mortale: autlibido fequitur? & tunc eft mi-

RUL

5511BS.

d.declarandam Alber-

Til

Hzc fufficere poffunt a

ïllllle&uc i

ti mentem , quam & plura alia loc. cc. dift. 31. &

Al

r

W

i

dift.32. confirmant; prafertim , quod non am-

Tij

plius inftituat fpecialem queftionem ; an liceat

ii

tempore impregnationis petere debitum ? fed

usl

X

M L

tantum ; utrum eo tempore liceat reddere debi-

tum ? Per hoc enim infinuat,, illam queftionem

r

de petitione debiti cum gravida fore fuperfiuam.

ia

RUnT

Hoc tamen non obftante poffent fequentia ob-

jici.

N

,ptutig

1. Ubiart. 22. difputat de di&o S. Hierony-

Atl

mi: Jmitentur (altem pecudes , &2 poftquam *venter uxo-

ttieií

vis intumuerit , non perdant jilios &c. in fime addit :

MO

d boc boriatur , non precipit Hieronymus.

d

08

te)l

2.. Dum art. 24.difputat, an in propria uxo-

W

re poffit effe ufus contra naturam, & num fit pec-

T

i

d

catum mortale, hanc fibi format obje&tionem.

"

In quibusdam per accidens impeditur communis

Ms

modus; quia propter groílitiem ventrum con-

jungi non poffunt : & bene conjungerentur , fi

» Plik

mulier retrorfum contra virum incurvata difpo-

neretur; cum igitur propter pinguedinem debi-

t

j

tum in alterius corpore non amiferint, videtur,

quod fine peccato hoc modo conjungi poflunt.

NUX

Simi-

DEÉ SACRAMENTO MATRIMONII. 363

i Q

Similiter contingit quandoque apoftemari ven-

AR

trem mulieris, vel effe pregnantem, ita quod an-

terius non eft applicabilis viro; videtur ergo,

s

h

M

quod nullus illorum ufuum eft contra naturam.

A Ne

l J

Ad has obje&tiores refpondet : ;, Dicendum, in

lr

» tali cafu bene licet, quia aliter convenire non

dLUn d

, poffunt.

bt

3. Inart. 27. ubi querit, an omnis coitus fit

peccatum ? format fibi hanc objectionem : O-

Vi

mnis actus fruftratus fine effentiali & naturali,

vanus & malus eft ; fed omnis concubitus , qui

t Ll

quim

fit caufa deleGationis, eft hujusmodi; ergo o-

4m; a n

mnis talis eft vanus & malus; ergo peccatum.

Ad hoc refpondet : ,, Dicendum, quod ifte actus

isz.'ij

'a (

? k

l

,non femper fine fruftratur ; quia babet finem

,H.l

», nedicine, & fidei thori & Sacramenti; quia hor-

ul

yelet

, ret feparationem. Ad probationem dicendum,

» quod ifíte actus eft nature & hominis; & fe:

at

,; cundum quod eft matrimonii actus , magis ac-

» Cipit ut hominis actus quam ut naturz ; &ideo

ii

f.;i

"

» fufficit ei finis hominis ; objectio autem pro-

jiad

»» Cedit, ac fi fit naturze tantum.

RrsPoNDEO ad r. Verum effe, quod jux-

T.

j pïüpuäïl&

ta Albertum M. D. Hieronymus illa fcribat per

modum adhortantis , & non per modum przci-

m

pientis; fed in ipfa adhortatione monftrat deor-

oj

