prefentie liberorum , in quo datur occafio op-

portunior modefté infinuandi animum adhuc ma-

A

ETE

turiüs del'iberandi.

QUJE-

DE SACRAMENTO MATRIMONIL, 21

iLf

QUERITUR 20.

An valida & licita fint

T ceh

MEN

fponfalia inita fine confenfu parentum ?

REsPONDEO I.

Sponfalia fine confenfu

li de t

etürjt

parentum inita funt valida.

Id PRoBATUR ex conftanti praxi ac fenfu

A

MT

Ecclefie, qux non folüm nunquam irritavitfpon-

falia liberorum fine confenfu parentum inita, fed

itlzy

II Q

ea etiam fiepe confirmat & obfervari jubet in fo-

ro externo.

RESPONDEO 2.

Sponfalia à liberis inita

It f

cum pofitivo diffenfu parentum expreffo vel ta-

t file

cito caufà przjudicii notabilis , exinde inferendi

du

parentibus, funt Jure naturali invalida. R ATIO

,

eft, quia omnes contra&us tendentes in prejudi-

VUf ,

cium Juris anterioris ex parte tertii funt contra-

Tatif

&us turpes, quos in Tra&. de S'uftit. oftendi effe

( Sar

Jure naturali invalidos. Et manifeftum eft, ne-

l, le

minem fe poffe valide obligare ad furandum, oc-

) anmi

cidendum, vel inferendum prajudicium tertio.

pirent

NExC oBsTAT , quod matrimonium fit va-

, quit

lidum diffentientibus parentibus ex motivo gra-

$ IR-

vis fecuturi illis prejudicii.

RaTro eft, quia

iL

valor matrimoniorum talium exigitur à bono pu-

blico , quod przvalet bono privato parentum.

non u

RzsPONDEO 3. Sponfalia liberorum fine

fiml

confenfu parentum, fi fiat in foro externo oppo-

fitio à parentibus , obnoxia funt refciffioni in ca-

e provi-

polle

fu , quo dubium fit, an parentibus exinde fecu-

turum fit grave prejudicium. RaA'Tro eft, quia

jugiss

j cafün

in dubio , an talia fponfalia fint Jure naturz in-

»lio 0f

valida ratione gravis prejudicii fecuturi parenti-

jhucnt

bus, definitio pertinet ad Judicem legitimum.

cenfentur , fi fequatur

Praejudicia autem gravia

QU:E

B 3

gm-vz'g

22

TRACTATUS.-

feggitt

jj

vavis trattatio parentum, gravis indigentia , gravis

" Mn'm

macula familiz.

)

RrsPoNDrOo 4. Sponfíalia liberorum fine

FH W!

confenfü parentum inita funt illicita , quoties ex

j

j

negle&u confenfus meritó timetur juíta ac gravis

contriftatio parentum. — Quodfi ea contriftatio

rr&W

gims

fperetur tranfitura ac finienda poft contractum

matrimonium , talia fponfalia erunt quidem illi-

l

1

M

cita, fed non invalida; fiautem foret perpetua

[

caufa gravis prajudicii perpetui, etiam effent in-

.w.Jm

valida , prout in refponfione precedente di&ium

t

eft. Rarro autem eft, quia contriftatio gravis

ac jufta non poteft à liberis caufari parentibus fi-

ne peccato mortali.

i

nf

NEc o2sTAT, quod etiam in hoc cafu vi-

deantur fponfalia effe Jure naturali invalida , eó

quod obligare videantur ad aliquid illicitum.

Non enim obligant ad matrimonium graviter il-

.Qf u

licitum , cum contriftatio contracto feme] matri-

ROt

4

l

monio fperetur brevi finienda.

.....

REsPoNDzrO $.

Sponfalia liberorum fine

];

confenfu parentum inita non funt illicita, aut fo-

A

]üm venialiter peccaminofa , quando nullam ra-

J

tionabilem: contriftationem parentibus caufant,

V

vel folüm contriftationem levem.

Rarvro eft,

AU

,-ï

quia in tali cafü non apparet fundamentum pec-

.::

^

d

"

cati.

Ex hoc autem fequitur; liberos non pec-

DT

"

care, (i contrahant fponfalia fine confenfu paren-

üft

tum, quando previdetur, eos irrationabiliter

4

fe oppofituros fponfalibus , v, g. ex inordinata

affione avaritie , vel injufti odii ergà perfonam

[j

defponfandam , vel fuperbie ,

7

ambicionis. , 8U

majoris commodi proprii.

I

" Quz-

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 23

md, RU

QUJERITUR 2 f

An fponfalia neceffarió

prarequirantur ad matrimonium?

Orüm f

RESPONDEO I.

Sponfalia non prerequi-

QUotjes

runtur ad valorem matrimonii.

Rarro eft,

AK gfaï

quia nullibi reperitur lex irritans matrimonium

ntril

fine previis fponfalibus

Imo valor talis matri-

Ohttattr

monii manifefté fupponitur C. 9. 22. & 31. h. .

Uidem

Hinc etiam ratum habetur matrimonium , quod

jn articulo mortis concubinarius contrahit cum

L perpe

effen

concubina ad legitimandam prolem, vel.magis

te didi

affecurandam falutem propriam

tiogra

REsPONDEO 2

Requiruntur tamen prz-

ntibis

RATIO

via fponfalia ad licentiam matrimonii

eft, quia Concilium Tridentinum, ut infra dice-

Guf vi

tur, prerequirit ante matrimonium denuntiationes;

lda., 0

quz nihil aliud funt , quàm publicatio fponfa-

|licitun

lium.

javiter

QUJRITUR 22.

An fponfalia contrahi de-

] at

beant coram Parocho & teftibus?

RESPONDEO I

De Jure communi non

rim (in

reperitur lex contrahendi fponfalia coram Paro-

cho & teftibus,

j aUt fo

Neque enim poteft oftendi e-

ilam va

jusmodi lex univerfalis

RESPONDEO 2

caufant

De jure vel confuetudi-

rt0 d

ne particulari Dicecefium lex eft varia pro diver-

In $vx-

tum p

fa congruentia locorum & temporum

non

NODO ÁUGUSTANA poftrema, que celebrata

fü pt

eft anno r6ro. part. 2. C. 10. dicitur :

Spon/alia

Dnab li

non clandeftiné €9' in angulis , Ed in domo aliqua bone-

JNec Parochi , nec alterius Sa-

yordit

Jfla coram te[libus fiant.

cerdotis ejus loco fab[Lituti prafentia nece[ana ef, ut le-

perfor

gitimé €g validé contrabantur.

DI

Quin expedit, magis

non intere[fe , me imperitiores oerum matrimonium con-

D

tractum

Qi

j

a

24

TRACTATUS

j

trattum credant, ^ Ultro nullus Parochus fe fponfalibus

]

gin

|

ingerat ;; €9 ubi ba&tenus vocari non con[ueverunt , non.

:)

facile etiam vocati ad ea poflbac aecedant.

Ita Syno-

Pb

dus.

n ü

Sed extant Decreta recentiora Auguftana,

quibus inculcatur przfentia Parochi.

SS:DcN.

i p

zl

BENEDICTUS XIV. in fuis INotificationibus, quas

adhuc Bononiz edidit, Notific. 46. fic fcribit: Li-

N

T

berà pracipimus , ut fponfalia adbibitis oerbis D E Fo-

TURO, tmatrimonia veró adbibitis oerbis DE PRJE-

SENTI, coram Parocbo ac duobus teffibus agantur.

UJERITUR 293.

Qualem obiigationem

Sponfüs & Sponfa contrahant per Sponíalia?

REssPoNDEO: Sponfus & Sponfa contra-

]j

hunt

per fponfalia fequentes

obligationes :

i. Tenentur fub mortali peccato fuo tempore

Kidt

contrahere matrimonium cum altera parte con-

trahente fponfalia, fi compars impletionem exi-

gat.

Ra'Tro eft, quia gravitas objecti & nego-

M

N

tii petit competentem obligationem gravem, ob-

je&o congruam , ne in re tam feria ludatur, &

.itusliäg»ue

tra&tatio graviffima per obligationes leves , &

g

Xin

confequentes multiplices transgreffiones expona-

tur publico contemptui.

2. Tenentur fub pec-

AT

lu

cato mortali vitare omnia , quibus violetur gra-

f

l

viter promiífa fides.

Violatur autem graviter

data fides , fi fponfus fufcipiat Sacros Ordines ;

RUL

j

h

fi alterutra pars contrahat fponfalia nova cum a-

l)

lia perfona tertia, vel fi contrahat matrimonium

cum alia perfona.

3. Tenentur contrahere ma-

n

trimonium tempore expreffe vel tacite per con-

tractum fponfalitium conftituto , nifi jufta cauía

ifa,,

li

feu impedinífentum excufet , fed h&c obligatio

1

denuo non urget, nifi compars impletionem exi-

fyþï

gat.

DF SACRAMENTO MATRIMONII, 25

fj

gat

Quando tempus pro contrahendo ma-

UA

trimonio non eft prefixum , tenetur quzlibet

Ita Sym

Upuftgm

pars tunc primum contrahere quamprlmum id

altera pars exigit.

RaTIO ePc , quia hec, &

$D.

non alia folet effe intentio contrahentium, pro-

ts qu

ut patet ex praxi.

tit: ]

N-EC OBSTAT, quodjuxtal 14. ff. de R.I.

101]

n omnibus oblzgammbus » in quibus dies non ponitur ,

DE ?M

prefenti die debetur

Ea enim Regula folüm pro-

Pt

cedit de omnibus obligationibus pecuniariis ;

RUT

quia ea eft intentio contrabentium, ut ftatim fol-

àlia?

vatur , quod debetur

In obligatione autem

C0ntfa

fponfalitia alia eft intentio contrahentium

HUR

RzsPoNpDEO:;s. Cenfetur tamen alterutrd

mpore

pars id petere , quando fignis aut verbis faltem

( COT

implicité manifeftat fuam feriam voluntatem con-

um ey

trahendi ftatim primo opportuno tempore. Hinc

X p

fi fponfa velit, fed pre metu reverentiali aut ve-

Iem, ol

recundia non audeat petere impletionem contra-

ttur, &

&us, idque fponfus manifefté advertat, tenetur

",

prima opportunitate, qua poteft , implere con-

tractum.

ypona

Ib pec

QuizRITUR 24. Àn perfona defponfata,

fi contumaciter renuat 1mp]ere promiffa , poffit

A gre

Yravitt

compelli per excommunicationem ad contrahen-

rdine

dum matrimonium ?

RESPONDEO:

L Cum

Si perfona renuens nullam

moniu

fue renitentie excufationem afferre poffit

nifi

ere r

folam contumaciam voluntatis , poterit compelli per

yer cot

excommunicationem

Si veró. aliam fuze reni-

tentie caufam afferat , cujus pofitio vel deftru-

a cal

ligt

&io non dependeat à liberrimo imperio volunta-

tis, V. g vehementem paffionem vel averfionem

jem d

ga

B5

anlmx

26

TRACTATUS

gzsm

[prti

animi ab altera perfona defponfata , aliquändo

ortam ex diffenfione, calumnia,.vel operatione

n

1 m "

Daemonis; non poterit perfona renuens compel-

li per excommunicationem.

Ita colligitur ex

n

j pamï

CowciLio TRipENTINO, quod Seff. o5.

C.3.fic habet: Si executio realis vel per[onalis ad-

E

verfus reos fieri non poterit , fitque erga Sfudicem contu-

*i:mü!*:"

macia , tunc eos etiam anatbematis mucrone arbitrio fuo

preter alias popas ferire poterit.

QuEzRITUR 25. Quid fit impedimentum

[M

publice boneflatis ? Et quomodo oriatur ex Spon-

Y

falibus ?

REsPONDEO r, Impedimentum publice bo-

neftatis eft inhabilitas , quam perfona defponfata

per-fponfalia contrahit ad contrahendum vali-

dum matrimonium cum perfonis in primo con-

LU

fanguinitatis gradu conjunétis cum fuo fponfo

vel fponfa ?.

RESPONDEO 2,

Hinc fequitur , iftud im-

q

]

pedimentum tantüm contrahi cum forore, fratre,

matre ,

7

patre , filia, ac filio fui fponfi vel fpon-

fa.

RESsPONDEO 3.

Hoc impedimentum fo-

l

]ta ftatuit

lüm oritur ex fponfalibus validis.

CosNciLi1UM TRIDENTINUM Seff. 24. C. 3.

ubiait: SJujlitie publice boneflatis impedimentum , u-

bi fponfalia quacunque vatione valida non erunt , Santta

li

Synodus pror[us tollit.

Ubi autem «alida fuerint, pri-

mum gradum non excedant. . N erüm de hoc impedi-

Á

mento plura recurrunt inferius $. 3. ubi agitur

!

de Impedimentis dirimentibus.

QvuisniTUR 26. Quibus modis diffolvan-

tur fponfalia?

J

"

REsPON-

l4

DE SACRAMENTO MATRIMONII 27

ln

Xfatn

RrsPowpEo: Diffolvuntur quinque mo-

dis

PRiMO, muftuo confenfu.

$EcuNDO, u-

VCOpà,

ilu «

perveniente impedimento, ob quod. matrimonium non

poffit amplius contrahi licité aut validé , v. g. fi

SE[T. N

altera pars interea fufceperit Sacros Ordines, vel

f )

emiferit profeffionem religiofam , vel contraxe-

( (j

rit matrimonium cum alia perfona.

'TrzRTIO;

TT J

Juperveniente fufficiente caufa. refiliendi à Sponfalibus.

v.g. Si compars interea commiferit fornicatio-

Ienfn

nem. QuamnToO lapfu temporis pro finienda obliga-

X Spon.

tione fpon[alitia prefixi.

Q UINTO mutatione volun-

illte .

tatis pof! adeptam pubertatem in.eo , qui contraxit [bon-

falia adbuc 4mpubes,

at

UXRITUR 27.

An mutuo confenfu dif-

1 al

folvi poffint fponfalia etiam jurata?

l0 COf

RzsPowDEro: Effe diftinguendum.

Si ju-

fponí

i

ramentum adjicitur in favorem compartis,, pof-

funt diffolvi mutuo confenfü, RATro eft, quia

dulip

obligatio promiflionis jurate in favorem alterius

6 frat

ceffat, fi promiffarius remittat obligationem. $i

d poty

autem jurans fe tantüm obligavit Deo ex moti-

vo virtutis, v. g ex motivo confervande pro-

um o

pri& caftitatis, non poffunt licité diffo]|vi con-

fiatul

n

fenfü mutuo. Rar10 eft, quia obligatio fpon-

. C

)

falitia in tali cafü dependet etiam à confenfuDei,

i, t

Eadem diftin&io adhibenda eft, fi fponfalia fue-

, v

rint confirmata voto,

Si enim votum emiffum

fuerit in favorem compartis ex motivo pio , ea

ii

inpel

fponfalia poterunt diffolvi mutuo confenfu, ficut

j agl

fi quis vovit, fe fuis fümptibus conftru&urum

novum altare in Ecclefia, vel erecturum novam

(folvd:

confraternitatem , non obligatur vovens hoc fuo

voto , quando promiflio votiva non acceptatür

E$P 0^

à Cu-

"

98

TRACTATUS

HF*"IJM(

à Curatoribus Ecclefiz.

Econtra quando vo-

rj

g

tum emiffüm eft intuitu folius Dei, non poffunt

a

ejusmodi fponfalia votiva diffolvi mutuo con-

f

fenfu ; quia ex parte voventis voluntas fe de-

(5

fponfandi eft obligata foli Deo.

UXRITUR 28. An mutuo confenfu pof-

gt

ais

1

fint diffolvi fponfalia confirmata per fubfecutam

copulam ?

j

REsPONDEO Affirmativé.

m

Rarro eft,

quia hzc, confirmatio fponfalium eft ipfo Jure

jam

naturali invalida , prout oftenfum eft in Tra&.

de SfufLitia.

Imo etiamfi cohtraétus turpes effent

'i'm.

ii

Jure nature validi, nihilominus ejusmodi fpon-

falia effent mutuo confeníu diffolubilia; quia

1

ipfa confirmatio foret fecuta in favorem com-

L

partis , cui favori compars renuntiare poteft.

]lv

LU

UZERITUR 29.

An peccent mortaliter,

M

» mr!

& teneantur ad reftitutionem , qui à comparte

E

perminas extorquent confenfum mutuum ad dif-

yplir

folutionem fponfalium ?

RESPONDEO: I.

ttnpd

Perfona defponfata, que

NI

à comparte graviter invita extorquet per minas

&iioj

mutuum confenfum ad diffolutionem fponfalium,

peceat mortaliter.

RaATrIO eft, quia talis inju-

;ïrcjm

fté extorquet ceffionem juris ad rem, quod repu-

H li

gnat Juri naturali in materia gravi.

Hinc pecca-

M

fet fponfus mortaliter , fi ea intentione fponfie

D

diceret: Si te ducere debebo , €9 tu me mon dimittis ,

M

snflar mancipii te babebo,, diré te tra&abo , g'c.

ïlïmc

RESPONDEO 2.

Eadem perfona tenetur

"g

etiam ad reftitutionem juxta equum & bonum,

Ts

quantum.intererat comparti , ne diffolverentur

»ï'"mf-?iü

fponfalia.

RaT10.eft, quia tale jus ad. rem, li-

Iu m"».;'&

Ceb

DE SACRAMENTO MATRIMONII, 29

Id Y

cet fit in fe aliquid fpirituale , continet tamen a-

l Dofl

liquid pretio eftimabile, nempe alimentationem

QU) cu.

& communionem quandam bonorum & laborum

8 [e d

reciprocam.

QUJRITUR 30.

An perfona defpönfata

R

teneatur petere difpenfationem , fi per copulam

VTA

carnalem cum coníanguinea perfona compartis

in fecundo gradu contraxerit impedimentum af-

10 dj

finitatis ?

o J

REesPONDEO: Si hoc impedimentum fuerit

n Trá

elfen

occultum, & compars urgeat executionem fpon-

falium , tenetur petere difpenfationem.

$i veró

do:

compars vel ob fufpicionem deli&i, vel ob aliam

; qui

1 COTl

rationabilem caufam non urgeat executionem

fponfalium , non tenetur , imo nec poteft petere

s

taliter,

difpenfationem, nifi expreffa circumftantia de re-

nitentia compartis.

Ra'Tro prioris partis eft,

mpart

quia non decet, ut quis ex fuo delicto in alterius

nad d

prejudicium referat commodum. RaTro au-

tem pofterioris partis eft, quia difpenfans non

1, Qu

' RRij

cenfetur velle difpenfare delinquenti in grava-

men juftum innocentis.

fiium,

QuzRITUR 31. Án Spönfo liceat poft

isiny

contracta fponfalia fufcipere facros Ordines?

d ropt

REsPoNDEoO: Invita fponfa id non licet.

. pete

fpont

Rarro eft, quia nemo poteft privari jure fuo,

Til

nifi caufa neceffitatis publice evidentis aut declara-

i& ob bonum commune.

Hinc, fi aliquando fo-

tenetit

ret tanta penuria Sacerdotum in aliquo regno,

v. g. Sinarum aut faponiz , ut alii non poffent

JOmufi,

inveniri , nifi defponfati, licité poffent ordinari

erentqf

etiam invita fponfa.

r l

Ü

Nsc

MCX

30

TRACTA'TUS

u

Nrc oBsTAT, quod Sponfalibus videatur

j PEI

ineffe hzc tacita conditio : mift flatum perfettiorem

4

elegero.

Falfum enim eft , ejusmodi conditiones

gv

tacitas contractibus ineffe , nifi has illis jus , aut

M

ii

j

confuetudo manifefté innexuetit.

mw

QuzRITUR 32. An perfonz defponfate

m

liceat ingredi Religionem & emittere.profeffio-

nem religiofam invita comparte?

[

RzsPoNDEO: Id Jure moderno licet. R 4-

d

TIO eft, quia jus modernum, faltem confuetudi-

lj

narium, contra&ui fponfalitio innexuit hanc ta-

citam conditionem : JNifi flatum religiofum elegero.

Utrum enim

Dixz: Saltem confaetudinarium.

jus Canonicum , nempe AL ExANDER III. C. 7.

ex publico , de conver[iane conjugatorum ; & J o N-

NEs XXIL Extrav. antique , fponfalibus genera-

tim nulla interveniente alia caufa dubietatis de

|

valore fponfalium vel matrimonii rati hanc con-

jbi enim ÁAlexander

l

ditionem apponat , dubito.

Papa eam conditionetn mulieri precife offert in

ii

Ti

caufa dubia de valore matrimonii , ita ut libere-

tur in dubio valotis à confummatione matrimo-

li

Jl

nii , /i ad. Religionem tranfire voluerit ; i potteriori

veró cafü Joannes XXII. eum tranfitum ad Reli-

J

gionem pracife permittit in cafu , quo facris Or-

dinibus quis initiatus 'eft poft contractum matri-

J

imonium. JDicit enim , fic ordinatum ab exerci-

K

tio facrorurn Otdinum debere manere füfpenfum;

j

nifi ftatum religiofum elegerit.

|UJXRITUR 33.

Quomodo diffolvantur

u

li

fponfalia fuperveniente impedimento dirimente ?

l

REsPONDEO: ld contingit fuperveniente,

N

vel fu-

li

V. g. -impotentia ad a&um conjugalem ;

perve-

DE SVIIACRAMENTO MATRIMONII. 3[

Vilety

perveniente affinitate ex copula carnali cum con-

fl

fanguinea perfona in fecundo gradu cum com-

Vtione

parte, &c.

15, u

UJERITUR 34.

Quznam fint juftee cau-

;

f& refiliendi à fponfalibus?

nf

RrEsPoNDEO: Caufe refiliendi à fponfali-

Drofef

bus enumerantur fequentes :

r. Dolus in con-

tra&u fponfalitio à comparte commiffus. 2. Diu-

(ef, l

turna compartis poft contractum fponfalitium

l(üehj

abfentia; vel diuturna dilatio executionis.

3.

liate n

Simplex votum nunquam petendi debitum , .ce-

n

dens in gravamen compattis.

4. Sponfalia à

1m] enir

comparte contra&ta cum alia perfona, etiamfi illa

ll;

fponfalia fint invalida. $. Fornicatio compartis

]oiw-

commifla poft contraétum fponfalitium. 6. For-

fenere

nicatio fpiritualis, feu lapfus in herefin poft con-

tatis d

tracta fponfalia.

7. Quevis notabilis mutatio

AC OL

fponfalibus fuperveniens , aut noviter reteta,

lexinit

qua ab initio cognita vel pofita verofimiliter non

offett i

fuiffent contracta fponfalia.

t libere

]

UZRITUR 35.

Án perfona defponfata

El

habeat jus refiliendi, fi poft pofitionem & cogni-

Yletior

tionem ejusmodi caufie adhuc admittat copulam

i M

carnalem ?

cris Ot

RzsPoNDEO Negativé; RaArrO eft,

n fndtr

quia per ejusmodi copulam cenfetur renuntiare

) exeri

juri fuo ad refiliendum.

Idem dicendum, fi aliis

fa&tis aut verbis de novo tatificentur

penlüt

priora fpm-

falia.

QUARITUR 36. Qualis dolus in contra-

J|iatt

imertt

&u. fponfalitio commiffüs prebeat jus refiliendi

eliell

à fponfalibus ?

L

RzsPowDEO: Caufam juftám refiliendi. à

perk'i'

Con-

jd

32

TRACTATUS

p

contra&ibus prebet dolus accidentalis , & antece-

li WJW

4l

;j

dens , feu talis, qui dat caufam contrattui , ita ut hae

n

cauía non pofita verofimiliter non fuiffet pofitus

|P

PT

um

contra&tus fponfalitius.

Ita fieret , fi fponfa fe

mentiendo virginem, nobilem, ac divitem, induce-

j

g

du

ret fponfum ad fecum contrahenda fponfalia.

QUJARITUR 37.

An contrahens fponíalia

m

teneatur comparti manifeítare fuum occultum

t

L

1

defe&tum , quo cognito poffet merito abíterreri

i

à contrahendis fponfalibus ?

ml

[

RESPONDEO 1.

iNon tenetur manifeftare

t

defe&us leves , qui ftatum conjugalem non red-

hod

I

T

dunt comparti notabiliter onerofum vel mole-

ftum. Rarro eft, quia contractus fponfalitius

ml

eft inchoatus contractus amicitie perfecta.

A-

7

v

micus autem non obligat amicum rationabiliter

m

ad tam grave onus manifeftandi ultro defectus

donta

leves, quos ferre precipit in amico lex amicitiz.

NNUY:

RESPONDEO 2.

Contrahens fponfalia te-

b

netur füb peccato mortali manifeftare comparti

didis

defe&tus occultos graves, qui ftatum conjugalem

Pa

redderent notabiliter onerofum vel moleítum.

[

DruTi

Hinc tenetur comparti manifeftare defectum oc-

m

cultum, v.g. rupture notabilis, morbi fcorbuti-

ln

ci, lepre, morbi gallici, paralyfis , fterilitatis,

li

impregnationis factz ab alio , putrefactionis in-

L

teftinorum, & graveolentie ex ore certis tempo-

Ti

ribus, infamis vel gravis macula redundantis in

familiam, debitorum notabilium , paupertatis no-

IN

tigd

tabil:s , defectum natalium vel exiftimate nobili-

D mem

üj

tatis refpectu compartis nobilis , &c.

Hac & fi-

Uf ndub

milia tenetur contrahens fponfalia manifeftare

comparti , quia occultatio repugnat graviter le-

Vl "

gibus

ls

TV(

DE SXACRAMENTO«MATRIMOKNII. 33

l j Atihn,

gibus amicitiz fpecialis, quam contrahens fe ini-

ld l

re fimulat.

t polty

Econtra non tenetur comparti mà-

nifeflare commiffas fornicationes , vel defectum

Donfa (

virginitatis, quia hi defe&us non reddunt ftatum

) i[ldutö

Ya

conjugalem notabiliter onerofum , vel graviter

moleftum.

orí

An -difeelfas fpenibeodd

Occulty

QUJARITUR 98.

fponfe in terras remotas fine fpe brevis reditus

abl

fit caufa fufficiens refiliendi à fponfalibus? etiam

inifelta

juratis ?

RESPONDEO T.

Si caufa difceffus & diu-

10n 1

turnitas morz confideratis circumftantiis ita fue-

& mole

rint comparate , ut compars initio contractus.

TIaCUS

fponfalitii verofimiliter non fuiffet graviter invi-

MY

vbilicet

ta ac diffenfura , fi de hac mora fuiffet expreffe

cogitatum , illa difceffio & mora non prebent

jetedi

fufficientem caufam refiliendi à fponfalibus. :

icita

Rarr:o eft, quia contractus fponfalitius ,

nialn t

cum fit inchoatio amicitie , eft contra&us bone

COnpt

fidei, ubi magis refpiciendum eft ad intentionem

Jügalen

prefumptam, fi de hac vel illa circumftantia fuif-

Yelum,

fet exprefTe tractatum , quàm ad ftrictum teno-

m o

rem verborum.

corbuti

RzsProNDEO 9. In dubio, an ejusmodi

"Gu

caufa & diuturnitas morz fufficiant ad hoc, ut

Onis i

compars verofimiliter initio contra&tus fuiffet-

; tenpe

graviter invita , pronuntiandum potius eft pro

dantsit

libertate compartis.

tatisno

RaT10 eít, quia non poteft affirmari, eum

» nobi

fe tacit? pro ejusmodi circumftantia obligaffe, de

ac &l

quo adhuc dubium eít, an fuiffet fe obligatu-

nifelit

rus , fi de ejusmodi circumftantia fuiffet cogita-

tum.

yiter l

gibui

D. dtmort Tr. de Sacr. Mairim,

C

Idem

pm

34

R

TRACTATUS

]

i

Idem CoxrrigMATUR ex C. s. h. tit. , ubi

z H

d

dicitur: JDeillis , qui prafLito juramento promittunt ,

«N

fà aliquas mulieres dutturos , €? poftea eis incognitis di-

( 0

mittunt tertam, fe ad partes alias transferentes.s. boc ti-

di wolumus inmotefcere , quod. liberum erit mulieribus

pl

ipfis , i non amplius in. fa&to eff. proce[fum , ad alia fe

iif

Wi

«jota transferre , recepta de perjurio penitentia , fi per

"

eas [letit, quo münus fuerit matrimonium confummatum.

M

I

t

Si ergo hoc licet in fponfalibus juratis, multo

i

magis illud licitum erit in fponfalibus non jura-

E

tis, faltení in cafu,. quo compars remanens non

diftulit culpabiliter executionem fponfalium an-

te alterius difceffum.

RzesPONDEO 3. Advertendum tamen eft,

quod compars remanens teneatur adhibere o-

(iura

mnia media moraliter poffibiliaad capiendam cer-

lat

ji

tam notitiam de voluntate compartis difceden-

tis, an, & quo tempore velit redire; idque , fi

rää&? Dy

fieri poteft , ab eo per litteras vel nuntium ex-

diginta

quirere , ne forte privetur finé caufa fufliciente

Atj

jure fuo.

Hanc enim diligentiam & praeviam

i

monitionem lex amicitie petit per fponfalia in-

l dong

choate, Quod fi compars per litteras requifita

l

N

refpondere neglexerit, aut juítas conditiones

contempférit, eá recufatio pro renuntiatione ju-

UT d

ls

3f

ris haberi poterit.. PAL AUs & GuTTIEREZ

W,

cum nonnullis aliis füadent; in dubio de fuffi-

"OE

u

y

d

cientia caufie ad refiliendum adiri Judicem. Ve-

n

rüm cum Judex refpondere nequeat in favorem

Ti

unius partis non audita parte altera, & non exa-

Ut

minatis omnibus circumftantiis , nemo non vi-

i.

det, ejusmodi examina indigere longiori tempo-

tunitas

"i

W

re, & majoribus fumptibus, quàm oppor

lu)

admit-

-

DE -S—ACRAMENTO MATRIMONII. $5

Mu

admittat. Itaque ex cujusque propria confcien-

Ddj

tia ac teftimonio quavis perfona in foro interno

Mi

liganda vel folvenda eft.

LT

NEec oasTAT, quod in Jure Civilil. ». C,

l fl

1, 0l dij

h. tit. & 1. 2. C. de repud. fponfa jubeatur exfpe-

&are fponfi reditum per biennium , fi degat intra

LT

Yf

provinciam ; & triennium, fi verfetur extra pro-

vinciam ; imo adhuc diutius juxta ]. 17. ff. h. tit. ,

, m

fi abfentia fponfi fit neceffaria , v. g. ob valetu-

D0n gt

dinem, vellegationem ; h: enim leges folüm li-

aTICDS

gant pro foro externo in ordine ad effe&us civi-

flium «

les, v. g. in ordine ad lucrandam arrham , vel

donationem propter nuptias poft lapfüm tglis

tmen ef,

termini.

libere -

QUZRITUR 39.

An folvantur fponfalia

dam oer

difcede

per ingreffum unius in INovitiatum Ordinis Re-

ligiofi ?

i,

RrzsPONDEO: Nonfolvuntur , fed manet

yntum d

obligatio tam ex parte Novitii, fi egrediatur ex

füficien

Novitiatu , quàm ex parte remanentis in feculo,

ita ut non poffit contrahere fponfalia cum alia

previa

nfalia in

perfona , donec Novitius emittat profeffionem.

requilt

Ita D. T'bomas in 4. dift. 27. . 2. a. 3. ad r.

; Covar«

mditione

vuvo. & P. Schmnier.

ationej

RaTro eft, quia Novitiatus , cum fit ftatus

'TIEAL

deliberativus , neque dicit renuntiationem juris

T

fponfalitii ex natura ftatus ; neque etiam ea re-

nuntiatio recté anneCtitur Novitiatui, annectere-

em, V

) favüté

tur Novitiatui per jus pofitivum vel confuetudi-

: none

nem , eó quod minueret Novitio , ut patet va-

o n01'

riabili in fua refolutione , libertatem redeundi ad

ori tenr

ficulum ; quod non expedit pro bono ftatus re-

por

ligiofi.

a

C 2

Qvuz-

TRACTATUS

36

Ü

130501*

UJERITUR 40. . An fornicatio compartis

zl

Íponfalibus füperveniens , vel noviter reteGta

j

j

prebeat caufam refiliendi à fponfalibus?

UP [W

RESPONDEO I.

Fornicatio fponfalibus

fuperveniens , five committatur à fponfo five à

sl

R

fponfa, przbet innocenti juftam caufam refilien-

di.

Ita fere omnes, & PRosnATUR ex C. »s.

ips

j

u

j

de J'urejurando, ubi IxNocEN T1us III. dicit:

Si quis juraverit , fe du&urum aliquam in uxorem , non

]

t J[!

J

jj

30

jpoteft ei fornicationem opponere precedentem , - fed fubfe-

quentem , ut illam non ducat in conjugem 5 quia i illo

juramento talis debet conditio fubintelligi , fi videlicet il-

la contra regulam de[pon/ationis non venerit.. Cum er-

go hec conditio & regula defponfíatiouis fit reci-

proca , idem dicendum eft de fornicatione fpon-

fi, quod prebeat fponfe caufam refiliendi.

RESsPONDEO 2.

!

Fornicatio tamen przece-

b

dens nec ex parte fponfi, nec ex parte fponfz, fi

At

primüm fuerit detedta poft contratctum fponfali-

j

tium , prebet innocenti jus refiliendi.

Id. patet

quini,

ex textu.adducto.

Neque habetur ratio fingen-

ET

di gratis , quod in hoc textu fit fermo de previa

litoyt

fornicatione fponfz jam prius cognita à fponfo.

i

Ec RAT10 eft, quia precedens fornicatio

"

LQU

fponfi vel fponfe, nifi fecuta fuerit impregnatio,

[il.

ll

M

M

non reddunt ftatum conjugalem notabiliter one-

rofum, vel moleftum.

J

RrsPoNDEO.3. Neque etiam prebet fpon-

I

fo juítam refiliendi caufam fornicatio fponfe

4

H

Q

!

fponfalia confequens vi extorta.

RaTrO eft, quia nec ifta fornicatio , nifi fe-

b MP

j

ii

cuta fuerit impregnatio , reddit ftatum conjuga-

D

lem notabiliter onerofüm , & lex amicitie per

|

Ea

fpon-

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 37

) Compap

fponfalia inchoate exigit in tali cafu potius com-

j?

lr d

paffioriem , quàm novam contriftationem.

UJXERITUR 4I

An habeatur jus refilien-

forí

di, fi poft fponfalia utraque par$ commifit forni-

Xnfo f

cationem ?

Am tefi

ResrowNpEo: In hoc cafu datur utrique

haC

parti jus refiliendi.

Ita Palao , Tànnerus ,. IFiefi-

Ill d

ner , P. Kugler , & P. Schmalzgrueber.

LXOTUN *

RATIO eft, quia juxtàa INNOCENTIUM

j) /fdfw

III. fponfalibus ineft hec conditio :

Si altera

quia i

párs contra regulam defponfationis mon 'venerit

Cum

OOA

ergo illa pars, qua& prior peccavit, contra hanc

Cuma

regulam venerit, eo momento altera pars habe-

1b f regi

bit jus refiliendi.

Vel ergo refilit, vel non refi-

üne fpon

lit? Si refilit; eoipfo pars peccans deobligatur

Mi

à vinculo fponfalitio

Si non refilit, fed adhuc

en prag

infiftit obligationi reciproce defponfationis, eo-

fponfe,

ipfo etiam de novo fe obligat ad obfervandam in

fpori

pofterum regulam defponíationis. Ergo fi hanc

ld pit

non fervat ,

deobligatur pars innocens ab hoc

0 fing

novo contra&u fponfalitio.

de previ

NEC onsTAT , quod juxta C. 6. de adult.

i ponfo

paria delitta mutua. compenfatione tollantur ; id enim

fornicat

verum eft , quando inter unius & alterius deli-

regnt

€tum non 1ntermed1at mnovous contrattus vel nova ve-

iliter 0)

novatio contrattus prioris jam ex parte extintti , prout

fit in pofito cafu

sbet [

UZJERITUR 42.

An ta&us impudici vel

jo p

ofcula prebeant juftam caufam refiliendi à fpon-

falibus , fi à fponfo vel fponfa exerceantur cum

, mü(

perfona tertia?

RESPONDEO I

j com

Si ejusmodl ta&us vel o-

mcmæ

fcula exerceantur à fponfo vel fponfa frequenter

g

C 3

»

cum

K

58

TRACTATUS

[

tl

»

(

cum perfona tertia, prebent equaliter tam fpon-

ii

H

fz quàm fponfo jus refiliendi à fponfalibus.

idh

luïj

RaTr10 eft, quia non folüm fponfo , fed et-

(i

yd

jam fponí& creant prudentem metum Vlolandæ

t

fidei conjugalis, ficque perpetuo jufto metu red-

R

!

dunt ftatum conjugalem valde moleftum. Ita et-

m

M

jam fentit Palao, & P. Schmier

RESPONDEO 9

]

Si tamen ejusmodi ta&tus

J

vel ofcula exerceantur tantüm femel, nec habea-

tur prudens metus frequentationis etiam in ftatu

conjugii ,

non przbent juftam caufam refiliendi

V

à fponfahb us.

^i

RaTt0 eft, quia in tali cafu non reddunt

notabiliter onerofum vel molefï:um ftatum con-

jugalem.

UJXRITUR 43 An quzlibet mutatio no-

tabilis fuperveniens fponfo vel fponfe prebeat

W

]s

jus refiliendi à fponfalibus?

d

RrsPoNDEO: Omnis mutatio fponfalibus

A 2&

mun d

füperveniens , que ftatum conjugalem reddit no-

tabiliter onerofum , prebet jus refiliendi à fpon-

UPH

falibus.

Ita communis.

RarrO eft, quia contra&us fponfalitius eft

A

li

contra&tus bonz fidei in genere promiffionis ami-

abilis , tendentis ad ftatum amicitiz perfecte ;

"UTO

huic autem generi promiflionis & amicitie in-

A

M

choate repugnat , obligare ad conditionem nimis

l

dificilem , quz verofimiliter ftatum ineundum

reddit notabiliter onerofum vel moleftum. Hinc

ä OUJI

jus refiliendi à fponfalibus prebetur

fi fponfo

TM ï[

vel fponfie poft contra&ta fponfalia fuperveniat

lepra, gravis ruptura , paralyfis, lues gallica, epi-

|

lepfia, phrenefis, phtyfis, perpetua oris graveo-

lentia

"

DE SACRAMENTO MATRI'MONII. 39

j]

j

lentia , vel alius morbus difficulter curabilis aut

alb

.

contagiofus , fi amittat oculum, nafüm, ma-

lo (

num , pedem , vel.aliam partem notabilem in or-

1 Viola

dine ad honeftatem conjugii ; fi perfona fiat no-

0 metur

tabiliter deformis , ita ut converfatio quotidiana

n ]

fiat moleftas fi fiat claüda, fürda; fi fiat aut de-

prehendatur moribus afperfa , cruda, dura, ebrio-

od t

fa , prodiga, lufui dedita, vagabunda ; fi commit-

Declo

tat grave crimen, ex quo contrabitur infamia ju-

m inj

ris aut fa&i , v. g. venefieium , latrocinium, fur-

l remiæ

tum , rapinam, homicidium, crimen falfi,.&c. fi

praevideantur oriturz graves ae diuturnz diffen-

Jn redd

fiones inter fponfum , fponfam , eorumque pa-

AL C0

rentes , ita ut non appareat prudens fpes recon-

ciliationis vel pacificationis ; fi ex matrimonio

itatio

prevideantur oritura magna incommoda ab ini-

tio contra&us non previfa, v. g. fi previdea-

» pree

tur, non poffe folvi promiffam dotemi , fi dete-

fponfa

gatur nimis grave onus debitorum quàm ut fine

maxima difficultate folvi queant; fi alterutra

Vreddito

d

contrahentium pars interea incidat in gravem

paupertatem, vel amittat magnam bonorum par-

filitus e

tem , qua amiffa conjugium reddatur valde one-

D onis at

rofum.

Z

perfe&z

UXRITUR 24. Àn liceat refilire à fpon-

micitie

falibus alterutri parti , que poft contracta fpon-

ynem t

1

falia fit notabiliter.ditior? '

ineu

Rrzseoxpro Negativé. Hec enim muta-

tum.

f

tio nec reddit conjugium notabiliter onerofum ;

j

nec prudenter exciperetur in contra&u fponfali-

gperie

tio, qui eft contra&us amicitie. "Turpe enim

gallica,f.

inibo tecum-pattum

yis g

