Aforet , fi amicus amico diceret :

4

amici-

J

TRACTATUS

| FMCM

40

X!A

[

amicitie , nifi evadam ditior.

Ita etiam fentit com-

munis Doctorum

ugmltä

j

f QUIRITUR 45.

An fponfi, fi velint mu-

ul

j

tuo confenfu diffolvere fponfalia , indigeant au-

| 1p0'dïl,

thoritate Judicis ?

RESPONDEO I.

Ad diffolvenda mutuo

OU

Wi

confenfu fponfalia occulta , ac clandeflina non eft

At

opus authoritate Judicis , nifi id requiratur fpe-

l

ciali Decreto- propru cujusque Epifcopi.

Ita

communis.

Rarro eft, quia authoritas Judicis nulla le

ge generali requiritur

Cenfentur autem fponfa.

lia occulta, qu& folüm paucis perfonis in com-

munitate nota funt

RESPONDEO 2

Sponíalia contracta co-

[

ram Parocho & teftibus

L

faltem pro foro exter-

difTolvenda funt mutuo confenfu authorita-

m

MU

&b

te Judicis

tj

Y

M

Rarro eft, quia, fi forte alterutra pars

l

poftmodum negaret, fe confenfiffe in diffolutio-

f

nem fponfalium , Judex in foro externo tenere-

lipgyn

tur potius infiftere teftimonio negantis, & Paro-

chi ac teftium 5 ficque pronuntiare pro valore

id i

fponfalium. Hinc in pluribus Dicecefibus ftatu-

tum eft , ut ejusmodi fponfalia publica ac folen-

)

nia non diffolvantur fine authoritate Judicis

Mu

STATUTA SvNoDALIA Diecefis Auguftane

2.'C. 1o. fic habent

BU

Sponfalium que publica fue-

LO

rmt di[Jolutionem à INobis , vel Curie noftre Augujla-

Ita Synodalia ; quamvis et-

M

l

j

)

dicibus petant.

TAREH

lam iftud Statutum, fi exacté infpiciatur,non vi-

i

deatur loqui de Sponfahbus mutuo confenfu dif-

T

:mn

folven-

1

KDE SACRAMENTO MATRIMONII. 41

nit Q

folvendis , fed de Sponfalibus diffolve

pdis ad u-

nius partis inftantiam.

Velit m

UXRITUR.46. Qualis requiratur certi-

IBUDEq

tudo de exiftentia caufze fuffic

jentis ad refilien-

dum à fponfalibus?

RESPONDEO I.

Ad hoc, ut fponfus vel

J m

ii

fponfa habeat jus refiliendi à fponfalibus, in foro

liratur

externo requiritur de caufze exiftentia certitudo

l

COpi. |

moralis , feu probatio plena faltem per duos te-

ftes omni exceptione majores.

: certum

s null)

RaATrO eit , quia jüus alterius partis

non poteft tolli per jus incertum ; nec licitum

m ponl

eft, uti probabilifmo vel etiam probabiliorifmo,

Is 1 00f

ubi agitur de gravi przjudicio tertii.

"REsPONDEO 2.

Ed4dem certitudo moralis

n o

10 exter

de exiftentia caufie etiam requiritur- in foro in-

terno.

Quthorlt

RaT10 eft eadem ; quia etiam in foro inter-

no non licet uti probabiliorifmo , feu fententia

rütrà pd

probabiliori,in przjudicium tertii, ad tollendum

dillojuti

jus certum per jus incertum.

o enert

RESsPONDEO 3.

Si tamen pro caufa refi-

Dao-

liendi allegetur cauífa anterior fponfalibus , v. g.

0 valort

impedimenrum dirimens matrimonium ex copu-

yus ftati

la cum confanguinea in fecundo gradu , vel vo-

ac ol

tum caftitatis perpetuz , antecedens fponfalia,

ad ejus exiftentiam fufficit major probabilitas.

e Judia

pl

Rarro eft, quia in tali cafu ipfe valor fpon-

li ji

falium eft dubius ; adeoque etiam ipfum jus com-

a hi

partis non eft certum , fed dubium. .Jus autem

iamvist

dubium equali jüre dubio, ubi agitur ad contra-

j non?

hendam obligationem perpetuam ab eo ,- qui eft

vfenfi

in poffeffione fux libertatis, vincitur.

(ori

C 5

RsPow-

TRACTATUS

j T

42

"

RESPONDEO 4.

Quando habetur moralis

i

certitudo de exiflentia-cau[a ,

habetur tamen prze-

l.

j

j

vjl

cife major probabilitas de [uf cientia caufe ad. refi-

liendum, vel etiam equalis probabilitas de caufie

jl

T

fufficientia, licitum e& in foro interno refilire à

IT

fponfalibus.

]

W

RaATro eft, quia in tali cafu affirmari nequit,

quod coritrahens fe obligarit ,

vel obligaffet pro

tali cafu vel cu*cumf*cantla $ ü de ejusmodi cafu

h

[;

Ül

aut circumftantia ab initio explicité fuiffet cogi-

tatum vel tractatum

Itaque ipfum jus fponfa-

*

litium compartis relaté ad talem cafum feu cir-

cumítantiam eft dubium, ac confequenter altera

pàrs manet in poffeflione fuz libertatis à fubeun-

do onere conjugali.

UZERITUR 47.

Quomodo diffolvantur

fponíalia per lapfum temporis , prefixi pro fi-

nienda obligatione ?

RESPONDEO I

uando fponfalibus prz-

W

N

fixum eft certum tempus implende & finiendz

[:

obligationis , elapfo illo tempore absque imple-

Jj

tione fponfalium /fine alterius culpa, vel cum utriuf-

PUL

que culpa , eoipfo diffolvuntur fponfalia.

Sic fi

contraham tecum matri-

K

fponfus fponf& dicat,

i

d

jl

monium intra mennlum ; illo autem triennio e-

lapfo nolim amplius effe obligatus; exfpirat ob-

Wi

ligatio lapfu triennii, etiamfi intra triennium nul-

ul

j

|

la fuerit opportunitas contrahendi matrimionium.

RaTrIO eít , quia contractus ex conventio-

nelegem accipiunt. C. 85. R. I. in 6

?

j

RESPONDEO 2

Si in ejusmodi cafu una

contrahentium pars fuerit in culpabili mora, quo

dv

&

: mmus intra præüxum tempus impleretur con-

tractus

* H.co

DE SACRAMENTÓ MATRIMONII,. 43

j Tord

tra&us fponfalitius, obligatio fponfalitia tantum

Afen j

folvitur ex parte innocentis , non veró ex parte

Wje d

injicientis moram culpabilem.

de QU

Id PRoBATUR ex C.22. h. Tit, ubi INNo-

10 rl

cEN TIUS IIL. dicit: Si tibi con[literit , quod Lau-

Dafi W

rentius Evam fer verba de futuro fibi defpon/averit ,

poftea oer) Elifabetham fibi defpon[averit per oerba de

Jgafïet ]

Oi (

prefenti , impofita ei penitentia, quia primam fidem ir-

vitam fecit , nifi forkm certum terminum, intra quem di-

([o

&am Evam duceret in uxorem , pïcejtxzt , néc per eum

ts fpor

fletit , quin ad flatutum terminum matrimonium confum-

m feu (

maerit , matrimonium fecundum legitimum judices Ex

&t d

hoc ergo patet, non exiftentem in culpabili mo-

àlübau.

ra abfolvi ab obligationefponfàlitia ; exiftentem

Vvantur

veró in culpabili mora non abfolvi ab ea obliga-

tione , utpote cui debeatur pomnitentia pro fra-

i of

&ione date fidei.

4

UJERITUR A48.

uomodo diffolvantur

( ibus pra

fponíalia contraéta inter impuberes adepta pu-

x finieni

bertate ?

Ut impl

RESPONDEO I.

Quando impubes con-

4 u

trahit fponfalia ,

five id fiat per fe , five per pa-

, icf

rentes, five per tutorem, eJusmodl fponfalia dif-

fr Tmatt

folvuntm folo ejus dlfï'eni'u poft adeptam puber-

jennio

tatem.

fpiraLo

REsPONDEO 2.

Excipitur tamen nifi in-

[

fUf fU

tervenerit copula carnalis.

IT OTIUE

RrsPoNpEo 3. Diffolutis ejusmodl fpon-

nvent

falibus fi impubes füerit minor feptennio licitó

contrahuntur fponfalia cum forore vel matre

prioris fponfe ; quia per fponfalia impuberum

cafü u

mora,(

non contrahitur impedimentum publice hone«

ftatis.

Hec omnia habentur ex C. 4o. & 8,. de

etur

tfau

Defpon-

,

44

JRAcrAfüs

Defponfatione . ámpuberum.

ALEXANDER III.

xw-gN

U

pW

!)

C. 8. cc. fic fcribit : Qui ante annos nubiles matrimo-

nii nomine conjunguntur , pro eo , quod ante annos nubi-

j, 0l

a.

les conjugalem confenfum non babent, «fque ad legitimam

j Ü

etatem ex/pettare tenentur ? tunc aut; confirmetur ma-

2d/

trimonium , aut , fi fimul e[fe noluerint , feparentur , mifi

^

carnalis commixtio ante intervenerit.

TrzaRTIA RE-

H

Vl

qua

01

SPONSIO ibidem habetur C. 4.

Vonot

Et RaTrO0 eít, quia in impubere ante fe-

m

MOA

[

j

ptennium necdum datur animi conjunctio, utpo-

Y

u

te necdum vigente uf rationis.

u

L

J

S L:

De Matrimonio in. genere.

]s

N

AZRITUR I.

Quid fit matrimonium?

Q*

RresPONDEO: Matrimonium eft contra-

PT

d

&us inter marem €2. feminam , per. jä €» ex ]i[o genere

D

,

ad indiciduam vite focietatem , attusque ad. generatio-

d

nem prolis idoneos obligans.

hd

W |

Dixz, per fe , €y ex fuo genere.

Prout enim

TAT [

ex infra dicendis patebit, poteft huic contractui

qpr

in individuo adjici pa&tum de fervanda virginitate

ex motivo altioris boni ac ordinis.

MT

| ï-ï'qobi

Dixri 2. Obligans, fi nempe compars id po-

i

nï

ftulet.

^

l

»"QuERITUR

Quotuplex fit matrimo-

d

nium ?

/2.

.

Hl

REesroNpEOo: Matrimonium dividitur r.

^E& ,j

in ratum & confummatum.

2. In Civile , & Sacra-

* t

mentale..' 3. In matrimonium publicum , & matri-

MT

monium confcentie. 4. In matrimonium olenne

lg

/

*

DF SACRAMENTO MATRIMONII. 45

'Dty ]i

& mon folenne

MATRIMONIUM RATUM dici-

ll m

tur, quod pro valido ratihabeturà Republica, vel

te rmnas hi

Ecclefia , etiamfi necdum fuerit carnali copula

gmmz

confummatum. MaATRIMONIUM CONSUM-

f UL

MATUM dicitur , quod carnali copula confum-

ürti

matum eft.. MaATRIMONIUM CiviLE voca-

/ATIA L

tur , quod contra&tum eft precife per modum

contractus civilis, quin fic Sacramentum. Et ta-

'€ ante

le eft Matrlmomum Gentilium, Turcarum, Ju-

Qio, u

deorum, & multorum Hereticorum. MA T RI-

MONIUM SACRAMENTALE VoOcatur, quod

fervat omnes conditiones à Chrifto requifitas, &

contrahentibus confert gratiam , ad ftatum con-

jugalem recté obfervandum idoneam. Ma TRi-

MONIUM PUBLICUM eft, quod contrahitur

notorié in ordine ad omnes effectus civiles legi-

lum?

eft cmir

ümi conjugi

puta, fucceffionis jura, pacta do-

talia reciproca &c

MATRIMONIUM CON-

Jigam

SCIENTIZ nominatur , quod contrahitur pra-

J prrd

cife ad evitandam fornicationem, quin uxori tri-

buat jus ad effe&us civiles legitimi conjugii.

QUE efofi

Hujusmodi matrimonia folent contrahere inter-

ontrathdi

dum principes , aut nobiles cum fceminis plebe-

irginitle

is, aut aliàs longe inferioris ftatus, ut omnia

bona immobilia & hareditas relinquantur liberis

usidpe

ex priori conjugio.

Hoc matrimonium etiam

vocari folet MonGENATICUM, quia tali uxo-

Tattu

ri ac ejus liberis folüm conceditur refpectivé exi-

gua bonorum portio

MATRIMONIUM $0-

viditut )

LENNE eft, quod fit cum folennitatibus juris

, n

per pacta conjugaha confueta coram legitimo

& nu

Judice; & cum folenni traductione fponfe in

Jum j

domum fponfi, aut viciffim.

NowN soLEN-

NE

,

WER

46

TRACTATUS

fu.

Ü

NE eft, quod fit fine illis folennitatibus juris.

uf if

)

QUIERITUR 3.

An Matrimonium fit Sa-

(

cramentum ?

"

f

REssPONDEO Affirmativé. Ita definitum eft

"

à Concilio Tridentino Seff. 24. Can. 1. his verbis:

Si quis dixerit ;; matrimonium non e[Je oeré & proprie

unum ex faptem Legis Exangelice Sacramentis , à Chri-

"

fto Domino inftitutum , fed ab bominibus in. Ecclefía in-

venitum , neque gratiam conferre , anatbema ftt.

Idem PRoBATUR ex Apoftolo ad Ephef. 5.

v.32. ubi de matrimonio loquens ait: Sacramen-

tum boc magnum eft 5 ego autem dico , in Cbrifto &2 Ec-

clfi. Quibus verbis fignificat ; matrimonium

effe quoddam myfterium , feu fymbolicum fi-

AA

gnum , figurativum unionis inter Chritum & Ec-

clefiam.

Quod autem hoc fignum non fit fteri-

H

C

li

]i

le, ficut erant figna veteris 'eftamenti , fed ope-

rativum interioris gratie , colligitur partim, ex

W

EM

":'

1

|

affiftentia externa Chrifti ad nuptias in Cana , fi-

gnificativa afliftentig interioris, partim ex tradi-

'Pw

li

)U

I

:

i ld

lii

tione Ecclefie , adhibentis fpeciales preces con-

ciliativas gratie nomine & authoritate Chrifti,

f

prout dicetur in fequentibus.

T

"l

E

QuiRITUR 4. Qucenam fit materia hujus

Sacramenti ?

- RzsPOXNDEO: Materia hujus Sacramenti eft

:

j

l

contractus civilis inter marem & foeminam , ad

individuam vite focietatem ac per fe ex' genere

fuo etiam ad generationem prolis ordinatus.

1

UERITUR $, Quenam fit forma hujus

Sacramenti ?

dlo;

RzsPoNDEOo: FormahujusSacramenti funt

—'.":.'iyïm

mine feu

V

illa vgrba, quibus Minifter Ecclefiz no

authori-

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 427

u [

aüthoritate Chrifti contra&um civilem contra»

m fs

hentium confirmat , ficque ipfo facto eos fubjicit

unioni Chrifti ad. Ecclefiam , operative gratia.

Dnitum d

Hanc formam Concilium Tridentinum . in(inuat

L veri

SefT. 24. C. 1. ubi ait: Si nulluim legitimum oppona-

' B nj

tur impedimentum , ad celebrationem matrimonii in fa-

i, d

cie Ecclefie procedatur , ubi Parocbus viro & muliere

interrogatis , & eorum mutuo confenfu intelle£to vel.di-

kEcdefm

cat : Ego vos in matrimonium conjungo in. nomine Pa

Ephd

tris, & Filii, C2 Spiritus San&li ; vel aliis utatur.oer-

NI

bis juxta receptum uniuscujusque provincie ritum.

j b

QuuRITUR 6. Quisnam fit Minifter hu-

timonum

jus Sacramenti ?

Jicum ff

REsPONDEO:

Minifter hujus Sacramienti

in&Ee

eft Párochus contrahentium, vel alius. ab eodem

d terl

conftitutus Sacerdos, qui contrahentes authori-

tate Chrifti nexu poft confummationem fubfe-

fedope

m d

quentem indiffolubili conjungitmatrimonio. Ve-

rum quidem eft, juxta communiorem fententiam

On,Í

1er trad

ipfos contrahentes effe Miniftros hujus Sacra-

eC6$ COIE

menti , rationes tamen prioris fenteritie prout in

Cirifi,

"'Tra&. de Sacramentis oftenfum eft, videntur va-

lidiores ex Traditione primitive Ecclefiz

Pa-

ria hoju

tres enim conítanter docent, Sacramentum ma-

trimonii fieri ,. effici , ac fanctificari per benedi-

mentid

i

&ionem Ecelefie. |Sic 1. TERTULLIANUS

de pudicit. C. 4. fcribit: .Penes mos occulice . quoque:

nam , d

x p

conjunGtiones , id ef? , non prius apud Ecclefiam profef-

f&, juxta mecbiam && fornicationem judicari periclitan-

Jitus.

m hij

tur. . INec inde conferte matrimonii obtentu crimen elu-

dant.

Et 1. 2, ad Uxorem: Unde fuffciam ad feli-

nentiflJD:

citatem ejus matrimonii enarrandam , .quod. Ecelefía con-

CDia-

)mine i

]

ciliat, & conþw?aat oblatio v, & obfignatum z4ngeli

autbor.

coni)

WM

48

TRACTA'i'US

x

coni) renuntiant, & Pater ratum babet ?. Et in 1. de

j

J

Monogamia C. 1 1. probat abfurditatem fecunda-

an

rum nuptiarum , quas ibi damnat, utpote jam in-

&i

fectus herefi , quia matrimonium debet conjun-

[

«h/

gi à Sacerdotibus , quibus non licet habere fe-

T

cundam uxorem.

M

UP

Ut in Domino nubas , inquit,

|

qualis. (hoc eft , quàm abfurdus) es, id mairimo-

iM

nium poftulans , quod eis , à quibus petis , non licet babe-

v&, ab Epifcopo monogamo , à Presbyteris & Diaconis

bujus Sacramenti ? . Et illi vos conjungent. (ad fecun-

das nuptias) im Ecclefía virgine unius Chrifli unica

Sponfa? 92. SrR1C1IUS Papa Epift. ad Himerium

C. 4.. lla benedittio , quam nupture Sacerdos imponit ,

apud Fideles facrilegii inflar eft ,. fi ulla transgrefione

violetur. Non autem foret locus facrilegio, nifi

J[W

illa benedi&io effet qusedam fan&tificatio Sacra-

mentalis.

3. S. AuBRosrUs 1. 3. Epift. 23. ad

Vigilium , ubi docet , non effe in uxorem acci-

piendam uxorem gentilem, ait: Cum ipfum conju-

gium velamine Sacerdotali &? benedittione fanttificari o-

!

porteat , quomodo potef? conjugium (cum uxore ethni-

ca contra&um) dici, ubi non efl fidei concordia ?

4. CoNcrLIUM CanTHAGINENSE I V. Can.

T

';'

3. Sponfus &$ Sponfa cum benedicendi funt à Sacerdoti-

"m

ll

(

bus, cum benedictionem acceperint , eadem motte pro re-

verentia ipfius benedittionis im virginitate permaneant.

Hanc veró reverentiam tam difficilem Concilium

4]

non exegiffet , nifi exiftimaffet , benedictionem

X

hs

illam effe Sacramentalem.

5. INNOCENTIUS

M

i

I. Epift. 2. ad Vi&tricium C. 6. Zlbfardum ff , ali-

h

N

quem credere, uxorem ante Baptifinum acceptam po[t Ba-

Rl

tifinum mon computari ; cum benedittio, qu& per Sacer-

doiem fuper mubentes ünponitur , non materiam delin-

NCGJ

quendi

]

DE SACRAMENTO MATRIMONII, 49

Drm

n fecund,

quendi ( per feparatlonem) dedi[fe ,. fed formam te-

nui[Je legis antiquitus à Deo infLitute (de infeparabi-

litate conjugum) doceatur...Ex hoc colligitur, per

X conu

benedictionem nuptialem dari formam contractui

i

civili ad e[Je contrattus per fe dinfolubilis.

0. 5; T

( mqu

PIPHANIUS herefi 67. contra Hieracitas videtur

d lU fj

agnofcere , quod benedi&tio nuptialis per fuum

n lil

exemplum fit inftituta à Chrifto

Honorabile e[fe

& Din

connubium , inquit

€&& ab eo obtineri regnum celorum

(ad fe

in Deo , quis non cognofcat , cum Salvator propterea ad.

hrifi m

nuptias vocatus fit , ut benediceret connubium ?. 1fta ho.

ITTéfIlg

norabilitas, & idoneitas ad affequendum regnum

éclorum non ita fidentet adícriberetur benedi-

I

gf

&ioni

nifi ipfa benedictio foret Sacramentalis,

£0 tif

7. D. CnRnYsosToMUs Hom. 48. in Genefin

) Sacr

dicit :

Oportebat ( pro ineundo conjugio) Sacerdo-

fE. 03

tes vocave , C5 precibus C benediCtionibus concordiam

TO. HCG

conjugti conftringere , ut amor [bonf ? augeatur , & puel-

Mfum aj

le continentie cre/cat, €&9 omnia , que fiunt, eo fbe&tent,

iij jmn v

üt. virtutis opera ingrediantur in domum , tollanturque à

Jfe ethni

snedio Diaboli infidie

In hoc textu S. Chryfofto-

r

mus gratiam pro ftatu conjugali recté obfervan-

[V, Can

do neceffariam fatis. claró adfcribit & alligat be-

Sucrii

nedictioni nuptiali.

8. S. BAsrLrus in Regu-

ff pron

lis fuf. Interrog. 5.. Zfpof?olus , etfi per miffum fit con-

Qrtmantar

jugiumn, babitumque fuerit benedictione dignum ,

tamen

zoncilit

illud (ftatui religiofo ) pofipofuit.

Dui conju-

di&bon

gium dicitur dignum beneditiione , major per bene-

dictionem infinuatur gratia, quàm eflet nuda c-

CENTIE

mefh

remonia.

Ex his ergo textibus colligitur, Be.

nedi&ione nuptiali conferri gratiam Sacramenta-

nl

T

lemi.

NE&G OBSTAT f.

)juód Conc1hum Trl-

nian i

D. Amort Tr. de Sacr. Matrim.

D

den-

p

TRACTATUS

ritii

so

ficarti

dentinum Seüï 24. C. r. dicat ; matrimonia clan-

.....

)

deftina priori tempore fuiffe rata &? vera matrimo-

W

(

d

nia, quo termino videtur ex communi ufuü lo-

lqd

IU E'-«

quendi intelligere verum Sacramentum.

ii

REsPONDEO enim, à Concilio Tridentino

per ratum & oerum matrimonium non intelligi Sa-

;ec'xeq [

ts

cramentum ferfe&tum , fed imperfettum , in quan-

!

tum continet quidem rationem //gni fymbolici , fi-

A

gnificativi unius inter Chriftum & Ecclefiam,

i

que fignificatio non congruit contra&ui civili

conjugali Gentilium vel Hzreticorum diffolubi-

li; fed non continet rationem caufe collativze

"i

EY

gratie ; ficut etiam Baptifmus collatus fub debi-

ta materia , fed non füb debita forma poteft vo-

IH

cari Sacramentum imperfe&tum , licet fit vera ab-

lutio /peculatioé fignificativa ablutionis interng.

Ti

j ] W

Pari ergo ratione matrimonium clandeftinum

Catholicorum in locis , ubi Tridentinum non eft

wipon,

Vsl

promulgatum , plus dicit, quàm folus contractus

civilis Gentilium vel Hzreticorum diffolubilis.

m

lii

Superaddit enim rationem myfterii, feu figni fpe-

culativi , quo fpeculativé fignificatur unio inter

J

Chriftum & Ecclefiam ; fed fine benedi&ione nu-

r

ptiali non habet rationem figni pra&tici, collativi

xl

gratic.

Quod autem Concilium Tridentinum

U

füb termino rati & veri matrimonii noluerit intel-

b

ln

ligere verum & perfettum Sacramentum , colligitur

j

ex eo ; quia cauté abftinuit à termino Sacramen-

*

ti; & quia noluit damnare fententias Doctorum

tl

Catholicorum, v. g. Cani , qui interfuit Concilio

i

'l'ridentino , & Colonienfis Concilii , celebrati no-

b ii

vem annis ante "Tridentinum.

N

NEsc

8 (

À

DE SACRAMENTO MATRIMONIL. S1

DOnn

NEC OBSTAT 2.

0 Rs

Quod ifta forma: |£go

mET

vos conjungo &?c. non reperiatur in variis Rituali-

!

bus. Conftat enim ex dictis in Tra&tatu de Sacra-

mentis , quod Ecclefia habeat poteftatem determi-

Ti

nandi materiam & formam Sacramentorum quo-

tlj

ad fpeciem infimam , prout etiam obferv

are liqet

,inqä

in forma Extremx Un&ionis.

ii

NEec onsTAT 3.

Quod fecunde nuptice

"ls

non benedicantur folenniter per fpecialem Mif-

Qui o

fam. Nam etiam in iftis reperitur totum ; quod

dilfoli

requiritur ad effentiam benedi&ionis nuptialis,

collti

dum fponfus & fponfa etiam in fecundis nuptiis à

fub deli

Parocho conjunguntur & benedicuntur per pre-

QtelLvo

ces imprecatorias gratic.

«

Vera ab

Nrc ossTAT 4. Quod Ecclefia non ju-

]nterm

beat renovari matrimonia clandeftina, contraéta

delm

in locis , ubi Concilium Tridentinum non eft

1

n mone

promulgatum , vel contra&tum quidem coram

'ontrad

Parocho & teftibus,

(folubil

ne nuptiali.

fed invito & fine benedictio-

funti:

RrsPONDEO enim, talia matrimonia exclu-

Jo intel

di à benedi&tione nuptiali, quia contrahentes ex

]0ne ni

fua malitia femetipfos excluferunt ab hac gratia ;

collati

aut quia Ecclefia non vult conferre hoc Sacra-

Jentint:

mentum, nifi /nu] ponantur omnes partes. So-

Yit t

la enim confirmatio prioris confenfus ,. non eft

colligi

pofitio confenfus , utpote dudum prius pofiti, &

Xcramt

irretractabilis.

Hec falvo meliori di&ta funto.

Fufius & erudité de hac quaftione in utramque

joCtort

Cond

partem differit, & Epifcopis prohibet, ne alteru-

tram partem in Synodis definiant vel praefcri-

brati !

bant, SS. D. N. BexEDi1cTUs XIV. in l. de

Synodo.

Quodfi quis hec acceptare noluerit ;

N

p

dicat

J

u

2

CTRACTATUS

[

(]:

dicat mea pace; ipfos contrahentes effe Mini-

jja

l

"

ftros hujus Sacramenti , in quantum fe per con-

li

m

traétum conjugalem indiffolubilem femetipfos

g

offerunt Deo ad reprefentandam indiffolubilem

unionem Chrifti cum Ecclefia , ita ut hec illo-

34

rum tacita ve] expreffa oblatio fui contractus re-

D)

0(

ciproci fit forma hujus Sacramenti, ipfe veró con-

tractus reciprocus fit materia ejusdem Sacramenti.

An à Fidelibus poffit cele-

U/ERITUR 7.

brari validum matrimonium in ratione contra-

&us , quin celebretur in ratione Sacramenti?

RESsPONDEO:

Si matrimonium celebrent

abfque dolo in locis, ubi Tridentinum non eft

promulgatum , & ubi non poteft haberi Paro-

chus pro benedi&tione nuptiali, licité & validé

contrahunt matrimonium in ratione contractus

civilis.

Sed in locis, ubi Tridentinum fuit pro-

mulgatum, ac etiamnum eft in obfervantia , aut

)

j

l

M

LW

ubi poteft haberi benedi&tio nuptialis, licité non

A

poteft celebrari matrimonium in ratione contra-

W

[

m [

&us.civilis , quin contrahatur in ratione Sacra-

ïr:...l.y

H

menti. ;

7

")

Rarro eft, quia Ecclefia pro ejusmodi cir-

j

cumftantia reddit ipfum contractum civilem illi-

citum, nifi celebretur fimul in ratione Sacramen-

ti, prout patet ex Concilio Tridentino.

Nam validé etiam contrahitur

D x , licité.

in ratione contractus , fi celebretur abíque bene-

diétione nuptiali coram Parocho invito, & tefti-

bus.

J!qd

QUZERITUR 8.

An valeat matrimonium

füb modo fervande perpetuz caftitatis ?

RresPoNDEO Aflfirmative.

W

RATIO

DE SACRAMENTO MATRIMONII. $3

(f N

RAT10 eft, quia per individuam vite focie-

p

"

'

tatem adhuc füutficienter falvatur fignificatio u-

mj

k

nius inter Chriftum & Ecclefiam. Ergo etiam

df

fufficienter (alvatur ratio Sacramenti collativi

Ut hïfjf

gratie.

JIENT

TAT

&l

CowrtRMATUR ab exemplo B. Virginis

[

"

cumS. Jofepho , cui Matth. 1. v. 20. dicitur: ANo-

SHCI&IL&;;.

li timere accipere Mariam conjugem tuam , etiam ha-

politg

buerit pa&um virginitatis, juxta illud ejus ad An-

Il€. C

gelum refponfum Lucez z. Quomodo fiet iftud , quo-

mentit

niam virum non cognofco ? Simile legitur matrimo-

celelre

nium Mathildis Comitiffe cum Wulfone Duce,

IT D0n (

& Pulcherie Augufte cum Marciano.

Yeri Popp

Nrc oBsTAT 1. quod per tale conjugium

& vali

non fignificetur perfe&a unio phyfica Verbi cum

ontrady

natura humana ; quia Sacramentum matrimonii

Mi r

non fignificat unionem phyficam Verbi cum na-

3 :

tura humana , fed unionem.moralem Chrifti cum

,lictey

Ecclefia, prout patet ex Apoftolo ad Ephef. s.

6 CODL

NEc oasTAT 2. quod D. TnRowas in

one Sat

Supplem. q. 48. a. 1. ad 3. Sancbez;, Guttierez,, Fil-

liutius , Layman, Pirrbing, & plures alii doceant ,

smodit

tale matrimonium effe illicitum , & invalidum.

vilemi

Ex hoc enim przcife fequitur ; quod non fit cer-

SaCral:

tum , ejusmodi pactionem habere rationem conju-

)

gii facramentalis ; non veró fequitur , quod non

ontrait

contineat rationem contratus civilis liciti in gene»

.fqu'e b&

re conjugii.laté di&ti.

NEC OBsTAT 3. quod ex hac fententia vi-

, UE

deatur confequi , voto folenni caftitatis adftri-

&os, V. g. Presbyteros, poffe licité inire tale

ximoi

j

conjugium. Ecclefia enim non folüm irritat ma-

trimonia talium perfonarum Sacramentalia , fed

lu

D 3

etiam

T

n

54

TRACTATUS

dl

etiam matrimonia inita per modum contractus

j

civilis , prout colligitur ex fenfu & praxi Ec-

M

clefig.

,QUIERITUR 9

An valeat matrimonium à

T. ] D

( m

!f

parentibus loco liberorum pra&fentium & tacen-

1

tium contra&tum ?

.

li

[

!

RrzsPowpEÉo Negative,

Rar:0 eft , quia taciturnitas non habetur

H

pro confenfu, ubi agitur de contrahendo gravif.

fimo onere perfonali , fed potius habetur pro a-

Yi

hi

nimo vel inito , vel adhuc deliberativo.

In ea

NI

enim, quze fünt juxta inclinationem , facile ani-

i

mus inlinguam erumpit. Ceterüm hic cafus lo-

cum non habet, ubi matrimonium contrahitur

v

coram Parocho , utpote qui juxta Tridentinum

i

1

tenetur contrahentes expreffe interrogare de af-

Jüxe

"

Pl

fenfü, prout patet ex textu Concilii fü

j l

qq. 5. addu&o.

perius $.2.

Nrc ossTAT Regula 45. Juris in 6.. Qui

DC

u

tacet , con[entire videtur.

Id enim in mere favorabili-

idm,

"

bus, quibus nil odiofi permixtum eft, vel in ac-

Tf

cufationibus de crimine, ubi defenfionis fperatur

"n

j

fru&us , intelligendum eft, non in odiofis, aut

mixtis ex favore & odio. Hinc Regula 44. l. c.

At

ftatim fubjungit : Qui tacet, non fatetur 5 fed nec u-

AU

j

tique negare videtur.

"

UAZXRITUR IO.

Àn requiratur confenfus

1

parentum ad valorem matrimonii?

i

RzsPONDEO: ÁAdvalorem matrimonii non

requiritur confenfus parentum.

Ita declaratum

liy

UT

eft à Concilio Tridentino Self, 24. C. r. his ver-

bis : Tametfi dubitandum mon eft , clandeflina matrimo-

"*i[:'evf'lüiü

ïmo L

QWia , libero contrabentium conjqu faita , rata & vera

e[J€

E Ti

DE SACRAMENTO MATRIMONII. SS

COnfd

rai t

e[Je matrimonia , quamdiu ea Ecclefia irrita mon fecit ,

& proinde jure damnandi fint illi , ut eos Santta Syno-

Ti

dus anatbemate damnat , qui ea vera ac vata e[Je negant,

quique falfo ajfrmant , matrimonia à filiisfamilias fine

m&üc

con[enfu. parentum contra&a irrita e[Je , & parentes ea

vata 'oel irrita facere po[Je ; nibilominus Santta Dei Ec-

Of

hii

h

clefia ex juftiffmis caufis illa femper deteflata efE , atque

probibuit.

1do

H

NEc oBSTAT , quo

d talia mätrimonia fine

^ür n

lr

confenfu parentum inita videantur referenda ad

0, L

ficile g

contra&tus turpes, feu illicitos, qui juxta di&ta in

"Tra&. de S'uflitia funt jure nature invalidi.

C eafüs

REsPONDEO enim , quod non omnia ma-

Ontra

trimonia fine confenfu parentum inita fint illici-

dentinum

ta , quando nempe parentes funt irrationabiliter

o de d

inviti.

Dein, etiam tunc quando ob rationabi-

ris :

lem diffenfum parentum funt illicita, non eoipfo

referenda funt in claffem contraéctuum turpium.

n6 t

Contra&us enim turpes funt , qui obligant ad il-

tj

licitum , quod non fit in ifto contraé&tu matrimo-

velina

niali, licet eum concomitetur turpitudo , nempe

s perat

transgreffio reverentie & obedientie parentibus

ofis, d

debite confiftens in actu transeunte , non in ma-

144

litia permanente , utpote irretractabili.

f

QUIRITUR II. Àn parentes graviter pec-

cent, fi abfque jufta caufa per fuum diffenfum

confaxi

matrimonia liberorum impediant? velnimis diu

differant ?

monii

REsPONDEO: Parentes graviter peccant, fi

Jeclarat

abfque jufta caufa liberos ab honeftis nuptiis im-

; hi Y

pediant, vel nimis diu differant.

n

RaTrOo eft, quia fic impediendo vel diffe-

rendo eos conftituunt in gravi periculo vario-

a

D 4

rum

1

j

$6

TRACTATUS

rum exceffüum contra caítitatem.

Jufta 'verö

cauía impediendi vel differendi matrimonium-eft,

Emfä"f?]

m

1. Si exinde parentibus prudenter timetur grave

prejudicium vel damnum.

2

Si exinde liberis

n

!

prudenter timetur grave prajudicium vel da-

mnum.

3. Si liberi non funt graviter inviti.

"

QUJZERITUR I2.

An Principes vel Magi-

91

ftratus Civilis poffit irritare matrimonia libero-

yol

3

rum íine confenfu parentum , vel matrimonia

iNobilium cum plebejis inita?

RESPONDEO r.

Princeps vel Magiftratus

non poteft talia matrimoni

a irritare pro forou in-

terno.

*

RATrIO eft, quia Princeps fecularis non po-

teít irritare contra&tum pofitivé approbatum à

Deo Gen. 2. v. 24. ubi dicitur : Quamobrem retin-

[

Hvl

quet bomo patrem fuum C matrem , 9 adberebit uxori

b

U.

D]

N

N

Nrzc osasTAT, quod materia hujus Sacra-

[

menti fit contrattus civilis, qui fubftat legibus Prin-

Qrm

cipum inftar aliorum Contractuum Civilium.

REsPONDEO enim, contràctum matrimo-

nialem, quatenus apud Chriftianos habet inne-

xam indi[Jolubilitaten , & tignificationem unius in-

diffolubilis Chrifti cum Ecclefia, non effe merum

ii

contraé&tum civilem , fed eum fübftare Legi Di-

vinz , cujus explicande ac ordinandae in praxi

jus Deus foli contulit Ecclefis, cui proin foli

coimpetit jus ftatuendi impedimenta honeftati

hujus Sacramenti congruentia.

«ge

REsPONDEO 2.

Poteft tamen Princeps in

ejusmodi contrahentes ftatuere graves poenas ,

etiam exharedationis , & privationis omnium ef-

WY

fec&tuum

.DE SACRAMENTO MATRIMONIIL. 57

[in W

fe&uum civilium ex contra&u conjugali alio-

qufn confequentium. Sic poteft ftatuere r. ut

U m

fic contrahentibus non debeatur dos ante mor-

Die s

tem. parentum.

2. Ut omnino exhzredentur.

D

4. Ut liberi ex tali

titi

9. Ut relegentur ex patria.

matrimonio nati careant nobilitate & aliis privi-

Vàg.

legiis.

-

Dia ]l

S1 QUIS OBJICIAT

, quod rhulti]üri[ïæ in

lattimos

Gallia talia matrimonia Nobilium cum plebejis

fine confenfu parentum habeant pro invalidis,

ariltt

RzezsPoNDEO: Longe communiorem fen-

0 forgt

tentiam Canoniftarum in ipía Gallia effe, quod

talia matrimonia non fint invalida Sacramentaliter ,

p

batum )

pro foro interno , fed tantum Civiliter, hoc eft , in

ordine ad praefatos effe&tus civiles, prout in Pon-

re a

d t

tafio videri poteft. "Videatur Differtatio SS. D.

N. BENEDIcTI XIV. de ejusmodi matrimo-

niis . 7. de Synodo C. 37., in fine hujus Tra&ta-

j n

tus anneCtenda.

Tbus Pt

UJERITUR I3.

An matrimonium ab infi.

|fium.

matrimi

delibus vel Judeis contra&um diffolvatur per u.

nius converfionem ad Catholicam Fidem?

t innt

anius?

RzsPoNDpEO r. Hoe matrimonium poteft

p ment

& debet refcindi , fi àltera pars in Judaifmo vel

infidelitate remanens nolit converf» cohabitare

lg

in p

fine contumelia Creatoris, hoc eft, fine pericu-

yoin i

lo fübverfionis conjugis fidelis , vel fine defpi-

hondt

cientia Chriftiane Religionis.

Rarro eft, quia tale matrimonium folüm

rincop

"habet rationem contractus civilis, ex fua natura

diffolubilis , fi non ferventur conditiones per fe

$ pæn:

iib

inexiftentes Jure naturz , feu tacité imbibitz; in-

23

ter

felii

Wm

TRACTATUS

58

"

ter quas haud dubié continetur , ut cuivis liceat

, ku;u*

hbere fervire Deo in vera Religione.

HTR

' RESPONDEO 2.

Si tamen pars in Judaif-

ovm

mo vel infidelitate remanens velit cohabitare fi-

MW»

ne contumelia Creatoris , tenetur pars converfía

RNQ

Y

'l"

remanere in priore canjugio.

RaATr10 eft, quia etiam contra&us civiles,

J

ad quos tale matrimonium. referendum eft , fer-

v

vandi funt ,

quoufque non occurrat refciflionis

caufa fufhmens

hn

RESPONDEO 3

Si pars in Judaifmo vel

j

infidelitate remanens nolit cohabitare fine con-

tumelia Creatoris, pars converfa licité contrahit

aliud matrimonium.

R TrI0 eft, quia prior'contractus civilis ab-

foluté fuit diffolutus ; adeoque nullum relinquit

vinculum.

REsPONDEO 4. Si pars in Judaifmo vel in-

fidelitate remanens noluerit cohabitare fine con-

i,

tumelia Creatorís , atque interea contrahat aliud

Df

1

M

n

matrimonium , fed fücceff temporis penitens

T

convertatur ad fidem ,

tenetur dimiffo fecundo

EL

M

conjuge redire ad prxorem conjugem, fi nondum

,

aliud contraxit matrimonium.

L

RaTzo eft, quia dans injuftam caufam ad re-

fciffionem contra&tus, v. g. fponfalitii, ex parte

l m.,

fua non folvitur ab obligatione contractus, quam-

J

diu pars innocens vult huic contra&ui feu obli-

A-

gationi infiftere prout fit in prefenti cafu.

!

Jiud dicendum, fi pars converfa tacite vel expref-

fe remififfet hanc obhgatmem Vide Differta-

tionem II. & IIL. inferius in fine $. VIL SS. D. N.

BENE-

VDE SACRAMENTO MATRIMOI*&II. S9

lts

BENEDrIcTI XIV.de hac re inferiüs ex l, de Sy-

nodo in fine bujus 'Tractatus anne&endam.

i hg

QuzniITUR r4. An idem dicendum de

Mb

]

qmatrimoniis Hareticorum vel Schifmaticorum,

I$ COtd

qui contrahunt matrimonium diffolubile?

RresProNpDpEo: Idem dicendum effe de Hz-

l i

