, Dei eft, ita freenari hoc malum, ut ad nihil re-

j

, laxetur illicitum, fed generationi tantum rege-

dri

, nerandorum ferviat filiorum.

j

.

Et

.Xz

i

p

324

TRACTATUS

H

f

Et cap. ?.

, In eo, quod dixi, bonum con-

T

i

,jugale, etiamfi non habetur , à Domino effe

jl

»pofcendum, vifüs fum tibi dicere , pro con-

(mü

» cumbendi viribus fupplicandum. Sed ego pro

j ii

d

,,ipfa pudicitia conjugali dixi rogandum Deum,

1:,

gyelli

,;in qua eft concumbendi non liber ufus , fed li-

Id

, citus modus. Nam homo fi concumbere non

Ti

» poteft, potius non querat uxorem , quando-

diengté

» quidem Apoftolica fententia, ubi ait : Si fe mon

, continet , nubat , remedium voluit effe nuptias

Aj

i

, contra morbum concupifcentie. Hoc autem

Qu

,remedium eft, non ut fit concupifcentia , fi

ID

lat

, non eft , fed ut non rapiat ad illicita.

')

Et cap. 4.

, Amor fruendi creaturis fine a-

j

"

4

I

,,Impore Creatoris non eft à Deo.

Amor au-

li Q

AU

,Stem Dei, quo pervenitur ad Deum , non eft

,nifi à Deo.

Per hunc amorem Creatoris bene

at u

at

, quisque utitur etiam creaturis. Sine hoc amo-

, re Creatoris nullus quisquam bene utitur crea-

at u

prpteit

55 LUTis:

Hoc ergo amore opus eft, ut bonum

» beatificum fit & pudicitia conjugalis , ut fit ejus

d dere]

,intentio quando utitur conjugis carne , non in

tl

» Voluptate libidinis , fed in voluntate propagi-

fmlüm

n

,,nis; Si autem vicerit, & propter fe ipfam,non

» propter filios propagandos, fieri aliquid extor-

, ferit, & voluptas veniale peccatum fit propter

n

dl

(

,nuptias Chriftianas.

Ibid.lib. 5. cap. 9.

, lantum exceffum libi-

vOlbid

5, dinis (in conjugibus) identidem culpas , ipfam

i, q

»laudare non ceffas.

Nec attendas malum effe,

v

,cui ne limitem neceffitatis excedat , cogitur

utte

,temperantia repugnare.

Quamvis tu , quod

A r

!

il

» Imonuit Apoftolus, ne in morbo defiderii fuum

Ef

D

"

»» Và$

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 325

l

, Va$ quisque poffideat, non de conjugio, fed de

ulm

,5 fornicatione accipiendum putaveris, atque ita

38 n

, temperantie totam honeftatem de concubitu

Q v "

, conjugum abftuleris , ut nemo fibi videatur in

",

'f(]g

M

u

,morbo defiderii fuum vas poflidere , quanta-

Ji

r

, cunque libidine in uxoribus genitalibus potue-

OOO

,1it infanire. Si enim ullum ibi tenendum exi-

IXOIEII!,I:;

, ftimares modum, potuifti & illic concupifcen-

TUE

, ti& reprehendere exceflum. -- Sicut & (Pau-

ültit df

, lus) fecundum veniam concedit, quamvis cum

WT

, conjuge, non utique illum prolis , fed qui fit

Hunc au-

u

, Voluptatis intentione concubitum.

(l

, diant Chriftiana conjugia , non te, qui vis in

j retuni t

»6eis, quam defendis, nunquam frenari concu-

» pifcentiam, fed quotiescunque fe commoverit,

8 r

ja, m

,,fatiari avidam , regnare fecuram. Hunc au-

» diant, inquam, Fideles Chrifti, qui funt con-

aC«

Y r

, nubio colligati, ut ex confenfu temperent, quo

a

,Vacent orationi ; & cum ad idipfum redeunt

» propter intemperantiam fuam , noverint etiam

ud, j

, inde dicere Deo: Dimitte nobis debita noftra.

gt

» Quod enim fecundum veniam, non fecundum

U.'Sümfj K

, imperium à tanto DoGore dicitur, utique igno-

nl Ut

n

"

, fcitur , non jubetur.

gb

um

Et ibid. lib. 5. cap. 12.

»Ego, quia libero-

"d

,:rum procreandorum caufa uxores effe ducen-

n

, das honeftas confentit humana , quolibet mo-

'i

» do libidini cedat infirmitas , praeter fidem , &

us

»prolem , cujus generande caufa fexus uterque

emai

,; mifcendus eft , adverti etiam tertium bonum

iíl

» (Sacramenti.) -- Si aliter, nifi per concubi-

u

, tum, proles poffet procreari,& tamen concum-

, berent conjuges , apertiffime libidini cederent ,

gua

Q

0U

3

»atque

TRACTATUS

]

j

$26

»

?f xbus ü

,atqueillo malo uterentur male. Cum propter

g

,»Quod fexus ambo inftituti funt, nifi eorum

;,commixtione non nafcitur homo, propter hoc

sl u

gbit

$, mixti conjuges illo malo utuntur bene. Siau-

, tem de libidine etiam querunt voluptatem, ve-

ial

;, nialiter male.

Et cap. 16.. , Nos dicimus, illud effe contra

Jy&ïüïüïuæ

t

», Voluntatem , ut caro concupifcat adverfus fpi-

a

D

,ritum, non illud, ut fpiritus adverfus carnem.

M

;, Per quam concupifcentiam bonam fit , ut nifi

jii

ho

h]

»,caufa generandi non utantur conjuges carnis

, libidine , ac fic malo utantur bene; qui ufus

p

T

», bonus mali facit honeftum concubitum, vere-

» que nuptialem.

Voluptatis autem caufa, non

jl

1

1

M

N

3 prolis , facit concubitum culpabilem , fed in

, conjuge venialem.

N

w

Lib. r. contra duas Epift. Pelag. cap. 16.

VY

A t

, Quo malo (concupifcenti») propter bonum

li

n

» generationis filiorum bene utuntur pudica con-

l/[

i

1

u

J

j

, jugia.

Solius autem carnalis voluptatis caufa

iün t

», libidini confentire (id eft, preeuntem fequi )

y

» Peccatum eft, quamvis conjugatis fecundum

,jgäameam.u

, Veniam concedatur.

A

MÉ U

..

E£ lib. 3. cap. 5.

,; Alius habens quidem o-

"Q ] m

» pera bona ex fide re&a, que per dilectionem

)

», Operatur , non tamen 1ita , ut ille bene moratus

l)hoï &

M

» (Chriftianus) incontinentiam fuam fuftentat

N

, honeftate nuptiarum , conjugii carnalis debi-

vitm r

,,tm & reddit & repetit , nec fola propagatio-

]

lR

Ji

, hiscaufa, verum etiam voluptatis , quamvis

,»cum fola uxore concumbit , quod conjugatis

I r

»fecundum veniam concedit Apoftolus; inju-

'"U,

» tias tamen non patienteraccipit -- nempe ifte,

Mp

» qui

DE SACRAMEN TO MATRIMONII. $27

ü* Cüm»»

»qui moribus illo videtur inferior , propter re-

vmh j

, &am fidem , fecundum quam in omnibus deli-

l.rkl[q T

, &is fuis fe accufat , in omnibus Deum laudat,

hii

l

, atque ab ipfo fumens & indulgentiam peccato-

U

P

NI

»rum & dile&ionem re&te factorum , de hac vi-

, ta liberandus & in cónfortium cum Chrifto re-

» ii

1

Quare, nifi

enta

» gnaturorum recipiendus emigrat.

(r

» propter fidem ? qus licet fine operibus nemi-

rel

, nem falvat, tamen per ipfam etiam peccata fol-

040 i t

» vuntur.

UT

In Pfal. 8o.

,,Sunt homines omnino con-

tbor d

, temptores fzeculi hujus, non herent dileétione

Wi

TC

iMl |

» aliqua terrenis operibus , fancti, cafti , conti-

Eu [r

,nentes. - Suntautem alii, qui rebus infirmi-

lg,

,»tati conceffis inhzrent aliquantum dile&tione.

» Non rapit villam alienam , fed fic amat fuam,

» ut fi perdiderit , conturbetur.

Non appetit

m

, uxorem alienam , fed fic inberet fuze , fic mi-

i

It

!

» fcetur fuz, ut modum non ibi teneat prafcri-

j

]b

p

» ptum tabulis , liberorum procreandorum caufa

ii

957

ifti habent ligna , foenum , ftipulam fuper

H

g

» fundamentum , fed rerum conceffarum , non il-

»licitarum. -. Sitalis es, -- falvus eris, cum ar-

at

» dere coperit, quod zdificafti, fic tamen quafi

^

Nemo enim füper fundamentum

ux Ü

» per ignem.

n

» hoc edificans adulteria , blafphemias , facrile-

Ü

ul

J

putr

» gia, idololatrias , perjuria, putet fe falvum fu-

M

,, turum per ignem , quafi itta fint ligna, fenum,

p u

» ftipula ,

fed qui edificat amorem terrenorum

lii

, fuper fundamentum regni celorum, id eft, fu-

Ql

"

, pef Chriftum , ardebit amor rerum tempora-

:

NI

i

h

»lium, & ipfe falvus erit per idoneum funda-

T

, mentum.

T

X 4

Li

De

328

TRACTATUS

y yn

n H

!

Lib. de decem Chordis cap. 11.

»In ipfis con-

» Ceflis peccata funt.

Cum ipfa uxore, fi exce-

qi XTOW

g

,. ditur concumbendi modus procreandis liberis

» debitus, jam peccatum eft. .Ad hoc enim du-

.mïs ) qu

, Citur uxor : nam id etiam tabule indicant, ubi

','ä?mts :

»» fcribitur , procreandorum liberorum caufa.

uan-

a d

» do tu uti uxore amplius , quam neceffitas pro-

d uN

]

jb

» creandorum liberorum cogit, volueris , jam

» peccatum eít; & ipfa talia peccata quotidianz

uiinis

, eleemofynz mundant.

In ipfis alimentis, que&

um

» utique conceffa funt, fi forte excedis modum,

wf

» & amplius accipis , quam neceffe eft , peccas.

J

» Quotidiana funt ifta, quz dico, fed tamen pec-

ET

» Cata funt.

LT:

Homil. 5o. inter 5o. de nece[fitate penitentie : e-

W

numerans varias caufas agende poenitentiz , di-

AO

i

n

Cit: ,,Si Dei Miniftri, quanto magis cetera mul-

m

»» titudo quotidianam debet agere penitentiam ?

lj W'.'

» qui quamvis à flagitiis immunes eíffe debeant,

D.

pALUT

»tamen propter adminiftrationem rerum fami-

l

g

yti

» liarium , & conjugiorum ar&iffima vincula tam

i

fu

» multa peccant, ut non tam de iítius mundi pul-

Mu

h

id, u

», Vere afpergi, quam luto obliniri videantur. --

AOAU

» Hinc eft etiam illud : In idipfum eftote, ne vos

Y

lu

»» tentet Satanas propter incontinentiam veftram.

» Quod ut peccatum demonftraret effe , fed in-

yttly

» firmitati conceffum , fübjecit ftatim : Hoc au-

viing]

» tem dico fecundum veniam, non fecundum im-

d.

» perium.

Sola enim generandi caufa eft incul-

Yinte u

»» pabilis fexus utriufque commixtio.

n

Serm. 34. de diverfis cap. 7.8. 9. & 10. enume-

Ym qd

Tans varia peccata addit: ,, Quz peccata homi-

»ne€$ quando faciunt, putant fe non peccare ,

n

"a (

», quia

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 329

,.ïnlp&

Mr

» quia nulli hominum nocent

Qui feipfos cor-

,rumpunit voracitate , ebrietate , refpondent, cui

W

»quidrapui? -- Unamrem commemoravi, ut

bUk m

, Videatis

quomodo peccent

qui feipfos cor-

»rumpunt, cum fibi innocentes videntur

Sed

1 (

4I]

quoniam in ipfa fragilitate vite hujus difficile

» eft ,^ ut homo non excedat modum aliquantu-

Wi

»lum in his rebus, quibus ad neceflitatem utitur,

( (

» adhibendum eft illud remedium : JDimitte nobis

15 alme

» debita noftra. -- Si tua (uxore) intemperantius

efcedi m

» ufus fueris , nunquid nocere videris alicui, quia

ded,

»uteris tua ? Sed eoipfo coiiceffo (quod non

Ol f

» noceas alteri) immoderatius utendo corrumpis

»in te templum Dei

Nemo te accufat extra-

"A

»neus. Sed quod refponfum dabit Deo confcien-

n

TT

»tia tua dicenti per Apoftolum: Ut /ciat unus-

"

m

d W

» quisque voefbrum fuum as po[fidere in fan&tificatione

vt

» €? bonore , non in morbo defideriorum , ficut. gentes ,

N Viv

wi.

» qua ignorant Deum? Quis eft autem habens uxo-

Ozï um

;rem, qui eo modo utatur uxore, ut non exce-

Jïmn Ti

» dat legem liberos procreandi? ad hoc enim da-

'Mnu

ta eft, convincunt te tabule , quce fcribuntur

Jr V

1

T

» in matrimonio

Pactus es, quemadmodum du-

ts

» ceres : fonat tibi Scriptura pa&tionis, liberorum

N ?-'W

» procreandorum caufa.

Si modum excefferis, con-

vt

» tra illas tabulas facies, & contra pactum

ug.

j ï

»rit in te Deus integritatem templi fui, & non

m fs

»invenit: non quiatua ufus es ; fed quia immo-

n aüldi

»derate ufus es.

Nam & vinum de apotheca

» tua bibis , &tamen fi fic bibis , ut inebrieris,

giio

»non quia re tua ufus es,ideo non peccgfti: do-

M

»num enim Dei convertifti ed corr ptionem

Qu

]

» tuam.

Quid ergo? certe manifcftum e£t, &

i

A

, Ienun-

;:ACW

TRACTATUS

J

$59

M

Ü

,renuntiat omnium confcientia; quia difficile

il

u quam

, eft , fic uti rebus conceffis , ut non aliquantu-

W

AW

»lum excedatur modus. Quando autem excef-

« g

»feris modum , offendis Deum , cujus templum

J

nw

p s.

at d

Serm. $3. de diverfis cap. 13. & 14. ,Qui uxo-

»ris carnem amplius appetit, quam przícribit li-

s

]

,mes ille , Jiberorum procreandorum caufa , contra

r

»ipías tabulas facit , quibus eam duxit uxorem.

nu*.&lä

E

fueet

» Recitantur tabule , & recitantur in confpe&tu

!

»omnium atteftantium , & recitatur , liberorum

» procreandorum caufa , & vocantur tabulz matri-

Nifi ad hoc dentur, ad hoc acci-

» moniales.

» piantur uxores , quis fana fronte dat filiam fu-

»am libidini aliene ? Sed ut non erubefcant pa-

»rentes, cum dant, recitantur tabule , ut fint

»foceri , non lenones.

Quid ergo de tabulis

t

»recitatur ? Liberorum procreandorum caufa, -- E-

yint

» rübefcat & maritus aliter accipere ; f1 erubeícit

yltie d

yJun t

» pater aliter dare. -- NNunquid hoc non eft pec-

»catum , amplius quam liberorum procreando-

i5

»rum neceffitas cogit , exigere à conjuge debi-

00

»tum? Eft quidem peccatum, fed veniale. A-

L.I

»poftolus dicit: JJoc autem dico fecundum 'veniam.

y

»- Quiliberorum procreandorum caufa habent

, uxores magni viri, quales fuiffe patres legimus,

nïji

»fi eis poffet praftari , ut haberent filios fine

vt

» concubitu, nonne ineffabili gaudio tantum be-

;7elutna

» neficium ample&erentur ? Duo funt opera car-

rl

»nalia, quibus conftat genus humanum , in qu&

itu i

, duo opera prudentes & fan&ti ex officio defcen-

if

,dunt; imprudentes autem in ea per cupidita-

n |

,temruunt. Primum eft, quod pertinet ad fu-

f

, menda

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 331

j u

,menda alimenta. -- Ad manducandum & bi-

Qv

ina

, bendum quam multi voraciter irruunt. -- Hos

,ad menfam non adducit nifi concupifcentia car-

]Jcïi Dp

»nis, non indigentia refe&ionis. ltaque ifti ca-

,eunt in efcam & potum. llliautem , qui de-

t

» fcendunt ex officio vivendi , non ideo vivunt

n ss

, ut comedant , fed ideo comedunt, ut vivant. --

D

» Ufque ad eum modum carnale opus expetite,

st

,utfilios procreetis ; & quia non aliter poteftis

lr g

V

, habere filios , ad illud cum dolore defcendite.

L

ATR

VIII.

PT

S. FULGENTII

t dgr.tilizmi

«X

Mi

Anno 50oo.

BN

ib vt

gxgä 'mäiuh'&

Epiftola 1. que infcribitur : JDe conjugali debi-

j

L

Jl «

In

i0, fic habet: ,Dicis, conjugalem tuam pene

t

TT

VUMWe

:

v

»ufque ad extremum nuper zgrotaffe pericu-

übd

»lum, & ficut plerumque contingit, accepta ma-

IU prdd

»nus impofitione poeenitentiam fecundum mo-

du

»rem, quem habet Chriftiana Religio , peregiffe.

» Verum quia poftmodum plenam accepit cor-

Htb

n

J

:

j Wl

l

» poris fofpitatem , fragilitatem carnis allegans,

CUA

'l,

» &tatis infüper juvenilis incontinentiam confite-

"

ts

M

[

p fis:

Et in hac ambiguitate cogitationis , qua

P

l

H

»carnem confideras, majeftatemque formidas,

a'oergm

ïþ

h

u

» velut nauta locorum ignarus , & flu&tibus ven-

» tisque ja&tatus , dum periculorum incerta prae-

iitt

»Caves , noftra tibi refponfione demonftrari fla-

j?umanuc,

»gitas portum , ubi anime poflis vitare naufra-

d

» gium.

'Tenor ergo interrogationis tug me

)t

» compeilit, duo non fegniter confideranda pen-

p

i

»fare,

K

jl

832

TRACTATUS

udi

at

»fare , fcilicet non folum quid in fe conjugalis

j

» admixtionis qualitas habeat , fed etiam quid in

T

P

»Uunaquaque re pollicitatio voventis expofcat.

»Igitur culpabilis ufus non in conjugali concubi-

i

» tu , fed in concumbentium reperietur exceffu.

&

»Neque ex commixtione maris & foemine , fed

gt

l

» ex immoderatione libidinis culpam trahit coi-

j

t

»tus conjugalis.

In conjugibus ergo excefífus

W

")

»jure reprehenditur; nuptialis tamen dignitas

y

li

!N

» collati fibi divinitus honoris munere non pri-

fii

» Vatur.

Ideo Paulus quorundam infirmitatem

I

(5

» videns tanquam parieti inclinato & macerie im-

)l

Ril

» pulfe non neglexit confolationis deftinam fup-

J

» ponere.

Uxori, inquit, vir debitum reddat, fimi-

W

» liüter autem uxor viro.

Non vocaret Apoftolus

» debitum , nifi legitime fciret effe reddendum ;

!

J

Y

m

» nec juberet reddendum mutue confenfionis of-

':

sl

u

» ficium , fi effet iniqua repofcentis exactio. Hu-

ET

» jus igitur poteftatis inculpabilis eft ufus , offi-

jtaum

» cio gignendi divinitus attributus, fi juftitie ter-

vt

» ninum transgredi libidinofus non permittetur

» exceffus.

Juftitia vero utendi conjugii hec

d

HH^.7;U£A

»eft, ut non explendz libidinis, fed fubítituen-

EU

»dz prolis obtentu fibi conjuges congruo tem-

M

» pore mifceantur.

In illis namque bonis , quz

D

R

",

» fecit Deus , invenitur cafta copulatio uxoris &

d

u

» Viri , in quibus Dei operibus libido non poteft

Y

AI|

»inveniri: nec aliquando juftitie congruit, que

I

4l

» non hominibus ex dono conditionis , fed pec-

Mu

Ài

ii

L

» catoribus ex vitio primz prevaricationis accef-

A

if

Sed quia fine illa in corpore mortis hujus

QU Ut

li

» proles humana non feritur , non eam affectant

li

» conjugia cafta, fed tolerant, eique imponit nu-

u

l

» ptialis

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 333

m

*dmm

» ptialis honeftas modum, fine qua non poteft in

WT

» carne peccati naturalis explere feecunditatis of-

»ficium. Sic ergo quasri debet ex nuptiis fru-

ov

j

M

» us , ut cohibendus fit lubrice voluptatis ex-

» ceffus.

Quocirca fi conjugalis ufüs eatenus

s

as

»temperetur, ut non eftuanti libidini animus

»ferviat, fed proventum nafciturz prolis atten-

$ «;

» dat, & cum nata fuerit, diluendam celerius fpi-

m

» ritali seneratione non negligat , non deputatur

u u

» fidelibus conjugibus ad peccatum carnis indul-

Tl J

It

um

f

»ta commixtio.

Conjugatus ergo , fi thori fi-

» dem non deferat, fed in uxore fua naturali dun-

I$ CRUCD

»taxat ufu aliquantulum intemperantius exce-

» dat, non folum fcilicet generationem quarens,

TR

AL

"

» fed aliquando libidini carnis obediens , hoc e-

T

Mu

TO

nl

» quidem fine culpa non facit. "Talis autem cul-

» pà citius bene operanti atque oranti remittitur,

ls m. F,.

» quia ipfi conjugi fervat maritalis charitas fidem,

» in qua non poteft maritalis infirmitas cuftodire

hii

aenln

»temperiem. Retenta ergo thori fides maculam

u

laM

» diluit, quam contrahit infirmitas carnis, fi mu-

d g

?

»lieri non mifceatur alteri, quisquis non pro fo-

lil

» la generatione , fed etiam propter fragilitatem

s

» carnis fuz mifcetur uxori ; quia etfi prefixum

» concumbendi modum tranfit , tamen conjuga-

us t

pxüaüo n

»lem terminum non excedit: & licet contrahat

jjio n

» carnalis infirmitas culpam , impetrat tamen nu-

o

:

»ptialis integritas veniam. Accipit ergo talis

jtonis !

»indulgentiam, non pro eo

, quod ab una debi-

»tum conjugale plus quam oportet exigit , fed

Yi

yeno^

»quia una legitima accepta contentus alteram

!

» non requirit: fi tamen non defunt mifericor-

i

Qdb

Á

J

H

»die opera, que tantum valent in Religione

]

d

» Chri-

qaH

334

TRACTATUS

» Chriftiana ut non folum qui conjugiis utuntur,

[Mndue

,EWI'

» fed etiam virgines ad proemium virginitatis per-

» Venire non poflint , fi opera mifericordiz cha-

»ritatisque neglexerint.

Si quis vero intentus

» operibus bonis tantam fervaverit in uxore tem-

N

»periem, ut filiorum procreandorum caufa tan-

,tummodo miíceatur uxori, multa laude talis

» procul dubio eft dignus, fi quis hoc noftris po-

AT

» teft implere temporibus. --

u

ij

[

"n

Cap.9. ,Si continentiam unus veftrum fine

Msl

jl

»alterius vovit affenfü , temerarie fe voviffe a-

d

»gnofcat, & debitum conjugi redhibeat, Ve-

uwWAu

,rumtamen ut omnia veftra honefte fiant , in

n

t

,reddiione conjugalis debiti fic infirmitatem

!

j

» carnis excipiat ufüs conjugalis, ut non caro li-

ulämm

» bidini ferviat, fed animi virtus adjuta divinitus

LT

» Carnalis concupifcentiz frena reftringat. Ne-

al

»gotium namque fübftituend:z prolis ita debet à

YO

» conjugibus peragi, ut fübferviente verecundia,

Mif

» dum fe ad opus feecunditatis animus fidelis in-

»Clinat, modeftiam fimul naturalis honeftatis

u p

f

p

Av

J

» Deo adjuvante cuftodiat.

d f

Et cap. 1o.

»Lre omnibus autem memine-

TT

»rint conjugati , femper orationibus atque elee-

l (

»mofynis infiftendum : nec velint jugiter in ipfa

)

)

AR

» carnis infirmitate jacere , fed feflinent gradum

vprniag

» vite potioris afcendere ; & ut ad virtutem con-

&t

» inentie perveniat animus, magis magisque car-

ditig

P

, nalis concupifcentie comprimatur exceffüus , ut

iaf

»dum Deo adjuvante illum füperaverint gra-

!müa. H)'

»dum , in quo conjugalis infirmitas veniam po-

5 ftulat, celfiorem laudabiliter poffint obtinere,

Ti

n

^

m

Ü

»iD

DE SACRAMENTO MATRIMöNII. 335

!

t

, in quo continentiz virtus palmam vite melio-

» ris exfpe&tat.

IX.

VW

s

S GREGORIUS M.

lUl

!d

Anno 590.

32. Moralium in cap. 40 Jobi c. 17. dicit:

Lib.

U rf

)»

Paulus , dum quofdam in Ecclefia inconti-

»nentes afpiceret, conceffit minima , ut majora

Ti fe n

l

l

i

u |

»declinarent, dicens : Propter fornicationem autem

» unusquisque uxorem babeat.

Et quia tunc folum

Teb ii

t if

!

1

H

»conjuges in admixtione fine culpa funt , cum

»non pro explenda libidine, fed pro fufcipienda

W tn]

» prole mifcentur.

Ut hoc etiam , quod concef-

d i

»Íerat, fine culpa quamvis minima non effe

st ]

»monílraret , illico adjunxit : Hoc autem dico fe-

;j

» cundum indulgentiam , non fecundum imperium.

SEH'*VCIM

n

»Non enim eft fine vitio , quod ignofcitur , &

u

D

»,non przcipitur.

Peccatum profe&to vidit,

ts Md

»quod poffe indulgeri previdit.

Sed cum in

»dubiis conftringimur , utiliter minimis fubdi-

Tl

»1nur, ne in magnis fine venia peccemus.

»

uamvis bonum fit

bytqet

Hom. 36. in Evang.

,conjugium , atque ad propagandam fobolem

u

g&terï.'f

gt

» providentia divina conftitutum ; nonnulli ta-

»1nen non per hoc fecunditatem prolis, fed de-

Pt

xgam

» lideria expetunt voluptatis; & idcirco per rem

» juftam fignificari non incongrue poteft res in-

Hilt

t

» jufta.

Hoc loco S. Gregorius agit de excufa-

Ils

» üone invitati ad cenam , dicentis: Uxorem du-

n

Mif

» Xi , C ideo mon po[Jum venire.

pOw

Idem

336

TRACTATUS

n

Idem in Paftorali part. 3. c. 28. , Admonen-

m

» difunt conjuges, ut fufcipiendz prolis fe me.

;; v "

ggiedn

» minerint caufa conjunctos , & cum immodera-

» t admixtioni fervientes propagationis articu-

gl

»lum in ufüm transferunt voluptatis , perpen-

s

» dant, quod licet extra non exeant, in ipfo ta-

gimat,

» men conjugio conjugii jura tranfcendunt. Un-

El mozw

» de neceíle eft , ut crebris exhortationibus mo-

,mam.z*

»neantur, ut defleant , quod pulchram copule

h

M

»fpeciem admixtis voluptatibus feedant. Hinc

f

» eft, quod peritus medicing ccleftis Apoftolus

n

» non tam fanos inftituit, quam infirmis medica-

i

»Imenta monftravit, dicens: Propter fornicationem

!

Yi

» unusquisque [uam babeat uxor&m.

Qui enim forni-

TU

» cationis metum premifit, profe&o non ftanti-

» bus praceptum contulit, fed ne fortaffe in ter-

»ra ruerent, leculum cadentibus oftendit. Un-

i

d

&

» de adhuc infirmantibus fubdidit: Uxorivir debi-

m hi

» tum reddat , familiter & uxor viro.

Quibus dum

p t

»in magna honeftate conjugii aliquid de volu-

RUT

» ptate largiretur , paulo poft fubdidit: Zoc au-

i g

» fem dico fecundum indulgentiam,, non fécundum impe-

i

»rium. Culpa quippe effe innuitur , quod indul-

'Huf

»geri perhibetur.

Sed qua tanto citius relaxe-

» tur, quanto non per hanc illicitum quid agitur,

w

n

» fed hoc quod eft licitum füb moderamine non

Wl

»tenetur. Quod bene Loth in femetipfo espri-

» mit, qui ardentem Sodomam fugit; fed tamen

li

jj

»Segor veniens nequaquam mox montana con-

T

»fcendit. Ardentem quippe Sodomam fugere

A f

» eft illicita carnis incendia declinare.

Altitudo

al

» Vero montium eft munditia continentium. Vel

EETT

i

«b nj

»Certe quafi in monte funt , qui & jam carnali

» cOpu-

gf

DE SACRAMENTO MATRIMONIL. 337

! dl

*dïpm]h

»Copule inherent, fed tamen extra füfcipien-

»d& prolis admixtionem debitam nulla carnis

i

Nj

[i

» Voluptate folvuntur. Sed quia multi funt, qui

]

J

PA

» Ícelera quidem carnis deferunt , nec tamen in

f

»conjugio pofiti ufus folummodo debiti jura

» contervant, exiit quidem Loth Sodomam, fed

Ts

»[amen mox ad montana non pervenit; quia

üldran

» jam damnabilis vita relinquitur, fed adhuc cel-

» fitudo conjugalis continentiz fübtiliter non te-

frdg, )

»netur. Eít vero in medio Segor civitas , que

ll li

» fugientem fàlvet infirmum, quia videlicet cum

ii i

L

VATA

» fibi per incontinentiam mifcentur conjuges, &

»lapfus fcelerum fugiunt, & tamen venia fal.

Qu t

» Vantur.

Quafi parvam quippe civitatem inve-

At

»hiunt, in qua ab ignibus defendantur; quia

frifente

» conjugalis hec vita non quidem in virtutibus

i, V

b n

» Inira eft , fed tamen à fuppliciis fecura. Unde

»idem Loth ad Angelum dicit: Eft civitas hic

^. Qu

» parva, & falvabor in ea.

Juxta ergo Segor di-

r

»Citur, & tamen ad falutem tuta perhibetur ,

Ddl

»Quia corjugalis vita nec à mundo longe diffita

w jaini

»eft, nec tamen à gaudio falutis aliena.

Sed

1 a

»tunc in hac actione vitam füam conjuges

O t

»Qquafi in parva civitate cuftodiunt , quan-

n qil

»do pro fe affiduis deprecationibus interce-

lm

» dunt,

iatiir

Lib. 1. Epift. »4.

a

» Paulus in Paradifum du-

ij

ha

»Citur, & tamen ad cubile carnalium mentis

Q mona

Vi

Qd

»aciem revocat, & cum fané&tum conjugium

J

»creandorum fit caufa liberorum , aliquid et-

Iido 9^

,iam eis & de voluptate largitur dicens: Pro.

neti :

pter fornicationem unusquisque fuam uxorem babeat.

M

D. Amort Tr. deSacr. Matrimä.

Y

Lib.

$38

TRACTATUS

TOE

Lib. r2. Epift. 31. ad Auguftinum Anglie A- ;l[f] [

oftolum.

» Ad uxoris concubitum vir ejus ac-

j

» cedere. non debet quoufque qui gignitur abla-

if

]

» Ctetur.

Prava autem in conjugatorum mori-

m

B

iM

W

» bus confuetudo füurrexit, ut mulieres filios fuos

xx

» quos gignunt nutrire contemnant, eosque aliis

(l

h

T

»mulieribus ad nutriendum tradant.

Quod vi-

mv J

» delicet ex fola caufa incontinentia videtur in-

D

p

» Ventum.

Quia dum fe continere nolunt, de-

u

»fpiciunt la&are quos gignunt.

He itaque

T

»que filios fuos ex prava confuetudine aliis ad

i

»nutriendum tradunt, nifi purgationis tempus

!

J

»traufierit, viris fuis non debent admifceri.

( d

»Quippe quia & fine partus caufa, cum con-

»[uetis menftruis detinentur , viris fuis mifceri

BRU

»prohibeantur. - Quia ipfa licita commixtio

i

A.

»conjugum fine voluptate carnis fieri non po-

» teft, à facri loci ingreffu abftinendum eft, quia

» Voluptas ipfa effe fine culpa nullatenus poteft.

»Non enim de adulterio , fed de legitimo ma-

»trimonio natus fuerat , qui dicebat: Jm iniqui-

» tatibus conceptus fum.

In quibus tamen verbis

»non ipfam admixtionem conjugum iniquitatem

»nominat, fed ipfam videlicet voluptatem ad-

'J'chm

uN

»imixtionis. Suntenim multa licita ac legitima,

» & tamen in eorum actu aliquatenus feedamur ;

M

» ficut fiepe irafcendo culpas infectamur , & tran-

AM

Yt

lifg

»quilitatem in nobis animi perturbamus, &

ii

i

»cuur re&tum fit quod agitur , non eft tamen

h&lpf

1

»tunc approbabile , quod in eo animus pertur-

»batur. -- Oportet itaque legitima carnis copu-

!t

R

»1la ut caufa prolisfit, non voluptatis ; & car-

T0

(

»his admixtio creandorum liberorum fit gra-

ANP

i

» Ua ,

l

DE SACRAMENTO MATRIMONII, 339

»tia, non fatisfa&io vitiorum.

Si quis ergo

,Íua conjuge non cupidine voluptatis raptus,

Eu

il

» fed folummodo liberorum procreandorum gra.

N

» tia utitur, ifte profe&o de ingreffu Ecclefiz ,

I

» feu de fumendo Corporis Dominici Sanguinis-

xdäüï

,que myfterio fuo eft relinguendus judicio ;

s

,CUm vero non amor procreandze fobolis, fed

EU

, VOoluptas dominatur in opere commixtionis ,

,

VE

,habent conjuges etiam de füa commixtione

PU

» quod defleant.

Hoc enim eis concedit fan&a

Wt a

»Predicatio , & tamen de ipfa conceflione ani-

d a

,Ium concutit. Nam Paulus (dicit): Hoc di-

]

l, Q «

»,COo fecundum indulgentiam.

Non enim in-

Tiv

"

,dulgetur, quod licet & juftum eft.

Quod

t Gu

,e€nim indulgeri dixit , culpam effe demon-

» ftravit,

dT

T6n

N

l

X.

tuyi

$ ISIDORUS.

M

U

n

;

fi]4]

'lr

Anno 630.

p

vipitt

ib. 2. 21e Officio Ecclef. cap. 19. , Illze funt

tl

,Certe nuptie , qu& in conjugio non libidi-

u t

,nem , fed prolem requirunt, neque enim fic

a;ïamwf ]

,inftitute fünt, ut carnis voluptatibus ferviant,

ertu

"

]

ul

l

t?n

»fed tantum ut fru&um propaginis quzrant.

»iNam & ipfee dotales tabulc indicant, quod cau-

,imes

»Íà procreandorum iiberorum ducitur uxor.

] emm

ü

» Quando ergo quisque luxuriofe amplius vivit ,

)

» quam neceffitas procreandorum liberorum co-

» git,jam peccatum eft. Unde neceffe eft,ut quoti-

il

N O

, dianis

v fACRAHR

340

TRACTATUS

dianis eleemofynis ac precibus intercedant, qui

]

.

] j

» thori

conjugalis pudicitiam frequentius per in-

»€

ontinentiam commaculant.

m d

" J

Lib. 2. Sententiarum cap. 4o.

» Quofdam

LM

, conjuga

le decus non pro gignendis liberis dele-

N Dr

&at, fe

d hoc pro turbulenta carnis & libidino-

Eub

ficque bono male

,a confuetudine appetunt ;

, ütüntur.

x

POENITENTIALIA.

I.

mitentiale Tbeodori Archiepifcopi Cantuarienfis,

Pæ

q

ui floruit feculo feptimo circa annum 680,

Pm:kFg'

Delettu A&orum Ecclefiaflticorum tom. 2.

Jr,m ]

editum in

hi

Cap. 1T.

de Quejtionibus . Conjugiorum fic habet:

ftineat fe ab uxore fua quadraginta dies

fua t

» Vir ab

iali i

, ante

je

fcha & ufque in O&avas Pafche. Mu-

ibus menfibus abftineat à viro fuo , qu&

Lt[o

» r t

T

Á

» Concepi

t, ante partum, & poft tempus purga-

» tionis ,

hoc eft quadraginta diebus , & quadra-

Idem in Capitulis peenitentia-

NT

J

» ginta noctibus.

» libus c.

32.

In tri

fi

bus Quadragefimis , & in die. Dominico &

quarta Feria & fexta conjugati fe continere debent 5 nec

illis diebus copulari , quamdiu gravata fuerit uxor , id

Inijs

eft , à quo die filius in utero motum fecerit , ufque ad

gartum. — 4 partu poft triginta dies , J filius , fi autem

Ri

V

filia , poft quinquaginta fex.

Wtj

IIO

]

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 5341

H

:mjus N

Penitentiale Venerabilis Bede , qui vixit fzeculó

d

T

(

o&tavo circa annum .730. c. 2. de fornicatione fic

f

habet: , Uxoratus contineat f& 4o. dies ante Pafcba ,

m !

'Qvel Natale Domiüni , €? omni die Dominico , & quar-

tl

» ia & fexta Feria à Conceptione manifefta ufque poft

» natam fobolem : *ir contineat [e ab uxore per tres men-

»fés.. Ibidem c. 10. de Zlbflinentia Mulierum.. Mu-

» lier abítineat fe à viro fuo , antequam pepere-

»rit; & poft partum 4o. dies.

Qui autem nu-

lLA

» pferit his diebus, decem dies poeniteat, vel 30,

, Vel 2o.

INM.

V at

Penitentiale Halitgarii , Archiepifcopi Camera-

;cqaamumt&/

ml

cenfis, qui fcripfit feculo nono circa annum 820;

h3

illudque ex variis Peenitentialibus collegit ad in-

ftantiam Ebonis, priu$ Rhemenfis , dein Hilde-

t

fienfis Epifcopi , lib. 4. de Queftionibus Conju-

i,

giornm C. 24. fic habet: Vr abftineat fe ab uxore

iltaup

füa. 4o. diebus ante Pafcba in O&tavas Pafcbe. . Mu-

qo, (

lier ires menfes debet fe ab[Linere à voiro [uo, quando con-

cipit , ante partum.

E poft tempore purgationis , 40.

ts

diebus & no&tibus frve mafculum five feminam pepere-

vii.

T13

g

IV

si ]i

Penitentíale Rbabani Mauri , Archiepifcopi Mo-

d

guntini , qui fcripfit circa annum 830. lib. 3. cap.

WIW

34. eadem verba ponit , quz Ponitentiale Ha-

litgarii.

Y^3

V. Pa-

342

TRACTATUS

m

V.

Q

d

j,d

Penitentiale Zndegavenfe antiquum , in quo, u-

UOV

bi ponit decreta Romanorum Pontificum , ulti-

w

uml

mus comparet Gregorius IlI. Succeffor Petri fa-

r

a

culo octavo , apud Marinum de Ponit.

il

t. Qui-

"

bus diebus abfzinere oporteat à propria conjuge? fic ha-

A

1

bet: Qui uxores babent , contineant f& ab eis 4o. dies

J

ante Pafcba, & INatale Domini , €? omni Dominica ,

D]

f

€9 4. €9 6. Feria.

Et à Conceptione manifeftata. uf-

que po[? natam fobolem vir contineat fe ab uxore $ id e[l,

ires menfes,

VIO

Ponitentiale Romanum , editum ab Antonio Au-

guítino Tarraconz 1581. & Venetiis 1584. & in

-Delettu. d&orum. . Ecclefiafticorum. Lugduni 1738.

Y

"T'it. 5. c. 20. fic habet : IDe fornicatoribus.

Concu-

buifHi cum uxore tua die Dominico ? Quatuor dies pe-

u

miteas.

Si concubuifti cum uxore tua , poftquam infans

motum 3n, utero fecerat , vel faltem quadraginta dies an-

ze partum ,. *oel in tempore purificationis fue , *vel men-

[

Jiruo tempore , decem dies peniteas.

Ibidem Tit. 7. cap. 9. fic habet: XEx Concilio

]

Eliberitano.

Quibus temporibus viri ab uxoribus ab[ti-

nere debeant.

Jn tribus Quadragefamis anni , €? Die

JDominica, €9 in quarta Feria , & in fexta Feria con-

I

jugales f& continere debent ; mec illis diebus copulari ,

2n, d

quamdiu gravata fuerit uxor ; id eft , à'quo die filius in

h]

utero motum fecerit ufque ad partum 5 à partu poft tri-

1

QQa

ginta tres dies, fi filius eft 5 fi autem filia , poft fexagin-

ta quinque.

Obfervo , hunc Canonem per erro-

rem tribui Concilio Eliberitano , in quo nil ho-

rum

Vil

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 345

d

rum reperire eft. Sed nec continetur in Conci-

lio Ilerdenfi, celebrato anno 524 , cui eum tri-

buit Burchardus.

Verofimile eft,

imperitum a-

r

Wi

