ftiné atque invalidé contra&um habeat faltem

)IE

vim fponfalium ?

iM

REsPox-

M

156

TRACTATU

H KHLR

RrEsPONDEO: lioc matrimonium non va-

let quidem in vim fponíalium, fed nullitas matri

]L..kä Qn"S[

mw:

monii neque tollit obligationem fponfabum pre

!

whcap

cedentium ad fponfalia de prefenti

RaTrzO0 eft, quia matrimonium, feu fponfa-

equw "

HW*

lia-de prefenti exuuntur ab Ecclefia omni robo-

g

re novo , non autem exuuntur valore prommymo-

nis præ"edcntxs , 'de fe tendentis & obligantis ad

OUU

NID,U

matrimonium Vahdum contrahendum prima oc-

cafione yemoto obice.

UXERITUR 87

Quznam fint pene con-

ii

trahentium clandeftiné? vel matrimonio clande-

ftino affiftentium?

RESPONDEO I

Contrahentes clandeftiné

gravi poena arbitraria ab Epifcopo puniendi funt,

REsPONDEO 2.

Parochus alienos Paro-

chianos fine licentia eorum Parochi conjungens

M

W

ipfo jure tamdiu füfpenfus eft, donec abíolvatur

ab Ordinario illius Parochi, à quo contrahentes

Ita habetur in T RibEN-

conjungi debuerant

TINO Seflf. 24. C. 1. his verbis: Parochum , vel a-

lium Sacerdotem , qui cum minore te[Hium mumero, & te-

fles , qui fine Parocbo vel Sacerdote bujusmodà contrattui

nterfuerint , necnon ip[ós contrabentes graviter avbitrio

[L/

Ordinarii puniri pracipit. --- Quod fi Parocbus 'vel a-

Jius Sacerdos , five Regularis [roe Secularis fit , etiamft

id fibi ex privilegio , oel immemorabili confuetudine licere

contendat , alterius Parocbie fpon[os fine illórum Parocbi

licentia matrimonio conjungere , aut benedicere aufüs fue-

Tiy

j

u

rit , pro jure tamdiu [u,þmfus maneaz quamdiu ab Ordi-

nàrio ejus Parocbi , qui matrimonio inteve[Je debebat , feu

à quo benedittio fufcipienda erat , abfoloatur.

Q.v -

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 157

»Omtm f

UJÉRITUR 88. Quidnam intelligatur per

l l1 1(Dh

Denuntiationes matrimonio premittendas ?,

b U

REsPONDEO: Per Denuntiationes intelli-

li

gitur publica proclamatio Parochi in Ecclefia co-

Ut s

ram frequentia Parochianorum , .qua promulget

d Ov

inita à duabus perfonis fponfaha in ordine ad

Üore s

contrahendum proximé matrimonium ; monet-

Ollpn

que omnes , fi fciant inter fponfos 1mped;men-

düm jria

tum , illud (ibi infinuent

QUXRITUR 89

Quomodo faciende funt

pere

he Denuntiationes?

TLOTIO C

ReEsPONDEO: Faciendz funt à Parocho ex

Cathedra vel coram Altari tribus diebus Feftis

6s Qanrel

continuis , hoc eft , non interpolatis per alium

XUCIed o

diem feftivum , quamvis haud dubié interpolati

fint per Ferias hebdomadis confue

Sub die

es D

bus Feftis autem intelliguntur etiam Dominica.

t u

Ita ftatuitur in T R1xDEN TINO Seff. 24. C. r. his

aol

ln*

verbis: Cum S. Synodus gravia mala perpendat , que

00 CODL

ex clande[Linis conjugiis ortum babent , idcirco S. Late-

r Ti

ranen(is Concilii [b INNN OCENN TIO ILI. cde-

hniny s

brati vefLigiis inberendo precipit , ut in poflerum , ante-

T /-,

quam mairimonium contrabatur 2 72» ü PT'OPTLO contra-

Mu d

bentium Parocbo tribus continuig diebus fefiivis in Ec-

.örä L

clefia inter Miffarum folennia publicà denuntietur , inter

t Pant

quos matrimonium fit contrabendum , quibus denuntiatio-

u

mibus fa&is ,. i mullum legitimum interponatur impedi-

il

mentum ad celebratzonem matrimonii in facie Fuclefie

frocedatur.

RiTvuALE RoMANUM ZTit. 4r.

tria monita à Parochis bene notanda circa De-

nuntiationes inneéctit

$. X. Denuntiationes Paro-

M

cbus facere non aggrediatur , mifi prius de utriufgug con-

j

trabentis libero confenfu fibi bene conflet. . S. X1. Sive

JL»

TÓ

*

j l[l m!

TRACTATUS

158

và infra duos menfes poft factcis denuntiationes matrimno-

nium non contrabatur , denuntiationes repetantur , nifi a-

liter. Epifcopo videatur.

$. XIV. JMoneat. Parocbus

conjuges, ut ante benedittionem Jacerdotalem in templo.fu-

fcipiendam in eadem domo non cobabitent , neque matri-

snonium confumunent , mec etiam fimul maneant , mifi ali-

i

quibus propinquis , vel aliis prefentibus , que beredictio

à nullo alio , nifi ab ipfo , feu ab alio Sacerdote , de ipfius

Parochi vel Ordinarii licentia fieri debet

QUJERITUR 9o.

An denuntiationes ali-

quando fieri poflint primüm poft contractum ma-

[

trimonium ?

RzsPoNpEO r. Denuntiationes nunquam

differendz funt poft contractum matrimonii fine

expreffa difpenfatione Ordinarii, ubi haberi po-

teft, aut extra cafum neceflitatis, ubi difpenfatio

Ordinarii haberi nequit, v. g. in cafu irruptionis

tl

hoftilis Turcice, vel perfecutorum Eccletiz, u-

Íta communis.

(

bi Clerus cum populo diffugit.

RATrIO eft, quia lex Concilii Oecumenici

qmir:a: t

JDUJZ

mutafi nequit, fed tantüm difpenfari pro cafu

Trenyy

particulari extracrdinario ob motivum grave ur-

gentis neceffitatis.

o

RESPONDEO 2.

In tali cafü, quo Denun-

tiationes differuntur poft contractum & benedi-

&ionem nuptialem , conjuges toties , quoties u-

LL

tuntur matrimonio per copulam conjugalem ,

peccant mortaliter, nifi abfit moraliter omne pe-

riculum detegendi ullius impedimenti, & accedat

7

(

zacita faltem. Difbenfatio Ordinarii circa Demin-

tiationes ad ejfettim pro. ufu conjugii in foro in-

dU

terno, quod dijudicandum relinquitur Confeffa-

T

T1O

DE SAÁCRAMENTO MATRIMONII. 159

Mi

rio vel Parocho

Prima pars refponfionis &

Secunda pars Conclufionis infinuatur à Palao

(

tra&. 28. difp. 2. pun&t. 12. $. 5. n, 6. his verbis :

U iM

Si difpen[atio fatta efi ab Ordinario non integré , fed fo-

Idl o p

liin pro matrimoni contrattu , obligatos e[]e contraben-

Il

tes fub peccato wmortalà denuntiationes ante confummatio-

h,q

nem matrümonmi prewutere , mift forte aliqua gravi &

urgenti cau/a excu[entur ,. uti docuit INavarrus , San-

U

chez., Guttierez.

Verum, etft preditta fententia omnino

QtiatIOn

tenenda &^ confulenda fit , o/y)of tam iamen ,. [cilicet. mon

CQ

e[Je peccatum mortale , matrimonium confummare , quan-

do contrabentes certi funt , mullum u,zpcflzmenzzmz Jube[Je,

ut probabilem defendit Man. Rodriquez in. Summa C.

Qu

[ïl/

l

222. ". I.,C pluribus relatis Sancb. Difp. 11. n. 2.

ilitasDalaos

Horum doctrina admittenda eft, fi

Iirtst

j

RU

hec duo concurrant, primo moralis certttudo de

AV

abfentia 1mped1ment1.

Secundà , gravis & urgens

caufa.

A-Tlïm.xeL

Tuenn

QUJRITUR 9I.

An peccet Parochus

fi

omittat unam vel alteram ex tribus denuatiátio-

vt O

nibus ?

RESsPONDEO I

pentr p

Parochus peccat mortali-

JENUrm R

ter , f1 omittat unam ex tribus denuntiationibus

fine omni caufa.

fi, quJ

RAT10 elt, quia tr ansgredltur legem Conci-

QU U l

liiin materia, quam fecuritas boni publici ex tri-

0"6* GJI

bus denuntiationibus intenti petit p;æc;gi fub

a eonute

gravi, ne ejusmodi ncg,lc&ms à pluribus Parochis

01m

commiffus vergat in perniciem boni publici

d

REesPONDEO 2. Si Parochus unam denun-

lMi

WD

tiationem omittat ex levi aliqua , feu non fuffi-

J Usl AD

cienti caufa, peccat vepialiter , etiamfi moraliter

certus fit, nullum intervenire impedimentum

Qu n

RATIO

[

ERACTATUS'

"u HCRA

160

JECHJEM]

Rarro eft, quia motivum Concilii requi-

'if If

AA

rendi trinam denuntiationem non fuit periculum

Qu

particulare in quovis cafu individuo, fed pericu-

UM

]um generale, quod femper manet, fi nimis laxe

obfervetur modus prafcriptus.

-.QESPON?

;

yai d

RrEsPONDEO 3. Siin cafu particulari non

concurrat moralis certitudo de abfentia impedi-

IVD0n

a

Ua d

menti , & nulla interveniat gravis caufa neceffi-

hant

tatis , omittendi unam ex tribus denuntiationi-

bus, Parochus peccat mortaliter omittendo u-

l

n

nam ex tribus denuntiationibus.

*Jl

.«RATIO eft, quia exponendo Sacramentum

Ql

Ui

periculo nullitatis contra exprefium preceptum

Ecclefie agit Legislatore graviter invito.

QUJERITUR 92.

An peccet Parochus , fi

tres denuntiationes faciat tribus diebus non fe-

UV

i

ftivis ? aut non interpolatis?

ln

F

REsPONDEO 1. Si Parochus abfque caufa

r

gravi tres denuntiationes faciat tribus diebus non

E

l

'wrw:n

|

h

ïl'-':h

feftivis, in quibus populus ex precepto Miffz

Parochiali intereft, peccat mortaliter.

m

:

T

Jl

Ra-rro eít, quia contraria praxis repugnat

graviter intentioni Ecclefiz ;; & fini generali ab

Écclefia intento , nempe morali diligentie quoad

inveftiganda impedimenta ab Ecclefia preefcriptz.

Hinc, fi contraria praxis alicubi vigeat, Parochus

Ilj

i. ]

?.

moneat populum , fe, fponfos absque aliqua

)

gravi neceffitate non conjun&turum , nifi mature

"(L

r

fponfalia infinuent, ut trin& denuntiationes die-

DT

L

bus feftivis premitti valeant.

'Talis autem gra-

']S.

vis caufa neceffitatis , etiam uno vel altero die

N

non feftivo convocandi populum ad Miffam vel

»91'6 []DF J

n

Conventum, ibique fupplendi fecundam vel ter-

i

il

n

tiam

4j

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 1ÓI

Ut

tiam denuntiationem foret , fi v. g. per totam

UC r

uadragefimam familia cum liberis orphanis re-

m)f&d W

linqui deberet fine idoneo Rectore, & bona re-

^ Lipi

manerent inculta.

N

REsPoNpDEO 2. Satisfit tamen ihtentioni

at

Concilii , fi denuntiationes fiant tribus diebus fe-

[b(emia Wy

Is Cl

ftivis non interpolatis, v. g. in Dominica, Feria

fecunda & tertia Pafchz vel Pentecoftes.

denuti

Rarro eft, quia, licet finis Concilii melius

? O

obtineatur per-tres dies feftivos interpolatos,

Jufficienter tamen obtinetur per non interpolatos.

O Sutmt

QUJAERITUR 93.

An peccet Parochus , fi

U jrety

5

D

tres denuntiationes non faciat in Ecclefia inter

TOU

Miffarum folennia, fed in alio Conventu fre-

Parodits,

quentis populi, v.g. poft Vefperas? vel in Pro-

]s tot

ceffione ?

RzsPoNDEO: Parochus peccat mortaliter,

NT

fi absque gravi caufa immutet ritum à Concilio

xbus i

prefcriptum faciendi denuntiationes in Ecclefia

preso)

inter Miffarum folennia.

ilief

y

Rarro eft, quia contraria praxis graviter

prati

j4

T

repugnat intentioni ac fini Ecclefie volentis ad-

fri geud

hibere moralem diligentiam ad detegenda impe-

iigntt

dimenta determinato modo, generaliter demon-

klpr

ftrativo moralis diligentie , qui non obtineretur,

nifi fiat inter Miffarum folennia , ubi omnes ex

ipal, ht

j EINU? Ü

precepto Ecclefie tenentur comparere, hinc Le-

gislator ad contrariam praxin eft rationabiliter

in; n

graviter invitus , nifi excufet

.uqsiarionssi

fitatis.

gFaVis caufa necef-

n

$402

vel [

Nzqvr vgznuM EST, DoGores univerfim

jal

docere oppofitum.

Infigniores enim ex his fo-

p

lüm docent; non contraveniri contra mentem

T

l

D.zdmort Tr. de Sacr, Matrim.

L

an-

TRACTATUS

l

1 DIHCM

162

Concilii , fi in die feftivo habeatuf concio extra

4im

Nam

P

Ecclefiam , ibique fiant denuntiationes.

To0Nd

GuTTIEREZ.].5. C.56. n. 8. exprefle fcribit:

g

Sanches, infert , idem dicendum e[Je (quod Denuntia-

tiones in magno concurfu populi extra Eccle-

;*z:n&fl(m'l1

fiam fieri poffint) quando non e[Jet dies feftiva.

Sed

gt

-

l

j od

nec video, nec.fcio, eam opinionem pratticari , cum exce-

RaS I

QW

dat literam & sverba Concilii.Tridentini , & fit preter

€a.

tl

I

Hinc SvyNopvs Corowrzusrs de anno

1662. de Matrim. C. 2. $. 3. vetat füb poena tri-

yita

lj

1. d

ginta aureorum proclamationes ejusmodi fieri in

die non Fefto, etiamfi in Choro fit folennitas, &

nám

M

frequens adfit conventio populi.

imo Zerola &

Barbofa dicunt ; ne quidem Épifcopum poffe di-

fpeníare, ut fiat die feriali.

Hzc vera funt, nifi

n

M V

interveniat gravis caufa.

m

Iü

QuxRITUR 94. Arn Denuntiationes fieri

t

j

Vi

debeant in utriufque contrahentis Parochia?

TOU

ResPONDEO Affirmative.

Ita declaratum

[b

d& 0

fuità GREGORIO XIII. tefte NAvARRO in

fil, d

Manuali C. 25. n. 144.

Idem prafcribitur in $ v-

l

]

NoDo CoLoNiENsi 1662, & in plerisque R 1-

l.

V

to:aliz,mg

AU

TUALIBUS.

In praefata Svxopo de Matrim.

lil ;

C. 2. $. 5. fic habetur : Si mairimonium contratturi

[

Jfint diver/arum Parocbiarum , in utraque fiant. procla-

lj

maliones ; nec ante Parochbus unius ad matrimonii folen-

I,j

mis a&kum , mifi babito ab alterius Parocbo te[limonio ,

l

quod. praferipte proclamationes in fua Parochia legitim?

U

jaGte fuerint , C2 de nullo conftet impedimento , proce-

Ul

[

.

"dgzt.'

li

UZRITUR 95. Àn Denuntiatiönes etiam

AW

i

UT

Paro-

Wt

fieri debeant in Parochi?. originis ? velin

D

Wtl

chi-a,

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 1653

TU

chia, ubi contrahens tempore proximo transegit

Mi

magnam vite partem ?

"o

REsPoNDEOo: Cum ifta non fuerint deter-

QUONTR

minata à Concilio "Tridentino, relinquuntur de-

X m

terminationi Epifcoporum, & deficiente hac re-

[37

linquuntur determinationi Parochorum, qui, nifi

Vi um

obftet manifefta & univerfalis praxis locorum,

i, fy'jï;;,

recté interdum à contrahente exigent, ut curent

TNSIS d

fieri proclamationes in loco originis, & in loco,

I (b p

ubi tempore ultimo transegerunt vitam pluribus

jumod j

annis.

Hzc poteftas Parochis tacité conceditur

fitfoents

in$vNopALIBUS ÀAuGUSTANIS part.2.C.10.

. InoZri

n.13. ubidicitur: Parocbi diligenter examinent , an

tpum pofe

inter (contrahentes) ullum impedimentum intercedat.

ver t

Ad hanc autem diligentem examinationem perti-

nere interdum confideratis circumftantiis poteft,

wrafoner:

ut etiam ex loco originis , vel ultimx longioris

converfationis obtineatur per proclamationes

d Puodit

1

notitia.

A

,

o d

, Idem CowriR MA'TUR ex fenfu DoGorum,

e i

qui docent , denuntiationes faciendas effe etiam

rbl

in Parochia, in qua contrahens diutius habitavit,

ipleig

pro qua fententia referuntur Conink , Sancbez,, Bar-

opo d

bofa , Diana.

Sic etiam Burrarpvus in fuo

monum (f

Commentario ad Rituale Romanum Tit. 41. n.

Iu ,W |

118. fcribit: Si contrabentes babuerint plura domici-

jj vmtri:r;rg

lia, fou Parocbias , faciende funt denuniiationes $n ea ,

Bdl

in qua diutius moratà funt , & principaliorem babuerunt

Pm:k

larem 5 oel potius in ea, in qua verofimilius impedimen-

äm

vyl

ia detegi po[Junt.

Regula tamen tutior efd ,. ut petatur

J

in Parocbia antiqua , non ea, in qua de recentà babitant.

Ita Buffaldus. Ego cenfeo, hoc totum pruden-

juti

ti difcretioni & arbitrio illius.Parochi relinquen-

I

)u

/

l,2

dun

TRACTATUS

DHURM

164.

í

l

g !

'

dum effe, in cujus Parochia celebrantur nuptie,

í d

quas & unde requifitas notitias exigere velit,

g

dummodo non negligat fieri proclamationes in

n

ea Parochia, in qua contrahentes a&u moran-

vjlv

tar.

Joseoy

QuzRITUR 96. Àn denuntiationes etiam

orum?

den d

premittende fint ante nuptias vag

am l

ResPONDEO Áffirmative.

Id defumitur

I

ex Tridentino , quod Parochis circa vagos fpe-

cialem diligentiam inculcat pro detegendis impe-

dimentis. LHzc autem diligentia adhiberi nequit

fine denuntiationibus inloco , ubi Parocho ma-

Verba

j

fi

gis neceffarium videbitur , faciendis.

'TRrDENTINI Seff. 24. C. 7. funt : S. Synodus o-

amnes , ad quos fpettat , paterne moneL, me boc genus bomi-

"

num (vagabundorum) ad matrimonium facile reci-

AW

iant ; Parocbis autem precipit , ne illorum matrimonits

dnmdn

W

!

ánter fint , vifi prius diligentem inquifitionem fecerint , &

ve ad. Ordinarium delata ab eo licentiam id faciendi obti-

i m

1

ife tf

qiuerint.

R.ï 7104

QuaxRrTUR 97. Quis poffit difpenfare cir-

I (

ca Denuntiationes ?

RESPONDEO I.

Accedenfe jufta caufa po-

MU

teft difpenfare Epifcopus, & Vicarius Generalis.

Idcolligiturex Cox ciL10 TRIDENTINO Seff.

2

24. C. 1. ubi dicitur: nte confummationem (matri-

li

monii, fi jam fuerit contra&tum) denuntiationes in

Ecclefia fiant, ut, fi aliqua fubfint impedimenta , facilius

detegantur , nifi Ordinarius ipfe expedire judicaverit , ut

o

preditte denuntiationes vemittantur , quod illius pruden-

4l

Ut

tie 6 judicio S. Synodus relinquit.. Et, quamvis hoc

3

Bl

'

d

]

loco tantüm fermo fit de proclamationibus poft

Vi

contra&um matrimonium faciendis , eadem ta-

Inen

mm) J

M

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 165

bfil] li W[

men poteftas récognofcenda eft Epifcopis cir-

t

£a proclamationes previas ad Tridentinum ;

uf

cum circa ejusmodi cafus particulares nunquam

d m

fuerit limitata ordinaria poteftas Epifcoporum

vel refervata

REsPONDEO 2

IMERA n

Parochi non hàbent po-

ont

teftatem. circa denuntiationes difpenfandi , fed

If

tantum legem generalem pro cafu'neceflitatis ex-

AT CO Y q

traordinario , ubi difpenfíatio exfpe&tari nequit

ferend

per Epikiam explicandi, utrum pro tali cafu extra-

Qhiberin

ordinario ejus intentio fe extendat ac obliget,

bi od

vel non? Id patet ex "T'ra&atu de Legibus, & ex

&

d t

communi fenfu Dó&orum.

[ta docet P. Pichler

"

//

]. 4. tit. 3. n. 7, & infinuat Palao Tracb. 28. Difp. 2.

J

p.13. n. 3. & Navarr us, & Sancbez , &. Guttzerez ?

J

ab iis relati.

u

m Ti IIW

RESPONDEO $

Epifcopus, in cujus Die-

lfn'?ït

cefi contrahitur matrimonium , poteft difpenfare

11 OOA

circa denuntiationes etiam cum altero contra-

hente, etiamfi fit ex alia Dioecefi.

dipenite

RATIO eft, quia ratione contra&us cum

Diccefano contrahente individui ipfi fubjicitur.

Ita etiam fentit Scmcbe&, 19

uf uf

. difp. p & Guttierez 1.3.

( 56 D. to.

I Genera

ENTINOS

UJERITUR 98. Quales requiruntur & fuf-

ficiunt caufie ad licitam difpenfationem circa de-

giiondt (ID

nuntiationes ?-

d

REsPONDEO

Caufze ad difpenfandum lici-

té omnes reducüntur ad caufam unam genera-

ll

ld

"j

U

lem; hanc videlicet

fi apparet probabile peri-

culum gravis damni vel prajudicii ex denuntia-

quamï

nifi omit-

tionibus fecuturi fponfo vel fponfz

]QUOW jl

tantur ex toto , vel ex parte

Ad grave autem

LA

3

pre-

|

[!S.lCR-U

166

TRA&TATUS

(f [ubæm[

"

'.

prejudicium referri poteft etiam ignominia gravis,

H

i

d

timenda ob apprehenfionem plebis, prout feque-

m

retur, i Denuntiationes fierent coram plebe circa

ia

matrimonium Principis, vel Magiftratus, vel emi-

;51[5 J

nentis familie , cui à fubditis potius debetur re-

qindt

verentia , quàm inquifitio in vitam , mores , ac

sl du

impedimenta Superioris.

Ob hanc ergo genera-

lem caufam ab Authoribus in particulari enume-

(

mitenai

rari folent caufze fequentes: 1. Erubefcentia , v.

hs

g. fi fenex oCtogenarius contrahat cum juvencu-

Perod

QU

la5 nobilis cum ancilla &c.

2. Metus probabi-

-

tsb

lis, ne matrimonium malitiofe à quoquam impe-

Y

diatur, vel turbetur.

3. Metus probabilis , ne

TAR

alterutra pars, fi matrimoniüm differatur, inju-

n

p

fté refiliat, vel ne defloratorem fui confenfus in

d

ii

conjugium iterum poeniteat.

4. Periculum

continuandz habitualis incontinentie , fi nuptie

Y

M

NU Y

n

:

differantur ultra Quadragefimam. 5. Periculum

i

Ri

infamie & fcandali, fi exiftimati publicé conju-

ges denuntiarentur de novo ad revalidandum vel

T !d

ineundum matrimonium , prius nullum vel inva-

Kpurg

lidum. 6. Articulus mortis concubinarii, fi vult

lil

l

i

ducere fuam concubinam. 7. Moralis impoflibi-

litas convocandi plebem , vel exfpe&tandi diu-

dU

tius , v. g. tempore peftis, vel invafionis hoftilis.

)

$. Aliqui addünt cafüm ; quo alioquin punire-

tur concubinarius & imprzgnata per Judicem ,

Ws

e-

nifi prevertatur pona per matrimonium.

L

rüm in tali cafu confiderandum eft ; an impreg-

L

if

i

natio jam fit notoria, vcl non ? Si jam eft noto-

Difciplinz etiam Ecclefiaftice magis con-

Ar/

[ l

]

ria ,

?j

l

gruit, ut, dum poft i

ntrodu&tas bonas Leges Ci-

!^

Cano-

viles fenfim defierunt ant/iquæ Ponnitentiz

f

nice,

DE SACRAMEN TO VMAT.RIMONAII. 167

Itl

nice , fubeatur peena Legum Civilium ad ever-

Nl

tenda fcandala.

Si autem impregnatio necdum

fs

l

eft notoria, eaque per matrimonium fperatur

iüram,vel i

pallianda , difpenfationi quidem locus eft, fed ex-

J

1 d

.....

Ur

u

pedit, ut non concedatur nifi per modum commuta-

n,

L

hi

tionis in alia opera fatisfactoria, occulta quidem,

Is

fed diuturna , v.g. annua.

ticihnes

QUXZRITUR 99. Qusnam fint pænæ'ö-

Fri

"n

'

jt)

mittentium Denuntiationes?

J«.

LCUm j

REsPoNDEO: Pene funt fequentes : r.

Met

m

j

i

vrl

Parochus vei alius Sacerdos loco Parochi omit-

Tuqua t

tens Denuntiationes incurrit fufpenfionem trien-

probdi

nalem ferende fententie ; qux tamen fufpenfio

ferat, j

neque ex natura rei, neque ex difpofitione Juris,

j eonts

prout recté advertit P. ENGEL, eft refervata

Pontifici.

2. Proles ex tali-matrimonio nate, fi

j Teii

jie, i

detegatur aliquod impedimentum dirimens , funt

illeggitime , non obftante, quod parentes exifti-

, g hr

,i publicä [

maverint, fuum matrimonium effe validum.

9.

Val

Tam Parochus, quàm Contrahentes poffunt in-

jlum rdz

fuper puniri ab Epifcopo pona árbitraria.

Hec

omnia ftatuit INNocEN T1vs IIL in Concilio

pinzi l

Generali C. fin. h. Tit. Statuimus, ut,cum matrimo-

alsinpo

f

n

nia fuerint contrabenda , in Ecclefüs per. Presbyteros pu-

jions t

blic proponantur, competenti termino prefinito , ut intra

jin p

?

ilum, qui ooluerit & valuerit , legitimum impedimen-

tum ofponat , & ipfi Presbyterinibilominus inve[tigent ,

J

monis.'

utrum aliquod impedimentum obfiflat.

Cum autem ap-

paruerit, probabilis conje&tura contra copulam contraben-

j uf

od

dam, contractus interdicatur expre[[e,donet ,quid fieri de-

beat fuper eo , manifeflis conftiterit documentis. . Si quis

d

j

Doné lf:

l

«erà bujusmodi. clande[tina *oel interditta conjugia inire

*

grafumpferit in gradu probibito etiam ignoranter , fobo-

g a

4

les

Y

168

TRACTATUS

vl

Ti :

les de tali conjunttione fufcepta prorfus illegitima cenfea-

j

tur , de parentum ignorantia nullum babitura Jubfidium ,

)v

[

cum illi taliter contrabendo mon expertes fcientie , voel fal-

Sané fi Paro-

iem affe&tatores. ignorantie videantur.

chialis Sacerdos tales. conjunttiones probibere contempfe-

F)U v

[/

vit , aut quilibet etiam Regularis , qui eis prefumpferit

T s

Y

j

intere[fe , per trienmium ab officio fu[pendatur , gravius

uniendus, fi culpe gravitas, poftulaverit. : Aliam poe-

,

nam in taliter contrahentes ftatuit TRriDENTI-

m

NUM Seff. 24. C. s. his verbis: Si quis intra gra-

;

dus probibitos fcienter matrimonium contrabere prefum-

jferit , faparetur , & fpe difpenfationis confequende ca-

reat. .. Quodfi ignoranter id fecerit , fi folennitates ve-

quifitas in contrabendo matrümonio neglexerit , eijdem

Jabjiciatur penis.

INon enim dignus efh , qui Ecclefie

T

benignitatem facile experiatur , cujus falutaria pracepta

D

Lemer? contempfit.

UJERITUR IOO.

An Epifcopi faciles effe

[

]A

debeant ad.difpenfandum circa denuntiationes ?

& A

prefertim in ordine ad occulta matrimonia con-

Ícientice ?

p

Blf

Ita declarat SS.

RzsPowDpEro Negativé.

D.N. BENEDprCTUS XIV. in Bulla : Satis vo-

dU

ump

bis , edita 17. Nov. 1741. ubi fic fcribit: Periculi

)

ion. infrequens occafio os reddat difficiliores ad. remit-

zendum publicationes , à quibus contracturi matrimonium

R":rm

Jepe per malitiofam függeltionem petunt difpen[ari. -—-

JLicet Epifcbpo relittum fit omnimode fuper denuntiatio-

l

nübus difpenfare , bec tamen facilitas non à fola difpen-

Th'Tli

fantis voluntate pendet , fed à Tridentino co£rcetur artis

m dl

jrudentie ,. difcretique arbitrii legibus. — Parem , imo

LO

N

forta[fe majorem vigilantiam nece[Je eft à vobis adbiberi ,

Tits (

ne poft remiffas denuntiationes celebretur. mairimonium

TE

coram

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 169

coram Parocbo vel alio Sacerdote , ab ipfó Parocbo , «vel

à cóbis deputato, prefentibus duobus vvel tribus teflibus ,

confidentibus , me ulla celebrationis motitia oriatur.- - d

Jl

enim , ut ad pxefcriptum. Canonum licité fieri po[Jit , mon

fatis eft oboia quevis & vulgaris caufa , fed gravis, ur-

T

gens , €? urgenti[ma requiritur, &gc

Kx hoc colli-

!

gitur; non approbari morem etiam Parocho-

rum ,.nimis facile unam eandemque denuntiatio-

h

nem pro bina vel trina taxantium.

qu J

Wil

(

De Impedimento Impotentie,

:

UZERITUR IGI.

Quid fit impotentia?

Q'

RzsPoNDEO: [mpotentia eft habilitas

n

[

corporalis ad copulam carnalem , de fe ad gene-

H

rationem prolis idoneam.

DiciTUR: de fe ; poteft enim contingere

d

fer accidens , v. g. ob debilitatem fpirituum femi-

Fmunodtox

nalium in viro aut feemina ; vel ob indifpofitio-

xirimotia t

nem matricis in muliere , quod copula carnalis et-

iam perfe&a, hoc eft, per effufionem feminis.in

dethnt

«vagina mulieris completa, ,non fit idonea ad gene-

TRVU

rationem prolis.

ibit: Puin

QUJERITUR Io02.

"m

ET

tia?

Quotuplex fit impotenf

ii m

)

RzsPowNDzro: Impotentia dividitur r. in aj-

u

lM

Jfolutam , & refpettivam.

2. In perpetuam , & temo-

valem.

Iw-

3. In antecedentem , & fupervenientem.

POTENTIA ABSOLUTA eft inhabilitas ad co-

pulam de fe pro generatione prolis idoneam re-

fpe&tu cujuscunque mulieris aut viri.

"'Talis eft

. Dri,

in viris , fi careant utroque tefticulo ,.prout funt

Evnuchi.

IMPOTENTIA RESPECTIVA eft

ij

Ls

inha-

170

TRAC'TATUVS

! D;qu.m

inhabilitas ad copulam generationi idoneam tan-

;

j

tüm refpe&u unius fiemine aut viri, non refpe-

FJr .U

A

jl

/

&u alterius.

'Talis impotentia refpe&tiva eft, fi

(

ii

vagina mulieris fit nimis ar&&a, & membrum viri

a?

nimis magnum feu groffum , ita ut vas mulieris

sünni

hujus penetrare nequeat , licet id fieri poffit re-

fpe&tu alterius mulieris.. Similis folet effe impo-

ml

tentia ex maleficio caufata.

Damon enim . ex

M

permiffione divina folet tantüm efficere , ut fpi-

u

ritus genitales langueant, & membrum virile ex-

citari ac firmari nequeat refpe&tu unius feeming,

o

Ili

IMPOTEN-

non refpe&tu alterius , aut viciffim.

TIA PERPETUA eíft, que nec medicina, nec &-

tatis profe&u , nec ullo alio medio naturali cor-

Mu

rigi poteft. . Talis impotentia eft , fi tefticuli am-

bo , aut ipfum membrum fuerit exfectum. Iw-

lu

POTENTIA TEMPORALIS, qua aut medici-

gtl

na, aut profe&u etatis, velalio medio naturali

itttmi, t

corrigi poteft. [MPOTENTIA ANTECEDENS

p

dicitur, quz precéffit contra&um matrimonia-

t y

]em.

SuPERVENIENS autem eft, que primum

841

confequitur contra&tum matrimonialem.

RMM

UXRITUR I03.

Qualis impotentia diri-

01[

mat matrimonium ?

l L

RzsPoNDEO: Sola illa impotentia dirimit

matrimonium, quz fimul eft perpetua &j antecedens.

Ti

Nam impotentia fuperveniens matrimonio jam

ln

contra&o non dirimit matrimonium, fed tantüm

iif

reddit ufum matrimonii illicitum.

W lg

Id PRonATUR ex C. 1. & 6. h. Tit. , ubi

t

reperta impotentia de fe, ut credebatur , perpe-

Ph j

U&E*'x

tua, jubentur quidem conjuges feparari , data fa-

ET

li

cultate comparti non impotenti, ut contraheret

l]

t

natri-

DE SACRAMENTO MATRIMONIL 171

l ldüwmr n

T5 g

matrimohium cum alio; fed , cum poftmodum

deprehenderetur,impotentiam non fui(fe perpe-

llFQ

dl

A m&[ mmv

tuam , pars, que credebatür impotens , jufía eft

redire ad priorem conjugem.

Ug

ld

RaAT10 autem eft , quia impotentia perpe-

! x"'rf

tua dirimit matrimonium Jure naturali, nifi con-

Oletios

TOD 0

.....

trahentes inteüdiffent vel per novum coritra-

&um folüm intenderent individuam vite focie-

T

tatem cum promifTo exa&e fervandi caftitatem.

Yüm v

Non enim repugnat matrimonio votum perpe-

Qnius fory.

tuz caftitatis, prout $. ». oftenfum eft. Confe-

. hi

quenter nec repugnaret tale matrimoninm ftante

tl

impotentia perpetua.

(PE

IATR

QuAERITUR 104. Quid agendum, fi fue-

rit dubium , an impotentia fit perpetua?

fu. 1

REsPONDEO 1.

In dubio de perpetuitate

X

impotentie, fi una pars petat diffolutionem ma-

o nd

trimonii, conceditur parti neganti triennium ad

ANTCDDE

probationem , computando hoc triennium à die

m d

attentate prims copule.

Ita habetur C. 5. &

L guepr

fin. h. Tit:

1.

RrsPoNDEO 2. Indubio de perpetuitate

potart (i

impotentie , fi neutra pars petat diffolutionem

matrimonii, licebit illis, tamdiu experiri, quam-

tb dï.:ï;

diu omnis prorfus fpes evanuerit , tollend:z per

j n

medicinam vel etatem impotentic.

Atimont

RaTrO eft, quia hoc neque reperitur prohi-

, d

bitum Lege naturali ,- neque divina, neque pofi-

tiva. Inio in Jure habentur exempla , ubi hoc

h.T.

experimentum fuit à conjugibus per octo & am-

plius annos inftitutum , quin. propterea repre-

iuit,

516:6:6.

Bicl

hendantur vel imponatur poenitentia.

g;ï:ï?

h. Tit. nee reprehenditur vir, nec mulier , licet

j

f

per

CTRACTATUS

j

175

Tl

bl lm]l

per multos annos attentaverint copulam. * Et C. 7.

du

h. Tit. fimiliter neuter conjugum , licet per o&o

t

annos fruftra attentaverint copulam, culpatur.

jcinp

^ QUXERITUR 195.

Quid agendum , fi jam

^

E:Eimm ]

evanuerit omnis fpes, per medicinam vel ctatis

As

profeéctum obtinendi potentiam ad complendam

UE

'eopulam?

yitet

RrsPoNpDpEo r. Intali cafu, fi ambo con-

wapetd

fentiant in diffolutionem matrimonii , & perpe-

fjl

tuitatem impotentiz fufficienter probent, poteft

il

inattimonium diffolvi etiam necdum expleto

lu

Ita habetur C. r. h- Tit. u-

probationis triennio.

.bi dicitur :. Z4ccepifti mulierem ,. &5 per aliquod tem-

us babuifHi, per menf[em , aut per tres , aut per annum ,

& nuhc primum dixifli , te e[Je frigide nature , ita ut

qon potui[Jes coire cum illa , nec cum aliqua alia.

Si il-

la, que uxor tua e[Je debuit , eadem affirmat , que tu di-

cis, & probari poteft per verum judicium , ita e[Je , ut

L

dicitis , feparari pote[tis.

[

RzsProwpEo 2. Sinulla amplius fuperüt

fpes tollende fine miraculo impotentie , & con-

M[]M

juges nolint feparari ab invicem , tenentur coha-

bitare inftar fratris & fororis. lIta declarat C oe-

LESTINUS III. C. s. h. Tit. ubi dicit: Reguifi-

vifti , quantum tempus indulgendum fit natur aliter frigi-

dis ad experientiam copule nuptialis.

Nos fentimus , ut

r

]

à tempore celebrati conjugii , fi frigiditas prius probari

If

hi

Mi

non po[Jet , cobabitent per triennium , quo elapfo , [i nec

Il

iunc cobabitare voluerint , & juxta Decretum Gregorii

mulier per juftum judicium de viro probare potuerit, quod.

cum ea coire non po[[it , accipiat alium.

Si autem illea-

l

|

] IW) [

liam acceperit , feparentur.

Quodfi ambo confentiant fi-

ul

ï?fi)l;';:,;j

1

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 173

j

A E*C

lt

mul e[Je , oir eam, etfi non uxorem , [altem babeat ut :fo-

l, tp

M

TOTEm.

: Mn, Q

;

d

QUJERITUR IoÓ

uomodo poflit- vel

Pendie

debeat impotentia in ordine ad diffolutionem

1

matrimonii probari ?

Id ts

RESPONDEO I

Probatio illa

fi uterque

conjugum fateatur impotentiam fe tenentem ex

Mi

1

4t

parte unius, fupplenda eft per juramentum utri-

NT

ufque conjugis de veritate dictorum, & per jura-

'Obent »

mentum feptem propinquorum, vel, fi propin-

WT er

qui defuerint, vicinorum , qui manu extenfa ad

CrTi

Evangelium vel ere&ta in coclum jurent

fe'cre-

dere , quod conjuges verà jurent

Hic eft fen-

fus verborum CoErEsTINI III, dum C. - h

1t, i

"Tit. in textu proximé relato addit

Siautém,quod

nunquam fe inoicem cognoverint , ambo fatentur , cum fe-

TN

piima manu propinquorum , oel vicinorum bone fame , ft

l,

lt

J

pro])mqm defuerint , ta&tis facrofan&tis Exvangelüis, utere

que jurejurando dzcat quod nunquam per carnis copulam

una caro effetti f m]ent

ég tunc videtur

quod wulier

TDIUS -

«aleat ad fecundas muptias convolare.

*ü[*,Mv

RrsPOoNDEO 2. Sialteruter copjugum ne-

nentür aol

tderit Cor

get impotentiam, aliquando probatio fumitur ex

teftimonio honeftarum matronarum , quibus de-

d. M

mandatur inquifitio de fignis violate virginitatis,

utrum videlicet in vagina mulieris etiamnum re-

periatur Z7ymen, vel ar&a corrugatio interna va-

Ita habetur C. 6. h. Tit. ubi INNocEN-

)

gine

TiUS III. fcribit Epifcopo Altifiodorenfi

Fra-

ternitatis tue litteras recepimus ,. coptinentes , quod. mu-

f J' J("

lier cuidam xiro matrimonialiter nupfit , cum quo per mul-

M

tos annos morata mon poluit carnaliter ab -ipfo cognofci.

lL

j dl

T volens babere certitudinem pleniorem quasdam matro-

nas

r (]ER'U

174

r

TRACTATUS

li

n j

mas fuce þaræczæ providas & boneflas ad- tuam pmkn

tiam evoca[ti , diftritte illis zn]mgem füb periculo anima-

il

vwum , ul mulierem illam prudenter in pvce/ ent, C perqui-

" (ml

(

rerent diligenter , utrum idonca e[[ct ad viriles amplexus,

qua tahdem in fide [ua tibi a[feruere conflanter , quod

g

ziuïm,

f

ilim

eadem nunquam poterat e[Je mater , aut. conjux ,

lan-

quam.cui naturale deerat in[irumentum.

Unde xiro li«

um J

centiam tribuifli , ut aliam uxorem duceret

Contigit

A

f

f

autem. poflea , quod mulier invenit

quà feras bujgusmo-

di referavoit , &5 latori prefentium fupernupfit. . ----. INos

(0400

attendentes ,. quod. bujusmodi impedimentum , quod pra-

al

)

