dinatonem a&us , que fufficit ad conftituendum

iros

peccatum veniale fine fpeciali pracepto.

Hinc

Albertus in hoc ipfo articulo docet , eum , qui

t

cum praegnante coit, mon peccare mortaliter. —.Si

J

LUR

non agnofceret faltem peccatum veniale, debuif-

:

Iul

fet dicere, eum non peccare.. Videtur Albertus eo-

M

dem modo, quo ejus difcipulus S. Thomas, 1o-

Q

qui

-

H ICEAH

TRACTATUS

364

qui circa peccáta venialia , quod nempe fint de-

viatio rationis freter legemn feu preceptum , non

ATUL

coniva legem.

AD 2. DICO.

Albertum tantum velle di-

cere , in tali cafu non peccari contra naturam ,

neque committi fpeciale peccatum ratione ejus-

Vonrtni

modi congreffüs prepofteri.

Imo cum in obje-

*ng

&ione ponantur tres cafus, nempe pinguedinis ,

m

apoftematis, & pregnationis, & Albertus in Re-

uP

fponfione tantum refpiciat ad duos cafus , dubi-

1

Jin,

tari poteft, an non tertium cafum filentio prz-

Mp

terire voluerit.

"Ad duo , inquit, dicendum, quod

i

I

M

in tali cafu bene licet.

D

ln

Àn 3. DICO.

Ibi Alb;ærtum non loqui de

ii

a&u fruftraneo , fed de intentione fruftranea e-

[/

1

At

fw

jus, qui non intendit procreationem prolis , fed

alium finem v. g. remedium concupifcentie ;

RUW

hinc in hoc ipfo textu monet , talem coitum fi-

qud.

mul effe ac&um nature & hominis; , & eatenus

f Jnà

fufficere, ut intentio coeuntis feratur ad a&um,

iaj

in quantum eft a&um hominis; natura enim o-

(f

peratur per fe fuum finem etiam fine intentione

J

hominis.

Hanc effe mentem Alberti, colligitur

u

etiam ex eo , quia obje&io ultima hujus articuli

v l

d

expreffe id urget, omnem coitum effe peccatum

1

veniale, qui non fit cum intentione generandi, videli-

li

;

cet explicita , quod Albertus negat , dummodo

0

jl

a&tus fit aptus ad generationem in iis circumftan-

Qs

tiis, in quibus ponitur.

Videtur tamen tacite

A

ad intentionem generandi referre a&um , qui ba-

H) u

bet finem medicing, puta in ordine ad bonum pro-

h

&

[

Qf

lis:

Wi']*

D

D

IV.

DE SACRAMENTO MATRIMONII, 365

MYb

Emm,

IV.

u

: GUILIELMUS PARISIENSIS.

10[]'! m

Anno 1240.

Lj

. P yt Sasrament. 'Tit. De Sacramento matrz'mohiz' 74

e

Mi

2 dNunc autem.

t ping:e:ï

, Quia commixtionis feu fe-

Ininationis finis debitus & proximus eft fru&us

lbt

d.

»prolis; manifeftum eft, fi ifto fine privata fue-

Nir

» Fit, ipfam effe malam. -- Qui ja&tat femen tri-

n (l

A

» tici vel alterius grani in agro non intentione

i di:.m:m,

» Ut fru&us inde fuccrefcat ; fed alia aliqua qua-

Wil

lj

, cunque ex caufa, quantum in eo, non folum

1

» non feminat, fed femen difpergit, & difperdit,

Vhllriz s

5», & agro pariter & femine abutens. -- Peccatum

2yi l

» eft declinatio à re&itudine; quare declinare à

t

,re&itudine ufus debiti , five à debito ufu

dem cint

pec—

ax care"etb

. $. Procedamus autem.

btl

&

,Cum vis generativa

,non fit nifi propter fru&um prolis ex inftitu-

: fs t

fte ia

» tione Creatoris, nec opus generationis, quod

, Don eft nifi via ad fructum, debet effe nifi pro-

vri li

» pter ipfum.

TOU

Intorquere ergo ipfum in alium

» finem abufio eft contra ordinationem Creato-

s [

v

; Fis.

T

Ibidem qusft. 5. fic fcribit: ,,' Tertia queftio,

j r

» qu& non mediocriter movit & movet adhuc fa-

p

» pientes Saracenorum & nonnullorum Judao-

T

od

»rum, heceft. Cumtoto tempore gravidita-

» tis propter inutilitatem feminationis abftinen-

" ad hel

1

» dum fit viris ab uxoribus; illo enim tempore

» inutiliter feminaretur proles ; fimiliter tempo-

»1€

[

n

j

TRACTATUS

366

d

i

,re enixionis feu purgationis ex parte, eo quod

j

j

,periculofe feminaretur; manifeftum eft , ad

etti

J

j

,,;modicum tempus conceffum effe uxorum pro-

gim hoc

» priarum ufum 5 toto ergo refiduotemporis ne

ii

», ceffe eft, otiofam effe vim generativam in eis,

(

,, & incontinentie patere periculis, nifi quemad-

:ed'm

g

lYi

j

» modum feminato uno agro feminatur alius, fic

At

& una pregnata impregnetur & alia.. In quo

o

» refpondemus eis, quia freenanda eft concupi-

»ícentia carnis & moderanda propter pericula

I!pm! E

Rof

"i

,fpiritualia , quz fupra tetigimus (v. g. quod

, continuo ufu concupiícentia ita in fervitutem

t

yn

À

» redigat hominem, ut fi mulier defuerit, fupe-

, rari vix poffit ; & , ubi adfuerit, ad fpiritualiá

,d

mr t

.E: ('ft

,aífurgere non finat.) Moderanda eft etiam

-.,

» propter prolem , qu& propter hoc nafcitur u-

Ro

,berior, robuftior, & modis omnibus laudabi-

53:1101;

Tpfa enim frequentia hujusmodi femina-

od

,tionis femen humane generationis diminuit

d g

,; tam fübftantia quam virtute.

Nec negamus,

,ai

lat

» incontinentie femper imminere pericula mari-

d

» bus & feeminis , quamdiu fervet concupifcen-

zö'gm

» tia.

Sed ea habere fcimus matrimonii fortiffi-

tuc duf

70 prefidia; nec dübitamus ullatenus: illis

"i

m

»praíto effe divin? gratie & virtutis auxilia,

Jj

J 21

»qui propter Dei honorem & gloriam contra

5, carnis illecebras ftatuerint pugnare.

1

V

"

ALEXANDER DE ALES.

W

1ne41

Anno 1240.

a

Ji

In 3. parte queft. 35. membro 8. fic fcribit: ,Ex

Eu

, his relinquitur, quod coitus conjugalis lici-

—()duæl

35 t0S

DE SACRAMEN TO MATRIMONIL. 367

Rn

, tus eft triplici de caufa , videlicet'caufa prolis,

*W] j

» & fecundum hoc eft in officium multiplicandce

EQW l

», natura.

Item caufa reddendi debitum ; & fe-

Mm

, cundum hoc eft opus juftitie. Item caufa for-

EOR

, hicationis vitande, & fecundum hoc eft in re-

lii

xv

» Inedium concupifcentie. " Sed quaritur, utrum

mnnm i

,remotis his tribus caufis fcilicet prolis habcn-

6d

»de, & debiti reddendi, & fornicationis vitan-

ld

,]4de* prohibeatur coitus conjugalis ifto prace-

Mp

» pto, quo prohibetur coitus illicitus? (nempe

i5 (s

fexto precepto, de quo ibiagitur). Solutio.

i n

» Coitus conjugalis alius eft licitus, alius permif-

(cicii

» fus , alius prohibitus. Licitus, ficut di&tum eft,

h ia

» eft coitus conjupalis triplici de caufa.

Per-

Dd d a

miffus vero eft coitus ex fragilitate feu infir-

hdu

» Initate carnis proveniens, in quo quzritur con-

t at

, jugalis dele&atio , fed füb Deo , ut Dei amor

ynpll

»» preponatur illi dele&tationi , & ifte coitus ve-

Ti (

,nialis eft, quamvis non fiat caufa prolis , nec

YX

, reddendi debitum , nec vitande fornicationis,

;; fed caufa dele&ationis talis in conjuge propria,

p

, & non in aliena.

Vi

Unde dicitur juxta authori-

Yi d

,tatem Auguftini & Apoftoli. nffitutio conjugii

» extra Paradifum fatta eft , ut infirmitas prona in rui-

jhtem: 1

us a

, nam turpitudinis boneftate exciperetur conjuaii. (Can.

»32.0.2.) & Aug. Ufüus naturalis , fi ultra modum

drun o

»» prolabitur , in uxore quidem eft veniale 5 in meretrice

n

» vero. damnabile.

Prohibitus conjugalis coitus

» eft , qui ex voluntate fübdita libidini contra

p

» honeftatem conjugii , & ordinem rationis pro-

» Cedit; ut illud , quod fit ad fatiandam libidi-

1 t

)EC

i

» nem per meretricias blanditias, fecundum quem

» Inodum dicit Hier. Nibi] fedius quam uxorem ama-

n

» 6 quaft adulteram.

Ad

TRACTATUS

368

j

, Ad illa, quze dicit Auguftinus,, (in ipfa im-

L.

j

l

g,witus t

[ ].

, moderata exa&tione debiti carnalis veniam con-

, cedit Apoftolus , ut etiam prater caufam pro-

gu, u

«nm t

, creandi fibi mifceantur,) patet, quod intelli-

»guntur fecundo modo. "Tamen ad pleniorem

g, qi

» intelligentiam notandum, quod libido volupta-

iAbl

» tis aliquando prevenit voluntatem , aliquando

mb

, prevenitur. Cum pr&venit, cum diftin&ione

a As

, que predi&a eft, coitus ex illa parte proce-

dinqii

, dens eft permiffus. Cum vero prevenitur li-

1l

, bidine à voluntate, ut fcilicet cum quis de in-

,Oiti

, duftria utitur calidis & incentivis ; vel cum in

t

,,feipfo excitat motus libidinis propter fatieta-

lm

1

, tem libidinis feu dele&ationis, coitus eft pro-

r r

», hibitus & illicitus.

T

!

la (

LU

P^ Sed quzritur, utrum ex aliis caufis fit pro-

sür, qa

» hibitus coitus conjugalis ? Ad quod fic Augu-

m

j

r

hu,

[

», ftinus.

Coitus contra naturam femper illici-

Á

,tuseft. Ergo ex modo indebito, hoc eft, in-

,, naturali eft illicitus coitus conjugalis. . ItemI-

*

E ;. ii

t

w'm

» fidorus.

Sunt mulieres , qua ficut animalia

i

[//rj)

,8bíque ulla difcretione indefinenter libidini

»ferviunt. Has ergo nec mutis pecudibus com-

p

NI

5 paraverim; pecora enim cum concipiunt, ul-

QU

l r,e

»tra non indulgent maribus copulam fui.

Af

, Ergo coitus cum conjuge poft conceptum eft

l

i

, contra rationem : ergo illicitus & prohibitus.

,,Item Hieronymus.

Qui debent caufa Reipu-

SR

Aliy

, blice & generis humani uxoribus conjungi, i-

, mitentur faltem pecudes, ut poftquam venter

J

Ts

Al

,uxoris intumuerit, non perdant filios ; nec a-

matores fe uxoribus exhibeant, fed maritos.

Ts

H

» ErgO

1 U]E[]f'rL j

Uf

IJ!X

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 369

l

Unpïv-

thm.,

», Ergo coitus cum uxore propinqua partui eft il-

"g

icitus. Item. . Ad mulierem , que patitur

n

»menítrua, nonaccedes. Ergo tempore men-

AUf

1truorum coitus eft illicitus. Item.

Hiero-

,nymus, quod tempore , quo vefcuntur carni-

ii

, bus Agni, abftinendum eft.

Item dixit Urias,

J

l

» Don fibi licere dormire cum uxore fua , quam-

M

4 Dite

»diu Arca Domini erat in caftris.

Ex quibus

» relinquitur, quod illicitus eft coitus conjugalis

prereo

lt qi

,5 in folennitatibus & temporibus jejuniorum.

vt

,Contra(objicitur). Secundum Jus natu-

a

T0 i

,rale quilibet poteft uti re fua.. Cum ergo uxor

» fit viri, poteft ea uti ut vult ; ergo in ea dele-

tindy

, Gari, dum tamen füb Deo, quocunque modo

i ult. -^ Item.

Uxor non habet poteftatem fui

Vs

» Corporis, fed vir. Ergo vir poteft uti corpo-

»1Ieuxoris, quando vult & quomodo vult.

Si

quikir

n t

» diftinguatur, ficut folet diftingui , quod eft dif-

»ferentia in coitu conjugali in petendo & red-

bio d.

j ]

. dendo; in omnibus przdiétis cafibus pecca-

Tf

, tum eft in petendo, & non in reddendo, fi pe.

» tat affe&u fatiandz libidinis, vel modo, vel fta-

mat 1

» tu, vel tempore indebito.

Contra ( objicitur).

FWT

» Dicitur confentire , qui manifefto facinori de-

hia

» linit obviare.

Cum ergo ille, qui reddit tem-

epid i

» pore indebito, non obviet, confentit ; ergo

u

j

r

Soluiio.

-» prevaricatur.

Concedendum , ficut

du

» pr&oftenfum éft, quod coitus conjugalis eft

eQt CU

L

w

j

» prohibitus , cum eft propter fatiandam libidi-

us C

, nem per meretricias blanditias ; & cum eft pre-

900 !

:i-

», ter naturalem modum , tum in ftatu prohibito, "

j

,Utcum uxore vicina partui, vel exiftente in

)

gf

»fuxu menftruorum , tum in tempore inhibito.

p

D. Ainort T. deSacr, Mairim,

Aa

» Ad

y Fm

2/9

TRACTATUS

It i

, Ad illud ergo, quod objicitur, quod quili-

g

,, bet poteft uti re fua ; verum eft, ad illud, ad

[;]

» quod conceditur.

| ,;ïg*þandet

,; Ad aliud vero quo

d objicitur , dicendum,

j QU

»quod in omnibus predi&tis cafibus peccat pe-

du

,tendo. In reddendo autem diftinguendum eft;

j

, quia aut petit conjugaliter, aut meretricaliter.

p

1

t

, Idem parte 2. queft. 149. membro 1. ubi

3/6 v

r!

, qu&ritur, quando concubitus conjugalis debi-

j

'UL

,te & fine peccato fiat? fic refolvit. Dicen-

[!

,, dum eft fecundum Auguftinum JDe bono conjugii.

A

, Debent fibi conjugati non folum fexus fui com-

EX

ii d

i

, mifcendi fidem procreandorum liberorum cau-

1 d

Md &u

"n

»Ífa , que prima eft humani generis in ifta mor-

,, alitate focietas ; verum etiam infirmitatis in-

1

lr m

» vicem excipiende ad illicitos concubitus evi-

, tandos mutuam quodammodo fervitutem. Se-

N

W;v

Ms

, cundum hoc eft ergo dicendum , quod tribus

mïuï

, de caufis fit convenienter concubitus conjuga-

V M MA

W[J

TU

»lis; vel caufa prolis procreandz, vel cauía de-

I

TUde

,,biti reddendi, vel cauía vitande fornicatio-

I

» hi$.

:

, Ibidem membro 2. quzrit, quando conju-

M

:;

E

,,ges in concubitu mortaliter, aut venialiter pec-

Dicendum , quod aliquando

ATU

L

,cent? Refoluiio.

, eft veniale peccatum , aliquando mortale in

A'"('/

ir im

, concubitu inordinato viri cum conjuge. Sie-

, nim illa dele&atio fit füb Deo , veniale pecca-

ia

,tum eft.

ääü'bfd:i:is,

»OsgprcrTUm r. Ex variis textibusD. Au-

w

T

I

»guftini, quod omnis concubitus conjugalis fe»

,,cundum quamcunque differentiam , quantum-

*f

[/

LA

;

a,

,Ccunque fit inordiniatus fecundum finem , mo-

,,dum,

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 371

J QUM"

ä

BIl

dum, locum, tempus, perfonam , dummodo

,lervetur ufus naturalis , tantum fit peccatum

,, Veniale.

» Refpondet ZAlenfis boc moda.

uod primo ob-

» Jicitur , quod univerfaliter fit peccatum venia-

» le; dicendum eft , quod non nifi veniale, large ac-

! maï:.f

nb

» Cipitur non tantum pro eo , quod eft in gene-

,11e veniale, fed pro eo , quod eft veniabile,

[

» (quamvis fit peccatum mortale).

Sicut dici-

lr ]

, tur de illo peccato, quod eft ex infirmitate,

WT

» quod ipfum eft veniabile five remiflibile, quia

mfenrl

,habet aliquam caufam allicitivam , propter

T bt

»quam in parte excufatur, licet fit in genere

Vr ii

, mortale; & hoc patet, fi recte attendantur in-

Vil

» tentiones illarum authoritatum ( Auguftini).

as e

Ex his omnibus textibus Alexandri colligi-

yistien.

tur, concubitum mariti cum uxore gravida ex

in, t

cauía vitandz fornicationis, quando libido prz-

TEU

venit libertatem, eaque aliis mediis compefci ne-

p d

quit, nullum effe peccatum ;. quod ipfum vide-

ide

tur infinuare part. 2. queft. 149. membro 2. in

Refponfione ad objectionem ex Hieronymo de

, quxtot

gravidis, in quibus non eft vehemens periculum

j vt

partus. .4dillud , inquit , quod objicitur de petenite

quidg

concubitum à muliere vicina partui , dicendum eft , quod

ff prajfümitur vebementer de periculo partus, peccat mor-

u Y

taliter.. Si vero fit caufa vitande fornicationis (fine il-

T

lo periculo) eo quod im partu progreditur fecundum

"NI

motum libidinis , peccat venialiter.

" uguftinus : Sunt

viri u/que adeo incontinentes , ut nec gravidis parcant.

j tex'äï*;;

Quidquid ergo inter fe conjugati immode[lum , invere-

t

cundum , fordidum gerunt , vitium ef bominum, non nu-

vt

Ü

piiarum.

j

j

Aaa2

VI.

TRACTATUS

DxSMM

372

dl

VT.

M

J ";m

Y

D. THOMAS.

0

Jl

^

;':,iam j 1

Amno 1250.

vt

n 4. Sent. dift. 31. queft. 2. art. 2. fic habet:

tr d

, Dicendum , quod ficut boxna matrimonii, fe-

imue J

, cundum quod funt in habitu, faciunt matrimo-

,nium honeftum & fanctum ; ita etiam fecun-

P

i"i

,; dum quod fünt in a&uali intentione , faciunt

»y^

, a&tum matrimonii honeftum , quantum ad illa

A

,, duo bona, quz ipfius actus refpiciunt. Unde

QeD)r, )

» quando conjuges conveniunt caufa prolis pro-

«l

»; creande, vel ut fibi invicem debitum reddant,

df

, quz ad fidem pertinent, totaliter excufantur à

zági

» peccato.

Sed tertium bonum (Sacramenti )

,non pertinet ad ufüm matrimonii , fed ad ef-

» nä*xq*

d

MW

,fentiam ipfius ut di&um eft ; unde facit ipfum

BAMX

*

r

, matrimonium honeftum , non autem a&um e-

li

) t

,]us, ut per hoc aéctus abfque peccato reddatur,

nutydf

» Quia alicujus fignificationis caufa conveniunt.

01

IU

, Et ideo duobus folis modis conjuges abfque o-

,mni peccato conveniunt, fcilicet caufa prolis

, procreande , & debiti reddendi : alias autem

, femper eft ibi peccatum , ad minus veniale.

O BIDGPTUR I.

Quià natura tantum mo-

Hl

, Vetur ad a&um matrimonii , non videtur ali-

)

, quod bonum intendere , quia bona matrimonii

"3

» Pertinent ad gratiam vel virtutem. Sed quan-

Y

» do aliquis folo naturz appetitu movetur ad a-

n

, &um predi&um , non videtur efe peccatum ;

w

alum

$ ggia nullum naturale eft malum, cum m

du

od

, fit

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 373

, fit preter naturam , & preter ordinem.

Ergo

» actus matrxmomahs poteft excufarl etiam fine

]

, bonis matrimonii.

» 2. llle,qui utitur conjuge ad fornicationem

» Vitandam , non videtur aliquod bonum matri-

um

»monii mtendere.

Sed talis non peccat, ut vi-

lLW

» detur, quia ad hoc eft matrimonium conceffüm

A J

,humane infirmitati , ut fornicatio vitetur r.

Lt elt

» Cor.7.

Ergo etiam fine bonis matrimonii po-

UY

,, teft a&tus ejus effe excufatus.

n

Iv

W

»8. llle, qui utitur re fua ad libitum , non

j

f u

»» facit contra juftitiam , & fic non peccat, ut vi-

, detur

Sed per matrimonium uxor efficitur

Alli

,, 165 viri, & e converfo.

Ergo fi fe invicem ad

TOR

, libitum "utuntur libidine movente , non vide-

Vren

,» tur effe peccatum.

l, R

34

Illud , quod efficitur bonum ex genere,

,,non efficitur malum , nifi ex mala intentione

i

1

p

lat

Sed actus matr1m0n11

quo quis fuam

» cognofcit, eft ex genere bonus ; ; ergo non po-

jf

1]

T

d tePf mdus effe, nifi mala intentione fiat,

Sed

» poteft bona intentione fieri , etiamfi non in-

J

m&

1

J

, tendatur aliquod matrimonii bonum

puta,

T n

: qui at

, cum quis per hoc falutem cogporalem intendit

» fervare, aut confequi.

Ergo videtur , quod

j

,€tam fine matrimonii bonis a&us ille poffit

Yratu

», excufari.

iil

,. Ad primum dicendum, quod oportet, quod

» intentio naturz, qua prolem intendit, refera-

Oa

GR

» tur actu vel habitu (id eft, virtualiter) ad in-

mOn

» tentionem prolis prout eft bonum Sacramenti,

du

, alias ftaretur in creatura , quod fine peccato

ID,L

»eíie non poteft. Et ideo quando natura tan-

)

Aa 3

,tum

374

TRACTATUS

, tum movet ad actum matrimonii, non excufa-

, tur à peccato omnino , nifi in quantum motus

j

,]mature ordinatur actu vel habitu ulterius ad

»prolem , in quantum eft bonum Sacramenti.

;,Nec tamen fequitur , quod motus naturz fit

lh Y

» malus, fed quod fit imperfectus, nifi ad aliquod

» bonum matrimonii ulterius ordinetur.

Ad fe-

(

» cundum dicendum , quod fi aliquis per actum

, matrimonii intendat vitare fornicationem in

l

». conjuge, non eft aliquod peccatum , quia hoc

»» eft aliqua redditio debiti, quod ad bonum fidei

» pertinet. - Sed fi intendat vitare fornicationem

D

t

»iníe, fic eft ibi aliqua fuperfluitas , & fecun-

»; dum hoc eft peccatum veniale: nec ad hoc eít

g nu

» matrimonium inftitutum , nifi fecundum indul-

Mila

» gentiam , quz eft de peccatis venialibus.

d

;'ä? '

» Ad tertium dicendum , quod una debita

quiu

» Circumítantia non fufficit ad hoc , quod a&tus

d

» fit bonus, & ideo non oportet, quod qualiter-

,telit d

, cunque quis re fua utatur, ufus fit bonus, fed

d d

» quando utitur re fua , ut debet , fecundum o-

» tünes circumftanties.

AO v

C.L

r

; Ad quartum dicendum , quod quamvis in7

W

tendere fanitatis confervationem non fit per

*

W

, Íe malum , tamen hec intentio efficitur ma-

! ï'üf.;'.'a;-", |

»1la, fi ex aliquo fanitas intendatur , quod

A RR

,non eft ad hoc de fe ordinatum : ficut qui

r

l

, €X Sacramento Daptifmi tantum falutem cor-

M

»Poralem quzreret: & fimiliter eft in propofi-

Tl

t fonitg

, to a&tu matrimoniali.

T

w

p

l

fUS'«

UI

l

LY

VII.

DE SACRAMENTO MATRIMONII.

375

TT

VTI.

S. BONAVENTUR A.

Büh

Anno 1250.

d

In 4. Sent. difl. 31. quaft. 2. fic habet:

QUJSTIO II

T

afum, [

n coitus conjugalz'& caufa fornicationis. oitande

albon:

offit. «[fe fine omni peccato oeniali ?

onitz

il L

»( owcrvsio. Conjugalis coitus ad vitan-

E. dam fornicationem in fe eft peccatum ve-

"'W*

LU.

,4iale; in uxore autem vitandam nullius eft

» Criminis.

ii

y

,REsPONDEO ad Zfrgum.

Dicendum ,

Q UX d

, quod qui coit caufa fornicationis vitande, aut

,;hoc eft in fe , aut in altero.

Siinaltero , ut

, reddat debitum , hoc.eft purz juftitiz, hoc eft

, fidei , & eft de bonis matrimonii : re&te ideo

, hn

,0mnino à culpa excufatur.

Qui vero coit

, caufa fornicationis vitande in fe, in hoc fem-

| u

» per peccat venialiter , quia aut pulfatur à car-

u

,De; aut non pulíatur? Ex quo tamen non

) Qïï.ü('&

» Vult procreare prolem , nec compellitur debi-

i

,, tum reddere , aliqua fuperfluitas eft ibi, & ideo

», peccat.

Et fi tu objicias, quod licet homini

il LL-

» bibere, ne fitiat ; fic etiam fine peccato coire ,

d

, ne fornicari appetat; non eítfimile, quia hic

, eft motus nature; in coitu non; nec etiam

,neceflitatis ; & hoc dicit Magifter in fequenti

, diftin&ione: Reddere debitum conjugale nul-

J

Aa4

,, liu$

x

976

TR,ACTAi'US

DISW'

)

.A

]

, lius eft criminis ; exigere autem ultra gene-

"

iab

»randi neceffitatem , culpz eft venialis.

vil

ol Qï

» Contra (objicitur) per Auguftinum. — Infir-

i«

5

», Tnitas carnis excipitur per bonum matrimonii,

il

lls

, De cadat in foveam peccati; fed cum coit cau-

»» fà fornicationis vitande, infirmitas carnis mo-

5» Yl

Ergo.

» Jiem , ratione videtur, quia qui utitur aliquo

» ad illud , ad quod eft, poteft hoc facere fine

U

LM

» peccato ; fed conjugium eft propter fornica-

, onem vitandam. Ergo.

»Jiemn. Majus bonum eft continentia, quam

» proles.

Ergo magis licitum & debitum eft a-

ydl

t

r

1nare continentiam , quam prolem. Sed qui

n

» COit amore prolis procreande, poteft fine pec-

»» Cato.

35

&.

. Ergo & qui amore continentie fervgn-

(

W

n

(eit

» Jiein.

Qui coit amore continentiz fervan-

RORU

"

, d& in altero, non peccat , ut cum reddit debi-

, tum uxori, ne in fornicationem labatur.

I

*m(

» £0 fi non debet effe magis folicitus de aliena

"u

» Continentia , quam de fua , patet &c.

At

» 1. Adillud, quod objicitur ex Auguftino,

J

(

» dicendum, quod foveam peccati vocat pecca-

,tum mortale.

u

»2. Adillud, quod objicitur, quod ad hoc

"

M

» eft &c.

Dico , quod ad hoc eft fecundum in-

1

[

, dulgentiam , non fecundum imperium , & ideo

T

T

, Veniale peccatum , & in hoc ordinatur.

lt

» 3. Ad illud , quod objicitur de continen-

J"blk

tia, quod majus bonum eft, dico quod conti-

Ttt

, nentiam fervare contingit fine hoc, fed non

r

n

» prolem procreare.

s

T

»4. Ad

1

DE SACRAMENTO MATRIMONIIL. 377

t

»4. Adillud, quod objicitur, quod conti-

]s

, nentia fervanda eft in altero fine culpa , dico,

ii ('n

» quod non eft locus à minori, fed à majori, quia

, ibi eft actus juftitie , ratione cujus tenetur &

, excufatur , non ratione amoris continentis.

VIII.

J ii

ol

RICHARDUS 4 MEDIAVILL A.

fOjt

Anno 1290.

n s

iübinn

nxcdift^2; q. 9.

,Queritur , utrum liceat

"

/

ln Ms

,reddere vel exigere debitum tempore im-

»pregnationis ? Refpondeo , quod fi fine peri-

Isl

UI

, culo abortus vir poteft carnaliter copulari füuce

,,uxori pregnanti , & fibi tenetur debitum red-

m

, dere, & ab ea poteft exigere fine peccato mor-

Qu

»tali, quia concubitus matrimonialis non tan-

, tum eft in officium , fed etiam ih remedium ;

bl

L

,& mulier : przgnans frequenter plus appetit

tÁt.

,, concubitum , quam quando non eft pregnans ;

a pl

,; fi autem non poteft cum ea carnaliter copula-

m

,ri fine periculo abortus , tunc non debet fibi

, reddi debitum nec ab ea exigi.

» Contra. (objicitur) Quamdiu mulier poteft

X

u

»impregnari, fibi poteft debitum reddi ; fed

,mulier pregnans poteft adhuc alium foetum

p

rü

,Cconcipere; ficut dicit Avicena.lib. 9. de Ani-

, malibus cap. de formatione Embrionis, Ergo

r

J

dLO

, rnulieri pregnanti poteft debitum reddi, & ab

,e€aexigi. Dicendum, quia raro accidit, ut mu-

u

»lier impregnetur fupq ;

mpregnationem , &

-

LO

M

a

NI

95 quan'

378

TRACTATUS

gïüm

yii

» quando hoc accidit , abortitur ut in pluribus,

j

É

'Oï (

rtic

» fecundum qqul dicit Avicena ibidem.

ub

IX.

um

Jl

RAINERIUS.

dl

u r

y

c a

'

'

Anno 1300.

nicauow

n Panteologia Tit. Matrimonium. Cap. rx. ,,Bo-

T

rfiu !

j

L

, na matrimonii przdicta ( proles, fides , Sa-

a

», cramentum) excufant a&tum matrimonii à pec-

lum J

» Cato duobus modis.

Primo , quia per actum

1lu

, matrimonii fit, ut a&us, qui de fe effet pecca-

at d

,tum, non fit peccatum.

Secundo excufant ,

j

» quia quod alias effet peccatum mortale, fit ve-

6;0, l. M

», niale.

Unde folum.duobus modis conjuges

j

, cum conveniunt ab omni peccato excufantur ;

ais

» abfque enim omni peccato conveniunt, fcilicet

AU

» cum conveniunt cauífa prolis procreandze , &

ytly v

, caufa debiti reddendi.

r

Ibid. cap. 12. ,, A&us matrimonii eft deme-

m

» Fitorius venialiter , quando quis accedit caufa

1b atl

Mf

, Incontinentiz vitande in feipfo , vel caufa li-

w

iab

», bidinis fruende & habendz, fiftentis intra limi-

Wv

n

, tes matrimonii, puta quando vir delectationem

Y

a

querit in fua uxore tantum & modo legitimo.

,l

Il

T

Ibid. cap. 13.

», Octo modis actus matrimo-

vt

» nii eft peccatum.

Primo accedere ad conju-

yutde

D

45

» gem caufa fornicationis vitandz eft peccatum

g'es T

» Veniale. "Ubi nota, quod fi aliquis accedit ad

Conjugem intendens fornicationem vitare in

i um

RD

», Conjuge , non peccat , cujus ratio eft, quia hoc

u

UR

», €ft quzdam redditio, quod ad bonum fidei per-

Qb

L

55 Umer:

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 379

,

l

W

a

»tinet. Sed fi accedit ad conjugem intendens

, vitare fornicationem in fe, venialiter peccat,

», cujus ratio eft, quia ubicunque in actu conju-

» gii bonum matrimonii eft motivum aCtus con-

l

, jugii, omnino excufatur à peccato ; ubi vero

,eft aliud motivum , non excufatur omnino.

, Unde cum in a&u matrimonii, qui fit caufa for-

,, nicationis vitande, fit aliud motivum à bonis

b

, matrimonii, fcilicet aliqua incontinentia, non

les, f

trimy

, excufatur omnino , quin fitibi veniale pecca-

'

,tum. Hac beatus Thomas 4.Sent. d. 32. art. 2.

qip

r

WR

,»,infol.s.arg. Secundo accedere ad conjugem

diitg

,caufa fanitatis acquirende vel confervanda ,

I r

,eft veniale peccatum. — Quod tali ratione o-

I

», ftendo.

Ille , qui indebito modo intendit fa-

Sed

i r

, nitatem acquirere & confervare, peccat.

n

,, accedens ad uxorem caufa fanitatis acquirenda

verut

», Vel confervandz , indebito modo fanitatem in-

a

», tendit; ergo venialer peccat, v. g. ficut qui ex

», Sacramento Baptifmi tantum quereret corpo-

omas. Ter-

nudà

,, ralem fanitatem. [bid. Beatus Th

fateltt

»tio accedere ad uxorem caufa dele&tationis

l

1 tl

», confequendz , femper eft peccatum , ubi nota,

yiimr

,,quod qu&rere dele&ationem in conjuge con-

öeXeïtaim:

»,tingit duplici modo , aut in conjuge fiftendo

100

N

,intra limites matrimonii, quando cum altera

( )

,uliere non quereret , & tunc eft peccatum

a

.veniale, aut in conjuge ut in muliere extra li-

mites matrimonii , quando etiam fi non ef-

i

j

[

jj 4

,fet uxor idem quereret, & tunc eft pecca-

hq

»tum mortale.

I

Quarto accedere ad uxorem

.Jümpregnatam eft'peccatum mortale , cum

N

alias

hi

» probabiliter timetur de periculo abortus:

M

5, eft

380

TRACTATUS

jl *

i

(it

» eft peccätum veniale. HocBeatus Thomas in

e

, expofitione litterz.

V

K

;

PU

X.

Q

g

PEIRUS DE PALUDE.

AUA

Anno r330.

1 Y

N

QU

1 4. dift. 31. qu. 2. art. r. fic habet: ,,, Tertià

n

A

conclufio eft de excufatione per bonum fidei ;

» bonum enim fidei excufatur ab omni peccato,

H L

» quando aliquis pro nulla voluptate fui reddit

:iïlneifïz;, [

» debitum conjugi petenti, malens continere,

(ii

» quando fcit inde prolem non poffe fequi pro-

d

» pter fterilitatem alterius vel impregnationem

l

$!

:"W'J P

», Vel hujufmodi.

Et in hoc cafu reddendo non

AV

d

o

» peccat, fed reddere tenetur; quia nullus pec-

» Cat faciendo id, ad quod tenetur ; alias pecca-

N t

, ret & non peccaret ; fed tenetur reddere, nifi

, w

» aliud obfiftat.

Ergo reddendo. non peccat ;

hu

»C€um & hoc Apoftolus precipiat dicens: Vir

qt; p

, üXori debitum reddat ; fimiliter & uxor viro;

Ane dj

» unde & Ecclefia ad hoc compellit , fi petatur :

xiln,

» Don peccat autem, qui legis authoritate petit.

n

,ip.

W

IN

» Et ad hoc reducitur, fi quis cognofcat uxorem

ia

», Caufa vitandi in ea fornicationem vel turpio-

vl

,rem aótum.

n pidy

» Quantum ad fecundum eft hic dubium cir-

NT

; Ca excufationem per bonum fidei, quando con .

& flig:

, ]ux petit debitum à conjuge non propter pro-

f

»,lis generationem ; nec propter hoc , quod il-

QT

, lum retrahat ab adulterio vel pejori, & fic pro-

i ij

'

» pter fornicationem vitandam in feipfo , non in

A

)

S.;;j

,, altero.

DF SACRAMENTO MATRIMONII. 381

i,

» altero.

Circa hoc funt du& opiniones: Una,

» quod fic petere femper eft peccatum. Alii di-

,,cunt oppofitum ; propter hoc fic videtur di-

, itinguendum, ut fint due conclufiones. Quia

li)

9

,, aut ipfe cognofcit uxorem caufa vitandi in fe

» fornicationem, quamvis poffit aliter vitare, fed

,magis vult ifto modo dele&abili vitare, quam

, alio non dele&abili, puta, quia domando car-

«

: 1)157-'1

,,nem vel fugiendo aliarum confortia vel non

t bon:

, loquendo folus cum fola; & fic poffet facili-

QR

», ter evitare, fed magis vult cum voluptate quam

pe i

,fineila; &tunc peccat venialiter, quia pra-

ls o

»fert voluptatnm carnis abforbentem rationem

Xf f

ll

, €i , quod fervat ufum rationis , & eque attin-

rR

» git ad finem ; ficut fi homo fitiens eque poteft

ir;ddenno N

»Íaturare vel fatisfacere neceffitati nature bi-

W

Vl

, bens vinum limphatum minus dele&abile,quod ,

Av Qd

, hon ledet caput, & eligit ftatim extinguere fi-

A OR

»tim vino forti, quod eft magis delectabi-

n

»le, quod inebriabit eum vel in toto , vel in

jb t

»parte; peccat enim non ratione finis , fed ra-

n u

,tione medii incompetentis.

Et hec eft prima

j fpttt

, conclufio ; & in ifto fenfu vera eft prima opi-

lod p

;; 1110/

Secunda conclufio eft, quod fi ipfe ideo

ia u

, a&tum illum exercet ad vitandum in feipfo for-

m

m

D

,,nicationem , non quia dele&abilior , fed quia

, non poteft pro tunc alio modo melius eam vi-

j d

,tare , ita quod voluptas in nullo movet eum,

;

m

,;fed folum amor vitandze fornicationis , quam

:

D

m

» pro tunc non poteft melius vitare, quia necef-

0

&A

ho

,Íe habet diu loqui in fecreto & loco fufpecto

» alii mulieri, & expertus eft, de ea fe fepe ten-

2l

n

,tatum; licet, quando femel ufus eft a&u illo ,

J

»a2d

TRACTATUS

y gt

382

d

, ad multos dies refrigeratus non tentatur, tunc

.g;;j'dmy (

,nullum peccatum eft, fi proles non fperatur,

)

i

»» quia tunc illa femper premittenda effet. Hoc

j &

, autem reducitur ad bonum fidei, quo contine-

Evconigei

, tur, non folum debitum reddere , fed etiam ad

'

]

sst

, aliam non accedere: unde fi propter hoc petit

» debitum à fua,ne indebitum exigat ab extranea,

hm

lt

» propter fidelitatem hoc facit, & bono fidei de-

»[ervit. Et hec eft fecunda conclufio, & in hoc

,

at

i

»fenfu vera eft fecunda opinio.

Et per iftam

,, diftin&ionem poteft refponderi ad omnes ra-

lil

Aires

»tiones fecunde opinionis contra primam, ficut

» patebit in fequenti articulo , ubi ille ponen-

li tfu!w'a'f

l

,

il

l

3, BlIr-

»llli de fecunda opinione videntur contra

sl R

» primam adducere fex rationes. Primo ergo ar-

» guunt fic.

Plus tenetur quis fibi quam aliis ;

& Dnd

» fed indiftin&te propter vitandam fornicationem

o

,in conjuge petens debitum non peccat; ergo

d

Dicen-

l

'

;

,multo minus propter vitandam in fe.

o

, dum, quod homo tenetur plus peccatum vita-

AIUn d

»re,quam alium à peccato retrahere; fed plu-

u

» ribus modis poteft feà peccato retrahere, quam

AT.

M

,alium ; unde ficut vir, qui poteris fe ipfum ali-

n

[

»ter cohibere magis ad hoc eligit voluptatem

l)

N

á

,abforbentem , quam aliud fobrium reddens,

n

AV

» peccat; fic fi mulierem, quam includendo vel

il

ldQ

»aliter poterat cohibere , magis vult cum fua

biy

,; Voluptate cohibere, non eft dubium,quod pec-

h

aM

NU

» Cat 5 quia non nifi propter voluptatem praffert

E

T d

»hocmedium alii medio magis confono rationi

Vndy

,, & eque valenti ad finem.

Sed fi vir timens in

OA

, uxore etiam incluía alias damnabiles corrupte-

Mi

2188

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 383

]me

, non putans eam aliter melius cohiberi quam

J Ul

» per a&um , quem non ipfa petit propter hoc

, folum debitum petit, non peccat ; ficut nec in

)u

» feipfo.

Et fimiliter, quia uxor non habet vi-

i

»rum corrigere , fi virum de aliis tentatum , &

T0

, inter alias debentem converfari , propter hoc

n

» folum impetat, ut ipfum cohibeat, fimpliciter

M

» excufatur.

Secundo dicunt, quod non poteft

RUR

» dici , quod vitare fornicationem in alio perti-

. t

» neat ad redditionem debiti plus, quam vitare

T Qp

» in feipfo, quia reddere debitum eft, quando pe-

rbl

» titur expreffe vel interpretative, quando illam

üiilbyt

» fcit tentari de feipfo.

Sed quando non petit

