» debitum ab ifto , nec tentatur de ifto, fed fpe-

Vr t

» cialiter de alio , tunc fi cognofcatur , non eft

Ti

» redditio , fed pure petitio, ficut & fi pro fe pe-

üiqnd

» tát.

Dicendum , quod verum eft, quod non

m

», plus debet vitare homo in alio, quam in feipfo,

ii

» Dec ad redditionem pertinet hoc vel illud, nifi

nnh Db

» prout reddere large bonum fidei refpicit. .Ad

p pedint

» bonum enim fidei pertinet, quod neuter aliam

, copulam requirat, & mutuam copulam non re-

d i

i

i

», fpuat.

Si ergo mutua copula alias non quara-

, tur , fed ne alia requiratur , ifta expetitur vel

a n

u Wi

» pro fe, vel pro alio in cafu, quo non apparet

, melius vitanda, quam per iftum modum , tunc

p d

j

, fidelitas excufat. -. Sexto.

uando principa-

» lis finis non eft poflibilis, licitum eft intendere

li

» finem fecundarium ; fed finis principalis matri-

,Imonii eft liberorum procreatio , fecundarius

j

& 0D

, autem eft vitatio fornicationis magis in feipfa

, quam in alio.

Unde Apoftolus: Propter for-

u

ii

, Dicationem vitandam habeat unusquisque fuam,

22

384

TRACTATUS

gt

,& unaqueque virum fuum.

4 )

Unde fi fenes &

l Cau

;; fteriles , qui prolem habere non poffunt , pro-

J t

» pter fornicationem vitandam contrahunt, non

:

i

»» peccant.

Licet autem ad illum finem conve-

f.'fe Wüe

,nire ad quem licet contrahere.

Ergo ficut li-

gl

, Cet contrahere & per confequens petere debi-

ar nl

)

, tum propter prolem, ubi eft poffibilis, fic ubi

digniun

»ila non eft poflibilis , ficut licet contrahere

j

» propter fornicationem vitandam in feipfo, pro-

petere

cipint

»pter hoc licet convenire & debitum petere.

, lNon fic autem licet convenire propter fanita-

Atl

i u

, tem, quia illa non e(t finis matrimonii nec prin-

ity

» Cipalis, nec fecundarius. Unde etiam fi homo

an/h

, hon poffet aliter fanari, nifi cognofcendo uxo-

fiw,ä

r

»rIem , non propter hoc deberet cognofcere;

,ficut nec propter hoc liceret baptizari. Di-

st dioty

,.cendum , quod propter finem fecundarium li-

iyus

» Cet convenire, quando principalis non fpera-

,tur, nec fecundarius melius aliter haberi po-

»teft. Nam fi aliter haberi poteft fine detri-

Imento rationis, & quzritur cum detrimento

, rationis propter voluptatem , culpa eft.

Ibid. qu.3. art.3. ,,, Sciendum, quod quan-

» docunque voluptas qugritur, femper veniale

Miv

ï

)

t

l?.'

, eft. In fpeciali poffunt notari fex cafus , in

. quibus acus conjugalis eft tantum veniale.

» Primus , quandocunque przcedit aliqua deor-

Ji

» dinatio rationis, puta petere tempore facro, &

» fi refpe&tus fit ad delectationem, gravis eft cul-

Enþ

» pa5 fi ad lubricum vel infirmitatem fuam , cu-

UT

, jus eft fibi confcius vel conícia , veniale.

2.

fiï:".'.m [

, Petere cauía deleGtationis infra limites tamen,

, femper eft veniale, ficut comedere propter vo-

k

» lupta-

M

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 385

[

N

[

»luptatem. 3. Petere caufà fornicationis vitan-

M

» d&.

4. Caufa infirmitatis vitanda.

l

j

Si,

» quando incepit petere vel reddere bon

a inten-

»üone, poftea mutet intentionem. 6.

uan-

» &ocunque aliud intendat , quam ad quod ordi-

»hàtur conjugium , fcilicet vel ad

OOILU l,

prolem, vel ad

» reddendum debitum.

( ra:*;*;

Ibid. dift. 32. art. 3.

Ltf

» Semper eft peccatum

» Petere debitum utrique indifferenter (id eft,

lum

Doptel

» tàm marito quam uxori) tempore conceptus &

» Partus, quia & bruta continent: Elepbas enim

Ton n

S

»ad impregnatam non accedit.

lnl

Et quidem fi

» probabiliter timetur de abortu

tempore con-

o

i

» Ceptus , & inftante partu ne puer opprimatur,

Lt

» effet peccatum mortale fcienter petere vel red-

Qu ]j

m

» dere , alias non eft peccatum reddere , fed ve-

»niale petere.

a

"

XI.

As

il

d n

ASTESANUS.

dUf

1

Anno 1330.

m

is

0 TeUd

[n Summa Aftefana lib. g. tit. 1o. artic. 4. ,Que-

fox li

» ritur, utrum liceat debitum petere vel exige-

um Va

» I€ tempore imprzgnationis ? Refpondeo , fi fi-

» ne periculo abortus vir poteft carpaliter copu-

ii

» lari fuze uxori pregnanti, tenetur debitum red-

g

D

» dere, & ab ea poteft exigere fine peccato mor-

p

Iï:-',(:

»tali , quia coneubitus matrimonialis non tan-

zi

l

Z

» tum eft in officium, fed etiam in remedium , &

"u

D

»mulier pregnans frequenter plus appetit con-

» cubitum , quam quando non eft pregnans.

n

l

D. hmort Tv. de Saer. Matrim.

Bb g

TRACTATUS

386

Ibid. tit. 9. art. 2. fic fcribit: ,Sequitur vide.

g

m :;Zfl lbl

,Ie de bonis matrimonii,in quantum habent ex-

» Cufare copjugalem copulam à peccato.

Circa

;ä'mïmvew

»quod diftinguendum eft , quod ad conjugalem

» a&tum aut inducit virtus, & hoc vel juftitize fci-

» licet , ut debitum reddatur , vel Religionis , fci-

»licet ut proles ad Dei cultum procreetur ? Et

»ficnon eft peccatum. — Aut ad ipfum movet li-

» bido fiftens intra bona matrimonii , fcilicet vo-

t

1

, lendo nullo modo ad alium accedere, & fic eft

» peccatum veniale fecundum communiorem, li-

fc

lt

n

» cet quidam dicant , quod ibi nullum fit pecca-

|

»tum Et hujus opinionis videtur fuiffe Ale-

:

n (

l

l

;*

yl

liv

»xander. Secundo modo cognofcit illam , quia

,non poteft continere propter nimium fervo-

T GL

M

hia

»rem fomitis, & tunc eft peccatum veniale. Ma-

» giftri tamen predié&ta commnniter fumunt pro

a.

J

»eodem. Quidam etiam dicunt , quod differt,

Ro

» cognofcere uxorem caufa incontinentiaz & cau-

qmiüa

NT n

»fa libidinis fatiande ; quia in primo cafu prz-

» venitur hoc àgens à voluptate ; in fecundo ve-

w

In

»IO prevenit voluptatem & provocat eam.

d t

»primo horum duorum peccat venialiter. In

Ya q

Lt

»fecundo, ut dicit Hug. peccat mortaliter.

u

»hoc notat Hug. 25.qu. s. Sed ego credo,quod

(

»etiam poflit effe fine mortali, dummodo fiftat

AM

»infra finem matrimonii.

In omnibus tamen

"

»his eft fecundum opinionem communem pec-

l

, catum veniale licet in ultimo gravius. Et pof-

» funt omnes ifti modi reduci ad tertium & quar-

^g

,tum modorum, quos ponunt communiter Ma-

» giftri.

Si quis dicat, quod liceat homini bibe-

^ 1031&

sIenefitiat; ergo & fimiliter coire , ne forni-

"U Uj

Jl

» cari

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 587

Nmm.

d

r

,cari appetat. Refpondetur, quod non eft fimi-

»le; quia ibi eft motus naturz & neceffitatis ;

»in coitu vero non nifi motus nature.

X

XI1I.

1

PISANUS.

Drocer

pl

Anno 1335.

Otj, i

tite l

n Summa, quz vocatur Pifanella , Tit. Debitum,

TOj

fic habet: , Quaritur, utrum conjugalis actus

lm j

»fit peccatum ? Refpondeo fecundum Raymun-

(

»dum, fi conjunguntur caufa fufcipiende pro-

dctlar,

»lis, non habet culpam. -- Si vero conjungun-

ff

» tur caufa reddendi debitum, adhuc non eft pec-

mveids )

»catum. In his ergo duobus cafibus non eft pec-

hs um

»catum. Quod verum eft, fi rectitudo inten-

» tionis poftea aliquatenus non mutetur, hoc eft,

" määj

yuüteit

»quod in executione ipfius actus nulla volupta-

»tis dele&atione teneatur. Sed ut dicit Grego-

ul

» ii

» rius 33. qu. mor.

Vir cum propria valde dif-

a

» ficile eft , ut ftans in igne nefciat ardere. Po-

vetlit

» teít autem contingere ex fingulari dono Dei,

gt

» & non aliter.

Si vero (conveniunt) caufa re-

ii

» medii,ut qui continere non poffunt, fit eft pec-

» catum veniale.

At aliqui dixerunt , hac cafu

[

um

»nullum effe peccatum , ut notat Gloffa in c.

» quidquid 32. qu. ?. & Gloffa Raymundi in tit. de

[l

J

Sed ut dicit Gloffa Raymundi ibi-

)0

m

» matrimonio.

f

»dem; hoc expreffe eft contra di&tum Augufti-

Qu

LeODD^

»ni 25. dift. $. criminis , ubi inter alia venialia

» ponit ; quoties excepto filiorum defiderio uxo-

i

i

ufa red.

(i]

»rem fuam cognoverit. Sl;pple , &ca

"

» dendi

TRACTATUS

388

, dendi debitum , quafi dicat, exceptis his duobus

, Cafibus in ufu matrimonii femper peccatur fal-

N

ILI

»tem venialiter.

Et ita eft veritas , ut notatur

, in Summa Confefforum (Toannis de Friburgo)

» lib. 4. tit. 2. qu. 37.

Et eft intelligendum hoc,

» quando quis ftat intra limites matrimonii vide-

» licetquod hoc cum alia non faceret ; nam tunc

» eft veniale ; fecus fi excedit fines matrimonii,

Pt t

»ita etiam , ut fi non effet füa uxor , faceret i-

JH

,dem: tunceft mortale. -- Ex quo bene inve-

Ji

"

»ftiganti apparebit , quod facilius eft Religiofo

tie

» inter regulariter viventes omnimodam caftita-

d

UV Lv

1d

»tem fervare, quam conjugibus in ufü matrimo-

ind p

,nii à mortali fe cuftodire, quia conjuges funt

u D

» fecus libidinis ignem, & ignis folet ardere,quod-

» cunque lignum apponatur.

;.g'c:zem c«

1

» Queritur , utrum liceat debitum reddere

»vel exigere tempore pregnationis ? Refpon-

pit,

N

i

l

» deo fecundum Petrum (de Palude) fi poteft ef-

» fe fine periculo abortus, reddi debet, & etiam

du

» poteft fine peccato mortaliexigi : quia ufus ma-

» rimonii non eít tantum in ofhicium, fed etiam

»in remediura.

Et ita quando non imminet pe-

»riculum , non exigere tali tempore eft confilii.

»Sed tamen omiflio hujus confilii non videtur

»fine peccato veniali, cum uxore jam gravida

j

» debitum peti non poffit nifi ratione incontinen-

» tit, qua faltem includit peccatum veniale, pre-

m

» fertim cum illo tempore caufa prolis inhibeatur

,ufus matrimonii dicto c. fi caufe & 32. qu. 4.

M

» origo.

U

N ;

l"

ni

XIII.

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 389

d äi d"';ji

XTLL

AR

CONCILIUM BENEVENTANUM

PROFINCIAL E.

ld

Is

A

Anno 1374.

T0 t

& d

it. 16. cap. 31. de attu conjugali fic fcribit: ,A-

J0r, d

,liquando commifcentur conjuges caufa

Qu ;

» prolis fufcipiende ; aliquando caufa reddendi

, debitum, aliquando caufa incontinentiz five vi-

TU

motm

,tande fornicationis; aliquando caufa exfatu-

,rande libidinis. In primo & fecundo cafu, nul-

Dufi d

T

»lum eft peccatum

; in tertio eft veniale; in

Oquarto mortale.

Sed nec propter fanitatem

ts

ofcenda eft uxor.

Tempore

»corporalem cogn

, impregnationis , fi fine periculo abortus fieri

f t

et-

» potlit , & poteft debitum à gravida reddi &

m

J

, iam exigi fine peccato mortali , alias non. Ita

iune;upgt

"1

1

Libellus Synodalis.

Vi

Ü

Wt

XIV.

d

;,r,.immne:;

GERSO SN.

yed copfaï

j Y

Anno 1400.

vtf

p

art. 9. in Compendio "T'heologice Veritatis. De ma-

trimonio $. an tempore pregnatiohis debeat

TO

reddi debitum conjugale? ,,De tempore impre-

g

» gnationis dicitur , quod propter periculum non

ul

» debet in tempore imprzgnationis uxor cogno-

»Íci. Unde i vir eo tempore moveacur ad coi-

»tum , debet ratione talem motum propter ti-

Bb 3

»1n10-

IU

L

)

t

390

TRACTATUS

,ITorem przedi&i periculi refrenare ; maxime

ii

»quatuor primis menfibus. Si tamen vir dicto

ïï;;ffä

0f

»tempore cognoverit , non propter hoc peccat

f

»mortaliter. Verum etiam quia mulier illo tem-

gl

»pore maxime coitum appetit , fi ipfa petat , &

400

»ipfe vir exa&tus reddat, fic reddens levius pec-

sl

U

j

,Cat, exigens vero gravius , uterque tamen ve-

^)

qu

, nialiter tantum.

hi

N

t

M*

W

(

D

h

XV.

d

[

S. ANTONINUS.

.-;:' !

—

Q

Anno 1450.

M

n Summa part. 3. Tit. 1. cap. 20. $. 4. fic fcribit:

"

I

ii

» Quartus cafus (in quo non eft licitus coitus)

M

*;xyk [

AL VU

d

» eft ratione abortus tempore conceptus vel par-

»tus, fi probabiliter timetur.

Sed pro majori

jee,

st

» declaratione hujus fciendum fecundum Petrum

» & Richardum in 4. quod tempore pragnatio-

( UT

imrir

»nis reddere debitum non eft peccatum ; & red-

; dere debet, fi non eft periculum abortus. Po-

Ziïpfffre )

f

li

» teft etiam exigere in dicto cafu abfque morta-

»li; quia matrimonium non folum eft in oft-

D

Sed ubi effet

»Cium, fed euam in remedium.

» periculum probabile abortus, nec debet exigi

"v

nec reddi; alias effet mortale fecundum Pe-

p

, trum de Palude.

ui etiam dicit , quod pete-

d d

»re debitum tali tempore eft femper veniale , fi

Ht

"w

,tamen non fit periculum abortus; & maxime

"N C

".

,mulieri, quia fecundum Medicos impregnate

,magis appetunt coitum. Sed valde reprehenfi-

"t

pbile eibs ut homines non contineant te

mpore

W

W

, Con-

DE SACRAMENTO MATRIMONII, 39

M n

» Conceptus , quod beftiz faciunt. Nam Elephas

hn

U

»ad impregnatam non accedit.

Et Plinius dicit,

V

» quod tempore conceptus cerve foeminz à mari-

AR U

» bus difcedunt, donec à partu purgentur.

!

ll'A

Ibid. $. rr.

» Videndi funt cafus, in quibus

Atjb

» aGtus conjugalis eft peccatum veniale. Et funt

terquet;-ä

» fex cafus fecundum Petrum de Palude. Primus

» eft, quando precedit aliqua deordinatio ratio-

»nis, puta petere in tempore facro; & fi refpe-

» &us fit ad dele&ationem, gravior eft culpa, ve-

»nialis tamen; fi ad lubricum & infirmitatem

lh

»ÉÍíue mentis, cujus eft confcius , eft minus ve-

»niale. Secundus eft petere caufa deleé&tationis

»intra limites tamen matrimonii femper eft ve-

(uftfri

»niale , ficut comedere propter voluptatem.

Ls

» Quod enim cibus ad falutem hominis feu indi-

hu

» Vidui eft neceffarius, hoc coitus eft ad falutem

x

» generis , dicit Auguftinus.

'Tertius eft , cum

Pal

» fit caufa infirmitatis vitande , quia quamvis li-

p

» ceat utrumque feorfim appetere, non tamen u-

at t

»num propter alterum. Quartus, quando "nci-

mahr

» pit petere vel reddere bona intentione, fed po-

»ítea mutet intentionem , ita, ut nunc vellet

dae m

meüme

» caufa dele&tationis.

Quintus , quandocunque

» aliud intendit, quam id, ad quod ordinatur con-

gt

g i

» jugium, fcilicet vel ad prolem, vel ad redden-

» dum debitum.

Sextus eft , quando hoc agit

1 fecum'.ï

g,t

» caufa vitande fornicationis, licet hac intentio-

»ne contrahere non fit etiam veniale.

Sed cir-

J

p

[

»Ca hoc, ut dicit Petrus de Palude, funt due o-

fU5 iL

(

»piniones. Una eft, quod petere caufa vitandee

» fornicationis in fe, non in altero , femper eft

v

Tue^

» peccatum : quia omnis füperabundantia paffio-

b 4

» hii$

392

TRACTATUS

g

» his eft peccatum. . Alii fimpliciter dicunt, quod

»non eft peccatum.

Richardus in 4. utramque

(J]

Petrus vero de Pa-

»pOonit & naturam prefert.

» lude utramque concordat feu falvat : aut enim

»talis cognofcit uxorem caufa fornicationis vi-

Mi

»tande in fe , quamvis poffit alio modo vitare

»menti occurrente; fed magis vult ifto modo

» delectabili vitare, quam modo non delectabili,

»ut domando carnem , fugiendo confortia inci-

at

li

jj

» tantia & hujusmodi, qux poffet faciliter vitare,

þ

» fed vult cum voluptate vitare ; & fic eft venia-

As

]

»le: aut ille exercet talem aétum ad vitandam

d

» fornicationem, non quia dele&abilior, fed quia

Jv

»tunc non poteft alio modo melius eam vitare,

"

»ita quod voluptas non movet eum , fed amor

ï;

» Vitande fornicationis, quam pro tunc non po-

»teft melius vitare , puta , quia habet loqui in

a

» fecreto alii mulieri, de qua expertus eft fe ten-

»tari , & hujusmodi ; & tunc nullum eft pecca-

»tum, fi proles non fperatur, quia tunc femper

3/

» €fT^t premittenda illá intentio ; & fic verifica-

» tur fecunda opinio , quz dicit, non effe pecca-

» tum.

Ibid. $. s.

»lempore menftruorum diftin-

Vuttn

» güuendum ; quia fi innaturalis & quafi continuus

"m

t

E

A

» fit hujusmodi fluxus, non interdicitur petitio

[eh

ARU

m

» Vel redditio debiti ; quia quando infirmitas con-

at

» tinua vel diuturna, periculum effet conjugatis

du

» aliquibus prohibere.

'Tunc etiam mulier con-

Jl &t

» Cipere non poteft fecundum quofdam , & fic

lm

»non timetur proli; unde tunc eft veniale pe-

Atmdy

»tere , cum non fperetur proles ; imo nec

& nf

»Veniale , fi fiat propter fornicationem in

n "

s1e

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 395

»fevelinalio; & in hoc concordant Do&o-

33 E65.

XVI.

l)

BARTHOLOMZEUS DE CHAI

MIS.

[0)

Anno 1460.

(

Til

l

(l

i

n fuo Interrogatorio peenitentium Tit. de Conju-

t

M.

I

m

]

gatis inter alia fic interrogat: ,,9i debita in-

,tentione cognovit uxorem: nam fi caufa fu-

UDHI

[

, fcipiende prolis & ad Dei gloriam educandz,

J

W

, aut caufa reddendi debitum , nullum eft pecca-

, la

» tum fecundum omnes DoGores. 5i vero cau-

(

1

,, fa remedii feu vitandz fornicationis non folum

um

V

» in fe, fed etiam in conjuge , veniale eft.

M

XVII.

"

u

ï AA

$OANNES DE FRIBURGO. .

Ji

d.

Anno 1490.

4

Til

e d

TO G

j

Commentario ad Summam S. Raymundi edi-

"

UT

IÉ

1

J

Qu Q

tam Avenione 1715. lib. 4. de Matrimonio $. 11.

fic habet: ,, Nunquid cognofcere uxorem pre-

ul

ii

» gnantem, aut poft partum ante purificationem,

, eft peccatum mortale? Credo, quod non, fed

d L

, qui exigit, venialiter peccat.

Idem 1. c. $. 13. loquens de marito exigente

qu

cai

N

debitum ab uxore non pregnante ex motivo non

labendi in fornicationem fic fcribit: ,, Quidam

»dicunt, nullum effe peccatum in hoc cafu

Qf

Bb s

»(quan-

394

TRACTATUS

y SACRA'

» (quando conjuges mifcentur caufa incontinen-

Weänwær q

q

», ti , five vitandefornicationis) nam ad bonum

n

,,finem utitur conjugio. Sed contradicit Aug.

u

L

n

» 25. dift. 1. unum orarium , ubi dicitur, peccatum

j

» veniale effe , quoties excepto filiorum defide-

julà

Sed forte

»rio uxorem fuam quis cognoverit.

a pWM

» refpondent, quod aliud eft cognofcere uxorem

ndl M

'5

,Ccaufa incontinentie , & aliud caufa vitande

quieid

m

"

» fornicationis: ut cognofcere cauía incontinen-

j

D!

», ti& fit cognofcere , quia non poteft continere

Qu s

» propter nimium fervorem fomitis , & virtutis

hm

» concupifcibilis , & tunc eft peccatum veniale.

mio

j

», Cognofcere vero caufa vitandze fornicationis

n fr.)

[

"

», fit cognofcere ut non tentetur de fornicatione

h

.cum noníüua; non ut quaerat voluptatem in

ftdi,

U I[

i

» coitu cum uxore, fed nelabaturcum alia. Et

,tunc forte nullum eft peccatum.

Sed fecun-

s

» dum hoc effent quinque caufz coeundi cum u-

id,q

,xore: Magiítri tamen non confueverunt di-

Rn

, ftinguere nifi quatuor, & reputant pro eadem,

J n

» Ccognofcere cauía incontinentie , & caufa vi-

p

» tande fornicationis.

Wil

us

XVIII.

Vi

Til

ANGELUS DE CLAVASIO;

ET

Anno 1r480.

n Summa Angelica Tit. Debitum fic fcribit ,

num.40. ,, Quzritur, utrum a&us matrimo-

, nialis fit peccatum ? Refpondeo, fecundum A-

» lexandrum n 3.part. Summa in 6. Precepto, quod

il

J

?

, 10n.

Sed fit peccatum fecundum eundem 2.

Ay,dfü(] "g;

3 2.de

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 595

j

g

» 2. de adulter. quando privatur iftis circumftan-

» Liis:

Prima dicitur re&ta intentio , puta quia

, excedit fines matrimonii fa&turus cum quacun-

»que alia, --- Secunda dicitur caufa. Nam ex

h

» triplici caufa fine peccato exigitur & redditur :

ld

00

W

» prima prolis procreande : Secunda debiti red-

,dendi : TTertia fornicationis vitande.

Com-

[rt

3

T

W.

"

, Inuniter tamen tenetur , quod fit peccatum ve-

»niale exigere caufa fornicationis vitandz in fe,

IG

Vide Gloff. in cap. quidquid 32. q. 2.

15, 01

Ibid. num. 33.

n

uid de exigente tempore

vl

AU

» partui vicino? Refpondet Richardus zn 4. di[f.

2 r

532« d'legs : 9.

Quod fi fine periculo abortus

defonict

»vir poteft carnaliter copulari fuz uxori pr&-

Idüpatn

»gnanti , poteft exigere fine mortali , & mulier

vndi f

» fibi tenetur reddere. -- Adverte quod majus eft

, Wi

» periculum abortus in principio conceptus. Ra-

vt

»tio eft, quia quamvis fecundum Avicennam

Xulnerati

,matrix mulierum poft impregnationem clauda-

VA

»tur, tamen ex dele&atione movetur aliquando

C

, & aperitur, & fic materia nonduti perfe&te coa-

» gulata difperditur, & effunditur. Et ideo hic

, vituperat accedentem ad pregnantem in dicto

, C.origo. INon tamen erit peccatum mortale, ex

» quo nondum eft formatus, fi hoc non intendit.

T

XIX.

S TL E BESESR.

m 15

o

Anno 15c0.

[

.

m

'-1

f

n Summa Tit. Delitum n. 13. fic habet: , Unde-

[

»Cimo quaritur , in quibus cafibus a&us con-

»juga'

p v

o

u

396

TRACTATUS

)u

J

9

Mi

y

»jugalis fit peccatum veniale ? Et dico, quod in

d (

» fex , fecundum Petrum de Palude in 4. dift. 31.

):

(

» Primo, quando procedit aliqua rationis deordi-

il

» natio , fed non tanta ut fit mortalis ; puta fi pe-

À mNï

» tatur tempore facro. Secundo, f1 petatur ex vo-

;

(V

»luptate, intra tamen limites matrimonii fiften-

PUL

» do , etiamfi fe provocent.

Et hoc expreffe di-

»Cit Auguftin. & tenet communis Schola.

Ter-

at

Et idem

tj fuvn "

» lio , fi fiat caufa vitandz infirmitatis.

»9. Lhomas.

Quarto , quanto quis exigere vel

;ecmraï

»reddere incipit bona intentione ; fed deinde

[4 pefCï:- |

» mutatus jam vult hoc caufa delectationis. Quin-

j

vt

»í0, quandocunque aliud intendit quam finem

»conjugii, id eft, prolem vel debitum.

Sexto ,

à Ulh

J [un ü

»quando hoc agit caufa vitandz fornicationis.

»In quo tamen, ut idem dicit, funt du opinio-

g

»nes, una quod femper fit peccatum , fi fit caufa

;ü&ï&t&

» vitande fornicationis in fe ; alia quod fimplici-

at

H

[

!

il

ï

QU

» ter non fit peccatum.

Quarum prima dicit ve-

»rüm , quando aliter poflet facile vitare , puta

:erg:icneä

in

j

» abftinendo.

Secunda.vero (vera eft) quando

4 dl

» quis aliter melius vitare non poteft, ut quia ha-

d d

» bet loqui fecrete cum muliere , de qua (ibi ti-

.

iW

UH

» met.

d

XX.

i

PETRUS DE SOTO.

AR

1

u

Anno 1550.

& D]

ib. de Inflitutione Sacerdotum Le&. 16. fic fcribit:

yïlqu

» Conatus matrimonii , ficut & ufus ipfe de-

SUUN.

» lectationis caufa peccatum veniale femper eft a-

ao

» pud Auguftinum.

Ubi quoniam gequo durius

MT

!

» mul-

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 397

4

, multis hoc videtur , nonnullis etiam falfum, eft

NU

» diligenter confiderandum. Quamvis enim non

» de mortali, fed veniali peccato quafítio fit, non

T

» tamen ob id parvipendenda eft, ficut nec negli-

» genda, maxime in do&trina fanétitatis matrimo-

» nialis ftatus.

Igitur , qui vitande fornicationis

lts l

»caufa aut contrahit matrimonium, aut utitur

M

IN

» contracto, timens videlicet, confcius infirmita-

»tis fue , incontinentiam , ne in alia gráviora

us

» peccata labatur, multis non videtur ulla ratio-

o u

[

»nepeccare, maxime, inquiunt, cum fecunda-

Oa

»rius finis matrimonii à Paulo etiam ofteníus,

l qui

» prafertim poft peccatum, fit vitatio fornicatio-

n X

» nis.

Unusquisque, inquit, propter fornicatio-

Türutt

Sed huic obftat

»nem fuam uxorem habeat.

Lt

» Augufítini ratio. Cum enim conjugium ex bo-

tbl

»nis illis fit, que propter aliud, non propter fe

A

n

» expetenda funt , à natura videlicet ordinatum.

» ad confervationem duntaxat fpeciei, qua ge-

il

m

4v )

il

»neratione fit ; non eft enim matrimonium, fic-

Tl

» ut vita aut fapientia,. qu& propter fe amantur,

1l

"

» fed ficut doctrina & cibus , que propter illa;

asl

qui

» Uti vero re à natura ad aliquem finem inftituta,

»non propter quod à natura inftituta eft , pecca-

» tum eft, inquit Auguítinus, quia manifefta ab-

»ulio. Igitur matrimonio ultra generationis ne-

Jn.

» ceflitatem & preter illam uti ob quamcunque a-

»liam caufam peccatum eít. Hoc vero pecca-

m non quidem mortale , fed veniale eft ,

» quod, inquit Auguftinus , Paulus fecundum ve-

Sic enim illum locum intelli-

» niam concedit.

;

IT

»git: Hoc autem dico fecundum indulgentiam ,

fl

»non fecundum imperium ; ubi Auguftinus ve-

w

! Tiam,

TRACTATUS

jj

398

n'g')'de (

» niam , habet pro , indulgentiam.

Unde ille ait :

» peccatum efle , cui venia conceditur.

At ve-

-

m

» O contrahere matrimonium peccatum non eft ;

1gprim3 |

» igitur, inquit ille , fecundum veniam concedit,

Fi d

»propter vitandam fornicationem contrahere ,

» cum fcilicet concupifcentie libidinis & dele&ta-

a lum

» tioni confentitur , fed in matrimonio.

Itaque

a af

iil

» propter fornicationem vitandam contrahere ,

» quod ex Paulo citabatur, finis eft matrimonii ,

J

ao !

» fed venialis ; quod, inquit Auguftinus, non eft

» nuptiarum malum , fed propter nuptias accipit

d r

» veniam.

vite i

Cui rationi quid refpondeatur , non

» Videmus. Qui ob dele&tationem comedit, pec-

gt

w M

» cat venialiter ad minimum, aliud quzrens in ci-

» bo, quam ad quod datus eft. . Excedit igitur,

duai

t

» & recte rationis limitem transgreditur. |Ita de

» matrimonio & de ufü , atque eodem modo de

Aj

» c&teris omnibus aliis finibus matrimonii dicen-

s i

» dum eft; ut fi vel propter divitias, vel amici-

a m

» tias affinitatis, aut alias caufas contrahatur; fi

vj t

» preponantur ifta proli & ceteris bonis, inordi-

i m

»natio eft. Si tamen hec nonnihil moveant,

vt

» ficut pulchritudo & reliqua omnia , ita ut non

i

» contrahendi omnino caufa fint, fed tantum hoc

Vg

»agant, ut potius cum hac quam cum illa con-

vütm

» trahatur, nullum peccatum eft. Necenim in

vll g

» Jacob reprehenditur quod pretulerit Rachae-

i, |

»lem Lie. Ducende uxoris caufa venerat , id-

n

»que fancte , ob generationem & divinam pro-

D

» miffionem; interim tamen preferebat pulchrio-

t

»rem. Hac itaque propria peccata funt contra-

D

» hentium matrimonia.

Jam de ufu ipfo & a&u

'mm Effe, |

» matrimonii quid fontiendum fit, ex his, quee di-

Wt

» Ximus

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 399

hii

» ximus de contra&tu , magna ex parte intelligi

» poteft. -- Quicunquea&tus peccatum eft, quan-

"QU

» do non habet debitas circumfítantias. Quia igi-

j5 s

»tur prima circumftantia acuum finis eft , hzc

»primo eft confideranda. Atque ita Cajetanus

» (in fumma) hoc ponit primum caput. De quo,

nmül— t

»quod ex fupradiétis fequitur, ftatuamus ut cer-

i t

»tum , folo fine & intentione generationis vel

tnà

» reddendi debitum, licitum effe actum matrimo-

»nialem. Probavimus fupra & quidem fufficien-

Vftmy,

tD

D

M

» ter ex Auguftino , folum generationis caufa li-

n

»cite contrahi matrimonium.

Ex quo etiam

[P 17

O0

»probatur, & ufum ejus ob eam caufam effe li-

»citum. -Sed quia poft contra&tum matrimonii

lgt

hii

»eft uterque alteri obligatus ; hic finis eft fuffi-

x f

» ciens, ut actus fit bonus, cum fcilicet folum ut

eum m

» fatisfiat conforti, matrimonio aliquis conjuga-

Ita relinquuntur hi duo fines,

turmmi

»torum utitur.

» poft contra&um matrimonium , ad quos ufus

j vt

TT

»ejus ordinatur. Igitur fi deleétationis caufa fiat

» ufus matrimonii, peccatum eft. -- Ob vitan-

jhnni

n r

» dam igitur fornicationem in fe quidem , aut ob

» alia majora peccata vitanda matrimonio uti ex-

uN

u

» tra generationis finem, veniale etiam effe pec-

» catum, convincitur füpradicta ratione, quia vi-

y o d

» delicet, qui id agit , utitur re preter nature or-

J

» dinem.

]ta de cateris omnibus finibus dicen-

yate

j

[l A

Q v

» dum eft: femper peccatum eft, cum aliud qua-

Itf

»ritur, quam naturalis finis , nunquam tamen

jtd

il

"i

» mortale , nifi finis ipfe in fe mortalis fit. -- Ad

d

dl

»pregnantem accedere non dubium eft pecca-

M

, tum effe, quod Hieronymus ut naturc contra-

i

,rium reprehendit; & Augufünus inter nimios

]il v

»"

» excef-

TRACTATUS

400

W

, exceffus computat

Sunt, inquit, adeo incon-

h

u

»tinentes, ut conjugibus nec gravidis parcant.

, Verum extra periculum prolis non judicetur

p

f

, mortale., Authoritas hujus Petri de Soto fum-

mopere eftimanda eít, fuit enim primarius

í ;ermä'.tic:

j

'Theologus Pontificius in Concilio Tridentino;

& ejus Liber de Inflitutione Sacerdotum in noftra

D

od

Diccefi Augufítana pro norma prafcripta fuit

du nl

à Cardinale Othone Truchfeflio.

EJ

3

Solvuntur Objectiones.

m

Authoritas S. Chryfoftomi,

i

O

BJICITUR I.

^

& aliorum Patrum , qui matrimonium tan-

p

quam remedium facillimum contra tentationes

g

concupifcentie commendant. LHoc autem effet

a

falfum, fi ufus conjugalis cum gravidis effet illi-

at

citus ex motivo pracavendi tentationes carnis.

t

REsPONDEO: APatribus commendari ma-

trimonium duntaxat in remedium concupiícen-

ag

Miinm; n

tie prevenientis liberum arbitrium , feu involuntarie ;

""

non vero in remedium concupifcentie /ubfequen-

,

n

!

m

tis liberum arbitrium, feu voluntarie. Sic D. Cua v-

n

LUH

sosTOMUsS in Epift. ad Ephef. C. r. Hom. 2.

V

fcribit : JDic, quefo , quenam nece[[itas nos ducit ad

m

A]J

admittendum adulterium ? Cert , inquis , tyrannis libi-

p

dinis? Quare, dic mibi , mon licet tibi tua utà uxore,

)

& libidinem fedare 69 compe[oere ? — Ztqui ad. coitum

22 Uif

fortaffe impellit nece[ftas ?. Ut banc autem aut illam a-

mmes , non eft nece[fitatis. Quamobrem noli accufare con-

Vif

Et in Pfal.so. JNe dicas, quenam pa-

cupifcentiam.

x,[v

'e Wq

&o facere po[Jum , ut à fcortatione ab[tineam ?. Ego tibi

f-Wn,l

expono , qua m;z'one id po[Üs. —zdrdet concupifcentia ?

! Ym

i

i iT

Wif

" DE SACRAMENTO MATRIMONII. 40I

D

)

Zt uxorem babes. .Et quanam ratione , inquis , boc 'oul-

mus curabo 9 .Fyuere uxore tua.

Fruar uxore mea?

Maxiüné.

DicEes: D. CHRYsosTOMUs ufüm con-

i

ll ,

jugii permittit non folum in remedium concupi-

fcentiz prevenientis liberum arbitrium , fed etiam

"LUR

fabfequentis liberum arbitrium. Ergo data refpon-

p

fio non fufficit.

Zint. prob. ex variis ejus textibus.

Nam n

"

primis obfervat ; ufum matrimonii à Deo permit.

ti ad preveniendas tentationes Dzmonis.

Dein

docet, primarium matrimonii finem effe reme-

m

dium concupifcentie preveniendz, fecundarium

TIoni

In 1. de

1 ln

vero finem effe generationem prolis.

Virginitate C. 18. fic fcribit: Matrimonium inftitu-

vaun d

TU

tum quidem eft caufa liberorum procreandorum, féd mul-

to magis ad re[Linguendum nature ardorem.

"Atque id

MOR

Paulus teflatur dicens : Propter fornicationem Jaam

:ommenäaj:

o

unusquisque uxorem babeat , non ob liberorum pro-

creationem ;. vur[umque convenire jubez , non ut multo-

"t 4;3«?";»-

vum prolium parentes fiant.

Sed cur ?. [INe vos tentet ,

inquit, Satanas. 24c progre[Jus , non dixit : Sinoptant

D

" p H

liberos : fed quid? Qui fe non continent , matrimonium

contrabant, —Principio duplicem banc occaftonem matri-

iti t d;:'

vt

LL

monium babebat ; [ed omni orbe vepleto unus duntaxat

pretextus e[L reliquus, nequitie C libidinis abolitio. Et

j w

C.39. denuo fcribit: Paulus dicit : Ouod fi f non

AHJI L

um

j

continent, contrabant qmatrimonium ; [atius eff e-

"im mairimonium contrabere , quàm ardere.

j

Vides , per fe nufquam fafpici matrimonium, fed propter

fornicationem , tentationes , atque intemperantiam. ---

1

I

m

n

INon dixit , fin libidinis vim ullam fentiunt , fin trans-

[

D.Amort Tr. de Sacr. Matrim.

Cic

verfi

402

TRACTATUS

y HW

r Á pw'

. verft aguntur. — Nibil ejusmodi , quod eorum eft , qui a.

be

«l

liquid dignum venia patiuntur. — Sed quid? .Si fe non

li

ol

continent ; quod eorum eft, qui propter ignaviam ela-

y 'mpr"

borare nolunt.

, M

REsPONDEO:

jin d

J

TU

[:]

Zdd - n n

Non enim D. Chryfoftomus

feribit , ufim matrimonii permitti ad przecavendas

tentationes , fed matrimonium , hoc eft, matrimo-

h

K

nialem contra&um, permitti ad precavendas

"n

tentationes. Ifta duo D. Chryfoftomus bene di-

ftinguit ; nam ubi de ufu matrimonii fermo eft,

eos venia dignos , & à reprehenfione immunes

ii

pronuntiat, qui coeunt ad compe/cendam concupifcen-

tiam prevenientem. — Econtra eos vituperio ac re-

u

1

yirim

VMAMII Uh

l

prehenfione dignos declarat, qui coeunt , vel

"^

N

t

À

(

coire volunt ad compefcendam concupifcentiam

j

i

N

mait

fübfequentem ad liberum matrimonium. Id ex ejus

textibus proximé fübjungendis manifeftum fiet,

R nv

vpreeli

4 2. dift. Docet Chryfoftomus primarium

fimiüm

matrimonii finem effe abolitionem libidinis , re-

fpiciendo ad finem inflitutionis divine , qua Deus

HMINT

t

hoc Sacramentum inftituit ; vel refpiciendo ad

finein contrabeniis. tr. refpiciendo ad finem operis,

zint hd

feu rei inftitute. n.

Sicut enim alius finis eft o-

jfin,

peris , alius artefatti , alius Reipublice artefacta &

artifices ordinantis; ita contingit in matrimo-

Ug

nio , ut ex parte Dei matrimonium inftituentis

2 tj

ab initio fuerit duplex finis, procreatio prolis, &

;W;"if, fgw

abolitio libidinis, dein vero repleto orbe ex par-

Pa

te Dei juxta D. Chryfoftomum finis primarius

T ll u

fuit abolitio libidinis, ac fecundarius procreatio

, A

prglis. At vero ipfius oferis finis primarius fem-

N

ii

il

Ja

per

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 403

UT

i

per manet procreatio prolis. Hanc effe mentem

MA

j o

D. Chryfoftomi patet ex ifto JLibro de Virginitate,

quem fcripfit Antiochie ante füfceptum Presby-

teratum.

Nam in eodem 1. C. g. ait: Matrimo-

nium eft dis, qui re&t? eo utà velint , continentie portus ,

D

j]

naturam ejferari non permittens ; mam legitimo coitu,,

Ff

dP ^j

