De Matrimonio in genere.

'on(en

3.

De línpedimentis impedientibus matri-

monil.

Y diff

De Impedimentis dirznentibus matri-

ntilbu

l

monii.

S.

Lie

De. diü"olutiong matrimoniiv& divor-

] fidur

[ (6)

6.

De ufu matrimonil.

D.dmort Tr. de Sacr. Mairan,

À

$.I

TRA

TRACTATUS

)

!

gtl

$. I

J

g

De Sponfalibus.

j

:

sz

UJZERITUR I.

Quid fint fponfalia ?

Q'

RzsPONDEO: Sponfalia funt Promiffo

Mny

*.

l

mutua futuri matrimonii inter perfonas jure babiles.

-QL'E

DiciTUR 1. fromi[fo , haud dubié vera, vo-

äfäï»x*.w'

luntaria, ac deliberata; libertas enim, & verus

confenfus internus funt omnibus contra&ibus

j

I

intrinfeci.

|

Cohtra&us enim

DiciTUR 92, MUTUA.

fponfalitius , prout in J'ure famitur , ac in e[Je per-

fe*tlo , eft utrinque obligatorius; quamvis Jure

naturali non repugnet promiflio fponfalitia uni-

iil

lateralis , qua üna pars abfoluté alteri promittit,

Lt

fe illi nupturam , quandocunque alteri placuerit.

Edl

E

m

Ex hoc ipfo autem fequitur; quod promiflio

f

M

fpïonfalitia debeat effe figno externo expreffa.

]

QD;AZ

l

DriciTum 3. Jnter perfonas jure bqbiles , nem-

pe inter marem & feminam , nüllo laborantes

i

D

impedimento ad contrahendum fuo tempore ma-

trimonium licitum ac validum.

7

QuERITUR 2. Qualia verba aut figna fü£-

ficiant ad exprimendam promiflionem fponfali-

tiam ?

Vk

"RzsPoNxDEo: Illaverba autfigna fufficiunt

d)

ad exprimendam promiffionem fponfalitiam, que

Ti

ex communi ufu hominum folent tantüm adhi-

1

beri ad fignificandam promiflionem matrimonii.

t j

'[alia verba aut figna funt fequentia.

Si una

A na

pars alteri reciprocé dicat: Promitto tibi matrimo-

L

-.gm

rimonium.

MP

nium. Obligo me ad tecum fontmbendum imat

L&k

aLccipiam

DE SACRAMENTO MATRIMONII.

3

"Accipiam te in meum virum , uxorem. — "Tu eris mea u-

Xor , vir.

Si poft tra&tationem previam de futu-

ro matrimonio una pars alteri dicat: Jgitur in fi-

dem perennem tibi trado annulum , efigiem , €&gc. ejus:

?

modi verba aut figna erunt fufficientia ad expri-

,lPrmm'J[

mendam promiffionem fponfalitiam.

abiles.'

UZRITUR 3.

An detur obligatio fpon-

Véti

Va

falitia ex verbis aut fignis dubiis?

RESPONDEO I.

tradiy

Pro foro interno infpici-

tur folus animus loquentis , qui proin in cafu

l en

verbi aut figni dubii , fi revera non habuit ani-

ufp.

mum fe obligandi, non obligatur coram Deo ad

contrahendum matrimonium.

"i Jure

RaTro eft, quia

tl Unt-

nec obligatur ex promifJo, utpote cui deeft con-

fenfus internus; necex dolo; cum altera pars fi-

Tmittit,

icuerit

bi imputare debeat, quod verba aut figna dubia

'omiftt

in finiftram partem acceperit.

ExCIPIENDUM

tel.

tamen, fi altera pars íciatur effe adeo fimplex,

ut non advertat ambiguitatem verbi aut figni, &

V, DeI.

YOrant

ejusmodi ambiguitas non adhibeatur ex rationa-

TC Ia

bili caufa, fed tantüm animo fallendi & damnifi.

candi füb fpe fubterfugiendi ligamen in foro ex-

pma ff

terno.

'Talis enim etiam in foro externo obli-

ponid

garetur ex dolo ad compenfanda damna fecuta.

RESPONDEO 2.

Ín foro externo ex ver-

Vfficim

bis aut fignis dubiis nemo obligandus eft ad du-

am,qu

cendam compartem, nifi ex-circumftantiis appa-

m adhi*

reat, a&tum effe dolo ad feducendam compartem

Timon

fimplicem. RaArro eft; quia etiam in aliis con-

$i u

tractibus nemo obligatur ex verbo aut faé&to du-

atit

bio.

Ergo multó minus obligandus eft ex ver-

rittiu

bo aut figno dubio ad matrimonialem contra-

A 2

&um,

Atj

TRACTATUS

M xll

4.

»

&um , cum matrimonia coacta frequenter ha-

[

beant tam triftes ac funeftos exitus.

UZERLTUR 4.

li

Quam obligationem pa-

riat promiffio matrimonii futuri ficta?

a

RESPONDEO r.

In foro interno promif-

n

fio fponfalitia fi&ta nullam parit obligationem,

ï N

nifi exinde fequatur damnificatio compartis ; quze

Q)

haud dubié juxta prudentis arbitri vel judicis z-

ftimationem compenfanda eft. R AT 10 eft, quia

extra cafum damnificationis precife intervenit

mendacium , quod, licet fit graviter peccamino-

fum , cum verfetur in negotio gravi, non tamen

parit obligationem feu titulum reftitutionis.

REsPONDEO 2.

Si cum fictione concur-

rat damnificatio compartis, ad eam juxta pru-

[

dens arbitrium Judicis compenfandam obligan-

dus eft fingens etiam in foro externo, etiamfi fe

RATIO

offerat ad. juramentum purgatorium.

eft , quia juramentum purgatorium , fi admitte-

retur, ad fuüummum probaret animum fe non ob-

ligandi, non veró probaret animum non deci-

piendi feu non damnificandi.

Revera enim is,

qui fingit animum contrahendi matrimonium, ha-

bet animum decipiendi deceptione tali , que in

cafü poterat & debebat praevideri facile poffe

conjungi cum gravi damnificatione.

Itaque fic

ml

fingens , ficut ex dolo tenetur ad reftitutionem in

A

foro interno , ita etiam obligandus eft in foro

I

externo ad compenfationem , & repellendus à

Al

juramento purgatorio.

iT

QUJERITUR 5. Quam obligationem pariat

PA[]

promiffio fponfalitia ex joco facta?

REsPON-

V

4

DE SACRAMENTO MATRIMONII. .'S

Itr d

RESPONDEO r.

Si ex communi ufu ho-

minum fatis manifefté appareat, velífaltem pru-

em j

denter dubitari poflit , modum loquendi vel a-

gendi in promittente effe folüm jocularem , nul-

promi

]a nafcitur obligatio ex tali promiffione. R -

tionen

TIO eít, quia in tali cafu aut deeft animus fe fe-

fisqu

rio obligandi , aut certé dubium eft , utrum ad-

idici ;

In Contractibus autem

fit animus fe obligandi.

eR; Qwi

univerfim ex dubio confenfu nulla nafcitur obli-

[

M

t

gatio. . Aliter tamen dicendum in cafu , quo pro-

m

mittens haberet quidem animum & modum jo-

| Famel

candi , attamen confiderata fimplicitate alterius

[

partis fimul intenderet eam fallere atque induce-

In tali enim

Oncut-

re in perfuafionem , rem ferió agi.

i p

cafu , fi fequeretur damnificatio partis deceptz,

teneretur in foro interno ad reftitutionem aut

bligan

amfit

compenfationem damni illati , puta , fi pars de-

AATII

cepta interea amifit occafionem honeftarum nu-

admitts

ptiarum , aut fi promiffione inducta admifit co-

10n 0b

pulam fecuta impragpnatione.

RESPONDEO 2.

n deci.

Si animus jocandi non

potuit faltem dubié colligi ex circumftantiis , jo-

m is,

üm, ht

culariter promittens , etiamfi veré habuerit ani-

mum folüm jocandi , tenetur tamen tam in foro

que i

e poli

interno quàm externo ad compeníationem to-

tius damni fecuti ex tali joco.

Rarro eft;

hque

]

QDem t

quia licet non teneatur ex promiffo, utpote cui

n fon

deeft animus fe obligandi, tenetur tamen ex dolo ,

endis

quo compartem decepit atque illi caufavit da.

mnum injuftum.

QuzRiTUR 6. Adquid obliget fi&a pro-

m pasi

miflio matrimonii fine reciproca repromiffione

alterius partis in cafu, quo fi&a promiflio in-

p$p0»

3

duxit

Dl dt

6

TRACTATUS

il

duxit puellam ad concedendum ufum fui cor-

j

B

poris 2

91

RESsPONDEO I.

Sic ficté decl:ipiens ad ni-

a

hil tenetur, fi puelle ex ea copula nullum fequi-

tur damnum , aut prajudicium , quin poffit inve-

U

nire »qué honeftas ac bonas nuptias.

RaATIO

x v

eft, quia non poteft affignari titulus reftitutionis

Qu

U

vel compeníauonis. : Nam pofito etiam , quod

fuerit virgo , amiflio vir

n

i

ginitatis non eft. pretio

E

eftimabilis.

REsPONDEO 2. Si tamen decepte caufe-

Lue

tur magna verecundia, confufio , exprobratio,

hm

ul

m

contriftatio , & diffidentia mariti, plurium malo-

rum ferax , fi à marito alio non reperiatur virgo,

ita ut confideratis circumftantiis hzc mala vero-

fimiliter fecutura prevideantur , & puella aliam

AU0

compenfationem rationabiliter ecufet , fic. deci-

vil

NU

j

piens tenetur determinaté ducere deceptam.

RaArrO eit, quia Jure nature quilibet tenetur

compenfare damna dolo illata modo meliore,

] li

quo poteft.

Dixr, fi puella aliam compenfationem n.4-

TIONABILITER recufet.

$i enim previdea-

tur; ex tali connubio longé majora effe fecutu-

!U

ra mala vel integris familiis , vel parentibus ha-

ü

bentibus jus anterius erga filium aut filiam, ne fe

^

d U

vel alios obligent in fui prejudicium , non tene-

|

W

tur decipiens determinaté ducere deceptam. R A-

)

T10 eít, quia anterius vinculum amicitie natura-

li

lis , obedientig, ac reverentiz erga parentes, &

familiam non verfatur folüm in genere charita-

l

tis, fed etiam juftitie, juftitia commutativa fub-

j

limioris. Cum ergo illud vinculum fit anterius,

fortius,

bE SACRAMEN'i'O MATRIMONII 7

l ful Q

fortius, & dignius, non poterat deceptor fe ob-

ligare ex delicto puelle decepte in prejudicium

15 d l

parentum aut familie ad ducendam deceptam.

üm f

uod autem explicité non poterat licité fieri; nec

Tit i

cenfetur tacité deduci in pa&um.

Ita quoad rem

ln

curn S. Thoma communior Doéctorum.

lituti

QuiRITUR . Ándeflrator teneatur du-

, qi

cere virginem , quam corrupit abfque ulla pro-

U t

miffione matrimonii ?

Si virginem corrüpit abs-

T CH

RESPONDEO 15

que vi, metu, aut dolo, ita ut illa fponte con-

Obrati

fenferit , ex ju[litia in foro interno ad nihil tene-

ID malo

tur, five fecutum exinde fuerit puelle damnum,

I 150,

five nullum fuerit fecutum. R AT10 eft; quia

li Veno.

non poteft affignari titulus compenfationis.

à aliat

RESPONDEO 2.

'Tenetur tamen illam du-

C dei

cere vel dotare juxta puelle arbitrium , fi potu

pl

inebriante quoad ufum rationis femifopitam, vel

. (enel]

nimiis ac diuturnis blanditiis inebriatam corru-

Tmeliort

pit.

R ATt10 eft, quia in delictis focialibus v.g.

furti , homicidii , caufa primarib impulfiva , fuafroa ,

em R4

ac determinativa , Jure nature non folüm tenetur

'avida

ad compenfandum damnum illatum tertio , fed

? [eeut

etiam ad compenfandum damnum focio criminis,

ibus J

fi quod illi ex ea focietate criminis caufatum eft.

m

Ergo idem dicendum circa virginem , criminis

fociam , fi extraordinariis blanditiis, amatoriis ar-

QOH (e

am li

tibus, & follicitationibus nimiis in focietatem

qp natut

criminis pertra&ta eft. Ità quoad rem docet Gon-

entes,.

zalez; & Guttierez.

e char:

IpEM PRoBATUR ex C. 22. Exodi, ubi

xvl

dicitur: Si feduxerit quis virginem nondum de[bonfa-

anteti

iam , dormieritque cum ea , dotabit eam , €9' babebit uxo-

Yem,

forii

4

p!qf

8

TRACTATUS

Qu

TEttn..

M^

Si vero pater virginis dare noluerit , réddet; pe-

]

1P

ï

cuniam juxta modum dotis , quem virgines accipere con-

Hec lex, cum non fit ceremonialis,

fueverunt.

1

fed judicialis in materia juftitie, merito prefu-

j

j

menda eft fundari in lege naturali.

RrsProNDEO 3. Índubio,an corrupta fue-

h

rit virgo, vel non, prefumptio ftat pro virgini-

tate, donec deflorator ex pofitivis aliis praefum-

ptionibus reddat meritó valdefufpe&tam ; & tunc

in foro externo , fi prefumptiones contra virgi-

nitatem corrupte fuerint violente , abfolvendus

eft à compenfatione titulo virginitatis amiffz fa-

cienda, non autem à compenfatione titulo fecu-

te imprzgnationis ac infamationis, quamvis prz-

ter intentionem directam caufate , Jure naturali

debita.

Qui enim ex gravi peccato theologico

W:,UEM

alium exponit probabili periculo gravis damnifi-

cationis , tenetur ad reftitutionem feu compen-

fationem , fi quod fuerit fecutum , prout in Tra&.

]

de Sfufiitia , oftenfum eft.

"

QU/ERITUR $.

An valeant fponfalia gra-

vi metu injufté extorta?

«n

RrzsPoNDEo: Non valent.

Id PRosBATvUR. Judici, etiam abftrahendo

à lege pofitiva, non licet, talia fponfalia confir-

mare aut declarare pro validis. Ergo fupponen-

dum eft, dari exigentiam intrinfecam naturalem

*WI

hi

ad eorundem diffolutionem , ac proin erunt Jure

naturali invalida.

)

ZInt. prob. ex eo , quia talia fponfalia , fi ali-

quando in foro externo confirmarentur , tende-

rent ad matrimonium metu extortum, Jure natu-

rali invalidum.

li

j

IDEM

DE SACRAMENTO MATRIMONiI. 9

Til

;

IpEM PRozATUR 2. ex C. 11.deDefponf.

COftr

impub. ubi UnBANUus III. fcribit : z4ccepimus,

TLOTiR]

quod. puella. quedam 'anno. XT.. fuit. defponfata cuidam

l) prei

puero. LX. vel X. annorum , &^ tempore procedente de

voluntate parentum potius , quàm de fua ,. ficut a[Jerit ,

tüpta i

ad domum patris pueri addu&a, ubi dolens C? invita mi-

0 Vitpt

nis parentum impulfa moram fecit per annum- & am-

: preli

jlius ,. & tandem inde recedens.ad domum . propriam eft

s &tg

vegre[Ja.

Cum autem dittus puer nondum ad. . XIV.. an-

(ra Vi

mum peroenerit , ve[bondemus, quodfi puella commonita ,

Jl venia

ut donec idem compleat annum XIV. , ex[pectet, non du-

nif j

xerit ex/be&tandum , ei accipiendi alium irum. tribuas

1lo fect.

poteftatem.

In hoc Refcripto Pontifex non con-

Yi5 pre-

dit novam legem , fed refpondet ju£ta exigen-

Datutali

tiam legis naturalis. . Ceeterüm refponfio eft val-

ologict

de communis , imo communior Doctorum.

darni

UJRITUR g.

An & quomodo valeant

ompat

T

fponfalia fub conditione?

RrsrowDpEo r. Valent f'ponf'alia fub qua-

vis conditione honefta & poffibili, ita tamen, ut

alia gri

a&ualis eorundem obligatio fufpendatur ufque

ad eventum conditionis, talia fponfalia funt , fi

rahent

quis dicat : Sumuam te in uxorem , fi tuus pater confén-

fzit.

Ita communis ac certa.

a Corli

REsPONDEO 2.

Hinc etiam valent inita

ppone

atürdé

fub hac conditione: Si Papa vel Epifcopus difpen-

faverit.

RATrIO eft, quia non apparet, cur hec

'unt J

conditio fit inhonefta; imo cum aliquando pro

difpenfatione expendi debeat magna pecunie

1, lii

P teli

fumma, nemo difpenfationem peteret, nifi pra-

ceffiffet contractus fponfalitius conditionatus.

üre na'

REsPONDEO 3.

Sponfália füb conditione

A

]i

impof.

/

j

IO

TRACTATUS

impoflibili funt invalida. RTro eft, quia de-

Rï*fo'

eft animus fe obligandi,

Nrec ossTAT, quod matrimonium fub

Fl

n

conditione impoffibili fit validum ; quia in ma-

trimonio pre/umptione juris talis conditio habetur

il

pro non adjeda , qu& prefumptio juris non re-

,dw

peritur circa fponfalia.

REsPONDEO 4. Sponfalia fub conditione

turpi funt ipfo jure invalida, & hinc in confcien-

tia neutram contrahentium partem ligant ante

f

fententiam Judicis.

Rarro eft, quia omnes

UT

contractus turpes, hoc eft, celebrati fub condi-

ub

tione turpi, v. g. fi patrem occideris, fi pre-

bueris ufum tui corporis , funt Jure naturali in-

validi, prout in Tra&t. de *fuflit. oftenfum eft.

Nec osBsTAT , quod in foro externo ejus-

modi contrahentes compellantur fe invicem du-

cere.

Id enim aliquando fit in poenam criminis

ex motivo boni publici; & fepe fit titulo com-

penfationis pro ablata virginitate aut impregna-

tx.[

lm

tione per dolum , aut extraordinariàs blanditias,

artes, follicitationes, ita ut follicitans fuerit pri-

1]

maria caufa impulfroa , fuafroa , ac. determinatioa ad

J^n

damnificationem abftrahendo à conditione tur-

V V

pi; prout fuperius qq. 7. dictum eft.

UZERITUR IO.

An & quomodo valeant

Wi

fponfalia inita /ub modo ?. vel ad dien ?

RzsPoNDEo r. Valent fponfalia inita /ub

n

)

modo; eorum tamen obligatio non fufpenditur

[

ufque ad eventum modi appofiti.

'Talia fponfa-

ij

:

T

liafunt, fi quis dicat: Promitto tibi matrimonium ,

d ea vatione , 'ut non amplius frequentes banc vel illam

&

WE

conerfationem.

I

W

REsPON-

DE SACRAMENTO MATRIMONII, II

; Qd

RzsProNpEO 2. Valent etiam fponfalia ad

diem , v. g. fi quis dicat; JPromitto tibi matrimo-

ium fj

ld n n

nium , fed obligatio bujus mec promi[Jonis prinzium inci-

iat ultimo die fequentis anni.

H«sc fponfalia obli-

: habetu;

gant quidem ftatim , fed obligatio ligatur ufque

OT

ad prefixum diem , quo pofito quzlibet contra-

hentium pars poterit poftulare executionem fpon-

Ondity

falium , quam ante pratixum diem necdum pote-

COn(Ci

rat efficaciter exigere.

aDt aj

UJERITUR II,

An hic modus loquendi:

i Ommp

b condi

INullam ducam , nifi ie, habeant vim fponfalium?

RzsPoNDEo: Hic modus tendendi equi-

! f ]ra-

ira]l j«

valet fponfalibus conditionatis , ita ut fenfus fit:

eft

Si ducam uxorem , mullam aliam ducam mnifi te.

Re-

) ejus

quiritur tamen in fic promittente arimus veré

m du

deliberativus aliquo tempore fufficiente ad. fi-

crimini

niendam deliberationem , nifi enim haberetur a-

o CO*

nimus , intra aliquod tempus, quo poffit pruden-

ter durare deliberatio , finiendi deliberationem,

DIegna

1diras,

aut fi promittens non haberet animum vere deli-

berativum , fed jam ftatuiffet, manere perpetuó

etit pri

1lion ad

in colibatu , deciperet alteram partem in re gra-

vi, utpote prebendo ipfi anfam negligendi occa-

Jte tür

fiones alias nubendi ; imo obligaretur ad reftitu-

Valean

tionem fcu compenfationem, fi vana fpe lactan-

do perfonam fuiffet caufa damnificationis. Si au-

tem altera perfona acceptando promiffum non

jnitz f

obligaret fe viciffim ad exfpe&tandum aliquanto

pendi

tempore finem deliberationis , contraétus effet

i fpont

tantüm unilateralis , & fic non haberet proprié

rimoni

conid

naturam ac vim fponfalium , que funt promitfio

reciproca, gtrinque obligatoria.

VU

Qv-

]

SQ'C*

12

TRACTATUS

"QuznITUR 12. Quid fit Arrla appofita

"

fponfalibus ? Et quz ejus obligatio?

u

RESPONDEO T.

ARRHA eft res, quam

P

contrahentes fponfalia conparti contrahenti dant

;

10)

in pignus promiflionis fponflitie.

TT

. DicrTUR, in pignus. - Si enim contrahens

A

fponfalia conparti folüm det rem quandam exi-

gui valoris, v. g. cultrum , pyxidem, &c. in te-

?

Jiimonium promiflionis fponfalitie , ejusmodi re-

cule non habent rationem Zfrrbe , aut pignoris

ftridé di&i , fed tantüm indicii probatorii.

RzsPoNDEO 2. Obligationes Zfrrbis anne-

Xxefuntíequentes: r. Arrha fecuto matrimonio

de Jüre communi revertitur ad dantem, nifi ali-

ter fuerit conventum tacité vel expreffe ex in-

tentione contrahentium.

In Germania de con-

fuetudine fecuto matrimonio manet penes acci-

pientem.

2

Non fecuto matrimonio abíque

dantis culpa Arrha revertitur ad dantem.

9 l

mr;"; ;

dans Arrham à fponfalibus culpabiliter fine caufa

fufficiente refilit , perdit Arrham. — Ea enim eft

lex pignorum & intentio contrahentium fponfa-

lia, ut injufté refiliens perdat Arrbam, illudque

lucretur innocens. 4. Si injufté refilit accipiens

Arrham , de Jure communi in foro externo tene-

m

tur reftituere duplum: & fi ita fuerit conven-

tum, tenetur reftituere Arrham etiam in qua-

druplo. Si tamen exprefle vel tacite de duplo,

triplo, vel quadruplo Arrhe non fuerit conven-

tum, injufté refiliens tenetur reftituere Arrham

HUl

in fünplo tantüm ; attamen tenetur conparti re.

l

farcire omnia damna , fecuta ex injufta refilitio-

W

ne.

De duplicatione, & licita quadruplicatione

Q

Arrhe

DE SACRAMENTO MATRIMONITI.

13

? il

Arrhz habentur leges 1:3. & 5. C. h. Tit. Hæ le-

ges , ubi vigent, ibi ftringunt.

qi

QUJRITUR I3.

Qu1d fit fponfalitia lar-

tT (

gitas? Et que fint illi annexe obligationes ?

RESPONDEO I.

Sponfalitia largitas eft do-

Onttah

natlo inter fponfum ac fponfam in fignum amo-

Differt ab Arrha

d g

, fa&la ex fpe matrimonii.

& i

per "hoc , quod. non detur in pignus promiffionis

od n

Íponfalitiz., qua etiam adimpleta redeat ad dan-

pigum

tem , fed in fignum amoris per modum donationis

abfolutz, licet revocabilis ob ingratitudinem vel

15 afilt

ob non fecutum matrimonium. . Sub nomine au

TIf]0n

tem largitatis fponfalitie veniunt etiam S'ocalia ,

Til dl

dotalitium ,. donum fponfalitium ,. donatio ante nuptias ,

E m

Mundus muliebris , que diverfa nomina rem ferme

|e con

eandem fignificant

EU

V

REsPONDEO 2

Obligationes annexe lar-

: abfqu:

gitati fponfalie ex Jure Civili in foro externo

VÜ

$

funt fequentes

1. Dona illa, fi fequatur matri-

k j

T catl

monium , manent accipienti irrevocabiliter

2.

enIrm eli

Si non fequatur matrimonium abíque alterius

fponfa

culpa, reftitui debent donanti, nifi fponfus ante

nuptias dedit ofculum fponfe ; tunc enim fpon-

lludque

ccipiet

fus dimidiam partem amittit, eamque lucratur

10 tene

fponfa

3. Si matrimonium non fequitur ex

Conve

culpa donantis, res donata manet accipienti

4

$i autem matrimonium non fequitur ex culpa ac-

jn qu

e dopht

cipientis, res donata redit ad donantem. Ve-

rüm hzc ita fe habent de S'ure Civili

fed fpecta-

Conve

Arrhat

to Jure naturali donationes ejusmodi habende

funt pro abfolutis, quz ad dantem non redeunt,

part

rellt

nifi eas revocet ob magnam ingratitudinem , ac

manifeftam.

ficatlon

QUF

Arti

14

TRACTATUS

DN

(

UJERITUR 14. Àn & quomodo Sponfa-

7u

libus poflit adjici peena?

.

RESPONDEO I.

jWl

Pona conventionalis à

U

contrahentibus licité & validé apponitur in refi-

iDot

lientem injufté , dummodo tamen fit moderata,

ne matrimonium videatur metu poenz extortum.

g

RATr10 eft, quia nec Jure naturali, nec pofitivo

» qu

W

ea conventio reperitur prohibita.

RESPONDEO 2.

Poena illa in refilientem

jufté à fponfalibus nec licité apponitur.nec validé.

J

RaTro eft, quia talissappofitio poene tendit ad

contrahendüm matrimonium ex metu injufté in-

cuffo.

]ta fcribit GaEGoRrIvs IX. C. Gemma.

h. tit., ubi de puero, & puella feptenni contra-

i

hentibus fponfalia fub posna incurrenda à quo-

modocunque refiliente ait: Cum libera matrimonia

AA

e[fe debeant , &2 ideo talis fFipulatio ob penee interpofitio-

......

I

nem fit aneritó improbanda , mandamus , eundem , ut ab

)

W

extorfione predi&te pene defiflat , Ecclefiaftica cenfura

dl

coinpellas.

UXERITUR I5. AnSponfalia clandeftina,

Lz

fine teftibus & Parocho contracta, fint valida &

;

licita ?

RzsPONDEO F. Certum eft , efTe valida,

u

RATIO eft, quia nec Jure naturali, nec pofiti-

vo reperiuntur prohibita.

REsPONDEO 2.

Eadem tamen non funt

|

licita, nifi reperiatur prudens motivum clam con-

Ua

trahendi fponfalia./ R A Tr0 eft, quia fponfalia

xfü l

clandeftina ex fuo genere funt ordinarié conjun-

&a cum multis deordinationibus , eaque ex fuo

g

Wi f

genere funt inductiva gravium malorum.

|

E

!üu

Q AU PU

DE SACRAMENTO MATRIMONIIL 13

) n

QuzRnITUR 16. AÀn fponfalia perfong Ca-

tholice cum hzretica fint licita in locis, ubi be-

Jongi

retici funt permixti cum Catholicis?

It jn fl

REsPONDEO: Ea non funt licita fine di-

Qder

fpenfatione Papz , aut Epifcopi.

Rarro eft,

COT

quia Lege Ecclefiaftica fepius prohibetur , mi-

Ícere connubia cuni hereticis.

C DOf

Cum ergo in ta-

li Lege pro cafu particulari nemo pottit difpenfa-

Áiliente

re, nifi Papa, aut ubi eft difficilis recurfus ad Pa-

XC Val

pam, Epifcopus, horum difpenfatio ad ejusmodi

contraétum fponfalitium requirenda eft. His e-

tenditd

juftd j

nim incumbit examinare , utrum & quantum

T

verfetur periculum perverfionis in perfona Ca-

[oj

tholica? vel utrum caufa motiva ad contrahen-

dum.fit tanti ponderis , ut ftante aliquo perver-

ique-

trimoni

fionis periculo fit futficiens ad difpenfandum ?

Certé raró abeft omne perverfionis periculum ;

trprfitis

", utd

& hinc raró reperietur fufficiens caufa difpenfan-

UH

di, nifi pro motivo allegetur bonum publicum.

Hinc Confeffarii peccant, nifi fic contrahere vo-

lentem obligent ad petendam difpenfationem. à

Ideflint,

Papa vel Epifcopo.

Hec argumentatio & re-

valida &

fponfio fufe ac erudite deducitur à SS. D. N. Be-

NEDICTO XIV. L 6.c. 5. ubi fiefcribit: ,In

e valid

» divinis, cum hereticis communicant Catholici,

x pofit

»qui cum iisdem fefe matrimonio jungere non

»dubitant: Etenim cüm matrimoniurh unum fit

nori fut

» €X feptem Ecclefiz Sacramentis, à Chrifto Do-

Sam COf

»Imino inítitutis, idem eft, matrimonium cum

[pontü)

, Heretico contrahere , ac unum , idemque Sa-

: conyt

»cramentum, una cum eodem, vei conficere, fi

e ex li

»himirum ipfimet contrahentes fint talis Sacra-

»menti Miniftri , quod magis communiter opi-

" Qui

» Dan-

| Jl SACH

16

TRACTA'i'US

, nantur Scholaftici, vel fältem percipere, fi fci-

.ITA

T

àg

»licet, quod alii, prefertim' ex recentioribus

» Lheologis autumant , illius Minifter fit folus

u

ii

j

» Sacerdos : utrumque autem,, & illicitum, & Sa-

;(

vt

» Ccrilegum effe , nemo dubitat: Quare Ecclefia

()

» lisdem feré legibus , quibus Chriftianis interdi-

jzul

A

ï L

l

»,xit, ne.connubia inirent cum Infidelibus , Ca-

,»tholicos pariter à Sacrilegis nuptiis cum IHare-

nl

d

15

»ticis contrahendis, deterruit: CoNciriUM

"

»LAonpticENUM Can. 10. (tom. 1. Colle&t. Hard.

ä

g 01:2:84.) ait: Quod -mon oporteat. indi]ferenter Ec-

ml

, ClefiafLico federe muptiarum bereticis fuos filios filias-

» que conjungere; AGATHENSE Can. 67. relato à

DAT

» Gratiano XXVTIL 4. r. Can. 16.. INon oportet cum

» Hereticis mifcere connubia , & vel filios el filias da-

-

r

» 6 s féd potius accipere , fi tamen profiteantur. Chriftia-

QCIRHU

»nos futuros e[fe fe , & Catbolicos; CoNctiL1UM

Ae

, C HALCEDONENSE Can. 14. Le&oribus &

lg

» Cantoribus, inter inferiores Clericos interdicit:

dity

s Heretico , vel Pagano , el Sfudeo fe conjungere , nifi

D)

» forté promittat fe ad ortbodoxam fidem per[ona ortbodo-

hii

»xa copulanda transferre ; hasce vero fanctiones

li

ä

»roboravit BoNi1FAcius VIII. in cap. Decre-

» vit , de Hareticis in 6. ubi dote privandam fta-

l

,tuit mulierem , quz fcienter viro heretico nu-

nj

» pferit.

Iis igitur in Provinciis, in quibus ejus-

,modi conjugia , non fine facrorum Canonum

ii

,contemptu, paffim celebrantur, debet Epiíco-

z[]n

QU

» pus in fua prefertim Synodo, ab illis, in pro-

M

» priarum animarum perniciem contrahendis Ca-

"t

lr

,tholicos abfterrere , quod Nos faciendum edi-

X mra

, Ximus n nofhra Con[litutione 3 4. $. 3. noftri Bullar.

Wi

l

uneris

d

3 tom. I. precipue quinque Epiícopalis m

I!

ïäïm

» PaI-

Wtv

Af)

l

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 17

re, ü fC[

lr

» partes eruht, maxima Catholicis denuntiare pe-

»ricula, quz tam ipfis , quàm nafciture foboli,

fit f

p €X prefatis imminentnuptiis,que propterea co-

ID &87

»honeftari nequeunt, obtentu folius confuetu-

Tedet

» dinis (verius corruptelam dicerent) nifi ea a-

b intert

»Inoveantur pericula , quod tamen vix evenire

bus, (

» Poffe, recté notant LAv MAN Thbeol. Mor. lib. s.

m r

c ira&. 0. part. 4. cap. 14. n.2. PIRINGRH. ad tif.

CILIU

» de [ponfal. && matr. n. 166. REIFFENSTUEL j-

7 n

» bid. n. 360.' EN GEL ad tit. de matr. contratt. con-

ia .

» tra interditt, Ecclef. $. 2. n. 9. GoBAT T beol. ex-

ls f

» Deriment, tr. 9. cap. 131.m. 216. Nicor.SERRAR.

Telato )

» in opujc. de Catbolicorum cum Hereticis matrimoniis.

A CU

»VAN EsPEN lL. E. p. 2. tit, 12. cap. 9. aliique

Álits -

» patfim.

dorflin

UXERITUR 17. An Sponfalia perfone

ILIUY

Catholice cum hzretica fint valida?

lus (

REsPoNDEO: Talia fponfalia non funt in-

terdicl

valida & per fe irrita ; fünt tamen invalidationi

ac irritationi obnoxia.

Q ij

RarTro eft, quia talis

To

promiffio fponfalitia non verfatur circa obje&um

Liornes

abfoluté indifpenfabile.

Ergo, cum intentio

. Dur

contrahentis fit , ut a&us valeat modo meliori,

lm ft

quo poteft, ejusmodi promiffio fponfàlitia vel e-

ico T

rit tacité conditionzta fub hac conditione: Jf obti-

us qu

nuero dijpenfationem à Papa, aut Epifcopo, vel ea

Anonum

promiffio erit modalis fub hoc modo: Promitto

Epily

tibi matrimonium, quatenus bec promiffro non imita-

in pre

bitur feu. invalidabitur à Superiore legitimo. Ita-

ndis C

que fic contrabens, fi jam actu contraxit fponfa-

um ed

falia, tenetur adire Epifcopum eidemque expo-

i Bult

fito fideliter ftatu fupplicare, ut vel promiffio ir»

muneo

ritetur , vel difpenfatio conferatur.

D. 4mort Tr. de Sacr. Mairim,

B

pt

Q u-

TRACTATUS

p

]

18

j

QuzRnITUR 18. Anfponfalia poflint con-

trahi per proxenetam ,. procuratorem, vel per

/

[

lT

Litteras? Et quid in ejusmodi contractu obfer-

vandum ?

| Jntt

RrzsPowNDEOo Affirmative.

Rarro eft,

quia hoc nullibi reperitur prohibitum, fed potius

approbatum. C. fin. de Procuratoribus. in 6. Circa

ejusmodi veró modum contrahendi obfervande

LVU

funt fequentes conditiones: r. Ut Procurator

habeat fpeciale mandatum , & quidem cum de-

2. Ut Procu-

terminata perfona in individuo.

rator exequatur mandatum per feipfum , & non

per alium Subftitutum ; quia cenfetur in tam

gravi negotio ele&a effe induftria ac prudentia

f

3. Ut mandatum interea non fit ex-

perfonaz.

preffe vel tacite revocatum à Delegante.

Ita

l)!

habeatur quoad omnia in C. fin. cc.

4. Expe-

dit, ut in Procuratorem eligatur perfona pru-

l

dens , ac idonea ad teftificandum in judicio.

à

;;m'x

Hinc non facile admittende funt pro internun-

ln

tiis feeming , utpote que in arduis negotiis non

Ms

femper prabent fidem femiplenam in judicio.

Aiftiri

UXRITUR 19. Àn valeant fponfalia con-

od

tracta à patre vel matre nomine filii aut filiz prz-

fentis ac tacentis ? vel à tutore nomine pupilli ?

,REsPONDEO r. Spectato precife Jure na-

turali fola taciturnitas non poteft haberi pro fuf-

ficiente confenfu in filio aut filia jam adulte cta-

li

tis

RarTrzo eft, quia in tam gravi negotio ho-

minis adulti non folüm requiritur libertas à co-

!

actione, fed etiam libertas à refpectu humano ac

Is

n

fbontaneitas , cui repugnat taciturnitas. Qui enim

CHP

n fi-

]

inotu proprig fponFe fertur in obje&tum , no

et

|

l] I

DE SACRAMENTO MATRIMONII. I9

dlate,

let, ubi offertur eligendi occafio.

Idem videtur

], Wlþn

infinuari ab HoNoRro Papa C. t. h. Tit. ubi di-

i dl

citur : 7üua nos requi[ioit fraternitas de filio adulto ,

quem pater wmatrimonium «oult contrabere ,. i fine oolun-

I d

d

j

tate adulti filii poteft boc facere? 4d quod dicimus , f

aliquo odo non. confentit filius , fieri non po[Je.

Atqui

16.

aliquo modo non confentit, qui tacet.

bfbl'h'.:

RgsPONDEO 2. Spectato J'ure pofitivo talis

OCU

taciturnitas habetur pro confenfu. Ita refpon-

I Cün

Jt D

det BosiFACiUs VIIL h. Tit. in 6. Ex fpon-

falibus , que parentes pro füüis puberibus vel impuberi-

,&m

r

bus plerumque contrabunt , ipft filii ,' ft expre[fe confenfe-

rint , vel tacité, ut fi praentes fuerint , nec contradixe-

Ut

fint , obligantur.

Ex eis oritur juflitia publice bone-

1 t ev

fiatis.

te l

"«RESPONDEO 3.

Si tamen filius aut filia

^ EXPE

re vera non habuiffet verum confenfum, fed ta-

0m pr

cuiffent folütn ex verecundia aut reverentia, eam-

| jutict

que interiorem retinentiam feu Jujpenfionem confen-

Jtetmu

fus probarent aliquo verofimili indicio , vel fal-

VR

tem juramento , ad quod deberent admitti, etiam

dicio.

in foro externo abfolvendi effent à fponfalibus.

alia CO

RaATtIOo eft, quia in tali cafü prefumptio Juris

Bonifaciana deberet cedere veritati , & infiften-

li prt

. pupil

dum foret difpofitioni HoNonir: Pape fupe-

rius relate , ubi negatur valor fponfalium , in

e u

j o

quibus aliquo modo una pars non confentit , hoc

Jultz &

eft, non ponit oerum confenfum pofitivum. Sic

poto u

etiam NicorAus Papa ad Bulgaros fcribit :

TE

Confenfus i in muptiis forte defueri& , cetera omnia fru-

Ita etiam quoad

uma

firantur C. 2, caufa 27. q. 2.

Qui g

rem fentit P, PicHLER pto fe referens SANw-

CHEZIUM ]. 1. difp. 23. n. 3. 4.

j, i

.RESPON-

1

2

20

N

TRACTATUS

EzïJCR

ll

RzsPoNDEo 4. Non tamen valent fpon-

(

j

falia celebrata à tutore nomine pupilli, vel cele-

brata à fratre nomine fororis, prefentis ac tacen-

TT

g

tis.

Ra-ro eft, quia hec prefumptio juris de ta-

citurnitate pupilli vel fororis nullibi reperitur in

|

W

jure; & prefumptio hominis vel paritas ratio-

i

D

mu

nis non habet locum 5 cum res fit odiofa, ac re-

l

pugnans libertati naturali , vi cujus requiritur fo-

J]:

fitivus confenfus ac fpontaneus ad fponfalitium con-

U

traéctum.

REsPONDEO 5. Neque etiam valent fpon-

falia contra&ta à parentibus nomine filii aut filiz

R -

abfentis, nec contradicentis per litteras.

TIO eft , quia Box1raAcrus VIII. l. c. in 6.,

"

n

ubi agit de taciturnitate liberorum abfentium ,

requirit, ut fponfalia expreffe vel tacite ratifi-

A«

(

I

cent. Ratificatio autem , prout P. Picbler & San-

chez; 1. c. obfervant , dicit actum pofitivum, nem-

Q

w

n

pe verbum vel fa&um , v. g. miflionem annuli

vel munerum ad fponíam defignatam à parenti-

bus. Neque habet locum paritas rationis, quia

verfamur in /ege odiofz reftri&tiva libertatis natu-

[l

ralis , & jus ipfum cafum à cafu , £aciturmitatem à

(

vatificatione diftinguit.

M

D ixrz, nos verfari circa /egem odiofam, non ta-

Y

men iniquam ; quia non eft iniquum, ut fimul il-

j

la difpofitione Zonifaciana & veteri more provi-

Mj

deatur incontifentie liberorum necdum pollen-

il

tium maturo judicio quoad dele&tum conjugis, &

1

ij

fimul illa difpofitio reftringatur ad folum cafum

r

