quafi [copulis quibufdam objeCtis , eoque fufTinendis libi-

Is

A

dinis flu&ibus , mos àn. fumma tranquillitate collocat ac

il

)ran

tuetur. Et C. 18.. .Matrimonium in[litutum eft ad re-

YMontre

flinguendum nature ardorem. Et C. 25. Si apud con«

DO (

juges flamma.altius quandoque elu&tetur , eam . protinus

il

Juccedens congre[Jus veprimit. Hi»c oftendunt, ufum

]

?

(fe imz;

4 (

conjugii folüm effe licitum ob concupifcentiam,

vimwz:k; a[c

independenter à libero arbitrio exortam , feu

lOR

prevenientem liberum arbitrium. De coitu autem

VN

ob intemperantiam , feu concupifcentiam /ub/e-

i Ri

quentem liberum arbitrium , hoc eft, in fe vel in

i

fua caufa voluntariam, expreffe docet, quod fit

reprehen(übilis, quamvis non fit /uppliciis, puta,

lm as

inferni dignus , nec fit peccatum mortale.

Ibi-

vnJidas,

, qu)

dem C. 34. fic habet: Paulus inquit : Convenite,

f& "v0s Satanas tentet ; ac volens oftendere , non to-

r

d d

tum Satane tentationi deberi , fed mofire etiam ignavie

plurinim , principaliorem caufam addit , inquieus :

iib

j at

Propter «oe[lram intemperantiam.

Quis non id

audiens erubefcat ?. Quis non intemperantie notam effu-

ytns

v D

gere moliatur ? INeque enim cobortatio bec ad ommes

pertinet , fed ad valde projettos.

Quod fi , inquit , tam

eetoj

juo at

es ferous voluptatum , fi tam prafrattus , ut femper in

"

"À

Venerem effufus atque inbians fis , congredere [ané cum

n i

I)

uxovre.

Yi

INon eft igitur permi[Fo bec probantis ac com-

inendantis , féd irridentis ac condemnantis.

JNam nifi

Jij

Cc 2

volu-

';j

404

TRACTATUS

Euuü. M

j

voluptuariorum mentem egregi tangere voluiffet , intema

perantie oocem mon adbibui[Jet , que vebemens eft, € vi-

MPEIIUU] |

F mmlum

tuperium continet.

Cur enim mon dixit : Propïer "U£-

od

j

Jffram imbecilitatem 9 Quod ea vox magis sgnofcentis

j o

e[fet , illa intemperantiee fummam ignaviam denotan.

r

i

ds

Supra etiam C. 18. dixerat , eos , qui co-

TA

eunt, quia vim libidinis [entiunt , &? transverfi agun-

il

tur , aliquid venia dignum pati ; fed non eos, qui vo-

luntarié non continent.

j T

OspicrTUR 2. Si ufus matrimonii cum

gravidis non effet licitus ex motivo reprimende

,en*e Ü :

concupifcentie voluntarie in caufa ; fequeretur

st

1. eum non poffe licité uti conjugio, qui per cu-

ia

riofum afpettum obje&i lafcivi, per colloquia la-

d

fciva, per fpectacula amatoria, per comeffatio-

n

N

nes & compotationes, per lectionem rerum ama-

at

toriarum, &c. fuifTet caufa motionis libidinofz.

Oa

Sed hoc non poteft dici. Ergo. Min.prob. Et-

" r

iam ex hac fententia fequerentur morbi byfteri-

"renimin

ciin matre, prolibus nocivi, & corruptio femi-

quprien

nis retenti in marito.

2. Sequeretur ; matribus

Tslb

pregnantibus femper fore licitam petitionem de-

tid j

biti, fi laborent concupifcentia; quia illis & pro-

t

li femper foret periculofa fuppreffio emotz con-

g

cupifcentie ; econtra eam petitionem debiti ma-

itit lg

ritis raró fore licitam ; quia in viris fuppreffio

Y t

n

concupiícentig , nifi frequenter & diuturno tempore

g

fiat, raró creat periculum corruptionis feminis.

3. Sequeretur, conjugatos debere vivere in per-

p

Drn

J

A

petua anxietate , an concupifcentia feu motus

carnis, ad quos compefcendos uti vellent matri-

u

"g

mopio, non fint voluntarii in caufa.

4. Si pro

hac

1

,

"

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 465

vt

I)

hac fententia fervirent textus D. Auguftini , &

WW

m.T

aliorum Patrum in probationibus addu&i , pro-

i

baretur nimium 5 in iis enim habetur pro pecca-

minofo aétu conjugii , etiamfi fiat ex motivo re-

1

rimendz concupifcentiz praevenientis, eó quo

í

cedatur libidini.

b g

d

o

RESPONDEO

T00 s

d 1.

Eum, qui prebuit caufam tentationi

carnis ad coeundum , cum gravida , poffe prius

"

elicere dolorem retractativum fui peccati; fic-

näm'mu

"

u

Ü

I^

]

que poffe uti conjugio ; quia ufus matrimonii in-

iW

js

terveniente tali attritione definit effe culpabilis

ll; lp

malitia caufe , utpote jam retra&tata ; nec poteft

f

dici; eum effe peccaminofum ratione novz vo-

x

luntarietatis ; eó quod potuerit reprimi motus

st r

Si enim motus concupifcen-

concupifcentia.

WL

tiz facile fupprimi poterit fine periculo corru-

tors t

ptionis feminis,concedo , quod coitus cum uxo-

ag

re gravida in hoc cafu fit peccatum veniale. Ce-

hr aol

ditur enim in hoc cafu libidini , hoc eft, libidino-

Lab

fie proprie voluntati , ex qua caufabantur tales

nifr; D

motus libidinofi , & quidem ultró, quia, ut po-

"It

nicur in cafu, illi motus facile poterant fupprimi

qii i

fine periculo nocumenti inferendi tam patri quàm

fio at

novz proli füo tempore procreandx ex corrupto

femine.

Si autem motus concupifcentie non

p

yirs i*

poterit facile fupprimi fine periculo nocumenti,

t

datur quidem nova voluntarietas, fed non datur

nova culpabilitas feu imputabilitas, utpote poft

n5

eit

retra&tationem prioris malitie non amplius tali

motu concupifcentic fübftante prohibitioni no-

ib

v2 divine.

In hoc fenfu etiam CoNCcILIUM

a

f

j

:.!

'TarnENTINUM Seff. 5. Cap. 1. negat tantüm,

av

quod

e 3

d

y

406

TRACTATUS

quod concupifcentia in renatis fit verb ac proprié

w&;;ouw?iü

41

peccatum , quia nempe per Baptifmum deftru&tum

fb

eíft ipfum formale peccati originalis, nempe ma-

4

m

litia originalis, à qua proceffit, prout oftendi in

Tra&tatu de Peccato Originali.

RESFUW«

2714 2. 205 8-

Quamvis enim maritis minus, &

PC

rarits noceat fuppreflio feu retentio emoti in cor-

qnit i

pore feminis, quàm uxoribus, non tamen fequi-

agl

tf

tur, quod periculum nocumenti ex corrupto fe-

P.

Ma

mine in maritis , praefertim juvenibus fervide

u

u

pature, prorfus rarum fit.

Ad fummum ex hac

a

obje&ione fequitur ; quod maritis rariis pericu-

M Wm& M |

9)

p

lofa fit fuppreffio concupifcentie , quàm uxori-

bus; & confequenter quod illis füborta tenta-

u gud

teltnu

tione feu motu concupifcentie non adeo gravi

longe rariis licita fit petitio debiti circa gravidas,

jghge

quàm uxoribus , nifi ipfa petitio debiti interdum

n g,

fiat per modum redditionis , quando maritus ad-

dsndi

o

Vertit, quod verecunda uxor fignis fuam volun-

tatem declaret , fed non audet explicité exigere

gndpo

debitum.

pT

zdd 2 1:2:

Si enim motus concupifcentie

li

fint adeo vehementes, ut femen jam emoveatur

d

in partibus corporis, poffunt elicere actum con-

il pqu

tritionis feu deteftationis faltem conditionatz de

voluntarietate caufz, fi que interveniffet culpa,

1

Vt

ficque licité uti matrimonio, prout in Refpon-

fs

fione ad 1. dictum eft.

"Id dsin. a.

Argumentum enim meum eft 4

majori ad minus.

Si enim D. Auguftinus & alii

Patres ac Theologi veteres fuerunt adeo feveri,

ut damnarent omnem coitum cum uxoribus gra-

vidis peccati venialis , etiamfi fiat ex motivo fe-

dandae

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 407

mi

A'MZ'

xf

dande concupifcentie prevenientis liberum arbi-

trium ; multo magis ille coitus erit peccatum ve-

(;

nl

niale, fi fiat ex motivo fedande concupifcentia

iMl

j

fubfequentis liberum arbitrium.

La

.RrsPoNpEzo 2. Noneffeevidens, quod

ommes ili Patres, aut ipfemet D. AuGusTINUS

t

conflanier dammaverint talem coitum , quando

0f fgps

concupifcentia prevenies nec eft voluntaria in

Q CUR

caufa , nec compefcibilis fine periculo nocumen-

ll

hu

ti in ordine ad perfe&am generationem prolis

IU

De hoc enim cafu

concepte aut concipiende.

T.

nec loquuntur explicité , nec cogitarunt forte.

; n

Imo D. Auguítinus, qui more fuo concupifcen-

Áb t

tiam & ejus effe&us vocat peccatum , in quantum

"

eft voluntaria voluntarietate originali aliena, in-

r

Wt

i

telligendo per hunc modum loquendi ipfum ma-

RRM

teriale peccati , prout in Tra&t. de Peccato Originali

Y u

oftenfum eft, etiam in hac materia forte folum

ml

j

vocat talem coitum feccatum materiale , de fe nun-

w

Y

i

D

quam éligibile motu proprio , nec dire&té nec indi-

re&é,, quia alioquin, fi fine periculo prolis impe-

ntes debitum meritó

tyiit

diri poffet , conjuges exige

d

dicerentur cedere libidini.

Vide Cupetiolum V.

r

Concupifcentia C. 3. n. 36. & V. Matrimonium $. 2.

odtona

ubi putat , D. Auguftinum ex Graco Textu, ubi

'

RTTs

in Apoftolo conceditur tali ufüi venja , feverio-

n

rem iniiffe viam ; dum econtra in Vulgata

conceditur Jndulgentia.

d

g

um

ii U,W

]it i

C

DIS

M

TRACTATU

y

408

)

G!'ïüb

J

e5s56

[9U)

&

[QUIQUI

efo ofo

od

&

e9 o5]m5

d3de

e5

cto cfo fs

[DOIOUI

&

u

;ll

»

ll j

".

"

:";

l

j

DISSERTALIO..

m

"

m

ritit

SS. D. N. BENEDICTI XIV.

De matrimoniis filiorumfamilias fine conft

g

li WW

fu parentum initis.

yam Vi

»

ure communi Cefareo, irrita fiunt matrimo-

ldegsvg;äæi

L

")

»

nia, inita à Filiisfamilias, fine confenfu pa-

»

J

rentum , uti probant textus in Princip. In-

» J'it. de Nuptüs , & in 1. Nuptie 2. ff. de Ritu Nu-

» Düiar.,in quorum primo habetur : Si filifamilia-

M

» Tum fint , confenfum babeant parentum , quorum funt

m

» in poteflate ; mam boc fieri debere , & civilis , & na-

j

um

» turalis vatio [uadet, in tantumyut ju[Jus parentum pra-

intln

» Cedere debeat ;; & infra: Si adverfus ea , qua dixi-

stl

» us , aliqui coierint , nec oir , nec uxor , nec nuptie,

A

» ec matrimonium , mec dos intelligitur ; in altero di-

W.i'g&.fenge

» Citur : JNuptie confiflere non po[[unt , nifà confentiant

W

» Ommnes , id eff , qui coeunt, quorumque in pote[late funt.

» Equidem non ignoramus , Cujacium n Jib. 33;

i

» Pauli ad. edictun , ad l. 2. & 10. de ritu nupt. &

f

Wa

» Dionyfium Godefridum in 1. Filius , ff. de vitu

s

» "upt. contendere, per prafatas leges, non irri-

dtoi

» a5 , fed folüm illicitas decerni nuptias , quas fi-

ib

» lifamilias contrahunt, invitis, aut infciis, nec

» onfentientibus parentibus , fub quorum funt

At

dnoj

»n pOte*

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 409

m

» poteftate; Neque Nos preterit, hanc opinio-

»nem fulciri au&toritate Pauli J. C. , qui /[ib. 2.

y feit. tit. 14. feripfit : ..Eorum, qui in pote[tate Patris

» fünt , fine voluntate ejus , matrimonia jure mon contra-

10

» buntur , fed contra&ta non [olountur : . Contemplatio e-

» nim publice utilitatis privatorum commodis prefertur.

» Verum non ita fentiunt alii eruditi viri, quibus

»predi&orum Juris Textuum verba , adeo per-

» fpicua videntur , ut indubitanter afferant , per

»ila infirmari conjugia filiorumfamilias , qui-

ïS [

à

»bus paternus confenfus non adjecerit vires:

» Quinimo Vinnius ad lib. I. Inflit. tit. X. perpen-

Ántists

»dens verba illa Juftiniani, ut ju[Jus parentis pre-

» cedere debeat., bec infuper adnotavit : SfufJus , id eft

du

jfui

1

» confenfus aut potius afJenfus parentis in nuptiis filiorum

"

» adeo nece[Jarius eft , ut etiam precedere debeat , neque

]

» ratibabitione patris vetro legitimà fiant ,. nimirum cum

» ratibabitio in jis tantium locum babeat , quo non [latim ,

uv

» ip/o jure nulla fed aliquo snodo confr[Iunt , aut pendent.

» Quod vero attinet ad locum ex Paulo J. C. al-

;

»legatum, hac ipfa de cauía , quod fcilicet aper-

»t€ cohtradicat citatis legibus, quas certiffimum

» nf

»eft, Imperatorem Juftinianum ex ejusdem Pau-

,' anäte:o:

» li ]. C. fententia , inferuiffe Corpori Juris, à fe

p

n

»promulgati , non immeritó fufpicantur pleri-

iny

»que , quos fequitur Juenin 7ra&. de Sacrament.

» Differt. 10. q. 5. art. 2. illum non effe Pauli, fed

gcium;

]

1]

» Aniani cujusdam, qui Theodofianum Codicem,

fiin j

»tempore Alarici, Gothorum Regis, notis illu-

Ó

Nec mirum, tantam ab Imperatoribus

j

'1

» ftravit.

D

]

»tributam poteftatem parentibus, in Filiorum

»nuptias; adhuc enim remanebant rudera illius

jl

fl

»immoderate poteítatis patrie ; que, Auctore

c 5$

, ROo-

MSACRA

410

TRACTATUS'

gtl

» Romulo, diu viguerat apud Romanos, cujus ra-

i»

ib

»tione , licebat parentibus loris cedere filios , carcere

l

"

» Coercere , in agros ad opera ru[tica vinttos amandare ,

ino

j

» venundare ,. denique interficere, quod totidem ver-

ao

il

a

» bis refert Dionyfius Halicarnaffzus lib.2.pag.46.

» hinc tefte La&antio Znflit. lib. 4. cap. 3. filii di-

r

g,

pCebantur fervire patri ; quinimo liberorum

!ii

qu

» conditionem, in quibusdam, fuiffe duriorem,

^

T

jii

» conditione fervili, obfervant idem Lactantius,

1

» & Servius ad Virpil. /Eneid. 11. 9. 143.

Quam-

.;ïg-;wif»';ü

»Vis porro hec parentum in filios immoderata

D

"

I

J

"1

»jura, que certe barbariem fapiebant, cultiori-

»bus Romang Reipublice temporibus,, fuerint

» Valde imminuta; nihilominus tamen Juftinia-

»niztate, tantam parentes retinebant in filios

DI

il

"

» poteftatem, ut idem Imperator $. 2. /n/lit. de pa-

r L

EUOUM

» tria poteflate affirmaverit , mullii alii funt bomünes ,

» qui talem in liberos babeant potefTatem , qualem mos ba-

ia

!

j

»benus. Quocirca, cüm Leges Cafarec viribus

'i

» carere voluerint , matrimonia à fervis contra-

if

i

» €&a, non confentientibus dominis, quorum füb-

»fünt dominio; mirum non eft, earumdem edi-

» &o, fuiffe robur ademptum conjugiis, à filiis-

ia

» familias celebratis, fine confenfu, fub quorum

a(

» poteftate exiftunt.

»*Ga

» Utrasque Civiles Leges, tam videlicet, que

»fervorum, tam que filiorumfamilias, folo con-

» trahentium confenfu , inita matrimonia infrin-

D

»gebant, quondam ratas habuit Ecclefia: Ete-

»nim S. Bafilius Epif?. 199. Canonica 2. ad Zmpbi-

UT

*

» locbium, Can. 42.. (tom. 3. oper. pag. 296. ) ait : Ma-

» trimonia fine iis, qui pote[Latem babent , fornicationes

J

»/unt. — INeque ergo , vivente patre , neque bero, qui con-

N

» veniunt

1

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 411

qu(

» veniunt, extra reprebenfionem funt , quemadmodum: fz

u

h

L2

» annuant cobabitation , quos penes bujus vei e[l avbi-

N

"n

»trium , tunc firmitatem conjugii accipit cobabitatio.

D

s

T

» Et Concilium Aurelianenfe IV. anni 541. Can.

» 22. (tom. 9. Colle&t. Hard. Col. 1439.) | Ut nullus

nl

» per imperium poteflatis filiam competere audeat alie-

11]

N

» nam , ne conjugium , quod contra parentum voluntatem

fUdf[L "

» iimpie copulatur , velut captioitas judicetur : fed ficut

as

» eft. probibitum , non adwüttatur.

In bis , qui perpe-

4

» iraverint , excommunicationis feveritas , pro modo pia-

It inpy

» Culi , Wmponatur.

Et Can. 24. loquens de conju-

Bhul,

»gio fervorum , decrevit: Qumaecumque mancipia ,

:Ollb

I

"m

» /ub [pecie conjugii , ad. Ecclefie fepta confugerint , ut

t s

» per boc credant ,. o[Je fieri conjugium ; minime eis l-

atf

» centia tribuatur , mec talis conjunttio à Clericis defen-

»étur , & paucis interjectis , complectens tam

by

U

»Íervorum, quam filiorumfamilias , matrimonia

N

» clanculum, & propria auctoritate, inita, addit:

Gd

» De qua ve decernimus , ut parentibus , aut propriis do-

T«

» minis, prout vatio po[cit per[onarum , accepta fide ex-

ii

» Cu[ati , fub feparationis promi[Eone , reddantur 5 poft-

r

» modum tamen parentibus , aut dominis libertate conce[-

jri,

»/a , i €os voluerint ,. proprie «voluntate conjugare ;

» Concilium Cabillonenfe IL , anni 813. Can. 30.

ib

»relato à Gratiano im Can. ult. , X XXIX. q. 2.

ynude

» poftquam dixit: JNobis vifum eft , vt conjugia fer-

jjs,i/

» vorum non dirimantur , hanc ftatim, limitationem

»adjecit : Ui legalis conjunttio fuit , & per volunta-

üfmüf;'

ijb

» tem dominorum,

Ac denique , ut alia praterea-

» Inus , quz ad rem congeffit Gonzalez in cap. fin.

n

» de Conjugio Servorum , num. 3. €? feqd. , Ahyto E-

» pifcopus Bafileenfis in fuis Capitularibus ,. faculo

j

» 1X. editis (apud Harduin, tom, 4. col. 1244.) Can.

]

»21.

t

TRACTATUS

)

412

m

i

s

»21. edixit : Ubi verà mancipia , non unius , fed di-

æ:;ij*'l,

W

» verfa potefLatis junita fuerint , nift confentientibus u-

rl

» trisque. dominis , bujusmodi copulatio vata mon e-

pv

P ii

jgis

» Verumtamen poftea confultius vifum eft

gb

» Ecclefiz, prafatas civiles leges, pluribus fecu-

»lis à fe, aut approbatas, aut toleratas corrige-

ginonun.

» I6 , & abrogare, ftatuitque, ut deinceps nuptia-

mv

»rum validitas à folo penderet Contrahentium

AL

»confenfuü , nequaquam autem à nutu eorum,

»íüb quorum dominio, vel poteftate Contra-

[

» hentes exiftunt , quod generatim fancitum le-

j t

u

» gimus in Cap. Cim locum , de fponfal. & matrim. 1.

Mi

» in cap. licet ; & in cap. Tua, de [ponfa duorum ; fpe-

iil

» ciatim veró de fervis , refcripfit Hadrianus Pa-

»pa ad Archiepifcopum Salisburgenfem in caf.

fonptul

w

» Dignum, de conjugio feroorum : INec inter fervos ma-

» Wimonia debent ullatenus. probiberi , & , fi dominis

*

.

» contradicentibus , €g invitis contratta fuerint , nulla

P

r

If

MI

n

» ratione funt , propter boc , Ecclefiaftico judicio di[fol-

» Cmnda; ac tandem de filiisfamilias , poft alias

Rn

Ati i

»SanGiones indicatas ab Juenin cit. Differt. X.

» que[l. s. cap. 3. art. 1. definivit Tridentinum

n

» Se]. 24. cap. x. de Reform. matrim. ubi anathema-

at

»teperculit, qui fal/o affirmant , matrimonia à fiis-

J

»familias , fine confenfu parentum contratta ,. irrita ef-

jj

ib

» fé, €9. parentes ea rata y vel irrita facere poffe.

» Quamobrem non licet hodie easdem civi-

j,ïa*nzmm

w

»les leges, jamdiu ab Ecclefia refciffas , excita-

»Ie, earumque obtentu, firmitatem adimere,

(niül

,aut fervorum , aut filiorumfamilias connubiis ,

2077

»Qquibus domini , vel parentes non annuerunt.

Mij

»Quod autem affirmat Behmerus Jur. Ecclef.

Hn,q

» Prott-

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 413

V

""

» Proteflantium , lib. 4. tit. 9. $. 6. , nempe in Po-

i

,1nerania, Weftphalia , & Boemia , ubi adhuc

L

s remanent veftigia antxquæ fervitutis, & etiam

j

l

, hodie reperiuntur bemines proprii , hoc eft exi-

NE

,Xftentes fub dominorum proprietate , iftorum

2

Olerm

, connubia non aliter effe valida , quàm ex do-

,,minorum confenfu, aut eft accipiendum de

kitte.

,,fervorum corijjugiis, quoad effe&us civiles,

Conmw «

, aut non eft admittendum à Catholicis, illis in

LL

, Regionibus degentibus , qui fanctioribus Ec-

h

, Clefie Legibus reguntur.

Intra fines pariter

I o

,.pocenarum civilium concluditur edictum

à

4:0 Ti

,; Chriftianiffimo Rege Henrico III. in Comitiis

4 M

" /W

J jry

, Blefenfibus anni 1579. ari. 4o. promulgatum,

Fifawh

,atque à Ludovico XIII. anni 1629. & 1639

pni

,renovatum , quo nulla, & invalida declaran-

]

» tur matrimonia, à filiisfamilias contracta , fine

, confenfu parentum

illud fiquidem verbum

W.

» invalida non e[Je aliter explicandum , quàm per folam

» relationem ad. contrattum cioilen , ejusdem Ludo-

jls, nl

,vici nomine , Clero Gallicano refponderunt

; Regii Commiffarii, ut habetur tom. LII. Rerum,

Triéntt

» € Decretorum Cleri Francici, téftaturque Love-

QU

»tus, in Parifienfi Senatu Confiliarius i. 6

, Litt. M. fcribens : INullitas matrimonii proveniens

iT

TU

,ex defettu conditionum , quas requirit articulus. 4o.

"

» Blefenfis Conflitutionis , nullatenus attingit ipfum Sa-

p

je ex

, cramentum , quod mibilominus in if2 matrimonio exi-

»Juit

al ALIJ*

7,00 agitur de Sacramento matrimonii , aut enus

»» e[Jentialibus ceremoniis ; fed de validitate conventio-

Vi

de

Dlx

», um watrimonialium ,. de acce[[Joriis matrimoniü

», dotis validitate, & communitate inter virum Cj uxo-

10n

M

Tem , que conditiones non. dependent ex T beologicis

1

?5

£-

414

TRACTATUS

P Webä

J

» Decifionibus , fed ex dittis in Parlamento verificatis.

T lümm"

, Idem oftendit Ifaacus Habertus Epifcopus Va-

Ti

«

J

,brenfis 2m Libro de Sfuflitia Connubialis Editti à

W

At 1

Mil

,; Ludovico XIII. conditi, ubi hec habet: Non

$

, multum laborandum ef? , de conciliandis Regiis Edi-

]

gl

N

,, &is cum Ecclefie fententia : mullo fiquidem Editto,

p U

i

tl

» matrimonia füliorumfamilias invalida , ac nulla e[fe ,

», absque confenfa parentum , tutorume , confTitutum eft,

g

ngumafp

E

, etfi. bic error multis impo[uerit.

Probibita quidem

, Junt , fed inmvalida, & nulla e[fe, baudquaquam defi-

gj

af

» nitum.

Unde etiam Dece[forum fuorum ve[tigiis in-

» fflens Rex Chriflianiffimus .Ludovicus , ea' iterum

o dl

»» probibuit , ac au[terius interdixit : invalida tamen, ac

, nullae[fe , contra Tridentine Synodi Decretum , ac

» d beologorum unaninem in Regno [uo fententiam , mi-

AV

», nimà - [anxit.

Idem tradit Cabaffutius in T'beor.

5 €&? Prax. Sfur. Canon. lib. 3. cap. 26. num.6. & 7.,

,; ubi Brodeum carpit, quod Regium Edictum,

,» ad ipfam etiam Sacramenti rationem protráxe-

VE

Idem docet Gerbafius in Libro, quem in-

DI

, fcripfit: JTra&tatus pacificus &?c. pag. 5o4. . Idem

»Natalis Alexander 7eolog. Dogmat. & Moral.

AA

», tom. 6. lib. 2, de Sacram. matrim. cap. 9. art. 3.

»» frop. 1-

Quocirca nefcimus, qua ratione Jue-

h

uN

| M

» nin cit. DifJert. X. cap. 3. art. 2. metuerit, fuum

WL

,,caleulum adjicere tot Doctorum Gallicano-

PA

"G]

,rum fententie , Regia etiam Declaratione fir-

N

»mate, & decidere noluerit, an re vera in Gal-

,lia, matrimonia inita à filiisfamilias, fine con-

, fenfuü parentum , fint valida quoad fubftan-

, iam , etfi civilibus effe&ibus deftitui, nemo

b

iil

, dubitet.

Neque extra inftitutum vagati fu-

,mus, dum hzc prolixius enarravimus : fiqui-

b'æi( i

»dem

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 415

n

]s

, dem verebamur, ne Epifcopi, predi&ti Ju-

»NIN, aliorumque, contra communem fapien-

»tiorum Gallie Do&orum fenfum , idem fcri-

» ptitantium, auctoritate decepti, non audeant,

,in fuis Synodis declarare , matrimonia à filiis-

,familias, invitis, ac infciis parentibus contra-

!

N

, &a, etfi illicita, valida tamen effe, ac proinde

LU

,integrum non effe Contrahentibus , quamdiu

Drij

, eorum alter fuperftes eft , alias nuptias inire,

l

» quam profe&o Synodalem Declarationem, ad

, confulendum animarum faluti, non folüm uti-

WU d

, lem, fed maximé neceflariam , reputamus.

U

"n

MM

*

D

U

D

U

x

U

p

Ut

*

[

e

.

TU

*^

p

p

lo t

gï*lx

jl

Q»-

(l

DISSER TATIO II

inge

T

J

t

SS. D. N. BENEDICTI XIV.

qu

It

(

ml

De valore & diffolutione matrimonii à Judeis

)

l:':()ï'üïü [

vel aliis Infidelibus ante fuam conver-

fionem ad Fidem Catholi-

D

cam initi.

ggreve*».i.-'ï

hu^

E

erum, quod plus negotii interdum facef-

ibl

?5

fit Epifcopis, eft matrimonium ab He-

V

brais in Infidelitate contra&um, & con-

m

?5

»fum-

us

L

1]

416

T.:RACTATUS

,bW[ [

,fummatum , de quo difputatur, an & quan.

u

[ T

, do , per converfionem alterutrius conjugis ad

g

, Chriftianam Fidem , dirimatur.

Certum eft,

, Infidelium conjugium , ex privilegio in Fidei

W;gftm!, r

gihii

»favorem , à Chritto Domino conceffo, & per

, Apoftolum Paulum 1. ad Cor. cap. 7. promul-

gun du

j d

»gato , diffolvi, cum conjugum alter Chriftia-

, nam Fidem ample&itur , renuente altero , in

d

igelitg

, fua Infidelitate obdurato, cohabitare cum con-

il

, Verfo, aut cohabitare quidem volente , fed

,;non fine contumelia Creatoris, hoc eft non

i SmConge

Tagi

, fine periculo fubverfionis conjugis fidelis, vel

,,non fine execratione San&iffimi Nominis Chri-

glb

p.b'm]

, fi, & Chriftiane Religionis difplicentia; 'ex

g

1

l

,; hoc veró fit , integrum non effe conjugi con-

"a

E

, Verfo , tranfire ad alia vota, prius quàm Infi-

,,delis interpellatus , aut abfoluté recufaverit

atv d

, cum eo cohabitare, aut animum fibi effe o-

d

Á n

, ftenderit , cum illo quidem cohabitandi , fed

,,non fine Creatoris contumelia , uti colligitur

fs

, ex celeberrima Decretali Innocentii III. in Cap.

nf

» Quanto , de divortiis , notantque Sanchez de ma-

n

J,IE

[Hl()p

, trim. Lib. 7. Difp. 74. num. 12. Salmtnticenfes

p

m ff

» lra6k. 9. de matrim. cap. 4. num. 48. Cardinalis

EX li

» de Laurea de Matrim. Difp. 16. num. 198.. Cle-

Fimmrrqüï

,ricatus de Sacram. Matrim. Decif. 11. num. 24.

ii

, At quandoque evenit , conjugem infidelem in

"d

'

,. longinquas abiiffe Regiones , aut ita latitare,

nb

,,utinterpellari nequeat , & tunc dubitatur, an

J t

»interpellátione omiffa, ut interpellari nequeat,

du

», fas fit converfo alias inire nuptias,

Affirmant

lts

n'l

» plerique, quibus adftipulantur Sanchez cit. loc.

Ü Qp

»num. 14. Genuenfis in Prax. Cur. Zrcbiep. INea-

Ü thuu

», Dolit.

JA!mnTr

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 417

"tl

A';]nu(

, polit. cap. 27. num. 20. Riccius in Prax. part. 1.

»»Ttfülut. 241. 1. alii ex adverfo , inter quos Pon-

Asm

»» tius Jib. 7. de Matrim. cap. 48. num. 22., in eo re-

» rum ftatu , neceffariam putant difpenfationem

n

lw

, Summi Pontificis , cujus eft declarare, in qui-

» busnam circumftantiis definat obligare przce-

D isg

» ptum divinum, quo przdi&a interpellatio, an-

It as

» te refcifhonem matrimonii , videtur injuncta;

li

V

» atque huic pofteriori fententie in quadam cau-

1 vol

» fa Florentina difcuffa 17. Januarii 1722. adha-

N

» fit Sacra Congregatio Concilii , cujus judicio

Jj

»Nos omnia fubjecimus rationum momenta ,

T Vonti

» quz& à diffidentibus inter fe Do&oribus , in u-

ibl

"

f

»tramque partem afferuntur, uti legere eft

|

N

QOnyg t

»» limn. 2. Thefaur. Refolut. pag. 117. 69 fégg. Nec

gl

»» Sedes Apoftolica difficilem fe prebet eam pe-

A d

»tentibus difpenfationem , quam urgens caufa

m d

» füadeat concedendam : etenim , ficut in pre.

[

»fata caufa Florentina animadvertimus , Gre-

» gorius XIII. locorum Ordinariis, Parochis, &

ji, iij

yetilli

»» Presbyteris Miflionariis Societatis Jefu, in An-

»gola, Athiopia , & Brafilia degentibus , po-

bt

uptttot

, teftatem fecit difpenfandi cum quolibet con-

»juge, qui Chriftiane Religioni nomen dedit,

n C&ïä&f

u

» Ut novum poffit matrimonium inire, omiffa in-

» terpellatione alterius conjugis infidelis , quem

t n

W

Tl

» Conftat legitimé interpellari non poífe ; &

» Nos ipfi, ad Petri Cathedram evecti, faculta-

L

J u

m d)

m

,tem concefüimus Apoftolico Nuntio, Vene-

tiis commoranti, ut in fimili rerum eventu ,

&

p

lu

» poffit ab ejusdem interpellationis onere rele-

Ipnas.

» Vare conjuges converfos, exiftentes in loco

T

l';l

» pio Catechumenorum , ejusdem Civitatis Ve»

(r./

D.zdmort Tr. de Sacr. Mairim.

Dd

ne-

TRACTATUS

yut

418

".

?5

netiarum , quod habetur in noftra Conftit. IIT.

yai

?

, noftri Bullar. tom. r.

», Sed alia hinc oritur controverfia , de tem-

um

1

P

i

»poris momento , quo refcindatur foedus con-

j, ub

,nubii, de quo fermo eft: plerique Do&ores

j .

»fentiunt, interpellato conjuge infideli, eo-

gv

»que, aut expreffe abnuente legitimé cohabi-

As «

$? tà

re cum F'ideli , aut intra terminum fibi in in-

m000,

,terpellatione prefixum , nihil refpondente ,

)

culum conjugii ,

Al d

,» diffolutum ftatim cenferi vin

j quo erant ambo conftridi: alii arbitrantur,

us d

U0 A

,,tum primüm dirimi ,

cüm conjux converfus

j,,alteras nuptias contrahit; ab iftius autem

T

u et l

, controverfiz decifione , alterius pendet eno-

; datio difficultatis , de qua non femel contigit,

TT

Ti t

, in Ecclefiafticis Foris difputari. Fingite, Ti-

,tium Hebreum Chriftianam Fidem ampledi;

La

p V

, poftquam fuit Baptifmate ablutus, uxorem

»füam Neviam , quam in Judaifmo pertinacem

"T

, reliquit , interpellet , an velit fecum cohabi-

vt Ug

»tare, fine Creatoris contumelia ; iNavia aut

do, u

j, expreffe renuat , aut intra prafinitum fibi tem-

iteey Df

df d

, poris intervallum , nihil refpondeat : aliud

, deinde matrimonium cum Hebrao viro con-

r M

D

»trahat Nevia, Titius autem Chriftianus cali-

, bem ftatum eligat: Fingite rurfus , poft ali-

D UM. W

D

,quot annos, Neviam , cum fuo fecundo vi-

,,rO , ad Chriftianam Fidem converti , colente

j [

J n

, adhuc Titio celibatum ; gravis ftatim excita-

»tur queftio , an Nevia redire debeat ad Ti-

)

lt

TLf

, tium fuum primum virum , an potius perma-

,nDere cüm fecundo. Hujus autem quzftionis

A f

Hiü]' [

ä

5 decifio ab alia pendet , qua;n antea propone-

,, DaIDUs :

)

DE SACRAMENTO MATRIMONIT. 419

*

,»bamus : Etenim fi matrimonium Titii cum

, N&via refciffum fuit, ftatim ac Nzvia inter-

LT

»Ppellata renuit cum "itio legitimé cohabita-

Mi

»1I€, Uti opinantur DoGores prime fenten-

T

»ti& , validé profe&ó» potuit eadem Navia

LOT

»alteri fe copulare viro, cum quo propterea

J

»períeverare debet, etiam cum anibo Chri-

TOU

,Ítanorum Sacris funt initiati ; at fi matri-

]l rf

,1Imonium, in Infidelitate, contra&um , tunc

vulum eg

»Íolüm diffolvitur , quando conjux conver-

1ii ao

»ífus aliud conjugium init, uti exiftimant Do-

od

D

» Mores fecundz fententie , cüm 'Titius, in

[

) iina

» Cafü , aliam, non duxerit uxorem , illegiti-

Tis t

»lInum certe fuit novum matrimonium à N-

af

» Via, nondum à priori vinculo foluta, con-

T

» tfacum , atque idcirco cum Chriftianam Fi-

Tin a

»dem ample&itur, tenetur ad primum virum

» redire.

d. u

Verüm cüm res contigerit Floren-

n

»ie anno 1726. & de ea diíceptaretur in fa.

,mfl

Ql

:

» cra Congregatione Concilii

Nos, pro no-

j

»Ítro, quod tunc gerebamus , Secretarii mu-

l; d

d

l

nere , Differtationem elucuübravimus , qua

»luculenter oftendimus , ex enuntiatis fenten-

ioo o

»tüis, pofteriorem effe, tam inter antiquos ,

»quàm inter recentiores Theologos, & Cano-

ul

nris f

y?

»hiítas, feré communiter receptam , ex quo

» conclufimus, virum Hebreum, de quo res

114

»erat, quique cum fecunda uxore, quam,

| convertiff

,]uxta premonftratum cafum , duxerat, Ba-

;avis lo

» ptifmum petebat, poft illud füfceptum te-

j

»neri redire ad primam , jampridem Chriftia-

, !) Diï;jj

»nam factam , & adhuc períeverantem innu-

s *w

» ptam; & Sacra Congregatio ne latum qui-

Dda

gj

, dem

ji WHM

420

TRACTATUS

d

pic

hr

, dem unguem à noftra fententia receffit , eoque

a

» libentius eam eft amplexata, quod ; Nobis pa-

j0

TC

» riter fuggerentibus, compererit, ita, confen-

o

sl

,tientibus Theologis, in confilium adhibitis,

j

Jl

; fuiffe ab eadem definitam anno 1679. & 1680.

3407

(

Mi

,5 in fimili cafü , qui Florentiz quoque evenerat ;

n

*l

,Que omnia legenda funt in T'beaur. Refolut.

t

, tom. 3. pag. 346. &2 352. ac feqq.

L

jl

, Alter ejusdem caufz articulus , Sacre Con-

gt

»Egregationis difcuffioni tunc quoque propofi-

AWM]U(

,tus, indecifus remanfit: querebatur itidem,

vt

,,an faltem jus effet Summo Pontifici , primum

a

jl

, in infidelitate contra&um , &

, matrimonium

Atj 4X

, confummatum , fuprema fua au&oritate rela-

)« g

, xandi , veniamque concedendi conjugi, tardius

$t té t

,, ad fidem converfo , ut, in pradictis rerum cir-

ais

, cumftantiis, poffet cum fecunda uxore perma-

u d

,,nere. Opportuna etiam de hac, longé utique

, graviori , queftione , fuit à Nobis exarata Dif-

Ut

U ;

, fertatio , qua extat tom. 4. cit. "T hefaur. Refolut.

J d

» pa8- 30. & fégg. in qua plures allegavimus Do-

, &ores , hanc poteftatem Pontifici afferentes,

Rovf

tá

» fimulque contendentes, eam reipía exercuiffe,

» $. Pium V. & Gregorium XIII. ficut in cit. Dif-

J

A n

,» fertatione fufe habetur , fed Sacra Congrega-

», tio fatius duxit, à fententia ferenda fe abftine-

D

,TIe, quoniam , etiam data Pontifici poteftate

dbl

, refcindendi prius vinculum conjugii, in infide-

p

, litate contra&ti , nihilominus , quod Nos Sacre

|

,, Congregationi infinuare non pretermifimus,

, merito dubitabatur ; num ez adeffent graviffi-

,me caufe, quz neceffarie fünt , ut per Apo-

5 ftolicam difpenfationem dirimatur. ltaque E-

» pifco-

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 421

Wt,m

» pifcopus Dicecefi prefidens , in qua, ob admix-

l

, tionem Chriftianorum cum Hebreis, interdum

Q

, cafus occurrant , de quibus differuimus, utili-

Y

At

, ter de iisdem fermonem inftituet in fua Syno-

00 xïg

, do: falubriter in ea formam inferet interpel-

Dote

,, lationis à conjuge converío , alteri faciende,

;

A

, in fua perfiftenti perfidia , quam formulam in-

, tegram refert Clericatus cit./oc, ; prudenter de-

lus r

, nique fuis Parochis doGtrinam tradet , à Sacra

Vi j

;, Congregatione Concilii approbatam , fecun-

tU

, düm quam dijudicare debeant , an & quando,

vbl

» per converfionem alterutrius conjugis ad Chri-

Qontdtn

,» ftianam Fidem, alter in infidelitate relictus li-

qU rR

» bertatem nancifcatur à vinculo matrimonii ,

tj

»quo erat obftrictus.

Severé autem . prohibe-

s

,,bit, ne maritus Hebreus ad Fidem converfus

um

,;mittat ad uxorem in füa perfiftentem infideli-

, tate libellum repudii , juxta ritum Judaicum ,

hp

Mhserto

», ut hac ratione det illi libertatem tranfeundi ad

,ala vota: Hunc enim deteftabilem abufum,

J

n

