medium cateris certius ac efficacius ad obtinen-

pericuiix;e:

a enet

dam conftantiorem delinquentis compartis emen-

dationem. — Secundó, fi ex ulteriore communica-

qi, Ef

tione thori cum comparte adultera nafcatur gra-

ve fcandalum, dum plebs ejusmodi communica-

Jinfitu:

tionem interpretatur tanquam conniventiam pec-

QUA.

caminofam ad flagitium. Pro hac fententia,quam

"

]

ample&titur Sancbez l. c. Difp. 13..n. 6. , ab eo al-

ore 0Dtd

4

legantur D. T'bomas , D. Bonaventura , Hoftienfis ,

l

144

"

"

Henricus , Zngelus , ZArmilla , Sylvefler , Rofella , . Co-

s f

varruvias., Cajetanus , & multi alii.

'

lr

PRosATUR autem Refponfio 1. ex Prov.

FOUVs 9.

ui tenet adulteram , ftultus eft & impius.

j

N

2, Ex

D.zdmbrt Tr. de Sacr.. Maitrán.

194

TRACTATUS

j J j

9, Ex CoücrLlo ARELATENSI, relatoinC.

g

fi vir. de adulteriis , ubi dicitur : Si vir fciens uxo-

gigrit

gt

ü

rem fuam deliqui[Je , que non egerit penitentiam , [ed

ermanet in fornicatione , vixerit cum illa , veus erit, &

j i

jl

j Q

ejus crüninis particeps.

g. Ex D. AvcvusTINO,

git

qui l. de adulterinis Conjugiis l. 2. , prout refer-

a

Z

n

!)

tur. C. non folüm 28. q. 1./fcribit: 5 uxor in bis

li

ä,

us

fattis (adulterino commercio? per/everat , recede ab

$ j

illa, €9 noli oivere cum illa.

Sin autem , €9. tu parti-

uml d

n

n

ceps peccati illius eris. 4. Ex D. HizRoNY MO in

C. 19. Matth. & relato in C. dixit. 32. q. r. ubi fic

n

f

fcribit: Cum uxor fe fornicatione feparaverit à marito,

qon debet teneri , ne virum quoque fab maledicto faciat ,

:gff(:&ïmax

dicente Scriptura : Qui tenB adulteram , [tultus & im-

l

jius eff. — Ubicunque ergo eft. fornicatio vel fornicatio-

nis fufpicio ( violenta prefümptio), Jiberé uxor di-

p

müttitur.

E quia poterat accidere , ut aliquis calumni-

t yun

am faceret innocenti , & ob fecundam copulam nuptia-

vum veteri crimen impingeret , fic priorem dimittere ju-

(rar

betur uxorem , ut fécundam prima vivente non babeat.

M

5s, Ex D. CHnvsosTOoMo feu Authore Operis

ln

imperf. in Matth. Hom. 32. Sicut crudelis eft C9' i-

2510'04

niquus, qui caflam dimittit , fic fatuus efd & injuftus ,

l

qui retinel meretricem.

INam (fcriptum eft in Le-

A

Neg

N

"

vit. 18.) Paironus turpitudinis ejus e[? , qui crimen

N

(habituale) celat uxoris, — Ita ifti.

IQ

Drxr autem , /i divortium prevideatur medium

bt

certius ac efficacius ad conflantem emendationem delin-

T

quentis.

Si enim delinquens ferió peeniteat , nec

Mi

perfeveret in peccato, non tenetur pars inno-

.Iïpg

cens dimittere ream,nifi appareat ex iteratis pro-

AU

BIDIT

miffionibus , vanam effe promiffionem. Simili-

t IEQP&-

ter non tenetur pars innocens dimittere ream , fi

N I

pera-

[|

LT

DF SACR AM'ENTO MATRIMONII, 195

I

) j«lä'..

fperatur, profuturam denuntiationem delinquen-

J

jl

tis ad Superiorem Ecclefiáfticum.

Id docet Iw-

W»AJW

NOCENTIUs JIlI. C.

quemadmodum. de Jureju-

Ij

rando, ubi fic fcribit: Si maritus uxori expre[Je ju-

2f

vaJet , quod eam fiper adulterio non ümpeteret , e[Jetne

'

lL: agj

Jervandum boc juramenium ?. Cum Scriptura tefletur ,

Jf

quod patronus e[t turpitudinis, qui celat crimen uxoris ;

TT

& fecundum vegulam Evangelii , fi primb & ficundà

correpta vefipifcere mollet , dicendum e[Jet Ecclefie , ut

IAOR

PT

vzanquam Etbnica &? Publicana deinde vitaretur ; me fer

WTL

boc ei libera tribueretur peccandi facultas propter impu-

,

vitatem peccati.

Itj

]i

Sed nunquid vir non poteft dimittere

wxori peccanti non folim fépties , féd etiam ufque feptua-

1

fm?f/fä

f.

W

Mil

&ies fepties focundim -Exangelicam veritatem ? ' Tutius

ergo in boc cafi videretur , ut propter jurisjurandi reli-

T

gionem vir accufare defiflat uxorem ad. divortium cele-

inis s

brandum, , quanquam denuntiare eam po[fet ad poniten»

tiam peragendam.

ncepaü;gnï u

ij

QUXERITUR IS. Amn pars innocens tenea-

" »-L

tur nocenti reconciliari & condonare delictum, ft

À

at

poniteat ?

Bu

m

'REsPONDEO ft.

' IÍn hae re effe di&inguena

1

dum. JNam primb, fpe&tato Jure Civili aut Cano-

ndil

nico in foro externo pars inhocens non tenetur

ïlï ) *T'li "

partem nocentem, femel adulterii caufa dimiffam,

de novo recipere, etiamfi peeniteat ferio. Id pa«

st

tet ex textu SrEPHAN1 V. füperiu

-

"

S addu&o in

nitint d

Qqq. 13.

Rrs$PoNDEO 2. Spetato foro interno te-

pænitezg j

qr p

netur pars innocens nocenti reconciliari , eams

que denuo poft fuflicientia figna conftantis poeni-

r P,

p

tentis recipere , nifi ex receptione parti nocenti

Qu

timenda fint gravia damna , prejudia, vel incom

1þlf!ï^

g

moda

TRACTATUS

yl

196

rmdu

moda.

Hec refponfio probatur ex fenfu.Pa

trum , & veteris Ecclefiz, qu& agnovit hanc ob-

j

R;( [))!

hgatmnem faltem ex lege charitatis.

JNam r.ex

qgd R

textu STEPHANTI V. fuperius addu&to apparet,

Euf hmï

quod antiquitus non licuerit viro inftituere di-

NU

vortium cum adultera quoad cohabitationem an-

te expletam ejus feptennalem poenitentiam , quo

yitotm

a d)

tempore neutri parti erat permiffus ufus.conjugii

ratione ftatus poenitentialis

Hujus autem rigo-

wlinad

ris in foro externo adhibiti non videtur poffe

n

Ttd]

jl

reddi ratio congruentior, nifi quod Ecclefia opta-

TT

Ov*

ret ac fperaret, diuturna cohabitatione & proba-

lum

B

tione penitentiz tandem infle&i animum mariti

[]

ad clementiam

. In CoNcrzrLio ARELA-

[

'TENSI relato C ü vir. de adult. dicitur: Si vir

]i

Jciens uxorem fuam delzqwje , que mon egerit peniten-

i

It

i

tiam , fed permanet in fornicatione, vixerit cum illa,eus

eïlt

€9 ejus peccati particeps.

Ouodjï mulier dimi[Ja

W

W

eger zt panütentiam , €9 voluerit ad virum fJuum reverti ,

"h

debet , féd mon [cpe recipere peccatricem

9::S. CU*

GUSTINUS l. 2. de adulterinis eonjugiis C. 5.,

Wl

Quod "tibi

(l

relatus C. quod autem 32. q. 1. fcribit

H

durum videtur , ut pof? adulterium reconcilietur conjugi

i

Cur enim ad-

conjux , fi fides adfit , mon erit durum

buc deputamus adulteros , quos de baptifmate «el peni-

tentia. credimus e[Je fanatos ?

Pofiquam Cbriftus ait a-

LU

TU t

dultere : qjec ego te condemmabo ; 'oade , demceþs

"

Tl

"moli pecc(zre 5 quis non intelligat, debere maritum igno-

Jcere , quód «idet ignovi[]e Dominum . amborum ?. nec

Hpe

quanh

jam fe debere adulteram dicere ,. cujus penitentis crimen

divina credit miferatione deletum

Mg

VUWu

QuRITUR 16.. Anpars innocens , fi fa-

UA

[0)

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 107

Wt

t

€to cum adultera divortio

etiam ipfa commifit

Wt

adulterium , teneatur recipere dimifTam ?

RESPONDEO r.

In foro externo poteft

i

W Fa-

Jiti

obligari ad recipiendam dimiffam faltem in poe

uN

nam delicti, & in prefervativum de futuro

J

hi

$i

1

I

Racr10 eft, quia parti innocenti non fuit à

iaj

It

M

Chrifto tributum jus abfolutum ac non fubordi-

[usulur:

gF

natum ad jurisdicionem Ecclefie in ordine ad

AUs

j

m[htuendum divortium perpetuum , prout pa-

i

T. vidbj:

tet ex praxi veteris Ecclefize , v.g. ex textu Ste-

QB cdds

phani V, annectentis varias limitationes ejusmo-

ICODE G

di dlvortns

1 AUR Q

RESsPONDEO 2

In foro interno tenetur

UET

fic peccans reconciliari comparti adulterz ex, le-

QIRUN

ge charitatis.

PaTET ex dictis qq. preced.,&

ex illo Matth. 18. v. 33. ubi Chriftus fervo im-

ii p

lif h u) Lm

mifericordi dicit: Serve nequam, omne debitum dimi-

fi tibi, quoniam rogafti me. - INonne ergo oportuit &9 te

"n

wüfereri con[ervoi tui, ficut & ego tui mifertus Jum ?. .Et

zmtus Dominus iradidit eum tortoribus.

j

l

QUJRITUR 17.

An pars adultera non ob-

enjgit

Ti

Aj

ftante, quod intercefferit divortium perpetuum,

teneatur redire ad conjugem innocentem , quan-

f vn

. r 4.m

docunque reditum petierit ?

REsPONDEO

In hac re effe diftinguen-

ia v : !

g rl

um.

Si enim pars innocens petiit divortium

D

j

folüm temporale ufque ad füam revocationem,

manet illi jus falvum ad revocationem.

Econ-

j

4

tra fi petiit acimpetravit divortium perpetuum fine

1N

claufula ac refervatione limitante ad revocandum

lm

J

pro libitu, attendendum éft ad communem praxin,

an ejusmodi divortia perpetua ac indefinita cen-

feantur haberi pro ceffione juris ad revocandumr

1

vel

N 3

,

TRACTATUS

' y SWH

198-

vel non ? Ubi praxis feu conertudo'interpreta-

j

j

tur divortia perpetua illimitata pro ceffione juris

abfoluta ad revocandum ; huic expofitioni mo-

oD

',J!!E! u

ribus utentium comprobate infiftendum . eft ;

quia non prohibetur pars innocens Jure naturali

getta

vel divino ad faciendam hanc ceffionem. ^ Ubi

d

veró confuetudo interpretatur divortia perpetua

at

indefinita tanquam ceffionem Juris tacité claufu-

PO

Jatam, vel ubi de confuetudine in alterutram par-

hu

tem non conftat , cenfendum eft boc tempore , di-

paby

vortio perpetuo indefinito ineffe tacitam claufu-

At

lam de jure revocandi ad libitum.

!

n

M

A

RA'T10 eft, quia prout SANCHEZ l.c. difp.

p

10. n. 3. teftatur, pro ifto jure revocandi ftat e-

o

Juptot

minenter major pars Do&torum , quorum potior

fenfus communiter format mentemi Fidelium &

TU

praxin.

my, ia

D 1x 1, .boc tempore , donec videlicet per Con-

ao

URT

ftitutionem Pontificiam, vel per Legem Dicce-

fanam ftatuatur oppofitum , ut nempe Inftituen-

tparit o

tes divortium eligant alterutrum, nempe vel fo-

Ef

lüm divortium temporale , vel ceffionem juris

?U;OIUH]

perpetuam , quó pars dimiffa poffit certiüs con-

A

ij

n

/

fulere fuz füftentationi , ac fortunis.

N)b

|

E

QuxRITUR 18. An fa&o divortio parti

Qu

Qu

innocenti aut dimiffe liberum fit , emittere vo-

Qxïx'

tum caftitatis fimplex , vel folenne ingrediendi

Ait

M

Religionem ?

ET

Y

RzsPoNDEO r. Fa&o divortio perpetuo

t

cum ceflione tacita vel expreffa juris ad revocan-

dul

dum, licet tam parti nocenti quàm innocenti

non folüm emittere votum caftitatis fim

TOl

plex, feq

ET

etiam folenne caftitatis.

RaArT1IO

d

'DE SAc'RAMEN',ro MATRIMONII., 199

ïüdüm ,

RaATrIO eft, quia per hoc nulli infertur prz-

of

Dtfrus

M

Blpo

judicium.

m

RzsproNDEo 2. Fa&odivortio folüm tem-

ln i

ts

porali , aut perpetuo quidem , fed cum referva-

h "

tione tacita vel expreffa juris ad revocandum in

(

as [

Il Oye

fenfu fuperiüs explicato , nec innocenti nec no-

centi licet ingredi Religionem.

fj taa'ieä

Ra'Tr1O eft, quia innocens ageret contra pa-

|

ültmmy

&a tacite vel expreffe conventa , utpote extin-

lii

[ m

guendo jus conjugale vi contractus in divortio

n

temporali tantum fufpenfum & fanabile; pars

rea autem ageret contra naturam contractus con-

Cir]ed

jugalis, relinquentis utrique conjugi jus fanabile

0

ifr

07

per penitentiam,ad actus conjugales.

QU

RzrzsPeoNDpEo 3. Votum tamen

ümpläx 'ca-

2

p

;

ftitatis foli uxori licitum eft , five fit rea five in-

nocens ; fed marito nec nocenti nec innocenti

kietyel

licitum eft.

gl

RaTro eft,.quia votum fimplex caftitatis

M:l

importat obligationem nunquam exigendi debi-

) Mget

tum conjugale.. Hoc autem prejudicat verecun-

Qfünen

die uxorum , raró audentium exigere fignis ma-

nifeftis exa&tionem debiti. Hoc autem repugnat

fe s

ij

contra&tibus bone fidei , ut reddatur difficilior

conditio connaturalis contractuum.

divotio p

H

«

J

UJXRITUR I9. An maritus conj

ugi ob

adulterium dimiffze teneatur preftare alimenta?

p g

RrzsPoNpEO r. Maritus fa&to divortio fo-

4

lüm temporali , vel divortio perpetuo quidem,

Vorti p

a

N

:

fed cum refervatione tacita vel expreffa juris ad

revocandum, tenetur uxori adulterc preftare a-

n

n

as i

"

limenta, fi ea aliunde commode habere nequeat

arte , vel aliorum fubfidio gratuito.

M

4

xRATI/O

y

f

i

!

200

TRACTATUS

4

RATrO eft,quia in tali cafu non tollitur nec

D.

]

gt k

perpetuo füfpenditur jus ad individuam vitze fo-

cietatem, in quo fundatur obligatio

g

Xpmfcandi re-

u

ciprocé alimenta.

REsPONDEO 2.

In cafu, quo interceffit di-

TE

gt

vortium perpetuum cum ceffione juris ad revo-

candum;non tenetur fnaritus uxori adulterz,aut

im dl

m

viciffim uxor marito adultero, praftare alimenta.

.RaTtro eft, quia ejusmodi divortium perpe-

Jutdt

j

tuum cum ceffione juris ad revocandum non ob-

tinet fuam vim in actu fecundo , nifi fuerit acce-

Ti

ptata ab adultera; repugnaret enim Legi Chri-

ftiane , quz precipit, denuo recipi adulteram

i

Ul

ponitentem , prout füpra qq. 14. oftenfum eft.

Si autem ea ceffio fuit acceptata à parte adultera,

As H

ij

eoipfo renuntiat fuo juri ad individuam vite fo-

ii (

t

cietatem , ac confequenter ad radicem alimenta-

tionis reciproca.

i,

QuiRITUR 20. An pars innocens poffit

d

propria authoritate inftituere divortium ?

d0filng

RESPONDEO I.

Pars innocens , fi fuerit

um

certa de alterius adulterio , poteft licité propria

:ifcerlegrlrl

authofitate inftituere divortium quoad fepara-

zi

tionem thori, feu denegationem debiti conjuga-

z

lis.

MC

ykm

RaArTro eft, quia fi hoc non effet licitum,

TO

DUENI

teneretur pars innocens redditione debiti condo-

dl

Til

[

nare deli&tum ; aut certé illud reddere dificilio-

W

AU]

]

i

ris probationis. Quodfi alicui hzc ratio non pla-

A

ceat, dicendum, quod hoc jus reciprocum fun-

q l

Wu J

detur in tacito pacto contractui conjugali mori-

M

Mu

i

bus contrahentium feu confuetudine inpexo , vi

lg

At

cujus fides frangi permittitur frangenti fidem.

"RU

Q

t

Pactum

4

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 20I

d

ll

n

Pactum autem illud tacitum gentium probatur,

N

l

]

li

üanw

aut formatur fenfu populorum , & fenfu fere o-

I*

mnium DoGorum , quos longa ferie recenfet

QU

1

SANCHEZ l. 10. difp. 12. n. 5.

RESPONDEO 2

Si tamen pars innocens

D

Jl

compellatur füb excommunicatione ad redden-

TOTI

dum debitum , quando in probatione quoad fo-

Fefltis

rum externum deficit, tenetur reddere debitum.

ivotiay

Ita tefte Sancbezio 1. c. n. 6. docent .D. T'bomas, D

dU t

Bonaventura, Durandus , Richardus , Aflenfis , S'oan.

ti( f

de Friburgo , "D. Antomnus Sylve[ter , Tabiena , Tur-

m [

recremata , INider , Armzlla égc.

&cpi a

RaAT!:0 eft, quia jus inftituendi propria au-

fttfüm

thoritate divortium quoad thorum fundatur in

pateati

tacito pacto moribus gentium & fenfu Do&torum

um tsl

introdu&o.

Omne autem ejusmodi jus eft ex

dtend

fua natura fübordinatum jurisdictioni Superioris

legitimi , qui jufté in ejusmodi cafibus przcipit

s j

etiam pro foro interno juxta allegata & probata

jrorüm'

non folüm modo precipiendi conditionato, fi al-

as d

legata veritate nitantur, qui modus precipiendi

dedecet Legislatorem , utpote repugnans tran-

Í i pt

qoad p

quillitati publice ; fed modo precipiendi abfo-

At CO

]uto.

Ad inftituendum tale di-

REsPONDEO 3.

y df

vortium authoritate privata requiritur c1rca a-

y d

dulterium occultum certitudo phyfica; circa pu-

reddcredl j

blicum autem feu notorium certitudo moralis.

s sto

RaTr0 eft, quia, cum adulteria occulta re-

promm«

linquantur judICIO privato conjugis , fapiffime

Zelotypia excecato, ita ut fingant fibi facile cer-

o p*

yitei

titudines morales, ubi non funt, non eft confor-

me aquitati naturah ut 1us conjugale facile vio-

i^

letur

i

J

202

TRACTATUS

ENCRA

letur per ejusmodi certitudines phantafticas. E-

gt

j oA

T

contra adulteria notoria,vel ad forum externum

i

dedu&a , relinquuntur judicio indifferenti Judi-

Wil fk[mï

cis legitimi; cujusfententie decifivz jurium non

| yl[Ueuu

debent reftringi ad meras certitudines phyficas.

f V.

Id enim repugnaret bono communi

g.(

RzsPONDEO 4. Parti innocenti non licet

3 U.

propria authoritate inftituere divortium quoad

Y

cohabitationem.

Ita fere omnes Authores

Qd

RaTro eft, quia per ejusmodi feparationes

d

privatas perturbaretur tranquillitas reipublice ,

W

& violaretur reverentia Sacramento debita, cum

p

conjuges conjungantur ab Ecclefia.

Il)

QUJARITUR 2I

An pars adultera licité

poffit petere debitum, prefertim fi pars innocens

ES

illi objiciat probationes femiplenas?

REsPONDEO Afhlirmativé.

AOUR

N

Rarro eft, quia eft in poffeffione fui juris ,

T n

quamdiu non reperitur jus certum ex parte op-

pofita.

Non autem reperitur ex parte innocen-

ff

] ce n

tis jus certum , donec illi apphcetur per notitiam

moraliter certam, ficut contmgxt in omni trans-

d

lr

latione jurium.

QUJIRITUR 22

Quænam fint alie caufz

AE

fi

W

V

inftituendi divortium?

ü

RresPOoNDEO: Alice caufe inftituendi quo-

i

!

T

P

ad thorum & cohabitationem divortium funt fe-

quentes : r. Zfpo[lafía unius conjugis à Fide Catho-

W Ge

lica vel Chriftiana, feu lapfus in herefin vel Infi-

E

delitatem Ethnicam.

2. Periculum anime ex fo-

fürj.

W bOnA

licitatione alterius conjugis ad gravia peccata, v.

g. ad Sodomiam , Magiam, Latrocinium , F'ur-

O &j

tum.

$: Perzculum corporis ex contagiofo morbo

alterius

DE SACR AMENTO MATRIMONII. 203

W

d

h

ol

1

q

alterius conjugis , v. g. ex lepra, lue venerea.

lm

4. Sevitia alterius conjugis vel infidie , v. g. dum

]

C

li

maritus uxorem crudeliter traétat, vel dum uxor

marito ftruit mortis infidias.

5. Valde mólefta co-

Ut

TU

JHij

babitaiio ex improbitate incorrigibili unius conju-

gis, v. g. ob perpetua jurgia , difcordias , ri-

CC

Xas,

[4

NOftig

Rarro elt, quiä hzc omniá repugnant pa-

: Authos

Vl feazi

&is tacitis contra&ui conjugali vel ex intentione

contrahentium vel ex difpofitione legum inne-

A5 Tepuli

xis. Nam quando conjuges per contractum ma-

[

10 d

trimonialem fe ad individuam vite focietatem

obligant, eoipfo tacité pacifcuntur , ut liceat fibi

adilters ]i

pacificé vivere fine contumelia Creatoris, fine

Jf

periculo animz & corporis , fine

y!

gravi tac perpe-

tua injuria.

s

Nzc oasTAT, quod CunrisTUs Matth. 5.

& 19. folam fornicationem allegaverit pro caufa

üner t

fufficiente divortii.

Chriftus enim folüm loqui-

Tpire iv

tur de caufis ad divortium perpetuum fufficienti-

.furpernoa'a'z

bus ex difpofitione Legis Divinz ; afferitque, ex

i omti r

difpofitione Legis Divinz pofitivce nullam aliam

caufam ad perpetuum divortium fuflicere, nifi a-

j dje

dulterium unius conjugis ; alias veró leviores

caufas ad inftituendum divortium pa&o matri-

lii u

moniali folüm fuiffe innexas ob fpecialem duri-

ondun d

tiam Gentis Judaica.

Caterüm de aliis caufis,

TU

qua& paéto matrimoniali per fe infunt ex Lege na-

n i

turali , & ex ipfa natura feu zquitate contractu-

y a

um bonz fidei, Chriftus totaliter abítraxit.

j pecca»'g:

UZRITUR 23.

An lapfüs in herefin fit

n

univerfim caufa fufficiens ad divortium , etiam u-

nugwm[u

bi

st

204

TRACTATUS

bi hzretici funt tolerati , & ubi talis Apoftata

rl;;vw

l TU 'Ldlüü

vult cohabitare fine contumelia Creatoris?

REsPoNDEo: In illis Regionibus

in qui-

" ,;.HMS

bus nonnulle determinate herefes ob tranquilli-

D!

]

o

tatem publicam per leges Principum Catholico-

Auite

rum tolerantur , & imatrimonia Catholicorum

vin n

cum hzreticis ab Epifcopis per difpenfationem

giadut

aut tolerantiam paffim impune permittuntur , re-

Qu

linquitur difcretioni Epifcoporum, an divortium

«

permittendum vel negandum fit.

Si enim veré

&A0 G1

k

intercedat periculum animz in conjuge aut illius

educationi relictis liberis , divortiunr permitten.

dum eft. Si autem confideratis omnibus circum-

ftantiis refpe&tivé exigaum vel nullum fit peri-

(

!l

culum anime , confiderandum eít , an hzretici

A

LU.

reciprocé concedant divortium in cafu , quo u-

Qu RD

nus Conjugum Acatholicorum tran(it ad Eccle-

AU QY

fiam Catholicam, vel non? Si ipfimet fuis con-

Q AU

cedunt dlvortlum cenfendum eft , parem condi-

]i

tionem ex paCto tacito ineffe mammomah con-

Of vX

tractui Catholicorum.

$i veró ejusmodi divor-

X t

tia fuis non concedunt , fed jubent cohàábitare

"FE&DUIE

parti ad Fidem Catholicam converfz, equum eft

ATU

ut Epifcopus , Epikia aut difpenfatione circa le-

D

ges generales ufüs , cohabitationem in tali cafu

M

admittat absque divortio

Iri

u

Hec refponfio PRoBATUR ex C 6. h. Tit

p

[Cn(,' Ó

ubi Un2ANvS III. Archiepifcopo. Florentino

fic fcribit

tj

De illa , qu& viro fuo labente in berefin

ipfius confortium fine judicio Excclefie declinavit

vide-

IJ:J jl

N

Vf

Ts i

tur nobis , quod mulier , maximé fi ea intentione [ece[fit

Wij

ut lapfus in bevefin tedio pariter & confuftone affettus

Wt ;

lI

f& ab ervore fuo comverteret , cum reverfus fuerit , eft

vedden

CT

N

"

l

)

!

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 205

dl l

M:

(

fijf

veddenda j que , etiam fi reverti noluerit , compellatur.

]

l

:

TU

W)i

À

!

Si verb judicio Ecclefie ab eo rece[fit , ad' vecipiendum

eam mullatenus dicimus compellendam

In hoc textu

6185 VIW

'PW !)Lt

bene notandum , quod Pontifex jubeat viro fuo

Apoftatz uxorem reftitui , etiamfi ille perfeve-

1

(j

ret in herefi.

Ergo idem in nonnullis cafibus i-

mitandum relinquitur Epifcopo.

TM

QUuZERITUR 24. Qualis fzvitia conjugis,, .

1 an din

$i

aut moleftia cohabitationis, fufficiat ad inftituen-

dum divortium quoad cohabitationem ?

m

RrsPowDro: Talis /cvitia aut tmoleffia coba-

JUT r

bitationis futhicit ad inftituendum divortium , qua.

Tib C

ftatus matrimonialis redditur perpetuó mlier.

ullim f

ucnam autem fit gravis miferia perfonz mari-

FM

tate , confideratis circumftantiis ftatuum , perfo-

L

Il

L

qu

narum

conditionum , ,& confuetudinum circa

ER

confimiles cotjuges , in dubio Judici Ecclefiafti-

QU As

co librandum relinquitur.

n

Dixt, perpetuo

Miferia enim exigui tem-

minmod t

poris videtur etfe infufficiens ad divortium, cum

eismd d

Ípe&tata corruptione humanz nature videatur

vnt cona

inhumanum , fi quis in contrattu matrimoniali fe

f equn d

ad individuam vitze focietatem folüm ea condi-

tione al

tione expreffe obligaret, nifi compars una vel al-

enindic

tera vice per decurfum vite metas juftze mode-

rationis graviter tranfilierit

Quod autem ex-

aC6l

plicite nequit rationabiliter deduci in pactum, il-

]ud nec 1mphcxtö involvitur.

In particulari ve-

J hn

T

IO ad gravamen ejusmodi fevitiam , aut cohabi-

tationis moleftiam referuntur f. truculenüa vel

b

infidie , quibus alteri conjugi à thori conforte

(j

creatur periculum juge mortis, mutilationis, vul-

ul

neratonis.

2. Frequentatio immoderatorum

j

rju

verbe-

n

^

206

TRACTATUS

]

wlf:m

1

|

;'JRITU

verberum , etiamfi occafionata ob oris p'et:ul'an-

j

g

tiam. 9. Frequentata oris petulantia , conjun-

&a cum indigna traGtatione in vi&tu, veftitu, &

aliis conjugalibus obfequiis,

Hec enim fimul

T0M

.

P

fumpta, ubi incorri

gibilia funt

, Vitam conjugalem

profe&ó miferam reddunt.

gl

" ) u

QUuZRITUR 25. Unde defumatur incorri-

gibilitas conjugis?

! ';æ, ; guw;

RzsPoNDEOo: Defumitur ex eo, fi pars rea

jam ter aut fzpius fuerit Judici legitimo delata,

correpta, & punita; redierit tamen brevi in an-

tiquam viam.. In Jure Civili difponitur , ut vir

prebeat cautionem fideju[Joriam, vel depofitione pe-

cunie pignoratitiam , aut juratoriam de emenda-

tione.

QuizRITUR 26. Anliceat conjugi, ftante

!

tali periculo, aut fevitiá, inftituere propria au-

thoritate divortium, capeffendo fugam ?

RzsPoNDEO: S$i periculum fit in mora, id

J

licet.

Áj

Attamen Judex Ecclefiafticus fi illi fiat

Ij g

h

debita infinuatio ab altero conjuge, vel à Paro-

Ü

10

cho loci, tenetur citare partem fugitivam, eam-

que compellere vel ad redeundum vel ad eden-

das rationes divortii.

QUuJZRITUR 27. AnParochi teneantur Ju-

Q

dici Ecclefiaftico denuntiare divortia privata au-

ATf

thoritate facta ?

REsPoNDEo: Tenentur ea denuntiare füb

U m

;

ä

peccato mortali.

*!s:s'futäcerez

ais

R AT10 eft, quia ex iftis divortiis privata au-

"nf r*w

thoritate factis frequenter fequuntur geminata ex

.';?) Ui M

parte utriusque conjugis ádulteria , quorum fce-

nt.

N

lerum ipfi Parochi fug filentio cauía fiere

Q U £-

DÉ SACRAMENTO MATRIMONII. 507

Ub

UZJERITUR 28.

An ad inftituendum 4i-

i "

vortium caufa fzevitiee re vera requiratur quedam

VIW,UE ]

f

perpetuitas mali?

4 n f

RresPoNDpEO Affirmative.

Id 'probo -ex

Viàg

Usaj

fenfu & ratione folida plurium Do&torum. S A w-

CHEZ l. 1o. difp. 18. n. 16. fic difcurrit : Exifli-

m

mo , non licere boc divortium caufa verberationis prate-

vite , quantumois atrocis , fi cafa ex infolito ire ac per-

T0 g

turbationis motu viri contigerit , mec probabilis iimor

lertin

ejusmodi pumitionis exercende in. pefierum — fubfit.

Don r

INam caufa bujus divortuüi ex folo damni fuzuri. timore

VOT

proficifcitur.

Cujus fignum eft , teneri uxorem diver-

epltny

teniem cau[a. evitie redire ad «irum data [ibi fufficien-

11 (e n

£e incolumitatis future cautione. C. Lifteras. &9 C.

JEx iransmilJa. de reflit. [poliat.

Ergo ubi atten-

g, fat

ta viri confuetudine , ejusque à natura indito ingenio ex-

r

ce[fus ille inopinatus fuit , non erit jufla divortii , ac pe-

a

tende cautionis caufa.

Zdde , ex unica «erberatione

mitiumt,

sninimé favoitiam concludi, ut bene docent R O L 4 N-

ulie 1 1

DUS, €&9 mulüs alüs relatis RIMINALUS

g, iil

JUNIOR. Praierea , quiaad probandum , foli-

iplim, t

tun quempiam e[Je minas exequi , quo mine incutiant

nyg a edi

metum voiri confZantis , non fatis eft unicus executionis a-

Gus , ut probavi l. 4. d. 1.

Unde merito HENR I

jtned

QU E Z exegit moleflam cobabitationem , rixas , €? di-

yti p

fcordias , que 'omnia. a[iduitátem quandam important.

Íta SANCHEZ , qui tamen addit ; duos fevitie a-

: denttdt

&us füufficere ad probandam confuetudinem; imo

etiam wnicum [evitie attumn , fi ex unica verberatione

conjettura probabilis attenta. mariti natura fumi po[fit ,

ial

g

fore , ut in poflerum fimiliter /æ*via?.

'ia; qïlüïb-*' !

j

1

De

-

208

TRACTATUS

j

g L

De fecundis Nuptiis.

s

UJERITUR 29.

An fecunde Nuptie de-

beant benedici?

J ii

REsPONDEO r. Simulier fecunda vice nu-

;);')LT;T.RIT

bat, ejusmodi nuptie non funt benedicendz.

ie;ante y

RESPONDEO 2.

Si tantüm vir fecundó

" mmoé

nubat , ejusmodi nuptiz debent benedici , ubi

st;(

confuetudo fic tulerit.

Di

GAL

h

RzsPONDEO 3. Nifi confuetudo fic ferat,

ne quidem nuptiz viri fecunda vice nubentis be-

nedicende funt.

Ita prefcribit RrruarERo-

MANUM Tit. 41. $. XV. his verbis : Caveat Paro-

Tl

cbus, me , quando conjuges in primis muptiis benedictio-

AUM d

"non

nem acceperint , eos àn [ecundis benedicat , [fve mulier fi-

«e eiiam vir ad fecundas muptias transeat.

Sed. ubi vi-

£t ea confuetudo , ut f mulier nemini unquam nupferit ,

NI

etiamfi oir aliam uxorem babuerit , nuptie benedicantur ,

ea fervanda e[l.. Sed vidue nuptias non benedicat, etiam-

li

Jfi ejus vir nunquam uxorem duxerit.

UXRITUR 30.

Que fit ratio prohibendi

fetud

benedi&tionem in fecundis nuptiis?

: kind

n

h

:

RresPONDEO: Ratio hujus prohibitionis

|

Jnm

.juxta D. TnowaAw in 4. dift. 42. q. 3. art. 2. ad

2. eft , quia in hujusmodi nuptiis deficit perfecta

Mi

ratio Sacramenti, hoc eft, adequata fignificatio

]i

!

feu reprafentatio fymbolica unionis Chrifti cum

!

AU

una Ecclefia virgine incorrupta & nunquam de-

*

; lr

fponfata alteri, nifi foli Chrifto.

Cum tamen

W]U&vig

Chriftus fuerit defponíatus non folüm Ecclefie

* i

novze Chriftiane, fed etiam Ecclefiz veteri , re-

Tüng

&é toleratur confuetudo, ut benedicatur vir fuc-

"

V

:

ceflivé ducens Fluafs virgines; non veroó ,

ut be-

ï'.ï.*ll'ü] f

(

l

!

.

nedica-

L

]

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 209

!

lf

nedicatur vidua , fucceffivé ducens duos mari-

tos 5

am prout D. Paurvs ad Hebr. 13. v. 8

B p

gefus Chriftus beri (àin V.T.) & bodies ipfé & in fa-

cula

fumx

lsss

QuiERITUR 31. ÁAn licité ad fecundas nu-

m vi ta

ptias ante partum admittantur viduz i lmprægna-

bagli

te à marito defuncto?

REspoNpkEo Negative. Ratlonem fequens

Differtatio dabit.

üetdo f

)

TCe mubat

lrü

MOTIVA

Viduas ex priori marito gravidas

I

arcendi ufque ad partum à fecun-

dis nuptiis.

dl

T

N U

MOTIVUM PRIMUM

U

Wüx

w

&x Confuetudine Romana.

150pn

Ce

rtum eft, in Urbe repelli ufque ad partum à

j/

fecundis nuptiis viduas ex priori marito gra-

vidas.

p

]ta enim expreffe anno praterito teftatus

eft Reverendiffimus D. D. de Rofli ,

Vicegerens

g

il

in Urbe , quem per amicum meum confülueram:

Praxin gUe in Urbe de non copulando , nifi poft partum

u ii

Sponfc ex priori matrimonio gravide.

yis ii

& p

Hanc confuetudinem Romanam conftanti ob»

fervantia viguiffe ab ipfis temporibus Apoftoll-

" (un.d

Tinps

cis prudenter dubitari nequit.

Nam inprimis

certum eft, ut infra monftrabitur , ejusmodi vi-

ls vt

duarum nuptlas ante decimum ab obitu mariti

Vi

n

menfem prohibitas fuiffe à Legibus Romanis Ci-

i

D.Amort Tr. de Sacr. Matrim.

ie

vili-

210

'fRACTATUS

m

(

vilibus jam ante Chriftum natum , eamque pro-

(

iil

hibitionem poft EEvangelii promulgationem non

T

folum perduraffe , fed etiam ab ipfis Chriftianis

ht MA

IN

t

Imperatoribus Seculo IV. ex VI. auctam ac fe-

gt

i ov

veris peenis in fuo vigore ftabilitam fuiffe.

'Cum ergo Chriftiani Legum Imperialium, ho-

uVl d

neftati & «quitati conformium , fuerint obfer-

s

M

vantiffimi, indubium eft, confuetudinem arcen-

U

di à nuptiis ex priori marito gravidas Romz à

qiol

(

temporibus Apoftolicis ufque ad Szeculum VI.

viguitfe.

j

Ex eo tempore nulla unquam illius honefti(-

h

M

:

li

fime Legis in Urbe fübiit aut oblivio, aut aboli-

tio; abrogationem enim talium legum , haben-

W

th

tium ufum continuum, fi quando per non obfer-

vantiam paucorum in publico omnium confpe-

i

m

M

h

é&u incipit invehi ; concomitantur plerumque

qadug]

plurium pro Lege zelantium querelze ftrepidz ;

poy ln

refiftunt fübrepenti defuetudini vigilantium pa-

plun lg

ftorum cohortationes aut comminationes feriz ;

de quibus tamen nulla in Documentis Ecclefia-

i Decenv!iyn

fticis circa vacillationem hujus.Legis in Urbe ex-

tant veftigia.

Denique , fi füupponeretur illa vetus obfer-

vantia aliquando poft Szculum VI. extin&a fuif-

fe in Urbe , reductio ad vigorem priftinum non

potuiffet facile introduci fine' pofitiva Conftitu-

140

tione Summi Pontificis aut Concilii. ' Cum ergo

T

nulla ejufmodi extet Conftitutio, prefümendum,

|

eam, quae nunc viget Romie , hác in re confue-

Af

tudinem, nulla unquam novatione introdu&tam,

Jk'(f /

j

fed ab antiquo continua obfervatione conferva-

|

Hoc

tam effe.

il

Cox-

1

DE SACRAMENTO MATRIMONII, 21I

t ! eäm«u] j

CONFIRMATUR ex eo , quia Theodorus

Vs

WU m»

Archiepifcopus Cantuarienfis in Anglia , qui fcri-

pfit Steeculo VL , in fuo Penitentiali c. 11. tan-

Vg

i

bl

tum poft annum luctus permittit mulieribus vi-

duis novum conjugium. Cüm ergo Angli Sz-

II E"b(

Md

Al

culo VI. exeunte fuas Leges cum fide à D. Gn-

l, f

Jetudin

DN

GORIO M. acceperint, fignum eft, etamRome

in Ecclefia Leges illas Imperiales de fervando an-

d d

( Setiin

nuo lu&u viguiffe.

'lextum Theodori reperies Motivo VII.

Jam veró , quantum ad dirigendas reliquas Orbis

1 if

Ecclefias valeant Romane Confuetudines, repe-

li, atà

tite à temporibus Apoftolicis , lucefcit ex au-

lepun, l

thenticis Romanorum Pontificum Decretalibus,

r ton od

in quibus variantes quoad Difciplinam Ecclefias

mmiom uj

ad uniformitatem dirigunt ex ,obfervantia , anti-

r j

qua Romanz ÉEcclefiz.

Ut unum.é fnultis feli-

yede o

gam, illuftre hujus Oeeonomi«e directive exem-

j vigilantiu;:

plum habemus in Epiftola 1. IxNocEN Tif [.

TOndbne

ad Decentium Eugubinum, ubi ficfcribit: Siin-

unent L

Jüituta Ecclefiaftica , ut funt à Beatis Zfpoflolis tradita ,

Legism&bef

integra 'oellent feroare Domini Sacerdotes , nulla dixer-

fitas , nulla varietas in ipfis Ordinibus & Confecrationi-

l vt obff

bus baberetur.

Sed dum unusquisque , mon quod tradi-

(Lesta:

tum eft , féd quod fibi vifum fuerit , boc eftimat e[fe te-

nendum , inde diver[a in diverfis locis vel Ecclefüs aut

y rlb

vll u

teneri aut celebrari oidentur 5 ac fit fcandalum populis ,

qui dum nefciunt traditiones antiquas , bumana prefum-

vl Quf

d

jtione corruptas , putant , fibi aut. Ecclefias non conveni-

ve, aut ab Zpoflelis vel. Zpo[tolicis viris contrarietatem

ii

énduttam.

Quis enim nefciat , aut non advertat ,. id ,

yelit

o

quod à Principe "Apoflolorum, .Petro Romane Ecclefie

traditum eft , ac nunc ufque cufToditur , ab omnibus de-

(u

2

. bere

TL

TRACTATUS

J

0192

i n

bere feroari , vec- fuperinduci , aut. introduci aliquid ,

g

quod aut autboritatem mon babeat , aut aliunde videatur

gunm

j

babere exemplum ?. Preferiim, cum fit manifeftum , in

d

omnem Italiam , Gallias, Hifpanias , Africam , atque

