,, tum deteftamini , qui folus ho

neftus & conju*

(

i n

» galis eft, & quem matrimoniales quoque tabu-

,Le pre fe gerunt , liberorum procreandorum

ii

unde vere non tam concumbere, quam

, caufa,

iil lt

, nubere prohibetis.

Concumbitur enim etiam

bitur autem non nifi filio-

, caufa libidinum , nu

Yil st

,,rum. --- Videtis ergo

multum intereffe inter

«

(Catholicos) & (vos)

,, hortantes ad virginitatem

paga:in;ö-

, prohibentes nubere ,

concu

bitum propagatio-

]

tialis eft, vehemett-

[

,nis, qui folus proprie nup

TM

, ius accufando.

U

Lib.

rl

D. Amort Tr. de Sacr. Matrim.

TRACTATUS

306

u

Q

Lib. 2. contra adverarium legis cap. 11.' ,,Ipfe

j (0?11&10

!

tani

,, eft (Deus) qui dixit: Non concupifces : nec

» ficut ifte criminatur

indixit feptenas fingulis

Q'MBW

j

ndi caufa connubia caífta

u

Qs m

, nuptias , fed propag

, permifit. -- Ipfe eft, qui mafculum & feeminam

12 viy

d

» propagandi generis cauía nuptiali caftitate con-

, junxit.

s

q

Lib. de bono conjugali cap. 3.

,,Bonum conju-

jj

» gii, quod etiam Dominus in Evangelio confir-

m

, mavit, cur fit bonum merito queritur. Quod

(

, mihi non videtur propter folam filiorum pro-

E

»» creationem , fed propter ipíam etiam natura-

J 21

,lem in diverfo fexu focietatem. Alioquin jam

"m

f

,,non diceretur conjugium in fenibus, prafertim

D

gt

,,fi amififfent filios , vel minime genuiflent.

Ttiiti

,, Nunc vero in bono, licet annofo conjugio , &

fgituta

, fi emarcuit ardor ztatis inter mafculum & foe-

d

"

,,minam , viget tamen ordo charitatis inter ma-

Y* M

WW

N

AUR

»ritum & uxorem ; quia quanto meliores funt,

AU

,:tanto maturius à commixtione carnis fue pari

diotdo:

,,confenfu fe continere ceperunt , non ut ne-

wirag

» Ceflitatis effet poftea non poffe quod vellent,

W t

, fed ut laudis effet primum noluiffe, quod pot-

n

]

]

»fent. Si ergo fervatur invicem fides honoris

!

» & obfequium debitorum ab alterutro fexu, et-

dxig:

, iiamfi languefcentibus & prope cadaverinis -u-

p

» triufque membris animorum tamen rite conju-

i

M

EH

» gatorum tanto fincerior, quanto probatior, &

fï: Cuha!, [/

, tanto fecurior, quanto placidior caftitas perfe-

vütg. |

» Verat. Habent etiam id bonum conjugia, quod

lt

», carnalis vel juvenilis incontinentia , etiamfi vi-

m

» tiofa eft , ad propagande prolis redigitur ho-

., Deftatem , ut ex malo libidinis aliquid boni fa-

Wt

!

g

35 Clat

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 397,

41 u

Omlp][(a

, Ciat copulatio conjugalis: deinde quia repri-

w

,1Dmitur, & quodammodo verecundius eítuat

, concupifcentia carnis , quam temperat parenta-

Til

,lis affedus: intercedit enim quzdam gravitas

,fervid: voluptatis, cum in eo ipfo, quod fibi

MM

, Vir & mulier adherefcunt

, pater & mater effe

"

» Ineditantur.

»h

Va

J

Ibid. cap. 5.

. Solet etiam queri, cum ma-

» fculus & femina, nec ille maritus nec illa uxor

A

1 fl

ld

»,alterius, fibimet non filiorum procreandorum

,. fed propter incontinentiam folius concubitus

[ CR

, dl

,,Caufa copulantur , ea fide media , ut nec ille

, cum altera, nec illa cum altero id faciat, utrum

] m

,»muptie fint vocande.

Et poteft quidem for-

D gaui

, taffe non abfurde hoc appellari connubium , fi

ts

, ufque ad mortem alterius eorum id inter eos

miiu

», placuerit, & prolis generationem, quamvis non

mme;:

, ea caufa conjun&i fint, non tamen vitaverint ,

yyndtrer

,,'ut vel nolint fibi nafci filios , vel etiam opere

"od

» aliquo malo agant, ne nafcantur.

Ceterum fi

M!)HUDE

, Vel utrumque vel unum horum defit , non in-

f

, venio , quemadmodum has nuptias appellare

tfb u

» poflimus.

Etenim fi aliquam fibi vir ad tem-

n st

» pus adhibuerit, donec aliam dignam vel hono-

wim n

» ribus vel facultatibus fuis inveniat, quam com-

Ts

» parem ducat , ipfo animo adulter eft, nec cum

a

, illa quam cupit invenire , fed cum ifta cum qua

g j

,; fic cubat, ut cum ea non habeat maritale con-

,Íortium. Unde & ipfa hoc fciens ac volens

rb

,;impudice utique mifcetur ei , cum qua non ha-

d

»bet fedus uxorium. "Verumtamen fi ei fidem

ial

(

5 thori fervet, & cum ille uxorem duxerit , nu-

» bere ipfa non cogitet, atque à tali opere pror-

j

P

y"

L

,5 fus

308

TRACTATUS

J ;CRW

J

, us continere fe preparat , adulteram quidem

n

»» fortaffis facile appellare non audeam, rnon pec-

t

")

,Ccare tamen quis dixerit, cum eam viro, cujus

, uxor non eft, mifceri fciat ?. Jam vero fi in il-

,

J

at WW

,,lo concubitu quantum ad ipíam attinet, non

,,nifi filios velit, & quidquid ultro caufam pro-

v f

, creandi patitur, invita patiatur , multis quidem

» ifta matronis anteponenda eft, que& tametíi non

i

i

»,funt adultere , viros tamen fuos plerumque

a

utpia

,,etiam continere cupientes ad reddendum car-

, nale debitum cogunt , non defiderio prolis, fed

W

TOU

&

, ardore concupifcentie ipfo fuo jure intempe-

,,ranter utentes , in quarum tamen nuptiis bo-

i

Ad

,.num eft hoc ipfum , quod nupte funt.

, hoc enim nupte funt , ut illa concupifcentia

, redaécta ad legitimum vinculum non deformis

TULUE

» & diffoluta fluitaret , habens de feipfa irrefre-

EAU

, nabilem carnis infirmitatem de nuptiis autem

al

, indiffolubilem fidei focietatem ; de feipfo pro.

atb

» greffum immoderate coeundi , de nuptiis mo-

peiodn

, dum cafte procreandi.

Etíi enim turpe eft,

qt g

,libidinofe uti velle marito , honeftum eft ta-

1 m

,Inen, nolle mifceri nifi marito , & non parere

tayili

, hifi de marito.

. Ibid. cap.6. , Sunt item viri ufque adeo in-

)

,Continentes , ut conjugibus nec gravidis par-

[

, cant.

Quidquid ergo inter fe conjugati im-

titfo

TAV

Md

,.modeftum , inverecundum , fordidumve ge-

tir d.

,Iunt, vitium eft hominum, non culpa nuptia-

,Ium. ]Jam in ipfaquoque immoderatiore ex-

zb

3j

», a&tione debiti carnalis, quam eis non fecundum

M

, imperium przcipit, fed fecundum veniam,con-

"Qylyr

» Cedit Apoftolus , ut etiam przter caufam pro-

& tl

B crezï.ndi

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 309

illlæram

,creandi fibi mifceantur ; & fi eos pravi mores

Ü

, ad talem concubitum impellunt, nuptie tamen

TT

, ab adulterio feu fornicatione defendunt. Ne-

*hG]

At

, que enim illud propter nuptias admittitur , fed

» propter nuptias ignofcitur.

Debent ergo fibi

4j

i,

,conjugati non folum ipfius fexus fui commi-

3548 ndi fidem, liberorum procreandorum caufa,

QUE CR

li

»qus prima eft humani generis in ifta mortali-

, tate focietas, verum etiam infirmitatis invicem

L r

, excipiendz , ad illicitos concubitus evitandos,

(erb p

, mutuam quodammodo fervitutem , ut fi & al-

i u

» teri eorum perpetua continentia placeat , nifi

2

, ex alterius confenfu non poffit, & ad hoc enim

g

2

uxor non habet poteftatem fui corporis , fed

Lt

, vir : füniliter & vir non babet pote[tatem. fui corpo-

t r

»ris , fed mulier , ut & quod non filiorum pro-

: ü ikä

M

j

j

,creandorum , fed infirmitatis & incontinentiz

dujb

*

, caufa expetit vel ille de matrimonio , vel illa

g

m

h

» de marito , non fibi alterutrum negent, ne per

yi d

il

"

, hoc incidant in damnabiles corruptelas , ten-

j n p

,tante Satana propter incontinentiam vel am-

laelné

, borum, vel cujusquam eorum. . Conjugalis e-

p Lanpe

,1im concubitus generandi gratia non habet

, culpam ; concupifcentiz vero fatiande, fed ta-

,,men cum coDjuge , propter fidem thori venia-

nuget

w que

,,lem habet culpam ; adulterium vero five for-

rf )

,nicatio lethalem habet culpam: ac per hoc

)

[

Qf

,.melior eft quidem ab omni concubitu conti-

, nentia, quam vel ipfe matrimonialis concubi-

t

du

, tus , qui fit caufa gignendi.

Et cap.7. ,,Sed quia continentia illa meri-

Ti

j

"

"m

»tiamplioris eft; reddere vero debitum conju-

ndum v

[

»gale nullius eft criminis; exigere autem ultra

[]

pxæle

M

2

; ene-

[

"

$10

TRACTATUS

j

«ll

,generándi neceffitatem culpz venialis; forni-

lafeb

Ui

[

a

,Cari vero vel mechari puniendi criminis , ca-

, Vere debet charitas conjugalis , ne dum fibi

!

,,querit, unde amplius honoretur, conjugi fa-

Y goms

,,ciat, unde damnetur (ífi faciendo divortium

g

a onst

» datalteri anfam meechandi.) -- Qua fi ita funt,

» tantum valet illud fociale vinculum conjugum,

at

ï

, Ut cum caufa procreandi colligetur , nec ipía

al

, caufa procreandi folvatur.

A

Et cap. 9.

,Sane videndum eft , alia bona

dl

» nobis Deum dare, que propter feipfa expeten-

Tam a

*

»» da funt, ficut eft fapientia, falus, amicitia: a-

[

l

i d

»,lia que propter aliquid funt neceffaria , ficut

AT

m

», do&rina, cibus, potus, fomnus, conjugium,

D)

j

»» Concubitus.

Horum enim quedam necetfaria

j

um

|

II

» funt propter fapientiam, ficut doCtrina; que-

a Wl

M

5 dain propter falutem , ficut cibus, potus & fo-

jin

»1Innus; quedam propter amicitiam , ficut nu-

J

»» ptie , vel concubitus ; hinc enim fubfiftit pro-

N

» pagatio humani generis, in quo focietas ami-

ylummst

», Cabilis magnum bonum eft. His itaque bonis,

"T

» qu& propter aliud neceffaria funt , qui non ad

j

» hoc, propter quod inftituta funt, utitur, pec-

LW

» Cat, alias venialiter, alias damnabiliter. Quis-

ïm

N

»mb

» quis vero eis propter hoc utitur, propter quod

N

», data funt, bene facit -. per hoc bonum eft nu-

,a

»» bere, quia bonum eft filios procreare, matrem-

M

AU

»» familias effe. -- Ex quo colligitur, primis tem-

od

» poribus generis humani , maxime propter po-

y

41 QU

» pulum Dei propagandum, uti debuiffe ifto non

X u

E

» propter fe expetendo, fed. propter aliud necef-

vt

lt

»fario bono nuptiarum. NNunc vero, cum a

I

x o-

» ineundam fanctam focietatefrx undique

u

, ni-

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 811

m

,mnibus gentibus copia fpiritalis cognationis

du

» exuberet, etiam propter filios folos connubie

h d

j copulare cupientes , ut ampliore continentie

n

, bono potius utantur , admonendi funt.

1

"

1

Et cap. 10o.

;; Unde mihi videtur, hoc tem-

» pore folos eos, qui fe non continent, conjuga-

CUl

51::1*.:

»Ii oportere. -- Non nuptias fecundum veniam

i u

, concedit Apoftolus: Nam quis ambigat , ab-

, furdiffime dici , non eos peccaffe, quibus venia

TU

,datur? Sed illum concubitum fecundum ve-

ts

, niam concedit, qui fit per incontinentiam non

lt ii

» fola caufa procreandi, fed etiam aliquando nul-

Desfri

,, la caufa procreandi, quem nuptiz non fieri co-

l, Qj

»gunt , fed ignofci impetrant , fi tamen non fit

lm pl

,»itanimius, ut impediat, quz fepofita effe de-

(; q

,, bent tempora orandi , nec immutetur in eum

j t

»ufüm, qui eft contra naturam , concubitus e-

din, i

, nim neceffarius caufa generandi inculpabilis &

ain U

» folus ipfe nuptialis eft; ille autem , qui ultra

o

»iftam neceffitatem progreditur, jam non ratio-

lii

,ni, fed libidini obfequitur: & hunc tamen

Á qi

,non exigere, fed reddere conjugi , ne forni-

i,

, cando damnabiliter peccet, ad perfonam perti-

maliis (

, net conjugalem.

Si autem ambo tali concupi-

W p

, fcentiz fuübiguntur, rem faciunt non plane nu-

x bouns

»ptiarum. Verumtamen fi magis in fua conjun-

gwcreaze,:f

, &ione dirigunt, quod honeftum eft, quam

jf

,, quod inhoneftum eft ; id eft, quod eft nuptia-

uine

,rum, quam id, quod non eft nuptiarum , hoc

d

»,eis authore Apoftolo fecundum veniam con-

,,ceditur, cujus deli&i non habent hortatrices

ml

Q^

,nuptias , fed deprecatrices , fi Dei mifericor-

em uv

Ü

, diam non à fe avertant, vel non abftinendo

"w

U 4

; qui-

yal

TRACTATUS

j

$12

QUUR

li

» quibusdam diebus , ut orationibus vacent, &

T

»per hanc abftinentiam ficut per jejunia com-

g t

, mendent preces fuas vel immutando natura-

ii

,,lem ufüm in ufüm , qui eft contra naturam ,

» quod damnabilius fit in conjuge.

Nam cum

j, W

Iu

(

» ille naturalis ufus , quando prolabitur ultra pa-

» &a nuptialia, id eft, ultra propagandi neceffi-

hanit

q

A duf

Y

,tatem , venialis fit in uxore , in meretrice da-

, mnabilis, ifte qui eft contra naturam , execra-

AU

l

l !

», biliter fit in meretrice, fed execrabilius in uxo-

»re. - Decus ergo conjugale eft caftitas pro-

n

1 r

HU

, creandi , & reddendi carnalis debiti fides; hoc

», eft opus nuptiarum ; hoc ab omni crimine de-

t

p

,fendit Apoftolus -- exigendi autem debiti ab

;ï"

,alterutro fexu immoderatior progreffis conju-

» gibus fecundum veniam conceditur.

,aïegue [

Et'cap. t5.

, Ilis temporibus (V. T.) offi-

(eucim

» Cio propagandi nuptias copulabant , non victi

,maa:

» libidine, fed du&ti pietate -- plures(conjuges)

ylhag

, caftius habebant , quam nunc unam quilibet i-

o

,,ftorum , quibus videmus, quid fecundum ve-

r

,,niam concedat Apoftolus : habebant enim eas

ytld

,,in opere generandi , non in morbo defiderii,

n

«gtiü

»ficut gentes, que ignorant Deum. Quod tam

» nagnum eft, ut multi hodie facilius fe tota vi-

D

,.ta ab omni concubitu abftineant , quam mo-

JH

, dum teneant non coeundi nifi prolis caufa , fi

1

1

, matrimonio copulentur.

Nempe multos ha-

Waf

füg

, bemus utriufque fexus continentes , expertos

At

,nuptias, quem tandem audivimus inter fami-

LU

»» liaria colloquia indicantem nobis , nunquam fe

AL

j

», conjugi effe commixtum , nifi fperando con-

Buf

|

, Cceptum ? Quod ergo precipiunt conjugatis A-

M

T

» pottoli,

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 3193

b*üw

»poftoli, hoc eft nuptiarum ; quod autem ve-

,nialiter concedunt , aut quod impedit oratio-

WU t

tx,mw

,nes, non cogunt nuptiz , fed ferunt.

]s Y

AUL

Et cap. 16.

9

uod eft cibus ad falutem ho-

" h

J

litis

,;minis, hoc eft concubitus ad falutem generis ,

,,& utrumque non eft fine dele&atione carnali.

Jpaga

J

,; Et quod eft in luxuria ventris & gutturis illici-

ID at

,tus cibus, hoc eft in libidine nullam prolem

L0ri, «

, quarente illicitus concubitus. Et quod in ci-

EU

»bo licito nonnullis immoderatior appetitus ,

[ ais

,; hoc eft in conjugibus venialis ille concubitus.

at iiü;';

Etcap. 17. ,, Ipfz nuptise in omnibus genti-

T Cs

,;bus eadem funt filiorum procreandorum cau-

ilem d)

»Ía, qui, qualeslibet poftea fuerint , ad hoc ta-

ss

, men inftitute funt nuptie , ut ordinate hone-

iMl

,fteque nafcantur. - Quamvis utrorumque

UM

)[

» (modernorum, & Patriarcharum) nuptie , in

AWU

, quantum nuptie funt, quia procreandi caufa

p

QU

, funt , equaliter bone funt, hi tamen homines

lr

, conjugati illis hominibus conjugatis non funt

Qf

,; comparandi.

Habent enim ifti, quod illis pro-

|

durteit

,pter honeftatem nuptiarum , quamvis ad nu-

(

]

Ti

li

,, ptias non pertineat , fecundum veniam conce-

TY

,datur, id eft , progreffum illum , qui excedit

JmQ&'

Mi

st

IOI

, generandi caufam vel neceffitatem , quod illi

, Qu

, non habebant.

Etcap.25. , Noftros, qui conjuges habent,

pb

i

,quantum poffumus , admonemus ne animus

i

, carnalibus motibus acquiefcat, eosque in con-

, cubitum ultra generandi neceflitatem prolabi

VIfIUS

,,aut prog;;adi finat,quantum ordo naturg, quan-

Qu

ii

,, tum morum confuetudo , quantum legum fcita

» prefcribunt.

Q

B-5

Lib. 2.

gïf.lCU

314

TRACTATUS

n

Lib. ». de adulterinis conjugiis , cap. rr. & r9.

E

»» Si caufa incontinentie non funt excufanda a-

ul

» dulteria, quanto minus excufantur procrean-

E d

, dorum caufa filiorum ? Illi quippe infirmitati,

P

, hoc eft, incontinentie voluit Apoftolus füb-

l W-U

,veniri honeftate nuptiarum , nam utique in-

d

,continentia vitium eft, conjugium autem non

, eft vjtium.

Et ideo fit per hoc bonum , ut il-

um

i

, lud veniale fit malum.

Cum fint ergo nuptie

» caufa generandi inftitute , ea caufa fiebant à

ii

,uptt

», patribus , qui tantum officio generandi feemi-

»nis mifcebantur. -- Tunc ergo etiam propter

J

n

» propagationem filiorum in nuptias defcende-

» bat officio ; nunc autem vinculum nuptiale in-

n

,Qiray

, continentie fübvenit vitio , ut ab eis, qui fe

,non continent, non per turpitudinem ftupro-

Ra

» rum, fed per honeftatem conjugiorum fiat pro-

lh

» pagatio filiorum.

Cur ergo non dicit Apofto-

,

» lus: Si filios non babet , nubat ?. Quia fcilicet hoc

ynün

» tempore continendi ab amplexu non eft necef-

yDüls

, fe filios propagare.

Et quare dicit: Si fe non

ylidtat

» continet , nubat ? Utique propterea, ne per eam

ii

, incontinentiam cogatur adulterare. Si ergo fe

sitnir

, continet, nec nubat, nec generet.

Si autem

Y

D

A

i

, fe non continet, licite nubat , ne turpiter ge-

,»,neret, aut turpius concumbendo non generet:

»*m,

» quanquam hoc , quod ultimum dixi, nonnulli

»» faciunt etiam licite conjugati.

Illicite namque

Purim [

Vg

» & turpiter etiam cum legitima uxore concum-

,» bitur, ubi prolis conceptio devitatur.

Quod

',)mrj M

D dinaze [

» faciebat Onan filius Jude, & occidit illum pro

» Pter hoc Deus.

Propagatio itaque filiorum

»'Conju»gj,

DA

» ipfa eft prima & naturalis & legitima caufa nu-

,» ptia-

Y

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 315

LT

'

ii

» ptiarum, ac per hoc, qui propter incontinen-

Ij

Qu

, tiam conjunguntur, non fic debent temperare

TU

, malum fuum , ut bonum exterminent nuptia-

bheh tl

, rum , id eft, propaginem filiorum.

De incon-

T

,tinentibus quippe loquebatur Apoftolus, ubi

Ti

»,ait: Jolo juniores mubere ,. filios propagare.

Cum

lUm;r

» dicebat : //olo juniores nubere, hoc utique mone-

O.Y

» bat propter ruinam incontinentiz fulciendam.

ntg

0

; Sed ne forte ab eis fola carnalis concupifcen-

dU

hn

» ti: cogitaretur infirmitas, cui tantummodo ef-

BAR

» fet opere connubii ferviendum, nuptiarum au-

[ru)

,,tem vel contemneretur vel negligeretur bo-

Vs d

,,num, continuo fubjunxit; filjos procreare , ma-

ID atb

»» tresfamilias. e[Je.

Qui vero eligunt continere,

, melius utique aliquid eligunt, quam eft nuptia-

a, qi

la hn

, rum bonum ; hoc eft, generatio filiorum.

VY

Lib. r. de peccatorum meritis cap. 29. ,,Bonum

QR

1

,conjugii non eft fervor concupifcentie , fed

vl

»; quidam licitus & honeftus illo fervore utendi

NT

»modus, propagande proli , non explendz li-

« ditt: d

, bidini accommodatus : voluntas ifta, non vo-

i, p

, luptas illa nuptialis eft. Quod igitur in mem-

v gt

"

,, bris corporis mortis hujus inobedienter move-

s. Sult

, tur , totumque animum in fe dejectum conatur

n

, attrahere, & neque cum mens voluerit, exur-

g

» git, neque cum mens voluerit quiefcit, hoc eft

y i, !

,,malum peccati , in quo nafcitur omnis homo.

Ti

, Cüm autem ab illicitis corruptionibus refrzna-

TU

, tur , & ad fola generis humani fupplementa or-

bt VF

, dinate propaganda permittitur, hoc eft bonum

yaltis

, conjugii, per quod ordinata focietate nafcitur

du

»homo.

J:ä"

egi!imï-'ï

!

316

TRACTATUS

j

u

Etlib.3.cap.12. ,,Hoc (de menftruata non

, attingenda in conjugio preceptum) Ezechiel

ag n |

m](V&CED'

,inter illa precepta ponit, quz non figuraté ac-

» Cipienda funt.

m

:qu

Lib. ?. contra Pelagium & Coeleftium cap. 33.

g

» Sic autem argumentantur Pelagiani, dicentes:

» Ergo malum funt nuptie, & non eft opus Dei

ml

»

qud

, homo, quem generant nuptiz.

Quafi nuptia-

C:r.-

,rum fit morbus concupifcentie, in quo uxores

m

» diligunt, qui ignorant Deum , quod Apoftolus

i

» prohibet ; ac non potius pudicitia conjugalis,

)

d

:

»qua in bonos ufüs ordinate filios procreandi

,

,redigitur libido carnalis. -- Utrumque propa-

l

[

,gatur, & natura & nature vitium, quorum u-

,num eft bonum, &alterum malum: illud de

yn

, conditoris largitate fumitur; hoc de originis

i

; damnatione attrahitur.

,U

Et cap.34. ,, Bonum ergo funt nuptiz in o-

UNN

)

,1mnibus, qux funt propria nuptiarum. Hec

J

:

il

, autem funt tria, generandi ordinatio, fides pu-

y lt

» dicitie, connubii Sacramentum.

Propter or-

» dinationem generandi fcriptum eft: Volo ju-

WW

l

hl

» niores nubere, filios procreare, matresfamilias

N

Is

»».elle.

"a

Et cap. 58.

, In ftirpe damnata tenet homi-

D)

N

,;Dem generatio carnalis, unde fola liberat rege-

d

,neratio fpiritalis ; ideo regeneratis parentibus

" ffä()

,,non nocebit , nifi cum ea male utuntur , non

vilig (

»folum in omnibus illicitis corruptelis , verum

ii

D g

, etiam in ipfis conjugibus , quando non propa-

RD

Vupry:

» gandi voluntate operam creandis filiis impen-

E

4lt

, dunt, fed lafciviendi voluptate exfaturande li-

Tf

, bidini inferviunt. Quod propter vitandas for-

(ui

Il

, nica-

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 517

QuM

,;hicationes maritis & uxoribus ne fraudent in-

UR

, vicem, nifi ex confenfu ad tempus, ut oratio-

RE

»nibus vacent , fecundum veniam , non fecun-

, dum imperium concedit Apoftolus: Eviden-

M

,terquippe, dum tribuit veniam , denotat cul-

gima -f.'u |

»pam. WNuptialis autem concubitus, quem ma-

ITON

» trimoniales quoque indicant tabulz, caufa pro-

Qui;

, creandorum fieri filiorum per feipfüum prorfus,

T quou;

,,non in comparatione fornicationis, eft bonus:

Id At

» qui licet fine beftiali motu, de quo natura eru-

tb u

» befcit , fieri non poteft, tamen ipfe concubi-

0i p

» tus non eft peccatum , ubi ratio libidine utitur

Ut j

, ad bonum, non fuperatur ad malum.

1,(un;

Lib. z. de Nuptiis & Concupifcentia cap. 4.. ,, Co-

im- df

» pulatio maris & feemine gerandi caufa bonum

gt

» eft naturale nuptiarum ; fed ifto bono male u-

» ütur, ut fit ejus intentio in voluptate libidi-

ag

» his, non in voluntate propaginis.

Quanquam

um d

j

.in nonnullis animalibus rationis expertibus ,

»,ficut in plerisque alitibus & conjugiorum quafi

g. It

»quaedam confederatio cuftoditur , & focialis

d füby

^

"

» nidificandi folertia, viciffimque ovorum difper-

T

»tita tempore fovendorum , & nutriendorum

, alterna opera pullorum , magis eas videri fa-

j t

» ciunt agere, cum coeunt, negotium füubftituen-

Eodem

, di generis, quam explenda libidinis.

(

TAl V^

a'xaþbmï.f

, ergo modo concupifcentiam carnis in ufum ju-

n

,,fütie convertunt Fidelium nuptie: habent

»Qquippe intentionem generandi regenerandos.

fUj

30 m

qo i

», Quapropter qui non hac intentione , hac vo-

, luntate, hoc fine generant filios , ut eos ex

yi

!j

,0membris hominis primi in membra transferant

Dd

Jf

» Chriíti, fed infideles parentes de infideli prole

» glo-

M*ACR w

TRACTATUS

318

y

L

» glorientur , etiamfi tanta fit obfervantia , ut

9

m

Mj

, fecundum matrimoniales tabulas non nifi libe-

"

pltem,

,Forum procreandorum caufa concumbant, non

x )

, eft in eis vera pudicitia conjugalis.

A

gU

Et cap.8. , Non folum igitur conjugatus fi-

, delis vafe non utatur alieno, quod faciunt , à

( 1

j

»quibus uxores alienge appetuntur; fed nec

M RM

»ipfum proprium in concupifcentie carnalis

o

Ü

, Imorbo poffidendum fciat.

Quod non fic acci-

y

AT

». piendum eft , tanquam prohibuerit Apoitolus

if

,ii

, conjugalem , hoc eft, licitum honettumque

j

, concubitum, fed ut ifte concubitus non fit vo-

)nünn- "

, luntatis, fed neceffitatis, --- Illo concupifcen-

y)

,ti€ malo utitur homo , non vincitur, quando

[

!

M

l

,,eam inordinatis atque indecoris motibus c-

ï.'f!

itayt

»» ftuantem frenat, & cohibet, neque niíi propa-

ia

» gini confulens relaxat, atque adhibet, ut fpiri-

at Q

,,taliter regenerandos carnaliter gignat , non ut

Al

»Ípiritum carni fordida fervitute fubjiciat. Sic

n

Y

,patres fan&tos ex Abraham & ante Abraham

,

» ufos fuiffe conjugibus neminem oportet dubi-

Qd

,tare Chriftianum ; quando quibufdam etiam

hi, af

» plures habere conceffum eft, ubi ratio fuit pro-

J

», lis multiplicande , non variandz appetitio vo-

h

, luptatis.

Nam fi Deo illa numerofitas conju-

T

, gum propterea non difplicuiffet , ut copiofius

», le libido jactaret, ita etiam fan&tz femine fer-

i

n

» Viffent plures fingule : quod fi aliqua faceret,

)

?l/g

I

» quid eam nifi concupifcentie turpitudo com-

2

[

»» pelleret, ut plures viros haberet, quando ifta

vt

!

»» licentia plures filios non haberet?

Et cap. 12.

Vr

», Quamvis conjugalis concubi-

i

A

, tu$, qui fit intentione generandi, non fit ipfe

5» pee-

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 319

).[mnm

J

»peccatum , quia bona voluntas animi fequen-

Utj

,tem ducit, non ducentem fequitur corporis

ba(]

, voluptatem, nec humanum arbitrium trahitur

, fubjugante peccato , cum jufte redigitur in u-

h

,, fum generandi plaga peccati.

lii

Dl

,

äï'r

Cap. 14.

»Verum in conjugatis, ut hzc o-

»ptanda & laudanda (nempe continentiz perpe-

Vs u

dl

,tue exempla) fic alia toleranda funt, ne in

, damnabilia flagitia, id eft , in fornicationes vel

eri APE,,

horelto

, adulteria corruatur. Propter quod vitandum

,1malum etiam illi concubitus conjugum , qui

OT

, Don fiunt caufa generandi , fed vicirici concu-

D (s

,pifcentie ferviunt, in quibus jubentur non

dl (

V a

»Íraudare invicem , ne tentet eos Safanas pro-

» pter intemperantiam fuam, non quidem fecun-

u

, dum imperium precipiuntur , tamen fecundum

ht

,, Veniam conceduntur.

Ubi ergo venia danda

d x

, eft, aliquid effe culpez nulla ratione negabitur.

gt (

,, Cum igitur culpabilis non fit generandi inten-

W

, tione concubitus, qui proprie nuptiis imputan-

t

,, dus eft, quid fecundum veniam concedit Apo-

ubulm d

»ftolus, nifi quod conjuges dum fe non conti-

ii

,nent, debitum ab altero carnis expofcunt non

TuU

, voluntate propaginis, fed libidinis voluptate?

vrults D

Quetamen voluptas non propter nuptias ca-

E

jU

2277

dl

tinculpam , fed propter nuptias accipit ve-

( f

, niam.

Quocirca etiam hinc funt laudabiles

[dqui

, nuptie, quia & illud, quod non pertinet ad fe,

us

, ignofci faciunt propter fe. NNeque enim etiam

j qi

, iite concubitus, quo fervitur concupifcentiz ,

xre')

»ficagitur, ut impediatur feetus , quem poftu-

» lant nuptia.

Ec

Id r

i

i

TRACTATUS

yii

320

i

Etcap.15. ,,Sed tamen aliud eft, non con-

, cumbere , nifi fola voluntate generandi , quod

d ii

jj at

, non habet culpam, aliud carnis concumbendo

;':, ego Q

» appetere voluptatem,fed non preter conjugem,

at

» quod venialem habet culpam.

Quia etfi non

,, caufa propagandz prolis concumbitur, nec ta-

h

a

gt

1men hujus libidinis caufa propagationi prolis

» Obfiftitur five voto malo, five opere malo.

(p.)

(

, W

Idem lib. 2. cap. 35. ,, Oftendit, fi concupi-

]

,» fcentia foret naturalis hominis conditio, etiam

qticts

n

, in paradifo futurum fuiffe ufum conjugii in gra-

» Vidis, quod eft alienum àratione. Abfit enim,

Anic lz

»inquit, ut beatitudo illa poffet, aut in loco il-

"

u

»,lo non habere, quod vellet, aut in fuo corpo-

,

dl

,re vel animo fentire quod nollet , ac per hoc,

^,, fi motus libidinis voluntatem preveniret, vo-

iab

,,luntas continuo fequeretur , uxorque ab hoc

j

, nunquam abfens effe debebat, fed five conce-

ggentin

» ptura, five jam gravida illico admoveretur; &

y btl

, aut proles feminaretur, aut voluptas naturalis

od

»» & laudabilis expleretur, & periret femen ho-

gt

, minis, ne appetitus tam bons concupifcentice

itis l

h

» fraudaretur.

Quid fi & ille ufus contra natu-

i

, ram forfan dele&aret ? --- Si hinc erubuerit,

T g

, & dixerit , tantum ordinem in his rebus efle

site d

,potuiffe, ut nunquam carnis concupifcentia

) QMW j

, voluntatem illorum hominum preveniret, fed

UL Y

, cum ipfi vellent, tunc illa confurgeret ; tunc

d

,,autem vellent, quando ad feminandos filios o-

vt

, pus effet , ita ut nullus feminis irritus effet ja-

m

, &us , nullus fietet concubitus , quem non fe-

R, (o

, queretur conceptus & partus ad nutum fer-

1 El J

, vientelibidine ; hocfidicit, dicat faltem per

iif P

;; illo-

[/ (j y.

U

N

DE SACRAMENTO MATRIMONIL 921

"'k M ,h*w

Regl

»illorum (Adami & Evz) inobedientiam etiam

» ipfam (libidinem) effe vitiatam.

|

Lib. 2. contra Julianum cap.7. ,, Neque,

Rij

U W:(,

» quod ego commemoravi , fecundum Apofto-

IQ

bl

,lum veniam concedi , ubi procul dubio nota-

w

,tur, etfi ignofcitur culpa, faltem verbotenus

Opag

"E i

, attingere voluifti,

t p

Cap.9. ,,Qui (Ambrofius) nuptiarum bo-

Qd (

IT

j

0f

d

,num, & cauía propagandi generis humani di-

"h

», Vinitus inftitutum agnovit.

Dcony

»I

"

ld

;

TA

f

l

;

[

&

"

Et cap.10. ,,Sine peccato femper effemus,

, donec fanaretur hoc malum (concupifcentiz)

t Ut

,Í1i ei nunquam confentiremus ad malum. Sed

li

» quibus ab illo rebellante , etfi non lethaliter,

4 dtpe

, fed venialiter , tamen vincimur, in his contra-

ferais, v

» himus unde quotidie dicamus : Dimitte nobis

w

,, debita noftra. Sicut conjuges quando modum

,l

» generationi neceffarium cauía folius volupta-

od

, tis excedunt.

De hac lege peccati , quz alio

M

, modo etiam peccatum vocatur, que repugnat

»legi mentis, atteftantur etiam Sancti Cyprianus,

j

"

, Hilarius , &c.

füs cott

,

Etcap.9. ,,Quomodo ergo mortuum dici-

li t

,,.mus hoc peccatum in baptifmate ? nifi quia

ii re'nujs:

,nortuum eft in eo reatu , quo nos tenebat.

l coucu;fcï

» Quamvis jam non eo modo appelletur pecca-

mprævem'fff

,tum, quo facit reum, fed quod fit reatu primi

» hominis fac&tum , & quod nos trahere nititur.

j

xmm

,,ad peccatum.

ibid. lib. 3. cap. 14. , In conjugibus , in-

Tos ia

[

]i qu

, quis, (concupifcentia) cum honeftate exerce-

5 tur

Ergone à conjugibus non frenatur hoc

Jj a

[

idP"

,mmalum. Prorfus cum libitum fuerit, fternunt

D. Amort Tr. de Sacr. Matrim,

X

»1e

*

322

TRACTATUS

j l

, fe conjuges, & invadunt, quandocunque titil-

gt

, laverit; nec ad horam cubandi ifte appetitus

, differtur, fed tunc videtur legitima effe corpo-

j

,um commixtio , quando iftud naturale tuum

E

, bonum fuerit fponte commotum? $i talem du-

at

, Xifti vitam conjugalem , define te tuis experi-

us

, mentis in difputatione committere, & de aliis

Ml

[

f

» potius, quemadmodum fit ducenda vel docen-

uj

u

, da, perquire.

Si vero & pudicitia conjugalis,

ii

l

u

TA

» & propter immoderata in ipfo quoque connu-

,ü)

"

, bio volutabra libidinis frenat hanc peftem,

DAR

» quid eft, quod dicis: inm conjugibus cum boneflate

)

l

AU

,eXxercur, quafi honeftus fit appetitus ifte

p

»1emper in conjuge , & nihil ei faltem fecun-

,Dptc i

,,dum veniam, ficut dicit Apoftolus , conceda-

At

» tur?

ET

Ét cap. 16. .,, Omnino in genere fuo nu-

u Y

» ptie bonum fünt, fed ideo bonum , quia fi-

ydddn

,,.dem thori fervant, quia prolis fufcipiende

i

, caufa fexum utrumque commifcent , quia im-

» pietatem feparátionis exhorrent.

Hec funt

m

i d

,bona nuptialia, quibus-nuptie bonum funt,

sl r

5 quz fiepitlime diximus effe potuiffe, etiam fi

», nemo peccaffet.

Poft peccatum autem accef-

lg !

»» fit eis non de felicitate , fed de neceffitate cer-

Ü W

1

», tamen , ut füo bono pugnent etiam ipfe con-

U

N

DL

M[&lw

»tra concupifcentie malum , ejus malo utentes

,, in propagatione prolis.

Illud vero quis neget

hii

l

, malum , nifi qui non audit Apoftolum monen-

jb

» tem: Hocautem dico fecundam veniam ; quan-

ii

» do conjuges non prolis füfcipiendz, fed carna-

d

», lis voluptatis explende vi&ti cupiditate concum-

AT

"

»bunt, hoc non laudatur, fed ignofcitur in

&j

U

, com-

;

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 323

n

, comparatione mali pejoris intervenientibus &

milk ä:',*i

N

» deprecantibus nuptiis.

lg

Ibid. lib. 3. cap. zr. .,, San&arum virginum

Df

» non glorioía ego, fed gloriofiora dicere malui,

UR

,; Habet enim palmam de hujus mali fubje&tione,

tj

. quamvis minorem pudicitia etiam conjugalis.

Belligerat enim etiam ipfa contra carnalem

Ui

Xicta

» Concupifcentiam, ne limites thori nuptialis ex-

,Cedat. Et fi tantas vires habet ifta pudicitia

[ quqic

it hr

, conjugalis, ut faciat, quod przfcribunt tabulze

, Inatrimoniales , in ipfo quoque thoro conjuga-

NT

t quit

, li confli&u fortiori belligerat , ne ultra quam

», generandis filiis fatis eft, etiam ipfum conjugis

L lm h

(hls, t

, Corpus attrectet.

Talis pudicitia nec men-

, ftruatis nec gravidis utitur feeminis , nec ejus

, &tatis, qua certum eft, eas jam concipere non

g

,Valere. NNec eam prorfus concumbendi vin-

V, &

, Cit affe&us , fed tunc relaxatur , cum fperatur

yib i

. generationis effectus.

Si quid vero fit in con-

qitt,

,,juge, non quidem contra naturam , fed tamen

g. um

» quod tabularum matrimonialium limitem tranf-

p Doun

»eat, veniale apud Apoftolum reperitur.

Pgmilfe, di

Et cap. 23.

»Non enim copula nuptialis ,

Ti a

,ficut putas , propter carnis concupifcentiam ,

d

5

fed propter bonum,

m

quod de ifto malo fit, in-

, ftituta eft.

quul

Ibid. lib. 4 cap..1.

,; Exultas, quod tefte A-

uv

» poftolo dixerim , donum Dei effe pudicitiam

j üolg:iï

,conjugalem. -- Non itaque parvum donum

ümee

d [

