reticis vel Schifmaticis toleratis, in.berefi vel fcbif-

i Eü, felj

mate natis C? educatis , ac propterea in foro exter-

Tefcilini

no prafumptivé materialibus.

Rarro ett, quia tales, ficut Gentiles & Ju-

dzei, reipfa non contraxerunt matrimonium in

hiffmo vi

fite co»

ratione Sacramenti , neque etiam eorum matri-

monium cum in foro externo prefumantur Jabo-

COR

rare ignorantia invincibili, poteft vocari perpe-

tua- fornicatio.

Itaque valet eorum matrimo-

lvilis d

nium przecife in ratione contrá&us civilis diffo-

telinqui

lubilis, ficut matrimonium Gentilium & Judzo-

rum; ac confequenter in foro externo eodem

R

movdit

modo tractandum ett.

efmeq

Dixr, in berefi natis ,. & educatis, ac toleratis.

"at dl

De Apoftatis enim , vel non toleratis , non po-

preniten

teft prafumi , quod laborent ignorantia invinci-

fecundt

bili, ac confequenter eorum matrimonia ne qui-

ondur

dem valent per modum contra&tus civilis , fed

funt nil aliud, quàm perpetuz fornicationes vel

adulteria.

àm adt

UJRITUR 15. Anvaleat matrimonium

, ex pui

:

(us, qui&

contractum per Procuratorem ?

ifeu ol

RrzsPoNDEO Affirmativó. Tria tamen cir-

efi i

ca ejusmodi. matrimonia notanda funt.

É Re-

quiritur, ut talis Procurator.habeat fpeciale

el eypt

imandatum.

Df

2, Requiritur, ut Procurator in

522

propria perfona, & non per aliumSubdelegatum,

p

fuum

D

j

60

j SACM

TRACTATUS

j

j

fuüm munus adimpleat. '3. Requiritur,ut man-

j

Ü

datum interea non fit revocatum.

]ta habetur

b

'C. fin. de Procurat. in 6. his verbis; Procurator

r

gdqu

"on aliter cenfetur idoneus ad. wiatrimonium contraben-

dum , quàm fi ad boc mandatum babuerit [peciale.

Et

fit »/

quaimots aliàs is , qui conftituitur ad negotia Procurator,

:sconïeï;';

u

alium dare po[fit , $n boc tamen cafu, propter magnum ,

quodex fatto tam arduo po[]et periculum imminere , non

w

otefl, depuiare alium , mifi boc eidem [pecialiter ftt com-

Sané , fi Procurator , antequam contraxerit, à

mi[Jum.

Domino fuerit revocatus , contra&tum po[tmodum matri-

J

monium ab eodem , licet tam ip[e , quàm ea, cum qua con-

traxit , revocationem bujusmodi penitus ignorarent , nul-

lius inomenti exiflit , cum illius confenfus defecerit ,. quo

z

5

firmitatem babere nequivit.

$r QUIs DICAT, ex hoc confequi, quod fic

per Procuratorem contrahens poffit gratiam Sa-

AU

N

cramentalem accipere dormiendo, fi videlicet eo

tempore dormiat, quo ejus Procurator coram

Is

J

Parocho & teftibus contrahit nomine fui princi-

lerä'bmu'eaj

palis. . Hoc autem videri abfurdum.

REsPONDEO, id non effe abfürdum. Sic

czm

A

hwhy

enim etiam poteft baptizari & abfolvi dormiens

vel impos rationis propter intentionem virtua-

lem, quz perfeverat etiam refpe&tu dormientis,

imo & ebrii, in ipfo mandato procuratorio non

t

revocato , quod denominatur voluntarium ex a-

&u precedente.

5

i

Qu.RITUR 16. Quà

lis reciuiratur confen-

W

füs ad validum matrimonium?

RzesPoNDEO: Requiritur confenfus verus,

x

smutuus , & faltem moraliter fanultaneus.

"w

Drixr

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 6I

m,Ut Ti

Drxr r. verus, quatenus opponitur fi(o, qui

Q ln

non fufficit ad validum matrimonium.

PWHU'MQ'

Dixr 2. mutuus, quia confenfus unius non

1 Ug

fufficit ad . conftituendum verum contraéctum.

63"1)/. ]

Si enim. una

Daixr 3. moraliter. fimultaneus.

Dragy,

pars confentiat primo anno , & altera pars fecun-

( iyg,

do anno , non datur fufficiens fimultas, nifi prior

QTT

confenfus faltem virtualiter perfeveret in aliquo

Ater fL m

fui effectu.

Hinc, fi prior confenfus jam fuerit

nfrag

retractatus, non valet matrimonium, etiamfi al-

Qum t

terius confenfus intra aliquot minuta fubfequa-

ID fU (

tur. [d patet ex natura aliorum contractuum, v.

1771 )

g. emptionis, locationis.

ttri, Iu

UJRITUR I7.

A

d quid obligetur , qui

fi&é contraxit matrimonium ?

RESPONDEO I.

'Tenetur determinaté ad

quod

dtiam 9t

ponendum confenfum, fi matrimonium jam fue-

deeet d

rit confummatum ,. & alia fatisfactio rationabili-

KOT COR

ter non acceptetur à decepta.

RaTro eft; quia in tali cafü, ubi agitur de

[ui r

reftitutione circa bona fame, & corporis, optio

lum s

quodd modum reftitutionis Jure naturali eft pe-

nes damnificatum , cui fe obligavit damnificans.

dormier

RESPONDEO 2.

Si matrimonium necdum

m virtü

eft confummatum, ficté contrahiens non tenetur

)rmiet

Iorio ni

Jure naturali ponere novum confenfum, fed tan-

tüm ad compenfandum damnum , quod exinde

rium e

fequitur deceptz.

RAT1O eft, quia decepta necdum fuit da-

tür con

mnificata in bonis fame vel corporis, fed tan-

tüm in bonis fortunz, circa que proin compen-

fatio facienda eft.

uodfi etiam in honore ali-

nfüs o

quantulum lzfía eft, is honor eft reparabilis in c-

Ítima-

Du

WHW

62

TRACTATUS

g

ftimatione prudentum per aliud honeftum con-

n]

jugium , à decipiente ope vel opibus procuran-

&H

dum deceptz.

iau

RESPONDEO 3.

Fi&é contrahens poteft

j

füb excommunicatione compelli ad cohabitan-

dum conjugaliter , nifi faltem tenuiter probabili

u

gl

indicio probet fuam fictionem. . Si enim afferat

probabile indicium fuz tictionis, non poteft ex-

iv

J

communicari excommunicatione ftri&dé dicta,

fed tantüm interdici à fufceptione Euchariftie.

Qs

RaTro eft, quia excommunicatio eft poena

omnium graviffima , que non eft infligenda, nifi

l:

]

in plené convi&os

RrsPoNDEO 4. Fi&écontrahens, qui ne

quidem probabili indicio probare potef'c fuam

j

fi&ionem, fi per excommunicationem compella-

1

l

&«

tur ad conjugahter cohabitandum , tenetur ad

ponendum confenfüm, aut fi matrimonium nec-

ln

l

dum eft confummatum & datur ratio futficiens

lj

adhuc recufandi confenfum , ad fe gerendum pro

excommunicato , quin tamen pofllit petere vel

reddere debitum.

4l

RaATt10 eft, quia excommunicatio folüm ni-

& A

r 'U:L

titur prefumptione violenta confenfus preftiti,

quo deficiente fola excommunicatio rion ponit

imatrimonium.

li

QUXERITUR I8.

Quales poflint effe caufze

J

d

recufandi confenfum etiam poft fententiam Judi-

cis in eo, qui ficté contraxit matrimonium ra-

uï IJVQ

tum ?

"n

RgsPOoNDEO: Caufz funtfequentes' 1. Si

ibterea contraxit & confummavit aliud matrimo-

j

NO

lj

nium.

Si enim fecundum matrimonium necdum

confum-

"l

N

DE SACRAMENTO MATRIMONII, 63

d Q

confümmavit , deberet potius confulere Papam

UOT

& fcribere ad Poenitentiariam Romanam , ut di-

fpenfetur juxta exigentiam circumftantiarum, 9.

jait PO!EE

Si decepta ex indiciis fatis claris potuit depre.

CQ

hendere fidionem , & decipiens fe offerat ad ju-

[2]

m

ramentum füppletorium probationum.

)

Si

J d

gravia fcandala & infelices exitus timerentur ex

potste

tali matrimonio , & matrimonium necdum fit

dé d

confümmatum , & decipiens decepte offerat ra-

harifri

tionabilem compenfationem.

f pay

QUJERITUR I9. An fitb, vel invalidà ex

2 M

metu contrahens fufficienter ceffante fi&tione aut

s Qu me

nec renovante confenfum ?

metu ponat confenfum, altera parte nec monita

&t fum

ompell

RrsProNpEo: Talis licité & validé ponit

confenfum, etiamfi altera pars nec moneatur, nec

fetur d

Íta communis.

um ne.

renovet fuum confenfum.

) fulicin

RAT10 eft, quia confenfus alterius partis

füum r

femel pofitus , licet non perfeveret in aétu aut

etere vt

folüm invit?, perfeverat tamen virtualiter quoad

fubftantiam.in ipfo habitu conjugali , qui per , a-

&um transeuntem ire vel difcordie non fuffi-

DIUm t

cienter retractatur.

Itaque datur adhuc fuffi-

pretti

ciens moralis fanultaneitas inter confenfum prafen-

on put

tem ficté contrahentis, & confenfüm prateritum

decepte , utpote virtualiter in habitu conjugali

fe cauf;

!

tiam i

permanentis.

oniüm t

CoNFIRMATUR à pari; quia etiam Reli-

giofus fi&é Profeffus füfficienter fanat nullitatem

"TE

profeffionis , fi ponat noviter confenfüm , etiam-

matrit

fi Religio non ponat novum confenfüm , utut

i []ECdUE

forte libenter dimitteret talem Religiofum.

confüe

: QUEA.

ji

64

TRACTATUS

UZXRITUR 20. Utrurh confenfus novus

g

j

in fupplente defe&tum prioris confenfus debeat

figno externo exprimi?

um

RrzsPoNDsOo Affirmativée.

-Sufficit tamen

L

mj

profigno externo quivis actus proprius conju-

gii, v. £- figna fpecialia amoris conjugalis per

"m

ofcula & amplexus, vel copula conjugalis, coha-

ln i

bitatio diuturna.

quisn

UZERITUR 2I.

An matrimonium ratum

wuad

fit diffolubile authoritate Ecclefiz?

! sz,ijfü'

RESPONDEO. I.

Matrimonium ratum praci-

i

lia

Jf in ratione Contrattus Civilis eft diffolubile autho-

!

ritate Ecclefiz.

,RATIO eft, quia talé matrimonium non ha-

u

bet rationem Sacramenti , prout ex fuperiüs di-

Qisfüppono; adeoque nec habet fignificationem

WUM

unionis indiffolubilis inter Chriftum & Ecclefiam.

ET

ü

Hinc antiquitüs ante Conftitutionem Concilii

N'M»f&sïg

tl

"Iridentini,de nullitate matrimonii clandeftini ;

editam anno 1563. paflim diffolvebantur matri-

r TT

monia clandeftina rata authoritate Summorum

b

Pontificum , prout patebit ex infra dicendis.

REsPONDEO 2.

Matrimonium ratum, cu-

:T';Lmltügf

jus valor eft dubius , diffolubile eft-authoritate

104

Ecclefiz.

RATIOe

iU ; /quia in dubio de valore matri-

H

monii, five fit dubium juris, five facti, non eft

i

1

certa obligatio contrahentium. . Ergo acceden-

te alio motivo valde gravi, v. g. ob metum tri-

blr

ftis exitus , bonum commune generis humani &

.&mmü

gloria Dei petunt , pronuntiari fententiam po-

tius in favorem libertatis , quàm vinculi.

Ex

!l

hoc titulo Summi Pontifices & $. Congregatio

«[1

iM

Concilii

UI

M

DE SACRAMENTO MA'fRIMONU. 65

t

Concilii fepe pronuntiarunt fententiam pro dif-

1l d

lj

;!

folutione matrimonii rati , v. g. in dubio de per-

petuitate impotentiz, in dubio, an matrimonium

fit ts

DI

fitcontraétum ex gravi metu, in dubio, an error

!

interveniens fit fubftantialis vel accidentalis, in

Ji

J ht

dubio , an defectus animi vel corporis graviter

If i

obítans cobabitationi aut fidei conjugali fuerit

liU

antecedens , & moraliter incorrigibilis, &c. qua

omnia reddunt dubium valorem matrimonii.

RESPONDEO 3.

Matrimonium ratum efít

[

diffolubile authoritate Ecclefie , quando habet

bile ajth

conditionem de futuro imbibitam ex difpofitione

Kcclefie in fenfu inferius explicando, quamvis ve-

It ron g

rofimile fit, necdum ab Eccle(ia ejusmodi con-

peris d

ditionem unquam fuiffe annexam vel permiffam,

qatioter

nifi conditionem intrandi Religionem..

Medefat

RaTrO eft, quia ante Concilium Tridenti-

t Cond

num non repugnabat, valorem matrimonii Clan-

candellz

deftini nondum confummati pependitfe ex con-

antur m

ditione de futuro.

Ergo etiam non repugnat

Summor

poft Tridentinum, valorem matrimonii nondum

icendi

confummati dependere in confervari quoad effe

) ratüny

contra&us civilis à conditione de futuro , anne-

authort

xa matrimonio rato ex difpofitione Ecclefias

Talis conditio annexa matrimonio rato ex difpo-

ilore n

fitione Ecclefiz eft: Jj/iintra bimeflre [latum reli-

giofum elegero.

Qi, n

00 acu

EC OBsTAT, quod ex hoe fequeretur ;

metum

tfnatrimonia rata vel non effe Sacramentum aétu;

j humad

aut hoc Sacramentum non conferre effectum fta-

tm. lNonenim repugnat, effectum Sacramenti

'entiam j

ial /

hujus fufpendi ufque ad pofitionem conditionis

requifite , cum in Sacramentis vivorum gratia

AU

B

$a.

(ott

D. dmort Tr, de Sacr. Mxmjanb

TU

66

TRACTATUS

j

Sacramentalis folum confiftat in jure ad. gratias a-

&uales füo tempore confequendas & in habilita-

tione potentiarum ad ftatum novum in Sacra-

mento füfceptum , ut in Tr. de Sacram. dictum eft.

QU/ERITUR 22.

Ex quibus caufis poffit

diffolvi matrimonium ratum ?

TM

PnanIMA

h

RzsPoNDEO : Ex fequentibus.

CAUSA EsT, fialter conjugum iptra primum

"bimeftre füfcepti folenniter conjugii ante ejus

n

li

confummationem ftatuat ingredi Religionem, I-

ta definitum eftin Concilio 'Tridentino Seff. 24.

Can. 6. his verbis : Si quis dixerit , matrimonium ra-

[

£um , non confümmatum , per folennem Religionis profe[-

fionem alterius conjugum mon dirimi , anatbema fit.

Idem PRosATUR ex C. 7.de Converf. Con-

jug., ubt ALEXANDER III. fic feribit: Ex pu-

blico Inflrumento nobis innotuit , quod cum Veronenfis

Wl

Epifcopus caufam matrimonii , que inter 44 virum , &

M'mulierem sertebatur , fufcepil]et terminandam , judi-

q

ciali fententia mairimonium approbavit , & eidem mulie-

D

l

vi precepit , ut ad virum rediens exbiberet eidem conju-

galem ajfe&tusn , quod cum renueret , fuit «inculo excom-

lt

mupnücationis ad[tricta.

Caterim, quia , licet & prafato

L

212

en ab ipfo, ficut a[Jerit ,

viro defponfata fuit , adbuc ta

Va

fuit inco,

5

0*

niia , mandamus , quatenus , fi predittus ir

ipfam carnaliter mon cognoverit , & eadem ad. Religio-

nem tranfire ooluerit , recepta ab ea Jafficienti cautione ,

D

i

quod vel a

d Religionem tranfire , vel ad virum fuun re-

J

dire intra duorum menfium [patium debeat , ipfam à [en-

tentia , qua tenetur, ab[oloas , ita, u f ad. Religionem

tranfierit , uterque ve[Tituat alteri, quod ab eo nofcitur re-

fe ea Religionis habitum affu-

cepife , (& vir ip

mente ad alia vota licentiam

habéat transeundi).

L]

Sane

j

"

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 67 '

U i,

T

Sane quod Dominus dicit : .. INon licet viro mifi ob cau-

h li

i

Jaim fornicationis uxorent faam dimittere , intelligendum

PT

i

Mi

eft. fecundum interpretationem facri eloguii de bis , quo-

rum matrimonium carnali copula eft confummatum ,. fine

C gf

qua confummari non potuit.

Parenthefis additur à

Gloffa, ut videtur , ex ipfa Epiftola Pape.

. D

AÁLTERA CAUsA diffolvendi matrimoni-

Lrd: D

um ratum Z Docribus habetur, fi alioquin ti-

| nb &

meantur triftes exitus , prefertim vergentes in

Fionen,|

-a

grave damnum boni publici. Id colligunt ex va-

riis difpenfationibus Romanorum Pontificum al-

TU

legatis in PIGNA'TELLO tomo primo Confulta-

J hn

tione 148, & in CLERICATO de Matrimonio

n p

Decitione 15. n.:27. & in Refolutionibus S. Congr.

verf. Con

Tridentini Concilii à SS,D. N. BENED1cTO XIV.

t: E

editis allegatis.

Verüm hanc caufam fic indefi-

.

L V'eron

nitam non approbo.

ioimm, t

OBSERVO ENIM ; in cafibus infignioribus,

mm, u

qui allegantur , vel interveniffe folüm matrimo-

^ aj

mium clandeftinum , quod valet folüm in ratione

tidtm

Contra&us. Civilis , ex füa natura diffolubilis ;

inculo Qu

vel intervenifle dubium de valore matrimonii , in

ag

quo cafu pronuntiandum eft pro libertate con-

fau d

trahentis , vel ex parte contrahentium interve-

m'æa'z?ru;'-:

nifTe confenfum ex intentione contrabentíum: vel ex difpo-

T

hi

.....

fitione legum tacité conditionatum

Sic N AVARRUS,

"ii catt

qui ftat pro generali diffolubilitate matrimonii

lr

,:/hïf

1

rati,in Summa C. 22. num. 21. ait: Dividitux. ma-

runi

:

pmi ?

trimonium ante confummationem per difpeufationem Pa-

j iif

& (juxta Canoniflas &* Tbeologos ) , quorum opinio ad«o

Jérvatur , quod etiam ter vel quater Paulus 1. & Pius

p mj

bitum 4

IV. per fuas difpenfationes diffoleerunt quedam. matri-

monia ÀNNB. NB. OMNINO CLANDESTINE

panseuh

i

l:

V

E2

CON-

j

68

TRACTATUS

Wäzequ

CONTRACTA mnondum confummata , antequam in ur-

d g

bem venif[em ; nempe anno 1530. & 1560, quo

J

tempore nondum fuerunt invalida matrimonia

s

clandeftina in ratione contractus civilis. — Sic et-

iam in REsoLuTIONE S. CoNGREGATIO-

g

Nis Concilii de anno 1734. 23. Januarii non

a w"

fuit conceffa difpenfatio circa matrimonium ra-

u

UL

j

tum , etiamfi Minifter cujusdam Ele&oris Impe-

w

!

rii contraxerit matrimonium cum ignobili foemi-

naacatholica. Etanno 1732. 12. Januarii in iis-

n

)

dem Refolutionibus dicitur: Aegula, que à Sacro-

vum Canonum prefcripto deprompta. fervatur in bujus-

:

modi queftionibus, eft , ut, fi impedimentum impotentiee

e[fe

perpetuum certum e[? atque evidens ftatim declare-

tur avritum matrimenium 5

f verà impotentice figna non

tantim ceria fint , boc cafa di[Jol-

mL*t-»

phyficb , ed moraliter

T

vatur matrimonium.

"Aliquando , quando de matrimo-

W

uii non confummatione con[lat. , fed tamen mon fatis pro-

W

batum fui[Jet , impedimentum e[Je perpetuum, atque incu-

AW

|

y

ralile, alia breviori via pro[pettum fuit. — Quamvis e-

A2

nim judicium inftitutum fui[Jet de nullitate matrimonii

ob eam impotentie caufam , nibilominus diffidio impofitus

j5

n

fuit finis per difpen[ationem à Pontifice maximo imperti-

tam fuper matrimonio vato, 7 non confummato. — Ita ex

&

confüio Congregationis particularis coram Clemente

rder

VILI. babite olim at&um fuit in caufa , que vertebátur

i V

iMf

inter Sysmundum Tranfylvanie Principem , & Mariam

AR n

Archiduci[Jam Auftrie. — Sic quoque recentius [eroatum

1 Y

fuit n cau

fa

Sranuenft difpenjationis in bac . Congrega-

*

n

ione inier

"Annam Pallavicinam , & Sfoannem S'acobum

i

Imperi

alem die 20. Maji , & 9. Septembris 1719 , &&

UMT

975

nuarü 1720. NequeS. Congregationi pla-

J

cere fententiam ; quo

d matrimonium ratum dif-

folvi

h Wntm

L

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 69

Ani v

folvi poffit ex quavis caufa, ubi timentur triftes

1jfo, W

exitus, exinde colligitur , quia femper fe in hac

ii

re difficilem prebuit , & priusquam permitteret

l Sce.

proponi quaftionem , an effet difpenfandum in

dAiiryo.

matrimonio rato , femper voluit prius examina-

AO n

ri , an conftaret de fufficienti motivo diffolutio-

TOR w.

nis matrimonii ? eo nempe fine, ut tunc primum

dori I

procederetur ad difpenfationem , quando repe-

Obili feri

riebantur faltem dubia motiva pro nullitate feu

Uari i

diffolutione matrimonii.

Imo etiam tunc, quan-

M à Y

do ALExANDERn IIL. in textu fuperius addu-

"E7

&o difpenfavit circa matrimonium ratum fub con-

tifiati

ditione , ut una pars ingrederetur Religionem,

Ti d

videtur prius interceffiffe lis de valore matrimo-

« fiam

nii, ita ut ingreffus in Religionem non tribuerit

af d

generale jus ad diffolutionem matrimonii rati ,

dematri

fed tantüm in dubio de valore matrimonii tri-

w ftüs n

buerit motivum ad facilius credenda allegata ex

hy ais

parte ingredientis Religionem , adeoque ad faci-

T

P

lius concedendam diffolutionem matrimonii, feu

f ais

difpenfationem concurrente dubio de valore ma-

iio mj

trimonii. Ac plane fic contigiffe fentio. Itaque

timo i

confequitur , ne quidem ingreffum in Religio-

, d

nem fufficere ad ditfolvendum matrimonium ra-

tum, nifi aut fuerit contra&tus mere civilis , aut

m m

jc od

nifi valor fuerit dubius matrimonii , aut nifi con-

tratus ex intentione contrahentium vel di/pofi-

,8Mn

fiu r

tione legum , v. g. Concilii Generalis Tridentini ,

fuerit ad breve tempus conditionatus , ita ut e-

MI

p j

jusmodi matrimonium ratum participet potius

rationem /pon/alium folennium de prefenti, quam a-

oationi f

&ualis Conjugii Sacramentalis , licet- benedictio nu-

ptialis a&u detur, & referatur in tempus imple-

Q ratu 9

te

(

E 3

jl

yA9)

-»TRACTATUS

]

r

te conditionis feu confenfus in focietatem vite

individuam.

Et hinc plana fit generalis regula

ï:EHTW

ac veriffima doctrina , quod Omne Sacramentale

frbat

AMatrimonium certó «oalidum fignificans unionem

:T

1

!]

Chrifli cum Exclefia , fit abfoluté & in omni cafu

RN g

Sure Liroino indifolubile.

Caterum quód poft

;,mg

Concilium Tridentinum omne matrimonium ratum

d

habeat talem conditionem ex difpofitione legum

9

i

fibi annexam , videtur colligi ex Concilio Tri-

dentino , ubi Seff. 24. Can. 6. dicitur : Si quis di-

xerit , matrimonium ratum , non confummatum ,. per fo-

lennem Religionis profe[fionem alterius conjugum mon di-

vimi, anatbema fit.

Quamvis poffet refponderi ;

Concilium folüm damnare eam propofitionem

hareticam , quód matrimonium ratum munquam

dirimatur per profeflionem religiofam. Sic e-

nim etiam Seff. 23. Can. 8. dicitur: S quis dixe-

vii: Ppifiopos , qui autboritate Romani Pontificis a[fu-

j^

emuntur , non e[Je legitimos & veros Epifcopos ,. fed fig-

W

mentum bumanum , anatbema fii ; quamvis utique

"

non fit certum, in omnibus Epifcopis, etiam Si-

Fr:g:w;r

mouiacé promotis , aut alia inhabilitate.Juris Di-

vini laborantibus, id verificari.

E

J

De Impedimentis impedientibus matrimonii.

UZERITUR I.

Quid fit .ül?þädii"äiitum dnpe-

dz'ms ?

RzsPoNDEO: lImpedimentum impediens

"t

eft obítaculum, quo ftànte contraétus matrimo-

nialis

:i.mg;m]

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 7I

A VilE

nialis redditur illicitus , licet non reddatur inva-

ii Ti

lidus.

17

(QOUZERITUR. 2.

Quot nunc pöf'c Conci-

lium Tridentinum dantur

! Mf

Impedimenta impe-

dientia ?

L

RrsPONDEO: PoftConcilium 'Tridentinum

Q

reperiuntur folüm quatuor impedimenta impe-

Il t

dientia , quz fequenti verfu continentur:

Ontlen:

icill T

Sacmtum tempus , vetitum , [bon[alia , ootum.

Sl n

QuuzRITURS. Quomodo impediatur con-

IN pr,—:j.

tra&us matrimonialis per facratum tempus?

TU 1 j

RresPONDEO r. Vi hujus impedimenti im-

pondei

pedientis non licet celebrare folenniter nuptias à

Xftionem

die Cinerum ufque ad Octavam Pafche , & ab

um

Adventu ufque ad Feftum Epiphaniz.

, Sice

RresPONDEO ?. Vi hujus impedimenti pro-

qus dit

hibentur prafato tempore folennis beneditio

ij ij

nuptiarum , folennis tradu&tio fponfe in domum

, Hj

fponfi , externa pompa , chorez;, & convivia, a-

WVis Ug

liaque publica van: lztüitiz figna.

, etam!

RzsPONDEO 3. Siurgeat neceffitas, & ac-

& Juri]

cedat licentia Ordinarii, ubi a&ualis haberi ne-

quit , faltem prefimnpta , non prohibetur hoc tem-

pore benedictio nuptialis privata absque folennitate ,

v. g. in Oratorio privato , vel in domo paro-

chiali, vel etiam in Ecclefia absque concurfu po-

'Talis neceflitas

Ti

puli & absque Miffa folenni.

foret , fi militi, mercatori , exulanti &c. inftet

n f

iter , & alioquin timerentur diffolvi fponfalia

cum magno prejudicio fponfz.. Hoc omnia pro-

bantur partim ex tenore verborum CoNciLIt

1 impeffif

s mads

TRIDENTINI, quod reftaurat precife veterem

1n

E",

E 4

Ti

TRACTATUS

yu

72

"n

r

in hac re Ecclefie legem , partim ex confuetudi-

ne interprete legum. Concilium Seff.24.C.10. fic

N müuv

d hi

habet; 44b 4dventu D. N. 3. C. ufque in diem Epi-

banie , &j à Feria quarta Cinerum u[que. in O&avam

»

um

K

Pajfcbatis inclufro? antiquas folennium nuptiarum probi-

bitiones diligenter ab omnibus ob[ervari Santta Synodus

x QB ii

lwnu* ;

præczpzt

Antiquz autem prohibitiones indefini-

té prohibent celebrationem nuptiarum licet non

muü»

yd

prohibeant contrahi matrimonia de prefenti; ex

«

TA

qua oppofitione videtur colligi, per nuptiarum

f

a

celebrationem intelligi folennitatem , fic C. 4. de

Feriis CLEMENSs III. feribit

Licet ea fit Roma-

YU

p

ne Ecclefie confüetudo , ut quocunque tempore matrimo-

nium contr. abatur, conjmf t legitimo interveniente de pra-

énti ; quia tamen à Sebfuagef ma u[que ad feptimum

diem pofL Penteco[ten celebrari nuptig non finuntur, (eo

tempore) nuptie fufpendantur.

200

Dixr, /ft urgeat nece[fitas.

Mos enim lauda-

TR M*N

bilis popuh Chriftiani, ficut ex devotione à con-

m*mxæ

trahendo matrimonio abítinet Feria fexta , & Sab-

(

"

bato , ita etiam ab eodem abftinet in Quadragefi-

"

At

ma & Adventu; qui mos, cum ejus transgreffio

0A

in communi zftimatione hominum imputaretur

ULUA

pro magna inhoneftate, pro lege fervandus eft,

nifi accedente motivo neceflitatis fimul accedat

11

d

"

licentia faltem prefumpta Ordinarii.

UXRITUR 4. Quomodo impediatur con-

W

tra&tus matrimonialis per Ecclefie vetitun? Et quid

fit hoc cetitum ?

TT

It

REsPONDEO I

Per Ecclefi€ veritum in-

Qu

lu

J

telligitur prohibitio , qua Epifcopus , vel Paro-

ul

chus ejus nomine alicui perfonaliter prohibet

li

contractionem matrimonii cum aliqua determi-

nata

n

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 73

nf

"t

nata perfona.

'Tales prohibitiones fieri folent

1. fi contra&urus matrimonium deprehendatur

I

lii (fgy

contraxiffe anteriora fponfalia cum alia fponfa,

quz fe opponit matrimonio, petitque, fibi ferva.

Bng tj

ri datam fidem 5 aut fi ejusmodi oppofitionem

L

faciat fponfus anterior.

2. $i in contracturo

J

vel contra&tura matrimonium detegatur impedi-

m Jity

mentum dirimens , v. g. confanguinitatis vel af-

tf

finitatis , cujus impedimenti prius probatio exa.

' Dptum

Ga requirenda , vel difpenfatio exfpectanda eft.

liC

3. Si ex matrimonio contrahendo timeantur gra.

tjt n

via fcandala, graves inimicitie , rixe, &c. INam

r iadnn

etiam in hoccafu nuptie aliquamdiu prohibende

iif

ac fufpendende funt, donec componantur inimi-

[ f

citie , & precludantur fcandala.

uodfi quis

tuntity (

hoc Ecclefiz vetitum infringat ,. vel

ad infringen-

x

dum cooperetur , non eft dubium , peccari gra

M

viter , cum in materia gravis momenti violetur

Xote à t

gravis obligatio feu mandatum Ecclefis.

f &

UZRITUR $. Quomodo per /pon/alia im-

Quairg

pediatur coritractus matrimonii?

d

RzsPoNDEO: Sponfalia impediunt contra-

imputa

&um matrimonialem in hoc fenfu , quod perfona

rvandu:

primó defponfata uni non poffit licité defponfari

jmul a(

aut matrimonialiter conjungi alteri , nifi priora

'

fponfalia prius diffolvantur legitimé.,

yediatutt

RA'T1O eft, quia res promiffa uni non poteft

? Ht

licité promitti vel dari alteri.

QUERITUR Ó.

An fponfalia priora fol.

e um

vantur per pofteriora, (fi fponfalia pofteriora

fint jurata?

;, vdl!

ter o

RrEsPowDpEÉo Negativé.

mentum ejusmodi non

qu d

Rart:0 eft, quiajumr

j

$

eít

Pl ACR*"

74

TRACTATUS

eft valivdum,.utpote emiffum in prejudicium ter-

yid)

ti

A Lo

Sic INNocENT1US IIL C. 28. de Jure-

(

jur. tuncfolüm juramenta effe obfervanda docet;

»' mum

u

cum in alterius prejudicium non vedundant , nec obfer-

vata vvergunt in. difbendium falutis eterne.

Hoc ta-

a ib

men confequitur ex fecundis fponfalibus , quod

fponfus vel fponfa priorum fponfalium habeat

g.2

jus.refiliendi à fponfalibus , eó quod contrzahens

N

fponfalia fecunda cenfeatur prioribus tacité re-

nuntiaffe.

QUJRITUR 7.

An priora fponfalia fol-

vantur pofterioribus, fi fecundis fponfalibus ac-

j

ceffit copula carnalis vel impregnatio ?

REsPoNDEO Negativé.

RarTr1o eft, quia non eft Legi naturali , hoc

iL AVMD )

eft, rectiffimo Ordini in mente Dei, conforme,

ut innocens privetur jure fuo ex alieno fcelere,

nifi ita poftulet in aliquo genere humanorum a-

&uum lex altioris ordinis, feu bonum publicum,

quod in hoc genere fecundorum fponfalium non

j

contingit.

Neque enim Respublica exinde pa-

titur damnum , fed potius commodum ; fi pauce

d.

4 !

alique puelle impregnate exemplo fue infamie

& miferie doceant fapere caeteras ; dum econtra

optatis nuptiis,potius provocarent alias ad fimi-

lia flagitia.

j

2

QUUERITUR $.

An pljiora"fpönfalia fol-

l

!

vantur pofterioribus, fi pofterior fponfa fuit im-

u

pregnata, & damnum illi aliter refarciri nequeat,

nifi per matrimonium ? Etfi fuit ignara priorum

1l

dH

fponfalium ?

ResPoNDEO,Negativé. Ita fentiunt recté

Guttiergz , Reiffenfiuel , Pichler.

RATIO

MU

Ál

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 75

]UdlClum "

Rarro eft, quia etiam in hoc cafu Legi.na-

28 dE]L

Vülbe

turali , hoc eft , fapientiffimo ordini in mente

Dei,9longé conformius , & bono communi lon-

Tl r

LAM

gé conducibilius eft , ut paucc aliquz puellz im-

pregnate fuo damno inftruant puellas cateras,

lia qy

1

ilium

Iw

quàm ut pravo füo exemplo & optatis nuptiis al-

Ea

liciant ad fimilia flagitia reliquas.

COllrg

Nrc onsTA T, quod Reipublice adnafcan-

J5 Gj

tur gravia onera ex ejusmodi impregnaus puel

lis earümque prolibus , nifi jungantur matrimo-

onfalia (

nio , & quod proles talium puellarum ordinarié

Yalibus;

malé inftituantur. Reipublicz enim femper alia

)?

fuppetunt media, providendi pro, educauione

Chriftiana talium prolium , prout fit Rome per

furdi, x

Hofpitale in Saxia , & per copiofiffimas eleemoty-

tonforme

nas dotium , & alibi per brebotropbia.

10 feler

TW

QuzRITUR 9. An in pofito cafu imprae-

gnans fecundam fponfam teneatur eam ducere, fi

pbl

J

prior fponfa ultro cedat jurefuo ?. vel fi moria-

tur? aut ingrediatur Religionem ?

? exing

RESPONDEO I.

Si fecunda fponfa fcivit

n; p

vel fcire facile potuit priora fponfalia , impr&-

(üc iniz

gnans non tenetur eam ducere, etiamfi damnum

jum et

illi fubfecutum aliter refarciri nequeat , nifi per

las ad t

matrimonium.

Ita Perez , JVFieflner , Picbler.

RATIO eft, quia fecunda fponfalia fuerunt,

& fciri debuerunt effe invalida. Jtaque impre&-

ponfali Í

onfa u

gnata totum damnuin fibi imputet.

ciri neti

Nec onBsTAT, quod pofteriora fponfalia

xra pri

videantur effe tacité conditionata : // prior fpon/a

Animus enim im-

cedat, jure fuo , vel fi moriatur.

Gu

pregnantis & impregnate ponitur non cogitafle

ium

de hgc conditione, & fi de hac cogitaffet, dub

lu

eft.

.»aCW

76

TRACTATUS

eft, an eam appofuiffet. Itaque in dubio non

j

d

poteft abfoluté affirmari, quod

.

fit conditignatus

fic peccantium animus.

jgit

j ont

RzsPoNDEO 2. Si fecunda fponía nec fci-

vit, nec facile fcire potuit priora fponfalia , &

qebi

hod

damnum illi aliter refarciri nequeat , nifi per ma-

trimonium , impregnans tenetur eam ducere in

mïüw

NT

cafu, quo prior fponfa cedit jure fuo, vel mori-

"

28

tur, vel ingreditur Religionem.

:

s

vtl

l

pf

il

Rarro eft, quia, licet non obligetur titulo

A

fponfalium , tenetur tamen ex dolo, & injufta da-

mmificatiome, eó quod dolofe reticuerit priora

l1

fponfalia ante impregnationem fecunde. "Tene-

batur enim ex juftitia illi aperire hanc circum-

)

iU

j

!

ftantiam ad precavenda damna fubfequentia.

D

(QQUZRITUR IO.

An fponfíalia diffoluta

f

1 S"ow

per matrimonium cum alia perfona initum , dif-

folvantur abfoluté , vel.tantum fufpendantur uf-

vl

as

que ad obitum conjugis alterius?

RzsPoNDEO.: .Hec fponfalia tantüm fu-

Vund

fpenduntur.

Hinc, fi moreretur fponfus vel

iltmy

fponfa fecunda in matrimonium accepta, viduus

Itf

3

ï

a

vel vidua teneretur adhuc vi priorum fponfalium

ul

ducere priorem fponfum vel fponfam ; fi ita ve-

T

lit prior fponfus velíponfa. lta docent Pontius,

DO

Maftrius , Conink, Perez , Palaus , Zoeftius , Haunol-

"PA

dus , Sporer , Wex , Wiefiner , Kónig , Pichler.

TY

RaT 10 eft, quia obligatus ex juftitia, etiam-

ïäääxmæc

fi ex fuo fa&o vel crimine impediatur ab implen-

d.

da obligatione per annos plurimos , tenetur ta-

men eam implere , quamprimüm poteft remoto

hi

U n

obice, quamdiu pars altera obligationem non re-

Ti

miferit. Neque etiam conforme eft Legi natu-

b

rali,

DE SACRAMENTO MATRIMONII. 77

Il dl t

rali, feu re&ifimo ordini in mente Dei, ut obli-

condizi'ont

gatus ex juftitia poffit femetipfum (uo crimine

abfolvere abfoluté ab omni obligatione.

Yb ns|

Nrec oBsTAT, quod hoc modo priori

fhrüja

)

fponfo vel fponfze daretur anfa optande vel ca-

, müw L

tande mortis aliene , nempe conjugis contra fi-

A d

dem priorum fponfalium accepti vel accepta.

10, Vg

REsPoNDEO enim, hoc periculum effe tan-

tüm remotum, eó quod prior fponfus vel fpon-

ipetur

fa habeat libertatem diffolvendi fponfalia, & con-

Uij

trahendi matrimonium cum alia perfona , prout

Tetit pi

$. 1. di&um eft.

nde, T&

UJERITUR II. Quenam vota impediant

H M

matrimonium ?. Et quomodo?

H

RESPONDEO I.

A matri

monio impediunt

QUettia,

la ditol

votafequentia: r. Votum fimplex perpetuz ca-

ftitatis.

'e. Votum non nubendi.. 3. Votum

nitum ,

endantü

ingrediendi Religionem.

4. Votum fufcipiendi

facros Ordines.

a tntür

RA'TrO eft, quia horum votorum obfervan-

' (pons

tia ftare non poteft cum obligationibus confue-

tpta, Ti

tis matrimonii , faltem prout communiter con-

mfponi

trahi folet ac petit fine refervatione fervande ca-

ftitatis.

n; fii

ycent J

RESPONDEO 2.

Votum perpetue caftita-

tis impedit matrimonium contrahendum, etiamfi

jus, l

Pirhir.

quis contrahere vellet cum refervatione confer-

vande perpetuz caftitatis.

utita

urabit

RarrO eft, quia contractus matrimonialis

exponeret manifefíto periculo violandi votum

, tenet

caftitatis : fidi enim nequit alienis promiffis, ple-

oteft r£

)nerm -

rumque fallacibus, & proprie voluntati, fenfim

flexibili.

REsPOoN-

:ftLegfï

gud

TRACTATUS

78

[

Mu

REsPONDEO 3. Ligatusvoto non nubendi

)

peccat quidem contrahendo matrimonium, eo ta-

MM

men contra&to poteft reddere & petere deb;tum,

ii ni»u

quia obfervantia voti eft impoffibilis in fenfu

confueto voventium.

ho

QUJERITUR 12.

Quid juris, fi quis impe-

iU

ditus voto perpetuze caftitatis nlhllommus con-

traxerit matrimonium ?

