Gf977-16

-

N

w

A

^

-

X

T

E

s

At

:

j

L

4l

w

$

n

$

x

:

Es

*

,

P

-N

n5

Nx

a

PU

$g

O5

r

Xj

N

" Es

E

*

i

u

E

»

A

W

»*

WU

5

M

AE

z:

i

i r d ;

RI

-

as

um

n

R

rA

a

ye

t

r

— ÀÀ

30v

-T

u s

--

d

Ms

. du

T

-

A C

pE

b Is

$9-

5

Uis Va i t

zredeititr:

m M

x

——

--

-

NUA

MM

v

*

E l-

AE ond

/

,/fmngyz (i 7,)/*52

,

70'2 4722/1(67'

f

ä ämærz'/ Zunc- ggw*-gz-/-/ä -9226(25');

N12«511866904 021

AHR

)JB

R

n s

Lf

R. D. EUSEBII AMORT,

Dj

Canon. Regul. Lateran. Polling. Eminentiffimi Cardinalis L E R C.A RI , iiec non

Sereniffimi ac Reverendiffimi DD. J O $ E P H /, Epifcopi Auguüam

SEIM

S. R. I. Principis Darmitadlam Landgravii Ha a, &cc. &c.

heologi,

hm

lbrivo

THEOLOGIA

bitol

MQ

ECLECTICA,

lj

MORALIS Er SCHOLASTICA,

Sub Zufpiciis

l

SS. D. N. Benedi&i XIV

ad mentem

A05

TRU

SS Patrum & Theologorum infignium,

FTTM

k

praefertim veterum confcripta

h:

V

Tomulus XVI

Dg SacaAMENTO POENITENTUE

PARS IF.

continens Difputationes

VIII. De Approbatione

Jurisdictione & alus

requifitis ex parte Miniftri.

IX. De Cafibus refervatis.

00 CU aVW

X. De obligatione denuntiandi &c.

XI. De requifitis ex parte Miniftris &c prefer-

tim de figillo confeffionis.

Cum ZIpprobationibus

Zugufle V'indel. &? I'irceburgi,

Sumptibus MARTINI VEITH , BlbIIOP.

Anno M DCC LIL

x

s

u —

TES

z

L

E e—3

—2 —

llllll I

-

fp 55 o

(l

TOTITITITT

Q

"

o2 .

a )

Y M

E

E

——

:

3W AL

Q(ææp N

z

$

;ï

&

p

( .

-

U

( C

3

-—-/KJ

INDEX

QU.ESTIONUJt

'Tractatus

POENI"II")EENTIA.

Podq g 1E-

DISPUTATIO VIII.

De Approbatioue , Sfurisdichione , &

alüs requifitis ex parte Mimiftri.

QUJESTIO 1.

Quee fint notanda circa Miniffrum Poenitetie in

genere.

efTiuncula 1. . Quis fit Mini?ï:er hujus Sa-

i

Q'

cramenti ?

2. Quenam in Miniftro requifanturlad valide

abfolvendum ?

4

X2

3. Que-

3

INDEX

8 j

3. Quenam requirantur in Miniftro. ad licite

u

abfolvendum ?

ibid

n

4. Ad quid obligetur confeffarius?

S. Quid fit poteftas ordinis?

ibid

P .

u

j

6. An poteftas in corpus Chrifti myfticum pof-

ht

fit conferri feparatim à poteftate in corpus

Chrifti phyficum?

ibid

QX

T

j5

QUJESTIO 2

hi

Quid notandum circa approbationem Miniflri Pe-

j A

nitentiae

"u

!

WY

QuaflHiuncula. 1.. Quid fit approbatio?

6

j, U

2. Anapprobatio Confeffarii requiratur ad va-

mm,ï

lorem abfolutionis ?

Ti

lU

3. Utrum approbatio fuppleatur ab Ecclefia

fi confeffarius non approbatus excipiat con-

tj Ut

feffiones ?

Qd

ls

4. Àn valeat approbatio Epifcopi facta fine

lil

judicio? hoc eft, dum approbat Confe/fa-

L Ünm

rium, quem fcit, non effe idoneum?

IO

Q

Ti

5. An valida fit approbatio, quando Epifco-

Confeffarium effe idoneum

pus judicat,

W

i

qui reipfà non eft idoneus?

qooy

UA

6. Utrum ad valorem approbationis requira-

N

tur previum examen?

I2

l

7. Àn ad valorem approbationis requiratur, ut

l) LLQ

conferatur in fcripto?

1b1d

(nig

8. An

QUAESTIONUM.

9. An ad valorem approbationis requiratür,

bl

J

ut concedatur gratis ?

ibid.

IN

9. An fufficiat approbatio /aci/2, dum Epifco-

y

pus alicui committit munus Parochi , vel

Confeffarii?

F3

W

1o. Utrum ad validam abfolutionem approba-

l

tione indigeant etiam Doctores graduati in

'Theologia vel Jure Canonico? Item Lecto-

res, Concionatores aliunde approbati? aut

Regulares fine ulla exceptione?

14

Mi

11. An provifus de beneficio Parochiali indi-

geat fpeciali approbatione ?

15

atl

12. Utrum approbatus ad beneficium cura-

N

.tum , poftquam illud refignavit , adhuc

maneat approbatus ad excipiendas confef-

fiones in loco beneficii?

16

rl

u

193. Utrum cbtinens beneficium Parochiale

cenfeatur eoipfo approbatus pro tota Dice-

cefi?

17

p

d

14. Utrum Parochus tranfiens ab una Paro-

chia ad aliam indigeat nova approbatione?

j

18

Jl

15. Utrum Religiofüs approbatus pro uno lo-

n

co Dicecefano, fi a Superioribus mittatur

j

in alium locum ejufdem Dicecefis , indigeat

!

nova approbatione?

I9

N

16. Utrum approbatus tantum pro loco par-

1 n

] ^

ticulari, v. g. pro Parochia determinata,

tem-

X 3

j

INDEX

tempore Jubilei poffit à

quovis Diccefano

y

eligi in Confeffarium?

I

l] lïæ

[

p

17. An virtute Jubilei vel alterius privilegii

penitens habens facultatem fibi eligendi

"i QW(

Confeffarium ab Ordinario approbatum pof-

'umpüä

fit eligere Confeffarium a

pifcopo alterius Diccefis:

pprobatum aþ E-

20

T

18. An Religiofus in itinere migrans inaliam

j

Diccefin poffit in Dicefi, per quam tran-

ia

fit, abfolvere penitentes , fine approba-

y hl

tione illius Epifcopi?

22

f

((

19. An approbatio femel ab Epifcopo Sacer-

0!015:2

dotibus fzecularibus fimpliciter impenfa,pof-

ii

fit revocari, quoties Epifcopi voluerint?

vlb

l

ibid.

20. An fufficiat ad valorem abfolutionis ap-

dU

probatio prefumpta ?

2

Y

W

y

y

21. An cenfeatur tacite approbatus, fi Con-

tj

feffarius reipfa non approbatus, vidente,

& contradicente Epifcopo audiat Confef-

» a

fiones?

24

hg

22. AnetiamRegulares indigeant approbatio-

ü'u po

ne Épifcopi ad excipiendas confeffiones fze-

;

Ui dU

cularium ?

2

23. Anea approbatione Epifcopali Regulare

LA

V

indigeant etiam ad excipiendas confeffio-

RUR

nes Regularium?

ibid.

22. An Regulares fine approbatione Epifco-

m

pi poffint tempore Jubilzi abfolvere alium

M

Reli-

at

QUAES TIONUM.

)I(EBW

- Religiofum ejufdem Monafterii à cafu Sedi

Il

Apoftolice refervato , fi ceteroquin fint

1

ex Confeffariis deputatis à Predlato ?

,26

dien]

N

o$. An approbatio Ordinarii refpectu Regu-

larium poffit limitari? aut omnino

revoca-

p

ri?

ibid.

26. An Regulares fine approbatione Epifco-

dT

(

pi poffint audire confeffiones Secularium

de familia?

29-

( t

MNI

27. An Regulares poffint fine approbatione

Epifcopi audire confeffiones Monialiu

m fui

l

OA

ibid.

Ordinis?

28. An Regulares approbati in una Dicecefi

iil

-

cenfeantur approbati pro alia Dicecefi? 30

29. An quilibet Sacerdos, etiam ab Epifco-

j

W

Qd

po fpecialiter non approbatus, poffit quos-

vis peenitentes abfolvere in articulo mor»

"i

3I

tis?

j

V

j

30. Quandonam cenfeatur dari articulusmor-

& n

3I

tis?

31. An quilibet Sacerdos etiam non appro-

M

batus poffit abfolvere quoscunque à venia-

u

libus, aut jam alias confeffis?

32

5

32. An Religiofus, approbatus ab Ordinario

N

gh

"

ad excipiendas confeffiones Secularium,

gb

Y

offit horum audire confeffiones & eos va-

IF

lide abfolvere , fi hoc ipfi prohibeatur à fuo

W

ibid.

Y

cFJ

j

Superiori Regulari?

n

p

33. An Prelatus , generaliter ab Ordinario

1

[

4

ap-

INDEX

l

" approbatus pro tota Diccefi, in Parochia

j A"M

;

pleno jure incorporata defuncto füo Vica-

"!

rio Regulari alias ad nutum amovibili, pof-

At]l,üc

fit interea, donec alius Vicarius Ordinario

'lflp*ü

prefentetur, per feipfum, vel per alium

[

hr

Vicarium fuum Regularem, generaliter pro

Diccefr approbatum, exercere ad unam

TY.

vel alteram hebdomadam curam anima-

Vr

rum 2

55

b

34. Àn Parochi vel Confeffarii vicini alterius

! AuRegu

Dicecefis in concurfu poffint vocari ad au-

m i

diendas confeffiones fine approbatione Or-

u

dinarii, fi hec praxis paflim vigeat, & fcia-

tur à vifitatoribus?

jmd k

35

W

35. An Parochus poffit fibi in Confeffarium

. Ex'u?lx&

eligere Sacerdotem fimplicem non appro-

ïh lmm

batum ab Ordinario ?

36

36. An ad licite abfolvendum füfficiat app

rO-

h dtjr

36

batig probabilis, feu dubia?

hi

U (y

QUJESTIO 5.

qai

Que Jcienda circa rurisdi&tionem MinifIri Peeni-

i

zentia.

N

Queffiuncula x.. Quid fit jurisdi&tio ordinaria

^.& delegata?

36

A

2. An jurisdictio fit neceffaria ad valorem fa-

Ti

cramenti 2

37

IMZ

3. An

QUZESTIONUM.

; CUU

3. An & quando Ecclefia fuppleat jurisdi&tio-

b V

nem?

Jl

D

4. Àn & quando liceat uti jurisdictione du-

l

N

Wi

Rn

bia, vel preefumpta?

38

s. Anunus Parochus habeat jurisdictionem

Wp j

N

in Parochianos alterius Parochi?

1

39

d

6. An Epifcopus aut alius Confeffarius ha-

ii

beat jurisdiétionem in Diccefanos alterius

1j

Epifcopi?

40

T

.7. AnRegulares habeant jurisdi&tionem in o-

mnes Fideles ?

"Ul

41

8. An Epifcopus poffit limitare jurisdictionem

A

. quoad locum, tempus, fexum, perfonas,

G&c.

ibid.

Ym

?5

9. An Prelatus Regularis poffit fuis Religio-

fis limitare jurisdictionem in Seculares?

i LgL

42

t a

u

[

1o. Àn jurisdictio collata exfpiret morte aut

deftitutione concedentis ?

ibid.

ir. Àn Confeffarius excommuuicatus aut ir-

l

43

regularis valide abfolvat?

12. An Religiofus poffit valide abfolvi à Con-

g;f/;ku,i

feffario Szculari vel Regulari non habente

jurisdictionem à Superiore Religiofi po-

nitentis ?

m'du]cr'

ibid.

13. Àn Parochi poffint fibi eligere Confeffa-

d

rium ab Ordinario approbatum, quemvo-

luerint?

44

j

Bulla

2 d55

INDEX

y

j

Bulla SS. D. N. Benedicti XIV. circa abfo-

p

eui

lutionem à cafibus refervatis in Jubileo. 44

"

Pl

Y

DISPUTATIO IX

qmov

-

De Cafibus refervatis, prafertim iu

b

Diecefi Auguftaua.

NT

hg

Qï:æjimncula I. Quid fit refervatio cafuum?

abà

1b1d

QOLU

Quotuplex fit refervatlo cafuum?

3. Cui competat poteftas peccata refervan-

Qu

di?

$I

N

4. An hujus refervationis reperiantur exem-

NG

pla primis Ecclefize fzeculis?

$2

l

Dis

$. Unde factum, quod à fieculo undecimo,

Tr

d

& duodecimo tot cafus refervati fuerint fo-

TW

li Pape?

53

(l

ï

6. Quibufnam argumentis probatur , referva-

"d

tiones cafüum Papalium à faculo duode-

uN

l

d

cimo non fundari in fuperba ufuürpatione

] n

Romanorum Pontificum jurisdictiones in-

wf

feriores in feabforbentium, fed in ultronea

prorogatione jurisdictionis facta ab Epifco-

Uülm(

!

l

pis, & reis?

$

dj

n

7. Utrum in primitiva Ecclefia in ordine ad

poenitentiam folennem Epifcopis refervati

[ M

fuerint etiam actus mere interni ?

57

7bf0

N

9. Utrum

$

QU.JESTIONUM.

itt dl

8. Utrum refervetur actus externus nulli ho-

minum notus ?

bi]æo, i

59

9. Qualia habeantur refervationum Epifco-

[

palium exempla in Conciliis a fieculo duo-

decimorusque ad fieculum decimum quar-

tum.

hi

Et qualis eo tempore circa cafus

refervatos viguerit difciplina ?

60

IO. Qualis circa cafus refervatos viguerit di-

Efnn

fciplina in noftra Diecefi Auguftana à fie-

j

culo decimo quarto usque ad fieculum de-

m u

cimum feptimum ?

72

Vi

(

11. Quid circa cafus refervatos decreverit

Concilium Tridentinum ?

9I

RI

!

12. Quid circa poteftatem abfolvendi à ca-

fibus refervatis ftatutum fuerit à Concilio

fa.

'Tridentino?

82

zdfuemi.

13. ÁAn hec poteftas Epifcoporum abfolven-

di ab herefi occulta fuerit Epifcopis reftri-

j

]l

&a per Bullam Coenz?

C

(

83

14. Quales extent Declarationes authenticze

Ui

l)

l

S. Congregationis Tridentini, vel Epifco-

porum & Regularium circa refervationem

ji

10

1

Cafuum?

97

jb

15. An Regulares vi privilegiorum. poffint

abfolvere ab herefi occulta?

IOO

yoni

16. An Regulares vi privilegiorum poflint

J

abfolvere à Cafibus Ordinario refervatis?

jl

IOI

w

17. An

INDEX

"d

17. An Confeffarii falcem ; tempore Jubilzi

IOI

poffint abfolvere ab herefi?

[ hc:

19. An habens facultatem abfolvendi à Cafi-

n

bus Pape refervatis poffit abfolvere ab he-

refi occulta vel alio peccato Sedi Apoftoli-

V

J

cerefervato, fiea harefis vel peccata fue-

rint fimul refervata Epifcopo ?

Io2

Ü N

W

19. An Cafus Papales in iis, qui impediun-

tur perfonaliter accedere Summum Pont-

" ficem, fintrefervati Epifcopo ?

ibid.

d

du

Jf

20. Utrum omnis excommunicatio major alias

TT

Sedi Apoftoliez non refervata fit. ipfo jure

W

refervata Epifcopo ?

IOÓ

hi

Y

oj. An refervationem incurrat, qui ignora-

t o

bat, Cafum effe refervatum , ita ut faltem

jf

; prima vice poffit abfolvi?

IO8

pHl

22. An peccata venialia fint materia referva-

iq)

Wi

tionis?

114

.

N

VU

24. An peccata dubia fint materia refervatio-

nis?

IIj

f5 00

0 Cl

24. Quid agendum, fi peccatum fit quidem

3 Ug

certo commiffum , & certo mortale, du-

biteturtamen, an comprehendatur in cafü

tf

WV

refervato?

I17

j ïym.

25. An poffit abfolvi poenitens peregrimus ex

Ml

alia Diccefi, fiafferat cafum infua Dicece-

Y

fi refervactum 2

119

Tty

26. Quid agendum, fi peregrinu/s au

t vagus

affe-

*

QUJESTIONUM.

Ü juq

afferat cafum referuatum in Dloeceü Con-

feffarii 2

I2I

[:(4

27. Quid agendum Confeffario , non habenti

tl

poteftatem abfolvendi à cafibus refervatis,

X? AM

fi peenitens afferat Cafüm refervatum ? 123

U

29. Qualis fit effectus abfolutionis novze,

Ir

qua Superior abfolvit poenitentem, indi-

hr

l

reécte abfolutum à Confeffario inferiore ?

WUV-

1 U

125

n

29. Àn poemtens habens inter peccata mor-

/

talia ünum refervatum pofüit Confeffario

r

inferiori confiteri fola peccata non referva-

li

ta; vel Superiori folum refervatum? : 126

3o. An fuperior, quando Confeffarius infe-

W

T

rior ab eo in cafü perticulari petit licen-

tiam abfolvendi à cafü refervato , poffit

exquirere nomen perfone , aut fpeciem de-

n

licti ?

228

31. An Superior poffit Confeffarios inferio-

n

il

res obligare ad imponendas determinatas

T

pro caíibus refervatis peenitentias ?

129

v u

32. Utrum in articulo mortis quilibet Sacer-

dos licite & valide abfolvat à cafibus refer:

rmü(ü

vatis ?

I3O

y

Afi

I

33. Utrum abfolutus in articulo mortis à pec-

cato refervato, facta reconvalefcentia te-

u

neatur adire Superiorem pro abfolutione?

a

13I

HL h

34.

INDEX

d

34. Quid obfervandum, fi quis in articulo

mortis abfolvatur à cafü comprehenfo in

qu

Bulla Cena?

(

I34.

35. An hoc juramentum tantum exigendum

L.

.Quahsc

fit, fi crimen fit publicum , feu jam dedu-

N

étum ad forum contentiofum ?

137

36. Quanam fint caufie excufantes ab i

mpo-

ii

tiy

nendo hoc onere fe fiftendi Papz cetfante

periculo mortis vel alio impedimento ?

r

ibid.

g,

37. Utrum ille, qui non poteftadire Papam,

üt

aut Epifcopum perfonaliter, nec teneatur

u

illum adire per Procuratorem, vel per lit-

TT

teras, fic ut à quolibet Confeffario inftar

d

eorum, qui conftituti funt in articulo mor-

ib

.tis, abfolvi poffit?

138

: Q

38. Qualis fit forma abfolutionis à cafü refer-

o

vato?

139

(l]

lfU

39. An quis in articulo mortis poffit abfolvi

Ug

ab excommunicato, vel heretico ?

140

lriji

40. Quenam requirantur ad incurrendum ca-

Vi

fum refervatum ?

I4I

hfs

41. Àn ad incurrendum cafüm refervatum

ld)

requiratur actus confummatus ?

ibid.

LT

42. Quid in Diccefi Auguftana intelligatur

per bomicidium «oluntarium ?

142

A Y

43. Unde probetur, quod homicide termi-

W

no comprehendatur, qui procuravit ab-

"

ortum?

144

44-

| QUäSTIO'NUM

ii amwl

44. Quid in Diccefi Auguftana intelligatur

tlenf

per berefin refervatam Epifcopo?

147

Ij

45. Quales fint Excommunicationes Papze re-

fervatie? aut non refervatae?

Vs

149

j

46. Qualis circa has Excommunicationes pof-

188

3

fit fervari regula?

Mhlmp

47. Quid intelligatur perinceftum cum Mo-

tl

189

"tïþ "

niali profeffa?

Vi

kr

48. Quid fignificet concubitus cum confan-

u

guinea, vel affine in primo & fecundo gra-

li

du? & num: hic cafus fit diftinctusà prio-

re?

190

!

BECW

49. Quid in cafibus refervatis Auguftanis in-

Y

telligatur per veneficia, incantationes ma-

IRUUE

gicas, maleficia, & artesmagicas?

T9I

5o. Quid in cafibus refervatis Auguftanis in-

AL

telligatur per abufüm Euchariftie & Reli-

192

j

quiarum ad artes magicas?

i

V

$1. Utrum etiam abufüs Sacre Scripture ad

JW

.

Exercitium Magie fit cafus refervatus pro

Y

:

Tï

Clericis in Dicecefi Auguftana?

193

l

52. An fractio Sigilli fit cafüus refervatus in

n

j

Dioecefi Auguftana, quando nullus homi-

l

num advertit, in verbisaut factis interve-

d

"

nire ufum notitie Sacramentalis?

194

n

$3. An pro Clericis Diecefis Auguftane re-

d

f

fervati fint etiam cafus refervati Laico-

rum?

155

g

h

Al

$4*

JNbEX

s4. An etiam Religiofi jurisdictioni Ordina-

rii fubditi ligentur refervatione horum ca-

füum ?

196

——

j

$5. Quales fint cafus refervati Regularium?

m t

ibid.

t

ii

$6. Utrum Superiores Regularium non ha-

m

[-

—

E

beant poteftatem, ullum alium cafum fibi

M

refervandi proeter adductos undecim? 199

Tt

$7. Utrum Regulares tempore Jubilei poffint

nfläw

abfolvi à cafibus füo Superiori refervatis à

|

J

quocunque Confeffario per Ordinarium ap-

-

; probato?

200

——

Qu

DISPETATIO .X

hu

De obligatione denuntiandi Solicitan-

u Q

?

£es GoufefJarios; && de abfolutia-

u

Qm* f

"e complicis.

TTR

jl

Cul fxT

UI

f

De obligatione denuntiandi conf[Jarios folicitantes

l(

in confeFonali ad turpia.

u /I'.

icefHiuncula x.. Quze circa hanc rem prodie-

t

Q

rint Decreta Apoftolica?

202

2. Quomodo fonet Bulla Gregorii XV. 205

T

XIV.

CordgjiN

3. Et quomodo fonet Bulla Benedicti

2II

T

4. Àn

Q

QU/ESTIONUM.

l r

s. Anhe Bulle obligent in toto orbe, acprz-

Tf

fertim in Germania?

21I

Y

ATU

s. Quid intelligatur per peccata inbonef]a &

i

turpia, ad que fit folicitatio?

214

n

6. An fub ifto termino: /nbonefTa & turpia in-

telligantur etiam colloquia obfcena?

216

L

M

7. An folicitans ad actus inductivos folum ad

Pal

delectationem obfceenam morofam compre-

[

AL

hendatur in Bulla?

217

Ti

Y

8. Quales cafus pertineant ad folicitationem

Yi

immediate ante Confe[[ionem?

218

9. Quales fint cafus pertinentes ad folicitatio-

nem i confe[fone ? vel in confef]onali* 919

p

10. Quales cafus pertineant ad folicitationem

220

ol conf ejfronem?

m

f

L

11. Quinam teneantur denuntiare?

22I

jl

12. Quomodo fit facienda denuntiatio? ibid.

13. Quis fit ufus, finis & fructus ejusmodi

denuntiationis ?

222

14. Cui fitfacienda denuntiatio, fi denuntia-

Ti

tus fit Regularis?

223

/h

Mi

j

15. An Confeffarius fit denuntiandus, fi aut

dubia fit folicitatio, aut dubia extenfio Bul-

le ad cafüm?

ibid.

j

N

16. An perfona peenitens teneatur Confeffa-

rum denuntiare, fi ipfamet folicitationi

UE

g

Xï

confenferit? & quomodo?

225

l*l

17. Quid agendum, fi Ordinarius loci nollet

acceptare hanc conftitutionem, nec facta

JCN

de

INDEX

denuntiatione fe illi conformare ?

277

jj

18. An perfona folicitata teneatur denuntiare

(L"f

Confeffarium folicitantem , fi ab eo acce-

u

f

perit plura murera, ac etlamnum fperet

habere absque malo fine five titulo elee-

n

m

mofyne ?

227

19. An poenitens teneatur denuntiare Confef:

Av

farium, fi credat

eum jam effe emenda-

«l

tum? & num prius debeat uti correctione

fraterna?

228

- Lnm

?o. An crimen folicitationis faciat fufpectum

p a

de hzrefi

FUi

230

1. Quenam caufze perfonam folicitatam, aut

tl

folicitationis confciam excufent, vel non

hw

excufent à denuntiatione ?

243I

I)

Bs An folicitantes poffint aliquando degrada-

Qu

W

, & judici Laico tradi?

233

Buf

aina

$. 2.

De abfolutione complicis im peccato turpi &

i

A (

tnbone[T0.

effiuncula 1. Qualia in hac re emanave-

Vr

Qu

l

rint Decreta?

igid

hi

II

1. Quomodo fonet ipfa conftitutio Benedicti

XIV. cum ejus declaratione?

236

LU

3. Quid intelligatur per peccatum turpe &in-

honeftum ?

250

(

Db

4. An Conftitutio Benediéti XIV. jam ab an-

fitej

no 1741. invalidaverit omnes confeffiones

factas

QUJESTIONUM.

!

MU

factas complici, etiam in Dizecefibus, ubi

250

FA

haétenus promulgata non eft?

1 fere

s. An Eccle(ia füppleverit jurisdictionem pro

.-

i

Jv

u

u

confeffaris ignorantibus Conftitutionem

yN

D

Pontificiam ?

25t

r

6. An invalida vel faltem illicita fit confeffio

AT

252

ltmi

complici facta?

7. Utrum in articulo mortis peenitens com-

t [

plici confiteri valide poffit, fi non poffit

advocari alius Sacerdos fine periculo, aliis

(l

de feipfo ingerendi malam fufpicionem ? 259

9. An valida fit confeffio & abfolutio in ar-

1fenz,;1^:'j1

ticulo mortis, fi perfona moribunda poffet

n

A

quidem alteri confeffario confiteri, attamen,

cum fit hujus Decreti ignara, audiatur, &

260

abfolvatur à complice?

hp

9. Quid agendum, fi in articulo mortis vo-

jl

WÁV

cetur quidem Sacerdos fimplex ad au-

diendam moribunde confeffionem , ille ta-

d od

n f

men fe excufet, quod non habeat exci-

piendi confeffiones & abfolvendi potefta-

Be* j

tem, quamdiu haberi poteft alius Sacerdos

approbatus; & re vera in vicinia fitSacer-

Cont-

][Ufþï&

dos, quem moribunda fcit, effe fuum

ibid.

plicem?

[ Ü

a

IA L

DI-

XX 2

JNDEX

DISPUTATIO XI.

jl

ï

De Requifitis ex parte Miniffri ad lici-

p

bcmhï

Lamer prudeutem adminiffratiouem Sa-

craueuti Peniteutie, prafertim

de SIGILLO CONFES-

]

SIONIS.

;:Jæpitmtu'

t

QUJESTIO

Jrrris

pe Requifitis

ad licitam adminiflrationem Sacra-

1 D

menti Poenitentia.

dQ

M

V

i

i

Quæþimzmla 1. Àn Sacerdos exiftens in

peccato mortali teneatur confiteri an-

N

te adminiftrationem Sacramenti Poeni-

lu

tentiz ?

26

tigl

2. Qualis requiratur in Confeffario fcien-

u

tia?

26$5

M[ [j

3. Quid agendum Confeffario, fi occur-

a

Qj

rat cafus difficilis, in quo dubitare pot-

eft, an recte refolvat?

266

lt etur

4. Qualis requiratur in Confeffario pru-

dentia?

ibid.

fgmuntiæ

!

XWC D

QUJESTIO 2».

NU

De reffo ufa Clavium.

AA

l

Quaffiuntula 1. 1n quo confiftat re&us u-

i

fus clavium?

268

t

2. Qui-

QUAES TIONUM.

|

2. Quibusnam abfolutio fit differenda? 268

j

3. Quibusnam deneganda fit abfolutio? 270

4. Quid obfervandum in ponitentiis in-

flü(zyd.

jungendis ?

271

Ti

QUJAESTIO 3.

De lnfiructione penitentis.

Quafliuncula 1. An. Confeffarius tenea-

turpenitentem monere,fiadvertat eum

laborare ignorantia circa le

li

gem natu-

re, Dei, aut Ecclefiz ?

274.

2. An Confeffarius teneatur penitentes

"

Y

l

monere de obligatione denuntiandi fe-

ductores, aut fcandalofos?

277

3. Qualia fint illa crimina denuntianda vi

hujus Edicti ?

278

4. Quid requiratur ad hoc, ut penitens

poflit obligari ad denuntiandum fedu-

J

Ctorem, idque vi juris naturalis aut

(v

divini ?

ibid.

vf*

s. An etiam in Germania detur obligatio

Ln

J

denuntiandi folicitantes in confeffiona-

!

T?

L

276

6. An Confeffarius debeat peenitentem in-

terrogare de perfona complicis ?

ibid.

Bulla Benedicti Pape XIV. ne Confefüarii

à penitentibus exquirant Sociorum in

j

crimine feu complicum nomina &c.

28I

L

PO

7.An

INDEX

)

j

7. An & quando deceat à Confeffario fieri

ï

interrogationes ?

287

J

QUJESTIO 4.

"

"w

n

De . Sigill| Confe[fionis.

gt

.Q)uæjiiuncula 1. Quid fit figillum confef-

, Urt

fionis ?

290

Itj

ibid.

2. Unde probetur hzc obligatio?

(ue

gl

3. An liceat utinotitia facramentali in gra-

vamen poenitentis faltem tunc, quando

'AMA

u

alioquin poenitenti longe majus malum.

ibi

immineret ?

Es

quat

4. AnSuperiores uti poffint notitia facra-

mentali ad externam gubernationem ? 292

$0

xf

s. An pro ufü licito notitiz facramentalis

Wil

fufficiat licentia poenitentis prafum-

pta?

ibid.

LGF

&

6. An pro ufu licito notitiz facramenta-

(il

lis fufficiat licentia peenitentis /acifz,

tll

Al

aut amplicita ?

293

3 dl

wlm]?

7. An liceat uti notitia facramentali ex

licentia peenitentis expreffa? & quales

WV

ibid.

w

ad hoc requirantur conditiones?

8. An veteres Theologi tradiderint ean-

T

dem doctrinam ?

294.

9. An

QUJAES TIONUM.

9. An Confeffarius teneatur occultam te-

Jj

)

nere refolutionem poenitentis , qua fta-

tuit, fe occifurum Regem aut Papam?

ut qua declarat fe manere obftinatum

in impeenitentia ,. v. g. recufando refti-

tutionem, vitationem occafionis pro-

xime &c.

318

ii

10. Utrum in violatione Sigilli detur par-

vitas materie?

T

j

11. Que cadant, aut non cadant fub fi-

il

illum Confeffionis ?

a

[

322

!

12. An füb figillum cadant etiam defe-

étus naturales poeenitentis, qui potius

174

videntur , audiuntur, vel obfervantur,

quam ex confeffione agnofcuntur? v.

g. quod peenitens fit balbutiens, ru-

g

dis, fcrupulofus &c.

323

n

13. An & quando liceat loqui de pecca-

to comiplicis ?

324

dl

14. Quidagendum Confeffario, fi inter-

Til

rogetur à confcio delictorum poeniten-

Y

Ddl

i

tis, an confeffus fit hoc vel illud pec-

catum ?

325

du

^

1s. An confitenti ficte, aut manenti in

(

lM

"

impoenitentia, danda fit confueta fche-

)j

!

da teftimonialis de confeffione ?

326

ju

pl

16. Quinam obligentur figillo ?

327

)

19

)

INDEX QUAESTIONUM.

M

17. Àn Confeffarius, fi commiferit defe-

|

é&um in adminiftratione Sacramenti,

ä

i

aut monere quidpiam neceffarium obli-

tus fit, poffit ea de re tractare extra

confeffionem ? vel faltem in proxima

confeffiorie ?

328

18. Quenam fit pena fractionistigilli? 331

19. Ex qïuibus caufis Confeflarius poffit

excufari à peccato mortali, ac confe-

W

quenter à refervatione cafus, vel in-

curfione pormne quoad fractionem fi-

gilli?

ibi.d.

Ü

J

ZN

!

3

7

9 ))

J

dit

ERN

'X"

P2 wx

m

N

x

(

E

f zi

)

NS

a(

2

(

l&

N

as

j

Il

1

2

j

»

u

N

"J

f«

S

ulun—t;? D

|

T

AT

Yitg

df

A

Apr)

Ira-

ldyg

l

C o £

d.

&

as

&5 (* Qj G9 Q015 019 G Q5

cto &b» cfe cfo e» cfo sfo cfo clo cfo cfo

G!».;

Dna

ä

gä

$u

g

äa

g

ä

G(o G(9 $10 Gro Go GIO Gr0 Gro GYo Gro G.

«5 qjo ejo efo

.

ä

E

li

T

At

PARS IV

35

il |

lractatus

bp*

DE

(

SACRAMENTO POENI—

D

iil

TENTUE.

DISPUTATIO VIII

De Approbatione, Jurisdidtione, &

aliis requifitis ex parte Miniftri,

PR/EFATIO

um hactenus de genuina natüra Sacra.

ag sRl Er- —— ^ ^

menti Poenitentie ex tíaditione SS. Pa.

trum & Theolocorum veterum uberrimà ex-

plicavimus, parum profuerint, fi defint Mi

niftri idonei, qui non fcientia folm, fed et-

iam morum integritate firma , ac zelo anima-

rum pari Patrum veftigiis, & traditie à Majo-

D. Amori Tr. de Panit. P. F.

À

ribus

fi

2

PREFATIO.

v

ribus doctrine infiftant.

Quid enim expe-

&andum à Confeffariis juvenculis etfi princi-

Wm

piorum moralium primo colore tinctis , atta-

g

men in virtute, prafertim caftitatis , & devo-

d

tionis , parüm folidis, nifi frequens animarum

r

n

periculum , & in periculis repetitis rion con-

ftanter idem exitus ? Quid expectandum à

iib

Confeffariis junioribus, Conferentiarum Mo-

mini

ralium cum fenioribus nec amantibus, nec pa-

E

tientibus , nifi ex defe&tu prudentize & Theo-

p

logie circa particularia practicee confcientia-

s

rum implicatio , juftitiee vulneratio , & anima-

h]

rum perditio ? Quid denique exfpectandum

(

ab iis Confeffariis, qui aut laxiffimo probabi-

ttN

lifi fermento infecti , aut fpe favoris & fub-

ipt

fidii temporalis inefcati , imponendo leviffi-

àynyn

mas poenitentias , nec inquirendo in confüe-

umf

tudinem, occafionem , vel radicem peccati ,

bf

dum nec radices evellunt , nec occafiones

ztMfa

prefcindunt, nec confüetudines fanant , in

mundo fovent impunitatem fcelerum , & füb

fallaci Sacramentorum fine vero propofito

fufceptorum fchemate miferé deceptorum -

l

k

ternam perniciem ?. Ex hoc ergo patet ;

quanta folicitudine Epifcopis agendum fit in

feligendis Miniftris peenitentice idoneis. Ma-

:

nifeftum enim eft ; ápprobationes non ita il-

limitaté cuivis Neofacerdoti conferendas, ut

As

R

fine ftrepitu molefto revocari nequeat

, ante-

E

PREFATIO.

3

iE

quam de converfatione , zelo , & prudentia

dl

UE

approbandi experimento & maturitate fpon-

deatur firmitas.

Ex hoc ipfo elucet ; non

&devo

um

verfari irrequietum novandi ftudium , prout

calumniantur profani, qui terrena fapiunt,

V

dutn

fed neceffarium animas falvandi confilium, ut

jurisdictio iis reftringatur, quorum fructus in

Yunm)i

germine incognito adhuc incertus , aut inten-

d

tio in e&quivoce converfàtionis bivio meritó

j

Id

fufpecta eft. Premunienda etiam eft circa

graviora fcelera publica, que à Tribunalibus

)ls

fiecularibus debité non caftigantur , referva-

as

tione Cafuum Difciplina Ecclefie , ut pote-

[O) gr&x

ftas abfolvendi non nifi talibus committatur ,

at

qui prediti funt fortitudine animi ad caftigan-

p

da proportionatis peenitentiis delicta , & cir-

hat

ca ufum facultatis abfolvendi à cafibus refer-

gt

vatis füfficienter inftructi.

Videamus proin,

gY

que in Miniftro Penitentie exigenda fint?

frit, |

mm-&ï

QUJZSTIO I

TU

vitil ?

Qua fimt Notanda. circa. Miniflrum Pennitentie

dn genere ?

9 m

gt

Q

UERITUR,I. Quis fit Minifter hujus Sa-

cramenti ?

j

aQ

REsPONDEO: Solus Sacerdos validé ordi-

n

natus. Ita Tridenþinum Seff. 14. c. 6. & Can. 1o.

A 2

QUE-

queilb;;;

4

DISPÜTATIO VIII.

$

UZERITUR 2.

Quanam in Miniftro re-

r

uiruntur ad validé abfolvendum ?

m

RrsPONDEO: 'ria.

1. poteftas Ordinis.

gt

"

2, approbatio.

3. jurisdiüio.

UJXRITUR 3.

Quznam requiruntur in

T1

Miniftro ad licité abfolvendum ?

m

2.

yi,n

D

RrsPONDEO: Tria.

I. ftatus gratic.

fcientia ac prudentia.

3. Superioris Commiffio.

&U

rüm

ümEL

QuzRITOR 4. Ad quid obligatur Confef-

farius ?

"T

RESsPONDEO:

Obligatur ad £ria. 1. Ad

v

2. Ad Inftru&ionem feu

$t pit

re&um ufüm clavium.

directionem poenitentis.

3. Ad obfervationem

m

Sigilli Sacramentalis.

Es

QuzRITUR 5. Quid eft poteftas Ordinis?

eiyeln

RresPoNDEO: Eft poteftas Sacerdoti per

ER

Ordinationem collata in Corpus CbrifWi. pbyficum ,

ibl

quz exercetur confecratione Euchariftie , & in

du

Corpus Chrifti myfticum , hoc eft , in Ecclefiam feu

d

Congregationem Fidelium, quz poteftas exerce-

f mt

tur per a&um judicii facramentalis.

b

UJERITUR Ó.

An poteftas in Corpus

Pf

Chrifti myfticum poffit conferri feparatim à po-

"t

teftate in Corpus Chrifti phyficum ?

RzsPoNDEO: Moraliter certum eft , eam

i

&L2 i

divifionem fieri non poffe.

Ratio eft 1. quia

nullum extat in Hiftoria Ecclefiaftica hujus divi-

n

i g

fionis exemplum, faltem indubitatum. 2. Quia

Ein. f

SS. Patres, ubi admirantur poteftatem remitten-

g n

di peccata , eam tantüm adfcribunt Sacerdotibus,

Vs

E

nunquam autem Diaconis. - 3. Quia Tridenti-

num Seff. 14. Can. 10. definit , /olos Sacerdotes e[Je

J.OHZSCM

on vi«

u ln

Minifiros abfolutionis , qu1 modus loquendi n

detur

IT

]

DE APPROBA TIONE, JURISDICT. &c. $

iil

detur precife agere de miniftro ordinario , aut de

SOrdis

prafanti folim flatu ac ceconomia Ecclefie, fed de

natura Sacramenti ac Minifterii, quam habet ex

inftitutione Chrifti. 4. Quia in Concilio Pari-

Ntir 1

fienfi füb Odone Epifcopo anno circiter 1200.

Can. 56. fupponitur tanquam notorium , quod

m

Diaconi, licet in neceflitate poffint excipere con-

VUnnit

feffiones, non tamen poffint abfolvere. Probibe-

r

tur difltridi& , inquit Synodus , me Diaconi ullo modo

audiant confe[fiones , nif in ar&iffima nece[fitate. — Cla-

&l

ves enim non babent , nec po[Junt abfolvere.

"Ugf

Sr nicas: In antiquis Poenitentialibus re-

Memite

periri; quod Diaconi in abfentia Presbyteri re-

fas s

ceperint peenitentes ad poenitentiam , in qua re-

ceptione fimul fuerant abfoluti Sacramentaliter.

esriti

RESPONDEO T.

Ibi tantüm fermonem ef-

vlj

fe de Diacono , qui fimul fuerat Sacerdos; prout

bj

etiam nunc vocantur.Cardinales Diaconi , qui , li-

r

cet fint Presbyteri , vocantur tamen Diaconi ex

T

officio, non-à gradu Ordinis.

Itaque etiam inPc-

nitentiali Rom. v. g. vel in aliis Peenitentialibus

Ti EOWE'

majorum urbium Epifcopalium poterant reperiri

& nominari ejusmodi Diaconi.

Secundó poteft

;rgmümä;z

refponderi; eam receptionem penitentium, quz

m:mfx(h i

fiebat à Diaconis, tantüm fuiffe provifronalem quo-

T

ad defignationem gradus & ordinis poenitentia-

j

lis , quem peenitens deberet ample&ti ; non facra-

[ 4 U

mentalem.

Et quamvis Diaconus forte pronun-

a*

tiaverit preces fuper peenitentem ; non eft ta-

i

men verofimile, eas preces , feu formulas depre-

j T2

catorias diCtas effe autboritatio? cum impofitione ma-

gt

nuum, & cum intentieone, remittendi peccata, qua

tamen authoritate & intentione dicebantur à Sa-

z

cet-

m

3

.6 LA

DISPUTATIO VIII.

y

cerdotibus.

Tertió poteft refponderi ; aliquan-

VW

do tantüm effe fermonem de receptione pceni-

us

tentis reconciliatoria, feu admiffione ad S. Commu-

i W

nionem in arüculo mortis, prout Difput. 7.

j

quzft. 1. in Objectionibus oftenfüm eft.

gt

(

n

QUJESTIO II.

st

u

jmt

Quid gqmndum

eirca Zipprobationem Miniftri

:

Peuitentia.

j

o

(

1

UZERITUR I.

tigin

Quid fit approbatio?

"— REesPONDEO: Approbatio eft teftimo.

NT

nium Epifcopi de re&a difpofitione Confeffarii

dinto

ad excipiendas Confetfiones fubditorum.

Eu

Nomine Epifiopi venit quilibet Superior , in

du

fuos fübditos exercens jurisdictionem quafi Epi-

hu

