volumus etiam prefenti JDecreto refervare fequentes.

g

n *

Dein idipfum colligitur ex eo , quia Campegius

Cardinalis, & Otho Epifcopus circa Cafus refer-

j iukTRï.

vatos Clericorum nihil mutavit. Ergo cumjam

d

prius Cafus refervati pro Laicis fimul promifcué

müoneïf

^

2

fue-

r

196

DISPUTATIO IX.

NT

fuerint refervati pro Clericis , prout patet infpf—

;ïegüï&(f

ciendo Synodum de anno 1355. & 1452. pariter

d

etiam poft Synodum ultimam 1610. erunt refer-

."i*fwlm

vati. ntecedens patet ex verbis Campegii, fu-

qiü

rarelatis Q. to:. Conffituimus , inquit, u£ deinceps

qni

quilibet Conf.

e[Jor abfolcere poffit Laicos à quibuscunque

i d

peccatis

, que Ordinarii fu autboritati vefervaverant.,

a

bomicidis , bereticis , 69 excommunicatis. Quo-

exceptis

Idem

r n

ad Clericos autem mibil intelligatur innovatum.

g dm

repetit

Otho Epifcopus ibidem relatus.

U

EKRITUR 54. Anetiam Religiofi Juris-

Wiznm

uj

di&ioni Ordinarii fubditi ligentur refervatiohe

"horum Cafuum?

hr j

ia fi

ResprowpEOo: Religiofi non comprehen-

duntur his Cafibus refervatis. Id manifeftum eft

nà r

i.

inprimis ex tenore refervationis inStatutis Syno-

]. fn

dalibus; ubi expreffe dicitur: Pro Clerícis autem

ularibus ultra ires illos cafus volumus referoare fe-

l4

Jac

uentes.

Idern expreffe declaratum eft ab Henri-

n

V

co Epifcopo ad.finem Synodi ante ejus impreflio-

l4

nem. Cum enim Prelati Ordinum, qui Synodo

intererant, ab Epifcopo circa varia punéta po-

tytmy

J

h

ftularént declatationem , Punttum V/I, erat iftud:

-Quoad Cafus refervatos. putat eadem Congregatio Syno-

At

Vi

J

dalig Abhatum , Prepofitorum , &c.. quod ii ad. Reli-

* giofos non fint extendendi , féd preter barefin , quemlibet

TUN,

- Prelatum fuos Monacbos ab omnibus Cafibus abfolvere ;

L

r

-dmo etiam fuper irregularitate difpen/are po[Je... Decla-

D

ratio erat ifta. — d fextumn. * Quoad Cafus referva-

A

ts Religioforum approbat Reverendi[mus. ( Epifco-

J

pus) DD. Prela

torum fententiam.

uHQ

aj

ÜUZERITU

L

ii

li

& 55. Quales fint Cafüus refer-

L

MMM

vati kegularium ?.

REzsPON-

l

DE CASIBUS RESERVATIS.

197

ht

RzsPoNpEOo: Éa, quead Cafus referva-

A

tos Regularium fpe&tant, continentur in Decre-

I r

to Clementis VIIL. fic habet: San&iffmus Domi-

i l

mus nofter , qui jam pridem accuraté perpendit , ac reipfa

H

comg erit ,. quod. refervatio facultatis abfolvendi Religio-

i

Jos enitentes à peccatis quibu[dam gravioribus , nifi Su-

pericres adinodum, prudenter ac. moderate illa utantur ,

l j 'ml?ll

nonnullos infirmiores , qui interdum Superiori fuo con-

M

Jcientie maculas detegere formidant , adducere po[[ent in

aterne daimnationis periculum, &? [piritualis remedii de-

mb

fperationem.

Jdeo , uí buic snalo San&itas Sua opportu-

d

ne projpiceret , decrevit, ut nemo ex Regularium Supe-

vioribus peccatorum ab[olutiones fibi veferoet , exceptis

Is

Ws , que fequuntur , aut omnibus , aut eorum aliquot ,

undi

prout fübditorum utilitati expedire prudenter àn Domino

E

ul

judicaverint.

A

l. Feneficia , Incantationes , Sortilegia.

13

I.. poftafia à Religione , [fce babitu, dimifJo , five

jle

vetento , quando eb pervenerit , ut extra fépta Monafterii

v

Jéu. Conventus fiat egre[fio no&urna.

ILL 4c furtiva & Monaf[lerio

Jeu. Conventu egref;

g

;pum;:

fio ,.etiam mon animo apoflatandi fatta.

IV. Proprietas contra cotum paupertatis , que

f

a

,

u

M

w

[d

peccatum qmortale.

V. Sfuramentum falfum in Sfudicio Regulari. feu

Jdegitimo.

VI. Procuratio , auxilium , feu confilium ad abor-

"-

tum faciendum poft. animatum fetum , etiam effettu non

ecuto.

j

VII. Falfificatio manus, aut figilli Officialium, Mo

*

(EP'N,

nafterii aut. Conroentus.

V

VIIL Furtum de rebus Mona[lerii fau Conventus

(f

mortale.

in e(f quantitate , que fit peccatum

IX.

3

hu

g

198

DISPUTATIO IX.

hi

IX. Lapfus carnis voluntarius opere confummatus.

ii

X. Occifio aut vulneratio feu gravis percu[Jo cu-

i

jusque perfone.

jin

XI. Malitiofum impedimentum aut' vetardatio aut

gt

aperitio Litterarum à Superioribus ad inferiores , & ab

u ej

qmferioribus ad Superiores.

IN

Si quod aliud preterea peccarum grave pro Religio-

gjrii

nis confércatione , aut pro con[cientie puritate referoan-

Vi

dum videatur , id non aliter fiat , quàm Generalis Capi-

p ]

tuli in toto Ordine , aut Provincialis in Provincia ma-

Ti t

4tura difcuffone aut. confénfu.

hi

at

NNon liceat Superioribus Regularium. confe[Jones

fubditorum audire , nifi quando peccatum aliquod refer-

d

vatum admiferint , aut ipfimet fubditi fponte ac proprio

sirip

motu id ab iis petierint.

adi

Superiores in fmgulis domibus deputent duos , tres ,

oAl

aut plures ConfeJarios pro fubditorum mumero majori

Qu

Atfüm D

vel minori ; iique fint do&ti , prudentes, ac cbaritate pre-

diti , qui à non refervatis eos abfoloant , &? quibus etiam

iílire

vefervatorum ab[olutio committatur , quando cafus occur-

Ti

verit , in quo eam debere committi ipfe inprimis Confe[Ja-

at t

vius judicaverit.

miDror

Tam Superiores pro tempore exiflentes , quàm Con-

Varo ;

fefJarii , qui ad fuperioritatis gradum fuerint. promoti ,

ieman

caveant diligenti[[ime , me ea motitia , quam de aliorum

v Ceme

peccatis in confe|Jione babuerunt , ad exteriorem guberna-

at

Wonem utantur.

V

Licebit tamen Superioribus determinare poenitentias

fxä li [

d jf

graves quibu[dam peccatis etiam mon refervatis à Confef-

fariis imponendas , que fubditos ab bujusmodi perpetran-

uj

1 ii

Bis colibere pojïnt.

LT

"tque

DE CASIBUS RESERVATIS.

199

fs

"Atque ita per quoscunque Regularium Superiores ,

d

quicunque illi funt , obfervari ma

?zdavit. INon obfian-

tibus &9c.

Datun Rome 26. Maji 1593.

Santiitas Sua

lii

1 8"

deinceps declaravit & declarat , ut Jf bujusmodi Regu-

larium Confe[Jariis Cafus alicujus refervati facultatem

]7

petentibus Superior dare moluerit , po[fmnt nibilominus

Confe[Jarii illa vice penitentes Regulares etiam non ob-

m

tenta à Superiore facultate abfoloere. Decretum hoc

Yi

reperitur in Bullario Laertii T. 4.

]""-""-"'"'?

Hic tamen notandum , quod licet vi hujus

Decreti Superiores poffint taxare generaliter poe-

*

nitentiam certis peccatis , non tamen eis liceat

um

eo fine refervare peccata, ut in quovis cafu par-

Jta declara-

Kf

ticulari ipfimet taxent poenitentias.

tum eftà Congregatione Epifcoporum anno 1627.

|

"n

30. April. V. Pittonum.

u

QuERITUR 56. Utrum Superiores Regu-

drip

larium non habeant poteftatem , ullum alium ca-

us

fum fibi refervandi preter adductos undecim ?

REsPONDEO: Superiores Regularium non

|

il

habent poteftatem fibi extra Capitulum Genera-

i r

le vel Provinciale (cui in Regularibus fubje&is

p

Ordinario equiparandum eft Decretum Epifco-

B

s

pi) refervandi alios cafus praeter undecim in De-

Mf

creto Clementis VIII. contentos , nifi indiredé,

in quantum peccato poffunt anneQere excom-

m

IW-

Ita declaratum

municationem fibi refervatam.

eft à Congregatione Epifcoporum & Regularium

!)

min

m!;l J

i

anno 1617. 7. Julii his verbis : In vim Decreti (e-

manati à Clemente VIII. 1593.) poffunt Regula-

l

[,t

vium. Superiores aliquibus peccatis in praditto -Decreto

sque ab-

mon conteniis excommunicationem adnetlere , eju.

I«

N 4

[

olutio-

j)

200

DISPUTATIO IX,

join

folutionem . fibi vefervare abfque. Capituli Generalis -vel

ei

Provincialis confónfu.. Pittonus in Conftit. de Re-

"

D

gularibus ad anpum 1617. 7. Jul. teftatur , decla-

!

rationem hanc contineri in Bullario Caffin. T. I.

"a

j

fact

Conttit. 278.

Fateor tamen ; ejufmodi excom-

municationes non facile fuadendas effe ; przfer-

ATU

m od

tim quia, nifi fiat authoritate delegata à Sede A-

oftolieg, vel ab Ordinario , videntur effe diver-

;o*;ïunt :

Quod a

fe rationis ab iis, quz refpiciunt forum inter-

ficdan

num, Idem ad annum r6a31. 22. Aug. refert a-

liam declarationem S. Congregationis Epifcopo-

vidinti

rum & Regularium , vi cujus Superioribus lice-

reloni

ret, etiam direété refervare tranífgreffhionem vo-

3

tl

torum. BDeclaratio eft hujus tenoris: Licet im.

ter Cafus à . Regularium Superioribus refervandos non

ET

7

tonem *votorums qon

f t

inféruerit Clemens Ottavus tranfere

J

tamen. füblata efl. Prelatis Regularibus bujusmodi : ve-

isCon

fervatio , quam ceteroquin babent ex Regule difpofitione.

a

Hac declaratio reperitur apud Peyrin. de Privil,

(onf

ReB- tonr 9. 6 T2 75

!

UJXRITUR 57.

Utrum Regulares tem-

pore Jubilei poffint abfolvi à Cafibus fuo Supe-

riori refervatis à quocunque Confeflario per Or-

dinarium approbato?

RzsPONDEO: Id fieri poffe declaravit Ale-

xander VII. in Conftitutione Unigenitus , edita

1655. 14. Maji, & relata à Nicolin. in Flofcul. V.

Stubilewn.

Et fic antea declaraffe Gregorium

XIII. teftatur Peyrin. de Privil, Reg.t. 3. c. 4.n. 3.

Declaratio Alexandri VIT, in Bull. Caffin.tom. 2.

Conftit. 524. fic habet : Teimpore Sfubilei po[funt o-

mnes -Regulares confiteri peccata fua Sacerdotibus ab Or-

dinario approbatis tam fecularibus quàm cujusvis Ordi-

tis

|

DE CASIBUS RESER VATIS. aöx

ii

nis Regularibus. .In Bulla enim ( Jubilei) mon f

il

mentio , mift de Ordinario eorum , qui audiunt. Confe[[io-

I^ d

sies , non autem de Ordinario penitentium. — Et po[junt

if) T

abfoloi-à Cafibus fu. Superiori Regulari refervatis.

[

H:ec de Catibus refervatis haufta ex fontibus

praj

fufficiant ; & quantum ad refervatos in hac no-

h

ftra Diecefi Auguftana fpe&at , locum habere

b

poffunt, donec aliter ab Epifcopo declaretur.

w EH'.?.-

Quod enim attinet applicationem ad Cafus par-

J

ticulariffimos , in quibus Summifte inter fe di-

n

gladiantur , deficiente lege , & fenfu aut praxi

lj

Jimd

predominante Ecclefiz , quilibet fibi juxta regu-

Jnem. !

las prudentie Legislator & Author , cum in hu-

(V

n

jufiodi particularibus nec perfowa perfone , nec

At

L

author privatus.private cuivis.Theologi autho-

ritati prefcribat.

Hc regula fundatur in Decre-

tis Conciliorum relatis Q. 9. & 1o. ubi ultimató

circa Cafus particulares relinquitur zftimationi

j i

[

Confeffariorum , quenam & quanta crimi-

num enormitas judicio Epifca-

pi remittenda fit,

"

3

v

...

u

m

m

j il

"

!:

D

u

|

J

l

SS

DN

2

42

"

N

M o

N

24

1

Q foä'

Y

D v A

j

j

E

p s

iU

12212

-

*

,)!l

ls

Ed

2

,

,

(t2

M*.DS

,

æ»

)Gryegutw;

Vr

EE

——

——

4

hY

;i

Áin4t

mj:!s*.*ïï

N3$8

DISPU-

202

£& (o)

jf 1

&

Ed

[

jnt

asehsss

&

äïag

dism

58

suni

um [

at

'wiis jl

DISPUTATIO X

jiqi

De Oblieatione denuntiandi folici-

g

od

tantes Confeffarios ; & de Abfo-

nearumdl

lutione Complicis.

,O a

i

r

J nj

$.L

a

De Olligatione denuntiandi Confe[Jarios folicitan-

gt

qind

tes ín. Confe[fionali ad turpia.

(X

, cot

UJERITUR I. Qualia circa hanc rem pro-

u

dierint Decreta Apoftolica?

dnein:

REsPoNDEO: Prodierunt duo potiffimum

Mitto,

Decreta , unum GnaEeconrr XV. alterum Br-

qilen(

NEDICTI XIV. Horum Summa continetur in

Müciar

Paf[lorali Epiflola Ser.mi ac Rev.i EP1scoP1 No-

Qu lr

STRI ÀAUGUSTANTI, ad Clerum fue cure con-

g,

creditum, data 2r. Julii 1748. , in qua fic habe-

r', t

tur: ,Primum eft nefarium Scelus Solicitatio-

vétes

»nis ad turpia, & inhonefta, cui pridem ufque à

hiï'x aian

»XXX. Augufti anno MDCXXII. Gregorius PP.

iib

» XV. in fua Conftitutione tunc edita , contra

yllitig

» quoscunque Sacerdotes , audiendis Confeflioni-

1

»bus deputatos, fapienter providit SS.mus veró

D. N. BENEDI1ICTUS PP. XIV. ampliüs etiam

vitig

d lüngt

» provi-

DISP. X. DE OBLIG. DENUNT. &c. 203

» providere intendens, nedum omnia ibi conten-

, ta confirmavit, & innovavit in fua Conttitu-

»tione, quz incipit : Sacramentum Panitentia.

» Sed acuit infüper , mandavitque locorum Ordi-

!

, nariis , ut Confeffariis omnibus eam infinuent,,

,ab iisque accuraté obfervari curent. NNove-

il

» rint proinde Sacerdotes omnes, & finguli , Sa-

» cramenti Penitentice Miniftri , teneri fe, in vim

"

, earumdem Conftitutionum , ponitentes fuos,

, quos noverint, fuiffe ab aliis ita folicitatos,

» feduló monere , juxta occurrentium Cafuum

» Circumftantias, de obligatione denuntiandi No-

» bis tanquam Ordinario, NNoftrove Vicario in

» Spiritualibus Generali perfonam Confeffarii,

» quz Penitentem , qucunque perfona illa fit ,

[:

if

» vel in a&u Sacramentalis Confeffionis, velan-

, te, vel immediaté poft Confeffionem , vel oc-

»cafione, aut praetextu Confeffionis, vel etiam

T

, extra occafionem Confeffionis in Confeflionali,

» five in alio loco ad Confeffiones audiendas de-

m |

» (tinato , aut ele&o, cum fimulatione audiendi

n d

» ibidem Confetfionem , ad inhonefta , & turpia

st

»folicitare, vel provocare five verbis, five fi-

s

» gnis, five nutibus, five taCtibus, five per Scri-

» pturam , aut tunc, aut poft legendam tentave-

] me!'

il

]

jrit, aut cum peenitente illicitos , & inhoneftos

d

» fermones, vel tra&tatus temerario aufü habue-

"

»rit, etiamfi Sacerdos fit , qui jurisdictione ad

r

» abfolutionem validé impertiendam careat, aut

»folicitatio inter Confeffarium , & ponitentem

" qu

ii

»mutua fuerit, five folicitationi poenitens con-

»fenferit, five confenfum minimé przftiterit,

at

)d

, vel longum tempus poft folicitationem jam ef-

», fluxe-

m

204

DISPUTATIO X

p od

b [ f

5 fluxerit , aut folicitatio à Confeffario non pro

qustmo

»fe ipfo, fed pro alia perfona peraé&a fuerit,, fi-

» Ve demum Sacerdos fit Secularis, five Regula-

iil

derdo

» Fis quomodolibet exemptus, ac Sedi Apoftoli-

5 c? immediaté fübje&tus, quorumcunque Ordi-

ipiis

:excepto f

» num, Inftitutorum , Societatum, & Congrega-

»tionum , & cujuscunqtie dignitatis, & preemi-

PT

- Qugi

»nentie, aut quovis privilegio, & indulto mu-

» nitus ,, contra quos omnes , omni humano re-

g n

» fpe&tu poftpofito , diligenter inquirere , & fe-

» Veré in eos apimadvertere jubemur.

» Caveant igitur Confeffarii , ne poenitenti-

» bus ita ab aliquo folicitatis Sacramentalem ab-

» tolutionem impertianr , nifi priüs denuntiatio-

(

»nem predictam ad effe&um perducentes , de-

» linquentem Ordinario indicaverint, vel faltem

»fe, cüm primüm poterunt, delaturos fpondeant,

»ac promittant,

Quemadmodum porro, ne de-

»li&um tam enorme , & Ecclefie Dei injurio-

»fum, ob probationis defectum, remaneant im-

qivear

»punitum , facultas in prefata Conftitutione

u

BU

» Nobis attributa eft , procedendi cum teftibus

;dulo tyi

» etiam fingularibus, dummodo prefümptiones,

us

»indicia, & alia adminicula concurrant:; ita e-

qrftud

» contra ad coercendam magnitudine pane dete-

iWatir

» ftabilem audaciam improborum hominum, qui

;ELFUI]], I

» Vel odio, vel ira, vel alia indigna caufa coim-

'x"'ï-; f&]e

»moti, vel aliorum impiis fuafionibus, aut pro-

vll

» niffis, aut blanditiis, aut minis, aut alio quo-

E

» vis modo incitati tremendo Dei judicio , & Ec-

» clefie Auctoritate contempta, innoxios Sacer-

iRik

g

» dotes falfo folicitationis infimulare, vel per fe

» Ipfos innocentes Confeffarios impié calumnian-

U;MFM j

a(

» do,

DE OBLIGATIONE DENUNT. &c. 205

, do , vel fcelefté procurando , ut id ab aliis fiat

lr

, hujusmodi cafüm Santitas Sua fibi , ac Succef-

*Regula

» foribus fuis refervavit, voluitque à nullo alio

of

» Sacerdote, quovis privilegio, Au&toritate , &

i rl

» dignitate munito , preterquam in fine vite , &

.

, excepto mortis articulo , beneficium abfolutio-

J

Y

» nis obtineri pofle.

UJZERITUR 2.

uomodo autem fonat

"

& Uv

J

ipfa Bulla GREGORII XV?

X

Couftitutio

£l

Ill

(l

Gregorüi Pape XF.

i d

Contra Solicitantes in. Confe[Tomibus.

As

AVL

Gregorius Papa XV.

ad perpetuam rei memoriam.

"i

iverfi Dominici Gregis curam quamquam

I

i

immeriti , ccelefti difpofitione gerentes, fe-

n

M

, dulo invigilare tenemur, ut ab omnibus, pravis

mpwü

, contagiis confervetur immunis, multoque ma-

iM

» jori ftudio providere , ut omnis pettis ab-iis a-

|

i

, vertatur, quibus alios fanandi ofhicium eft com-

ii

, miffum, ne quod Evangelica Scripta nos admo-

"

du

i

, nent, fàle infatuato non fit, in quo faliatur , &

q

, 2d nihilum profit ultra , nifi ut mittatur foras,

d

5 & conculcetur ab hominibus.

Quoniam au-

HOv&'

,tem à Romanis Pontificibus Pradecefforibus

j

,noftris quibusdam in locis provifum fuit, ut

Vel d

»,impium, ac nefandum fcelus, quod non folüm

r

,inter Chrifti Fideles non effe, fed nec etiam

, hofril-

206

DISPUTATIO X.

n?

g !

»nominari debet, procul ab iis arceatur, videli-

$ Cet

ut aliquis Sacerdos ad Sacras audiendas

ll

d,qu

nmat

Confefliones deputatus , Sacrofant&to Peeniten-

p ti& Sacramento, folicitando Penitentes ad tur-

gt

» pia, abutatur, ac pro medicina venenum , pro

&il &

& ex colefti Medlco

guumut

» pane afpidem porrigat ,

,,mfernahs veneficus , ex Patre fpirituali prodi-

f& COT

» tor execrabilis animarum reddatur , idcirco nos

, Vi

»€a , que his perniciofiffimis Diaboli infidiis ar-

,nig

u

» cendis certis locis falubriter conftituta funt , ut

u

m

»nullibi defiderentur, quantum ex alto concedi-

»tur, providendum duximus

Alias fiquidem à

acifi

fel. record. Pio Papa IV. Przedeceffore Noftro

HS Euf

, emanarunt Litterz tenoris fubfequentis

vide-

Jedmef

licec: Pius Papa IV. Venerabili Fratri Archi-

pR

Epifcopo Hifpalen. in Regnis Hifpaniarum , at-

i

»que etiam in eorum Civitatibus, & Diccefibus

i

»curam animarum habentes., five eam pro aliis

qik

, exercentes

aut alias audiendis Confeffionibus

NT

»ponitentium deputati in tantam proruperint

yeiqur

» iniquitatem , ut Sacramento Poenitentie in actu

ul

»audiendi Confefliones abutantur , nec illi , &

EM

» qui id inftituit Domino Deo , & Salvatori no-

n

»ftro Jefu Chrifto injuriam facere vereantur;

muetm

»mulieres, videlicet Pcenitentes ad actüs inho-

» neftos, dum earum audiant Confefliones, alli-

4 BR

ii

» ciendo , & provocando, feu allicere, & provo-

,UM Atf

g eure tentando & procurando, ac loco earum

j A

5 per Sacramentum hujusmodi Creatori noftro

H

,,reconc1hat10n1s graviori peccatorum mole eas

» onerando , & in manibus Diaboli tradendo in

Qp

»WHE ïh

» Divine Majeftatls offenfam, & animarum per-

W &c

» niciem , Chrifti Fidelium fcandalum non modi-

o

, cum.

|

DE OBLIGATIONE DENUNT. &c. 207

t

dl

,cum. Nos in animum inducere nequeuntes,

» quod , qui de Fide Catholica re&té fentiunt, Sa-

fe]s

, cramentis in Ecclefia Dei inftitutis abutantur,

al

, aut illis injuriam faciant; Fraternitati tuz, de

I

l

»Cujus eximia pietate , virtute , atque doGtrina

LMed

» plurimum in Domino confidimus, per prafen-

lml

»tes committimus, & mandamus , quatenus per

f

ii

» te, vel per alium, feu alios à te deputandum ,

» feu deputandos contra omnes , & fingulos Sa-

m

» cerdotes di&orum Regnorum, ac illarum Civi-

D

»tatum, & Diccefium de premiffis qduomodoli-

Áqiis

» bet diffamatos , tam Seculares, quàm quorum-

t N

» vis etiam exemptorum , ac Sedi Apoftolice im-

i r

» nediaté füubje&torum Ordinum Regulares , cu-

tlng.

»juscunque dignitatis, ftatus, gradus, ordinis,

Qd

» conditionis, & preeminentiz exiftant, tam fu-

Jesd

»per premiffis , quàm fuper Fide Catholica , &

"

1

QU

p

» quid de ea fentiant, diligenter inquiras, & jux-

NT

» tà facultatem tibi contra hzereticos, aut de h-

p

» refi quovis modo fufpectos , à Sede Apoftolica

j

» conceffarum continentiam , & tenorem proce-

wil,l

» das , ac culpabiles repertos , juxta exceffuum

du t

»fuorum qualitates , prout juris fuerit, punias,

Yeua

, €0s etiamfi, & prout de jure fuerit, faciendum,

lisi

» debita precedente degradatione fzcularis Judi-

n )

» Cis arbitrio puniendos tradendo. Nonobítan-

Agte

» tibus Conftitutionibus , & Ordinationibus Apo-

fpant

» ftolicis, ac Ecclefiarum, & Monafteriorum, nec

»non Ordinum quorumlibet , quorum ipfi Sa-

j

il mUleïä

»cerdotes fuerint , etiam juramento , confirma-

j

» tione, vel quavis firmitate alia roboratis , Sta-

i

inqild

» tutis, & Confuetudinibus, Privilegiis quoque,

» indultis , & Litteris Apoftolicis fub quibuscun-

01*

«t

»que

w

208

D

DISBUTATIQ X.

j o

»

ue tenoribus , & formis , àc cum quibusvis

:jl]'eq) (

yili

» Claufülis, & Decretis etiam motu proprio , aut

» alias quomodolibet conceifis , etiam iteratis vi-

ii

ieitti

» Cibus approbatis , & innovatis.

Quibus omni-

»bus, eorum tenores przfentibus pro expreflis

gtl

[ieae,

, habentes, hac vice duntaxat fpecialiter, & ex-

»preífe derogamus , czterisque contrariis qui-

« prate

» buscunque.

Datum Rome apud Sanctum Pe-

ipfaConfs

»trum fub annulo Pifcatoris die r6. April.

foen (

,MDLXI. Pontificatus noftri anno fecundo. I-

lo qo

»gitur, ut Littere predi&te perpetuis futuris

fesatti

»temporibus, ubique locorum inviolabiliter ob-

dedo, |

»ferventur, motu proprio, & ex certa fcientia,

& fllot

»ac tnatura deliberatione noftra, ac de Confilio

m aj

» Venerabilium Fratrum noftrorum S. R. E, Car-

ais

»dinalium contra hzreticam pravitatem Genera-

As fv

»lium Inquifitorum przinfertas Litteras hujus-

A&tCà OU

»modi, ac omnia, & fingula in eis contenta A-

& ov

»poftolica Au&toritate tenore prefentium ap-

Torinda

» probamus , & confirmamus, illisque omnibus,

AOT Q]

» & fingulis inviolabilis Apoftolicz firmitatis ro-

t Dice

» bur adjicimus , illasque non folüm in predi&is

J

» Regnis Hifpaniarum, fed in quibusvis Chriftia-

Af

» ni Orbis partibus firmiter, & inviolabiliter ob-

t lisc

p fervari precipimus , & mandamus, ac priterea,

tiomn

,ne in futurum de pona his delinquentibus im-

» ponenda, & de modo contra eofdem proceden-

Q2 (y

q'g"c.ionjs |

, di ab aliquo dubitari poffit, ftatuimus, decerni-

TA

» mus, & declaramus , quod omnes , & finguli Sa-

HEI

L

d

&

»Ccerdotes tam Secularées, quàm quorumvis , &

» quomodolibet exemptorum , ac Sedi Apoftoli-

j

nj

Ts

,ce immediáté fubjectorum Ordinum , Inftitu-

, orum , Societàtun , & Congregationum Re-

Mi

ln

» Bulares

E

I

|

DE OBLIGATIONE DENUNT. &c. 209

quibm;

» gulares , cujuscunque dignitatis, & preeminen-

QO

lts

» &i , aut quovis privilegio muniti exiftant , qui

I r

» perfonas , quecunque ille fint , ad inhonefta,

» live inter fe, five cum aliis quomodolibet per.

&Dte

» petranda , in a&u Sacramentalis Confeflionis,

!I,"& eg

» five ante, vel poft immediate, feu occafione,

FA

n

d

»Vel pretextu Confeffionis hujusmodi , etiam

»ipfa Confeffione non fecuta , five extra occa-

i

»fionem Confeffionis in Confeffionario , aut in

tægu"fe. |

» loco quocunque, ubi Confeffiones Sacramenta:

JUI* ]

l

l

l

» les audiantur, feu ad Confetlionem audiendam

»ele&o , Simulantes ibidem Confefliones audi:

i

M

»I€ , follicitare, vel provocare tentaverint , aut

(

M

» cum eis illicitos, & inhoneftos fermones, five

» tra&tatus habuerint, in Officio fancte Inquifi-

l Ggüflä-

» tionis feveriffime, ut infra, puniantur: & pra-

tà t

»terea omnes ha&retice pravitatis Inquifitores ,

)

»& locorum Ordinarios omnium Regnorum ,

imtt

» Provinciarum, Civitatum , Dominiorum, & lo:

atl

» corum univerfi Orbis Chriftiani in fuis quem:-

jtittir

»que Dicecefibus, & Territoriis, per has noftras

hp

» Litteras , etiam privativé quoad omnes alios ,

r

hi

» fpecialiter , ac perpetuó Judices delepamus, ut

iil

»Íuper his contra predictos fimul, velfeparas

L

»tim in omnibus, prout in caufis fidei, juxta fa:

!

» crorum Canonum formam, nec non Officii In:

T

2j

» quifitionis hujufmodi Conftitutiones , Priviles

j li

Mb

w

-.1

» gia, Confuetudines, & Decreta, diligenter in-

L

fngi

» quirant, & procedant, & quos in aliquo ex hu«

j

15)

»jufmodi nefariis exceflibus culpabiles, reperes

j Apor*(

» Hint, in eos pro criminum qualitate, &'circums

,^

l

» ftantiis, fufpenfione ab executione Ordinis, pri»

p

, Vvationis Beneficiorum , Dignitatum, & Officio:

ie)

d

»,rum

D.zhmort Tr. de fæm't. PAFA

210

p 0al

DISPUTATIO X.

»rum quorumcunque , ac perpetue inhabilitatis

g

ynajt

» ad illa, nec non vocis adive, & paflive,fi Re-

»gulares fuerint, exilii, damnationis ad trire-

«

»1nes, & Carceres, etiam in perpetuum abfque

» ulla fpe gratie,, aliasque poenas decernant, eos

g a

»quoque, fi pro delicti enormitate graviores

gii

»poenas meruerint , debita precedente degrada-

uenliy

»tione Curiz feculari puniendos tradant. Dan-

tinade

»tes etiam facultatem Venerabilibus Fratribus

i ican

» noftris S. R. E. Cardinalibus Inquifitoribus, ne

tefüili

» deli&tum tam enorme, & Ecclefie Dei tam per-

fum g

»hiciofum remaneat ob probationum defetctum

nf

»impunitum, cum difficilis fit probationis, tefti-

»bus etiam fingularibus , concurrentibus prz-

» fumptionibus , indiciis, & aliis adminiculis deli-

» &tum probatum effe arbitrio fuo judicandi , &

Quæu

» Curiz fzeculari , ut prefertur, reum tradendum

NI

» effe pronunciandi. Non obftantibus omnibus,

Ws

»que diétus Predeceffor in fuis Litteris predi-

Y r

» &is voluit non obftare, ceterifque contrariis

(ush

»quibufcunque: mandantes omnibus Confetfa-

LLv

»riis, utfuos Peenitentes , quos noverint fuiffe

lo

» ab aliis, ut fupra, folicitatos, moneant de ob-

rmati

» ligatione denunciandi folicitantes , feu, ut pra-

n

»fertur, tractantes [nquifitoribus, feu locorum

"uf

» Ordinariis pradictis , quod fi officium preter-

»miferint, vel penitentes docuerint non teneri

u at

Vff

» ad denunciandum Confeffarios folicitantes, feu

hl

A

lity

»tractantes, ut fupra, iidem locorum Ordinarii

i q

» & Inquifitores illos pro. modo culpe punire

dl

j

»nonnegligant. Volumus autem , ut prafen-

jj

Em

»Kium. tranfumptis , etiam impreffis manu alicu-

»jus Notarii publici fübfcriptis, & Sigillo alicu-

'm mtü XX]

Ti

Djus

DE OBLIGATIONE DENUNT. &c. 21I

lii

»jus perfonz in dignitate Ecclefiaftica Conftitu-

Iaj

d t

»te munitis eadem prorfus fides in judicio, &

» extra ubique habeatur , que przfentibus habe-

D dfo

1

,retur, fi forent exhibite, vel oftenfe, quod-

& gj

»Qque eedem prafentes Littere, feu illarum ex-

TUl

» empla ad valvas Bafilicarum Sanéti Joannis La-

| üegraffg.

L

» teranenfis, ac Principis Apoftolorum de Urbe,

"n

» & in acie Campi Florz affixze omnes ita arctant,

» & afficiant, ac fi unicuique perfonaliter intima-

» t& fuiffent.

Datum Rom: apud Sanctam Ma-

» riam Majorem fub annulo Pifcatoris die 30. Au-

1 d

» gufti 1622. Pontificatus noftro anno Secundo.

(f

il

S. Card. S. Sufanne.

MINI &

UXRITUR 3.

Et quomodo fonat Bulla

Y

BENEDrcTI XIV?

AUDU

REsPoNDEOo: Hanc cum alia Bulla explica-

toria reperies in $. fequente.

du

QU./ERITUR 4

An lie Bullz obligent in

toto orbe, ac prefertim in Germania?

RErsPoNDEo: Obligant in toto orbe, etiam

w[r UJ

in Germania.

Hujus refponfionis triplex eft ra-

UT

D

tio. Nam r. ex tenore Conftitutionis Apoftoli-

Miv

ce conftat; quod Summi Pontifices ferió velint

obligare in toto orbe, & quod omnibus Epifco-

li

pis fuerit ferio mandatum , ut has Conftitutiones

Vif

in fuis Dicecefibus promulgent: 'Ergo funt inex-

g r

cufabiles , quibus de voluntate legislatoris con-

ftat, nec poffunt fumere rationem faltem certam,

j

]

J

manifeflam & . evidenter fufficientem , qu:e confcien-

MA

tiam tuto eximat ab obfervatione legis , fed tan-

L

tüm negle&tum timide excufabilem mandati A-

Q 2

pofto-

[ D

DYO

DISPUTATIO X.

poftolici, fe tenentem ex parte illius, cui deman-

yura

i d

data fuerat in loco particulari promulgatio.

;

9. H« conftitutiones promulgatze & acceptate

funt in majori parte Ecclefiz , videlicet in Italia,

sl

sio d

Hifpania, & Gallia, prout patet ex "Theologis

harum nationum, v. g. Authore Theologie Mo-

«f d

ao

ralis Salmanticenfis, Pontafio V. denuntiatio Po-

g viin

teflatis, Ferrario &c. Ergo irrationabilis eft excu-

fatio Theologorum, fe in Germania eximentium

imifi

nf

à lege. c. patet quia ubi lex Regis aut principis

jam eft promulgata & acceptata in majore parte

i fpíoy

regni vel provinciz, aut Ecclefi& non excufan-

nhon'tau'ï

vl &

tur fübditi in particulari diftri&u, fi Prefectus

loci fuerit negligens in promulganda lege.

dT

3. Conftitutio GREGORIIXV. jam eft fuüfficien-

g, i

ter promulgata in toto orbe faltem indirette , vi-

, yojt

delicet per propofitiones damnatas ab Arr-

ml

XANDRO VII. que fupponunt promulgationem

if d

& obligationem univerfalem illius Conftitutio-

tule feni

nis.

Nam Propofitio 6. fic habet : Confe[Jarius,

n f

qui in. facramentali confe|one tribuit penitenti cbartam

dizü

pofTea legendam , in qua ad venerem incitat , mon cenfe-

a.

tur follicita[Je in confe[Jione, ac proinde non eft. denun-

i dit

tandus. Et Propofitio 7. Modus evadendi obliga-

"tor

tionem denuntiande follicitationis eft , fi follicitatus con-

üidfíe

fiteatur follicitanti ; bic potefl ipfum abfoloere ab[f-

fufusleg

que onere denuntiandi. 4. Si eiufmodi legum Apo-

g

ftolicarum obligatio in a&tu fecundo dependeret

wïlï?ox

à promulgatione vel acceptatione Epifcoporum,

D

r

fequeretur , quod Pontifex tacite haberet hunc

IJlmuD(

modum tendendi :

V'olo omnes fideles in toto orbe in

f

( Dy

omnibus Diecefibus obligare in a&u. fecundo, fi ita vide-

me

em,

M

iüp]

n

bztur cuilibet Epifcopo, legem in fua Diecefi fore util

aut

DE OBLIGATIONE DENUNT. &c. 515

Tu(s

aut nece[Jariam , aut non potius nocivam & fcandalofam.

l OIHujg h

Sed hoc eft abfürdum & indignum mente Ponti-

(

pt

ficia.

Nam fi lex cenferetur in particulari pro-

:

lt

vincia vel Diccefi fore nociva, exigeret fübor-

Thej

dinatio debita, ut Epifcopi fcriberent fummo

)Iüglæ J

Pontifici de circumftantiis loci particularibus,

N n

quas ignorare potuit legislator , & fic collatione

W

cum vicinis Epifcopis facta peteretur cum omni

b

fubmiffione fufpenfio legis.

At veró utilitatis

üy

aut neceffitatis generalis judicium relinquere cui-

Tj

vis Epifcopo , profecto repugnat prudentie &

100

authoritati legislatoris fupremi & nature legis.

[Tg

Quod fi etiam verum fit, in una natione v. gr.

« h

Italia aut Hifpania, dari majoritatem rationis pro

f

Iifi

lege , & ibi dari cafus frequentiores , non fequi-

Y

tur, propterea in alia natione ceffare obligatio-

X

nem legis.

5. Sollicitantes in Confeflfionali funt

fufpecti de berefj, quia prefumitur à jure quod

s

Ya

male fentiant de rebus Religionis, prout infra

Q.20. Ergo cum dentur Leges generales Eccle-

fiaftice , in toto orbe promulgate & recepte de-

ii n

nuntiandi -- fufpectos de herefi ; prout infra

l

«I" :

Q. 20. dicetur, etiam hzc lex erit univerfaliter

obligatoria.

Si autem quis dicat ; leges prafertim

tantis difficultatibus implexas, non effe ferendas,

nifi cafus legislatorem moventes fint frequentes;

quze frequentia in Germania locum non habet,

RrsPowNDEO: Motivum legislatoris non

T:

peniffï:

jlb

fuiffe frequentiam, fed enormitatem criminis,dum

anime ad Deum redeuntes in ipfa a&tuali con-

du

if

verfione ab ipfo miniftro Dei perfide abducun-

tur à Deo, quod merito inter fumma, qux exco-

j i

|

gitari poffunt, fcelera referendum eft. Sicuter-

f fm,

O 3

go

2031

214

DISPUTATIO X.

go ponuntur leges de crimine lefe majeftatis,

a, !

qmin

!j

de parricidio , inceeftu in primo gradu, prodi-

tione patrie &c. etfi hec crimina non fint fre.

aolosy

'.

1

.

quentia, fed rara, ita etiam de ifto deteftando

crimine merito lex ponitur.

Dein, fi verum

at

'

Ü pofmt

eft, quod iftud crimen in Germania fit rarum,

eo minus jufta erit excufatio ab acceptatione

m

&lent,

vel promulgatione legis, cum etiam difficultates,

qua pratenduntur, eo rariores future fint.

ge i

ar: Tr

QuiRITUR $. Quid intelligatur per pec-

cata inbonefla & turpia , ad quee fit follicitatio ?

m m

d t

REsPONDEO: Per peccata inbonefla & turpia

intelliguntur omnes a&us externi Jibidinofi feu a-

niij

,

&us luxurie, quó fpe&ant etiam a&us ex fua

1f

natura vel ex particulari difpofitione complicis,

2app

vel ex intentione operantis aliunde fatis manife.-

ltl

ftata figno aut verbo, inductivi ad vehementem

icin

commotionem fpirituum genitalium , ac confe-

pigea

quenter ad pollutionem fíaltem ex parte unius

Átons

complicis , agentis vel patientis, five ipfa actua-

Rb

lis pollutio fequatur vel non.

A fortiori autem

tb

intelligitur fornicatio , fodomia, & alii actus lu-

tsf

xuriofi.

Ita explicant paffim Do&ores. Ea ve-

Ti m

ro explicatio PRonBATUR directe hoc modo.

uü

Terminis turpitudinis in Scriptura, ex qua à Sum-

il

mis Pontificibus defumptus eft, fignificat omnem

L

a&um externum Jibidinofum. Ergo idem fignifi-

Vr

cat in Bullis Pontificiis. ant. prob: Hic termi-

Wa

