invalida abfolutione. Et hoc modo intelligen-

h

dus eft Canon 7. Concilii Lambethenfis celebrati

lii

in Anglia anno r281. ubi fic habetur: Probibe-

Wsj

mus füb pena Excommunicationis, me quis de cetero

tlj

abfque Epifcopi licentia expre[fa , 'vel vationabiliter pra-

d

Jiunpta, confefiones füorum audiat fubditorum.. 1n hoe

bíy

textu , dum licentia prefumpta opponitur ex-

nf

prefiz , fignum eft, per rationabiliter- prefumptan

Em

intel-

j|

DE APPROBATIONE;JURISDICT. &c. 25

u

intelligi conce[Jam tacité , feu tacitam, quce utique in

conceflfione actuali preterita involvitur.

UJERITUR 22.

lt )

An etiam Regulares in-

digeant approbatione Epifcopi ad excipiendas

obatus,

Confeflfiones Secularium ?

) t

REsPOoNDEO Indigent.

Id patet ex Bulla

Clementis X. proxime referenda ;

& ex duabus

15

propofitionibus ab Alexandro VI. anno 1659;

dU

damnatis.

Prima.

Concilium "Iridentinum non obli-

W

iu

gat Regulares ad obtinendas, approbationes ab Epifcopis,

(;

ut. [eculavium confe[fones audire po[fint ; meque de illius

Concilii autboritate privilegia Regularium reftringi po[-

funt , cum in. Gallia receptum mon fit , preterquam in

,

Á

deciflenibus Fidei; Neque Bulla Pii IV. pro confirma-

ji

Secunda. Ubi Cencilium Tri-

tione illius promulgata.

(

dentinum ej? veceptnm , non po[Junt. Epifcopi reftringere

j30Q

vel limitare approbationes , quas Regularibus concedunt

ld

!

ad confejJones audiendas , neque illas ulla ex caufa revo-

p

care.

Quinimo . Ordinum mendicantium Relipiofi ad

15, IU

eas approbationes obtinendas non tenentur ; & fi ab Epi-

| ij

j

u

Jopis Religiofi non approbentur , reje&tis illa valet tan-

yis Qu

tim , ac [i approbatio conce[Ja fuiJet.

vaïide v

QUZRITUR 23.

An ea Approbatione E-

u2

pifcopali Regulares indigeant etiam ad exci

miett

das Confeffiones Regularium?

RzsPONDEO Ad excipiendas confeffiones

d

T

Regularium Confefiarius Regularis non indiget

n pb

approbatione Epifcopi; fed illi fufficit approba-

j u

tio fui Superioris.

Id probatur ex eo, quia Tri-

u

i

dentinum in Confeffario Regulari approbationem

!rb

m

"

Epifcopi tantüm requirit in ordine ad excipiedas

Confefliones Secularium.

pom[UTU

Ita communis apud

Barþofam l.c.n. 64.

g

b5

Qv £-

26

DISPUTATIO VIII.

n

QuazRiTUR 24. ÁnRegulares fine appro-

yil

i"

batione Epifcopi poffint tempore Jubilei abfol-

"

vere alium Religiofum ejufdem monafterii à ca-

fu Sedi Apottolicz refervato , fi ceteroquin fint

hr (

ex Confeffariis deputatis à Pralato.

lwu'i

REsPONDEO Affirmative.

Ita docent te-

"n

4 (

fte Barbofa l. c. n. 66. Henriquez, Lopez, Le-

defma , Suarez, Reginaldus.

IT

QuazRITUR 25. An approbatio Ordinarii

g

refpectu regularium poffit limitari ?. aut omnino

W

revocari? |

Áitr

T

ID

REsPoNDpEO r. Non pöfï'unt fimul ac fe-

mel integri Conventus fuüfpendi ab audiendis

yrit

Confeffionibus,

Ita tefte Barbofa 1. c. n. 5o. de-

p

RU

claravit S. Congregatio Epifcoporum & Regula-

"

rium his verbis : Cum S. Congregationi Cardinalium

T

negotiis Epifcoborum & Regularium prapofitorum in-

FT.

votuerit , Confe[Jarios Regulares graviter conqueri, quod

t

ab zdrcbi- Epifcopis , Epifcopis , & locorum Ordinariis

yui

lr

ab audiendis confe[fionibus quavis de caufa indifcriminae

um [u[pendantur , &j propterea [epe contingere, ut ab

00

eifdem rcbi- Epifcopis , Epifcopis , & locorum Ordi-

!

I

narüs omnibus fanul unius Conventus Confe[Jarüis con-

Ts

felfiones audiendi facultas adimatur.

Illlufiriffai ejuf-

1jn

dem S. Congregationis Patres vati vix firi po[fe, ut

[ Epr[m

boc fine fcandalo , magnaque animarum pernitie contin-

gat , re maturius perpen/a ad omnem fcandali materiam

It

fabmovendam , & quo magis fpirituali piarum mentium

Vtty

con[olationi confulatur , flatuunt , & decernunt Zfrchi-

Ht

Epifcopis , Epifcopis , aliifque Ordinariis locorum , ad

wos Confe[Jarios approbandi jus fbettat , Confe[Jarios

liti

egulares , alias ab ipfis liberé approbatos , ab audiendis

d

qcnfg[]ïanibus Jufbendere po[ibac sinimà. licere , mifi ex

T,00d

DE APPROBATIONE,JURISDICT. &c. 27

RD

nova caufa, eaque ad. confe[Jianes ipfas pertinente ,. aut

1 df

ob non fervatum interdittum ab ipfis Ordinariis pofitum,

Lig

uf

Statuunt infuper , eofdem zfrcbi- Epifcopos , Epifcopos,

locorumque Ordinarios. confe[fiones audiendi facultatem

euimibus famul unius Conventus Regularibus Confe[fariis,

Qs

eadem $. Congregatione inconfulta , nullo patto adimere

W.l

o[fe

Quod quidem Decretum , ut. áidem. Illuftviffam

Patres opporturum 2 nece[Jarium duxerint , ita invio-

Vorag

labiliter jubent obfervari. Rome 20. Novembris 1615.

t

RESPONDEO 2.

Regulares femel genera-

liter approbatos non poffe ab eodem Epifcopo

dul

fine nova caufa ad examen revocari, Ita conftat

Ü w

partim ex proxime relata declaratione $. Congre-

!

gationis, & ex Bulla Clementis X. proximé refe-

1

renda.

l

ResPoNDpEo 3. Otrdinarius debet Regula-

n

T

res generaliter approbare , quos generaliter idoneos

j

repererit.

Id enim patet ex Bulla Clementis X.

n

proxime referenda ; fed iis, quos non ita gene-

Tl

raliter idoneos reperit pro omni fexu, ftatu, lo-

n

€o, conditione penitentium , poterit approba-

lnal

tionem limitare.

Ita continetur in Bulla Cle-

!

j

mentis X. que fic habet: J/los Religiofos qui ad

confe[Jones audiendas idonei generaliter veperii fuerint,

t

| MWJF

ab LEpifcopis generaliter quoque- & indiftintte abfque l-

n

witatione temperis , ceterorumque locorum , aut generis

perfonarum in Dieceft propria admittendos. . -- — Quead

jnn

yu n

ceteros vverb, qui non adeo idonei reperientur , fi petierint

m d

& adwitti , arbitrio Ordinariorum relinqui , ipfos cum

MMJ'

limitata facultate , prout eifdem Ordinartis magis expe-

Ári

dire videbitur ,. probare & adwüttere,

Regulares verà

L

j9P

ad ejufinodi Confeffiones audiendas praroio examime

j

(

n

pliciter , & abfque ulla temporis prefinitione

pb

Epifcopo,

28

DISPUTATIO VIII.

puul

W

Epifcopo, fecus autem ab ejus Vicario, aut ab 7fnte-

f

ce[foribus Epifcopis , approbatos , non po[Je ab eodem, qui

füc approbavit , iterum examinari, aut ab iifdem confeJic-

i

ts

mibus audiendis fufpendi ,. feu licentias ilis conce[Jas ve-

vocari , nifi nova fupervemente caufa, que ipfas confe[-

jb

Grp

fiones concernat.

De qua tamen baud nece[Jarium e[Je,

ut in Zdehis conflet 5 mec eam teneri. Epifcopum ipfis Re-

st

x

gularibus fignificare , d Sedi /poftolice duntaxat, ubi

eam fibi aperiri poftulaverit.

Porrà fi Regulares cum

p&ïgm

v

fiandalo , aut. aliàs inboneft£ ivant , vel aliquod deli-

Guimn. committant , per quod rationabili Epifcopi judicio

mf

lu

videantur à confe[fonibus fu[bendendi, in quo ipftus Epi-

féopi confcientiam oneratam e[Je oolumus , cum precipua

fines

a v

Miniftri penitentie qualitas fit oite integritas , ac mo-

vum bone[las , utique eam caufam ad confe[Jionis minifte-

ob

Ui

vium pertinere, ac proinde mibil obflare , quo minus ob

emn po[Jt Epifcopus Regulares à femetipfo approbatos

mb

rl

..

füfpendere , aut. vepellere à confe[Jonibus audiendis. Si-

gnanter autem dicitur in Refponfione ad prz-

IU

fentem quzftionem, debere gereraliter approbari

77

ab Ordinario Regulares , qui generaliter idonei re-

r

perti fuerint; quia veró ad ita generaliter & in-

aj

definité approbandos , opus effet rigorofitffimo

Inril

examine fuper omnibus materiis vaftiflime fcien-

U,&t

tie moralis, pluribus difficultatibus obnoxio,

pl

^hinc invaluit praxis & ufus Urbis & Orbis in

(un

pluribus Epifcopatibus, ut quantumcunque Con-

*anj

feffarii tam Seculares, quàm Regulares reperian-

Qdn

tur idonei , non admittantur ad excipiendas Lai-

lt

corum confeffiones nifi ad annum, vel fucceffi-

m

ve, ad biennium , aliudve tempus limitatum,

li

minus etiam habiles ad minoris temporis fpa-

nj

tium , prout Epifcopus prudenter judicaverit ex-

u L

pedire;

[

DE APPROBATIONE,JÜORISDICT.&C. 29

l

pedire ; veluti teftatur Nicolius Canon. Lucu-

n u

brat Lib. 5. Tit. 38. num. 9. idemque Syftema

rmfeþ,

in cafuum contingentiis fiepiüs fuit approbatum

?l[(?lj ft-

à SS. Congregationibus Cardinalium.

ueri er-

ii

go hodie non poffunt, aut injufté fe gravatos ex-

Ti

clamare Regulares, qui limitatam hujufinodi ap-

k

probationem à locorum Ordinariis recipiunt, id

hii d

potiffimum intendentibus, ut ftudiis fe exercere

Vabf

pergarnt , atque ita qui hodie aptus eft, oblivio-

d k

^

ne Do&trinz non fiat fuo tempore ineptus, velu-

d

ti contingit facile.

Imo, cum interdum pro-

deant novze propofitiones damnatz , vel declara-

"

tiones aut conftitutiones Pontificie, de earum

f m

notitia vel ufu fumere informationem Epifcopo

incumbit.

UJXRITUR 26. An Regulares fine apQ

probatione Epifcopi poffint audire Confetfiones

d

Secularium de familia ?

pl

RzesPoNDEO Poffunt. lIta habetur in pre-

n

fata Bulla Clementis X. his verbis: Jn monaJLeriis:

ac Collegiis , ubi juxta regularia inflituta oivitur , po[Je

i ht

iil

tam Prelatos Regulares , quàm Confe[[ores audire Con-

)

fefiones illorum Secularium ,. qui inibi verà funi de fa-

;igorofm

lii

milia , & continui commen/ales, non autem illorum , qui

ipfis tantum deferviunt.

y À

j

UXRITUR 27. An Regulares poflint fi-

ne approbatione KÉpifcopi audire confeffiones

" Al

Monialium fui Ordinís ?

As

J nd:—*

RzsPouwpEo ld fieri non poffe. Ita defini-

tum eft in Bulla Gregorii XV. Jnfcrutabilis , ubi.

T f

d

fic habetur: Confe[Jores frve Regulares ftve Seculares

quomodolibet exempti , tam ordinarii quàm extraordina-.

mp()nlï ,

j

Ó

,'

rii , ad confe[fiones Monialium etiam. Regularibus fubje-

&arum

F !

DISPUTATIO ViIII,

ul

309

ä;arubæ audiendas , mullatenus deputari valeant, mifi

h

T.

prius ab Epifcopo Diecefano idonei judicentur , & ap-

probationem , qua! gratis concedatur , obtineant. Imo

vf/Wq

veroó etiam Regulares generaliter approbati ab

.

Epifcopo ad perfonarum Secularium Confeffio-

5 W

nes audiendas , nequaquam cenfentur approbati

ad audiendas Confeffiones Monialium, etiam fi-

Quæ

bi fübje&tarum , fed egent quoad hoc /?eciali Epi-

hp

fcopi approbatione, aliàs Confeffiones fünt inva-

n.uïuosx'

lida tum ex declaratione S. Congregationis Con-

ü!

ls

cilii ad dubia circa Bullam Jnferutabilis Gregorii

d n

XV. Dub. 9. & 10. tum ex prefata Conftitutio-

ne Clementis PP. X. de ?o. May. 1670. Sublato

uj

quocunque ptivilegio & conftitutione contraria,

wj

n

etiam JBulla 44urea di&a Congregationis Cafi-

nenfis, & confuetudine quacunque etiam, imme-

tj

morabili — Ubi infuper additur: J4pprobatos ad

il

unum Monaflerium Monialium non. cenferi. approbatos

t

ad aliud Monafterium Monialium . &2 confe|Jarios ea«

yulin

vundem exiraordinarios approbatos pro una vice non cens

Íi ul

feri approbatos pro lia vice.

Eul s

vxEhRiTUR 28. An Regulares approba-

bl

ti in una Diccefi cenfeantur apptobati pro alià

t

Diccefi

u

RzsPONDEO Adeo non cenfentur appro-

TU

bati in alia Dicecefi, ut fine nova approbatione

E

liy,

ne quidem poflint audire confeffiones Diccefa-

IT

norum prioris Diecefis. Ita declaratur in pre-

i

i

fatà Bullà Clementis X, his verbis: Religiofos

l

&b Epifcopo ad confeJiones Sacularium ín fua Dieceft

u

audiéndas abprobatos non po[Je in. alia Diecefi eas abfque

l

Epifcopi Diecefani approbatione audire, quamvís peni-

!

l

:

Ug

.v:

tentes fubditi fint ejus Epifcopi , à quo ipfi Religiofi jam

uerant

r

DEAPPROBATIONE,JURISDICT. &c. 31

mlw

fuerant approbati. ldem probatur ex propofitio-

Wüþ

ne damnata ab Alexandro VIlI. anno 1659.

L Im

3o. Jan. que& fic fonat : Regulares Ordinum mendi-

J

tf

cantium. femel approbati ab uno Epifcopo ad. confe[fiones

if

audiendas in fua Diecefi babentur approbati in aliis,nec

d

nova indigent Epifcoporum approbatione.

u

UJXRITUR 29. Anquilibet Sacer

dos, et-

pl

iam ab Epifcopo fpecialiter non approbatus, pof-

x

fit quosvis penitentes abíolvere in articulo mor-

n

tis ?

atiomï

t u

RzspoxDEO affirmativé. Probatur ex Con-

cilio Tridentino Seff. 14, Can. 7. ubiait: JNe ali-

quis pereat , in Ecclefia Dei cüftoditum famper fuit ,. ut

Is

nulla .fit referoatio in articulo mortis.

dtque ideo o-

üi (

mnis Sacerdos quoslibet pemitentes à quibusvis peccatis ,

& cenfuris abfolvere po[Junt.. Ex hac autem Refpon-

&t m

M

i

fione fequitur ; quod , cum Ecclefia omnes Sa-

il

cerdotes ad eum articulum approbat, & in hoc

la

potiffimum cafu magna fcientia & prudentia opus

ao

fit, nullus fit ordinandus precife in fimplicem et-

iam Sacerdotem fine debita fcientia, quz requi-

fe a

ritur ad adminiftrandum in eo articulo Sacra-

mentum.

Verüm ab hac generali doctrina exci-

i gt

i

pitur Sacerdos refpectu complicis in peccato tur-

j

pi, fi poffit haberi alius Sacerdos prout dicetur

j

in Difput. ult.

WD;"MEH-

QuumniTUR 30. Quandonam cenfeatur

jra

i

dari articulus mortis ?

RresrowDEO: Tune, quando datur fericu-

;

13

lum mortis.

Ratio eft, quia Rituale Romanum

i

eum terminum Tridentini fic explicat, fumendo

uj

y

um

hos terminos pro Synonymis , uni fubftituendo

jj

alterum.

"Tit. 17. $. 3. fic habet: Sí periculum

j

al

mortis

n

32

DISPUTATIO VIII.

W,H()Eü

mortis immineat , approbatusque defit Confe[Jarius , qui-

o

libet Sacerdos. pote[? à quibuscunque cenfuris . peccatis

giil

abfoloere.

I

(

i

QUAERITUR 3r.

An quilibet Sacerdos et-

od

iam non approbatus poflit abfolvere quoscunque

h ipr

à venialibus, aut jam aliàs confeffis?

i,

REsPoNDEo: Non poteft validé abfolve-

re

s

Ratio eft; quia etiam ad hanc abfolutio-

j ts

nem tanquam actum judicialem requiritur ex fua

iciite

natura jurisdictio, quam Ecclefia non prudenter

d li

conferret cuivis Sacerdoti fimplici non approba-

to.

Ita etiam declaratum eít ab Innocentio XI.

Lj

anes

per fpeciale Decretum , editum anno 1679. die

12. Februarii hujus tenoris: JNon permittant , ut

«:;imle;g

!il

venialium confe[fo fiat. [implici Sacerdoti non. approbato

ab Epifcopo aut Ordinario. Si Confe[Jarii etiam Regu

P

üqun

lares, aut quicunque alii fecus-egerint 5 [ciant, Deo opti-

BRT

imo aximo rationem reddituros e[fe , neque defuturam

igli

Epifcoporum 62* Ordinariorum juflam €&$ rigorofam a-

Qcte n

nimad'verftonem in contrafacientes , etiam Regulares , et-

(à

iam Societatis SYefu , facultate ipfis Epifcopis &2 Ordi-

4

TE

mariis per boc Decretum per Sedem ZApo[lolicam . [pecia-

liter atiributa.

ii

Hoc Decretum reperitur ad cal-

ftrio]

cem Decreti de QUOTIDIANA COMMUNIO-

NE,

At

QUXRITUR 32.

An Religiofus , approba-

tus ab Ordinario ad excipiendas confeffiones Se-

E Regu

cularium, poffit horum audire confeffiones & eos

G

validé abfolvere , fi hoc ipfi prohibeatur à fuo

ütg

u*,[

Rzz;

Superiore Regulari.

RzesPONDEOo: Affrmativé Barbofa l.c.n.54.

WU en

à quo pro hac fententia citatur Graffius, Navar-

du (s

Cru-

Ui i

ru$; Emmanuel, Zerola, Salas, Joannes à

]

cos

DE APPROBATIONTE, JURISDICT. &C. 33

À

ce, Homobonus, Lezzana , Miranda,

Villalobos,

tj

Layman , Boffius ,

Ludovicus à Cruce.

Atta-

men contradicunt huic Re

fponfioni Sylvefter ,

hret

Lopez, Corradus ,

Emmanuel ipfemet

» prius à

u

Barbofa citatus pro affirmativ

a, Campana,

& alii,

quos, ipfomet fatente Barbofa, fe

qui videtur &

tv

Boffius ,

prius ab illo citatus pro a

ffirmativa,

Y

Mihi videtur; Epi

fcopum quidem poffe

Religio-

hiterl

fo conferre approbationem & jurisdi&ti

l

onem in

m

WR

fieculares invito Prcelato , & fine fübor

dinatione

]

h

ad voluntatem Superioris.

Quia tamen Przlati

1

& alii Superiores melius pofl

unt fcire idoneas vel

Jf

inidoneas difpofitiones

j

fuorum Relipgioforum in

LE

ordine ad excipiendas

confefliones fiecularium,

17

lr

hinc fi in Approbationi

bus Regularium expreffe

i.

non apponant eam limitatio

nem , ut non duret,

AT

nifi quamdiu vifum fuerit P

r&lato feu Superiori ;

u

L

in dubio, ubi nil ex

preffum eft, videtur ea effe

legalis intentio Epifi

C

2

Mgsrlg;'m

oporum ; ita ut claufula ifta

lm

tacité infit approbationi Reg

ularium.

QUXERITUR 33.

MU

An Prelatus ,. generali-

im j

ter ab Ordinario approbatus pro tota

Dicecefi,

nrale

in Parochia pleno jure incorporata de

functo fuo

Yi

Vicario Regulari aliàs ad.n

ütum amovibili, pof-

fit interea ,

donec alius Vicarius Ordinario pra-

fentetur,

per feipfüm, vel per alium fuum Vica-

]

i

rium Regularem,

j

qui

generaliter pro Dicecefi appro-

batum, exercere

ad unam vel alteram hebdoma:

»BES ö, 903

dam curam animarum?

iil

RzsPONDEO: Afürmativé. R

atio eft,quia,

prout erudité

Htb

probat Joannes B. Argiro, in Ro-

mana Curiz Advocatus, in JDifceptationibus Eccle-

3

Jiafticis im

d

preffis Rome 1744. 1.

5 Difcept. I3.,

- D. Zfmort Tr. de Penit. P. IV.

h

DISPUTATIO VIII.

y

34

r

& jam prius oftenderant Layman, & Leurenius,

Y

Re&or Ecclefiz in Ecclefia pleno jure incorpo-

h

rata habet curam animarum . babitualem , duam de-

(it

fun&o fuüo Vicario a&u exercere poteft, five per

(l ä'l

fe, five per alium Vicarium, ufque dum pro Pa-

[

rochia defignet Vicarium, conftantem, ad nutum

T

tamen revocabilem. AnGrRO l. c. n. 3. fic fcri-

V

bit: Ubicunque beneficium. curatum acce[Jori& fuerit

a ul

äv

unitum Monaflerio , boc cafà in. Ecclefia curata relinqui

qui

debet Picarius , qui perpetub inforvire debet Ecclefie

$reditia.

Et tunc ,. qui babet beneficium unitum , non

wl

at

pote[? illi defervire per. fe invito Vicario perpetuo , cum

ifle dicatur verus Parocbus.

Dáxi; UBr ÁccCEs-

(ui

SORIE Zantum.

$n r

Etenim ubi Parocbiale beneficium

fuerit, unitum Catbedrali , vel Collegiate Ecclefie , vel

w d

f

Collegio , Monaflerio , aut famili , pleno jure , cum omni-

bus actionibus , aliifque prerogativis, quia omnimoda cu-

bri

lu

va videtur translata n ipfum Capitulum Catbedralis vel

Collegiate Ecclefie , five in ipfum Collegium , Monafte-

r

d

rium , vel fanile , apud que animarum cura refidet, pof-

Junt ab bis pro libito deputari Vicarii ad nutum.amovi-

f

biles.. INam cura babitualis refidere videtur penes ipfum

Dienfi

Capitulum Cathedralis vel Coliegiate Ecclefie , . Colle-

f

gium , Monafterium , vel fimile. — Felinus in l. poftula-

" pl

[ü.. .De refcriptis. Rota vecent. part. 18. Decis 400.

Prüjg

5».92.C9 3. Etn. 9. Si unio Parochialis fuit fatta

nát

Collegiate cum omnibus fuis juribus , & redditibus , boc

Uülmü f

caju videtur cura babitualis refidere penes. Capitulum

!W,[e :

j

.Collegiate , attualis veró penes Vicarium Cure pradi-

M

ld

G. Etn.26. Undeft, ut beneficium ipfum Paro-

W

cbiale , tali modo unitum , nunquam vacare dicatur. . Et

li Ya

n. 20. Ubi Parochialis Ecclefía fuerit unita monafte-

DI

düüm

rio, Collegio, *vel Capitulo per «iam incorporationis,

Tl ts

Mona-

DEAPPROBATIONE,JURISDICT. &c. 35

uerin ;

Monafterium , Capitulum, xoel. Collegium ; dicitur.verus

ly

|

Parocbus.

Uf de,

t

CowrignMATUR Refponfio ex eo ; quia

Ütepe

.

prout Argirol.c n.26. obfervat: Superior talis

mona[terii , Capituli vel Collegii cui fatta fuit unio Pa-

NI

Vi

tocbialis , pote[t exercere ea omnia , que po[Junt exercere

alii Rettores.

Cum igitur.alii Re&ores poffint in

If jn

fua abfentia loco fui conftituere Vicarium ad ali-

lr

quot dies fine novo Examine conftituti, id ne-

ii lij

] IU.'.;],'?, [

que Re&ori habituali in hoc cafü videtur dene-

n

gandum.

[*f

Ul

)UERITUR 34. AÀn Parochi vel Confef-

farii vicini alterius Dicecefis in concurfu poflint

vocari ad audiendas Confeffiones fine approba-

tione Ordinarii, fi hec praxis paflim vigeat; &

L

Íciatur à Vifitatoribus.

7

m,mï

'

RrzsPowNDEo: In hoc cafu poteft prefumi

j

L

tacita approbatio Ordinarii , quamdiu non recla-

l

1nat.

Aliud tamen dicendum foret, fi actus ab-

mrgsfnllï,i

|

n &

folutionis facramentalis à facerdotibus vicine

Ditecefis exerciti vel ob diftantiam locis à fede

r pj

d

ü

Epifcopali, vel ob difcontinuationem actuum

per plures annos, vel ob fingularitatem confue-

"L

/A

jJ

tudinis in uno folummodo vel altero Diccefano

loco ab urbe Epifcopali remoto, vel ob aliam

,,ur, N

Circumftantiam videatur ita effe comparatus, ut

TT

......

non facile venire poffit in notitiam Epifcopi vel

"u

rt]

f

Vicatii , ac proin in eftimatione morali equi va-

leat à&tui clandeftino.

'Tacita approbatio enim

T

Optimi faciunt

I!

Ym

in hoc cafü locum non habet.

ejufmodi parochi, fi abftineant , donec Ordina-

T

ii

r

rium confuluerint qui defuper providebit.

u

a

(2-9

Qv &-

36

DISPUTATIO VIII.

pl

QUERITUR 35-

An Parochus poflit fibi

j5

I

in Confeffarium eligere Sacerdotem fimplicem

fi

non approbatum ab Ordinario ?

RrsPoNDpEo Negative.

Id patet ex pro-

Mïh

jl

"

$

pofitione damnataab Alexandro VII. ordine 16ta,

qua ita fonat: Qui beneficium curatum babent , pof-

qin

i

Junt. fübi eligere in. Confe[Jarium fümplicem Sacerdotem

non approbatum ab Ordinario.

j

UZXRITUR 936.

An ad licité abfolven-

gl

n2

dum fufficiat approbatio probabilis, feu dubia?

REsPOoNDEO Non fufficit.

Ratio eft, quia

(u

dulv

probabilitas approbationis non tollit periculum

nullitatis in abfolutione; quia non eoipfo Eccle-

lu

fia confert aut fupplet prudenter defectum ap-

dub

o

probationis , quod quis habeat probabilem ratio-

nem de approbatione.

Ergo cum nunquam li-

Md

ceat, Sacramentum extra cafum neceffitatis expo-

Abf

nere periculo nullitatis , nec licebit extra cafum

sls

gravis neceffitatis uti approbatione precife pro-

asj

babili.

Vide dicenda q. 2. qq. 4. ubi dicetur;

p

Confeffarium debere monere ponitentem de du-

(v

bio valore Sacramenti.

gtj

NI

Til

QUJAESTIO III.

titig

Que Jcienida circa. SFurifdctionem. Miniflri Poe-

At

nientia ?

]

Y

!

Wt

ü

; UZERITUR I.

Quid fit jurifdi&tio Ordinaría

üiis

& Delegata ?

omm,»;g

RzsPoNDEO Ordinaria jurifdictio eft, pote-

th

ftas fübditos judicandi inberens officio; utpote ta-

Til

li, quod fine jurifdictione exerceri non poteft.

Wj

It

DEAPPROBATIONE,JURISDICT. &c. 37

Jf f

Et talis eft jurifdidio Papze in omnes fideles,

prceu;

Epifcopi in omnes Diccefanos; Parochi in fuos

arochianos, Superioris in fuos Religiofos. Ubi

1

tamen advertendum; jurifdidtionem Pape, Epi-

j

jj

fcopi, & Superioris effe in foro interno & exter-

" aW

no fimul; Parochi autem tantüm pro foro inter-

Ti

[

no

Delegata veró jurifdictio eft, que annexa

non eft cujufquam oflicio, fed confertur ob eo,

A

qui juriídictionem ordinariam habet, v. gr. à Pa-

X d

rocho alteri Sacerdoti.

QUZRITUR 2.

An jurifdictio fit neceffa-

ria ad valorem abfolutionis ?

REesPONDEO Eft neceffaria ad valorem.

QU

Ita declarat Tridentinum 1. 14. c. 7. ubi ait: Quwo-

li

niam natura & vatio judicii illud expofcit , ut. fententia

A M

in fübditos tantiam feratur , perfuafum femper in. Eccle-

y

fia. Dei fuit , & veriffmum e[fe bec Synodus confirmat,

"

!

i

mullius nomenti ab[olutionem eam e[Je debere , quam Sa-

;rmff—;::x

cerdos in eam profert , in quem ordinariam aut. [ubdele-

j d

gatam mon babet jurifdictionem.

d

UXRITUR 3.

An & quando Ecclefia

fuppleat jurifdi&tionem ?

RzsPONDEO I. Ecclefia aliquando fupplet

Ratio eft, quia hec fuppletio

jurifdictionem.

jurifdictionis eft res, quz dependet ab arbitrio

j

Ecclefiz.

Ecclefiam veró a&u velle fupplere

7

aliquando jurifdictionem, partim exigit Salus rei-

publice Chriftianz, partim eam intentionem Ec-

(rüsi

clefie declarat aut ponit communis fenfus Do-

&orum , qui funt os Ecclefiz.

RESPONDEO 2.

Tunc Ecclefia fupplet

j n

:pme?

jurifdicionem , quando id exigit bonum com-

mune Ecclefiz.

Id verób bonum commune non

j

neceffa-

j

C $

DW

38

DISPUTATIO VIIEL.

;

te]'ufo

neceffarió exigit, quando error circa jurifdidtio-

nem aut tantüm eft paucorum, aut quando er.

D

(

ror eft quidem multorum , ita tamen ut facile

ETO

aliis mediis füperari ac vinci poffit.

Neque

jon

enim decet, ut Ecclefia quorumvis ignorantiz

o

l

vincibili füccurrat, fi errorem fuum alio modo

facile corrigere poflint ,

dummodo habeant

;VC

lu

d5«5

moderatam fcientiam, diligentiam, & probita-

tem. Vide di&da Q. 2. q. 3. & 1. ubi de hac re

p

VWW

lj

fufius actum eft.

UXERITUR 4. An & quando liceat uti

d

bdol

jurifdictione dubia vel prefumpta ?

tll

ResPoNpzo: Jurifdictione dubia nunquam

licet uti, nifi in cafu neceffitatis , monito fimul

a

sdin

penitente, ut brevi iterum confiteatur ob du-

bium valorem prefentis abfolutionis ex defectu

fj

M

certze jurifdictionis.

Ratio patet ex dictis Q. 2.

q. 2. 3. 10. & 36. & 20. quia jurifdictio requiri-

godlr

i

tur juxta Tridentinum ad valorem Sacramenti.

uod veró attinet juri/dittionem prefumptam, di-

hia

ftinguendum eft; Si enim prafumptio habeatur

ltln,

de jurifdi&tionis collatione jam fa&a, aut preefen-

t 1

te, licet ea uti in cafu neceffitatis.

Si veró pre-

(undior

'

fumptio tantüm habeatur de juriídi&tionis colla-

&yrü

tione primum conferenda, nunquam licet ea uti,

30l

Ratio eft, quia

[

)

nl

ne quidem in cafu neceffitatis.

"TTridentinum & natura Sacramenti requirit jurif-

k: r

dictionem exi/Zentem, non veró folüm extituram,

W,T&*u

L

ut diétum eft Q. ». q. 2o. Idem tenendum eft de

il

approbatione.

$i enim praefumptio fit; jam actu

j

collatam effe approbationem , licet in cafu neceffi-

Win

tatis ea uti; dummodo poenitens moneatur de

b*.'m W

brevi iterum frequentando facramento peni-

lidy

ten-

DE APPROBATIONE,JURISDICT. &c. 39

tf

tentie ob dubium valorem abfolutionis ex defe-

I)

&u certz abfolutionis.

I fl

QUJERITUR 5.

An unus Parochus habeat

Yi

jurisdi&ionem in Parochianos alterius Parochi?

rtie

REsPoNDEO: Non habet jurisdictionem in

io i

alienos Parochianos , nifi accedat confenfus taci-

t

tus vel expreffus alterius Parochi. Hinc fi Paro-

t nl

chus expreffe inhiberet fuis Parochianis, ne fine

hr

fpeciali fua licentia accedant alium Parochum,

vel Sacerdotem non privilegiatum pro deponen-

s

da confeffione , revera non abfolverentur validé

ab alio Parocho. Verüm quia jam univerfalis

Pa

confuetudo faltem in fuperiori Germania habet ,

i

quod Parochi mutuo pa&ó tacitó jurisdictionem

n

:

in alienos Parochianos invicem conferant & ac-

a

:

cipiant , videretur infolentis animi à gravi pecca-

to non excufandi,, fi quis id tacitum pa&um fine

j

Ro

graviffimo motivo folveret, per Vicarium Gene-

^

at

ralem, fi commodeé fieri poffet, approbando. Re-

J

]

L

fbonfio autem probatu

r ex conftanti obfervantia

tin toto orbe ufque ad Sa-

(

d

Ecclefie , qua vigui

g

culum I15.

Conftat eni

m ex innumeris AGis

Conciliorum , & Synodorum , quo

d Parochiani

iv n

ii

femper debuerint pete

re licentiam à proprio Pa-

rocho, fi volebant alteri confiteri.

Sic Felix III.

Vr

jd t

Papa in Decretali ad univerfos Epifcopos fcri-

bit: Curandum maxime , & oumi cautela eft providen-

gt

vorum aut

dwn, me quis Fratrum Coepifcoporumque noft

p um

etiam. Presbyterorum , in alterius cioitate *oe

]. Dicceff

mne

UA

$

cütentem., «el fub manu pofitum Sacerdotis , aut eum

qui reconciliatum

f elk dixerit , fine Ejijcopi vel Pres-

a*

ld

byteri tefLimonio 6 litteris,

ad cujus pertinet Parocbiam,

Presbyter aut. Epifcopus in civitate fufcipiat. "

Quod. ft

4

aliqua

T "æfä

4qo

DISPUTATIO' VIII

»

aliqua di[fmulatione negligitur , 'culpa tangit etiam Cle-

ao

Tum , qui in locis , in quibus boc minus curatum fuerit ,

g

conmumoratur

Hic textus manifefté loquitur de

(f

p

Ji

eccatore publico peenitente, qui tranfit in aliam

p

arocb«&m vel Diccefin.

yffæCBïï

2. [n Concilio Cice-

lst

ftrenfi celebrato anno r2

89. Cap. 2o. dicitur:

INullus Presby

vll

terorum alienum Parochiamm ad confef-

fionem «el. communionem corporis Chrifti prefumat ad-

gui

] ;()gw

müttere fine licentia proprii Sacerdotis ,

nifi privilegio

audiendi confeffiones: à. Summo Pentific

e fit munitus.

ag

Cum autem à Sacer dote licentia

TUf Q

petitur alteri confitendi ,

Sacerdos perfonam defig

net cui debeat cor

Vfiteri; me quis-

p

u

piam tali oelamine memini. confi

tendo penitentie diffu-

giat Sacramentum.

3. In Concilio Generali Late-

bf

p

ranenfi fub Innocentio HI. anno 1215. €; 9T.

quod etiam refertur C. Ornis

utriu/que , C. 19. de

n

Penit, & Remiff. dicitur :

Omnis femel in anno con-

1 s

Jiteatur proprio Sacerdoti, -

- Si quis autem alieno Sa-

I

cerdoti voluerit confieri ,

licentiam prius poftulet à pro-

lus

rio Sacerdote ; cum alite

vel ligare.

r ipfe illum mon poffit folvere

Tisdony

$insdk

QUuARITUR 6. An Epifcopus aut alius

t f

Confeffarius babeat jurisdictionem in Diccefa-

iram

nos alterius Epifcopi ?

Tür lr

REspPoNDEo:

Non habet, nec eam poteft

tl

aliis delegare in alt

erius Epifcopi fübditos fine

i?xmsw (

expreffa vel tacita illius

Epifcopi conceffione.

Patet iterum ex A&is Co.

Mug pr

betur Parocl

nciliorum , ubi prohi-

E

1is , aut Epifcopis, ne recipiant alie-

num Par&cianum , aut Dicecefanum ad Sa

cramen-

qüimïr j

lr

1

ta fine proprii Epifcopi vel Parochi c

onfenfu.

Verüm in Germania fa

Vl

]

fenfu mutuó

Item Epifcopi tacitó con-

Nf

UY

» qui ex praxi & fenfu Do&orum

colli-

I-f[&ta Q' l

DEAPPROBATIONE,JURISDICT. &C. 4I

Ti .

colligitur , eam jurisdictionem in fuos fubditos

Vf

mutuo dant & accipiunt.

lr d

QUIERITUR 7

An Regulares habeant ju-

lag

risdiéctionem in omnes Fideles?

UT

Tij

lt

REsPOxDEO : Regulares privilegiati à Pa-

[!

lj

pa faltem minifterio Epifcoporum concedentium

A

approbationem juxta ejus menfüram poft pridem

!

abrogatam Clementinam Dudum de Sepultur. ha-

bent jurisdi&ionem in omnes Fideles, ita ut eo-

fl t

rum confefliones excipere poffint non folüm in

propriis Ecclefiis , fed etiam in domibus faltem

egrotantes audire & abfolvere. Id fufe dedu-

i

&um reperies à D. Ruperto 1. de Privilegiis , tr. 4.

Dilfp. ?. Se&. 1.

h

QuizniTUR 8. An Epifcopus poflit limi-

tare jurisdictionem quoad locum , tempus , fe-

xum, perfonas &c. ?

RrzspoxpEo: Epifcopus poteft Confeffa.

riis Sacularibus, aut Regularibus non privilegia-

tis jurisdictionem dire&é limitare quoad locum,

qt d

tempus, fexum , perfonas &c. uti Rome pra&i-

i

catur cum Confeffariis, qui nifi attigerint annum

ztatis trigefimum fextum, non poflunt excipere

upd

"

confeffiones mulierum , prout oftendi in Manua-

MTRU

li Romano Confefariorum. — Confeffariis etiam Re-

yodit

gularibus privilegiatis Epifcopus eam jurisdictio-

j g

nem poteft limitare faltem indire&té , videlicet

put J

quatenus, mediante opera Epifcopi , jurisdiétio

datur à Papa juxta menfuram approbationis ;

Md

u

quam Regularibus limitari poffe , conítat ex pro-

tt*

pofitione damnata ab Alexandro VII. fuperius

p

relata Q. 2. q. 25.

d*

C5

Quz-

DSPUTATIO VIII.

yi

42

UXRITUR 9. An Prelatus Regularis pof-

QLJ

fit fuis Religiofis limitare jurisdictionem in Sa-

d

culares ?

[j

RrEsPoNDEo: Per fe id nec poteft directé,

A

nec indire&é.

Jurisdictionem enim in Szcula-

y'ü

res Religiofo non confert Przlatus, fed Papa vel

LA

Epifcopus.

Similiter id fieri nequit per limita-

tionem approbationis; quia hzc pertinet ad Epi-

T

iil

fcopum. Fieri tamen hoc poterit indiretté ; fi

I

T

V

Przlatus habeat à Papa vel ab Epifcopo potefta-

[

tem delegatam , approbandi fuos Religiofos ad

iridil

excipiendas confeffiones Secularium , aut eam

approbationem, limitandi, aut fi cauía fufficiens

oeytt

QLM

occurrerit, etiam fufpendendi. Vide dicta Q. ».

Ti

q.732.

db

QuxzRITUR Io. An jurisdictio collata ex-

imie

fpiret morte aüt deftitutione concedentis ?

s

REÉsPONDEO: Otrdinaria aut aliàs direCté

gulirn

conceffa non exfpirat morte vel deftitutione

A N0

concedentis; delegata veró exfpirat.

Hinc fi

E

Prelato aut Parocho datur facultas abfolvendi à

ln nai

cafibus refervatis Pape vel Epifcopo cum pote-

t jusi

ftate fübdelegandi ; in fubdelegato ea poteftas

*,(al,rlmn j

exfpirat morte Prelati vel Parochi. Ea veró po-

)'531!1

teítas non exfpirat per mortem vel refignatio-

pl /mpþ

nem Vicarii Generalis in eo , qui accipit potefta-

LT

4

tem abfolvendi à cafibus refervatis Pape ; quia

n r

Vicarius Generalis eam poteftatem non confert

L

nomine fuo, fed nomine Papz vel Epifcopi. At-

CWI

que hanc mentem concedentis exigit bonum

h

V00

R

commune , & declarat fenfus ac praxis commu-

nis

UET

U lon

Qum-

DE APPROBATIONE,JURISDICT. &c. 43

lr pr

QUJIERFPER:-IH.

Anu Confeífarius excom-

Wi

municatus aut irregularis validé abfolvat?

RzsPoNDEO: Si Confeffarius fuerit. ex-

communicatus nominatim denuntiatus, non abfol-

d

vit validé.

Ita declarat Alexander II. C. Zudivi-

n

ü?am

us. 4. Caufa 24. q. 1.

Ratio eft; quia, prout

