de gravi obligatione fatisfaciendi , & verum pro-

simidi

In iftis vero ponimus dubi-

bonis,

pofitum ac firmum.

tari poffe de agnitione gravitatis fcelerum, & ve-

injung

ra contritione, & firmo propofito, quod ex prz-

jimio

fra&to & audaci eorum modo loquendi facile col-

Oration

cuni

ligi poteft. "Tentandus proin eft eoruin animus

veré peenitens per humilem fufceptionem gravis

hus

j ve

ponsz.

$. Ubi penitens non poteft gravari ri-

gore poenz auftere , compenfanda eft fatisfactio

busd

prolixitate temporis, ut protrahatur in men-

dmpon

fem, vel annum, &c. 6. Ubi penitens non po-

Bd

monad

teft gravari poenitentiis quotidianis arduis ob Ja-

bores diurnos , peenitentiz transferendz funt in

u

Dies Dominicos & Feriatos in foro, v. g. ufque

& ui

ad proximam Confeffionem, ufque ad inftans ma-

vt

uando con-

gnum Feftum, per annum &c.. 7

IT

fuetudinariis imponuntur poenitentiz conditiona-

f

tz v. g. eleemofynz, preces, devotiones, actus

Ts

mortificationis , frequenter aut quotidie labenti-

Vi

bus ex precipitantia v. g. blafphemis , imponen-

dj

dae funt leviores peenitentie , quàm iis, qui non

*

m

fzpé labuntur; quia hi facilius graviores pera-

QUte;

gunt ob rariorem lapfüm, quàm illi ob frequen-

riæ, [('1

tiorem.

8. Cum rudes non audeant interroga-

Ditie

re Confeffarios circa difficultates explendi peeni-

ten-

- Wi

DE SIGILLO CONFESSIONIS.

273

T

tentias , ipfimet monendi funt circa quotidianas

[

aut ftatis temporibus peragendas penitentias, ut

I)

l

fi uno die occurrat dithicultas , eam differant in

li

aliam diem non impeditam.

Quod etiam fa-

l

L

ciant, fi ejus oblivifcuntur. 9. Raró confitenti-

li

p

bus, fi diu in ftatu peccati mortalis heferint, im-

!ul

p

ponendum eft, ut f:epius , v. g. fingulis menfibus

s

"

per annum confiteantur.

Io. Tis, qui gerunt i-

N

gt

nimicitias , aut alios leferunt in fama , honore,

bonis , pro quibus fatisfacere nequeant , poterit

1

injungi, ut per aliquod tempus peragant pro fuis

lQO ]

inimicis aut pro perfonis à fe lefis quotidianum

[

orationis penfum. Stultum veró & graviter pec-

AE

caminofum eft, quod aliqui pra&ticant, detrahen-

n

tibus aut calumniantibus imponere , ut petant ab

(Y

W

iis veniam , quibus detraxerunt, utut ignoranti-

"

bus detra&tionem aut calumniam.

II.

uando

N mimfi

imponenda eft reftitutio in caufas pias , caveat

Sacerdos, ne obliget ponitentem, ut fibi aut fuo

monafterio, vel ordini pecunias applicet, fed re-

1

;

linquat illi omnimodam libertatem, eas applican-

di , ubi voluerit.

12, Ubi imponende funt de-

jl

1j

votiones quotidianz , recté imponuntur ut diri-

gendz ad aliquod myfterium , aut aliquem fan-

&um Patronum , ad quem tenerius afficitur po-

nitens.

13. Circa penitentias medicinales, quz

videbuntur Confeffario neceífarie ad extrican-

dam animam ex poteftate Dzmonis, qualemDz-

»

[

J

g

mon jufto Dei judicio folet habere in eos , qui

AU

l

committunt peccata deliberata lafcivis aut luxu-

pl

Z

qü

rie , non eft condefcendendum facile infirmitati

l:

ponnitentis,

Urgende enim funt fortiter abfti-

)!

,p]endl

g

nentie , jejunia ftata, mortificationes, preces pro-

lixio-

274

D TSTOO TA TIO:; XI.

)

ls

lixiores, le&tiones facre ordinarie, aétus contri-

tionis ex libello quotidie eliciendi , formulc Ma-

sj

W

li

!

riang quotidiana refiovatio , noviffimorum ex li-

bro confideratio , manuum & oculorum matuti-

Vi

!

P

na oblatio coram imagine Crucifixi, aut B. Virgi-

friun,

nis; iterata per diem v. g. ad pulfum horologii

Y

fub certa formula propofiti & oblationis renova-

]

tio, prefentie Dei & S. Angeli rememoratio cum

gj

invocatione & oblatione &c. ex quibus congru-

aind

dtlugt

entiores ad ítatum poenitentis feligende funt.

Vide dicenda in Zppendice Part. 4.

fübditi

Carent

QUZIRSTIO IT

t

fietion

De In[fiructione Penitentis.

Qul cn

UJERITUR I.

An Confeffarius teneatur

nfmoi

fipeiy

Q'

Y

peenitentem monere, fi advertat eum labo-

mtone

rare ignorantia circa Legem Nature , Dei , aut

Áiriant

Ecclefia ?

tl

RESPONDEO I.

Si Poenitens directé inter-

DT

roget, fine dubio tenetur refpondere dire&te.

RESPONDEO 2.

Mu

Si Confeffarius dubitet,

Sueri

an ignorantia ponnitentis fit vincibilis , tenetur i-

DO tl

terum illum monere; quamvis timeat , eum in

Yj

pofterum plena fcientia peccaturum.

bhurr

RaATIO eft, quia fi ignorantia forte eft vin-

cibilis , prout plerumque folet accidere circa le-

R.er, J

m ef

Y

ges naturz , non monendo relinqueret poniten-

tem in periculo &ternce damnationis moraliter

u

T u

inevitabili ; econtra fi moneat, relinquit eum in

periculo moraliter evitabili , quod eft eminenter

Uïläfllf.'rje

d-

'. minus malum priore.

n

]

REsPoN-

DE SIGILLO CONFESSIONIS. . 575

lts

RzsPONDÉO 3.

Si Confeffarius credat ,

Til

poenitentem laborare ignorantia invincibili, tene-

Tütej

tur indubitató monere, fi fperet fructum.

T Dj

RzsPoNDEO 4. Siautem in hoc cafu Con-

ln

feffarius dubitet de fructu , aut nullum fperet

*

X0T0U)

l

'

fructum , nihilominus tenetur monere. ,

RaTr10 eft r. quia Judicis eft circa actum,

:

quem judicat, accufato declarare Legem.

Heec

enim eft generalis intentio Legislatorum, ut à fuis

1

delegatis Judicibus quavis occafione coóngrua

fubditis, quos norunt transgreffores Legum , de-

clarent Legem.

2. Quia ordinarié ex ejusmodi

transgreffionibus fequuntur fcandala, vel damni-

ficationes proximorum , aut fi crimina fint. oc-

x

culta, corroborantur in peenitente pravi habitus,

j

i

poftmodum moraliter, fi diutius perfeverent, in-

fuperabiles.

Confequenter« fi cafü , aut ipfpi-

p

ratione , aut alterius Sacerdotis monitione in-

,Dtl,u

ftruantur, defperant de emendatione, aut in ipfo

fD

articulo mortis infirmum folüm eliciunt propofi-

n

tum.

3. Hec reticentia in Scripturis exhibetur

(Ife

Mu

tanquam obje&tum gravis indignationis divine in

j i

Sacerdotibus tanquam DoG&oribus publicis. Er-

, t

o etiam eft objectum gravis indignationis divi-

m

ne in Confeffariis tanquam Magiftris domefticis

!

ac privatis.

veetN

Zint. patet ex variis Textibus Scripturg. — Sic

Ifaie 56. v. 10. reprehenduntur canes muti non vo-

J

lentes latrave.

4. Chriftus vult à fuo Vicario fie-

y m

ri, quod ipfe decenter faceret, fi ipfemet pro tri-

ü

bunali federet.

Sed Chriftus non ageret decen-

jj

m

ter diffimulando ejusmodi transgreffionem fue

Legis. 5. Quilibet Chriftianus animo rite ordi-

N

D

D

nato

DISPUTATIO XI.

)

276

i,

nato & fübordinato ad Legem s&ternam Dei cu-

yn pETI

pit inftrui modo meliori quo poteft in Lege Dei.

(f

Ergo Confeffarius agit contra poftulationem ta-

"

]

citam poenitentis, quà talis, ac fe fubjicientis ad

Jgatwuf

lr

Legem omnem Dei.

6. Eft pofitiva deordina-

tio in mente Legislatoris , fi non curet evitari

fj«

f

transgreffiones fuze Legis etiam materiales , ubi

gv

poteft facillimé obtinere promulgationem Legis.

Sed hoc fieret., nifi Confeffariis imponeretur ea

lo g

m

obligatio.

Ergo.

7. Thren. ». reprehendendo

dicitur: Propbete tui non aperiebant iniquitatem tuam,

Quciter

'

fttS 1

ut te ad penitentiam provocarent ; ubi tamen videtur

tantüm agi de transgreflionibus Legis ignorate,

offci

tion

quod colligitur ex verbis precedentibus: JNon eft

lex.: 8. Mater non reticeret in filio nevum igno-

r d

miniofum fuz familie. Ergo nec Ecclefia, quam

àsbon

BN

tanquam ejus Minifter reprefentat Confeffarius,

debet reticere transgreffionem materialem Le-

pienia

gum , ignominiofam Ecclefie & Chrifto coram

querel

mundo, Angelis bonis, & Dermonibus.

KT0

üs d

ResPoNDEO $. Si Confeffarius non eft

certus de malitia actus , incidenter & non directé

ET

i qun

expofiti in Confeflione, non tenetur monere de

dubia malitia actus.

uia heec obligatio ob fre-

Q

quentem diverfitatem opinionum perturbaret Fi-

J

E2

deles, nec eft melior non ipfa.

Vr

RESPONDEO Ó.

Si Con

feffarius ; non ex

RW

ipfá Confeffione , fed aliunde acquirit notitiam

&l Wi

W

de peccatis ignorantiz aut focordiz gravis , v. g.

Q

DI

in Principe, Epifcopo , aut Patrefamilias, non a-

gente ea, quz funt fui officii, & evidentia mali-

s

tie dependet, aut ex teftimonio hominum circa

W l(ar

m!

quaftiones fa&ti , aut ex obligatione Jurium Ci-

!

vilium,

DE SIGILLO CONFESSIONIS.

277

1]

77

vilium , aut ex Jure publico ; ad fuum examen

L

!)

non pertinentibus , non tenetur monere in ipfa

01

i

Confeflione de malitia actus, fed tantüm de ob-

Cleft

ligatione debitis modis in veritatem inquirendi.

dord

RaT10 eft, quiahec obligatio eft expetibi-

nl

l

lis à Deo, ab Ecclefia, & ab ipfo penitente, ne

u

forte ejus ignorantia fit vincibilis, aut certe trans-

M Lk

eat in vincibilem ad ejus condemnationem.

Ex

hoc capite verofimile eft, damnandos fore pluri-

mos Confeffarios Prmmpum dum eos non effi-

caciter adftringunt 1. ad dlfcenda mediis mode-

I

ratis neceffaria ad rectam adminiftrationem fui

m

officii, fed finunt eos verfari in perpetuis recrea-

tionibüs.

2. Ad inftituendos Confiliarios & Ju-

fuul'uh

dices idoneos & confcientiofos.

Ad urgen-

Qd

4. Ad indicenda Co-

das bonas Leges patrias

mitia Statuum pro reducendo ordine. $. Ad ca-

piendam informationem de ftatu tribunalium, de

10 0

querelis fübditorum, de caufis malorum. 6. Ad

yi

removendos malos ex Aula , Dicafteriis, & Offi-

uU

Cli$

In hoc genere credo non tantüm damnan-

0L

dos Confeffarios , fed etiam eorum Superiores ,

l mGH. i

à quorum directione dependent.

An Confeffarius teneatur

j

QUXERITUR 2.

gr'-r'i [

penitentes monere de obligatione denuntiandi

fedu&ores , aut fcandalofos?

l

RzsPONDEO: Tenetur peenitentes monere

s

t QU

de hac obligatione, & fi eam denuntiationem re-

cufent

deneganda eft eis abfolutio.

Patet ex

u

jj

Edi&o.S. Officii , quod inferui Manuali Romano

Confe[Jariorum IN.32. ubi ea obligatio non deno-

Hd»

auü

u

vo ftatuitur., fed nt aliunde à Lege naturali aut

divina conftituta fupponitur.

Sic enim habet:

yi

if

Cum

278

DISPUTATIO XL

Jui

Cum nobis manifeftum fit , multos ex malitia , alios ex

fücordia «el ignorantia son. fatisfacere fue obligationi

E

i

quoad denuntiationem criminum , ex quo proveniunt gra-

P[æ]udlc

vilJimi abufus 9 errores , precipimis in virtute S. O:

aj

(M

bedientice & fub pena excommunicationis , ut S. Officio

aut Ordinaris reoelent , & judicialiter denuntient o-

ol

g4

mnes , de quibus €c.

J

ii

U

QuzRITUR 3. Qualia funt illa crimina,

denuntianda vi hujus. Edicti ?.

Getm

REsPONDEO: Denuntiandi funt 1. Hare-

g

tici , aut füufpedi de harefi.

2. Habentes pa-

(ILUI €

€&um cum Damone.

h

3. Necromantici. 4. Re-

tinentes libros hzreticos.

5. Contrahentes ma-

(etnus

trimonium poft votum folenne caftitatis.. 6. Con-

Buli f

]i

trahentes fecundum matrimonium vivente prio-

le n

riconjuge. 7. Solicitantes in Confeffionali. g.

N

bl C

l

Blafphemi.

9. Habentes Conventicula in con-

temptum Religionis.'| 10. Inducentes ad aliam

uj

Religionem.

lücre

11. Celebrantes vel abfolventes,

qui nón funt Sacerdotes. His omnibus ob pari-

Qu

tatem rationis & ordinem charitatis , quz jubet

fatitn

preponere bonum commune bono privato , ad-

l

jungendi funt omnes feductores animarum , v. g.

Vi

puerorum vel puellarum ad lafciva, prefertim fi

li A

feductor fit Clericus.

itdula

QUJZRITUR 4. Quidrequiritur ad hoc, ut

d ny

poenitens poffit obligari ad denuntiandum fedu-

fj

&orem , idque vi Juris naturalis aut divini ?

ii

RzsPoNDEo: Debent fequentia concurre-

tj

re: I. Quod fedu&or nondum credatur effe e-

mendatus.

4

2. Quod penitenti ex denuntiatio-

UM

ne non fit timendum grave damnum probabile.

Ti

3. Quod fperetur ex denuntiatione fructus. Ron-

zaimg, ,*

caglia

j

DE $1GILLO CONFESSIONIS.

279

rM

7al2n

caglia & Pifelli in fua Theologia docent , poeniten-

tem ad hanc denuntiationem obligari etiam cum

Wmm t

prajudicio fuc famz apud Superiorem ; quia bo-

LT

num publicum pravalet privato:

MU

QuzRITUR 5. Anetiam in Germania de-

AUA

tur obligatio denuntiandi folicitantes in Confef-

fionali ?

l

t

ResproNpEo: Datur ea obligatio etiam in

Germania, ubi fperatur fructus, & non timetur

W

grave malurn denuntianti , & feductor nondum

ib

|

Ícitur emendatus.

If |

Rartro eft, quia GaEGon1Us X V. & mo-

letty

dernus Pontifex BENEDICTUS XIV, in fuis

H0,C0

Bullis ferio volunt obligare omnes Fideles; Bul-

Qt p

le funt notoriz, nec datur ratio recufandi Bulla-

tUt |

rum accep tationem.

Ergo obligantur omnes.

aE

Bulla GaEGonr: XV,. videri poteft in Manuali

d

Confe[Jariorum Romano fuperius relato.

Plura de

f

N

q

haé re vide Difput. ult.

QUARITUR Ó.

An Confefï'drms debeat

peenitentem interrogare de perfona complicis ?

RESPONDEO I.

Confeffarius peccat gra-

FWO,

me;'

viter , fi pa[/im interroget de perfona complicis.

| Dxälfh.

Ita anno 1745. declaravit BENED1CcTUS XIV,

in Bulla: 24d eradicandum, ubi fic habet: Peroe-

W

nit ad aures noflras , monnullos ConfelJarios pernicio[am

vin &

praxin invebere cepilJe , ut ft in penitentes incidif]ent ,

ifugi

Jücium criminis babentes , .ab üisdem pemitentibus nomen

u[w«

t (0n

complicis pa[fmm exquirerent , atque ad illud vevelandum

"Abfolutionis Sacramentalis negatione compellerent. Quamn

du d

intolerandam imprudentiam ium procurande complicis

[

qutt

Ya

corr'e&tionis , aliorumque bonorum colligendorum pretextu

p

colorare , tum emendicatis quzbzxsdam Dottorum opiio.

Ti

D..Amort Tr. de Panit. P. T V.

nibus

280,

DISPUTATIO XI

mibus defendere mon dubitarent ;; cum revera opiniones

bujusmodi vel falfas & erroneas fequendo, vel veras ma-

le applicando perniciem tam fuis quàm penitentium ani-

y

mabus confcifcerént. --- INotum e[fe volumus , memora-

tam praxin penitus Teprobandam e[[e , eamque à INobis

M

damnari tanquam fcandalofam & perniciofam , ac tam

fame plurimorum, quáam ipfi etiam Sacramento injurio-

[am, tendentemque ad Sigilli Sacramentalis vviolationem ,

ac ejusdem Sacramenti tam . proficuo ufui Fideles. aba-

lienantem.

W

.RESPONDEO 2.

'Tenetur tamen Confeffa-

)

rius peenitentem interrogare , an complex foleat

aut credatur feducere plures ? an ejus perverfi-

tas facile cedere poffit in grave fcandalum ple-

1

bis? velan ejus malitia poffit facile conciliare

J

infamiam integro Statui Clericali, Monafterio ,

Ordini ?

Rarro eft; quia hec circumftantia fundat

in peenitente obligationem denuntiandi, quam ni-

! SUF

fi in fe recipiat, abfolvi non debet.

RESPONDEO 3.

Si illa circumftantia fedu-

ydni

&ionis verofimilis plurium , aut caufandi fcanda-

u

li re&é explicari à rudibus non poteft fine ex-

Jl

preflione perfonz , poenitens etiam de expreffio-

Iu

ne perfonz interrogari poteft & debet. Idem di.

y if

cendum, fi peenitens fe excufet circa modum de-

j

nuntiationis, eó quod ignoret cui, aut quomo-

Jmo

do facienda fit?

ytr

RaATt:0 eft, quia de illo debet Confeffarius

interrogare, de quo poenitens per fe, fi effet be-

»[ihlï

ne inftru&us , teneretur fe accufare, vel interro-

jl

gare, prout fit in hoc cafu.

»Qt

nhOfm]

Bulla

zi

DE SIGILLO CONFESSIONIS. 218I

i

^0 d

LT

Bulla

/1

lp

^; M

BENEDICTI PAPJE XIV.-

il

Ne Confeffarii à poenitentibus exquirant So-

-'!l,aw

ciorum in crimine feu complicum

il l

nomina &c.

'H

Fenerabilibus. Fratribus. Arcbiepifco-

K

t

pis, && Epifjopis Regnorum Portugallia ,

& Zlgarbiorum.

oj

j

u

Qd

BENEDICTUS PAPA XIF.

QUA.

frriN)

Venerabiles Fratres , /Zzlufem , €& Zfpoftolicam

Benedictionem.

'.""j

ïïïegl'iï

fnü

uþrema omnium Ecclefiarum folicitudo , &

» S

Divina Jefu Chrifti omnium Paftorum Prin-

»

5 Gipis;

cujus vices plané immerentes gerimus ,

i

,charitas a

flidué urget Nos, ut pro commiffa di-

Ti

, vinitus imbecillitati noftre univerfi Dominici

i

f

» &regis cura femper advigilantes , periculis ani-

|

, marum, ficubi forté fuperimpenderi

nt, per o-

&l

m

li

,mnes Chriftiani Orbis Populos ac Nationes,

J

Ug

SOpportuné, quantum cüm Domino poffümus,

» Occurramus 5

atque iis precipué Regnis & lo-

uodam Apoftolice noftrz Chari-

a (on

j

» Cis peculiari q

j

J

» tatis ftudio , a

u&oritatisque providentia confu-

,

»lamus, in qui

bus, cum Fides, Religio, Pietas

s Tl

floreant, callidus humani generis

» quam maximé

» hoftis nocere

Fidelibus , dum aperto bello de-

l

2

» ip€-

)

582

DISPUTATIO XI

jigut

» fperàt, per infidias molitur; in Angelum fcili-

j

, cet fefe lucis transfigurans, & ementita boni

n

» fpecie incautis illudens ; qua ex arte non mi-

[

j

, Dora fepe animarum detrimenta , quàm ex ag-

qulblhd

»greffione manifefta , effe proventura nequifh-

ii

, Inus veterator confidit.

,R

Q T.

,In harum autem fraudum numero

, computamus , quod in florentiffimis Portugal.

a,l

NU

» li , & Algarbiorum Regnis, & Ditionibus, qui-

Ts

, bus Vos Antiftites füumma cum Sacerdotalis vir-

um

, tutis veftree commendatione prz'fidetis, & qui-

dered

d

, bus pro fingulari erga Catholicam Ecclefiam, at-

( o

» que Apoftolicam hanc S. Sedem obfervantia,

gw

, Ineritz debentur laudes, nuper evenifle non fi-

ml

fi0d (

,ne ingenti animi noftri dolore cognovimns.

d x

,Pervenit enim haud ita pridem ad aures no.

if

, ftras , nonnullos iftarum partium Confeflarios ,

n

,lb

, falfa zeli imagine feduci fe paffos, fed à zelo fe-

, n

, cundüm fcientiam longé aberrantes , perverfam

yeuot.

»quamdam , & perniciofam praxim in audiendis

du

» Chriíti Fidelium Confeflionibus , & in faluber-

, rimo Poenitentiz Sacramento adminiftrando in-

yumo

pon

» Vehere , atque introducere copiffe; ut videli-

»Cet, fi forté in penitentes incidiflent focium

, liA

'

J

»criminis habentes , ab iisdem ponitentibus fo-

» Cii hujusmodi , feu complicis nomen patlim ex-

votte

fï

»quirerent : atque ad illud fibi revelandum non

vl

RU

»inducere modó fuadendo conarentur; fed,

, quod deteftabilius eft, denuntiata quoque, nifi

Yi

ï»

»revelarent , Abfolutionis Sacramentalis nega-

»tione , prorfus adigerent atque compellerent ;

,

i

»imo etiam complicis ejusdem nedum nomen,

ylii

erent

»ptt

» fed habitationis infqper locum fibi exig

, de-

: DE SIGILLO CIONFESSIONIS.ï 283

M

(m

, defignari: quam illi quidem intolerandam im-

ün hr

Al

!

» prudentiam, tum procurandz complicis corre-

N

, tionis, aliorumque bonorum colligendorum

]

» fpeciofo pretextu colorare , tum emendicatis

J

q

»quibusdam Doctorum opinionibus defendere

, non dubitarent ; cum revera opiniones hujus-

us

» modi vel falfas, & erroneas fequendo, vel ve-

»r3s, & fanas malé applicando , perniciem tam

»fuis, quàm poenitentium animabus confcifce-

txdo Xi

, rent; acfefe practerea plurium gravium damno-

"

»Ium , quze inde facile confecutura fore przvi-

fi

, dere debuerant, reos coram Deo &terno Judi-

l

fea

» ce conftituerent.

T

.$.2. , Et verb jam fecuta fuiffe multa ejus-

BU

»modi damna , infelici experientia compertum

» eft: nec fieri potuit, quin ea de caufa & oblo-

L axuïs W.ï

A

»cutiones, & fcandala, & non Miniftrorum tan-

i

» tüm , fed facri etiam ipfius Minifterii odium, &

s

,animorum ingens conturbatio in populo fideli

» exorta fint.

'Friftia Nos hec nuntia cum acce-

UI

» pimus, fimul audivimus, contra exitialem hu-

jl

»jusmodi abufum protinus jufta indignatione

»pro munere fuo commotos fuüiffe Dile&tos Fi-

fm um

ia

» lios Noftros S. R. E. Cardinales Nunum à Cun-

» ha in iisdem Portugallie & Algarbiorum Regnis

g

» Generàlem Inquifitorem , & Thomam de AI-

gipd

» meyda Patriarcham Lisbonenfem ; atque utrum-

gt

»que folicité glifcenti malo compefcendo , atque

jit !

» etiam eradicando adlaboraffe..

ü;guqüe.

$.3. ,Nosautem , ne in tam gravi anima-

menïäli; ]

, rum difcrimine ulla ex parte Apoftolico noftro

» Minifterio deeffe videamur, neve mentem hac

n r

» (uper re noftram apud Vos obícuram , aut am-

x

3

» 0l

DISPUTATIO XL

084

prt

blguam effe finamus ; notum Vobis effe volu-

u

»1nus , memoratam fuperiüs praxim penitus re-

1mpetl]

» probandam effe, eamdemque à Nobis per pra-

» fentes noftras in forma Brevis literas reproba-

M

finj:

,,rl , atque damnari , tanquam fcandalofam , &

AU

» perniciofam , actam fame proximorum , quam

) (

» Ipfi etiam Sacramento injuriofam , tendentem-

IU j

»que ad facrofan&i Sigilli Sacramentalis viola-

Ulï ]

tlonem

atque ab ejusdem Penitentie Sacra-

, menti tantopere proficuo & neceffario ufu Fi-

npofïe

»deles abalienantem.

$.4.

, Eapropter, Venerabiles Fratres,quam-

f

i5

» quam de paftorali veftra vigilantia nihil eft quod

»dubitemus ; füupremi tamen officii quoque no-

$i

b » ftri effe cenfemus ,

alacritatem ipfam veftram

» hac mentis noftra aperta fignificatione , & A-

(j

hn

$ poftohcm infuper hortationibus noftris inten-

fiüs acuere & excitare , ut pro fé quisque ve-

BO

Wal

» ftrum opportunioribus, quascumque prudentia

»fuggefferit , initis rationibus ,

& efficacioribus

lf Jf

» quibusque Juris remediis , quoad opus fuerit,

àjiti

» contra delinquentes Mlmftros adhibitis, noxiam

isi

» hujusmodi novitatem ftrenué infe&emini , ac

a

Tj

» pene nafcentem opprlmatls , Deque patlamlnl

»traditis cure veftre ovibus ibi offendiculum

)r/f/

» parari, ubi falus à Chrifto pofita eft, ab eoque

dU

» divine mifericordiz fonte illas avert1 ac deter-

tti]

Q

»reri , ad quem ab eodem Redemptore noftro,

» ad abluendas dealbandasque in fanguine fuo a-

V

» nimas, amantiffimé invitantur

Interea, dum

!n l

»à Zelo veftro, ac prudentia, luculentiora Nobis

Ini;

» certó pollicemur veftrz pietatis & obfervantiz

f:,[v(

»argumenta, Apoftolicam Benedicüionem cum

LU IT

, uber-

I!

DE SIGILLO CONFESSIONIS. 285

d 'ü

, uberrima coeleftium Charifimatum copia conjun-

p

»&am, Vobis, Venerabiles Fratres , ex animo

Ls

,impertimur.

Y

$. 5-

DV

olumus autem, üt prafentium tran-

Ya

» fümptis,

five exemplis, etiam impreffis , manu

I

» alicujus

Notarii publici fubfcriptis , & figillo

hien

li

» Pe

rfonge i

n Dignitate Ecclefiaftica conftitutee

j

l

J

M

l

, munitis ,

. eadem prorfus ubique fides adhibea-

wia&lz

:1

»tüur, que p

rzfentibus adhiberetur, & adhiberi

t

hibite, vel oftenfz.

» poffet, fi forent ex

»,Datum Rome a

pud Sanétam Máriam Majo-

fcatoris die 7. Menfis Julii

m

T 4

,rem füb annulo Pi

» 1745. Pontificatus IN oftri Anno quinto.

E

II

fs

S.S. D. N. BENeDIcTUS XIV. in Bulla :

;

N

Ubi prinim , edita 1746. 2. Junii , confirmat Bul-

1

lam , Suprema , contra Confeffarios exquirentes

nomina complicum, eamque extendit his verbis:

Has Litteras confirmamus ftatuentes , ut quicunque au-

li WUs

us, fuerit docere , lic

itam e[Je bujusmodi praxin , prout.

Y

in prefato Brevi exponitur , vel fcribere , vel loqui pre-

!

j

fumperi

t in ejusdem damnate praxis defenfionem, oel ea,

i

qu& in

di&to Brevi contra eandem. praxin decreta funt

.

ünpugnares aut 1n a.

lienos fenfüs temere detorquere. feu

"

interpretari , incidat ipfo fa&to in excommunicationem ,

& qua mon polit ,. preterquam in art

iculo mortis ab alio ,

u

[ -1 1

Preterea xvolumus ,

nifi à Romano Pontifice ab[oloi.

licitam e[fe praxin à nobis jam

quod. docentes , ut fupra ,

p;.nye nm

veprobaiam , *oel in ejusd

em praxis defenfionem fcriben-

d "

ejusdem reprobationem in no[tro

ies aut loquentes , vvel

j

Brevi contentam impugnantes aut, peroerfe interpretan-

t

u .

-

--

tes , in Officio Inquifitionis contra eos procedat

T

dens &5

Quodfi contingat , ul Confej]lliïii quamis impru

malus,

liftionw:

"

/

586

DISPUÜUTATIO- XI

malus , fmnplex tamen quidam & mudus a&tus fuerit , id.

g l'c

f j

(ij (/'fl :

eft , iis circum[tantiis de[litutus, que de mala adbefione

&d praxin [üfpettum reddant , iftiusmodi delittum neque

intt d

denuntiationis oneri , neque S. Officii cognitioni fuljettum

[1

o

erit , fed de illo cognofcere , atque in delinquentem Con-

q

iil

(

JelJarium per. fufpenfinem ab audiendis Confeffionibus ,

Dr

vel alias Canonicas & legitimas penas pro delicti snodo

Ü

animadoertere ad. locorum. Ordinarios in fua cujusque

(f

Dieceft omnino fpettabit.

W

Idem Pontifex in Bulla : A4d erddicandum, edi;

de m

fanti

tà 1746. 28. Sept. priorem Conftitutionem , quz

edita fuit pro fola Lufitania , extendit ad totam

fis n

Ecclefiam his verbis : Quoniam non ignoramus;etiam

tet a

alibi auditas e[Je pemitentium querelas de importunis non-

tot

0500

nullorum ConfeJariorum perquifitionibus pro inve[tigan-

dis complicum nominibus , aliisque notitüis juxta praxin

derisi

in nofiris Látieris velatam atque damnatam , wotu pro-

at y

jrio easdem litteras confirmantes decernimus && declara-

te;

etim

mus , emoratam. praxin in feipfa & ubique locorum ac

temporum 4po[tolica autboritate reprobatam atque da-

Th0rtE

mnatam e[]e & cenferi debere , nec ulli licitum e[e , con-

tis D

tra dorinam in prafato noftro Brevi contentam docere,

ER

Jeribere aut loqui , éamque impugnare aut perverfe inter-

t

pretari vel ipfi a&tu contraire ub penis advverfus tuentes,

al

a[Jerentes , aut tradentes opiniones [candalofas , pernicio-

ff

füs , C refpettivé adver us contrafacientes mandatis .A-

i

poltolicis & Ecclefiafticis Santtionibus , Statutis , decer-

feftn

nentes , easdem preinfertas necnon pre[antes Litteras o-

ul

wnes ubique terrarum cujusvis flatus afficere &5 ar&tare.

hi

SS. D. N. BExEDrIcTUs XIV. anno 1745.

iif

5. Augufti in Gen. Congreg. S. Inquif. decrevit ,

(ete

quod ommes Sacerdotes tam Seculares quàm. Regulares

ln

eujuscunque Ordinis vel in attu Sacrammtalis Confe,

10-

li

mis

L!

L

DE SIGILLO CONFESSIONIS. 9287

lva

T^

vis ffoe illius occafione aut. pratextu ad turpia folicitan

tés odl Sacrificio Mi[fe abutentes ad. fortilegia preter

ln

penas à jure inflitas perpetuam etiam inbabilitatem in-

!

currant ad prafati Sacrificii celebrationem. . Hoc De-

at (

cretum continetur in Tom. II. Bullarii BENE-

1

picT: XIV. in Appendice.

21 Nj

quando deceaf; à

QuiRITUR 7. -Àn &

Mr!

L

Confeffario fieri interrogationes ?

RrsPONDEO : Interrogandi funt rudes r.

WM

de numero & fpecie peccatorum. 2. De circum-

A0

ftantiis notabiliter aggravantibus diverfz ratio-

o

nis , nifi ex qualitate deli&ti appareat, verofimili-

L

ter aut facile adjunétam non effe circumftantiam,

Ti

notabiliter aggravantem.

3. Circa a&us inter-

,

ii

nos complacentiz in gravi peccato , pravis defi-

u

J

deriis &c. quando dubitatur de pleno confenfu,

aut plena advertentia, interrogandus eft peni-

M

tens ; quanto tempore his fuerit immoratus ? Si

enim tantum exiguo tempore-v. g. per aliquot

m

momenta , aut fpatio unius vel alterius Oratio-

nis Dominice , in ejusmodi cogitationibus , aut

i

l

I

L

um

affe&ionum tentationibus moram negligentiz

n

traxerit, circa perfonas rudes prafumendum eft,

advertentiam , àut confenfum non interveniffe

fufficientem ad peccatum mortale. 4. Circa ver-

ba lafcivá interrogandi funt, an potuerint caufa-

VA

Y

j

re fcandalum? hoc eft, utrum prabere potuerint

:A.?i?iï

n

anfam ad tentationes , aut pravas cogitationes ,

fs

feu defidéria lafciva in audientibus ? Sj potue-

rant caufare fcandalum , etiam interrogandi funt

[.u00

[

de numero & ftatu audientium.

s. Circa tactus

]U] eChv

lafcivos interrogandi funt , utrum in locis inca-

u M

ra veftem? . 6. Pueri,

ftis? & an nudé, vel fup

"

T5

&

DISPUTATIO XI.

p

288

& puällæ juniores non funt interrogandi exac&té

u(

w

de aGibus vel circumftantiis luxuriz, nifi ex qua-

Ka fm

litate Confeflfionis Confeffarius pofitivé defumat

g

& credat , talem actum vel circumftantiam inter-

guoad r

ceffiffe.

7. Circa peccata carnalia LA Cnorix

uT

h. n. 1749. & alii plerique monent, fi opus fuerit

[j

]i

interrogatione 5 utendum «erbis boneftis : --- Cautà

jitruen

procedendum , me inf;ruatur pomnitens , que ignorat. ---

il

Qu

Y

Si peniütens meget cogitationes , bene in[tru&ti aut probi

yol

non funt interrogandi de fa&tis.

Sed rudes aliquando ,

yuriof

füntd

At

prefertim in Confe[fone generali, prius de aibus, quam

verbis aut cogitationibus interrogari po[Junt. --- Circa

mod

n C

cogitationes obfcoenas , fi longo tempore przfer-

tim iis fuerunt immorati , prius interrogandi , an

hat

habuerint deliberaté complacentiam ? Et fi hanc

Yentc

fateantur , interropandi etiam de defiderio , an

aX

habuerint etiam voluntatem peccandi? Si hoc

pyr

confiteantur, interrogandi , an erga alterum fe-

qua

xum ? & num erga perfonam folutam vel liga-

Jufcn

tam? -- Confitens fe peccaffe fecum ipfo inter-

Quo t

rogandus eft interdum , fi fit confuetudinarius ,

fation

an fibi reprefentaverit feeminam ? an ligatam,

ia

velfolutam ? -

Similiter mariti circa tale pec-

fnte

catum interrogandi , an fibi reprafentaverint a-

ttfim

liam preter conjugem --- mulier confitens , fe

Tl

non recepiffe femen debito loco , non eft inter-

diceSp

roganda de aliis circumftantiis. Ceterum in hu-

T

jusmodi Confeffionibus penitentes fubin in fine

j

animandi, ut fi adhuc aliquid habeant, quod con-

qi

fcientiam anguftiet, aut de quo dubitent , an fe

dllm (

recté accufaverint , audacter amore Dei profe-

rant, aut interrogent.

8. In Confeffionibus ge-

aliqgg

ii

neralibus rudium, fi qua tali opus effe Con

feffa-

Q

rius

DE SIGILLO CONFESSIONIS, 589

dl i

(

rius perfpexerit, poenitens monendus , ut exfpe-

&et ad finem concurfus, fi fieri poteft : aut per-

d:'.b

currendus breviter cum ponitente Decalogus

Jf

quoad przecipuas fpecies , & precepta Ecclefiz,

t

& vitia capitalia, & peccata alienà; dein monen-

Qisn

dus, num aliud ipfi incidat vel angat ? Denique

- (

inftruendus, quod teneatur exa&ius vitam fuam

difcutere; & fi quz alia peccata inciderint, ea in

próxima Confeflione confiteri. 9. Ebriofi , lu-

xuriofi , lafcivi in verbis aut fa&tis interrogandi

funt de occafione & radice vitii, v. g. an ejus-

modi taétus fa&ti fint in reditu poft choreas? an

n

in conventiculo no&urno ? an conventiculum

dl

habeatur in domo propria, vel aliena ? an in con-

venticulo intervenire foleant pueri & puellz ?

ü

an no&te, vel de die? an complex fit in domo

|

propria vel aliena? an cum complice foleat fre-

quentare popinas & choreas? an verba aut facta

lafciva fiant fub labore? an in conventiculis ?

quo tempore foleant in noctem protrahi compo-

tationes? aut chorez ? an ipfemet alios induxe-

rit? an tantüm juverit? Hec & innumera alia,

fi interrogatione eliciantur , prebent Confeffario

anfam, prefcribendi opportunam poenitentiam

medicinalem ad prefcindendas occafiones & ra-

dices peccatorum.

1o. Circa blafphemias, jura-

menta , imprecationes, vota interrogandus eft

ponitens de tenore verborum, quibus ufus eft ;

quia plebs omnia confundit.

]dem obfervan-

dum circa contumelias parentibus &c. illatas ,

aliqua enim ex fuo genere funt' mortalia, qua

etfi in individuo forte ob indeliberationem ex-

cufentur aliquando , gravioribus tamen poni.

r

tentiis,

DISPUTATIO XI.

290

gt

tentiis , faifem conditionatis , addita abfoluta

1)

fate

eþadicanda funt.-

qusm

QUJASTIO IV.

U

)

tm

d

]

De Sigillo Conf e[Jronis.

jp

TO.

JÉRITUR I.

W

Q

nis 2

Quid fit Sigillum Confeffio-

Sutry

RrsPOoNDEO: Sigillum Confeffionis eft ob-

tre

ligatio , peccata confitentium nec revelandi, nec

todi

eorum notitia unquam utendi in gravamen po

nitentium fine illorum confenfu.

M

fült

)

T10n

d

gatigUlERITUR 2. Unde probetur hzc obli-

m

REzsPOoNDEO: Probatur ex conftanti Tra-

mud

ditione Ecclefiz, que femper cenfuit , fic infti-

w

tutum fuiffe à Chrifto Sacramentum Confeffio-

ylll,

nis, ut veré dici queat, eam /oli Deo faétam elfe ,

,

prout conftat ex Textibus fuperius addu&tis in

»fion

fíon

"'Tra&. de Ponit. Difp. 2.

li

— QUERITUR 3.

An liceat uti notitia Sa-

ydi

i

cramentali in gravamen poenitentis faltem tunc,

u

immineret ?

quando alioquin penitenti longé majus malum

Á

J

,l

REsPONDEO: NNon licet uti notitia Sacra-

D

)U

l

mentali in gravamen poenitentis , etiamfi pcni-

)u

i

tenti exinde fequatur majus malum.

J

i

RaArTrO eft, quia fi dubium eft, an penitens

jj

fpe&ata voluntate prefente non potius electu-

rus foret periculum majoris mali, non habet

yti

yd

ytit

Confeffarius à poenitente licentiam , utendi tali

notitia, /ol Deo refervata.

$i veroó moraliter

thö

DT

certum

DE SIGILLO CONFESSIONIS. 29I

"m

certum eft, penitentem indubitató fpe&tata pra-

fente voluntate exoptaturum & electurum po-

tius minus malum przfens quàm majus imminens,

eoipfo ceffat quaftio , quia in tali moraliter cer-

tum eft, penitentem adeo fe non gravaturum ,

ut potius gratias Confeffario de negotio ad fuum

n

votum geíto a&urus fit.

