» indignum negotium geritur inter ipfum,& Deum;

,

» unde poteft etiam ex his, quz fcit ut Deus ju-

)

QU

» dicare in propofito. ,,

Hucufque S. AN TONr-

))i

Id

l

NUS, allegans & fequens Paludanum, quem in fua

DVQHUJ

Summa ferme univerfim pro fuo duce fequitur.

,UX

VIII. RArxERrUs Pifarus in fua Pantbeolo-

,E

gia. V. Confe[fo. C. 31. inter varios cafus, in qui-

,

bus Confeffarius poteft uti notitia Sacramentali

,

fine revelatione Confeffionis, affert etiam fequen-

C

LESIBe fepiblt.:.s Quintus cafüs eft talis. Aliquis

,tli

» Sacerdos per Confeffionem alicujus fcit , quod

,l

» eft Prelatione indignus.

Refpondeo, quod ex

p

» multis caufis aliis redditur aliquis indignus ad

Et i-

N

» pr&lationis officium , quàm ex peccato.

» deo qui contradicit electioni , nec füfpicionem

n

» de crimine facit, nec Confeflionem revelat, fed

nit

» Contradicit promotioni indignorum, ficut tene-

d

» tur, fi fua intereft. Sextus cafus talis eft. Ab-

n d

» bas aliquis fcit per Confeffionem peccataim ali-

,E

» cujus Prioris fibi fubje&i.

Si ei Prioratum di-

ylled

» inittit, inducit eum vel monafterium ad ruinam.

,Quod

»9i ei Prioratum aufert propter debitum curz

»Paftoralis , videtur publicare. Confeffionem.

)l

[ i pf[

» Refpondeo , quod Abbas non poteft adhibere

» remedium , nifi eo rhodo, quo ad ipfüm pecca-

»Ulü[e f

Prarin

»tum defertur. Etideo in his, qua ad eum de-

» feruntur in foro penitentie, in eodem debet,

v

Unde

Y

»quantum poteft , remedium adhibere.

af

» Abbas in przedicto cafu admoneat eum, ut Prio-

aptity

» Iatui refignet, vel fi non voluerit, poteft ex a-

10j

»liqua

Aj

DE SIGILLO CONFESSIÓNIS.

U

gi1

u

» aliqua alia occafione eum à cura Prioratus ab-

|eny

»Ífolvere, ita tamen , ut omnis füfpicio vite-

» tur de revelatione Confeffionis.

Septimus ca-

ts

»Íus eft talis; Aliquis fcit per Confeffionem ,

Dj

» quendam de fuis Canonicis effe homicidam , &

XTOM

L

»inftanter petitur, ut ile Canonicus promo-

» Veatur in Sacerdotem.

Refpondeo , quod nec

»debet talem tanquam indignum promovere,

» nec caufam hujus dicere , quia hoc eft Confef-

» ionem revelare.

Sed fi quandoque poftulet

i

» mitti, debet differre, & cauté diffimulare, fe-

» cundüm quod unótio eum docebit.

$i autem

l

ii

»talis promoveri petit inftanter, ita ut oria-

*j

[

» tur fcandalum, nifi promoveatur , vel Decanus

U

p

"

» per Superiorem cogatur, bene poteft eum mit-

» tere ad Promovendum.

IX. AcTESANUS in Sumtna ]. 5. tit. no;*po-

nit fequentes cafüs: , r. Pone, quod aliqui con-

» dixerint interficere Presbyterum eum eis eun-

»,tem in nemore, quorum unus ante ingreffum

,nemoris ponitet & confitetur illi.

Nunquid

» ille Presbytcr nemus ingredietur? Refpondeo;

»Quod non debet reputari revelator confeflio-

» Di$ , nifi faciat aliquid , quod de natura fua pro»

, dat peccatum confeffum.

Sed divertere à ne«

»morenon efthujusmodi., Ergo. - Etgenerali-

» ter dici poteft , quod fignum quod de fe eft in-

» differens ad fignificandum, tale peccatum fuiffe

iW

» confeffum , vel non fuiffe, licet aliquibus fit fi-

jr.

»gnum magis determinatum ex aliquo prefup-

'Zïmufc

» pofito, non tamen eft ex fe fignum revelativum

» Confeflionis, nec per confequens illicitum Con-

i

X

D.Amort Tr.de Panit, P. IV,

» fef-

DISPUTATIO XI.

$12

f

j

pfeffori. HecScotus. 2. Quid fi quis detexit

Tinc

» crimen Confeffori, propter quod eft excommu-

»nicatus; & Confeffor hoc fciret tantum per

pet(

t

» viam Confeflionis , & hoc nullus alius fcit, nun-

» quid eum vitabit? Refpondeo , fi poteft eum

E

(

, vitare per aliam viam , quàm ex vitatione pro-

(

, dendo ejus excommunicationem , debet vitare.

» 3*

uid fiSacerdos fciat per Confeflionem,quod

)

w

, aliquis dormivit in Ecclefia cum muliere aliqua;

)

p

, nunquid poteft hoc Epifcopo revelare? Refpon-

ET

,f

» deo, quod tutius eft, quod Epifcopo revelet in

» genere dicendo : Talis Ecclefia reconciliatione

J

»eget. 4. Quodfi aliquis Abbas vel alius Prela-

, hii

[

, tus per Confeflionem fcit, aliquem fübditum fu-

,H

,Uum uti malé officio5 vel etiam Ícit per Confef-

)

Df

p

; fionem alicujus Prioris fibi fubje&ti peccatum ,

, cujus occafio inducit eum ad ruinam , nunquid

,in

,eum removere poteft? Refpondeo ; fi Supe-

» rior poffet eum ab officio removere , quin ille

» vel quicunque alius fufpicari poffet , eum pro

ti, j

( lj

, his que dixit in Confeffione , ab.illo officio re-

, motum effe, liceret Superiori , ut dicunt aliqui,

st

J

» ipfurn ab officio removere. FHec Richardus in

J;WHJP

»4. Alii veró dicunt, quodíi ille refignare nolit,

ylt

l

, non debet eum removere, nifi fit talis Religio,

i

Ji

, in qua fubditi poffunt mutari fine nota infamic.

!

&

C(

» HecBonaventura, & convenit cum eo Scotus.

RAU

,)5'

uid fi per Confeffionem alicujus quis fcien-

;

,quod fit indignus Pralatione,nun-

t k

» tiam acquirit

m

um

» quid ,. fi interfit promotioni ejus, tenetur con«

»un

» tradicere ? Refpondeo, quod multis aliis de cau-

)

ngl

n

, fis eft aliquis indignus Prelatione, quàm ex pec-

3l ln

, Cato 5

& ideo qui contradicit, nec de crimine fü-

» fPi'

t

DE SIGILLO CONFESSIONIS. "31',3

ITR

» fpicionem generat, nec Confeffionem revelat,

"

Ti

» H&c'Thomas.: 6. Quid de Presbytero, qui fcit

» per Confeffionem familiaritatem inter duos con-

fi

)ffl?;;

» ra&am per fornicationem affinitatem effe , &

» poftea eos velle matrimonium contrahere in fa-

W pnr

i

» cie Ecclefie ? Quid etiam de Decano, qui audit

» Confeffionem habentium irregularitatem, & de-

» bet eos ordinandos Epifcópo prefentare ? Re-

»Ípondeo: Presbyter diffuadere debet Confeffo,

» & fimiliter Decanus Clerico; & fi ille petat, dif-

» ferre debet, & nifi per Superiorem cogatur, vel

» per fcandalum populi, non debet tale matrimo-

dl

» nium benedicere ; nec illos Clericos prefentare.

,Extunc autem poteft. Confilium tamen eft ,

onj

il

,ut utrumque faciat per Vicarium , tum pro-

» Pter Confeflionem illam occultam, tum propter

V

,» criminis horrorem.

X. SvLvrEsTER, Magifter S. Palatii inSum-

ma, V. Confeffio III. proponit à n. 12. fequentes.

Cafus: ,1. Quid fi Sacerdos Pàrochialis fciat per

,, Confeffionem impedinientum aliquorum fuo-

,,rum Parochianorum circa matrimonium contra-

,;hendum ? . Dico. Moneat fecreté, ut defiftant,

,, Et fi contrahunt, benedicat nuptias, quando ali-

,,ter facere non poteft , nifi manifeftatione Con-

i

»feffionis. ». Quid fi Abbas fcit per Confeffio-

, nem peccatum Prioris vel alterius fubditi fibi,

,,Cujus peccati occafio eft Prioratus, & aliud offi-

,4Cium? Et dicit D. Thotnas, quod Przlatus po-

,,teft ipfum ex aliqua alia occafione abfolvere,

qui

,,1tà tamen ut omnis fuüfpicio de revelatione

p

, Confeffionis evitetut, aliàs peccaret tanquam re-

2

5; Ve€-

314

DISPUTATIO XI.

, velans Confeffionem. Sed adde fecundum men-

v

,;tem Richardi , quod oportet vitari fufpicionem

fitüc

, Confeffionis, fic ut nec ipfe, nec alius credat,

qua

,,eum propter Confeffionem fuifTe ab Officio ab-

a

»folütum; aliter ipfe vel alius redderetur pro-

,BE'W

,,nior ad celanda peccata. Et hocfequitur Rofel-

f

»,1a, & innuit Summa Angelica.

Sed ego credo

n

, hoc verum quoad alium , non autem quoad

u

» pfum penitentem ; quia ut patetex D.'Thoma,

"i

» quando Przlatus fine manifeftatione peccati po-

m

, teft eum amovere ab Officio periculofo in po-

,üle

, fterum, hoc facere poóteft & debet; licet me-

Nec

gut

5 lius efï'et , eum ad ceflionem inducere..

»Di

- obftat P quod redderetur pronior ad celanda

n

» peccata ; quia melius eft cavere, ne pecca-

y fti

»tafiant, quàm ne fa&a celentur; quia fi non

D

,hunt,

non celantur ; non econverfo.

3-

NU

35 Quærltur, utrum, fi quis per audita in Confef-

la

,fione fcit vel credit aliquem indignum Prazla-

» tione, & interfit promotioni ejus, poflit re-

H

» clamare ? Et dicit D. Thomas, quod ex mul.

141

» tis caufis redditur quis indignus Prelatione.Un-

hY

»,de, qui contradicit, nec fufpxcwnem de cri-

1hine facit, nec revelac Confeffionem. Hsc

»ft,

»t

» ille.

Pofito tamen , quod reclamando face-

» ]

»ret fufplcwnem de crimine , ut quia nihil a-

t j

1liud ei objici poteft , & reclamans putatur

pruia

,non reclamare , nifi pro crimine occulto , re-

»velator effet Confefïioms

4. Utrum fciens

) ( LR

lm

, per Confeffionem, aliquem excommunicatum,

,teneatur illum evitare, faltem in fecreto ?

1)£ Ws

»lli

Pa

, Dicit Richardus, quod non.

Scotus tamen

, t«net, quod eum vitare debet

fi poteft fi-

» Conf

T

DI

I

m

E

í

DE SIGILLO CONFESSIONIS.

315

1

,.0ne proditione. s. Qüid fi duo aliqui con-

»Ítituerunt occidere Sacerdotem comitantem

freïa:;

,,cum eis, & unus poenitentia du&tus hoc il.

Ym

)

Iy

.,li confitetur ? Scotus tenet, quod non te-

,Detur intrare Sylvam , nec debet propterea

(

f&f

,reputari revelator Confeffionis , nifi aliquid

.faciat, quod ex fui natura prodat pecca-

,tum confeffum , cujusmodi non eft, à Syl-

» Va divertere; nec effe illicitum Confeffori

.fignum de fe indifferens ad fignificandum,

.tale peccatum eífe confeffum , vel non fi-

»gnificandum ; licet aliquibus fit fignum ma-

li

»gis determinatum ex aliquo prefuppofito ,

,0n ex fe eft fignum revelativum Confef-

p

»» (1OTIIS$

quod quidem di&um Scoti verum

il

D

jl

» puto , ut dicit, generaliter ; nifi cum figno

M

, Indifferenti adeffet intentio ad revelandum.

Ita Sylvefter.

XL. DowrNricvus Sormo in 4. dift. r8.

q.4. d.5. lic feribit:

; Addit D. Thomas, fi

».Abbas audiens Confeffionem Prioris intelli-

»gat, illum ea fun&tione effe indignum , po-

»teft quidem , fi eft alia caufa vel occafio,

,€6€um amovere, non tamen propter pecca-

,tum illic auditum.

Eft autemi folutio hzec

j

"

» prudenter confideranda.

De iis enim fub-

i

, ditorum officiis diftin&ione opus eft. Si e-

m u

1im eft tale, quod habeat quandam jurisdi;

gt

, Cionem etiam fuübalternatam , tunc nullate-

1

W

,nus Superior poteft illum privare ratione

Qu

»; Confeffionis Sacramentalis , etiamíi cavere-

if

W

, tur revelatio ; quia ille habet jus poffiden-

3

» di,

316

DISPUTATIO XI,

, di, & ideo non potefít fine caufa & judicio

9rimen

» fpoliari.

Si autem eft officium, quod non

(enum.

j

»habet jurisdictionem aliquam , fed eft ad nu-

)

J

,.tum Pralati folius amovibile, ut Sacrifta

The)

, Procurator, &c, tunc fi Prelatus per eo-

v

»rum Sacramentalem Confeffionem intelligit

»€ffe vel fures , vel inhoneftos, vel aliter

Pmp()fï

]

gt

»indignos, poteft illos amovere , dummodo

quis'

,Caveatur, ne Confeffio reveletur ; quoniam

exel

»ejusmodi amotio nullum actum juridicum re-

Clen

»quirit, cum non habeant ad eadem officia

», jus-

Sed rogas, utrum faltem Pralatus per

h

»notitiam , quam habuit in Confeffione Sacra-

fil c

mnentali, adduci poffit & moveri ad facien-

fr n

Re-

»dam inquifitionem de iis criminibus.

f&5

»Ípondetur, hoc non poffe fieri per particu-

fiío,

»larem inquifitionem.,

Nam jus inquirendi

wque

»(juridicé & particulariter) nafcitur ex deli-

etim

» i, vel infamia, vel femiprobatione.

Po-

D

»teft autem , dum vifitat tempore folito, at-

»tentior effe ad hoc, maximé fi eft crimen

tíaf

,,Urgens in damnum publicum.

Poteft etiam

li

»attentius vigilare fuper gregem fuum ; quia

Tmam

», Dihil vetat, quo minus homo per audientiam

ppznite

VT

s Confemonum prudentior fiat,

lm

XII,

Navannus in Summa C. 8.n. 12,

lt

» Non eft violator Sigilli, qui fine expreffio-

Qu

ne caufe denegat alicui fuffragium in ele-

lia

,&ione Pralati, eó quod ejus peccata per

ftom

» Confeffionem cognoverat.

m

d

'. Hi duodecim teftes interea fuf.ïiciant'ad, ex«

pj

primen-

DE sxblgLo CONFESSIONIS. $317

m

N

primendum ferme unanimem Theologorum ve-

terum.

d

L

Dricgs: Ufüus, quem hadenus recenfiti

s

'Theologi concedunt, vergit.in prudens gra-

D n

vamen ponitentium. Ergo comprehenditur in

N

propofitione proferipta per Decretum S. In-

] dUR

quifitionis.

2

Ile ufus revera eft ufus ali-

51

quis notitie Sacramentalis ad gubernationem

T

externam. Ergo eft prohibitus per Decretum

Clementis VIII.

Jl

li

RESPONDEO: Rh.à

üisr ife- lus adoo

j

NI

hil conceditür,, nifi ad qui fe extendit expref-

4

f& licentia poenitentis.

Hinc quamdiu pceni-

Ó

)

tens poteft effe prudenter invitus in tribunali

uc

facto , & in Confeffione valida, tamdiu ac eo-

jius

ufque non erit locus ufui notitiz facramentalis

pl

etiam in bonum poenitentis.

lus

Drixr, exprefja, hoc eft, mece[Jarió & m,a-

a (

vifefl? contenta in a&u peenitentis veri.

VW

. A4d 2. dift. eft ufus ad gubernationem ex-

t

Wa ]

ternam interveniente tamen expreffa licentia

tU

ponitentis. c. fine tali licentia. n. Clemens

VIII. eft tantüm intelligendus de ufu notitie

facramentalis ad gubernationem externam nul-

1

M

la interveniente licentia expreffa peenitentis ;

qualis revera non daretur, fi Superior uti vel-

li

ur

n d

let ea noctia Sacramentali non pro . neceffita-

te peenitentis , aut boni publici, fed tantüm

pECC

pro majori fecuritate, aut tantüm ad melius

eíffe , aut tantüm pro arcendo periculo levi ,

j

prefertim fi ab eo tempore , quo data eft no-

titia

4

l

318

DIS(PUTATIO X I.

titia Sacramentalis, jam effluxit notabile tem-

oU

pus, & prefümere licet, ponitentem interea

jam fore corre&tum.

kh

qx

QUERITUR 9. Án Confefï'afius teneatur

yl

occultam tenere refolutionem peenitentis, qua

f

ftatuit, fe occifurum Regem aut Papam? aut

r di

qua declarat, fe manere obftinatum in impo-

fiat

nitentia, v. g. recufando reftitutionem, vitatio-

nem occafionis proxime &c.

(ip,

1no

RESPONDEO r.

D

Si ex circumftantiis, aut

verbis perfone confitentis evidens fit, pceni-

d

[

tentem non acceffiffe animo ponitendi, fed ex

(

alio. fine , non tenetur Confeffatius Sigillo

Confeffionis ; quia non preceffit Confeflio Sa-

jpi

cramentalis , feu ordinata ad abfolutionem , &

em

proteftativa doloris interni de peccatis prate-

ritis.

]ta communis.

f

Itaque Confeffarius ad

f

fummum teneretur Secreto naturali, fi poeni-

tens fub Secreto hoc recipi petiit , & Confef-

g

ti ]

farius filentium promifit :

quod ipfüm tamen

f

AT

non obligat in przjudicium tertii.

Faciat er-

N

l

go Confeffárius, quod ad impediendum tam

grave tnalum utile aut neceffarium duxerit ;

li

i

aut caveat, ne femetipfum fufpicioni fra&i fi-

TO

gili exponat, aut molefte tfadu&ioni, fi pro-

cederet via accufationis;, cum tefte careat.

Is

,

dem dicendum ;. fi veniant mulieres animo fe-

ducendi, aut Confeffarium tentandi , vel per-

tl

turbandi , afferentes, íe proximé fumpturas

Evchariftiam ex ejus manu , ut ea abutantur ad

füperftitiones , &c.

[

REsPOoN-

j

DE SIGILLO CONFESSIONIS. 319

li

RESPONDEO 2.

Si poenitens acceffit fin-

n

cero animo penitendi , exiftimando , quod ta-

le homicidium ob certa. motiva fit licitum ;

tht

aut quod valeat dimidiata Confeffio , & quod

poffit obtineri abfolutio de uno peccato, quin

lg

obtineatur de altero ; vel fi confitetur fince-

IUF

lp

ré alia peccata non cogitans de propofito ef-

Ws

ficaci , ficut contingit in iis , qui laborant o-

I

dio , fuperbia, avaritia , aut luxuria fine ani-

mo reftituendi , injurias condonandi , occafio-

In his omnibus

nes proximas vitandi &c.

datur rigorofa obligatio , Secretum obfervan-

di.

,

?ff&bgz

Ra4TIO ePc;. quia inchoata ponitentia &

ipfa Confeflio erat veré Sacramentalis , utpo-

u

Y

p

te exiflimata , adeoque de fe fufficiens ad Con-

TET

ht d

feffionem validam ; licet ob deprehenfum fub-

fequenter defe&um propofiti per accidens ne

quidem fit valida.

Ex fenfu autem commu-

ni Do&orum meritó etiam talis Confeffio cen-

fetur ex intentione Chrifti comprehendi füb

Sigillo ; quia aliàs Confeffio redderetur odio-

fa, & Chriftus fruftraretur fuo fine,

Itaque

in hoc cafu Confeffarius uti nullatenus poteft.

notitia Sacramentali ad manifeftandum poeniten-

tem , & revelandam Confeffionem.

nn

QUZRITUR IO.

Utrum in violatione Si-

gilli detur parvitas materiz?

RESPONDEO r.

Diftinguendum effe cum

P. Viva l c. inter revelationem Confeffionis

feu peccati; & inter ufum notitie Sacramen-

X 5

talis.

RE(/

320

.

DISPUTATIO XKL

talis.

Circa reoelationm non datur parvitas

materie ; fed cujuslibet peccati etiam minimi

qua

j

venialis revelatio eft fractio Sigilli graviter pec-

caminofa,

W

deb)

Rac1io eft, quia fi in ullo cafuü permit-

dii

teretur revelatio; Confeffionis , aut fi obligä—

iil

ret tantüm íub peccato veniali; Deus non

aof

poffet obtinere finem füuum , fructum videli-

cet, ex remedio hoc generali purgandi & fàn-

Cificandi füam Ecclefiam ex prompto Fide.

feri

'lium ftudio ad integram Confeffionem , obti-

g

nibilem. Cum enim metus ftante rigorofa ob-

fo

ligatione Sigilli imprudens tam multas caufet

Confeffiones Sacrilegas , quanto magis fieret

Confeflio odiofa, fi metus prudens licite ali-

"

quando revelationis haberet locum ?

uod

fs 1

eu

vero attinet ufum notitie Sacramentalis P. Vi-

I

va l.c. fic fcribit: — Quod mec detur materie par-

fen

vitas im ufu fcientie Confe[fonis cum modici[fimo pe-

nitentis gravamüne , wübi non efl liquidum,

Hinc

ln

dtre

nibi] decermo.

Videri autem po[fet , quod ex tali u-

fà non oalde retraberentur bomines à Confe[fone , un-

qu

füti

de levis tantim Sacramento injuria irrogaretur.

Sic-

ut probabiliter docent Dottores cum Merolla , dari

füri

parvitatem materie excufantem 'à mortali àn. Simonia

Suris Ecclefiaftici , puta , fi detur res modica pro

i

confequendo Ojficio Sacrifie , dut pomum Examina-

:

toribus Synodalibus occafione Examinis ad concur[um.

NU

Verüm quia . facile aliquis ballucinari po[Jet ad. creden-

dum , bic (g munc materjam e[fe levem , quod certé

bomines valde à Confe[[ione retraberet , idci,

HDI]IE

TCO negqndum

hii

potius Taz'd,etm*. Ita timidé P. Viya,

p

CoN-

/

Dt SIGILLO CONFESSIONIS, 321

CowriIRMARI poffet ea opinio ex eo,

quia ubi agitur de gravamine penitentis, ob-

ligatio Sigilli fundatur in arbitrio péenitentis ,

utrum fit graviter vel leviter invitus ; non vi-

Pfrm;':.

detur autem , poenitentem rationabiliter poffe

Q

effe graviter invitum , fi tantüm agitur de le-

vifimo ejus prejudicio,

Verum his non ob-

ftantibus.

RrEsPoNpEO o. Non datur parvitas ma-

)

terie etiam in ufu notitie Sacramentalis cum

n

gravamine ponitentis fine ejus affenfu expref-

10

fo,

RarrO eft, quia hec licentia operandi fi-

d

ne peccato mortali induceret innumeros abu-

01 ')&

fus notitis Sacramentalis , eó quod muiti Sa-

h

cerdotes non curent peccata venialia; & in

tales abufus non poffet ferri cenfüra , aut re-

fervatio cum effe&u; itaque Confeffio fieret

horrori ex metu etiam prudenti, adéoque red-

deretur etiam bonis & prudentibus odiofa;

"

quo pofito Chriftus fruftraretur fine fuo infti-

tutionis primario, ut hoc facili remedio

tur & fan&tificetur Ecclefia.

purge-

-Ad paritatem à Simonia Ecclefiaftica , re-

fpondetur; ibi Legislatorem non frufítrari fi-

ne legis, fi permittat,parvitatemämat-eriæ; ficut

hic contingit.

ZAd Confirmationem dico ; obligationem hanc

"T

non fundari in voluntate poenitentis, qui re-

| ]',3;05-:'""

fpicit füuum bonum particulare , fed in volun-

tate Chrifti, qui refpicit bonum generale, ac

(ü

preju.

|

322

DISPUTATIO XI

prejudicium univerfale , quod nafceretur ex

j

mi

tali conceflione parvitatis materiz ; prout re-

-

Gé' ArENsIs obfervat l. c.. ad

(

ubi .ait :

p

Occultatio Confe[fionis mon tantum eft bonum Confi-

E

tentis , fed etiam bonum omnium aliorum

; &b quod per

D!

boc a[Jumunt audaciam confitendi ,

(i,

Tent. -

quàm aliàs amitte-

uod Alenfis dicit de occultatione , idem

at

dicendum de ufu notitie.

$

Jf

U

UJRITUR II.

u: cadant, aut non ca-

lo

dant füb Sigillum Confe

D

1onis?

(j

REsPONDEO: Cadunt r. omnia peccata de-

terminaté fumpta.

Si enim folüm dicatur, Ti-

tium confeffum effe aliquod peccatum ; cenfent

$f

communiter Áuthorés, non violari Sigillum ;

dlpl

18

quod ipfum tamen non: eft univerfaliter ve-

rTUm , V. g. circa puerum , de quo dubitatur ;

ia

De

an jam fit capax peccati.

2. Punitentia injun-

a , prefertim folito gravior, fi esinde ori-

ri poffüt per fe prudens prafumptio apud a-

lios de qualitate deli&i.

3. Peccata alioquin

pI

s

quidem publica, fed ita comparata, ut ad fa-

ciendam certam 'fidem Confeffarius juvetur no-

Qu

titia Sacramentali.

pn

4. Circumftantie , que,

licet non fint peccatum , dicuntur tamen

[

utiles vel neceffarie ad explicandum peccatum,

etiamfi utiles non fint.

i

RaTrOo eft, quia talia faltem ex appre-

K

henfione ponitentium cenfentur effe conne-

f

Xa cum peccato.

Secus autem ; fi non ap-

prehendantur ut connexa cum peccato, & poe-

&t

nitens evidenter non gravetur exinde. . Et-

1lam

DE SiGlL,L/ö CONFESSIONIS. 323

n

iam virtutes & revelationes, fi declarentur ad

Un

manifeftandum peccatum.

Si 'autem tantum

l4

proponantur caufa confilii, dire&ionis , aut

(y

aperiendi ftatus interni circa Deum , tantum

6. Pec-

j h

comprehenduntur Secreto naturali.

!j

cata, de quo Confeffarius dubitat, an ea fciat

i

ex Confeíhone, vel aliunde , ut recté docet

Suaresz.

7

Ea, quae revera peccata non

funt, à poenitente tamen exiítimantur elfe

i

[

peccata, ut Lugo bene obfervat. 8. Peccata

complicis.

Rarro e/i'c, quia, prout Pontifex fuperius

$. 6. q..6. relatus obfervat; licentia aperien-

j

di peccata complicis noceret plurimorum fa-

mz, reverentie Sacramenti , & propenfioni Chri-

fti ac Ecclefie invitantis ad frequentem ufum Sa-

cramenti.

UERITUR Ii. An fub Sigillum cadunt

etiam defe&us naturales poenitentis , qui po-

tius videntur , audiuntur, vel obfervantur,

quàm ex Confeflione agnofcuntur ? v. g. quod

ponitens fit balbutiens , ;udis , Ícrupulofüs ,

&c. ?

[]

11

RESPONDEO It.

Si defe&us füht corpo-

rales , omnibus noti, aut publici, non funt ma-

i

p

teria Sigilli , etfi Confeffarius illos aliunde ne-

fciat.

«

WE

Rarr0 eft; quia neque funt peccata, nec

connexa per fe cum peccatis, neque etiam

«|

u

poni-

324.

DISPUTATIO Xl

a

penitens poteft effe rationabiliter invitus, fi de

(ud

(

iis fiat fermo.

QUs

REsPONDEO 3. Si defe&us fv:mt menta-

j

les , nec omnibus certó noti , non licet circa

Q

.€os uti notitia Sacramentali,

j

RaT10 eít, quia & hesc licentia redde.

fet odiofam Confeffionem ; przefertim cum de

et

ejusmodi difpofitione femper plus valeret &

l

Fii

tenacius hareret teftimonium Confeffarii, quàm

loi

conje&urz aliorum , aut judicia vulgi;

f

I

Tiie

' (QQUERITUR 13. Án & quando liceat 1o-

qui de peccato complicis ?

pua

RzsPoNDEO i. Quando intervenit licen-

TU

d

tià expteffa ponitentis.

ü

d

plid

i

RrzsPONDEO 2. Ea licentia À peniten-

dil

te exigenda nunquam eft, nifi fit neceflària

ad precavendam plutium feductionem , aut

fcandalum enorme ; & aliud medium nullum

d

fuperfit,

Si enim. agatur de falute folius com-

den

[5

plicis , ficut peenitens non tenetur mediis ex-

"t

Qd

traordinariis de ejus falute effe folicitus , ita nec

jlce

poteft nec debet adftringi ad dandam ejusmodi

licentiam.

TOU

t

T m

" REsPONDEO 3. Etiam tunc non eft exi-

p

genda licentia pfo correctione complicis , fi

ln

pomitenti ex ea licentia poffet oriri tam gras

ve damnum aut prajudicium , üt juxta ordi.

Áti

Ti

nem charitatis non teneatur fe exponere pe-

ticulo ptobabili tam gravis incommodi ad pra-

üün?

cavef-«

pE SIGILLO CONFESSIONIS,

325

:-HQ

cavendum alienum periculum feduétionis , aut

fcandali , nifi ob damnum enorme commnni-

tatis in cafu particulari per fe teneatur cedere

ll

[

jure fuo, ad famam cum aliquo fuüo prejudi-

cio , prout Roncaglia & Pifelli circaviobligatione'm

?

denuntiandi oþfervanþ.»

t

RESPONDEO 4.

Neque etiam tunc po»

i

teft obligari poenitens ad dandam eam licen-

tiam , quando illa ufürpari nequit fine pericu-

W s

lo infamandi, aut redarguendi complicem, quin

fimul prodatur peccatum aliquo

nitentis,

r

4, utut le&(g,pæa

REsPONDEO $. .Neïque eà licentia exigi

poteft ; fi nullus aut exiguus exinde fperatur

fru&us , v. g. fi authoritas penitentis non fa-

ciat fidem fufficientem ad invigilandum com-

plici , aut fi non appareat probabile malo remee

dium fine periculo majorum talorum.

RzspPoNDEO 6. Univerfim in hae re po-

n

teft fervire hzc Regula. Nunquam poteft fub

W

denegatione abfolutionis posnitens adftringi ad

j

hw

dandam licentiam utendi fcientia circà com-

|

UV

plicem , nifi quando tenetur per fe ad ejus de-

g

nuntiationem aut corre&ionem ftabilem ido-

nei$ mediis procurandam , & nullum aliud ap-

pareat medium, nifi ea licentia C

ferenda.

f)'nfeffario cones

uird agendum Confef-

QUJXRITUR I4.

fario , fi interrogetur à confcio deli&torum poe-

nitentis , an confeffus fit hoc vel illud pecca-

m

tum ?

Rrs? ON-

ü

326

DISPUTATIO XI

RzesPONDEO: Tenetur refpondere cum

fl

n

S. JoauNE NgPoMUcENO: Non licet tibi de

rtli

bac re me interrogare ;

nec mübi licet tibi de bac re

re[bondere.

felf

P. Onsrus

Ita refpondendum effe re&é docer

ei u

in Opufculis editis contra P. Ca -

TANEO circa ufum materialen verborum.

Alii

tat

tamen Theologi

1

plerique ; etiam graves , do-

«

cent, Confeffari

um poffe dicere ,

de peccatis

meorum ponitentium . mibil

u

feu notitia humana.

Jüo , nempe ut bomo,

ftui

Ita docet ipfe S. Tho-

mas.

Quodfi tamen Confeffarius ex ejusmo-

di interrogatione , vel admoniti

one advertat ;

rilo

ponitentem reticendo e

jusmodi peccata facri-

lege fuiffe confeffüum

1

; eumque verfari in gra-

vi periculo vite, fi

commode fine fractione

T

figilli fieri poteft, eu

m füb alio

pretextu, v.

Ti

g. conferende Indulgentize

tode

, invifat , aut alios

infervientes moneat, ut fe adhuc

femel voca-

ri faciant aut vocent ;

]

etiamfi ex ejusmodi

TU

modo agendi evitari non

poflit apud confcios

'delidi fufpicio de preced

ente facrilega Con-

Qul

fefione poenitentis ;

t

quia ,

ut ScoTus füpra

$. 6. q. 6. relatus re&té obf

e

rvat, figna de fe

(f

indifferentia ac

&quivoca in hujusmodi cir-

dg

cumítantiis curanda non funt.

Si veró poni-

db

tens non fit in

"

detur Deo,

periculo vit)æ , folüm commen-

]u

fiw

QuERITUR 1£. —An Conücenlti fi&é , aut

dl

manenti in impoenitentia, danda fit coníueta

Ícheda teftimonialis de Confeffione ?

p

q

- RrEsPoNDEO: Si non acceffit animo con-

"

f

fitendi , & teftimonium recufari poteft fine pe-

li g

riculo

lr

Y

&

DE SIGILLO CONFESSIONIS. 327

lml

riculo gravis incommodi ex parte Confeffarii,

non licet Confeffario uti ifta &quivocatione

HH

[

^n

reali.

Si veró ex recufatione teftimonii, Con-

feffarius timeret grave incommodum , licebit

(

(

ei uti ifta equivocatione reali ,. ficuti licité in-

Al

terdum utitur figno Abfolutionis &quivoco er-

Si

)dü

ga eos, quibus differenda eft Abfolutio.

veró penitens acceffit animo veré confitendi, ve-

ré teftatur de Confeffione depofita , utut non

fru&tuofa.

UXERITUR IÓ. Quinam obli'gentur Si-

gillo ?

RESPONDEO:

Omnes, ad quos Sacra-

b*ld

Il

mentalis Confeffionis notitia mediaté vel im-

1

mediaté , jufte vel injufté, cafu, vel ex propofi-

ul

to devenit.

W

Rarro eft, quia juxta eftimationem com-

munem Do&orum fecuritati publice tam utilis

Cl

remedii non foret provifum à Chrifto fuffici-

enter, nifi eam Religionis legem notitie Sa-

Gtx

cramentali refpe&u quorumcunque hominum

alligaffet.

In fpecie autem obligantur illo Si-

af

L

gillo r. Interpretes , per quos aliqui confiten-

j

tur, licet ad hoc ut confiteantur per inter-

;

pretem non obligentur.

2. Adítantes, fi ca-

^

M

fu vel de induftria aliquid audierint ex Con-

(

feffione.

Quod tamen fi ex induftria fiat , à

n

H

peccato mortali excufari non poteft. 3. Lai-

ci, qui fimularunt fe Sacerdotes excipiendo

Confeffiones.

4. Omnes , quibus à Confeffa-

m

Motg

rüs incauté ac facrilegé aliquid revelatum .eft.

X

D. Amort. T. de Ponit. P. IV.

s5

m

328

DISPUTAT/IOKXI.

5

Cui aliquód peccatum penitentis cum ejus

fitt

licentia revelatum eft ex caufa ad Confeffio-

jrid

nem fpeGante, v. g. remedii , aut confilii cau-

tini

fa

Si vero ea manifeítatio fatta eft ex alio

lgan

motivo habente annexam licentiam tacitam de

n

ulteriore ufu vel manifeftatione ejusmodi no-

Qu

titie , licebit ea uti.

6. Qui legit annotata

r &

peccata in charta, ordinata pro memoria ad

tét

Confeffionem fübfequentem , vel coordinata ad

ayr

Confeffionem precedentem.

vd.

QO

RaTto eft , quia providentia Chrifti pro

fecuritate tranquilla tam utilis remedii ad ían-

j (

Gificationem Ecclefi& videtur debuiffe fub le-

nite

fione

ge Sigilli comprehendere etiam hunc cafum.

hi

CUT

7. Superior, à quo petitur facultas abfolven-

tents

di à cafu refervato ; fi ex circumftantiis deve-

niat in notitiam poenitentis.

Ubi etiam no-

1105 !

gue

tandum , quod jam füpra Difput. 8. Q. 4. &

Q. 15. obfervatum eft , Superiorem in hoc ca-

adhü

( in

fu non poffe absque peccato mortali exquire-

re nomen ponitentis , aut non neceffarias pro

f di

refervatione vel relaxatione refervationis cir-

]

cumftantias , ex quibus facile deveniret in noti-

m

tiam vel gravem fufpicionem poenitentis.

ln ;

D

UZRITUR 17.

An Confeffarius, fi com-

miferit defectum in adminiftratione Sacramenti,

hiT

Ti

aut monere quidpiam neceffarium oblitus fit,

poffit ea de re tractare extra Confeffionem ? vel

;

faltem in proxima Confeflione?

f

It

RESPONDEO:

Diftinguendum effe inter

n

triplicis generis defe&tus. Nam aliqui verfantur

(

circa

p

U

DE SIGILLO CONFESSIONIS.

329

Q

eirca. 'oalorem abfolutionis,, v. g. fi abfolvit fine

jurisdictione , aut oblitus eft forme Abfolu-

l.mp.

tionis. Alii cedunt i damnum tertii , v. g. ob-

T ü

T

ligando ad reftitutionem ,. qui non fuerat ob-

ligandus, aut deobligando eum , qui fuerat

g

d

obligandus. "Tertii generis funt; qui verfan-

tur tantum circa aliquam obligationem poeni-

l i

d

tehtis , v. g. fi non obligavit penitentem ad

exprimendum numerum vel fpeciem peccati ,

vel ad deferendam occafionem proximam.

In

quo tamen advertendum ; quod, fi omiffio hu-

jus obligationis vergi in periculum animz poe-

h

nitentis , ficut circa neglectum vitandi occa-

if

.fionem proximam contingit , aut circa negle-

sl

&um corrigendi ignorantiam vincibilem peni-

W

tentis, hic defe&tus potius ad fecundum ge-

n

nus referendum fit.

Quamvis etiam in .hoc

genere difcrimen faciendum fit inter damnum

!]

adhuc evitabile absque monitione Confeflarii ,

& inter damnum moraliter inevitabile.

Hac di-

d

ftin&ione premiffa

X&

REsPoNDEO r. '"Tertium genus defe&u-

j

]

um, nifi exinde penitenti enafcatur pericu-

Jum animze in futurum , & tantüm agatur de

obligatione preterita inculpabiliter ex parte poe-

tUt

nitentis omiffa , Confeffarius non tenetur cor-

rigere, extra Confeffionem.

]ta communis.

Rari:o videtur effe; quia obligatio cor-

rigendi ejusmodi defe&us induceret frequentif-

fimas repetitiones ac rememorationes priorum

j

Confeffionum , penitentibus moleftiffimas ; id-

que fine notabili emolumento falutis anima-

;erfif

AE DA

rum.

|

330

DISPUTATIO XI.

j

rum. Ergo non videtur effe prudenter inten-

dibilis à Chrifto, fi tamen fine fcandalo po-

)i

qu

nitentis fieri poffet , error corrigendus effet in

proxima Confeffione.

Si enim oriretur ícan-

nE

d

dalum, praefümendum eft, preceptum integrita-

tis cedere precepto charitatis.

pü[(

QOf

REsPONDEO 2. Quando' commiffus eft

W

defe&us , cedens in damnum fpirituale vel tem-

porale peenitentis vel tertii, juxta communem

Authorum Confeffarius faltem tenetur eum de-

[ii

fe&tum corrigere in proxima Confeffione.

Rarro videtur fundari in expreffo con-

fenfü pomnitentis , qui , fi eft veré poenitens ,

Y

eoipfo tenetur eífe paratus non foluüm ad ea,

[

quze à Confeffario injunguntur , fed etiam ad

M

ea, que injungenda forent, & ad fufcipien-

hi

dam in foro Sacramentali errorum przceden-

Ril

tium corre&tionem.

Áint

RESPONDEO 3.

Si non videatur ,. pc-

dj

nitentem iterum rediturum in Confeffione , &

Til

is moneri poffit extra Confeffionem, rogandus

im

eft primó pro colloquio in caufa certi nego-

i0

tii; & fi compareat , rogandus eft vel pro li-

h

centia agendi de iis, que a&a funt in Con-

Ti

feffione praterita , vel pro deponenda apud fe

Mi

denuo opportuno tempore Confeffione , ad-

dendo , fi alioquin poeenitens non fperatur re-

diturus , fe aliquid neceffarium monere oblitum

j

M

éffe.

(

REsPONDEO A. Si defe&ctus commiffus fit

It

circa valorem Sacramenti , & ponitens verfe-

tur

DE SIGILLO CONFESSIONIS. 931

l

J

