» chi- Epifcopo vel Epifcopo adeant, ut eis poe-

W l;'l]][ 2

, nitentia injungenda fit.

Ri

Sexto, Concilium Londinenfe anno r20o.

d

"Q

Can. 7.

»singulis annis in genere folenniter

Ti

»excommuricentur fortiarii, perjuri füpra Sa-

l (j

» Cramenta , incendiarii , fures, atrociores rapto-

3 lh

*

»Ies. lta, ut quifcienter in difpendium cujus-

doi

:

»libet

DE CASIBUS RESER VATIS.

63

1 fam

»libet pejeraverint, non abfolvantur, nec eis

n i

» peenitentia ab aliquo injungatur, nifi ab Epifco-

Ddf

»po Diecefano, vel ejus authoritate , prater-

M

»quam in articulo mortis: & tunc eis injunga-

,tür, quod ex quo convaluerint , Epifcopum

Q»ä,m&

liy.

, adeant, ab eo vel ejus authoritate poenitentiam

n

» füfcepturi.

" d

Septimo, Synodus Santonenfis anno r28o.

N

Can. 14.

»Sacerdotes in Confeffione majora

i;.

1

»majoribus refervantes mittant ad Epifcopum

»ponitentes de homicidio & perjurio, feu fide

i

» violata.

Item de inje&tione manuum in paren-

(s

» tes feu in Clericos, vel quofcunque Religiofos;

It

» item de incendio & fimonia, de litterarum fal-

frun,

»fitate, de inceftu tam naturali quàm legali, &

ts dj

»Ípirituali, videlicet qui confanguineam fuam

» cognovit, & qui confanguineam uxoris, & qui

moaäej

j

Jb d

»coníanguinei uxorem , & qui cognovit filiam

T

» Ípiritualem, fcilicet filiolam, vel cujus confef-

Item de lapfu carnis in ma-

t d

» fionem audivit.

pl

» fculo.

Item de lapfu carnis cum brutis, Item

]tem de violatione co-

q b.hol-

,cum Monialibus.

at

»meteriorum, vel Ecclefiarum.

Item de hzre-

J

» i, de fchifmate , de fortilegiis factis, de Sacra-

l)

UPM W

,mento Ecclefie, & omnes etiam, qui ad hoc

»confilium & auxilium impenderunt.

Item mit-

i r

Qp

»tendi funt ad Epifcopum , qui abortivum

» coeundo vel alio modo facere prefumpferunt,

y n

»& qui ad hoc auxilium & confilium przftite-

»tünt.

Item Clerici, qui furtum commiferunt.

f

Ra

p

» Item Clerici, quocunque modo facti irregula-

"

5 T65.

Item, qui bis fe permiferunt baptizari,

0n

iTl

A

» Vel qui interfuerunt.

Item, qui fine Tonfura

INt

j,aliquem

64

DISPUTATIO

IX.

» aliquem füfceperunt.

Item, qui in fufcipien-

l'l': I

» dis ordinibus faltem fecerunt.

Item, qui quo-

al

»cunque modo per fe, vel per alium, homici-

TM

)!

K

» dium fecerunt , vel procuraverunt, vel judicio

h n

,fanguinis interfuerunt, & qui authoritatem,

u

st

» confilium , auxilium impenderunt, vel confen-

m

.....

W

»Íum in aliquo prebuerunt, unde mors hominis

gt

» Vel membrorum mutilatio fequeretur , vel oc-

ml

» cafio fuerit, feu aliqua caufa.

Item, qui litte-

» Ia5 dictat, fcribit, aut legit, aut aliquod admi-

jl qi

» biculum preftat , ut.aliquis mutiletur, vel oc-

dn d

» Cidatur.

Item Clerici, feu presbiteri, qui in

dnto d

, ]

»Íufpenfione vel excommunicatione promoti

»funt, & fic divina celebrarunt.

Item Sacer-

diutt,

» do5, feu minifter, cujus negligentia aliquid cir-

i.

» C& Sacramentum Altaris inhoneftum quocun-

du

»que modo evenerit, ad Epifcopum vel ejus

at w

» Concilium funt mittendi.

r n

Oüavo, Synodus Nemaufienfis anno 1284.

J t

Can. 3.

»Ifti funt Cafus, in quibus peenitentes

o a

» ad Epifcopum funt mittendi.

Si quis confite-

Qs j 4

»bitur, fe credere aliquam hsreticam pravita-

At

»tem. Item Simoniacus, quocunque modo com-

A d

» miferit Simoniam.

Item Clerici excommuni-

,Wj

»Càti excommunicatione majori , vel interdi&ti

A lm

» aut füfpenfi, qui ante abfolutionem divina of-

Y

ia

»ficia celebrarunt, ícilicet Miffam cantando,

du

f

» Evangelium Epiftolam , vel alias Horas dicen-

HW m

» do, faciendo principaliter officium fuum in Ec«

» Clefia. Item Clerici per faltum promoti aliquo

r

i

l

» ordine pretermiffo.

Item Clerici, qui ab alie-

W ts

(tIn

» 10 Epifcopo fe fecerunt ordinari , noítra licen-

[

n

» ia non obtenta.

Item incendiarii, ltem qui

li Wiw :

»uos

4l n [I

DE CASIBUS RESERVATIS.

65

fufcfpfeg

5 füos filios occiderunt ftudiofe, vel etiam negli-

QU u)

» genter.

Item qui tractaverunt in malos ufus

| homia'.

» Euchariftiam feu Chryfma.

Item illi, qui tra-

lii

» Caverunt facto , verbo , confenífu, vel alio

Ym

»modo homicidium.

Item Sacrilegi & violato-

lts

»Ies Ecclefiarum. Item illi, qui luxuriam exple-

d

»Verunt cum matre, forore, vel aliqua confan-

ld

» guinea füa, vel uxore fratris, vel cum San&i-

m

h

H

ili]

» moniali confecrata vel non confecrata.

Item

Qd

»ili, qui in Ecclefia luxuriam commiferunt,

1 M

»ltem ili, qui cum Judza, vel Saracena, vel

m

» bruto animali coire aufü nefario prefumpfe-

» runt.

t pragi

Item mulier, quz de adulterio concepit

ts

» infantem, quem maritus credit effe füuum, pro-

li

» pter quem legitimi Filii fraudantur hereditate

ia

» paterna.

Itém qui cum mulieribus aliquid fa-

VTn

»Ciunt, propter quod fecerint abortivum, mu-

»lier etiamfi hzc fecerit, vel fibi fieri procura-

o 1

» Verit, tranfmittatur.

Item illi, qui contra ali-

ts

»quos falfum tulerint teftimonium in aliquibus

ls CU

» caufis.

Item ili qui contractis fponfalibus

m p

»cum aliquibus praeftito juramento, & non dif-

moiote

» folutis poftmodum contrahunt cum aliis fpon-

»falia, vel matrimonium , contra juramentum

NUDE

n

» prius temere veniendo.

Item qui excommu-

» nicati vel nominatim interdi&ti à quocunque ju-

n dninat

| C&DE&]SJ

» dice ingerunt fe divinis in Ecclefia ante abfo-

»lutionem invito proprio Sacerdote , nec ad

hr

um

» monitionem Sacerdotis volunt exire de Eccle-

»1ia, divinum officium perturbantes.

Item illi,

J

»qui in Cemeterio Ecclefiaftico prafumunt

» Ícienter excommunicatorum corporá fepelire.

j

jri

2

(l

»5i vero predicii confitentes ad mandatum &

"

l

D,dmort T. de Penit. P.IV.

E

gIo-

L)

"

y

66

DISPUTATIO IX

,monitionem Sacerdotis ad nos venire nolue-

ii

l,;znc Y

»tint, in fuis peccatis & duritia permanentes , &

» peccata occulta fuerint, eis à Sacerdotibus pce-

rl

a&f

, nitentia injungatur , & nihilominus Sacerdotes

» poftmodum, cum poterunt commodeé, à nobis,

)

PT

» vel à Fratribus Predicatoribus, vel Minoribus,

» füper hoc habeant confilium , & requirant.

Si

2

quitat.

,autem manifeftum fuerit , aliquem commififfe

»aliquod peccatum de przedictis, ad nos mitta-

,quäspe'g*.

»tur , nec ei ab aliquo presbytero de illo pecca-

,,Xaïa W

»to manifefto penitentia injungatur fine noftra

,INO

» licentia fpeciali , nifi fenex fuerit, vel corpora-

patel

»li impedimento detentus, feu in mortis articu-

j

lii

»lo conftitutus.

d

nl

INono, Synodus Lambethenfis in Anglia an-

g

no 1281. Can. 8.

»Cum juxta facros Canones

qlaory

vt

»peccata graviora, ut inceftus & fimilia, quz

» vulgatiflima füo fcandalo totam commovent

ylt, i

» Civitatem , fint folenni poenitentia caftiganda ;

u liv

» quorundam tamen negligentia id agente hujuf-

,lit; d

i

»Imodi poenitentia videtur quafi in oblivionem

vtntin

»Uadita, & creviffe per confequens audacia

,'MJ W

»hujufmodi horrenda facinora & flagitia perpe-

aof

» trandi.

Quocirca precipimus , ut hujufmodi

-;:? TU

» penitentia folennis de catero imponatur fe-

Qul

I

, cundum Canonicas fanctiones.

Abfolutionem

Molt)

, autem ab homicidio voluntario, tam publico

A

l lpe

» quàm occulto, folis Epifcopis, extra neceflita-

M

» tis articulum, refervamus.

Per quod Mino-

NV

, um intendimus refrenare audaciam , & non

"

quiluje

» najorum reverentiz in aliquo derogare.

m

Decimo, Concilium Ravennatenfe anno 1286.

vt

Can. $8.

»iNe ducatum pr&beat cccus ceco, ca-

Wj

jlus,

l EI]H

DE CASIBUS RESERVATIS.

67

^ It

»fus, in quibus volumus folos adiri Epifcopos,

$

»per hanc noftram Conftitutionem Ecclefiarum

li D

» Rectoribus noftrz provincie intimamus, diftri-

AOLOS

» &é eis fub poena excommunicationis mandan-

anobls,

»tes, ne de his fe ullatenus intromittant, fed il-

IY

»10s ad fuum in his Cafibus Diccefanum remit-

n Y

» tant , qui in his vel eorum aliquo eis voluerint

mj

confiteri. Cafus autem funt hi: videlicet, cum

T

Ti

» quis petit abfolvi ab excommunicatione majori,

]tem

»lata vel inducta ab homine vel à jure.

NI

» incendio & crimine publico; ficut in blafphe-

d

l

em.

L,u

»mante Deum vel fanctos

Item in voto quali-

l L) Q

» tercunque emiffo

Et cum illis, qui filios op-

» preflerunt ex propofito, five cafu

Et cum

ii

»quibuslibet homicidis & facrilegis & falfariis,

at

» Violatoribus Ecclefiarum & immunitatum Ec-

& fortilesis

Item cum

Qua, QU

; clefiaftice libertatis

Q

»lis, qui cum brutis libidine polluuntur.

Item

al

,cum inczítuofis & corruptoribus fanctimonia-

aye

»lium; & in omni occupatione, ufurpatione, &

JITOR

» detentione rei alieng, ubi cui reftitutio fieri de-

s d

» beat, non inveniri poteft. Item cum perjuris &

r

» clandeftine matrimonium contrahentibus ,

X

ul

»quo matrimonio dubitatio oriatur, vel oriri

Y 'Uf fe

» poflit

Et in omnibus aliis criminibus , delictis

Quinunet

» & exceflibus , in quibus de confuetudine gene-

»rali vel fpeciali Epifcopis refervatur confeflio.

) TU

s

Undecimo , Synodus Oxonienfis in Anglia an-

no 1287. Can.

Si mulier eft, qu: peccavit,

t

N

» quarat ab ea, utrum cum Clerico vel Laico,

a

confanguineo vel affine

Si veró vir; aptas &

» Confimiles de mulieribus faciat quzftiones; ita

annolhl

Scæfo. d

»tamen quod majora & notoria penitentiario

n

2

,noftro

J

68

DISPUTATIO IX.

» noftro refervet, & poenitentem fibi tranfmittat

i fP(

j

,cum litteris caufam delidi & circumftantias

» ipfius continentibus.

A

*

J

Duodecimo , Concilium Avenionenfe anno

1326. Can. 37.

SFacientes confpirationes &

jd

m

, attentantes excommunicationis fententiz volu-

»1mus füubjacere, à qua nifi per Concilium pro-

v

J

» vinciale, praeeterquam in articulo mortis , nulla-

» tenus abfolvantur. ,

Et Can. 46. ,,Statuimus,

,

ii

» quod finguli Epifcopi, & eorum Officiales, in

i

, deli&tis remiffionem faciant cum fuerint requi-

mur)

; lii

Et fi is, qui deliquiffe dicitur, de Dic-

,

(

» Cefi non fuerit ejus , à quo remiffio poftulatur

tb

» fieri , fufficiant fole iitcerze requirentis.

Si ve-

J

"

» O de ejus Dicecefi fuerint, femiplena probatio

» füfficiat in hac parte., Et Can.49. ,Abuforum

t

C

» (litteris Apoftolicis ad bellum facrum fe offe-

Jv

Y

, rentium) abfolutio, Ordinario refervatur., Et

lr

Can. $9. ,In Cafibus, ubi difpenfatio vel abfo-

J

»lutio non reperiretur in ordinatione prefentis

il

puin

jl

» Concilii Sedi Apoftolice vel aliter refervata,

Mi

«t

l

» Epifcopi pro fuz difcretionis arbitrio juxta ne-

&

ln

(

»gotii qualitatem & perfonarum conditionem

d t

» provideant & difpentent ; aut pro reconcilia-

» tionis & abfolutionis feu difpenfationis remedio

mf

d

» remittant culpabiles ad fuum vel aliquem alium

u (el

, de predictis , metropolitanum , de quo fibi ma-

"

» gis expedire videbitur, & ficut illius faluti, de

ty*i—fu

» cujus agetur exceffu penfatis tam negotii quam

n

»perfone circumftantiis magis crediderint op-

)

» portunum.,

EtCan. 22. ,Nullus cujufcunque

Y

s

» Ordinis vel Religionis feu conditionis exiftat,

yhy

» confitentes in cujufquam civitate vel Dicecefi,

ymldïm

prater

DE CASIBUS RESERVATIS.

69

Ti

T

»preter fpecialem vel generalem licentiam

lais

»ipfius Diccefani, de facto abfolvere quemquam

» velligare prefumat in cafibus eidem Diccefa-

EU

»no à jure, confuetudine, vel Statuto provin-

wt

Ca-

W

U

»Ciali vel Synodali, fpecialiter refervatis.

» füus veró funt hi.

In excommunicato à Cano-

a

y

,ne in incendiario nondum etiam publicato , in

sl

» blafphemo famofo, in votis relaxandis vel com-

IN

»mutandis; in his quz confueta funt in Diccefi

» Epifcopo refervari, utpote in oppreffione pue-

(l

» rorum , in homicidiis, in facrilegiis ultra decem

"

»folidos, in violatoribus Ecclefiarum, in viola-

[/if

» toribus Ecclefiaftice libertatis & immunitatis,

n

»in inceftu cum confanguineis & affinibus , in a-

la

» Ícendentibus & defcendentibusin infinitum,& in

BO

» collateralibus ufque ad fecundum gradum inclu-

tb die

»fives; in carnali cognitione fanctimonialis , aut

i,b

» defloratione virginis violenta ; in illis , qui in

r

» Ecclefia luxuriam commiferint per carnalem

Wrzm

»copulam confummatam, in reftitutionibus in-

Afl

»certis ultra 2o. folidos in una perfona in clan-

u

» deftiné contrahentibus, in eo qui confuetus eft,

Vi

»1multo tempore ufürariam pravitatem exerce-

od

»re , in falfo tefte, in falfario litterarum vel In-

s

» ftrumentorum , vel fubtrahente aliena Inftru-

p

» menta feu delente , in falfario monetz , in im-

pf

» pediente legatum Sedis Apoftolice, in proci-

faluü) t

» tore Domini vel patris , in herefis fectato:

^

Til quam

» fupponente partum vel necante, vel aborti

1

U

r d

» fibi vel alii procurante, in muliere

m

T

» quàm à marito proprio concepit ;

j ^

» maritus exiftimat effe fuum, pror

» Ini defraudantur haredi

t

rnas i

i

E

fïikil

DISPUTATIO IX.

IP

70

yee

»tione vel aliud mortiferum procurante , vel

di

» miniftrante vel opem aut confilium adhibente,

»in coeunte cum Judza vel Saracena, vel bruto

n

1

» econtra, in fortilegis ad quos communiter re-

QU

» curritur pro fortilegiis faciendis, in his qui cor-

[

»pore Chrifti, oleo fan&o, vel Chrifmate abu-

:::o?riosx

qpua

»tuntur, in depopulatoribus agrorum, vinea-

,rum vel arborum, in excommunicatis, qui

m

ml

» Ícienter ingerunt fe divinis , & commoniti no-

»lunt Ecclefia exire, divinum officium pertur-

;! djb

» bantes, in illis qui fcienter excommuniatorum

prai

» corpora recipiunt ad Ecclefiafticam fepulturam,

Aenie

» Vel confepelirent ibi contra parochialis presby-

al

du

»teri voluntatem , in illis qui fcienter celebrant

» in Ecclefia interdicta.

Ti

Decimotertio , Concilium Arelatenfe , quod

d d

compilatores Conciliorum conjecerunt ad an-

peaua

num 1260. Can. i. ,Quia propter imbecillium

,litDi

»& impotentium & pauperum occupationes &

,itig

»penuriam aliquando per villas & oppida con-

Ual

yitri [

» fueverunt poenitentiarios fuos in Quadragefima

» deftinare, ut eos à Cafibus, qui Majoribus re-

dpats

»fervantur, abfolvant, frequenter accidit , ut

f n

»magna pars Chriftianorum occafione hujmodi

t

» peenitentiariorum propriis Sacerdotibus fuper

: Qrje

» confeffionibus illudant, afferentes, fe dictis Poe-

W*mlm1

» nitentiariis fuiffe confeffos, cum tamen per huj-

n

» modi confeffores vix aut nunquam poffit, pars

v

» populi modica fuorum peccatorum confeflioni-

)

Q

»bus generaliter expediri.

Ut ergo de caetero

ln

^l

»populares occafiones hujufmodi frivolas non

VHW !

»pratendant, inhibemus, ne confeffores hujuf-

1"9 ](—Xl

»Iodi, qui mittuntur folummodo ad predi&a,

Dio

»per

DE.CASIBUS RESERVATIS.

71

lw

»per villas & parochias Dicecefis difcurrentes,

jl

:

Ti

» generalibus parochianorum confeffionibus au-

|

lrito

Ti

, diendis fe occupent, nifi de mandato Praelati, &

It re

» licentia Curati, generalibus confeflionibus au-

Ut

, diendis fe duxerint occupandos ; fed eos ad

i

» proprios remittant Sacerdotes , & Cafibus , pro

Mil

»quibus mittuntur, peoenitentes abfolvant, ne

1. q

» ipfi parochiani mandatum de confitendo faltem

IT

» femelin anno propriis Sacerdotibus fimulatorié

IT t

, & dolofe fe gaudeant evafi(fe, Nec pralati fu-

'me

» per cafibus fibi refervatis ad parochianos fuos

I

»

Penitentiarios deftinent, nifi ad eos, qui com-

"

b'sþ

5

h

, mode Pralatos fuos adire non poffunt.

Qdb

[

Decimo- quarto , Concilium Nicofienfe, feu

Nimocienfe anno 1298. Can. 4.

» statuimus,

l guod

»ficut hactenus obfervatum eft, quod majora

ld

» peccata ad Archi-Epifcopum, & Epifcopos in

mhecïïnum

» fuis Dicecefibus referventur, ut funt homicidia;

X

»facrilegia, peccata contra naturam, inceeftus,

r

, ut eft cum confanguineis vel monialibus com-

(

» mifceri, ftupra virginum, injediones manuum

m

»in parentes, fuffocationes parvulorum, perju-

mdï? l

» ria, incendia, reftitutio ablatorum , & illegiti-

,mé aquifitorum, falfarii Epifcopalis Sigilli feu

p n

jus f

»ejus curiz , defloratores virginum, ftupratores

diül

» Viduarum, raptores mulierum, votorum fra-

» &ores, venefici, qui in mortem conjugis eít

aptli

!Om!-» pa]i

»machinatus, luxuriam in Ecclefia comiittens,

du

» coiens cum Judea vel Saracena, coiens cum ea

i at

»quam baptizavit, vel cujus confeffionem audi-

us

j

» vit, celebrans in altari non confecrato, vel fi-

»ne facris indumentis; celebrans non jeju-

yel

» DUs.

j WA;

E 4

QUJE-

72

DISPUTATIO

IX.

)

tïm[qu

QUZERITUR Io.

Qualis circa Cafus refer-

133?0

vatos viguerit difciplina in noftra Diocefi Augu-

]

ftana à Seculo decimo quarto ufque ad Seculum

(a

i qu

decimum feptimum?

igi (l

RrEsPoNDEOo: ÁAbanno r355. ufque ad an-

j

num 1524. erat in noftra Diccefi ferme eadem

, di

obfervantia, quc prioribus duobus fzeculis eluce-

g d

- fcit ex Conciliis proximé adduétis, ut nempe u-

i

niverfim omnia majora crimina refervata eífent

[

vl

Epifcopo, ita ut difcretioni Confeffariorum pre-

h;!

n

ter nonnulla peccata determinaté expreffa relin-

queretur , quenam crimina in majora referenda

n

effent,

Verum, prout conftanter obfervare li-

K

€et , quod Romanus Pontifex femper correxerit

Md

Leges Conciliorum particularium , quando eo-

ia m

rum Leges rationi, aut pietati divinz, aut infti-

p b

tutioni divine videbantur minus congruere , ita

pj

x dl

etiam per Laurentium Campegium, füum Lega-

tum, in Comitiis Ratisbonenfibus , ubi prcter

, d

plures alios Epifcopos etiam intererat Epifcopus

v

Auguftanus , decrevit, ut de catero pro Laicis

Kinte f

tantum tres cafus refervarentur, nempe homici-

Buf

dium , herefis, & omnis excommunicatio major,

Sanrin

*

-Hec Lex pofmmodum retenta eft ab Epifcopis

TR

Auguftanis in Rituali Auguftano 1580, & in Sy-

Af

nodo Auguftana 1610. Hc omnia probantur

us

fequentibus documentis

t

Primà Synodus Auguftana , celebratà fub Fri-

derico Epi

fcopo anno 1355. titulo , de Confeffioni-

EOI;:'"',F

bus audiendis , fic habet: , In fatisfactionibus in-

ï';.

[

»jungendis ,

E: Cïiü

RC

(

MAJORA

MAJoRIBUS Oobfer-

il

»Vent. In minoribus autem fecundum quanti-

nlml'. b

» tatem culpz & qualitatem delinquentium fe te-

M

» neant,

DE CASIBUS RESERVATIS.

73

llS T

» neant, atque regant. -- Ut autem fciant Sacer-

AU'

)

» dotes in penitentiis & fatisfactionibus injun-

*æculuu

» gendis, quod vel quid ad eos fpe&tare nofcatur,

»& qui ( cafüs) Epifcopis vel eorum Superiori-

ERE

bus refervantur, noverint univerfi, quod hec

MY

»íunt, ad que fimplices Sacerdotes nullatenus

iB C

»Imanus extendere debent, ut nullum unquam

t

» abfolvere audeant majoris excommunicationis

I

» vinculo irretitum , preterquam in mortis arti-

Jj l

»Culo; beneficium poffidentem contra Sanüio-

f It

» nesCanonicas ; & qui manus in Clericum & re-

t

»ligiofam perfonam injecerit; irregularem , in-

fs

,cendiarium , blafphemum Chrifti nominis, &

AT

»»ancorum; falfum teftem , perjurum, parrici-

Tf

»dam, homicidam, facrilegum, falfarium Litte-

atl

»rarum Papz vel Epifcopi

vel ejus Officialis ,

. d

» Vel Judicum aliorum, violatorem libertatis Ec-

if

» Clefiafticg , fortxlegum, inceftuofum , peccan-

ubl W

»tem contra naturam , corruptorem fan&imo-

F

,nlahum qui tenetur ad vagas reftitutiones ,

(dENS

fcienter ferentes iniquas fententias , oppreffo-

hn

» rem filiorum , fra&orem feu violatorem voti,

( dU

»»imoniacum in Ordine vel in beneficio ;

&

p

» quemvis alium criminibus enormibus irretitum;

y

fed ipfos nobis abfolvendos transmittant, ut di-

» fponamus de ipfis, prout juris fuerit, & confo-

rIODaU»'W

, num rationi.

ilb

fip

Secundó.

Synodus Auguftana, celebrata an-

Cnm

u

n0 1452. à Petro, Epifcopo Auguftano & S. R.

"

E. Cardinale, Can 28.

»in fatisfactionibus in-

pu

j 0

»jungendis, MAJORA MAJORIBUS, obferve-

n

j um

Et Can. 3o. Ut autem Sacerdotes fciant

»in ponitentiis & fatisfactionibus injungendis,

"U.»

j

B-g

2q99

74

DPFSPUTATIO. IX.

jl

hi

Ms

.

»qu& ad ipfos fpe&are nofcantur, noverint,

(

»quod hec funt, ad que fimplices Sacerdotes

dv

P

d

Vl

,manus extollere nullatenus debent ut nul-

a

»lum abfolvant excommunicationis fententia ir-

»retitum , praterquam in articulo mortis ; bene-

j

^gl

»ficium poffidentem contra Canonicas Sanctio-

»nes; & qui manus in Clericum vel religiofam

Mi ,.

aflaor

» perfonam injecerit, irregularem, incendiarium,

» blafphemum Chrifti & Sanctorum , falfuyn te-

b

.5 ftem & perjurum , parricidam , & homicidam,

,E

eelnun

» facrilegum , inceftuofum, peccantem contra na-

» turam , corrumpentem fanctimonialem , qui te-

Athi

»netur ad vagas reftitutiones, fcienter ferentes

gbl

» iniquas fententias , oppreffiones filiorum, fra-

ii

» €tionem feu violationem voti , Simoniacum in

st j

» Ordine vel Beneficio, & quemvis alium crimi-

v

, hibus enormibus irretitum , fed ipfos nobis ab-

t

» folvendos transmittant, ut difponamus de ipfis,

n

» prout juris fuerit & confonum rationi.

um

Terti).* Laurentius Campegius, S. R. E. Car-

Doríne|

dinalis , Sedis Apoftolice Legatus à-Latere per

astor

Germaniatm , anno 1524. in Conjlituiione pro refor-

!d

smatione Cleri edita , fic fcribit: , Communicatis

ST

»confilis cum Ferdinando , Archi-Duce Au-

Täþunquu

» ftrie , Imperiali Locumtenente, concordi fen-

ul

» teDtia particularem Conventum in Civitate Ra-

u ]

4

»tisbone convocare decrevimus ; in quo unà

"

iE

» nobiscum interfuerunt prafatus Ser.mus Archi-

h

lu

!

»Dux; RR.mus Mattheus, S. R. E. Cardinalis,

y)

s

» Archi - Epifcopus Salisburgenfis, IIJ.mi Wilhel-

1

»mus & Ludovicus Palatini Rheni, Duces in Su-

M

D

» periori & Inferiori Bavaria, Bernardus, Epiíco-

Eccleü;mE

» pus Tridentinus , Joannes, Adminiftrator Ec-

il

» clefie

4[] Ej

b

4

,DE CASIBUS RESERVATIS.

75

Üern

, Clefie Ratisbonenfis , Nuntii five Oratores o-

Kttis

,Iünes cum pleno mandato Vigandi , Epifcopi

U pj

» Pambergenfis , Georgii, Epifcopi Spirenfis, Wil-

Ua

» helmi , Epifcopi Argentinenfis , Chriftophori ,

j

Vl

» Epifcopi Auguftenfis , Hugonis , Epifcopi Con-

» ftantienfis, Chriftophori, Epifcopi Bafileenfis,

u

"

englm,

» Philippi, Epifcopi Frifingenfis , Ernefti , Admi-

IU

» Diftratoris Ecclefi& Patavienfis , & Sebaftiani,

,»Epifcopi Brixinenfis. -- Itaque infra fcriptos

D

,reformationis Clericorum modos ftatuere ne-

f

,ceffarium duximus. - Quocirca Authoritate

» Apoftolica Statuta per nos edita omnibus &

LR

» fingulis Archi- Epifcopis , Epifcopis , Abbati-

nim, i

,bus, &c. & Clericis in univerfa Germania refi-

DACUT d

,dentibus perpetuis temporibus inviolabiliter

Qn ii

, Obfervari volumus. -- Porro ne ( Presbyteri )

st

» Videantur pecunie aucupium magis , quam fa-

PUR

J

à

msd

n,*

, lutis animarum ftudium ample&ti , dum Laicos

»graviora delicta confeffos hinc inde remittunt

ïi (

, non fine famz rerumque difpendio , conftitui-

Av&a P

,»mus & ordinamus, ut deinceps quilibet confef-

li

L

»for abfolvere poffit Laicos contritos & con-

u

» feffos, à quibuscunque peccatis occultis, quan-

T

?i

,» tümcunque gravibus & enormibus, qu& Ordi-

yurilt

»narii fuz authoritati refervaverant , exceptis

u

, duntaxat homicidis , hzreticis, & excommuni-

ao

» Catis, ad Epifcopum vel ejus Vicarium mitten-

M

5 dis;

Quo autem ad Clericos, nihil quoad hoc

i

» 9tatutum intelligatur innovatum.

?l Vil

Quari). Synodus Auguftana füb Othone E-

j

pifcopo & Cardinale anno 1548. Can. 19. , Ne

US)EW

» Ecclefiarum Re&tores videantur pecunie magis

M

i

;

» quàm animarum faluti ftudere, ftatuimus & or-

!

ii

» dina-

j

D'DS-PUJg-ATIO Tx.

76

«

t

» dinamus , ut deinceps quilibet Confeffor ido-

p

i

»neus Laicos contritos & confeffos ab omnibus

3

» peccatis occultis, quantumcunque gravibus &

4iid

» enormibus, nobis tanquam Ordinario ante re-

n

» fervatis, abfolvere poflit , homicidis , hereti-

az tl

»Cis, & excommunicatis, quos ad nos, vel Pc-

As

» nitentiarium noftrum remitti volumus , dunta-

U u

» Xàt exceptis.

Quod ad Clericos attinet,in hac

st It

» parte nihil effe volumus innovatum.,

Hac

qnictLur

Couftitutio oftendit ; Epifcopos Auguftanos fta-

t

ii

tim recepiffe Statutum Laurentii Campegii Car-

i

dinalis prius relatum.

gl

1.

Quintà.

Rituale Auguftanum, editum anno

1580. authoritate Marquardi , Epifcopi Augufta-

ni , ubi agit de Cafibus refervatis, fic habet:

UR

» Animadvertat Confeffarius, recté & utiliter fa-

n 'fgl

» €&um & in Ecclefia conftitutum effe, ut cun&i

ü

RUK

»acerdotes quoslibet à quibuslibet criminibus

»& exceflibus abfolvere non poffint, nec de-

atl

»beant, fed quosdam Cafus jam olim exceptos

» effe , quorum cognitio & abfolutio majoribus

&

du

»Prelatis & ordinarie ipforum jurisdictioni re-

Q

»fervaretur. Unde Cafus Epifcopo refervati fe-

Pl

4

D

»Cundum veteris juris difpofitionem hi funt.

» Clericus per faltum , ut vocant, ad facros Or-

u fl

L.

W

»dines, vel ab alieno Epifcopo fine difpenfatio-

n

»ne promotus.

Sacerdos in Altari non confe-

"A

n

» Crato vel absque facris indumentis , vel alio-

N

» quia non jejunus, Miffam celebrans.

Commit-

D.

WU

fii

ls

» tens fornicationem cum filia à fe prius baptiza-

»& , Vel ad confirmationem adducta ; vel cujus

IU

Nl

0[ h

» confeffionem audivit , vel cum quavis perfona

jj

Li-

A.

" ?eligiofa, Judea velinfideli. Virginem vi co

us

»

|

DE CASIBUS RESERVATIS.

P

ii

»ftuprans, vel poft votum fimplex caftitatis e-

Ontj

»miffum contrahens matrimonium. — Homicida

T

» voluntarius , adulter, facrilegus, inceftuofus,

te re

»cum beftiis abominationem faciens, in templo

NT

» peccatum luxurie committens , perjurus , rei

lls

» magice ftudiofus, falfum dicens teftimonium,

t u

» falfarius.

Parens filios opprimens , aut quz-

rR

,cunque perfona in fe vel aliis procurans abor-

"M

»tum & fterilitatem, Sacerdos abfolvens excom-

»1nunicatum majore, ut vocant, excommunica-

finni

h

» tione, vel hereticum fine fpeciali commiffione,

»Vel fepeliens ufurarium .manifeftum. -- Ha-

(f

»bent Parochi & Confeffarii hujus Epifcopatus

» Auguftenfis, cum funt ab Epifcopo approbati,

p

fc li

» in di&tis cafibus, qui olim Epifcopo refervaban-

» tur, poteftatem fuosfübditos abfolvendi. Exci-

lh

]

Y

»piuntur interim voluntarii homicide , deinde

.u.x'-l

:

» haretici , five Schifmatici , & poftremo majoris

(

n

»excommunicationis vinculo innodati.

Cum

,autem hi poftremi ad confeffionem veniunt, &

p

yojrt

»beneficium abfolutionis petunt , fuaviter illis

»confulat & perfuadeat Confeffarius , ut abfolu-

s

s

»tionem petant à Superiore , aut qui ab eo fa-

»cultatem habet.

Caveat Confeflarius , ne fit

"Tj

, nimis facilis & liberalis circa dictos cafus ( jure

jfiron

»antiquo) Epifcopo refervatos , fed exaggeret

j

n

» confitenti crimen , fi forte ipfe non fatis illud

n al

»ponderat, & graviorem illi poenitentiam injun-

j Ua

» gat, cautioremque reddat impofterum, ut Éc-

)u

(j

» Clefiaftice Difcipline vigor non omnino diflol-

j

!

» Vatur,, & fructus poenitentie digni, quoad fieri

"MUU

»poteít, pro debita perfonz, loci, & temporis

hp

j

» ratione, aliqua ex parte obtineantur. --- Con-

Bm' il

M

» feífa-

78

DISPUTATIO IX.

nl

»feffarius hanc fibi poteftatem nullo modo fu-

)

p

»1natac arroget, ut hereticum , fchifmaticum ,

j

»homicidam voluntarium , vel in majore ex-

"

fil

:

» communicatione conftitutum abfolvat, nifi po-

» teítatem habeat prius fibi mandatam atque com-

H'JOIW

st

[

» inillam, vel delegatam à Superiore, ficut à Sum-

»10 Pontifice tempore plenarii Jubilzi , in foro

m

» fcilicet interiore tantüm, vel ab Epifcopo fuo

dul

, Ordinario , ejusque Vicario vel Officiali , five

anyr

,ab alio Judice competenti.

Secundó caveat

u

,9xcedere limites & formam mandati , five

u

Jenein

» commiflionis , quam füper abfolvendo accepit ,

,ne alioquin & fe & poenitentem miferé fallat, &

i, Y

» abfolvendo fruftra laboret. -- Ubi in foro'con-

m,r

» fcientie fit abfolutio, fufticit, ut abfolvens au-

i

,thoritatem & rectam abíolvendi intentionem

Pl

d

,habeat, atque ita dicat: Ego te abfolvo ab ex-

,communicatione majore in nomine Patris , &

g

,Vi

» Filii, & Spiritus Sani.

Sextó.

Henricus, Epifcopus Auguftanus, in

d

dtento

Synodo Auguttana celebrata anno 1610. ac dein

in Statutis Synodalibus editis Dillinge eodem

ülret

adhuc anno , & denuo recufis anno 1696. part. 2.

, m

G. 7. D. 9. I0. & 1 1. fic decernit:. , Ne multitu-

&

»dine Cafuum refervatorum peccatoribus ni-

gt

1

»mium difficilis reddatur ponitentia, atque ab ea

litm,

» fortaffe retrahantur , id Parochis omnibus per

*s [j

»Diccefin noftram conftitutis & Confeffariis a-

"u

»liis approbatis permittimus, hancque illis pote-

r

» ftatem jam ante ab Antecetforibus noftris (O-

jl

»thone & Marquardo) conceffam confirmamus,

b

, ut quoscunque Laicos contritos & confeffos, à

Ti

i

»quibuscunque peccatis occultis , quantumvis

» gràvi-

Epifcep,

DE

CASIBUS RESERVATIS.

79

ld

»gravibus , quz& alioquin authoritati noftre or-

Enaücug'

» dinarise refervarentur, poiïïnt abfolvere, tribus

J

Jore £

dunta*(at exceptis , nimirum homicidio volun-

»pro

tarlo haerefi, & omni majori excommunicatio-

um

»ne, quorum abfolutionem folis Nobis, Vicario

ETE

Genex ali , & Poenitentiario noftro rcfervamus

Pro Clericis autem fzcularibus ultra tres illos

N

"

1

cafus fuperiore Canone expreffos, volumus et-

M

,iam prefenti Decreto refervare fequentes. In-

T v

cæf'cum cum Moniali prof(.fï'a , & cum confan-

l,

»guinea vel afline in primo & fecundo gradu :

]uOA.,A

»Venelicium, incantationes magicas, & malefi-

Efflw

» cium, Sanéte Euchariftie , Saerarum Reliquia-

10n0 t

,rum , vel Sacre Scnpturæ abufum ad exerci-

Qlresa.

5 jtium magie ; violationem Sigilli Confeffionis

TRUE

Al

» Sacramentalis.

Quare qui ex numero Clerico-

Qd

»rum aliquod horum peccatorum , quantumcun-

y T

EU

»que occulté admiferit , abfolutionem à Nobis,

» Vicario noftro Generali, vel Poenitentiario pe-

gf

l

tere debebit.

Porro peccata annexam haben-

,tia excommunicationem , Summi Pdntlücxs vel

IQ düm*

j » hoftre tanquam Ordlmru abfolutioni referva-

" qui

i

»tam , multa funt

quorum praecipua in Bulla

Mu

Conz Domini referuntur, de quibus, ut & de

3009 1

» reliquis expeditlegi Navarrum in Manuali c. 27

Toletum 1. r. Inftruct. Sacerd. c. 18. & infequen-

,umbï

p

»tibus. Dire&orium Joannis Polanci. Summam

& aliorum Summiftarum , Verbo, Ex-

YLs

»Fumi

»communicatio , Francifcum Suarez de Cenfu-

v ilry

!

lU

u

, ris

fL^

Septimó

Rituale Auguftanum , editum poft

Qnm

que

Ts

pr&fatam Synodum anno 1656. ab Adminiftrato-

re Eplfcopatus & recufum anno 1688. Cafüs re-

U^

j

ferva-

Jl

8o

pISPUTATIO

IX.

fervatos diverfo modo ponit, quàm erant deter-

n

n

)

minati in Synodo, neque in Prafatione ulla red-

[31'3

ditur hujus mutationis ratio.

In primis enim o-

mittit Cafum harefis.

Secundoó in cafu referva-

Gb

g

to Excommunicationis majoris addit, non referva-

te Pontifici

Tertio , in Cafibus refervatis pro

(3

Clericis omittit , Secularibus , ut in ambiguo relin-

IY GPCI(

quat, an comprehendat etiam Regulares Epifco-

DN

po fubditos

Cum tamen certum fit, & ex A-

ol

&is Synodalibus Manufcriptis probari poffit, Pra-

jopsit

latos Regularium poft przlecta Statuta Synoda-

o B

r

lia porrexiffe Epifcopo fupplicationem , in qua

inter alia petierunt

ne Regulares comprehen-

ii

dantur Cafibus refervatis ; quibus Epifcopus re-

T0n5 (

fpondxt huic petitioni jam prov1fum effe.

Cz-

44

terüm Ritualis verba funt ifta; ,In hac Augu-

AU

» ftana Diece(i, ne multitudine Cafuum referva-

T

»torum peenitentia, & in Ecclefia Dei ufitata

WM

» peccatorum confeffio onerofior & difficilior red-

rï*U

J

n

, datur, quod jam olim permiffum fuit, id nunc

»denub permitütur omnibus Parochis & Con-

"

5 feiï'arus aDpTObaUquE à quibuscunque Cafibus

AT,

» Epifcopalibus quosvis Laicos fibi fubditos rite

n p

» confeflos & poenitentes abfolvere poffint

Ex-

EEE

» Ceptis duntaxat homicidiis voluntariis , & ma-

»joris excommunicationis, aliàs de jure Summo

d

u

TM

» Pontifici non refervato , vinculo innodatis. --

IT

, Ultra nominatos cafus refervati funt etiam in

r

»,noviffima Synodo pro Clericis hujus Diocefis

T

» €jusmodi committentibus.fequentes: Concubi-

D(O

k

» tus cum Moniali profeffa, cum cognata vel affine

J)D'MA

»in primo & fecundo gradu, Veneficium, Incan-

» tationes Magice , Maleficia, abufus SS. Eucha-

;(f! P'ï"

æ/ M

j riftie

Am:]

DE CASIBUS RESERVATIS.

81

