declarationem affert Barboía de officio & pote-

i

n

ï!

ftate Epifcopi part. 3. Allegat. so. n. 286. his

Ji

verbis: S. Congregatio Epifcoporum &^ Regularium

fjl

Bul

de SS. D. N. Clementis V 1LI. [peciali mandato Sacer-

J

dotibus per univer/am Italiam degentibus, ne quis eorum

Jub pretextu privilegiorum &c.. ab ullo ex cafibus clare

1

vel dubió in Bulla Cuene contentis , vel aliàs quomodo-

iil

n

)u

cunque Sedi Zpoflolice refervatis , nec etiam à cafibus,

quos Ordinarii refervarunt vel referoabunt , nullo cafi,

Wl

nift in mortis articulo, vel cum mova Santtitatis fue,

A i

vel Ordiariorum licentia beneficium ab[olutionis impen-

dere prefumat.-- . Pretereanoverint penitentes, abfolutios

nem, fi quam obtinebunt contra bujufinodi probibitionem,

Et ne lo-

Tl

e[fe nullam , nulliufque roboris , &? momenti.

corum Ordinarii plurium , quam opus fit , refervatione

LT

)!

Jübditis , aut. Confe[Jariis fint. onerofi , monentur omnes,

»t

ut paucos , eofque tantum, quos ad Cbriflianam Difcipli-

!l

ttt)

(

nam retinendam., animarumque fibi creditarum falutem

pro cujufvis Diecefis flatu & qualitate nece[Jarió refer-

T

vandos e[Je judicaverint, refervent.. Dat. Rome 9. Jan.

I601.-- Cim autem dubia quedam circa eju[dem De-

lij

Dd

ereti interpretationem orirentur , eadem Congregatio [pe-

ciali mandato S. D. N. Clementis V.LII. ipfum Decre-

JMTU(;

$um ita moderaiur , ac declarat , videlicet fub ejuJdem

D 0,*

probi-

DE CASIBUS RESERVATIS.

99

M.

probibitione illos tantitm in poflerum cafus comprebendi,

Sffc'Opg.

qui in Builla Cene legi confueta continentur. -- Probi-

dedara.

bet etiam , ne Ordinarii fibi fuperfluà refervent Cafus in

:iu& Ie

Bulla Cene legi confueta contentos , neque alios Sedi

S'(Xï& n

"Aoftelice fhecialiter refervatos. .Dat. Roma. 26. INov.

1602.

imai

Znno 1617. edidit aliud. Decretum bujus te-

hn

moris.

Quoniam S. Congregatio Epifcoporum &» Re-

h. l

gularium accepit , complures Regulares tantum faculta-

tis feu privilegii fibi à Sede Apoflolica conce[Jum profi-

at

Md

teri, ui etiam à Cafibus locorum Ordinariis in eorum

Diccefibus refervatis abfque Ordinariorum licentia pa-

Ms

3

ia

nitentes abfoloere minime dubitent ; nonnullofque alios

in Decreto probibitionis abfolutionis minime compreben-

jum

fos a[fzrere , unde fit , ut metus , quo bomines à peccando

du

coercentur , abfolutionis facilitate exolefcat ;; ideo S. Con-

T 7)

lh

gregatio S. D. IN. Pauli V. fbeciali mandato Decre-

tum bujufiodi confirimat , ab omnibufque Sacerdotibus

tam facularibus quàm Regularibus quorumvis Ordinum

ac in[Tituti etiam nece[Jarib exprimendi obfervari , ac in-

LL

Jüper ut nulli ex Sacerdotibus predittis , quibufcunque

]^

rivilegiis fuffulti ab excommunicationibus , oel à Cafi-

bus eifdem Ordinarüs «el Sedi A4po[lolice refervatis,

j, ht

tam ad forum contentiofum eorundem Ordinariorum de-

I, n?f;f-;j',.'l

duttis, quàm mon deduttis , preterquam in articulo mor-

j at

jj

tis abfoloere prefumant. Dat. Rome 7. San. 1617.

Quarto denique fequitur refcriptum 5. Congre-

l

il

amiri?

gationis ad Archi - Epifcopum. Neapolitanum

hujus tenoris.

"Accipiet 1. dmplitudo «eflra cum

n

ïf)

bis litteris exemplum Declarationis quam $. Congregatio

g

Ejpifcoborum & Regularium de expre[o SS. D. N.

»;grigmi?

mandato muper edidit 9. Sfan. 16o1. quod in fuis Dieg-

j*

cefibus Offienfi & INeapolitana diligenter . promulgan-

dum curabit.

Cum auiem locorum. Ordinari magná

p

Áf

[

G 2

ex

100

DISPUTATIO IX.

j

ex parte indicem cafuum à fe vefervatorum buc miferint,

ayïiil

T

compertum efl , im boc genere varie à variis admi[Jum

e[Je , quod emendatione indigeret ;; quofdam mimirum re-

i

äiäjms'

ferva[Je, que& jam "poftolica Sedes fibi referoarat ; non-

(.:','.UW

h

j

nullos in ea re exce[f[Je , ut nullum fere fupere[fet pecca-

tum, quod mon fibi vendicaret illa vefervandi ratio.

vt

qntadi:

u cum ita fint , bec monenda cenfet S. Congregatio,

ut ideant ipfi Ordinarii, ne illos cafus promifcue vefer-

gl

I

vent, quibus annexa ef? excommumücatio major à jure im-

Wal

jofita, cujus ab[olutio memini refervata fit , nifi forte

j ü

propter frequentiam , [candalum , aut aliam nece[Jariam

Tüy &l

caufam aliqui bujufmodi cafus nominatim refervvandi vi-

derentur.

Dat. Rome 96. Nov. 1602.

Quinto

t d

alia Declaratio, que Regulares attingit , fic ha-

od

bet: S. Congregatio E. & R. cenfuit , per confirma-

nganä

Tont

tiones privilegiorum , quas Regulares à Sede /4poftolica

DO

oft. Concilium "Tridentinum obtinuerunt , nequaquam re-

(

vixi[fe privilegia abfolvendi à Cafibus Ordinario loci re-

férvatis , quemadmodum neque indulta abfolvendi à Cafi-

pirum

bus contentis in Bulla Cene. Rome 17. INov. 1628.

ferats

lus

UARITUR I$5.

An Regulares vi privile-

giorum poflint abfolvere ab herefi occulta?

Ti

Ti

REsPONDEo: Negative. Ratio eft; quia

etiam hzrefis occulta refervata eft Papa in Bulla

T

Vff

Conz , prout patet ex tenore Bulle , que $. r.

fic habet: Extommunicamus ommes berelicos , ipf-

(v

rumque fautores , & defenfores , ac eorundem libros be-

temgerej

refi continentes legentes aut tenentes [eu defendentes,

hxp(

publicà vel occulté.

Idem patet ex propofitione

CC

damnata ab Alexandro VII. ordine tertia: Sen-

$1

tentia aJerens Bullam Cene folimm probibere abfolutio-

D]

UTR

nem barefis & aliorum criminum , quando publica funt,

& id non deregare facultati Tridentini , in qua. de oc-

Wltm,

euliis

DE CASIBUS RESERVATIS.

IOI

m

cultis criminibus [ermo ef? , anno 1629. vifa & tolerata

Hf

gt.

Idem probatur ex Declaratione S. Congre-

A f

ationis Epifcoporum & Regularium proximé

h t

adduéta, ubi dicitur : S. Congregatio cenfuit, per

confirmationes prioilegiorum , quas Regulares obtinue-

i TUq]

vunt, nequaquam revixi[Je privilegia ab[olvendi à Cafibus

contentis in Bulla Cene.

Quamvis enim aliqui

AR

J

apud P. Milante fuperius relati cenfeant, tantum

fecundam partem prioris propofitionis effe dam-

i jm:w

"

natam, fatis tamen exinde colligitur intentio Pa-

n

pe, dum nullo modo vult videri tanquam tole-

rans etiam prime partis.

Idem tandem defini-

TU

QILL.'

tum eft ab Alexandro VII. per damnationem

propofitionis fequentis, ordine quarte: Prelati

p

IIl

Regulares po[Junt in foro confcientie abfolvere quofcun-

M

que feculares ab bereft occulta , 9^ ab excommunicatione

Mu

ab ea incur[a.

i

UZXRITUR 16. AÀn Regulares vi privile-

(j

giorum poflint abfolvere à Cafibus Ordinario re-

fi

l

fervatis?

- REsPoNDEO: Negative.

Id probatur ex

TpIN

Mi

ii

propofitione 12. damnata ab Alexandro VII.

Mendicantes po[funt abfokvere à Cafibus Epifcopis vefer-

d qu

&

ä

,

valis, non obienta ad id Epifcoporum facultate, an-

no 1665.

p

UJZRITUR I7.

An Confeffarii faltem

i 117

tempore Jubilei poflint abfolvere ab harefi?

r

RzsPoNDEO: Negative.

Id patet ex De-

j MM

creto S. Congregationis Officii, quod fic habet:

ii

SS. D. N. lexander VII. fub die 23. Martii 1656.

n

inberendo declarationibus aliàs à Praedece[Joribus .. füis

T

fa&tis ad removendam omnem dubitandi occafionem ,. &&

Mliwf'fv

se circa id in poflerum ullo tempore befitare contingat,

u

eunm

]

hn

3

[]

102

p

DISPUTATIO IX.

4

cum crimen berefis pre ceteris gravi[[mum fpeciali no-

ia dignum fit , decrevit , facultatem abfolvendi ab bere-

J

j

i i. Subilais vel aliis fimilibus conce[fionibus non cenfe-

ri compreben[am , nifi precifis verbis concedatur facul-

j V€l d

tas abfolvendi ab bereft.

p

ETU

UZERITUR 1I8. An habens facultatem ab-

folvendi à Cafibus Papz refervatis poflit abfol-

ao

A

vere ab here(i occulta vel alio peccato Sedi A-

poftolice refervato , fi ea harefis vel peccata

i generüï

fuerint fimul refervata Epifcopo ?

a

RzsPoxDEo: Polfe quidem Epifcopos hz-

wifini

refin occultam & alia ejufmodi peccata Sedi A-

lr

ïfUJlU

0f

"

poftolice refervata fibirefervare pro circumftan-

tia, pro qua ceffant effe refervata Sedi Apofto-

m

l:

lice, v. gr. pro cafu, in quo concurrit privile-

im

gium univerfale, vel Jubileum univerfale, ubi

dlv

Summus Pontifex per conceflionem generalem

t yti

non cenfetur librare circumftantias particulares,

DEU

& exigentias Diccefium fpeciales, quas prefu-

hT

mitur relinquere judicio Epifcoporum.

Utrum

munat

vero Epifcopi velint ejufmodi peccata refervata

3 u

Pape refervare fibi pro cafu ceffantis vel fufpen-

hi

fe refervationis Papalis, dependet partim à vo-

Wt

luntate Pape relaxantis refervationem , partim à

f0

voluntate Epifcopi, fpeciatim in promulgatione

tiltine

Jubilzi vel alterius privilegii declaranda.

-t |

QuiRITUR 19. AÀn Cafus Papales in iis,

qui impediuntur perfonaliter accedere Summum

r:.jäabiuu'o

i.

Pontificem, fint refervati Epifcopo?

D

RESPONDEO:

Affirmative.

Senfus eft,

quod incurrentes cafum Summo Pontifici refer-

MUgj

m

vatum, fi ob s&tatem, infirmitatem, conditionem

ftatus, vel ob aliud impedimentum non poftint

Mi

t

accede-

DE CASIBUS RESERVATIS.

103

7

iff

accedere perfonaliter Summum Pontificem , vel

i t

"

ipfius delegatum, teneantur abfolutionem pete-

dj

re ab Epifcopo , qui fi impedimentum fit perpe-

l

fjj

tuum , vel diuturnum , potfit eos dire&te abfol-

t

vere fine ulteriori obligatione fe fiftendi Papz.

Et haec refponfio inprimis obfervari meretur cir-

llj

!

ca here(fin occultam , cujus abfolutio à Sede A-

QY

M

poftolica non folet generaliter delegari in privi-

MM

legiis generalibus, aut in Jubileis. Id veró pro-

batur ex eo, quia Cafus Papales refervatiSummo

Q

Pontifici nulli reperiuntur, nifi habeantannexam

excommunicationem majorem Papz refervatam,

F CU

ratione proin excommunicationis dire&te refer-

dplo

vate etiam ipfi cafus concomitanter refervati

li

p

funt; cum nemo poffit abfolvi à peccato, nifi

i, di

prius abfolvatur ab excommunicatione, qua pri-

t

vatur participatione Sacramentorum. Jam ve-

Rnl

ro ab excommunicatione majore abfolvere po-

i5

teft folus Epifcopus eos , qui pro abfolutione

(

Papam aut ejus delegatum accedere non poffunt.

vt

:

Idque conceditur ac refervatur Epifcopis eo di-

J

fcrimine, ut fi impedimentum adeundi Papam

vel ejus delegatum fit perpetuum vel faltem diu-

:tim"m

p

turnum , abfolutio ab Epifcopo conferri poffit fi-

juigaüour

ne obligatione fe fiftendi Pape vel ejus delega-

1]

to; econtra fi impedimentum non fit diutur-

j s

num, abfolutio conferri nequit ab Epifcopo fi-

junmut

ne obligatione, fe fiftendi Pape, quamprimum

impedimentum ceffaverit; & quidem cum jura-

apiis &

mento ita quidem, ut fi folutus ab impedimento

df

accedere Papam vel ejus delegatum neglexerit,

yrdibt

jt0

in excommunicationem reincidat.

Hasc omnia

par-

ii

p

partim continentur in Jure de Sent. excomum.

tim

p

4

n

104.

DISPUTATIO IX.

tim ob paritatem rationis à DoGtoribus exinde

ï;ïm

eruuntur.

Textus 1. 5. Decret. h. t. funt fe-

d HJ&/

m

quentes: I.c. pueris 6o. Pueris, qui in. Canonem

inciderunt fententie promulgate , [rve ante [rve poft pu-

A,M(f*"*

gj W

bertatem poftulent. [e abfokoi, potef1 Diecefanus Epifco-

pus abfolutionis beneficium impertiri.

asj

Cum propter de-

Je&ium. etatis , in qua. fuit. commiffus exce[Jus ,. vigor

g

manfuetudine fit. temperandus.

2. C. quamvis 58.

-1:)

üh

Jncidens ip. Canonem latee féententie mon aliter quàm per

j, i

Sedem. ZfpofTolicam vvel ejus legatum. abfolutionis poieft

i Mjiag.»

beneficium obtinere ,. mifi imminente mortis articulo , in-

j

li

T

j

,

firmitate , inimicitia, aut inopia , puerili vel fanili etate,

MT

fragilitate fexus , feu alia corporis impotentia , five quo-

Müü

libet impedimento: Canonico retrabatur , quo minus Ro-

manum Pontificem poffit adire , el nift juris beneficio à

RATU

labore. bujufinodi. excufetur.

Ceterim quibufdam pre-

di&torum , «idelicet qui temporali impedimento laborant,

m dnt

exceptis pueris, [ub debito juramenti , quod [tcundum

&

Ecclefie formam pre[tare tenentur , confuevit injungi,

&i dria

ut impedimento ce[Jante ad /4poftolicam Sedem accedant,

t

mandatum ipfius bumüliter fufcepturi.

3. €. quod de

m

his 26.. Is qui afferit , fe im Canonem late fententie in-

ia

cidife, mon aliter quam per Sedem dpoftolicam «vel ejus

t

legatum abf[olutionis poteft beneficium obtinere , nifi forte

"if

in-imortis articulo , vel paupertate , aut jufirmitate , vel

Mi

JéneGtute tanta. gravaretur , quod ad. Ecclefiam Roma-

Me.

nam laborem fubire non valeat 'oeniendi ,. vel ab boc alio

impedimento Canonico retrabatur.

(fts

Ceterum ab bis in

f *'lP

W

Jforima Sacramenti exigi confuevit , ut prefumptis viri-

"i

bus C opportunitate conct[Ja , Romanam Fcclefiam in

propria per[ona debeant vifitare.

4- in C. ea nofci-

Ts

r

tur 13.. Duximus refpondeudum quod mulieres , Jenes,

MUIWOChj

& valetudinarii, [eu membrorum deftitutionibus impe-

diti,

DE CASIBUS RESERVATIS.

105

od

diti, licet ad Zipoftolicam Sedem mon veniant , ab Epi-

r

!

|

[copis valeant, Fidelium communioni veftitui. — 4lias au-

tem fice pauperes froe divites Sedi ZApoflolice vel Lega

M

to ejus , ut beneficium abfolutionis obtineant , nece[fe eft

j Epl,fo.

Si oeró infirmitatis tempore timore mortis

prefentari.

'W;Zü j.

beneficium fuerit abfolutionis indultum , juramento pre-

Lki J rlgïf

,

T (

f(ito injungatur eisdem , ut poftquam fasitati fuerint re-

flituti , ad Romanam Ecclefiam vel ejus Legatum acce-

dant , mandatum Zpoflolicum fuper talibus accepturi.

s. C. Mulieres.

6. Mulieres , vel alie pevfone , que

ü

fu. juris non funt , ab Epifcopo Diecefano abfolvi. po[-

]

funt , fi manus in. Clericum injecerint. oiolentas.

JDe

a,n'.r

bis , qui magne non funt potentie , & ita delicati , quod

mm

-

laborem *veniendi ad Sedem Apoflolicam nequeunt fufti-

nere ; refpondemus, quod fLatus per[one prius €$. veritag

I

negotii efl intimanda Romano Pontifici , & fecundium

6,

[

confilium tales erumt de commü[[o fcelere corrigendi.

C. de catero. 11. Sj quis ef? vinculo excommunica-

2

1

j

tionis adf?rictus , fi babens capitales inimicitias , 'vel a-

i

r)rr

w..»-./]

1

lias juflas excu[ationes ,. quibus ab itinere rationabiliter

M

excufetur , ia quod fine periculo fe nequeat Z4po[lolico

/ L

Lf

i&

Lal

con[pe&tui prejentare , licet Diecefano Epifcopo fibi ab-

!R

N

folutionis gratiam impertiri , fed efl illi fub juramenti

M

L

g

debito injyungendum , ut quàm citius opportumitatem ba-

J

J

buerit , Rom. Pont. adeat , mandatum Apo[lolicum ac-

W

cepturus. Vide dicenda Qu. 34. Refp. 3.

Ex his

h

u

W U

ergo Do&tores communiter inferunt, ab Epifco-

M

LT

po abfolvi poffe Monachos , impuberes, mino-

f;s !j

rennes , indigentes, quo nomine comprehendun-

u

tur etiam füblimioris ftatus perfonz, fi confide-

n

rata conditione fui ftatus indigeant, fervi , filii-

familias , Parochi , &c.

'm, ,

(f

Tb

G s

Qvux-

yul

106

DISPUTATIO IX.

t

UZERITUR 20.

Utrum omnis excommu-

a,U'

nicatio major aliàs Sedi Apoftolice non referva-

u

ta fit ipfo jure refervata Epifcopo?

H,he

REsPONDEO: Omnisexcommunicatio ma-

jor alias Sedi Apoftolice non refervata per /e eft

WgaRO

(tel

Nifi videli-

h

(Id

w

refervata Epifcopo.

Dixi, per fe.

U

j

^

cet Epifcopus hanc refervationem expreffe vel

At

l

tacite relaxet, omnibus inferioribus Confeffariis

à fe approbatis indulgendo poteftatem abfolven-

di ab excommunicationibus non refervatis Pa-

fl

Dl

pe: aut nifi ipfe Papa inferioribus Confeffariis

n

v

eam poteftatem tacite vel expreffe deleget, pro-

W 'RJ*I*

ut infra dicetur.

"

"

PnRosnATUR r. ex ratione, quàm infinuat

"

m

j

S. Thomas in 4. dift. 18. q. ?. a. 2. qq. 1. & 2. c.

ziagl

Excommunicatio major privat bonis Ecclefie

K )

1 n

communibus , in quze nullus habet poteftatem nifi

Papa, & Epifcopi.

Ergo ficut privare bonis

trmutit

Srtnaro

communibus Fidelium , v. g. folenni depreca-

tione in precibus Ecclefiz publicis , non perti-

lMu

net ex officio ad alium quàm ad Papam & Epi-

eresat

Ícopos, ita etiam reftituere ad ea bona folüm ad

TU

eos per abfolutionem ab excommunicatione per-

MUg

tinet.

&f

PROBATJR 9.

Concilium Tridentinum

Atldi)

Seff. 14. Can. 7. dicit: Epifcopis pro tradita illis

"i[tree

autboritate, hoc eft, per fe & ex officio compete-

Qitrm)

re , crimina aliqua graviora fibi refervare , prz-

igrum

fertim illa , quibus excommunicationis cenfura annexa

li,

ef. Ergo Tridentinum in ejusmodi peccatis ha-

m |

"

bentibus annexam excommunicationem agnofcit

Ed "r

fpeciale motivum ac meritum , vi cujus petant

ET

l

refervari ab Epifcopis.

NU

Esn]

lu

PRo-

DE CASIBUS RESERVATIS.

107

d |

PROoBATUR 3. ex perpetua obfervantia E-

Ltb

pifcoporum, qui femper fibi refervarunt ejusmo-

di excommunicationes.

Sic Concilia füperius

at D

relata Q. 9. , videli&et Londinenfe 1102 , Pari-

iftrfeef(

fienfe 1129 , Rothomagenfe 1139 , Parifienfe

wl

1200 , Eboracenfe r194 , Londinenfe 1200, Ne-

VT

maufienfe 1284, Oxonienfe 1287.

Sic & in Sy-

us

nodo Auguftana r355. dicitur: Simplices Sacerdo-

Qd

tes nullum unquam abfoloere audeant. majoris excommu-

lm

nücationis vinculo irretitum ,^ preterquam in. articulo

(udl

mortis. Idem repetiturinSynodo Auguftana 1452.

hn

Laurentius Campegius, Legatus Apoftolicus , in

Conventu Ratisbonenfi r524. indifcriminatim

uffiim

excommunicatos Epifcopis Germanie refervat. Eos-

"n

dem fine exceptione refervat Otho Truchfeflius

VTed

anno 1548.

Et Marquardus in Rituali 1580,

d

nec non Henricus in Synodo 1610. omnem ex-

yue Wi

communicationem majorem inter Cafus referva-

Imo in Rituali 1580.

ia

tos Ordinario reponunt.

r pet

à Marquardo Epifcopo inter Cafus refervatos

gtj

pro Clericis antiquo jure ponitur: Sacerdos ab-

TE

folvens excommunicatum majore excommuni-

catione fine fpeciali commiffione.

Ex his ergo

AU

omnibus fequitur; quod omnis excommunica-

tio major lata à jure , fi Pape non fuerit referva-

vinis

ul d

ta, per fe fit refervata Epifcopo.

Verüm, quia

à fieculo decimo fexto jam invaluit fententia il-

TU

nt, p

lorum authorum , qui docuerant , excommuni-

cationem latam à jure, Papz non refervatam ,

UA

ecætis;?

poffe folvi à quovis Sacerdote approbato , cui

fententi& notorie & quotidie practice prafu-

2 ggno;b'.

mendum eft acceffifle confenfum legalem Pape,

yu ld

dicendum eft cum Navarro , hodie ob excom-

muni-

t

108

DISPUTATIO Ix.

1! 64

um

»

municatione majore, aliàs de jure non refervata

Papz abfolvere poffe quosvis Confeffarios ap-

j

T

probatos poteftate à Papa vel ab Epifcopis taci-

té delegata , nifi fpecialiterfejusmodi excommu-

jupon

nicationes aliàs de jure non refervatz referven-

a dd

e

tur ab Epifcopo , prout nactenus in Diccefi no-

Mj

ftra Auguftana reipía fuerunt Epifcopis referva-

bana

te. Hec eft obfervatio Navarri in Manuali c. 9.

t qii

D. 39. uübi fic fcribit : Jxcommunicatum majori ex-

hn

i N

communicatione à jure non. referoata. alteri poteft abfül-

vere proprius Prelatus.

Per proprium Pralatum in-

R

telligo Papam , Epifcopum , &? Capitulum Sede vacan-

tiridi

te , C etiam Parocbum aut alium Sacerdotem fimpli-

if

cem , qui potef. ab[oloere à peccatis mortalibus facundum

EoTow

Junocentium 69 Oflienfem , que eft communis opinio S.

rl

Thome , &? Bonaventure , & aliorum T beologorum in

(l

4- difl. 18.. & etiam Summiftarum ;. juxta. quam com-

ass

smunem confuluimus limitando illam cum S. T boma ita,,

ii rdon

quod pradictus Sacerdos fümplex mon potefl boc facere

Ü rj

fua autboritate , fed ut. Commi[Jarius deputatus à Paga.

dl

C. fin. de Penit. & RemifJionibus , qui pro boc

eft quafi

expre[Jus.

Ita recté Navarrus.

RUP

5 uf

QUAERITUR 2I.

An refervationem incur-

i lt

rat , qui ignorabat, Cafum effe refervatum , ita

ET

ut faltem prima vice poffit abfolvi?

REsPONDEO cum diftin&ione.

Si pecca-

p fur

p tj

tum eft refervatum ratione füi , ac independenter

ab excommunicatione, nulla ignorantia, etiam

M

TP

invincibilis , excufat à refervatione ; ita ut tali-

ter peccans ne quidem prima vice poffit abfolvi,

, t

d

"Nf

etiamfi Confeffario dicat , fe prorfus ignoraffe,

Wm

;

quod huic peccato fit annexa refervatio.

Si ve-

ró peccatum non fit refervatum direét? ratione fui ,

Vs

fed

li

DE CASIBUS RESERVATIS.

109

Df

fed vatione excommunicationis annexsae peccato , ita

?fïan'os i

ut refervatio dire&té aífficiat excommunicatio-

ii t

YOTIY

nem , in eo cafü ficut ignorantia invincibilis ex-

cufat ab excommunicatione, ita etiam excufat à

N

refervatione accefforia.

Prima pars Refpenfionis ,

lt

quod nempe Ignorans , peccato direiié & ratione

d.

FUR

fui effe annexam refervationem , eam incurrat,

ita ut ne quidem prima vice poffit abfolvi,

PRosATUR ex conftanti traditione & ufu

L

Ecclefie. NNam r. in omnibus Conciliis & Bul-

vj

lis & Ritualibus abfolutio à Cafu refervato de-

j Wr

claratur invalida fine ulla exceptione ignoran-

ln

tiz, utut frequentifima. Ergo incurritur re-

vf

Zintecedens patet

fervatio etiam ab ignorante.

AT

ex tenore refervationum, quarum exempla fupe-

tigrati

rius Q. 9. & 1o. pofui , in quibus univerfim dici-

L u

tur, Confeffarium nullo unquam in cafu ejusmo-

WT

di deli&ti refervati reum potfe abfolvere , nifi in

"TT

articulo mortis , & fi fecus fiat, Sacerdotem nibil a-

il

gere, hoc eft, abfolutionem effe nullam. Ita ha-

lrl

betur Q. 9. in Concilio Rothomagenfi , Londi-

nenfi, Nemaufienfi , Avenionenfi , Auguftano,

anemm

Tridentino, &c. 2. In Rituali Auguftano 1580.

Wa

dicitur: Caveat Confe[Jarius excedere limites commif-

fionis , quam fuper aboioendo accepit , ne alioquin & f

p

& panitentem mifere fallat , & abJolvendo frufira labo-

]

|

at

r&. 3. Tridentinum Seff. 14. Can. 7. dicit : /n

n a

Ecclefia cuftoditum femper fuit , ut nulla fit refervatio in

| 'MUH*E

articulo mortis , extra quem cafum cum Sacerdotes nibil

jj ii

po[fint in. Cafibus refervatis , id unum pamitentibus per-

j iguomï:'-

Jüadere nitantur , ut ad Superiores pro beneficio abJolu-

Bdo' W

tionis accedant,

Ex his evidens eft ; ab initio Ec-

ii

éleiz ufque ad Probabiliftas fzculi decimi fepti-

1

n

D

ilO

DISPUTATIO

Ix.

iaj

mi incognitum fuiffe cafüm exceptum ignoran-

m

ti& circa refervationem.

Ergo praxis nova e-

A Jl

jusmodi novorum Probabiliftarum repugnat con-

Dd

ftanti traditioni & praxi prioris Ecclefiz.

j Ms

,

CONFIRMATUR eX eo0; quia Bulla Ceenz

qiii. -

ante annum 1568, quo S. Pius V. eam promul-

g r

gari fecit in toto orbe, nondum erat promulga-

"a

ta extra Romam , & tamen jam tunc temporis

[

] jed fnmlr

cenfebantur incurrere refervationem in Bullam

delinquentes , etfi refervationem ignoraverint.

midipit

iraa r

Exemplum habemus in Laderchio de Prorege

i.

Neapolitano ad annum 1567. n. 66. ubi fic fcri-

Wf,j

bit: Proregi ab Epifcopo in excommunicationes in Bul-

la Cene contentas incurri[Je denuntiatur.

Cui rei oe-

,1'11[

U

ritatem cum perjpettam babere vellet Prorex , julfit ,

T beologorum plurimorum coram fe cogere cetum.

Se-

m

L

lettis proin & diverfis Religioforum Ordinum T beologis

" ltri.'.i:w |

Tuy.,

decem , inter quos fuit Salmeronus S. J'. uno ore omnes

(oy

Proregem cenfaras incurriffe. pronuntiarunt.

INulla

ergo ignorantia ab eo cafu refervato eximeba-

Mftati.

bl

tur, multó minus craffa vel affe&tata , prout no-

velli Probabiliftze eximunt.

1 CU T

CoNFIRMATUR 2. Conftat ex Conciliis,

t f

Bullis, & Ritualibus, fuperius Q. 9. 10. &c. ad-

Bu

duGis, nullam refervationem effe puré poenalem,

ihnin j

fed fimul ac primario ex motivo medicinalem, ut

l,

ejusmodi peccantes retrahantur ab iterando pec-

fi"iiïi'iïOS I

i

cato per actualem experientiam difficultatis cir-

X »mmm

ca obtinendam abfolutionem.

Ergo, cum etiam

Wign

Theologi alioquin minimé rigi

di cenfeant , nul-

i.

lam aut non nifi tenuem dari probabilitatem fen-

jri

l

"l

tentiz oppofitz, non licebit, eam in praxi fequi,

MH

prefertim cum hic agatur de valore Sacramenti

U

LT

ob

111

DE CASIBUS RESERVATIS.

ob dubiam jurisdi&tionem , & nulla fit neceflitas

!s

La Croix l. 6. p. 2. n. 1607.

? n

utendi bac fententia.

fic fcribit : Si refervatio e[Jet puré puwnmalis , negant

Pt

j

(ab ign

orante refervationem ) Zncurri Sancbez,, Ca-

& alii , quod Lugo, Gobat, Diana, vo-

Uïilcæm

firopalao , Stoz ,

lm

cant probabile, -- H fententia procedit ex fuppofitio-

ne, quod detur reforvatio purà penalis , quod n. 1602.

n

I t&m;(;

negavi.

Tamen quamvois refervatio non fii pur? pena-

lis , fed fümul medicinalis , adbuc putant aliqui non in-

Ab

Bov

curri ab ignorante, quod Quintanad'venas, Diana, Burg-

baber vocant probabile , quia Jamper videtur e[Je pena

f

lj

M.

extraordinaria.

Sed abfolutt tenendum efL cum commu-

, quod clarum e[Je & in praxi motum di-

i

Ij

ni[Jima, incurri

(ün

Ilf

cit Avera q. 17. $. 1. 5. putanique Hurtadus. & alü,

ii

quia per talem refervationem,

oppofitum e[Je impo[Jibile 5

Qu

que potius efL 1

medicina , quà

.

m pana , ab[oluié 9. antece-

i

urisditkio à Confe[Jario propter bonum

]

denter tollitur j

comimune.

i

COoNFIRMATUR 3.

Ipfi authores oppofi-

m Y

te fententie docent, peregrinos & vagos non

J s

i

poffe abfolvi à cafu refervato in Diecefi Confef-

farii, cum tamen vix inter mille peregrinos aut

D

vagos nofcat cafus in alia Dioecefi refervatos.

Ex his ergo patet; oppofitam fententiam non

at

effe licitam in praxi.

du

Dices 1. Cafus Pape refervatos tantüm

Tuir

effe refervatos ratione excommunicauionis. Er-

t

go cum excommunicatio non incurratur ab igno-

golts C

rante; etiam refervatio excommunicationi an-

Q ü

nexa tanquam accefforium non incurretur ab

tt*

2. In Bulla Cene dicitur: fi quis

ignorante.

büitatgmif'

prefumat aliquid committere in ea Bulla prohibi-

qorads

jl

tum , velaufa iemerario contra ire eum incurrere

P

excoin-

112

DISPUTATIO IX.?

pri

m

)

excommunicationem refervatam, à qua non pof-

fit abfolvi nifi à Papa.

Prae[umere autem dicit a-

Qþng/ïii

W

&ionem perac&tam cum fcientia Legis prohiben-

tis

3. In Bulla Cene dicitur : quod ab bis fen-

gt

tentiis, excommunicationis videlicet, nullus pof-

jiptiy

fit abfolvi, nifi à Papa.

Ergo refervatio direété

| yiilt,

afficit excommunicationem , non veró pecc.-

at

tum.

4. In Bulla Cene Papa dicit: quod hanc

j

Bullam per affixionem ad valvas Ecclefiz Late-

o

vtl

ranenfis & Vaticane publicaverit , ut nullus pof-

fit ignorantiam allegare , cum non fit cerofimile , id tna-

iuueluny

nere incognitum ,' quod tam patenter omnibus publicatur.

gl

Ergo Summus Pontifex in ordine ad incurren-

jb

dam cenfuram & refervationem prefupponit

t d

tóutds

Ícientiam , cui tamen prefumptioni in foro inter-

no locus non eft , ubi eft certa ignorantia hujus

s du

legis.

5. In primitiva Ecclefia abfolvebantur

m R

Fideles Sacramentaliter v. g. ab homicidio, ido-

imtonel

lolatria, in ipfa fufceptione penitentie folennis,

1 r

& tamen adhuc erant ligati vinculo excommuni-

UT

cationis. Ergo etiam nunc penitens fic potetft

t pent

abfolvi à refervatis, faltem tunc , fi ignoraverit

Sdn :

refervationem.

tüedn

RzsPONDEO ad r.2.3. & 4.. Ex his o-

o

mnibus quidem evinci , ad incurrendas referva-

051

tiones Papales fcientiam faltem requiri per fe;

Atottiat

non tamen fequitur , eximi ab iis incurrendis

Brung)

ignorantiam craffam , aut omnino affe&atam ,

prout novelli Probabilifte contra omnem tradi-

U

"Ui

tionem pratendunt.

Id manifeftum eft ex eo,

& I

quia ipía excommunicatio incurritur ab iis , qui

Lom

eam ignorabant ignorantia craífa vel affe&tata.

Ita habetur in Jure C. Zpo/tolice , de Clerico excom-

Vil

'nehca' 1

!)

muni-

"i

DE CASIBUS RESÉRVATIS.

113

Münp

j

AT dig

n

P

muricato, ubi dicitur : Quia tempore fufpenfionis igna-

vi celebraftis dioina , *oos reddit ignorantia probabilis

Ol

excufatos.

Ceterüm [i forte ignorantia cra[fa & fupi-

LT

na, aut erronea fuerit , propter quod difpen[ationis gra-

l

tia indigeatis , eam vobis indulgemus.

Ratio veró

g

eft, quia ille, qui fcienter ejusmodi gravia crimi-

w

na committit, ficut fe tacité exponit omnibus

u

penis jufté à Deo infligendis, ita etiam fuo actu

i

externo fe tacité exponit omnibus ponis jufté

1Enj;ls T

ab Ecclefia infligendis , etfi eas diftincté ac dcter-

1

!

minaté fumptas non agnofcat. Simili modo con-

j

m. jiy

4,

tingit in fure, qui ignorat parata furto fupplicia.

j m

Caterüm ex eo, quod circa excommunicationes

Vppt

refervatas aliqua ignorantia excufet , nifi fuerit

firun

craffa aut affectata, non fequitur ; hanc regulam

m

procedere etiam circa alia peccata , qu: non re-

i(im'a»;:m

Íervantur ratione excommunicationis , fed dire-

M

&é ratione fuz malitie eo motivo , ut in futu-

M

*;ww,

Eatenus enim refervatio

ii

rum pracaveantur.

sH

eft pura Znbabilitas ex parte Confeffarii, vel ex

rf

parte poenitentis in ordine ad conferendam vel

ignn,avefu

accipiendam abfolutionem , quales inhabilitates

funt impedimenta matrimonii & irregularitates

T

ex defeétu.

j n

Ap 5. ResPoNDEo: Vetus illud genus

i

excommunicationis non privaffe omnibus bonis

p

communibus Ecclefie , v. g. Sacramento . peni-

us

tentiz , aut precibus folennibus Ecclefie , utpo-

te que publicé fundebantur Deo etiam pro pe-

m u

TOU

nitentibus.

Hoc autem loco fermo eft de alte-

ro genere excommunicationis , cujus etiam in

[ ) iis[ 5'

d d

primitiva Ecclefia reperiuntur exempla , de illo

videlicet , quo rejeéti femel à tota focietate Fi-

n

r

T. ä*

H

de-

"

D.meort Jr. de Panit. P.IV.

DISPUTATIO IX.

D

114

delium non prius recipiebantur ad agendam pee-

4 g

m :

nitentiam , nifi errorem aut pertinaciam fuam in

manus Epifcopi ejuraffent.

siini

QUJZRITUR 22.

An peccata venialia fint

ii

materia refervationis ?

as

ResPONDEO: Peccata venialia non funt

d

materia refervationis.

jl

PROBATUR I.

Ecclefia nunquam hadte-

g i

nus per Conftitutiones folennes refervavit pec-

s

cata venialia. Ergo prefumendum eam potefta-

numiri

tem non fuiffe conceffam Ecclefiz.

Int. prob.

tiryad

ex antiquis Canonibus poenitentialibus , qui re-

ajfne n

In his

prefentant Cafus refervatos Epifcopo.

ydu (

enim nullus reperitur Cafus peccati venialis ab

; Qu

t

ullo Concilio authentico, vel Epifcopo pofitus.

Nam, (íi qui reperiuntur Cafus veniales , v. g.

itrly

quod muítela ceciderit in facrum Calicem , hi

quudo

folüm ab imperitis Colle&ribus Canonum inter

qüm a

Canones Ponitentiales pofiti funt.

Imo Conci-

p

lium Meldenfe anno 835. expreffe dicit: Znatbe-

tprod

ma €g. eterne mortis damnatio mon nifi pro mortali. de-

sülmm

bet imponi crimine.

toorte

PROBATUR 2.

Inter Cafus refervatos à

ïgaptum |

Seculo 12. ufque in prefens nullum reperitur

TUb

peccatum pofitivé veniale.

Concilium Tridentinum

Aferai

PROBATUR 3.

itpoyr

Self. 14. Can. 7. dicit precife: d ChrifIiani popu-

r

li difciplinam pertinere, ut atrociora quedam €2 gra-

Ut

viora crimina non à quibusvis , fed à fummis duntaxat

Wt

Sacerdotibus abfolverentur.

"Ml

PROBATUR 4. NNon datur obligatio, pec-

ldv

cata venialia in foro interno fubjiciendi judicio

Vs

!

ilio Tri-

Eccleüæ; prout definitum eft in Conc

dentino

ütlææ füïim

DE CASIBUS RESERVATIS.

IIS

Jndzm P

dentino SefT. 14. Can. 4. ubi docet : peccata ve-

Lb

nialia.citra culpam in confeflione taceri , multisque a-

lüis remediis expiari po[[e.

Ergo non poffunt abfo-

tia (

luté refervari judicio Judicis fuperioris Ecclefia-

ftici.

Ut veró referventur modo conditionato,

.A

Wt

fi videlicet quis ultro ea velit fubjicere judicio

Ecclefi&, ut non poffint folvi nifi à Judice fupe-

Vr

ii

l

riore, videtur inconveniens ex fuo genere, quia

repugnat generali regule : Majora majoribus , qmi-

Jrtlie

Ejn

nora minoribus ,. & quia cogeret confcientias timo-

ratiores ad fubeundam gravem difficultatem pro

"m

remiflione venialium , que, tefte D. Auguftino,

yo. t

quotidiana Oratione Dominica folvi poffunt.

Teti

INec ob/lat ; quod in nonnullis Dicecefibus inter

popolt

Cafus refervatos numerentur peccata, qua non

i5 n

videntur fuperare malitiam peccati venialis, v. g.

Di-

VM

frequentatio hofpitiorum quoad Clericos.

Qu

cendum enim ; ejusmodi actus prius ab Epifco-

(

po prohiberi fub gravi obligatione, & fic gravi-

jr; A

ter prohibitos refervari ; vel dicendum, tales a-

TT

&us folüm refervari, quando transeunt in pecca-

tum mortale ob formalem aut interpretativum

RUT

conteraptum legis.

n

QuJERITUR?23. Án peccata

dubia fint ma-

teria refervationis ?

Tj

RESPONDEO TI.

Peccata dubia non noto-

ria publicé, five fint dubia dubio juris, five du-

n

;ziämü !

