i l:

dEA d

Ug

i

»riftie & Sacrarum Reliquiarum ad artes magi-

» cas, violatio Sigilli Confeffionis Sacramentalis.

&

Ita praefatum Rituale , quod ubi videtur variare

refervg.

à Statutis Synodalibus, haud dubié juxta eadem

Wg.

Statuta explicandum, vel ad ea revocandum eft.

TT

UAERITUR II.

Quid circa Cafus refer-

Qs

vatos decreverit Concilium Tridentinum?

Qu

ResPoNDEO: Concilium Tridentinum an-

[»&EEE

no 1551. Seff. 14. Can. 7. declarat tria. 1. Epi-

pl

fcopis in fua Diccefi, Summo autem Pontifici in

li

Wi

UE

tota Ecclefia competere poteftatem refervandi

graviora crimina ex ordinatione divina. 2. eam

m,:

poteftatem Epifcopis competere prefertim circa

lfopu

crimina, quibus cenfura excommunicationis an-

f

nexa eft.

3. eam refervationem nullam effe in

n A.u

articulo mortis ; fic habet: Quoniam natura €9 ra-

u

L

tio judicii illud expofcit , ut. fententia n fubditos dunta-

05

xat feratur , perfuafum femper in Ecclefia Dei fuit , &

veriffimum e[Je Synodus bec confirmat , nullius momenti

Md

abfolutionem eam e[Je debere , quam Sacerdos in eum pro-

T

fert , in quem ordinariam aut: fubdelegatam mon babet ju-

Cs

visditctionem.

AMagnopere veró ad Chriftiani populi di-

i f

fciplinam pertinere. fanctiffmmis Patribus nofiris vifum

fu. B

e[l , ut atrociora quedam &^ graviora crimina non à qui-

g, L.

busvis , fed à Summis duntaxat Sacerdotibus abfoFveren-

j du

iur.

Unde merito Pontifices Maximi pro fuprema po-

at«

teflate fibi in Ecclefía univerfa tradita. caufas aliquas

x um f

criminum grauviores fuo potuerunt peculiari judicio vefer-

y D

*0are.

INeque dubitandum efL , quando omnia , que à

Ts

JDeo funt , ordinata funt , quin boc idem FEypifcopis omni-

d

bus in fua cuique Diecefi, in edificationem tamen , mon

n 12

in deflru&tionem liceat , pro illis in f'abditos tradita fupra

veliquos inferiores Sacerdotes autboritate ,. prefertim

D. zmort Tr. de Pen&. P. IV.

F

L

quoad.

82

DISPUTATIO

rx.

U

quoad. illay quibus excommumicationis cenfara annexa eft.

l

^

Hanc autem delittorum. vefervationem confonum .efl. di-

j

1

vine auiboritati non tantüm in externa politia , fed etiam

r

coram JDeo vim babere.

Veruntamen pi? admodum , ne

n

bac ipfa occaftone aliquis pereat , in eadem Ecclefia Dei

cu[toditum femper fuit , ut nulla fit refervatio in articu-

Bs

;;Lptxmï

lo iortis ; atque ideo omnes Sacerdotes quoslibet peniten-

a

tes à quibusvis peccatis , & cenfuris abfoloere po[Junt :

$001

extra quem articulum Sacerdotes cum nibil po[fint in ca-

fibus refervatis , id unum penitentibus per[uadere nitan-

I

tur , ut ad Superiores & legitimos SYudices pro beneficio

fb

abfolutionis accedant.

Videri etiam poteft Can. 11.

E AULOQ

in eadem SefT. ubi fuit definitum , Epi/copos babe-

g

ve jus vefervandi fibi cafus.

"

,

UJXRITUR I2. Quid circa poteftatem ab-

folvendi à cafibus refervatis ftatutum fuerit à

Concilio Tridentino ?

REsPONDEO: Concilium anno r563. in

que li

Self. 24. Can. 6. declarat ; Epifcopis permiffum

^

]þär-fähu,

effe , ut abfolvant ab omnibus peccatis occultis

il

NT

Sedi Apoftolice alióquin refervatis, etiam à cri-

p i

mine hzrefis; fic habet: JLiceat Epiftopis in Irre-

tnten

gularitatibus omnibus , & Sufbenfionibus , ex delitto oc-

TT

culto provenientibus , excepta ea, que oritur ex bomicidio

[j

L^

voluntario , C exceptis aliis deduttis ad. forum conten-

M

tiofum , difpenfare ; €g' in quibuscunque cafibus occultis,

Va

&tiam Sedi 4dpofTolice veferoatis , delinquentes quoscun-

W N

que fibi fabditos , in Diecefi fua per feipfos , aut. Vica-

I;&'wlïff

At

vium , ad id fpecialiter deputandum in foro confcientie

gratis abfokvere , impofita penitentia falutari. . Idem &

À d

in berefis crimine in eodem foro confcientie eis tantim ,

m

non eorum Vicarüs , fit permi[Jum.

r

l

Q U x-

Wi

à

DE CASIBUS RESERVATIS.

83

L

LUF

l

QuERITUR 13. "nhec poteftas Epifco-

porum abfolvendi ab hzrefi occulta fuerit Epi-

'sw /

[/

]i

J l

Ícopis reftri&ta per Bullam Cenz?

| Drl

Rz:PoNDEOo: In hac quaftione duas effe

IT

fententias.

Prima affirmat ; eam poteftatem a-

l

T» GFJ.".L.

j

demptam fuiffe Epifcopis per Bullam Cena. . Se-

cunda id negat. Utraque pro fe numerat autho-

res non paucos, nec levis Authoritatis.

Prünam propugnat Barbofa de officio & pote-

ftate Epifcopi p. 2. alleg. 4o. ubi pro fe enume-

Xl

Fundamenta illius funt r.

rat authores multos.

quia in Bulla Coenz $. 22. continetur hec clau-

fula: 44 predittis fententiis nullus per alium, quàm per

itmd

Romanum Pontificem abfoloi po[Jit etiam bretextu qua-

rumuvis facultatum & indultorum quibuscunque per[onis

t

Ecclefiaflicis , etiam Epi/copali Dignitate praditis, ipfis-

1 njji

que Ordinibus , Monafleriis , Confraterniiatibus , Ho-

Jpitalibus , & locis piis , nec non Laicis , etiam Imperia-

lr i

li , Regali, & alia mundana excellentia fulgentibus, per

VRU

INos , 69 dictam Sedem ac cujusvis Concilii Decreta in

ezim :

genere &2 in [pecie conce[Jorum.

2. quia extant pro

ea fententia plures declarationes Cardinalium ,

& vivz vocis oracula à Summis Pontificibus e-

dita.

3. quia ea eft praxis Epifcoporum etiam

in Germania & Belgio, & nonnullorum etiam in

jl

(

j

Gallia, prout patet ex l. Conference d' Zinjou, ubi

refertur, tres Epifcopos fimul petiiffe Roma eam

W,ml

licentiam , abfolvendi ab harefi occulta. 4. quia

nj

ab Alexandro VII. damnata eft hec propofitio

j l

ordine tertia: Sententia d[Jerens , Bullam Cena fo-

Mu [/7

lim probibere abfoutionem berefis & aliorvm crimnum,

If

quando publica [unt 5 .& id non derogare faculiaii Tri-

2

deniiniy

IF

84

DISPUTATIO IX.

dm*v' 1

dentini , in qua de occultis criminibus fermo eft , anno

1629. vifa C tolerata e[t.

n

Secundam fententiam propugnant non minus

qui

celebres Authores, Navarrus, Em. Rodriguez,

Fagundez, T'homas Sanchez , Layman, Gutierez,

1

yi

[

qnd

Henriquez, Bannez, Aragonius, $a, Cevallos,

Vela, Angles, Campegius, Barth. Ledefma, Lla-

4010

mas, Cataneus, Gomez, Vivaldus, Petrus Le-

n

gtl

defma, Vega, Portelus , Croufers , Puteanus,

Diana, Layman, Gobat, Engel, P. Pichler 1. 5.

drmotid

'Tit. 7. n. 20. & alii.. Fundamentum pre&cipuum

od

jifor

hujus fententic eft; quia eft incredibile, S. Pium

V. & Gregorium XIII. vixdum finito Concilio

ipora

"[ridentino voluiffe abolere Jus Epifcopale tam

vt u

infigne, à primis temporibus Ecclefiz femper E-

]

pifcopis proprium , noviffimé ante Tridentinum

foninis

t

à Laurentio Campegio Cardinale in Conventu

Ratisbonenfi anno 1524. Epifcopis Germaniz af-

hl

fertum , & in ipfo Concilio Tridentino tam fo-

(dim d

lenniter declaratum.

2. Eo ipfo tempore, quo

Tj

S. Pius V. & Gregorius XIII. Bullam Cenz edi-

hii

dit, verfabatur Romas Otho Truchfeffius, Cardi-

tc li

nalis & Epifcopus , videlicet ab anno 1568. uf-

x

que in annum 1573. quo tempore fcripfit Ritua-

p

le Auguftanum , poftmodum ab ejus fucceffore

d l

editum anno r580.

In hoc Rituali Auguftano

Priy

przefigitur Bulla Coenz edita à Gregorio XIII ;

i

recenfentur etiam Cafüs Papz refervati , inter

i

quos ponitur: Qui aliquo extermo figno fuam berefin

(s

prodit, aut bereticis ab Ecclefia damnatis circa fuas

rj dj

perverfas opiniones favet , eosque defendit.

Et tamen

immediaté dein inter Cafüs Epifcopales fubjun-

r

guntur beretici five fibifmatici, Ergo fupponen-

um

Ut

DE CASIBUS RESERVATIS.

85

'A:M'

dum eft, aut Bullam Cene in hoc pun&o no-

luiffe derogare Decreto Concilii Tridentini quo-

1 r

ad Epifcopos ultramontanos, & hoc ex vive vo-

dng

lt

cis oraculo vel ex aliqua declaratione Cardina-:

UT

lium , prefertim Caraffz Cardinalis, de qua infra

U

EY

dicetur ex Rodericio, conftitiffe Othoni Truch-

Ms

feffio , aut certé Summos Pontifices, S. Pium V.

Imj;

& Gregorium XIIL in hoc puncto noluiffe urge-

(

re extenfionem przfate Bulle ad Epifcopos ul-

i

ii

tramontanos, & hoc Othonem Truchfeflium ex

]i

ore Summi Pontificis intellexiffe.

3. Cüm an-

wle) ! i

no 16or. Paulus V. per S. Congregationem Epi-

iU

ANUI

fcoporum & Regularium Epifcopis Italie preci-

r

Ypd

peret: ANe fibi Juperfluà vefervent Cafus in Bulla Ce-

impel

me contentos , neque alios Sedi Apoftolice refervatos, ni-

iT

hilominus HENR1cus, Epifcopus Auguftanus,

n

inter Cafus ab Epifcopo Auguftano refervatos

al

in Synodo anno 161o. reponit berefim tanquam

Cafüm diftin&um ab omni excommunicatione

jb

j g

majore. Ergo cum fupponi non poffit , Epifco-

z d

pu

m tam eruditum , ac ipfe erat, & totam Syno-

i Gd

du

m voluiffe cafüum Summo Pontifici referva-

Yf

U

tum refervare fuperflut , prefumendum eft, Hen-

Iny.

W

ricum Epifcopum , & Synodum tacité affentien-

i

sl

j

te Sede Apoftolica Decreto Concilii, & Confti-

tutionibus Laurentii Campegii , authoritate Apo-

du

gui

)

ftolica Ratisbonze pro Epifcopis Germaniz edi-

tis, etiamnum inftitiffe. 4. Epifcopi Hifpaniz,

ui, B

Gallie, & Germanis finito Concilio Tridentino

/

f

T

ftatim ad praxin deduxerunt Decretum Concilii

circa abfolutionem ab harefi oeculta ; neque

pu

j

conftat , eos propterea à Sede Apoftolica fuiffe

admonitos , aut fpecifica mentione Concilii Tri-

? 3

dentini

IX.

]

86

DISPUTATIO

dentini meliora edo&tos.

Ergo prefumendum

eft , Summos Pontifices in Bulla

cna ad Con-

"

;

cilium Tridentinum vel non refpexiffe, vel ejus

jl

limitationem ad ultramontanos non extendiíTe,

;'r

'4v

l

M

T

De Praxi Epifcoporum Galliz teftatur Pontafius

f

V. Cafus refervati Catu 3. & Cabatfutius in 7Peoria

g p

Sluris l.5. c. rs. n. 8. de Epifcopis Hifpanic idem

v

Ícribit.lÉmman. Rodriguez Quzft. Reg. Tom. 1.

jit, d

q. 20. a. Ic. his verbis : Secundum aliquos facultas

imme

conce[Ja Epifcopis à Concilio "Tridentino ut. po[[nt. abfol-

B.

vere fuos fubditos à crimine berefis occulto , fublata eft

um,

per proce[Jum Bulle Cene , à Gregorio X1IT. publica-

d

apeli

tum. —Egonunquam mibi potui per[uadere , talem au-

v n

thoritatem ipfis e[Je ablatam re[pe&tu. abfolutionis ab be-

lr

refi.. Nam Concilium Tridentinum reflituit Epifcopis

w d

fublatam olim jurisdi&tionem ,. quam babebant jure com-

il

smuni , aut; dioino fecundum quo[dam , fed refiringibilem

t

à Papa & fubordinatam.

Epifcopi enim , mift expre[fe

(

limitentur, babent pro fubditis , quidquid babet Papa pro

T r

tota Ecclefia -- INec in illa Bulla Cene videmus ex-

fiidum

pre[]e & [pecialitet: boc. Decretum (/"Tridentini ) dero-

f

gari.

Et ita tenet. Henriquez , affirmans , eam tenere

n e300

opinionem qmodo multos 7m*z'sperz'tos »€y T beologos , vi-

tsl

delicet Pennam , Medinam , $ Gallum de familia Pre-

&i

dicatorum , eam tenui[Je , & do&tiffamum D. San&tium

ïiv Tj

Epifcopum Segovienfam , & D. Querrerum 4rcbi- Epi-

[

fcopum Granatenfam , & D. Blancum Arcbi - Epifco-

Ti

pum . Compoftellanum . bujus etiam . fuiffe opinionis affir-

N

)

'fil,

mat. . Qui Reverendi[fmi Prefules iagnam babent. in

äe&ah&

boc autboritatem. tum propter eorum fingularem.| dottri-

[

ui

nam &&j Janditatan , tum quia , ut Patres Ecclefi , in-

terfuerunt. Concilio "Tridentino.

Dj

Refert etiam ,. Dotto-

u

vem Moyam , & :Dottorem Solis , prünarios Salmanti-

At

cenfes ,

DE CASIBUS RESERVATIS.

87

Itj

z

cenfes , bujus fui[Je opinionis.

Refert etiam , quod 11-

luftriffámus Cardinalis Carraffa , nomine Congregationis

Id

Cardinalium ita. vefcripfit ad D. Chriftopborum Vela,

V

"Archi- Epifcopum Brugenfóm. Ita Rodriquez. Hinc

af

& Navarrus Tom. ?. Conciliorum l. s. c. r1. ob-

DW

fervat praxin Epifcoporum abfolvendi ab herefi

As

occulta jam invaluiffe poft Tridentinum in Hi-

Q]

fpania, quz obfervantia ob declarationem Rote

Romang oppofitam ipfo Judice non facile muta-

bitur.

4.. Datur convenientia intrinfeca tam

magna, ut poteftas hac relinquatur Epifcopis,

ut prefumendum non fit, Summos Pontifices fi-

N

»

ne neceffitate extraordinaria illam preteriiffe.

(

Ex hac enim poteftate , quam Laurentius Cam-

r

pegius afferuit Epifcopis Germanie , & Conci-

lium Tridentinum omnibus Epifcopis , conferva-

tur perpetuitas uniformis Difciplin:ze Ecclefiafti-

czx circa Sacramentum pcenitentiz.

Sicut enim

in primitiva Ecclefia refervabatur Epifcopis ho-

A 9

micidium , idololatria , & moechia feu quodvis

grave crimen, per Canones Penitentiales fubje-

é&um excommunicationi àcommunione Fidelium

i

in precibus communibus ; ita, poftquam extin-

&a idololatria huic flagitio fubftitui ceepit here-

]i

fis, manifeftum eft, in his tribus cafibus refer-

vatis , bomicidio , berefi, & omni excommunicatione ma-

jore relucere invariatam difciplinam in materia

penitentie. Quam pretiofa autem gemma Ec-

J i

clefie fit hec uniformitas , nemo eft , qui igno-

r

ret. S. Siin hoc pun&o Summi Pontifices de-

EM;I*'

rogare voluiffent Decreto Concilii Tridentini re-

]

iM

centiffimé edito, affignaflent neceffariam aliquam

j

irr,,

tante mutationis caufam, & expreffius indicaf-

4

fent

/I,/,

l

88

DISPUTATIO IX.

fent variationis obje&um. — Sic enim etiam Six-

il

j

tus V. ubi in materia particulari circa füfceptio-

u

nem & collationem Ordinum ftatuit cafum re-

fervatum Pontifici, qui in Tridentino non fuerat

refervatus , expreíle addidit; erji Epi/copis aliàs

m u

competat, pote[tas abfoloendi à peccatis occultis ;; quibus

jj,

verbis manifefte fe refert ad Tridentinum. Er-

o ad precavenda diffidia idem decuiffet, ubi a-

gebatur de abrogando jure tam univerfali & tam

A

[

11

pretiofo omnium Epifcoporum totius Ecclefiz.

bf

6. Bulla Ceenz cum iisdem derogationibus circa

T.

n

Epifcopos eft antiquior Seculo r6. & Concilio

dT

Tridentino; & tamen hoc non obítante Lauren-

garh

tius Campegius Cardinalis, Legatus à Latere , in

Conventu Ratisbonenfi 1524. authoritate Apo-

w Egmma

Ítolica declaravit , Epifcopis Germanic effe re-

fervatam hzrefin.

fniir,

Ergo nec Bulla Conze poft

3 pf

Concilium Tridentinum voluit Epifcoporum po-

hr

teítati derogare.

"Antecedens patet ex Bulla Ceenge

Veun )

edita à PauloIII, in quam Commentarios fcri pfit

Eu

Rebuffus jam anno 1537, id eft, octo annis ante

a

Concilium, in qua fic habetur : Confueverunt. Ro-

Tf,ntiuuatic

mani Pontifies , Predece[Jores noftri arma. juftitie in

(

bac celebritate exercere.

ANos vvetu[tum bunc morem fe-

Al G

quentes excommunicamus IF'iclefftas , Huffitas , Lutbe-

Atim lo

vi berefin fequentes ,. €? quoslibet alios bereticos . quo-

AW CM

eunque nomine cenféantur , && libros Martini aut alio-

"m a

[

vum ejusdem Sette legentes , aut defendentes publicé vel

m

occulté -- mon obflantibus quibuscunque privilegiis od

Df m [

indulgentiis , ac Litteris Apoftolicis eis «vel alicui cujus-

Hden'»-

cunque Ordinis , fLatus , vel cosditionis , dignitatis , vel

llmp

LU

:1

preeminentie fuerint , etiamfi. Pontificali , nperiali ,

Regali , Reginali &.. perfulgeant dignitate , à predi

T

i

&

;

DE CASIBUS RESERVATIS.,

89

xt SH

Iuj

&a Sede fub quavis forma conce[fis , quod excommunicari

li

non po[nt. -- 244 quibus þntemzzs nullus per alium

lI

THenat

quàm per Romanum Pontificem nifi in mortis articulo

conflitutus abfoloi po[fit . etiam pretextu quarumois fa-

W

n

lif

culiatum quibusvis per[onis cujuscunque preeminentia ,

Qub

dignitatis , aut fLatus fuerint , etiam[i ut premittitur ,

m n

I Uj

Pontificali , Imperiali , Regali , Reginali , vel alia pra-

fulgeant dzgmtate, Religiofis , Collegiis , Hofpitalibus ,

Mil

Confratrüs , &jc. concejamm à nobis dl preditta Se-

1 n

de, €9 quas concedi contingeret in futurum , «vel conce-

Vil

dendarum

]ta fonat Bulla Conze edlta ante Con-

tii

cilium Tridentinum , qua tamen folüm promul-

fl

gabatur Rome, prout patet ex Rebuffo, qui in

Liré

fuo Commentario fupra hanc Bullam fic fcribit

1

Requifitus fui à bene multis , Cafüs , qui in Bulla Cene

2den

veferoantur , cum in omnibus fere Indulgentiis folent ex-

wl

cipi , patefacæ em. —Quapropter Bullam à S. D. N. Pa

ynay

$a Paulo LLL. fummis cum laboribus &? precibus obiinui.

Mla(rz

Verum poft Concilium Tridentinum S. Pius V.

ierlt

anno 1568.fuam Bullam Conz per totam Eccle-

TE

fiam promulgavit , prout teftatur Laderchius in

yvui h

Continuatione Annalium Baronii ad annum 1568.

u(( Il

n. 20.

Caterüm in ea Bulla S. Pii V. & Grego-

( wm

rii XIII. circa ultima verba Bulle prorfus nihil

""

utatum legitur, nifi quod poft illa verba

Ho

ii d

Jpitalibus , Confratrüis, &?c. conce[Jarum legantur ifta

j dii

Per nos & dittam Sedem ac cujusvis Concilii decreta in

genere Cg. in fbecie conceffarum. — Liceret proin fic

Plth"x u

QuAD

difcurrere. Si Summus Pontifex ante Concilium

(

Tridentinum per Bullam Coenz

licet omnes E-

JIHW U )

pifcopos totius orbis obligaverit, prout conftat

In*f»

ex tenore Bulle, noluit Epifcopis tollere jus ab-

n'

ul

folvendi ab herefi occulta pretextu facultatum

ii

H

con-

j

9o

DISPUTATIO IX.

nj

conceffarum à Sede Apoftolica , etiam id noluit

p

pretextu facultatum. conceffarum à Conciliis ;

w(,h

cum utique Summus Pontifex non tribuat majo-

rem authoritatem Conciliis, quàm Sedi Apofto-

ii

lica.

7. Pro confervatione Juris Epifcopalis

jifl l

circa abfolutionem ab harefi occulta dantur plu-

n

res declarationes Cardinalium, prout conftat par-

:übüs ü

tim ex teftimonio Rodericii fuperius adducto,

partim ex relatione P. Milante , proximé recen-

Moven

fenda.

ial

8. Hec fententia etiamnum habet' gra-

ves authores , quod oftenditur ex teftimonio P.

n id

jmen &

Milante proximé recenfendo.

sitia D

Ad. Fundamentum primum primz fententiz re-

titiea

fpondet fecunda fententia 1. ibi tantüm agi de fa-

ib

cultatibus & indultis penitentium , ut ab excommu-

du

nicationibus Papalibus quibuscunque per quem-

imad

vis alium Confeffarium approbatum abfolvi pof-

quim

fint ; non veró agitur de facultatibus & indultis

brorpi

abfolventium.

2. poteft dici, in Bulla Cone,

dan r

dum dire&é revocantur facultates €2' indulia pceni-

tentibus conceffa , indire&té etiam revocari facul-

ï;ef Árnt

tates & indulta Confeffariis à Papa vel Conciliis

D

15,d)

J

concefífa, non tamen revocari poteftatem abfol-

zwpicadou

vendi , quz fer f ex officio Perfonis Ecclefiafticis

uiqu

competit fine facultate aut indulto fpeciali, à Se-

t f

de Apoftolica vel à Conciliis conceffa ; qualis

1 innfif'cn

eft poteftas Epifcoporum abfolvendi fuos fubdi-

T e

tos à quibusvis criminibus pro foro interno; ut-

t

ote non concef/a Epifcopis à Concilio Tridenti-

no , fed declarata , a[Jerta , & agnita tanquam per fe

RU

M

B

& ex officio Epifcopis competens , prout patet

ex Seff. 14. Can. 7. ubi dicitur : Merità Pontifices

DYNT

Wl

maximi pro fuprema poteflate fibi in Ecclefia univerfa

ïlrpc

T

tradita

DE CASIBUS RESERVATIS.

9I

ii

tradita cauas aliquas criminum graviores fuo potuerunt

Atl

peculiari judicio. vefervare,

INeque. dubitandum | eft ,

A uj

quando omnia , que à Deo funt , ordinata funt, quin boc

Ábofio.

idem Epifcopis omnibus in fua Diecefi liceat. pro illis in

ltl

fubditos tradita fupra reliquos inferiores Sacerdotes au-

n d

tboritate , prefertim quoad àlla , quibus excommunicatio-

J t

nis cenfura annexa eft.

3. Etfi in Bulla Cense o-

j EWL,

mnibus etiam Epifcopis adempta foret poteftas

lt

abfolvendi ab hzerefi , id tamen explicari poffet

n

de berefi publica dedu&ta jam ad forum contentio-

fingj!

fum , vel faltem externum in ordine ad emenda-

tionem & correctionem fraternam, prout in pri-

QUntoN

mitiva Ecclefia graviora crimina denuntiabantur

r

Ecclefie teu Epifcopo immediato, ficut oftendi

AU

in Demonft. Crit. de penit. & fupra Difput. 6.

non de occulta , qu& per fe de jure communi re-

r

Bo t

fervata eft Epifcopis ex duplici capite ; primó

Ti

quidem ob gravitatem criminis, fecundoó ob an-

tl

nexam in Bulla Ceene excommunicationem, quze

etiam fertur in hzreticos occultos , ita tamen, ut

jb a

rj

licet feratur excommunicatio in haereticos: oc-

cultos, abfolutio tamen ab hac fententia excom-

d

j dl

municationis tantüm refervetur Summo Pontifi-

vidiuli

ci foli quoad herefim publicam. Ea explicatio

)adah',äsï

videtur fundari in Bulla edita à Sixto IV, ubi li-

cet indifcriminatim excommunicentur omnes

T

JUOS (i

heretici , etiam occulti , abfolutio tamen ab ea

yernoy

excommunicatione /o/j Pape refervatur tantüm

oTrie

quoad herefin publicam jam dedutctam ad forum

r

contentiofum , vel faltem denuntietam pro e-

"i

TM

mendatione in ordine ad forum internum.

prüü[

n

n

tf

J

Bulla Sixti IV. edita anno 1479, que refer-

Siatui-

j

J [

tur per extenfum à Rebuffo , fic habet ;

mus ,

j

92

DISPUTATIO IX.

yis

mus, quod de cetero pratextu facultatum conce[Jarum à

j

:

nobis , «el autboritate nofira, & quas concedi continget

j

in poflerum , etiam in favorem Fidei €2) Cruciate , nul-

g

lus Confe[Jorum quempiam , cujuscunque [Latus , gradus ,

ordinis , vel conditionis exiflat , &? quacunque Eccle[ia-

u

aem,ueC

flica etiam Epifcopali , oel majori , aut mundana, etiam

regali & majori prafulgeat dignitate , qui offenfe Ec-

u

Qdl

st

clefiaftice libertatis , oiolationis Interditti ab eadem Sede

impofiti , feu berefis , poflquam fuerint de ea fenentiali-

g Gd

^

giu o

ter condemnati , delati , eu publice diffamati --- & ge-

neraliter in cafibus contentis in Litteris , que confueve-

vlit, d

ardiadt

vunt in die Cene Domini publicari , pretextu bujusmo-

di facultatum abfolvere , nifi [peciali licentia notra, Czc.

ipo: l

Ex hac Bulla

sOt00t0

Datum Romz 1479. 3. Kal. Jan.

clarum eft ; fzculo decimo quinto exeunte hz-

ii

Gd

refin occultam non fuiffe Sedi Apoftolicz refer-

vatam , etiamfi ceteroquin à privilegio abfolu-

ARU

A

tionis impertiende vel accipiende excludantur

Ll

omnes Confeffarii etiam in Epifcopali Dignitate

tülren

conftituti.

Itaque cum in Bulla Conz edita à

Lf;eqdm

S. Pio V. & Gregorio XIII. ceteroquin recur-

i

T n

rant ferme iidem termini , nifi quod illis verbis :

& nobis conce[Jarum, interferantur ifta : vel per cujus-

"j

cunque Concilii Decreta , etiam praefumendum eft,

à fl

eundem eífe fenfum. 4. dici poffet ; per hos

um

términos 5 cujuscunque Concilii , intelligi Concilium

rm&

i]

Bafileenfe, vel Pifanum, in quibus ejusmodi fa-

n

cultates abfolutionis impertiende vel accipien-

T

AW[,

de etiam ab herefi publica, & aliis crimini-

lll

bus publicis , liberaliffimee indulte , prout ex

D

]

Aé&is horum Conciliorum conítat, non ve-

hi

roó Concilium Tridentinum , quod nuilam e-

^i

jusmodi facultatem ulli hominum contulit, fed

"tl li

tantüm

DE CASIBUS RESERVATIS.

93

U

tantüm eam , qua& Epifcopis per fe ex eorum of-

Ti

ficio inhzret , afferuit.

1f tj

"Ad fundamentum [ecundum ex Declarationibus

uiu,

Cardinalium & Summorum Pontificum Refpon-

)

dent; ejufmodi Declarationum nec proferri te-

, m

norem, nec annum, nec diem, nec Epifcopos,

t

ad quos edite aut directz funt.

Econtra à Pa-

DN

M

tronis fecundz fententie proferuntur Declaratio-

nes Cardinalium magis diftinéte & prioribus pe-

d-

Md

nitus oppofite , ut proin fufpicioni locus effe

1:&

i

pofit, aut variatum, effe à Congregationibus

Cardinalium, aut priores illas pertinuiffe ad Epi-

fcopos ltali&, pofteriores ad Epifcopos ultra-

l hi

i

;

montanos ob difliciliorem acceffum ponitentium

atf

ad Sedem Apoftolicam.

Declarationes oppofi-

j t

m

lk

fite Cardinalium recenfebuntur infra ad 4.

ig'a N

WA

4d fundamentum tertiun Refpondent ; aliquos

Epifcopos tantum petiiffe & obtinuifTe licentiam

abfolvendi ab harefi etiam publica.

Et talem

ene d

licentiam obtinuerunt tefte Baffzo Epifcopi Bel-

gt

gii V. Herefis. n. 18. fic fcribit: 24b berefi occulta

abfüloere po[Junt Epi/copi vigore Concilüi Tridentini,

nec per fubfequentes Bullas Cene fuiffe illis banc pote-

n

flatem fablatam , fufLinent ex INeotericis Portel, Crou-

u

n

farsy Puteanus, l'agundez..

Imo Layman banc potefLa-

d

ljl

tem concedit, Epifcopis Septentrionalibus etiam pro berefi

nf

"

IUb

manifeflain regionibus fzptentrionalibus propter frequen-

tiam cafuum , €? difficultatem adeundi Papam.

ÜUnde

du

jj 8^

Epifiopis bujus Delgii Bulla data eft à Gregorio XILI,

j

anno 1576. die 25. Februarii , i cujus abfoloere pof-

g

funt ab berefi manifefta & aliis Cafibus refervatis Pa-

pe, etian in Bulla Cene Domini , bancque poteftatem

n ul

w

po[Junt euam . cuicunque . Sacerdoti idoneo delegare.

jl

Quod

j

94

DISPUTATIO IX.

f

p

Quod fi alii Epifcopi petierunt Roma licen-

iB

tiam abfolvendi etiam ab hzrefi occulta, Re-

D

[

fpondent patroni fecundz fententiz ; id fieri po-

9. i

tuiffe ob probabilitatem oppofite fententie ad

tranquillandas fuas & poenitentium confcientias

v Gï""&ï'f*

ne valor abfolutionis exponeretur ullo periculo

nullitatis.

m

i d

"d fundamentum 4.. Refpondent; in ea pro-

jj (

pofitione damnata copulativa falfitatem & moti-

,I.

vum damnationis non refidere in prima ejus par-

hi

te, fed in fecunda.

Ita refpondet P. MiLAw-

d

TE, Ordinis Predicatorum, & Profeffor in Uni-

f:mm

Wi i

verfitate Neapolitana, in Exercitationibus Dog-

matico - Moralibus , editis Neapoli anno 1738.

:mfnfïw

ubi in hanc Propofitionem fic fcribit:

uia in

Bulla Cene referoantur immediate S. Sedi quedam

ii

l

atrociora crimina , prafertim berefis , dubitatum fuit,

t

;

:

jii,

an Epifcopi gauderent facultate abfoloendi à preditis

"

J

tf

cafibus faltem quoad forum poli , & quando crimen erat

Ab um

occultum 9 — Affirmantibus nonnullis T beologis , innixis

ff'fl J

c. 6. SefJ. 24. Tridentini Concilii , cui nunquam per

ï ,'ü] hi

E

Bullam Cene , aliudve Decretum | Pontificium ,. ut

'.g.',.'m, [

jümet T beologi adfiruebant , fuit derogatum , prefertim

*;m i

quia ad derogandum ordinationi. Concilii Generalis. ve-

Ü u

]

quiritur individua &j expre[Ja mentio ejufdem, que nun-

t d

quam fatta legitur Concilio Tridentino.

Deinde. alii

o

Cafifte , ut. favorabilem Jententiam. facultati Epifcopo-

vw fartam tettam [ervarent , proprio marte novam pro-

N hd*

cudere declarationem S. Congregationis , qua Epifcopo-

Ti

rum laudata facultas firmaretur, dicentes, quod bac fan-

W'er: )

tentia tolerata.à S. R. E. Cardinalibus, adeoque phyfice

[l

H[JIL'

tuta erat fententia illa.

Verum quia declaratio illa o-

lt

mnino commentitia eft , ideo jure merito prejfens Tbefis,

T l

qua

|

DE CASIBUS RESERVATIS.

95

1 [

qua fovebatur mendacium, fuit nigro tbeta fignata. . Sed

l, M

|

quia, ut dixi, ratione folennis impoflure bec fuit pro-

'

fer

ng.

Jeripta , ideo confixio mon cadit , nifi fupra poftrema il-

AU al

la verba: z4mno Domini 1628. 18. J'ulii, in ConfifTo-

lii

rio S. Congregationis Em. & Rev. Cardinalium «ifa,

€&g tolerata fuit ; mon verà fupra antecedentia verba , ut

J

ex eadem. fententia bene librata apparet.

Quo etiam ex

T

moiento alia confutctione mon egit prafata T befis pro-

lj

fcripta.

Cum enim Romanus Pontijex notet banc Tbe-

D

1

fin. folenni cenfura , g^ ideo profcribat, quia apocrypba,

Ms

fubpofititia , & falfa efl adferta tolerantia , quid uitra

IT

debet addi ad exfibilarnidum commentum ? . Ex . bis autem,

Tibu)

qu& modo dixi, ficut fequitur , opinionem favorabilem

Epifcopis circa. pote[Latem abjolkvendi ab berefi occulta. &

M0 rj

t

ceteris in Bulla Cene refervatis criminibus ,. teneri &g

[ Q(h [

TA

jJ

defendi non po[Je ex adferto momento tolerantice Cg per-

mü[fonis , ita etiam fequitur , damnatam mon e[Je ex vi

ljaæ:äx ,u

'Py

[2

prefentis Decreti Pontificil , quia , ut vidimus, profcri-

fiio folim cadit fuper impo[turam Cafüuiflarum , non fu-

per: fantentiam T beologorum.

Hinc quamvis P. V'iva

n

in f[ua. Trutina bic ex llfung, Guttierez , "Ioleto, &

Ugolino , quos refert, adfiruat , predictam. opinionem

h u

faventem Epifcoporum potefvati [ubfrflere nullatenus po[-

y p

C

fe, & quod. fententia favens Epifcopis fit tenuis proba-

"

bilitatiss tamen ex adwverfo quamplures alii T beologi,

M, W [

ii

eam. fententiam faventem Epifcopis adbuc pofi Bullam

Cene fübfiflere a[Jerunt , quia ex Glofja in auth. (of-

si i

feratur c. de litis conteft. In l. 1. ff. de Reg. Iu-

T d

ris. n. 12.) communiter vecepta lex [pecialis non vevo-

ul

dl

j

catur per generalem , etiamfi bec pofierior fi , fed genes

| quod [

ralis ipfa iimitanda eft per [pecialem antiquiorem , &

p

juxta illam intelligenda , mift expre[/s verbis ili contra-

r|

i

dicat; ad quod facit textus: Po[leriores leges ad priores

uj

perti-

DISPUTATIO IX.

j

96

I

pertinent , mifi illis contrarie fint (1. fedes pofteriores

,rlld

ff. de Leg.) .Hinc Sixtus V. quia fpecialiter derogari

LL

n

voluit facultati Epifcoporum circa male promotos ,. quo-

vum abfolutionem fibi foli refervavit , expre[Je meminit

/'&[Jü

)

Tridentini , & dixit : etiamfi crimen occultum fit, — Et

li

l

ita fentiunt INavarrus , DBannes ex recentioribus Van

Jam

Ejfpen p. 3. tit. x1. n. 24. INatalis Zllexander de Pa-

sj

nit. Reg. 37. &? alii tum veteres tum moderni Cafuum

nbl

Scriptores & Theologi.

Imo Rodriquez refert Cardi-

lt

nalem Quiroga Inquifitorem Generalem fatta confiltatio-

Ti

ne cum £pifcopis n Concilio Toletano coatto anno 1588.

dixi[fe, per Bullam Cene nullatenus fui[fe derogatum

ftni

Vrf

Privilegio à Tridentino. conce[Jo Epifcopis circa abfolu-

tionem ab berefi occulta.

(In Bull. $. o.) Ei Co-

od

tilun

mitolus teflatur , Cardinalem Carafa interrogatum de

um

bac re eodem modo refpondi[Je nomine S. Congregationis ;

d r

necnon. .Marefcottus (1. 2. vari. C. 38. n. 4. ) refert,

ilm dj

fic vefoloi[fe Rotam 27. INov. 157 1.

Quid ergo in

ifTa opinionum varietate con[litutus dicam? — Fidem cer-

Ml

W hs

t adbibere mon po[]um iis monumentis , qu& laudat P.

Viva; alioquin pofl tot Pontificum Decreta fententia

EU

ta tj

favorabilis Epifcopis certé mon e[Jet tantüm minus pro-

babilis , ut ipfe adferuit , fed omnino falfa , erronea , &

Plrn

a

improbabilis.

Similiter tot decreta & oracula Pontifi-

cum , $. Congregationis refponfiones , quomodo folim in-

wteen,

notuere ipfi, fuifque fautoribus, ceteros verb latuere?

&ulore

-dliüis ex adverfo flantibus Declarationibus nec. po[fJum

m

vittas dare manus eodem etiam ex momento.

Igitur o-

Ul

Iatü,'»æ

mnia laudata monumenta pro utraque parte contendente,

uti apocrypba , [buria , & commentitia rejiciendo , ficque

&t d

E'&

Ti

evertens etiam antilogiam S. Sedis, falo eidem adfertam

& CafuifLis , dicot, quod Epifcopi id po[Junt in prefenti

Ui

& in praxi , quod rettum , quod. folidum , quod fantium

judi-

[ Mï

DE CASIBUS RESERVATIS.

97

l

r

Undt

|

judicant ante Deum, utraque opinione librata.

ln

quam nover:nt. probabiliorem ex fe, & fmmul ex autbori-

If jl

D

bus bene appenfis , teneant, fequantur , ad praxin redu-

cant, quia fic prudenter. operabuntur.

Hucufque P.

n:-,fn, )

Milante.

Mþm Vm

i

Meum non eft ; meum in hac re interpone-

ujr

re judicium ; nec id in praxi requiritur.

Cum

(

enim Epifcopi Germaniz foleant obtinere Roma

facultatem abfolvendi ab herefi, noftrum in

"Theologia Morali praé&tica parum intereft; five

Epifcopi facultatem abfolvendi ab harefi occul-

ta Confeffariis committant jure proprio, five à

Wi

))[l

Sede Apoftolica delegato. Id unum addo; Et-

iamfi here(is occulta poffet folvi ab Epiícopo,

1

nihilominus propofiüonem damnatam etiam

quoad primam partem meritó condemnari; quia

,

falfum eíffet, hzerefin occultam non refervari.

Refervaretur enim cumulative Pape & Epifco-

po, Pape quidem fer fe ex natura cenfure ex-

communicationis , quz illi per fe refervatur, qui

eam tulit.

Epifcopo veró per accidens, in. quan-

Ls

tum Papa ob declarationem in Tridentino fa-

ts

Ü

J

&am reípe&tu Epifcoporum nón vult uti rigorofo

jure refervationis.

Hinc cum ea dependentia à

permiflione Pape tacité infit juri Epifcopali quoad

excommunicationes à Sede Apoftolica latas, ut-

:P

ut per Papam & Concilium 'Tridentinum decla-

"

J :'

rato, re&é Epifcopi Germaniz faciunt ,. expre[f

eam dependentiam conteftando , dum petunt

qu

J

Roma facultatem abfolvendi ab hzrefi.

jmi

j

UXRITUR 14.

Quales extent Declara-

H

tiones authentice S. Congregationis Tridentini,

D.ddmnori Tr. de Penit. P.AV,

G

vel

98

DISPUTATIO IX.

vel Epifcoporum & Regularium circa referva-

m

"i

[ a

tionem cafuum ?

RzsPoNDEo: S. Congregatio Epifcopo-

rum & Regularium anno 1601. & 1602. declara-

vit duo 1. Ab Epifcopis non effe fuperflué re-

fervandos Cafus jam aliunde Sedi Apoftolice re-

D

J

fervatos.

2. Ab Epifcopis non efle refervanda

n

omnia peccata habentia annexam excommuni-

cationem majorem non refervatam Papse. EHanc

girm

i up

