D. T bomas in 4. dift. 18. q. 2. a. 2. qq. 2. C. obfer-

Wt rj

m

vat; excommunicatio eft jurisdictionis privatio.

Si veró fit excommunicatus nondum nominatim

iini;

WOPOD [

denuntiatus ; aut fi tantüm fuerit irregularis, va-

lidé abfolvit.

Ratio eft , quia talis non amittit

p

jurisdictionem , prout declarat Gregorius IX. C.

Il

10

ab excommunicato. A1. de Refcriptis.

U/JERITUR I2.

An Religiofus poffit va-

ea'maQ

lidé abfolvi à Confeffario Seculari vel Regulari

non habente jurisdictionem à Superiore Religio-

Q at

fi peenitentis ?

. ResroNDEO: Extra tempus Jubilei Reli-

j t

giofus non poteft validé abfolvi ab ullo Confef-

dafitu

iario non habente jurisdictionem à Superiore

t Ht

confitentis. Ratio eft, quia Tridentinum Seff. 14.

Mren

Can. 7. ad valorem abfolutionis univerfim requi-

rit jurisdictionem ordinariam vel delegatam.

) um PUE

m

Quoniam igitur , inquit , matura €9' ratio judicii illud

J

expofcit , ut fententia in fubditos duntaxat feratur , per-

T

fuafum femper in. Ecclefia. Dei fuit , & veriffanum e[fe

Iu

Synodus bec confmrmat ; mullius imomenti. abfolutionem

eam e[Je debere , quam Sacerdos in eum profert , in quem

hg O

a

erdinariam aut fubdelegatam mon babet jurisdittionem.

CONFIRMATUR ex gommuni praxi Reli-

',pifcopi-

of

g

ioforum Ordinum , qui paffim fuis Religiofis de-

negant facultatem ; confitendi etiam in itinere a-

jj u

liis Sacerdotibus nifi füi Ordinis ; que recufatio

Mf

facul-

DISPUTATIO VIII.

pl

[

44

(

facultatis non foret prüdens aut obligatoria in

cafu peccati mortalis , nifi aliis Confeffariis dene-

ul

garetur fimul jurisdi&tio in ejufmodi Religiofos.

gt

$i tamen Prelatus fciat, fuos Religiofos paffim

»«-g-rrefe

confiteri exteris, przfertim in itinere, nec recla-

jl P

met , ea conniventia habenda eft pro implicita

zib

$m

conceffione facultatis & jurisdictionis.

Daixr, extra tempus. S'ubilai.

Quia in Jubi-

Mi m

120 Regulares abfolvi poffe à quibuscunque Con-

) Qu

feffariis , feu Regularibus , feu Secularibus ab

d

Ordinario Confeffarii approbatis , declaravit A-

frem

lexander VII. anno 1655. prout oftendetur Quz-

drn

ftione 4. de Cafibus refervatis Q. 58.

Quod intel-

x«

ligunt Do&ores apud P. Viva de S'ubil. folüm de

i m

Jubileo univerfali, non de Jubileo particulari,

zy

feu de Indulgentia conceffa per modum Jubilzi.

J

W

UZRITUR I3.

An Parochi poffint fibi

N

eligere Confeffarium ab Ordinario approbatum,

quem voluerint ?

lil

REesPONDEO: Parochi poffunt fibi eligere

Confeffarium ab Ordinario approbatum, nifi eam

facultatem Epifcopus reftringat ad Confeflarios

j

(j

Parochorum determinatos. Neque enim verum

eft, quod Santbovius apud Pontafium V. Paro-

chus. Caf. 7. adítruit ; eam facultatem ab Epifco-

"d

i]

po reftringi non poffe.

Manifeftum enim eft,

T

quod in Parochos nullus jurisdictionem ordina-

d M

riam habeat, nifi Epifcopus, aut delegatam , nifi

à Papa, aut Epifcopo. Itaque nifi Confeffarius

'xmlm

IHETQD

habeat delegatam à Papa , qualem habent Reli-

M

giofi privilegiati , aut delegatam ab Epifcopo, cui

ii

m*r

per conniventiam Antecefforum prajudicari ne-

VY

i

quit, non poterit validé abfolvere Parochum.

Wj Wt

]

Coxn-

DE APPROBA TIONE,JURISDICT. &c. 45

(j

CONFIRMATUR ex variis Conftitutioni-

d

bus Conciliorum , qu& Parochis defignarunt pro-

Rof

prios Confeffarios, aut eorum confeffiones Epi-

pdm

fcopis refervarunt. Epifcopus Ambianenfis r218.

T

ftatuit: Punitentiarius confe[[ones audiet , exceptis

li

confe|Jonibus Curaiorum no[ftrorum , quas molis referoa-

mus. Synodus Bajocenfis anno 3oo. juffit, ut Pa-

tj

rochi omni anno femel Epifcopo vel Penitentia-

nqu;Co;

rio confiterentur.

Synodus Nicofienfis 1313.

decernit , ut quivis Presbyter proprium Confef-

forem habeat cum licentia Épifcopi.

Synodus

Frifingenüis 1440. jubet , ut Parochi confitean-

tur Decano.

Concilium Tarraconenfe 1329. fo-

[iii

H

lum permittit, ut Presbyter, fi non habet co-

fb

piam proprii Confefforis , poffit alteri confiteri.

Tbl

Vide plura ejusmodi in Thomatílino V. Difcipl.

gl d

pervB C 10.

probm;

Bulla SS. D. N. Benedi&i XIV.

jjdpet

circa

pl

fl

Abfolutionem à Cafibus refervatis in Ju-

n

bileo.

) x ; P;r:.

j Ephfifl'

enedi&us &c. Apoftolica Indulta , fi eorum

qin d

interpretatio ingeniorum liberiüs opinantium

T

licentiz permittatur, in Ecclefiaftice Difcipline

j ü

detrimentum, & Fidelium perniciem traduci pof-

e veremur.

ydos

i

gf

Sane hanc providentiam , fi quod a-

liud Indultum , illud inprimis poftulare videtur,

u

quod Sedes Apoftolica vel cun&tis Chrifti Fide-

dl

libus per univerfalis Subilei Littéras , vel non-

V

nulla-

pa

46

DISPUTATIO VIII.

nullarum Regionum Incolis per Bullam , ut ap«

hd

pellant, Cruciate , vel certis Univerfitatibus , aut

i.

j

Sodalium feu Confratrum ccetibus elargiri con-

fuevit, eligendi fibi Confeffarium ex approbatis

j il

ia

ab Ordinario , qui eos à culpis , criminibus &

cenfuris alioquin refervatis abfolvere valeat.

n

$. II.

Et quidem Innocentius XII. ex dela-

44

t u

tis ad fe nonnullorum Epifcoporum Portugallie

querelis intelligens , opinionem quandam revi-

jiit,

xiffe, per Pauli V. Urbani VIII. & Clementis X.

ünit

Conftitutiones darnatam , qua plerique illarüm

j

partium Fideles Indulta circa prdictam Confef-

pf

farii electionem conceffa in Bulla Cruciate ita

i

intelligenda effe exiftimabant, ut facultas confi-

AUs Cl

tendi peccata fua cuilibet Confeffario per quem-

uill

cunque Ordinarium approbato, & recipiendi ab

dj

eo abfolutionem à quibusvis peccatis & cenfuris

tss q

Tugtm

in predicta Bulla non exceptis locum haberet;

etiamfi Ordinarius prefatus non effet Ordinarius

um vd

ilius loci , in quo confeffiones przedittas excipi

n

contingeret ; hujusrhodi opinionem iterum cen:

uf

fuit damnandam, ficuti teipíà damnavit per A-

lnp, v

poftolicas in forma Brevis Litteras: Cum ficut j

títi

die t9. Aprilis 1700, declarans , Bullam Cruciate

b

nullum privilegium continere contta formam

B

Concilii 'Tridentini, & pradi&arum Conftitutio-

PA

num Apoftolicarum , adeo ut Confeffarii tam Se-

Eüdippn

culares quàm Regulares in vim Bulle Cruciate à

Rn

ponitentibus ad audiendas eorum Confeffiones

j

electi nullatenus Cohfeffiones hujusmodi audire

&i N

valeant fine approbatione Ordinarii & Epifcopi

dl

Dicecefani loci , in quo ipfi peenitentes degunt &

EY

Confeffarios eligunt , vel ad excipiendas Confef-

fiones

4 [

DE APPROBATIONE,]URISDICT.&C. 47

auïlgï

ones requirunt : nec ad hoc fuffragari approba-

l,a

ionem femel vel pluries ab Ordinariis aliorum

f cy

|

locorum & Diccefum obtentam , etiamfi poeni-

ïobau's

tentes illorum Ordinariorum , qui Confeflarios

!

d

ele&tos approbaffent, fubditi forent ; fubindeque

B.

ftatuit, confeffiones aliter in pofterum factas, &

a

refpectivé auditas , nullas, irritas , & invalidas

TOU

fore; & Sacerdotibus , qui illas audire prefum-

l

AT I9

pferint, fufpenfionis poenam ipfo facto incurren-

RU

dam indixit.

Has Litteras confirmavit & innova-

$. III.

t

M

i

vit Innocentius XIII. die 13. Maji 1723. editis in

?

forma Brevis Litteris: J4po/lolici miniflerii, quibus

]

:as»cu;i-

plura complexus eft ad Ecclefiafticam Difcipli-

x

nam in Hifpaniarum regnis fervandam pertinen-

Tndt

tia, ac inter alia declaravit, Sacerdotes tam S«-

Al

culares quam Regulares , qui ab Epifcopis obti-

d

nuerint licentiam audiendi confeffiones limita-

jl

tam vel quoad locum , vel quoad tempus , vel

( t

quoad genus perfonarum , non poffe Sacramen-

uD

tum pcenitentiz adminiftrare extra tempus vel

ia

locum, vel genus perfonarum ab ipfis Epiícopis

(sj

W

Mi

prafcriptum, quocunque privilegio, etiam in vim

Bulle Cruciate competente , nullatenus fuffra-

nnta

n font

ante.

NNecnon Sacerdotibus predictis tam Se-

V

cularibus quàm Regularibus minimé fuffragari ,

gt

quod approbati aliàs fuerint ab Epifcopo , qui a-

t

liquando loci,in quo confeffiones audiendz funt,

Ordinarius fuerit , fed talis non amplius exiftat ;

ii

ol

U

fed neceffarium oranino effe illius , qui actuali-

"

al

ter & pro tempore ordinariam jurisdictionem

l

T "

in ea Diccefi exerceat , approbationem ; hanc

tamen /üficere etiam iaciium , eamque tamdiu

u

durare,

J

DISPUTATIO VIII.

48

p

durare , quamdiu precedens licentia five ap

"

probatio expreffe revocata non fuerit , in quo

)

Y

l)

cafü nova de integro approbatio impetranda e-1

rit.

le

il

.IV. Cumque Benedi&us XIII. prafatas

"T

Innocentii XIII. Litteras fuis aliis Apoftolicis

i

10

Litteris : In fupremo mülitantis , die 23. Septem-

j

d

bris 1724. earum tenore de verbo ad verbum

j [u?f

inferto per omnia approbaffet , confirmaffet,

g,

atque innovaffet, ipfius quoque authoritate

o

corroborata , innovataque nofcuntur , que de

p

facultate eligendi Confeffarium tam ab Inno-

RUT

centio XII. quàm à XIII. decreta , declarataque

N

ii

fuiffe commemoravimus.

$. V. Nos non modo relata Predeceffo-

B

&U

rum noftrorum Decreta confirmamus & inno-

vamus; verüm etiam ftatuimus & declaramus,

quod idem omnino jus, quod vigore Decre-

torum hujufmodi circa ufum Cruciate obti-

net, etiam quoad reliqua ejufdem generis Indul-

ta pariformiter valere debeat, & obtinere.

g. VI.

Infuper decernimus & declaramus

id, quod generaliter de Indultis premiflis fen-

tiendum effe jam diximus , generaliter quoque

intelligendum effe de omnibus perfonis, quz fub

eorundem Indultorum conceflione comprehen-

fe reperiuntur , quzeque fupradidis Indultis

uti voluerint, ita videlicet, ut fi in aliquo

Indulto tam Secularibus quàm Regularibus

tribuatur facultas eligendi Confeffarium ab Or-

dinario loci approbatum; tunc Confeffarius

vigore talis conceffionis , five à Seculari, fi-

ve à Regulari pomnitente ad audiendas eorum

refpe-

lÁ

DE APPROBATIONE,JURISDICT. &c. 49

T

d Qu

refpe&ivé confeffiones ele&us , nullatenus hu-

jufmodi confeffiones audire valeat, nifi ab E-

A&

pifcopo Dicecefano & Ordinario loci ubi con-

t

feffio excipienda eft, ad confeffiones appro-

batus & deputatus exiftat , quacunque alia ap-

Yi

d

probatione, tam illius generis , quam uterque

V

Innocentius Predeceffores prediéti declararunt

non fuffragari, quàm ea, fi de Regularibus

if

TR

agatur, que à folo proprio regulari Pralato

m

obtenta foret, minime fuflragante. -- Quam

Capprobationis) conditionem fervandam effe

d.

ftatuimus ab omnibus, qui in vim ejufmodi

g

Indulti Confeffarium fibi eligent, cujuslibet

Ordinis, tam mendicantium , quam non mendi-

od

A m

cantium, etiam Societatis Jefu &c. fue-

rint.

Datum Romz 1744.

V

5. Augufti.

n De

T

af

f

du

——

il l

*?xx

:

js, qu i

i

«

at

d

N

E N

»)

; i

jj g

eguïäiä'

um a

()nfïfll'u'-ä

ZCUMFT';'A'A

ij d

[2

D.mort Tr. de Panit. P.IF.

DI-

Wi

So

Xs o X*

»

XX GR OOX k E C EORX E CXX EXX R -

yd

WOCk GE E o x x E G X G G o H x Á G G Go KUROK

r

Jj

jf

jrs

i

DISPUTATIO IX.

Il

T

f

De Cafibus Refervatis , prafertim

m

YO

in Dioccefi Auguftana.

0a

I)

u

Va

D

Hec DisPuTAT1:O fequentibus Quef/iun-

ia d

culis abfolvitur.

PT

um

JERITUR. T.

Quid fit Refervatio Ca-

laQ

as

fuum ?

VaOOTR

RrsPoNDpro: Eft reftridio jurisdictionis

pruri)

in fubditos pro foro interno circa quedam gra-

qug

viora crimina , quorum abfolutio Confeffario à

(vg

Superiore conferente jurisdictionem denegatur.

soreen

QUJERITUR 95

Quotuplex fit Refervatio

Cafuum ?

hp

d

RzsPONDEO: Efttriplex. INam dividitur

o Itin

ab Authoribus in penalem , medicinalem , & mixtam.

D W

PoENALEM vocant; que ex motivo primario

p

fit ad puniendum commiffa deli&a ipfa arduitate

]

abfolutionis , & impofitione per Superiorem ri-

thny

gidioris fatisfactionis.

Cum enim Confeffarii in-

ferioris conditionis ob refpe&um humanum &

p

Confeffm

ependentiam à benevolentia ponitentium non-

nun

Tltg

DISPUT. IX.

DE CASIBUS RESERVATIS.

SI

UH

nunquam in imponenda proportionata peccatis

x***

fatisfactione foleant effe jufto indulgentiores, E-

pifcopi & alii Superiores meritó Confeffariis in-

ferioribus circa quedam graviora peccata reftrin-

gunt jurisdictionem ex hoc primario motivo, ut

M

ejusmodi peccata, dum eorum abfolutio à Supe-

riore, non tam facile fubje&to paflioni timoris ob

refpectum humanum & dependentiam , compe-

titin

MEDICINALEM

tenti poenitentia caftigentur.

al

vocant, que fit ex primario motivo , ut peccata

ob metum refervationis incurrendz impofterum

tam facile non committantur; fed precaveantur.

MIXTAM vocant, qua ex utroque fimul moti-

vo fit, ut peccata debité caftigentur, & in futu-

duf

rum attentius caveantur.

Caterüm nullam de

facto dari refervationem puré peenalem , fed o-

mnem fimul effe medicinalem , agnofcit etiam P,

r

Imo omnem refer-

Fa Croix T. 6: p. ?. n: r667:

vationem primarió effe medicinalem feu prafer-

VU

vativam , manifeftum eft ex tenore refervatio-

ünge

num Q. 9. & rc. Vide infra Q. 21.

jerol

QuieRITUR 3. Cui competat poteftas pec-

cata refervandi ?

at

Md

RzsPowpEo: Competit cuivis Superiori,

cujus eft conferre jurisdictionem ordinariam pro

yiritt

foro interno.

Itaque ea poteftas refervandi Ca-

fus competit Papz refpectu totius Ecclefie ; E-

,&minafi'.

pifcopo refpe&tu fuz Diccefis ; Prelato Ordinis

refpe&tu Religioforum fibi fubditorum.

Econ-

jl

o

tra Parocho non competit poteftas refervandi fi-

bi peccata refpe&tu Parochianorum , quia aliis

jdre

g

Confeffariis non poteft conferre jurisdictionem

ordinariam , fed tantüm delegatam.

uUumLï

j

|

D2

QUJE—

yt

52

DISPUTATIO IX.

us

QUERITUR 4. ÀAnhujus refervationis re-

(10À

ji

periantur exempla primis Ecclefiz fzculis?

ii

ij

REsPoNDEO: Refervationis exempla re-

t j

ltx

periuntur conftanter à primis ufque fzculis.

NNam quovis fzculo dabatur duplex genus refer-

U

i

v

4

j

vationis.

Primó , duodecim primis fzeculis pro

jj

certis gravioribus delictis erant ab Epifcopis, vel

b

t Om

Conciliis, prefertim Generalibus, quibus prefi-

debant Summi Pontifices, taxati Canones Poni-

i

tentiales, feu determinate poenitentie, v.g. duo-

(jL'ERI

rum, trium, aut feptem annorum.

Itaque ejus-

du

modi graviora deliéta reipfa erant refzrvata Supe-

Rnf

riori quoad modum, & quoad fubftantiam.

140-

drspoy)

ad modum quidem , in quantum nulli Presbytero

g, at

licebat abfolvere , nifi juxta modum poenitentie

i

taxate ab Epifcopo; prout patet ex antiquis Poe-

gl

nitentialibus.

Quoad fuübftantiam veró ; in

"a

quantum abfolutio Presbyteri erat invalida, nifi

i n

fuerat conformis intentioni Epifcoporum, fibi e-

n d

jusmodi graviorum fcelerum difciplinam per Ca-

TiOtUm

nones ponitentiales refervantium , prout patet

.:Ie:jalh"ce)

ex D. Cypriano füperius relato Difput. 6. q. 1. &

h qui

2. dum aílerit, ejusmodi pacem feu abfolutio-

1f

nem fine forma Canonum collatam mon folcere

J

lJ d

ponitentes , fed ligare , neque ejusmodi pacem

tj

poenitentibus quidpiam profuturam. —Secundum ge-

nus refervationis confiftebat in eo , quod abfolu-

1&14

] Cnm

tionem talium graviorum criminum Epifcopi re-

;

Hlr

fervaverint foli majori Peenitentiario , qui pro

i

!

Aen

peccatis ad peenitentiam folennem refervatis te-

Íte Socrate & Sozomeno erat conftitutus in omni-

T

bus. Ecclefiis Cathedralibus Occidentalis Eccle-

Tij

um eft.

ü?e , prout Difput. 4. & Difput. 2. oítenfi

r

Poffet

DE CASIBUS RÉSERVATIS.

53

lii

ij

Poffet addi etiam tertium genus refervationis, in

quantum abfolutio Parochianorum erat referva-

D m

ta foli Parocho ; & ipfi Parocho erat reftricta

od

poteftas abfolvendi in gravioribus delictis abfo-

t tir.

lutione perfe&a, feu reconciliandi penitentem in or-

ln

dine ad communionem , & remiífionem peccato-

Qw

rum indulgentialem , nifi confulto prius Epifcopo.

ld

Hec omnia jam probata fuppono ex dictis Di-

mes?»;;.

fput. 5. & 6. & Difp..7. $. 3.

i

M

QUJRITUR 5.

Unde factum, quod à fze-

culo undecimo , & duodecimo tot Cafus referva-

f

] :

ti fuerint foli Papz ?

I) f(

REsPONDEO: Id fattum ex eo, quia ipfimet

Tedyn

Epifcopi, cum viderent, abfolutionem à cafibus

O

Epifcopo refervatis paffim extorqueri violentis

inife

oppreffionibus ac crebris cedibus Clericorum, &

w n

Principes eo tempore non folerent ple&tere pec-

rüà

Y

cata refervata Ecclefie ad poenitentiam folen-

o fs

nem , ultro ftatuerunt , ut ejusmodi graviorum

n

criminum rei , prafertim violatores immunitatis

Yit r

Ecclefiaftice, mitterentur ad Papam pro abfolu-

Á

tione ; qui mos poftmodum in Conciliis Genera-

Id

Md

libus confirmatus & in legem receptus eft.

n n

more füo erudité & fufé probat Thomafífinus

d

in veteri &$ nova. Difciplina 'Tom. 1. part. 1. 1597

um

c.13. & r4. Sufcepte etiam Seculi Chrifti un-

j Ol

ii

decimo Cruciate , fan&tum licet Expeditionum

Jinl

genus, in caufa erant; ex eo enim tempore In-

pCl) V

dulgentia plenaria introdu&ta eft, omnimoda vi-

fenat

delicet relaxatio quarumvis peenarum Canonica-

msin u

rum, quas quisque peccando commeritus fuifTet,

jf

A

fi modó peregrinationem in Terram fan&am fu-

& via

duj

M

fcipere in animum induceret. Ratio ctiam

inita

Iv

D 3

j

$4

DISPUTATIO IX.

jl

initá fuit , Indulgentiarum hujusmodi participes

"

reddendi eos , qui Expeditioni facre non inter-

(j

erant , dummodo eleemofynarum aliquid ad im-

s

QH

penfas facri belli fublevandas erogarent. Neque

ulla hominum conditio reliqua fuit, que fatisfa-

L?ld J W

rii.

cere pro poenis criminum fuorum non poffet,

n

quamvis Canonicam illam & veterem poniten-

T

tiam non fubiret.

1

Etenim qui per egeftatem

largiri ftipem non poterant , iis jejunia aliquot,

ia

aut peregrinationes minüs moleftz imponeban-

ji i

jt f

tur. Hunc in modum fatisfa&io pro peccatis

J

praftanda meré arbitraria incepit effe, Canones-

$94

que Ponitentiales, cüm in ufum non ampliüs de-

!

ducerentur, citó oblivioni fuere dati , & preci-

pua ponitentie difficultas non alia fuit, quàm

imma

Confeflionis neceflitas. Pontifices ergo hzc vi-

ziey

dentes , graviora criminà, quoad ordinem anti-

f Yl

quum peenitendi negle&ta fapienter fuz Cenfure

oytuvd,

fupreme refervare ceperunt.

n M

QUXERITUR- 6.

Quibusnam argumentis

'M n

probatur , refervationes Cafuum Papalium à Sz-

AU

culo duodecimo non fundari in fuperba ufurpa-

JJIV/IW

tione Romanorum Pontificum jurisdi&iones in-

M

un]

feriores in fe abforbentium , fed in ultronea pro-

Ttty

rogatione jurisdictionis faéta ab Epifcopis, &

reis ?

jl

(onc

Valie

RzsPoNDEo: Thomaffinus l. c. fuam affer-

&j

tionem his argumentis probat.

1. Inter Epifto-

las Alexandri II. Papé permulte funt, ex quibus

i

dj

l

liquet, gravioribus flagitiis vel facinoribus con-

Eio

um

taminatos, prefertim homicidas, ad Pontificem

E

ab Epifcopis remiffos effe , vel fponte ipfos ad

l

illum profectos fuiffe , ut ab illo potiffimum po-

niten-

i

li

]

DE CASIBUS RESERVATIS.

53

Vi

nitentie & abfolutionis beneficium confequeren-

Ditt

tur.

lal

2. Concilium Lemovicenfe anni 1034. multa

T

congerit homicidarum aliorumque fceleroforum

f

exempla, quos Epifcopi ad Papam folvendos ab-

lg,

legarunt.

n

3. S. Ivo Carnotenfis Epifcopus Ep. 29. 3.

Vitn

31.33. & 36. mentionem facit de Nobili quodam

Ti

adulterii convi&o , quem ad Papam ablegavit.

podg

Dedi ei , inquit Epift. 98. litteras , feriem caufe ejus

0 petdt

continentes ad. Dominum Papam , ut. cognita veritate ,

J

quod xvellet , ordinaret & mübi remandaret. — .Hoc ve-

fponfum. exfpetto , nec aliter mutabo fententiam , nifi ex

Mp

ore ejus audimn , aut ex Litteris intelligam. Idem a-

i, UR

lium reum ad Pafchalem II. remifit, aliqua parte

)l

Y

injun&e poenitentie exonerandum. Idem Epift.

t

162. Nobili penitentiam quatuordecim annorum

n

injunxerat, quem ad Papam pro moderatione re-

mifit. Reférvantes , inquit , banc indulgentiam Apo-

yumea:is

flolice moderationi ad ZA4poftolorum . limina. eum direxi-

nj

mus; quatenus €9 fatigatione itineris bujus peccatum

u

fuum diluat , & apud. pietatis veftre vifcera mifericor-

s d

diam , quam Deus «obis in[piraverit , inveniat.

p

t

4. Innocentius II. non privata authoritate,

j !

fed in Concilio Rhemenfi , ubi convenerant Epi-

fcopi Gallie & Germanie, anno 1131. decrevit,

u

ut Nullus Epifcoporum ( percufforem Clerici ) pre-

li

c

fumat abfoloere , donec Z4poftolico confpettui preentetur ,

g u

A

& ejus mandatum fufcipiat, Et in Concilio Late-

—

ranenfi II. anno 1139. hoc Decretum fuit confir-

rb

ii

matum.

5. In eodem Concilio Lateranenfi II. fuit E-

T

d

pifcopis inhibita abfolutio incendiariorum , nifi

u

«:r'n-

D 4

56

DISPUTATIO Ix

j

/lslm]

fub onere determinate penitentie proficifcendi

ad bellum facrum. — Ponitentia, inquit, detur , ut

il

ij

Jerofolymis , vel in Hifpania in férvitio DDei per inte-

p

grum annum permaneat.

Si quis autem Zrcbi- Epifco.

gus , vvel Epifcopus boc relaxarverit , damnum reftituat ,

I

€2? per annum ab Epifcopali Officio abftineat.

u

6. Henricus lL. Anglie Rex Sicarios, qui D.

Thomam Cantuarienfem interfecerant, tefte Wil-

ii

helmo Neubrigenfi l. ». c. 25. pro' abfolutione

Romam mifit, non quod Epifcopi Anglie non

haberent poteftatem abfolvendi, fed quia fuz di-

gnitati id confultius exiftimaret.

Parcendum , in-

n Cond

quit, eis duxit , &? tam fame [ue , quàm illorum faluti

tb

projpiciens , Sedi eos Apoftolice ad fufcipiendum folen-

m

V.

:

nem penitentiam prefentari pracepit. — Quod & fattum

r

Ui

ei. Nam ftimulante confcientia Romam profetti ad a-

Y

gendam poenitentiam

fW

l

& Summo Pontifice Sferofolymam

)u

|

Junt profetti.

7. Mattheus Parifienfis de Concilio Londo-

D]

jl

nienfi anni 1142.fcribens ait : INullus bonor vel re-

verentia ferebatur Dei Ecclefie &? ejus Ordinatis à

M

predonibus [celeratis ; fed equà Clerici &2 Laici capie-

bantur ,. & in vinculis detinebantur.

Sancitum efd er-

(caty

URA

go ibi , C9 generaliter conftitutum , ne ab alio quàm à

':fnordine

Papa poffit abfoloi , qui &gc.

Robertus de Monte

ii f

teftatur, poft editum hoc Decretum Clericos à

l

20)

violatoribus immunitatis Ecclefiaftice aliquantu-

Itj f

]um refpiraffe.

Unde Clericis aliquantulum ferenita-

üs vix illuxit,

: w

8. De S. Laurentio Dublinenfi in Hibernia

L

Epifcopo Scriptor vite illius apud Baronium ad

l Pen

"quf

annum I179. tefítatur , quod centum quinqua-

Ut u

ginta Presbyteros incontinentie vitio confpur-

catos

mhll,) [wg

DE CASIBUS RESERVATIS.

37

Ál

catos Romam remiferit, quamvis in ejus potefta-

Ül T

te effet, ut eos abfolveret.

Licet tanquam zdrcbi-

hrin.

Epifcopus po[Jet , tamen nolebat ab[oloere , fed ad Roma-

lE[)t/æ

nam Ecclefiam abfolvendos deftinabat.

Wfiu,

9. In Concilio Avenionenfi anno 1209. ex-

tat hoc Statutum Can. 13. . Contra publicé perjuros ,

i

W.

Jeu convi&tos de perjurio, & eos , qui pertinaciter in ex-

comimunicatione per [ex menfes perman[erint , novum Ca-

VN

"n

j

nonem promulgamus , fcilicet ut nulli Epifcoporum liceat

lod

bujusmodi anatbematizatos abfolvere , fed ad Sedem .4-

|

i

fpoflolicam , ficut. Sacrilegi & imcendiarüi mittantur.

Huic Concilio prater Legatos Pontificios inter-

Dl

u

erant Epifcopi Provinciarum quatuor , videlicet

[

n

Provincie Viennenfis, Arelatenfis, Ebrodunen-

fis, & Aquenfis.

1o. Wilhelmus Altifiodorenfis Epifcopus,an-

i

no 1206. ele&us, Nobiles quosdam, rebellionis

hLa

reos , ut fcribunt S. Mathani. tom. 1. 7aliter pu-

blicam fubire penitentiam coegit , boc addito , quod ipf

)muw:'; i

Sedem Z4poflolicam pro abfolutione fua nibilominus adi-

Yeni.

jiid

T

j

h

idt

QuzRITUR 7. Utrum in primitiva Eccle-

ij at

fia in ordine ad penitentiam folennem Epifcopis

dl

refervati fuerint etiam actus meré interni ?

(hriasi

REsPoNDEo: Probabilius actus meri inter-

ni primis Ecclefie fzculis non erant refervati ad

La

J jmnt»"

füubeundam determinatam per Canones Paeniten-

tiales peenitentiam folennem, fimpliciter dictam ;

i

fed erat Sacerdoti liberum, pro iis imponere pe-

nitentiam fecretam juxta fuam privatam eftima-

d

u

tionem. Ad fummum autem folebant à Sacer-

dotibus redigi in ordinem confiftentium , fi ita

0 comälfl

uO)

195

poeni-

j

DISPUTATIO IX.

58

[l

»

peenitenti expedire judicio privato Sacerdotis vi-

fum füerat

Id probatur

Al

1. In antiquis Poenitentialibus non reperiun-

U

pl

tur ftatute determinate poeenitentie pro actibus

iU

'ul

meré internis, authoritate Epifcopi in Coena Do-

]

mini per reconciliationem perfectam relaxande

MMI

J

Ergo cum illis temporibus non occurrat aliud

fs

refervationis genus vel argumentum , nifi quod

pro gravioribus criminibus agenda effet poeniten-

x t

tia folennis, per Canones determinata , & autho-

x onobi

Ym It

ritate hplicopl in Cena Domini relaxanda, ab ea

refervatione a&us interni eximebantur.

pilla

11 Id

2. D. Leo Epift. 136. reprobat quorundam

Confeffariorum confuetudinem , quod pro pec-

uf

1 CUT

catis occultis impofuerint penitentiam , qua pu-

blicarentur deliéta occulta; Ergo multo minus

E

erant per Canones pro peccatis meré internis fta-

DN

Q

tutc& determinate poenitentiz, folüm authoritate

Epifcopi in Cena Domini relaxande ; quia alio-

m

idur

quin neceffarium fuiffet, ordinarié vel faltem fre-

quenter publicari peccatum. — J//um, iríquit, con-

MU

tra Zipoftolicam Regulam prefumptionem , quam nuper

(

agnovi & quibusdam illicita ufurpatione committi , modis

TOU

omnibus conftituo fubmoveri ; ne videlicet de fingulorum

»]'m

peccatorum genere libello fcripta profe[Jio publicetur, cum

Vr

confcientiarum reatus fufficiat folis Sacerdotibus judicare

«LL* Du]

confe[Jione fecreta. -- fujficit illa confe[fio , que primim

lt ]

Déo offertur , tum etiam Sacerdoti. -- Tunc enim de-

N ïmm

mum plures poterunt ad ponitentiam provocari , fi popu-

d U

li auríbus non publicetur confcientia confitentis

Ha'"

b

3. Sozomenus 1. 7. c. 16. fcribit

Cum confi

IFïL

teri peccata mec

arium . fit

Presbyterum . fecretorum

UZ ][g—»o

tenacem. buic ojfjcio prafecerunt

:

Jftud follicité in

Occiden-

TC

DE CASIBUS RESERVATIS.

59

l D

(

Occidentalibus Ecclefüs , &? wmaxime Romana feroa-

iur

D

I i

4. Paulinus in vita D. Ambrofii fcribit: Cau-

AUDUS

1l

fs criminum , quas illi confitebantur , nulli nifi Domino

ti]o

Jüli. loquebatur.

INam circa bujusmodi bomines confir-

l

f

manda cbaritas eft , ut confitendo fuum allevet delickum ,

It

qec babeat , quod. adver[arius criminetur.

A QU

WE

Plures ejusmodi textus videri poffunt in De-

JE

monft. Crit. Relig. Cath. de Peenit. Propof. 9.

| ämm,

Ex omnibus autem iftis fequitur , quod peccato

i

Md

"

il

folüm interna non fuerint adftricta ad poeniten-

[

tiam publicam ac folennem , fimpliciter dictam ,

UR

quia in ordine flentium, audientium, & fübftra-

1 o g

torum conftituti fciebantur folüm collocari ob

Qu p

gravia crimina.

Hoc folum concedendum vide-

[o us

tur; peccatorum internorum reos oblipatos fuif-

ynilte

fe ad ordinem confiftentium, à quo nullus Chri-

vibrt

ftienorum abhorrebat, cum vix ullus zftimaret,

ub

fe talium peccatorum internorum immunem effe,

bente

qu: femel faltem in vita in eum ordinem effent

TLT

referenda; ut proin adire illum ordinem ficut

W"WPZF

nunc adire confeffionalia, devotionis potius , &

il

l,

humiliationis cenferetur, quàm ignominiz argu-

mentum.

QUJZRITUR $8.

Utrum refervetur a&us

externus nulli hominum notus ?

RzsPoNDEo: Refervatur actus externus,

etfi nulli hominum notus fit.

l

Ü

)

)

j.'

,

]

PROBATUR ex eo; quia in primitiva Ec-

Jl

|

[

j

clefia ad penitentiam folennem erant fine difcri-

mine refervata homicidia & adulteria, etfi homi-

(nf

cidia fuerint occultiffima, & complex adulterii

-

forte jam obiiffet , prout in Difput. 5. & in Dc-

| r

monft.

(

n

.

l1

60

DISPUTATIO iIX.

U

"

monft. Crit. oftenfum eft , dummodo conditio

g.

perfonz pateretur ftatum penitentis publici.

M:

PRoBATUR2. Ex variis Conciliis, quz in-

(

ter cafus refervatos reponunt peccata occultiffi-

s

ma, nulli hominum nota, prout patebit ab ex-

W htl])ls

emplis in Q. 9 & ro. referendis. NEc ossTAT,

quod Szculo duodecimo aliqui Epifcopi tantum

ag

gt

refervaverint fibi peccata publica, prout colligi

videtur ex Concilio Lemovicenfi celebrato an-

g,

E

no Io3I. ubi dicitur: Presbyteri de ignotis caufis,

Kpi/copi de motis excommunicare eft.

Et Ratherius

r

r

Epifcopus Veronenfis in Epiftola Synodica ad

Parochos circa annum 98o. dicit: De occultis pec-

Trij

catis penitentiam os dare po[Je fcitote, de publicis ad

d

n Ls

nos veferendum e[Je agnojcite.

Ad hoc enim refpon-

detur; hos Epifcopos fecutos effe Difciplinam

li

hanc, alios diverfam, prout patet ex Q. 9. pra-

i,

fertim Seculo r21. ubi ceffante peenitentia folen-

I hng

ni refervatio ad forum internum reftricta eft.

prS D

QuiRITUR 9. Qualia habeantur referva-

J g

tionem Epifcopalium exempla in Conciliis à Se-

AU

culo . duodecimo ufque. ad Seculum decimum

1?me J Wl)

quartum. Et qualis eo tempore circa cafus re-

r

fervatos viguerit Difciplina ?

Ptf

REsPoNDEO: À Thomaflfino l. c. citantur

Tatn,

fequentia refervationem Synodalium exempla.

ilttrti

Primo, In Concilio Londinenfi anno r1102.

-.Wumæ

Can. 28. dicitur: ,Sodomiticum flagitium fa-

Wj

» Cientes, & eos in hoc voluntarie juvantes, in

n

» hoc eodem Concilio gravi anathemate damnati

x

»funt, donec penitentia & confeffione abfolu-

sl !W]

Y

l

» tionem mereantur

Et ne hujus criminis abfo-

)

l

e non vo-

» lutionem his, qui fe füb regula viver

! Hïb&(; n')

s Verunt,

DE CASIBUS RESERVATIS.

61

QOU

»Verunt, aliquis nifi Epifcopus deinceps facere

li |

» pr&fumat.

Q? n

Secundo , Stephanus Parifienfis Epifcopus an-

Vif

no 1129. Concilium 'Tom. ro. in Synodo Pari-

'ig.

fienfi hec ítatuit : , Mandamus, ut nullus Pref-

W M

»biter hujus excommunicationis reum (homici-

itut

» dam, qui Thomam Priorem ad S. Victorem oc-

OR

» ciderat) ad fe pro confeflione venientem fufci-

ia

»piat, neque abfolutionem hujus culpz tribuat,

,aut poenitentiam injungat.

Quia ego de toto

, reatu mihi foli abfolutionem & penitentiam re-

10

» lervavi.

Tertio, in Synodo Rotomagenfi anno 1189.

Can. 26. dicitur: ,Statuimus, ut qui fcienter in

nrerþbri.

» toro Ecclefiaítico vel fzculari falfum de cate-

Em

»IO praítiterint juramentum in SS. Ecclefie le-

.

UT

v

»fionem , vel cujuslibet perfonze exhzredatio-

ag

» iem fingulis Dominicis in fingulis Parochiali-

d

» bus Eccieiiis excommunicentur. Nihilominus

TTR

»€üam excommunicentur omnes illi, qui ut

lii

»hujufmodi faifa Sacramenta preftentur, vi,

deimu

» prece , vel pretio qualibet unquam occafione

ls t

» procuraverint.

Hujus autem conftitutionis

» reos nullus Sacerdotum abfolvere , vel eis poe-

Df

» nitentiam dare przfumat , nifi fuerint in articu-

»10 mortis conftituti; fed hujufmodi perjuri ex-

jl

j

n Ia

» coiumunicati ad proprios Epifcopos remittan-

»tur abíolvendi, & de tanto exceffu graviter

jug i

fATE

f

» puniendi, & adeorum majorem confufionem ad

» »edem Apoftolicam tranfmittantur.

te OAm

a

M

Quarto, Odo de Sulli Epifcopus Parifienfis

in Synodo Pariíenfi circa annum 1200. c. 6. n. 3.

nj

[

fic nabet

:7)

Sacerdotes majora refervent majori-

'Ü

bus

fits

n

62

DISPUTATIO

IX

gt

5 Bus in Confeffionibus, ficut homicidia, facri-

i

»legia, peccata contra naturam , inceftum &

n

v

t

» ftupra virginum , injectiones manuum in paren-

mn r

»tes, vota frada & hujufmodi.

Sunt tria, in

» quibus nullus habet poteftatem abfolvendi, nifi

;

ju,

»Dominus Papa, vel ejus Vicarius , nifi in nc-

» Ceffitate ; fcilicet in inje&ione manuum in Cle-

Á

n

» ricos, vel quofvis Religiofos , in incendio, qui

»per fententiam funt vocati Simoniaci. NNihi-

2

nyjrn

,lominus tamen talium rei remittendi ad Epi-

» fcopum.

peniat

v |

Quinto , Concilium Eboracenfe anno r194.

Can. r1r. ,Precipimus, ut quilibet facerdos ter

winint

Fafiis

»in anno pulfatis campanis eos excommunicet,

» qui in teftimoniis fcienter & fponte pejerabunt,

iil

hu

n

i

"

» & eos qui malitiofe alios facient pejerare; eos

"

» fingulis diebus Dominicis excommunicatos de-

ao

,nuntiet.

$i veró de perjurio poeniteant , ad

t

» Archi- Epifcopum vel Epifcopum, vel gene-

f

,ralem Diccefis Confefforem abfente Archi-

Áitiq a

h.

, Epifcopo vel Epifcopo tranfmittantur,ab eo po»-

,nitentiam fufcepturi.

In extremis veró labo-

2 oj

»rantibus infinuanda, non imponenda eft ponni-

Mitmm

»,tentia; eifque firmiter injungatur, ut fi vixe-

Vefeh

»rint Archi- Epifcopum vel Epifcopum vel

& g

»generalem Diccefis Confefforem abfente Ar-

Emif

