fpenfationem in ejufmodi cafü timoris panici ab

Innocentio XI. impetraffe.

UZERITUR 22.

An folicitantes poflint a-

j

LT]

liquando degradari & Tudici laico tradi?

REspowDpEO: SS. D. N. BENEDICTUS

XIV. in Epiftola Romz apud Palearinum Aca-

demie Liturgice typographum fcripta ad P. E-

man. Azevedo S. J. fic refpondet: Pena degra-

Ill

dationis & traditionis Curie feculari (in Bulla Gre-

]j

[

IIld

gorii XV.) inpofita fuit &^D TERROREM , neque

if

unquam. fabinde executioni mandata eft ; & quidem me-

u

vilo s cum enim folicitationis crimen mon nifi teflibus fin-

gularibus probari quet , grave fui[Jet atque intolerabile,

Tv

ad degradationem & Curie [eculari traditionem proce-

M

dere. Ex his verbis patet , ejufmodi poenas quan-

(

doque à Legisiatoribus oftendi , ut rei»fciant,

quid fummo jure ac rigorofo fieri poffet , licet , ubi

Qu

jl

viribus humanis intolerabiles videntur , ex mo-

j

deratione ac pietate Judicis non foleant infligi.

iL

Idem l. c. refpondet circa peenas fortilegorum , &

Ü

,

l]

vt

polygamorum.

H

(

CU E

atl

De abfolutione Complicis in peccaio turpi &

yoft

TOU

ánbone[lo.

jro 1

UXERITUR f. Qualia in hac re emanave-

p

rint Decreta?

j ,

P5

Rre-

V

234

DISPUTATIO Xx.

Ó

REsPoxpEo: In noftra Diecefi Augufti-

Qm.)&äf!

na anno 1748. 21. Julii per Epiftolam Encycli-

"T

cam Ser.mi ac RR.mi Epifcopi prodiit Decretum,

fmf,[(

in quo, poftquam de peccato folicitationis actum

ii

fuerat, hec habentur : Zterum eft peccatum Com-

um ';'N

(

plicis , Commi[Jum in materia turpi contra fextum Deca-

logi Preceptum , quo Sacrilegi quidam Demonis potiüs,

p d

quàm Dei miniflri animas , loco eas per Sacramentum

jint,

Creatori fuo reconciliandi , majori peccatorum mole one-

hi j

vantes , im profundum iniquitatis nefario fubmergunt.

IIf i

"Inimarum itaque periculis occurrere , atque à Sacerdo-

hr

talis SYudicii , & faeri Tribunalis Santitate omnem tur-

pii,i

WITTIT

pitudinis occafionem , & Sacramentorum Ecclefieque in-

juriam procul amovere cupiens idem SS.us D. N. in

uj

prefata Conflitutione fua Sacramentum Ponitentize

fim d

j

ommibus Cj fingulis Sacerdotibus , tam. Secularibus ,

dit,

quim Regularibus cujlscunque Ordinis , ac dignitatis ,

ij

LT

tametf? alioquin ad Confe[Jiones excipiendas. approbatis ,

& quovis Privilegio, ac Indulto , etiam fpeciali expreJ-

dumyi

Jione , & fpeciali[ima nota ac mentione digno fuffultis ,

fini,

"Auttoritate ZApo[tolica interdixit , ne quis eorum extra

tj

cafium extreme mece[fitatis , mimirum in ipfius mortis ar-

i

ticulo, & deficiente tunc quocunque alio Sacerdote , qui

Tiri t

Confe[Jarii munus obire po[fit , Confeffionem Sacramenta-

lem per[one Complicis in peccato turpi excipere audeat ,

fi [

IU

Jublata propterea illà ipfo jure quacunque jurisdi&tione ,

iij

ad qualemcunque per[onam ab bujufinodi culpa abfolven-

"t r

dam , adeo quidem , ut abfolutio ,. fi quam impertierit ,

uT

sulla, atque irrita omnino fit , tanquam impertita à Sa-

i

cerdote , jurisdi&tione , ac facultate ad valid? abfolven-

u

m

l

fz

dum nece[Jaria carente , prout per di&am Conftitutionem

li

?ta adimitur , ut mec etiam in oim cujuscunque Sfubilei ,

ttj '"ï

aut alterius cujuslibet Indulti ,' Confe[fionem bujufinodi

'M),

Complicis

DE OBLIGATIONE DENUNT. &c. 235

iAu lil

Comflicis quisquam valeat excipere , eique Sacramenta-

! Euqc

lem abfolutionem elargiri.

Si quis tamen , boc mon ob-

hr

i

füante , féciis facere aufus fuerit , majoris quoque excom-

lfl

municationis penam , Summo Pontifici duntaxat refgr-

i (j

vatam ipfo fa&to incurret.

m

Ciim verà füper ea di&t

& Conjiitutz'onïs parte , que

Ui

mortis articulum vefpicit , dubitationes quedam exorte

n

fuerint , binc ne Lex in certis Conjetturis , &5 opinioni-

bus ja&tata n fenfus à mente Pontificia alienos trabere-

tur , idem modernus SS.mus D. IN. in Declaratione de-

D]

üper fa&ka. edixit , voluitque , eadem. Conftitutione fin-

s

gulis, ut fuprà , Sacerdotibus quemadmodum intevdi-

&um non eft , in mortis articulo , perfonam Complicem

]

Confitentem audire , atque ab bac quoque culpa rite con-

UARUR

tritam ab[oloere , deficiente tunc. quocunque alio-Sacer-

doie , qui Confe[Jarii munus obire po[fit : ita interdici

T

re ipfa pradicto modo tunc audire , & ab[olvere ,. i a

lius Sacerdos non. defuerit , etiamfi fortà famplex tan-

tumunodo Sacerdos fuerit , five aliàs ad Confe|Jiones au-

diendas , non approbatus, qui tunc mibilominus ConfejJto-

n

Quàd

vem excipere , & ab/olutionem impertiri valeat.

gt

fi tamen cafus urgentis qualitas , & circumftantie, que

li

vitari non po[fint , ejufmodi fuerint , ut alius Sacerdos

n

u

M

ad audiendam con[titutee in dio articulo perfone Con-

n

fe[fionem vocari , aut accedere , fine gravi aliqua exori-

tura infamia , «vel fcandalo nequeat ;; tunc alium Sacer-

dotem perinde baberi , cenferique po[fe , ac fi re vera

abe[Jet , atque deficeret , proindeque in eo ftatu mon pro-

biberi Socio criminis Sacerdoti , abfolutionem ab llo quo-

que crimine penitenti impertiri.

Ü

In iflo autem verum tbemate ferià commonetur Sa-

cerdos. complex , ut animad'vertat , fore fe re ipfa co-

(W JJ»

vam Deo , qui irrideri non poteft , Reum gravis ad-

j1]

ver[us

256

DISPUTATIO x.

p

verfus preditam Conftitutionem inobedientie , latisque

!

in ea ponis obnoxium , fi talis infamie aut [candali pe-

!

ricula fibi ultró ipfe confingat , ubi non funt ; imb in-

nj q'm

Lellieat , teneri fe graviter vigore memorate . Con[litu-

hu

tonis, bujufinodi pericula , quantum in Je erit , anie-

T.

vertere , *vel removere opportunis adbibitis remedüs, un-

de fiat , ut alteri. cuivis Sacerdoti locus pateat illius

ffxf[?ïfü

t

.Confejfionis , abfque ullius infamia , «vel fcandalo , au-

diende. . Quodfi denique talis Sacerdos , aut quovis

imodo , mulla gravi nece[fitate compulfus fefe inge[Jerit ,

aut ubi infamie , vel [candali periculum timetur ,. i al-

terius Sacerdotis opera requirenda fit , ipfe , ad id pe-

r

viculum avertendum , congrua qmedia adbibere de indu-

Jiria neglexerit , atque ita perone in diéto peccato Com-

flicis , eoque in articulo , ut prafertur , Conftitute Sa-

cramentalem Confe[fionem excipere , & à tali crimine

abfoloere , nulla , ut premittitur , nece[Jaria caufa co-

At

gente prefumpferit , abfolutio quidem , dumumodo ex

hn

parte panitentis difpofitiones ad Sacramenti Penitentie

U?

valorem requifite non defuerint , valida futura efl : ni-

t G

bilo fecius Sacerdos ipfe violate aufu temerario Legis

h, d

penas nequaquam effugiet , ac propterea latam in Jepe

tj

di&ia Conflitutione Excommunicationem majorem. eodem

b äzm'g;

plan modo , quo ibi decernitur , Sedi Apoftolice refer-

MTO

vatam incurret , prout eo ipfo incurrere Sua Santtitas

Wi

Jlatuit , atque declaravit.

üyy (

*hily,

QuzRITUR 2. Quomodo fonet ipfa Con-

t ud

tione ?

fituto BexEDiICTI XIV. cum ejus Deciara-

*l

li

RzsPOoNDEO: Tenor earum fequens eft:

W

i

i5

h

Inno-

H

DE OBLIGATIONE DENUNT. &c. 237

A

t

Wi

!

Iunocantur Pene adcerfus Coufefja-

rios , qui peenitentes ad turpia folicitant ; cum

nj

Preecepto bujufmodi denunciandi ; & refervuatio-

l, d

ZAdimitur

ne abfolutioms quoad Calumniatores.

preterea Sacerdotibus facultas Sacramentum Pa-

nitentie adminifirandi Complicibus 1n peccato

contra ca[Hitatem , cum pa-

nis €c.

)u

Benedi&us Epifcopus,

Servus Servorum Dei,

ad perpetuam rei memoriam.

M

ü

cramentum. Penitentie , quam fecundam pofl mau-

fragium deperdite gratie tabulam San&ti Patres apt?

muncuparunt , lNos licit immerentes ad univerfi Domi-

444

nici Gregis curam füperna difpofrtione vocati , omne [lu-

dium , & Pafloralem folicitudinem adbibere tenemur ,

:fm*. l '

ne quod poft amifJam Baptifini innocentiam datum eft. di-

vina benignitate perfugium , per Demonum fraudem ,

& bominum Dei beneficüs perver[e utentium malitiam

maufragis , ac müferis peccatoribus lutuofum evadat

exitium ; €? quod im falutem , €? curationem anima-

vum à Deo , qui dives eft n mifericordia , inftitutum

,lpfaCn

eft , execrabili fceleflorum quorumdam Sacerdotum im-

; D

jprobitate , in earum perniciem , atque interitum verta-

iur.

S.r. JDudum quidem à fel. vecord. Gregorio Pa-

j

qa XV. Predece[Jore noftro per [uas Litteras in forma

Brevium füb datum Rome apud Santtam Mariam Ma-

l

jorem

258

DISPUTATIO X.

y

.

n

4

fU

jorem

die 30. dugufti MDCXXII. Pontificatus. ii

anno fecundo , fapienter provifum fuit contra. quofcun-

W, M

n m

que Sacerdotes. audiendis Confe[fionibus. deputato. , ad

m (

turpia , & inbone[ta folicitantes ; — &2 deinceps fucce[Jr-

vis temporibus , ad earum litterarum interpretationem ,

ac declarationem , plura fabinde à Congregatione Vene-

D

rabilium Fratrum noftrorum. Santie Romane . Ecclefie

;1.**.:'3».2

i al

Cardinalium adver[us bereticam pravitatem generaliuan

Jnqui/itorum fub die XI. menfis Februarii anno Dowmi-

u

ni MIDCL XI. prodierunt decreta , € à rec. siem. 4-

A

lexandro P.P. VII. pariter Predece[Jore noftro in Con-

, ]

gregatione Generali Santte Romane Univer[alis Inqui-

h üljuf'

Priaig

Jitionis die X XIV. Septembris MDCLXV. coram eo

babita , inter alias ab Exoangelica veritate , & Santto-

",&

f

[

vum Patrum do&rina aliehas , &^ diffonas. propofitio-

a a

:

nes , fexta videlicet , & faptima , buc revocando , da-

m

t

mnate , €9 probibite fuerunt ; INos. itaque maturà

perpendentes , quanti momenti fit ad eternam animarum

fl

Jalutai ea ubique exatlé obfersari , & quanti ad infir-

, a

mas oues curandas , €9 decorem Santte Ecclefie Dei

]

retineadum interfit , ne aliqui Sacerdotes. Panitentie

"ij, j

Sacramento nefarie abutentes , Penitentibus pro curatio-

ift

ne vulmus , pro pane lapidem ,. pro pifce ferpentem , pro

L

medicina venenum porrigant , fed animo fecum recolen-

m

tes , /£ à Chrifio Domino Prefides , & Sfudices ani-

tlj

marum con[litutos , ea San&itate , que fublimitati , ac

Tl ff

dignitati muneris convenit , tam venerandum Sacramen-

iï.'.ii'fm

tum adminiftrent : Motu proprio , & ex certa Jcientia,

"Ri

ac maetura deliberatione noftra , prefatas Litteras bu-

bsyi

jufimodi , ac omnia , &? fingula Decreta preditta ad

Mi

illarum interpretationem , ' &2 declarationem emanata ,

Mi T -£

"Apoflolica zduttoritate tenore prefentium. approbamus ,

Wfan

& confirmamus , illisque omnibus , & fingulis invio-

labilis

hà,

DE OBLIGATIONE DENUNT. &c. 239

fo

L]

labilis Zlpoflolice firmitatis robur adjicimus ; atque et-

^L Q

iam , quatenus opus fit , denuó commüttimus , 9 man-

Wrg !

damus ommübus beretice pravitatis Inquifitoribus ,. &

!j

locorum Ordinariis omnium Regnorum, Provinciarum,

.'

.2

Civitatum , Dominiorum , & Locorum univerft Orbis

m':r/:e",

Chrifliani in fuis re[pettioe Diecefibus , ut. diligenter ,

7 le;,

d

omnique bumano re[pectu poftpofito inquirant. , . & proce-

hs

dant contra omnes ,. & fingulos Sacerdotes tam. Secula-

L

p

ves , quàm Regulares quomodolibet exemptos , ac Sedi

"Apoflolice immediaté fübjettos , quorumcunque . Ordi-

num , Inflitutorum ,. Societatum , &? Congregationum,

s

& cujufcunque Dignitatis , Preeminentie , aut quovis

(

"m

Privilegio , & indulto munitos ,. qui aliquem peniten-

tem , quecunque per/ona illa fit , «oel in atu Sacramen-

( U

J

talis Confe[[ionis , 'oel ante , *vel immediate poft. Confe[-

L

)

[

"

fionem , vel occafione , aut pretextu. Confe[onis , *vel

etiam extra occafionem Confe[Jonis in. Confe[[tonali , ftoe

;»TE.!F&U!

T

in alio loco ad Confe[[iones, audiendas deflinato , aut ele-

j Y

n

&o , cum [imulatione audiendi ibidem Confe[fionem ad

inbonefZa , €9^ turpía Jolicitare , *wel provocare, frve

"

xl

verbis , five fignis , roe mutibus , ffve tattu ,. frve per

j

(j

Scripturam , aut tunc, aut pof? legendam , tentave-

vint , aut cum eis illicitos , &5 inbonefos Sermones, vel

n

Tra&tatus temerario aufà babucrint 5 & quos in aliquo

ex bujusmodi nefariis exce[Jibus culpabiles repererint , in

II

eos pro criminum qualitate , & circum[lantiis , feuerà

Til

animadvertant , per condignas penas. juxta. memoratam

l

Gregorii Predece[Joris noftri. ConfHitutionem , quam bic

"m

de verbo ad verbum pro inferta baberi.volumus : .Dan-

j

tes etiam , fi opus fit, & rur/us concedentes faculta-

j ?m"ia J

tem , ne delittum tam enorme , & Ecclefie Dei inju-

j 0

n

riofum remaneat ob probationum defe&tum dmpunitum ,

jam aliàs in prafata Conftitutione tributam , procedendi

cum

[

.

240

DISPUTATIO X

DI

cum Tiftibus etiam fingularibus, . dimmodo prefumptio-

'z.WI'S

nes , indicia , €g alia adminicula concurrant.

.2. Meminerint preterea omnes , 69 finguli

Sacerdotes ad . Confe[fiones. audiendas. conflituti , iene-

LU

vi fe , ac obligari , fuos penitentes , quos. noverint

u

fuie ab alüs wt füpra follicitatos , Jedulo monere,

[/34

juxia occurrentium cafuum circumflantias , de obliga-

riu f

tione denunciandi Inquifitoribus , [ive locorum Ordi-

nariis preditis perfonam , que follicitationem com-

müferit , etiami facerdos fib, qui jurisdi&tione ad ab-

M

folutionem valide impertiendam careat , aut follicita-

ij

iio inter Confe[Jarium , €9^ penitentem mutua. fuerit,

trfiud

five follicitationi pemitens confenferit , five confenfum

j (

münimé pre[hterit, wvel longum tempus poff ipfam

a

Jollicitationem jam ejffuxerit , aut [ollicitatio à Con-

Mi

feJario, mon pro fe ipfo, féd pro alia perfona pera-

Ka.

&a fuerit.

Caveant infuper diligenter Confe[Jarii,

gim D

we pomiütentibus , quos moverint jam ab alio Joilicita-

tri h.

tos, Sacramentalem abfolutionem ümpertiant , nifi prius

Mb qu

denunciationem predidam .ad effettum — perducentes ,

tini j

delinquentem. indicaverint competenti Sfudici, vel fal-

uj A)iä

tem [e , cim primum poterunt , delaturos fpondeant,

)(/)j'(

ac promittant.

!

i

/

J

$. 3. t quoniam improbi quidam bomines repe-

irim !

riuntur , qui vel odio , vel ira, wel alia indigna

h477

cauía commwoti , «el aliorum impüs fuafionibus , aut

promwïs , aui blanditüs, aut münis, aut alio quovis

V Lj

modo incitati, tremendo Dei judicio poflbabito , &2

j

J

Ecclefue au£toritate contempta innoxios facerdotes apud.

iti

Kcclefiaflicos Sudices falfo [ollicitationis infümulant:

L

1

Ut igitur tam nefaria audacia, ( iam deteflabile

MMA

facimus metu magnitudinis pene coerceatur , quecun-

Wi

T

que perfona , qu& execrabili bujufinodi flagitio fe in-

Á

il

quina-

lj,

DE OBLIGATIONE DENUNT. &c, 54t

ls

quinaverit , vel per fe ipfam innocentes Confz[Jarios im«

pié calumniando , *vel fcelefte procurando , ut id ab. aliis

l

Jiat , à quocunque. facerdote quovis privilegio , auttorita-

uj

te, . dignitate munito , praterquam à nobis , noftrisque

Succe[Joribus , nifi in fine vite , &? excepto mortis arti-

culo, [e abfolutionis obtinende , quam nobis , &2 Succef

Joribus predictis refeérvamus , perpetuo careat,

$. 4. Demum magnopere cupz*entes; & facérdola-

lis judicii , €$ [acri Jribumalis fantitate. omnem

turpitudinis occaflonem ,. & Sacrameniorum . contem-

ptum , C? Ecclefie injuriam longe fübmovere , &5

iam exitiofa bujufiodi mala provfus elimimare, &

quantum. in JDomino po[Jumus , animarum periculis

eccurrere ,. quas [acrilegi quidam , .Demonis . potius

quaàm JDei Minifiri , loco eas per Sacramentum Creas

tori fuo , ac mo[flro reconciliandi , majori peccatorum

mole onerantes , in profundum imiquitatis baratbrum

nefarie fübmergunt , nonnullorum | Venerabilium Fras

trum Nofirorum Santte Romane: Ecclefie . Cardina-

lium, 67 aliquorum in Tbeologia Magiftrorum . Con:

Jilio . defuper |adbibito , accedentibus quoque ileratis

gt

plurium Epifcoporum fupplicationibus , bac. noftra. 'in

perpetuun. valitura fantiione ; quemadmoduim & pluris

bus Epifcopis per [ynodales [uas Conflitutionés jami

fa&tum . e[Je novimus ,' omnibus & fingulis facérdoti-

i

bus, iam fecularibus , quam Regularibus cujufcunque

erdinis , ac dignitatis , tametfi alioquin ad confe]lios

mes excipiendas approbatis, & quovis Privilegio, &&

Indulto , etiaim [peciali expre[]one 4 65 jpecialiffmá

7 ääïï-'f

[ d

od , €9 méntione digno fuffultis , auteritate 24pos

"

Jtolica , &? mofire poteflatis plenitudine. interdicimsi

mgï*l*l l

D.dmort Tr. de Penit. P.IV,

:j 3;:,

U

Q

e

p

242

DISPUTATIO WX.

ip

& probibemus , me aliquis eorum , extra cafum ex-

«

g

treme nece[fitatis , mimirum in ipfius mortis articulo,

f

& deficiente tunc quocunque alio facerdote, qui Con-

J

fe[farii munus. obire po[fit , Confe[fionem. Sacramenta-

lem perfone complicis in peccato turpi, atque inbo-

mig,

i"hrf'»f; fï

neflo, contra fextum Decalogi preceptum. commifJo,

vt

excipere audeat , fublata propierea illi ipfo jure qua-

jrili,

cunque au&toritate , €9 jurisditione ad qualemcunque

auj,

gerfonam. ab bujufinodi culpa abfokoendam ; adeo qui-

dem, ut abfolutio, fi quam impertierit , mulla, atque

v

W prg

irrita omnino fit, tanquam impertita à facerdote, qui

jurisdi&tione , ac. facultate ad. valide abfolvendum. me-

$u

".

ceffaria prioatus exiflit , quam ei per prajentes bas

moftras adimere intendimus ; & mibilominus , fi quis

Confe[farius fecus facere aufus fuerit, majoris quo-

M

que Excommunicationis penam, à qua abfoloendi po-

ii (

ieflatem mobis [olis mofirisque Succe[Joribus. dumtaxat

m t

referoamus , ipfo fatto incurrat.

al

M/ml:m

fl

$. s. JDeclarantes etiam , 65 decernentes ,. quod

]

mec etiam im *vum cujufcunque Sfubilei , aut etiam

lilrig

Bulle, que appellatur Cruciata Santta, aut alterius

cuiuslibet Sfndulti, Confe[fionem. ditti - complicis buju-

Jf

7

l

J

À

modi quifquam «aleat excipere , eique. Sacramentalem

abfolutionem elargiri; cim ad bunc effettum, €9 in

]r

tj

n

boc cafu mullus. Confe[Jarius , utpote qui in bujufmo-

DT

di peccati , €9' Pamütentis genere , jurisdictione , ut

i

m--— Y

prafertur , careat , &5 abfolvendi facultate à nobis

WMW

jrivatus exiflat , babendus fi pro Confe[Jario legiti-

mo, C approbato.

INon. obflantibus. Conftitutionibus,

[

H n

1

Mi

ég? Ordinationibus Zdpo[lolicis, prefertim , que mun-

i

z»'ls ,317

eupantur Cruciate Santte , vel S'ubilei Univer/alis,

WW

*

DE OBLIGATIONE DENUNT. &c. 543

n

& plenarüi, nec non quibufois Ecclefiarum , &? .Mo-

r

"

nafteriorum , 9? Ordinum quorumlibet , quorum if

piü

facerdotes . fuerint , — etiam. juramento , Confirmatione

TT

Vi

4hpoflolica , *vel quavis firmitate alia roboratis , fta-

I i

tutis, && confuetudinibus , Privilegüis quoque, 5 n-

gmunir,a

Fl

dultis , €9 litteris 4poflolicis füb quibu[cunque te-

V u

moribus , & formis , ac cum quibufois claufulis, &

A

decretis , etiam otu proprio., aut aliàs quomodolibet

conce[ns , etigm iteratis vicibus approbatis, & inno--

dv ls

u h

vatis; quibus ommibus , eorum tenores pre[entibus

jpro expre[fis babentes , bac vice dumtaxat fpecialiter,

&2 expre[Je derogamus , ceterif/que contrarüs quibus-

cunque.

Jl at

J

J

$.6.. Polumus demum, ac precipimus , ut omnes

ld

i um

locorum Ordinarii , tam prefentes , quàm futuri pro

tempore exiflentes in approbatione Confe[Jariorum , tam

gredicam Conftitutionem Gregorii Predece[Joris , quami

grafentem. banc. noftram, ab omnibus [acerdotibus. ap-

jrobandis attentb legi, 9 accuraté obfervari curent,

1i

i

H

gu

moneantque eos in. Domino , atque bortentur , ut Sacrum

Miniflerium ipforum Fidei commi[Jum . fumma animi

a v

innocentia, morum puritate , judicii integritate pera-

gant, exbibeantque femetipfos , ut Miniflros Chrifti,

]

& Difpenfatores |Myfleriorum Dei : .Memores pra-

Y

terea fint , fe locum tenere, ac vices obire fummi;

T

aique eierni facerdotis , qui fantbus, imnocens , üm-

W

pollutus , per . Spiritum Santtum — femetipfum obtulit

i

smmaculatum Deo, ut. emundaret confcientiam noftram

xijm-

ab operibus mortuis , ad ferviendum Deo viventi:

n

Sedulo igitur fludeamt , diligenterque caveant , . me

j i p

quereniibus, €9 pulfantibus eorum culpa celum clau-

|l

nv

J

2

- datur,

4

o

244

DISPUTATIO X.

datur , ne deperdit& oves ad ovile Dominicum redi-

M plill

Ll

ve properantes , eorum mamibus ferarum dentibus

dilaniande tradantur j me prodigi filii egentes , &5

jüucii ad culeflem Patrem . vevertentes ,. mefaria . eo-

vum dnprobitate , gravioribus peccatorum ulneribus,

dum adbuc in via funt , confodiantur.

$. 7. Ut autem prefentes littere ad. omnium moti-

tiam facilius deveniant , &2 nemo illarum ignorantiam

allegare «aleat , volumus illas , feu earum exempla ad

valoas Ecclefie Lateranenfis , &2 Bafilice. Principis

"Apoftolorum , nec mon Cancellarie dpoflolice , Curie-

que Generalis in Monte Citatorio , ac in dcie Campi

re de Urbe, ut moris eft , affigi, & publicari, fic-

que publicatas, C? affixas, ommes , €9 fingulos, quos

ille concernunt , perinde ar&are, &2 afficere , ac fi uni-

cuique eorum mominatim , C perfonaliter intimate fuiJ-

Jant $. utque ipfarum prefentium Litierarum tranfum-

fs , f&u exemplis , etiam impre[Jis , manu alicujus INo-

tarii publici fub[oriptis , & figillo alicujus perfone in

Ecclefiaftica dignitate con[titute mumitis , eadem pror-

Wjr

Jus fides , tam in judicio, quàm extra illud, ubique ad-

Sacmmej

bibeatur , que ipfis prefentibus adbiberetur ,. fi. forent

exbibite , vel oftenfa.

$. 8. NNulli ergo omnino bominum liceat paginam

k

banc nofive voluntatis, fanttionis, precepti , manda-

1

d, €9 derogationis infringere ,. vel ei aufu. temerario

contraire.

Si quis autem boc attentare prefumpferit, in-

J

dignationem Omnipotentis Dei , ac Beatorum Petri , &

Pauli, Jpoflolorum ejus fe noverit incurfurum.

Da-

j

tum Romne apud Santtam Mariam Majorem anno. In-

F

carnationis Dominice millefano féptingentefamo quadra-

L

&e/ime

DE OBLIGATIONE DENUNT. &c. 245

LUA

IN

anno 1.

gefmo primo , Kalendis S'unii , fontüïcatus ANoftri

j ;

X. Sub-Datarius.

f.ifürv

Altris

Pro D. Card. Paffioneo

Cajetanus amatus.

n

Vifa de Curia.

j

N. Antonellus.

J. B. Eugenius.

M

A

Loco T Plumbi.

Regiftrata in Secretaria Brevium

li

Publicat. die XVII. ejufdem

Menfis, & Anni.

Declaratio

Super Couflitutione , que imcipit:

J, lfäïfïl

Sacramentum Penitentie , adverfus folicitan-

" fiyf

tes "nno MDCCXLI. edita.

Mf

Benedidus Papa XIV.

]

ad futuram rei memoriam.

"

offolici muneris partes in procuranda pracipue e-

"D

ii

J

vum facrarum pura , illibataque penitus admüni-

»J!

ii

,!

firatione oer(ari debere probe intelligentes , non modo,

T

€&9 affiduis bortationibus , & jufta , ubi res poftulat , le-

i p

3

gum

D

1

à

j

DISPUTATIO KX,.

246

"r

r

gum Jeveritate , ut ab Ecblejz'ajhcis quibufque Miniftris

(

i

fan&ta. fan&té irattentur , quantum. cum. Domino po[Ju-

P

mus, providere ftudemus 5 oerüm etiam leges ipfas , ne

-

forté finiflris interpretationibus in alterutram extremam

jartem , aut. immoderati rigoris , aut deteftabilis laxi-

|y

tatis, perperam detorqueantur , opportune comumumire,

i,

ac roberare , pro earumdem tuendo voigore , cum occafio

gim

popo[cerit , non pratermittimus.

it, d

lt i

$. r. Sané cum mos alias per quamdam moftram

Conflitutionem , cujus initium eft : Sacramentum Pani-

frm

n j

nütentie : .dnno Incarnationis Dominice müllefimo fe-

püngentefimo quadragefimo primo, Kalendis S'unii Pon-

ii

li, d

tificatus moftri anno. primo editam , omnibus & fingulis

facerdotibus , tam fecularibus , quàm Regularibus in-

jii,

Qj

terdixerimus , & probibuerimus , me aliquis eorum ex-

DN

tra cafum extreme nece[fitatis nimirum in ipfius mor-

w

zis articulo, & deficiente tunc. quocunque. alio facer-

duttm

dote , qui Confe[Jarüi munus obire po[fWt , — Confe[fio-

D

qnemn Sacramentalem per[one complicis im peccato tur-

pi, atque inboneflo , contra fextum Decalogi pr&ce-

m

g

pium . commi[Jo, excipere auderet; ita ut abfolutio, ft

dirm

quam impertici[fet , mulla , atque irrita omnino e[[et,

,

firdii

tanquam imperiüita à [acerdote, qui jurisdi&tione , &9

Ws d

facultate ad. «alidé abfoloendum mece[Jaria ,. ipfi per

m

"os "igore ejufdem con[Litutionis adempta , privatus

exifleret , C? aliàs prout im memorata Con[üitutione,

t uj

T

cujus tenorem pra[entibus pro plene, 6 fuffcienter

expre[Jo , & inferto baberi «olumus , uberius dici-

l hu

iur contineri , cum mos fuübinde fuper ea ditie con-

DT

Jüitutionis parte, que mortis articulum refpicit , du-

[

bitationes qua[dam exortas fvi[fe acceperimus , quarum

m

vefolutionem privato cujufque judicio relinquendam mi-

LT

nime

DE OBLIGATIONE DENUNT. &c. 247

nimb exiflimamus , me lex incertis conjetturis, &

1

"

opinionibus ja&tata in [enfus à mente noflra alienos

Q

forfitan. diflrabatur , eju/que igor paulatim lanqueat,

fanr

atque enervetur.

illi

TMOt

$.2. Hinc efl, quod mos ommem dubitandi va-

"j

tionem , quantum cum JDomüno po[jumus , de medio

auferre cupientes , motu proprio , ac ex certa [üien-

tia, & matura. deliberatione noftris , deque. Zdpofto-

lice poteflatis plenitudine , memoratam | Conftitutionem

ia

l

noflram cum ommibus , € fingulis im ea contentis,

tenore prefentium ,. quatenus opus fii, confrmamus,

/Jx

hM

y

illamque integre , penitus , & ommino , atque ab il-

M n

lis , ad quos fpe&tat , &9 pro tempore quandocunque

It

fpettabit , inviolabiliter , & inconcu[Je obfervari pre-

cipimus , & mandamus.

Preterea. babita fuper bis

cum «venerabili fratre moftro: Vincentio Epifcopo Pra-

neflino S. R. E. Cardinali Petra muncupato pomi-

qk

(r

tentiario moflro majori, ac dile&is Filüs oficii Pe-

vütentiarie Z4poftolice Miniftris , qui rem ju[Ju mo-

'

ftro mature perpenderunt ,. deliberatione ; wmotu , Jcien-

tia, €9 poteflatis plenitudine paribus , edicimus , ac

declaramus , eadem conflitutione fingulis , ut fupra,

facerdotibus ,' quemadmodum interdictum mon efl in

"

wmoriis articulo perfonam in prediüo iurpi peccato

"LJ]

complicem confitentem audire , atque ab bujufiodi

quoque culpa rità contritam abfoloere , deficiente. tunc

e[Jarii munus obire

IU

t

quocunque alio facerdote, qui Conft

po[fit ; ita interdici ve ipfa, C^ probiberi preditto

yai

modo tunc audire, & ab[olvere , ut fi alius aliquis

u

d

T

Jücerdos mon. defuerit , etiamfi forte ifle alius [ümplex

Mfr

!

tantummodo facerdos fuerit , [ive alias ad Confe[fio-

]u ?

ves audiendas mon approbatus , po[ft mibilominus ipfe

i

4

Jacer-

j

y

248

DISPUTATIO X.

Jacerdos. fimp

:

lex cquþanev/n excipere , € abfolutionem

dmpertiri,

g

/T"Hv

$. 3. Porro, fi cafus urgentis qualitas , ä*jcoh-

j m

IT

currentes circum[lantie , que «vitari non po[[mt ,. ejuf-

modi fuerint , ut alius facerdos ad. audiendam confüitu-

sl

j

ie in dicto articulo per[one confe[[ionem vocari , aut ac-

cedere , fine gravi aliqua exoritura infamia , vel fcan-

ijrim

dalo nequeat 5 tunc alium [acerdotem perinde baberi, cen-

tigi

ferique po[Je, ac fi re vera abe[Jet , atque deficeret , ac

g

Jroinde in eo verum [latu , mon probiberi focio criminis

jnii

[acerdotà abfolutionem penitenti ab eo quoque crimine im-

jf

pertiri,

Sciat autem complex ejufmodi [acerdos ,. &

qilj,

fério animadvertat , fore fe re ipfa coram Deo , qui irri-

p

deri non polef? , veum gravis adoerfus predictam mo«

ln

Jlram con[titutionem inobedientie , latifque in ea penis

TT

obnoxium , fi predi&ke infamie ,. aut. [candali pericula

t

Jibi ultro ipfe confingat , ubi non funt; imo intelligat,

teneri [& graviter bujufmodi pericula ,' quantum in fe

j

erit , antevertere , €? removere, opportunis adbibitis

litin

mediis , unde fiat , ut alteri cuivis facerdoti locus. pateat

T d

ülius confe[fonis , ab/que ullius infamia , vel fcandalo,

f

audiende.

Ita enim ipfum teneri oigore memorate no-

iny

fire conflitutionis declaramus 5 & nunc. quoque ita if

fi

faciendum effe diftritte mandamus , & precipimus,

ft

$. 4« Quodft idem facerdos aut quovis modo f fé

li

nulla gravi nece[fitate compulfus inge[Jerit , aut , ubi in-

Amj

famie , vel fcandali periculum timetur , fi alterius Jacer-

t

dotis opera requirenda fit, ipfe ad id periculum aver-

tendum congrua media adbibere de induftria meglexerit,

atque ita per[once in ditto crümine complicis , eoque in

articulo, ut prefertur , conflitute , Sacramentalem con-

f(ïüïg..

DE OBLIGATIONE DENUNT. &c. 249

iil

4

feffionem excipere, ab eoque crimine abfolutionem largiri,

nulla , ficut prewittitur , nece[Jaria caufa cogente , pra-

Jumpferit: . quamsvis. bujufimodi abfolutio alida futura

?1 6!.'&

fit , dummodo ex. parte penitentis difpofitiones à Chriflo

Al

J

Domino ad. Sacramenti. Penitentie valorem vequifite

[

non defuerint : INonintendimus enimpro formidando mor-

l g

tis articulo eidem [acerdoti , quantumeois indigno , me-

ce[Jariam jurisditionem. auferre , ne bac ipfa occafione

aliquis pereat ; INibilominus facerdos ipfe «iolate aufü

ejufiodi temerario legis penas nequaquam effugiet 5 ac

propterea latam in di&ta con[Pitutione majorem excommuxs

nicationem, eodemque plane modo , quo ibidem decernitur,

mobis , €g buic Sante Sedi refervatam , incurret ,

rout illum eo ipfo incurrere declaramus , volumus , ac

[laiuimus.

ANon obftantibus omnibus , & fingulis illis,

que in prefata no[tra conftitutione voluimus non obfia-

re , ceterifque contrarüis quibu[cunque,

$.5. Polumus autem , ut earumdem prefentium

Látterarum tranfumptis feu. exemplis , etiam impre[fis,

manu alicujus. INotarii , publici fubfcriptis , & figillo

perfone in Ecclefiaftica dignitate con[Hitutce munitis, ea-

dem prorfus fides in judicio, & extra illud ubique loco-

rum babeatur , qu& baberetur ipfis prafentibus , fi fo-

vent exbibite , vel oftenfe.

Datwumn Rome apud Santiam Mariam Majorem fub

Innulo Pifcatoris die VIII. Februarii MDCCXLV.

Pontificatus noftri 4dnno quinto.

D. Cardinalis Paffioneus.

! Qux-

Qs

aj

250

DISPUTATIO x.

j

QUJERITUR 3.

Quid intelligatur per pec-

gi

catum turpe & inhoneftum ?

zi

jns,

REsPONDEO:

Omnis a&tus externus libi-

m

dinofus, prout in $. preced. Q. 5. declaratum

yusp

eit.

lat

QuzRITUR 4. Àn Conftitutio Benedi&i

q

XIV. jam ab anno r741. invalidaverit omnes

g

Confefliones fa&tas complici, etiam in Dicecefi-

Conft

bus, ubi ha&tenus promulgata non eft?

N

ResPoNDEO: Probabilius omnes Confef-

t0n fl

fiones complici fa&e ab eo tempore, quo Con-

p

ftitutio BeENEDICTI XIV. potuit & debuit pro-

gipen

mulgari, fueruntinvalide. Ratio eft, quia hec

gl

Conttitutio non fe habet tantüm per modum le-

pieio:

gis, fed primario per modum refervationis , qua

d

refervatur jurisdictio Confeffario in poenitentem

& m

vel prout BoNACINA de ponit. d. 5. q. 7. p. 5-

Tten f

$. 5. obfervat per ejufmodi difpofitiones potius

Tutem]

limitatur vel tollitur Confeffario approbatio.

t eor

INullus inquit, Confe[Jarius potef? alium abfolvere, ni-

iping

ff fit approbatus ab Ordinario ad. Confe[]ones audiendas ;

Toran

Confe[Jarius autem culpe focius non. cenfetur e[fe appro-

türpl.

Latus ad . Confe[fiones complicis audiendas ; fed. cenfetur

Tiblim

omnino pofitive veprobatus, ut patet ex "verbis Concilii

eïi.nþqx

Mediolanenfis : interdittum [ciat &9c. Sicut ergo

Kitg

circa cafus refervatos abíolutio eft nulla in Con-

feffario carente poteftate abfolvendi , five fciat,

Iiïlt, l ;

Wt

five ignoret refervationem , ita etiam Confeffio-

nes & abfolutiones complicis erunt ab eo tempo-

ii fi

fitg

re nulle, quo Summus Pontifex ejufmodi Con-

feffa-

Ti

DE OBLIGATIONE DENUNT. &c. 251

T

Aliz rationes

feffariis abítulit jurisdictionem.

cummunes pro valore hujus Conftitutionis etiam

in locis, ubi non eft promulgata, videri poffunt

1]

du

$. preced. Q. 4. n. 1. (2 4. A fortiori autem hec

nullitas patet, fi per Conftitutionem tacite etiam

limitatur approbatio Confeffarii.

ii

QUXZRITUR 5.

An Ecclefia fuppleverit

as

us

jurisdidionem pro Confeffaris ignorantibus

Conftitutionem Pontificiam ?

J

REsPONDEO:

Ea jurisdictio probabilius

J

non fuit fuppleta ab Ecclefia.

Ecclefia enim

il

jl

non favet negligentiz generali Epifcoporum ne-

blm p:'ä*

gligentium promulgationem à Summo Pontifi-

g

ce ferio ipfis injun&tam. & preceptam.

Ea fup-

um

pletio tantüm pié creditur habere locum , quan-

do in cafu particulari intervenit malitia privata

Yal

í

& non notoria alicujus facerdotis.

Neque ta-

4

men fequitur; Ecclefiam hoc modo crudelem

p

matrem erga fuos liberos poenitentes, confiten-

g

tes complici. Nam imprimis, refpondeo quod

j

ipfimet caufa fint fuz perditionis, fi in tali ftatu

n

ni

moriantur, eó quod voluerint potius confiteri

complici , quàm alteri Confeffario , quod, prout

videbimus , extra cafum neceffitatis fine peccato

n

fieri nequit, habent infuper preter contritionem

WU

m

