perfe&am illud remedii, quod fi bona fide ege-

j nu

!

rint, in altera fubfequente Confeffione, in qua

| [vefc

non confitentur complici, aut peccata commiffa

j u

cum complice, indirecte ab omnibus peccatis ab-

j

folvantur. Ratio ulterior eft, quia nec Ecclefia

U

fupplet jurisdictionem circa cafus refervatos ob

erro-

252

DISPUTATIO X.

p

errorem culpabilem integri Ordinis vel Epifco-

n

patus , temeré jurisdi&ionem ufurpantis temeri-

tate notoria.

N

ips

j; u

mzm

UXRITUR 6. Amn invalida vel faltem il-

?WS.

licita fit Confeffio complici facta?

grim

imyi

RzsPoNDEOo: EaConfeffio extra cafum ex-

Jpe!imtü

tremz neceflitatis eft illicita; iniis tamen , qui

"n

exiftimant, effe licitam , & fe habere fufficientem

yih:

dolorem ac propofitum, etfi reipfa deficiat, nifi

u t

hoc ex ignorantia crafía vel affe&tata fiat, erit

qfend

faltem valida.

Ratio pofterioris eft, quia ex

m i.

Tra&. de Penit. fuppono ; Confeffionem poffe

finn.

effe validam & informem.

Prior autem pars,

In tali Confef-

nin j

quod fit illicita, PROBATUR.

tim

fione judicio Authorum in praxi peritorum raró

aj

reperitur verus dolor ac propofitum ; concurrit

fs

periculum nove fedu&tionis ex parte poeniten-

(l

tis ; prebetur nova occafio ruine fpiritualis ex

Qilfg/ü [

parte Confeffarii & poenitentis reciproca; ex di-

ftygity

minutione verecundie diminuitur firmitas pro-

pofiti & finceritas doloris, ac denique, cum Con-

k

La

feffarius peccet graviter , excipiendo Confeffio-

nem talis peenitentis , ipfe etiam poenitens extra

m

türpe

cafum neceffitatis confitendo complici coopera-

latem

tur gravi peccato alieno.

Hic veró fenfus Do-

&orum probatur ab induGione.

I. FAcuN-

p

f

DEZ in precept.2. 1. 4. c. 3. n. 35. querit : Quid

dicendum , i Sacerdos concubinam fuam audiat in Con-

m

hgj

fe[one ?. Refpondeo : bujufinodi Sacerdotes peccare gra-

viter.

2. LA CnRorx l. 6. n. 1204. de ejufmo-

ilin i

di Confeffione loquens dicit: Plerumque eft feri-

i

culum

DE OBLICATIONE DENUNT. &c. 259

J/N

culum fovi confenfus faltem in alterutro , fi audiat ve-

r

peti. peccatum , cujus. delettationem ante fenfit. — Acce-

dit ; quod in talibus [epe deficiat dolor «vel propofitum j

[en

faciunt. enim frequenter , me cogantur deferere occafiones

proximas.

Similiter PoNT1iUs de matrim. dicit j

rem illam e[Je periculis plenam & occaftonem committen-

di non pauca facrilegia.

ddit VERJuvYs3 longa

AU

experientia compertum e[Je , fere omnes fniles Confe[Jto-

nes tandem fattas e[Je facrilegas , novis carnis titillatio-

a

i dl

nibus & pollutionibus fui[fe fedatas.

3. BoNacr

Mi

NA de Penit. Difp. 5. pun&t. s. $. s. propof. z.

hi

oftendit ex fine & natura bone Confeffionis , et-

yQ'«

iam in Jubileo non poffe excipi talem Confef-

sl

t

fionem.

Conflanter , inquit , & indubitanter . di-

T d

cendum e[t , Confe[Jarium etiam «irtute Sfubilei nulla

(

ls

U

vatione po[Je [ocium criminis in Confe[fione audire vel

abfolvere.

Moveor etiam ex fine & conditionibus Con-

Y RUT

Confe[Jio enim fieri debet cum pudore &2 vere-

(

felfionis.

K

cundia , cum animo precavendi peccata in futurum ;

Confe[fio autem fa&ta complici non fit cum pudore & ve-

M)e"

vecundia ; imo forte ex ea accipi pote[l occafio liberius

I

"

eccandi.

4. In multis Synodis habetur pro Ca-

NU

T

w

fu refervato , fi Confeffarius excipiat Confeffio-

Y

nem complicis , & in ejufmodi Confeffarios fta-

tuitur pena excommunicationis & fufpenfionis.

Id autem non fieret, nifi Confeffarius peccaret

Qu

raviter , aut nifi effet periculum & occafio in-

l

LVOU

gens gravium malorum. SS. D. N. BENEDI-

erus XIV. de Synodo Diccefana l. 7. €. 14.

yri

n.2. fcribit: n multis Synodis decretum eft , nedum

TU

illicitam , fed inanem pariter , nullam , atque irritam

"

T

fore abfolutionem , datam à Sacerdote focio fui criminis

adgerfus

s f

254

DISPUTATIO X.

n

adverfus fextum praceptum..— . Tta quippe ftatutum legi-

s

mus in Synodo Leodienfi anno 1662 5 in Veliterna fub

jqi

Cardinali Cybo anno 1698 5 in Synodo Fulginatenfi an-

qulp

no 1722. 5 in Bononienfi fub Cardinali Boncompagno s

äum pf l

in ZAnconitana füb Cardinali Ma[Jejo anno 1738 5. at-

j

que in Lucana , quam refert. Roncaglia. His addi

j s

poffunt Dicecefes Leodienfis , Colonienfis, Me-

g u

diolanenfis, & Herbipolenfis, in quibus ea au-

.Ti

ditio complicis feveré prohibetur.

De tribus

ao

prioribus LA CRorx l c. fic fcribit: lm qui-

n tl

bufdam Diecefibus probibetur 5..|peciatim in. Leodienfi

dionem

fuife probibitum , teftatur Syloius 5 &? in. .Mediola-

gt

nenfi probibitum e[Je , dicit Bonacina. — Similiter in bac

bt

Colonienfi ultima Synodus anno 1662. babita ia [la-

Addiün

tuit: Ut animarum periculis occurramus , fub. pona

jiel

Jüfpenfionis ipfo fa&to incurrenda probibemus omnilus

quum,

Confe[Jariis , ne quis Confe[Jionem. mulieris , cum. qua

od

in materia carnis peccavit , aut complicis aut. fautoris

gt

feccati , nifi in extrema nece[ftate , excipiat. s. In

eandem fententiam fe inclinare non obfcuré infi-

um a

qongru

nuat SS. D. N. BENEDICTUS XIV. l. c. ubi

qrument

fic fcribit :

»

r. Ut jam poft difpofitionem re-

Bul

»quifitam in Penitente, aliquid de Confeffarii

diqum.

» jurisdictione , quod,ad propofitum pertineat ,

D 1

»dicamus, unum animadverfione dignum cen-

vmeil;«

» femus.

Quamvis Sacramentum Poenitentiz fit

& vehe

5à Chrifto Domino iníftitutum per modum judi-

!Elma |

» cii, & nemo efle queat Judex in caufa propria;

nter

» hihilominus communiter exiftimant Theologi,

QT

»duce D. Thoma, fola fpectata natura Sacra-

, menti, poffe Confeffarium fui criminis focium,

qusm I

, à fecum perpetrato peccato ; cujufcunque fpe-

yit: i

T

P

|

» Ciei

DE OBLICATIONE DENUNT. &c. 255

lp

2

[']

» Ciei illud fit, in foro Sacramentali abfolvere :

I,'ky-v

» Si quidem tunc , non de propria , fed de alie-

,na culpa judicium profert; neque feclufa le-

An)

a

»gum prohibitione repugnat , ut quis Judicis

UT

lr ul

» perfonam affumens , de commiffo ab altero de-

»li&o Sententiam dicat, licet ejufdem deli&ti

ij

J*

]ta

»ipfe tanquam privatus particeps fuerit.

»,D. Thomas in Supplem. 3. part. quaft. 2o.

Bx&

,utt 134 2.

Ad primufn ergo dicendum, quod

À

»in tali cafu nec Sacerdos debet audire Confef-

J

»fionem mulieris, cum qua peccavit, de illo

d

Ti

» peccato , fed debet ad alium mittere , nec illa

» debet ei confiteri, fed debet petere licentiam

"T

» ad alium eundi , vel ad Superiorem recurrere,

l a

»Íi ille licentiam denegaret , tum propter peri-

]

»culum , tum quia eft minor verecundia ; fi ta-

u

» men abfolveret , abfoluta effet. Quod enim

M U

» Auguftinus dicit, quod non debet effe in eo-

»dem crimine, intelligendum eft, fecundum

MA 1

» congruitatem , non fecundum neceffitatem Sa-

[ied

An veró non folüm validé , fed et-

» cramenti.

Qd

»jam licité id fiat, non confentiunt Auctores.

3 Qönïii?

» Aliquam certé labem in ea Confeflione D. Tho-

1

»mam agnoviffe , ex citatis ejufdem verbis pa-

ETI'L'&'L

»lam eft ; & S. Petrus Damiani opufc. 7. cap. 7.

»adeó vehementer in eandem Confeffionem in-

» vehitur, ut certé videatur , illam non folüm

.

m

» illicitam reputare, fed tanquam irritam rejice-

N

N

»re; ait enim : Legis preceptum eft, ut cum

n

» quis lepra perfunditur , Sacerdotibus oftenda-

j wa

»tur: tunc autem non Sacerdotibus, fed le-

ndus im-

j

» profo potiüs oftenditur, cüm immu

»Inundo

^ DISPUTATIO X.

D

256 .

j

,mundo peraéctam communem nequitiam confi-

,

y tetur.

Sed cum Confeffio utique manifeftatio

a

Ü l

»üit; quid obfecro, manifeftat, qui audienti

»cognitum narrat ? Aut quo pacto Confeffio il-

ao d

du

,la dicenda eft, cui nihil à Confitente manife-

»ftatur, nifi quod jam pridem ab audiente co-

Aiüur

»gnofcitur ? Et qui fociali vinculo peracte ini-

ii

» quitatis adftringitur , qua lege, quo jure , al-

qua

»terum poterit ligare, vel folvere? fruftra e-

A

n

,nim alium quis folvere nititur, qui & ipfe vin-

, culis irretitur.

His, ex Theologis moralibus

nf

L

,affentitur Stephanus Fagundez in fecundum

» preceptum Ecclefie lib. 4. cap. 3. num. 35. u-

«tüo. g.

»bi gravis culpe reum facit Sacerdotem , exci-

p

» pientem Confeffionem fue Concubing. Atex

furT

»adverfo Sylvefter in Summ. p. 1. V. Confef-

us

Val

»fio r. n. 17. Joannes Sanchez difp. 1o. Sele&,

5 num.16. "Theophilus Raynaudus tom. 16.in o-

t

,hp.D

»pere, cui titulus : eteroclita Spiritualia , pag.

5128. La Croix tom. 2. pag. 227. aliique affir-

ii

»mant, Confeffionem fa&am Complici tam ex

Hg;r, Uf.

»parte Ponitentis , quàm ex parte Confeffarii

ytinen

$ culpa vacare , modo uterque à perpetrato cri-

( D

dicardo

» mine abhorreat , & longe abfit periculum novi

, confenfus in illud.

-gïcn:cm

1

j

*

» 2. Et tamen in multis Synodis decretum

ln

, eft, nedum illicitam , fed inanem pariter, nul-

! x(E

0

»lam, atque irritam fore abfolutionem , datam

r

Wil

ll

5à Sacerdote focio fui criminis, adverfus fextum

s lld

J

, Decalogi pre&cepturm.

r

D 2. Quam

li

J

DE OBLIGATIONE DENUNT. G&C. 257

|

i

-9 3. Quam veró fapienter , & fan&é id pre-

&tl

»ftiterint , ex iis fas eft judicare, que Do&to-

l dj

»Ies de hac re agentes maturé ponderarunt.

X

»Atque, ut ea pretermittamus , que à Sancto

P ub

» Petro Damiani , & D.'Thoma nuper audivimus,

d

» Bafilius Pontius de matrim. lib. 7. cap. 38. n. 3.

teqte t

T

»illata mentione Confeflionis , de qua agimus,

» gravia mala defcribit, atque exaggerat, qua& ex

u

»ea proveniunt, precipué cum Confeffarius in

J&W[!

1

» Sacramentali foro , feeminam audit, cum qua

!u

»non femel tantum , & diu antea peccavit , fed

o

»in turpi contubernio perfeverat.

Verjuvys

Jj

» tom. 9. art. s. affirmat, longa experientia com-

A d

»pertum , ejufmodi Confeffiones plerumque Sa-

M

1

» crilegas effe, novisque peccatis fzedatas; Theo-

V

J

»philus Raynaudus quamvis cit. loc. eandem

hY

» Confeffionem in fe.licitam dixerit, periculo-

Wt MS

!

» fam tamen fatetur ; & Natalis Alexander Theo-

»log. Dogmat. & Moral. Tom. 4. cap. 5. àrt. g.

»regul.67. hecad rem adnotavit: vix contin-

u

»git, ut peccatores , qui apud ipfos bujusmodi

dU

MA

.....

»Crimen deponent, Sinceram illius poeniten«

m

Atl

»tiam agant; vix contingit, ut criminofi illi

»9acerdotes falutaria dent confilia ; & conve-

M

ILLA j

»nientem fatisfactionis modum praefcribant: &

» fi peccata fint impudicitie , periculum eft, ne

2 f

L

I9

Md

,) nov(&

im Penitenti , tum Sacerdoti in ipfá

» Confetfione , peccati nafcatur occafio.

Quare

Ti

59. Carolus Borromzus , ne fordidis hifce ma-

, culis illud fzdaretur Sacramentum , quo Chri-

jdi lil

» fti fanguine perfundimur , ut à peccatorum le-

»pra mundemur, in fua Synodo Diccefana XI.

R

u

D. Amort dr. de Penit. P. IV.

(A&.

n

258

DISPUTATIO X.

rl

$ (A&. Eccl.

ediol. part. 2. pag. 409.) Confef-

anpe

»íariis generatim , atque univerfim facultate in-

die pl

» terdixit, fuüi cujuscunque criminis focium , feu

fing

j

» quoquo modo participem , abfolvendi: Con-

lod

» feffario (inquit) qui cujuscunque criminis , et-

E

» iam minimi focius, particepsve ullo modo fuit,

m

, munere interdi&tum fit Confeffionis eorum au-

o

»diende , quos illius focios habuerit . . . .

a

» Nec veró abfolutio , fi quam impertierit , ul-

ii

»lius roboris fit, fed irrita plané , ac refciffa ,

) r

»nullaque omninó , tanquam ab eo impertita ,

VCOUT

» qui jurisdictionis , & facultatis expers eft. Et

,iet

» veró fi quis Confeffarius culpe focius , parti-

Vi

» cepsve aliquid contra aufus fuerit, excommu-

» nicationis fententiam ftatim fübeat: cujus vin-

ul

M

» culo irretitus, ab alio Sacerdote, nifi à Nobis,

, n

» abfolvi non poflit.

,.

st al

» Conlt

» 4. Quamquam autem hac San&iffimi Pree-

yltt pa

» fulis ftatuta , etiam generatim , ut fonant, fint

» fummopere commendanda , & quilibet Anutti-

J d

u

»tum fanóté queat eorumdem vetügiis infiftere,

» negari tamen haud poteft, majorem quamdam,

yiten f

aundem

» & graviorem inhoneftatem in eo adeíle, ut 5a-

»Ccerdos illius perfonz Confeflionem excipiat ,

;üf&miæ,

T

» cum qua impudicitie fcelus admilit , ac proin-

nü»,füm

, de ftatim , ac Nos ad Petri Cathedram evecti ,

» totius Dominici Gregis curam füfcepimus , u-

Y en]

st

» niverfali Lege ediximus, ne ullus Confetiarius,

»extra cafum extreme neceiitatis, nimurum in

, Qflkl

»ipfius mortis articulo , & deficiente tunc quo-

» Cune

U a

)

(

DE OBLIGATIONE DENUNT. &c. 259

AUE

, cunque alio Sacerdote , qui Confeffarii munus

, obire poffit, Confeffionem Sacramentalem per-

Uüum, ]l

li; (

»fonz complicis in peccato turpi , atque inho-

» nefto contra fextum Decalogi preceptum com-

lii

» Ihiffo ,

excipere audeat , fublata propterea il-

10l

ii

&oritate, & ju-

8T d

»li, ipfo jure, quacunque au

» risdi&ione ad qualemcunque perfonam ab hu-

j

n

» jusmodi culpa abfolvendam , ut legi poteft in

» Noftris Apoftolicis Litteris datis Kalendis Ju-

1j

d

r

»nii 1741. que exftant in Noftrarum Conftitu-

»tionum Volum. 1. Conftit. 0. ut porro con.

nd

»fcientiarum tranquillitati confüleremus , aliis

0

»fimilibus litteris datis die 8. Februarii 17455

PAU

I920. de-

»qua habentur in eod. Volum. Conftit.

u

»Claravimus , ad rem , de qua agimus , perinde

uN

»eife, nullum adeffe Sacerdotem , prater il-

»lum, cum quo Penitens inhonefté peccavit ,

, aut eum tantum adeffe , quem idem Peenitens,

» Conítitutus in mortis articulo eligere nequit ,

» ine periculo feipfum infamandi , aliisque ma*

n L

»

am fui fufpicionem ingerendi; atque ideo in

i

»eo rerum ftatu non prohiberi diximus , Sacer-

» dotem fus impudicitie Complicem abfolvere,

Rb

, eundem tamen fimul monuimus , ne predióte

j [

» infamie , aut fcandali pericula fibi confingat ,

n u

»que re vera abfint; quinimo voluimus , ut

»6ea2, cüm poteft, antevertat, & removeat,

q

»Íecus enim poenas non effugiet , in noftra

» prima Conftitutione inobedientibus inflictas.

]j

QuzmiTUR 7. Utrum in articulo mor-

1

[u[lt

tis ponitens complici confiteri valide poffit ,

R 2

fi non

DISPUTATIO X

p

260

gtb

fi non poffit advocari alius Sacerdos fine pe.

riculo, aliis de feipfo ingerendi malam füufpi-

m

cionem ?

,,di

REsPoNDEO: Id poffe validé fieri, fi

RT

abfit omne periculum fcandali & feductionis

n ted

nove ex parte Confitentis & Abfolventis.

qn hx

Ita declarat SS. D. N. BeNEDiICTUs XIV.

quaur

in l. 7. c. 14. de Synodo Dicecefana, ubi lo-

pliem

co terminorum ;

Periculo infamie ( fcandali ,

Tendi p

ponit fequentes : fmme periculo [eipfum infamandi,

f Conf

alüisque ialam fui fufpicionem ingerendi,

qun a

£io,

t f n

QUZRITUR 8.

An valida fit confeffio &

pl

abfolutio in articulo mortis , fi perfona mori-

QUiUYS

bunda poffet quidem alteri Confeffario confite-

h

ri, attamen , cum fit hujus Decreti ignara, audia-

bunda e

tur , & abfolvatur à complice?

VeatUr f

Yi j ln

RxsPonNpEo: In tali cafu abfolutio quidem

lil q

erit valida , abíolvens tamen incurrit ipfo facto

iprobgi

excommunicationem.

Ita enim expreffe decla.

inbund

ratur in Bulla declaratoria.

Rtri o

&l d

LT

QuzRITUR 9. Quid agendum ,l fi in arti-

W

ARU

(0

culo mortis vocetur quidem Sacerdos fimplex

lw

ad audiendam moribunde Confeffionem, ille ta-

l

u ""m

men fe excufet , quod non habeat excipiendi

lt

E

Confefliones & abfolvendi poteftatem , quam-

Cerdgg, W

!

diu

DE OBLIGATIONE DEþNUNT. &c. 261

|

DT

diu haberi poteft alius Sacerdos approbatus; &

la j

re vera in vicinia fit Sacerdos , quem moribunda

fcit, effe füum complicem?

fin

)5

REesPoNDEoO: In tali cafu Sacerdos com-

"

d

Min

AUN

plex tenetur monere moribundam perfonam , fe

non habere poteftatem abfolvendi; ac confe-

Qu Y

1i, Qj

quenter ab ea advocandum effe Sacerdotem fim-

plicem fub alio pretextu, v. g. aliquid difpo-

J

jm

nendi pro füa anima ; eique declarandi fub figil-

L

lo Confeffionis , quod ab altero Sacerdote tan-

quam complice abfolvi non poffit.

Ea declara-

tio, tanquam ordinata ad Confeffionem , per fe

N

ex fua natura pariet in audiente obligationem

Sigilli Sacramentalis , ficut aliz Scripture vel lo-

iUb u

cutiones ordinate ad Confeffionem.

ORUA

Neque

hoc mirum videri debet, quod perfona mori-

&gum,zwl-

bunda eatenus ante a&tualem Confeffionem te-

neatur manifeftare fuum crimen Sacerdoti fim-

plici, bene gnaro , nullum dari alium cafüm pof-

l

ii

4

1

fibilem, quo fibi in prefentia alterius Sacerdotis

h

approbati liceat excipere Confeffionem perfonxe

ul

moribunda , nifi cafum complicis.

iNam fimilis

ydi

previa Confeflio, faltem tacita, Cafus refervati

facienda eft coram Superiore , qui v. g. unicum

pofuit Cafum refervatum, nec folet aut vult ad-

g at

mittere Confeffionem fubditi , nifi habentis Ca-

fum refervatum.

Itaque in prefenti cafu necef-

i

jj ,

vl'f:

fitatis , cum peccatum complicis interpretativé

fit à Summo Pontifice refervatum fimplici Sa-

"Tod

cerdoti , non eft mirum , quod perfona mori-

4 qu,

bunda

2692 DISP. X. DE OBLIG. DENUNT. &c.

bunda ad removendam tergiverfationem Sacer. D[S

dotis fimplicis teneatur illi ante a&tualem Con-

feffionem aperire ftatum peccati ; eó quod non

detur alius cafus poffibilis , in quo prafente Pa-

rocho vel alio approbato liceat Sacerdoti

Bu

j

ani

fimplici audire Confeffionem

moribundi,

O. A. M. D. G.

Dd

o

l

lr

N

z

tifratio

r

221

A

h

x

FV

7

2272

EEE RA

M

//)

um

Illll

E ff

!!

j

[)

li

E

TO

Q

"A

/(«uuuun'l

J

J

:

Il

|

b

"ii

äi»

xll IIIIVI/A.-II:

D)

i;fuäcir,

K li,

7

jf

N

(l —

p2

tf

V

EE— À

ï

ï/b

! m

z

wn&oh)

[

L

l

n

l

WW»'M Cm

iM

LT

A

Mil V

i

^l

Aï,m j

N

o

263

Iu

Pa

dn (

QU

DISPUTATIO XI.

Hl

Xrdot

Requifitis ex parte Minifï:r'i*ad' lici-

tam & prudentem adminiftrationem

. Sacramenti Ponitentise.

Prafertim

De Sigillo Coufeffiouis.

QUZESTIO L.

De Requifitis ad lictam adminiftrationem Sacra-

menti Poenitentia.

Q*

ERITUR 1. Án Sacerdos exiftens in pec-

cato mortali teneatur confiteri ante admi-

niftrationem Sacramenti Ponitentiz ?

RzsPONDEO r. Cenetur prius confiteri,

fi commodé fine fcandalo aut nota aliorum po-

teft. Si veró id non poffit fine aliorum fcanda-

lo, fufficit, fi eliciat contritionem perfectam. Ita

colligitur ex "Tridentino Seff. 13. C. 7. ubi fic ha-

bet : Communicare volenti revocandum eft ín memoriam

CApoftoli) preceptum : Probet feipfum bomo. ' Ec-

clefiaftica autem confuetudo. declarat , eam probationetiü

nece[Jariam e[fe , ut mullus fibi confcius mortalis peccati ,

quantunvois [ibi contritus videatur , absque premü[]a Sa-

cramentali Confe[ione ad Sacram Eucbariftiam accederé

débeat ; quod à Chriffianis omnibus , etiam ab iis Sacer-

dotibus , quibus ex officio iricubüerit celebrare, bec S. Sy«

modus perpetub fervandum e[Je decrevit , modo mon défit

D.zmort Tr. de Penit. P. IV.

S

illis

J

264

DISPUTATIO XI.

Q

illis copia Confe[Joris.:

Quod . [i Sacerdos nece[fitate ur-

gente ab[que previa Confe[ one celebravverit , quampri-

st

UM» a[

um confiteatur.

meutt

Rarro autem eft, quia major ibi requiritur

gt

certitudo gratie , ubi 1pfemet author gratiz in-

tus fumitur , ut conPcat ex Judicio Apoftolico r.

du

JPWPI

Cor. r1. & ex communi zftimatione liominum.

M

RESPONDEO 2

Si Sacerdos tantüm du-

o

bitet dubio /at? ditto , five ea dubietas fit juris fi-

TOA

ve fa&ti, non tenetur confiteri ftatim , fed fuffi-

f |

0b

102

cit, fi eliciendo actum amoris perfecti cum dete-

(

ftatione peccati conditionata Confeffionem dif-

fdffno

ferat in tempus ordinarium.

I

" RaT10 eft, quia hec generalis obhgatlo red-

[

ial

deret etiam viros probos perplexos, eosque im-

&len

pediret à bono meliori, cum & probis facile pof.

TAT

fint obrepere dubia.

Lex autem , quz foret im-

N

prudens, non datur.

Aliud foret dicendum , fi

Th0rd]

quis affüetus peccatis judicaret ,

fe probabxhus

jend

peccafle.

lalis enim teneretur confiteri etiam

fteam

ante adminiftrationem Sacramenti poenitentiz, ü

qum

id commodé fieri poffit.

fiid

REsPONDEO 3.

Ila verba Tridentini ,

fMfoni

quamprimüm , non funt intelligenda de tempore

ilorg

ordmarlo, quo Sacerdos aliàs folitus eft confite-

ri , fed de prima occafione confitendi.

Id patet

BIf

D)

ex propofitione 39. damnata ab Alexandro VII,

que fic habet : lla particula quamprimiüum , intelli-

lt

fit 1

gitur , dum Sacerdos fito tempore confitebitur.

[ M,

REsPONDEO 4. SiSacerdoti vel alteri Fi-

Ht

deli tantüm incidat peccatum mortale dudum

T h

prius commiffum , fed ex oblivione in praceden-

Ü r

ml]

tibus

DE SIGILLO CONFESSIONIS.

265

tibus Confeffionibus omiffum , ita tamen , ut mo-

M

'i, ?jm

raliter certus fit, fe ab illo peccato jam fuiffe in-

directé abfolutum, feque effe in ftatu gratiz, non

tenetur confiteri ante celebrationem , vel com-

reqmm

p

munionem , fed poteft Confeffionem illius differ-

WT

re ufque ad proximam ordinariam Confeffionem.

It

Ita Prepofitus S. J. Cornejo, & Roncaglia.

RaTrO eft, quia cum in hoc cafu moraliter

homo certus fit, fe effe in ftatu grati& , non ir-

rogatur irreverentia Sacramento per dilationem

obligationis confitendi.

QuzRiTUR 2. Qualis requiritur in Con-

n?anemmïi

feffario fcientia?

RzsPONDEO I. Requirifur ea totius 'Theo-

n

0f

du

logi:& Moralis notitia, üt non fit periculum pro-

babile notabiliter errandi in iis, quz pertinent ad

re&am adminiftrationem Sacramenti pornitentig.

RESPONDEO 2.

In Confeffario requiritur

iM

M

TUUUM

moralis diligentia , fefe in Studio Morali perfi-

Ti

ciendi; quia eft impoffibile, ut fufficiens notitia,

li

n

fine omni periculo errandi etiam notabiliter, ac-

l

i

quiratur , nifi plurium annorum ftudio fefe per-

ficiat.

Id autem fieri poteft recurrentes in Con-

li

feilionali cafus difficiliores domi cum doGrina

[

authorum conferendo, Conferentias Morales fre-

quentando , legendo, Deum fiepe pro fcientia in-

vocando.

n

RrEsPONDEO 3. Confeffarius etiam tene-

tur ad fcientize femel haufte fedulam conferva-

i

tionem , quia in Theologia Morali tot recurrunt

Yi du

exceptiones & confiderationes particulares , ut

u

facile aliquarum fubeat oblivio, aut inadverten-

tia, nifi memoria iterum identidem refricetur

mpïæCï.

2

Con-

566

DISPUTATIO XI.

)

Conferentiis, aut lectione.

Hinc peccant Con-

pl

feffarii graviter , qui pluribus annis nec legunt,

$; Q

aoj

nec inquirunt de Moralibus Dottrinis Theologie Mo-

valis.

qunid.

queam

QUJERITUR 3

Quid agendum Confeffa-

(

rio , fi occurrat cafus difficilis , in quo dubitare

pl

4

t o

poteít, an re&é refolvat?

RrzsPoNpEro: Tenetur quidem peeniten-

gruemr

tem abfolvere , fi videat promptum ad ample-

ht j

&enda omnia à Confeffario injungenda 5 obliga-

k

tur tamen ad pofcendum tempus pro exaciore

fibUs C

difcuffione, atque ad preügendum poenitenti ter-

TROrl

minum , v.g. hebdomatis, menfis, &c. quo pce-

Notità

nitens iterum redeat pro refponfo.

$i non po-

o

teft differri exacta refponfio , confulendns eft a-

ii

lius à Confeffario , vel peenitens remittendus ad

"

Wt |

alium.

f

QUZERITUR 4

Qualis requiritur in Con-

prns

feffario prudentia?

[

inplay

RresPoNDEO: Cum prudentia fit ratio me-

Qu

/,

diorum ad finem , finis autem Confeffarii quà Ju-

wf

Jj

dicis & Medici fit, apté inveftigare indicia debi-

-----

J

As

te difpofitionis in peenitente, rudes inftruere, ad

(b

dubia refpondere circa agenda, imperfecté difpo-

li

fitos ad verum dolorem & propofitum difpone-

MUf ,

re, ignorantes corrigere, à vitiis abfterrere, vi-

tss

tia vindicare , animare ad virtutem , probos ad

"r

perfectionem & unionem cum Deo dirigere, ideo

ii

J

tenetur fibi comparare idonea ad hos fines me-

W I

d

dia, videlicet r. notitiam de varia natura, ac di-

&T

fpofitione peenitentium , v. g. puerorum, juve-

qugd *Lgr

num , conjugatorum , mulierum, rufticorum, &c.

l

diverfa enim in his folet effe ad contritionem, &

CUH l p

K

sl

pro-

l

DE SIGILLO CONFESSIONIS. :267

iv

propofitum , & integritatem Confeffionis difpo-

v ]t*g l

fitio; quia major eft in pueris & feeminis vere-

ilpt

cundia, qua de caufa verbis gravioribus terrendi

non funt.

Majus etiam in his eft periculum cir-

Conf

J

ca veram agnitionem malitiz theologice & pro-

pofiti.

2. Notitiam morum & negotiorum in

omni conditione hominum, ut fciatur, quid con-

lytdn

gruentiüs cuivis conditioni confüli poffit.

Ad

[ro

r

W

hoc juverit legere PasrToRnALE D. GREGO-

VU

RII, & fréquenter cum hominibus , aüt de homi-

0 CH

M

nibus circa omnia eventuum & negotiorum hu-

hp-l

manorum genera in converfatione colloqui.

3-

Lyo ,

Notitiam.variorum motivorum ad abfterrendum

Il

lu

»'iïw

à peccato , infpirandam contritionem , perfüa-

fnx

d

dendam feriam converfionem,incitandum ad vir-

Il

U

tutes. 4. Notitiam variorum remediorum ad ex-

Ícindendas pravas propenfiones , corrigendos

I

m

i

pravos habitus , fuperandas graves tentationes,

implantandas folidas virtutes.

'Tam motiva

quam remedia adverfus varia vitiorum genera le-

i

l

(

s. INotitiam

gi poffunt in La Croix & in Zfcetis.

MU

Ü

"dfvefóos quoa

TU

|

j

& fubfíidia.

d precipua perfectionis con&itu.tiva.

T

M (

Ra'io eft, quia omnes Authores agno-

fcunt, munus Confeffarii effe , etiam dirigere

M

probos ad perfectionem. . Nam omnis penitens,

s

i

tenetur cooperari Deo juxta qualitatem talento-

Te)

[

rum & donorum à Deo acceptorum. ltaque te-

s*

netur etiam Confeffarius in peenitente cooperari

j

ad removenda impedimenta majoris gratie , at-

v

que ad függerenda augendz gratic fubfidia , ubi-

n

cunque prudenter fru&us fperari poteft fine im-

pedimento majorum bonorum , & periculo ma-

?

trizioneil-:

!

f

3

jorum

268

V'DISPUTATIO XI,

IU

jdrum malorum. Ex hoc autem fequitur, quod

eíont ;

Confeffarii , prefertim Parochi , vanitatibus &

diffolutionibus & voluptatibus dediti , cum ad

ü PTOPJ

/

il

hunc finem, à Chrifto tam dilectum , prorfus ine-

ptifint, quia carnalis bomo non percipit ea , que Junt

Spiritus. 1. Cor. 2. v. 14. tali ratione vite mune-

Jus

ri fuo non fatisfaciant, Vide in Z4ppendice Part. 4.-

tlione

Direthiones Do&orum Moralium pro reé&ta adminifiva-

( um

tione Sacramenti Penitentia.

"

p

Qccafo

QUJESTIO II.

fam )

/4

lr

De re&to ufu Clavium.

tdfoe|

vxERITUR r. [nquo confiftit re&us ufus

li

clavium ?

pxim

REsPONDEO: In duobus, r. In re&té con-

hT

[f

]

ferenda, differenda, aut recufanda abfolutione.

2. In imponenda poenitentia proportionata deli-

hh

MU

lünt:

&is & viribus peenitentis tam vindicativa quam

medicinali.

DI GA

UJERITUR 2. 'Quibusnam abfolutio eft

0Y

li

differenda?

^RESPONDEO T.

lis confüetudinariis, qui

ii

licet oretenus emendationem promittant , confi-

& pry

deratis tamen circumftantiis nullam prudentem

Tl

tilim

lp

fpem przebent fecuture emendationis. Id patet

ex propofitione 6o , damnata ab Innocentio XI.

B

Panitenti babenti confuetudinem peccandi contra Legem

(

DDei, Nature , aut Ecclefie , etfi emendationis fpes nul-

la appareat , nec eft neganda , mec differenda abfolutio ,

lo Ht

Bummodo ore proferat. fe dolere &? proponere emendatio-

fity

d

nem,

UOE'W

f

RESPON-

DE SIGILLO CONFESSIONIS.

269

( f

REsPOoNDEO 2. Conftitutis in proxima oc-

EW

Patet iterum

cafione , quam nolunt dimittere.

n

ex propofitione 61. damnata ab Innocentio XI.

J

Poteft aliquando abfoloi, qui in proxima occafione verfa-

M j

tur peccandi , quàm pote[L , &g mon voult omittere ; quin-

H

"u

Tf

ümno dirette C ex propofito querit aut eo k mgerzt

ii

lis , qui verfantur in oc«

REsPONDEO . 3

L

cafione proxima , quam non poffunt dimittere,

& tamen nolunt aut negligunt adhibere prefcri-

pta à Confeffarriis media , quorum applicatione

N

occafio proxima fperaretur tranfitura in remo-

tam. Patet ex precedenti propofitione damnata.

REsPONDEO 4.

lis , qui verfantur in oc-

cafione proxima , quam non poffunt dimittere,

RU U

& applicatis omnibus mediis, ex quibus occafio

proxima fperabatur tranfitura in remotam, nihilo-

w

minus vix ullam emendationem oftendunt.

'Pa-

"

M.

tet ex propofitione priore damnata

M

44

h

REsPONDEO 5

Iis confuetudinariis , qui

n

ld n

nolunt acceptare congrua media , idonea ad con-

cipiendam prudentem fpem de eorum emenda-

ho

tione

REsPONDEO Ó.

Iis confuetudinariis, qui

adhibitis omnibus idoneis mediis ad concipien-

dam prudentem fpem emendationis , nihilominus

vix ullam monítrant emendatlonem

REÉsPONDEO'7.

Ilis confuetudinariis, aut

conftitutis in occafione proxima, ac pdratis ad ac-

J

j

m

ceptanda idonea media, quos tamen non eft ve-

rofimile, ea media applicaturos, aut continuatu-

ros, fed brevi vel ad alium Confeffarium accef-

i

m

furos , qui peenitentiam folvat, vel ad continua-

tlonem mediorum non adftrmgat, ita ut credan-

tur

Rh

$4

270

)

DISPU(TATIO XI.

g pl

tur brevi in priftinam confuetudinem relapfuri.

REsPONDEO 9.

Univerfim omnibus con-

dl

U

fuetudinariis , aut conftitutis in occafione proxi-

ma inevitabili , quibus videtur effe dilatio abfo-

DT

giden

lutionis, quàm collatio, non folüm utilior, fed

etiam moraliter neceffaria pro feria tandem e-

p

mendatione.

ün p

ünd

REsPoNDEO 9. Neglipentibus jam poft i-

TO

teratas promifliones in facienda reftitutione bo-

norum, autfami&, in exolvendis Legatis & vo-

qiey

u

tis , adimplendis peenitentiis , folvendis debitis,

vonfi

implendis contractibus, denuntiandis iis , quos

denuntiare tenentur, difcere neceffaria ad rectam

tos d

T.

receptionem Sacramentorum ,

tentie &c.

præf.ertim peni-

(

lit )u

QUXERITUR 3.

Quibusnam deneganda eft

Ü

abfolutio ?

fittnt

RESPONDEO I.

Indifpofitis ex defe&ü

I

propofiti, v. g. non paratis ad reftitutionem,

(l 0

acceptanda emendationis media , vitandas occa-

|

üty

fiones abfoluté aut refpe&ivé ad ponitentem

u

A n

4

proximas , v. g. fi deditus aCtibus luxuriz inter-

N

nis aut perfonalibus nolit vitare choreas & lafci-

f

vorum conventicula ; item, qui cooperantur ad

Ipenf

peccata aliena , & recufant dimittere caufas pec-

Up l

fsl

catorum , v. g. Caupones, vel Magiftratus, qui

"g

ol

tolerant no&urnas clioreas & compotationes ul-

r

tra tempus taxatum à Lege vel Deo.

Item qui

ll

i

tenent domos pro Conventiculis no&urnis puel-

larum & juvenum.

Item hiftriones tenentes lu-

li

ffl]]

L'Zju

dos adverfos honéftis moribus.

Item Choraulze

lh

l

coop;ran;es ad choreas no&turnas Lege Divina,

aut

DE SIGILLO CONFESSIONIS.

271

I

aut pofitiva prohibitas.

Item tenentes domos

l [

ad ludos prohibitos, &c.

]i

D

REsPONDEO 2.

Qui non funt parat

iad

0 1

vitanda quedam peccata venialia, utut non ma-

Itry h

nifefte mortalia , v. g. procacem , aut nimis fu-

AR

perbum ornatum veftium, nuditatem inverecun-

dam partium licet de fe honeftarum.

Indecens

1

Y

enim eft, petere à Deo veniam, & fpondere a-

morem Dei , & tamen nolle vitare ejusmodi la-

j

queosDiaboli. Imo in talibus valde dubium eft,

(b

an reperiatur difpofitio neceffaria in Sacramento,

*UUL

confiftens in ferio propofito exhibendi Deo ve-

Ej

ros a&tus amoris praéticos , & obfervandi erga

Deum ordinem charitatis.

Videatur Jn(iruttio

I

Confe[Jariorsin D. Caroli $. 17. 18. & 19. in Appen-

dice Part. 3.

n

!

QuiRITUR 4. Quid obfervandum in pe-

nitentiis injungendis ?

q i

RzsPONDEO: Obfervandum r. Ne pro de-

II

!

t

M

li&is occultis imponantur peenitentie publica.

]

|»

2. Ut pro peccatis notorié fcandalofis imponan-

)

ænm»:;:

tur poenitentiz publice quidem , demonftrative

ia

emendationis , fed non dehonorative, que pro-

tll

ftituant aliorum irrifioni, exprobrationi, aut vi-

gt

lipenfioni.

3. Ut condefcendatur pufillanimita-

1.

j

Pn

W

ti peenitentium, fi tales fint , qui veré exiftiment,

!

[

fe implende poenitentiz pares non effe. "Talibus

j

enim eoufque poenitentia moderanda eft, & tam-

$

]

diu cum illis gradatim moderando tractandum eft,

Rn

donec tandem blandis motivis indu&ti ultró con-

fs

fentiant in modum poenitentiz rationabilem. 4.

)

ll

Ut non condefcendatur impudentiz aut mollitiei

g

]

illorum pqenitentium, qui nolunt acceptare pro-

5

por-

DISPUTATIO XI

D)

272

g,

portionatam deli&is peenitentiam , etiam manife-

fté eorum viribus proportionatam. Hi.enim be-

gt

iund

ne difcernendi funt à priori genere peenitentium.

Illi enim veré non poffunt , aut veré credunt, fe

du d

ii

non poffe implere penitentiam ; hi autem no-

lunt, aut folüm mendaciter dicunt, fe non pofle

T

eam implere. Ex priori genere poenitentium po-

um

nitur relucere vera agnitio de malitia peccati &

g

