fcopalem , quales funt Prelati , Abbates , ac Pro-

(imens

vinciales refpectu füorum Religioforum ; Archi-

f

Epifcopus conftitutus in a&uali vifitatione fuz

rfteg

Provincie ; Vicarius Generalis Epifcopi; Vica-

&ibatn

rius Capituli Cathedralis Sede vacante.

"'Talis eft

1 femr

etiam juxta Tufibum Cardinalem , V. Legatus ,

lia

Nuntius Apoftolicus pro füa Provincia, quia, ut

?, Q

ait: Legatus Zdpoftolicus in fua Provincia babet ordi-

nariam jurisdittionem.

rf

Quidquid poteft Epiftopus in

3, Itf

Ja Dieceft

refpettu jurisdittionis , potef? Legatus in fua

p

frovincia ; de quo tamen videndz ejus facultates.

t

qh W

Per reé&tam di/pofitionem Confeffarii intelligitur fci-

til

1

entia, prudentia, & probitas Confeffarii ; quia

K

H.L(

in his tribus potiffimum confiftit ejus aptitudo

u I^

feu idoneitas ad excipiendas confeffiones. Di-

Tl

li

citur , Jabditerum ; quia approbatio Epifcopi non

valet ,

I"

DEAPPROBATIONE,JURISDICT. &C. 7

d

valet, nifi refpe&u fuorum fubditorum, in quos

[e pat

Confeffario confert jurisdi&ionem. Ex hoc ipfo

COmmu

autem fequitur ; quod illud teftimonium Epi-

nþut' Z [

fcopi debeat effe connaturaliter previum vel con-

comitans ad a&ualem collationem jurisdi&tionis ,

qua Confeffario fuos

fübditos fübjicit in ordine

ad forum internum.

Imprudenter namque con-

ferretur Confeffario jurisdiétio in fubditos ad ex-

E

j

cipiendas eorum confeffiones , nifi judicaretur

vidoneus.

UZRTUR 2.

An approbatio Confeffarii

1

m abfolutionis ?

a

requiratur ad valore

d

bv

RESPONDEO:

Approbatio Confeffarii ad

C

abfolutionem fecularium Laicorum vel Clerico-

Uf

rum requiritur faltem à tempore Tridentini ad

ii

valorem abfolutionis.

PROBATUR.

Concilium Tridentinum , &

U

x h

Clemens X, aljique Romani Pontifices, qui feri-

pferunt poft

identinum , declarant , Confeffa-

rb

j

1]

rios fine appro

batione non po[Je audire confeffio-

;

nes fecularium ;5 & unanimis fe

nfus Doctorum

. Tid

hunc terminum explicat de fotef/ate non requifita

Vi

ad licentiam precife , fed requifita-ad valorem.

I

Ergo

, cum fenfus ejusmodi terminorum depen-

gl

u n

deat ex

ftylo Conciliorum ac Summorum Ponti-

.

1

ficum, nec non ab eorum 1

ntentione, conferen-

di vel denegandi fub ifZa conditione jurisdictionem ,

n

ii

us

qus mens

& ftylus nequeunt eíle ignota unani-

f

mi fenfui Do&torum , dicendum , appr

obationem

Jjt

onis fine quà non ad colla:

im, d

per modum conditi

u

tionem jurisdi&tioni

s requiti ad valorem abfolu-

tionis.

'Fridentinum

Seff. 23. Can. 15. fic fcri-

s

a or dinatione ab[olvendi

j

H

v hl

[

sf

bit: Quamvis Presbyteri in lfäu

4

fote-

8

DISPUTATIO VIIL-

D

potefTatem accipiant , decernit tamen S. Synudus , mul-

(u

Jum , etiam Regularem po[fe confe[fones Secularium, et-

lu

iam Sacerdotum ,. audire , nec ad id idoneum reputari ,

k

fU

nifi aut. Parocbiale beneficium , aut ab Epifcopis per exa-

men , ft illis voidebitur nece[Jarium, aut aliás, idoneus ju-

j

r

dicetur , &5 approbatienem , que gratis detur , obtineat ,

eon[uetudine quacunque , etiam immemoriali , non obflan-

gua

stl

tibus. Inter declarationes S. Congregationis Con-

eilii, editas ex Dibliotheca Manufcripta Profperi

giim

Farinacii anno 1608, extatetiam hec: 2f abfo-

Jind

!

lutio. data à Sacerdote vigore facultatis generaliter Sum-

,

f

1

ij

;

1

m t

w Pontificis , vel fpecialiter à Parocbo conce[Je , fi ab

Epiftopo is Sacerdos examinatus & approbatus non fue-

L

rit , valida cen[eatur , quoad eos prejertim , qui taii Sa-

cerdoti bona fide confe[: fant , vati e[Je approbatum , vel

LL

ignorantes approbationem vequiri , Comgregatio Concilii

M

"N

ul

eenfuit , mullam.cenferi , tametft confitentes quoad. Deum

ln

excufati cenfeantur ; ubi tamen refcicerint , reiterandam

( T

e[Je confeffionem. — Fuit dubitatum ; an ille , qui confef-

lt

fus fuerit peccata Confe[fori non approbato , fuerit bene

Ti

abfolutus , vel potius nulla dicatur ab[olutio ?..Et. fuit

xf

' L

ditum ; Confe|Jonem e[Je nullam , fuit bene vefolutum

fuüb die prima Decembris 1588.

1 WW:

:

Quod fi ille , qui con-

t l

a

feJus fuerit , ignoraverit , Confe[J

rem non e[Je approba-

twum , vel requiri approbationem , tenetur reiterare Con-

m j

Roj

feffonem. — 1ta Declaratio S. Congregationis Con-

nv.)m]pp

cili. BAmBosA de officio & pot. Epifcopi

part. 2. Alleg. 25. n. 3. teftatur ex CHAPEAUS

eam declarationem editam effe ad petitionem E-

Hw

Wæ

xaminatorum Dioccefis Leodienfis.

Idem ex-

t

preffe continetur in Bulla S. Pii V. Romani , edi-

H

ta 1571., inferius Q. 1o. referenda.

)7

t

l

Wlm,h

Qvuz-

DE APPROBATIONE,JURISDICT. &C. G

"ä') p

UJXRITUR 3.

Ti

Utrum approbatio fup-

pleatur ab Ecclefia , fi Confeffarius non appro-

Tihini

batus excipiat Comfefliones ?

r u

REgsPoNDEOo: Approbatio non fuppletut

dmm j

ab Ecclefia, nifi hec duo concurrant, videlicet

ylng,

T. Error communis.

2. "Titulus coloratus.

Ita

n üfWr

refpondet , & fuam refponfionem firmis argu-

i (s

mentis roborat Barbofa l. c. n. 62. Obfrva , in-

puho[;g

quit , imvalidam e[Je abfolutionem Sacramentalem , pre-

t

L

JlHitam ab eo , qui buic miniflerio propria. autboritate fe

r

inge[Jit abf/que approbatione legitimi Superioris , quamvis

Wi li

communi errore approbatus cenferetur.

Unde .fi Sacer-

It

dos abfque wlla approbatione ad audiendas confe[fiones

T

Jfé in officium Parocbi intrufit , licet communis error

rf

fatti adfit , confe[[iones illi fattee funt invalide , repeten-

ia à

de pofi babitam notitiam inbabilitatis illius Sacerdotis.

T

Jta Sancbez: l. 3. de Matrimonio Difp. 22. n. 49.6? 54.

Garc. V'aler. Bo[Jius.

m,rrxlug

P

Ó

Ratio eft 5 quia non fufficit fo-

lus conanunis error ad validitatem geflorum 5 fod. ulte-

i, r

rius oportet , ut illum prece[[erit titulus officii exerciti ,

ii

u

etiamfi bujusmodi titulus invalidus fit propter inbabilita-

"n

tem recipientis. Henriq. Gregor. Gabr. Mafcard. Sancb.

]

Ms

Garc. Ugolin. Le[J. —.Ex quibus colliges ; valere con-

MH"'A)

feffonem fattam illi. Confe[Jario feculari vel Regulari ,

L

qem

qui commuumiter exiftimabatur approbatus , modo concur-

0

vat titulus approbationis , fi non verus , faltem coloratus

)

D

ex parte Sacerdotis ; ut quia babetur communiter pro

gt

Parocbo, licet titulum jam amiferit , aut quia prius ap-

ia

probatus fuerat , & ignoratur , revocatam e[Je approba-

Iu

tionem , aut quia approbatus fuit ad tempus , quod eft e-

i,*

lapfum , fed communiter putatur adbuc durare , quatmois

Sacerdos fciat e[Je elapfum.

Extra verb. bunc titulum

coloratum nullo modo valere talem confe[Jionem , docent

"

A

ultra

IO

- Dlsi'uVTAATIO VIIL

g

(oit

sltra citatos Navarrus , Eman. Sfoa. Valerius , Bafilius

Pontius , Boffius , Medina , Petrus Soto , Zngelus, Ve-

jf

INon fufficiet. tamen error. communis

i

ga, Fagundes.

',W;E

era[Jus & fupinus , ut fi quis in &o oppido , ubi audit

confe[fiones , fuit publicé excommunicatus , & denuntia-

rg m

9

tus de impedimento, ob quod e[Jet incapax illius officii au-

diendi confe[fiones. ' ta Barbofa ; qui cum aliis ob-

;exif

fervat; adhoc, ut detur error communis, non

mv

ET

fufficere errorem unius aut alterius hominis pu-

tantis, Sacerdotem adhuc effe approbatum, cum

a

ii

tamen non fit, ceteris id non exiftimantibus.

CowrriRMATUR hec refponfio ex Declá-

o

ratione S. Congregationis Concilii , adducta fu-

d o

ia

perius in Refp. ad

.2. ubi S. Congregatio re-

fpondit, confeffionem fa&tam Sacerdoti non ap-

iht

iadii

probato effe nullam, etiamfi peenitens bona fide

m h

exiftimaverit; Sacerdotem efle approbatum. Ita-

queé illa Probabiliftarum do&trina , quod Ecclefia

(

P

univerfim jurisdi&ionem,aut approbationem Sa-

cerdotis fuppleat, quandocunque Sacerdos ex

ia

privato errore poenitentis exiftimatur habere ju-

Bu

risdi&ionem vel approbationem , ad novitates

ii

laxiorum Theologorum traditioni & fenfui vete-

ij hj

Toym

ris Ecclefie penitus coritrarias, imeritó fepelien-

das , referenda eft.

Idem eruitur ex Bulla S. Pii

fäcdeüai

V. inferius Q. 1o. referenda.

WIe

UXRITUR 4. An valeat approbatio E-

M [

T

pifcopi fa&a /me judicio ? Hoc eft, dum approbat

Lwïäf

Confeffarium, quem fcit, non effe idoneum ?

Aühyn

"^ RESPÓNDEO: Barbofa l. c. n. 4o. fcribit:

Tl

* d

Obferoa , 'approbatum ab Epifzopo absque judicio , vel

etiam contra judicium , fciente , non e[fe idoneum , non ef-

&i

u

f& abprobatum) juxta probabiliorem [ententiam. — .Nam

anhüO

Conci-

DE APPROBATIOMNE,VIURI'SD'I'CT. &c. il

A

Concilium exigit , ut Cqu[farius, qui non babet Paro-

ï!/ll!, ]i

chiale beneficium , judicetur idoneus; Hic autem mon

Intti

vere judicatur idoneus , fed fittà , eun Epifcopus inte-

1777

rius féntiat , & judicet , mon e[fe idoneum. — Quare ita

Mi

tenent. Reginaldus , Bonacina , Boffus. . Alii tamen

ii

1 diit)

verius affrmant, validam effe approbationem,

quia ex inftituto Ecclefie attendendum eft judi-

J n

cium exterius , non autem interius; & fialiter

inisy

fieret ,. quilibet effet expofitus infinitis fcrupulis

Mng

& dubitationibus circa valorem confeffionis. Va-

MOb

lida proinde erit approbatio , quamvis peccaret

) exjaf.ï:«

Epifcopus. ta Card.de Lugo Difp. 21.num. 25.

ii

& Salmanticenfés alios allegantes de Scurani in

T

f

1

)

Q

gen. Tra&. 6. cap. 11. num. gr. Componi pof-

Q N

fe videntur hi Authores, fi dicatur ; diftinguen-

n oon

dum effe inter abfoluté inidoneum , & vefpettio? inido-

neum.

)u

ABSOLUTE INIDONEUS eft, qui ne

" lj

quidem fcit jure nature vel jure divino requifita

ia

ad fubftantiam reGi judicii , v. g. fi prorfus ni-

Suid

hil fciat de fpecie aut numero peccatorum , vel

ii

de fine Sacramenti. Talis enim clavis fcientie jux-

J

ta Do&ores requiritur ad valorem hujus Sacra-

menti feu judicii Sacramentalis.

REesPECTIVE

i

j

INIDONEUS eft, qui folüm ignorat requifita Ju-

j

re Ecclefiaftico ad re&am adminiftrationem hu-

jus Sacramenti , vel requifita quidem Jure Divi-

ub

no , fed tantimm pertinentia ad majorem vel fe-

q

cundarium fruétum Sacramenti. *lalia requifita

funt notitia Conftitutionum Ecclefiz , & notitia

Qnu

»e

mediorum ad emendationem certiorem poeniten-

tis.. Barbofa loquitur de primo genere , in quo

um

y l

genere hoc tempore vix aliquis poft abfolü-

i"

tam Rhetoricam reperitur, & poft tot depo-

W

fitas

M* Anm

I2

!;DISPUTATIO VIII.

fitas confefiones. Lugo & alii loquüntur de fe:

3

cundo genere.

QUJRITUR 5.

An valida fit approbatio ,

p

quando Epifcopus judicat, Confeffarium effe ido-

neum , qui reipfa non eft idoneus?

f1;ïi

æy

::11]1 pw

RrsPoNnro: Ea approbatio eft valida.

Ita Barbofal.c. qui pro hac fua fententia refert

T.

gat

Suarezium , Reginaldum , Bonacinam', Boffium.

Ratio eft; quia non eft prefumendum , Chri-

s

pam'cula

ftum aut Ecclefiam voluiffe alligare valorem hu-

jus Sacramenti peritie aut imperitie Confeffa-

p

gael

riorum moraliter à pznitentibus incognofcibili.

QuznriTUR 6.. Utrüm ad valorem appro-

tu ii

p

bationis requiratur previum Éxamen?

gt

RzsPONDEO: Non requiritur ad valorem.

Id patet ex verbis 'Tridentini, quod l. c. afferit ;

E

]

approbationem conferendam per examen , fi vide-

pri

fY

bitur nece[Jarium , aut approbandus aliàs idoneus ab

Epifcopis judicetur.

gitim

QUJARITUR 7.

An ad valorem approba-

tht

tionis requiratur , ut conferatur in Scripto?

Edj

RrsPoNpEo: ld non requiritur ad valo-

1.

rem. Ratio eft, quia Scriptura neque ex natu-

(v

ra hujusmodi conceflionis , neque ex Decreto

$, dn

Concilii exigitur.

Decet tamen ; ut conferatur

t Ye

in Scripto, caufa probationis, & legitimationis ,

lx

ut fciatur, quo modo, & fub quibus limitationi-

Ll'..tug]

bus vel claufulis indulta fit.

li à

/QuxRrTUR 8. An ad valorem approba-

Wi

tionis requiratur , ut concedatur gratis ?

t Em

REsPONDEO: Id non requiritur ad valo-

Wm;

Tem.

Ita Suarez, Fagundez , Barbofa l. c. n. 1.

T e

?

j

K

Erít tamen , ut cenfet Barbofa, peccatum ex fuo

1

N

genere

DE APPROBATIONE,JURISDICT. &c. 13

"n

genere mortale , fi non conferatur gratis , quia

verba Tridentini fuperius relata Q. o.. Gratis de-

Erit tamen

u

iur, ponuntuür /altem praeceptive.

Til

Barbofa judice , peccatum veniale folüm, fi ali-

quid pro approbatione ita exiguum detur, ut ad ma-

wl

teriam peccati mortalis non perveniat.

Verüm

V

in hoc genere diftinguendum eft illud , quod ge-

M[wr

neraliter per modum 7axe datur pro faflentatione

it,G

miniftrorum ; & quod peculiariter daretur ab uno

nünti

particulari pro approbatione.

Si quidpiam detur

a

hh

d

jro approbatione , cenfeo effe Simoniam Juris Divi-

Al

i

ni, qu& femper erit peccatum mortale, five mul-

TA

tum, five exiguum detur.

Si veró folüm detur

?

per modum 'laxe generalis pro fuftentatione

(v

miniftrorum , id relinquitur judicio Epifcopo-

rum, qui noverint, quandonam confiderata pro-

n aiï

nl

portione redituum & expenfarum pro compe-

j i

tentia Statüs ac negotiorum zquitas exigat im-

pofitionem ejusmodi Taxarum , quales obferva-

(

re licet etiam in CuriaRomana. v. g. conceffio-

nem diípenfationum , confirmationem Epifcopo-

Xj

d

rum, expeditionem Brevium Indulgentialium.

.

QUuERITUR 9. Anfüufficiat Approbatio ta-

1

Wl

s

cita, dum Epifcopus alicui committit munus Pa-

u

r

rochi , vel Confeffarii ?

REsPONDEO: Sufficit.

Ita Barbofa l. c.

D

jj

n. 12. cum Reginaldo, Coninch, Riccio, Boffio.

Ratio eft; quia ante Tridentinum approbatio-

1 appmN

nes non dabantur explicité atque expreffó, pro-

ut etiam apud Regulares etiamnum refpectu Re-

j'

'Tridentinum

yi*

gularium non exiguntur exlicite.

vero exigendo approbationem Epifcopi refpe-

T

il

iam ,

J

o

"

&u pFenitentium fecularium quoad fübflant

non

y

14

DISPUTATIO VIiIII

W

non reperitur appofuiffe mod

bationis.

:

um exþ?gj"æ appro-

g

l

QU/JERITUR IO.

Utrum ad validam abfo-

i

"

lutionem approbatione indigeant etiam Docto-

[]

res graduati in Theologia vel Jure Canonico ?

f g

Item Le&tores, Concionatores aliunde approba-

ti ? aut Regulares fine ulla exceptione?

i

al

RrsPoNDEo: Etiam ifti approbatione in-

digent.

Ratio eft, quia Tridentinum nullos ex-

a

aj

cipit. Ita communis Authorum , quos enume-

rat.Barbofa l. c. n. 15.

Idipfum coNriRMa-

D

TU €x eo, quia S. Pius V. declaravit, ne qui-

f gt

u

dem Religiofos de licentia fuorum Superiorum

graduatos validé poffe abfolvere feculares fine

!

As

approbatione Epifcopi , Bulla S. Pii , quz incipit,

Romani , data anno 1571. 6. Aug. fic habet: Hac

if

nofira Conflitutione perpetua. fancimus &^ declaramus ,

wl

t

Decretum. Concilii Tridentini de approbatione Regula-

rium audiendis confe[fonibus facularium prepofitorum

(rinm

ab Epifcopis facienda obfervari debere etiam in omnibus

inji

Regularibus quorumvis Ordinum, etiam mendicantium,

(u

etiam. [ub vegulari difciplina viventibus ; etiamft. fint

d

ln

Lettores , aut in. T beologia etiam de licentia fuorum Su-

periorum graduati , vel promoti , vel à fuis Magiftris

UT

generalibus. *vel. Provincialibus. .Miniftris fecularium

s

confe[Jionibus audiendis expofiti. --- Inbibentes quibus-

& ]

cunque Regularibus quorumvis Ordinum -- me vigore

ümt ]

deputationis Cj approbationis ab eisdem .Magiftris &

ET.

Minifiris Provincialibus -- ab/que fpeciali impoflerum

LT

licentia C5 approbatione ab Ordinariis obtinenda. facula-

Mi

vium. confe[Jiones audire prefumant ; ^ decernentes irri-

D]

tum 9. inane 5* fi. fecus: fuper bis à quoquam quavis au-

Uf d

itentari.

thoritaté [cienter -vel ignoranter Qntz'gerz't &

T

Ponta-

DE APPROBATIONE,]URISDICT.&C. AS

i

Pontafius V. Zpprobatio. Cafu 2o. obfervat , fa-

*

pienter fic à S. Pio V. declaratum eífe; quia

It df

compertum eft , etiam Profe[Jores "I beologice Scholg[ticee

Dof.

vel Pofitioe in ampli[/mo Moralis .Difcipline campo;

i?

pol[fe e[Je parum exercitatos. . SS. D. N. Benedictus

XIV. in Bulla: Quamvis ad. edita 1746. 6. Kal.

:W-

Martii revocat Bullam S. Pii V., in qua Regula-

Wtl

ribus in India permittebatur exercere curam ani-

Ls

marum fine examine & approbatione Epifcopo-

UT

rum, fic habet : Motu proprio [2atuimus , ut Regula-

n

ves, quantumvis exempti ad curam animarum.obeundam

m

fine prexio Ordinariorum locorum examine &2 approba-

m

Ti

tione accedere, aut in ea fe ingerere nequeant , €9' in üs

Mp

omnibus , que ad predittam curam quoquo modo pertine-

ve dignofcuntur , eorundem Ordinariorum jurisdittioni ,

i

Y

vifitationi , &5 correGtioni fubjaceant , declarantes ,. pra-

n i

Jantes noftras Litteras omnes.Cg fingulos Regulares. quo-

rumcunque tam mendicantium , quam . mon mendicantium

Mi

J

Ordinum , Congregationum , Societatum , etiam efu ar-

m

&are & afficere.

UJERITUR II.

777

An provifus de beneficio

Parochiali indigeat fpeciali approbatione?

à tini

RzsPoNDEO: Nonindiget. Ratio eft,quia

ij

eoipfo , quod illi committatur beneficium cura-

r

tum, approbatur tacité, quod juxta dicta in Q. 9.

yn

fufficit.

!

vf

Idem probatur ex Tridentino , quod l.

c. dicit: Nullum po[Je feecularium.confe[Jnes- audire ,

i

nec ad id idoneum reputari ,. mifi aut Parocbiale benefi-

UM

n

cium , aut ab Epifcopis approbationem obtineat.

Idem

T d

juxta communem cenfendum eft de quovis alio

m

beneficio curato.

ia

Obfervat tamen Barbofa 1. c.

n. 16., ad hoc requiri, ut beneficium habeatur a-

i

; Nifi

um

&u. Rationem dat;. quia Concilium dicit

P]-

benefi-

16

DSPUTATIO VIII.

yu

i

L.

beneficium Parocbiale babeat. Qu tamen ratio Bar-

bofz non videtur fubüiftere; quia.in Exempla-

y P

ribus, novis & antiquis, quz ego luftravi, iftud

j

'(Khl

babeat , non habetur.

ZAddo; etiam requiri , ut

fit Sacerdos qualificatus , in quo poflit prefumi

Si enim obtinens beneficium

y t

congrua fcientia.

folüm effet Diaconus, aut Sacerdos quidem, fed

5

8

debita fcientia nondum imbutus, baud dubié col-

Qotut

latio beneficii non poffet haberi pro approbatio-

N

?

ne, przfertim fi collationi ab Épifcopo appone-

yu 4

retur expreffa prote(tatio de fufpendenda interea

q

j

approbatione.

Et hoc eruitur ex ipíis verbis

(l

Tridentini , dum Parochiale beneficium tantüm

g d

tU

ponit inter tres modos conteftandi idoneitatem

h

u

u

Dd

disjunctivé , & cuivis illorum trium modorum

fubjungit necel[fitatem approbationis.

1 QCJUE!

UJRITUR 12. Utrum appro

batus adq be-

ls

neficium curatum, poftquam illud refignavit, ad-

"

AA

huc maneat approbatus ad excipiendas confeffio-

M

M

nes in loco beneficii?

[

REsPoNDEO: Non manet amplius appro-

nl

batus ad excipiendas confeffiones in loco benefi-

1 d

cii.

Ita Barbofa l. c. n. 16. cum Suarez , Vival-

r

do , Henriquez , Fagundez, Torreblanca, & Da-

lmw

vila.

A la Croix l. 6. p. 2. n. 1542. pro' eadem

"i

fententia refertur etiam Gobat, Lugo , Leure-

)

nius, Sporer, Viva. Davila addit decifionem S.

)

für

Congregationis, qui interrogata: 44n Sacerdus,

TUf

qui aliquando approbatus , & idoneus judicatus fit . at-

UT

ue ideo in Parochum a[Jumptus fuerit , dimifJa pofIea

Parocbiali , baberi etiam nibilominus debeat adbuc ido-

z CW«;

[ j

neus ad confe[fiones oalid audiendas , ita ut bec parti-

4

w

cula Decreti Concilii ; Beneficium obtineat (gc.. exten-

datur

lidoy

DE APPROBATIONE,JURISDICT. &c. 17

Ht

datur etiam Cgc. «el obtinuerit ? Refbondit 5 mon. ba:

A0l

!l if

beri

Ratio hujus difpofitionis forte erat; ne

turbaretur fubordinatio Parochianorum ad no-

Utl , u

elüní

vum Parochum, aut quia non expedit , quibus-

vis refignantibus , nonnunquam fufpe&tis, quam-

m

vis non convi&is,

il

aut convi&tis, fed non noto-

rié réis , relmquerc approbationem.

Itaque ob

dj

od

hoc bonum commune refignantes boni pruden-

ter non poffunt conqueri, fi teneantur petere

VTT

ini

novam approbationem , quàm facile impetra-

bunt

UJZRITUR I3

Utrum obtinens benefi-

cium Parochiale cenfeatur eoipfo approbatus

mm

pro tota Diccefi

r

REsPONDEO

Negativé

Ita declaratum

effe à S. Congregatione apud Barbofam 1. c.n. 17.

hd

referunt Rofec. Homob. Fagundez, Zerola, qui

[w—i )

ample&untur eandem fententiam. La Croix ta-

j

d

s

men l. c. n. 1536. tenet oppofitum.

"Ipprobatus,

inquit, ex vi obtente Parocbie non tantüm pro fais Pa

)

li

u

vocbianis approbatus eft , fed etiam pro tota Dieceft , ft

| ]u

confentiant alii Parochi

Quia beneficium . Parochialé

at

li

"

ponitur à Tridentino pro approbatione univer[ali , inquit

rl

MJ

LLugo

Eit ita babet praxis i& Germania , tefte Gobat.

a

Verüm in hoc ratiocinio tria obfervo, quse non

l p!ü

k

l Jat

funt exa&ta.

Nam primó in ordine ad apptoba-

il

Áf

tionem prorfus eft impertinens confenfus alio«

"

of

rum Parochorum. Jurisdictionem alii Parochi

Ms

in fuas oviculas delegare poffunt , approbatio-

j P

nem conferre non poffunt. Secundó, verum non

T u

eft, quod à Tridentino beneücmm Parochiale

jicf

habeatur pro approbatione univerfali per totam

"N

Dicecefin.

Concilium enim Tridentinum noluit

B

de-

D. dmori Tr. de Panit. P.IF.

18

DISPUTATIO VITIII,

p

derogare Conftitutionibus plurimis Concilio-

MJF |

u

rum, quz viguerunt ufque ad Concilium Triden-

tinum , in quibus ftatuitur, ne Parochi ad exci-

fl

piendam confeffionem excipiant alienos Paro-

"

[

chianos.

[

j/4

Tertió , non addit Gobat , an ea pra-

xis fit omnium , vel tantüm aliquarum Dicce-

(

fium. Accedit , quod praxis circa ea , que de-

uj

;titi

pendent à liberrimo arbitrio Epifcoporum , non

ponat füccefforibus legem. . Neque fola conni-

gt

lu

ventia Superiorum ad a&tus particulares fubdi-

torum tollit aut reftringit Superiorum jus fta-

[j

(

tuendi oppofitum aut limitandi obfervantiam.

aDltnn

COoNFIRMATUR ex praxi oppofita Diece-

t

fium , de qua dicetur Quazftiuncula fequente ;

iittd

pr&terquam quód poffit aliquis effe & haberi ido-

g

neus pro uno loco,, quin propterea fit & habea-

tT

tur idoneus etiam pro aliis, vel tota Dicecefi.

ag

UXRITUR 14. Utrum Parochus tranfiens

nf

ab una Parochia ad aliam indigeat nova appro-

g

batione ?

yttta

ResPoNwDEo: Talis indiget nova approba-

du

tione.

Id probatur ex praxi quarundam Dicece-

tb

fium , ejufmodi tranfeuntes noviter examinan-

(u

tium ; quz praxis non foret bona, fi repugnaret

&

"Tridentino.

De hac praxi autem teftatur La

E

Croix l. c. n. 1538. ubi fic fcribit: Quamvis in

E

quibu[dam Diecefibus fiat , ut univer[aliter approbatus ,

ltio

Ji ab una. Parocbia-tranfcat ad aliam , mon ideo iterum

1 Wi

examinetur proapprobatione ; oppofitum tamen fit in qui-

fs

bufdam aliis Diecefibus.

INec immeritb.

Quia ido-

ii

meus pro uno loco non femper eft idoneus pro alio , in qua

Eu

po[Junt. e[Je alii Parocbiani. exigentes diverfam.in Paro-

T

Ita La Croix re&té qui-

atj

cbo [cientiam & qualz't-ates.

dem,

DE APPROBATIONE,JURISDICT. &c. t9

Cotr

dem , fed parüm confentaneé ad immediaté pra-

lii

cedentia ex Lugone & Gobato , quod obtinens

aj

Parochiam eoipfo fit approbatus ?ro tota Dieceft ,

WVT

aut, fi Vafquezio affentiendum foret, pro tota Ec-

ln

clefia.

W 'W

UXRiTUR 15. Utrum Religiofus appro-

,qei

batus pro uno loco Diccefano , f1 à Superiori-

QT

bus mittatur in alium locum ejufdem Dicecefis ,

Tm

indigeat nova approbatione ?

ües t

RzsPONDEo: Si prius approbatus fuerit

n yj

pro tota Diccefi , & interea non fuerit dimiffus

ia

ex Diccefi in alteram , non videtur opus habere

Ms

alia approbatione. Ratio eft, quia juxta Con-

s

ftitutionem Clementis X. Religiofus femel ap-

i

probatus pro tota Diccefi , quamdiu manet in

TA

Diccefi, non poteft füb eodem Epifcopo & Vi-

As

cario Generali fine fpeciali caufa pertinente ad

us

Confeffionem revocari ad Examen.

Si veró

T

prius non fuerit approbatus pro tota Dicecefi,

poterit ad novum Examen revocari. Ratio e-

V

[

nim eft eadem, que eft in Parocho tranfeunte ab

Wil

m

una Parochia ad alteram.

u

QuuRITUR 16. Utrüm approbatus taü-

l

I

tüm pro loco párticulari, v. g. pfo Parochia

i

&il

determinata , tempore Jubilei poffit à quovis

M

Diccefano eligi in Confeffarium ?

Tl

[

^nj

RrEsPONDEO: Siin Bulla Jubilei continea-

j

tur , quod peenitens poffit fibi eligere Confeffa-

rium quemcunque approbatum ab Ordinario ,

jj

"

l

poterit etiam eligi approbatus tantüm pro loco

particulati , nifi Epifcopus fuam approbationem

owü):f?;

pofitivé reftrinxerit ad perfonas tantüm loci par-

m ii

Jél

ticularis determinati , vel ad certum numerum

M

2

perfona-

20

DISPUTATIO VIII.

yu

perfonarum, vel ad tempus determinatum , quod

l

,l

jam elapfum eft.

Ita quoad primam partem Re-

fponfionis.

'Tefte Barbofa l. c. n. 18. Gutier.

j BN

Suarez, Fagundez, Floron. Boffius.,

lr

?'?æüäsin

Dixi. Nifi Epifcopus fuam approbationem

pofitivé reftrinxerit.

]ta enim decifum fuiífe à

élc

m

$. Congregatione Concilii refert Barbofa l. c.

n.35.his verbis: lmvenio, die 7. Septembris 1625.

iT

in una Cefaraugu[lana expofitum fuifJe S. Congregatio-

yilimu

ni Concilii ; Ircbi - Epifcopum Jülere in aliquibus. Cafi-

jum, 0

bus fecularibus Sacerdotibus licentiam concedere audien-

W/W"

di Confe[Jiones certi. generis perfonarum , feu ad limita-

LA

tum tempus , & non obflante bujusmodi limitatione Sa-

dl

cerdotes prafatos confejfiones audire fub pretextu , quod

gt

D Ume !

ideis liceat vigore Bulle Cruciate.

Eadem S. Congre-

gatio cen(uit , Confe[Jariis predittis minim? licere peni-

p

zentium Confe[[iones audire ultra facultatem ipfis ab Or-

ET

'

dinario conce[]am. . Si itaque Confeffariis transgre-

um t

di ejufmodi limitationes Epifcopi tempore Bul-

i

V ln

l& Cruciate , que datur in ampliffima forma Ju-

bilei , non licet audire confetfiones ultra limites

s

approbationis Epifcopalis 5 nec erumt valide illee

& n

abfolutiones , utpote collate fine approbatione

t f

Pape largientis Bullam ; alioquin enim etiam vi

tdofod

approbationis Pontificia /iceret audire confeffio-

tl pr

nes; &fine approbatione Epifcopi. Vide dicta

20j

Q. 2. 3. 10.

"j

QUZRATUR I7.

An virtute Jubilei vel

|

W

i

i

"»i& 1

alterius privilegii peenitens habens facultatem fi-

m

bi eligendi Confeffarium ab Ordinario approba-

R

tüm poffit eligere Confeflarium approbatum ab

itpity

Epi(copo alterius Diccefis ?

d t

L ) Vfl[

RE-

DEAPPROBATIONE, ]URISDICT.&C. 2I

I qu

RrsPoNDEo: Penitens, nifi confiteatur

m h

proprio Parocho, cui confiteri poteft in toto or-

Qtti

be, ubicunque eum repererit, tenetur eligere

Confeffarium approbatum ab Ordinario illius

hm

Dicecefis, in qua deponit Confeffionem. ItaBar-

n l

bofa l. c. n. 3o. qui pro fe adducit Nav. Eman.

i

Homobon. Gambanyft. Ugolin. Valer. Garc. Ze-

hii

rol. Flores. Lezan. Layman. & alios.

Probatur

S [»Jfgü

potiffimüm ex duabus Declarationibus Cardina-

D

lium, quas adducit Barbofa l. c. his verbis: Pro

:uïgäm-

bac parie facit Illuftri[J. Cardinalium decifio , que di-

|/

Gat , approbatum ab alio, quàm à V'alentino Epifcopo ,

1j

in Diccefi Valentina mon. cenferi approbatum ab Ordi-

]

nario , prout eam referunt Beja, Coninck , Boffus , &&

(m

ülii.

Unde die 6. SYunii 1608. in una Calaguritana

M

Congregatio Concilii cenfüit , tam Secularem quàm Re-

il

gularem in una Diecefi approbatos ad. audiendas perfo-

d

narum fecularium Confe[fiones mon. po[Je in. alia casdem

Lt

Confe[fiones audire absque Epifcopi Diecefis approbatio-

[miiti

"£

Hac Refponfio S. Congregationis confor-

sül

mis eft veteri Difcipline conftanter per quinde-

cim fecula obfervate , vi cujus nulli Parocho-

T

gppmï!:

«um licuit recipere alienum Dicecefanum fine

jgunat

confenfu alieni Epifcopi, & fic, nifi interveniret

j

in cafu particulari fpecialis commiffio alieni Epi-

; ii

fcopi, cujus in Hiftoria nullum reperitur exem-

plum , eoipfo ceffábat queftio , & obfervantià

gv

fententiz oppofitz.

]]'

NEC oBsTAT; quod tres fententiz oppo-

gt

j

fit: , quarum una requirit pro approbatione Epi-

j u

i

fcopum poenitentis , altera Epifcopum Confef.

farii, tertia Epifcopum alterutrum , vel peniten-

tis, vel Confeffarii ;; habeant pro fe plures Au-

li

3

thores,

22

DISPUTATIO Vilit.

p

thores, quos Barbofa recenfet.

Sunt enim Au-

yut'

D.

thores privati, quorum centum in re dependen-

te à mero arbitrio Ecclefie nondum pondere -

)ffbüW

quant vel unicam Refolutionem S. Congregatio-

T

nis in ordine ad formandam

þg&atv

clefiz.

praxin & legem Ec-

T.'li dEdiï

yo

QuiRrTUR 18. An Religiofus in itinere

migrans in aliam Dicecefin poffit in Diccefi, per

gj

quam tránfit, abfolvere

ponnitentes , fine appro-

t e

tione illius Epifcopi?

pwutïa

RzsPoNpEo: Non poteft in tali Diccefi,

(u

per quam tranfit , validé abfolvere.

Ratio. ef.ï,

TOU

quia prout Barbofa 1. c. n. 30. & 33. obfervat,

Patribus Societatis Jefu à Gregorio XIII. concef:

lo

fum fuit fpeciale privilegium , ut iter facientes

[

Quf

ubique audire poflint confeffiones. Ergo fup-

ponit Pontifex; aliis Religiofis id non compete-

at

re fine approbatione Epifcopi illius Diccefis , in

Mib

qua audiunt Confefliones, fine privilegio expref-

t

fo Summi Pontificis. . Aft hodie ceffat hec qua-

i

ftio , poftquam Urbanus PP. VIII. Conftitutione

Tlpei

fua: Cim ficut accepimus , exorbitantibus ejufino-

bl

di privilegiis impofuit fibulam , expreffe decer-

H Nllgll

nens, omnia & fingula hujus naturz Indulta qui-

Eu

busvis, quandocunque, & qualitercunque con-

ii d

ceffa viribus ac effe&u vacua effe & fore , nec

il

quemquam in

italg

vilegiis.

pofterum uti poEe tam amplis pri-

g

UAXRITUR I9. Anapprobatio, femel ab

batium;;

Epifcopo Sacerdotibus fecularibus fimpliciter

Qdl

impenfa ,

poflit revocari , quoties Epifcopi vo-

htl

luerint ?

li,

effe ad

RESPQNDEQVQ Vivaldus affirmat ,

r d

nutum

DE APPROBATIONE,JURISDICT. &c. 23

ln

nutum revocabilem. .Sed Henriquez Suarez, &

eüïm

Fagundez , concedunt , id folüm fieri poffe ex

pi;

Caufa autem jufta erit, qua ad re-

jufta caufa.

)

ii

&am adminiftrationem Sacramenti Ponitentie

ípe&at v. gr. fi confeffarius reperiatur ipfemet

vitiis deditus.

Aliud dicendum foret , fi appro-

fmuï

batio folüm indulta fuiffet limitaté ad certum

l]

h

tempus , vel ufque ad füam revocationem &c.

æl "T

tunc enim revocari poffet etiam fine cauía,

prout Fagundez obfervat.

tl

UJERITUR 20. An fufficiat ad valorem

LEA

abfolutionis approbatio prafumpta ?

Y

[l]t

iv

RrzsproNDpEo Non fufficit ad valorem ab-

tf

folutionis approbatio prefumpta, dum videlicet

Confeffarius credit, Epifcopum ratam habiturum

It

at

abfolutionem , fi approbatio ab ipfo peteretur.

Dl

Ratio eft, quia Tridentinum requirit approba-

tionem datam, & non precife dandam prout colli-

t

31

itur ex declaratione Cardinalium & Bulla S. Pii

n

V. fuperius relata Q. 2. 3. & 1o. . Ita etiam fen-

tiunt Barbofa l. c. n. 23. & ab eo relati Navar-

uelo

v

rus, Nugnez, Pefantius, Henriquez, Coriolanus,

TT

Reginaldus , Santorius, Fagundez, Chamerot.

Aliud dicendum foret, fi Confeffarius mitteret

Q

&i

ad Epifcopum pro approbatione, & confideratis

juj

circumftantiis moraliter certus effet, jam a&u

collatam effe approbationem. Tali enim appro-

batione przfumpta urgente gravi motivo uti li-

, ii

mo,f?ü[?ï

ceret. Refponfioni non obftat Regula Juris in 6.

Ratihabitionem retrotrahi , & mandato non eft

EPIW

Hoc enim procedit , ubi

dubium comparari.

|

valor a&us poteft fufpendi ad eventum future

u

condi-

24

DISPUTAT!IO ViII

D

ydi

conditionis quod circa valorem & fructum Sa-

cramentorum fieri nequit.

g

("z'ii

UZRITUR 21. An cenfeatur tacite ap-

L

probatus, fi Confeffarius reipfà non approbatus,

t

vidente & non contradicente Epi(copo audiat

hy

Confeffiones ?

(nii

li

RresPoNDEoO. Si id fiat prima vice, non

1

cenfetur approbari.

Ratio eft, quia forte eo

m

ipfo tempore, quo Epifcopus filet caufa vitandze

gl

publice confufionis, meditatur peenam in delin-

uf

quentem aufu temerario ; prout Pontafius V.

(niiid

"dpprobatio Cafu. II. obfervat. Nec obftat Regu-

i, us

la43. Juris: Qui tacet, confentire videtur.

'Tune

il

!l

enim taciturnitas habetur pro confenfu, quando

quis tenetur, & convenienter poteft loqui, quod

ii

in hoc cafu durante actuali confeffione non con-

gt

1

"

tingit. Locum potius habet in tali cafu Regu-

EU

la 44. Juris: Qui tavet , non fatetur. . Si tamen id

«

[

fepius accideret, & Epifcopus, fciens, non etTe

t

approbatum, non contradiceret, eo ipfo cenfe-

?

hii

retur conferre approbationem, quamvis Confef-

aj

farius talis primitiis,peccaret , fic invalidé abfol-

(v

vendo. "Teneretur etiam Épifcopus, fi nolit

tj

conferre abfolutionem, monere penitentem de

PT

