cenfe r 194. Can. 11. Si qui de perjurio peniteant, ad

j 'ft IH

Epifcopum «el. generalem. .Diecefis confe[Jorem. abfente

IW,W

Epifcopo tranfinittantur , ab eo ponitentiam füfcepturi.

:

ln extremis voerà laborantibus infinuanda ( provifiona-

j

3

liter,)

j

DISPUTATIO IX.

134

gii

liter,) non ünponenda eft pemitententia; eifque firmi-

ter injungatur , ut fi oixerint , Epifcopum vel genera-

j ii

^"

a

(

Tem Dicce(is confe[Jorem abfente Epifcopo adeant , ut eis

;giil

ponitentia injungenda fit.

Ex his & pluribus ejuf-

gj

modi Conciliis patet ; à Concilio Tridentino,

j

dum aíferit; ab Kcclefía , femper cufloditum fui[fe , ut

M

[, 1

in articulo mortis mulla fit vefervatio , tantüm intelli-

gi potuiffe refervationem excommunicationis

dine

'

diat, !

majoris; aut, fi intelligendum de quovis gene-

re refervationis, non poteft explicari de nullitate

, pl

us

refervationis radicali, aut virtuali, obligante

poft recuperatam valetudinem ad fe fiftendum

yit d

ginndi

Superiori; neque enim ejufmodi nullitas refer-

vationis fémper cuftodita fuit in Ecclefia , ut pa-

nf

tet ex di&tis.

T

Et hinc Wigandt, qui tenet hanc

noftram fententiam, re&é obfervat, etiam D.

gedr

"Thomam tantüm loqui de refervatione excom-

RR

municationis,

Confirmatur ex dicendis Q. fe-

M

quente.

jj Ton

QU/ERITUR 34.

Quid obfervandum, fi

Ü di -

quis in articulo mortis abfolvatur à cafu com-

a ol

prehenfo in Bulla Cene?

p

RzsPoNpDro: Confeflarius debet obligare

r

ponitentem ad hec tria: r. ut peenitens praeftet

gtj

cautionem de fatisfaciendo parti lefz.

o

Bu

juret de parendo mandatis Ecclefie. 3. Ut juret

b

de fe fiftendo fuperiori vel ejus delegato , quam-

v T

Ita continetur in Bul-

primum comode poterit.

2

l

w

la Coene his verbis: 44 predictis fintentüs nullus

v

[

.

yini

per alium , mifi per Romanum Pontifiem ,. nifi in

lu

mortis ariiculo con[Litutus , mec etiam tumc , mifi *de

Jtando Ecclefie mandatis, & Jatisfaciendo , cautione

»ïigitu

prejtita, abfoloi po[ft; qua verba "Thomas San-

r

chez

DE CASIBUS RESERVATIS.

135

[

hn

cliez/1;976. 19. h. 17. :&c.«fic; explicat.:«,,Cau-

»tio de ftando mandatis Ecclefie eft juramen-

Ilhy

» tum.

Quod idem juramentum abfolvendus

Ti

,à quibufdam aliis excommunicationibus prze-

Iletm,

»ftare jubetur. c. de c&tero. & c. ex tenore

»de fent. excommun.

Et quamvis Hoftienfis

»dicat, in omnis excommunicationis abfolu-

N

»tione exigendum eífe; & econtra Metina

» dicat, in fola percufiüone Cardinalium & E-

» pifcoporum & fimilium perfonarum , neuter

Et ideo dicendum eft, in

"

»intentum probat.

l

»Ífola excommunicatione ob magna crimina

»exigendum effe.

Quippe ex jure nil aliud

»colligi poteft.

Dum enim id petit, loqui-

W

tl

v Ll

,tur de incendiariis, & manifeftis Clericorum

g

Et ita docent Cajetanus

D

» percutforibus.

» abfolutio.

D. 4intoninus 3. p. l. 24. c. ult.

Suarez

(

)

»$. I

Sylvefter V. abfol. 3. $. 3.

»5. Tom. in:3. p. D. 19. l. 2. n. 1o. &mul-

Td]

du

»ti alii; — Nec vi hujus mandati contrahitur

,nova obligatio fervandi quacunque Ecclefie

i

a t

» precepta, fed illud folüm , quod abfolvens

Nec abfolvens poteft quodcun-

)

"i

» injunxerit,

»que injungere, fed id tantum, ne iterum il-

4l

v'i

»lid crimen patret, ob quod in excommuni-

f

,cationem incidit , ut expreffe habetur c. de

!

,cetero. De fent. excomm. & tradunt Glof-

|

»fa, Nav. Syl. Suarez. Secunda cautio exi-

j

»o

senda ab abfolvendo in articulo mortis ab

»herefi & reliquis cafibus Dull

& Cenz eft de

» fatisfaciendo.

Cujus cautionis nomine intel-

»ligitur pignoratitia, aut fj hec praftari ne-

»quit, fidejufforia, aut fi nec hec,

juratoria.

T

l4

»idque

üs

156

DISPUTATIO IX.

Di

»ldque prudentis arbitrio relinquendum , ut

lï: q, [S.

»bene ex Cajetano, & Navarro tradit Suarez.

,gmpW

»At in cafü hzrefis, cum nulla fatisfactio pe-

n

m

»Cuniaria exhibenda fit, non exigitur fidejuf-

»for, aut pignus; fed folum fatisfaciendi jura-

g t

» mentum.

Et hoc, quando ex juftitia debe-

at

tur aliqua fatisfactio ; ut fi hzreticus aliquos

äïïmüef

d

l

»deceperit; tenetur enim, illis fraudem dete-

»gere; ut traditur communiter de Reftitutio-

i

r Q*

ia

» ne.

'lTandem abfolvendo in articulo mortis

] Ton

»aut cujuífvis impedimenti à quacunque ex-

Thetiue

»communicatione five juris five hominis, re-

um

»fervata, five Pontifici, five cuicunque in-

dl

»feriori, tenetur confeffarius injungere, ut

^

VN

» Ceffante eo morbo vel impedimento, fe prz-

i

»fentet Superiori, qui extra eum cafum eum

zi

»de jure poterat abfolvere.

Quod fi non fe

Y

»prefentarit, quàm commodeé poterit, reinci-

mne od

»det in eandem excommunicationem. -- At.

ter Bu

»que hoc tempus taxandum eft prudentis ar-

»bitrio habita confideratione perfone , tempo-

FT

»rIi$, & loci, ut bene tradunt D. Zntoninus

;gel'erm,

» SJlvefter, Navarrus, Sayro; quod benigné in-

i

FTYRDI

4

» terpretandum docent D. Zmnion. Sylv. & Sayr.

» Ét hoc fe prafentandi onus eít füb juramen-

E[rT

» to imponendum.

Quamvis enim c. eos , qui

t

L

» de fent. excomm. in 6. hujus juramenti mentio

N

ll

» Don fiat; at fiat c. quamois. & c. nofcitur, de fent.

V

M

» eXxcomm. in abfolutione ab excommunicatione

j

M W

» Clerici preftita ab inferiori ratione alicujus

Vr

lii

"

» impedimenti.

Et ita hoc juramentum fem-

L

»per exigendum eífe , przterquam à pueris,

OUII

»tradunt Navarrus in Man. c. 27. n. 89.. Cor-

duba

m

DE CASIBUS RESERVATIS,

137

Mp ;

Hec

» duba q. 18. p. 1. Manuel in Bulla Cruc.

l at

, autem prefentatio non eft, ut iterum is ab ex-

'3([10 l

]

, communicatione abfolvatur.

Quia plené ab

bj

Sed , ut fuperior conve-

»illa abfolutus eft.

eniï. m.

»Dientem medicinam adhibeat , fatisfactionem-

T .

i

m

;

» que imponat, fi imponendam judicarit. Etita

» expreffe colligitur ex c. quamuvis. de Sent. excomm.

um

ld

y & ex c. de catero. eod. tit. & tradunt GlofJa, JAbb.

» Henriq. Suarez "T om. 4. in 3. p. D. 30. S. 3. n. 6.

Al

,Et Tom. s. D. 22. $. r. n. 62. & multi alii.,

u a

Hucufque Sanchez.

Capitulum Quamuvis, & , de

QDD

cetero in quibus fe fundat Sanchezius, jam rela-

n |

tum eft fupra Q. 19. n. 2. & 6.

jtt, t

QUZRITUR 33.

An hoc juramentum tan-

, f ur

W

tüm exigendum fit, fi crimen fit publicum, feu

jam deduétum ad forum contentiofum ?

LUIMLN

REsPowNDpEO: Eftexigendum etiam de cri-

mine occulto.

Ratio eft, quia Summi Pontifi-

m

Ml

")

1

Lan|

d

"

ces in Bulla Cenz de iifdem criminibus exigunt

L

(

M

, t

cautionem parendi & fatisfaciendi , quce in ea Bul-

la refervant.

Ergo cum in Bulla Cenz etiam

) hn

referventur herefis occulta, & alia crimina oc-

ha

culta, non poteft effe prudens dubium, de iifmet

J

requiri cautionem farendi , & fatisfaciendi juxta ar-

bitrium refervantis , ad quod requiritur ac ordi-

Confirmatur ex eo,

jl

natur obligatio fe fiftendi.

quia nec Sacri Canones, nec authores direété re-

fpicientes ad mentem legum , ubi de obligatione

Yunad

ponitentium ad hoc juramentum fcribunt, di-

J i

ftinguunt inter delicta occulta & publica.

atf ^

) 4

m

QUJRITUR 36.

Quepam fünt caufze ex-

cufantes ab imponendo hoc onere fe fiftendi Pa-

TA

I

p*

D

138

DISPUTATIO ix.

pe ceffante periculo mortis vel alio impedi-

a in

mento ?

jfïïtæm

]

RESPONDEO:

Excufatur Confeffarius ab

n

ii

imponendo hoc onere & ab exigendo juramento

de fe fiftendo.

I. Si abfolvat morientem virtu-

if

l) dw

te Jubilei, aut fpecialis privilegii, in quo con-

ceditur facultas abfolvendi à Cafibus Papz, et-

gt Utf

iam in Bulla Comne refervatis.

g

uando im-

;rocusa*i

pedimentum adeundi Papam videtur fore perpe-

cunmit

Gul

tuum aut aliàs diuturnum. Ita colligitur ex c.

quamrois. de Sent, Excommn.

rerel

QUJERITUR 37.

Utrum ille, qui non po-

r r

teft adire Papam, aut Epifcopum perfonaliter,

t

nec teneatur illum adire per Procuratorem, vel

(rai

perlitteras, fic ut à quolibet Confeffario inftar

jsaC

eorum , qui conftituti funt in articulo mortis,

k

abfolvi poffint ?

m

RrsPoNwpEo: Taliter impeditos, quantum-

KM

vis impedimento perpetuo vel diuturno , non

Áohto!

poffe à quolibet facerdote abfolvi; fed tenentur

fs poni

vel adire Papam per litteras , aut tenentur adire

cinf

Epifcopum. Ratio eft, quia , ut oftenfum eft

Q. 19. Papa impeditos remittit ac refervat ad E-

pifcopum ; Ergo non concedit omnibus Sacer-

dotibus eorum abfolutionem.

Accedit , quod

)

Papa aut Epifcopus imprudenter ageret, relin-

rI'

quendo omnibus facerdotibus facultatem abfol-

TW (

vendi ab acceffu perfonali impeditos.

Sic enim

tolleretur generaliter ut in pluribus vis & finis

refervationum nervufque Difcipline Ecclefiafti-

ce circa graviora crimina , prout confideranti

d !

patet. Et hinc prorfus improbabilis eft opinio

Sanchezii l. c. n. 14. & aliorum afferentium, quod

ltny,

T

taliter

DE CASIBUS RESERVATIS.

139

0i

taliter impeditus nec teneatur adire Superiorem

per litteras, nec per procuratorem; imo quod

lr ;

ne quidem teneatur uti Bulle privilegio conce-

TOxonl

dentis facultatem abfolvendi, à Cafibus Pape

NT

refervatis. Ratio qua nituntur, nullius eft va-

Wt

loris; dum afferunt, ex litteris vel ex procura-

b

m t

d)

tore oriri periculum retegendi criminis ; quia

Vuni

procuratio aut litterarum Íícriptio nunc folet

A

committi ipfi Confeflario te&o nomine, qua

ul

cautela obfervata non eft moraliter periculum

]

revelationis. Poflibilitates enim de cafu extraor-

m

dinario rariffimo non VOC&I'ICU.I'. nec attenduntur

at

tanquam pericula.

Qf

QuiRiTUR 38.. Qualis fit forma abfolu-

ATU

tionis à Cafu refervato?

h mutis

RrsPONDEO: Sipeccatum refervatum nul-

lam habeat annexam excommunicationem majo-

Á

m

Si veró ab-

rem, nulla opus eft fpeciali forma.

folutio facienda fit ab Excommunicatione majo-

"

re, ponitur in Rituali Auguftano edito r580.

vanti

MM

Qp

hec inftructio: Ubi in foro non interiore fed exterio-

f

re quis abfoloendus eft ab excommunicatione majore -- fe-

Dominus

j

quatur abfolutionis forma in bunc modum.

)v

nofler Sfefus Cbriftus te abfolvat, && ego autboritate SS.

J T

D. N. Pape , vel RRwi. Epifcopi Auguflani , vd

f

J

l

ejus Vicarii , aut Officialis &c. &c. inquantum po[]um

11 d

)

& valeo, abfokoo te à vinculo excommunicatioyis majo-

N

ql

ris , quàm incurrifli propter banc vel bas caufas. IN. &

Y

(s

NN. & veflituo te Sacramentis Ecclefie €9 communioni

f

fidelium , in nomine Patris & Filüi , & Spiritus Santti

OUIIV jb

Zmen. — Ubi autem in foro confcientie fit abfo-

« df

lutio ab excommunicatione, poffunt hzc przdi-

&a vel omitti vel leniore modo adhiberi ; fuü.ï-

ij

cit

M

hi

140

DISPUTATIO

Ix.

cit enim in foro confcientie, ut abfolvens au-

af

pu

thoritatem & rectám abfolvendi intentionem ha-

uämis

beat, atque ita dicat; o te abfolvo ab excommuni-

catione majore; In nomine Patris, & Filü, & Spiri-

4

tus Santli, Zmen.

ul

UJXRITUR 39. An quis inarticulo mor-

gt

j ao

tis poffit abfolvi ab excommunicato, vel hzre-

tico?

a

f (

REsPONDEO I.. Áb excommunicato non

denuntiato in articulo mortis licité petitur &

fegec

accipitur confertur abfolutio.

Ita communis.

üjcu

Ratio eft; quia excommunicatus non denuntia-

r com

tus adhuc retinet jurifdictionem fibi ab Ecclefia

vcoinic

in bonum aliorum collatam. Cum ergo Triden-

ro

tinum omnibus Sacerdotibus relinquat aut con-

D

ferat jurifdictionem pro articulo mortis Seff. 14.

E

C. 7. licite in eo cafu abfolvent etiam excommu-

n

nicati,

d. )

RESPONDEO 2.

Nominatim excommuni-

V

cati ac denuntiati in articulo mortis conftitutos

i

!

pati

nec licité abfolvunt , nec validé.

J )

PRosnATUR: Fagnanus in c. non eff vobis.

WnmunO

de fpons. affert exprefíam pro Refponfione De-

tfaifi

clarationem Cardinalium, his verbis: pifropus

m f

Valentinus petiit declarari; utrum panitentes in articu-

ttris (

lo mortis con[Litutos po[fit in. cafibug veferoatis abfolvere

rf

quilibet. Sacerdos etiam excommunicatus & denuntiatus ,

s j

ut ienuit [Navarrus de Regulis Confe[Jariorum c. 27.

f

n. 272. Congregatio generalis cenfuit , mon po[fe ; quia

UOLN l

communis opinio videtur illa, quod tales excommunicati

s

non. po[int etiam in. boc cafu, nece[fitatis. — Ita Fagna-

nus , qui teftatur , Cardinales fuam fententiam

p

m

authoritate tredecim celeberrimorum authorum

confir-

&

DE CASIBUS RESERVATIS.

141

h.h'ens i

confirmaffe , videlicet Magiftri Sent. D. Thome,

ln

Scoti , Durandi, Capreoli , Richardi, Alenfis,

Paludani , S. Antonini, Bacconis, Turrecremata,

[j Sfm

Abbatis, Sylveftri, Soti, Decii, Navarri in Ma-

nuali c. 26. n.26.' Verum quidem eft, quod in

tl

ls

editione Manualis Navarri, que prodiit Herbi-

li

Ed

poli anno 1586. hoc eft, triennio poft ejus mor-

N

tem reperiatur ejus revocatio ; attamen in edi-

B

vt

tione , quz facta eft, anno 1581. Anwerpig,

neque c. 26. n. 26. neque c. 27. n.272. reperitur

QU

Confirmatur, quia non vide-

ulla ejus revocatio.

tur conveniens, ut moribundus permittatur

7)

communicare cum notorio excommunicato de-

0 Ts

nuntiato; neque reperitur in documentis Eccle-

| EUEfOHI

fiafticis exemplum, quod Sacerdotes degradati,

l

aut rejecti ad communionem Laicam unquam

p

vocati fint, aut venire permiffi fint ad moribun-

dum. NEc ossTAT, quod Concilium Tri-

eTOODI:

dentinum Seff. 14. c. 7. afferat; quoslibet facerdotes

tfb

tatem abfoloendi.

Lo-

pro articulo mortis babere facul.

quitur enim de facerdotib

us adhuc habentibus

Certé, fi Concilium

nd

communionem Ecclefias.

yln

13

refpexiffet etiam ad Sacerdotes à communioné

;

Y

fidelium fejun&tos,

aut fi de his facerdotibus in

iberativis fuiffet

previis Congregationibus -del

motus fermo, aut dubium , id non 2atuiffet Car-

dinalem Joannem Moronum, qui tanguam Le-

Jm (

gatus Pii IV. Concilio

fübfcripht , & Congrega-

p

tioni, in qua illa Declaratio Cardinalium edita

eft, prefederat , & Cardinalem

Philippum Buon-

hg

compagno , qui & ipfe adhuc exiftens Epi-

fonaé

fcopus Concilio interfuit; qui tamen prafa-

te Declarationi Cardinalium etiam ipfe intcr-

i

:' i

erat.

qu

DF

142

D L-B-U- D A.T-1.0/ 1X2

4

erat. Vide Pontafium V. abfolutio. Caf. 94.

QUJRITUR 40.

Quenam requirantur ad

m

incurrendum Cafum refervatum ?

)u

RzsPONDEOo: Requiritur r

ut actus fit

qtii

ala

jm

certó peccatum mort

aGau ,

prout oftenfum eft Q.

22.23. & 27. quia peccata venialia, aut dubia

P

non funt materia rcfervationis, fi dubium fit ftri-

; o

&é tale , & non militet contra reum in foro ex-

,dec

terno violenta praefumptio ; prout dictum eft

mo m

2. ut actus fit externus , prout often-

Q. 23.

i; d

fum eft G. 7

3. ut a&tus fit certó comprehen-

ais

fus fub refervatione, prout dictum eft Q. »

saünt i

4. ut actus, cui annexa eft refervatio ratione ex-

du

a

communicationis , à poenitente fcitus füerit effe

(JCERI

prohibitus fub excommunicatione, nec appareat

hat

caufa excufans ab excommunicatione.

Inter

URU

caufas autem excufantes ab excommunicatione

ais

eft ignorantia probabilis cenfüurz , prout loquitur

CUX

Gregorius IX. in C. quamvis de Sent. Excomm.

Wibl

prout opponitur ignorantie cra[J& vel ajfcttate ,

um (

prout patet ex illo Capitulo.

5. Communis Au-

UT

thorum ad incurrendam cenfuram etiam requi-

h if

rit, ut aCtus fit confummatus ; hinc nifi copula in

I

inczítu v. g. vel adulterio fuerit perfecta , vel

D

nifi mors fuerit fecuta ex vulnere , exiftimant,

1iftc

non incurri cafum refervatum ratione inceftus,

adulterii , homicidii, &c.

Verüm quia hoc re-

ï::ddium

N

[

quifitum non eft extra controverfiam

h

d

UXRITUR 4I.

An ad incurrendum Ca-

Ib

fum refervatum requiratur a&tus confummatus?

1

h

)

?

lts

:

RrzsPowDro: Quando etiam aótus non

u

m

confummatus proprié juxta ftylum Ecclefie

!

D

comprehenditur fub fignificato termini in Decre-

to

dtri

DE CASIBUS RESERVATIS.

143

Cdl N

C

to refervationis adhibiti, ad incurrendum Cafum

d

refervatum fufficit aétus non confummatus. Ra-

tio eft; quia licet refervationes fint ftricte in-

ts f

l

terpretationis , termini tamen generales'reftrin-

(

endi non funt ultra proprietatem verborum,

WR

A

atque ultra intentionem Legislatoris aliunde no-

tam. Sic quando refervatur inceítus , referva-

lQ

tus effe cenfendus eft omnis actus , qui venit in

Stylo Ecclefiaítico füb termino generico ince-

T0

ftus ; & quando prohibetur abfolutio conferri

Ov-

At

homicidis, ea prohibetur conferri omnibus , qui

b

veniunt in idiomate Ecclefiaftico nominc homi-

Qs

cidarum.

QUJERITUR 42.

Quid in Dicecefi Augu-

FA

Ls

ftana intelligitur per bomicidium voluntarium?

D

RzsPOoNDEO: Intelligitur omnis actus ex-

ternus intentione dire&a vel indire&a mortaliter

peccaminofa efficaciter influens in occifionem

hominis, acfufficiens ad denominandum homi-

cidam.

Unde hoc termino comprehenditur r.

il

Suicidium.

2. Parricidium.

3. Procuratio ab-

n n

ortus in fe vel alia perfona , fi foetus fuerit ani-

Q

matus.

H

m

Probatur bec explicatio. In Synodo Auguftana

anno 1610. eadem fuit refervatio fa&ta quoad

"

homicidium , que jam prius ftatuta erat in Syno-

N

do 1355. 1542. 1548. & in Rituali 1580. & quee

per Cardinalem Campegium anno 1524. in Con-

s

ventu Ratisbonenfi decreta fuit pro omnibus É-

pifcopatibus Germaniz retinenda efle ; fed in o-

lmmaïlli?

ss D

mnibus his Synodis , & Conftitutionibus refer-

vatur omne id , quod facit pomicidam , quia pro-

fb

?|

hibetur abfolvi bemicida. Cum ergo ommis actus

dinDe:;

l

exter-

144

DISPUTATIO

lxl

N

externus efficaciter influens in homicidium faciat

um

bomicidain , prout ex A&is Ecclefiafticis, & Con-

m

ciliis, & Corpore Juris conítat, omnis ejusmodi

ml

actus comprehendi füb refervatione cenfendus

r

eft. Quod autem in Synodo Auguftana 1610.

s

eadem peccata , que jam prius refervari confue-

n nb

verant , retenta fint, indicant illa verba Synodi:

220

Hanc poteflatem jam ante ab "4ntece[Joribus noftris con-

gt

ce[Jam confirmamus , ut à quibuscunque peccatis occultis

UI

alfolvere po[[int , exceptis bomicidio , &gc.

un ag

CONFIRMATUR.

Campegius, & Diccefis

fiton

Auguítana hac refervatione proximé emulaba-

n d

tur morem primitivz Ecclefie , prefertim Roma-

iioni

ne , in qua.primis temporibus ad ponitentiam

hiü:

folennem refervabantur hec tria genera: Ho-

&l r

micidium , idololatria, mechia.

Ergo cum pri-

&i

mis illis temporibus fub homiecidio comprehenfi

i o

fuerint etiam mandantes & cooperantes , prout

Bu

patet ex Ponitentiali Romano , eofdem nunc

ingj

comprehendi cenfendum eft.

QUJRITUR 43.

ïi.'an fiüi

Unde probetur, quod

náu

homicidze termino comprehendatur , qui procu-

ravit abortum ?

z (My

1

)

My

i lil

Z

RzsPowNDro: Probatur i. ex Jure Cano-

^

T r

nico l. 5. de Homicidio c. 5. Si aliquis bemini aut

mulieri aliquid fecerit , vel ad portandum dederit,ut non

"'-lw AM[

Wi

po[J't generare ,. aut concipere vel nafci füboles , ut bomi-

cida teneatur.

Hic Canon defumptus eft ex Con-

Pw*,m

cilio Wormatienfi.

(f

m

2. Sixtus V. in Bulla, Zf-

frenaiam, edita anno 1588, diciti Ommnes tam viros

'i'frgwæ

n

quam mulieres , qui de cetero per fe aut. per interpofitas

perfonas abortus , feu fetus immaturi, tam animati quàm

[WLJJ

REEJH

inanimati , formati , vvel informis ejettionem procurave-

Vinl y

Ubflonf

il

Q

d

DE CASIBUS RESERVATIS.

145

ii

! ! CO;

]

vint , ita ut reip[a abortus focutus fuerit , penas tam di-

&U

vino quàm bumano S'ure adver[us veros bomicidas , qui

&endi

bomicidium voluntarium attu 6^ reipfa patraverint , co

ipfo incurrere fLatuimus.

In his duobus textibus,

lt í1o,

Q

licet procurantes abortum foetus nondum anima-

Fï

MS

ti non habeantur pro veris homicidis , fed tan-

J

tum sequiparentur homicidis in pona; exinde

tamen argumentari licebit, quod ficut procuran-

Wal

tes abortum foetus non animati per aliam perfo-

nam zquiparantur quoad poenam homicidis tali-

&l

bus fictione juris, ita procurantes per aliam per-

T

fünls

fonam abortum fotus animati zquiparandi fint

veris homicidis quoad refervationem.

n

:

PROBATUR 3.

D. Auguttinus & Innocen-

tius III. precife eos à reatu homicidii eximunt,

od

qui feetum inanimatum corrumpunt.

Ergo eos

as

w

à reatu homicidii non eximunt , qui feetum ani-

li gt

matumcorrumpunt. S.Auguftinus l. qq. in Exo-

Q

dum q. 8o. dicit: Qwod ( Lex ) non formatum puer-

jerium moluit ad bomicidium pertinere , profe&to nec ba-

n qu

'

minem deputavit , quod tale in utero geritur. -- ldeo

u

Lex (Moyfaica) moluit ad bomicidium pertinere ;

quia nondum dici potefi anima *iva in eo corpore , quod

du

(

Jenfa. caret.

Et Innocentius III. C. de homicidio

dicit: .decepimus , quod quidam Presbyter mulierem

i

pregnantem per Zonam arripuerit ; ip[a per boc aborti-

vit. Refpondemus , quod fi mondum erat vivificatus

fite;

(

conceptus , mini(lrare poterit ; hoc eft, non incurrit

m

irregularitatem ex homicidio.

yu ian.i,i';ï

Si QUERAS , quandonam foetus cenferi dee

j

u

beat animatus anima rationali ?

aii p

RzsPoNDEO: Juxta modernos Medicos

embrionem ftatim animari in conceptione , ficut

ul

f,'

D.dmort Ty. de Penit. P.IV.

con-

pi

DISPUTATIO IX.

146

q5; 1

contingit in pullis ovorum.

'Thomifte, qui ad-

mittunt fuccefhonem animarum , poffunt eam a-

Pl ju

qgn i

nimationem ferius admittere.

Idipfum in noftra

"

Philofophia admitti poteft , ubi docui , ante in-

r pfüpf

fufionem animz rationalis dari virtutem plafticam ,

Cate-

u

à qua formetur corpus animale in utero.

rüm cum ifta incerta fint, & ab experientia con-

i,

Dis mgf

ftet, embrionem expleto quadragetimo die quo-

ad caput & peótus jam diftincté referre corpus

suiond

1n j

humanum , quamvis diftinctio fexus non ita di-

aOt

ftincé appareat ; moraliter certum erit, & pra-

fumptivé ita judicandum , jam tunc infufam efle

animam rationalem.

Caterüm , quamvis abor-

M

b , H

tus feetus przfumptivé inanimati de facto non

contineatur proprié fub catu refervato homici-

dii, mereretur tamen fpeciatim refervari , feu po-

Ul,ï

)ï.d

tius referri ad homicidium, tanquam dubium , eó

i U

quod juxta opinionem Medicorum recentiorum

1. lm

fotus jam animetur in ipfa conceptione; tum

v

etiam , quia jam in primitiva Ecclefia procuratio

inih,

ejusmodi abortus jam fuit relatus ad Cafum re-

æm;:'zïaïd

fervatum homicidii in ordine ad ponitentiam fo-

lennem.

Id patet ex D. Bafilio in Epiftola Ca-

TU

nonica ad Amphilochium , ubi receniet Canones

All

ii

Penitentiales, feu Cafus refervatos ad poeniten-

NT

tiam folennem.

Can. 2. fic habet: Que de indu-

eivi

Lormati au-

Jiria fetum corrupit , cedis penas luat.

tem vel informis fubtilitas à nobis non attenditur.

Hüic

enim non [olim quod nafciturum fuit , 'oindicatur , fed

M

eniam ipfa, que fibi infidias paravit 5 quoniam ut pluri-

Qh

mum ejusimodi inceptis una quoque mulieres intereunt.

"Theodorus Balfamon in explicatione hujus Ca-

Ti g

)

nonis reddit aliam valde idoneam caufam refer-

vatio-

DE CASIBUS RESERVATIS.

147

j J qu a

vationis ; quia nempe ejusmodi nondum anima-

Ia.

tus jam habet cbaracterem bominis , hoc eít , organi-

iLf

zationem interiorum partium, puta cordis, & ce-

fe j

rebri, & aliorum vaforum , potius convenien-

Mim,

tem ac propriam naturze humana& quim brutali ;

. t

ita ut ejusmodi corpus embrionis , ucut nondum

TT

animatum, ipía fua fpecitica organizatione natu-

lg.

raliter exigat potius animam rationalem , quàm

f

irrationalem.

Imo ejusmodi corpus fic organi-

emi

zatum jam habet jus ad rem, nempe ad animam

i

t

rationalem.

Hinc, prout Eítius in 4. dift. c,

[

n. I4. p. 3. difcurrit : Sicutis, qui non quidem alie-

I

na toliit , féd tamen alium impedit , ne lucrum faciat ,

fido m

quamois proprie non furetur , peccat tamen contra fepti-

Q IOT

mum preceptum. Decalogi 5 ita qui futurum bominem

f

impedit , etfi proprie mon occidat , in eodem tamen genere

( N]

eccat , eo nimirum peccato , quod ad bomicidium reduca-

[

iur.

Idem confirmatur ex Zertulliano , qui in A-

j

pologetico c. 9. ícribit: JVobis veró bomicidio femel

i at

interditto , etiam conceptum utero , dum adbuc fanguis

T

in bominem deliberatur , di[Jolvere mon licet : bomicidii

jbrtan

faflinatio efl , probibere nafci : nec vejert , natam quis e-

Homo eft , &

pl

]Ub

vipiat animam , an na[centem difiurbet.

i

qui efl futurus . etiam fru&us omnis jam in femine eft.

M

Sic & Minutius Felix in fuo Dialogo Gentiles al-

loquens ait: Sunt, que in ipfis vifceribus , medicami-

f

nibus epotis , originem futuri bominis extinguant , &

nïü

parricidium faciant , antequam pariant.

Et bec utiqua

de Deorum veftrorum difciplina aejcendunt,

D

j

UJRITUR 44. Quid in Dicecefi Augu-

/t

ftana intelligatur per berefm reíervatam Epifco-

h

jj

po?

Rz-

Ó

p

148

DISPUTATIO

TX.

M

at

RzsPoNDEo: Intelligitur herefis occulta,

jns

nondum dedu&a ad forum contentiofum. Li-

cet enim harefis ejufmodi fit Cafus refervatus

P

Summo Pontifici in Bulla Cenz , jam tamen fu-

pra Q. ro. n. 3. & Q. r3. oftenfum eft , Epifco-

pos Germania eam facultatem abfolvendi ab he-

I

refi occulta, eamque fibi refervandi, habere per

fpeciale Indultum Pontificium , declaratum à Car-

älgu*ïuna

semel

dinali Campegio , Legato Apoftolico in Conven-

tu Ratisbonenfi anno 1524, & confervatum ab O-

fvl

thone Truchfeffio Cardinali, & Epifcopo Augu-

u a

d

ftano anno 1548 , quo celebravit Synodum , &

anno 1570 , quo fcripfit Rome Rituale Augufta-

El

num , editum ab ejus Succeffore anno 1580, nec

ATEXIE d

non continuatum à Marquardo Epifcopo in Ritua-

li 1580, & ab Henrico Epifcopo in Synodo 161c.

dme

»ikan

Et hinc fequitur ; ab hzrefi occulta per Dicce-

fin Auguftanam nullum Confeffarium poffe ab-

m

folvere vi privilegii, fi quod haberet, abfolven-

bfont

di ab omnibus cafibus in Bulla Coene contentis,

u

ne quidem excepta hzrefi.

Ratio eft; quia in

ï;aurema'

conceflione generali abfolvendi à Cafibus Pape

ahpex

refervatis Pontifex non intendit comprehendere

A m

facultatem abfolvendi à Cafibus Epifcopo fpecia-

Wter refervatis, prout oftenfum eft fupra

3 6]5

i(0

G- 18.

Si tamen Epifcopus tempore Jubilzi, vel

in cafu ejufmodi fpecialis privilegii Pontificii non

haberet particulare motivum, fibi retinendi he-

refin occultam , v. g. ob invalefcentes in Dic-

Mi

cefi occultas herefes, verofimile eft , eum in

promulgatione Jubilzi , vel aliàs fe conformatu-

rum generali Conceflioni Pontificia.

Qu x-

Ahfolïm

DE CASIBUS RESERVATIS.

149

T

QUERITUR 45.

Quales fint Excommu-

llm |;

nicationes Pape refervate ? aut non refervata?

R

REsPONDEO: Exa&iüs illas enumerat P r-

p i

sELLUS in Summa Tbeologie Moralis , qui Pape

] EP'fCO

l

ha

refervatas recenfet ducentas fexaginta novem ;

)

lt

non reíérvatas autem centum quinquaginta.

x

Cua igitur omnes pofteriores in noftra Dioecefi

Auguítana dirc&té vi Statutorum Synodalium fint

lm

refervate Epifcopos; priores veró eidem fint re

n

fervatz faltem indire&té refpettu eorum , qui Pa-

d

pam accedere nequeunt, omnes hoc loco enu-

i

merandas cenfui, ne Clerici femetipfos decipiant,

d

exiítimantes , fe excufari per ignorantiam à re-

fervatione incurrenda aut Ponitentibus denun-

Iffo i

um

tianda.

Ut enim conceflerim , ignorantiam pro-

Vrto

babilem excufare ab incurrenda excommunicatio-

ylus

ne & annexa refervatione , ita indubitatum fup-

ï

u

pono, ignorantiam affectatam non excufare, qua-

T

lis foret, fi Clericus oblata fciendi occafione ftu-

TU

diofe lectionem horum Cafuum devitaret.

Ca-

l; qii

fus autem à Pifello enumerati , quibus inter Ca

fus Pape non refervatos addidi Percu[Jionem Cleri-

i z

lV

r

ci non enormem , fünt fequentes:

90

(

EXCOMMUNICATIONES

Latz fententie,

(

l.l

M

Ac

i?

bj

PAPAJX RESERVATA,

, un!

onfortur

Quibus Jubjiciuntur.

d

efervatis absque facul-

Abfblventes à Cafibus r

155

tate.

(!

p

150

DISPUTATIO IX,.

giti, 1

tate.

Decret. S. Congr. Epifc. & Regul. confir-

pf Sedl

mat. à Clemente V III.

;ll Q

Abfolventes à culpa, & poena per indulgentiam,

gun !

fi funt Regulares. Clem. 1. Religiofi , de privileg.

Mi t

Abfolventes pratextu gratiarum Sixti IV. à cafi-

igopat :

bus Bulle Coenge. — Extravag. & fi. dominici Gre-

j

gis , de penit. & remif[f..

honat

Abfolventes Sacramentaliter excommunicatum

at

à Papa. Cap. fienificavit , de [ent. excom.

g-

Abfolvendi facultatem publicantes ad faciendum

At

queftum. Julla 99. Pii V. quz incipit - -

of

Quám plenum.

If.qi

Abfoluti in articulo mortis à cenfura Papze re-

ibl

fervata fe non prefentantes. Cap. eos qui , de

detis.|

Jent. excom. in 6.

Abfolutionem datam ab abfente validam effe do-

jola

dentur

centes. DBulla 87. Clementis V III. qu« incipit - -

ia

San&iffimus.

Apufolt

Acceffum ad Romanam Curiam pro impetrandis

Tk

Apoftolicis Litteris prohibentes. Julla Cene ,

S TO

il

N

Agentium in caufis recurfüs ad Romanam Cu-

fttore

riam offenfores. Bulla Cene , $. 12.

idnt

Alienantes bona Ecclefie Romang , & alienari

fibe

confulentes. Bulla 35. Pii V. quz incipit - -

" Admonet mos.

nnte

v

Ambitum ad Papatum denunciare omittentes.

ii

Bulla 16. Pauli IV. qug incipit - - Cim f&cun-

dian: Apoftolum.

has

d

J

Ambitus, & tractatus pa&ionales fuper electione

Papz eo vivente facientes. Bulla V I. Pauli IV.

^

lii

fC] b

queincipit - - Cim fecundim.

M

li

Ambi-

DE CASIBUS RESERVATIS.

151

P i

Ambitus , tractatus paCtionales fuper electione

Papz Sede vacante facientes. Bulla 13. Grego.

Benfor

&

rii XV. que incipit - - ZEterni Patris.

Annonam hoftibus Chriftianorum deferentes.

du

TE

Y du

ü

Bulla Cene , $. 7.

0

Annonam ad Romanam Curiam deferri prohi-

bentes, vel impedientes. Bulla Cene , S. 8.

AU

Annonam à Statu Ecclefiaftico mercimonii cau-

fa extrahentes. Bulla ?8. Urbani V I1I. qu& in-

cipit - - Superni, S.5.

Apoftate à Fide. Bulla Cene , S. r.

.

H

I

Bulla 14.' Pau-

Apoftatas à Religione recipientes.

li IV. quz incipit - - Pofiquam.

i

Apoftolice Sedis Legatos , vel Nuncios offen-

lt ii

dentes. Bulla Cene , $. 11.

Apoftolicam ad Sedem venientium, ex ea rece-

RUO

dentium , aut in ea commorantium offenfores.

d UA

»

f«

Bulla Cene , S. 9.

Apoftolicas Litteras falfificantes, ac publicantes.

jucir

fu.

Bulla Cene , $. 6.

Apoftolicarum Litterarum impetrationem , exe-

cutionem, vel ufum prohibentes , eorumque

r

f

fautores. Bulla Cene , $. 13.

Appellantes à Papa ad futurum Concilium , ec-

"

rumque fautores. Bulla Cen , $. 2.

)p:

4 UA

j

Appellantes ,

vel aliter recurrentes ad Laicam

poteftatem

àlitteris Pape , vel ipfius Officia-

qnita

lium. Bulla Cene , $. 13.

n i

Appellantes , vel aliter recurrentes ad Laicam

poteftatem à decretis Judicis Ecclefiaftici. Bul-

yrt

la Cene , S. 16.

Archi- Epiícoporum offenfores. Bulla Cene ,

h

S. If.

K 4

Arma

D

p

155

DISPUTATIO IX.

Arma deferentes ad hoftes Reipublice Chriftia-

i

ii

nge. Bulla Cene , $. 7.

Aftrologi divinantes füper vita , ac morte Papz,

qun1

five fuper ftatu Sedis Apoftolice , vel Reipu-

n

ais

blice Chriftiange. Bulla 113. Urbani VIII. que

incipit - - /nfcrutabilis.

g. J

ss

vocantes caufas fpirituales , vel fpiritualibus

adnexas à Judicibus Ecclefiafticis, ac fautores.

giy

Bulla Cene , $. 14.

qu iv

hod

Auxilii Divini Traétatus edentes, legentes , im-

primentes, vel retinentes. JDecret. Congreg. S.

(rgri.

Offic. anno 1625. die 22. Maji , & anno 1641. die

m

1. Zugufli.

Til

eficium in Eccleüä&icum fe intrudentes.

S:!?ïccleüz

Ben

Conc. Trid. Se[J. 9. c. x1. de reform.

jats

Beneficia, & penfiones recipientes in confiden-

d v

tiam (nifi fint Cardinales, & Epifcopi, cüm hi

n

incurrant interdidum ab ingreffü Ecclefiz )

Jraimi

Bulla 85. Pii IV. qu incipit - - Romanum Pon-

tificem.

que]

Beneficiorum Simoniaci, ac complices.

| Bulla 85.

frbant

Pii V. que incipit - - Intolerabilis.

lrjati

Beneficiorum obtentores pro aliis fe fupponen-

lx

tes. Bulla 12. Pauli IV. quz incipit - - Inter

Wtrevd

cateras.

Beneficiorum fru&us, vel jura ufurpantes , aut

x' ym 'm

d

QU C

fequeftrantes. Bulla Cene , $. 17.

al j

Beneficiorum redditibus onera imponentes , exi-

MX

gentes, vel recipientes. Bulla Cene , $. 18.

Ya

l

Beneficiorum vacantium fru&us non applicantes

nj

juxta Extravag. Joan. XXII. - - Sufcepti regimi-

Mis - - donec reftituant,

M.

lem

- Benefi-

DE CASIBUS RESERVATIS.

153

du

Beneficiorum collatores violantes fufpenfionem

0b collationem non factam juxta formam pre-

f P&pg

fcriptam in Bulla 58. Pii V. qua& incipit - -

dlp,

Quanta.

ff

