quàm officialis deputati. Cap. dura, decriminefalft.

Tetale

Apoftolicis litteris falfis utentes. Cap. ad falfario-

rum , de crimine falfr.

t

Arma prohibita concedentes geftari in ftatu Ec-

ii

clefiaftico. Bulla 145. Piüi F. que& incipit - -

Cim vice$. 3.

Arma tenentes Monachi infra fepta Monafterii

fine licentia Abbatis. Clement. ANe in agro, $.

Quia «er , de flatu Monacbor.

Affaffinis mandantes homicidium, feu eos rece-

)

ptantes, occultantes, defendentes. Cap. pro bu-

mani de bomicid. in 6.

Aftrologiam judiciariam exercentes. Cum. f quis

ariolos , &2 Can. aliquanti 26. q. s.

B

'eguinorum ftatuum mulieres affumentes , Cle-

ment. 1. de religiofis domib.

Beguinorum, vel Bizochorum religionem profi-

tentes. Extravag. Santta Romana, dereligiof. domib.

Beneficium à Schifmaticis collatum retinentes.

Cap. quod & prece[Jore noftro , de fcbifmat.

Beneficium recipientes de manu poteftatis laicze.

Can. fi quis deinceps , &2 can. quoniam 16. q. 7.

Bononie Scholares, vel Magiftri conducentes

i

alienum hofpitium infra tempus condu&tionis

finelicentia Ínquilinorum. — Cap. ex refcripto,, de

locato , & condutt.

C.

amerze Apoüolicæ non applicantes confifca-

tiones inftatu Ecclefiaftico. Dulla43. Pii IV.

n U

í

quzincipit - - JDecet Romanum Pontificem.

Cancel-

Di

176

DISPUTATIO

Ix- w

gonis

Cancellari& Apoftolicg officiales fe intromitten-

"

tes in caufis fibi interdictis n Bulla 54. Piüi IV.

g

qu&incipit - - Univerfi Gregis.

gt

Canonici Regulares accedentes ad Curias Princi-

1

pum animo nocendi fuis Prelatis , vel domi-

g

bus. Clement. INe in agro, $. Quia veró, de flatu

Monacb.

u

i

Cappucini recipientes Fratres de obfervantia.

(onlium

Bulla ?o. Sixti V. quz incipit . - Pro ea.

ss

Ini

Cenfure fulminationem impedientes, vel ejus

abfolutionem , aut revocationem per vim, &

(nnffin

1etum extorquentes. Cap. ab/olutionis, de bis que

gtl

vi, metuve in6.

Ini Tfh

Ceffationem à Divinis, vel interdi&tum locale

(irto

generale Religiofi non fervantes. Clement. Ex

ii

jrequentibus , de [ent. excomm.

PT

Claufura Monialium pro confervanda, Magiftra-

um

tus negantes Prelatis auxilium. — Concil. Trid.

Contrde

fé[f. 25. c. 5. de Regularib.

(inni

Claufuram Monialium Superiores fine jufta caufa

intrantes pro tertia vice (cüm pro prima incur-

rant folüm interdi&tum ab ingreffu Ecclefiz,

k

lo

& pro-fecunda fufpenfionem à Pontificalibus )

Declaratio Bulle 28. Gregorii XIII. quz incipit - -

Itiona

Dubiüs , $.2

Betlore

Clerici in dignitate conftituti accedentes ad au-

tf

diendas leges, vel medicinam in Scholis publi-

nf

cis poft duorum menfium fpatium , Cap. fuper

LT

Jpecula $ me Clerici. ,vel Monacbi.

Dfdm ;['0

Clerici obtinentes Ecclefias de manu laicorum.

UM

n

Can. fi quis Clericus 16. q. 7.

hn

il

Clericus habens officium Prepofiti Szcularis, fi

il

moni-

L^

DE CASIBUS RESERVA TIS

I

177

Unlte

monitus non defiftat. Cap. Clericis, ne Clerici,

i

vel. Monachi.

Communicantes cum excommunicato in crimi-

tIre

ne criminofo, fi ejus Cenfura non eft referva-

ta. Cap. nuper , de fent. excom.

j

QD

L

Conclavis formam Officiales non procurantes

d jxfkï

fervari. Cap. ubi periculum, de ele&t. in 6. $. Pra-.

zerea.

TM

Concilium in Tridentinum gloffas, & annotatio-

WR

nes facientes. Bulla 73. Pü IV. qus incipit - -

Benedittus DEUS , $ 5.

u

Confeffionem non effe neceffariam exiftenti in

MAv

mortali pro fumenda Euchariftia docentes.

Concil. Trid. feff. 33. Can. 11.

IT

Confervatores ad excedendos fuz poteftatis li-

mi I

mites inducentes. Cap. bac con[Litutione , offic. de-

leg. in 6. Bulla 9. Gregorii XP. qua incipit - -

Yu

Sant&ti[mus , $. 11.

(j

Contrahentes Matrimonium in cafibus prohibitis.

Clement. 1. eos, qui de confang.

W]u

ht

D.

IIf

ll

J ECx

cimas Religiofi ufürpantes, vel earum folu-

De

tionem impedientes, fi non habeant admini-

R

ftrationem , vel officium (cüm tunc folam fu-

fpenfionem incurrant) poftquam preftiterunt

jj ad L

fatisfactionem condignam , qua non pra'ftita

non poffunt abfolvi,nifi à Papa. Clement. 1. Re-

jhy

m

ligiofi, de decimis.

|

Decimis à folvendis Religiofi alios fuis fermoni-

bus retrahentes. Clement. Cupientes , de pamis.

y ude

Delegati Pontificis concedentes bonorum Eccle-

fiafticorum alienationem fieri in damnum Ec-

Sæcumr

M

cle-

fj

D.zdmort Tr. de Panit. P.IV.

J

178

DISPUTATIO.

lx.

clefis. Bulla2. Paulill.que incipit - - Cim

ii

in omnibus.

gelï&l'i

Dignitatem à Schifmaticis collatam retinentes,

"

Cap. quod à predece[Jore noftro , de fchifinat.

d

Directores Monialium in eleétionibus non abfti-

s

nentes ab iis, unde difcordie poffunt oriri.

ff

Cap. indemnitatibus , $. Poflremo , de elctt. inG.

gat?i [

Divinationem exercentes. Cam. Si quis ariolos , (2

f

Can. aliquanti 26. q. 5.

I

fl

Divinantes de Papz vita, vel morte. Bulla 113.

geted

Urbani VIIIL quz incipit - - Jnfcrutabilis.

cepi&h

Doétoratum , vel lectoratum concedentes non

moned

premittentibus profeflionem Fidei (fi non fint

/

h

1

u

f

Epifcopi, cüm hi incurrant folüm interdictum

Wi

ab ingreffu Ecclefiz) Bullag8. Pii 1. que in-

qurim.

cipit - - /n Sacrofantta.

f

E

dmd

doron

Ec

clefias obtinentes per laicos. Can. fi quis Cle-

Txomr

ricus 16.4.7.

Ti

Ecclefie bona alienantes, ac recipientes. Extra-

frat

vag. "mbitiofz , de reb. Ecclef. non alienand.

Toonm

Ecclefiarum bona compellentes fubmitti Laicis.

TWl T,

Cap. boc conjultz]gma, de rebus Ecclef. non alienandis

?n O.

htorqu

Ecclefiaftici conftituti in dignitate accedentes ad

yel fer

audiendas leges, vel medicinam in Scholis

li u

publicis poft duorum menfium fpatium. Caf.

Juper fbecula , ne Clerici , vel Monachi.

J

Ecclefiaftico in ftatu non applicantes confifcatio-

i

j

li

nes, & poenas Camerge Apoftolice. Bulla 43.

Pii IV. quz incipit - - Decet Romanum Pontifi-

Wa

cem.

ferin

Eccle-

T

DE CASIBUS RESERVATIS.

179

(

Ecclefiaftico in ftatu arma prohibita concedentes

s

UTf

geftari. Bulla 145. Pii V. que incipit - - Cim

vices , $. Tértio.

äü f

Electionem in Monafteriisturbantes. Cap. indem-

nitatibus , $. Poftremb , de eleti. in 6.

l Qrir

h6

Ele&ionis, nominationis, vel collationis dene-

gatz caufa vexantes perfonas , velloca. Cap.

fciant. cuntti , de elett. in 6.

Epifcopi Romam latenter venientes, vel ab ea

)

AT

recedentes fine licentia Pape? , eorümque re-

ceptatores, fi de ipforum adventu Papam non

Ah'

moneant. Extravag. Ut Prelatorum , de majorit.

[n,

€9 obedient.

fi(i

Epifcopi fe ingredientes in aliena Dicecefi. Cap.

qà

quoniam in plerisque , de offic.

Euchariftiz fumptioni non neceffario premitten-

dam eífTe Confeffionem ab exiftente in mortali

docentes. Concil. Trident. fe[J. 13. Can. 11.

;r*?»ï:f

Excommunicato cenfura non refervata commu-

nicantes in crimine crimininofo. Cap. nuper, de

j

J

M

fant. excom.

2

Excommunicatos fepelientes in loco facro. Cle-

ii

iM

ment. 1 . de fepultur.

Hb

Extorquentes per vim , & metum abfolutionem,

vel revocationem cenfura. Cap. abfolutionis, de

— bis, que vi , metuve in G.

F.

(

brice S. Petri deputatos moleftantes. Bullag7.

Fa

d

PüV.queincipit - - Exigit.

hii

Fominam cogentes ad Religionem , vel ab ea

u

retrahentes, aut impedientes injufté. Concil.

Trid. fe[f. 25. cap. 18. de regz;larib.r

Fomi-

J

180

DISPUTATIO

IX.

|

Foeminárum raptores. Com. Trident. Se[f. 24. c. 6.

.

gl

de reformat. matrim.

tim ]

Fraticellorum Religionem profitentes. Extravag.

n

Santia Romana , de Religiof. domibus.

jgulto

Fratres de obfervantia recipientes Cappuccinos.

(s

Bulla20. Sixti V. qu& incipit - - Pro ea.

fl

r

Fraude inducentes Judicem ad fe conferendum

ad mulierem , ut ejus teftimonium excipiat.

D

Cap. Mulieres , de judiciis inG.

r

]

F.

t

if

fierdà

Ge

rmanie Religiofi, & Parochi non fervantes

concordiam inter fe ftatutam, Extravag. Vi-

,

ces illius, de Tregua, € pace.

In

;irmf"

fsl

Gloffas in Concilium Trident. edentes. Bulla 73.

Pü IV. que incipit - - Benedittus DEUS,

t

à.u

Gut.)el.-natores , & Officiales mortuo Pontifice

i5

non obfervantes prefcripta im cap. ubi pericu-

ls

lum , $. Preterea, de elett. in6.

[

H.

Hæreticos , eorümque fautores fepelientes in

[

loco facro, dummodó exhumaverint ,cum

- nl

alias excommunicatio fit refervata.

Cap. qui-

cumque , de beretic. in6.

(trg

yrenii

Homicidium mandantes per Affaflinos.

Cap. pro

bumani , de bomicid. in 6.

i

?

i.

In

quifitores, Teftes, aliósque Miniftros S. Offi-

"u

M

cii vexantes. Bullag2. Pii V. qua incipit - -

"

! uf

$i de protegendis.

Inqui-

L]bxüx hi

DE CASIBUS RESERVATIS.

181

M

Inquifitionis Caufis fe ingerentes, ejásque fenten-

tiam non exequentes, & requifiti non adju-

WMg

vantes. Cap. Ut inquifitionis , de beretic. in6.

Inquifitiones pretextu pecuniam extorquentes ;

VOR

fi fatisfecerint. Clement. INolentes , de beretic.

m

Inquifitionis Supremz Cardinalibus non obedien-

tes. Bullax. PüiV.quasincipit - - San&i[[mus

IN

"

Domüinus.

Interdictos fepelientes in loco facro, fi fit preefti-

ta fatisfa&tio ad arbitrium Epifcopi. Clement. 1.

de fepultur.

VTT

u

Interdi&um locale generale , vel ceffationem à

Mg l

Divinis Religiofi non fervantes. Clement. Ex

frequentibus , de fent. excom.

ll

E

Judices Laici negligentes preftare auxilium Epi-

J

fcopo, vel alteri Judici Ecclefiaftico requiren-

ti. Can. adminiflratores 23. q. 5.

M

Jus Regalium, feu defenfionis, aut cuftodie in

u

m

locis piis fibi ufurpantes. Cap. Generali, de elett.

in 6.

L.

ii

Y

M

ica poteftas omittens dare brachium ficula-

Dl

La

re Epifcopis. Can. adminiftratores 2.:3. queft. s.

L D

Le&uram, vel Do&oratum concedentes non

premittentibus profeffionem Fidei (nifi fint E-

C,p [

pifcopi, cüm hi folüm incurrant interdictum

ab ingreffu Ecclefie) Bulla88. Pii IV. que& in-

cipit - - /n facrofancia.

Leges, aut medicinam docentes Religiofos , qui

505

habitum dimiferunt. Cap. ut periculofa, ne Clerici,

vel. Monacb. in 6.

p

Libros imprimentes fine licentia Superiorum,

M 3

vel

l

p

182

DISPUTATIO IX.

vel fine nomine Auctorum. Conc. Trident. Se[f.

M;,chi k

gCSndi ]

]

4.. de edit. & ufu Sacror. Librorum, Index libr. pro-

;

g, N

bibit. regula 10.

Libros ita impreffos retinentes , & vendentes.

l

Jf

"

a&hi [:

Conc. Lateran. füb Leone X. Se[f. o. decr. 3.

Litteras Apoftolicasrecipientes de manu alterius,

gl

nn,ül]

quàm Officiales deputati. Cap. dura, de crimine

faift.

Jorst

quà

Litteris Apoftolicis falfis utentes. Cap. ad falfa-

riorum , de crimin. falft.

foyi,

Litteras Pape impugnantes ante coronationem.

od

Extravag. ultima, de fent. excom. cap. 4.

qu I]

Ludos Taurorum , & agitationes ferarum exer-

VMaidn

r

centes extra Hifpaniam. JBulla48. Pii V. qu:e

incipit - - De /alute.

i.

Joxdir

M.

T

du

Matrimonium ad contrahendum cogentes. Con.

Trid. Se[f. 24. c. 9. de refor. matrim.

m

Matrimonium contrahentes in cafibus prohibitis.

Jut

j

Clement. unic. eos , qui de confanguin. *

Dii,

Matrimonia filiorum fine confenfü Patris irrita

Id

effe afferentes, vel clandeftina ante Concilium

Ti d

Tridentinum valida fuiffe negantes. Conc, Trid.

(j ii

Se[J. 2 4. cap. 1. de veformat. matrim.

lixfum

Medicinam docentes Religiofos , qui habitum di-

b

miferunt. Cap. ut periculofa , ne Clerici, vel Mo-

nach. in 6.

l

T

dUl

Mendicantes Religiofi fine licentia Sedis Apofto-

M

lice novas domos acquirentes , vel alienantes.

D

Clement. cupientes de penis.

Mon'im

Miniftros S. Officii vexantes Bullag2. Pii V. que

g

incipit « - Si de protegendis.

Mi

Mona-

DE CASIBUS RESERVATIS.

183

Tïiäem.sg

Monachi accedentes ad Curias Principum animo

xä&

nocendi fuis Przelatis, vel Monafteriis. Cle-

ment. Ne in agro, $. Quia verb, de [latu .Mona-

Wl

chor.

ln

Monachi tenentes arma intra fepta Monafterii fi-

Mi

ne licentia Abbatis. Clement. NNe in agro, $. Quia

Ti i

verb , de flatu Monacb.

Monaíteria ingredientes Prelati Regulares fe-

W;

cunda vice eodem anno fine prefentia Epi-

fcopi ,

vel alterius Ecclefiaftici fzecularis ab

UT

eodem deputandi.

Bulla x$6. Alexandri V.

Z

quze incipit - - Fici.

CU

Monialem fieri, vel non fieri cogentes, ac coo-

4.i];

perantes. Concil. Trident. Se[J. 25. cap. 18. de re-

ularib.

Monialium Claufuram fine caufa jufta Superio-

res intrantes pro tertia vice (cum pro prima

Og

Ü

incurrant interdiétum ab ingreffu Ecclefie , &

ro fecunda fufpenfionem à Pontificalibus)

T

m

ll

Declaratio Bulle 28. Gregorii XILI. quce incipit - -

Dubiis , $.2.

Pt t

Monialium dire&ores non abftinentes in ele&io-

TU

nibus ab iis , unde difcordie poffünt oriri.

n

Cap. indemnitatibus, $. Po[tremo , de elett. in 6.

Monialium Claufura pro confervanda , Magiftra-

tus negantes auxilium Prelatis. Conc. Trident.

idbtum:

ij u

Se[f. 25. cap. 5. de regularib.

Monialium Monafteria non ad malum finem jn-

gredientes fine licentia Prelati. Conc. Tridemt.

j

|dient

Se[f. 25 . cap. 5. de regularib.

Monialium przpofite ele&ionem turbantes. Cap.

indemnitatibus , $. Poflremo , de elet. in 6.

hi

A

n

Monialium Vifitatores in fuo munere impedien-

4

tes,

DISPUTATIO Ix.

4

D)

184

tes, nifi refipifcant. Clement. Zttendentes , de fta-

tu Monacb.

Montem Pietatisimpugnantes. Bulla 11. Leonis X.

yi

n

quae incipit - - Jnter multiflices.

n q

Mulieres affumentes Beguinarum ftatum. Cle-

ment. 1. de religiof. domibus.

fimtr

wii,s

Mulierum raptores. Concil. Trid. Se[f. 24. cap. 6. de

refor. matrim.

1 d

]

V,

l

N.

Pecullo

otariorum Officiis à Camera Apoftolica ven-

ul

Tenan i

ditis, vel vendendis, fe intromittentes, aut

vexantes Notarios ea ementes. Bulla 83.Pii IV.

mffæ !

qu& incipit - - Superna providentia.

1

?ïi;:entiar

Nuncii, aliique Miniftri Pontificis procurantes à

Principibus, ad quos mifli funt, favores ad di-

gt

gnitates pro fe, vel Confanguineis à Papa ob-

It

fl

tinendas. Bulla 96. Pii IV. quz incipit - - Et

(

Ji Romanum Pontificem.

n

O

fenilt

t j

fficiales mortuo Pontifice non obfervantes

frbyteri

[

prafcripta in cap. ubi periculum , $. Preterea ,

LU

de ele&t. in 6.

'.'L'j'f, [

Officium Przfulatus in Ecclefiis ufurpantes. Caf.

fs

quoniam in plerisque , de Offic. Sfudic. Ordinar.

Officii S. Inquifitionis Miniftros vexantes. Bulla

&*j

82. Pii V. que incipit - - Si de protegendis.

Ordinationes fa&as à Schifmaticis exercentes.

Cap. quod à predece[Jore noftro , de Schifinat.

Rar"«ä

Regahc í

P. Pape

Vr

DE CASIBUS RESERVATIS.

185

|

hi

P

li

& de vita, vel morte divinantes. Bulla 115.

p

Urbani V III. quz incipit - - Infcrutabilis.

Pape nondum coronati litteras impugnantes.

Extravag. ultim. de. (ent. excom.

l C(-l

d

Parochi, & Religiofi Germaniz non fervantes in-

ter fe concordiam ftatutam. Extravag. l'ices il-

lius , de Tregua , &9 pace.

Percuffio Clerici non enormis. C. pervenit. 13. de

ïOHüg

Sent. Excomm.

g

Poenas in Statu Ecclefiaftico non applicantes Ca-

j

mere Apoftolice. Bulla 43. Pii IV. qus& inci-

it - - Decet Romanum Pontificem.

Ponitentiari& Officiales fe intromittentes in Ex-

fu.

d.

peditionibus prohibitis in Bulla 53. Pii I. que

incipit - - /n fublimi.

n

db

Pralati Regulares ingredientes fecunda vice eo-

jl

dem anno in Monafteria Sanctimonialium fine

prefentia Epifcopi, vel alterius Ecclefiaftici

fzcularis ab eodem deputandi. Bulla 156. Z4le-

xandri VII. que incipit - - Felici.

Y

h

ii

Presbyteri accedentes ad audiendas leges, vel

li

Medicinam in Scholis publicis. Cap. fuper fpe-

cula , de Cleric. vel Monacb.

Prafulatus Officium in Ecclefiis ufurpantes. Ca.

quoniam in plerisque, de Offic. Sfudicis Ordinar.

""

i

R

u

Yanw

tores foeminarum. Conc. Trid. Se[J. 24. c. 6.

fil

R

de veform. Matrim.

Regalie , feu cuftodiz titulum in locis piis fibi

ufürpantes. Cap. generali , de elett. in 6.

s

Reli-

J

hi

186

DISPUTATIO IX.

Religiofi dimittentes habitum. Cap. ut periculofa,

us [

ne Clerici , vel Monacb. in 6.

"PT

Iu

Religiofi decimas ufurpantes, vel earum folutio-

nem impedientes , fi non habeant adminiftra-

jatlü (

tionem, vel Officium (cum tunc folam fufpen-

at

fionem incurrant) dummodo dederint fatisfa-

at

ag

&ionem condignam (cum aliàs excommunica-

tio fit refervata.) Clement. Religiofi , de decimis.

d n

m (

Religiofi à decimarum folutione retrahentes, vel

negligentes fuadere earum folutionem fuis poe-

(hohto,

nitentibus, eosque abfolventes. Clement.cuien-

Jenim

frelitn

tes , de ponis.

Religiofi exeuntes de Clauftris ad audiendas le-

Wib

ges, vel Medicinam, eofque docentes, vel in

pf

Scholis retinentes. Cap. non magnopere , & cap.

at ]

Juper [pecula, ne Cleric. «el Monacb.

gt

Religiofi , & Parochi Germanize non fervantes

ts

cohcordiam inter fe ftatutam. Jxtravag. l'ices

diise

]

ülius , de Tregua, &j pace.

fii,

L

d

l

Religiofi mendicantes fine licentia Pape novas

qelitos

domos acquirentes , vel alienantes. Clement.

fetipo

Cupientes , de penis.

, j

Religiofi non fervantes interdi&tum locale gene-

p

rale, vel ceffationem à Divinis. Clement. Ex fre-

n d

quentibus , de fent. excom.

L

Religionis ingreffüi cogentes, vel retrahentes

äüöll!ä!lIOJ

ferninas. Concil. Trid. Se[[. 2 5. c. 18. de Regularib.

ity (

Religionis, vel Reipublice Chriftiane de ftatu di-

"—WI

vinantes. Bulla 113. Urbani V1II. que incipit

T

W

- - dnfcrutabilis.

[/N

Reprafalias concedentes , aut extendentes con-

um

tra Ecclefiafticos. Cap. unico , de injuriis in 6.

Vg

$. Sacer-

lts

I

DE CASIBUS RESERVATIS.

187

Pm—«'ig]l

S

erdos celebrans fine 'ftola. Can. Ecclefiaftica,

MT

;

]

| Sac

dift. 25

QDf

Schifmatici ordinationi confentientes, vel ab eo

| füfpe;,

recipientes beneficium, aut rem Ecclefiafticam,

Ht

eamque retinentes. Caf. 1. de Schifinat.

TU

Scholis legum , vel Medicina admittentes , aut in

eis retinentes Religiofos , qui habitum dimife-

runt. Cap.ut periculofa , ne Cleric.'vel Monacb. in 6.

Scholares , vel Magiftri Bononiz conducentes a-

M

lienum hofpitium infra tempus conduétionis

fine licentia Inquilinorum. Cap. ex refcripto , de

jd

locato , €9 condu&to.

0 l

Sedis Apoftolice de ftatu divinantes. Bulla 113.

[

* rl

M

Urbani VIIIL quz incipit - - Jnfcrutabilis.

Sepelientes in loco facro hereticos , eorumque

MVO

fautores, dummodo eos exhumaverint , cüm

aliàs excommunicatio fit refervata. Cap. quicum-

que , de beretic. in 6.

I

od

Sepelientes tempore interdi&i in loco facro fe-

x

j

"t

peliri prohibitos , vel fepelientes excommuni-

catos , interdi&ctos & ufurarios , (dummodo

l

v

praftita fit fatisfactio ad arbitrium Epifcopi,

cüm aliàs excommunicatio fit refervata) Cle-

"

al

ment. . de fepultur.

Sequeftrationem ab Ordinario faciendam impe-

dientes (dummodo impedimentum fit amo-

u

tum, vel fru&tus reftituti, cüm aliàs excom-

q

?

municatio fit refervata) Clement, Z4d compeycen-

das , de fequeftr.

Statuta libertatis Ecclefiafticze lefiva retinentes,

j

du

l]

|

vel ea ex libris non delentes , dummodo iis

VL

non utantur. Cap. noverit , de fent. excom.

»"

t

T. Tau-

188

DISPUTATIO IX.

p

"

"

ju

T.

q

4 p

Tau

rorum fudos extra Hifpaniam exercentes.

t

Bula 48. Pii V. qus incipit - - JDe falute.

u

"TTeftimonii caufam fingentes , ut Judex ad Mu-

A

3

lieris examinande domum accedat. Cap. Mulie-

Lt

ris , de judic. in 6.

Toc:

V.

g, p

im

ifitatores Monialium in füo munere impe-

Qd

dientes , fi moniti non refipifcant. Clement.

du Qu

"Attendentes , de flatu Monacb.

fspo

Ufurarios publicos fepelientes in loco facro , fi

d.

fit preftita fatisfactio. Clement. 1. de fépult.

à,frec

Ufurariis alienigenis Clerici locantes domos, aut

g

commoditatem przeftantes , vel eos non inji-

adid:

cientes infra tres menfes (nifi fint Epifcopi,

cüm hi incurrant folam fufpenfionem) Cap. u-

i

i. Tra

Jfurarum, de ufuris in 6.

hn

Uturis Officiales Communitatum faventes. Cle-

i

ment. Ex gravi , de ufaris.

15

UXRITUR 46. Qualis circa has Excom-

dl

municationes poflit fervari Regula?

du

REsPoNDEO: Obfervari poteft hec Regu-

At o

la: Sole ille excommunicationes majores refer-

tsf

vate funt Epifcopo , quas fuo Clero Diccefano

t

]

fufficienter promulgat; fufficienter autem pro-

mulgate intelliguntur ille , quas promulgat in

ïateref.

-R

Synodo , aut Rituali , aut in alia Conftitutione

M

generali ftabili, aut per fententiam. — Hinc, quia

tii

Synodalia noftra Auguftana fe referunt ad Cor-

7"" F(:m

pus Juris , ad Tridentinum , ad Bullam Cenz,

faltem omnes Excommunicationes contente in

A

Ul

Corpore

DE CASIBUS RESERVATIS.

189

Corpore Juris , Tridentino, & Bulle Cenz, pro

T

fufficienter promulgatis , ac confequenter in ca-

fu, quo Papz non funt refervate, Epifcopo re-

?f

a

fervate cenfende funt.

Alie& autem Éxcommu-

1]

nicationes in Bullis Pontificiis contentz, que Pa-

"

pe refervate non funt , in quantum eas Epifco-

pus fibi refervare fpecifice nec declarat nec in-

tendit, utpote non promulgatas authenticé , ne

quidem Epifcopo refervata efTe eftimande funt.

I

b

UAK

Qu4RITUR 47. Quid intelligatur per in-

ee[lum cum Moniali profeffa?

RresPoNDEo: Intelligitur pracife concubi-

tus, hoc eft, copula carnalis, cum Moniali pro-

feffa, five confanguinea , athinis , aut cognata

d000

cognatione fpirituali fit, five non.

Ratio fic ex-

Wi

plicandi eft ; quia in Rituali Auguftano non di-

D

j

citur incef?us cum Moniali, fed concubitus cum Mo-

m

niali. Prefumendum autem eft, hunc terminum

in Rituali non effe pofitum caufa correttionis , fed

j

explicationis. Neque enim Adminiftrator Epiíco-

patus Auguftani, qui anno 1556. edidit Rituale,

i

v

aufus fuiflet mutare fpeciem refervationis in ge-

nus longé latius patens. Cur autem Synodus uti

voluerit potius termino zncefius , quàm concubi-

tus, poteft effe ratio ; quiain Jure, & in anti-

quioribus Summiftis , ad quos ipfa Synodus Au-

guftana fe refert hoc ipfo in loco , omnis concu-

bitus cum perfona facrata Deo vocatur inceftus.

äron*ï*-ä:':

Sic in Codice Tit. de Epifcopis & Clericis , l. 2.

f

omnis à Clericis. Gloffa. v. Pilg. dicit: Filü Cleri-

f

corum po[? facros Ordines concepti e[Jent incefti.

Sic

g

etiam in Concilio "Triburienfi , prout refertur

us

[5

Can. 14. Firginibus , Caufa 27. q. 1. dicitur: Pir-

ginibus

p

190

DISPUTATIO

IX,

"*,L»'ERi

ginibus facris fe quofdam temere [ociare cognovimus , &

nf

poft dicatum IDeo propofitum inca[ta. federa mifcere.

m

Hinc etiam, prout alii obfervant, etiam Dicce-

PUZU

fes Iprenfis, Mechlinenfis, Antverpienfis, Bru-

yi Syq

genfis, Gandenfis , Ruremondenfis, hunc termi-

A0

num in ifto fenfü accipiunt , dum inter Cafus re-

;?

gt

fervatos etiam hunc ponunt.

Inceflus cum . con-

fanguineis , aut Monialibus. Sylvefter V. Luxuria

d

g, H

n. I. Sacrilegium ef? , cum quis abutitur per[ona facra ,

quamois Rofella dicat , abufum Monialium ad inceflum

UM

sf v

pertinere ; quod etiam patet in C. bi ergo 22. q. 1.

jun&a Gloffa.

Et Angelus de Clavafio V. ince-

diim

lm

ftus fic habet : Queritur , utrum accedens ad Monia-

lem committat ince[lum ?. Refpondeo : Quod fic &jc.

a, Y

igetal

UZXRITUR 48.

Quid fignificet concubi-

KURT

tus cum confanguinea, vel affine in primo & fe-

i,

eundo gradu ? Et num hic cafus fit diftin&tus à

t

r al

priore ?

1 o

REsPoNDEO: Hic cafus eft indubitato di-

T0 fem

ftin&us à priore. Si enim Synodus voluiffet ifta

blc

verba referre copulativé ad antecedentia, ita ut

»

V n

Monialis , cum qua peccatur , debeat fimul effe

Ittiri

confangüinea vel affinis in primo & fecundo gra-

titrii

du, Rituale Auguftanum non mutaffet íncefTus

in terminum concubitus. Dein ille cafus effet adeo

Wt

LT

rarus, ut vix intra centum annos femel occurre-

ret; adeoque effet indignus refervatione. E-

Wi

contra inceftus cum confanguinea vel affine in

rimo vel fecundo gradu, attamen laica , qui ca-

WH

Pf

fus meretur prz aliis refervationem , ne quidem

comprehenderetur fub refervatione.

m

Vi

Qu X-

[

DE CASIBUS RESERVATIS,

191

M.

QUERITUR 49.

Quid in Cafibus referva-

ln vj

tis Auguftanis intelligatur per veneficia, incanta.

t

tiones magicas , maleficia, & artes magicas ?

3DHS, ]

REÉsPoNDEO: Hecnominaexplicariab ipfis

AC f

Statutis Synodalibus part. 1. c. ó.. Unde eorum

explicatio fruftra petitur, & fit ex aliis Authori-

srCal'us:j

Il

"

bus hos terminos diverfimodé & in fenfu à men-

Vl

te Synodi Auguítane prorfüs alieno explicanti-

bus.

Veneficium juxta Statuta eft actio füperfti-

n

tiofa , qua inducitur fornicatio mentis , hoc eft,

T

paffio violenta amoris , odii , perturbationis, &c.

P

maleficium eft actio fuperftitiofa , qua inducitur

11 103

!d

nocumentum corporibus, puta hominum , bru-

torum , vel aliis rebus corporalibus.

Jncantatio

eft aperta Dzemonis ad operandos miros effectus

:ezvconcut

invocatio aut conjuratio , v. g. ad veneficia, ma-

w

]

u

leficia, velad concitandas tempeftates , vel ad

UR

retegenda fecreta prefentia vel futura.

Magia

veró eft ars per Demonis conjurationem aper-

tam obtinendi miros effe&tus prefatos.

Hec

iil

UMH

h

notio terminorum colligitur ex Statutis Synoda-

ol

libus l.c. ubific habent: Gravis ef? fuper[itionis ,

i [

inagie , dyoinationisque vetite noxa , in quam muliercu-

pl

le prefertim frequentius incurrunt. --- INemo füper re-

bus deperditis , futuris eventibus , aut quibusvis fecretis

confulat magos , ariolos , &2 alios confaniles male nota

bomines , nec. autbor el fuafor fit , ut id alii faciant.

[

Qui borum aliquid. fecerit , &? monitus non abftinuerit

Ti -

ANobis vel V'icario noftro denuntietur , ut pro modo cul-

d a

p penis afficiatur , quas in ipfos magos , incantatores-

l]äidä!qL:

que graviores feremus. --- m maleficos & veneficas,

j p

quce patto cum Demonibus inito corporibus bominum at-

"

que brutorum wmorbos tabidos , fafcinationesque inducutt y

venenánty

192

DISPUTATIO IX.

D)

j

venenant , necant , grandines , [Terilitatesque procurant ,

onis fe*vemjimä animad'certendum efl.' INemo venefi-

g r

cia, fafcinationes oel lipaturas di[Jolvere tentet modo &

grinc

vatione, que& ab Ecclefia approbata non efl. Ex his

"L

verbis patet, per magos & incantatores intelligi

Kgypreïäm

$ 3l

illos, qui fuper rebus fecretis , v. g. perditis, futuris

eventibus, thefauris, &c. confuluntur, ut con-

sl

t

jurent Dzmonem verbo aut facto.

QUJARITUR $O.

uid in Cafibus referva-

gt

tis Auguftanis intelligitur per abufum Euchari-

m bj

ftie & Reliquiarum ad artes magicas?

füfi lnp

REsPONDEO: Ex adduGtis verbis Statuto-

Snodun

ilsillt(

rum Synodalium patet , per magos intelligi eos,

qui profitentur fe revelaturos fecreta , aut ope-

sjdit

raturos maleficio,veneficia, & alios miros effectus

m

per invocationem Dzmonis, idque ex pacto cum

fleor

Damone inito.

Itaque per artes magicas intelligi-

d un

tur omnis manifefta invocatio Dazmonis ad effe-

t

étus fuperiores humanis viribus.

Eatenus enim

ff mi

diftinguitur magia, maleficium , veneficium , &

pfurr

incantatio 4 /uper/zitione , quod in actionibus fu-

Wl frian

perítitiofis non ita aperté reluceat invocatio

Q

Demonis, fed à fimplicibus apprehendatur quz-

tj

dam vis naturalis vel divina occulta , per quam

Atis r

producatur effe&tus. Ex hoc fequitur; abufum

ltss

Reliquiarum vel Euchariftiz ad artes magicas tunc

lr

fieri, quando applicantur, aut à Clerico aliis mi-

A OE

niftrantur in ordine ad actiones, in quibus mani-

Pt

fefté intervenit aperta invocatio Demonis. Ne-

IÓ

que enim ad incurrendum hunc cafum opus eft,

ut ipfe Clericus exerceat artem magicam, aut po-

r

ii

nat actionem invocatoriam Demonis , fed fuffi-

cit, dummodo Euchariftiam aut Reliquias det al-

m

teri

1 d

DE WCASIBUS RESERVAT1S,

193

Hf

teri quem fcit, has res facras applicaturum àd a«

Nm:g :»?Lf'

&iones miagicas.

Ipfa enim Euchariftie vel Re-

Ht nj

j EX;

liquiarum conceffio in tali circumttantia eft verus

earuin abufus hi6 & nunc faltem permiffivé aut

3intdj

interpretativé ordinatus ad artes magicas.

Ne-

ii

que

audieéndi funt laxiofes Theologi

b55

récurfen-

u

tes ad illam regulam , quod refervatio fit ftri&tee

interpretationis. Ubi enim conftat de intentioné

n

Legislatoris przefumptione fufficiente ad declaran-

M F)»M

k?

dam legein , non eft licigandum de rigore verbo-

rum. In priefenti autem conftat ex fana rationé j

1ists

Synodum noluiffe ponere Cafum refervatum pro

If

folis illis Clericis , qui ipfimet ponunt actionem

m

mnagicam, fed etiam pro illis, qui cooperantur,

(sl

cum eadem fit operantis & cooperantis rnalitia.

Q

Id cowFiRMATUR ex eo,quia in antiquio-«

fFibus Statutis, quz circa Cafus refervatos Cleri-

corum à Campegio Cardinale, & Othone Truch-

Lase

feffio mutáta non funt , comprehendebantur et-

ao

iam cooperantes fuüb termino generali Sacrilegi ,

UT

vel procurantis [lerilitatem , &c.

A

QuzxRiTUR 51. Utrum etiam abufus /a-

a

er& Scripture ad. exercitium Magie fit Cafüs refer:

vatus pro Clericis in Diaccefi Auguftana ?

"ia

i

REÉsPoNDEo: Ett refervatus.

Ratïd e&;

quia expreffe continetur in Statutis Synodalibus.

NEc ossTAT ; quod ille terminus fácre Scrí-

o :

piure teperiatur omiffus in Rituali edito 1656. &

iU

1688. Ad hoc refpondetur; vel id fá&um ex

ä

yit

incuría editotis; aut fi contigit eum prafcitu E-

pifcopi; ille potuit difpenfare in tali Cafu refer-

i^

m j:

l

vato difpenfatione valida ufque ad fuum obi-

tum ; fed noü cenfendus eft, voluiffe mutare

]

quwü

N

Le.«

| D. Ainort lr. de Pünit. P. IV

p

194.

DISPUTATIO IX.

j qun

Legem Synodalem de fe perpetuam fine expreffa

ilius abrogatione , vel faltem firie abrogatione

at

yudtt

tacita declarando faltem in genere, quod in edi-

il

tione Ritualis circa Cafus refervatos aliqua mu-

j

taverit; quod adeo non contigit, ut Admini-

j v

ftrator Epifcopatus, qui anno 1656. novum Ri-

tuale edidit, proteftetur, fe nullam notabilem

P

E. ml

mutationem feciffe.

Coriel

CONFIRMATUR €X eo , quia in nova edi-

tione Statutorum Synodalium , quz duas editio-

fidle o

a nod

nes Ritualis Auguftani de anno 1656. & 1688.

infecuta eft anno 1696. retentus eft inter Cafüs

anputi

faCOD

refervatos Clericorum abufus facre Scripture ad

iectt

exercitium iagie.

QUJZRITUR 52.

An fra&io Sigilli fit Ca-

ia uid

P

fus refervatus in Diocefi Auguftana , quando

nullus hominum advertit, in verbis aut factis in-

BR

tervenire ufum notitic Sacramentalis ?

dum eit

&nni

REsPONDEO: Eft Cafus refervatus.

Ra-

tio eft; quia non poteft negari, ejufmodi ufum

(un

notitiz Sacramentalis effe veram fractionem Si-

lp

gili & graviter peccaminofam. Cum ergo o-

Go

mnis fractio Sigilli fit Cafus refervatus , non eft

NT

ratio hanc excipiendi.

Nsc oBsTAT ; quod

tDieoy

formalis malitia hujus peccati non fit manifefta-

us

Piog,

ta aliis perfonis indicio externo; nec enim ad

incurrendum Cafüm refervatum requiritur , ut

& p

malitia actus interni fit hominibus manifeftata

(imty

indicio externo , fed fufficit, dummodo malitia

T

aCtus interni prodierit in actum externum, de fe

idoneum ad manifeftandam malitiam internam.

Deiq ]äme

dmäö,l

Id patet ex natura Cafüum antiquitus refervato-

ïaws(]m

rum , v. g. beftialitatis ; & ex refervatione bereé-

Ti

fs

DE CASIBUS RESERVATIS.

195

us

fis , quam Authores communiter defendunt effe

FOj

refervatam, etíi quis in folo fuo cubiculo nemi-

Dl

ne audiente verbis aut fcripto exprefferit fuam

I

animi refolutionem hereticam. Rationem dant

Ainis

Authores ; quia folüm eft per accidens ; quod e-

um

jufinodi verba vel fa&a ab aliis hominibus vi-

deantur vel audiantur.

Wi

Quze ratio , fi folida fo-

ret, multo magis urgeret in noítro cafu , ubi

ld

Confeffarius interrogatus rationem dié&ti vel fa&i

dud)

facile convinci poffet , fe ea loqui vel agere ex

r

U

ufu notitie Sacramentalis , utpote nullo alio

d

comparente vel affignabili argumento feu moti-

vo rationabili.

Verüm non eft neceífe conten-

ij

dere circa ejufmodi ratiocinatiunculas. Infiften-

t

dum unicé traditioni , & huicargumento: Sic

N

placuit Ecclefie , refervare attus internos , etiam

mundo occultiffimos , dummodo prodierint in a-

.a?*.ïaim

&um externum , de fe idoneum ad manifeftan-

3

"us i

dam malitio:

internam a&us.

ii

QuExRITUR 53. An pro Clericis Dicecefis

d.

Auguftane refervati fint etiam Cafus refervati

Laicorum ?

a2

f *

RzsPoNDEO: Cafus refervati pro Laicis

in Diocefi Auguftana fimul funt refervati pro

n

-Clericis

!

iue

"b

PROBATUR ex tenore refervaiionis/ ,' ubi

dicitur: JPro Clericis facularibus ultra tres illos cafus

u

u

(refervatos pro Laicis) fuperiore Canone expre[fos

