bio fa&i, etiamfi detur obligatio, ea confitendi,

non funt materia refervationis.

T

PnRosATUR. llla peccata non fünt mate-

ria refervationis, qua primis decem fxculis non

jgior

ol

erant materia refervationis in ordine ad pceni-

m Epifcopo , prout

Qu

WE- r;

tegtiaä folennem. refervata

2

oiten-

g

[

116

DISPUTATIO

1X.

»eoptbü

oftenfum eft Q. 4. s. & 6. Sed peccata dubia

ii

nunquam erant materia refervationis in ordine

ao

ad ponitentiam folennem, prout patet per Cano-

g

nes penitentiales & per Ponitentialia

f

PROBATUR 2

Refervationes important

.'M j

arduitatem poenalem certam ex motivo medicina-

n a

li przfervandi Ecclefiam à delictis enormibus.

du

Ergo non eft prefumendum , Ecclefiam intentio-

pb

ne legali , feu regulata per rationem, voluiffe re-

ni i

fervare peccata dubia ; fic enim plecterentur

s, diüt

porna certa peccata incerta , eaque non enormia,

terrad

utpote frequentia, ac communia , que facile

poffunt obrepere etiam confcientiis aliàs timora-

lueos)

nb j

tis, prout patet confideranti

Graeum

PRosATURA4. Communior Do&orum cen-

x h(

fet, peccata dubia non refervari, fed tantum pec-

cata certó mortalia

La Croix in fua Hiftoria

dgsy

opinionum probabilium l. 6. p. 2. n. 1604. pro

st

llmo, d)

hac fententia recenfet Suarez , Hurtado , Lugo, Di-

caftillo , Avena

bf

REsPONDEO 2

Eav

Refervantur tamen pec-

cata dubia, publicé notoria, quz in foro exter-

i d

nf

no przfumuntur effe mortalia prefumptione vio-

Jenta

Ita recté Sanchez 1. 1

in Decal. C. 1o

iil

n.74. Exemplum habetur in eo , qui publicé

!*mem,

m

protulit fententias hereticas; fed dubitat; an

m

&i

eas protulerit mente veré haretica, ac cum per-

—mrol

tinacia , & cum fufficiente deliberatione , fuffi-

1 h*x 'V

ciente ad conftituendum peccatum mortale z 1n

n F**m

fpecie hzrefis.

In tali cafu, fi factum deducere-

HC

tur ad forum externum, haud dubié prafumere-

HEC P'lh

tur, mentem fuiffe verbis conformem , & inter-

m*ïüu

vemiï'e fufficientem deliberationem.

In tali ca-

WMM:M

fu,

DE CASIBUS RESERVATIS.

117

Tfiü ti)

fu , ne opus fit alio modo procedere in foro ex-

1 0s

terno & interno , & abfolutum in foro interno

p

cum participatione S. Communionis pro eodem

crimine condemnare in foro externo, dicendum,

Ecclefiam voluiffe refervare etiam peccatum e-

t

J

jusmodi dubium. Aliud tamen dicendum , fi

ET

peccatum fit adeo occultum , ut non fit pericu-

i

]um deductionis ad forum externum.

ib

QuazRITUR 24. Quid agendum, fi pecca-

Dim

tüm fit quidem certó commiffum, & certó mor-

mum,

tale, dubitetur tamen , an comprehendatur in

Cafu refervato ?

quu

[j Qu

REsPOoNDEO fíub diftinctione.

Si enim

Confeffarius probabilius judicat, Cafum effe

ln

comprehenfum in refervatione, tenetur ejusmo-

di peccatum habere pro refervato , & hoc perti-

w

f s

net ad ejus judicium confideratis diligenter omni-

bus circumftantiis.

Id patet ex dictis de Proba-

NUA

bilifmo , ubi dictum eft , circa obligationes le-

"

gum non licere fequi fententiam notabiliter mi-

nus probabilem, quam ipfe operans judicat pro-

u

du t

babilius falfam. Si veró ipfemet non pofht fir-

mo judicio fe refolvere , fed dubitet dubio [iricte

i

Dd

tali , hoc eft , cum fufpentione judicii in alteru-

tram partem , an confiderata qualitate deli&ti,

r pi

E

perfonz , & legis ex prefumpta intentione Le-

gislatoris pro bono Eccle(ie , & falute poeniten-

qunr

Ü

tis fatius fit, Cafum tra&are pro refervato vel

WOA

f /

mWEB !

non refervato penitens à refervatione immunis

eft cenfendus.

n d

T

Hzc regula probatur ex fenfu veteris & pre-

fertim Auguftange Ecclefiz.

Cum enim antiqui-

a u

tus omnia crimina enormia effent refervata , re-

"

l

H 3

linque-

p

118

DiSPUTATIO IX.

linquebatur difcretioni Confeffarii , an peccatum

Dd

gj

poenitentis inter enormia referendum , & Epifco-

po refervandum effet.

Sic in Synodo Augufta-

a,l

mü[a PI(

na 1355. dicitur: Hec funt , ad que fimplices Sacer-

dotes nullatenus manus extendere debent ; ut nullum un-

jl

quam ab/olvere audeant excommunicationis vinculo irre-

jo D

titum , incendiarium , blafpbemum , --- & quemvis a-

)

lium criminibus enormibus irretitum , fed ipfos nobis ab-

snrun

foloendos transmittant.

Idem repetitur in Synodo

ijrim

Auguftana anno r452.

Itaque tunc temporis

iib

relinquebatur privato Confeffariorum judicio ,

(ugur

qu&nam peccata in Claffem enormium ac refer-

gt

vatorum referenda effent ;; ac confequenter de-

fDl

ficiente firmo Confeilarii judicio ponitens liber

duv

à refervatione cenfendus erat.

gt

Nzquz huic Refponfioni orsTAT, quod

xirise

Clemens VIII. anno r6or. declaraverit Confef

(s t

fariis Italice : Ne quis eorum fub pratextu privilegio-

infelrs

vum ab ullo ex cafibus clarà el dubié in Bulla in Cena

m a

Domini legi folita contentis , vel aliàs quomodocunque Se-

3efar

di Zdpoflolice refervatis vel refervandis abfolvat. Nam

&tüng

Pontifex hoc loco tantüm loquitur de dubio /a/?

t

ditio, prout opponitur certitudini morali.

Id

at (bm

colligitur ex eo , quia dubie contentum opponit cla-

38 D

v& contento, ad quam oppolfitionem fufficit du-

Ml

M

bium /aià dictum.

fi,

Hinc ex ea ipfa declaratione

i i

Summi Pontificis confirmatur noftra Refponfio

MUT

quoad primam partem. Attamen; quia ille ter-

Atf

minus dubi , videbatur prater intentionem

96'0

N

Pontificis extendi poffe ad dubium Jiritté di&um ,

3

ita ut nonnullis poffet injicere fcrupulum , an

q /HP,

"a

non etiam pro cafibus refervatis in praxi haberi

p

debeant , qui dubié dubio firi&ié tali continentur

1n

ahlgth) a

]

DE CASIBUS RESERVATIS.

1Ig

t

in Bulla Cenz , ftatim altero anno , nempe 1602,

! Eplfcy

Summus Pontifex edidit explicationem prioris

7 Uguff;.

fui Decreti, in qua ambos terminos, claré vel du-

ln f

bià, omifit, prout Q. r4. viderelicet , ubi teno-

L^T

rem Decreti & explicationis pofui.

Idem patet

TM

ex alio Decreto Pauli V. edito de ea re anno

T

hn

1617, & alio Urbani VIII. edito 1628, quorum

Vl

Decretorum tenor continetur in Manuali Romano

Ti

Confe[Jariorum , Augufte apud V eithium recufo ,

T

Num. r1. & 12.

U jj

QuaRnrTUR 25. An poffit abfolvi peni-

Ia.

tens peregrinus ex alia Dicecefi , fi afferat Cafum

Qu

in fua Dicecefi refervatum ?

ln ]

RzesPOoNDEO: Nifi Epifcopus peregrini fpe-

cialiter reftrinxerit, & limitaverit jurisdictionem

t QUi

Confeffariis extradiccefanis in fuos fubditos cir-

ii

ca Cafus refervatos , prefumendum eft; eum

tu i

Confeffariis ejusmodi delegaffe etiam jurisdictio-

Ita faltem circa

nem circa Cafus. refervatos.

Confeffarios Regulares privilegiatos, qui habent

a

jurisdi&tionem à Papa in omnes Fideles , limita-

TOyy'd

tam tamen circa Cafus refervatos Epifcopis , de-

d. 1

claravit Clemens X. in Bulla, Superna, n. 7. his

gii

verbis: JDecernimus &2 declaramus , babentes faculta-

d

tem abfolvendi ab omnibus Cafibus Sedi Zpo[tolice re-

r

Jeroatis non ideo à Cafibus Epifcopo refervatis po[Je ab-

d

olvere .. Po[fe autem regularem Confe[Jorem in ea Die-

iib

cefi, in qua eft approbatus , confluentes ex alia Dieceft

à peccatis àn ipfa refervatis , mon autem in illay ubi idem

yenut

Dd

Confe[for eft approbatus , abfoloere , mift eosdem peniten-

tes noverit in fraudem re[eroationis ad alienam Diecefin

pulm

,;

Ex his verbis

jl

pro abfolutione obtinenda migra[Je.

colligitur , quod Papa voluerit Confeffariis Re-

uB

j

4

gula-

120

/

y

DISPUTATIO

Ix.

gularib/us privilegiatis conferre jurisdi&ionem in

«t

quosvis Diccefanos etiam circa Cafus referva-

d Lt

tos, quando confitentur extra fuam Dicecefin,in

(:Sü[y p.m

qua ejusmodi Cafüs non funt refervati.

j ml

Quia

tamen non eft prefumendum, eum voluiffe prz-

r

j

judicare Juri Epifcopali quoad refervationem

Cafuum, illi termini , nifi in fraudem , ex prafum-

UUERH

pta mente Pontificis fic ex

ss U

plicandi funt , ut fen-

fus fit ; peregrinos extra fuam Diccefin abfolvi

jexdf Cn

poffe à Cafu in fua Diccefi refervato , nifi id fa-

A0

ciant contra prohibitionem Epifcopi, jurisdictio-

anfmi

nem Confeffariis exteris quoad ejusmodi Cafus

at D

' i

refervatos recufante.

)d

Dixi: ita declaratum fuiffe circa Confeffa-

m

rios Regulares.

i

Àn veró Epifcopi Confeéffariis

exteris non privilegiatis velint prorogare jurisdi-

t m

&ionem in fuos fubditos quoad Cafus refervatos,

at

vel utrum Papa etiam invitis Epifcopis eam ju-

Aereq

risdictionem velit extendere ad Confeffarios ex-

mf

teros non privilegiatos, eft quzftio facti, in qua

Ut

omnis ejusmodi conceffio pofitiva, nova, & an-

bt

tiquiori obfervantige tradite minime conformis,

&und

imo nature rerum non connaturalis, tamdiu ne-

tf

ganda & in praxi pro nulla habenda eft , quam-

&iin]

diu nullis argumentis moraliter certis aut certé

Esf

probabilioribus fufficienter probata & extra pru-

le'æ]

dens dubium collocata eít.

In Germania au-

lg

tem, ubi Dioccefes funt vafte, & Dicecefani ge-

Mïïflll

neraliter fcientibus nec contradicentibus Epiíco-

li

pis folent peregrinari in Diccefes exteras devo-

W

IT

tionis vel mercationis gratia , quamdiu de con-

Q L

traria intentione proprii penitentium Epifcopi

hr

4

W

non conftat, ejusmodi peregrinos, fi ultro mo-

Wal

neant

|

DE CASIBUS RESERVATIS:;

12J

t

neant Confeffarium de refervatione in Diccefi

L

propria , & reditus in Diecefin propriam diffe-

RCR

rendus fit, poffet etiam à Confeflario non privi-

i (

legiato poenitens abfolvi cum onere fe fiftendi

ko,

fuo Ordinario vel ejus Delegato pro obtinenda

m

abfolutione dire&ta circa Cafum refervatum.

Aydm

QuRITUR 26. Quid agendum , fi pere-

M ] [(1

grinus aut vagus afferat cafum refervatum in

/

vin d

Diccefi Confeffarii 2

l li

]

REesPowpEo: Non poteft abfolvi ; nifi a-

U

i

,

liam fuam intentionem circa vagos & peregrinos

Q d

declaret Epifcopus.

Ratio eft ; quia Epifcopus

poteft prudenter Confeffariis inferioribus circa

t Conf

graviora crimina denegare jurisdictionem, eo vi-

mf

delicet motivo , ut poenitentes ea ratione gravi-

tejrid

'

tatem criminum debité agnofcant , & impofitio-

Ri

ne penitenti: magis proportionate à peccando

nany

abfíterreantur, & circa reftitutionem , aut occa-

TTR

fionum fugam, & confuetudinum eradicationem

d

prudentius dirigantur: quod fané circa vagos,

n r

nundinatores, & mercatores, &c. inprimis ne-

Vtiütm,

ceffarium eft. Ergo, ubi Epifcopus in referva-

d

tione Cafüum vagos, & peregrinos non excipit,

d at

etiam ii in refervatione Cafuum generali com-

ao

prehenfi cenfentur.. Alii hanc refolutionem pro-

jatpt

bant ex prefata Bulla Clementis X. in Queft.

m d

preced. allegata.

Verüm ex illa nihil argumen-

gt

ti folidi erui poffe cenfeo; quia Pontifex non

QU hpïL

negat, peregrinos abfolvi poffe à peccatis in

u

Dioccefi Confeffarii tantüm refervatis, fed pre-

cife negat , eas abfolvi poffe à peccatis , fi iu

j *

T

propria & aliena Confeffarii Dicecefi fimul re

vata funt.

fer-

?

"

:l; !

DicEes

üulUï

E.

122

DISPUTATIO IxX.

D

i

vDrcrs r.

Difficile fore peregrino aut va-

go , fi motus ad feriam poenitentiam non inve-

j

&iongtt

niat abfolutionem à peccato , cujus refervatio-

nem non poterat prenoífe; prefertim , fi non

g k

gtl

poflit in eodem loco perfiftere, donec Confeffa-

rius obtineat licentiam abfolvendi.

2. ]n Ri-

s

tuali Auguftano, quod editum eft anno 1580, &

ztuc t

alio edito 1656. & 1688. expreffe dicitur: quod

g,

ea refervatio tantum attingat /ubditos.

Cum ergo

guitürt

vagi & peregrini fimpliciter non veniant nomine

at

[übditorum , utpote nec fubditi ratione domicilii ,

eat d

Itl

p

/hh

vel quafi domicilii ; ad eos refervatio extendenda

]

non eft.

iur,

REsPONDEO ad r.

Cum vagi , aut pere-

sin fi

grini ordinarié foleant confiteri apud Regulares,

titelre

aut in locis majoris concurfus , ubi plerumque

d

reperitur Confeffarius habens poteftatem abfol-

UR

vendi à Cafibus refervatis , non adeo difficile e-

1500

rit, fuperare eam difficultatem. Quod fi in lo-

Y rdem,

CO aut vicinia non reperiatur Confeflarius prz-

tün?

ditus poteftate abfolvendi à refervatis , & falus

lo

animz poftulet, non differri abfolutionem , ab-

Vl

folvi poterit indire&té cum onere fe opportuno

Wa

tempore fiftendi coram alio Confeffario habente

al tet

poteftatem abfolvendi direté.

d 9. dico , ibi fermonem effe de fubditis

,1

n

AA (

Confeffario , non de fubditis Epi(copo.

Dicitur

enim : Permittitur omnibus Parocbis , &? Confe[Jarüs,

&

ut quosvis Laicos fibi fubditos abfokoere po[int. . Cüm

ET

ergo Confeffarii plerumque nullos habeant fub-

lj

li

"M

ditos , nifi eos, qui fe ultro pro foro interno eo-

Ms l

rum jurisdiéctioni fubjiciunt , de iftis hi termini

Wlu [v

l:

explicari debent. Verum quidem eft ; quod re-

4 i

li

(l

^

ferva-

|

DE CASIBUS RESERVATIS.

123

UEUIM

D i,

fervationes ab initio in primitiva Ecclefia pri-

marió refpexerint ad peccata publica quoad ju-

lii

risdictionem externam in ordine ad penitentiam

a

folennem ; nec tamen verofimile eft, vagos to-

Atbf

taliter fuiffe exemptos à refervatione ad peni-

, hl

tentiam folennem ; & cum ponnitentize Canoni-

Qbl

ce tunc temporis fuerint taxate à Conciliis ge-

L

neralibus , ee&que fuerint quoad fübftantiam fa-

Ünty

tis uniformes , etiam peregrini five confiteren-

r

tur in propria, five in aliena Dicecefi , non po-

li

terant effugere refervationem graviorum crimi-

d

num. Z4ddo; primis duodecim fzculis nulli fuif-

fe licitum , fe in ordine ad abfolutionem Sacra-

ao

mentalem fübjicere alieno Epifcopo aut Paro-

CUT

cho fine licentia fui Parochi aut Epifcopi, prout

u

Difput. 8. oftenfum eft.

i dl

UJERITUR 27.

uid agendum : Confef.

fario, non habenti poteftatem abfolvendi à Cafi-

)öäcüee-

]

l

ib

bus refervatis, fi poenitens afferat Cafum refer-

"

vatum ?

Ui

REzsPoNpEo: Confeffarius r. confideret,

ii

an Cafus habeat omnes conditiones requifitas ad

ytat

incurrendam refervationem ; videlicet primb, an

j d

a&tus fit certó peccatum mortale, quia, prout

Q. 22. & 235. oftenfum eft, nec peccata venialia,

T

j

nec peccata dubia, faltem fi non fint publicé no-

[ut

fia

toria, ita ut in foro externo manifefté ftet con-

7

1h

tra delinquentem violenta prefumptio , funt ma-

(

teria refervationis.

Secundó , an a&tus fit exter-

beit )u

nus , quia prout Q. 7. oftenfum eft a&us meré

interni non funt materia refervationis.

Tertio,

Ó

um

hl

y um

fi a&us fit certo peccatum mortale, & externus,

qllOd

confideret, an certó comprehendatur fub refer-

vatione.

p

124

DISPUTATIO IX.

vatione.

Oftenfum enim eft Q. 24. peccata du-

i p

dX

bie comprebenfa in nefervatione , fi dubium fit ?ri-

Gé tale, non habenda effe pro refervatis.

Quar-

gl u

10, an Cafus fit refervatus tantüm ratione excom-

nl k

inunicationis? Si enim tantüm excommunicatio

gt

N

fuerit dire&té refervata, & non ipfum peccatum;

]ocum habet ignorantia excommunicationis, qua

P

eximat ab excommunicatione ac refervatione,

- Duas

nifi ila ignorantia fuerit. craffa vel affeCtata ,

wyran)

prout di&tum eft Q. 21.

jurde:

Quint? , an perfona ha-

bens Cafum refervatum ratione excommunica-

Jasno

tionis refervate non excufetur ab ipfa excom-

ipconftn

municatione , ac confequenter refervatione. Sic

il p

enim ab excommunicatione in nonnullis cafibus

ic n

2. Si nulla re-

eximuntur pueri , mulieres , &c.

tuittda

periatur caufa eximens poenitentem à referva-

hu

tione ; moneat ftatim Confeffarius peenitentem,

&

antequam progrediatur ad explicanda alia pecca-

i

ta ; fe non habere poteftatem abfolvendi à Cafu

feto lat

refervato.

Itaque poterit illi dari optio , an ac-

tentla

cedere velit alium Confeffarium , ea poteftate

(vau

preditum; an veró exfpectare, donec ipfe Con-

Bori r

feffarius licentiam abfolvendi à Superiore obti-

nuerit? Si poenitens eligat fecundum , differen-

Ej, hr

da illi interea erit abfolutio , fi differri poffit fi-

,

ltieos

ne periculo fcandali , aut fra&tione Sigilli; aut

0f ve

periculo gravi animz.

3. Si abfolutio differri

B

Q pe

nequeat ob periculum infamie aut fcandali , vel

ob periculum anime , confiteatur poenitens o-

1 &g d

bf': Kmä

mnia peccata, tam refervata quàm non referva-

ta, atque ab iis abfolvatur cum intentione , po-

D

Wt

nitentem abfolvendi directé à peccatis non refer.

vatis , indirecté veroó , feu ob connexionem , à

D.

"IN

yefer-

LIM

DE CASIBUS RESERVATIS.

125

Pv PA

tit f

refervato peccato , injun&o fimul onere fe fi-

ijr

ftendi Superiori vel ejus Delegato , atque fe fub-

fs

]

Tom

jiciendi ulteriori fatisfactioni à Superiore pre-

fcribendz , ficque ab eo accipiendi abfolutionem

Og

novam Sacramentalem , fi ei velit confiteri de

»»ïm,

novo Sacramentaliter , vel jurisdictionalem abf-

Q q

que confeffione Sacramentali.

NG

Dicrs: Ex hocconfequi; quod poenitens

d

teneretur bis confiteri füum peccatum , quod vi-

FG

R

detur effe abfurdum , & repugnare traditioni.

n

REsPONDEO: Ponitentem non obligari ad

UT

l

bis confitendum peccatum. Si enim velit confi-

T Y

teri foli Superiori , non obligatur ad confiten-

li

ii

dum inferiori. . Itaque ea obligatio eft folüm

il

conditionata ; nifi velit differre confeffionem.

Lt

Neque ea obligatio repugnat traditioni ; quia

ii

certum eft; antiquitüs debuiffe in Ceena Domi-

d

ni Epifcopo per Diaconos Presbyteros referri de

ul

ftatu & fatisfactione poenitentium , prout ex Po-

l

l

j

L

nitentialibus patet.

puie

QuzniTUR 28. Qualis fit effe&us abfo-

DO

lutionis novz , qua Superior abfolvit poeniten-

u

TOf

tem , indire&é abfolutum à Confeffario inferio-

],UU r

re?

fl

REsPONDEO: $i talis penitens confiteatur

u

[

Superiori vel ejus Delegato fuum peccatum re-

'

y d

fervatum per modum Confeflionis Sacramenta-

yii, "

lis , etiam abfolutio Superioris vel Delegati de-

bet effe Sacramentalis.

gt

Adeoque effectus ejus-

a

modi abfolutionis erit idem ac circa peccatum in

i, P

precedentibus confeflionibus ex oblivione in-

j

culpabili omiffum , & jam prius indire&é retnif-

füm. Siautem penitens voluerit, füum pecca-

e)lODEE"

tum

126

DISPUTATIO IX.

r

RESPONJ

tum refervatum Superiori aut ejus Delegato

confiteri extrafacramentaliter , etiam abfolutio

gd; t

qut m

debet effe folüm extrafacramentalis, & effe-

&us illius erit non tantüm ceffatio refervatio-

j [

jj

nis, ut communiter Summiftz exiftimant, fed

»|

etiam moderatio authentica feu authoritativa

j li

st

obligationis fatisfaéctorie rigorofe ad arbitrium

offenfi , per quam moderationem fatisfactionis

m

rigorofe przítande juxta arbitrium offenfi ea

;Aulgüw'

abfolutio Superioris, videlicet Epifcopi, aut De-

hn

legati, re vera habet effe&um abfolutionis in-

niaia,

dulgentialis validae coram Deo , prout in Ope-

ind, d

m

re de /ndulgentüis circa abfolutionem Epifcopa-

lem , in Cena Domini adítrictis ad peenitentiam

E

g

folennem impendi folitam , fufé declaravi.

Quantitas autem ejusmodi Indulgentig , ficut in

; M

omnibus aliis Indulgentiis contingit, commenfu-

&t i.

ratur cujusvis difpofitioni & ftudio fatisfaciendi

alpdli ]

congrué. JNeque buic explicationi, qus& referva-

Dasptr

tionibus Ecclefie fuam primevam formam &

tm tin

vim reftituit , ob//at, quod ctiam Przlati Re-

& n

gulares circa fuos fubditos Cafus refervent,

U )

& ab iiífdem abfolvant, quin tamen habeant

TE

poteftatem conferendi Indulgentias.

Dicen-

A0, D]

dum enim ;.ejufmodi refervationes Przlatorum

Qarde

Regularium circa fuos fubditos aut eíle di-

ter

verfz naturz à refervatione Epifcopali; aut

ln

W

Pr&latos agere tanquam Delegatos Summorum

2

Pontificum vel Epifcoporum.

ag

J

QUZERITUR 29. An poenitens habens in-

lll[ d P ab

ter peccata mortalia unum refervatum potfit

confeffario inferiori confiteri fola peccata non

"N

Ulü[)u 2

i

refervata; vel Superiori folum refervatum ?

t

RESPON-

M

DE CASIBUS RESERVATIS.A

127

Delegaï;

RrEsPOoNDEO: lIdnec licité fit, nec validé.

du

Ratio efít; quia nunquam extra cafum neceffita-

l'& df

tis, aut moralis impotentic licet dimidiare con-

t

feflionem.

Ita colligitur ex damnatione propo-

1. fj

fitionis 59. Damnate ab Innocentio XI. quz fic

ithim

habet: JLicet Sacramentaliter abfoloere dimidiate tan-

ilig

tim confe[Jos ratione magni concurfus penitentium , qua-

mmm,ï

lis . gr. pote[? contingere in die magne feflivitatis aut

1 j

indulgentie.

Wa

PROBATUR 2.

Ex natura Sacramenti Pee-

llj

. I. Often-

nitentiz,,. Quia, prout Difput. s.

QU

fum eft, abíolutio Sacramentalis eft authoritati-

va commutatio obligationis rigorofz fatisfacien-

p

P

di offenfo juxta ejus arbitrium in ordine ad obti-

d

nendam remifífionem peccati quoad reatum cul-

Xf

pzg.

Sed ad ejufmodi commutationern , ut pru.-

od

denter fiat, requiritur cognitio de toto ftatu

s

culpabili poenitentis.

Neque enim homo aut

Deus per miniftrum prudenter rediret in gratiam

g tim

fian i

cum inimico, fi tantum deprecaretur pro una of-

Delt V

fenfa & non pro altera; aut fe offerret ad fandi-

vt

ficationem pro una injuria , & non pro altera.

« ldu

Itaque, ut s&quum fit judicium inter hominem &

& D

Deum, poenitens debet fe coram Miniftro Dei

accufare de omnibus peccatis , quorum recorda-

Hint

TL

tur, & qua poteft confiteri.

Diczs: Etiam in hoc cafu intervenit ratio

yi [, t

st

excufans ab integritate Sacramenti, nempe im-

potentia ex parte Confeffarii , utpote deftituti

authoritate abfolvendi à cafu refervato.

Ts

RrsPoNDEO: Eam impotentiam Confeffa-

« p

u u

rii non impedire, quin poffit abfolvere à cafu re-

fervato faltem indirectie ; ad quod tamen, ut

TM

pruden-

unf

$

n

128

DISPUTATIO IX.

prudenter fiat , prerequiritur accufatio de omni

100 Obdl

Jj qUI C(Ji]

bus peccatis, & oblatio ad fatisfaCtionem juxta

arbitrium offenfi ex parte penitentis.

n aj &

at

QUJERITUR 30.

An Superior, quando

confeffarius inferior ab eo in caíu particulari pe-

a, u

g

tit licentiam abfolvendi à cafu refervato , potlit

exquirere nomen períonz, aut fpeciem delicti?

g p

REsPoNDEO r. Superior in tali cafu recté

itimns

exquirit fpeciem delicti.

Ratio eft, quia ifta

:

T

j

notitia fervit ad prafcribendam congruam fatif-

factionem abfque refpe&tu perfonarum, quam

m j

congruitatem Confeffarii inferiores fiepe non at-

aün. !

tendunt.

Dein ea notitia ipfum dirigit ad hoc,

sedian

utíciat, quenam genera delictorum magis graf-

odl

fentur, atque ut iis opportuna remedia adhibeat,

lrauum

atque in concedenda licentia abfolvendi fe diffi-

fl

ciliorem exhibeat.

b

RzsPoNDEO 2. Superiorem quidem poffe

UT

ex gravi motivo exigere, ut delinquens fe per-

Wnfeiros

fonaliter fiftat, ac competentem fatisfactionem

Aantas

& abíolutionem accipiat in foro interno.

Si ta-

r C

men Superior nolit ipfemet in perfona excipere

M at

confeffionem poenitentis , non poteft exquirere

LT

nomen delinquentis , vel alias circumftantias, ex

quibus facile poffit deveniri in notitiam réi. Ra-

AS0]

hN

tio eft, quia prout Q. 8. oftenfum eft , a&tus

A

TY

meré interni, aut prorfus occulti, femper com-

lj

prehendebantur füb Sigillo Sacramentali; quod

L

N

$D

tamen violaretur, fi Superior extra confeflio-

um l

DW

nem Sacramentalem poftularet nomen delinquen-

u

( W

tis.

INec obflat, quod in primitiva Ecclefia etiam

mwemuh

occultorum criminum rei adftriéti fuerint ad poe-

M

nitentiam folennem, & ea de caufa in Cena Do-

inini

J defm

[ ü

DE,CASIBUS RESERVATIS,

129

Odeomni

mini pro obtinenda abfolutione prafentari Epi-

I t

Ícopo , qui eoipfo agnofcebat perfonam rei. Di-

cendum enim, eos, qui ob delictum prorfus occul-

QU

tum referebantur à Confeffario in ordinem poe-

iülhrip

nitentium , tantüm fuifTe mifTos in ordinem Con-

li

mlþü

füftentium , in.qua Claffe eo tempore etiam verfa-

IN

..

lu

bantur plurimi fine ulla infamia aut nota gravio-

ris criminis.

Concilium Nicenum Can. 13. di-

h Qd

cit: Si deploratus, & commumionem a[fecutus. vurfus

ya i

convaluerit , fit cum idis, qui orationum. funt tantum

Il

communionis participes; hoc eft, in ordine confi-

ftentium.

n

Ex quo patet , in eo ordine fuiffe o-

liLl

mnes etiam Chriftianos reconvalefcentes, cum

Dsg

nemo voluerit mori fine poenitentia.

TAU

QUJERITUR 3I.

An Superior poffit con-

d

feffarios inferiores obligare ad imponendas deter-

minatas pro cafibus refervatis poenitentias ?

piayl

REsPONDEO r. Superior poteft obligare

poiy

confeffarios ad imponendas tales determinatas

tl

poenitentias,

Id PRonATUR ex eo , quia anti-

m $t

quitus Canones poenitentiales nil aliud erant,

j r

quàm taxatio ejufmodi poenitentiarum pro pec-

f n

catis refervatis , prout Q. 4. & s. oftenfum

eft.

mümeæ

r

RzsPoNDEo 2. Id etiam fapienter facturum

| ü j FU

Epifcopum vel Pralatum , fi advertat, Confef.

a

Qu

farios nimis efTe laxos in imponenda proportio-

lüh) qllO—

nata delictis peenitentia.

Ratio eft; quia alio-

A

j

quin vix ullus obtinetur finis refervationum;

d

B

cum facile poffint inveniri Confeflarii: habentes

facültatem abfolvendi à cafibus refervatis. Utra-

q

xl

g

que Refpontio Confirmatur ex Decreto Clemen-

us

tis VIII. de Cafibus refervatis Regularium, ubi fic

Ü

JD. «dmort Jr. de Penit. P. IV.

I

habe-

DE (

130

DISPUTATIO

IX.

habetur: iLicebit tamen Superioribus determinare pe-

nütentias graves quibu[dam peccatis etiam mon refervatis

iutiti

& Confe[Jariis imponendas , que fubditos ab. bujufinodi

"T

perpetrandis cobibere po[fmmt.

UJERITUR 32.

Utrum in articulo mor-

Ó Diïi,

; luain

tis quilibet Sacerdos licité & validé abíolvat à

Cafibus refervatis ?

ia

7

REsPQNDEO: Si veré articulus , hoc eft,

Il

periculum mortis immineat , & alius Confefla-

T

rius habens facultatem abfolvendi à refervatis

defit, quilibet Sacerdos poteft abfolvere à refer-

(uzu

gmari

vatis.

Si autem adfit ipfe Superior, vel alius

ab eo habens facultatem abfolvendi, id non po-

squfenelt

teft fieri valide-

]soy)

Id imprimis probatur ex pri-

mitive Ecclefie praxi, ubi Sacerdotibus inferio-

p

d m

tibus tantum licebat sioribundos reconciliare, feu

as f

abfolvere à Cafibus. refervatis ad pcenitentiam

COT

folennem , quando aberat , aut fic fieri jufferat,

Epifcopus.

Concilium Eliberitanum Can. 32.

jagroi

tminiti

dicit: Jpaud presbyterum , fl quis in ruinam mortis

inciderit , placuit penitentiam agere non debere , fed po-

1

JITATUS

!

Et Concilium Carthaginen-

tius apud Efijcopum.

ï") ili

fe 2. c. 4. Si quifquam in periculo mortis fuerit. confti-

tutus , €» fe reconciliari. divinis altaribus petierit , fi

D

Epifcopus abfens fuerit , debet utique presbyter confulere

:/

Epifcopum , & fic periclitantem ejus precepto reconci-

|

[

"

liare.

Et Concilium Carthaginenfe 3. c. 32.

t

Presbyter incon[ulto Epifcopo non reconciliet peniten-

i

Vi-

tem , nifi abfente Epifcopo , & nece[Jitate cogente.

de Morinum de Poénit. l. 9. c. 22.

Caterum,

quod abfente alio presbytero approbato & ha-

bente facultatem abfolvendi à refervatis quili-

UHW

bet poflit abfolvere, declarat Concilium Triden-

q ji[(r

"n

tinum

DX CASIBUS RESERVATIS.

13I

"& tinum Seflione 14. c. 7. his verbis: /m Ecclefía

d

T

Dei . cuftoditum femper fuit , ut mulla fit veferoatio in

TU

moriis articulo s atque ddeo omnes. Sacerdotes quoslibet

junitentes à quibufeis peccatis &2 cenfuris abfoloere

1 T.

po[juut.

Dixi, fi alius Sacerdos approbatus baberi ne-

A

WFATH

uit.

Ita enim verba Tridentini à Rituali Roma-

no explicantur, ubi dicitur: S periculum mortis

IN

u

dmmineat , approbatufque defit Confe[Jarius , quilibet Sa-

2

i

cerdos pote[i à quibufcunque cenfuris & peccatis abfol-

if

"UET€.

( i

Utrum abfolutus in arti-

QUJERITUR 23.

, Vg

culo mortisà peccato refervato, facta reconvale-

A

Ícentia teneatur adirefüperiorem pro abfolutione.

RESPONDEO I.

Abfolutus

in articulo

AUf a

USIELCILY

mortis à peccato refervato ratione excommuni-

l

cationis refervate non tenetur facta reconvale-

onvem

fcentia fe fiftere Superiori fro obtinenda abfolutione

ab excommunicatione.

Abfurdum enim foret,

"

(

ut jam provifus S. Communione re incidat in ex-

Ita docet

n

communicationem fine nova culpa.

[

D. Cyprianus Epift. 52. ? qui infirmitatibus occu-

Vi

pl

pantur , illis in periculo faboenitur.

Pofleaquam tamen

Jübventum eft , & periclitantibus pax data eft , fuffocari

à mobis non po[Junt. -- Qui pignus vite in data pace

h

percipiunt ,

bic quoque ad -*itam perceptam pace

teneant.

Vide Morinum l. 10. c. 14. Ita etiam

D)

M

expreffe docet D. 'Thomas in 4. dift. 20. q. 1. a. 1.

qq. 3. ad 2. ubi fibiita objicit: S? quilibet Sacer-

WW r

dos in articulo mortis po[[et abfolvere & quolibet: peccato,

non deberet penitens , fi evadit , ad fuum facerdotem re-

(utó

currere , quod falfum efl. — . Ad hanc obje&tionem fic

Q

( 02

nu

refpondet: Dicendum , quod mon oportet , eum ad pro-

prium facerdoiem recurrere , ut iterum à peccatis foloa-

2

tur,

DISPUTATIO IX.

D

132

isp0!

tur , à quibus in articulo mortis abfolutus eft , fed ut in-

|

ab

metefcat ei, quod efl abfolutus. — INec fimiliter oportet,

11

[ 1l

quod abfolutus ab excommunicatione - ad. judicem. vadit,

]

'andLb |

qui aliàs abfoloere potui[Jet abfolutionem petens fed fatif-

fa&tionem. ojferens.

In hoc textu, qui in ultimis

at

jl

verbis videtur effe mancus & truncatus, D. Tho-

mas folüm docet, quod abfolutus ab excommu-

indd

emoin

nicatione non debeat de novo poftulare abfolu-

g t

tionem, non tamen negat, quod recuperata fa-

]

nitate debeat recurrere ad Superiorem ut fe of-

l Fem

i

ferat ad competentem fatisfactionem feu poni-

tentiam fatisfa&toriam à Superiore injungendam,

1 Y

l

prout dicetur in fequente Refponfione.

p

(

RESPONDEO 2.

Abfolutus in articulo

1

h

1mortis à quacunque excommunicatione referva-

yi iin

ta, eft obligandus, ut recuperata fanitate fe fiftat

As

refervanti, vel delegato , non quidem pro no-

ihdus

va abfolutione, fed ut fe ad fatisfactionem fibi

imponendam offerat.

Ita habetur expreffe in c.

ln t

t d

€05 , qui. 22. de fent. excomm. in 6. ubi Bonifa-

LU

cius VIIL. fic decernit: Eos qui à fententia Canonis

Afl

«el bominis , cum ad illum , à quo alias de jure fuerant

abfoloendi , nequeunt- propter dmminentis mortis articu-

Mj

um

lun , aut, aliud impedimentum legitimum pro abfolutio-

vüs beneficio babere vecurfum , ab alio abfolountur , fi

i ?»i«awmvaz

tj

ce[Jante poftea periculo vel impedimento bujufinodi fe illi,

JÍ|

hUT

à quo bis ce[Jantibus abfoloi debebant , quàm cito commo-

de poterunt , contemp/erint prel[entare , mandatum illius

!

UDLw I

Juper illis , pro quibus excommunicati fuerant , bumiliter

recepiuri , €g [atisfa&turi , prout juflitia fuadebit , de-

n

I

cernünus , ne fic cenfure illudant Ecclefiaflice , in ean-

dein fententiam recidere ipfo jure.

iud

VN

b

m

RESPOYXN-

L

W

DE CASIBUS RESERVATIS.

133

65 ffü' li ."]

REsPONDEO 3. $i quis in articulo mortis

?f!!! l];[m

À non habente facultatem abfolvendi à cafibus

A Wf

refervatis abfolvitur à peccato directé refervato,

dUL

obligandus eft, ut facta reconvalefcentia fe fi-

t d'ns

Id Probatur

ftat Superiori vel ejus delegato.

lï.b *Tm

ex perpetua praxi Ecclefic.

Sic Concilium Ni-

ts

cenum Szculo 4. Can. 13. dicit: Si deploratus &

Utvf

communionem a[Jecutus rurfus convaluerit , fit. cum iis,

EU

qui orationum tantim. commuumionis [unt participes.

ftati:

2. Felix III. ad finem Szculi 5. Epift. 7. Siante

t

prefinitum penitentie tempus de[peratus à medicis , aut

DJUD

li

evidentibus movtis pre[]us indiciis vecepta quifquam com-

I

munionis gratia convalefcit , [eroemus in eo, quod. INi-

ceni Canones ordinaverunt , ut babeatur inter eos, qui

Mi

in oralione fola communücant , donec impleatur [patium

"l

VT

temporis eidem preftitutum. Idem repetit Martinus

Bracarenfis in fua Canonum Collectione, c. 82.

Y

Burchardus l. 18. c. 6. Ivo p. 15. c. 31.

3 Con-

cilium Carthaginenfe 4. c. 78. Penitentes , qui in

rexprefïei

infirmitate viaticum EucbarifLie acceperint , non fe cre-

JUb

jb

T

dant abfolutos fime manus impofitione (Epifcopali) f

T

Jupervixerint.

4. Capitularium Caroli M. 1. 5.

c. 61. Placuit bis, qui accepta ponitentia ante.reconci-

liationem migrant ad Dominum , communicari , pro eo,

J

quod bonoraverint penitentiam.

Qui. fi fupervixerint,

Jlent in. ordine ponitentium , ut legitimam communionem

Jlatuto tempore reconciliatione , &y manus impofitione E-

pifcopi , «vel ejus ju[Ju. presbyteri , recipiant.

Vide

-r:gif[;a'..üh

Morinum 1. 1o. C. 14.

s. Concilium Ebora-

