Beneficiales caufas à Judicibus Ecclefiafticis avo-

cantes. DBulla Cene , $. 14.

WA

Beneficiatis pro collatione , feu poffeffione ali-

hotr

quid petentes, vel exigentes. Bulla 104. Pii V.

queincipit - - Durum nimis - -

i

fs

"

Beneficiatis juramenta illicita exigentes. Bulla 9 3.

|

Gregorii XIII. que incipit - - Inter 4pojtolicas.

yia

Bona Ecclefiz ob delictum Clericorum confifcan-

tes, nifi reftituant. Clementina. Nolentes , de ba-

yetic.

ifent

Bona Ecclefiaftica ufürpantes, vel ufurpata reci-

pientes. Concil. Trid. Se[J. 22. cap. x 1. de reform.

«'m'm

Breviaria contra prefcriptum Concilium Triden-

Vi

l

tinum imprimentes. Confüitut. Clementis V LL. in

i n

i

1

Breviario.

n

C

Ca

mere Apoftolice M.iniftri computa non de-

s Dl

fcribentes. Bulla 4o. Pauii L11. qus incipit - -

Cinn ficut accepimus.

t

Camere Apoftolice fcripturas detinentes , vel

nonrevelantes. Bulla 56. Sixti V. qu& incipit

j

- - Non (ine maxima.

D

plü'-fh D

Jl

Cardinales eligentes Papam fimoniacé. Bulla 3.

julüi Il que incipit - - Cim tam Divino.

Cardinales non eligentes juxta formam prefcri-

fifo

jl

i

ptam in Bulla 13. Gregorii XV. qu& incipit - -

AEiterni Patris.

p

Cardinales revelantes Secreta Conciftorii. Bul-

jf

la 7. Leonis X. que incipit - - Superne

u

5

51. aäo:-

n

154

DISPUTATIO IX.

Cardinales offenfores

vel perfecutores. Billa

" EOMIH

Cene , $. 11

mcatoa

(

Cardinalium offenfores denunciare omittentes

Bulla 93. Pii V. que incipit - - Infelicis Seculi

g fl

Cardinalium in Conclavi exiftentium bona inva-

du

dentes. Bulla 16. Leonis X. qua incipit - - Jé-

j

merariorum , $. 3.

U

Cardinalium de promotione pacifcentes. Bulla 4.

L

Gregorii XIV. que incipit - - Cogit nos.

u

Caufas fpirituales, vel fpiritualibus adnexas à Ju-

[x

dicibus Ecclefiafticis avocantes, eorumque

Jij, V

fautores. Bulla Cene , $. 14

kl

Caufis criminalibus Ecclcfiafticorum Laici fe in-

]

terponentes. Dulla Cene , $. 19

Caufas civiles Ecclefiafticorum ad "Tribunal lai-

(s

cale trahentes. Dulla Cene , $. 15

Cenfuras violari temporales Domini facientes

Clementina Gravis , de fent. excom

onfehanu

Cenfuram füfpenfionis à poteftate providendi de

t D

beneficiis violantes

Dulla 58. Pii V. quze in-

rf

cipit - - Quanta.

[

Cenfurarum latrones offendentes. Cap. quicumque,

1. n

de fent. excomm. in 6.

gl

Chriftianorum hoftibus auxilium praftantes

[^]

Bulla Cene , $. 7

D

p

K

Chriftianos apud Turcas capientes, vel captis li-

ii E

bertatem non reddentes. Bulla 149. Pii V. quse

h

incipit - - Licét omnibus.

It

Claufura Moniales egredlentes, earumque fauto-

Á

res. Dulla8. Pii V. que incipit - - Cim pafTo-

ralis , & declaratio, qua incipit - -. Decori.

ls p

Claufüram Monlahum violantes.

Coüftwne(

Bulla 7 4. Pau-

kTVQ-Q

li V. que incipit - - Monialium.

Clerici

Jf

Al

DE CASIBUS RESERVATIS.

155

[ B

Clerici communicantes in Divinis cum excom-

municato à Papa. Cap. fignificavit , de féntent. ex-

T eDte

com

i Sümn

Clerici facientes jurare, vel vovere pro fepultu-

um

ra in fuis Ecclefiis. Clement. Cupientes , $. Sant,

de penis.

Clericorum percuffores, Can. fi quis fuadente 17.

qu. 4-

Conceptionem immaculatam B. Maric impugnan-

tes. Extravag. Grave mimis , de reliquiis , €9 vene-

i

rat, Santtor.

Conclaviftis mittentes , vel ex eis recipientes

Lälü

litteras fuper ele&tione Pape. Bulla 63. Pii IV.

hx à

quie incipit - - ln eligendis.

Conclaviftarum bona diripientes. Concil. Con[lan-

| WR

tienf. Se[J. 41. decret. de non. poliand. eligend. n

Pontific.

Confeffarium abfentem poffe abfolvere docen-

m'fiämï:

tes. Bulla 87. Clementis VIII. quz incipit - -

] qllx

San&i[Iimus.

Confifcans bona Ecclefiz:x ob delictum Clerico-

T

rum, nifi reftituat. Clement. nolentes , de beret.

Confidentia beneficiali dantes vel recipientes

J

J

d

penfiones , vel beneficia, nifi fint Cardinales,

& Epifcopi, cüm hi incurrant interdictum ab

p

ingreffu Ecclefie. Bulla 85. Pii I. qua inci-

Ts

u

pit - - Romanum Pontificem , & Bulla 58. Püi V.

uanta Ecclefie.

quz incipit - -

yrid

Confpirationem in Cardinalem non revelantes.

Bulla 93. Pii V. qua& incipit - - Jnfelicis Seculi.

(inj

J

Confuetudines contra libertatem Ecclefiafticam

lt

l

fervantes, velfervari facientes. Cap. noverit ,

lM [^

de fént. excom. €9. Bulla Cene , $. 15.

Conven-

156

DISPUTATIO IX.

jj

'füü ECC,

Conventum Religioforum Mulieres 'ingredien-

dirate

tes. Bulla 20. Pii V. quz incipit - - Regularium.

Curia in Romana jurisdi&ionem fibi ufürpantes

n

;änfäütfi P

contra manentes in ea.. Bulla Cene , G. 9.

Curia in Romana promittentes, dantes , velre-

sulit

cipientes aliquid pro gratia, vel juftitia. Bulla

igs, n

I9. Zllexandri VIl. quz incipit - - Inier gravif-

j 1 ]u

fimas.

d

Curiam ad Romanam acceffum pro impetrandis

ysprat

Apoftolicis Litteris prohibentes. Bulla Cene ,

j

$. 13.

helante,

D

llla

Dec

imas Ecclefiafticis 'ufurpantes , aut impe-

y d

dientes. Bulla Cene , $. 17.

Decimas Religiofi ufurpantes , vel earum folu-

(rfe

tionem impedientes, quando non habent offi-

Mcy

cium, vel beneficium (cüm tunc fufpendatur)

Mi

& ante fatisfattionem condignam non poffunt

i W

abfolvi nifi à Papa. Clement. 1. de decimis.

falfore

Decimarum caufas à Judicibus Ecclefiafticis avo-

tbf M0

cantes. Bulla Cene , $. 14.

aient

Defun&orum corpora immaniter tractantes. Ex-

717

travag. deteflande , de fepul.

à

Denunciare omittentes ambitum ad Papatum.

3 &f

Bulla 16. Pauli IV. que incipit - - Cim feun-

71ü

dàm Zpoftolum.

AU ,

Denunciare omittentes offenfores, vel perfecu-

x

Td

tores Cardinalium. Bulla 92. Pii V. qua inci-

1

pit - - Jnfelicis Seculi.

Rf

Denunciare omittentes offenfores collitigantium,

b

T

eorumque Procuratorum in Curia Romana.

m

p

i

Bulla 11. 4dlexandri VI. qus incipit - - n emi-

r

nenii.

l

'&

Depofita

W

:

DE CASIBUS RESERVATIS.

157

lii

Depofita Ecclefiarum , vel Ecclefiafticorum fe-

Pl

queftrantes , vel occupantes. Concil. Trident.

Ua

Se[. 22. cap. 1. de reformat.

f.

y Wire

Difpenfantes pretextu facultatis Sixti IV. à vo-

tis caftitatis, Religionis , peregrinationis Jeru-

À. i

faeem, Compoftellam, & Romam. XExtravag.

il gmpg [

Et fi Dominici Gregis 2. de penit. & remi[J.

Dogmata, ve! miracula falfa , ac falfas revelatio-

i

A

nes predicantes. Dulla 21. Leonis X. qus inci-

pit - - Superne , $. 5.

Duellantes , eorumque fautores. Bulla 78. Grego-

rii XIII. que incipit - - 44d tollendum , & Bulla

at

11. Clementis VIII. que incipit - - lilius vices.

um

clefie bona ob deliöium Clericorum confi-

n

Ec

fcantes, nifi reftituant. Clement. INolentes , de

A

beretic.

W ?J i

Ecclefie Romanze loca invadentes , eorumque

fautores. Bulla Cene , $. 20.

d

Ecclefie Romanz res alienantes ,

vel ali&nari

confulentes. Bulla 35. Pii V. qu& incipit - -

us ]

Admonet nos , & Bulla 4. Urbani V ILI. que inci-

pit - - Sacrofantti.

i

V

Ecclefias effringentes , velfpoliantes. Cap. con-

w

U

quefti 9.9.. de fentent. excom.

Ecclefiarum , vel Ecclefiafticorum bona occu-

pantes, velfequeftrantes. Bulla Cene , $. 17.

j gt

[

vel eorum ufürpationem recipientes , vel eo-

rum depofita occupantes , aut fequeftrantes.

ij

Y u

Concil. Trident. Se[J. 29.. cap. 11. de reformat.

à N

Ecclefiaftice libertati ftatuta contraria facientes,

vel confuetudines contra ipfam fervantes, aut

p

fervari facientes. Bulla Cene , $. 15.

Eccle-

]^

158

DISPUTATIO

1X.

n

:,;mmunifä

Ecclefiafticos ad Tribunal laicale trahentes. B;l.

la Cene , S. 15.

g,t

Ecclefiafticorum caufis criminalibus Laici fe in-

j

u

terponentes. Bulla Cene , $. 19.

Ecclefiaftici ufum jurisdi&tionis impedientes. Pul-

Fin oU

um

la Cene , $. 16. vel eis gabellas imponentes,

exigentes , feu recipientes. Bulla Cene , $. 18.

qimu.

Ecclefiaftico in ftatu Officiales munera accipien-

tes exceptis efculentis ; & poculentis, quz tri-

duo fervari non poffunt. .Bulla 15. Sixti IV.

Fa]fan:es [

queincipit - - £t fi de cunttorum , $. 3. & Bul-

Ti

iüntetma

la 3. Pauli IL-qui incipit - - Munera.

Ecclefiaftico in ftatu dantes, vel recipientes ali-

i*"b' ] 0? fr!;

jaz i

quid pro gratia, veljuftitia. Bulla 10. Clemen--

A.

tis VIIIL. quze incipit - - Pro commi[Ja , $. 22.

Ecclefiaftico é ftatu annonam mercimonii caufa

extrahentes. Bulla ?8. Urbani V I1I. qux inci-

Mi

pit - - Superni, S. 5.

J

ln

Ele&ioni in Papatum confentientes, fi fit facta à

abelis Fa

minori numero , quàm duarum partium Cardi.

nalium , & fi fit facta à fola tertia parte etiam

QUf

acceptantes. Cap.licet. de elett.

254

stf

Epifcopum offendentes. Bulla Cene , $. 11. vel

uts. ])

eum bannientes, aut capientes, eorumque fau-

sl

tores. Clement. Y. Si quis fuadente , de penis.

ditufors

Examinatores , qui aliquid recipiunt pro exami-

Rattyt

ne ad Parochiam. Concil. Trid. Se[J. 24. cap. 18.

de reform.

ET

Rn

Excommunicatus , fufpenfus, vel interdiéctus non

parens monitioni de exeundo ab Ecclefia dum

Wt

. Miffa celebratur , vel ipfum exire prohiben-

tes, Clement. Gravis , de ent. excom.

Ex-

DE CASIBUS RESERVATIS

159

1

fM

Excommunicatum à Papa facramentaliter abfol-

ventes, vel ipfum ad Divina admittentes. Caf

TUf

fignificavit , de fent. excom

Excommunicatus

Delegato Pape non parens

lts J

infra annum. Cap. querenti , de Offic. Delegati

VN

Tl

Excommunicato à Papa participantes in crimine

Ilö

criminofo. Cap. nuper , de fent. excom

T.

Fal

fantes Litteras Apoftolicas , vel eas publi-

|

cantes. Bulla Cene , $. 6

[/

Falfantes monetas Regis Francie. Extravagan. pro-

joli

diens , de crimine falfi

Foeminze ingredientes Religioforum . Ceenobia.

(

Bulla 20. Pii V. qu& incipit - - Aegularium

G.

ellas novas imponentes, & exigentes. Bul-

Gab

Dirun

la Cene , S. 5

Gabellas Ecclefiafticis imponentes, cooperantes,

exigentes, & recipientes. Bulla Cene, $. 18

A Q

Granatenfes laminas, vel libros de eis tractantes

& aile-

retinentes , 1mprimentes

vulgantes

,gh

gantes. JDecret. Congreg. S. Offic. anno 1639. die

5. Maji.

Gubernatores Status Eccleüafmcx recipientes

(j

munera exceptis efculentis, & poculentis, quz

4 ^

W

triduo fervari non polfunt

[ulia 3. Pauli LL

que incipit - - Munera, & Bulla 15. Sixti IV.

ia

qu& incipit - « £tfi de cuntorum ,

3

mell u

H,

P[Ou]v

Hebræorum 'Thalmuth, & alia impia fcripta le-

gentes.

1

160

DISPUTATIO IxXx.

entes. Bulla 20. Clementis V.III. quzs incipit - -

jpiti

Cuüm Hebreorum.

sgii

giitun

Haretici formales, & externi, eorumque fauto-

res. -Bulla Cene , $. 1.

gim

Hereticorum libros hzrefim continentes, vel de

g iIlL"lPit

Religione tra&tántes , legentes , retinentes,im-

gtote

PA

primentes , vel defendentes. Bulla Cene, $. 1.

Hereticorum, vel fautorum corpora fepelientes

i

in Joco facro, fi ea non exhumarunt. Cap. qui-

gt

cumque , de beret. in 6.

p

Tir cont

Z

q ónpi

mmunitatem Ecclefiarum , locorumque ea gau-

wilind,

dentium violantes. Bulla 7. Gregorüi XIV. qua

st 0

incipit - - Cim aliós.

meim

Immunitatem Ecclefiafticorum per impofitionem

fin i

onerum , vel per ufurpationes , & fequettra,

qulin

aut per tra&ionem ad Laicale Tribunal vio-

J

lantes. Bulla Cene , $. 15. 17. & 18.

quion

Impedientes caufarum fpiritualium curfum in fo-

hg, ]

ro Ecclefiaftico , eorumque fautores. Bulla

lt

Cone , $. 14.

gt

Impedientes viétualia Romane Curize. Bulla Ce-

g

h45 $38

tem,

Impedientes impetrationem, & executionem lit-

Iitu, d

terarum Apoftolicarum, vel tali impedimento

cooperantes. Dulla Cene , $. 13.

tlfn

tf

Imponentes Gabellas Ecclefiafticis , & cooperan-

tes. Bulla Cene , $. 18.

i Sg

ln

Incendiarii excommunicati à quocumque quoad

abfolutionem. Cap. tua nos , de fent. excom.

r

Induigentiam plenariam Religiofi concedentes,

ET

Clement. 1. de privileg.

T

Indul-

D-AW

DE CASIBUS RESERVATIS.

t6t

Itj

Indulgentias publicantes ob queftum, fi non fint

Epifcopi, vel Cardinales (cüm hi incurrant in-

lt f

terdi&tum ab ingreffu Ecclefie , & fufpenfio-

nem 3 perceptione fru&uum.) Bulla 99. Pii V.

d.

que incipit - - Quam plenum.

Ti

A

Infeudationem locorum Ecclefie Romane Pape

)ä!

perfuüadentes. Bulla 35. Pii P. quz incipit . -

&!MW

" Admonet nos.

i ü/ f*

Ingredientes Monafteria Mulierum ad malum fi-

nem, vel pr:etextu facultatis à Papa, aut ab a-

liis conceffe, ac Moniales admittentes. Bulla

28. Gregorii XIII. que incipit - - Ubi gratie.

U p

Inquifitores , eorumque fubftituti (fi non fint E-

lg

pifcopi, cüm hi incurrant fufpenfionem) non

procedentes adverfus Hareticos. Clement. 1. $.

Vi

n

Verüm , de beretic.

«

hm

Inquifitionis proceffus, & fecreta revelantes. Cap.

fb v

"

j

)

flatuta, $. Et ut eorumdem, de beret. in 6.

)

]

Inquifitionis. pretextu pecuniam extorquentes.

rünai

Clement. INolentes , de beretic.

um N

Inquifitionis curfum Regularium Superiores im-

pedientes, vel retardantes. Bulla 26. Pauli V.

3

que incipit - - Romanus Pontifex , S. 6.

Interdi&tum violantes per evocationem Populi ad

Divina, & in aliis certis cafibus. Clement, Gra-

ytit

TU

vis ; de fentent, excommun.

Intrudentes fe in beneficium Ecclefiafticum. Con-

fs

)

cil. Trid. Se[J. 22. cap. 11. de reform.

Judicium in caufis recurfus ad Romanam Curiam

uque a

offenfores. Bulla Cene , S. 12;

g.

Juramenta illicita , & libertati Ecclefiaftice con-

is

drii

tratia à Beneficiatis , vel Prelatis exigentes.

L

Bul-

D. mort Tr. de Panit. P.IV,

l^

162

DISPUTATIO

Ix.

r o

Bulla 93. Gregorii XIII. que incipit - - Inter

':jiül ün

"Apo[lolicas.

P

Tlv

menff&

Jurisdictionis Ecclefiaftice ufum impedient&s,

eorumque fautores. Bulla Cene , $. 16.

y A«þOfU

Jurisdi&ionem non habentes, eamque fibi vindi-

g J

cantes contra manentes in CuriaRomana. BDul-

p

la Cene , $. 9.

ii

Jurisdicionem procurantes à Confervatoribus

n t

excedi. Cap. bac cun[litutione, de offic. delegat. in G.

dertS Y

1.

L

Jx[n H] (

frarum

L

aici fe interponentes in caufis Ecclefiafticis.

qU0D,

Bulla Cene , $. 14.

r

Laicam ad poteftatem à litteris Pape, ejusque

Officialium recurrentes. Bulla Cene , $. 13.

lrtie À

-u

Laminas Granatenfes allegantes. Decret. Congr. S.

Offic. anno 1639. die s. Maji.

E

g

IN

l (tnt

»

Legatis ab Apoftolicis recurrentes ad poteftatem

laicam. Bulla Cene , $. 13.

Atrimonio

Legatorum Sedis Apottolice offenfores. Bulla

o

Cene , $. 11.

Libros Hereticorum continentes harefim , vel

Ui

tG

tractantes de Religione legentes , retinentes,

imprimentes, vel defendentes. Bulla Cene, $. 1.

Libros, tractatus , feu compofitiones de Auxiliis

ma, j

j;

Divinis edentes , retinentes, legentes, vel im-

Xpted

primentes. Decret. Congreg. S. Offíc. anno 1625.

!

SilA

die 22. Maji, &? anno 1641. die 1. Zugufh.

Ht

Librum Thalmuth, & alios impios Codices He-

brzorum legentes, retinentes , imprimentes.

0[ Apfham

Bulla 20. Clement

1l

ut

is VIIL. que incipit - - Cim

^M

Hebreorum.

An'um

Vs

Licen-

DE CASIBUS RESERVATIS.

163

l li

Licentiam dantes gravandi eos, qui cenfuram tu-

H

lerunt , vel quorum occafione eft lata , poft

duos menfes. Cap. quicumque , de fent. excom. in 6.

li rnd

Litteras Apoftolicas falfantes ; vel falfas publi-

cantes. Bulla Cene , $. 6.

t li

Litteras Apoftolicas falfas retinentes infra vigin-

J

ti dies excommunicationis ferende à Dicecefa-

no. Cap. dura , de crimine falft.

Litteras S. Poenitentiari& impedientes. JBulla 1.

Sulii ILI. qug incipit - - Ratio congruit.

nl

ld.

Litterarum Apoftolicarum impetrationem , exe-

Lsl

cutionem, vel ufum prohibentes , eorumque

fautores. Bulla Cene , $. 13.

' e)u

m

chi&e Anconitane bfücialium offenfores.

Mar

Extravag. dierum, de ponis.

Maris Pontificii Pirate , eorumque fautores. Bui-

Lt

la Cene , S. 3.

Matrimonio conjungentes , vel folemniter bene-

ll

dicentes Sponfis fine licentia Parochi. Clement.

r5

1. de privileg.

Miniftri Camere Apoftolice computa non defcri-

zïe'hm,.'

bentes. Bulla 4o. Pauli III. quz incipit - -

Cian ficut accepimus.

Miracula , vel dogmata falía , aut falfas revela-

tiones predicantes. Bulla 21. Leonis X. que in-

cipit - - Superne , $. s.

Tj

Monachorum percuflores. Can. fi quis fuadente 17.

q.

.

qu

i f-ï

"h

Monafteriorum bona, vel jura ufurpantes. Bul-

yri

la Cene , $. 17.

Monafteriorum bonis collectas , vel taleas impo-

"

nentes. Bulla Cwne , S. 18.

2

Mona-

p

164

DISPUTATIO

I X.

Monafteria Monialium ingredientes ad malum fi-

fyroret

nem, vel pratextu facultatis à Papa, vel ab a-

u':æ RbeS'

liis conceffe , & Moniales admittentes. JBulla

28. Gregorii V III. quz incipit - - Ubi gratie.

gini

i d

Monialium claufuram violantes. Bulla 74. Pauli

V.quzincipit - - JMonialium.

f,rgfmes.

I

Moniales claufuram violantes, earumque fauto-

f&nïoresa

res ad egreffum , ficuti etiam Monialium Supe-

riores concedentes licentiam ingrediendi in

eedoY

i

Monafteria fine caufa jufta. .Bulla 8. Pii V.quas

incipit - - circa pajToralis , & ejusdem Bulle de-

funtium.

ff

claratio, que incipit - - JDeceri , & boneft.

Monetam Regis Francie falfificantes. Extravag.

f

prodiens , de crimine falft.

z ]

d Dim

Montium Pietatis bona ufurpantes. Concil. Trid.

Sd[f. 22.. cap. 11. de reformat.

&do. n

Montium Pietatis Officiales inferiores Epifcopis

EOCN

(cüm hi incurrant folam fufpenfionem) ex-

t&rty

pendere praefümentes pecunias Montis prater

(ü0 f

ufus deftinatos. Bulla 82. Pauli V. quz& inci-

Weio)

pit - - Onerofa.

Is Iuj

Mulieres ingredientes Religioforum Coenobia.

As ]

Bulla 2o. Pii V. que incipit - - Regularium.

a o

|

N.

^m

Naufragantium bona fürripientes. Bulla Cene ,

hs

Vr

Negoti.ort.lm caufa ad Romanam Curiam recur-

U

rentium offenfores. Bulla Cene , $. 12.

fs

Nunciorum Sedis Apoftoliee offenfores. Bulla

li

]

Iinin

Cane , $. 11.

m

D

Nunciis ab Apoftolicis recurrentes ad potefta-

LT

tem laicam. .Bulla Cene , $. 13.

*äüm

O. Obla-

DE CASIBUS RESERVATIS.

165

| hi

O

Ya

blationem folemnem inter Miffam recipien-

l5

"^ tes ab excommunicato , vel interdicto no-

ln

minatim à Papa. éap. fignificavit , de fent. excom.

41

Oblationes factas Ecclefiis , vel aliis piis locis u-

furpantes. Concil. Trid. Se[J. 22. cap. 11. de re-

Vf

form.

fl

Offenfores accedentium , commorantium, aut re-

nl ;

cedentium à Romana Curia devotionis caufa,

&:.Fi

vel negotiorum ad Sedem Apoftolicam fpe-

H

&antium. Bulla Cene , S. 9. 10. &? 12.

Offenfores Cardinalium, Epifcoporum, & quo-

rumcumque Sedis Apoftolice Officialium, ac

fautores. Bulla Cene , $. 11.

ind. f

Officia Divina cogentes celebrari in loco inter-

di&to. Clement. Gravis , de fent. excom.

Officiales Status Ecclefiaftici munera accipien-

yiy

Lüühm) j

tes exceptis efculentis, & poculentis , que tri-

mdua

duo fervari non poffunt. Bulla 15. Sixti IV

[

qua incipit - - £t fi de cunttorum , $. 3. & Bul-

la 3. Pauli II. que incipit - - Munera.

Officiales S. Poenitentiariz recipientes aliquid et-

l Cæpo'z

»ggumw

iam fponte oblatum. Bulla 83. Pii V. qu& in-

cipit - - Jn omnibus rebus.

Olivetanam in Congregationem ingreífum pro-

Mitn,

hibentes. Bulla 2. Sf'ulii II. quz incipit - - Et

fi ad univerfos , $. 20.

nu t

Ordinationem contra libertatem Ecclefiafticam

facientes. Bulla Cene , $. 15.

li

Q5 o

Ordinem furtivé recipientes , quando przceffit

prohibitio fub excommunicatione ( cüm aliàs

incurratur fola füfpenfio) Cap. r. veniens ad nos

g pUï'

.

de o , qui ardin. furtivé fufce

3

P.Pa-

Ü

166

I

DISPUTATIO IX.

P

h

p

apatum ambientes , aut vivente Papa de eli-

gendo Succeffore tra&antes, ac cooperantes.

1?0?3

|

SX

DBulla 16. Pauli IP. qu& iücipit - - Cum féun-

dian.

Papatus electioni confentiens , fi fit ele&us à mi-

Jl

qu

nori numero , quàm duarum partium Cardina-

jl

jome 0

l l

lium , & fi fit ele&us à fola tertia parte etiam

acceptantes. Cap. licet , de elett.

IT

Papz de vita, aut morte, vel de alterius cle&io-

fregrinzpl

ne eo vivente pacifcentes, ficuti etiam de pro-

fs J

motione Cardinalium. Julla 4. Gregorii XIV.

véreat

qua&incipit - - Cogit mos.

Pape in electione Cardinales Simoniam commit-

',ïzaPzp:

tentes. Bulla3. J'ulii 1. qu&e incipit - - Cim

Ya

tam Divoino.

AO

Papz in electione Cardinales non fervantes for-

güune

mam preeferiptam in Bulla 13. Gregorii XV. quae

iert

incipit - - /Eterni Patris.

Ottlhtar

Pape perfüadentes infeudationem locorum Ec-

MU

clefie Romanz. Bulla 35. Pii V.qu& incipit - -

"ao

"ddmonet nos.

:ïladonïs

N

Parochiz pro examine dantes vel recipientes ali-

V

j

quid. Concil. Trident. Se[J. 24. cap. 18. de refor-

UATUS

7"ai.

Parochialia Tura Religiofi ufurpantes. Clemeni. z.

J injm;

i

de privileg.

WA

Afl

Participantes in crimine criminofo cum excom-

U

municato à Papa. Cap. nuper , de fentent. excom.

Patriarcharum offenfores. Bulla Cene , $. 1 1.

Ti

Patroni admittentes refignationem extra cafus

permiffos.. Bulla

rl

58. Pii V. qu& incipit - -

Wg.

Quanta.

Patroni

DE CASIBUS RESERVATIS.

167

Patroni ufurpantes bona fuarum Ecclefiarum.

Due -:l,

Concil. Trid. Se[[. 22. cap. 11. de reform.

at

Pedagia nova imponentes, & exigentes. Bulla

ym

Cena , S. 5.

Ponitentiarie litteras impedientes. Bulla r. j'u-

üir

lii III. que incipit - - Rationi congruit.

d

Penitentiaric Officiales recipientes aliquid etiam

yfite

m

lt

fponte oblatum. JBulla 83. Pii P. que incipit

- - In omnibus vebus.

Peregrinantium devotionis caufa Romam offen-

fores. Bulla Cene , S. 10.

Perfeverantes per annum in excommunicatione

lata à Pape Delegato. Cap. querent. de offic. de-

leg.

W) QU

i

u

Pirate Mari Pontificio, eorumque fautores. Bul-

la Cene , $. 9.

i

i

Lils

)u

Populum evocantes ad audienda Divina in loco

interdi&to. Clement. Gravis , de fent. excomm.

Poteftatem ad laicam à Litteris Apoftolicis re-

currentes. Bulla Cene , S. 13.

hr

Pradicantes dogmata, vel miracula falfa , aut re-

Qu

velationes falfas. Bulla 21. Leonis X. qus& inci-

MMl

MA

it- - Superne Majeftatis , S. 5.

J

|

C

ï

Pradicantes peccare eos , qui tenent D. Virgi-

nem immaculaté conceptam. Extravag. Grave

s n

nimis , de reliquiis , €g venerat. Sanitor.

Procuratorum. in caufis recurfus ad Romanam

qn at

Curiam offenfores. Bulla Cene , S. 12.

hini. t

Prohibentes , ne excommunicati , vel interdicti

moniti exeant ab Ecclefia, dum Miffa celebra-

TAU

tur, & qui poft nominationem audent cum ipfis

ul

; n

remanere. Clement. Gravis, de fent. excomum.

L 4

Q. Que-

l

168

D

DISPUTATIO IX.

«

Q;

ginj

usftuarii publicantes indul

gentias ob que-

7*« ftum. JBulla

FU

plenum,

99. Pii V. quz incipit - - Quam

m

sibad

-R'

senftne

Recurrentes à Litteris Apoftolicis ad potefta-

g

tem laicam , & recurfui cooperantes. Bulla

tigin

Cune , $. 13.

Dulawc

Recurrentes à decretis Judicis Ecclefiafti

j

ci ad po-

teftatem laicam. Bulla Cene , $. 16.

Teipni

Regularium Superiores impedientes , vel retar-

J.qe

dantes caufas ad S. In

Bulla 26. Pauli

quifitionem fpeCtantes.

[5

F. qu& incipit - - Romanus Pon-

t r

tifex , S. G.

zi

Religiofi facientes vovere, vel jurare ad eligen-

r

dam fepulturam in fuis Ecclefiis. Clement, Cu-

lod

pientes $. Sané de pamis.

iil

Religiofi mendicantes tranfeuntes ad ordinem

Ing.

non mendicantium. Extravag. z. de Regularib,

Mgus.

Religiofi miniftrantes extremam un&ionem , vel

at

affiftentes matrimonio fine licentia Parochi.

i Á

Clement, Religiofi de privileg.

n

Religiofi abfolventes à culpa, & peena per indul.

Eul

gentiam. Clement, 1. de privileg.

:fïäävfllOI]l

Religiofi fe conferentes ad partes transmarinas

PWUa

fine licentia. Extravag

- ad nofirum, de Regularib,

N

Religiofi recipientes ad

8j

abitum , vel profeffio-

"

nem illegitimos ex inceftu intra

tertium gra.

li,

Wi

dum, vel ex facrilegio ob votu

m folemne ca-

,:d l

ftitatis abfque licentia Capituli

N

Generalis, vel

T

Provincialis, Bulla 7 t. Sixii V.

L

qua incipit - -

|j'

Cum de omnibus , $. 2.

quoad excommunicatio-

EU

W

MJ

nem

DE CASIBUS RESERVATIS.

169

nem non moderata in Bulla 83. Clementis V LLI.

Ob q[þ

qu& incipit - - /n fuprema , $

Religiofi ufurpantes decimas , vel earum folutio-

f

nem impedientes quando non habent officium

vel beneficium ( cüm tunc incurrant folam fu-

tlf

fpenfionem) nifi fatisfacerint. Clement, 1. de de-

cimis.

"

Religioforum Coenobia mulieres ingredientes,

A n

Bulla2o. Pii V.queincipit - - Regularium per-

[onarum.

Religionis apoftatas recipientes. Bulla 14. Pauli

Vi

IV.qusincipit - - Poflquam.

fpfm

Religionis ingreffum prohibentes (ex participa-

TT

tione privilegiorum Congregationis Oliveta-

n&e) Bulla2. J'ulli II. qux incipit -- Et fi ad

ddp

l

univer[os , $. 20.

m

Ü

Religionis ob ingreffum dantes, vel recipientes

aliquid , dummodo non fit pro alimentis Ex-

pI

ü

travag. Sane de Simonia

]

u

Reliquias Sanctorum extrahentes é Cometeriis,

ac fautores, JDecret. edittum de mandato Pauli V.

QOX

d 1

die 24. Adugu[Hi Y613. & 16. Maji. 1614.

Refignationem Patroni admittentes extra cafus

t

n

permiffos. Bulla 58. Pii. V. queiucipit-- Quanta,

Revelationes falfas pradicantes.

Bulla 91. Leo-

hp

J

ni; X. que incipit -- Superne, $. s.

i

V

Rome Senatorem,

vel Gubernatorem eligens,

j p-uteäü

finelicentia Pape. Cap. fundamenta, de éle&t. in 6.

sun f

Romanz Curie victualia impedientes. Bulla Ce-

ïolemll

n& , S. 8.

Terly

Romanam ad Curiam acceffum pro impetrandis

u

apoftolicis litteris prohibentes. Hwla Cene,

ao

$. 13

D

Ls

Roma-

J

170

DISPUTATIO

I X.

jnti

Romanam ad Curiam ob negotia recurrentium,

4t0165, |

eorümque Agentium offenfores. Bulla Cene,

$- 18.

jnti

at

Romana in Curia Collitigantium , vel Procura-

1

þExlïi PFOI

torum offenfores denunciare omittentes. Zle-

xandri IV. quae incipit - - In eminenti,

(5 ]

efï pï?c*;'f

Romana in Curia dantes , vel recipientes aliquid

pro gratia, veljuftitia, ac pacifcentes. Extra-

um

feüti

vag. Excommunicamus , de fent. excomm. Bulla Ig.

"Alexandri VIIL qui incipit - - Inter gravif[fimas.

t

Irit

Romanz Ecclefize invadentes, ac fautores, DByl-

le Cene , $. 20.

ul

Romipetarum devotionis caufa offenfores. Bul-

ï'—lel:,fö.

If

la Cene , S. 10.

WTa

S.

Es

i

vll

id

]

WUO

Sacramenta miniftrantes excommunicato nomi-

TIcnttr

natim denunciato à Papa. Cap. ignificavit , de

Jent. excomm.

telin

Schifmatici. Bulla Cene, $. 1.

i

4

ijwül j

Scripturam Sacram przedicantes, vel explanan-

l

[

ia

tOtíd

tes contra fenfum ab Ecclefia approbatum.

Dulla 21. Leonis X. que incipit -- Superne

Er:m:«g.

Maje[latis.

Ea

Scripturas Camere Apoftolice detinentes, vel

il ü

non revelantes. Bulla $6. Sixti V. qus inci-

ïim'aci l

pit -- JNox five maxima.

'm.

Secreta Confiftorii revelantes DBulla 7. Leonis X.

"W (

queincipit -- Superne, $. 30.

Secreta S. Inquifitiones revelantes. Cap. flatutaS.

i

)

Et ut eorumdem , de beretic. inG.

Secreta Reipublice Chriftianz hoftibus revelan-

p H

Jj

tes. Dulla Cene., $. 7.

Wi

Sepe-

DE CASIBUS RESERVATIS.

171

Tf

Sepelientes in loco facro hwreticos, eorümque

li.

fautores, fi non exhumarunt. Cap. quicumque

de beretic. in 6.

rocm.g.

Sepelientes tempore interdi&ti in loco facro fe-

.

peliri prohibitos, velfepelientes excommuni-

catos, interdictos, & ufurarios, quamdiu non

jl

eft praítita fatisfactio ad arbitrium Epifcopi,

Clement. 1. de fepuitur.

]

Sepulturam in fuis Ecclefiis eligi, vel non mu-

tari Religiofi procurantes per votum , vel ju-

ramentum. Clement. cupientes. S. Sané, de penis.

Sepultura

transferende caufa cadaver commi-

fa.

nuentes.

&

xtravag. dete

ftande, de fepult.

Sequeftrantes bona, vel jura Ecclefiarum. .Bulla

Cena. $. 17.

Sequeftrationem faciendam ab Ordinario de fru-

]

J.

-

WU

&ibus beneficii impedientes quamdiu impedi-

mentum non eft amotur, vel fru&tus non fünt

reftituti. Clement. unic. ad compefcendas, de fequejtr.

Servituti fubjicientes Chriftianum. Bulla 149.

us

Pii V. que incipit -- Licét omnibus.

Simoniaci in ordine, vel beneficio, ac complices.

gt

. M

Extravag. deteflabile, de Simon. Bulla 85. Pii IV.

qua incipit -- Romanam Pontific. €? Bulla 85.

Pii V. quz incipit -- Jntolerabilis.

Simoniaci in Religionis ingreffu. Zxtravag. San£,

de Simon.

Simoniam committentes publicando Indulgen-

tias, vel concedendo facultatem pro referva-

tis , vel privilegia Miffe, aut fepulturze tem-

]" ff;;lïi.,

pore interdiéti.

Dulla 98. Pii V. qus inci-

pit -- Quém plenum.

n n

Simoniam committentes dando, vel recipiendo

aliquid

172

DISPUTATIO IX.

gj

aliquid pro examineadParochiam. Concil. Trid.

Se[J. 24. c. 18. de refor.

digit

Societatis JEfu inftitutum impugnantes, vel mu-

hd

tari procurantes. Bulla 89. Gregorii XIII, qu

incipit - - /fcendente Domino , S. 24.

iil

Solicitationem non revelantes infra menfem.

folld

fuia

Bulla 34. Gregorii XV. que incipit - - Uni-

verfi.

u

Sponfiones facientes fuper ele&ione, vita, vel

Oione

j

morte Papz, ac promotione Cardinalium. Bul-

as D

la 4. Gregorii XIV. quee incipit - - Copet nos.

'Statuta libertatis Ecclefiaftice lefiva facientes

finjr

vel eisdem utentes. Bulla Cene; S. 15.

ü£n

Superiores Monialium concedentes licentiam in-

ïj;;'anres,

(eURTUO

grediendi in Monafteria fine caufa jufta. Bulla

8. P . qua incipit - - Circa pafloralis &? de-

claratio, qua incipit - - Decori , & boneft.

A

Superiores Regularium impedientes, vel retar-

dantes caufas ad S.Inquifitionem fpe&antes,

Bulla26. Pauli V.

tifex. S. 6.

quie incipit - - Romanus Pon-

Sufpenfionem à poteftate providendi de benefi-

ciis violantes. Bulla

58. Pii P. qua incipit - -

Quanta,

t

T.

irtj/

ti uj

Ta

leas, vel colle&as imponentes Ecclefiatticis.

U

WG

Bulla Cene , $. 18.

Thalmuth, & alia inpia fcripta Hebreorum le-

AE h"ne]

gentes. Bulla2o. Clementis III. qus incipit --

HMHN

CUm Hebreorum.

DI

Tolofanz Ecclefiz ftatuta turbantes. Exiravag.

lii

j

Salvator , de prebend. & dignit,

R

d

L

V. V ecti-

DE CASIBUS RESERVATIS,

173

i D

F.

Wm.

&igalia nova imponentes, & exigentes.

Ve

Bulla Cene. $. s.

lg

Vi&ualia hoftibus Reipublice Chriftiane defe-

Ril

rentes. Bulla Cene, $. 7.

m.

Vi&tualia Romane Curie impedientes. Dulla Ca-

Ü

ne, $. 8.

j

Untionem extremam miniftrantes Religiofi fine

,m,ï

licentia Parochi. Clement. Religiofi, de privileg.

Vota Pape refervata commutantes privilegio-

r

rum praetextu, Extravag. Et fi Dominici , de pe-

nit. & remi[[.

f

T

Ufurpantes, vel fequeftrantes boná, vel jura Ec-

i

clefiarum , Bulla Cene. $.17.

T

l)

EXCOMMUNICATIONES

t

Late fententie non refervate,

ml

Quibus fubjiciuntur.

d

.

w

Ab

ortum fetüs animati procurantes. Bulla 87.

Sixti V. qu& incipit - - Effrenatam, mode-

tata quoad refervationem cenfürge à Gregorio

Mi

XIV. in Conftit.8. que incipit - - Sedes 44poflo-

lica,

onut L

Abfolütionem , vel revocationem cenfurz pefr

] lnüpï'x ]

vim , & metum extorquentes, Cap. abfolutionis,

de bis , que *vi , metwve in 6.

jl

Abfolutioneni dantes Religiofi decimas non fol.

ventibus. Clement. cupienies , de panis.

Admi.-

r

/

UA

174

DISPUTATIO IX.

Aulics

Adminiftratores ter moniti ab Epifcopo non

nf

obedientes. Can. admüniftratores 25. qu. S

ahulos Il

Agnos DEi pingentes , miniantes , aut venales

m dm

habentes. Bulla2. Gregorii XI1I. quz incipit - -

* proï'.b

Omni certà

qdiafio

Alienantes bona Ecclefie, fi fint Adminiftrato-

(in

res dummodo non fint Epifcopi, vel Abbates

m x

(cüm hi incurrant interdictum ab ingretlu Ec-

n lo

clefie) Extravag. 2dmbitiofc , de rebus Ecclef. non

(ui

alienand. Item ea recipientes.

n

Alienantes bona jurisdictionalia locorum piorum

pat

h W

fi fintInferiores Epifcopis, vel Abbatibus (cum

hi folim incurrant interdictum ab ingretfu Ec-

AT

clefie.) Bulla 5 1. Urbani V LII. qus incipit - -

Til V

Huwnane falutis

Alienantes Religiofi mendicantes domos fine li-

centia Sedis Apoftolice. Clement. cupientes , de

«f

penis

Uf'l ]

M Hml i

Alienationem bonorum Ecclefiafticorum conce-

dentes Delegati Pontificis in damnum Eccle-

fints f

€I'Cllm

fiarum. Bulla 2. Pauli II. que incipit - - Cimn

in omnibus

^ P WW |

cmm |

Ambientes Nuncii, vel Lecati Apoftolici apud

Principes, ad quos mifli funt , favores ad ob-

Wz

tinendas pro fe, vel confànguineis dignitates

J

à Papa. Bullag6. Pii IF. que incipit - - Ktfi

& h

Romanum Pontificem

Rivlí

Annotationes in decreta Concilii T'ridentini eden.

Wi

tes. Dulla73. PilF.queincipit - - Denedictus

DEUS.$.5

CHUEI' KP

Apoftate à Religione dimittentes habitum. Cap

h

ut. periculofa , ne Clerici , vel Monacb. in6

Wb.pp

Apo-

DE CASIBUS RESERVATIS.

175

Apoftolicas litteras accipientes de manu alterius,

ïpo li

