nus , turpitudo , occurrit in Scriptura ad Ephef. 5.

nm.'e., li

& ad Rom. 1. In priori loco Apoftolus fic fcri-

Mi

bit: Fornicatio autem , &? omnis immunditia, aut ava-

Wi

ritia nec nominetur in vobis , aut turpitudo , aut ftultilo-

TOi

quium, aut fcurrilitas.

Hoc ením fcitote , quod omnis

f ly

forni-

DE OBLIGATIONE. DENUNT. &c. 215

Mu

fornicator , aut àmmundus , aut arvarus, mon babet bave-

lu) prx

ditatzm in regno Cbrifii. Ubi manifeftum eft, quod

ifinm

Apoftolus in fummario omiífo termino turpitu-

d hi

dinis , ftultiloquii & fcurrilitatis tantüm duo ge-

Vav

nera peccati, nempe immunditiam & fornicatio-

lLTf

Stultiloquium , &

nem pofuit turpitudinem.

2

fcurrilitatem ad immunditiam aut fornicationem

l

nm'

M

a

t

retulerit, tanquam media ordinata vel propin-

"n

i

que difponentia ad finem. — Et ad Rom. 1. dici-

NiiS

tur: Zradidit illos Deus àn immunditiam.

Nam fe-

TR

(

ld

amine eorum immutaverunt naturalem ufum in eum ufum

qui eft contra maturam 5 familiter & mafculi velitto na-

turali ufu fomine exarferunt àn defiderüs fuis in invi-

s Q

cem , mafculi in mafculos turpitudinem exercentes.

Ex

UUR

his ergo patet, quod follicitare ad inhonefta &

AU

turpia fit follicitare ad a&us externos immundi-

um

tie feu pollutionis, vel ad actus difponentes pro-

W.

pl

pinque ad immunditiam; quia effe&us & difpo-

Iu

fitiones propinguze in genere moris ad eandem

ul

fpeciem referuntur.

Eadem expofitio PROoBA-

hi

yr d

TUR2. Ex interpretatione do&torum. D. T H o-

jid

M

il

J

MAS Ícribens in c. s. ad Ephefios fic habet: O-

g, D

mnüs immunditia , id eft, pollutio ;; aut turpitudo,

que efl in ta&ibus iurpibus &? amplexibus & oftu-

i *no:;

!

)

lis libidinofis.

Item ftultiloquium , id eft , verba pro-

vocantia ad malum & fcurrilitatem , id. eft , vverbum

inlt

joculatorium; ( puta, cum oble&atione vel pro-

vocans ad dele&ationem morofam circa libidi-

hus

nofa.) Et bec omnia funt mortalia, in quantum ordi-

ubl

j

nantur ( ex fua natura vel ex circumftantia) ad

mortalia peccata.

]ta S. Thomas. Similiter S. A N-

TONINUS p. 2. tit. 5. c. 1. $. 9. fcribit: Sextus

gradus luxurie eft libidinofa contre&atio , que [cili-

1]

!

1

[(27

4

216

D:LSPAUTATLEO .X

cet fit per ofcula , amplexus, contattus manuum vl

;»;Eiicime |

aliarum partium corporis.

Hanc. Apoflolus nominat

turpitudinem , cum. ait :

Omnis fornicatio , aut. im-

: VEN

wumdila , aut turpitudo mon mominetur in . obis.

jl

din com

Ui GlofJa: ürpitudo , ut in ofculis, amplexibus,

& bujufiodi: omnia talia funt. peccata mortalia, quan-

PU

do fiunt ex libidine extra matrimonium.

Unde 4A-

giute v

poflolus . fübdit : Ommnis fornicator , aut. immundus

t Y

Ton babet bereditatem in regno Chrifti &? Dei. — [Non

girm

autem, vefumit. de. turpitudine ,. flultiloquio , Jcurrilita-

genit

te5 quia fub illis, fcilicet fornicatione & immundi-

peronn

tia includuntur: in tantum enim funt peccata am-

um mo

t r

plexus , ofcula , tattus , & Jlultiloquia , in. quantum

procedunt ex luxuria , que in fornicatione & im-

ao

munditia notantur fecundum S. "T bomam,

uD Tw

QuixRITUR 6. An füb ifto termino: /n-

fl5 VOR

bonefla C turpia ,

intelligantur etiam colloquia

t

Obícona ?

(a muri

RESPONDEO r.

In Bullis Pontificiis fub

f

termino, ?nbonefla &? turpia, probabilius non in-

telliguntur lafciva colloquia. Ratio eft; quia fic-

/I l

k//.'

H t

ut in Apoftolo /lultiloguium & Jcurillitas à turpitudi-

n d

ne diftinguuntur, ita etiam Pontifex cenfetur ea

4t d |

diftinxiffe, nec ea fub termino tu

rpitudiuis com-

lTk

prehendiffe,

ieh

REsPONDEO . Pra&icé tamen follicitans

nj

ad lafciva colloquia cenfendus eft ad a&us ex-

"8f

ternos libidinofos follicitaffe, Ita cenfent autho-

hn

[

Tes omnes, qui docent , tra&tantem colloquia ama-

[

toria confeffionali vel occafione confeflionis effe

denuntiandum.

rl)[;],l

Ratio eft,

quia colloquia lafci-

W

lj

va per.fe funt indu&tiva ad a

ctus externos libidi-

^ij (

Wt g

nofos, ltaque follicitare ad colloquia lafciva, &

follici-

Nällf t

DE OBLIGATIONE DENUNT. &c. 217

follicitare ad a&us.libidinofos pra&ice idem

T

eít.

UERITUR 7. An folicitans ad actus in-

ductivos folüm ad dele&ationem obfcenam mo-

D

rofam comprehendatur in Dulla.

lj

RrzsPowNDEo: Etiamfi ex parte perfonz fo-

4

licitate vel folicitantis non fit timenda pollutio,

aut ejus periculum ex vehementi commotione

i Y

fpirituum genitalium , fi tamen a&tus externus ad

"m

quem fit folicitatio , fit per fe vel ex difpofitione

) m

perfonarum inductivus ad dele&ationem obícoe-

nam morofam, ejufmodi folicitatio jam cenfen-

[ii;'ï i

I as

da eft fieri ad actum libidinofum; adeoque cen-

Y cï

fenda eft comprehendi fub Bulla.

Id probatur

ex D. Thoma, & D Antonino, qui ejufmodi a-

&us vocant libidinofos.

S. THoMas r. 2. q. 74.

a. 7. & 8. fic fcribit: Confenfus in delettationem pec-

cati mortalis efb peccatum -mortale, &? mon Jolum

H

n

i

confenfus in a&um.

Et ideo cum ofcula & ample-

xus bujufiodi propter dele&tationem bujufinodi fiant,

m

j QU

confequens efb, quod fumt peccata mortalia; €9 fic

Jolinm. dicuntur. libidinofa.

Unde bujufmodi , fecun-

Qul

dim quod libidinofa funt , [unt peccata mortalia.

]ta D. Thomas ; ad cujus verba D. ANTONI-

NUsl.c hec fubjungit: t qui permittit bec fi-

bi fieri ab eo , quem. eftimat ad boc moveri amore

libidinofo , mortaliter peccat ; quia facientem &^ con-

fentientem par pena con[iringit , ut- dicitur in. Cano-

ne (notum.2. q. I.) Sed qui permüttit boc (ibi fie-

ri, credens talem wveri ex delettatione fraterna ,

eu boneff^ amicitin , feu quadam bumanitate ,. feu

i.oqw'ïï

uml

more patrie , mon peccat, quamrois boc faciens ex li-

sl

( Peo-

W

T

:

bidine movem?ur o Qp co;zquuens mortalite

[

3

caret 3

DISPUTATIO:.'X.

»r ol

218

care ; £ boc quoad ofcula , amplexus, &9 dando

gt

alter ad alterum manum , ut moris eff. Quod ta-

j

st

men periculofum eft, & ideo cavendum ab bis inter

virum. & mulieren. . Huic teftimonio D. Thome

tf

guitept

& D. Antonini accedit fenfus Alexandri VIL. qui

damnavit fequentem propofitionem : £/; probabi-

i

iil

lis opinio , que dicit , tantüum e[Je *veniale ofculum

babitum ob dele&tationem carnalem & fenfibilem , que

tl

ex ofculo oritur , féclufo periculo confenfus ulterioris

Qu

&2 pollutionis.

Ex his patet, quod attactus ea-

Teniss d

rum partium, que etiam in preditis natura mi-

if

hU.

nime difpofita ad pollutionem, aut vehementem

commotionem fpirituum genitalium , folent ta-

tOR

men excitare delectationem obfceenam morofam,

gt

fint revera attus externi libidinofi, & proin compre-

ial

henfi in Bulla.

K r

QUERITUR 8.

Quales cafus pertineant

gt

ad follicitationem smmediaté ante confe[Jionem ?

Conief

ResPOoNDEO: Ab authoribus communius

Ti vd

ponuntur fequentes.

I. $i muliere accedente

fsf

ad confeffionem Confeffarius ante fignum cru-

t

cis eam preveniat, & dilata in aliud tempus con-

hi I

feffione eam follicitet.

2. Si confeffarius, ho-

(tm f

die vocatus à peenitente ad excipiendam altero

K1amo

die ejus confeflionem , fequente die accedat ad

Em

ejus domum, & eam poftpofita confeflione fol-

j

lal

licitet.

3. Si Confeffarius invitet mulierem ad

li W

Al

confeffionem altero die deponendam, & eam fe-

V

quente die accedentem ad Ecclefiam pre foribus

Écclefiz follicitet nulla prius data anía loquendi

w l

LT

Ij 'ly(

de confeffione.

4. Si mulier in confeffione, vel

((

immediaté ante -- aut -- poft confeffionem

Mi

conventione fa&ta cum Confeffario de peccato

A g

1

carnis

DE OBLIGATÍONE DENUNT. &c. 219

P

Ol«u

carnis fe egram fimulet, & Confeffarius vocatus

fimulans exceptionem confeífionis inhonefta

M

tra&et.

TIIOL

s. Si mulier fub pratextu confitendi

Confeffarium in domum vocet,.& Confeffarius à

Vg

muliere provocatus cum illa peccet.

6. Si mu-

[Wl

liere accedente ad confeffarium animo confiten-

f

AT

di Confeffarius diffuafa confeffione eam redeun-

WT

V

tem ab Ecclefia in via vel domi provocet.

n

QUXRITUR. 9.

Quales fint Cafus perti-

nentes ad follicitationem 2 Confe[|one? ^ vel in

Id

Confe[Tonali ?

IG

Ponuntur ab authoribus

RESPONDEO :

fj

communius fequentes.

1. Si Confeffarius po-

(

nitenti pro poenitentia injungat aétus provocan-

Qu

tes ad lafciviam reciprocam, v. gr. denudatio-

nem coram fe, quamvis id fieret fub pratextu

fs

flagellationis, aut alterius finis fimulati.

2. Si

Confeffarius peenitentem inftruat de rebus lafci-

Qd

vis, vel meretriciis inftru&ione ordinata ad a-

T

&us lafcivos.

3. Si Confeffarius in Confeffione

erga poenitentem utatur verbis aut phrafibus ex

ufu loquentium ordinari folitis ad amorem vel

Jrty

actum lafcivum. v. g. laudando ejus pulchritudi-

nem amorofe; explicando fuas erga perfonam

p

tentationes, adhibendo titulos amatorios, con-

teftando íuam eítimationem &

affectionem

fenfualem &c.

4. Si Confeffarius in Confeffio-

u

nali fedens mulierem ante Confeffionale fleCten-

tem vel ftantem aut fedentetm follicitet nutibus

væi n

W

aut verbis.

5. Si peenitens negotium tempora-

ülul

le cum Confeffario traéctatura id faciat in Con-

æ(quh !

feffionali, & , quamvis non confiteatur, nec ha-

T

&F

beat animum confitendi, occafione hac à Con-

feffario

220

DLISPUTATIO X,

pf

Qu

feffario follicitetur. 6. Si Confeffarius excipien-

do confeffionem unius perfonze, ea non adver-

guiüre

REsf

tente, per figna inhonefta follicitet aliam perfo-

Í

nam in confpectu pofitam.

7. Si Confeffarius

u perl

& alia perfona ad liberius tractandum de rebus

r

inhoneftis conveniant in Confeffionali, & ibi fi-

Fulrs

ne confeffione tractent de inhoneftis.

dianX

gt

UJERITUR IO.

Quales cafus pertineant

ad follicitationem $o/? Confe[fionem ?

(are

REsPOoNDEO: Ab authoribus communius

Qzns]

recenfentur fequentes.

1. Si Confeffarius poft

m

auditam Confeffionem perfonz poenitentis acce-

0['.'

dit ad ejus domum , ibique aut in itinere eam

dbnintà

follicitat occafione fumpta ex peccatis in confef-

Ms

fione expofitis.

2. Si Confeffarius immediate

as

poft confeffionem mulieri dicat; ex/pe&ta me pa-

filctat

rums; & dein ex confeffionali furgens in loco con-

filidi

ftituto eam ad inhonefta provocat.

Ratio eft,

Ti 0b

ltr adi

quia in tali cafu conftat, illa verba:

Exfpetta

fuiffe ordinata ad actus inhoneftos.

3. Si Con-

Vil

odf

feffarius ftatim poft confeffionem puerum ducat

ad,cubiculum, & ibi eum follicitet.

Ratio eft

t f&

eadem , quia ipfa dedu&tio in cubiculum , imme-

E al

diate poft confeffionem fecuta fuit ordinata ad

"m'um, Y

turpia.

4. Si Confeffarius ftatim poft confef-

üed

fionem dixit puero: Veni hodie ad meam do-

iet d

mum, & tradam tibi chirographum tuz confef-

Km.

fionis; & adveniente puero eum follicitet. 5. Si

t

Confeffarius perfon: poenitenti poft confeffionem

Rtzsy

det chartam follicitationis, poftea domi legen-

dam.

fj

Ita declaratum fatis aperte eft per Ale-

HOW

xandrum VII. in damnatione fuperius Qu xs.

Qu

4. relate propofitionis,

fiindj p

Quz.

DE OBLIGATIONE DENUNT. &c. 221

(

QUJERITUR II.

Laf

i:

nuntiare ?

Quinam tengantur de-

p

REsPONDEO I. Tenetur imprimis denun-

J

tiare perfona follicitata.

2. Si perfona follici-

btj

tata non denuntiet, tenetur eam Denuntiatio-

lf

nem facere quzvis alia perfona, qua eam folli-

citationem à períona follicitata immediaté vel

hw ;m

mediaté extra confeffionem intellexit.

Ita fatis

clare continetur in Bulla.

3. Ipfe tamen folli-

citans non tenetur denuntiare feipfum, Ita com-

munis.

T

Quomodo fit facienda

QUJXRITUR I2.

Ils

denuntiatio.

100

RzsPONDEO r. Quando Epifcopus velVi-

i

carius Generalis eft in vicinia, ita ut à perfona

follicitata facile adiri potlit , tenetur denuntiare

(

follicitantem in perfona propria.

2. Si Ordina-

dt

rius ob diftantiam vel aliam- cautam convenien-

J

:

y

ter adiri non poffit, tenetur perfona follicitata

a

follicitantem denuntiare per Epiftolam adfcripto

T

fuo & follicitantis nomine.

3. Si períona folli-

Rm i

citata neque poflit denuntiare per Epiftolam , te-

netur adire vel Decanum Ruralem , vel Confef-

xmaïr-

Q

farium, vel alium virum prudentem, qui ejus no-

mine ad Ordinarium fcribat.

4. Quando facta

fuerit ejufmodi denuntiatio, Ordinparius refcri-

"

bet viro alicui Ecclefiaftico, in cujus prudentia

confidit, ut excipiat teftimonium follicitantis fub

(

juramento, & juratum teftimonium cum fuo te-

l

j

il

g»

ftimonio de honeftate & idoneitate denuntiantis

ad Ordinarium remittat. Ethoc modo actus de-

i

Hic modus denun-

nuntiationis erit completus.

th

tiandi prafcriptus fuit ex Decreto S. Inquifitio-

ni$

Ql»

,

222

DISPUTATIO X.

Qm

nis Romanz juffu Urbani VIIT. ut refert Pote[las

i,l (

hic n. 599. his verbis : Quando pemitens perfifle-

jase

vet in relu&tatione ( denuntiandi ) SS. D. N. fibi fa-

tisfieri declarat ; i Epifcopus aut. Inquifitor Confe[Jario

jj

nl

ul

commüttat potefLatem excipiendi denuntiationem in [cripto

Q

€&9 cum juramento, ut ea [Latim deferatur ad eum , à quo

g

s

commiffionem potefZatis accepit.

Hari

UJERITUR I3.

uis fit ufüs, finis, &

fru&us ejufmodi denuntiationis ?

:g

st

REsPONDEO: Ufus erit ifte 1. ut, fi perfo-

tia denuntians fit perfona aliunde valde honefta,

d p

ts

& fide digna, nec ullius malitie, vindicte, aut

inimicitie , vel fubornationis fufpecta, & de-

Eal

Fufism

nuntiatus fit alioquin vir parum timoratus , ejuf-

hu

modi denuntiatum faciat fufpettum, in ordine ad

ei invigilandum.

2, Ut fi concurrant aliunde

Wntthu

majora indicia ex parte denuntiati v. gr. ob fuf-

19X yt

peétam aliunde converfationem , prebeant Or-

x

Vatilre

dinario motivum, prima vice adhibendi moni-

tionem paternam, non imputando crimen, fed

b Dnifo

a ia

admonendo de cautela, attamen abíque pericu-

lo reddendi perfonam denuntiantem fufpectam

Em

denuntiatio.

3. Ut fi jam aliunde denuntiatus

;denunti

in materia luxuriz fuerit admonitus, & correctus,

D Um, qQ

& omnes circumftantie Ordinario faciant ple-

d

4Ie ]

nam fidem, ita ut de veritate denuntiationis du-

"

IT

bitari prudenter non poffit, Ordinarius vi Bulle

d j

poffit procedere ad poenas in Bulla expre(fas. 4.

th

Denique habetur iíte finis, ut fi denuntiatus in

W

fuüa malitia pergat, follicitando fucceffive va-

Atj

rias alias perfonas , facta iterata denuntiatione

(

per alias perfonas, fiat Ordinario plena fides, fic-

At

que procedi poflit ad pznas in Bulla expreffas.

i QWO

Qu£E-

DE OBLIGATIONE DENUNT. &c. 223

i P [/,

UJXERITUR I4. Cui facienda fit denun-

jj P!I/p

tiatio, fi denuntiatus fit Regularis?

l dj

REsPONDEO: Denuntiatio facienda eft In-

DI

quifitori, ubi reperitur, vel Ordinario locorum;

M t

"

& non Przlato vel Superiori Regulari. RATIO

m

n

eft 1. quia in Bulla Gregorii XV. dicitur, ut de-

nuntiatio fiat Inquifitionis Officio , vel /ocorum

Ordinariüis.

Per Ordinarios autem /ocorum non

)&

intelliguntur Pralati vel alii Superiores.

Hi e-

W

nim funt Ordinarii perfonarum, non locorum. 2.

WK

Mi

quia, prout ex Authoribus colligitur , ea eft u-

li

d

niverfalis praxis in Italia & Hifpania, ut Regula-

7, &".',

res etiam exemptorum Ordinum, in hoc puncto

non denuntientur Superiori Regulari, fed Inqui-

ll ed

»

Yine aj

fitionis Officio.

3. quia motivum tam fevera

Lünk

Conftitutionis eft, ut obvietur abufui Sacra-

p

menti ponitentiz: Cum ergo Regulares fuam

hat

approbationem & jurisdictionem in poenitentes

rl l.

Seculares non babeant à Superiore Regulari, fed

[

ab Epifcopo , qui approbationem & jurisdictio-

if

i

nem fufpendere poterit ex caufa ad rettam Sacra-

menti adminiftrationem pertinente , intentio Pontifi-

u

cis denuntiantem connaturálius remittit ad Epi-

fcopum, quàm Superiorem regularem. 4. Idem

lt

fatis clare in Epiftola Ser.mi ac RR.mi noftri E-

pifcopi Auguftani in Q. 1. relata continetur his

verbis : Sive Sacerdos fit Secularis five Regularis

uH

quomodolibet exemptus ac Sedi J4poflolice immediat?

TU

K

gt

ii

Jubjectus , &c.. contra quos omnes inquirere & feverà in

eos animadertere jubemur.

vlit

QUIRITUR I5.

An Confeffarius fit de-

Qu

N

nuntiandus , fi aut dubia fit folicitatio , aut du

yii

bia extenfio Bulla ad cafum ?

D CMA

!

REesPON-

224.

D LS:PPuTATLO.xXx

m

RzsPoNDEO: In hoc efíe diftinguendum.

jJM

Si enim ipía folicitatio dubia fit, v. g. quando

gäML

dubitatur, an verba aut figna fuerint ordinata ad

sditl

aCctus turpes ; vel quando dubitatur , an confi-

dieft

deratis circumftantiis actus folicitationis refpi-

r

ciat objecta ex fuo genere mortalia, non datur

Qum

gt n

in peenitente obligatio denuntiandi. Si veró a-

&us folicitationis ex fuo genere & objetto fit cer-

&i

Y

tó peccatum mortaie, & tantüm dubia fit exten-

fio Bulle ad cafum , v. g. quando Confeffarius

qioin.

occafione Confeffionis preterite primüm folici-

at d

tat penitentem poft aliquot dies ; vel quando

u

folicitat extra Confeflionem , & fe excutànti,

un el

quod pateretur dein verecundiam confitendi, di-

q A.

cat; poteris hec mihi contiteri alio commodo

lii o

tempore, &c. in ejufmodi particulari cafu dubio

POT

eligendum eft illud , quod cuivis in cafu indivi-

n g

duo videtur ad mentem Legislatoris manifefté

hi

[

conformius , feu notabiliter probabilius.

n

RATIO EST CIRCA PRIMUM, quia Le-

t

gislatores , nifi aliud exprimant , nolunt poenis

al dih

graviffimis fubjicere , nifi reos criminis certó gra-

1 df

vis, & certà commi[]; , cum ita poftulet prudentia

ia

legislativa , neminem affici pona cería ob deli-

t folic

&um incertum.

frd

CiRCA SECUNDUM Vero ratio eft; quia

LE

fuppono ex "Tractatu de Zftibus bumanis, quod u-

i,

niverfim detur obligatio eligendi id, quod eft

f

manifefté probabilius , feu conformius ad men-

tem Legislatoris.

Quod fi veroó etiam in hoc

i

cafu dubie extenfionis dubium foret /Iricté tale, hoc

eft , conjunctum cum fufpenfione omnis judicii

lris

n;riusgm[

e par-

qb æguales circiter rationes in utramqu

Ti Mm'o i

tem ,

r

DE OBLIGATIONE DENUNT. &c. 255

T

j

tem , non daretur obligatio denuntiandi.

Ne-

"j

[

que enim Legislatores volunt, fuas leges obliga-

d

re in aétu fecundo , nifi congrua promulgatione

QU

reddite fuerint claré & manifefté credibiliores

lj f

;

non ipfis.

T CQ

Qu ERITUR 16. Anm perfona penitens te-

MUFU

neatur Confeffarium denuntiare, (i ipfamet foli-

Q

MM

-

citationi confenferit ? É

U

quomodo?

A

RESPONDEO I.

Fuitfe quidem Authores,

qui olim hanc obligationem negaverant, fed nune

m

n

poft declarationem Summi Pontificis expreffam

j

ul

in ipfa Conftitutione docere oppofitum erro-

b

neum eft.

In Conftitutione namque BENEDir-

cTri XIV. expreíffe continentur hzec verba:

:i.'enu,i.

J

Etiamfi Sacerdos (it , qui jurisdi&tione ad abfolutionem

Vs

validé impertiendam careat ; aut folicitatio inter Confef-

farium & penitentem mutua fuerit ; feve [olicitationi

W

) ii

ii

penitens confenferit , foe confenfum minime prej[Literit ,

Wi

«el longum tempus poft folicitationem jam effluxerit, &?c.

Ex qua declaratione Summi Pontificis fimul plu-

ra alia dubia, de quibus laxiores Theologi hacte-

nus difputaverant, refolvuntur.

Neque heec

declaratio Pontificis nova eft. Quod enim per-

]

V u

fona folicitationi confentiens nihilominus obli-

getur ad denuntiandum,, jam pridem declaratum

(6

fuerat à S. Congr. Inquifiionis 27. Sept. 1624 , ut

fefert- PoTES'TAS.

Circa modum veróo de-

"m

QUi

nuntiandi obfervandum , quod penitens , nifi ex

T

quar

altiori motivo charitatis ad precavendas fedu-

4 J

&iones plurium animarum ultró velit , non te-

J

neatur fateri crimen fuum ; imo peccaret Ordi-

I

Qp

narius graviffimé, fi modo preceptivo aut com-

minativo aut interrogatione judiciali exigeret à

jri

qïl» r

D.Amort Tr. de Penit. P.IV,

g

de-

L.

226

DISPUTATIO X.

p

denuntiante notitiam talium circumftantiarum,

p m

ex quibus facile in cognitionem vel prefümptio-

g

nem delicti veniri poffet.

Moneri tamen ejus-

,j

modi perfona à Confeffario vel Ordinario pof-

J

fet, ut in difcurfu cum fui zeequalibus,qua & ipíze

folicitanti confiteri folent, ubi de folicitante fer-

FM

UER

mo eft, obfervet, an non deprehendat etiam in

aliis finiftra de Confeflario judicia ? Si enim de-

sis i

prehenderet,, etiam alias perfonas fic fuifle foii-

d

Citatas , teneretur, eas admonere de earum obli-

[

;

lesnt

gatione; in quarum defe&u teneretur ipfamet

denuntiare folicitationem etiam aliis perfonis fa-

gt M

&am. ltaque modus denuntiandi poffet in tali

hii

perfona complice effe ifte : Ego N. N. atatis IN.

i

alus IN. in loco IN. teflor coram .Deo , quod .N. N.

u)

Sacerdos N. N. in N. N. me 1MMEDIATE (ante

tht

vel poft) in Confe[fione (vel pretextu Confeflio-

$ u

nis) ad libidinofos attus nempe (ofcula, ta&us , pol-

1tionis C

lutionem, Sodomiam, fornicationem , vel adul-

101 mel

terium , &c.) . die IN. anno N. folicitaverit ; quod et-

tuyc $

iam parata fum fub juramento coram CommifJario ab Or-

Datum IN. die N.

(v

dinario mibi delegando confirmare.

r dem

anno N. Similis erit formula in ipfa depofitione

t

jurata , nifi quod additur , zeffor fub juramento.

àted

PorEsTAs ad eximendum denuntiantibus

hl

A$P0)

metum hoc loco n. 578. fic fcribit: Mulier denun-

hr

tians à Sacro Inquifitionis Tribunali non accipitur , ut

jäïïäng

complex, fed ut teftis 5 mec tenetur manifeftare fuum con-

* r

Jenfum ; imo de eo mec potefl à Tribunali interrogari ;

Md

quod fi ipfa ex fanplicitate illum confenfüm declaret , in

d g

ais mon ponitur. —Secundó ; mon eft denuntianti infa-

mice periculum ; quia , fi. Confe[Jarius denuntiatus ad

Hitlnn

* d

minuendum fuum delictum coram Tribunali ultro fatere-

tur ,

"BPMUW

DE OBLIGATIÓNE DENUNT. &c. 227

i

tur , fé cum perfona denuntiante a&tus iríbone[los babuif-

?ll

!

N

fe , fed illa confentiente , Sacrum Tribunal non dat. fi-

T d

dem Confe[Jario , fed credit , id eum dicere ad judicium

ii

evadendum , aut penam minuendam. | Ex alia parte mu-

2

lier non tenetur fuum manifeflare confenfum , mec de ee

Atel

Sacrum Tribunal curat.

]ta hic Author.

4

A

QUJERITUR I7.

Quid agendum, fi Ordi-

j

o

narius loci nollet acceptare hanc Conftitutio-

D

m

nem , nec facta denuntiatione fe illi conforma-

MUV

re ?

.....

RzsPoNDEo: Poffet talis Ordinarius de.

P í

LI lU[

puntiari Romam ad S. Inquifitionis Tribunal cum

li I

nuda infcriptione : RAR.e ac Em.mo Secretario Of-

Wa!nl

/!

ficii S. R. Inquifitionis. Rome. . Nam Romee in fo-

!

ro externo Ordinarius infallibiliter adftringere-

tur ad fe conformandum Conftitutioni Pontifi-

cig.

Ita etiam mihi olim de obligatione Confti-

tutionis Gregorii XV. interroganti refpondit co-

DW

lend. meus quondam in Jure Can. Profeffor P.

FRANC. SCHMALZGRUEBER, Roma redux.

An perfona folicitata te-

QUERITUR I8.

neatur denuntiare Confeffarium folicitantem , fi

ab eo acceperit plura munera, ac etiamnum fperet

[

habere abíque malo fine fine titulo eleemofyne?

RgEsPoNDEO: Eam omnino teneri ad de-

PorEsTAS

&

nuntiandum.

Ita refolvit

DrANA,quorum pofterior p. 1o. tr.13. refol. 64.

refert, contrariam opinionem fuiffe ex Operibus

SaNcir deletam à S. Congregatione Indicis.

Ra-

j

tio eft, quia obligatio denuntiandi perniciofos

j

j

Ü

generi humano , quoad fubftantiam & ex fuo gene-

Vi

igfiti

re , eft Juris naturalis & divini ; & tantüm eft

Juris pofitivi quoad odum & Jpeciem ; & qu

idem

oU P

MW

2

circa

yo

528

DISPUTATIO X.

circa bonum longé magis neceffarium , quàm eft

gdni

"ml

exhibitio gratitudinis ; adeoque ordine Decreto-

dnim

rum anterior lege gratitudinis.

Ergo in concur-

m

fu, ubi ambo obfelvarl nequeunt, prior obliga-

tio pofteriori praeferenda eft.

n l

a

QuzRITUR 19. An panitens teneatur de-

jrums

nuntiare Confeffarium , fi credat , eum jam efle

emendatum ? & num prlus debeat uti correctio-

pis

aL d

ne fraterna?

REsPpoNDEO: Effe denuntiandum , etiamfi

pl u

ponitens credat, eum jam effe emendatum

]ta

Qu

nunc plerique Authores

RaTr10 eft r. quia

AUODC Q

finis hujus Conftitutionis non eft emendatio per-

i

fone particularis, fed sECURITASs publica Sa-

at [nc

WO0

cramenti & animarum ex ca[ligatione certa tam abo-

minandi fceleris ; & ex metu indeclinabili omnium

p

gte t

Confeffariorum incurrendi graviflima fupplicia

etiam actu unico, aut duplicato ; imo etiam I N-

lihr,

lst d

DEMNITAS EccLEsrz£, ne ejufmodi peftes

ad Officia publica fubrepant ,

quo nihil eft no-

o )

centius communi bono Ecclefise. Hic autem fi-

Author

nis non obtineretur , fi à

denuntiatione excufa-

uj

ret bona fides ponitentis de fecuturà aut fecuta

i o

emendatione

Nam evidens eft ; in fuppofitio-

EATY

ne oppofitze fententie vix unquam habituram lo-

871 (

cum denuntiationem , nifi perfona folicitata fre-

Ston

quenter fuiffet folicitata ab eodem Confeffario,

aut certó ilii conftaret

e'nhata

etiam plures alias fuiffe

folicitatas.

Id patet confideranti figna emenda-

h

tionis, que ab Authoribus oppofite fententie

d

allegantur

Dicunt enim , figna emendationis

T.SI

o

effe , fi ex fequentibus unum concurrat.

delinquens jam eft Sacramentahter confeffus. 9.

81

Ls

DE OBLIGATIONE DENUNT. &c. 229

Q

Si eft confecutus Jubileum. 3. Si pertriennium

D

bene vixit

4. Si mulier ter aut quater ad Con-

D

feffarium accedens in eo animum libidinofum &

IObE;

figna libidinis non reperit.

Nam quod attinet

primum fignum , ejufmodi hypocrite confiteri

Altt

folent ex prefcripto Ordinis vel Epifcopi inftar

iadi

aliorum Sacerdotum prafcriptis temporibus, v. g.

i.

Et fic nullus de-

fingulis octiduis vel menfibus.

beret denuntiari , aut deberet fieri inquifitio a-

pud Confeffarios Confeffarii ab ipfo ponitente.

mk

z

Quodfi Confeffio ordinaria non eximit ab obli-

l

gatione denuntiandi , nec eximet Confeflio de-

fbl

pofita in Jubileo , partim quia frequentes ubique

llic

funt Indulgentie per modum Jubilei, prafertim

in urbibus, partim quia in Jubileo non contine-

^É

tur privilegium fpeciale exemptionis ab hoc o-

nere denuntiandi.

Si ponatur ex[pettatio trienmii,

fequitur , quod ante triennium nulla daretur ob-

ligatio denuntiandi ; quod repugnat menti Sum-

morum Pontificum & Tribunalium.

Nam pro-

pl

ut Author 7 beologie Moralis Salmanticenfis 'Vraét.2 1.

)d

Y

c. 4. pun&. 4. n. 77. teftatur ; in Edi&o Inquifi-

tionis precipitur: Ut intra fex dies fub pena excom-

LU

k

M

wiunicationis late fententie folicitans denuntietur . mon

premi[Ja correttione fraterna.

Si quartum fignum

emendationis eligeretur, fequeretur, quod per-

fona folicitata adhuc ter aut quater licité poffet

s

.'.",'-

confiteri eidem Confeffario , animo experiendi

ejus emendationem ; quod nemo dixerit ; quia

1 eui

zi

hoc effet , animas exponere occafioni & pericu-

lo proximo peccati , vel faltem gravis tentatio-

g

r l

nis, aut cooperationis ad novam folicitationem.

Imo fi Confeífarius inciperet ex variis fignis me-

as

tuere

F3

p

256

DISPUTATIO X.

tuere peenitentem ; haud dubié preoccuparet,

Pirt

affeverando, fe jam effe confeffum ; aut abitine-

AJ)]

T

ret à nova folicitatione animi tam firmi in bono.

Rarro 2. hujus Refponfionis eft, quia lon-

11

gé communior Authorum ftat pro hac fententia,

quos citat & fequitur Author T'beologie Moralis

Y fï

ii

?

l

!

Salinant. . c. n. 78. inter quos Bonacina , Suarez;,

ZAzor , 9fo. Efcobar , Trullencb , Farinac.. dntonius à

"2"

Spir. S. &x.

RATIO DENIQUE 3. fortiffima

1V.6

petitur ex ipfa Conftitutione BENEDrICcTI XIV.

rem a

ubi expreffe dicitur, folicitantem effe denuntian-

quioj

dum , etiamfi longum tempus po[t folicitationem jam ef-

w d

fluxerit.

Qu verba fatis indicant ; nullum ha-

H ar(ia

p vt

bendum eífe refpe&um ad praefumptionem fecu-

ture vel fecute emendationis.

Per longum tem-

0T

$us veró in Jure intelligitur tempus viginti anno-

&if

Tum. Neque dici poterit; tam feram denuntia-

TOl

tionem nullum poffe habere effe&tum. Forte

lgionis

enim ferviet pro complemento aliarum denun-

Pno

tiationum przcedentium de eodem Confeffario ,

Q teft

i A

que apud Ordinarium depofite fuerant; aut

ferviet cum aliis indiciis pro occludenda ad di-

ii

gnitates janua ejufmodi hypocritis : vel faltem

hr Mpe

pro terrore perpetuo Confeffarii , ne iterata foli-

: lere

citatione compleat menfuram peccatorum, fi fci-

&num

verit , etiam ante longum tempus commitlas fo-

(uza

licitationes poffe ad Tribunal aliquando revo-

cari.

fülhtütqmj

Vi

UZERITUR QO.

An crimen folicitationis

N

faciat fufpectum de hzrefi?

lap(r t

RzsPONDEO: Facit fufpe&tum.

D

PROoBATUR I. ex Bulla Pirr IV. contra

du

folicitantes in Confeflionali pro Regno Hifpaniz

i

edita

DE OBLIGATIONE, DENUNT. &c. 291

t

edita anno r561. die 16. Aprilis, ubi fic habe-

ld)

tur : JNos in animum inducere nequeuntes , quod qui de

I)

ä

Fide Catbolica ve&tà fentiunt , " Sacramentis in. Ecclefía

QUi

JDei inftitutis abutantur , aut illis injuriam faciant.. --

nf

Et infra jubet Inquifitori Generali Archi- Epi-

ii

fcopo Hifpalenfi , ut tam fuper premi[fis quam fuper

?

Vr

Fide Catbolica , &? quid de ea fentiant , diligenter inqui-

Ü

Eadem verba habentur in alia Bulla PAv-

Tas

LI V. edita 1608. 6. Septembris ad Inquifito-

D!CIE

rem Generalem Lufitanie.

Verum quidem eft;

T

quod ejufmodi &ecis homines raró deprehendan-

m

tur effe formales beretici per pofitivam affertio-

num

^

nem articuli contrarii ; veriffimum tamen eft,

(sl

quod vitium radicatum luxurie in hominibus

IW

excacet mentem circa res fidei, ita ut videantur

"

eífe in ftatu medio negativo , in quo nihil nifi de

p'ämx:r

voluptate curantes nec ben? nec male de rebus Re-

u

ligionis fentiunt.

u[B*

PRosATUR 2. ex Praxi Tribunalium, de

il

qua teftatur PoTEsTASs h. l. n. 654. his ver-

(

f

bis : Lccedit praxis , tam Inquifitionis Romane , quam

eu'&c

Jnquifitionis Hifpanie , quia bujufmodi Confe[Jarii ba-

j

; i

bentur fufpetti in fide , & abjurant. Abjuratio au-

tem herefum , quz his Confeffariis injungitur ,

nu 1"

eft clarum fignum , quod fint fufpe&i de fide.

UXRITUR 21. Quznam caufz perfonam

m

folicitatam , aut folicitationis confciam excufent,

vel non excufent à denuntiatione?

RESPONDEO I.

Non excufat 1. verecun-

J thUW

dia perfong, etiam nobilis; nec timor, oriture

contra fe in Judice fufpicionis. Ratio eft, quia

he difficultates funt generales , que non move-

UA

runt Pontificem ad fufpendendam legem. 9». Nec

qu H"T'

[/]

4

pra-

432

DISPUTATIO. X.

y

pretextus emendationis , aut premittende cor-

j

rectionis fraterne, ut oftenfum eft O. 1

8186

L

!

lapfus Jongi temporis à facta folicitatione , prout

j

)

j

i

i

iiti

j

m

nl

eadem Q. 19. oftenfum eft. . 4. Nec titulus gra-

»

d

titudinis , prout patet ex di&tis Q. 18. s. Nec

ii

periculum incommodi aut damni refpe&tivà .ad

l

!

TA

perfonam denuntiantem & damna Ecclefiz & a-

]l

nimabus probabiliter timenda levis.

Ratio eft,

ia

quia hec incommoda fünt denuntiationi intrin-

Y

feca ac ferme generalia, que non poffunt move-

H

XY.1

re Legislatorem à tollenda Lege. 6. Nec etiam

(etiie

&t

periculum gravis damni , fi non fit probabile, Ra-

nu.4

tio eft eadem. 7. Quodfi tamen occurreret pe-

d

riculum probabile gravis damni in bonis famz,

wiidl

)

fortung, aut corporis, cafus te&o nomine po-

*uþ'[(m (v

nitentis , & folicitantis , expofita utriufque quali-

!]

tate in genere, perfcribendus effet Ordinario vel

]

Inquifitori, ut petatur ab eo refolutio, ac fi opus

t

j

fuerit, impetretur difpenfatio. Ratio fic refpon-

[/7

dendi eft, quia eftimatio perfonalis damni com-

bye ;

parativé ad damnum commune videtur pertine-

qiifm

re ad caufas arduas refervatas cognitioni Epifco-

fibus

pi, qui preeft communitati ad invigilandum bo-

ktin

no communi.

Itaque poenitens in tali cafu obli-

lnl

gandus effet , ut conftituto tempore ad fe pro

gtr

capienda refolutione Ordinarii redeat , vel ET

redire nequeat , ut alteri Confeffario fuo Ordi-

nario commiffionem fcribendi ad Ordinarium fo-

licitantis tribuat. Fa&a autem promiflione de

i

ftando refolvendis abfolvi poterit. Quod fi ve-

ro timor malorum videatur Confeffario infuffi-

ciens ad excufationem juftam ab onere denun-

lil

tiandi , differenda eft interea poenitenti abfolu-

Á

li

tio,

DE OBLIGATIONE DENUNT. &c. 553

t

tio, donec difpenfatio veniat. Videri de hac re,

J

:

& dilatione abfolutionis ufque ad adventum di-

E) pr

fpenfationis, poteft P. Viva in Propof. 7. ab Ale-

AL

Sl

xandro VII. damnatam n. 7., ubi teftatur,, fe di-

m

