REsPONSIO , quatenus negat ufum notitiz

Wi

Sacramentalis cum gravamine peenitentis proba-

tur ex Decreto S. Congregationis S. Officii , edi-

iU

T

to die 18. Novembris anno 1682, quod fic habet:

» Previa matura confultationis Dominorum Con-

» fültorum facta fuit difcuflio fequentis propofi-

0l

»tionis: Scientia ex ConfejJione acquifita utà licet , mo-

» do fiat fine diretta aut. indiretta. revelatione & grava-

s mine penitentis , nifi aliud multo gravius ex non ufa

» féquatur , in cujus comparatione prius teritó contemna-

U

» tur, addita deinde explicatione five limitatione,

» quod fit intelligenda de ufu fcientie ex Confef-

»fione acquifitx cum gravamine penitentis fe-

»clufa quacunque revelatione , atque in cafu,

» quo multo gravius gravamen ejusdem poeniten-

»tis ex non ufü fequeretur; &ftatuerunt, dictam

» propofitionem , quatenus admittit ufum dictze

»Ícientie cum gravamine poenitentis , omnino

Y

» prohibendam effe, etiam cum ifta explicatione

» five limitatione, & prefenti Decreto prohibent,

»nequis ultra audeat , talem doctrinam publicé

»aut privatim docere , aut defendere fub poenis

» arbitrio S. Congregationis infligendis , mandan-

ii

, tes etiam univerfis Sacramenti penitentiz Mi-

: u'.enöïï"'

,niftris , ut ab eà in praxin deducenda pror-

,Ífüus abftineant. ,

Decreto huic fuübífcriptus

eft

C(

292

DSrS-PU T ATIO -XI

eft Riccardus S. Romane &? Unicerfalis Inquifitionis

g

Secretarius.

l

QuizniTUR 4. Án Superiores üti poffint

QL

notitia Sacramentali ad externam gubernatio-

st

Yiuci

nem ?

qm

RESsPONDEO:

NNon licet ea uti fine confen;

U

:

j m

fu poenitentis.

PnoBATUR ex Decretó CLEMENTIS

ediv

VIII, edito anno 1594, quod ita habet: um

li

-

Superiores pro tempore exiflentes , quam Confe[Jarii , qui

Id

poftea ad Superioritatis gradum fuerint promoti, caveant

ficle

diligenti[Jimé , ne ea notitia , quam de aliorum peccatis in

Confe[[ione babuerunt , ad externam gubernationem utan-

(Iif (

tur.

(ONtd

"dtque ita per quoscunque Regularium Superiores,

quicunque illi fint , obféroari mandamus.

eqgta

UZRITUR 5.

An pro ufu licito notitie

f

Qt

Sacramentalis fufficiat licentia poenitentis pra-

ol

if

fumpta ?

C

REsPONDEO: Non füfficitlicentia pceniten-

tis prefumpta , nifi certum fit faltem moraliter ,

Dirlls

quod exinde poenitenti nullum gravamen oriri,

quis

nec ulla Confeffionis reveiatio fequi poffit.

Ita

Y

quoad rem P. Viva, dum de Sigillo, $. 9. fic fcri-

& li

bit : JDicendum , neminem uti po[Je fcientia ex Confe]Jio-

&O

t baufla , nifi moraliter conflet, quod ex tali ufa nullum

tf

gravamen ponitenti eveniat , C

nullq Confe[fionis reve-

fqua

latio.

i

p

Ra T10 eft, quia Confeffio , que /oli Deo fie-

n

ri cenfetur, in eftimatione morali cenferetur ho-

at

mini fieri, fi ob meras prefumptiones, ob impe-

Ti

ritiam , & debile judicium quandoque Confeffa-

Eul

riorum incertas ac fallibiles , liceret uti notitia

Tdy,

o ge-

li

Sacramentali. Certä exinde anfefüo ex fu

nere

E

DE SIGILLO CONFE.SSION.IS. 293

Inm

nere etiam refpeétu prudentum redderetur o.dio-

fa.

li y

lf

UEXRITUR Ó. ÁÀn pro ufü licito notitize

Sacramentalis füfficiat licentia poeni

qtenti's facz'ta 2

aut implicita ?

hUa

REsPeouDpEO: Ne quidem

licentia facita ?

aut implicita fufficit , nifi moraliter certum fit,

L

exinde nec ullum gravamen poenitentis , nec ul-

uþ

lam Confeffionis revelátionem. confequi' poffe.

t ]

n

Ita denuo quoad rem 1. c. P. 7va.

RaTro eft , quia Confeffarii debilis judicii

facile quandoque fibi. imaginarentur licentias /a-

citas aut implicitas , quas tamen poenitentes non

n

conceffiffent, fi de iis expreffe fuiffent moniti vel

cogitaffent. Itaqueex hac generali doGrina Con-

Qj

feffio etiam apud prudentes fieret ex fuo genere

aiy

odiofa, hoc eft, meticulofa, ne dum fit foli Deo,

cenfeatur potius fieri homini.

QUZERITUR 7

An liceat uti notitia Sa-

cramentali ex licentia peenitentis expreffa? Et

quales ad hoc requirantur conditiones ?

[

REsPONDEO: Sacramentali notitia uti licet

ex licentia penitentis expreffa,

Ita Doétores

communiter.

Ad hoc tamen , ut in tali cafu li-

citus fit ufüs notitie Sacramentalis , requiruntur

1. Ut conceffio non fit

fequentes conditiones :

per Confeffarium extorta injufté , fi enim Confef-

farius eam extorqueret minis aut dehegatione

abfolutionis injufta, non effet valida. 2. Ut po-

nitens eam conceffionem vel liberrimé det , vel

Ccr

eam teneatur dare Jure naturali , divino, vel hu-

AA

mano.

3. Ut non cedat in gravamen poeniten-

1

du

tis, nifi ad hoc fubeundum aliunde teneatur Jure

naturali,

294

DISPUTATIO XI.

-

naturali, divino, vel humano.

4. Ut non ex-

quem

!u

Q

cedantur limites poteftatis conceffze.

s. Ut li-

centia in cafu , quo fuit liberé data , non fit re-

m !

vocata à penitente.

RaT:10 harum conditionum eft , quia alio-

mï

f

quin Confeffio non cenferetur folj Deo , fed ho-

mini fieri.

Lxæ[ [

[J

i

i

Dixr, ut non fit revocata in cafu., quo licen-

Lhy

tia libert fuit data. . Si enim poenitens Jure natu-

g

f

p

rali, divino, vel humano tenetur dare Confetfa-

rio facultatem ad certum actum utendi notitia

jnd

Sacramentali , ita ut alioquin foret incapax abfo-

E

lutionis , facultas femel data mandante & acceptante

,U

Deo validé revocari nequit.

NT

quii

UJZERITUR 9.

An veteres Theologi

tra—

t

diderint eandem doéctrinam ?

n

« u

REsPONDEO: Veteres Theologi , quando

X

m

videntur concedere aliqualem ufum notitie Sa-

tl

cramentalis in cafu neceflitatis , eam non conce-

detir

n

dunt /zne licentia poenitentis per ipfum actum po-

Bo g

nitentialem füfficienter expre[Ja ,. feu mece[Jarió. &2

ltenta

manife[t contenta in a&tu poenitentis , vel in cafu,

T0

quo poenitens non accedit animo poenitendi. Id

lls

probatur ab Indu&ione.

ag

l. S,. RAYMUNDUS DE PENNAFORT in

ürer

Summa l. 3. $.6o. ait : ,, Pone, quod aliquis con-

titit,

»Üitetur, fe incidiffe in herefin & alia peccata.

) Qh*d Í

» Vult ceffare ab aliis peccatis, fed non ab herefi.

Wl

:

» Vel recedit (quidem ab herefi); ipfe tamen

j

l

»non vult oftendere, vel nominare alios , quos

$

» fcit hzreticos effe, vel credentes , receptatores,

» Vel fautores eorum.; vel forte nominat Sacer-

|

Q

» doti , fed non vult;quod ipfe detegat alii. Hoc

T;

, autem

DE SIGILLO CONFESSIONIS, 295

ïtHOQ(,.

»autem dicit fe facere, quia timet perjurium, vel

l

»proditionem , eó quod juraverit tenere fecre-

O

»tum; velquia in fecreto, vel in judicio animz

» fuit fibi revelatum, vel timet particeps fieri ho-

li dj

» micidii, fi forte illi occiderentur.

Quid faciet

I

»ifte Sacerdos ? Ad hoc dicunt quidam ;. quod

» debet adire Epifcopum, & dicere Cuftodi: Vi-

J n

»gila fuper oves tuas ; quia lupus eft in grege ;

j

» vel fi placet , dic, quod poffit revelare talibus ,

dhi

» qui poffunt prodeffe, & non obeffe.

Refp. fu-

"p

» f*à de juram. S. quid fi audit. . Preterea quantum

p

»ad primum precife, videtur, quod non fit ad-

171

» ftrictus Sacerdos propter vim paenitenti? ; tum

»quia ille non agit poenitentiam , tum quia non

hgt

» fervat fidem , cum fit hereticus & infidelis. I-

» deo tali non eft fides fervanda. 23. q. 1. C. noli.

m

,qu

, Et multz aliz rationes poffent induci. Et idem

Wi

»in fimilibus. ,,

In hoc textu S. Raymundus vi-

detur docere , quod , fi penitens nolit Confef-

fario manifeftare focios herefis , tribuat tamen

licentiam ad monendum in genere ; & i Confeffa-

t

Qu

rio manifeftet focios criminis , eoipfo tribuat il-

li licentiam ad revelandum talibus, qui po[[unt pro-

de[Je & mon obe[Jc.

Hac ejus mens magis colligi-

tur ex $. Quid fi audit , ad quem fuos Lectores re-

V

mittit.

Ibi enim.l. z. T'it. de J'uramento fic fcribit:

u

» Quid fi audit aliquis alium jurare falfum, & ipfe

T

»Ícit, & tacet, nunquid peccat ? Videtur, quod

fic

Nam in Levit. C. s. dicitur : Anima, qua&e

ll

»

h

, audierit jurantis falfüm , teftisque fucrit, quod

, aut ipfe vidit aut confcius eft , nifi indicaverit,

f

Pw]v

Sed contra vide-

j

» portabit iniquitatem fuam.

j

SU0Ur , quod peccet manifeftando 5 nam qui cri-

nga[llll

TJ«

D. Amort Tr. de Panit. P. IF.

» nen

296

DISPUTATIO XI.

)

»men occultum manifeftat , non eft erroris cor-

getti

»re&or, fed proditor.

Item fi prodiderit eum,

z

» ille forte occidetur à Judice , vel ipfemet pro-

:ug,üä

» Qitor facile poteft incurrere mortis periculum.

j i*!sï

»,Et ideo Auguftinus qq. in Levit. C. 5. dicit,

fited

»queftionem hanc effe difficillimam, tamen fol-

ifat,

» vit eam fic.

Quod efficit, fi indicet talibus,

tv

» qui magis poffunt prodefIe, quàm obefle perju-

Deciu

»IO , five eum corrigendo, five Deum pro eo

ficose

»placando, ut puta Sacerdotes, vel honefti, &

Et ad hanc denuntiationem

pig, |

» difcreti parentes.

(kdine

»talibus perfonis faciendam tenetur quilibet fe-

ut, q

»Ccundüm omnes , quoties viderit aliquem vici-

quenaa

»num precipitio, id eft, peccato committendo,

taliril

»9ed ad denuntiandum crimen jam commiffum

um hd

»dicunt fere omnes Doctores , quod tenentur

f d

» Pralati ex precepto, alii non tenentur, nifi ex

fitste

» confilio.

Et intelligas Pralatos largé , tam Ec-

d

» Clefiafticos quàm Seculares, etiam patremfami-

»lias circa familiam fuam.

Hugutio dicit; in-

4l

» diftinct&- omnibus effe preceptum à Domino.

VTne.

» Hzc opinio nimis eft rigida, & ab omnibus con.

Jl

» demnatur : prima placet.,,

Hucufque S. Ray-

»Qtr

mundus.

Dodo

II. ALENSIS-, feu ALEXANDER DE À-

atj

LES, part. 4. q. 19. memb. o. a. r. poftquam do-

u

cuerat, Confe[fionem Sacramentalen: nullo modo e[Je re-

! fündah

velandam, nullo cafu, nulla caufa , format fibi fequen-

aW

tes objectiones :

I. Si Confeilio in riullo cafü

effet revelanda, fequeretur, quod Confeffarius,

D

fi audiviffet aliquem in Confethone, qui fornica-

y ld

tus effet cum aliqua , & poftea ille idem vellet

»ng

contrahere cum forore illius (corruptz) necetfe

D

haberet

DE SIGILLO CONFESSIONIS.

297

DI Ut

haberet illi contra&ui confentire, & ita mortali-

ïer.* ü

ter peccaret.

2. Sequeretur , quod Confeffa-

*l

I

rius , fi aliquis confeffus fuiffet peccata fua , &

inter illa confeffus efTet herefin, de qua non pe-

j d

jl

114l

niteret, imo proponit, quod in odium Ecclefize

inficiet, quoscunque poterit inficere , non pof-

WU

li

fct revelare Confeffionem.. 3. Sequeretur, quod

m

il 5"0

Decanus , qui ex Confeflfione fcit, aliquos Cano-

nicos effe irregulares ratione homicidii & biga-

mie , fi poftmodum velint promoveri ad facros

Ordines, non poffit eos impedire.

4. Sequere-

lii

Ut

tur, quod Decanus , qui fcit per Confeffionem,

quendam de Canonicis fuis effe homicidam , &

il

l

talis inftanter petat promoveri ad Sacerdotium,

cum habeat prebendam Sacerdotalem , & Eccle-

|:

N

N

EW

"

fia habeat paucos Sacerdotes , teneatur illum

mittere.

Ad has obje&iones Alenfis fic refpon—

det.

"d 1. , Dicendum, quod Sacerdos nulla ra-

»tione debet Confethionem auditam detegere ,

» fed debet ei, qui confeffus eft, diffuadere , ne

»contrahat cum perfona tali.

Si autem nullo

, modo velit ceffare , fed inftanter petat , quod

» matrimonium celebretur, differat, quantum po-

»teft. Si autem oportet, quod fiat vel propter

» fcandalum populi, vel propter coa&tionem Su-

» perioris, confilium eft, ut faciat per Vicarium;

»tum ut contrahens occulté confundatur , tum

» propter criminis horrorem, & ut iili horror in-

T

,Ccutiatur; fi tamen in perfona propria faciat,

,non credo , quod peccet , dummodo ultro fe

"lum

4

ln

» non offerat, fed quafi coactus hoc faclat.

]

ij

jlil

U2

44d 2.

298

DISPUTATIO XL.

D

qouite

Zld 2. ,Dicendum , quod debet Confeffio-

» nem illam celare , nec propter illud quod audi-

[

» Vit fic, debet aliquid fpecialiter dicere. Poteft

h di

»tamen fine revelatione Confeffionis Superiori

:quis Q

p

» dicere, ut vigilet füper oves, quia lupus eft in

)

» grege, fi probabiliter videt illum , qui confef-

n;c:us ]

(itüt ü

»1us eft , verum dixiffe , & periculum omnium

"

»imminere.

Poteft etiam & debet effe folicitus

OMB'

tom

» fine revelatione Confeffionis, quocunque mo-

» do fciat, ut Gregi Dominico provideat.

)

f

1

d 3. , Dicendum , quod nullo modo debet

inpr

» Confefliones Canonicorum revelare Decanus,

terdo

» fed fufficit, quod perfuadeat illis, ne laborent

citer

» ad fui promotionem.

Veidf

)

ld 4. , Dicendum , quod Decanus in cafu

p

jl

» pr&tacto non debet Canonicum , quem fcit ir-

ul

» regularem , ad Ordines mittere, nec Confeffio-

p

d

, nem revelare , fed fi quandoque poftulet mitti,

,

, debet differre & cauté diflfimulare , fecundüm

)

E

TIcns

» quod unctio eum docebit. - Si autem inftanter

» petat talis promoveri , ita quod oriatur fcanda-

Lal

a

A

»lum ,.vel etiam aliàs cogatur Decanus , v. g.

JAn

» per Superiorem, bene poteft eum mittere.

N

IprzM AuTHon l.c. a.2. fic fcribit:

ui-

»

Y

dj

»dam dicunt , quod cum aliquis confitetur ali-

"115

»quod futurum, & cum hoc dicit, nolle refilire

|

Kf

»àpropofito, in hoc cafu non tenetur Sacerdos

ln

»Celare, quod eft confeffus, fed poteft revclare

P

» illi, qui vult & poteft prodeffe. Alii autem di-

J n

»CUnt, quod non poteft eam Sacerdos aliquate-

l

»nus aperire.

Inter iftas duas opiniones me-

t d

» dium exiftimo eligendum. Nam tripliciter po-

COH Il

»teft aliquis peccatum confiteri.

Uno . modo

Ls

ql

» COn-

DE SIGILLO CONFESSIONIS. 299

r

, confitendo peccatum preteritum , quod nollet

Ui

» feciffe, nec proponit facere. ' Et talis Confef-

jE

Alio modo .poteft .

»fio clauditur fuüb figillo.

dl

» quis confiteri peccatum prateritum , quod nol-

Dd

» let feciffe, non tamen proponit defiftere , fed

WT

» potius permanere, & talis Confeffio adhuc clau-

iUf

h.ju

, ditur fub figillo propter annexionem, quam ha-

» bet in Confeffione cum peccato preterito. Ter-

Wl;

g

, o modo poteft quis confiteri peccatum pr&-

(

» fens, non tamen ut prefens , fed potius ut eft

»in propofito de futuro.

Dico ergo, quod Sa-

j])

» cerdos non tenetur tale peccatum celare fimpli-

M.J

dU

n

, Citer; nec fi Sacerdos talem Confeffionem re-

, velaret , poffet condemnari tanquam violator

hn

» Sigilli Confeffionis ; tamen quia hoc effet quz-

, am fpecies mali , & infamia fequeretur , pro-

» pter hoc credo , quod etfi non tenetur de jure

» talem Confeffionem occultare, debet tamen ce-

» lare ratione publice honeftatis , nifi inconve-

»niens aliquod grave fequeretur. Tunc enim

, credo , quod non effet talis Confeffio penitus

, tacenda, nec tamen publicé revelanda propter

» periculum infamiz, fed cauté & fecretó alicui,

, qui poffet & vellet prodeffe innotefcendo. Et

»4d 3. Sacerdos in hoc officio , in quantum eft

, Vicarius Dei , fungitur vice reconciliationis.

» Reconciliatio autem eft de commiffo , non de

, committendo. Unde loco Dei non recipit fu-

» tura.

III. D. THoMas in 4.dift. ? r. q. 5.a..1. for-

titer defendit obligationem Sigilli Confeffionis.

Contra eam obligationem vero, fibi format fe-.

AUA

quentes objectiones: 1. Celatio Confeffionis in

xn. Luo

U

ali-y

300

DISPUTATIO XI.

aliquo cafu contra charitatem militaret; ficut fi

t

&

aliquis in Confeffione aliquem fcit hzreticum ,

quem non poteft inducere ad hoc, quod de/iftat

n

h

N

à corruptione plebis ; & fimiliter de illo, qui fcit

o

per Confetlionem affinitatem effe inter aliquos,

v

qui contrahere volunt. 3. Aliquando aliquis ce-

l,

Jans peccatum incurrit proprie confcientiz da-

hn

]

mnurm ; ficut cum Sacerdos in teftimonium ad-

"d

ducitur pro péccato confeffo , & jurare cogitur

fan

de veritate dicenda; vel cum aliquis Abbas fcit

aq

per Confeflionem alicujus Prioris fibi fubje&ti

)

f.

RC

peccatum , cujus occafio inducit ipfum ad rui-

nam , fi ei Prioratum dimittat. Unde debet ei

r

,l

auferre propter debitum paftoralis cura.

Au-

ferendo autem videtur Confeffionem publicare.

II

,

4. Aliquis Sacerdos per Confeffionem alicujus,

j

Qquam audit, poteft accipere confcientiam , quod

Ícit praJatione indignum. — Sed quilibet tenetur

,*

contradicere promotioni indignorum , fi fua in-

fit,

terfit.

Cum ergo contradicendo fufpicionem

Mun

(0 f

inducere videatur de peccato, & fic quodammo-

do Confeflionem revelare , videtur quod opor-

Á

teat quandoque Confeffionem revelare. Ad has

d

Obje&iones S.,Do&or fic refpondet.

) Cm

d r.

» Dicendum , quod quidam dicunt,

M

»Quod Sacerdos non tenetur fervare fub Sigillo

ID

(or

» Confeffionis, nifi peccata, de quibus poenitens

C

l

, emendare promittit. Aliàs poteft ea dicere ei,

Sed hzc o-

]i

» qui poteft prodefTe & non obeffe.

E

ij

A

» pinio videtur erronea.

Tamen aliquod reme-

Pist

» dium adhibere debet in pradi&is cafibus , quan-

X*

i l

J

E

, um poteft fine Confeflionis revelatione ; ficut

»i

,,(monendo €05, qui confitentur , & aliis diligen-

TEU

4l

,,)tiam

DE SIGILLO CONFESSIONIS.

gor

bl

»tiam apponendo , ne corrumpantur per hzre-

» lt

Poteft etiam dicere Prelato , quod dili-

,gentius invigilet fuper gregem fuum , ita ta-

,men, quod non dicat aliquid, per quod verbo

[

1

, vel nutu confitentem prodat.

[

|

Ad 3. ,, Dicendum , quod homo non adduci-

,tur in teftimonium, nifi ut homo ; & ideo abs-

» que Izfione poteft jurare, fe nefcire , quod fcit

»tantüm ut Deus. Similiter absque lefione con-

» Ícientie poteft Prelatus impunitum dimittere

» peccatum , quod fcit ut Deus , vel fine aliquo

, remedio , quia non tenetur adhibere remedium;

lira

, hifi eo modo , quo ad ipfum defertur. Unde

»in his, que deferuntur ei in foro penitentiz,

4 Qv

»in eodem foro debet, quantum poteft, adhibe-

, re remedium , ut Abbas in cafuü prediéto admo-

, neat eum , ut Prioratum refignet ; vel fi nolue-

»rit, poteft ex aliqua alia occafione abfolvere à

p

, cura Prioratus , ita tamen , quod omnis fufpi-

; cio vitetur de Confeffionis revelatione.

Ad 4. , Dicendum, quod ex multis aliis cau-

j

, fis aliquis redditur indignus ad Prelationis offi-

, Cium, quàm ex peccato ; & ideo , qui contra-

»

dicit , nec fufpicionem de crimine movet , nec

» Confeffionem revelat. ,

De hoc pofteriore

cafu idem S. Do&or Quodlib. 5. a. 13. fic fcribit :

, Dicendum , quod id , quod per Confeffionem

,auditur , nullo modo eft manifeftandum , nec

; Verbo,, nec figno, nec nutu, nec etiam aliquid

» eft faciendum, unde in fufpicionem peccati ali-

, quis poffit devenire. Si ergo amotio fubditi ab

(

nducere ad manifeftan-

,,admini(*cr.?tione poffit i

U-4

»,dum

DISPUTATIO

'302*

XIL

» dum peccatum in Confeffione auditum, vel ad

Q q

» aliquam probabilem fufpicionem habendam de

f

»ipfo , nullo modo Przlatus deberet fubditum

P

diost

» ab adminiftratione removere, puta, fi in aliquo

» monafterio effet confuetum , quod Priores non

vi

pmfula

»amoverentur à fuis Prioratibus , nifi propter

» culpam , manifeftaretur autem peccatum Confi-

ggu

» tentis per remotionem ab adminiftratione. Un-

in

» de fi Abbas hoc faceret, graviter peccaret, tan-

Mig

»quam Confeffionem revelans.

Poffet tamen

(iote

deli

» eum fecretó charitativé admonere , ut cum in-

» ftantia peteret ceffionem , fi hoc videret faluti

,

» €ejus expedire.

Si veró per amotionem ab ad-

)N

» miniftratione peccatum nullatenus manifeftare-

,l

»tur, puta, fi in aliquo monafterio effet confue-

RU

»tum, quod Abbas pro fuo libitu de facili ali-

ID

» QuOs ab adminiftratione removeret , tunc alia

Q

»Occafione accepta poffet fubditum fibi confef-

OOl

» füm ab adminiítratione removere ; & deberet

B

» hoc facere cum debita tamen cautela, fi talis

0

» adminiftratio effet fubdito periculofa in pofte-

,

»rüm,quamvis etiam & in hoc cafu melius etiet,

Qu

»quod eum induceret ad ceffionem petendam.

» 5i Veró periculum in pofterum non timeretur,

t

» Don oporteret, quod pro peccato przteritorum

yQi

'

» Per poenitentiam deleto eum ab adminiftratione

W

|

»Iemoveret. Sicut etiam Auguftinus dicit in 1.

E

, de adult. conjugiis.

Cur adhuc deputamus adul-

,J

» €rOS , quos credimus poenitentia effe fanatos ?

NT

» Quandoque enim penitentes innocentibus me-

,

» liores funt.

Ril

IV. $. BONAVENTURA in 4. dift, o1. a.2.

J

qT I. poftquam fibi formaverat easdem obje&io-

)d

nes,

DE SIGILLO CONFESSIONIS.

995

N

nes, duas retuli ex Alenfi , nempe de Confeffa-

rio,qui ex Confeffione poenitentis novit. r. eum

n

effe hereticum , ita tamen , ut nolit penitere, fed

If

:

4

alios corrumpere. 2. Eum laborare impedimen-

ii

S&

to affinitatis ex fornicatione ; poftmodum vero

YUj

3. Eum efle ir-

poftulat conjungi matrimonio.

o

regularem , poftmodum autem eft prefentandus

à Confeffario eodem ad Ordines.

4. Subditum

Religiofum in Prioratu expofitum habere occa-

M

fionem trahentem ad peccatum, à quo non vult

defiftere; &c. ad fingulas fic refpondet.

ZAd 1. , Dicendum , quod debet tacere, nec

p

» per illam cognitionem aliquid dicere fpeciali-

Yf

5 Leb:

'Tamen fine revelatione Confeffionis Su-

Coi

» periori dicere poteft : Vigila fuper oves ; quia

» lupus eft in grege , fi probabiliter videt illum ,

t a

» qui confeífüs eft, verum dixiffe, & periculum

»,ovium imminere.

Poteft etiam & debet effe

, folicitus fine revelatione Confeffionis, quo mo-

»do fciat, & Gregi Dominico provideat.

Et

(z j

, tunc Domino fuo, & etiam Confitenti , fidem

giii

» quam debet fervat.

Ad 9. &? 3. ,, Dicendum , quod Presbyter de-

» bet diffuadere (contra&tum matrimonialem) ei ,

» qui eft confeffus ; & fimiliter Decanus Clerico

» Cpoftulanti miffionem ad Ordines): & fi ille

»petat, debet differre ;; & nifi ille cogatur per

» Superiorem, vel per fcandalum populi, non de-

» bet nec matrimonium tale benedicere , nec Cle-

]i

.gehtibusï»

,ricos prefentare. Ex tunc autem poteft. Con-

» filium tamen eft, quod & Sacerdos & Decanus

(l

»

faciant per Vicarium , tum propter confufio-

» nemillorum occultam, tum etiam propter crimi-

r

2

» Dis

394

DiSsR.ETI-ATIO:. XX

»nis horrorem.. Si tamen ipfe faciat , non cre-

g

g

» do , quod peccet, dum non ultro fe offerat, fed

» Coactus fuftineat.

yenit

Iu

"d 4...,, Dicenódum , quod Superior ei , qui

»non vult à culpa ceffare, debet perfuadere vo-

o

gt

»luntariam ceflionem, & quod ipfe petat abfolvi

» ab onere officii.

Quod fi non vult, non debet

[

» eum abfolvere , fed debet eum fuftinere, nifi fit

p K

» talis Religio, in qua fubditi poffint transmutari

hj

d

.Vel transferri fine infamie nota. ,

Ex his S.

BoNAvENTURJ verbis patet, eum in hac re

tueri fententiam ALEXANDRI DE ALES, ut-

)

tj

)

(i

pote cujus integrum ferme textum exícribit ,

prout conferenti cextus amborum patebit.

,

:V. Scorus in 4. dift. 21. q. . num. r. & 2.

»In)

ac 3.fibi format contra obligationem Sigilli,quam

,

,di

aliàs rigorofe tuetur, fequentes Obje&tiones: r

Aliqui condixerunt interficere Sacerdotem in ta-

RI

li nemore , ubi Sacerdos cum eis eft viator.

Q

,

nus ante ingreffum nemoris poenitet, & confite-

) ca?

tur eidem Sacerdoti hoc 'peccatum. ^ Ifte Sacer-

Jl

,

dos aliis non poenitentibus non tenetur fe expo-

y

(

nere morti fine caufa ; ergo nec ingredi nemus 5

n

fed non ingrediendo revelat facto aliis Confeffio-

y

[

nem illius Confeff. Ergo in ifto fa&o & confi-

B

milibus licet revelare Confeffionem.

2. Abbas

)l

habens Monachum in loco pertinente ad mona-

B)

fterium fuum fcit per Confeffionem , eum in lo-

N

co illo peccatfe , & habere ibi focietatem fufpe-

Ml

&am ,. per quam femper allicitur ad peccandum,

[

rl

1

videtur, quod poteft eum amovere ab illa cura,

DL

vel ab hujusmodi officio.

Sed amovendo reve-

ylie

lat Confeflionem , quia facit tale fa&tum , quod

i,

non

DE SIGILLO CONFESSIONIS.

395

li

non faceret , fi ifte non fuiffet fibi confeffus, per

C*.';:' l

quod etiam alii poffunt.in notitiam peccati illius

venire faltem in univerfali. 9. In Extrav. de fent.

d

KExcomm. C. cum non ab bomine. de excommunicato

,'e,'ev;

ob violentam injectionem manuum in Clericum

if

dicitur : Si forte tibi foli id pateret , ipfum privatim

l

P

Qu

tantim. vitabis , ut faltem rubore oerecundie. fuffufus

Ad has

pro latenti exce[Ju [atisfacere. compellatur.

Obje&tiones $coTUus n. 20. 23. 24. fic refpon-

det :

d 1

» Poteft dici, quod Sacerdos ifte mul-

» tiplicem occafionem poteft habere non intran-

Si autem non poflit ex aliqua occa-

, di nemus.

l

» fione divertere, quin appareat illis aliis, quod

ul

» propter Confeffionem diverteret, & in hoc fa-

, &o revelaret Confeflionem, dicit quidam ( Ri-

» Chardus in 4. dift. 21.) quod tenetur intrare, &

» i exponit fe morti, Martyr eft. Sed aliter po-

» teft dici, quod fa&ta poflunt effe figna equivo-

i

» Ca, quia diverfimode à diverfis concipi poffunt,

]

ex

» ad hoc fcilicet, vel ad illud fa&um, lIgitur non

u

» debet reputari revelativum Confeffionis, nifi ex

iM

» natura füa prodat peccatum confeffum ; fed di-

» Vertere à nemore non fic dicit; quia fi illi alii

» non fuiffent prius collocuti de illa interfe&tio-

»ne, nunquam per hoc, quod ille divertit , co-

» enofcerent illum effe confeffum de voluntate

» occidendi iftum.

Si tamen divertere ex ratio-

, ne fui eft fignum du&tivum in notitiam talis pec-

» cati confeffi, duceret quoscunque in hoc, & i-

»ftos , equé fi non fuiffent collocuti , ficut fi

jl

» fuiffent .collocuti.

Generaliter igitur poteft

rens

ul

"

» dici , quod fignum , 'quod de fe eft indiffe

M

» &d

N

306

DISPUTATIO XxI.

, ad hoc , quod eft, tale peccatum effe confef:

vitat

»füm, vel non effe, licet fit aliquibus magis fi-

(

» gnum determinatum ex aliquo füuppofito , non

t

E

» eft fignum revelativum Confeffionis , nec per

K

» confequens fimpliciter illicitum Confeffori.

J/

d 9.

» 3i in Collegio eft confuetudo com-

J

(rhit

»munis, ut fine nota quilibet extra monafterium

»curam habens, vel fine cura moram trahens,

,

T

»revocetur pro libito Prafidentis ; vel etiam

» non paffim pro libito , fed quandoque pro alia

» peï

» caufa honefta, ut nunc ille quiefcat in clauftro,

,Iut

» nunc laboret cum Martha in exteriori minifte-

,

-

»tio, & nunc ille, prout utile vifum fuer:t Pre-

,l

»lidenti; dico tunc , quod Monachum confef.

,

»Ííum de crimine commiffo in aliquo loco extra

i

»monafterium , ubi moratur, poteft Abbas ad

i

»monafterium revocare ; quia in hoc nullo mo-

R

»do peccatum confeffum prodit; licet aliquis

M

» ( HgNRICcus Quodlib. 8. q. 18.) dixerit, quod

50

» Confeffor nullo modo poteft fe habere aliter

,ai

» ad confeffum ratione Confeffionis quantum ad

,U

» quemcunque aéctum extra forum illum , quàm fi

Si autem eft confue-

Mi

» penitüs nihil audiviffet.

ia

»tudo in Collegio , quod non transferatur Mo-

J

» nachus fic de loco forinfeco ad clauftrum , nifi

,a

.»,ratione deli&i , vel infufficientie in cura illius

R

» loci, non videtur, tunc licitum Abbati, confef-

Jl

» füum ad monafterium revocare.

yuli

d 3. , Dico, quod Capitulum illud non lo-

D

» quitur expreffe de ilio , qui novit per Confef-

güfgifw

»lionem , aliquem effe excommunicatum.

Sed

» fi fciret per viam Confeflionis tantüm, quid fa-

,

w

»ceret? Refpondeo; fi poteft per aliam viam

J

» Vitare

DE SIGILLO CONFESSIONIS.

307

J

» Vitare eum , quàm ex vitatione prodendo ex-

P

» communicationem ejus , debet vitare.

Sin au-

l0

» tem , non folüm non debet, imo non licet vita-

lCrT

»1e

Ita Scotus.

VI. PETRUs DE PALvDE Patriarcha Pa-

Q]

]udanus in 4. dift. 2r. q. 3. a. 3. Concluf. 3. fic

Wi

fcribit: ,, Quidquid videtur Confeffori faciendum

» Vel omittendum pro bono Confitentis vel com-

»muni, poteft facere vel omittere , dum tamen

» per hoc non reveletur Confeflio , ad quod fo-

, lum obligatur . licet aliàs non effet illud fa&tu-

»rus. Si ergo:per Confeflionem Prioris vel al-

» terius fcit Abbas , quod non expedit Priori te-

UR

,nere monafterium , & fit talis , qui ad libitum

pl

» aliàs poteft amoveri , exfpectet , quoufque fine

1

» nota revelation

J

s poflit amovere , & tunc fta-

Iytt

» tim amoveat.

Cum enim ex audientia Confet-

» fionis ad nihil obligetur, nifi ad celandum, & fi

» obligaretur ad aliquid, hoc effet ad medendum

»anime penitentis , ficut Medicus , ex quo ali-

» quem in cura fufcipit , tenetur fibi dare reme-

»dium contra recidivum.

Sic in propofito ,

» quàm cito poteft amovere, amoveat, quem fi-

Si autem talis erat,

»Ln€ hoc amovere poterat.

» qui non fine jufta caufa amoveri poterat, cum

» Confeffionis audientia nulli jus prebeat in alio

Wi li

» foro, in quo fibi non conftat ut Judici, ipfum

»amore non poteft. Similiter quia licentiam in-

jl

»trandi villam ad libitum poteft concedere vel

»l-;

:

» negare , licet aliàs non effet negaturus propter

» periculum , quod ex fola Confeffione novit, ne-

9U

» gare poteft, dum tamen ex hoc fufpicio non o.

, Hiatur, in occulto tamen femper illum, qui con-

j

/

» feffus

308

D rsPOTATTO-JXLL

ol

diudà

» feffus eft, monere poteft. . Nec hoc eft Con-

a

» feffionem revelare.

Similiter Curatus propter

T.

» Confeffionem non poteft negare communios

facid

(

»nem , quando aliàs eam tenetur dare , puta in

)

b

Curj

» Pafchate. : Aliàs (poteft negare) fic dicens:

f(

» INon teneor tunc tibi dare , & non objiciens de cri-

velet

d

» Dine confeffo. Similiter fi novit per Confef-

)

(

» fionem affinitatem , in occulto monere poteft

)

Con

» & negare'benedi&tionem illis, quibus aliàs non

Qu

» tenetur, fi perhoc Confeflio non revelatur. Sed

» fi aliàs tenetur,etiam(i per hoc Confeffio non re-

&i

yhe

» Velatur,non propter hoc habet jusnegandi. Si-

» militer de Epifcópo,qui per Confeffionem novit

K

,

» Corruptionem Monialis, que petit benedictio-

»nem. Quiaaut eft cafus , in quo tenetur, &

Mu

vdn

»tunc negare non debet.

Si autem aliàs non te-

» netur benedictionem impartiri , fed poteft fine

)

yll,

»revelatione Confitentis negare, poteft Confi-

»tenti negare , ficut non Confitenti.

Et quod

,I

p

» dictum eít de benedittione Monialium , idem

»eít de benedi&tione Abbatiffarum in Monafte-

yd re

u

AU

»rio, ubi communiter virgines benedicuntur.

» Similiter quia homo liberam ele&tionem habet,

,

jl

» licet per folam Confeffionem fciat aliquem in-

» dignüm, quem aliàs putabat dignum, debet non

,UI 0

)

Y

!l

» eligere ex confcientia fic dicante fibi; quia in

» eligendo fcienter dignum vel indignum , nego-

M Ep"

uT

» tium geritur inter ipfum & Deum; unde poteít

» x his, qu& etiam fcit ut Deus, judicare in pro-

n

» pofito. ,

]ta Paludanus.

vlf

. $. ANTONINUS in Summa part. 3.

Rnf

01

Tit. 17. C. 22. $. r. de verbo ad verbum adoptàt

& pro refolutione tradit przfatum textum Petri

Yi

Palu-

[

"D uB cRLo e OUMES ROT s. 309

Paludani, fic fcribit: , Cum Confeffio non aufe-

nfa

a

»rat Confeffori jus fuum, nec conferat ei jus no-

lt

»vum in alio foro , quidquid videtur Confeffori

/

l

»faciendum vel omittendum pro bono ipíius

llük

» Confitentis vel pro bono communi, poteft fa-

i

» cere vel omittere , dummodo per hoc non re-

(

» veletur Confeffio, ad quod folum obligatur, li-

,cet aliás id non effet facturus.

Unde fi per

» Confeflionem Prioris vel alterius fcit Abbas ,

» quod non expedit Priori tenere monafterium,

,& fit talis , qui ad libitum potett amoveri , ex-

»fpe&tet , quoufque fine nota revelationis poffit

,eum amovere , & tunc ftatim amoveat. --- [.

»tem quia Pralatus licentiam intrandi villam feu

2

» civitatem fubdito ad libitum concedere poteft

» vel negare, licet aliàs non effet negaturus, pro-

» pter periculum , quod ex fola Confeflione no-

» vit, negare poteft, dum tamen ex hoc füfpicio

» non oriatur.

In occulto tamen femper mone-

, re poteft illum , qui confeffus eft, quia hoc non

»eft revelare Confeflionem. — Similiter Curatus

» propter Confeffionem non poteft negare com-

»munionem,.quando aliàs eam dare tenetur. A-

»liàs fic dicens : Non teneor nunc tibi dare, &

»non objiciens de crimine confeffo , non per

»hoc dicitur revelare Confeffionem.

Similiter

j

, de Epifcopo , qui per Confeffionem novit cor-

»ruptionem Monialis, qug petit benedici; fia-

»lias non tenetur benedictionem impertiri , po-

"

i

» teftfine revelatione Confeffionis negare ita con-

» fitenti ficut non confitenti.

Similiter, quia ho-

Ü

i

»m0 liberam ele&tionem habet , licet per folam

[

:

» Confeflionem fciat aliquem il]digxïum ad Prela-

MFP

»turam,

310

DISPUTATIO XI.

»turam, ad quam eligitur, quem aliàs putabat

naliqu:

» dignum , non debet eligere ex conícientia fibi

fiNe

!

» fic di&tante, quia eligendo fcienter dignum vel

N

